Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 350 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8057 тіркелді.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.05.2020 № 124-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. "Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы ережені бекіту туралы" (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілердің тіркеу тізілімінде № 3435 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2005 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар
министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 350 бұйрығымен
бекітілген
Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидалар
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.05.2020 № 124-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8057.
В соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.05.2020 № 124-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 20 января 2005 года № 14 "Об утверждении Правил электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3435).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра – Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года
№ 350
Правила электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.05.2020 № 124-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидалары "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын жағдайларды қоспағанда, салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі - МҒМО) беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.11.2024 № 371-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есепке алынуы өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу құқығына аккредиттелген заңды тұлғалар (бұдан әрі - Салыстырып тексеру зертханалары) ұсынатын деректерді тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
3. Салыстырып тексеру зертханалары салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебін және оларды МҒМО-ға беруді техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатты ресімдеу жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.11.2024 № 371-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Салыстырып тексеру зертханалары техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы сертификатты ресімдеу кезінде мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) өлшем құралының салыстырып тексеру туралы сертификаттың (жарамсыздығы туралы хабарламаның) нөмірі және (немесе) өздігінен желімделетін лейблдің нөмірлік коды;
2) өлшем құралының (эталонның) атауы;
3) типі, белгіленуі;
4) зауыттық нөмірі (деректер болған жағдайда);
5) өлшем құралының өлшеу диапазоны;
6) дайындаушы (деректер болған жағдайда);
7) дайындалған күні (деректер болған жағдайда);
8) пайдаланушы (деректер болған жағдайда);
9) салыстырып тексеру жөніндегі нормативтік құжаттың белгіленуі мен атауы;
10) салыстырып тексеру кезінде пайдаланылатын эталон мен қосалқы жабдықтың белгіленуі;
11) класс немесе басқа да дәлдік сипаттамалары;
12) өлшеуді бақылап тексеру туралы ақпарат;
13) салыстырып тексеру күні;
14) өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың немесе өздігінен желімделетін лейблдің жарамдылық мерзімі;
15) бөлім (зертхана) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);

1. Настоящие Правила электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр (далее - ГНМЦ), за исключением случаев, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 08.11.2024 № 371-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Электронный учет данных о поверяемых средствах измерений осуществляется посредством фиксирования данных, предоставляемых юридическими лицами, аккредитованными на право проведения поверки средств измерений (далее – Поверочные лаборатории).
3. Поверочные лаборатории осуществляют электронный учет данных о поверяемых средствах измерений и их передачу в ГНМЦ путем оформления сертификата о поверке средств измерений в информационной системе технического регулирования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 08.11.2024 № 371-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Поверочные лаборатории при оформлении сертификата о поверке средств измерений в информационной системе технического регулирования, указывают следующие сведения:
1) номер сертификата о поверке средств измерений (извещения о непригодности) и (или) номерной код самоклеящегося лейбла;
2) наименование средства измерений (эталона);
3) тип, обозначение;
4) заводской номер (при наличии данных);
5) диапазон измерений средства измерений;
6) изготовитель (при наличии данных);
7) дата изготовления (при наличии данных);
8) пользователь (при наличии данных);
9) обозначение и наименование нормативных документов по поверке;
10) обозначение эталона и вспомогательного оборудования, использованного при поверке;
11) класс или другие точностные характеристики;
12) информация о прослеживаемости измерений;
13) дата поверки;
14) срок действия сертификата о поверке средств измерений или самоклеящегося лейбла;
15) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя отдела (лаборатории);

16) салыстырып тексерушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
17) лейблдер, пломбалар бойынша мәліметтер.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.11.2024 № 371-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Салыстырып тексеру зертханалары ұсынатын деректер автоматты режимде келіп түскен сәттен бастап техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде есепке алынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.11.2024 № 371-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16) фамилия, имя, отчество поверителя (при его наличии);
17) сведения по лейблам, пломбам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 08.11.2024 № 371-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Данные, предоставляемые Поверочными лабораториями, в автоматическом режиме учитываются в информационной системе технического регулирования с момента поступления.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 08.11.2024 № 371-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).