Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жергілікті жерлерге (аумаққа) кіру, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 135 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 08-1-1-1/154 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 маусымда № 7698 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 9 қазандағы № 831 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 11-1-2/513 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 09.10.2015 № 831 және ҚР Сыртқы істер министрінің 17.11.2015 № 11-1-2/513 бірлескен бұйрығымен.
«Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңның 9-бабының 10) тармақшасына сәйкес және Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жергілікті жерлерге (аумаққа) кіру, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүру тәртібін айқындау мақсатындаБҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жергілікті жерлерге (аумаққа) кіру, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Консулдық қызмет департаментінің директоры, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және Көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары Қағидаларды басшылыққа қабылдасын және оның талаптарын мүлтіксіз орындауды қамтамасыз етсін.
3. Мынадай:
1) «Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кету тәртiптерiн қолдану және шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағындағы заңсыз көшi-қонының алдын алу және жолын кесу жөнiндегi iшкi iстер органдарының жедел-қызметтiк жұмысын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2004 жылғы 9 сәуiрдегi № 215, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң 2004 жылғы 14 сәуiрдегi № 08-1/93, Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография агенттiгi төрағасының 2004 жылғы 14 сәуiрдегi № 35-П бiрлескен бұйрығының (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 2889 болып тіркелген);

Об утверждении Правил регистрации паспортов иммигрантов, их передвижения, а также въезда в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан
Совместный приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 135 и Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 08-1-1-1/154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2012 года № 7698. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2015 года № 831 и Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 11-1-2/513
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 09.10.2015 № 831 и Министра иностранных дел РК от 17.11.2015 № 11-1-2/513.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 9 Закона от 22 июля 2011 года «О миграции населения» и в целях определения порядка регистрации паспортов иммигрантов, передвижения, а также въезда в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации паспортов иммигрантов, передвижения, а также въезда в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан.
2. Директору Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов внутренних дел городов Астана, Алматы, областей и на транспорте принять Правила к руководству и обеспечить неукоснительное исполнение их требований.
3. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года № 215, Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года № 08-1/93 и Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 14 апреля 2004 года № 35-п «Об утверждении Инструкции по применению Правил въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и организации оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел по предупреждению и пресечению незаконной миграции иностранцев на территории Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2889);

2) «Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кету тәртiптерiн қолдану және шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағындағы заңсыз көшi-қонының алдын алу және жолын кесу жөнiндегi iшкi iстер органдарының жедел-қызметтiк жұмысын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2004 жылғы 9 сәуiрдегi № 215, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң 2004 жылғы 14 сәуiрдегi № 08-1/93, Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография агенттiгi төрағасының 2004 жылғы 14 сәуiрдегi № 35-П бiрлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2007 жылғы 25 мамырдағы № 216, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң 2007 жылғы 18 маусымдағы № 08-1-1-1/186, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі № 145-П бiрлескен бұйрығының (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 4851 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті мен Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне жүктелсін.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полициясы комитеті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының                   Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі                         Сыртқы істер министрі
_______________Қ. Қасымов                   _____________Е. Қазыханов
2012 жылғы 23 ақпан                         2012 жылғы 22 сәуір
«Келісілді»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
__________________ Н. Әбіқаев
2012 жылғы ____ __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 7 наурыздағы
№ 135,
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 08-1-1-1/154
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу, олардың жүріп-тұру,
сондай-ақ шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жергілікті
жерлерге (аумаққа) кіру, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ
адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен
жүру қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жергілікті жерлерге (аумаққа) кіру, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі, «Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы 19 маусымдағы, «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы заңдарына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес әзірленді.

2) совместный приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 216, Министра иностранных дел Республики Казахстан от 18 мая 2007 года № 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2007 года № 145-п «О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года № 215, Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года № 08-1/93 и Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 14 апреля 2004 года № 35-п «Об утверждении Инструкции по применению Правил въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и организации оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел по предупреждению и пресечению незаконной миграции иностранцев на территории Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4851).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
5. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
6. Настоящий Совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел                    Министр иностранных дел
Республики Казахстан                      Республики Казахстан
К. Касымов                                Е. Казыханов
23 февраля 2012 года                      28 февраля 2012 года
«Согласовано»
Председатель
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
Н. Абыкаев
«___» _________ 2012 года
Утверждены
Совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 марта 2012 года № 135,
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года
№ 08-1-1-1/154
ПРАВИЛА
регистрации паспортов иммигрантов, их передвижения, а также
въезда в отдельные местности (территории), закрытые для
посещения иностранцами, транзитного проезда иностранцев и лиц
без гражданства по территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации паспортов иммигрантов, их передвижения, а также въезда в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения», от 19 июня 1995 года «О правовом положении иностранцев», от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан», международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (далее - Правила).

2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Қағидаларда қамтылғаннан өзге ережелер белгіленген болса, онда халықаралық шарттың нормалары қолданылады.
Дипломаттық және қызметтік паспорттары бар, сондай-ақ Қазақстан Республикасына оның дипломаттық, қызметтік және инвесторлық санаттағы визаларымен келген немесе уәкілетті органнан «инвестор» мәртебесін растаған (визасыз болу режиміндегі елдер үшін), шетелдіктердің паспорттары тіркеуден босатылады.
2. Қазақстан Республикасында көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу тәртібі
3. Көшіп-келушілер мен азаматтығы жоқ адамдардың паспорттарын тіркеуді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өту пункттерінде ұлттық қауіпсіздік органдары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткеннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша ішкі істер органдары, сондай-ақ заңды тұлғалардан оларға келіп жатқан шетелдіктер туралы ақпарат алу арқылы жүзеге асырылады.
Тіркеу аудандық, қалалық немесе облыстық көші-қон полициясы бөліністерінде жүзеге асырылады, ол туралы тиісті өкім шығарылады.
4. Тіркеуді және оны ұзартуды ресімдеу құжаттарды берген күні жүзеге асырылады.
5. Миссионерлік қызметпен айналысатын, сондай-ақ қайырымдылық немесе гуманитарлық көмекпен келген шетелдіктер одан әрі діни қызмет саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлінісінде есепке алып тіркеу арқылы ішкі істер органдарында жалпы негіздерде тіркеледі.
6. Уақытша тұру үшін келген көшіп-келушілерді тіркеу кезінде көші-қон полициясы бөліністері ішкі істер органдарының басшылығы арқылы учаскелік полиция инспекторларына осы жергілікті жерде тұруға оларға рұқсат етілген мерзім туралы хабарлайды.
Егер көшіп-келушілердің рұқсат етілген болу мерзімі аяқталған соң тиісінше ұзартусыз кетпегені анықталса, учаскелік полиция инспекторы ол туралы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырып, одан әрі көші-қон полициясы бөлінісіне хабарлайды. Әкімшілік ықпал ету шараларын қабылдағаннан кейін учаскелік полиция инспекторы заң бұзушы-көшіп келушіні елді мекеннен шығаруды ұйымдастыруда көмек көрсетеді.
Көшіп-келушілердің болу мерзімі немесе оның жақын туыстарының ауыр науқасына, күтпеген жағдайларға байланысты көші-қон карточкасына белгі қойылған, растайтын құжаттардың негізінде ұзартылады.

