Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы№N 11 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 3 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 4076. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәірдегі N 122 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30 N 122 қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің  күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қола алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының

Об утверждении Правил выдачи лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 11. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2006 года N 4076. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 122
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 9 января 2006 года N 11 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 года  N 122  (вводится в действие по истечении 14 со дня его государственной регистрации)
В целях приведения нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила выдачи лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему  постановлению .
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций

2006 жылы 9 қаңтардағы N 11
қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру ережесі
Осы Ереже "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына (бұдан әрі - Заң), Қазақстан Республикасының "Қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы"  Заңына , Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртібі мен талабын белгілейді, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
1-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және
сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына
лицензия беру тәртібі мен талабы
1. Лицензиат сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін уәкілетті органға Заңның  37-бабында көзделген құжаттарды ұсынады.
2. Лицензия осы  Ереженің 1- 5-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша беріледі.
Сақтандырудың ерікті және міндетті нысандардағы сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия әртүрлі бланктерде бір номермен ресімделеді.
3. Заңның  38-бабында көзделген негіздер бойынша лицензия беруден бас тартылады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия Қазақстан Республикасының  заңнамалық   актілерінде көзделген тәртіппен және негіздер бойынша қайта ресімделуге тиіс. Бұрын берілген лицензияның орнына қайта ресімделген лицензия беріледі.
5. Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиясынан сақтандырудың жеке сыныптарын алып тастау үшін лицензиат уәкілетті органға Заңның  37-бабы 3-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
6. Уәкілетті орган берілген және қайта ресімделген лицензиялардың есебін жүргізеді.
2-тарау. Лицензия алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар
7. Лицензия алу үшін лицензиат уәкілетті осы Ереженің  6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру сыныптарын, қызмет түрлерін көрсете отырып өтінішті ұсынады.
8. Акционерлер, құрылтайшылар төлемін растайтын ағымдағы банктік шоттан үзінді-көшірмесі, төлем құжаттары (төлем тапсырмасы, кіріс касса ордерлері), сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдардың жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің толық төленгендігін растайтын құжаттар болып табылады.

от 9 января 2006 года N 11
Правила выдачи лицензии на право осуществления
страховой (перестраховочной) деятельности и
деятельности страхового брокера
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон),  Законом  Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяют порядок и условия выдачи лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также устанавливают требования к содержанию документов, представляемых для получения лицензии.
Глава 1. Порядок и условия выдачи лицензии на право
осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
1. Для получения лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера, лицензиат представляет в уполномоченный орган документы, предусмотренные  статьей 37  Закона.
2. Лицензии выдаются по формам согласно  приложениям 1 -5 к настоящим Правилам.
Лицензия на право осуществления страховой деятельности в добровольной и обязательной формах страхования оформляется на разных бланках под одним номером.
3. В выдаче лицензии может быть отказано по основаниям, предусмотренным  статьей 38  Закона.
4. Лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера подлежит переоформлению по основаниям и в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан. Выдача переоформленной лицензии производится взамен ранее выданной.
5. Для исключения из лицензии на право осуществления страховой деятельности отдельных классов страхования лицензиат представляет в уполномоченный орган документы, предусмотренные пунктом 6 статьи 37 Закона.
6. Уполномоченный орган ведет учет выданных и переоформленных лицензий.
Глава 2. Требования к содержанию документов,
представляемых для получения лицензии
7. Для получения лицензии лицензиат представляет в уполномоченный орган заявление с указанием видов деятельности, классов страхования по форме согласно  приложению 6  к настоящим Правилам.
8. Документами, подтверждающими полную оплату установленного уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) минимального размера уставного капитала страховой (перестраховочной) организации, являются платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), выписка с текущего банковского счета, подтверждающие его оплату учредителями, акционерами, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг.

