Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 238-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 17 қыркүйекте № 8715 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналар:
1) "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 398-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6003 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2010 жылғы 21 сәуірде № 56 (1852) нөмірінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 24 қыркүйектегі № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6567 нөмірмен тіркелген, "Казахстанская правда" 2010 жылғы 30 қазанда № 288-289 (26349-26350) нөмірінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесінің 5-тармағының күші жойылсын.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 238-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 8715. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 декабря 2009 года № 398-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 6003, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 21 апреля 2010 года № 56 (1852));
2) пункт 5 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 сентября 2010 года № 279-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6567, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 30 октября 2010 года № 288-289 (26349-26350)).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі, азаматтық авиация және порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.Қ. Ыбыраева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы А. Дүйсебаев
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
_______________С. Сарсенов
2013 жылғы 2 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігінің
төрағасы
______________А. Смайылов
2013 жылғы 20 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрінің міндетін атқарушы
_______________М. Құсайынов
2013 жылғы 9 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 238-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.

3. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим представлением в Юридический Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
И.о. Председателя А. Дуйсебаев
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________ С. Сарсенов
2 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
___________ А. Смаилов
20 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом и.о. Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 31 июля 2013 года № 238-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественных монополий, оказывающими
регулируемые услуги подъездных путей
Сноска. В заголовок Правил внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей (далее – Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалардың негізгі мақсаты экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табиғи монополиялар субъектілердің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібін және қағидаттарын анықтау болып табылады.
3. Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізуді жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
вагон-километр - жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі қызметтер көлемінің өлшемі;
қызметті өлшеуіш - темір жол кешенінің қызметтер көлемдерін өлшеуге қабылданған заттай көрсеткіш;
өндірістік операцияларды өлшеуіш – жекелеген өндірістік операцияларды көлемдерін өлшеуге қабылданған заттай көрсеткіш;
Субъектінің (тармақ иесінің, контрагенттің) темір жол кешені - өзінің құрамында көлік инфрақұрылымының (кірме жолдарының желісі, жылжымалы құрам, диспетчерлік басқару және тағы басқа) қызметтерін (шығын орталықтарын) біріктіретін субъектінің бөлімшесі;
шығыстар бабы (шығын түрлері) - жекелеген қызметтер, бір немесе бірнеше біртектес өндірістік операциялар бойынша ескерілетін шығындар;
шығындар иесі - ұстауға және пайдалануға жұмсалатын шығындар объектілері;
шығыс мөлшерлемесі - өндірістік операциялар өлшеуішінің бірлігіне келетін шығындардың шамасы;
шығын орталықтары - шығындарды бөлек есебін жүргізетін темір жол кешенінің қызметтері, учаскесі немесе басқармасы;
шығыстар (ресурстар) номенклатурасы - шығын орталықтары бойынша (қызмет түрлері бойынша) топтастырылған шығыс баптарының жиынтығын білдіреді;
шығын элементтері - өндіріс шығындарын есепке алудың экономикалық жағдайын көрсететін ресурстардың түрлері бойынша шығындар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бөлек есепке алу кірме жолдардың көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша жеке кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы есептерді жинау мен қорыту жүйесін, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес Субъектілердің осындай есептердің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және өзге де қызмет бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы ақпаратты кезең-кезеңмен жасауын және уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынуын білдіреді.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основной целью Правил является определение порядка и принципов ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий по видам регулируемых услуг подъездных путей и в целом по иной деятельности для установления экономически обоснованных тарифов.
3. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
4. Основные понятия применяемые в настоящих Правилах:
вагоно–километр – мера объема услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава;
измеритель услуги - натуральный показатель, принятый для измерения объемов услуг железнодорожного комплекса;
измеритель производственных операций – натуральный показатель, принятый для измерения объемов отдельных производственных операций;
железнодорожный комплекс Субъекта (ветвевладельца, контрагента), - подразделение субъекта, объединяющее в своем составе службы (центры затрат) транспортной инфраструктуры (сеть подъездных путей, подвижной состав, диспетчерское управление и тому подобное);
статья расходов (виды затрат) – затраты, учитываемые по отдельным услугам, одной или нескольким однородным производственным операциям;
носитель затрат - объекты, на содержание и эксплуатацию которых направляются затраты;
расходная ставка - величина затрат, приходящая на единицу измерителя производственных операций;
центры затрат – службы, участок или управление железнодорожного комплекса, по которым ведется раздельный учет затрат;
номенклатура расходов (ресурсов) - представляет собой совокупность статей расходов, сгруппированных по центрам затрат (по видам деятельности);
элементы затрат – затраты по видам ресурсов, показывающие экономическое положение учета затрат производства.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения отчетов о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду услуг подъездных путей, а также периодическое составление и представление Субъектами в ведомство уполномоченного органа (далее – уполномоченный орган) на основании таких отчетов информации о доходах, расходах и задействованных активах по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) шығындар түрлерін немесе номенклатура ресурстарын көрсететін шығыстар номенклатура шығындарының негізінде құрылымдалған түрде темір жол көлігінің салалары бойынша мамандандырылған шығын орталықтары бойынша шығыстарды есепке алуды ұйымдастыру;
2) қызметтермен және шығыс мөлшермелерін айқындаумен әрқашанда себеп-салдарлық байланысы бар өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне шығындарды жатқызу;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтің тиісті түрлеріне және қызмет көрсетулердің түрлеріне тікелей жатқызу басымдылығы;
4) кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысқан сол бір қызметтің түрлерімен және қызмет көрсетулердің түрлерімен себеп-салдарлық байланысы;
5) қызметтерге өндірістік операциялар өлшеуіштерінің есептік көлемдерін бөлу негізінде қызметтерге жатқызылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді айқындау;
6) кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтің тиісті түрлеріне және реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
7. Бөлек есеп осы Қағидаларға сәйкес кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызмет түрлері және қызмет көрсету түрлері бойынша бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ететін бухгалтерлік пен басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделеді.
8. Бөлек есепті жүргізу мақсатында темір жол көлігінің қызметтері бойынша топтастырылған субъектінің темір жол кешенінің кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бөлінеді:
1) бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда, жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды беру – көлемі "кірме жолдар бойынша вагон-километр" өлшеуішін сипаттайтын реттеліп көрсетілетін қызмет;
2) бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда маневрлік жұмыстар, тиеу-түсіру және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды беру – көлемін "өндірістік операциялардың вагон-сағаттары" өлшеуіші сипаттайтын ("жылжымалы құраммен өндірістік операцияларды жүргізу үшін ұсынылған кірме жолдардың километр-сағаты") реттеліп көрсетілетін қызмет;

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основные принципы раздельного учета:
1) организация учета расходов по центрам затрат, специализирующимся по отраслям железнодорожного транспорта в структурированном виде на основе номенклатуры расходов, отражающей виды затрат или номенклатуры ресурсов;
2) отнесение затрат на измерители производственных операций, имеющих всегда причинно-следственную связь с услугами и определением расходных ставок;
3) приоритет прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды деятельности и виды услуг на основе данных первичных документов;
4) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми видами деятельности и видами услуг, с которыми они связаны;
5) определение затрат и задействованных активов, отнесенных на услуги на основе распределения расчетных объемов измерителей производственных операций на услуги;
6) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды деятельности и виды регулируемых услуг.
7. Раздельный учет основывается на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам деятельности и видам услуг в соответствии с настоящими Правилами.
8. Для целей ведения раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы железнодорожного комплекса субъекта, сгруппированные по службам железнодорожного транспорта, распределяются по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности:
1) предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути – регулируемая услуга, объем которой характеризует измеритель "вагоно-километр по подъездным путям";
2) предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки и других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, – регулируемая услуга, объем которой характеризует измеритель "вагоно-часы производственных операций" ("километр-час подъездных путей, предоставленных для производства производственных операций с подвижным составом");