2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные положения, чем те, которые предусмотрены настоящими Правилами, применяются нормы международного договора.
От регистрации паспортов освобождаются иностранцы, обладающие дипломатическим и служебным паспортом, а также иностранцы, прибывшие в Республику Казахстан с визой Республики Казахстан категории «дипломатическая», «служебная», «инвесторская», или при подтверждении статуса «инвестора» от уполномоченного органа (для стран с безвизовым режимом пребывания).
2. Порядок регистрации паспортов иммигрантов в Республике
Казахстан
3. Регистрация паспортов иммигрантов и лиц без гражданства осуществляется органами национальной безопасности в пунктах пропуска  через Государственную границу Республики Казахстан, органами внутренних дел в течение пяти календарных дней после пересечения Государственной границы Республики Казахстан по месту постоянного или временного проживания, а также посредством получения информации от юридических лиц о пребывающих у них иностранцах.
Регистрация осуществляется в районных, городских или областных подразделениях миграционной полиции, о чем издается соответствующее распоряжение.
4. Оформление регистрации и ее продление осуществляется в день подачи документов.
5. Иностранцы, занимающиеся миссионерской деятельностью, а также прибывшие с благотворительной или гуманитарной помощью, регистрируются в органах внутренних дел на общих основаниях, с дальнейшей учетной регистрацией в территориальном подразделении уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в сфере религиозной деятельности.
6. При регистрации иммигрантов, прибывших для временного проживания, подразделения миграционной полиции уведомляют через руководство органов внутренних дел участковых инспекторов полиции о сроках разрешенного им проживания в данной местности.
Если будет установлено, что иммигранты без надлежащего продления не выехали по истечении разрешенного срока пребывания, участковым инспектором полиции об этом составляется протокол об административном правонарушении с последующим информированием подразделений миграционной полиции. После принятия мер административного воздействия участковый инспектор полиции оказывает содействие в организации выдворения иммигранта-нарушителя из населенного пункта.
Срок пребывания продлевается в связи с тяжелой болезнью иммигранта или его близких родственников, форс-мажорными обстоятельствами, на основании подтверждающих документов, с отметкой в миграционной карточке.

7. Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеу үшін Қазақстан Республикасының визалары, ал Қазақстан Республикасына келу мен болудың визасыз тәртібі туралы шарт жасалған елдердің азаматтары үшін қабылдаушы заңды, жеке тұлғалардың немесе көшіп-келушінің өзінің арызы негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз жүрген көшіп-келушіні анықтаған кезде ішкі істер органдары қызметкерінің баянаты оны тіркеу үшін негіз болып табылады.
8. Тіркеуді ішкі істер органдарының лауазымды адамдары ресімдейді.
Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеуді есепке алу «Бүркіт» бірыңғай ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – «Бүркіт» БАЖ) және белгіленген нысандағы журналда (1-қосымша) жүргізіледі. Журнал бойынша реттік нөмірі тіркеу нөмірі болып табылады.
Тіркеу оны ресімдеген қызметкердің қолымен және көші-қон полициясы бөлінісінің мөрімен куәландырылады.
9. Көшіп-келушілер қабылдаушы заңды немесе жеке тұлғаларға өз паспорттарын тапсырады, олар ішкі істер органдарында тіркегеннен кейін құжаттарды иелеріне қайтарады.
10. Тіркеу қабылдаушы заңды, жеке тұлғалардың немесе көшіп-келушінің өзінің арызында көрсетілген, бірақ визалардың әрекет ету мерзімінен аспайтын мерзімдерге ресімделеді. Тіркеу мерзімі көшіп-келуші паспорттарының әрекет ету мерзімінен аспауы керек.
Көпмәртелік визалары бар көшіп-келушілердің паспорттары Қазақстан Республикасында нақты болу мерзіміне тіркеледі.
Қазақстан Республикасымен келу мен болудың визасыз тәртібі туралы халықаралық шарттар жасалған елдерден Қазақстан Республикасына келген азаматтарды тіркеу отыз тәуліктен, ал Кеден одағына мүше мемлекеттердің азаматтары үшін тоқсан тәуліктен аспайтын мерзімге жүргізіледі, одан әрі осындай мерзімге ұзартылады.
11. Білім алу мақсатымен келген көшіп-келушілердің паспорттары бір оқу жылына тіркеледі.
12. Алты айдан асатын мерзімге келген көшіп-келушінің паспортын тіркеуді ресімдеу үшін қабылдаушы ұйымның белгіленген үлгідегі жазбаша өтініші (арызы) (2-қосымша) және фотосурет (33х43 мм) тапсырылады. Бұл ретте статистикалық есепке алу талондары, келу парақтары және есепке алу карточкалары (3-қосымша) толтырылады. Бір уақытта электронды тасымалдағыштарда деректер базасы құрылады.
Бұдан басқа, тіркеу еңбек қызметіне және таңдаған мамандығы бойынша оқу оқуға кедергі келтіретін ауруларының жоқ екенін растайтын медициналық анықтамалардың негізінде жүзеге асырылады.
Жұмысқа тіркеу кезінде еңбек келісім-шартының көшірмесі ұсынылады.

7. Основанием для регистрации паспортов иммигрантов являются визы Республики Казахстан, а для граждан стран, с которыми у Республики Казахстан заключены международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, заявления принимающих юридических, физических лиц или самого иммигранта.
При выявлении иммигранта, незаконно находящегося на территории Республики Казахстан, основанием для его регистрации является рапорт сотрудника органов внутренних дел.
8. Регистрация оформляется должностными лицами органов внутренних дел.
Учет регистрации паспортов иммигрантов в органах внутренних дел ведется в Единой информационной системе «Беркут» (далее – ЕИС «Беркут») и журнале учета регистрации иммигрантов в органах внутренних дел (приложение 1). Порядковый номер по журналу является номером регистрации.
Регистрация заверяется подписью сотрудника, оформившего ее, и печатью подразделения миграционной полиции.
9. Иммигранты сдают принимающим юридическим или физическим лицам свои паспорта, которые после регистрации в органах внутренних дел возвращаются владельцам.
10. Регистрация оформляется на сроки, указанные в заявлениях принимающих юридических, физических лиц или самого иммигранта, но не выше срока действия виз. Срок регистрации не может превышать срока действия паспортов иммигрантов.
Паспорта иммигрантов, имеющих многократные визы, регистрируются на срок фактического пребывания в Республике Казахстан.
Регистрация граждан, прибывших в Республику Казахстан из стран, с которыми у Республики Казахстан имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, производится на срок, не превышающий тридцати суток, а для граждан государств-членов Таможенного союза - девяносто суток, и в дальнейшем продлевается на такие же сроки.
11. Паспорта иммигрантов, прибывших с целью получения образования, регистрируются на один учебный год.
12. Для оформления регистрации паспорта иммигранта, прибывшего на срок свыше шести месяцев, представляются письменное обращение (заявление) принимающей организации (приложение 2) и фотокарточка (33х43 миллиметров). При этом заполняются талоны статистического учета, листки прибытия и учетные карточки на иммигрантов (приложение 3). Одновременно создается база данных на электронных носителях.
Кроме того, регистрация осуществляется на основании медицинской справки, подтверждающую отсутствие заболеваний, препятствующих трудовой деятельности и прохождению обучения по избранной специальности.
При регистрации на работу предоставляется копия трудового договора.