9. Сақтандыру қызметін жүзеге асыратын ішкі ережесі:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бөлімшелерінің құрылымын, міндетін, функцияларын және өкілеттігін;
2) ішкі аудит қызметінің және басқа да тұрақты органдардың құрылымын, мүшелер санын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
3) техникалық (сақтандыру), инвестициялық, кредиттік, операциондық, рыноктық және басқа да тәуекелдерді басқару бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының саясатын ашатын тәуекелдерді басқару жүйесін;
4) құрылымдық бөлімшелері басшысының құқығы мен міндеттемелері;
5) лауазымды тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдардың олардың атынан және оның есебінде мәмілелерді жүзеге асырған кезде өкілеттіктерін айқындау тиіс.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның штатында актуарийлердің болуы туралы мәліметі осы Ереженің  7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі аудит қызметі туралы ережеде мынадай мәліметтер:
1) ішкі аудит қызметінің құрылымы туралы ақпарат;
2) ішкі аудит қызметінің міндеттемелері мен функциялары;
3) ішкі аудит қызметінің құқықтары мен міндеттері;
4) ішкі аудит қызметінің лицензиаттың басқа құрылымдық бөлімшелерімен өзара әрекет жасау тәртібі туралы ақпарат;
5) лицензиат жүзеге асыратын қызметтің сипаты мен масштабтарын ескере отырып оның қызметінің барлығын немесе бір бөлігін аудиторлық тексеру кезеңділігі болуы тиіс.
12. Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда Заңның  37-бабы 3-тармағында көзделген ақпарат болуы тиіс және уәкілетті органға тігілген және номерленген бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың алғашқы бетінде жоғары оң бұрышында мынадай айқындама болуы тиіс: "Директорлар кеңесі бекітті (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның атауы). 20__жылы "_" _____N __ хаттамасы". Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың соңғы беттің келесі бетіне сақтандыру ұйымы мөр басады.
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
1) инвестициялау мақсатын;
2) инвестиция типі бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса отырып инвестициялық портфелін және оның кірістілігін қалыптастыруды;
3) активтердің типіне байланысты инвестициялық шектеулер, сондай-ақ тыс жерден тартылған құрал-жабдықтарды;
4) инвестициялық саясатына жауапты ұйымның шешуші адамдарын ашып көрсету қажет.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныбының бөлшегінде бір бизнес-жоспар ұсынылады.
Сақтандыру рыногында актуарлық қызметін жүргізуге лицензиясы бар, қол қойған актуарий жақын арадағы екі жылда қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат болуы тиіс:
тәуекелдерді қайта сақтандыруға беру кезде:

9. Внутренние правила осуществления страховой деятельности должны определять:
1) структуру, задачи, функции и полномочия подразделений страховой (перестраховочной) организации;
2) структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
3) систему управления рисками, раскрывающую политику страховой (перестраховочной) организации по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
4) права и обязанности руководителей структурных подразделений;
5) полномочия должностных лиц и работников страховой (перестраховочной) организации при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет.
10. Сведения о наличии в штате страховой (перестраховочной) организации актуария составляются по форме согласно  приложению 7  к настоящим Правилам.
11. Положение о службе внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации должно содержать следующие сведения:
1) информацию о структуре службы внутреннего аудита;
2) задачи и функции службы внутреннего аудита;
3) права и обязанности службы внутреннего аудита;
4) информацию о порядке взаимодействия службы внутреннего аудита с другими структурными подразделениями;
5) периодичность аудиторских проверок всей или части деятельности страховой (перестраховочной) организации, с учетом характера и масштабов осуществляемой ею деятельности.
12. Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием, должен содержать информацию, предусмотренную пунктом 3  статьи 37  Закона и представляется в уполномоченный орган в прошитом и пронумерованном виде в одном экземпляре. Титульный лист бизнес-плана по  классу страхования должен содержать в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол N ____ от "__" 20 года". Оборотная сторона последнего листа бизнес-плана по классу страхования заверяется печатью страховой организации.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
1) цели инвестирования;
2) формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
3) инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
4) ключевые лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования.
Бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности на ближайшие два года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке должен содержать следующую информацию:
при передаче рисков на перестрахование:

