Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 16 қарашадағы N 711 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5920 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 69-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                                  Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 711 бұйрығына
1-қосымша
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу
ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме немесе бөлшек саудада өткізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылды:

Об утверждении Правил оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 711. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5920. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 69 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан, Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Б. Садыков
Приложение 1
к приказу и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 711
Правила оптовой и розничной реализации лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - Правила) устанавливают порядок оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу – осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылатын дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алумен, сақтаумен, әкелумен, әкетумен, (халыққа дәрілік заттарды өткізуді қоспағанда) көлеміне шек қоймай өткізумен, жоюмен байланысты фармацевтикалық қызмет;
2) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу – осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылатын дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алумен (әкелуден басқа), сақтаумен, бөлумен, соңғы тұтынушыға өткізумен (әкетуден басқа), жоюмен байланысты фармацевтикалық қызмет;
3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы – қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы әзірлеушіден және (немесе) өндірушіден тұтынушының қолдануына дейін жеткізу процесінде жүзеге асырылатын қызмет;
4) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер – фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
5) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу объектісі – дәріхана қоймасы, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасы;
6) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу объектісі – дәріхана, алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті, шалғайдағы елді мекендерге арналған жылжымалы дәріхана пункті, медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкені және оптика дүкені.
3. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізуді дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметке және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу объектісіне лицензия оған қосымша алған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер жүзеге асырады.
4. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізуді дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметке және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу объектісіне лицензия оған қосымша алған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер жүзеге асырады.

1) оптовая реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - фармацевтическая деятельность, связанная с закупом, хранением, ввозом, вывозом, реализацией (за исключением реализации лекарственных средств населению) без ограничения объемов, уничтожением лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, осуществляемая в соответствии с настоящими Правилами;
2) розничная реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - фармацевтическая деятельность, связанная с приобретением (кроме ввоза), хранением, распределением, реализацией (кроме вывоза) конечному потребителю, уничтожением лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, осуществляемая в соответствии с настоящими Правилами;
3) обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - деятельность, осуществляемая в процессе доведения безопасных, эффективных и качественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники от разработчика и (или) производителя до применения потребителем;
4) субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - физические или юридические лица, осуществляющие фармацевтическую деятельность;
5) объекты оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - аптечный складсклад медицинской техники и изделий медицинского назначения;
6) объекты розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - аптекааптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей, магазин медицинской техники и изделий медицинского назначения и магазин оптики.
3. Оптовая реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, получившими лицензию на фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и приложение к ней на объект оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
4. Розничная реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, получившими лицензию на фармацевтическую деятельность, связанную с розничной реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и приложения к ней на объект розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.

5. Дәріхана қоймасында және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшектеп өткізу объектілерінде анықтамалық әдебиет, фармацевтикалық қызметтің кіші түрі жүзеге асырылатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері болуы тиіс.
Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасында (дүкен), оптика дүкенінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері, анықтамалық әдебиет және медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолдану, пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөніндегі проспектілер, каталогтар, нұсқаулықтар болуы тиіс.
6. Сапасыз дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың келіп түсуін ескерту және сақтау және оларды өткізу кезінде сапасының төмендеуін болдырмау мақсатында:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қабылдау және өткізу кезінде сапасын бақылау;
2) дәріханаішілік бақылаудың барлық түрлері (дәрілік заттарды дайындау құқығы бар дәріханаларда);
3) мыналарды:
санитариялық ережелер мен нормаларды сақтауды;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау ережесі мен мерзімдерін қамтамасыз етуді және сақтауды;
таразылау-өлшеу аспаптардың жарамдылығы мен дәлдігін қамтамасыз етуді;
дәрілік түрлерді дайындау технологиясын сақтау, жазылған дозалардың науқастың жасына сәйкестігін, бір уақытта босату нормаларын тексеруді, рецептілердің дұрыс жазылып берілуін тексеруді;
жарамдылық мерзімі шектеулі дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы есепке алуды жүргізуді;
сәйкестік сертификатының жарамдылық мерзімін есепке алуды жүргізуді;
жазып берілген рецептілердің дұрыстығын, оның қолданылу мерзімін, жазып берілген дәрілік заттардың үйлесімділігін тексеруді қамтитын ескерту іс-шаралары жүргізіледі.
7. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілерінде мемлекеттік және орыс тілдерінде фармацевтикалық қызмет субъектісінің атауы, оның ұйымдастыру-құқықтық нысаны және жұмыс тәртібі көрсетілген маңдайша болуы тиіс.
Халықтың танысуы үшін ыңғайлы жерде:
1) фармацевтикалық қызметке лицензиясының және оған тиісті қосымшаның көшірмелері;
2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің телефондары және мекен-жайлары туралы ақпарат;

5. Аптечный склад и объекты розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники должны иметь справочную литературу, нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие обращение лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Склад (магазин) изделий медицинского назначения и медицинской техники, магазин оптики должны иметь справочную литературу, нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие обращение изделий медицинского назначения и медицинской техники, проспекты, каталоги, инструкции по применению, эксплуатации и обеспечению качества изделий медицинского назначения и медицинской техники.
6. С целью предупреждения поступления некачественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и недопущения снижения их качества при хранении и реализации проводятся:
1) контроль качества при приемке и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) все виды внутриаптечного контроля (в аптеках с правом изготовления лекарственных средств);
3) предупредительные мероприятия, включающие:
соблюдение санитарных правил и норм;
обеспечение и соблюдение правил и сроков хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
обеспечение исправности и точности весо-измерительных приборов;
соблюдение технологии изготовления лекарственных форм, проверку соответствия прописанных доз возрасту больного, норм единовременного отпуска, проверку правильности выписывания рецептов;
ведение учета лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с ограниченным сроком годности;
ведение учета сроков действия сертификатов соответствия;
проверка правильности выписанного рецепта, срока его действия, совместимости выписанных лекарственных средств.
7. Объекты оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники должны иметь вывеску с указанием наименования субъекта фармацевтической деятельности, его организационно-правовой формы и режима работы на государственном и русском языках.
В удобном для ознакомления населения месте размещаются:
1) копия лицензии на фармацевтическую деятельность и соответствующего приложения к ней;
2) информация о телефонах и адресах территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;

