Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қарашадағы № 631 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 желтоқсанда № 7324 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 520 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 11.06.2015 № 520 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандырудың кейбір мәселелері туралы" 2008 жылғы 24 желтоқсандағы № 1235 және 2009 жылғы 27 тамыздағы № 1260 қаулыларын орындау үшін Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулық;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының тіркелген және тіркеу есебінен шыққан азаматтарын есепке алу ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру және тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 352 бұйрығының (2011 жылғы 1 маусымдағы № 74-75 "Заң газеті" газетінде № 6758 басылып шыққан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті (П.К. Нокин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын және мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми басылып шығуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары Қ.С. Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полициясы комитетіне (П.К. Нокин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 1 желтоқсаннан туындайтын құқықтық қатынастар қолданылады.
Қазақстан Республикасының                        Қ. Қасымов
Ішкі істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
___________ Е.Қазыханов
2011 жылғы "__"_________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
_________Р. Түсіпбеков
2011 жылғы "__"________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 28 қарашадағы
№ 631 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулық

О некоторых вопросах документирования и регистрации населения Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2011 года № 631. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2011 года № 7324. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 520
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.06.2015 № 520.
Во исполнение постановлений Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" от 12 июля 2000 года № 1063, "О некоторых вопросах документирования населения Республики Казахстан" от 24 декабря 2008 года № 1235 и от 27 августа 2009 года № 1260, в целях совершенствования деятельности органов внутренних дел по вопросам документирования и регистрации граждан Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Инструкцию о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) Правила учета зарегистрированных и снятых с регистрации граждан Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 352 "О некоторых вопросах документирования и регистрации граждан Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6758, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 31 мая и 1 июня 2011 года № 74-75).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нокин П.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование после государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Тыныбекова К.С. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нокин П.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 декабря 2011 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан                       К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
"____"_______________ 2011 года
_________________ Е. Казыханов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции
Республики Казахстан
"____"_______________ 2011 года
_________________ Р. Тусупбеков
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 ноября 2011 года № 631
Инструкция
о применении Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан

1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы", "Халықтың көші-қоны туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063 қаулысына, Қазақстан Республикасының басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру және тіркеу мәселелерін реттейді.
1. Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке басын куәландыратын мынадай құжаттар:
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін береді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар иесінің қалауы бойынша мемлекеттік тілде немесе орыс тілдерінде, ал Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, сонымен қатар ағылшын тілінде толтырылады. Паспортта ұлты туралы жазба азаматтың қалауы бойынша көрсетіледі.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты азаматтардың қалауы бойынша, жасына қарамастан, жарамдылық мерзімі он жылға беріледі. Азаматтың өтініші бойынша паспорттың жарамдылық мерзімін облыстардың, Астана, Алматы қалаларының ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ішкі істер департаменттері) паспорттың бос бетіне тиісті жазба жазыла отырып, 1-қосымшаға сәйкес мөртабан үлгісіне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы паспортының жарамдылық мерзімін ұзарту туралы мөртабан қою арқылы азаматтың өтініш білдірген жері бойынша тағы бір жылға ұзартады, ол паспорттық елтаңбалы мөрмен бекітіледі және Ішкі істер департаментінің халықты құжаттандыру және тіркеу бөлімі бастығының немесе оның міндетін атқаратын адамның қолымен расталады. Елден тыс жерлерде тұратын азаматтарға Қазақстан Республикасы азаматы паспортының жарамдылық мерзімін Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері ұзартады.
3. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі азаматтарға 16 жастан бастап беріледі және Қазақстан Республикасының аумағында жарамды болып табылады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі жарамдылық мерзімі он жылға беріледі.
4. Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлігін жоғалтқан, одан әрі пайдалануға жарамсыз болған кезде және жеке басын куәландыратын құжаттары адамдарға олардың өтініші бойынша жеке басын куәландыратын жаңа құжаттар алғанға дейін 2-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша уақытша жеке куәлік жарамдылық мерзімі 3 айға дейін беріледі.
Уақытша жеке куәлік халықты құжаттандырудың және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің қолымен түсінікті етіп, азаматтың қалауы бойынша - мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады. Уақытша жеке куәлікке азамат туралы мынадай мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты, туған жері және күні, ұлты (қалауы бойынша), тұрғылықты жерінің мекенжайы, берген орган және берілген күні, жарамдылық мерзімі, азаматтың қолы енгізіледі.
"Туған жері" деген жолда облыс (қала), Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туғандар үшін - ел, ал "тұрғылықты" жері деген бағанда облыс, аудан және елді мекені көрсетіледі.
"Туған күні", "берілген күні", "дейін жарамды" деген жолдарда күні, айы, жылы араб цифрларымен көрсетіледі. Уақытша жеке куәлікті беру халықты құжаттандыру және тіркеу бөлімі жауапты қызметкерінің қолымен және паспортты елтаңбалы мөрмен расталады.
"Берген орган" деген жолда тиісінше құжатты берген ішкі істер органының бөлінісі көрсетіледі.

1. Выдача документов, удостоверяющих личность
Инструкция о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", "О миграции населения", "О жилищных отношениях", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц", "О национальных реестрах идентификационных номеров", постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и регулирует вопросы документирования и регистрации граждан Республики Казахстан.
1. Гражданам Республики Казахстан органами внутренних дел выдаются следующие документы, удостоверяющие личность:
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан.
Документы, удостоверяющие личность, заполняются по желанию владельца на государственном или русском языках, а паспорт гражданина Республики Казахстан, кроме этого, на английском. Запись о национальности в паспорте указывается по желанию гражданина.
2. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается гражданам по их желанию, независимо от возраста, сроком действия на десять лет. По заявлению гражданина срок действия паспорта продлевается Департаментами внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы (далее - Департаменты внутренних дел) еще на один год, по месту обращения гражданина, путем проставления на свободной странице паспорта штампа продления срока действия паспорта гражданина Республики Казахстан в соответствии с образцом штампа, согласно приложению 1, с соответствующей записью, которая скрепляется паспортной гербовой печатью и заверяется подписью начальника отдела по документированию и регистрации населения Департамента внутренних дел или лица, исполняющего его обязанности. Гражданам, проживающим за пределами страны, срок действия паспорта гражданина Республики Казахстан продлевается загранучреждениями Республики Казахстан.
3. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается гражданам с 16-летнего возраста и действительно на территории Республики Казахстан.
Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается сроком действия на десять лет.
4. Гражданам Республики Казахстан при утрате удостоверения личности, непригодности его для дальнейшего использования и не имеющим документов, удостоверяющих личность, по их заявлению до получения новых документов, удостоверяющих личность, выдается временное удостоверение личности в соответствии с образцом, согласно приложению 2, сроком действия до трех месяцев.
Временное удостоверение личности заполняется уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения разборчиво от руки, по желанию гражданина - на государственном или русском языке. Во временное удостоверение личности вносятся следующие сведения о гражданине: фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, национальность (по желанию), адрес места жительства, орган и дата выдачи, срок действия, подпись гражданина.
В строке "место рождения" указывается область (город), для родившихся за пределами Республики Казахстан - страна, а в графе "место жительства" - область (город), район и населенный пункт.
В строках "дата рождения", "дата выдачи", "действительно до" арабскими цифрами указывается число, месяц, год. Выдача временного удостоверения личности заверяется подписью и гербовой печатью ответственным сотрудником миграционной полиции отдела документирования и регистрации населения.
В строке "орган выдачи" соответственно указывается подразделение органа внутренних дел, выдавшее документ.

Уақытша жеке куәлікке көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр (бұдан әрі - см) иесінің фотосуреті жапсырылады, ол паспортты елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Уақытша куәлікті беру 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарына берілген уақытша куәліктерді есепке алу журналында тіркеледі.
5. Жеке басты куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ уақытша жеке куәліктерді бергені үшін Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексінде (бұдан әрі - Салық кодексі) белгіленген мөлшерде мемлекеттік баж алынады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды дайындау үшін формулярларды ресімдеу
6. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және жеке куәлігін дайындау үшін халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша формуляр толтырылады. Бұл ретте оны жеке басын сәйкестендіру және қолын қою үшін азаматтың жеке өзінің болуы міндетті.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтарға формуляр олардың тіркелген жері бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөліністерінде, ал осы тармақтың төртінші, бесінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда - азаматтың жүрген жері бойынша толтырылады.
Формуляр мынадай:
тергеу қамауындағыларға және бас бостандығынан айыру орындарда жазасын өтеп жатқан адамдарға;
мүгедектерге, әрекетке қабілетсіз және науқас адамдарға;
1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын ауыстыруға және олардың жоғалуы бойынша қалпына келтіруге өтініш білдірген азаматтарға, сондай-ақ туу туралы куәліктің негізінде Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттар алуға алғаш рет өтініш білдірген адамдарға;
"Халықты құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункттері (бұдан әрі - ХҚТ ТП) болмаған жағдайда;
ХҚТ ТП-мен байланыс арналары бұзылған немесе оның құрал-жабдықтары сынып қалған жағдайлар толтырылады.
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері Қазақстан Республикасының мынадай азаматтарына:
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратындарға;
шет мемлекеттердің аумағында орналасқан оқу орындарында күндізгі оқу нысанында білім алатындарға;
көрсетілген адамдардың олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне;
шетелде дипломатиялық қызметтің персоналымен бірге тұратын дипломатиялық немесе қызметтік паспортты алуға құқығы жоқ дипломатиялық қызмет персоналының туысқандарына формулярлар толтырады.
Азаматтар құжаттандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ ККДК) өтініш білдірген кезде формулярларды толтыруды, дайын құжаттарды беруді, паспорттың жарамдылық мерзімін ұзартуды ІІМ КҚПК жүргізеді.
Тұрақты тұратын жері болмаған жағдайда жеке басты куәландыратын құжаттар Қазақстан Республикасының азаматына ішкі істер органдары растаған уақытша тұратын жері (белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған оңалту және бейімдеу орталығы, еңбекпен түзеу мекемелері) бойынша және ішкі істер органдары растайтын нақты жүрген жері (уақытша ұстау изоляторлары, белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындары) бойынша беріледі.

Во временное удостоверение личности вклеивается фотография владельца размером 3,5х4,5 сантиметров (далее - см), которая скрепляется паспортной гербовой печатью.
Выдача временного удостоверения регистрируется в журнале учета выданных гражданам Республики Казахстан временных удостоверений личности по форме, согласно приложению 3.
5. За выдачу документов, удостоверяющих личность, а также временного удостоверения личности взимается государственная пошлина в размерах, установленных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс).
2. Оформление формуляров для изготовления
документов, удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
6. Для изготовления паспорта и удостоверения личности гражданина Республики Казахстан уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения заполняется формуляр по форме, согласно приложению 4. При этом личное присутствие гражданина обязательно для идентификации его личности и проставления личной подписи.
Гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, формуляр заполняется по месту регистрации в подразделениях документирования и регистрации населения органов внутренних дел Республики Казахстан, а в случаях указанных в абзацах четвертом, пятом, настоящего пункта - по месту нахождения гражданина.
Формуляр заполняется в следующих случаях:
следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы;
инвалидам, недееспособным и больным;
гражданам, обратившимся в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года и их восстановления по утрате, а также несвоевременным обращением впервые за получением документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, на основании свидетельств о рождении;
при отсутствии регистрационных пунктов "Документирование и регистрации населения" (далее - РП ДРН);
в случае сбоев каналов связи с РП ДРН или поломкой его оборудования.
Загранучреждениями Республики Казахстан формуляры заполняются гражданам Республики Казахстан:
постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан;
получающим образование по очной форме обучения в учебных заведениях, расположенных на территории иностранных государств;
членам семей указанных лиц, проживающим вместе с ними;
родственникам персонала дипломатической службы, проживающим вместе с персоналом дипломатической службы за рубежом и не имеющим права на получение дипломатического или служебного паспорта.
При обращении граждан в Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КМП МВД) по вопросам документирования заполнение формуляров, выдача готовых документов, продление срока действия паспорта производится КМП МВД.
При отсутствии постоянного места жительства документы, удостоверяющие личность, выдаются гражданам Республики Казахстан по месту временного проживания, подтверждаемому органами внутренних дел (центр адаптации и реабилитации для лиц, не имеющих определенного места жительства, исправительно-трудовые учреждения) и по месту фактического нахождения, подтверждаемому органами внутренних дел (изоляторы временного содержания, приемники-распределители для лиц без определенного места жительства).

7. Формулярдың нөмірі мен штрихкоды бар, қатаң есептегі баспаханалық бланк, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі - деректер базасы) енгізілетін ақпаратты тасымалдағыш болып табылады және ол кейіннен берілген құжаттармен жеке тұлғаны сәйкестендіру және мекенжай-анықтамалық жұмыс мақсатында пайдаланылады.
8. Формулярлардың бланкілері реттік нөмірлері бойынша № 2 нысанды жеке куәліктерді, паспорттарды дайындауға арналған формулярларды есепке алу кітаптарында 5-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - 2-нысанды кітап) есепке алынады.
9. Формуляр қара, қара көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен толтырылады. Формулярдағы деректерді түзету туралы формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға "№ жолдағы түзету дұрыс (дұрыс деректерді көрсете отырып)" деген жазба жазыла отырып, халықты құжаттандырудың және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің қолымен және паспортты елтаңбалы мөрмен расталады.
10. Паспортты, жеке куәлікті алуға арналған түбіртек формуляр бланкісі толтырылғаннан кейін одан бөліп алынып, азаматқа беріледі.
11. Бүлінуіне, тозуына, жеке тұлғаны сәйкестендіру мүмкін емес болуына байланысты одан әрі пайдалануға жарамсыз құжаттарды қоспағанда, жаңа паспорттар мен жеке куәліктер берілгенге дейін азаматтың бұрынғы құжаттары алынбайды.
Азаматтың өтініші бойынша ауыстырылуға жататын, бірақ шет мемлекеттің қолданыстағы визасы бар паспорт алынбайды. Бұл ретте жарамсыз паспорт жоюға (паспорттың бір жақ шетін тескішпен тесу арқылы) жатады, паспорт иесі қажеттілік мерзімі аяқталған соң паспортты тіркелген жері бойынша ішкі істер органына тапсыру қажеттігі туралы ескертіледі. Формулярдың сыртқы бетіне "паспорт тапсырылған жоқ" деген белгі қойылады.
12. Жоғалған, заңсыз берілген, басқа мемлекеттің азаматтығын алғандығы туралы ақпарат бола тұра алынбаған, жаңа құжаттарға ауыстырылған кезде және азаматтардың қайтыс болуына байланысты алынбаған паспорттар мен жеке куәліктер, заңсыз берілгендер, өзге мемлекеттің азаматтығын қабылдағаны туралы деректер он күн сайын ішкі істер департаменттерінде жинақталады және одан әрі 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер базасына түзетулер енгізу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПК-ге және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне жіберіледі.
13. Формулярды толтыру негізділігі мен дұрыстығы формулярды толтырған халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкердің қолымен, оған берілген дербес коды көрсетіле отырып расталады. Халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлердің дербес кодтары бес таңбалы әріп-санды индекстерден тұрады, ондағы 1-ші белгі (латын әрпі) - облыстың коды, 2-ші белгі (орыс тілі алфавитінің әрпі) - ауданның коды, 3-ші, 4-ші және 5-ші белгілер - өңір ішінде формулярлар толтыруға рұқсаты бар халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлердің реттік тіркеу нөміріне сәйкес келетін 00 ден - 999 дейінгі араб сандары. Формулярларды толтыратын халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлер ауысқан кезде олардың дербес кодтары жарамсыз деп есептеледі, ал жаңадан тағайындалғандарға жаңа дербес кодтар беріледі. Бұл ретте оларға кодтың алғашқы екі белгісін өзгеріссіз қалдырып, осы бөліністегі пайдаланылмаған бос реттік нөмірлердің ішінен келесі код белгісі беріледі. Халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлерге берілген, сондай-ақ жойылған кодтар туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПК-ге жолданады.
Дербес кодтардың әріптік индекстерін Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПК береді, сандық индекстерді ішкі істер департаменттерінің халықты құжаттандыру және тіркеу бөліністері жаңартады және олар департамент бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі.

7. Формуляр представляет собой типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, является носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее - база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами и адресно-справочной работы.
8. Бланки формуляров учитываются по порядковым номерам в книгах формы № 2 учета формуляров на изготовление удостоверений личности, паспортов по форме, согласно приложению 5 (далее - книга формы - 2).
9. Формуляр заполняется шариковой ручкой черной, темно-синей или фиолетовой пастой. Об исправлении данных в формуляре производится запись на свободном месте оборотной стороны формуляра "Исправленному в поле №... верить (с указанием верных данных)", заверяемая подписью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения и паспортной гербовой печатью.
10. Квитанция на получение паспорта, удостоверения личности отделяется от бланка формуляра после его заполнения и передается гражданину.
11. До получения новых паспортов и удостоверений личности прежние документы не изымаются, за исключением документов, непригодных к дальнейшему использованию в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности.
По заявлению гражданина подлежащий обмену паспорт, в котором имеется действующая виза иностранного государства, не изымается. При этом недействительный паспорт подлежит погашению (путем осуществления просечки одной из сторон паспорта дыроколом), владелец паспорта уведомляется о необходимости по минованию надобности последующей сдачи паспорта в орган внутренних дел по месту регистрации. На оборотной стороне формуляра производится запись "паспорт не сдан".
12. Ежедекадно сведения об утраченных удостоверениях личности и паспортах, необоснованно выданных, не изъятых - при имеющейся информации о принятии гражданства другого государства, не сданных при обмене на новые документы и в связи со смертью граждан обобщаются в Департаментах внутренних дел по форме, согласно приложению 6, и направляются в дальнейшем в КМП МВД для внесения корректировок в базу данных и Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
13. Обоснованность и правильность заполнения формуляра заверяются подписью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения, заполнившего формуляр с указанием присвоенного ему персонального кода. Персональные коды уполномоченных сотрудников документирования и регистрации населения состоят из пятизначных буквенно-цифровых индексов, в которых 1-й знак (латинская буква) - код области, 2-й знак (буква русского алфавита) - код района, 3-й, 4-й и 5-й знаки - арабские цифры, соответствующие порядковому номеру регистрации уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения внутри региона от 00 до 999, имеющего допуск к заполнению формуляров. При смене уполномоченных сотрудников документирования и регистрации населения, заполняющих формуляры, их персональные коды считаются недействительными, а вновь назначенным присваиваются новые персональные коды. При этом, им присваивается следующий знак кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении, оставляя в коде неизменными первые два знака. Сведения о присвоенных уполномоченным сотрудникам документирования и регистрации населения, а также аннулированных кодах направляются в КМП МВД.
Буквенные индексы персональных кодов присваиваются КМП МВД цифровые индексы обновляются подразделениями миграционной полиции Департаментов внутренних дел и утверждаются приказами начальников Департаментов.

14. Формулярларды толтыру туралы шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының азаматтары 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтарды тіркеу кітабын немесе 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын мекенжай анықтамасын, жеке басын куәландыратын құжат үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекті, фотосуреттерді және басын куәландыратын құжаттарды ресімдеу себебіне сәйкес төменде санамаланған мынадай құжаттардың бірін ұсыну қажет:
туу туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты;
бұрынғы КСРО жалпы азаматтық шетелдік паспорты;
қайтуға берілген куәлігі;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қарауы жөніндегі нұсқаулыққа" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2045 болып тіркелген, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдау туралы анықтама (бұдан әрі - № 6 нысанды анықтама).
15. Формулярларды толтырған кезде азаматтардан көлемі 3,5 x 4,5 см. түрлі-түсті екі фотосурет талап етіледі. Фотосурет азаматтың құжат ресімдеу кезіндегі жасына сәйкес, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсірілген болуы тиіс, бұл ретте адамның беті фотосуреттің жалпы көлемінің 75% жуығын алуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу және модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді. Діни нанымдарға байланысты суретке бас киіммен түсуге рұқсат етіледі. Бұл ретте иегінің төменгі бөлігінен маңдайына дейінгі бет элпеті және бетінің екі жағы анық көрінуі тиіс.
Фотосурет:
формулярдың алдыңғы бетінде арнайы бөлінген орынға;
формулярдың артқы бетінде 18 жолдың қатарына жапсырылып, паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Мөр бедері анық, еркін оқылатын болу керек, бұл ретте мөр нөмірі фотосуретке емес бланкіге қойылуға тиіс;
16. Формулярда азаматтың қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламсаппен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді.
Формулярларды толтыру кезінде:
16 жасқа дейінгі балаларға;
әрекетке қабілетсіз, сауатсыз, мүгедектігі бойынша;
ерекше жағдайларда, жеке қолын қоюдан бас тартқандарға (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегі адамдар) формулярға қол қоймауларына болады.
Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, растайтын құжаттың көшірмесі (зейнеткердің мүгедектігі туралы куәлігі, денсаулық жағдайы туралы анықтама, құқық қорғау органының хаттамасы) алынады, формулярдың келесі бетіндегі бос орынға қол қойылмау себебін көрсету қажет. Жеке куәліктерді дайындауда қойылатын қолдың орнына толтыру тілінде арнайы белгі "не может подписать", "мүмкіндігі жоқ", паспортта ағылшын тілінде "unable to sign" деген белгі қойылады.

14. Для принятия решения о заполнении формуляров гражданам Республики Казахстан необходимо предъявление книги регистрации граждан по форме, согласно приложению 7, или адресная справка, подтверждающая регистрацию лица по месту постоянного жительства, по форме согласно приложению 8, квитанции об оплате государственной пошлины за документ, удостоверяющий личность, фотографий и одного из ниже перечисленных документов, в соответствии с причиной оформления документов, удостоверяющих личность:
свидетельство о рождении;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
общегражданский заграничный паспорт бывшего СССР;
свидетельство на возвращение;
справка о приеме в гражданство Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 (далее - справка формы - 6) к Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045).
15. При заполнении формуляров от граждан требуется предъявление двух цветных фотографий размером 3,5х4,5 см. Фотография должна соответствовать возрасту гражданина на момент оформления документа, выполнена строго в анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования и моделирования или ксерокопирования. Допускается фотографирование в головном уборе по религиозным убеждениям. При этом черты лица с нижней части подбородка до верхней части лба и оба края лица должны быть четко отображены.
Фотографии наклеиваются на:
лицевой стороне формуляра в специально отведенном месте;
на оборотной стороне формуляра рядом с полем 18, которая заверяется паспортной гербовой печатью. Оттиск печати должен быть четким, свободно читаемым, при этом номер печати следует располагать на бланке, но не на фотографии.
16. Подпись гражданина в формуляре выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек.
При заполнении формуляров подпись гражданина может не учиняться:
детьми до 16 лет;
недееспособными, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда гражданин отказывается от проставления личной подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (пенсионного удостоверения по инвалидности, справки о состоянии здоровья, протокола правоохранительного органа), на свободном месте оборотной стороны формуляра следует указать причину отсутствия подписи. При изготовлении, в удостоверении личности вместо подписи на языке заполнения вводится специальная отметка "не может подписать", "мүмкіндігі жоқ", в паспорте на английском языке "unable to sign".

17. Формулярды толтыру кезінде:
тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.) (болған жағдайда) және басқа да деректері;
жергілікті жердің атауы;
құжаттарды берген орган аты формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжаттардағы жазбаларға сәйкес жазылады, бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендердің атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес жазылады.
Барлық кодтар, сондай-ақ тіркелген жерінің мекенжайлары және олар бойынша қабылданған қысқартулар кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтарына сәйкес 9-қосымшадағы нысан бойынша көрсетіледі.
6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы мерзім сандармен мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күні.
18. Формулярды толтыру кезiнде мынаны басшылыққа алу қажет.
«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛIК БЕРIЛЕДI» деген нөмiрсiз жол тапсырыс берiлетiн құжаттың түрiне сәйкес жеке куәлiк және паспорт үшiн латынша «N» бас әрпiн қою арқылы толтырылады. Егер азамат тек жеке куәлiк немесе тек паспорт алса, екiншi жолда сызықша қойылады.
«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛIК БЕРIЛЕДI» деген 1-жолда формулярды толтырудың бiр немесе бiрнеше себептердiң (7 кодқа дейiн) коды көрсетiледi, мысалы тегiн өзгертуi «04 жеке куәлiктiң жоғалуы «09», заңды мекенжайын ауыстыру «10» және т.б.
1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртiпте көрсетiледi:
«00» коды формулярды 16 жасқа дейiнгi балаларға паспортты беруге толтыру кезiнде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады, формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға бар болса жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрi – ЖСН) көрсетiледi. Балалардың жеке басын тексерiп, сәйкестендiрудi жүргiзу үшiн жеке өздерiнiң болуы мiндеттi.
Формулярды ресімдеу үшін ата-аналарының бірінің жеке куәлігі, тұрақты тұрғылықты жері бойынша баланың тіркелгенін растайтын мекенжай анықтамасы ұсынылады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға ата-аналарының бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ егер бар болса, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі және паспорттық елтаңбалық мөрімен расталады.
«01» коды 16 жасқа толған азаматтар үшiн көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады.
Егер азамат 16 жасқа толғанға дейiн паспорт алған болса, 16 жасқа толғанда формулярды толтыру кезiнде 9, 10, 11-жолдарда оның паспортының деректерi көрсетiледi, ал формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалы мөрмен растап, туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады.
Туу туралы куәлiктiң негiзiнде 16 жасқа толған азаматтарға жеке басын куәландыратын құжаттар ресiмдеу кезiнде ата-анасының бiрiнiң жеке куәлiгi және ата-анасының тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын азаматтарды тiркеу кiтабы ұсынылады.
Республикадан тыс жерлерде туған адамдарға туу туралы куәлiктiң негiзiнде формулярды толтыру Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнде берiлген туу туралы куәлiктi қоспағанда, халықаралық шарттардың нормаларына жауап беретiн құжаттар бойынша жүргiзiледi.

17. При заполнении формуляра:
фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее - Ф.И.О.) и другие данные;
наименование местностей;
орган выдачи документов записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для заполнения формуляра, при этом наименования местностей, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением.
Все коды, а также адреса регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочником кодов и сокращений по форме, согласно приложению 9.
Даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число.
18. При заполнении формуляра необходимо руководствоваться следующим.
Поле без номера «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта - «N». В случае, если гражданин получает только удостоверение личности или только паспорт, во втором поле проставляется прочерк.
В поле 1 «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии «04», утрата удостоверения личности «09», смена юридического адреса «10» и т.д.
Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код «00» указывается при заполнении формуляра на выдачу паспорта детям до 16-ти лет, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении. Для проведения идентификации личности детей, их личное присутствие обязательно.
Для оформления формуляра предъявляется удостоверение личности одного из родителей, адресная справка, подтверждающая регистрацию ребенка по месту постоянного жительства. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются и заверяются паспортной гербовой печатью номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей, а также индивидуальный идентификационный номер (при его наличии).
Код «01» указывается для граждан, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении.
В случае если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении формуляра по достижению 16-летнего возраста в полях 9, 10, 11 указываются данные его паспорта, а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются данные свидетельства о рождении, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При оформлении документов, удостоверяющих личность, гражданам, достигшим 16-летнего возраста, на основании свидетельства о рождении предъявляется удостоверение личности одного из родителей, книга регистрации граждан или адресная справка, подтверждающая регистрацию лица по месту постоянного жительства.
Заполнение формуляров на основании свидетельств о рождении лицам, родившимся за пределами республики, производится по документам, отвечающим нормам международных договоров, за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан.

«04» коды азамат Т.А.Ә. өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi, ал 5-жолда бұрынғы тегi, ал 3 және 4-жолдарда азаматтың аты, әкесiнiң аты жазылады. Азаматтық хал актiсiне жазба енгiзе отырып, азаматтың Т.А.Ә. өзгерген жағдайда, анықтамалық деректердің өзгергені туралы куәліктің, неке қию туралы куәліктің деректері формулярдың сыртқы жағындағы бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады».
Мемлекеттік тіркеу күннен бастап неке қиюды (бұзуды) азамат бір ай мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты ауыстыруға міндетті.
«05» коды азамат туған күнiн өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Формулярдың сыртқы бетiндегi бос орында паспорттық елтаңбалық мөрмен расталатын, туған күнiн өзгерткені туралы куәлiктiң деректерi көрсетiледi. Анықтамалық деректерiн өзгерту негiзiнде («04», «05» коды) жеке куәлiк, паспорт алуға формулярды толтыру некеге тұруды, некенi бұзуға байланысты, сондай-ақ ұлты қазақ адамдардың ұлттық дәстүрге сәйкес тегiн өзгертудi қоспағанда, 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалық деректердi өзгерту туралы қорытынды (бұдан әрi – анықтамалық деректердi өзгерту туралы қорытынды) шығарылғаннан кейiн жүргiзiледi.
«Анықтамалық деректерді ауыстырудың шынайылығын анықтау үшін халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер тексеру материалын қалыптастырады, оған мынадай құжаттар:
азаматтың анықтамалық деректерін өзгерту туралы еркін нысандағы өтініші;
анықтамалық деректерін өзгерткені туралы куәлігі;
туу туралы акт жазбасының көшірмесі;
ауыстыруға жататын құжат (жеке куәлік, паспорт) жатады.
Анықтамалық деректердi ауыстыру туралы өтiнiштiң негiздiлiгiн растау кезiнде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерi екi жұмыс күн мерзiмiнде анықтамалық деректердi ауыстыру бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмнiң) бастығы немесе оның орынбасарымен бекiтедi. Қорытындыны тiркеу анықтамалық деректерiн, ұлтын, туған жерiн ауыстыру, жеке басын тексеру бойынша және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру, 1974 жылғы үлгiдегi паспортты жоғалту туралы 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – қорытындыларды тiркеу журналы) тiркеу журналында тiркеледi. Тексеру материалы жеке номенклатуралық iске қалыптастырылады.

«Код «04» указывается при перемене гражданином Ф.И.О., при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество гражданина. В случае изменения Ф.И.О. гражданина с внесением записи в акт гражданского состояния, данные свидетельства о перемене установочных данных, свидетельства о заключении (расторжении) брака указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью».
Со дня государственной регистрации заключения (расторжения) брака гражданин в месячный срок обменивает документы, удостоверяющие личность.
Код «05» указывается при перемене гражданином даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные свидетельства о перемене даты рождения, заверяемые паспортной гербовой печатью. Заполнение формуляра на выдачу паспорта, удостоверения личности по изменению установочных данных (коды «04», «05») производится после вынесения заключения по перемене установочных данных по форме, согласно приложению 10 (далее - заключение о перемене установочных данных), за исключением случаев перемены фамилии по заключению (расторжению) брака, фамилий и отчеств по национальным традициям - лицам казахской национальности.
Для установления достоверности перемены установочных данных, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения формируется проверочный материал, в который входят следующие документы:
заявление гражданина в произвольной форме о перемене установочных данных;
копия книги регистрации граждан;
свидетельство о перемене установочных данных (копия в проверочный материал);
копия актовой записи о рождении;
документ, подлежащий замене (удостоверение личности, паспорт).
При подтверждении обоснованности заявления о перемене установочных данных, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в срок до двух рабочих дней выносится заключение по перемене установочных данных, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений по перемене установочных данных, национальности, места рождения, по проверке личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 11 (далее - журнал регистрации заключений). Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.

«06» коды жеке басын куәландыратын құжаттарда жiберiлген қателер табылған жағдайда көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қате табылған жеке куәлiктiң немесе паспорттың, егер ол жеке куәлiктен бөлек ресiмделсе, деректерi жазылады. Егер дайындалған жеке басын куәландыратын құжаттарда өндiрiстiк ақауға жол берiлсе, жаңадан ресiмделген формулярмен бiрге бұрынғы формулярды және жiберiлген қатесi бар құжатты Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге жiберген жөн. Бұл ретте олар жалпы тiзiмге енгiзiлмей, жеке тiзiлiммен жiберiледi, ал жеке басты куәландыратын құжаттарды қайталап дайындау Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi «Ақпараттық-өндiрiстiк орталығы» Республикалық мемлекеттiк кәсiпорынның (бұдан әрi – «АӨО» РМК) есебiнен жүргiзiледi. Жаңа құжат дайындалғаннан кейiн бұрынғы (қатесi бар) құжат өндiрiстiк ақау ретiнде «АӨО» РМК жойылады, ал екi формуляр дайындалған құжатпен бiрге ресiмделген жерi бойынша қайтарылады. Егер қателерге халықты құжаттандыру және тiркеу уәкiлеттi қызметкерлерiнiң немесе формулярды толтырған қызметкерлерiнiң кiнәсiнен жол берiлген болса, онда Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге қате табылған жол көрсетiле отырып, нақты еместiгi туралы сыртқы бетiне жазба жазылып, растайтын құжаттың қосымшасы көшiрмесiмен паспорттық елтаңбалы мөрiмен расталған формуляр жiберiледi. Қатесi бар құжат iшкi iстер органында Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар мен жеке куәлiктер беру және ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықтың (бұдан әрi – Нұсқаулық) 49-тармағында белгiленген тәртiппен жойылады.
Азаматтың фотосуретi деректер базасындағы жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмеуi анықталған кезде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер құжаттандырылатын адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкессiздiктiң себебiн мiндеттi түрде тексередi. Тексерiс нәтижелерi бойынша 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы (бұдан әрi – азаматтың жеке басын тану хаттамасы) толтырылады. Азаматтың жеке басын тану хаттамасы оның фотосуретi мен бiруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосуретi бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты 10 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып толтырылады, осыдан кейiн екi жұмыс күн iшiнде қорытынды шығарылып, формулярмен бiрге, жарамсыз паспорттарды, жеке куәлiктердi, 1974 жылғы үлгiдегi паспорттарды, уақытша жеке куәлiктердi, шекара аймағындағы тұрғындардың куәлiктерi, 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған формулярлардың бланкiлерiн толтыру кезiнде бүлiнген бланкiлердi жою туралы актiнi (бұдан әрi - жою туралы актi) Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге жолданады. Қорытынды тiркеу қорытындыларды тiркеу журналында жүргiзiледi.