1) негізгі нысандар (факультативті, облигаторлық, факультативті-облигаторлық) және сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандыруға қатысу әдістері/түрлері (үйлесімді, үйлесімсіз), олардың өзара арақатынасы;
2) қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері (рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы; қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: рыноктағы компанияның уақыты мен жұмыс тәжірибесі, мекен-жайы, сақтандыру тәуекелдердің болуы; қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлуеті: қызмет түрі бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынас, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы);
3) қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру шарттарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі қандай тәсілмен жүзеге асырылады;
4) ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымының атауы. Шетел қайта сақтандырушылардың болжалды үлесі.
Қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
1) қайта сақтанышуларды бағалаудың негізгі критерийлері: қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органның лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді алатын мамандардың кәсібилігі, ірі төлем бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы - ұйымға экономикалық ықпал жасау шараларының болуы, өткен жылдары осы ұйыммен жүргізген жағымсыз жұмыс тәжірибесі;
2) қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әр түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомасының лимиті, қайта сақтандыруға беру шарттары бойынша).
13. Директорлар кеңесі бекіткен қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерді қабылдау бойынша сақтандыру ұйымның ішкі ережелері:
1) қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрылымын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
2) сақтандыру ұйымның тарифтік саясатына сәйкес қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерді қабылдау кезде осы құрылымдық бөлімше басшысының және қызметкерінің құқықтарын, міндеттерін және өкілеттіктерін;
3) қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерді қабылдау кезде бағалау тәртібіне қойылатын талаптарын;
4) бизнес-процестерді сипаттауы (құжаттардың өту тәртібі және қайта сақтандыру бойынша қабылданған шешім бойынша жазылған рәсімдер);
5) өзге мәселелері (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауы бойынша) айқындалады.
14. Сақтандыру брокері жұмысының ішкі регламентіне мыналар:
1) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметін жүзеге асыру бойынша жауапты тұлғалардың тізбесі;

1) основные формы (факультативная, облигаторная, факультативно-облигаторная) и методы/виды участия (пропорциональное, непропорциональное) перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
2) критерии оценки перестраховочных организаций (рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности; стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, место нахождение, наличие страновых рисков; деловой потенциал перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати);
3) каким образом будет осуществляться система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
4) наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество. Предполагаемая доля иностранных перестраховщиков.
При приеме рисков на перестрахование:
1) основные критерии оценки перестрахователей: наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к организации - перестрахователю, негативный опыт работы с этой организацией в прошлом;
2) описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование).
13. Внутренние правила страховой организации по принятию страховых рисков на перестрахование, утвержденные советом директоров, определяют:
1) структуру, задачи, функции и полномочия подразделения, осуществляющего принятие рисков на перестрахование;
2) права, обязанности, полномочия руководителя и работников данного структурного подразделения при принятии страховых рисков на перестрахование в соответствии с тарифной политикой страховой организации;
3) требования к порядку оценки при принятии страховых рисков на перестрахование;
4) описание бизнес-процессов (порядок прохождения документов и расписанные процедуры по принятию решений по перестрахованию);
5) иные вопросы (по усмотрению страховой (перестраховочной) организации).
14. Внутренний регламент работы страхового брокера включает:
1) перечень ответственных лиц по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования;

