Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 183 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 қыркүйекте № 8699 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 252 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 252 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Мынадай нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 167 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7736 тіркелген, 2012 жылғы 23 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 540-545 (27618) жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 29 наурыздағы № 79 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8457 тіркелген, 2013 жылғы 2 шілдеде "Заң газеті" газетінде № 96 (2297) жарияланған) 2-тармағы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 183 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе)
ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді
басқарушының ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын
қолдану қағидалары
Осы Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына және ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға (бұдан әрі – инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы) шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін белгілейді.
Қағидаларда белгілеген шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның лицензиясы негізінде ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына қолданылмайды (ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры).

Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2013 года № 8699. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 252.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 252 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии c Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем.
2. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 167 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7736, опубликованное 23 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 282-283 (27101-27102));
2) пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 79 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам применения ограниченных мер воздействия" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8457, опубликованного 2 июля 2013 года в газете "Юридическая газета" № 96 (2471)).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 183
Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту
рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками
крупного участника, крупному участнику управляющего
инвестиционным портфелем
Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон) и устанавливают порядок применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем и лицу, обладающему признаками крупного участника (далее – крупный участник управляющего инвестиционным портфелем).
Установленный Правилами порядок применения ограниченных мер воздействия не распространяется на профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего на основании лицензии уполномоченного органа деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов (добровольный накопительный пенсионный фонд).

1. Жалпы ережелер
1. Уәкілетті орган пруденциалдық нормативтерді және (немесе) бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің орындауы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді бұзушылықтарды, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін, сондай-ақ уәкілетті органның Заңда көзделген өзге талаптарын орындамауды анықтаған жағдайларда, уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне шектеулі ықпал ету шарасын қолданады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Уәкілетті орган шектеулі ықпал ету шарасын мынадай факторлардың бірін немесе бірнешеуін ескере отырып қолданады:
1) тәуекел деңгейі.
Қағидалардың мақсаттары үшін тәуекел ретінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қызметін жүзеге асыруы кезінде азаматтық, қаржылық заңнамалар (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының заңнамасы) саласында белгіленген талаптарды орындамауы және (немесе) толық орындамауы нәтижесінде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын бұзушылық, қоғам мен мемлекеттің мүдделеріне нұқсан келтіру түріндегі жағымсыз салдардың туындау, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қаржылық жағдайының нашарлау ықтималдығы түсініледі;
2) таңдалған ықпал ету шарасын қолдану нәтижесінде жағдайды түзету қабілеті;
3) бағалы қағаздар нарығының субъектісі үшін бұзушылық сипаты мен ықтимал салдары;
4) бұзушылықтың жиілігі мен ұзақтығы;
5) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерлерінің жол берілген бұзушылық туралы хабардар болуы;
6) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің жалпы қаржылық жағдайы.
Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің жалпы қаржылық жағдайы есептілік деректерінің, тексеру материалдарының, аудиторлық есептердің, тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің болуы жөніндегі талаптар орындалуының, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда қаржылық қолдау алу мақсатында бағалы қағаздар нарығының субъектісі басшылығының акционерлермен өзара іс-әрекет жасау нәтижелерінің негізінде айқындалады.
3. Уәкілетті орган шектеулі ықпал ету шаралары ретінде мынадай шектеулі шараларды қолданады:
1) орындалуға міндетті жазбаша нұсқама береді;
2) жазбаша ескерту шығарады;
3) бағалы қағаздар нарығының субъектісімен міндетті түрде қол қойылуға тиіс жазбаша келісім жасайды;
4) инвестициялық комитет құрамындағы инвестициялық комитет мүшелерін міндеттерін орындаудан шеттетеді.

