Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 сәуірде № 8424 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың басын V13008424_3 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 491-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Математика" пәнін оқудың негізгі мақсаты: білім алушыларда сандық, кеңістіктік, уақытқа байланысты және геометриялық түсініктерді қолжетімді түрде қалыптастыру.
3. "Математика" пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) Бағдарламаның "Сандар", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика және ықтималдылық теориясы", "Математикалық үлгілеу және талдау" бөлімдері бойынша математикалық білім мен дағдыны қалыптастыру мен дамытуға ықпал ету;
2) білім алушының сөйлеу тілін дамыту, оны математикалық терминологиямен байыту, негізгі математикалық заңдар мен математикалық тілдің қолданылуына ықпал ету, әртүрлі контекстердегі тапсырмаларды шешу үшін сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды зерттеу;
3) физика, химия, биология және теоретикалық салалар мен тәжірибелік қызметтердегі тапсырмаларды шешу және зерделеу үшін математикалық білімді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
4) тәжірибелік тапсырмаларды шешу кезінде сәйкес математикалық әдісті таңдау үшін шығармашылық қабілет, логикалық және сыни ойлауды дамыту;
5) байланыс жасау дағдыларын дамыту, соның ішінде ақпаратты нақты және сауатты түрде жеткізе білу, оның ішінде жарияланымдар мен электронды құралдарды қосқанда әртүрлі дереккөздерінен келген ақпараттарды пайдалана білу;

Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2013 года № 8424.
См. начало V13008424_3
Приложение 491
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 491 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения предмету "Математика": формирование у обучающихся доступных, количественных, пространственных, временных и геометрических представлений.
3. Задачами обучения предмету "Математика":
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) развивать речь обучающихся, обогащая ее математической терминологией, содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) формировать элементарные навыки применения математических знаний для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности;
4) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;

6) дербес жұмыс және топпен жұмыс жасауда қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық, төзім және толеранттылық сияқты жеке қасиеттерді дамыту;
7) математиканың даму тарихы, алгебралық терминдердің пайда болу тарихымен таныстыру;
8) математиканы оқыту кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану дағдыларын дамыту;
9) жалпы білім алуда математиканың мәнін түсіндіруді қамтамасыздандыру.
4. "Математика" пәнін оқытудың негізгі түзету міндеті танымдық қызметті дамыту мен тірек-қозғалыс аппаратындағы түзету болып табылады.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарлама олардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін ескере отырып, олардың оқыту тәсілдері және танымдық уәждеме, жекелей қабілеттерін дамыту арқылы тірек-қозғалыс аппараты бұзылған (бұдан
әрі – ТҚАБ) білім алушыларды тұлға ретінде қалыптастырады.
6. Бағдарлама төмендегілерді қамтамасыздандыруға бағытталған:
1) ТҚАБ білім алушылардың негізгі орта білім алу дәрежесінде сапалы білім алуың тең мүмкіндігіне ие болу;
2) білім алуда айрықша ерекшеліктері мен мүмкіндіктеріне жауап беретін ТҚАБ білім алушыларды барынша қамту;
3) ТҚАБ білім алушылардың бастауыш және жалпы орта білім алуының негізгі білім беру бағдарламаларының сабақтастығы;
4) бейімдеген бағдарламаны білім алушылардың игеру нәтижелерін бағалаудың сыни бағалауын пайдалану;
5) бейімделген негізгі орта білім беру бағдарламасын білім алушылардың игеруі және тиімді жүзеге асыруы үшін жағдай жасау, оған барлық білім алушыларды жекелей дамытуға арналған жағдайды қамтамасыздандыру.
7. Бағдарламаның негізінде жүзеге асыру төмендегілерді қарастыратын қызметтік және дифференциалды тәсілдер жатыр:
1) оларды білім мазмұнын игеруін қамтамысыз ететін білім алушылардың танымдық және пәндік-тәжірибелік қызметін ұйымдастыру үрдісі ретіндегі оқыту мақсаттарына қол жеткізудің негізгі құралдары ретінде тану;
2) білім алушылар тұлғасының дамуы оқу қызметінің қолжетімділігі сипатына тәуелді екенін мойындау;
3) заманауи қоғам талаптарына сәйкес білім алушылардың тұлғасын дамыту, олардың әлеуметтік бейімділуін мүмкіндігінше қамтамасыздандыру;
4) олардың ерекше білім алу қажеттіліктеріне сәйкес тұлғалық және танымдық даму дәрежесіне қол жеткізудің тәсілдері мен жолдарын анықтаушы білім алушылардың негізгі орта білім беру технологиясы мен мазмұнын жасау;
5) танымдық уәждеменің шығармашылық әлеуетінің өсуін қамтамасыздандырушы әрбір білім алушының жекелей дамуы мен білім беру үрдісінің ұйымдастырушылық формаларының әрқилылығы, танымдық қызметтегі баланың өз қатарластарымен және үлкендермен өзара қарым-қатынас жасау формаларын байыту;

6) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) знакомить с историей развития математики, возникновения математических терминов;
8) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
9) обеспечить понимание значимости математики для общей образованности.
4. Коррекционной задачей учебного предмета "Математика" является коррекция нарушений в опорно-двигательном аппарате и развитие познавательной деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Программа обеспечивает формирование личности у обучающегося с нарушениями опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА) с учетом его особых образовательных потребностей путем развития индивидуальных способностей, познавательной мотивации и учебных способностей.
6. Программа направлена на обеспечение:
1) равных возможностей получения обучающимися с НОДА качественного уровня основного среднего образования;
2) максимального охвата обучающихся с НОДА школьного возраста образованием, отвечающим их возможностям и особым образовательным потребностям;
3) преемственности основных образовательных программ начального и общего среднего образования обучающихся с НОДА;
4) использования критериальной оценки результатов освоения обучающимися адаптированной программы;
5) условий для эффективной реализации и освоения обучающимися адаптированной программы основного среднего образования, в том числе обеспечение условий для индивидуального развития всех обучающихся.
7. В основу Программы положены деятельностный и дифференцированный подходы, осуществление которых предполагает:
1) признание в качестве основного средства достижения цели обучения процесса организации двигательной, познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся, обеспечивающего им овладение содержанием образования;
2) признание того, что развитие личности обучающихся зависит от характера доступной учебной деятельности;
3) развитие личности обучающихся в соответствии с требованиями современного общества, обеспечивающим им возможность успешной социальной адаптации;
4) разработку содержания и технологий основного среднего образования обучающихся, определяющих пути и способы достижения ими социально желаемого уровня личностного и познавательного развития с учетом их особых образовательных потребностей;
5) разнообразие организационных форм образовательного процесса и индивидуального развития каждого обучающегося, обеспечивающих рост творческого потенциала познавательных мотивов, обогащение форм взаимодействия со сверстниками и взрослыми в познавательной деятельности.

8. Жаңартылған бағдарлама ерекшелікке ие және ТҚАБ білім алушылардың психофизикалық даму қасиетін есепке ала отырып ұзақ уақытқа есептелген.
9. Математика бойынша бағдарламалық материал зерделік тұрғыдан орналасқан. Бағдарламаның зерделенуі алдында игерілген материалды ұдайы қайталап отыруға жағдай жасайды. Материалдың осылай орналасу жағдайында білім алушы біртіндеп алгебралық өрнектермен, көпмүшелермен, олардың әрекеттерімен және де қасиеттерімен оларға түсінікті тілде танысады.
10. Қозғалыс қызметтері бұзылуымен байланысты: күш салып орындайтын қозғалыстардың болуы (қимылға күш салу), бұлшықет тонусының бұзылуы, (салдану, босаңсу, дистония), саусақтардың еркін қозғалыстарының шектеулілігі немесе мүмкін болмауы (салдану), қолдың дірілдеуі сызба жұмыстарын жүргізу кезіндегі қимылды қиындатады және графиктерді құру кезінде оқытушы көмектеседі.
11. Қозғалыс, кеңістіктік, көру бұзылыстары және жұмыс қарқынының баяу болуын есепке ала отырып, өзіндік жұмыстар және бақылау жұмыстары білім алушымен толығымен орындалады, баға төмен болмайды, тапсырмалар білім алушылардың күші жетерліктей болады.
12. Есептеу және есептік операция кезінде, арифметикалық есептеулерде білім алушылардың калькуляторлар, есептеу материалдарын қолдануына жол беріледі (есептегіштер, сызғыштар).
13. Әрбір сыныптағы білім алушылардың әртүрлі мүмкіндігіне байланысты ТҚАБ білім алушылар ауытқушылығының қатар келу құрылымын есепке ала отырып, білім мен дағдыға қойылатын талаптың екі деңгейі қарастырылған (оқу материалын игеруіне байланысты):
1) бірінші дәреже (базалық) білім алушының материал көлеміне қойылатын талаптарды жүзеге асыруын;
2) екінші дәрежематерал көлемін және оның мазмұндық үрдісін азайтуға қатысты түзетуді қарастырады.
14. Арнайы мектептің үлкен және ортаңғы буынында оқытудың мазмұны әрбір білім алушы игере алатын шағын білім мен дағдыны қарастырады (бұзылыстары айқын көрінетін білім алушылармен жиынтықталған сыныптарда).
15. Оқу процесі теорияны игеру және тапсырмаларды шешу кезінде жазбаша және жазба жұмыс түрлерін тиімді үйлестіруге бағытталған. Оқулықпен жұмыс жасауға ерекше назар аударылады (мұғалім түсіндірген соң мәтінді зерделеу, бақылау сұрақтарын пайдалана отырып материалды өздігінен оқу, тапсырма мәтінінің қысқаша жазбасы (теоремалар), сәйкес суреттерді пайдалану).
16. Оқу процесінің тимділігін қамтамасыздандыруды оқылған материалды қайталау және бекіту, курстың келесі бөлімдерінде тірек білімді жүйелі түрде пайдалану маңызды рөлге ие.

8. Обновленная программа имеет специфику и с учетом особенностей психофизического развития обучающихся с НОДА рассчитана на более длительный срок.
9. Программный материал по учебному предмету "Математика" расположен концентрически. Концентризм программы создает условия для постоянного повторения ранее усвоенного материала. При таком расположении материала обучающиеся постепенно знакомятся с числами, действиями и их свойствами, доступными на данном этапе их пониманию.
10. В связи с нарушением в двигательной сфере (наличие насильственных движений (гиперкинезы), нарушение мышечного тонуса (спастичность, дистония), ограничение или невозможность произвольных движений (парезы и параличи) в верхних конечностях, затрудняющий выполнение произвольных действий, тремор рук) обучающимся оказывается значительная помощь учителем при проведении чертежных работ.
11. Учитывая двигательные, пространственные, зрительные нарушения, замедленность темпа работы, самостоятельные и контрольные работы выполняются отдельными обучающимися не в полном объеме, оценка при этом не снижается, задания заменяются на посильные.
12. Для обучающихся с нарушением счета и счетных операций (акалькулия, дискалькулия) допускается использование при арифметических вычислениях калькуляторов и счетных материалов (счеты, линейка).
13. Исходя из разного по образовательным возможностям состава обучающихся каждого класса с учетом сочетанной структуры дефекта обучающихся с НОДА предусматривается два уровня требований к знаниям и умениям обучающегося (в зависимости от успешности овладения ими учебным материалом):
1) первый уровень (базовый) предполагает реализацию требований к обучающемуся в объеме программного материала;
2) второй уровень скорректирован по отношению к базовому в сторону уменьшения объема материала и его содержательной стороны.
14. Содержание обучения в среднем и старшем звене специальной школы для детей с НОДА (в классах, укомплектованных обучающимися с более выраженными нарушениями) предполагает усвоение минимальных базовых знаний и умений, которыми обладает каждый обучающийся.
15. Учебный материал ориентирован на рациональное сочетание устных и письменных видов работы как при изучении теории, так и при решении задач. Уделяется особое внимание работе с учебником (изучение текста после объяснений учителя, самостоятельное изучение конкретного материала с использованием контрольных вопросов, краткой записи текста задачи (теоремы), выполнение соответствующего рисунка).
16. В обеспечении эффективности учебного процесса важную роль играют закрепление и повторение изученного материала, систематическое использование опорных знаний в последующих разделах курса.

17. Білім алушыға ұсынылатын тапсырма, жаттығулар мен сұрақтарға дұрыс таңдау жасауларды механикалық тұрғыдан есте сақтауды ғана емес істің мәнін түсіндіретін ережелер мен формулаларды саналы түрде пайдалануға негізделеді.
18. Тапсырмалар мен жаттығуларға қойылатын талаптар деңгейі оқулықтарда және олардың әдістемелік жетекшілігімен анықталады.
19. Формулаларды жаттау анықтаманы пайдалану дағдысын қалыптастырумен ауыстырылады.
20. Оқу процесін тиімді ұйымдастыруың маңызды жағдайы оқу жабдықтары мен көрнекі көмекші құралдарды барынша пайдалану болып табылады.
21. Білім беру және түзету тапсырмаларын орындауда "Математика" оқу пәні бойынша сабақ өткізуде қолданылатын үлгілер:
1) магниттік бекітпесі бар сандардың, әріптер мен белгілердің жиынтығы;
2) "Үлестер мен бөлшектер" жиынтығы;
3) шарнирлі үлгілер жиынтығы;
4) стреометрикалық денелер жиынтығы.
22. "Математика" пәнін оқыту кезінде қолданылатын құралдар мен жабдықтар:
1) координаттық торшасы бар магниттік тақта;
2) сынып құралдарының жиынтығы (сызғыш, транспортир, бұрыш, циркуль);
3) парабол трафареттерінің жиынтығы.
23. "Математика" пәнін оқытуда келесі баспалық оқу құралдары қолданылады:
1) ұлы математиктер (портреттер жиынтығы);
2) математика бойынша кестелер, 5-6 сынып (оларға таратпалы материал);
3) таратпалы материалдар - 5-6 сынып;
4) баспалық негіздегі дәптер – 5-6 сынып (оқулыққа жұмыс дәптері);
5) 5-6 сыныптың нұсқалары бойынша өзіндік жұмысты өткізу материалдары.
24. тақырыптар мен сыныптар бойынша "Математика" оқу пәнін оқытуда қолданылатын DVD дискілер мен видеоматериалдар:
1) стендтер мен транспаранттар;
2) техникалық құралдар (компьютер, интербелсенді тақта).
3-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
25. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында - 170 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында - 170 сағатты құрайды.
26. 5-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) натурал сандар мен нөл. Натурал сандар мен нөл. Координаттық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. Қарапайым сандарды қосу. Қарапайым сандарды азайту. Қарапайым сандарды көбейту. Қарапайым сандарды бөлу. Арифметикалық әрекеттердің қасиеті. Қарапайым сандармен байланысты арифетикалық әрекеттер. сандық өрнектер. Әріптік өрнектер. Сандық және әріптік өрнектердің мәні. Өрнектерді жеңілдету. Теңдеулер. Теңдеу түбірі. Теңдеу көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу. Формулалар. Формулалар бойынша есептеу. Қарапайым сандардан тұратын сандық бірізділік;

17. Сознательному использованию правил и формул, основанному на понимании существа дела, а не только на механическом запоминании, содействует правильный подбор задач, упражнений и вопросов, предлагаемых обучающимся.
18. Уровень требований к задачам и упражнениям определяется в учебниках и методических руководствах к ним.
19. Заучивание формул преимущественно заменяется формированием навыка использования справочников.
20. Важным условием эффективности организации учебного процесса является максимальное использование учебного оборудования и наглядных пособий.
21. Средства, дидактический материал и модели, используемые для проведения занятий по учебному предмету "Математика" для достижения образовательных и коррекционных задач:
1) набор цифр, букв и знаков с магнитным креплением;
2) комплект "Доли и дроби";
3) набор шарнирных моделей;
4) комплект стереометрических тел.
22. Инструменты и приспособления, используемые при изучении предмета "Математика":
1) доска магнитная с координатной сеткой;
2) комплект инструментов классных (линейка, транспортир, угольник, циркуль классный);
3) набор трафаретов парабол.
23. При обучении предмету "Математика" используются следующие печатные пособия:
1) выдающиеся ученые математики (подборка портретов);
2) таблицы по математике - 5-6 класс (и раздаточный материал к ним);
3) материалы раздаточные - 5-6 класс;
4) тетрадь с печатной основой – 5-6 класс (рабочая тетрадь – к учебнику);
5) материалы для проведения самостоятельных работ по вариантам 5-6 классов.
24. DVD диски и видеоматериалы, используемые для изучения предмета "Математика" по темам и классам:
1) 5-6 класс - стенды и транспаранты;
2) 5-6 класс - технические средства (компьютер, интерактивная доска).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
25. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
26. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 5 класса:
1) натуральные числа и нуль. Натуральные числа и нуль. Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство. Сложение натуральных чисел. Вычитание натуральных чисел. Умножение натуральных чисел. Деление натуральных чисел. Свойства арифметических действий. Арифметические действия над натуральными числами. Числовые выражения. Буквенные выражения. Значения числовых и буквенных выражений. Упрощение выражений. Уравнение. Корень уравнения. Решение текстовых задач с помощью уравнений. Формулы. Вычисление по формулам. Числовые последовательности, составленные из натуральных чисел;

2) қарапайым сандардың бөлінгіштігі. Бөлінгіштер мен еселеуіш қарапайым сандар. Қарапайым және күрделі андар. Бөлінгіштің негізгі қасиеттер. 2; 3; 5; 9; 10 бөліну белгілері. Жұп және тақ сандар. Деңгейлік негіздемелер. Дәреже көрсеткіштері. Қарапайым сандарды қарапайым көбейтінділерге бөлу. Кішігірім бөлінгіш. Өзара жай сандар. Жалпы еселеуіштер;
3) жай бөлшектер және олардың қызметтері. Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектердің негізгі ерекшеліктері. Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. Аралас андар. Аралас сандардың бүтін және бөлшек бөліктері. Бұрыс бөлшектерді аралас сандарға ауыстыру. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде ұсыну. Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаттық сәуледе салу. Жай бөлшектерді жалпы бөлшекке келтіру. Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру. Жай бөлшектерді қосу және есептеу. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды есептеу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар. Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу. Жай бөлшектер мен аралас сандармен байланысты арифметикалық әрекеттер. Бөлшектерді сандардан және бөлшектер бойынша сандарды табу. Біріккен жұмыстарға байланысты тапсырмалар;
4) ондық бөлшектер және оларға қолданылатын амалдар (40 сағат). Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді жазу және оқу. Ондық бөлшектерді жай бөлшекке ауыстыру. Координаттық сәуледе ондық бөлшекті салу. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектерді қосу және есептеу. Қарапайым сандарды ондық бөлшектерге көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. Ондық бөлшектерді қарапайым сандарға бөлу. Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу. Қарапайым және бөлшектерге байланысты арифметикалық әрекеттер. Ондық бөлшектерді бүтін сандарға айналдыру. Бөлшектерде құрылған сандық бірізділік;
5) көбейтінді. Көбейтінді. Көбейтінді элементтері. Көбейтіндінің жазылуы. Көбейтінділер арасындағы қатынастар. Көбейтінділердің бірігіуі мен қиылысуы;
6) бұрыштар. Көпбұрыштар. Бұрыш. Бұрыш шамасы. Бұрышарды құру және өлшеу. Транспортир. Бұрыштарды салыстыру. Көпбұрыштар. Көпбұрыштың бұрыштары мен жан-жағын өлшеу, периметрлерін табу;
7) кеңістіктік кесінділері. Тік бұрышы параллелепипед (куб). Тікбұрышты параллелепипедтің қиындысы (куб). Фигура кесінділеріне қатысты тапсырмалар. Фигура салуға қатысты тапсырмалар;
8) 5 - сыныптың "Математика" курсын қайталау.
27. 6-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) 5-сыныптың математика курсын қайталау;

2) делимость натуральных чисел. Делители и кратные натуральных чисел. Простые и составные числа. Основные свойства делимости. Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10. Четные и нечетные числа. Степень. Основание степени. Показатель степени. Разложение натуральных чисел на простые множители. Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное;
3) обыкновенные дроби и действия над обыкновенными дробями. Чтение и запись обыкновенных дробей. Основное свойство обыкновенной дроби. Правильные и неправильные обыкновенные дроби. Смешанные числа. Целая и дробная части смешанного числа. Перевод неправильной дроби в смешанное число. Представление смешанного числа в виде неправильной дроби. Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче. Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Сложение и вычитание обыкновенных дробей. Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел. Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа. Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел. Арифметические действия над обыкновенными дробями и смешанными числами. Нахождение дроби от числа и числа по его дроби. Задачи на совместную работу;
4) десятичные дроби и действия над ними. Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь. Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей. Сложение и вычитание десятичных дробей. Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей. Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей. Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; и на 0,1; 0,01; 0,001. Арифметические действия над обыкновенными и десятичными дробями. Округление десятичных дробей. Числовые последовательности, составленные из дробей;
5) множества. Множество. Элементы множества. Изображение множеств. Отношения между множествами. Подмножество. Объединение и пересечение множеств;
6) углы. Многоугольники. Угол. Величина угла. Построение и измерение углов. Транспортир. Сравнение углов. Многоугольник. Измерение углов и сторон многоугольника, нахождение его периметра;
7) развертки пространственных фигур. Прямоугольный параллелепипед (куб). Развертка прямоугольного параллелепипеда (куба). Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур;
8) повторение курса математики 5 класса.
27. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 6 класса:
1) повторение курса математики 5 класса;

2) пайыздар. Пайыз. Сандардың пайыздарын табу және пайыздар бойынша сандарды табу, мәтіндік тапсырмаларды шешу;
3) диаграммы. Шеңбер. Дөңгелек. Шеңбер секторы. Диаграмма. Диаграмма түрлері: бағаналық, тік, және дөңгелек. Статистикалық мәліметерді ұсыну тәсілдері;
4) қатынастармен пропорциялар. Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы. Пропорция. Пропорцияның негізгі ерекшеліктері. Тік пропорционалды тәуелділік. Кері пропорционалды тәуелділік. Пропорция көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу. Пропорция көмегімен сандардың пайызын табу және пайызы бойынша сандарды табу. Ауқым. Шеңбер ауқымы. Шеңбер ауданы. Шар. Сфера;
5) рационалды сандар және олармен байлынсты әрекеттер. Оң сандар. Кері сандар. Координаттық тік сызық. Қарама-қайшы сандар. Бүтін сандар. Рационалды сандар. Сандардың модулі. Модуль негізіндегілерді қамтитын қарапайым теңдеулер. Рационалды сандарды салыстыру. Координаттық тік сызық көмегімен рационалды сандарды қосу. Кері рационалды сандарды қосу. Әртүрлі белгілерге ие рационалды сандарды қосу. Рационалды сандарды есептеу. Координаттық тік сызықтағы нүктелер арасындағы ара қашықтық. Рационалды сандарды көбейту. Рационалды сандарды көбейту және қосудың сыйымдылық және үйлесімділік қасиеті. Рационалды сандарды бөлу. Үздіксіз ондық бөлшектер түріндегі рационалды сандарды бөлу. Кезеңдік ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдыру. Рационалды сандарға байланысты арифметикалық сандар. Мәтіндік тапсырмаларды шешу;
6) алгебралық өрнектер. Айнымалысы бар. Айнымалысы бар өрнектер. Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды келтіру. Өрнектердің теңдік түрленулері. Теңдіктер. Алгебралық өрнектердің түрленуі. Мәтіндік тапсырмаларды шешу;
7) бір айнымалысы бар тік теңдеулер. Сандық теңдіктер және оның ерекшеліктері. Бір айнымалысы бар тік теңдеулер. Тең теңдеулер. Бір айнымалысы бар тік теңдеулерді шешу. Теңдеулер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
8) бір айнымалысы бармен келетін тік теңсіздіктер. Сандық теңсіздіктер және олардың ерекшеліктері. Сандық аралықтар. Сандық аралықтардың бірігуі мен қиылысуы. Тік теңсіздіктер. Бір айнымалысы бармен келетін тік теңсіздіктерді шешу. Бір айнымалысы бар келетін тік теңсіздік жүйелері. Бір айнымалысы бармен келетін сызықтық теңсіздік модуль белгілерін қамтиды;

2) проценты. Процент. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам. Решение текстовых задач;
3) диаграммы. Окружность. Круг. Круговой сектор. Диаграмма. Виды диаграмм: столбчатая, линейная и круговая. Способы представления статистических данных;
4) отношения и пропорции. Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел. Пропорция. Основное свойство пропорции. Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость. Решение текстовых задач с помощью пропорции. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам с помощью пропорции. Масштаб. Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера;
5) рациональные числа и действия над ними. Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа. Целые числа. Рациональные числа. Модуль числа. Простейшие уравнения, содержащие переменную под знаком модуля. Сравнение рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой. Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками. Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой. Умножение рациональных чисел. Переместительное и сочетательное свойства сложения и умножения рациональных чисел. Деление рациональных чисел. Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь. Арифметические действия над рациональными числами. Решение текстовых задач;
6) алгебраические выражения. Переменная. Выражение с переменной. Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых. Тождественные преобразования выражений. Тождество. Преобразования алгебраических выражений. Решение текстовых задач;
7) линейное уравнение с одной переменной. Числовые равенства и их свойства. Линейное уравнение с одной переменной. Равносильные уравнения. Решение линейных уравнений с одной переменной. Линейные уравнения с одной переменной, содержащие переменную под знаком модуля. Решение текстовых задач с помощью уравнений;
8) линейные неравенства с одной переменной. Числовые неравенства и их свойства. Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков. Линейное неравенство с одной переменной. Равносильные неравенства. Решение линейных неравенств с одной переменной. Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной. Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля;

9) координаттық жазықтық. Жазықтық. Перпендикулярлы тік сызықтар және кесінділер. Параллелді тік сызықтар және кесінділер. Координаттың тікбұрышты жүйесі. Орталық симметрия. Осьтік симметрия;
10) кеңістіктегі фигуралар. Кеңістіктегі фигураларды орналастыру. Кеңістіктік фигураларды салу, "көрінбейтін" сызықтар. Вектор түсінігі;
11) статистика. Комбинаторика. Статистикалық мәліметтер және олардың сипаттамасы: орташа арифметикалық, мода, медиана, ауқым. Қозғалыстың орташа жылдамдығы табуға арналған тапсырмаларды шешу. Асыру әдісімен комбинаторлық тапсырмаларды шешу;
12) 5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау.
28. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша бөлінген. Бөлімдер әріде сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі білім алушылардың оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерге бөлінген: дағды және икем, білім және түсіну.
29. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімді қамтиды:
1) 1-бөлім "Сандар";
2) 2-бөлім "Алгебра";
3) 3-бөлім "Геометрия";
4) 4-бөлім "Статистика және ықтималдылық теориясы";
5) 5-бөлім "Математикалық үлгілеу және талдау".
30. "Сандар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар мен шамалар туралы түсінік;
2) сандар операциясы.
31. "Алгебра" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгебралық өрнектер және оның түрленулері;
2) теңдіктер мен теңсіздіктер, олардың жүйесі мен жиынтығы;
3) бірізділігі мен оларды сомалау;
4) тригонометрия.
32. "Геометрия" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатынастар;
4) векторлар мен түрленулер.
33. "Статистика және ықтималдылық теориясы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көбейтінділер теориясы мен логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) ықтималдылық теориясының негізі;
4) статистика және мәліметтерді талдау.
34. "Математикалық үлгілеу және талдау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) математикалық талдаудың бастамасы;
2) математикалық үлгілер көмегімен тапсырмаларды шешу;
3) математикалық тіл және математикалық үлгі.
4 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
35. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында "7" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсаттарының реттік нөмірі.
36. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1 - бөлім "Сандар":
1 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
1.1 Сандар мен шамалар туралы түсінік
5.1.1.1 натурал сандардың көптігі түсінігін игеру;

9) координатная плоскость. Плоскость. Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки. Координатная плоскость. Прямоугольная система координат. Центральная симметрия. Осевая симметрия;
10) фигуры в пространстве. Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора;
11) статистика. Комбинаторика. Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах. Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора;
12) повторение курса математики 5-6 классов.
28. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее поделены на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.
29. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) раздел 1 "Числа";
2) раздел 2 "Алгебра";
3) раздел 3 "Геометрия";
4) раздел 4 "Статистика и теория вероятностей";
5) раздел 5 "Математическое моделирование и анализ".
30. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
31. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
4) тригонометрия.
32. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
33. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) основы теории вероятностей;
4) статистика и анализ данных.
34. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
3) математический язык и математическая модель.
Глава 4. Система целей обучения
35. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
36. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел 1 "Числа":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
1.1 Понятие о числах и величинах
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;

5.1.1.2 жұп және тақ сандар түсінігін игеру;
5.1.1.3 сандардың натурал дәрежесін анықтауды білу;
5.1.1.4 ондық жазба түріндегі натурал сандарды білу;
5.1.1.5 бөлгіштің анықтамасын және еселеуіш қарапайым санның анықтамаларын білу;
5.1.1.6 қарапайым және құрамдас сандардың анықтамасын білу;
5.1.1.7 жалпы бөлгішжалпы еселеуіштің, ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселік анықтамасын білу;
5.1.1.8 қарапайым сандардың анықтамасын білу;
5.1.1.9 қарапайым бөлінді түсінігін игеру;
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бқлшектерді тану;
5.1.1.11 аралас сандар анықтамасын білу;
5.1.1.12 кері сандар анықтамасын білу;
5.1.1.13 ондық бөлшек түсінігін игеру;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдішіг түсіну;
5.1.1.15 сандардың жақын мәндері түсінігін игеру
6.1.1.1 пайыз түсінігін иеру;
6.1.1.2 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
6.1.1.3 қандай сандар тура проспорционалды екенін түсіну, мысалдар келтіру тапсырмаларды шешу;
6.1.1.4 қандай шамалар кері пропорционалдар болады, мысалдар келтіру, тапсырмалар орындау;
6.1.1.5 координаттық тік сызықты анықтауды білу және координаттық тік сызықты білу;
6.1.1.6 ауқым түсінігін игеру;
6.1.1.7 тұтас сан түсінігін игеру;
6.1.1.8 қарама-қайшы сандар түсінігін игеру, оларды тік координаттық сызықта белгілеу;
6.1.1.9 рационалды сан түсінігін игеру;
6.1.1.10 сан модулін анықтау және оның мәнін табуды білу
1.2 Сан операциялары
5.1.2.1 координаттық сәуле көмегімен натурал сандарды салыстыру;
5.1.2.2 төрт әрекетті қамтитын жақшаның ішіндегі және жақшасын сандық өрнектердің мәнін табу және әрекет ету тәртібін бекіту;
5.1.2.3 сандық өрнектердің мәнін табу үшін көбейту мен қосуды пайдалану;
5.1.2.4 дәрежетүріндегі бірдей сандардың шығарылымын жазып отыру;
5.1.2.5 натурал сандардың 2,5,10 бөліну белгілерін қолдану;
5.1.2.6 натурал сандардың 3 пен 9 бөліну белгілерін қолдану;
5.1.2.7 құрамдас сандарды қарапайым көбейтінділерге бөлу;
5.1.2.8 натурал сандардың бөлінділерін табу;
5.1.2.9 еселенген қарапайымсандарды табу;
5.1.2.10 натурал сандар мәліметтерін бөлшекке бөлуді талдау;
5.1.2.11 натурал сандар әрқилылығы және сомалардың бөлінуін талдау;
5.1.2.12 екі және одан көп сандарда ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті табу;
5.1.2.13 бұрыс бөлшектерді аралас сандарға айналдыру және аралас сандарды бұрыс бөлшектерге айналдыру;
5.1.2.14 жай бөлшектерді азайту кезіндегі бөлшектрдің негізгі ерекшеліктерін қолдану;

5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел;
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.1.5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.1.6 знать определения простого и составного чисел;
5.1.1.7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, набольший общий делитель и наименьшее общее кратное;
5.1.1.8 знать определение взаимно простых чисел;
5.1.1.9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.1.1.10 распознавать правильные и неправильные дроби;
5.1.1.11 знать определение смешанного числа;
5.1.1.12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби;
5.1.1.15 усвоить понятие приближенного значения числа;
6.1.1.1 усвоить понятие процент;
6.1.1.2 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.1.1.3 понимать, какие величины являются прямо пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.4 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.5 знать определение координатной прямой и строить координатную прямую;
6.1.1.6 усвоить понятие масштаба;
6.1.1.7 усвоить понятие целого числа;
6.1.1.8 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой;
6.1.1.9 усвоить понятие рационального числа;
6.1.1.10 знать определение модуля числа и находить его значение;
1.2 Операции над числами
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени;
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.1.2.6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9;
5.1.2.7 раскладывать составные числа на простые множители;
5.1.2.8 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.9 находить кратные натуральных чисел;
5.1.2.10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число;
5.1.2.12 находить набольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.2.13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь;
5.1.2.14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;

5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа жаңа бөлшекке айналдыру;
5.1.2.16 жай бөлшект жалпы бөшекке айналдыру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;
5.1.2.17 бір мәндегі бөлшектерді қосу және есептеуді орындау;
5.1.2.18 әртүрлі мәндегі бөлшектерді қосу және есептеу;
5.1.2.19. натурал сандар бөлшегін есептеуді жүзеге асыру;
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және есептеу;
5.1.2.22 кері берілген санды табу;
5.1.2.23 жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуді жүзеге асыру;
5.1.2.24 сандардың бөлігін табу және олардың бөліктері бойынша сандарды табу;
5.1.2.25 жазба формасының біреуінен екіншісіне өту;
5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру;
5.1.2.27 ондық бөлшектерді есептиеу және көбейту;
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал сандарға және ондық бөлшектерге көбейтуді жүзеге асыру;
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін сақтау;
5.1.2.30 ондық бөлшектерді натурал сандарға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;
5.1.2.31 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу ережелерін қолдану;
5.1.2.32.ондық бөлшектерді берілген санатқа дейін бүтіндеу
6.1.2.1 бөлшектерді пайыздарға және пайыздарды бөлшектерге ауыстыру;
6.1.2.2 аталмыш санның пайызын табу;
6.1.2.3 бір санның өзге бір санға пайыздық қатынасын табу;
6.1.2.4 аталмыш пайыз бойынша санды табу;
6.1.2.5 сандар қатынасы түсінігін игеру;
6.1.2.6 аталмыш қатынасқа кері қатынасты табу;
6.1.2.7 пропорция анықтамасын білу;
6.1.2.8 пропорцияларды тану және құру;
6.1.2.9 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6.1.2.10 берілген қатынастардағы шамаларға бөлу;
6.1.2.11 шамаларды бөліктерег бөлу, сандардың кері порпорционалды мәліметтерін талдау;
6.1.2.12 тұтас сандарды салыстыру;
6.1.2.13 координаттық тік сызықтағы рационалды сандарды көрсету;
6.1.2.14 координаттық тік сызық көмегімен бүтін сандарды қосу және есептеу;
6.1.2.15 Эйлер-Венна дөңгелегінің көмегімен рационалды сандардың көбейтіндісін көрсету;
6.1.2.16 рационалды сандарды салыстыру;
6.1.2.17 әртүрлі белгілерге ие және бір белгілерге ие сандарды көбейту;
6.1.2.18 рационалды сандарды есептеуді жүзеге асыру;
6.1.2.19 рационалды сандарды көбейтуді жүзеге асыру;
6.1.2.20 рационалды сандарды бөлуді жүзеге асыру;
6.1.2.21 рационалды сандарды көбейту мен қосу ерекшеліктерін қолдану;
6.1.2.22 соңғы ондық бөлшектер ретіндегі ретінде жай бөлшектерді тану;
6.1.2.23 шексіз ондық бөлшек түріндегі рационалды сандарды ұсыну;

5.1.2.15 приводить обыкновенную дробь к новому знаменателю;
5.1.2.16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.1.2.17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
5.1.2.19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел;
5.1.2.21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.2.22 находить число, обратное заданному числу;
5.1.2.23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел;
5.1.2.24 находить часть числа и число по его части;
5.1.2.25 переходить от одной формы записи дробей к другой;
5.1.2.26 сравнивать десятичные дроби;
5.1.2.27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей;
5.1.2.28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.29 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.31 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.32 округлять десятичные дроби до заданного разряд
6.1.2.1 переводить дроби в проценты и проценты в дроби;
6.1.2.2 находить процент данного числа;
6.1.2.3 находить процентное отношение одного числа к другому и наоборот;
6.1.2.4 находить число по данному проценту;
6.1.2.5 усвоить понятие отношения чисел;
6.1.2.6 находить отношение, обратное данному отношению;
6.1.2.7 знать определение пропорции;
6.1.2.8 распознавать и составлять пропорции;
6.1.2.9 знать и применять основное свойство пропорции;
6.1.2.10 делить величины в заданном отношении;
6.1.2.11 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам;
6.1.2.12 сравнивать целые числа;
6.1.2.13 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.1.2.14 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой;
6.1.2.15 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна;
6.1.2.16 сравнивать рациональные числа;
6.1.2.17 выполнять сложение рациональных чисел с одинаковыми знаками и с разными знаками;
6.1.2.18 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.1.2.19 выполнять умножение рациональных чисел;
6.1.2.20 выполнять деление рациональных чисел;
6.1.2.21 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел;
6.1.2.22 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.1.2.23 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;

6.1.2.24 кезеңдік ондық бөлшектің шексіздігін көрсету;
6.1.2.25 шексіз ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру;
6.1.2.26 рационалды сандарды қамтитын сандық өрнектредің мәнін табу;
6.1.2.27 тік кординаттық нүктелер арасындағы арақашықтықты табу.
2) 2 – бөлім "Алгебра":
2 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
2.1 Алгебралық өрнектер мен түрленулер
5.2.1.1 көбейту мен қосудың ерекшеліктерін пайдалана отырып әріптік өрнектерді түрлендіру;
5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріптік түрленулердің мәнін табу
6.2.1.1 алгебралық өрнек түсінігін игеру;
6.2.1.2 берілген айнымалысы бар мәндер кезіндегі алгебралық өрнектердің мәнін есептеу;
6.2.1.3 алгебралық өрнектер кезіндегі айнымалысы бар мәнді табу;
6.2.1.4 алгебралық өрнек қандай өзермелі мән кезінде тәжірибелік тапсырма контексінде мәнге ие болады;
6.2.1.5 жақшаларды ашу ережелерін білу;
6.2.1.6 ұқсас қосылғыштар, коэффициент түсінігінің анықтамасын білу;
6.2.1.7 алгебралық өрнектердегі қосылғыштарды келтіру;
6.2.1.8 теңдік түрленулер және теңдіктерді анықтауды білу;
6.2.1.9 алгебралық өрнектердің теңдік түрленулерін жүзеге асыру;
6.2.1.10 бір айнымалысы бар теңдіктерді шығару;
6.2.1.11
өрнегінің геометриялық мәнін түсіну
2.2 Теңдіктер мен теңсіздіктер, олардың жүйесі мен жиынтығы
5.2.2.1 арифметикалық әрекеттердің белгісіз компоненттерін табу ережелері негізіндегі теңдіктерді шешу;
5.2.2.2 теңдіктерді шешу дұрыстығын тексеру тәсілдерін пайдалану
6.2.2.1 дұрыс сандық теңдіктердің қасиетін қолдану;
6.2.2.2 теңдіктерге тең келетін айнымалысы бар тік теңдіктерді анықтауды білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар теңдіктерді шешу;
6.2.2.4
түріндегі теңдіктерді шешу, мұндағы a және b – рационалды сандарды білу;
6.2.2.5 дұрыс сандық теңсіздіктерді қасиетін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді көбейту, бөлу, қосу, есептеу, білу және қолдану;
6.2.2.7 сандық аралықтардың жазбалары үшін мәндерді пайдалану;
6.2.2.8 сандық аралықтарды бейнелеу;
6.2.2.9 сандық аралықтардың біріккен жерін және түйісулерін анықтау;
6.2.2.10 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түрлерінің тік теңсіздіктерін шешу;
6.2.2.11 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түріндегі теңсіздіктердің алгебралық түрленуі көмегімен теңсіздіктерді келтір;у
6.2.2.12 кординаттық тік сызық кезіндегі теңсіздіктерді шешуді бейнелеу;
6.2.2.13 сандық аралық түріндегі теңсіздіктерді жазу және берілген сандық теңсіздіктерді сандық аралық түрінде жазу;
6.2.2.14 бір айнымалысы бар теңсіздікпен жүйелерді шешу;

6.1.2.24 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.25 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь;
6.1.2.26 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа;
6.1.2.27 находить расстояние между точками на координатной прямой
2) раздел 2 "Алгебра":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
2.1 Алгебраические выражения и преобразования
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв;
6.2.1.1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.2.1.2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.2.1.3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении;
6.2.1.4 понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач;
6.2.1.5 знать правила раскрытия скобок;
6.2.1.6 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых;
6.2.1.7 приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях;
6.2.1.8 знать определения тождества и тождественных преобразований;
6.2.1.9 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений;
6.2.1.10 выражать из равенств одни переменные;
6.2.1.11 понимать геометрический смысл выражения
2.2 Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приемы проверки правильности решения уравнений;
6.2.2.1 знать и применять свойства верных числовых равенств;
6.2.2.2 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.2.2.3 решать линейные уравнения с одной переменной;
6.2.2.4 решать уравнения вида
где a и b – рациональные числа;
6.2.2.5 знать и применять свойства верных числовых неравенств;
6.2.2.6 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
6.2.2.7 использовать обозначения для записи числовых промежутков;
6.2.2.8 изображать числовые промежутки;
6.2.2.9 находить объединение и пересечение числовых промежутков;
6.2.2.10 решать линейные неравенства видов kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.2.2.11 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.2.2.12 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.2.2.13 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства;
6.2.2.14 решать системы линейных неравенств с одной переменной;

6.2.2.15 |x|>a, |x|
a, |x|<a, |x|
a түріндегі тік теңсіздіктеріндегі көптеген нүктелерді бейнелеу
2.3 Бірізділік және сомалау
5.2.3.1 қарапайым сандардан шығатын бірізділіктердегі заңдылықтарды анықтау;
5.2.3.2 қарапайым сандардағы бірізділіктегі қажетті элементтерді табу;
5.2.3.3 қарапайым сандардан тұратын бірізділікті құру және заңдылықтарды ойластыру;
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын сандық бірізділіктердегі заңдылықтарды қарастыру;
5.2.3.5 бөлшектерден тұратын бірізділіктерді құру және заңдылықтарды ойластыру.
3) 3 – бөлім "Геометрия":
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
3.1 Геометриялық фигуралар туралы түсінік
5.3.1.1 ұзындықтың әртүрлі бірліктерін білу және координаттық сәуледегі бірдей кесінділердің не екенін түсіну;
5.3.1.2 бұрыш және оның градустық өлшемдерінің түсінігін игеру және бұрышарды белгілеу және салыстыру;
5.3.1.3 бұрыш түрлерін ажырату (өткір, тіксызық, жалпақ, аударылған, толықтай);
5.3.1.4 көпбұрыш түсінігін игеру;
5.3.1.5 тікбұрышты параллелепид туралы түсінікке ие болу
6.3.1.1 шеңбер, дөңгелек олардың элементтері түсінігін игеру (ортасы, радиус және диаметр);
6.3.1.2 циркуль көмегімен шеңберді салу;
6.3.1.3 дөңгелек сектор түсінігін игеру;
6.3.1.4 координаттық жазықтық түсінігін игеру;
6.3.1.5 координаттың тікбұрышты жүйесін құру;
6.3.1.6 реттік жұп сандар кординаттың тік жүйесіне нүкте қою және әрбір нүктеге координаттық нүктеге сәйкес келетін сандардың реттік жұптарын сәйкес келтіру;
6.3.1.7 координаттары бойынша координата жүйесінде нүкте сызу және координаттық жазықтықта берілген нүкте координатасын табу;
6.3.1.8 осьтік және орталық симметрия түсінігін игеру;
6.3.1.9. симметрияның орталығы немесе осьіне ие фигуралар туралы түсінікке ие болу;симметриялық және орталыө симметрия фигураларын табу;
6.3.1.10 шар және сфера туралы түсінікке ие болу
3.2 Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
5.3.2.1 фигуралардың орналасуы және кесімі көмегімен тапсырмаларды шешу
6.3.2.1 тік перпендикуляр, тік паралельдерді кесіп өтуші сызық анықтамаларын білу;
6.3.2.2 перпендикулярлы, қатар тік сызықтар және кесінділерді тану;
6.3.2.3 кесінді, сәуле немесе тік сызықтардың бір-бірімен, координаттық осьтерімен қиылысқан жерлеріндегі нүктелердің координатының графикалық тәсілдерін табу;
6.3.2.4 жазық және кеңістіктік фигураларды салу және сол бойынша оларды тану;
6.3.2.5 координаттың тікбұрышты жүйесіндегі координат пен координат бастамасындағы нүктелер мен фигураларды салу
3.3 Метрикалық қатынастар

6.2.2.15 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенством вида
|x|>a, |x|≥a, |x|<a, |x|≤a;
2.3 Последовательности и суммирование
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из дробей;
5.2.3.5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей
3) раздел 3 "Геометрия":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
3.1 Понятие о геометрических фигурах
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.3.1.2 усвоить понятия угла и его градусной меры, обозначать и сравнивать углы;
5.3.1.3 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развернутый, полный);
5.3.1.4 усвоить понятие многоугольника;
5.3.1.5 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках;
6.3.1.1. усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр);
6.3.1.2 строить окружность с помощью циркуля;
6.3.1.3 усвоить понятие кругового сектора;
6.3.1.4 усвоить понятие координатной плоскости;
6.3.1.5 строить прямоугольную систему координат;
6.3.1.6 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.3.1.7 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.3.1.8 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.3.1.9 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.3.1.10 иметь представление о шаре и сфере;
3.2 Взаимное расположение геометриических фигур
5.3.2.1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур;
6.3.2.1 знать определения пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.3.2.2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки;
6.3.2.3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями;
6.3.2.4 распознавать фигуру по ее изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;
6.3.2.5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат;
3.3 Метрические соотношения

5.3.3.1 транспортир көмегімен бұрыштарды өлшеу;
5.3.3.2 транспортир көмегімен берілген градустық өлшемді бұрыштарды тұрғызу;
5.3.3.3бұрыштарды салыстыру, бұрыштың градустық өлшемін табу тапсырмаларын шешу
6.3.3.1 координаттық тік сызықтағы нүкте арасындағы арақашықтықты табу;
6.3.3.2 шеңбер ауқымынының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екендігін білу;
6.3.3.3 шеңбер ауқымының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 шеңбер ауданы формуласын білу және қолдану
3.4 Векторлар және түрленулер
6.3.4.1 вектор мен оның анықтамасын білу және оларды салу
4) 4 – бөлім "Статистика және ықтималдылық теориясы":
4 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
4.1 Көптік теориясы және логика элементтері
5.4.1.1 көптік түсінігі және оның элементтерін игеру;
5.4.1.2 көптіктердің бірігуі мен қиылысуын анықтау;
5.4.1.3 берілген көптіктердің бірігуі мен қиылысуы, символдарды пайдалана отырып нәтижелерді жазу
;
5.4.1.4 көбейтінді негізі түсінігін игеру;
5.4.1.5 көптіктер арасындағы қатынастардың сипатын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын көптіктер)
4.2 Комбинаторика негіздері
6.4.2.1 асыру әдісімен комбинаторлық тапсырмаларды шешу
4.3 Статистика және мәліметтерді талдау
6.4.3.1 дөңгелек, тік және бағана диаграммалар туралы түсініктерге ие болу;
6.4.3.2 дөңгелек, тік және бағана тектес диаграммаларды салу;
6.4.3.3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу;
6.4.3.4 сандық мәліметтер қатары және медиан, көлем, орташа арифметикалық бірнеше сандардың анықтамасын білу;.
6.4.3.5 статистикалық сандықсипаттамаларды есептеу
5) 5 – бөлім "Математикалық үлгілеу және талдау":
5 кесте
Ішкі бөлімдер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
5.1 Математикалық үлгілеу көмегімен тапсырмаларды шешу
5.5.1.1 қарапайым сандармен байланысты арифметикалық әрекеттердің көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5.5.1.2 мәтіндік тапсырмаларды шешу кезінде ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті пайдалану;
5.5.1.3 жай бөлшектермен байланысты арифметикалық әрекеттер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5.5.1.4 сан немесе шама бөліктерін табу немесе бөліктері бойынша сан мен шаманы табу тапсырмаларын шешу;
5.5.1.5. жай бөлшектермен байланысты арифметикалық әрекеттер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5.5.1.6 Эйлер-Венна диаграммасын пайдалана отырып, тапсырмаларды шешу;
5.5.1.7 әріптік өрнектерді құрау және оларды тапсырмаларды шешуде қолдану;
5.5.1.8 мәтіндік тапсырмаларды шешу үшін формулаларды пайдалану
6.5.1.1 пайызға қатысты мәтіндік тапырмаларды шешу;
6.5.1.2 шамалар тік және кері пропорционалдылықпен байланысты тапсырмаларды анықтау және шешу;

5.3.3.1 измерять углы с помощью транспортира;
5.3.3.2 строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.3.3.3 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов;
6.3.3.1 находить расстояние между точками на координатной прямой;
6.3.3.2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;
6.3.3.3 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.3.4 знать и применять формулу площади круга;
3.4 Векторы и преобразования
6.3.4.1 знать определение вектора и изображать его
4) раздел 4 "Статистика и теория вероятностей":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
4.1 Теория множеств и элементы логики
5.4.1.1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.4.1.2 знать определения объединения и пересечения множеств;
5.4.1.3 находить объединение и пересечение заданных множеств, записывать результаты, используя символы
5.4.1.4 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.5 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества);
4.2 Основы комбинаторики
6.4.2.1 решать комбинаторные задачи методом перебора;
4.3 Статистика и анализ данных
6.4.3.1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах;
6.4.3.2 строить круговые, линейные и столбчатые диаграммы;
6.4.3.3 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм;
6.4.3.4 знать определения среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.4.3.5 вычислять статистические числовые характеристики.
5) раздел 5 "Математическое моделирование и анализ":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
5.1 Решение задач с помощью математического моделирования
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.2 использовать набольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач;
5.5.1.3 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части;
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.5.1.6 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна;
5.5.1.7 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.8 использовать формулы для решения текстовых задачи;
6.5.1.1 решать текстовые задачи на проценты;
6.5.1.2 распознавать и решать задачи, в которых величины связаны прямой и обратной пропорциональностями;

6.5.1.3 пропорция көмегімен пайызға қатысты тапсырмаларды шешу;
6.5.1.4 сызба, жоспар, картамен жұмыс кезінде ауқымды пайдалану
6.5.1.5 рационалды сандармен байланысты мәтіндік тапсырмаларды шешу;
6.5.1.6 қозғалыстың орташа жылдамдығын табу тапсырмаларын шешу;
6.5.1.7 тік теңдеулерді құру көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу
5.2 Математикалық тілдер мен математикалық үлгілер
5.5.2.1 жай бөлшектерді қарау және жазу;
5.5.2.2 координаттық сәуледегі қарапайым сандарды бейнелеу;
5.5.2.3 координаттық сәуледегі аралас сандар, жай бөлшектерді бейнелеу;
5.5.2.4 координаттық сәуледегі ондық бөлшектерді бейнелеу;
5.5.2.5. ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.6 белгілер көмегімен қарапайым сандарды салыстырудың нәтижесін жазу;
5.5.2.7 қарапайым сандарды жиынтықтау және салыстыруды қажет ететін жағдайларды талдау;
5.5.2.8 көптіктермен жұмыс жасау кезінде мына символарды пайдалану
;
5.5.2.9 кеңістіктік геометриялық фигуралардың бір бөлігі мен жазық фигураларды сызу (куба және тікбұрышты тікбұрыш)
6.5.2.1 екі санның қатынасын қарау және жазу;
6.5.2.2 пропорцияларды қарау және жазу;
6.5.2.3 шамаларды сипаттау кезінде бүтін сандарды пайдалану;
6.5.2.4 мәтіндік тапсырмаларды шешу кезінде айнымалысы бар формулалармен келетін өрнектерді құрау
37. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
38. Бөлімдерді және тақырыптарды меңгеру сағаттарын қою мұғалімнің басшылығына сай жүргізіледі.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6 сыныптарына
арналған "Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып
1 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Жай сандар мен нөл
Жай сандар мен нөл
5.1.1.1 жай сандар көптік түсінігін игеру;
5.1.1.2 жұп және жұп емес сандар;
Координаттық сәуле. Қарапайым сандарды салыстыру. Қосарлы теңсіздіктер
5.3.1.1 ұзындықтың әртүрлі бірліктерін білу және координаттық сәуледегі ортақ кесіндінің не екенін білу;
5.5.2.2 координаттық сәуледегі қарапайым сандарды бейнелеу;

6.5.1.3 решать задачи на проценты с помощью пропорции;
6.5.1.4 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом;
6.5.1.5 решать текстовые задачи с рациональными числами;
6.5.1.6 решать задачи на нахождение средней скорости движения;
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений;
5.2 Математический языки математическая модель
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби;
5.5.2.2 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.5.2.3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.5.2.4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.5.2.5. читать и записывать десятичные дроби
5.5.2.6. записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков ;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел;
5.5.2.8 использовать символы
при работе с множествами;
5.5.2.9 строить плоские фигуры и развертки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда)
6.5.2.1 читать и записывать отношения двух чисел;
6.5.2.2 читать и записывать пропорции;
6.5.2.3 использовать целые числа при описании величин;
6.5.2.4 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач
37. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
38. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Математика" для 5-6 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Натуральные числа и нуль
Натуральные числа и нуль
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел
Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.5.2.2 изображать натуральные числа на координатном луче;

5.1.2.1 координаттық сәуле көмегімен қарапайым сандарды салыстыру;
5.5.2.7 қарапайым сандарды жиынтықтау және салыстыруды талап ететін жағдайларды талдау
Арифметикалық әрекетердің қасиеті.
Қарапайым сандардың арифметикалық қызметтері.
5.1.2.2 төрттен асатын әрекеттерді қамтитын жақшаның ішіндегі және жақшасыз сандық өрнектердің мәнін табу және әрекеттердің ретін орналастыру;
5.1.2.3 сандық өрнектердің мәнін табу үшін көбейту мен қосудың ерекшеліктерін пайдалану
Сандық және әріптік өрнектер және олардың мәні. Өрнектерді қарапайымдару
5.2.1.1 көбейту және қосудың ерекшеліктерін қолдана отырып әріптік өрнектерді түрлендіру;
5.2.1.. әріптердің берілген мәндері бойынша әріптік өрнектердің мәнін табу
Теңдеу. Теңдеу түірі. Теңдеуді шешу.
5.2.2.1 арифметикалық әрекеттердің белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде теңдеулерді шешу;
5.2.2.2 теңдеулерді шешу дұрыстығын тексеру тәсілдерін пайдалану
Формулалар. Формулалар бойынша есептеу. Мәтіндік тапсырмаларды шешу. Қарапайым сандардың бірізділігі
5.5.1.1 қарапайым сандармен байланысты арифметикалық әрекеттердің көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5.5.1.7 әріптік өрнектерді құрау және оларды тапсырмаларды шешуде қолдану;
5.5.1.8 мәтіндік тапсырмаларды шешу үшін формулаларды пайдалану;
5.2.3.1 қарапайым сандардан тұратын бірізділіктегі заңдылықтарды реттеу;
5.2.3.2 қарапайым сандардан тұратын бірізділіктегі жетіспейтін элементтерді табу;
5.2.3.3 қарапайым сандардан тұратын бірізділік және заңдылықтарды ойластыру
Қарапайым сандардың бөлінгіштігі
Бөлінгіштер және еселенген қарапайым сандар
5.1.1.5 бөлгіштерді және еселенген қарапайым сандарды анықтауды білу;
5.1.2.8 қарапайым сандар бөлінгіштерін табу;
5.1.2.9 қарапайым сандар бөлінгіштерін табу
Қарапайым сандар және күрделі сандар
5.1.1.6 қарапайым және қүрделі сандарды анықтауды білу
Бөлінгіштің негізгі ерекшеліктері
5.1.2.10 аталмыш қарапайым сандарды шығаруыдң бөлінгіштігін талдау;
5.1.2.11 аталмыш қарапайым сандардың әрқилылығы мен сомасының бөлінгіштігін талдау
2; 3; 5; 9; 10 бөліну белгілері
5.1.2.5 қарапайым сандардың 2,5,10 бөліну белгілерін қолдану;
5.1.2.6 қарапайым сандардың 3 және 9 бөліну белгілерін қолдану
Дәреже
5.1.1.3 қарапайым санның дәрежелерін анықтауды білу;
5.1.1.4 ондық жазба түріндегі қарапайым санды ұсыну;
5.1.2.4 дәрежетүріндегі бірдей сандардың шығарылымын жазу
Қарапайым көбейтінділерді қарапайым сандарға бөлу
5.1.2.7 қарапайым көбейтінділерге күрделі сандарды бөлу
Жалпы бөлінгіштер. Өзара қарапайым сандар. Жалпы көбейтінділер.

5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков ;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел
Свойства арифметических действий.
Арифметические действия над натуральными числами
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений
Числовые и буквенные выражения и их значения. Упрощение выражений
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2. находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв
Уравнение. Корень уравнения. Решение уравнений
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приемы проверки правильности решения уравнений
Формулы. Вычисление по формулам. Решение текстовых задач. Последовательности из натуральных чисел
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.7 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.8 использовать формулы для решения текстовых задачи;
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел
Делимость натуральных чисел
Делители и кратные натуральных чисел
5.1.1.5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.2.8 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.9 находить кратные натуральных чисел
Простые и составные числа
5.1.1.6 знать определения простого и составного чисел
Основные свойства делимости
5.1.2.10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число
Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.1.2.6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9
Степень
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени
Разложение натуральных чисел на простые множители
5.1.2.7 раскладывать составные числа на простые множители
Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное

5.1.1.7 жалпы еселеуіш, ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселік, жалпы бөлінгіш түсінігін анықтауды білу;
5.1.2.12 екі немесе одан да көп сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші және ең кіші ортақ еселігі;
5.1.1.8 өзара қарапайым сандарды анықтау;
5.5.1.2 мәтіндік тапсырмаларды шешу кезінде ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті пайдалану
2 - тоқсан
Жай бөлшектер
Жай бөлшектер. Жай бөлшектерді оқу және жазу.
5.1.1.9 жай бөлшектер түсінігін игеру;
5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;
Жай бөлшектердің негізгі ерекшеліктері.
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқарту кезіндегі бөлшектердің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.15 жай бөлшектерді жаңа бөліндіге келтіру
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер
5.1.1.10. дұрыс және бұрыс бөлшектер
Аралас сандар
5.1.1.11 аралас сандарды анықтауды білу;
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға, ал аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру
Координаттық сәуледегі жай бөлшектер мен аралас сандар.
5.5.2.3 координаттық сәуледе жай бөлшектерді, аралас сандарды бейнелеу
Жай бөлшектермен байланысты әрекеттер
Жай бөлшектерді жалпы бөлгіштерге келтіру. Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру.
5.1.2.16 жай бөлшектерді жалпы бөлшекке келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру
Қарапайым сандарды қосу және азайту
5.1.2.17 бір бөлшекті бөлінділерді көбейту және есептеуді жүзеге асыру;
5.1.2.18 әртүрлі бөлінділерге ие бөлшектерді көбейтіп шығаруды жүзеге асыру
Аралас сандарды көбейту. Аралас сандарды азайту
5.1.2.19 қарапайым сандардан тұратын бөлшектерді есептеу;
5.1.2.20 аралас сандарды есептеп шығару
3 - тоқсан
Жай бөлшектермен байланысты әрекеттер һ
Аралас сандар мен жай бөлшектерді көбейту. Кері сандар
5.1.2.21 аралас сандар, жай бөлшектерді көбейтуді жүзеге асыру;
5.1.1.12 кері сандарды анықтауды білу;
5.1.2.22 кері сандарды табу
Даралас сандар мен жай бөлшектерді бөлу
5.1.2.23 аралас сандар мен жай бөлшектерді бөлуді жүзеге асыру
Мәтіндік тапсырмалар
Сан бөлшектерін және бөлшектер бойынша санды табу
5.1.2.24 сан бөлігін және бөліктері бойынша санды табу;
5.5.1.4 сан бөліктерін табу немесе сан немесе оның бөліктері бойынша шамаларғ қатысты тапсырмаларды құру және шешу
Өзара жұмыс бойынша тапсырмалар
5.5.1.3 жай бөлшектермен байланысты арифметикалық қызметтердің көмегімен (мысалы, біріккен жұмысқа байланысты тапсырмалар) мәтіндік тапсырмаларды шешу
Ондық бөлшектер және оларға қолданылатын амалдар. (28с)
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдыру.

5.1.1.7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, набольший общий делитель и наименьшее общее кратное;
5.1.2.12 находить набольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.1.8 знать определение взаимно простых чисел;
5.5.1.2 использовать набольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач
2 четверть
Обыкновенные дроби
Обыкновенная дробь. Чтение и запись обыкновенных дробей
5.1.1.9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби
Основное свойство обыкновенной дроби
5.1.2.14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.1.2.15 приводить обыкновенные дроби к новому знаменателю
Правильные и неправильные обыкновенные дроби
5.1.1.10 распознавать правильные и неправильные дроби
Смешанные числа
5.1.1.11 знать определение смешанного числа;
5.1.2.13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь
Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче
5.5.2.3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа
Действия над обыкновенными дробями
Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа
Сложение и вычитание обыкновенных дробей
5.1.2.17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями
Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел
5.1.2.19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел
3 четверть
Действия над обыкновенными дробями
Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа
5.1.2.21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.1.12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.2.22 находить число, обратное заданному числу
Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
Текстовые задачи
Задачи на нахождение дроби от числа и числа по его дроби
5.1.2.24 находить часть числа и число по его части;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части
Задачи на совместную работу
5.5.1.3 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями
Десятичные дроби и действия над ними
Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь

5.1.1.13 ондық бөлшектер түсінігін игеру;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандық теңдіктерді түсіну;
5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.1.2.25 бөлшектің бір жазбасынан екіншісіне өту
Координаттық сәулеге ондық бөлшектерді бейнелеу. Ондық бөлшектерді салыстыру.
5.5.2.4 ондық сәуледегі ондық бөлшекті бейнелеу;
5.1.2.26 ондық бөлшектреді салыстыру
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
5.1.2.27 ондық бөлшектерді көбейту және есептеу
Ондық бөлшектерді қарапайым сандарға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту.
5.1.2.28 ондық бөлшектерді қарапайым сандарға және ондық бөлшекке бөлуді жүзеге асыру
Ондық бөлшектерді қарапайым сандарға бөлу. Ондық бөлшектерді бөлу
5.1.2.30 ондық бөлшектерді қарапайым сандарға және ондық бөлшекке бөлуді жүзеге асыру
4 - тоқсан
Ондық бөлшектер және оларға қолданылатын амалдар
ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу және көбейту
5.1.2.29 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу ережелерін қолдану;
5.1.2.31 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу ережелерін қолдану
Ондық бөлшектерді бүтіндеу
5.1.1.15 санның жақын мәндері түсінігін игеру;
5.1.2.32 берілген санат бойынша ондық бөлшектерді бүтіндеу
Мәтіндік тапсырмаларды шешу. Бөлшектерден тұратын бірізділік.
5.5.1.5 бөлшектерге қатысты арифметикалық әрекеттер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын сандық бірізділіктердегі заңдылықтарды анықтау;
5.2.3.5 бөлшектерден тұратын біріззділікті құру және заңдылықтарын ойластыру
Көбейтінді
Көбейтінді. Көбейтінді элементтері. Көбейтінділердің бейнеленуі
5.4.1.1 көптік түсінігі және оның элемениттерін игеру;
5.5.2.8 көптіктермен жұмыс жасау кезінде
символдарын пайдалану
Көбейтінділер арасындағы қатынастар. Көптік негіздемесі
5.4.1.4 көбейтінді негізіндегі түсініктерді игеру;
5.4.1.5 көбейтінділер арасындағы қатынастардың сипатын анықтау (қиылысаты және қиылыспайтын көптіктер)
Көбейтінділерді біріктіру және қиылыстыру
5.4.1.2 көбейтінділердің бірігуі мен қиылысуын анықтауды білу;
5.4.1.3 берілген көбейтінділердің бірігуі мен қиылысын табу
символдарын пайдалана отырып нәтижелерді жазу
Мәіндік тапсырмаларды шешу
5.5.1.6 Эйлера-Венна диаграммасын пайдалана отырып, тапсырмаларды шешу
Бұрыштр. Көпбұрыштар
Бұрыш
5.3.1.2 бұрыш және оның өлшемдері түсінігін игеру, бұрыштарды анықтау және салыстыр;
5.3.1.3 бұрыш түрлерін ажырату (өткір, тік, жалпақ, аударылған, толық)
5.3.3.1 транспортир көмегімен бұрыштарды өлшеу;
5.3.3.2 транспортир көмегімен берілген градустық өлшем бұрышын құру;
5.3.3.3 бұрыштарды салыстыру, градустық өлшемді табуға қатысты тапсырмаларды шешу
Көпбұрыш

5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби;
5.5.2.5 читать и записывать десятичные дроби;
5.1.2.25 переходить от одной формы записи дробей к другой
Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей
5.5.2.4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.1.2.26 сравнивать десятичные дроби
Сложение и вычитание десятичных дробей
5.1.2.27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей
Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей
5.1.2.28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей
5.1.2.30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
4 - четверть
Десятичные дроби и действия над ними
Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000;... и на 0,1; 0,01; 0,001;....
5.1.2.29 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.31 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001
Округление десятичных дробей
5.1.1.15 усвоить понятие приближенного значения числа;
5.1.2.32 округлять десятичные дроби до заданного разряда
Решение текстовых задач. Последовательности, состоящие из дробей
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.2.3.4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из дробей;
5.2.3.5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей
Множества
Множество. Элементы множества. Изображение множеств
5.4.1.1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.5.2.8 использовать символы
при работе с множествами
Отношения между множествами. Подмножество
5.4.1.4 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.5 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества)
Объединение и пересечение множеств
5.4.1.2 знать определения объединения и пересечения множеств;
5.4.1.3 находить объединение и пересечение заданных множеств, записывать результаты, используя символы
Решение текстовых задач
5.5.1.6 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна
Углы. Многоугольники
Угол.
5.3.1.2 усвоить понятия угла и его градусной меры, обозначать и сравнивать углы;
5.3.1.3 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развернутый, полный);
5.3.3.1 измерять углы с помощью транспортира;
5.3.3.2 строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.3.3.3 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов
Многоугольник

5.3.1.4 көпбұрыш түсінігін игеру
Кеңістіктік фигуралардың бөліктері
Тікбұрышты параллелепипед (куб) және оның бөліктері
5.3.1.5 тікбұрышты параллелепид және оның көлемі туралы түсінікке ие болу;
5.5.2.9 кеңістіктің геометриялық фигуралардың жазықтығы мен көлемін шығару (куба және тікбұрышты параллепипеда)
Фигура кесінділерінің міндеттері. Фигураларды орналастыру тапсырмалары.
5.3.2.1 фигураларды кесу және жинақтау көмегімен тапсырмаларды шешу
5-сынып математика курсын қайталау
2) 6 - сынып:
2 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
5-сынып бойынша математика курсын қайталау
Пайыздар
Пайыз
6.1.1.1 пайыз түсінігін игеру;
6.1.2.1 бөлшектерді пайызға аудару және пайызды бөлшекке айналдыру
Санның пайызын табу және есептеп шығару
6.1.2.2 аталмыш санның пайызын табу;
6.1.2.3 бір санның өзге санға пайыздық қатынасын табу немесе керісінше;
6.1.2.4 аталмыш пайыз бойынша санды табу
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
6.5.1.1.пайызға қатысты пайыздық тапсырмаларды шешу
Диаграммалар
Шеңбер. Дөңгелек. Шеңбер секторы.
6.3.1.1 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері түсінігіні игеру (орталығы, радиусы және диаметрі);
6.3.1.2 циркуль көмегімен дөңгелек сызу;
6.3.1.3 дөңгелек секторы түсінігіні игеру
Диаграмма
6.4.3.1 дөңгелек, тік және бағана түріндегі диаграмма түсінігіне ие болу;
6.4.3.2 дөңгелек, тік және бағана түріндегі диаграмманы сызу
Статистикалық мәліметтерді ұсыну тәсілдері
6.4.3.3 диаграмма немесе кесте түрінде ұсынылған статистикалық ақпаратты алу
Қатынастар мен пропорциялар
Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы
6.1.2.5 санға қатысты түсініктерді игеру;
6.1.2.6 аталмыш қатынасқа кері келетін қатынасты табу;
6.1.1.2 ол екі санның қатынасын көрсететін түсіну;
6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу
Пропорция. Пропорцияның негізгі ерекшеліктері.
6.1.2.7 пропорция анықтамасын білу;
6.1.2.8 пропорцияларды тану және құру;
6.5.2.2 пропорцияларды оқу және жазу;
6.1.2.9 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану
Тік пропорционалды тәуелделік. Кері пропорционалды тәуелділік.
6.1.1.3 қандай шамалар тік пропорционал болып келетінін түсіну, мысалдар келтіру, тапсырмаларды шешу;
6.1.1.4 қандай шамалар кері пропорционал болып келетінін түсіну, мысалдар келтіру, тапсырмаларды шешу;
6.5.1.2 шамалар тік және кері пропорционалдылықпен байланысты болып келетін шамаларды тану және тапсырмаларды шешу
Пропорция көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу
6.5.1.3 пропорция көмегімен пайызға қатысты тапсырмаларды шешу;
6.1.2.10. аталмыш қатынастағы шамаларды бөлу;
6.1.2.11 шамаларды аталмыш сандарға кері пропорционал болатын бөліктерге бөлу
Ауқым

5.3.1.4 усвоить понятие многоугольника
Развертки пространственных фигур
Прямоугольный параллелепипед (куб) и его развертка
5.3.1.5 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках;
5.5.2.9 строить плоские фигуры и развертки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда)
Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур
5.3.2.1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур
Повторение курса математики 5 класса
2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5 класса
Проценты
Процент
6.1.1.1 усвоить понятие процент;
6.1.2.1 переводить дроби в проценты и проценты в дроби
Нахождение процента от числа и числа по его проценту
6.1.2.2 находить процент данного числа;
6.1.2.3 находить процентное отношение одного числа к другому и наоборот;
6.1.2.4 находить число по данному проценту
Решение текстовых задач
6.5.1.1 решать текстовые задачи на проценты
Диаграммы
Окружность. Круг. Круговой сектор
6.3.1.1 усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр);
6.3.1.2 строить окружность с помощью циркуля
6.3.1.3 усвоить понятие кругового сектора
Диаграмма
6.4.3.1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах;
6.4.3.2 строить круговые, линейные и столбчатые диаграммы
Способы представления статистических данных
6.4.3.3 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм
Отношения и пропорции
Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел
6.1.2.5 усвоить понятие отношения чисел;
6.1.2.6 находить отношение, обратное данному отношению;
6.1.1.2 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.5.2.1 читать и записывать отношения двух чисел
Пропорция. Основное свойство пропорции
6.1.2.7 знать определение пропорции;
6.1.2.8 распознавать и составлять пропорции;
6.5.2.2 читать и записывать пропорции;
6.1.2.9 знать и применять основное свойство пропорции
Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость
6.1.1.3 понимать, какие величины являются прямо пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.4 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.5.1.2 распознавать и решать задачи, в которых величины связаны прямой и обратной пропорциональностями
Решение текстовых задач с помощью пропорции
6.5.1.3 решать задачи на проценты с помощью пропорции;
6.1.2.10 делить величины в заданном отношении;
6.1.2.11 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам
Масштаб

6.1.1.6 ауқым түсінігін игеру;
6.5.1.4 карта, жоспар, сызбамен жұмыс жасау кезінде ауқымды қолдану
Шеңбер көлемі. Шеңбер аумағы. Дөңгелек. Сфера
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты екенін білу;
6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану;
6.3.1.10 шар мен сфера туралы түсінікке ие болу
2 - тоқсан
Рационалды сандар және оларға қатысты әрекеттер
Оң сандар. Кері сандар. Тік координттық сызық. Қарама-қайшы сандар.
6.1.1.5 координаттық тік сызықтың анықтамасын білу және сызу;
6.1.1.8 қарама-қайшы сандар түсінігін игеру, оларды координаттық тік сызықта белгілеу
Бүтін сандар. . Рационалды сандар
6.1.1.7 бүтін сан түсінігін игеру;
6.5.2.3 шамаларды сипаттау кезінде бүтін сандарды пайдалану;
6.1.1.9 рационалды сандар түсінігін игеру;
6.1.2.13 координаттық тік сызықта рационалды сандарды бейнелеу;
6.1.2.15 Эйлера-Венн шеңбері көмегімен рационалды сандарды бейнелеу
Сандар модулі
6.1.1.10 сан модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу;
6.2.1.11
өрнегініңгеометриялық мәнін түсіну;
6.3.3.1 координаттық тік сызықтағы нүктелер арасындағы ара қашықтықты табу
Рационалды сандарды салыстыру
6.1.2.12 тұтас сандарды салыстыру;
6.1.2.16 рационалды сандарды табу
Координаттық тік сызық көмегімен рационалды сандарды қосу.
6.1.2.14 координаттық тік сызық көмегімен бүтін сандарды көбейту және есептеу
Кері рационалды сандарды қосу. Әртүрлі белгілермен келетін рационалды сандарды қосу.
6.1.2.17 рационалды сандарды бірдей және әртүрлі белгілермен қосуды жүзеге асыру
Рационалды сандарды есептеу. Координаттық тік сызықтағы нүктеер арасындағы арақашықтықтар.
6.1.2.18 рационалды сандарды есептеуді жүзеге асыру;
6.1.2.27 координаттық тік сызықтағы нүктелер арасындағы арақашықтықты табу
3 - тоқсан
Рационалды рационалдар үстіндегі әрекеттер
Рационалды сандарды көбейту
6.1.2.19 рационалды сандарды көбейтуді жүзеге асыру
Рационалды сандарды көбейтудің сыйымдылық және үйлесімділік қасиетттері
6.1.2.21 рационалды сандарды көбейту және қосу ерекшеліктерін қолдану
Рационалды сандарды бөлу
6.1.2.20 рационалды сандарды бөлуді жүзеге асыру
Ондық кезеңдік бөлшектер түріндегі рационалды сандарды ұсыну. Шексіз кезеңдік бөлшекті жай бөлшеккке айналдыру.
6.1.2.22 соңғы ондық бөлшектер ретінде ұсынылатын жай бөлшектерді анықтау;
6.1.2.23 рационалды сандарды шексіз кезеңдік ондық бөлшек түрінде ұыну;
6.1.2.24 шексіз кезеңдік ондық бөлшек кезеңін табу;
6.1.2.25 шексіз кезеңдік ондық бөлшекті жай бөлшеккке айналдыру
Рационалды сандармен байланысты арифметикалық әрекеттер

6.1.1.6 усвоить понятие масштаба;
6.5.1.4 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом
Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера
6.3.3.2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;
6.3.3.3 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.3.4 знать и применять формулу площади круга;
6.3.1.10 иметь представление о шаре и сфере
2 четверть
Рациональные числа и действия над ними
Положительные числа.
Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа
6.1.1.5 знать определение координатной прямой и строить координатную прямую;
6.1.1.8 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой;
Целые числа. Рациональные числа
6.1.1.7 усвоить понятие целого числа;
6.5.2.3 использовать целые числа при описании величин;
6.1.1.9 усвоить понятие рационального числа;
6.1.2.13 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.1.2.15 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна
Модуль числа
6.1.1.10 знать определение модуля числа и находить его значение;
6.2.1.11 понимать геометрический смысл выражения
6.3.3.1 находить расстояние между точками на координатной прямой
Сравнение рациональных чисел
6.1.2.12 сравнивать целые числа;
6.1.2.16 сравнивать рациональные числа
Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой
6.1.2.14 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой
Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками.
6.1.2.17 выполнять сложение с одинаковыми знаками и с разными знаками рациональных чисел
Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой
6.1.2.18 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.1.2.27 находить расстояние между точками на координатной прямой
3 четверть
Действия над рациональными числами
Умножение рациональных чисел
6.1.2.19 выполнять умножение рациональных чисел
Переместительное и сочетательное свойства умножения рациональных чисел
6.1.2.21 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел
Деление рациональных чисел
6.1.2.20 выполнять деление рациональных чисел
Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь.
6.1.2.22 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.1.2.23 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.24 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.25 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь
Арифметические действия над рациональными числами

6.1.2.26 рационалды сандарды қамтитын сандық өрнектердің мәнін табу
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
6.5.1.5 рационалды сандармен келетін мәтіндік тапсырмаларды шешу
Алгебралық өрнектер
Айнымалысы барлер. Айнымалысы барме келетін өрнектер.
6.2.1.1 алгебралық өрнектер түсінігін игеру;
6.2.1.2 берліген айнымалысы бар рационалды мәндер кезіндегі алгебралық өрнектредің мәнін табу;
6.2.1.3 алгебралық өрнектердегі айнымалысы бар мәнді табу;
6.2.1.4 қандай мән кезінде айнымалысы бар алгебралық өрнек контексте тәжірибелік мәнге ие болатынын түсіну
Жақшаларды ашу. Коэффициент.Ұқсас еселеуіштер. Ұқсас еселеуіштерді келтіру.
6.2.1.5 жақшаны ашу ережесін білу;
6.2.1.6 қосылғыштарға ұқсас коэффициент түсінігін анықтауды білу;
6.2.1.7 алгебралық өрнектердегі қосылғыштарды келтіру
Өрнектердің тең түрленулері. Теңдік.
6.2.1.8 теңдіктер және теңдік түрленулерді анықтауды білу
Алгебралық өрнектердің түрленуі
6.2.1.9 алгебралық өрнектердің теңдік түрленулерін жүзеге асыру
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
6.5.2.4 мәтіндік тапсырмаларды шешу кезінде өзгермелелер мен формулалар өрнегін құру;
6.2.1.10 бір айнымалысы бар теңдіктерді шығару
Бір айнымалысы бармен келетін тік теңдіктер
Сандық теңдіктер және оның қасиеті
6.2.2.1 дұрыс сандық теңдіктерді білу және қолдану
Тең түсетін теңдіктер. Бір айнымалысы бармен келетін тік теңдіктер. Бір айнымалысы бармен келетін тік теңдіктерді шешу.
6.2.2.2 тік, айнымалысы бар және тең теңдеулер анықтамасын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар тік теңдеулерді шешу
Модуль белгісі негізіндегі айнымалысы барні қамтитын тік теңдіктер
6.2.2.4 aменbрационалды сандар болып табылатын
теңдей түрін шешу
Теңдіктер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу
6.5.1.7 тік теңдеулер құру көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу
Бір айнымалысы бармен келетін тік теңсіздік
Сандық теңсіздіктер және олардың ерекшеліктері.
6.2.2.5 дұрыс сандық теңдіктер еекшелігін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді көбейту, есептеу, және бөлуді түсіну және қолдану
Сандық аралықтар. Сандық аралықтардың бірігуі мен қиылысуы .
6.2.2.7 сандық аралықтарды жазуға арналған белгілерді қолдану;
6.2.2.8 сандық аралықтарды бейнелеу;
6.2.2.9 сандық аралықтарды табу, біріктіру және қиылыстыру
4 - тоқсан
Бір айнымалысы бармен келген тік теңсіздік
Бір айнымалысы бармен келген тік теңсіздік. Бір айнымалысы бармен келетін тік теңсіздікті шешу.
6.2.2.10 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түрлерінің тік теңсіздіктерін келтіру;
6.2.2.11 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b теңсіздік түрлеріне қатысты алгебралық түрленулердің көмегімен теңдеулерді келтіру;

6.1.2.26 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа
Решение текстовых задач
6.5.1.5 решать текстовые задачи с рациональными числами
Алгебраические выражения
Переменная. Выражение с переменной
6.2.1.1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.2.1.2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.2.1.3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении;
6.2.1.4 понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач
Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых.
6.2.1.5 знать правила раскрытия скобок;
6.2.1.6 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых;
6.2.1.7 приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях
Тождественные преобразования выражений. Тождество
6.2.1.8 знать определения тождества и тождественных преобразований
Преобразования алгебраических выражений
6.2.1.9 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений
Решение текстовых задач
6.5.2.4 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;
6.2.1.10 выражать из равенств одни переменные
Линейное уравнение с одной переменной
Числовые равенства и их свойства
6.2.2.1 знать и применять свойства верных числовых равенств
Равносильные уравнения. Линейное уравнение с одной переменной. Решение линейных уравнений с одной переменной
6.2.2.2 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.2.2.3 решать линейные уравнения с одной переменной
Линейное уравнения с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля
6.2.2.4 решать уравнения вида , где a и b – рациональные числа
Решение текстовых задач с помощью уравнений
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений;
Линейные неравенства с одной переменной
Числовые неравенства и их свойства
6.2.2.5 знать и применять свойства верных числовых неравенств;
6.2.2.6 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков
6.2.2.7 использовать обозначения для записи числовых промежутков;
6.2.2.8 изображать числовые промежутки;
6.2.2.9 находить объединение и пересечение числовых промежутков
4 четверть
Линейные неравенства с одной переменной
Линейное неравенство с одной переменной. Решение линейных неравенств с одной переменной
6.2.2.10 решать линейные неравенства видов kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.2.2.11 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;

6.2.2.12 координаттық тік сызықтағы теңсіздіктерді шешуді сипаттау;
6.2.2.13 сандық аралық түріндегі теңсіздіктердің шешімін табу және теңсіздік түрінде берілген сандық аралықты жазу
Бір айнымалысы бармен тік теңсіздік жүйесі. Бір айнымалысы бармен тік теңсіздік жүйесін шешу.
6.2.2.14 тік теңсіздік жүйесін шешу
Модуль белгісі негізіндегі айнымалысы барні қамтитын тік теңсіздік. Модуль белгісі негізіндегі айнымалысы барні қамтитын тік теңсіздікті шешу
6.2.2.15 |x|>a, |x|
a, |x|<a, |x|
a теңсіздік түріндегі координаттық тік сызықтағы көптеген нүктелерді табу
Перпендикулярлы және тік сызықтар мен кесінділер. Қатар тік сызықтар және кесінділер.
6.3.2.1 перпендикулярлы тік, қиылысуды анықтауды білу;
6.3.2.2 параллель, перпендикулярлы тік сызықтар мен кесінділерді тану
Координаттық жазықтық. Координаттың тікбұрышты жүйесі.
6.3.1.4 координаттық жазықтық түсінігіні игеру;
6.3.1.5 координаттың тікбұрышты жүйесін құру;
6.3.1.6 сандардың реттелген жұбына (х; у) координаттың тікбұрышты жүйесіне нүкте қойылады және әрбір нүктеде координаттық нүкте деп аталатын сандардың жұптық санымен сәйкес келеді;
6.3.1.7 оның координаттары бойынша кординаттар жүйесіне нүкте қою және координаттық жазықтықта берілген нүкте координаттарын табу;
6.3.2.3 координаттық ось, тік сызықтардың бір-бірімен немесе сәуле, кесінділердің қиылысу нүктелері координаттары тәсілімен нүктелерді табу
Орталық симметрия. Осьтік симметрия
6.3.1.8 осьтік және орталық симметрия түсінігін игеру;
6.3.1.9 симметрия орталығы немесе оське ие фигуралар туралы түсінікке ие болу; симметриялық және орталық симметриялық фигураларын тану;
6.3.2.5 координаттың тікбұрышты жүйесіндегі координаттық ось пен координаттың симметриялық бастамасы, нүктелер мен фигураларды құру
Кеңістіктегі фигуралар
Кеңістіктегі фигураларды орналастыру. Кеңістіктік фигураларды салу. "көрінбейтін" сызықтар. Вектор түсінігі.
6.3.2.4 сызбасы бойынша фигурасын тану және жазық және кеңістіктік фигураларды бейнелеу;
6.3.4.1 вектор анықтамасын білу және оны салу
Статистика. Комбинаторика
Статистикалық мәліметтер және олардың сипатттамасы:орташа арифметикалық, медиана, ауқым
6.4.3.4 сандық мәліметтер қатары және медиандар, орташа арифметикалық сандар анықтамасын білу;
6.4.3.5 статистикалық сандық сипаттамаларды есептеу
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға бағытталған тапсырмаларды шешу. Асып түсіру әдісімен комбинаторлы тапсырмаларды шешу.
6.5.1.6 қозғалыстың орташа жылдамдығын табу тапсырмаларын шешу;

6.2.2.12 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.2.2.13 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства
Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной
6.2.2.14 решать системы линейных неравенств с одной переменной
Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля
6.2.2.15 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенством вида |x|>a, |x|≥a, |x|<a, |x|≤a
Координатная плоскость
Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки
6.3.2.1 знать определения пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.3.2.2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки;
Координатная плоскость. Прямоугольная система координат
6.3.1.4 усвоить понятие координатной плоскости;
6.3.1.5 строить прямоугольную систему координат;
6.3.1.6 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.3.1.7 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.3.2.3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями;
Центральная симметрия. Осевая симметрия
6.3.1.8 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.3.1.9 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.3.2.5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат
Фигуры в пространстве
Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора.
6.3.2.4 распознавать фигуру по ее изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;
6.3.4.1 знать определение вектора и изображать его
Статистика. Комбинаторика
Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах
6.4.3.4 знать определения среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.4.3.5 вычислять статистические числовые характеристики
Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора.
6.5.1.6 решать задачи на нахождение средней скорости движения;

6.4.2.1 асып түсу әдісімен комбинаторлы тапсырмаларды шешу
5-6 сыныптың математика курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылдың 3 сәуіріндегі
№ 115 бұйрығына 492-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Алгебра" пәніне оқыту мақсаты: алгебра мен ең пәндер (физика, химия, биология, информатика) тапсырмаларын орындау кезінде оны пайдалануға мүмкіндік беретін деңгейге дейінгі есептеуіш және алгебралық дағдыларды дамыту.
3. "Алгебра" пәнін оқытудың міндеттері:
1) тұрмыста және еңбекте қажетті алгебралық білім мен дағдыны білім алушымен игеруін қамтамасыз ету;
2) Бағдарламаның "Сандар", "Алгебра элементтері", "Ықтималдылық статистикасы мен теориясы", "Математикалық үлгілеу мен талдау" бөлімдері бойынша математикалық білім мен дағдыны қалыптастыру және дамытуға ықпал ету;
3) физика, химия, биология және теоретикалық салалар мен тәжірибелік функция тапсырмаларын шешу және зерттеу үшін алгебралық білімді пайдаланудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
4) тәжірибелік тапсырмаларды шешу кезінде сәйкес математикалық әдістерді таңдап алу үшін шығармашылық қабілет, логикалық және сыни ойлауды дамыту;
5) байланыс жасау дағдыларын дамыту, соның ішінде ақпаратты нақты және сауатты түрде жеткізе білу, әртүрлі дереккөздерінен келген ақпараттарды пайдалан білу, оның ішінде жарияланымдар мен электронды құралдар;
6) математиканың даму тарихы, алгебралық терминдердің пайда болу тарихымен таныстыру;
7) алгебраны оқыту кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану дағдыларын дамыту.
4. "Алгебра" оқу пәнінің түзету міндеттері:
1) тірек-қозғалыс аппаратындағы бұзылыстарды түзету;
2) психикалық қызметтерін түзету және дамыту (ойлаудың жетіспеушілігін, сөйлеу тілін, есте сақтауын, зейінін, қиялын, қабылдауын);

6.4.2.1 решать комбинаторные задачи методом перебора
Повторение курса математики 5-6 классов
Приложение 492
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 492 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения предмету "Алгебра": развитие вычислительных и алгебраических умений до уровня, позволяющего использовать их при решении задач алгебры и смежных предметов (физики, химии, биологии, информатики).
3. Задачи обучения предмету "Алгебра":
1) обеспечить овладение обучающимися основ алгебраических знаний и умений, необходимых в повседневной жизни и трудовой деятельности;
2) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам Брограммы: "Числа", "Элементы алгебры", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
3) формировать элементарные навыки применения алгебраических знаний для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности;
4) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач;
5) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) знакомить с историей развития математики, возникновения алгебраических терминов;
7) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения алгебры.
4. Коррекционные задачи учебного предмета "Алгебра":
1) коррекция нарушений в опорно-двигательном аппарате;
2) развитие и коррекция психических функций (мышления, речи, памяти, внимания, воображения, восприятия);

3) ойлау қызметін белсендіру (талдау, синтездеу, жалпылау, топтау процесін дамыту);
4) анализаторларын дамыту (кинестетикалық, есту, көру).
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарлама мыналарды қамтамасыздандыруға бағытталған:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған (бұдан әрі – ТҚАБ) білім алушылардың негізгі орта білім алу дәрежесінде сапалы білім алуың тең мүмкіндігіне ие болу;
2) ТҚАБ білім алушылардың бастауыш және жалпы орта білім алуының негізгі білім беру бағдарламаларының сабақтастығы;
3) бейімдеген бағдарламаны білім алушылардың игеру нәтижелерін бағалаудың сыни бағалауын пайдалану;
4) бейімделген негізгі орта білім беру бағдарламасын білім алушылардың игеруі және тиімді жүзеге асыруы үшін жағдай жасау, соның ішінде жекелей дамытуға жағдай жасауды қамтамасыздандыру.
6. Бағдарламаның негізінде жүзеге асыру төмендегілерді қарастыратын функция және дифференциалды тәсілдер:
1) қозғалыс, танымдық және заттық-тәжірибелік функциясын ұйымдастыру процесі ретіндегі оқыту мақсаттарына қол жеткізудің негізгі құралдары ретінде тану;
2) білім алушылар тұлғасының дамуы оқу функциясының қолжетімділігі сипатына тәуелді екенін мойындау;
3) заманауи қоғам талаптарына сәйкес білім алушылардың тұлғасын дамыту, олардың әлеуметтік бейімділуін қамтамасыздандыру;
4) олардың ерекше білім алу қажеттіліктеріне сәйкес тұлғалық және танымдық даму дәрежесіне қол жеткізудің тәсілдері мен жолдарын анықтаушы білім алушылардың негізгі орта білім беру технологиясы мен мазмұнын жасау;
5) әрбір білім алушының жекелей дамуы мен білім беру процесінің ұйымдастырушылық формаларының әрқилылығы.
7. Бағдарлама дедуктивті талқылаулардың элементтерін қолданумен (жалпыдан жалқыға) индуктивті негізде (жалқыдан жалпыға) құрылады. Білім алушылардың дағдылары қарапайымнан кұрделіге қарай қалыптасады, математикалық материалды зерделеу кезінде шоғырлану белгілері қолданылады.
8. ТҚАБ балаларды оқыту нәтижелері және көлемі мен сапасы мыналармен анықталады:
1) дамудағы ауытқушылықтың сипаты;
2) пайда болу уақыты мен бұзылыс ауырлығы;
3) отбасының арнайы оқыту процесіне қатысу мүмкіндігі мен қалауы;
4) қоршаған ортаның мүмкіндігі мен дайындығы, беру жүйесінің оқытуға жағдай жасауы және оған дайындығы;
5) бұл категорияның білім алушылардың психофизикалық қасиеттерін білу.
9. ТҚАБ білім алушыларға арналған мектептегі контингент таным мен сөйлеу бұзылыстарының қатар келуімен келген (бала сал ауруы, тірек-қозғалыс аппаратының туылғаннан бастап және жүре келе болуы, тері, аяқ-қол бармақтары мен саусақтары босаңсуы және салдану) тірек-қозғалыс аппаратының әртүрлі бұзылыстарын қамтитын төтенше біртекті емес топты қамтиды.

3) активизация мыслительной деятельности (развитие процессов анализа, синтеза, обобщения, классификации);
4) развитие анализаторов (кинестетический, слуховой, зрительный).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Программа направлена на обеспечение:
1) равных возможностей получения обучающимися с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА) качественного уровня основного среднего образования;
2) преемственности основных образовательных программ начального и общего среднего образования обучающихся с НОДА;
3) использования критериальной оценки результатов освоения обучающимися адаптированной программы;
4) условий для эффективной реализации и освоения обучающимися адаптированной программы основного среднего образования, в том числе обеспечение условий для индивидуального развития.
6. В основу Программы положены деятельностный и дифференцированный подходы, осуществление которых предполагает:
1) признание в качестве основного средства достижения цели обучения как процесса организации двигательной, познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся;
2) признание того, что развитие личности обучающихся зависит от характера доступной учебной деятельности;
3) развитие личности обучающихся в соответствии с требованиями современного общества, обеспечивающими их успешной социальной адаптации;
4) разработку содержания и технологий основного среднего образования обучающихся, определяющих пути и способы достижения ими социально желаемого уровня личностного и познавательного развития с учетом их особых образовательных потребностей;
5) разнообразие организационных форм образовательного процесса и индивидуального развития каждого обучающегося.
7. Программа строится на индуктивной основе (от частного к общему) с привлечением элементов дедуктивных рассуждений (от общего к частному). Навыки обучающихся формируются от простого к сложному, используются признаки концентричности при изучении математического материала.
8. Обучение, объем, качество и конечные результаты обучения детей с НОДА определяются:
1) характером отклонения в развитии;
2) временем возникновения и тяжестью нарушения;
3) желанием и возможностями семьи участвовать в процессе обучения;
4) возможностями и готовностью окружающего социума, системы образования к выполнению требований и созданию условий для обучения;
5) знанием психофизических особенностей детей данной категории.
9. Контингент обучающихся в школе для детей с НОДА представляет неоднородную группу, включающую различные нарушения опорно-двигательного аппарата (детский церебральный паралич, врожденные и приобретенные деформации опорно-двигательного аппарата, вялые и спастические парезы и параличи верхних и нижних конечностей) нередко в сочетании с нарушениями речи и интеллекта.

10. Шектеулі қозғалыс белсенділігін есепке ала отырып, білім берудің қажетті шарты келесі қосымша дене жаттығуларын өткізу болып табылады:
1) мидың жоғары психикалық қызметін жетілдіруге бағытталған кинезиологиялық жаттығулар;
2) белсенді қозғалыс мөлшерін арттыру, эмоционалды қысыңқылық және бұлшықетке күш салуды төмендетуге бағытталған тыныс алу және босаңсыту жаттығулар;
3) көру-моторлы кординациясының (көз бен қолдың үйлесімсіз жұмыс асауы) қалыптасуына арналған көру гимнастикасы.
11. Білім беру процесінде сабақтың тиімділігін арттыру және қозғалыс координациясын жетілдіру, жады, зерде, ойлауды дамыту үшін білім берудің қажетті шарты персоналды компьютерлерді, техникалық жабдықтарды (арнайы клавиатура, түрлі контакторлар, тышқан (сенсорлы тышқан, джойстик, трекбол, снесорлы планшеттер) пайдалану.
12. Қозғалыс қызметі терімен бұзылуымен байланысты сызба жұмыстарын жүргізу кезінде және графиктерді құру кезінде оқытушы көмектеседі.
13. Қозғалыс, кеңістіктік, көру бұзылыстары және жұмыс қарқынының баяу болуы ескеріле отырып, өзіндік жұмыстар және бақылау жұмыстары білім алушымен толығымен орындалады, бұл ретте баға төмен болмайды, тапсырмалар білім алушыларға қолжетімді болуы қарастырылады.
14. Есептеу және есептеу амалдары кезінде, арифметикалық есептеулерде білім алушылардың калькуляторлар, есептеу материалдарын қолдануына жол беріледі (есептегіштер, сызғыштар).
15. Әрбір сыныптағы білім алушылардың әртүрлі мүмкіндігіне байланысты ТҚАБ балалар ауытқушылығының қатар келу құрылымын есепке ала тырып, білім мен дағдыға қойылатын талаптың екі дәрежесі қарастырылған (оқу материалын игеруіне байланысты):
1) бірінші деңгей (базалық) білім алушының материал көлеміне қойылатын талаптарды жүзеге асыруын қарастырады;
2) екінші деңгей матераилы көлемін және ның мазмұндық процесін азайтуға қатысты түзету;
16. Оқу процесі теорияны игеру және тапсырмаларды шешу кезінде жазбаша және жазба жұмыс түрлерін тиімді үйлестіруге бағытталған. Оқулықпен жұмыс жасауға ерекше назар аударылады (мұғалім түсіндірген соң мәтінді зерделеу, бақылау сұрақтарын пайдалана отырып материалды өздігінен оқу, тапсырма мәтінінің қысқаша жазбасы (теоремалар).
17. Оқу процесінің тимділігін қамтамасыздандыруды оқылған материалды қайталау және бекіту, курстың келесі бөлімдерінде тірек білімді жүйелі түрде пайдалану маңызды рөлге ие.
18. Білім алушыға ұсынылатын тапсырма, жаттығулар мен сұрақтарға дұрыс таңдау жасау оларды механикалық тұрғыдан есте сақтауды ғана емес ережелер мен формулаларды саналы түрде пайдалануға негізделеді. Дағдыларды қалыптастырудың беріктігіне қарапайым тапсырмаларды үлкен көлемде орындаумен қол жеткізуге болады.

10. С учетом ограниченной двигательной активности необходимым условием образовательного процесса является проведение следующих физических упражнений:
1) кинезиологические упражнения, направленные на совершенствование высших психических функций мозга;
2) дыхательные и расслабляющие упражнения, направленные на снижение мышечного напряжения и эмоциональной зажатости, увеличение объема активных движений;
3) зрительную гимнастику для формирования зрительно-моторной координации (несогласованная работа руки и глаза).
11. Для увеличения эффективности урока и совершенствования координаций движения, развития памяти, внимания, мышления необходимым условием образовательного процесса является использование персональных компьютеров, технических приспособлений (специальная клавиатура, различного вида контакторы, заменяющие мышь (сенсорная мышка, джойстики, трекболы, сенсорные планшеты).
12. В связи с нарушением двигательных при проведении чертежных работ и построений графиков функции оказывается помощь учителем.
13. Учитывая двигательные, пространственные, зрительные нарушения, замедленность темпа работы, самостоятельные и контрольные работы выполняются отдельными обучающимися в полном объеме, оценка при этом не снижается, предусматривается замена заданий на посильные для обучающихся.
14. При нарушениях счета и счетных операций (дискалькулия, акалькулия) при арифметических вычислениях допускается использование обучающимися калькуляторов и счетных материалов (счеты, линейка).
15. Исходя из разного по своим возможностям состава обучающихся каждого класса с учетом сочетанной структуры дефекта обучающихся с НОДА предусмотрено два уровня требований к знаниям и умениям (в зависимости от успешности овладения учебным материалом):
1) первый уровень (базовый) предполагает реализацию требований к ученику в объеме программного материала;
2) второй уровень скорректирован по отношению к базовому в сторону уменьшения объема материала и его содержательного процесса.
16. Учебный процесс ориентирован на рациональное сочетание устных и письменных видов работы как при изучении теории, так и при решении задач. Уделяется особое внимание работе с учебником (изучение текста после объяснений учителя, самостоятельное изучение материала с использованием контрольных вопросов, краткой записи текста задачи (теоремы).
17. В обеспечении эффективности учебного процесса важную роль играют закрепление и повторение изученного материала, систематическое использование опорных знаний в последующих разделах курса.
18. Сознательному использованию правил и формул, а не только на механическом запоминании содействует правильный подбор задач, упражнений и вопросов, предлагаемые обучающимся. Прочность формирования навыков достигается при выполнении большого количества простых упражнений.

19. Оқытуда келесі техникалық құралдар, моделдер және көмекші материалдар қолданылады:
1) магнит бекітпесі бар сандардың, әріптер мен белгілердің жиынтығы;
2) "үлестер мен бөлшектер" жиынтығы;
3) набор шарнирных моделей (топсалы моделдер жиынтығы);
4) стереометрикалық денелер жиынтығы.
5) координаттық торшасы бар магнит тақта;
6) сынып құралдарының жиынтығы: сызғыш, транспортир, бұрыш, циркуль.
7) парабол трафареттерінің жиынтығы;
8) компьютер, интербелсенді тақта.
20. Баспа құралдары:
1) ұлы математиктер. Портреттер жиынтығы;
2) 7-10 сынып алгебра бойынша кестелер (оларға таратпалы материалдар);
3) 7-10 сынып геометрия бойынша кестелер (оларға таратпалы материал);
4) таратпалы материалдар;
5) баспалық үлгідегі дәптер (оқулыққа қосымша жұмыс дәптері);
6) үлгілер бойынша өзіндік жұмыстарға арналған материалдар.
21. DVD дисктер мен видеоматериалдар: тақырыптар мен сыныптар бойынша.
22. Стендтер мен транспаранттар: тақырыптар мен сыныптар бойынша.
3-тарау. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
23. "Алгебра" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
4) 10-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты құрайды.
24. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша бөлінген. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқытудың оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерге бөлінген. Оқытудың мақсаттары әрбір бөлімшенің ішкі жағын сипаттаған.
25. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) сандар;
2) алгебра;
3) статистика және ықтималдылық теориясы;
4) математикалық үлгілеу және талдау.
26. "Сандар" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар мен шамалар түсінігі;
2) сандар операциясы.
27. "Алгебра" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгебралық өрнектер және оның түрленуі;
2) теңдіктер мен теңсіздіктер, олардың жүйесі мен жиынтығы;
3) дәйектілік және оларды сомалау;
4) тригонометрия.
28. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жиын теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) ықтималдылық теориясының негізі;
4) статистика және мәліметтерді талдау.
29. "Математикалық үлгілеу және талдау" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) математикалық талдаудың бастамасы;
2) математикалық үлгілеу көмегімен тапсырмаларды шешу;
3) математикалық тіл және математикалық үлгі.
30. 7-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 5-6 сыныптар бойынша математика курсын қайталау;

19. При обучении используются следующие технические средства, модели и вспомогательные материалы:
1) набор цифр, букв и знаков с магнитным креплением;
2) комплект "Доли и дроби";
3) набор шарнирных моделей;
4) комплект стереометрических тел;
5) доска магнитная с координатной сеткой;
6) комплект инструментов классных: линейка, транспортир, угольник, циркуль;
7) набор трафаретов парабол;
8) компьютер, интерактивная доска.
20. Пособия печатные:
1) выдающиеся ученые математики (подборка портретов);
2) таблицы по алгебре – 7-10 класс (раздаточный материал к ним);
3) таблицы по геометрии – 7-10 класс (раздаточный материал к ним);
4) материалы раздаточные;
5) тетрадь с печатной основой (рабочая тетрадь к учебнику);
6) материалы для проведения самостоятельных работ по вариантам.
21. DVD диски и видеоматериалы: по темам и классам (5-10 класс).
22. Стенды и транспаранты: по темам и классам.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Алгебра"
23. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра" составляет:
1) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
24. Содержание учебного предмета "Алгебра" распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела.
25. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) числа;
2) алгебра;
3) статистика и теория вероятностей;
4) математическое моделирование и анализ.
26. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
27. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
4) тригонометрия.
28. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) основы теории вероятностей;
4) статистика и анализ данных.
29. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
3) математический язык и математическая модель.
30. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 7 класса:
1) повторение курса математики 5-6 классов;

2) шамалар арасындағы тәуелділік. Шамалар арасындағы тәуелділік тапсырмалары: сараптамалық (формуланың көмегімен), кестелік, графикалық. Нақты процесстер графиктерін пайдалана отырып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу. Тура пропорциналдылық және оның графигі;
3) екі айнамалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеу және оның графигі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі. Алмастыру және көбейту тәсілімен екі айнымалысы барсы бар теңдеулер жүйесін шешу. Теңдеулер жүйесін құру көмегімен тапсырмаларды шешу;
4) бүтін көрсеткішті дәреже. Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Сандардың стандарттық түрі. Үлкен және кіші сандарды қамтушы тәжірибелік тапсырмаларды шешу. Құрамында дәрежесі бар сандар тізбектері;
5) көпмүшелер. Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүше мен көпмүшенің дәрежелері. Бірмүше мен көпмүшенің стандарттық түрлері. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
6) қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулалары. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубының формулалары. Екі өрнектің кубтарының қосындысы және кубтарының айырымының формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Теңдеу және теңсіздік құру арқылы берілген мәтінді есептерді шығару;
7) функция. Функцияларың графигі. Функциялар түсінігі. Функциялар графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графикалық тәсілмен шешу.
түріндегі функциялар және олардың қасиеттері;
8) статистика элементтері. Басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалар туралы түсінік. Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі. Жиілік алқабы;
9) 7-сыныптағы "Алгебра" курсын қайталау.
31. 8-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 7-сыныптың "Алгебра" курсын қайталау;
2) алгебралық бөлшектер. Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеттері. Алгебралық бөлшектерге қолданылатын амалдар. Алгебралық бөлшектерді көбейту, қосу , бөлу. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
3) квадрат түбір және иррационалды өрнектер. Иррационалды сандар. Нақты сандар. Квадрат түбір. Квадрат түбірдің жуық мәні. Арифметикалық квадрат түбір. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Түбір астындағы көбейтіндіні шығару. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату. Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру.
, функциясы және оның қасиеттері мен графигі;

2) зависимости между величинами. Способы задания зависимостей между величинами: аналитический (с помощью формулы), табличный, графический. Исследование зависимостей между величинами с использованием графиков реальных процессов. Прямая пропорциональность и ее график;
3) линейные уравнения с двумя переменными и их системы. Линейное уравнение с двумя переменными и его график. Системы двух линейных уравнений с двумя переменными. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способом подстановки. Решение задач с помощью составления систем уравнений;
4) степень с целым показателем. Степень с натуральным показателем и ее свойства. Степень с целым показателем и ее свойства. Преобразование выражений, содержащих степени. Стандартный вид числа. Решение практических задач, содержащих большие и малые величины. Числовые последовательности, содержащие степени;
5) многочлены. Одночлены и действия над ними. Многочлены и действия над ними. Степень одночлена и многочлена. Стандартный вид одночлена и многочлена. Разложение многочлена на множители. Тождественные преобразования выражений;
6) формулы сокращенного умножения. Формула разности квадратов двух выражений. Формула квадрата суммы двух выражений. Формула квадрата разности двух выражений. Формула куба суммы двух выражений. Формула куба разности двух выражений. Формула разности кубов двух выражений. Формула суммы кубов двух выражений. Тождественные преобразования выражений. Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств;
7) функция. График функции. Понятие функции. График функции. Линейная функция и ее график. Взаимное расположение графиков линейных функций. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными графическим способом. Функции вида
их графики и свойства;
8) элементы статистики. Понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты. Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот. Полигон частот;
9) повторение курса алгебры 7 класса.
31. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 8 класса:
1) повторение курса алгебры 7 класса;
2) алгебраические дроби. Алгебраическая дробь и ее основное свойство. Действия над алгебраическими дробями. Сложение, вычитание, произведение, деление, возведение в степень алгебраических дробей. Тождественные преобразования алгебраических выражений;
3) квадратный корень и иррациональные выражения. Иррациональные числа. Действительные числа. Квадратный корень. Приближенное значение квадратного корня. Арифметический квадратный корень. Свойства арифметического квадратного корня. Вынесение множителя из-под знака корня. Внесение множителя под знак корня. Освобождение от иррациональности знаменателя дроби. Преобразование выражений, содержащих квадратные корни. Сравнение действительных чисел. Функция
, ее свойства и график;

4) квадрат теңдеулер. Квадрат теңдеу. Толымсыз квадрат теңдеу. Келтірілген квадрат теңдеу. Екімүшенің толық квадратын айыру. Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант. Виет теоремасы. Виет теоремасына кері теорема. Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүше түбірі. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер. Биквадрат теңдеу. Жаңа айнымалысы барны енгізу әдісі. Бүтін рационал теңдеулер. Бөлшек-рационалды теңдеулер. Рациналды теңдеу.
түріндегі теңдеулер. Квадрат теңдеулердің көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу. Бөлшек-рациналды теңдеу көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
5) квадраттық функция. Квадраттық функция.
түріндегі функциялар.
,түріндегі квадраттық функция, оның графиктері мен қасиеттері;
6) статистика элементтері. Жиілік. Жиілік кестесі. Интервалдық кесте. Гистограмма. Жинақталған жиілік. Орташа мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу. Алқап;
7) 8-сыныптағы "Алгебра" курсын қайталау.
32. 9-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 8-сыныптағы "Алгебра" курсын қайталау;
2) теңсіздік. Квадрат теңсіздік. Квадрат функциялардың графигі көмегімен квадрат теңсіздіктерді шешу. Рационалды теңсіздік. Интервалдар әдісі. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздік жүйесі. Квадрат теңсіздік жүйесі;
3) теңдеулер, екі айнымалысы барсы бар теңсіздік және оның жүйесі. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық емес теңдеулер. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық емес теңдеулер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу. Екі айнымалысы барсы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі;
4) комбинаторика элементтері. Комбинатоориканың негізгі түсініктері мен ережелері (қосу мен көбейту ережелері). Сан факториалы, қайталанбайтын "алмастыру", "орналастыру", және "теру" түсініктері. Комбинаториканың негізгі формулалары. Комбинаториканың формуласын пайдалана отырып тапсырмаларды шешу. Ньютон биномы және оның қасиеттері;
5) тізбектер. Сандық тізбек, оның берілу тәсілдері мен қасиеттері. Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің формуласы. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындасының мәнін есептеу формуласы. Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның n мүшесінің формуласы. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының мәнін есептеуге арналған формула. Геометриялық прогрессия үздіксіз арттыру. Математикалық индукция әдісі;

4) квадратные уравнения. Квадратное уравнение. Неполное квадратное уравнение. Приведенное квадратное уравнение. Выделение полного квадрата двучлена. Формулы корней квадратного уравнения. Дискриминант. Теорема Виета. Теорема, обратная теореме Виета. Квадратный трехчлен. Корень квадратного трехчлена. Разложение квадратного трехчлена на множители. Уравнения, приводимые к виду квадратного уравнения. Биквадратное уравнение. Метод введения новой переменной. Целые рациональные уравнения. Дробно-рациональные уравнения. Рациональные уравнения. Уравнения вида
Решение текстовых задач с помощью квадратных уравнений. Решение текстовых задач с помощью дробно-рациональных уравнений;
5) квадратичная функция. Квадратичная функция. Функции вида
, их свойства и графики. Квадратичная функция вида
, ее свойства и график;
6) элементы статистики. Частота. Таблица частот. Интервальная таблица. Гистограмма. Накопленная частота. Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение. Полигон;
7) повторение курса алгебры 8 класса.
32. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 9 класса:
1) повторение курса алгебры 8 класса;
2) неравенства. Квадратное неравенство. Решение квадратных неравенств с помощью графика квадратичной функции. Рациональное неравенство. Метод интервалов. Система нелинейных неравенств с одной переменной. Система квадратных неравенств;
3) уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы. Нелинейные уравнения с двумя переменными. Система нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение текстовых задач с помощью систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Неравенства с двумя переменными. Системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
4) элементы комбинаторики. Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения). Факториал числа. Понятия: "перестановка", "размещение" и "сочетание" без повторений. Основные формулы комбинаторики. Решение задач с использованием формул комбинаторики. Бином Ньютона и его свойства;
5) последовательности. Числовая последовательность, способы ее задания и свойства. Арифметическая прогрессия. Формула n-го члена арифметической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов арифметической прогрессии. Геометрическая прогрессия. Формула n-го члена геометрической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов геометрической прогрессии. Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия. Сумма членов бесконечно убывающей геометрической прогрессии. Метод математической индукции;

6) 9-сыныптағы "Алгебра" курсын қайталау.
33. 10-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 9-сыныптағы "Алгебра" курсын қайталау;
2) тригонометрия. Бұрыштар мен доғалдардың градустық және радиандық өлшемі. Бұрыштардың синусы, тангенсі және котангенсі. Тригонометриялық функциялар мен олардың қасиеттері. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Келтіру формулалары. Екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының синусы, косинусы, котангенсі. Тригонометриялық функциялардың қосбұрышы мен жартыбұрышының формулалары. Тригонометриялық функциялардың айырмасы мен қосындыларының түрленуі. Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды немесе айырымға түрлендіру формулалары. Тригонометриялық өрнектердің теңдік түрленулері;
3) ықтималдылық теориясының элементтері. Оқиғалар, кездейсоқ оқиғалар, сенімді оқиғалар, мүмкін емес оқиғалар. Элементар оқиғалар. Қолайлы нәтижелері. Мүмкін болатын және қарама-қайшы оқиғалар. Ықтималдықтың классикалық формуласы. Статистикалық ықтималдылық. Геометриялық ықтималдылық;
4) 7-10 сыныптардағы "Алгебра" курсын қайталау.
4 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
34. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен ұсынылады. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан – бөлімі мен бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында "7" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
35. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Сандар":
1 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
1.1 Сандар мен шамалар түсінігі
7.1.1.1
сандарды стандартты түрде жазу;
8.1.1.1 иррационалды және нақты сандар туралы түсінік;
8.1.1.2 арифметикалық квадрат түбір және квадрат түсінік анықтамаларын білу және ажырату;
10.1.1.1 бұрыштың радианды өлшем түсінігі;
10.1.1.2 бірлік шеңбердегі
сандарды белгілеу;
1.2 Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.1 сызықтық пропорцио налды байланысты тану және оған мысалдар келтіру;
7.1.2.2 натурал көрсеткіш арқылы дәрежені анықтауды білу және оның қасиеттері;
7.1.2.3 сан дәрежесінің мәні қандай санмен аяқталатынын анықтау;
7.1.2.4 нөлдік деңгей және бүтін кері көрсеткіштің анықтамасын және оның қасиетін білу;
7.1.2.5 деңгей түрінде ұсыну және бүтін көрсеткіш түріндегі сандық мәнді табу;
7.1.2.6 алгебралық өрнектерді ықшамдау үшін деңгейлердің қасиетін қолдану;
7.1.2.7 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалылардың мүмкін мәндерін табу;
7.1.2.8 стандарттық түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар орындау;

6) повторение курса алгебры 7-9 классов.
33. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 10 класса:
1) повторение курса алгебры 9 класса;
2) тригонометрия. Градусная и радианная меры углов и дуг. Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов. Тригонометрические функции и их свойства. Основные тригонометрические тождества. Формулы приведения. Формулы синуса, косинуса, тангенса и котангенса суммы и разности двух углов. Формулы тригонометрических функций двойного и половинного углов. Преобразование суммы и разности тригонометрических функций в произведение. Преобразования произведения тригонометрических функций в сумму или разность. Тождественные преобразования тригонометрических выражений;
3) элементы теории вероятностей. Событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие. Элементарное событие. Благоприятствующие исходы. Равновозможные и противоположные события. Определение классической вероятности. Статистическая вероятность. Геометрическая вероятность;
4) повторение курса алгебры 7-10 классов.
Глава 4. Система целей обучения
34. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
35. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) "Числа":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Понятие о числах и величинах
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня
10.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
10.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
1.2 Операции над числами
7.1.2.1 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
7.1.2.2 знать определение степени с натуральным показателем и ее свойства;
7.1.2.3 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.4 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и ее свойства;
7.1.2.5 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.6 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.1.2.7 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.1.2.8 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;

7.1.2.9 стандартты түрде жазылған сандардың реті мен мәнді бөлігін табу;
7.1.2.10 стандартты түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.11 шамалардың жуық мәндерін табу және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандартты түрде жазу;
7.1.2.13 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.14 калькуляторды пайдалана отырып есептеулерді орындау;
7.1.2.15 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту туралы формулаларын пайдалану;
7.1.2.16 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан босату;
8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру;
10.1.2.1 градустарды радианға және радианға градусқа айналдыру;
2) "Алгебра":
2 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
2.1 Алгебралық өрнектер мен түрленулер
7.2.1.1 формулаларды білу және сызықтық пропорционалдылықтағы графикті құру;
7.2.1.2 сандармен байланысты тапсырмаларды шешу үшін жазбаларды пайдалану;
7.2.1.3 сандық өрнектердің мәнін табу кезінде тұтас көрсеткіштер дәрежесінің қасиетін қолдану;
7.2.1.4 бір мүшені анықтау, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.5 стандарттық түрдегі бірыңғай мүшелерді табу;
7.2.1.6 көбейту түріндегі бірмүшені ұсыну және оны көбейтуді жүзеге асыру;
7.2.1.7 көпмүшенің анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.8 көпмүшені стандарттық түрге келтіру;
7.2.1.9 көпмүшелерді көбейту және есептеу;
7.2.1.10 бірмүшедегі көпмүшені көбейту;
7.2.1.11 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.12
қысқартылған көбейтудің формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.13 қысқартылған көбейту формулаларын білу және қолдану
7.2.1.14 топтастыру тәсілі мен жақшаның ішіндегі жалпы көбейтіндіні шығарудың алгебралық өрнектерін жан-жқты ашу;
7.2.1.15 көпмүшенің көбейтіндісі, көпмүшелер үстіндегі әрекеттер көмегімен алгебралық өрнектер тепе-теңдігінің орындау;
7.2.1.16 қысқартылған көбейтінді формуласының көмегімен көбейтіндінің алгебралық өрнектерді бөлшектеу;
7.2.1.17 қысқартылған көбейтндінің формулалары көмегімен алгебралық өрнектердің тепе-тең түрленуін орындау
8.2.1.1 алгебралық бөлшектерді тану;
8.2.1.2 алгебралық бөлшектегі айнымалысы бар мәннің аумағын табу;

7.1.2.9 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.10 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.11 переводить величины из одних единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.12 находить приближенные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.13 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближенных значений величин;
7.1.2.14 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора;
7.1.2.15 использовать формулы сокращенного умножения для рационального счета;
7.1.2.16 применять свойства степени с натуральным показателем
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
10.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы
2) "Алгебра":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1
Алгебраические выражения и преобразования
7.2.1.1 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;
7.2.1.2 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
7.2.1.3 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.4 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.5 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.6 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.7 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.8 приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.9 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.10 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.11 выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.12. знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.13 знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители;
7.2.1.16 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращенного умножения;
7.2.1.17 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращенного умножения
8.2.1.1 распознавать алгебраические дроби;
8.2.1.2 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;

8.2.1.3 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану
8.2.1.4 алгебралық бөлшекті есептеуді жүзеге асыру;
8.2.1.5 алгебралық бөлшектердің дәрежесіндегі көбейту мен бөлу, шығару;
8.2.1.6 алгебралық өрнектердің түрленуін орындау;
8.2.1.7 квадрат үшмүшенің түбір түсінігін игеру;
8.2.1.8 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп шығару;
8.2.1.9
Көбейтіндідегі квадрат үшмүшені жіктеу;
2.2 Теңдеу мен теңсіздіктер, олардың жүйесі мен жиынтығы
7.2.2.1 екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеулер мен оның ерекшелігі;
7.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесі туралы түсінікке ие болу;
7.2.2.3 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесінің шешімі сандардың реттік сыңарлары болып табылады 7.2.2.4 көбейту және шығару тәсілімен теңдеу жүйесін шешу
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеудің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 квадрат теңдеуді шешу;
8.2.2.4 Виета теоремасын қолдану;
8.2.2.5 теңдеу түрін шешу
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0
8.2.2.6 бөлшек рационалды теңдеуді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңдеудегі теңеуді шешу
9.2.2.1 квадрат тепе-теңсіздікті шешу;
9.2.2.2 рационалды теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.3 біреуі сызықтық, біреуі төртбұрыш болып келген екі теңсіздіктің бір жүйесін шешу
9.2.2.4 екі квадрат тепе-теңсіздіктің жиынтығы мен жүйесін шешу;
9.2.2.5 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.6 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.7 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.8 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
2.3 Бірізділік пен сомалау
7.2.3.1 деңгейлілікті қамтитын бірізділіктің жетіспейтін мүшелерін табу және заңдылықтарын анықтау;
9.2.3.1 сандық бірізділік туралы түсінікке ие болу;
9.2.3.2 бірізді мүшенің n табу, мысалы:
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
9.2.3.4 сандық бірізділік арасындағы арифметикалық және геометриялық прогрессияны тану;
9.2.3.5 n мүшесі, n алғашқы мүшелерінің сомасын формуласын білу және қолдану және арифметикалық прогресстің сиапттамалық ерекшелігі;
9.2.3.6 n мүшесінің формуласын білу және қолдану, формуласын білу, алғашқы мүшелердің n сомасы және геометриялық прогресстің сипаттамалық ерекшелігі;
9.2.3.7 арифметикалық және/ немесе геометриялық прогрессиямен байланысты тапсырмаларды шешу;
9.2.3.8 ондық бөлшекті қарапайым бөлшекке айналдыру үшін геометриялыппрогрессияның азайтпалы сомасы формуласын қолдану;
9.2.3.9 тапсырмаларды шешуге қатысты азаймалы қасиетке ие геометриялық прогрессия формуласын қолдану;

8.2.1.3 применять основное свойство алгебраической дроби
8.2.1.4 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
8.2.1.5 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
8.2.1.6 выполнять преобразования алгебраических выражений;
8.2.1.7 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.8 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена
8.2.1.9
раскладывать квадратный трехчлен на множители
2.2 Уравнения и неравенства, их системы и совокуп-ности
7.2.2.1 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства;
7.2.2.2 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными;
7.2.2.3 понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел;
7.2.2.4 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета;
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям
9.2.2.1 решать квадратные неравенства;
9.2.2.2 решать рациональные неравенства;
9.2.2.3 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
9.2.2.4 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств;
9.2.2.5 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.6 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.7 решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.8 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
2.3 Последовательности и суммирование
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 - знать и применять метод математической индукции;
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями;
9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь;
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач

2.4 Тригонометрия
10.2.4.1
тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу;
10.2.4.2 тригонометриялық функцияларға ие ортақ шеңбердегі нүктелері координатаының өзпара байланысыны білу;
10.2.4.3 тригонометриялық формулалардың сомасы мен әрқилылығын шығару және қолдану;
10.2.4.4 қосарлы және жартылай бұрыштың тригонометриялық формулаларын шығару және қолдану;
10.2.4.5 келтіру формулаларын шығару және қолдану;
10.2.4.6 тригонометриялық функциялар мәнінің көптігі және ортақ шеңбер көмегімен ауданды табу;
10.2.4.7 тригонометриялық функциялардың жұптылығының ортақ шеңберінің көмегімен түсіндіру;
10.2.4.8 тригонометриялық функциялардың кезеңділігінің ортақ шеңберінің көмегімен түсіндіру;
10.2.4.9 тригонометриялық функциялардың белгілік тұрақтылығының аралығы мен бірырғақтылық шеңбері көмегімен түсіндіру;
10.2.4.10 тригонометриялық функциялардың әрқилылығы мен сомасының түрлену формуласы білу және қолдану;
10.2.4.11 тригонометриялық өрнектердің бара-бар түрленуі
3) "Статистика және ықтималдықтар теориясы":
3 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
3.1 Комбинаторика негізі
9.3.1.1 комбинаторика негізін білу (сома мен өнім ережесі);
9.3.1.2 сан факториал анықтамасын білу;
9.3.1.3 қайталаусыз үйлесім, орналастыру, орын ауыстыру анықтамасын білу;
9.3.1.4 қайталаусыз үйлесімдіктер, орналастыру, орын ауыстырудағы сандарды есептеу үшін комбинаториканың формулаларын білу;
9.3.1.5 қайталаусыз үйлесімдіктер, орналастыру, орын ауыстырудағы сандарды есептеу үшін комбинаториканың формулаларын қолдану, тапсырмаларды шешу;
9.3.1.6 Ньютон биномасы формуласын білу және қолдану және оның ерекшелігі;
3.2 Ықтималдылық теориясы,оның негізі
10.3.2.1 түсініктерді игеру: оқиғалар, оқыс оқиғалар, сенімді оқиғалар, ықтимал оқиғалар, оң нәтижелері мен мүмкін және қарама-қайшылықты оқиғалар;
10.3.2.3 ықтималдылықтың классикалық анықтамасын білу және оны тапсырмаларды шешуде қолдану;
10.3.2.4 ықтималдылықтың статистикалық анықтамасын білу;
10.3.2.5 тапсырмаларды шешу кезінде геометриялық ықтималдылықты қолдану;
3.3 Статистика және мәліметтер талдауы
7.3.3.1 жалпы жиынтық, вариациялық қатардың кездейсоқ іріктеуі, нұсқалар түсінігін игеру;
7.3.3.2 нұсқалардың абсолютті және қатыстық жиілігін есептеу;
7.3.3.3 статисткалық мәліметтерді жинау және оларды кесте түрінде ұсыну;
7.3.3.4 жиілік кесте түріндегі іріктеуді ұсыну;
7.3.3.5 кестелерді қарама-қайшылыққа тексеру;
7.3.3.6 жиілік полигоны түріндегі нәтижелерді ұсынады;

2.4 Тригонометрия
10.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
10.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек единичной окружности с тригонометрическими функциями;
10.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов;
10.2.4.4 выводить и применять тригонометрические формулы двойного и половинного угла;
10.2.4.5 выводить и применять формулы приведения;
10.2.4.6 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
10.2.4.7 объяснять с помощью единичной окружности четность (нечетность), тригонометрических функций;
10.2.4.8 объяснять с помощью единичной окружности периодичность тригонометрических функций;
10.2.4.9 объяснять с помощью единичной окружности монотонность и промежутки знак постоянства тригонометрических функций;
10.2.4.10 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
10.2.4.11 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
3) "Статистика и теория вероятностей":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Основы комбинаторики
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
3.2 Основы теории
вероят-ностей
10.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
10.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
10.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
10.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
10.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
3.3 Статистика и анализ данных
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;

7.3.3.7 жиілік полигоны немесе кесте түрінде ұсынылған статистикалық ақпаратты талдау.
8.3.3.1 жиіліктің аралық кесте түріндегі іріктеу нәтижелерін ұсыну;
8.3.3.2 жиіліктің гистограммы түріндегі жиіліктің аралық кестесінің мәліметтерін ұсыну;
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 гистограмм, жиілік полигоны, статистикалық кесте бойынша ақпаратты талдау;
8.3.3.5 стандарттық шекетеулер мен дисперсияның есептеу үшін формулалар мен анықтамаларды білу.
4) "Математикалық үлгілеу және талдау":
4 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
4.1 Математикалық талдаудың бастамасы
7.4.1.1 функциялар графигі мен функциялартүсінігін игеру;
7.4.1.2 функция тапсырмаларының тәсілдерін білу;
7.4.1.3 әрекеттер мәнінің көптігі мен анықтама ауданын табу;
7.4.1.4 функция анықтамасын білу, оның графигін құру және к байланысты оның орналасуын анықтау;
7.4.1.5 , сызықтық функциясының анықтамасын білу, оның графигін құру және k және b мәнінен тәуелсіз орналасу жерін анықтау;
7.4.1.6 координат осімен келетін сызықтық графигімен өтетін нүктелерді табу (график құрылымынсыз)
7.4.1.7 графикпен берілген сызықтық функцияның k және b белгілерін анықтау;
7.4.1.8 олардың коэффициенттеріне байланысты сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуын негіздеу;
7.4.1.9 аталмыш функцияның графигіне қатар немесе оны кесіп өтетін сызықтық функцияның формуласын білу;
7.4.1.10. у=ах2 (а
0) функцияның графигін құру және оның қасиетін білу;
7.4.1.11 у=ах3 (а
0) функциясының графигін құру және оның қасиетін білу;
7.4.1.12 функциясының графигін құру және оның қасиетін білу
8.4.1.1
функция қасиетін білу және оның графигін құру;
8.4.1.2 y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a
0 түріндегі квадрат функциялардың графигін құру және
8.4.1.3. түріндегі квадрат функциялардың графигін құру және қасиетін білу;
8.4.1.4 функциялардың берілген мәні бойынша аргументтің мәнін табу және берілген мәндер бойынша функциялардың мәнін табу;
4.2 Математикалық үлгілеу көмегімен тапсырмаларды шешу
7.4.2.1 сызықтық теңдеулер жүйесінқұру көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
7.4.2.2 шамалар өте үлкен немесе аз сандармен берілген тапсырмаларды шешу;
7.4.2.3 теңсіздіктер мен тепе-теңдіктер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
7.4.2.4 олардың сызықтық көлемдерінің өзгерісі кезіндегі кубтың көлемі және квадраттың ауданы өзгерісін бағалау
7.4.2.5 графикалық тәсілмен сызықтық теңдеу жүйелерін шешу;
8.4.2.1 квадрат теңдеулер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
8.4.2.2 бөлшек-рационалды теңдеулер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;

7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
4) "Математическое моделирование и анализ":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Начала математи-ческого анализа
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 знать определение функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать ее свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить ее график
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0
8.4.1.3. знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
4.2 Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений;
7.4.2.2 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами;
7.4.2.3 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств;
7.4.2.4 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объем куба при изменении их линейных размеров;
7.4.2.5 решать системы линейных уравнений графическим способом
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;

8.4.2.3 қолданбалы тапсырмаларды шешу үшін квадрат функцияларды пайдалану;
9.4.2.1 теңдеу жүйесі көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
9.4.2.2 арифметикалық және геометриялық прогрессиямен байланысты мәтіндік тапсырмаларды шешу;
4.3 Математикалық тіл және математикалық үлгі
7.4.3.1 тапсырма бойынша математикалық үлгі құру;
7.4.3.2 шамалар арасындағы тәуелділік бойынша тапсырмаларды шешу;
7.4.3.3 шамалар арасындағы тәуелділік бойынша тапсырмалар тәсілдері;
7.4.3.4 оның сипаттамасы бойынша тәуелділік формулаларын жазу;
7.4.3.5 график немесе формула бойынша берілген тәуелділіктің кестесін құру;
7.4.3.6 график немесе формула бойынша берілген тәуелділіктің кестесін құру;
7.4.3.7 шынайы процестердің графигін пайдалана отырып, шамалар арасындағы тәуелділікті табу және зерделеу;
7.4.3.8 сызықтық пропорционалды шамалар арасындағы шынайы тәуелділік графигін түсіндіру;
7.4.3.9 сипаты бойынша сызықтық пропорционалдылық формуласын жазу;
7.4.3.10 сызықтық пропорционалдылық графигін құру
8.4.3.1 тапсырма шарты бойынша математикалық үлгі құру;
9.4.3.1 тапсырма шарты бойынша математикалық үлгі құру;
36. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
37. Бөлімдерді және тақырыптарды меңгеру сағаттарын қою мұғалімнің басшылығына сай жүргізіледі.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-10 сыныптарына
арналған "Алгебра" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7 - сынып:
1- кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
5-6 сыныптағы математика курсын қайталау
Шамалар арасындағы тәуелділік
Шамалар арасындағы тапсырма тәсілдері:сараптамалық, (формулалар көмегімен), кестелік, графикалық
7.4.3.2 шамалар арасындағы тапсырмаларды шешу;
7.4.3.3 шамалар арасындағы тәуелділіктер тапсырмаларының тәсілдерін білу;
7.4.3.4 оның сипаттамасы тәуелділік формуласын жазу;
7.4.3.5 формула немесе графикпен берілген тәуелділік бойынша кесте құру;
7.4.3.6 формула мен кестемен берілген тәуелділік графигін құру;
Нақты процестер графигін пайдалана отырып шамалар арасындағы тәуелділікті зерттеу

8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями
4.3 Математический язык и математическая модел
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
7.4.3.2 решать задачи на зависимость между величинами;
7.4.3.3 знать способы задания зависимостей между величинами;
7.4.3.4 записывать формулу зависимости по ее описанию;
7.4.3.5 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
7.4.3.6 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей;
7.4.3.7 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов;
7.4.3.8 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
7.4.3.9 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
7.4.3.10 строить график прямой пропорциональности
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
36. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
37. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Алгебра"
для 7-10 классов уровня основного
среднего образования по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5-6 классов
Зависимости между величинами
Способы задания зависимостей между величинами:
аналитический (с помощью формулы), табличный, графический
7.4.3.2 решать задачи на зависимость между величинами;
7.4.3.3 знать способы задания зависимостей между величинами;
7.4.3.4 записывать формулу зависимости по ее описанию
7.4.3.5 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
7.4.3.6 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей
Исследование зависимостей между величинами, используя графики реальных процессов

7.4.3.7 шынайы процестер графигін пайдалана отырып, шамалар арасындағы тәуелділік табу және зерттеу;
Сызықтық пропорционалдық және оның графигі
7.1.2.1 сызықтық пропорционалды тәуелділікті тану және мысалдар келтіру;
7.2.1.1 формулаларды білу және сызықтық пропорционалды графигін құру;
7.4.3.8 сызықтық пропорционалды шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіру;
7.4.3.9 сипаттамасы бойынша сызықтық пропорционалдылық формуласын жазу;
7.4.3.10 сызықтық пропорционалды графигін құру;
Екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеу және оның жүйелері
Екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеу
7.2.2.1 екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын және оның қасиетін білу;
Екі айнымалысы барсы бар сызықтық теңдеулер жүйесі
7.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесі туралы түсінікке ие болу;
7.2.2.3 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесін шешу түсінігі негізінде сандардың ретелген жұбы жатыр;
Шығару және қосу тәсілімен екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу
7.2.2.4 алмастыру және көбейту тәсілімен теңдеу жүйесін шешу;
Теңдеу жүйесін құру көмегімен тапсрымаларды шешу
7.2.1.2 сандармен байланысты тапсырмаларды шешу үшін
жазбасын пайдалану;
7.4.2.1 сызықтық теңдеу жүйесін құру көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
2 - тоқсан
Бүтін көрсеткішті деңгей
Натурал көрсеткіштер дәрежесі және оның ерекшелігі
7.1.2.2. натурал көрсеткіштер және оның қасиетінің дәрежесін анықтауды білу;
7.1.2.3 сан дәрежесінің мәні қандай санмен аяқталатынын анықтау;
7.1.2.16 натурал көрсеткішке ие дәрежедің қасиетін қолдану;
7.4.2.4 олардың өлшемдерінің өзгерісі кезіндегі кубтың көлемі мен квадраты ауданы қалай өзгертінін бағалау;
Бүтін көрсеткіштер дәрежесі және оның ерекшелігі
7.1.2.4 нөлдік және бүтін кері көрсеткішке ие дәреже және оның қасиетінің анықтамасын білу;
7.1.2.5 бүтін көрсеткішке ие дәрежедің сандық мәнін табу және дәреже түріндегі берілген санды ұсыну;
7.1.2.7 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалылардың мүмкін мәндерін табу
7.2.1.3 сандық өрнектердің мәнін табу кезінде бүтін көрсеткішке ие дәреженің қасиетін қолдану;
Дәрежелерді қамтитын өрнектердің түрленуі
7.2.3.1 заңдылықтарды анықтау және дәрежелерді қамтитын бірізділіктің жеткіліксіз мүшелерін табу;
Сандардың стандарттық түрі
7.1.1.1 сандарды стандартты түрде жазу;
7.1.2.8 стандартты түрде жазылған сандар үстіндегі арифметикалық әрекеттерді жүзеге асыру;
7.1.2.9 мәнді бөлікті және стандарттық түрде жазылған сан бөлігі мен тәртібін табу;
7.1.2.10 стандартты түрде жазылған сандарды салыстыру;

7.4.3.7 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов
Прямая пропорциональность и ее график
7.1.2.1 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
7.2.1.1 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;
7.4.3.8 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
7.4.3.9 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
7.4.3.10 строить график прямой пропорциональности
Линейные уравнения с двумя переменными и их системы
Линейное уравнение с двумя переменными
7.2.2.1 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства
Системы линейных уравнений с двумя переменными
7.2.2.2 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными;
7.2.2.3 понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способомподстановки
7.2.2.4 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
Решение задач с помощью составления систем уравнений.
7.2.1.2 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
7.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений
2 четверть
Степень с целым показателем
Степень с натуральным показателем и ее свойства
7.1.2.2 знать определение степени с натуральным показателем и ее свойства;
7.1.2.3 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.16 применять свойства степени с натуральным показателем;
7.4.2.4 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объем куба при изменении их линейных размеров
Степень с целым показателем и ее свойства
7.1.2.4 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и ее свойства;
7.1.2.5 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.7 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.2.1.3 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений
Преобразование выражений, содержащих степени
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
Стандартный вид числа
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.2.8 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.9 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.10 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;

7.1.2.11 бір өлшем бірліктерді өзге өлшем бірліктерге ауыстыру және оның нәтижелерін стандартты түрде жазу;
7.1.2.12 шамалардың жақын мәндерін табу және оларды стандартты түрде жазу;
7.1.2.13 шамалардың жақын мәндерінің абсолютті және қатыстық дәлсіздігін есептеу;
7.1.2.14 калькуляторды пайдалана отырып есептеулерді орындау;
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
7.4.2.2 шамалар өте үлкен немесе өте аз сандамен көрінген тапсырмаларды шешу;
Көпмүшелер
Бірмүшелер және олардың үстіндегі әрекеттер. дәреже және бірмүшенің стандарттық түрі.
7.2.1.4 бірмүшенінң анықтамасын білу және оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.5 бірмүшені стандартты түрде жазу;
7.2.1.6 бірмүшені көбейтуді орындау және бірмүшені көбейтінді түрде ұсыну;
Көпмүшелер. Дәреже және көпмүшенің стандарттық түрі
7.2.1.7 көпмүшенің анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.8 көпмүшені стандартты түрге келтіру;
3 - тоқсан
Көпмүшелер. Көпмүшелерге қолданылатын амалдар
Көпмүшелерге қолданылатын амалдар
7.2.1.9 көпмүшелерді есептеу және көбейту;
7.2.1.10 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді жүзеге асыру;
7.2.1.11 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді жүзеге асыру;
Көпмүшені көбейтіндіге қою
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді жақша ішіне нәтижелерді көрсете отырып топтастырумен бөлшектеу;
Өрнектердің теңдік түрленулері
7.2.1.15 көпмүшелер үстіндегі әрекетер көмегімен алгебралық өрнектердің теңдей түрленуін жүзеге асыру, көпмүшені көбейтіндіге салу;
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
7.2.1.12 Қысқаша көбейту формуласын білу және қолдану
7.2.1.13 Қысқаша көбейту формуласын білу және қолдану
Қысқаша көбейту формулалардың көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.15 оңтайлы есеп үшін Қысқаша көбейту формуласын пайдалану;
7.2.1.16 Қысқаша көбейту формуласының көмегімен алгебралық өрнектерді бөлшектеу;
7.2.1.17 Қысқаша көбейту формуласының көмегімен алгебралық өрнектердің тепе-тең түрленуін жүзеге асыру;
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
7.4.3.1 тапсырма шарты бойынша математикалық үлгіні құрастыру;
7.4.2.3 теңдеулер мен теңсіздіктер көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
4 - тоқсан
Функция. Функциялар графигі
Функция және функциялар графигі
7.4.1.1 функция графигі мен функция функция түсінігін игеру;
7.4.1.2 функция тапсырмаларының тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функциялардың көптеген мәні мен анықтамасының ауданын табу;
Сызықтық функция және оның графигі
7.4.1.4 функциясының анықтамасын білу, оның графигін құру және k байланысты орналасу ретін анықтау;
7.4.1.5 сызықтық функциясының анықтамасын білу және оның графигін құру, k және b байланысты оның орнласуын анықтау;

7.1.2.11 переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.12 находить приближенные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.13 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближенных значений величин;
7.1.2.14 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора
Решение текстовых задач
7.4.2.2 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами
Многочлены
Одночлены и действия над ними. Степень и стандартный вид одночлена
7.2.1.4 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.5 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.6 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей
Многочлены. Степень и стандартный вид многочлена
7.2.1.7 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.8 приводить многочлен к стандартному виду
3 четверть
Многочлены. Действия над многочленами
Действия над многочленами
7.2.1.9 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.10 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.11 выполнять умножение многочлена на многочлен
Разложение многочлена на множители
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки
Тождественные преобразования выражений
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители
Формулы сокращенного умножения
Формулы сокращенного умножения
7.2.1.12 знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.13 знать и применять формулы сокращенного умножения
Преобразования выражений с помощью формул сокращенного умножения
7.1.2.15 использовать формулы сокращенного умножения для рационального счета;
7.2.1.16 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращенного умножения;
7.2.1.17 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращенного умножения
Решение текстовых задач
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
7.4.2.3 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств
4 четверть
Функция. График функции
Функция и график функции
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции
Линейная функция и ее график
7.4.1.4 знать определение функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;

7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координат осімен қиылысу нүктесін табу (график құрусыз);
7.4.1.7 графикпен берілген сызықтық функциясының k және b белгілерін анықтау;
Сызықтық функциялы графиктердің орналасуы
7.4.1.8 олардың коэффициенттерінің мәніне байланысты сызықтық функциялар графигінің өзара орналасуын негіздеу;
7.4.1.9 графигі аталмыш функциямен қатар немесе кесіп өтетін сызықтық формуланы беру;
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесін шешу
7.4.2.5 графикті сызықтық тәсілмен сызықтық теңдеу жүйесін шешу;
у=ах2, у=ах3 және (k
0) түрлерінің функциясы, олардың графиктері мен қасиеттері
7.4.1.10 у=ах2 (а
0) функциясының графигін құру және оның қасиетін білу;
7.4.1.11 у=ах3 (а
0) функциясының графигін құру және оның қасиетін білу;
7.4.1.12 функциясының графигін құру және оның қасиетін білу;
Статистика элементтері
Вариациялық қатарлар
7.3.3.1 бастапқы жиынтық түсінігі, кездейсоқ іріктеу, вариациялық қатар түсініктерін игеру;
Абсолютті жиілік және қатыстық жиілік. Жиілік кестесі
7.3.3.2 нұсқалардың абсолют және қатыстық жиілігін есептеу;
7.3.3.3 статистикалық мәліметтерді жинау және оларды кестелік түрде ұсыну;
7.3.3.4 жиілік кесте түріндегі іріктеуді ұсыну;
7.3.3.5 кестелерді қарама-қайшылыққа тексеру;
Жиілік полигоны
7.3.3.6 жиілік полигоны түріндегі іріктеу нәтижелерін ұсыну;
7.3.3.7 жиілік полигоны немесе кесте түрінде ұсынылған статистикалық ақпаратты талдау;
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
2) 8 сынып:
2- кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Алгебралық бөлшектер
Алгебралық өрнектер және негізгі қасиеттері
8.2.1.1 алгебралық бөлшектерді тану;
8.2.1.2 алгебралық бөлшектердегі айнымалысы бар мәннің аудандарын табу;
8.2.1.3 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану
Алгебралық бөлшектер үстіндегі әрекеттер
8.2.1.4 алгебралық бөлшектерді есептеу және қосу;
8.2.1.5 алгебралық бөлшектердің дәрежесіндегі қосу, көбейту, шығару;
Алгебралық өрнектердің теңдік түрленулері
8.2.1.6 алгебралық өрнектердің түрленуін орындау;
Квадрат түбірлер және иррационалды өрнектер
Нақты сандар
8.1.1.1 иррационалды және нақты сандар түсінігі;
Квадрат түбірлер
8.1.1.2 арифметикалық квадрат түбір және квадрат түбір анықтамасын білу және ажырата алу;
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбір қасиетін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбір мәнін бағалау;
2 - тоқсан
Квадрат түбірлер және иррационалды өрнектер
Квадрат түбірлерді қамтушы өрнектердің түрленуі

7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком
Взаимное расположение графиков линейных функций
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными графическим способом
7.4.2.5 решать системы линейных уравнений графическим способом
Функции вида у=ах2, у=ах3 и
, их графики и свойства
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать ее свойства
Элементы статистики
Вариационные ряды
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты
Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость
Полигон частот
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
Повторение курса алгебры 7 класса
2) 8 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7 класса
Алгебраические дроби
Алгебраическая дробь и ее основное свойство
8.2.1.1 распознавать алгебраические дроби;
8.2.1.2 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
8.2.1.3 применять основное свойство алгебраической дроби
Действия над алгебраическими дробями
8.2.1.4 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
8.2.1.5 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
Тождественные преобразования алгебраических выражений
8.2.1.6 выполнять преобразования алгебраических выражений
Квадратные корни и иррациональные выражения
Действительные числа
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел
Квадратный корень
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня
2 четверть
Квадратные корни и иррациональные выражения
Преобразования выражений, содержащих квадратные корни

8.1.2.3 көбейткішті түбір белгісінің астынан шығару және түбір асты белгіге ендіру;
8.1.2.4 бөлшектің иррационалдылығынан босату;
8.1.2.5 квадрат түбірлер қамтитын өрнек түрленулерін орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру;
функциясы және оның ерешелігі
8.4.1.1 функциясының қасиетін білу және олардың графигін білу;
8.4.1.4 функциялардың берілген мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
8.2.2.1 квадрат теңдіктің мәнін табу;
8.2.2.2 квадрат теңдеу түрлерін ажырат;
Квадрат теңдіктерді шешу
8.2.2.3 квадрат теңдеуді шешу;
8.2.2.4 Виета теоремасын қолдану;
Квадрат үшмүше
8.2.1.7 квадрат үшмүше түсінігін игеру;
8.2.1.8 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алу;
8.2.1.9 квадрат үшмүшені көбейтіндіге салу;
Теңдеуді шешу
8.2.2.5 |ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеуді шешу;
8.2.2.6 бөлшек-рационалды теңеуді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңеумен келтірілген теңеуді шешу;
3 - тоқсан
Квадрат теңдеу
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
8.4.2.1 квадрат теңеу көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
8.4.2.2 бөлшек-рационалы теңеу көмегімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
Квадратичная функция
Квадрат функция және оның графигі
8.4.1.2 y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a
0 түріндегі квадрат функция графигін құру және қасиетін білу
түріндегі квадрат функцияның қасиетін білу және графигін құру;
8.4.1.4 аргументтің берілген функциясы бойынша мәнін табу;
4 - тоқсан
Квадрат функция (жалғасы 10 сағат
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
8.4.2.3 қолданбалы тапсырмаларды шешу үшін квадрат функцияларды білу;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
Статистика элементтері
Жиілік полигоны, жиілік гистограммы
8.3.3.1 жиіліктің аралық кестесі түріндегі таңдау нәтижелерін ұсыну;
8.3.3.2 жиілік гистограммы түріндегі аралық кесте мәліметтерін ұсыну;
Орташа мән. Дисперсия. Стандарттық шегінулер
8.3.3.3 жиынтықталған жиілікті анықтауды білу;
8.3.3.4 статистикалық кесте, полигон, жиілік, гистограмма бойынша ақпаратты талдау;
8.3.3.5 стандарттық ауытқушылық пен дисперсияны есептеуге арналған анықтамалар мен формулаларды білу;
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
3) 9 сынып:
3 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Теңсіздік
Квадрат теңсіздік
9.2.2.1 квадрат теңсіздіктерді шешу;
Рационалды теңсіздік
9.2.2.2 рационалды теңсіздіктерді шешу;
Теңсіздік жүйесін шешу

8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
Функция
, ее график и свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить ее график;
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
Квадратные уравнения
Квадратное уравнение
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений
Решение квадратных уравнений
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета
Квадратный трехчлен
8.2.1.7 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.8 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.9 раскладывать квадратный трехчлен на множители
Решение уравнений
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям
3 четверть
Квадратные уравнения
Решение текстовых задач
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений
Квадратичная функция
Квадратичная функция и ее график
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
4 четверть
Квадратичная функция
Решение текстовых задач
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Элементы статистики
Полигон частот, гистограмма частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот
Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
Повторение курса алгебры 8 класса
3) 9 класс:
таблица 3
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 8 класса
Неравенства
Квадратное неравенство
9.2.2.1 решать квадратные неравенства
Рациональное неравенство
9.2.2.2 решать рациональные неравенства
Решение систем неравенств

9.2.2.3 екі теңсіздік жүйесін шешу? Бірі сызықтық, бірі шаршы;
9.2.2.4 екі квадрат теңсіздіктің жиынтығы мен жүйелерін шешу;
2 - тоқсан
Теңдік, екі айнымалысы бар теңсіздік және оның жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдік
9.2.2.5 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеуді ажырату;
9.2.2.7 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу жүйесін шешу;
9.4.2.1 теңдеу жүйесі көмеімен мәтіндік тапсырмаларды шешу;
9.4.3.1 тапырма шарты бойынша математикалық үлгіні құру;
Екі айнымалысы барсы бар теңсіздік
9.2.2.7 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
3 - тоқсан
Теңдеу, екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздік және оның жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздік жүйесі
9.2.2.8 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
Бірізділік
Сандық сабақтастық, оның қойылу тәсілі мен ерекшелігі
9.2.3.1 сандық сабақтастық туралы түсінікке ие болу;
9.2.3.2 бірізділіктің n мүшесін табу;
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
Арифметикалық және геометрикалық прогрессия
9.2.3.5 арифметикалық прогрессия қасиетінің сипаттамасы мен алғашқы n формуласын қолдану;
9.2.3.6 n мүшесінің формуласы, геометриялық прогрессия қасиетінің сипаттамсы және n алғашқы мүшелерінің сомасын білу және қолдану;
9.2.3.7 арифметикалық және /немесе геометриялық прогрессиясымен байланысты тапсырмаларды шешу;
Үздіксіз өспелі прогрессия
9.2.3.8 ондық кезеңдік бөлшекті қарапайым бөлшекке айналдыру үшін өспелі геометриялық прогресси суммасының формуласын қолдану;
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
9.2.3.9 үздіксіз өспелі геометриялық прогрессия сомасының формуласын қолдану;
9.4.2.2 арифметикалық және /немесе геометриялық прогрессиясымен байланысты тапсырмаларды шешу;
4 - тоқсан
Комбинаторика элементтері
Комбинаториканың негізгі түсініктері мен ережелері (шығару және сома ережелері)
9.3.1.1 комбинатоориканың негізгі түсініктері мен ережелерін (сомалар мен өндірулер ережесі) білу;
9.3.1.2 сан факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3 қайталаусыз "ауыстыру", "орналастыру", және "үйлестіру" түсініктері;
9.3.1.4 қайталаусыз "ауыстыру", "орналастыру", және "үйлестіру" түсініктерін білу;
Комбинаторика формуласын пайдалана отырып тапсырмаларды шешу
9.3.1.5 қайталаусыз үйлестіру, орналастыру, алмастыруда сандарды есептеу үшін комбинаторикасының тапсырмасын шешу;
Ньютон биномы және оның ерекшелігі
9.3.1.6 Ньютон биномы формуласы және оның қасиетін білу және қолдану
9-сыныптағы алгебра курсын қайталау

9.2.2.3 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
9.2.2.4 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
2 четверть
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Нелинейные уравнения с двумя переменными и их системы
9.2.2.5 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.6 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Неравенства с двумя переменными
9.2.2.7. решать неравенства с двумя переменными
3 четверть
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Системы нелинейных неравенств с двумя переменными
9.2.2.8 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
Последовательности
Числовая последовательность, способы ее задания и свойства
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности;
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции
Арифметическая и геометрическая прогрессии
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы
n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы
n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями
Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия
9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь
Решение текстовых задач
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач;
9.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями
4 четверть
Элементы комбинаторики
Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения)
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений
Решение задач с использованием формул комбинаторики
9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений
Бином Ньютона и его свойства
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
Повторение курса алгебры 9 класса

4) 10 сынып:
4 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
9-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Тригонометрия
Бұрыш пен доғалдың градустық және радианды өлшемдері
10.1.1.1 бұрыштың радианды өлшемінің түсінігін игеру;
10.1.2.1 градусты радиандарға және радиандарды градусқа ауыстыру;
10.1.1.2 бірлік шеңбердегі сандарды белгілеу
;
Еркін бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыштардың синусі, косинусы, тангенсі және котангенсі
10.2.4.1 тригонометриялық функцияның анықтамасын білу;
10.2.4.2 тригонометриялық функциялы бірлік шеңбердегі нүктелердің координаттардың өзара байланысын білу;
Тригонометриялық функциялар және оның ерекшелігі
10.2.4.6 бірлік шеңбер көмегімен тригонометриялық функциялардың жиын мәні мен анықтау аумағын табу;
10.2.4.7 тригонометриялық функцияларды жұптық (жұптық емес) бірлік шеңбері көмегімен түсіндіру;
10.2.4.8. тригонометриялық функциялардың кезеңділігін бірлік шеңбері көмегімен түсіндіру;
10.2.4.9 тригонометриялық функцияның тұрақтылығының аралық мөлшері және монотондылықтың бірлік шеңбері көмегімен түсіндіру;
2 - тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары
10.2.4.3 бұрыштардың әрқилылығы және соманың тригонометриялық формулаларын шығару және қолдану;
10.2.4.4 .қосарлы және жартылай бұрыштың тригонометриялық формулалалрын шығару және қолдану;
10.2.4.5 келтіру формулаларын шығару және қолдану;
3 - тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары
10.2.4.9 тригонометриялық функциялардың әрқилылығы және сомалардың түрленуін шығару және қолдану;
Тригонометриялық өрнектердің теңдей түрленуі
10.2.4.10 тригонометриялық өрнектердің теңдік түрлерін орындау;
Ықтималдылық теориясының элементтері
Ықтималдылық теориясының негізі
10.3.2.1 түсініктерді игеру: қиғалар, кездейсоқ оқиғалар, сенімді оқиғалар, мүмкін емес болатын оқиғалар, оңтайлы нәтижелер, теңмүмкіндікті және қайшылықты оқиғалар;
10.3.2.2 қарапайым оқиғаларды ажырата білу;
10.3.2.3 ықтималдылықтың анықтамасын білу және оны тапсырманы шешуде қолдану;
10.3.2.4 ықтималдылықтың статистикалық анықтамасын білу;
4 - тоқсан
Ықтималдылық теориясының элементтері
Ықтималдылық теориясының негізі.
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
10.3.2.5 тапсырмаларды шешу кезінде геометриялық ықтималдылықты қолдану
7-10 сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылдың 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 493-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) 10 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 9 класса
Тригонометрия (12ч)
Градусная и радианная меры угла и дуги
10.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
10.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
10.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов
10.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
10.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек единичной окружности с тригонометрическими функциями
Тригонометрические функции и их свойства
10.2.4.6 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
10.2.4.7 объяснять с помощью единичной окружности четность (нечетность) тригонометрических функций;
10.2.4.8 объяснять с помощью единичной окружности периодичность тригонометрических функций;
10.2.4.9 объяснять с помощью единичной окружности монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций
2 четверть
Тригонометрия (продолжение 21ч)
Формулы тригонометрии
10.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов;
10.2.4.4 выводить и применять тригонометрические формулы двойного и половинного угла;
10.2.4.5. выводить и применять формулы приведения
3 четверть
Тригонометрия
Формулы тригонометрии
10.2.4.9 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность
Тождественные преобразования тригонометрических выражений
10.2.4.10 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
10.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
10.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
10.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
10.3.2.4 знать статистическое определение вероятности
4 четверть
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
Решение текстовых задач
10.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач;
Повторение курса алгебры 7-10 классов
Приложение 493
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 493 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением опорно - двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Геометрия" пәнін оқытудың мақсаты жазықтықтағы геометриялық фигуралардың қасиеттерін зерделеп кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру болып табылады.
3. "Геометрия" пәнін оқытудың міндеті:
1) күнделікті өмірге қажетті, білімді жалғастыру және сабақтас пәндерді геометриялық білім мен дағдынының негізін білім алушының тұрақты және саналы түрде игеруін қамтамасыздандыру;
2) Бағдарламаның бөлімшелері бойынша математикалық білім, дағды мен машықтарды қалыптастыру мен дамытуға ықпал ету: "Геометриялық фигуралар туралы түсінік", "Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы", "Метрикалық қатынастар", "Векторлар мен түрленулер";
3) базалық дайындық негізі ретінде білім мен дағдыны қалыптастыру: теоремалар мен тапсырмалар жағдайында сызбалар мен үлгілердегі белгілі фигураларды бөліп көрсету, сызбалар мен үлгілердегі белгілі фигураларды бөліп көрсету;
4) курста алынған теоретикалық мәліметтерге сүйене отырып, қарапайым дәлел мен сызба, есептеуге негізделген қарапайым тапсырмаларды шешу; типтік тапсырмаларды шешу барысында дәлелдемелер келтіру;
5) геометриялық шамалардың (ұзындықтары, бұрыштары, жалпақтығы) мәнін есептеу; циркуль мен сызғышпен орындалатын тапсырмаларды орындау; негізгі сызбаларды орындауға әкелетін күрделі емес аралас тапсырмаларды орындау;
6) геометриялық тапсырмаларды орындау барысында алгебра мен тригнонметрияда аппарат қолдану; стандарттық тапсырмаларды орындауға арналған векторлар мен координаттарды пайдалану (ұзындықтар мен бұрыштарды есептеу, векторларды қосу және векторды санға көбейту);
7) физика, химия, биология және теоретикалық салалар бойынша тапсырмаларды шешу мен зерделеуге қатысты геометриялық білімді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
8) логикалық және сыни ойлауды дамыту, тәжірибелік тапсырмаларды шешу кезінде сәйкес математикалық әдістерді іріктеп алуға қажетті шығармашылық қабілеттер;
9) коммуникативтік дағдыларды дамыту, соның ішінде ақпаратты нақты және сауатты түрде бере алу, әртүрлі дереккөздерінен ақпараттарды пайдалана алу, оған жарияланымдар мен электронды құралдар;

Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью изучения предмета "Геометрия" является изучение свойств геометрических фигур на плоскости с формированием пространственных представлений.
3. Задача обучения предмету "Геометрия":
1) обеспечить прочное и сознательное овладение обучающимися основ геометрических знаний и умений, необходимых в повседневной жизни, достаточное для изучения смежных дисциплин и продолжения образования, в частности;
2) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по подразделам Программы: "Понятие о геометрических фигурах", "Взаимное расположение геометрических фигур", "Метрические соотношения", "Векторы и преобразования";
3) формировать знания и умения, как основы базовой подготовки: изображать геометрические фигуры, указанные в условиях теорем и задач, выделять известные фигуры на чертежах и моделях;
4) решать типичные задачи на вычисление, простое доказательство и построение, опираясь на теоретические сведения, полученные на курсе; проводить доказательные рассуждения в ходе решения типовых задач;
5) вычислять значения геометрических величин (длин, углов, площадей), применяя изученные свойства и формулы; выполнять основные построения циркулем и линейкой; решать несложные комбинированные задачи, сводящиеся к выполнению основных построений;
6) применять аппарат алгебры и тригонометрии в ходе решения геометрических задач; использовать векторы и координаты для решения стандартных задач (вычисление длин и углов, сложение векторов и умножение вектора на число);
7) формировать элементарные навыки применения геометрических знаний для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности;
8) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
9) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;

10) өзіндік жұмысқа қатысты, сондай-ақ команда жұмыс жасау үшін қажетті жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту, олар: тәуелдісіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық, төзім мен толеранттылық.
4. "Геометрия" оқу пәнінің түзету міндеті оқу қызметінің алғышарттарын қалыптастыруға қажетті танымдық қызметті дамыту мен тірек-қозғалыс аппаратындағы бұзылуды түзету болып табылады.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Геометрия" оқу пәні төмендегілерді қамтамасыз етуге бағытталған:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған (бұдан әрі – ТҚАБ) білім алушылардың сапалы негізгі орта білім алудағы тең мүмкіндігі;
2) ТҚАБ мектеп жасындағы балаларды олардың мүмкіндігі мен білім алу қажеттіліктеріне сәйкес қамтылу деңгейін кеңейту;
3) ТҚАБ білім алушылардың бастауыш және жалпы орта білім алудағы негізгі білім беру бағдараламаларының сабақтастығы;
4) білім алушылардың бейімделеген бағдарламаны игеру нәтижелерін мыни тұрғыдан бағалауды пайдалану;
5) білім алушыларға негізгі орта білім берудің бейімделген бағдарламасын тиімді жүзеге асыру және игеру үшін жағдай жасау, соның ішінде жекелей даму үшін жағдайды қамтамасыздандыру.
6. Бағдарламаның негізінде төмендегілер жүзеге асырылатын әрекеттік және дифференциалды тәсілдер:
1) білім берудің мазмұнын игеруді қамтамасыздандырушы білім алушылардың қозғалыс, танымдық және пәндік-тәжірибелік әрекетін ұйымдастыру ретінде оқыту мақсаттарына қол жеткізудің негізгі құралдары ретінде;
2) білім алушылар тұлғасын дамыту қолжетімді оқу қызметінің сипатына байланысты екенін тану;
3) білім алушылардың табысты әлеуметтік бейімделуін қамтамасыздандырушы қазіргі қоғам талаптарына олардың сәйкес тұлғасын дамыту;
4) олардың айрықша қажеттіліктерін есепке ала отырып, танымдық және тұлғалық дамудың әлеуметтік деңгейіне қол жеткізудің жолдары мен тәсілдерін анықтауда білім алушыларға негізгі орта білім берудің мазмұны мен технологиясын жасау;
5) танымдық уәждемелердің шығармашылық әлеуметінің өсуін қамтамасыздандырушы әрбір білім алушының жекелей дамуы мен білім беру үрдісінің ұйымдастырушылық формаларының әрқилылығы қарастырылады.
7. Білім алушылардың контингентіндегі тірек-қозғалыс аппараты (бала сал ауруы, тірек-қозғалыс аппараты деформациясы, босаң және спастикалық шала салдану, аяқ-қол бармақтарының салдануы) бұзылысының таным мен сөйлеу бұзылысымен қатар келуін қамтитын біртекті топтан тұрады.

10) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде.
4. Коррекционной задачей учебного предмета "Геометрия" является коррекция нарушений в опорно-двигательном аппарате и развитие познавательной деятельности, необходимых для формирования предпосылок учебной деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Учебный предмет "Геометрия" направлена на обеспечение:
1) равных возможностей получения обучающимися с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее - НОДА) качественного уровня основного среднего образования;
2) максимального расширения охвата обучающихся с НОДА школьного возраста образованием, отвечающим их возможностям и особым образовательным потребностям;
3) преемственности основных образовательных программ начального и общего среднего образования обучающихся с НОДА;
4) использования критериальной оценки результатов освоения обучающимися адаптированной программы;
5) условий для эффективной реализации и освоения обучающимися адаптированной программы основного среднего образования, в том числе обеспечение условий для индивидуального развития.
6. В основу Программы положены деятельностный и дифференцированный подходы, осуществление которых предполагает:
1) признание в качестве основного средства достижения цели обучения как процесса организации двигательной, познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся, обеспечивающего им овладение содержанием образования;
2) признание того, что развитие личности обучающихся зависит от характера доступной учебной деятельности;
3) развитие личности обучающихся в соответствии с требованиями современного общества, обеспечивающими их успешной социальной адаптации;
4) разработку содержания и технологий основного среднего образования обучающихся, определяющих пути и способы достижения ими социально желаемого уровня личностного и познавательного развития с учетом их особых образовательных потребностей;
5) разнообразие организационных форм образовательного процесса и индивидуального развития каждого обучающегося, обеспечивающих рост творческого потенциала познавательных мотивов.
7. Контингент обучающихся представляет неоднородную группу, включающую различные нарушения опорно-двигательного аппарата (детский церебральный паралич, врожденные и приобретенные деформации опорно-двигательного аппарата, вялые и спастические парезы и параличи верхних и нижних конечностей) нередко в сочетании с нарушениями речи и интеллекта.

8. ТҚАБ балаларды оқыту, олардың сапасы мен нәтижелері:
1) дамуындағы ауытқушылықтарының сипатымен;
2) бұзылыстың пайда болу уақыты мен ауырлығы;
3) отбасының арнайы оқыту үрдісіне қатысу мүмкіндігі мен тілегі;
4) қоршаған ортаның мүмкіндігі мен дайындығы, білім беру жүйесінің арнайы оқытуға арналған жағдай мен талапты орындауы;
5) ТҚАБ балалардың психофизикалық ерекшеліктерін білу анықталады.
9. Шектеулі қозғалыс белсенділігін ескере отырып білім беру процесіне қажетті жағдай төмендегілерді қамтитын қосымша дене жаттығуларын қосу:
1) мидың жоғары психикалық қызметтерін жетілдіруге бағытталған кинезиологиялық жаттығулар;
2) эмоционалды қысыңқылық пен бұлшықет күшін төмендетуге бағытталған тыныс алу және босаңсу жаттығулары, белсенді қозғалыстардың көлемін арттыру;
3) көз гимнастикасы.
10. "Геометрия" пәні бойынша бағдарламалық материал зейіндік тұрғыдан орналасқан. Бағдарламаның зейінділігі алдында игерілген материалды ұдайы қайталау үшін жағдай жасайды.
11. Графиктерді құрып, сызба жұмыстарын жүргізуде қиындататын қозғалыс қызметтерінің бұзылуымен байланысты мұғалім көмек көрсетеді.
12. Жұмыс қарқынының баяулығы, қозғалыс, кеңістіктік және көру бұзылыстарын есепке ала отырып, бөлек білім алушымен бақылау жұмысын жүргізу толық көлемде жүзеге асырылады, мұнда баға төмендемейді, тапсырмалар білім алушылар үшін ауыстырылады.
13. Арифметикалық есептеу кезіндегі есепшот пен есептік операцияларда білім алушылардың калькулятор мен есептік материалдарды пайдалануына жол беріледі (есептер, сызғыш).
14. Білім алушылар құрамы мүмкіндігінің әрқилы болуына, ТҚАБ білім алушылар кемістігінің қатар келуі есебімен білім мен дағдыға қойылатын талаптар екі деңгейі қарастырылған (оқу материалын игеру деңгейіне байланысты):
1) бірінші деңгей (базалық) бағдарламалық материал көлемінде білім алушыға қойылатын талапты жүзеге асыруды қарастырады;
2) екінші деңгей материал көлемінің азаюы және оның мазмұндық процесін қарастырады.
15. Оқу процесі тапсырмаларды шешу, сондай-ақ теорияны зерделеу кезіндегі ауызша және жазба жұмыстарының оңтайлы түрде үйлесуіне бағытталған. Оқулықпен жұмыс жасауға ерекше назар аударылады (мұғалім түсіндіргеннен кейін мәтінді тексеру, бақылау сұрақтарын пайдаланумен материалды қздігінен зерделеу, тапсырма мәтінінің қысқаша жазбасы (теорема), сәйкес суретті салу).

8. Обучение, объем, качество и конечные результаты обучения детей с НОДА определяются:
1) характером отклонений в развитии;
2) временем возникновения и тяжестью нарушения;
3) желанием и возможностями семьи участвовать в процессе специального обучения;
4) возможностями и готовностью окружающего социума, системы образования к выполнению требований и созданию условий для специального обучения;
5) знанием психофизических особенностей детей с НОДА.
9. С учетом ограниченной двигательной активности необходимым условием образовательного процесса является проведение дополнительных физических упражнений:
1) кинезиологические упражнения, направленные на совершенствование высших психических функций мозга;
2) дыхательные и расслабляющие упражнения, направленные на снижение мышечного напряжения и эмоциональной зажатости, увеличение объема активных движений;
3) зрительную гимнастику.
10. Программный материал по предмету "Геометрия" расположен концентрически. Концентризм программы создает условия для постоянного повторения ранее усвоенного материала.
11. В связи с нарушением двигательных функций, которые затрудняет выполнение произвольных действий при проведении чертежных работ и построений графиков функции оказывается помощь учителем.
12. Учитывая двигательные, пространственные, зрительные нарушения, замедленность темпа работы, самостоятельные и контрольные работы выполняются отдельными обучающимися в полном объеме, оценка при этом не снижается, задания заменяются на посильные для обучающихся.
13. При нарушениях счета и счетных операций (дискалькулия, акалькулия) при арифметических вычислениях допускается использование обучающимися калькуляторов и счетных материалов (счеты, линейка).
14. Исходя из разного по своим возможностям состава обучающихся каждого класса с учетом сочетанной структуры дефекта обучающихся с НОДА предусмотрено два уровня требований к знаниям и умениям (в зависимости от успешности овладения учебным материалом):
1) первый уровень (базовый) предполагает реализацию требований к ученику в объеме программного материала;
2) второй уровень скорректирован по отношению к базовому в сторону уменьшения объема материала и его содержательного процесса.
15. Учебный процесс ориентирован на рациональное сочетание устных и письменных видов работы как при изучении теории, так и при решении задач. Уделяется особое внимание работе с учебником (изучение текста после объяснений учителя, самостоятельное изучение материала с использованием контрольных вопросов, краткой записи текста задачи (теоремы), выполнение соответствующего рисунка).

16. Оқу процесінің тимділігін қамтамасыздандыруды оқылған материалды қайталау және бекіту, курстың келесі бөлімдерінде тірек білімді жүйелі түрде пайдалану маңызды рөлге ие. Бекіту сабақта және үй жұмыстарын орындауда жүзеге асырылады.
17. "Геометрия" пәнін игеру кезінде қолданылатын үлгілер: магниттік бекітпелері бар әріптер мен белгілер, сандар жиынтығы; "Үлестер мен бөлшектер" жиынтығы; топсалы үлгілер жиынтығы; стреометикалық денелер жиынтығы.
18. "Геометрия" пәнін оқытуда қолданылатын техникалық құралдар: координаттық торы бар магниттік тақта, сыныптың құралдар жиынтығы (сызғыш, транспортир, бұрыш, циркуль), трафареттер жиынтығы, DVD дискілер мен видеоматериалдар, компьютер, интербелсенді тақта.
19. "Геометрия" пәнін оқыту кезінде қолданылатын көмекші баспалар: атақты математика ғалымдары. портреттер жиынтығы. геометрия бойынша кестелер 7-10 сынып (оларға таратпалы материал); таратпалы материалдар – 7-10 сынып; баспа негізіндегі дәптер – 7-10 сынып (оқулыққа жұмыс дәптері); нұсқалар бойынша өзіндік жұмыстарды жүргізуге арналған материалдар 7-10 сынып;
3-тарау. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
20. "Геометрия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7 - сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
2) 8 - сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
3) 9 - сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
4) 10 - сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты құрайды.
21. 7-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) бастапқы геометриялық мәліметтер. Геометрияның негізгі түсінігі. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома мен теорема. Фигуралардың тепе-теңдігі. Теореманың дәлелі. Қарама-қарсылықтан дәлелдеу әдісі. Сабақтас және тік бұрыштар және олардың ерекшелігі. Бұрыштың биссектрисасы. Перпендикуляр;
2) үшбұрыштар. Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың тепе-теңдігі. Үшбұрыштар тепе-теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Медиана, биссектриса, биіктігі, үшбұрыштың ортаңғы сызығы;
3) түзулердің өзара орналасуы. Екі тік қиылысқан сызықтар кезінде қалыптасқан бұрыштар. Түзулердің қатар келу белгілері. Қатар сызықтардың ерекшелігі. Үшбұрыш бұрыштарының сомасы. Үшбұрыштың ішкі сызығы. Үшбұрыштардың тепе-теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштардың ерекшелігі. Перпендикулярлы түзулер. Еңкіс сызық және оның проекциясы. Препендикулярдың түзуге біртұтастығы;
4) 7-сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау.

16. В обеспечении эффективности учебного процесса важную роль играют закрепление и повторение изученного материала, систематическое использование опорных знаний в последующих разделах курса. Закрепление проводится как на уроке, так и при выполнении домашних заданий.
17. Технические средства, модели и вспомогательные материалы, используемые при изучении предмета "Геометрия": набор цифр, букв и знаков с магнитным креплением; комплект "Доли и дроби"; набор шарнирных моделей, комплект стереометрических тел.
18. Инструменты, приспособления и технические средства, используемые при изучении предмета "Геометрия": доска магнитная с координатной сеткой, комплект инструментов классных (линейка классная, транспортир классный, угольник классный, циркуль классный), набор трафаретов парабол, DVD диски и видеоматериалы, компьютер, интерактивная доска.
19. Пособия печатные, используемые при изучении учебного предмета "Геометрия": выдающиеся ученые математики; подборка портретов; таблицы по геометрии – 7-10 класс (раздаточный материал к ним); материалы раздаточные – 7-10 класс; тетрадь с печатной основой – 7-10 класс (рабочая тетрадь к учебнику); материалы для проведения самостоятельных работ по вариантам 7-10 класс.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
21. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 7 класса:
1) начальные геометрические сведения. Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Метод доказательства от противного. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла. Перпендикуляр;
2) треугольники. Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота, средняя линия треугольника;
3) взаимное расположение прямы. Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция. Единственность перпендикуляра к прямой;
4) повторение курса геометрии 7 класса.

22. 8-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) 7-сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау;
2) дөңгелек. Геометриялық салулар. Шеңбер, дөңгелектер, олардың элементтері мен бөліктері. Орталық бұрыш. Тік сызық пен шеңбердің өзара әрекеттесе орналасуы, қатар екі шеңбер. Жанама сызықтағы шеңбер. Үшбұрыштағы сипаттамалы шеңбер. Салуға қатысты тапсырмалар;
3) көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының сомасы. Параллелограмм және оның ерекшелігі. Параллелограммның белгілері. Тікбұрыш, ромб, төртбұрыш, олардың ерекшеліктері мен белгілері. Фалестің теормасы. Пропорционалды кесінділер. Трапеция. Теңбүйірлі және тікбұрышты трапециялар және олардың ерекшеліктері. Үшбұрыштың ортаңғы сызығы. Трапециялардың ортаңғы сызығы. Үшбұрыштың керемет нүктелері. Үшбұрыш медианының ерекшелігі;
4) тікбұрышты үшбұрыштың жақтары мен бұрыштарының қатынастары. Тікбұрышты үшбұрыштың өткір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік пен оның нәтижелері. 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің мәні. Тікбұрышты үшбұрыштардың шешімі. мен (900-а) мен бұрыштардың тригонометриялық қызметтері;
5) 8 сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау.
23. 9-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) 8 сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау;
2) аудандар. Аудан түсінігі. Фигуралардың тең щамасы және тең құрамы. Квадраттың, тікбұрыштың, параллелограммның, ромбының, үшбұрыштың, трапецияның аудандары;
3) жазықтықтағы координаттың тікбұрышты жүйесі. Жазықтықтағы нүктелердің координаттары. Кесіндінің ортаңғы координаты. Екі нүкте арасындағы ара қашықтық. Шеңбердің тепе-теңдігі. Тік тепе-теңдік. Тіңдіктермен берілген тік және дөңгелектің өзара орналасуы жағдайы. Тапсырмаларды шешу кезінде координаттарды қолдану;
4) жазықтықтағы векторлар. Вектор түсінігі. Нөлдік вектор. Вектордың ұзындығы (модулі). Коллинеарлы векторлар. Векторлардың тепе-теңдігі, векторларды қосу және оның ерекшелігі, векторларды есептеу, сандарға көбейту. Векторларды жазықтықта екі коллинеарлы векторлар бойынша орналастыру. Вектордың координатасы. Координаттық формадағы векторлар бойынша әрекет ету. Векторлардың коллинеарлығының алғышарты. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелер мен векторлар арасындағы байланыс. Векторлар арасындағы байланыс. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Тапсырмаларды шешуде векторларды қолдану;
5) 9-сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау.
24. 10-сынып бойынша "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:

22. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 8 класса:
1) повторение курса геометрии 7 класса;
2) окружность. Геометрические построения. Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;
3) многоугольники. Исследование четырехугольников. Многоугольник. Выпуклый многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;
4) соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника. Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора. Основное тригонометрическое тождество и его следствия. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометрические функции углов и ().
5) повторение курса геометрии 8 класса.
23. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 9 класса:
1) повторение курса геометрии 8 класса (4 часа);
2) площади. Понятие площади. Равновеликость и равносоставленность фигур. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
3) прямоугольная система координат на плоскости. Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой. Взаимное расположение прямых и окружностей, заданных уравнениями. Применение координат к решению задач;
4) векторы на плоскости. Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Разложение вектора на плоскости по двум неколлинеарным векторам. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Применение векторов к решению задач;
5) повторение курса геометрии 9 класса.
24. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 10 класса:

1) 9-сыныптағы "Геометрия" курсын қайталау;
2) жазықтықтың түрленуі. Жазықтықтың түрленуі, қозғалысы және ерекшелігі. Түрленудің композициясы. Фигуралардың тепе-теңдігі және оның ерекшелігі. Осьтік және орталық симметрия, қатар ауыстырулар, бұрылыстар жазықтықтың қозғалысы ретінде. Гомотетия, ұқсас түрленулер және оның ерекшелігі. Ұқсас фигуралар. Ұқсас фигуралардың белгілері. Ұқсас тікбұрышты үшбұрыштар;
3) үшбұрыштардың шешімі. Синустар мен косинустардың теоремасы. Үшбұрыштардың шешімі. Тәжірибелік мазмұндағы тапсырмаларды шешу. Сипаттамалы және іштері сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланумен шеңбердің радиусын табуға арналған формулалар;
4) шеңбер. Дұрыс көпбұрыштар. Іші сызылған бұрыш және оның ерекшелігі. Дұрыс көпбұрыштың қоршауы мен ішкі сызығының радиусы мен дұрыс көпбұрыштың ауданы, периметрі, байланыстырушы жақтары, формулаларды білу мен қолдану. Дұрыс көпбұрыштарды құру. Кесінді хордтар мен шеңбер пропорциналдылығы туралы теорема. Дұрыс көпбұрыштар және оның ерекшелігі. Доғаның ұзындығы. Сектор мен сегменттің ауданы. Жақтарды байланытырушы формулалар, периметр, көпбұрыштың ауданы, іші сызылған және қоршалған шеңбердің радиусы. Дұрыс көпбұрыштарды құру;
5) 7-10 сыныптардағы "Геометрия" курсын қайталау.
25. Оқу пәнінің мазмұны бір бөлімді қамтиды:
1) геометрия.
26. "Геометрия" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрлік қатынас;
4) векторлар мен түрленулер.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
27. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 7.1.1.4: "7" – сынып, "1.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының нөмірі.
28. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Геометрия":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
1.1 Геометриялық фигуралар туралы түсінік
7.1.1.1 планометрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, тік сызық;
7.1.1.2 нүкте мен тік сызықтың қатыстылық аксиомасын білу және қолдану;
7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну; теореманың шарты мен қорытындысын бөліп көрсету;
7.1.1.4 теореманы дәлелдеу әдістерін білу: тікелей әдіс және "қайшылық" әдісі;
7.1.1.5 кесім, сәуле, бұрыш, үшбұрышты, жартылай жазықтықты анықтауды білу;
7.1.1.6 кесімдер мен бұрыштарды өлшеу аксиомасын білу;
7.1.1.7 тең фигуралардың ерекшелігі мен анықтамасын білу және қолдану;
7.1.1.8 кесімдер мен бұрыштарды созылу аксиомасын білу және қолдану;

1) повторение курса геометрии 9 класса;
2) преобразования плоскости. Преобразование плоскости, движение и его свойства. Композиция (произведение) преобразований. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот как движение плоскости. Гомотетия, преобразование подобия и его свойства. Подобные фигуры. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников;
3) решение треугольников. Теоремы синусов и косинусов. Решение треугольников. Решение задач практического содержания. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников.
4) окружности. Правильные многоугольники. Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Правильные многоугольники и их свойства. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей. Построение правильных многоугольников;
5) повторение курса геометрия 7-10 классов.
25. Содержание учебного предмета включает один раздел:
1) геометрия.
26. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
Глава 4. Система целей обучения
27. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4 "7" – класс, "1.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты даны по целям обучения:
1) "Геометрия":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Понятие о геометрических фигурах
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного";
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;

7.1.1.9 шектес және тік бұрыштарды анықтауды білу;
7.1.1.10 тік және шектес бұрыштардың ерекшелігін қолдану және дәлелдеу;
7.1.1.11 мәліметке тең үшбұрыштың қалыптасқан аксиомасын білу;
7.1.1.12 үшбұрыштың орта сызығы мен аралық перпендикуляр, биіктік, биссектрис, медиананың анықтамасын білу және оларды сипаттау;
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату; 7.1.1.14 тең бұрышты, тең бүйірлі үшбұрыштардың элементтерін білу;
7.1.1.15 қырбұрышты, тікбұрышты және доғалбұрышты үшбұрыштардың орналасуын салыстыру;
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарын сомасы туралы теорияны дәлелдеу және оның нәтижелері;
7.1.1.17 тапсырмаларды шешу кезінде одан шығатын нәтижелер мен үшбұрыштың ішкі бұрыштары сомасы туралы теореманы қолдану;
7.1.1.18 үшбұрыштың ішкі бұрышы туралы теореманы дәлелдеу және ішкі бұрыштың анықтамасын білу;
7.1.1.19 үшбұрыштың ішкі бұрышы туралы теораманы қолдану;
7.1.1.20 үшбұрыштың жаны мен бұрыштар арасындағы қатынасты білу және оны тапсырма орындау кезінде қолдану;
7.1.1.21 бұрыштардың теңдік белгілерін білу және дәлелдеу;
7.1.1.22 есептеу және дәлелдеуге негізделген тапсырмаларды шешу кезіндегі тапсырмаларды шешу барысындағы теңдік белгілерін қолдану;
7.1.1.23 тең бүйірлі үшбұрыштың белгілері мен ерекшеліктерін қолдану;
7.1.1.24 тапсырманы шешу барысындағы тең жақты бұрыштың ерекшелікті қолдану;
7.1.1.25 тік бұрышты үшбұрыштың белгілерін дәлелдеу;
7.1.1.26 тапсырманы шешу кезіндегі тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілерін қолдану;
7.1.1.27 тік бұрышты үшбұрыштың ерекшеліктерін қолдану;
7.1.1.28 перпендикуляр туралы түсінікті білу;
8.1.1.1 доғалдар мен дөңгелектердің анықтамасын, олардың элементтерін білу (орталығы, радиус, диаметр, хорда);
8.1.1.2 орталық бұрыштың ерекшелігі мен анықтамасын білу және қолдану;
8.1.1.3 диаметр мен хорданың перпендуклярлығы туралы көрсету және қолдану;
8.1.1.4 нүктелердің геометриялық орындарын анықтауды білу;
8.1.1.5 көпбұрыш, доғал көпбұрышты, көпбұрыш элементтерін анықтауды білу;
8.1.1.6 көпбұрыштың ішкі бұрыштың сомасы мен ішкі бұрыштың сомасы формуласын шығару;
8.1.1.7 параллелограмма анықтамасын білу;
8.1.1.8 параллелограмманың ерекшелігін білу және қолдану;
8.1.1.9 параллелограммның белгілерін шығару және қолдану;
8.1.1.10 ромбы төртбұрыш, тік төртбұрыштың анықтамасын білу, олардың ерекшелігін шығару және белгілері;
8.1.1.11 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.12 пропорционалды кесімдер туралы теореманы білу және қолдану;
8.1.1.13 циркуль мен сызғыштың көмегімен тең бөліктерді n тең бөліктеріне бөлу;
8.1.1.14 пропорционалды кесімдерді құрау;
8.1.1.15 трапецияның түрлері мен ерекшелігін білу;

7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 доказывать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.11 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.12 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии
треугольника и изображать их;
7.1.1.13 различать виды треугольников;
7.1.1.14 знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.15 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках;
7.1.1.16 доказывать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее;
7.1.1.17 применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и доказывать теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 применять теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.20 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.1.21 знать и доказывать признаки равенства треугольников;
7.1.1.22 применять признаки равенства треугольников при решении задач на вычисление и на доказательство;
7.1.1.23 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.24 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач;
7.1.1.25 доказывать признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.26 применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.27 применять свойства прямоугольного треугольника;
7.1.1.28 знать понятие о перпендикуляре
8.1.1.1 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
8.1.1.2 знать и применять определение и свойства центрального угла;
8.1.1.3 доказывать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
8.1.1.4 знать определение геометрического места точек;
8.1.1.5 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.6 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.7 знать определение параллелограмма;
8.1.1.8 выводить и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.9 выводить и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.10 знать определения прямоугольника, ромба и квадрата, выводить их свойства и признаки;
8.1.1.11 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.12 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.13 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;
8.1.1.14 строить пропорциональные отрезки;
8.1.1.15 знать определение, виды и свойства трапеции;

8.1.1.16 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
8.1.1.17 трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
9.1.1.1 доғал ұзындығының формуласын шығару және қолдану;
9.1.1.2 сегмент, сектор ауданының формуласын шығару және қолдану;
9.1.1.3 ішкі бұрышы сызылған бұрыш пен оның қасиетін анықтауды білу;
9.1.1.4 дөңгелектегі кесімдердің пропорционалдылығы туралы теореманы білу және қолдану;
1.2 Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
7.1.2.1 жазықтықтағы және түзуліктегі нүктелердің аксиомасын білу және қолдану (реттілік аксиомасы);
7.1.2.2 тік сызықтың қатар аксиомасын білу;
7.1.2.3 екі тік сызықтың қиылысуы кезінде пайда болған бұрыштарды тану;
7.1.2.4 тік сызықтардың қатар келу белгілерін дәлелдеу;
7.1.2.5 тапсырмаларды шешу кезіндегі тік сызықтардың қаар келу белгілерін қолдану;
7.1.2.6 қатар тік сызықтардың қасиетін дәлелдеу
7.1.2.7 тапсырмаларды шешу барысындағы қатар тік сызықтардың қасиетін қолдану;
7.1.2.8 еңіс перпендукуляр түсінігін игеру
7.1.2.9. жалғыз перпендикуклярдың тік сызыққа қатысы туралы теореманы қолдану және дәлелдеу;
7.1.2.10 перпендикулярлы тік сызықтың қасиетін білу және қолдану;
8.1.2.1 шеңбердің қатыстық және қиысушы нүктелерін анықтауды білу; 8.1.2.2 екі шеңбердің, тік сызық пен шеңбердің орналасу жағдайына талдау жасау;
8.1.2.3 тапсырмаларды шешу кезінде шеңіберге қатысты ерекшелікті білу және қолдану; 8.1.2.4 үшбұрыштың жанындағы, үшбұрышқа қатысты, шеңбердің анықтамасын білу;
8.1.2.5 үшбұрыштың жанында, үшбұрыштың ішінен сызылған дөңгелектердің орналасуын түсіндіру;
8.1.2.6 биссектрисстің аталмыш бұрышына тең бұрышты құру, кесіндіні тең лотасын бөлу; 8.1.2.7 кесіндінің ортасынан перпендикуляр құру, аталмыш сызыққа тік перпендикуляр тұрғызу;
8.1.2.8 берілген элемент бойынша үшбұрыш құру;
10.1.2.1 төртбұрышты сипаттаушы белгілерді білу және қолдану;
10.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және ерешелігін білу;
10.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды білу;
10.1.2.4 дұрыс көпбұрыштардың ішкі сызығы мен сипаттамасы радиустары арасындағы байланысты қолдану;
10.1.2.5 жақтарды байланыстырушы формулаларды білу және қолдану, дұрыс көпбұрыштың периметрі, жазықтығы, дұрыс көпбұрыштың сипаттамалы ішкі бұрышы; 10.1.2.6 үшбұрыш медианының қасиетін қолдану және білу;
1.3 Метрикалық қатынастар
7.1.3.1 үшбұрыштың тепе-теңсіздігін біл және қолдану;
8.1.3.1 үшбұрышттың жағына кететін перпендикулярлардың ортасын және биіктігін, биссектрисасын, медианының қасиетін білу және қолдану; 8.1.3.2 тікбұрышты үшбұрыштың жағына қатысты бұрыштың синусы, тангенсі, котангенсінің анықтамасын білу;

8.1.1.16 доказывать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.17 доказывать и применять свойство средней линии трапеции
9.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
1.2 Взаимное расположение геометрических фигур
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 доказывать признаки параллельности прямых
7.1.2.5 применять признаки параллельности прямых при решении задач;
7.1.2.6 доказывать свойства параллельных прямых;
7.1.2.7 применять свойства параллельных прямых при решении задач;
7.1.2.8 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.9 доказывать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.10 знать и применять свойства перпендикулярных прямых
8.1.2.1 знать определения касательной и секущей к окружности;
8.1.2.2 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей
8.1.2.3 знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
8.1.2.4 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
8.1.2.5 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
8.1.2.6 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
8.1.2.7 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
8.1.2.8 строить треугольник по заданным элементам
10.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;
10.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
10.1.2.3 строить правильные многоугольники;
10.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника
1.3 Метрические соотноше
ния
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника
8.1.3.1 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
8.1.3.2 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;

3) 9 - сынып:
3 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Аудандар
Фигураның ауданы және оның ерекшелігі
9.1.3.1 көпбұрыш аудандары мен қасиеттерін білу;
9.1.3.2 теңқұрылған және теңшамадағы фигуралардың анықтамасын білу;
Төртбұрыш пен үшбұрыштардың ауданы
9.1.3.3 параллелограмм, ромбы аудандарының формуласын шығару және қолдану;
9.1.3.4 үшбұрыш аудандарының формуласын шығару және қолдану;
9.1.3.5 трапеция адандарының формуласын шығару және қолдану;
2 - тоқсан
Жазықтықтағы координаттың тікбұрышты жүйесі
Жазықтықтағы координат әдісі
9.1.3.6 олардың координаттары бойынша жазықтықтағы екі нүкте арасындағы ара қашықтықты есептеу;
9.1.3.7 кесінді ортасының координатасын табу;
9.1.3.8 берілген қатынастағы кесіндіні екіге бөлетін нүкте координатын табу;
3 - тоқсан
Жазықтықтағы координаттың тікбұрышты жүйесі
Жазықтықтағы координат әдісі
9.1.3.9 знать уравнение окружности с центром в точке r радиусы және (a,b) нүтесіндегі орталық теңестірудің тепе-теңдігін білу:
9.1.3.10 берілген теңестіру бойынша шеңбер құру;
9.1.3.11 берілген екі нүкте арқылы өтетін тік сызықтың теңесуі жазу:
Мәтіндік тапсырмаларды шешу
9.1.3.12 координаттардағы қарапайым тапсырмаларды шешу;
Жазықтықтағы векторлар
Вектор. Векторлардағы әрекеттер. Коллинеарлы және коллинеарлы емес векторлар
9.1.4.1 вектор ұзындығы мен бірдей вектор, нөлдік вектрдың, векторларға тең, коллинеарлы вектордың, вектордың анықтамасын білу;
9.1.4.2 векторларды қосу, көбейту ережелерін білу және қолдану;
9.1.4.4 векторды екі коллинеарлы векторлар бойынша орналастыру;
9.1.4.5 екі вектор арасындағы анықтаманы білу;
9.1.4.6 векторлардың скалярлы өнімділігін табу;
9.1.4.7 векторлы әдіс бойынша тапсырмаларды шешу;
4 - тоқсан
Жазықтықтағы векторлар
Вектор. Векторлардағы әрекеттер. Коллинеарлы және коллинеарлы емес векторлар
9.1.4.1 векторын анықтамасын, х вектордың коллинеарын, вектордың теңестірулерін, нөлдік векторды, вектордың бірлігі мен ұзындығын білу;
9.1.4.2 санға негізделген векторды көбейту және қосу ережелерін білу;
9.1.4.3 векторлардың коллинеарлық жағдайын пайдалану;
9.1.4.4 екі коллинеарлы векторлар бойынша орналастыру;
9.1.4.5 екі вектор арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9.1.4.6 векторлардың скалярлы өнімділігін табу;
9.1.4.7 тапсырмаларды векторлы әдіспен шешу;
Вектор координаттары. Координаттық формада жазылған векторлар үстіндегі әрекеттер
9.1.3.13 вектордың координаттарын табу;
9.1.3.14 вектордың ұзындығын табу;
9.1.3.15 координаттардағы вектор үстіндегі әрекеттерді орындау;

3) 9 класс:
таблица 3
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 8 класса (4ч)
Площади
Площадь фигуры и ее свойства
9.1.3.1 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
9.1.3.2 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
Площади четырехугольников и треугольников
9.1.3.3 выводить и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
9.1.3.4 выводить и применять формулы площади треугольника;
9.1.3.5 выводить и применять формулы площади трапеции
2 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
9.1.3.6 вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
9.1.3.7 находить координаты середины отрезка;
9.1.3.8 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении
3 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
9.1.3.9 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
9.1.3.10 строить окружность по заданному уравнению;
9.1.3.11 записывать общее уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
Решение текстовых задач
9.1.3.12 решение простейших задач в координатах
Векторы на плоскости
Вектор. Действия над векторами. Коллинеарные и неколлинеарные векторы
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом
4 четверть
Векторы на плоскости
Вектор. Действия над векторами. Коллинеарные и неколлинеарные векторы
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом
Координаты вектора. Действия над векторами, записанными в координатной форме
9.1.3.13 находить координаты вектора;
9.1.3.14 находить длину вектора;
9.1.3.15 выполнять действия над векторами в координатах;

9.1.3.16 фектордың скалярлы өнімділігі мен оның қасиетін білу және қолдану;
9.1.3.17 векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
Тапсырмаларды шешу барысындағы векторларды қолдану
9.1.4.8 тапсырмаларды шешуде вектрды пайдалану;
9-сыныптағы геометрия курсын қайталау
4) 10 - сынып:
4 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
9 сыныптағы геометрия курсын қайталау
Жазықтықтың түрленуі
Қозғалыс және оның еркшелігі
10.1.4.1 қозғалыс композициясы, түрлері мен олардың қасиетін білу;
10.1.4.2 бұрылыс, қатарлы ауыстырулар, симметрия кезіндегі фигуралардың образдарын құру;
10.1.4.3 жазықтықтың түрленуін қолдана отырып тапсырмаларды шешу;
Геометрия және оның ерекшелігі
10.1.4.4 гомотетиидің анықтамасын және қасиетін анықтау және білу;
10.1.4.5 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың үлгілерін құру;
Сәйкес фигуралар және оның қасиеттері. Сәйкес үшбұрыштардың белгілері
10.1.4.6 сәйкес фигуралардың анықтамасы мен қасиетін білу;
10.1.4.7 үшбұрышқа ұқсас белгілерді білу және қолдану;
10.1.4.8. тікбұрышты үшбұрышқа ұқсас белгілерді білу және қолдану;
10.1.4.9 үшбұрыштың биссектрисасы қасиетін білу және қолдану;
10.1.4.10 фигура мен коэффициентке ұқсас аудандар арасындағы байланыстылық формуласын білу;
2 - тоқсан
Үшбұрыштардың шешімі
Үшбұрыштардың шешімі
10.1.3.1 косинустар теоремасын білу және қолдану;
10.1.3.2 синустардың теоремасын білу және қолдану;
10.1.3.3 (
- үшбұрыштың жақтары, , R-шеңбер радиусы), сипаттамалы көпбұрыштың ауданы
( мұндағы – шеңбер радиусы , – көпбұрыштың жартылай периметрі);
10.1.3.4 қоршалған және сипатталған үшбұрыштардың аудандарын пайдалана отырып, қоршалған радиусты табуға арналған формулаларды пайдалану;
10.1.3.5 қолданбалы тапсырмалар және үшбұрыштарды шешу үшін синустар мен косинустардың теоремасын қолдану;
3 - тоқсан
Шеңбер. Көпбұрыштар
Шеңбер мен дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелектің, сектор мен сегменттің ауданы.
10.1.1.1 доға ұзындығының формуласын шығару және қолдану;
10.1.1.2 сегмент, сектор аудандарының формуласын шығару және қолдану;
10.1.1.3 қоршалған бұрыш және оның ерекшелігі анықтамасын білу;
10.1.1.4 шеңбердегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теореманы білу және қолдану;
Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері мен симметриялары
10.1.2.1 сипатталған және қоршалған төртбұрыштардың ерекшелігі мен белгілерін білу және қолдану;
10.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың ерекшелігі мен анықтамасын білу;
10.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды құру;
10.1.2.4 дұрыс көпбұрыштың ішкі сызығы мен қоршауындағы радиустар арасындағы байланысты білу және қолдану;
4 - тоқсан
Шеңбер. Көпбұрыштар
Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері мен симметриялары

9.1.3.16 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.17 вычислять угол между векторами
Применение векторов к решению задач
9.1.4.8 применять векторы к решению задач
Повторение курса геометрия 9 класса
4) 10 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 9 класса
Преобразования плоскости
Движение и его свойства
10.1.4.1 знать виды, композиции движений и их свойства;
10.1.4.2 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
10.1.4.3 решать задачи с применением преобразований плоскости
Гомотетия и ее свойства
10.1.4.4 знать определение и свойства гомотетии;
10.1.4.5 строить образы различных фигур при гомотетии;
Подобные фигуры и их свойства. Признаки подобия треугольников
10.1.4.6 знать определение и свойства подобных фигур;
10.1.4.7 знать и применять признаки подобия треугольников;
10.1.4.8 знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
10.1.4.9 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
10.1.4.10.знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия
2 четверть
Решение треугольников
Решение треугольников
10.1.3.1 знать и применять теорему косинусов;
10.1.3.2 знать и применять теорему синусов;
10.1.3.3 знать и применять формулы площади вписанного треугольника
стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
радиус вписанной окружности, р - полупериметр многоугольника);
10.1.3.4 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
10.1.3.5 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников и прикладных задач;
3 четверть
Окружность. Многоугольники
Окружность и круг. Длина дуги. Площади круга, сектора и сегмента
10.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
10.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
10.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
10.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
Правильные многоугольники, их свойства и симметрии
10.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;
10.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
10.1.2.3 строить правильные многоугольники;
10.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника
4 четверть
Окружность. Многоугольники
Правильные многоугольники, их свойства и симметрии

10.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қоршауы мен ішкі сызығының радиусы мен дұрыс көпбұрыштың ауданы, периметрі, байланыстырушы жақтары, формулаларды білу мен қолдану;
10.1.2.6 үшбұрыш медианының ерекшелігі н білу және қолдану;
10.1.4.11 дұрыс көпбұрыштардың симметриясын білу
7-10 сыныптағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 494-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Инфарматика" пәнін оқытудың мақсаты: тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларды (бұдан әрі - ТҚАБ) заманауи ақпараттық технологияларды тиімді қолдану үшін, олармен жұмыс істеудің базалық білімдерімен, біліктері және дағдылармен қамтамасыз ету.
3. "Информатика" пәнін оқытудың жалпы білім беру міндеттері:
1) ТҚАБ білім алушының қоғамдағы ақпараттық процестің рөлін және техникалық мүмкіндіктерін түсінуін қалыптастыру,адам қызметінің әртүрлі саласында ақпараттық технологияларды қолдану;
2) күнделікті өмірде, оқу мен еңбек әрекетінде ақпараттық технологияларды тиімді қолдана білу біліктілігін дамыту;
3) білім алушылардың бағдарламалық қосымшаларын, жүйені талдау, шешімді табуды құрастыру, өз өнімдерін бағалау үшін компьютерлермен жұмыс жасаудың базалық принциптерін саналы түрде түсіну;
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау негізінде алуантүрлі тапсырмаларды шешу біліктілігін дамыту;
5) білім алушылардың логикалық, алгоритмикалық, сонымен қатар алға қойылған міндеттерді шешудің тиімді және рационалды амалдарын табу, жалпы заңнамаларды ерекшелеу және құрамды бөлікке бөлу, жалпылау қабілеттіліктері кіріктірілетін есептеу ойлау қабілеттіліктерін дамыту;

10.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника;
10.1.4.11 знать симметрии правильных многоугольников
Повторение курса геометрия 7-10 класса
Приложение 494
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 494 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" является обеспечение обучающихся с нарушением опорно – двигательного аппарата (далее - НОДА) базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования.
3. Основные задачи учебного предмета "Информатика":
1) формирование у обучающихся с НОДА понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) осознание обучающимися базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, программного приложения, развития и улучшения их, а также оценки своей продукции;
4) развитие умения решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развитие у обучающихся логического, алгоритмического и вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;

6) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін, барлық қазақ қоғамы мен жеке тұлғаның қызығушылығын есепке ала отырып, ақпараттық этикеті мен құқық нормаларын сақтауын қалыптастыру;
7) интернет, компьютерлік бағдарламамен жұмыс жасау кезінде тәртіпке сай мінез-құлық және қауіпсіздік біліктілігі мен дағдысын қалыптастыру;
8) білім алушының академиялық тіл мен пән бойынша түсінік апаратын молайту.
4. Түзету міндеттері:
1) ТҚАБ білім алушылардың психикалық функцияларын: ойлаудың жетіспеушілігін (соның ішінде алгоритмикалық), сөйлеу тілін, есте сақтауын, зейінін, қиялын, қабылдауын түзету және дамыту;
2) ойлау қызметін белсендіру (талдау, синтездеу, жалпылау, топтау үрдісін дамыту);
3) анализаторларын дамыту (кинестетикалық, есту, көру);
4) сөйлеудің грамматикалық құрылымының қалыптасуы, белсенді және пассивті сөздіктерін жалпылау;
5) коммуникативті қабілеттіліктерін қалыптастыру;
6) шығармашылық қабілеттіліктерін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. ТҚАБ бар білім алушыларды дамыту үшін білім алудың маңызды бөлігі болатын психикалық және дене дамуының ерекшелігін есепке алатын ерекше жағдайлар қарастырылады. Дамыта оқытуды жүзеге асыру балаларды белсенді оқу қызметі мен танымдық белсенділігін, дербестігін дамыту жолымен сабақтың сапасын жоғарлатуды болжайды.
7. ТҚАБ білім алушыларға білім беру процесін ұйымдастырудың негізгі принциптері:
1) ғылымилық прниципі - заманауи ғылыми жетістіктер, оның әр пәндегі даму перспективасы;
2) қолжетімділік принципі - білім алуында ерекше қажеттілігі бар баланың сабақ барысында шынайы мүмкіндіктері мен білім алуын құру, мұғалімнің күнделікті әрекетіне сай әдістер мен әдістемелік амалдарды қолдану жолымен жүзеге асырылады;
3) түзету бағыттылығы зияткерлік және қозғалыс дамуында бар проблемалардың орнын толтыруды болжайды.
8. ТҚАБ білім алушыларды оқыту дифференциалды тәсіл, іс-әрекеттік тәсіл, құзыреттілікті тәсіл, жеке-бағыттық тәсіл, интегративті тәсіл, жүйелік тәсіл негізінде жүзеге асырылады.
9. Дифференциалды тәсіл:
1) дифференциалды тәсіл ТҚАБ балалардың білім беру мазмұнын біркелкі меңгере алмау мүмкіндігінен байқалатын білім алуында ерекше қажеттілігін ескере отырып, оқу бағдарламасының құрылуын болжайды. Бұл білім алушының типологиялық және жас ерекшелігін ескере отырып, жеке оқу жоспарының негізінде бағдарламаның әртүрлі нұсқаларын құру мүмкіндіктерін қарастырады;
2) білім алушылардың өзіндік ерекшеліктерін есепке алу мақсатында оқытудың алуантүрлі жағдайларын құру, әртүрлі топ білім алушылары үшін мамандандырылған оқу процесі болып табылады;

6) формирование у обучающихся информационной культуры – соблюдение норм информационной этики и права, учет интересов личности и всего общества;
7) формирование навыков и умений безопасного и целесообразного поведения при работе с компьютерными программами и в Интернете;
8) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися академическим языком.
4. Коррекционные задачи:
1) развитие и коррекция психических функций обучающегося с НОДА: недостатков мышления (в том числе алгоритмического), речи, памяти, внимания, воображения, восприятия;
2) активизация мыслительной деятельности (развитие процессов анализа, синтеза, обобщения, классификации);
3) развитие анализаторов (кинестетический, слуховой, зрительный);
4) обогащение активного и пассивного словаря, формирование грамматического строя речи;
5) формирование коммуникативных способностей;
6) развитие творческих способностей.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Для развития обучающихся с НОДА предусматривается особые условия, важнейшим из которых является обучение, учитывающее психофизические особенности развития. Осуществление развивающего обучения предполагает повышение качества уроков путем включения детей в активную учебную деятельность и развитие у них познавательной активности и самостоятельности.
7. Основные принципы организации образовательного процесса c обучающимися с НОДА:
1) направленности на социальную адаптацию и интеграцию в общество обучающегося, возможности и умения практического применения полученных знаний;
2) доступности - построение обучения детей с особыми образовательными потребностями на уровне их реальных учебных возможностей, реализуется в постоянной деятельности педагогов путем применения соответствующих методов и методических приемов;
3) коррекционной направленности подразумевает восполнение имеющихся проблем в интеллектуальном и двигательном развитии.
8. Обучение детей с НОДА строится на основе дифференцированного, деятельностного, личностно-ориентированного, компетентностного, системного, интегративного подходов.
9. Дифференцированный подход:
1) предполагает учет особых образовательных потребностей обучающихся с НОДА, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания образования. Это предусматривает возможность создания с учетом типологических и индивидуальных особенностей обучающихся разных вариантов программы, в том числе и на основе индивидуального учебного плана;
2) подразумевает специализацию и индивидуализацию учебного процесса для различных групп обучаемых, создание разнообразных условий обучения для различных групп с целью учета особенностей обучающихся;

3) бір категориядағы ауытқушылығы бар білім алушының көпнұсқаулы типологиялық ерекшелігіне негізделген. Педагог өзіндік топ сипаты бойынша бірдей сыныптың санын ескере отырып, әрқайсысына тән жұмыстың әдісі мен амалына, күрделілігіне, көлеміне мазмұнына, темпіне, оқытудың мотивациясы мен басқарудың амалы және формасына қарай түзете-білім беру процесін ұйымдастырады;
4) дифференциалды жұмысты ұйымдастырудың шарты мұғалімнің көмегімен және күрделігіне қарай ерекшеленетін дифференциалды тапсырмаларды қолдану болып табылады.
10. Іс-әрекеттік тәсіл білім алушының өзіндік танымдық қызметінің даму деңгейінің негізінде ақпараттық және коммуникативті құзіретілігін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
11. Жеке-бағыттық тәсіл білім беру мақсатына жету үрдісінде тең құқылы мұғалім мен білім алушының өзараәрекеттесуін болжайды. Іс-әрекеттік тәсілдың мақсаты оқу процессін жекешелендіру, жеке психикалық және дене дамуының ерекшелігін ескере отырып, шығармашылығын толық ашу, мінез-құлық мотиві мен қажеттіліктерін (әр баланы құрдастарымен емес, өзіндік дамуымен салыстыру), оқу процесінде жеке тұлғаның жан-жақты дамуы мен үйлесімді қалыптасуы болып табылады. Келесі оқыту мен тәрбиелеудің кезеңі бастапқы кезеңнің мазмұнын меңгеру деңгейіне негізделеді.
12. Құзыреттілікті тәсіл жеке білім мен дағдыны емес, керсінше толыққанды білім мен білікті меңгеруді болжайды.
13. Интегративті тәсіл "Информатика" пәнінің көптеген оқу пәндерімен тығыз байланыста болуына мүмкіндік береді.
14. Жүйелік тәсіл "Информатика" пәнінде оқыту меңгерілетін бөлім курстары жеке емес, олардың өзара байланысымен жүргізіледі.
15. ТҚАБ білім алушылармен жұмыс жасаудың негізгі тәсілы білім алушылардың денсаулығын сақтау бойынша кешенді жұмыс жүргізу болып табылады. Бұл принципті келесідей жүзеге асыруға болады:
1) білім алушының ақыл-ой әрекетінің қарқындылығын анықтау;
2) сабақ барысында оқу мазмұнын ұтымды мөлшерлеу; жетістікке жетудің құралы мен мақсатын таңдау; білім алушының жеке мүмкіндіктерін есепке ала отырып, оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) қажетті мөлшерде қолдану;
3) денені шынықтыруға арналған жаттығулар жүргізу; әрекет түрін өзгерту.
16. Жоғарыдағы тәсілді келесідей:
1) ортақ жобаны орындайтын білім алушылар командасынан құрылған топпен жұмыс: білім алушылар тобынан құралғандықтан, әрбір қатысушы ортаққа жобаға өз үлесін қосатын арнайы бағдарлама мазмұны жасалғандықтан серіктестік маңызды рөл атқарады;
2) ғылыми-зерттеу әрекеттерін ынталандыру - практикалық тапсырманы шешу үшін теория, әдістер мен принциптерді қолдануға және талдау, практикалық, коммуникациялық дағдылады дамытуға мүмкіндік беретін нақты оқу мысалдарын меңгеру;

3) наличие вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений; педагог организует коррекционно-образовательный процесс, исходя из наличия в классе однородных по своим характеристикам групп, через различное для каждой из них содержание, темпа, объема, сложности, методов и приемов работы, форм и способов контроля и мотивации учения;
4) применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, характеру помощи со стороны учителя.
10. Деятельностный подход позволяет формировать ключевые информационные и коммуникационные компетенции на основе максимальной самостоятельной познавательной деятельности обучающихся.
11. Личностно-ориентированный подход предполагает равноправное взаимодействие учителя и ученика в процессе достижения образовательных целей. Целью личностно-ориентированного подхода является индивидуализация учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося в учебном процессе, полное раскрытие его творческих сил с учетом индивидуальных особенностей его психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения (каждого ребенка сравниваем не со сверстниками, а с самим собой в развитии). Следующий этап обучения и воспитания строится на основе усвоенного содержания предыдущего этапа).
12. Компетентностный подход предполагает овладение не отдельными знаниями и умениями, а знаниями и умениями в комплексе.
13. Интегративный подход позволит тесно связать предмет "Информатика" со многими учебными предметами.
14. Системный подход в обучении информатике заключается в том, что изучаемые разделы курса рассматриваются не изолированно, а в их взаимосвязи.
15. Основополагающим подходом в работе с обучающимися с НОДА является комплексная работа по сохранению здоровья обучающихся осуществляется через:
1) распределение интенсивности умственной деятельности обучающихся;
2) выбор цели и средств ее достижения; дозированное использование информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в учебном процессе с учетом индивидуальных возможностей обучающихся;
3) проведение физических разминок; смена видов деятельности.
16. Реализация вышеуказанных подходов осуществляется через:
1) работу в группах, где команды обучающихся выполняют общий проект: сотрудничество играет важную роль, так как все программные продукты создаются группами людей, каждый из которых вносит свой вклад в общий проект;
2) стимулирование научно-исследовательской деятельности – изучение конкретных учебных примеров, которые способствуют развитию аналитических, практических, коммуникационных (публичное выступление) навыков и использованию теории, методов и принципов для решения практических задач;

3) саналы түрде ойланып проблеманы шешу қабілеттілігін дамыту, проблеманы шешуге бағдарлана алуға үйрету;
4) ақпаратты жеткізу сақтау, қайта өңдеу, жинақтау бойынша сыни ойлауын, тек "жоғары сапалы" ақпараттарды қолдана алу;
5) жобалық жұмыс – алдағы жұмысты жоспарлау, мақсат қою, әртүрлі ақпарат көздеріннен мәлімет алу, болжамын дәлелдеу және ұсыну, тәжірибе жүргізу, жүргізілген жұмысының нәтижесін көрсету, өз жобасын бағалау және талдау, қорғай білу;
6) әртүрлі өмір жағдайында меңгерген дағдыларын қолдана лауын мадақтау;
7) шығармашылық амал мен интерпретацияны талап ететін нақты міндеттер қою;
8) "Информатика" пәніне тән қолданбалы сипатын демонстрациялау мақсатында пән салаларымен кіріктіріп, тапсырмаларды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
17. Бағдарлама төмендегідей АКТ қолданудың дағдыларын ұсынады:
1) шынайы өмір жүйесі мен жағдайларды, сонымен қатар оны болашақта толыққанды түсінуін көрсету үшін компьютерлік модельдерді дамыту және қолдану;
2) практикалық тапсырмаларды шешу үшін анимация құру, бейне, кесте, мәтіндерді, аудио және бейнематериалдарды өңдеу үшін бағдарламаны қолдану;
3) есептеуші және логикалық қабілеті талап ететін жоғары деңгейлі тілдегі бағдарламаны құрастыру;
4) практикалық тапсырмаларды шешу барысында шығармашылық тұрғыда ақпаратық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
5) нақты тақырып бойынша бірлескен топтық жұмысты жүргізуге мүмкіндік беретін электрондық құралдардың көмегімен материалдарды жинақтау және тәжірибемен алмасу;
6) өздігімен білім алу дағдысы мен кәсіби дамуы;
7) компьютерлік тәуелділік, плагиат және вирус секілді проблемаларға өзіндік көзқарасын есепке ала отырып, өмірлік ұстанымы мен жеке тұлғалық құндылықтарын нығайту;
8) нақты мақсат пен ұжым үшін әртүрлі ақпарат көздерінен жинақталған материалдар жинағы кіріктірлген коммуникативті дағдыларын дамыту.
18. Ұсынылатын оқытудың формасы:
1) мұғалімнен білім алушыға ақпараты жеткізу – бұл материалды ауызша айту: әңгіме, әңгімелеу, түсіндіру. Бұл бағдарлама мазмұнын басты түсініктерін және негізгі теориясын ашуға мүмкіндік береді;
2) мұғалімнің сөйлеу мәнерін көру қабілеттілімен сәйкестендіру – картинаны, кестені, слайд, бейнематериалдарды демонстрациялау білім алушыға эмоционалды-эстетикалық ықпал етеді, баланың әрі қарай танымдық әрекеттерін ынталандыратын нақты көңіл-күйді орнықтырады;
3) мұғалімнің басшылығымен білім алушының практикалық жұмысын ұйымдастыру: өздігімен және практикалық жұмыстарды орындау меңгерген материалдарын бекітуге мүмкіндік береді.

3) проблемно-ориентированное обучение–развитие способности к изобретательскому решению проблемы;
4) применение критического мышления при сборе, обработке, сохранении и передаче информации – способность использовать только "высококачественную" информацию;
5) проектную работу – способность планировать дальнейшую работу, ставить цели, получать необходимую информацию из различных источников, представлять и доказывать гипотезу, проводить эксперименты, представлять результаты проделанной работы, анализировать и оценивать, а также умело защищать свой проект;
6) поощрение к применению приобретенных навыков в различных жизненных ситуациях;
7) постановку открытых задач, которые требуют творческого подхода и интерпретации;
8) использование задач, интегрированных с предметными областями, с целью демонстрации прикладного характера предмета "Информатика".
17. Программа включает следующие навыки использования ИКТ:
1) применение и развитие компьютерных моделей для имитации реальных жизненных систем и ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;
2) использование программного обеспечения для обработки текстов, таблиц, изображений, создания анимации, обработки аудио- и видеоматериалов для решения практических задач;
3) разработку программ на языке высокого уровня, что требует логических и вычислительных способностей;
5) творческий подход в использовании средств информационно-коммуникационных технологий при решении практических задач;
6) сбор материала и обмен опытом с помощью электронных средств, что позволяет проводить совместную групповую работу над определенной темой;
7) навыки самостоятельного обучения и профессионального развития;
8) укрепление личных ценностей и жизненных приоритетов с учетом собственной точки зрения на такие проблемы, как плагиат, вирусы, компьютерная зависимость и так далее;
9) развитие коммуникативных навыков, которые включают отбор материалов из различных источников для определенной цели и аудитории.
18. Рекомендуемые формы обучения:
1) передача информации от учителя к ученику - устное изложение материала: рассказ, беседа, объяснение, пояснения. Это позволяет раскрыть основные теоретические положения и ключевые понятия содержания программы;
2) слово учителя в сочетании со зрительным рядом - демонстрация картин, таблиц, слайдов, фильмов, видеоматериалов – оказывает эмоционально-эстетическое воздействие на обучающихся, создает определенный настрой, мотивирующий детей к дальнейшей познавательной деятельности;
3) организация практических работ обучающихся под руководством учителя: выполнение самостоятельных и практических работ позволит закрепить полученный материал.

19. Оқу процесін ұйымдастырудың формасы: фронтальды, топтық, жеке. Жұмыстың формасы тақырыпқа, білім алушының мүмкіндіктері мен қабілеттіліктеріне қарай таңдалады: диктант, жеке карточка бойынша жұмыс, ребус, жұмбақтар, сөзжұмбақтар, дамытушы ойындар.
20. Түзете-дамытушылық тапсырма:
1) талдау және жинақтау әрекетін дамыту (бөліктерден бір бүтін жасау, жетіспейтін бұлікті табу, заттың сипатына қарай анықтау);
2) көру арқылы ойлау операциясын дамыту (берілген суреттен нақты заттар санын анықтап, ажырату);
3) сөздікпен жұмыс (терминологиялық);
4) есту және көру арқылы қабылдауын дамыту (сызба, тірек карточка, жоспар, кесте, иллюстрация, дидактикалық ойындар бойынша жұмыс);
5) есте сақтауын дамыту (тақырыптық дидактикалық ойындар мен жаттығулар);
6) байланыстырып сөйлеу тілін дамыту (үлгі, жоспар, түсіндіру, сұрақтар қою, түйінді сөздер бойынша әңгімелеу;
7) ұсақ моторикасын дамыту (клавиатуралық жаттықтырушы).
21. "Информатика" пәні бойынша білім беру мен түзету міндеттеріндегі жетістікке жету үшін төмендегілер қолданылады:
1) оқу-әдістемелік әдебиет (оқулықтар, нашар еститін балаларға арналған жұмыс дәптерлері, әдістемелік құралдар, тапсырмалар жинағы мен практикумдар, тақырыптық және қорытынды бақылауға арналған тест тапсырмаларының жинағы);
2) мерзімдік басылымдар; демонстарациялық қабырғалық көрнекі құралдар жиынтығы (міндетті түрде "Жұмыс орнын және қауіпсіздік техникасын ұйымдастыру" плакатын енгізу);
3) "Информатика" оқу пәнінің негізгі мазмұнын көрсететін плакаттар, сызбалар, кестелердің демонстрациялық көрнекі құралдарының жиынтығы, қабырғалық графикалық басылымдар түірнде, электрондық түрде де қарастырылады (мультимедиялық презентация слайдтарының жинағы), пән бойынша оқытушы плакаттар; информатика бойынша анықтамалық және әдістемелік әдебиет; алмастырылған материалы бар қабырғалық стенд;интерактивті тақта; проектор; проекторға арналған төбелі бекіткіш; веб-камера; стационарды дыбысты күшейтуші жабдық; монитормен жүйелі блок; компьютерлік үстелдер мен столдар; көрсеткіш бойынша (арнайы клавиатура, манипулятор, джойстик, бейімдеуші стол-мольберт, тіреуші жиектеме);
4) әрбір білім алушыға оқытудың арнайы техникалық және компенсаторлық құралдары.
3-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 - сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;

19. Формы организации учебного процесса: фронтальные, групповые, индивидуальные; варьироваться в зависимости от темы, от способностей и возможностей обучающихся – диктант, работа по индивидуальным карточкам, цифровой диктант, работа по опорным схемам, ребусы, загадки, кроссворды, развивающие игры.
20. Коррекционно-развивающие задания:
1) развитие аналитико-синтетической деятельности (составить целое из частей, найти отсутствующую часть, определить по характерным признакам предмет);
2) развитие зрительно-мыслительных операций (найти определенное количество предметов на иллюстрации, найти отличия);
3) словарная работа (терминология);
4) развитие слухового и зрительного восприятия (работа по схемам, опорным карточкам, по плану, по таблицам, по иллюстрациям, дидактические игры);
5) развитие памяти (тематические дидактические игры и упражнения);
6) развитие связной речи (рассказ по образцу, плану, описанию, объяснению, по наводящим вопросам, по ключевому слову);
7) развитие мелкой моторики (клавиатурный тренажер).
21. По предмету "Информатика" для достижения образовательных и коррекционных задач используются:
1) учебно-методическая литература (учебники, рабочие тетради для детей, методические пособия, сборники задач и практикумы, сборники текстовых заданий для тематического и итогового контроля);
2) периодические издания; комплект демонстрационных настенных наглядных пособий в обязательном порядке (включать плакат "Организация рабочего места и техника безопасности");
3) комплекты демонстрационных наглядных пособий плакатов, таблиц, схем, отражающих основное содержание учебного предмета "Информатика" в виде настенных графических изданий и в электронном виде (набор слайдов мультимедийной презентации), обучающие плакаты; справочная и методическая литература по информатике; настенный стенд со сменным материалом; интерактивная доска; проектор; крепление потолочное для проектора; веб - камера; стационарное звукоусиливающее оборудование; системные блоки с монитором; компьютерные столы со стульями; специальные технические и компенсаторные средства обучения на каждого обучающегося по показаниям (специальная клавиатура, манипулятор, джойстик, адаптируемый столик-мольберт, вертикализатор-стойка, опорная рама);
4) цифровые пособия (программное обеспечение); компьютерную технику; конструкторы и комплекты для лабораторных исследований.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
22. Объем учебной нагрузки по предмету "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;

2) 6 - сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;
3) 7 - сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;
4) 8 - сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;
5) 9 – сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;
6) 10 - сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты құрайды.
23. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімі бойынша ұйымдастырылған. Әрбір бөлім сынып бойынша күтілетін нәтиже түрі ретінде оқытудың мақсаты мен мазмұны көрсетілген бөлімшелерден құралған: дағды немесе білік, білім немесе түсіну.
24. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйе;
2) ақпараттық процестер;
3) компьютерлік ойлау;
4) денсаулық және қауіпсіздік.
25. "Компьютерлік жүйе" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютер құрылғысы;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) компьютерлік желі.
26. "Ақпараттық процестер" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты өлшеу және ұсыну;
2) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
27. "Компьютерлік ойлау" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) моделдеу;
2) алгоритмдер.
28. "Денсаулық және қауіпсіздік бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) эргономика;
2) ақпараттық және онлайн қауіпсіздік.
29. 5-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) пәнге кіріспе. "Информатика" пәні. Компьютерлік сыныппен танысу. Жұмыс орнын ұйымдастыру мен өмір қауіпсіздік ережесін меңгеру;
2) ақпарат және ақпараттық процесс. Информатика және ақпарат: ақпарат туралы түсінік, ақпаратты өңдеу, ақпаратты өлшеу бірлігі;
3) компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде. Адам және компьютер. Компьютер қалай құрылған, компьютердің негізгі құралының қызметі мен мүмкіндіктері. Жұмыс үстелі, тышқанмен жұмыс жасау амалы. Мәзір және "Бастау" түймешегі. Компьютер жадысындағы ақпаратты шығару. Клавиатурамен танысу. Бағдарламамен қамтамасыз етілудің жалпы сипаты мен топтамасы. Операциялық жүйені (терезе, мәзір, тапсырмалар жолағы, "Жұмыс үстел" папкасы және "Корзина") басқару амалы мен негізгі объектілер, операциялық жүйені түсіну. Файл жүйесінің қызметі. Папка, ярлык, файл, файлға жол, файла көлемі. Папка мен ярлыкты қайта өзгерту, құру. Объектілерді іздеу, өшіру, алмастыру және көшіріп алу. Ақпаратты санау және жазу, ақпарат тасыушылар;
4) АКТ. Қарапайым графикалық редактор. Суреттерді сақтау және ашу. Графикалық редакторларды суреттеу құралы. Фрагменттік суретті ерекшелеу, фрагменті суреттер, масштабпен жұмыс, графикалық ақпаратты өңдеу (бейнені трансформациялау, масштабтау). Басып шығаруға даярлау, басып шығару. Қарапайым мәтіндік редактор. Мәтіндік редактордыинтерфейсі. Құжаттарды компьютерді даярлау кезеңдері (мәтін кіріспесі, мәтінді теру ережесі, мәтін бойынша алмастыру Файлдан мәтінді жүктеп алу.

2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
23. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
24. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) компьютерные системы;
2) информационные процессы;
3) компьютерное мышление;
4) здоровье и безопасность.
25. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройство компьютера;
2) программное обеспечение;
3) компьютерные сети.
26. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
27. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы.
28. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная и онлайн безопасность.
29. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 5 класса:
1) введение в предмет. Предмет "Информатика". Знакомство с компьютерным классом. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информация и информационные процессы. Информатика, информация. Виды информации и способы обработки. Количество информации, единицы измерения информации;
3) компьютер как средство обработки информации. Человек и компьютер. Как устроен компьютер - назначение и возможности основных устройств компьютера. Рабочий стол и приемы работы с мышью. Меню и кнопка "Пуск". Ввод информации в память компьютера. Знакомимся с клавиатурой. Классификация и общая характеристика программного обеспечения. Понятие операционной системы, основные объекты и приемы управления операционной системы (окна, меню, панель задач, папки "Рабочий стол" и "Корзина"). Назначение файловой системы. Папка, ярлык, файл, путь к файлу, размер файла. Создание, переименование папок и ярлыков. Поиск объектов, копирование, перемещение и удаление объектов. Запись и считывание информации, носители информации;
4) ИКТ. Простейший графический редактор. Сохранение и открытие рисунка. Инструменты рисования графического редактора. Выделение фрагмента рисунка, работа с фрагментами рисунка, масштаб, обработка графической информации (масштабирование, трансформация изображений). Подготовка к печати, печать. Простейший текстовый редактор. Интерфейс текстового редактора. Этапы подготовки документа на компьютере (ввод текста, правила набора текста, перемещение по тексту). Загрузка текста из файла. Выделение, копирование, вырезание и вставка фрагмента текста. Форматирование символов (установка шрифта, размера, начертания и цвета символов). Форматирование абзацев. Форматирование текста. Вставка рисунка в документ. Создание надписей, комбинированных документов; калькулятор, блокнот. Обработка звуковой информации, звукозапись;

5) бағдарламалық әрекет.
30. 6-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) кіріспе. Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру;
2) ақпарат және ақпараттық процесс. Әлемнің ақпаратық суреті. Ақпаратты сақтау, ақпаратты сақтау. Антивирусты программа. Ақпаратты ығыстыру, архиватор программасы;
3) компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде. Есептеуіш техниканың даму тарихы, электорнды-есептеуіш машинасы. Компьютерлік техниканың даму тенденциясы;
4) алгоритмизациялау және моделдеу. Алгоритм және оны орындаушылар. Алгоритмді жазу формасы, блок-схема. Алгоритм типтері (сызықты, тармақталған және циклдік алгоритм). Модель шынайы объектінің маңызды сипаты ретінде. Модель түрлері;
5) АКТ. Мәтіндік процессор, интерфейс программасы, құжатты құру мен сақтау, мәтінді форматтаудың негізгі амалдары туралы жалпы түсініктерінің болуы. Шрифт, абзац, шегіністер және интервал. Нөмерленген және маркирленген тізім. Колонкиалар, беттер параметрі, шеттері, алдын ала көру, құжатты басу. Кесте, кесте құру, кестені түзету, берілген кестені форматау және кіріктіру. Графикалық объектілерді және декаративті жазуларды қою, жазулар мен суреттерді форматтау. Интерфейс программаларды таныстыру, презентациялау. Мультимедиялық презентацияны құру. Презентация құру, безендіру шаблоны, мәтінді құру, кестені, видео, дыбыстар, суреттерді кіріктіру. Анимация тиімділігін, презентацияны демонстрациялау;
6) телекоммуникация. Компьютерлік байланыстар, глобалды ақпараттық желі, интернетте ақпаратты іздеу, электорндық почтаның негізгі түрлері.
7) жобалау әрекеті.
31. 7-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) кіріспе. Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру;
2) ақпарат және ақпараттықпроцесс. Компьютерде ақпараты ұсына алу амалы. Сандық, мәтіндік және графикалық ақпараты кодтау;
3) компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде.Компьтерді аппараттармен, жады, операциялық жүйені топтастыру, операциялық жүйенің функциялармен қамтамасыз ету;
4) алгоритмизациялау және программалау. Программалау алгоритмді жазу амалы ретінде. Алфавит, синтаксис пргораммалау тілі. Арифметикалық өрнектерді жазу ережелері, алмастыру типі. Сызықтық алгоритмді программалау. Операторды кіргізу және шығару, операторды иелену;
5) ақпараттық модельдеу. Модельді сипаттау әдісі, моледің қасиеті, алуантүрлі білім беру саласында мысал тапсырмаларда модельдерді зерттеу;

5) проектная деятельность
30. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 6 класса:
1) введение. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информация и информационные процессы. Информационная картина мира. Свойства информации, защита информации. Антивирусные программы. Сжатие информации, программы архиваторы;
3) компьютер как средство обработки информации. История развития вычислительной техники, поколения электронно-вычислительных машин. Тенденции развития компьютерной техники;
4) алгоритмизация и моделирование. Алгоритмы и их исполнители. Формы записи алгоритмов, блок-схемы. Типы алгоритмов (линейные, разветвляющиеся и циклические алгоритмы). Модель как отражение существенных свойств реального объекта. Виды моделей;
5) ИКТ. Общие сведения о текстовом процессоре, интерфейс программы, создание и сохранение документа, основные приемы форматирования текста. Шрифт, абзацы, отступы и интервалы. Нумерованный и маркированный списки. Колонки, параметры страницы, поля, предварительный просмотр, печать документа. Таблицы, создание таблиц, редактирование таблиц, ввод и форматирование содержимого таблиц. Вставка графических объектов и декоративных надписей, форматирование надписей и рисунков. Презентации, знакомство с интерфейсом программы. Конструктор мультимедийных презентаций. Создание презентации, шаблоны оформления, создание текста, внедрение таблиц, видео и звуков, рисунков. Настройка эффектов анимации, демонстрация презентации;
6) телекоммуникации. Основные виды компьютерной связи, глобальные информационные сети, поиск информации в интернете, электронная почта.
7) проектная деятельность.
31. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 7 класса:
1) введение. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информация и информационные процессы. Способы представления информации в компьютере. Кодирование числовой, текстовой и графической информации, декодирование;
3) компьютер как средство обработки информации. Аппаратное обеспечение компьютера, память, классификация операционных систем, функции операционных систем;
4) алгоритмизация и программирование. Программирование как формальный способ записи алгоритмов. Алфавит, синтаксис языка программирования. Типы переменных, правила записи арифметических выражений. Программирование линейных алгоритмов. Оператор ввода и вывода, оператор присваивания;
5) информационное моделирование. Методы описания моделей, свойства моделей, исследования моделей на примерах задач из различных образовательных областей;

6) АКТ. Компьютерлік графиканың түрі. Векторлы және нүктелі графиканы құру мен өңдеу, графикалық файлдарды форматтау бойынша программалар. Векторлы графика. Векторлы графиканы өңдеу бойынша интерфейс программалары. Игураларды салу. Векторлы объектілермен қарапайым операция жасау. Түзу емес орындарды түзету. Мәтін, мәтінді құру блогы. Нүктелі графика. Нүктелі графика, нүктелі бейне параметрлерін өңдеу бойынша интерфейс программалар. Нүктелі бейнелермен жұмыс жасаудың ортақ амалдары. Шеткі бөліктерін ерекшелеу, сурет салу құралдары, түстер. Ерекшеленген шеткі бөліктерімен жұмыс. Қабат. Мәтінмен жұмыс;
7) жобалау әрекеті.
32. 8-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) кіріспе. Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру;
2) ақпарат және ақпараттық процесс. Есептеу жүйесі (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық) бір есептеуден екінші бір есептеуге көшіру. Екілік арифметика. Логика және логикалық операция, кесте шынайлылығы. Компьютердің логикалық негізі;
3) компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде. Жеке компьютер архитектураның заманауи даму тенденциясы. Перифериалды құрылғы, перифиалды құрылғыны құру, драйверлер;
4) алгоритмизациялау және программалау. Бөлшектеу (ветвления) операторлары. Күрделі шарттар. Циклидік алгоритм, циклдік алгоритмді программалау. Тікелей және кері циклді санаушы. Шарттар қарастырылған цикл. Жасап біткеннен кейінгі цикл. Графикалық операторлар мен процедуралар;
5) ақпараттық модельдеу. Компьютерде зерттеу және құрудың негізгі кезеңдері;
6) АКТ. Электронды кесте. Кесте процессорының интерфейс терезесі. Электрондық кестенің негізгі түсініктері. Мәліметтерді форматтау және түзету, кіріктіру. Маркерді толтыру. Формаларды енгізу. Қатысты, абсолюты және аралас сілтемелер. Функия, стандартты функцияны қолдану, диаграмманы құру, кестені баспаға даярлау;
7) телекоммуникация. Компьютерлік желінің қызметі, компьютерлік желінің негізгі түсініктері. Локалды желі. Глобалды компьютерлік желі. Интернет желі ресурстарына қолжетімділігі, Интернет қызметі;
8) жобалау әрекеті.
33. 9-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) кіріспе. Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру;
2) ақпарат және ақпараттық процесс. Компьютерлік желідегі ақпараттардың қауіпсіздігі. Ақпаратты сақтау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы;
3) компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде.Заманауи программамен қамтамасыз ету және оның даму тенденциясы. Қызметтік программалар;

6) ИКТ. Виды компьютерной графики. Программы по созданию и обработке векторной и растровой графики, форматы графических файлов. Векторная графика. Интерфейс программы по обработке векторной графики. Рисование фигур. Простейшие операции с векторными объектами. Редактирование кривых. Текст, создание текстовых блоков. Растровая графика. Интерфейс программы по обработке растровой графики, параметры растровых изображений. Общие приемы работы с растровыми изображениями. цвета, инструменты рисования, выделение областей. Работа с выделенными областями. Слои. Работа с текстом;
7) проектная деятельность.
32. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса:
1) введение. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информация и информационные процессы. Системы счисления (двоичная, восьмеричная, десятичная, шестнадцатеричная), перевод чисел из одной системы счисления в другую. Двоичная арифметика. Логика и логические операции, таблицы истинности. Логические основы компьютера;
3) компьютер как средство обработки информации. Современные тенденции развития архитектуры персонального компьютера. Периферийные устройства, установка периферийных устройств, драйверы;
4) алгоритмизация и программирование. Операторы ветвления. Сложные условия. Циклические алгоритмы, программирование циклических алгоритмов. Циклы с прямым и обратным счетчиком. Цикл с предусловием. Цикл с постусловием. Графические операторы и процедуры;
5) информационное моделирование. Основные этапы разработки и исследования моделей на компьютере;
6) ИКТ. Электронные таблицы. Интерфейс окна табличного процессора. Основные понятия электронных таблиц. Ввод, редактирование и форматирование данных. Маркер заполнения. Ввод формул. Относительные, абсолютные и смешанные ссылки. Функции, использование стандартных функций. Построение диаграмм, подготовка таблицы к печати;
7) телекоммуникации. Назначение компьютерных сетей, основные понятия компьютерных сетей. Локальная сеть. Глобальная компьютерная сеть. Доступ к ресурсам сети интернет, службы Интернета;
8) проектная деятельность.
33. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса:
1) введение. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информация и информационные процессы. Информационная безопасность в компьютерных сетях. Законодательство Республики Казахстан в сфере защиты информации;
3) компьютер как средство обработки информации. Современное программное обеспечение и тенденции его развития. Служебные программы;

4) алгоритмизациялаужәне программалау. Файлдар және оны өңдеу, мәліметтерді құрылымдау. Салынған цикл. Массивтер туралы, массивтерді өңдеудің стандартты алгоритмі. Символды қатар, қатарды символды өңдеу, символды қатарлармен жұмыс үшін функциялар;
5) жобалау әрекеті;
6) қайталау.
34. 10-сыныпқа арналған "Информатика" пәнінің базалық мазмұны:
1) кіріспе. Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру;
2) ақпараттық модельдеу. Компьютерлік модельдеу. Модельдеудің негізгі элементтері. Программалау тіл құралы арқылы модельдер құрастыру;
3) жобалау әрекеті;
4) АКТ. Мәліметтер базасы. Мәліметтер базасының құрылымы. Мәліметтер базасының кестесі. Мәліметтер жазбасы, шеткі бөлігі, типі. Кестелік процессор құралы арқылы мәліметтер базасы кестесін құру. Іздеу операциясы. Операции поиска. Қорытынды мәнін шығару, топтастыру. Видеоақпаратты өңдеу. Видеофайл форматы. Видеоны өңдеу мен құру бойынша программалар. Интерфейс программалар. Жобаны сақтау, құру, ашу. Видеоны монтаждау. Дыбыстау эффектілерін орнықтыру. Анимация және визуалды эффект. Видео қорытындысы;
5) жобалау әрекеті;
6) қайталау.
4-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
35. Бағдарламада мониторинг жүргізу мен оқу мақсатын тиімді қолдану үшін кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімшені, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.1 кодында "5" - сыныбы, "2.1" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының реттік саны.
36. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1 – бөлім "Компьютерлік жүйе":
1 кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Компьютер құрылғысы
5.1.1.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
6.1.1.1 есептеуші техниканың тарихы мен перспективасы туралы әңгімелеу
7.1.1.1 компьютерлік жады түрлерінің қызметін сипаттау
(оперативті есте сақталатын құралдар, жиі есте сақталатын құрылғы, мырт келбетімен есте сақталатын құрылғы)
8.1.1.1 процессор қызметін және оның негізгі сипаттарын қарапайым деңгейде түсіндіру
9.1.1.1
компьютердің қызметіне конфигурацияны таңдау
10.1.1.1
компьютердің фунционалды мүмкіндіктері мен негізгі сипаттарын қолдану
6.1.1.2 компьютердің негізгі құралдарының өзарабайланысын түсіндіре білу
10.1.1.2
персоналды компьютер және оның перифериялық құралдарын (принтер, сканер, модем, мультимедиялық проектор, камера
1.2 Программалық қамтамасыз ету
5.1.2.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
6.1.2.1
операциялық жүйенің негізгі қызметін атау

4) алгоритмизация и программирование. Файлы и их обработка, структурированные данные. Вложенные циклы. Понятие о массивах, стандартные алгоритмы обработки массивов. Символьные строки, посимвольная обработка строк, функции для работы с символьными строками;
5) проектная деятельность;
6) повторение.
34. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса:
1) введение. Изучение правил техники безопасности и организации рабочего места;
2) информационное моделирование. Компьютерное моделирование. Основные элементы моделей. Разработка моделей средствами языка программирования;
3) проектная деятельность;
4) ИКТ. Базы данных. Структура базы данных. Таблица базы данных. Записи, поля, типы данных. Создание таблицы базы данных средствами табличного процессора. Операции поиска. Сортировка, вывод итоговых значений. Обработка видеоинформации. Форматы видеофайлов. Программы по созданию и обработке видео. Интерфейс программы. Создание, открытие, сохранение проекта. Монтаж видео. Настройка звуковых эффектов. Анимация и визуальные эффекты. Вывод видео;
5) проектная деятельность;
6) повторение.
Глава 4. Система целей обучения
35. В учебной Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.1: "5" - класс; 2.1" - подраздел; "1" - нумерация учебной цели.
36. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел 1 "Компьютерные системы":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Устройства компьютера
5.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кэш-память)
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
9.​1.​1.​1
выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
10.​1.​1.​1
использовать основные характеристики и функциональные возможности компьютера
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
10.​1.​1.​2
использовать персональный компьютер и его периферийное оборудование (принтер, сканер, модем, мультимедийный проектор, цифровая камера)
1.2 Программное обеспечение
5.​1.​2.​1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска
6.​1.​2.​1
называть основные функции операционной системы

7.1.2.1 "программалау жүйесі" мен "программалау тілі" ұғымын ажырата білу
8.1.2.1 қолданбалы жүйелі бағдарламамен қамтамасыз ету мен пргораммалау жүйесін ажырата білу
9.1.2.1 тұтынушының қажеттілігіне қарай программалық қамтамасыз етілуін таңдау
10.1.2.1
заманауи программалық етілудің даму тенденциясын білу
7.1.2.2 әртүрлі форматтахы архивтерді құру және орналастыру
7.1.2.3 бірдей ақпаратты сақтайтын әртүрлі форматтағы файлдар мөлшерін салыстыру
1.3 Компьютерлік желі
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру
6.1.3.1 сымсыз байланыстың маңыздылығын түсіндіру
7.1.3.1 компьютерлік желілерді топтастыру
8.1.3.1 желіде жіберу амалдарын анықтау
9.1.3.1
интернет қызметтерін қолдана отырып (веб сервер, бұлтты есептеуіш, блок, вики арқылы жұмысты жүктеп алу) бірлесіп құжаттарды құру және қайта өңдеу бойынша жұмыс жасау
10.1.3.1
пошталық бағдарлама көмегімен электронды поштадан жіберу, қабылдауды жүзеге асыру;
10.1.3.2
іздеу жүйесін қолдану арқылы интернеттен ақпаратты іздеуді жүзеге асыру
2) 2 - бөлім "Ақпараттық процестер":
2 – кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Ақпаратты өлшеу және ұсыну
5.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ретпен айту
6.2.1.1
әртүрлі формадағы ақпараты ұсыну
7.2.1.1 шифрлеудің әртүрлі әдістерін қолдану арқылы мәтіндік ақпараты қодтау және қайта кодтау
8.2.1.1
ақпаратты бір өлшемнен басқа өлшемге аударуды жүзеге асыру
9.2.1.1 ақпараттың сипатын анықтау (қауіпсіздігі, нақтылық, дәйектілік, өзектілік)
10.2.1.1
қабылдаған ақпараты бағалау және талдау
6.2.1.2 компьютерде ұсынылатын ақпараттар екілік түрде берілетінің түсіндіру
7.2.1.2
ақпаратты өлшем бірліктерін атау
8.2.1.2 ақпарат санын анықтау кезінде алфавит пен ықтималды амалдарды қолдану
10.2.1.2 программалық құралдармен видеоақпараты өңдеу
2.2 Ақпараттық объектілерді түрлендіру және құру
5.2.2.1 құжатты басып шығаруды тиімді ұйымдастыру (беттің параметрлерін орнату, алдын-ала қарау, басып шығаруға құжатты жіберу)
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
7.2.2.1 сілтемені ұйымдастыру (гиперсілтеме, атау, мазмұны)
8.2.2.1 электрондық кестеде тапсырмаларды шешу үшін мәліметін типтері мен пішіндерін қолдану
9.2.2.1 мәліметтер базасын, жазба, жиегін түсіндіру
10.2.2.1
электрондық кестеде мәліметтер базасын құру
5.2.2.2 нүктелі бейнелерді түзету және құру құру

7.​1.​2.​1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования"
8.​1.​2.​1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
10.​1.​2.​1
знать тенденции развития современного программного обеспечения
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
7.​1.​2.​3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию
1.3 Компьютерные сети
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
9.​1.​3.​1
работать совместно над созданием, просмотром и редактированием документов, используя интернет-услуги (например, загрузить работу на веб-сервер - облачные вычисления, блоги, вики)
10.​1.​3.​1
осуществлять прием/передачу электронной почты с помощью почтовой программы
10.​1.​3.​2
осуществлять поиск информации в Интернете, используя поисковые системы
2) раздел 2 "Информационные процессы":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Представление и измерение информации
5.​2.​1.​1 перечислять информацию в разных формах
6.​2.​1.​1
представлять информацию в разных формах
7.​2.​1.​1 кодировать и декодировать текстовую информацию, используя различные методы шифрования
8.​2.​1.​1
осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность)
10.​2.​1.​1
оценивать и анализировать получаемую информацию
6.​2.​1.​2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
7.​2.​1.​2
называть единицы измерения информации
8.​2.​1.​2
применять алфавитный и вероятностный подход при определении количества информации
10.​2.​1.​2
обрабатывать видео информацию программными средствами
2.2 Создание и преобразование информационных объектов
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр)
6.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
7.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
8.​2.​2.​1 использовать различные типы и форматы данных для решения задач в электронных таблицах
9.​2.​2.​1 объяснять термины базы данных, запись, поле
10.​2.​2.​1
создавать базу данных в электронной таблице
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения

6.2.2.2 электронды кестенің элементтерін пішіндеу
7.2.2.2 векторлы бейнелерді түзету және құру құру
8.2.2.2 абсолютті және қатысты сілтемелерді қолдану
10.2.2.2 мәліметтерді топтастыру және тез табу жүзеге асыру
6.2.2.3 электронды кесте диаграмма құру
7.2.2.3 нүктелі және векторлы графиканың кемішлігі мен жетістігін бағалау
8.2.2.3 электронды кестелерді қолдану арқылы тапсырмаларды шешу үшін кірістірілген функцияларды қолдану
6.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішіндеуді қолдану
8.2.2.4 берілген кестеде график функциясын құру
3) 3- бөлім "Компьютерлік ойлау"
3 - кесте
Бөлімше
5 - сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10-сынып
3.1 Моделдеу
5.3.1.1 ойын программасымен (Лого, Scratch (Скратч) ойын ортасында жағдайлар мен объектілер анимациясын құру
6.3.1.1 ойын программасын ойын ортасында сценарилер құрастыру және жүзеге асыру
7.3.1.1 3D редакторында оқиғалар мен объектілер моделін құу
8.3.1.1 программаны интеграциялық ортада модель міндеттерін құру
9.3.1.1 электрондық кесте процессор моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу және құру
10.3.1.1
бағдарлау тілі мен құралдар моделін құру
3.2 Алгоритм
5.3.2.1 "алгоритм" түсінігін қалыптастыру
6.3.2.1 кезең бойынша тапсырмаларды шешуді орындау
7.3.2.1 программалау тілінде алгоритмді жазбаға жазу
8.3.2.1
алгоритмді қабылдауды жүзеге асыру
9.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі жолдармен шешу
10.3.2.1
әр тапсырманың шешімін сипаттау және оның тиімдісін таңдау
5.3.2.2 алгоритмді сөздік формада ұсыну
6.3.2.2 алгоритмді блок-сызба түрінде ұсыну
8.3.2.2 қойылған міндеттердің шешімін бағалау
5.3.2.3 орындаушы мен оның командалық жүйесіне мысал келтіру
3.3 Программалау
5.3.3.1 программалау (Лого, Scratch (Скратч) ойын ортасында тармақтау мен цикл командасын қолдану
6.3.3.1 ойын ортасында
программалау процедурасын қолдану
7.3.3.1 мәліметтер түрлерін топтастыру
8.3.3.1 кіріккен ортада бағдарламаны талдауда таңдау операторы мен циклдарды пайдалану
9.3.3.1
кіріккен ортада біртекті массивтерді жасаудың бағдарламасын құру
10.3.3.1
символдық талдаудың алгоритмін бағдарламалау
7.3.3.2 кіріккен ортада бағдарлама жасау үшін сызықтық және тармақталған алгоритм жасау(С/С++, Python (Пайзн), Delphi (Дельфи), Lazarus (Лазарус)
8.3.3.2
кіріккен ортада бағдарлама құрудың компонеттерін білу және қолдану
4) 4 – бөлім "Денсаулық және өмір қауіпсіздігі":
4 - кесте
Бөлімше
5-сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
4.1
Эргономика
5.4.1.1
техника қауіпсіздігі ережелерін бұзудың салдарын талдау

