"Азық-түлікті бөлшек және көтерме сауда нысандарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 шілдедегі N 578 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6434 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына және 145-бабының 1)2)3)6)7)18)28) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған «Азық-түлікті бөлшек және көтерме сауда нысандарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің Жауапты хатшысы Б.Н. Садықовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 30 шілдедегі
№ 578 бұйрығымен бекітілген
Азық-түлікті бөлшек және көтерме сауда нысандарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелер
1. Жалпы ережелер
1. Осы санитариялық ережелер (бұдан әрі - Санитариялық ережелер) азық-түліктерді көтерме және бөлшек сауда нысандардың (бұдан әрі - нысан) іс-әрекетіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді, бұл ережелердің орындалмауы адам өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ аурулардың пайда болуы мен таралауына қауіп төндіреді.

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам оптовой и розничной торговли пищевой продукции"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 578. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6434. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и подпунктами 1), 2), 3), 6), 7), 18), 28) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения",ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам оптовой и розничной торговли пищевой продукции".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законом порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Садыкова Б.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июля 2010 года № 578
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам оптовой и розничной торговли пищевой продукцией"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила (далее – санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к деятельности объектов оптовой и розничной торговли пищевой продукцией (далее - объект), несоблюдение которых создает угрозу жизни или здоровью человека, а также возникновения и распространения заболеваний.

2. Ережелер келесі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтиды:
1) құрылысқа арналған жер телімін таңдау;
2) нысанның жобалауы, құрылысы, қайта құрылуы, жөнделуі  және пайдалануға берілуі;
3) нысанның сумен қамтамасыз етілуі, канализациясы, жарығы  және желдетуі;
4) үй-жайлар мен жабдықтарды ұстау және пайдалану;
5) оларды тасымалдау, сақтау, орап түю және азық-түлікті сату шарттарына, соның ішінде генетикалық түрлендірілген нысандар;
6) өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, зарарасыздандыру, сақтау және көму;
7) еңбек жағдайы, тұрмыстық қызмет көрсету, медициналық қамтамасыз ету;
8) персонлады гигиеналық оқыту.
3. Осы санитарлық ережелерде келесі анықтамалары қолданылған:
1) азық-түлік өнімдерді көтерме және бөлшек сауда нысаны - субъектілер сауда әрекетін жасау үшін пайдаланатын мүліктік заттар кешені (сауда үйі, дүкені, азық-түлік базары, көтерме азық-түлік қоймалары, шығарылатын дүкен сөресі, автолавка, палатка, дүңгіршек, сауда автоматы);
2) ішіне салынған дүкен - үй-жайлары тұрғын үй ғимаратында алдыңғы жағынан 1,5 метрден (бұдан - әрі-м) және ішкі жағынан 6 м аспай орналасқан дүкен (жабық тиеуші жайлар орналасқан кезде);
3) азық-түлік базары -жергілікті атқарушы органдармен орны анықталып, тұрақты немесе уақытша әрекет ететін және Қазақстан Республикасындағы қолданылатын нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындау арқылы азық-түлік заттарының саудалануын іс жүзіне асыруға арналған мүліктік заттар кешені;
4) көтерме сауда - кәсіпкер сатып алушыға кәсіпкерлік іс-әрекетінде пайдалану үшін немесе жеке басы, отбасында, үйінде пайдалануға қатысты емес мақсаттарда пайдалануға тауар сату;
5) бөлшек сауда - кәсіпкер сатып алушыға кәсіпкерлік іс-әрекетіне қатысы жоқ жеке басы, отбасында, үйінде пайдалану үшін тауар сату;
6) тауарлардың көршілестігі - шикі және дайын тамақ өнімдерін бірге сақтауды және сатуды болдырмайтын, олардың ластануын және бөтен иістің енуін, тамақтың сапасына әсер етуін жібермейтін шарт;
7) сауданы іс жүзіне асыру - сату айырбастық біржолата қайтарусыз беру, және залогқа қойылған заттарды залог ұстаушыға өткізу мақсатында қызметтерді ұсыну және заттарды тиеп аттандыру жұмыстарын орындау;