3) пікірлер мен ұсыныстар кітабы;
4) фармацевтикалық анықтама қызметінің телефон нөмірлері туралы ақпарат;
5) бөлшек саудада өткізу объектілерінде:
"Дәрілік заттар балаларға босатылмайды", "Дәрігердің рецепті бойынша босатылуға арналған дәрілік заттарды рецептурісіз өткізуге тыйым салынады" деген сипаттағы ақпарат;
дәріханада дайындалатын (дайындау құқығы бар дәріхана үшін) дәрілік препараттарды сақтау мерзімдері туралы ақпарат;
тегін немесе жеңілдікті шарттармен босатылатын дәрілік заттар, белгілі бір аурулармен ауыратын азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен бейімделген емдік өнімдердің тізбесі туралы ақпарат орналасуы тиіс;
сату залының халыққа қызмет көрсету аймағында сөрелер, ақпараттық стендiлер, ақпараттық жарнама (алдын алу сипатындағы парақтар, буклеттер) ресімделеді.
8. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың айланысының ерекшеліктері есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
2. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы көтерме саудада өткізу тәртібі
9. Дәріхана қоймасында дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме өткізу жүзеге асырылады. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме өткізу жүзеге асырылады.
10. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу кезінде дәріхана қоймасынан, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасынан ілеспе құжаттары беріледі.
11. Ілеспе құжатты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъект басшысының немесе оған өкілетті адамның, бас бухгалтердің, сондай-ақ дәріхана қоймасынан немесе медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техника қоймасынан дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы босатқан адамның қол қоюымен расталады. Ілеспе құжатты түзетуге, қосып жазуға, таңбалауға рұқсат етілмейді.
12. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу кезінде ілеспе құжатта дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың әрбір атауына және партиясына (сериясына) сәйкестік сертификатының нөмірі және оның қолданылу мерзімі көрсетіледі.

3) книга отзывов и предложений;
4) информация о номерах телефонов справочной фармацевтической службы;
5) в объектах розничной реализации:
информация следующего характера: "Лекарственные средства детям не отпускаются", "Запрещается безрецептурная реализация лекарственных средств, предназначенных для отпуска по рецепту врача";
информация о сроках хранения лекарственных препаратов, изготовляемых в аптеке (для аптек с правом изготовления);
отпускающих лекарственные средства бесплатно или на льготных условиях, информация о перечне лекарственных средств и специализированных лечебных продуктов для бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями на амбулаторном уровне;
в зоне обслуживания населения торгового зала оформляются витрины, информационные стенды, рекламная информация (листки, буклеты профилактического характера).
8. Особенности обращения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащие контролю в Республике Казахстан, регулируются законодательством Республики Казахстан в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. Порядок оптовой реализации лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники
9. На аптечном складе осуществляется оптовая реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения. На складе изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется оптовая реализация изделий медицинского назначения и медицинской техники.
10. При оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники из аптечного склада, склада изделий медицинского назначения и медицинской техники выписываются сопроводительные документы.
11. Сопроводительный документ заверяется подписью руководителя субъекта в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, или уполномоченного им лица, главного бухгалтера, а также подписью лица, отпустившего лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинскую технику, с аптечного склада или склада изделий медицинского назначения и медицинской техники. Исправления, приписки, помарки в сопроводительном документе не допускаются.
12. При оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в сопроводительном документе указывается номер сертификата соответствия и срок его действия на каждое наименование и партию (серию) лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники.

13. Сәйкестік сертификаты (немесе оның көшірмесі) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың дәріхана қоймасында, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасында жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталуы және дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігіне және сапасына бақылауды жүзеге асыратын тұтынушылар және мемлекеттік органдар үшін қолжетімді болуы тиіс.
14. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу кезіндегі бақылау мыналарды қамтиды:
1) жабдықтардың толықтығын, сапасын, санын (қаптама бүтіндігін, тұтынушылар үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған дәрілік заттарды, медициналық мақсатты бұйымдар мен медициналық техниканы қолдану жөніндегі нұсқаулықтың болуын) тексеруді;
2) босатылатын дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника партиясының (сериясының) ілеспе құжаттарда көрсетілген партияларға (серияларға) сәйкестігін;
3) сәйкестік сертификатының болуын қамтиды.
15. Дәріхана қоймасында, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қоймасында дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың атауы, дозалау, қаптамасы, өндіруші елдің және өнім берушінің және қабылдаушының атауы мен мекен-жайы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың алынған және босатылған саны тіркелетін жазбаша және электронды түрдегі дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сериялық есебі жүргізіледі.
16. Дәрілік заттардың субстанциялары тиісінше дәрілік заттарды дайындауға және өндіруге лицензиясы бар дәріханаларға және өндіруші ұйымдарға көтерме саудада босатылады.
16-1. Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарында сату үшін емес Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлерінен өзгеше кедендік баж мөлшерлері бойынша үшінші  елдерден Қазақстан Республикасына келетін импорттық фармацевтикалық өнімді көтерме саудада өткізу жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.08 № 368 (ресми жариялаған күнінен он күнтізбектік күн өткеннен кейін күшіне енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу тәртібі
17. Дәріханада, алғашқы медициналық-санитариялықконсультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пунктінде, шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пунктінде (бұдан әрі – фармацевтикалық қызмет объектілері) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды бөлшек саудада өткізу жүзеге асырылады. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкенінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу жүзеге асырылады. Оптика дүкенінде оптиканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды бөлшек саудада өткізу жүзеге асырылады.