3) тұтастай өзге қызмет бойынша.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Субъектінің темір жол кешені мынадай шығын орталықтарын қамтиды:
1) қозғалыс және пайдалану қызметі (кірме жолдардағы қозғалысты диспетчерлік басқару және кірме жолдар қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру) (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
2) кірме жолдардың қызметі (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
3) сигнал беру, орталықтандыру мен блоктау (бұдан әрі - СОБ) және байланыс қызметі (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
4) электрмен жабдықтау қызметі (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
5) қойма шаруашылығының қызметі (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
6) автокөлік шаруашылығының қызметі (негізгі шығыстар, өндірістік үстеме шығыстар);
7) жалпы цехтық (жалпы өндірістік), оның ішінде қоршаған ортаны қорғауға байланысты шығыстардың учаскесі (бөлінетін үстеме шығыстар);
8) темір жол кешенін басқару (жалпы және әкімшілік шығыстар).
10. Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге темір жол кешенінің инфрақұрылымдық қызметтері: қозғалыс және пайдалану қызметі, кірме жолдардың қызметі, СОБ пен байланыс қызметі және электрмен жабдықтау қызметі қатысады. Кірме жолдардың объектілерінің құрылымдары мен техникалық жарақтандырылуына қарай темір жол кешені қызметтерінің бір бөлігі болмауы мүмкін немесе қызметтердің неғұрлым нақтыланған ұйымдастырылуына ие болуы мүмкін. Шығын орталықтары темір жол көлігінің салалары бойынша олардың мамандандырылуы тұрғысынан ұйымдастырылуға тиіс. Шығын орталықтарын темір жол көлігінің салалары бойынша мамандандырып ұйымдастыру қызмет түрлері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің топтастырылуын жеңілдетуге мүмкіндік береді.
11. Әрбір шығын орталығы тіркелген штат персоналына және негізгі құралдарына ие болады. Шығын орталықтары жұмыстарының көлемі олармен орындалатын өндірістік операциялардың өлшеуіштерімен сипатталады. Әрбір шығын орталығы өндірістік операциялардың бір немесе бірнеше өлшеуіштеріне ие бола алады.
2. Кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу тәртібі
12. Субъектілердің бөлек есепке алуды жүргізу Қаржылық Есептіліктің Халықаралық Стандарттарына (ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есептің мақсаттары үшін ҚЕХС пайымдауы кезінде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзі Қаржылық есептілікті пайымдау жөніндегі халықаралық комитеттің пайымдауы (IFRIC), бухгалтерлік есеп және аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Сараптама Кеңесінің ұсынымдары болып табылады.

3) в целом по иной деятельности.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Железнодорожный комплекс Субъекта включает следующие центры затрат:
1) служба движения и эксплуатации (диспетчерское управление движением на подъездных путях и организация оказания услуг подъездных путей) (основные расходы, производственные накладные расходы);
2) служба подъездных путей (основные расходы, производственные накладные расходы);
3) служба сигнализации, централизации и блокировки (далее – СЦБ) и связи (основные расходы, производственные накладные расходы);
4) служба электроснабжения (основные расходы, производственные накладные расходы);
5) служба складского хозяйства (основные расходы, производственные накладные расходы);
6) служба автотранспортного хозяйства (основные расходы, производственные накладные расходы);
7) участок общецеховых (общепроизводственных, в том числе связанных с безопасностью окружающей среды) расходов (распределяемые накладные расходы);
8) управление железнодорожным комплексом (общие и административные расходы).
10. В оказании регулируемых услуг подъездных путей участвуют инфраструктурные службы железнодорожного комплекса: служба движения и эксплуатации, служба подъездных путей, служба СЦБ и связи и служба электроснабжения. В зависимости от структуры объектов и технической оснащенности подъездных путей часть служб железнодорожного комплекса может отсутствовать или иметь более детализированную организацию служб. Центры затрат организовываются с точки зрения специализации их по отраслям железнодорожного транспорта. Организация центров затрат со специализацией по отраслям железнодорожного транспорта позволяет упростить группировку затрат и задействованных активов по видам деятельности.
11. Каждый центр затрат имеет приписной штат персонала и основных средств. Объем работ центров затрат характеризуются измерителями производственных операций, выполняемых ими. Каждый центр затрат имеет один или несколько измерителей производственных операций.
2. Порядок ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
12. Ведение раздельного учета субъектами основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.

13. Бөлек есепті жүргізу кезінде субъектілер мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есептік құжаттармен расталуға тиіс;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитін және өзара бақылайтын құжаттар деректерінің салыстыруын жеңілдететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есептік құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сілтемелермен бекітілуге тиіс.
14. Бөлек есепті және қызметтердің заттай өндірістік көрсеткіштерін, көлемдік заттай көрсеткіштерін және заттай көрсеткіштердің бірліктеріне үлестік шығыстар мен кірістердің калькуляциясын жүргізу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшін осы Қағидаларға сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептіліктің құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен есептер бес жыл бойы сақталады.
15. Осы Қағидаларда белгіленген кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістер, шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтер бойынша бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда күнтізбелік бір жылға тең кезеңге жасалады.
16. Субъектілер уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік және қаржылық қызметі туралы мәліметтер, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша есепті кезең үшін шығыс мөлшерлемелерінің есебі, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша активтердің қолданыстағы дәрежесін және ҚЕХС-қа сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.
17. Бөлек есепті жүргізудің негізгі қағидаттары:
1) ұсынылған ақпараттан түскен пайдамен және оны алуға арналған шығындар арасындағы теңгерім;
2) есептіліктің негізгі мақсатын орындау үшін сапалы сипаттамалар арасындағы теңгерім.
18. Бөлек есеп кезінде шығындарды бөлу өлшемдері:
1) себеп-салдар байланысы;
2) әділеттілік болып табылады.
3. Шығыстар номенклатурасының немесе ресурстар
номенклатурасының негізінде өндірістік шығындардың есебін жүргізу тәртібі
19. Шығындарды есепке алудың және ресурстар шығысының нормативтерімен салыстырудың ашықтығын қамтамасыз ету үшін шығындарды есепке алу субъект ұсынған шығындары шығындардың түрлері (шығын баптары) бойынша және шығындар элементтері бойынша шығын орталықтарының бөлінісінде қамтамасыз етілуге тиіс.

13. При ведении раздельного учета субъектами выполняются следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам подъездных путей подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она подкрепляется перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
14. Документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, храниться в течение пяти лет.
15. Сведения о ведении раздельного учета по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг подъездных путей (далее – Сведения), установленные настоящими Правилами составляется им за период равный одному календарному году, начиная с 1 января по 31 декабря.
16. Субъекты представляют в уполномоченный орган не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом сведения о производственной и финансовой деятельности субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги подъездных путей по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, расчет расходных ставок за отчетный период по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, степень задействованности активов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и аудированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.
17. Основными принципами ведения раздельного учета:
1) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
2) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
18. Критериями распределения затрат при раздельном учете являются:
1) причинно-следственная связь;
2) справедливость.
3. Ведения учета производственных затрат на основе
номенклатуры расходов или номенклатуры ресурсов
19. Для обеспечения прозрачности учета затрат и сопоставимости с нормативами расхода ресурсов учет затрат обеспечивает представления затрат субъекта в разрезе центров затрат по видам затрат (статьи затрат) и по элементам затрат.

