Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету ережесі туралы
Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі N 387/51-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2010 жылғы 29 қазанда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 652 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2019 жылғы 6 наурыздағы № 363/45-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 06.03.2019 № 363/45-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес, Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес, Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдері күшін жойды деп танылсын.
3. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
М. Шекенов
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
В. Редкокашин
Астана қаласы мәслихатының
2010 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 387/51-IV шешіміне 1-қосымша
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "азаматтарды, азаматтармен, азаматтар, азамат, отбасылар, отбасыларға" деген сөздер "аз қамтылған отбасыларды (азаматтарды), аз қамтылған отбасылармен (азаматтармен), аз қамтылған отбасылар (азаматтар), аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға)" деген сөздермен ауыстырылсын - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 291/41-V (алғашқы ресми жариялану күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласында тұрғын үй көмегiн көрсету ережесi
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" 2009 жылғы 14 сәуiрдегi № 512, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулыларына сәйкес әзiрленген және тұрғын үй көмегінің мөлшері мен оны көрсету тәртібін белгілейді.
Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу халықты әлеуметтік қорғаудың бір түрі болып табылады.

О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 29 октября 2010 года № 652. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 6 марта 2019 года № 363/45-VI.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 363/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи в городе Астане согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
М. Шекенов
Секретарь маслихата
города Астаны
В. Редкокашин
Приложение 1
к решению маслихата
города Астаны
от 22 сентября 2010 года
№ 387/51-IV
Правила
предоставления жилищной помощи в городе Астане
Сноска. По всему тексту слова "граждан, гражданами, граждане, гражданин, семьи, семьям" заменены на слова "малообеспеченных семей (граждан), малообеспеченными семьями (гражданами), малообеспеченные семьи (граждане), малообеспеченным семьям (гражданам) решением маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 291/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи.
Назначение и выплата жилищной помощи является одной из форм социальной защиты населения.

1. Жалпы ережелер
1. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
коммуналдық және басқа да қызметтер – тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстау бойынша қызметтер, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтері, жеке тұрғын үй қорында жергілікті атқарушы органмен жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысы;
отбасы шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі – коммуналдық және басқа да қызметтерге ақы төлеуге, тұрғын үй көмегін тағайындау жөнінде хабарласқан алдындағы тоқсандағы отбасының орташа айлық жиынтық кірісінің сегіз пайызынан аспайтын шығындар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), өзгеріс енгізілді - 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімдерімен.
2. Тұрғын үй көмегi Астана қаласында тұрақты тұратын тұрғын үй иесi немесе жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) болып табылатын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) ақшалай төлем түрінде беріледі.
Тұрғын үй көмегі жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде), тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) осы мақсаттарға отбасы шығыстарының шекті жол берілген деңгейінен асып кеткен жағдайда, коммуналдық және өзге де қызметтердің құнын төлеуге беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 28.03.2013 № 119/14-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) ;23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері осы Ережемен белгіленген норма шегінде коммуналдық және басқа да қызметтерге төлеуге тиесілі сома мен арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), өзгеріс енгізілді - 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімдерімен.

