"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптары туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 19 наурыздағы № 06-7/34 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 20 наурызда № 8382 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 06-7/190 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2013 № 06-7/190 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызметі туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңының 13-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Мемлекеттік қызметті өткеру бөлімі (Т.Қ. Жұмағұлов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оны бірінші рет ресми жариялағаннан бастап қолданысқа енгізіледі бірақ, 2013 жылғы 26 наурыздан ерте емес.
Төраға                                       А. Байменов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының
2013 жылғы 19 наурыздағы № 06-7/34
бұйрығымен бекітілген
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын
арнайы біліктілік талаптары
1. Жалпы ережелер
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптары (бұдан әрі – Арнайы біліктілік талаптары) Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызметі туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңының 13-бабының 5-тармағына, «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарының кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасының Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 519 Жарлығына сәйкес әзірленді және «А» корпусындағы әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға орналасуға үміткер азаматтарға ұсынылады.
2. Арнайы біліктілік талаптары:
1) білімі бойынша талаптарды;
2) жұмыс тәжірибесі бойынша талаптарды;
3) кәсіби білім-білігі бойынша; Қазақстан Республикасының заңнамасын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі бойынша талаптарды;
4) лауазымдық міндеттерінің сипатына байланысты өзге де талаптарды қамтиды.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізіліміне сәйкес «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдары екі санатқа бөлінеді.

О Специальных квалификационных требованиях к административным государственным должностям корпуса "А"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 марта 2013 года № 06-7/34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2013 года № 8382. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 декабря 2013 года № 06-7/190
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2013 № 06-7/190.
В соответствии с пунктом 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Специальные квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А».
2. Отделу прохождения государственной службы (Жумагулову Т.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 26 марта 2013 года.
Председатель                               А. Байменов
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 19 марта 2013 года № 06-7/34
Специальные квалификационные требования
к административным государственным должностям корпуса «А»
1. Общие положения
1. Настоящие Специальные квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А»
(далее – Специальные квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», Указом Президента Республики Казахстан «О некоторых вопросах специальных квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса «А» от 7 марта 2013 года № 519 и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие административных государственных должностей корпуса «А».
2. Специальные квалификационные требования включают:
1) требования по образованию;
2) требования по стажу работы;
3) требования по профессиональным знаниям; знанию законодательства Республики Казахстан, стратегических и программных документов;
4) иные требования, обусловленные характером должностных обязанностей.
3. В соответствии с Реестром должностей государственных служащих, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523, административные государственные должности корпуса «А» подразделяются на две категории.

4. «А» корпусының жекелеген мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына бірдей талаптар қойылады.
Бірдей талаптармен «А» корпусының бірінші санаттағы лауазымдары топтарға бірігеді:
1) бірінші топ мына лауазымдарды қамтиды:
орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары;
Конституциялық кеңес, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі аппараттарының басшылары, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы;
облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың әкiмдерi аппараттарының басшылары;
жауапты хатшы лауазымы енгізілмеген орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысы;
2) екінші топ мына лауазымдарды қамтиды:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының орынбасарлары;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің сектор меңгерушілері;
Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараттары, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) құрылымдық бөлімшелерінің жетекшілері;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет iстерi агенттiгi аумақтық органдарының басшылары - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгiнiң облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қаладағы тәртiптiк кеңестерiнiң төрағалары;
орталық атқарушы органдар комитеттерінің төрағалары;
Қазақстан Республикасы Парламенті Шаруашылық басқармасының басшысы және оның орынбасарлары;
облыстық маңызы бар қалалардың (облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерін қоспағанда), облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдері.
5. «А» корпусының екінші санаты облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссияларының төрағалары мен мүшелерінің лауазымдарын қамтиды.

4. К отдельным административным государственным должностям корпуса «А» предъявляются одинаковые требования.
Должности корпуса «А» первой категории с одинаковыми требованиями объединяются в группы:
1) первая группа включает должности:
ответственных секретарей центральных исполнительных органов;
руководителей аппаратов Конституционного совета, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
руководителей аппаратов акимов областей, столицы и города республиканского значения;
руководителей аппаратов центральных исполнительных органов, в которых не введена должность ответственного секретаря, руководителя Национального центра по правам человека;
2) вторая группа включает должности:
заместителей руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
заведующих секторами Администрации Президента Республики Казахстан;
руководителей структурных подразделений аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
руководителей территориальных органов Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы - председателей дисциплинарных советов Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в областях, столицы, города республиканского значения;
председателей комитетов центральных исполнительных органов;
руководителя Хозяйственного управления Парламента Республики Казахстан и его заместителей;
акимов городов областного значения (за исключением акимов городов, являющихся административными центрами областей), районов областей и районов в городах.
5. Вторая категория корпуса «А» включает должности председателя и членов ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения.

2. Білімі бойынша талаптар
6. Бірінші санаттағы «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алу және «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу үшін үміткердің жоғары білімінің болуы талап етіледі.
7. Екінші санаттағы «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алу және «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу үшін үміткердің мемлекеттік басқару, экономика, қаржы, құқық саласында жоғары білімінің болуы талап етіледі.
3. Жұмыс тәжірибесі бойынша талаптар
8. Жұмыс тәжірибесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет өтілін және (немесе) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардағы жұмыс тәжірибесін қамтиды.
9. Бірінші санаттың бірінші тобының лауазымдарына орналасу үшін:
1) жеті жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, оның ішінде саяси мемлекеттік лауазымдарда немесе мемлекеттік органдарда немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінде басшылық немесе олардың орынбасарлары лауазымдарында (В-2, С-2, С-О-1, D-2, D-O-1 санаттарынан төмен емес), немесе А-1 санатындағы лауазымдарда үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі;
2) немесе алты жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда осы тармақтың 1) тармақшасында аталған лауазымдарда екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі талап етіледі.
10. Бірінші санаттың екінші тобының лауазымдарына орналасу үшін:
1) бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, оның ішінде саяси мемлекеттік лауазымдарда немесе мемлекеттік органдарда немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінде басшылық немесе олардың орынбасарлары лауазымдарында (В-3, С-3, С-О-2, D-2, D-O-2, Е-2 санаттарынан төмен емес), немесе А-1, А-2, А-3 санаттарындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі;
2) немесе бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ұйымдарда басшылық лауазымдарда төрт жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі*;
3) немесе төрт жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда осы тармақтың 1) тармақшасында аталған лауазымдарда бір жарым жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі талап етіледі.