13. Көшіп-келуші өзінің Қазақстан Республикасындағы уақытша тұратын орнын ауыстырған кезде қабылдаушы заңды және жеке тұлға уақытша тұратын орнын ауыстырған күннен бастап үш күн ішінде ол туралы ішкі істер органдарына жазбаша хабарлайды.
Тұрақты және уақытша тұратын орнын ауыстырған жағдайда көшіп-келушілер үш күндік мерзімде қайта тіркеуден өтеді.
14. Көшіп-келушінің Қазақстан Республикасында болуына рұқсат етілген мерзім және олардың паспорттары тіркеуінің әрекет ету мерзімі визалардың әрекет ету мерзімінің соңғы күні, ал визасыз тәртіппен келгендер үшін тіркеудің әрекет ету мерзімінің соңғы күні тоқтатылады.
15. Көшіп-келушілердің болу мерзімін ұзарту визалар беру және көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеудің әрекет ету мерзімдерін ұзарту арқылы жүзеге асырылады.
16. Көшіп-келушілердің паспорттарын тіркеудің әрекет ету мерзімін ұзартуды ішкі істер органдарының лауазымды адамдары ресімдейді.
17. Көшіп-келушілердің Қазақстан Республикасында болу мерзімдерін ұзарту туралы шешім заңды және жеке адамдардың өтініштері негізінде көшіп-келушілердің тіркелген жері бойынша қабылданады.
3. Көшіп-келушілердің жүріп-тұру, сондай-ақ шетелдіктердің
болуы үшін жабық жекелеген жергілікті жерлерге (аумаққа) кіру,
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүру тәртібі
18. Көшіп-келушілер Қазақстан Республикасының шетелдіктердің баруы үшін ашық аумағы бойынша еркін жүріп-тұра алады.
19. Шетелдіктерді қабылдаушы заңды және жеке тұлғалар алдағы уақытта республиканың басқа өңірлеріне 10 күннен асатын мерзімге жол жүретіні туралы шығу пунктін, мерзімін және осы пунктте болатын мекенжайларды көрсете отырып, бұрынғы және жаңа болатын жердегі ішкі істер органдарына хабарлайды.
20. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы баратын елге әуе, темiр жол, автомобиль және теңiз көлiгiмен транзитпен жол жүруіне оларда Қазақстан Республикасының транзиттiк визалары, сондай-ақ үшiншi елге кiру үшiн жарамды және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан портқа, станцияға, аэровокзалға, автовокзалға келген сәтiнен бастап бес тәуліктен аспайтын мерзім ішінде Қазақстан Республикасының аумағында көлiк ауыстыру пунктiнен кету күнi көрсетiлген тиiстi жол жүру құжаттары (билеттерi) болған кезде рұқсат етiледi.
Болжамды жүру бағыты Қазақстан Республикасының шетелдiктердің баруы үшiн уақытша жабық аумағы арқылы өткен жағдайда, өту мәселесін ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсім бойынша ішкі істер органдары шешеді.
Шетелдiк немесе азаматтығы жоқ адамдар жүру бағытын өзгерту мәселесi бойынша өтініш білдірген кезде олар аумақтық ішкі істер органдарына қазақстандық транзиттiк визасы бар паспортын және осындай қажеттiлiк туғызған себептердi, сондай-ақ жоспарланып отырған бағыты мен шығар жолындағы тексеру-өткiзу пунктiн көрсете отырып, жазбаша арыз ұсынады.

13. При перемене иммигрантом места своего временного проживания в Республике Казахстан принимающее юридическое или физическое лицо письменно извещает об этом органы внутренних дел в течение трех календарных дней со дня изменения места временного проживания.
В случае смены постоянного или временного места проживания иммигранты в трехдневный срок осуществляют перерегистрацию.
14. Срок разрешенного пребывания иммигранта в Республике Казахстан и действия регистрации их паспортов прекращается в последний день срока действия виз, а для въехавших в безвизовом порядке - в последний день срока действия регистрации.
15. Продление срока пребывания иммигрантов осуществляется путем выдачи или продления виз и продления срока действия регистрации паспортов иммигрантов.
16. Продление срока действия регистрации паспортов иммигрантов оформляется должностными лицами органов внутренних дел.
17. Решения о продлении сроков пребывания иммигрантов в Республике Казахстан на основании ходатайств физических и юридических лиц принимаются по месту регистрации иммигрантов.
3. Порядок передвижения иммигрантов, а также въезд в отдельные
местности (территории), закрытые для посещения иностранцами,
транзитный проезд иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
18. Иммигранты могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранцами.
19. О предстоящей поездке в другие регионы республики сроком более 10 календарных дней принимающие иностранцев юридические и физические лица уведомляют органы внутренних дел по прежнему и новому месту пребывания с указанием пункта выезда, срока и адреса пребывания в этом пункте.
20. Транзитный проезд иностранцев и лиц без гражданства через территорию Республики Казахстан в страну назначения воздушным, железнодорожным, автомобильным и морским транспортом разрешается при наличии у них транзитных виз Республики Казахстан, а также документов, действительных для въезда в третью страну и соответствующих проездных документов (билетов) с подтверждением даты выезда из пункта пересадки на территории Республики Казахстан, в течении не более пяти суток с момента прибытия в порт, станцию, аэровокзал, автовокзал, расположенный на территории Республики Казахстан.
В случае пролегания предполагаемого маршрута следования через территории Республики Казахстан, закрытые для посещения иностранцами, вопрос проезда разрешается органами внутренних дел по согласованию с органами национальной безопасности.
При обращении иностранца или лица без гражданства по вопросу изменения маршрута им представляется в территориальные органы внутренних дел паспорт с казахстанской транзитной визой и письменное заявление с указанием причин, вызвавших такую необходимость, а также маршрут предполагаемого следования и контрольно-пропускной пункт выезда.

21. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарымен транзитпен өтетiн, оның iшiнде халықаралық жүктердi автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар халықаралық автомобиль қатынастары үшiн ашық жолдармен ғана жүредi.
22. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн пойызбен жол жүретін шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар пойыздар тоқтап тұрған кезде станцияларда шығу құқықтары бар. Оларға станциядан (перроннан және темiр жол вокзалынан) тыс жерлерге шығуға рұқсат етiлмейдi.
23. Қазақстан Республикасының аумағынан транзитпен өтетін және онда 72 сағаттан астам уақыт аялдауға мәжбүр болған шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар тоқтаған сәттен бастап бiр тәулiк iшiнде ішкі iстер органдарында Қазақстан Республикасында болуға рұқсат ресiмдеуге міндетті. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағында мәжбүрлi аялдауын ресімдеу мынадай жағдайларда:
1) табиғи апаттар немесе пойыздың, автокөлiк құралының, кеменің немесе ұшақтың қозғалысына кедергi болатын өзге де себептер кезінде;
2) қандай да бір бөлшектерiнің бұзылуы нәтижесінде зақымданған автокөлiк құралын жөндеу үшін немесе жол-көлiк оқиғасы болған кезде;
3) дәрiгердің қорытындысы бойынша науқастың одан әрi жол жүруі оның денсаулығына қауiп төндiретiн сырқаты болған жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін. Мұндай жағдайда науқастың жанында оның отбасы мүшелерi немесе онымен бiрге келе жатқан адамдар болуы мүмкiн;
4) тораптық пунктте бiр көлiктен екiншi көлiк түріне ауысып отыру кешiккен кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Мәжбүрлі аялдау шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға мәжбүрлi аялдауды туғызған себептердi жойғанға дейінгі уақытқа қаланың немесе елді мекеннің ішінде болуға ғана құқық бередi.
24. Әуе немесе темiр жол көлiгiнiң қызметiн пайдаланатын және мәжбүрлі аялдама жасаған шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеудi көлiктегi iшкi iстер органдары не болмаса аумақтық iшкi iстер органдары жүзеге асырады.
Мәжбүрлі аялдағанын ресімдеу үшін шетелдiк немесе азаматтығы жоқ адам ішкі істер органына аялдауға рұқсатты ресiмдеу туралы жазбаша арыз бередi.
25. Тiркеудің әрекет ету мерзiмi мәжбүрлі аялдауды тудырған себептердi жою үшiн қажеттi уақытпен айқындалады.
Медициналық ұйымдарда емделіп жатқан шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың паспорттарын тiркеу олар сол жерден шыққаннан кейiн күнтізбелік бес күн ішінде ресiмделедi. Олардың отбасы мүшелерiнiң немесе оларға ілесіп жүретін адамдардың паспорттарын тiркеу аялдауға мәжбүр болған сәттен бастап бiр тәулiк iшiнде медициналық ұйымның анықтамасында көрсетiлген науқас шетелдiктi емдеу үшін қажеттi мерзiмге ресiмделедi.

21. Иностранцы и лица без гражданства, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, следуют только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения.
22. Иностранцы и лица без гражданства, которые следуют на поездах, проходящих транзитом через территорию Республики Казахстан, имеют право схода на станциях во время стоянки поездов. Им не разрешается выход за пределы станции (перрона и железнодорожного вокзала).
23. Иностранцы и лица без гражданства, проезжающие транзитом и сделавшие вынужденную остановку на территории Республики Казахстан на срок свыше 72 часов, в течение суток с момента остановки оформляют в органах внутренних дел разрешение на пребывание в Республике Казахстан. Оформление вынужденной остановки иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан осуществляется в следующих случаях:
1) при стихийных бедствиях или иных причинах, вызвавших задержку движения поезда, автотранспортного средства, судна или самолета;
2) для ремонта автотранспортного средства, поврежденного в результате порчи каких-либо его частей или дорожно-транспортного происшествия;
3) при болезни, когда по заключению врача дальнейшее следование больного представляется опасным для его здоровья. В этом случае оформление вынужденной остановки иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан осуществляется и для членов семьи или иных лиц, сопровождающих больного;
4) при задержках пересадки с одного вида транспорта на другой в узловом пункте.
Вынужденная остановка дает иностранцам и лицам без гражданства право на пребывание только в черте города или населенного пункта на время до устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
24. Регистрацию иностранцев и лиц без гражданства, пользующихся услугами воздушного и железнодорожного транспорта и сделавших вынужденную остановку, осуществляют органы внутренних дел на транспорте либо территориальные органы внутренних дел.
Для оформления вынужденной остановки иностранец или лицо без гражданства представляет в органы внутренних дел письменное заявление об оформлении разрешения на остановку.
25. Срок действия регистрации определяется временем, необходимым для устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
Регистрация паспортов иностранцев и лиц без гражданства, находящихся на лечении в медицинских организациях, оформляется в течение пяти календарных дней после их выписки оттуда. Членам их семей или сопровождающим их лицам регистрация паспортов оформляется в течение суток с момента вынужденной остановки на срок, указанный в справке медицинской организации, необходимый для лечения больного иностранца.

26. Республика аумағында 72 сағаттан астам мерзімге аялдауға мәжбүр болған шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасынан шығуына рұқсат iшкi iстер органдарында транзиттiк визасын ұзартпай беріледі.
27. Қазақстан Республикасының шетелдіктердің баруы үшін уақытша жабық аумақтарына шетелдіктер келген кезде қабылдаушы ұйымдар ішкі істер органдары арқылы оларға тиісті рұқсат-өткізу қағазын (4-қосымша) ресімдейді.
28. Қазақстан Республикасының шетелдіктердің баруы үшін уақытша жабық аумағына шетелдіктердің келуіне:
1) Қазақстан Республикасына қазақстандық қабылдаушы ұйымдардың шақырулары бойынша, сондай-ақ шетелдік дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктері желісі арқылы келгендерге осы ұйымдардың жазбаша өтініштерінің негізінде;
2) жеке істері бойынша келгендерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындарға олардың жеке өтініштерінің негізінде рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасына қабылдаушы ұйымдардың желісі және жеке істері бойынша келгендерге Қазақстан Республикасының шетелдіктердің болуы үшін уақытша жабық аумағына баруға рұқсат (рұқсат қағазы) жазбаша өтініштер келіп түскен сәттен бастап күнтізбелік 20 күн ішінде осы аудандарда болу мерзімдері көрсетіле отырып беріледі. Құжат арқылы расталған жедел жағдайларда (туысқандарының өлімі, ауыр науқасы) рұқсаттар одан әрі ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлана отырып, дереу беріледі.
29. Жеке немесе қызметтiк автокөлiкпен жүретін, сондай-ақ халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар шетелдіктердің болуы үшiн ашық аумақта автомобиль жолдарымен еркiн жүре алады. Олардың шетелдiктердiң болуы үшiн жабық аумақтан өтетiн автокөлiк жолдары арқылы жүріп-өтуi ұлттық қауiпсiздiк органдарының келiсiмi бойынша iшкi iстер органдарының рұқсатымен жүзеге асырылады.
30. Рұқсат бiр адамға берiледi. Ата-аналарымен немесе оларға ілесіп жүретін адамдармен жабық аумаққа шығатын 16 жасқа дейiнгi балалар туралы мәлiметтер сол адамдардың рұқсат қағаздарына жазылады.
31. Жабық аумаққа кіретін адамдар баратын жеріне келгеннен кейiн үш күндiк мерзiмде iшкi iстер органына немесе жергiлiктi билік органдарында тiркелуге мiндеттi.
32. Жабық аумаққа кіруге рұқсат пен рұқсат қағазы белгiлi бiр елдi мекенге берiледi. Тиiстi өтiнiш хат болған жағдайда олар жабық аумақтың бiрнеше елдi мекенiне кіру үшiн берiледі.
33. Егер жабық аумаққа баратын көшіп-келушілер жолда кешігіп, олардың рұқсат қағаздарының мерзiмi өтіп кеткен жағдайда, осындай адамдар өтiнiш білдіретін iшкi iстер органдары ұсынылған құжаттарды тексерген соң олардың әрекет ету мерзiмiн ұзартады. Бұл туралы елтаңбалық мөр қойылып, рұқсат қағазының артқы бетiне жазба жасалады.