6.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы
7.​2.​2.​2 создавать и редактировать векторные изображения
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки
10.​2.​2.​2 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
6.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
7.​2.​2.​3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
6.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
3) раздел 3 "Компьютерное мышление":
таблица 3
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Моделирование
5.​3.​1.​1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch (Скратч)
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
10.​3.​1.​1
создавать модели средствами язык программирования
3.2 Алгоритмы
5.​3.​2.​1 формулировать определение алгоритма
6.​3.​2.​1 поэтапно разбирать решение задачи
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
9.​3.​2.​1 решать задачу различными способами
10.​3.​2.​1
описывать решение каждой задачи и из них выбирать наиболее эффективный
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме
6.​3.​2.​2 представлять алгоритм в виде блок-схем
8.​3.​2.​2 оценивать решение поставленной задачи
5.​3.​2.​3 приводить примеры исполнителей и их системы команд
3.3 Программирование
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (Скратч)
6.​3.​3.​1 использовать процедуры в игровой среде программирования
7.​3.​3.​1 классифицировать типы данных
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрироанной среде разработки программ
9.​3.​3.​1
составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов
10.​3.​3.​1
программировать алгоритмы символьной обработки
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus (Пайзн, Дельфи, Лазарас)
8.​3.​3.​2
знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ
4) раздел 4 "Здоровье и безопасность":
таблица 4
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1
Эргономика
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности

6.4.1.1 эргономиканың тапсырмаларын қалыптандыру мен шешу. Максимальды жайлылық пен тиімділігі үшін
7.4.1.1 талдаудағы жобаға интерфейс құру үшін шарттарын орындау
8.4.1.1 әртүрлі электронды құралдардың кері әсеріне мысалдар келтіру және қорғану әдістерін қолдану
9.4.1.1 жалғаспалы компьютерлерді қолданудың тәуекелдерін бағалау
10.4.1.1 ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдалануда эргономика талаптарына сүйену
4.2 Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1
өзге жұмысты көшірмелеудің заңсыздығын талдау
6.4.2.1 "авторлық құқық", "плагиат" түсініктерін түсіндіру
7.4.2.1
қауіп төндіретін бағдарламалардан компьютерді қорғау
8.4.2.1
желі қолданушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (алаяқтық, кибербуллинг және басқалары)
9.4.2.1
желіде этикалық және құқықтық нормаларды бұзудың салдарын түсіндіру
10.4.2.1
Қазақстан Республикасының заңнамасына сай бағдарламамен жұмыс жасаудың ережелерін ұстану
5.4.2.2
құжаттарға құпия сөз орнату

6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
7.​4.​1.​1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
10.​4.​1.​1
следовать требованиям эргономики при работе со средствами информационных и коммуникационных технологий
4.2
Информационная безопасность
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
6.​4.​2.​1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат"
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество, кибербуллинг)
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
10.​4.​2.​1
соблюдать правила работы с информацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы

6.4.2.2 мәлімет авторына сілтеме жасау
37. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
38. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Информатика" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5- сынып:
1 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпарат және ақпараттық процесс
Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру
5.4.1.1 техника қауіпсіздігі ережелерін бұзудың салдарын талдау
Информатика
Ақпарат
5.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ретпен айту
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Компьютер
5.1.1.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру;
5.4.1.1 техника қауіпсіздігі ережелерін бұзудың салдарын талдау
Программалық қамтамасыз ету
5.1.1.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру;
5.1.2.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
2 - тоқсан
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Негізгі объектлер мен Windows (виндоус) басқару амалдары
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Қарапайым графикалық редактор
5.1.1.1 процессор мен қатқыл дисктің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру;
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру;
5.2.2.1 құжатты басып шығаруды тиімді ұйымдастыру (беттің параметрлерін орнату, алдын-ала қарау, басып шығаруға құжатты жіберу);
5.2.2.2 нүктелі бейнелерді түзету және құру құру
3 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Қарапайым мәтіндік редактор. Интерфейс редакторы
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру;
5.2.2.2 нүктелі бейнелерді түзету және құру құру
Аралас құжаттарды құру
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру;
5.2.2.1 құжатты басып шығаруды тиімді ұйымдастыру (беттің параметрлерін орнату, алдын-ала қарау, басып шығаруға құжатты жіберу);
5.2.2.2 нүктелі бейнелерді түзету және құру құру;

6.​4.​2.​2 сопровождать информацию ссылками на автора
37. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
38. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информатика" для 5-10
классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Разделы долгосрочного плана
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информация и информационные процессы
Техника безопасности и организация рабочего места
5.4.1.1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Информатика
Информация
5.2.1.1 перечислять информацию в разных формах
Компьютер как средство обработки информации
Компьютер
5.1.1.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска;
5.4.1.1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Программное обеспечения
5.1.1.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска;
5.1.2.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска
2 четверть
Компьютер как средство обработки информации
Основные объекты и приемы управления Windows (виндоус)
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
Информационно-коммуникационные технологии
Простейший графический редактор
5.1.1.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска;
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.2.2.1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр);
5.2.2.2 создавать и редактировать растровые изображения
3 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Простейший текстовый редактор. Интерфейс редактора
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.2.2.2 создавать и редактировать растровые изображения
Создание комбинированных документов
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.2.2.1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр);
5.2.2.2 создавать и редактировать растровые изображения;

5.4.2.1 өзге жұмысты көшірмелеудің заңсыздығын талдау;
5.4.2.2 құжаттарға құпия сөз орнату
4 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Есептеуші ақпаратты өңдеу. Калькулятор.
5.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ретпен айту
Дыбыстық ақпаратты өңдеу.
Фонограф
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды көшіру, өзгерту, орналастыру;
5.3.1.1 ойын программасымен (Лого, Scratch (скратч) ойын ортасында жағдайлар мен объектілер анимациясын құру;
5.4.2.1 өзге жұмысты көшірмелеудің заңсыздығын талдау
Жобалау әрекеті
2) 6 - сынып:
2 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпарат және ақпараттық процесс
Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру
6.1.1.1 есептеуші техниканың тарихы мен перспективасы туралы әңгімелеу;
6.1.1.2 компьютердің негізгі құралдарының өзарабайланысын түсіндіре білу
Әлемнің ақпаратық суреті. Ақпаратты сақтау, ақпаратты сақтау
6.1.1.2 компьютердің негізгі құралдарының өзарабайланысын түсіндіре білу
6.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ұсыну;
6.2.1.2 компьютерде ұсынылатын ақпараттар екілік түрде берілетінің түсіндіру;
6.4.2.1 "авторлық құқық", "плагиат" түсініктерін түсіндіру
Антивирусты программалар
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі қызметін атау;
6.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ұсыну;
6.4.1.1 эргономиканың тапсырмаларын қалыптандыру мен шешу
Ақпаратты ығыстыру, архиватор программасы
6.2.1.1 әртүрлі формадағы ақпараты ұсыну;
6.2.1.2 компьютерде ұсынылатын ақпараттар екілік түрде берілетінін түсіндіру;
6.4.1.1 эргономиканың тапсырмаларын қалыптандыру мен шешу
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Есептеуіш техниканың даму тарихы
6.1.1.1 есептеуші техниканың тарихы мен перспективасы туралы әңгімелеу
Электорнды-есептеуіш машинасы
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі қызметін атау
Компьютерлік техниканың даму тенденциясы
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі қызметін атау
2 - тоқсан
Алгоритмизациялаужәне моделдеу
Алгоритм және оны орындаушылар
6.3.2.1 кезең бойынша тапсырмаларды шешуді орындау
Алгоритмді жазу формасы
6.3.2.1 кезең бойынша тапсырмаларды шешуді орындау;
6.3.2.2 алгоритмді блок-сызба түрінде ұсыну
Алгоритм типтері (сызықты, тармақталған және циклдік алгоритм)
6.3.2.1 кезең бойынша тапсырмаларды шешуді орындау;
6.3.2.2 алгоритмді блок-сызба түрінде ұсыну;
6.3.3.1 ойын ортасында
программалау процедурасын қолдану
Модель және модельдеу
6.3.1.1 ойын программасын ойын ортасында сценарилер құастыру және жүзеге асыру
3 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Мәтіндік процессор, интерфейс программасы
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі қызметін атау
Мәтінді форматтау амалының негізі
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
Құжаттарды алдын ала көру және баспадан шығару
6.1.3.1 сымсыз байланыстың тиімді жақтарын түсіндіру
Кесте, кестені құру
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу;
6.2.2.2 электронды кестенің элементтерін пішіндеу
Кестені түзету
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
Кесте мазмұнын форматтау және енгізу
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
6.2.2.2 электронды кестенің элементтерін пішіндеу
4 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Графикалық объектілерді және декаративті жазуларды қою
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
Суреттер мен жазбаларды форматтау
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
Интерфейс программаларды таныстыру, презентациялау
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі қызметін атау
Презентация құру және безендіру
6.2.2.1 мәтіндік процессорде кесте элементтерін пішіндеу
Презентацияны демонстрациялау және анимациялау

5.4.2.1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.4.2.2 устанавливать пароль на документы
4 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Обработка числовой информации. Калькулятор
5.2.1.1 перечислять информацию в разных формах
Обработка звуковой информации
Фонограф
Проигрыватель Проектная деятельность
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.3.1.1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.4.2.1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
2) 6 класс:
таблица 2
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информация и информационные процессы
Техника безопасности и организация рабочего места
6.1.1.1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.1.1.2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
Информационная картина мира, свойства информации, защита информации
6.1.1.2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
6.2.1.1 представлять информацию в разных формах;
6.2.1.2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде;
6.4.2.1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат"
Антивирусные программы
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы;
6.2.1.1 представлять информацию в разных формах;
6.4.1.1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
Сжатие информации, программы архиваторы.
6.2.1.1 представлять информацию в разных формах;
6.2.1.2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде;
6.4.1.1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
Компьютер как средство обработки информации
История развития вычислительной техники
6.1.1.1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
Поколения электронно-вычислительных машин
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы
Тенденции развития компьютерной техники.
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы
2 четверть
Алгоритмизация и моделирование
Алгоритмы и их исполнители
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи
Формы записи алгоритмов
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.3.2.2 представлять алгоритм в виде блок-схем
Типы алгоритмов (линейные, разветвляющиеся и циклические алгоритмы);
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.3.2.2 представлять алгоритм в виде блок-схем;
6.3.3.1 использовать процедуры в игровой среде программирования
Модель и моделирования
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
3 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Общие сведения о текстовом процессоре, интерфейс программы
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы
Основные приемы форматирования текста;
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Предварительный просмотр и печать документа
6.1.3.1 объяснять преимущества беспроводной связи
Таблицы, создание таблиц
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
6.2.2.2 форматировать элементы электронной таблицы
Редактирование таблиц
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Ввод и форматирование содержимого таблиц
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
6.2.2.2 форматировать элементы электронной таблицы
4 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Вставка графических объектов и декоративных надписей,
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Форматирование надписей и рисунков
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Презентации, знакомство с интерфейсом программы;
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы
Создание и оформления презентации
6.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Анимация и демонстрация презентации

6.2.2.3 электронды кесте диаграмма құру
Телекоммуникация
Негізгі компьютерлік байланыстар негізі
6.1.3.1 сымсыз байланыстың тиімді жақтарын түсіндіру
Глобалды ақпараттық желі
Жобалау әрекеті
6.4.2.1 "авторлық құқық", "плагиат" түсінігін түсіндіру;
6.4.2.2 мәлімет авторына сілтеме жасау
3) 7 - сынып:
3 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпарат және ақпараттық процесс
Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру
7.1.1.1 компьютерлік жады түрлерініңи қызметін сипаттау (оперативті есте сақталатын құралдар, жиі есте сақталатын құрылғы, мырт келбетімен есте сақталатын құрылғы)
Компьютерде ақпаратты ұсыну амалы
7.2.1.1 шифрлеудің әртүрлі әдістерін қолдану арқылы мәтіндік ақпараты қодтау және қайта кодтау;
7.2.1.2 ақпаратты өлшем бірліктерін атау
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Компьютер, жадыны аппаратпен қамтамасыз ету
7.1.1.1 компьютерлік жады түрлерініңи қызметін сипаттау (оперативті есте сақталатын құралдар, жиі есте сақталатын құрылғы, мырт келбетімен есте сақталатын құрылғы);
7.4.1.1 талдаудағы жобаға интерфейс құру үшін шарттарын орындау;
7.4.2.1 қауіп төндіретін бағдарламалардан компьютерді қорғау
Операциялық жүйені топтастыру
7.1.2.1 "программалау жүйесі" мен "программалау тілі" ұғымын ажырата білу
Операциялық жүйенің функциясы
7.1.2.2 әртүрлі форматтахы архивтерді құру және орналастыру;
7.1.2.3 бірдей ақпаратты сақтайтын әртүрлі форматтағы файлдар мөлшерін салыстыру
2 - тоқсан
Алгоритмизациялаужәне модельдеу
Программалау тілі
7.3.2.1 программалау тілінде алгоритмді жазбаға жазу;
7.3.3.1 мәліметтер түрлерін топтастыру
Программа және оның құрылуы
7.3.2.1 программалау тілінде алгоритмді жазбаға жазу;
7.3.3.1 мәліметтер түрлерін топтастыру
Алмастыру типі
Арифметикалық өрнектер жазбасы
7.3.3.2 кіріккен ортада бағдарлама жасау үшін сызықтық және тармақталған алгоритм жасау(С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Сызықты алгоритмді программалау
7.3.3.2 кіріккен ортада бағдарлама жасау үшін сызықтық және тармақталған алгоритм жасау(С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
3 - тоқсан
Ақпараттық модельдеу
Модельді сипаттау әдісі мен қасиеті
7.3.1.1 3 D редакторында оқиғалар мен объектілер моделін құру
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Компьютерлік графиканың түрлері
7.2.2.2 векторлы бейнелерді түзету және құру құру;
7.2.2.3 нүктелі және векторлы графиканың кемішлігі мен жетістігін бағалау
Векторлы және нүктелі графиканы өңдеу және құру бойынша программалар
7.2.2.3 нүктелі және векторлы графиканың кемішлігі мен жетістігін бағалау
4 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Векторлы графиканы өңдеу бойынша векторлы графика, интерфейс программалар
7.2.2.2 векторлы бейнелерді түзету және құру құру;
7.2.2.3 нүктелі және векторлы графиканың кемішлігі мен жетістігін бағалау
Нүктелі графиканы өңдеу бойынша нүктелі графика, интерфейс программалар
7.2.2.2 векторлы бейнелерді түзету және құру құру
Нүктелі бейнелермен жұмыс жасаудың ортақ амалы
Жобалау әрекеті
7.2.2.3 нүктелі және векторлы графиканың кемішлігі мен жетістігін бағалау

6.2.2.3 создавать диаграммы в электронной таблице
Телекоммуникации
Основные виды компьютерной связи,
6.1.3.1 объяснять преимущества беспроводной связи
Глобальные информационные сети
Проектная деятельность
6.4.2.1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.4.2.2сопровождать информацию ссылками на автора
3) 7 класс:
таблица 3
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информация и информационные процессы
Техника безопасности и организация рабочего места
7.1.1.1 описывать назначение видов памяти компьютера
Способы представления информации в компьютере;
7.2.1.1 кодировать и декодировать текстовую информацию, используя различные методы шифрования;
7.2.1.2 называть единицы измерения информации
Компьютер как средство обработки информации
Аппаратное обеспечение компьютера, память,
7.1.1.1 описывать назначение видов памяти компьютера
7.4.1.1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта;
7.4.2.1 защищать компьютер от вредоносных программ
Классификация операционных систем
7.1.2.1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования"
Функции операционных систем
7.1.2.2 создавать и распаковывать архивы различных форматов;
7.1.2.3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию
2 четверть
Алгоритмизация и моделирование
Языки программирования
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.3.3.1 классифицировать типы данных
Программа и ее строение
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.3.3.1 классифицировать типы данных
Записи арифметических выражений
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus (Пайзн, Дельфи, Лазарас))
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus (Пайзн, Дельфи, Лазарас))
Программирование линейных алгоритмов
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus (Пайзн, Дельфи, Лазарас))
3 четверть
Информационное моделирование
Методы описания и свойства моделей
7.2.2.2 создавать и редактировать векторные изображения;
7.2.2.3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
Информационно-коммуникационные технологии
Виды компьютерной графики
7.2.2.3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
Программы по созданию и обработке векторной и растровой графики
7.2.2.3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
4 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Векторная графика, интерфейс программы по обработке векторной графики,
7.2.2.2 создавать и редактировать векторные изображения
Растровая графика, интерфейс программы по обработке растровой графики
7.2.2.3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики

4) 8 - сынып
4 –кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру
8.1.1.1 процессор қызметін және оның негізгі сипаттарын қарапайым деңгейде түсіндіру
8.4.1.1 әртүрлі электронды құралдардың кері әсеріне мысалдар келтіру және қорғану әдістерін қолдану
Есептеу жүйесі (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық)
8.2.1.1 ақпаратты бір өлшемнен басқа өлшемге аударуды жүзеге асыру
Екілік арифметика
Компьютердің логика және логикалық негіздері
8.2.1.2 ақпарат санын анықтау кезінде
алфавит пен ықтималды амалдарды қолдану
2 - тоқсан
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Жеке компьютер архитектураның заманауи даму тенденциясы
8.1.1.1 процессор қызметін және оның негізгі сипаттарын қарапайым деңгейде түсіндіру;
8.4.1.1 әртүрлі электронды құралдардың кері әсеріне мысалдар келтіру және қорғану әдістерін қолдану
Перифериалды құрылғы
8.1.1.1 процессор қызметін және оның негізгі сипаттарын қарапайым деңгейде түсіндіру
Алгоритмизациялаужәне программалау
Ветвления операторлары
8.1.2.1 қолданбалы жүйелі бағдарламамен қамтамасыз ету мен пргораммалау жүйесін ажырата білу;
8.3.2.1 алгоритмді қабылдауды жүзеге асыру
Күрделі шарттар
8.3.2.2 қойылған міндеттердің шешімін бағалау
Циклдік алгоритм
8.3.3.1 кіріккен ортада бағдарлама жасауда таңдау операторы мен циклдарды қолдану
3 - тоқсан
Алгоритмизациялау және программалау
Тікелей және кері циклді санаушы
8.3.3.1 кіріккен ортада бағдарлама жасауда таңдау операторымен циклдарды қолдану;
8.3.3.2 кіріккен ортада бағдарлама құрудың компонеттерін білу және қолдану
Ақпараттық модельдеу
Модельді компьютерлерді меңгеру
8.3.1.1 программаны интеграциялық ортада модель міндеттерін құру
Компьютерде модельдерді құрастырудың негізгі кезеңдері
8.3.1.1 программаны интеграциялық ортада модель міндеттерін құру
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Электронды кесте
8.2.2.1 электрондық кестеде тапсырмаларды шешу үшін мәліметін типтері мен пішіндерін қолдану
Мәліметтерді түзету және форматтау
8.2.2.1 электрондық кестеде тапсырмаларды шешу үшін мәліметін типтері мен пішіндерін қолдану
Қатысты, абсолюты және аралас сілтемелер
8.2.2.2 абсолюті және қатысты сілтемелерді қолдану
4 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Стандарттық функцияны қолдану функциясы
8.2.2.3 электронды кестелерді қолдану арқылы тапсырмаларды шешу үшін кірістірілген функцияларды қолдану
Диаграмманың құрылуы

4) 8 класс:
таблица 4
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информация и информационные процессы
Техника безопасности и организация рабочего места
8.1.1.1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
8.4.1.1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Системы счисления (двоичная, восьмеричная, десятичная, шестнадцатеричная),
8.2.1.1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
Двоичная арифметика
Логика и логические основы компьютера
8.2.1.2 применять алфавитный и вероятностный подход при определении количества информации
2 четверть
Компьютер как средство обработки информации
Тенденции развития архитектуры персонального компьютера
8.1.1.1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
8.4.1.1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Периферийные устройства
8.1.1.1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
Алгоритмизация и программирование
Операторы ветвления
8.1.2.1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования;
8.3.2.1 осуществлять трассировку алгоритма
Сложные условия
8.3.2.2 оценивать решение поставленной задачи
Циклические алгоритмы
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрироанной среде разработки программ
3 четверть
Алгоритмизация и программирование
Цикл с предусловием и постусловием
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ;
8.3.3.2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ
Информационное моделирование
Исследования моделей на компьютере
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ
Основные этапы разработки моделей на компьютере
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ
Информационно-коммуникационные технологии
Электронные таблицы
8.2.2.1 использовать различные типы и форматы данных для решения задач в электронных таблицах
Редактирование и форматирование данных
8.2.2.1 использовать различные типы и форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
Относительные, абсолютные и смешанные ссылки
8.2.2.2 использовать абсолютную и относительную ссылки
4 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Функции, использование стандартных функций
8.2.2.3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Построение диаграмм

8.2.2.4 берілген кестеде график функциясын құру
Телекоммуникация
Компьютерлік желінің қызметі, компьютерлік желінің негізгі түсініктері
8.1.3.1 желіде жіберу амалдарын анықтау
Интернет желі ресурстарына қолжетімділігі
Жобалау әрекеті
8.1.3.1 желіде жіберу амалдарын анықтау;
8.4.2.1 желі қолданушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (алаяқтық, кибербуллинг және басқалары)
5) 9 - сынып:
5 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпарат және ақпараттық процесс
Компьютерлік желідегі ақпараттардың қауіпсіздігі
9.1.1.1 компьютердің қызметіне конфигурацияны таңдау;
9.1.3.1 интернет қызметтерін қолдана отырып (веб сервер, бұлтты есептеуіш, блок, вики арқылы жұмысты жүктеп алу ) бірлесіп құжаттарды құру және қайта өңдеу бойынша жұмыс жасау;
9.4.1.1 жалғаспалы компьютерлерді қолданудың тәуекелдерін бағалау
Ақпаратты сақтау бойынша Қазақстан Республикасының Заңнамасы
9.2.1.1 ақпараттың сипатын анықтау (қауіпсіздігі, нақтылық, дәйектілік, өзектілік және);
9.4.2.1 желіде этикалық және құқықтық нормаларды бұзудың салдарын түсіндіру
Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде
Заманауи программамен қамтамасыз ету
9.1.2.1 тұтынушының қажеттілігіне қарай программалық қамтамасыз етілуін таңдау;
9.2.2.1 мәліметтер базасын, жазба, жиегін түсіндіру
Алгоритмизациялаужәне программалау
Файлдар және оны өңдеу
9.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі жолдармен шешу
2 - тоқсан
Алгоритмизациялаужәне программалау
Мәліметтерді құрылымдау
9.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі жолдармен шешу
Циклді салу
9.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі жолдармен шешу
3 - тоқсан
Алгоритмизациялаужәне программалау
Символды қатар
9.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі жолдармен шешу
Символды қатарлармен жұмыс үшін функциялар
9.3.1.1 электрондық кесте процессор моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу және құру
Массивтер туралы түсінігі
9.3.1.1 электрондық кесте процессор моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу және құру
4 - тоқсан
Алгоритмизациялаужәне программалау
Массивтерді өңдеудің стандартты алгоритмі
9.3.3.1 кіріккен ортада біртекті массивтерді жасаудың бағдарламасын құру
6) 10 сынып
6 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны /тақырыбы
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпараттық модельдеу
Жұмыс орнын ұйымдастыру және өмір қауіпсіздік ережелерін меңгеру
10.1.1.1 компьютердің фунционалды мүмкіндіктері мен негізгі сипаттарын қолдану;
10.1.1.2 персаналды компьютер және оның перифериялық құралдарын (принтер, сканер, модем, мультимедиялық проектор, цифровая камера);

8.2.2.4 строить графики функций, заданных в таблице
Телекоммуникации
Назначение и основные понятия компьютерных сетей
8.1.3.1 определять пропускную способность сети
Доступ к ресурсам сети Интернет
Проектная деятельность
8.1.3.1 определять пропускную способность сети
8.4.2.1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество, кибербуллинг)
5) 9 класс:
таблица 5
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информация и информационные процессы
Информационная безопасность в компьютерных сетях
9.1.1.1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.1.3.1 работать совместно над созданием, просмотром и редактированием документов, используя интернет-услуги (например, загрузить работу на веб-сервер - облачные вычисления, блоги, вики);
9.4.1.1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Законодательство Республики Казахстан в сфере защиты информации
9.2.1.1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.4.2.1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
Компьютер как средство обработки информации
Современное программное обеспечение
9.1.2.1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;
9.2.2.1 объяснять термины базы данных, запись, поле
Алгоритмизация и программирование
Файлы и их обработка
9.3.2.1 решать задачу различными способами
2 четверть
Алгоритмизация и программирование
Структурированные данные
9.3.2.1 решать задачу различными способами
Вложенные циклы
9.3.2.1 решать задачу различными способами
3 четверть
Алгоритмизация и программирование
Символьные строки
9.3.2.1 решать задачу различными способами
Функции для работы с символьными строками.
9.3.1.1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
Понятие о массивах
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов
4 четверть
Алгоритмизация и программирование
Стандартные алгоритмы обработки массивов
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов
6) 10 класс:
таблица 6
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Информационное моделирование
Техника безопасности и организация рабочего места
10.1.1.1 использовать основные характеристики ифункциональные возможности компьютера
10.1.1.2 использовать персональный компьютер и его периферийное оборудование (принтер, сканер, модем, мультимедийный проектор, цифровая камера);

10.4.1.1 ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдалануда эргономика талаптарына сүйену
Графика тәртібінде графикалық операторлар
10.1.2.1 заманауи программалық етілудің даму тенденциясын білу
Компьютерлік модельдеуПрограммалау тіл құралы арқылы модельдер құрастыру.
10.3.1.1 бағдарлау тілі мен құралдар моделін құру
2 - тоқсан
Ақпараттық модельдеу
Модельдеудің негізгі элементтері
10.3.1.1 бағдарлау тілі мен құралдар моделін құру;
10.3.2.1 әр тапсырманың шешімін сипаттау және оның тиімдісін таңдау;
10.3.3.1 символдық талдаудың алгоритмін бағдарламалау
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Мәліметтер базасы
10.2.2.1 электрондық кестеде мәліметтер базасын құру;
10.2.2.2 мәліметтерді топтастыру және тез табу жүзеге асыру
3 - тоқсан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Кестелік процессор құралы арқылы мәліметтер базасы кестесін құру
10.1.3.1 пошталық бағдарлама көмегімен электронды поштадан жіберу, қабылдауды жүзеге асыру;
10.2.2.1 электрондық кестеде мәліметтер базасын құру
Қорытынды мәнін шығару, топтастыру
10.1.3.2 іздеу жүйесін қолдану арқылы интернеттен ақпаратты іздеуді жүзеге асыру;
10.2.2.2 мәліметтерді топтастыру және тез табу жүзеге асыру;
10.4.2.1 Қазақстан Республикасының заңнамасына сай бағдарламамен жұмыс жасаудың ережелерін ұстану
Ақпарат түрінде өңдеу
Видеофайл форматы
10.1.3.1 пошталық бағдарлама көмегімен электронды поштадан жіберу,қабылдауды жүзеге асыру;
10.2.1.1 қабылдаған ақпараты бағалау және талдау;
10.2.1.2 программалық құралдармен видеоақпараты өңдеу
Видеоны өңдеу мен құру бойынша программалар
10.1.2.1 заманауи программалық етілудің даму тенденциясын білу;
10.2.1.1 қабылдаған ақпараты бағалау және талдау;
10.2.1.2 программалық құралдармен видеоақпараты өңдеу
4 - тоқан
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Интерфейс программалар
10.1.2.1 заманауи программалық етілудің даму тенденциясын білу;
Жобаны сақтау, құру, ашу
10.1.2.1 заманауи программалық етілудің даму тенденциясын білу
Видеоны монтаждау
10.2.1.2 программалық құралдармен видеоақпараты өңдеу;
10.4.1.1 ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдалануда эргономика талаптарына сүйену.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 495-қосымша

10.4.1.1 следовать требованиям эргономики при работе со средствами информационных и коммуникационных технологий
Графические операторы в режиме графики
10.1.2.1 знать тенденции развития современного программного обеспечения
Компьютерное моделирование
10.3.1.1 создавать модели средствами язык программирования
2 четверть
Информационное моделирование
Модель, Основные элементы моделей
10.3.1.1 создавать модели средствами язык программирования;
10.3.2.1 описывать решение каждой задачи и из них выбирать наиболее эффективный;
10.3.3.1 программировать алгоритмы символьной обработки
Информационно-коммуникационные технологии
Базы данных
10.2.2.1 создавать базу данных в электронной таблице;
10.2.2.2 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Создание таблицы базы данных средствами табличного процессора
10.1.3.1 осуществлять прием/передачу электронной почты с помощью почтовой программы;
10.2.2.1 создавать базу данных в электронной таблице
Сортировка и вывод итоговых значений;
10.1.3.2 осуществлять поиск информации в Интернете, используя поисковые системы; 10.2.2.2 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных;
10.4.2.1 соблюдать правила работы с информацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Обработка видеоинформации
Форматы видеофайлов
10.1.3.1 осуществлять прием/передачу электронной почты с помощью почтовой программы;
10.2.1.1 оценивать и анализировать получаемую информацию;
10.2.1.2 обрабатывать видеоинформацию программными средствами
Программы по созданию и обработке видео
10.1.2.1 знать тенденции развития современного программного обеспечения;
10.2.1.1 оценивать и анализировать получаемую информацию;
10.2.1.2 обрабатывать видео информацию программными средствами
4 четверть
Информационно-коммуникационные технологии
Интерфейс программы
10.1.2.1 знать тенденции развития современного программного обеспечения
Создание, открытие, сохранение проекта
10.1.2.1 знать тенденции развития современного программного обеспечения
Монтаж видео
10.2.1.2 обрабатывать видеоинформацию программными средствами;
10.4.1.1 следовать требованиям эргономики при работе со средствами информационных и коммуникационных технологий
Приложение 495
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 495 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 496-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарламаның мақсаты тірек-қозғалыс аппараты бұзылған (бұдан әрі -ТҚАБ) білім алушылардың жасқа сай және жеке дара қимыл-қозғалыс ерекшеліктерін ескере отырып, дене және психикалық денсаулығын күшейтуге деген талпынысын арттыру.
3. Бағдарламаның жалпы білім беру міндеттері қимыл біліктері мен жалпы қозғалыс мәдениетінің дағдыларын қалыптастыру үшін дұрыс негіз құруды көздейді.
4. Бағдарламаның түзету міндеттері:
1) жүру, дене сымбаты бұзылыстарын, аяқ-қолдың дұрыс емес қимылдарын түзету, тепе-теңдікті қалыптастыру;
2) қол қызметі мен заттық-манипуляциялық қызметті, көру-моторлық үйлесімділікті дамыту;
3) дұрыс емес дене қалпы мен кейпін тежеу және жеңу;
4) тұрақтандыру, қозғалыс аясындағы екіншілік бұзылыстарды түзету, олардың үдеу ықтималдығының алдын алу;
5) денсаулықты нығайту және жұмыс қабілетін арттыру;
6) психомоторика бұзылыстарын түзету және компенсациялау (жабық кеңістіктен, биіктіктен қорқуды, қимыл үйлесімділігінің бұзылысын, өзін-өзі асыра немесе кеміте бағалауды жеңу).
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер

Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Приложение 496
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 496 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является повышение мотивации обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее - НОДА) к укреплению физического и психического здоровья с учетом возрастных и индивидуальных двигательных особенностей.
3. Общеобразовательные задачи Программы предусматривают создание правильной основы для формирования двигательных умений и навыков общей двигательной культуры.
4. Коррекционные задачи Программы:
1) коррекция нарушений ходьбы, осанки, нарушенных движений в верхних и нижних конечностях, формирование равновесия;
2) развитие функции руки и предметно - манипулятивной деятельности, зрительно-моторной координации;
3) торможение и преодоление неправильных поз и положений;
4) стабилизация, коррекция вторичных нарушений в двигательной сфере, предупреждение их возможного прогрессирования;
5) укрепление здоровья и повышение работоспособности;
6) коррекция и компенсация нарушений психомоторики (преодоление страха, замкнутого пространства, высоты, нарушение координации движений, завышение или занижение самооценки).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

5. ТҚАБ бар білім алушылардың категориясына байланысты, олардың бейімделген дене тәрбиесі:
1) нозология бойынша; жасы бойынша, бұзылыстың ауырлық дәрежесі мен құрылымы;
2) оның пайда болу мерзімі бойынша (туылғанда, өмір сүру барысында);
3) аурудың себептері мен ағымының сипаты бойынша, медициналық болжамы, ілеспелі дерттердің және екіншілік бұзылыстардың болуы;
4) сақталған қызметтердің жағдайы бойынша ерекшеліктерге ие болады.
6. Тірек-қозғалыс аппараты қызметінің бұзылыстары туа біткен,
сондай-ақ жүре пайда болған сипатта болуы ықтимал. Тірек-қозғалыс аппараты патологиясының келесі түрлері байқалады:
1) жүйке жүйесінің аурулары (балалардың церебралдық салы (бұдан әрі - БЦС), полиомиелит;
2) тірек-қозғалыс аппаратының туа біткен патологиясы (туа біткен жамбас буынының шығуы, қисық мойын, табан деформациялары, омыртқа жотасының даму ақаулары, аяқ-қолдың жетілмегендігі мен даму кемістіктері, қол саусақтарының даму ақаулары);
3) тірек-қозғалыс аппаратының жүре пайда болған аурулары мен зақымданулары (жұлынның, мидың және аяқ-қолдың жарақаттық зақымдары, полиартрит, қаңқа дерттері (туберкулез, сүйек өспелері, остеомиелит), қаңқаның жүйелік аурулары (хондродистрофия, рахит).
7. Тірек-қозғалыс аппаратының туа біткен және ерте жаста жүре пайда болған аурулары мен зақымдануларының алуан түрлілігіне қарамастан, мұндай білім алушылардың басым бөлігінде ұқсас жағдайлар байқалады, клиникалық көрінісінде қимыл-қозғалыс ақаулары басты орын алады (қимыл-қозғалыс қызметінің қалыптасуының тежелуі, жетілмеуі, бұзылуы немесе жоғалуы).
8. Арнайы жаттығулар мен ойындар білім алушыларға дене және психикалық даму кемістіктерінің орнын толтыруға, қимыл-қозғалыс қасиеттерін дамытуға, олардың дене және психоэмоционалдық күйін жақсартуға көмектеседі.
9. ТҚАБ білім алушыларға сабақ беру мен оқытудың келесі стратегиялары пайдаланылады:
1) әр білім алушының пікірін тыңдау және бар білімі, білігі және дағдыларын дамыту мақсатымен олардың маңызды екендігін мойындау;
2) мұқият іріктеп алынған тапсырмалар мен әрекет түрлерінің көмегімен ынталандыра және дамыта оқыту;
3) мәселелерді модельдеу және оларды білім алушыларға түсінікті болатын жолмен шешу стратегиясының мысалдары;
4) ізденушілік тәлімдемеге және білім алушылардың зерттеулеріне негізделген белсенді оқытуды көтермелеу;
5) білім алушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту.
10. Бағдарламаны құрудың дифференцияланған тұғыры:
1) білім беру мазмұнын меңгеру мүмкіндіктерінің бірдей еместігі түрінде көрініс табатын білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктері ескеріледі. Бұл білім алушылардың типологиялық және жеке дара ерекшеліктерін ескере отырып, бағдарламаның әртүрлі нұсқаларын, соның ішінде жеке оқу жоспары негізінде жасауды қарастырады;

5. Адаптивное физическое воспитание обучающихся с НОДА имеет особенности, которые обусловлены категорией обучающихся:
1) по нозологии, по возрасту, по степени тяжести и структуре нарушения;
2) времени его возникновения (при рождении, в течение жизни);
3) по причинам и характеру протекания заболевания, медицинскому прогнозу, наличию сопутствующих заболеваний и вторичных нарушений;
4) состоянию сохранных функций.
6. Нарушения функций опорно-двигательного аппарата могут носить как врожденный, так и приобретенный характер. Отмечаются следующие виды патологии опорно-двигательного аппарата:
1) заболевания нервной системы, детский церебральный паралич (далее-ДЦП), полиомиелит;
2) врожденная патология опорно-двигательного аппарата (врожденный вывих бедра, кривошея, деформации стоп, аномалии развития позвоночника, недоразвитие и дефекты конечностей, аномалии развития пальцев кисти);
3) приобретенные заболевания и повреждения опорно-двигательного аппарата (травматические повреждения спинного мозга, головного мозга и конечностей, полиартрит, заболевания скелета (туберкулез, опухоли костей, остеомиелит), системные заболевания скелета (хондродистрофия, рахит).
7. При всем разнообразии врожденных и рано приобретенных заболеваний и повреждений опорно-двигательного аппарата у большинства этих обучающихся наблюдаются сходные проблемы, ведущим в клинической картине является двигательный дефект (задержка формирования, недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций).
8. На занятиях специальные упражнения и игры помогают компенсировать недостатки физического и психического развития, развить двигательные качества, улучшить их физическое и психоэмоциональное состояние.
9. Для обучающихся с НОДА используются следующие стратегии преподавания и обучения:
1) выслушивание мнения каждого обучающегося и признание важности использования имеющихся знаний, умений и навыков с целью их развития;
2) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности;
3) моделирование проблем и примеры стратегий их решения, путем, который понятен обучающимся;
4) поощрение активного обучения, основанного на исследовательском подходе и исследованиях обучающихся;
5) развитие навыков критического мышления обучающихся.
10. Дифференцированный подход к построению Программы:
1) предполагает учет особых образовательных потребностей обучающихся, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания образования. Это предусматривает разные варианты программы, которые создаются с учетом типологических и индивидуальных особенностей обучающихся, в том числе и на основе индивидуального учебного плана;

2) пәнге оқытудың арнайы құрастырылған құралдары мен іс-әрекетті дифференциялау тәсілдері көмегімен білім алатын әртүрлі топтардың оқу ісін ұйымдастыруды қамтиды. Дифференцияланған жұмысты ұйымдастырудың шарты күрделілігі бойынша, танымдық қызығушылығы бойынша, мұғалім тарапынан көрсетілетін көмектің өзгешелігі бойынша ажыратылатын дифференцияланған тапсырмаларды қолдану болып табылады.
11. Жобалық тәсілдеме: жобалық іс-әрекет алгоритмі толығымен сақталады. Бөлімнің мазмұнымен таныстыру шеңберінде ұжымдық/топтық жоба дайындау іс-әрекетін ұйымдастыру қарастырылады. Жобалық жұмыстар сабақтағы сағаттармен шектелмейді, сабақтан тыс қызметпен интеграциялау да қарастырылады.
12. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) пайдалану:
1) АКТ пайдаланудағы құзіреттілік базалық АКТ-дағдылар негізінде құрылады және технологияларды жұмыс, демалыс және коммуникация үшін дұрыс және шығармашылық түрде қолдануды қамтиды;
2) білім алушылар АКТ бойынша дағдыларын білім алу барысында ақпаратты тауып, құрастырып және онымен жұмыс істей отырып, бірлесе жұмыс істегенде ақпаратпен және идеялармен бөлісе отырып, өз жұмысын бағалап және содан соң оны жетілдіре отырып, жабдықтар мен қосымшалардың кең спектрін пайдалана отырып дамытады.
13. Қажет болған жағдайда сынып топтарға бөлінеді, өйткені бір сыныпта ауыр қозғалыс бұзылысы бар білім алушылар да, өз бетімен жүре алатын (соның ішінде әртүрлі тіреулер көмегімен) білім алушылар да бола алады.
14. Педагогтар педагогикалық тәсілдемелерді білім алушылар ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктеріне (пісіп жетілуіне) сәйкес, дерттің ауырлығы мен сипатына байланысты бақылап, өзгертіп отырады.
15. Қимыл жаттығуларын дифференцияланған тәсілдемемен тағайындау мақсатымен арнайы медициналық топқа жатқызылған білім алушыларды аурудың түріне қарай бөлу қарастырылады; мектеп дәрігерінің рұқсатымен дене жаттығуларынан уақытша босатуға болады.
16. ТҚАБ бар білім алушылар үш топқа бөлінеді:
1) ауыр бұзылыстары бар білім алушылар – бұл топтағы білім алушыларда заттарды қармау және қапсыра ұстау, жүру дағдысы қалыптаспаған (немесе ортопедиялық құрылғылар арқылы жүреді), өзіне-өзі күтім жасау дағдылары жартылай қалыптасқан;
2) орташа дәрежелі қимыл-қозғалыс бұзылыстары бар білім алушылар, олардың басым бөлігі шектеулі қашықтыққа өз бетімен жүре алады – олар өзіне-өзі күтім жасау дағдыларын меңгерген, бірақ бұл дағдылары жеткіліксіз деңгейде автоматталған;
3) жеңіл қозғалыс бұзылыстары бар білім алушылар – өз бетімен жүреді, өзіне-өзі күтім жасау дағдыларын меңгерген, бірақ кейбір қимылдарды дұрыс емес орындайды.

2) включает организацию учебной деятельности различных групп обучающихся с помощью специально разработанных средств обучения предмету и приемов дифференциации деятельности. Условием организации дифференцированной работы является применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя.
11. Проектный подход: алгоритм проектной деятельности сохраняется полностью. В рамках знакомства с содержанием раздела организуется деятельность по подготовке коллективных/групповых проектов. Проектные работы не ограничиваются урочными часами, предусматривается и интеграция с внеурочной деятельностью.
12. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ):
1) компетентность в использовании ИКТ строится на базовых ИКТ-навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;
2) обучающиеся развивают навыки по ИКТ в процессе обучения, находя, создавая и работая с информацией, сотрудничая и обмениваясь информацией и идеями, оценивая и затем совершенствуя свою работу, используя широкий спектр оборудования и приложений.
13. При необходимости целесообразно деление класса на подгруппы, поскольку в одном классе находятся обучающиеся с тяжелыми двигательными нарушениями, так и самостоятельно передвигающиеся (в том числе при помощи различных опор).
14. Педагоги контролируют и изменяют педагогические подходы в соответствии с анатомо-физиологическими особенностями (созреванием) организма обучающихся; в зависимости от тяжести и характера заболевания.
15. Обучающихся рекомендуются разделять по формам заболеваний, с целью более дифференцированного подхода к назначению двигательных упражнений; временное освобождение от занятий физическими упражнениями допускается с разрешения врача школы.
16. Обучающиеся с НОДА подразделяются на три группы:
1) в первую группу входят обучающиеся с тяжелыми нарушениями. У обучающихся этой группы не сформированы захват и удержание предметов, навыки ходьбы (или передвижение с помощью ортопедических приспособлений), навыки самообслуживания сформированы частично;
2) во вторую группу входят обучающиеся, имеющие среднюю степень выраженности двигательных нарушений, преобладающая часть которых передвигается самостоятельно, на ограниченное расстояние. Они владеют навыками самообслуживания, которые недостаточно автоматизированы;
3) третью группу составляют обучающиеся, имеющие легкие двигательные нарушения. Они передвигаются самостоятельно, владеют навыками самообслуживания, однако некоторые движения выполняют неправильно.

17. Дене шынықтыру мұғалімдері:
1) білім алушылардың қазіргі денсаулық жағдайы мен ауру түрлеріне сәйкес оларды топтарға бөледі;
2) білім алушының дене мүмкіндіктеріне қарай жаттығулар тағайындайды;
3) өзінің оқытуға, сабақ беруге және бағалауға деген тәсілдемелерін дараландырады;
4) сабақтарын медициналық білімі бар, сол білімін дене әрекетіне қатысты қолдана алатын мамандардың қолдауымен өткізеді.
18. Мұғалім үшін білім алушылардың дене дамуы мен дене дайындығын бақылау міндетті болып табылады, бұл білім алушылардың мектепке келген мерзімінен бастап оны бітіргенге дейінгі даму динамикасын қадағалауды қарастырады. Бастапқы және қорытынды диагностиканың талдау сызбаларын салыстыру танымдық әмбебап оқу іс-әрекеттерінің өткен мерзімдегі қалыптасу динамикасын қадағалауға мүмкіндік береді.
19. Дене шынықтыру сабақтарында пәнаралық байланыс жүзеге асырылады. Бейімделген дене шынықтыру сабағы мен түзету циклі пәндерінің арасындағы байланыс ерекше маңызды болып табылады, өйткені ол білім алушылардың қоғамға әлеуметтік бейімделуі мен интеграциялануына тікелей дайындалуға мүмкіндік береді.
20. ТҚАБ бар білім алушылар үшін бүкіл оқу жопары барысында дене белсенділігімен оқытуға жағдай жасайтын үлкен кеңістік және көп құрылғылар қажеттігі қарастырылады. Бұларға әртүрлі ауқымды және пішінді қоғамдық және ойын алаңдары, ашық алаңдар, жабық ғимараттар кіреді.
21. Мектепте дене жаттығуларын өткізуге қолайлы, кондиционирленетін (жақсы желдетілетін) бөлме-жай; ашық ауадағы әртүрлі алаңдар; жүзу бассейіні қарастырылады. Бөлме-жайлар, соның ішінде санитарлық тораптар кедергісіз қозғалуды қарастырады.
22. ТҚАБ бар білім алушылардың "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің білім беру аясын меңгеруі қозғалыс дағдыларын музыкалық, ырғақтық және бейімдеуші спорт әрекеті барысындағы түзетуді қамтиды. Бұл үшін арнайы құралдар, әртүрлі музыкалық шығармалар жазылған фонотека болады.
23. Дене шынықтыру залдарының жабдықталуы әдеттегі қалыпты құрал-жабдықтармен де (мектептерді спорт залына арналған), әртүрлі даму бұзылысы бар білім алушыларға арнап арнайы бейімделген құрал-жабдықтармен де, соның ішінде тренажерлер, арнайы велосипедтер (ортопедиялық құралдарымен) қамтамасыз етіледі. Сабақтардың тиімділігін арттыру үшін гимнастикалық (швед) қабырғалары, орындықтар, сәкілер, еңіс жазық тақтайлар, стол теннисіне арналған столдар, сатылар, баспалдақтар, ізді жолақтар, рельефті және қырлы жылжымалы тақтайлар, еңіс тақтайлар, кіші төсеніштер, тренажерлер, үрлемелі заттар болғаны дұрыс.

17. Учителя физической культуры:
1) распределяют обучающихся по подгруппам в соответствии с их формами заболеваний и настоящим состоянием здоровья;
2) назначают упражнения в зависимости от физических возможностей обучающегося;
3) индивидуализируют свои подходы к обучению, преподаванию и оцениванию;
4) проводят уроки при поддержке специалистов с медицинским образованием, способных применить свои медицинские знания к физическим действиям.
18. Обязательным для учителя является контроль за физическим развитием и физической подготовленностью обучающихся, что позволит отслеживать динамику развития обучающихся с момента поступления в школу до ее окончания. Сравнение схем анализа входной и итоговой диагностики позволяет отследить динамику формирования познавательных универсальных учебных действий за прошедший период.
19. На уроках физической культуры осуществляется межпредметная связь. Особую важность связи предмета адаптивной физической культуры с предметами коррекционного цикла дает возможность обучающимся непосредственной подготовки к социальной адаптации и интеграции в обществе.
20. Для обучающихся с НОДА предусматривается много пространства и приспособлений, способствующих физически активному обучению на протяжении всего учебного плана. Они включают общественные и игровые площадки разных размеров и форм, открытые площадки, закрытые помещения.
21. В школе предусматривается кондиционируемое (хорошо проветриваемое) помещение, доступное для проведения физических упражнений; различные площадки на открытом воздухе; доступ к плавательному бассейну. Помещения, включая санузлы, предусматривает беспрепятственно передвигаться.
22. Овладение обучающимися с НОДА образовательной областью предмета "Адаптивная физическая культура" предполагает коррекцию двигательных навыков в процессе музыкальной, ритмической и адаптивной спортивной деятельности. Для этого необходимо наличие специальных предметов, фонотеки с записями различных музыкальных произведений.
23. Оснащение физкультурных залов предусматривает как обычное (для спортивных залов школ), так и специальное адаптированное (ассистивное) оборудование для обучающихся с различными нарушениями развития, включая тренажеры, специальные велосипеды (с ортопедическими средствами). Для повышения эффективности занятий рекомендуется иметь в распоряжении гимнастические (шведские) стенки, скамьи, топчаны, плоскости с наклоном, столы для настольного тенниса, лестнички, ступеньки, следовые дорожки, рельефные и ребристые передвижные доски, доски с наклоном, мини-батуты, тренажеры, надувные предметы.

24. Әрбір нозология арнайы жабдықтар мен құралдарды талап етеді. Жұлын зақымдалғанда дене бөліктерін бекіту үшін белдіктер, кенеп таспалар, баулар, қол тартпалар, корсеттер қолданылады. Балалардың церебралдық салы кезінде қозғалуды жеңілдететін әртүрлі заманауи құрылғылар (әр бала үшін жеке дара) пайдаланылады.
25. Қозғалыс белсенділігін дамыту үшін шығарылған арнайы бейімделген (ассистивті) жабдықтар: степ-тақтай, балансир, Гросс тренажері, Фаэтон комбинезоны, текшелер, білікшелер, кегльдер, ұсақ моториканы дамытатын тренажерлер, әртүрлі өлшемді фитбол және су-джок доптары, релаксацияға арналған сенсорлық бөлме (жарық және қараңғы), оқу қимыл дағдыларын компенсациялауға мүмкіндік беретін оңалту тренажерлері және құрылғылары.
26. АКТ пайдалану дене әрекеті мен жаттығуларды күшейтеді, алмастырады. Сандық технологиялар білім алушыларға жеке іс-әрекеті мен сабақтарының кестесін құрастыруда көмектеседі, қозғалыстың маңызын түсінуге септігін тигізеді.
27. Білім алушылар ақпаратты іздеу, құру және өңдеу, оны жіберу, бағалау идеяларымен бөлісе отырып, өз жұмысын жетілдіру арқылы, жабдықтар мен аспаптардың ауқымды диапазонын қолдана отырып бүкіл оқу бағдарламасы барысында АКТ дағдыларын жетілдіреді.
28. Бағдарламаға:
1) АКТ "Бейімделген дене шынықтыру" бойынша теориялық және практикалық сабақтарда қолдану (видео, презентациялар, графиктер, кестелер, өсу динамикасы);
2) өзін-өзі бағлау техникаларын үйрету мақсатымен фото және видеоматериалдарды пайдалану;
3) қозғалыс әрекеттерін талдауда және бағалауда, өлшеуде және жақсартуда көмек көрсету;
4) АКТ (ғаламторды) "Бейімделген дене шынықтыру" саласындағы өзара іс-әрекет жасаудың, ынтымақтастықтың, контент құрудың, ақпаратты іздеп, оған қол жеткізудің негізгі құралы ретінде пайдалану қосылған.
3 - тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
29. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
2) 6 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
3) 7 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
4) 8 сынып – аптасына 3 сағат, оқужылында - 102 сағатты;
5) 9 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
6) 10 сынып – аптасына 3сағат, оқу жылында - 102 сағатты құрайды.
30. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша бөлінген. Бөлімдер әріде сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі білім алушылардың оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерге бөлінген: дағды және икем, білім және түсіну.

24. Каждая нозология требует специфического оснащения и инвентаря. При поражениях спинного мозга с целью фиксации частей тела используются пояса, полотняные ленты, лямки, манжеты, корсеты. При детском церебральном параличе применяются различные современные приспособления (индивидуально для каждого школьника), которые облегчают передвижения.
25. Специальное адаптированное (ассистивное) оборудование для развития двигательной активности: степ-доска, балансир, тренажер Гросса, комбинезон Фаэтон, кубы, валики, кегли, тренажеры для развития мелкой моторики, мячи фитбол и су-джок разных размеров, сенсорная комната (светлая, темная) для релаксации, реабилитационные тренажеры и приспособления, которые дают возможность для компенсации двигательных учебных навыков.
26. Использование ИКТ усиливает, заменяет физическое взаимодействие и упражнения. Цифровые технологии помогают обучающимся в разработке индивидуальных графиков действий и занятий, способствуют пониманию значения движения.
27. Обучающиеся разрабатывают навыки ИКТ на протяжении всей программы посредством поиска, создания и обработки информации, совместной работы с ней и идеями их передачи, оценивания, усовершенствования своей работы, применяя широкий диапазон оборудования и приборов.
28. В Программу включены
1) использование ИКТ на теоретических и практических уроках по "Адаптивной физической культуре" (видео, презентации, графики, таблицы, динамика роста);
2) использование фото и видеоматериалов с целью научить техникам самооценки;
3) анализа и оценки, оказании помощи в измерении и улучшении двигательных действий;
4) использование ИКТ (Интернета) в качестве основного инструмента взаимодействия, сотрудничества, создания контента, поиска помощи и доступа к информации в области "Адаптивной физической культуры".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
29. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
30. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее поделены на подразделы, которые содержат в себе цели обучения обучающихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.

31. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) қозғалыс әрекеті;
2) шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау;
3) денсаулық және салауатты өмір салты.
32. "Қозғалыс әрекеті" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдік, ептілікті бақылау және түзету;
2) негізгі қимыл дағдыларын түзету: Тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
3) әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың реті, дене және психологиялық кедергілерді жеңу;
4) қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жеңу қабілеті;
5) өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
6) қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау;
7) қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды қолдану және бағалау;
8) қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу, қауіпке төтеп беру дағдылары.
33. "Шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін өзгергіш жағдайларға сай әрекет жасау үшін бейімдеу;
2) көшбасшылық дағдылары, командада жұмыс істеу дағдылары, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласы;
3) қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеу дағдыларын көрсету;
4) ағзадағы мүшелер мен жүйелердің сақталған қызметін пайдалану;
5) дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру мен баламаларды құрастыруға арналған ережелер мен құрылымдық тәсілдер және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
6) өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттері және оларға баға бере отырып, баламалы шешімдер ұсыну;
7) жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелері;
8) жарыс кезіндегі шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық;
9) қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдер және олардың айырмашылықтары.

31. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) двигательная деятельность;
2) творческие способности и критическое мышление через коррекцию двигательных навыков;
3) здоровье и здоровый образ жизни.
32. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) контроль и корректировка маневренности при выполнении спортивно-специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата;
2) развитие и корректировка основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом;
3) применение комбинаций движений и их последовательность в различных видах физических упражнений, преодоление физических и психологических барьеров;
4) развитие способности преодолевать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе;
5) применение комбинаций движений при выполнении спортивно-специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям;
6) оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий;
7) применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей;
8) формирование навыков для преодоления трудностей, реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
33. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через коррекцию двигательных навыков" включает следующие подразделы:
1) адаптация приобретенных знаний, связанных с движением для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся;
2) развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде, желание улучшать свои личностные качества;
3) демонстрация ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
4) использование функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных;
5) использование правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела;
6) использование собственных творческих способностей, способностей других и их оценка с предложением альтернативных решений;
7) применение правил соревновательной деятельности и правил судейства;
8) формирование поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9) обыгрывание ролей, обусловленных различными контекстами движений и их различиями.

34. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін қалыптастыру;
2) ағзадағы дене өзгерістерін қадағалау, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасау;
3) ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін қалыптастыру;
4) дене және психомоторлық аутқулар ескерілетін ширату жаттығулары мен қалпына келтіру техникалары;
5) әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар, олардың ағзаға әсері және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
6) қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегиялары;
7) дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдылар.
35. 5-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика. Сабақтардағы қауіпсіздік техникасы. Дене жаттығуларының тазалығы; оқу күн тәртібіндегі іс-шаралар. Ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы мәлімет. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту. Кедергілерден аттап өту жүрісі. 2-3 кедергіні аттап өту арқылы жүру. Белгілі бір қарқында кедергілерден аттап өту жүрісі (есеппен, шапалақпен);
2) гимнастика. Гиманастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасыережелері. Гимнастикалық құрылулар және қайта құрулар. Бір қатардан екі қатарға сап түзеп тұру: бір,екі, үш, төрт сапқа дейін қатар түзеп тұру. Сап бойынша бір, екі, үшке саналу. Бір-бірден жедел түрде бір қатарға тұру. Жалпы дамытушы (түзеу) жаттығулары. Заттарсыз жаттығулар. Таянып отырудан таянып жатуға өту және сосын қайта таянып отыру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, қолды әртүрлі жағдайға қоя отырып, жартылай отыру (алдыға қою, белге қою, басқа қою). Алға қарай әртүрлі қадамдар жасау. Тұрған күйде 90-180 градуста бұрылыстар жасау. Адамдардың өзара қол ұстаса отырып, адамдардың бірге жүруі. Жүкті көтеру және түсіру (250-500 грамм). Бір жаққа қарай қосалқы қадамдар жасау. Гимнастикалық қабырға жанында жартылай отырып жаттығулар жасау және қос сау аяқтарға жасау. Сымбатты түзеуге арналған жаттығулар. Гантельмен жатып жалпы бекітуші жаттығулар жасау (500 гр). Баста жеңіл жүкті ұстап тұрумен кедергілерді аттап өту (200-250 гр); Аралас және қарапайым орындалатын асылып тұру және сүйеніп жасау жаттығулары. Түрлі қалыпта жасаланатын тірек жаттығулары: жатып, бүгіліп, жасалатын жаттығулар. Қарапайым тірек жаттығулар: сүйене отырып жүру, тұрыс өзгерістері (айналымсыз). Ілініп тұрып тартылу. Акробатика. Артқа және алдыға қарай аударылып түсу. Жатып тұрып белді көтеру (біреудің көмегімен). Толтырылмалы доппен жаттығу жасау (1-2 кг). Қолды кеуде тұсы шамасында ұстап допты бастан асырып лақтыру, оны төменгі тұстан қағып алу. Допты жоғарыға лақтыру және оны қағып алу. Кеудені әртүрлі жағдайда ұстау және допты әртүрлі жағдайда қолымен ұстау. Отырған күйі допты аяқпен домалату. Ішпен жатқан күйі допты бір-біріне домалату. Шеңберде доппен жаттығулар жасау, қатарда тұрып допты алдыға, артқа беру. Бұлшықеттің негізгі топтарында бойынша доппен жатып жаттығулар жасау. Гимнастикалық таяқпен жаттығулар жасау. Көлденең жағдайдан тік жағдайға қайта оралатын таяқ жағдайы. Кеуде мен аяқ қозғалысындағы таяқ қозғалысын біріктіру. Гимнастикалық қабырғада жасалатын жаттығулар. Кеуде, бел, деңгейіндегі рейканы ұстай отырып, алдыға еңкею. Бір қолымен рейканы ұстай отырып, қабырғаға бір жақпен тұрып оң жаққа еңкею. Кеуде, бел, деңгейіндегі рейканы ұстай отырып, қабырғаға артпен тұрып, кеудені бүгу. Кеуде, бел, деңгейіндегі рейканы ұстай отырып, аяқты артқа жазу. Бір қолымен рейканы ұстай отырып, қабырғаға бір жақ қырымен тұрып аяқты артқа қозғалту. Ауру ерекшеліктері бойынша заттармен Фитбол-доппен жаттығуларының кешені;

34. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни;
2) контроль физических изменений в организме, создание благоприятных коррекционно–развивающих условий для лечения и оздоровления организма;
3) формирование жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата;
4) использование упражнений для разминки и техники восстановления с учетом физических и психомоторных отклонений;
5) использование упражнений различной физической нагрузки, влияющих их на организм с осознанием своих физических возможностей и ограничений;
6) использование стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии;
7) формирование знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений.
35. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 5 класса:
1) легкая атлетика. Техника безопасности на уроках. Гигиена физических упражнений, выполнения заданий по физической культуре; сна и питания; мероприятий в режиме учебного дня. Сведения о необходимости сохранения ортопедического режима. Ходьба с перешагиванием одного препятствия. Ходьба с перешагиванием 2-3-х препятствий. Ходьба с перешагиванием препятствий в заданном темпе (под счет, под хлопки);
2) гимнастика. Правила техники безопасности на уроках гимнастики. Гимнастические построения и перестроения. Перестроение из одной шеренги в две: из колонны по одному в колонну по два, по три, по четыре. Расчет в шеренге на первый, второй, третий. Перестроение в шеренгу по одному на быстроту. Общеразвивающие (коррекционные) упражнения. Упражнения без предметов. Переходы из упора присев в упор лежа и снова в упор присев. Полуприседание с различными положениями рук (вперед, на пояс, за голову). В положении равновесия на одной ноге движения руками. Равновесие на одной ноге. Переменные шаги вперед. Повороты в стойке на 90-180 градусов. Ходьба по несколько человек, взявшись за руки. Приставные шаги в сторону. Поднимание и опускание груза (250-500 грамм). Приседания возле гимнастической стенки и в парах на здоровой ноге. Упражнения на осанку. Общеукрепляющие упражнения с гантелями (500 гр.) лежа. Ходьба с перешагиванием препятствия с удержанием легкого груза на голове (200-250 гр.); смешанные и простые висы и упоры. Висы смешанные: вис лежа, верхом, прогнувшись, за весом одной и двумя. Простые упоры: передвижение в упоре, перемена хватов (без поворотов). Подтягивание на количество раз в висе. Акробатика. Кувырок на мате вперед, назад. Мост из положения лежа (с помощью). Упражнения с набивным мячом (вес 1-2 кг). Броски мяча друг другу двумя руками от груди, двумя руками из-за головы, двумя руками снизу. Подбрасывание мяча вверх и ловля его после хлопка. Наклоны и повороты туловища в сочетании с различными положениями и движениями рук с мячом. Перекатывание набивного мяча друг другу ногами в положении сидя. Перекатывание набивного мяча друг другу в положении лежа на животе. Упражнения с мячом в кругу, в шеренге – передачи мяча назад, вперед, в стороны. Упражнения лежа с мячом на основные группы мышц. Упражнения с гимнастической палкой. Переводы палки из горизонтального положения в вертикальное и обратно. Совмещение движений палки с движениями туловища и ног. Упражнения на гимнастической стенке. Наклоны вперед, держась за рейку на высоте груди, пояса. Наклоны вправо (влево) стоя боком к стене и держась за рейку одной рукой. Прогибание туловища стоя спиной к стенке и держась за рейку на высоте головы, плеч. Разгибая ноги назад, держась за рейку руками на уровне груди, пояса. Движение ногой вперед, назад, в сторону, стоя боком к стенке и держась за рейку одной рукой. Комплексы упражнений с фитбол-мячами, с предметами по специфике заболеваний;

3) ұлттық және танымдық ойындар. Ұлттық және танымдық ойын сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері (таңдау бойынша). "Тоғыз құмалақ", Асық-ату ұлттық ойындары. Ұсақ моториктерге арналған жаттығулар. Аутотренинг формуласымен босаңсыту, аз қозғалатын ойындар кезінде өз денесін басқара алу, дұрыс емес жағдайды түзету тәсілдері. Жарыс ережелері. Координациялық қабілетті дамыту үшін қозғалыс ойындарын жүзеге асыру. Бұзылыстардың алдын-алу және негізгі дене қасиеттерін дамытуға арналған жаттығулар кешені. Дене жаттығуларын дамыту деңгейін бағалау;
4) шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы. Мектептің материалдық базасы мен ауа-райы жағдайына байланысты шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы бойынша бағдарламалық материал бағдарламалық материалдың өзге түрлеріне кететін уақытты арттыру немесе қысқарту есебінен арттыру немесе азайту қарастырылады Шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері. Шыңғы дайындығы. Шаңғы жабдықтарын сабаққа дайындау. Сабаққа өту орнына өту және кері қайту. Шаңғымен қозғалу кезіндегі жарақаттар мен ұсудің алдын-алу ережелері. Қозғалыс тәсілдері. Ауысып келетін қадамдық жүрістер, бір қадамдық және баяу жүрістер: қиғаш түрде көтерілу; "соқамен" тарту; бұрылыстар. Білім алушылардың мүмкіндігі бойынша қашықтыққа қозғалу тәсілдерін қолдану. Коньки дайындығы. Сырғанақта сырғанау және жүгіру ережелері. Сырғанақта конькимен сырғанау ережелері. Қозғалыс координациясы, конькиді теуіп көру. Тепе-теңдік қозғалыстарына жаттығу жасау (бір немесе екі конькиде, қолды әртүрлі жағдайда ұстау). Топтық жаттығулар – сапта, үштікте, қосарланған кездегі, топта бірге жүру. Білім алушылардың мүмкіндігі бойынша қашықтыққа қозғалу тәсілдерін қолдану. Жаяу жүгіру дайындығы. Жаяу жүгіру бойынша қашықтыққа жүгіру кезінде қозғалыс техникасын игеру; кедергілерден өту техникасын игеру; төзімділікті дамыту; қозғалыс мүмкіндіктері бойынша кедергілерден өту. Жылдамды, төзімділікті дамыту және түзеу қабілеттеріне арналған жаттығулар кешені; жергілікті жерлермен жүгіруді жетілдіру, қозғалыс мүмкіндіктері бойынша кедергілерден өту. Жүгіру жаттығуларын орындау техникасы, оны өздігінен игеру, игеру барысындағы қателіктерді анықтау және жою. Дене қасиеттерін дамытуға арналған жүгіру жаттығулары, дене жаттығуларының жекелей тәртібі. Ұжымдық сабақтар барысында серіктестермен өзара әрекет ету. Түзеу қабілеттеріне арналған және жылдамдық пен төзімділікті дамытатын жаттығулар кешені;

3) национальные и интеллектуальные игры. Правила техники безопасности на уроках национальных и интеллектуальных игр (по выбору). Национальные игры "Тогыз кумалак", Асык ату. Упражнения на мелкую моторику. Расслабление под формулы аутотренинга, управление своим телом при малоподвижных играх, способы коррегирования порочные положений. Правила соревнований, сотрудничество во время соревнований. Технику выполнения приемов в национальных играх. Подвижные игры для развития координационных способностей. Упражнения и подвижные игры для развития скоростно-силовых способностей и силовой выносливости. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранение коррекционных дефектов. Оценка своего уровня развития физических качеств;
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. В зависимости от погодных условий и материальной базы школы программный материал по лыжной/коньковой/кроссовой подготовке предусматривает увеличение или уменьшение за счет сокращения или увеличения времени на другие виды программного материала. Правила техники безопасности на уроках лыжной/кроссовой/коньковой подготовки. Лыжная подготовка. Подготовка лыжного инвентаря к занятиям. Правила перехода к месту занятий и обратно. Правила предупреждения обморожений и травм при передвижении на лыжах. Способы передвижений. Попеременный двухшажный ход, одновременный двухшажный ход, одновременный бесшажный ход; подъем наискось "полуелочкой"; торможение "плугом"; повороты переступанием. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Координации движений, опробования коньков. Упражнения в движении на равновесие (на двух и одном коньке, с различным положением рук). Групповые упражнения - катание в шеренгах, тройках, парах, группой. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Кроссовая подготовка. Овладение техникой передвижения по кроссовой дистанции; овладение техникой преодоление препятствий; развитие выносливости; совершенствование бега по пересеченной местности, преодоление препятствий по двигательным возможностям. Технику выполнения беговых упражнений, освоение ее самостоятельно, выявлять и устранять характерные ошибки в процессе освоения. Беговые упражнения для развития физических качеств, индивидуальный режим физических нагрузок. Взаимодействие с партнерами в процессе коллективных занятий. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;

5) қозғалыс және спорттық ойындар. Мектептің материалдық базасы мен ауа-райы жағдайына байланысты спорттық ойындар (таңдау бойынша) бойынша бағдарламалық материал бағдарламалық материалдың өзге түрлеріне кететін уақытты арттыру немесе қысқарту есебінен арттыруды немесе азайтуды қарастырады. Өрмелеу эстафеталары. Қозғалыс ойындары. "допты айналдыра қуу", "допты бермей ала қашу", "капитанға доп беру", "бекіністі қорғау". Спорттық ойындар. Зерделенеген спорттық ойындардың қозғалыс техникасының игерілген элементтерінен комбинация. Ойынды қарапайым ережелер бойынша ойнау. Ойыншылардың шектеулі сандармен байланысты ойындар мен ойын жаттығулары (2:2, 2:3, 3:3). Зерделеген тәсілдерді жетілдіру. Оқытушы ойындар.
36. 6-сыныпқа арналған ""Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика. Жеңіл атлетика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Дене жаттығуларының тазалығы: оқу күн тәртібіндегі іс-шаралар. Жүру арқылы кедергілерден өту (орындық, үрлемелі доп, гимнастикалық таяқ).
2-3 кедергілерді аттап өту. Берілген қарқында кедергілерді аттап өту (есеппен, шапалақпен). Лақтыру. Кішкентай допты бір орында тұрып иықтан асырып алысқа лақтыру. 1,5-2 кг. болатын толтырылған допты итеру. Гранатаны алысқа лақтыру, кішкентай допты нысанаға тигізу;
2) гимнастика және фитнес. Гимнастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Жүру кезіндегі жасалатын саптық жаттығулар. Команда бойынша жылдамдықтың өзгеруі. Команда бойынша бұрылыстар мен қозғалыстар. Аяқ және қол қозғалыстарын үйлестіре отырып жүру, қол қозғалыстары – белде, иықта, арқада, басқа қою, жан-жаққа жіберу, жоғарыға көтеру, қолда әртүрлі заттарды (гимнастикалық таяқ, доп, ілгек) ұстай отырып, кедергілерді (гимнастикалық орындақтар, үрлемелі доптар) аттап өту, бір жақ қырымен жүру (қосымша адымдар жасау) және 15-25 м. қашықтықта дыбыстық белгі берілетін артпен жүру. Бас, қол, кеуде, аяқтың негізгі қызметтері мен қозғалыстары (пәндермен және пәндерсіз). Сермеулер: жаттығулар гимнастикалық немесе өзге тірек жанында бір жақ қырымен тұрған жағдайда орындалады. Дұрыс сымбатты қалыптастыруға арналған жаттығулар. Тұрған кезде тұрақтылықты сақтау. Қол қозғалысымен тербеліп тұрған жағдайдан бастапқы жағдайды ұстап тұру. басты алға, артқа, оңға және солға бұру; басты оңға және солға бұру. Басты айналдыру. Бір қолды және екі қолды алға, жан-жаққа, артқа созу; бет және бір жақтағы беттегі қолды айналдыра қозғау; қолды бүгу және жазу. Иықты көтеру және түсіру. Бөлу және біріктіру. Иықты айналдыра қозғау. Таяқпен жаттығулар жасау (таяқты бастан жоғары көтеру, қалақшаларда, шынтақ бүгілісінің артында, тік қолдардың астынада және артында). Тұрған, отырған күйі, ерікті тәсілдермен тығыздалған допты лақтыру және қағып алу, ауыстыру. Тығыздалған доптармен жаттығулар жасау (салмағы 1,5 – 2 кг.). Тығыздалған допты бір қолымен иықтан, арқамен беру. Арқамен, ішпен жатқан күйі тығыздалған допты лақтыру (бір қолмен, екі қолмен). Гимнастикалық қабырғадағы жаттығулар. Бел, жамбас деңгейіндегі рейкіге сүйене отырып, сүйеніп тұрып қолды бүгу және жазу. Бір қолдың көмегімен гимнастикалық қабырғамен өрмелеу (жоғары, төмен). Гимнастикалық қабырғаға арқамен тұрып, оған сүйенген күйі бір уақытта және ауысқан күйі аяқты бүгу және жазу, орындықта отырып аяқты бүгу және жазу, орындықта отырып, аяқты бүгу және бүктеу және оларды ауыстырып отыру, орындықта отырып артқа шалқаю (аяғын серіктесі ұстап отырады) қолдарын, белге, басына қою;

5) подвижные и спортивные игры. В зависимости от материальной базы и условий спортивных баз школы программный материал по спортивным играм (по выбору) предусматривает увеличение или уменьшение за счет сокращения или увеличения времени на другие виды программного материала. Эстафеты с лазаньем и перелезанием. Подвижные игры. "Гонка мячей по кругу", "Не давай мяча водящему", "Мяч капитану", "Защита укрепления". Спортивные игры. Комбинации из освоенных элементов техники передвижений изученных спортивных игр. Игра по упрощенным правилам. Игры и игровые задания с ограниченным числом игроков (2:2, 2:3, 3:3). Совершенствование изученных приемов. Учебная игра.
36. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 6 класса:
1) легкая атлетика. Техника безопасности на уроках легкой атлетики. Ходьба с перешагиванием одного препятствия (скамейки, набивной мяч, гимнастическая палка). Ходьба с перешагиванием 2-3-х препятствий. Ходьба с перешагиванием препятствий в заданном темпе (под счет, под хлопки). Метание. Метание малого мяча на дальность, способом из-за спины через плечо сидя, стоя. Толкание набивного мяча 1,5 – 2 кг. Метание гранаты на дальность в цель, малого мяча в цель;
2) гимнастика. Правила поведения на уроках гимнастики. Строевые упражнения в ходьбе. Изменение скорости по команде. Повороты и движения по команде. Ходьба с согласованными движениями рук и ног, с движениями рук – на поясе, к плечам, за спину, за голову, в стороны, вверх, с перешагиванием препятствий (гимнастические скамейки, набивные мячи), держа в руках предмет (гимнастическая палка, мяч, булава), боком (приставными шагами) и спиной вперед по прямой 15-25 м. на звуковой сигнал. Основные положения и движения головы, рук, туловища, ног (без предметов и с предметами). Махи: упражнения выполняются в положении стоя боком у гимнастической стенки или у другой опоры. Упражнения для формирования правильной осанки. Сохранение устойчивости в стойке" одна ступня впереди другой с открытыми и закрытыми глазами. Удерживание различных исходных положений на качающейся площади с движениями рук. Наклоны головы вперед, назад, вправо, влево; повороты головы вправо и влево; круговые движения головы. Поднимание одной руки и обеих рук вперед, в стороны, вверх, назад; круговые движения рук в лицевой и боковой плоскостях; сгибания и разгибания рук. Поднимание и опускание плеч; отведение и сведение; круговые движения плеч. Упражнения с палками (палка за головой, на лопатках, сзади на изгибах локтей, внизу-сзади в прямых руках). Перекладывание, броски и ловля набивных мячей в положении стоя, сидя, произвольным способом и по заданию. Упражнения с набивными мячами (вес 1,5 – 2 кг.). Передачи набивного мяча друг другу одной рукой от плеча, одной рукой из-за спины. Броски набивного мяча в парах из положения лежа на животе, на спине (одной рукой, двумя руками). Упражнения на гимнастической стенке. Сгибание и разгибание рук в упоре стоя, опираясь на рейку на уровне пояса, бедер. Лазание по гимнастической стенке при помощи одних рук (вверх, вниз). Сгибание и поднимание ног в висе поочередно и одновременно, держась за гимнастическую стенку, стоя спиной к ней, шаг вперед левой, правой ногой. Упражнения на гимнастической скамейке. Сгибание и разгибание ног сидя на скамейке одновременно и поочередно, наклоны к правой и левой ногам поочередно в положении сидя на скамейке верхом, назад сидя на скамейке (ноги удерживает партнер), руки на пояс, за голову;

3) ұлттық және танымдық ойындар. Қазақстанның ұлттық қозғалыс ойындарымен танысу. Ұлттық қозғалыс ойындары негізіндегі буынның қозғалмалылығы, дене сапаларын дамыту. Ұлттық және танымдық ойын сабақтарындағы ұауіпсіздік техникасы ережелері (таңдау бойынша). "Тоғыз құмалақ", "Асық-ату" ұлттық ойындары. Ұсақ моториктерге арналған жаттығулар. Аутотренинг формуласымен босаңсыту, аз қозғалатын ойындар кезінде өз денесін басқара алу, дұрыс емес жағдайды түзету тәсілдері. Жарыс ережелері, жарыс кезіндегі серіктестік. Ұлттық ойындардағы тәсілдерді орындау техникасы. Координациялық қабілетті дамытуға арналған қозғалыстық ойындар. Төзімділік және жылдамдықты дамытуға арналған қозғалыс ойындары мен жаттығулар. Негізгі дене сапаларын дамыту арналған жаттығулар кешені және түзеу бұзылыстарының алдын-алу. Дене қасиеттерін дамыту деңгейін бағалау; координациялық қабілетті дамыту үшін қозғалыс ойындарын жүзеге асыру. Бұзылыстардың алдын-алу және негізгі дене қасиеттерін дамытуға арналған жаттығулар кешені. Дене жаттығуларын дамыту деңгейін бағалау;
4) шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы. Мектептің материалдық базасы мен ауа-райы жағдайына байланысты шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы бойынша бағдарламалық материал бағдарламалық материалдың өзге түрлеріне кететін уақытты арттыру немесе қысқарту есебінен арттыруды немесе азайтуды қарастырады. Шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері. Шыңғы дайындығы. Шаңғы тебу сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері. Қысқа адымдап жүру қозғалысын игеру. Жүрісті зерделеу сәтті түрде жүзеге асады. Баяу, қысқа адымдап жүруді үйлестіру қол жеткізе отырып, мұғалім білім алушының келесі қателіктеріне көңіл аударады: аяқпен әлсіз түрде дүмпулер жасау, әртүрлі қадамдар жасай алу, алға жүрген кезде қарды аяқпен сермеуді алдын-ала көрсету, таяқты алға жіберген кезде оны алдын-ала қою үйлесімділігінің бұзылуы. Білім алушылардың мүмкіндігі бойынша қашықтыққа қозғалудың игерілген тәсілдерін қолдану. Коньки дайындығы. Сырғанақта жүгіру және сырғанау ережелері. Конькиде сырғанаудың техникалық тәсілдері. Білім алушылардың мүмкіндігі бойынша қашықтыққа сырғанаудың зерделенген тәсілдерін қолдану. Жаяу жүгіру дайындығы. Жүгіру жаттығуларын орындау техникасы. Дене қасиеттерін дамтыуға арналған жүгіру жаттығулары. Дене жүктемесінің жекелей тәртібі. Ұжымдық сабақтар процесіндегі серіктестермен өзара әрекет жасау. Жылдамдық пен төзімділікті дамыту және түзетуге бағытталған жаттығулар кешені;
5) қозғалыс және спорттық ойындар. Сыни ойлау дағдыларын дамыту бойынша топтық жаттығулар. Статусы мен мазмұны бойынша рөлдік, коммуникативтік, психогимнастикалық ойындар. Жекелей тапмсырмаларды орындауға байланысты жаттығулардағы нақтылық, бақылау және маневр. Шығармашылық рөлдік сюжеттермен ойнау. Заттармен қозғалыс жасаудаға қосарлы жаттығулар. Жекелей қозғалыс қабілеті, маңызды қозғалыс дағдылары мен машықтарын дамытуға арналған дене жаттығулары. Сюжеттік ойындар. "Мақсатқа дәл тигізу", "Доп үшін күрес", "жеңіл және дәл көздеушілер", "допты көзде", "бекіністі қорғау", "Таяқпен қорғау" қозғалыс ойындары мен эстафеталары, өрмелеу арқылы кедергілерден өту, дәл көздеу, гимнастикалық қабырғада жаттығулар жасау және таңдау бойнша спорттық ойындар. Баскетбол. Допты бір қолымен иықтан асырып беру. Допты бір қолымен себетке иықтан асыра салу. Ойыншыны ұстап тұру үшін орынды таңдау (доппен және допсыз). Зерделенген тәсілдерді оқыту ойындарында жеңілдетілген ережелерімен пайдалану. Ойыншының алдыға, артқа, оңға, солға қарай қозғалуы. Допты ұстағаннан кейін оны әрі қарай алып кету, онымен ойнау. Тәсілдерді үйлестіру: қозғалыстағы ұстау тәсілдері – жүргізу – иықтан асырып себетке салу. Жеңілдетілген ережелер бойынша ойыншыны ұстау бойынша орынға таңдау жасау. Футбол. Баяу қарқында допты жүргізу, ирелең, доға жолмен жүргізу. Дөңгеленген допты аяқпен тоқтату. Жеңілдетілген ережелер бойынша ойын. Волейбол (салютбол). Қадамдар жасай отырып қозғалу. Допты жоғары жақтан, екі қолымен, алға қарай беріп жіберу. Допты асты жақтан екі қолымен қабылдап алу немесе екі қолымен қағып алу.

3) национальные и интеллектуальные игры. Знакомство с национальными подвижными играми Казахстана. Развитие физических качеств, подвижности суставов на основе народных подвижных игр. Правила техники безопасности на уроках национальных и интеллектуальных игр (по выбору). Национальные игры "Тогыз кумалак", Асык ату, национальные игры. Упражнения на мелкую моторику. Расслабление под формулы аутотренинга, управление своим телом при малоподвижных играх, способы коррегирования порочные положений. Правила соревнований, сотрудничество во время соревнований. Технику выполнения приемов в национальных играх; подвижные игры для развития координационных способностей. Упражнения и подвижные игры для развития скоростно-силовых способностей и силовой выносливости. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранение коррекционных дефектов. Оценка своего уровня развития физических качеств;
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. В зависимости от погодных условий и материальной базы школы программный материал по лыжной/коньковой/кроссовой подготовке предусматривает увеличение или уменьшение за счет сокращения или увеличения времени на другие виды программного материала. Лыжная подготовка. Правила безопасности обучающихся на уроках лыжной подготовки. Овладеть схемой движения в одновременном двухшажном ходе. Изучение хода обычно идет достаточно успешно. Добиваясь согласованности движения в одновременном двухшажном ходе, учитель обычно обращает внимание обучающихся на следующие ошибки: слабые толчки ногами, неодинаковые по длине скользящие шаги, преждевременная постановка маховой ноги на снег при выносе вперед, нарушение согласованности в выносе палок вперед. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Кроссовая подготовка. Технику выполнения беговых упражнений, Беговые упражнения для развития физических качеств, индивидуальный режим физических нагрузок. Взаимодействие с партнерами в процессе коллективных занятий. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;
5) подвижные и спортивные игры. Групповые упражнения по развитию навыков критического мышления. Ролевые коммуникативные, психогимнастические игры различные по содержанию и статусу. Точность, контроль и маневренности в упражнениях по выполнению индивидуальных заданий. Игры с творческим ролевым сюжетом. Парные упражнения в движении с предметами. Физические упражнения для развития жизненно важных двигательных умений и навыков, индивидуальных двигательных способностей. Сюжетные игры. Подвижные игры и эстафеты: "Метко в цель", "Борьба за мяч", "Ловкие и меткие", "Попади в мяч", "Защита укрепления", "Защита булав", Полоса препятствий с включением лазания, перелезания, метания в цель, упражнений на гимнастической стенке. Спортивные игры по выбору. Баскетбол. Передачи одной рукой от плеча с места. Броски мяча в корзину одной рукой от плеча после ведения. Выбор места для держания игрока (без мяча и с мячом). Применение изученных приемов в учебной игре по упрощенным правилам. Передвижение игрока вперед, назад, вправо, влево. Ведение мяча на месте после ловли, ведение после ловли в движении и последующей остановки. Сочетание приемов: ловля в движении – ведение – бросок в корзину одной рукой от плеча. Выбор места для держания игрока Игра по упрощенным правилам. Футбол. Ведение мяча носком в медленном темпе по прямой, дуге, змейкой. Остановка катящегося мяча подошвой ноги. Игра по упрощенным правилам. Волейбол (салютбол). Перемещение приставными шагами. Передача мяча сверху, двумя руками, в парах на месте и после перемещения вперед. Прием мяча снизу двумя руками, или ловля двумя руками.

37. 7-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика. Жеңіл атлетика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Дене жаттығуларының тазалығы: оқу күн тәртібіндегі іс-шаралар. Ортопедиялық тәртіпті сақтандыру қажеттілігі туралы мәліметтер. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту. Бір орында тұрып секірген кездегі аяқ, қол қозғалысының техникасы. Екпінмен 7-9 қадам жасау. Жерге түсу. "арқадан иық арқылы лақтыру" тәсілімен үш қадам жасап әртүрлі жеңіл заттар мен кішкентай доптарды лақтыру. Кішкентай допты қабырғаға лақтыру;
2) гимнастика. Гиманастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері. Гимнастикалық құрылулар және қайта құрулар. Жалпы дамытушы (түзеу) жаттығулары. Заттарсыз жаттығулар. Таянып отырудан таянып жатуға өту және сосын қайта таянып отыру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, қолды әртүрлі жағдайға қоя отырып, жартылай отыру (алдыға қою, белге қою, басқа қою) Алға қарай әртүрлі қадамдар жасау. Тұрған күйде 90-180 градуста бұрылыстар жасау. Бір жаққа қарай қосалқы қадамдар жасау. Гимнастикалық қабырға жанында жартылай отырып жаттығулар жасау және қос сау аяқтарға жасау. Сымбатты түзеуге арналған жаттығулар. Аралас және қарапайым орындалатын асылып тұру және сүйеніп жасау жаттығулары. Түрлі қалыпта жасаланатын тірек жаттығулары: жатып, бүгіліп, жасалатын жаттығулар. Қарапайым тірек жаттығулар: сүйене отырып жүру, тұрыс өзгерістері (айналымсыз). Ілініп тұрып тартылу. Акробатика. Артқа және алдыға қарай аударылып түсу. Жатып тұрып белді көтеру (көмекпен). Толтырылмалы доппен жаттығу жасау. Әртүрлі жағдайда кеудені алдыға ию және доппен қол жаттығуларын жасау. Толтырылмалы топты дөңгелету. Доппен жаттығу жасау, таяқпен гимнастика жасау. Гимнастикалық қабырғада жаттығу жасау. Еңкею, кеудені майыстыру жаттығулары. Ауру ерекшеліктері бойынша заттармен Фитбол-доппен жаттығуларының кешені;
3) ұлттық және танымдық ойындар. Ұлттық және танымдық ойын сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері (таңдау бойынша). Национальные игры "Тоғыз құмалақ", "Асық-ату" ұлттық ойындары. Ұсақ моториктерге арналған жаттығулар. Аутотренинг формуласымен босаңсыту, аз қозғалатын ойындар кезінде өз денесін басқара алу, дұрыс емес жағдайды түзету тәсілдері. Жарыс ережелері. Координациялық қабілетті дамыту үшін қозғалыс ойындарын жүзеге асыру. Бұзылыстардың алдын-алу және негізгі дене қасиеттерін дамытуға арналған жаттығулар кешені. Дене жаттығуларын дамыту деңгейін бағалау;
4) шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы. Мектептің материалдық базасы мен ауа-райы жағдайына байланысты шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы бойынша бағдарламалық материал бағдарламалық материалдың өзге түрлеріне кететін уақытты арттыру немесе қысқарту есебінен арттыруды немесе азайтуды қарастырады. Шаңғы/жаяу жарыс/коньки дайындығы сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері. Шыңғы дайындығы. Шаңғы жабдықтарын сабаққа дайындау. Коньки дайындығы. Сырғанақта сырғанау және жүгіру ережелері. Сырғанақта конькимен сырғанау ережелері. Қозғалыс координациясы, конькиді теуіп көру. Тепе-теңдік қозғалыстарына жаттығу жасау (бір немесе екі конькиде, қолды әртүрлі жағдайда ұстау). Жаяу жүгіру дайындығы. Жаяу жүгіру бойынша қашықтыққа жүгіру кезінде қозғалыс техникасын игеру; кедергілерден өту техникасын игеру; төзімділікті дамыту; қозғалыс мүмкіндіктері бойынша кедергілерден өту. Жылдамды, төзімділікті дамыту және түзеу қабілеттеріне арналған жаттығулар кешені;

37. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 7 класса:
1) легкая атлетика. Техника безопасности на уроках легкой атлетики. Гигиена физических упражнений; мероприятий в режиме учебного дня. Сведения о необходимости сохранения ортопедического режима. Развитие навыков бега, прыжков и метания. Техника движений рук и ног в прыжках вверх на месте. Прыжок с 7–9 шагов разбега. Приземление. Метание малого мяча (теннисного, хоккейного) и разных легких предметов на дальность с места, с шага, с трех шагов способом "из-за спины через плечо". Метание малого мяча с места в стену на дальность отскока;
2) гимнастика. Правила техники безопасности на уроках гимнастики. Гимнастические построения и перестроения. Общеразвивающие (коррекционные) упражнения. Упражнения без предметов. Переходы из упора присев в упор лежа и снова в упор присев. Полуприседание с различными положениями рук (вперед, на пояс, за голову), в положении равновесия. Переменные шаги вперед. Повороты в стойке на 90-180 градусов. Приставные шаги в сторону. Приседания возле гимнастической стенки и в парах на здоровой ноге. Упражнения на осанку. Общеукрепляющие упражнения с предметами. Смешанные и простые висы и упоры. Висы смешанные: вис лежа, верхом, прогнувшись, за весом одной и двумя. Простые упоры: передвижение в упоре, перемена хватов (без поворотов). Подтягивание на количество раз в висе. Акробатика. Кувырок на мате вперед, назад. Мост из положения лежа (с помощью). Упражнения с набивным мячом. Наклоны и повороты туловища в сочетании с различными положениями и движениями рук с мячом. Перекатывание набивного мяча. Упражнения с мячом, с гимнастической палкой. Упражнения на гимнастической стенке. Наклоны, прогибание туловища, Комплексы упражнений с фитбол-мячами, с предметами по специфике заболеваний;
3) национальные и интеллектуальные игры. Правила техники безопасности на уроках национальных и интеллектуальных игр (по выбору). Национальные игры "Тогыз кумалак", Асык ату. Упражнения на мелкую моторику. Расслабление под формулы аутотренинга, управление своим телом при малоподвижных играх, способы коррегирования порочные положений. Правила соревнований. Подвижные игры для развития координационных способностей. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранение коррекционных дефектов. Оценка своего уровня развития физических качеств;
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. В зависимости от погодных условий и материальной базы школы программный материал по лыжной/коньковой/кроссовой подготовке предусматривает увеличение или уменьшение за счет сокращения или увеличения времени на другие виды программного материала. Правила техники безопасности на уроках лыжной/кроссовой/коньковой подготовки. Лыжная подготовка. Подготовка лыжного инвентаря к занятиям. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Координации движений, опробования коньков. Упражнения в движении на равновесие (на двух и одном коньке, с различным положением рук). Кроссовая подготовка. Овладение техникой передвижения по кроссовой дистанции; овладение техникой преодоление препятствий; развитие выносливости; преодоление препятствий по двигательным возможностям. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;

5) қозғалыс және спорттық ойындар. Мектептің материалдық базасы мен ауа-райы жағдайына байланысты спорттық ойындар (таңдау бойынша) бойынша бағдарламалық материал бағдарламалық материалдың өзге түрлеріне кететін уақытты арттыру немесе қысқарту есебінен арттыруды немесе азайтуды қарастырады. Қозғалыс ойындары. Спорттық ойындар. Спорттық ойындар сабағында оқитындардың қауіпсіздік ережелері. Кеңістіктік түсінікті қалыптастырушы жаттығулар. Ойындардағы алдайтын қозғалыстар (баскетбол, волейбол, гандбол, футбол, флорбол). Спорттық ойын сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы ережелері. Спорттың таңдалынып алынған түрі бойынша негізгі ойын тәсілдерінің техникасы. Зерделенеген спорттық ойындардың қозғалыс техникасының игерілген элементтерінен комбинация. Ойынды қарапайым ережелер бойынша ойнау. Игерілген тәсілдерді жетілдіру. Оқытушы ойындар.
38. 8-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика. Дене жаттығуларының мектеп білім алушыларның денсаулығы мен дамуына ықпал туралы негізгі мәліметтер. Дене жаттығуларының негізгі түрлерінің организм өсуі мен дамуына ықпалы. Дене жаттығуларының әлсіреген бұлшықеттердің жоғары қызметтік жағдайына ықпалы, қосалқы қозғалыстарға ие болу, жылдамдық пен шапшаңдықты дамыту;
2) гимнастика және фитнес. Гимнастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Белгілі бір заттармен және заттарсыз жалпы дамытушы (түзетуші жаттығулар) жаттығулар жасау. Оңға, солға, айналу (жекелей) арқылы қозғалыс бағыттарын өзгерту. Мұғалімнің бақылауымен заттармен ерікті жаттығулар орындау қабілеттері мен дағдылары. Қолды тіктеу және бүгу арқылы созу (гантельдер, таяқтар, доптар). Қосымша теңселулермен кеудені алға, артқа және жан-жаққа ию. Аяқты алдыға, артқа және жан-жаққа сермеу. Қозғалыс жасай отырып, алға және артқа қарай теңселу (жекелей). Кеуде, аяқ, қол қозғалыстарын біріктіруді қамтыған гимнастикалық таяқтармен жаттығулар жасау. Шалқасынан жатып, қолын көкірек тұсына қою – жамбасты көтерместен кеудені алға қарай көтеру. Жатқан күйі таяну – аяқты ауыстыра отырып көтеру. Тепе-теңдіктегі жаттығулар. Гимнастикалық орындықта қадамдар жасау арқылы қозғалу (жекелей). Еңіс орындықтарда жүру. Бір аяқта тұрып бұрылу (180 градус). Бір жақ қырымен (бір қолымен) жатып бір жақтағы аяқ пен қолын еркін қозғалту. Алдыға және арқа қарай қозғалу, гимнастикалық орындықта бір жақ қырымен тұру, аяқ, қол, кеудемен қосалқы қозғалыстар жасау. Гимнастика орындығының тақтасымен қозғалу және серіктеске допты лақтыру. Кездескен кезде жан-жаққа таралып кететін қол ұстасқан шағын топ еденнен заттарды ала отырып жүруі. Гимнастикалық орындықта төрт аяқпен алдыға және артқа жүру. Аяқпен асылып тұру. Қолды біріктіру арқылы оны алға және артқа қарай сермеу. Гимнастикалық қабырғадағы жаттығулар. Тізе деңгейіндегі рейкіге аяқты сүйей отырып отырып тұру. еденде жатып, аяқтарын ағашқа сүйей отырып, қолдарын бүгу және жазу (ұл балалар), кеудені көтеру (қолды әртүрлі жағдайларда ұстау). Қабырғаға қарап асылып тұру – аяқты артқа созу (бірге). Жерге отыру, қолды иыққа қою, аяқты рейкіге қою – жату және отыру. Иық деңгейіндегі рейканы алып, қабырғаға қарап тұру – аяқты жамбасқа дейін көтеріп, рейкіге қою, өзгесін еденге дейін түсіру. Бірінші рейкіге тұрып, қолды кеуде тұсына қою – рейкіні ұстап тұрып төменге түсіру, еденге отыру. Бірінші рейкіде тұрып, қабырғаға қарап тұру - қолды кеуде тұсына қою – қолды тез төмен түсіру, шапалақтау (алды жақта, басының үстіне, артқы жақта), қайтадан рейканы қолға алу. Гимнастикалық орындықтағы жаттығулар. Отырып, аяқты алдыға жіберіп кеудені серіктесімен бірге артқа жіберу. Орындықта отырып, аяқты айналдыра қозғалту. Орындықта жатып қолды бүгу және созу, кеудені әртүрлі жағдайда бұру, кеудені алға және арқа қарай еңкейту, қолды белге қою, иыққа қою, басқа қою. Өрмелеу және қайта өрмелеп шығу. 2 метрге дейінгі кедергілердің алын-алу. Аяқ-қол көмегімен (бір қолдың көмегімен) еңкіш баспалдақпен өрмелеу. Бір снарядтан өзге снарядқа шығу (ағаш, гимнастикалық орындық, гимнастикалық баспалдақ). баспалдақтың төменгі жағынан жоғары жағына қарай өрмелеу; фитнес компоненттерін дамыту: жылдамдық пен шыдамдылық. Организмнің жалпы жағдайына оң ықпал етуші жаттығулар кешені. Фитнестің әртүрлі бағыттарындағы жалпы дамытушы жаттығулар кешені: жеңіл атлетика қызметіне қажетті білім алушылардың төзімділігі, серпімділігі және одан көп қабілеттеріне бағытталған ритмикалық гимнастика, аэробика жаттығулары, степ - аэробика, стретчинга, би-ойын гимнастикасы, емдік-профилактикалық би элементтері;

5) подвижные и спортивные игры. В зависимости от материальной базы и условий спортивных баз школы программный материал по спортивным играм (по выбору) предусматривает увеличение или уменьшение за счет сокращения или увеличения времени на другие виды программного материала. Подвижные игры. Спортивные игры. Правила техники безопасности на уроках спортивных игр. Упражнения, воспитывающие пространственные представления. Обманные движения в играх (баскетбол, волейбол, гандбол, футбол, флорбол). Правила техники безопасности на уроках спортивных игр. Техника основных игровых приемов избранного вида спорта. Комбинации из освоенных элементов техники передвижений изученных спортивных игр. Игра по упрощенным правилам. Совершенствование изученных приемов. Учебная игра.
38. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 8 класса:
1) легкая атлетика. Основные сведения о влиянии физических упражнений на физическое здоровье и развитие школьников. Влияние основных видов физических упражнений на рост и развитие организма. Влияние физических упражнений на повышение функционального состояния ослабленных мышц, приобретение компенсаторных движений, развитие быстроты и ловкости;
2) гимнастика и фитнесс. Техника безопасности на уроках гимнастики. Общеразвивающие упражнения (коррекционные упражнения) с предметами и без них. Перемена направления движения поворотами налево, направо, кругом (индивидуально). Способности и навыки в выполнении со слов учителя вольных упражнений с предметами. Сгибание и выпрямление рук с отягощением (гантели, палки, мячи). Наклоны туловища вперед, назад, в стороны с дополнительными качаниями. Махи ногой вперед, в сторону, назад. Выпады в стороны, вперед и назад с движениями (индивидуально). Упражнения с гимнастическими палками, включающие соединения движения рук и ног, туловища. Лежа на спине, руки на груди – сгибание верхней части туловища вперед, не поднимая таза от пола. Из упора лежа – попеременное поднимание ног. Упражнения в равновесии. Передвижение приставными шагами по гимнастической скамейке (индивидуально). Ходьба по наклонной скамейке. Поворот в стойке на одной ноге (180 градусов). В упоре лежа боком (опора одной рукой) движение свободной рукой и ногой. Передвижение вперед, назад, боком по доске гимнастической скамейки, бревну с добавочными движениями рук, ног, туловища. Передвижение по доске гимнастической скамейки и бросание мяча партнеру с последующей ловлей. Ходьба с доставанием с пола предметов, небольшими группами со сцепленными руками, с расхождением при встрече. Передвижение по гимнастической скамейке на четвереньках вперед и назад. Висы и упоры. Смешанные и простые висы. Размахивание ногами в висе. Сгибание и разгибание рук в размахивании на махе назад-вперед. Упражнения на гимнастической стенке. Пружинистые приседания в положении выпада вперед, опираясь ногой о рейку на уровне колена. Сгибание и разгибание рук в упоре лежа на полу, опираясь ногами на 1-2 рейки от пола (мальчики), поднимание туловища (с различными положениями рук). Из виса лицом к стенке – оттягивать прямые ноги назад (врозь вместе). Сидя на полу, руки к плечам, ноги закреплены за рейку – лечь и сесть. Из стойки на первой рейке лицом к стенке, взявшись за рейку на высоте плеч – согнуть одну ногу и поставить ее на рейку на высоте таза, другую - опустить, стараясь коснуться пола. Стоя на первой рейке, руки на уровне груди – перехватывая рейки вниз, сесть на пол. Стоя на первой рейке лицом к стенке, руки на высоте груди – быстро опуская руки, хлопок в ладони (перед собой, над головой, за спиной), снова захватиться за рейку. Упражнения на гимнастической скамейке. Сидя, ноги вперед – прогибание туловища назад с партнером. Круговые движения ногами в упоре, сидя на скамейке. Сгибание и разгибание рук в упоре лежа на скамейке, повороты туловища с различными положениями и движениями рук, наклоны туловища вперед и назад, руки на пояс, к плечам, за голову. Лазание и перелезание. Преодоление препятствий высотой до 2 метров. Лазание по наклонной лестнице при помощи рук и ног (только одних рук). Перелезание с одного снаряда на другой (бревно, гимнастическая скамейка, гимнастическая лестница). Перелезание с нижней части лестницы на верхнюю. Развитие компонентов фитнеса: скорость и выносливость. Комплексы упражнений, благоприятно воздействующими на состояние организма. Циклические упражнения, прыжки, танцевальные упражнения. Комплексы общеразвивающих упражнений различных направлений фитнеса: упражнения ритмической гимнастики, аэробики, элементы степ - аэробики, стретчинга, танцевально- игровой гимнастики, лечебно- профилактического танца. Специально разработанные комплексы упражнений аэробики, стретчинга направленные на развитие выносливости, гибкости, прыгучести, и двигательных способностей обучающихся, необходимых для легкоатлетической деятельности;

3) ұлттық және танымдық ойындар. Қозғалыс қабілетін түзеу және жақсартуға арналған дене жаттығуларын пайдаланудағы техника, тактика және композициялық идеялар. Ұлттық қозғалыс ойындары "Асық ату", "Бес тас". Алдында зерделенген ойындар жарысының техникасы мен ережелерін жетілдіру. Киіз үйді тұрғызуға арналған қозғалыс әрекеттерін пайдалану. Дене жаттығулар сабағының жекелей жоспарын құру (үлгі бойынша), сабақтың негізгі бөліктерін бөліп көрсету, оның бағыты мен мазмұнын анықтау. Дене дайындығының жекелей көрсеткіштерін өздігінен бақылау (жекелей сапаларды өздігінен тестілеу);
4) шаңғы/жаяу жүгіріс/коньки тебу дайындығы. Шаңғы тебу: ауыспалы екі қадамдық жүріс; бір уақытта жасалатын бірқадамдық жүріс; біруақытта жасалатын жүріс; бір тәсілден екінші тәсілге өту арқылы жасалатын жүрістерді ауыстыру қозғалысы (қадамсыз өту, қадам арқылы өту, екі қадамнан кейін өту, тікелей өту, таяқпен итеру арқылы қозғалу); шаңғымен шағын кедергілерді кесіп өту; шаңғымен кедергілерді аттап өту; биік жерлер, ылдилар, бұрылыстар, тежелулер: аттап өтетін кедергілер; сатылармен көтерілу; шыршалы көтерілулер; жартылай шыршалы көтерілулер; дөңестер мен ойпаттарды, шағын трамплиндерді бағындыра отырып, негізгі және төменгі еңіс бойынша құлдырау; тік құламадан түсу; шаңғы қадағымен тежеу; тірек арқылы тежеу; бір жақпен сырғанау арқылы тежеу; таяну арқылы тежелу. Коньки жүрісі 3 км. дейін оқыту қашықтығын бағындыру; Жаяу жүруге дайындық. Арнайы дене жаттығулары мен техникасын бекітуге арналған жаттығулар, жерге түсуде кедергілерден аттап өту және секіріп өту және тепе-теңдікті сақтау, дөңестер мен еңістерді адымдап, жүгіріп өту (мүмкіндігінше), жаяу жүгіру;
5) қозғалыс және спорттық ойындар. Дене жаттығулары (ашық спорттық алаңдар және спортзал жағдайында), дербес түрде өтетін сауықтырушы дене мәдениеті сабақтарын киімдері мен құралдарына таңдау жасау, сабақ өтетін орындарды дайындау кезіндегі қауіпсіздік және тазалық ережелерінің талаптары. Тірек-қимыл аппаратын дамытуға арналған спорттық ойындар мен эстафеталар элементтерімне жаттығулар жасау. Спорттық ойындар. Спорттық ойындар сабақтарындағы білім алушылардың қауіпсіздік техникасы. Кеңістіктік түсініктерді қалыптастырушы жаттығулар. Спорттық ойындар сабақтарындағы қауіпсіздік техникасының ережелері. Спорттың таңдалынып алынған түрінің негізгі ойын тәсілдеріндегі техника (баскетбол, волейбол (отырған түрдегі волейбол), гандбол, футбол, флорбол). Зерделенген спорттық ойындары қозғалыстары техникаларының игерілген элементтерінен жасалған комбинациялар. Ойынның қарапайым ережелері. Зерделенген тәсілдерді жетілдіру. Негізгі ережелерді сақтаумен немесе ережелері жеңілдетілген спорт түрлері бойынша таңдалынып алынған элементтерге ие оқу ойындары (ережелердегі ауытқушылықтарға жол беріледі). Футбол. Доп бойынша негізгі соққылар. Допты тоқтату. Аяқтың ішкі жағымен допты айналдыру және ондағы қозғалыс қарқыны мен бағыты. Ережелері жеңілдетілген оқу ойындары.

3) национальные и интеллектуальные игры. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей. Национальные подвижные игры "Асык ату", "Бес таз". Совершенствование изучения техник и правил соревнований ранее изученных игр. Использование двигательных действий для возведения юрты. Составление (по образцу) индивидуальных планов занятий физической подготовкой, выделение основных частей занятий, определение их направленности и содержания. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств);
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Передвижение на лыжах: попеременный двухшажный ход; одновременный одношажный ход; одновременный бесшажный ход; передвижения с чередованием ходов, переходом с одного способа на другой (переход без шага, переход через шаг, переход через два шага; прямой переход; переход с неоконченным отталкиванием палкой); перешагивание на лыжах небольших препятствий; перелезание на лыжах через препятствия. Подъемы, спуски, повороты, торможения: поворот переступанием; подъем лесенкой; подъем елочкой; подъем полуелочкой; спуск в основной и низкой стойке, по ровной поверхности, с преодолением бугров и впадин, небольших трамплинов; торможение плугом; торможение упором; торможение боковым скольжением; поворот упором. Коньковый ход, преодоление учебных дистанций (по возможностям) до 3 км. Кроссовая подготовка. Упражнения на закрепление техники и специальной физической подготовки, спрыгивание и запрыгивание на препятствие на точность приземления и сохранения равновесия, подъемы и спуски шагом, бегом (по возможностям), кроссовый бег;
5) подвижные и спортивные игры. Техника безопасности и гигиенические правила при подготовке мест занятий, выборе инвентаря и одежды для проведения самостоятельных занятий оздоровительной физической культурой, физической (технической) подготовкой (в условиях спортивного зала и открытой спортивной площадки). Упражнения с элементами спортивных игр и эстафет для разработки опорно-двигательного аппарата Спортивные игры. Правила безопасности обучающихся на уроках спортивных игр. Упражнения, воспитывающие пространственные представления. Правила техники безопасности на уроках спортивных игр. Техника основных игровых приемов избранного вида спорта (баскетбол, волейбол (волейбол сидя), гандбол, футбол, флорбол). Комбинации из освоенных элементов техники передвижений изученных спортивных игр. Игра по упрощенным правилам. Совершенствование изученных приемов. Учебная игра с элементами избранного вида спорта по упрощенным правилам или с соблюдением основных правил (допускаются отклонения от правил). Футбол. Основные удары по мячу. Остановки мяча. Ведение и обводка внутренней стороной стопы, с изменением темпа и направления движения. Учебная игра по упрощенным правилам.