1. Общие положения
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов субъектом рынка ценных бумаг, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников субъектов рынка ценных бумаг, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных Законом, уполномоченный орган применяет ограниченную меру воздействия к субъекту рынка ценных бумаг.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Уполномоченный орган применяет ограниченную меру воздействия с учетом одного или нескольких из следующих факторов:
1) уровня риска.
Под риском для целей Правил понимается вероятность возникновения негативных последствий в виде нарушения прав и свобод граждан, нанесения ущерба интересам общества и государству в результате неисполнения и (или) неполного исполнения субъектом рынка ценных бумаг требований, установленных в сфере гражданского, финансового законодательств (далее – законодательство Республики Казахстан), при осуществлении деятельности, а также ухудшения финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг;
2) способности скорректировать ситуацию в результате применения выбранной меры воздействия;
3) характера нарушения и возможных последствий для субъекта рынка ценных бумаг;
4) частоты и продолжительности нарушения;
5) осведомленности руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг о допущенном нарушении;
6) общего финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
Общее финансовое состояние субъекта рынка ценных бумаг определяется на основании данных отчетности, материалов проверок, аудиторских отчетов, выполнения требований по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля, а также результатов взаимодействия руководства субъекта рынка ценных бумаг с акционерами с целью получения финансовой поддержки в случае ухудшения финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
3. В качестве ограниченных мер воздействия уполномоченный орган применяет следующие ограниченные меры:
1) дает обязательное для исполнения письменное предписание;
2) выносит письменное предупреждение;
3) составляет с субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение, которое подлежит обязательному подписанию;
4) отстраняет членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларына қатысты, егер көрсетілген тұлғалардың, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлғалар болып табылатын ірі қатысушыларының лауазымды тұлғаларының және (немесе) қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеті (әрекетсіздігі) инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, Қағидалардың 3-тармағының 1) және 4) тармақшаларында келтірілген шараларды қолданады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қағидалардың мақсаттары үшін нәтижесінде инвестициялық портфельді басқарушы меншікті капитал жеткіліктілігінің пруденциалдық нормативтерін бұзушылыққа жол берген іс-әрекеттер, сондай-ақ егер көрсетілген іс-әрекеттер Заңның 3-2-бабында санамаланған, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайының әсер ететін факторлардың туындауына себеп болса, Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайын нашарлатқан тұлғалардың бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі ретінде түсініледі.
6. Уәкілетті орган қолданылған шектеулі ықпал ету шараларын есепке алуды жүргізеді.
2. Жазбаша нұсқама түріндегі шектеулі ықпал ету шарасын
қолдану тәртібі
7. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға ықпал еткен талаптарды белгіленген мерзімде жоюға және (немесе) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының түзету шараларын қабылдауға жауапты лауазымды тұлғасын көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға ықпал еткен талаптарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне бағытталған орындалуға міндетті түзету шараларын қабылдау туралы жазбаша нұсқама шығарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Түзету шаралары жазбаша нұсқамада көрсетіледі және клиенттердің алдындағы міндеттемелерді орындау және анықталған кемшіліктерді жою бойынша орындалуға міндетті шараларды білдіреді.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган применяет в отношении крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, меры, приведенные в подпунктах 1) и 4) пункта 3 Правил, если установит, что нарушения, неправомерное действие (бездействие) указанных лиц, должностных лиц и (или) работников крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, являющихся юридическими лицами, ухудшили финансовое состояние управляющего инвестиционным портфелем.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для целей Правил под нарушениями, неправомерными действиями или бездействием лиц, указанных в пункте 4 Правил, которые ухудшили финансовое состояние управляющего инвестиционным портфелем, понимаются действия, в результате которых управляющим инвестиционным портфелем, было допущено нарушение пруденциального норматива достаточности собственного капитала, а также, если указанные действия стали причиной возникновения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения управляющего инвестиционным портфелем, перечисленных в статье 3-2 Закона.
6. Уполномоченным органом ведется учет примененных ограниченных мер воздействия.
2. Порядок применения ограниченной меры воздействия
в виде письменного предписания
7. Уполномоченный орган выносит в адрес субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, письменное предписание о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее - план мероприятий), с указанием должностного лица субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, ответственного за принятие коррективных мер.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Коррективные меры указываются в письменном предписании и представляют собой обязательные к исполнению меры по выполнению обязательств перед клиентами и (или) устранению выявленных недостатков.