20. Шығыстар номенклатурасы шығын орталықтары бойынша топтастырылған шығыс баптарының жиынтығын білдіреді. Шығындарды жекелеген жұмыстар бойынша, объектілер, бір немесе бірнеше біртектес өндірістік операциялар бойынша есепке алу номенклатураның жекелеген баптарында жүргізіледі. Шығыстардың әрбір бабы еңбекке ақы төлеу және аударымдар бойынша шығындардың, материалдарға, отынға, электр энергиясына арналған шығындардың, бөгде кәсіпорындардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығындардың, амортизациялық аударымдар бойынша және осы бап бойынша шығын элементтері деп аталатын өзге шығындардың жиынтығын білдіреді.
21. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын Субъектінің негізгі құралдары мыналарға:
1) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарға (жалғастыратын жол, кірме жол, станциялық құрылғылар, сигнал беру мен байланыс және басқалар). Оларды ұстау бойынша шығындар негізгі өндірістік шығыстарға жатады;
2) кірме жолдарға ғана тән және кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарға қызмет көрсетуге қажетті ерекше сипаттағы негізгі құралдарға (арнайыландырылған техника, арнаулы көлік, машиналар мен жабдықтар, қызметтік-өндірістік ғимараттар мен құрылыстар және басқалар). Оларды ұстау бойынша шығындар негізгі өндірістік шығыстарға жатады;
3) жалпы сипаттағы, негізгі өндіріске қызмет көрсетуде пайдаланылатын негізгі құралдарға (шеберханалар, жабдықтар, материалдық ресурстардың қоймалары, автокөлік, гараждар, қазандық, қызметтік үй-жайлар, инженерлік желілер және басқалар). Оларды ұстау бойынша шығындар үстеме шығыстарға жатады;
4) әкімшілік және жалпы шаруашылық сипаттағы негізгі құралдарға (әкімшілік ғимараттар мен құрылыстарға, орталықтандырылған зертханаларға, қоймаларға және басқаларға) бөлінеді. Оларды ұстау бойынша шығындар кезең шығыстарына жатады.
22. Негізгі құралдарды бөлу кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдардың қолданысқа енгізілу дәрежесі бойынша жүргізіледі.
23. Шығыстар номенклатурасы бойынша шығындарды есепке алуды нақтылаудың ең төменгі деңгейі кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге қатысатын шығын орталықтары бойынша шығыстардың мынадай баптарын қамтиды:
1) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарды ағымдағы ұстау (техникалық қызмет көрсету);
2) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарды жөндеу;

20. Номенклатура расходов представляет собой совокупность статей расходов, сгруппированных по центрам затрат. Учет затрат по отдельным работам, по объектам, одной или нескольким однородным производственным операциям ведется на отдельных статьях номенклатуры. Каждая статья расходов представляет собой совокупность затрат по оплате труда и отчислениям, затрат на материалы, топливо, электроэнергию, затрат по оплате услуг сторонних предприятий, затрат по амортизационным отчислениям и прочих, называемых элементами затрат по данной статье.
21. Основные средства Субъекта, используемые для оказания регулируемых услуг, разделяются на:
1) основные средства, непосредственно участвующие в оказании регулируемых услуг подъездных путей (соединительный путь, подъездной путь, станционные устройства, сигнализация и связь и другие). Затраты по их содержанию относятся к основным производственным расходам;
2) основные средства специфического характера характерные только для подъездных путей и необходимые для обслуживания основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей (специализированная техника, спецтранспорт, машины и оборудования, служебно-производственные здания и сооружения и другие). Затраты по их содержанию относятся к основным производственным расходам;
3) основные средства, используемые в обслуживании основного производства, общего характера (мастерские, оборудования, склады материальных ресурсов, автотранспорт, гаражи, котельная, служебные помещения, инженерные сети и другие). Затраты по их содержанию относятся к накладным расходам;
4) основные средства для административного и общехозяйственного характера (административные здания и сооружения, централизованные лаборатории, склады и другие). Затраты по их содержанию относятся к расходам периода.
22. Деление основных средств производится по степени задействованности основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей.
23. Минимальный уровень детализации учета затрат по номенклатуре расходов содержит следующие статьи расходов по центрам затрат, участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей:
1) текущее содержание (техническое обслуживание) основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей;
2) ремонт основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей;

3) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдардың амортизациясы;
4) кірме жолдарға ғана тән және ерекше сипаттағы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарға қызмет көрсету үшін қажетті негізгі құралдарды ағымдағы ұстау (техникалық қызмет көрсету);
5) кірме жолдарға ғана тән және ерекше сипаттағы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарға қызмет көрсету үшін қажетті негізгі құралдарды жөндеу;
6) кірме жолдарға ғана тән және ерекше сипаттағы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын негізгі құралдарға қызмет көрсету үшін қажетті негізгі құралдардың амортизациясы;
7) кірме жолдарда қозғалысты диспетчерлендіру жөніндегі негізгі өндірістік операциялар;
8) кірме жолдарға жылжымалы құрамдарды әкелуді - шығаруды ұйымдастыру жөніндегі негізгі өндірістік операциялар (жүктерді қабылдау және тапсыру, жүктерді тиеу мен бекітудің дұрыстығын тексеру, таразылар мен таразы құралдарын ұстау және басқалар);
9) үстеме шығыстар (жалпы сипаты бар негізгі өндіріске қызмет көрсетуде пайдаланылатын негізгі құралдарды ұстау және жөндеу, жалпы цехтық (жалпы өндірістік) үстеме шығыстар);
10) жалпы және әкімшілік шығыстар (әкімшілік шығыстар, өндірістік сипаттағы жалпы шаруашылық шығыстар).
24. Көмектесуші қызмет болып табылатын кірме жолдардың қызметін көрсететін және негізгі қызметке қызмет көрсететін Субъектілер (өнеркәсіптік, кен-химиялық, металлургия кешендерінің кәсіпорындары және басқалар), шығыс номенклатурасының орнына шығын түрлері (шығын баптары) бойынша қызметтер бөлінісінде шығындарды ұсыну үшін ресурстар номенклатурасын пайдалана алады.
4. Кірме жолдар қызметтерінің өлшеуіштері бойынша шығыстар мен
қолданысқа енгізілген активтерді бөлу тәртібі
25. Шығындарды қызметтер өлшеуіштеріне бөлу кезеңінде жалпы цехтық шығыстар учаскесінің шығындары (активтер мен тиісті үстеме шығыстар) жалпы цехтық шығыстарының өздерінің құрылымын ескере отырып шығын орталықтарына:
1) персоналмен байланысты жалпы цехтық шығыстар өндірістік персоналдың еңбек ақы төлеу қорына тепе-тең;
2) жалпы сипаттағы негізгі құралдарға байланысты жалпы цехтық шығыстар тиісті шығын орталықтарының осы негізгі құралдарды пайдалану дәрежесін көрсететін көрсеткішке тепе-тең (жалпы негізгі құралдармен қызмет көрсететін шығын орталықтарының негізгі құралдарының қалдық құнына немесе тікелей өндірістік шығындарға тепе-тең) бөлінеді;