2. Санитарные правила содержат следующие санитарно-эпидемиологические требования к:
1) выбору земельного участка под строительство;
2) проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и вводу в эксплуатацию объекта;
3) водоснабжению, канализованию, освещению и вентиляции объекта;
4) содержанию и эксплуатации помещений, оборудования;
5) условиям транспортировки, хранения, расфасовки и реализации пищевой продукции;
6) сбору, обезвреживанию и транспортировке отходов;
7) условиям труда, бытового обслуживания, медицинского обеспечения;
8) гигиеническому обучению персонала.
3. В настоящих санитарных правилах используются следующие определения:
1) объект оптовой и розничной торговли пищевой продукцией - имущественный комплекс, используемый субъектами для осуществления торговой деятельности (торговый дом, магазин, продовольственный рынок, оптовые продовольственные склады, выносной прилавок, автолавка, палатка, киоск, торговый автомат);
2) торговый дом - капитальное стационарное строение, в котором расположена совокупность торговых объектов и объектов общественного питания, управляемых как единое целое, предназначенное для торговой деятельности и обеспеченное торговыми, административно-бытовыми и складскими помещениями и площадкой для стоянки автотранспортных средств, в пределах границ своей территории;
3) магазин - капитальное стационарное строение или его часть, обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями для приема, хранения и подготовки товаров к продаже;
4) встроенный магазин – магазин, помещения которого располагаются в габаритах жилого здания с выступом за его пределы не более чем на 1,5 метра (далее - м) со стороны продольного фасада и не более чем на 6 м со стороны торцов (при устройстве крытых загрузочных помещений);
5) продовольственный рынок - обособленный имущественный комплекс по реализации продовольственных товаров с централизацией функций хозяйственного обслуживания территории, управления и охраны, действующий на постоянной основе, изолированный от прилегающей территории, предназначенный для торговой деятельности и обеспеченный площадкой для стоянки автотранспортных средств, в пределах границ своей территории;
6) оптовая торговля - предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием;
7) розничная торговля - предпринимательская деятельность по продаже товаров потребителям для их личного использования;

8) сауда орны - сауда жүргізу сөрелермен құралдармен саудаланатын заттардың түрлерін ескеріп, сауда саттық іс-әрекетті жүзеге асыруға арналған, көлемінің ең кемдігі заңнамаларда көрсетілген көлемнен кем болмайтын сатушының жұмыс істейтін аумағы.
2. Нысан құрылысы, жобалауы, реконструкциясы және пайдалануға берілуіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Нысан құрылысы үшін жер төлемінің таңдалуы тиісті аумақтағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы өкілдің қатысуымен жүзеге асырылады.
5. Нысан құрылысы үшін жер телімінің таңдау барысында тиісті аумақтағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекетті орган жер телімін келесі көрсеткіштер бойынша бағалайды:
1) жер телімінің бұрын пайдалауы;
2) жобаланатын нысанның сапалы ауыз сумен жеткілікті көлемде қамтамасыз ету мүмкіншілігі;
3) жер телімінде радиация деңгейі;
4) жел бағыттары;
5) жер телімінің санитарлық-қорғау аймағында орналасуы және бой көтерген нысандардан санитарлық аралық ұйымдастыру мүмкіншілігі;
6) жобаланатын нысанның халық денсаулығына теріс әсер ету қауіпінің ықтималдығы.
6. Мынадай жер телімдерінде:
1) бұрын мал қорымдары пайдаланған, уытты қалдықтар көмілген;
2) табиғи аядан гамма-сәулелену қуаттылығы деңгейінен сағатына 0,2 микрозивертке артса;
3) күйдіргі бойынша қолайсыз пунктерде орналасса;
4) санитарлық аралықтарды ұйымдастыру мүмкіншілігі болмаса нысан құрылысын жобалауға жол берілмейді.
7. Азық-түлік өнімдерін көтерме сауда қоймалары ірі автомагистралдарға немесе теміржол жолдарына қарай орналасады.
8) Базарлар, картоп-, көкөніс- және жеміс қоймалары үшін тұрғын үй құрылыстарына дейін 50 м кем емес санитарлық аралық көзделеді (тұрғын үй ғимараттары, ауруханалар, мектепке дейінгі балалар мекемелері және жалпы білім беру ұйымдары);
9) Базардың жер телімі қоқыс үйінділерінен, мал қорымдарынан 1,5 км және өндіріс кәсіпорындары мен қоймаларынан, сонымен қатар халық денсаулығына әсер ететін зиянды химиялық, биологиялық және радиобелсенді заттармен базардың ластану көздері болуы мүмкін нысандардан 500 м кем емес қашықтықта орналасуы тиіс.
10. Демалыс орындарында, саябақ, шағын бақтар және басқа да бағалы тарихи-мәдени қала құрылыс имараттары аумағында базарлардың орналасуына жол берілмейді.
11. Осы санитарлық ережелерге сәйкес келуі туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болса, таңдалған жер телімінде мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын нысан құрылысының жобалануына жол беріледі.
12. Жобаланған құрылыс жерінің санитарлық-эпидемиологиялық жағдайы, нысанның қайта құрылуы мен жаңартылуы, топыраққа, атмосфералық ауаға улы және радиологиялық, биологиялық, химиялық жүктемесі бойынша материалдар, қоршаған ортаға, санитарлық қорғау аймақтарына, санитарлық-қорғау аймақтарына, геологиялық зерттеулерге, технологияларға, қоршаған ортаға әсерін тигізетін физикалық факторлар мен улы заттардың рұқсат етілетін лақтырындылары мен тастандылары бойынша техникалық-экономикалық негізідеме, суды пайдалану шарттарының жобалары мен ағынды суларды ағызу шараларының жобалары, улы, реактивті және басқа да улы заттарды іске жарату, құрылыс жұмыстарын орындайтын, еңбек шарты, тамақтану, сумен қамтамасыз ету шарттары туралы материалдарды қамтитын құрылысы жобасы осы санитарлық ережелерге сәйкес келуі туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық сараптама органына тапсырылады.

