"Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың Үлгі ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 27 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4133. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 638 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007.12.19.  N 638  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың Үлгі ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1118 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2000 ж. N 6 нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1514 тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 366  бұйрығына  сәйкес енгізілген өзгерістермен, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1859 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., тамыз,  N 30 , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2211 тіркелген, 2003 ж., 22 ақпандағы,  N 116-1 , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2808 тіркелген, 2004 ж., 23 наурыз,  N 241 , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3559 тіркелген, 2005 ж., 11 наурыз,  N 149 , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3681 тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 7 маусымдағы  N 353  бұйрықтарына сәйкес енгізілген өзгерістерімен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына Қабылдаудың үлгі ережелерінде (бұдан әрі - Қабылдаудың үлгі ережелері):
барлық мәтіні бойынша»"мемлекеттік сертификаттың", "мемлекеттік сертификат",»"мемлекеттік сертификаттар" деген сөздер "сертификаттың",»"сертификат",»"сертификаттар" деген сөздермен ауыстырылсын.
3-тармақта:
екінші абзацта»"жалпы орта білім беретін ұйымдар»деген сөздер»орта білім беру ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта»"шетелде оқушылармен алмасу халықаралық желiсi бойынша оқыған жалпы бiлiм беретiн мектеп бiтiрушiлерi" деген сөздерден кейін "ҰБТ-ға қатыспаған" деген сөздермен толықтырылсын,»"бала кезінен мүгедектер",»"шетел" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзацта»"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiне" деген сөздерден кейін "1-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2006 года N 4133
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 1 марта 2006 года N 95   утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19 декабря 2007 года  N 638  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1118, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2000 г., N 6, с изменениями, внесенными в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 мая 2001 года  N 366 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1514, от 17 мая 2002 года  N 394 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1859, опубликованным в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2002 г., август N 30, от 22 февраля 2003 года  N 116-1 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2211, от 23 марта 2004 года  N 241 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2808, от 11 марта 2005 года  N 149 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3559, от 7 июня 2005 года  N 353 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3681) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом (далее - Типовые правила приема):
по всему тексту слова "государственного сертификата", "государственный сертификат", "государственных сертификатов" заменить словами "сертификата", "сертификат", "сертификатов";
в пункте 3:
в абзаце втором слова "средних общеобразовательных организаций" заменить словами "организаций среднего общего образования";
в абзаце третьем после слов "обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом" дополнить словами "не принявших участие в ЕНТ", слова "инвалидов с детства,", "иностранных" исключить;
в абзаце четвертом после слов "Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" дополнить словами "согласно приложению 1";

6-тармақта "мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша мемлекеттік оқу орындары" деген сөздерден кейін»"2-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
бірінші абзацта:
"арнайы бланкіде" деген сөздер»"белгіленген үлгідегі бланкіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеңілдікке құқық беретін құжат" деген сөздер»"мемлекеттік білім беру грантын алуға басым құқықты растайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта»"абитуриент" деген сөздер "азаматтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжат белгіленген тәртіппен нострификациялануы тиіс.";
бесінші абзацта»"медициналық-әлеуметтiк сараптамалық комиссиясының (МӘСК)" деген сөздер»"медициналық-әлеуметтiк сараптамалық (МӘС)" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацта "20 маусымнан 4 шілдеге дейін" және "5 шілдеден 8 шілдеге дейін" деген сөздер»"20 маусымнан 3 шілдеге дейін" және»"4 шілдеден 9 шілдеге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Шығармашылық мамандыққа оқуға түсетін азаматтар бір шығармашылық мамандықты көрсетуі мүмкін.