1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
коммунальные и иные услуги – услуги по содержанию жилого дома (жилого здания), коммунальные услуги, услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендная плата за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
предельно-допустимый уровень расходов семьи – расходы на оплату коммунальных и иных услуг, составляющие не более восьми процентов среднемесячного совокупного дохода семьи за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Жилищная помощь предоставляется в виде денежных выплат малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Астане и являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища.
Жилищная помощь предоставляется на оплату коммунальных и иных услуг для малообеспеченных семей (граждан), проживающих в приватизированных жилых помещениях (квартирах), в случае, если расходы на эти цели превышают предельно-допустимый уровень расходов семьи.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата г. Астаны от 28.03.2013 № 119/14-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата г. Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между подлежащей к оплате суммой коммунальных и иных услуг в пределах норм, установленных настоящими Правилами, предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Осы Ережемен белгiленген нормалардан асатын коммуналдық және басқа да қызметтердің үстеме төлемін аз қамтылған отбасылар (азаматтар) жалпы негiзде жүргізедi.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде отбасы құрамына бірге тұратын, ортақ шаруашылық жүргізетін және Астана қаласында тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Он сегіз жасқа дейінгі ата-анасынан бөлек тұратын балалары ата-анасының отбасында есепке алынады. Егер ата-анасы ата-ана құқығынан айырылса, балалар қамқоршының (асыраушылар) отбасында есептеледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
6. Тұрғын үй көмегі "Астана қаласы әкімдігінің Халықты жұмыспен қамту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі" ұсынған жұмысқа орналастырудан, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа, кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыруға жолдаудан, өз еркiмен қоғамдық жұмысқа қатысудан дәлелсiз себеппен бас тартқан жұмыссыздарға тағайындалмайды.
Тұрғын үй көмегі жұмыссызға жұмысқа орналасқаннан бастап, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа, кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыруға жолданғаннан бастап қалпына келтіріледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Тұрғын үй көмегiн:
1) егер отбасында туберкулездің белсенді түрімен ауыратын, диспансерлік есепте тұрған, олардың стационарлық емдеуде бір айдан аса болған кезеңінде, бірінші және екінші топ мүгедектерiн, мүгедек балаларды, сексен жастан асқан тұлғаларды күтетін, жеті жасқа дейінгі бала тәрбиелеумен айналысатын тұлғаларды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда тіркелмеген еңбекке жарамды аз қамтылған отбасылар (азаматтар) болса;
2) егер ата-аналары айырылысқан, бiрақ бiрге тұратын балаларына алимент төлеу жөнiнде талап етпеген;
3) егер жеке меншiк құқығындағы тұрғын үй (пәтерi, үйi) бiр бірліктен артық болса, немесе тұрғын үй алаңдарын жалға (жалдау) тапсырған болса, аз қамтылған отбасылар (азаматтар) ресiмдей алмайды.
8. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу жөнiнде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмгерi Астана қаласының Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармасы (бұдан әрi – Басқарма) болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

4. Оплата коммунальных и иных услуг сверх установленных настоящими Правилами норм, производится малообеспеченными семьями (гражданами) на общих основаниях.
5. При назначении жилищной помощи в составе семьи учитываются все ее члены совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные в городе Астане.
Дети до восемнадцати лет, проживающие отдельно от родителей, учитываются в семье родителей. В случаях, если родители лишены родительских прав, дети учитываются в семьях опекунов (попечителей).
Сноска. Пункт 5 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
6. Жилищная помощь не назначается безработным, без уважительных причин отказавшимся от предложенного Коммунальным государственным учреждением "Центр занятости населения акимата города Астаны" трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, самовольно прекратившим участие в таких работах и обучении.
Жилищная помощь безработному восстанавливается со дня его трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, направления на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата г. Астаны от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Жилищную помощь не могут оформить семьи:
1) если в них имеются трудоспособные малообеспеченные семьи (граждане), не зарегистрированные в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением лиц, больных активной формой туберкулеза, находящихся на диспансерном учете, в период их нахождения на стационарном лечении более одного месяца, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй групп, детьми-инвалидами, лицами старше восьмидесяти лет, занятых воспитанием ребенка в возрасте до семи лет;
2) если родители разведены и не подали иск о взыскании алиментов на проживающих с ними детей;
3) если имеют на праве собственности более одной единицы жилища (квартиры, дома) или сдают жилые помещения внаем (аренду).
8. Администратором местной бюджетной программы по назначению и выплате жилищной помощи является Управление занятости, труда и социальной защиты города Астаны (далее – Управление).
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением маслихата г. Астаны от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Тұрғын үй көмегiн көрсету тәртiбi
9. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат (бұдан әрі – өтініш иесі) жеке өз басы немесе отбасы атынан "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталына жүгінеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтінішке(осы Ережеге 1-қосымша) мынадай құжаттар қоса беріледі ("электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталына жүгінген кезде құжаттардың электрондық көшірмелері):
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін ұсынылады);
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі (жекешелендiру шарты, сыйға беру шарты, сатып алу-сату шарты және т.б.);
3) тұрақты тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын мекенжай анықтамасы;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
6) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды ұсыну, егер олардағы мәліметтер тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған жағдайда, талап етілмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Тұрғын үй көмегi көмекке құқық туған айдан кейiн барлық қажетті құжаттармен (коммуналдық қызметтерге шот берілген айы) хабарласқан айдың алдыңғы айынан тағайындалады.
12. Тұрғын үй көмегі қызметтерді жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша көрсетіледі.
13. Тұрғын үй көмегін тағайындаған айдан үш айдан астам коммуналдық және басқа да қызметтерге төлем жөнінде берешектер пайда болған аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға)аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеу пайда болған берешекті толығымен өтегенге дейін осы фактіні анықтаған айдан бастап тоқтатылады. Тұрғын үй көмегін тағайындағанға дейінгі коммуналдық және басқа да қызметтер бойынша берешектер аталған жағдайда есепке алынбайды.