8) торговый автомат - автоматизированное устройство, предназначенное для продажи товаров;
9) выносной прилавок - легко возводимое перевозное или переносное торговое место, располагаемое на специально определенном месте;
10) автолавка - оснащенное торговым оборудованием специализированное автотранспортное средство;
11) палатка - легко возводимое строение из сборно-разборных конструкций, оснащенное торговым оборудованием и располагаемое на специально определенном месте;
12) киоск - оснащенное торговым оборудованием некапитальное переносное строение, не имеющее торгового зала, установленное на специально отведенном земельном участке;
13) товарное соседство - условия, исключающие совместное хранение и реализацию сырых и готовых продуктов, предотвращающие их загрязнение и проникновение посторонних запахов, отражающихся на качестве товара;
14) реализация – отгрузка товаров, выполнение работ и представление услуг с целью продажи, обмена, безвозмездной передачи, а также передачи заложенных товаров залогодержателю;
15) субъект торговой деятельности - физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, торговую деятельность;
16) объекты мелкорозничной торговли - устройства, строения, переносные торговые места (торговый автомат, выносной прилавок, палатка, киоск), установленные на специально отведенном земельном участке.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного
участка под строительство, проектированию, строительству,
реконструкции и вводу в эксплуатацию объекта
4. Выбор земельного участка под строительство, проектирование, строительство, реконструкция и ввод объекта в эксплуатацию осуществляется по согласованию с государственным территориальным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Не допускается проектировать строительство объекта на земельных участках при:
1) использовании его в прошлом под скотомогильники, места захоронения токсичных отходов;
2) превышении уровней мощности дозы гамма-излучения на 0,2 микроЗиверта в час над естественным фоном;
3) нахождении на земельном участке стационарно неблагополучных по сибирской язве пунктов.
5. Проектирование строительства объекта на выбранном земельном участке допускается при условии положительного санитарно-эпидемиологического заключения.
6. Проект строительства или реконструкции объекта предоставляется субъектом торговой деятельности для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы и получения санитарно-эпидемиологического заключения.
7. Склады оптовой реализации пищевой продукции размещаются приближенно к крупным автомагистралям и/или железнодорожным путям.
8. Для рынков, овоще- и фруктохранилищ предусматривается санитарный разрыв не менее 50 м до жилой застройки (жилые здания, больницы, детские дошкольные и общеобразовательные организации).
9. Земельный участок рынка располагается на расстоянии не менее 1,5 километров (далее – км) от полигонов твердых бытовых отходов, скотомогильников и не менее 500 м от промышленных предприятий и складов, а также объектов, которые могут быть источниками загрязнения рынка вредными химическими, биологическими и радиоактивными веществами, влияющими на здоровье населения.
10. Не допускается размещение рынков в зонах отдыха, на территории, принадлежащей к паркам, скверам и другим ценным историко-культурным градостроительным сооружениям.
11. Не допускается размещение в жилых зданиях: пунктов приема стеклопосуды, магазинов суммарной торговой площадью более 1000 квадратных метров (далее - м2 ).
12. Деятельность встроенного объекта не должна ухудшать условия проживания, отдыха, труда людей в жилом здании.