Мемлекеттік білім беру грантын алуға арналған конкурсқа қатысушы азаматтар үшін белгіленген қабылдау квоталары барлық төрт мамандық бойынша орналастырылады";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Студенттер қатарына қабылдау конкурсына қатысу үшін қажетті ең төменгі баллдар деңгейі 50 баллды құрайды, оның ішінде кемінде 7 балл бейіндік пәннен болуы тиіс. Медициналық мамандықтар бойынша ақылы бөлімге қабылдау үшін - 60 балл.";
14-тармақта:
"арнайы бланкіде" деген сөздер»"белгіленген үлгідегі бланкіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеңілдікке құқық беретін құжат" деген сөздер»"мемлекеттік білім беру грантын алуға басым құқықты растайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-2-тармақта:
бірінші және екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"14-2. Кешенді тестілеу азаматтардың қалауы бойынша қазақ және орыс тілдерінде жалпы орта білім берудің оқу бағдарламасының көлемінде төрт пән бойынша өткізіледі: қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы, математика және 3-қосымшаға сәйкес талапкердің таңдаған мамандығына байланысты белгіленген төртінші пән. Шығармашылық мамандыққа түсуші азаматтар үшін кешенді тестілеудің екі пәні бойынша баллдары есептеледі: қазақ немесе орыс тілі және Қазақстан тарихы.";
үшінші абзацта»"Шығармашылық мамандыққа түсушi азаматтар" деген сөздерден кейін»"оның ішінде»"Алтын белгі" белгісімен марапатталған оқушылар" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 6 после слов "государственных учебных заведений по государственному образовательному заказу" дополнить словами "согласно приложению 2.";
в пункте 7:
в абзаце первом:
слова "на специальном бланке" заменить словами "на бланке установленного образца";
слова "документ, дающий право на льготы" заменить словами "документ, подтверждающий преимущественное право на получение государственного образовательного гранта";
в абзаце втором слово "абитуриент" заменить словом "гражданин";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, должны быть нострифицированы в установленном порядке.";
в абзаце пятом слова "медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК)" заменить словами "медико-социальной экспертизы (МСЭ)";
в абзаце восьмом слова "с 20 июня по 4 июля" и "с 5 по 8 июля" заменить словами "с 20 июня по 3 июля" и "с 4 по 9 июля";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Граждане, поступающие на творческую специальность могут указать одну творческую специальность.
Установленные квоты приема для граждан, участвующих в конкурсе на получение государственного образовательного гранта распространяются по всем четырем специальностям.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Минимальный уровень баллов, необходимый для участия в конкурсе на зачисление в число студентов, составляет 50 баллов, в том числе не менее 7 баллов по профильному предмету. Для зачисления на платное отделение по медицинским специальностям - 60 баллов.";
в пункте 14:
слова "на специальном бланке" заменить словами "на бланке установленного образца";
слова "документ, дающий право на льготы" заменить словами "документ, подтверждающий преимущественное право";
в пункте 14-2:
абзац первый и второй изложить в следующей редакции:
"14-2. Комплексное тестирование проводится по желанию граждан на казахском или русском языках в объеме учебных программ среднего общего образования по четырем предметам: казахскому или русскому языку, истории Казахстана, математике, и четвертому предмету, определяемому в зависимости от выбранной гражданином специальности согласно приложению 3.
Для граждан, поступающих на творческие специальности учитываются баллы по двум предметам комплексного тестирования: казахскому или русскому языку и истории Казахстана.";
в абзаце третьем после слов "Граждане, поступающие на творческие специальности" дополнить словами "(в том числе обладатели знака "Алтын белгі")";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Кешенді тестілеу нәтижелерін өңдеу кешенді тестілеу жүзеге асырылған жоғары оқу орнында өткізіледі.";
20-тармақта»"жоғары оқу орны орналасқан орны бойынша" деген сөздер "талапкер таңдаған жоғары оқу орны бекітілген базалық жоғары оқу орнында өткізіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақта»"шағым" деген сөздер "апелляция" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1. Тест тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және даулы мәселелерді шешуді қамтамасыз ету, ҰБТ-ға қатысушылардың құқығын қорғау мақсатында тестілеу өткізу кезеңінде апелляцияны қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - республикалық комиссия) және әрбір базалық жоғары оқу орнында апелляциялық комиссия құрылады.";
мынадай мазмұндағы 21-2-тармақпен толықтырылсын:
"21-2. Республикалық комиссияның төрағасы және құрамы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің бұйрығымен бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 21-3-тармақпен толықтырылсын:
"21-3. Республикалық комиссия апелляциялық комиссиялардың баллдар қосу негіздемесін қарайды және соңғы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 21-4-тармақпен толықтырылсын:
"21-4. Республикалық комиссия өз функцияларын орындау мақсатында апелляциялық комиссиялардан қажетті құжаттар, сонымен бірге азаматтардың жауап парағын, кешенді тестілеу технологиясының сақталуы туралы мәліметтер сұрауға және алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 21-5-тармақпен толықтырылсын:
"21-5. Республикалық комиссияның шешімі комиссияның тізімдік құрамындағы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы шешуші дауысқа құқылы. Комиссияның жұмысы төрағаның және комиссияның барлық мүшелерінің қолдары қойылған хаттамалармен ресімделеді.";
26-тармақта:
"медициналық-әлеуметтiк сараптамалық комиссиясының (МӘСК)" деген сөздер»"медициналық-әлеуметтiк сараптамалық (МӘС)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бейiндiк пәндер бойынша ең жоғары баллы" деген сөздер "3-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
кешенді тестілеу пәндері көрсетілген Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының 3-қосымшасында:
"Бакалавриат мамандықтары" тарауында:
3»"Құқық" параграфы мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"050304 Кеден ісі, Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы";
9»"Қызмет көрсету" параграфы "050903 Жерге орналастыру және кадастр" жолын»"050903 Жерге орналастыру" жолмен ауыстырылсын;
9»"Қызмет көрсету" параграфы мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"050907 Кадастр, География, География";
"050908 Бағалау, География, География";
"050909 Мейірбике ісі, Биология, Биология"
10»"Әскери іс және қауіпсіздік" параграфы мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"051002 Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі, Физика, Математика";
"Жоғары арнаулы білім беру мамандықтары" тарауы:
"2»Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" параграфы мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"051108 Мейірбике ісі, Биология, Биология".

"17. Обработка результатов комплексного тестирования проводится в вузе, где осуществлялось комплексное тестирование.";
в пункте 20 слова "проводится по месту нахождения вуза" заменить словами "проводится в базовом вузе, к которому прикреплен выбранный гражданином вуз.";
в пункте 21 слово "обжалование" заменить словом "апелляцию";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав участников комплексного тестирования на период проведения тестирования создаются республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее - республиканская комиссия) и в каждом базовом вузе - апелляционная комиссия.";
дополнить пунктом 21-2 следующего содержания:
"21-2. Председатель и состав республиканской комиссии утверждаются приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 21-3 следующего содержания:
"21-3. Республиканская комиссия рассматривает спорные вопросы, поступающие от председателей апелляционных комиссий, принимает согласованное с апелляционными комиссиями решение по присуждению баллов.";
дополнить пунктом 21-4 следующего содержания:
"21-4. В целях выполнения своих функций республиканская комиссия вправе запрашивать и получать у апелляционных комиссий необходимые документы и сведения, в том числе бланки ответов абитуриентов, сведения о соблюдении технологии комплексного тестирования.";
дополнить пунктом 21-5 следующего содержания:
"21-5. Решение республиканской комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель республиканской комиссии имеет право решающего голоса. Работа республиканской комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.";
в пункте 26:
слова "медико-социальной экспертной комиссии" заменить словами "медико-социальной экспертизы (МСЭ)";
в приложении 3 к Типовым правилам приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан:
в главе "Специальности бакалавриата":
параграф 3 "Право" дополнить строкой следующего содержания:
"050304 Таможенное дело, Всемирная история, История Казахстана";
в параграфе 9 "Услуги" строку "050903 Землеустройство и кадастр" заменить строкой "050903 Землеустройство";
в параграфе 9 "Услуги" дополнить строками следующего содержания:
"050907 Кадастр, География, География";
"050908 Оценка, География, География";
"050909 Сестринское дело, Биология, Биология";
параграф 10 "Военное дело и безопасность" дополнить строкой следующего содержания:
"051002 Системы информационной безопасности, Физика, Математика";
в главе "Специальности высшего специального образования":
параграф 2 "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" дополнить строкой следующего содержания:
"051108 Сестринское дело, Биология, Биология".