Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттардың, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердің ережелері мен ұсыныстарын есепке алу және қолдану туралы Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті Төрағасының 2005 жылғы 13 мамырдағы N 135 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3658. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 39 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 N 39 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердің ережелері мен ұсыныстарын есепке алу және қолдану туралы ұсынылған Ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Төраға орынбасары Момышев Талғат Амангелдіұлына жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Техникалық реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2005 жылғы 13 мамырдағы N 135
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында стандарттау,
сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шет
мемлекеттерінің ережесі мен нұсқауын, халықаралық,
аймақтық, ұлттық стандарттар,
техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін
қолдану және есепке алу
ЕРЕЖЕСІ
МАЗМҰНЫ
Осы ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттердің стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі ережесі мен нұсқауын, халықаралық, аймақтық, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін қолдану және есепке алу тәртібін белгілейді (бұдан әрі - халықаралық стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары).
Осы ереже халықаралық стандарттарға және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына таратылмайды, оны өнімдерді өндіру, процестерді, жұмыстарды орындау және қызмет көрсету саласындағы ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және эксперимент жұмыстары кезінде қолдану жоспарланады.

Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 135. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 31 мая 2005 года № 3658. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 39 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Момышева Талгата Амангельдиевича.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по техническому
регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 13 мая 2005 года N 135
Правила учета и применения международных, региональных,
национальных стандартов, классификаторов технико-экономической
информации, правил и рекомендаций иностранных государств
по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации
на территории Республики Казахстан
Настоящие правила разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и устанавливают порядок учета и применения на территории Республики Казахстан международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации иностранных государств (далее - международные стандарты и  нормативные документы по стандартизации иностранных государств).
Настоящие Правила не распространяются на международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, применение которых планируется при проведении научно-исследовательских, опытно-конструкторских и экспериментальных работ в области производства продукции, выполнения процессов, работ и услуг.

1. Терминдер
1. Осы ережеде мынадай терминдер пайдаланылады:
1) ұқсас (баламалы) стандарттар - мазмұны мен ұсыну нысаны бойынша ұқсас үйлестірілген стандарт;
2) түрлендірілген стандарттар - оларды сәйкестендіру және түсіндіру шарттары кезінде көріну нысаны бойынша техникалық ауытқулары және (немесе) айырмашылықтары бар үйлестірілген стандарт;
3) баламасыздық стандарттар - халықаралық стандарттың техникалық ережесінің аз бөлігі және (немесе) сәйкестендірілмеген техникалық ауытқулары бар, ұсыну нысаны бойынша айырмашылықтары бар стандарттар;
4) құрылымы (халықаралық стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары) - тарауларды, тармақтарды, тармақшаларды, кестелерді, сызбалық материалдарды және қосымшаларды мазмұндау тәртібі;
5) талап - қадағалануға тиісті критерийлері бар халықаралық стандарттардың және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының ережесі.
2. Жалпы ережелер
2. Қазақстан Республикасының аумағында мыналар қолданыла алады:
1) нақты заңды немесе жеке тұлғалар үшін есептік тіркеуі әдісімен немесе мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық стандарттар;
2) техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жіктеуіштері ретіндегі техникалық-экономикалық ақпараттың халықаралық және аумақтық жіктеуіштері;
3) нақты заңды немесе жеке тұлғалар үшін есептік тіркеуі әдісімен немесе Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына олардың талаптарын қосу жолымен халықаралық және нормативтік құжаттар;
Халықаралық стандартқа және нормативтік құжаттарға бұрын енгізілген өзгерістер мен толықтырулар олардың ажыратылмас бөлігі ретінде ескеріледі және қолданылады.
Халықаралық стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын аудару кезінде көрсетілген өзгерістер мәтінге енгізілген немесе бөлек аударылған болуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандарттары ретінде халықаралық және шет мемлекеттердің аумақтық, ұлттық стандарттарын қолдану үшін қажетті шарттар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөніндегі халықаралық және аумақтық ұйымдарға мүшелігі;
2) стандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы екі жақты (көпжақты) келісім-шарттардың (келісімдердің) болуы.
3. Қолданылуы үшін жоспарланатын халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының талаптары Қазақстан Республикасының техникалық регламенттердің міндетті талаптарына қайшы болмауы тиіс.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

