"Табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі жөніндегі Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополоияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 21 сәуірдегі N 142-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3600. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 25.04.2013 № 130-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 15-1-бабының 2-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі жөніндегі Ережені бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2438 нөмірмен тіркелген, "Ресми газеттің" 2003 жылғы 6 қыркүйектегі N 36 нөмірінде жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2607 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 270-НҚ  бұйрығымен өзгерістер енгізілген) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ  бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыптағы "қызметтеріне" деген сөз "реттеліп көрсетілетін қызметтеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "қызметтеріне" деген сөз "реттеліп көрсетілетін қызметтеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі туралы Ережеде:
тақырыптағы "қызметтеріне" деген сөз "реттеліп көрсетілетін қызметтеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ереженің барлық мәтіні бойынша "қызметтері (тауарлары, жұмыстары)", "қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)", "қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын)", "қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының)" деген сөздер тиісінше "реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары)", "реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)", "реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын)", "реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Барлық мәтін бойынша "индикативтік" деген сөз "орташа мерзімді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта :
екінші абзацтағы "тауарларды өндіруге және (немесе)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы және уәкілетті орган мемлекеттік реттеуге жатқызған, белгілі бір тауарды тұтынушыға қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрінде беру жағдайын қоса, табиғи монополия субъектісі ұсынатын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года N 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 21 апреля 2005 года N 142-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2005 года N 3600. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 25.04.2013 № 130-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года N 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2438, опубликованный 6 сентября 2003 года в "Официальной газете" N 36, внесено дополнение  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 14 ноября 2003 года N 270-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2607) следующие изменения и дополнения:
в заголовке слова "на услуги" заменить словами "на регулируемые услуги";
в пункте 1 слова "на услуги" заменить словами "на регулируемые услуги";
в Правилах об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии, утвержденных указанным приказом:
в заголовке слова "на услуги" заменить словами "на регулируемые услуги";
по всему тексту Правил слова "услуги (товары, работы)", "услуг (товаров, работ)", "услуги (товара, работ)", "услуги (товаров, работ)", заменить соответственно словами "регулируемые услуги (товары, работы)", "регулируемых услуг (товаров, работ)", "регулируемой услуги (товара, работы)", "регулируемой услуги (товара, работы)";
по всему тексту слова "Индикативным", "Индикативного" заменить соответственно словами "Среднесрочным", "Среднесрочного";
в пункте 3:
во втором абзаце слова "производством товаров и (или)" исключить;
дополнить шестым абзацем следующего содержания:
"регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Ерекше тәртіп реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсынатын табиғи монополия субъектілеріне қолданылады.";
5-тармақта :
"табиғи монополия саласына қатысты қызмет түрлері бойынша жеке бухгалтерлік есеп жүргізу" деген сөздер "реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен тартылған активтерді есепке алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "табиғи монополия субъектілерінің" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "оның осы Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес бөлігінде" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тараудың тақырыбындағы "табиғи монополия субъектілерінің" деген сөздер алынып тасталсын;
7-тармақтағы "бекітілген" деген сөздің алдынан "және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларында" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарына қайта бағалау жүргізудің тәртібі мен жағдайын бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша бекітеді.
Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі негізгі құралдарына қайта бағалау жүргізгеннен кейін тарифті (бағаны, алым ставкасын) амортизациялық аударымдарды көбейтудің шығын бөлігіне енгізуге құқылы.";
28-тармақта :
он тоғызыншы абзац ", өндірістік мақсаттарға пайдаланылатын өнімдерден басқа" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Шкарупа А.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Н.Ш. Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
келісілген:
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2005 жылғы 25 сәуір

"4. Особый порядок применяется к субъектам естественной монополии, предоставляющим регулируемые услуги (товары, работы).";
в пункте 5:
слова "бухгалтерского учета по видам деятельности, отнесенным к сфере естественной монополии" заменить словами "учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности";
во втором абзаце слова "субъектов естественной монополии" исключить;
в третьем абзаце слова "в части соответствия ее требованиям настоящего Особого порядка" исключить;
в заголовке главы 2 слова "субъектов естественной монополии" исключить;
в пункте 7 перед словом ", утвержденных" дополнить словами "и (или) годовых норм материальных ресурсов";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Уполномоченный орган утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области оценочной деятельности порядок и условия проведения переоценки основных средств субъекта естественной монополии.
Уполномоченный орган вправе после проведения субъектом естественной монополии переоценки основных средств, поэтапно включать в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) увеличение амортизационных отчислений.";
в пункте 28:
девятнадцатый абзац дополнить словами ", за исключением продукции, используемой в производственных целях".
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию  настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах  массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие с момента его официального опубликования.
Председатель
Согласован
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
25 апреля 2005 г.