Мектепке дейінгі ұйымдар түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 21 маусымда № 8520 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабының 44-5) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары қызметі түрлерінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Отбасылық балабақшалардың, "мектеп - балабақша" кешендерінің, мектеп жасына дейінгі балалардың түзеу және инклюзивті білім беру кабинеттерінің, ата-аналарға арналған консультациялық пункттерінің қызметін ұйымдастырудың үлгі ережелерін бекіту туралы" 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 27 (2009 жылғы 27 ақпандағы № 31 (1628) "Заң газетінде" жарияланған, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5550 тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын;
3) осы бұйрықты білім беру ұйымдарының назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.А. Әбеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 29 мамырдағы
№ 206 бұйрығымен бекітілген
Мектепке дейінгі ұйымдар түрлері қызметінің үлгілік қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі ұйымдар түрлері қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрi — Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 44-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі ұйымдардың түрлері қызметінің тәртібін айқындайды.

Об утверждении Типовых правил деятельности видов дошкольных организаций
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2013 года № 8520. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 44-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности видов дошкольных организаций.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 27 "Об утверждении Типовых правил организации деятельности семейных детских садов, комплексов "школа-детский сад", кабинетов коррекции и инклюзивного образования детей дошкольного возраста, консультационных пунктов для родителей" (Зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5550, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 27 февраля 2009 года № 31 (1628)).
3. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации официальное опубликование настоящего приказав средствах массовой информации;
3) доведение настоящего приказа до сведения организаций образования.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра Абенова М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 мая 2013 года № 206
Сноска. Типовые правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые правила деятельности видов дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности видов дошкольных организаций (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 44-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок деятельности видов дошкольных организаций.

2. Мектепке дейінгі білім берудің қолжетімдігін және вариативтігін қамтамасыз ету, балаларды дамыту, тәрбиелеу мен оқыту үшін қолайлы жағдайлар жасау үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығымен бекітілген Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8390 болып тіркелген) қарастырылған мектепке дейінгі ұйымдардың түрлері құрылады.
2-тарау. Мектепке дейінгі ұйымдар түрлері қызметінің тәртібi
3. Мектепке дейінгі ұйымдардың қызметі олардың жарғысына, "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 615 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15893 болып тіркелген) бекітілген "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.10.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметі оқыту тіліне қарамастан:
1) "Білім берудің барлық деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына;
2) "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) бекітілген 1 жастан 6 (7) жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына;
3) "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14235 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Для обеспечения доступности и вариативности дошкольного образования, создания благоприятных условий для развития, воспитания и обучения детей создаются виды дошкольных организаций предусмотренные Номенклатурой видов организаций образования, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8390).
Глава 2. Порядок деятельности видов дошкольных организаций
3. Деятельность дошкольных организаций осуществляется согласно их уставу, Типовым правилам деятельности дошкольных организаций, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657), Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 615 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15893).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.10.2019 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Образовательная деятельность дошкольных организаций независимо от языка обучения осуществляется в соответствии с:
1) Государственным общеобязательным стандартом дошкольного воспитания и обучения, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669);
2) Типовыми учебными планами дошкольного воспитания и обучения детей от 1 года до 6 (7) лет, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 "Об утверждении типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8275);
3) Типовой учебной программой дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 "Об утверждении типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.10.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мектепке дейінгі ұйымдарды жабдықтармен және жиһазбен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мектепке дейінгі ұйымдардың түрлері жұмыс режимі бойынша және түрлі жас топтарының болуымен ерекшеленеді.
7. Мектепке дейінгі ұйымдар:
бес күндік (алты күндік) жұмыс аптасы режимінде;
балалар толық күн, толық емес күн, тәулік бойы болатын режим бойынша жұмыс істейді.
8. Бөбекжай-бақша бір жастан бастап алты (жеті) жасқа дейінгі балаларға арналған бөбек жастағы және мектеп жасына дейінгі топтардың болуын қарастырады.
9. Балабақша үш жастан бастап алты (жеті) жасқа дейінгі балаларға арналған мектеп жасына дейінгі топтардың болуын қарастырады.
10. Отбасылық бөбекжай отбасы мүшелерінің тікелей қатысуымен құрылады және әртүрлі жастағы топтардың (бір жастан үш жасқа дейінгі балалар, үш жастан алты (жеті) жасқа дейінгі балалар) болуын қарастырады.
11. Санаторлық бөбекжай-бақша бір жастан бастап алты (жеті) жасқа дейінгі балалар ауруларының диагнозына байланысты дәрілік және физиотерапиялық емдеуді, шынықтыруды, емдік дене шынықтыруды және массажды жүргізеді.
12. "Мектеп-бөбекжай-бақша" кешені (бұдан әрі - кешен) мектепке дейінгі топтардың және бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру сыныптарының болуын қарастырады.
Кешеннің мектепке дейінгі топтарына бір жастан алты (жеті) жасқа дейінгі балалар қабылданады.
13. Мектепке дейінгі шағын орталық бір жастан бастап алты (жеті) жасқа дейінгі балаларға арналған бөбек жастағы және мектеп жасына дейінгі топтардың болуын қарастырады.
Мектепке дейінгі шағын орталық икемді режимде аптасына екі күннен жеті күнге дейін жұмыс істейді.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.10.2019 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Обеспечение оборудованием и мебелью дошкольных организаций осуществляется в соответствии с Нормами оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13272).
6. Виды дошкольных организаций, различаются по режиму работы и наличием разных возрастных групп.
7. По режиму работы дошкольные организации функционируют:
в режиме пятидневной (шестидневной) рабочей недели;
полного, неполного, круглосуточного дня.
8. Ясли-сад предусматривает наличие групп ясельного и дошкольного возраста для детей от одного года до шести (семи) лет.
9. Детский сад предусматривает наличие дошкольных групп детей с трех до шести (семи) лет.
10. Семейный ясли-сад создается при непосредственном участии членов семьи и предусматривает наличие разновозрастных групп (дети от одного года до трех лет, от трех до шести (семи) лет).
11. Санаторный ясли-сад проводит медикаментозное и физиотерапевтическое лечение, закаливание, лечебную физкультуру и массаж в зависимости от диагноза заболевания детей от одного года до шести (семи) лет.
12. Комплекс "школа-ясли-сад" (далее – комплекс) предусматривает наличие групп дошкольного и классов начального, основного среднего и общего среднего образования.
В дошкольных группах комплекса принимаются дети от одного года до шести (семи) лет.
13. Дошкольный мини-центр предусматривает наличие групп ясельного и дошкольного возраста для детей от одного года до шести (семи) лет.
Дошкольный мини-центр функционирует по гибкому режиму от двух до семи раз в неделю.