2. Порядок оказания жилищной помощи
9. Для назначения жилищной помощи гражданин (далее – заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" либо на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения маслихата г. Астаны от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. К заявлению о назначении жилищной помощи (приложение 1 к настоящим Правилам) прилагаются следующие документы (при обращении через веб-портал "электронного правительства" прилагаются электронные копии документов):
1) документ, удостоверяющий личность заявителя (представляется для идентификации личности услугополучателя);
2) копию правоустанавливающего документа на жилище (договор приватизации, договор дарения, договор купли-продажи и т.д.);
3) адресная справка, подтверждающая регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счета на потребление коммунальных услуг;
6) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
7) квитанция-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
Предоставление вышеуказанных документов не требуется, если содержащиеся в них сведения можно получить из соответствующих государственных информационных систем.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения маслихата г. Астаны от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Жилищная помощь назначается с месяца, предшествующего месяцу обращения со всеми необходимыми документами (месяца за который выставлен счет за коммунальные услуги), но не ранее месяца возникновения права на помощь.
12. Жилищная помощь оказывается по предъявленным счетам поставщиков услуг.
13. Малообеспеченным семьям (гражданам), у которых с месяца назначения жилищной помощи образовалась задолженность по оплате за коммунальные и иные услуги более чем за три месяца, выплата жилищной помощи прекращается с месяца установления такого факта и до полного погашения сформировавшейся задолженности. Задолженность по коммунальным и иным услугам, образовавшаяся до назначения жилищной помощи в данном случае не учитывается.

14. Тұрғын үй көмегiн алушыларды қайта тiркеу бiрiншi рет өтiнiш бiлдiрген айдан бастап бiр жыл ішінде осы Ереженің 10-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынумен жүргiзiледi.
15. Тұрғын үй көмегiн алушылар тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе оның мөлшеріне әсер ететін, оның ішінде тұрғын үй меншiк нысанының, отбасы құрамының және оның жиынтық табысының өзгеруі, ал жұмыссыздар – мәртебесiнiң өзгеруi туралы кез келген жағдайлар жөнінде Басқармаға он күндік мерзімде хабарлайды.
16. Ұсынылған құжаттардың дұрыстығын растау қажеттілігі жағдайында Басқарма өтiнiш иесiнiң тұрған жерiнiң материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргiзуге құқығы бар.
3. Коммуналдық және басқа да қызметтердi тұтыну нормалары
17. Тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде келесі коммуналдық қызмет түрлерін төлемақысын жасауға шығындар ескеріледі:
1) электр қуатпен қамтамасыз ету;
2) сумен жабдықтау;
3) газбен жабдықтау;
4) жылумен жабдықтау;
5) кәрiз;
6) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару;
7) лифт қызметi.
Ескерту. 17-тармақ өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
18. Коммуналдық қызметтi жеткiзушiлер коммуналдық қызмет тарифтерiн, сондай-ақ олардың Астана қаласы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органдармен келiсiлген өзгерiстерiн Басқармаға ұсынады.
19. Тұрғын үй көмегiн тағайындағанда өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормасына Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасымен белгіленген әр отбасы мүшесiне он сегіз шаршы метрден норма қабылданады. Жалғыз басты тұратын аз қамтылған отбасылар (азаматтар) үшін тұрғын үй алаңының нормасына жалғыз басты адамдар үшiн отыз шаршы метр, бiрақ бiр бөлмелi пәтерден кем емес тұрғын үй алаңының нормасы қабылданады.
20. Тұрғын үй көмегiн есептегенде электр қуатын тұтынудың мына мөлшерлемелері:
150 Квт – 1-3 адамнан тұратын отбасына;
200 Квт – 4 және одан да көп адамдардан тұратын отбасына қолданылады.
21. Тұрғын үйдің газбен жабдықталмағаны және тамақ дайындау үшін электр тұрмыстық плиталары қолданылатыны жөнiнде тиісті құжат болғанда, белгiленген нормативтерден асқан электр қуатына төленетін төлем, тұрғын үй көмегін алушылардың өтiнiшi бойынша газбен жабдықтау үшін төленетін төлемнің есебіне есептелуі мүмкін, бірақ газбен жабдықтау үшін белгіленген тұтыну нормалары мен тарифтері шегiнде.
4. Отбасының кіріс жиынтығын есептеу
22. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде оның құрамы осы Ереженің 5-тармағына сәйкес анықталады.