1. Термины
1. В настоящих правилах используются следующие термины:
1) идентичные (эквивалентные) стандарты - гармонизированные стандарты, которые идентичны по содержанию и форме представления;
2) модифицированные стандарты - гармонизированные стандарты, которые имеют технические отклонения и (или) различия по форме представления при условии их идентификации и объяснения;
3) неэквивалентные стандарты - стандарты, которые имеют различия по форме представления, содержат меньшую часть технических положений международного стандарта и (или) не идентифицированные технические отклонения;
4) структура (международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств) - порядок изложения разделов, пунктов, подпунктов, таблиц, графического материала и приложений;
5) требование - положение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, содержащее критерии, которые должны быть соблюдены.
2. Общие положения
2. На территории Республики Казахстан могут применяться:
1) международные стандарты в качестве государственных стандартов или методом учетной регистрации для конкретного юридического или физического лица;
2) международные и региональные классификаторы технико-экономической информации в качестве государственных классификаторов технико-экономической информации;
3) международные и нормативные документы по стандартизации иностранных государств путем включения их требований в нормативные документы по стандартизации Республики Казахстан или методом учетной регистрации для конкретного юридического или физического лица.
Изменения и дополнения, ранее внесенные в международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, учитываются и применяются как их неотъемлемая часть.
При переводе международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств указанные изменения могут быть внесены в текст или переведены отдельно.
Необходимыми условиями для применения международных и региональных, национальных стандартов иностранных государств в качестве государственных стандартов Республики Казахстан являются:
1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие двусторонних (многосторонних) договоров (соглашений) между Республикой Казахстан и иностранными государствами о сотрудничестве в области стандартизации.
3. Требования международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, планируемых для применения, не должны противоречить обязательным требованиям технических регламентов Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

4. Халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары, егер стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары белгілеген ережелер олардың құзыретіне кірсе, осы Ережеге берілген Қосымшаға сәйкес өнімнің, процестердің қауіпсіздігіне мемлекеттік қадағалау органдарымен келісуге жатады.
5. Қазақстан Республикасы аумағында қолданылуы үшін қабылданған халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары тіркеу нөмірі беріліп, мемлекеттік стандарттау жүйесінің тізіліміне енгізіледі.
6. Мемлекеттік стандарттар ретінде қабылданған және есептік тіркеуден өткен халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары туралы ақпараттар, сондай-ақ хабарландыру мәтіндері (ҚР СТ АК) мемлекеттік стандарттарының жылдық және ай сайынғы ақпараттық көрсеткіштерінде жарияланады.
Мемлекеттік және халықаралық стандарттардың сәйкестік дәрежесі туралы ақпараттар қалыптастырылатын электронды деректер қорына, мемлекеттік стандарттары бойынша каталогтар мен сілтемелерге кіреді.
7. Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі Мемлекетаралық кеңесімен (МАК) немесе ТМД елдерінің құрылыстағы техникалық нормалау және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссиясы (ҚМҒТК) қабылдаған халықаралық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін қолдану қолданыстағы мемлекетаралық стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық
стандарттарды қолдану
8. Қазақстан Республикасында мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық стандарттарды қолдану мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
халықаралық стандарт мұқабасын мемлекеттік стандарт мұқабасына алмастыруды қарастыратын мұқаба ауыстыру;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті (бұдан әрі - уәкілетті орган) жетекшісінің бұйрығы түрінде Қазақстан Республикасы аумағында халықаралық стандарттарды олардың мұқабаларын ауыстырмай енгізуді растау туралы хабарландыру жариялауды қарастыратын растау.
Стандарттың мазмұны, атауы, құрылымы немесе ұсыну нысаны ұқсастырылған немесе өзгертілген халықаралық стандарттар негізінде мемлекеттік стандартты әзірлеу.
Халықаралық стандарт негізінде мемлекеттік стандартты әзірлеу тәртібі "Мемлекеттік стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2005 жылғы 4 сәуірдегі N 98 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2005 жылғы 27 сәуірде N 3587 тіркелген).
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 21 қазандағы N 360 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).

4. Международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств подлежат согласованию с органами государственного контроля за безопасностью продукции, процессов согласно Приложению к настоящим Правилам, если положения, устанавливаемые международными стандартами и нормативными документами по стандартизации иностранных государств, входят в их компетенцию.
5. Международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, принятые для применения на территории Республики Казахстан, вносятся в соответствующий реестр с присвоением регистрационного номера.
6. Информация о международных стандартах и нормативных документах по стандартизации иностранных государств, принятых в качестве государственных стандартов и прошедших учетную регистрацию, а также тексты уведомлений публикуются в годовых и ежемесячных информационных указателях государственных стандартов (ИУ СТ РК).
Информация о степени соответствия государственных и международных стандартов включается в формируемые электронные базы данных, указатели и каталоги по государственным стандартам.
7. Применение международных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, принятых Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС) или межгосударственной научно-технической комиссией по техническому нормированию и стандартизации в строительстве (МНТКС) стран СНГ осуществляется в соответствии с действующими межгосударственными стандартами.
3. Применение международных стандартов в качестве государственных
8. Применение международных стандартов в качестве государственных стандартов Республики Казахстан осуществляется методами:
смены обложки, предусматривающий смену обложки международного стандарта на обложку государственного стандарта;
подтверждения, предусматривающий опубликование уведомления в виде приказа руководителя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) о подтверждении введения на территории Республики Казахстан международных стандартов без смены их обложки;
разработки государственного стандарта на основе международного стандарта при идентичном или измененном содержании, наименовании, структуры или формы представления стандарта.
Порядок разработки государственного стандарта на основе международного стандарта осуществляется в соответствии с Правилами разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации, утвержденных приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 4 апреля 2005 года  N 98 "Об утверждении Правил разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27.04.2005г. за N 3587).  <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 21 октября 2005 года N  360 .

9. Мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық стандарттарды қолдану жөніндегі міндеттер мемлекеттік стандарттау жөніндегі жұмыстарының жоспарына және (немесе) бағдарламасына кіреді.
Халықаралық стандарттарды мемлекеттік стандарт ретінде қолдану жөніндегі тапсырмаларды мемлекеттік стандарттау жөніндегі жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларына енгізу тәртібі "Мемлекеттік стандарттау жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 106 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік стандарттау жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу Ережесіне сәйкес жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2005 жылғы 12 мамырда N 3639 тіркелген).
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 21 қазандағы N 360   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз ).
10. Халықаралық стандарттар уәкілетті орган жетекшісінің бұйрығымен қолданысқа енгізіледі.
11. Халықаралық стандарттар талаптарына мемлекеттік стандарттар талаптарының мынадай сәйкестік дәрежелері қолданылады:
ұқсастығы (баламалығы);
өзгерістер енгізу (түрлендіру);
баламасыздығы.
Олардың сәйкестік дәрежесі мынадай индекстермен белгіленеді:
IDT - талаптары ұқсас болғанда;
МОD - өзгерістер енгізілгенде (түрлендірілген стандарттар үшін);
NEQ - талаптардың баламасыздығы жағдайында.
4. Есептік тіркеу әдісі
12. Мемлекеттік және орыс тіліндегі халықаралық стандарттардың, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының түпнұсқалық аудармасы қолдануға жатады.
13. Өндірілетін өнімге және онымен өзара байланысты объектілерге (терминологияға, жіктеуге, сынамаларды сұрыптауға, бақылау әдістеріне, тасымалдау, сақтау, буып-түю, таңбалау, пайдалану, кәдеге жарату ережелеріне) арналған халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары есептік тіркеуге жатады.
14. Халықаралық стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептік тіркеуге алу үшін мынадай құжаттар:
1) уәкілетті орган немесе оның ведомтсвосына қарасты кәсіпорын бекіткен халықаралық стандарт пен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың екі көшірмесі және оның мемлекеттік және орыс тіліндегі түпнұсқалық аудармасы;
2) стандарттардың түпнұсқалары иесімен жасалған келісім-шарттың, ұйымның, ғылыми-техникалық, инженерлік және басқа қоғамдық бірлестіктердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының, салалық стандарттардың, түпнұсқа иесінің осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерістермен тұтынушыларды қамтамасыз етуі жөніндегі міндеті баяндалған техникалық шарттардың, сондай-ақ тұтынушының құжаттарды үшінші жаққа беруге құқығын растау немесе жоққа шығару көшірмесі;

