Сараптау ұйымдары үшін мамандардың арнайы оқыту курстарынан өту шарттары мен тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2010 жылғы 27 қарашадағы № 414 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 қаңтарда № 6726 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 874 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 29.10.2015 № 874 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңының 25-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сараптау ұйымдары үшін мамандардың арнайы оқыту курстарынан өту шарттары мен тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін оның ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі Ж.А. Смаиловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 8 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр                                    В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 27 қарашадағы
№ 414 бұйрығымен
бекітілген
Сараптау ұйымдары үшін мамандардың арнайы оқыту курстарынан өту шарттары мен тәртібі
1. Осы Сараптау ұйымдары үшін мамандардың арнайы оқыту курстарынан өту шарттары мен тәртібі (бұдан әрі - Шарттар) "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес әзірленген және өрт қауіпсіздігі саласындағы сараптау ұйымдары үшін мамандардың арнайы оқыту курстарынан өту шарттары мен тәртібін анықтайды.
2. Оқыту мамандандырылған оқу ұйымдарында жүзеге асырылады.
3. Курстарда сабақтар өткізу үшін тартылатын мамандандырылған оқу орталықтарының оқытушы құрамында "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша жоғары білімі, мемлекеттік және (немесе) мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерде кемінде он жыл жұмыс өтілі болуы қажет.
4. Жоғары білімі және мемлекеттік және (немесе) мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерде кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар тұлғалар Курстың тыңдаушылары болады.

Об утверждении Условий и порядка прохождения специальных курсов обучения специалистов для экспертных организаций
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 ноября 2010 года № 414. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2011 года № 6726. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 874
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.10.2015 № 874.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии со статьей 25-2 Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Условия и порядок прохождения специальных курсов обучения специалистов для экспертных организаций.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации обеспечить его официальное опубликование и размещение на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Смаилова Ж.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения возникшие с 8 января 2011 года.
Министр                                    В. Божко
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 ноября 2010 года № 414
Условия и порядок прохождения специальных курсов обучения
специалистов для экспертных организаций
1. Настоящие Условия и порядок прохождения специальных курсов обучения специалистов для экспертных организаций (далее - Условия), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" определяют условия и порядок прохождения специальных курсов обучения специалистов для экспертных организаций в области пожарной безопасности.
2. Обучение осуществляется в специализированных учебных организациях.
3. Преподавательский состав специализированных учебных организаций, привлекаемый для проведения занятий на курсах, должен иметь высшее образование по специальности "Пожарная безопасность", стаж работы в государственной и (или) негосударственной противопожарных службах не менее десяти лет.
4. Слушателями курсов являются лица, имеющие высшее образование и стаж работы в государственной и (или) негосударственной противопожарных службах не менее пяти лет.

5. Тұлғалар (өтініш иелері) мамандарды даярлау жөніндегі курс тыңдаушыларының тізіміне қосу туралы өтініш ұсынады. Өтініш еркін түрде беріледі.
6. Тұлғалар (өтініш иелері) өтінішке мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) жоғары білім туралы дипломның көшірмесін;
3) еңбек кітапшасының көшірмесін немесе еңбек өтілін растайтын өзге құжатты ұсынады.
7. Курс бағдарламасын 1-қосымшаға сай Үлгілік оқу жоспарына сәйкес 72 сағат көлемінде өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
8. Курстардың сабақ кестесі оқу басталғанға дейін 10 күн бұрын кешіктірілмей құрылады және оны мамандандырылған оқу ұйымының басшысы бекітеді.
9. Тыңдаушылардың оқу жүктемесінің көлемі аптасына 36 сағат дәріс оқу жұмысынан аспауы қажет. Тыңдаушылардың оқу жүктемесінің жалпы көлемі дәріс және дәрістен тыс (дербес) дайындықтың барлық түрлерін қоса алғанда, аптасына 54 сағаттан аспауы қажет. Тыңдаушылардың дербес дайындығы үшін күн сайын кемінде үш сағат бөлінеді.
10. Академиялық сағаттың ұзақтығы 50 минутты құрайды.
11. Оқу тобы 15 адамнан аспайтын санмен құрылады.