13. Тиісті аумақтағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган өкілі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын нысандарды пайдалануға беру жөніндегі қабылдау комиссияларына қатысады.
14. Нысан бөлек тұратын ғимаратта немесе ішіне жалғап салынған үй-жайларда орналасады. Нысанның орналасуы, құрылысы мен реконструкциясы және пайдалануға берілуінің жобалық құжаттамасы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болған жағдайда бекітіледі.
15. Нысан жайларының көлемді-жоспарлау және құрылымдық шешімдері осы ережелердің орындалуын қамтамасыз етуі тиіс. Тұрғын үйлерге немесе басқа мағынада пайдаланатын ғимараттарға жалғап салынған азық-түлік сауда объектілері тұрғындардың дем алуына, жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі тиіс.
17. Тамақ өнімдерін және басқа тауарларды сату нысандарына қойма үй-жайлар бөлек болмауы тиіс.
18. Персоналға арналған қосалқы, әкімшілік-шаруашылық  және тұрмыстық үй-жайлар тамақ өнімдерінен оқшауланады.
19. Азық-түліктерді сақтайтын, сатуға дайындайтын жайларды, тоңазытатын камераларды, себезгі, дәретхана, жуу орындарының астында орналастыруға болмайды.
20. Тұрғын үйлер жапсарлас салынған және жалғастырылып салынған азық-түлік сауда объектілері, жүк тиейтін платформалары тағам өнімдерін қорғайтын күнқағарлармен жабдықталуы, сондай-ақ платформа жууға су тартылуы қажет.
21. Тауарларды тиеу тұрғын үйдің терезесі жоқ жағынан, жер астындағы туннельден немесе арнаулы тиейтін жайлары бар болғанда магистраль жағынан жүзеге асырылуы тиіс.
22. Азық-түлік дүкендерінде азықтарды сатуға дайындау үшін арнайы жабдықталған жеке жайлар: ет шабатын, гастрономдық және сүт-тоң май, балық, көкөніс, өнімдерін сатуға дайындайтын арнайы орындар болуы тиіс. Азықтарды сақтауға және сатуға дайындайтын жайлар тиейтін және тарататын орындарға барынша жақын, өзін көрінген басып өтпейтіндей болуы тиіс.
23. Ауданы 50 м2 дейін (бір-үш сатушының жұмыс орны бар) дүкендерде келесі аудандағы дүкендердің:
1) сауда залы - 15 м2;
2) тауарларды сатуға дайындау учаскесі бар қоймасы - 8 м2;
3) персонал бөлмесі (меңгерушінің) - 6 м2;
4) санитарлық торабы - 1,5 м2 болуы тиіс (канализацияланбаған немесе бөлігінде канализацияланған жерлерде есік алдында орнатылуы мүмкін).
Тұрғын үй-жайды қоймамен біріктіруге жол беріледі, сонымен бірге қойманың ауданы 10 м2 кем болмауы тиіс.
Етті сатуды ұйымдастыру кезінде дүкенде ет шабатын үй-жайдың ауданы 10 м2 кем емес, онда раковина және қосымша тоңазытқыш орналастырылуы тиіс.
Егер шикі балық пен балық өтімдері сату кезінде оларды сақтау үшін бөлек тоңазытқыштар ескерілуі тиіс.

13. На объекте по реализации пищевой продукции и непищевых товаров, складские помещения предусматриваются раздельными.
14. Подсобные, административно-хозяйственные и бытовые помещения для персонала изолируются от помещений для хранения пищевой продукции.
15. Помещения для хранения и предторговой подготовки пищевой продукции, охлаждаемые камеры не допускается размещать под душевыми, туалетами и моечными.
16. Для объекта, встроенного в жилые дома, разгрузочные платформы оборудуются навесами для защиты пищевых продуктов от атмосферных осадков, а также подводкой воды для мытья платформы.
17. Загрузка товаров предусматривается при наличии специальных загрузочных помещений с торца жилого здания, не имеющего окон и/или из подземных туннелей, и/или со стороны магистралей.
18. Магазины имеют изолированные и специально оборудованные помещения для предторговой подготовки пищевых продуктов: помещение для рубки мяса, помещения для подготовки гастрономических и молочно-жировых продуктов, рыбы, овощей, которые должны быть максимально приближены к загрузочным и местам реализации.
20. Для объекта площадью до 50 м2 предусматривается следующий набор помещений и площадь:
1) торговый зал - 15 м2;
2) склад с участком по подготовке товаров к продаже, моечной с раковиной - 8 м2;
3) комната персонала - 6 м2;
4) санитарный узел - 1,5 м2 (в не канализованной и частично канализованной местности может оборудоваться умывальник и надворный туалет).
Допускается совмещение бытового помещения со складом при площади склада не менее 10 м2.
21. В случае организации торговли мясом, получаемого тушами, полутушами и четвертинами в магазине предусматривается помещение разрубочной, площадью не менее 10 м2 с установкой в нем моечной раковины и дополнительного холодильника.
22. Для хранения и реализации свежей рыбы и рыбопродуктов объект обеспечивается раздельными холодильниками.
23. На объектах, работающих по типу самообслуживания, предусматриваются отдельные фасовочные для групп пищевой продукции. Фасовочные для скоропортящихся пищевых продуктов оборудуются холодильными установками и раковинами.