9. Жазбаша нұсқама:
бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысына немесе оның орнындағы адамға;
заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының бірінші басшысына немесе оның орнындағы адамға;
жеке тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына жіберіледі.
3. Жазбаша ескерту түріндегі шектеулі ықпал ету шарасын қолдану тәртібі
Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Уәкілетті орган осы ескерту шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын қайталап бұзуды анықтаған жағдайда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне не оның басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) қатысты Заңның 3-1-бабында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы жазбаша ескерту шығарады.
11. Жазбаша ескерту бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысына немесе оның орнындағы тұлғаға және (немесе) ірі қатысушысының белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына жіберіледі.
12. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға жазбаша ескерту алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің атқарушы органының және басқару органының барлық мүшелеріне жазбаша ескерту шығарылғаны туралы хабарлайды.
4. Инвестициялық комитет құрамындағы инвестициялық комитет
мүшелерін міндеттерін орындаудан шеттету түріндегі шектеулі
ықпал ету шарасын қолдану тәртібі
13. Заңның 72-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан инвестициялық комитет мүшелерін шеттетеді.
14. Заңның 72-бабы 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органның тұлғаны не тұлғаларды инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы хабарламасы бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының атқарушы органына жіберіледі, ол мұны уәкілетті органның хабарламасын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттеткен тұлғаларға жібереді.
15. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының атқарушы органы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген уәкілетті органның хабарламасын алған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген шектеулі ықпал ету шарасы қолданылған тұлғаның не тұлғалардың инвестициялық комитет құрамынан шығарылғаны туралы ақпаратты жазбаша түрде жібереді.

9. Письменное предписание доводится до сведения:
первого руководителя субъекта рынка ценных бумаг или лица, его замещающего;
первого руководителя крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, или лица, его замещающего;
крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом.
3. Порядок применения ограниченной меры воздействия
в виде вынесения письменного предупреждения
Сноска. Главу 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган выносит письменное предупреждение в отношении субъекта рынка ценных бумаг либо его руководящего (руководящих) работника (работников), о возможности применения санкций, предусмотренных статьей 3-1 Закона, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
11. Письменное предупреждение доводится до сведения первого руководителя субъекта рынка ценных бумаг или лица, его замещающего, и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
12. Первый руководитель субъекта рынка ценных бумаг или лицо, его замещающее, в течение пяти календарных дней со дня получения письменного предупреждения ставит в известность всех членов исполнительного органа и органа управления субъекта рынка ценных бумаг о вынесении письменного предупреждения.
4. Порядок применения ограниченной меры воздействия в виде
отстранения членов инвестиционного комитета от исполнения
обязанностей в составе инвестиционного комитета
13. В случаях, установленных статьей 72 Закона, уполномоченный орган отстраняет членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.
14. В соответствии с частью второй пункта 8 статьи 72 Закона уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета доводится до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг, который не позднее дня, следующего за днем получения уведомления уполномоченного органа, доводит его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.
15. Исполнительный орган профессионального участника рынка ценных бумаг в течение десяти календарных дней после даты получения уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 14 Правил, письменно доводит до сведения уполномоченного органа информацию об исключении из состава инвестиционного комитета лица либо лиц, в отношении которых применена ограниченная мера воздействия, указанная в пункте 13 Правил, с приложением подтверждающих документов.