Код «06» указывается в случае обнаружения ошибок в выпущенных документах, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, в котором обнаружена ошибка, или паспорта, если он оформлялся отдельно от удостоверения личности. В случае, если в изготовленных документах, удостоверяющих личность, допущен производственный брак, то вместе с вновь оформленным формуляром следует высылать в КМП МВД прежний формуляр и документ с допущенной ошибкой. При этом они высылаются отдельным реестром без включения в общие списки, а изготовление повторных документов, удостоверяющих личность, производится за счет Республиканского государственного предприятия «Информационно-производственный центр» Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - РГП «ИПЦ»). После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП «ИПЦ» как производственный брак, а оба формуляра с изготовленным документом возвращаются по месту заполнения. Если ошибки допущены по вине уполномоченных сотрудников документирования и регистрации населения, заполнивших формуляр, то в КМП МВД направляется формуляр с произведенной в нем записью на оборотной стороне о неточности с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка, заверяемой паспортной гербовой печатью, с приложением копии подтверждающего документа. Документ с допущенной ошибкой уничтожается органом внутренних дел в порядке, в установленном пунктом 49 настоящей Инструкции.
При выявлении несоответствия фотографии гражданина в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по форме, согласно приложению 12 (далее - протокол опознания личности гражданина). Протокол опознания личности гражданина составляется по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет (от двух и более человек), после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении недействительных паспортов, удостоверений личности, паспортов образца 1974 года, временных удостоверений личности, удостоверений жителя погранзоны, бланков формуляров, испорченных при заполнении, составленным по форме, согласно приложению 13 (далее - акт об уничтожении). Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений.

«07» коды құжат пайдалануға жарамсыз болған жағдайда (бүлiну, ескiру, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерiн пайдалану, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН болмауы) көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарында жарамсыз құжаттың деректерi жазылады, ал формулярдың екiншi бетiнiң бос орнында құжаттың жарамсыздығының нақты себебi көрсетiледi. Бүлiнуiне, ескiруiне, адамды сәйкестендiру мүмкiн болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезiнде алынады, бұл ретте азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлiк берiледi.
Сондай-ақ «07» коды формулярды ресімдеген кезде «қажет етілмеген» себебі бойынша деректер базасында жарамсыздар қатарына енгізілген құжаттың негізінде көрсетіледі.
«08» коды азамат өзiнiң ұлтын өзгерткен кезде көрсетiледi. Паспортта және жеке куәлiкте ұлты туралы жазба ата-аналарының ұлтына сәйкес жүргiзiледi. Ата-аналары әр түрлi ұлттан болған жағдайда, Қазақстан Республикасының азаматы әкесiнiң немесе анасының ұлты бойынша еркiн таңдау құқығы бар.
Ата-анасының ұлты белгiсiз болған жағдайда, оны құжат иесi Қазақстан Республикасы Конституциясының 19-бабына сәйкес айқындайды.
Азаматтардың жеке куәлiктерiнде және паспорттарында ұлты туралы жазбаны өзгертудi олардың жазбаша өтiнiштерi бойынша iшкi iстер органдары туу туралы куәлiктiң және қолдаухаттың негiздiлiгiн растайтын өзге де құжаттар негiзiнде бiр рет жүргiзiледi.
Ұлтын өзгерту туралы өтiнiштiң негiздiлiгi расталған кезде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер екi жұмыс күн мерзiмiнде ұлтын өзгерту бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi және қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi. Тексеру материалдары бөлек номенклатуралық iсте қалыптастырылады.
Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiктiң (немесе паспорттың шетелде тұратындар үшiн) деректерi жазылады, ал формулярдың артқы бетiнде бос орында елтаңбалы мөрмен расталған ұлтты өзгерту туралы қорытынды нөмiрi мен күнi қойылады. 8-жолда азаматтың жаңа ұлты, ал 8-жолдың астына бұрынғы ұлты жазылады.
Бiр уақытта халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматқа ұлты туралы жазбаның өзгертiлгенi туралы анықтама бередi, ол тиiстi азаматтық хал актiлерiндегi жазбаларда ұлты туралы мәлiметтерге өзгерiстер енгiзу үшiн өзiнiң тұрақты тұрғылықты жерi бойынша азаматтық хал актiлерi жазбалары (бұдан әрi - АХАЖ) органдарына ұсынылады.

Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН) в документе, удостоверяющем личность). При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные непригодного документа, а на свободном месте оборотной стороны формуляра указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, при этом по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
Также, код «07» указывается при оформлении формуляра на основании документа, введенного в разряд недействительных в базе данных по причине «невостребованный».
Код «08» указывается при изменении гражданином своей национальности.
Запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин Республики Казахстан имеет право добровольного выбора национальности по отцу или матери.
В случае, когда национальность родителей неизвестна, ее определяет в соответствии со статьей 19 Конституции Республики Казахстан владелец документа.
Изменение записи о национальности, в паспортах и удостоверениях личности граждан, производится по их письменному заявлению органами внутренних дел на основании свидетельства о рождении и других документов, подтверждающих обоснованность ходатайства.
При подтверждении обоснованности заявления об изменении национальности, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в срок до двух рабочих дней выносится заключение по изменению национальности, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений. Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются номер и дата заключения по изменению национальности, которые заверяются паспортной гербовой печатью. В поле 8 записывается новая национальность гражданина, а под полем 8 - прежняя национальность.
Одновременно уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения гражданину выдается справка об изменении записи о национальности, которая предъявляется в органы записи актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) по месту его постоянного жительства для внесения изменений в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния.

Сондай-ақ «08» коды азамат жеке басын куәландыратын құжаттарда ұлтын көрсеткiсi келмеуiне байланысты, оларды ауыстырғанда формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл жағдайда 8-жол толтырылмайды, онда «999» коды қойылады.
Азаматтардың паспорттарында, жеке куәлiктерiнде ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
Ерекше жағдайда Қазақстан Республикасының аумағына қуғын-сүргін кезінде күштеп жер аударылған Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарындағы, жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгертуге рұқсат беріледі. Ұлтын өзгерту «Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы» Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 20 мамырдағы № 1612 Заңына сәйкес берілетін ақтау туралы анықтамалардың негізінде жүргізіледі.
«09» коды азамат жеке куәлiгiн жоғалту себебi бойынша формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi.
Картотекада формулярдың түпнұсқасы болмаған жағдайда формулярдың түпнұсқасы жоғалғаны туралы акт жасалады.
Жеке басын және жоғалған жеке куәлiктер туралы мәлiметтердi растау үшiн Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК деректер базасынан IIМ КҚПК паспортты елтаңбалық мөрiмен расталған фотосуретi бар ақпарат сұратады.
Жоғалған жеке куәлiктерiн басқа өңiрлерден алған азаматтар өтiнiш бiлдiрген жағдайда, ХТҚ ТП жоқ көшi-қон полициясы бөлiнiстерi куәлiк иесiнiң сәйкестiгiн растау және жоғалған құжат туралы мәлiметтер беру үшiн 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреттерi бар (1-нысанды формулярлардың 1974 жылғы үлгiдегi паспорттар үшiн) көшiрмелерiн ұсыну туралы сұрау салу жiбередi.
Формулярдың (1-нысанды) көшiрмесiн ұсыну туралы сұрау салуға жауап азаматтан өтiнiш келiп түскен келесi күннен кешiктiрмей 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жоғалтумен байланысты сұрау салулар азаматтардың өтініштері келіп түскен күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жолданады, ал жауаптар олар келіп түскеннен кейін 48 сағаттан кешіктірмей сұрау салу бастамашысына жіберіледі.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында жоғалған жеке куәлiктiң деректерi жазылады. Паспорты бар болса, 9, 10, 11-жолдарда қолындағы паспортының деректерi көрсетiледi. Формулярдың сыртқы бетiне жоғалған құжатты қалпына келтiру туралы азамат өтiнiшiнiң нөмiрi және күнi жазылады.
Азаматтың қолында жеке басын куәландыратын құжаттың бiреуi болған жағдайда (жеке куәлiк және паспорт) жеке тұлғаны сәйкестендiру қолында бар құжатпен деректер базасында жүргiзiледi.
Азаматтар жеке куәлiгiн жаңа тұрғылықты жерге көшу кезiнде жоғалтқан жағдайда, жоғалған жеке куәлiктi қалпына келтiрудi iшкi iстер органдары жаңа тiркелген орны бойынша жүргiзедi.
Iшкi iстер органдарына келiп түскен, табылған және келiп түскен күннен бастап бiр жыл iшiнде иелерi талап етпеген жеке куәлiктер осы Нұсқаулықтың 49-тармағында белгiленген тәртiппен табылған, бiрақ талап етiлмеген ретiнде жойылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттың жоғалғаны туралы хабарлаған азаматтың өтiнiшi бойынша оған тұрғылықты жерi бойынша тiркелетiн уақытша жеке куәлiк берiледi.
Жеке куәлiктердi тұрғылықты емес жерiнде жоғалтқан жағдайда iшкi iстер органдары азаматтардың арызы бойынша оларға тұрғылықты жерлерiне оралу үшiн уақытша жеке куәлiк бередi, жоғалтқан жеке куәлiктi беру және жеке басын растайтынын тексеруi халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер деректер базасы бойынша iске асырады.
«10» коды азамат заңды мекенжайын ауыстырған кезде көрсетiледi.
Егер қала немесе облыс iшiнде заңды мекенжайы өзгерген кезде азаматтың жеке куәлiгiнiң "заңды мекенжайы" деген бағанында тек ол тұратын қала немесе облыс көрсетiлген болса, жеке куәлiгi ауыстырылмайды.
Егер жеке куәлiгiнде тiркелген жаңа мекенжайына сәйкес келмейтiн толық заңды мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) көрсетiлген болса, жеке куәлiктi ауыстыру қажет етiледi.

Этот же код «08» указывается при заполнении формуляра, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с желанием не указывать в них национальность. Поле 8 не заполняется, в нем проставляется код «999».
Споры об изменении записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан разрешаются в судебном порядке.
В виде исключения разрешается изменение записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан. Изменение национальности производится на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 марта 1994 года № 1612 «О реабилитации жертв массовых политических репрессий» в том же порядке.
Код «09» указывается при заполнении формуляра по причине утраты гражданином удостоверения личности.
Граждане, утратившие удостоверения личности подают в органы внутренних дел по месту регистрации письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме, согласно приложению 14, и книгу регистрации граждан или адресную справку, подтверждающие адрес постоянной регистрации.
В случае если гражданин ранее был документирован в этом же подразделении органа внутренних дел, проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в базе данных по номеру удостоверения личности, указанному в книге регистрации граждан, предоставляемой гражданином при обращении в орган внутренних дел.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в информационной базе данных документированного населения Республики Казахстан.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Для подтверждения личности и сведений об утраченном удостоверении личности, из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД.
В случае обращения граждан, утраченные удостоверения личности которых, были получены в других регионах, подразделения миграционной полиции, в которых отсутствуют РП ДРН, направляют запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1 (для паспортов образца 1974 года)), по форме согласно приложению 15, с фотографией для подтверждения тождественности владельца документа и выдачи сведений об утраченном документе по месту его получения.
Ответ на запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) по форме, согласно приложению 16, направляется не позднее следующего дня после поступления заявления от гражданина.
Запросы, связанные с утратой документов, удостоверяющих личность, направляются не позднее следующего рабочего дня после поступления заявлений граждан, а ответы высылаются инициаторам запросов не позднее 48 часов после их поступления.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного удостоверения личности. При наличии паспорта в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося паспорта. На оборотной стороне формуляра записывается номер и дата заявления гражданина по восстановлению утраченного документа.
При наличии у гражданина одного из документов, удостоверяющих личность (удостоверения личности или паспорта) идентификация личности производится в базе данных по имеющемуся документу.
В случае утраты гражданами удостоверений личности при переезде к новому месту жительства, восстановление утраченных документов производится органами внутренних дел по новому месту регистрации.
Найденные удостоверения личности, поступившие в органы внутренних дел и не истребованные их владельцами в течение одного года со дня поступления, уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции, как найденные, но неистребованные.
По заявлению гражданина, заявившего об утрате удостоверения личности, выдается временное удостоверение личности, по которому он регистрируется по месту жительства.
При утрате удостоверения личности не по месту проживания, органами внутренних дел при обращении граждан временное удостоверение личности выдается для возвращения к месту постоянного жительства, проверка на подтверждение личности и выдачу утраченного удостоверения личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения по базе данных.
Код «10» указывается при перемене гражданином юридического адреса.
Если при перемене юридического адреса внутри города или области у гражданина в графе «юридический адрес» удостоверения личности указан только город или область его проживания, замена удостоверения личности не производится.
Если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена удостоверения личности.

9, 10, 11-жолдарда азаматтың жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) мiндеттi түрде толтырылады.
«11» коды жеке куәлiк пен паспорт төмендегi жағдайларда алғаш ресiмдеген кезде: 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын ұсынған немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтiрген, азаматтығы жоқ адам куәлiгiн ұсынған кезде Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекiтiлген «Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қарауы жөнiндегi нұсқаулыққа» (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 2045 тiркелген) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаны туралы анықтама (бұдан әрi – 5 нысанды анықтама) қоса тапсырылса көрсетiледi.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты бойынша құжаттандыру үшiн азаматтардан: жеке басты куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау себептерi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш, барлық тұрған жерiн, оқу, жұмыс орындарын көрсете отырып, толық өмiрбаян, 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты, азаматтарды тiркеу кiтабы (мекенжай анықтамасы), әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтi растайтын құжат) қабылданады. Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiппен куәландырылған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының, азаматтарды тiркеу кiтабының, әскери билеттiң, (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтi растайтын құжаттың) көшiрмелерi тексеру материалына тiгiледi.
Паспорттардағы тіркеу мөртаңбасының шынайылығы күмән тудырған немесе болмаған кезде халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер азаматты оның азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелу заңдылығына тексеру жүргізеді. Тіркеу туралы мәліметтер аумақтық ішкі істер органдарының картотекалары, ауылдық, ауылдық округтердің шаруашылық кiтаптары бойынша тексеріледі. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған жерлері бойынша сұрау салулар жіберіледі.
Аталған адамға паспорттың берiлгенiн және фотосуреттердiң ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгiлерiнiң (шетел мемлекетiнiң азаматтығы туралы, ауыстыру, паспортты жоғалту, құзыреттi органдардың сұрау салулары туралы) болуына тексеру жүргiзу үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер мiндеттi түрде 15-қосымшаға сәйкес суретi бар формулярдың көшiрмесiн (1-нысанды) және оның берiлгенiн растайтын, 1974 жылғы үлгiдегi паспорттарды есепке алу бойынша 2-нысанды кiтаптан (бұдан әрi – 2-нысанды кiтап) жазбаларды ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.

В полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности гражданина. При этом обязательно заполняется поле 14 (прежний адрес регистрации).
Код «11» указывается в случаях, если удостоверение личности и паспорт оформляются впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, удостоверения лица без гражданства, при наличии справки, подтверждающей принадлежность к гражданству Республики Казахстан, по форме согласно приложению 5 (далее - справка формы-5) к Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045).
Для документирования по паспортам бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются: заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы, паспорт бывшего СССР образца 1974 года, книга регистрации граждан или адресная справка, военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете). Копии паспорта бывшего СССР образца 1974 года, книги регистрации граждан, военного билета (либо документа, подтверждающего сведения о воинском учете), заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
При возникновении сомнений в подлинности штампов регистрации в паспортах, либо их отсутствии, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства. Сведения о регистрации проверяются по картотеке территориальных органов внутренних дел, по хозяйственным книгам сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации запросы производятся по прежним местам проживания.
Для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов) в орган, выдавший данный паспорт, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в обязательном порядке, направляется запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) согласно приложению 15 с фотографией и записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года (далее - книга ф-2), подтверждающей его выдачу. Ответ на запрос направляется по форме, согласно приложению 16.

Паспортты елтаңбалы мөрмен расталған 1-н көшiрмесi және 2-н кiтабынан алынған мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Сондай-ақ, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматты Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы немесе оны жоғалтуы, республикадан тыс жерге тұрақты тұруға кетуi, шетелдiк ретiнде республика аумағына тiркелуi жөнiнде тиiстi есептер бойынша тексередi. Тексеру бойынша мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Жеке басын анықтау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың фотосуретi мен онымен бiрге ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосуретi бойынша жақын туыстарын немесе азаматты 15 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Азаматтың жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi расталған жағдайда, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды (бұдан әрi - жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттар беру қорытындысы) шығарып, ол жеке басын куәландыратын құжаттарды беру және жеке басын тексеру нәтижесi бойынша қорытындыларды тiркеу журналына тiркеледi, оның нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiнде көрсетiлiп, паспорттық-елтаңбалық мөрмен бекiтiледi. 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты берілгенін растайтын 5-нысандағы анықтама мен 1-нысан көшірмесі болған жағдайда, тексеру материалын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысандағы көшірмені 5-нысандағы анықтаманың көшірмесімен бірге азаматтық және иммиграция бөлімі береді.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тiркелгенiн растайтын құжаттар болмаған кезде, оның iшiнде 1992 жылғы 1 наурызға немесе азаматтар Қазақстан Республикасының тiркеу есебiнен шығарылған және тоғыз ай iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тiркелмеген болса, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексеру жүргiзедi, тексеру аяқталғаннан кейiн оған 5-нысанды анықтама берiлiп, ол Қазақстан Республикасы азаматының паспортымен және жеке куәлiгiмен құжаттандыру үшiн негiз болып табылады. 5-нысандағы анықтама болған жағдайда қосымша тексеру материалдары қалыптастырылмайды. Формулярды ресiмдеу кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтаманың нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық-елтаңбалық мөрмен расталады.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын жоғалтқан кезде құжаттандырылу үшiн азаматтардан:
жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау және жоғалту себептерi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш;
барлық тұрған, оқыған, жұмыс iстеген жерлерi көрсетiлген толық өмiрбаян;
азаматтарды тiркеу кiтабы (мекенжай анықтамасы);
әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтердi растайтын құжат) қабылданады.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiпте куәландырылған азаматтарды тiркеу кiтабының, әскери билеттiң (немесе әскери тiркеу туралы растайтын мәлiметтiң) көшiрмелердi тексеру материалына тiгедi.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер аталған адамға паспорттың берiлгенiн және фотосуреттердiң ұқсастығын растауға, азаматтарды және Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшiн Қазақстан Республикасы аумағында тiркелу заңдылығына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу мәнiне iшкi iстер органдарының есебi бойынша немесе оны жоғалту, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуге, республика аумағында шетел азаматы ретiнде тiркелуiне тексеру жүргiзедi. Тексеру бойынша мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың фотосуретi мен бiруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосурет бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты 15 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.

Копия формы-1 и сведения с записью из книги ф-2, заверенные паспортной гербовой печатью, приобщаются к проверочному материалу.
Также, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка гражданина по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительство за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Для установления личности уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 15 лет (от двух и более человек).
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 17 (далее -заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность), которое регистрируется в журнале регистрации заключений, а номер и дата указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью. При наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе с копией справки формы-5.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года либо в случае, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан. При наличии справки формы-5 формирование дополнительного проверочного материала не производится. При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки о принадлежности к гражданству Республики Казахстан указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Для документирования при утрате паспорта бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин утраты и несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
книга регистрации граждан (адресная справка);
военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете).
Копии книги регистрации граждан, военного билета (либо документа, подтверждающего сведения о воинском учете), заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства Республики Казахстан, а также на предмет выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 15 лет (от двух и более человек).

Азаматтардың 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы өтiнiштерiнiң негiзiнде 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгiдегi паспортты жоғалтқаны туралы iс басталады. Осы iске тiркеу нөмiрi берiледi: алымы - өтiнiштердiң тiркеу нөмiрi, бөлiмi - ағымдағы жылдағы iстердiң реттiк нөмiрi. 1974 жылғы үлгiдегi КСРО паспорттарын жоғалту туралы iстер 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгiдегi КСРО паспорттарын жоғалту туралы iстердi тiркеу журналында тiркеледi.
Азаматтың жеке басы анықталған және Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлiгi расталған жағдайда, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер екi жұмыс күнi iшiнде жеке басын тексеру нәтижелерi және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы не болмаса оның орынбасары бекiтедi және қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жоғалған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының деректерi жазылады, формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған жоғалту туралы iстiң нөмiрi мен күнi жазылады.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тiркелгенiн растайтын құжаттар болмаған кезде, оның iшiнде 1992 жылғы 1 наурызға немесе азаматтар Қазақстан Республикасының тiркеу есебiнен алынған болса және тоғыз ай iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тiркелмеген болса, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексерiс жүргiзедi, аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасы азаматының паспортымен және жеке куәлiгiмен құжаттандыру үшiн негiз болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтама берiледi.
5-нысандағы анықтама болған жағдайда қосымша тексеру материалдары жинақталмайды формулярды ресiмдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтаманың нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар алу үшiн қолдаухатпен алғаш рет өтiнiш бiлдiрген және туу туралы куәлiгiн ұсынған 18 жастан асқан адамдарға формулярды ресiмдеу туралы шешiм олардың жеке басын тексерiп, Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлiгiн анықтағаннан кейiн қабылданады. Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер жеке басын куәландыратын құжаттар алу мәселесi бойынша өтiнiш берушi адамнан:
жеке басты куәландыратын құжатты уақтылы алмау себебi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш;
барлық тұрған жерi, оқу, жұмыс орындары толық көрсетiлген өмiрбаян;
азаматтарды тiркеу кiтабын (мекенжай анықтамасы);
туу туралы куәлiгiн;
әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтердi растайтын құжат);
ата-анасының бiреуiнiң жеке басын куәландыратын құжаттарын қабылдайды.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiппен растаған туу туралы куәлiктiң, азаматтарды тiркеу кiтабының, шақыру билетiнiң не болмаса әскери билеттiң және ата-анасының бiреуiнiң жеке басын куәландыратын құжаттарының көшiрмелерiн тексеру материалына тiгедi.
Ұсынылған туу туралы куәлiктi растау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер АХАЖ органдарынан туу туралы акт жазбасының көшiрмесiн сұратады.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер жақын туыстарын (бiр немесе одан да көп), олар болмаған жағдайда, оны 5 жылдан кем бiлмейтiн (екi адамнан кем емес) адамдарды тарта отырып, оның жеке басын растау анықтамасын толтырады.
Екi жұмыс күнi iшiнде жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру нәтижелерi бойынша қорытынды шығарылады, оған iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi, содан кейiн ол қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi.

На основании заявлений граждан об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года заводится дело об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 18. Данному делу присваивается регистрационный номер: числитель - регистрационный номер заявлений, знаменатель - порядковый номер дела в текущем году. Дела, об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года регистрируются в журнале регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года по форме, согласно приложению 19.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата дела об утрате, которые заверяются паспортной гербовой печатью.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года либо в случае, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы - 5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы - 5 формирование дополнительного проверочного материала не производится. При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки о принадлежности к гражданству Республики Казахстан указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, решение об оформлении формуляра принимается после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан. От лица, обратившегося по вопросу получения документов, удостоверяющих личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
книга регистрации граждан (адресная справка);
свидетельство о рождении;
приписное свидетельство для призывников или военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете);
документ, удостоверяющий личность одного из родителей.
Копии свидетельства о рождении, книги регистрации граждан, приписного свидетельства либо военного билета и документа, удостоверяющего личность одного из родителей, заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
В подтверждение предъявленному свидетельству о рождении, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения запрашивается копия актовой записи о рождении из органов ЗАГС.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников (одного и более), в случае их отсутствия - лицами, знающего гражданина не менее пяти лет (не менее двух человек).
В течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiктiң деректерi жазылады, сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттар беру туралы қорытындының нөмiрi мен күнi, 5-нысан берiлетiн анықтаманың нөмiрi мен күнi (оның болған жағдайда) жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары және Қазақстан Республикасы аумағында кәмелеттiк жасқа дейiн тұрақты тiркеуде жоқ 18 жастан асқан адамдар, Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлi анықтау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер тексерiс жүргiзедi, аяқталғаннан кейiн оларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiмен және паспортымен құжаттандыру үшiн негiз болатын Қазақстан Республикасының азаматтылығына тиесiлiгi туралы анықтама берiледi.
5-нысандағы анықтама болған жағдайда тексеру материалдары жинақталмайды.
Формулярды ресiмдеу кезде 5-нысан анықтаманы беру күнi мен нөмiрi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Бұл ретте жоғалған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының сериясы, нөмірі, күні мен оны берген орган 5-нысандағы анықтаманың сыртқы бетіне жазылады және елтаңбалық мөрмен расталады.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты берілгенін растайтын 5-нысандағы анықтама мен 1-нысан көшірмесі болған жағдайда, тексеру материалын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысандағы көшірмені 5-нысандағы анықтаманың көшірмесімен бірге азаматтық және иммиграция бөлімі береді.
«Азаматтар Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі туралы 5-нысандағы анықтаманы оларды бергеннен кейін кемінде бір жыл өткен соң ұсынса, олар 5-нысандағы анықтаманы қайта алуға жіберіледі.
5-нысандағы анықтамалар (немесе олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуы тиіс).
«12» коды Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы анықтама деректері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2045 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығымен байланысты мәселелерді қарауы жөніндегі нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 6-нысандағы анықтама) жазылады. 15-жолда бұрынғы азаматтығы (азаматтығы жоқ адамдар үшін – АЖТ «990» коды), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні жазылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының (бұдан әрі – Жарлық) нөмірі немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындысы формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған балаларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін немесе паспортын ресімдеуді олардың ата-аналарын Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтамалардың немесе анықтама телнұсқаларының негізінде жүзеге асыру қажет. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында туу туралы куәліктің нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ Жарлықтың нөмірі не болмаса Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындылары көрсетіледі.
Ата-аналарын Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтамада балалары болмаған жағдайда, балаларды ресімдеу «Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес туу туралы куәліктің негізінде жүзеге асырылады.

В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные свидетельства о рождении, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата заключения по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, номер и дата выдачи справки формы-5 (при ее наличии), заверенные паспортной гербовой печатью.
На лиц, старше 18 лет, не имеющих документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации до достижения ими совершеннолетнего возраста в Республике Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка на определение их гражданства, по завершению которой им выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-5 формирование проверочного материала не производится.
При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки формы-5 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
При этом, серия, номер, дата и орган выдачи утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года записываются на оборотной стороне справки формы-5 и заверяются гербовой печатью».
При наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе с копией справки формы-5.
При предоставлении гражданами справок формы-5 о принадлежности к гражданству Республики Казахстан по истечению более года со дня их выдачи, граждане направляются за получением повторной справки формы-5.
Справки формы-5 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях.
Код «12» указывается при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о приеме в гражданство Республики Казахстан, по форме согласно приложению 6 (далее - справка формы-6) к Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045). В поле 15 - бывшее гражданство (для лиц без гражданства - ЛБГ код «990»), а также дата принятия гражданства Республики Казахстан.
Номер Указа Президента Республики Казахстан о приеме в гражданство Республики Казахстан (далее - Указ) либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Оформление детей на удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан, которые ранее были приняты в гражданство Республики Казахстан вместе с родителями, необходимо осуществлять на основании справок о принятии в гражданство Республики Казахстан их родителей или дубликатов справок. На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается номер, дату и орган выдачи свидетельства о рождении, а также номер Указа либо заключения органов внутренних дел о приеме в гражданство Республики Казахстан.
В случаях отсутствия детей в справках о приеме в гражданство Республики Казахстан их родителей, оформление детей осуществлять, согласно статье 22 Закона Республики Казахстан «О гражданстве Республики Казахстан», на основании свидетельств о рождении.

Заңдастырылмауына немесе апостиль қойылмауына байланысты туу туралы куәліктер формуляр ресімдеу үшін негіз бола алмаған жағдайларда, балаларды ресімдеу балалардың анықтамалық деректерін көрсете отырып, олардың ата-аналарына ішкі істер органдары беретін 6-нысандағы анықтаманың ұсынылған телнұсқалары бойынша жүзеге асырылады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында 6-нысандағы анықтаманың телнұсқасы оның атына берілген ата-анасының жеке куәлігінің нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған Жарлықтың нөмірі міндетті түрде көрсетіледі.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмаған 18 жастан асқан адамдарды ресімдеу ішкі істер органдары қайта беретін Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы 6-нысандағы анықтаманың негізінде жүзеге асырылады.
6-нысандағы анықтамалар (немесе олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуы тиіс.
«13» коды тек паспорт жоғалтқан азаматтарға формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жеке куәлiктiң деректерi жазылады, сыртқы бетiндегi бос орынға азаматтың паспортты қалпына келтiру туралы өтiнiшiнiң паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған нөмiрi мен күнi жазылады.
16 жасқа дейiн балаға дайындалған паспорт жоғалған жағдайда, құжатын қалпына келтiру туралы өтiнiштi оның ата-анасының бiреуi немесе заңды өкiлi жазады.
«14» коды формулярды елдi мекен атауының өзгеруiне байланысты ресiмдеу кезiнде көрсетiледi. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады.
«15» коды формулярды Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшiн шетелден қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлiк ресiмдеу кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда арызданушының қолындағы Қазақстан Республикасы паспортының деректерi жазылады.
«16» коды құжаттарды дайындаудың жаңа технологиясына сәйкес олардың түрлерiнiң өзгеруiне байланысты иесiнiң қалауы бойынша формулярды жеке куәлiкке және паспортқа ресiмдеу кезiнде көрсетiледi.
«17» коды жеке куәлiк немесе паспорттың негiзiнде алғаш рет құжат алуға формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлiгiнiң немесе паспортының деректерi жазылады.
«18» коды жеке басын куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзiмi өтуiне байланысты формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi, ал 9, 10, 11-жолдарда өтiнiш иесiнiң қолындағы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Формулярды толтыруға жеке басты куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзiмiнiң өтуiне бiр ай қалғанда рұқсат етiледi.

В случаях, когда свидетельства о рождении не могут служить основанием для оформления формуляра ввиду отсутствия их легализации либо апостилирования, оформление детей осуществлять по представленным дубликатам справок формы-6, выдаваемых органами внутренних дел на их родителей с указанием установочных данных детей. На свободном месте оборотной стороны формуляра в обязательном порядке указывать номер и дату выдачи удостоверения личности родителя, на чье имя выдан дубликат справки формы-6, а также номер Указа, которым он был принят в гражданство Республики Казахстан.
Оформление лиц старше 18 лет, ранее вместе с родителями принятых в гражданство Республики Казахстан, но своевременно не получивших документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан, осуществлять на основании вновь выдаваемых органами внутренних дел справок формы № 6 о принятии в гражданство Республики Казахстан.
Справки формы № 6 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях».
Код «13» указывается при заполнении формуляра гражданам, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны формуляра записывается номер и дата регистрации заявления гражданина о восстановлении паспорта, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление о восстановлении документа представляется одним из его родителей или законным представителем.
Код «14» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Код «15» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом заполняется поле 14 (прежнее местожительство), а в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося у гражданина паспорта гражданина Республики Казахстан.
Код «16» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов, согласно новой технологии их изготовления.
Код «17» указывается при заполнении формуляра на получение документов удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности или паспорта.
Код «18» указывается при заполнении формуляра в связи с истечением срока действия документов, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности. Заполнение формуляра допускается за один месяц до истечения срока действия документов, удостоверяющих личность.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
19. Т.А.Ә., жерін, туған күнін ауыстыруға байланысты формулярды толтырған кезде анықтамалық деректерін (Т.А.Ә., ұлтын, туған күні және жерін) өзгертуге байланысты аудандық және қалалық ішкі істер органдарына жеке басты куәландыратын құжаттарды ауыстыру мәселесі бойынша өтініш білдірген азаматтар туралы мәліметтер әр айдың 15 және 30 күніне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕАК) аумақтық басқармасына жолданады.
20. Құжаттарды қабылдаған халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлер тексеру материалдарына тігілген барлық анықтамалар және құжаттардың көшірмелерін құжаттың түпнұсқасымен міндетті түрде салыстыра отырып тексереді, содан кейін құжаттың көшірмелеріне "Көшірмесі дұрыс" жазбасы паспортты елтаңбалы мөрмен растайды, салыстыра тексеруді жүргізген қызметкердің Т.А.Ә., қызметі көрсетіліп, қолы қойылады.
21. Құжаттандыру мәселелері бойынша өтініш білдірген азаматтардың өтініштері ішкі істер органы бойынша жалпы тәртіппен тіркеледі, жеке басын анықтау, анықтамалық деректерін ауыстыру туралы қорытынды қорытындыларды тіркеу журналына тіркеледі.
22. Құжаттандыру мәселелері бойынша азаматтар ұсынған құжаттың түпнұсқалығына немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі күмән тудырса, сондай-ақ халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер формулярды негiзсiз ресiмдегені анықталған кезде құжаттандырылатын адамның жеке басын қосымша тексеру жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетiлген санаттағы азаматтарды тексеру аяқтағаннан кейiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер екi жұмыс күнi iшiнде олардың жеке басын анықтау және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi, содан кейiн қорытындыларды тiркеу журналына тiркейдi.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
23. Формулярдағы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдар оны толтыру үшін негіз болған құжатқа сәйкес толтырылады. Формулярдағы Т.А.Ә. және паспорттар, жеке куәліктер алуға төлеген түбіртектегі жазба бірдей болуы тиіс. 7-жолда ерлерге-1, әйелдерге-2 саны қойылады.

Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. При заполнении формуляра в связи с переменой Ф.И.О., национальности, места, даты рождения в территориальное управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ) к 15 и 30 числу каждого месяца направляются сведения о гражданах, обратившихся в районные и городские органы внутренних дел, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (Ф.И.О., национальности, даты и места рождения).
20. Все копии документов и справок, приобщаемых к проверочным материалам, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, принявшим документы, в обязательном порядке сверяются с оригиналами, после чего на копиях документов проставляется надпись "Копия верна", которая заверяется паспортной гербовой печатью и подписью сотрудника, производившего сверку с указанием Ф.И.О., должности.
21. Заявления граждан, обратившихся по вопросам документирования, регистрируются в общем порядке по органу внутренних дел, заключения по перемене установочных данных, установлению личности в журнале регистрации заключений.
22. При обращении граждан по вопросам документирования, когда подлинность представленных гражданином документов или принадлежность к гражданству Республики Казахстан вызывают сомнения, а также при выявлении необоснованного заполнения формуляра уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, производится дополнительная проверка личности документируемого.
После завершения проверки вышеуказанной категории граждан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в течение двух рабочих дней выносится заключение по установлению их личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений. При заполнении формуляра на выдачу документов, номер и дата заключения указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения. Записи Ф.И.О. в формуляре и в квитанции на получение паспорта, удостоверения личности должны быть идентичными. В поле 7 мужчинам проставляется цифра - 1, женщинам - 2.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдар кодтарды бірге қоя отырып, оны ресімдеу үшін негіз болған құжатқа сәйкес толтырылады:
"01" туу туралы куәлік;
"02" 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты;
"03" Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
"08" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы белгіленген нысандағы анықтама;
"10" уақытша жеке куәлік (тек құжаттары жоқ азаматтар үшін 1 жолда "11" коды қою кезінде);
"12" Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
"13" шет мемлекетте уәкілетті органдар берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).
"15" Қазақстан Республикасында уәкілетті органдар берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).
11-жол қысқартусыз толтырылады, құжатты берген қалалық, аудандық органның атауы, сондай-ақ облыстың атауы, Астана, Алматы қалалары толық көрсетіледі.
Формулярдың 12-жолында Қазақстан Республикасының аумағында туған азаматтар үшін көрсеткен құжатына сәйкес тиісті жолдарда - облыс, Астана, Алматы қалалары, аудан және оларға тиісті кодтар, елді мекен жазылады.
Шетелде туған азаматтарға тиісті жолдарда елдің, облыстың (өлкенің) ауданның, елді мекеннің атауы жазылады, бұл ретте тек елдің коды көрсетіледі, басқа кодтар қойылмайды.
Формулярдың 13, 14-жолдары тиісті жолдарда азаматтың қазіргі және бұрынғы тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіле отырып, толтырылады.
14-жол тіркелген жерін өзгерткен және Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайтып оралған кезде толтырылады.
Формулярдың 15-жолы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарды толтыру кезінде толтырылады. Тиісті жолдарда бұрын азаматы болған ел және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес немесе ішкі істер органының қорытындысы көрсетіледі Формулярдың 16-жолы азаматтың отбасы жағдайына сәйкес бір, екі, үш, төрт кодтарын қою арқылы толтырылады. 2 кодын қою кезінде жұбайының Т.А.Ә., некенің тіркелген күні және некені тіркеген орган, жұбайлардың некеге тұрғанға дейінгі, бұрынғы тегі жазылады.
Формулярдағы 17-жолының тиісті жолдарға 16 жасқа дейінгі балалардың Т.А.Ә. жазылады. Егер азаматтың 16 жасқа дейінгі балалары үштен көп болса, олар туралы мәлімет формулярға жапсырылатын "17-жолға қосымша" деген жазба енгізілген бөлек парақта жазылады.
Формулярдың 18, 19-жолдарында ата-анасының Т.А.Ә. және олардың туған күні жазылады. Азаматта ата-анасы туралы қандай да бір мәлімет болмаған жағдайда осы мәліметтерге тиісті жолдар толтырылмайды.
Ата-анасының бірі немесе екеуі туралы мәліметтер мүлде болмаған жағдайда тиісті жолда "МӘЛІМЕТТЕР ЖОҚ" деген жазба жазылады.
Формулярдың 20-жолында құжатты беретін қызметкер паспорттың, жеке куәліктің нөмірін және дайындалған күнін, иесінің құжаттарды алған күнін, оның қолын, қызметкердің тегі мен қолын көрсетеді.
Азамат ішкі істер органдарына қайтарылуға жатанын құжатты жоғалтқан жағдайда азаматтан қолымен жазылған түрде, құжатты жоғалту жағдайын көрсетумен өтініш алынады, оның тіркеу нөмірі формулярдың екінші бетіндегі бос орында көрсетіледі.

Поля 9, 10, 11 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения с одновременным проставлением кодов:
"01" свидетельство о рождении;
"02" паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
"03" удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
"08" справка о приеме в гражданство Республики Казахстан;
"10" временное удостоверение личности (при проставлении в поле 1 кода "11", исключительно для граждан, не имеющих документов);
"12" паспорт гражданина Республики Казахстан;
"13" удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан);
"15" удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами Республики Казахстан (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан).
Поле 11 заполняется без сокращений, полностью указывается наименование городского, районного органа, выдавшего документ, а также наименование области, городов Астаны, Алматы.
В поле 12 формуляра для граждан, родившихся на территории Республики Казахстан, в соответствии с предъявленным документом записываются в соответствующих строках - область, города Астана, Алматы, район и соответствующие им коды, населенный пункт. Гражданам, родившимся за границей, записываются в соответствующих строках наименование страны, области (края), района, населенного пункта, при этом указывается только код страны, остальные коды не проставляются.
Поля 13, 14 формуляра заполняются с указанием в соответствующих строках адреса регистрации настоящего и прежнего места жительства гражданина.
Поле 14 заполняется только при перемене адреса регистрации и возвращении на постоянное жительство в Республику Казахстан.
Поле 15 формуляра заполняется при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. В соответствующих строках указывается страна бывшего гражданства и дата принятия гражданства Республики Казахстан, согласно Указу либо заключению органов внутренних дел.
Поле 16 формуляра заполняется путем проставления кодов один, два, три, четыре в соответствии с семейным положением гражданина. При проставлении кода два записываются Ф.И.О. супругов, дата регистрации и орган, зарегистрировавший брак, девичья, прежняя фамилия супругов.
В поле 17 формуляра в соответствующие строки записываются Ф.И.О. и дата рождения детей до 16 лет. Если у гражданина более трех детей до 16-ти лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием "дополнение к полю "17", который приклеивается к формуляру.
В полях 18, 19 формуляра записываются Ф.И.О. родителей и дата их рождения. При отсутствии у гражданина каких-либо сведений о родителях соответствующие этим сведениям строки не заполняются. В случае полного отсутствия сведений об одном или обоих родителях в полях 18, 19 производится запись - "Сведениями не располагает".
В поле 20 формуляра указываются номер паспорта, удостоверения личности и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись, а также фамилия и подпись сотрудника, выдавшего документ.
В случае утраты гражданином документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от гражданина отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.

24. Жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік баж төлегені туралы түбіртектерде формулярдың нөмірлері жазылады. Құжаттарды дайындауға жіберілетін формуляр тізілімдемесінің бір данасы бар түбіртектер салық органы ревизия жүргізгенге дейін формулярдың толтырылған жері бойынша ішкі істер органдарында сақталуы тиіс. Ревизия жүргізілгеннен кейін бір жылдан соң түбіртектерді қатаң есептегі бланкілердің тексеріс актілерінде құжаттардың жалпы сомасын көрсете отырып, ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы жояды.
25. Жеке басты куәландыратын құжаттар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2121 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызметіне сәйкес құжаттар алуға формулярды толтырған күннен бастап бір ай ішінде беріледі.
Азаматтардың қалауы бойынша, жеке басты куәландыратын құжаттарды неғұрлым қысқа мерзімде алу үшін құжаттарды ақылы негізде жеделдетіп әзірлеу қолданылады. Жеделдетілген режимдегі мемлекеттік қызмет 1 санатты жеделдік бойынша - ресімдеген күннен бастап 7 жұмыс күні, 2 санатты жеделдік бойынша - 10 жұмыс күні, 3 санатты жеделдік бойынша - 15 жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
26. Формулярларды аудандық (қалалық) көші-қон полиция бөлімдері толтырғаннан кейін бұрын азаматтарға жеке басты куәландыратын құжаттар берілген формулярының бар-жоғына, сондай-ақ қызметтік белгілерге Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасы немесе картотека бойынша тексеру жүргізеді. Бұл ретте формулярда көрсетілген барлық деректер мен фотосуреттің ұқсастығын салыстырады.
Бір және екі санатты жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін тексеру мерзімі бір жұмыс күнін (формулярды толтырған күн саналмайды) үшінші санатты жеделдік-екі жұмыс күнін, қарапайым тәртіппен толтырылған формулярлар үшін толтырылған күннен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
Тексерісті жүзеге асырғаннан кейін аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөліністері 20-қосымшаға нысан бойынша аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жөнелтуге арналған тізілімдеме (бұдан әрі - тізілімдеме) толтырады, оған формулярлардың нөмірлері, азаматтың тегі, аты, әкесінің аты, толтыру күні, енгізілетін формулярлардың саны көрсетіледі. Бұл ретте тізілімдемелер толтыру себебінің кодтары бойынша ресімделген формулярларға бөлек құрастырылады:
"01"
"00", "07", "10", "13", "14", "15", "16", "17"; "18";
"04", "05", "08";
"06";
"09";
"11";
"12";
"пысықтау";
"тергеу-қамауындағылар";
"сотталғандар".
Тізілімнің үш данасы формулярлармен бірге Ішкі істер департаментіне жолданады.

24. На квитанциях об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность, записываются номера формуляров. Квитанции с одним экземпляром реестра отправки формуляров на изготовление документов, подлежат хранению в органах внутренних дел по месту заполнения формуляров до проведения ревизии налоговым органом. Через год после проведения ревизии, квитанции уничтожаются внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел с указанием в актах ревизии бланков строгой отчетности общей суммы за документы.
25. Документы, удостоверяющие личность, в соответствии со стандартом государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2121, выдаются в течение одного месяца со дня заполнения формуляра на получение документа.
По желанию граждан для получения документа, удостоверяющего личность в более короткие сроки, применяется ускоренное изготовление документов на платной основе. Государственная услуга в ускоренном режиме оказывается в течение 7 рабочих дней со дня оформления - по 1 категории срочности, 10 рабочих дней - по 2 категории срочности, 15 рабочих дней - по 3 категории срочности.
26. После заполнения формуляров районными (городскими) отделами миграционной полиции осуществляется проверка по централизованной информационной базе данных документируемого населения Республики Казахстан либо по картотеке формуляров на наличие ранее выданных гражданам документов, удостоверяющих личность, а также служебных отметок. При этом сличаются все данные и тождественность фотографий.
Срок проверки для формуляров, заполненных по первой (день заполнения формуляра не учитывается) и второй категории срочности составляет один рабочий день, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - пять рабочих дней со дня заполнения.
После осуществления проверки, районные (городские) подразделения миграционной полиции составляют реестр на отправку формуляров, оформленных в районных (городских) органах внутренних дел (далее - реестр) в четырех экземплярах по форме, согласно приложению 20, в котором указываются номера формуляров, Ф.И.О. гражданина, дата, причина заполнения, количество формуляров, внесенных в реестр. При этом реестры формируются отдельно на формуляры, оформленные по кодам причин заполнения:
"01";
"00", "07", "09", "10", "13", "14", "15", "16", "17"; "18"
"04", "05", "08";
"06";
"11";
"12";
"доработка";
"следственно-арестованные";
"осужденные".
Три экземпляра реестров вместе с формулярами направляются в Департаменты внутренних дел.

27. Толтыру негiздiлiгiне және дұрыстығына формулярларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға байланысты ресiмделген адамдарды және оңайлатылған тәртiпте Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдаған адамдар бойынша iшкi iстер органының тiзiмдерiмен және Жарлықпен салыстыра тексергеннен кейiн iшкi iстер департаменттерi аудандық, қалалық бөлiнiстерден алған тiзiлiмдер мен формулярлардың негiзiнде IIМ КҚПК формулярларды жөнелту үшiн аудандық, қалалық көшi-қон полициясы бөлiнiсiнiң атауын, аудандық, қалалық тiзiлiмдердiң шығыс нөмiрлерiн және толтырылған күнiн, олардағы формулярлардың санын көрсете отырып, 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жиынтық тiзiлiмiн (бұдан әрi – жиынтық тiзiлiм) толтырады.
Бiрiншi және екiншi санатты жеделдiк бойынша толтырылған формулярлар үшiн iшкi iстер департаменттерiнде тексеру мерзiмi келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнiн, үшiншi санатты жеделдiк – екi жұмыс күнiн, қарапайым тәртiппен толтырылған формулярлар үшiн, толтырылған күннен бастап бес жұмыс күнiне дейiн құрайды.
Жиынтық тiзiлiмдеріне Ішкі істер департаментi халықты құжаттандыру және тіркеу бөлiмiнiң бастығы қол қояды және аудандық (қалалық) бөлiністер тiзiлiмдерiнiң екiншi данасын қоса отырып, ІІМ КҚПК-ға жiберiледi, жиынтық тізілімнің бір данасы мен аудандық (қалалық) бөлініс тізілімінің бір данасы Ішкі істер департаментінің жеке номенклатуралық iсiнде қалады.
Iшкi iстер департаменттерiн тексерген кезде пысықтауға жататын анықталған формулярлар алу себебiн мiндеттi көрсете отырып, аудандық, қалалық бөлiнiстер тiзiлiмдерiнен алынады және жиынтық тiзiлiмдердi құрастырған кезде есепке алынбайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) .
28. ІІМ КҚПК деректер базасындағы адам туралы мәлiметтердiң сәйкес келмеуiне байланысты «АӨО» РМК-дан формулярларды қайтару кезiнде негiзсiз құжаттандыру фактiлерiн анықтау бойынша жұмыс жүргiзедi.
Аудандық, қалалық бөлiністердің тiзiлiмдері мен Ішкі істер департаментi бөлiмiнiң тiзiлiмдері бар формулярлар құжаттар дайындау үшiн ІІМ КҚПК-ден «АӨО» РМК-ның өндiрiсiне жолданады, содан кейін оларды одан әрі ішкі істер департаменттерiне жiберу үшiн формулярлармен және дайын құжаттармен бiрге қайтарылады.
«Іздестіру» белгісі бар дайын құжаттар «АӨО» РМК-дан келіп түскен кезде оларды жеке тізіліммен іздестірудегі ресімделіп жатқан орны бойынша Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасына жібереді.

27. После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также сверки лиц, оформленных в связи с принятием гражданства Республики Казахстан, с Указами и списками по лицам, принятым в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, Департаментами внутренних дел на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и формуляров составляется сводный реестр на отправку формуляров в КМП МВД из Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы (далее -сводный реестр) в трех экземплярах по форме, согласно приложению 21, с указанием наименования районного (городского) подразделения миграционной полиции, исходящего номера и даты составления районных (городских) реестров, количества внесенных в них формуляров.
Срок проверки в Департаментах внутренних дел: для формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности, составляет один рабочий день со дня поступления, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - до пяти рабочих дней.
Сводный реестр подписывается начальником отдела документирования и регистрации населения Департамента внутренних дел и с приложением двух экземпляров реестров районного, (городского) подразделений направляются в КМП МВД, один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного (городского) подразделения остается в отдельном номенклатурном деле Департамента внутренних дел.
Выявленные при проверке в Департаментах внутренних дел формуляры, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений с обязательным указанием причины изъятия, и при составлении сводных реестров не учитываются.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
28. КМП МВД проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении формуляров из РГП «ИПЦ», в связи с несоответствиями сведений о лице имеющимся в базе данных.
Формуляры с реестрами районных, городских подразделений и сводным реестром отдела Департамента внутренних дел передаются из КМП МВД в производство РГП «ИПЦ» для изготовления документов, после чего возвращаются с формулярами и изготовленными документами для их дальнейшего направления в Департаменты внутренних дел.
При поступлении из РГП «ИПЦ» изготовленных документов с признаком «Розыск», КМП МВД направляет их отдельным реестром в управление миграционной полиции Департамента внутренних дел по месту оформления разыскиваемого лица.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
29. Жеке куәліктер мен паспорттарды "АӨО" РМК-да дайындау мерзімі формулярдың өндіріске келіп түскен күнінен бастап бірінші санатты жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін - бір жұмыс күнін, екінші санатты жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін - үш жұмыс күніне дейін, үшінші санатты жеделдік - бес жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған формулярлар үшін - формуляр өндіріске келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күніне дейін құрайды.
30. Жіберілген қателері үшін ІІМ КҚПК және ішкі істер департаменттері аумақтық ішкі істер органдарына пысықтауға қайтарған формулярлар аудандық, қалалық көші-қон полициясы бөліністеріне келіп түскен күннен бастап кемінде он күн мерзімде пысықталады, содан кейін олар құжаттарды дайындауға жеке тізілімдермен қайта жіберіледі. Бұл ретте ілеспе хатта пысықтауға қайтарылған осы формулярлар тізілімдерінің бұрынғы шығыс нөмірлері міндетті түрде көрсетіледі (әрбір формуляр бойынша шығыс нөмірі жеке көрсетілу қажет). Ішкі істер департаменттері мен ІІМ КҚПК-дан пысықтауға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пысықтауға қайтарылған формулярларды тіркеу журналында есепке алынады.
Формуляр бойынша құжаттар жазбадағы дәлсіздік бойынша түзетілгеннен кейін "АӨО" РМК-да: құжаттарды жедел әзірлеуге ресімделгендер - бір жұмыс күнде, жалпы тәртіпте ресімделгені - өндіріске түскен күннен бастап екі жұмыс күнге дейін дайындалуға жатады.
31. Дайындалған жеке куәліктер мен паспорттарды Ішкі істер департаментіне жіберу кезінде ІІМ КҚПК 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада дайын болған құжаттарды, формулярларды ішкі істер департаменттеріне жолдау үшін тізілім (бұдан әрі - дайын құжаттарды жөнелтуге арналған тізілімі) құрастырады. Бір данасы ІІМ КҚДК-де қалады, ал тізілімнің екінші данасы тізілімге енгізілген құжаттарды дайындау және формулярларды жөнелтуге "АӨО" РМК ілеспе хатымен Ішкі істер департаментіне жіберіледі.
32. Ішкі істер департаменттеріне келіп түскен дайындалған құжаттардың және формулярлардың тізілімі ішкі істер органдары бойынша жалпы тәртіппен тіркеледі, аудандық, қалалық бөліністерге бөлінеді және облыстардың, Астана, Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінен дайындалған құжаттарды қалалық (аудандық) ішкі істер органдарына жөнелтуге арналған тізілім бойынша оларға жолданады.

Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. Срок изготовления удостоверений личности и паспортов в РГП "ИПЦ" составляет: для формуляров, заполненных по первой категории срочности - один рабочий день; по второй категории срочности - до трех рабочих дней; по третьей категории срочности - до пяти рабочих дней; заполненных в общем порядке - до десяти рабочих дней со дня поступления формуляров в производство.
30. Возвращенные КМП МВД и Департаментами внутренних дел формуляры на доработку в территориальные органы внутренних дел из-за допущенных ошибок дорабатываются в срок не более десяти дней со дня их поступления в районные, городские подразделения миграционной полиции, после чего они повторно направляются на изготовление документов отдельными реестрами. При этом в сопроводительном письме обязательно указываются прежние исходящие номера реестров, по которым данные формуляры возвращались на доработку (исходящий номер необходимо указывать отдельно по каждому формуляру). Возвращенные из Департаментов внутренних дел и КМП МВД на доработку формуляры учитываются в журналах регистрации формуляров, возвращенных на доработку по форме, согласно приложению 22.
Документы по формулярам после доработки и по неточности в записи подлежат изготовлению в РГП "ИПЦ": оформленные на ускоренное изготовление документов - за один рабочий день, в общем порядке - до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
31. При отправке в Департаменты внутренних дел изготовленных удостоверений личности и паспортов КМП МВД составляет реестр на отправку изготовленных документов, формуляров в Департаменты внутренних дел областей, г.г. Астаны, Алматы, из Департаментов внутренних дел в городских, районные органы внутренних дел в двух экземплярах по форме, согласно приложению 23 (далее - реестр на отправку изготовленных документов). Один экземпляр остается в КМП МВД, а другой экземпляр реестра с сопроводительным листом РГП "ИПЦ" на отправку формуляров и изготовленных документов, включенных в реестр, с формулярами и изготовленными документами направляется в Департаменты внутренних дел.
32. Поступившие в Департаменты внутренних дел реестры с формулярами и изготовленными документами регистрируются в общем порядке по органу внутренних дел, распределяются по районным, городским подразделениям и передаются им по реестрам на отправку изготовленных документов из Департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы в городские (районные) органы внутренних дел.

33. Пысықтау бойынша құжаттарды дайындауға арналған формулярларды жөнелту тізілімі, дайындалған құжаттарды жөнелтуге арналған тізілім формулярлар мен дайын құжаттарды жөнелтуге "АӨО" РМК-нің ілеспе хатымен бірге ішкі істер департаменттерінің аудандық, қалалық бөліністерінде, ішкі істер департаменттерінде, ІІМ КҚПК-да жеке номенклатуралық істе сақталады.
34. Берiлген жеке куәлiктер, паспорттарға арналған формулярлар iшкi iстер органдарында арнайы картотекаларда сақталады. Бұл ретте бiр азаматтың анық деректерiне түрлi себептер бойынша ресiмделген формулярлар бекiтiледi және бiрге сақталады. Азаматтың тегiн ауыстыруы бойынша ресiмделген формуляр картотекада әлiпбиге сәйкес басқалардан бөлек қойылады, бұл ретте соңғы формулярда анықтамалық деректерiн өзгерткенi туралы белгi қойылады, формулярдың нөмiрi мен азаматтың жаңа анықтамалық деректерi көрсетiледi.
Картотека оларды толтыру және азаматтардың тiркелу жерi бойынша iшкi iстер органдарының өрт-күзет сигнализациямен жабдықталған, терезелерi торланған, темiр есiкпен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларда орналасуы қажет.
Дайындалған құжаттарға арналған формулярларды жоғалтпас үшiн картотекамен жұмыс iстеу үшiн оның сақталуына жауап беретiн функциялық мiндеттер жүктелетiн қызметкерлер бөлiнедi. Функционалдық мiндеттерiне осы жұмыстар жатпайтын қызметкерлердiң картотекаға кiруiне үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
Формулярды картотекаға орналастыру құжаттарды иелерiне негiздi беру фактiсi iшкi комиссия тексергеннен кейiн және 2-н журналмен салыстыра тексерiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
Формулярларды картотекаға орналастыру қатаң түрде әлiпби ретiмен жүргiзiледi. Тегi бiрдей әрiптен басталатын адамдардың 1-н арызы терiлiп алынады және тегiнiң екiншi әрпi бойынша, одан кейiн үшiншi т.с.с. әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Абдыхалықов, Авдеев, Ағыбергенов;
Базаров, Байытов, Бақтұрсынов және т.б.
Тегi бiрдей адамдардың формулярларды картотекаға аты мен әкесiнiң аты бойынша әлiпби ретiн сақтай отырып орналастырылады.
Мысалы: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
Формулярда тегi, аты, әкесiнiң аты бiрдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсу ретiмен, одан кейiн туған жерiнiң қала, аудан, елдi мекендерi бойынша әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж.т., туған жерi Алматы, Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж. туған жерi Балқаш, Баринов Аркадий Исаевич, 1966 ж.т.
Сол сияқты мемлекеттiк тiлде толтырылған формулялар мынадай тәртiппен әлiпби бойынша орналастырылады:
Ә әрпi А әрпiне орналастырылады, бұдан әрi сәйкесiнше:
Ғ-Г; I-И; Қ-К; Ң-Н; Ө-О; Ү,Ұ-У; Һ-Х.
IIМ КҚПК деректер базасындағы фотосуреттердi қалпына келтiру үшiн, сондай-ақ iшкi iстер департаменттерiнiң заңсыз құжаттандыру фактiсi бойынша қызметтiк тексерiс жүргiзу үшiн сұрататын сауалдарды қоспағанда, формулярларды анықтама алу, көшiрмесiн түсiру, қызметтiк белгiлер қою үшiн картотекадан 1 жұмыс күннен артық мерзiмге алуға жол берiлмейдi. Уақытша алынған формуляр жұмыс күнiнiң соңында картотекаға қайтарылуы тиiс. Формулярды картотекадан уақытша алған кезде алынған формулярдың орнына формулярдың алу себебi және күнi, формуляр уақытша қолында болатын адамның тегi мен лауазымы жазылған қызметкердiң қолымен куәландырылған формулярдың көшiрмесi салынады. Формулярды басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiне және өзге де адамдарға беруге тыйым салынады.
Негiзiнде деректер базасы қалыптастырылатын формулярлардың көшiрмелерiн сұрау салу бастамашысына «Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес берiледi (жiберiледi). Азаматтарға формулярдың көшiрмесi берiлмейдi.
Мемлекеттiк органдардан паспорт пен жеке басын куәландыратын құжаттар заңсыз берiлгенi, Қазақстан Республикасының азаматтығынан заңсыз шыққаны, республикадан тыс жерге заңсыз тұрақты тұруға шыққаны не болмаса оның иелерi қайтыс болғаны туралы хабарламалар келiп түскен кезде картотеканың сақталуына жауап беру функционалдық мiндеттерiне кiретiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер тиiстi белгiлер енгiзу үшiн формулярлардың картотекалары бойынша тексерiс жүргiзедi.
Картотекаға енгiзу үшiн Қазақстан Республикасы IIМ-нiң КҚПК-дан деректер базасынан Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-нiң паспорттық елтаңбалы мөрiмен расталған фотосуретi бар ақпаратқа сұрау салынады.
Картотекада формулярдың түпнұсқасы болмаған жағдайда формуляр түпнұсқасының жоғалуы туралы акт жасалады.
Картотекаға енгізу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ-нің КҚПК-дан деректер базасынан Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПК-ның паспорттық елтаңбалық мөрімен расталған фотосуреті бар ақпарат сұратылады.

33. Реестры на отправку формуляров на изготовление документов, по доработке, на отправку изготовленных документов вместе с сопроводительным листом РГП "ИПЦ" на отправку формуляров и изготовленных документов хранятся в районных, городских подразделениях, Департаментах внутренних дел, КМП МВД в отдельном номенклатурном деле.
34. Формуляры на выданные удостоверения личности, паспорта хранятся в органах внутренних дел в специальной картотеке. При этом, формуляры оформленные по различным причинам, на установочные данные одного гражданина скрепляются и хранятся вместе. Оформленный по перемене фамилии гражданина формуляр раскладывается в картотеке отдельно от остальных соответственно алфавита, при этом в последнем формуляре проставляется отметка об изменении установочных данных с указанием номера формуляра и новых установочных данных гражданина.
Картотека должна располагаться в отдельном, изолированном помещении органов внутренних дел по месту их заполнения и регистрации граждан, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, обитой металлом дверью.
Во избежание утраты формуляров на изготовленные документы для работы с картотекой выделяются сотрудники, за которыми функциональными обязанностями возлагается ответственность за ее сохранность. Не допускается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка формуляров в картотеку производится после проверки внутрипроверочной комиссией факта обоснованной выдачи документов владельцам и сверки с книгой формы-2.
Раскладка в картотеку формуляров производится строго по алфавиту.
Формуляры на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абдыкалыков, Авдеев, Агыбергенов;
Базаров, Баитов, Бактурсынов и т.п.
Формуляры на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и т.п.
При совпадении фамилий, имен, отчеств формуляры раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р.
Формуляры, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; Һ - X.
Изъятие формуляров из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок, за исключением запросов КМП МВД для восстановления фотографий в базе данных, а также Департаментов внутренних дел для проведения служебных проверок по фактам незаконного документирования. В конце рабочего дня временно изъятый формуляр должен быть возвращен в картотеку. При временном изъятии формуляра из картотеки взамен изъятого формуляра в картотеку вкладывается копия формуляра, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия формуляра, Ф.И.О. и должность лица, у которого временно находится формуляр. Передавать формуляры работникам других государственных органов и иным лицам не допускается.
Копии формуляров, на основании которых формируется база данных, инициаторам запросов выдаются (высылаются) в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан «О национальных реестрах идентификационных номеров». Гражданам копии формуляров не выдаются.
При поступлении сообщений из государственных органов о незаконной выдаче паспортов и удостоверений личности, выходе из гражданства Республики Казахстан, выезде на постоянное место жительства за пределы республики либо со смертью их владельцев, уполномоченный сотрудник документирования и регистрации населения, в чьи функциональные обязанности входит ответственность за сохранность картотеки, производит проверку по картотеке формуляров для внесения соответствующих отметок.
Для внесения в картотеку из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД, для внесения в картотеку.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
35. Қазақ халқының қалыптасқан дәстүрлерiне сәйкес ұлты қазақ адамдардың тегiн және әкесiнiң атын жазу «Ұлты қазақ азаматтардың тегi мен әкесiнiң атын жазуға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ұлты қазақ адамдар тегiн және әкесiнiң атын жазуды өзгерту туралы өтінішпен ішкі істер органдарына жүгінген кезде азаматтар қалаған тегін, әкесінің атын мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсете отырып, ауыстыруға жататын құжаттар туралы мәліметтермен бірге ерікті нысанда жазылған өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттардың бірі:
туу туралы куәлік (жеке басты куәландыратын құжатты алғаш алатын кезде);
ауыстыруға жататын жеке куәлік, паспорт;
6-нысандағы куәлік қоса беріледі.
Қазақ халқының дәстүрiне сәйкес тегiнiң, әкесiнiң атының жазылуын өзгертуге ниет бiлдiрген Қазақстан Республикасының азаматтарына формулярлар толтыруға мынадай талаптар қойылады.
Формулярдың 1-жолында паспорт, жеке куәлiк беру себебi – «04» коды (тегiнiң, әкесiнiң атының жазылуын өзгерту) көрсетiледi.
Өтiнiш берушiнiң қалауы бойынша 2-жолда мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тегi, 3 жолда – аты, ал 4 жолда - әкесінің аты жазылады. Тегінің жазылуында қазақ тiлiне тән емес қосымшалар алынып тасталып, түбiр негiздерi сақталады, әкесiнiң атын жазған кезде қазақ тіліне тән емес қосымшалардың орнына әкесiнiң есiмiне адамның жынысына қарай «улы, ұлы; кызы, қызы» қосымшалары қосып жазылады. Мысалы, Наурызбаев Булат Керимович Наурызбаев Болат Керимулы немесе Наурызбай Болат Керiмұлы болып, Кадырова Рысты Мадиевна Кадыр Рысты Мадикызы немесе Қадыр Рысты Мәдиқызы болып жазылады.
Сонымен қатар Т.А.Ә. кездесетін қазақ тiлiне тән емес әрiп тiркестерi алынып тасталады, мысалы, Джандосов Джумабай Джандосович Жандос Жұмабай Жандосулы (ұлы) болып, Чоканов Рыскали Джумабаевич Шоқан Ырысқали Жұмабайулы (ұлы) болып жазылады.
Енгiзiлген өзгерiстердiң астынан 2, 3, 4-жолдардан азаматтың Т.А.Ә. бұрынғы жазылуы көрсетiледi.
Бұл ретте қазақ халқының қалыптасқан салтына сәйкес тегі мен әкесінің аты өзгертілген ұлты қазақ адам өтініш білдірген кезде, паспорт пен жеке куәлікті олар ұсынған туу туралы куәліктерге сәйкес олардың тегі мен әкесінің атын бұрынғыша жазып ресімдеуге болады.

Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
35. Написание фамилии и отчества лиц казахской национальности в соответствии со сложившимися традициями казахского народа производится согласно требованиям Указа Президента Республики Казахстан «О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности».
При обращении лиц казахской национальности в органы внутренних дел с ходатайствами об изменении написания фамилий и отчеств, гражданами подается заявление в произвольной форме с указанием желаемой фамилии, отчества на государственном или русском языке с указанием сведений о документах, подлежащих замене.
К заявлению прилагается один из следующих документов:
свидетельство о рождении (при получении впервые документов, удостоверяющих личность);
удостоверение личности, паспорт, подлежащие замене;
справка форма - 6.
К заполнению формуляров на граждан Республики Казахстан, изъявивших желание в соответствии с традициями казахского народа изменить написание фамилий, отчеств, предъявляются следующие требования.
В поле 1 формуляра указывается причина выдачи паспорта, удостоверения личности - код «04» (изменение написания фамилии, отчества).
В поле 2 по желанию гражданина на государственном или русском языке записывается фамилия, в поле 3 - имя, а в поле 4 - отчество. В фамилиях исключаются несвойственные казахскому языку аффиксы, с сохранением корневых основ, при написании отчеств вместо несвойственных казахскому языку аффиксов к имени отца добавляются слитно окончания «улы, ұлы; кызы, қызы» в зависимости от пола лица. Например, Наурызбаев Булат Керимович записывается как Наурызбай Болат Керимулы или Наурызбай Болат Керімұлы, Кадырова Рысты Мадиевна записывается как Кадыр Рысты Мадикызы или Қадыр Рысты Мадикызы.
Кроме того, исключается несвойственное казахскому языку буквосочетание в Ф.И.О., например, Джандосов Джумабай Джандосович, как Жандос Жумабай Жандосулы (ұлы), Чоканов Рыскали Джумабаевич, как Шокан Ырыскали Жумабайулы (ұлы).
Ниже полей 2, 3, 4 под внесенными изменениями указывается прежнее написание Ф.И.О. гражданина.
При этом, при обращении лиц казахской национальности, написание фамилий и отчеств которых было изменено в соответствии со сложившимися традициями казахского народа, допускается оформление паспортов и удостоверений личности в прежнем написании их фамилий и отчеств в соответствии с предъявленными ими свидетельствами о рождении.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
36. ҚСжАЕК аумақтық басқармасына әр айдың 15 және 30-да азаматтың Т.А.Ә. өзгергені туралы мәліметтер жолданады.
37. Азамат ұсынған құжаттар бойынша (шақыру-анықтама, неке туралы куәлік, ғылыми еңбектер, монограммалар) паспорттарды ресімдеген кезде өтініш берушінің тегі мен аты қажетті ағылшын тілінде жазылуы мүмкін. Азамат жоғарыда аталған құжаттарға сәйкес ішкі істер органына тегі мен атын ағылшын тілінде жазылуын көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш береді. Аумақтық ішкі істер органы басшысының рұқсаты бар өтініш - "транскрипция" формулярдың сыртқы бетіне жапсырылады және құжаттарды дайындау үшін ІІМ КҚПК-ге жіберіледі.
Бұл ретте қалауы бойынша транскрипцияда көрсетілген азаматтың тегі және аты формулярдағы 2, 3-жолдарда көрсетіледі. Азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі мен мерзімі формулярдың сыртқы бетінде көрсетіледі және паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырады.
3. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға және жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ, өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы ретінде қамауға алу таңдап алынған айыпталушыларға құжаттар беру
38. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген және қандай да бір себептер бойынша Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ Қазақстан Республикасының азаматтары мен тергеу қамауындағыларды ішкі істер органдары жалпы тәртіппен түзеу мекемелерінің немесе алдын ала оқшаулау органдарының орналасқан жері бойынша құжаттандырады.
Егер жеке куәлік 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын көрсеткен немесе жоғалтқаны бойынша оны қалпына келтірген, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар беру туралы алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлік ұсынған 18 жастан асқан адамдарға алғаш рет ресімделіп жатса, олардың азаматтығын, жеке басын анықтау, құжаттың берілгенін және фотосуреттің сәйкестігін растау үшін тексеру материалдарын қалыптастыруды қылмыстық қудалау органдары немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі жүзеге асырады.
Формулярда «тұрғылықты жері» деген жолда сотталған жазасын өтеп жатқан мекеме көрсетіледі.
Дайындалған жеке куәлiктер сотталғандардың жеке iстерiнде сақталады.
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде жеке куәлiк берiледi. Электронды ақпарат ұстағышы жоқ жеке куәлiк азаматтың тұрғылықты жерi бойынша ауыстырылуға жатады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан мерзімінен бұрын шартты түрде не болмаса мерзімін өтегеннен кейін босаған, оған қатысты әкімшілік қадағалау белгіленген сотталғанды тұрғылықты жері бойынша тіркеген кезде профилактикалық есепке қойылғаны туралы қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің белгісі бар босатылу туралы анықтама талап етіледі. Босатылғаны туралы анықтаманы жоғалтқан жағдайда, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адам профилактикалық есепке қойылғаны туралы қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің анықтамасын ұсынады.

Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
36. В территориальное управление КПСиСУ к 15 и 30 числу каждого месяца Департаментами внутренних дел направляются сведения о перемене гражданином Ф.И.О.
37. По представленным гражданином документам (приглашение-вызов, свидетельство о браке, научные труды, монограммы и др.), при оформлении паспорта его фамилия и имя печатаются в необходимом ему английском написании. В орган внутренних дел гражданином подается письменное заявление в произвольной форме с указанием в нем написания фамилии и имени на английском языке, в соответствии с вышеперечисленными документами. Заявление с визой руководителя территориального органа внутренних дел - "транскрипция", приклеивается с оборотной стороны формуляра и направляется в КМП МВД для изготовления документов.
При этом фамилия и имя гражданина в желаемой транскрипции указываются в формуляре под полями 2, 3. Регистрационный номер и дата заявления гражданина указываются на оборотной стороне формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
3. Выдача документов лицам, отбывающим наказание
в местах лишения свободы, и обвиняемым, не имеющим документов,
удостоверяющих личность, в отношении
которых избрана мера пресечения - арест
38. Граждане Республики Казахстан, отбывающие наказание в местах лишения свободы, и следственно-арестованные, не имеющие по каким-либо причинам документы гражданина Республики Казахстан, удостоверяющие личность, документируются органами внутренних дел по месту дислокации исправительных учреждений или органов предварительной изоляции в общем порядке.
В случаях, если удостоверение личности оформляется впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, а также лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, формирование проверочного материала для определения их гражданства, установления личности, подтверждения выдачи документов и тождественности фотографий осуществляется органами уголовного преследования или учреждением уголовно-исполнительной системы.
В формуляре в поле «место жительство» указывается учреждение, где осужденный отбывает наказание.
Изготовленные удостоверения личности хранятся в личных делах осужденных.
При освобождении из мест лишения свободы лицам, отбывшим наказание в местах лишения свободы, выдаются удостоверения личности. Удостоверения личности, не содержащие электронные носители информации, подлежат обмену по прибытию гражданина к месту постоянного жительства.
При регистрации по месту жительства освободившегося из мест лишения свободы условно-досрочно либо по отбытию срока, в отношении которого установлен административный надзор, истребуется справка об освобождении с отметкой подразделения общественной безопасности о постановке на профилактический учет. В случае утраты справки об освобождении, лицом, освободившимся из мест лишения свободы, предъявляется справка подразделения общественной безопасности о его постановке на профилактический учет.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
39. Тергеу қамауындағы, сондай-ақ жазасын өтеп жүрген адамдар жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан кезде қылмыстық қудалау органдары мен қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі аумақтық ішкі істер органы басшысының атына жоғалту себебі көрсетілген жазбаша өтініш қабылдайды.
Халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлері жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалтқаны туралы тексеріс картотека, немесе Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасы арқылы екі күн мерзім ішінде жүргізіледі.
Егер деректер базасы арқылы жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан туралы және жеке басын анықтайтын тексеріс жүргізу мүмкін емес екені анықталса, қылмыстық қудалау органдары мен қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бұрын жоғалған құжат ресімделген ішкі істер органынан лауазымды адамның қолымен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған формулярдың көшірмесін сұратады.
Қылмыстық қудалау органдары және қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің тергеу-қамауындағы, сондай-ақ, жазасын өтеп жүрген адамдарды құжаттандыру туралы қолдаухатымен көрсетілген құжаттар мемлекеттік бажды төлеу туралы түбіртек және екі фотосуретімен бірге құжатты дайындау үшін тиісті азаматтарды құжаттандыру және тіркеу бөлінісіне оны қалпына келтіру үшін жіберіледі.
Жоғарыда көрсетілген санаттағы адамдарға жеке басын куәландыратын құжатты беруге формулярды олардың тікелей тұратын жері бойынша халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлер толтырады.
Бұл ретте "Тұрғылықты жері" деген жолда осы адамдар ұсталатын алдын алу изоляторы органының орналасқан жері (облыс, қала, аудан, елді мекен, тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторы) көрсетіледі.
Формуляр жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындауға оны толтырған күннің ертеніне жолданады. "АӨО" РМК-да тергеу-қамауындағыларға құжаттар дайындау мерзімі өндіріске келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күніне дейін жасалады.
Құжаттар дайын болғаннан кейін формуляр оларды ресімдеген ішкі істер органдарының картотекасына тіркеледі.
Тергеу қамауындағы адамдар қамаудан босатылған немесе оған қатысты қылмыстық қудалау аяқталған жағдайда құжат иесіне қайтарылады.
4. Жеке басын куәландыратын құжаттарды алып қою, сақтау, жою

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
39. При утрате документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан у следственно-арестованного, а также лица, отбывающего наказание, органами уголовного преследования и учреждением уголовно-исполнительной системы принимается письменное заявление на имя руководителя территориального органа внутренних дел с указанием обстоятельств утраты удостоверения личности.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения по картотеке, в срок до двух рабочих дней, либо в базе данных.
В случае, если проверку на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности не представляется возможным провести по базе данных, органами уголовного преследования и учреждением уголовно-исполнительной системы из органа внутренних дел, где ранее был оформлен утраченный документ, запрашивается копия формуляра, заверенная паспортной гербовой печатью и подписью должностного лица.
Указанные документы вместе с ходатайством органов уголовного преследования и учреждений уголовно-исполнительной системы о документировании следственно-арестованного, а также лица, отбывающего наказание, квитанцией об оплате государственной пошлины и двумя фотографиями для изготовления документа направляются в соответствующее подразделение миграционной полиции для его восстановления.
Формуляр на выдачу документа, удостоверяющего личность, вышеуказанной категории лиц заполняется уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения непосредственно по месту их нахождения.
При этом в поле - "место жительства" указывается место нахождения органа предварительной изоляции (область, город, район, населенный пункт, следственный изолятор, изолятор временного содержания) где содержатся эти лица.
Формуляр направляется на изготовление документа, удостоверяющего личность на следующий день после его заполнения. Срок изготовления документов следственно-арестованным в РГП "ИПЦ" составляет до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
После изготовления документов формуляры помещаются в картотеку органа внутренних дел, их оформившего.
В случае освобождения следственно-арестованного лица из-под стражи или прекращения в отношении него уголовного преследования, документ возвращается владельцу.
4. Изъятие, хранение, уничтожение документов,
удостоверяющих личность

40. Уәкілетті ішкі істер органдары жеке басты куәландыратын құжаттарды егер:
жеке басты сәйкестендіру мүмкін болмағанда;
оған заңсыз өзгерістер енгізілгенде немесе жеке басын сәйкестендіруге байланысты өзгерістер енгізу қажет болғанда;
онда "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу  қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларында көзделген арнайы жазулар болмаған немесе мұндай жазулар сәйкес келмегенде;
жарамдылық мерзімі өткенде;
оларды жарамсыз деп тану туралы енгізілген қорытындыға сәйкес болғанда;
иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген жағдайларда алынып қойылады.
41. Жарамсыз жеке куәліктер мен паспорттар алынып қойылады және осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгіленген тәртіпте жойылады.
42. Азаматта бірнеше біртипті құжаттар болғанда жарамдысынан басқасының бәрі алынып қойылады.
43. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға шығатын Қазақстан Республикасының азаматтары жеке куәліктерін тіркеуден шығарған кезде ішкі істер органдарына тапсырады.
44. 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АХАЖ органдары жолдаған құжаттар тізіліміне АХАЖ органдарына тапсырылған қайтыс болған адамдардың жеке куәліктері, паспорттары енгізіледі және айына кемінде бір рет ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөліністеріне жіберіледі. Халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлер формулярға иелерінің қайтыс болған, оларды тіркеуден шығарған туралы белгі қояды және деректер базасына түзетулер енгізу үшін ІІМ КҚПК-ге ақпарат жібереді.
Тізімдемелерге сондай-ақ жеке куәліктері мен паспорттары тапсырылмаған қайтыс болған адамдар туралы мәліметтер де енгізіледі. Формулярда иелерінің қайтыс болғаны туралы және жеке куәліктер мен паспорттардың алынбағаны туралы белгі қойылады. Мұндай формулярлар картотекаға қосылады, ал мәліметтер ІІМ КҚПК-ге жіберіледі. Егер жеке куәліктерді, паспорттарды басқа ішкі істер органдары берген болса, онда сол жерге жеке куәліктердің, паспорттардың иелерінің қайтыс болғаны туралы, сондай-ақ олардың алынбағаны туралы мәлімет жіберіледі.
45. Шетелге тұрақты тұруға шыққан азаматтардың жеке куәліктері, тегі, аты, әкесінің атының өзгеруіне байланысты ауыстырылған және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан басқа да себептер бойынша немесе ішкі істер органдарының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандар, орнына жаңа құжат берілген, табылған, қайтыс болған, сондай-ақ дайындалғаннан күнінен бастап бір жылғы дейін талап етілмеген азаматтардың паспорттары, куәліктері өтеледі және жарамсыз деп танылады, сонан соң осы Нұсқаулықтың 48-тармағымен белгіленген тәртіпте жойылады.

40. Документы, удостоверяющие личность, изымаются уполномоченными органами внутренних дел в случаях если:
в них невозможно идентифицировать личность;
в них незаконно внесены изменения или в них необходимо внести изменения, связанные с идентификацией личности;
в них отсутствуют отдельные, предусмотренные Правилами документирования и регистрации населения Республики Казахстан записи, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", или эти записи не соответствуют действительности;
истек срок их действия;
в соответствии с вынесенными органами внутренних дел заключениями о признании их недействительными;
они не соответствуют правовому статусу владельца.
41. Недействительные удостоверения личности и паспорта подлежат изъятию и уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции.
42. При наличии у лица нескольких однотипных документов, удостоверяющих личность, изымаются все документы, за исключением действительного.
43. Гражданами Республики Казахстан, выезжающими на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, при снятии с регистрации по месту жительства удостоверения личности сдаются в органы внутренних дел.
44. Сданные в органы ЗАГС удостоверения личности, паспорта умерших граждан вносятся в описи документов, направляемых органами ЗАГС по форме, согласно приложению 25, и не реже одного раза в месяц в подразделения миграционной полиции органов внутренних дел. Уполномоченные сотрудники документирования и регистрации населения производят в формулярах отметки о смерти владельцев, снятие их с регистрации и направляют информацию в КМП МВД для внесения корректировки в базу данных.
В описи вносятся также сведения об умерших, удостоверения личности и паспорта которых сданы не были. В формулярах производятся отметки о смерти владельцев и о том, что удостоверения личности и паспорта не изъяты. Такие формуляры помещаются в картотеку, а сведения направляются в КМП МВД. Если удостоверения личности, паспорта были выданы другими органами внутренних дел, то туда направляются сообщения о смерти владельцев удостоверений личности, паспортов, а также о том, что они изъяты не были.
45. Удостоверения личности граждан, выехавших на постоянное место жительство за границу, паспорта, удостоверения, обмененные в связи с переменой фамилии, имени, отчества и по другим причинам, вышедших из гражданства Республики Казахстан, либо утративших гражданство Республики Казахстан по заключениям органов внутренних дел, найденные, взамен которых выданы новые документы, умерших, а также невостребованных гражданами по истечении одного года от даты изготовления, погашаются и считаются недействительными, после чего уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 48 настоящей Инструкции.

46. "АӨО" РМК азаматтарға жаңа құжаттарды дайындау кезінде автоматты түрде бұрын алынған барлық құжаттарды жарамсыз деп тану туралы мәліметтер деректер базасына енгізіледі. Паспорттың және жеке басын куәландыратын құжаттың иесінің қайтыс болғаны туралы мәліметтер "АӨО" РМК бірыңғай ақпараттық жүйесіне АХАЖ бірыңғай ақпараттық жүйесінен автоматты түрде енгізеді.
47. Жарамсыз құжаттарды жою туралы актілер ай сайын ІІМ КҚПК-ге жолданады. "АӨО" РМКы жарамсыз құжаттарды жою актілері түскен күннен бастап 10 күн мерзімге дейін деректер базасына түзетулер енгізеді.
48. Жойылуға тиіс жеке куәліктер мен паспорттар ішкі істер органдарында сақталады.
Электронды ақпарат тасымалдағышы жоқ жеке басты куәландыратын құжаттарды жоюды аумақтық ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы айына кемінде бір рет жүргізеді. Бұл ретте 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою тізіліміне сәйкес жою себебі және иесі туралы мәлімет, құжат түрі көрсетіліп, жойылатын құжаттардан кесіп алынған жою туралы акт толтырылады.
Орталықтанған тәртіпте жою үшін жарамсыз құжаттарды жою себебі және нөмірі, азаматтың анықтамалық деректері көрсетілген ілеспе тізіліммен электрондық ақпарат тасымалдағышы бар жарамсыз жеке куәліктер мен паспорттар айына кемінде бір рет ІІМ КҚПК-ге жолданады.
Құжаттарды жою туралы актілер бөлек номенклатуралық істе құралады.
Жарамсыз құжаттарды жоюды ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы "АӨО" РМК-да жойылатын құжатты одан әрі пайдаланудың мүмкін болмауын қамтамасыз ететін арнайы құралдарда өртеу жолымен жүргізеді.
Егер паспорт пен жеке басын куәландыратын құжат заңсыз, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан, республикадан тыс жерге тұрақты тұруға шығып кеткен жағдайда немесе оның иелері қайтыс болғанда берілсе, формулярларда актінің нөмірі және күні, аталған құжаттардың жою себептерінің бірі көрсетіледі.
Егер құжаттарды басқа ішкі істер органы берген болса, онда ішкі істер органына заңсыз берілген, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан, республикадан тыс жерге тұрақты тұруға шығып кеткен жағдайда немесе оның иелері қайтыс болғанда, жойылатын құжаттар туралы мәліметтер 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар жіберіледі, олардың негізінде формулярларда құжаттарды жою актісінің нөмірі, қашан және кім жойғаны, сондай-ақ оларды жою себептері көрсетіледі.

46. РГП "ИПЦ" при изготовлении гражданам новых документов автоматически вносит сведения в базу данных о признании предыдущего документа недействительным в связи с выпуском нового. Сведения о смерти владельцев удостоверений личности и паспортов в базу данных РГП "ИПЦ" автоматически вносит из информационной системы ЗАГС.
47. Акты об уничтожении недействительных документов ежемесячно направляются в КМП МВД. РГП "ИПЦ" вносит корректировку в базу данных, в срок до 10 дней со дня поступления актов уничтожения недействительных документов.
48. Удостоверения личности и паспорта, подлежащие уничтожению, хранятся в органах внутренних дел.
Уничтожение документов, удостоверяющих личность, не содержащих электронные носители информации, производится не реже одного раза в месяц внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел. При этом составляется акт об уничтожении, в который вклеивается вырезанный из уничтожаемых удостоверения личности, паспорта номер и указываются тип уничтожаемого документа, сведения о его владельце, причина уничтожения согласно перечню причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан по форме, согласно приложению 26.
Удостоверения личности и паспорта, содержащие электронные носители информации, направляются в КМП МВД не реже одного раза в месяц сопроводительным реестром с указанием в нем установочных данных гражданина, номера, даты выдачи и причины уничтожения недействительного документа для уничтожения в централизованном порядке.
Акты об уничтожении документов формируются в отдельное номенклатурное дело.
Уничтожение недействительных документов производится внутрипроверочной комиссией в органах внутренних дел - путем сожжения, в РГП "ИПЦ" - на специализированном оборудовании, обеспечивающим невозможность дальнейшего использования уничтожаемого документа.
В случае, если паспорта и удостоверения личности уничтожены по причинам их незаконной выдачи, выхода из гражданства Республики Казахстан, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, либо смерти их владельцев, в формулярах указываются номер и дата акта, одна из указанных причин уничтожения документов.
Если документы выдавались другими органами внутренних дел, то сообщение об уничтоженных документах по причинам незаконной выдачи, выхода из гражданства Республики Казахстан, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, либо смерти их владельцев направляется в органы внутренних дел, их выдавших, по форме согласно приложению 27, на основании которых в формулярах указываются номер акта, когда и кем уничтожены документы, а также причина их уничтожения.

5. Қазақстан Республикасының азаматтарына шекара аймағы тұрғынының куәліктерін беру
49. Шекара аймақтарында тұрақты тұратын азаматтарға ішкі істер органдары көрсетілген адамдарды тіркеу орындары бойынша жеке басын куәландыратын құжаттармен бірге 28-қосымшаға сәйкес жарамдылығы бес жылға дейін, бірақ жеке куәлігінің жарамдылығы мерзімінен аспайтын мерзімге шекара аймағы тұрғынының куәлігін береді. Шекара аймағы тұрғынының куәлігінің жарамдылық мерзімі осындай мерзімге дейін ұзартылады. Ұзарту аумақтық ішкі істер органының халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің қолымен және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
50. Әрбір шекаралық облыстарда мынадай арнайы сериясы бар куәліктер бекітілген:
Алматы облысы - "АЛ";
Шығыс Қазақстан облысы - "ШҚ".
Шекара аймағы тұрғыны куәліктерінің берілуі 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу журналында тіркеледі. Әрбір ресімделген куәлікке осы Нұсқаулықта көрсетілген Қазақстан Республикасының қалалары мен аудандарының стандарттық кодтарына сәйкес аудандардың (қалалардың) үш санды кодынан тұратын нөмір және таяқша арқылы - тіркеу журналы бойынша реттік нөмірі беріледі, мысалы:
ШҚ № 246/00012 (мұнда - Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданы, № 12 куәлік дегенді білдіреді).
Шекара аймағы тұрғынының куәлігін алу үшін азаматтар мыналарды:
Т.А.Ә., әкесінің атын, тіркелген орнын көрсете отырып, тиісті ішкі істер органы басшысының атына еркін нысандағы арызды;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (он алты жасқа дейінгі балалар - туу туралы куәлікті);
3,5 х 4,5 см көлеміндегі 1 фотосуретті ұсынады.
Шекара аймағы тұрғынының куәлігінде ұсынылған құжаттардың негізінде азаматтың Т.А.Ә., туған күні туралы мәліметтер жазылады. Фотосуреті ішкі істер органының паспорттық елтаңбалық мөрімен расталады, тұратын жері бойынша тіркелген мекенжайы толық көрсетіледі. "Берген орган" деген бағанда ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
Азамат жеке куәлігін ауыстырған немесе шекара аймағы шегінде тіркеу орнын ауыстырған кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі тиісінше ауыстырылуы тиіс.
Шекара аймағынан тыс кетуіне байланысты тіркелген жерін ауыстырған кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі тапсырылады. Шекара аймағы тұрғынының куәлігін беру жөніндегі материалдар жеке номенклатуралық істе қалыптасады.
6. "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу орны" ақпараттық жүйе арқылы Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттар дайындау үшін формулярларды толтыру ерекшелігі

5. Выдача гражданам Республики Казахстан удостоверений
жителя пограничной зоны
49. Гражданам, постоянно проживающим на территории пограничной зоны, органами внутренних дел по месту регистрации указанных лиц, наряду с документами, удостоверяющими личность, выдаются удостоверения жителя пограничной зоны, по форме согласно приложению 28, сроком действия на пять лет, но не более срока действия удостоверения личности. Срок действия удостоверения жителя пограничной зоны продлевается еще на такой же срок. Продление заверяется подписью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения и паспортной гербовой печатью территориального органа внутренних дел.
50. За каждой пограничной областью закрепляются удостоверения специальной серии:
Алматинская область - "АЛ";
Восточно-Казахстанская область - "ВК".
Выдача удостоверений жителя пограничной зоны регистрируется в журнале регистрации, выданных гражданам удостоверений жителя пограничной зоны, по форме согласно приложению 29. Каждому оформленному удостоверению присваивается номер, состоящий из трехзначного кода района, (города), согласно стандартным кодам городов и районов Республики Казахстан, указанным в настоящей Инструкции, и через дробь - порядкового номера по журналу регистрации, например:
ВК № 246/00012 (что означает - Восточно-Казахстанская область, Тарбагатайский район, удостоверение № 12).
Для получения удостоверения жителя пограничной зоны граждане представляют:
заявление произвольной формы на имя руководителя соответствующего органа внутренних дел с указанием Ф.И.О., места регистрации;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (дети до шестнадцати лет - свидетельство о рождении);
одну фотографию 3,5 х 4,5 см.
В удостоверении жителя пограничной зоны записываются сведения о Ф.И.О., дате рождения гражданина на основании предъявленных документов. Фотография заверяется паспортной гербовой печатью органа внутренних дел, адрес регистрации по месту жительства указывается полностью. В графе "орган выдачи" указывается наименование органа внутренних дел.
При замене гражданином удостоверения личности, либо изменении места регистрации в пределах пограничной зоны, удостоверение жителя пограничной зоны соответственно подлежит обмену.
При перемене места регистрации, связанной с выездом за пределы пограничной зоны, удостоверение жителя пограничной зоны изымается. Материалы по выдаче удостоверения жителя пограничной зоны формируются в отдельное номенклатурное дело.
6. Особенности заполнения формуляров для изготовления
документов, удостоверяющих личность гражданина Республики
Казахстан, посредством информационной системы "Регистрационный
пункт
"Документирование и регистрация населения"

51. "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу орны" (бұдан әрі - ХҚТ ТО" ақпараттық жүйе арқылы толтырылған Электрондық формуляр Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды дайындауға арналған электрондық формуляр нөмір мен штрих-коды бар қатаң есептегі құжат болып табылады. Электрондық формулярдың нөмірін автоматтандырылған режимде бірыңғай ақпараттық жүйемен қалыптастырады.
52. Электрондық формулярдың негізділігі мен дұрыс толтырылуы халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің электрондық-цифрлік қолымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) расталады.
ЭЦҚ электрондық цифрлік қолдың құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлік нышандар жиыны болып табылады және электрондық өтінімді орталық торапқа құжаттандыруға және тіркеуге (тіркеу есебінен шығаруға) жіберу кезеңінде қолданылады.
ЭЦҚ тұлғаның өз қолымен қойылған қолына теңестрілген және электрондық формулярға қол қою үшін бірдей заңды жауапкершілікті жүктейді.
ЭЦҚ оған заңды негізде ие болған адамдардың меншігі болып табылады және басқа адамдарға оны қолдану үшін берілмейді.
53. ЭЦҚ алу үшін Ішкі істер департаменттері уәкілетті қызметкерлерді тағайындайды, олар өтінім беру, аумақтық бөліністердің халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлерінің сәйкестендіру процесін өткізу және тіркеу куәліктерін алу үшін жауаптылықта болады.
54. ЭЦҚ-ның жарамдылық мерзімі тіркеу куәлігі шығарылған сәттен бастап бір жылды құрайды. ЭЦҚ қайтадан алу үшін мерзімі өткенгенге дейін он күн бұрын жаңа өтінім беру қажет. ХҚТ ТО-да жұмысты жүзеге асыратын уәкілетті қызметкерлері ауысқан кезде, ЭЦҚ алынатын тасымалдағышпен бірге Ішкі істер департаментіне тапсырылады. Ішкі істер департаментінің уәкілетті қызметкері тіркеу куәлігін шақыртып алуға өтінім береді.
55. Электрондық формулярды толтыру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары тұрақты тіркелген мекенжайын растайтын азаматтарды тіркеу кітабын, жеке басын куәландыратын құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртекті және жеке басын куәландыратын құжаттарды толтыру себебіне байланысты төменде санамаланған мынадай құжаттардың бірін:
туу туралы куәлікті;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін;
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын;
Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдағаны туралы 6-нысандағы анықтаманы;

51. Электронный формуляр, Закон Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, заполненный посредством информационной системы РП ДРН, является документом строгой отчетности с номером и штриховым кодом. Номер электронного формуляра формируется единой информационной системой в автоматизированном режиме.
52. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра заверяются электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения.
ЭЦП представляет собой набор электронных цифровых символов, созданных средствами электронной цифровой подписи и подтверждающей достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания и применяется на этапе передачи электронной заявки на документирование и регистрацию (снятие с регистрационного учета) в центральный узел.
ЭЦП равнозначна собственноручной подписи подписывающего лица и возлагает одинаковую юридическую ответственность за подписание электронного формуляра.
ЭЦП является собственностью лиц, владеющими ею на законных основаниях, и не может быть передана для использования другим лицам.
53. Для получения ЭЦП Департаменты внутренних дел назначают уполномоченных сотрудников, ответственных за подачу заявки, проведение процесса идентификации уполномоченных сотрудников документирования и регистрации населения территориальных подразделений и получения регистрационных свидетельств.
54. Срок действия ЭЦП составляет один год с момента выпуска регистрационного свидетельства. На получение повторной ЭЦП необходимо за десять дней до истечения срока подать новую заявку. При смене уполномоченных сотрудников, осуществляющих работу в РП ДРН, ЭЦП вместе со съемным носителем сдается в Департамент внутренних дел. Уполномоченный сотрудник Департамента внутренних дел подает заявку на отзыв регистрационного свидетельства.
55. Для заполнения электронного формуляра гражданам Республики Казахстан необходимо предъявление книги регистрации граждан (адресная справка), подтверждающей адрес постоянной регистрации, квитанции об оплате государственной пошлины за документ, удостоверяющий личность, и одного из ниже перечисленных документов в зависимости от причины оформления документов, удостоверяющих личность:
свидетельство о рождении;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
справка формы - 6 о приеме в гражданство Республики Казахстан.

ХҚТ ТО-да азаматты фотоға түсірудің халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес және төлемсіз жүргізіледі. Азаматтың қалауы бойынша оларға 3,5 х 4,5 см фотосуреті ұсынылады.
56. Уәкілетті қызметкерлер ХҚТ ТО-ның ақпараттық жүйесінде деректер базасында сақталатын тіркелген атпен жұмыс істейді және өзінің ХҚТ ТО жүйесіндегі өзінің әрекеттеріне дербес жауапкершілікте болады.
57. Азаматтар ұсынған жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) бар жеке куәлік, паспорт немесе ЖСН беріліп тіркелген туу туралы куәлік бойынша деректер базасында жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі. Бұл ретте халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкері деректер базасындағы азаматтардың деректері олар ұсынған құжаттармен салыстыра тексеруді жүргізеді. Деректер базасында азаматтар туралы мәліметтердің дұрыс емес екені анықталған жағдайда, электрондық формулярға азамат куәландырған деректер енгізіледі. Бұл ретте жүргізілген өзгерістер халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің "қосымша ақпарат" жолындағы жазбасымен расталады.
58. Құжаттандыру туралы шешім қабылдағаннан кейін ХҚТ ТО-ға өтінім тіркеледі. Өтінімде:
тапсырыс берген құжаттың түрі;
құжатты алу себебі;
құжатты толтыру тілі;
паспортта азаматтың ұлтын жазу туралы белгі;
электрондық формуляр толтыру үшін негіз болып табылатын құжат;
шұғылдық санаты көрсетіледі.
59. Өтінім тіркелгеннен кейін халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкері өтінімді тіркеу талонын, ол электронды формулярды толтыру, сондай-ақ суретке түсіру, қол қою, дайын құжаттарды алу үшін азаматтарға берілетін өтінімді тіркеу талонын басып шығарады.
60. Азаматтың фотобейнесі суретке түсіру арқылы, азаматтың қол қоюы сканерлеу арқылы электронды формулярға енгізіледі. Азаматтың қалауы бойынша ол ұсынған фотосурет пен қағаз тасымалдағышынан алынған қол сканерлеу арқылы енгізіледі.
61. ХҚТ ТО-да электронды формулярларды толтыру мына кодтар бойынша жүргізіледі:
"00" 16 жасқа дейінгі балаларға паспорт беру;
"01" 16 жасқа толу;
"04" тегін, атын, әкесінің атын өзгерту;
"05" туған күнін өзгерту;
"06" жазбаның дұрыс еместігі;
"07" құжатты одан әрі қолдануға жарамсыздығы;
"08" азаматтың өзінің ұлтын өзгерту;
"09" азаматтың жеке куәлігі мен паспортының жоғалуы;
"10" заңды мекенжайын ауыстыру;
"12" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау
"13" азаматтың паспортты жоғалтуы;
"14" қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлінуіне байланысты елдімекендер атауының өзгеруі;
"15" Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайта оралуына байланысты жеке куәлік алуы;
"16" иесінің қалауы бойынша жаңа технологияға сәйкес құжат түрлерінің өзгеруіне байланысты;
"17" қолда бар жеке куәліктің немесе паспорттың негізінде алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу;
"18" құжаттың жарамдылық мерзімінің аяқталуы (паспорт, жеке куәлік).

Фотографирование гражданина в РП ДРН производится согласно требованиям международных стандартов, и без оплаты. По желанию гражданина им предъявляется фотография размером 3,5х4,5 см.
56. Уполномоченные сотрудники работают в информационной системе РП ДРН под зарегистрированным именем, которое хранится в базе данных, и несут персональную ответственность за свои действия в системе РП ДРН.
57. По предъявленным гражданином удостоверению личности, паспорту, свидетельству о рождении, имеющим ИИН, либо свидетельству о рождении со вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности в базе данных. При этом уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится сверка данных гражданина в базе данных с предоставленными им документами. В случае выявления неточностей в сведениях о гражданине в базе данных, в электронный формуляр вводятся удостоверенные гражданином данные. При этом произведенные изменения подтверждаются записью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения в поле "дополнительная информация".
58. После принятия решения о документировании регистрируется заявка в РП ДРН. В заявке указывается:
вид заказываемого документа;
причина получения документа;
язык заполнения документа;
отметка о проставлении национальности гражданина в паспорте;
документ, являющийся основанием для заполнения электронного формуляра;
категория срочности.
59. После регистрации заявки уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения распечатывается талон регистрации заявки, который передается гражданину для заполнения электронного формуляра, а также фотографирования, проставления подписи и получения изготовленных документов.
60. Фотоизображение гражданина вводится в электронный формуляр путем фотографирования, подпись гражданина - через сканер подписи. По желанию гражданина, предоставленная им фотография и подпись с бумажного носителя вводится путем сканирования.
61. Заполнение электронного формуляра в РП ДРН производится по следующим кодам:
"00" выдача паспорта детям до 16 лет;
"01" достижение 16-летнего возраста;
"04" перемена фамилии, имени, отчества;
"05" перемена даты рождения;
"06" неточность записи;
"07" непригодность документа для дальнейшего использования;
"08" изменение гражданином своей национальности;
"09" утрата гражданином удостоверения личности и паспорта;
"10" смена юридического адреса;
"12" принятие гражданства Республики Казахстан;
"13" утрата гражданином паспорта;
"14" переименование местностей в связи с действующим административно-территориальным делением;
"15" получение удостоверение личности в связи с возвращением на постоянное местожительство в Республику Казахстан;
"16" по желанию владельца, в связи с видоизменением документов, согласно новой технологии их изготовления;
"17" получение документов, удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта;
"18" истечение срока действия документов (удостоверение личности, паспорт).