2. Требования по образованию
6. Для зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» и занятия административных государственных должностей корпуса «А» первой категории требуется наличие у кандидатов высшего образования.
7. Для зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» и занятия административных должностей корпуса «А» второй категории требуется наличие у кандидатов высшего образования в сфере государственного управления, экономики, финансов, права.
3. Требования по стажу работы
8. Стаж работы включает стаж государственной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе и (или) стаж работы в государственных и негосударственных организациях.
9. Для занятия должностей первой группы первой категории требуется:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее трех лет стажа государственной службы на политических государственных должностях или должностях руководителей государственных органов либо их структурных подразделений или их заместителей (не ниже категорий В-2, С-2, С-О-1, D-2, D-O-1), или на должностях категорий А-1;
2) либо не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
10. Для занятия должностей второй группы первой категории требуется:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на политических государственных должностях или должностях руководителей государственных органов либо их структурных подразделений или их заместителей (не ниже категорий В-3, С-3, С-О-2, D-2, D-O-2, Е-2) или на должностях категорий А-1, А-2, А-3;
2) либо не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях в государственных и негосударственных организациях*;
3) либо не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее полутора лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.

11. Екінші санаттағы «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алу және «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу үшін үміткердің мемлекеттік басқару, экономика, қаржы, құқық саласында жеті жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі талап етіледі.
______________________________
* Мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ұйымдарда басшылық лауазымдарға:
1) мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ұйымдардың (кіші кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын ұйымдарды қоспағанда) басшылары мен олардың орынбасарлары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің департаменттері мен дербес басқармаларының басшыларының немесе филиалдарының басшыларынан төмен емес;
3) ұлттық басқару холдингтерінде, ұлттық холдингтерде, ұлттық компанияларда, ұлттық даму институттарында департаменттер басшыларынан төмен емес лауазымдар жатады.
4. Кәсіби білім-білігі бойынша; Қазақстан Республикасының заңнамасын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі бойынша талаптар
12. «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алу және «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу үшін үміткерлерге кәсіби білім-білігі; Қазақстан Республикасының заңнамасын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі бойынша талаптар қойылады.
13. Кәсіби білім-білігінің болуын және стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссиямен үміткермен әңгімелесу жүргізу кезінде анықталады.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасын білу тестілеу өткізу кезінде анықталады.
5. Лауазымдық міндеттерінің сипатына
байланысты өзге де талаптар
15. «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алу және «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу үшін үміткерлерге жеке тұлғалық және басқарушылық біліктілігінің сондай-ақ, мемлекеттік тілді игеру деңгейіне талаптар қойылады.
16. «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасуға жеке тұлғалық және басқарушылық біліктілігінің деңгейін анықтау Тестілеу бағдарламаларына сәйкес мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен тестілеу өткізу арқылы анықталады.
17. Мемлекеттік тілді игеру деңгейіне талаптарға сәйкестігі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша тестілеу өткізу нәтижелері бойынша анықталады. Қарапайым деңгейден төмен нәтиже алу үміткерді «А» корпусының әкімшілік мемлекеттік қызмет кадр резервіне алуға іріктеуге ары қарай қатысудан алып тастауға негіз болмайды, бірақ кадр резервін қалыптастыру кезінде есепке алынады.

11. Для занятия административных государственных должностей корпуса «А» второй категории требуется не менее семи лет стажа работы в сфере государственного управления, экономики, финансов, права.
4. Требования по профессиональным знаниям; знанию законодательства Республики Казахстан, стратегических и программных документов
12. К кандидатам для зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» и занятия административных государственных должностей корпуса «А» предъявляются требования по профессиональным знаниям; знанию законодательства Республики Казахстан, стратегических и программных документов.
13. Наличие профессиональных знаний и знание стратегических и программных документов определяется Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан при проведении собеседования с кандидатами.
14. Знание законодательства Республики Казахстан определяется при проведении тестирования.
5. Иные требования, обусловленные характером
должностных обязанностей
15. К кандидатам для зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» и занятия административных государственных должностей корпуса «А» предъявляются требования к уровню управленческих и личностных компетенций, а также к уровню владения государственным языком.
16. Определение уровня управленческих и личностных компетенций кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса «А» осуществляется уполномоченным органом путем проведения тестирования согласно Программам тестирования.
17. Соответствие требованиям к уровню владения государственным языком определяется по результатам прохождения тестирования по системе КАЗТЕСТ Министерства образования и науки Республики Казахстан. Получение результатов ниже базового уровня не является основанием для исключения кандидата от дальнейшего участия в отборе в кадровый резерв на занятие должностей корпуса «А», но учитывается при формировании кадрового резерва.
______________________________
К руководящим должностям в государственных и негосударственных организациях относятся должности:
1) руководителей государственных и не государственных организаций (за исключением организаций, являющихся субъектами малого предпринимательства) или их заместителей;
2) не ниже руководителей департаментов и самостоятельных управлений или руководителей филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
3) не ниже руководителей департаментов в национальных управляющих холдингах, национальных холдингах, национальных компаниях, национальных институтах развития.