16. Заңның 72-бабының 9-тармағына сәйкес уәкілетті органның Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген хабарламасы инвестициялық комитеттің мүшесіне жіберілген күннен бастап осы тұлға инвестициялық комитеттің жұмысына қатыспайды және уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейінгі үш жыл ішінде бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы инвестициялық комитетінің құрамына сайланбайды.
5. Міндеттеме-хат талап ету түріндегі шектеулі
ықпал ету шарасын қолдану тәртібі
Ескерту. 5-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Жазбаша келісім жасау түріндегі шектеулі
ықпал ету шарасын қолдану тәртібі
20. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісімен және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысымен анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін және (немесе) бағалы қағаздар нарығының субъектісі өзіне қабылдайтын анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін шектеулер тізбесін көрсете отырып оларды жою қажеттілігі және осы бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралардың тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім жасайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Жазбаша келісімде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының басқару органы және (немесе) атқарушы органы және (немесе) жеке тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы бірінші кезектегі шаралар ретінде қабылдайтын бұзушылықтарды жою бойынша іс-әрекеттер және олардың орындалу мерзімдері көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Бірінші кезектегі шараларды бекіту кезінде сондай-ақ жазбаша келісімге мыналарға:
1) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының тәуекелдерін төмендетуге;
2) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының қаржылық жағдайының нашарлауына әкеп соқтыратын іс-әрекеттер жасамау, сондай-ақ көрсетілген тұлғалардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және (немесе) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларын қайталап бұзушылық жасамау бойынша бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының міндеттемесін белгілеуге бағытталған талаптар енгізіледі.

16. В соответствии с пунктом 9 статьи 72 Закона с даты доведения до сведения члена инвестиционного комитета уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 14 Правил, данное лицо не участвует в работе инвестиционного комитета и не избирается в состав инвестиционного комитета профессионального участника рынка ценных бумаг в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения об отстранении его от выполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
5. Порядок применения ограниченной меры воздействия
в виде затребования письма-обязательства
Сноска. Глава 5 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Порядок применения ограниченной меры воздействия
в виде составления письменного соглашения
20. Уполномоченный орган заключает с субъектом рынка ценных бумаг и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает субъект рынка ценных бумаг, до устранения выявленных нарушений.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В письменном соглашении указываются действия по устранению нарушений и сроки их исполнения, которые предстоит предпринять органу управления и (или) исполнительному органу субъекта рынка ценных бумаг, и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, и (или) крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся физическим лицом, в качестве первоочередных мер.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При утверждении первоочередных мер в письменное соглашение также включаются условия, направленные на:
1) снижение рисков субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
2) установление обязательства субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, не совершать действий, которые влекут ухудшение финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, а также повторное нарушение указанными лицами требований законодательства Республики Казахстан и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом.

23. Жазбаша келісімге қол қойған тұлға (тұлғалар) өзіне оның талаптарын орындау міндеттемелерін алады.
24. Жазбаша келісім заңды күші бірдей, мемлекеттік тілде және орыс тілінде екі данадан төрт дана етіп жасалады.
Уәкілетті орган қол қойған жазбаша келісімнің төрт данасы ілеспе хатпен бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының атына жіберіледі.
Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы жазбаша келісімге қол қояды және оны алған күннен кейін бес жұмыс күн ішінде уәкілетті органға қол қойылған екі данасын (бір-бір данадан мемлекеттік тілде және орыс тілінде) ұсынады.
7. Қорытынды ережелер
25. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы уәкілетті органның өзіне қатысты шектеулі ықпал ету шарасын қолданғаны туралы хабарламасын алған күннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органы мен басқару органының барлық мүшелерін, сондай-ақ осы инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық портфельді басқарушысының қалған ірі қатысушыларын хабардар етеді.
Инвестициялық портфельді басқарушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өзінің барлық ірі қатысушыларын және ірі қатысушылар белгілеріне ие тұлғаларды өзіне қатысты шектеулі ықпал ету шарасының қолданылғаны туралы хабардар етеді.
26. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы уәкілетті органды осы шектеулі ықпал ету шарасымен белгіленген мерзімде шектеулі ықпал ету шарасының орындалғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
27. Егер уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шарасында жоспарланған іс-шаралардың тізбесін ұсыну көзделген болса, бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы уәкілетті органның шектеулі ықпал ету шарасын қолдану туралы хабарламасында көрсетілген және күнтізбелік он бес күннен кем болмайтын мерзімде уәкілетті органға жоспарланған іс-шаралардың орындалу мерзімдерін және түзету шараларын қабылдауға жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, пруденциалдық нормативтердің және (немесе) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің орындауы міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің анықталған бұзушылықтарын, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің анықталған заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін, сондай-ақ уәкілетті органның Заңда көзделген орындалмаған өзге де талаптарды жою бойынша жоспарланған іс-шаралардың тізбесін ұсынады.
Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы ұсынатын жоспарланған іс-шаралардың тізбесін бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басқару органы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы (бар болса) бекітуге тиіс.