9. Задания по применению международных стандартов в качестве государственных включаются в планы и (или) программы работ по государственной стандартизации.
Порядок включения заданий по применению международных стандартов в качестве государственных в планы и программы работ по государственной стандартизации осуществляется в соответствии с Правилами разработки планов и программ государственной стандартизации, утвержденных приказом Председателя Комитета по техническому регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 15 апреля 2005 года  N 106 "Об утверждении Правил разработки планов и программ государственной стандартизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 12.05.2005 г. за N 3639).  <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 21 октября 2005 года N  360 .
10. Международные стандарты вводятся в действие приказом руководителя уполномоченного органа.
11. Применяются следующие степени соответствия требований государственного стандарта требованиям международного стандарта:
идентичность (эквивалентность);
внесение изменений (модификация);
неэквивалентность.
Степень их соответствия обозначается следующими индексами:
IDT - при идентичности требований;
МОD - при внесении изменений (для модифицированных стандартов);
NEQ - при неэквивалентности требований.
4. Метод учетной регистрации
12. Применению подлежат аутентичные переводы международных стандартов, классификаторов технико-экономической информации и нормативных документов по стандартизации иностранных государств на государственном и русском языках.
13. Учетной регистрации подлежат международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств на производимую продукцию и взаимосвязанные с ней объекты (терминологию, классификацию, отбор проб, методы контроля, правила транспортирования, хранения, упаковки, маркировки, эксплуатации, утилизации).
14. Для учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств представляются следующие документы:
1) две копии международного стандарта и нормативного документа по стандартизации иностранного государства и аутентичного его перевода на государственном и русском языках, подтвержденного уполномоченным органом или его подведомственным предприятием;
2) копию договора с держателем подлинников стандартов, нормативных документов по стандартизации организаций, научно-технических, инженерных и других общественных объединений, отраслевых стандартов, технических условий, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также, подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам;

3) егер халықаралық стандарттарда және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарында олардың құзыретіне кіретін өнімдерге, процестерге қойылатын талаптары бар болса, өнімнің, процестердің қауіпсіздігіне мемлекеттік қадағалау органдары қорытындысының көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасында қарастырылған басқа органдар мен ұйымдардың қорытындылары, міндетті келісім ұсынылуы тиіс.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
15. Халықаралық стандарттарды, шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептік тіркеуге алуды уәкілетті орган немесе ұсынылған құжаттарға сараптама жүргізгеннен кейін оның ведомствосына қарасты кәсіпорын жүргізеді.
Есептік тіркеуден өткен халықаралық стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын қабылдау мерзімін уәкілетті орган немесе ұсынылған құжаттарға сараптама жүргізгеннен кейін оның ведомствосына қарасты кәсіпорын белгілейді.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
16. Стандарттау жөніндегі халықаралық және шетелдік нормативтік құжаттардың есептік тіркеуден өтетіні туралы ресми ақпарат жарияланғаннан кейін, олардың қолданылуына мүдделі жеке және заңды тұлғалар өнімнің, процестің қауіпсіздігіне мемлекеттік қадағалау органдарымен келісуден өтудің қосымша процедурасынан өтпей құжат пайдаланушы қатарына кіргізіледі.
17. Есептік тіркеуден өткен халықаралық стандарттар мен шет мемлекеттердің нормативтік құжаттарында сілтемелер жасалған нормативтік құжаттарды оларды пайдаланушылар көкейтесті етеді.
Стандарттау, сәйкестікті растау
және аккредиттеу жөніндегі
шет мемлекеттерінің ережесі
мен нұсқауын, халықаралық,
аймақтық, ұлттық стандарттар,
техникалық-экономикалық ақпарат
жіктеуіштерін қолдану және
есепке алу ережесіне
Қосымша
Халықаралық стандарттарды және шет ел мемлекеттердің
стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын келісу
қажет мемлекеттік органдар тізбесі
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 21 қазандағы N 360   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз ).
1. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кеңсесі (Ақпарат қауіпсіздігі мен мемлекеттік құпиялардың қорғалуының қамтамасыз етілуіне қадағалау қызметі).
1-1 Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (Ақпарат және байланыс қызметі).