39. 9-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика. Дене жаттығуларының əлсіз бұлшықеттердің қызметіне əсері, компенсаторлық қозғалыстарға ие болу, жылдамдық пен шапшаңдықты дамыту. Жүгіру жаттығулары: алыс, орташа, қысқа қашықтыққа жүгіру (қозғалыс мүмкіндіктері бойынша); жоғарғы старт; төменгі старт; жоғарғы стартты жылдамдату; спринтерлік жүгіру; оқу қашықтығы бойынша бірқылапты жүгіру (қашықтықтың ұзақтығы мұғалім немесе білім алушымен реттеледі); эстафеталық жүгіру; кедергілерді бағындыра жүгіру. Секіру жаттығулары: "аяқты бүгу" тәсілі арқылы қашықтыққа жүгіріп отыру секіру; "қадамдау" тәсілі арқылы жүгіріп отырып биіктікке секіру; "бүгілу" тәсілі арқылы жүгіре отырып, қашықтыққа секіру. Жүгіру жаттығулары: алыс, орташа, қысқа қашықтыққа жүгіру (қозғалыс мүмкіндіктері бойынша); жоғарғы старт; төменгі старт; жоғарғы стартты жылдамдату; спринтерлік жүгіру; оқу қашықтығы бойынша бірқылапты жүгіру (қашықтықтың ұзақтығы мұғалім немесе білім алушымен реттеледі); эстафеталық жүгіру; кедергілерді бағындыра жүгіру; жаяу жүгіру. Секіру жаттығулары: "аяқты бүгу" тәсілі арқылы қашықтыққа жүгіріп отыру секіру; "қадамдау" тәсілі арқылы жүгіріп отырып биіктікке секіру; "бүгілу" тәсілі арқылы жүгіре отырып, қашықтыққа секіру. Шағын допты лақтыру жаттығулары: бір орында тұрып шағын допты тұрақты нысанаға дәлдеп лақтыру; шағын допты қозғалып тұрған нысанаға лақтыру; шағын топты қозғалыстағы (ұшып бара жатқан) нысанаға лақтыру; шағын допты жүгіріп отырып қозғалып тұрған нысанаға лақтыру; шағын допты жүгіріп отырып (үш қадамға) алысқа лақтыру; гранатаны иықтан асырып, бір орында тұрып, қадамдар жасай отырып, тізерлей 10 метр болатын коридорда алысқа лақтыру. Ядроны, тасты, толтырылған допты екі қолмен (5 кг. дейін), орында тұрып бір қолымен лақтыру;
2) гимнастика және фитнес. Гимнастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Сауықтырушы гимнастика. Жалпы дамытушы жаттығулар (түзетуші). Буын мен бұлшықеттің белгілі бір топтарын жаттықтыруға арналған жаттығулар (қажет болған жағдайда жекелей). Сымбат пен тепе-теңдік жаттығулары. Толтырылған доптармен жаттығулар жасау. Екі метрге дейін баратын биіктіктегі кедергілерді жеңу. Кедергілер жолағын құру және және командалық жарыстар өткізу. Әртүрлі снарядтарға шығу, солар арқылы шығу, бір снарядтан см болатын екінші снарядқа әртүрлі тәсілдермен шығу. Жекелей бұлшықет топтарына күш түсіретін айналдыра жаттығу әдісімен орындалатын кешенді жаттығулар. Жарыса жүгіру және қосымша ауырлықсыз секірулер (әртүрлі бағытта, әртүрлі қозғалыс амплитудасында, әртүрлі бастапқы жағдайларда) біпнеше дүркін секірістер, бір орында тұрып секіру. Атлетикалық гимнастика кешендері. Күш бағытындағы кедергіл.ер жолағы (асылып тұрған кездегі қозғалыстар және сүйеніп тұрған кездегі қозғалыстар, ауырлық көтеріп төбеге жүгіру, әртүрлі формадағы секіру кезіндегі кедергілерден өту);

39. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 9 класса:
1) легкая атлетика. Влияние физических упражнений на повышение функционального состояния ослабленных мышц, приобретение компенсаторных движений, развитие быстроты и ловкости. Беговые упражнения: бег на длинные, средние и короткие дистанции (по двигательным возможностям); высокий старт; низкий старт; ускорения с высокого старта; спринтерский бег; гладкий равномерный бег на учебные дистанции (протяженность дистанции регулируется учителем или учеником); эстафетный бег; бег с преодолением препятствий; кроссовый бег. Прыжковые упражнения: прыжок в длину с разбега в длину с разбега способом "согнув ноги"; прыжок в высоту с разбега способом "перешагивание"; прыжок в длину с разбега способом "прогнувшись. Упражнения в метании малого мяча: метание малого мяча с места в вертикальную неподвижную мишень; метание малого мяча по движущейся (катящейся) мишени; метание малого мяча по движущейся (летящей) мишени; метание малого мяча с разбега по движущейся мишени; метание малого мяча на дальность с разбега (трех шагов) Метание гранаты (по двигательным возможностям) способом из-за спины, через плечо, с места, с шагов, с колена, на дальность и по коридору 10 метров. Толкание ядра, камня, набивного мяча (до 5 кг.) двумя руками, одной рукой с места;
2) гимнастика и фитнесс. Техника безопасности на уроках гимнастики. Оздоровительная гимнастика. Общеразвивающие упражнения (коррекционные). Упражнения для тренировки определенных групп мышц и суставов (индивидуально при необходимости). Упражнения на осанку и равновесие. Упражнения с набивными мячами. Лазание и преодоление препятствий. Преодоление препятствий высотой до двух метров. Составление полос препятствий и проведение командных соревнований. Влезание на разные снаряды, перелезание через них, с одного снаряда на другой различными способами, с опорой на грудь через препятствие высотой 150 см. Комплексы упражнений с локальным отягощением на отдельные мышечные группы. Комплексы упражнений силовой направленности на спортивных снарядах (перекладине, брусьях, гимнастической стенке), выполняемые по методу круговой тренировки. Скоростной бег и прыжки с дополнительным отягощением (в различных направлениях и с различной амплитудой движений, из разных исходных положений). Многоскоки, спрыгивание-запрыгивание на месте с продвижением вперед. Комплексы атлетической гимнастики. Полосы препятствий силовой направленности (передвижения в висах и упорах на руках, бег в горку с перенесением тяжестей, преодоление препятствий прыжками разной формы);

3) ұлттық және танымдық ойындар. Қозғалыс қабілетін түзеу және жақсартуға арналған дене жаттығуларын қолданудағы техника, тактика және композициялық идеялар. Тұлға денесі мен оның рухани жетілуіндегі ұлттық ойындардың рөлі. Ұлттық ойындар: "Білек сынасу", "Көтермек", "Қындық-сықдық", "Асықтар", "Күміс алу" және алдында айтылғандар. Дене дайындығы жекелей көрсеткішін өздігінен бақылау (дене қасиеттерін өздігінен тестіден өткізу);
4) шаңғы/жаяу жүру/коньки дайындығы. Шаңғы дайындығы. Зерделенген техниканы бекітуге бағытталған арнайы жаттығулар. Шаңғы жарысы техникасының элементтері, қашықтық бойынша күшті реттеу (мүмкіндіктері бойынша), көшбасшылық, айналып өту, мәреге жету. Жаяу жүру дайындығы. Зерделенген техниканы бекітуге бағытталған арнайы жаттығулар. Жаяу жүру бойынша жарыс тактикасының элементтері, қашықтықтағы күшті бөлу (мүмкіндіктері бойынша), көшбасшылылқ, айналып өту, мәреге жету;
5) қозғалыс және спорттық ойындар. Ойын-эстафеталарының нұсқаларын құрау үшін арнайы карточкаларда көрсетілген қозғалыстарды орындаумен жүзеге асатын ойын тапсырмалары. Спорттық жабдықтар, спорттың таныс түрлері салынған кесілген картинкалар, пазлдар жинау, кроссвордатр шешу әдістеріне қатысты дене шынықтыруға қатысты білімді жетілдіру. Спорттық тақырыптарға сәйкес қуыршақпен қойылатын көріністер, спорттық қойылымдар қою. Қозғалыс, ұлттық және спорттық ойындар бойынша мұғалімнің бақылауымен спорттық жарыстарды дербес түрде өткізу. Спорттық ойындар бойынша жарыс ережелері. Білім алушылардың әртүрлі категориялары бойынша қазылық ету. Ойыншылардың шектеулі санына байланысты тапсырмалар. Ережеге сәйкес ойындар. Төрелік ету тәжірибесі.
40. 10-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) гимнастика және фитнес. Гимнастика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Дене жаттығуларының мектеп білім алушыларының дамуы мен олардың дене шынықтыруына ықпалы туралы негізігі мәліметтер. Тәртіпті ұстану және дұрыс тамақтану. Фитнес түрлерімен танысу (жекелей таңдау). Организм жағдайына оң ықпал ететін жаттығулар кешені. Циклдік жаттығулар, секіру, би жаттығулары. Фитнестің әртүрлі бағыттары жаттығуларының кешені: ритмикалық гимнастика, аэробика, степ – аэробики элементтері, стретчинг, би-ойын гимнастикасы, төзімділікке, серпімділікке, жеңіл секіруге, бағытталған емдік би жаттығулары. Заттармен және заттарсыз жалпы дамытушы жаттығулар (түзеу жаттығулары). Жан-жаққа бұрылу, айналу жаттығулары (жекелей). Заттармен мұғалімнің нұсқауымен ерікті жаттығулар жасау дағдылары мен қабілеттері. Қолды созу және бүгу жаттығуларын жасау (гантельмен, таяқпен, доппен). Кеудені алға және артқта қарай бүгу, денені қосымша шайқау. Аяқты алдыға, жан-жақты артқа созу. Денені алдыға, артқа жəне жан-жаққа қозғалту (жекелей). Тепе-теңдік жаттығулары. Асылу жəне тірек жаттығулары. Аралас жəне қарапайым асылу жаттығулары. Асылу кезінде аяқты созу. Қолды алдыға жəне артқо созып бүгу. Гимнастикалық қабырғадағы жаттығулар. Өрмелеп шығу, қайта өрмелеп шығу. 2 метрге дейінгі биіктіктегі кедергілерден өту. Аяқ және қолдың көмегімен еңкіс баспалдаққа өрмелеу (тек бір қолмен). Бір снарядтан екінші бір снарядқа өрмелеп шығу (ағаш, гимнастикалық орындық, гимнастикалық баспалдақ). Баспалдақтың төменгі жағынан жоғары жағына қарай өрмелеу. Фитнес компоненттерін дамыту: жылдамдық және төзім. Адам организімне оң ықпал ететін жаттығулар кешені. Циклдік жатығулар, секіру, би жаттығулары;

3) национальные и интеллектуальные игры. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей. Роль национальных игр в физическом и духовном совершенствовании личности. Самостоятельное тестирование на силу и выносливость. Национальные игры: "Билек сынасу", "Котермек", "Кындык-сындык", "Асыки", "Кумис алу" и ранее изученные. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств);
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Лыжная подготовка. Специальные упражнения, направленные на закрепления изученных техник. Элементы техники лыжных гонок, распределения сил на дистанции (по возможностям), лидирование, обгон, финиширование. Кроссовая подготовка. Специальные упражнения, направленные на закрепления изученных техник. Элементы тактики соревнований по кроссу. Распределения сил на дистанции (по возможностям), лидирование, обгон, финиширование;
5) подвижные и спортивные игры. Игровые задания с выполнением движений, схематично обозначенные на специальных карточках для составления вариантов игр-эстафет. Совершенствованию физкультурных знаний методами решения кроссвордов, собирания пазлов, разрезных картинок с изображением знакомого вида спорта, спортивного инвентаря. Постановке спортивных спектаклей, кукольных спортивных представлений, поделок на спортивную тему. Самостоятельное проведение спортивных соревнований под контролем учителя по избранным подвижным. Национальным и спортивным играм. Правила соревнований по спортивным играм. Судейство разных категорий обучающихся. Задания с ограниченным числом игроков. Игра по правилам. Практика в судействе.
40. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 10 класса:
1) гимнастика и фитнес. Техника безопасности на уроках гимнастики. Основные сведения о влиянии физических упражнений на физическое здоровье и развитие школьников. Соблюдение режима и правильного питания. Знакомство с разновидностями фитнеса (индивидуальный выбор). Комплексы упражнений, благоприятно воздействующими на состояние организма. Циклические упражнения, прыжки, танцевальные упражнения. Комплексы общеразвивающих упражнений различных направлений фитнеса: упражнения ритмической гимнастики, аэробики, элементы степ - аэробики, стретчинга, танцевально-игровой гимнастики, лечебно- профилактического танца; направленные на развитие выносливости, гибкости, прыгучести. Общеразвивающие упражнения (коррекционные упражнения) с предметами и без них. Перемена направления движения поворотами налево, направо, кругом (индивидуально). Способности и навыки в выполнении со слов учителя вольных упражнений с предметами. Сгибание и выпрямление рук с отягощением (гантели, палки, мячи). Наклоны туловища вперед, назад, в стороны с дополнительными качаниями. Махи ногой вперед, в сторону, назад. Выпады в стороны, вперед и назад с движениями (индивидуально). Упражнения в равновесии. Висы и упоры. Смешанные и простые висы. Размахивание ногами в висе. Сгибание и разгибание рук в размахивании на махе назад-вперед. Упражнения на гимнастической стенке. Лазание и перелазание. Преодоление препятствий высотой до 2 метров. Лазание по наклонной лестнице при помощи рук и ног (только одних рук). Перелазание с одного снаряда на другой (бревно, гимнастическая скамейка, гимнастическая лестница). Перелазание с нижней части лестницы на верхнюю. Развитие компонентов фитнеса: скорость и выносливость. Комплексы упражнений, благоприятно воздействующими на состояние организма. Циклические упражнения, прыжки, танцевальные упражнения;

2) жеңіл атлетика. Дене жаттығуларының əлсіз бұлшықеттердің қызметіне əсері, компенсаторлық қозғалыстарға ие болу, жылдамдық пен шапшаңдықты дамыту. Жүгіру жаттығулары: алыс, орташа, қысқа қашықтыққа жүгіру (қозғалыс мүмкіндіктері бойынша); жоғарғы старт; төменгі старт; жоғарғы стартты жылдамдату; спринтерлік жүгіру; оқу қашықтығы бойынша бірқылапты жүгіру (қашықтықтың ұзақтығы мұғалім немесе білім алушымен реттеледі); эстафеталық жүгіру; кедергілерді бағындыра жүгіру. Секіру жаттығулары: "аяқты бүгу" тәсілі арқылы қашықтыққа жүгіріп отыру секіру; "қадамдау" тәсілі арқылы жүгіріп отырып биіктікке секіру; "бүгілу" тәсілі арқылы жүгіре отырып, қашықтыққа секіру. Шағын допты лақтыру жаттығулары: бір орында тұрып шағын допты тұрақты нысанаға дәлдеп лақтыру; шағын допты қозғалып тұрған нысанаға лақтыру; шағын топты қозғалыстағы (ұшып бара жатқан) нысанаға лақтыру; шағын допты жүгіріп отырып қозғалып тұрған нысанаға лақтыру; шағын допты жүгіріп отырып (үш қадамға) алысқа лақтыру; гранатаны иықтан асырып, бір орында тұрып, қадамдар жасай отырып, тізерлей 10 метр болатын коридорда алысқа лақтыру. Ядроны, тасты, толтырылған допты екі қолмен (5 кг. дейін), орында тұрып бір қолымен лақтыру;
3) Қазақстанның ұлттық ойындары. Қозғалыс қабілеттерін түзеу және жақсартуға арналған дене жаттығуларын пайдаланудағы техника мен тактика және композициялық идеялар. Ұлттық қозғалыс ойындары "Асық ату", "Бес тас". Алдында зерделенеген ойындар жарысының техникасы мен ережелерін жетілдіру. Қазақ үй тігу үшін қозғалыс әрекеттерін пайдалану. Дене жаттығулары сабақтарының жекелей жоспарын (үлгі бойынша) құру, сабақтың негізгі бөліктерін бөліп көрсету, олардың мазмұны мен бағыттарын анықтау. Дене жаттығуларының жекелей көрсеткіштерін дербес түрде бақылау (дене қасиеттерін өздігінен тестілеу);
4) шаңғы/жаяу жүру/коньки дайындығы. Шаңғымен қозғалу: ауысып келетін екі қысқа адымды жүрістер; бір уақытта келетін жүріс; бір тәсілден екінші бір тәсілге өту арқылы (қадамсыз өту, қадам арқылы өту, екі қадам арқылы өту, тікелей өту; таяқты сүйену арқылы өту); шағын кедергілерге шаңғымен шығу. биік жерлер, ылдилар, бұрылыстар, тежелулер: аттап өтетін кедергілер; сатылармен көтерілу; шыршалы көтерілулер; жартылай шыршалы көтерілулер; дөңестер мен ойпаттарды, шағын трамплиндерді бағындыра отырып, негізгі және төменгі еңіс бойынша құлдырау; тік құламадан түсу; шаңғы қадағымен тежеу; тірек арқылы тежеу; бір жақпен сырғанау арқылы тежеу; таяну арқылы тежелу. Коньки жүрісі, 3 км. дейін оқыту қашықтығын бағындыру; Жаяу жүруге дайындық. Арнайы дене жаттығулары мен техникасын бекітуге арналған жаттығулар, жерге түсуде кедергілерден аттап өту және секіріп өту және тепе-теңдікті сақтау, дөңестер мен еңістерді адымдап, жүгіріп өту (мүмкіндіігнше), жаяу жүгіру;

2) легкая атлетика. Влияние физических упражнений на повышение функционального состояния ослабленных мышц, приобретение компенсаторных движений, развитие быстроты и ловкости. Беговые упражнения: бег на длинные, средние и короткие дистанции (по двигательным возможностям); высокий старт; низкий старт; ускорения с высокого старта; спринтерский бег; гладкий равномерный бег на учебные дистанции (протяженность дистанции регулируется учителем или учеником); эстафетный бег; бег с преодолением препятствий. Прыжковые упражнения: прыжок в длину с разбега в длину с разбега способом "согнув ноги"; прыжок в высоту с разбега способом "перешагивание"; прыжок в длину с разбега способом "прогнувшись. Упражнения в метании малого мяча: метание малого мяча с места в вертикальную неподвижную мишень; метание малого мяча по движущейся (катящейся) мишени; метание малого мяча по движущейся (летящей) мишени; метание малого мяча с разбега по движущейся мишени; метание малого мяча на дальность с разбега (трех шагов). Метание гранаты (по двигательным возможностям) способом из-за спины, через плечо, с места, с шагов, с колена, на дальность и по коридору 10 метров. Толкание ядра, камня, набивного мяча (до 5 кг.) двумя руками, одной рукой с места;
3) национальные игры Казахстана. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей. Национальные подвижные игры "Асык ату", "Бес таз". Совершенствование изучения техник и правил соревнований ранее изученных игр. Использование двигательных действий для возведения юрты. Составление (по образцу) индивидуальных планов занятий физической подготовкой, выделение основных частей занятий, определение их направленности и содержания. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств;
4) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Передвижение на лыжах: попеременный двушажный ход; одновременный одношажный ход; одновременный бесшажный ход; передвижения с чередованием ходов, переходом с одного способа на другой (переход без шага, переход через шаг, переход через два шага; прямой переход; переход с неоконченным отталкиванием палкой); перешагивание на лыжах небольших препятствий; перелазание на лыжах через препятствия. Подъемы, спуски, повороты, торможения: поворот переступанием; подъем лесенкой; подъем елочкой; подъем полуелочкой; спуск в основной и низкой стойке, по ровной поверхности, с преодолением бугров и впадин, небольших трамплинов; торможение плугом; торможение упором; торможение боковым скольжением; поворот упором. Коньковый ход, преодоление учебных дистанций (по возможностям) до 3км. Кроссовая подготовка. Упражнения на закрепление техники и специальной физической подготовки, спрыгивание и запрыгивание на препятствие на точность приземления и сохранения равновесия, подъемы и спуски шагом, бегом (по возможностям), кроссовый бег;

5) спорттық ойындар. Спорттық алаңда өзін-өзі ұстау ережелері. Спорттық ойындар бойынша жарыстар өткізу ережелері. Сабақ өткізу орнын дайындау кезінде, дене (техникалық) дайындығы (спорт зал және ашық спорттық алаңқай жағдайларында), сауықтырушы дене шынықтару сабақтарын дербес түрде жүргізуге арналған жабдықтар мен киімдерге таңдау жасау, сабақ өткізетін орындарды дайындау кезіндегі қауіпсіздік және тазалық талаптары. Тірек-қимыл аппаратын әзірлеуге арналған спорттық ойындар мен эстафетталар элементтерімен жаттығулар жасау. Мұғалімнің бақылауымен таңдаулы қозғалыс, ұлттық және спорттық ойындар бойынша спорттық жарыстарды дербес түрде өткізу (баскетбол, футбол, волейбол (отырған түрдегі), гандбол, флорбол). Негізгі ережелерді ұстанумен өткізілетін оқыту ойындары (ережелерден ауытқуға болады). Төрелік ету элементтері. Ойын-эстафеталары нұсқаларын құруға арналған арнайы карточкаларда сызба түріндегі қозғалыстарды орындаумен жүзеге асатын ойын тапсырмалары. Спорттық жабдық, спорттың таныс түрі салынған суреттерді бөліктерін, пазлдар жинау, кроссвордтар шешу әдістерімен дене шынықтыру білімін жетілдіру.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
41. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану және мониторинг өткізу ыңғайлы болу үшін кодтау енгізілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші мен үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нумерациясын көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодындағы "6" – сынып,
"2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
42. Оқыту мақсаттары:

5) спортивные игры. Правила поведения на спортивной площадке. Правила проведения соревнований по спортивным играм. Требования безопасности и гигиенические правила при подготовке мест занятий, выборе инвентаря и одежды для проведения самостоятельных занятий оздоровительной физической культурой, физической (технической) подготовкой (в условиях спортивного зала и открытой спортивной площадки). Упражнения с элементами спортивных игр и эстафет для разработки опорно-двигательного аппарата. Самостоятельное проведение спортивных соревнований под контролем учителя по избранным подвижным, национальным и спортивным играм (баскетбол, футбол, волейбол (сидя), гандбол, флорбол). Учебная игра с соблюдением основных правил (допускаются отклонения от правил). Элементы судейства. Игровые задания с выполнением движений, схематично обозначенные на специальных карточках для составления вариантов игры-эстафет. Совершенствованию физкультурных знаний методами решения кроссвордов, собирания пазлов, разрезных картинок с изображением знакомого вида спорта, спортивного инвентаря.
Глава 4. Система целей обучения
41. В Программе для удобства использования целей обучения и проведения мониторинга вводится кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" - класс, "2.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
42. Система целей обучения:

1) 1 бөлім: "Қозғалыс әрекеті":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдік, ептілікті бақылау және түзету
5.1.1.1
тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды білу, орындау және маңызын түсіну
6.1.1.1
тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану

1) "Двигательная деятельность":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Контроль и корректировка маневренности при выполнении спортивно-специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата

7.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану және жетілдіруді үйрену
8.1.1.1
тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін өз қимыл дағдыларын талдау және жетілдіру
9.1.1.1
тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсету және түсіндіру
10.1.1.1
тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру
1.2. Негізгі қимыл дағдыларын түзету: Тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
5.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын білу және түзете алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
6.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын түзетуді құрастыра алу және орындай алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
7.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын түзетуді жетілдіру және жинақтау: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
8.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын түзетуді түсіндіре алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
9.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын түзетуді негіздеу және қолдану: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару
10.1.2.2
негізгі қимыл дағдыларын түзетуді көрсету: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару

7.​1.​1.​1 применять и учиться совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
8.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
9.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
10.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно - специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
1.2. Развитие и корректировка основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
5.​1.​2.​2 знать и уметь корректировать основные двигательные навыки: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
6.​1.​2.​2 уметь составлять и выполнять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
7.​1.​2.​2 совершенствовать и обобщать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
8.​1.​2.​2 уметь объяснять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
9.​1.​2.​2 обосновывать и применять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
10.​1.​2.​2 демонстрировать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом

1.3. Әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың реті, дене және психологиялық кедергілерді жеңу
5.1.3.3
кейбір жаттығулар кезіндегі қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
6.1.3.3
кейбір жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
7.1.3.3
әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтауды үйрену, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
8.1.3.3
әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
9.1.3.3
кең диапазондағы қимыл комбинациялары мен олардың ретін түсіндіру және көрсету, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
10.1.3.3
кең диапазондағы жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін негіздеу және жеткілікті техникалық деңгейде қолдану, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
1.4. Қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жеңу қабілеті

1.3. Применениекомбинации движений и их последовательность в различных видах физических упражнений, преодоление физических и психологических барьеров
5.​1.​3.​3 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
6.​1.​3.​3 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
7.1. 3.3 совершенствовать и учиться обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
8.​1.​3.​3 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
9.1. 3.3 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
10.​1.​3.​3 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
1.4.Развитие способности преодолевать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе

5.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін білу және оларды жеңуді үйрену
6.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін құрастыра алу және орындай алу
7.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтауды үйрену
8.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтау
9.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін түсіндіру және көрсету
10.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын мөлшерленген дене жүктемелерін негіздеу және қолдану
1.5 Өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру
5.1.5.5
өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау
6.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін таңдай алу
7.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау
8.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсетуге үйрену
9.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету
10.1.5.5
өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру
1.6 Қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау
5.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау
6.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін таңдай алу
7.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау жақсарта алу
8.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру
9.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау

5.​1.​4.​4 знать и учиться преодолевать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
6.​1.​4.​4 уметь составлять и выполнять физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
7.​1.​4.​4 совершенствовать и учиться обобщать составление физических нагрузок, необходимых для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
8.​1.​4.​4 совершенствовать и обобщать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
9.​1.​4.​4 объяснять и демонстрировать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
10.​1.​4.​4 обосновывать и применять дозированные физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
1.5. Применение комбинаций последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
5.​1.​5.​5 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
6.​1.​5.​5 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
7.​1.​5.​5 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
8.​1.​5.​5 объяснять и учиться демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
9.​1.​5.​5 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
10.​1.​5.​5 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
1.6. Оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий
5.​1.​6.​6 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
6.​1.​6.​6 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник
7.​1.​6.​6 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
8.​1.​6.​6 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
9.​1.​6.​6 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий

10.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін қиыстыру
1.7. Қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды қолдану және бағалау
5.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау
6.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану
7.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында қарапайым тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасай және бағалай алу
8.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды анықтау және бағалау
9.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында әртүрлі тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасау, талдау
10.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында әртүрлі тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасау, салыстыру және салғастыру
1.8. Қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу, қауіпке төтеп беру дағдылары
5.1.8.8 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтауды үйрену
6.1.8.8 қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтау
7.1.8.8 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын түсіну және қолдана алу
8.1.8.8 әртүрлі қимыл белсенділігін орындау кезінде тәжірибе жасау барысындағы қауіптерді білу және оларға жол бермеу
9.1.8.8 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын жақсарта алу
10.1.8.8 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын бағалау

10.​1.​6.​6 комбинировать навыки и собственные умения других для улучшения выполнения двигательных действий
1.7 Применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
5.​1.​7.​7 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
6.​1.​7.​7 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
7.​1.​7.​7 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
8.​1.​7.​7 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
9.​1.​7.​7 создавать, анализировать различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
10.​1.​7.​7 создавать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
1.8 Формирование навыков для преодоления трудностей, реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
5.​1.​8.​8 знать и учиться определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
6.​1.​8.​8 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
7.​1.​8.​8 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
8.​1.​8.​8 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
9.​1.​8.​8 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
10.​1.​8.​8 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся

2) "Шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін өзгергіш жағдайларға сай әрекет жасау үшін бейімдеу
5.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімінің мағынасын білу және түсіну
6.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдануды үйрену
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану
8.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін талдау және жетілдіру
9.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бағалау
2.2. Көшбасшылық дағдылары, командада жұмыс істеу дағдылары, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласы
5.2.2.2
көшбасшылық дағдыларының және командада жұмыс істеу дағдыларының, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласыныңмаңызын түсіну
6.2.2.2 көшбасшылық дағдыларын, командада жұмыс істеу дағдыларын, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтауды және қолдануды үйрену
7.2.2.2 көшбасшылық дағдыларын, командада жұмыс істеу дағдыларын, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтау және қолдану
8.2.2.2 көшбасшылық дағдыларын, командада жұмыс істеу дағдыларын, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын талқылай алу және көрсету
9.2.2.2 көшбасшылық дағдыларын, командада жұмыс істеу дағдыларын, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын көрсету және қолдану
10.2.2.2 көшбасшылық дағдыларын, командада жұмыс істеу дағдыларын, өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын бағалау, өзіне жауапкершілік артудан қорықпау
2.3. Қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеу дағдыларын көрсету
5.2.3.3
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларының маңызын түсіну және анықтау

2) "Творческие способности и критическое мышление через коррекцию двигательных навыков":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Адаптация приобретенных знаний, связанных с движением для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
5.​2.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
6.​2.​1.​1 определять и учиться применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
7.​2.​1.​1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
8.​2.​1.​1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
9.​2.​1.​1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
10.​2.​1.​1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
2.2. Развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде, желание улучшать свои личностные качества
5.​2.​2.​2 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
6.​2.​2.​2 учиться определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
7.​2.​2.​2 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
8.​2.​2.​2уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
9.​2.​2.​2 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
10.​2.​2.​2 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
2.3. Демонстрация ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
5.​2.​3.​3 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды

6.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеу дағдыларын анықтауды және қолдануды үйрену
7.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтау және қолдану
8.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылай алу және көрсете алу
9.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету
10.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын бағалау
2.4. Ағзадағы мүшелер мен жүйелердің сақталған қызметін пайдалану
5.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану мүмкіндігін түсіну және анықтауды үйрену
6.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалануды үйрену және анықтау
7.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану және анықтау
8.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамытуды талқылай алу және көрсете алу
9.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді қолдану және көрсету
10.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді бағалау
2.5. Дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру мен баламаларды құрастыруға арналған ережелер мен құрылымдық тәсілдер және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру

6.​2.​3.​3 учиться определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
7.​2.​3.​3 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
8.​2.​3.​3 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
9.​2.​3.​3 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
10.​2.​3.​3 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
2.4. Использование функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
5.​2.​4.​4 понимать и учиться определять возможность использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
6.​2.​4.​4 определять и учиться использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
7.​2.​4.​4 определять и использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
8.​2.​4.​4 уметь обсуждать и демонстрировать развитие функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
9.​2.​4.​4 применять и демонстрировать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
10.​2.​4.​4 оценивать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
2.5. Использование правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела

5.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу мен түсіну және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру
6.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну мен қолдану және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру

5.​2.​5.​5 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
6.​2.​5.​5 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела

7.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсетуді үйрену және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру
8.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсету және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру

7.​2.​5.​5 учиться демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
8.​2.​5.​5 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела

9.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану мен талқылай алу және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру
10.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау мен салғастыру және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру

9.​2.​5.​5 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
10.​2.​5.​5 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела

2.6. Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттері және оларға баға бере отырып, баламалы шешімдер ұсыну
5.2.6.6
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және баламалы шешімдер ұсыну
6.2.6.6
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну мен қолдану және баламалы шешімдер ұсыну
7.2.6.6
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін пайдалану және баламалы шешімдер ұсыну
8.2.6.6
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыруды үйрену және баламалы шешімдер ұсыну

2.6. Использование собственных творческих способностей, способностей других и их оценка с предложением альтернативных решений
5.​2.​6.​6 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
6.​2.​6.​6 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
7.​2.​6.​6 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
8.​2.​6.​6 демонстрировать и учиться сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения

9.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыру және баламалы шешімдер ұсыну
10.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну
2.7. Жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелері
5.2.7.7
жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу
6.2.7.7
жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін түсіну
7.2.7.7
жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін қолдану
8.2.7.7
жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыра білу

9.​2.​6.​6 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
10.​2.​6.​6 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2.7. Применение правил соревновательной деятельности и правил судейства
5.​2.​7.​7 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
6.​2.​7.​7 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
7.​2.​7.​7 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
8.​2.​7.​7 демонстрировать и уметь сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства

9.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыру
10.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін бағалау мен талдау
2.8. Жарыс кезіндегі шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық
5.2.8.8
жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды білу және түсіндіру
6.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдану
7.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдана алу
8.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талқылау және бейімдеу
9.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды бағалау
10.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талдау
2.9. Қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдер және олардың айырмашылықтары
5.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау
6.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіре алу
7.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіру
8.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану және олардың айырмашылықтарын түсіну
9.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын көрсету мен салыстыру
10.2.9.9 қимыл-қозғалыс контексттерімен байланысты әртүрлі рөлдерді бағалау және бейімдеу
3) "Денсаулық және салауатты өмір салты":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін қалыптастыру
5.3.1.1
денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну
6.3.1.1 өз денсаулығына қатысты қауіптерді анықтай алу
7.3.1.1 өз денсаулығына қатысты салауатты өмір салтының әсерін ұғыну және түсіндіру
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу
9.3.1.1
салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу және түсіндіру
10.3.1.1 өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін бағалау және бейімдеу
3.2. Ағзадағы дене өзгерістерін қадағалау, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасау
5.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың маңыздылығын білу және түсіну

9.​2.​7.​7 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
10.​2.​7.​7 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
2.8. Формирование поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
5.​2.​8.​8 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
6.​2.​8.​8понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
7.​2.​8.​8 понимать и уметь применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
8.​2.​8.​8 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.​2.​8.​8 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
10.​2.​8.​8 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
2.9. Обыгрывание ролей, обусловленных различными контекстами движений и их различиями
5.​2.​9.​9 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
6.​2.​9.​9 осознавать и уметь объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
7.​2.​9.​9 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
8.​2.​9.​9 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
9.​2.​9.​9 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
10.​2.​9.​9 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
3) "Здоровье и здоровый образ жизни":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни
5.​3.​1.​1 знать и понимать важность здоровье сбережения
6.​3.​1.​1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
9.​3.​1.​1 объяснять и демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
10.​3.​1.​1 оценивать и адаптировать знания о личном здоровье и здоровом образе жизни
3.2. Контроль физических изменений в организме, создание благоприятных коррекционно–развивающих условий для лечения и оздоровления организма
5.​3.​2.​2 знать и понимать важность умения контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма

6.3.2.2 өз сезінуі бойынша ағзадағы дене өзгерістерін қадағалау, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасау
7.3.2.2
ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың ықпалын ұғыну және түсіндіру
8.3.2.2
ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды өз үлгісімен көрсете алу
9.3.2.2
ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау
10.3.2.2
ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау және бейімдеу

6.​3.​2.​2 уметь по собственным ощущениям контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
7.​3.​2.​2 понимать и объяснять влияние контроля за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
8.​3.​2.​2 демонстрировать на собственном примере умение контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
9.​3.​2.​2 оценивать контроль за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
10.​3.​2.​2 оценивать и адаптировать знания как контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления на своем примере

3.3. ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін қалыптастыру
5.3.3.3
ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша анықтау және дамыту
6.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша түсіну және дамыта алу
7.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілеті және олардың айырмашылығын сезіну және түсіндіре алу
8.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілеті және олардың бейімделуін барынша талқылау және дамыту
9.3.3.3
ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша бақылау және дамытуды өз мысалында көрсете алу
10.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша барынша дамыту үшін білімді бағалау және бейімдеу
3.4. Дене және психомоторлық аутқулар ескерілетін ширату жаттығулары мен қалпына келтіру техникалары
5.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларына дайындық ауқымындағы ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну
6.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру
7.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасыныңкомпоненттерін көрсету
8.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін құрастыру және көрсету
9.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып нақты дене жаттығулары үшін ширату лар құрастыру, түсіндіру және өткізу, ағзаның қалпына келуінің тиімділігін бағалау
10.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін талдау, бағалау және бейімдеу
3.5. Әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар, олардың ағзаға әсері және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
5.3.5.5
әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулардың айырмашылықтарын және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін анықтау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
6.3.5.5
әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін ұсыну және көрсету және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
7.3.5.5
әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды түсіну және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
8.3.5.5
әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі энергетикалық жүйенің қызметін түсіндіру және оның ағзаға тигізетін әсерін білу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
9.3.5.5
энергтикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру мен сипаттау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну

3.3. Формирование жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
5.​3.​3.​3 определять и развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
6.​3.​3.​3 понимать и уметь развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
7.​3.​3.​3 осознавать и объяснять жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата и их различия
8.​3.​3.​3 обсуждать развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата и адаптировать их
9.​3.​3.​3 демонстрировать на собственном примере умение контролировать и развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
10.​3.​3.​3 оценивать и адаптировать знания для развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
3.4. Использование упражнений, подходящих для видов деятельности разминки и техники восстановления с учетом физических и психомоторных отклонений
5.​3.​4.​4 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления с учетом физических и психомоторных отклонений
6.​3.​4.​4 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их с учетом физических и психомоторных отклонений
7.​3.​4.​4 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений
8.​3.​4.​4 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
9.​3.​4.​4 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений
10.​3.​4.​4 анализировать оценивать и адаптировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
3.5. Использование упражнений различной физической нагрузки, влияющих их на организм с осознанием своих физических возможностей и ограничений
5.​3.​5.​5 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
6.3. 5.5 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признаками осознание своих физических возможностей и ограничений
7.3. 5.5 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
8.​3.​5.​5 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать ее действие на организм и осознание своих физических возможностей и ограничений
9.3. 5.5 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений

10.3.5.5 энергетикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын талдау, бағалау мен бейімдеу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну
3.6. Қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегиялары
5.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтарынан хабардар болу
6.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, денсаулықты нығайтуға бағытталған нормалар мен ережелерді түсіну
7.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контексттеріндегі ықтимал қауіп пен қатерді анықтау
8.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерді азайту әдістерін түсіну
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау
10.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін талдау, бағалау және бейімдеу
3.7. Дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдылар
5.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау
6.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану
7.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау
8.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды көрсету
9.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау
10.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды талдау және бейімдеу
43. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
44. Бөлімдерді және тақырыптарды меңгеру сағаттарын қою мұғалімнің басшылығына сай жүргізіледі
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Бейімделген дене
шынықтыру" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

10.​3.​5.​5 анализировать оценивать и адаптировать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений
3.6 Использование стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
5.​3.​6.​6 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
6.​3.​6.​6 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
7.​3.​6.​6 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
8.​3.​6.​6 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом двигательной патологии
9.​3.​6.​6 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
10.​3.​6.​6 анализировать оценивать и адаптировать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
3.7 Формирование знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений
5.​3.​7.​7 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений
6.​3.​7.​7 применять, знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений
7.​3.​7.​7 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений
8.​3.​7.​7 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений
9.​3.​7.​7 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений
10.​3.​7.​7 анализировать и адаптировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений
43. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
44. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Адаптивная
физическая культура" для 5-10 классов
уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

1) 5 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты
Ширату мен қалпына келтіру техникасына қатысты біліммен танысу және оны кеңейту
5.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтарынан хабардар болу;
5.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтауды үйрену;
Ауру шақырған бұзылыстарды түзету немесе орнын толтыру (компенсация)
5.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын білу және түсіну;
5.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау;
5.3.3.3 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларына дайындық ауқымындағы ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну;
Кіші және үлкен топтарға бірлесіп/жарысып қатысу арқылы жалпы дене жағдайының деңгейін жоғарылату
5.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларына дайындық ауқымындағы ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну;
5.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және баламалы шешімдер ұсыну;
Қоғалыс іс-әрекеті арқылы түйткілді жағдаяттарды шешу
Маршрутпен жүріп кіші топтарда түйткілдерді шешу
5.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін білу және оларды жеңуді үйрену;
5.3.1.1 денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін түсіну және ұғыну;
5.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау;
Әртүрлі жабдақтарды пайдалана отырып мәселеге-бағытталған тапсырмаларды орындау кезіндегі ынтымақтастық және қарым-қатынас
5.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын түсіну және анықтау;

1) 5 класс:
таблица 1
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Активный образ жизни через легкую атлетику
Ознакомление и расширение знаний касательно разминки и техники восстановления
5.3.6.6 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
5.3.2.2 знать и понимать важность умения контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
5.1.8.8 знать и учиться определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Коррекция или компенсация нарушений, вызванных заболеванием
5.1.1.1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
5.1.6.6 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
5.3.3.3 определять и развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
Повышение уровней общего физического состояния при помощи совместного/соревновательного
участия в небольших и больших группах
5.3.4.4 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления с учетом физических и психомоторных отклонений
5.2.6.6 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Решение проблемных ситуаций через двигательную деятельность
Следование по маршруту и решение проблем в небольших группах
5.1.4.4 знать и учиться преодолевать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
5.3.1.1 знать и понимать важность здоровьесбережения
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
5.2.9.9 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
Сотрудничество и общение при
выполнении проблемно-ориентированных заданий с использованием различного инвентаря
5.2.3.3 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды

5.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
5.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау;
2 - тоқсан
Гимнастика арқылы ағзаны нығайту
Байланысты өзгерту: айнадан шағылыстырғандай ету және қиюластыру
5.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау;
5.1.3.3 кейбір жаттығулар кезіндегі қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
Тепе-теңдік және бұралу
5.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және баламалы шешімдер ұсыну;
5.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін түсіну және ұғыну;
Топтық композициялық тапсырма арқылы түйісетін және түйіспейтін жұмыс
5.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау;
5.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану мүмкіндігін түсіну және анықтауды үйрену;
Ұлттық және
интеллектуалдық ойындар
"Тоғыз құмалақ", "Асық ату" ұлттық ойындары
5.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
Ұлттық ойындар аумағында бірқатар стратегияларды зерделеу
5.1.3.3 кейбір жаттығулар кезіндегі қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
5.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды білу және түсіндіру;
3 - тоқсан
Шаңғы/кросс және коньки дайындығы
Шаңғы дайындығы
5.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу мен түсіну және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
5.3.1.1 денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
Кросс дайындығы
5.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын түсіну және анықтау;
5.3.3.3 денсаулық жағдайындағы тұрақты аутқуы және тірек-қозғалыс аппаратының бұзылысы бар білім алушының өмірге қабілеттілігін бар мүмкіндігінше анықтау және дамыту;

5.2.7.7 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
5.2.9.9 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
2 четверть
Укрепление организма через гимнастику
Изменение связи: зеркальное отражение и сочетание
5.1.7.7 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей.
5.1.3.3 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
Равновесие и скручивание
5.2.6.6 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
5.3.2.2 знать и понимать важность умения контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма.
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
Контактная и неконтактная работа при помощи группового композиционного задания
5.1.5.5 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
5.2.4.4 понимать и учиться определять возможность использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных.
Национальные и интеллектуальные игры
Национальные игры "Тогыз кумалак", Асык-ату
5.2.7.7 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальные игры
5.1.3.3 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
5.2.8.8 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
3 четверть
Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка
Лыжная подготовка
5.2.5.5 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
5.3.1.1 знать и понимать важность здоровье сбережения
Кроссовая подготовка
5.2.3.3 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
5.3.3.3 определять и развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата

5.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтарынан хабардар болу;
Коньки дайындығы
5.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану мүмкіндігін түсіну және анықтауды үйрену;
Спорттық ойындар арқылы оқыту
Шабуыл-ойындар көмегімен пас беру және кеңістікті бөлу дағдыларын дамыту
5.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын білу және түсіну;
5.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
5.3.4.4 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулардың айырмашылықтарын және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін анықтау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
5.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулардың айырмашылықтарын және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін анықтау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Белгілеу және қағып әкету
5.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу мен түсіну және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
5.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау;
5.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау;
Ойын концепциялары мен дағдыларына көңіл бөле отырып өзі және басқалар үшін ойындар құрастыру
5.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын ұғыну;
5.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау;
5.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын түсіну және анықтау;
5.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау;
4 - тоқсан
Қозғалмалы және спорттық ойындар
Жақсы дене жағдайы және дене қабілеттері элементтерін зерделеу және ұғынуын ынталандыру
5.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін білу және оларды жеңуді үйрену;
5.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын ұғыну;
Әртүрлі қозғалыс ойындарының көмегімен белсенді болу және мықты денсаулықты таңдау

5.3.6.6 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
Коньковая подготовка
5.2.4.4 понимать и учиться определять возможность использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
Обучение посредством спортивных игр
Развитие навыков подачи паса и распределение пространства при помощи игр-нападений
5.1.1.1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
5.2.7.7 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
5.3.4.4 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления с учетом физических и психомоторных отклонений
5.3.5.5 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
Обозначение и перехват
5.2.5.5 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
5.2.9.9 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
5.3.7.7 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Создание игр для себя и других, уделяя внимание игровым концепциям
и навыкам
5.2.2.2 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества.
5.1.7.7 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей.
5.2.3.3 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
5.1.6.6 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
4 четверть
Подвижные и спортивные игры
Изучение и стимулирование понимания элементов хорошего физического состояния и физических способностей
5.1.4.4 знать и учиться преодолевать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
5.2.2.2 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества.
Становиться активным при помощи различных игр на движение и делать здоровый выбор

5.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау;
5.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды білу және түсіндіру;
Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту
Жүгіру мен секіру дағдыларын жақсарту
5.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын білу және түзете алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
5.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау;
5.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау;
Ширату және қалпына келтіру техникасы және жүгіру мен лақтыру дағдыларын жақсарту
5.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін түсіну және ұғыну;
5.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтауды үйрену;
5.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулардың айырмашылықтарын және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін анықтау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну.
2) 6 - сынып:
2-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Дене шынықтыру-сауықтыру түсініктерін қарастыру және кеңейту
Ағза жайлы жалпы және спорттық ширатулар арқылы білеміз
6.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, денсаулықты нығайтуға бағытталған нормалар мен ережелерді түсіну;
6.1.3.3 кейбір жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
6.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін ұсыну және көрсету және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Фитнес компоненттерін дамыту: жылдамдық және төзімділік
6.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтауды және қолдануды үйрену;
6.3.1.1 өз денсаулығына қатысты қауіптерді анықтай алу;
Білім алушының өз дертін ескере отырып ағзасының жағдайына жағымды әсер ететін жаттығулар кешендерін игеруі
6.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтауды және қолдануды үйрену;

5.1.5.5 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
5.2.8.8 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
Развитие навыков бега, прыжков и метания
Улучшение навыков бега и прыжков
5.1.2.2 знать и уметь корректировать основные двигательные навыки: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
5.2.9.9 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
5.3.7.7 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Разминка и техника восстановления и улучшение навыков бега и метания
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
5.1.8.8 знать и учиться определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
5.3.5.5 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
2) 6 класс:
таблица 2
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
Рассмотрение и расширение физкультурно-оздоровительных понятий
Узнаем об организме посредством общих и спортивных разминок
6.3.6.6 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
6.1.3.3 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
6.3.5.5 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признаками осознание своих физических возможностей и ограничений
Развитие компонентов фитнеса: скорость и выносливость
6.2.2.2 учиться определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
6.3.1.1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
Овладение комплексами упражнений, благоприятно воздействующими на состояние организма обучающегося с учетом имеющегося у него заболевания
6.2.3.3 учиться определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды

6.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін құрастыра алу және орындай алу;
6.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді құрастыра алу және орындай алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
Шытырман оқиғалы тапсырмалар арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Сыни тұрғыдан ойлау дағыларының және әлеуметтік дағдыларының дамуына септігін тигізетін топтық жаттығуларға қатысу
6.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану;
6.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдануды үйрену;
Сыни тұрғыдан ойлауды пайдалануды қамтитын бүкіл сыныптың және үлкен топтардың бірлескен жұмысы
6.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру;
6.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтауды және қолдануды үйрену;
2 - тоқсан
Гимнастика бойынша күрделі дағдыларын кеңейту үшін нысандар мен құрал-саймандарды пайдалану
Төсеніштер мен гимнастикалық кіші жабдықтарда дене динамикасымен және кернелуімен эксперимент жасап көру
6.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, денсаулықты нығайтуға бағытталған нормалар мен ережелерді түсіну;
6.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін таңдай алу;
Нысандар мен гимнастикалық құрал-саймандардың көмегімен композициялық және кеңістіктік түсінікті дамыту
6.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну мен қолдану және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
6.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді құрастыра алу және орындай алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
6.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтау;
Таспалармен және гимнастикалық жабдықпен топтық ретті құрастыру, орындау және бағалау
6.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалануды үйрену және анықтау;

6.1.4.4 уметь составлять и выполнять физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
6.1.2.2 уметь составлять и выполнять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
Развитие критического мышления и навыков общения посредством приключенческих заданий
Участие в групповых упражнениях, способствующих развитию навыков критического мышления и социальных навыков
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
6.2.1.1 определять и учиться применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Совместная деятельность всего класса и в больших группах, которая предусматривает использование критического мышления
6.3.4.4 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их с учетом физических и психомоторных отклонений
6.2.2.2 учиться определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
Использование объектов и инструментария для расширения сложных навыков по гимнастике
Экспериментирование с динамикой и напряжением тела на матах и небольших гимнастических снарядах
6.3.6.6 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
6.1.5.5 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
Развитие композиционного и пространственного понимания с помощью объектов и гимнастического снаряжения
6.2.5.5 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела.
6.1.2.2 уметь составлять и выполнять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
6.1.8.8 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
Компоновка, исполнение и оценивание групповой последовательности с лентами и гимнастическим снарядом
6.2.4.4 определять и учиться использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных

6.3.2.2 өз сезінуі бойынша ағзадағы дене өзгерістерін қадағалау, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасау;
Қазақстанда айналысатын спорт түрлерін зерделеу (ұлттық және зияткерлік ойындар)
Шығармашылық, қарым-қатынас және бағалау дағдыларын дамыту
6.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін таңдай алу;
6.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін түсіну;
Ойын фрагментімен жұмыс істеу арқылы динамикалық қарама-қарсылықты және негізгі мақсатты жетілдіру
6.3.2.2 өз сезінуі бойынша ағзадағы дене өзгерістерін қадағалау, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасау;
6.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтауды және қолдануды үйрену;
Топтық биді орындау және бағалау үдерісіне қатысу
6.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдануды үйрену;
6.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану;
3 - тоқсан
Фундаменталды қозғалыс дағдыларын қайталау және машықтау
Денені басқару дағдыларын шолу және кеңейту
6.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді құрастыра алу және орындай алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
Топтық/командалық әрекет түрлерінде қимыл дағдыларын пайдалану және дамыту
6.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін таңдай алу;
6.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну мен қолдану және баламалы шешімдер ұсыну;
6.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдану;
Топтық/командалық әрекетте нысанды бақылау дағдыларын қайталау және дамыту
6.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін түсіну;
6.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану;

6.3.2.2 уметь по собственным ощущениям контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно–развивающие условия для лечения и оздоровления организма
Изучение видов спорта, которыми занимаются в Казахстане (Национальные и интеллектуальные игры)
Развитие навыков творчества, взаимоотношений и оценивания
6.1.6.6 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник
6.2.7.7 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
Разработка динамичного контраста и основной цели через работу над фрагментом
6.3.2.2 уметь по собственным ощущениям контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
6.2.2.2 учиться определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
Завершить групповой танец и принять участие в процессе выступления и оценивания
6.2.1.1 определять и учиться применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
6.1.7.7 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
Повтор и переработка фундаментальных навыков движения
Обзор и расширение навыков управления телом
6.3.3.3 понимать и уметь развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
6.1.2.2 уметь составлять и выполнять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
Использование и развитие двигательных навыков в групповых/командных видах деятельности
6.1.5.5 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
6.2.6.6 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
6.2.8.8 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
Повтор и развитие навыков объектного контроля в командной/групповой деятельности
6.2.7.7 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата

6.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін ұсыну және көрсету және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Бірқатар ойын категориялары арқылы дағдылар мен түсініктерін кеңейту
Қатерді басқаруға баса назар аудара отырып, допты алып алу кездесетін ойындарда дағдылар мен концепцияларды (тактикаларды/стратегияларды) дамыту
6.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіре алу;
6.3.1.1 өз денсаулығына қатысты қауіптерді анықтай алу;
Шабуылдау кездесетін ойындарда дағдылар мен концепттерді дамыту
6.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану;
6.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалануды үйрену және анықтау;
Ойын әдісімен дене көрсеткіштерін жақсарту
6.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін құрастыра алу және орындай алу;
Тормен ойналатын ойындарды ойнау және құрастыру
6.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдану;
6.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширатудың өзекті компоненттері мен қалпына келтіру техникаларының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру;
4 - тоқсан
Өз денсаулығына қамқорлықпен қарау
Дене белсенділігінің маңыздылығын ұғыну
6.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну мен қолдану және баламалы шешімдер ұсыну;
6.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану;
Өз денсаулығына қалай қамқорлық етуді және серіктесімен белсенді болуды үйрету
6.3.3.3 денсаулық жағдайындағы тұрақты аутқуы және тірек-қозғалыс аппаратының бұзылысы бар білім алушының өмірге қабілеттілігін бар мүмкіндігінше түсіну және дамыта алу;
6.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп берудің қарапайым дағдыларын білу және анықтау;
Атлетикадағы жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту
Ширатуды қайта қарастыру, жүгіру дағдыларын қарастыру және кеңейту
6.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін таңдай алу;
6.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну мен қолдану және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;

6.3.5.5 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признаками осознание своих физических возможностей и ограничений
Расширение навыков и понятий посредством ряда категорий игр
Развитие навыков и концепций(тактик/стратегий) в играх с отбиванием мяча с фокусом на управлении рисками
6.2.9.9 осознавать и уметь объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
6.3.1.1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
Развитие навыков и концептов в играх
с нападением
6.3.7.7 применять, знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
6.2.4.4 определять и учиться использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
Улучшение показателей физического развития игровым методом
6.1.4.4 уметь составлять и выполнять физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
Игра в и создание игр с сеткой
6.2.8.8 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
6.3.4.4 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их с учетом физических и психомоторных отклонений
Забота о своем здоровье
Понимание важности быть физически активным
6.2.6.6 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
6.1.7.7 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
Обучение тому, как заботиться о своем здоровье и быть активным с партнером
6.3.3.3 понимать и уметь развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
6.1.8.8 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Улучшение навыков бега, прыжков и метания в атлетике
Пересмотр разминки, рассмотрение и расширение беговых навыков
6.1.6.6 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник
6.2.5.5 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела

6.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіре алу;
Креативті, бірігіп істейтін және жарыс жаттығулары арқылы секіру мен лақтыру дағдыларын қайталау және тереңдету
6.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтауды және қолдануды үйрену;
6.1.3.3 кейбір жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру
3) 7 - сынып:
3-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ойын арқылы оқыту
Ойындағы тактикалық білімін жақсарту
7.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контексттеріндегі ықтимал қауіп пен қатерді анықтау;
7.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану және жетілдіруді үйрену;
7.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында қарапайым тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасай және бағалай алу
Ойында шешім қабылдау сұрағымен жұмыс істеу
7.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасыныңкомпоненттерін көрсету;
7.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтау және қолдану;
7.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін пайдалану және баламалы шешімдер ұсыну;
Тормен ойналатын ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдыларын жетілдіру
7.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау;
7.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды түсіну және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Гимнастика арқылы когнитивті дағдыларын және денесін басқару дағдыларын дамыту
Бұрылыстар мен бұралуларды зерделеу
7.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контексттеріндегі ықтимал қауіп пен қатерді анықтау;
7.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау;

6.2.9.9 осознавать и уметь объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
Повторение и углубление навыков по прыжкам и броскам посредством креативных, совместных и состязательных упражнений
6.2.3.3 учиться определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
6.1.3.3 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
3) 7 класс:
таблица 3
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Обучение посредством игр
Улучшение тактических знаний в играх
7.3.6.6 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
7.1.1.1 применять и учиться совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
7.1.7.7 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
Работа над вопросом принятия решений в играх
7.3.4.4 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений
7.2.2.2 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества.
7.2.6.6 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Совершенствование навыков решения проблем посредством игр с сеткой
7.3.7.7 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
7.3.5.5 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
Развитие когнитивных навыков и навыков по управлению телом посредством гимнастики
Изучение поворотов и скручиваний
7.3.6.6 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
7.1.5.5 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям

7.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсетуді үйрену және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Теңгеру мен бұралулар кезінде өз денемізді қадағалау
7.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің шамалы диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану және жетілдіруді үйрену;
2 - тоқсан
Атлетика көмегімен денсаулықты, қимыл дағдыларын және түсінуді жақсарту
Ұзын секірістерді зерделеу және жақсарту
7.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану және анықтау;
7.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасыныңкомпоненттерін көрсету;
7.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын анықтау және қолдану;
Спринтерлік жүгіруді жақсарту
7.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контексттеріндегі ықтимал қауіп пен қатерді анықтау;
7.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды түсіну және сыртқы белгілер бойынша олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Лақтыру: зерделеу және жасау
7.1.3.3 әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтауды үйрену, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
7.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау;
7.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау жақсарта алу;
Бірігіп оқыту және шытырман-оқыту
Мәселелерді шешу жаттығуларында өзара әрекеттесу
7.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін қолдану;
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;
Доппен парашюттік ойындар
7.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау жақсарта алу;
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;

7.2.5.5 учиться демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела.
Контроль за нашими телами при балансировании и скручиваниях
7.1.1.1 применять и учиться совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
2 четверть
Улучшение здоровья, навыков движения и понимания с помощью атлетики
Изучение и улучшение длинных прыжков
7.2.4.4 определять и использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
7.3.4.4 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений
7.2.2.2 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
Улучшение спринтерского бега
7.3.6.6 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательной патологии
7.3.5.5 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам и осознание своих физических возможностей и ограничений
Броски: изучение и создание
7.1.3.3 совершенствовать и о учиться обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
7.3.7.7 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
7.1.6.6 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Совместное обучение и обучение-приключение
Взаимодействие в упражнениях по решению проблем
7.2.7.7 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
7.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Парашютные игры с мячами
7.1.6.6 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
7.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся

7.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдана алу;
3 - тоқсан
Би дағдыларын дамыту және биді тақырыптық жұмыс арқылы түсіну
Сүңгіні байқау, сабақтарды билермен ынталандыру тәсіліндей
7.3.3.3 тірек-қозғалыс аппараты бұзылған және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілеті және олардың айырмашылығын сезіну және түсіндіре алу;
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;
Сыртта суық кезде жылуды сақтаңдар: аэробты жаттығулар
7.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтауды үйрену;
Топпен жасау, орындау және бағалау үдерісі
7.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіру;
7.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді жетілдіру және жинақтау: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
7.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың ықпалын ұғыну және түсіндіру;
Дағдыларын жетілдіру және басып кіру ойындарын түсіну
Командаларда кеңістікте бағдарлауды және допты беруді
дамыту
7.3.3.3 тірек-қозғалыс аппараты бұзылған және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілеті және олардың айырмашылығын сезіну және түсіндіре алу;
7.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалаудың, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасаудың ықпалын ұғыну және түсіндіру;
7.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдана алу;
Ойынды оқу және сәйкес тактикаларды қолдану
7.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын түсіну және қолдана алу;
7.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтау және қолдану;
7.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған бірқатар дене жаттығуларында қарапайым тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасай және бағалай алу;

7.2.8.8 понимать и уметь применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
3 четверть
Развитие танцевальных навыков и понимание танцев посредством тематической работы
Изучение сосулек, как стимулирование занятий танцами
7.3.3.3 осознавать и объяснять жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата и их различия
7.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Сохраняйте тепло, когда снаружи холодно: аэробные упражнения
7.1.5.5 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
7.1.4.4 совершенствовать и учиться обобщать составление физических нагрузок, необходимых для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
Процесс создания, выступления и оценки в группах
7.2.9.9 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
7.1.2.2 совершенствовать и обобщать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
7.3.2.2 понимать и объяснять влияние контроля за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
Совершенствование навыков и понимания в играх-вторжениях
Развитие у команд ориентирования в пространстве и передачи мяча
7.3.3.3 осознавать и объяснять жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата и их различия
7.3.2.2 понимать и объяснять влияние контроля за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
7.2.8.8 понимать и уметь применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
Чтение игры и использование соответствующих тактик
7.1.8.8 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
7.2.3.3 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
7.1.7.7уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей

7.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдана алу;
4 - тоқсан
Белесенді және дені сау
Шыдамдылық пен денсаулықты ұлғайту
7.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді және олардың айырмашылықтарын ұғыну мен түсіндіру;
7.3.1.1 өз денсаулығына қатысты салауатты өмір салтының әсерін ұғыну және түсіндіру;
7.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсетуді үйрену және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Ойынға ширату және дайындық жаттығулары
7.1.3.3 әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтауды үйрену, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
7.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтау және қолдану;
Күш пен бұлшық ет төзімділігіне бағытталған жаттығулар
7.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін пайдалану және анықтау;
Гимнастикадағы алуан түрлілік пен қарама-қарсылықтар
Едендегі әрекеттердің және кеңістіктің айырмашылықтарын зерделеу
7.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын түсіну және қолдана алу;
7.3.1.1 өз денсаулығына қатысты салауатты өмір салтының әсерін ұғыну және түсіндіру;
7.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды түсіну және қолдана алу;
Қарама-қарсылықтарды динамикада тексеру және жабдықтардағы контакттар
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;
7.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді жетілдіру және жинақтау: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
Топтық композициялар
7.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтауды үйрену.
4) 8 - сынып:
4-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Денсаулық және фитнес жеңіл атлетикалық әрекет арқылы
Ырғақты таңдау дағдыларын машықтау
8.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерді азайту әдістерін түсіну;

7.2.8.8 понимать и уметь применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
4 четверть
Активный и здоровый
Увеличение выносливости и здоровья
7.2.9.9 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
7.3.1.1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
7.2.5.5 учиться демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
Разминка и подготовительные упражнения к играм
7.1.3.3 совершенствовать и о учиться обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
7.2.3.3 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
Упражнения на силу и на мышечную выносливость
7.2.4.4 определять и использовать функции разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных.
Разнообразие и
контрасты в гимнастике
Изучение различий в действиях и в пространстве на полу
7.1.8.8 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
7.3.1.1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
7.2.8.8 понимать и уметь применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
Изучение контрастов в динамике и контакты на снарядах
7.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
7.1.2.2 совершенствовать и обобщать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
Групповые композиции
7.1.4.4 совершенствовать и о учиться обобщать составление физических нагрузок, необходимых для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
7.2.6.6 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
4) 8 класс:
таблица 4
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Здоровье и фитнес через легкоатлетическую деятельность
Разработка навыков выбора ритма
8.3.6.6 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом двигательной патологии

8.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін құрастыру және көрсету;
Жеңіл атлетикадағы шығармашылық тәсілдеме
8.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсетуге үйрену;
8.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
Фитнес жеңіл атлетикалық жарыстар арқылы
8.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсету және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Тормен ойналатын ойындар арқылы оқыту
Білім алушылардың спорт алаңында, жеке және кіші топтарда жасайтын әрекеттері жайлы білімін кеңейтетін қызмет түрлері
8.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
8.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді түсіндіре алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу;
8.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды өз үлгісімен көрсете алу;
Ойын түсініктері мен дағдыларын меңгеру
8.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін жетілдіру;
8.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыра алу;
8.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талқылау және бейімдеу;
8.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыруды үйрену және баламалы шешімдер ұсыну;
2 - тоқсан
Қазақстанның ұлттық ойындары
Киіз үй тұрғызғандағы жұмыс әрекеттерін зерделеу және соған зейін тоқтату
8.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерді азайту әдістерін түсіну;
8.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды анықтау және бағалау;
Мерекелер мен фестивальдар

8.3.4.4 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
Творческий подход в легкой атлетике
8.1.5.5 объяснять и учиться демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
8.1.6.6 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Фитнес через легкоатлетические соревнования
8.2.5.5 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
Обучение посредством сеточных игр
Виды деятельности, расширяющие знания действия обучающихся на спортивной площадке, индивидуально и в малых группах
8.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
8.1.2.2 уметь объяснять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
8.3.2.2 демонстрировать на собственном примере умение контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
Усваивание понятий и навыков игры
8.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
8.2.7.7 демонстрировать и уметь сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
8.2.8.8 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
8.2.6.6 демонстрировать и учиться сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2 четверть
Национальные игры Казахстана
Изучение и акцентирование внимания на рабочих действиях при возведении юрты
8.3.6.6 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом двигательной патологии
8.1.7.7определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей.
Праздники и фестивали

8.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
8.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтау;
8.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
8.1.8.8 білім алушылардың әртүрлі қимыл белсенділігін және жеке білім алу қажеттіліктерін орындау кезінде тәжірибе жасау барысындағы қауіптерді білу және оларға жол бермеу;
8.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсету және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Гимнастиканың негізгі тақырыптарын қайта қарау және кеңейту
Композициялық элементтерді өзгерту арқылы жылжу және тепе-теңдік сақтау дағдыларын зерделеу және кеңейту
8.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
8.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін жетілдіру және жинақтау;
Гимнастикалық жабдықта айналу мен ұшуды зерделеу
8.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды көрсету;
Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы топтық композициялар
8.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану және олардың айырмашылықтарын түсіну;
3 - тоқсан
Шаңғы/кросс және коньки дайындығы
Шаңғы дайындығы
8.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерді азайту әдістерін түсіну;
8.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін жетілдіру;
Кросс дайындығы
8.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі энергетикалық жүйенің қызметін түсіндіру және оның ағзаға тигізетін әсерін білу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
8.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін жетілдіру;
Коньки дайындығы
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу;
8.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыруды үйрену және баламалы шешімдер ұсыну;
Топтық шабуылдық ойындардағы негізгі дағдыларды жетілдіру
Тірек-қозғалыс аппаратын және төтеп беру дағдыларын жетілдіру

8.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
8.1.4.4 совершенствовать и обобщать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
8.1.6.6 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
8.1.8.8 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
8.2.5.5 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
Пересмотр и расширение основных тем гимнастики
Изучение и расширение навыков передвижения и удержания равновесия посредством изменения композиционных элементов
8.2.3.3 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
8.1.4.4 совершенствовать и обобщать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
Изучения вращения и полета на гимнастическом снаряде
8.3.7.7 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Групповые композиции на гимнастическом оборудовании
8.2.9.9 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
3 четверть
Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка
Лыжная подготовка
8.3.6.6 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом двигательной патологии
8.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Кроссовая подготовка
8.3.5.5 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать ее действие на организм и осознание своих физических возможностей и ограничений
8.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
Коньковая подготовка
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
8.2.6.6 демонстрировать и учиться сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Совершенствование основных навыков в групповых нападающих играх
Разработка опорно-двигательного аппарата и навыков преодоления

8.1.3.3 әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
8.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамытуды талқылай алу және көрсете алу;
8.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
8.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсетуге үйрену;
8.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді түсіндіре алу: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
Допты қағып әкету және ойын жасау
8.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыра алу;
8.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талқылау және бейімдеу;
8.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану және олардың айырмашылықтарын түсіну;
8.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды көрсету;
8.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамытуды талқылай алу және көрсете алу;
4 - тоқсан
Фитнес компоненттері және белсенді өмір салты
Сау жүректер: төзімділікті арттыруға бағытталған іс-әрекет
8.1.3.3 әртүрлі дене жаттығулары кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
8.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілеті және олардың бейімделуін барынша талқылау және дамыту;
8.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерді азайту әдістерін түсіну;
8.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын талқылай алу және көрсету;
Иілгіштікке зейінін шоғырландыру
8.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды көрсету;
8.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды анықтау және бағалау;
Бұлшық ет күшін және шыдамдылығын ұлғайтуға арналған жаттығулар
8.1.8.8 білім алушылардың әртүрлі қимыл белсенділігін және жеке білім алу қажеттіліктерін орындау кезінде тәжірибе жасау барысындағы қауіптерді білу және оларға жол бермеу;

8.1.3.3 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
8.2.4.4 уметь обсуждать и демонстрировать развитие функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
8.2.3.3 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
8.1.5.5 объяснять и учиться демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
8.1.2.2 уметь объяснять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
Перехват мяча и создание игр
8.2.7.7 демонстрировать и уметь сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
8.2.8.8 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
8.2.9.9 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
8.3.7.7 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
8.2.4.4 уметь обсуждать и демонстрировать развитие функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
4 четверть
Компоненты фитнеса и активный образ жизни
Здоровые сердца: деятельность, направленная на повышение выносливости
8.1.3.3 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
8.3.3.3 обсуждать развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата и адаптировать их
8.3.6.6 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом двигательной патологии
8.2.2.2 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества.
Сосредоточение внимания на гибкости
8.3.7.7 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
8.1.7.7 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей.
Упражнения для наращивания силы и мышечной выносливости
8.1.8.8 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся

8.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану және олардың айырмашылықтарын түсіну;
Шытырман оқиғалы ойындар контекстіндегі серіктестік және мәселелерді шешу
Жұпта бірлесіп жұмыс істеу
8.3.5.5 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі энергетикалық жүйенің қызметін түсіндіру және оның ағзаға тигізетін әсерін білу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу;
8.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін құрастыру және көрсету;
Үлкен топтарда мәселелерді шешу
8.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
8.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды өз үлгісімен көрсете алу.
5) 9 - сынып:
5-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Жеңіл атлетика және салауатты өмір салты
Жеңіл атлетика арқылы жаттығуларды жүйелендіру
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып нақты дене жаттығулары үшін ширату лар құрастыру, түсіндіру және өткізу, ағзаның қалпына келуінің тиімділігін бағалау;
Жалпы және арнайы дайындық бағыттары
9.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету;
9.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау;
Салауатты өмір салтын жеңіл атлетика әдістерімен қалыптастыру
9.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану мен талқылай алу және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
9.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау;
Жарыс, ойын және өзіндік қозғалыс іс-әрекетін ұйымдастыру ерекшеліктері
Жеке және кіші топтардағы қозғалыс іс-әрекетінің алуан түрлілігі

8.2.9.9 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
Сотрудничество и решение проблем в контексте приключенческих игр
Совместная работа в парах
8.3.5.5 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать ее действие на организм и осознание своих физических возможностей и ограничений
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
8.3.4.4 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
Решение проблем в больших группах
8.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
8.3.2.2 демонстрировать на собственном примере умение контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
5) 9 класс:
таблица 5
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Легкая атлетика и здоровый образ жизни
Систематизация упражнений через легкую атлетику
9.3.6.6 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
9.3.4.4 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений
Направления общей и специальной подготовки
9.1.5.5 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
9.1.6.6 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Формирование здорового образа жизни методами легкой атлетики
9.2.5.5 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
9.3.2.2оценивать контроль за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
Особенности организации соревновательной, игровой и самостоятельной двигательной деятельности
Разнообразие двигательной деятельности индивидуально и в малых группах

9.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсету;
9.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді негіздеу және қолдану: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
9.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын көрсету және қолдану;
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу және түсіндіру;
9.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау;
Жарыстағы ойын сәттеріне деген шығармашылық көзқарас
9.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету;
9.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыру;
9.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды бағалау;
9.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыру және баламалы шешімдер ұсыну;
2 - тоқсан
Ұлттық ойындардың жарыстық сипаты
Күш пен төзімділікке сынау
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында әртүрлі тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасау, талдау;
Ұлттық ойындар арқылы қазақ халқының дәстүрлерін зерделеу
9.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін түсіндіру және көрсету;
9.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау;
9.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын жақсарта алу;
9.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану мен талқылай алу және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Денені сауықтыру мен нығайтуға бағытталған шипалы гимнастика
Ағзаға жан-жақты ықпал ету

9.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
9.1.2.2 обосновывать и применять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
9.2.2.2 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
9.3.1.1 объяснять и демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
9.3.2.2оценивать контроль за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
Творческий подход к игровым моментам на соревнованиях
9.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
9.2.7.7 демонстрировать и уметь сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
9.2.8.8 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.2.6.6 демонстрировать и учиться сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2 четверть
Состязательный характер национальных игр
Проверка на силу и выносливость
9.3.6.6 понимать детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
9.1.7.7 создавать, анализировать различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
Изучение традиций казахского народа с помощью национальных игр
9.1.4.4 объяснять и демонстрировать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
9.1.6.6 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
9.1.8.8 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
9.2.5.5 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
Целительная гимнастика для оздоровления и укрепления тела
Разностороннее воздействие на организм

9.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету ;
9.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын дене жүктемелерін түсіндіру және көрсету;
9.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау;
Қатаң регламенттелген қимыл-қозғалыс бағдарламасы жағдайындағы үйлестірілген қозғалыс қабілеттерінің білінуі
9.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді көрсету мен салыстыружәне олардың айырмашылықтарын түсіну;
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
3- тоқсан
Шаңғы/кросс және коньки дайындығы
Шаңғы дайындығы
9.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету;
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.5.5 энергтикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру мен сипаттау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Кросс дайындығы
9.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету;
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу және түсіндіру;
Коньки дайындығы
9.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыру және баламалы шешімдер ұсыну;
9.1.3.3 кең диапазондағы қимыл комбинациялары мен олардың ретін түсіндіру және көрсету, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
Қозғалыс дағдыларын спорттық ойындар арқылы жетілдіру
Ойын сабақтарын жүргізу дағдылары деңгейіндегі білімін өзекті ету
9.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді қолдану және көрсету;
9.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету;
9.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету;

9.2.3.3 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
9.1.4.4 объяснять и демонстрировать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
9.3.7.7 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.1.4.4 объяснять и демонстрировать физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
Проявление координационных двигательных способностей в условиях строго регламентированной программы движений
9.2.9.9 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.3.6.6 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
3 четверть
Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка
Лыжная подготовка
9.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
9.3.6.6 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
9.3.5.5 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений
Кроссовая подготовка
9.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
9.3.1.1 объяснять и демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
Коньковая подготовка
9.2.6.6 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
9.1.3.3 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
Совершенствование двигательных навыков посредством спортивных игр
Актуализация знаний на уровне навыков проведения занятий по играм
9.2.4.4 применять и демонстрировать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных.
9.2.3.3 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
9.1.5.5 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно – специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям

9.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді негіздеу және қолдану: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
9.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін көрсету және салыстыру;
Доппен ойнайтын ойындарда тактикалық білімін жақсарту
9.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды бағалау;
9.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді көрсету мен салыстыружәне олардың айырмашылықтарын түсіну;
Ойындар арқылы дене қасиеттерін дамыту
9.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау;
9.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді қолдану және көрсету;
4 - тоқсан
Денсаулық және физикалық жүктеме
Кіші және үлкен топтарда жұмыс
9.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша бақылау және дамытуды өз мысалында көрсете алу
9.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын көрсету және қолдану;
Дене денсаулығының компоненттері бірқатар ойын комбинациялары арқылы
9.3.7.7 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау;
9.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын жақсарта алу;
Қозғалыс мүмкіндіктерін дамыту арқылы серіктестік және құндылықтардың жүзеге асырылуы
Денсаулық туралы білім және практика арқылы дағдыларды меңгеру
9.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді көрсету мен салыстыружәне олардың айырмашылықтарын түсіну;
9.3.5.5 энергетикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру мен сипаттау және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз үлгісімен көрсете алу және түсіндіру;
Іс-әрекет барысында зерттеу арқылы тәжірибе және импровизация жасай отырып, дағдыларын жақсарту
9.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып нақты дене жаттығулары үшін ширату лар құрастыру, түсіндіру және өткізу, ағзаның қалпына келуінің тиімділігін бағалау;

9.1.2.2 обосновывать и применять корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
9.2.7.7 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
Улучшение тактических знаний в играх с мячом
9.2.8.8 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.2.9.9 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
Развитие физических качеств через игры
9.3.7.7 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.2.4.4 применять и демонстрировать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
4 четверть
Здоровье и физические нагрузки
Работа в малых и больших группах
9.3.3.3 демонстрировать на собственном примере умение контролировать и развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
9.3.6.6 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
9.2.2.2 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
Компоненты физического здоровья через ряд через игровые комбинации
8.3.7.7 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.3.7.7 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.1.8.8 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Сотрудничество и реализация ценностей через развитие двигательных возможностей
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
9.2.9.9 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
9.3.5.5 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений
9.3.1.1 объяснять и демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
Экспериментировать и импровизировать улучшать навыки через исследование в действие
9.3.4.4 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма с учетом физических и психомоторных отклонений

9.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсету;
9.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау
6) 10 - сынып:
6-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыбы/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты
Жарыс ойындары арқылы жүгіру, лақтыру және секіру дағдыларын дамыту
10.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру;
10.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын бағалау;
Жүгіру, лақтыру және секіру дағдыларын дамыту
10.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында әртүрлі тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасау, салыстыру және салғастыру;
Алысқа секіру және лақтыру бойынша жарыс құрастыру, ұйымдастыру және өткізу
10.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін бағалау мен талдау;
10.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты әртүрлі рөлдерді бағалау және бейімдеу;
Мәселелі жағдаяттарды қимыл белсенділігі арқылы шешу
Қозғалыс дағдыларын кеңейте және қолдана отырып, іс-әрекетті жеке, жұпта, топта орындау
10.1.3.3 кең диапазондағы жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін негіздеу және жеткілікті техникалық деңгейде қолдану, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
10.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін қиыстыру;
10.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін талдау, бағалау және бейімдеу;
Іс-әрекет барысында зерттеу арқылы тәжірибе және импровизация жасай отырып, дағдыларын жақсарту
10.3.1.1 өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін бағалау және бейімдеу;
10.1.3.3 кең диапазондағы жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін негіздеу және жеткілікті техникалық деңгейде қолдану, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
Дене жаттығуларының әлсізденген ағзаға тигізетін жағымды әсері
10.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді көрсету: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
10.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын мөлшерленген дене жүктемелерін негіздеу және қолдану;
Бағалауға болатын, доппен орындалатын топтық тапсырмалар құрастыру
10.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін талдау, бағалау және бейімдеу;
10.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талдау;
2 - тоқсан
Гимнастика арқылы ағзаны нығайту
Гимнастикадағы композициялық элементтерді бірлесіп құрастыру
10.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын бағалау;
Кеңістікте денені теңгеру мен орнын ауыстыруға арналған гимнастикалық жаттығулар
10.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау мен салғастыру және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
10.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін талдау, бағалау және бейімдеу;
Ұлттық және зияткерлік ойындар
Ширату мен оның пайдасы жайлы ойлану
10.3.4.4 дене және психомоторлық аутқуларды ескере отырып ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешендерін талдау, бағалау және бейімдеу;
10.3.1.1 өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін бағалау және бейімдеу;
10.1.2.2 негізгі қимыл дағдыларын түзетуді көрсету: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен нысанды басқару;
Қалпына келтіру техникасына баса назар аудару
10.3.5.5 энергетикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын талдау, бағалау мен бейімдеу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
10.1.6.6 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін қиыстыру;
3 - тоқсан
Шаңғы/кросс және коньки дайындығы
Шаңғы дайындығы
10.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау және бейімдеу;
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бағалау;
Кросс дайындығы
10.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша барынша дамыту үшін білімді бағалау және бейімдеу;
10.3.2.2 ағзадағы дене өзгерістерін қадағалауды, ағзаны емдеу мен сауықтыру үшін жағымды түзете-дамыту жағдайларын жасауды бағалау және бейімдеу;
Коньки дайындығы
10.3.3.3 ТҚАБ және денсаулық жағдайында тұрақты бұзылыстар бар білім алушылардың өмір сүру қабілетін барынша барынша дамыту үшін білімді бағалау және бейімдеу;
10.2.5.5 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау мен салғастыру және өз дене қызметін басқарудың қол жетімді әдістерін меңгеру;
Спорт ойындары арқылы оқыту
Қорғаныс және шабуыл стратегиясы
10.1.3.3 кең диапазондағы жаттығулар кезінде қимыл комбинациялары мен олардың ретін негіздеу және жеткілікті техникалық деңгейде қолдану, сондай-ақ дене және психологиялық кедергілерді жеңу қабілетін қалыптастыру;
10.3.6.6 қозғалыс патологиясын ескере отырып денсаулық, қауіпсіздік техникасы бойынша күрделі сұрақтарды, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қатерлерді азайту әдістерін талдау, бағалау және бейімдеу;
10.1.7.7 қозғалыс қабілеттерін жақсарту мен түзетуге арналған кең диапазондағы дене жаттығуларында әртүрлі тактикаларды, статегияларды және композициялық идеяларды жасау, салыстыру және салғастыру;
10.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын бағалау;
Өмірдегі іс-әрекет түрлері үшін дайындық ойындары
10.3.7.7 дене жаттығулары бойынша тәжірибені байытуға бағытталған білім мен дағдыларды талдау және бейімдеу;
10.1.1.1 тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын ескере отырып, спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерінің кең диапазонында дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру;
10.3.5.5 энергетикалық жүйенің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын талдау, бағалау мен бейімдеу және өзінің дене мүмкіндіктері мен шектеулерін ұғыну;
Допты лақтыру мен қайтару ойындарын құрастыру
10.2.9.9 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты әртүрлі рөлдерді бағалау және бейімдеу;
10.2.7.7 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін бағалау мен талдау;
10.1.4.4 қоғамда әрі қарай толыққанды қызмет істеуге қажет болатын мөлшерленген дене жүктемелерін негіздеу және қолдану;
4 - тоқсан
Қозғалмалы және спорттық ойындар
Орташа қашықтықтарға жаттықтыру (шыдамдылық)
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бағалау;
10.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну;
10.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді бағалау;
Секіру және тастау: топтық жаттықтыру жоспарлары және жарыстар
10.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
10.2.2.2 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын және өзінің тұлғалық қасиеттерін жақсартуға деген ықыласын бағалау;
10.2.8.8 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық танытуды талдау;
Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту
Тепе-теңдік және қарсы салмақ, олардың сәйкестігі және салыстырылуы
10.2.6.6 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну;
10.1.8.8 білім алушылардың қимыл белсенділігімен және жеке білім алу қажеттіліктерімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын бағалау;
Ауадағы сүйемелді және сүйемелсіз секіру
10.2.4.4 ағзадағы жоқ немесе зақымдалған мүшелер мен жүйелердің орнына басқаларының қызметін дамыту бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеуді бағалау;
10.1.5.5 өз мүмкіндіктеріне саналы түрде қарай отырып, спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
Құрал-жабдықтағы топтық композициялар
10.2.3.3 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№115 бұйрығына 497 - қосымша

9.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
9.3.2.2 оценивать контроль за физическими изменениями в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления организма
6) 10 класс:
таблица 6
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Активный образ жизни через легкую атлетику
Развивать навыки бега, метания и прыжков через соревновательные игры
10.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно - специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
10.1.8.8 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Развитие навыков бега, метания и прыжков
10.1.7.7 создавать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
Разработать, организовать и провести соревнование по прыжкам и метанию на дальность
10.2.7.7 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
10.2.9.9оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
Решение проблемных ситуаций через двигательную деятельность
Выполнять действие индивидуально, в парах, группах, расширяя и применяя двигательные навыки
10.1.3.3 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
10.1.6.6 комбинировать навыки и собственные умения других для улучшения выполнения двигательных действий
10.3.4.4 анализировать оценивать и адаптировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
Экспериментировать и импровизировать улучшать навыки через исследование в действие
10.3.1.1 оценивать и адаптировать знания о личном здоровье и здоровом образе жизни
10.1.3.3 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
Положительное влияние физических упражнений на ослабленный организм
10.1.2.2 демонстрировать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
10.1.4.4 обосновывать и применять дозированные физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
Создавать групповые задания с мячами, которые могут оцениваться
10.3.7.7 анализировать и адаптировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
10.2.8.8 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
2 четверть
Укрепление организма через гимнастику
Совместно составление
композиционных элементов в гимнастике
10.2.3.3 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
Гимнастические упражнения на балансирование и перемещения тела в пространстве
10.2.5.5 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
10.3.6.6 анализировать оценивать и адаптировать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
Национальные и интеллектуальные игры
Размышляя о разминке и ее пользе
10.3.4.4 анализировать оценивать и адаптировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность с учетом физических и психомоторных отклонений
10.3.1.1 оценивать и адаптировать знания о личном здоровье и здоровом образе жизни
10.1.2.2 демонстрировать корректировку основных двигательных навыков: опорно-двигательного аппарата, управление телом и объектом
Фокусируясь на технике
восстановления
10.3.5.5анализировать оценивать и адаптировать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений
10.1.6.6 комбинировать навыки и собственные умения других для улучшения выполнения двигательных действий
3 четверть
Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка
Лыжная подготовка
10.3.2.2 оценивать и адаптировать знания как контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления на своем примере
10.2.1.1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Кроссовая подготовка
10.3.3.3 оценивать и адаптировать знания для развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
10.3.2.2 оценивать и адаптировать знания как контролировать физические изменения в организме, создать благоприятные коррекционно – развивающие условия для лечения и оздоровления на своем примере
Коньковая подготовка
10.3.3.3 оценивать и адаптировать знания для развивать максимально возможно жизнеспособности обучающегося, имеющего устойчивые отклонения в состоянии здоровья и нарушении опорно-двигательного аппарата
10.2.5.5 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
Обучение посредством спортивных игр
Стратегия защиты и атаки
10.1.3.3 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне с формированием способности преодолевать физические и психологические барьеры
10.3.6.6 анализировать оценивать и адаптировать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом двигательной патологии
10.1.7.7 создавать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей
10.2.2.2 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
Подготовительные игры для видов деятельности в жизни
10.3.7.7 анализировать и адаптировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
10.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно - специфических двигательных действий с учетом нарушений опорно-двигательного аппарата
10.3.5.5 анализировать оценивать и адаптировать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки и осознание своих физических возможностей и ограничений
Разработка игр на бросание и отбивание мяча
10.2.9.9 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
10.2.7.7 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
10.1.4.4 обосновывать и применять дозированные физические нагрузки, необходимые для дальнейшего полноценного функционирования в обществе
4 четверть
Подвижные и спортивные игры
Тренировка на средние дистанции (выносливость)
10.2.1.1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся.
10.2.6.6 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
10.2.4.4 оценивать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
Прыжки и броски: групповые тренировочные планы и соревнования
10.1.5.5 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
10.2.2.2 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде и желание улучшать свои личностные качества
10.2.8.8 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
Развитие навыков бега, прыжков и метания
Равновесие и противовес, которые соответствуют и сравниваются
10.2.6.6 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
10.1.8.8 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью и индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
Поддерживаемый и неподдерживаемый прыжок в воздухе
10.2.4.4 оценивать совместную и эффективную работу по развитию функций разных органов и систем организма вместо отсутствующих или нарушенных
10.1.5.5 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник с осознанным отношением к своим возможностям
Групповые композиции на снаряде
10.2.3.3 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
Приложение 497
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 497 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарламаның мақсаты: тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларда (бұдан әрі – ТҚАБ) қоғамдық мінез-құлық, әртүрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда дербес болуға мүмкіндік беретін арнайы әлеуметтік икемдер мен дағдыларды қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылардың өзіне өзі қызмет көрсету, тамақтану дағдыларын қалыптастыру;
2) тұрмыстық икемдерді қалыптастыру;
3) әлеуметтік мекемелердің ұсынған қызметтерін пайдалана алу және бағдарлық дағдыларды қалыптастыру (сауда, тұрмыстық қызмет, байланыс жасау, мәдени қызметтер, медициналық көмек және қоғамдық көлік);
4) мінез-құлықтың моральды-этикалық нормаларын, адамдар арасындағы өзара қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру;
5) өз бос уақытын ұйымдастыру дағдылары мен мүмкіндіктерін қалыптастыру;
6) адами-тұлғалық қасиеттерді тәрбиелеу: еңбексүйгіштік, жанашырлық сезімі, үлкендерге деген құрмет, патриоттық сезім;
7) ақыл-ой аумағы мен психофизикалық даму кемшіліктерін түзеу, ірі және ұсақ моториктерді дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама концентрикалық тәсіл бойынша құрылған, онда бір ғана оқу материалы бірнеше рет ұсынылады, мұндағы әрбір қайталаулар күрделене түседі және білім берудің мазмұны кеңейеді, нәтижесінде жаңа және тұрақты әлеуметтік-тұрмыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін жан-жақты зерттелген материалды қайталау және тереңдетуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретіноның жекелей элементтері нақтыланып, тереңдей береді.
5. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша оқыту процесінде тұлғалық қасиеттерді дамыта оқытудың белсенді әдістерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады:
1) білім алушылардың пікірін сыйлау және әрі қарай дамыту мақсатында қалыптасқан білім мен түсініктерді пайдаланудың маңыздылығын білу;

Типовая учебная программа по предмету "Социально – бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы: формирование у обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА) специальных социально-адаптивных умений и навыков, позволяющих быть самостоятельными в различных бытовых и социальных ситуациях, адекватного общественного поведения.
3. Задачи Программы:
1) формирование у обучающихся навыков самообслуживания, организации питания;
2) формирование бытовых трудовых умений;
3) формирование навыков ориентировки и умений пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи и общественного транспорта);
4) формирование морально-этических норм поведения, культуры взаимоотношений между людьми;
5) формирование умений и навыков в организации своего досуга;
6) воспитание нравственно-личностных качеств: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, патриотические чувства;
7) коррекция недостатков психофизического развития и умственной сферы, развитие мелкой и крупной моторики.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа построена концентрическим способом, при котором один и тот же учебный материал предоставляется несколько раз, при этом повторное изучение предполагает усложнение и расширение содержания образования, углубление и конкретизацию отдельных его элементов, позволяющем в классе осуществлять повторение и углубление изученного материала для формирования новых социально-бытовых умений и навыков.
5. В процессе обучения предмету "Социально-бытовая ориентировка" развитие личностных качеств осуществляется посредством использования следующих методов обучения:
1) уважение мнения каждого обучающегося и признание важности использования имеющихся знаний и пониманий с целью их дальнейшего развития;

2) қызмет түрлері мен жіті іріктелген тапсырмалардың көмегімен ынталандыра және дамыта оқыту;
3) "Оқытуды бағалау" арқылы оқытуды қолдау;
4) шығармашылық ортаны құру мақсатында әртүрлі тәсілдермен оқытуды дифференциациялау.
6. ТҚАБ оқыту процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде бүкіл әлеммен қабылданған "қалыптандыру" педагогикалық концепциясы жатыр. Бұл концепцияға сәйкес білім алушылар түзеу-педагогикалық іс-шаралардың барлық жүйесін жобалау кезіндегі негізгі және жалғыз есептеу нүктесі болып табылады. Жоспарланған педагогикалық іс-шаралар қоршаған ортаның өзгеруін, әрбір оқушының жеке қызметін стимулдаушы жағдайда білім алушылармен тікелей жұмыс жасауды қамтиды.
7. "Қалыптандыру" концепциясының негізінде арнайы мектеп жағдайында ТҚАБ білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру қағидалары жиынтықталған.
8. Білім алушылардың құқығын тану қағидасы жекелей қарқында дамиды, ол әрқайсысының жекелей ерекшеліктерін сақтауға мүмкіндік береді. Бұл қағиданы ұстану оқытудың жекелей бағдарламаларының мазмұнын анықтау мақсатында дамудың мүмкіндіктерін ұдайы зерттеуді ұсынады.
9. Әрбір оқушының жекелей мүмкіндіктері мен тұлғалық жетістіктері мониторингінің нәтижелері есебімен педагогтың оқытудың дидактикалық құралдары, формалары, әдістері, мазмұнын іріктеу қағидасы.
10. Білім алушылардың әлеуметтік дағдылары мен тәжірибелік қызметін қалыптастыру үшін сәйкес мектеп ортасын құру қағидасы:
1) икемдер мен дағдыларды қалыптастыру олар қолданысқа түсетін жағдайға сәйкес жүзеге асады. Бұл білім мен дағдыларды жаңа жағдайға ауыстыру қиындығымен байланысты;
2) әртүрлі өмірлік жағдайлардан көрініс беретін кеңістіктің өзгеруі, пәндік орта білім алушылар қажеттіліктерінің өзгеруімен байланысты өзгеріп отырады;
3) ыңғайлы әлеуметтік-тұрмыстық және пәндік-дамытушы орта мектепте білім алушылардың жастық және физиологиялық ерекшеліктеріне байланысты құрылады.
11. Білім алушылардың мектептегі күнделікті әрекетінің белсендендірілген сипатының қағидасы. Оқу жоспарындағы бірнеше пәндік аумақтардың мазмұнын белсендендіруді ұсынады.
12. ТҚАБ білім алушыларды оқыту процесі мазмұндық ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формасы тұрғысынан да қатаң регламенттелмеген.
13. Білім алушылар қызметтің түрлерін қажет кезде ауыстырып, жекелей жұмыстарды орындайды және педагогтың жекелей көмегін ала алады.

2) мотивирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности;
3) поддержка обучения посредством "оценивания для обучения";
4) дифференциация обучения различными способами в целях создания творческой среды.
6. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса обучающихся с НОДА лежит педагогическая концепция "нормализации", принятая во всем мире. Согласно этой концепции, обучающийся является основной и единственной точкой отсчета при проектировании всей системы коррекционно-педагогических мероприятий. Планируемые педагогические мероприятия включает в себя непосредственную работу с обучающимися, преобразование окружающей среды, создание условий, стимулирующих собственную деятельность каждого обучающегося.
7. На основе концепции "нормализации" сформулированы основные принципы организации процесса обучения и воспитания обучающихся с НОДА в условиях специальной школы.
8. Принцип признания права обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, позволит сохранить уникальные особенности каждого. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития ребенка с целью определения содержания индивидуальной программы обучения.
9. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений.
10. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой они используются (связано с трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию);
2) преобразование в пространство, отражающее различные жизненные ситуации, предметная среда периодически меняется вслед за изменением потребностей обучающихся;
3) комфортная социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе выстраивается с учетом возрастных и физиологических особенностей обучающихся.
11. Принцип интегрированного характера ежедневной деятельности обучающихся в школе. Предполагает интеграцию содержания из нескольких предметных областей учебного плана.
12. Процесс обучения обучающихся с НОДА жестко не регламентирован не только содержательно, но и с точки зрения организационных форм.
13. Обучающиеся нуждаются в организации урока: меняют вид деятельности тогда, когда это ему необходимо, выполнять индивидуальную работу и получать индивидуальную помощь педагога.

14. Белсенділігі көрініп, ТҚАБ білім алушылардың өз алдына дербестілігі дамитын қызметтің негізгі түрлері мыналар болып табылады:
1) тірі және өлі табиғатты, әлеуметтік өмір көріністерін бақылау;
2) пәндік-тәжірибелік қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) шаруашылық-еңбек қызметі;
5) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет.
15. Тәжірибелік-көрнекі әдістер оқытудың тәжірибелік қызметтерінің көрнекі әдістерін толықтырады. Мұғалім жаттығу түрлерін, оны сыныпта өткізу орны мен тәсілдерін жіті ойластырады (жұмыс үстелінде, тақтаның алдында, кенептік жинақтарда, ойын бұрышында, кілемде).
16. Дидактикалық ойындар қолданалады. Ойынды өткізу барысында белгілі бір қарқында жүргізіледі, ойын жаттығулары барысында сұрақтар қойылмайды.
17. Сабақтар сәйкес көрнекі көмекші құралдардың жиынтығымен және фронтальды және жекелей жұмыстарға арналған таратпалы пәндік материалдармен қамтамасыздандырылады.
18. Мұғалімнің көмегімен орындалатын тәжірибелік әрекеттерді орындау барысында дербестілік және өз-өзіне деген сенім қалыптасады.
19. Білім алушылардың әлеуметтік-тұрмыстық бағдары сабақтар шеңберімен шектеліп қалмайды және ол тәрбиелік іс-шаралар шеңберінде өзінің логикалық жалғасын табады.
3 - тарау. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
20. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
6) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты құрайды.
21. Бағдарламаның мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылады. Әрбір бөлім белгілі бір сыныпқа арналған оқу мақсаттары түрінде көрсетілген тарауларды қарастырады. Оқыту мақсаттары жүйелі түрде ұйымдастырылған және әрбір тараушалардың ішінде орналасқан, ол мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктері бағалауға, оқытудың келесі деңгейіне өтуі туралы хабар беріп отыруға мүмкіндік береді.
22. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) 1-бөлім "Денсаулық және қауіпсіз өмір салты";
2) 2-бөлім "Мен және менің отбасым";
3) 3-бөлім "Мен және қоғам".
23. "Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық және қоршаған орта;
2) тамақтану;
3) киім және аяқ киім.
24. "Мен және менің отбасым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) отбасылық және тұлғааралық қатынастар;

14. Основными видами деятельности, в которых проявляется активность и развивается самостоятельность обучающихся с НОДА на уроках являются:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) хозяйственно-трудовая деятельность;
5) социально-бытовая деятельность.
15. Наглядно-практические методы дополняют наглядные методы обучения практической деятельности учеников. Учитель тщательно продумывает виды конкретных упражнений, способы и место их проведения в классной комнате (за рабочим столом, у доски, наборного полотна, в игровом уголке, на ковре).
16. Используются дидактические игры. При проведении игр соблюдается определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами.
17. Уроки необходимо обеспечивать соответствующими наборами наглядных пособий и раздаточного предметного материала для фронтальной и индивидуальной работы.
18. При выполнении практических действий под руководством учителя, формировать элементарную самостоятельность и увереннность в своих силах.
19. Социально-бытовая ориентировка обучающихся не ограничивается рамками занятий и имеет логическое продолжение в системе воспитательских мероприятий.
Глава 3. Организация содержания предмета "Социально-бытовая ориентировка"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
21. Содержание Программы организовано по разделам обучения. Каждый раздел предусматривает подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
22. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) раздел 1 "Здоровый и безопасный образ жизни";
2) раздел 2 "Я и моя семья";
3) раздел 3 "Я и общество".
23. Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни" включает следующие подразделы:
1) здоровье и окружающая среда;
2) питание;
3) одежда и обувь.
24. Раздел "Я и моя семья" включает следующие подразделы:
1) семейные и межличностные отношения;

2) бос уақыт және қызығушылықтар;
3) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер;
4) отбасылық экономика.
25. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сауда;
2) тұрғын үй;
3) байланыс құралдары;
4) көлік;
5) жұмысқа орналастыру.
26. 5-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Жеке бас тазалығы: таңғы және кешкі туалет. Шаш күтімі (ашты жуу, шаш үлгісі). Құлақ күтімі. Жуынатын бөлме, душқа түсудің қауіпсіздігі; столда, компьютердің алдында отырған кезде арқаны тік ұстау. Көзді күту. Телевизор, электронды планшеттер, смартфондарды қараудың қауіпсіздігі; иіссуларды (дезодорант, әтір, одеколон) пайдалану және жеке бас гигиенасының құралдары; төтенше жағдайлар – жер сілкінісі, жер сілкінісі кезінде өзін-өзі ұстауы;
2) тамақтану. Тамақтанудағы негізгі азық-түліктер, олардың адам организімі үшін маңыздылығы. Азық-түліктердің сақталу мерзімі; тамақ дайындаудағы тазалық талаптары; асүй жабдықтары; құралдар, ыдыстар. Оларға күтім жасаудың ережелері; тамақтану тәртібі;таңғы ас мәзірі. Таңғы ас столын әсемдеу, тамақ дайындау: салаттар, салаттарға арналған дәмдеуіштер; жұмыртқадан жасалған тағмдар, қуырылған жұмыртқа; қарапайым бутербродтар жасау; кесетін құралдар, қайнаған су, ыстық ыдыстар, электрлі және газ плитасын пайдаланудағы қауіпсіздік ережелер;
3) киім және аяқ киім. Мезгіл мен арнайы жағдайға байланысты киімдер мен бас киімдердің түрлері; өлшемі мен фасонына байланысты киімдер мен аяқ киімдерді таңдау; киімге күнделікті күтім жасау (кірлеудің алдын-алу, тазалау); аяқ киім түрлері, оның қызметі. Аяқ киім күтіміне арналған заттар (кептіру, тазалау, мезгілімен киілетін ая киімді сақтауға дайындау);
4) отбасы және тұлғарааралық қатынастар. Отбасы құрамы: аты-жөні, әкесінің аты, жасы, жұмыс орны, отбасы мүшелері. Туыстық қатынастар және ататек (ана, әке, бауыр, әже); отбасылық дәстүрлер, отбасы мүшелерінің туған күндерін атап өту; қарым-қатынас жасау ережесі мен этикеті: үлкендер мен балалардың қарым-қатынасы;
5) бос уақыт және қызығушылықтар. Белсенді демалыс және туризм, спорттық секциялар, мұз айдындарына, ойын алаңқайларына, басейнге бару, табиғатқа шығу, туристік орындар; шығармашылықпен айналысу: тігін, тоқыма, өрнек салу, құрастыру, үлгілеу, суретке түсіру өнері; хайуанаттар бағы, саябақтар мен көңіл көтеру орталықтарына бару;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мемлекеттік мейрамдар: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының Бірлігі күні, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конститутция күні, Тәуелсіздік күні; туған күн, оны дайындалудың ерекшеліктері және өткізу; қазақтың ұлттық салт-дәстүрлері: "Бесік той" (баланың дүниеге келу мерекесі);

2) досуг и увлечения;
3) праздники, торжества, традиции;
4) семейная экономика.
25. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) торговля;
2) жилище;
3) средства связи;
4) транспорт;
5) трудоустройство. Деловое общение.
26. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 5 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Личная гигиена: утренний и вечерний туалет. Уход за волосами (мытье, прическа). Уход за ушами.правила безопасного нахождения в ванной, душевой. Осанка при работе за столом, правила работы за компьютером. Гигиена зрения. Правила просмотра телевизора, электронных планшетов, смартфонов. Использование парфюмерии (дезодорант, духи, одеколон) и средств личной гигиены. Чрезвычайные ситуации - землетрясение, поведение во время землетрясения;
2) питание. Основные продукты питания, их значение для организма человека. Сроки годности продуктов. Санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи; кухонные принадлежности, приборы, посуда; правила пользования и ухода за ними; средства для ухода за посудой. Режим питания; меню завтрака; сервировка стола к завтраку. Приготовление пищи: салаты, заправки к салатам; блюда из яиц, омлет, отварные яйца; приготовление простых бутербродов. Правила безопасности в обращении с режущими инструментами, кипятком, нагретой посудой, электрической и газовой плитой;
3) одежда и обувь. Виды одежды и головных уборов по сезонам и назначению; подбор одежды и обуви по размеру и фасону; повседневный уход за одеждой (предупреждение загрязнения, чистка). Виды обуви, ее назначение. Принадлежности для ухода за обувью (сушка, чистка, подготовка сезонной обуви к хранению);
4) семья и межличностные отношения. Состав семьи: имя, отчество, возраст, место работы, учебы членов семьи. Родственные отношения и родословная (мать, отец, брат, бабушка). Семейные традиции, празднование дней рождений членов семьи; правила и этикет общения: отношения взрослых и детей;
5) досуг и увлечения. Активный отдых и туризм, спортивные секции, посещение ледовых арен, стадионов и бассейна, выезд на природу, туристические места. Занятия творчеством: шитье, вязание, вышивание, конструирование, моделирование, фотоискусство. Посещение зоопарков, парков и развлекательных центров;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народа Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости. День рождения, особенности его подготовки и проведения. Казахские национальные обычаи: "Празднование рождения ребенка";

7) отбасылық экономика. Ақша. Заманауи ақша белгілерінің түрлері: қағаз ақшалар, ауысымды монета (теңге, тиын); отбасы бюджетінің құрамдас бөліктері: кіріс және шығыс. Шығындардың негізгі статьясы; терминал төлемін пайдалану;
8) сауда. Дүкен түрлері: шағын маркет, супермаркет, гипермаркет, сауда орталықтары; арнайы дүкендер: киімдер, аяқ-киімдер, кеңсеге арналған тауарлар, маталар; дүкендерден тауар алудың тәртібі; интернет дүкендер: ерекшеліктері;
9) тұрғын үй. Қалалық көпқабатты үйлердегі тұрғын үй ғимараттарының түрлері және ауылдық жерлердегі жеке тұрғын үйлер; тұрғын үй ғимараттарының тазалық талаптары және оларды қамтамасыздандыру талаптары; пәтерді күнделікті жинау (құрғақ және дымқыл). Шаңсорғыш. Ұйықтайтын бөлменің жайлылығы;
10) қатынас құралдары. Қарым-қатынас жасаудың заманауи құралдарын пайдалану. Интернет. Электронды поштаны пайдалану. Пошта. Пошта жіберілімдерінің түрлері (хаттар, бандерольдар, жіберілмдер, ақша аударымдары).Үйдің пошталық адресі. Пошталық конверттерде мекен-жайды жазу; хат түрлері (қарапайым, тапсырыс беруші), хат жіберудің тәртібі;
11) көлік. Қаладағы көлік түрлерін пайдалану. Аялдамадан автобус, троллейбус салонына міну қауіпсіздігі. Метро. Жол қауіпсіздігі ережелері. Бағдаршам. Жол белгілері. Тірек-қозғалыс аппараты жағдайының ерекшеліктеріне байланысты жолда жүрудің ережелері мен әдістері, метрода жүру ережелері; қоғамдық көлікте жүру кезінде көрсетілетін көмекпен байланысты адамдармен қарым-қатынас жасаудың формалары; көмек көрсету туралы өтініштерді қарастыру; жол ақысын төлеу картасын пайдалану;
12) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас. Қалалық және ауылдық жерлердегі мамандықтар. Завод, фабрикалар, фермалар. Мамандық атаулары: жұмысшылар, тігіншілер, тігін, киім пішіндеу, тігіншілік, фермер, омарташы; Пошта. Көлік. Адамдардың мамандықтары: пошташы, газет таратушы,жүргізуші (шофҰр), автомеханик, құрылыс мамандықтары: сылақшы, әктеуші, тас қалаушы.
27. 6-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Жеке бас тазалығы: денені шынықтыру (жаттығу жасау, денені ысқылау, мерзім бойынша киіну, дене жаттығуларын жасау). Қол, аяқ терісі мен тырнақ күтімі; қайшы және маникюрлік заттарды қолданудағы қауіпсіздік техникасының ережелері; медициналық мекемелер (поликлиникалар, дәріханалар, ауруханалар), олардың қызметтері; медициналық мекеме қызметкерлері, дәріхана қызметкері (провизор); медициналық көмек түрлері, "жедел жәрдемс", ауруханаға жатқызу; жедел жәрдем мен дәрігерді үйге шақыру; карапайым медициналық процедуралар: дене қызуын өлшеу, жарақаттарды дауалау және таңу; төтенше жағдайлар – су тасқыны, су тасқыны кезіндегі адамның өзін-өзі ұстауы;

7) семейная экономика. Деньги. Виды современных денежных знаков: бумажные деньги, разменная монета (тенге, тиын). Составные части бюджета семьи: доход и расход. Основные статьи расходов. Пользование терминалами оплаты;
8) торговля. Виды магазинов: мини-маркет, супермаркет, гипермаркет, торговый центр; специализированные магазины: одежды, обуви, канцтоваров, тканей; порядок приобретения товаров в магазинах; интернет-магазины (специфика);
9) жилище. Виды жилых помещений в городском многоквартирном доме и индивидуальных жилых домах в сельской местности; гигиенические требования к жилому помещению и меры по их обеспечению. Повседневная уборка квартиры (сухая, влажная). Пылесос. Создание уюта в спальной комнате;
10) средства связи. Использование современных средств общения. Интернет. Пользование электронной почтой. Почта; виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы); почтовый адрес дома; написание адреса на почтовых конвертах; виды писем (простые, заказные), порядок отправления писем;
11) транспорт. Пользование городскими видами транспорта. Правила безопасного перемещения с остановки в салон автобуса, троллейбуса. Метро. Правила дорожного движения. Светофор. Дорожные знаки. Способы и правила передвижения на дороге с учетом особенностей состояния опорно-двигательного аппарата, правила передвижения в метро. Формы взаимодействия с окружающими людьми, связанные с оказанием помощи при передвижении на общественном транспорте. Формулировка просьбы об оказании помощи; пользование транспортными картами оплаты проезда;
12) трудоустройство. Деловое общение. Профессии в городской и сельской местностях. Завод, фабрика, ферма. Виды профессий: рабочий, работница, ткачиха, швея, закройщик, портной, фермер, пчеловод. Почта. Транспорт. Профессии людей: почтальон, разносчик газет, водитель (шофер), автомеханик; строительные профессии: штукатур, маляр, каменщик.
27. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 6 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Личная гигиена: закаливание организма (зарядка, обтирание, сезонная одежда, физкультурные занятия). Уход за ногтями и кожей рук, ног; правила техники безопасности при манипуляциях с ножницами и маникюрными предметами. Медицинские учреждения (поликлиники, аптеки, больницы), их назначение; работники медицинских учреждений (врачи, медсестры), работник аптеки (провизор); виды медицинской помощи: "скорая помощь", госпитализация. Вызов скорой помощи и врача на дом. Простые медицинские процедуры: измерение температуры тела, обработка и санация ран. Чрезвычайные ситуации -наводнение, поведение при наводнении;

2) тамақтану. Тамақ дайындаудағы тазалық. Азық-түліктерді сақтау; электр және газ плитасы. Срінке мен электрозажигалка қолдану; асүйдегі қауіпсіздік техникасының ережелері; кеспе өнімдерінің түрлері. жіңішке жұмыр кеспеден жасалатын көмеш, кеспеден жасалатын гарнир; жарма түрлері. Жарманы бірінші рет және жылылай өңдеу. Ботқа дайындау: қарақұмық, күріш және сұлы ботқасы; көкөніс гарнирлерін және салаттар дайындау (пюре);
3) киім және аяқ киім. Киім затбелгісінде көрсетілген шартты мағыналар; киімдерге жасалатын ұсақ жөндеу жұмыстары (түйме қадау, жамау); киімді кір мәшинеде жуудың ережелері. Кірді қолымен жуу. Түрлі-түсті киімдер. Жуатын заттар; киімдер мен іш киімдерді үтіктеу;
4) отбасы және тұлғааралық қатынастар. Отбасы мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөлу; туысқандармен біріккен іс-шаралар өткізу; қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережесі: кинода, театрда, музейде, кітапханада, көшеде;
5) бос уақыт және қызығушылықтар. Үй жануарлары. Үй жағдайында ит пен мысықты асырау ерекшеліктері. Оларды асырау кезіндегі санитарлық-тазалық талаптарын ұстану; аквариум құрылымы, балық асырау; өз қолымен сыйлықтар дайындау;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мейрамдар: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конститутция күні, Тәуелсіздік күн; мұсылман мейрамдары: Құрбан айт; қазақтың ұлттық дәстүрлері: "Тұсау кесер" дәстүрі;
7) отбасылық экономика. Ақшаның рөлі мен қызметі: тауар мен қызметтерді иеленген кезде сату-сатып алу төлемі; тауар құны мен бағасының өлшемі; қорлар мен ақша жинақтары; заманауи ақша түрлері; қолма-қол және карточкамен төлеу; пластиалық карточкалар;
8) сауда. Дүкендер және оның бөлімшелері; тауарлардың құны, азық-түлікке арналған себеттер мен тележкалар; аспаздық және тәттілер дүкені. Тауар түрлері; қызмет көрсетудің түрлері: тұрмыстық техниканы, ұялы телефондарды және өзге де техникалық заттарды жөндеу;
9) тұрғын үй. Үй жинау: жұмсақ және корпустық жиһаздар күтімі; мектеп білім алушысының жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі ережелері. Дене жағдайының ерекшеліктерін ескере отырып жұмыс орнына икемделу. Ақыл-ой және дене жүктемесін бөлу; жарықтандырушы құралдарды пайдалану. Қауіпсіздік ережелері;
10) байланыс құралдары. Негізгі байланыс құралдары: пошта, телефон, факс, радио, мобильді байланыс, интернет; факсимильді байланыс: факспен құжаттарды жіберу; байланыс құралдары мекемелеріндегі өзін-өзі ұстау ережелері;
11) көлік. Қала сыртына қатынайтын көлік түрін пайдалану. Жол ақысын төлеу ерекшеліктері (бір реттік, жол жүру картасы, жол ақысын төлеудің көліктік картасы). Қала сыртына қатынайтын көліктердің жүру ережесі; қоғамдық көлікте өзін-өзі ұстаудың ережелері (отырғызу кезінде, төлеу барысында, салонда және көшеге шығу кезіндегі өзін-өзі ұстау ережелері; автобусқа отырудың қауіпсіздік ережелері (ұстағыштарды, белгі беруші батырман пайдалану, көмек сұрау); электропоезд, метро, экскалаторға отыру кезіндегі өзін-өзі ұстау ежелері;

2) питание. Гигиена приготовления пищи. Хранение продуктов. Электрическая и газовая плиты. Использование спичек и электрозажигалок; правила техники безопасности при перемещении в пространстве кухни. Виды макаронных изделий. Приготовление запеканки из вермишели, гарнир из макарон. Виды круп. Первичная и тепловая обработка круп. Приготовление каш: гречневой, рисовой, овсяной. Овощи. Первичная и тепловая обработка овощей. Приготовление овощных гарниров и салатов (пюре, тушенные овощи);
3) одежда и обувь. Условные обозначения на этикетках одежды; мелкий ремонт одежды (пришивание пуговиц, штопка одежды). Правила стирки одежды в стиральной машине. Ручная стирка. Цветное белье. Моющие средства. Утюжка одежды и белья;
4) семья и межличностные отношения. Распределение обязанностей между членами семьи; совместные с родными мероприятия. Правила поведения в общественных местах: в кино, театре, музее, библиотеке, на улице;
5) досуг и увлечения. Домашние животные. Особенности содержания кошек и собак в домашних условиях; соблюдение санитарно-гигиенических требований при их содержании. Устройство аквариума, разведение рыб. Изготовление подарков своими руками;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народа Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости; мусульманские праздники: Курбан-айт; казахские национальные обычаи: "Разрезания пут";
7) семейная экономика. Роль и назначение денег: средство обмена, платежа при купле-продаже приобретаемых товаров и услуг, мера стоимости и ценности товаров; средство сбережения и накопления; виды современных денег: наличный и безналичный расчет, пластиковые карточки;
8) торговля. Магазины и их отделы; Стоимость товаров, корзинки и тележки для продуктов, кассы. Кулинарные и кондитерские магазины. Ассортимент товаров. Виды сервисных служб: ремонт бытовой техники, мобильных телефонов;
9) жилище. Уборка дома: уход за мягкой и корпусной мебелью. Основные правила организации рабочего места школьника. Адаптация рабочего места под особенности физического состояния. Распределение умственной и физической нагрузки; пользование осветительными приборами. Правила безопасности;
10) средства связи. Основные средства связи: почта, телефон, факс, радио, мобильная связь, интернет; факсимильная связь: отправка документов факсом; правила поведения в учреждениях средств связи;
11) транспорт. Пользование пригородным видом транспортом. Особенности оплаты за проезд (разовая, проездная карта, транспортная карта оплаты проезда). Расписание движения пригородных автобусов; правила поведения в общественном транспорте (при посадке, оплате проезда, поведение в салоне и при выходе на улицу). Правила безопасной посадки в автобус (использование поручней, сигнальных кнопок для водителя, просьбы о помощи); правила поведения при посадке на электропоезд в метро, эскалатор;

12) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас. Еңбек және қызмет түрлері; еңбек түрлері; біліктілік: кәсіби талаптардың белгілі бір деңгейге сәйкес келуі.
28. 7-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Жеке бас тазалығы: күн тәртібі, тамақтану. Төсек орын, төсек орынды өз күшімен және үлкендердің көмегімен ауыстырудың жиілігі; үй дәріханасы. Емдік өсімдіктер. Суық тию. Асқазан жолдарының ауруы. Тіс ауруы; жарақат кезіндегі алғашқы көмек: жараларда, көгерген, буын шыққан кезде, сүйек сынғанда. Халық емі; төтенше жағдайлар – өрт, өрт кезіндеадамның өзін-өзі ұстауы;
2) тамақтану. Ас дайындау. Көкөніс, ет және балық өнімдерін өңдеу тәсілдері. Ас дайындау кезінде, қайнаған су, тұрмыстық техника құралдарымен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелері; түскі ас үстелін дайындау және асүй құралдарын пайдалану ережелері. Үстел басында өзін-өзі ұстаудың ережелері; сорпа мен борщ дайындау. Картоп котлеті мен көкөніс гарнирін дайындау. Кисель және кептірілген жемістерден компот дайындау;
3) киім және аяқ киім. Жүннен жасалған киім күтімі. Сақтауға дайындау; теріден жасалған киім күтімі; сақтауға дайындау; тоқыма киім күтімі. Жуу, кептіру, үтіктеу, ерекшеліктері;
4) отбасы және тұлғааралық қатынастар. Қақтығыстық жағдайлар және одан шығудың жолдары; ата-ана міндеттері, балаларға деген махаббат және оларды қамқорлыққа алу; қонақ күтудің ережелері. Қонаққа барған кездегі өзін-өзі ұстаудың мәнері мен этикеті. Әңгіме жүргізудің қағидалары;
5) бос уақыт және қызығушылықтар. Кітапханаға бару: кітаптар, газеттер, журналдар; теледидарлық бағдарламалар, оларға таңдау жасау және көру; әлеуметтік желілердегі қарым-қатынас;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мемлекеттік мейрамдар: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конститутция күні, Тәуелсіздік күні; православиелік мерекелер; қазақтың ұлттық дәстүрлері: "Сүндет той" дәстүрі;
7) отбасы экономикасы. Үй шаруашылығындағы үнемдеулер; төлем терминалын пайдалана білу және есепшоттарды толтыру; сатып алуларды жоспарлау (киім, жиһаз);
8) сауда. Тауар сатып алудың тәсілдері: көтерме және бөлшек сауда, жеке-жеке сатып алу, өлшеммен сатып алу. Бөлек қаптамаларда; өнім қаптамаларындағы тауардың жарамдылық мерзімін тексеру және өндіру мерзімінің таңбалануын түсіну; жөндеу шеберханалары: аяқ киім, киім жөндеу;
9) тұрғын үй. Тұрғын үйді тазалау; Ғимараттарды мерзімдік тазалау; терезелер күтімі; косметикалық жөндеу жұмыстары; еденді, қабырғаларды бояу; тұрғын ғимаратының интерьері;

12) трудоустройство. Деловое общение. Труд и трудовая деятельность; виды труда; квалификация: степень соответствия определенному уровню профессиональных требований.
28. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 7 класса:
1) здоровье и окружающая среда". Личная гигиена: режим дня, питание. Постельное белье, регулярность смены постельного белья самостоятельно или с помощью взрослых. Домашняя аптечка. Лекарственные растения. Простудные заболевания. Заболевания желудочно-кишечного тракта, зубная боль; первая помощь при травмах: ранах, ушибах, вывихах, переломах. Народные средства лечения. Чрезвычайные ситуации - пожар, поведение во время пожара;
2) питание". Приготовление пищи. Способы обработки овощных, мясных и рыбных блюд. Правила техники безопасности при приготовлении пищи, обращении с кипятком, приборами бытовой техники; сервировка стола к обеду и правила пользования столовыми приборами. Правила поведения за столом. Приготовление супа и борща. Приготовление картофельных котлет и овощного гарнира. Приготовление киселя и компота из сухофруктов;
3) одежда и обувь. Уход за одеждой из меха. Подготовка к хранению. Уход за одеждой из кожи. Подготовка к хранению. Уход за вязаной одеждой. Особенности стирки, сушки и глажения;
4) семья и межличностные отношения". Конфликтные ситуации и алгоритм выхода из них; родительские обязанности, любовь и забота о детях. Правила приема гостей. Этикет и манеры поведения в гостях. Правила ведения беседы;
5) досуг и увлечения. Посещение библиотек: книги, газеты, журналы. Телевизионные передачи, их выбор и просмотр; общение в социальных сетях;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народа Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости; православные праздники; казахские национальные обычаи: "Обрезание";
7) семейная экономика. Экономия в домашнем хозяйстве. Пользование терминалами оплаты и пополнения счетов. Планирование покупок (одежда, мебель);
8) торговля. Способы приобретения товаров: оптом, в розницу, поштучно, на развес, упакованными порциями; расшифровка даты производства и проверка срока годности на упаковке продуктов; ремонтные мастерские: ремонт обуви, ремонт одежды;
9) жилище. Уборка жилого помещения. Сезонная уборка помещения. Уход за окнами; косметический ремонт. Покраска стен, пола. Интерьер жилого помещения;

10) байланыс құралдары. Бандероль түрлері (қарапайым, қымбат, тапсырыспен). Сәлемдемелер. Қаптау және жіберу тәртібі; жіберу құны; бланктерді толтыру; хаттар мен хабарламаларды элеткронды пошта бойынша жібер;
11) көлік. Теміржол көлікы; вокзалдар. Вокзлалдардағы анықтамалық қызметтер; поездардың жүру тәртібі. Жолаушылар вагондарының түрлері; жеткізу пунктіне дейінгі жол құны; теміржол билеттерін алу; жол сөмкелерін сақтау камералары;
12) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас. Жеке меншік – адамдар, еңбек нысандары, заттар арасындағы қарым-қатынас формалары (нысан және меншік иесі). "Менікі", "Сенікі", "Біздікі" түсініктері; меншік формалары: мемлекеттік, жекелей, біріккен; халыққа қызмет көрсету орталықтары: электронды кезекке тұру және анықтама қызметін пайдалану.
29. 8-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Жеке бас тазалығы; бет күтімі. Косметикалық құралдар (лосьондар, кремдер). Қырыну. Қырыну жиілігі. Электр ұстарасы және қырыну құралын пайдаланудың техникасы. Декоративті косметика және оны пайдалану; ішкі паразиттік аурулар және олардың алдын-алу; қышыма, оның алдын-алу; күресу жолдары; оқыс оқиғалар кезіндегі алғашқы көмек (терінің ашық жарақатаны өңдеу ережелері; санация; улану кезіндегі шектерді шаю, үсіп қалудың әртүрлі деңгейлері; бастан күн өтіп кету);
2) тамақтану. Қамыр түрлері. Құймақ, оладий және пісірмелерге арналған қамыр. Құмшекерлі қамыр, піспенан пісіру. Бисквитке арналған қамыр. Балкүлше пісірмесі. Қатпарлы қамыр; духовканы пайдалану, микротолқынды пештер, мультиваркаларды пайдалану; Қауіпсіздік техниканың ережелері; қазақтың ұлттық тағамдары: Ашымалы сусындар (қымыз, шұбат, айран);
3) киім мен аяқ киім. Киім мен аяқ киім өлшемдерін білу. Өлшеу. Киім жапсырмаларындағы маркировака. Дене жағдайына байланысты ыңғайлы киім мен аяқ киім таңдау; жағдайға байланысты киім таңдау (күнделікті, мерекелік, спорттық, тауға шығуға арналған); іскерлік және өндірістік киім: дресс-код, комбинезон, алжапқыш, халат;
4) отбасы және тұлғааралық қатынастар. Қарама-қарсы жыныстағы адаммен өзара қарым-қатынас орнату; адамның сексуалды физиологиясы және адам психологиясы; жас жігіттер мен қыздардың танысу жағдайын үлгілеу, қарым-қатынас жасау мәдениеті. Махаббат пен ғашық болу, күту;
5) бос уақыт пен қызығушылықтар. Бағбандық: топырақ дайындау, дәндерді отырғызуға дайындау (қияр). Көкөністердің көшеттерін отырғызу. Есік алдындағы қысқы бақша; мәдени іс-шаралар: кино, театр, концерт, көрмелерге бару;

10) средства связи. Виды бандеролей (простые, ценные, заказные). Посылки. Порядок упаковки и отправления; стоимость пересылки. Заполнение бланков; отправка писем и сообщений по электронной почте;
11) транспорт. Железнодорожный транспорт, вокзалы. Справочные службы на вокзалах; расписания поездов. Виды пассажирских вагонов. Стоимость проезда до пункта назначения. Приобретение железнодорожных билетов; камеры хранения багажа;
12) трудоустройство. Деловое общение. Собственность – форма отношений между людьми, объектами труда, вещами (объект и субъект собственности). Понятия "мое", "твое", "наше", "чужое". Формы собственности: государственные, частные, совместные. Центры по обслуживанию населения: получение электронной очереди и обращение в справочную службу.
29. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 8 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Личная гигиена: уход за кожей лица. Косметические средства (лосьоны, кремы). Бритье. Периодичность бритья. Техника бритья электробритвой и бритвенным станком. Декоративная косметика и ее использование. Паразитарные инвазивные заболевания и меры их предупреждения; чесотка, меры предупреждения, средства борьбы; первая помощь при несчастных случаях (правила обработки пораженного участка кожи, санация, промывка желудка при отравлении, при обморожении разных степеней, при солнечных и тепловых ударах);
2) питание. Виды теста. Тесто для блинов, оладий и выпечки. Песочное тесто, выпечка печенья. Бисквитное тесто, выпечка торта. Слоеное тесто, выпечка торта; использование духовки, микроволновой печи, мультиварки. Правила техники безопасности. Казахские национальные блюда: кисломолочные напитки (кумыс, шубат, айран);
3) одежда и обувь. Ориентирование в размерах одежды и обуви, примерка. Маркировка на этикетках одежды. Подбор удобной для физического состояния одежды и обуви; подбор одежды по ситуации (повседневная, праздничная, спортивная, походная); деловая и производственная одежда: дресс-код, комбинезон, фартук, халат;
4) семья и межличностные отношения. Взаимоотношения с противоположным полом; гендерное воспитание: сексуальная физиология и психология человека; моделирование ситуаций знакомства юношей и девушек, культура общения. Любовь и влюбленность, взаимные ухаживания;
5) досуг и увлечения. Огородничество: подготовка почвы, подготовка семян к посадке (огурцы). Высадка рассады овощных культур. Зимний огород на подоконнике. Культурные мероприятия: поход в кино, театры, концерт, выставки;

6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мемлекеттік мейрамдар: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конститутция күні, Тәуелсіздік күні; кәсіби мерекелер: Білім күні, Медициналық қызметкерлердің күні; Мұғалімдер күні; Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбалар күні; Қазақстан халықтарының тілдер күні; қазақтың ұлттық салт-дәстүрлері: құдалық, қалыңдықты шығарып салу кеші;
7) отбасы экономикасы. Жаздық демалысты жоспарлау. Тұрғын үйді қамтамасыз ету. Екінші деңгейдегі банктер мен байланыс бөлімшелерінде коммуналдық қызметтің төлемін жасау; ағымдық шығындар және мәдени қажеттіліктерді өтеу (киноға, театр, жол жүру билеттері, тазалық құралдарын алып жүру, әртүрі қызмет көрсетулерді пайдалану);
8) сауда. Сауда орталықтары. Бутиктер. Жұмыс ерекшеліктері мен тәртібі. Тауарларға таңдау жасау; жапсырмада көрсетілген өнім құрамы, тағам құндылығы және зиянды қоспалар; сұлулық салондары және шаштараздар;
9) тұрғын үй. Пәтердегі жиһаздардың орналасуы: қонақүй интерьері; қозғалту мүмкіндіктеріне байланысты жиһаздарды тиімді орналастыру; асүйді, санузелді тазалау, жуынатын орындарды жуу. Жуу құралдары;
10) байланыс құралдары. Телефон. Телефон анықтамалығын пайдалану. Шұғыл шақыру номерлері: полицияны, өрт сөндірушілерді, газ шыққан кезде аппаттық қызметті шұғыл шақыру. Телефон бойынша анықтамалар алу; халықаралық телефон байланысы; телефонмен сөйлесу тарифтері, телефонмен сөйлесу мәдениеті; мобильді байланыс. Интернет;
11) көлік. Халықаралық автотасымалдау. Автовокзал. Негізгі автобустық маршруттар; автовокзалдардың қызметі; жол құны. Билеттерді сатып алу тәртібі;
12) жұмысқа орналастыру және іскерлік қарым-қатынас. Жұмысқа тұрғызу. Нормативтік құжаттар; өндірістегі қарым-қатынас. Субординация. Қызметтермен қарым-қатынас жасау; халықққа қызмет көрсету орталықтары: мекен-жай анықтамасын алу.
30. 9-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Салауатты өмір салты: шылым, алкаголь, нашаның зияны; венерологиялық, инфекциялық аурулар және олардың алдын-алу; ауруларды күту; еңбекке қабілетсіздігі қағазы (аурухана қағазы), Медициналық сақтандырулар. Диагностикалық орталықтар, жеке клиникалар; поликлиникаға қаралу. Дәрігер қарауына талон алу; "Электронды кезек" терминалын пайдалану;
2) тамақтану. Ет тағамдарын дайындау: қайнатылған ет, котлеттер, фрикаделькалар, фаршпен бұрыш; диетаға отыру, оның ерекшеліктері; қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктері: ұлттық тағамдарды дайындау; (бешбармақ, қуырдақ), үстелді сәндеу;

6) праздники, торжества, традиции". Государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народа Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости; профессиональные праздники: День знаний, День медицинских работников, День учителя, День государственных символов Республики Казахстан, День языка народов Казахстана; казахские национальные обычаи: сватовство, проводы невесты;
7) семейная экономика. Планирование летнего отдыха. Содержание жилища. Оплата коммунальных услуг в отделениях связи и банках второго уровня. Пользование терминалами оплаты; текущие расходы и расходы на удовлетворение культурных потребностей (билеты в кино, театры, проезд, приобретение предметов личной гигиены, пользование различными службами сервиса);
8) торговля. Торговые центры. Бутики. Особенности и режим работы. Выбор товаров; состав продуктов на этикетках, пищевая ценность и вредные добавки. Салоны красоты и парикмахерские;
9) жилище. Обстановка квартиры (дома): интерьер гостиной; рациональная расстановка мебели с учетом возможностей передвижения; уборка кухни, санузла, мойка ванны, раковины. Моющие средства;
10) средства связи. Телефон. Пользование телефонным справочником. Номера экстренного вызова: вызов полиции, пожарной команды, аварийных служб при утечке газа. Получение справок по телефону; международная телефонная связь. Тарифы на телефонные разговоры. Культура ведения телефонного разговора; мобильная связь. Интернет;
11) транспорт. Международный автотранспорт. Автовокзал. Основные автобусные маршруты; расписание движения автобусов. Службы автовокзала; стоимость проезда. Порядок приобретения билетов.
12) трудоустройство. Деловое общение. Устройство на работу. Нормативные документы. Общение на производстве. Субординация. Отношения с сослуживцами. Центры по обслуживанию населения: получение адресной справки.
30. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 9 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Здоровый образ жизни: вред курения, алкоголя, наркотиков. Венерические, инфекционные заболевания и меры профилактики. Уход за больными. Листок нетрудоспособности (больничный). Медицинское страхование. Диагностические центры, частные клиники; обращение в поликлинику. Получение талона на прием к врачу; пользование терминалом "электронная очередь";
2) питание. Приготовление мясных блюд: отварное мясо, котлеты, фрикадельки, фаршированный перец; диетическое питание, его особенности; особенности казахской национальной кухни: приготовление национальных блюд (бешбармак, куырдак), сервировка стола;

3) киім және аяқ киім. Киім стилі, мода, моданың пайда боу тарихы; киімдерді жаңарту; базарлар мен нарықтағы киімдер сапасы және оларды таңдау, химиялық тазалау; көрсетілетін қызмет түрлері; киімдерді өткізуге дайндау ережелері; ұлттық нақыштағы зергерлік бұйымдар; зергерлік бұйымдар ұлттық костюмге қосымша ретінде;
4) отбасы және тұлғааралық қатынастар. Некеге тұру. Салттар, некеге тіркелу. Қазақ халқының дәстүріндегі үйлену тойы; некелік қарым-қатынас: өзара түсінісу, өзара сыйлау; күйзелістік жағдайларды үлгілеу және олардан шығу, психотерапевтикалық түзету;
5) бос уақыт және қызығушылықтар. Бағбан, өсімдіктерді күту (бір жылдық және көпжылдық өсімдіктер, гүлдерді көбейту әдістері); үйірмелер, әртүрі клубтар, курстар;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мемлекеттік мейрамдар: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конститутция күні, Тәуелсіздік күні; мерейтойлар. Зейнетке шығарып салу, қазақтың ұлтық дәстүрлері: "Беташар";
7) отбасылық экономика. Сақтандыру – мүлік пен денсаулықты қорғаудың тәсілі; міндетті сақтандыру, ерікті сақтандыру, сақтандыру келісімшрты, жарна, ақша мөлшері, сақтандыру жағдайы; несиелеу жүйесі. Қарыз алуға қажетті құаттар; банк салымдарының түрлері;
8) сауда. Комиссионды дүкендер (секонд-хенд, сток). Тауарларға мерзімдік жеңілдіктер; базарлар мен нарықтар: ерекшеліктері; фотосалондар, полиграфиялық қызметтер, таксопарк қызметі;
9) тұрғын үй. Үйді тазалау: жұмсақ жабынғыларға күтім жасау ережелері (кілемдер, төсемелер); пәтерге ағымдық жөндеу жұмыстарын жасау; эмульсиялық бояу жағу. Қабырғаға обой жапсыру; киіз үй; киіз интерьеріндегі халықтық декоративті-қолданбалы шығармашылық өнімінің рөлі;
10) байланыс құралдары. Ақша аударымдары. Аударым түрлері (пошталық, банктік); бланктерді толтыру; қызме құны; Қазақстан Республикасының мобильді операторлардың түрлері;
11) көлік. Авиатасымалдау. Аэропорт. Аэровокзал. Маршруттар; жол құны. Билеттерді сатып алу тәртібі (авиакассы); жол сөмкелерін рәсімдеу; интернетпен билет сатып алу және оны төлеу тәртібі;
12) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынастар. Жұмысқа орналастыру бойынша ұйымдар мен бөлімшелер (кадрлар бөлімі, халықты жұмысқа орналастыру бойынша бюро); уақытша жұмыс, үй жұмысы, шағын бизнес. Жұмыссыздық. Жәрдемақылар; халыққа қызмет көрсету орталықтары: құжаттарды алу.
31. 10-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Демалысын ұйымдастыру. Көкке шығу. Демалыс аймағы. Шипажай. Демалыс үйі. Жолдама сатып алу және дербес демалыс. Контрацепция тәсілдері. Түсік және оның салдары. Жүктілік, оның белгілері;

3) одежда и обувь. Стиль одежды, мода, история возникновения моды; обновление одежды. Качество и выбор одежды, обуви при покупке в магазине и на рынке; химчистка, виды оказываемых услуг. Правила подготовки вещей к сдаче; ювелирные украшения в национальном стиле. Украшения как дополнение к национальному костюму;
4) семья и межличностные отношения. Вступление в брак. Обряды, регистрация брака. Свадьба в традициях казахского народа; брачные отношения: взаимопонимание, взаимоуважение. Моделирование стрессовых ситуаций и выход из них, психотерапевтическая коррекция;
5) досуг и увлечения. Цветник, уход за растениями (однолетние и многолетние культуры, способы размножения цветов). Кружки, клубы по интересам, курсы;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники: день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народа Казахстана, День Победы, День защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента Республики Казахстан, День Конституции, День Независимости; юбилеи. Проводы на пенсию; казахские национальные обычаи: "Беташар";
7) семейная экономика. Страхование - способ защиты имущества и здоровья. Обязательное страхование, добровольное страхование, страховой договор, взносы, сумма, страховой случай. Система кредитования. Документы, необходимые для получения займа; способы хранения сбережений. Виды вкладов в банки;
8) торговля. Комиссионные магазины (секонд-хенд, сток). Сезонные распродажи на товары; базары и рынки: специфика; фотосалоны, полиграфические услуги, услуги таксопарка;
9) жилище. Уборка дома: правила ухода за мягкими напольными покрытиями (ковры, дорожки); текущий ремонт квартиры. Нанесение эмульсионной краски. Оклеивание стен обоями. Юрта. Роль изделий народного декоративно-прикладного творчества в оформлении интерьера юрты;
10) средства связи. Денежные переводы. Виды переводов (почтовые, банковские); заполнение бланков. Стоимость услуг. Виды мобильных операторов в Республике Казахстан;
11) транспорт. Авиатранспорт. Аэропорт. Аэровокзал. Маршруты; стоимость проезда. Порядок приобретения билетов (авиакассы); оформление багажа и ручной клади; приобретение билетов по интернету и порядок оплаты;
12) трудоустройство. Деловое общение. Организации и отделы по трудоустройству (отдел кадров, бюро по трудоустройству населения); временная работа, надомная работа, малый бизнес. Безработица, пособия; центры по обслуживанию населения: получение документов.
31. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 10 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Организация отдыха. Пикник. Зона отдыха. Санаторий. Дом отдыха. Приобретение путевки и самостоятельный отдых. Способы контрацепции. Аборт, его последствия. Беременность, ее признаки;

2) тамақтану. Асхана, дәмхана, мейрамхана. Мақсаты мен ерекшеліктері. Мәзір. Банкет. Фуршет. Тағамдарды әзірлеу ерекшеліктері және үстел дайындау. Коктейлдер, алкогольсіз және фитококтейлдер дайындау. Шейкер, миксер, құрылымы, нысаны, пайдалану ережесі;
3) киім және аяқ киім. Жағдайларға сәйкес (жұмысқа, қонаққа, театрға, спортпен айналысу үшін, демалыс үшін) киім мен аяқ киім таңдау; қазақтың ұлттық костюмдері;
4) отбасылық және тұлғааралық қатынастар. Неке - отбасылық өмірдің негізі. Отбасылық бақыттың құрама бөліктері. Бала тууын жоспарлау. Отбасының психологиялық климаты. Отбасылық өмірдің қиындықтары және оларды жеңу жолдары. Балалар - отбасының тірегі, бала тууына отбасының дайындығы;
5) бос уақыт және қызығушылықтар. Бау-бақша, бақша учаскесін жоспарлау. Жемісті бұталар және ағаштар, олардың күтімі;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. Мемлекеттік мерекелер: Тәуелсіздік Күні, Конституция Күні, Республика Күні, Тұңғыш Президент күні, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Отан қорғаушылар күні; мерекелеудегі қазақ халқының ұлттық дәстүрлері: "Бесік той", "Тұсау кесер той", "Сүндет той", "Тілашар". Оларды дайындау мен өткізуінің ерекшеліктері;
7) отбасы экономика. Жөндеу шеберханалары. Аяқ киім, киім, қолшатыр, телефон жөндеу. Фотоателье. Қызметтерін пайдалану ережелері;
8) сауда. Жәрмеңке: халықаралық, қалалық, ауылдық; жәрмеңке-көрмелер, үлгілер жәрмеңкелері;
9) тұрғын үй. Тұрғын үйді сатып алу және сату. Алу-сату мәмілелерін ресімдеу үшін қажетті құжаттар. Тұрғын үй құжаттарын сақтау. Нотариус, нотариуспен міндетті түрде куәландырылатын мәмілендер, нотариус қызметінің ақысын төлеу. Тұрмыстық қызмет және халыққа тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары: заттарды жалға алу, пәтерлер жөндеу, тұрмыстық техниканы жөндеу;
10) байланыс құралдары. Автоматты түрде нөмір анықтауышы бар телефон (бұдан әрі - АНА); ұялы телефон байланысы. Мақсаты. Пайдалану ережесі;
11) көлік. Транзит. Жолға билет алу. Бару орнына дейін және кері қарай билеттерді сатып алу;
12) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас. Еңбекақы: мерзімді, кесімді, келісімді, нақты. Келісімді еңбекақы. Ең төменгі жалақы. Ең төменгі күнкөріс деңгейі, кедейшілік шегі. Халықты әлеуметтік қорғау: еңбек жағдайлары, еңбекті қорғау, жеңілдіктер, еңбек тәртібі. Еңбек заңнамасының негіздері.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану және мониторинг өткізу ыңғайлы болу үшін кодтау енгізілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші мен үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін көрсетеді. Мысалы, 5.1.2.1 кодындағы: "5" - сынып; "1.2" - бөлімше, "1" - оқыту мақсаттарының реттік нөмірі.