14. Перерегистрация получателей жилищной помощи производится по истечении одного года с месяца первичного обращения с предоставлением документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
15. Получатели жилищной помощи в десятидневный срок информируют Управление о любых обстоятельствах, влияющих на право получения жилищной помощи или ее размер, в том числе изменениях формы собственности жилья, состава семьи и ее совокупного дохода, а безработные – об изменении статуса.
16. В случае необходимости подтверждения достоверности представленных документов Управление вправе производить обследование материально-бытовых условий проживания заявителей.
3. Нормы потребления коммунальных и иных услуг
17. При назначении жилищной помощи учитываются расходы на оплату следующих видов коммунальных услуг:
1) обеспечение электрической энергией;
2) водоснабжение;
3) газоснабжение;
4) теплоснабжение;
5) канализация;
6) вывоз твердых бытовых отходов;
7) обслуживание лифтов.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Поставщики коммунальных услуг предоставляют в Управление тарифы на коммунальные услуги, а также их изменения, согласованные с уполномоченными органами по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Астане.
19. При назначении жилищной помощи за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается норма предоставления жилья, установленная жилищным законодательством Республики Казахстан – восемнадцать квадратных метров на человека.
Для одиноко проживающих малообеспеченных семей (граждан) за норму площади жилья принимается тридцать квадратных метров, но не менее однокомнатной квартиры.
20. При начислении жилищной помощи применяются следующие нормативы потребления электроэнергии:
150 Квт – семья от одного до трех человек;
200 Квт – семья из четырех и более человек.
21. При наличии соответствующего документа о том, что жилище не газифицировано, и для приготовления пищи используются электробытовые плиты, оплата за электроэнергию сверх установленных нормативов может быть зачтена по заявлению получателей жилищной помощи в счет оплаты за газоснабжение, но в пределах норм потребления и тарифов, установленных по газоснабжению.
4. Исчисление совокупного дохода семьи
22. При исчислении совокупного дохода семьи ее состав определяется согласно пункту 5 настоящих Правил.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
23. Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) жиынтық табысын есептеу Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен бекітілген Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер аз қамтылған отбасылардың (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау
24. Ескерту. 24-тармақ алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
25. Басқарма құжаттарды қабылдаған күннен бастап он күннің ішінде тұрғын үй көмегін тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
26. Тұрғын үй көмегін алушы тұтынылған коммуналдық және басқа қызметтер туралы (екі айдың ішінде) мәліметтерді белгілі бір себептерге байланысты (науқастану, қала шегінен тыс жерде болу) уақытылы ұсынбаған жағдайда және осы себептерді куәландыратын тиісті анықтаманың болғаны кезінде, комиссия көрсетілген кезеңге тұрғын үй көмегін төлейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
27. Тұрғын үй көмегін аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) жалған мәлімет беру салдарынан артық немесе заңсыз төленген сомасын өндіртіп алу заңнамамен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
6. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
28. Тұрғын үй көмегiн төлеудi қаржыландыру қала бюджетінде тиісті қаржылық жылға қарастырылған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
29. Кондоминиум объектісінің жалпы мүлігін күрделі жөндеуді төлеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтау жарнасына қатысты Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға тұрғын үй көмегiн төлеу оны кондоминиум объектісінің жалпы мүлігін күрделі жөндеуге сомалар жинақтау үшін кондоминиум объектісін басқару органының жинақ шотына екiншi деңгейлi банктердің бөлiмшелерi арқылы аудару жолымен жүргiзiледi.
Коммуналдық қызметтерді тұтынуға, телекоммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемнің ұлғаюына қатысты байланыс қызметтерін сатып алуға, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға берген тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеуге қатысты тұрғын үй көмегін төлеу, есептелген сомаларды алушылардың жеке шоттарына екiншi деңгейлi банктердің бөлiмшелерi арқылы аудару жолымен жүргiзiледi.