26. Выезд из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, сделавших вынужденную остановку на территории республики на срок не более 72 часов, разрешается без продления транзитной визы в органах внутренних дел.
27. При въезде иммигранта на территории Республики Казахстан, закрытые для посещения иностранцами, принимающие организации через органы внутренних дел оформляют им соответствующий пропуск (приложение 4).
28. Въезд иммигрантов на территории Республики Казахстан, закрытые для посещения иностранцами, разрешается:
1) прибывшим в Республику Казахстан по приглашениям казахстанских принимающих организаций, а также по линии иностранных дипломатических представительств, консульских учреждений и представительств международных организаций, на основании письменных обращений этих организаций;
2) прибывшим по частным делам, а также постоянно проживающим в Республике Казахстан, на основании их личных заявлений.
Разрешения (пропуски) на поездки в территории Республики Казахстан, закрытые для посещения иностранцами, прибывшим в Республику Казахстан по линии принимающих организаций и по частным делам, выдаются в течение 20 календарных дней с момента поступления письменных обращений, с указанием сроков пребывания в этих районах. В экстренных случаях (смерть родственников, тяжелая болезнь), подтвержденных документально, разрешения выдаются незамедлительно с последующим информированием органов национальной безопасности.
29. Иностранцы и лица без гражданства, следующие на личном или служебном автотранспорте, а также осуществляющие международные автомобильные перевозки, свободно передвигаются по автомобильным дорогам на территории, открытой для посещения иностранцами. Проезд их по автомобильным дорогам, пролегающим по территории, закрытой для посещения иностранцами, осуществляется при наличии разрешения органов внутренних дел по согласованию с органами национальной безопасности.
30. Пропуска выдаются на одно лицо. Сведения о детях до 16-летнего возраста, выезжающих в закрытую территорию с родителями или сопровождающими их лицами, вносятся в пропуска этих лиц.
31. Лица, въезжающие в закрытую территорию, обязаны по прибытии в пункт назначения в трехдневный срок зарегистрироваться в органах внутренних дел или местных органах власти.
32. Пропуска и разрешения на въезд в закрытую территорию выдаются в один определенный населенный пункт. При наличии соответствующего ходатайства они выдаются для въезда в несколько населенных пунктов закрытой территории.
33. В случаях, если иммигранты, выехавшие в закрытую территорию задержались в пути, а срок действия их пропусков истек, то органы внутренних дел, куда обращаются такие лица, после проверки предъявленных документов продлевают срок их действия. Об этом делаются записи на обратной стороне пропусков с проставлением гербовой печати.