3) амортизация основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей;
4) текущее содержание (техническое обслуживание) основных средств характерных только для подъездных путей и необходимых для обслуживания основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей специфического характера;
5) ремонт основных средств характерных только для подъездных путей и необходимых для обслуживания основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей специфического характера;
6) амортизация основных средств характерных только для подъездных путей и необходимых для обслуживания основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей специфического характера;
7) основные производственные операции по диспетчеризации движения на подъездных путях;
8) основные производственные операции по организации подачи подвижных составов на подъездные пути и уборки вагонов (прием и выдача грузов, проверка правильности погрузки и крепления грузов, содержание весов и весовых приборов и другие);
9) накладные расходы (содержание и ремонт основных средств, используемых в обслуживании основного производства, общего характера, общецеховые (общепроизводственные) накладные расходы);
10) общие и административные расходы (административные расходы, общехозяйственные расходы производственного характера).
24. Субъекты, оказывающие услуги подъездных путей, которые являются вспомогательной деятельностью, и обслуживают основную деятельность (предприятия промышленного, горно-химического, металлургического комплексов и другие), наряду с номенклатурой расходов, используют номенклатуру ресурсов для представления затрат в разрезе служб по видам затрат (статьи затрат).
4. Распределение расходов и задействованных активов
по измерителям услуг подъездных путей
25. На стадии разделения затрат на измерители услуг затраты участка общецеховых расходов (активы и соответствующие накладные расходы) распределяются на центры затрат с учетом структуры самих общецеховых расходов:
1) общецеховые расходы, связанные с персоналом распределяются пропорционально фонду оплаты труда производственного персонала;
2) общецеховые расходы, связанные с основными средствами общего характера распределяются пропорционально показателю, отражающему степень использования этих основных средств соответствующими центрами затрат (пропорционально остаточной стоимости основных средств центров затрат, обслуживаемых общими основными средствами или прямых производственных затрат).

26. Кірме жолдар қызметтерінің өлшеуіштеріне шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) шығын орталықтарының шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне жатқызу және шығыс ставкаларын есептеу (өндірістік операциялар өлшеуіштерінің тізбесі және активтер мен шығындарды жатқызу үйлесімділігі осы Қағидаларда қосымшасында келтірілген);
2) өндірістік операциялар өлшеуіштерінің есептік көлемдерін қызметтер өлшеуіштеріне бөлу және шығыс ставкаларының негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын есептеу (өндірістік операциялар өлшеуіштерінің есептік көлемдерін реттеліп көрсетілетін қызметтерге бөлу тәртібі осы Қағидаларда қосымшасында келтірілген).
27. Егер әрбір шығын орталығы өндірістік операциялардың бір өлшеуішіне ие болса, ол практикада жиі қолданылады, онда барлық тікелей өндірістік, өндірістік үстеме шығыстар және тиісті шығын орталығына жатқызылған жалпы цехтық үстеме шығыстардың үлестері оның бір өлшеуішіне және тиісінше негізгі құралдарға жатқызылады.
28. Егер шығын орталығы бірнеше өлшеуіштерге ие болса, онда тікелей өндірістік шығындар мен негізгі құралдар тиісті өндірістік операцияларда олардың қолданысқа енгізілу дәрежесіне қарай осы өлшеуіштерге бөлінуге тиіс.
29. Үстеме шығыстар өндірістік операциялардың бірнеше өлшеуіштеріне шығыстардың өздерінің құрылымын ескере отырып:
1) персоналға қызмет көрсетуге байланысты үстеме шығыстар (еңбек демалысы, іссапарлық, техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, уақытша еңбекке жарамсыздығы, медициналық тексеру, іс сапар құжаттары, жұмыс күшін алу мен оны даярлау және басқалар) - өндірістік персоналдың еңбекақысының қорына тепе-тең;
2) жалпы сипаттағы негізгі өндіріске қызмет көрсетуде пайдаланылатын негізгі құралдарды ұстауға байланысты үстеме шығыстар - кірме жолдарға ғана тән және ерекше сипаттағы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей қатысатын қажетті тиісті негізгі құралдарға - өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне немесе өндірістік персоналдың еңбекақысының қорына немесе тікелей өндірістік шығыстарға тепе-тең жатқызылады.
30. Жатқызылған негізгі құралдар бойынша бір мезгілде өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне жатқызылған негізгі құралдардың тозу мөлшерлері де айқындалады.
31. Негізгі құралдарды өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне жатқызу тәртібі осы Қағидалардың қосымшаларында келтірілген тиісті шығындарды жатқызу тәртібіне сәйкес келуге тиіс.
32. Кезең шығыстары қызметтер өлшеуіштеріне кезең шығыстарының өздерінің құрылымын ескере отырып жатқызылады:

26. Распределение расходов и задействованных активов на измерители услуг подъездных путей состоит из следующих этапов:
1) отнесение затрат и задействованных активов центров затрат на измерители производственных операций и расчет расходных ставок (перечень измерителей производственных операций и пропорции отнесения активов и затрат приведены в приложениях настоящих Правил);
2) разделение расчетных объемов измерителей производственных операций на измерители услуг и расчет себестоимости регулируемых услуг на основе расходных ставок (порядок разделения расчетных объемов измерителей производственных операций на регулируемые услуги приведены в приложениях настоящих Правил).
27. Если каждый центр затрат имеет по одному измерителю производственных операций, то все прямые производственные, накладные расходы и отнесенные доли общецеховых накладных расходов на соответствующий центр затрат относится на его один измеритель и соответственно основные средства.
28. Если центр затрат имеет несколько измерителей, то прямые производственные затраты и основные средства распределяются на эти измерители по степени их задействованности на соответствующих производственных операциях.
29. Накладные расходы относятся на несколько измерителей производственных операций с учетом структуры самих расходов:
1) накладные расходы, связанные с обслуживанием персонала (отпускные, командировочные, техника безопасности и охрана труда, по временной нетрудоспособности, медосмотр, проездные, набор и подготовка рабочей силы и другие) - пропорционально отнесенному фонду оплаты труда производственного персонала;
2) накладные расходы, связанные с содержанием основных средств и используемые в обслуживании основного производства общего характера – пропорционально отнесению соответствующих основных средств, характерных только для подъездных путей, и необходимые для обслуживания основных средств, непосредственно участвующих в оказании регулируемых услуг подъездных путей специфического характера - на измерители производственных операций или пропорционально отнесенному фонду оплаты труда производственного персонала или прямым производственным расходам.
30. По отнесенным основным средствам одновременно определяются и размеры износа основных средств, отнесенные на измерители производственных операций.
31. Порядок отнесения основных средств на измерители производственных операций соответствует порядку отнесения соответствующих затрат, приведенных в приложениях к настоящим Правилам.
32. Расходы периода относятся на измерители услуг с учетом структуры самих расходов периода:

1) өндірісті басқару бөлігінде (әкімшілік шығыстар - әкімшілік персоналдың жалақысы, әкімшілік персоналдың қызметін қамтамасыз ету бойынша шығыстар) - өндірістік персоналдың еңбекақысы қорының қызметтер өлшеуіштеріне тепе-тең;
2) әкімшілік ғимараттар мен қызметтік көлікті ұстау бойынша шығыстар - өндірістік персоналдың еңбекақысының қорындағы қызметтер өлшеуіштеріне тепе-тең;
3) объектілерді (зертханалар, эксперименталдық цехтар және тағы басқалар) ұстау бойынша өндірістік сипаттағы жалпы шаруашылық шығыстар - қызмет көрсету үшін жұмыс істейтін негізгі құралдарға (бірінші және екінші санаттағы) тепе-тең;
4) негізгі құралдарды сатып алу жөніндегі нысаналы кредиттер бойынша проценттер - қызметтерді шығаруға арналған сатып алынатын негізгі құралдың осы қызметтерге қатысу дәрежесі бойынша жатқызылады.
33. Өндірістік операциялардың өлшеуіштеріне жатқызылған негізгі және үстеме өндірістік шығыстарды, жалпы цехтық шығыстарды олардың есептік көлемдеріне бөліп, тиісті шығыс мөлшерлемелері айқындайды. Кезең шығыстарын негізгі де, үстеме де өндірістік шығыстар сияқты сол өлшеуіштерге бөле отырып, толық шығыс мөлшерлемелері айқындалады.
34. Қызметтерге жатқызылған шығындардың мәндері тиісті шығыс мөлшерлемелеріне жатқызылған өндірістік операциялар өлшеуіштері көлемдерінің туындыларын жиынтықтаумен айқындалады.
35. Субъектіде өзінің тұтынуы үшін ішкі цехтық жолдар болған жағдайда өзіндік құны мен сыртқы клиенттерге арналған тарифтерді есептеу үшін жалпы пайдаланудағы (сыртқы клиент үшін де, өзінің тұтынушы үшін де қызмет көрсетуге арналған) объектілерге (кірме жолдар мен құрылыстар) ғана келетін шығындар қаралады. Бұл ретте шығындар тиісті шығыс ставкаларына жатқызылған жалпы пайдаланудағы өндірістік операциялар өлшеуіштерінің көлемдері туындысының жиынтығы ретінде айқындалады.
36. Кезең шығыстары барлық қызметтерге, оның ішінде Субъектінің өзінің тұтынуына арналған қызметтерге бөлінеді.
37. Субъектінің шығындарын бөлу базасымен шығындарды өндірістік операциялар өлшеуіштеріне және кірме жолдар қызметтеріне шығындарды бөлу жөніндегі кестелік нысан түрінде жатқызу осы Қағидалардың қосымшаларына келтірілген.
38. Субъектілердің әрбір қызметі бойынша кірістердің есебі жүргізіледі.
39. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсынудан түскен кірістер олар бойынша көрсетілген қызмет түрлері сыртқы пайдаланушыларға көрсетілген қызметтердің тиісті түрлерінің көлемдерінен және тарифтерге сүйене отырып айқындалады. Қызметтер көрсетуден түскен кіріс бастапқы құжаттар деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тікелей жатқызылады.

1) в части управления производством (административные расходы – заработная плата административного персонала, расходы по обеспечению деятельности административного персонала) - пропорционально отнесенным измерителям услуг фонда оплаты труда производственного персонала;
2) расходы по содержанию административных зданий и служебного транспорта - пропорционально отнесенным измерителям услуг фонда оплаты труда производственного персонала;
3) общехозяйственные расходы производственного характера по содержанию объектов (лаборатории, экспериментальные цеха и другие) – пропорционально основным средствам (первой и второй категории), для обслуживания которых они функционируют;
4) проценты по целевым кредитам по приобретению основных средств – по степени участия приобретаемого основного средства на те услуги для производства которых они предназначены.
33. Расходные ставки определяются делением основных и накладных производственных расходов, общецеховых накладных расходов, отнесенных на измерители производственных операций, на их расчетные объемы. Полные расходные ставки определяются путем распределения расходов периода на те же измерители, что и основные и накладные производственные расходы.
34. Значения отнесенных затрат на услуги определяется суммированием произведений отнесенных объемов измерителей производственных операций на соответствующие расходные ставки.
35. При наличии у Субъекта внутрицеховых путей собственного потребления, для расчета себестоимости и тарифов для внешних клиентов, принимаются затраты, приходящиеся только на объекты (подъездные пути и сооружения) общего пользования (для оказания услуг как для внешнего клиента, так и собственного потребления). При этом затраты определяются как сумма произведения отнесенных объемов измерителей производственных операций для общего пользования на соответствующие расходные ставки.
36. Расходы периода распределяются на все услуги, в том числе на собственное потребление Субъекта.
37. Отнесение осуществленных затрат Субъекта на измерители производственных операций и услуг подъездных путей в виде табличной формы по разделению затрат приведены в приложениях к настоящим Правилам.
38. Учет доходов ведется по каждой услуге Субъектов.
39. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг на основе данных первичных документов.

40. Шығындар мен кірістерді есепке алу жөніндегі ақпаратты құру үшін осы Қағидаларда қосымшада көрсетілген темір жол көлігінде қолда бар ішкі қаржылық есептіліктердің құрылымы пайдаланылады.
41. Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне шығыс мөлшерлемелерін, активтердің өзіндік құнын және қолданыстағы дәрежесін есептеу тәртібі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің шығындар мен өзіндік құны есебінде келтірілген.
42. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қояды және мөрмен расталады. Өткен жыл үшін мәліметтер уәкілетті органға электрондық және қағаз түріндегі жеткізгіште ұсынады.
Кірме жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кірме жолдарының реттелетін қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің өндірістік және қаржылық қызметі туралы мәліметтер Есепті кезең 20___ ж.
Индекс: Кірме жолдар – 1
Кезеңділігі: Жылдық
Кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады.
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады.

40. Для формирования информации по учету затрат и доходов используется структура внутренних финансовых отчетностей существующих в железнодорожном транспорте указанных в приложениях к настоящим Правилам.
41. Порядок расчета расходных ставок, себестоимости и степени задействованности активов на регулируемые услуги подъездных путей приводится в расчете затрат и себестоимости регулируемых услуг подъездных путей согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
42. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения за предыдущий год представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных,
монополий, оказывающими
регулируемые услуги
подъездных путей
Форма
Сведения о производственной и финансовой деятельности
субъектов естественных монополий, оказывающих
регулируемые услуги подъездных путей
Отчетный период 20___ г.
Индекс: Подъездные пути – 1
Периодичность: Годовая
Представляют: субъекты естественных монополий, оказывающие регулируемые услуги подъездных путей.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом

1. Есепті кезең ішіндегі шығындардың баптары мен элементтері бойынша шығыстар
Р/с
Шығын орталықтарының (учаскелердің) атауы
Шығыстар (мың теңге)
өлшеуіштер (жекелеген өндірістік көрсеткіштердің көлемдерін өлшеу үшін қабылданған заттай көрсеткіш)
Өлшеуіш көлемі
Шығыс мөлшерлемесі
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қозғалыс және пайдалану қызметі
1-бап
2-бап
Қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагон
...
тауар кассирінің жұмысы
құжаттамалық өңделген вагон (жүкті қабылдау-тапсыру)
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Кірме жолдың қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Сигнал беру және байланыс қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
шартты техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Электрмен жабдықтау қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Қойма шаруашылығының қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
алаңның шаршы метрі/тәуліктер
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Автокөлік шаруашылығының қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
машина-сағат
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстардың учаскесі
теңге шығындар
персоналға байланысты жалпы цехтық шығыстар
1-объект
2-объект
Темір жол кешенін басқару (жалпы және әкімшілік шығыстар)
теңге шығындар
әкімшілік шығыстар
салықтар
Темір жол кешені бойынша шығыстар жиыны
2. Көрсетілген қызметтерден түсетін кірістер
р
Кірістердің түрлері мен басқа да көрсеткіштер
Болжам-жоспары бойынша кірістер
Есеп бойынша
1
2
3
4
А. Кірме жолдардағы қызметтерден түсетін кірістер
Реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістер
Клиенттердің жылжымалы құрамының өтуі үшін кірме жолдарды ұсынудан түсетін кірістер
Кірме жолдарды маневрлік операцияларды жүргізу үшін, тиеу - түсіру, тасымалдау процессінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ клиенттердің жылжымалы құрамының тұрағы үшін ұсынудан түсетін кірістер
Кірме жолдардағы реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістердің жиыны
В. Өзге қызметтен түсетін кірістер
Тиеу-түсіру орнына/нан вагондарды беру-алып кетуден түсетін кірістер
жүктерді және вагондарды қабылдауды-тапсыруды ұйымдастыру бөлігінде
Арнаулы құралдармен паромдарға/дан вагондарды кіргізуден-шығарудан түсетін кірістер
Жүктерді вагондарға (дан) тиеуден-түсіруден түсетін кірістер
Жүктерді вагондармен таразылаудан түсетін кірістер
Қосалқы өндірістерден түсетін кірістер
Өзге реттеліп көрсетілмейтін қызметтерден түсетін кірістер
Өзге қызметтен түсетін кірістер жиыны
Барлық кіріс
Басшы _______________
Бас бухгалтер _______________
Әкімшілік деректерді жинау үшін белгіленген нысандарды толтыру жөніндегі түсіндірме
Кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін
табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік және қаржылық қызметі туралы мәліметтер

1. Расходы по статьям (виды затрат по отдельным услугам) и элементам затрат за отчетный период
п/п
Наименование
центров затрат
(участков)
Расходы
(тыс. тенге)
Измерители
(натуральный
показатель,
принятый для
измерения
объемов
отдельных
производствен-
ных операций)
Объем
измерителя
Расходная
ставка
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Служба движения
и эксплуатации
Статья 1
Статья 2
принятый,
отправленный и
переработанный
вагон
...
работа товарного
кассира
документально
обработанный
вагон (прием
выдача груза)
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
подъездного пути
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
км развернутой
длины
подъездного
пути
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
сигнализации и
связи
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
условная
техническая
единица
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
электроснабжения
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
техническая
единица
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
складского
хозяйства
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
кв. м.
площади/сутки
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
автотранспортного
хозяйства
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе
з/плата
Накладные расходы
машино-час
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Участок
общецеховых
расходов
тенге затрат
общецеховые
расходы, связанные
с персоналом
объект 1
объект 2
...
Управление
железнодорожным
комплексом
(общие и
административные
расходы)
тенге затрат
административные
расходы
налоги
итого расходов
по
железнодорожному
комплексу
2. Доходы от оказанных услуг
п/п
Виды доходов и другие показатели
Доходы по
плану/прогнозу
По отчету
1
2
3
4
А. Доходы от услуг на подъездных путях
Доходы от регулируемых услуг
Доходы от предоставления подъездных путей
для проезда подвижного состава клиентов
Доходы от предоставления подъездных путей
для производства маневровых работ,
погрузки-выгрузки, других технологических
операций перевозочного процесса, а также
для стоянки подвижных составов клиентов
Итого доходов от регулируемых услуг на
подъездных путях
В. Доходы от иной деятельности
Доходы от подачи-уборки вагонов на фронты
погрузки-выгрузки
в части организации приема-сдачи грузов и
вагонов
Доходы от накатки-выкатки вагонов
специализированными средствами на/с паромы
Доходы от погрузки-выгрузки грузов в (из)
вагоны (ов)
Доходы от взвешивание грузов с вагонами
Доходы от вспомогательного производства
Доходы от иных нерегулируемых услуг
Итого доходов от иной деятельности
Всего доходов
Руководитель ______________
Гл. бухгалтер _____________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о производственной и финансовой деятельности субъектов
естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги
подъездных путей

1. Жалпы нұсқаулық
Осы түсіндірме кірме жолдарының қызметін ұсыну бойынша табиғи монополия субъектілерінің өз қызметтері туралы жылдық қорытындылары бойынша ақпарат дайындауға арналған.
Есепті Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген кірме жолдарының қызметтерін ұсынатын Субъектілер осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға өндірістік және қаржылық туралы ақпаратты негіздейтін материалдарды қоса бере отырып ұсынады.
Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету керек.
Көрсетілген ақпарат есепті кезең үшін шығындар мен кірістерден бойынша әр қайсысы бөлімдерді қамтитын екі кестеден тұрады.
1. Есепті кезең үшін шығындардың баптары мен элементтері бойынша шығыстар.
1-жолда - қозғалыс және пайдалану қызметі көрсетіледі, оның ішінде:
1 – қозғалыс және пайдалану қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
2 – қозғалыс және пайдалану қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
3 – тауар кассирінің жұмысы көрсетіледі;
4 – қозғалыс және пайдалану қызметі бойынша тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
5 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
6 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
7 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
8 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
9-жолда - кірме жолдың қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
10 – кірме жол қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
11 – кірме жол қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
12 – кірме жол қызметі бойынша тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
13 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
14 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
15 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
16 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
17-жолда - сигнал беру және байланыс қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
18 – сигнал беру және байланыс қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
19 – сигнал беру және байланыс қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
20 – сигнал беру және байланыс бойынша тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
21 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
22 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
23 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
24 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
25-жолда - электрмен жабдықтау қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
26 – электрмен жабдықтау қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
27 – электрмен жабдықтау қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
28 – электрмен жабдықтау қызметі бойынша тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
29 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
30 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
31 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
32 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
33-жолда - қойма шаруашылығының қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
34 – қойма шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
35 – қойма шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
36 – қойма шаруашылығы қызметі бойынша тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
37 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
38 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
39 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
40 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
41-жолда - автокөлік шаруашылығының қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
42 – автокөлік шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
43 – автокөлік шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
44 – автокөлік шаруашылығы қызметі бойынша тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
45 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
46 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
47 – жалпы цехтық шығыстардың үлесі көрсетіледі;
48 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
49-жолда - Жалпы цехтық шығыстардың (теңге шығындар) учаскесі көрсетіледі, олардың ішінде:
50 – персоналға байланысты жалпы цехтық шығындар көрсетіледі;