23. Лицо (лица), подписавшее (подписавшие) письменное соглашение, принимает (принимают) на себя обязательства по выполнению его условий.
24. Письменное соглашение составляется в четырех экземплярах по два экземпляра на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Четыре экземпляра письменного соглашения, подписанные уполномоченным органом, направляются с сопроводительным письмом в адрес субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
Субъект рынка ценных бумаг и (или) крупный участник управляющего инвестиционным портфелем подписывает письменное соглашение и представляет в уполномоченный орган подписанные два экземпляра (по одному экземпляру на государственном и русском языках) в течение пяти рабочих дней после даты его получения.
7. Заключительные положения
25. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем в течение пяти календарных дней после даты получения уведомления уполномоченного органа о применении в отношении него ограниченной меры воздействия ставит в известность об этом всех членов исполнительного органа и органа управления управляющего инвестиционным портфелем, а также остальных крупных участников управляющего инвестиционным портфелем данного управляющего инвестиционным портфелем.
Управляющий инвестиционным портфелем в срок, указанный в части первой настоящего пункта, ставит в известность о вынесении в отношении него ограниченной меры воздействия всех своих крупных участников управляющего инвестиционным портфелем.
26. Субъект рынка ценных бумаг и (или) крупный участник управляющего инвестиционным портфелем письменно уведомляет уполномоченный орган об исполнении ограниченной меры воздействия в срок, установленный данной ограниченной мерой воздействия.
27. Если примененной уполномоченным органом ограниченной мерой воздействия предусмотрено предоставление перечня запланированных мероприятий субъект рынка ценных бумаг и (или) крупный участник управляющего инвестиционным портфелем в срок, указанный в уведомлении уполномоченного органа о применении ограниченной меры воздействия и составляющий не менее чем пятнадцать календарных дней, представляет в уполномоченный орган перечень запланированных мероприятий по устранению обнаруженных нарушений пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов субъектом рынка ценных бумаг, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявленных неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников субъектов рынка ценных бумаг, а также невыполненных иных требований уполномоченного органа, предусмотренных Законом, с указанием сроков исполнения запланированных мероприятий и должностных лиц, ответственных за принятие коррективных мер.
Перечень запланированных мероприятий, предоставляемый субъектом рынка ценных бумаг и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, подлежит утверждению органом управления субъекта рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем (при его наличии).

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Уәкілетті орган ұсынылған жоспарланған іс-шаралар тізбесін қарайды.
Уәкілетті орган жоспарланған іс-шаралар тізбесімен келіспеген жағдайда жоспарланған іс-шаралар тізбесіне ескертулері бар хат жібереді, оларды бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы жояды. Түзетілген жоспарланған іс-шаралар тізбесі уәкілетті органның хаты алынған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
29. Уәкілетті органға жоспарланған іс-шаралар тізбесі ұсынылған жағдайда, бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы уәкілетті органды жоспарланған іс-шаралардың орындалуы туралы олардың орындалуы жоспарланған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.

Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Уполномоченный орган рассматривает предоставленный перечень запланированных мероприятий.
В случае несогласия с перечнем запланированных мероприятий уполномоченный орган направляет письмо, содержащее замечания к перечню запланированных мероприятий, которые устраняются субъектом рынка ценных бумаг и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем. Откорректированный перечень запланированных мероприятий представляется в уполномоченный орган в течение десяти календарных дней после даты получения письма уполномоченного органа.
29. В случае предоставления в уполномоченный орган перечня запланированных мероприятий субъект рынка ценных бумаг и (или) крупный участник управляющего инвестиционным портфелем уведомляют уполномоченный орган об исполнении запланированных мероприятий в течение пяти рабочих дней после запланированной даты их исполнения.