13. Сертификат соответствия (или его копия) должен храниться до истечения срока годности лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники на аптечном складе, складе изделий медицинского назначения и медицинской техники и быть доступным для потребителей и государственных органов, осуществляющих контроль за безопасностью и качеством лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
14. Контроль при оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники включает в себя:
1) проверку количества, качества (целостности упаковки, наличие инструкции по применению лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники для потребителей, составленной на государственном и русском языках), комплектности оборудования;
2) соответствие партии (серии) отпускаемого лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники с партией (серией), указанной в сопроводительных документах;
3) наличие сертификата соответствия.
15. На аптечном складе, складе изделий медицинского назначения и медицинской техники ведется посерийный учет лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в письменной или электронной форме, при котором фиксируется наименование лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники, дозировка, фасовка, страна и производитель, наименование и адрес поставщика и получателя, количество полученного и отпущенного лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники.
16. Субстанции лекарственных средств отпускаются оптом аптекам и организациям по производству лекарственных средств, имеющим лицензию на изготовление и производство лекарственных средств, соответственно.
16-1. Не для продажи на территориях Республики Беларусь и Российской Федерации осуществляется оптовая реализация импортной фармацевтической продукции, поступившей в Республику Казахстан с третьих стран по ставкам таможенных пошлин, отличных от ставок Единого Таможенного Тарифа Таможенного союза.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 08.06.2011 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок розничной реализации лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
17. В аптеке, аптечном пункте в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарнуюконсультативно-диагностическую помощь, передвижном аптечном пункте для отдаленных сельских местностей (далее - объекты фармацевтической деятельности) осуществляется розничная реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения. В магазине медицинской техники и изделий медицинского назначения осуществляется розничная реализация изделий медицинского назначения и медицинской техники. В магазине оптики осуществляется розничная реализация оптики и изделий медицинского назначения.

18. Аудандық орталық шалғайдағы дәріханасы жоқ елді мекендерде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
Бұл ретте фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасының, қауіпсіздігінің және тиімділігінің сақталуын аттестатталған медициналық білімі бар мамандар қамтамасыз етеді.
19. Дәрілік заттар дәрігердің рецепті бойынша және рецептісіз халыққа бөлшек саудада өткізіледі
20. Дәрілік заттарды рецептіде немесе қажетті емдеу курсында көрсетілген санда босату қажет болған жағдайда блистерлікті қоспағанда, дәрі қаптамасына фармацевтикалық қызмет объектісінің, дәрілік заттың атауын, препараттың санын, мөлшерін, сериясын, өндіруші елді көрсете отырып оның атауын, жарамдылық мерзiмін, қолдану тәсiлін сақтық шараларын міндетті түрде көрсете отырып, зауыттың түпнұсқа қаптамасын бұзып өткізуге болады.
21. Халыққа дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізу осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бланкілерде сәйкесті медициналық көрсеткіштер болған кезде денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлері өз құзыреті шегінде жазып берген және ресімдеген рецепті бойынша және рецептісіз жүзеге асырылады.
Рецептілер рецепт жазып берген медицина қызметкерінің қолымен және жеке мөрімен расталады.
22. Дәрілік заттармен тегін немесе жеңілдікті қамтамасыз етілуге құқылы науқастардың жекелеген санаттары үшін тегін немесе жеңілдікті шарттарда дәрілік заттарды алуға халыққа дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізу осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бланкілерде жазылып берілетін рецепт бойынша жүзеге асырылады.
"Есірткі, психотроптық заттар прекурсорлары және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 1-қосымшасында берілген медициналық мақсатта пайдаланатын және бақылаудағы есірткі және психотроптық заттар тізім ІІІ кестесінің психотроптық заттары бар дәрілік заттарды халыққа бөлшек саудада өткізу осы Ережеге 1-қосымшаға нысан бойынша сәйкес бланкілерде жазылып берілетін рецепт бойынша жүзеге асырылады.

18. В отдаленных от районного центра населенных пунктах, где отсутствуют аптеки, розничную реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения осуществляют физические и юридические лица через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и передвижные аптечные пункты.
При этом сохранность качества, безопасность и эффективность лекарственных средств, изделий медицинского назначения в случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием обеспечивают аттестованные специалисты с медицинским образованием.
19. Лекарственные средства, подлежат розничной реализации населению по рецепту и без рецепта врача.
20. При необходимости отпуска лекарственного средства в количестве, указанном в рецепте или необходимом на курс лечения, допускается реализация с нарушением оригинальной заводской упаковки, за исключением блистерной, с обязательным указанием на аптечной упаковке наименования объекта фармацевтической деятельности, лекарственного средства, количества, дозировки, серии, наименование производителя с указанием его страны, срока годности препарата, способа приема, мер предосторожности.
21. Розничная реализация населению лекарственных средств осуществляется без рецепта и по рецептам, выписанным и оформленным медицинскими работниками организаций здравоохранения в пределах своей компетенции при наличии соответствующих медицинских показаний на бланках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Рецепты должны быть заверены подписью и личной печатью медицинского работника, выписавшего рецепт.
22. Розничная реализация населению лекарственных средств на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях для отдельных категорий больных, имеющих право на бесплатное или льготное обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, осуществляется по рецепту, выписываемому на бланках по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Розничная реализация населению лекарственных средств, содержащих психотропные вещества Таблицы III Cписка наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем, приведенному в приложении 1 к Закону Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими", осуществляется по рецепту, выписываемому на бланках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

23. Тегін немесе жеңілдетілген жағдайларда, сондай-ақ құрамында психотроптық заттар бар дәрілік заттарды алуға арналған рецепт бөлімше меңгерушісі қосымша қол қоюы тиіс және денсаулық сақтау ұйымының "Рецепт үшін" деген мөрімен расталады.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек объектісінің лауазымды адамы тегін немесе жеңілдікті шарттарда, сондай-ақ құрамында психотроптық заттар бар дәрілік заттарды алуға арналған рецептіні өзінің қолымен және ұйымның мөрімен растайды.
Фельдшерлік-акушериялық пункттің меңгерушісі тегін немесе жеңілдікті шарттарда, сондай-ақ құрамында психотроптық заттар бар дәрілік заттарды алуға арналған рецептіні өзінің қолымен және фельдшерлік-акушериялық пункттің мөрімен растайды.
24. Ауылдық елді мекендердегі пункттерде, дәрігерлер болмаған жағдайда рецептілерді науқастарды амбулаториялық қабылдауды жүргізетін орта медициналық қызметкерлер жазып береді.
25. Мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарымен бірге тиісті шарты бар фармацевтикалық қызмет объектілерінде денсаулық сақтау ұйымының басшысын бекіткен тегін немесе жеңілдікті дәрілік заттарды алуға арналған рецептіге қол қою құқығы бар бөлімше меңгерушілерінің тізімі және қол қою үлгілері болуы тиіс.
26. Дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізу бланкіде көзделген барлық бағандарды міндетті түрде толтыру арқылы латын тілінде, түзетусіз, түсінікті жазылған рецепт бойынша жүзеге асырылады, қолдану тәсілі, қабылдау мөлшерін, жиілігін және ұзақтығын көрсете отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылады. Жалпы нұсқаулармен ("Белгілі", "Ішкі", "Сыртқы") шектеуге рұқсат етілмейді.
27. Рецептіге осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес қысқартуға рұқсат етіледі.
28. Тегін немесе жеңілдікті шарттарда босатылатын және құрамы 8-оксихинолиннің туындыларынан тұратын дәрілік заттар, улы заттар, гормондық стероидтер, клонидин, анаболиялық стероидтер бір рецептілік бланкіде бір атау жазылған жағдайда босатылады.
Бір рецептілік бланкідегі қалған дәрілік заттарға екі атаудан аспайтын дәрілік заттар жазылып беріледі.
29. Медициналық қызметкер бір реттік мөлшерден асатын дәрілік заттардың мөлшерін рецептіде жазып және леп белгісімен белгілеу талаптарын сақтамаған жағдайда фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері жазып берілген дәрілік заттың белгіленген бір реттік мөлшерден асатын мөлшердің жартысын босатады.
30. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, қолданылатын дәрілік заттарға жазылған рецептілер жарамсыз деп саналады.