2) питание. Столовая, кафе, ресторан. Назначение и различие. Меню. Банкет. Фуршет. Особенности приготовления блюд и сервировка стола. Коктейли, приготовление безалкогольных и фитококтейлей. Шейкер, миксер, устройство, назначение, правила пользования;
3) одежда и обувь. Выбор одежды и обуви в соответствии с ситуацией (на работу, в гости, в театр, для занятий спортом, для отдыха); казахские национальные костюмы;
4) семейные и межличностные отношения". Брак- основа семейной жизни. Составные части семейного счастья. Планирование рождения детей. Психологический климат семьи. Трудности семейной жизни и пути их преодоления. Дети - основа семьи, подготовка семьи к рождению ребенка;
5) досуг и увлечения. Садоводство, планировка садового участка. Плодовые кустарники и деревья, уход за ними;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники: День Независимости, День Конституции, День Республики, День первого президента, Международный женский день, Наурыз, День Единения Народов Казахстана, День Защитника Отечества; национальные традиции казахского народа в праздновании: "Праздник новорожденного", "Разрезания пут", "Обрезание", "Подготовка в школу". Особенности их подготовки и проведения;
7) семейная экономика. Ремонтные мастерские. Ремонт обуви, одежды, зонтов, телефонов. Фотоателье. Правила пользования услугами;
8) торговля. Ярмарки: международные, городские, сельские; ярмарки-выставки, ярмарки образцов;
9) жилище. Покупка и продажа жилья. Документы,необходимые для оформления сделки купли-продажи. Хранения документов на квартиру. Нотариус, сделки, обязательно удостоверяемые нотариусом, оплата услуг нотариуса. Служба быта и предприятия бытового обслуживания населения: прокат вещей, ремонт квартир, ремонт бытовой техники;
10) средства связи. Телефон с автоматическим определителем номера (далее - АОН); сотовая телефонная связь. Назначение. Правила пользования;
11) транспорт. Транзит.Бронирование билетов. Приобретение билетов до места назначения и обратно;
12) трудоустройство. Деловое общение. Заработная плата: повременная, сдельная, номинальная, реальная. Договорная зарплата. Минимальная заработная плата. Прожиточный минимум, черта бедности. Социальная защита населения.условия труда, охрана труда, льготы, дисциплина труда. Основы трудового законодательства.
Глава 4. Система целей обучения
32. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.2.1: "5" - класс; "1.2" - подраздел; "1" - нумерация учебной цели.

33. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Денсаулық және қауіпсіз өмір салты":
1 - кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Денсаулық пен қоршаған орта
5.1.1.1 жуынатын бөлмедегі қауіпсіздік, жеке тазалық ережелерін білу;
5.1.1.2 жер сілкінісі мен өрт кезінде өзін-өзі ұстаудың қарапайым ережелерін білу;
5.1.1.3 смартфон, электронды планшеттер, теледидар және компьютер алдында жұмыс жасау кезінде арқаны дұрыс ұстау;
5.1.1.4 жеке бастың тазалық құралдары мен иіссуларды дұрыс пайдалану; ережелерге сәйкес төтенше жағдайлар кезінде әрекет алу
6.1.1.1 денсаулығында ауытқушылықтарды ескере отырып негізгі қозғалыс дағдыларын білу және қолдана алу; әртүрлі тәсілдермен емдік-түзеу жаттығуларын орындау;
6.1.1.2 аяқ, қол терісін, тырнаққа күтім жасау; маникюр заттары, қайшыны дұрыс қолдануды білу;
6.1.1.3 жедел жәрдем шақыру; медициналық мекеме түрлерін білу;
6.1.1.4 дене температурасын өлшеуді білу; су тасқыны кезінде өзін-өзі ұстау ережелері, жараны таңу
7.1.1.1 күн тәртібін білу; төсек-орнын тысын ауыстыру жиілігі;
7.1.1.2 суық тию аурулары кезіндегі дәрілік өсімідіктердің тұнбасы мен қайнатпаларын білу; жарақат, шығарып алу кезінде алғашқы медициналық көмек көрсете алу; емдеудің халықтық құралдарын білу;
7.1.1.3 өрт кезінде өзін-өзі ұстаудың қарапайым ережелерін білу
8.1.1.1 бет терісі тазалық талаптарын ұстана алу;
8.1.1.2 арнайы құралдардың көмегімен сақтану шаралары мен санитарлы-гигиеналық талаптарын ұстана алу;
8.1.1.3 арнайы құралдардың көмегімен сақтану шаралары мен санитарлы-гигиеналық талаптарын ұстана алу;
8.1.1.4 әртүрлі деңгейдегі үсік шалу кезінде, оқыс оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсете алу; денені жылыту, ыстық сусын ішу; зақымдалған бөліктерді сабынмен жуу, қатты үсік шалу кезінде қармен ысқыламау, ауруханаға жеткізу
9.1.1.1 салауатты өмір салтын жүргізу алу;
9.1.1.2 венерологиялық аурулар алдын-алу шараларын білу;
9.1.1.3 ауруларға дұрыс күтім жасауды білу; еңбекке жарамсыздық туралы қағазды толтыруды білу
9.1.1.4 тұрғылықты жері бойынша дәрігерге талон алу жолдарын білу;
9.1.1.5 терминалды дұрыс пайдалана алу, электронды кезек арқылы кезекті бақылауға алу
10.1.1.1 пикникке қатысу немесе өз бетінше ұйымдастыру;
10.1.1.2 әр түрлі контрацепция әдістері туралы түсінік болу
1.2 Тамақтану
5.1.2.1 азық-түліктердің жарамдылық мерзімдеріне бағыттала алу;
5.1.2.2 тамақ дайындауға қойылатын санитарлық-тазалық ережелерін ұстану;

33. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) "Здоровый и безопасный образ жизни":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Здоровье и окружающая среда
5.​1.​1.​1 знать правила личной гигиены, безопасного нахождения в ванной комнате; 5.​1.​1.​2 знать элементарные правила поведения во время пожара и землетрясения;
5.​1.​1.​3 соблюдать правильную осанку при работе за компьютером и телевизором, электронных планшетов, смартфонов;
5.​1.​1.​4 правильно использовать парфюмерии и средства личной гигиены; уметь действовать при возникновении чрезвычайной ситуации согласно правилам
6.​1.​1.​1 знать и уметь основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье; выполнять лечебно-коррекционные упражнения разными способами; 6.​1.​1.​2 уметь ухаживать за кожей рук, ног и ногтями; знать как правильно пользоваться ножницами, маникюрными предметами;
6.​1.​1.​3 знать типы медицинских учреждений; вызов скорой помощи;
6.​1.​1.​4 знать измерения температуры тела; обработка ран и правила поведения при наводнении
7.​1.​1.​1 знать режим дня, регулярность смены постельного белья;
7.​1.​1.​2 знать отвары и настои лекарственных растений при простудных заболеваниях: оказать первую мед. помощь при ушибах, вывихах; знать народные средства лечения
7.​1.​1.​3 знать элементарные правила поведения во время пожара;
8.​1.​1.​1 уметь соблюдать требования гигиены чистоты кожи лица;
8.​1.​1.​2 уметь соблюдать сан. гигиенические требования и соблюдать меры предосторожности при помощи специальных средств;
8.​1.​1.​3 уметь соблюдать сан. гигиенические требования и соблюдать меры предосторожности при помощи специальных средств;
8.​1.​1.​4 уметь оказать первую помощь при несчастных случаях при обморожении разной степени; согреть тело, горячее питье; обмыть мылом поврежденные части, не растирать снегом, при сильном обморожении доставить в больницу;
9.​1.​1.​1уметь вести правильный образ жизни;
9.​1.​1.​2.знать меры профилактики венерических заболеваний;
9.​1.​1.​3 знать правильный уход за больными;знать заполнение листка о нетрудоспособности;
9.​1.​1.​4 знать как получить талонк врачу по месту жительства;
9.​1.​1.​5 уметь правильно пользоваться терминалом, следить за очередью через электронную очередь
10.​1.​1.​1 принимать участие или самостоятельно организовать пикник;
10.​1.​1.​2 иметь представление о различных способах контрацепции
1.2 Питание
5.​1.​2.​1 уметь ориентироваться в сроках годности продуктов;
5.​1.​2.​2 соблюдать санитарно-гигиенические правила к приготовлению пищи;

5.1.2.3 ас-үй құралдарын дұрыс тазалауды білу;
5.1.2.4 тамақтану тәртібі, үстелді безендіру;
5.1.2.5 қарапайым салаттарды жасай алу; шәй қайнату; жұмыртұа пісіру;
5.1.2.6 кесетін құралдардың қауіпсіздік техникасын ұстану (қайнатпа, электр газ плитасы)
6.1.2.1 тамақ әзірлеу және азық-түліктерді сақтаудың санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;
6.1.2.2 сіріңке мен электртұтатқышды пайдалану, электрлі газ пешін пайдалануды білу;
6.1.2.3 асүйдегі техниканы жылжыту кезіндегі қауіпсіздік техникасын білу;
6.1.2.4 макароннан жасалған гарнирлер, макаронды пайдалану ережелерін білу;
6.1.2.5 жарма түрлерін білу; ботқа мен жармалардың бірінші өңделуі;
6.1.2.6 өңдей алу; көкөністердің бірінші жылыдай өңделуін жүзеге асыру; көкөніс салаттарының дайындалу тәсілдерін білу
7.1.2.1 бірінші, екінші, үшінші тағамдарды дайындай алу;
7.1.2.2 үстелді дұрыс безендіре алу; үстел үстінде өзін-өзі ұстау ережелерін білу;
7.1.2.2 сорпа, борщ, гарнир, кисель және кептірілген жемістерден компот дайындай алу
8.1.2.1 қамыр түрлерін білу, оның оның неге арналғандығын білу; 8.1.2.2 микротолқынды пештер, әмбебап ас пісіру құралының қызметтерін білу және ҚТ ережелерін білу;
8.1.2.3 қышқыл-сүтті сусындар қандай қандай сүттен жасалатынын білу; (қымыз, шұбат, айран)
9.1.2.1 ет өнімдерінің дайындалу тәсілін білу;
9.1.2.2 диеталық тамақтану өнімдерінің түрлерін білу;
9.1.2.3 ұлттық тағамдардың дайындалуын білу (бешбармақ, қуырдақ) үстелді безендіру
10.1.2.1 асхана, кафе, мейрамхана мәнін ажырата білу. Тағам дайындау және үстел, банкет, фуршет жасау;
10.1.2.2 алкогольсіз коктейль, шейкер, миксер дайындау
1.3
Киім мен аяқ-киім
5.1.3.1 киім, бас киім түрлерін білу;
5.1.3.2 киім мен аяқ-киімнің қлшемі мен фасонын таңдай алу;
5.1.3.4 киімге күтім жасай алуды білу (тазалау);
5.1.3.5 күнделікті аяқ-киімге күтім жасауды білу;
6.1.3.1 киім затбелгісіндегі белгілерді білу; (қысымы, үтіктеу, жуу);
6.1.3.2 қадау, жамау, қысқартып тігу сияқты ұсақ жөндеу жұмыстарын орындай алу;
6.1.3.3 жуу құралдарынң түрлерін, олардың қолмен жууда және жуу мәшинесімен жуудағы қызметтерін білу;
6.1.3.4 әрбір матаның түрлеріне байланысты үтікті басқара алу
7.1.3.1 теріден жасалған киімге күтім жасауды білу;
7.1.3.2. теріден жасалған киімге күтім жасауды білу;
7.1.3.3 тоқыма киімді жуу, үтіктеу ерекшеліктерін білу
8.1.3.1 киім мен аяқ киім өлшемдеріне бағыттала алу;
8.1.3.2 жағдайларға байланысты киім таңдай алу;
8.1.3.3 кәсібіне байланысты іскерлік және өндірістік киімге таңдау жасай алу
9.1.3.1 соңғы сін үлігісіне және киім стиліне бағыттала алу;

5.​1.​2.​3 знать как правильно чистить кухонные принадлежности
5.​1.​2.​4 знать режим питания, меню сервировку стола;
5.​1.​2.​5 уметь делать простые салаты, заварить чай, отварить яйца;
5.​1.​2.​6 соблюдать технику безопасности с режущими инструментами (кипятком, эл.газовой плитой)
6.​1.​2.​1 знать санитарно-гигиенические требования приготовление пищи и хранения продуктов;
6.​1.​2.​2 знать как пользоваться электрогазовой плитой, использование спичек и электрозажигалок
6.​1.​2.​3 знать правила техники безопасности при перемещении техники на кухне
6.​1.​2.​4 знать правила приготовления макаронных изделий, гарниры из макарон;
6.​1.​2.​5 знать виды круп, первичная обработка тепловых круп и каш;
6.​1.​2.​6 уметь обрабатывать, проводить первично-тепловую обработку овощей, знать способы приготовления овощных салатов
7.​1.​2.​1 уметь готовить первые, вторые, третьи блюда;
7.​1.​2.​2 знать как правильно сервировать стол, правило поведения за столом;
7.​1.​2.​3 уметь как приготовить суп, борщ, гарнир, кисель и компот из сухофруктов
8.​1.​2.​1 знать виды теста и для чего предназначение
8.​1.​2.​2 знать назначение микроволновой печи, мультиварки и соблюдать правила техники безопасности;
8. 1.2.3 знать из какого молока изготавливается кисломолочные напитки (кумыс, шубат, айран)
9.​1.​2.​1 знать способы приготовления мясных блюд;
9.​1.​2.​2 знать виды продуктов диетического питания;
9.​1.​2.​3 знать как приготовить национальные блюда (бешбармак, куырдак) сервировка стола
10.​1.​2.​1 уметь различать значение столовой, кафе, ресторан. Приготовление блюд и сервировка стола, банкета, фуршета.
10.​1.​2.​2 готовить безалкогольный коктейль, шейкер, миксер
1.3 Одежда и обувь
5.​1.​3.​1 знать виды одежды, головных уборов;
5.​1.​3.​2 знать как подбирать размер и фасон одежды и обуви;
5.​1.​3.​4 знать уход за одеждой (чистка);
5.​1.​3.​5 знать уход за повседневной обувью
6.​1.​3.​1 знать знаки на этикетках одежды (температура, глажение, стирка);
6.​1.​3.​2 уметь выполнить мелкий ремонт пришивание, штопка, ушивка;
6.​1.​3.​3 знать типы моющих средств, их значение для стирки одежды в ручную и на стиральной машине;
6.​1.​3.​4 уметь регулировать утюг для каждого типа ткани
7.​1.​3.​1 знать уход за одеждой из меха;
7.​1.​3.​2 знать уход за одеждой из кожи;
7.​1.​3.​3 знать особенности стирки, глажение вязанной одежды
8.​1.​3.​1 уметь ориентироваться в размерах одежды и обуви;
8.​1.​3.​2 уметь выбирать одежду по ситуациям;
8.​1.​3.​3 уметь выбирать одежду и деловую и производственную опираясь на профессию
9.​1.​3.​1 уметь ориентироваться в моде и стилях одежды;

9.1.3.2 сапалы киім мен аяқ киімге таңдау жасай алу;
9.1.3.3 химиялық тазалау қызметтерінің түрін білу;
9.1.3.4 өз стилін ұлттық әшекейлермен безендіре алуды білу
10.1.3.1 жағдайларға сәйкес (жұмысқа, театрға жиналғанда); киім және аяқ киім таңдай білу;
10.1.3.2 қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін білу
2) "Мен және менің отбасым":
2-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
5.2.1.1 отбасы құрамы мен туыстық байланыстырады білу;
5.1.1.2 отбасылық дәстүрлерді ұстану (туған күндерді тойлау);
5.2.1.3 этикет ережелері, үлкендер мен балалар қатынастарының ережелерін білу
6.2.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөле алу;
6.2.1.2 туысқандармен жиындарда бас қосу;
6.2.1.3 кино, театр, кітапханада өзін-өзі ұстаудың ережелерін білу
7.2.1.1 қонақ күту ережелерін және қонақта өзін-өзі ұстау этикеті мен әдебін білу
8.2.1.1 қызды шақыра алу, оған сыпайы қарым-қатынас таныту;
8.2.1.2 қарама-қарсы жыныстағы адаммен дұрыс қарым-қатынас құруды, адамның сексуалды физиологиясы мен психологиясын білу;
8.2.1.3 қызбен мәдени қарым-қатынас жасай алу, әдепті сөйлесу (сәлемдеус, өтініш айту, кешірім сұрау, кешірім сұраған кезде жауап беру)
9.2.1.1 некеге тұру жоралғысын, өз халқының салт-дәстүрлерін білу;
9.2.1.2 некелік қарым-қатынастың ерешеліктерін білу;
9.2.1.3 күйзелістік жағдайларды үлгілей алу
10.2.1.1 отбасылық өмірдің негізіндей неке туралы, отбасылық бақыттың құрайтын бөліктері туралы, отбасының психологиялық климаты туралы, отбасылық өмірдің қиындықтары және оларды жеңу жолдары турылы түсінік болу;
10.2.1.2 жаңа туған балалға қараудың кезеңдерін білу
2.2 Бос уақыт және қызығушылықтар
5.2.2.1 белсенді демалыс пен туризм түрлерін білу, табиғатқа шығу;
5.2.2.2 қызығушылықтарды таңдау (тігін тігу, тоқыма, құрастыру, үлгілеу);
5.2.2.3 ойын-сауық орталықтарын білу, саябақтар мен жануарлар саябақтарына бару
6.2.2.1 үй жануарларына күтім жасай алу және өз қолымен сыйлықтар дайындау, сонымен қатар оларға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды білу;
6.2.2.2 аквариумға күтім жасай алу ережелерін білу
6.2.2.3 өз қолымен сыйлықтар дайындай алу
7.2.2.1 кітапханаларға білу;
7.2.2.2 теледидар бағдарламаларына таңдау жасай алу;
7.2.2.3 әлеуметтік желілерде қарым-қатынас жасай алу
8.2.2.1 топырақ дайындау, дән егу, көшеттерді тере алдына отырғызу;
8.2.2.2 театрға баруды ұйымдастыру
9.2.2.1 өсімдіктерге күтім жасай алу;
9.2.2.2 қызығушылықтары бойынша үйірмелер мен бос уақытты қызықты өткізе алу
10.2.2.1 бау-бақша негіздері туралы түсінік болу; бау-бақша учаскесін жоспарлауға қатынасу; жеміс-жидектер бұталар мен ағаштарды ажырата білу, оларды күту

9.​1.​3.​2 уметь выбирать качественную одежду и обувь;
9.​1.​3.​3 знать виды обслуживания химчистки;
9.​1.​3.​4 знать как украсить свой стиль национальными украшениями
10.​1.​3.​1 уметь выбирать одежду и обувь в соответствии с ситуацией (собираясь на работу, театр);
10.​1.​3.​2 знать виды казахских национальных костюмов
2) "Я и моя семья":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Семейные и межличностные отношения
5.​2.​1.​1 знать состав семьи и степень родства;
5.​2.​1.​2 соблюдать семейные традиции (празднование дни рождений);
5.​2.​1.​3 знать правило, этикет общения взрослых и детей
6.​2.​1.​1 уметь распределять обязанности между членами семьи;
6.​2.​1.​2 знать проседение мероприятий с родными
6.​2.​1.​3 знать правила поведения в кино, театре, библиотеке
7.​2.​1.​1 знать правила приема гостей и этикет и манеры поведения в гостях
8.​2.​1.​1 уметь пригласить девушку, относится к ней вежливо;
8.​2.​1.​2 знать правило взаимоотношения с противоположным полом; сексуальную физиологию и психологию человека
8.​2.​1.​3 уметь культурно обращаться с девушкой, говорить вежливые слова (приветствие, просьба, извинение, ответ на извинение, прощание)
9.​2.​1.​1 знать обряды в вступлении в брак, традиции своего народа;
9.​2.​1.​2 знать специфику брачных отношений;
9.​2.​1.​3 уметь моделировать стрессовую ситуацию
10.​2.​1.​1 иметь представление о браке, как об основе семейной жизни, о составных частях семейного счастья, психологическом климате семьи и трудностях семейной жизни, путях их преодоления;
10.​2.​1.​2 знать этапы по уходу за новорожденным ребенком
2.2 Досуг и увлечения
5.​2.​2.​1 знать виды активного отдыха и туризма, выезд на природу;
5.​2.​2.​2 выбрать, свое увлечение (шитье, вязание, конструирование, моделирование);
5.​2.​2.​3 знать виды развлекательных центров, посещение парков и зоопарков
6.​2.​2.​1 уметь ухаживать за домашними животными и изготовить подарок своими руками при этом знать их содержание; знать сан-гигиенические требования при их содержании;
6.​2.​2.​2 знать правило ухаживание за аквариумом;
6.​2.​2.​3 уметь изготавливать подарки своими руками
7.​2.​2.​1 знать посещения библиотек;
7.​2.​2.​2 знать и выбирать просмотр телевизионных программ;
7.​2.​2.​3 знать общения в социальных сетях
8.​2.​2.​1 уметь подготовить почву, семена к посадке, высадить рассады на подоконнике;
8.​2.​2.​2 уметь организовать поход в театр
9.​2.​2.​1 уметь ухаживать за растениями;
9.​2.​2.​2 уметь выбирать интересный досуг и кружки по интересам
10.​2.​2.​1 иметь представление об основах садоводства; принимать участие в планировании садового участка; различать плодовые кустарники деревья, ухаживать за ними

2.3 Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
5.2.3.1 халықаралық және мемлекеттік мерекелерді білу;
5.2.3.2 туған күндерді білу, сыйлықтар жасау және оны өткізуге дайындық жасау;
5.2.3.3 қазақтың ұлттық әдет-ғұрыптарын, салт-дәстүрлерін білу; "Бесік Той"
6.2.3.1 Қазақстан Республикасының ұлттық мерекелерінің тарихы мен күндерін білу, оларды өткізу ерешеліктеріне талдай жасай алу;
6.2.3.2 мұсылман мерекелерін өткізу ғұрыптарын білу, "Құрбан айт";
6.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп-ғұрыптарын білу; "Тұсау кесер"
7.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу;
7.2.3.2 православиелік мерекелерді өткізілуін білу;
7.2.3.3 "Сүндет тойды" өткізу ережелерін білу
8.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу;
8.2.3.2 Білім күнін, Қазақстан Республикасының тәуелсіздік күнін, Қазақстан халықтарының достастығы күнін білу;
8.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптарын білу; құда түсу,қалыңдықты шығарып салу
9.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу;
9.2.3.2 тарих пен күндерді білу, зейнеткерлікке шығу;
9.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптарын білу "Беташар"
10.2.3.1 қазақ халқының дәстүрлі әдет-ғұрыптарын өткізуге қатысу және ұйымдастыру;
10.2.3.2 "Бесік той", "Тұсаукесу той", "Сүндет той", "Тілашар" әдет-ғұрыптарды және олардың мәнін білу
2.4 Отбасылық экономика
5.2.3.4 ақша белгілерінің түрлерін білу (қағаз және монеталық);
5.2.3.5 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктері туралы түсінікке ие болу (кіріс, шығыс);
5.2.3.6 төлем терминалын пайдалана алу
6.2.4.1. ақшаның қызметінің білу, алынған тауар мен қызмет үшін төленетін қолма-қолсыз ақша түрлерін білу;
6.2.4.2 ақша қорлары мен жинақтарын білу;
6.2.4.3 қолма-қол және қолма-қолсыз есептесу жинақтарының түрлерін білу
7.2.4.1 үй шаруашылығындағы экономика туралы білу;
7.2.4.2 есепшоттарды толтыру және төлем терминалын пайдалана алу жолдарын білу;
7.2.4.3 киім мен жиһазды сатып алу жоларын білу және жоспарлау
8.2.4.1 жазғы демалысты жоспарлай алу, қызмет көрсету қызметіне тоөлем жасау және дұрыс толтыру;
8.2.4.2 әртүрлі қызмет көрсету түрлерін білу, ағымдық шығындардың есебін жүргізу;
8.2.4.3 әртүрлі қызмет түрлерін пайдалана алу және оларды қажеттіліктері бойынша бөлу
9.2.4.1 сақтандыру тәсілдері және өз мүлкі мен денсаулығын қорғай алу;

2.3 Праздники, торжества, традиции
5.​2.​3.​1 знать Международные и государственные праздники;
5.​2.​3.​2 знать дни рождении, подарки и подготовка их проведения;
5.​2.​3.​3 знать казахские национальные обычаи "Празднование рождения ребенка"
6.​2.​3.​1 знать истории и дату национальных праздников Республики Казахстан, уметь анализировать специфику их проведения;
6.​2.​3.​2 знать традиции проведения мусульманских праздников "Курбан айт";
6.​2.​3.​3 знать казахские национальные обычай "Разрезания пут"
7.​2.​3.​1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения;
7.​2.​3.​2 знать проведение православных праздников;
7.​2.​3.​3 знать правила проведения "Обрезание"
8.​2.​3.​1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения;
8.​2.​3.​2 знать День Знаний, День независимости Республики Казахстан, День единства народов Казахстана;
8.​2.​3.​3 знать казахские национальные обычаи; сватовство, провод невесты
9.​2.​3.​1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения;
9.​2.​3.​2 знать историю и даты и проводы на пенсию;
9.​2.​3.​3 знать традиции, казахские национальные обычаи "Беташар"
10.​2.​3.​1 принимать участие в проведении и организации традиционных казахских обрядов;
10.​2.​3.​2 знать обычаи и значение "Праздник новорожденного", "Разрезания пут", "Обрезания", "Подготовка в школу"
2.4 Семейная экономика
5.​2.​4.​1 знать виды денежных знаков (бумажные и монетные);
5.​2.​4.​2 иметь представления о составных частях бюджета семьи (доход, расход);
5.​2.​4.​3 уметь пользоваться терминалом оплаты
6.​2.​4.​1 знать назначение денег, виды наличных и безналичных расчетов приобретаемых товаров и услуг
6.​2.​4.​2 знать виды сбережений и накоплений;
6.​2.​4.​3 знать виды накоплений наличных и безналичных расчетов
7.​2.​4.​1 знать об экономике в домашнем хозяйстве;
7.​2.​4.​2 знать пользование терминалом оплаты и пополнения счетов;
7.​2.​4.​3 знать и планировать покупку одежды и мебели
8.​2.​4.​1 уметь планировать летний отдых, правильно заполнить и оплатить услуги;
8.​2.​4.​2 уметь пользоваться различными службами сервиса, вести учет текущих расходов;
8.​2.​4.​3 уметь пользоваться различными службами и распределять по потребностям
9.​2.​4.​1 знать о способах страхования и защиты своего имущества и здоровья;

9.2.4.2 қарыз алу үшін құжаттар мен жүйелерін білу;
9.2.4.3 жинақтарды сақтау тәсілдері мен банктегі салым түрлерін білу
10.2.4.1 жөндеу шеберханалары жұмысы туралы (аяқ-киім, қолшатыр) жалпы түсінік болу;
10.2.4.2 фотоателье қызметтерін пайдалану ережесін білу
3) "Мен және қоғам":
3-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1
Сауда
5.3.1.1 дүкен түрлерін білу;
5.3.1.2 арнайы дүкендерді және дүкендерден тауар алу жолдарын білу;
5.1.1.3 интернет-дүкеннің ерекшеліктерін білу
6.3.1.1 дүкен бөлімдері мен тауар бағаларын білу;
6.3.1.2 тауарлар сұрыптамасын, құнын білу;
6.3.1.3 кондитерлік және аспаздық өнім түрлерінің дүкендерін білу;
6.3.1.4 қызмет көрсету түрлерін білу (мобильді телефондар, тұрмыстық техника)
7.3.1.1 тауарды сатып алу тәсілдерін білу (көтерме және бөлшек сауда);
7.3.1.2 азық-түліктердің жарамдылық мерзімдерін білу;
7.3.1.3 киім мен аяқ-киімдерді жөндейтін шеберхана түрлерін білу
8.3.1.1 сауда орталықтары, бутиктер мен олардың жұмыс тәртіптерін білу;
8.3.1.2 өнім затбелгісіндегі зиянды қоспаларды анықтай алу;
8.3.1.3 әртүрлі сұлулық салондары мен шаштараздарды білу
9.3.1.1 комиссионды дүкендер мен олардың қызметтерін білу;
9.3.1.2 базарлар мен сауда-саттық орындарын білу (бөлшек, көтерме);
9.3.1.3 фотосалн, полиграфиялық қызметтер, қызметтер, таксопарк түрлерін білу
10.3.1.1 жәрмеңкелер туралы түсінік болу;
10.3.1.2 көрме-жәрмеңкенің мәні туралы түсінік болу
3.2 Тұрғын үй
5.3.2.1 тұрғын үй түрлерін білу "үй", "уақытша" тұрақ";
5.3.2.2 пәтерге күтім жасаудың санитарлы-гигиеналық талаптарын сақтау;
5.3.2.3 ұйықтайтын бөлмеде жайлы жағдай жасау
6.3.2.1 копусты жиһазға күтім жасау ережелерін білу;
6.3.2.2 өзінің физикалық жағдайының ерекшеліктеріне қарай жұмыс орнын ұйымдастыру және бейімдеудің негізгі ережелерін білу; жарық беруші құралдарды пайдалана алу;
6.3.2.3 жарықшамдардың түрлерін білу және оларды пайдалана алу
7.3.2.1 маусымдық тазалау жұмысының ережелерін білу;
7.3.2.2 косметикалық жөндеу-жұмыстарының қызметін білу;
7.3.2.3 жиһаздарды дұрыс қоюды білу
8.3.2.1 үй, қонақ бөлмеге интерьер таңдай алу;
8.3.2.2 қозалту мүмкіндігіне қарай жиһаздарды қоя алу;
8.3.2.3 санитарлық торапқа тазалық жүргізе алу және жуатын құралдарды пайдалана алу
9.3.2.1 үйді тазалау ережелерін білу және жұмсақ еден жабындыларына кұтім жасау;
9.3.2.2 ағымдық жөндеу жұмыстарының кейбір үрдістерін білу;
9.3.2.3 қазақ үй интерьерін рәсімдеуде халықтық декоративтік шығармашылық өнімдерінің маңызын білу
10.3.2.1 тұрғын үй сату және сатып алу, құжаттардың тізбесі туралы бағдарлай білу; нотариустың қызметтерін төлеуін білу;

9.​2.​4.​2 знать о системе кредитования и необходимые документы для получения займа;
9.​2.​4.​3 знать способы хранения сбережений и виды вкладов в банки
10.​2.​4.​1 иметь общее представление о работе мастерских по ремонту (обуви, зонтов);
10.​2.​4.​2 знать правило пользования услугами фотоателье
3) "Я и общество":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Торговля
5.​3.​1.​1 знать виды магазинов;
5.​3.​1.​2 знать спец. магазины и приобретение товаров в магазинах;
5.​3.​1.​3 знать специфику интернет-магазина
6.​3.​1.​1 знать отделы магазинов, стоимость товаров;
6.​3.​1.​2 знать ассортимент товаров, стоимость товаров;
6.​3.​1.​3 знать кондитерские и кулинарные магазины и ассортимент кондитерских товаров;
6.​3.​1.​4 знать виды сервисных служб (мобильные телефоны, бытовая техника)
7.​3.​1.​1 знать способы приобретения товаров (оптом и в розницу);
7.​3.​1.​2 знать срок годности продуктов;
7.​3.​1.​3 знать виды мастерских по ремонту обуви и одежды
8.​3.​1.​1 знать торговые центры, бутики и режим работы;
8.​3.​1.​2 уметь правильно определять на этикетках продуктов вредные добавки;
8.​3.​1.​3 знать различие салонов красоты и парикмахерских
9.​3.​1.​1 знать виды комиссионных магазинов и его значение;
9.​3.​1.​2 знать базары и рынки и его значение (оптовые, розничные);
9.​3.​1.​3 знать виды фотосалонов, полиграфических услуг, услуги таксопарка
10.​3.​1.​1 иметь представление о ярмарках;
10.​3.​1.​2 иметь представление о значении ярмарки-выставки
3.2 Жилище
5.​3.​2.​1 знать виды жилищных помещений "дом", "времянка";
5.​3.​2.​2 соблюдать санитарно-гигиенические требования по уходу за квартирой;
5.​3.​2.​3 знать создание уюта в спальной комнате
6.​3.​2.​1 знать правила ухода за корпусной мебелью;
6.​3.​2.​2 знать основные правила организации и адаптации своего рабочего места под особенности физ. состояния, уметь пользоваться осветительными приборами;
6.​3.​2.​3 знать виды светильников и пользование ими
7.​3.​2.​1 знать правила сезонной уборки;
7.​3.​2.​2 знать значение косметического ремонта;
7.​3.​2.​3 знать как правильно расставить мебель
8.​3.​2.​1 уметь подобрать интерьер для дома, гостиной;
8.​3.​2.​2 расставить мебель с учетом возможности передвижения;
8.​3.​2.​3 уметь делать уборку санузла и использовать моющие средства
9.​3.​2.​1 знать правило уборки дома и ухода за мягкими напольными покрытиями;
9.​3.​2.​2 знать некоторые процедуры текущего ремонта;
9.​3.​2.​3 знать большую роль изделий народного декоративного творчества в оформлении интерьера юрты
10.​3.​2.​1 ориентироваться в продаже и покупке жилья, перечне документов, знать оплату услуг нотариуса;

10.3.2.2 тұрмыс қызметін (жалға, пәтер жөндеу, тұрмыстық техниканы жөндеу) білу
3.3 Байланыс құралдары
5.3.3.1 электронды пошта, интернетті дұрыс пайдалана лау;
5.3.3.2 пошта жіберілімдерінің түрлерін білу (үйлердің мекен-жайлары);
5.3.3.3 хаттарды жіберу тәртібін білу
6.3.3.1 телефон құралдарын пайдалану алу, құжаттарды факспен жіберу;
6.3.3.2 құжаттпарды мекемелерге жіберу мен байланыс құралдарын білу
7.3.3.1 бандероль түрлерін білу, бандерольдерді қаптау және жіберу тәртібін білу;
7.3.3.2 қайта жіберу құнын білу;
7.3.3.3 электронды пошта бойынша хаттарды жіберді білу
8.3.3.1 телефон, мобильді телефон, анықтамаларды пайдалана алу және жедел әрекет ету тобын шақыру;
8.3.3.2 телефонды пайдалана алу және халықаралық сөйлесулердің тарифін білу;
8.3.3.3 мобильді байланыс пен интернетті пайланала алу
9.3.3.1 ақша аударымдарын жіберуге арналған бланктерді толыра алу;
9.3.3.2 аударым түрлері мен қызмет құнын білу;
9.3.3.3 Қазақстан Республикасындағы мобильді операторлардың түрлерін білу
10.3.3.1 АНАсы бар телефонды пайдалана білу;
10.3.3.2 ұялы телефон байланысын пайдалану ережесін сақтау
3.4 Көлік
5.3.4.1 қоғамдық көлік және метроны пайдалана алу;
5.3.4.2 тірек-қозғалыс аппараты жағдайының ерекшеліктерін ескере отырып, жол қауіпсіздігі ережелерін білу;
5.3.4.3 қоғамдық көлікте көмек көрсету туралы өтінішке жауап бере алуды білу
6.3.4.1 қала жанындағы көліктерді пайдалана алу, көлікке жолаушыларды қауіпсіз түрде отырғызудың ерекшеліктерін білу;
6.3.4.2 жан-жақтағы адамдардан көмек сұрай алу; автобусқа қауіпсіз түрде отырғызудың ережелерін білу;
6.3.4.3 экскалатор мен метроға отырғызу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу
7.3.4.1 теміржол көлігі, вокзал, анықтама қызметтерінің ерекшеліктерін білу; 7.3.4.2 поездардың кестесін, жолақысы, поезға билет алуды білу;
7.3.4.3 жүк сөмкесін тапсыру ережелерін білу
8.3.4.1 халықаралық, автокөлік, автобекетттердің ерекшелігін білу, билеттер алу;
8.3.4.2 автобустардың қозғалыс кестесін білу; бағыт бойынша билет құны және қажетті бағыттар бойынша билеттер алу
9.3.4.1 автокөлік, аэропортды пайдалану ерекшеліктерін білу;
9.3.4.2 ұшу құнын білу, билеттерді алу тәртібін білу;
9.3.4.3 жүк сөмкесін дұрыс рәсімдеуді білу;
9.3.4.4 интернет бойынша билеттерді алу ерекшелігін білу
10.3.4.1 транзит, билет броньдау туралы түсінік болу
3.5
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас
5.3.5.1 қалалық және ауылдық жерлердегі кәсіп түрлерін білу;

10.​3.​2.​2 знать службу быта (прокат, ремонт квартир, ремонт бытовой техники)
3.3. Средства связи
5.​3.​3.​1 уметь правильно пользоваться интернетом, электронной почтой;
5.​3.​3.​2 знать виды почтовых отправлений (адрес дома);
5.​3.​3.​3 знать порядок отправления писем
6.​3.​3.​1 уметь пользоваться телефонными средствами, отправлять документы факсом;
6.​3.​3.​2 уметь отправлять документы в учреждения и средств связи
7.​3.​3.​1 знать виды бандеролей, порядок упаковки и отправления бандеролей;
7.​3.​3.​2 знать стоимость пересылки;
7.​3.​3.​3 знать отправку писем по электронной почте
8.​3.​3.​1 уметь пользоваться телефоном, мобильными телефонами, справочниками, уметь вызывать службы экстренного реагирования;
8.​3.​3.​2 уметь пользоваться телефоном, знать тарифы на международные переговоры;
8.​3.​3.​3.уметь пользоваться мобильными вязами и интернетом
9.​3.​3.​1 уметь заполнять бланки для отправки денежных переводов;
9.​3.​3.​2 знать виды переводов и стоимость услуг;
9.​3.​3.​3 знать виды мобильных операторов в Республики Казахстан
10.​3.​3.​1 уметь пользоваться телефоном с АОН;
10.​3.​3.​2 соблюдать правило пользования сотовой телефонной связи
3.4 Транспорт
5.​3.​4.​1 уметь пользоваться общественными транспортами и метро;
5.​3.​4.​2 знать правила дорожного движения на дороге с учетом особенности опорно-двигательного аппарата;
5.​3.​4.​3 знать формулировку просьбы об оказании помощи в общественном транспорте
6.​3.​4.​1 знать особенности использования пригородного транспорта,
знать правила поведения и безопасной посадки в транспортное средство;
6.​3.​4.​2 уметь просить помощи у окружающих; знать правила поведения безопасной посадки в автобус;
6.​3.​4.​3 знать правила техники безопасности при посадке в экскалатор и метро
7.​3.​4.​1 знать особенности железнодорожного транспорта, вокзала, справочных служб;
7.​3.​4.​2 знать расписание поездов, стоимость проезда, приобретение железнодорожных проездов;
7.​3.​4.​3 знать правила сдачи багажа
8.​3.​4.​1 знать особенности международного автотранспорта, автовокзалов, приобретение билетов;
8.​3.​4.​2 знать расписание движение автобусов, стоимость билетов по маршрутам и приобретение билетов по нужному направлению
9.​3.​4.​1 знать особенности использования автотранспорта, аэропорта;
9.​3.​4.​2 знать стоимость перелета, порядок приобретения билетов;
9.​3.​4.​3 знать как правильно оформлять багаж;
9.​3.​4.​4 знать особенности приобретения билетов по интернету
10.​3.​4.​1 иметь представление о транзите, бронировании билетов
3.5.
Трудоустройство. Деловое общение
5.​3.​5.​1 знать виды профессий городской и сельской местности;

5.3.5.2 адамдардың кәсіптерін білу (дәрігер);
5.3.5.3 құрылысшы кәсібінің мәнін білу (сылақшы, тас қалаушы)
6.3.5.1 еңбек қызметінің түрлерін білу
6.3.5.2 біліктіліктің кәсіби талаптарына сәйкестік деңгейін білу
7.3.5.1 еңбек нысандарына қатысты адамдар арасындағы қатынас формаларын білу;менікі, сенік, біздікі түсініктері;
7.3.5.2 жеке, меншіктік, мемлекеттік және біріккен кәсіп түрлерін білу; 7.3.5.3 халыққа қызмет көрсету бойынша орталықтарды білу, электронды кезекке тұру және анықтама қызметін пайдалану
8.3.5. .нормативтік құжаттарды іріктеу және жұмысқа орналастыру ережелерін білу;
8.3.5.2 әріптестермен қатынас жасаудың арақашықтығын сақтау, халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін пайдалану
9.3.5.1. халықты жұмыспен қамтамасыздандырумен айналысатын ұйым жұмысы туралы білу;
9.3.5.2 жұмысқа орналастыру бойынша орталықтар туралы білу; 9.3.5.3 халыққа қызмет көрсету орталығы туралы білу
10.3.5.1 тарифтік біліктілік разрядтарын пайдалана отырып жалақы есептеуден бағдарлай болу;
10.3.5.2 еңбек заңнамасының негіздерін, жеңілдіктер түрін, еңбек тәртібін білу
34. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
35. Бөлімдерді және тақырыптарды меңгеру сағаттарын қою мұғалімнің басшылығына сай жүргізіледі.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Әлеуметтік-
тұрмыстық бағдарлау"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып:
1 - кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
Жеке бас тазалығы
5.1.1.1 жеке бас тазалық ережелерін білу; жуынатын бөлмеде болу қауіпсіздігі
Компьютерде жұмыс жасау ережелері
5.1.2.2 теледидар, электронды планшет, смартфон және компьютерде жұмыс жасау кезінде арқаны тік ұстау
Иіссуларды пайдалану
5.1.1.4 иіссу мен жеке бас тазалық құралдарын дұрыс пайдалану; төтенше жағдайлар кезінде қағидаларға сәйкес әрекет ету
Төтенше жағдайлар
5.1.1.2 өрт және жер сілкінісі кезінде өзін-өзі ұстаудың қарапайым ережелерін білу
Тамақтану
Тамақтанудағы азық-түліктер
5.1.2.1 азық-түліктің жарамдылық мерзіміне бағыттала алу
Тамақ дайындауға қойылатын талаптар

5.​3.​5.​2.знать профессии людей (врач);
5.​3.​5.​3 знать значение строительных профессий (маляр, каменщик)
6.​3.​5.​1 знать виды трудовой деятельности;
6.​3.​5.​2 знать степень соответствия квалификации профессиональным требованиям
7.​3.​5.​1 знать формы отношений между людьми объектами труда, понятие мое, твое, наше;
7.​3.​5.​2 знать собственности частные, государственные, совместные;
7.​3.​5.​3 знать центры по обслуживанию населения, получение электронной очереди и обращение в справочную службу
8.​3.​5.​1 знать правила устройства на работу и подбор нормативных документов;
8.​3.​5.​2 уметь соблюдать субординацию в отношениях с сослуживцами, уметь пользоваться центрами по обслуживанию населения
9.​3.​5.​1 знать о видах работ об организациях занимающихся трудоустройством защиты населения;
9.​3.​5.​2 знать о центрах по трудоустройства;
9.​3.​5.​3 знать о Центре обслуживания населения;
10.​3.​5.​1 ориентироваться в порядке начисления заработной платы с использованием тарифных квалификационных разрядов;
10.​3.​5.​2 знать основы трудового законодательства, льготы, дисциплины труда
34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе
35. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Социально – бытовая
ориентировка" для 5-10 классов уровня
основного среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Социально – бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Личная гигиена
5.1.1.1 знать правила личной гигиены, безопасного нахождения в ванной комнате
Правила работы за компьютером
5.1.2.2 соблюдать правильную осанку при работе за компьютером и телевизором, электронных планшетов, смартфонов
Использование парфюмерии
5.1.1.4 правильно использовать парфюмерии и средства личной гигиены; уметь действовать при возникновении чрезвычайной ситуации согласно правилам
Чрезвычайные ситуации
5.1.1.2 знать элементарные правила поведения во время пожара и землетрясения
Питание
Продукты питания
5.1.2.1 уметь ориентироваться в сроках годности продуктов
Требования к приготовлению пищи

5.1.2.2 тамақ дайындауға кезінде санитарлы-гигиеналық талаптарды ұстану
Асүй құралдары
5.1.2.3 асүй жабдықтарын дұрыс тазалауды білу
Тамақтану тәртібі
5.1.2.4 тамақтану тәртібін білу, үстелді безендіру мәзірі
Тамақ дайындау
5.1.2.5 қарапайым салаттар жасай алу, шәй қайнату, жұмыртқа пісіру
Жұмыс жасаудағы қауіпсіздік
5.1.2.6 кесетін құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын ұстану (қайнаған су, эл. газ плита)
Одежда и обувь
Киім түрлері
5.1.3.1 киім мен бас киім түрлерін білу
5.1.3.2 киім мен аяқ киімді өлшемі мен фасонына қарай таңдауды білу
5.1.3.4 киімге кұтім жасауды білу(тазалау)
5.1.3.5 күнделікті аяқ киімге кұтім жасауды білу
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
Отбасы құрамы
5.2.1.1отбасы құрамы мен туыстық қатынастарды білу
5.1.1.2 отбасылық дәстүрді ұстану (туған күндерді атап өту)
5.2.1.3 үлкендер мен балалар қатынастарының әдебін білу
Бос уақыт және қызығушылықтар
Белсенді демалыс
5.2.2.1 белсенді демалыс түрлері пен туризмді білу, табиғатқа шығу
5.2.2.2 өзі қызығатын іспен айналысу (тігін тігу, тоқу, кесте тігу, құрастыру, үлгілеу)
5.2.2.3 ойын-сауық орталықтарын білу, саябақтар мен жануарлар саябақтарды білу
Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
Мерекелер
5.2.3.1 халықаралық және мемлекеттік мерекелерді білу
5.2.3.2 туған күндерді білу, сыйлықтар жасау және оны өткізуге дайындық жасау
5.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптарын білу "Бесік Той"
Отбасы экономика
Отбасы бюджеті
5.2.3.4 заманауи ақша белгілерінің түрлерін білу (ақшалай және монеталық)
5.2.3.5 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктері туралы түсінікке ие болу (кіріс, шығыс)
5.2.3.6 төлем жасадва терминалды пайдалана алу
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда және қызмет
Дүкен түрлері
5.3.1.1 дүкен түрлерін білу
5.3.1.2 арнайы дүкендерді білу және дүкендерден зат алу
5.1.1.3 интернет-дүкеннің ерекшелігін білу
Тұрғын үй
Тұрғын үй ғимараттары
5.3.2.1 тұрғын үй түрлерін білу "үй", "уақытша" тұрақ"
5.3.2.2 .пәтердің санитарлық-тазалық талаптарын сақтау
5.3.2.3 ұйықтайтын бөлмеде жайлы жағдай жасауды білу
Байланыс құралдары
Қатынас жасаудың заманауи құралдары
5.3.3.1 электронды пошта, интернетті дұрыс қолдану
5.3.3.2 пошта жіберілімдерінің түрлерін білу (үйлердің мекен-жайы)
5.3.3.3 хаттарды жіберу тәртібін білу
Көлік
Көліктің түрлері
5.3.4.1 қоғамдық көлік пен метроны пайдалана алу
5.3.4.2 ТҚАБ ерекшелігін есепке ала отырып жолдағы ЖЖЕ білу
5.3.4.3 қоғамдық көлікте көмек көрсету туралы өтінішті дұрыс жеткізу
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарысм-қатынас
Кәсіп
5.3.5.1 қалалық және аулдық жерлердегі кәсіп түрлерін білу
5.3.5.2 адам кәсіптерін білу (дәрігер)

5.1.2.2 соблюдать санитарно-гигиенические правила к приготовлению пищи
Кухонные принадлежности
5.1.2.3 знать как правильно чистить кухонные принадлежности
Режим питания
5.1.2.4 знать режим питания, меню сервировку стола
Приготовление пищи
5.1.2.5 уметь делать простые салаты, заварить чай, отварить яйца
Правила безопасности
5.1.2.6 соблюдать технику безопасности с режущими инструментами (кипятком, эл.газовой плитой)
Одежда и обувь
Виды одежды
5.1.3.1 знать виды одежды, головных уборов
5.1.3.2 знать как подбирать размер и фасон одежды и обуви
5.1.3.4 знать уход за одеждой (чистка)
5.1.3.5 знать уход за повседневной обувью
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Состав семьи
5.2.1.1 знать состав семьи и степень родства
5.1.1.2 соблюдать семейные традиции (празднование дни рождений)
5.2.1.3 знать правило, этикет общения взрослых и детей
Досуг и увлечения
Активный отдых
5.2.2.1 знать виды активного отдыха и туризма, выезд на природу
5.2.2.2 выбрать, свое увлечение (шитье, вязание, конструирование, моделирование)
5.2.2.3 знать виды развлекательных центров, посещение парков и зоопарков
Праздники, торжества, традиции
Праздники
5.2.3.1 знать Международные и государственные праздники
5.2.3.2 знать дни рождении, подарки и подготовка их проведения
5.2.3.3 знать казахские национальные обычаи "Празднование рождения ребенка"
Семейная экономика
Бюджет семьи
5.2.3.4 знать виды денежных знаков (бумажные и монетные)
5.2.3.5 иметь представления о составных частях бюджета семьи (доход, расход)
5.2.3.6 уметь пользоваться терминалом оплат
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Виды магазинов
5.3.1.1 знать виды магазинов
5.3.1.2 знать спец.магазины и приобретение товаров в магазинах
5.1.1.3 знать специфику интернет-магазина
Жилище
Виды жилых помещений
5.3.2.1 знать виды жилищных помещений "дом", "времянка"
5.3.2.2 соблюдать санитарно-гигиенические требования по уходу за квартирой
5.3.2.3 знать создание уюта в спальной комнате
Средства связи
Современные средства общения
5.3.3.1 уметь правильно пользоваться интернетом, электронной почтой
5.3.3.2 знать виды почтовых отправлений (адрес дома)
5.3.3.3.знать порядок отправления писем;
Транспорт
Виды транспорта
5.3.4.1 уметь пользоваться общественными транспортами и метро;
5.3.4.2 знать правила дорожного движения на дороге с учетом особенности опорно-двигательного аппарата
5.3.4.3 знать формулировку просьбы об оказании помощи в общественном транспорте
Трудоустройство. Деловое общение.
Профессии
5.3.5.1 знать виды профессий городской и сельской местности
5.3.5.2 знать профессии людей (врач)

5.3.5.3 кұрылысшы кәсібінің маңыздылығын білу (сылақшы тас қалаушы)
2) 6 - сынып:
2 - кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
Жеке бас тазалығы
6.1.1.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен негізгі қозғалыс дағдыларын білу және жасай алу; әртүрлі тәсілдермен емдік-түзеу жаттығуларын жасау
6.1.1.2 аяқ-қол терісі жәнетырнақ күтімі; қайшы, маникюрдің өзге заттарын дұрыс пайдалану
Медициналық мекемелер
6.1.1.3 медициналық мекеме қызметкерлері; жедел жәрдем шақыру
6.1.1.4 дене қызуын өлшеуді білу; жараларды таңу және су тасқыны кезінде өзін-өзі ұстау
Тамақтану
Тамақ дайындау
6.1.2.1 тамақ дайындау және азық-түлікті сақтау кезіндегі санитарлық-тазалық талаптарды білу;
6.1.2.6 көкөніс алғашқы рет жылылай өңдеуді жүзеге асыру, оны дайындауды білу
6.1.2.2 электр плитасын пайдалана алуды білу сіріңке мен электртұтатқышды пайдалану
6.1.2.3 асүйде қозғалы кезінде қауіпсіздік ережесін ұстану
6.1.2.4 макарон өнімдерін дайынндауды білу; макроннан жасалған гарнир
6.1.2.5 жарма түрлерін білу; ботқа мен жармалардың бірінші өңделуі
6.1.2.6 көкөністердің бірінші жылыдай өңделуін жүзеге асыру; дайындау тәсілдері
Киім мен аяқ киім
Киім күту
6.1.3.1 киім затбелгісіндегі шартты белгілерді білу (қысымы,үтіктеу, жуу)
6.1.3.2 ұсақ киім жөндеу (түйме тағу, жамау)
6.1.3.3 жуу құралдарының типтерін білу, олардың қолмен жууда және жуу мәшинесімен жуудағы қызметтерін білу
6.1.3.4 әрбір матаның түрлеріне байланысты үтікті басқара алу
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
Отбасы мүшелері
6.2.1.1 отбасы мүшелерінің арасында міндеттемелерді бөлу;
6.2.1.2 туысқандармен өткізілетін іс-шараларды білу
Қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелері
6.2.1.3 кино, театре, кітапханада өзін-өзі ұстау ережелерін білу
Бос уақыт және қызығушылықтар
Үй жануарлары
6.2.2.1 үй жануарларына күтім жасай алу және өолдан сыйлық дайындау және олардың мазмұнын білу; оларды асыруда санитарлық-гигиеналық талаптарды білу
6.2.2.2 аквариумге күтім жасау ережелерін білу;
6.2.2.3 өз қолымен сыйлықтар дайындау
Праздники, торжества, традиции
Мерекелер
8.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу
6.2.3.2 құрбан-айт" мұсылман мерекесін өткізу дәстүрлерін білу
6.2.3.3 қазақтың әдеп-ғұрыптарын білу: "Тұсау кесер"
Отбасы экономикасы
Ақша

5.3.5.3 знать значение строительных профессий (маляр, каменщик)
2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Личная гигиена
6.1.1.1 знать и уметь основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье; выполнять лечебно-коррекционные упражнения разными способами
6.1.1.2 уметь ухаживать за кожей рук, ног и ногтями; знать как правильно пользоваться ножницами, маникюрными предметами
Медицинские учреждения
6.1.1.3 знать типы медицинских учреждений; вызов скорой помощи
6.1.1.4 знать измерения температуры тела; обработка ран и правила поведения при наводнении
Питание
Приготовления пищи
6.1.2.1 знать санитарно-гигиенические требования приготовление пищи и хранения продуктов;
6.1.2.6 уметь обрабатывать, проводить первично-тепловую обработку овощей, знать способы приготовления
6.1.2.2 знать как пользоваться электрогазовой плитой, использование спичек и электрозажигалок
6.1.2.3 знать правила техники безопасности при перемещении техники на кухне
6.1.2.4 знать правила приготовления макаронных изделий, гарниры из макарон
6.1.2.5 знать виды круп, первичная обработка тепловых круп и каш
6.1.2.6 уметь обрабатывать, проводить первично-тепловую обработку овощей, знать способы приготовления
Одежда и обувь
Уход за одеждой
6.1.3.1 знать знаки на этикетках одежды (температура, глажение, стирка)
6.1.3.2 уметь выполнить мелкий ремонт пришивание, штопка, ушивка
6.1.3.3 знать типы моющих средств, их значение для стирки одежды в ручную и на стиральной машине
6.1.3.4 уметь регулировать утюг для каждого типа ткани
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Членами семьи
6.2.1.1.уметь распределять обязанности между членами семьи;
6.2.1.2 знать проседение мероприятий с родными;
Правила поведения в общественных местах
6.2.1.3 знать правила поведения в кино, театре, библиотеке семьи
Досуг и увлечения
Домашние животные
6.2.2.1 уметь ухаживать за домашними животными и изготовить подарок своими руками при этом знать их содержание; знать сан-гигиенические требования при их содержании
6.2.2.2 знать правило ухаживание за аквариумом;
6.2.2.3.уметь изготавливать подарки своими руками
Праздники, торжества, традиции
Праздники
6.2.3.1 знать истории и дату национальных праздников Республики Казахстан, уметь анализировать специфику их проведения
6.2.3.2 знать традиции проведения мусульманских праздников "Курбан айт"
6.2.3.3 знать казахские национальные обычай "Разрезания пут"
Семейная экономика
Деньги

6.2.4.1 ақшаның қызметінің білу, алынған тауар мен қызмет үшін төленетін қолма-қолсыз ақша түрлерін білу;
6.2.4.3 жиналған қолма-қол және қолма-қолсыз жиналған ақшаның түрлерін білу
6.2.4.2 ақша қорлары мен жинақтарын білу
6.2.4.3 карточка бойынша қолма-қол және қолма-өолсыз есептеу түрлері
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда мен қызметтер
Дүкендер және оның бөлімдері
6.3.1.1 тауар құны, дүкен бөлімшелерін білу;
6.3.1.2 тауарлар сұрыптамасын, құнын білу
6.3.1.3 кондитерлік және аспаздық өнім түрлерінің дүкендерін білу және кондитерлік тауар ассортиментін білу
Қызмет көрсету түрлері
6.3.1.4 қызмет көрсету түрлерін білу (мобильді телефондар, тұрмыстық техника)
Тұрғын үй
Үй жинау
6.3.2.1 корпустық жиһаздарға күтім жасау ережелерін білу;
Мектеп оқушысының жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі ережелері
6.3.2.2 мектеп оқушысының жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі ережелерін білу, жарық беруші құралдарды пайдалану
Жарық беруші құралдарды
6.3.2.3 жарық шамдар түрлерін білу және оларды қолдана алу
Байланыс құралдары
Негізгі байланыс құралдар
6.3.3.1 телефон құралдарын пайдалана алу, құжаттарды факспен жіберу
Көлік
Көліктің қаладан тыс түрлерін пайдалана алу
6.3.4.1 қала сыртындағы көлікті пайдалану ерекшелігін білу, көлікке қауіпсіз міну және жолда өзін-өзі ұстау ережелерін білу
Қоғамдық көлікте өзін-өзі ұстау ережелері
6.3.4.2 жан-жақтағы адамдрдан көмек сұрай алу; автобусқа қауіпсіз отырғызу ережелерін білу
6.3.4.3 көлік құралдары, метро, экскалаторға отырғызу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін білу
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынас
Еңбек қызметі
6.3.5.1 еңбек қызметінің түрлерін білу
6.3.5.2 кәсіби талаптардың белгілі бір деңгейіне сәйкес болуды білу
3) 7 - сынып:
3 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
ж\Жеке бас тазалығы
7.1.1.1 күн тәртібін білу; төсек тысын ауыстыру жиілігі
Үйдегі дәрілік заттар қорапшасы
7.1.1.2 суық тиіп ауыру кезінде дәрілік тұнбалар мен қайнатпаларды білу: жараларда, зақымдауларда, шығарып алған кезде, сыну кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету; емдеудің халықтық түрлерін білу
Төтенше жағдайлар
7.1.1.3 өрт кезінде өзін-өзі ұстаудың қарапайым ережелерін білу
Тамақтану
Тамақ жасау
7.1.2.1 бірінші, екінші, үшінші тағамдарды дайындай алу
7.1.2.2 үстелді дұрыс безендіруді білу үстел үстінді өзін-өзі ұстау ережелері
7.1.2.3 сорпа мен борщ, кисель және жемістерден компот дайындай алу
Киім мен аяқ киім
Әр түрлі киімге күтім жасау
7.1.3.1 теріден жасалған киімге күтім жасауды білу

6.2.4.1 знать назначение денег, виды наличных и безналичных расчетов приобретаемых товаров и услуг;
6.2.4.3 знать виды накоплений наличных и безналичных расчетов
6.2.4.2 знать виды сбережений и накоплений
6.2.4.3 знать виды накоплений наличных и безналичных расчетов по карточкам
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Магазины и их отделы
6.3.1.1 знать отделы магазинов, стоимость товаров;
6.3.1.2 знать ассортимент товаров, стоимость товаров
6.3.1.3 знать кондитерские и кулинарные магазины и ассортимент кондитерских товаров
Виды сервисных служб
6.3.1.4 знать виды сервисных служб (мобильные телефоны, бытовая техника)
Жилище
Уборка дома
6.3.2.1 знать правила ухода за корпусной мебелью
Основные правила организации рабочего места школьника
6.3.2.2 знать основные правила организации и адаптации своего рабочего места под особенности физ. состояния, уметь пользоваться осветительными приборами
Осветительные приборы
6.3.2.3 знать виды светильников и пользование ими
Средства связи
Основные средства связи
6.3.3.1 уметь пользоваться телефонными средствами, отправлять документы факсом
Транспорт
Пользование пригородным видом транспортом
6.3.4.1 знать особенности использования пригородного транспорта, знать правила поведения и безопасной посадки в транспортное средство
Правила поведения в общественном транспорте
6.3.4.2 уметь просить помощи у окружающих; знать правила поведения безопасной посадки в автобус
6.3.4.3 знать правила техники безопасности при посадке в экскалатор и метро в транспортное средство
Трудоустройство. Деловое общение
Трудовая деятельность
6.3.5.1 знать виды трудовой деятельности
6.3.5.2 знать степень соответствия квалификации профессиональным требованиям
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Личная гигиена
7.1.1.1 знать режим дня, регулярность смены постельного белья
Домашняя аптечка
7.1.1.2 знать отвары и настои лекарственных растений при простудных заболеваниях: оказать первую мед. помощь при ушибах, вывихах; знать народные средства лечения
Чрезвычайные ситуации
7.1.1.3 знать элементарные правила поведения во время пожара
Питание
Приготовление пищи
7.1.2.1 уметь готовить первые, вторые, третьи блюда
7.1.2.2 знать как правильно сервировать стол, правило поведения за столом
7.1.2.3 уметь как приготовить суп, борщ, гарнир, кисель и компот из сухофруктов
Одежда и обувь
Уход за различными видами одежды
7.1.3.1 знать уход за одеждой из меха

7.1.3.2 былғарыдан жасалған киімге күтім жасауды білу
7.1.3.3 тоқылған заттарды жуу, үтіктеу ерекшілктері
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасы және тұлғаралық қатынастар
Қонақ күту ережелері
7.2.1.1 қонақ күту ережелерін білу және қонақта өзін-өзі ұстаудың әдебін білу
Бос уақыт пен қызығушылықтар
Кітапханаға бару
7.2.2.1 кітпаханаға баруды білу
Теледидар бағдарламалары
7.2.2.2 теледидар бағдарламаларына таңдау жасау және оны көру
Әлеуметтік желідегі қарым-қатынас
7.2.2.3 әлеуметтік желіде қарым-қатынас жасай алу
Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
Мерекелер
7.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу
7.2.3.2 православиелік мерекелердің өткізілуін білу
7.2.3.3 "Сундет той" өткізу ережелерін білу
Отбасы экономикасы
Үй шаруашылығындағы үнемдеулер
7.2.4.1 үй шаруашылығындағы үнемдеулер туралы білу
Терминал арқылы төлеуді пайдалану
7.2.4.2 терминалды пайдалануды білу және шоттарды толықтыру
сатып алуды жоспарлау
7.2.4.3 киім мен жиһаз сатып алуды білу және жоспарлау
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда мен қызметтер
Тауар сатып алу
7.3.1.1 тауар сатып алу тәсілдерін білу (бөлшек және көтерме)
Өім қамтамасындағы жарамдылық мерзімі
7.3.1.2 өнімнің жарамдылық мерзімін білу
Жөндеу шеберханасы
7.3.1.3 киім мен аяқ киімді жөндеу бойынша шеберхана түрлерін білу
Тұрғын үй
Тұрғын үй
7.3.2.1 ғимаратты маусым бойынша тазалау ережелерін білу
7.3.2.2 косметикалық жөндеу жұмыстарының маңыздылығын түсін
7.3.2.3 жиһазды дұрыс қоюды білу
Байланыс құралдары
Бандероль түрлері
7.3.3.1 бандероль түрлерін білу, қаптау тәртібі мен бандерольі жіберуді білу
7.3.3.2 жіберу құнын білу
Хат жіберу
7.3.3.3 электронды пошта арқылы хат жіберуді білу
Көлік
Темір жол көлігі
7.3.4.1 теміржол көлігі, бекет, анықтама қызметтерінің ерекшеліктерін білу
7.3.4.2 поезд кестесін білу, жол жүру құны, темір жол жол жүру билеттерін иемден
7.3.4.3 жол сөмкесін өткізу ережелерін білу
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас
Меншік обьектісі мен субьектісі
7.3.5.1 адамдар, еңбек және заттар арасындағы қатынас формаларын білу, "менікі", "сенікі", "біздің", "өзгенікі" түсініктері
7.3.5.2 меншік формаларын білу: мемлекеттік, жеке, біріккен
Халыққа қызмет көрсету орталықтары
7.3.5.3 халыққа қызмет көрсету орталықтарын, электронды кезекке тұру және анықтама қызметін пайдалануды білу
4) 8 - сынып:
4 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
Жеке тазалық: бет күтімі.

7.1.3.2 знать уход за одеждой из кожи
7.1.3.3 знать особенности стирки, глажение вязанной одежды
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Правила приема гостей
7.2.1.1 знать правила приема гостей и этикет и манеры поведения в гостях
Досуг и увлечения
Посещение библиотек
7.2.2.1 знать посещения библиотек
Телевизионные передачи
7.2.2.2 знать и выбирать просмотр телевизионных программ
Общение в социальных сетях
7.2.2.3 знать общения в социальных сетях
Праздники, торжества, традиции
Праздники
7.2.3.1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения
7.2.3.2 знать проведение православных праздников
7.2.3.3 знать правила проведения "Обрезание"
Семейная экономика
Экономия в домашнем хозяйстве
7.2.4.1 знать об экономике в домашнем хозяйстве
Пользование терминалами оплаты
7.2.4.2 знать пользование терминалом оплаты и пополнения счетов
Планирование покупок
7.2.4.3 знать и планировать покупку одежды и мебели
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Способы приобретения товаров
7.3.1.1 знать способы приобретения товаров (оптом и в розницу)
Проверка срока годности продуктов
7.3.1.2 знать срок годности продуктов
Ремонтные мастерские
7.3.1.3 знать виды мастерских по ремонту обуви и одежды
Жилище
Жилое помещение
7.3.2.1знать правила сезонной уборки
7.3.2.2 знать значение косметического ремонта
7.3.2.3 знать как правильно расставить мебель
Средства связи
Виды бандеролей
7.3.3.1 знать виды бандеролей, порядок упаковки и отправления бандеролей
7.3.3.2 знать стоимость пересылки
Отправка писем
7.3.3.3 знать отправку писем по электронной почте
Транспорт
Железнодорожный транспорт
7.3.4.1 знать особенности железнодорожного транспорта, вокзала, справочных служб
7.3.4.2 знать расписание поездов, стоимость проезда, приобретение железнодорожных проездов
7.3.4.3 знать правила сдачи багажа
Трудоустройство. Деловое общение.
Объект и субъект собственности
7.3.5.1 знать формы отношений между людьми объектами труда, понятие мое, твое, наш
7.3.5.2 знать собственности частные, государственные, совместные
Центры по обслуживанию населения
7.3.5.3 знать центры по обслуживанию населения, получение электронной очереди и обращение в справочную службу
3) 7 класс:
таблица 3
4) 8 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Личная гигиена: уход за кожей лица.

8.1.1.1 бет терісі тазалығының талаптарын сақтай алу
Паразитттік инвазивті аурулар
8.1.1.2 тазалық-гигиеналық талаптарды сақтай алу және арнайы құралдардың көмегімен алдын-алу шараларын ұстану
8.1.1.3 тазалық-гигиеналық талаптарды сақтай алу және арнайы құралдардың көмегімен алдын-алу шараларын ұстану
Төтенше жағдайлар кезіндегі алғашық көмек
8.1.1.4 оқыс оқиғалар кезінде. Үсудің әртүрлі деңгейлері кезінде алғашық көмек көрсете алуденені жылыту; ыстық ішу; сабынмен зақымдалған бөліктерді жуу, қармен ысқыламау. Қатты үсіген кезде ауруханаға жеткіз
Тамақтану
Қамыр түрлері
8.1.2.1 қамыр түрлерін білу және оның қызметін білу
8.1.2.2 микротолқынды пештер, әмбебап ас пісіру құралының қызметтерін білу және қауіпсіздік техникасы ережелерін білу
Қышқыл-сүтті сусындар
8.1.2.3 қышқыл-сүтті сусындар қандай қандай сүттен жасалатынын білу (қымыз, шұбат, айран)
Киім мен аяқ-киім
Киім мен аяқ киім өлшемдер.
8.1.3.1 киім мен аяқ киім өлшемдеріне бағыттала алу
Жағдайға сәйкес киім таңдау
8.1.3.2 жағдайларға байланысты киім таңдай алу
8.1.3.3 кәсібіне байланысты іскерлік және өндірістік киімге таңдау жасай алу
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
Қарама-қайшы жыныстағы адаммен қатынас құру
8.2.1.1 қызды шақыра алу, оған сыпайы қарым-қатынас таныту
8.2.1.2 қарама-қарсы жыныстағы адаммен дұрыс қарым-қатынас құруды, адамның сексуалды физиологиясы мен психологиясын білу
8.2.1.3 қызбен мәдени қарым-қатынас жасай алу, әдепті сөйлесу (сәлемдеус, өтініш айту, кешірім сұрау, кешірім сұраған кезде жауап беру)
Бос уақыт және қызығушылықтар
Бақша егу
8.2.2.1 топырақ дайындау, дән егу, көшеттерді тере алдына отырғызу
Мәдени іс-шаралар
8.2.2.2 театрға баруды ұйымдастыра алу
Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
Мерекелер
8.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу
Кәсіби мерекелер
8.2.3.2 Білім күнін, Қазақстан Республикасының тәуелсіздік күнін, Қазақстан халықтарының достастығы күнін білу;
Қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптары
8.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптарын білу;құда түсу,қалыңдықты шығарып салу
Отбасы экономика
Жазғы демалысты жоспарлау
8.2.4.1 жазғы демалысты жоспарлай алу, қызмет көрсету қызметіне тоөлем жасау және дұрыс толтыру
Тұрғын үйде қамтамасыздандыру
8.2.4.2 әртүрлі қызмет көрсету түрлерін білу, ағымдық шығындардың есебін жүргізу
Мәдени қажеттіліктерді өтеуге кететін ағымдық шығындар
8.2.4.3 әртүрлі қызмет түрлерін пайдалана алу және оларды қажеттіліктері бойынша бөлу
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда мен қызметтер
Сауда орталықтары

8.1.1.1 уметь соблюдать требования гигиены чистоты кожи лица
Паразитарные инвазивные заболевания
8.1.1.2 уметь соблюдать сан. гигиенические требования и соблюдать меры предосторожности при помощи специальных средств
8.1.1.3 уметь соблюдать сан. гигиенические требования и соблюдать меры предосторожности при помощи специальных средств
Первая помощь при несчастных случаях
8.1.1.4 уметь оказать первую помощь при несчастных случаях при обморожении разной степени; согреть тело, горячее питье; обмыть мылом поврежденные части, не растирать снегом, при сильном обморожении доставить в больницу
Питание
Виды теста
8.1.2.1 знать виды теста и для чего предназначение
8.1.2.2 назначение микроволновой печи, мультиварки и соблюдать правила техники безопасности
Кисломолочные напитки
8.1.2.3 знать из какого молока изготавливается кисломолочные напитки (кумыс, шубат, айран)
Одежда и обувь
Размеры одежды и обуви
8.1.3.1 уметь ориентироваться в размерах одежды и обуви
Подбор одежды по ситуации
8.1.3.2 уметь выбирать одежду по ситуациям
8.1.3.3 уметь выбирать одежду и деловую и производственную опираясь на профессию
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Взаимоотношения с противоположным полом
8.2.1.1 уметь пригласить девушку, относится к ней вежливо
8.2.1.2 знать правило взаимоотношения с противоположным полом; сексуальную физиологию и психологию человека
8.2.1.3 уметь культурно обращаться с девушкой, говорить вежливые слова (приветствие, просьба, извинение, ответ на извинение, прощание)
Досуг и увлечения
Огородничество
8.2.2.1 уметь подготовить почву, семена к посадке, высадить рассады на подоконнике
Культурные мероприятия
8.2.2.2 уметь организовать поход в театр
Праздники, торжества, традиции
Праздники
8.2.3.1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения
Профессиональные праздники
8.2.3.2 знать День Знаний, День независимости Республики Казахстан, День единства народов Казахстана
Казахские национальные обычаи
8.2.3.3 знать казахские национальные обычаи; сватовство, провод невесты
Семейная экономика
Планирование летнего отдыха
8.2.4.1 уметь планировать летний отдых, правильно заполнить и оплатить услуги
Содержание жилища
8.2.4.2 уметь пользоваться различными службами сервиса, вести учет текущих расходов
Текущие расходы и расходы на удовлетворение культурных потребностей
8.2.4.3 уметь пользоваться различными службами и распределять по потребностям
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Торговые центры

8.3.1.1 сауда орталықтары, бутиктер мен олардың жұмыс тәртіптерін білу
8.3.1.2 өнім затбелгісіндегі зиянды қоспаларды анықтай алу
Сұлулық салондары мен шаштараздар
8.3.1.3 әртүрлі сұлулық салондары мен шаштараздарды білу
Тұрғын үй
Пәтерді (үйді) орналастыру
8.3.2.1 үй, қонақ бөлмеге интерьер таңдай алу
8.3.2.2 қозалту мүмкіндігіне қарай жиһаздарды қоя алу
Жуу (жинау)
8.3.2.3 санитарлық торапқа тазалық жүргізе алу және жуатын құралдарды пайдалана алу
Байланыс құралдары
Телефон
8.3.3.1 телефон, мобильді телефон, анықтамаларды пайдалана алу және жедел әрекет ету тобын шақыру
8.3.3.2 телефонды пайдалана алу және халықаралық сөйлесулердің тарифін білу
8.3.3.3 мобильді байланыс пен интернетті пайдалана алу
Көлік
Халықаралық автокөлік
8.3.4.1 халықаралық, автокөлік, автобекетттердің ерекшелігін білу, билеттер алу
8.3.4.2 автобустардың қозғалыс кестесін білу; бағыт бойынша билет құны және қажетті бағыттар бойынша билеттер алу
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас
Жұмысқа орналасу
8.3.5.1 нормативтік құжаттарды іріктеу және жұмысқа орналастыру ережелерін білу
8.3.5.2 әріптестермен қатынас жасаудың арақашықтығын сақтау, халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін пайдалану
5) 9 - сынып:
5 - кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
Салауатты өмір салты
9.1.1.1 дұрыс өмір сүре алу
9.1.1.2 венерологиялық аурулар алдын-алу шараларын білу
9.1.1.3 ауруларға дұрыс күтім жасау; еңбекқабілетсіздігі туралы қағазды толтыру
9.1.1.4 тұрғылықты жері бойынша дәрігерге қаралу талонын алуды білу
9.1.1.5 терминалды дұрыс пайдалана алу, электронды кезек арқылы кезекке тұру
Тамақтану
Ет тағамдарын дайындау бұрыш.
9.1.2.1 ет тағамдарын дайындау тәсілдерін білу
Диетамен тамақтану
9.1.2.2 диеталық тамақтану өнімдерінің түрлерін білу
Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктері
9.1.2.3 ұлттық тағамдарды дайындауды білу (бесбармак, қуырдак), үстелді безендіру
Киім мен аяқ киім
Киім стилі
9.1.3.1 киім үлгісі мен стиліне бағыттала алу
9.1.3.2 сапалы киім мен аяқ киімді таңдай алу
9.1.3.3 химтазалау қызметінің түрлерін білу
Ұлттық нақыштағы әшекейлер
9.1.3.4 өз стилін ұлттық әшекейлермен безендіруді білу
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасы және тұлғаралық қатынастар
Некеге тұру
9.2.1.1 некеге тұру ғұрыптарын білу, өз халқының дәстүрлерін білу
9.2.1.2 некелік қатынас ерекшеліктерін білу
9.2.1.3 күйзеліс жағдайын үлгілей алу
Бос уақыт пен қызығушылықтар
Өсімдіктерге күтім жасау

8.3.1.1 знать торговые центры, бутики и режим работы
8.3.1.2 уметь правильно определять на этикетках продуктов вредные добавки
Салоны красоты и парикмахерские
8.3.1.3 знать различие салонов красоты и парикмахерских
Жилище
Обстановка квартиры
8.3.2.1 уметь подобрать интерьер для дома, гостиной
8.3.2.2 уметь расставить мебель с учетом возможности передвижения
Уборка
8.3.2.3 уметь делать уборку санузла и использовать моющие средства
Средства связи
Телефон
8.3.3.1 уметь пользоваться телефоном, мобильными телефонами, справочниками, уметь вызывать службы экстренного реагирования
8.3.3.2 уметь пользоваться телефоном, знать тарифы на международные переговоры
8.3.3.3 уметь пользоваться мобильными вязами и интернетом
Транспорт
Международный автотранспорт
8.3.4.1 знать особенности международного автотранспорта, автовокзалов, приобретение билетов
8.3.4.2 знать расписание движение автобусов, стоимость билетов по маршрутам и приобретение билетов по нужному направлению
Трудоустройство и деловое общение
Устройство на работу
8.3.5.1 знать правила устройства на работу и подбор нормативных документов
8.3.5.2 уметь соблюдать субординацию в отношениях с сослуживцами, уметь пользоваться центрами по обслуживанию населения
5) 9 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Здоровый образ жизни
9.1.1.1 уметь вести правильный образ жизни
9.1.1.2 знать меры профилактики венерических заболеваний
9.1.1.3 знать правильный уход за больными;знать заполнение листка о нетрудоспособности
9.1.1.4 знать как получить талон к врачу по месту жительства
9.1.1.5 уметь правильно пользоваться терминалом, следить за очередью через электронную очередь
Питание
Приготовление мясных блюд
9.1.2.1 знать способы приготовления мясных блюд
Диетическое питание
9.1.2.2 знать виды продуктов диетического питания
Особенности казахской национальной кухни
9.1.2.3 знать как приготовить национальные блюда (бешбармак, куырдак) сервировка стола
Одежда и обувь
Стиль одежды
9.1.3.1 уметь ориентироваться в моде и стилях одежды
9.1.3.2 уметь выбирать качественную одежду и обувь
9.1.3.3 знать виды обслуживания химчистки
Ювелирные украшения в национальном стиле
9.1.3.4 знать как украсить свой стиль национальными украшениями
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Вступление в брак
9.2.1.1 знать обряды в вступлении в брак, традиции своего народа
9.2.1.2 знать специфику брачных отношений
9.2.1.3 уметь моделировать стрессовую ситуацию
Досуг и увлечения
Уход за растениями

9.2.2.1 өсімдіктерге күтім жасай алу
Қызығушылықтар бойынша үйірмелер
9.2.2.2 бос уақытты қызықты өткізе алу және қызығушылықтары бойынша үйірмелерге қатысу
Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
Мейрамдар
9.2.3.1 ұлттық мерекелердің тарихы мен күндерін білу, Қазақстан Республикасының мерекелерінің тарихын білу, оларды өткізу ерекшеліктерін, өткізу дәстүрлерін білу
Мерейтойлар
9.2.3.2 тарих пен күндерді білу, зейнеткерлікке шығу
Қазақтың құлттық дәстүрлері
9.2.3.3 қазақтың ұлттық әдеп –ғұрыптарын білу "Беташар"
Отбасы экономикасы
Сақтандыру
9.2.4.1 сақтандыру тәсілдері туралы білу және өз меншігі мен денсаулығын сақтандыру
Несиелер
9.2.4.3 жинақтарды сақтау тәсілдері мен банктегі салым түрлерін білу
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда және қызмет
Комиссиялық дүкендер
9.3.1.1 комиссиялық дүкен және оның түрлері мен маңыздылығы
Базарлар мен нарық
9.3.1.2 базарлар мен нарықты, олардың маңыздылықтарын білу (бөлшек, көтерме)
Полиграфиялық қызметтер
9.3.1.3 фотосалондар, полиграфиялық қызмет түрлерін білу, таксопарк қызметтері
Тұрғын үй
Үй жинау
9.3.2.1 үй жинау ережелері және жұмсақ еден төсеніштеріне күтім жасау
Пәтердің ағымдық-жөндеу жұмысы
9.3.2.2 ағымдық жөндеу жұмыстарының кейбір үрдістерін білу
Киіз үй
9.3.2.3 қазақ үй интерьерін рәсімдеуде халықтық декоративтік шығармашылық өнімдерінің маңызын білу
Байланыс құралдары
Ақша аударымдары
9.3.3.1 ақша аударымдарын жіберуге арналған бланктерді толтыра алу
9.3.3.2 аударым түрлері мен қызмет құнын білу
Қазақстан Республикасының мобильді оператор түрлері
9.3.3.3 Қазақстан Республикасының мобильді операторлардың түрлерін білу
Көлік
Авиакөлік
9.3.4.1 автокөлік, аэропортты пайдалану ерекшелігін білу
9.3.4.2 қайта ұшу құнын білу. Билет алу тәртібі білу
9.3.4.3 жүк сөмкесін дұрыс рәсімдеуді білу
9.3.4.4 интернет арқылы билет алу ерекшеліктерін
Жұмысқа орналастыру
Жұмысқа орналастыру ұйымдары және бөлімдері
9.3.5.1 халықты жұмыспен қамтамасыздандырумен айналысатын ұйым жұмысы туралы білу
9.3.5.2 жұмысқа орналастыру бойынша орталықтар туралы білу
Халыққа қызмет көрсету орталықтары
9.3.5.3 халыққа қызмет көрсету орталығы туралы білу
6) 10 - сынып:
6- кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
"Денсаулық және қауіпсіз өмір салты" бөлімі
Денсаулық және қоршаған орта
Демалысын ұйымдастыру
10.1.1.1 пикникке қатысу немесе өз бетінше ұйымдастыру
Контрацепция тәсілдері
10.1.1.2 әр түрлі контрацепция әдістері туралы түсінік болу
Тамақтану
Асхана, дәмхана, мейрамхана
10.1.2.1 асхана, кафе, мейрамхана мәнін ажырата білу. Тағам дайындау және үстел, банкет, фуршет жасау стола, банкета, фуршета
Коктейлдер

9.2.2.1 уметь ухаживать за растениями
Кружки по интересам
9.2.2.2 уметь выбирать интересный досуг и кружки по интересам
Праздники, торжества, традиции
Праздники, День Независимости
9.2.3.1 знать истории и дату национальных праздников, знать историю праздников Республики Казахстан, анализировать специфику их проведения, знать традицию проведения
Юбилеи
9.2.3.2 знать историю и даты и проводы на пенсию
Казахские национальные обычаи
9.2.3.3 знать традиции, казахские национальные обычаи "Беташар"
Семейная экономика
Страхование
9.2.4.1 знать о способах страхования и защиты своего имущества и здоровья
Кредиты
9.2.4.3 знать способы хранения сбережений и виды вкладов в банки
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Комиссионные магазины
9.3.1.1 знать виды комиссионных магазинов и его значение
Базары и рынки
9.3.1.2 знать базары и рынки и его значение (оптовые, розничные)
Полиграфические услуги
9.3.1.3 знать виды фотосалонов, полиграфических услуг, услуги таксопарка
Жилище
Уборка дома
9.3.2.1 знать правило уборки дома и ухода за мягкими напольными покрытиями
Текущий ремонт квартиры.
9.3.2.2 знать некоторые процедуры текущего ремонта
Юрта
9.3.2.3 знать большую роль изделий народного декоративного творчества в оформлении интерьера юрты
Средства связи
Денежные переводы
9.3.3.1 уметь заполнять бланки для отправки денежных переводов
9.3.3.2 знать виды переводов и стоимость услуг
виды мобильных операторов в Республике Казахстан
9.3.3.3 знать виды мобильных операторов в Республике Казахстан
Транспорт
Авиатранспорт
9.3.4.1 знать особенности использования автотранспорта, аэропорта
9.3.4.2 знать стоимость перелета, порядок приобретения билетов
9.3.4.3 знать как правильно оформлять багаж
9.3.4.4 знать особенности приобретения билетов по интернету
Трудоустройство. Деловое общение
Организации и отделы по трудоустройству
9.3.5.1 знать о видах работ об организациях занимающихся трудоустройством защиты населения
9.3.5.2 знать о центрах по трудоустройства
Центры по обслуживанию населения
9.3.5.3 знать о Центре обслуживания населения
6) 10 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни"
Здоровье и окружающая среда
Организация отдыха
10.1.1.1 принимать участие или самостоятельно организовать пикник
Способы контрацепции
10.1.2.1 иметь представление о различных способах контрацепции
Питание
Столовая, кафе, ресторан
10.1.2.1 уметь различать значение столовой, кафе, ресторан. Приготовление блюд и сервировка стола, банкета, фуршета
Коктейли

10.1.2.2 алкогольсіз коктейль, шейкер, миксер дайындау
Киім және аяқ киім
Жағдайларға сәйкес киім мен аяқ киім таңдау
10.1.3.1 жағдайларға сәйкес (жұмысқа, театрға жиналғанда); киім және аяқ киім таңдай білу
Қазақтың ұлттық костюмдері
10.1.3.2 қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін білу
"Мен және менің отбасым" бөлімі
Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
Отбасының психологиялық климаты
10.2.1.1 отбасылық өмірдің негізіндей неке туралы, отбасылық бақыттың құрайтын бөліктері туралы, отбасының психологиялық климаты туралы, отбасылық өмірдің қиындықтары және оларды жеңу жолдары турылы түсінік болу
Бала тууына отбасының дайындығы
10.2.1.2 жаңа туған балалға қараудың кезеңдерін білу
Бос уақыт және қызығушылықтар
Бау-бақша
10.2.2.1 бау-бақша негіздері туралы түсінік болу; бау-бақша учаскесін жоспарлауға қатынасу; жеміс-жидектер бұталар мен ағаштарды ажырата білу; оларды күту
Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер
Мерекелер
10.2.3.1 қазақ халқының дәстүрлі әдет-ғұрыптарын өткізуге қатысу және ұйымдастыру
Мерекелеудегі қазақ халқының ұлттық дәстүрлері
10.2.3.2 "Бесік той", "Тұсаукесу той", "Сүндет той", "Тілашар" әдет-ғұрыптарды және олардың мәнін білу
Отбасы экономика
Жөндеу шеберханалары
10.2.4.1 жөндеу шеберханалары жұмысы туралы (аяқ-киім, қолшатыр) жалпы түсінік болу
Фотоателье
10.2.4.2 фотоателье қызметтерін пайдалану ережесін білу
"Мен және қоғам" бөлімі
Сауда
Жәрмеңке
10.3.1.1 жәрмеңкелер туралы түсінік болу
10.3.1.2 көрме-жәрмеңкенің мәні туралы түсінік болу
Тұрғын үй
Тұрғын үйді сатып алу және сату
10.3.2.1 тұрғын үй сату және сатып алу, құжаттардың тізбесі туралы бағдарлай білу; нотариустың қызметтерін төлеуін білу
Тұрмыстық қызмет
10.3.2.2 тұрмыс қызметін (жалға, пәтер жөндеу, тұрмыстық техниканы жөндеу) білу
Байланыс құралдары
Телефон. Ұялы телефон байланысы
10.3.3.1 АНАсы бар телефонды пайдалана білу
10.3.3.2 ұялы телефон байланысын пайдалану ережесін сақтау
Көлік
Транзит
10.3.4.1 транзит, билет броньдау туралы түсінік болу
Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас
Еңбекақы
10.3.5.1 тарифтік біліктілік разрядтарын пайдалана отырып жалақы есептеуден бағдарлай болу
Халықты әлеуметтік қорғау
10.3.5.2 еңбек заңнамасының негіздерін, жеңілдіктер түрін, еңбек тәртібін білу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№115 бұйрығына 498 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10.1.2.2 готовить безалкогольный коктейль, шейкер, миксер
Одежда и обувь
Выбор одежды и обуви в соответствии с ситуацией
10.1.3.1 уметь выбирать одежду и обувь в соответствии с ситуацией (собираясь на работу, театр)
Казахские национальные костюмы
10.1.3.2 знать виды казахских национальных костюмов
Раздел "Я и моя семья"
Семья и межличностные отношения
Психологический климат семьи
10.2.1.1 иметь представление о браке, как об основе семейной жизни; о составных частях семейного счастья; психологическом климате семьи; трудностях семейной жизни и путях их преодоления
Подготовка семьи к рождению ребенка
10.2.1.2 знать этапы по уходу за новорожденным ребенком
Досуг и увлечения
Садоводство.
10.2.2.1 иметь представление об основах садоводства; принимать участие в планировании салового участка; различать плодовые кустарники и деревья, ухаживать за ними
Праздники, торжества, традиции
Праздники
10.2.3.1 принимать участие в проведении и организации традиционных казахских обрядов
Национальные традиции казахского народа в праздновании
10.2.3.2 знать обычаи и значение "Праздник новорожденного", "Разрезания пут", "Обрезания", "Подготовка в школу"
Семейная экономика
Ремонтные мастерские
10.2.4.1 иметь общее представление о ремонте мастерских по ремонту (обуви, зонтов)
Фотоателье
10.2.4.2 знать правило пользования услугами фотоателье
Раздел "Я и общество"
Торговля и услуги
Ярмарки
10.3.1.1 иметь представление о ярмарках
10.3.1.2 иметь представление о значении ярмарки-выставки
Жилище
Покупка и продажа жилья
10.3.2.1 ориентироваться в продаже и покупке жилья; перечень документов; знать оплату услуг нотариуса
Служба быта
10.3.2.2 знать службу быта (прокат, ремонт квартир, ремонт бытовой техники)
Средства связи
Телефон. Сотовая телефонная связь
10.3.3.1 уметь пользоваться телефоном АОН
10.3.3.2 соблюдать правило пользования сотовой телефонной связи
Транспорт
Транзит
10.3.4.1 иметь представление о транзите, бронирование билетов
Трудоустройство. Деловое общение
Заработная плата
10.3.5.1 ориентироваться в порядке начисления заработной платы с использованием тарифных квалификационных разрядов
Социальная защита населения
10.3.5.2 знать основы трудового законодательства, льготы, дисциплины труда
Приложение 498
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 498 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Емдік дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты: білім алушының физикалық организімін жалпы нығайту, тірек-қозғалыс аппараты бұзылған (бұдан әрі – ТҚАБ) білім алушылардың танымдық және қозғалыс қызметтерінің бұзылуын еңсеру.
3. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің міндеттері:
1) денсаулықты нығайту, организімді шынықтыру және ауруды төмендету;
2) қозғалысын ерікті түрде тежей алу қабілетін дамыту;
3) оңтайлы дене дене жүктемесі арқылы организм жүйесі және органдардың қызметтік деңгейін арттыру, бұлшықеттердің әлсіз топтарын бекіту және бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру;
4) тірек-қозғалыс аппаратының қызметтік бұзылыстарын, организімнің көру, жүйке, жүрек қан тамырлары, тыныс салу жүйелерін түзетуді жүзеге асыру;
5) сымбатты дұрыс қалыптастыру, қозғалыс координациясын жақсарту;
6) еңбек және ақыл-ой еңбегінің қабілетін арттыру;
7) паталогиялық синергия мен синкинезияны, паталогиялық тоникалық рефлекстерді басып отыру;
8) жаңа қозғалыс дағдылары мен дұрыс қозғалыстарды үйрету, қозғалыс координациясын жақсарту, буындардағы қозғалыс амплитудасын арттыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. "Емдік дене шынықтыру" түзету курсы білім алушыларға төмендегідей мүмкіндіктер береді:
1) пәндік білімді, дағдылар мен машықтарды күнделікті өмірді қолдану;
2) қозғалыс құзырлықтары мен дене дамуын жақсарту қажеттілігін бағалау;
3) дене дамуын түзету арқылы оңалту әлеуетін арттыру;
4) денені түзеу жаттығуларының адамның дене және морфофункционалды жүйесіне ықпалы туралы білу;
5) өзінің және өзге білім алушылардың денсаулық жағдайын бағалау;
6) сыни, хабар алмасушылық және шығармашылық ойлау дағдыларын дамыту, мәселелерді шешу.
5. "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы педагогиканың қағидаларына негізделген, оны жүзеге асыру ТҚАБ білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Емдік дене шынықтыру сабақтарында білім алушының қарым-қатынасқа деген ынтасын оятатын жағдаяттар мен қозғалыстық ойындар қамтылады.

Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью обучения предмету "Лечебная физическая культура" является физическое укрепление организма, преодоление нарушений двигательных функций и познавательной деятельности обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА).
3. Задачи предмета "Лечебная физическая культура":
1) укрепление здоровья, закаливание организма и снижение заболеваемости;
2) развитие способности к произвольному торможению движений;
3) повышение функционального уровня органов и систем организма путем оптимальных физических нагрузок, укрепление ослабленных групп мышц и нормализация мышечного тонуса;
4) осуществление коррекции имеющихся функциональных нарушений опорно-двигательного аппарата, зрения, нервной, сердечно-сосудистой, дыхательной систем организма;
5) формирование правильной осанки, улучшение координации движений;
6) повышение физической и умственной работоспособности;
7) подавление патологических тонических рефлексов, патологических синергии и синкинезий;
8) выработка новых двигательных навыков и правильных движений, улучшение координации движений, увеличение амплитуды движений в суставах.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Коррекционный курс "Лечебная физическая культура" позволит обучающимся:
1) применять предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни;
2) оценивать необходимость в улучшении двигательных компетенций и физическом развитии;
3) повышать реабилитационный потенциал через коррекцию физического развития;
4) знать о влиянии коррекционных физических упражнений на физическую и морфофункциональную систему человека;
5) оценивать физическое состояние свое и других обучающихся;
6) развивать навыки критического, коммуникативного и творческого мышления, разрешения проблем.
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Лечебная физическая культура" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с НОДА.
6. Занятия по лечебной физической культуре насыщаются ситуациями и подвижными играми, которые побуждают обучающихся к общению.

7. Сабақ тиімділігін арттыру үшін қолда айна, гимнастикалық (шведтік) қабырғалар, орындықтар, сәкілер, еңкеюге арналған жазықшалар, қол теннисіне арналған столдар, көтерілгіштер, баспалдақтар, ізді жолдар, рельефті және қырлы қозғалмалы тақталар, еңіс тақталар, шағын батуттар, тренажерлар, ауа толтырылған заттар болады.
8. Әрбір нозология арнайы жарықтандыру мен жабдықтарды қажет етеді. Жұлын зақымдалған кезде дене бөліктерін бекіту мақсатында белдіктер, кенеп баулар, иықбаулар, манжеттер, корсеттер қолданылады. Бала сал ауруы кезінде қозғалысты жеңілдендіретін әртүрлі заманауи құрылғылар қолданылады (антигравитациялық костюмдер, Гросс аппараттары).
9. Білім беру процесінің нәтижелері мен оқыту мақсаттары жүйесінің басымдылығын арттыру үшін құндылықты-бағдарлық, қызметтік, тұлғалық-бағдарлық, коммуникативтік тәсілдер, сондай-ақ білім берудің классикалық үлгілері қолданылады.
10. Құндылықты-бағдарлық тәсіл:
1) құндылықты-бағдарлық оқу процесі білім алушы тұлғасының құндылықтар жүйесін мақсатты түрде қалыптастырады;
2) құндылықтар мәні белгілі бір қоғамды қалыптастыруға қажетті өмір сүру үлгісін, әдет-дағдыларды, нормаларды қалыптастыру аумағында көрінеді;
3) құндылықтар тұлға мотивациясының маңызды факторы ретінде әрекет ете отырып, мінез-құлық пен әрекетерді ынталандырады;
4) орта білім құндылықтары "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген.
11. Әрекеттік тәсіл:
1) әрекеттік тәсілдің мәні сол онда білім алушы білімді дайын күйінде емес өзі іздену арқылы алады, өзінің оқу қызметінің мазмұын мен формаларын түсінетін болады, олардың нормаларының жүйесін түсінеді және қабылдайды, оларды жетілдіруге белсенді түрде қатысады, ол өз кезегінде оның білімінің, кеңауқымды оқу дағдылары мен машықтарының белсенді түрде қалыптастуына ықпал етеді;
2) арнайы түзету мектебіндегі әрекеттік тәсіл ТҚАБ білім алушылардың тұлғалық дамуы қызметтің олар үшін қолжетімді болуын ұйымдастыру сипатымен анықталады (пәндік-тәжірибелік және оқытушылық).
12. Тұлғалық-бағдарлық тәсіл:
1) тұлғалық-бағдарлық тәсілдің мақсаты оқу процесін жекелендіру, оқу процесіндегі білім алушылардың тұлғасын үйлесімді қалыптастыру және жан-жақты дамыту, оның психикалық және физикалық дамуының жекелей ерекшелігін есепке ала отырып, шығармашылығын жан-жақты ашу, мінез-құлық мотивтері мен қажеттіліктерін анықтау;
2) емдік дене шынықтыру бойынша әрбір оқыту бағдарламасын игерудің жекелей қарқыны (әрбір баланы өз замандастарымен емес, дамуда өз-өзімен таныстыру, оқыту мен тәрбилеудің келесі деңгейі келесі деңгейдің мазмұнын игеру негізінде құрылады).

7. Для повышения эффективности занятий используются зеркала, гимнастические (шведские) стенки, скамьи, топчаны, плоскости с наклоном, столы для настольного тенниса, лестнички, ступеньки, следовые дорожки, рельефные и ребристые передвижные доски, доски с наклоном, мини-батуты, тренажеры, надувные предметы.
8. Каждая нозология требует специфического оснащения и инвентаря. При поражениях спинного мозга с целью фиксации частей тела используются пояса, полотняные ленты, лямки, манжеты, корсеты. При детском церебральном параличе применяются различные современные приспособления, которые облегчают передвижения (антигравитационные костюмы, аппарат Гросса).
9. Для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса используются ценностно-ориентированный, деятельностный, личностно-ориентированный, коммуникативный подходы, как классические основы образования.
10. Ценностно-ориентированный подход:
1) ценностно-ориентированный учебный процесс целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося;
2) значение ценностей проявляется в сфере формирования норм, привычек, образа жизни, стиля поведения, необходимых для успешного функционирования определенного общества;
3) ценности стимулируют поведение и поступки, действуя как важный фактор мотивации личности;
4) ценности среднего образования основаны на национальной идее "Мәңгілік ел".
11. Деятельностный подход:
1) деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, активно участвует в их совершенствовании, что способствует активному успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков широкого спектра;
2) деятельностный подход в специальной коррекционной школе строится на признании того, что развитие личности обучающихся с НОДА определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной).
12. Личностно-ориентированный подход:
1) целью личностно-ориентированного подхода является индивидуализация учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося в учебном процессе, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения;
2) индивидуальный темп освоения каждым обучающимся программы по лечебному физическому воспитанию (каждый ребенок сравнивается не со сверстниками, а с самим собой в развитии, следующий этап обучения и воспитания строится на основе усвоенного содержания предыдущего этапа).

13. Коммуникативтік тәсіл:
1) оқыту процесі шынайы коммуникацияның баламалық жағдайындағы жұмыс тәртібі мен қарым-қатынас жасау дағдысын қалыптастыруға ықпал етуші тапсырмаларды қамтиды (сыңар және топтық жұмыс);
2) коммуникациялық тәсілдің әлеуметтік мәні: ақпараттың әрқилы түрлерін игеру; әртүрлі мәселелер бойынша пікірталастар жүргізу, аталмыш сұрақтар бойынша өзіндік ұстанымды қалыптастыру;
3) коммуникациялық тәсілдің жекелей мәні: достар, сыныптастар әрекетін талдау және бағалау; заманауи және дене тәрбиесі және сауықтыру технологияларына сүйенген емдік дене шынықтырунің дербес сабақтары үшін ұсыныстар жасай алу; өз күшін дұрыс бағалай алу, не нәрсе болады, не нәрсе болмайтынын білу: ас ішуде, дене жаттығуларында, әртүрлі жағдайларда жеке адаптивті және ассистивті құралдарды пайдалана алу (көзілдірік, арнайы кресло, жекелей бейімделген жұмыс орны, компьютердің арнайы клавиатурасы, дәстүрлі тышқан ауыстырғыштар).
14. Сараланған тәсіл:
1) дифференциалды жұмысты ұйымдастыру жағдайы дегеніміз оқытушы тарапынан көрсетілетін көмектің сипаты, күрделілігі бойынша өзара ажыратылатын дифференциалды тапсырмаларды қолдану болып табылады;
2) дифференциалды тәсіл бір категориядағы бұзылыстарға ұшыраған білім алушылардағы вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуына негізделеді. Педагог оқыту мотивациясы және бақылаудың әрқайсысының тәсілдері мен формалары, жұмыс әдістері мен тәсілдері, күрделілігі, көлемі, қарқыны мен мазмұны арқылы топтардың өзіндік сипаттамалары бойынша біртекті болуына байланысты түзеу-білім беру процесін ұйымдастырады.
15. Дифференциалды тәсіл кезінде келесі терапевтикалық ұсыныстарды ұстанады:
1) жалпы дамытушы жаттығуларды орындағанда және ойындар ойнағанда күш түсіретін (мысалы, аяқ басымен немесе өкшемен отыру) бұлшықеттердің (бұлшықет жүйесі ауруларына ұшыраған білім алушыларға қатысты) қатты созылуынан алшақ болған жөн. Орындарынан түрған кезінде оларға көмек көрсетіледі және көмекші құралдар қарастырылады;
2) түзету жаттығуларын жүргізу барысында спастикалық дисплегиясы бар білім алушылар мүмкіндігінше екі қолы пайдаланылады;
3) жамбас-бел бұзылыстарына ие, тепе-теңдігін ұстап тұруы әлсіз болғанымен жүре алатын білім алушылар қоларбада отырып, қарқындылығы жоғары жаттығулар мен ойындарға қатысу немесе дифференциалды тапсырмалар қарастырылады;
4) сіңір тартылу ұстамасына ұшыраған білім алушыларға байланысты (таңдаулы түрде) кейбір тапсырмалардың ауыр болып, олардың талып қалу мүмкіндігі бойынша нақты түсіндірмелер қарастырылады. Сондықтан да снарядтармен орындалатын гимнастикалық жаттығулар, айналмалы қозғалыстарды орындаудан барынша алшақ болған жөн;

13. Коммуникативный подход:
1) процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, и режимов работы, адекватных условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа);
2) социальная значимость коммуникативного подхода: владение разными видами информации; умение вести дискуссию по различным проблемам, выработка собственной позиции по данным вопросам;
3) личная значимость коммуникативного подхода: умение анализировать и оценивать деятельность друзей, одноклассников; умение адекватно оценивать свои силы, понимать, что можно - нельзя: в еде, в физической нагрузке, умение пользоваться личными адаптивными и ассистивными средствами в разных ситуациях (очки, специальное кресло, индивидуально адаптированное рабочее место, специализированные клавиатуры компьютера, заменители традиционной мышки).
14. Дифференцированный подход:
1) условием организации дифференцированной работы является применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, характеру помощи со стороны учителя;
2) дифференцированный подход обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Педагог организует коррекционно-образовательный процесс, исходя из наличия в классе однородных по своим характеристикам групп, через различное для каждой из них содержание, темпа, объема, сложности, методов и приемов работы, форм и способов контроля и мотивации учения.
15. При дифференцированном подходе необходимо соблюдать следующие терапевтические рекомендации:
1) избегать сильного растяжения мышц (в отношении обучающихся, имеющих заболевания мышечной системы), возникающего при выполнении общеразвивающих упражнений и игр, которые вызывают напряжение (например, сидеть на корточках или пятках). В момент вставания им необходимо оказывать мускульную помощь или предоставлять им вспомогательные средства;
2) при проведении коррекционных упражнений обучающиеся со спастической диплегией используют по возможности обе руки;
3) обучающиеся со слаборазвитой способностью удерживать равновесие, но способные к ходьбе, имеющие нарушения тазобедренного сустава, принимают участие в упражнениях и играх высокой динамичности, сидя в колясках или получать дифференцированное задание;
4) обучающимся, подверженным судорожным приступам (избирательно), необходимо четко разъяснить, насколько некоторые задания могут повысить вероятность припадков и спровоцировать их. Принципиально важно избегать выполнения круговых движений, гимнастических упражнений на снарядах;

5) қозғалысқа бағынбайтын (гиперкенезді), күш салу арқылы икемделетін білім алушыларды барлық түзету жаттығулары үш деңгейде өңделеді: айна арқылы бақылау, айна бақылауынсыз, жұмылған көздермен.
16. Ойын арқылы оқыту:
1) оқыту әдісі ретінде ойын формаларын пайдалану білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын белсендендіруге ықпал етеді;
2) оқыту қызметі ойын ережелеріне бағынады, оқу материалдары ойын құралдары болып табылады. Әрекеттің ұжымдық формаларын ұйымдастыруға бағытталған ойын тәсілдері білім алушылардың шағын топтарда өзге топ мүшлерінің пікірін сыйлауға, соңғы нәтижелерге болжам жасау, қызметтерді өздігінен жоспарлауға, әрекеттерді өз алдына жоспарлауға, мақсатқа жету әдістерін анықтауды үйретеді.
17. Жобалық тәсіл:
1) аталмыш тәсіл білім алушы өз алдына бір мәселені қояды және оны шешудің жолдарын қарастырады;
2) орта мектепте жобалық тәсіл білім алушылардың жас ерекшелігін есепке алумен жүзеге асады. Бірақ жобалық қызметтің алгоритімі толығымен сақталады. Бөлім мазмұнымен танысу шеңберінде жобалардың ұжымдық/топтық дайындығы бойынша білім алушылардың қызметі ұйымдастырылады.
18. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалану:
1) АКТ-ды пайдаланудағы құзырлық базалық АКТ дағдылар негізінде құрылады және жұмыс, бос уақыт және коммуникация үшін технологияларды шығармашылық қолдану;
2) білім алушылар АКТ бойынша дағдыларды барлық оқу пәндері бойынша ақпараттарды іздестіру, құру және олармен жұмыс жасай отырып, ақпараттар мен идеялармен алмасу, бағалау және жабдықтар мен қосымшалардың кең спектрін пайдалана отырып өз жұмысын жетілдіру;
3) Бағдарлама мыналарды қамтиды: бұқаралық ақпарат құралдарының мультимедиялық ресурстары; сандық және Интернет көздері мәліметтерін өңдеу; олардың нақтылығы, сенімділігі және маңыздылығы туралы пікір бере алу; ақпараттарды жасау және өңдеуге арналған АКТ;
4) оқу процесінде АКТ білім алушының жекелей мүмкіндігі есебі мөлшерімен пайдаланылады.
3 - тарау. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
2) 6 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
3) 7 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
4) 8 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
5) 9 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
6) 10 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты құрайды.
20. Бағдарламаның мазмұны оқытудың төрт бөлімі бойынша ұйымдастырылған. Әрбір бөлімнің мазмұны белгілі бір сыныпқа арналған оқу мақсаттары түрінде берілген. Әрбір бөлімшелердің ішіндегі кезекті және жүйелі ұйымдастырылған оқыту мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оқытудың келесі этаптары туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.

5) с обучающимися с насильственными неуправляемыми движениями (гиперкинезами) обязательна отработка коррекционных упражнений на трех уровнях: с контролем в зеркало, без контроля в зеркало, с закрытыми глазами.
16. Игровое обучение:
1) использование игровых форм в качестве метода обучения способствует активизации познавательных интересов обучающихся;
2) обучающая деятельность подчиняется правилам игры, учебные материалы являются средствами игры. Игровые приемы, направленные на организацию коллективных форм деятельности, способствует тому, что обучающиеся учатся уважать мнение других членов малой группы, прогнозировать конечные результаты, самостоятельно планировать деятельность, определять методы достижения целей.
17. Проектный подход:
1) подход предполагает, что обучающийся ставит перед собой проблему и самостоятельно находит пути ее решения;
2) проектный подход реализуется с учетом возрастных особенностей обучающихся. Алгоритм проектной деятельности сохраняется полностью. В рамках знакомства с содержанием раздела организуется деятельность обучающихся по подготовке коллективных/групповых проектов.
18. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ):
1) компетентность в использовании ИКТ строится на базовых ИКТ-навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;
2) обучающиеся развивают навыки по ИКТ в процессе обучения по всем учебным предметам, находя, создавая и работая с информацией, сотрудничая и обмениваясь информацией и идеями, оценивая и затем совершенствуя свою работу, используя широкий спектр оборудования и приложений;
3) Программа включают: мультимедийные ресурсы средств массовой информации; нахождение, выбор и обработка данных с цифровых и Интернет-источников; умение судить об их точности, надежности и важности; ИКТ для создания и обработки информации;
4) в учебном процессе ИКТ используется дозировано с учетом индивидуальных возможностей обучающихся.
Глава 3. Организация содержания предмета "Лечебная физическая культура"
19. Объем учебной нагрузки по предмету "Лечебная физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
20. Содержание Программы организовано по четырем разделам обучения. Каждый раздел предусматривает подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.

21. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарын түзеу;
2) кеңістік пен жазықтыққа бейімделу;
3) түзету-дамытумен сауықтыру арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілет;
4) денсаулық және салауатты өмір салтына ынталандыру.
22. "Тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарын түзеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарын түзету;
2) негізгі қозғалыс дағдылары үшін қозғалыс қызметін саналы басқару және олардың жаттығулардың әрқилы түрлеріндегі кезектілік;
3) дене дамуы кемшіліктерін түзеудің негізгі элементтерін өздігінен игеруге оқыту;
4) бармақ буындарының қозғалмалылығын арттыру;
5) жаттығуларды тиімді орындау және дене жаттығулары қатарындағы құрылымдық идея және стратегия, тактикалардың кезектілігін бақылау;
6) өмірге қажетті қозғалыс икемі мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі өзіндік және өзгелердегі кемішіліктер мен әлеует, икемдерді анықтау;
7) қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді есепке алу және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын дамыту.
23. "Кеңістік пен жазықтыққа бейімделу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) кеңістіктік қатынастарды дамыту;
2) кеңістік пен жазықтыққа бейімделудің қозғалыстық қызметтерін жетілдіру және дамыту үшін білім алушылар организіміне емдік дене шынықтыру құралдаырмен ықпал ету.
24. "Түзету-дамытумен сауықтыру арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілет" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) білім алушының қозғалыстық және жекелей түзеу қажеттіліктерін есепке ала отырып, жағдайларға бейімделу үшін балама шешімдердің көмегімен қозғалыстарға байланысты идея, стратегия мен жоспарларға бейімделу;
2) командалық көшбасшының рөлін атқара отырып, ауыспалы түрде мақсаттарға қол жеткізу үшін дербес түрде және біріге жұмыс жасау;
3) организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, жағымды оқу жағдайының түзетуші және дамытушы бағытын жүзеге асыру бойынша біріге жұмыс жасаудың дағдыларын білу және түсіну;
4) дене жаттығуларының қатарында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді құру, пайдалану, қолдану;
5) ауытқушылықтарды ескере отырып, конструктивті ұсыныстар беру, шығармашылық тапсырмаларды сыни тұрғыдан қарау;
6) өз дене мүмкіндіктері мен шектеулерді сезіну, өз денесін қабылдаудағы көңіл-күй мен эмоцияны көрсетуге арналған әртүрлі жағдайлардағы шығармашылық қабілеттер мен идеяларды қолдану;

21. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата;
2) ориентировка в пространстве и на плоскости;
3) творческие способности и критическое мышление через коррекционно – развивающее оздоровление;
4) мотивация на здоровье и здоровый образ жизни.
22. Раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата" включает следующие подразделы:
1) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата;
2) сознательное управление двигательной деятельностью для коррекции основных двигательных навыков и их последовательности в различных видах упражнений;
3) обучение самостоятельному овладению основными элементами коррекции недостатков физического развития;
4) увеличение подвижности суставов конечностей;
5) эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений;
6) определение собственных и чужих умений, недостатков и потенциала в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
7) развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей.
23. Раздел "Ориентировка в пространстве и на плоскости" включает следующие подразделы:
1) развитие пространственных отношений;
2) воздействие средствами лечебной физической культуры на организм учащихся для развития и совершенствования двигательных функций ориентировки в пространстве и на плоскости.
24. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через коррекционно – развивающее оздоровление" включает следующие подразделы:
1) адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных коррекционных и двигательных потребностей обучающихся;
2) самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера;
3) знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
4) использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений;
5) критическое рассматривание творческих задач, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений;
6) применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей и ограничений;

7) емдік дене қызметтерін орындау кезіндегі жекелей және топтық тапсырмаларды орындауда паториотизм сезімін дамыту;
8) өз дене қызметтерін бақылауда қолжетімді тәсілдерді игеру және олардың айырмашылықтары мен әртүрлі қозғалыс контекстеріне негізделген рөлдерді атқару.
25. "Денсаулық және салауатты өмір салтына ынталандыру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық және салауатты өмір салты үшін емдік дене шынықтырудың маңыздылығы туралы білімді қалыптастыру, ұдайы, дебес және жүйелі сабақтарға деген қызығушылықты арттыру;
2) білім алушының қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларын орындау қажеттілігін түсіну;
3) қозғалыс кемістіктерін түзету, организм өзгерістеріндегі әртүрлы мен орындауға байланысты дене жаттығулары жүктемесінің ықпал ету түсінігі және ол туралы білім;
4) дене жағдайы мен оны орындауға байланысты әртүрлі тыныс алу жаттығуларын орындау нәтижесінде тыныс алу қызметтерін қалыпқа келтіру;
5) денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене жаттығуларында қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денеге түсетін күш қарқынын болжауда қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
6) психогимнастика элементтері, емдік дене шынықтыру сабақтарының дәстүрлі емес формалары.
26. 5-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негізі: сабақтардағы қауіпсіздік техникасы; дене жаттығулары тазалығы; бұзылған қызметтерді түзеу бойынша тапсырмаларды орындау; адамның дене дамуы; дене дайындығы және оның денсаулықты нығайтумен, дене қасиеттерін дамуымен байланысы; ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы мәлімет. Күн тәртібі, оның негізгі мазмұны мен жоспарлау ережелері;
2) диагностика: жекелей және дербес жұмыстардың тәсілдеріне таңдау жасау және дифференциалды тұзеу ықпалы құралдарын анықтау үшін дененің даму бұзылысының сипатын анықтау үшін тексеру;
3) бұзылған қызметтерді алдын-алу және түзеу: денсаулықты нығайту дағдыларына ие болу; тірек-қимыл аппараты дұрыс емес орналасуын түзеу; бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру; жеке бұлшықет топтарындағы әлсіздіктердің алдын-алу; буын қозғалмалылығын жақсарту; сенсорлық байту; бұлшықет-буын сезімталдылығын жақсарту; вестибулярлы реакцияны қалыптастыру; емдік дене шынықтыру сабақтарын дайындау, ұйымдастыру және өткізу; жаттығуларға таңдау жасау және жаттығулардың жекелей кешенін құру. Тыныс алу гимнастикасының элементтері;
4) емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау. Өзіндік бақылау және қадағалау дағдыларына үйрену.

7) развитие чувства патриотизма при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения лечебной физической деятельности;
8) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий, освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела.
25. Раздел "Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) формирование знаний важности лечебной физической культуры для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям;
2) понимание необходимости в выполнении лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности ученика;
3) знание и понимание влияния различных физических нагрузок на изменения в организме, коррекцию двигательных дефектов;
4) нормализация дыхательной функции в результате выполнения различных дыхательных гимнастик в зависимости от положения тела и выполнения;
5) определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений, направленных на укрепление здоровья лечебных физических упражнений;
6) элементы психогимнастики, нетрадиционные формы занятий лечебной физической культуры.
26. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 5 класса:
1) основы знаний: техника безопасности на занятиях; гигиена физических упражнений; выполнение заданий по коррекции нарушенных функций; физическое развитие человека; физическая подготовка и ее связь с укреплением здоровья, развитием физических качеств; сведения о необходимости сохранения ортопедического режима. Режим дня, его основное содержание и правила планирования;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития, для определения средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: иметь навыки для укрепления здоровья; коррекция неправильных установок опорно-двигательного аппарата; нормализация мышечного тонуса; преодоление слабости отдельных мышечных групп; улучшение подвижности в суставах; сенсорное обогащение: улучшение мышечно-суставного чувства; формирование вестибулярных реакций; организация, подготовка и проведение самостоятельных занятий лечебной физической культурой; выбор упражнений и составление индивидуальных комплексов упражнений. Элементы дыхательной гимнастики.
4) оценка эффективности занятий лечебной физической культурой. Обучение навыкам самонаблюдения и самоконтроля.