62. Электрондық формулярды толтыру кезінде құжатты алу себептерінің бір немесе бірнеше коды (жеті кодқа дейін) көрсетіледі, бұл ретте электрондық формулярларды толтыру кодына сәйкес осы Нұсқаулықтың 18 тармағын басшылыққа алу қажет.
63. Электронды формулярларды кодтар бойынша толтыру кезiнде:
«00», «01» - ЖСН бар туу туралы көрсетiлген куәлiк бойынша немесе ЖСН берiлiп тiркелген туу туралы куәлiк бойынша деректер базасындағы ЖСН бойынша сәйкестендiру жүргiзiледi. Туу туралы куәлiгiнде ЖСН болмаған жағдайда адамды сәйкестендiру жүргiзiлмейдi, ал мәлiметтердi электронды формулярға халықты құжаттандыру және тiркеу уәкiлеттi қызметкерлерi туу туралы куәлiкке сәйкес енгiзедi.
Егер азамат 16 жасқа дейiн паспорт алған жағдайда, онда ол 16 жасқа толған соң, электрондық формулярды толтыру кезiнде паспорттың деректерi де көрсетiледi, ал «қосымша негiздеме» жолына туу туралы куәлiктiң деректерi енгiзiледi.
Туу туралы куәлiктiң негiзiнде толтырылған электрондық формулярға ата-анасының бiреуiнiң жеке куәлiгiнiң нөмiрi, берiлген күнi және оны берген орган туралы мәлiметтер «қосымша негiздеме» жолына енгiзiледi.
«04» - неке қию, бұзу, анықтау деректерiн ауыстыру туралы, туу туралы куәлiктi қайтадан алуы туралы куәлiктiң нөмiрi, күнi және оны берген органның атауы көрсетiледi. Анықтау деректерiн өзгерту туралы iшкi iстер органы қорытындысының нөмiрi мен күнiн халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi электрондық формулярдың «қосымша негiздеме» жолына енгiзедi;
«05» - анықтау деректерiн ауыстыру, туу туралы куәлiктi қайтадан алу туралы куәлiктiң нөмiрi, күнi және берген органның атауы, туған күнiн ауыстыру туралы iшкi iстер органы қорытындысының нөмiрi мен күнiн халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi «қосымша негiздеме» жолына енгiзедi;
«06» - анықтау деректерiнде, туған жерiндегi мәлiметтерде қайшылықтар анықталған жағдайда, тексерiс аяқталғаннан кейiн «қосымша негiздеме» жолында электронды формулярға өзгерiстер енгiзiлгенiн растайтын құжаттардың деректерi енгiзiледi.
Деректер базасындағы азаматтың фотосуретiнiң жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесiмен сәйкес келмейтiнi анықталған кезде халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi құжаттандырылушының жеке басы және құжаттардағы сәйкес келмеу себептерi мiндеттi түрде тексерiледi. Тексерiс нәтижелерi бойынша мүмкiндiгiне қарай танылушы адаммен сыртқы түрi ұқсас, кемiнде үш басқа адамның фотокарточкаларымен бiрге бiр уақытта ұсынылған оның фотокарточкасы бойынша жақын туыстарының не азаматты кемiнде 10 жыл бiлетiн адамдарды (екi және одан көп адамды) тарта отырып, 12-қосымшадағы нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы жасалады, содан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде қорытынды шығарылады және формулярмен және жою туралы актiмен бiрге Қазақстан Республикасы IIМ-нiң КҚПК-ға жiберiледi. Қорытындыны тiркеу қорытындыларды тiркеу журналында жүргiзiледi. «Қосымша негiздеме» жолында жеке басын анықтау жөнiндегi қорытындының нөмiрi мен күнi көрсетiледi, ал «қосымша ақпарат» жолында фотосуреттердiң сәйкес келмеуi себептерi көрсетiледi.
Азаматтың фотосуреттерiнiң сәйкестiгi расталған жағдайда «қосымша ақпарат» жолында «№ жеке куәлiктегi (паспорттағы) және № электрондық өтiнiмдегi азамат(ша) Т.А.Ә. фотосуреттерiнiң сәйкестiгi Iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) (хаттама жасалған күнi) жеке басын тану хаттамасымен расталады» деп көрсетiледi, ал «қосымша негiздеме» жолында жеке басын анықтау жөнiндегi қорытындының нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
«07» - коды құжат пайдалануға жарамсыз болған (бүлiнуi, ескiруi, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерiнiң пайдаланылуы, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСК-ның болмауы) жағдайларда көрсетiледi. Бұл ретте электрондық формулярды ресiмдеу негiздемесi ретiнде жарамсыз құжаттың деректерi жазылады, ал «қосымша ақпарат» жолында құжат жарамсыз болуының нақты себебi көрсетiледi.
Бүлiнуiне, ескiруiне, жеке адамды сәйкестендiруi мүмкiн болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезiнде алынады, бұл ретте азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлiк берiледi.
«08» - ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмiрi мен күнi электронды формулярдың "қосымша негiздеме" жолына енгiзiледi;
«09» - азаматтың өтiнiшiнiң тiркеу нөмiрi мен күнi «қосымша негiздеме» жолына енгiзiледi;
«10» - егер қала немесе облыс iшiнде заңды мекенжайы ауыстырылған жағдайда азаматтың жеке куәлiгiндегi «заңды мекенжай» бағанында оның тек тұратын қаласы немесе облысы көрсетiлген жағдайда жеке куәлiк ауыстырылмайды.
Егер жеке куәлікте тіркеудің жаңа мекенжайына сәйкес келмейтін толық заңды мекенжайы көрсетілсе (қала, аудан, көше, үй, пәтер), онда тіркеусіз ХҚТ ТП-ның ақпараттық жүйесі арқылы жеке куәлікті ауыстыру талап етіледі. Бұл ретте аумақтық ішкі істер органының мекенжай картотекасына қосу үшін мекенжайға келу парағы мен статистикалық органға жолдау үшін келу парағына статистикалық талон толтырылады.
«12» - электронды формулярды толтыруға Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама негiз болады. Жарлық нөмiрi немесе Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдағаны туралы iшкi iстер органының қорытындысы «қосымша негiздеме» жолына көрсетiледi, ал "қосымша ақпарат" жолында азаматтың бұрынғы азаматтығы көрсетiледi.
«13» - «қосымша негiздеме» жолына азаматтың жоғалған паспортын қайта қалпына келтiру туралы арызының тiркеу нөмiрi мен күнi енгiзiледi.

62. При заполнении электронного формуляра указывается код одной или нескольких причин получения документов (до семи кодов), при этом необходимо руководствоваться пунктом 18 настоящей Инструкции в соответствии с кодом заполнения электронного формуляра.
63. При заполнении электронного формуляра по кодам:
«00», «01» - по предъявленном свидетельству о рождении, имеющему ИИН, либо свидетельству о рождении со вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности по ИИН в базе данных. В случае отсутствия ИИН в свидетельствах о рождении, идентификация личности не производится, а сведения в электронный формуляр вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в соответствии со свидетельством о рождении.
В случае если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении электронного формуляра по достижении 16-летнего возраста в основании указываются данные паспорта, а в поле «дополнительное основание» вводятся данные свидетельства о рождении.
При заполнении электронного формуляра на основании свидетельства о рождении номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей вносятся в поле «дополнительное основание»;
«04» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о заключении, расторжении брака, перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене установочных данных вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«05» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене даты рождения вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации в поле «дополнительное основание»;
«06» - в случае выявления расхождений сведений в установочных данных, месте рождения, по завершению проверки, в поле «дополнительное основание» вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения.
При выявлении несоответствия фотографии гражданина в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет (от двух и более человек), по форме, согласно приложению 12, после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений. В поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности, а в поле «дополнительная информация» указывается причина несоответствия фотографий.
В случае подтверждения тождественности фотографий гражданина, в поле «дополнительная информация» указывается тождественность фотографий гражданина (ки), Ф.И.О. номер удостоверения личности (паспорта), номер электронной заявки. Затем, подтверждается протоколом опознания личности Управления (отдела) внутренних дел, а в поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности.
Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность). При этом основанием оформления электронного формуляра записываются данные непригодного документа, а в поле «дополнительная информация» указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, при этом по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
«08» - номер и дата заключения об изменении национальности вводятся в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«09» - регистрационный номер и дата заявления гражданина вводятся в поле «дополнительное основание»;
«10» - если при перемене юридического адреса внутри города или области у гражданина в графе «юридический адрес» удостоверения личности указан только город или область его проживания, замена удостоверения личности не производится.
Если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена удостоверения личности, без регистрации через информационную систему РП ДРН. При этом производится заполнение адресного листка прибытия для приобщения к адресной картотеке территориального органа внутренних дел и статистического талона к листку прибытия для отправки в статистический орган;
«12» - основанием для заполнения электронного формуляра является справка о приеме гражданства Республики Казахстан. Номер Указа либо заключение органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается в поле «дополнительное основание», в поле «дополнительная информация» указывается прежнее гражданство гражданина;
«13» - регистрационный номер и дата заявления гражданина о восстановлении утраченного паспорта, вводятся в поле «дополнительное основание.

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2012 № 618 Бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
64. Азаматтардың электрондық ақпарат тасымалдағышы бар жеке куәлікті ұсынған кезде жаңа тұрғылықты орны бойынша Қазақстан Республикасының паспортын алу үшін электрондық формулярды толтыруы микросхемаға (чип) мекенжай ақпаратын қайта жазу рәсімінен кейін жүргізіледі.
65. Азаматтың анықтамалық деректерін ағылшын тіліне транскрипциялау ХҚТ ТО-да автоматты түрде жүргізіледі. Қажеттілік болған жағдайда транскрипция осы нұсқаудың 37-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі және оны ХҚТ ТО-да халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкері өзгертеді. Бұл ретте "қосымша ақпарат" жолында азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі және күні енгізіледі.
66. Электрондық формулярды толтырғаннан кейін азаматтарға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру және жеке қолын растау үшін ақпараттық парақ басылып шығарылады.
Ақпараттық парақ ішкі істер органдарының құжаттандыру және тіркеу бөліністерінде азаматтар дайын құжатты алғанға дейін сақталады және актіні толтырусыз жойылады.
67. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекте өтінімді тіркеу талонының нөмірі жазылады.
68. Толтыру аяқталғаннан кейін электрондық формулярлар халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлері тексеру жүргізу үшін жергілікті деректер базасында сақталады. Қателер анықталған жағдайда немесе өзге де айырмашылық болған жағдайда халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкері түзету енгізеді және қайтадан ол қол қоятын ақпараттық парақты басып шығарады. Бірінші және екінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған электрондық формулярларды тексеру үшін мерзімі бір жұмыс күнін, үшінші санатты жеделдік үшін екі жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған электронды формулярлар үшін оларды толтыру күнінен бастап 3 жұмыс күнін құрайды.
69. Электрондық формулярдың негізділігі мен толтыру дұрыстығы тексеруден кейін халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлерінің ЭЦҚ-мен расталады, содан кейін электронды формуляр ХҚТ ТО-ның орталық торабына жөнелтіледі.
70. ҚР ІІМ КҚПК формулярларды тексеруді ҚР ІІМ-нің "Іздестіру" іздестіруде жүрген адамдардың автоматтандырылған базасы бойынша жүзеге асырады, сондай-ақ деректер базасындағы адамның мәліметтері сәйкес болмауына байланысты "АӨО" РМК-дан негізсіз құжаттандыруға байланысты формулярларды қайтару фактілерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.

Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.11.2012 № 618 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
64. Заполнение электронного формуляра на получение гражданами паспорта Республики Казахстан по новому месту жительства при предъявлении удостоверения личности, содержащего электронные носители информации, производится после процедуры перезаписи адресной информации в микросхему (чип).
65. Транскрибирование установочных данных гражданина на английский язык в РП ДРН производится автоматически. В случае необходимости транскрипция производится в порядке, установленном в пункте 37 настоящей Инструкции и изменяется в РП ДРН уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения. При этом в поле "дополнительная информация" вводится регистрационный номер и дата заявления гражданина.
66. После заполнения электронного формуляра распечатывается информационный лист, который предоставляется гражданину для проверки правильности внесенных в него сведений и подтверждения его личной подписью.
Информационный лист хранится в подразделении миграционной полиции органов внутренних дел до получения гражданином изготовленных документов и уничтожается без составления акта.
67. На квитанции об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, записывается номер талона регистрации заявки.
68. По окончании заполнения, электронные формуляры сохраняются в локальной базе данных для проведения проверки уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения. В случае обнаружения ошибок или иных расхождений уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения вносятся исправления и повторно распечатывается информационный лист, в котором он расписывается. Срок проверки для электронных формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности, составляет один рабочий день, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для электронных формуляров, заполненных в общем порядке - три рабочих дня со дня их заполнения.
69. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра после проверки заверяется ЭЦП уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения, после чего электронный формуляр отправляется на центральный узел РП ДРН.
70. КМП МВД осуществляет проверку формуляров по автоматизированной базе разыскиваемых лиц "Розыск" МВД РК, а также проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении формуляров из РГП "ИПЦ", в связи с несоответствиями сведений о лице имеющимся в базе данных.

71. Деректер базасындағы электрондық формулярларындағы мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған, толтыру ережесі сақталмаған, графикалық ақпарат сапасыз жасалған жағдайда ІІМ КҚПК қайтару себебін көрсете отырып, ХҚТ ТО-ға қайта ресімдеу үшін оны орындамай қайтарады.
72. Жол берілген қателер үшін немесе сәйкес келмеуіне байланысты қайта ресімдеуге жіберілген электронды формулярлар олар аумақтық ішкі істер органдарына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні мерзіміне дейін өңделуі қажет, содан кейін олар құжаттарды дайындау үшін қайта жолданады.
73. Тексеріс аяқталғаннан кейін анықтау деректеріндегі мәліметтерде және туған жерінде айырмашылық анықталған жағдайда, "қосымша негіздеме" жолында электронды формулярға өзгеріс енгізілгенін растайтын құжаттың деректері енгізіледі. Қажет болған жағдайда паспортта және жеке куәлікте жазбаның дұрыс еместігі - "06" коды қосымша қойылады.
74. Егер бұрын дайындалған құжаттар мынадай себептермен: "заңсыз берілген", "қайтыс болуына байланысты", "азаматтықтан шығу", "Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты кеткен", "жоғалған" жарамсыз құжаттар қатарына енгізілсе және бұл ретте тиісті тексеріс жүргізу кезінде құжаттың жарамсыздығы туралы деректер расталмаса, түзетулер енгізу қажет.
Қалалық, аудандық ішкі істер органы тексеріс аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тексеру материалдарын қоса отырып, түзету қажеттілігі туралы Ішкі істер департаментіне жазбаша хабарлама жібереді. Ішкі істер департаменті тексеріс материалдарының көшірмелерін қоса отырып, түзету қажеттілігі туралы жазбаша негіздемені аумақтық ішкі істер органынан келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы ІІМ-нің КҚПК-ға жібереді.
Деректер базасына түзету енгізілгеннен кейін электрондық формуляр құжатты дайындау үшін жіберіледі.
Бұл ретте деректер базасына түзетулерді енгізу мерзімі "АӨО" РМК үшін Қазақстан Республикасы ІІМ-нің КҚПК-дан хабарламалар келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күнін құрайды.
Егер дайындалған құжаттар "талап етілмеген" себебі бойынша жарамсыз қатарына енгізілген жағдайда, электрондық формулярды ресімдеу талап етілмеген құжатты ресімдеу себебі көрсетіле отырып, алдыңғы (оның ішінде жоғалған) құжаттың негізінде жүргізіледі. Егер жалғыз құжат "талап етілмеген" себебі бойынша жарамсыз қатарына енгізілсе, электрондық формулярды ресімдеу "07" ресімдеу себебі көрсетіле отырып, осы құжаттың негізінде жүргізіледі.

71. При выявлении несоответствия сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоблюдения правил заполнения, некачественной графической информации, электронные формуляры возвращаются из КМП МВД в РП ДРН без исполнения, на дооформление с указанием причины возврата.
72. Возвращенные на дооформление из-за допущенных ошибок или несоответствий, электронные формуляры обрабатываются в срок до пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальные подразделения органов внутренних дел, после чего они повторно направляются на изготовление документов.
73. В случае выявления расхождений сведений в установочных данных и месте рождения по завершению проверки в поле "дополнительное основание" вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения. При необходимости дополнительно проставляется код "06" - неточность в записи в паспорте и удостоверении личности.
74. Если ранее изготовленные документы введены в разряд недействительных документов по причинам: "незаконная выдача", "в связи со смертью", "выход из гражданства", "выезд на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан", "утраченные" и др. и при этом, данные о недействительности документов не подтверждаются при проведении соответствующей проверки, необходимо внесение корректировки.
Городской, районный орган внутренних дел в течение двух рабочих дней по завершению проверки направляет письменное сообщение о необходимости корректировки с приложением проверочных материалов в Департамент внутренних дел. Департамент внутренних дел направляет письменное обоснование о необходимости корректировки с приложением копий проверочных материалов в КМП МВД в срок до двух рабочих дней с момента поступления из территориального органа внутренних дел.
После внесения корректировки в базе данных, электронный формуляр отправляется на изготовление документа.
При этом срок внесения корректировок в базу данных для РГП "ИПЦ" составляет один рабочий день с момента поступления письменного обоснования о необходимости корректировки из КМП МВД.
В случае, если изготовленные документы введены в разряд недействительных по причине "невостребованные", оформление электронного формуляра производится на основании предыдущего документа (в том числе утраченного) с указанием причины оформления невостребованного документа. Если единственный документ введен в разряд недействительных по причине "невостребованный", оформление электронного формуляра производится на основании данного документа с указанием причины оформления "07".

75. Тексерістен өткен электрондық формуляр бойынша "АӨО" РМК паспорттар мен жеке куәліктерді олар өндіріске келіп түскен күннен бастап мына мерзімде дайындайды:
1-ші санаттағы жеделдік бойынша 1 жұмыс күні;
2-ші санаттағы жеделдік бойынша 3 жұмыс күніне дейін;
3-ші санаттағы жеделдік бойынша 5 жұмыс күніне дейін;
жалпы тәртіппен келіп түскендер - 10 жұмыс күніне дейін.
76. "АӨО" РМК-дан ҚР ІІМ КҚПК-ге және Ішкі істер департаменттеріне дайын болған жеке куәліктер мен паспорттарды тапсыру және жөнелту осы Нұсқаулықтың 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
77. Дайын құжаттарды беру ХҚТ ТО-ның халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкері электронды формулярды толтыру орны бойынша жүзеге асырады. Дайын болған жеке куәлік пен паспортты алу үшін азамат өтінімді тіркеу талонын және алуға жататын құжаттарды, жаңа жеке куәлікті алуына байланысты қайта тіркеу үшін азаматтарды тіркеу кітабын ұсынады.
Егер азамат ішкі істер органдарына қайтарылуға жататын құжаттарды жоғалтқан жағдайда азаматтан оны жоғалту жағдайын көрсете отырып, өз қолымен жазған құжат алынады, оның тіркеу нөмірі электрондық формулярдың "жарамсыз құжаттар" жолында көрсетіледі.
78. Халықты құжаттандыру және тіркеу уәкілетті қызметкері ХҚТ ТО-ның жүйесіне азамат туралы және дайын құжаттардың бар болуы туралы ақпарат алу үшін тіркеу өтінімі талонының нөмірін енгізеді. Азамат тіркеу өтінімі талоның жоғалтқан жағдайда, оның нөмірі ақпараттық парақтан оқылады.
79. Жеке басын куәландыратын құжаттарды беру фактісін тіркеу үшін ХҚТ ТО жүйесінде машинамен оқылатын аймақты оқу үшін электрондық құрылғы қолданылады.
Сонымен бірге дайын құжаттарды беру мерзімі белгіленген соң, жаңа құжаттардың шығарылуына байланысты алдыңғылары автоматты түрде жарамсыздар қатарына аударылады.
Принтерде құжатты берген халықты құжаттандыру және тіркеу уәкілетті қызметкерінің және азаматтың қолы қойылатын электронды формуляр басылып шығарылады, одан кейін ақпараттық парақ акт жасалмай жойылады.
80. Дайындалған құжаттарды азаматқа бергеннен кейін осы Нұсқаулықтың 34 тармағында көзделген тәртіппен электронды формулярлар картотекаға салынады.
81. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты жоқ 16 жасқа дейінгі, алғаш рет жеке куәлік алу үшін ресімделетін 16 жасқа дейінгі балаларға ЖСН генерациясы паспорт немесе жеке куәлік дайындау кезінде тікелей жүргізіледі.
Туу туралы куәлігінде ЖСН көрсетілмеген Қазақстан Республикасы азаматының паспорты жоқ 16 жасқа дейінгі балаларға ЖСН-ды генерациялау ХҚТ ТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы жүргізіледі.

75. По электронным формулярам, прошедшим проверку, РГП "ИПЦ" изготавливает удостоверения личности и паспорта в срок со дня поступления в производство:
по 1 категории срочности за 1 рабочий день;
по 2 категории срочности до 3 рабочих дней;
по 3 категории срочности до 5 рабочих дней;
в общем порядке - до 10 рабочих дней.
76. Передача и отправка изготовленных удостоверений личности и паспортов из РГП "ИПЦ" в КМП МВД и Департаменты внутренних дел производится в порядке, установленном в пунктах 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 настоящей Инструкции.
77. Выдача изготовленных документов производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в РП ДРН, по месту заполнения электронного формуляра. Для получения изготовленных удостоверений личности и паспортов гражданин предъявляет талон регистрации заявки и документы, подлежащие изъятию, книгу регистрации граждан для перерегистрации по вновь полученному удостоверению личности.
В случае утраты гражданином документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от гражданина отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается в поле "недействительные документы" электронного формуляра.
78. Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в систему РП ДРН вводится номер талона регистрации заявки для получения информации о гражданине и наличии готовых документов. В случае утраты гражданином талона регистрации заявки ее номер считывается с информационного листа.
79. Для регистрации факта выдачи документов, удостоверяющих личность, в системе РП ДРН используется электронное устройство для считывания машиносчитываемой зоны.
Одновременно с фиксацией даты выдачи готовых документов, предыдущие документы автоматически переводятся в разряд недействительных в связи с выпуском новых документов.
На принтере распечатывается электронный формуляр, в котором проставляется роспись гражданина и уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения, выдавшего документы, после чего информационный лист уничтожается без составления акта.
80. После выдачи гражданину изготовленных документов, электронные формуляры вливаются в картотеку в порядке, предусмотренном пунктом 34 настоящей Инструкции.
81. Детям до 16 лет не имеющим паспортов гражданина Республики Казахстан, 16-летним, оформляющимся на получение удостоверения личности впервые, генерация ИИН производится непосредственно при изготовлении паспортов либо удостоверений личности.
Детям до 16 лет не имеющим паспортов гражданина Республики Казахстан и в свидетельствах о рождении, которых не указан ИИН, его генерация производится посредством информационной системы РП ДРН.

Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" ҚРЗ 7 бабы 1 тармағына сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей. Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
штрих-кодта "ЖТ" МДБ ("Жеке тұлға" мемлекеттік деректер базасынан) алынған және электронды-сандық қол қоюлармен: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі қол қойылған деректер жазылады.
штрих-код содержит данные, полученные из ГБД ФЛ и подписанные электронно- цифровыми подписями: Министерства юстиции Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу қағидаларын
қолдану туралы нұсқаулыққа
9 қосымша
нысан
Кодтар мен қысқартулардың
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
1. Әкiмшiлiк-аумақтық объектiлер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдерi және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
Тұратын мекенжайын қысқарту анықтамалығы
Барлық мекенжайлар әкiмшiлiк-аумақтық бөлуге сәйкес толтырылады жүргiзiледi.
Уақытша немесе қызметтiк мәндегi объектiлер (қыстау, жазық дала, сондай-ақ орманшы үйлерi, жол мастерлерi, метеостанция) елдi мекен болып саналмайды, бiрақ әкiмшiлiк территориялық аймаққа қатысты жазылады.
Елдi мекендер үшiн мынадай қысқартулар қолданылады:
- с        - село;
- пос.     - кент;
- қтк      - қала типтес кент;
- жк       - жұмыс кентi;
- т.ж.ст.  - темiржол стансасы;
- разъезд  - қыстартусыз жазылады;
- ауыл     - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауы сөзiндегi "қала" қысқартылып "қ." немесе "қал." қысқартылып жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Көше атауындағы "көше" сөзi "к." деп жазылуына болмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Даңғыл, тұйық, алаң т.б. келесi қысқартулар (немесе жоқ) қолданылады:
- д            - даңғыл;
- т            - тұйық
- ша           - шағын аудан;
- проезд       - қысқартусыз;
- шоссе        - қысқартусыз;
- буль.        - бульвар;
- қалашық      - қысқартусыз;
- алаң         - алаң
- к.           - кент (қала құрамына енгiзiлген);
- разъезд      - қысқартусыз;
- ст.          – станция;
- жол          - жол;
- тракт        - қысқартусыз;
- саябақ       - қысқартусыз;
- түа          - тұрғын үй алабы;
- сквер        - қысқартусыз;
- әскери бөлім - ә/б.
Осы тiзiмге енбеген атаулар қысқартусыз жазылады.
ЕЛДЕР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
(азаматтығының)
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" ҚРЗ 7 бабы 1тармағына сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей. Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК  «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» равнозначен документу на бумажном носителе.
штрих-кодта «ЖТ» МДБ («Жеке тұлға» мемлекеттік деректер базасынан) алынған және электронды-сандық қол қоюлармен: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі  қол қойылған деректер жазылады.
штрих-код содержит данные, полученные из ГБД ФЛ и подписанные электронно-цифровыми подписями: Министерства юстиции Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Приложение 9
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
С П Р А В О Ч Н И К
сокращений и кодов
1. Сокращение названий административно-территориальных объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстан.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЯ
АДРЕСА МЕСТА ЖИТЕЛЬСТВА
Все адреса заполняются в соответствии с существующим административно-территориальным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков, дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
-с. - село;
-пос. - поселок;
-пгт. - поселок городского типа;
-рп. - рабочий поселок;
-ж.д.ст. - железнодорожная станция;
-разъезд - без сокращений;
-аул - без сокращений;
В наименовании городов слово "город" и сокращения типа "г", "гор." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
В наименовании улиц слово "улица" и сокращение типа "ул." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или нет) следующие сокращения:
-пр. - проспект;
-пер. - переулок;
-мкр. - микрорайон;
-проезд - без сокращений;
-шоссе - без сокращений;
-бул. - бульвар;
-городок - без сокращения;
-пл. - площадь;
-пос. - поселок (включенный в состав городского деления);
-разъезд - без сокращений;
-ст. - станция;
-дор. - дорога;
-тракт - без сокращений;
-ж.м. - жилой массив;
-парк - без сокращений;
-сквер - без сокращений.
-военная часть - в/ч
Не вошедшие в данный перечень наименования записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК КОДОВ СТРАН МИРА И ГРАЖДАНСТВО (гражданства)
Код
Наименование(каз)
Наименование(рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН
АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел,
M - ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖIК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖIК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕСКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛIШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛIШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДIСТАН МЕН ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДIСТАН МЕН ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМIС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМIС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРIК
ТУРОК
177
F
ТҮРIК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СIБЕ
СИБО
544
F
СIБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРIК
ТЮРК
567
F
ТҮРIК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНКА
ОБЛЫСТАР АУДАНДАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыстың коды
Ауданның коды
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
АҚМОЛА ОБЛ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК КОДОВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол
(F - женский,
M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТ-
СКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА
СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН
ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ
И ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДІСТАН МЕН
ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ
НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ
НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Область
Код
обл.
Код
р-на
Наименование (каз.)
Наименование
(рус.)
АҚМОЛА
ОБЛЫСЫ

1958
226
ҚАЗЫҒҰРТ АУДАНЫ
КАЗЫГУРТСКИЙ РАЙОН
1958
234
САЙРАМ АУДАНЫ
САЙРАМСКИЙ РАЙОН
1958
237
САРЫАҒАШ АУДАНЫ
САРЫАГАШСКИЙ РАЙОН
1958
243
СОЗАҚ АУДАНЫ
СУЗАКСКИЙ РАЙОН
1958
249
ТҮЛКIБАС АУДАНЫ
ТЮЛЬКУБАССКИЙ Р-Н
1958
252
ШАРДАРА АУДАНЫ
ШАРДАРИНСКИЙ РАЙОН
1958
401
ШЫМКЕНТ
ШЫМКЕНТ
1958
403
АРЫС
АРЫСЬ
1958
406
КЕНТАУ
КЕНТАУ
1958
409
ЛЕНГЕР
ЛЕНГЕР
1958
412
ТҮРКIСТАН
ТУРКЕСТАН
басқалары
9999
500
ҚР IIМ КҚПД
ДМП МВД РК
9999
600
ҚР СIМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Қазақстан Республикасының халқы
құжаттандыру және тіркеу қағидаларын
қолдану туралы нұсқаулыққа
10 қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
____________________________
(ішкі істер органының атауы)
____________________ бастығы
(аты-жөні және қолы)
____________________________
20__ж. "____" ______________
М.О.
Анықтамалық деректерін өзгерту бойынша
№____ҚОРЫТЫНДЫ
20__ж. "___" __________
Мен,__________________________________________________________
(құжаттандыру және тіркеу органының уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы)
____________________________________________________________________
(азаматтың Т.А.Ә.)
"___" ________________________________________________________
(туған күні, айы, жылы), (туған жері)
_____________________________________________________________тумасы,
_____________________________________________________________тұратын
(тіркеу мекен-жайы)
Т.А.Ә., туған жылын, туған жерін (керегінің астын сызу қажет) - өзгерту туралы
Азамат(ша)
_________________________________________арызын қарастырып анықтадым
АХАЖ органымен______________ауданы__________________облысы, (қаласы)
берілді:
________________________жылғы________________өзгерту туралы № куәлік
(Т.А.Ә, туған жылын, туған жерін (керегінің астын сызу қажет)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"____"_______жылғы____________№ туу туралы куәлік __________________
____________________________________________________________________
(күні, айы, жылы және АХАЖ органы)
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы, туған жері)
Арыздың негізділігі актілік жазба көшірмесімен расталады
_________________________№____________________________________жылдан
Баяндалғанның негізінде:
Аз._________________________________________________________________
(өзгертілген анықтау деректері – Т.А.Ә., туған жылы, туған жері)
___________ жылғы ______________ жеке куәлік, төлқұжат. 1-н арыз
№______________________________________ берілсін деп есептеймін.
___________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
________________________________________________________
__________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә., лауазымы)             (қолы)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
11 қосымша
нысан
Анықтау деректерін, ұлтын, туған жерін өзгерту, тұлғаны тексеру және жеке басты куәландыратын құжаттарды беру, 1974 жылғы үгідегі төлқұжатты жоғалту туралы қорытындыларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Қорытынды шығарылған күн
Азаматтың Т.А.Ә.
Қорытындыны шығару себебі
Қорытындыны шығаруға негіз болған құжаттар туралы мәлімет
формулярдың № және толтырған күні
ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
12 қосымша
нысан
Азаматтың тұлғаны растау
АНЫҚТАМАСЫ
ФОТО
(елтаңбалық паспорттық
мөрмен расталады)
20_ ж. "___"_________

1958
226
ҚАЗЫҒҰРТ АУДАНЫ
КАЗЫГУРТСКИЙ РАЙОН
1958
234
САЙРАМ АУДАНЫ
САЙРАМСКИЙ РАЙОН
1958
237
САРЫАҒАШ АУДАНЫ
САРЫАГАШСКИЙ РАЙОН
1958
243
СОЗАҚ АУДАНЫ
СУЗАКСКИЙ РАЙОН
1958
249
ТҮЛКІБАС АУДАНЫ
ТЮЛЬКУБАССКИЙ Р-Н
1958
252
ШАРДАРА АУДАНЫ
ШАРДАРИНСКИЙ РАЙОН
1958
401
ШЫМКЕНТ
ШЫМКЕНТ
1958
403
АРЫС
АРЫСЬ
1958
406
КЕНТАУ
КЕНТАУ
1958
409
ЛЕНГЕР
ЛЕНГЕР
1958
412
ТҮРКІСТАН
ТУРКЕСТАН
ИНЫЕ
9999
500
ҚР ІІМ КҚПК
КМП МВД РК
9999
600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Приложение 10
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ______________________________
(наименование органа внутренних дел)
_______________________________
(Ф.И.О. и подпись)
_______________________________
"___"_____________20__г.
М.П
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № _______
по перемене установочных данных
"___"___________ 20__г.
Я, __________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. уполномоченного сотрудника документирования и
регистрации)
рассмотрев заявление ________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина)
"___"_______________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ___________________________________________ (место
рождения),
проживающего (-ей) __________________________________________________
(адрес регистрации)
об изменении - Ф.И.О., года рождения, места рождения (нужное
подчеркнуть)
установил, что гр-ну (ке) __________________________________________
органом ЗАГС ________________ района _____________ области, (города)
выданы:
свидетельство о перемене N _____________________ от _________________
(Ф.И.О., года рождения, места рождения - нужное подчеркнуть)
с ____________________ на __________________________________________
свидетельство о рождении N ___________________ от
________________________________________________________
(дата и орган ЗАГСа)
на
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения, место рождения)
Обоснованность заявления подтверждается копией актовой записи
___________________________________ N ___________ от _______________
На основании изложенного полагал (-а) бы:
Выдать гр.
____________________________________________________________________
(измененные установочные данные - Ф.И.О., год рождения, место
рождения)
удостоверение личности, паспорт.
Формуляр N _________________________ от ______________________
____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(Ф.И.О., должность уполномоченного сотрудника)        (подпись)
Приложение 11
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
регистрации заключений
по перемене установочных данных, национальности, места
рождения, по проверке личности и выдаче документов,
удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года.
п/п
Дата
вынесения
заключения
Ф.И.О.
граж-
данина
Причина
вынесения
заключения
Данные
документов,
послуживших
основанием для
вынесения
заключения
№ и
дата
запол-
нения
форму-
ляра
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 12
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ
опознания личности гражданина
"___"___________ 20___г.
ФОТО                       ФОТО                    ФОТО
(заверяется паспортной  (заверяется паспортной (заверяется паспортной
гербовой печатью         гербовой печать        гербовой печатью)

1. Азамат (ша)_______________________________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________
(тіркеу мекен-жайы)
Жеке куәлік №_____________________________ "___"__________ ж.
Берген орган_________________________________________________
2. Азамат (ша)_______________________________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________
(тіркеу мекен-жайы)
Жеке куәлік №_____________________________ "___"__________ ж.
Берген орган_________________________________________________
Бізге ұсынылған фотода:
_____________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы, айы, күні)
азамат(ша) көрсетілгенін растаймыз.
Тұлғаны растап отырған адамдардың қолы:
1.________________________________ _______________________
(Т.А.Ә.)                             (қолы)
2.________________________________ _______________________
(Т.А.Ә.)                              (қолы)
Анықтаманы жасаған:
_______________________________________________ ______________
(лауазымды қызметкердің Т.А.Ә.)                                 (қолы)
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
13 қосымша
нысан
"БЕКIТЕМIН"
__________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________бастығы
__________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20_____ж. "____"_________
Жарамсыз паспорттарды, жеке куәліктерді, 1974 жылғы
паспорттарды, уақытша жеке куәліктерді, шекара аймағы
тұрғынының куәлiктерiн толтыру кезiнде бүлiнген формулярлар
бланкiлерiн жоюдың
N_______ АКТІСІ
20__ ж."___"___________
Бiз, төменде қол қойғандар__________________________________________
____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң лауазымы және Т.А.Ә. көрсетiледi)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
20__ж. "__"______ 20__ж. "__"___________ дейiнгi мерзiмдегi жарамсыз құжаттарды, формулярлар бланкiлерiн уақытша жеке куәліктерді, шекара аймағы тұрғынының куәліктерін  жою үшiн осы кесiмдi құрдық.
Оның iшiнде:
№№ р/с
Жойылатын құжаттың түрлері
Жойылған құжаттан қиып алынған нөмір (актіге жапсырылады)
Азаматтың Т.А.Ә.
Жою себебі
ескерту
Тексерiлген және жоюға әзiрленген барлығы _________ құжат
оның iшiнде: жеке куәлiк___________________ дана;
паспорт ______________________ дана;
уақытша жеке куәлiк___________ дана;
формулярлар бланкiлерi________ дана;
қайту куәлiгi_________________дана;
шекара аймағы тұрғынының жеке куәлiгi___________дана.
Құжаттар бiздiң көзiмiзше өртеу жолымен (ұсақтау және т.б.) жойылды.
Комиссия мүшелерiнiң қолы: (қолы)____________(тегi)___________
Ескерту: жою актісі әр құжат түріне жеке түзіледі.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
14 қосымша
нысан
_____________________________________________
____________________________________бастығына
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________
Азаматтан
_____________________________________________
_____________________________________________
(Т.А.Ә., тіркеу орны)
АРЫЗ
Мен,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күні, айы, жылы)
Сізден, келесі жағдайларда жоғалған құжаттардың орнына жеке куәлікке, төлқұжатқа рәсімделуге рұқсат беруіңізді сұраймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғалған жеке куәлікті, төлқұжатты тауып алған жағдайда, тіркеу орны бойынша ішкі істер органына тапсыруға міндеттенемін.
20__ж. "___"________________________ ________________________
(азаматтың қолы)                (азаматтың Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
15 қосымша
нысан
Шығыс №__________________
20__ж. "____"____________
Кімге
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Формулярдың (1-нысаны) көшірмесін ұсыну туралы
сұрау хат
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
___________________жылы туған_________________________________тумасы
____________________________________________________________________
Сіздің құжаттандыру және тіркеу бөлімшесімен "___"_____берілген 1974
жылғы үлгідегі №___төлқұжаттың жоғалуы жөнінде арыз келіп түсті
Сізден, азамат(ша)__________________________________________________
(Т.А.Ә.)
1974 жылғы үлгідегі төлқұжаттың берілгендігін, белгіленген тәртіпте куәландырылған 1-н арыз көшірмесімен және 1974 жылғы үлгідегі төлқұжаттарға рәсімделген 1-н арыздарды есепке алу туралы 2-н кітабынан жазбамен растауыңызды сұраймын.
____________________________________________________________________                       (ішкі істер органының атауы)
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә., қолы)
20___ж. "___"________________
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
16 қосымша
нысан
Ішкі істер органының мөртаңбасы
Шығыс №_________________
20__ж. "____"___________
Кімге
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Формулярдың (1-нысаны) көшірмесін ұсыну туралы
сұрау хатқа жауап
Сіздің, "__"_________ 201__жылғы, № ___________________________шығыс хатыңызға
Азамат(ша)__________________________________________________________
1974 жылғы үлгідегі "___"________жылғы, №___________________________
төлқұжаттың берілгенін растаймыз.

