"Диссертациялық кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 14 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 17 қазандағы N 486 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 9 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4989 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 126 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 126 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  18-бабы 1-тармағының 5-тармақшасына сәйкес және жоғары білікті кадрларды аттестаттау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Диссертациялық кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 14  бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 2139 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, N 15, 840-бап, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 2617 тіркелген "Диссертациялық кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 14 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы  N 796 ; Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 3552 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 14, 73-бап, "Диссертациялық кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 14 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 2 наурыздағы  N 126 бұйрықтарымен енгізілген өзгерістер мен толықтыруларымен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Диссертациялық кеңес туралы ережеде:
2-тармақта:
екінші абзацтағы "Өтініш хатқа диссертациялық кеңес мүшелері және ғылым салалары көрсетіліп, диссертациялар қорғауға рұқсат етілген мамандықтар тізбесі туралы мәліметтер қоса беріледі" деген сөздер тиісінше "Ұйымның диссертациялық кеңес ашу үшін ұсынатын құжаттарының тізбесін Комитет белгілейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "Диссертациялық кеңестер өздерінің қызметін бақылайтын және үйлестіретін Комитеттің басшылығымен жұмыс жүргізеді" деген сөздер тиісінше "Комитет диссертациялық кеңестердің қызметін бақылайды және үйлестіреді," деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "факультеттердің, ЖОО-ның, ҒЗИ-ның," деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзацтағы ", ғалым хатшы ерекше жағдайларда ғылым кандидаты болуы мүмкін, онда ол ғылым докторы ғылыми дәрежесін алу үшін ұсынылған диссертацияларды қорғау кезіндегі дауыс берулерге қатыспайды" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Тиісті мамандықтар мен ғылым салалары бойынша кандидаттық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер республикада осы мамандықтар мен ғылым салалары бойынша диссертацияларды қарайтын докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер болмаған жағдайда құрыла алады.";
6-тармақта:
2) тармақшадағы "бес" және "үш" деген сөздер тиісінше "алты" және "төрт" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "он екі" деген сөз тиісінше "он үш" деген сөзбен ауыстырылсын және "және жиырма алтыдан көп емес" деген сөздер алынып тасталсын;
8-тармақта:
бірінші абзацтағы "Комитетпен келісе отырып," деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацтағы "бір реттік докторлық" деген сөздерден кейін "немесе кандидаттық" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
бірінші абзацтағы "және ғылыми қауым." деген сөздерден кейін "Диссертациялық кеңестің қызметі диссертациялық кеңес құрылған ұйымның Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялануы тиіс. Сайтта: Комитеттің диссертациялық кеңестің қызметіне қатысты бұйрықтары; кеңес мүшелері туралы мәліметтер; есептер; диссертацияларды қорғауға рұқсат етілген мамандықтар төлқұжаттары; диссертациялардың авторефераттары жіберілетін ұйымдар тізбесі; арнаулы пәндер мен жалпы курс бойынша кандидаттық емтихандардың бағдарламалары; арнаулы пәндер мен жалпы курс бойынша кандидаттық емтихандардың өткізілу кестесі; өткізілетін қорғаулар туралы хабарландырулар мен кестелер; диссертациялардың авторефераттары жариялануы тиіс." деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
екінші абзацтағы ", сондай-ақ бір қосымша қорытындыны дайындау (ұжымдық рецензияны)" деген сөздер алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 14 "Об утверждении Положения о диссертационном совете"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года № 486. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2007 года № 4989. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 126
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1  статьи 18 Закона Республики Казахстан "О науке" и в целях совершенствования нормативной правовой базы по вопросам аттестации кадров высшей квалификации  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 14 "Об утверждении Положения о диссертационном совете" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2139, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, N 15, статья 840, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года  N 796 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 14 "Об утверждении Положения о диссертационном совете", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2617; от 2 марта 2005 года  N 126 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 14 "Об утверждении Положения о диссертационном совете", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3552, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, N 14, статья 73), следующие изменения и дополнения:
в Положении о диссертационном совете, утвержденном указанным приказом:
в пункте 2:
в абзаце втором слова "К ходатайству прилагаются сведения о членах диссертационного совета и перечня специальностей с указанием отраслей наук, по которым разрешено проводить защиту диссертаций" заменить соответственно словами "Перечень документов, представляемый организацией на открытие диссертационного совета, определяется Комитетом";
в абзаце третьем слова "Диссертационные советы проводят работу под руководством Комитета, который контролирует и координирует их деятельность," заменить соответственно словами "Комитет контролирует и координирует деятельность диссертационных советов,";
в абзаце восьмом слова "факультетов, вузов, НИИ," исключить;
в пункте 3:
в абзаце первом слова ", ученым секретарем в исключительных случаях может быть кандидат наук, который не принимает участия в голосовании при защите диссертаций, представленных на соискание ученой степени доктора наук." исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Диссертационные советы по защите кандидатских диссертаций по соответствующим специальностям и отраслям наук могут создаваться при отсутствии в республике диссертационных советов по защите докторских диссертаций, рассматривающих диссертации по данным специальностям и отраслям наук.";