Сноска. Пункт 22 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
23. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина) осуществляется в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471.
Сноска. Пункт 23 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
5. Назначение жилищной помощи
24. Исключен решением маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Управление в течение десяти дней со дня принятия документов принимает решение о назначении или об отказе в назначении жилищной помощи.
Сноска. Пункт 25 в редакции решения маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае несвоевременного предоставления получателями жилищной помощи сведений о потребленных коммунальных и иных услугах (в течение двух месяцев) по уважительным причинам (болезнь, выезд за пределы города) и при наличии соответствующих справок, подтверждающих эти причины, жилищная помощь выплачивается за указанный период.
Сноска. Пункт 26 в редакции решения маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Взыскание излишне и (или) незаконно выплаченных сумм жилищной помощи по причине предоставления малообеспеченными семьями (гражданами) недостоверных сведений производится в установленном законодательством порядке.
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
28. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год.
29. Выплата жилищной помощи на содержание жилого дома (жилого здания) в части оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, производится через отделения банков второго уровня путем ее перечисления на сберегательный счет органу управления объектом кондоминиума для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
Выплата жилищной помощи в части оплаты потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, производится через отделения банков второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей.

Ескерту. 29-тармақ өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
30. Жинақ шотынан қаражатты пайдалану кондоминиум объектісінің органы мен мердігер арасындағы шарттарды орындауды қамтамасыз ету үшін кондоминиум объектісінің үй-жайларының (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша жүргізіледі.
31. Алушылар қажеттi құжаттарды өз уақытында ұсынбаған жағдайда осы Ереженің 26-тармағында көрсетiлгеннен басқа жағдайда тұрғын үй көмегiн төлеу тоқтатылады.
32. Тұрғын үй көмегiн төлеуді жүргiзетiн банктердің бөлiмшелерi тұрғын үй көмегiнiң төленген сомаларына салыстыру актiлерiн жасайды және оларды ай сайын Басқармаға ұсынады.
Астана қаласында тұрғын үй
көмегін көрсету ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.06.26 № 46/5-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), өзгеріс енгізілді - 27.03.2014 № 222/31-V (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 27.03.2014 № 225/31-V; 17.07.2015 № 400/55-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы
өтініш
Мен ___________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы)
тұрғын үйдің меншік иесі (жалға алушысы) болып табылатын, жеке куәлік
№ ________________, кіммен берілді ___________
Менің отбасыма құрамында ___ адам, мекенжайы __________________
коммуналдық және есептеу құралының құнын төлеу бойынша өзге де
қызметтер төлемі бойынша шығынды өтеу үшін тұрғын үй көмегін
тағайындауыңызды сұраймын.
№ р/с
Өтініш беруші отбасының мүшелері Т.А.Ә.
Туған күні
Туыстық қатынастар
Әлеуметтік мәртебесі
1
2
3
4
5
Өтінішке қажетті құжаттарды ____ данада қоса беремін.
Есептік шоттың № _______________ банктің атауы _______________
Өзгерістер болған жағдайда 10 күннің ішінде ол туралы
хабарлауға міндеттенемін.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190-бабының 1-тармағына және 385-бабының 3-тармағына сәйкес, ұсынылған
құжаттардың дұрыстығына жауапкершілікпен таныстым.
"___" _________ 200__ ж. Өтініш иесінің қолы ________________
Құжатты қабылдады ___________________________________________
(Құжатты қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
кесу сызығы
Азамат _____________________________ тұрғын үй көмегін
тағайындау үшін қоса берілген құжаттармен __ парақта қабылданды.
"__" ____ 200__ ж. ______________________________________
(Құжатты қабылдаған маманның Т.А.Ә.)
Астана қаласында
Тұрғын үй көмегін
беру ережесіне
2-қосымша

Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Использование средств со сберегательного счета производится по решению общего собрания собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума для обеспечения исполнения договоров между органом объекта кондоминиума и подрядчиками.
31. В случае несвоевременного представления необходимых документов получателями, кроме случаев, указанных в пункте 26 настоящих Правил, выплата жилищной помощи приостанавливается.
32. Отделения банков, через которые производятся выплаты жилищной помощи, составляют акты сверки выплаченных сумм жилищной помощи и ежемесячно предоставляют их в Управление.
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи в городе Астане
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2012 № 46/5-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 27.03.2014 № 222/31-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 400/55-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
о назначении жилищной помощи
Я _____________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения)
являющийся (-аяся) собственником (нанимателем) жилья, № удостоверения
личности ________________, кем выдан ___________
Прошу назначить моей семье в количестве ____ человек,
проживающей по адресу:
г. Астана _____________________________________________________
жилищную помощь для возмещения затрат по оплате за коммунальные и
иные услуги, оплате стоимости прибора учета.
п/п
Члены семьи
заявителя
Ф.И.О.
Дата
рождения
Родственные
отношения
Социальный
статус
1
2
3
4
5
К заявлению прилагаю необходимые документы в
количестве ___ штук.
№ лицевого счета _____________ наименование банка ___________________
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 10 дней
сообщить о них.
Об ответственности за достоверность предоставленных документов
в соответствии с пунктом 1 статьи 190 пунктом 3 статьи 385
Уголовного Кодекса Республики Казахстан ознакомлен (-а).
"___" _________ 200__ г. Подпись заявителя ____________________
Документы принял ___________________________________________
(Ф.И.О., должность лица, принявшего документа)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
линия отреза
Заявление гр. _____________________________ с прилагаемыми
документами для назначения жилищной помощи в количестве ____ л.
принято.
"__" ____ 200__ г. ______________________________________
(Ф.И.О. специалиста, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи в городе Астане

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.06.2017 № 160/20-VI (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласының Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау
басқармасы Тұрғын үй көмегін тағайындау жөніндегі комиссия отырысының
20____ жылғы "____" ___________ №_____
ШЕШІМІ
Т.Ә.А. __________________________________
Мекен-жайы ______________________________
Мәртебесі _______________________________
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй
қатынастары туралы" Заңына сәйкес, есептің негізінде 20____ жылдың
_______ айына __________ теңге _____ тиын көлемінде тұрғын үй көмегі
ТАҒАЙЫНДАЛСЫН
Тіркеу № ___________________________
Ашылды _____________________________
Комиссия төрағасы __________________
Комиссия мүшелері __________________
Бөлім бастығы ______________________
М.О.
Астана қаласы мәслихатының
2010 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 387/51-IV шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының күші жойылған
кейбір шешімдерінің
Тізілімі
1. Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі № 246/47-ІІ "Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын беру ережесі туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 30 шілдеде № 283 болып тіркелген, 2003 жылғы 6 тамызда № 106 "Астана ақшамы" газетінде жарияланған);
2. Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 17 ақпанда № 119/16-ІІІ "Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға және тұтынылған коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын беру ережесі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 246/47-ІІ шешіміне (Астана қаласының әділет департаментінде 2003 жылғы 30 шілдеде N 283 тіркелген) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2005 жылғы 14 наурызда № 379 болып тіркелген, 2005 жылғы 26 наурызда № № 40-41 "Астана хабары", 2005 жылғы 29 наурызда № 46 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған);
3. Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 шілдеде № 398/50-ІІІ Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 04 шілдедегі N 246/47-ІІ "Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға және тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеу үшін тұрғын үй жәрдемақысын беру Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 30 шілдеде № 475 болып тіркелген, 2007 жылғы 4 тамызда № № 131-132 "Астана хабары", 2007 жылғы 4 тамызда № № 132-133 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған);