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополии, оказывающие услуги подъездных путей, годовая информации о своей деятельности.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги подъездных путей, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий, в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в уполномоченный орган информацию о производственно - финансовой деятельности с приложением обосновывающих материалов.
Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать наименование предприятия.
Указанная информация состоит из двух таблиц по расходам и доходам за отчетный период, которые каждые содержать разделы.
1. Расходы по статьям (виды затрат) и элементам затрат за отчетный период.
В строке 1 – указывается служба движения и эксплуатация вагонов, из них:
1 – указывается вид затрат на службу движения и эксплуатацию;
2 – указывается вид затрат на службу движения и эксплуатацию;
3 – указывается работа товарного кассира;
4 – указываются итоговые прямые расходы на службу движения и эксплуатацию;
5 – указывается заработная плата персонала;
6 – указываются накладные расходы;
7 – указывается доля общецеховых расходов;
8 – указываются итоги затрат по участку.
В строке 9 – указывается служба подъездного пути, из них:
10 – указывается вид затрат на службу подвижного пути;
11 – указывается вид затрат на службу подвижного пути;
12 – указываются итоговые прямые расходы на службу подъездного пути;
13 – указывается заработная плата персонала;
14 – указываются накладные расходы (км);
15 – указывается доля общецеховых расходов;
16 – указываются итоги затрат по участку.
В строке 17 – указывается служба сигнализации и связи, из них:
18 – указывается вид затрат на службу сигнализации и связи;
19 – указывается вид затрат на службу сигнализации и связи;
20 – указываются итоговые прямые расходы на службу сигнализации и связи;
21 – указывается заработная плата персонала;
22 – указываются накладные расходы (техническая единица);
23 – указывается доля общецеховых расходов;
24 – указывается итог затрат по участку.
В строке 25 – указывается служба электроснабжения, из них:
26 – указывается вид затрат на службу электроснабжения;
27 – указывается вид затрат на службу электроснабжения;
28 – указываются итоговые прямые расходы на службу электроснабжения;
29 – указывается заработная плата персонала;
30 – указываются накладные расходы (техническая единица);
31 – указывается доля общецеховых расходов;
32 – указывается итог затрат по участку.
В строке 33 – указывается служба складского хозяйства, из них:
34 – указывается вид затрат на службу складского хозяйства;
35 – указывается вид затрат на службу складского хозяйства;
36 – указываются итоговые прямые расходы на службу складского хозяйства;
37 – указывается заработная плата персонала;
38 – указываются накладные расходы (кв.м.);
39 – указывается доля общецеховых расходов;
40 – указывается итог затрат по участку.
В строке 41 – указывается служба автотранспортного хозяйства, из них:
42 – указывается вид затрат на службу автотранспортного хозяйства;
43 – указывается вид затрат на службу автотранспортного хозяйства;
44 – указываются итоговые прямые расходы на службу с автотранспортного хозяйства;
45 – указывается заработная плата персонала;
46 – указываются накладные расходы (машино-час);
47 – указывается доля общецеховых расходов;
48 – указывается итог затрат по участку.
В строке 49 – указывается участок общецеховых расходов (тенге затрат), их них:
50 – указываются общецеховые затраты, связанные с персоналом;

51 – 1 объект бойынша шығындар көрсетіледі;
52 – 1 объект бойынша шығындар көрсетіледі.
53-жолда - темір жол кешенін басқарылуы (жалпы және әкімшілік шығыстар) көрсетіледі, оның ішінде:
54 – әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
55 – салықтарды төлеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
56 – темір жол кешені бойынша шығыстар жиынтығы көрсетіледі;
2. Кірме жолдардағы түсетін қызметтерден кірістер:
1-бөлімде – кірме жолдардағы қызметтерден түсетін кірістер көрсетіледі;
2-бөлімде – реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістер көрсетіледі;
3-бөлімде – өзге қызметтен түсетін кірістер көрсетіледі;
4-бөлімде – өзге қызметтен түсетін кірістер жиыны көрсетіледі;
5-бөлімде – барлық қызметтер бойынша кіріс көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Кірме жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Есепті кезең үшін шығыс мөлшерлемелерін есептеу
Р/с
Шығын орталықтарының (учаскелердің) атауы
Шығыстар
өлшеуіштер
Өлшеуіш көлемі
Шығыс мөлшерлемесі
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қозғалыс және пайдалану қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагон
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
тасымалданатын құжаттарды ресімдеу және олар жайлы мәлімет беру (жүкті қабылдау-тапсыру)
тауар кассирінің жұмысы
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Кірме жолдың қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Сигнал беру және байланыс қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
шартты техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Электрмен жабдықтау қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Жалпы және әкімшілік шығыстар үлесі
теңге шығындар
әкімшілік шығыстар
салықтар
Темір жол кешенінің реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша шығыстар жиыны
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Активтердің қолданыстағы дәрежесі
р
Шығын орталықтарының (учаскелерінің) атауы
өлшем бірлігі
Бастапқы құны
Жинақталған тозу
қалдық құны
Жобалық
қуат
Жүктеме
деңгейі
Қолданыстағы
дәреже
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қозғалыс және пайдалану қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Кірме жолдың қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Сигнал беру және пайдалану қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Электрмен жабдықтау қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскелерінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жиыны
Кірме жолдардың жалпы ұзына бойы жайылған ұзындығы
Кірме жолдардың жалпы бөлігінің ұзына бойы жайылған ұзындығы
Кірме жолдардың жалпы бөлігінің бас жолдарының ұзына бойы жайылған ұзындығы
Субъектінің кірме жолдарының жалпы бөлігінде станциялық жолдардың және жүк пунктері жолдарының ұзына бойы жайылған ұзындығы
Жалпы вагон айналымы
Вагондардың кірме жолда болған жалпы вагон-сағаты
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагон айналымы
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагон-км
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі технологиялық операциялардың вагон-сағаты
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагондар тұруының вагон-сағаты
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің шығындарын
және өзіндік құнын есептеу
Р/с
Кірме жолдар қызметтерінің атауы
Қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагон
жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
Шартты техникалық бірлік
Техникалық бірлік
Жиыны
Өлшеуіш/теңгедегі шығыс мөлшерлемесі
Rдисп
Rкм
Rсцб
Rэл
1
Жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну
nқаб_жөнелту
Lбас
K*Lбас/L
w*Lбас/L
Қызметке жатқызылған шығындар
Rдисп*nқаб_жөнелту
Rкм*Lбас
Rсоб*K*Lбас/L
Rэл*w*Lбас/L
Вагон-км-дегі қызметтердің көлемі
2
Маневрлік жұмыстарды және вагондармен жасалатын басқа да технологиялық операцияларды жүргізу үшін кірме жолды ұсыну
nқө
a*Lст_жп
K*a*Lст_жп/L
w*a*Lст_жп/L
Қызметке жатқызылатын шығындар
Rкм*b*Lст_жп
Rсоб*K*b*Lст_жп/L
Rэл*w*b*Lст_жп/L
Вагон-сағатта тұрақ қызметтерінің көлемі
Қызметтің өзіндік құны
Ескерту: қызметтерге жатқызылған шығындар тиісті шығыс мөлшерлемесіне жатқызылған өлшеуіштердің көлемдерін жиынтықтау жолымен есептеледі. Қызметтердің өзіндік құнын есептеу үшін "жиыны" деген бағандағы ұяларды толтырған жөн.
Lгл
бас кірме жолдардың ұзына бойы жайылған ұзындығы (магистральдық темір жол желісінің жанасу станциясынан субъектінің станциясына дейін бас қосушы жол, станциядағы қабылдау және жөнелту жолдары (егер ішкі станция болған кезде), кірме жолдарға қосылған жолдар және кірме жолдың тиеу-түсіру орындарына дейінгі бас баған);
Lст_жп
станциялық жолдардың (егер ішкі станция болса, қабылдау-жөнелту жолынан басқа) және кірме жолдың жүк пунктінің жолдық дамуының ұзына бойы жайылған ұзындығы, бұл ретте L=Lгл+Lст_гп;
Rдисп
қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагондар өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rкм
кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы километрі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rсоб
СОБ және байланыстың шартты техникалық бірлігі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rэл
электрмен жабдықтау қызметінің техникалық бірлігі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
nқаб_жөнелту
қабылданған, жөнелтілген вагондардың саны
nқө
қайта өңделген вагондардың саны
маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіруді және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын және вагондардың тұруын жүргізуге бөлінген кірме жолдардың км-сағаттың жалпы сомасындағы маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіру және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын жүргізумен айналысатын кірме жолдардың үлесі
маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіруді және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын және вагондардың тұруын жүргізуге бөлінген кірме жолдардың км-сағаттың жалпы сомасындағы вагондар тұрғанда алатын кірме жолдардың үлесі
ti
і-вагонның кірме жолда болғандағы жалпы уақыты
tст_i
j-вагонның кірме жолда тұрғандағы уақыты
Ii
вагон жүрісінің қашықтығы (беру бойынша)
v
вагондарды кірме жолдарға (дан) беру-алып кету кезінде локомотив қозғалысының орташа жылдамдығы
k
ДОБ және байланыстың шартты техникалық бірлігінің саны
w
электрмен жабдықтаудың техникалық бірлігінің саны