1. Гражданин
(ка)_________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N удостоверения личности ____________________ от "___"___________ г.
орган выдачи ______________________________________________________
2. Гражданин
(-ка)________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N удостоверения личности _________________ от "___"_______________ г.
орган выдачи _______________________________________________________
опознаем, что на фотографии № --- представлен (-а) гражданин (-ка)_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
Подписи лиц, опознающих личность:
1._________________________________ _______________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
2._________________________________ _______________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
Справку составил (а):
_________________________________________________________ __________________________________
(Ф.И.О., должность уполномоченного сотрудника)    (подпись)
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Приложение 13
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
"У Т В Е Р Ж Д А Ю"
Начальник ________________________________
__________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
__________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
"__" __________20__г.
А К Т № ____________
об уничтожении недействительных паспортов, удостоверений
личности, паспортов образца 1974 года временных удостоверений
личности, удостоверений жителя погранзоны, бланков формуляров,
испорченных при заполнении.
"__"_______20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указываются должности и Ф.И.О. членов комиссии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
составили настоящий акт на уничтожение недействительных документов,
временных удостоверений личности, удостоверений жителей погранзоны,
бланков формуляров за период с
"__________"_________________ 20__г. по
"_______"______________________ 20__г.
в том числе:
п/п
Тип
уничтожаемого
документа
Вырезанный из
уничтожаемого
документа
номер
(вклеивается
в акт)
Ф.И.О.
гражда-
нина
Причина
уничтожения
Примеча-
ние
Итого проверено и подготовлено к уничтожению _________
документов в том числе: удостоверений личности _______________штук;
паспортов ____________________________штук;
временных удостоверений личности______штук;
бланков формуляров ________________штук;
удостоверений жителя погранзоны ______штук;
паспортов образца 1974 года.___________штук.
Документы уничтожены путем сожжения (измельчения и т.п.) в нашем присутствии.
подписи членов. комиссии:
_____________         ____________________________
(подпись)                  (Ф.И.О.)
Примечание: акт на уничтожение составляется отдельно на каждый тип уничтожаемых документов
Приложение 14
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
форма
Начальнику
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
от гр-на
____________________________________
____________________________________
(Ф.И.О., адрес регистрации)
З А Я В Л Е Н И Е
Я,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
прошу Вашего разрешения на оформление удостоверения личности, паспорта, взамен утраченных (ого) при следующих обстоятельствах:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При обнаружении утраченных удостоверения личности, паспорта обязуюсь сдать в орган внутренних дел по месту регистрации.
"_____" ___________20 __г. __________________ ______________________
(подпись гражданина) (Ф.И.О. гражданина)
Приложение 15
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № _____________
"____"________20__г.
Кому
____________________________
____________________________
____________________________
От ___________________________________________________________
(Ф.И.О.)
___________________ года рождения, уроженца (ки) ____________________
_____________________________________________________________________
поступило заявление об утрате паспорта образца 1974 года ______ №
_____________________от «__» и удостоверения личности №
___________________________ от «____»___________
Прошу подтвердить выдачу паспорта образца 1974 года,
удостоверения личности, паспорта гражданину
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
копией формы-1, заверенной в установленном порядке, и записью из
книги формы-2 учета форм-1 на паспорта образца 1974 года.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись должностного лица органа внутренних дел)
"____"__________20__г.
Приложение 16
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
Форма
Ответ на запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № ______________
"____"________20__г.
Кому ____________________________________
_________________________________________
_________________________________________
На Ваш исх. N ____________ от "_____" ____________20___г.
выдачу гр. ____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
паспорта образца 1974 года ________ № ______________ от _____________
удостоверения личности, паспорта № _________________ от _____________
подтверждаем.

Қосымша: 1974 жылғы үлгідегі төлқұжатқа 1-н арыз көшірмесі және 1974 жылғы үлгідегі төлқұжаттардың 2-н кітабынан жазба көшірмесі.
_________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
_________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә., қолы)
20___ж. "___"________________
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
17 қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
_____________________________
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________ бастығы
(Т.А.Ә. және қолы)
_____________________________
20__ж. "__" ________________
Тұлғаны тексеру және Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттар беру нәтижелері бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
20__ж. "___" ___________
Мен,________________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә., лауазымы)
Азамат(ша)____________________________________________________
(азаматтың аты-жөні)
"___" _________________________________(туған күні, айы, жылы),
(туған жері)________________________________________________тумасы,
____________________________________________________________тұратын
(тіркеу мекен-жайы)
жеке басын тексеру бойынша материалдарын қарастырып, тексеріс материалдары, мезгілінен кейін Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, төлқұжатын алу мәселесі бойынша жүгінген азамат(ша)
____________________________________________________________________
жеке басын және оның Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін растайтынын анықтайды.
Баяндалғанның негізінде:
Аз.______________________________Қазақстан Республикасы азаматының
жеке куәлігі, төлқұжаты берілсін деп санаймын.
Формулярлар №_____________________________________
"_____"_______________ 20___жылдан
_________________________________________________ ресімделген.
(ішкі істер органының атауы)
________________________________________        ____________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә., лауазымы)                         (қолы)
Ескертпе: ҚР азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын беруге негіз жоқ болған жағдайда, дәлел келтіріп, қорытынды шығарылады.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
18 қосымша
нысан
_____________________________облысы
_____________________________
(ішкі істер органының атауы)
қала, аудан____________________
1974 жылғы үлгідегі төлқұжатты жоғалту туралы №____ІС
______________________________________________________________
______________________________________________________________
азаматтың Т.А.Ә., туған күні, айы, жылы
БАСТАЛҒАН: 20___ж. "____"____________
АЯҚТАЛҒАН: 20___ж. "____"____________
_____парақта
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
19 қосымша
нысан
1974 жылғы үлгідегі төлқұжаттарды жоғалту бойынша істерді тіркеу журналы
№ (қорытынды ретінде іс нөміріне беріледі)
ішкі істер органы бойынша жалпы тәртіпте азаматтың құжатын жоғалту жөнінде арызын тіркеу күні
Азаматтың Т.А.Ә.
Туған жылы, айы, күні
1974 жылғы үлгідегі жоғалған төлқұжатты берген органның атауы, берілген күні, №
формулярдың толтырылған күні және №
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
20 қосымша
нысан
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНЫНЫҢ
МӨРТАҢБАСЫ
Шығыс №
20___ж. "___"__________
Аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жолдау
ТІЗІЛІМІ
_____________________________________________________________
аудандық, қалалық ішкі істер органының атауы
_____________________________________________________________
Формулярды толтыру себебінің атауы
_____________________________________________________________
жеделдік санаты
формуляр нөмірі
толтыру себебі
толтыру күні, айы, жылы
Азаматтың Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
1.
2.
Барлығы тізілімге __________формуляр енгізілді, оның ішінде:
Жеке куәліктер дайындауға_____________
Төлқұжаттар дайындауға________________
Жеке куәліктер мен төлқұжаттар дайындауға_____________________
Ішкі істер органының басшысы _______________ ________________
(қолы)             (Т.А.Ә.)
ескертпе:
тізілімде көрсетілген формулярларды қабылдадым:
____________________________________________________________________
(облыстар, Астана, Алматы қаласы Ішкі істер департаментінің уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
21 қосымша
нысан
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНЫНЫҢ
МӨРТАҢБАСЫ
Шығыс №
20___ж. "___"__________
Облыстар, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаменттерінен
ҚР ІІМ К-ҚПК-не формулярларды жолдауға
ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ
_________________________________________________________
Облыстар, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаментінің атауы
_________________________________________________________
Формулярды толтыру себебінің атауы
_________________________________________________________
жеделдік санаты
Аудандық, қалалық құжаттандыру және тіркеу бөлімшелерінің атауы
Аудандық, қалалық бөлімшесі тізімінің шығыс, № мен күні, айы, жылы
Формулярлар саны
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы жиынтық тізілімге_____тізілім, _______формуляр енгізілді.
Облыстар, (Астана, Алматы қалалары)
Ішкі істер департаментінің
Бөлім бастығы _____________________ _________________________
(қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
22 қосымша
нысан
Жетілдіруге қайтарылған формулярларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Формуляр нөмірі
Азаматтың Т.А.Ә.
Қайтару себебі
ҚР ІІМ КҚПК шығыс № және күні
ІІД кіріс №, күні, және шығыс №, күні, айы, жылы
АІІБ кіріс №, күні, айы, жылы және шығыс № күні, айы, жылы
Құжаттың дайындау күні
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
23 қосымша
нысан
Шығыс №
20___ж. "___"__________
ҚР ІІМ К-ҚПК-нен облыстардың, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаментеріне, Ішкі істер департаменттерінен қалалық, аудандық ішкі істер органдарына дайындалған құжаттарды, формулярларды жолдауға арналған
ТІЗІЛІМ
Журналдар №
Төлқұжаттар саны
Жеке куәліктер саны
формулярлар саны
ескертпе
1
2
3
БАРЛЫҒЫ:
_____________________________________________________________________
ҚР ІІМ К-ҚПК басқармасының өкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы
Тізілімде көрсетілген құжаттарды тапсырдым:
_____________________________________________________________________
(облыс, қала Ішкі істер департаментінің өкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы)
Тізілімде көрсетілген құжаттарды қабылдадым:
_____________________________________________________________________
(қала, аудан Ішкі істер басқармасының өкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
24 қосымша
нысан
МЕКЕНЖАЙҒА КЕЛУ ПАРАҒЫ

Приложение: копия формы-1 на паспорт образца 1974 года и копия записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года, копия формуляра.
____________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись должностного лица органа внутренних дел)
"____"__________20_____г.
Приложение 17
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ________________________-
________________________
(наименование органа внутренних дел)
_______________________
(Ф.И.О. и подпись)
"___"_________ 20___ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по результатам проверки личности и выдаче документов,
удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан.
"___"_________ 20____г.
Я,___________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. уполномоченного сотрудника)
рассмотрев материалы по проверке личности гражданина (-ки)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
"___"_________________________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ____________________________________ (место рождения),
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
несвоевременно обратившегося (-ейся) по вопросу получения
удостоверения личности, паспорта гражданина Республики Казахстан,
установил (-ла), что материалы проверки подтверждают личность
гр.___________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
и его принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
На основании изложенного,      полагал (-а) бы:
Выдать гр. _______________________________ удостоверение
личности, паспорт гражданина Республики Казахстан.
Формуляр N______________________________________оформлен от "_____"
_______________________20___г.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность уполномоченного сотрудника) (подпись)
Примечание: в случае отсутствия оснований к выдаче документов, удостоверяющих личность гражданина РК, выносится мотивированное заключение
Приложение 18
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
__________________________________________________ область
_________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
город, район _____________________________________________
ДЕЛО N ____________
об утрате паспорта образца 1974 года.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., дата рождения гражданина
НАЧАТО: "___"_____20__г.
ОКОНЧЕНО:"____"________20__г.
на ____ листах
Приложение 19
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Журнал
регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года
№ п\п
(присваива-
ется номеру
дела, как
знаменатель)
Дата
регистрации
заявления
гражданина
об утрате в
общем
порядке по
органу
внутренних
дел
Ф.И.О.
гражданина
Дата
рождения
№, дата и
орган
выдачи
утраченного
паспорта
образца
1974 г.
№ и дата
заполнения
формуляра
Приложение 20
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ______________________
"______"______________20___г.
РЕЕСТР
на отправку формуляров, оформленных в районных (городских)
органах внутренних дел
______________________________________________________
наименование районных, городских органов внутренних дел
________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
______________________________
категория срочности
N
п/п
Номер
формуляра
Причина заполнения
Дата заполнения
Ф.И.О.
гражданина
1
2
3
4
5
1.
2.
Всего в реестр внесено ________ формуляров, в том числе:
на изготовление удостоверений личности _______
на изготовление паспортов _______
на изготовление удостоверений личности и паспортов ______
Руководитель органа внутренних дел ______________ ___________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
Примечание:
Перечисленные в реестре формуляры получил:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись уполномоченного сотрудника Департамента
внутренних дел области, городов Астаны, Алматы).
Приложение 21
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ____
"___"______20___г.
СВОДНЫЙ РЕЕСТР
на отправку формуляров в КМП МВД РК
из Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны,
Алматы
_______________________________________________________
наименование Департамента внутренних дел областей, городов Астаны,
Алматы
______________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
_____________________________________________________________
категория срочности
N
п/п
Наименование районных,
городских подразделений
миграционной полиции
Исх. N и дата реестра
районного, городского
подразделения
Количество
формуляров
1
2
3
4
1.
2.
Всего в сводный реестр внесено _______реестров,_______ формуляров.
Начальник отдела
Департамента внутренних дел областей __________________ ____________
(городов Астаны, Алматы)                   (подпись)      (Ф.И.О.)
Приложение 22
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
регистрации формуляров, возвращенных на доработку
п/п
Форму-
ляра
Ф.И.О.
гражда-
нина
Причина
возврата
Исх.№ и
дата
КМП МВД
РК
Вх.№ и
дата
Исх.№ и
дата
Департа-
мента
внутрен-
них дел
Вх.№ и
дата исх.№
и дата
Управления
внутренних
дел
Дата
изготов-
ления
документа
Приложение 23
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Исх. №_____________
"___"_______20__ г.
РЕЕСТР
на отправку изготовленных документов, формуляров из КМП МВД РК
в Департаменты внутренних дел, из Департаментов внутренних дел
в городские, районные органы внутренних дел
N
п/п
Номера
журналов
Количество
паспортов
Количество
удостоверений
личности
Количество
формуляров
Примечание
1
2
3
ИТОГО:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Управления КМП МВД РК
Перечисленные в реестре документы передал:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Департамента внутренних
дел города, области
Перечисленные в реестре документы получил:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Управления (отдела)
внутренних дел города, района
Приложение 24
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК ПРИБЫТИЯ

1. Тегi ____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесiнiң аты ____________________________________________________
4. Туған күнi ______________________________________________________
5. Туған жерi Облысы (Елi)__________________________________________
Ауданы________________________________________________________
қаласы________________________________________________________
ауылы_________________________________________________________
6. Жынысы___________________________________________________________
7. Ұлты ____________________________________________________________
8. Мына     Облысы. (Елi) __________________________________________
мекенжай    Ауданы__________________________________________________
бойынша     Қаласы (қтк) ___________________________________________
тiркеледi   Ауылы)__________________________________________________
көшесі ___________________________________________
______________________________________________________________
тiркеудi ресiмдейтiн орган көрсетiледi
9. Қайдан   Облысы (Елi)____________________________________________
келдi,      Ауданы _________________________________________________
қашан       Қаласы (қтк) ___________________________________________
_____       Ауылы __________________________________________________
________ Сол тұрғылықты жерден _______көшесiнiң
N ___ үй, ____ корп.,___________ пәтерiне көштi
______________________________
Тегiн, атын, әкесiнiң атын өзгерткен _______________________________
____________________________________________________________________
бұрынғы деректер көрсетiледi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа себептер тегiнiң, әкесiнің атының жазуын өзгерту
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мекенжайға келу парағының сыртқы бетi)
10. Келу мақсаты____________________________________________________
тұрақты тұруға, жұмысқа, оқуға, тұрғылықты жерiне және т.с.с.
_______________________________________________
және қанша уақытқа
11. Жеке куәліктің №_____________________________
____ ___ж. "___" ______ _________________ берілді
20_______ж. "__"________ ________________________
Ішкі істер органының уәкілетті қызметкерінің қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
25 қосымша
нысан
№ _________шығыс
20______ ж. "___"______
_______________________
_______________________
(ішкі істер органының атауы)
АХАЖ органдары жiберетiн құжаттар
ТIЗIМДЕМЕСI
Тiзiмдемеге сәйкес иелерінің қайтыс болуына байланысты тапсырылған паспорттар мен жеке куәліктер жолданады:
N
р/с
Т.А.Ә.,  туған кезі
Құжаттың түрі
(жеке куәлiк,
паспорт)
Берілген күні және нөмірі
Тіркелген мекенжайы
қайтыс болғаны туралы акті жазбасының №
ескерту
1
2
3
4
5
6
7
"Ескерту" деген бағанда құжаттардың тапсырылмағандығы жөнiнде белгi қойылады.
Барлығы: жеке куәліктер:
паспорттар:
20____ж. "____"__________________________________________
Әділет органының уәкілетті қызметкерінің қолы
М.О.
Тізілімдемеге жазылған құжаттарды алдым:
____________________________________________________________________
Қалалық, аудандық Ішкі істер басқармасының халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерінің қолы, Т.А.Ә.
Алу мерзімі___________________________
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
26 қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын
куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерiнiң
ТIЗБЕСI СЕБЕПТЕРДІҢ АТАУЫ
тегiн, атын, әкесiнiң атын өзгертуi
туған күнiн өзгертуi
ұлтын өзгертуi
жеке куәлiктегi, паспорттағы жазудың нақты болмауы
тұрғылықты жерiн ауыстыруы (жеке куәлiк үшiн)
бұдан әрi қолдануға жарамсыздығы (құжат тапсырылмаған)
жеке куәлiктi, паспортты жоғалтуы
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету
азаматтың қайтыс болуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты
(құжат тапсырылмаған)
талап етiлмеген құжаттар
құжаттарды заңсыз беру (құжат тапсырылмаған)
табылған, бiрақ талап етiлмеген құжаттар
мерзімі өткен құжаттар
дұрыс емес сурет
жаңа құжаттың шығарылуы (тапсырылмаған төлқұжат)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
27 қосымша
нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
Шығыс. N _______________
20__ж. "____" _________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Құжаттарды жою туралы хабарлама
Сiздердiң аз. _________________ 20__ж. "___"_________ берген
(Т.А.Ә., туған күнi)
жеке куәлiк, 20__ж. "___"_________ паспорт
а)__________________________________________________________
(жоюдың себебi және күнi)
_____________________________________________ актімен жойылды
ә)___________________________________________________________
(құжатты тапсырмаудың себебi)
_____________________________________________ тапсырылған жоқ.
Формулярға тиiстi белгiнi енгiзу қажет:______________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(ішкі істер органы қызметкерiнiң аты-жөнi, қолы)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
20_____ж. "____" ____________________________________________
Ішкі істер органының уәкілетті қызметкерінің қолы
М.О
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
28 қосымша
нысан

1. Фамилия _________________________________________
2. Имя _________ ________________________ ___________
3. Отчество _____ ___________________________________
4. Дата рождения ___________________________________
5. Место Обл. (Страна)______ ____________________
рождения Район ____________ ____________________
______
|______| Город (пгт) ____ _________________________
Село (аул) _________________________________
6. Пол ______ _____________________________________
7. национальность__________________________________
8. Регистри- Обл. (Страна) _______ _________________
руется Район ___________ ______________________
по адресу Город (пгт) ____________________________
Село (аул) _________ _______________________
______
|______| Улица ____________ _____________________
_______________________________
указать орган, оформляющий регистрацию
9. Откуда Обл. (Страна)__________________________
прибыл и Район _________________________________
и когда Город (пгт) ______________________________
______
|______| Село (аул) _______________________________
Переехал в том же населенном пункте с ул. __________________
Дом N________________Корп. _________________ Кв. ___________
Переменил фамилию, имя, отчество с _________________________
____________________________________________________________
указать прежние данные
____________________________________________________________
Другие причины изменение написания фамилии, отчества
____________________________________________________________
(оборотная сторона листка прибытия)
10. Цель приезда _____________________________
на работу, на учебу, к месту жительства и т.п.
____________________________________________________________
и на какой срок
11. Удостоверение личности N ______________________
выдано __________________________________________
"____" ___________ 20___г.
_____________________________________________________________________
подпись уполномоченного сотрудника органа внутренних дел
М.П.
Приложение 25
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Исх. № _______
"__"_______ 20__ г.
___________________________________
___________________________________
(наименование органа внутренних дел)
ОПИСЬ
документов, направляемых органами ЗАГС
Направляются удостоверения личности, паспорта, сданные, в связи со смертью их владельцев, согласно описи:
N
п/п
Ф.И.О.,
год
рождения
Тип
документа
(уд/
личности,
паспорт)
Номер
и
дата
выдачи
Адрес
регистра-
ции
№ актовой
записи о
смерти
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
В графе "примечание" производится отметка о том, что документы сданы не были.
Всего: удостоверений личности -
паспортов -
"___" _________ 20___г. ____________________________________________
подпись уполномоченного сотрудника органа юстиции
М.П.
Перечисленные в описи документы получил:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника документирования и
регистрации Управления (отдела) внутренних дел города, района.
Дата получения _____________________.
Приложение 26
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих
личность гражданина Республики Казахстан
НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН
перемена Ф.И.О.
перемена даты рождения
изменение национальности
неточность записей в удостоверении личности, паспорте
изменение места жительства (для удостоверения личности)
непригодность для дальнейшего использования (документ не сдан)
утрата удостоверения личности, паспорта
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
в связи со смертью гражданина (документ не сдан)
в связи с выходом из гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
невостребованные документы
незаконная выдача документов (документ не сдан)
найденные, но невостребованные документы
просроченные
неверное фото
выпуск нового документа (паспорт не сдан)
Приложение 27
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Штамп
органа внутренних дел
Исх. № _______________
"____" _________20__г.
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
Сообщение об уничтоженных документах
Выданные Вами удостоверение личности № ____ от "__" ___ 20__г.,
паспорт N __________________ от "___" _________20__г.
на имя. ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
а) уничтожены актом № _________ от
«_____» ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(причина уничтожения)
б) сдан (ы) не был
(и)__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(причина, по которой документ не сдан)
Необходимо внести соответствующую отметку в
формуляр:_________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___" ________ 20___г. ______________________________________________
подпись уполномоченного сотрудника органа внутренних дел
М.П.
Приложение 28
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Удостоверение жителя пограничной зоны

Шекара аймағы тұрғыны куәлiгiнiң үлгiсi (көлемi 80 х 110)
iшкi бетi
Шекара аймағы тұрғынының куәлігі/
Удостоверение жителя погранзоны
______  СП N __________________________
|      | _______________________________
|      |  Тегі/Фамилия
|      | _______________________________
| ФОТО |  Аты/Имя
|      | _______________________________
|      |  Әкесінің аты/Отчество
|      | _______________________________
|      | туған жылы/дата рождения
|______| _______________________________
жеке куәліктің, туу туралы
куәлігінің нөмірі/
номер удостоверения личности,
свидетельства о рождении
М.О./ М.П.
Сыртқы беті
_______________________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
тіркелген мекен-жайы/адрес регистрации
Қолдану мерзімі/
Срок действия до____________________________ дейін
Берілген күні/
Дата выдачи 200__г. "___" _______________________
_________________________________________________
Куәлікті берген орган/Орган выдачи
дейін "ҰЗАРТЫЛДЫ"/
___________ "Продлено" до: ______________________
лауазымды адамның қолы/
подпись должностного лица
М.О./М.П.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
29 қосымша
нысан
Азаматтарға берiлген Шекара аймағы
тұрғынының куәлiктерiн тiркеу журналы
N
р.с.
Берiлген
күнi
Шекара аймағы тұрғыны куәлiгiнiң сериясы, нөмiрi
Алушының Т.А.Ә.
Тұрғылықты жерiнiң мекенжайы
Алушының қолы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу
қағидаларын қолдану туралы
нұсқаулыққа
30 қосымша
нысан
ЖСН берілген туу туралы куәліктеріне қосымша бет
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Көші-қон полициясы комитеті
Комитет миграционной полиции
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ ####### туу туралы куәлікке қосымша
Приложение к свидетельству о рождении № #######
Тегі /
Фамилия:
##########
Аты /
Имя:
##########
Әкесінің аты /
Отчество:
##########
Туған күні, айы, жылы /
Дата рождения:
##.##.####
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН):
Индивидуальный Идентификационный Номер (ИИН):
############
Халықты құжаттандыру және тіркеу бөлімінің бастығы:
М.О.
Начальник отдела документирования и регистрации населения:
М.П.
№ ######### туу туралы куәлігінің түпнұсқасы көрсетілген кезде жарамды
Действительно только при предъявлении оригинала свидетельства о рождении № #######
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 28 қарашадағы
№ 631 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының тiркелген және тiркеуден шығарылған азаматтарын есепке алу ережелері"

(размер 80 х 110)
лицевая сторона
Шекара аймағы тұрғынының куәлігі/
Удостоверение жителя погранзоны
_______________ СП N __________________________
|       |            _______________________________
|       |             Тегі/Фамилия
|       |            _______________________________
| ФОТО                Аты/Имя
|       |            _______________________________
|       |            Әкесінің аты/Отчество
|       |            _______________________________
|       |            туған жылы/дата рождения
|_______________|    _______________________________
жеке куәліктің, туу туралы
куәлігініің нөмері/
номер удостоверения личности,
свидетельства о рождении
М.О./ М.П.
Оборотная сторона
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
тіркелген мекен-жайы/адрес регистрации
Қолдану мерзімі/
Срок действия до_____________________________дейін
Берілген күні/
Дата выдачи 200__г. "___" _______________________
_________________________________________________
Куәлікті берген орган/Орган выдачи
дейін "ҰЗАРТЫЛДЫ"/
___________ "Продлено" до: ______________________
лауазымды адамның қолы/
подпись должностного лица
М.О./М.П.
Приложение 29
к Инструкции о применении Правил
документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Журнал
регистрации выданных гражданам удостоверений
жителя пограничной зоны
N
п.п.
Дата
выдачи
Серия, номер
удостоверения
жителя
погранзоны
Ф.И.О.
получателя
Адрес
регистрации
Подпись
получателя
1
2
3
4
5
6
Приложение 30
к Инструкции о применении
Правил документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Вкладыш
к свидетельству о рождении с присвоенным ИИН
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
Көші-қон полициясы
комитеті
Комитет миграционной полиции
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
№ ####### туу туралы
куәлігіне қосымша
Приложение к свидетельству
о рождении № #######
Тегі /
Фамилия:
##########
Аты /
Имя:
##########
Әкесінің аты /
Отчество:
##########
Туған күні,
айы, жылы/
Дата рождения:
##.##.####
Жеке сәйкестендiру
нөмiрi (ЖСН):
Индивидуальный идентификационный
номер (ИИН):
############
Халықты тіркеу және құжаттандыру
бөлімінің бастығы:             М.О.
Начальник отдела документирования
и регистрации населения:       М.П.
№ ######### туу туралы куәлігінің
түпнұсқасы көрсетілген кезде
жарамды
Действительно только при
предъявлении оригинала
свидетельства о рождении № #######
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 ноября 2011 года № 631
Правила учета зарегистрированных и снятых с регистрации
граждан Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы азаматтарын
тіркеу және тіркеуден шығару
1. Қазақстан Республикасының тіркелген және тіркеуден шығарылған азаматтарын есепке алудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе оның аумағынан тысқары жерлерден тұрақты тұруға келген Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу, сондай-ақ шетелге тұрақты тұруға шығушы адамдарды тіркеуден шығарудың тәртібін айқындайды.
2. Азаматтың тiркелген жерi оның заңды мекенжайы болып табылады.
3. Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу және тiркеуден шығаруды жүзеге асыратын уәкiлеттi органдар болып табылады.
4. Тiркеуге (тiркеуден шығаруға) материалдарды қабылдауды және тiркеу (тiркеуден шығару) бойынша ресiмделген құжаттарды Қазақстан Республикасының азаматтарына берудi ішкі істер органдары олардың өтініш берген күні жүзеге асырады.
5. Азаматтарды тiркеу олардың тұрғын үйдi меншiгiне сатып алғанын растайтын немесе оны пайдалануға алғанын куәландыратын құжаттарды негiзiнде, оның iшiнде жалға алу (жалдау), қосымша жалдау туралы келісім-шарттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негiздер бойынша оларға тұрғын үйге тұруға құқық берушi (бұдан әрi - тұрғын үйге құжаттар) шарттар бойынша, сондай-ақ тұрғын үй иесiнiң (жалға алушының) жазбаша келiсiмi бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте тұрғын үй иесінің (жалға алушының) отбасы мүшелері болып табылмайтын адамдарды мекенжай бойынша тіркеу тұрғын үйді иемденуге негіз болып табылмайды.
Азаматтарды тiркеу тұрғын үйлерде, пәтерлерде, бау-бақша серiктестiктерi мен кооперативтерiнiң саяжай құрылыстарында, жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс үйлерiнде, санаторийлерде, профилакторийлерде, емдеу мекемелерiнде, интернат-үйлерiнде, пансионаттарда, қарттар үйлерiнде, қызметтiк ғимараттар мен үй-жайларда жүзеге асырылады.
6. Тіркеу, тіркеуден шығару, анықтамалық деректерді өзгерту, жаңадан алынған жеке куәліктерді қайта тіркеу кезінде мекенжайға келу-кету парақтары облыстық, қалалық мекенжай бюролары орналасқан қалаларда бір дана, ал қалған жерлерде – екі дана толтырылады.
7. Тіркеу үшін азаматтар:
тұрғын үй иесiнiң жеке куәлігінің көшірмесі мен 1-қосымшадағы нысанға сәйкес белгіленген үлгідегі тұрғын үйге тiркеуге үй иесiнiң жазбаша келiсiмiн (бұдан әрі – тұрғын үй иесінің жазбаша келісімі) (тұрғын үй иесінің (жалға алушының) болуы міндетті) ұсынады. Егер тұрғын үй иесі кәмелетке толмаған бала болса, тіркеу туралы жазбаша келісімді оның заңды өкілдері береді;
тұрғын үй құжатының түпнұсқасын (түпнұсқа салыстырылған соң иесiне қайтарылады) ұсынады;
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін қолдану туралы нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтарды тiркеу кiтабын ұсынады. Ол болмаған кезде азаматтарды тiркеу кiтабы тұрғын үй иесі тіркеуге жазбаша келісім берген кезден бастап арналады;
бұрынғы тiркелген жерінен 2-қосымшадағы нысанға сәйкес мекенжайдан кету парағын (бұдан әрі - мекенжайдан кету парағы); азамат мекенжайдан кету парағын жоғалтқан жағдайда бұрынғы тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органы азаматтың арызы бойынша оның телнұсқасын береді немесе бұрынғы тіркелген жері бойынша ішкі істер органына сұрау салулар жіберу арқылы тексергеннен және тіркеуден шығару фактісін нақты анықтағаннан кейін және мекенжайдан кету парағының телнұсқасы келіп түскен соң тіркеу жүзеге асырылады;
жеке куәлiктің түпнұсқасын (он алты жасқа дейiнгi балалар - туу туралы куәлiктің түпнұсқасын; Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға шет елден келген азаматтар - Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының түпнұсқасын) ұсынады. Құжаттардың түпнұсқалары тексерiлiп болған соң иелеріне қайтарылады. Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатының түпнұсқасы жеке куәлік жоғалған кезде ғана ұсынылады.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін қолдану туралы нұсқаулықтың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – келу парағы), кейiннен оған 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғылықты жері бойынша тiркеу мөртаңбасын (бұдан әрі – тіркеу мөртаңбасы) қоя отырып (бұдан әрі - тіркеу мөртаңбасы), мекенжайға келу парағының төлқұжаттық елтаңбалық мөрмен куәландырылған 2 данасы (бұдан әрі - мекенжайға келу парағы) және 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша статистикалық есепке алу талоны (бұдан әрі - келу парағына статистикалық есепке алу талоны) толтырылады. Келу парағының бiреуі жергiлiктi ішкі істер органының мекен-жай картотекасына ендіріледі, екiншiсi мекен-жай бюросына жолданады.
Әскери мiндеттiлер, әскери билетiнiң түпнұсқасын (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiгiн) немесе әскери есепке қабылданғаны туралы әскери басқарманың жергiлiктi органының белгiсi бар тiркеу куәлiгiн (әскерге шақырылғандар үшiн) ұсынады. Құжаттардың түпнұсқалары салыстырылып болған соң иелеріне қайтарылады.
Бас бостандығанан айыру орындарынан босатылған адамдар босату туралы анықтама ұсынады.