24. Тұтынушылар өзіне-өзі қызмет ету арқылы жұмыс атқаратын азық-түлік сауда объектілерде арнайы азық топтарына арналған орайтын орындар қарастырылады. Тез бұзылатын азық-түліктерді орайтын орындар азықтарды сақтауға арналған тоңазытқыш қондырғылармен жабдықталуы тиіс.
25. Нысанда сауда мүкәмалын жууға арналған жуу үй-жайлары қарастырылуы, ал оны кептіру үшін сөрелер жабдықталуы тиіс.
26. Сүт өндіретін кәсіпорындар әкелетін флягтағы сүтті сатқан кезде айналымдағы ыдыс өндіруші-кәсіпорнында зарасыздандырылады.
27. Азық-түлік базар аумағында азық-түлік тауарларын автокөліктен ірі мөлшерде сату үшін ыңғайлы кіретін және шығатын жолымен жабдықталған бөлек алаң қарастырылуы тиіс.
28. Халықтан ыдыс шыны ыдысын қабылдау және сақтауды ұйымдастыру кезінде азық-түлік сауда нысандарында бөлек оңашаланған жайлар қарастырылуы тиіс.
29. Нысанда тұрмыстық жайлар: жеке және санитарлық киімді ілетін бөлек шкафтары бар киім ілетін, әжетхана, қол жууға арналған раковина, себезгі бөлмелері және әйелдер гигиенасын сақтайтын жайлар қарастырылуы тиіс (қажеттілігі туындаған жағдайда).
30. Киім ілетін, себезгі әжетхана, және әйелдер гигиенасын сақтайтын жайлардың қабырғалары мен бөлме аралықтары 2 метр биіктікке дейін және бөлмелердің төбесі суға шыдамды материалдармен жабылуы тиіс.
3. Сумен қамтамасыз ету мен канализация және жарық пен желдету жүйесіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
31. Нысан ғимараты шаруашылық-ауызсу, ыстық сумен қамтамасыз ету және канализация жүйлерімен жабдықталады. Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету және канализацияға қосылады. Су құбырының жергілікті сумен қамтамасыз ету көзінен және жергілікті канализация жүйесінен құрылуы тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі.
32. Сумен қамтамасыз ету жүйесіне арналған құбырлар, арматура мен жабдықтар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалады.
33. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде жайларда сужылтқыштар орнатылады.
36. Су құбыры жоқ елді мекендерде нысанды сумен қамтамасыз ету үшін сумен қамтамасыз ету көзі тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен келісіледі.

24. На объекте предусматриваются моечные помещения или участки для мытья торгового инвентаря, для его сушки оборудуются стеллажи.
25. При реализации фляжного молока, доставляемого молокоперерабатывающими предприятиями, оборотная тара обрабатывается на предприятии-изготовителе.
26. Для торговли с автомашин продовольственными товарами крупными партиями на территории продовольственного рынка необходимо предусмотреть отдельную площадку, оборудованную удобным въездом-выездом.
27. При организации приема и хранения стеклотары от населения на объектах продовольственной торговли предусматриваются отдельные изолированные помещения.
28. На объекте предусматриваются бытовые помещения: гардеробная с раздельными шкафами для хранения личной и санитарной одежды, туалет, раковина для мытья рук, душевая и комната гигиены женщин.
29. Стены и перегородки гардеробных, душевых, туалетов помещений гигиены женщин выполняются на высоту 1,6 м из материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению,
канализованию, отоплению, освещению и вентиляции объекта
30. Здание объекта оборудуется централизованными системами водоснабжения, отопления и канализации. При отсутствии в населенном пункте централизованной системы водоснабжения допускается использование воды из местных источников, при отсутствии централизованной системы горячего водоснабжения устраиваются водонагреватели.
31. Питьевая вода должна быть безопасна в эпидемическом и радиационном отношении, безвредна по химическому составу, и иметь благоприятные органолептические свойства.
32. При отсутствии в населенных пунктах централизованных систем отопления при стационарных объектах должно предусматриваться местное отопление (котельные, печи).
33. Емкости для хранения воды устанавливают в изолированном помещении. Емкости очищают, промывают и дезинфицируют не реже одного раза в десять дней.
34. Для объектов, занимающихся предпродажной подготовкой пищевых продуктов, изготовлением и реализацией готовых блюд, размещенных во встроено-пристроенных помещениях, устраивается самостоятельная производственная канализация.
На объекте, встроенном в жилое здание, не допускается прохождение канализационных труб с ревизиями в производственных помещениях, торговых залах, складских помещениях.
35. На территории объектов устраивается ливневая канализация с подключением к централизованной канализации или сбросом в септик.
36. Стояки для отвода производственных стоков располагаются в проходных каналах с доступом к ним из непроизводственных помещений.
37. При размещении объектов в не канализованных населенных пунктах предусматривается местная канализация и вывозная система очистки.
Бетонированная яма для приема сточных вод оборудуется металлической крышкой. Яма очищается по мере накопления ее на две трети объема. Не допускается сброс в открытые водоемы производственных и бытовых сточных вод без очистки.