51 – указываются затраты на объект 1;
52 – указываются затраты на объект 2.
В строке 53 – указываются расходы на управление железнодорожным комплексом (общие административные расходы)(тенге затрат), из них:
54 – указываются административные расходы;
55 – указываются расходы на оплату налогов;
56 – указываются итоговые расходы по железнодорожному комплексу.
2. Доходы по оказанным услугам на подъездные пути:
В разделе 1 – указываются доходы от услуг на подъездных путях;
В разделе 2 – указывается итоговый доход от регулируемых услуг на подъездных путях;
В разделе 3 – указывается доход от иной деятельности;
В разделе 4 – указывается итоговый доход от иной деятельности;
В разделе 5 – указывается доход по всем услугам.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требовании Особого порядка.
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных,
монополий, оказывающими
регулируемые услуги
подъездных путей
Форма
Расчет расходных ставок за отчетный период
п/п
Наименование
центров затрат
(участков)
Расходы
измерители
Объем
измерителя
Расходная
ставка
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Служба движения и
эксплуатации
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе з/плата
Накладные расходы
принятый,
отправленный и
переработанный
вагон
работа товарного
кассира
оформление и
раскредитовка
перевозочных
документов
(прием выдача
груза)
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
подъездного пути
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе з/плата
Накладные расходы
км развернутой
длины
подъездного
пути
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
сигнализации и
связи
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе з/плата
Накладные расходы
условная
техническая
единица
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Служба
электроснабжения
Статья 1
Статья 2
...
итого прямые
расходы
в том числе з/плата
Накладные расходы
техническая
единица
доля общецеховых
расходов
итого по участку
Доля общих и
административных
расходов
тенге затрат
административные
расходы
налоги
итого расходов по
регулируемым
услугам
железнодорожного
комплекса
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных,
монополий, оказывающими
регулируемые услуги
подъездных путей
Форма
Степень задействованности активов
п/п
Наименование
центров затрат
(участков)
ед.
изм
Перво-
начальная
стоимость
Накоплен-
ный
износ
оста-
точная
стои-
мость
Проект-
ная
мощ-
ность
Уровень
загруз-
ки
Степень
задейство-
ванности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Служба движения
и эксплуатации
Основные средства
по группам:
...
итого по участку
Доля основных
средств участка
общецеховых
расходов
Доля общих и
административных
основных средств
Служба
подъездного пути
Основные средства
по группам:
...
итого по участку
Доля основных
средств участка
общецеховых
расходов
Доля общих и
административных
основных средств
Служба
сигнализации и
связи
Основные средства
по группам:
...
итого по участку
Доля основных
средств участка
общецеховых
расходов
Доля общих и
административных
основных средств
Служба
электроснабжения
Основные средства
по группам:
...
итого по участку
Доля основных
средств участка
общецеховых
расходов
Доля общих и
административных
основных средств
итого по
регулируемым
услугам
Общая развернутая длина подъездных путей
Развернутая длина общей части подъездных путей
Развернутая длина главных путей общей части подъездных путей
Развернутая длина станционных путей и путей грузовых пунктов в общей части подъездных путей субъекта
Общий вагонооборот
Общие вагоно-часы нахождения вагонов на подъездном пути
Вагонооборот на общей части подъездного пути
Вагоно-км на общей части подъездного пути
Вагоно-часы технологических операций на общей части подъездного пути
Вагоно-часы отстоя вагонов на общей части подъездного пути
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных,
монополий, оказывающими
регулируемые услуги
подъездных путей
Форма
Расчет затрат и себестоимости регулируемых услуг
подъездных путей
п/п
Наименование услуг
подъездных путей
Принятый,
отправленный
и перерабо-
танный вагон
км
разверну-
той длины
пути
Условная
техническая
единица
Техническая
единица
Итого
Расходная ставка в
тенге/измеритель
Rдисп
Rкм
Ксцб
Rэл
1
Предоставление
подъездного пути для
проезда подвижного
состава
nпр_отпр
Lгл
k*Lгл/L
w*Lгл/L
Затраты, относимые на
услугу
Rдисп*nпр_отпр
Rкм*Lгл
Rсцб*k*Lгл/L
Rэл*w*Lгл/L
Объем услуги в
вагоно-км
Себестоимость услуги
2
Предоставление
подъездного пути для
производства
маневровых работ и
других технологических
операции с вагонами,
для отстоя вагонов
nпер
a*L_гп
k*а*Lст_гп/L
w*a*Lст_гп/L
Затраты, относимые на
услугу
Rдисп*nпр
Rкм*а*Lст_гп/L
Rсцб*k*а*Lст_гп/L
Rэл*w*a*Lст_гп/L
Объем услуги в
вагоно-час тех
операции
Себестоимость услуги
Примечание: затраты, относимые на услуги рассчитывается путем суммирования произведении отнесенных объемов измерителей на соответствующие расходные ставки. Для расчета себестоимости услуг необходимо заполнить колонки "итого".
Lгл
развернутая длина главных подъездных путей (главный соединительный путь от
станции примыкания магистральной железнодорожной сети до станции субъекта,
пути приема и отправления на станции (если имеется внутренняя станция)
соединительные пути к подъездным путям и главный ствол подъездного пути до
фронтов погрузки-выгрузки)
Lст_гп
развернутая длина станционных путей (кроме пути приема-отправления, если
имеется внутренняя станция) и путевого развития грузового пункта (фронтов
погрузки-выгрузки) подъездного пути при этом L= Lгл+ Lст_гп
Rдисп
расходная ставка измерителя принятых, отправленных и переработанных вагонов
Rкм
расходная ставка измерителя км развернутой длины подъездного пути
Rсцб
расходная ставка измерителя условная техническая единица СЦБ и связи
Rэл
расходная ставка измерителя техническая единица службы электроснабжения
nпр_отпр
количество принятых, отправленных вагонов
nпер
количество переработанных вагонов
доля подъездных путей, занятых в производстве маневровых
работ, погрузки-выгрузки и других технологических
операций перевозочного процесса в общей сумме км-час
подъездных путей, выделенных для производства маневровых
работ, погрузки-выгрузки и других технологических
операций перевозочного процесса и отстоя вагонов
доля подъездных путей, занятых в отстое вагонов в общей
сумме км-час подъездных путей, выделенных для
производства маневровых работ, погрузки-выгрузки и других
технологических операций перевозочного процесса и отстоя
вагонов
ti
общее время нахождения і-гo вагона на подъездных путях
tст_j
время отстоя j-го вагона на подъездных путях
li
дальность пробега вагона (по подачам)
v
средняя скорость движения локомотива при подаче-уборке
вагонов на подъездных путях
k
количество условной технической единицы СЦБ и связи
w
количество технической единицы электроснабжения