1. Регистрация и снятие с регистрации
граждан Республики Казахстан
1. Настоящие Правила учета зарегистрированных и снятых с регистрации граждан Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок регистрации граждан Республики Казахстан постоянно проживающих на ее территории или прибывших на постоянное жительство из-за пределов Республики Казахстан, а также снятие с регистрации лиц, выезжающих на постоянное местожительство за границу.
2. Место регистрации гражданина является его юридическим адресом.
3. Органами, уполномоченными осуществлять регистрацию и снятие с регистрации граждан Республики Казахстан, являются органы внутренних дел.
4. Прием материалов на регистрацию (снятие с регистрации) и выдача оформленных документов по регистрации (снятия с регистрации) гражданам Республики Казахстан осуществляется подразделениями миграционной полиции органов внутренних дел в день их обращения.
5. Регистрация граждан осуществляется на основании документов, подтверждающих приобретение ими жилища в собственность либо свидетельствующих о получении его в пользование, в том числе по договору найма (аренды), поднайма, а также предоставляющих им право на вселение в жилище по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан (далее - документы на жилище), при наличии письменного согласия собственника (нанимателя) жилища. При этом регистрация по адресу лиц, не являющихся членами семьи собственника (нанимателя) жилища, не является основанием для владения жилищем.
Регистрация граждан осуществляется в жилых домах, квартирах, дачных строениях садоводческих товариществ и кооперативов, общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах, пансионатах, домах престарелых, служебных зданиях и помещениях.
6. Адресные листки прибытия-убытия при регистрации, снятии с регистрации, изменении установочных данных, перерегистрации по вновь полученным удостоверениям личности в городах, где находятся областные, городские адресные бюро, составляются в одном экземпляре, а в остальных местностях - в двух экземплярах.
7. Для регистрации гражданами представляются:
письменное согласие собственника жилища о регистрации установленного образца по форме, согласно приложению 1, с копией удостоверения личности собственника жилища (присутствие собственника (нанимателя) жилища обязательно). В случае если собственником жилища является несовершеннолетний ребенок, письменное согласие о регистрации предоставляют его законные представители;
оригинал документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу;
книга регистрации граждан по форме, согласно приложению 8 к Инструкции о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан (далее - книга регистрации граждан). При ее отсутствии, книга регистрации граждан заводится одновременно с подачей письменного согласия собственника жилища на регистрацию;
адресный листок убытия с прежнего места регистрации, по форме, согласно приложению 2 (далее - листок убытия). В случае утраты гражданином адресного листка убытия, органом внутренних дел по прежнему месту жительства по заявлению гражданина выдается его дубликат, либо регистрация производится после проверки и достоверного установления факта снятия с регистрации путем направления запросов в орган внутренних дел по прежнему месту регистрации и поступления дубликата адресного листка убытия.
оригинал удостоверения личности (несовершеннолетние дети - оригинал свидетельства о рождении; граждане, прибывшие из-за пределов Республики Казахстан на постоянное жительство в Республику Казахстан - оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан). Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу. Оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан предъявляется только при утрате удостоверения личности.
При этом заполняются два адресных листка прибытия, по форме, согласно приложению 23 к Инструкции о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан (далее - листок прибытия), с последующим проставлением в них штампа регистрации по месту жительства, по форме, согласно приложению 3 (далее - штамп регистрации), заверенные паспортной гербовой печатью, и талон статистического учета к листку прибытия, по форме, согласно приложению 4 (далее - талон статистического учета к листку прибытия). Один листок прибытия помещается в адресную картотеку местного органа внутренних дел, второй направляется в адресное бюро.
Военнообязанные предоставляют оригинал военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет, либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете. Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу.
Лица, освобожденные из мест лишения свободы, предоставляют справку об освобождении.

8. Жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарын, оның ішінде Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдағандарды, тіркеу уақытша жеке куәліктер бойынша жүргізіліп, кейіннен жеке басын куәландыратын құжаттар беріледі.
9. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшiн шетелден оралған Қазақстан Республикасының азаматтары консулдық есептен шыққаны туралы белгi қойылған Қазақстан Республикасы төлқұжатының негiзiнде тiркеледi.
Егер Қазақстан Республикасы азаматы бұрынғы тұрған елiнен консулдық есептен шықпай келген болса, оған бұрынғы тұрған елінің есебінен шыққаны туралы мiндеттi түрде азаматтыққа қатыстылығы көрсетiлген Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесi (немесе Қазақстан Республикасы СIМ Консулдық қызмет департаментi) берген анықтама немесе бұрынғы тұрғылықты жерінің тіркеу есебінен шыққаны туралы шет мемлекеттің құзырлы органдарымен берілген және тиісінше куәландырылған құжат ұсынуы керек.
Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарымен үш айдан аса мерзімге берілген Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары тұрғылықты мекенжайға кетумен байланысты тіркеу есебінен шығу туралы мекенжайға кету парағының түпнұсқасын ұсыну кезінде уәкілетті ішкі істер органы бұрынғы тұрған елінің азаматтығы және тіркеуінің барлығына тексеру жүргізеді.
Қазақстан Республикасына АБ (азаматтығы бар) сериясындағы қайту куәлiгi бойынша келген азаматтарды тiркеу кейіннен жоғалтқан құжаттарын қалпына келтiру арқылы уақытша жеке куәлік бойынша жүзеге асырылады, мұндай жағдайда шығу парағы талап етілмейді.
10. Он алтыға толмаған балаларды тiркеу жалпы негізде туу туралы куәліктер немесе болған жағдайда Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаттары бойынша жүзеге асырылады. Балаларды тiркеуге қажетті құжаттарды олардың ата-аналары немесе заңды өкiлдерi бередi.
Балалар мекемелерiнде (балалар үйлерiнде, мектеп интернаттарда, арнайы мектептерде, училищелерде) тұратын балаларды, егер олар ата-аналарының (қорғаншылары мен қамқоршылары) тiркелген жерi бойынша тiркелмеген болса, осы мекемелер мен оқу орындарының мекен-жайлары бойынша олардың әкiмшiліктерінің ұсынымхаты бойынша мекеменің құқығын белгілейтін құжаттарды қоса ұсынған кезде жергілікті ішкі істер органдары тiркейдi. Балалардың туу туралы куәлiктерi болмаған кезде балалар мекемелерiнiң әкiмшiлiктері оларға белгiленген тәртiппен АХАЖ органдарында туу туралы куәлiктер алуы керек, содан кейiн оларға тiркеу жүзеге асырылады.

8. Регистрация граждан Республики Казахстан, не имеющих документов, удостоверяющих личность, в том числе принявших гражданство Республики Казахстан, производится по временным удостоверениям личности с последующей выдачей документов, удостоверяющих личность.
9. Граждане Республики Казахстан прибывшие из-за пределов Республики Казахстан на постоянное место жительство в Республику Казахстан регистрируются на основании паспорта Республики Казахстан, в котором имеется отметка о снятии с консульского учета.
Если гражданин Республики Казахстан прибыл на постоянное местожительство в Республику Казахстан без снятия с консульского учета из страны прежнего проживания, ему необходимо предоставить: справку о снятии с учета из страны прежнего проживания с обязательным указанием принадлежности к гражданству, выданную загранучреждением Республики Казахстан (или Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан) или документ о снятии с регистрационного учета с прежнего места жительства, выданного и заверенного надлежащим образом компетентными органами иностранного государства.
При предоставлении оригинала листка убытия по форме согласно со штампом о снятии с регистрационного учета, в связи с выездом на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан, сроком более трех месяцев со дня выдачи его гражданину, уполномоченным органом внутренних дел производится проверка на предмет наличия регистрации и гражданства страны прежнего проживания.
Регистрация граждан, въехавших в Республику Казахстан по свидетельствам на возвращение серии АБ (азаматты?ы бар) производится по временному удостоверению личности с последующим восстановлением утраченных документов, предоставление листка убытия при этом не требуется.
10. Регистрация детей, не достигших совершеннолетнего возраста, осуществляется на общих основаниях по свидетельствам о рождении либо паспортам гражданина Республики Казахстан при их наличии. Документы на регистрацию детей подают их родители или законные представители.
Дети, находящиеся в детских учреждениях (домах ребенка, детских домах, школах-интернатах, спецшколах, училищах), регистрируются по ходатайству администрации учреждений территориальными органами внутренних дел по адресу этих учреждений и учебных заведений, если они не зарегистрированы по месту регистрации родителей (опекунов, попечителей) при предоставлении правоустанавливающих документов на учреждения. При отсутствии у детей свидетельств о рождении администрации детских учреждений необходимо получить на них в органах ЗАГС свидетельства о рождении, после чего производится их регистрация.

11. Жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс орындарында, санаторийлерде, шипажайларда, емдеу мекемелерiнде, интернат-үйлерде және басқа да қызметтік ғимараттар мен үйлерде тұратын азаматтар осы мекемелердiң әкiмшiлiктерінің ұсынымхаттары олар орналасқан мекен-жайлардағы жергілікті ішкі істер органдарында тіркеледі.
Тұрақты мекені жоқ тұлғаларға арналған әлеуметтік бейімдеу орталықтарында, созылмалы ауруларға арналған арнайы емдеу мекемелерінде орналастырылған жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ тұлғалар аталған мекемелердің мекен-жайлары бойынша тіркеледі.
12. Аудандық бөлiнiстерi бар қаланың iшiнде тiркелген орнын ауыстырған азаматтарды жаңа тiркелген мекенжайы бойынша тіркеу бір мезгілде бұрынғы тiркелген мекен-жайынан шығару және азаматтарды тіркеу кітабына тіркеу есебінен шыққандығы туралы мөртабан қою арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте мекенжайдан кетудің бір парағы және мекенжайға келудің екі парағы толтырылады. Мекенжайға келу парағының бiр данасы - мекенжай бюросына, екiншiсi - жергiлiктi ішкі істер органының мекен-жай картотекасына жолданады. Мекенжайдан кету парағы бұрынғы тiркелген жерi бойынша аумақтық ішкі істер органына мекенжай картотекасына енгiзу үшiн жiберiледi.
13. Ақпаратты электрондық тасымалдаушысы жоқ жеке куәліктер бойынша заңды мекенжайды ауыстыру кезінде бір облыстан басқасына көшкен жағдайда тіркеумен бір мезгілде формулярды толтыру жүзеге асырылады. Облыс, қала, аудан ішінде заңды мекенжайды ауыстыру кезінде ақпаратты электрондық тасымалдауышы жоқ жеке куәлік онда толық заңды мекенжай (қала, аудан, көше, үй, пәтер) болған жағдайда, ауыстыруға жатады.
Азаматтарға жаңа жеке куәлiктi берген кезде (жоғалтуына, тiркелген жерiн ауыстыруына, бүлiнгендіктен қалпына келтiруге, белгiленген деректердiң өзгеруiне, және тағы басқаларға байланысты) бір мезгілде азаматтарды тiркеу кiтабына бұрынғы тiркелген күнiн көрсете отырып, қайтадан алған жеке куәлiгi туралы мәлiметтер енгiзiледi. Бұл ретте екi мекенжайға келу парағы толтырылады. Бастапқы мекенжайы мен бастапқы тiркелген жерi өзгертiлмеген жаңа құжаттың деректерi көрсетіле отырып, мекенжайға келу парағының бiр данасы мекенжай бюросына жолданып, екiншi данасы жергiлiктi ішкі істер органының мекен-жай картотекасында қалады. Орнықты деректер өзгерген жағдайда жаңа орнықты деректерге екі мекенжайға келу парағын толтырумен бір мезгілде бұрынғы орнықты деректерге бір мекенжайдан кету парағы толтырылып, ол мекенжай бюросына жолданады.
14. Үш ай мерзiмнен асатын мерзiмге уақытша тұруға, қонаққа, iссапарға, жұмысқа, оқуға, тағылымдамаға, емделуге келген Қазақстан Республикасының азаматтары уақытша әскери есепке тұрып, бұрынғы жерiнен тiркеуден шығарылмай, жалпыға ортақ тәртiппен уақытша тұратын жерi бойынша бiр жыл мерзiмге дейін тiркеледi.
Келу парақтарына және азаматтарды тiркеу кiтабына 5-қосымшадағы нысанға сәйкес уақытша тiркеудiң мерзiмiн көрсете отырып, уақытша тiркеу мөртаңбасы қойылады. Қызметтiк мiндеттерiн атқару тұрақты тұратын жерiнен тыс жерде ұзақ тұруға (бір жылдан артық) байланысты (растайтын құжат болған кезде) адамдар әскери есепке тұрған жағдайда, бұрынғы тұратын жерiнен тiркеуден шығарылмастан міндеттерін атқаруға қажетті барлық мерзiмге есепке алынады. Уақытша есепте тұратын тұлғалар тұрғын үй иесінің жазбаша келісімі бойынша бұрынғы тұратын жерiнен тiркеуден шығарылып, тұрақты тұратындар ретінде тiркеледі.
15. Қазақстан Республикасының аумағындағы бұрынғы тұрғылықты жерінен тіркеуден шықпаған азаматтарға тіркеу ресімделуі мүмкін. Бұл ретте тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін бұрынғы тіркелген орны бойынша ішкі істер органына азаматтың арызын, үш мекенжайдан кету парағын қоса отырып, хат жіберіледі. Ішкі істер органы арызды алған кезде үш күн мерзімде тіркеуден шығаруды ресімдейді, тіркеуден шығару туралы мөртаңба қойылған бір мекенжайдан кету парағын сұрау салудың бастамашысына жолдайды. Бұл ретте тіркеу бұрынғы тіркелген жеріндегі ішкі істер органынан мекенжайдан кету парағы келіп түскен кезде жүзеге асырылады.

11. Граждане, проживающие в общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах, других служебных зданиях и помещениях, регистрируются по ходатайству администрации этих учреждений в территориальных органах внутренних дел по адресу нахождения указанных учреждений.
Лица, содержащиеся в центрах социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, в специальных лечебных учреждениях для хронических больных, и не имеющих документов, удостоверяющих личность, регистрируются по адресу этих учреждений.
12. Регистрация граждан, поменявших адрес регистрации внутри города, имеющего районные деления, осуществляется по новому адресу с одновременным снятием с прежнего адреса регистрации и проставлением штампа о снятии с регистрационного учета в книге регистрации граждан. При этом заполняются один адресный листок убытия и два адресных листка прибытия. Один экземпляр адресного листка прибытия направляется в адресное бюро, второй - в адресную картотеку местного органа внутренних дел. Адресный листок убытия направляется в территориальный орган внутренних дел по прежнему месту регистрации для помещения в адресную картотеку.
13. При смене юридического адреса по удостоверениям личности, не содержащим электронные носители информации, одновременно с регистрацией осуществляется заполнение формуляра в случае переезда из одной области в другую. При смене юридического адреса внутри области, города, района удостоверение личности, не содержащее электронные носители информации, подлежит обмену при наличии в нем полного юридического адреса (город, район, улица, дом, квартира).
Одновременно с выдачей гражданам нового удостоверения личности (в связи с утратой, переменой места регистрации, восстановлением взамен испорченного, изменением установочных данных и так далее) в книгу регистрации граждан вносятся сведения о вновь полученном удостоверении личности с указанием прежней даты регистрации. При этом заполняются два адресных листка прибытия. Один адресный листок прибытия с указанием данных нового документа без изменения адреса и даты первоначальной регистрации направляется в адресное бюро, второй экземпляр листка прибытия остается в адресной картотеке местного органа внутренних дел. В случае перемены установочных данных одновременно с заполнением двух адресных листков прибытия на новые установочные данные, заполняется один адресный листок убытия на прежние установочные данные, который направляется в адресное бюро.
14. Граждане Республики Казахстан, прибывшие на временное жительство, в гости, командировку, на работу, учебу, стажировку, лечение сроком свыше трех месяцев, регистрируются по месту временного проживания сроком до одного года в общем порядке, без снятия с прежнего места регистрации, при наличии временного воинского учета.
В листках прибытия и книге регистрации граждан проставляется штамп временной регистрации по форме, согласно приложению 5, с указанием срока временной регистрации. Лица, у которых исполнение служебных обязанностей связано с длительным (более одного года) проживанием вне места постоянного жительства (при наличии подтверждающего документа), учитываются на весь срок, необходимый для исполнения обязанностей без снятия с прежнего места регистрации, при наличии воинского учета. По письменному согласию собственника жилища, лица, состоящие на временном учете, регистрируются как постоянно проживающие со снятием с регистрации по прежнему месту регистрации.
15.Регистрация может быть оформлена гражданам, не снявшимся с регистрации по прежнему месту жительства в пределах Республики Казахстан. При этом для оформления снятия с регистрации в орган внутренних дел по прежнему месту регистрации направляется письмо с приложением заявления гражданина, трех адресных листков убытия. Орган внутренних дел при получении заявления в трехдневный срок оформляет снятие с регистрации с направлением одного адресного листка убытия со штампом о снятии с регистрации инициатору запроса. При этом регистрация производится при получении адресного листка убытия из органа внутренних дел с прежнего места регистрации.

16. Тұрғылықты жерге тіркелу үшiн Салық кодексiнде белгiленген мөлшерде мемлекеттік баж өндіріледі.
17. Тiркеу жөніндегі материалдар ішкі істер органдарында жеке номенклатуралық iс болып қалыптастырылады.
18. Азаматтар тiркеуден шығу үшiн мынадай құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтiнiш. Егер тұрғын үй иесі кәмелетке толмаған бала болса, тіркеу туралы жазбаша өтінішті оның заңды өкілдері береді;
азаматтарды тiркеу кiтабы (ол болмаған кезде – мекенжай анықтамасы. Мекенжай бюросында мәліметтер жоқ болған жағдайда, жергілікті ішкі істер органының мекенжай картотекасында бар мекенжайға келу парағының телнұсқасы);
жеке куәлiктің түпнұсқасы (кәмелетке толмаған балалар - туу туралы куәлiгiнiң түпнұсқасы немесе бар болған жағдайда Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты). Құжаттардың түпнұсқаларын салыстыра тексергеннен кейін иесiне қайтарылады.
Бұл ретте 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркеуден шығару туралы мөртаңбамен (бұдан кейін – тіркеуден шығару мөртаңбасы) куәландырылған 3 мекенжайдан кету парағы толтырылады. Оның біреуі азаматтарға жаңадан тұратын жерi бойынша тiркеу кезiнде ұсыну үшін беріледі, екiншiсi - мекенжай бюросына жолданады, үшiншiсi - жергiлiктi ішкі істер органының мекенжай картотекасына енгiзiледi.
Әскери мiндеттiлер әскери есептен шығарылғаны туралы әскери басқарманың жергiлiктi органының белгiсi бар әскери билеттің (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiктің) немесе тiркеу куәлiгiнің (әскерге шақырылғандар үшiн) түпнұсқаларын немесе әскери есептен шығарылғандығы құжатты ұсынады. Құжаттардың түпнұсқалары салыстыра тексеріп болған соң иесiне қайтарылады.
19. Шетелге тұрақты тұруға кететiн тұлғаларды тiркеуден шығару үшiн, жоғарыда көрсетiлген құжаттардан басқа азаматтар Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуге рұқсат берілгені туралы iшкi iстер органдарының анықтамасын ұсынады. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кететiн азаматтарды тiркеуден шығарған кезде ішкі істер органдары, олардың жеке куәлiктерiн алып, Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулықтың (бұдан әрі - Нұсқаулық  48-тармағында белгiленген тәртiппен жойылады және төлқұжаттық елтаңбалы мөрмен расталған тiркеуден шығарылғаны туралы мөртаңба басылған мекенжайдан кету парағы берiледi. Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерге тіркеуден шығару үшін негіз болып табылатын құжат ретінде Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты көрсетіледі.
Бұдан кейін төлқұжатқа Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға шығуға рұқсат берілгені туралы мөртаңба басылады.

16. За регистрацию места жительства взимается государственная пошлина в размерах, установленных Налоговым кодексом.
17. Материалы по регистрации формируются в отдельное номенклатурное дело.
18. Для снятия с регистрации граждане предоставляют следующие документы:
заявление в произвольной форме. В случае, если собственником жилища является несовершеннолетний ребенок, письменное заявление о снятии с регистрации предоставляют его законные представители;
книгу регистрации граждан (при ее отсутствии - адресную справку, при отсутствии сведений в адресном бюро, дубликат адресного листка прибытия, имеющегося в адресной картотеке территориального органа внутренних дел);
оригинал удостоверения личности (несовершеннолетние дети - оригинал свидетельства о рождении либо паспорта гражданина Республики Казахстан при его наличии). Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу.
При этом заполняются три адресных листка убытия, заверяемые штампом снятия с регистрации, по форме, согласно приложению 6 (далее - штамп снятия с регистрации). Один листок убытия выдается гражданам для предъявления при регистрации по новому месту жительства, второй - направляется в адресное бюро, третий - помещается в адресную картотеку местного органа внутренних дел.
Военнообязанные предоставляют оригинал военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о снятии с воинского учета, либо документ, подтверждающий снятие с воинского учета. Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу.
19. Для снятия с регистрации лиц, выезжающих на постоянное местожительство за границу, кроме вышеуказанных документов, гражданами дополнительно предоставляется справка о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан органов внутренних дел. При снятии с регистрации граждан, выезжающих на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, их удостоверения личности изымаются органами внутренних дел, и уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 Инструкции по оформлению и выдаче органами внутренних дел паспортов и удостоверений личности гражданам Республики Казахстан (далее - Инструкция) и выдается адресный листок убытия со штампом о снятии с регистрации, заверенный паспортной гербовой печатью. При этом документом, являющимся основанием для снятия с регистрации за пределы Республики Казахстан, в адресном листке убытия указывается паспорт гражданина Республики Казахстан.
После этого в паспорте проставляется штамп о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан.

20. Кәмелеттік жасқа толмаған балаларды тiркеуден шығару жалпы тәртiппен туу туралы куәлiктері немесе бар болған жағдайда Қазақстан Республикасының төлқұжаттары бойынша жүзеге асырылады. Балаларды тіркеуден шығару үшін арызды олардың ата-аналары немесе заңды өкілдері береді.
21. Тіркеуден шығару жеке меншікке құқығы бар тұрғын үй-жай иесінің бастамасы бойынша тіркеуден шығарылып жатқан тұлғаның жеке өтінішінсіз және жеке куәлігінсіз ресімделеді. Мұндай жағдайда тұрғын үй иесiнiң өтiнiшi, тұрғын үй құжатының түпнұсқасы (түпнұсқа салыстырылған соң иесiне қайтарылады), сондай-ақ кету парағының үш данасы ұсынылады. Рәсiмделген мекенжайдан кету парағының бір данасы мекенжай бюросына жолданады, екiншiсi - тiркеуден шығарылған тұлғаға тапсыру үшiн тұрғын үй-жайдың иесiне берiледi, ал үшiншiсi - жергiлiктi ішкі істер органының картотекасына енгiзiледi. Тұрғын жай иесiнiң бастамасымен әскери мiндеттi азамат тiркеу есебiнен шығарылған кезде аумақтық жергілікті ішкі істер органы бұл туралы әскери басқарманың жергiлiктi органына жазбаша хабарлайды.
22. Бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаға сотталған азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тiркеуден шығару күзет карточкасын қойған қылмыстық-атқару жүйесi органының рұқсаты бойынша жүреге асырылады.
23. Қайтыс болғандарды тiркеуден шығару азаматтық хал актiлерiн тiркеу органдарынан келiп түскен құжаттардың, туысқандарының арыздарының, олар растайтын құжаттар ұсынған кезде жүзеге асырылады. Бұл ретте жеке куәлiктер мен төлқұжаттар екi дана мекен-жайдан кету парағы толтырылып, Нұсқаулықтың 48-тармағында белгiленген тәртiппен жойылады. Кету парағының бiр данасы мекенжай бюросына жолданады, екiншiсi - жергiлiктi ішкі істер органының мекен-жай картотекасына енгізіледі. Егер қайтыс болған адам басқа ішкі істер органында тiркелген жағдайда иесінің өліміне байланысты құжаттың жойылғаны туралы хабарлама оның тiркелген жерi бойынша жолданады.
24. Мекенжай парақтары мен статистикалық есепке алу талондары күлгiн, көк немесе қара сиямен (пастамен) анық етiп, барлық сұрақтарға жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес толық жауап бере отырып, толтырылады.
Кейiннен статистикалық органдарға жiберiлетiн мекенжайға келу парақтарына статистикалық есепке алу талондары тұрақты тұруға келген адамдарды, сондай-ақ бiр елдi мекеннен екiншi елдi мекенге келген адамдарды, бiр қаланың шегiнде бiр ауданнан екiншi ауданға ауысқан адамдарды тiркеген кезде жасалады. Мекенжайдан кету парағына статистикалық есеп талоны 7-қосымшадағы нысанға сәйкес, азаматтардың республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен кезде толтырылады.

20. Снятие с регистрации детей, не достигших совершеннолетнего возраста, осуществляется в общем порядке по свидетельствам о рождении либо паспортам Республики Казахстан при их наличии. Заявление на снятие с регистрации детей подают их родители или законные представители.
21.Снятие с регистрации оформляется по собственной инициативе владельца жилого помещения на правах частной собственности без предъявления личного заявления лица, снимаемого с регистрации, и его удостоверения личности. В этих случаях представляется заявление владельца жилища, оригинал документа на жилище (оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу), а также листки убытия в трех экземплярах. Один экземпляр оформленного листка убытия направляется в адресное бюро, второй - выдается владельцу жилого помещения для вручения лицу, снятому с регистрации, а третий - помещается в адресную картотеку местного органа внутренних дел. В случаях, когда по инициативе владельца жилого помещения снят с регистрационного учета военнообязанный гражданин территориальный орган внутренних дел направляет письменное сообщение об этом соответственно в местный орган военного управления.
22. Снятие с регистрации по месту жительства граждан, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, производится по разрешению органа уголовно-исполнительной системы, выставившего сторожевую карточку.
23. Снятие с регистрации умерших производится по поступившим из органов ЗАГС документам, заявлениям родственников, при предоставлении ими подтверждающих документов. При этом удостоверения личности и паспорта уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 Инструкции с оформлением двух экземпляров адресного листка убытия. Один экземпляр листка убытия направляется в адресное бюро, второй - помещается в адресную картотеку местного органа внутренних дел. В случае, если умерший зарегистрирован в другом органе внутренних дел, по месту его регистрации направляется сообщение об уничтожении документа в связи со смертью владельца.
24. Адресные листки и талоны статистического учета заполняются разборчивым почерком фиолетовыми, синими или черными чернилами (пастой) с полными ответами на все вопросы в точном соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Талоны статистического учета к адресным листкам прибытия с дальнейшим направлением в статистические органы составляются при регистрации на лиц, прибывших для постоянного проживания, а также при переезде из одного населенного пункта в другой населенный пункт, в пределах города - на прибывших из одного района в другой район. Талон статистического учета к листку убытия составляется при выезде граждан на постоянное местожительство за пределы республики по форме, согласно приложению 7.

25. Тiркеу және тiркеуден шығару азаматтарды тiркеу кiтабында тиiстi мөртабан басу және жазбаша белгі қою арқылы жүзеге асырылады да, тіркеу кітабы бұдан кейін тұрғын үй-жай иесiне (жалға алушыға) және қарамағында ғимараттары мен үй-жайлары бар өзге де тұлғаларға тапсырылады.
26. Азаматтарды тiркеу кiтабы жеке тұлғаның тұрақты тiркелген жерiн растайтын құжат болып табылады.
Азаматтарды тiркеу кiтабы берілер алдында ішкі істер органының төлқұжаттық елтаңбалық мөрімен халықты құжаттандыру және тiркеу бойынша уәкілетті қызметкердің қолымен куәландырылады. Азаматтарды тiркеу кiтабына мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
бiрiншi бетiне - елдi мекеннiң, ауданның, облыстың, көшенiң атаулары, үйдiң, пәтердiң нөмiрi, азаматтарды тiркеу кiтабын ресiмдеген ішкі істер органы, азаматтарды тiркеу кiтабының басталу күнi;
екiншi және үшiншi бетте - тұрғын үй иелерi туралы мәлiметтер (тегi, аты, әкесiнiң аты), үйдiң сипаттамасы (үй, пәтер, жалпы ауданы, пайдалы ауданы, мекен-жайы), тұрғын үйге иелiк ету құқығын растайтын құжаттың тұрпаты, нөмiрi және берілген күнi;
төртiншi және одан кейiнгi беттерi - азаматтарды тiркеу не тiркеу есебiнен шығару туралы мәлiметтер (тiркелетiн азаматтың реттiк нөмiрi, Т.А.Ә., туған күнi, жеке басын куәландыратын құжатының (балалардың туу туралы куәлiгiнiң) нөмiрi мен берiлген күнi, тиiстi мөртабан басу және ресiмделген күнiн көрсету арқылы тiркеудi, тiркеуден шығаруды рәсімдегені туралы белгiлер);
соңғы бетiнде мөрмен бекiтiліп және уәкілетті қызметкердiң қолымен куәландырылып нөмiрленген парақтардың саны көрсетiледi.
27. Тұратын жерi бойынша тiркелген, алайда азаматтарды тiркеу кiтабы жоқ азаматтар оны алу үшiн мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке куәлiгiнiң түпнұсқасын (кәмелетке толмаған балалар үшiн - туу туралы куәлiгi). Құжаттың түпнұсқасы салыстырылғаннан кейін иесiне қайтарылады;
азаматтың тiркелген мекен-жайын растайтын мекенжай бюросының анықтамасын (немесе аумақтық ішкі істер органының мекен-жай картотекасының мәлiметтерін);
тұрғын үй құжатының түпнұсқасы (түпнұсқа салыстырылған соң иесiне қайтарылады).
азаматтарды тiркеу кiтабы берілгенде төлемақы төлегендiгi туралы түбiртек.
28. Тұрғындарды есепке алу кiтабын азаматтарды тiркеу кiтабына ауыстыру үшiн мынадай құжаттар ұсынылады:
жеке куәлiктің түпнұсқасы (кәмелеттік жасқа толмаған балалар үшiн - туу туралы куәлiгi немесе бар болса Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты). Құжаттардың түпнұсқасы салыстырылған соң иесiне қайтарылады.
тұрғын-жай құжатының түпнұсқасы. Құжаттардың түпнұсқасы салыстырылған соң иесiне қайтарылады.
тұрғындарды есепке алу кiтабы;
азаматтарды тiркеу кiтабы берілгенде төлемақы төленгендiгi туралы түбiртек.
тұрғындарды есепке алу кiтабындағы мәлiметтер азаматтарды тiркеу кiтабына ауыстырылады. Тұрғындарды есепке алу кiтабы ондағы азаматтарды тiркеу туралы мәлiметтер азаматтарды тiркеу кiтабына ауыстырылған соң азаматтарды тiркеу туралы мәлiмет қамтылған беттерге "өтелдi" деген белгi қойылып, иесiне қайтарылады.
Жоғалған немесе пайдалануға болмайтын жағдайларда (бүлiнуi, ескiруі) азаматтарды тiркеу кiтабы тұрғын үй иесiнiң жоғалу жағдайлары немесе әрi қарай пайдалануға болмайтын басқа себептерiн көрсеткен жазбаша арызы бойынша «қайтадан берiлдi» деген белгiсi бар жаңа азаматтарды тiркеу кiтабы берiледi.