27. 6-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негіздері: сабақтардағы қауіпсіздік техникасы, спорттық снарядтар мен тренажерларды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникаларын білу; дене жаттығуларының тазалығы; күн тәртібі, оның негізгі мазмұны мен жоспарлау ережелері; ТҚАБ түзеуі бойынша тапсырмаларды орындау; адамның дене дамуы туралы білімі, ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы; дене қасиеттерін дамыту бойынша өзіндік сабақтарды ұйымдастыру және жоспарлау;
2) диагностика: дене дамуы бұзылысының сипатын анықтау және дифференциалды түзеу ықпалының құралдарын анықтау және дене дамуы бұзылыстарының сипатын анықтау үшін тексеру;
3) бұзылған қызметтердің алдын-алу және түзеу: дербес сабақтарды дайындау және жүргізуді ұйымдастыру; жаттығуларға таңдау жасау және жаттығулардың жекелей кешенін құру. Тыныс алу гимнастикасының элементтері. Тренажерларда жекелей жаттығулар жасау, зерделенген тәсілдермен келген сауықтырушы кешендер;
4) сабақ тиімділігін бағалау: өзіндік бақылау және бақылау; арнайы жаттығуларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтау және жою тәсілдері; тест тапсырмаларының көмегімен мұғалімнің бақылауында денсаулық жағдайы мен организмнің резервін өлшеу.
28. 7-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негіздері: қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптар және табиғатқа қатысты ұқыпты қатынас (экологиялық талаптар), спорттық снарядтар мен тренажерлар пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын білу; дене жаттығуларының тазалығы; адам денесінің дамуы; адамның дене қасиеттерін дамыту бойынша өзіндік сабақтарды жоспарлау және ұйымдастыру; ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы білім; тұлғаның оң қасиеттерін қалыптастыруда емдік дене шынықтыру сабақтарының ықпалы; күн тәртібі, оның негізгі мазмұны мен жоспарлау ережелері;
2) диагностика: дене дамуы бұзылысының сипатын анықтау және дифференциалды түзеу ықпалының құралдарын анықтау және жекелей және дербес жұмыс тәсілдеріне таңдау жасау;
3) қызмет бұзылуларының алдын-алу және түзету: арнайы түзету жаттығуларын орындау кезіндегі техникалық дайындық, қозғалыс техникасы және оның негізгі көрсеткіштері; өз алдына жеке сабақтарды ұйымдастыру және өткізу; жаттығуларға таңдау жасау және жаттығулардың жекелей кешендерін құру; тыныс алу гимнастикасының қарастырылған әдістерін қолдану; тренажерлардағы жекелей жаттығулар; сауықтырушы гимнастика кешені;

27. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 6 класса:
1) основы знаний: техника безопасности на занятиях, знание техники безопасности при пользовании спортивными снарядами и тренажерами; гигиена физических упражнений; режим дня, его основное содержание и правила планирования; выполнение заданий по коррекции НОДА; знания о физическом развитии человека, о необходимости сохранения ортопедического режима; организация и планирование самостоятельных занятий по развитию физических качеств;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: организация подготовка и проведение самостоятельных занятий; подбор упражнений и составление индивидуальных комплексов; использование изученных методов дыхательной гимнастики. Индивидуальные упражнения на тренажерах, комплексы оздоровительной гимнастики изученными способами;
4) оценка эффективности занятий: самонаблюдение и самоконтроль; оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений; измерение резервов организма и состояния здоровья под руководством учителя с помощью тестовых заданий.
28. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 7 класса:
1) основы знаний: требования к технике безопасности и бережное отношение к природе (экологические требования), знание техники безопасности при пользовании спортивными снарядами и тренажерами; гигиена физических упражнений; физическое развитие человека; организация и планирование самостоятельных занятий по развитию физических качеств; знания о необходимости сохранения ортопедического режима; влияние занятий лечебной физической культурой на формирование положительных качеств личности; режим дня, его основное содержание и правила планирования;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития, для определения средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: техническая подготовка при выполнении специальных коррекционных упражнений, техника движений и ее основные показатели; организация и проведение самостоятельных занятий; выбор упражнений и составление индивидуальных комплексов упражнений; использование изученных методов дыхательной гимнастики; индивидуальные упражнения на тренажерах, комплексы оздоровительной гимнастики;

4) тиімділікті бағалау: өзіндік дербес бақылау және өз-өзін бақылау; қозғалыс техникасын бағалау, арнайы жаттығуларды орындау кезінде қателіктерді анықтау және жою тәсілдері, организімін резервін өлшеу және мұғалімнің көмегімен тес арқылы денсаулық жағдайын бағалау.
29. 8-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негіздері: спорттық снарядтар мен тренажерларды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын білу, дене жаттығуларының тазалығы; адам денесінің дамуы; ТҚАБ түзетуі бойынша тапсырмаларды орындау; адамның дене қасиеттерін дамыту бойынша өзіндік сабақтарды жоспарлау және ұйымдастыру; ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы білім;
жан-жақты және үйлесімді дене дамуы; күн тәртібі, оның негізгі мазмұны мен жоспарлау ережелері;
2) диагностика: дене дамуы бұзылысының сипатын анықтау үшін тексеру және дифференциалды түзеу ықпалының құралдарын анықтау; жекелей және дербес жұмыс тәсілдеріне таңдау жасау;
3) бұзылған қызметтердің алдын алу және түзету: түзеу және тыныс алу гимнастикасының жекелей кешендерін жүзеге асыру, негізгі дене қасиеттерін дамытуға арналған жалпы дамыту жаттығулары; дене мен сымбатты түзеу бойынша дербес сабақтарды ұйымдастыру және өткізу; жаттығуларға таңдау жасау және жекелей жаттығулар кешенін құру. Тыныс алу гимнастикасының зерделенген әдістерін қолдану. Тренажерлардағы жекелей жаттығулар, сауықтырушы гимнастикалардың кешені және сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдерін пайдалану;
4) сабақ тиімділігін бағалау: өзіндік бақылау және бақылау; арнайы жаттығуларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтау және жою тәсілдері; тест тапсырмаларының көмегімен мұғалімнің бақылауында денсаулық жағдайы мен организмнің резервін тестпен өлшеу.
30. 9-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негіздері: сабақта өзін-өзі ұстау ережелері, емдік гимнастика дегеніміз не? Оның адам организіміндегі рөлі мен ықпалы. Емдік дене шынықтыру сабақтарына және үй және мектеп жағдайындағы дербес сабақтарына қойылатын тазалық талаптары. Ауа және күн ванналарын қабылдау ережелері; ашық ауада өтетін сабақтардың мәні, қысымдық тәртіп; сабақтарда зерделенген қозғалыс ойындарының ережелерін білу;
2) диагностика: дене дамуы бұзылысының сипатын анықтау үшін тексеру және дифференциалды түзеу ықпалының құралдарын анықтау; жекелей және дербес жұмыс тәсілдеріне таңдау жасау;
3) бұзылған қызметтердің алдын алу және түзету: дене мен сымбатты түзеу бойынша дербес сабақтарды ұйымдастыру және өткізу; жаттығуларға таңдау жасау және жекелей жаттығулар кешенін құру. Тренажерлардағы жекелей жаттығулар, сауықтырушы гимнастикалардың кешені және сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдерін пайдалану. Босаңсу тәсілдерін жетілдурі және өзінің дене жағдайын бақылауға алу, тыныс алу мүмкіндіктерін дамыту және өз-өзіне массаж жасау, тірек-қимыл аппаратының бұзылуы мен бұзылыстардың алдын-алу және түзету;

4) оценка эффективности: самонаблюдение и самоконтроль; оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений, измерение резервов организма и состояния здоровья с помощью тестов под руководством учителя.
29. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 8 класса:
1) основы знаний: знание техники безопасности на занятиях, при пользовании спортивными снарядами и тренажерами; гигиена физических упражнений; выполнение заданий по коррекции НОДА; организация и планирование самостоятельных занятий по развитию физических качеств; знания о необходимости сохранения ортопедического режима. Всестороннее и гармоничное физическое развитие; режим дня, его основное содержание и правила планирования;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференциального коррекционного воздействия; выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: выполнение индивидуальных комплексов корригирующей и дыхательной гимнастики, общеразвивающих упражнений на развитие основных физических качеств; организация и проведение самостоятельных занятий по коррекции осанки и телосложения. Выбор упражнений и составление индивидуальных комплексов упражнений. Использование изученных методов дыхательной гимнастики. Индивидуальные упражнения на тренажерах, комплексы оздоровительной гимнастики и использование нетрадиционных способов оздоровления.
4) оценка эффективности занятий: самонаблюдение и самоконтроль. Оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений, измерение резервов организма и состояния здоровья с помощью тестов под наблюдением учителя.
30. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 9 класса:
1) основы знаний: правила поведения на занятиях, что такое лечебная гимнастика, ее роль и влияние на организм человека. Гигиенические требования к занятиям лечебной физической культуры и самостоятельным занятиям в рамках школы и домашних условиях; правила приема воздушных и солнечных ванн; значение занятий на открытом воздухе, температурный режим; знание правила подвижных игр, изученных на занятиях;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференциального коррекционного воздействия; выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: организация и проведение самостоятельных занятий по коррекции осанки и телосложения; индивидуальные упражнения на тренажерах, комплексы оздоровительной гимнастики и использование нетрадиционных способов оздоровления; совершенствование приемов расслабления и контроль за своим физическим состоянием, развитие дыхательных возможностей и самомассаж, предупреждению и исправлению дефектов и нарушений опорно-двигательного аппарата;

4) сабақ тиімділігін бағалау: өзіндік бақылау және бақылау; арнайы жаттығуларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтау және жою тәсілдері; тест тапсырмаларының көмегімен мұғалімнің бақылауында денсаулық жағдайы мен организмнің резервін тестпен өлшеу.
31. 10-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім негіздері: сабақтардағы қауіпсіздік техникасы, денсаулық сақтайтын өмір қызметін ұйымдастыра алу дағдысын игеру (күн тәртібі, таңғы жаттығу, сауықтырушы іс-шаралар); сыртқы белгілері бойынша шаршаңқылықты анықтай алу;
2) диагностика: дене дамуы бұзылысының сипатын анықтау үшін тексеру және дифференциалды түзеу ықпалының құралдарын анықтау; жекелей және дербес жұмыс тәсілдеріне таңдау жасау;
3) қызмет бұзылысының алдын алу және түзеу: дене дамув бұзылыстарын түзеу және компенсациялау; түзету жаттығуларының кешенін күрделендіру, олардың көлемін арттыру, мөлшері мен мазмұны; дене бұзылыстары, қозғалыстағы бұзылыстарды түзеу (бұзылыс, координация, кеңістікте бағыттала алу, қозғалыстағы нақтылық, тепе-теңдік); қозғалыс және өзге қасиеттерді дамытудағы кемшіліктердің алдын-алу (күш, жылдамдық, шапшаңдық, төзімділік, серпімділік); жаттығулардың жекелей кешендерін құру; тыныс алу және түзеу гимнастикасының зерделенген әдістерін пайдалану; сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдерін пайдаланумен тренажерларда жекелей жаттыңулар орындау;
4) сабақ тиімділігін бағалау: өзіндік бақылау және бақылау; арнайы жаттығуларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтау және жою тәсілдері; тест тапсырмаларының көмегімен мұғалімнің бақылауында денсаулық жағдайы мен организмнің резервін тестпен өлшеу.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы және мониторинг жүргізу үшін кодтық белгі берілген. Кодтағы бірінші сан сынып, екінші және үшінші сан – бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсаттарын көрсетеді. Мысалы, 5.1.2.1 кодындағы "5" - сынып, "1.2" - бөлімше, "1" - оқу мақсаттарының реттік нөмірі.
33. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарын түзеу":
1 кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарын түзеу
5.1.1.1 қозғалыс дағдыларын білу және түсіну және әртүрлі жағдайлардағы олардың қолданылуы үшін негіз құру; негізгі қозғалыс дағдылары мен икемдерді орындай алу

4) оценка эффективности занятий: самонаблюдение и самоконтроль; оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений, измерение резервов организма и состояния здоровья с помощью тестов под наблюдением учителя.
31. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 10 класса:
1) основы знаний: техника безопасности на занятиях, овладение умениями организовать здоровьесберегающую жизнедеятельность (режим дня, утренняя зарядка, оздоровительные мероприятия); умение определять утомление по внешним признакам;
2) диагностика: обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференциального коррекционного воздействия; выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
3) профилактика и коррекция нарушенных функций: коррекция и компенсация недостатков физического развития; усложнение комплексов корригирующих упражнений, увеличение их объем, дозировки и содержания; самостоятельные решения для организации и проведения занятий по коррекции недостатков телосложения, коррекция нарушений в движениях (нарушение координации, ориентировки в пространстве, точность в движении, равновесия); устранение недостатков в развитии двигательных и иных качеств (силы, быстроты, ловкости, выносливости, гибкости); составление индивидуальных комплексов упражнений; использование изученных методов дыхательной и корригирующей гимнастики; индивидуальные упражнения на тренажерах, использование нетрадиционных способов оздоровления;
4) оценка эффективности занятий: самонаблюдение и самоконтроль; оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений, измерение с помощью тестов резервов организма и состояния здоровья.
Глава 4. Система целей обучения
32. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.2.1: "5" - класс, "1.2" - подраздел, "1" - нумерация учебной цели.
33. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки и создать основу для применения их в различных условиях; уметь выполнять основные двигательные навыки и умения

6.1.1.1 негізгі қозғалыс дағдылары және оны денсаулығы мен дене дамуы кемістіктері тұрғысынан орындай алу; емдік-түзеу жаттығуларын әртүрлі тәсілдермен орындау
7.1.1.1 әртүрі тәсілдерде орындалатын емдік-дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту;
8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі түзеу және бейімдік әдістерді қолдана отырып негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды білу, түсіну және жақсарту
9.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі икемдер және қозғалыс дағдыларын салғастыру
10.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен машықтарын талдау
5.1.1.2 мұғалімнің көмегімен омыртқа бұзылысын түзеуді жүзеге асыру: омыртқаны түзеу, белсенді және пассивті созу, омыртқаның барлық бөліктеріндегі серпімділікті дамыту үшін қозғау
6.1.1.2 омыртқа бұзылысын түзеуді жүзеге асыру, білу, түсіну: омыртқаны түзеуге арналған жаттығулар, оны белсенді түрде және баяу созу, омыртқаның барлық бөліктеріндегі серпімділікті дамыту үшін қозғау
7.1.1.2 омыртқа бұзылысын түзеу кезіндегі негізгі қозғалыс сапасын жақсарту
8.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін негізгі емдік дене жаттығуларын білу, түсіну және жақсартуды жалғастыру
9.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен икемдерді салғастыру
10.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен машықтарын талдау
1.2 Негізгі қозғалыс дағдылары үшін қозғалыс қызметін саналы басқару және олардың жаттығулардың әрқилы түрлеріндегі кезектілік
5.1.2.1 қозғалыстардың аралас түрлерін білу, жасай алу және ондағы өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын игеру үшін кейбір жаттығулардың реттілігі
6.1.2.1 қозғалыстың аралас түрлерін жүзеге асыру және олардың емдік дене шынықтыру сабақтарындағы ерікті қозғалыс актілерін ұйымдастырудағы кейбір жаттығулардың кезектілігі
7.1.2.1 дұрыс мүсінді қалыптаструға бағытталған жаттығулар кешенін орындау; өз денесін игеру
8.1.2.1 аралас қозғалыстарды түсіндіру және дене дайындығы мен дене дамуын өз алдына бақылауға ала алу, көрсету
9.1.2.1 қозғалыстың аралас түрлерін қолдану, негіздеу және дене дайындығы мен дене дамуын өздігінен бақылауға ала алу

6.​1.​1.​1 знать и уметь выполнять основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье и физическом развитии; выполнять лечебно-коррекционные упражнения разными способами
7.​1.​1.​1улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных лечебно-коррекционных упражнения разными способами
8.​1.​1.​1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений
10.​1.​1.​1 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений
5.​1.​1.​2 выполнять с помощью учителя коррекцию нарушений позвоночника: упражнения, вытягивающие позвоночник, на активное и пассивное растяжение позвоночника, для развития подвижности во всех отделах позвоночника, в самовытяжении
6.​1.​1.​2 знать, понимать и уметь выполнять коррекцию нарушений позвоночника: упражнения, вытягивающие позвоночник, на активное и пассивное растяжение позвоночника, для развития подвижности во всех отделах позвоночника, в самовытяжении
7.​1.​1.​2 улучшить качество основных двигательных навыков при коррекции нарушений позвоночника
8.​1.​1.​2 знать, понимать и продолжать улучшать основные лечебные физические упражнения для коррекции позвоночника
9.​1.​1.​2 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника
10.​1.​1.​2 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника
1.2 Сознательное управление двигательной деятельностью для коррекции основных двигательных навыков и их последовательности в различных видах упражнений
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях для владения навыками самообслуживания
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях организация произвольного двигательного акта на занятиях лечебной физической культуры
7.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность
9.​1.​2.​1 обосновывать и применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность

10.1.2.1 қозғалыс комбинациясын өздігінен талдау және қолдану, дене дайындығы мен дамуын өздігінен бақылауға ала алу
5.1.2.2 негізгі дене жаттығуларын білу және жүрістің бұзылысын түзету үшін оларды пайдалана алу: түзеуші жүріс;қозғалыстың әртүрлі нұсқаларын қоса отырып жүруді тыныс алумен үйлестіру; қол жағдайын өзгерте тырып жүру; тірек жанындағы жаттығулар
6.1.2.2 жүріс бұзылысын түзету үшін және қозғалыс кешендерін жасай алу, жүзеге асыру
7.1.2.2 жүрісті түзетуге бағытталған жаттығулар кешенін орындау
8.1.2.2 өз жүрісін түзеу, өздігінен бақылауға алу және жаттығулар кешенін түсіндіре алу және көрсету
9.1.2.2 жаттығулар кешенін негіздеу және қолдана алу, қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін түзеу және бақылауға ала алу
10.1.2.2 жаттығулар кешенін талдау және пайдалану; қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін өздігінен бақылауға ала алу және түзеу
1.3 Дене дамуы кемшіліктерін түзеудің негізгі элементтерін өздігінен игеруге оқыту
5.1.3.1 негізгі дене жаттығуларн білу және дене дамуы кемістіктерін түзеу үшін оларды тұрақты орындап тұру, жетекші қозғалыстардың негізгі техникасына үйрете алу: тұрақтылық, статистикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесіне бейімделе алу
6.1.3.1 негізгі дене жаттығуларын білу және қолдана алу және дене дамуы кемістіктерін түзеу үшін оларды тұрақты орындап тұру, жетекші қозғалыстардың негізгі техникасына үйрете алу: тұрақтылық, статистикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесіне бейімделе алу
7.1.3.1 негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарту және жетілдіру, оларды бір-бірімен байланыстыра алу, қажет емес немесе істей алмайтын қозғалыстардың алдын алу, оларды жою
8.1.3.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізуге қол жеткізе отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында қозғалыстарды түсіну және көрсете алу
9.1.3.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және олардың алдын алу, дене дамуына ықпал ететін әртүрлі реттік жаттығуларды орындау сапасын арттыруды негіздеу және көрсету
10.1.3.1 қозғалудағы қателіктерді түзеу және оның алдын-ала алу, дене дамуына әсерін тигізетін әртүрлі реттік жаттығулардағы қимылдарды орындау сапасын талдау
1.4 Бармақ буындарының қозғалмалылығын арттыру
5.1.4.1 контрактур мен буын қатып қалуының алдын алу, бармақтар мен буындардың серпімділігін арттыру үшін жаттығуларды іріктеудегі қозғалыстардың реттілігі және ондай дағдыларды білу және анықтау

10.​1.​2.​1 анализировать и самостоятельно применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность
5.​1.​2.​2 знать основные физические движения и уметь использовать их для коррекции нарушений ходьбы: корригирующая ходьба; сочетания ходьбы с дыханием, включения различных вариантов передвижения; ходьба с изменением положения рук; упражнения у опоры
6.​1.​2.​2 уметь составлять и выполнять комплексы движений и для коррекции нарушений ходьбы
7.​1.​2.​2 выполнять комплексы упражнений, направленных на коррекцию ходьбы
8.​1.​2.​2 объяснять и демонстрировать комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу
9.​1.​2.​2 обосновывать и применять комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств
10.​1.​2.​2 анализировать и использовать комплексы упражнений; уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств
1.3 Обучение самостоятельному овладению основными элементами коррекции недостатков физического развития
5.​1.​3.​1 знать основные физические движения и уметь обучать основам техники, ведущим движениям, сделав их исполнение стабильным для коррекции недостатков физического развития: устойчивости, статического и динамического равновесия, ориентировка в собственном теле
6.​1.​3.​1 знать и уметь применять основные физические движения и уметь обучать основам техники, ведущим движениям, сделав их исполнение стабильным для коррекции недостатков физического развития:
устойчивости, статического и динамического равновесия, ориентировка в собственном теле
7.​1.​3.​1 совершенствовать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их
8.​1.​3.​1 демонстрировать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, добившись освоения общего ритма двигательного действия
9.​1.​3.​1 демонстрировать и обосновывать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
10.​1.​3.​1 анализировать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
1.4 Увеличение подвижности суставов конечностей
5.​1.​4.​1 знать и определять навыки и последовательность движений умения в подборе упражнений для увеличения подвижности в суставах усеченной и сохраненной конечности, профилактики формирования тугоподвижности в суставах и контрактур

6.1.4.1 контрактур мен буын қатып қалуының алдын алу, бармақтар мен буындардың серпімділігін арттыру үшін жаттығуларды іріктеудегі жекелей икемдерді білу және анықтау
7.1.4.1 дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру, буын серпімділігін арттыруға арналған жаттығуларды пайдалану, бұлшықет массасын, тонусын, күшін қалыптастыру, тіректер мен қозғалыстар, қозғалыс координациялары және шапшаңдық, тепе-теңдік немесе орын ауыстыратын дағдыларды игеру
8.1.4.1 дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу, бармақтар саулығының деформациясы және омыртқа деформациясының күрделілігінің алдын алу және буын серпімділігінің қызметтік мүмкіндіктерінің қол жеткізген деңгейін арттыра түсу, ұстап тұру
9.1.4.1 субьективті сезімдерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалыс амплитудасын анағұрлым айқын басқара алатын жаттығуларды түсіну және көрсету
10.1.4.1 субьективті сезінулерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалысының амплитудасын анағұрлым нақты реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды пайдалану және талдау
5.1.4.2 негізгі дене жаттығуларын білу және қол бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларға үйрету
6.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін негізгі дене жаттығуларын білу және қолдана алу
7.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру
8.1.4.2 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу
9.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу
10.1.4.2
қол бармақтарының буындарындағы қозғалмалықты арттыруға арналған жаттығулар кешенін өздігінен қолдану
5.1.4.3 негізгі дене жаттығуларын білу және аяқ бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларға үйрету
6.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін негізгі дене жаттығуларын білу және қолдана алу
7.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру
8.1.4.3 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу
9.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу

6.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения в подборе упражнений для увеличения подвижности в суставах усеченной и сохраненной конечности, профилактики формирования тугоподвижности в суставах и контрактур
7.​1.​4.​1 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками
8.​1.​4.​1 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности
9.​1.​4.​1 понимать и демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
10.​1.​4.​1 анализировать и самостоятельно применять упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
5.​1.​4.​2 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
6.​1.​4.​2 знать и уметь применять основные физические движения для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
7.​1.​4.​2 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
8.​1.​4.​2 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах верхних конечностей
9.​1.​4.​2 понимать и демонстрировать комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
10.​1.​4.​2 анализировать и самостоятельно применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
5.​1.​4.​3 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
6.​1.​4.​3 знать и уметь применять основные физические движения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
7.​1.​4.​3 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
8.​1.​4.​3 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах нижних конечностей
9.​1.​4.​3 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей

10.1.4.3 аяқ бармақтарының буындарындағы қозғалмалықты арттыруға арналған жаттығуларды үйрету үшін негізгі дене қозғалысын туралы білімді талдау және қолдана алу
5.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін заттармен дене жаттығуларын білу және жасай алу
6.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттармен дене жаттығуларын жасай алу және білу
7.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру
8.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дене жаттығуларын түсіндіре алу және көрсету
9.1.4.4 негізгі дене жаттығуларн білу және ұсақ моториктерді түзету үшін заттармен орындалатын жаттығуларға үйрете алу
10.1.4.4 ұсақ моториктерді түзеу үшін заттармен жаттығу жасауды өзгелерге үйрету үшін негізгі дене жаттығулары туралы білімді талдау
1.5 Жаттығуларды тиімді орындау және дене жаттығулары қатарындағы құрылымдық идея және стратегия, тактикалардың кезектілігін бақылау
5.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығулардың кішігірім диапазонындағы реттіліктің сақталуын сипаттау және оны білу
6.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығулар қатарындағы композиционды идеялар мен стратегиялар,тактикаларды тиімді қолдану және түсіну
7.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығулар қатарындағы композиционды идеялар мен қарапайым стратегиялар,тактикаларды жасау, бағалай алу
8.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығуларының кең ауқымдағы композиционды идеялары мен стратегиялар, тактикаларды анықтау және бағалау
9.1.5.1 дене жаттығуларының кең ауқымындағы композиционды идеялар мен әртүрлі тактика, тсратегияларды жасау, талдау және салғастыру
10.1.5.1 дене жаттығуларының кең диапазонындағы композициялық идеялар мен стратегиялар, әртүрлі тактикаларды үйрене алу
1.6 Өмірге қажетті қозғалыс икемі мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі өзіндік және өзгелердегі кемішіліктер мен әлеует, икемдерді анықтау
5.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық қимыл мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктерді, жеке және өзге икемдерді анықтау, білу және жасай алу
6.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық қимылдар мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегікемшіліктедің алдын-алу бойынша икемге байланысты білімді түсіне білу және қолдану
7.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыст қимылдары мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша икемдер жасау және қолдану

10.​1.​4.​3 анализировать и уметь применять знание основных физических движений для обучения упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
5.​1.​4.​4 знать и уметь применять физические упражнения с предметами для коррекции мелкой моторики
6.​1.​4.​4 знать и уметь применять физические упражнения с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики
7.​1.​4.​4 совершенствовать и обобщать навыки использования с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики
8.​1.​4.​4 объяснять и демонстрировать физические упражнения с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики
9.​1.​4.​4 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики
10.​1.​4.​4 анализировать знания основных физических движений для обучения других упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики
1.5 Эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений
5.​1.​5.​1 знать и описывать соблюдение последовательностей в небольшом диапазоне упражнений для исправления дефектов физического развития
6.​1.​5.​1 понимать и эффективно применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде упражнений для исправления дефектов физического развития
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде упражнений для исправления дефектов физического развития
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для исправления дефектов физического развития
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
10.​1.​5.​1 научиться различным тактикам, стратегиям и композиционным идеям в широком диапазоне физических упражнений
1.6 Определение собственных и чужих умений, недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
5.​1.​6.​1 знать и уметь определять собственные и чужие умения и недостатки в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
6.​1.​6.​1 понимать и применять знания умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
7.​1.​6.​1 уметь создавать и применять умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков

8.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша қимылдардың жеке және өзге сапасын анықтау және бағалау
9.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктердің алдын-алу бойынша өзіндік және өзге қимылдарды талдау және салстыру, жасау
10.1.6.1 өмірлік маңызы бар дағдылар мен машықтарды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктердің алдын-алу бойынша өзге дағдыларды пайдалана алу және талдау
1.7 Қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді есепке алу және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын дамыту
5.1.7.1 қозғалыстық қабілеттерді түзеу және жақсарту үшін оқытудың деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтарды жеңудің қарапайым дағдыларын анықау және білу
6.1.7.1 белсенділіктің қозғал ыстық қабілеттерін түзеу және жақсарту үшін оқытудың деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтарды жеңу дағдыларын білу және жүзеге асыра алу
7.1.7.1 қозғалыстық қабілеттерді түзеу және жақсарту үшін оқытудың деңгейлеріндегі қозғалыс қимылдарын орындау барысындағы тәжірибеде тәуекелдер туралы білуі және алдын-алу
8.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын жақсарта алу
9.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын бағалау
10.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелге жауап қату қиындықтарының алдын алу дағдыларын үйрету үшін қолдана алу және талдау
2) "Кеңістік пен жазықтыққа бейімделу":
2 – кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Кеңістіктік қатынастарды дамыту
5.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды иегру бойынша кешендерді білу және пайдалана алу
6.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді игерудің қарқындылығы мен жітілігі, тереңдігі, көлемі, кезектілігін білу және анықтау
7.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды иегру бойынша кешендерді қолдануды түсіну және жасай алу
8.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді игерудің қарқындылығы мен жітілігі, тереңдігі, көлемі, кезектілігін түсіндіру және көрсету

8.​1.​6.​1 определять и оценивать свои и чужие качества умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
9.​1.​6.​1 создавать, анализировать и сравнивать свои и чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
10.​1.​6.​1 анализировать и уметь использовать чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
1.7 Развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
5.​1.​7.​1 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
6.​1.​7.​1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
7.​1.​7.​1 знать и уметь предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
8.​1.​7.​1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
9.​1.​7.​1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
10.​1.​7.​1 анализировать и уметь использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
2) "Ориентировка в пространстве и на плоскости":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Развитие пространственных отношений
5.​2.​1.​1 знать и уметь использовать комплексы по усвоению пространственных отношений
6.​2.​1.​1 знать и определять последовательность, объем, глубину, детализированность и темп овладения комплексами по усвоению пространственных отношений
7.​2.​1.​1 понимать и уметь применять комплексы по усвоению пространственных отношений
8.​2.​1.​1 объяснять и демонстрировать последовательность, объем, глубину, детализированность и темп овладения комплексами по усвоению пространственных отношений

9.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді негіздеу және қолдана алу
10.2.1.1 кеңістік қатынастарды игеру үшін жаттығулардың өзге кешенін талдау және оны үйрете алу
2.2 Кеңістік пен жазықтыққа бейімделудің қозғалыстық қызметтерін жетілдіру және дамыту үшін білім алушылар организіміне емдік дене шынықтыру құралдаырмен ықпал ету
5.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу және түсіну
6.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу бойынша қалыптасқан білімді қолдану
7.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу бойынша қалыптасқан білімді жетілдіру
8.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірудегі бірлік, сөйлеуді дамыту арқылы кеңістіктік терминология сөздігін белсендендіру және нақтылау, байытуғ көрсету
9.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіру, тәжірибелік тұрғыдан кеңістіктіктік бейімдеуге және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауға оқыту
10.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен бірге кеңстіктік бағытталу мен кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауды талдау
3) "Түзету-дамытумен сауықтыру арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілетті дамыту":
3 – кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Білім алушының қозғалыстық және жекелей түзеу қажеттіліктерін есепке ала отырып, жағдайларға бейімделу үшін балама шешімдердің көмегімен қозғалыстарға байланысты идея, стратегия мен жоспарларға бейімделу
5.3.1.1 білім алушылардың қозғалыстық және жекелей түзету қажеттіліктерін есепке ала отырып өзгерістерге бейімделе алу үшін балама шешімдердің көмегімен қозғалыстармен байланысты стратегия мен жоспарлар, идеяларға бейімдеу бойынша қалыптасқан білімді білу және түсіну
6.3.1.1 білім алушылардың қозғалыстық және жекелей түзету қажеттіліктерін есепке ала отырып өзгерістерге бейімделе алу үшін балама шешімдердің көмегімен қозғалыстармен байланысты стратегия мен жоспарлар, идеяларға бейімдеу бойынша қалыптасқан білімді анықтау және қолдану
7.3.1.1 әрқилы үйлескен кемістіктермен қатар келген қиындықтардң алдын-алу баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеялары, стратегия мен жоспарларын талқылау және көрсету

9.​2.​1.​1 обосновывать и применять комплексы по усвоению пространственных отношений
10.​2.​1.​1 анализировать и уметь научить других комплексам упражнений по усвоению пространственных отношений
2.2 Воздействие средствами лечебной физической культуры на организм учащихся для развития и совершенствования двигательных функций ориентировки в пространстве и на плоскости
5.​2.​2.​1 знать и понимать коррекцию слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций
6.​2.​2.​1 применять приобретенные знания по коррекции слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций
7.​2.​2.​1 совершенствовать приобретенные знания по коррекции слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций
8.​2.​2.​1 демонстрировать обогащение, уточнение и активизацию словаря пространственной терминологии через развитие речи в единстве с совершенствованием двигательных функций
9.​2.​2.​1 обучение планированию пространственных действий и практическому пространственному ориентированию в единстве с совершенствованием двигательных функций
10.​2.​2.​1 анализировать планирование пространственных действий и практическое пространственное ориентирование в единстве с совершенствованием двигательных функций
3) "Творческие способности и критическое мышление через коррекционно-развивающее оздоровление":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных коррекционных и двигательных потребностей обучающихся
5.​3.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания по адаптации идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных коррекционных и двигательных потребностей обучающихся
6.​3.​1.​1 определять и применять приобретенные знания по адаптации идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных коррекционных и двигательных потребностей обучающихся
7.​3.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей, созданных разнообразными сочетанными дефектами

8.3.1.1 кемістіктер құрылымының кемшіліктері және мүмкіндіктерді білумен байланысты қозғалыс идея, стратегия мен жоспарлар қатарларындағы баламалық шешімдерді талқылау және көрсету
9.3.1.1 өмір сүру ортасының балама шешімдеріндегі қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын ұйымдастыру және бағалауды анықтау
10.3.1.1 өмір сүру қабілеті ортасындағы балама шешімдердегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын тәжірибеде қолдана алу және талдау
5.3.1.2 босаңсуды түзетуде организмнің жекелей ерекшелігін ескере отырып анықтау және түсіну: бұлшықеттердің жеке топтарының босаңсуына барынша күш салудан ауытқу; қолдардың қалыпты ротациялық қозғалысы; мойын бұлшықеттерінің босаңсуы; ойындардағы көңіл аударушы және бекітуші тапсырмалар
6.3.1.2 бұлшықеттердің жеке топтарына барынша күш салудан бірден босаңсытуды пайдалану және анықтау; қолдың босаң ротациялық қозғалысы; мойын бұлшықеттерінің қозғалысы; организімнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, берілетін ойындардағы көңіл аударушы және бекітуші тапсырмалар
7.3.1.2 бұлшықеттердің жеке топтарына барынша күш салудан бірден босаңсыту үшін әдіс-тәсілдер қатарын көрсету және талқылау; қолдың босаң ротациялық қозғалысы; мойын бұлшықеттерінің қозғалысы; организімнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, берілетін ойындардағы көңіл аударушы және бекітуші тапсырмалар
8.3.1.2 организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, босаңсытуды түзетудегі әдістер мен икемдерді көрсету және қолдана алу
9.3.1.2 босаңсытудың зерттелген әдістерін пайдалана отырып, организм бұлшықеттерінің жеке топтарын босаңсыту бойынша жұмыстарды бағалау, анықтау
10.3.1.2 босаңсытудың зерделенген әдістерін қолдана отырып, организм бұлшықеті жеке топтарын босаңсыту бойынша әдістерді көрсете алу және талдау
3.2 Командалық көшбасшының рөлін атқара отырып, ауыспалы түрде мақсаттарға қол жеткізу үшін дербес түрде және біріге жұмыс жасау
5.3.2.1 біріккен және дербес жұмыстар барысында командадағы жұмыс дағдылары мен көшбасшылық дағдыларды түсіну
6.3.2.1 командадағы жұмыс жасау дағдылары мен көшбасшылық дағдыларды анықтау және пайдалану
7.3.2.1 командадағы дербес және біріккен жұмыстардың дағдыларын талқылау және көрсету
8.3.2.1 командадағы жұмыс және көшбасшылық дағдыларды көрсету және қолдана алу
9.3.2.1 командадағы жұмыстың көшбасшылық дағдыларын бағалау
10.3.2.1 командада жұмыс жасауда өзінің және өзгенің көшбасшылық дағдыларына талдау жасау
3.3 Организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, жағымды оқу жағдайының түзетуші және дамытушы бағытын жүзеге асыру бойынша біріге жұмыс жасаудың дағдыларын білу және түсіну

8.​3.​1.​1 обсуждать и демонстрировать альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей и недостатков структуры дефектов
9.​3.​1.​1 определять, оценивать и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
10.​3.​1.​1 анализировать и уметь применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
5.​3.​1.​2 понимать и определять учитывая индивидуальные особенности организма коррекцию расслабления: контрастное переключение от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряженные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры
6.​3.​1.​2 определять и использовать контрастное переключение от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряженные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры, учитывая индивидуальные особенности организма
7.​3.​1.​2 уметь обсуждать и демонстрировать ряд методов для контрастного переключения от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряженные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры, учитывая индивидуальные особенности организма
8.​3.​1.​2 применять и демонстрировать методы и умения в коррекции расслаблений, учитывая индивидуальные особенности организма
9.​3.​1.​2 определять, оценивать работу по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления
10.​3.​1.​2 анализировать и уметь демонстрировать методики по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления
3.2 Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера
5.​3.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде при самостоятельной и совместной работе
6.​3.​2.​1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде
7.​3.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и самостоятельной работы в команде
8.​3.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
9.​3.​2.​1 оценивать лидерские навыки работы в команде
10.​3.​2.​1 анализировать чужие и демонстрировать свои лидерские навыки работы в команде
3.3 Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма

5.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын білу және түсіну
6.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын анықтау және пайдалану
7.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын талқылау және көрсету
8.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын көрсету және қолдану
9.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдыларының қатарын талқылау бағалау
10.3.3.1 жекелей ерекшеліктерді есепке ала отырып, түзеу және дамыту бағытының жағымды оқу ортасын құру бойынша өзінің және өзгенің тиімді және біріккен жұмыстарын талдау және қолдана алу
3.4 Дене жаттығуларының қатарында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді құру, пайдалану, қолдану
5.3.4.1 білім алушыларды дамыту мәселелерінің ерекшелігін ескере отырып, мөлшерленген күш жүктемесін пайдалана отырып, дене жаттығуларын орындау барысында қарапайм ережелерді пайдалану бойынша білімді түсіне білу
6.3.4.1 дене және түзету жаттығуларын орындау кезіндегі құрлымдық тәсілддер мен қарапайым ережелерді анықтау және пайдалана алу
7.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың әртүрлі дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді талқылау мен жетілдіру
8.3.4.1 білім алушылардың дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығулары қатарындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелер туралы білімді көрсету және қолдана алу
9.3.4.1 қозғалыс паталогиясы балалардың дене ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану
10.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың дене ерекшеліктерін есепке ала отырып әртүрлі дене жаттығулары орындау кезіндегі ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талдау және қолдана алу
3.5 Денсаулықтағы ауытқушылықтарды ескере отырып, конструктивті ұсыныстар беру, өзгелердің және өзіндік шығармашылық тапсырмаларды сыни тұрғыдан қарау

5.​3.​3.​1 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
6.​3.​3.​1 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
7.​3.​3.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
8.​3.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
9.​3.​3.​1оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
10.​3.​3.​1 анализировать чужие и уметь применять свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности
3.4 Использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
5.​3.​4.​1 понимание знаний по использованию простых правил при выполнении физических упражнений с умение использования дозированных нагрузок, учитывая специфику проблем развития обучающихся
6.​3.​4.​1 определять и использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических и коррекционных упражнений
7.​3.​4.​1 обсуждать и совершенствовать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией
8.​3.​4.​1 демонстрировать и применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей обучающихся
9.​3.​4.​1 создавать и применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией
10.​3.​4.​1 анализировать и уметь применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией
3.5 Критическое рассматривание собственных творческих задач и творческих задач других, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье

5.3.5.1 дене дамуының ерешелігін есепке ала отырып шығармашылық тапсырмаларды игеру бойынша алдын-ала жұмыс жасау
6.3.5.1 қозғалыс дағдыларын қалыптастыру және бұзуды түзету бойынша шығармашылық тапсырмаларды түсіну және қолдану
7.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып шғармашылық тапсырмалары пайдалану
8.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып шығармашылық тапсырмаларды салыстыру және көрсету
9.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып шығармашылық тапсырмаларды талдау және бағалауды біріктіру
10.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылытар есебінен конструктивті ұсыныстар жасай отырып, шығармашылық міндеттерін талдау және қолдана алу
3.6 Өз дене мүмкіндіктері мен шектеулерді сезіну, өз денесін қабылдаудағы көңіл-күй мен эмоцияны көрсетуге арналған әртүрлі жағдайлардағы шығармашылық қабілеттер мен идеяларды қолдану
5.3.6.1 дене дамуы есебімен шығармашлық қабілеттер мен идеяларды анықтау, моториктер, соматикалқ жағдай, өзіндік дене мүмкіндіктері мен шектеулерді саналы түрде түйсіну
6.3.6.1негізгі шығармашлық стратегиялар мен идеяларды түсіну және пайдалану, денесін қабылдауда тәжірибені оны ұстаздарына беру
7.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды жалпыландыру және көрсету, оны әріде ұстаздар мен замандастарна беру
8.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды және басқаларды анықтау және талдау, оны әріде ұстаздар мен замандастарына беру
9.3.6.1 іртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді жасау үшін шығармашылық қабілеттер мен идеяларды біріктіру
10.3.6.1 әртүрлі жағдайларда берілетін өзгелердің жаңа элементтерді құру идеялары мен өзінің шығармашылық қабілетін сараптау
3.7 Емдік дене қызметтерін орындау кезіндегі жекелей және топтық тапсырмаларды орындауда паториотизм сезімін дамыту
5.3.7.1 патриотизм сезімі туралы түсінік қалыптастыру, ұжымдық қызметті қалыптастыру үшін жағдай жасау
6.3.7.1 паториотизмнің мәнін түсіну және жекелей және топтық қызметті орындау барысында өзара әрекет ету
7.3.7.1 патриотизм сезімі не екенін білу, талықлау және әділ бәсекелестіктің мәнін түсіну, өзара біріге әрекет ету
8.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметіндегі патриотизм мен бәсекелестікті көрсететін мінез-құлықты бағалау
9.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметтерінде патриотизм сезімін көрсету
10.3.7.1 патриотизмнен көрініс беретін мінез-құлықты көрсету, патриотизм сезімін және жекелей және топтық дене қызметіндегі бәсекелестікті көрсете алу

5.​3.​5.​1 предварительная работа по освоению творческих задач с учетом особенностей физического развития
6.​3.​5.​1 понимать и применять творческие задачи по коррекции нарушений и формированию двигательных навыков
7.​3.​5.​1 использовать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье
8.​3.​5.​1 демонстрировать и сравнивать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье
9.​3.​5.​1 объединять, оценивать и анализировать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье
10.​3.​5.​1 анализировать и уметь применять творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье
3.6 Применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей и ограничений
5.​3.​6.​1 выявлять творческие способности и идеи с учетом физического развития, моторики, соматического состояния, осознание своих физических возможностей и ограничений
6.​3.​6.​1 понимать и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю с учетом восприятия собственного тела
7.​3.​6.​1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам
8.​3.​6.​1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
9.​3.​6.​1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях
10.​3.​6.​1 анализировать свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях
3.7 Развитие чувства патриотизма при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения лечебной физической деятельности
5.​3.​7.​1 формирование представлений о чувстве патриотизма, создание условий для формирования коллективной деятельности
6.​3.​7.​1 понимать, в чем заключается патриотизм и как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
7.​3.​7.​1 обсуждать и знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
8.​3.​7.​1 оценивать поведение, отражающее патриотизм и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
9.​3.​7.​1 демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
10.​3.​7.​1 анализировать поведение, отражающее патриотизм , демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности

3.8 Өз дене қызметтерін бақылауда қолжетімді тәсілдерді игеру және олардың айырмашылықтары мен әртүрлі қозғалыс контекстеріне негізделген рөлдерді атқару
5.3.8.1 қозғалыстар контексіндегі рөлдерді орындай алу және білу; өз денесі қызметтерін бақылауға алу тәсілдерін игеру
6.3.8.1 өз рөлін түсіну және білу және қарапайым қозғалыстарды орындау кезіндегі өзге рөлдерді тани бастау; өзіндік дене қызметтері бақылай алу тәсілі
7.3.8.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындаудағы айырмашылықты түйсіну және қозғалыстардың әртүрлі контекстеріне негізделген рөлдерді түсіну және қолдану
8.3.8.1 өзіндік рөлді және айырмашылығын түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау барысындағ өзге рөлдерді көрсету
9.3.8.1 айырмашлығын көрсете отырып, іртүрлі қозғалыс қимылдарын орындау барысында әртүрлі тәжірибе жасау
10.3.8.1 олардың айырмашылықтарын түсіне отырып, қозғалысты орындау кезінде әртүрлі рөлдермен тәжірибе жасай алу және талдау
4) "Денсаулық және салауатты өмір салтына ынталандыру":
4 - кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1 Денсаулық және салауатты өмір салты үшін емдік дене шынықтырунің маңыздылығы туралы білімді қалыптастыру, ұдайы, дебес және жүйелі сабақтарға деген қызығушылықты арттыру
5.4.1.1 дербес сабақтардағы қажеттіліктерге байланысты салауатты өмір салты мен емдік дене шынықтырунің маңызын білу және түсіну
6.4.1.1 дене ауытқушылықтарын түзету және қалыпқа келтіруге арналған жүйелі жаттығулар, денсаулық туралы жалпы түсінікке ие болу, емдік дене шынықтыру туралы білімді пайдалану
7.4.1.1емдік дене жаттығуларының емдік пайдасын талықлау және сипаттау алу, түсіну, оларды өз қызметін жоғалтқан қызметтерді түсіну үшін өздігінен қолдану
8.4.1.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының пайдасын түсіну және оны көрсете алу;
9.4.1.1 денсаулық және салауатты өмір салты үшін ден е қызметінің маңыздылығын сараптау және оны түсіну
10.4.1.1 денсаулықты жақсарту үшін дене қызметінің маңыздлығы туралы өзінің және өзгенің білімін талдау
5.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының мәнін білу және түсіну. Тыныс алу ережелеін пайдалану алу
6.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының маңыздылығу туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
7.4.1.2 тыныс алу органдарының сауықтырушы пайдасын талқылау, сипаттай алу және түсіну, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
8.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
9.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
10.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін сараптау, тыныс алу ережелерін пайдалану
4.2 Білім алушының қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларын орындау қажеттілігін түсіну
5.4.2.1 өзіне қызмет көрсете алу дағдыларын қалыптастыру үшін емдік дене жаттығуларын орындаудың маңыздылығын білу және түсіну
6.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін білу және пайдалану
7.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін ұсыну және көрсету
8.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін құру және көрсету
9.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін жасау және көрсету
10.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешенін талдау және үйрете алу

3.8 Исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
5.​3.​8.​1 знать и уметь исполнять роли в контексте движений; освоение способы контроля над функциями собственного тела
6.​3.​8.​1 знать и понимать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений; способы контроля над функциями собственного тела
7.​3.​8.​1 понимать и применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия выполнении различных физических упражнений
8.​3.​8.​1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
9.​3.​8.​1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия
10.​3.​8.​1 анализировать и уметь проводить эксперименты с различными ролями при выполнении движении, осознавая их различия
4) "Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Формирование знаний важности лечебной физической культуры для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям
5.​4.​1.​1 знать и понимать важность лечебной физической культуры и здорового образа жизни, необходимости в самостоятельных занятиях
6.​4.​1.​1 знать и уметь использовать знания о важности лечебной физической культуры, получить общее понятие о здоровье, систематических упражнениях для нормализации и коррекции физических отклонений
7.​4.​1.​1 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу лечебных физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций
8.​4.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
9.​4.​1.​1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
10.​4.​1.​1 анализировать свои и чужие знания о важности физической деятельности для улучшения здоровья
5.​4.​1.​2 знать и понимать значение органов дыхания для здоровья. Уметь пользоваться правилами дыхания
6.​4.​1.​2 знать и уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
7.​4.​1.​2 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу органов дыхания, пользоваться правилами дыхания
8.​4.​1.​2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
9.​4.​1.​2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
10.​4.​1.​2 анализировать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
4.2. Понимание необходимости в выполнении лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
5.​4.​2.​1 знать и понимать важность выполнения лечебных физических упражнений для формирования навыков самообслуживания
6.​4.​2.​1 знать и уметь использовать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
7.​4.​2.​1 предлагать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
8.​4.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
9.​4.​2.​1 разрабатывать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
10.​4.​2.​1 анализировать и уметь обучать комплексам лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности

4.3 Қозғалыс кемістіктерін түзету, организм өзгерістеріндегі әртүрлы мен орындауға байланысты дене жаттығулары жүктемесінің ықпал ету түсінігі және ол туралы білім
5.4.3.1 сыртқы белгілері бойынша әртүрлі дене жүктемесі жаттығулары арасындағы айырмашылықты анықтау, және организмдегі дене өзгерістерін бақылауға ала алу
6.4.3.1 сыртқы белгілері бойынша әртүрлі дене жүктемесі жаттығулары арасындағы айырмашылықты анықтау, және организмдегі дене өзгерістерін бақылауға ала алу
7.4.3.1 қозғалыс кемістіктерін түзеу және оның алдын-алуға бағытталған дене жаттыңуларын орындау кезінде организмдегі дене өзгерістері туралы білу, бақылауға алу (дамымау, қозғалыс қызметтерінің бұзылуы және жойылуы)
8.4.3.1 емдік дене жаттыңуларын орындау барысында дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіру
9.4.3.1 дене жаттыңуларын орындау кезінде және одан кейінгі белгілі бір дене өзгерістерін көру үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана алу
10.4.3.1 дене жаттығуы мен жүктемесін орындағаннан кейін және орындау барысында дене өзгерістерін анықтау үшін өзінің және өзгелердің стартегияларын қолдануды талдау
4.4 Дене жағдайы мен оны орындауға байланысты әртүрлі тыныс алу жаттығуларын орындау нәтижесінде тыныс алу қызметтерін қалыпқа келтіру
5.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын пайдалана алу
6.4.4.1 тыныс алу гимнастикасын пайдаланумен дене жаттығулары қатарын орындау барысындағы қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну және анықтай алу
7.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын пайдалана алу
8.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын құрастыру және көрсету
9.4.4.1 емдік дене жаттыңуларының арнайы кешінін орындау барысында әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын қолдану және көрсету
10.4.4.1 емдік дене жаттығуларының арнайы кешендерін орындау кезінде тыныс алу гимнастикасының өзге де әртүрлі әдістеріне үйрете алу
4.5 Денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене жаттығуларында қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денеге түсетін күш қарқынын шамалалауда қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
5.4.5.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы мәселелерінен хабардар болу

4.3 Знание и понимание влияния различных физических нагрузок на изменения в организме, коррекцию двигательных дефектов
5.​4.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки по внешним признакам и уметь контролировать физические изменения в организме
6.​4.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнениями различной физической нагрузки по внешним признакам и уметь контролировать физические изменения в организме
7.​4.​3.​1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций)
8.​4.​3.​1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении лечебных физических упражнений
9.​4.​3.​1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
10.​4.​3.​1 анализировать применение своих и чужих стратегий для определения физических изменений во время или после выполнения физических упражнений и нагрузок
4.4 Нормализация дыхательной функции в результате выполнения различных дыхательных гимнастик в зависимости от положения тела и выполнения лечебных физических упражнений
5.​4.​4.​1 уметь использовать различные дыхательные гимнастики в зависимости от положения тела и выполнения лечебных физических упражнений
6.​4.​4.​1 понимать и уметь определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений с применением дыхательной гимнастики
7.​4.​4.​1 использовать различные дыхательные гимнастики
в зависимости от положения тела и выполнения лечебных физических упражнений
8.​4.​4.​1 составлять и демонстрировать применение дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений
9.​4.​4.​1 применять и демонстрировать различные дыхательные гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений
10.​4.​4.​1 анализировать и уметь учить других различным методам дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений
4.5 Определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом, во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений, направленных на укрепление здоровья
5.​4.​5.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений

6.4.5.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған нормалар мен ережелер, қауіпсіздік техникасын түсіну
7.4.5.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене жаттығуларының әртүрлі контекстеріндегі қауіп пен тәуекелдің әлеуетін анықтау
8.4.5.1 қауіпсіздік техникасының күрделі мәселелерін түсіну, қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған денсаулыққа төнген қауіпті төмендетудің тәсілдері
9.4.5.1 денсаулық, қауіпсіздік техникасы, сондай-ақ қозғалыс бұзлыс ерекшелігі есебімен әлеуетті қауіпті төмендетудің тәсілдері
10.4.5.1 өзгелерді қауіпсіздік техникасына үйрету және талдау, сонымен қатар қозғалыс бұзылысын есепке ала отырып, денсаулықтың әлеуетті қаупін төмендету
4.6 Психогимнастика элементтері, емдік дене шынықтыру сабақтарының дәстүрлі емес формалары
5.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтері мәселелерімен таныс болу
6.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін білу және пайдалана алу
7.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну, сипаттай аду және талқылау
8.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну және оны көрсете алу
9.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін талдай алу және оған бейімделу
10.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарын ерекшелігі есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған психогимнастика элементтеріне талдау жасау және оларды пайдалана алу
5.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерінің мәселелерінен хабардар болу
6.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін білу және пайдалана алу
7.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну, сипаттай алу және талқылау
8.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну және ол туралы білімін көрсете алу

6.​4.​5.​1 понимать технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
7.​4.​5.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах лечебных физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
8.​4.​5.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
9.​4.​5.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
10.​4.​5.​1 анализировать и уметь учить других технике безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
4.6 Элементы психогимнастики, нетрадиционные формы занятий лечебной физической культуры
5.​4.​6.​1 быть осведомленным в вопросах элементов психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
6.​4.​6.​1 знать и уметь использовать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
7.​4.​6.​1 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
8.​4.​6.​1 демонстрировать знание и понимать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
9.​4.​6.​1 адаптировать и уметь анализировать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
10.​4.​6.​1 анализировать элементы психогимнастики, направленные на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь использовать их
5.​4.​6.​2 быть осведомленным в вопросах элементов нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
6.​4.​6.​2 знать и уметь использовать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
7.​4.​6.​2 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
8.​4.​6.​2 демонстрировать знание и понимать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений

9.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін талдай алу және оған бейімделу
10.4.6.2 өзге зерделенген әдістерді үйрете алу және қозғалыс бұзылыстарының ерекшеліктерін есепке ала отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлік емес формаларының элементтерін талдау
5.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау мәселелеріне байланысты хабардар болу
6.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін білу және пайдалана алу
7.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және пайдалана алу
8.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және көрсете алу
9.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтеріне талдау жасау және бейімделе алу
10.4.6.3 өзін және өзгелерді өз-өзіне массаж жасауға үйрету және қозғалыс бұзылыстарының ерекшеліктері есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған өзіндік массаж бен релаксацияның өзге элементтеріне үйрету
5.4.6.4 зақымдалуына байланысты тренажерлы гимнастиканы пайдаланудың пайдасы мен зияны туралы мәлімет алу
6.4.6.4 денсаулыққа пайдалы жаттығу құралдарын пайдаланумен пайдалануды білу және оны пайдалана алу
7.4.6.4 денсаулыққа пайдалы жаттығу құралдарын пайдаланумен өткен сабақты түсіну және сипаттай алу
8.4.6.4 қозғалыстарда бұлшықет-буынды дамыту үшін тенажерларда жаттығу жасаудың түсіну, білу және көрсете алу
9.4.6.4 жұмысы бұзылған қызметтерді түзеу үшін жаттығу құралдарымен жасалатын гимнастика элементтерін жасай алу және оған бейімделу
10.4.6.4 бұлшықет-буын қозғалысын дамыту үшін тренажерларда жаттығу жасаудың өзге де ерекшеліктерін үйрену, үйрету және талдау
34. Осы Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

9.​4.​6.​2 адаптировать и уметь анализировать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
10.​4.​6.​2 анализировать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь научить других изученным методикам
5.​4.​6.​3 быть осведомленным в вопросах самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
6.​4.​6.​3 знать и уметь использовать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
7.​4.​6.​3 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
8.​4.​6.​3 демонстрировать знание и понимать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
9.​4.​6.​3 адаптировать и уметь анализировать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
10.​4.​6.​3 анализировать, уметь применять самому и обучать других элементам самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
5.​4.​6.​4 быть осведомленным о пользе и вреде при использовании тренажерной гимнастики в зависимости от поражения
6.​4.​6.​4 знать и уметь использовать тренировочные занятия на тренажерах с пользой для здоровья
7.​4.​6.​4 понимать и уметь описывать и обсуждать тренировочные занятия на тренажерах с пользой для здоровья
8.​4.​6.​4 демонстрировать знание и понимать специфику упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
9.​4.​6.​4 адаптировать и уметь анализировать элементы тренажерной гимнастики для коррекции утраченных функций
10.​4.​6.​4 анализировать, уметь применять самому и обучать других специфике упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

3) 7 - сынып:
3 - кесте
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Салауатты өмір салты – дені сау ұрпақ
Қауіпсіздік техникасы Баяу өсуші күш жүктемесіне бейімделу
7.3.1.1 әрқилы үйлескен кемістіктермен қатар келген қиындықтардң алдын-алу баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеялары, стратегия мен жоспарларын талқылау және көрсету;
7.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шғармашылық тапсырмалары пайдалану;
7.3.8.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындаудағы айырмашылықты түйсіну және қозғалыстардың әртүрлі контекстеріне негізделген рөлдерді түсіну және қолдану
Дене паталогиясын түзеу және алдын-алу
7.1.1.1 әртүрі тәсілдерде орындалатын емдік-дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту;
7.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығулар қатарындағы композиционды идеялар мен қарапайым стратегиялар,тактикаларды жасау, бағалай алу;
7.4.1.2 тыныс алу органдарының сауықтырушы пайдасын талқылау, сипаттай алу және түсіну, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Әртүрлі доптармен жасалатын тәжірибелер
7.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру;
7.4.1.1 емдік дене жаттығуларының емдік пайдасын талықлау және сипаттау алу, түсіну, оларды өз қызметін жоғалтқан қызметтерді түсіну үшін өздігінен қолдану
Арнайы жекелей жаттығуларды өздігімен орындау
7.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру;
7.4.6.4 денсаулыққа пайдалы жаттығу құралдарын пайдаланумен өткен сабақты түсіну және сипаттай алу
Ортопедиялық тәртіпті ұстану
Дұрыс сымбат қалыптастыру дағдыларын бекіту және қалыптастыруға арналған жаттығулар
7.1.1.2 омыртқа бұзылысын түзеу кезіндегі негізгі қозғалыс сапасын жақсарту;
7.3.1.2 бұлшықеттердің жеке топтарына барынша күш салудан бірден босаңсыту үшін әдіс-тәсілдер қатарын көрсету және талқылау; қолдың босаң ротациялық қозғалысы; мойын бұлшықеттерінің қозғалысы; организімнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, берілетін ойындардағы көңіл аударушы және бекітуші тапсырмалар орындау
Омыртқа тізбегі және бұлшықеттердің созылмалылығы мен серпімділігін дамытуға арналған жаттығулар
7.1.3.1 негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарту және жетілдіру, оларды бір-бірімен байланыстыра алу, қажет емес немесе істей алмайтын қозғалыстардың алдын алу, оларды жою;
7.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және пайдалана алу
Техникасы қарапайым элементтерден тұратын тапсырмалар
7.1.2.2 жүрісті түзетуге бағытталған жаттығулар кешенін орындау;
7.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу бойынша қалыптасқан білімді жетілдіру
Кеңістік түсініктерді тәрбиелеуге арналған жаттығулар
7.1.2.1 дұрыс мүсінді қалыптаструға бағытталған жаттығулар кешенін орындау; өз денесін игеру;
7.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды иегру бойынша кешендерді қолдануды түсіну және жасай алу
Командағы жұмыстың негізі
7.1.7.1 қозғалыстық қабілеттерді түзеу және жақсарту үшін оқытудың деңгейлеріндегі қозғалыс қимылдарын орындау барысындағы тәжірибеде тәуекелдер туралы білуі және алдын-алу;
7.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды жалпыландыру және көрсету, оны әріде ұстаздар мен замандастарна беру
2 - тоқсан
Жалпы дене жаттығуын түзеу
Қаурпсіздік техникасы Микромоториктер дамуын түзеу; психотүзету
7.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыст қимылдары мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша икемдер жасау және қолдану;
7.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды иегру бойынша кешендерді қолдануды түсіну және жасай алу;
7.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын пайдалана алу;
7.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну, сипаттай аду және талқылау
Қозалыс дағдыларын түзетуге арналған дәстүрлік емес әдістердің элементтері
7.1.4.1 дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру, буын серпімділігін арттыруға арналған жаттығуларды пайдалану, бұлшықет массасын, тонусын, күшін қалыптастыру, тіректер мен қозғалыстар, қозғалыс координациялары және шапшаңдық, тепе-теңдік немесе орын ауыстыратын дағдыларды игеру;
7.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың әртүрлі дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді талқылау мен жетілдіру;
7.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну, сипаттай алу және талқылау
Дене күші мен мөлшерлемесін есептей алумен қатар жаттығу құралдары арқылы жасалатын жаттығуларды орындай алу
7.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру;
7.4.6.4 денсаулыққа пайдалы жаттығу құралдарын пайдаланумен өткен сабақты түсіну және сипаттай алу
Түзетуші инвентармен жасалатын жаттығулар
7.1.1.1 әртүрі тәсілдерде орындалатын емдік-дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту;
7.1.4.1 дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру, буын серпімділігін арттыруға арналған жаттығуларды пайдалану, бұлшықет массасын, тонусын, күшін қалыптастыру, тіректер мен қозғалыстар, қозғалыс координациялары және шапшаңдық, тепе-теңдік немесе орын ауыстыратын дағдыларды игеру
Заттармен және заттарсыз жасалатын жаттығулар
7.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру;
7.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін ұсыну және көрсету
Қазақи ұлттық ойындар
Ұлттық қозғалыстық және танымдық ойындар
7.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу бойынша қалыптасқан білімді жетілдіру;
7.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын талқылау және көрсету;
7.3.7.1 патриотизм сезімі не екенін білу, талықлау және әділ бәсекелестіктің мәнін түсіну, өзара біріге әрекет ету
3 - тоқсан
Емдік дене жаттығулары сабақтарының адам иммунитетіне ықпалы
Қауіпсізідік техникасы. Дене жағдайының компоненттерін дамыту.
7.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығулар қатарындағы композиционды идеялар мен қарапайым стратегиялар,тактикаларды жасау, бағалай алу;
7.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шғармашылық тапсырмалары пайдалану;
7.4.1.2 тыныс алу органдарының сауықтырушы пайдасын талқылау, сипаттай алу және түсіну, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Түзету жаттығуларының пайдасы
7.1.3.1 негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарту және жетілдіру, оларды бір-бірімен байланыстыра алу, қажет емес немесе істей алмайтын қозғалыстардың алдын алу, оларды жою;
7.4.3.1 қозғалыс кемістіктерін түзеу және оның алдын-алуға бағытталған дене жаттыңуларын орындау кезінде организмдегі дене өзгерістері туралы білу, бақылауға алу (дамымау, қозғалыс қызметтерінің бұзылуы және жойылуы)
Емдік дене шынықтыру сабақтарындағы айналма жаттығулар
7.1.7.1 қозғалыстық қабілеттерді түзеу және жақсарту үшін оқытудың деңгейлеріндегі қозғалыс қимылдарын орындау барысындағы тәжірибеде тәуекелдер туралы білуі және алдын-алу;
7.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың әртүрлі дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді талқылау мен жетілдіру;
7.4.1.1.емдік дене жаттығуларының емдік пайдасын талықлау және сипаттау алу, түсіну, оларды өз қызметін жоғалтқан қызметтерді түсіну үшін өздігінен қолдану;
7.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну, сипаттай алу және талқылау
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
Көшбасшылық және ынтымақтастық
7.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен қатар кеңістіктегі көру-моторлы координациясы, құлақпен бейімделу реакциясы және есту арқылы назар салуды түзетуді білу бойынша қалыптасқан білімді жетілдіру;
7.3.2.1 командадағы дербес және біріккен жұмыстардың дағдыларын талқылау және көрсету;
7.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды жалпыландыру және көрсету, оны әріде ұстаздар мен замандастарна беру;
7.3.7.1 патриотизм сезімі не екенін білу, талықлау және әділ бәсекелестіктің мәнін түсіну, өзара біріге әрекет ету
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
7.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыст қимылдары мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша икемдер жасау және қолдану;
7.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын пайдалана алу;
7.4.5.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене жаттығуларының әртүрлі контекстеріндегі қауіп пен тәуекелдің әлеуетін анықтау;
7.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және пайдалана алу
Ойындардағы елестетуді дамыту
7.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру;
7.3.1.1 әрқилы үйлескен кемістіктермен қатар келген қиындықтардң алдын-алу баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеялары, стратегия мен жоспарларын талқылау және көрсету;
7.3.1.1 әрқилы үйлескен кемістіктермен қатар келген қиындықтардң алдын-алу баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеялары, стратегия мен жоспарларын талқылау және көрсету;
7.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін ұсыну және көрсету
Сөйлеу диалогтары арқылы ойындарда қозғалыстық сапаны дамыту
7.3.1.2 бұлшықеттердің жеке топтарына барынша күш салудан бірден босаңсыту үшін әдіс-тәсілдер қатарын көрсету және талқылау; қолдың босаң ротациялық қозғалысы; мойын бұлшықеттерінің қозғалысы; организімнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, берілетін ойындардағы көңіл аударушы және бекітуші тапсырмалар орындау;
7.3.8.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындаудағы айырмашылықты түйсіну және қозғалыстардың әртүрлі контекстеріне негізделген рөлдерді түсіну және қолдану;
7.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну, сипаттай аду және талқылау
4 - тоқсан
Өзара әрекет ету ойындары
Қауіпсіздік техникасы. Әртүрлі салмақтағы допты игеру арқылы дағдыларды дамыту
7.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыст қимылдары мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша икемдер жасау және қолдану;
7.3.1.1 әрқилы үйлескен кемістіктермен қатар келген қиындықтардң алдын-алу баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеялары, стратегия мен жоспарларын талқылау және көрсету
Допты пайдаланумен жасалатын жаттығулар кешенін жасау
7.1.2.1 дұрыс мүсінді қалыптаструға бағытталған жаттығулар кешенін орындау; өз денесін игеру;
7.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды жалпыландыру және көрсету, оны әріде ұстаздар мен замандастарна беру;
7.4.3.1 қозғалыс кемістіктерін түзеу және оның алдын-алуға бағытталған дене жаттыңуларын орындау кезінде организмдегі дене өзгерістері туралы білу, бақылауға алу (дамымау, қозғалыс қызметтерінің бұзылуы және жойылуы)
Арнайы жаттығуларды орындау барысында көрсетілетін көмек
7.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығуларды пайдалана алу және жалпыландыру, жетілдіру;
7.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және пайдалана алу
Модификацияланған ойындар
7.3.2.1 командадағы дербес және біріккен жұмыстардың дағдыларын талқылау және көрсету;
7.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын талқылау және көрсету;
Денсаулық туралы білім және тәжірибе арқылы дағдыларды игеру
Ойын қозғалыстары арқылы келетін дене саулығының компоненттері
7.1.2.2 жүрісті түзетуге бағытталған жаттығулар кешенін орындау;
7.3.2.1 командадағы дербес және біріккен жұмыстардың дағдыларын талқылау және көрсету
Денсаулық жаттығулары арқылы денсаулықты сақтау және бекіту
7.1.1.2 омыртқа бұзылысын түзеу кезіндегі негізгі қозғалыс сапасын жақсарту;
7.4.5.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене жаттығуларының әртүрлі контекстеріндегі қауіп пен тәуекелдің әлеуетін анықтау
Емдік дене шынықтыру арқылы денсаулықты дамыту
7.1.4.1 дағдыларды жалпыландыру және жетілдіру, буын серпімділігін арттыруға арналған жаттығуларды пайдалану, бұлшықет массасын, тонусын, күшін қалыптастыру, тіректер мен қозғалыстар, қозғалыс координациялары және шапшаңдық, тепе-теңдік немесе орын ауыстыратын дағдыларды игеру;
7.4.1.2 тыныс алу органдарының сауықтырушы пайдасын талқылау, сипаттай алу және түсіну, тыныс алу ережелерін пайдалана алу

3) 7 класс:
таблица 3
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Здоровый образ жизни - здоровое поколение
Техника безопасности. Адаптация к постепенно нарастающим нагрузкам
7.3.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей, созданных разнообразными сочетанными дефектами;
7.3.5.1 использовать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
7.3.8.1 понимать и применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия выполнении различных физических упражнений
Коррекция и пофилактика физических патологий
7.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных лечебно-коррекционных упражнения разными способами;
7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде упражнений для исправления дефектов физического развития;
7.4.1.2 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу органов дыхания, пользоваться правилами дыхания
Эксперименты с различными мячами
7.1.4.4 совершенствовать и обобщать навыки использования с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики;
7.4.1.1 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу лечебных физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций
Самостоятельное выполнение специальных индивидуальных упражнений
7.1.4.2 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей; 7.4.6.4 понимать и уметь описывать и обсуждать тренировочные занятия на тренажерах с пользой для здоровья
Соблюдение ортопедического режима
Упражнения для формирования и закрепления навыков правильной осанки
7.1.1.2 улучшить качество основных двигательных навыков при коррекции нарушений позвоночника;
7.3.1.2 уметь обсуждать и демонстрировать ряд методов для контрастного переключения от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряженные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры, учитывая индивидуальные особенности организма
Упражнения для развития гибкости и растяжения мышц и связок позвоночника
7.1.3.1 совершенствовать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их;
7.4.6.3 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Задания с несложными элементами техники
7.1.2.2 выполнять комплексы упражнений, направленных на коррекцию ходьбы;
7.2.2.1 совершенствовать приобретенные знания по коррекции слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций
Упражнения для воспитания пространственных представлений
7.1.2.1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
7.2.1.1 понимать и уметь применять комплексы по усвоению пространственных отношений
Основы работы в команде
7.1.7.1 знать и уметь предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
7.3.6.1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам
2 четверть
Коррекция общего физического развития
Техника безопасности. Коррекция развития микромоторики, психокоррекция
7.1.6.1 уметь создавать и применять умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
7.2.1.1 понимать и уметь применять комплексы по усвоению пространственных отношений;
7.4.4.1 использовать различные дыхательные гимнастики в зависимости от положения тела и выполнения лечебных физических упражнений;
7.4.6.1 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Элементы нетрадиционных методик для коррекции двигательных навыков
7.1.4.1 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками;
7.3.4.1 обсуждать и совершенствовать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
7.4.6.2 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Выполнение упражнений на тренажерах с умением рассчитать дозировку и нагрузку
7.1.1.2 улучшить качество основных двигательных навыков при коррекции нарушений позвоночника;
7.1.4.3 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей; 7.4.6.4 понимать и уметь описывать и обсуждать тренировочные занятия на тренажерах с пользой для здоровья
Задания с коррекционным инвентарем
7.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных лечебно-коррекционных упражнения разными способами;
7.1.4.1 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками
Коррекционные упражнения с предметами и без них
7.1.4.4 совершенствовать и обобщать навыки использования с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики;
7.4.2.1 предлагать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Казахские национальные игры
Национальные подвижные и интеллектуальные игры
7.2.2.1 совершенствовать приобретенные знания по коррекции слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций;
7.3.3.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
7.3.7.1 обсуждать и знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
3 четверть
Влияние занятий лечебными физическими упражнениями на иммунитет человека
Техника безопасности. Развитие компонентов физического состояния
7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде упражнений для исправления дефектов физического развития;
7.3.5.1 использовать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
7.4.1.2 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу органов дыхания, пользоваться правилами дыхания
Польза коррекционных упражнений
7.1.3.1 совершенствовать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их;
7.4.3.1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций)
Круговая тренировка на занятиях по лечебной физической культуре
7.1.7.1 знать и уметь предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
7.3.4.1 обсуждать и совершенствовать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
7.4.1.1 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу лечебных физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций;
7.4.6.2 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Обучение через совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество
7.2.2.1 совершенствовать приобретенные знания по коррекции слухового внимания и слуховой ориентировочной реакции, зрительно –моторной координации в пространстве в единстве с совершенствованием двигательных функций;
7.3.2.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и самостоятельной работы в команде;
7.3.6.1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам;
7.3.7.1 обсуждать и знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
Обучение через совместные и приключенческие задачи
7.1.6.1 уметь создавать и применять умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
7.4.4.1 использовать различные дыхательные гимнастики в зависимости от положения тела и выполнения лечебных физических упражнений;
7.4.5.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах лечебных физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений;
7.4.6.3 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие воображения в играх
7.1.4.2 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей; 7.3.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей, созданных разнообразными сочетанными дефектами;
7.4.2.1 предлагать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Игры на развитие двигательных качеств с речевыми диалогами, речетативами
7.3.1.2 уметь обсуждать и демонстрировать ряд методов для контрастного переключения от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряженные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры, учитывая индивидуальные особенности организма;
7.3.8.1 понимать и применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия выполнении различных физических упражнений;
7.4.6.1 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
4 четверть
Игры на взаимодействие
Техника безопасности. Развитие навыков владения мячом различного веса
7.1.6.1 уметь создавать и применять умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
7.3.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей, созданных разнообразными сочетанными дефектами
Создание комплексов упражнений с использованием мяча
7.1.2.1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
7.3.6.1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам;
7.4.3.1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций)
Помощь при выполнении специальных упражнений
7.1.4.3 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей; 7.4.6.3 понимать и уметь описывать и обсуждать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Модифицированные игры
7.3.2.1уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и самостоятельной работы в команде;
7.3.3.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
7.1.2.2 выполнять комплексы упражнений, направленных на коррекцию ходьбы;
7.3.2.1уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и самостоятельной работы в команде
Сохранение и укрепление здоровья коррекционными упражнениями
7.1.1.2 улучшить качество основных двигательных навыков при коррекции нарушений позвоночника;
7.4.5.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах лечебных физических упражнений, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие здоровья через лечебную физическую культуру
7.1.4.1 совершенствовать и обобщать навыки и использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками;
7.4.1.2 понимать и уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу органов дыхания, пользоваться правилами дыхания

4) 8 - сынып:
4 - кесте
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Салауатты өмір салты – дені сау ұрпақ
Қауіпсіздік техникасы Баяу өсуші күш жүктемесіне бейімделу
8.3.1.1 кемістіктер құрылымының кемшіліктері және мүмкіндіктерді білумен байланысты қозғалыс идея, стратегия мен жоспарлар қатарларындағы баламалық шешімдерді талқылау және көрсету;
8.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды салыстыру және көрсету;
8.3.8.1 өзіндік рөлді және айырмашылығын түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау барысындағ өзге рөлдерді көрсету
Дене паталогиясын түзеу және алдын-алу
8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі түзеу және бейімдік әдістерді қолдана отырып негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды білу, түсіну және жақсарту;
8.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығуларының кең ауқымдағы композиционды идеялары мен стратегиялар, тактикаларды анықтау және бағалау;
8.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Әртүрлі доптармен жасалатын тәжірибелер
8.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дене жаттығуларын түсіндіре алу және көрсету;
8.4.1.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының пайдасын түсіну және оны көрсете алу
Арнайы жекелей жаттығуларды өздігінен орындау
8.1.4.2 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу;
8.4.6.4 қозғалыстарда бұлшықет-буынды дамыту үшін тенажерларда жаттығу жасаудың түсіну, білу және көрсете алу
Ортопедиялық тәртіпті ұстану
Дұрыс сымбатты қалыптастыру дағдыларын қалыптастыру және бекітуге арналған жаттығулар
8.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін негізгі емдік дене жаттығуларын білу, түсіну және жақсартуды жалғастыру;
8.3.1.2 организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, босаңсытуды түзетудегі әдістер мен икемдерді көрсету және қолдана алу
Омыртқа тізбегі және бұлшықеттердің созылмалылығы мен серпімділігін дамытуға арналған жаттығулар
8.1.3.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізуге қол жеткізе отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында қозғалыстарды түсіну және көрсете алу;
8.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және көрсете алу
Техникасы қарапайым элементтерден тұратын тапсырмалар
8.1.2.2 өз жүрісін түзеу, өздігінен бақылауға алу және жаттығулар кешенін түсіндіре алу және көрсету;
8.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірудегі бірлік, сөйлеуді дамыту арқылы кеңістіктік термионология сөздігін белсендендіру және нақтылау, байытуғ көрсету
Кеңістік түсініктерді тәрбиелеуге арналған жаттығулар
8.1.2.1 аралас қозғалыстарды түсіндіру және дене дайындығы мен дене дамуын өз алдына бақылауға ала алу, көрсету;
8.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді игерудің қарқындылығы мен жітілігі, тереңдігі, көлемі, кезектілігін түсіндіру және көрсету
Командағы жұмыстың негізі
8.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын жақсарта алу;
8.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды және басқаларды анықтау және талдау, оны әріде ұстаздар мен замандастарына беру
2 - тоқсан
Жалпы дене дамуын түзету
Қауіпсіздік техникасы Микромоториктер дамуын түзеу; психотүзету
8.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша қимылдардың жеке және өзге сапасын анықтау және бағалау;
8.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді игерудің қарқындылығы мен жітілігі, тереңдігі, көлемі, кезектілігін түсіндіру және көрсету;
8.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын құрастыру және көрсету;
8.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну және оны көрсете алу
Қозалыс дағдыларын түзетуге арналған дәстүрлік емес әдістердің элементтері
8.1.4.1 дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу, бармақтар саулығының деформациясы және омыртқа деформациясының күрделілігінің алдын алу және буын серпімділігінің қызметтік мүмкіндіктерінің қол жеткізген деңгейін арттыра түсу, ұстап тұру;
8.3.4.1 білім алушылардың дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығулары қатарындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелер туралы білімді көрсету және қолдана алу;
8.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну және ол туралы білімін көрсете алу
Дене күші мен мөлшерлемесін есептей алумен қатар тренажерлардағы жаттығуларды орындай алу
8.1.4.3 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу;
8.4.6.4 қозғалыстарда бұлшықет-буынды дамыту үшін тенажерларда жаттығу жасаудың түсіну, білу және көрсете алу
Түзетуші инвентармен жасалатын жаттығулар
8.1.4.1 дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу, бармақтар саулығының деформациясы және омыртқа деформациясының күрделілігінің алдын алу және буын серпімділігінің қызметтік мүмкіндіктерінің қол жеткізген деңгейін арттыра түсу, ұстап тұру;
8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі түзеу және бейімдік әдістерді қолдана отырып негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды білу, түсіну және жақсарту
Заттармен және заттарсыз жасалатын жаттығулар
8.1.4.4 ұсақ моториктерді түзету үшін (үлкен және шағын заттар) заттарды пайдаланумен орындалатын дене жаттығуларын түсіндіре алу және көрсету;
8.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін құру және көрсету
Қазақтың ұлттық ойындары
Ұлттық қозғалыстық және танымдық ойындар
8.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірудегі бірлік, сөйлеуді дамыту арқылы кеңістіктік термионология сөздігін белсендендіру және нақтылау, байытуғ көрсету;
8.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын көрсету және қолдану;
8.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметіндегі патриотизм мен бәсекелестікті көрсететін мінез-құлықты бағалау
3 - тоқсан
Емдік дене жаттығуларымен айналысудың адам иммунитетіне ықпалы
Қауіпсізідк техникасы. Дене жағдайының компоненттерін дамыту.
8.1.5.1 дене дамуы кемістіктерін түзетуге арналған жаттығуларының кең ауқымдағы композиционды идеялары мен стратегиялар, тактикаларды анықтау және бағалау;
8.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды салыстыру және көрсету;
8.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Түзету жаттығуларының пайдасы
8.1.3.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізуге қол жеткізе отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында қозғалыстарды түсіну және көрсете алу;
8.3.8.1 өзіндік рөлді және айырмашылығын түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау барысындағы өзге рөлдерді көрсету;
8.4.3.1 емдік дене жаттыңуларын орындау барысында дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіру
Емдік дене шынықтыру сабақтарындағы айналма жаттығулар
8.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын жақсарта алу;
8.3.4.1 білім алушылардың дене ерекшелігін ескере отырып, дене жаттығулары қатарындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелер туралы білімді көрсету және қолдана алу;
8.4.1.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының пайдасын түсіну және оны көрсете алу;
8.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін түсіну және ол туралы білімін көрсете алу
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
Көшбасшылық және ынтымақтастық
8.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірудегі бірлік, сөйлеуді дамыту арқылы кеңістіктік термионология сөздігін белсендендіру және нақтылау, байытуды көрсету;
8.3.2.1 командадағы жұмыс және көшбасшылық дағдыларды көрсету және қолдана алу;
8.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды және басқаларды анықтау және талдау, оны әріде ұстаздар мен замандастарына беру;
8.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметіндегі патриотизм мен бәсекелестікті көрсететін мінез-құлықты бағалау
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
8.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша қимылдардың жеке және өзге сапасын анықтау және бағалау;
8.4.4.1 емдік дене жаттығуларын орындау және дене жағдайына байланысты әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын құрастыру және көрсету;
8.4.5.1 қауіпсіздік техникасының күрделі мәселелерін түсіну, қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған денсаулыққа төнген қауіпті төмендетудің тәсілдерін орындау;
8.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және көрсете алу
Ойындардағы елестетуді дамыту
8.1.4.2 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу;
8.3.1.2 организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, босаңсытуды түзетудегі әдістер мен икемдерді көрсету және қолдана алу;
8.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін құру және көрсету
Сөйлеу диалогтары арқылы ойындарда қозғалыстық сапаны дамыту
8.3.1.2 организмнің жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, босаңсытуды түзетудегі әдістер мен икемдерді көрсету және қолдана алу;
8.3.8.1 өзіндік рөлді және айырмашылығын түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау барысындағ өзге рөлдерді көрсету;
8.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін түсіну және оны көрсете алу
4 - тоқсан
Өзара әрекет ету ойындары
Қауіпсіздік техникасы. Әртүрлі салмақтағы допты игеру арқылы дағдыларды дамыту
8.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктедің алдын-алу бойынша қимылдардың жеке және өзге сапасын анықтау және бағалау;
8.3.1.1 кемістіктер құрылымының кемшіліктері және мүмкіндіктерді білумен байланысты қозғалыс идея, стратегия мен жоспарлар қатарларындағы баламалық шешімдерді талқылау және көрсету
Допты пайдаланумен жасалатын жаттығулар кешенін жасау
8.1.2.1 аралас қозғалыстарды түсіндіру және дене дайындығы мен дене дамуын өз алдына бақылауға ала алу, көрсету;
8.3.6.1 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды және басқаларды анықтау және талдау, оны әріде ұстаздар мен замандастарына беру;
8.4.3.1 емдік дене жаттыңуларын орындау барысында дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіру
Арнайы жаттығуларды орындау барысында көрсетілетін көмек
8.1.4.3 дағдыларды түсіндіре алу және көрсету, аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыруға арналған жаттығуларды орындау барысында қол жеткізген деңгейді арттыру және оны ұстап түру, дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу;
8.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтерін түсіну және көрсете алу
Модификацияланған ойындар
8.3.2.1 командадағы жұмыс және көшбасшылық дағдыларды көрсету және қолдана алу;
8.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдылар қатарын көрсету және қолдану
Денсаулық және тәжірибе арқылы дағдыларды игеру туралы білім
Ойын қозғалыстары арқылы келетін дене саулығының компоненттері
8.1.2.2 өз жүрісін түзеу, өздігінен бақылауға алу және жаттығулар кешенін түсіндіре алу және көрсету;
8.3.2.1 командадағы жұмыс және көшбасшылық дағдыларды көрсету және қолдана алу
Денсаулық жаттығулары арқылы денсаулықты сақтау және бекіту
8.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін негізгі емдік дене жаттығуларын білу, түсіну және жақсартуды жалғастыру;
8.4.5.1 қауіпсіздік техникасының күрделі мәселелерін түсіну, қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған денсаулыққа төнген қауіпті төмендетудің тәсілдерін орындау
Емдік дене шынықтыру арқылы денсаулықты дамыту
8.1.4.1 дағдыларды түсіндіре алу және көрсете алу, бармақтар саулығының деформациясы және омыртқа деформациясының күрделілігінің алдын алу және буын серпімділігінің қызметтік мүмкіндіктерінің қол жеткізген деңгейін арттыра түсу, ұстап тұру;
8.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу

4) 8 класс:
таблица 4
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Здоровый образ жизни - здоровое поколение
Техника безопасности. Адаптация к постепенно нарастающим нагрузкам
8.3.1.1 обсуждать и демонстрировать альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей, недостатков структуры дефектов;
8.3.5.1 демонстрировать и сравнивать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
8.3.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
Коррекция и пофилактика физических патологий
8.1.1.1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений;
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для исправления дефектов физического развития;
8.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Эксперименты с различными мячами
8.1.4.4 объяснять и демонстрировать физические упражнения с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики;
8.4.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Самостоятельное выполнение специальных индивидуальных упражнений
8.1.4.2 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах верхних конечностей;
8.4.6.4 демонстрировать знание и понимать специфику упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
Соблюдение ортопедического режима
Упражнения для формирования и закрепления навыков правильной осанки
8.1.1.2 знать, понимать и продолжать улучшать основные лечебные физические упражнения для коррекции позвоночника;
8.3.1.2 применять и демонстрировать методы и умения в коррекции расслаблений, учитывая индивидуальные особенности организма
Упражнения для развития гибкости и растяжения мышц и связок позвоночника
8.1.3.1 демонстрировать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, добившись освоения общего ритма двигательного действия;
8.4.6.3 демонстрировать знание и понимать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Задания с несложными элементами техники
8.1.2.2 объяснять и демонстрировать комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу;
8.2.2.1 демонстрировать обогащение, уточнение и активизацию словаря пространственной терминологии через развитие речи в единстве с совершенствованием двигательных функций
Упражнения для воспитания пространственных представлений
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
8.2.1.1 объяснять и демонстрировать последовательность, объем, глубину, детализированность и темп овладения комплексами по усвоению пространственных отношений
Основы работы в команде
8.1.7.1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
8.3.6.1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
2 четверть
Коррекция общего физического развития
Техника безопасности
Коррекция развития микромоторики; психокоррекция
8.1.6.1 определять и оценивать свои и чужие качества умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
8.2.1.1 объяснять и демонстрировать последовательность, объем, глубину, детализированность и темп овладения комплексами по усвоению пространственных отношений
8.4.4.1 составлять и демонстрировать применение дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических;
8.4.6.1 демонстрировать знание и понимать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Элементы нетрадиционных методик для коррекции двигательных навыков
8.1.4.1 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности;
8.3.4.1 демонстрировать и применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей обучающихся;
8.4.6.2 демонстрировать знание и понимать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Выполнение упражнений на тренажерах с умением рассчитать дозировку и нагрузку
8.1.4.3 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах нижних конечностей;
8.4.6.4 демонстрировать знание и понимать специфику упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
Задания с коррекционным инвентарем
8.1.4.1 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности;
8.1.1.1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений
Коррекционные упражнения с предметами и без них
8.1.4.4 объяснять и демонстрировать физические упражнения с предметами (большими и малыми) для коррекции мелкой моторики;
8.4.2.1 составлять и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Казахские национальные игры
Национальные подвижные и интеллектуальные игры
8.2.2.1 демонстрировать обогащение, уточнение и активизацию словаря пространственной терминологии через развитие речи в единстве с совершенствованием двигательных функций; 8.3.3.1применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
8.3.7.1 оценивать поведение, отражающее патриотизм и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
3 четверть
Влияние занятий лечебными физическими упражнениями на иммунитет человека
Техника безопасности. Развитие компонентов физического состояния
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений для исправления дефектов физического развития;
8.3.5.1 демонстрировать и сравнивать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
8.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Польза коррекционных упражнений
8.1.3.1 демонстрировать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, добившись освоения общего ритма двигательного действия;
8.3.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия;
8.4.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении лечебных физических упражнений
Круговая тренировка на занятиях по лечебной физической культуре
8.1.7.1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
8.3.4.1демонстрировать и применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей обучающихся;
8.4.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
8.4.6.2 демонстрировать знание и понимать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Обучение через совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество
8.2.2.1 демонстрировать обогащение, уточнение и активизацию словаря пространственной терминологии через развитие речи в единстве с совершенствованием двигательных функций;
8.3.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.3.6.1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам;
8.3.7.1 оценивать поведение, отражающее патриотизм и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
Обучение через совместные и приключенческие задачи
8.1.6.1 определять и оценивать свои и чужие качества умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
8.4.4.1 составлять и демонстрировать применение дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических;
8.4.5.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом специфики двигательных нарушений;
8.4.6.3 демонстрировать знание и понимать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие воображения в играх
8.1.4.2 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах верхних конечностей;
8.3.1.2 применять и демонстрировать методы и умения в коррекции расслаблений, учитывая индивидуальные особенности организма;
8.4.2.1 составлять и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Игры на развитие двигательных качеств с речевыми диалогами, речетативами
8.3.1.2 применять и демонстрировать методы и умения в коррекции расслаблений, учитывая индивидуальные особенности организма;
8.3.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия;
8.4.6.1 демонстрироватьо знание и понимать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
4 четверть
Игры на взаимодействие
Техника безопасности. Развитие навыков владения мячом различного веса
8.1.6.1 определять и оценивать свои и чужие качества умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
8.3.1.1 обсуждать и демонстрировать альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей и недостатков структуры дефектов
Создание комплексов упражнений с использованием мяча
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
8.3.6.1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам;
8.4.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении лечебных физических упражнений
Помощь при выполнении специальных упражнений
8.1.4.3 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень при выполнении упражнений подвижности в суставах нижних конечностей;
8.4.6.3демонстрировать знание и понимать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Модифицированные игры
8.3.2.1демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.3.3.1применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
8.1.2.2 объяснять и демонстрировать комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу;
8.3.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
Сохранение и укрепление здоровья коррекционными упражнениями
8.1.1.2 знать, понимать и продолжать улучшать основные лечебные физические упражнения для коррекции позвоночника;
8.4.5.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие здоровья через лечебную физическую культуру
8.1.4.1 объяснять и демонстрировать навыки, сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности;
8.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания

5) 9 - сынып:
5 - кесте
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны/тақырыптары
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Салауатты өмір салты – дені сау ұрпақ
Қауіпсіздік техникасы Баяу өсуші күш жүктемесіне бейімделу
9.3.1.1 өмір сүру ортасының балама шешімдеріндегі қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын ұйымдастыру және бағалауды анықтау;
9.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды талдау және бағалауды біріктіру;
9.3.8.1 айырмашлығын көрсете отырып, іртүрлі қозғалыс қимылдарын орындау барысында әртүрлі тәжірибе жасау
Дене паталогиясын түзеу және алдын-алу
9.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі икемдер және қозғалыс дағдыларын салғастыру;
9.1.5.1 дене жаттығуларының кең ауқымындағы композиционды идеялар мен әртүрлі тактика, тсратегияларды жасау, талдау және салғастыру;
9.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Әртүрлі доптармен жасалатын тәжірибелер
9.1.4.4 негізгі дене жаттығуларн білу және ұсақ моториктерді түзету үшін заттармен орындалатын жаттығуларға үйрете алу;
9.4.1.1 денсаулық және салауатты өмір салты үшін ден е қызметінің маңыздылығын сараптау және оны түсіну
Арнайы жекелей жаттығуларды өздігімен орындау
9.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу;
9.4.6.4 жұмысы бұзылған қызметтерді түзеу үшін жаттығу құралдарымен жасалатын гимнастика элементтерін жасай алу және оған бейімделу
Ортопедиялық тәртіпті ұстану
Дұрыс сымбат қалыптастыру дағдыларын бекіту және қалыптастыруға арналған жаттығулар
9.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен икемдерді салғастыру;
9.3.1.2 босаңсытудың зерттелген әдістерін пайдалана отырып, организм бұлшықеттерінің жеке топтарын босаңсыту бойынша жұмыстарды бағалау, анықтау
Омыртқа тізбегі және бұлшықеттердің созылмалылығы мен серпімділігін дамытуға арналған жаттығулар
9.1.3.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және олардың алдын алу, дене дамуына ықпал ететін әртүрлі реттік жаттығуларды орындау сапасын арттыруды негіздеу және көрсету; 9.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтеріне талдау жасау және бейімделе алу
Техникасы қарапайым элементтерден тұратын тапсырмалар
9.1.2.2 жаттығулар кешенін негіздеу және қолдана алу, қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін түзеу және бақылауға ала алу;
9.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіру, тәжірибелік тұрғыдан кеңістіктіктік бейімдеуге және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауға оқыту
Кеңістік түсініктерді тәрбиелеуге арналған жаттығулар
9.1.2.1 қозғалыстың аралас түрлерін қолдану, негіздеу және дене дайындығы мен дене дамуын өздігінен бақылауға ала алу;
9.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игреу бойынша кешендерді негіздеу және қолдана алу
Командадағы жұмыстың негізі
9.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын бағалау;
9.3.6.1 іртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді жасау үшін шығармашылық қабілеттер мен идеяларды біріктіру
2 - тоқсан
Жалпы дене дамуын түзеу
Қауіпсіздік техникасы. Микромоториктер дамуын түзеу; психотүзету
9.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктердің алдын-алу бойынша өзіндік және өзге қимылдарды талдау және салстыру, жасау;
9.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игеру бойынша кешендерді негіздеу және қолдана алу;
9.4.4.1 емдік дене жаттыңуларының арнайы кешінін орындау барысында әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын қолдану және көрсету;
9.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін талдай алу және оған бейімделу
Қозғалыс дағдыларын түзетуге арналған дәстүрлік емес әдістердің элементтері
9.1.4.1 субьективті сезімдерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалыс амплитудасын анағұрлым айқын басқара алатын жаттығуларды түсіну және көрсету;
9.3.4.1 қозғалыс паталогиясы балалардың дене ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану;
9.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін талдай алу және оған бейімделу
Дене күші мен мөлшерлемесін есептей алумен қатар жаттығу құралдарымен орындалатын жаттығуларды орындай алу
9.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу;
9.4.6.4 жұмысы бұзылған қызметтерді түзеу үшін жаттығу құралдарымен жасалатын гимнастика элементтерін жасай алу және оған бейімделу
Түзетуші инвентармен жасалатын жаттығулар
9.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі икемдер және қозғалыс дағдыларын салғастыру;
9.1.4.1 субьективті сезімдерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалыс амплитудасын анағұрлым айқын басқара алатын жаттығуларды түсіну және көрсету
Заттармен және заттарсыз жасалатын жаттығулар
9.1.4.4 негізгі дене жаттығуларн білу және ұсақ моториктерді түзету үшін заттармен орындалатын жаттығуларға үйрете алу;
9.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін жасау және көрсету
Қазақтың ұлттық ойындары
Ұлттық қозғалыстық және танымдық ойындар
9.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіру, тәжірибелік тұрғыдан кеңістіктіктік бейімдеуге және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауға оқыту;
9.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдыларының қатарын талқылау бағалау;
9.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметтерінде патриотизм сезімін көрсету
3 - тоқсан
Емдік дене жаттығуларымен айналысудың адам иммунитетіне ықпалы
Қауіпсіздік техникасы. Дене жағдайын компоненттерін дамыту
9.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды талдау және бағалауды біріктіру;
9.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу
Түзеу жаттығуларының пайдасы
9.1.3.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және олардың алдын алу, дене дамуына ықпал ететін әртүрлі реттік жаттығуларды орындау сапасын арттыруды негіздеу және көрсету;
9.4.3.1 дене жаттыңуларын орындау кезінде және одан кейінгі белгілі бір дене өзгерістерін көру үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана алу;
9.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін талдай алу және оған бейімделу
Емдік дене шынықтыру бойынша айналма жаттығулар
9.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелдерді ескеру және қиындықтардың алдын-алу дағдыларын бағалау;
9.3.4.1 қозғалыс паталогиясы балалардың дене ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану;
9.4.1.1 денсаулық және салауатты өмір салты үшін ден е қызметінің маңыздылығын сараптау және оны түсіну;
9.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формалары элементтерін талдай алу және оған бейімделу
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
Көшбасшылық және ынтымақтастық
9.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіру, тәжірибелік тұрғыдан кеңістіктіктік бейімдеуге және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауға оқыту;
9.3.2.1 командадағы жұмыстың кқшбасшылық дағдыларын бағалау;
9.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебімен конструктивтік ұсыныстарды жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды талдау және бағалауды біріктіру;
9.3.6.1 іртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді жасау үшін шығармашылық қабілеттер мен идеяларды біріктіру;
9.3.7.1 жекелей және топтық дене қызметтерінде патриотизм сезімін көрсету
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
9.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктердің алдын-алу бойынша өзіндік және өзге қимылдарды талдау және салстыру, жасау;
9.4.4.1 емдік дене жаттыңуларының арнайы кешінін орындау барысында әртүрлі тыныс алу гимнастикаларын қолдану және көрсету;
9.4.5.1 денсаулық, қауіпсіздік техникасы, сондай-ақ қозғалыс бұзлыс ерекшелігі есебімен әлеуетті қауіпті төмендетудің тәсілдерін орындау;
9.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтеріне талдау жасау және бейімделе алу
Ойындардағы елестетуді дамыту
9.1.4.2 қол бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу;
9.3.1.2 босаңсытудың зерттелген әдістерін пайдалана отырып, организм бұлшықеттерінің жеке топтарын босаңсыту бойынша жұмыстарды бағалау, анықтау;
9.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешінін жасау және көрсету
Сөйлеу диалогтары арқылы ойындардағы қозғалыстық сапаны дамыту
9.3.1.2 босаңсытудың зерттелген әдістерін пайдалана отырып, организм бұлшықеттерінің жеке топтарын босаңсыту бойынша жұмыстарды бағалау, анықтау;
9.3.8.1 айырмашлығын көрсете отырып, іртүрлі қозғалыс қимылдарын орындау барысында әртүрлі тәжірибе жасау;
9.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін талдай алу және оған бейімделу
4 - тоқсан
Өзара әрекет ету ойындары
Қауіпсіздік техникасы. Әртүрлі салмақтағы допты игеру арқылы дағдыларды дамыту
9.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыстық икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктердің алдын-алу бойынша өзіндік және өзге қимылдарды талдау және салстыру, жасау;
9.3.1.1 өмір сүру ортасының балама шешімдеріндегі қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын ұйымдастыру және бағалауды анықтау
Допты пайдаланумен жасалатын жаттығулар кешенін жасау
9.1.2.1 қозғалыстың аралас түрлерін қолдану, негіздеу және дене дайындығы мен дене дамуын өздігінен бақылауға ала алу;
9.3.6.1 іртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді жасау үшін шығармашылық қабілеттер мен идеяларды біріктіру;
9.4.3.1 дене жаттыңуларын орындау кезінде және одан кейінгі белгілі бір дене өзгерістерін көру үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана алу
Арнайы жаттығуларды орындау барысында көрсетілетін көмек
9.1.4.3 аяқ бас бармақтары буындарындағы серпімділікті арттыру үшін жаттығулар кешенін түсіну және көрсете алу;
9.4.6.3 қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсауықты нығайтуға бағытталған релаксация мен өзін-өзі уқалау элементтеріне талдау жасау және бейімделе алу
Модификацияланған ойындар
9.3.2.1 командадағы жұмыстың кқшбасшылық дағдыларын бағалау;
9.3.3.1 организімнің жекелей ерекшелігін ескере отырып, түзетуші және дамытушы бағыттағы оң оқу ортасын құру бойынша біріге жұмыс жасау дағдыларының қатарын талқылау бағалау
Денсаулық және тәжірибе арқылы дағдыларды игеру туралы білім
Ойын қозғалыстары арқылы келетін дене саулығының компоненттері
9.1.2.2 жаттығулар кешенін негіздеу және қолдана алу, қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін түзеу және бақылауға ала алу;
9.3.2.1 командадағы жұмыстың кқшбасшылық дағдыларын бағалау
Денсаулық жаттығулары арқылы денсаулықты сақтау және нығайту
9.1.1.2 омыртқаны түзеу үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен икемдерді салғастыру;
9.4.5.1 денсаулық, қауіпсіздік техникасы, сондай-ақ қозғалыс бұзлыс ерекшелігі есебімен әлеуетті қауіпті төмендетудің тәсілдерін орындау
Емдік дене шынықтыру арқылы денсаулықты дамыту
9.1.4.1 субьективті сезімдерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалыс амплитудасын анағұрлым айқын басқара алатын жаттығуларды түсіну және көрсету;
9.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдаарының маңыздылығы туралы білімді пайдалана алу, тыныс алу ережелерін пайдалана алу

5) 9 класс:
таблица 5
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Здоровый образ жизни - здоровое поколение
Техника безопасности. Адаптация к постепенно нарастающим нагрузкам
9.3.1.1 определять, оценивать и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности;
9.3.5.1 объединять, оценивать и анализировать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
9.3.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия
Коррекция и пофилактика физических патологий
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений;
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Эксперименты с различными мячами
9.1.4.4 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики;
9.4.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
Самостоятельное выполнение специальных индивидуальных упражнений
9.1.4.2 понимать и демонстрировать комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей;
9.4.6.4 адаптировать и уметь анализировать элементы тренажерной гимнастики для коррекции утраченных функций
Соблюдение ортопедического режима
Упражнения для формирования и закрепления навыков правильной осанки
9.1.1.2 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника;
9.3.1.2 определять, оценивать работу по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления
Упражнения для развития гибкости и растяжения мышц и связок позвоночника
9.1.3.1 демонстрировать и обосновывать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
9.4.6.3 адаптировать и уметь анализировать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Задания с несложными элементами техники
9.1.2.2 обосновывать и применять комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств;
9.2.2.1 обучение планированию пространственных действий и практическому пространственному ориентированию в единстве с совершенствованием двигательных функций
Упражнения для воспитания пространственных представлений
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
9.2.1.1 обосновывать и применять комплексы по усвоению пространственных отношений
Основы работы в команде
9.1.7.1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
9.3.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях
2 четверть
Коррекция общего физического развития
Техника безопасности. Коррекция развития микромоторики; психокоррекция
9.1.6.1 создавать, анализировать и сравнивать свои и чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
9.2.1.1обосновывать и применять комплексы по усвоению пространственных отношений;
9.4.4.1 применять и демонстрировать различные дыхательные гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических;
9.4.6.1 адаптировать и уметь анализировать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Элементы нетрадиционных методик для коррекции двигательных навыков
9.1.4.1 понимать и демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
9.3.4.1 создавать и применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
9.4.6.2 адаптировать и уметь анализировать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Выполнение упражнений на тренажерах с умением рассчитать дозировку и нагрузку
9.1.4.3 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей;
9.4.6.4 адаптировать и уметь анализировать элементы тренажерной гимнастики для коррекции утраченных функций
Задания с коррекционным инвентарем
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений;
9.1.4.1 понимать и демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
Коррекционные упражнения с предметами и без них
9.1.4.4 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики;
9.4.2.1 разрабатывать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Казахские национальные игры
Национальные подвижные и интеллектуальные игры
9.2.2.1 обучение планированию пространственных действий и практическому пространственному ориентированию в единстве с совершенствованием двигательных функций;
9.3.3.1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
9.3.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
3 четверть
Влияние занятий лечебными физическими упражнениями на иммунитет человека
Техника безопасности. Развитие компонентов физического состояния
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.3.5.1 объединять, оценивать и анализировать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
9.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Польза коррекционных упражнений
9.1.3.1 демонстрировать и обосновывать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
9.4.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности;
9.4.6.1 адаптировать и уметь анализировать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений;
Круговая тренировка на занятиях по лечебной физической культуре
9.1.7.1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
9.3.4.1 создавать и применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
9.4.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни;
9.4.6.2 адаптировать и уметь анализировать элементы нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Обучение через совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество
9.2.2.1 обучение планированию пространственных действий и практическому пространственному ориентированию в единстве с совершенствованием двигательных функций;
9.3.2.1 оценивать лидерские навыки работы в команде;
9.3.5.1 объединять, оценивать и анализировать творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
9.3.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
9.3.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
Обучение через совместные и приключенческие задачи
9.1.6.1 создавать, анализировать и сравнивать свои и чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
9.4.4.1 применять и демонстрировать различные дыхательные гимнастики
при выполнении специальных комплексов лечебных физических;
9.4.5.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений;
9.4.6.3 адаптировать и уметь анализировать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие воображения в играх
9.1.4.2 понимать и демонстрировать комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей;
9.3.1.2 определять, оценивать работу по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления
9.4.2.1 разрабатывать и демонстрировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Игры на развитие двигательных качеств с речевыми диалогами, речетативами
9.3.1.2 определять, оценивать работу по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления;
9.3.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия;
9.4.6.1адаптировать и уметь анализировать элементы психогимнастики, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
4 четверть
Игры на взаимодействие
Техника безопасности. Развитие навыков владения мячом различного веса
9.1.6.1 создавать, анализировать и сравнивать свои и чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
9.3.1.1 определять, оценивать и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
Создание комплексов упражнений с использованием мяча
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
9.3.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
9.4.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Помощь при выполнении специальных упражнений
9.1.4.3 знать основные физические движения и уметь обучать упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей;
9.4.6.3 адаптировать и уметь анализировать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Модифицированные игры
9.3.2.1 оценивать лидерские навыки работы в команде;
9.3.3.1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
9.1.2.2 обосновывать и применять комплексы упражнений и уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств;
9.3.2.1 оценивать лидерские навыки работы в команде
Сохранение и укрепление здоровья коррекционными упражнениями
9.1.1.2 сопоставлять двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника;
9.4.5.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие здоровья через лечебную физическую культуру
9.1.4.1 понимать и демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
9.4.1.2 уметь использовать знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания

6) 10 - сынып:
6 – кесте
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/ ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Салауатты өмір салты – дені сау ұрпақ
Қауіпсіздік техникасы. Баяу өсуші жүктемеге бейімделу
10.3.1.1 өмір сүру қызметіндегі баламалық шешімдердегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын тәжірибеде талдай алу және қолдана алу;
10.3.5.1 денсаулықтағы бұзылыстар есебімен конструкциялық ұсыныстарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талдау және қолдана алу;
10.3.8.1 олардың айырмашлыығын түсіне отырып, қозғалыстарды орындау кезіндегі әртүрлі рөлдермен тәжірибе жасай алу және талдай алу;
Дене паталогиясына түзеу және оның алдын-алу
10.1.1.1 емдік дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдылары мен машықтарына талдау жасау;
10.1.5.1 дене жаттығуларының кең диапазонындағы композициялық идеялар мен стратегиялар, әртүрлі тактикаларды үйрене алу;
10.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін сараптау, тыныс алу ережелерін пайдалану
Әртүрлі доптармен тәжірибе жасау
10.1.4.4 ұсақ моториктерді түзетуге арналған оқытудың негізгі физикалық қозғалыстары туралы білімге талдау жасау;
10.4.1.1денсаулықты нығайту үшін физикалық қызметтің маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін сараптау
Арнайы жекелей жаттығуларды өздігінен орындау
10.1.4.2 қол бармақтары буындарындағы қозғалмалылықты артттыру үшін жаттығулар кешенін өздігінен қолдану;
10.4.6.4 бұлшықет-буын қозғалыстарын дамыту үшін тренажерлардағы жаттығулардың өзге ерекшеліктеріне үйрету және өзі қолдана алу сараптау
Ортопедиялық тәртіпті сақтау
Дұрыс сымбат дағдыларын қалыптастыру және бекітуге арналған жаттығулар
10.1.1.2 омыртқаны түзеуге арналған әртүрлі емдік физикалық жаттығуларды орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен машықтарын сараптау;
10.3.1.2 және көрсете алу босаңсытудың зерделенген әдістерін қолдана отырып, организм бұлшықеттерінің жеке топтарын босаңсыту бойынша сараптай алу және көрсету
Омыртқа байланыстары мен бұлшықеттердің созылуы және оның серпімділігін дамытуға арналған жаттығулар
10.1.3.1 қозғалыс қателіктерін түзеу және оның алдын ала алу мен физикалық дамуына ықпал етуші әртүрлі жаттығулардағы қозғалысты орындау сапасын талдау;
10.4.6.3 өзін және өзгелерді өз-өзіне массаж жасауға үйрету және қозғалыс бұзылыстарының ерекшеліктері есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған өзіндік массаж бен релаксацияның өзге элементтеріне үйрету
Техникалық элементтері жеңіл тапсырмалар
10.1.2.2 жаттығулар кешенін сараптау және пайдалану; қалыптасқан жағдайға орай өз жүрісін өздігінен бақылау және түзей алу;
10.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдірумен тәжірибелік тұрғыдан кеңістіктік бағытталу және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауды сараптау
Кеңістіктік түсініктерді тәрбиелеуге арналған жаттығулар
10.1.2.1 қозғалыс комбинациясын өздігінен сараптау және қолдана алу және дене дамуы мен дене дайындығынын өздігінен бақлай алу;
10.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игеру бойынша өзге жаттығулар кешенін сараптау және үйрете алу
Командадағы жұмыс негіздері
10.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелге қиындықтары мен әсер етуінің алдын-алу дағдыларына оқытуды сараптай алу және пайдалана алу;
10.3.6.1 әртүрлі жағдайларда берілетін өзгелердің жаңа элементтерді құру идеялары мен өзінің шығармашылық қабілетін сараптау
2 - тоқсан
Жалпы физикалық дамуды түзеу
Қауіпсіздік техникасы. Микромоториктерді дамытуды түзеу; психокоррекция
10.1.6.1 өмірлік маңызы зор қозғалыс дағдылары мен машықтарын қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктің алдын алу бойынша өзгенің дағдысын пайдалана алу және сараптау;
10.2.1.1 кеңістіктік қатынастарды игеру бойынша өзге де жаттығулар кешеніне үйрете алу және сараптау;
10.4.4.1 емдік дене жаттығуларының арнайы кешендерін орындау кезінде тыныс алу гимнастикасының өзге де әртүрлі әдістеріне үйрете алу;
10.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарын ерекшелігі есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған психогимнастика элементтеріне талдау жасау және оларды пайдалана алу
Қозғалыс дағдыларын түзеуге арналған дәстүрлі емес әдістердің элементтері
10.1.4.1 субьективті сезінулерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалысы амплитудасын нақты басқара алуға мүмкіндік беретін жаттығуларды талдау және өздігінен қолдана алу;
10.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың дене ерекшеліктерін есепке ала отырып әртүрлі жаттығуларды орындау кезіндегі құрылымдық тәсілдер мен ережелерді пайдалана алу және талдау;
10.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарның ерекшелігі есебінен денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формаларының элементтерін талдау
Мөлшер мен жүктемені есептей алумен тренажерларда жаттығуларды орындай алу
10.1.4.3 аяқ бармақтары буындарының қозғалмалылығын арттыруға арналған жаттығуларға оқыту үшін негізгі дене жаттығулары туралы білімді талдау және қолдана алу;
10.4.6.4 бұлшықет-буын қозғалысын дамытуға арналған тренажерлардағы жаттығулардың өзге ерекшеліктеріне үйрету және талдау
Түзету жаюдықтарымен келген тапсырма
10.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығулары орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен машықтарын талдау;
10.1.4.1 субьективті сезінулерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалысы амплитудасын нақты реттеп отыруға мүмкіндік беретін жаттығуларды талдау және өздігінен қолдану
Заттармен және заттарсыз түзеу жаттығулары
10.1.4.4 ұсақ моториктерді түзеуге арналған өзге жаттығуларға оқытуға арналған негізгі дене жаттығулары туралы білімге талдау жасау;
10.4.2. қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жатттығуларының кешеніне талдау жасау және оған
Қазақтың ұлттық ойындары
Ұлттық қозғалыс және танымдық ойындар
10.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіруді біріктірудегі тәжірибелік кеңістіктегі бағытталу және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауды талдау;
10.3.3.1 жекелей ерекшеліктерді есепке ала отырып, түзеу және дамыту бағытының жағымды оқу ортасын құру бойынша өзінің және өзгенің тиімді және біріккен жұмыстарын талдау және қолдана алу;
10.3.7.1 патриотизмнен көрініс беретін мінез-құлықты көрсету, патриотизм сезімін және жекелей және топтық дене қызметіндегі бәсекелестікті көрсете алу
3 - тоқсан
Емдік дене жаттығулары сабақтарының адам иммунитетіне әсеру
Қауіпсіздік техникасы. Дене жағдайының компоненттерін дамыту
10.1.5.1 дене жаттығуларының кең диапазонындағы композициялық идеялар мен стратегиялар, әртүрлі тактикаларды үйрене алу;
10.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебінен конструктивті ұсыныстар жасай отырып, шығармашылық міндеттерін талдау және қолдана алу;
10.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің біліміне талдау жасау
Түзету жаттығуларының пайдасы
10.1.3.1 қозғалыс қателіктерін түзеу және оның алдын-алу, дененің дамуына ықпал етуші әртүрлі реттік жаттығулардағы қозғалысты орындау сапасын талдау;
10.4.3.1 дене жаттығулары мен жүктемесін орындаға,аннан кейін немесе сол кездегі дене өзгерісін анықтау үшін өзінің және өзгенің стратегияларын қолдануды сараптау;
10.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарын ерекшелігі есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған психогимнастика элементтеріне талдау жасау және оларды пайдалана алу
Емдік дене шынықтыру сабақтарындағы айналымдық жаттығу
10.1.7.1 қозғалыс қабілетін түзеу және жақсарту үшін оқытудың әртүрлі деңгейлеріндегі қозғалыс белсенділігімен байланысты тәуекелге қиындықтары мен әсер етуінің алдын-алу дағдыларына оқытуды сараптай алу және пайдалана алу;
10.3.4.1 қозғалыс паталогиясы бар балалардың дене ерекшеліктерін есепке ала отырып әртүрлі жаттығуларды орындау кезіндегі құрылымдық тәсілдер мен ережелерді пайдалана алу және талдау;
10.4.1.1 денсаулықты нығайту үшін дене қызметінің маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің біліміне талдау жасау;
10.4.6.2 қозғалыс бұзылыстарның ерекшелігі есебінен денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру бойынша сабақтардың дәстүрлі емес формаларының элементтерін талдау.
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
Көшбасшылық және ынтымақтастық
10.2.2.1 қозғалыс қызметтерін жетілдіруді біріктірудегі тәжірибелік кеңістіктегі бағытталу және кеңістіктік әрекеттерді жоспарлауды талдау;
10.3.2.1 командада жұмыс жасауда өзінің және өзгенің көшбасшылық дағдыларына талдау жасау;
10.3.5.1 денсаулықтағы ауытқушылықтар есебінен конструктивті ұсыныстар жасай отырып, шығармашылық міндеттерін талдау және қолдана алу;
10.3.6.1 әртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді құру үшін өзінің және өзгенің шығармашылық қабілеті мен идеяларына талдау жасау;
10.3.7.1 патриотизмнен көрініс беретін мінез-құлықты көрсету, патриотизм сезімін және жекелей және топтық дене қызметіндегі бәсекелестікті көрсете алу
Біріккен және қызықты тапсырмалар арқылы оқыту
10.1.6.1 өмірлік маңызы зор қозғалыс дағдылары мен машықтарын қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктің алдын алу бойынша өзгенің дағдысын пайдалана алу және сараптау;
10.4.4.1 емдік дене жаттығуларының арнайы кешендерін орындау кезінде тыныс алу гимнастикасының өзге де әртүрлі әдістеріне үйрете алу;
10.4.5.1 өзгелерді қауіпсіздік техникасына үйрету және талдау, сонымен қатар қозғалыс бұзылысын есепке ала отырып, денсаулықтың әлеуетті қаупін төмендету;
10.4.6.3 өзін және өзгелерді өз-өзіне массаж жасауға үйрету және қозғалыс бұзылыстарының ерекшеліктері есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған өзіндік массаж бен релаксацияның өзге элементтеріне үйрету
Ойындардағы елестетуді дамыту
10.1.4.2 қол бармақтары буындарының қозғалмалылығын арттыруға арналған жаттығуларға оқыту үшін негізгі дене жаттығулары туралы білімді талдау және қолдана алу;
10.3.1.2 босаңсытудың зерделенген әдістерін қолдана отырып, организм бұлшықеті жеке топтарын босаңсыту бойынша әдістерді көрсете алу және талдау;
10.4.2.1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларының кешеніне үйрете алу және талдау
Речетатив, сөйлеу диалогтарымен қатар қимыл сапасын дамыту ойындары
10.3.1.2 босаңсытудың зерделенген әдістерін қолдана отырып, организм бұлшықеті жеке топтарын босаңсыту бойынша әдістерді көрсете алу және талдау;
10.3.8.1 олардың айырмашылығын түсіне отырып, қимылдарды орындау кезінде әртүрлі рөлдермен тәжірибе жасау және талдай алу;
10.4.6.1 қозғалыс бұзылыстарын ерекшелігі есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған психогимнастика элементтеріне талдау жасау және оларды пайдалана алу.
4 - тоқсан
Өзара әрекет ету ойындары
Қауіпсіздік техникасы. Әртүрлі салмақтағы допты игеру дағдыларын дамыту
10.1.6.1 өмірлік маңызы зор қозғалыс дағдылары мен машықтарын қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктің алдын алу бойынша өзгенің дағдысын пайдалана алу және сараптау;
10.3.1.1 өмір сүру қабілеті ортасындағы балама шешімдердегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын тәжірибеде қолдана алу және талдау.
Допты пайдаланумен жаттығулар кешенін жасау
10.1.2.1 қимыл комбинациясын өздігіне қолдана алу және талдау, дене дамуы мен дене дайындығы өздігінен бақылай алу;
10.3.6.1 әртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді құру үшін шығармашылық өзінің қабілеті мен идеяларын талдау;
10.4.3.1 дене жаттығуы мен жүктемесін орындағаннан кейін және орындау барысында дене өзгерістерін анықтау үшін өзінің және өзгелердің стартегияларын қолдануды талдау.
Арнайы жаттығуларды орындау кезіндегі көмек
10.1.4.3 аяқ бармақтары буындарындағы қозғалмалылықты арттыруды үшін өзге жаттығуларға үйретуде негізгі дене қозғалыстары туралы білімді қолдана алу және талдау;
10.4.6.3 өзін және өзгелерді өз-өзіне массаж жасауға үйрету және қозғалыс бұзылыстарының ерекшеліктері есебімен денсаулықты нығайтуға бағыталған өзіндік массаж бен релаксацияның өзге элементтеріне үйрету
Модифицирлі ойындар игры
10.1.2.1 қимыл комбинациясын өздігіне қолдана алу және талдау, дене дамуы мен дене дайындығын өздігінен бақылай алу;
10.3.3.1 жекелей ерекшеліктерді есепке ала отырып, түзеу және дамыту бағытының жағымды оқу ортасын құру бойынша өзінің және өзгенің тиімді және біріккен жұмыстарын талдау және қолдана алу.
Тәжірибе арқылы дағдыларды игеру және денсаулық туралы білім
Ойын қозғалыстарының қатарының дене саулығының компоненттері
10.1.2.2 жаттығулар кешенін талдау және пайдалану: қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін өздігінен бақылау және түзеу;
10.3.2.1 командада жұмыс жасауда өзінің және өзгенің көшбасшылық дағдыларына талдау жасау.
Түзеу жаттығулары арқылы денсаулықты сақтау және нығайту
10.1.1.2 омыртқаны түзеуге арналған әртүрлі емдік физикалық жаттығуларды орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен машықтарын сараптау;
10.4.5.1 өзгелерді қауіпсіздік техникасына үйрету және талдау, сонымен қатар қозғалыс бұзылысын есепке ала отырып, денсаулықтың әлеуетті қаупін төмендету
Емдік дене тәрибесі арқылы денсаулықты дамыту
10.1.4.1 субьективті сезінулерге сәйкес бұлшықет күші мен қозғалысы амплитудасын нақты реттеп отыруға мүмкіндік беретін жаттығуларды талдау және өздігінен қолдану;
10.4.1.2 денсаулық үшін тыныс алу органдарының маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін сараптау, тыныс алу ережелерін пайдалану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 499-қосымша

6) 10 класс:
таблица 6
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Здоровый образ жизни - здоровое поколение
Техника безопасности. Адаптация к постепенно нарастающим нагрузкам
10.3.1.1 анализировать и уметь применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности;
10.3.5.1 анализировать и уметь применять творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
10.3.8.1 анализировать и уметь проводить эксперименты с различными ролями при выполнении движении, осознавая их различия
Коррекция и пофилактика физических патологий
10.1.1.1 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений;
10.1.5.1 научиться различным тактикам, стратегиям и композиционным идеям в широком диапазоне физических упражнений;
10.4.1.2 анализировать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Эксперименты с различными мячами
10.1.4.4 анализировать знания основных физических движений для обучения других упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики;
10.4.1.1 анализировать свои и чужие знания о важности физической деятельности для улучшения здоровья
Самостоятельное выполнение специальных индивидуальных упражнений
10.1.4.2 анализировать и самостоятельно применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей;
10.4.6.4 анализировать, уметь применять самому и обучать других специфике упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
Соблюдение ортопедического режима
Упражнения для формирования и закрепления навыков правильной осанки
10.1.1.2 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника;
10.3.1.2 анализировать и уметь демонстрировать методики по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления
Упражнения для развития гибкости и растяжения мышц и связок позвоночника
10.1.3.1 анализировать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
10.4.6.3 анализировать, уметь применять самому и обучать других элементам самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Задания с несложными элементами техники
10.1.2.2 анализировать и использовать комплексы упражнений; уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств;
10.2.2.1 анализировать планирование пространственных действий и практическое пространственное ориентирование в единстве с совершенствованием двигательных функций
Упражнения для воспитания пространственных представлений
10.1.2.1 анализировать и самостоятельно применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
10.2.1.1 анализировать и уметь научить других комплексам упражнений по усвоению пространственных отношений
Основы работы в команде
10.1.7.1 анализировать и уметь использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
10.3.6.1 анализировать свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях
2 четверть
Коррекция общего физического развития
Техника безопасности. Коррекция развития микромоторики; психокоррекция
10.1.6.1 анализировать и уметь использовать чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
10.2.1.1 анализировать и уметь научить других комплексам упражнений по усвоению пространственных отношений;
10.4.4.1 анализировать и уметь учить других различным методам дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений;
10.4.6.1 анализировать элементы психогимнастики, направленные на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь использовать их
Элементы нетрадиционных методик для коррекции двигательных навыков
10.1.4.1 анализировать и самостоятельно применять упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
10.3.4.1 анализировать и уметь применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
10.4.6.2 анализировать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь научить других изученным методикам
Выполнение упражнений на тренажерах с умением рассчитать дозировку и нагрузку
10.1.4.3 анализировать и уметь применять знание основных физических движений для обучения упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей;
10.4.6.4 анализировать, уметь применять самому и обучать других специфике упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
Задания с коррекционным инвентарем
10.1.1.1 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений;
10.1.4.1 анализировать и самостоятельно применять упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
Коррекционные упражнения с предметами и без них
10.1.4.4 анализировать знания основных физических движений для обучения других упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики;
10.4.2.1 анализировать и уметь обучать комплексам лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Казахские национальные игры
Национальные подвижные и интеллектуальные игры
10.2.2.1 анализировать планирование пространственных действий и практическое пространственное ориентирование в единстве с совершенствованием двигательных функций;
10.3.3.1 анализировать чужие и уметь применять свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности;
10.3.7.1 анализировать поведение, отражающее патриотизм, демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
3 четверть
Влияние занятий лечебными физическими упражнениями на иммунитет человека
Техника безопасности. Развитие компонентов физического состояния
10.1.5.1 научиться различным тактикам, стратегиям и композиционным идеям в широком диапазоне физических упражнений;
10.3.5.1 анализировать и уметь применять творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
10.4.1.2 анализировать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Польза коррекционных упражнений
10.1.3.1 анализировать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
10.4.3.1 анализировать применение своих и чужих стратегий для определения физических изменений во время или после выполнения физических упражнений и нагрузок;
10.4.6.1 анализировать элементы психогимнастики, направленные на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь использовать их
Круговая тренировка на занятиях по лечебной физической культуре
10.1.7.1 анализировать и уметь использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей;
10.3.4.1 анализировать и уметь применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией;
10.4.1.1 анализировать свои и чужие знания о важности физической деятельности для улучшения здоровья;
10.4.6.2 анализировать элементы нетрадиционных форм занятий по лечебной физической культуре, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь научить других изученным методикам
Обучение через совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество
10.2.2.1 анализировать планирование пространственных действий и практическое пространственное ориентирование в единстве с совершенствованием двигательных функций;
10.3.2.1 анализировать чужие и демонстрировать свои лидерские навыки работы в команде;
10.3.5.1 анализировать и уметь применять творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации с учетом отклонений в здоровье;
10.3.6.1 анализировать свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
10.3.7.1 анализировать поведение, отражающее патриотизм, демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
Обучение через совместные и приключенческие задачи
10.1.6.1 анализировать и уметь использовать чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
10.4.4.1 анализировать и уметь учить других различным методам дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений;
10.4.5.1 анализировать и уметь учить других технике безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений;
10.4.6.3 анализировать, уметь применять самому и обучать других элементам самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие воображения в играх
10.1.4.2 анализировать и самостоятельно применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей;
10.3.1.2 анализировать и уметь демонстрировать методики по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления;
10.4.2.1 анализировать и уметь обучать комплексам лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
Игры на развитие двигательных качеств с речевыми диалогами, речетативами
10.3.1.2 анализировать и уметь демонстрировать методики по расслаблению отдельных групп мышц организма используя изученные методы расслабления;
10.3.8.1 анализировать и уметь проводить эксперименты с различными ролями при выполнении движении, осознавая их различия;
10.4.6.1 анализировать элементы психогимнастики, направленные на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений и уметь использовать их
4 четверть
Игры на взаимодействие
Техника безопасности. Развитие навыков владения мячом различного веса
10.1.6.1 анализировать и уметь использовать чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
10.3.1.1 анализировать и уметь применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
Создание комплексов упражнений с использованием мяча
10.1.2.1 анализировать и самостоятельно применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
10.3.6.1 анализировать свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
10.4.3.1 анализировать применение своих и чужих стратегий для определения физических изменений во время или после выполнения физических упражнений и нагрузок
Помощь при выполнении специальных упражнений
10.1.4.3 анализировать и уметь применять знание основных физических движений для обучения упражнениям для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей;
10.4.6.3 анализировать, уметь применять самому и обучать других элементам самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом специфики двигательных нарушений
Модифицированные игры
10.1.2.1 анализировать и самостоятельно применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность;
10.3.3.1 анализировать чужие и уметь применять свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
10.1.2.2 анализировать и использовать комплексы упражнений; уметь самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств;
10.3.2.1 анализировать чужие и демонстрировать свои лидерские навыки работы в команде
Сохранение и укрепление здоровья коррекционными упражнениями
10.1.1.2 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника;
10.4.5.1 анализировать и уметь учить других технике безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
Развитие здоровья через лечебную физическую культуру
10.1.4.1 анализировать и самостоятельно применять упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
10.4.1.2 анализировать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания
Приложение 499
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 499 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқыту мақсаты – тіл туралы білімдерді меңгеру, түрлі деңгейдегі құралдарды қолдану нормалары және оларды өнімді тілдік әрекет барысында белсендету, сонымен бірге сөздік қорын байыту, байланыстыра айту жолдарын, қатынас мәдениетін, тілді жетілдірудің саналы және шығармашылықтық механизмдерін меңгеру негізінде тілдік әрекеттің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру арқылы зиялы және белсенді тұлғаны дамыту.
3. Оқытудың міндеттері:
1) тіл туралы білімдерді, оның түрлі салада және қатынас жағдайларында, стилистикалық ресурстарда, әдеби тілдің негізгі нормаларында (орфоэпиялық, орфографиялық және грамматикалық) және тілдік этикет ережелерінде қызмет істеуін қалыптастыру;
2) оқу және жазу дағдыларын жетілдіру;
3) нормативтік және қатынас жағдайындағы сәйкестік көзқарастары жағынан тілдік құралдарды бағалау және таңдау қабілетін қалыптастыру;
4) түрлі тілідік жанрларда ауызша және жазбаша монологиялық сөйлемдерді құру қабілетін дамыту және жетілдіру;
5) табысты әңгімелік қатынас жасау, түрлі сала мен коммуникативтік жағдайда пікірталас жүргізу қабілетін жетілдіру;
6) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылығын жетілдіру;
7) қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершіліктік құндылық ретінде, және де қоғамда табысты әлеуметтенуге ықпал жасайтын тілдік капитал ретінде, тілге саналы қарауға тәрбиелеу.
4. Бағдарламаның мазмұны, заттық нәтижелерге қол жеткізуден басқа, түзеу міндеттерін жүзеге асыру бойынша жүйелік жұмыстарды қарастырады: есту, есту-көру қабылдауын дамыту; бейтарап және белсенді сөздігін өсіру; сөйлеуінде вербализмді болдырмау, тілдің семантикалық жағымен жұмыс; тілдің грамматикалық және фонетикалық құрылымының бұзылымдарын түзеу; дислексияны, дисграфияны және дизорфографияны болдырмау және жеңу.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель обучения – развитие творческой, активной личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение и письмо) на основе освоения знаний о языке, норм употребления средств разных уровней и их активизации в продуктивной речевой деятельности, а также обогащения словарного запаса, овладения законами построения связного высказывания, культурой общения, сознательного и творческого владения механизмами совершенствования речи.
3. Задачи обучения:
1) формирование знаний о языке, его функционировании в различных сферах и ситуациях общения, стилистических ресурсах, основных нормах литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правилах речевого этикета;
2) совершенствование навыков чтения и письма;
3) формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, соответствия ситуации общения;
4) развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах;
5) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях;
6) совершенствование орфоэпической, орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
7) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
4. Содержание Программы, кроме достижения предметных результатов, предусматривает систематическую работу по реализации коррекционных задач: развитие слухового, слухо-зрительного восприятия; увеличение пассивного и активного словаря; предупреждение вербализма в речи, работа над семантической стороной речи; коррекция нарушений грамматического и фонетического строя речи; профилактика и преодоление дислексии, дисграфии и дизорфографии.