2) сақтандыруға (қайта сақтандыруға) сұратулар түскен;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын алған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жасалған;
қолданыстағы сақтандыру өтеуге толықтырулар мен өзгерістер енгізген;
сақтандырудың кейінгі кезеңге сақтандыру өтеуді жаңартқан;
сақтандыру жағдайларына қызмет көрсеткен кезде сақтандыру брокері қызметкерлерінің іс-қимылдарын ашып көрсететін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметін жүзеге асыру бойынша рәсімдері жатады.
15. Құжаттаманы жүргізу және сақтандыру брокерінің клиенттеріне қызмет көрсету жағдай тәртібі мыналар:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасаған, сақтандыру төлемін жүзеге асырған, сақтандыру жағдайы болған кезде құжаттарды, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жасалғанына байланысты басқа да құжаттарды қалыптастыру тізбесі мен дәйектілігі;
2) клиенттің барлық қаржы және жеке ақпараттың құпиялық режиміне қойылатын негізгі талаптар;
3) мазмұнында:
қатаң есептегі бланктерді есепке алу жүйесінің болуы;
қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін ұйымдастыруға жауапты тұлға;
сақтау орны (жеке үй-жайлар, шкафтар, сейфтер, оларға кіру тәртібі) бар қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін қамтамасыз ету;
4) клиенттің қамтамасыз ету тәртібі мен толықтығы:
сақтандыру брокері, оның мәртебесі туралы ақпаратымен;
қызметі көрсетілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары туралы ақпаратымен;
төлемдердің және тәуекелдердің көлемі;
жеткізушінің және клиенттің қызмет көрсету міндеттемелері жатады.
3-тарау. Қорытынды ережелер
16. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
1-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкіде басылады)
Ерікті жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру
қызметін жүзеге асыру құқығына берілген
ЛИЦЕНЗИЯ
ДОС сериялы                               Лицензия N
____________________________________________________________берілді.
(сақтандыру ұйымының толық атауы)
Cақтандыру ұйымының орналасқан жері ________________________________
____________________________________________________________________
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша ерікті сақтандырудың рұқсат
етілген сыныптарының тізбесі: ______________________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз.
Лицензияны берген орган: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні - "____" _____________ 200 __ж.
Уәкілетті органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
Мөр орны
Алматы  қаласы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
2-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкіде басылады)
Міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру
қызметін жүзеге асыру құқығына берілген
ЛИЦЕНЗИЯ
ОС сериялы                               Лицензия N
____________________________________________________________берілді.
(сақтандыру ұйымының толық атауы)
Cақтандыру ұйымының орналасқан жері_________________________________
____________________________________________________________________
Міндетті сақтандырудың рұқсат етілген сыныптарының тізбесі: ________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз.
Лицензияны берген орган: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні -"____" _____________ 200 __ж.
Уәкілетті органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
Мөр орны
Алматы  қаласы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
3-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкіде басылады)
Өмірді ерікті сақтандыру бойынша сақтандыру
қызметін жүзеге асыру құқығына берілген
ЛИЦЕНЗИЯ
ДСЖ сериялы                               Лицензия  N
_________________________________________________________ берілді.
(сақтандыру ұйымының толық атауы)
Сақтандыру ұйымының орналасқан жері ________________________________
____________________________________________________________________
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша ерікті сақтандырудың рұқсат
етілген сыныптарының тізбесі: ______________________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз.
Лицензияны берген орган: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні - "____" _____________ 200 __ж.
Уәкілетті органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
Мөр орны
Алматы  қаласы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
4-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкіде басылады)
Қайта сақтандыру жөніндегі
қызметті жүзеге асыру құқығына берілген
ЛИЦЕНЗИЯ
ПД сериялы                               Лицензия  N
___________________________________________________________ берілді.
(сақтандыру/қайта сақтандыру ұйымының толық атауы)
Сақтандыру/қайта сақтандыру ұйымының орналасқан жері _______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз.
Лицензияны берген орган: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні -"____" _____________ 200 __ж.
Уәкілетті органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
Мөр орны
Алматы қаласы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
5-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкіде басылады)
Сақтандыру брокерінің
қызметін жүзеге асыру құқығына берілген
ЛИЦЕНЗИЯ
Лицензия N ___
___________________________________________________________ берілді.
(сақтандыру брокерінің толық атауы)
Сақтандыру брокерінің орналасқан жері ______________________________
____________________________________________________________________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз.
Лицензияны берген орган: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Лицензияның берілген күні -"____" _____________ 200 __ж.
Лицензиар органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
Мөр орны
Алматы қаласы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
6-қосымшасы
ӨТІНІШ ____________________________________________________________________
(лицензиялау органның толық атауы)
____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының,
____________________________________________________________________
сақтандыру брокерінің толық атауы)
____________________________________________________________________
(қызмет түрін, сақтандыру салаларын, нысандарын,
____________________________________________________________________
сыныптарын көрсете отырып)
жүзеге асыру құқығына лицензия беруді сұрайды.
Осы өтінішті беруге уәкілетті тұлға ________________________________
(тұлғаның аты-жөні, лауазымы,
_____________________________________________________болып табылады.
өтінішті беру құқығын куәландыратын құжатқа сілтеме)
Сақтандыру брокерінің орналасқан жері ______________________________
____________________________________________________________________
Әділет органдарында сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің
тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер ______________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің берілген
____________________________________________________________________
күні және нөмірі)
Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің банк шоты ашылған банктің
атауы және тұрғылықты жері _________________________________________
____________________________________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және оның құрылтайшылары
(акционерлері) өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
шынайылығы үшін толық жауап берді.
Қосымша: жіберілген құжаттардың тізбесін, данасының және олардың
әрқайсысы бойынша парақтардың санын көрсету керек.
____________________________________________________________________
(өтініш беруге уәкілетті тұлғаның қолы және күні)
Мөр орны
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін жүзеге
асыру құқығына лицензия беру
жөніндегі ережесінің
7-қосымшасы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында
актуарийдің болуы туралы мәліметтер
Сақтандыру
(қайта
сақтан
дыру)
ұйымының
аты
Актуарий туралы мәліметтер
Аты-жөні
Уәкілетті
органы
берген
лицензия-
ның күні
және
номері
Актуарий
лауазы-
мына
тағайын-
далу
(сайлау)
туралы
құжаттың
номері
және
күні
Білімі
туралы,
оның ішінде
актуарий
жұмыс
істейтін
саласындағы
біліктілікті
арттыру
курстары
туралы
мәліметтер
Біліктілік
емтиханын
қайта
тапсыру
туралы
ақпарат
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының

2) процедуры по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования, раскрывающие действия работников страхового брокера при:
поступлении запроса на страхование (перестрахование);
получении условий страхования (перестрахования);
заключении договора страхования (перестрахования);
внесении дополнений и изменений в действующее страховое покрытие;
обновлении страхового покрытия на следующий период страхования;
обслуживании страховых событий.
15. Порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов страхового брокера включают:
1) перечень и последовательность формирования документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключением договоров страхования (перестрахования);
2) основные требования к режиму конфиденциальности всей финансовой и личной информации клиента;
3) обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности, содержащей:
наличие системы учета бланков строгой отчетности;
лицо, ответственное за организацию системы сохранности документов строгой отчетности;
место хранения (отдельные помещения, шкафы, сейфы, порядок допуска к ним);
4) порядок и полноту обеспечения клиента:
информацией о страховом брокере, его статусе;
информацией о страховых (перестраховочных) организациях, услуги которых предлагаются;
объеме выплат и рисках;
обязательствах поставщика услуг и клиента.
Глава 3. Заключительные положения
16. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
ЛИЦЕНЗИЯ
на право осуществления страховой деятельности
по добровольному общему страхованию
Серия ДОС №                                              N лицензии
Выдана ____________________________________________________________
(полное наименование страховой организации)
Место нахождения страховой организации ____________________________
___________________________________________________________________
Перечень разрешенных классов добровольного страхования по отрасли
"общее страхование": ______________________________________________
___________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию __________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии "__" 200 г.
Руководитель (заместитель руководителя) уполномоченного органа
___________________________________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 2 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
ЛИЦЕНЗИЯ
на право осуществления страховой деятельности
по обязательному страхованию
Серия ОС  №                                              N лицензии
Выдана ____________________________________________________________
(полное наименование страховой организации)
Место нахождения страховой организации ____________________________
___________________________________________________________________
Перечень разрешенных классов обязательного страхования:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию __________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии "__" 200 г.
Руководитель (заместитель руководителя) уполномоченного органа
___________________________________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 3 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
ЛИЦЕНЗИЯ
на право осуществления страховой деятельности
по добровольному страхованию жизни
Серия ДСЖ №                                              N лицензии
Выдана ____________________________________________________________
(полное наименование страховой организации)
Место нахождения страховой организации ____________________________
___________________________________________________________________
Перечень разрешенных классов добровольного страхования по отрасли
"страхование жизни": ______________________________________________
___________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию __________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии "__" 200 г.
Руководитель (заместитель руководителя) уполномоченного органа
___________________________________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 4 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
ЛИЦЕНЗИЯ
на право осуществления деятельности
по перестрахованию
Серия ПД №                                              N лицензии
Выдана ____________________________________________________________
(полное наименование страховой/перестраховочной организации)
Место нахождения страховой/перестраховочной организации
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию __________________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии "__" 200 г.
Руководитель (заместитель руководителя) уполномоченного органа
___________________________________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 5 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
ЛИЦЕНЗИЯ
на право осуществления деятельности
страхового брокера
N лицензии _____
Выдана ____________________________________________________________
(полное наименование страхового брокера)
Место нахождения страхового брокера ____________________________
___________________________________________________________________
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию __________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Дата выдачи лицензии "__" 200 г.
Руководитель (уполномоченное лицо) органа лицензиара
___________________________________________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 6 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
В _________________________________________________________________
(полное наименование органа лицензирования)
от ________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации,
страхового брокера)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать лицензию на право осуществления ______________________
___________________________________________________________________
(указать вид деятельности, отрасли, формы, классы страхования)
Уполномоченным лицом на подачу настоящего заявления является
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица, занимаемая должность, ссылка на
___________________________________________________________________
документ, удостоверяющий его право на подачу заявления)
Место нахождения страховой организации, страхового брокера
___________________________________________________________________
Данные о регистрации (перерегистрации) страховой организации,
страхового брокера в органах юстиции ______________________________
___________________________________________________________________
(Дата и номер свидетельства о государственной регистрации
(перерегистрации)
Наименование и место нахождения банка, в котором открыт банковский
счет страховой организации, страхового брокера ____________________
___________________________________________________________________
Страховая организация, страховой брокер и их учредители (акционеры)
полностью отвечают за достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации)
Приложение: указать перечень направляемых документов, количество
экземпляров и листов по каждому из них.
___________________________________________________________________
(Дата и подпись лица, уполномоченного на подачу заявления)
Место печати
Приложение 7 к
Правилам по выдаче лицензии
на право осуществления страховой
(перестраховочной) деятельности
и деятельности страхового брокера
Сведения о наличии в штате страховой
(перестраховочной) организации актуария
Название
страхо-
вой (пе-
рестра-
ховоч-
ной) ор-
ганиза-
ции
Сведения об актуарии
Фамилия
Имя
От-
чество
Дата и
номер
лицензии
уполно-
мочен-
ного
органа
Номер и
дата до-
кумента
о наз-
начении
(избра-
нии) на
долж-
ность
актуария
Сведения
об обра-
зовании,
в том
числе о
курсах
повышения
квалифи-
каци и в
сфере, в
которой
работает
Информация
о пере-
сдаче
квалифика-
ционного
экзамена
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций

2006 жылғы 9 қаңтардағы N 11
қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған деп танылған
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау, лицензияның қолданылуын тоқтату және қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 9 сәуірдегі N 92  қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1520 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды айқындау, сондай-ақ лицензияны қайта ресімдеу жөніндегі ережені бекіту туралы" 2003 жылы 7 наурыздағы N 77  қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2240 тіркелген).
3. Агенттік Басқармасының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2240 тіркелген "Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға, сондай-ақ лицензияларды қайта ресімдеуге ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілеу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 24 мамырдағы N 143  қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2921 тіркелген).
4. Агенттік Басқармасының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1520 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау, лицензияның қолданылуын тоқтату және қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 9 сәуірдегі N 92 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2004 жылы 12 шілдедегі N 198  қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3021 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің 2005 жылғы N 15 Бюллетенінде жарияланған).

от 9 января 2006 года N 11
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1.  Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 92 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности страхового брокера, приостановления действия и отзыва лицензии" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1520).
2.  Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года N 77 "Об утверждении Правил по определению требований к содержанию документов, представляемых для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности, а также по переоформлению лицензии" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2240).
3.  Постановление  Правления Агентства от 24 мая 2004 года N 143 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года N 77 "Об утверждении Правил по определению требований к содержанию документов, представляемых для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности, а также по переоформлению лицензии", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2240" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2921).
4.  Постановление  Правления Агентства от 12 июля 2004 года N 198 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 92 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности страхового брокера, приостановления действия и отзыва лицензии", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1520" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3021, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан в 2005 году, N 15).