38. Суды сақтауға арналған сыйымдылықтар оңашаланған жайда орнатылады. Сыйымдылықтарды тазартып, он күнде бір рет жуып зарарсыздандырады.
39. Жалғап салынған жайларда орналасқан азық-түлікті сауда алдындағы дайындықпен, дайын тағамдардың дайындалуымен және сатылуымен айналысатын нысандар үшін дербес өндіріс канализация құрылады.
Тұрғын ғимаратқа жалғанып салынған нысанда өндіріс жайларында, сауда орындарында және қойма жайларында ревизиямен канализация құбырларының өту рұқсат етілмейді.
40. Тамақ нысандары аумағында орталықтандырылған канализацияға немесе септикқа шығарылуына қосылған нөсер канализациясы орнатылады.
41. Жұмыс орындары мен технологиялық жабдықтарда:
1) технологиялық және тұрмыстық ағындылар үшін аспалы канализация құбырларының орнатылуы;
2) тұрмыстық ағындылар үшін өндіріс жайлар арқылы діңгектердің өтуі рұқсат етілмейді.
42. Өндіріс ағындыларын бұруына арналған діңгектер өндіріс емес жайлардан өтетін каналдарда орналасады.
43. Су құбыры мен канализацияда орын алатын істен шығулар мен жөндеу жұмыстары, ыстық судың, будың және суықтың болмауы арнайы журналда тіркеледі.
44. Нысандардың канализация жоқ елді мекендерде орналасқан кезде жергілікті канализация және шығарылатын тазарту жүйесі қарастырылады.
Ағынды сулар ағатын бетондалған шұңқыр үшін металл қақпағымен жабдықталады. Шұңқыр көлемінің екіден үш бөлігі толу шамасында тазартылып отыруы тиіс. Өндіріс және тұрмыс ағынды су сулардың ашық суаттары тиісті тазартусыз төгілуі рұқсат етілмейді.
45. Бөлек тұратын әжетханалар негізгі өндіріс және қоймалық жайлардан 25 м кем емес қашықтықта орналасады, таза ұсталып және аптасына бір рет зарарасызданырылуы тиіс.
46. Демалыс орындарындағы шағын сауда-саттық нысандары мереке күндері, көпшілік серуендері күндері қоғамдық әжетханалармен жабдықталған орындарда орналасады. Әжетханалар болмаған жағдайда биоәжетханалар орнатылады.
47. Барлық өндіріс және қосалқы жайларда табиғи немесе жасанды жарықтандыру қарастырылады.
49. Жарық түсетін ойықтарды іш және сырт жағынан ыдыстармен, қондырғылармен, көлеңкелеуге болмайды, терезе әйнектері тоқсанына бір рет шаң мен тозаңнан тазартылып, қажет болған жағдайда ауыстырылуы тиіс. Терезелерді қалың материалдарды әйнек орнатуға рұқсат етілмейді.