5. Лица (заявители) представляют заявление о включении в список слушателей курса по подготовке специалистов. Заявление подается в произвольной форме.
6. Лица (заявители) к заявлению представляют следующие документы:
1) копию документа удостоверяющего личность;
2) копию диплома о высшем образовании;
3) копию трудовой книжки или иной документ подтверждающий трудовой стаж.
7. Программа курсов утверждается уполномоченным органом в области пожарной безопасности в объеме 72 часов в соответствии с Типовым учебным планом согласно приложения 1.
8. Расписание занятий курсов составляется не позднее чем за 10 дней до начала обучения и утверждается руководителем специализированной учебной организации.
9. Объем учебной нагрузки слушателей не должен превышать в неделю 36 часов аудиторной учебной работы. Общий объем учебной нагрузки слушателей не должен быть более 54 часов в неделю, включая все виды аудиторной и внеаудиторной (самостоятельной) подготовки. Для самостоятельной подготовки слушателей ежедневно отводится не менее трех часов.
10. Продолжительность академического часа составляет 50 минут.
11. Учебная группа формируется численностью не более 15 человек.

12. Тыңдаушыларды оқуға қабылдау мамандандырылған оқу ұйымы басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
13. Тыңдаушылар сабақ барысында қағаз (электронды) тасығыштарда оқу-әдістемелік материалымен қамтамасыз етіледі.
14. Қорытынды аттестаттауды емтихан комиссиясы кешенді тестілеу емтиханы түрінде жүзеге асырады, оның құрамын мамандандырылған оқу ұйымының басшысы анықтайды. Тестілеу картасында кемінде 30 сұрақ болуы қажет.

12. Зачисление слушателей на обучение производится приказом руководителя специализированной учебной организации.
13. Слушатели в период занятий обеспечиваются учебно-методическим материалом на бумажных (электронных) носителях.
14. Итоговая аттестация осуществляется в форме тестового комплексного экзамена экзаменационной комиссией, состав которой определяется руководителем специализированной учебной организации. Тестовая карта должна содержать не менее 30 вопросов.

15. Толық оқыту курсынан өтпеген тыңдаушылар қорытынды аттестаттауға жіберілмейді.
16. Дұрыс жауап кемінде 80% болғанда тестілеу сынағының нәтижелері оң деп саналады. Тестілеу сынағы нәтижелерінің дұрыс жауабы 80% кем тыңдаушылар келесі топтың құрамында бір айдан кейін мерзімде қайта тестілеуден өтеді.
Тестілеу сынағының нәтижелері хаттамамен ресімделіп, комиссия мүшелері қол қояды және тыңдаушыларға мәлімденеді.

15. Слушатели, не прошедшие полный курс обучения к итоговой аттестации не допускаются.
16. Результаты тестовых испытаний являются положительными при наличии не менее 80 % правильных ответов. Слушатели с результатом тестовых испытаний менее 80 % правильных ответов проходят повторное тестовое испытание в составе следующих групп, но не ранее чем через один месяц.
Результаты тестовых испытаний оформляются протоколом, подписываются членами комиссии и доводятся до сведения слушателей.

72 28 44
Сараптау ұйымдары үшін
мамандардың арнайы оқыту
курстарынан өту шарттары
мен тәртібіне
2-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(оқу ұйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
№ ______________________
(сертификаттың нөмірі)
ОСЫ СЕРТИФИКАТ
______________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз жөніндегі
(атауы)
сараптау ұйымдары үшін мамандарды арнайы оқыту курстарынан өткенін растайды
______________________________                   _____________
(оқу ұйымы басшысының Т.А.Ә.)                       (қолы)
М.О.
____________________________
(сертификатты берген датасы)

72 28 44
Приложение 2
к Условиям и порядку прохождения
специальных курсов обучения
специалистов для экспертных организаций
Форма
______________________________________________________________
(наименование учебной организации)
СЕРТИФИКАТ
№ ______________________
(номер сертификата)
Настоящим Сертификатом удостоверяется, что
______________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Прошел специальные курсы обучения специалистов для экспертных
_____________________________________________________________
(наименование)
организаций по независимой оценки рисков в области пожарной
___________________________________________________________
безопасности
__________________________                 __________________
(Ф.И.О. руководителя                           (подпись)
учебной организации)
М.П.
________________________
(дата выдачи сертификата)