23. Рецепты на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях, а также содержащих психотропные вещества, дополнительно должны быть подписаны заведующим отделением и заверены печатью организации здравоохранения "Для рецептов".
Должностное лицо объекта первичной медико-санитарной помощи и физическое лицо, осуществляющее частную медицинскую практику заверяют рецепт на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях, а также содержащих психотропные вещества, своей подписью и печатью организации.
Заведующий фельдшерско-акушерским пунктом заверяет рецепт на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях, а также содержащих психотропные вещества, своей подписью и печатью фельдшерско-акушерского пункта.
24. В сельских населенных пунктах, в случае отсутствия врачей, рецепты выписываются средними медицинскими работниками, ведущими амбулаторный прием больных.
25. В объектах фармацевтической деятельности, имеющих соответствующие договоры с местными органами государственного управления здравоохранением, должен быть список и образцы подписей должностных лиц, имеющих право подписывать рецепты на бесплатное или льготное получение лекарственных средств, утвержденный руководителем организации здравоохранения.
26. Розничная реализация лекарственных средств осуществляется по рецептам, выписанным на латинском языке, без исправлений, разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф, способ применения прописывается на государственном или русском языках с указанием дозы, частоты и длительности приема. Не допускается ограничиваться общими указаниями ("Известно", "Внутреннее", "Наружное").
27. В рецепте допускаются сокращения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
28. Лекарственные средства, отпускаемые бесплатно или на льготных условиях и содержащие производные 8-оксихинолина, ядовитые вещества, гормональные стероиды, клонидин, анаболические стероиды, отпускаются при условии выписывания одного наименования на одном рецептурном бланке.
На остальные лекарственные средства на одном рецептурном бланке выписываются лекарственные средства не более двух наименований.
29. При несоблюдении медицинским работником требования обозначения в рецепте дозы лекарственного средства, превышающего высшую разовую дозу прописью и восклицательным знаком, фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине установленной высшей разовой дозы.
30. Рецепты, выписанные на лекарственные средства, применяемые исключительно в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, считаются недействительными.

31. Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері құрамы 8-оксихинолиннің туындыларынан тұратын дәрілік заттарды, улы заттарды, гормондық стероидтерді, клонидинді, анаболиялық стероидтерді тегін және жеңілдікті шарттарда жазып берілген рецепт бойынша оларды жазып берген күнінен бастап 10 күнтізбелік күні ішінде босатады.
32. Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері тұрақты (ұзақ) емдеуді қажет ететін науқастар үшін дәрілік заттарды (осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) оларды жазып берген күнінен бастап 3 айдын ішінде босатады.
Бұл ретте рецептілерде рецептіні жазып берген медицина қызметкерінің қолымен және жеке мөрімен бекітілген ("апта сайын" немесе "ай сайын") дәріханадан дәрілік заттарды мерзімді босату бойынша және "Арнайы тағайындалған" деген жазуы болуы тиіс.
33. Қалған рецептілерге фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері оларды жазып берген күнінен бастап бір ай ішінде дәрілік заттарды босатады.
34. Ресімдеу талаптарына сай келмейтін және (немесе) құрамында үйлеспейтін компоненттерден тұратын дәрілік зат бар рецепт жарамсыз деп саналады және дәріханада қалдырылады.
35. Жарамсыз рецептілерге "Рецепт жарамсыз" деген мөр қойылады, фармацевтикалық қызмет объектісінің мөрімен және басшысының қолымен бекітілген, нөмірленген және жіппен байланған, осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес дұрыс жазып берілмеген рецептілерді есепке алу нысан бойынша журналында тіркеледі.
Бұл ретте фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері құрамында үйлеспейтін компоненттер бар дәрілік заттарды қоспағанда науқасқа жазып берілген дәрілік затты босатады.
36. Дұрыс жазып берілмеген рецептілер туралы ақпарат бақылау үшін тиісті емдеу-профилактикалық ұйымның басшысына және (немесе) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың тиісті жергілікті органдарына беріледі.
37. Дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдетілген жағдайларда босатуды мемлекеттік денсаулық сақтау басқарудың тиісті жергілікті органдарымен тиісті келісімшарты бар фармацевтикалық қызмет объектілері жүзеге асырады.
Бұл ретте фармацевтикалық қызмет объектілері рецептілерде көрсетілген деректерді тегін және жеңілдікті дәрілік заттарды алуға арналған рецептіге қол қою құқығы бар бөлімше меңгерушілерінің тізімі және қол қою үлгілерімен салыстырады.
38. Денсаулық сақтау ұйымдарында жазып берілген дәрілік заттарға арналған рецептілер республиканың (аудан, қала, облыс) әкімшілік-аумақтық бірліктері шеңберінде қолданыстағы тегін және жеңілдікті дәрілік заттарды босатуға арналған рецептілерді қоспағанда, Қазақстан Республиканың барлық аумақтарында жарамды.