3) копию заключения органов государственного контроля за безопасностью продукции, процессов, если международные стандарты или нормативные документы по стандартизации иностранных государств содержат обязательные требования к продукции, процессам, входящим в их компетенцию;
4) заключения других органов и организаций, обязательное согласование, с которыми предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
15. Учетная регистрация международных стандартов, нормативных документов по стандартизации иностранных государств проводится уполномоченным органом или его подведомственным предприятием после экспертизы представленных документов.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
16. После опубликования официальной информации о прохождении учетной регистрации международных и иностранных нормативных документов по стандартизации, физические и юридические лица, заинтересованные в их применении, вносятся в число пользователей документов без прохождения дополнительной процедуры прохождения согласования с органами государственного контроля за безопасностью продукции, процессов.
17. Актуализацию нормативных документов, на которые сделаны ссылки в международных стандартах и нормативных документах иностранных государств, прошедших учетную регистрацию осуществляют их пользователи.
Приложение к Правилам
учета и применения международных,
региональных, национальных стандартов
классификаторов технико-экономической информации,
правил и рекомендаций иностранных государств
по стандартизации, подтверждению
соответствия и аккредитации  <*>
Сноска. В приложение внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 21 октября 2005 года N  360 .
Перечень государственных органов с которыми необходимо
согласование международных стандартов и нормативных
документов по стандартизации иностранных государств
1. Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (служба надзора за обеспечением информационной безопасности и защиты государственных секретов).
1-1. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (служба информации и связи).

2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (жолдағы және автомобиль көлігіндегі қауіпсіздікті қадағалау қызметі).
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі (қызметтері: санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, дәрілік құралдарды, дәрі-дәрмектерді және медициналық техниканы қадағалау).
4. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі (атмосфераны, гидросфераны, жер үсті және жер асты суларын, топырақ қабаттарын экологиялық қадағалау қызметі).
5. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі министрлігі (қызметтері: өртке қарсы, техникалық, кен қадағалау, төтенше жағдайларды қадағалау).
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (мал дәрігерлік қадағалау және өсімдіктер карантині қызметтері).
7. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі (көліктің барлық түрлеріне, автомобиль жолдарына қадағалау қызметі).
8. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (еңбек қауіпсіздігі қызметі).
9. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі (мемлекеттік энергетикалық және газды қадағалау қызметі).
9-1 Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі (байланыс және телекоммуникация саласындағы қадағалау қызметі).
10. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Атом энергетикасы жөніндегі комитеті (атом энергетикасы саласындағы қадағалау қызметі).
11. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс істері жөніндегі және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитеті (құрылыс және құрылыс материалдары саласында қадағалау қызметі).

2. Министерство внутренних дел Республики Казахстан (служба надзора за безопасностью на дорогах и автомобильном транспорте).
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан (службы: санитарно-эпидемиологического надзора, надзора за лекарственными средствами, препаратами и медицинской техникой).
4. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан (служба экологического надзора за атмосферой, гидросферой, поверхностными и подземными водами, почвами).
5. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (службы: противопожарного, технического, котло- и горного надзора, надзора за чрезвычайными ситуациями).
6. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (службы ветеринарного надзора и карантина растений).
7. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (службы надзора: за автомобильными дорогами, всеми видами транспорта).
8. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (служба безопасности труда).
9. Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (службы государственного энергетического и газового надзора).
9-1. Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи (служба надзора в области связи и телекоммуникаций).
10. Комитет по атомной энергетике Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (служба надзора в области атомной энергетики).
11. Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (служба надзора в области строительства и строительных материалов).