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными решением маслихата г. Астаны от 23.06.2017 № 160/20-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Управление занятости, труда и социальной защиты города Астаны
РЕШЕНИЕ
заседания комиссии по назначению жилищной помощи № ____
от "____" ___________ 20____ года
Ф. И. О. __________________________
Адрес _____________________________
Статус ____________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан
от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях",
НАЗНАЧИТЬ
жилищную помощь за _______ месяц 20____ года
в размере __________ тенге _____ тиына (ов) согласно расчету.
Регистрационный № ________________
Открыт ___________________________
Председатель комиссии ____________
Члены комиссии ___________________
Начальник отдела _________________
М.П.
Приложение 2
к решению маслихата
города Астаны
от 22 сентября 2010 года
№ 387/51-IV
Перечень
утративших силу некоторых решений
маслихата города Астаны
1. Решение маслихата города Астаны от 4 июля 2003 года № 246/47-II "О Правилах предоставления жилищной помощи на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 июля 2003 года за № 283, опубликовано в газете "Астана акшамы" № 106 от 6 августа 2003 года);
2. Решение маслихата города Астаны от 17 февраля 2005 года № 119/16-III "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 4 июля 2003 года № 246/47-II "О Правилах предоставления жилищного пособия на оплату за содержание жилища и потребленные коммунальные услуги в городе Астане (зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 30 июля 2003 года за № 283) (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 марта 2005 года за № 379, опубликовано в газетах "Астана хабары" №№ 40-41 от 26 марта 2005 года, "Вечерняя Астана" № 46 от 29 марта 2005 года);
3. Решение маслихата города Астаны от 12 июля 2007 года № 398/50-III "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 04 июля 2003 года № 246/47-II "О Правилах предоставления жилищного пособия на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 июля 2007 года за № 475, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 131-132 от 4 августа 2007 года, "Вечерняя Астана" № 132-133 от 4 августа 2007 года);

4. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 251/38-ІV Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 246/47-ІІ "Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын беру ережесі туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 22 қазанда № 595 болып тіркелген, 2009 жылғы 27 қазанда № 128 "Вечерняя Астана", 2009 жылғы 27 қазанда № 120 "Астана ақшамы" газеттерінде жарияланған);
5. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 20 қарашадағы № 278/41-ІV Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі № 246/47-ІІ "Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын беру ережесі туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 30 желтоқсанда № 609 болып тіркелген, 2010 жылғы 7 қаңтарда № № 1-2 "Вечерняя Астана", 2010 жылғы 7 қаңтарда № 1 "Астана ақшамы" газеттерінде жарияланған).

4. Решение маслихата города Астаны от 18 сентября 2009 года № 251/38-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 4 июля 2003 года № 246/47-II "О Правилах предоставления жилищного пособия на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 октября 2009 года за № 595, опубликовано в газетах "Вечерняя Астана" № 128 от 27 октября 2009 года, "Астана хабары" № 120 от 27 октября 2009 года);
5. Решение маслихата города Астаны от 20 ноября 2009 года № 278/41-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 4 июля 2003 года № 246/47-II "О Правилах предоставления жилищного пособия на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах 30 декабря 2009 года за № 609, опубликовано в газетах "Вечерняя Астана" №№ 1-2 от 7 января 2010 года, "Астана акшамы" № 1 от 7 января 2010 года).