31. Работник объекта фармацевтической деятельности отпускает лекарственные средства, содержащие производные 8-оксихинолина, ядовитые вещества, гормональные стероиды, клонидин, анаболические стероиды по рецептам, выписанным бесплатно или на льготных условиях, в течение 10 календарных дней со дня их выписывания.
32. Работник объекта фармацевтической деятельности отпускает лекарственные средства (за исключением случаев, указанных в пункте 28 настоящих Правил) для больных, нуждающихся в постоянном (длительном) лечении, в течение трех месяцев со дня их выписывания.
В этом случае на рецептах должны быть надписи "По специальному назначению" и по периодичности отпуска лекарственных средств из аптеки ("еженедельно" или "ежемесячно"), скрепленные подписью и личной печатью медицинского работника, выписавшего рецепт.
33. На остальные рецепты работник объекта фармацевтической деятельности отпускает лекарственные средства в течение одного месяца со дня их выписывания.
34. Рецепт, не отвечающий требованиям его оформления и (или) содержащий лекарственное средство из несовместимых компонентов, считается недействительным и оставляется в аптеке.
35. Недействительные рецепты погашаются штампом "Рецепт недействителен", регистрируются в журнале учета неправильно выписанных рецептов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, пронумерованном, прошнурованном и скрепленном подписью руководителя и печатью объекта фармацевтической деятельности.
При этом, работник объекта фармацевтической деятельности отпускает больному выписанное лекарственное средство, за исключением лекарственных средств, содержащих несовместимые компоненты.
36. Информация о неправильно выписанных рецептах передается руководителю соответствующей лечебно-профилактической организации и (или) в соответствующие местные органы государственного управления здравоохранением для контроля.
37. Розничная реализация лекарственных средств по рецептам бесплатно или на льготных условиях осуществляется объектами фармацевтической деятельности, имеющими соответствующие договоры с местными органами государственного управления здравоохранением.
При этом, объекты фармацевтической деятельности сверяют данные, указанные на рецептах, с имеющимся списком и образцами подписей заведующих отделениями (руководителей организаций здравоохранения), имеющих право подписывать рецепты на бесплатное и льготное получение лекарственных средств.
38. Рецепты на лекарственные средства, выписанные в организациях здравоохранения, действительны на территории Республики Казахстан, за исключением рецептов на бесплатный или льготный отпуск лекарственных средств, действительных в пределах административно-территориальной единицы республики (район, город, область).

39. Фармацевтикалық қызмет объектілердің дәрілік заттарға арналған рецептілерді сақтау мерзімдері:
1) тегін және жеңілдікті шарттарда босатылған дәрілік заттарға – 3 жыл;
2) құрамы 8-оксихинолиннің туындыларынан тұратын дәрілік заттарға, улы заттарға, гормондық стероидтерге, клонидинге, анаболиялық стероидтерге – 3 ай.
Бұл ретте фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері дәрілік затты бөлшек саудада өткізу кезінде рецептіде көрсетілген тәсілді науқасқа қолдануды қайталайды.
40. Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін рецептілер жойылуы тиіс.
41. Рецептілерді жою үшін құрамында фармацевтикалық қызмет объектісінің басшысы және материалдық-жауапты адамдар бар комиссия құрылады.
Комиссия жойылған рецептілердің саны жазумен көрсетілетін, жою туралы актіні толтырады.
42. Дәрiханада, дәрiхана пунктiнде дәрiгердiң рецептiсiнде жазылған дәрiлiк зат болмаған жағдайда фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері емдеушi дәрiгердің келiсiмiмен оны фармакологиялық ұқсас түрiмен ауыстыра алады.
Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері дәрiгердің келiсiмiнсiз ассортиментте бар, халықаралық патенттелмеген атауымен дәрiлiк заттың синонимiн ұсынады.
43. Жаймасөреге дәрiгердің рецептiсiнсiз өткізілетін дәрiлiк заттар қойылады.
44. Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу кезінде пациентке мынадай:
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дұрыс және ұтымды қолдану немесе пайдалану;
дәрілік заттардың болуы мүмкін жанама әсері және қарсы айғақтары;
басқа дәрілік заттармен өзара әрекеттесуі, оларды қолдану немесе пайдалану кезіндегі сақтық шаралары;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы үй жағдайларында сақтау ережесі және жарамдылық мерзімі;
медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы пайдалану ережесі, жинақтылығы бойынша ақпаратты ұсынады.
45. Қажет болған жағдайларда фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкері дәрігердің рецептісіз босатылатын дәрілік заттарды қолдану бойынша консультация береді.
4. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы қабылдау және өткізуге дайындау
46. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілері кіріске алынған және ресімделген құжаттары бар дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өткізуді жүзеге асырады.

39. Сроки хранения объектами фармацевтической деятельности рецептов на лекарственные средства:
1) отпущенные бесплатно и на льготных условиях - 3 года;
2) содержащие производные 8-оксихинолина, ядовитые вещества, гормональные стероиды, клонидин, анаболические стероиды – 3 месяца.
При этом, работник объекта фармацевтической деятельности при розничной реализации лекарственного средства дублирует больному способ применения, указанный на рецепте.
40. По истечении срока хранения рецепты подлежат уничтожению.
41. Для уничтожения рецептов создается комиссия в составе руководителя и материально-ответственных лиц объекта фармацевтической деятельности.
Комиссия составляет акт об уничтожении, в котором прописью указывается количество уничтоженных рецептов.
42. В случае отсутствия в аптеке, аптечном пункте выписанного в рецепте врача лекарственного средства, работник объекта фармацевтической деятельности осуществляет его замену фармакологическим аналогом по согласованию с лечащим врачом.
Работник объекта фармацевтической деятельности предлагает синоним лекарственного средства под международным непатентованным названием, имеющимся в ассортименте, без согласования с врачом.
43. На витрину выставляются лекарственные средства, реализуемые без рецепта врача.
44. Работник объекта фармацевтической деятельности при розничной релизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники предоставляет пациенту информацию по:
правильному и рациональному применению или использованию лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
возможным побочным действиям и противопоказаниям лекарственных средств;
взаимодействии с другими лекарственными средствами, мерах предосторожности при их применении или использовании;
срокам годности и правилам хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в домашних условиях;
правилам эксплуатации, комплектности изделий медицинского назначения и медицинской техники.
45. В случае необходимости работник объекта фармацевтической деятельности представляет консультацию по применению лекарственных средств, отпускаемых без рецепта врача.
4. Прием и подготовка к реализации лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
46. Объекты оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляют реализацию оприходованных и имеющих оформленные документы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.

47. Көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілерінде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы саны мен сапасы бойынша қабылдау өнім берушінің ілеспе құжаттары негізінде жүзеге асырылуы тиіс.
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қабылдау кезінде мыналар бақыланады:
1) ыдыстардың жинақтылығы, бүтіндігі, қаптамалардың, таңбалардың нормативтiк құжаттарға сәйкестiгi, дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөнiндегi тұтынушыларға арналған мемлекеттiк және орыс тілдерiнде жасалған нұсқаулықтың болуы;
2) ілеспе құжаттарында сәйкестiк сертификаты нөмірінің және оның жарамдылық мерзімінің болуы;
3) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника сериясының (партия) ілеспе құжатта көрсетілген сериямен (партия) сәйкестігі.
48. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника оларды өткізгенге дейін қаптамалардың ашылуы, саралануы және тексерілуі, қажет болған жағдайда зауыт майынан тазартылуы, жинақталуы, жиналу, реттелуі тиіс.
49. Ілеспе құжаттарға сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі аяқталған, Қазақстан Республикасында сертификаттаудан және мемлекеттік тіркеуден өтпеген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника тиісті шара қабылданғанға дейін басқа дәрілік заттардан, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникадан бөлек сақталады және талдау нәтижелерін алғанға дейін өткізуге тыйым салу туралы заттаңбамен жабдықталады.
Дәрілік заттарды, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы көтерме
және бөлшек саудада өткізу
ережесіне 1-қосымша
Нысан
Форма
Формат А6
А6 форматы
-----------------------------------------
| Нысанның БҚСЖ бойынша коды_____________ |
| Код формы по ОКУД                       |
| КҰЖЖ бойынша ұйым коды ________________ |
| Код организации по ОКПО                 |
-----------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 20__ жылғы "__"________ N _____ бұйрығымен бекітілген N130/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма N130/у утверждена приказом Министра
здравоохранения Республики Казахстан
от "___"__________20______ года N_____
Ұйымның мөртабаны, шифры
Штамп, шифр организации
РЕЦЕПТ
БАЛАҒА АРНАЛҒАН                           ЕРЕСЕККЕ АРНАЛҒАН
ДЛЯ РЕБЕНКА                               ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
(сызып қою керек - подчеркнуть)
20__ ж. "____"___________
__________________________
(рецептің жазылған күні - дата выписки рецепта)
Сырқаттың Т.А.Ә., жасы (Ф.И.О. больного, возраст) ___________________
_____________________________________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (Ф.И.О. врача) ____________________________________
_____________________________________________________________________
Rр.
Rp.
D.S. ________________________________________________________________

47. Прием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники по количеству и качеству в объектах оптовой и розничной реализации должны осуществлять на основании сопроводительных документов поставщика.
При приеме лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники контролируется:
1) комплектность, целостность тары, соответствие упаковки, маркировки нормативным документам, наличие инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, изделий медицинского назначения на государственном и русском языках;
2) наличие номера сертификата соответствия и его срок действия в сопроводительных документах;
3) соответствие серии (партии) лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники с серией (партией), указанной в сопроводительном документе.
48. Лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинская техника до их реализации подлежат распаковке, сортировке и осмотру, при необходимости - очистке от заводской смазки, проверке комплектности, сборке, наладке.
49. Лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинская техника, не соответствующие сопроводительным документам, с истекшим сроком годности, не прошедшие государственную регистрацию и сертификацию в Республике Казахстан, не соответствующие законодательству Республики Казахстан, хранятся отдельно от других лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники до принятия соответствующих мер и снабжаются этикеткой о запрещении реализации до получения результатов анализа.
Приложение 1
к Правилам оптовой и розничной реализации
лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
Форма
Нысан
Формат А6
А6 форматы
________________________________
|Нысанның БҚСЖ бойынша коды      |
|______________________________  |
|Код формы по ОКУД               |
|КҰЖЖ бойынша ұйым коды          |
|______________________________  |
|Код организации по ОКПО         |
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі
мнистерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
20____ жылғы
"___"__________ № _____ бұйрығымен бекітілген
№ 130/е нысанды медициналық
құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма № 130/у утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "___"__________ 20______ года
№ _____
Ұйымның мөртабаны, шифры
Штамп, шифр организации
РЕЦЕПТ
БАЛАҒА АРНАЛҒАН                       ЕРЕСЕККЕ АРНАЛҒАН
ДЛЯ РЕБЕНКА                           ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
(сызып қою керек - подчеркнуть)
20___ ж. "____"__________
__________________________
(рецептің жазылған күні -
дата выписки рецепта)
Сырқаттың Т.А.Ә., жасы (Ф.И.О. больного, возраст) _______________
__________________________________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (Ф.И.О. врача) ________________________________
__________________________________________________________________
Rр.
Rp.
D.S. ______________________________________________________________