25. Регистрация и снятие с регистрации осуществляется путем проставления соответствующего штампа и записи в книге регистрации граждан, которая выдается собственникам (нанимателям) жилища и иным лицам, в ведении которых находятся здания и помещения.
26. Книга регистрации граждан является документом, подтверждающим адрес регистрации физического лица.
Книга регистрации граждан перед выдачей заверяется паспортной гербовой печатью и подписью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения органа внутренних дел. В книгу регистрации граждан вносятся следующие сведения:
на первую страницу - наименование населенного пункта, района, области, улицы, номера дома, квартиры, органа внутренних дел, оформившего книгу регистрации граждан, даты начала книги регистрации граждан;
на вторую и третью страницы - сведения о владельцах жилища (фамилия, имя, отчество), характеристика жилища (дом, квартира, общая площадь, полезная площадь, адрес), тип, номер и дата выдачи документа на право владения жилищем;
на четвертую и последующие страницы - сведения о регистрации либо снятии с регистрационного учета граждан (порядковый номер регистрируемого гражданина, фамилия, имя, отчество, дата рождения, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность (свидетельства о рождении детей), отметки об оформлении регистрации, снятии с регистрации путем проставления соответствующих штампов и указанием даты их оформления);
на последней странице указывается количество пронумерованных страниц, скрепленных печатью и заверенных подписью уполномоченного сотрудника.
27. Граждане, зарегистрированные по месту жительства, но не имеющие книгу регистрации граждан, для ее получения предоставляют следующие документы:
оригинал удостоверения личности (свидетельство о рождении - детям, не достигшим совершеннолетнего возраста). Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу;
справку из адресного бюро, подтверждающую адрес регистрации гражданина (либо сведения из адресной картотеки территориального органа внутренних дел);
оригинал документа на жилище (оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу);
квитанцию об оплате за выдачу книги регистрации граждан.
28. Для обмена книг учета жильцов на книги регистрации граждан представляются следующие документы:
оригинал удостоверения личности (детям, не достигшим совершеннолетнего возраста - свидетельства о рождении либо паспорта гражданина Республики Казахстан при его наличии), оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу);
оригинал документа на жилище, после сверки возвращается владельцу;
книга учета жильцов;
квитанция об оплате за выдачу книги регистрации граждан.
Сведения, содержащиеся в книге учета жильцов, переносятся в книгу регистрации граждан. Книга учета жильцов после переноса из нее сведений в книгу регистрации граждан, возвращается владельцу с проставлением в ней отметок "погашено" на страницах, где содержатся сведения о регистрации граждан.
В случаях утраты или непригодности к использованию (порча, ветхость) книги регистрации граждан по письменному заявлению владельца жилища с указанием обстоятельств утраты или непригодности к дальнейшему использованию, выдается новая книга регистрации с отметкой "повторно".

29. Азаматтарды тіркеу кітаптарының техникалық бүлінген бланкілерін ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы жою актiсін түзу арқылы жояды. Бұл ретте осы азаматтарды тiркеу кiтабын берудi есепке алу журналында 8-қосымшадағы нысанға сәйкес, "ескертпе" деген бағанға осы азаматтарды тiркеу кiтабының жарамсыз екендiгi туралы жасалған актiнiң нөмiрi мен оның түзілген күнiн көрсете отырып белгi қойылады.
30. Азаматтарды тiркеу кiтабы жоғалғанда немесе ауыстырылғанда азаматтарды тiркеу кiтабын берудi есепке алу журналындағы "ескертпе" деген бағанда жоғалған немесе ауыстырылған азаматтарды тiркеу кiтабының жарамсыздығы және жаңа азаматтарды тiркеу кiтабын алғандығы туралы тұрғын үй иесiнiң арыз берген күнiн көрсете отырып белгi қойылады.
Егер азаматтарды тiркеу кiтабының барлық беттерi толып қалса, тұрғын үй иесiне "жалғасы" деген белгiсi бар жаңа азаматтарды тiркеу кiтабы берiледi. Бұл ретте беттерi толған бұрынғы азаматтарды тiркеу кiтабы иесiнде қалады.
31. Мекен-жай картотекасына қылмыстық-атқару жүйесi органдарыны  қоғамнан оқшауламай жазалауға сотталған адамдардың қүзету карточкасын енгiзген кезде мекенжайға келу парақтарында жоғары оң жақ бұрышында "бас бостандығынан айырмай сотталған" деген белгi қойылады.
Мекенжай картотекасынан күзет карточкасын алу қылмыстық-атқару жүйесi органынан сотталғанның қылмыстық жазаны өтегенi туралы хабарлама келіп түскеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
32. Көшірмелерін алу қажет болған жағдайда халықты құжаттандыру және тіркеу уәкілетті қызметкерлері барлық құжаттар мен анықтамаларды көшірмелерін міндетті түрде түпнұсқаларымен салыстырып тексереді, бұдан кейін құжаттар көшірмесіне "Көшірмесі дұрыс" жазба қойылады, төлқұжаттық елтаңбалы мөрмен және салыстыруды жүргізген қызметкердің қол қоюымен, оның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіліп куәландырылады.
2. "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу ерекшеліктері
33. "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті (бұдан әрі - ХҚТ ТП) ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеуді Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматының жеке куәлігі бойынша халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлер өтініш берген күні жүзеге асырады.
34. ХҚТ ТП ақпараттық жүйесінде он алтыға толмаған балаларды тiркеу туу туралы куәліктерінде не туу туралы куәліктердің қосымша парақтарында ЖСН болғанда жүзеге асырылады. Балаларды тiркеуге құжаттарды олардың ата-аналары немесе заңды өкiлдерi бередi.

29. Технически испорченные бланки книг регистрации граждан уничтожаются внутрипроверочной комиссией органа внутренних дел с составлением акта уничтожения. При этом в журнал учета выдачи книг регистрации граждан, по форме, согласно приложению 8, в графу "примечание" вносится отметка об уничтожении бланка книги регистрации граждан с указанием номера акта и даты его составления.
30. При утрате или обмене книги регистрации граждан, в графе "примечание" журнала учета выдачи книг регистрации граждан, производится отметка о недействительности, утраченной или обмениваемой книги регистрации граждан, с указанием даты заявления владельца жилища о получении новой книги регистрации граждан.
Если в книге регистрации граждан заполнены все страницы, владельцам жилища выдается новая книга регистрации граждан с отметкой "продолжение". При этом предыдущая книга регистрации граждан с заполненными страницами остается у ее владельца.
31. При помещении в адресную картотеку сторожевых карточек органов уголовно-исполнительной системы на лиц, осужденных к наказанию без изоляции от общества в адресных листках прибытия в верхнем правом углу производится отметка "осужден без лишения свободы".
Изъятие из адресной картотеки сторожевой карточки производится только после получения извещения из органа уголовно-исполнительной системы об окончании отбытия срока уголовного наказания осужденного.
32. При необходимости снятия копий, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения все копии документов и справок в обязательном порядке сверяются с оригиналами, после чего на копиях документов проставляется запись "Копия верна", которая заверяется паспортной гербовой печатью и подписью сотрудника, производившего сверку с указанием фамилии, имени, отчества, должности.
2. Особенности регистрации граждан Республики Казахстан
посредством информационной системы "Регистрационный пункт
"Документирование и регистрация населения"
33. Регистрации граждан в информационной системе "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" (далее - РП ДРН) осуществляется уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения по удостоверению личности гражданина Республики Казахстан, постоянно проживающим на его территории, в день его обращения.
34. Регистрация детей до 16 лет в информационной системе РП ДРН осуществляется при наличии ИИН в свидетельствах о рождении либо вкладышах к свидетельствам о рождении. Документы на регистрацию детей подают их родители или законные представители.

35. Тұрғылықты жерлері бойынша тіркелу үшiн азаматтар:
тұрғын үй иесiнiң жеке куәлігінің көшірмесі мен оның тұрғын үйге тiркеуге жазбаша келiсiмiн (тұрғын үй иесінің (жалға алушының) болуы міндетті) ұсынады. Тұрғын үй иесі кәмелетке толмаған бала болған жағдайда, тіркеу туралы жазбаша өтінішті оның заңды өкілдері береді;
тұрғын үй құжатының түпнұсқасын (түпнұсқасы салыстырып тексерілген соң иесiне қайтарылады) ұсынады;
азаматтарды тiркеу кiтабын (ол болмаған кезде азаматтарды тiркеу кiтабын арнау тiркеуге тұрғын үй иесінің жазбаша келісім беруімен бір мезгілде жүргiзiледi) ұсынады;
бұрынғы тiркелген мекенжайдан кету парағын ұсынады;
жеке куәлiктің түпнұсқасын (он алты жасқа дейiнгi балалар – ЖСН бар туу туралы куәлiктің не туу туралы куәліктердің қосымша беттерінің түпнұсқасын) ұсынады. Құжаттардың түпнұсқалары салыстырып тексерілген кейін иесiне қайтарылады;
әскери мiндеттiлер әскери билетiнiң түпнұсқасын (әскери билеттi  орнына берiлген уақытша куәлiгiн) немесе әскери есепке қабылдағаны туралы әскери басқарманың жергiлiктi органының белгiсi бар тiркеу куәлiгiн (әскерге шақырылғандар үшiн) ұсынады. Құжаттың түпнұсқасы салыстырылған соң иесiне қайтарылады;
мемлекеттік баж төлегені туралы түбіртекті ұсынады.
36. Азаматтардың ұсынған жеке куәліктері немесе ЖСН бар туу туралы куәлік не туу туралы куәліктердің қосымша беттері арқылы олардың жеке бастары Қазақстан Республикасының құжаттандырылған тұрғындарының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасы (бұдан әрі – деректер базасы) бойынша анықтау жүргізіледі. Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасымен ұсынылған құжаттардағы деректерді салыстыру жүргізілгеннен кейін, заңды мекенжайды ауыстыру туралы өтінім тіркеледі.
Өтінімді тіркеу кезінде халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлері өтінімді тіркеу талонын басып шығарады.
Заңды мекенжайын ауыстыруды тіркеуді толтыру формасын ашу тіркеу өтініміндегі талон нөмірін салыстырып оқу немесе ендіру жолымен жүргізіледі.
Электронды өтінімде тіркеу себебін, сондай-ақ тұрғын үй құқығын белгілейтін құжаттарға сәйкес тұратын жерінің мекен-жайын көрсету қажет. Барлық жолдар толтырылып болғаннан кейін, азамат енгізілген деректердің дұрыстығын тексереді. Қателіктер анықталған жағдайда халықты құжаттандыру және тіркеудің уәкілетті қызметкерлері түзетулер  енгізеді.
Азамат енгізілген мәліметтің дұрыстығын растағаннан кейін, бірыңғай ақпараттық деректер базасына жолдау жүзеге асырылады.
Электронды ақпарат тасымалдаушылары бар жеке куәлік ұсынылған кезде микросызбаға (чип) мекенжай туралы ақпаратты қайта жазу жүргізіледі.

35. Для регистрации по месту жительства гражданами представляются:
письменное согласие собственника жилища о регистрации с копией удостоверения личности собственника жилища (присутствие собственника (нанимателя) жилища обязательно). В случае если собственником жилища является несовершеннолетний ребенок, письменное согласие о регистрации предоставляют его законные представители;
оригинал документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу);
книга регистрации граждан (при ее отсутствии, книга регистрации граждан заводится одновременно с подачей письменного согласия собственника жилища на регистрацию);
адресный листок убытия с прежнего места регистрации;
оригинал удостоверения личности (несовершеннолетние дети - оригинал свидетельства о рождении, имеющего ИИН либо вкладыша к свидетельству о рождении). Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу;
военнообязанные предоставляют оригинал военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет (либо документа, подтверждающего сведения о воинском учете). Оригиналы документов после сверки возвращаются владельцу;
квитанцию об оплате государственной пошлины.
36. По предъявленному гражданином удостоверению личности, свидетельству о рождении, имеющему ИИН либо вкладышу к свидетельству о рождении производится идентификация его личности в централизованной информационной базе данных документированного населения Республики Казахстан (далее - база данных). После произведения сверки данных гражданина в базе данных с предоставленным документом регистрируется заявка смены юридического адреса.
При регистрации заявки уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения распечатывается талон регистрации заявки.
Открытие формы заполнения регистрации смены юридического адреса производится путем считывания или ввода номера талона регистрации заявки.
В электронной заявке необходимо указать причину регистрации, а также адрес местожительства в соответствии с правоустанавливающими документами на жилище. По завершению заполнения всех необходимых полей гражданин проверяет правильность внесенных данных. В случае выявления ошибок уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения вносятся корректировки.
После подтверждения гражданином правильности внесенных сведений производится отправка в базу данных.
При предъявлении удостоверения личности, содержащего электронные носители информации, производится перезапись адресной информации в микросхему (чип).

37. Аудандық бөлінісі бар қаланың ішінде тіркеу мекенжайын ауыстырған азаматтарды тіркеу осы Ережелердің 12-тармағында белгіленген тәртіппен ХҚТ ТП арқылы жүзеге асырылады.
38. Тіркеуден кейін мекенжайға келу парағының екі данасы басылып шығарылып, оларға тіркеу мөртаңбасы қойылып, төлқұжаттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады және мекенжайға келу парағына статистикалық есепке алу талоны толтырылады. Келу парағының біреуі жергілікті ішкі істер органының мекенжай картотекасына ендіріледі, екіншісі - мекенжай бюросына жолданады.
39. Қазақстан Республикасы аумағында заңды мекенжайын ауыстыруды тіркеу жаңа мекен-жай бойынша ХҚТ ТП ақпараттық жүйесінде бұрынғы тіркелген жерінен автоматты түрде шығару арқылы жүзеге асырылады.
40. Заңды мекен-жай бойынша ақпараттық деректер базасы мен жеке куәліктер арасында алшақтық бар болса, заңды мекенжай азаматтарды тіркеу кітабында көрсетілген мекенжайға сәйкестендіріледі.
41. ХҚТ ТП ақпараттық жүйесінде азаматтарды тіркеу:
егер жеке куәлікте тіркеудің жаңа мекен-жайына сәйкес келмейтін толық заңды мекен-жай көрсетілсе (қала, аудан, көше, үй, пәтер), және жеке куәлік ауыстырылуға жатса;
негізгі заңды мекенжайынан тіркеуден шықпай уақытша тұру орны бойынша;
жаңа жеке куәлік беру кезінде (жоғалған, заңды мекенжай ауыстырған, қолдануға одан әрі жарамайтын, бүлінгенге байланысты қалпына келтірілген, анықтамалық деректері ауысқан, қолдану мерзімі аяқталған құжаттар);
жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ азаматтар, уақытша жеке куәлік бойынша;
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты бойынша жүргізілмейді.
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
1 қосымша
нысан
Кімге:
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Тіркеуге келісім беру
Мен,_________________________________________________________
_____________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________
_____________________________мекенжайда орналасқан үйдің иесі
(елді мекен, көше, үй №, пәтер №)
Азамат(ша)___________________________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________________________________бірге
(күйеуі, әйелі, балалары)
барлығы__________________________________________________адам
_________________________________тіркеуге қоюға қарсы емеспін
(тұрақты, уақытша қай мерзімге)
_____________________________________________________________
(облыс, (ел)
________________________________________________________келді
аудан, қала, елді мекен, ауыл атауы)
"____"______жылғы жеке куәлік, паспорт №____________________
тіркелушінің қолы___________________________________
үй иесінің қолы_______________ тегі__________________________
_____________________________________________________________
(үй иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың № және берілген күні, айы, жылы)
20__ж. "____"____________________
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
2 қосымша
нысан
МЕКЕНЖАЙДАН КЕТУ ПАРАҒЫ

37. Регистрация граждан, поменявших адрес регистрации внутри города, имеющего районные деления, осуществляется посредством РП ДРН в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил.
38. После регистрации распечатываются два адресных листка прибытия с последующим проставлением в них штампа регистрации, заверенные паспортной гербовой печатью, и заполняется талон статистического учета к листку прибытия. Один листок прибытия помещается в адресную картотеку местного органа внутренних дел, второй направляется в адресное бюро.
39. Регистрация смены юридического адреса на территории Республики Казахстан осуществляется по новому адресу местожительства в информационной системе РП ДРН, с автоматическим снятием в ней с прежнего адреса регистрации.
40. При имеющихся расхождениях юридического адреса в базе данных и в удостоверениях личности юридический адрес приводится в соответствие с адресом, указанным в книге регистрации граждан.
41. Регистрация граждан в информационной системе РП ДРН не производится:
если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, и требуется замена удостоверения личности;
по месту временного проживания, без снятия с регистрации по основному юридическому адресу;
при выдаче нового удостоверения личности (в связи с утратой, сменой юридического адреса, непригодностью к дальнейшему использованию, восстановлением взамен испорченного, переменой установочных данных, истечением срока действия документов);
по временным удостоверениям личности граждан, не имеющим документов, удостоверяющих личность;
по паспорту гражданина Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам учета зарегистрированных и
снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
Кому: _____________________________
_____________________________
_____________________________
(наименование органа внутренних дел)
Согласие на регистрацию
Я, владелец (ца) ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
жилища по адресу: __________________________________________________
____________________________________________________________________
(населенный пункт, улица, N дома, N квартиры)
не возражаю против _____________________________________ регистрации
(постоянной, временной на какой срок)
гр-на (ки)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
_____________________________________________________________________
с____________________________________________________________________
(женой, мужем, детьми)
_____________________________________________________________________
всего _____________________________________________________ человек
Прибыл (а) из
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование области, (страны)
_____________________________________________________________________
района, города, поселка, села, аула)
удостоверение личности, паспорт N ______________ от "____"________г.
подпись регистрируемого _______________________________
подпись владельца: ____________________________ _____________________
(подпись)                (фамилия)
_____________________________________________________________________
(N и дата выдачи документа, удостоверяющего личность домовладельца)
"____"___________20__г.
Приложение 2
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК УБЫТИЯ

1. Тегi______________________________________________________
2. Аты_______________________________________________________
3. Әкесiнiң аты______________________________________________
4. Туған күнi________________________________________________
5. Туған Обл. (Елi)__________________________________________
Жерi Ауданы_______________________________________________
________
|________| Қаласы (қтк)______________________________________
Ауылы ____________________________________________
6. Жынысы____________________________________________________
7. Мекен-жайы Обл. (Страна)__________________________________
б-ша тiркелген Ауданы_____________________________________
Қаласы (қтк)______________________________________________
Ауылы ____________________________________________________
________
|________| Көшесi____________________________________________
Үйi __________ Корп. ________ Пәтер_______________
_____________________________________________________________
8. Қайда Обл. (Елi)__________________________________________
кеттi Ауданы_________________________________________________
________
|________| Қаласы (қтк)______________________________________
Ауылы ___________________________________________________
Сол елдi мекеннен көшесiнен көшiп кеттi______________________
Үй N ____________Корп. ______________ Пәт. __________________
Тегiн, атын, әкесiнiң атын өзгерттi__________________________
_____________________________________________________________
бұрынғы деректердi көрсету
_____________________________________________________________
Басқа себептер_______________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(кету парағының сыртқы бетi)
9. Келу мақсаты______________________________________________
жұмысқа, оқуға, тұруға және т.б.
_____________________________________________________________
және қандай мерзiмге
10. Жеке куәлiгiнiң N ______________________________________
"_____" _______________ 20 _____ж., берiлдi_________________
"_____" _______________ 20 _____ж.___________________________
ішкі істер органының уәкілетті қызметкерiнiң қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
3 қосымша
нысан
Тұрғылықты жері бойынша тiркеу мөртаңбасының үлгiсi
_______________ ОБЛЫСЫ ІШКІ ІСТЕР ДЕПАРТАМЕНТI
__________________ауданы Т I Р К Е Л Д I
ЗАРЕГИСТРИРОВАН
"__"____________20__ж.________
(тегi қолы фамилия подпись)
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
4 қосымша
нысан
МЕКЕНЖАЙҒА КЕЛУ ПАРАҒЫНА СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
Талонды толтырған адамның аты-жөнi__________________________
Азаматтығы__________________________________________________
Келген жерi
Қайдан келдi
Елi
Қазақстан Республикасы
Облысы/қаласы
Ауданы/қаласы
Қаласы, аудандық бөлiмшесi/әкiмшiлiк аймағы
Кентi/ауылы
Толтыруына жауапты адамды қоса, отбасының барлық мүшелерiне
толтырылады.
Келгендер саны, барлығы ________, оның iшiнде 16 жасқа дейiнгi
балалар
Аты
Жынысы
Туған
айы
Туған
жылы
Ұлты
Бағанның коды
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Қоғамдық категория
Б - Келу мақсаты
В - Бiлiм деңгейi
Г - Бiлiмi бойынша мамандығы
Д - Некеде тұруы
Е - Мәртебесi (республикадан тыс жерлерден келгендерге ғана)
Тiркеу күнi 20___жылғы "______"________________
Толтыруына жауапты _________________________________________
/қолы/
Мәлiметтердi тексерiп тiркеудi ресiмдеген __________________
/қолы/
сыртқы бетi
КЕЛУ СТАТИСТИКАЛЫҚ ТАЛОНЫН ТОЛТЫРУ ЕРЕЖЕЛЕРI
"Аты-жөнi", "Азаматтығы", "Келген жерi", "Қайдан келдi" жолдарында отбасының барлық мүшелерiн енгiзуiне жауапты адамның деректерi жазылады. Қалған сұрақтар барлық келгендерге (толтыруына жауапты адамға да) қойылады. А, Б, В, Г, Д, Е бағандарда тиiстi кодтар қойылады:
А) Қоғамдық категория:
Жалданушы жұмысшылар (еңбек шарты/келiсiмi бойынша жұмыс
жасағандар)                                           1
Жұмыс берушiлер (жалданушы жұмысшыларды жалдайтын
жұмысшылар)                                           2
Өз есебiнен жұмыс жасайтындар (жеке еңбек)            3
Жұмыссыздар                                           4
Басқалар (зейнеткерлер, студенттер, оқушылар,
үй шаруасындағы әйелдер, басқалар)                    5
Б) Келу мақсаты (тұрғылықты жерiн ауыстыру себебi):
Тұрақты тұруға                                        1
Еңбек келiсiмi бойынша                                2
Оқуына байланысты                                     3
Басқа                                                 4
В) Бiлiм деңгейi:
Жоғары                                                1
Аяқталмаған жоғары                                    2
Орта арнайы                                           3
Орта жалпы                                            4
Толық емес орта                                       5
Г) Бiлiмi бойынша мамандығы:
Сәулеттi-құрылыстық                                   1
Медициналық                                           2
Педагогикалық                                         3
Технологиялық                                         4
Экономикалық                                          5
Заңдық                                                6
Ауылшаруашылық                                        7
Басқа                                                 8
Д) Некеде тұруы:
Ешқашан неке құрмаған                                 1
Некеде тұрмын                                         2
Жесiр                                                 3
Ажырасқан                                             4
Е) Келгендердiң мәртебесi: (республикадан тыс жерлерден келгендер ғана толтырады)
Босқын                                                1
Репатриант-босқын                                     2
Көшiп келушi                                          3
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
5 қосымша
нысан
Уақытша тіркеу мөртаңбасының үлгiсi
_____________ОБЛЫСЫ ІШКІ ІСТЕР
ДЕПАРТАМЕНТІ
_______________ауданы
УАҚЫТША ТІРКЕЛДІ
"___"_________20__ж. дейін.
_____________________ көшесі
үйі___ пәтер________________
"___"_______20_ж.__________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
6 қосымша
нысан
Тіркеуден шығару мөртаңбасының үлгiсi
_____________ОБЛЫСЫ ІШКІ ІСТЕР ДЕПАРТАМЕНТІ
_____________ ауданы
Т І Р К Е У Д Е Н  Ш Ы Ғ А Р Ы Л Д Ы
CНЯТ С РЕГИСТРАЦИИ
"___"_________20__ж.
___________________________
тегі, қолы/фамилия, подпись
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
7 қосымша
нысан
МЕКЕНЖАЙҒА КЕТУ ПАРАҒЫНА СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
Талонды толтырған адамның аты-жөнi _________________________________
Азаматтығы__________________________________________________________
Келген жерi
Қайдан келдi
Елi
Қазақстан Республикасы
Облысы/қаласы
Ауданы/қаласы
Қаласы, аудандық бөлiмшесi/әкiмшiлiк аймағы
Кентi/ауылы
Толтыруына жауапты адамды қоса, отбасының барлық мүшелерiне
толтырылады.
Келгендер саны, барлығы ______, оның iшiнде 16 жасқа дейiнгi
балалар_____________
Аты
Жынысы
Туған айы
Туған жылы
Ұлты
Бағанның коды
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Қоғамдық категория
Б - Келу мақсаты
В - Бiлiм деңгейi
Г - Бiлiмi бойынша мамандығы
Д - Некеде тұруы
Тiркеу күнi 20___жылғы "______"________________
Толтыруына жауапты _______________________________________
/қолы/
Мәлiметтердi тексерiп тiркеудi ресiмдеген_________________
/қолы/
сыртқы бетi
КЕТУ СТАТИСТИКАЛЫҚ ТАЛОНЫН ТОЛТЫРУ ЕРЕЖЕЛЕРI
"Аты-жөнi", "Азаматтығы", "Келген жерi", "Қайдан келдi" жолдарында отбасының барлық мүшелерiн енгiзуiне жауапты адамның деректерi жазылады. Қалған сұрақтар барлық келгендерге (толтыруына жауапты адамға да) қойылады. А, Б, В, Г, Д, Е бағандарда тиiстi кодтар қойылады:
А) Қоғамдық категория:
Жалданушы жұмысшылар (еңбек шарты/келiсiмi бойынша жұмыс
жасағандар)                                          1
Жұмыс берушiлер (жалданушы жұмысшыларды жалдайтын
жұмысшылар)                                          2
Өз есебiнен жұмыс жасайтындар (жеке еңбек)           3
Жұмыссыздар                                          4
Басқалар (зейнеткерлер, студенттер, оқушылар,
үй шаруасындағы әйелдер, басқалар)                   5
Б) Кету мақсаты (тұрғылықты жерiн ауыстыру себебi):
Тұрақты тұруға                                       1
Еңбек келiсiмi бойынша                               2
Оқуына байланысты                                    3
Басқа                                                4
В) Бiлiм деңгейi:
Жоғары                                               1
Аяқталмаған жоғары                                   2
Орта арнайы                                          3
Орта жалпы                                           4
Толық емес орта                                      5
Г) Бiлiмi бойынша мамандығы:
Сәулеттi-құрылыстық                                  1
Медициналық                                          2
Педагогикалық                                        3
Технологиялық                                        4
Экономикалық                                         5
Заңдық                                               6
Ауылшаруашылық                                       7
Басқа                                                8
Д) Некеде тұруы:
Ешқашан неке құрмаған                                1
Некеде тұрмын                                        2
Жесiр                                                3
Ажырасқан                                            4
Қазақстан Республикасының
тіркелген және
тіркеуден шығарылған азаматтарын
есепке алу ережесіне
8 қосымша
нысан
Азаматтарды тiркеу кiтабын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Берген күні
Азаматтарды тіркеу кітабының нөмірі
Тұрғын үй иесінің Т.А.Ә.
мекенжайы
ескертпе

1. Фамилия _____________________________________________________
2. Имя _________________________________________________________
3. Отчество _____________________________________________________
4. Дата рождения ________________________________________________
5. Место Обл. (Страна)________________________________________
рождения Район_______________________________________________
________ Город (пгт)__________________________________________
|________| Село (аул)___________________________________________
6. Пол _________________________________________________________
7. национальность______________________________________________
8. Был заре- Обл. (Страна)______________________________________
гистрирован Район_____________________________________________
по адресу Город (пгт)__________________________________________
________ Село (аул)___________________________________________
|________| Улица_______________________________________________
Дом ______ Корп. ________ Кв.
_______________________________________________________________
9. Куда Обл.(Страна)_________________________________________
выбыл Район________________________________________________
________ Город (пгт)__________________________________________
|________| Село (аул)___________________________________________
Переехал в том же населенном пункте с ул.___________________________
Дом N_____Корп. __________________ Кв. __________________________
или переменил фамилию, имя, отчество на ___________________________
________________________________________________________________
(оборотная сторона листка убытия)
10. Цель выезда ____________________________________________________
на работу, на учебу, к месту жительства и т.п.
__________________________________________________________________
и на какой срок
11. Удостоверение личности N _______________________________________
от "___" _________ 200 ___г., выдано ________________________________
"___"________ 200____г. _____________________________________________
подпись уполномоченного сотрудника органа внутренних дел
Приложение 3
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
Образец штампа регистрации по месту жительства
___________ ІШКІ ІСТЕР ДЕПАРТАМЕНТІ
____________
ТІРКЕЛДІ
ЗАРЕГИСТРИРОВАН
"___"_________20__ж.
___________________________
тегі қолы/фамилия, подпись
Приложение 4
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА К ЛИСТКУ ПРИБЫТИЯ
Ф.И.О. лица, заполнившего талон __________________________________
Гражданство _______________________________________________________
Место прибытия
Откуда прибыл
Страна
Республика Казахстан
Область/город
Район/город
Город, рай. под./адм. округ
Поселок/село/аул
Заполняется на всю семью, включая ответственного за заполнение
Количество прибывших, всего __________, в т.ч. детей
до 16 лет_________________________
Имя
Пол
Месяц
рож-
дения
Год
рож-
дения
Нацио-
наль-
ность
Код графы
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Общественная категория
Б - Цель прибытия
В - Уровень образования
Г - Специальность по образованию
Д - Состояние в браке
Е - Статус (только для прибывших из-за пределов республики)
Дата регистрации "__"_________ 20___года
Ответственный за заполнение ______________________________________
/подпись/
Сведения проверил и регистрацию оформил __________________________
/подпись/
(оборотная сторона статистического талона)
ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА ПРИБЫТИЯ
В позициях "Ф.И.О.", "Гражданство", "Место прибытия",
"Откуда прибыл" проставляются данные лица, ответственного за
заполнение всех членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем
прибывшим (включая ответственного за заполнение). В графах
А,Б,В,Г,Д,Е проставляются соответствующие коды:
А) Общественная категория:
Наемные работники (работающие по трудовому договору/соглашению)   1
Работодатели (работники, которые нанимают наемных работников)     2
Лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)               3
Безработные                                                       4
Другие (пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки, пр.)         5
Б) Цель прибытия (причины перемены места жительства):
На постоянное место жительства                                    1
По трудовому соглашению                                           2
В связи с учебой                                                  3
Другие                                                            4
В) Уровень образования:
Высшее                                                            1
Незаконченное высшее                                              2
Среднее специальное                                               3
Среднее общее                                                     4
Неполное среднее                                                  5
Г) Специальность по образованию:
Архитектурно-строительное                                         1
Медицинское                                                       2
Педагогическое                                                    3
Технологическое                                                   4
Экономическое                                                     5
Юридическое                                                       6
Сельскохозяйственное                                              7
Другое                                                            8
Д) Состояние в браке:
Никогда не состоял(а) в браке                                     1
Состоит в браке                                                   2
Вдова/вдовец                                                      3
Разведен(а)                                                       4
Е) Статус прибывших:
(заполняют только прибывшие из-за пределов республики)
Беженец                                                           1
Беженец-репатриант                                                2
Иммигрант                                                         3
Приложение 5
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
Образец штампа временной регистрации
___________
ІШКІ ІСТЕР ДЕПАРТАМЕНТІ
__________ ауданы
УАҚЫТША ТІРКЕЛДІ
"___"_________20__ж. дейін.
_____________________ көшесі
үйі___ пәтер________________
"___"_______20_ж.__________
(қолы)
Приложение 6
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
Образец штампа снятия с регистрации
__________ ІШКІ ІСТЕР ДЕПАРТАМЕНТІ
_________ауданы
Т І Р К Е У Д Е Н Ш Ы Ғ А Р Ы Л Д Ы
CНЯТ С РЕГИСТРАЦИИ
"___"_________20__ж.
___________________________
тегі қолы/фамилия, подпись
Приложение 7
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА К ЛИСТКУ УБЫТИЯ
Ф.И.О. лица, заполнившего талон __________________________________
Гражданство _______________________________________________________
Место выбытия
Куда выбыл
Страна
Республика Казахстан
Область/город
Район/город
Город, рай. под./адм. округ
Поселок/село/аул
Заполняется на всю семью, включая ответственного за заполнение
Количество прибывших, всего _______________, в т.ч. детей
до 16 лет_________________________
Имя
Пол
Месяц
рождения
Год
рождения
Националь-
ность
Код графы
А
Б
В
Г
Д
А - Общественная категория
Б - Цель прибытия
В - Уровень образования
Г - Специальность по образованию
Д - Состояние в браке
Дата снятия с регистрации "___"____________ 20___года
Ответственный за заполнение_______________________________________
/подпись/
Сведения проверил и оформил_______________________________________
/подпись/
(оборотная сторона статистического талона)
ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА УБЫТИЯ
В позициях "ФИО", "Гражданство", "Место выбытия", "Откуда
прибыл" проставляются данные лица, ответственного за заполнение
всех членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем прибывшим
(включая ответственного за заполнение). В графах А,Б,В,Г,Д
проставляются соответствующие коды:
А) Общественная категория:
Наемные работники (работающие по трудовому договору/соглашению)    1
Работодатели (работники, которые нанимают наемных работников)      2
Лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)                3
Безработные                                                        4
Другие (пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки, пр.)          5
Б) Цель выбытия (причины перемены места жительства):
На постоянное место жительства                                     1
По трудовому соглашению                                            2
В связи с учебой                                                   3
Другие                                                             4
В) Уровень образования:
Высшее                                                             1
Незаконченное высшее                                               2
Среднее специальное                                                3
Среднее общее                                                      4
Неполное среднее                                                   5
Г) Специальность по образованию:
Архитектурно-строительное                                          1
Медицинское                                                        2
Педагогическое                                                     3
Технологическое                                                    4
Экономическое                                                      5
Юридическое                                                        6
Сельскохозяйственное                                               7
Другое                                                             8
Д) Состояние в браке:
Никогда не состоял(а) в браке                                      1
Состоит в браке                                                    2
Вдова/вдовец                                                       3
Разведен(а)                                                        4
Приложение 8
к Правилам учета зарегистрированных
и снятых с регистрации граждан
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
учета выдачи книг регистрации граждан
N
п/п
Дата
выдачи
Номер книги
регистрации
граждан
Ф.И.О.
владельца
жилища
Адрес
Примечание