2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Тілді оқыту, оқытудың түзеу-дамытушылық және әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты қағидаларының негізінде және жіктемелік, әрекеттік, коммуникативтік, құндылықты-бағдарлаушылық, дифференциалдық тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану негізінде, жүзеге асырылады.
6. Оқытудың түзеу-дамытушылық бағыты, оның ерекше білімдік қажеттіліктері ескеріле отырып, оқу ісінің арнайы тәсілдері және әдістері арқылы жүзеге асырылады.
7. Әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімделмеушілігін жеңу немесе азайтуды қарастырады. Білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысулары үшін қажетті тәртіп пен өмірлік нормаларының меңгерілуі бойынша арнайы жұмыстар қарастырылады.
8. Әрекеттік тәсіл қағидасы: оқыту барысында педагогтың басшылығымен заттық-практикалық, ізденушілік әрекеттер кең қолданылады, бұл оқу материалын түсінуге жағдайлар жасайды; заттық-практикалық әрекет жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытуға (қабылдауы, тілі, ойлау қабілеті), білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толықтыруға, жалпыбілімдік пәндер бойынша білімдер мен дағдыларды меңгерулеріне мүмкіндік береді.
9. Коммуникативтік тәсіл – ақпаратты беру және хабарлау, тілдік қатынас барысында білімдерімен, қабілеттерімен және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқыту нәтижесі болып табылады.
10. Оқытудың практикалық бағыты білім алушылардың оқыған материалы мен практикалық іс-әрекеті арасындағы тығыз байланысты, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешуде бірінші кезекті мағынасы бар, білімдері мен қабілеттерінің қалыптасуын болжайды.
11. Білім алушыларға қарасты жіктемелік және жекелік тәсіл, олардың Бағдарлама мазмұнын меңгерудегі бірдей емес мүмкіндіктерін көрсететін ерекше білімдік қажеттіліктерінің ескерілуін, оқу материалын меңгеру барысында көрініс алатын және алған білімдерінің, дағдыларының, қабілеттерінің сапасына әсер ететін, вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуын болжайды. Әрбір типологиялық топ үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес, қолжетімді күрделілік пен көлемін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдап алады; оқу жұмысының қарқыны, білім алушылардың дербестігі, оқыту тәсілдері мен әдістері түрлендіріледі. Білім алушылардың топтарға бөлінуі шартты және қозғалмалы. Жіктемелі тәсіл оқытудың жекеленуімен толықтырылады.

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение языку осуществляется на основе принципов коррекционно-развивающей и социально-адаптирующей направленности обучения; дифференцированного, деятельностного, коммуникативного, ценностно-ориентированного, дифференцированного подходов, использования информационно-коммуникационных технологий.
6. Коррекционно-развивающая направленность обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного подхода: в процессе обучения широко используется предметно-практическая, поисковая деятельность под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала; предметно-практическая деятельность позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся, овладевать знаниями, умениями и навыками по общеобразовательным предметам.
9. Коммуникативный подход в обучении - передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач.
11. Дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема; варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения.

12. Ақпараттық коммуникативтік біліктілігін қалыптастыру мақсатында білім алушылар түрлі дереккөздік ақпараты бар әртүрлі жұмыстарды, соның ішінде инновациялық коммуникациялық технологияларды қарастырады (оқитын машиналар, сөздіктер, анықтамалар, бұқаралық ақпарат құралдары, ғаламтор, компьютер).
13. Қоғамның әлеуметтік-экономикалық және мәдени өмірінің түрлі аспектілерін қамтитын, түрлі үлгідегі және жанрдағы мәтіндерді қолданылады, бұл білім алушылардың орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық сауаттылық деңгейін, сондай-ақ тілдік мәдениет деңгейін көтеруге, саралау дағдыларын жаттықтыруға және тілдің түрлі жанрдағы, стильдегі байланысты сөйлемдерді меңгерулеріне мүмкіндік береді.
14. Мәтіндер мазмұны білім алушылардың рухани-адамгершіліктік қасиеттері мен қазақстандық патриотизмді қалыптастыруға және өмірде жалпыұлттық "Mәңгілік Ел" идеясын іске асыруға, этникааралық және мәдениаралық коммуникация жағдайында төзімділік пен қатынасты дамытуға бағытталады.
15. Сабақтарды ұйымдастыру және өткізу барысында педагог бірқатар ерекше және жалпы әдістемелік талаптарға сүйенеді:
1) үздіксіз түзеу және дефицитарлық функцияларын дамыту (сенсорлық, моторлық, психикалық);
2) кеңістіктік ұғымдарды, коммуникативтік әрекеттерді, сезіну мен ұсақ моториканы, есту, көру және тактильдік қабылдауды дамыту;
3) меңгерген компенсаторлық тәсілдерін, қабілеттері мен дағдыларын, қалпына келтірілген және түзетілген функцияларын түрлі оқу процесі барысында, сабақта және сабақтан тыс кезде, айналасындағылармен қатынас жасау кезінде белсенді түрде қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) әлеуметтік құзіретін белсендету және өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын, танымдық белсенділік пен танымдық қызығушылығын, тұлғаның эмоциялық-еріктік саласы мен оң қасиеттерін дамыту.
16. Оқытудың әдістері мен тәсілдерін таңдау ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушылардың танымдық әс-әрекеттеріне сәйкес жүзеге асырылады, соған орай, іс-әрекеттер алгоритмдері мен заттық-практикалық ірекеттерді қолдану түрінде берілетін, "кішкентай қадамдар" әдісі маңызды орын алады.
17. Оқудағы қиындықтарды жеңу мақсатында арнайы тәсілдер (көру бұзылымдары ескерілгендегі оқу ісінің алгоритмизациясы, сабақ құрылымының ерекшелігі, сақталған функцияларды дамыту бойынша арнайы гимнастика), оқу ақпаратын өңдеудің логикалық тәсілдері (нақтыландыру, үлгілер бойынша аналогиясын орнату, қорыту) қолданылады.

12. На уроках с целью формирования информационно-коммуникативных компетенций обучающихся включаются разнообразные виды работы с информацией из различных источников, в том числе инновационные коммуникационные технологии (читающие машины, словари, справочники, средства массовой информации, интернет, компьютер).
13. Используются тексты различных стилей и жанров, охватывающие различные аспекты социально-экономической и культурной жизни общества, что позволит обучающимся повысить уровень орфографической, пунктуационной, стилистической грамотности, а также уровень речевой культуры, отработать навыки анализа и составления связных высказываний различных стилей, типов и жанров речи.
14. Содержание текстов направлено на формирование духовно-нравственных качеств и патриотических чувств обучающихся, на формирование казахстанского патриотизма и стремления воплотить в жизнь общенациональную идею "Mәңгілік Ел", на развитие толерантности и умения общаться в условиях межэтнической и межкультурной коммуникации.
15. При организации и проведении уроков педагог ориентируется на ряд специфических и общих методических требований:
1) постоянная коррекция и развитие дефицитарных функций (сенсорных, моторных, психических);
2) развитие пространственных преставлений, коммуникативной деятельности, осязания и мелкой моторики, слухового, зрительного, тактильного восприятия;
3) обеспечение возможности активно использовать освоенные компенсаторные способы, умения и навыки, восстановленные и скорректированные функции в разных видах учебной деятельности, в урочной и внеурочной деятельности, в общении с окружающими;
4) активизацию социальных компетенций и развитие навыков самостоятельной работы, развитие познавательной активности и познавательных интересов, формирование эмоционально-волевой сферы и положительных качеств личности.
16. Выбор методов и приемов обучения осуществляется в соответствии с особенностями познавательной деятельности обучающихся с особыми образовательными потребностями, в связи, с чем важное место занимает метод "маленьких шагов" с большой детализацией, развернутостью действий в форме алгоритмов и использованием предметно-практической деятельности.
17. С целью преодоления трудностей в обучении используются специальные приемы (алгоритмизация учебной деятельности с учетом зрительных нарушений, специфика структурного построения урока, специальная гимнастика на развитие сохранных функций), логические приемы переработки учебной информации (конкретизация, установление аналогии по образцам, обобщение).

18. Білім алушылардың психикалық және дене ерекшелікрерін түзеу мақсатында тіл сабағында қолданылатын әдістер мен тәсілдер:
1) шолу әдісі;
2) дидактикалық ойындар;
3) "Фонетика", "Лексика және фразеология" тақырыптарын оқу барысында кроссвордтарды табу, ребустарды, шарадаларды шешу;
4) тірек сызбалар;
5) мәтінді редакциялау;
6) анықтамалық материалдар үшін дәптер дайындау және қолдану;
7) "дыбыссыз" сұрақ;
8) дайын мәтіннің тақырыптық торын құрастыру тәсілі және тақырыпты құру барысындағы есептеулер тәсілі;
9) болашақ тақырыптың микротақырыптарын ашу сызбасын құрастыру тәсілі және оны дайын мәтіннен есептеп шығару тәсілі;
10) тәсілдерді қолдана отырғандағы тіл шығармашылығы: "Еркін ассоциациялар тәсілі"(суреттердің деректері бойынша), "Не болар еді, егер …" (білім алушы өзіне осындай сұрақ қойып жуап беруге тырысады), "Әңгімені жалғастыр";
11) "мағыналық бірліктер" тәсілі мағыналық жады мен логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналады. Тәсілдер: мәтіннің сараптамасы немесе
шағын-баяндау, мұнда білім алушы дәйекті түрде екі сұраққа жауап береді: "Бұл мәтінде кім (немесе не) туралы айтылады?" және "Бұл жөнінде не айтылады (хабарланады)?". Қолданылатын қысқаша-баяндаулар көлемі үлкен мәтінге қарасты қорқынышын жеңіп, эмоциялық-ерік аясының қалыптасуына көмектеседі. Жеке тәжірибесін қолдану: жанұядағы туыстық байланыстардың аналогиясы бойынша мәтін немесе сөйлем ішіндегі туыстық байланыстарды анықтау (мысалы, "Қарапайым сөйлем") тақырыбын зерделеу барысында.
19. Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыларға барлық психикалық процестердің тез сарқылуы тән, сондықтан сабақ кезінде іс-әрекеттерді ауыстырудың, әдістер мен тәсілдерді алмастырудың, жіктемелік тәсілдің, маңызыды материалды ойда сақтап қалу үшін көп рет қайталаудың, көру қабілеті, айналаны бақылау, оқу, жұмысты тынығумен алмастыру үшін жайлы жағдайлар жасаудың мағынасы зор.
20. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін тіл және әдебиет кабинеттерін жабдықтаудың нормалары белгіленген:
1) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жинақталымы: проектор, интерактивтік тақта немесе экран;
2) электрондық басылымдар, DVD –гі видеофильмдер, электрондық плакаттар;
3) компьютер жинақталымы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
4) аудиторлық қабырға тақтасы.
21. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратура) және дидактикалық құралдар (ақпарат тасушы) белсенді түрде қолданылады, оның ішінде:
1) интерактивтік панелі және үшөлшемді аксессуарлары бар "Мультимедиялық интерактивтік оқытатын бағдарламалық-әдістемелік кешен" электрондық ресурсы - теориялық материал мен практикалық білімдердің меңгерілу тиімділігін жоғарылату үшін;

18. Методы и приемы, используемые на уроках языка с целью коррекции психофизических особенностей:
1) метод комментирования;
2) дидактические игры;
3) разгадывание кроссвордов, решение ребусов, шарад при изучении темы "Фонетика", "Лексика и фразеология";
4) опорные схемы;
5) редактирование текста;
6) создание и использование тетради для справочных материалов;
7) "немой" вопрос;
8) прием составления тематической сетки готового текста и прием ее вычисления при создании текста;
9) прием составления схемы развертывания микротем будущего текста и - прием ее вычленения из готового текста;
10) речетворчество с использованием приемов: "Прием свободных ассоциаций" (по данным картинкам), "Что было бы, если бы…" (ученик задает себе такой вопрос и пытается на него ответить), "Продолжи рассказ";
11) метод "смысловых единиц" служит для развития смысловой памяти, логического мышления. Приемы: анализ текста или его мини-изложение, при котором ученик последовательно отвечает на два вопроса: "О ком (или о чем) говорится в этом тексте?" и "Что говорится (сообщается) об этом?". Используемые мини-изложения помогают формироваться эмоционально-волевой сфере, уничтожая страх перед большим по объему текстом. Использование личного опыта: установление родственных связей внутри текста или предложения по аналогии с родственными связями в семье (например, при изучении темы "Простое предложение").
19. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями характерны быстрая истощаемость всех психических процессов, поэтому имеет большое значение смена действий во время урока; чередование методов и приемов; дифференцированный подход; многократность повторения важного для запоминания материала; создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения; чередование работы их отдыхом.
20. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения кабинета языка и литературы:
1) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран,
2) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
3) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
4) доска настенная аудиторная.
21. В процессе языкового обучения активно используются технические устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами, - для повышения эффективности усвоения теоретического материала и практических знаний по языку;

10.3.3.1құрылымы жәнежеткізілу формасы бойынша іскерлік хат түрлерін (реттелген, реттелмеген, конверттік, электронды, факс) қолдана білу;
10.3.4.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу
Тілдік нормаларды қолдану
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
10.4.3.1 лексика мен стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
10.4.5.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
500-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқыту мақсаты – тіл туралы білімдерді меңгеру, түрлі деңгейдегі құралдарды қолдану нормалары және оларды өнімді тілдік әрекет барысында белсендету, сонымен бірге сөздік қорын байыту, байланыстыра айту жолдарын, қатынас мәдениетін, тілді жетілдірудің саналы және шығармашылықтық механизмдерін меңгеру негізінде тілдік әрекеттің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру арқылы зиялы және белсенді тұлғаны дамыту.
3. Оқытудың міндеттері:
1) тіл туралы білімдерді, оның түрлі салада және қатынас жағдайларында, стилистикалық ресурстарда, әдеби тілдің негізгі нормаларында (орфоэпиялық, орфографиялық, және грамматикалық) және тілдік этикет ережелерінде қызмет істеуін қалыптастыру;
2) оқу және жазу дағдыларын жетілдіру;
3) нормативтік және қатынас жағдайындағы сәйкестік көзқарастары жағынан тілдік құралдарды бағалау және таңдау қабілетін қалыптастыру;
4) түрлі тілідік жанрларда ауызша және жазбаша монологиялық сөйлемдерді құру қабілетін дамыту және жетілдіру;

10.3.3.1құрылымы жәнежеткізілу формасы бойынша іскерлік хат түрлерін (реттелген, реттелмеген, конверттік, электронды, факс) қолдана білу;
10.3.4.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу
Тілдік нормаларды қолдану
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
10.4.3.1 лексика мен стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
10.4.5.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
Приложение 500
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 500 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель обучения – развитие творческой, активной личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение и письмо) на основе освоения знаний о языке, норм употребления средств разных уровней и их активизации в продуктивной речевой деятельности, а также обогащения словарного запаса, овладения законами построения связного высказывания, культурой общения, сознательного и творческого владения механизмами совершенствования речи.
3. Задачи обучения:
1) формирование знаний о языке, его функционировании в различных сферах и ситуациях общения, стилистических ресурсах, основных нормах литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правилах речевого этикета;
2) совершенствование навыков чтения и письма;
3) формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, соответствия ситуации общения;
4) развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах;

20. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін тіл және әдебиет кабинеттерін жабдықтаудың нормалары белгіленген:
1) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жинақталымы: проектор, интерактивтік тақта немесе экран;
2) электрондық басылымдар, DVD –гі видеофильмдер, электрондық плакаттар;
3) компьютер жинақталымы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, веб-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
4) аудиторлық қабырға тақтасы.
21. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратура) және дидактикалық құралдар (ақпарат тасушы) белсенді түрде қолданылады, оның ішінде:
1) интерактивтік панелі және үшөлшемді аксессуарлары бар "Мультимедиялық интерактивтік оқытатын бағдарламалық-әдістемелік кешен" электрондық ресурсы - теориялық материал мен практикалық білімдердің меңгерілу тиімділігін жоғарылату үшін;
2) дыбыстық сигнады визуалдайтын "Логопедиялық тренажер" - арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын өткізу барысында, әсіресе тұтықпасы мен дизартриясы бар балалармен жұмыс істегенде;
3) "Тілдік коммуникацияны меңгеру және дамытуға арналған тілідік тренажер" ассистивтік құрылғысы - қажетті мөлшерде жалпақ сөйлемдік тілді меңгермеген білім алушылар үшін, сонымен бірге білім алушылардың тілдік шектелуі кезеңінде.
3-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. ОбъҰм учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
23. Содержание Программы организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
24. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) раздел "Слушание и говорение";
2) раздел "Чтение";
3) раздел "Письмо";
4) раздел "Соблюдение речевых норм".
25. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение основной мысли;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в диалоге;
6) оценивание прослушанного материала;
7) построение монологического высказывания.
26. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;

20. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения кабинета языка и литературы:
1) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран,
2) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
3) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, веб-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
4) доска настенная аудиторная.
21. В процессе языкового обучения активно используются технические устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами, - для повышения эффективности усвоения теоретического материала и практических знаний по языку;
2) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, - при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с детьми с заиканием и дизартрией;
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации", - для обучающихся, не владеющих в должной мере развернутой фразовой речью, а также обучающихся в период ограничения речи.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
23. Содержание Программы организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
24. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) раздел "Слушание и говорение";
2) раздел "Чтение";
3) раздел "Письмо";
4) раздел "Соблюдение речевых норм".
25. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение основной мысли;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в диалоге;
6) оценивание прослушанного материала;
7) построение монологического высказывания.
26. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – әдеби шығармаларды қабылдау және саралау арқылы адамның рухани құндылықтарының қалыптасуына ықпал жасау, білімдерін, қабілеттерін, дағдыларын жекелік таңдау негізінде әлем мен өзін-өзі тануға қолдана алатын білікті оқырман тәрбиелеу.
3. Оқытудың міндеттері:
1) қазақ, орыс және әлем әдебиеті мен мәдениеті негізінде әлеуметтік тұрғыда табысты бейімделуіне ықпал жасайтын білімдерді, қабілеттерді, дағдыларды қалыптастыру;
2) білім алушылар көркем әдебиет шығармаларының авторлық түпкі ойын терең түсінулері үшін, әдебиеттанушылық түсініктердің меңгерілуіне ықпал жасау;
3) шығарамаларды саралау негізінде сындық саралау, теңеу, қорыту, ұқсастық пен себептік-нәтижелік байланысты анықтау, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пайымдамалар мен пікірлерді құру дағдыларын қалыптастыру;
4) түрлі жанрдағы әдеби шығармаларды терең түсіну мен саралау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту.
4. Бағдарламаның мазмұны заттық нәтижелерге қол жеткізуден басқа, түзеу міндеттерін жүзеге асыру бойынша жүйелік жұмыстарды қарастырады: есту, есту-көру қабылдауын дамыту; бейтарап және белсенді сөздігін өсіру; сөйлеуінде вербализмді болдырмау, тілдің семантикалық жағымен жұмыс; тілдің грамматикалық және фонетикалық құрылымының бұзылымдарын түзеу; дислексияны, дисграфияны және дизорфографияны болдырмау және жеңу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Тілді оқыту, оқытудың түзеу-дамытушылық және әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты қағидаларының негізінде және жіктемелік, әрекеттік, коммуникативтік, құндылықты-бағдарлаушылық, дифференциалдық тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану негізінде, жүзеге асырылады.
6. Оқытудың түзеу-дамытушылық бағыты, оның ерекше білімдік қажеттіліктері ескеріле отырып, оқу ісінің арнайы тәсілдері және әдістері арқылы жүзеге асырылады.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахская литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахская литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель учебного предмета – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи обучения:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации на основе казахской, русской и мировой литературы и культуры;
2) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих обучающимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
3) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
4) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров.
4. Содержание Программы, кроме достижения предметных результатов, предусматривает систематическую работу по реализации коррекционных задач: развитие слухового, слухо-зрительного восприятия; увеличение пассивного и активного словаря; предупреждение вербализма в речи, работа над семантической стороной речи; коррекция нарушений грамматического и фонетического строя речи; профилактика и преодоление дислексии, дисграфии и дизорфографии.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение языку осуществляется на основе принципов коррекционно-развивающей и социально-адаптирующей направленности обучения; дифференцированного, деятельностного, коммуникативного, ценностно-ориентированного, дифференцированного подходов, использования информационно-коммуникационных технологий.
6. Коррекционно-развивающая направленность обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей.

14. Мәтіндік материалды таңдау барысында этномәдени компонентін ескере отырып, білім мазмұнының тәрбиелік компонентін күшейту қарастырылады (қазақ әдебиетінің, орыс әдебиетінің ұлттық-мәдени ерекшеліктері жөнінде, біздің еліміздің аумағында тұратын басқа халықтар мәдениеті жөнінде мәліметтер).
15. Мәтіндер мазмұны білім алушылардың рухани-адамгершіліктік қасиеттері мен қазақстандық патриотизмді қалыптастыруға және өмірде жалпыұлттық "Mәңгілік Ел" идеясын іске асыруға, этникааралық және мәдениаралық коммуникация жағдайында төзімділік пен қатынасты дамытуға бағытталады.
16. Сабақтарды ұйымдастыру және өткізу барысында педагог бірқатар ерекше және жалпы әдістемелік талаптарға сүйенеді:
1) үздіксіз түзеу және дефицитарлық функцияларын дамыту (сенсорлық, моторлық, психикалық);
2) кеңістіктік ұғымдарды, коммуникативтік әрекеттерді, сезіну мен ұсақ моториканы, есту, көру және тактильдік қабылдауды дамыту;
3) меңгерген компенсаторлық тәсілдерін, қабілеттері мен дағдыларын, қалпына келтірілген және түзетілген функцияларын түрлі оқу процесі барысында, сабақта және сабақтан тыс кезде, айналасындағылармен қатынас жасау кезінде белсенді түрде қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) әлеуметтік құзіретін белсендету және өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын, танымдық белсенділік пен танымдық қызығушылығын, тұлғаның эмоциялық-еріктік саласы мен оң қасиеттерін дамыту.
17. Білім алушылардың психофизикалық бұзылымдарын түзеу мақсатында қолданылатын әдістер мен тәсілдер:
1) лингвистикалық шолу әдісі: алғашқылық, синхрондық, кейінгілік, толық және таңдамалы;
2) кроссвордтарды табу, ребустарды, шарадаларды шешу;
3) тірек сызбалар, кестелер;
4) мәтінді редакциялау;
5) анықтама-дәптерін дайындау және қолдану (әдебиеттік теминдер мен ұғымдар);
6) шешендік іскерлік;
7) мен білемін;
8) автор;
9) ақпаратты шығару
10) ең қызықты фактілер;
11) жазушыға, ақынға сұрақтар;
12) "….. сухбат алу";
13) дайын мәтіннің тақырыптық торын құрастыру тәсілі және тақырыпты құру барысындағы есептеулер тәсілі;
14) болашақ тақырыптың микротақырыптарын ашу сызбасын құрастыру тәсілі және оны дайын мәтіннен есептеп шығару тәсілі;
15) тәсілдерді қолдана отырғандағы тіл шығармашылығы: "Еркін ассоциациялар тәсілі" (суреттердің деректері бойынша), "Не болар еді, егер …" (білім алушы өзіне осындай сұрақ қойып жуап беруге тырысады), "Әңгімені жалғастыр";
16) "мағыналық бірліктер" тәсілі мағыналық жады мен логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналады. Тәсілдер: мәтіннің сараптамасы немесе шағын-баяндау, мұнда білім алушы дәйекті түрде екі сұраққа жауап береді: "Бұл мәтінде кім (немесе не) туралы айтылады?" және "Бұл жөнінде не айтылады (хабарланады)?". Қолданылатын мини-баяндаулар көлемі үлкен мәтінге қарасты қорқынышын жеңіп, эмоциялық-еріктік саласының қалыптасуына көмектеседі. Жеке тәжірибесін қолдану: жанұядағы туыстық байланыстардың аналогиясы бойынша мәтін немесе сөйлем ішіндегі туыстық байланыстарды анықтау.

14. При отборе текстового материала необходимо усилить воспитательный компонент содержания образования, с учетом этнокультурного компонента (сведения о национально-культурной специфике казахской литературы, русской литературы, о культуре других народов, проживающих на территории нашей страны).
15. Содержание текстов направлено на формирование духовно-нравственных качеств и патриотических чувств обучающихся, на формирование казахстанского патриотизма и стремления воплотить в жизнь общенациональную идею "Mәңгілік Ел", на развитие толерантности и умения общаться в условиях межэтнической и межкультурной коммуникации.
16. При организации и проведении уроков педагог ориентируется на ряд специфических и общих методических требований:
1) постоянная коррекция и развитие дефицитарных функций (сенсорных, моторных, психических);
2) развитие пространственных преставлений, коммуникативной деятельности, осязания и мелкой моторики, слухового, зрительного, тактильного восприятия;
3) обеспечение возможности активно использовать освоенные компенсаторные способы, умения и навыки, восстановленные и скорректированные функции в разных видах учебной деятельности, в урочной и внеурочной деятельности, в общении с окружающими;
4) активизацию социальных компетенций и развитие навыков самостоятельной работы, развитие познавательной активности и познавательных интересов, формирование эмоционально-волевой сферы и положительных качеств личности.
17. Методы и приемы, используемые на уроках литературы с целью коррекции психофизических нарушений обучающихся:
1) метод лингвистического комментирования: предваряюшее, синхронное, последующее, полное и выборочное;
2) разгадывание кроссвордов, решение ребусов, шарад;
3) опорные схемы, таблицы;
4) редактирование текста;
5) создание и использование тетради-справочника (литературные термины и понятия);
6) "Оратор";
7) "Я знаю, что…";
8) "Автор";
9) "Извлечь информацию…";
10) "Самый интересный факт…";
11) "Вопросы писателю, поэту";
12) "Интервью у …..";
13) прием составления тематической сетки готового текста и прием ее вычисления при создании текста;
14) прием составления схемы развертывания микротем будущего текста и прием ее вычленения из готового текста;
15) речетворчество с использованием приемов: "Прием свободных ассоциаций" (по данным картинкам), "Что было бы, если бы…" (ученик задает себе такой вопрос и пытается на него ответить), "Продолжи рассказ";
16) метод "смысловых единиц" служит для развития смысловой памяти, логического мышления. Приемы: анализ текста или его мини- изложение, при котором ученик последовательно отвечает на два вопроса: "О ком (или о чем) говорится в этом тексте?" и "Что говорится (сообщается) об этом?". Используемые мини-изложения помогают формироваться эмоционально-волевой сфере, уничтожая страх перед большим по объему текстом. Использование личного опыта: установление родственных связей внутри текста или предложения по аналогии с родственными связями в семье.

18. Оқи білу дағдысын дамыту бойынша тапсырмалар мысалдары:
1) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромалар, сөздің ішіндегі сөзді табу);
2) мәтіннің басы немесе атауы бойынша оқиғаның дамуын болжау;
3) әңгіменің жоспар-картасын құру.
19. Қазақ әдебиетін оқыту барысында ақпарат көзі ретінде мәтінмен жұмыс күшейтіледі, оны тез оқуын дамытуға, басты немесе екінші кеззектегі, ашық немесе жасырынды, мәтіндік немесе мәтінненн тыс ақпаратты бөліп шығару қабілетін дамытуға бағыттау, ақпаратты ықшамды көрсетіп, көпшілік алдында сөйлеуге, өз ой-пікірін айтуға, оларды ауызша (пікірталас, жарыссөз, баяндама) және жазбаша (эссе) түрде жеткізе білуге үйрету.
20. Әдебиет бойынша оқу процесін сыншылдық ойды дамытуға бағыттап үйымдастыру, оқу субъекттерінің тең құқылы қарым-қатынастарын, араларында әңгімелесу қатынасты, пікірталас барысында өз пікірлерін айта білуін, өзгелердің пікірін тыңдауын, түсінуін және қабылдауын, өз позициясын қорғауда дәлелдер жұйесін келтіре білуін, түрлі позицияларды салыстыра білуін тудырады.
21. Әдеби көздерін зертелеу барысында сыншылдық ойды дамыту, бірінші кезекте, мәтінмен жұмыс істеумен байланысты; мұнда мәтіннің сипатына қарай оқу процесі тәсілдерін үйрету түрлері(ақпараттық немесе әдеби мәтін) және жұмыс тәсілдері(дайын мәтінді оқу емесе жазбаша мәтін құру) бойынша біріктіреді.
22. Оқырмандық қабілетін дамытуға үлкен мән беріледі: ашық түрде берілген ақпаратты табу; қорытындыларды тұжырымдау; ақпаратты түсіндіру және қорыту; мәтіннің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін және құрылымын саралау.
23. Әдебиетті оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратура) және дидактикалық құралдар (ақпарат тасушы) белсенді түрде қолданылады, оның ішінде:
1) интерактивтік панелі және үшөлшемді аксессуарлары бар "Мультимедиялық интерактивтік оқытатын бағдарламалық-әдістемелік кешен" электрондық ресурсы - теориялық материал мен практикалық білімдердің меңгерілу тиімділігін жоғарылату үшін;
2) дыбыстық сигнады визуалдайтын "Логопедиялық тренажер" - арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын өткізу барысында, әсіресе тұтықпасы мен дизартриясы бар балалармен жұмыс істегенде;
3) тілдік коммуникацияны меңгеру және дамытуға арналған тілідік тренажер" ассистивтік құрылғысы - қажетті мөлшерде жалпақ сөйлемдік тілді меңгермеген білім алушылар үшін, сонымен бірге білім алушылардың тілдік шектелуі кезеңінде.
3-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

18. Примеры заданий по развитию навыка чтения:
1) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевертыши: шалаш, потоп), нахождение слова в слове);
2) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
3) составление плана-карты рассказа.
19. При обучении русской литературе следует усилить работу с текстом как источником информации, направить ее на развитие скорочтения, умений выделять главную и второстепенную, явную и скрытую, текстовую и внетекстовую информацию, лаконично представлять информацию и выступать перед публикой, излагать собственную точку зрения, аргументировать ее в устной (в дискуссиях, дебатах, докладе) и письменной (эссе) формах.
20. Организация учебного процесса по литературе при ориентации на развитие критического мышления предполагает равноправные взаимодействия субъектов обучения, диалогические отношения между ними, возможность высказывать свои суждения, рассчитывая быть услышанным, выслушивать, понимать и принимать другие мнения, выстраивать систему аргументов в защиту своей позиции, сопоставлять разные позиции, участвуя в дискуссии.
21. Развитие критического мышления при изучении литературных источников связано, в первую очередь, с работой с текстом; при этом необходимо объединение приемов учебной работы по видам учебной деятельности в зависимости от характера текста (текст информационный или художественный) и способа работы с ним (чтение готового текста или создание письменного текста).
22. Большое внимание уделяется развитию читательских умений: нахождение информации, заданной в явном виде; формулирование выводов; интерпретация и обобщение информации; анализ и оценка содержания, языковых особенностей и структуры текста.
23. В процессе обучения литературе активно используются технические устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами, - для повышения эффективности усвоения теоретического материала и практических знаний по языку;
2) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, - при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с детьми с заиканием и дизартрией;
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации", - для обучающихся, не владеющих в должной мере развернутой фразовой речью, а также обучающихся в период ограничения речи.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"

10.2.7.2 паравербальді құралдарды пайдалана отырып нақтылау және түсінуге бағытталған сұрақтар қою
Бағалау және салыстыру
10.3.3.1 автордың ұстанымын түсіндіру;
10.3.3.2 ұлттық мәдениетінің ерекшеліктерін ескере отырып тақырыптары, жанры және мәселесі жақын орыс, қазақ және әлемдік әдеби шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру;
10.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 502-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – әдеби шығармаларды қабылдау және саралау арқылы адамның рухани құндылықтарының қалыптасуына ықпал жасау, білімдерін, қабілеттерін, дағдыларын жекелік таңдау негізінде әлем мен өзін-өзі тануға қолдана алатын білікті оқырман тәрбиелеу.
3. Оқытудың міндеттері:
1) қазақ, орыс және әлем әдебиеті мен мәдениеті негізінде әлеуметтік тұрғыда табысты бейімделуіне ықпал жасайтын білімдерді, қабілеттерді, дағдыларды қалыптастыру;
2) білім алушылар көркем әдебиет шығармаларының авторлық түпкі ойын терең түсінулері үшін, әдебиеттанушылық түсініктердің меңгерілуіне ықпал жасау;
3) шығарамаларды саралау негізінде сындық саралау, теңеу, қорыту, ұқсастық пен себептік-нәтижелік байланысты анықтау, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пайымдамалар мен пікірлерді құру дағдыларын қалыптастыру;
4) түрлі жанрдағы әдеби шығармаларды терең түсіну мен саралау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту.
4. Бағдарламаның мазмұны заттық нәтижелерге қол жеткізуден басқа, түзеу міндеттерін жүзеге асыру бойынша жүйелік жұмыстарды қарастырады: есту, есту-көру қабылдауын дамыту; бейтарап және белсенді сөздігін өсіру; сөйлеуінде вербализмді болдырмау, тілдің семантикалық жағымен жұмыс; тілдің грамматикалық және фонетикалық құрылымының бұзылымдарын түзеу; дислексияны, дисграфияны және дизорфографияны болдырмау және жеңу.

10.2.7.2 паравербальді құралдарды пайдалана отырып нақтылау және түсінуге бағытталған сұрақтар қою
Бағалау және салыстыру
10.3.3.1 автордың ұстанымын түсіндіру;
10.3.3.2 ұлттық мәдениетінің ерекшеліктерін ескере отырып тақырыптары, жанры және мәселесі жақын орыс, қазақ және әлемдік әдеби шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру;
10.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
Приложение 502
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 502 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русская литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русская литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании"
2. Цель учебного предмета – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи обучения:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации на основе казахской, русской и мировой литературы и культуры;
2) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих обучающимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
3) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
4) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров.
4. Содержание Программы, кроме достижения предметных результатов, предусматривает систематическую работу по реализации коррекционных задач: развитие слухового, слухо-зрительного восприятия; увеличение пассивного и активного словаря; предупреждение вербализма в речи, работа над семантической стороной речи; коррекция нарушений грамматического и фонетического строя речи; профилактика и преодоление дислексии, дисграфии и дизорфографии.

2. Екінші тілге оқытудың мақсаты оқыту деңгейіне сәйкес коммуникация құралы ретінде орыс тілін меңгеру мен жетілдіру дағдыларының қалыптасуын, сонымен бірге орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін, тіл этикеті ережелерінің сақталуын қамтамсыз етеді, бұлар білім алушылардың функционалдық сауаттылығының дамуына, өз бетінше орыс тілінде сөйлеп қатынас жасауына ықпал жасайды.
3. Міндеттер:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қатынас жасауға қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) тілдік жүйе бірліктері, олардың үйлесім ережелері, қызметі, дағдылары және де, орыс тілінің ережелері мен нормаларына сәйкес синтаксикалық құрылымын құру қабілеттері жөнінде білімдерін қалыптастыру;
3) тілдік өзін-өзі бақылау мен тілдік белсенділік дағдыларын дамыту;
4) қабылдаған ақпараттың сараптамасына, синтезіне, бағалануына, түсінілуіне бағытталған ойлау қабілетінің дағдыларын дамыту және қалыптастыру;
5) білім алушылардың танымдық қабілеттерін, жадын, зейінін, қиялын, тілдік реакциясын, тілдік құбылыстарға қарасты байқампаздығын дамыту;
6) ізденушілік, танысушылық, зерттеушілік оқу дағдыларын, оқыған ақпаратты өңдеу дағдыларын қалыптастыру;
7) түрлі жанрдағы шығармаларды саралау, оқығанын дәлелді тұжырымдау: тақырыпты, идеяны және композициялық ерекшеліктерді, шығарма сюжетін, негізгі оқиғаларды, кейіпкерлердің әрекеттері мен істерін, жазушының стилдік ерекшеліктерін;
8) білім алушының сөздік қорын байыту, педагогтың, айналасындағылардың айтқанын түсініп тыңдауын дамыту;
9) орыс тіліндегі фонетика, лексика, грамматика, дұрыс жазу негіздерін зерделеу және байланысты сөйлеу тілін қалыптастыру;
10) өзге халықтардың тілі мен мәдениетіне төзімділік көзқарас қалыптастыру.
4. Бағдарламаның мазмұны заттық нәтижелерге қол жеткізуден басқа, түзеу міндеттерін жүзеге асыру бойынша жүйелік жұмыстарды қарастырады: есту, есту-көру қабылдауын дамыту; бейтарап және белсенді сөздігін өсіру; сөйлеуінде вербализмді болдырмау, тілдің семантикалық жағымен жұмыс; тілдің грамматикалық және фонетикалық құрылымының бұзылымдарын түзеу; дислексияны, дисграфияны және дизорфографияны болдырмау және жеңу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Тілді оқыту оқытудың түзеу-дамытушылық және әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты қағидаларының негізінде, және де жіктемелік, әрекеттік, коммуникативтік, құндылықты-бағдарлаушылық, дифференциалдық тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану негізінде, жүзеге асырылады.

2. Целью обучения второму языку является формирование навыков овладения и совершенствования русской речью как средством коммуникации в соответствии с их уровнем обучения, а также соблюдения правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся, подготовке их к самостоятельному общению на русском языке.
3. Задачи:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) формирование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыков и умений конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) развитие навыков речевого самоконтроля, речевой активности;
4) формирование и развитие навыков мышления, направленных на анализ, синтез, оценку, интерпретацию полученной информации;
5) развитие познавательных способностей обучающихся, их память, внимание, воображение, речевую реакцию, наблюдательность относительно языковых явлений;
6) формирование навыка поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, переработки прочитанной информации;
7) развитие навыков анализа произведений разной жанровой природы, аргументированного формулирования своего отношения к прочитанному; темы, идеи и особенностей композиции, сюжета произведения, языковых особенностей произведения, ключевых эпизодов, действий и поступков героев; особенностей стиля писателя;
8) обогащение словарного запаса обучающихся, умение слушать, понимать речь педагога и речь окружающих;
9) изучение основ фонетики, лексики, грамматики, правописания русского языка и формирование связной речи;
10) формирование толерантного отношения к языкам и культурам других народов.
4. Содержание Программы, кроме достижения предметных результатов, предусматривает систематическую работу по реализации коррекционных задач: развитие слухового, слухо-зрительного восприятия; увеличение пассивного и активного словаря; предупреждение вербализма в речи, работа над семантической стороной речи; коррекция нарушений грамматического и фонетического строя речи; профилактика и преодоление дислексии, дисграфии и дизорфографии.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение языку осуществляется на основе принципов коррекционно-развивающей и социально-адаптирующей направленности обучения; дифференцированного, деятельностного, коммуникативного, ценностно-ориентированного, дифференцированного подходов, использования информационно-коммуникационных технологий.

14. Мәтіндер мазмұны білім алушылардың рухани-адамгершіліктік қасиеттері мен орысстандық патриотизмді қалыптастыруға және өмірде жалпыұлттық "Mәңгілік Ел" идеясын іске асыруға, этникааралық және мәдениаралық коммуникация жағдайында төзімділік пен қатынасты дамытуға бағытталады.
15. Сабақтарды ұйымдастыру және өткізу барысында педагог бірқатар ерекше және жалпы әдістемелік талаптарға сүйенеді:
1) үздіксіз түзеу және дефицитарлық функцияларын дамыту (сенсорлық, моторлық, психикалық);
2) кеңістіктік ұғымдарды, коммуникативтік әрекеттерді, сезіну мен ұсақ моториканы, есту, көру және тактильдік қабылдауды дамыту;
3) меңгерген компенсаторлық тәсілдерін, қабілеттері мен дағдыларын, қалпына келтірілген және түзетілген функцияларын түрлі оқу үдерісі барысында, сабақта және сабақтан тыс кезде, айналасындағылармен қатынас жасау кезінде белсенді түрде қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) әлеуметтік құзіретін белсендету және өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын, танымдық белсенділік пен танымдық қызығушылығын, тұлғаның эмоциялық-еріктік саласы мен оң қасиеттерін дамыту.
16. Оқытудың әдістері мен тәсілдерін таңдау ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушылардың танымдық әс-әрекеттеріне сәйкес жүзеге асырылады, соған орай, іс-әрекеттер алгоритмдері мен заттық-практикалық ірекеттерді қолдану түрінде берілетін, "кішкентай қадамдар" әдісі маңызды орын алады.
17. Әрбір жаңа кезеңде білім алушылар материалды зерделеуге алдыңғы дағдыларының қалыпттасуына қарай көшіп отырады; мұғалім дағдылары мен қабілеттерінің қалыптасуына қажетті әр кезеңге белгіленген уақытты өз бетінше белгілейді.
18. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында білім алушылардың тілдік практикалық қабілеттерінің қалыптасуына акцент жасау қарастырылады, бұлар білім алушылардың тілдік әрекетінің шектеулілігіне байланысты күнделікті істерінде жүзеге асырылады.
19. Екінші тілге оқытудың бастапқы кезеңдерінде ауызша орыс тілін түсіну қабілетін қалыптастыру, сөздік қорын анықтау және кеңейту негізгі болып табылады, олар тілдік естуін дамыту және түзеу бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуімен, орфоэпикалық дағдыларын қалыптастырумен сабақтасады; бұл үшін әңгімелесуді, өлеңдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар, сөйлемдер, тілдік ойындар жаттауды қолдануға болады; мұнда мұғалім сөздердің орфоэпикалық дұрыс айтылуын қадағалайды, өз тілі мысалында орыс тілінде сұрақтарға жауап беруге, сұрақ қоюға, сөздерді,сөйлемдерді, мәтінді оқуға үйретеді.

14. Содержание текстов направлено на формирование духовно-нравственных качеств и патриотических чувств обучающихся, на формирование казахстанского патриотизма и стремления воплотить в жизнь общенациональную идею "Mәңгілік Ел", на развитие толерантности и умения общаться в условиях межэтнической и межкультурной коммуникации.
15. При организации и проведении уроков педагог ориентируется на ряд специфических и общих методических требований:
1) постоянная коррекция и развитие дефицитарных функций (сенсорных, моторных, психических);
2) развитие пространственных преставлений, коммуникативной деятельности, осязания и мелкой моторики, слухового, зрительного, тактильного восприятия;
3) обеспечение возможности активно использовать освоенные компенсаторные способы, умения и навыки, восстановленные и скорректированные функции в разных видах учебной деятельности, в урочной и внеурочной деятельности, в общении с окружающими;
4) активизацию социальных компетенций и развитие навыков самостоятельной работы, развитие познавательной активности и познавательных интересов, формирование эмоционально-волевой сферы и положительных качеств личности.
16. Выбор методов и приемов обучения осуществляется в соответствии с особенностями познавательной деятельности обучающихся с особыми образовательными потребностями, в связи, с чем важное место занимает метод "маленьких шагов" с большой детализацией, развернутостью действий в форме алгоритмов и использованием предметно-практической деятельности.
17. К изучению материала на каждом новом этапе обучающиеся переходят по мере формирования навыков предыдущего; учитель самостоятельно определяет период времени, необходимый для формирования умений и навыков, определенных для каждого этапа.
18. При реализации Программы необходимо делать акцент на формировании у обучающихся практических речевых умений, которые реализуются в каждодневных делах, что обусловлено ограничениями речевой деятельности обучающихся.
19. На начальных этапах обучения второму языку основным является формирование умений понимать устную русскую речь, уточнение, расширение, активизация словарного запаса, что сопровождается систематической работой над развитием и коррекцией речевого слуха, формированием орфоэпических навыков; для этого используются беседы, заучивание стихотворений, загадок, скороговорок, фраз, речевые игры; при этом учитель добивается орфоэпически правильного произношения слов, на примере своей речи, учит отвечать на вопросы, задавать вопросы по-русски, читать слова, предложения, тексты.

20. 5-сыныпта білім алушылар сөздердің дыбыстық, содан кейін дыбыстық-әріптік сарптамасымен жұмыс жүргізуді жалғастырады; жұмыстың бұл түрінің тілдік естуді дамытуда үлкен мағынасы бар, орысша сөздегі әрбір дыбыс пен әріптің орнын көруге көмектеседі, ал бұл өз кезегінде, дұрыс сөйлеуге, жазуға, сөздерді есте сақтауға ықпалын тигізеді.
21. Тілді практикалық тұрғыда меңгерудің бастапқы кезі тыңдау қабілеті мен дағдысы болады, бұлардың базасында байланысты сөйлеу, сөйлеу қабілеті мен дағдылары қалыптасып, олармен жұмыс жетекші орын алады, өйткені ауызша тілдің қабілеті мен дағдыларының базасында оқу және жазу қабілеті мен дағдылары қалыптасады.
22. Бұл үшін қабілеттіліктің бүтіндей кешені орнатылады, атап айтқанда:
1) дыбыстамалық тілді тыңдау;
2) айтылғанды есту, бөтен және өз тіліндегі нормадан ауытқуларды табу;
3) үлгі негізінде естігенді дұрыс қайталап айту;
4) дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық артикуляциялау;
5) естігенді айтқан сөзбен және көргенімен сәйкестеу: дыбыстық және әріптік құрылымның сәйкестігін белгілеу, әдеби сөйлеу мен сөзді жазу арасындағы қайшылықтарды табу;
6) ауызша өз сөзінде және оқығанда өз бетінше орфоэпикалық үлгілерді қолдану;
7) байланысты сөздер құру;
8) сауатты жазу.
23. Тілдік дағдыларды дамыту үшін түрлі талдауыштар қатысатын жағдайларды жасаған дұрыс: көру (суреттерді, заттарды көрсету), есту (мұғалім, құрдастары, не айтып жатқанын мұқият тыңдау, сөйлеу тіліндегі қателерді байқау); тактильді (дыбыс артикуляциясын сезіну).
24. Сөздерді дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру үшін арнайы жаттығулар қолданылады: сөздерді, сөйлемдерді тақтадан және оқулықтан көшіріп жазу; қалдырып кеткен әріптерді, буындарды, сөздерді қойып көшіру; таңдамалы көшіру; естігенін жазу, ойша, сраптама ізі бойынша сөйлемдердегі сөздердің бұзылған ретін қалпына келтіру.
25. Оқыту барысындағы орфографиялық сөздермен сүйемелденетін тыңдау, сөйлеу, саналы көшіру, орыс тілін меңгеру жұмыстарының негізгі түрі болып табылады.
26. Оқыған кезде фактілер дұрыс қабылданып жатқанын (не, қайда, қашан), себептік-нәтижелік байланыстар белгіленгенін (неге, не үшін), оқығанның мағынасын қалай түсінгенін анықтап алады.
27. Оқыту барысында сөздіктік жұмыстың үлкен мағынасы бар: ол түсініп оқудың қалыптасуына, сөздігінің баюына, бөлектенген сөздердің айтылуы мен жазылуы практикалық тұрғыда меңгерілуіне ықпал жасайды; сөздік жұмыстың мазмұнымен жаңа сөздердің мағынасы түсіндіріліп, олар білім алушылардың белсенді тіліне (ауызша және жазбаша) енгізіледі. Жаңа сөздер мағынасын талқылау орыс тілінде жүргізіледі; бөлектенген жағдайда ана тілін қолдануға, сөздерді аударуға болады.

20. В 5 классе ученики продолжают практически упражняться в звуковом, а затем в звукобуквенном анализе слов; этот вид работы имеет большое значение для развития речевого слуха, помогает увидеть место каждого звука и каждой буквы в русском слове, что, в свою очередь, будет способствовать правильному произношению, написанию, запоминанию новых слов.
21. Исходным моментом практического владения языком являются умения и навыки слушания, на базе которых формируются связное высказывания, умения и навыки говорения, работа над которым занимает ведущее положение, поскольку на базе навыков и умений устной речи формируются навыки и умения чтения и письма.
22. Для этого необходимо становление целого комплекса умений, а именно:
1) слушать звучащую речь;
2) слышать произносимое, находить отклонения от норм произношения с чужой и собственной речи;
3) правильно воспроизводить услышанное на основе образца;
4) ясно артикулировать звуки, слоги и слова;
5) соотносить слышимое с произносимым словом и видимым: определять соответствие звукового и буквенного состава, находить противоречия между литературным произношением и написанием слова;
6) самостоятельно употреблять орфоэпические образцы в собственной устной речи и при чтении;
7) составлять связное высказывание;
8) грамотно писать.
23. Для развития речевых навыков целесообразно создавать такие условия, при которых участвовали бы различные анализаторы: зрительный (показ картинок, предметов), слуховой (внимательно слушать, что ясно и громко говорит учитель, сверстники, замечать ошибки в речи); тактильный (ощущать артикуляцию звука).
24. Для формирования навыка правильного написания слов используются специальные упражнения: списывание слов, предложений с доски и из учебников; списывание со вставкой пропущенных букв, слогов, слов; выборочное списывание; восстановление нарушенного порядка слов предложениях под диктовку, по памяти, по следам анализа.
25. В процессе обучения слушание, говорение, чтение, сознательное списывание, которое сопровождается орфографическим проговариванием, являются основными видами работ по усвоению русской речи.
26. При чтении необходимо выяснять, правильно ли воспринимают они факты (что, где, когда), устанавливают ли причинно-следственные связи (почему, зачем), как понимают смысл прочитанного.
27. При обучении большое значение имеет словарная работа: она способствует формированию осознанного чтения, обогащению словаря, практическому усвоения произношения и правописания отдельных слов; содержанием словарной работы является объяснение значения новых слов и введение их в активную (устную и письменную) речь обучающихся. Толкование смысла новых слов проводится по-русски; в отдельных случаях используется родной язык, перевод слов.

28. Орыс тілін оқытудың маңызды шарттарының бірі - мұғалімнің сөйлеу тілі мен оқуы; педагогтың тілі үлгі болады; үлкеннің орыс тілі анық, ашық, фонетикалық, лексикалық және грамматикалық қателерсіз болады.
29. Қабілеттер мен дағдылардың дамуында оқытудың төмендегідей стратегиялары, әдістері мен тәсілдері қолданылады:
1) білім алушыларды коммуникативтік іс-әрекетке белсенді түрде тарту;
2) оқудың таныстырушылық түрі негізінде өз бетінше білім іздеу уәждемесін қалыптастыру;
3) әрі қарай дамуы үшін бағалаудың түрлі тәсілдерін қолдану, білім алушылардың шығармашылықтық қабілетерін арттыру үшін түрлі жағдайлар жасау;
4) білім алушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында оқытуды диффенциалау.
30. Орыс тілінде оқитындар үшін бірегей (шоғырландырылған) орыс тілі мен әдебиеті сабағы жүргізіледі.
31. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратура) және дидактикалық құралдар (ақпарат тасушы) белсенді түрде қолданылады, оның ішінде:
1) интерактивтік панелі және үшөлшемді аксессуарлары бар "Мультимедиялық интерактивтік оқытатын бағдарламалық-әдістемелік кешен" электрондық ресурсы - теориялық материал мен практикалық білімдердің меңгерілу тиімділігін жоғарылату үшін;
2) дыбыстық сигнады визуалдайтын "Логопедиялық тренажер" - арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын өткізу барысында, әсіресе тұтықпасы мен дизартриясы бар балалармен жұмыс істегенде;
3) тілдік коммуникацияны меңгеру және дамытуға арналған тілідік тренажер ассистивтік құрылғысы - қажетті мөлшерде жалпақ сөйлемдік тілді меңгермеген білім алушылар үшін, сонымен бірге білім алушылардың тілдік шектелуі кезеңінде.
3-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
32. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
33. Количество часов, отведенных на изучение каждого раздела, распределяется из расчета общего количества часов, часы распределяются с учетом индивидуальных особенностей своего класса.
34. Обучение организовано по разделам, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.

28. Одним из главных условий обучения русской речи служат речъ и чтение учителя; речь педагога является образцом для подражания; русская речь взрослого предусматривается четкой, ясной, без фонетических, лексических и грамматических ошибок.
29. В развитии умений и навыков используются стратегий, методы и приемы преподавания в обучении:
1) активная вовлеченность обучающихся в различные виды коммуникативной деятельности;
2) формирование мотивации к самостоятельному поиску знаний, на основе ознакомительного вида чтения;
3) использование различных способов оценивания для дальнейшего развития, создание различных ситуаций для развития творческих способностей обучающихся;
4) дифференциация обучения в целях стимулирования и мотивации обучающихся.
30. Для обучения второму языку проводится единый (интегрированный) урок русского языка и литературы.
31. В процессе языкового обучения активно используются технические устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами, - для повышения эффективности усвоения теоретического материала и практических знаний по языку;
2) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, - при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с детьми с заиканием и дизартрией;
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации", - для обучающихся, не владеющих в должной мере развернутой фразовой речью, а также обучающихся в период ограничения речи.
Глава 3. Организация содержания предмета "Русский язык и литература"
32. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
33. Количество часов, отведенных на изучение каждого раздела, распределяется из расчета общего количества часов, часы распределяются с учетом индивидуальных особенностей класса.
34. Обучение организовано по разделам, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Екінші тілге оқытудың мақсаты оқыту деңгейіне сәйкес коммуникация құралы ретінде қазақ тілін меңгеру мен жетілдіру дағдыларының қалыптасуын, сонымен бірге қазақ әдеби тілінің нормалары мен ережелерін, тіл этикеті ережелерінің сақталуын қамтамсыз етеді, бұлар білім алушылардың функционалдық сауаттылығының дамуына, өз бетінше қазақ тілінде сөйлеп қатынас жасауына ықпал жасайды.
3. Міндеттер:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қатынас жасауға қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) тілдік жүйе бірліктері, олардың үйлесім ережелері, қызметі, дағдылары және де, қазақ тілінің ережелері мен нормаларына сәйкес синтаксикалық құрылымын құру қабілеттері жөнінде білімдерін қалыптастыру;
3) тілдік өзін-өзі бақылау мен тілдік белсенділік дағдыларын дамыту;
4) қабылдаған ақпараттың сараптамасына, синтезіне, бағалануына, түсінілуіне бағытталған ойлау қабілетінің дағдыларын дамыту және қалыптастыру;
5) білім алушылардың танымдық қабілеттерін, жадын, зейінін, қиялын, тілдік реакциясын, тілдік құбылыстарға қарасты байқампаздығын дамыту;
6) ізденушілік, танысушылық, зерттеушілік оқу дағдыларын, оқыған ақпаратты өңдеу дағдыларын қалыптастыру;
7) түрлі жанрдағы шығармаларды саралау, оқығанын дәлелді тұжырымдау: тақырыпты, идеяны және композициялық ерекшеліктерді, шығарма сюжетін, негізгі оқиғаларды, кейіпкерлердің әрекеттері мен істерін, жазушының стилдік ерекшеліктерін;
8) білім алушының сөздік қорын байыту, педагогтың, айналасындағылардың айтқанын түсініп тыңдауын дамыту;
9) қазақ тіліндегі фонетика, лексика, грамматика, дұрыс жазу негіздерін зерделеу және байланысты сөйлеу тілін қалыптастыру;
10) өзге халықтардың тілі мен мәдениетіне төзімділік көзқарас қалыптастыру.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи для 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью обучения второму языку является формирование навыков овладения и совершенствования казахской речью как средством коммуникации в соответствии с их уровнем обучения, а также соблюдения правил и норм казахского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся, подготовке их к самостоятельному общению на казахском языке.
3. Задачи:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) формирование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыков и умений конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами казахского языка;
3) развитие навыков речевого самоконтроля, речевой активности;
4) формирование и развитие навыков мышления, направленных на анализ, синтез, оценку, интерпретацию полученной информации;
5) развитие познавательных способностей учащихся, их память, внимание, воображение, речевую реакцию, наблюдательность относительно языковых явлений;
6) формирование навыка поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, переработки прочитанной информации;
7) развитие навыков анализа произведений разной жанровой природы, аргументированного формулирования своего отношения к прочитанному; темы, идеи и особенностей композиции, сюжета произведения, языковых особенностей произведения, ключевых эпизодов, действий и поступков героев; особенностей стиля писателя;
8) обогащение словарного запаса обучающихся, умение слушать, понимать речь педагога и речь окружающих;
9) изучение основ фонетики, лексики, грамматики, правописания казахского языка и формирование связной речи;
10) формирование толерантного отношения к языкам и культурам других народов.

19. Екінші тілге оқытудың бастапқы кезеңдерінде ауызша сөйлеу тілін түсіну қабілетін қалыптастыру, сөздік қорын анықтау және кеңейту негізгі болып табылады, олар тілдік естуін дамыту және түзеу бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуімен, орфоэпикалық дағдыларын қалыптастырумен сабақтасады; бұл үшін әңгімелесу, өлеңдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар, сөйлемдер, тілдік ойындар жаттау қолданылады; мұнда мұғалім сөздердің орфоэпикалық дұрыс айтылуын қадағалайды, өз тілі мысалында қазақ тілінде сұрақтарға жауап беруге, сұрақ қоюға, сөздерді,сөйлемдерді, мәтінді оқуға үйретеді.
20. 5-сыныпта білім алушылар сөздердің дыбыстық, содан кейін дыбыстық-әріптік сарптамасымен жұмыс жүргізуді жалғастырады; жұмыстың бұл түрінің тілдік естуді дамытуда үлкен мағынасы бар, қазақша сөздегі әрбір дыбыс пен әріптің орнын көруге көмектеседі, ал бұл өз кезегінде, дұрыс сөйлеуге, жазуға, сөздерді есте сақтауға ықпалын тигізеді.
21. Тілді практикалық тұрғыда меңгерудің бастапқы кезі тыңдау қабілеті мен дағдысы болады, бұлардың базасында байланысты сөйлеу, сөйлеу қабілеті мен дағдылары қалыптасып, олармен жұмыс жетекші орын алады, өйткені ауызша тілдің қабілеті мен дағдыларының базасында оқу және жазу қабілеті мен дағдылары қалыптасады.
22. Бұл үшін қабілеттіліктің бүтіндей кешені орнатылады, атап айтқанда:
1) дыбыстамалық тілді тыңдау;
2) айтылғанды есту, бөтен және өз тіліндегі нормадан ауытқуларды табу;
3) үлгі негізінде естігенді дұрыс қайталап айту;
4) дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық артикуляциялау;
5) естігенді айтқан сөзбен және көргенімен сәйкестеу: дыбыстық және әріптік құрылымның сәйкестігін белгілеу, әдеби сөйлеу мен сөзді жазу арасындағы қайшылықтарды табу;
6) ауызша өз сөзінде және оқығанда өз бетінше орфоэпикалық үлгілерді қолдану;
7) байланысты сөздер құру;
8) сауатты жазу.
23. Тілдік дағдыларды дамыту үшін түрлі талдауыштар қатысатын жағдайларды жасаған дұрыс: көру (суреттерді, заттарды көрсету), есту (мұғалім, құрбылары не айтып жатқанын мұқият тыңдау, сөйлеу тіліндегі қателерді байқау); тактильді (дыбыс артикуляциясын сезіну).
24. Сөздерді дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру үшін арнайы жаттығулар қолданылады: сөздерді, сөйлемдерді тақтадан және оқулықтан көшіріп жазу; қалдырып кеткен әріптерді, буындарды, сөздерді қойып көшіру; таңдамалы көшіру; естігенін жазу, ойша, сраптама ізі бойынша сөйлемдердегі сөздердің бұзылған ретін қалпына келтіру.
25. Оқыту барысындағы орфографиялық сөздермен сүйемелденетін тыңдау, сөйлеу, саналы көшіру, қазақ тілін меңгеру жұмыстарының негізгі түрі болып табылады.

19. На начальных этапах обучения второму языку основным является формирование умений понимать устную речь, уточнение, расширение, активизация словарного запаса, что сопровождается систематической работой над развитием и коррекцией речевого слуха, формированием орфоэпических навыков; для этого используется беседа, заучивание стихотворений, загадки, скороговорки, фразы, речевые игры; при этом учитель добивается орфоэпически правильного произношения слов, на примере своей речи, учит отвечать на вопросы, задавать вопросы по-казахски, читать слова, предложения, тексты.
20. В 5 классе ученики продолжают практически упражняться в звуковом, а затем в звукобуквенном анализе слов; этот вид работы имеет большое значение для развития речевого слуха, помогает увидеть место каждого звука и каждой буквы в казахском слове, что, в свою очередь, будет способствовать правильному произношению, написанию, запоминанию новых слов.
21. Исходным моментом практического владения языком являются умения и навыки слушания, на базе которых формируются связное высказывания, умения и навыки говорения, работа над которым занимает ведущее положение, поскольку на базе навыков и умений устной речи формируются навыки и умения чтения и письма.
22. Для этого необходимо становление целого комплекса умений, а именно:
1) слушать звучащую речь;
2) слышать произносимое, находить отклонения от норм произношения с чужой и собственной речи;
3) правильно воспроизводить услышанное на основе образца;
4) ясно артикулировать звуки, слоги и слова;
5) соотносить слышимое с произносимым словом и видимым: определять соответствие звукового и буквенного состава, находить противоречия между литературным произношением и написанием слова;
6) самостоятельно употреблять орфоэпические образцы в собственной устной речи и при чтении;
7) составлять связное высказывание;
8) грамотно писать.
23. Для развития речевых навыков целесообразно создавать такие условия, при которых участвовали бы различные анализаторы: зрительный (показ картинок, предметов), слуховой (внимательно слушать, что ясно и громко говорит учитель, сверстники, замечать ошибки в речи); тактильный (ощущать артикуляцию звука).
24. Для формирования навыка правильного написания слов используются специальные упражнения: списывание слов, предложений с доски и из учебников; списывание со вставкой пропущенных букв, слогов, слов; выборочное списывание; восстановление нарушенного порядка слов предложениях под диктовку, по памяти, по следам анализа.
25. В процессе обучения слушание, говорение, чтение, сознательное списывание, которое сопровождается орфографическим проговариванием, являются основными видами работ по усвоению казахской речи.

26. Оқыған кезде фактілер дұрыс қабылданып жатқанын (не, қайда, қашан), себептік-нәтижелік байланыстар белгіленгенін (неге, не үшін), оқығанның мағынасын қалай түсінгенін анықтап алады.
27. Оқыту барысында сөздіктік жұмыстың үлкен мағынасы бар: ол түсініп оқудың қалыптасуына, сөздігінің баюына, бөлектенген сөздердің айтылуы мен жазылуы практикалық тұрғыда меңгерілуіне ықпал жасайды; сөздік жұмыстың мазмұнымен жаңа сөздердің мағынасы түсіндіріліп, олар білім алушылардың белсенді тіліне (ауызша және жазбаша) енгізіледі. Жаңа сөздер мағынасын талқылау қазақ тілінде жүргізіледі; бөлектенген жағдайда ана тілін қолдануға, сөздерді аударуға болады.
28. Қазақ тілін оқытудың маңызды шарттарының бірі - мұғалімнің сөйлеу тілі мен оқуы; педагогтың тілі үлгі болу; үлкеннің қазақ тілі анық, ашық, фонетикалық, лексикалық және грамматикалық қателерсіз жеткізілуі қарастырылады.
29. Қабілеттер мен дағдылардың дамуында оқытудың төмендегідей стратегиялары, әдістері мен тәсілдері қолданылады:
1) білім алушыларды коммуникативтік іс-әрекетке белсенді түрде тарту;
2) оқудың таныстырушылық түрі негізінде өз бетінше білім іздеу уәждемесін қалыптастыру;
3) әрі қарай дамуы үшін бағалаудың түрлі тәсілдерін қолдану, білім алушылардың шығармашылықтық қабілетерін арттыру үшін түрлі жағдайлар жасау;
4) білім алушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында оқытуды диффенциалау.
30. Екінші тілге оқыту үшін бірегей (шоғырландырылған) қазақ тілі мен әдебиеті сабағы жүргізіледі.
31. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратура) және дидактикалық құралдар (ақпарат тасушы) белсенді түрде қолданылады, оның ішінде:
1) интерактивтік панелі және үшөлшемді аксессуарлары бар "Мультимедиялық интерактивтік оқытатын бағдарламалық-әдістемелік кешен" электрондық ресурсы - теориялық материал мен практикалық білімдердің меңгерілу тиімділігін жоғарылату үшін;
2) дыбыстық сигнады визуалдайтын "Логопедиялық тренажер" - арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын өткізу барысында, әсіресе тұтықпасы мен дизартриясы бар балалармен жұмыс істегенде;
3) тілдік коммуникацияны меңгеру және дамытуға арналған тілідік тренажер ассистивтік құрылғысы - қажетті мөлшерде жалпақ сөйлемдік тілді меңгермеген білім алушылар үшін, сонымен бірге білім алушылардың тілдік шектелуі кезеңінде.
3-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
32. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;

26. При чтении необходимо выяснять, правильно ли воспринимают они факты (что, где, когда), устанавливают ли причинно-следственные связи (почему, зачем), как понимают смысл прочитанного.
27. При обучении большое значение имеет словарная работа: она способствует формированию осознанного чтения, обогащению словаря, практическому усвоения произношения и правописания отдельных слов; содержанием словарной работы является объяснение значения новых слов и введение их в активную (устную и письменную) речь обучающихся. Толкование смысла новых слов проводится по-казахски; в отдельных случаях используется родной язык, перевод слов.
28. Одним из главных условий обучения казахской речи служат речъ и чтение учителя; речь педагога является образцом для подражания; казахская речь взрослого предусматривается четкой, ясной, без фонетических, лексических и грамматических ошибок.
29. В развитии умений и навыков используются стратегий, методов и приемов преподавания в обучении:
1) активная вовлеченность учащихся в различные виды коммуникативной деятельности;
2) формирование мотивации к самостоятельному поиску знаний, на основе ознакомительного вида чтения;
3) использование различных способов оценивания для дальнейшего развития, создание различных ситуаций для развития творческих способностей учащихся;
4) дифференциация обучения в целях стимулирования и мотивации учащихся.
30. Для обучения второму языку проводится единый (интегрированный) урок казахского языка и литературы.
31. В процессе языкового обучения активно используются технические устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами, - для повышения эффективности усвоения теоретического материала и практических знаний по языку;
2) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, - при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с детьми с заиканием и дизартрией;
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации", - для обучающихся, не владеющих в должной мере развернутой фразовой речью, а также обучающихся в период ограничения речи.
Глава 3. Организация содержания предмета "Казахский язык и литература"
32. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Математиканы оқытудың мақсаты – сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, оның ішінде оқу пәндерімен кіріктіруде жалпы адами құндылықтар және ұлттық мәдениеттің озық дәстүрлері негізінде зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) Бағдарламаның бөлімдері бойынша: "Сандар", "Алгебра элементтері", "Геометрия элементтері", "Статистика және ықтималдық теориясы", "Математикалық үлгі және талдау" математикалық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға себептесуді;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешу үшін математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қабылдауға, сандық қатынастарды және кеңістіктік пішіндерді зерделеуге көмектесуді;
3) білім алушылардың білімдерін есептерді шешу мақсатымен математикалық үлгі құруға бағыттау және нақты процестерді сипаттайтын математикалық үлгілерді түсіндіруді;
4) физика, химия, биология және теориялық салалардағы және практикалық қызметтер бойынша есептерді зерттеу мен шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыруды;
5) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау үшін логикалық және сын тұрғысынан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін алынған нәтижелерді бағалау және олардың нақтылығын анықтауын дамытуды;
6) қарым-қатынас дағдыларын дамыту, оның ішінде ақпаратты нақты және сауатты жеткізу қабілетін, жарияланымдар мен электрондық құралдарды қоса алғанда ақпаратты әртүрлі деректерден пайдалануды;
7) дербес жұмыс үшін, сондай-ақ командалық жұмыс үшін дербестік, жауапкершілік, жігерлілік, табандылық, шыдамдылық және төзімділік сияқты жеке қасиеттерін дамытуды;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық терминдердің шығуымен таныстыруды;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения математике – формирование функциональной грамотности обучающихся с тяжелыми нарушениями речи, в том числе в интеграции с учебными предметами, развитие личности на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам Программы: "Числа", "Элементы алгебры", "Элементы геометрии", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач и интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, возникновения математических терминов;

9) математикаға оқыту процесінде іздеуді, өңдеуді, ақпаратты жоюды, презентациялар жасауды, ақпаратпен және идеялармен алмасуды, өз жұмысын бағалау мен жетілдіруді қоса отырып, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамытуды;
10) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканы түсіну маңыздылығын;
11) түзету қолдауының міндеттерін шешуді қамтамасыз ету.
4. Бағдарлама сөйлеу тілінің әртүрлі жақтарын дамыту бойынша жүйелі жұмысты қамтамасыз етуге бағытталған ерекшеліктерге ие және төмендегідей түзете қолдау міндеттерін шешеді:
1) математикалық терминология материалында сөздік қорын қалыптастыру және кеңейту;
2) еркін сөйлеуде, сабақтан тыс, толыққанды әлеуметтенуіне қажетті термин сөздер мен сөйлемдерді саналы және дұрыс қолдану;
3) білім алушылардың сөйлеу кезіндегі өзін өзі бақылауына, өзін өзі бағалауына, өзінің сөйлеу тілін дамытуға түрткі болатын жағдайларды жасау;
4) тура мағынасын, мәнмәтінді және сөздің астарын түсінуге қажетті ойлау операцияларын құрылымдау;
5) тіректік сигналдарды, алгоритмдерді, нұсқауларды және өз әрекетін айту ережелерін қолдануға қабілеттерді қалыптастыру және дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Түзету-сөйлеу жұмысындағы негізгі орын білім алушылардың математикалық материалды түсінуіне және зияткерлік функцияларын дамытуға бағытталған математикалық қызметтерге оларды тарту арқылы пәннің базалық негізін бір уақытта меңгерумен терминологиялық сөз қорын дамытуға беріледі. Пәндік терминологиялық минимумды жақсы меңгеру үшін сабақтарда барлық арнайы сөздер ірі, нақты, ал күрделі сөздер буындарға бөлініп берілетін көрнекіліктер (жалпы және жеке жұмыс үшін кесте, сызба, карточка) қолданылады.
6. Жұмысты жаңа терминдермен белгілі алгоритм бойынша өткізген дұрыс:
1) сөздің/терминнің мағынасының түсіндірмесі;
2) дұрыс айту жаттығулары;
3) сөздік эквивалентті (синонимдер) таңдау;
4) сөз формаларымен жұмыс: септеу, жіктеу;
5) фразеологизмдерді, мәтелдерді, аналогтарды қосатын мнемотехникалық тәсілдерді қолданып, көп белгілікпен жұмыс;
7. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды оқыту кезінде сөйлеу тілінің лексикалық жағының олқылықтарын, оқу-терминологиялық лексиканы әлсіз меңгеруін, тиісті терминдермен белгіленетін түсініктер туралы формалды ұғымы ескеріледі.
8. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға аталған пәнді оқыту кезінде оқу процесін ерекше ұйымдастыруды талап ететін психологиялық сипаттары ескеріледі және келесідей принциптер:

9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике, включая поиск, обработку, извлечение информации, создание презентаций, обмен информацией и идеями, оценивание и совершенствование своей работы;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса;
11) обеспечивать решение задач коррекционной поддержки.
4. Программа имеет специфику, которая направлена на обеспечение систематической работы по развитию различных сторон речевой деятельности и решение задач коррекционной поддержки:
1) формирование и расширение словарного запаса на материале математической терминологии;
2) развитие свободного речевого высказывания и способности к осознанному и правильному употреблению вне урока слов-терминов и выражений, необходимых для полноценной социализации;
3) создание условий, побуждающих к самоконтролю в речи, самооценке, речевому саморазвитию обучающихся;
4) структурирование мыслительных операций, необходимых для понимания прямого смысла, контекста и подтекста;
5) формирование и развитие способности к применению опорных сигналов, алгоритмов, инструкций и правил с оречевлением собственных действий.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основное место в коррекционно-речевой работе отводится развитию терминологического словаря с одновременным усвоением базисных основ предмета через вовлечение обучающихся в математическую деятельность, направленную на обеспечение понимания ими математического материала и развития интеллектуальных функций. Для лучшего усвоения предметного терминологического минимума на уроках используются зрительные опоры (таблиц, схем, карточек для фронтальной и индивидуальной работы), где все специальные слова даются крупно, четко, с обозначением ударения, а при сложной структуре – с разбивкой на слоги.
6. Работу над новыми терминами целесообразно проводить по определенному алгоритму:
1) объяснение смысла слова/термина;
2) упражнение в правильном проговаривании;
3) подборка словесных эквивалентов (синонимов);
4) работа с формами слова: склонение, спряжение;
5) работа над многозначностью с использованием мнемотехнических приемов, включающих фразеологизмы, поговорки, аналоги.
7. При обучении обучающихся с тяжелыми нарушениями речи необходимо учитывать неполноценность лексической стороны речи, слабое владение учебно-терминологической лексикой, формальное представление о понятиях, обозначаемых соответствующим термином.
8. При изучении данного учебного предмета обучающимися с тяжелыми нарушениями речи учитывается их психологические характеристики, требующие особой организации учебного процесса с использованием следующих принципов:

1) мұқият таңдалған тапсырмалардың көмегімен ынталандырушы және дамытушы оқыту, оның ішінде сөйлеу әрекеті дағдыларын (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) дамыту, пәннің оқу материалында психикалық процестерді түзету (сөйлеу тілі, қабылдау, есте сақтау, ойлау);
2) "бағалау" арқылы оқытуды қолдау;
3) зерттеу әрекеттерін және белсенді оқыту әдістерін міндетті қолдануын мадақтау;
4) сыни ойлау стратегиясын қолдану;
5) бірнеше сезім нүктелеріне сүйену;
6) сабақта сөйлеу тілі қарым-қатынасы жағдайларын құру мақсатымен білім алушылардың жеке, жұптық, топтық әрекеттерін ұйымдастыру;
7) талқылау элементтерімен монологиялық сөйлеу тіл дағдыларын қалыптастыру;
8) білім алушылардың алдына қойылған проблемалық тапсырмаларды шешу жолдарын өз бетінше іздену;
9) мүсінін, көру қабілетін, психоэмоционалдық күшейтпесін алу, ұсақ және жалпы моторикасын, сөйлеу кезіндегі дем алуын түзету үшін денсаулық сақтау технологияларын қолдану;
10) білім алушыларды өзара оқыту (сынып ішінде және сыныптар арасында);
11) практикалық, шығармашылық әрекеттері (теория мен практика арасындағы алшақтықты жою үшін шығармашылық жұмыстардың түрлерін құру);
12) қосымша материалды іздеуді және қолдануды талап ететін тапсырмаларды орындау;
13) аталған пәннің қолданбалы сипатын демонстрациялау мақсатымен пәндік салалармен кіріктірілген тапсырмаларды қолдану;
14) сабақта әртүрлі әрекеттерді жиі ауыстырып отыру;
15) білім алушылардың жеке сезімдік, ойлау және практикалық тәжірибесіне сүйену;
16) сабақтағы жағымды психоэмоционалдық ахуал;
17) мәтіндермен жұмыс кезінде білім алушылардың оқу сауаттылығын қалыптастыру қолданылады.
9. Пән мұғаліміне жалпыдидактикалық тәсілдерді, әдістерді, оқу процесін ұйымдастыру технологияларын пайдалану қарастырылады, яғни:
1) құндылыққа бағдарланған тәсіл оқу әрекетін ұйымдастыру және орындау тәсілі ретінде, оқу процесі білім алушылардың жеке құндылықтар жүйесін қалыптастыру кезінде нақты құндылықтар позициясынан оның нәтижелерін алу және қолдану;
2) тұлғаға бағдарланған тәсіл, мақсаты оқу процесін дербестендіру, білім алушы тұлғасын үйлесімді қалыптастыру және жан-жақты дамыту, жеке психикалық және дене даму ерекшеліктерін, қажеттіліктерін мен мінез-құлық мотивтерін, әлеуетті мүмкіндіктерін ескере отырып, оның шығармашылық күшін толық ашу болып табылады;
3) іс-әрекет тәсілі білім алушының білімдерді дайын түрде алмай, керісінше өзі ізденуімен, өз оқу қызметінің мазмұны мен формасын ұғынуымен, оның білімдерін белсенді және табысты қалыптастыруға, кең спектрдағы оқу біліктері мен дағдыларына көмектесетін нормалар жүйесін түсінуімен және қабылдауымен қорытындыланады;

1) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности, в том числе и на развитие навыков речевой деятельности (аудирования, говорения, чтения и письма), коррекция психических процессов (речи, внимания, восприятия, памяти, мышления) на учебном материале предмета;
2) поддержка обучения посредством "оценивания";
3) поощрение исследовательской деятельности и обязательное использования методов активного обучения;
4) использование стратегий критического мышления;
5) обязательная опора на несколько анализаторов;
6) организация индивидуальной, парной, групповой деятельности обучающихся с целью создание условий речевого общения на уроке;
7) формирование навыков монологической речи с элементами рассуждения;
8) самостоятельный поиск путей решения поставленной перед обучающимися проблемной задачи;
9) использование здоровьесберегающих технологий для предупреждения нарушений осанки, зрения, снятие психоэмоционального напряжения, коррекции мелкой и общей моторики, речевого дыхания;
10) взаимообучение обучающихся (внутри класса и между классами);
11) практическая, творческая деятельность (создание различных видов творческих работ для устранения разрыва между теорией и практикой);
12) выполнение заданий, требующих поиска и использования дополнительного материала;
13) использование задач, интегрированных с предметными областями, с целью демонстрации прикладного характера данного предмета;
14) частая смена видов деятельности на уроке;
15) опора на личный чувственный, мыслительный и практический опыт обучающихся;
16) положительный психоэмоциональный климат урока;
17) формирование читательской грамотности обучающихся при работе с текстами.
9. Учитель предметник применяет общедидактические и специальные подходы, методы, технологии организации учебного процесса, а именно:
1) ценностно-ориентированный подход как способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиции определенных ценностей, когда учебный процесс формирует систему ценностей личности обучающегося;
2) личностно-ориентированный подход, целью которого является индивидуализация учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения, потенциальных возможностей;
3) деятельностный подход, заключающийся в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, что способствует активному и успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков широкого спектра;

4) сараланған тәсіл білім алушылардың ерекшеліктері ескеріліп, олардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін мамандандыруды, оқытуды ынталандыруға әртүрлі тәсілдерді іздеуді, олардың шығармашылық және сыни ойлауын дамытуды түсіндіреді;
5) құзыреттіліктік тәсіл, әлеуметтік тәжірибені қолдану негізінде әртүрлі салалардағы және әрекет түрлеріндегі білім алушылардың өз бетінше шешу қабілеттерін дамытуға бағытталған; білім мазмұнын қамтитын танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық, адмгершіліктік және басқа да проблемаларды өз бетінше шешу тәжірибесін білім алушыларда қалыптастыру үшін жағдайлар жасауды болжайды;
6) "Математика" пәнін оқу пәндерімен байланыстыруға мүмкіндік беретін кіріктіруші тәсіл;
7) білім алушылардың өз бетінше оқу іс-әрекетін ұйымдастыру негізінде құрылатын жүйелі ықпал әмбебап оқу іс-әрекеті жүйесін қалыптастыру мен дамытуды, өз бетімен оқу, өзін өзі дамыту, өзін өзі ұйымдастыру режиміндегі оқу процесін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
8) ақпарат беруді және хабарлауды, екі немесе одан да көп адамдардың сөйлеу тілдік өзара іс-әрекеті процесіндегі білімдермен, дағдылармен және біліктермен алмасуды болжайтын коммуникативтік тәсіл; коммуникативтік тәсілдің нәтижесі тіл және сөйлеу тілі жүйесін дұрыс қолдана отырып, коммуникативтік тәртіпті, қарым-қатынастың адекватты жағдайын таңдай отырып, өзара іс-әрекет процесінде тіл арқылы қарым-қатынасты жүзеге асыруға қабілеттілігі болып табылады.
10. Оқыту процесі, есепке алу, бұзылған сөйлеу тілі қызметтерімен және барлық оқу процесіндегі екіншілік салдарлармен жұмыс түзету бағыттылығына ие. Түзету бағыттылығы принципі келесідей позициялармен қамтамасыз етіледі:
1) дыбыс айтуын, лексико-грамматикалық жұмысты түзету, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, артта қалған танымдық даму процестерді белсендіруге ілеспелі коммуникативтік дағдыларды жетілдіру;
2) екіншілік ақауларды түзетуге оқыту мазмұнының бағыттылығы: ойлаудың ұғымдық-логикалық нысандарын дамыту, ұсақ моторикасын дамыту, сенсорлық эталондарды нақтылау және саралау, тәртіп еріктілігін қалыптастыру;
3) білім алушылардың білімдерінің, біліктерінің және дағдыларының беріктігі оқу материалын меңгеру сапасының, оның есте сақтау тұрақтылығының, практикада жаңғырту және қолдану жеңілдігінің көрсеткіші ретінде.
11. Мұғалімнің кәсіби қызметі сүйемелдеу қызметінің мамандарымен – логопедпен, психологпен, медицина қызметкерлерімен жүйелі тиімді өзара іс-әрекет дайындығын, сөйлеу тілінің әртүрлі бұзылыстары бар білім алушыларға сабақта жеке түзету қолдауын көрсетуге мүмкіндік беретін арнайы әдістемелерді меңгеруді қамтиды.

4) дифференцированный подход, подразумевающий специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых с учетом их особенностей, поиск различных подходов к мотивации обучения, развитие их творческого и критического мышления;
5) компетентностный подход, направленный на развитие у обучающихся способности самостоятельно решать проблемы в различных сферах и видах деятельности на основе использования социального опыта; предполагает создание условий для формирования у обучаемых опыта самостоятельного решения познавательных, коммуникативных, организационных, нравственных и иных проблем, составляющих содержание образования;
6) интегративный подход, который позволит тесно связать предмет "Математика" с учебными предметами;
7) системный подход, который строится на основе организации самостоятельных учебных действий обучающихся, обеспечивает формирование и развитие системы универсальных учебных действий, организацию учебного процесса в режиме самообучения, саморазвития, самоорганизации;
8) коммуникативный подход, подразумевающий передачу и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей; результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка в процессе взаимодействия, правильно используя систему языковых и речевых норм, выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения.
10. Процесс обучения, учет, работа с нарушенной речевой функцией и вторичными последствиями на всех участках учебного процесса имеет коррекционную направленность. Принцип коррекционной направленности обеспечивается следующими позициями:
1) коррекцию произношения, лексико-грамматическую работу, развитие связной речи, совершенствование коммуникативных навыков, сопутствующую активизацию отстающих в развитии познавательных процессов;
2) направленностью содержания обучения на коррекцию вторичных дефектов: развитие понятийно-логических форм мышления, развитие мелкой моторики, уточнение и дифференциация сенсорных эталонов, формирование произвольности поведения;
3) прочностью знаний, умений и навыков обучающихся как показателя качества усвоения учебного материала, устойчивости его в памяти, легкости воспроизведения и применения на практике.
11. Профессиональная деятельность учителя включает в себя готовность к систематическому продуктивному взаимодействию со специалистами службы сопровождения – логопедом, психологом, медицинскими работниками, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с разными речевыми нарушениями.

12. Ерекше талаптар педагогтың сөйлеу тіліне қойылады: ақпараттылық, дұрыстығы, нақтылығы, логикалығы мен қолжетімділігі, мәнерлілігі, анық дикция, оңтайлы қарқыны мен сөйлеу тілінің ырғағы.
13. Кабинетте міндетті түрде қабырғаға ілетін көрсету, маркерлік, интерактивті тақталар, толымдалған компьютер, сондай-ақ сызбалар, кестелер, көрнекі оқу материалы бар схемалар, дидактикалық материал қарастырылады.
14. "Математика" пәні кабинеті кіші және үлкен топтарда білім алушылардың қызметін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін мобильді үстелдері, орындықтары бар кең бөлмені қамтиды. Аталған кабинеттерде жиhазды орын-орнына қою білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкестендіріледі.
3-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
2) 6 сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
16. 5-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) натурал сандар және нөл. Натурал сандар және нөл саны. Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. Натурал сандарды қосу. Натурал сандарды азайту. Натурал сандарды көбейту. Натурал сандарды бөлу. Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер. Санды және әріпті өрнектердің мәндері. Өрнектерді ықшамдау. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Тендеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару. Формула. Формула арқылы есептеу. Натурал сандардан тұратын сандар тізбектері;
2) натурал сандардың бөлінгіштігі. Натурал сандардың бөлгіші мен еселігі. Жай және құрама сандар. Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері. 2; 3; 5; 9; 10 сандарына бөлінгіштік белгілері. Жұп және тақ сандар. Дәреже. Дәреженің негізі. Дәреженің көрсеткіші. Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу. Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай саңдар. Ең кіші ортақ еселік;
3) жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. Аралас сан. Аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Жай бөлшектерді косу және азайту. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар. Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу. Жай бөлшектер мен аралас сандарға арифметикалық амалдар колдану. Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер;

12. Особые требования предъявляются к речи педагога: информативность, правильность, точность, логичность и доступность, выразительность, четкая дикция, оптимальный темп и ритм речи.
13. В кабинете в обязательном порядке предусматривается настенная демонстрационная, маркерная, интерактивная доски, компьютер с комплектующими, а также чертежи, таблицы, схемы с наглядным учебным материалом, дидактический материал.
14. Кабинет предмета "Математика" представляет собой просторную комнату с мобильными столами, стульями, позволяющим осуществлять деятельность обучающихся как в малых, так и в больших группах. Расстановка мебели в данных кабинетах соотвествует возрастным особенностям обучающихся.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Математика"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
16. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 5 класса:
1) натуральные числа и нуль. Натуральные числа и нуль. Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство. Сложение натуральных чисел. Вычитание натуральных чисел. Умножение натуральных чисел. Деление натуральных чисел. Свойства арифметических действий. Арифметические действия над натуральными числами. Числовые выражения. Буквенные выражения. Значения числовых и буквенных выражений. Упрощение выражений. Уравнение. Корень уравнения. Решение текстовых задач с помощью уравнений. Формулы. Вычисление по формулам. Числовые последовательности, составленные из натуральных чисел;
2) делимость натуральных чисел. Делители и кратные натуральных чисел. Простые и составные числа. Основные свойства делимости. Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10. Четные и нечетные числа. Степень. Основание степени. Показатель степени. Разложение натуральных чисел на простые множители. Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное;
3) обыкновенные дроби и действия над обыкновенными дробями. Чтение и запись обыкновенных дробей. Основное свойство обыкновенной дроби. Правильные и неправильные обыкновенные дроби. Смешанные числа. Целая и дробная части смешанного числа. Перевод неправильной дроби в смешанное число. Представление смешанного числа в виде неправильной дроби. Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче. Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Сложение и вычитание обыкновенных дробей. Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел. Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа. Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел. Арифметические действия над обыкновенными дробями и смешанными числами. Нахождение дроби от числа и числа по его дроби. Задачи на совместную работу;

4) ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу. Ондық бөлшекті 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану. Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері;
5) жиын. Жиын. Жиын элементтері. Жиындарды кескіндеу. Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Жиындардың бірігуі мен қиылысуы;
6) пайыз. Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу. Мәтінді есептерді шығару;
7) бұрыш. Көпбұрыш. Бұрыш. Бұрыштың шамасы. Бұрышты салу және өлшеу. Транспортир. Бұрыштарды салыстыру. Көпбұрыш. Көпбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарын өлшеу, периметрін табу;
8) диаграмма. Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор. Диаграмма. Бағанды, сызықтық және дөңгелек диаграммалар. Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері;
9) кеңістік фигураларының жазбалары. Тік бұрышты параллелепипед (текше). Тік бұрышты параллелепипедтің (текшенің) жазбасы. Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер;
10) 5-сыныптағы математика курсын қайталау.
17. 6-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) 5-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) қатынас және пропорция. Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. Тура пропорционалдық тәуелділік. Кері пропорционалдық тәуелділік. Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шығару. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды пропорция арқылы шығару. Масштаб. Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера;
3) рационал сандар және оларға амалдар қолдану. Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар. Санның модулі. Рационал сандарды салыстыру. Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу. Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы. Рационал сандарды көбейту. Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. Рационал сандарды бөлу. Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Мәтінді есептерді шығару;

4) десятичные дроби и действия над ними. Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь. Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей. Сложение и вычитание десятичных дробей. Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей. Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей. Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; ... и на 0,1; 0,01; 0,001; .... Арифметические действия над обыкновенными и десятичными дробями. Округление десятичных дробей. Числовые последовательности, составленные из дробей;
5) множества. Множество. Элементы множества. Изображение множеств. Отношения между множествами. Подмножество. Объединение и пересечение множеств;
6) проценты. Процент. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам. Решение текстовых задач;
7) углы. Многоугольники. Угол. Величина угла. Построение и измерение углов. Транспортир. Сравнение углов. Многоугольник. Измерение углов и сторон многоугольника, нахождение его периметра;
8) диаграммы. Окружность. Круг. Круговой сектор. Диаграмма. Виды диаграмм: столбчатая, линейная и круговая. Способы представления статистических данных;
9) развертки пространственных фигур. Прямоугольный параллелепипед (куб). Развертка прямоугольного параллелепипеда (куба). Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур;
10) повторение курса математики 5 класса.
17. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 6 класса:
1) повторение курса математики 5 класса;
2) отношения и пропорции. Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел. Пропорция. Основное свойство пропорции. Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость. Решение задач с помощью пропорции. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам с помощью пропорции. Масштаб. Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера;
3) рациональные числа и действия над ними. Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа. Целые числа. Рациональные числа. Модуль числа. Сравнение рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой. Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками. Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой. Умножение рациональных чисел. Переместительное и сочетательное свойства сложения и умножения рациональных чисел. Деление рациональных чисел. Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь. Арифметические действия над рациональными числами. Решение текстовых задач;

4) алгебралық өрнектер. Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. Жақшаны ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. Алгебралық өрнектерді түрлендіру. Мәтінді есептерді шығару;
5) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Санды теңдіктер және олардың қасиеттері. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәтінді есептерді шығару;
6) бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелері. Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері. Сан аралықтары. Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Мәндес теңсіздіктер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу;
7) координаталық жазықтық. Жазықтық. Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер мен кесінділер. Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі. Центрлік симметрия. Осьтік симметрия;
8) кеңістіктегі фигуралар. Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, "көрінбейтін" сызықтар. Вектор ұғымы;
9) статистика. Комбинаторика. Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш. Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару;
10) шамалар арасындағы тәуелділіктер. Шамалар арасындағы тәуелділіктерді беру тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл. Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу. Тура пропорционалдық және оның графигі;
11) екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен олардың жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу. Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
12) 5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау.
18. Оқу пәнінің мазмұны оқу бөлімдері бойынша бөлінген. Күтілетін нәтижелер: дағды немесе біліктер, білімдер немесе түсініктер түріндегі білім алушылардың сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімдер бұдан әрі бөлімшелерге бөлінген.

4) алгебраические выражения. Переменная. Выражение с переменной. Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых. Тождественные преобразования выражений. Тождество. Преобразования алгебраических выражений. Решение текстовых задач;
5) линейное уравнение с одной переменной. Числовые равенства и их свойства. Линейное уравнение с одной переменной. Равносильные уравнения. Решение линейных уравнений с одной переменной. Линейные уравнения с одной переменной, содержащие переменную под знаком модуля. Решение текстовых задач с помощью уравнений;
6) линейные неравенства с одной переменной. Числовые неравенства и их свойства. Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков. Линейное неравенство с одной переменной. Равносильные неравенства. Решение линейных неравенств с одной переменной. Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной. Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля;
7) координатная плоскость. Плоскость. Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки. Координатная плоскость. Прямоугольная система координат. Центральная симметрия. Осевая симметрия;
8) фигуры в пространстве. Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора;
9) статистика. Комбинаторика. Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах. Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора;
10) зависимости между величинами. Способы задания зависимостей между величинами: аналитический (с помощью формулы), табличный, графический. Исследование зависимостей между величинами с использованием графиков реальных процессов. Прямая пропорциональность и ее график;
11) линейные уравнения с двумя переменными и их системы. Линейное уравнение с двумя переменными и его график. Системы двух линейных уравнений с двумя переменными. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способом подстановки. Решение задач с помощью составления систем уравнений;
12) повторение курса математики 5-6 классов.
18. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения, разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.

19. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімді қамтиды:
1) "Сандар" бөлімі;
2) "Алгебра элементтері" бөлімі;
3) "Геометрия элементтері" бөлімі;
4) "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі;
5) "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі.
20. "Сандар" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
21. "Алгебра элементтері" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеу және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы.
22. "Геометрия элементтері" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
23. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) статистика және деректерді талдау.
24. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
2) математикалық тіл және математикалық модель.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен ұсынылған. Кодтағы бірінші сан сыныпты, еінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені білдіреді, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодындағы "6" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
26. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
1-бөлім. Сандар
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
1.1 Сандар және шамалар туралы түсініктер
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 жұп және тақ сандар ұғымдарын меңгеру;
5.1.1.3 натурал санның дәрежесін анықтай білу;
5.1.1.4 бөлгіштің анықтауды және есесленген натурал санды білу;
5.1.1.5 қарапайым және құрама сандарды анықтауды білу;
5.1.1.6 жалпы бөлгіш, жалпы еселеуіш, ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселік сандарын анықтауды білу;
5.1.1.7 өзара қарапайым сандардың анықтауды білу
5.1.1.8 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5.1.1.9 дұрыс және бұрыс бөлшектерді тану;
5.1.1.10 аралас сандарды анықтай білу;
5.1.1.11 өзара кері сандарды анықтай білу;
5.1.1.12 натурал санды ондық жазба түрінде ұсыну;
5.1.1.13 ондық бөлшектер ұғымын меңгеру;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандар теңдігін түсіну, мысалы: 1,3 және 1,30
5.1.1.15 сандардың жуық мәндері ұғымын меңгеру;
5.1.1.16 пайыз түсінігін меңгеру;
5.1.1.17 әңгімелесушінің көңіл-күйін сезіну, серіктесінің бір-біріне деген қарым-қатынасын және берілген жағдайларды аңғару;

19. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) раздел "Числа";
2) раздел "Элементы алгебры";
3) раздел "Элементы геометрии";
4) раздел "Статистика и теория вероятностей";
5) раздел "Математическое моделирование и анализ".
20. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
21. Раздел "Элементы алгебры" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование.
22. Раздел "Элементы геометрии" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
23. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) статистика и анализ данных.
24. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) решение задач с помощью математического моделирования;
2) математический язык и математическая модель.
Глава 4. Система целей обучения
25. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
26. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Раздел 1. Числа
1.1 Понятие о числах и величинах
5 класс
6 класс
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел;
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 знать определение делителя и кратного натурального числа;
5.1.1.5 знать определение простого и составного чисел;
5.1.1.6 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное;
5.1.1.7 знать определение взаимно простых чисел;
5.1.1.8 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.1.1.9 распознавать правильные и неправильные дроби;
5.1.1.10 знать определение смешанного числа;
5.1.1.11 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.1.12 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30;
5.1.1.15 усвоить понятие приближенного значения числа;
5.1.1.16 усвоить понятие процента;
5.1.1.17 чувствовать настроение собеседника, улавливать отношения партнеров друг к другу и к данным обстоятельствам;

5.1.1.18 белсенді сөз қорында негізгі пәндік терминдерді қолдану
6.1.1.1 екі санның қатынасы не көрсететінін білу;
6.1.1.2 қандай шамалар тура пропорционалдар болатынын түсіну, мысалдар келтіру, есептерді шығару;
6.1.1.3 қандай шамалар кері пропорционалдар болатынын түсіну, мысалдар келтіру, есептерді шығару;
6.1.1.4 координаталық түзуді анықтауды және оны құруды білу;
6.1.1.5 масштаб ұғымын меңгеру;
6.1.1.6 бүтін сан ұғымын меңгеру;
6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын, оларды координаталық түзуде белгілеуді меңгеру;
6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру;
6.1.1.9 сан модулін және оның мәнін таба білу;
6.1.1.10 интонация мен диалог немесе монологтың эмоционалдық құраушы өзара байланысын бақылау;
6.1.1.11 ауызша нұсқау бойынша іс-әрекет жасай білуі
1.2 Сандарға амалдар қолдану
5.1.2.1 натурал сандарды, оның ішінде координаталық сәуле көмегімен салыстыру;
5.1.2.2 амалдар тәртібін орнату және жақшамен және жақшасыз төрт амалдан артықтау тұратын сандық өрнектердің мәндерін табу;
5.1.2.3 сандық өрнектер мәнін табу үшін қосу және көбейту қасиеттерін қолдану;
5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу
5.1.2.5 натурал сандардың 2, 5, 10, 3, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5.1.2.6 құрама сандарды қарапайым көбейткіштерге бөлшектеу;
5.1.2.7 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5.1.2.8 натурал сандардың еселіктерін табу;
5.1.2.9 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау
5.1.2.10 қосынды мен айырманың берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5.1.2.11 екі және одан көп сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін және ең кіші ортақ еселігін табу;
5.1.2.12 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;
5.1.2.13 жай бөлшектерді қысқарту кезінде бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.14 жай бөлшектерді жаңа бөлгішке, ең аз ортақ бөлгішке келтіру; аралас сандарды, жай бөлшектерді салыстыру;
5.1.2.15 бірдей бөлгіштермен бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.16 әртүрлі бөлгіштермен бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.17 натурал саннан бөлшекті азайтуды орындау;
5.1.2.18 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.19 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5.1.2.20 берілген санға кері санды табу;
5.1.2.21 жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуді орындау;
5.1.2.22 санның бөлігін және оның бөлігі бойынша санды табу;
5.1.2.23 бір нысанда жазылған бөлшектерді басқаға ауыстыру;

5.1.1.18 использовать базовые предметные термины в активном словаре
6.1.1.1 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.1.1.2 понимать, какие величины являются прямо пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.3 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.4 знать определение координатной прямой и строить ее;
6.1.1.5 усвоить понятие масштаба;
6.1.1.6 усвоить понятие целого числа;
6.1.1.7 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой;
6.1.1.8 усвоить понятие рационального числа;
6.1.1.9 знать определение модуля числа и находить его значение;
6.1.1.10 наблюдать взаимосвязь интонации и эмоциональной составляющей диалога или монолога;
6.1.1.11 уметь действовать по устной инструкции
1.2 Операции над числами
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени;
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10, 3, 9;
5.1.2.6 раскладывать составные числа на простые множители;
5.1.2.7 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.8 находить кратные натуральных чисел;
5.1.2.9 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.10 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число;
5.1.2.11 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.2.12 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь;
5.1.2.13 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.1.2.14 приводить обыкновенные дроби к новому знаменателю; к наименьшему общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.1.2.15 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.16 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
5.1.2.17 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел;
5.1.2.19 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.2.20 находить число, обратное заданному числу;
5.1.2.21 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел;
5.1.2.22 находить часть числа и число по его части;
5.1.2.23 переходить от одной формы записи дробей к другой;

5.1.2.24 ондық бөлшектерді салыстыру;
5.1.2.25 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.26 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;
5.1.2.27 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001-ге көбейту ережесін қолдану;
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;
5.1.2.29 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001-ге бөлу ережесін қолдану;
5.1.2.30 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
5.1.2.31 бөлшектерді пайыздарға және пайыздарды бөлшектерге айналдыру;
5.1.2.32 берілген санның пайызын табу;
5.1.2.33 бір санның басқаға пайыздық қатынасын табу және керісінше;
5.1.2.34 берілген пайыз бойынша санды табу;
5.1.2.35 белсенді сөздік қорында негізгі пәндік терминдерді қолдану
6.1.2.1 сандар қатынасы ұғымын меңгеру;
6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;
6.1.2.3 пропорцияны анықтай білу;
6.1.2.4 пропорцияны тану және құрастыру;
6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6.1.2.6 координаталық түзуде рационал сандарды бейнелеу;
6.1.2.7 екі нүктенің арасындағы қашықтықты табу;
6.1.2.8 берілген қатынастағы шамаларды бөлу;
6.1.2.9 шамаларды бөліктерге, керісінше пропорционалдарды берілген сандарға бөлу;
6.1.2.10 бүтін сандарды салыстыру;
6.1.2.11 координаттық түзудің көмегімен бүтін сандармен қосуды және азайтуды орындау;
6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру;
6.1.2.13 рационал сандармен қосуды орындау;
6.1.2.14 рационал сандармен азайтуды орындау;
6.1.2.15 рационал сандармен көбейтуді орындау;
6.1.2.16 рационал сандармен бөлуді орындау;
6.1.2.17 рационал сандармен қосудың және көбейтудің қасиеттерін қолдану;
6.1.2.18 қандай жай бөлшектер негізгі ондық бөлшектер ретінде берілгенін тану;
6.1.2.19 рационал санды шексіз периодтық ондық бөлшек түрінде беру;
6.1.2.20 шексіз периодтық ондық бөлшек кезеңін табу;
6.1.2.21 шексіз периодтық ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру;
6.1.2.22 рационал сандардан тұратын сандық өрнектердің мәнін табу;
6.1.2.23 тура пропорционал тәуелділікті табу және мысалдар келтіру;
6.1.2.24 Эйлер-Венн шеңберінің көмегімен рационал сандардың ішкі жиынтығын бейнелеу;
6.1.2.25 толық тыңдау; мұғалімнің және сыныптасының оқыған мәтінінің мазмұнын, жолдасының ауызша жауабын саналы және толық қабылдау
2 - кесте
2 - бөлім. Алгебра элементтері
2.1 Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру
5 - сынып
6 - сынып
5.2.1.1 қосу және көбейту қасиеттерін қолданып, әріптік өрнектерді айналдыру;

5.1.2.24 сравнивать десятичные дроби;
5.1.2.25 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей;
5.1.2.26 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.27 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.28 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.29 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.30 округлять десятичные дроби до заданного разряда;
5.1.2.31 переводить дроби в проценты и проценты в дроби;
5.1.2.32 находить процент данного числа;
5.1.2.33 находить процентное отношение одного числа к другому и наоборот;
5.1.2.34 находить число по данному проценту;
5.1.2.35 использовать базовые предметные термины в активном словаре
6.1.2.1 усвоить понятие отношения чисел;
6.1.2.2 находить отношение, обратное данному отношению;
6.1.2.3 знать определение пропорции;
6.1.2.4 распознавать и составлять пропорции;
6.1.2.5 знать и применять основное свойство пропорции;
6.1.2.6 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.1.2.7 находить расстояние между двумя точками
6.1.2.8 делить величины в заданном отношении;
6.1.2.9 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам;
6.1.2.10 сравнивать целые числа;
6.1.2.11 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой;
6.1.2.12 сравнивать рациональные числа;
6.1.2.13 выполнять сложение рациональных чисел;
6.1.2.14 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.1.2.15 выполнять умножение рациональных чисел;
6.1.2.16 выполнять деление рациональных чисел;
6.1.2.17 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел;
6.1.2.18 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.1.2.19 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.20 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.21 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь;
6.1.2.22 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа;
6.1.2.23 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
6.1.2.24 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна;
6.1.2.25 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого учителем и одноклассником текста, устного ответа товарища
таблица 2
Раздел 2. Элементы алгебры
2.1 Алгебраические выражения и их преобразования
5 класс
6 класс
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;

5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріптік өрнектердің мәндерін табу;
5.2.1.3 айнымалы өрнектерді және мәтін есептерді шығару кезіндегі формулаларды құрастыру;
5.2.1.4 толық тыңдау; мұғалім немесе сыныптасы оқыған мәтіннің мазмұнын, құрбысының ауызша жауабын саналы және толық қабылдау;
5.2.1.5 пәндік лексиканы қолданып, конструктивті диалог құру
6.2.1.1 алгебралық өрнектер ұғымын меңгеру
6.2.1.2 берілген айнымалылардың рационал мәндері кезіндегі алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу
6.2.1.3 алгебралық өрнекте рұқсат етілетін айнымалының мәнін табу және қандай айнымалының мәндерінде алгебралық өрнектер кезінде практикалық есептер мәнмәтінінде мағына бар екенін түсіну;
6.2.1.4 жақшаларды ашу ережесін білу;
6.2.1.5 коэффициент, ұқсас қосылғыштар ұғымдарын анықтай білу және ұқсас қосылғыштарды алгебралық өрнектерге келтіру;
6.2.1.6 тепе-тең және тепе-тең түрлендіруді анықтай білу және алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
6.2.1.7 теңдіктерден бір айнымалыларды басқалар арқылы көрсету;
6.2.1.8 |a - b| өрнектердің геометриялық мағынасын түсіну;
6.2.1.9 формуланы білу және тура пропорционал графигін құру;
6.2.1.10 сандармен байланысты есептерді шығару үшін
6.2.1.11 шағын монолог пікір айтуды – авторлық мәтінге сүйеніп аннотация құрастыру
2.2 Теңдеу және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде теңдеулер шешу;
5.2.2.2 теңдеулерді шешу дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану;
5.2.2.3 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуына өзін-өзі бақылауды сақтау
6.2.2.1 мәндес теңдеулердің бір айнымалысымен сызықтық теңдеуді анықтай білу;
6.2.2.2 бір айнымалымен сызықтық теңдеулерді шешу;
6.2.2.3 екі айнымалымен сызықтық теңдеулерді анықтауды және оның қасиеттерін білу;
6.2.2.4 екі айнымалымен сызықтық теңдеулер жүйелері туралы түсініктерінің болуы және екі айнымалымен сызықтық теңдеулер жүйесін шешу реттелген сандар жұбы болып табылатынын түсіну;
6.2.2.5 алмастыру және қосу жолдарымен теңдеулер жүесін шешу;
6.2.2.6 дұрыс сандар теңдігінің қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.7 a және b – рационал сандар болатын |x ± a|=b түріндегі теңдеулерді шешу;
6.2.2.8 дұрыс сандар теңсіздігінің қасиеттерін білу және қолдану; теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту мен бөлуді түсіну және қолдану;
6.2.2.9 сандық аралықтарды жазуға арналған белгілерді қолдану және сандық аралықтарды бейнелеу;
6.2.2.10 сандық аралықтардың бірігуі мен қиылысуын табу;

5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв;
5.2.1.3 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;
5.2.1.4 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого учителем или одноклассником текста, устного ответа товарища;
5.2.1.5 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики
6.2.1.1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.2.1.2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.2.1.3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении и понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач;
6.2.1.4 знать правила раскрытия скобок
6.2.1.5 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых и приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях;
6.2.1.6 знать определения тождества и тождественных преобразований и выполнять тождествные преобразования алгебраических выражений;
6.2.1.7 выражать из равенств одни переменные через другие;
6.2.1.8 понимать геометрический смысл выражения ;
6.2.1.9 знать формулу и строить график прямой пропорциональности
6.2.1.10 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
6.2.1.11 составлять небольшое монологическое высказывание – аннотацию с опорой на авторский текст
2.2 Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приемы проверки правильности решения уравнений;
5.2.2.3 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков, по индивидуальным показаниям
6.2.2.1 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.2.2.2 решать линейные уравнения с одной переменной;
6.2.2.3 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства;
6.2.2.4 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными и понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел;
6.2.2.5 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
6.2.2.6 знать и применять свойства верных числовых равенств;
6.2.2.7 решать уравнения вида
, где a и b – рациональные числа;
6.2.2.8 знать и применять свойства верных числовых неравенств; понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
6.2.2.9 использовать обозначения для записи числовых промежутков и изображать числовые промежутки;
6.2.2.10 находить объединение и пересечение числовых промежутков;

6.2.2.11 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түрлерінің сызықтық теңсіздіктерін шешу;
6.2.2.12 теңсіздіктерді алгебралық түрлендіру көмегімен kx>b, kx
b, kx<b, kx
b теңсіздіктер түріне келтіру;
6.2.2.13 координаталық түзуде теңсіздіктерді шешуді бейнелеу;
6.2.2.14 сандық аралық түрінде теңсіздіктерді шешуді жазу және тесіздік түріндегі берілген сандық аралықты жазу;
6.2.2.15 бір айнымалымен сызықтық теңсіздік жүйесін шешу;
6.2.2.16 координаталық түзуде |x|>a, |x|
a, |x|<a, |x|
a теңсіздік түрімен берілген көптеген нүктелерді бейнелеу;
6.2.2.17 талқылау элементтерімен мәтінді естіп қабылдау және түсіну, өз сөзімен жеткізе білу;
6.2.2.18 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту мен бөлуді түсіну және қолдану;
6.2.2.19 оқу қызметінің табыстылық критерийлері негізінде орындалған тапсырмаларды өзара және өздігінен талдай алу
2.3 Тізбектер және олардың қосындысы
5.2.3.1 натурал сандардан тізбектерде заңдылықты орнату;
5.2.3.2 натурал сандардан тізбектерде жетіспейтін элементтерді табу;
5.2.3.3 заңдылықты ойлап табу және натурал сандардан тізбектерді құрастыру;
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын сандық тізбектерде заңдылық орнату;
5.2.3.5 заңдылықты ойлап табу және жай бөлшектерден тұратын тізбектерді құрастыру;
5.2.3.6 мәтіннің жалпы нақты мазмұнын талқылау элементтерімен қабылдау және түсіну
6.2.3.1 заңдылықты ойлап табу және рационал сандардан тұратын тізбектерді құрастыру;
6.2.3.2 өз қызметін ауызша жоспарлау, өз қызметін ауызша және жазбаша түрде еркін айту
3 - кесте
3 - бөлім. Геометрия элементтері
3.1 Геометриялық фигуралар туралы түсінік
5 - сынып
6 - сынып
5.3.1.1 әртүрлі ұзындық өлшемдерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесіндінің не екенін түсіну;
5.3.1.2 бұрыш ұғымдарын және оның градустық өлшемдерін меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру;
5.3.1.3 бұрыш түрлерін (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық) ажырату;
5.3.1.4 көпбұрыш ұғымын меңгеру;
5.3.1.5 тікбұрышты параллелепипед (текше) және оларды ұңғылау туралы ұғымының болуы;
5.3.1.6 шеңбер, дөңгелек ұғымдарын және олардың элементтерін (центр, радиус және диаметр) меңгеру;
5.3.1.7 циркуль көмегімен шеңбер салу;
5.3.1.8 айналма сектор ұғымын меңгеру;
5.3.1.9 тікбұрышты параллелепипед (текше) және оларды ұңғылау туралы ұғымының болуы;
5.3.1.10 оқулықтағы ақпаратты (мәтін, графикалық, бейнелеу) табу, оның мазмұнын талдау
6.3.1.1 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасында тұрақты сан бар екенін білу;

6.2.2.11 решать линейные неравенства видовkx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.2.2.12 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.2.2.13 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.2.2.14 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства;
6.2.2.15 решать системы линейных неравенств с одной переменной;
6.2.2.16 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенствами вида x|>a, |x|≥a, |x|<a, |x|≤a;
6.2.2.17 на слух воспринимать и понимать текст с элементами рассуждения, уметь передать своими словами;
6.2.2.18 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
6.2.2.19 делать взаимо- и самоанализ выполненного задания на основе критериев успешности учебной деятельности
2.3 Последовательности и их суммирование
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из обыкновенных дробей;
5.2.3.5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из десятичных дробей;
5.2.3.6 воспринимать и понимать общее фактическое содержание текста с элементами рассуждения
6.2.3.1 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из рациональных чисел;
6.2.3.2 планировать свою деятельность, свободно выражать устно и письменно свою деятельность
таблица 3
Раздел 3. Элементы геометрии
3.1 Понятие о геометрических фигурах
5 класс
6 класс
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.3.1.2 усвоить понятия угла и его градусной меры, обозначать и сравнивать углы;
5.3.1.3 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развернутый, полный);
5.3.1.4 усвоить понятие многоугольника;
5.3.1.5 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках;
5.3.1.6 усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр)
5.3.1.7 строить окружность с помощью циркуля;
5.3.1.8 усвоить понятие кругового сектора;
5.3.1.9 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках;
5.3.1.10 находить информацию (текстовую, графическую, изобразительную) в учебнике, анализировать ее содержание
6.3.1.1 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;

6.3.1.2 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.1.3 шеңбер ауданының формуласын білу және қолдану;
6.3.1.4 шар және сфера туралы түсінігінің болуы;
6.3.1.5 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру;
6.3.1.6 координаталардың тікбұрышты жүйесін жасау;
6.3.1.7 сандардың реттелген жұбы (х; у) координаталардың тікбұрышты жүйесінде нүкте қоятынын түсіну және әрбір нүктеге нүкте координаталары деп аталатын сандардың жеке реттелген жұбы сәйкес;
6.3.1.8 нүктенің координаталары бойынша координаталар жүйесінде оны құру және координаталық жазықтықта берілген координаталар нүктелерін табу;
6.3.1.9 осьтік және орталық симметрия ұғымдарын меңгеру;
6.3.1.10 симметрия осі немесе центрі бар фигуралар туралы түсінігінің болуы; симметриялық және орталық симметриялық фигураларды тану;
6.3.1.11 өз әрекетін жоспарлау, өз әрекетін ауызша және жазбаша еркін айта білу
3.2 Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
5.3.2.1 фигураларды кесу және жинау көмегімен есептер шығару;
5.3.2.2 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тура сұрақтарды қою;
5.3.2.3 орындау процесінде оқу тапсырмасын ұстану
6.3.2.1 қиып өтетін, параллель, перпендикуляр түзулерді анықтай білу
6.3.2.2 перпендикуляр, параллель түзулерді және кесінділерді тану;
6.3.2.3 кесінділердің, сәулелердің, түзулердің бір бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графикалық тәсілмен табу;
6.3.2.4 фигураны оның бейнесі бойынша табу және жазық және кеңістіктік фигураларды бейнелеу;
6.3.2.5 координаталар басына және координатаның тікбұрышты жүйесіндегі координаталық осьтерге қатысты симметриялық нүктелер мен фигураларды сызу;
6.3.2.6 сөйлемнің мағынасына, кідірісіне және интонациясына бағдарланып негізгі логикалық екпінді сөзді естіп тану
3.3 Метрикалық қатыстар
5.3.3.1 транспортир көмегімен бұрыштарды өлшеу және транспортир көмегімен берілген градустық өлшеммен бұрыштар сызу;
5.3.3.2 градустық өлшемдегі бұрышты табу, бұрыштарды салыстыру үшін есептер шығару;
5.3.3.3 пәндік лексиканы қолданып, құрылымдық диалог құру
6.3.3.1 координаталық түзудегі нүктелер арасындағы қашықтықты табу
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасында тұрақты сан бар екенін білу;
6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.5 шеңбер ұзындығы мен шеңбер ауданын табуға арналған есептер шығару;
6.3.3.6 сөйлеу тілі ағымындағы барлық дыбыстарды анық айту (сөйлеу аппаратында ауыр органикалық бұзылыстары бар балалардан басқа)
4 – кесте:
4 - бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы

6.3.1.2 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.1.3 знать и применять формулу площади круга;
6.3.1.4 иметь представление о шаре и сфере;
6.3.1.5 усвоить понятие координатной плоскости;
6.3.1.6 строить прямоугольную систему координат;
6.3.1.7 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.3.1.8 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.3.1.9 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.3.1.10 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.3.1.11 планировать свою деятельность, свободно выражать устно и письменно свою деятельность
3.2 Взаимное расположение геометрических фигур
5.3.2.1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур;
5.3.2.2 задавать вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения;
5.3.2.3 удерживать учебную задачу в процессе выполнения
6.3.2.1 знать определение пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.3.2.2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки;
6.3.2.3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями;
6.3.2.4 распознавать фигуру по ее изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;
6.3.2.5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат;
6.3.2.6 узнавать на слух главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы
3.3 Метрические соотношения
5.3.3.1 измерять углы с помощью транспортира и строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.3.3.2 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов;
5.3.3.3 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики;
6.3.3.1 находить расстояние между точками на координатной прямой;
6.3.3.2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;
6.3.3.3 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.3.4 знать и применять формулу площади круга;
6.3.3.5 решать задачи на нахождение длины окружности и площади круга;
6.3.3.6 четко произносить все звуки в речевом потоке (кроме детей с тяжелыми органическими поражениями речевого аппарата)
таблица 4
Раздел 4. Статистика и теория вероятностей

4.1 Жиындар теориясы және логика элементтері
5 - сынып
6 - сынып
5.4.1.1 жиын және оның элементтері, бос жиындар ұғымын меңгеру;
5.4.1.2 берілген жиындардың бірігуін және қиылысуын анықтай білу және табу,
,
символдарын қолдана отырып, нәтижелерін жазу;
5.4.1.3 ішкі жиынтық ұғымын меңгеру;
5.4.1.4 жиындар арасындағы (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар) қатынастардың сипатын анықтау;
5.4.1.5 жиындар және оның элементтері, бос жиындар, ішкі жиынтық, қиылысатын және қиылыспайтын жиындар ұғымдарын білу;
5.4.1.6 бағыттау көмегіне жүгіну;
6.4.1.1 сандық теңсіздіктерді шығару кезінде жиындардың бірігуі мен қиылысуы ұғымын қолдану;
6.4.1.2 зат есімдермен көрсетілген лексикалық қайталауларды бақылау
4.2 Комбинаторика негіздері
6.4.2.1 іріктеу әдісімен комбинаторлық есептерді шешу;
6.4.2.2 ақпарат іздеу, оны сақтау мен қолдану процесінде өз мінез-құлқына жеке жауапкершілік сезімін таныту
4.3 Статистика және деректерді талдау
5.4.3.1 дөңгелек, сызықтық және бағаналық диаграммалар туралы түсінігінің болуы, дөңгелек, сызықтық және бағаналық диаграммалар құру;
5.4.3.2 кесте немесе диаграмма түрінде ұсынылған статистикалық ақпаратты шығару;
5.4.3.3 ұсынылған диаграммалар бойынша ақпарат құрастыру;
5.4.3.4 диалог барысында пәндік лексиканы қолдану;
5.4.3.5 орындау барысында оқу міндеттерін ұстану;
6.4.3.1 бірқатар сандардың, қарқынның, медиананың және сандық деректер қатарының модасын орта арифметикалық анықтай білу;
6.4.3.2 сатистикалық сандық сипатты шығару;
6.4.3.3 негізгі және екінші кезектегі ақпаратты бөліп тастау, іс-қимыл тәртібін құру;
6.4.3.4 ауызша және жазбаша нысанда зерттеу сипатындағы саналы және тиімді хабарлама құру
5 - кесте
5 - бөлім. Математикалық модельдеу және анализ
5.1 Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
5 - сынып
6 - сынып
5.5.1.1 арифметикалық амалдар көмегімен натурал сандармен мәтін есептерді шығару;
5.5.1.2 мәтін есептер шығару кезінде ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті қолдану;
5.5.1.3 арифметикалық амалдар көмегімен жай бөлшектермен мәтін есептер шығару (мысалы, бірлескен жұмысқа арналған есептер);
5.5.1.4 сандар немесе шамалар бөліктерін және оның бөлігі бойынша сандарды немесе шамаларды табуға арналған есептерді құру және шешу;
5.5.1.5 арифметикалық амалдар көмегімен бөлшектермен мәтін есептер шығару;
5.5.1.6 мәтін өрнектерді құрастыру және оларды есептерді шешу үшін қолдану;
5.5.1.7 Эйлер-Венн мәтін есептерін шығару үшін формуланы құрастыру;
5.5.1.8 ондық бөлшектермен арифметикалық амалдарға мәтін есептер шығару;