1. Емдеу-профилактикалық ұйымының шифры баспаханалық тәсілмен басылады немесе мөртабан қойылады.
2. Рецепт латын тілінде, анық, айқын жазылады, шарикті қаламмен толтырылады, түзетуге тыйым салынады.
3. Бір бланкіге бір дәрілік зат жазылуы мүмкін.
4. Ережеде қабылданған рецептуралық қысқартуларға ғана рұқсат етіледі.
5. Қатты, сусымалы заттар грамдарда (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), сұйық заттар - милилитрлерде, грамдар мен тамшыларда жазылады.
6. Қолдану тәсілі мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жазылады.
7. "Ішке", "Сыртқа", "Белгілі" деген және басқа да жалпы нұсқаулармен шектеуге рұқсат етілмейді.
8. Рецептіні толтырған кезде (ересекке арналған, балаға арналған) қажеттісінің астын сызу керек.
9. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында тегін немесе жеңілдікпен босатылатын дәрілік заттарға жазылып берілген рецептілер республиканың әкімшілік – аумақтық бірілік шегінде (аудан, қала, облыс) 10 күннің ішінде жарамды.
10. Тегін немесе жеңілдікпен босатылатын рецептіні толтырған кезде қажеттісінің астын сызып және жеңілдіктердің пайызын көрсету керек.
11. Дәрігердің қолы оның жеке мөрімен расталуы тиіс.
Памятка врачу
1. Шифр лечебно-профилактической организации печатается типографским способом или ставится штамп;
2. Рецепт выписывается на латинском языке, разборчиво, четко, шариковой ручкой, исправления запрещаются;
3. На одном бланке может быть выписано одно лекарственное средство;
4. Разрешаются только принятые Правилами рецептурные сокращения:
5. Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), жидкие - в миллилитрах, граммах и каплях;
6. Способ применения указывается на государственном или русском языках;
7. Не допускается ограничиваться общими указаниями: "Внутреннее", "Наружное", "Известно" и другие;
8. При заполнении подчеркнуть предназначение рецепта (для взрослого или для ребенка);
9. Рецепты, выписанные в организациях здравоохранения Республики Казахстан на бесплатный или льготный отпуск лекарственных средств действительны в пределах административно-территориальной единицы республики (район, город, область) в течение 10 дней со дня их выписывания;
10. При заполнении рецепта бесплатно нужное подчеркнуть или на льготных условиях нужное подчеркнуть и указать процент льгот.
11. Подпись врача должна быть заверена его личной печатью.
Дәрілік заттарды, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы көтерме
және бөлшек саудада өткізу
ережесіне 3-қосымша
Негізгі рецептуралық қысқартулар
қысқартулар
Толық жазылуы
Аудармысы
aa
ana
теңдей
ac. acid.
acidum
қышқыл
amp.
ampulla
ампула
aq.
аqua
су
aq. purif.
aqua purificata
тазартылған су
but.
вutyrum
дистилляцияланған су
comp., cps.
сompositus (a, um)
май (қатты)
D.
Da, Detur, Dentur
күрделі
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Бер. Берілетін болсын. Осылар берілетін болсын
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Бер, белгіле. Берілетін, белгіленетін болсын. Берілсін, белгіленсін
Dec.
Decoctum
Осындай мөлшерлерді бер (берілетін болсын)
dil.
dilutus
қайнатпа
div. in p.aeq
divide in partes aequales
ерітілген
emuls
emulsum
тең бөліктерге бөл
emuls
emulsum
эмульсия
extr.
extractum
сығынды, сорып алынған
f.
fiat (fiant)
түзілетін болсын (түзілсін)
gtt.
gutta, guttae
тамшы, тамшылар
inf.
infusum
тұнба
in amp.
in ampullis
ампулаларда
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
желатинді капсулаларда
in tabl.
in tab(u)lettis
таблеткаларда
lin.
linimentum
сұйық жақпа май
liq.
liquor
сұйықтық
M. pil.
massa pilularum
пилюльдік салмақ
M.
Misce; Misceatur
Араластырылатын болсын. Араластыр. Араластырылсын
N.
numero
санмен
ol.
oleum
май (сұйық)
pil.
pilula
пилюля
p.aeq.
partes aequales
тең бөліктер
pulv.
pulvis
ұнтақ
q.s.
quantum satis
қанша қажет, қанша керек
r., rad.
radix
тамыр
Rp.
Recipe
Ал
Rep.
Repete. Repetatur
Қайтала. Қайталанатын болсын
rhiz.
rhizoma
сала тамыр
S.
Signa. Signetur
Белгіле. Белгіленетін болсын
sem.
semen
ұрық
simpl.
simplex
қарапайым
sir.
sirupus
шырын
sol.
solutio
ерітінді
supp.
suppositorium
балауыз
tabl.
tab(u)letta
таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
тұнба
ung.
unguentum
жақпа май
vitr.
vitrum
шыны ыдыс
ppt., praec.
praecipitatus
тұнған
past.
pasta
паста
Дәрілік заттарды, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы көтерме
және бөлшек саудада өткізу
ережесіне 4-қосымша
Нысан
Форма
Формат А 4              --------------------------------------------
| Нысанның БҚСЖ бойынша коды _______________ |
| Код формы по ОКУД                          |
| КҰЖЖ бойынша ұйым коды ___________________ |
| Код организации по ОКПО                    |
--------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министріні 200____ж. "___"________ N ____ бұйрығымен бекітілген
N 134/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма N 132/у утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "___"__________200 __ года N _____
Дұрыс жазылып берілмеген рецептілерді тіркеу журналы
Журнал учета неправильно выписанных рецептов
N
Күні
дата
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Наименование организации здравоохранения
Дәрігердің
Т.А.Ә.
Ф.И.О.врача
Рецептінің құрамы
Содержание рецепта
Анықталған бұзушылықтар
Выявлененные нарушения
Қолданған шаралар
Принятые меры
Фармацевтикалық қызмет объекті маманының
Т.А.Ә.
Ф.И.О. специалиста объекта фармацевтической деятельности
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 711 бұйрығына
2-қосымша
Күші жойылған бұйрықтардың тізбесі