38. Отдельно стоящие уборные устанавливаются на расстоянии не менее 25 м от основных производственных и складских помещений, содержатся в чистоте и дезинфицируются не менее одного раза в неделю.
39. Объекты мелкорозничной торговли в зонах отдыха, в праздничные дни, во время массовых гуляний, ярмарок размещаются в местах, оборудованных общественными туалетами. При их отсутствии устанавливают биотуалеты.
40. Во всех производственных и вспомогательных помещениях предусматривается естественное и/или искусственное освещение.
41. Не допускается загромождение световых проемов оборудованием, тарой, как внутри, так и вне помещения, установка в окнах составных стекол и замена их непрозрачными материалами.
42. Источники искусственного освещения заключаются в защитную арматуру или закрытые плафоны. Светильники не допускается размещать над торговым и холодильным оборудованием, разделочными столами. При необходимости на рабочих местах оборудуются дополнительные источники освещения.
43. Очистка наружных остекленных поверхностей окон проводится один раз в квартал. Внутренняя поверхность оконных рам и оконные стекла промываются и протираются не реже 1 раза в 15 дней. На летний период открываемые окна и двери закрываются защитными сетками.
44. В помещениях объекта помимо естественного проветривания, торговые, вспомогательные и санитарно-бытовые помещения оборудуются системой вентиляции с искусственным побуждением или оборудуются кондиционерами.
45. Не допускается совмещать приточно-вытяжную вентиляцию объектов с системой вентиляции жилого здания. При оборудовании приточно-вытяжной вентиляции на искусственном побуждении объектов, встроенных в жилые здания предусматриваются противошумовые мероприятия. Системы вентиляции складских и производственных помещений торговли продовольственных товаров устраиваются раздельно. Не допускается совмещение систем вентиляции складских, производственных помещений с санитарными узлами и душевыми комнатами.
46. Охлаждаемые камеры для хранения овощей, фруктов, ягод и зелени оборудуются приточной вентиляцией с искусственным побуждением, не связанной с другими системами вентиляции объекта продовольственной торговли.
47. Вентиляционные каналы, воздуховоды от технологического оборудования очищаются не реже одного раза в квартал.
48. При перестановке или замене технологического оборудования, проводится реконструкция вентиляционных систем.
49. Производственные помещения, торговые залы обеспечиваются централизованной системой отопления с отопительными приборами во всех помещениях, доступных для проведения уборки, осмотра и ремонта.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации помещений и оборудования объекта

95. Көлікті тазалау үшін су құбырына және канализацияға қосылған арнайы жуу орындарында немесе алаңдарда жуып, шаю жұмыстарын жуғыш және зарарсыздандырғыш заттарды қоса отырып жүргізеді. Тағам өнімдері тасылатын көлік кузовының ішкі беті кем дегенде он күнде бір рет зарарсыздандырылып отырылуы тиіс.
6. Өндіріс қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, зарасыздандыру, тасымалдау, сақтау және көмілуіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
96. Қоқыс тастайтын алаң үш жақтан қоршалады. Қоқыс пен тамақ қалдықтары көлемнің 2/3 артық толған жағдайда шығарылады, кейін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген зарарасыздандыру құралдарымен жуылады.
97. Қоқыс шикізат пен дайын тамақ өнімін тасымалдауға рұқсат етілмейтін арнайы автокөлікпен шығарылады.
98. Кіре беріс жолдары, тротуарлар, жүк тиейтін және жүк түсіретін алаңдарда атмосфера жауын-шашын мен еріген суларды ағызу үшін еңіспен қатты жабындысы болуы қажет.
99. Базар аумағы таза ұсталынуы тиіс. Күнделікті жұмыс уақыты аяқталған кезде негізгі, күні бойы ағымдағы жиыстыру жұмыстары жүргізіледі. Қыс кезінде сауда павильондар алдындағы кіре беріс жолдар мен алаңдар қардан, мұздан тазаланып, көктайғақ кезінде құм төгіледі, жаз кезінде су шашылады.
100. Сауда нысаны маңайында ыдыс пен ыдыс қорын сақтауға болмайды.
7. Азық-түлік сауда объектілерде жұмыс атқаратындардың еңбек ету, тұрмыстық қызмет көрсету, медициналық қамтамасыз ету және гигиеналық оқудан өту жағдайына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
101. Азық-түлік сауда объектілердің қызметкерлері және азық-түліктік шикізаттар мен тағамдық өнімдерді тасымалдаумен шұғылданатын тұлғалар жұмысқа орналасу алдында және жұмыс істеу барысында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органымен бекітілген мерзімде және тәртіп бойынша кезеңді медициналық тексерістерден өтіп, гигиеналық оқытудан өтуі керек.
102. Азық-түлік сауда объектілердің  әрбір қызметкері өзімен бірге жеке басының медициналық кітапшасы болып, онда барлық медициналық тексерістен және тазалық сақтау дайындығынан өткендігі, жұмысқа рұқсат берілуі туралы мәлімет болуы тиіс.
103. Азық-түлік сауда объектілерінің барлық қызметкерлері өз қолдарының тазалығын мұқият сақтап, арнайы таза киім киіп, азық-түлік сауда объектісінен шығар кезде, дәретханаға барар кезде ол киімдерді шешіп, тағаммен жұмыс атқарар алдында және әжетханадан және басқадай қол ластанатын жұмыстан соң қолын сабындап жуып отыруы тиіс.
104. Азық-түлік сауда объектілерінде жұмыс атқаратындар өздерінің таза киімдерін түйреуішпен түйреп болмаса, инемен ілдіріп қоюға болмайды.
Өзінің жеке басына тиісті заттарды жұмыс істеуге арнайы берілген киімнің қалтасында ұстауға болмайды.
105. Азық-түлік сауда объектілердің барлығында алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрілердің жиынтығы бар дәрігерлік қобдиша болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 30 шілдедегі
№ 578 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылды деп танылатын кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. «Азық-түлік базарларының құрылымына, ұсталуына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитарлық Бас дәрігерінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 38 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2017 болып тіркелген).