34. Азаматтар жоғалтып алған рұқсат қағаздарының орнына оларды тиiстi iшкi iстер органы бергенi расталғаннан кейiн жаңасы берiледi.
35. Жабық аумаққа кіретін көшіп-келушілер ішкі істер органдарының және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің есептері бойынша тексерiледi.
Жабық аумаққа өз бетiмен, сондай-ақ ата-аналарымен немесе оларға ілесіп жүретін адамдармен бiрге баратын, 16 жасқа толмаған балалар жедел есептер бойынша тексерiлмейдi.
36. Жабық аумаққа келуге рұқсаттар мен рұқсат қағаздар беру немесе беруден бас тарту, сондай-ақ рұқсаттың әрекет ету мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдi тексеру материалдарының негiзiнде ІІД Көші-қон полициясы басқармасының бастықтары, iшкi iстер органдарының бастықтары немесе олардың орынбасарлары қабылдайды.
Рұқсат беруден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда азаматтарға үш жұмыс күні ішінде ол туралы хабарланады.
37. Рұқсат алу үшін көшіп-келушілер iшкi iстер органдарына өздерi келедi. Оларға рұқсат жабық аумаққа кiруге берiлген рұқсат пен рұқсат қағаздарын есепке алу кiтабына (5-қосымша) қол қоя отырып, жеке басын куәландыратын құжаттарын тексергеннен кейiн берiледi.
Рұқсатты беру кезiнде оларды ресімдейтін ішкі істер органдарының қызметкерлерi рұқсаттың артқы бетінде жазылған ескертпе мен таныстырады. Алушы ескертпе мен танысу фактін рұқсаттың артқы бетіне өз қолын қою арқылы растайды.
38. Рұқсаттар күлгiн, қара, көк сиялармен (пастамен) толтырылады немесе жазу машиналарында басылады, ІІД, ҚАІІБ(б) көші-қон полициясы бөліністерінің бастықтары қол қояды.
Қол қойылған рұқсаттар елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
39. Рұқсаттар ұқыпты, анық, жазуларын қысқартпай, түзетулерсiз толтырылуы керек, бұл ретте:
а) «Келу» деген жолда нақты келген уақыты мен елді мекеннің атауы көрсетiледi;
в) «онымен бiрге 16 жасқа толмаған балалары» деген жолда, егер олар ата-анасымен бiрге болмаса, «жоқ» деп көрсетiледi.
г) «Құжатын көрсеткенде жарамды» деген жолда жеке басты куәландыратын құжаттар (көшіп-келушінің жеке басын куәландыратын құжат, туу туралы куәлiк) көрсетiледi;
д) «Рұқсаттың жарамдылық мерзiмi» деген жолда жабық аумақта уақытша болу үшiн қажеттi мерзiм көрсетiледi.
40. Жабық аумаққа келген көшіп-келушілер рұқсатта көрсетiлген елдi мекендер мен аудандар шегiнде ғана тұруға құқылы.
Көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ
шетелдіктердің болуы үшін жабық
жекелеген жергілікті жерлерге
(аумаққа) кіру, шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша транзитпен жүру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Көшіп-келушілердің паспорттарын iшкi iстер органдарында
тiркеудi есепке алу журналы
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Жынысы
Азаматтығы
Паспортының нөмірі
Құжаттың түрі
Берілген күні
Дейін жарамды
Ұлты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты-жөні дәл паспортта көрсетілгендей латын әріптерімен енгізіледі
Туған күні, айы мен жылы көрсетіледі
Сөздіктен тиісті мән таңдап алынады (ер немесе әйел)
Сөздіктен тиісті азаматтық таңдап алынады
Құжаттың сериясы латын әріптерімен және нөмірі көрсетіледі
Сөздіктен тиісті құжат түрі (дипломаттық, ұжымдық, ұлттық және т.б.) таңдап алынады
Құжатты берген күн, ай және жыл көрсетіледі
Құжаттың әрекет ету мерзімі аяқталған күн, ай және жыл көрсетіледі
Сөздіктен тиісті ұлт таңдап алынады
ЖСН көрсетіледі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Тіркеу нөмірі
Тіркеген орган
Тіркелген күні
Тіркеу мерзімі
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасына келу мақсаты
Қабылдаушы тарап
Атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Шетелдікті тіркеу нөмірі көрсетіледі
Шетелдікті тіркеуді жүзеге асырған орган
Шетелдік тіркеген күн көрсетіледі
Визаның аяқталған күні көрсетіледі
Шетелдікті тіркеуді жүзеге асырған қызметкердің Т.А.Ә. көрсетіледі
Қазақстан Республикасына келу мақсаты көрсетіледі
Қабылдаушы ұйымның толық атауы көрсетіледі
ЖСН көрсетіледі
БСН көрсетіледі
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы
Меншік нысаны
Мемлекеттік тиесілігі
Тіркеу туралы куәлік
Статистикалық карточканың нөмірі
Лицензияның нөмірі
Мекенжай
Ұйымның қысқаша сипаттамасы
Сөздіктен ұйымның тиісті меншік нысаны таңдап алынады
Сөздіктен тиісті мемлекеттік тиесілік таңдап алынады
Ұйымды тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні көрсетіледі
Статистикалық карточканың нөмірі көрсетіледі
Берілген лицензияның нөмірі көрсетіледі
Ұйымның мекенжайы көрсетіледі
Ұйым туралы (қызмет ерекшелігі) қосымша ақпарат көрсетіледі
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы
Шақырулар
Көшіп-келушілердің жұмыс орны
Қабылдаушы адам
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Жынысы
Азаматтығы
Негізгі құжаттың түрі
Негізгі паспорттың нөмірі
Көшіп-келушілердің шет елдердегі және Қазақстан Республикасындағы жұмыс орны
Тегі, аты-жөні дәл паспортта көрсетілгендей латын әріптерімен енгізіледі
Туған күні, айы мен жылы көрсетіледі
Сөздіктен тиісті мән таңдап алынады (ер немесе әйел)
Сөздіктен тиісті азаматтық таңдап алынады
Құжаттың сериясы латын әріптерімен және нөмірі көрсетіледі
Сөздіктен тиісті құжат түрі (дипломаттық, ұжымдық, ұлттық және т.б.) таңдап алынады
29
30
31
32
33
34
35
36
37
кестенің жалғасы
Негізгі құжаттың берілген күні
Негізгі құжаттың әрекет ету мерзімі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұлты
Туған жері
Тіркеуді ұзарту
Дейін ұзартылды
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
Құжатты берген күн, ай және жыл көрсетіледі
Құжаттың әрекет ету мерзімі аяқталған күн, ай және жыл көрсетіледі
ЖСН көрсетіледі
Сөздіктен тиісті ұлт таңдап алынады
Тиісті туған жері көрсетіледі (қала, облыс, аудан, ауыл)
Шетелдіктің келумерзімініңаяқталған күні  көрсетіледі
Шетелдіктің келу мерзімін ұзартқан қызметкердің Т.А.Ә.
38
39
40
41
42
43
44
45
кестенің жалғасы
Мемлекет, провинция
Елді мекен
Көше, шағын аудан
Корпус
Үй
Пәтер
Телефондары
Сөздіктен шетелдік тұрмақшы болған мемлекет (Қазақстан) таңдап алынады
Шетелдік тұрмақшы болған елді мекен көрсетіледі
Шетелдік тұрмақшы болған көшенің, шағын ауданның атауы көрсетіледі
Шетелдік тұрмақшы болған тиісті корпус (болған жағдайда) көрсетіледі
Шетелдік тұрмақшы болған үйдің нөмірі көрсетіледі
Шетелдік тұрмақшы болған пәтердің нөмірі көрсетіледі
Байланыс телефондарының нөмірлері көрсетіледі
46
47
48
49
50
51
52
кестенің жалғасы
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы
Электрондық пошта
Пошта индексі
Ескертпе
Электрондық пошта мекенжайы (болған жағдайда) көрсетіледі
Пошта индексі көрсетіледі
Басқа ақпараттық жолдарда көрініс таппаған қолда бар ақпарат көрсетіледі (Қазақстан Республикасында болжамды тұрғылықты жеріне қатысты: бронь жасалған қонақ үй және т.с.с.)
53
54
55
56
Көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ
шетелдіктердің болуы үшін жабық
жекелеген жергілікті жерлерге
(аумаққа) кіру, шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша транзитпен жүру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қабылдаушы ұйымның жазбаша арызының (өтінішінің) үлгiсi
(ұйымның бланкiсi)
__________облысы (Астана,
Алматы қалалары) IIД
Көшi-қон полициясы
басқармасының бастығы
_______________________
атағы (Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркеу
№ мен күні, СТН, БСН, мекенжайы, қызмет ерекшелігі)
________________________________ дан __________________________ дейiн
_____________________________________________________________________
(тәжiрибемен алмасу, тағылымдама, туризм, оқу)
_____________________________________ мақсатында келген шетелдiктер*:
1.___________________________________________________________________
(тегi, аты, азаматтығы, паспорт)
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
4.____________________________________ паспорттарын тiркеудi сұрайды.
_______________________________________________________________
_____________________________________ мекенжайы бойынша тұрады.
Ұйымның мөрi
Ұйымның басшысы       _________________________________________
(тегi, аты-жөнi, қолы)
* Көшіп-келушілердің паспорттарының көшірмелері қоса беріледі.
Көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ
шетелдіктердің болуы үшін жабық
жекелеген жергілікті жерлерге
(аумаққа) кіру, шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша транзитпен жүру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көшіп-келушіні
есепке алу карточкасы
_________________________________________________________________
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты:
2. Жынысы:
3. Туған күні:
4. Паспорттың нөмiрi:

34. Взамен утраченных гражданами пропусков выдаются новые только после подтверждения выдачи их соответствующим органом внутренних дел.
35. Иммигранты, въезжающие в закрытую территорию проверяются по учетам органов внутренних дел и Комитета национальной безопасности.
Дети, не достигшие 16-летнего возраста, выезжающие в закрытую территорию самостоятельно, а также вместе с родителями или лицами, их сопровождающими по оперативным учетам не проверяются.
36. Решения о выдаче или отказе в выдаче пропусков и разрешений на въезд в закрытую территорию, а также о продлении срока действия пропусков принимаются начальниками Управлений миграционной полиции ДВД, начальниками органов внутренних дел или их заместителями на основании материалов проверки.
В случае принятия решения об отказе в выдаче пропусков, граждане ставятся об этом в известность в течении трех рабочих дней.
37. За получением пропусков иммигранты являются в органы внутренних дел лично. Пропуска им выдаются после проверки документов, удостоверяющих личность под расписку в книге учета выданных пропусков и разрешений на въезд в закрытую территорию (приложение 5).
При вручении пропусков работники органов внутренних дел, оформляющие пропуск, ознакамливают получателей с примечанием изложенным на оборотной стороне пропусков. Получатель удостоверяет собственной подписью на оборотной стороне пропуска факт ознакомления с примечанием.
38. Пропуска заполняются фиолетовыми, черными, синими чернилами (пастой) или на пишущей машинке, подписываются начальниками подразделений миграционной полиции ДВД, ГРО(У)ВД.
Подписанные пропуска скрепляются гербовой печатью.
39. Пропуска должны заполняться аккуратно, разборчивым почерком, без сокращения записей, исправлений и помарок, при этом:
а) в строке «Въезд» указывается фактическое время въезда и наименование населенного пункта;
в) в строке «Вместе следуют дети, не достигшие 16 лет», если они совместно с родителями не выезжают, указывается «нет»;
г) в строке «Действителен при предъявлении документа» указываются документы, удостоверяющие личность (документ удостоверяющий личность иммигранта, свидетельство о рождении);
д) в строке «Срок действия пропуска» указывается срок, необходимый для временного пребывания в закрытой территории.
40. Иммигранты, пребывающие в закрытой территории, имеют право на проживание только в пределах населенных пунктов и районов, указанных в пропусках.
Приложение 1
к Правилам регистрации
паспортов иммигрантов, их передвижения,
транзитного проезда по территории
Республики Казахстан, а также въезда
в отдельные местности (территории),
закрытые для посещения иностранцами
форма
Журнал учета регистрации паспортов
иммигрантов в органах внутренних дел
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рождения
Пол
Гражданство
Номер
паспорта
Вид
документа
Дата
выдачи
Действителен
до
Фамильно-
именная
группа
вводится
именно
так, как
указано
в паспорте
на латинице
Указывается
день, месяц
и год
рождения
Выбирается
из словаря
соответствующее
значение
(мужской или
женский)
Выбирается
из словаря
соответствующее
гражданство
Указывается
серия на
латинице и
номер
документа
Выбирается
из словаря
соответст-
вующий вид
документа
(дипломати-
ческий,
коллективный,
национальный
и т.д.)
Указывается
день, месяц
и год
выдачи
документа
Указывается
день, месяц
и год
окончания
действия
документа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Национальность
Индивидуальный
идентификационный
номер
Номер
регистрации
Орган
регистрации
Дата
регистрации
Срок
регистрации
Фамилия,
имя,
отчество
сотрудника
Цель
пребывания
в
Республике
Казахстан
Выбирается
из словаря
соответствующая
национальность
Указывается
номер ИИН
Указывается
номер
регистрации
иностранца
Указывается
орган,
осуществивший
регистрацию
иностранца
Указывается
дата
регистрации
иностранца
Указывается
дата
окончания
визы
Указывается
Ф.И.О.
сотрудника,
осущест-
вившего
регистрацию
иностранца
Указывается
цель въезда
в
Республику
Казахстан
10
11
12
13
14
15
16
17
Принимающая
сторона
Наименование
Индивидуальный
идентификационный
номер
Бизнес-
идентификационный
номер
Форма
собственности
Государственная
принадлежность
Свидетельство
о регистрации
Указывается
полное
наименование
приглашающей
организации
Указывается
номер ИИН
Указывается
номер БИН
Выбирается
из словаря
соответствующая
форма
собственности
организации
Выбирается из
словаря
соответствующая
государственная
принадлежность
Указывается
номер и дата
свидетельства
о регистрации
организации
18
19
20
21
22
23
24
Номер
статистической
карточки
Номер
лицензии
Адрес
Краткое
описание
организации
Приглашения
Место работы
иммигрантов
Принимающее
лицо
Фамилия,
имя,
отчество
Указывается
номер
статистической
карточки
Указывается
номер
выданной
лицензии
Указывается
адрес
организации
Указывается
дополнительная
информация об
организации
(специфика
деятельности)
Указывается
место работы
иммигрантов
за рубежом и
в РК
Фамильно-
именная
группа
вводится
именно так,
как указано
в паспорте
в латинской
транскрипции
25
26
27
28
29
30
31
32
Дата
рождения
Пол
Гражданство
Вид
основного
документа
Номер
основного
паспорта
Дата выдачи
основного
документа
Срок
действия
основного
документа
Индиви-
дуальный
идентифи-
кационный
номер
Указывается
день, месяц
и год
рождения
Выбирается
из словаря
соответствующее
значение
(мужской или
женский)
Выбирается
из словаря
соответствующее
гражданство
Указывается
серия на
латинице и
номер
документа
Выбирается
из словаря
соответствующий
вид документа
(дипломатический,
коллективный,
национальный
и так далее)
Указывается
день, месяц
и год выдачи
документа
Указывается
день, месяц
и год
окончания
действия
документа
Указывается
номер ИИН
33
34
35
36
37
38
39
40
Национальность
Место рождения
Продление
регистрации
Продлен до
Фамилия,
имя, отчество
сотрудника
Государство,
провинция
Населенный
пункт
Выбирается из
словаря
соответствующая
национальность
Указывается
соответствующее
место рождения
(город,
область, район,
село)
Указывается
дата окончания
продления срока
пребывания
иностранца
Ф.И.О.
сотрудника,
продлившего
срок пребывания
иностранца
Выбирается
из словаря
государство
(Казахстан),
в котором
собирается
жить
иностранец
Указывается
населенный
пункт, где
собирается
жить
иностранец
41
42
43
44
45
46
47
Улица,
микрорайон
Корпус
Дом
Квартира
Телефоны
Адрес
проживания
в
Республике
Казахстан
Электронная
почта
Указывается
наименование
улицы,
микрорайона,
где собирается
жить иностранец
Указывается
соответствующий
корпус, где
собирается жить
иностранец (при
наличии)
Указывается
номер дома,
где
собирается
жить
иностранец
Указывается
номер квартиры,
где собирается
жить иностранец
Указываются
номера
контактных
телефонов
Указывается
адрес
электронной
почты (при
наличии)
48
49
50
51
52
53
54
Почтовый
индекс
Примечания
Указывается
почтовый индекс
Указывается имеющаяся информация,
не нашедшая отражения в других
информационных полях (касающаяся
планируемого места жительства в
Республике Казахстан:
забронированная гостиница и
так далее)
55
56
Приложение 2
к Правилам регистрации
паспортов иммигрантов, их передвижения,
транзитного проезда по территории
Республики Казахстан, а также въезда
в отдельные местности (территории),
закрытые для посещения иностранцами
форма
Письменное обращение (заявления) принимающей организации
(Бланк организации)
Начальнику Управления
миграционной полиции
ДВД ___________ области
(городов Астаны, Алматы)
________________________
Звание, (Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(наименование организации, № и дата регистрации в органах юстиции
Республики Казахстан, ИИН, БИН, адрес, специфика деятельности)
просит зарегистрировать с ________________ по _______________________
паспорта иностранцев*:
1. __________________________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство, паспорт)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
прибывающих с целью _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, туризм, учеба.)
Проживание по адресу: _______________________________________________
Печать организации
Руководитель организации ______________________________
(фамилия, инициалы, подпись)
* Прикладываются копии паспортов иммигрантов
Приложение 3
к Правилам регистрации
паспортов иммигрантов, их передвижения,
транзитного проезда по территории
Республики Казахстан, а также въезда
в отдельные местности (территории),
закрытые для посещения иностранцами
форма
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
на иммигранта
____________________________________________________________________
1. Фамилия, имя, отчество:
2. Пол:
3. Дата рождения:
4. Номер паспорта:

5. Азаматтығы:
6. Келу мақсаты:
7. Тiркелген орны:
8. Жұмыс, оқу орны:
9. Тәртiп бұзу сипаты (болған жағдайда):
10. Тәртiп бұзушылықты кiм анықтады (болған жағдайда):
11. Тәртiп бұзушылықтың уақыты (болған жағдайда):
12. Шешiм қабылданды (болған жағдайда):
13. Шешiм қабылдаған IIБ (болған жағдайда):
14. Шешiм қабылданған күн:
15. Карточка толтырылған күн:
Карточканың өлшемi 205 х 145 миллиметр
Ескертпе:
№ 8 деректеме – «Жұмыс, оқу орны» (министрлiктiң, ведомствоның, ұйым мен нақты оқу орнының қысқартылған атауы көрсетiледi).
№ 9 деректеме – «Тәртiп бұзушылық сипаты» («Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес көрсетiледi).
№ 12 деректеме – «Қабылданған шешiм»:
1) ескерту;
2) болу мерзiмi қысқартылды;
3) айыппұл (сомасы теңгеде);
4) елден шығару;
5) қылмыстық iс қозғалды;
6) айдауылмен елден шығару.
Көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ
шетелдіктердің болуы үшін жабық
жекелеген жергілікті жерлерге
(аумаққа) кіру, шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша транзитпен жүру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
РҰҚСАТ ҚАҒАЗ
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгi (елтаңба)
Азамат ___________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты және туған күні)
____________________________________________________________
(облыс) (қаланың, ауылдың нақты атауы және бұл
мекен (iшкi iстер органның атауы) қай облыстың құрамына кiредi)
20____жылғы «__»____________ келуге рұқсат беріледі. Сапардың
мақсаты ___________________________________________________________
Өзімен бiрге 16 жасқа толмаған балалары ___________________________
___________________________________________________________________
(әрбiр баланың аты, жасы көрсетiледi)
___________________________________ құжатты көрсеткен кезде жарамды
(құжаттың сериясы мен нөмiрi, кiм, қашан берiлген)
Рұқсаттың әрекет ету мерзiмi _______
Бастық______________________________
Сыртқы беті
ЕСКЕРТПЕ
1. Рұқсат онда көрсетiлген елдi мекенге кiру құқығын бередi.
2. Рұқсатта көрсетiлген жерге келген адам келген сәтiнен бастап үш күндiк мерзiмде рұқсатты және паспортын тiркеу үшiн жауапты адамға (жатақхананың комендантына, қонақ үйдiң, санаторийдiң, демалыс үйiнiң әкiмшiлiгiне немесе оған арнайы уәкiлеттік берілген адамға) iшкi iстер органына тiркеуге ұсыну үшiн тапсыруға мiндеттi.

5. Гражданство:
6. Цель въезда:
7. Место регистрации:
8. Место работы, учебы:
9. Характер нарушения (в случае наличия):
10. Кем выявлено нарушение (в случае наличия):
11. Дата нарушения (в случае наличия):
12. Принято решение (в случае наличия):
13. ДВД где принято решение (в случае наличия):
14. Дата принятия решения:
15. Дата заполнения карточки:
Размер карточки 205 х 145 миллиметров
Примечание:
Реквизит № 8 - "Место работы, учебы" (указывается сокращенное наименование министерства, ведомства, организации и конкретного учебного заведения).
Реквизит № 9 - "Характер нарушения" (указывается в соответствии с Законом Республики Казахстан «О правовом положении иностранцев»,  Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях).
Реквизит № 12 - "Принятое решение":
1) предупреждение;
2) сокращен срок пребывания;
3) штраф (сумма в тенге);
4) выдворение;
5) возбуждено уголовное дело;
6) выдворение под конвоем.
Приложение 4
к Правилам регистрации
паспортов иммигрантов, их передвижения,
транзитного проезда по территории
Республики Казахстан, а также въезда
в отдельные местности (территории),
закрытые для посещения иностранцами
форма
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан (герб)
ПРОПУСК
Разрешается гражданину (ке)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и дата рождения)
________________________________________________________________
Въезд __________________________________________________________
________________________________________________________________
(область) (указывается точное название города, селения и в состав
(наименование органа внутренних дел) какой области этот пункт входит)
« » _________ 20____ г. Цель поездки
________________________________________________________________
Вместе следуют дети не старше 16 лет
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(указывается имя, возраст каждого ребенка
___________________________________________________________
Действителен при предъявлении документа
Место печати ____________________________________________________
серия, номер документа, кем, когда выдан
Срок действия пропуска __________________________________________
Начальник _______________________________________________________
_________________________________________________________________
Обратная сторона
ПРИМЕЧАНИЕ
1. Пропуск разрешает въезд в тот населенный пункт, который в нем указан.
2. Лицо, прибывшее к месту, указанному в пропуске, в трехдневный срок с момента прибытия сдать свой пропуск и паспорт ответственному за регистрацию лицу (коменданту общежития, администрации гостиницы, санатория, дома отдыха или специально на то уполномоченному) для представления в орган внутренних дел на регистрацию.

3. Рұқсатты жоғалтқан кезде болу жерiне жақын iшкi iстер органына дереу хабарлануы тиiс.
4. Рұқсатты алған, бiрақ қандай да бiр себептер бойынша онда көрсетiлген елдi мекенге шықпаған адам оны iшкi iстер органына тапсыруға мiндеттi.
5. Жабық аумаққа кіру қағидаларын, сондай-ақ онда тұру немесе тіркеу қағидаларын бұзу заң бойынша жауапкершiлiкке әкеп соғады.
Қағидалармен таныстым _______________
(қолы)
Көшіп-келушілердің паспорттарын
тіркеу, олардың жүріп-тұру, сондай-ақ
шетелдіктердің болуы үшін жабық
жекелеген жергілікті жерлерге
(аумаққа) кіру, шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша транзитпен жүру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жабық аумаққа кіруге берілген рұқсат қағаздарын есепке алу
кітабы
Рұқсат қағаз
Рұқсат қағаздың берілген күні
Шақыру қашан келіп түсті және қандай қабылдаушы адамнан
Тегі, аты, әкесінің аты
Рұқсат қағазының әрекет ету мерзімі
Рұқсат қағаз қайда берілген
Алғаны туралы қолхат
Рұқсат қағазды қайтару туралы белгі
Сериясы
Нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

3. В случае утраты пропуска иммигрант об этом немедленно заявляет в ближайший орган внутренних дел по месту пребывания.
4. Лицо, получившее пропуск, но по каким-либо причинам не выехавшее в указанный в нем населенный пункт, сдает его в орган внутренних дел.
5. Нарушение Правил въезда в закрытую территорию, а также Правил проживания или регистрации в них влечет за собой ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Ознакомлен (а) ___________________
(подпись)
Приложение 5
к Правилам регистрации
паспортов иммигрантов, их передвижения,
транзитного проезда по территории
Республики Казахстан, а также въезда
в отдельные местности (территории),
закрытые для посещения иностранцами
форма
КНИГА
учета выданных пропусков на въезд
в закрытую территорию
Пропуск
Дата
выдачи
пропуска
Когда
поступило
приглашение
и от какого
принимающего
лица
Фамилия,
имя,
отчество
Срок
действия
пропуска
Куда
выдан
пропуск
Расписка
в
получении
Отметка о
возвращении
пропуска
Серия
Номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10