1. Емдеу-профилактикалық ұйымының шифры баспаханалық тәсілмен басылады немесе мөртабан қойылады.
2. Рецепт латын тілінде, анық, айқын жазылады, шарикті қаламмен толтырылады, түзетуге тыйым салынады.
3. Бір бланкіге бір дәрілік зат жазылуы мүмкін.
4. Ережеде қабылданған рецептуралық қысқартуларға ғана рұқсат етіледі.
5. Қатты, сусымалы заттар грамдарда (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), сұйық заттар - милилитрлерде, грамдар мен тамшыларда жазылады.
6. Қолдану тәсілі мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жазылады.
7. "Ішке", "Сыртқа", "Белгілі" деген және басқа да жалпы нұсқаулармен шектеуге рұқсат етілмейді.
8. Рецептіні толтырған кезде (ересекке арналған, балаға арналған) қажеттісінің астын сызу керек.
9. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында тегін немесе жеңілдікпен босатылатын дәрілік заттарға жазылып берілген рецептілер республиканың әкімшілік – аумақтық бірілік шегінде (аудан, қала, облыс) 10 күннің ішінде жарамды.
10. Тегін немесе жеңілдікпен босатылатын рецептіні толтырған кезде қажеттісінің астын сызып және жеңілдіктердің пайызын көрсету керек.
11. Дәрігердің қолы оның жеке мөрімен расталуы тиіс.
Памятка врачу
1. Шифр лечебно-профилактической организации печатается типографским способом или ставится штамп.
2. Рецепт выписывается на латинском языке, разборчиво, четко, шариковой ручкой, исправления запрещаются.
3. На одном бланке может быть выписано одно лекарственное средство.
4. Разрешаются только принятые Правилами рецептурные сокращения.
5. Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах (0,001; 0,02; 0,3; 1,0), жидкие - в миллилитрах, граммах и каплях.
6. Способ применения указывается на государственном или русском языках.
7. Не допускается ограничиваться общими указаниями: "Внутреннее", "Наружное", "Известно" и другие;
8. При заполнении подчеркнуть предназначение рецепта (для взрослого или для ребенка).
9. Рецепты, выписанные в организациях здравоохранения Республики Казахстан на бесплатный или льготный отпуск лекарственных средств действительны в пределах административно-территориальной единицы республики (район, город, область) в течение 10 дней со дня их выписывания.
10. При заполнении рецепта бесплатно нужное подчеркнуть или на льготных условиях нужное подчеркнуть и указать процент льгот.
11. Подпись врача должна быть заверена его личной печатью.
Приложение 3
к Правилам оптовой и розничной реализации
лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
Список основных рецептурных сокращений
Сокращение Полное написание Перевод
aa
ana
по, поровну
ac. acid.
acidum
кислота
amp.
ampulla
ампула
aq.
аqua
вода
aq. purif.
aqua purificata
вода очищенная
but.
вutyrum
масло (твердое)
comp., cps.
сompositus (a, um)
сложный
D.
Da, Detur, Dentur
Выдай. Пусть будет
выдано. Пусть будут
выданы
D.S.
Da, Signa; Detur,
Signetur
Выдай, oбозначь.
Пусть будет выдано,
обозначено.
Выдать, обозначить
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Выдай (Пусть будут
выданы) такие дозы
Dec.
Decoctum
отвар
dil.
dilutus
разведенный
div. in p.aeq
divide in partes aequales
раздели на равные части
emuls
emulsum
эмульсия
extr.
extractum
экстракт, вытяжка
f.
fiat (fiant)
пусть образуется (образуются)
gtt.
gutta, guttae
капля, капли
inf.
infusum
настой
in amp.
in ampullis
в ампулах
in caps. gel.
in capsulis gelatinosis
в капсулах желатиновых
in tabl.
in tab(u)lettis
в таблетках
lin.
linimentum
жидкая мазь
liq.
liquor
жидкость
M. pil.
massa pilularum
пилюльная масса
M.
Misce; Misceatur
Смешай. Пусть будет
смешано. Смешать
N.
numero
числом
ol.
oleum
масло (жидкое)
pil.
pilula
пилюля
p.aeq.
partes aequales
равные части
pulv.
pulvis
порошок
q.s.
quantum satis
сколько потребуется,
сколько надо
r., rad.
radix
корень
Rp.
Recipe
Возьми
Rep.
Repete. Repetatur
Повтори. Пусть будет
повторено
rhiz.
rhizoma
корневище
S.
Signa. Signetur
Обозначь. Пусть будет
обозначено
sem.
semen
семя
simpl.
simplex
простой
sir.
sirupus
сироп
sol.
solutio
раствор
supp.
suppositorium
свеча
tabl.
tab(u)letta
таблетка
t-ra, tinct.,
tct.
tinctura
настойка
ung.
unguentum
мазь
vitr.
vitrum
склянка
ppt., praec.
praecipitatus
осажденный
past.
pasta
паста
Приложение 4
к Правилам оптовой и розничной реализации
лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
Форма
Нысан
Формат А4
__________________________________
|Нысанның БҚСЖ бойынша коды        |
|______________________________    |
|Код формы по ОКУД                 |
|КҰЖЖ бойынша ұйым коды            |
|______________________________    |
|Код организации по ОКПО           |
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
20____ ж. "___"__________ №__
бұйрығымен бекітілген № 134/е
нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование
организации
Медицинская документация
Форма № 134/у утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "___"__________ 20____ года
№ _____
Дұрыс жазылып берілмеген рецептілерді тіркеу журналы
Журнал учета неправильно выписанных рецептов
Күні
дата
Денсаулық
сақтау
ұйымының
атауы
Наимено-
вание
органи-
зации
здравоох-
ранения
Дәрігердің
Т.А.Ә.
Ф.И.О.
врача
Рецептінің
құрамы
Содержание
рецепта
Анықтал-
ған
бұзылу-
шылықтар
Выявлен-
ные на-
рушения
Қол-
данған
шара-
лар
Приня-
тые
меры
Фармацевти-
калық
қызмет
объекті
маманының
Т.А.Ә.
Ф.И.О.
специалиста
объекта
фармацевти-
ческой дея-
тельности
Приложение 2
к приказу и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 711
Перечень
утративших силу приказов

1) "Дәрілік заттардың, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көтерме саудасының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті төрағасының 2004 жылғы 11 ақпандағы N 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2735 тіркелген);
2) "Дәрілік заттардың, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың бөлшек саудасының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті төрағасының 2004 жылғы 11 ақпандағы  N 20 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2736 тіркелген);
3) "Дәрілік заттардың, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көтерме саудасының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті төрағасының 2004 жылғы 11 ақпандағы  N 19 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитетінің 2004 жылғы 28 мамырдағы N 64 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2902 тіркелген);
4) "Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды қоспағанда, дәрілік заттарға рецепт жазып беру және босату жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2008 жылғы 21 мамырдағы N 289 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 2 маусымда N 5226 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2008 жылы 31 маусымда, N 89 (1489) жарияланған).

1) приказ Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2004 года № 19 "Об утверждении Правил оптовой реализации лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2735);
2) приказ Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2004 года № 20 "Об утверждении Правил розничной реализации лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2736);
3) приказ Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 28 мая 2004 года № 64 "О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2004 года № 19 "Об утверждении Правил оптовой реализации лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2902);
4) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 мая 2008 года № 289 "Об утверждении Правил выписывания рецептов и отпуска  лекарственных средств, за исключением содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5226, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 13 июня 2008 года № 89 (1489).