в пункте 6:
в подпункте 2) слова "пяти" и "трех" заменить соответственно словами "шести" и "четырех";
в подпункте 7) слово "двенадцать" заменить соответственно словом "тринадцать" и слова "и не более двадцати шести" исключить;
в пункте 8:
в абзаце первом слова "по согласованию с Комитетом" исключить;
в абзаце втором после слов "Разовая защита докторской" дополнить словами "или кандидатской диссертации";
в пункте 9:
в абзаце первом после слов "и научная общественность." дополнить словами "Деятельность диссертационного совета должна быть освещена на официальном сайте организации, при которой создан диссертационный совет, в сети Интернет. На сайте должны быть опубликованы: приказы Комитета, касающиеся деятельности совета; сведения о членах совета; отчеты; паспорта специальностей, по которым разрешено проводить защиты диссертаций; перечень организаций, которым рассылаются авторефераты диссертаций; программы кандидатских экзаменов по специальным дисциплинам и по общему курсу; графики проведения кандидатских экзаменов по специальности и общему курсу; графики и объявления о предстоящих защитах; авторефераты диссертаций.";
в пункте 10:
в абзаце втором слова ", а также подготовить одно дополнительное заключение (коллективную рецензию)" исключить;

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Комитет кеңесте қорғалған жұмыстар бойынша Комитет Төралқасының екі теріс шешімі болған жағдайда диссертациялық кеңестің қызметін алдын-ала тоқтату туралы шешім қабылдайды.";
18-тармақта:
бірінші абзацтағы "кеңеспен бекітілген" деген сөздерден кейін "Диссертацияның авторефераты мен хабарландыру мәтіні бір уақытта диссертациялық кеңес құрылған ұйымның Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялануы тиіс.";
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Докторлық диссертацияны қорғауға қабылдау кезінде кеңес қорғауға дейін 2 ай мерзімнен кешіктірмей Комитетке Бюллетенде және Комитеттің Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялау үшін ізденушінің тегі, аты-жөні, диссертацияның тақырыбы, ғылыми дәреже берілетін ғылым саласы, мамандық шифры, қорғау мерзімі мен уақыты, диссертация қорғау өтетін кеңестің атауы мен мекен-жайы, жетекші ұйымның атауы, ғылыми жетекшінің (кеңесшінің), ресми оппоненттердің тектері, ізденушінің, ғылыми жетекшінің (кеңесшінің), оппоненттердің жұмыс орындары, оппоненттердің докторлық авторефераттарының титулды парақтарының көшірмелері көрсетілген хабарландыруды ұсынады. Хабарландырудың мәтіні ізденушінің ісіне салынады.";
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Ұйымнан оң пікірлер алған жұмыстар бойынша Комитет Төралқасының екі теріс шешімі болған жағдайда Комитет осы ұйымды жетекші ұйымдар тізбесінен шығару туралы шешім қабылдайды.";
22-тармақтағы "диссертацияны қорғаудың кейінгі мерзімін" деген сөздерден кейін "бірақ он күннен бұрын емес" деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақтағы "ресми оппоненттер өз пікірлерін" деген сөздер "ресми оппоненттер сөз сөйлейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақтағы "Диссертацияның екінші данасы түптелмеген күйде автореферат пен диссертацияның есеп карточкасының екі данасымен бірге қорғаудан кейін бір апта ішінде микрофильмдеу және мемлекеттік тіркеуден өткізу үшін Қазақ мемлекеттік ғылыми-техникалық ақпарат институтына (ҚазмемҒТАИ) жіберіледі." деген сөздер "Қорғау өткен күннен кейінгі апта ішінде диссертацияның екінші данасы түптелмеген күйде автореферат пен диссертацияның есеп карточкасының екі данасымен бірге қағаз және электронды тасығыштарда мемлекеттік және орыс тілінде "Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы" АҚ-на мемлекеттік тіркеуге жіберіледі." деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитеті (Н.Б. Қалабаев):
осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін;
осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"Комитет принимает решение о досрочном прекращении деятельности диссертационного совета при двух отрицательных решениях Президиума Комитета по работам, защищенным в данном совете.";
в пункте 18:
в абзаце первом после слов "утвержденному советом." дополнить словами: "Одновременно, автореферат диссертации и текст объявления размещается на официальном сайте организации, при которой функционирует диссертационный совет, в сети Интернет.";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"При приеме к защите докторской диссертации совет не позднее чем за 2 месяца до защиты представляет в Комитет для опубликования в Бюллетене и на официальном сайте Комитета в сети Интернет объявление, которое содержит фамилию, имя, отчество соискателя, название диссертации, отрасль науки, по которой присуждается ученая степень, шифр специальности, дату и время защиты, название и адрес совета, где будет проводиться защита диссертации, название ведущей организации, фамилии научного руководителя (консультанта), официальных оппонентов, место работы соискателя, научного руководителя (консультанта), оппонентов, а также копии титульных листов докторских авторефератов оппонентов. Текст объявления вкладывается в дело соискателя.";
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"Комитет принимает решение об исключении организации из перечня ведущих организаций при двух отрицательных решениях Президиума Комитета по работам, получившим положительные отзывы данной организации.";
в пункте 22 после слов "позднюю дату защиты диссертации" дополнить словами "но не ранее десяти дней,";
в пункте 28 слова "официальные оппоненты зачитывают свои отзывы" заменить словами "выступают официальные оппоненты";
в пункте 31 слова "Второй экземпляр диссертации в несброшюрованном виде вместе с авторефератом и двумя экземплярами учетной карточки диссертации направляется для микрофильмирования и госрегистрации в Казахский государственный научно-исследовательский институт научно-технической информации (КазгосИНТИ) в течение недели со дня защиты." заменить словами "В течение недели со дня защиты второй экземпляр диссертации в несброшюрованном виде на бумажном и электронном носителях вместе с авторефератом и двумя экземплярами учетной карточки диссертации на государственном и русском языках направляется на государственную регистрацию в АО "Национальный центр научно-технической информации".".
2. Комитету по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Калабаев Н.Б.):
обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитетінің төрағасына (Н.Б. Қалабаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейінгі он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Калабаев Н.Б.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
и .о. Министра