95. Вывоз мусора осуществляется специальным транспортом, использование которого для перевозки сырья и готовой продукции не допускается.
96. Подъездные пути, тротуары и разгрузочные площадки обеспечиваются твердым покрытием с уклоном для отвода атмосферных осадков и талых вод.
97. Территория объекта содержится в чистоте. Ежедневно по окончании рабочего дня проводится основная уборка, в течение дня текущая. В зимний период года территория, подъездные пути и площадки перед торговыми павильонами очищаются от снега и льда, во время гололеда посыпаются песком, летнее время поливаются.
98. Не допускается складирование тары и запасов товаров на территории, прилегающей к объекту торговли.
99. Для посетителей и персонала на территории рынка оборудуются туалеты, устройства для мытья рук, торгового инвентаря, фруктов и овощей, с расчетным числом кранов не менее одного на каждые 50 торговых мест.
100. Санитарные узлы и умывальники на рынке содержатся в исправности, чистоте и ежедневно дезинфицируются.
Персонал, обслуживающий санитарные узлы, не допускается к другим видам работ на объекте.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда,
медицинского обеспечения и гигиеническому обучению персонала
101. Работники объекта, а так же лица, занятые транспортировкой продовольственного сырья и пищевых продуктов проходят предварительный и периодический медицинский осмотр, а также гигиеническое обучение.
102. Каждый работник должен иметь при себе личную медицинскую книжку, где отмечаются результаты всех медицинских осмотров и обследований о прохождении гигиенического обучения и допуск к работе.
103. Все работники объектов продовольственной торговли следят за чистотой рук, работают в санитарной одежде, при выходе из организации и перед посещением туалета снимают санитарную одежду, моют руки с мылом перед началом отпуска продуктов и после посещения туалета, а также после каждого перерыва в работе и соприкосновения с загрязненными предметами.
104. Каждый объект обеспечивается аптечкой с набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи.
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июля 2010 года № 578
Перечень
некоторых приказов Министерства здравоохранения
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 38 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-гигиенические требования к устройству, содержанию и эксплуатации продовольственных рынков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2017).

2. «Азық-түлік базарларының құрылымына, ұсталуына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитарлық Бас дәрігерінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 38 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 маусымдағы № 464 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2392 болып тіркелген);
3. «Азық-түлік базарларының құрылымына, ұсталуына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитарлық Бас дәрігерінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 38 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитарлық Бас дәрігерінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі № 61 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2506 болып тіркелген, «Ресми газет» газетінде 2003 жылғы 25 қазанда № 43 (148) жарияланған)).
4. «Азық-түлік сауда объектілерінің құрылымына, оларды ұстауға  және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылы 30 қаңтардағы № 100 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2733 болып тіркелген, «Ресми газет» газетінде 2004 жылғы 10 сәуірде № 15(171) жарияланған).
5. «Азық-түлік сауда объектілерінің құрылымына, оларды ұстауға  және қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 30 қаңтардағы № 100 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 мамырдағы № 302 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5254 болып тіркелген, «Ресми газет» газетінде 2008 жылғы 18 қыркүйекте № 142 (1368) жарияланған).
6. «Азық-түлік сауда объектілерінің құрылымына, оларды ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 30 қаңтардағы № 100 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 маусымдағы № 471 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6344 болып тіркелген).

2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 464 "О внесении изменения в приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 38 "Об утверждении санитарных правил и норм "Cанитарно-гигиенические требования к устройству, содержанию и эксплуатации продовольственных рынков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2392).
3. Приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 61 "О внесении изменения в приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 38" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2506, опубликован в газете "Официальная газета" от 25 октября 2003 г. № 43 (148)).
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 января 2004 года № 100 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и эксплуатации объектов продовольственной торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2733).
5. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 мая 2008 года № 302 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 января 2004 года № 100 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и эксплуатации объектов продовольственной торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5254, опубликован в газете "Юридическая газета" от 18 сентября 2008 года № 142 (1542)).
6. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2010 года № 471 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 января 2004 года № 100 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и эксплуатации объектов продовольственной торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6344).