4.1 Теория множеств и элементы логики
5 класс
6 класс
5.4.1.1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.4.1.2 знать определения и находить объединения и пересечения заданных множеств; записывать результаты, используя символы
;
5.4.1.3 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.4 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества);
5.4.1.5 знать понятия множества и его элементов, пустого множества, подмножества, пересекающихся и непересекающихся множеств;
5.4.1.6 обращаться за направляющей помощью
6.4.1.1 использовать понятие объединение и пересечение множеств при решении числовых неравенств;
6.4.1.2 наблюдать лексические повторы, выраженные существительными
4.2 Основы комбинаторики
6.4.2.1 решать комбинаторные задачи методом перебора;
6.4.2.2 проявлять чувство личной ответственности за свое поведение в процессе поиска информации, ее хранения и использования
4.3 Статистика и анализ данных
5.4.3.1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах, строить круговую, линейную и столбчатые диаграммы;
5.4.3.2 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм;
5.4.3.3 составлять информацию по предложенным диаграммам;
5.4.3.4 в ходе диалога использовать предметную лексику
5.4.3.5 удерживать учебную задачу в процессе выполнения
6.4.3.1 знать определение среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.4.3.2 вычислять статистические числовые характеристики;
6.4.3.3 разграничивать основную и второстепенную информацию, выстраивать порядок действий;
6.4.3.4 осознанно и эффективно строить сообщения в устной и письменной форме исследовательского характера
таблица 5
Раздел 5. Математическое моделирование и анализ
5.1 Решение задач с помощью математического моделирования
5 класс
6 класс
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач;
5.5.1.3 решать текстовые задачи (например, задачи на совместную работу) с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части;
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.5.1.6 составлять буквенные выражения и использовать их для решения текстовых задач;
5.5.1.7 составлять формулы для решения текстовых задач Эйлера-Венна;
5.5.1.8 решать текстовые задачи на арифметические действия с десятичными дробями;

5.5.1.9 диаграмманы қолданып, есептер шығару;
5.5.1.10 пайыздарға арналған мәтін есептер шығару;
5.5.1.11 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуына өз бақылауын сақтау
6.5.1.1 қозғалыстың орта жылдамдығын табуға есептерді шығару;
6.5.1.2 пропорция көмегімен пайыздарға арналған мәтін есептерді шығару;
6.5.1.3 картамен, жоспармен, сызбамен жұмыс барысында масштабты қолдану;
6.5.1.4 рационал сандарға мәтін есептерді шығару;
6.5.1.5 тура және кері пропорционалмен байланысты шамаларды тану және есептерді шығару;
6.5.1.6 сызықтық теңдеулерді құрастыру көмегімен мәтін есептерді шешу;
6.5.1.7 сызықтық теңдеулердің жүйесін құрастыру көмегімен мәтін есептерді шешу;
6.5.1.8 оқу диалогін тоқтату және аяқтау;
6.5.1.9 сандармен байланысты есептерді шығару үшін
жазбаларын қолдану;
6.5.1.10 негізгі және қосымша ақпаратты бөлу, іс-әрекет тәртібін құру
5.2 Математикалық тіл және математикалық модель
5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.2 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.3 координаталық сәуледе натурал сандарды бейнелеу;
5.5.2.4 координаталық сәуледе жай бөлшектерді, аралас сандарды бейнелеу;
5.5.2.5 координаталық сәуледе ондық бөлшектерді бейнелеу;
5.5.2.6 натурал сандарды салыстыру нәтижесін ˃, ˂, = белгілерінің көмегімен жазу;
5.5.2.7 жағдайды зерттеу, натурал сандарды салыстыруды және келтіруді талап ететін жағдайды зерттеу;
5.5.2.8 айнымалылармен өрнектер құрастыру;
5.5.2.9 жиындармен жұмыс барысында
,
,
,
,
,
,
символдарын қолдану;
5.5.2.10 жазық фигураларды құру және кеңістіктік геометриялық фигураларды (текше мен тікбұрышты параллепипедті) ұңғылау;
5.5.2.11 оқу кітабымен тиімді жұмыс істеу, орындалған тапсырмалардың нәтижелерін бағалау
6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу
6.5.2.2 пропорцияны оқу және жазу
6.5.2.3 шамаларды сипаттау кезінде бүтін сандарды қолдану
6.5.2.4 шамалар арасындағы тәуелділікке арналған есептерді шығару;
6.5.2.5 шамалар арасындағы тәуелділіктер тапсырмасының тәсілдерін білу;
6.5.2.6 тәуелділік формуласын оны сипаттау бойынша жазу;
6.5.2.7 формуламен немесе графикамен берілген тәуелділіктер үшін кестені құрастыру;
6.5.2.8 формуламен және кестемен берілген тәуелділіктер графикасын құру;
6.5.2.9 нақты процестер графикасын қолданып, шамалар арасындағы тәуелділікті зерттеу;
6.5.2.10 нақты тәуелділіктер мен тура пропорционал шамалар арасындағы графиканы түсіндіру;
6.5.2.11 сипаттау бойынша тура пропорционал формуланы жазу;
6.5.2.12 тура пропорционал графигін құру;
6.5.2.13 ғылыми (оқу) мәтінге ат қою, фразааралық байланыс тәсілдерін қолданып, 2-3 сөйлемді құрастыру

5.5.1.9 решать задачи, используя диаграмму;
5.5.1.10 решать текстовые задачи на проценты;
5.5.1.11 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков, по индивидуальным показаниям
6.5.1.1 решать задачи на нахождение средней скорости движения;
6.5.1.2 решать текстовые задачи на проценты с помощью пропорции;
6.5.1.3 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом;
6.5.1.4 решать текстовые задачи на рациональные числа;
6.5.1.5 распознавать и решать задачи, в которых связаны величины прямой и обратной пропорциональностями;
6.5.1.6 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений;
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений;
6.5.1.8 разворачивать и завершать учебный диалог;
6.5.1.9 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
6.5.1.10 разграничивать основную и второстепенную информацию, выстраивать порядок действий
5.2 Математический язык и математическая модель
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби;
5.5.2.2 читать и записывать десятичные дроби;
5.5.2.3 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.5.2.4 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.5.2.5 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел;
5.5.2.8 составлять выражения с переменными;
5.5.2.9 - использовать символы
при работе с множествами
5.5.2.10 строить плоские фигуры и развертки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда);
5.5.2.11 эффективно работать с учебной книгой, оценивать результаты выполненного задания
6.5.2.1 читать и записывать отношения двух чисел;
6.5.2.2 читать и записывать пропорции;
6.5.2.3 использовать целые числа при описании величин;
6.5.2.4 решать задачи на зависимость между величинами;
6.5.2.5 знать способы задания зависимостей между величинами;
6.5.2.6 записывать формулу зависимости по ее описанию;
6.5.2.7 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
6.5.2.8 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей;
6.5.2.9 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов;
6.5.2.10 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
6.5.2.11 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
6.5.2.12 строить график прямой пропорциональности;
6.5.2.13 озаглавливать научный (учебный) текст, соединять 2-3 предложения в цепочку, используя средства межфразовой связи
26. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе

27. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
28. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6 сыныптарына
арналған "Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып:
1 - кесте
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Сандар
Натурал сандар және нөл саны
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 жұп және тақ сандар ұғымдарын меңгеру;
5.1.1.7 өзара қарапайым сандардың анықтауды білу
3. Геомерия элементтері
Координаттық сәуле
5.3.1.1 әртүрлі ұзындық өлшемдерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесіндінің не екенін түсіну;
5.3.1.10 оқулықтағы ақпаратты (мәтін, графикалық, бейнелеу) табу, оның мазмұнын талдау
5. Математикалық модельдеу және анализ
Натурал сандарды салыстыру
5.5.2.3 координаталық сәуледе натурал сандарды бейнелеу;
5.5.2.6 натурал сандарды салыстыру нәтижесін ˃, ˂, = белгілерінің көмегімен жазу;
5.5.2.7 жағдайды зерттеу, натурал сандарды салыстыруды және келтіруді талап ететін жағдайды зерттеу
1. Сандар
Арифметикалық амалдардың қасиеттері
5.1.2.1 натурал сандарды, оның ішінде координаталық сәуле көмегімен салыстыру;
5.1.2.2 амалдар тәртібін орнату және жақшамен және жақшасыз төрт амалдан артықтау тұратын сандық өрнектердің мәндерін табу;
5.1.2.3 сандық өрнектер мәнін табу үшін қосу және көбейту қасиеттерін қолдану;
5.1.2.35 белсенді сөздік қорында негізгі пәндік терминдерді қолдану
2. Алгебра элементтері
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау
5.2.1.1 қосу және көбейту қасиеттерін қолданып, әріптік өрнектерді айналдыру;
5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріптік өрнектердің мәндерін табу;
5.2.1.3 айнымалы өрнектерді және мәтін есептерді шығару кезіндегі формулаларды құрастыру;
5.2.1.4 толық тыңдау; мұғалім немесе сыныптасы оқыған мәтіннің мазмұнын, құрбысының ауызша жауабын саналы және толық қабылдау;

27. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Математика"
для 5-6 классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Числа
Натуральные числа и нуль
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел;
5.1.1.17 чувствовать настроение собеседника, улавливать отношения партнеров друг к другу и к данным обстоятельствам
3. Элементы геометрии
Координатный луч
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.3.1.10 находить информацию (текстовую, графическую, изобразительную) в учебнике, анализировать ее содержание
5. Математическое моделирование и анализ
Сравнение натуральных чисел.
5.5.2.3 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел;
1. Числа
Свойства арифметических действий.
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений;
5.1.2.35 использовать базовые предметные термины в активном словаре;
2. Элементы алгебры
Числовые и буквенные выражения и их значения. Упрощение выражений.
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв;
5.2.1.3 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;
5.2.1.4 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого учителем или одноклассником текста, устного ответа товарища;

5.2.1.5 пәндік лексиканы қолданып, конструктивті диалог құру
Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу
5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде теңдеулер шешу;
5.2.2.2 теңдеулерді шешу дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану;
5.2.2.3 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуына өзін-өзі бақылауды сақтау
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
5.2.3.1 натурал сандардан тізбектерде заңдылықты орнату;
5.2.3.2 натурал сандардан тізбектерде жетіспейтін элементтерді табу;
5.2.3.3 заңдылықты ойлап табу және натурал сандардан тізбектерді құрастыру
5.
Математикалық модельдеу және анализ
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шешу.
5.5.1.1 арифметикалық амалдар көмегімен натурал сандармен мәтін есептерді шығару;
5.5.1.6 мәтін өрнектерді құрастыру және оларды есептерді шешу үшін қолдану;
5.5.1.7 Эйлер-Венн мәтін есептерін шығару үшін формуланы құрастыру
1. Сандар
Бөлгіштер мен еселіктер, жай және құрама сандар
5.1.1.4 бөлгіштің анықтауды және есесленген натурал санды білу;
5.1.1.5 қарапайым және құрама сандарды анықтауды білу
Бөлінгіштіктің, қосындының және айырманың негізгі қасиеттері. 2; 3; 5; 9; 10 сандарына бөлінгіштік белгілері
5.1.2.5 натурал сандардың 2, 5, 10, 3, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5.1.2.6 құрама сандарды қарапайым көбейткіштерге бөлшектеу;
5.1.2.7 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5.1.2.8 натурал сандардың еселіктерін табу;
5.1.2.9 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау
5.1.2.10 қосынды мен айырманың берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
Дәреже
5.1.1.3 натурал санның дәрежесін анықтай білу;
5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
5.1.2.6 құрама сандарды қарапайым көбейткіштерге бөлшектеу;
Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ еселік
5.1.1.6 жалпы бөлгіш, жалпы еселеуіш, ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселік сандарын анықтауды білу;
5.1.1.7 өзара қарапайым сандардың анықтауды білу
Ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті табу
5.1.2.11 екі және одан көп сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін және ең кіші ортақ еселігін табу;
5.1.2.35 белсенді сөздік қорында негізгі пәндік терминдерді қолдану
5. Математические моделирование и анализ
Мәтін есептерді шығару кезінде ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті қолдану
5.5.1.2 мәтін есептер шығару кезінде ең үлкен ортақ бөлгішті және ең кіші ортақ еселікті қолдану
2 - тоқсан

5.2.1.5 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики;
Уравнение. Корень уравнения. Решение уравнений
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приемы проверки правильности решения уравнений
5.2.2.3 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков,- по индивидуальным показаниям
Последовательности из натуральных чисел
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел
5. Математическое моделирование и анализ
Формулы. Вычисление по формулам. Решение текстовых задач.
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.6 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.7 использовать формулы для решения текстовых задач Эйлера Венна;
1. Числа
Делители и кратные, простые и составные числа.
5.1.1.4 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.1.5 знать определения простого и составного чисел;
Основные свойства делимости суммы и разности.
Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10.
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10, 3,9
5.1.2.7 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.8 находить кратные натуральных чисел;
5.1.2.9 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.10 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число
Степень.
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени
Разложение натуральных чисел на простые множители
5.1.2.6 раскладывать составные числа на простые множители
наибольшего общего делителя. Взаимно простые числа.
Наименьшее общее кратное
5.1.1.6 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольшего общего делителя и наименьшего общего кратного ;
5.1.1.7 знать определение взаимно простых чисел;
Нахождение наибольшего общего делителя и наименьшего общего кратного числа
5.1.2.11 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.2.35 использовать базовые предметные термины в активном словаре
5. Математические моделирование и анализ
Использование наибольшего общего делителя и наименьшего общего кратного при решении текстовых задач
5.5.1.2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач;
2 четверть

5.1.1.12 натурал санды ондық жазба түрінде ұсыну;
5.1.1.13 ондық бөлшектер ұғымын меңгеру;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандар теңдігін түсіну, мысалы: 1,3 және 1,30
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
5.1.2.23 бір нысанда жазылған бөлшектерді басқаға ауыстыру;
5.1.2.24 ондық бөлшектерді салыстыру;
5. Математикалық модельдеу және анализ
Ондық бөлшектерді оқу және жазу.
5.5.2.2 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.5 координаталық сәуледе ондық бөлшектерді бейнелеу;
5.5.2.11 оқу кітабымен тиімді жұмыс істеу, орындалған тапсырмалардың нәтижелерін бағалау
1. Сандар
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
5.1.2.25 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейту
5.1.2.26 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшектерге бөлу
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;
Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу
5.1.2.27 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001-ге көбейту ережесін қолдану;
5.1.2.29 ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001-ге бөлу ережесін қолдану;
Жуық мәндер
5.1.1.15 сандардың жуық мәндері ұғымын меңгеру;
Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
5.1.2.30 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
5. Математикалық модельдеу және анализ
Мәтінді есептерді шығару
5.5.1.5 арифметикалық амалдар көмегімен бөлшектермен мәтін есептер шығару;
5.5.1.11 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуына өз бақылауын сақтау
2. Алгебра элементтері
Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын сандық тізбектерде заңдылық орнату;
4 - тоқсан
4. Статистика және ықтималдықтар теориясы
Жиын. Жиын элементтері.
5.4.1.3 ішкі жиынтық ұғымын меңгеру;
Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Жиындардың бірігуі мен қиылысуы
5.4.1.2 берілген жиындардың бірігуін және қиылысуын анықтай білу және табу,
,
символдарын қолдана отырып, нәтижелерін жазу;
5.4.1.3 ішкі жиынтық ұғымын меңгеру;
5.4.1.4 жиындар арасындағы (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар) қатынастардың сипатын анықтау;
5.4.1.6 бағыттау көмегіне жүгіну;
5. Математикалық модельдеу және анализ
Жиындарды кескіндеу
5.5.2.9 жиындармен жұмыс барысында
,
,
,
,
,
,
символдарын қолдану;
Мәтінді есептерді шығару
5.5.1.7 Эйлер-Венн мәтін есептерін шығару үшін формуланы құрастыру;

5.1.1.12 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30
Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь
5.1.2.23 переходить от одной формы записи дробей к другой;
5.1.2.24 сравнивать десятичные дроби;
5. Математическое моделирование и анализ
Чтение и изображение десятичных дробей
5.5.2.2 читать и записывать десятичные дроби;
5.5.2.5 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.5.2.11 эффективно работать с учебной книгой, оценивать результаты выполненного задания
1. Числа
Сложение и вычитание десятичных дробей
5.1.2.25 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей
Умножение десятичной дроби на натуральное число и десятичную дробей
5.1.2.26 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
Деление десятичной дроби на натуральное число и десятичную дробь
5.1.2.28 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100;1000 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.27 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.29 - применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
Приближенные значения
5.1.1.15 усвоить понятие приближенного значения числа
Округление десятичных дробей
5.1.2.30 округлять десятичные дроби до заданного разряда
5. Математическое моделирование и анализ
Решение текстовых задач
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий с десятичными дробями;
5.5.1.11 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков, по индивидуальным показаниям
2. Элементы алгебры
Последовательности, состоящие из дробей
5.2.3.4 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей;
4 четверть
4.
Статистика и теория вероятностей
Множество. Элементы множества.
5.4.1.3 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
Отношения между множествами. Подмножество Объединение и пересечение множеств
5.4.1.2 знать определения и находить объединения и пересечения заданных множеств, записывать результаты, используя символы
5.4.1.3 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.4 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества);
5.4.1.6 обращаться за направляющей помощью;
5. Математическое моделирование и анализ
Изображение множеств
5.5.2.9 использовать символы
при работе с множествами
Решение текстовых задач
5.5.1.7 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна

6.5.2.11 сипаттау бойынша тура пропорционал формуланы жазу;
6.5.2.12 тура пропорционал графигін құру;
1. Сандар
Тура пропорционалдық және оның графигі
6.1.2.23 тура пропорционал тәуелділікті табу және мысалдар келтіру;
2. Алгебра элементтері
Түзу пропорционалдық графигі
6.2.1.9 формуланы білу және тура пропорционал графигін құру;
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері және оларды шығару тәсілдері
6.2.2.4 екі айнымалымен сызықтық теңдеулер жүйелері туралы түсініктерінің болуы және екі айнымалымен сызықтық теңдеулер жүйесін шешу реттелген сандар жұбы болып табылатынын түсіну;
6.2.2.5 алмастыру және қосу жолдарымен теңдеулер жүесін шешу
5. Математикалық модельдеу және анализ
Теңдеулер жүйелерін құрастыру көмегімен есептерді шығару
6.5.1.7 сызықтық теңдеулердің жүйесін құрастыру көмегімен мәтін есептерді шешу;
6.5.1.8 оқу диалогін тоқтату және аяқтау;
6.5.1.9 сандармен байланысты есептерді шығару үшін
жазбаларын қолдану;
5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 506 -қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқыту мақсаты – "Алгебра" пәнін сапалы меңгеруді қамтамасыз ету, сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, оның ішінде оқу пәндерімен кіріктіруді, жалпы адами құндылықтар мен ұлттық мәдениеттің ең озық дәстүрлері негізінде білім алушылардың зияткерлік деңгейін дамытуды қалыптастыру.
3. Міндеттер:
1) Бағдарламаның бөлімдері бойынша: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" математикалық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға себептесу;

6.5.2.11 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
6.5.2.12 строить график прямой пропорциональности
1. Числа
Прямая пропорциональность и ее график
6.1.2.23 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
2. Элементы алгебры
График прямой пропорциональности
6.2.1.9 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;
Системы линейных уравнений с двумя переменными и способы их решения
6.2.2.4 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными и понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел;
6.2.2.5 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
5. Математическое моделирование и анализ
Решение задач с помощью составления систем уравнений.
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений
6.5.1.8 разворачивать и завершать учебный диалог;
6.5.1.9 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
Повторение курса математики 5-6 классов
Приложение 506
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 506 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Алгебра", формирование функциональной грамотности обучающихся c тяжелыми нарушениями речи, в том числе в интеграции с учебными предметами, развитие интеллектуального уровня обучающихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам Программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";

2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешу үшін математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды, сандық қатынастарды және кеңістіктік пішіндерді қабылдауға көмектесу;
3) білім алушылардың білімдерін есептерді шешу мақсатымен математикалық үлгі құруға бағыттау және нақты процестерді сипаттайтын математикалық үлгілерді түсіндіру;
4) физика, химия, биология және теориялық салалардағы және практикалық қызметтер бойынша есептерді зерттеу мен шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын, өз бетінше зерделеуге және болашақ таңдалған мамандығымен білім алуын жалғастыруға қажетті дағдыларды қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау үшін логикалық және сын тұрғысынан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін алынған нәтижелерді бағалау және олардың нақтылығын анықтауын дамыту;
6) қарым-қатынас дағдыларын дамыту, оның ішінде ақпаратты нақты және сауатты жеткізу қабілетін, жарияланымдар мен электрондық құралдарды қоса алғанда ақпаратты әртүрлі деректерден пайдалану;
7) дербес жұмыс үшін, сондай-ақ командалық жұмыс үшін дербестік, жауапкершілік, жігерлілік, табандылық, шыдамдылық және төзімділік сияқты жеке қасиеттерін дамыту;
8) ғылым сияқты алгебраның даму тарихымен, алгебралық терминдердің шығуымен таныстыру;
9) алгебраға оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту;
10) қоғамдық ілгерілеу үшін алгебраны түсіну маңыздылығын қамтамасыз ету;
11) түзету қолдауының міндеттерін шешуді қамтамасыз ету.
4. Бағдарлама сөйлеу тілінің әртүрлі жақтарын дамыту бойынша жүйелі жұмысты қамтамасыз етуге бағытталған ерекшеліктерге ие және төмендегідей түзете қолдау міндеттерін шешеді:
1) математикалық терминология материалында сөздік қорын қалыптастыру және кеңейту;
2) еркін сөйлеуде, сабақтан тыс, толыққанды әлеуметтенуіне қажетті термин сөздер мен сөйлемдерді саналы және дұрыс қолдану;
3) білім алушылардың сөйлеу кезіндегі өзін өзі бақылауына, өзін өзі бағалауына, өзінің сөйлеу тілін дамытуға түрткі болатын жағдайларды жасау;
4) тура мағынасын, мәнмәтінді және сөздің астарын түсінуге қажетті ойлау операцияларын құрылымдау;
5) тіректік сигналдарды, алгоритмдерді, нұсқауларды және өз әрекетін айту ережелерін қолдануға қабілеттерді қалыптастыру және дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Түзету-сөйлеу жұмысындағы негізгі орын білім алушылардың математикалық материалды түсінуіне және зияткерлік функцияларын дамытуға бағытталған математикалық қызметтерге оларды тарту арқылы пәннің базалық негізін бір уақытта меңгерумен терминологиялық сөз қорын дамытуға беріледі. Пәндік терминологиялық минимумды жақсы меңгеру үшін сабақтарда барлық арнайы сөздер ірі, нақты, ал күрделі сөздер буындарға бөлініп берілетін көрнекіліктер (жалпы және жеке жұмыс үшін кесте, сызба, карточка) қолданылады.

2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) учить интерпретировать и создавать математические модели, описывающие реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития алгебры как науки, с историей возникновения алгебраических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения алгебре;
10) обеспечить понимание значимости алгебры для общественного прогресса;
11) обеспечивать решение задач коррекционной поддержки.
4. Программа имеет специфику, которая направлена на обеспечение систематической работы по развитию различных сторон речевой деятельности и решение задач коррекционной поддержки:
1) формирование и расширение словарного запаса на материале математической терминологии;
2) развитие свободного речевого высказывания и способности к осознанному и правильному употреблению вне урока слов-терминов и выражений, необходимых для полноценной социализации;
3) создание условий, побуждающих к самоконтролю в речи, самооценке, речевому саморазвитию обучающихся;
4) структурирование мыслительных операций, необходимых для понимания прямого смысла, контекста и подтекста;
5) формирование и развитие способности к применению опорных сигналов, алгоритмов, инструкций и правил с оречевлением собственных действий.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основное место в коррекционно-речевой работе отводится развитию терминологического словаря с одновременным усвоением базисных основ предмета через вовлечение обучающихся в математическую деятельность, направленную на обеспечение понимания ими математического материала и развития интеллектуальных функций. Для лучшего усвоения предметного терминологического минимума на уроках используются зрительные опоры (таблиц, схем, карточек для фронтальной и индивидуальной работы), где все специальные слова даются крупно, четко, с обозначением ударения, а при сложной структуре – с разбивкой на слоги.

1) дыбыс айтуын, лексико-грамматикалық жұмысты түзету, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, артта қалған танымдық даму процестерді белсендіруге ілеспелі коммуникативтік дағдыларды жетілдіру;
2) екіншілік ақауларды түзетуге оқыту мазмұнының бағыттылығы: ойлаудың ұғымдық-логикалық нысандарын дамыту, ұсақ моторикасын дамыту, сенсорлық эталондарды нақтылау және саралау, тәртіп еріктілігін қалыптастыру;
3) білім алушылардың білімдерінің, біліктерінің және дағдыларының беріктігі оқу материалын меңгеру сапасының, оның есте сақтау тұрақтылығының, практикада жаңғырту және қолдану жеңілдігінің көрсеткіші ретінде.
11. Мұғалімнің кәсіби қызметі сүйемелдеу қызметінің мамандарымен – логопедпен, психологпен, медицина қызметкерлерімен жүйелі тиімді өзара іс-әрекет дайындығын, сөйлеу тілінің әртүрлі бұзылыстары бар білім алушыларға сабақта жеке түзету қолдауын көрсетуге мүмкіндік беретін арнайы әдістемелерді меңгеруді қамтиды.
12. Ерекше талаптар педагогтың сөйлеу тіліне қойылады: ақпараттылық, дұрыстығы, нақтылығы, логикалығы мен қолжетімділігі, мәнерлілігі, анық дикция, оңтайлы қарқыны мен сөйлеу тілінің ырғағы.
13. Кабинетте міндетті түрде қабырғаға ілетін көрсету, маркерлік, интерактивті тақталар, толымдалған компьютер, сондай-ақ сызбалар, кестелер, көрнекі оқу материалы бар схемалар, дидактикалық материал қарастырылады.
14. "Алгебра" пәні кабинеті кіші және үлкен топтарда білім алушылардың қызметін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін мобильді үстелдері, орындықтары бар кең бөлмені қамтиды. Аталған кабинеттерде жиhазды орын-орнына қою білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкестендіріледі.
3-тарау. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Алгебра" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты;
4) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында - 102 сағатты құрайды.
16. 7-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 5-6 сыныптардағы математика курсының оқу материалын қайталау;
2) натурал сандар және олардың бөлінгіштігі. Натурал сандар және нөл саны. Координаттық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. Натурал сандарды қосу. Натурал сандарды азайту. Натурал сандарды көбейту. Натурал сандарды бөлу. Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер. Санды және әріпті өрнектердің мәндері. Өрнектерді ықшамдау. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеудің көмегімен мәтінді есептер шығару. Формула. Формула арқылы есептеу. Натурал сандардан тұратын сандар тізбектері. Натурал сандардың бөлгіші мен еселігі. Жай және құрама сандар. Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері. 2; 3; 5; 9; 10 сандарына бөлінгіштік белгілері. Жұп және тақ сандар. Дәреже. Дәреженің негізі. Дәреженің көрсеткіші. Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу. Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай саңдар. Ең кіші ортақ еселік;

1) коррекцию произношения, лексико-грамматическую работу, развитие связной речи, совершенствование коммуникативных навыков, сопутствующую активизацию отстающих в развитии познавательных процессов;
2) направленностью содержания обучения на коррекцию вторичных дефектов: развитие понятийно-логических форм мышления, развитие мелкой моторики, уточнение и дифференциация сенсорных эталонов, формирование произвольности поведения;
3) прочностью знаний, умений и навыков обучающихся как показателя качества усвоения учебного материала, устойчивости его в памяти, легкости воспроизведения и применения на практике.
11. Профессиональная деятельность учителя включает в себя готовность к систематическому продуктивному взаимодействию со специалистами службы сопровождения – логопедом, психологом, медицинскими работниками, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с разными речевыми нарушениями.
12. Особые требования предъявляются к речи педагога: информативность, правильность, точность, логичность и доступность, выразительность, четкая дикция, оптимальный темп и ритм речи.
13. В кабинете в обязательном порядке предусматривается настенная демонстрационная, маркерная, интерактивная доски, компьютер с комплектующими, а также чертежи, таблицы, схемы с наглядным учебным материалом, дидактический материал.
14. Кабинет предмета "Алгебра" представляет собой просторную комнату с мобильными столами, стульями, позволяющим осуществлять деятельность обучающихся как в малых, так и в больших группах. Расстановка мебели в данных кабинетах соотвествует возрастным особенностям обучающихся.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Алгебра"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра" составляет:
1) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 8 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
16. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 7 класса:
1) повторение учебного материала курса математики за 5-6 класс;
2) натуральные числа и их делимость. Натуральные числа и нуль. Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство. Сложение натуральных чисел. Вычитание натуральных чисел. Умножение натуральных чисел. Деление натуральных чисел. Свойства арифметических действий. Арифметические действия над натуральными числами. Числовые выражения. Буквенные выражения. Значения числовых и буквенных выражений. Упрощение выражений. Уравнение. Корень уравнения. Решение текстовых задач с помощью уравнений. Формулы. Вычисление по формулам. Числовые последовательности, составленные из натуральных чисел; Делители и кратные натуральных чисел. Простые и составные числа. Основные свойства делимости. Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10. Четные и нечетные числа. Степень. Основание степени. Показатель степени. Разложение натуральных чисел на простые множители. Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное;

3) жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. Аралас сан. Аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Жай бөлшектерді косу және азайту. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар. Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу. Жай бөлшектер мен аралас сандарға арифметикалық амалдар колдану. Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер;
4) ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу. Ондық бөлшекті 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану. Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері. Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу. Мәтінді есептерді шығару;
5) рационал сандар және оларға амалдар қолдану. Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар. Санның модулі. Рационал сандарды салыстыру. Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу. Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы. Рационал сандарды көбейту. Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. Рационал сандарды бөлу. Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Мәтінді есептерді шығару;
6) бүтін көрсеткішті дәреже. Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Санның стандарт түрі. Өте кіші және өте үлкен сандармен байланысты практикалық есептер шығару. Абсолюттік және салыстырмалы қателік. Құрамында дәрежесі бар сандар тізбектері;

3) обыкновенные дроби и действия над ними. Чтение и запись обыкновенных дробей. Основное свойство обыкновенной дроби. Правильные и неправильные обыкновенные дроби. Смешанные числа. Целая и дробная части смешанного числа. Перевод неправильной дроби в смешанное число. Представление смешанного числа в виде неправильной дроби. Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче. Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Сложение и вычитание обыкновенных дробей. Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел. Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа. Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел. Арифметические действия над обыкновенными дробями и смешанными числами. Нахождение дроби от числа и числа по его дроби. Задачи на совместную работу;
4) десятичные дроби и действия над ними. Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь. Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей. Сложение и вычитание десятичных дробей. Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей. Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей. Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; и на 0,1; 0,01; 0,001. Арифметические действия над обыкновенными и десятичными дробями. Округление десятичных дробей. Числовые последовательности, составленные из дробей; Процент. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам. Решение текстовых задач;
5) рациональные числа и действия над ними. Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа. Целые числа. Рациональные числа. Модуль числа. Сравнение рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой. Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками. Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой. Умножение рациональных чисел. Переместительное и сочетательное свойства сложения и умножения рациональных чисел. Деление рациональных чисел. Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь. Арифметические действия над рациональными числами. Решение текстовых задач;
6) степень с целым показателем. Степень с натуральным показателем и ее свойства. Степень с целым показателем и ее свойства. Преобразование выражений, содержащих степени. Стандартный вид числа. Решение практических задач, содержащих большие и малые величины. Числовые последовательности, содержащие степени;

7) көпмүшелер. Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүше мен көпмүшенің стандарт түрі. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
8) функция. Функцияның графигі". Функция ұғымы. Функцияның графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. у=ах2, у=ах3 и (k
0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері;
9) статистика элементтері. Бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдары. Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі. Жиілік алқабы;
10) 7-сыныптағы алгебра курсын қайталау.
17. 8-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 7-сыныптағы алгебра курсын қайталау;
2) қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулалары. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубының формулалары. Екі өрнектің кубтарының қосындысы және кубтарының айырымының формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Теңдеу және теңсіздік құру арқылы берілген мәтінді есептерді шығару;
3) алгебралық бөлшектер. Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеті. Алгебралық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
4) квадрат түбір және иррационал өрнектер. Иррационал сандар. Нақты сандар. Квадрат түбір. Квадрат түбірдің жуық мәні. Арифметикалық квадрат түбір. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару. Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату. Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру.
функциясы, оның қасиеттері және графигі;
5) квадрат теңдеулер. Квадрат теңдеу. Толымсыз квадрат теңдеулер. Келтірілген квадрат теңдеу. Екімүшенің толық квадратын айыру. Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант. Виет теоремасы. Виет теоремасына кері теорема. Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшенің түбірі. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер. Биквадрат теңдеу. Жаңа айнымалы енгізу әдісі. Бүтін рационал теңдеу. Бөлшек-рационал теңдеу. Рационал теңдеу. |ax2+bx|+c = 0; ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеулер. Квадрат теңдеулердің көмегімен мәтінді есептерді шығару. Бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен мәтінді есептерді шығару;

7) многочлены. Одночлены и действия над ними. Многочлены и действия над ними. Степень одночлена и многочлена. Стандартный вид одночлена и многочлена. Разложение многочлена на множители. Тождественные преобразования выражений;
8) функция. График функции. Понятие функции. График функции. Линейная функция и ее график. Взаимное расположение графиков линейных функций. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными графическим способом. Функции вида у=ах2, у=ах3 и (k≠0), их графики и свойства;
9) элементы статистики. Понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты. Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот. Полигон частот;
10) повторение курса алгебры 7 класса.
17. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 8 класса:
1) повторение курса алгебры 7 класса;
2) формулы сокращенного умножения. Формула разности квадратов двух выражений. Формула квадрата суммы двух выражений. Формула квадрата разности двух выражений. Формула куба суммы двух выражений. Формула куба разности двух выражений. Формула разности кубов двух выражений. Формула суммы кубов двух выражений. Тождественные преобразования выражений. Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств;
3) алгебраические дроби. Алгебраическая дробь и ее основное свойство. Действия над алгебраическими дробями. Сложение, вычитание, произведение, деление, возведение в степень алгебраических дробей. Тождественные преобразования алгебраических выражений;
4) квадратный корень и иррациональные выражения. Иррациональные числа. Действительные числа. Квадратный корень. Приближенное значение квадратного корня. Арифметический квадратный корень. Свойства арифметического квадратного корня. Вынесение множителя из-под знака корня. Внесение множителя под знак корня. Освобождение от иррациональности знаменателя дроби. Преобразование выражений, содержащих квадратные корни. Сравнение действительных чисел. Функция
, ее свойства и график;
5) квадратные уравнения. Квадратное уравнение. Неполное квадратное уравнение. Приведенное квадратное уравнение. Выделение полного квадрата двучлена. Формулы корней квадратного уравнения. Дискриминант. Теорема Виета. Теорема, обратная теореме Виета. Квадратный трехчлен. Корень квадратного трехчлена. Разложение квадратного трехчлена на множители. Уравнения, приводимые к виду квадратного уравнения. Биквадратное уравнение. Метод введения новой переменной. Целые рациональные уравнения. Дробно-рациональные уравнения. Рациональные уравнения. Уравнения вида
Решение текстовых задач с помощью квадратных уравнений. Решение текстовых задач с помощью дробно-рациональных уравнений;

6) 8-сыныптағы алгебра курсын қайталау.
18. 9-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 8-сыныптағы алгебра курсын қайталау;
2) статистика элементтері. Жиілік. Жиіліктер кестесі. Интервалдық кесте. Гистограмма. Жинақталған жиілік. Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу. Полигон;
3) квадратичная функция. Квадратичная функция. Функции вида, их свойства и графики. Квадратичная функция вида, ее свойства и график;
4) теңсіздіктер. Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару. Рационал теңсіздік. Интервалдар әдісі. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі. Квадрат теңсіздіктер жүйесі;
5) екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі көмегімен мәтінді есептер шығару. Екі айнымалысы бар теңсіздіктер. Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесі;
6) 9-сыныптағы алгебра курсын қайталау.
19. 10-сыныпқа арналған "Алгебра" пәнінің базалық мазмұны:
1) 9-сыныптағы алгебра курсын қайталау;
2) комбинаторика элементтері. Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері). Санның факториалы. Қайталанбайтын "орналастыру", "алмастыру" және "теру" ұғымдары. Комбинаториканың негізгі формулалары. Комбинаторика формулаларын қолдану арқылы есептер шығару. Ньютон биномы және қасиеттері;
3) тізбектер. Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері. Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы. Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы. Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия мүшелерінің қосындысы. Математикалық индукция әдісі;
4) тригонометрия. Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері. Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің мәндері. Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Келтіру формулалары. Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің формулалары. Тригонометриялық функциялардың қосбұрышы және жартыбұрышының формулалары. Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары. Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды немесе айырымға түрлендіру формулалары. Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;

6) повторение курса алгебры 8 класса.
18. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 9 класса:
1) повторение курса алгебры 8 класса;
2) элементы статистики. Частота. Таблица частот. Интервальная таблица. Гистограмма. Накопленная частота. Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение. Полигон;
3) квадратичная функция. Квадратичная функция. Функции вида, их свойства и графики. Квадратичная функция вида, ее свойства и график;
4) неравенства. Квадратное неравенство. Решение квадратных неравенств с помощью графика квадратичной функции. Рациональное неравенство. Метод интервалов. Система нелинейных неравенств с одной переменной. Система квадратных неравенств;
5) уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы. Нелинейные уравнения с двумя переменными. Система нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение текстовых задач с помощью систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Неравенства с двумя переменными. Системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
6) повторение курса алгебры 9 класса.
19. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" для 10 класса:
1) повторение курса алгебры 9 класса;
2) элементы комбинаторики. Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения). Факториал числа. Понятия: "перестановка", "размещение" и "сочетание" без повторений. Основные формулы комбинаторики. Решение задач с использованием формул комбинаторики. Бином Ньютона и его свойства;
3) последовательности. Числовая последовательность, способы ее задания и свойства. Арифметическая прогрессия. Формула n-го члена арифметической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов арифметической прогрессии. Геометрическая прогрессия. Формула n-го члена геометрической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов геометрической прогрессии. Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия. Сумма членов бесконечно убывающей геометрической прогрессии. Метод математической индукции;
4) тригонометрия. Градусная и радианная меры углов и дуг. Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов. Тригонометрические функции и их свойства. Основные тригонометрические тождества. Формулы приведения. Формулы синуса, косинуса, тангенса и котангенса суммы и разности двух углов. Формулы тригонометрических функций двойного и половинного углов. Преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение. Преобразования произведения тригонометрических функций в сумму или разность. Тождественные преобразования тригонометрических выражений;

5) ықтималдықтар теориясының элементтері. Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға. Элементар оқиға. Қолайлы нәтижелер. Тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар. Ықтималдықтың классикалық анықтамасы. Статистикалық ықтималдық. Геометриялық ықтималдық;
6) 10-сыныптағы алгебра курсын қайталау.
20. Алгебра оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша қарастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқыту мақсаттарын: дағдыні немесе білікті, білімдерді немесе түсініктерді қамтитын бөлімшелерге бөлінген.
21. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) "Сандар" бөлімі;
2) "Алгебра" бөлімі;
3) "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі;
4) "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі.
22. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
23. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері мен жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы;
4) тригонометрия.
24. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) комбинаторика негіздері;
2) ықтималдықтар теориясының негіздері;
3) статистика және деректерді талдау.
25. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) математикалық анализ бастамалары;
2) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
3) математикалық тіл және математикалық модель.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
26. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен ұсынылған. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімшені білдіреді, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4 кодындағы "7" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
27. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
1-бөлім. Сандар
1.1 Сандар және шамалар туралы түсініктер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.1.2 сөйлемнің мағынасына, кідірісіне және екпініне бағдарланып, негізгі логикалық екпін сөзді есту арқылы тану
8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату;
8.1.1.3 жеткілікті дауыс күшімен сөйлемде және еркін сөйлеу тілінде негізгі логикалық екпінді бөле алу
10.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
10.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу
1.2 Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар шығару;

5) элементы теории вероятностей. Событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие. Элементарное событие. Благоприятствующие исходы. Равновозможные и противоположные события. Определение классической вероятности. Статистическая вероятность. Геометрическая вероятность;
6) повторение курса алгебры 10 класса.
20. Содержание учебного предмета "Алгебра" распределено по разделам обучения, разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.
21. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) раздел "Числа";
2) раздел "Алгебра";
3) раздел "Статистика и теория вероятностей";
4) раздел "Математическое моделирование и анализ".
22. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
23. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
4) тригонометрия.
24. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) основы комбинаторики;
2) основы теории вероятностей;
3) статистика и анализ данных.
25. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
3) математический язык и математическая модель.
Глава 4. Система целей обучения
26. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
27. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Раздел 1. Числа
1.1. Понятие о числах и величинах
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.1.2 узнавать на слух главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
8.1.1.3 выделять достаточной силой голоса главное, логически ударное, слово во фразе и свободной речи
10.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
10.1.1.2 отмечать числа на единичной окружности
1.2. Операции над числами
7.1.2.1 производить арифметические действия над натуральными числами;

7.1.2.2 жай бөлшектермен және аралас сандармен амалдар шығару;
7.1.2.3 ондық бөлшектермен амалдар шығару;
7.1.2.4 рационал сандармен амалдар шығару;
7.1.2.5 құрамында жай бөлшектер мен аралас сандар, ондық бөлшектер мен рационал сандар бар жақшалы сандық өрнектердің мәнін табу және ретке келтіру;
7.1.2.6 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.7 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.8 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.9 бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.10 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.1.2.11 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.1.2.12 стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.13 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.14 стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.15 шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.16 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.17 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.18 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
7.1.2.19 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;
7.1.2.20 логикалық негіздемемен дәлелдеу арқылы өзінің және сыныптастарының іс-әрекеттерін түсіндіру
8.1.2.1 қысқаша көбейту формуласын, оның ішінде рационал сан үшін қолдану;
8.1.2.2 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.3 квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.4 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.5 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.6 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.7 нақты сандарды салыстыру;
8.1.2.8 орындалған жұмысқа есеп беру және өзін нақты бағалау
10.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру
2-кесте
2-бөлім. Алгебра
1
2.1 Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
7.2.1.1 қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру және олардың мәнін табу;
7.2.1.2 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
7.2.1.3 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;

7.1.2.2 производить действия с обыкновенными дробями и смешанными числами;
7.1.2.3 производить действия с десятичными дробями;
7.1.2.4 производить действия с рациональными числами;
7.1.2.5 устанавливать порядок и находить значения числовых выражения со скобками, содержащих обыкновенные дроби и смешанные числа, десятичные дроби и рациональные числа;
7.1.2.6 знать определение степени с натуральным показателем и ее свойства;
7.1.2.7 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.8 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и ее свойства;
7.1.2.9 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.10 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.1.2.11 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.1.2.12 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.13 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.14 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.15 переводить величины из одних единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.16 находить приближенные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.17 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближенных значений величин;
7.1.2.18 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора;
7.1.2.19 применять свойства степени с натуральным показателем;
7.1.2.20 объяснять действия свои и одноклассников с использованием доказательств, логического обоснования
8.1.2.1 использовать формулу сокращенного умножения, в том числе для рационального счета;
8.1.2.2 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.3 оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.4 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.5 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.6 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.7 сравнивать действительные числа
8.1.2.8 давать отчет и реальную самооценку выполнения проделанной работы;
10.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы
таблица 2
Раздел 2. Алгебра
2.1. Алгебраические выражения и их преобразования
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения и находить их значения;
7.2.1.2 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.3 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;

7.2.1.4 бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.5 бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
7.2.1.6 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.7 көпмүшені стандарт түрге келтіру;
7.2.1.8 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.9 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.10 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.11 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.12 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.13 амалдар тізбегін орнына келтіру, сыныптастарының іс-әрекеттерін бағалау
8.2.1.1
a2 - b2 = (a - b) (a+b); (a ± b)2 = a2 ± 2ab + b2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
8.2.1.2
(a ± b)3 = a3 ± 3a2b + 3ab2 ± b3a3 ± b3 = (a ± b) (a2
ab + b2) қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
8.2.1.3 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
8.2.1.4 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
8.2.1.5 алгебралық бөлшектерді танып білу;
8.2.1.6 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
8.2.1.7 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
;
8.2.1.8 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
8.2.1.9 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
8.2.1.10 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.2.1.11 элементтердің топтастырылуы, өрнектердің түрлендірілуі бойынша белгіні анықтау;
8.2.1.12 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.13 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.14 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері мен жиынтықтары
7.2.2.1 құрамында жай және ондық бөлшектер, аралас және рационал сандар бар теңдеулерді шешу;
7.2.2.2 алмастыру тәсілімен және қосу тәсілімен теңдеулер жүйесін шешу;
7.2.2.3 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түрлерінің сызықтық теңсіздіктерін шешу;
7.2.2.4 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;
8.2.2.5 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 құрбысының сұрауы бойынша мақсатты көмек көрсету
9.2.2.1 квадрат теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.2 рационал теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.3 біреуі сызықтық, екіншісі квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;

7.2.1.4 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.5 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.6 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.7 приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.8 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.10 выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.11 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;
7.2.1.12 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители;
7.2.1.13 восстанавливать последовательность операций, оценивать действия одноклассников
8.2.1.1 знать и применять формулы сокращенного умножения
8.2.1.2 знать и применять формулы сокращенного умножения
8.2.1.3 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращенного умножения;
8.2.1.4 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращенного умножения;
8.2.1.5 распознавать алгебраические дроби;
8.2.1.6 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
8.2.1.7 применять основное свойство алгебраической дроби
8.2.1.8 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
8.2.1.9 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
8.2.1.10 выполнять преобразования алгебраических выражений;
8.2.1.11 выявлять признак, по которому были сгруппированы элементы, преобразованы выражения
8.2.1.12 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.13 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.14 раскладывать квадратный трехчлен на множители
2.2. Уравнения равенства и неравенства, их системы и совокупности
7.2.2.1 решать уравнения, содержащие обыкновенные и десятичные дроби, смешанные и рациональные числа;
7.2.2.2 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения;
7.2.2.3 решать линейные неравенства видовkx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b
7.2.2.4 решать системы линейных неравенств с одной переменной;
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета;
8.2.2.5 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.6 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям;
8.2.2.7 оказывать по запросу товарища целевую помощь;
9.2.2.1 решать квадратные неравенства;
9.2.2.2 решать рациональные неравенства;
9.2.2.3 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное

9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.5 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.6 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.7 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
9.2.2.8 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу;
9.2.2.9 орындау барысында өзара көмек көрсету
2.3 Тізбектер және олардың қосындысы
7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау;
7.2.3.2 амалдар жоспары мен алгоритмін құрастыру
10.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
10.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: 10.2.3.3 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
10.2.3.4 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
10.2.3.5 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
10.2.3.6 арифметикалық немесе геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;
10.2.3.7 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
10.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану;
10.2.3.9 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
10.2.3.10 презентация түрінде жұрт алдында сөз сөлеуге дайындалу және оны ұсыну
2.4 Тригонометрия
10.2.4.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
10.2.4.2 бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары (cos ∝, sin ∝) мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;
10.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
10.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
10.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
10.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын, бірсарындылығын және таңба тұрақтылық аралықтарын түсіндіру;
10.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
10.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
10.2.4.9 сұрақтар қою, диалогті аяқтау
3-кесте
3-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
3.1. Комбинаторика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

9.2.2.4 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.5 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.6 решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.7 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
9.2.2.8 решать системы совокупности двух квадратных неравенств;
9.2.2.9 оказывать взаимопомощь при выполнении
2.3. Последовательности и суммирование
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени;
7.2.3.2 составлять план и алгоритм действий
10.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
10.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
10.2.3.3 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
10.2.3.4 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
10.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
10.2.3.6 решать задачи, связанные с арифметической или геометрической прогрессиями;
10.2.3.7 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь;
10.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач;
10.2.3.9 знать и применять метод математической индукции
10.2.3.10 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации
2.4. Тригонометрия
10.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
10.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями;
10.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
10.2.4.4 выводить и применять формулы приведения;
10.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
10.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности четность (нечетность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций;
10.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
10.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений;
10.2.4.9 задавать вопросы, разворачивать и завершать диалог
таблица 3
Раздел 3. Статистика и теория вероятностей
3.1. Основы комбинаторики
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

10.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
10.3.1.2 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
10.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
10.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
10.3.1.5 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану;
10.3.1.6 мәдени сөйлеу тілі қарым-қатынасының ережесін білу және орындау, қарым-қатынас стилистикасын ұстану
3.2 Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
10.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
10.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
10.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
10.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 сөйлеу тілін еркін баяулату мен жылдамдату тәсілін игеру
3.3 Статистика және деректерді талдау
7.3.3.1 басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;
7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
7.3.3.8 мәдени сөйлеу тілі қарым-қатынасының ережесін білу және орындау
9.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
9.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
9.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
9.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
9.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу;
9.3.3.6 тапсырманы орындауда өзіне өзі баға беру
4-кесте
4-бөлім. Математикалық модельдеу және анализ
4.1 Математикалық анализ бастамалары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
7.4.1.4 y = kx функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5 y = kx + b түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

10.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
10.3.1.2 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
10.3.1.3 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
10.3.1.4 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений;
10.3.1.5 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства;
10.3.1.6 знать и выполнять правила культурного речевого общения, выдерживать стилистику общения
3.2. Основы теории вероятностей
10.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
10.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
10.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
10.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
10.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач;
10.3.2.6 владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи
3.3. Статистика и анализ данных
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
7.3.3.8 знать и выполнять правила культурного речевого общения
9.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
9.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
9.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
9.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
9.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения;
9.3.3.6 давать самооценку выполнения учебного задания
таблица 4
Раздел 4. Математическое моделирование и анализ
4.1. Начала математического анализа
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 знать определение функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;

7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
7.4.1.10 y = ax2(a
0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11 y = ax3(a
0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу
7.4.1.13 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
7.4.1.14 графиктердің функциясын зерттеу барысында әртүрлі типтегі сұрақтар қою;
7.4.1.15 өз әрекетін ауызша жоспарлау;
7.4.1.16 өз әрекетін ауызша және жазбша еркін айту
8.4.1.1 функцияның қасиеттерін білу және оның графигін құру;
8.4.1.2 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
9.4.1.1 y = a(x - m)2, y = ax2+ n, y = a(x -m)2+ n, a
0 түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
9.4.1.2 y = ax2 + bx + c, a
0 түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
9.4.1.3 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
4.2 Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
7.4.2.2 шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.3 жоспар және іс-әрекет жүйелілігін құру
10.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
10.4.2.2 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару;
10.4.2.3 өз әрекетін ауызша жоспарлау, бақылау және оны бағалау
4.3 Математикалық тіл және математикалық модель
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
8.4.3.2 тапсырманы орындау барысында сыныптастарымен нәтижелі серіктесу
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
9.4.3.2 шарттар мен есептер шығаруды талқылау барысында диалогке белсенді қатысу
10.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
10.4.3.2 өз сөйлеу тілінің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылуды көрсету

7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать ее свойства
7.4.1.13 находить значения функции по заданным значениям аргумента и значение аргумента по заданным значениям функции;
7.4.1.14 ставить вопросы различных типов при исследовании графиков функции
7.4.1.15 устно планировать свою деятельность;
7.4.1.16 свободно выражать устно и письменно свою деятельность
8.4.1.1 знать свойства функции и строить ее график;
8.4.1.2 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
9.4.1.1 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a (x-m)2+n, a≠0;
9.4.1.2 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
9.4.1.3 находить значения функции по заданным значениям аргумента и значение аргумента по заданным значениям функции
4.2. Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами;
7.4.2.2 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объем куба при изменении их линейных размеров
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;
8.4.2.3 составлять план и последовательность действий
10.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
10.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями;
10.4.2.3 устно планировать свою деятельность, контролировать и оценивать ее
4.3. Математический язык и математическая модель
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
8.4.3.2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
9.4.3.2 активно участвовать в диалоге при обсуждении условия и решения задачи
10.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
10.4.3.2 демонстрировать стремление совершенствовать звуковую культуру собственной речи

28. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
29. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-10 сыныптарына
арналған "Алгебра" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Сандар
Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану.
Жай бөлшектер және аралас сандар.
Ондық бөлшектер
7.1.2.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар шығару;
7.1.2.2 жай бөлшектермен және аралас сандармен амалдар шығару;
7.1.2.3 ондық бөлшектермен амалдар шығару;
7.1.2.4 рационал сандармен амалдар шығару;
7.1.2.5 құрамында жай бөлшектер мен аралас сандар, ондық бөлшектер мен рационал сандар бар жақшалы сандық өрнектердің мәнін табу және ретке келтіру
2. Алгебра
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері
7.2.1.1 қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру және олардың мәнін табу
Теңдеулер және теңсіздіктер.
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі. Теңсіздіктер жүйесі
7.2.2.1 құрамында жай және ондық бөлшектер, аралас және рационал сандар бар теңдеулерді шешу;
7.2.2.2 алмастыру тәсілімен және қосу тәсілімен теңдеулер жүйесін шешу;
7.2.2.3 kx>b, kx
b, kx<b, kx
b түрлерінің сызықтық теңсіздіктерін шешу;
7.2.2.4 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
2 - тоқсан
1. Сандар
Санның стандарт түрі
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.1.2 сөйлемнің мағынасына, кідірісіне және екпініне бағдарланып, негізгі логикалық екпін сөзді есту арқылы тану
Натурал көрсеткіші бар дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.6 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.7 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.14 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану
Бүтін көрсеткіші бар дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.8 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

28. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
29. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Алгебра"
для 7-10 классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Числа
Арифметические действия над натуральными числами.
Обыкновенные дроби и смешанные числа
Десятичные дроби
7.1.2.1 производить арифметические действия над натуральными числами;
7.1.2.2 производить действия с обыкновенными дробями и смешанными числами;
7.1.2.3 производить действия с десятичными дробями;
7.1.2.4 производить действия с рациональными числами;
7.1.2.5 устанавливать порядок и находить значения числовых выражения со скобками, содержащих обыкновенные дроби и смешанные числа, десятичные дроби и рациональные числа
2. Алгебра
Числовые и буквенные выражения и их значения
7.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения и находить их значения
Уравнения и неравенства.
Системы уравнений с двумя переменными.
Системы неравенств.
7.2.2.1 решать линейные уравнения, содержащие обыкновенные и десятичные дроби, смешанные и рациональные числа;
7.2.2.2 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения;
7.2.2.3 решать линейные неравенства видовkx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
7.2.2.4 решать системы линейных неравенств с одной переменной;
2 четверть
1. Числа
Стандартный вид числа
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.1.2 узнавать на слух главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы
Степень с натуральным показателем и ее свойства
7.1.2.6 знать определение степени с натуральным показателем и ее свойства;
7.1.2.7 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.14 применять свойства степени с натуральным показателем;
Степень с целым показателем и ее свойства
7.1.2.8 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и ее свойства;

10.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
10.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
10.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 сөйлеу тілін еркін баяулату мен жылдамдату тәсілін игеру
10-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 507-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқыту мақсаты – "Геометрия" пәнін сапалы меңгеруді қамтамасыз ету, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, оның ішінде оқу пәндерімен кіріктіруді, жалпы адами құндылықтар мен ұлттық мәдениеттің ең озық дәстүрлері негізінде білім алушылардың зияткерлік деңгейін дамытуды қалыптастыру.
3. Міндеттер:
1) "Геометриялық фигуралар туралы түсінік", "Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы", "Метрикалық қатыстар", "Векторлар және түрлендірулер" бөлімшелері бойынша математикалық білім және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешу үшін математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды, сандық қатынастарды және кеңістіктік пішіндерді қабылдауға көмектесу;
3) білім алушылардың білімдерін есептерді шешу мақсатымен математикалық үлгі құруға бағыттау және нақты процестерді сипаттайтын математикалық үлгілерді түсіндіру;
4) физика, химия, биология және теориялық салалардағы және практикалық қызметтер бойынша есептерді зерттеу мен шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын, өз бетінше зерделеуге және болашақ таңдалған мамандығымен білім алуын жалғастыруға қажетті дағдыларды қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау үшін логикалық және сын тұрғысынан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін алынған нәтижелерді бағалау және олардың нақтылығын анықтауын дамыту;

10.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
10.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
10.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач;
10.3.2.6 владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи
Повторение курса алгебры 10 класса
Приложение 507
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 507 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Геометрия", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с учебными предметами, развитие личности обучающихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по подразделам Программы: "Понятие о геометрических фигурах", "Взаимное расположение геометрических фигур", "Метрические соотношения", "Векторы и преобразования";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;

3) білім алушылардың білімдерінің, біліктерінің және дағдыларының беріктігі оқу материалын меңгеру сапасының, оның есте сақтау тұрақтылығының, практикада жаңғырту және қолдану жеңілдігінің көрсеткіші ретінде.
11. Мұғалімнің кәсіби қызметі сүйемелдеу қызметінің мамандарымен – логопедпен, психологпен, медицина қызметкерлерімен жүйелі тиімді өзара іс-әрекет дайындығын, сөйлеу тілінің әртүрлі бұзылыстары бар білім алушыларға сабақта жеке түзету қолдауын көрсетуге мүмкіндік беретін арнайы әдістемелерді меңгеруді қамтиды.
12. Ерекше талаптар педагогтың сөйлеу тіліне қойылады: ақпараттылық, дұрыстығы, нақтылығы, логикалығы мен қолжетімділігі, мәнерлілігі, анық дикция, оңтайлы қарқыны мен сөйлеу тілінің ырғағы.
13. Кабинетте міндетті түрде қабырғаға ілетін көрсету, маркерлік, интерактивті тақталар, толымдалған компьютер, сондай-ақ сызбалар, кестелер, көрнекі оқу материалы бар схемалар, дидактикалық материал қарастырылады.
14. "Геометрия" пәні кабинеті кіші және үлкен топтарда білім алушылардың қызметін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін мобильді үстелдері, орындықтары бар кең бөлмені қамтиды. Аталған кабинеттерде жиhазды орын-орнына қою білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкестендіріледі.
3-тарау. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Геометрия" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты;
4) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағатты құрайды.
16. 7-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) 5-6 сыныптардағы математика курсының оқу материалын қайталау;
2) геометрияның алғашқы мәліметтері. Геометрияның негізгі ұғымдары. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома және теорема. Фигуралардың теңдігі. Теореманы дәлелдеу. Дәлелдеудің кері жору әдісі. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. Бұрыштың биссектрисасы. Перпендикуляр;
3) үшбұрыштар. Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың теңдігі. Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың биссектрисасы, медианасы және биіктігі, орта сызығы;
4) түзулердің өзара орналасуы. Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар. Түзулердің параллельдік белгілері. Параллель түзулердің қасиеттері. Үшбұрыштардың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Үшбұрыштардың теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері;
5) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
17. 8-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:

3) прочностью знаний, умений и навыков обучающихся как показателя качества усвоения учебного материала, устойчивости его в памяти, легкости воспроизведения и применения на практике.
11. Профессиональная деятельность учителя включает в себя готовность к систематическому продуктивному взаимодействию со специалистами службы сопровождения – логопедом, психологом, медицинскими работниками, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с разными речевыми нарушениями.
12. Особые требования предъявляются к речи педагога: информативность, правильность, точность, логичность и доступность, выразительность, четкая дикция, оптимальный темп и ритм речи.
13. В кабинете в обязательном порядке предусматривается настенная демонстрационная, маркерная, интерактивная доски, компьютер с комплектующими, а также чертежи, таблицы, схемы с наглядным учебным материалом, дидактический материал.
14. Кабинет предмета "Математика" представляет собой просторную комнату с мобильными столами, стульями, позволяющим осуществлять деятельность обучающихся как в малых, так и в больших группах. Расстановка мебели в данных кабинетах соотвествует возрастным особенностям обучающихся.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 10-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
16. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 7 класса:
1) повторение учебного материала курса математики за 5-6 класс;
2) начальные геометрические сведения. Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Метод доказательства от противного. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла. Перпендикуляр;
3) треугольники. Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота, средняя линия треугольника;
4) взаимное расположение прямых. Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников;
5) повторение курса геометрии 7 класса.
17. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 8 класса:

1) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) түзулердің өзара орналасуы. Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Көлбеу және оның проекциясы. Түзуге жүргізілген перпендикулярдың біреу ғана болуы;
3) шеңбер. Геометриялық салулар. Шеңбер, дөңгелек және оның элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері. Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Салу есептері;
4) көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы. Көпбұрыштың сыртқы бұрышы. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы. Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмның белгілері. Тіктөртбұрыш, ромб және шаршы, олардың қасиеттері және белгілері. Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. Трапеция. Тікбұрышты және теңбүйірлі трапециялар, олардың қасиеттері. Үшбұрыштың орта сызығы. Трапецияның орта сызығы. Үшбұрыштың тамаша нүктелері. Үшбұрыштың медианаларының қасиеті;
5) тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар. Тікбұрышты үшбұрыштағы сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы;
6) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
18. 9-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер және оның салдары. Синус, косинус, тангенс және котангенстің 30o, 45o, 60o бұрыштарындағы мәндері. Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. a және (90o - a) бұрыштарының тригонометриялық функциялары;
3) аудан. Аудан ұғымы. Тең шамалас және тең құрамдас фигуралар. Шаршының, тіктөртбұрыштың, параллелограммның, ромбтың, үшбұрыштың және трапецияның аудандары;
4) жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі. Жазықтықтағы нүктенің координаталары. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Шеңбердің теңдеуі. Түзудің теңдеуі. Теңдеулерімен берілген түзулер мен шеңберлердің өзара орналасуы. Координаталарды есептер шығаруда қолдану;
5) жазықтықтағы векторлар. Вектор ұғымы. Нөлдік вектор. Бірлік вектор. Коллинеар векторлар. Вектордың ұзындығы (модулі). Векторлардың теңдігі. Векторларды қосу және оның қасиеттері, векторларды азайту, векторды санға көбейту. Жазықтықтағы векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу. Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану. Векторлардың коллинеарлық белгісі;

1) повторение курса геометрии 7 класса;
2) взаимное расположение прямых. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция. Единственность перпендикуляра к прямой;
3) окружность. Геометрические построения. Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;
4) многоугольники. Исследование четырехугольников. Многоугольник. Выпуклый многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;
5) соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника. Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора;
6) повторение курса геометрии 8 класса.
18. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 9 класса:
1) повторение курса геометрии 8 класса;
2) соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника продолжение. Основное тригонометрическое тождество и его следствия. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 30о, 45о, 60о. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометричекие функции углов
и
;
3) площади. Понятие площади. Равновеликость и равносоставленность фигур. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
4) прямоугольная система координат на плоскости. Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой. Взаимное расположение прямых и окружностей, заданных уравнениями. Применение координат к решению задач;
5) векторы на плоскости. Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Разложение вектора на плоскости по двум неколлинеарным векторам. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов;

6) 9-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
19. 10-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны:
1) 9-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) жазықтықтағы векторлар. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелердің координаталары мен векторлардың координаталары арасындағы байланыс. Векторлардың арасындағы бұрыш. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Векторларды есептерді шығаруда қолдану;
3) жазықтықта түрлендіру. Жазықтықты түрлендіру, қозғалыс және оның қасиеттері. Түрлендірулердің композициясы (көбейтіндісі). Фигуралардың теңдігі және оның қасиеттері. Жазықтықтағы қозғалыстар – осьтік және центрлік симметриялар, параллель көшіру, бұру. Гомотетия, ұқсастық түрлендіру және оның қасиеттері. Ұқсас фигуралар. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы;
4) үшбұрыштарды шешу. Синустар және косинустар теоремалары. Үшбұрыштарды шешу. Практикалық мазмұнды есептерді шешу. Шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштың ауданын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулалары;
5) шеңбер. Дұрыс көпбұрыштар. Іштей сызылған бұрыш және оның қасиеттері. Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығы туралы теорема. Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар. Дұрыс көпбұрыштар және олардың қасиеттері. Шеңбер доғасының ұзындығы. Сектор мен сегмент ауданы. Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын көпбұрыштың қабырғаларымен, периметрімен және ауданымен байланыстыратын формулалар. Дұрыс көпбұрыштарды салу;
6) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
20. Оқу пәнінің мазмұны "Геометрия" бөлімін қамтиды.
21. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодтық белгімен ұсынылған. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімшені білдіреді, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.1.1.4 кодындағы "7" – сынып, "1.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
23. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
1-бөлім. Геометрия
1.1 Геометриялық фигуралар туралы түсінік
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
10 - сынып
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7.1.1.4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері;

6) повторение курса геометрии 9 класса.
19. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" для 10 класса:
1) повторение курса геометрии 9 класса;
2) векторы на плоскости. Продолжение. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Применение векторов к решению задач;
3) преобразования плоскости. Преобразование плоскости, движение и его свойства. Композиция (произведение) преобразований. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот как движение плоскости. Гомотетия, преобразование подобия и его свойства. Подобные фигуры. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников;
4) решение треугольников. Теоремы синусов и косинусов. Решение треугольников. Решение задач практического содержания. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников;
5) окружности. Правильные многоугольники. Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Правильные многоугольники и их свойства. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей. Построение правильных многоугольников;
6) повторение курса геометрии 10 класса.
20. Содержание учебного предмета включает раздел: "Геометрия".
21. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигур
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
Глава 4. Система целей обучения
22. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4 "7" – класс, "1.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
23. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Раздел 1. Геометрия
1.1. Понятие о геометрических фигурах
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного";

7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; олардың қасиеттерін қолдану;
7.1.1.10 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7.1.1.11 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7.1.1.12 үшбұрыштардың түрлерін ажырату; олардың элементтерін білу;
7.1.1.13 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру;
7.1.1.14 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
7.1.1.15 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.16 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және оларды есептеу мен дәлелдеуге арналған есептерді шығару кезінде қолдану;
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы мен оның салдары туралы білу және есептерді шығару кезінде оларды қолдану;
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және оларды қолдану;
7.1.1.19 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.20 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің қасиеттері мен белгілерін есептер шығаруда білу және қолдану;
7.1.1.21 сөйлемнің мағынасына, кідірісіне және екпініне бағдарланып, негізгі логикалық екпін сөзді есту арқылы тану
8.1.1.1 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.1.2 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
8.1.1.3 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.1.4 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.5 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
8.1.1.6 перпендикуляр ұғымын біледі;
8.1.1.7 көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8.1.1.8 көпбұрыш тың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару;
8.1.1.9 параллелограмм анықтамасын , қасиеттері мен белгілерін білу;
8.1.1.10 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын, қасиеттері мен белгілерін білу;
8.1.1.11 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.12 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.13 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8.1.1.14 пропорционал кесінділерді салу;

7.1.1.5 знать определение отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.9 знать определение смежных и вертикальных углов; применять их свойства;
7.1.1.10 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.11 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии треугольника и изображать их;
7.1.1.12 различать виды треугольников; знать их элементы;
7.1.1.13 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках;
7.1.1.14 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.15 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач;
7.1.1.16 знать признаки равенства треугольников и применять их при решении задач на вычисление и на доказательство;
7.1.1.17 знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее и применять их при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и применять их.
7.1.1.19 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.1.20 знать и применять свойства и признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.21 узнавать на слух главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы
8.1.1.1 знать и применять свойства прямоугольного треугольника;
8.1.1.2 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
8.1.1.3 знать и применять определение и свойства центрального угла;
8.1.1.4 знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
8.1.1.5 знать определение геометрического места точек;
8.1.1.6 знать понятие о перпендикуляре;
8.1.1.7 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.8 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.9 знать определение, свойства и признаки параллелограмма,
8.1.1.10 знать определение, свойства и признаки прямоугольника, ромба и квадрата;
8.1.1.11 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.12 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.13 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;
8.1.1.14 строить пропорциональные отрезки;

8.1.1.15 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8.1.1.16 үшбұрыштың орта сызығының қасиетінің анықтамасын білу және қолдану;
8.1.1.17 трапецияның орта сызығының қасиетінің анықтамасын білу және қолдану;
8.1.1.18 сөйлемдегі және еркін сөйлеу тіліндегі негізгі логикалық екпін сөзді жеткілікті дауыс күшімен анықтау
10.1.1.1 доға ұзындығының формуласын білу және қолдану;
10.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын білу және қолдану;
10.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
10.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
10.1.1.5 мәдени сөйлеу тілі қатынасының ережесін білу және орындау, қарым-қатынас стилистикасын ұстану
1.2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 параллель түзулердің қасиеттері мен түзулердің параллельдік белгілерін білу және оларды есеп шығаруда қолдану;
7.1.2.5 логикалық негізделген дәлелдерді қолданып, өзінің және сыныптастарының іс-әрекеттерін түсіндіру
8.1.2.1 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
8.1.2.2 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
8.1.2.3 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.2.4 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
8.1.2.5 шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу және есептер шығаруда жанаманың қасиеттерін қолдану;
8.1.2.6 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
8.1.2.7 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
8.1.2.8 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
8.1.2.9 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
8.1.2.10 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу;
8.1.2.11 амалдар жүйелілігін орнына келтіру, сыныптастарының іс-әрекеттерін бағалау
10.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
10.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
10.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
10.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
10.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;

8.1.1.15 знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.16 знать определение и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.17 знать определение и применять свойство средней линии трапеции;
8.1.1.18 выделять достаточной силой голоса главное, логически ударное, слово во фразе и свободной речи
10.1.1.1 знать и применять формулу длины дуги;
10.1.1.2 знать и применять формулу площади сектора, сегмента
10.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства
10.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
10.1.1.5 знать и выполнять правила культурного речевого общения, выдерживать стилистику общения
1.2. Взаимное расположение геометрических фигур
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 знать свойства параллельных прямых и признаки параллельности прямых и применять их при решении задач;
7.1.2.5 объяснять действия свои и одноклассников с использованием доказательств, логического обоснования
8.1.2.1 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
8.1.2.2 знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
8.1.2.3 знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
8.1.2.4 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
8.1.2.5 знать определение касательной и секущей к окружности и применять свойства касательной при решении задач;
8.1.2.6 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
8.1.2.7 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
8.1.2.8 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
8.1.2.9 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую перпендикулярную к данной прямой;
8.1.2.10 строить треугольник по заданным элементам;
8.1.2.11 восстанавливать последовательность операций и оценивать действия одноклассников
10.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;
10.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
10.1.2.3 строить правильные многоугольники;
10.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;

10.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;
10.1.2.7 өзінің сөйлеу тілі тәртібін, айналасындағылардың тәртібін адекватты бағалау; сөйлемді өңдеу үшін міндетті серіктестікте өзара көмек көрсету "Жауап ... толық (толық емес), нақты (нақты емес) болды, сөздер анық (анық емес) айтылды"
1.3. Метрикалық қатыстар
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
7.1.3.2 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.3.3 геометриялық фигураларды салуда әртүрлі типтегі сұрақтарды қою
8.1.3.1 Пифагор теоремасын білу және қолдану;
8.1.3.2 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.3.3 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.3.4 шарттар мен есептер шығаруды талқылауда диалогке белсенді қатысу
9.1.3.1 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
9.1.3.2 Пифагор теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.3 тікбұрышты үшбұрышты 30o, 45o, 60o -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
9.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 30o, 45o, 60o - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
9.1.3.5 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
9.1.3.6 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
9.1.3.7 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
9.1.3.8 параллелограммның және ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.1.3.9 үшбұрыштың ауданы формуласын қорытып шығару және қолдану 9.1.3.10 трапецияның ауданы формуласын қорытып шығару және қолдану;
9.1.3.11 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
9.1.3.12 кесінді ортасының координаталарын табу;
9.1.3.13 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;
9.1.3.14 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (x - a)2 + (y - b)2 = r2 білу;
9.1.3.15 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
9.1.3.16 түзудің теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу;
9.1.3.17 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару;
9.1.3.18 есептер шығаруда Пифагор теоремасын пайдаланып, sin2 a + cos2 a = 1 формуласын білу және қолдану;
9.1.3.19 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу және қолдану;
9.1.3.20 a және (90 - a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;

10.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника;
10.1.2.7 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих; оказывать в сотрудничестве взаимопомощь – обязательную для отработки фразу "Ответ … был полным (неполным), четким (нечетким), слова произносились внятно (невнятно)"
1.3. Метрические соотношения
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника;
7.1.3.2 знать и применять свойства медиан
биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
7.1.3.3 ставить вопросы различных типов при построении геометрических фигур
8.1.3.1 знать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.2 знать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу;
8.1.3.3 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
8.1.3.4 активно участвовать в диалоге при обсуждении условия и решения задачи
9.1.3.1 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
9.1.3.2 знать и применять теорему Пифагора;
9.1.3.3 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
9.1.3.4 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
9.1.3.5 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
9.1.3.6 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
9.1.3.7 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
9.1.3.8 выводить и применять формулы площади параллелограмма и ромба;
9.1.3.9 выводить и применять формулу площади треугольника;
9.1.3.10 выводить и применять формулы площади трапеции вычислять
9.1.3.11 расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
9.1.3.12 находить координаты середины отрезка;
9.1.3.13 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;
9.1.3.14 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
9.1.3.15 строить окружность по заданному уравнению;
9.1.3.16 записывать уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
9.1.3.17 решение простейших задач в координатах;
9.1.3.18 знать и применять при решении задач формулу
используя теорему Пифагора
9.1.3.19 знать и применять основные тригонометрические тождества;
9.1.3.20 знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);

9.1.3.21 sin
a,cos
a,tg және ctg a -ның мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу;
9.1.3.22 кез-келген құрылымдық күрделіліктегі буындар мен сөздерді анық және қосып айту
10.1.3.1 косинустар теоремасын білу және қолдану;
10.1.3.2 синустар теоремасын білу және қолдану;
10.1.3.3 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын (
, мұндағы a, b – үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының (S = p . r мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, r - көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
10.1.3.4 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
10.1.3.5 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде қолдану;
10.1.3.6 сөйлеу тілін еркін баяулату мен жылдамдату тәсілін игеру
1.4. Векторлар және түрлендірулер
9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9.1.4.2 векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9.1.4.3 векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9.1.4.4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
9.1.4.5
5-7 сөзден тұратын лепті сөйлемдегі негізгі сөзді дауыспен және кідіріспен анықтау
10.1.4.1 вектордың координаталарын және вектордың ұзындығын табу;
10.1.4.2 координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
10.1.4.3 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
10.1.4.4 векторлар арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
10.1.4.5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
10.1.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;
10.1.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;
10.1.4.8 қозғалыстың түрлерін, композициясын және олардың қасиеттерін білу;
10.1.4.9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
10.1.4.10 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу;
10.1.4.11 гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
10.1.4.12 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
10.1.4.13 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
10.1.4.14 тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану; ұқсас фигуралардың қасиеттері;
10.1.4.15 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
10.1.4.16 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу;
10.1.4.17 өз сөйлеу тілінің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылуды көрсету
24. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

9.1.3.21 находить значения
по данному значению одного из них;
9.1.3.22 внятно и слитно произносить слоги и слова любой структурной сложности
10.1.3.1 знать и применять теорему косинусов;
10.1.3.2 знать и применять теорему синусов;
10.1.3.3 знать и применять формулы площади вписанного треугольника (стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного много-угольника
(
– радиус вписанной окружности,р - полупериметр многоугольника);
10.1.3.4 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
10.1.3.5 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников;
10.1.3.6 владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи
1.4. Векторы и преобразования
9.1.4.1 знать определение вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.3 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 определять и выделять голосом и паузой главное слово в вопросительной фразе из 5-7 слов
10.1.4.1 находить координаты вектора и длину вектора;
10.1.4.2 выполнять действия над векторами в координатах;
10.1.4.3 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
10.1.4.4 знать определение угла между двумя векторами;
10.1.4.5 вычислять угол между векторами;
10.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
10.1.4.7 решать задачи векторным методом;
10.1.4.8 знать виды, композиции движений и их свойства;
10.1.4.9 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
10.1.4.10 знать симметрии правильных многоугольников
10.1.4.11 знать определение и свойства гомотетии;
10.1.4.12 знать определение и свойства подобных фигур;
10.1.4.13 знать и применять признаки подобия треугольников;
10.1.4.14 знать и применять подобие прямоугольных треугольников; свойства подобных фигур;
10.1.4.15 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
10.1.4.16 знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия;
10.1.4.17 демонстрировать стремление совершенствовать звуковую культуру собственной речи
24. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

25. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-10 сыныптарына
арналған "Геометрия" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптары үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
5-6 сыныптардағы математика курсының оқу материалын қайталау
2 - тоқсан
1. Геометрия
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.10 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу
Нүктелердің түзуде және жазықтықта орналасуы
7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
Фигуралар теңдігі
7.1.1.7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
Теореманы дәлелдеу әдістері: тура дәлелдеу және "кері жору" әдісі
7.1.1.4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері;
7.1.1.21 сөйлемнің мағынасына, кідірісіне және екпініне бағдарланып, негізгі логикалық екпін сөзді есту арқылы тану
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; олардың қасиеттерін қолдану;
3 - тоқсан
1. Геометрия
Үшбұрыш және оның түрлері
7.1.1.12 үшбұрыштардың түрлерін ажырату; олардың элементтерін білу;
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы
7.1.1.11 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7.1.1.13 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру;
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
7.1.1.16 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және оларды есептеу мен дәлелдеуге арналған есептерді шығару кезінде қолдану;
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
7.1.1.14 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;

25. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Геометрия"
для 7-10 классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики за 5-6 класс
2 четверть
1. Геометрия
Основные понятия геометрии. Аксиомы. Теоремы
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 знать и прим. аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.10 знать аксиому существования треугольника, равного данному
Расположения точек на прямой и на плоскости
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых
Равенство фигур
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур
Методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного"
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного";
7.1.1.21 узнавать на слух главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы
Смежные и вертикальные углы, их свойства
7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов и применять их свойства;
3 четверть
1. Геометрия
Треугольник и его виды
7.1.1.12 различать виды треугольников;
знать их элементы;
Медианы, биссектрисы, высоты и средние линии треугольника
7.1.1.11 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии треугольника и изображать их;
7.1.1.13 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках
Признаки равенства треугольников
7.1.1.16 знать признаки равенства треугольников и применять их при решении задач на вычисление и на доказательство
Равнобедренный треугольник, его свойства и признаки
7.1.1.14 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;

7.1.1.15 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
4 - тоқсан
1. Геометрия
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 параллель түзулердің қасиеттері мен түзулердің параллельдік белгілерін білу және оларды есеп шығаруда қолдану;
7.1.2.5 логикалық негізделген дәлелдерді қолданып, өзінің және сыныптастарының іс-әрекеттерін түсіндіру
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы мен оның салдары туралы білу және есептерді шығару кезінде оларды қолдану;
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және оларды қолдану;
7.1.1.19 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
Үшбұрыш теңсіздігі
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
7.1.3.2 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.3.3 геометриялық фигураларды салуда әртүрлі типтегі сұрақтарды қою
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері
7.1.1.20 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің қасиеттері мен белгілерін есептер шығаруда білу және қолдану;
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
2) 8 - сынып:
2-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
1. Геометрия
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
8.1.1.1 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.1.6 перпендикуляр ұғымын біледі
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
8.1.1.2 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
8.1.1.3 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.1.18 сөйлемдегі және еркін сөйлеу тіліндегі негізгі логикалық екпін сөзді жеткілікті дауыс күшімен анықтау
Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы
8.1.2.1 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
8.1.2.2 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
8.1.2.3 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану
2 - тоқсан
1. Геометрия
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
8.1.1.4 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.5 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
Шеңберге жүргізілген жанама және оның қасиеттері Секущая.
8.1.2.4 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;

7.1.1.15 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач
4 четверть
1. Геометрия
Параллельные прямые, их признаки и свойства
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 знать свойства параллельных прямых и признаки параллельности прямых и применять их при решении задач
7.1.2.5 объяснять действия свои и одноклассников с использованием доказательств, логического обоснования
Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника
7.1.1.17 знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее и применять их при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и теорему о внешнем угле треугольника и применять их;
7.1.1.19 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
Неравенство треугольника
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника;
7.1.3.2 знать и применять свойства медиан биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
7.1.3.3 ставить вопросы различных типов при построении геометрических фигур
Признаки равенства прямоугольных треугольников
7.1.1.20 знать и применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
Повторение курса геометрии 7 класса
2) 8 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7 класса
1. Геометрия
Свойства прямоугольного треугольника
8.1.1.1 знать и применять свойства прямоугольного треугольника;
8.1.1.6 знать понятие о перпендикуляре;
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
8.1.1.2 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
8.1.1.3 знать и применять определение и свойства центрального угла;
8.1.1.18 выделять достаточной силой голоса главное, логически ударное, слово во фразе и свободной речи
Перпендикулярные прямые. Перпендикуляр, наклонная и ее проекция
8.1.2.1 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной
8.1.2.2 знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
8.1.2.3 знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
2 четверть
1. Геометрия
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
8.1.1.4 знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
8.1.1.5 знать определение геометрического места точек
Касательная к окружности и ее свойства. Секущая.
8.1.2.4 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;

1. Геометрия
Тригонометриялық функциялар
9.1.3.1 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
9.1.3.2 Пифагор теоремасын білу және қолдану;
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
9.1.3.16 есептер шығаруда Пифагор теоремасын пайдаланып, формуласын білу және қолдану;
9.1.3.17 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу және қолдану;
9.1.3.18 a және (90 - a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
9.1.3.19 sin
a,cos
a,tg a және сtg a-ның мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу;
9.1.3.20 кез-келген құрылымдық күрделіліктегі буындар мен сөздерді анық және қосып айту
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
9.1.3.3 тікбұрышты үшбұрышты 30о, 45о, 60о -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
9.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 30о, 45о, 60о - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
9.1.3.5 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
9.1.3.6 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
9.1.3.7 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
2 - тоқсан
1. Геометрия
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
9.1.3.8 параллелограммның және ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.1.3.9 үшбұрыштың ауданы формуласын қорытып шығару және қолдану;
9.1.3.10 трапецияның ауданы формуласын қорытып шығару және қолдану;
3 - тоқсан
1. Геометрия
Жазықтықтағы координаталар әдісі.
Түзу теңдігі. Шеңбер теңдігі
9.1.3.11 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
9.1.3.12 кесінді ортасының координаталарын табу;
9.1.3.13 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;
9.1.3.14 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (x - a)2 + (y + b)2 = r2 білу;
9.1.3.15 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
9.1.3.16 түзудің теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу;
9.1.3.17 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару;
9.1.3.18 есептер шығаруда Пифагор теоремасын пайдаланып, формуласын білу және қолдану;
9.1.3.19 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу және қолдану;
9.1.3.20 a және (90 - a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
9.1.3.21 sin a, cos a, tg a және ctg a-ның мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу;

1. Геометрия
Тригонометрические функции
9.1.3.1 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
9.1.3.2 знать и применять теорему Пифагора
Основные тригонометрические тождества
9.1.3.16 используя теорему Пифагора знать формулу
, и применять при решении задач;
9.1.3.17 знать и применять основные тригонометрические тождества;
9.1.3.18 знать и применять взаимосвязь между синусом,косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
9.1.3.19 находить значения
по данному значению одного из них;
9.1.3.20 внятно и слитно произносить слоги и слова любой структурной сложности
Решение прямоугольных треугольников
9.1.3.3 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
9.1.3.4 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
9.1.3.5 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам
Площадь фигуры и ее свойства
9.1.3.6 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
9.1.3.7 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур
2 четверть
1. Геометрия
Площади четырех-угольников и треугольников
9.1.3.8 выводить и применять формулы площади параллелограмма и ромба;
9.1.3.9 выводить и применять формулы площади треугольника;
9.1.3.10 выводить и применять формулы площади трапеции вычислять
3 четверть
1. Геометрия
Метод координат на плоскости. Уравнение прямой. Уравнение окружности
9.1.3.11 расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
9.1.3.12 находить координаты середины отрезка;
9.1.3.13 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;
9.1.3.14 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
9.1.3.15 строить окружность по заданному уравнению;
9.1.3.16 записывать уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
9.1.3.18 знать и применять при решении задач формулу
используя теорему Пифагора
9.1.3.19 знать и применять основные тригонометрические тождества;
9.1.3.20 знать и применять взаимосвязь между синусом,косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
9.1.3.21 находить значения
по данному значению одного из них;

1. Геометрия
Үшбұрыштарды шешу
10.1.3.4 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
10.1.3.5 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде қолдану;
10.1.3.6 сөйлеу тілін еркін баяулату мен жылдамдату тәсілін игеру
Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары
10.1.1.1 доға ұзындығының формуласын білу және қолдану;
10.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын білу және қолдану;
4 - тоқсан
1. Геометрия
Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары
10.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
10.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
10.1.1.5 мәдени сөйлеу тілі қатынасының ережесін білу және орындау, қарым-қатынас стилистикасын ұстану
Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары
10.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
10.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
10.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
10.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
10.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
10.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;
10.1.2.7 өзінің сөйлеу тілі тәртібін, айналасындағылардың тәртібін адекватты бағалау; сөйлемді өңдеу үшін міндетті серіктестікте өзара көмек көрсету "Жауап … толық (толық емес), нақты (нақты емес) болды, сөздер анық (анық емес) айтылды"
10-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 508-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.

1. Геометрия
Решение треугольников
10.1.3.4 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
10.1.3.5 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников;
10.1.3.6 владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи
Окружность и круг. Длина дуги. Площадь круга, сектора и сегмента
10.1.1.1 знать и применять формулу длины дуги;
10.1.1.2 знать и применять формулу площади сектора, сегмента
4 четверть
1 Геометрия
Окружность и круг. Длина дуги. Площадь круга, сектора и сегмента
10.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
10.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге;
10.1.1.5 знать и выполнять правила культурного речевого общения, выдерживать стилистику общения
Правильные многоугольники, их свойства и симметрии
10.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;
10.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
10.1.2.3 строить правильные многоугольники;
10.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
10.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника;
10.1.2.7 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих; оказывать в сотрудничестве взаимопомощь – обязательную для отработки фразу "Ответ … был полным (неполным), четким (нечетким), слова произносились внятно (невнятно)"
Повторение курса геометрии 10 класса
Приложение 508
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 508 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Информатика" пәнін оқыту мақсаты сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды тиімді қолдану үшін олармен жұмыс жасаудағы базалық білімдермен, біліктер мен дағдыларымен қамтамасыз ету.
3. Міндеттері:
1) адам қызметінің әртүрлі салаларындағы ақпараттық технологияларды қолдану болашағы және техникалық мүмкіндіктері, қоғамдағы ақпараттық процестердің рөлін түсінуді қалыптастыру;
2) еңбекте және оқуда, күнделікті өмірде ақпараттық технологияларды тиімді пайдалана алуды дамыту, ақпараттың жекелей сұраныстарына бағытталған өңдеулер мен тұрақты дағдыларды дамыту;
3) білім алушылардың жүйені талдауы үшін шешімдерді жасау, өз өнімін бағалау және бағдарламалық қосымшаларды қалыптастыруы үшін компьютер жұмысының базалық қағидаларын игеруі;
4) білім алушыларда логикалық, алгоритімдік, сонымен қатар, алға қойған тапсырмалардың тиімді түрде шешімін табу, құрамдас бөліктердің ортақ заңдылықтарын бөліп қарастыру мәселелелерін ашып көрету, жалпыландырушы сипатқа ие есептік ойлауды дамыту;
5) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру – жалпыға ортақ ережелерді ұстану, тұлға және барлық қазақ қоғамының көзқарасын есепке алу.
4. Түзеу міндеттері:
1) қарым-қатынас жағдайына сәйкес нормативтілік, ақпараттылық тұрғысынан тілдік құралдарды таңдау және бағалай алуды қалыптастыру, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың академиялық тілді игеруі және пән бойынша түсініктік аппаратты байыту;
2) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардыың мультимедиялық технологияларды пайдалану арқылы барлық сенсорлық жүйелерді дамытуды түзетуге үйрету;
3) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларын сөйлеуінің коммуникативтік сапасын және олардың коммуникативтік дағдыларын жетілдіру;
4) қозғалыс сферасын дамыту;
5) оқытудың белсенді әдістерін ендіру арқылы сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды мақсатты түрде әлеуметтендіру, ақпараттық-коммуникациялық ортаны құру, өзінің болашақ кәсіби қызметінің бағытын таңдау, функционалдық сауаттылықты дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың "Информатика" оқу пәнін толыққанды игеру қиындығы кең ауқымды терминологиялық сөздікті игеру үшін қажетті пәндердің күрделі бөлімдерінің мазмұнының болуымен, ақпараттық анықтамалардың, кеңістіктік түсінік, ақпараттық алгоритмдік және логикалық ойлаудың тілін түсіне алуымен байланысты.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" является обеспечение обучающихся с тяжелыми нарушениями речи базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования.
3. Задачи:
1) формирование понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и трудовой деятельности, выработка стабильных навыков получения и обработки ориентированной на личностные запросы информации;
3) усвоение базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, формирования программного приложения и оценки своей продукции;
4) развитие логического, алгоритмического, вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
5) формирование информационной культуры – соблюдение общепринятых правил, учет интересов личности и всего казахстанского общества.
4. Коррекционные задачи:
1) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися с тяжелыми нарушениями речи академическим языком, формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения информативности, нормативности, соответствия ситуации общения;
2) коррекция и развитие всех сенсорных систем обучающихся с тяжелыми нарушениями речи через использование мультимедийных технологий;
3) совершенствование коммуникативных качеств речи обучающихся с тяжелыми нарушениями речи, коммуникативных навыков;
4) развитие двигательной сферы;
5) социализация обучающихся с тяжелыми нарушениями речи через внедрение активных методов обучения, создание информационно-коммуникативной среды, выбор направления своей будущей профессиональной деятельности, развитие функциональной грамотности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Трудности усвоения обучающимися с тяжелыми нарушениями речи учебного предмета "Информатика" связаны с наличием в содержании дисциплины сложных разделов, требующих владения широким терминологическим словарем, умения понимать язык информационной справки, пространственного воображения, развитого системного, алгоритмического и логического мышления.

6. Оқу процесін ұйымдастыру мына қағидалар негізінде жүзеге асырылады:
1) жіті іріктеліп таңдалынып алынған тапсырмалардың көмегімен ынталандыру және дамыту тұрғысынан білім беру, соның ішінде сөйлеу қызметінің дағдыларын дамыту, пәннің оқу материалдарындағы психикалық процестерді түзету;
2) сабақ барысында сөйлеу тәртібін ұстану;
3) "оқытуды бағалау" арқылы оқытуды қолдау;
4) зерттеу қызметін кеңейту және оқытудың белсенді әдістерін міндетті түрде пайдалану;
5) сыни ойлау стратегияларын пайдалану;
6) бірнеше анализаторлардың міндетті тіректері;
7) сабақта сөйлеу қатынасын құру жағдайын жасау мақсатында топтық, қосарлы, жекелей қызметтерді ұйымдастыру; талқылау элементтеріне ие монологиялық сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
8) сөйлеудің ауыр бұзылыстарына ұшыраған білім алушылар алдындағы қойылған шешімдердің жолдарын өздігінен іздеу;
9) сөйлеудегі тыныс алу, ұсақ және жалпы моториктерді түзету, психоэмоционалды күш түсірудің алдын-алу, арқа, көру бұзылыстарының алдын алатын сақтандырушы технологияларды пайдалану;
10) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың өзара білім алмасуы;
11) тәжірибелік, шығармашылық қызмет;
12) іздестіру және қосымша материалды пайдалануды талап ететін тапсырмаларды орындау;
13) "Информатка" пәнін қолданбалы сипатын көрсету мақсатында пәндік салалармен біріктірілген тапсымаларды пайдалану;
14) сабақтағы қызмет түрлерін жиі ауыстыру; әртүрлі типтегі сабақтарды пайдалану;
15) сөйлеудің ауыр бұзылыстарына ұшыраған білім алушылардың жеке сезімдік, ойлау және тәжірибелік тәжірибесінің тірегі;
16) сабақтың оң психоэмоционалды климаты;
17) мәтіндермен жұмыс жасау кезінде сөйлеудің ауыр бұзылыстарына ұшыраған білім алушылардың оқу сауаттылығын қалыптастыру.
7. Білім берудің жаңартылған мазмұнына өту мақсатында оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері, әдістері, технологиялары қолданылады:
1) "мұғалім - білім алушы" өзара қарым-қатынасының сипатының серіктестік өзгеруіне, сонымен қатар танымдық қызығушылықты тәрбиелеу. Зерттеу тәсілін пайдалану тұлғаның танымдық сферасын дамытуға, өзін-өзі қалыптастырудың дағдылары мен шеберлігін қалыптастыруға ықпал етеді;
2) құндылықтық бағыттық тәсіл оқу қызметін ұйымдастыру және іске асыру тәсілі ретінде, белгілі бір құндылықтар тұрғысынан нәтижелерді алу және пайдалану;
3) тұлғалық-бағыттық тәсілдің мақсаты оқу процесін жекелендіру, оқу тұлғасын жан-жақты қалыптастыру және үйлесімді түрде дамыту болып табылады, олардың әлеуеттік мүмкіндіктері, мінез-құлқының қажеттілікері мен мотивтері, психологиялық және физиологиялық жекелей даму ерекшеліктері ерекшеліктерін есепке ала отырып оның шығармашылық әлеуетін толығымен ашу;

6. Организации учебного процесса осуществляется на основе принципов:
1) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности, в том числе и на развитие навыков речевой деятельности, коррекция психических процессов на учебном материале предмета;
2) соблюдение речевого режима в течение всего урока;
3) поддержка обучения посредством "оценивания для обучения";
4) поощрение исследовательской деятельности, обязательное использования методов активного обучения;
5) использование стратегий критического мышления;
6) опора на несколько анализаторов;
7) организация индивидуальной, парной, групповой деятельности обучающихся с целью создание условий речевого общения на уроке; формирование навыков монологической речи с элементами рассуждения;
8) самостоятельный поиск путей решения поставленной проблемной задачи;
9) использование здоровьесберегающих технологий для предупреждения нарушений осанки, зрения, снятие психоэмоционального напряжения, коррекции мелкой и общей моторики, речевого дыхания;
10) взаимообучение обучающихся с тяжелыми нарушениями речи;
11) практическая, творческая деятельность;
12) выполнение заданий, требующих поиска и использования дополнительного материала;
13) использование задач, интегрированных с предметными областями, с целью демонстрации прикладного характера предмета "Информатика";
14) частая смена видов деятельности на уроке; использование уроков различных типов;
15) опора на личный чувственный, мыслительный и практический опыт обучающихся с тяжелыми нарушениями речи;
16) положительный психоэмоциональный климат урока;
17) формирование читательской грамотности обучающихся с тяжелыми нарушениями речи при работе с текстами.
7. С целью перехода на обновленное содержание образования используются педагогические подходы, методы, технологии организации учебного процесса:
1) исследовательский подход, способствующий изменению характера взаимоотношений "учитель – обучающийся" в сторону сотрудничества, воспитанию познавательного интереса. Использование исследовательского подхода способствует развитию интеллектуальной сферы личности, формированию умений и навыков самообразования;
2) ценностно-ориентированный подход предполагает организацию и выполнение учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиции определенных ценностей;
3) личностно-ориентированный подход, предполагает индивидуализацию учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития, потенциальных возможностей;

4) қызметтік тәсілдің мәні сол мұнда білім алушылар білімді дайын күйінде алмайды, өзі ізденеді, өзінің оқу қызметінің мазмұны мен формаларын түсінеді, оның нормаларын қабылдайды;
5) олардың әртүрлі ерекшеліктерін ескере отырып, білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін арнайы сипатқа бағыттайтын сараланған тәсіл, оқытуды мотивациялаудың әртүрлі тәсілдерін іздеу, шығармашылық және сыни ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда әлеуметтік тәжірибені пайдалану негізінде қызметтің барлық түрлері мен салаларындағы мәселелерді өздігінене шешуді дамытуға бағытталған құзырлық тәсіл;
7) "Информатика" пәнінің оқу пәндерімен байланысын көрсететін интегративті тәсіл. Аталмыш тәсіл психикалық процестерге әсер етеді, жүктеулерді жеңілдетіп, оқу материалын жаңа, анағұрлым тиімді түрде игеруге мүмкіндік береді;
8) білім алушылардың өзіндік оқу қызметін ұйымдастыру негізінде құрылатын жүйелік тәсіл олардағы бірегей оқу әрекеттерінің жүйесін қалыптастыру және дамытуды, өзін-өзі ұйымдастыру, дамыту, оқыту тәртібіндегі оқу процесін ұйымдастыруды қалыптастырады;
9) ақпарат беруді және хабарлауды, екі немесе одан да көп адамдардың сөйлеу тілдік өзара іс-әрекеті процесіндегі білімдермен, дағдылармен және біліктермен алмасуды болжайтын коммуникативтік тәсіл; коммуникативтік тәсілдің нәтижесі тіл және сөйлеу тілі жүйесін дұрыс қолдана отырып, коммуникативтік тәртіпті, қарым-қатынастың адекватты жағдайын таңдай отырып, өзара іс-әрекет процесінде тіл арқылы қарым-қатынасты жүзеге асыруға қабілеттілігі болып табылады;
10) оқыту әдісі ретінде ойын формаларын пайдалану білім алушылардың танымдық қызметтерін белсендендіруге ықпал етеді. Қызметтің ұжымдық формаларын ұйымдастыруға бағытталған ойындық тәсілдерде білім алушылар шағын топтарда өзгенің пікірін сыйлауды, соңғы нәтижелерді болжамдауды, өз жұмысын жоспарлауды, мақсаттарға қол жеткізу әдістерін анықтауға ықпал етеді;
11) жобалық тәсілдің ортасында білім алушының және топ білім алушыларының ғылыми-зерттеу, шығармашылық немесе тәжірибелік мәселелерін шешуге бағытталған жобалық тәсіл. Ол жалпы мақсатпен, әрекеттер мен әдістердің үйлесімділігімен сипатталады;
12) дамыта отырып білім беру, оның мақсаты білім алушының білімді өздігінен игеруге дайындау, шындықты іздеу, сонымен қатар күнделікті өмірде біреуге тәуелді болмау. Ол сөйлеу, есте, сақтау, ойлауға бағытталған оқыту әдістері, пікірталасты, дидактикалық ойындарды оқытуда пайдалана отырып, білім алушыларды қызметтің әртүрлі түрлеріне тарту формасында жүзеге асады;
13) мәселелі оқыту дүниетанымды қалыптастыратын өзекті құрал. Мәселелік оқытудың тиімділігі сол онда білім алушыларда сыни, шығармашылық, диалектілік ойлау қалыптасады;

4) деятельностный подход, заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм;
5) дифференцированный подход, подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых с учетом их особенностей, развитие их творческого и критического мышления;
6) компетентностный подход, направлен на развитие у обучающихся способности самостоятельно решать проблемы в различных сферах и видах деятельности на основе использования социального опыта;
7) интегративный подход, позволяет связать предмет "Информатика" с учебными предметами. Данный подход воздействует на психические процессы, устраняет нагрузки и позволяет на новом уровне освоить учебный материал;
8) системный подход, строится на основе организации самостоятельных учебных действий обучающихся, обеспечивает формирование и развитие у них системы универсальных учебных действий, организацию учебного процесса в режиме самообучения, саморазвития, самоорганизации;
9) коммуникативный подход, подразумевает передачу и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей, в результате чего формируется способность осуществлять общение посредством языка в процессе взаимодействия, правильно используя систему языковых и речевых норм, выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения;
10) использование игровых форм в качестве метода обучения для активизации познавательных интересов обучающихся и формирования у них способности уважать мнение других членов малой группы, прогнозировать конечные результаты;
11) проектный подход, в центре которого учебно-познавательная деятельность, направленная на решение обучающимся или группой обучающихся научно-исследовательской, творческой или практической проблемы с общей целью, согласованностью методов и действий;
12) развивающее обучение, позволяет подготовить обучающихся к самостоятельному освоению знаний, поиску истины, к независимости в повседневной жизни посредством различных видов деятельности, использования дидактических игр, дискуссий, а также методов обучения, направленных на обобщение творческого воображения, мышления, памяти, речи;
13) проблемное обучение позволяет формировать мировоззрение с элементами критического, творческого, диалектического мышления;

14) жекелей оқыту оқыту процесін жекелендіруге және тәрбиелеуге, білім алушылардың ерекшеліктеріне, өзіндік танымдық қызметті қалыптастыруға, өзіндік қалыптасу мен дайындыққа ықпал етеді;
15) зерделенетін материалдың мәні және оларды оқыту қажеттілігін түсіну, тәжірибеде сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың білімі мен дағдысын саналы түрде игеру және қолдануды қамтамасыздандыратын оқыту жұмысының құрылымын құруды талап ететін оқудағы саналылық.
8. Пәннің түзету бағыттылығы:
1) сабақтардың мақсатымен;
2) екіншілік бұзылыстарды түзетудегі оқыту мазмұнының бағыттылығымен;
3) білімділікпен, дағдылармен;
4) ғылыми білімді дұрыс меңгерумен қамтамасыз етіледі.
9. Оқытудың әдістемелік шарттары:
1) танымдық процесті когнитивті қолдау бойынша әдістемелік тәсілдердің кешенін қолдану;
2) материалды күрделендірудің баяулығы, оны жіктеу, кванттау, тиімді дозалау, жаңа жағдайларда бірнеше рет вариацияланатын білім қолданудағы жаттығулардың ұлғайтылған көлемі;
3) білім алушылардың ойлау типін дамыту деңгейін есепке алудың полисенсорлы негізіндегі оқу материалын ұсыну, материалды түсіндіру әртүрлі логикалық тәсілдермен жүргізіледі: индуктивті немесе дедуктивті негізде, талдау негізінде немесе ситуациялар негізінде;
4) материалды ұсыну қарқынымен сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың дұрыс қабылдау мүмкіндігі;
5) бейімделген оқу мәтіндерін қолдану;
6) сөйлеу рәсімін визуалды қолдау.
10. Информатиканың оқу пәндерімен байланысын жүзеге асыру сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды олардың қызығушылығы бар салаларына қатысты білім алып қана қоймай олардың танымдық мотивациясына дамуына оң ықпал етеді.
11. Педагогтың сөйлеу тілініне қойылатын талаптар төмендегілерді:
1) педагогтың сөзі ақпараттық, дұрыс, нақты, логикалық және қолжетімді, таза, мәнді және мағыналы, бай және образды болуды;
2) білім алушылардың пайдасына өз сөздерінің көлемін азайтуды қарастырады.
12. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың пәнге тән академиялық тілінің қалыптасуы – түзету жұмысының базалық бағыттарының бірі.
13. Ғылыми – терминологиялық сөздікті жүйелі қалыптастыру мақсатында мұғалім сынып логопедіне логопедиялық сабақтарда оны нақтылау және білім алушылардың белсенді сөз қорына енгізу үшін пәндік сөздік қорын ұсынады.
14. Информатика кабинеті теоретикалық және тәжірибелік, сыныптық және сыныптан тыс сабақтар өткізу үшін қолданылатын оқу-тәрбиелік бөлімше ретінде ұйымдастырылады.
3 - тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

14) индивидуальное обучение способствует индивидуализации процесса обучения и воспитания, учету речевых и психологических особенностей обучающихся, формированию опыта самостоятельной познавательной деятельности, потребности и готовности к самообразованию;
15) сознательность в обучении требует построения учебной работы, обеспечивающей осознанное усвоение и применение обучающимися с тяжелыми нарушениями речи предметных знаний и речевых умений на практике, понимание ими необходимости учения и значимости изучаемого материала.
8. Коррекционная направленность предмета обеспечивается:
1) целеполаганием уроков;
2) направленностью содержания обучения на коррекцию вторичных дефектов;
3) прочностью знаний, умений и навыков;
4) адекватное усвоение научных знаний.
9. Методические условия преподавания:
1) применение комплекса методических приемов по когнитивной поддержке познавательного процесса;
2) постепенность в усложнении материала, его детализация, квантование, рациональное дозирование, повышенный объем упражнений на применение знания в многократно варьируемых новых условиях;
3) подача учебного материала на полисенсорной основе с учетом уровня развития у обучающихся типа мышления, объяснение материала ведется на индуктивной или на дедуктивной основе, на основе аналогий или на основе проблемных ситуаций;
4) адекватный возможностям восприятия обучающихся с тяжелыми нарушениями речи темп подачи материала;
5) использование адаптированных учебных текстов;
6) визуальная поддержка речевого оформления.
10. Реализация межпредметных связей информатики с учебными предметами позволит обучающимся овладеть знаниями и умениями в интересующих их областях, подготовиться к продолжению образования и получению профессии.
11. Требования к речи педагога предусматривает:
1) информативную, правильную, точную, логичную и доступную, чистую, выразительную, богатую и образную речь;
2) уменьшение объема собственной речи в пользу речи обучающихся.
12. Формирование у обучающихся академического языка, специфичного для предмета – одно из базовых направлений коррекционной работы.
13. В целях системного формирования научно – терминологического словаря учитель предоставляет логопеду класса предметный словарный фонд для его уточнения и введения в активный словарь обучающихся с тяжелыми нарушениями речи на логопедических занятиях.
14. Кабинет информатики организуется как учебно-воспитательное подразделение школы для проведения теоретических и практических, классных и внеклассных занятий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Информатика"

15. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
6) 10-сыныпта– аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
16. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтиже түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарынан көрініс беретін бөлімшелерге бөлінген: дағдылар немесе машықтар, білімдер немесе ұғымдар.
17. Оқу пәнінің базалық мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) 1-бөлім "Компьютерлік жүйелер";
2) 2-бөлім "Ақпараттық процестер";
3) 3-бөлім "Компьютерлік ойлау";
4) 4-бөлім "Денсаулық және қауіпсіздік".
18. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыздандыру;
3) компьютерлік желілер.
19. "Ақпараттық процестер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты ұсыну және өлшеу;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру.
20. "Компьютерлік ойлау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) үлгілеу;
2) алгоритмдер;
3) бағдарламалау.
21. "Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) эргонометрика;
2) ақпараттық және онлайн қауіпсіздік.
22. 5-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлік жүйелер: кіріспе, компьютер және қауіпсіздік, қауіпсіздік техникасы және жұмыс орнын ұйымдастыру; компьютердің негізгі құрылғылары (жады және қатты диск); өзге жұмысты көшіріп алудың қауіпсіздігі; құжаттарға пароль қою; жалпы қолжетімділіктегі файлдармен жұмыс жасау (орналастыру, редакциялау, тартып алу);
2) ақпараттық процестер: интернеттегі қауіпсіздік, бағдарламалық қамтамасыздандыру; растрлық суреттерді жасау және редакциялау;
3) компьютерлік ойлау: алгоритм; атқарушы, атқарушының командалар жүйесі; алгоритмді сөздік формада ұсыну, бағдарламалау, бағдарламалаудың ойындық ортасы (Лого, Scratch (скратч); бұтақтану; цикл; жобаны әзірлеу; бағдарламалаудың ойындық ортасындағы нысандар мен оқиғалардың анимациясын жасау (Лого, Scratch (скратч); құжатты баспаға дайындау (беттің параметрлерін қою, алдын-ала қарау); жобаны ұсыну;
4) денсаулық және қауіпсіздік: қауіпсіздік техникасы және жұмыс орнын ұйымдастыру, интернеттегі қауіпсіздік, өзгенің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығы, құжаттарға пароль қою.
23. 6-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:

15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
16. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
17. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) раздел 1 "Компьютерные системы";
2) раздел 2 "Информационные процессы";
3) раздел 3 "Компьютерное мышление";
4) раздел 4 "Здоровье и безопасность".
18. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) компьютерные сети.
19. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
20. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы;
3) программирование.
21. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная и онлайн безопасность.
22. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 5 класса:
1) компьютерные системы: введение, компьютер и безопасность, основные устройства компьютера (процессор и жесткий диск), работа с файлами общего доступа (размещение, редактирование, скачивание);
2) информационные процессы: информация и ее обработка, представление информации в разных формах, программное обеспечение, создание и редактирование растровых изображений;
3) компьютерное мышление: анимация, алгоритм, исполнитель, система команд исполнителя, предствление алгоритма в словесной форме, программирование: игровая среда программирования (Лого, Scratch (скратч)), ветвление, цикл, разработка проекта: создание анимации объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч)), подготовка документа к печати (установка параметров страницы, предварительный просмотр), представление проекта;
4) здоровье и безопасность: техника безопасности и организация рабочего места, безопасность в Интернете, незаконность копирования чужой работы, установка паролей на документы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 6 класса:

1) компьютерлік жүйелер: қауіпсіздік техникасы; есептеуіш техниканың даму тарихы; компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеті; операциялық жүйенің негізгі қызметтері, желісіз желілер;
2) ақпараттық процестер: мәтіндік құжаттардағы сілтемелерді ұйымдастыру: сілтемелер; үлкен сілтемелер; тақырып қою; реферат жасау; компьютерлік ойлау: мәтіндік ақпаратты ұсыну; ақпаратты беру; мәтіндік ақпаратты шифрлау; ақпаратты қосарлы түрде ұсыну; компьютерлік графика; векторлы суреттерді жасау; растрлық және векторлық суреттерді салыстыру;
3) компьютерлік ойлау: компьютерлік ойындарды жасау: компьютердегі тапсырмаларды шешу деңгейлері; блок-сызба түріндегі алгоритмді ұсыну; компьютерлік ойын концепциясы; бағдарламалаудың ойындық ортасындағы әзірлеме мен сценарийді жүзеге асыру; ойынды әзірлеу деңгейінде қолданылатын құрамдас бөліктер; бағдарламадағы қателіктерді анықтау және түзету; ойынға арналған құжатнамалар; сілтемелерді ұйымдастыру; пайдаланылған ресурстарға сілтемелер;
4) денсаулық және қауіпсіздік: эргономика, қауіпсіздік техникасы, авторлық құқық, плагиат, сілтемелерді ұсыну (ауқымды сілтемелер, мазмұны, атауы, нұсқамалары), ресурстарды пайдалану сілтемелері.
24. 7-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлік жүйелер: ақпаратты өлшеу бірліктері, бір өлшеу бірліктерінен өзгесіне ауыстыру, компьютер жадысының түрлері (жедел есте сақтаушы құрылғы, ұдайы есте сақтаушы құрылғы, сыртқы жады, кеш-жады); бірдей ақпаратты сақтаушы әртүрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру; ақпаратты нығыздау, мұрағат-бағдарламалар, мұрағаттарды жасау және қаптау, тағайындалуы, компьютерлік жүйелерді жіктеу (ауқымы жағынан, топологиясы бойынша);
2) ақпараттық процестер: ақпаратты зиянды бағдарламалаудан қорғау, электронды кестелер көмегімен тапсырмаларды шешу: мәтіндік жадыда кестелер жасау, редакциялау және форматтау; электронды кестелер, электронды кестелердің негізгі түсініктері; ендіру, мәліметтерді редакциялау және форматтау; толтыру маркері; мәліметтер типі; формулаларды ендіру; шартты форматтау; диаграммалар жасау;
3) компьютерлік ойлау: шешімдерді бағдарламалау (солардың бірі: С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус): бағдарламалау жүйесі; салынған және құрамдық шарттағы тарамдалған алгоритмдерді бағдарламалау; нысандар мен оқиғаларды үлгілеу: 3D-редакторлар; нысандардың үшөлшемді үлгілері; оқиғалардың үшөлшемді үлгілері; үшөлшемді нысандар мен оқиғаларды жасау және редакциялау;
4) денсаулық және қауіпсіздік: жоба интерфейсі, ақпараттарды зиянды бағдарламалардан қорғау.

1) компьютерные системы: история развития вычислительной техники, взаимодействие основных устройств компьютера, основные функции операционной системы, беспроводные сети;
2) информационные процессы: организация ссылок в текстовых документах: сноски, гиперссылки, оглавление, создание реферата, представление текстовой информации, компьютерная графика, создание векторных изображений, сравнение растровых и векторных изображений;
3) компьютерное мышление: разработка компьютерных игр, этапы решения задач на компьютере, представление алгоритма в виде блок-схем, концепция компьютерной игры, создание компьютерной игры, разработка и реализация сценария в игровой среде программирования, компоненты, используемые на стадии разработки игры, выявление и исправление ошибок в программе, документация для игры;
4) здоровье и безопасность: эргономика, техника безопасности, авторское право, плагиат, организация ссылок (гиперссылки, оглавления, названия, сноски), ссылки на использованные ресурсы.
24. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 7 класса:
1) компьютерные системы: виды памяти компьютера, оперативное запоминающее устройство, постоянное запоминающее устройство, внешняя память, кэш-память, типы данных, система программирования, язык программирования, сравнение размеров файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию, сжатие информации, программы-архиваторы; создание и распаковка архивов, сети и безопасность, назначение, классификация компьютерных сетей (по масштабу, по топологии, по принадлежности);
2) информационные процессы: измерение информации и компьютерная память, единицы измерения информации, перевод из одних единиц измерения информации в другие, решение задач с помощью электронных таблиц, создание, редактирование и форматирование таблиц в текстовом процессоре, электронные таблицы, основные понятия электронных таблиц, ввод, редактирование и форматирование данных, маркер заполнения, типы данных, ввод формул, условное форматирование, создание диаграмм;
3) компьютерное мышление: моделирование объектов и событий, D-редакторы, трехмерные модели объектов, трехмерные модели событий, создание и редактирование трехмерных объектов и событий, программирование линейных алгоритмов, программирование разветвляющихся алгоритмов, программирование решений (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас)) вложенных и составных условий;
4) здоровье и безопасность: интерфейс проекта, защита информации от вредоносных программ.

25. 8-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлік жүйелер: компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары, ақпарат көлемін бағалаудың алфавиттік тәсілі, жадынаманың негізгі сипаттамалары, компьютерлік желінің өткізушілік қабілеті;
2) ақпараттық процестер: электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу, электронды кестелердегі мәліметтердің форматы, абсолюттік және қатыстық сілтемелер, қызметтер графигін құру, құрылмалы қызметтерді пайдалану: математикалық (сома, өндірістік деңгей), статистикалық (мин, макс, тағандалуы, есептілік, егер), логикалық (егер);
3) компьютерлік ойлау: бағдарламаны жасаудың интеграциялық ортасы (солардың бірі: С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), қызметі бойынша бағдарламалық қамтамасыздандырудың жіктелуі, қосымшалар жасаудың интегралды ортасының компоненттері, таңдау жасау операторы, цикл операторы (параметрлі цикл, алғышарттық цикл, сөзден кейінгі цикл), алгоритмнің трассировкасы, әзірлеменің белсенді ортасындағы қолданбалы тапсырмаларды шешу үлгілері;
4) денсаулық және қауіпсіздік: электронды құрылғылардың адам организіміне ықпалы, электронды құрылғылардың теріс ықпалынан қорғау; желідегі қолданушы қауіпсіздігі: алаяқтық, интернеттегі агрессия.
26. 9-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлік жүйелер: компьютер конфигурациясы, компьютер конфигурациясына таңдау жасау, оның тағайындалуына байланысты (аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыру), іздестіру, мәліметтерді іріктеу және фильтрлеу;
2) ақпараттық процестер: мәліметтер базасы, алаңқай, жазба, электронды кестелерде мәліметтер базасын жасау;
3) компьютерлік ойлау: электронды кестелердегі процестер үлгілерін (физикалық, биологиялық, экономикалық және өзгелер) зерттеу, жұмысты жалғасытру шартымен цикл немесе параметрмен келген циклді қамтитын алгоритмдер, бағдарламалау ортасында бағдарламаларды әзірлеу және орындау;
4) денсаулық және қауіпсіздік: эргономика, желідегі этикалық және құқықтық нормалары.
27. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлік жүйелер: функциялары бағдарламалық қамтамасыз ету компьютер, ақпараттық технологиялар құралы ретінде практикалық міндеттерді шешу, пайдалану, бұлттық технологиялар;
2) ақпараттық процестер: электронды кестелердегі процестерді үлгілеу, үлгілерді жасау және оны зерттеу (электронды кестедегі мәліметтер базасы), тапсырмаларды шешудің тиімді жолдарын іздестіре отырып, оларды шешу;

25. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса:
1) компьютерные системы: технические характеристики компьютера и сетей, алфавитный подход к оценке количества информации, основные характеристики процессора, пропускная способность компьютерной сети;
2) информационные процессы: обработка информации в электронных таблицах, форматы данных в электронных таблицах, абсолютная и относительная ссылки, построение графиков функций, использование встроенных функций: математические (сумм, произвед, степень), статистические (мин, макс, ср знач, счет, счет если), логические (если);
3) компьютерное мышление: решение задач в интегрированной среде разработки, моделирование решений прикладных задач в интегрированной среде разработки, классификация программного обеспечения по назначению, компоненты интегрированной среды разработки приложений, оператор выбора, операторы цикла (цикл с параметром, цикл с предусловием, цикл с постусловием), трассировка алгоритма, интегрированные среды разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
4) здоровье и безопасность: влияние электронных устройств на организм человека, способы защиты от негативного влияния электронных устройств, безопасность пользователя в сети: мошенничество, агрессия в интернете.
26. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса:
1) компьютерные системы: конфигурация компьютера, выбор конфигурации компьютера (аппаратного и программного обеспечения) в зависимости от его назначения, совместная работа с документами с использованием облачных технологий;
2) информационные процессы: свойства информации, база данных, поле, запись, создание базы данных в электронных таблицах, поиск, сортировка и фильтрация данных;
3) компьютерное мышление: исследование моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах, алгоритмы, содержащие цикл с параметром или цикл с условием продолжения работы, разработка и выполнение программ в среде программирования;
4) здоровье и безопасность: эргономика (оценка времени работы за компьютером), этические и правовые нормы работы в сети;
27. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса:
1) компьютерные системы: функции программного обеспечения компьютера, информационные технологии как средство решения практических задач, использование облачных технологий;
2) информационные процессы: достоверность информации, источники информации, моделирование процессов в электронных таблицах, разработка модели и ее исследование (базы данных в электронной таблице), решение задачи различными способами с определением наиболее эффективного способа ее решения;

3) компьютерлік ойлау: мәліметтер массиві (солардың бірі:С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), бір өлшемді массив, массивті өңдеудің негізгі алгоритмдері: іздестіру, іріктеу, қайта орналастыру, массив элементтерін қою және жою;
4) денсаулық және қауіпсіздік: эргономика: компьютер және денсаулық. Ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың даму болашағы.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі

3) компьютерное мышление: массивы данных (один из: С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас)), одномерный массив, основные алгоритмы обработки массивов: поиск, сортировка, перестановка, удаление и вставка элементов массива;
4) здоровье и безопасность: эргономика: компьютер и здоровье. Информационная безопасность: информационная культура, перспективы развития информационно-коммуникационной технологии.
Глава 4. Система целей обучения

28. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты білдіреді, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімшені көрсетеді, ал төртінші сан оқыту мақсаттарының санын көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.3: кодында "6" – сынып, "2.1" – бөлімше, "3" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
29. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1 - кесте
Бөлімше
1-бөлім. Компьютерлік жүйелер
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

28. Цели обучения расписаны по разделам для каждого класса. Цели обучения в Программе представлены кодировкой так, что в коде первое число обозначает класс, второе и третье числа –раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.3: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
29. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Подраздел
Раздел 1. Компьютерные системы
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

1.1 Компьютер құрылғысы
5.1.1.1
қарапайым тілде жадныма мен қатты дисктің қызметін түсіндіру;
5.1.1.2
белсенді сөздік қордағы базалық пәндік терминді бекіту
6.1.1.1
есептеуіш техниканың тарихы мен даму болашағы туралы айту;
6.1.1.2
компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру;
6.1.1.3
базалық терминдерді дұрыс айту және жазу;
6.1.1.4
дыбыстарды айтуды бақылауға алу
7.1.1.1
компьютер жадысы түрлерінің қызметін сипаттау: жедел есте сақтаушы құрылғыла, ұдайы есте сақтаушы құрылғы, сырттай есте сақтау құрылғысы, кеш-жады;
7.1.1.2
үлгілер бойынша анықтамаларды қалыптастыру
8.1.1.1
жадынама және оның негізгі сипаттарын қарапайым деңгейде түсіндіру;
8.1.1.2
өз қызметін жоспарлау, оны бақылау және бағалау
9.1.1.1
оның қызметіне байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау;
9.1.1.2
өзінің және қоршаған ортаның сөйлеу мінез-құлқын дұрыс бағалау
10.1.1.1
компьютердің бағдарламалық қамтамасыздандыру қызметтері мен тағайындалуы туралы білімді жүйелеу;
10.1.1.2
тірек сызбалар бойынша талқылау-мәтіндерін құру
1.2 Бағдарламалық қамтамасыздандыру
5.1.2.1
"бағдарламалық қамтамасыздандыру" түсінігін түсіндіру;
5.1.2.2
Өзіндік сөйлеудің дыбысты мәдениетін бақылауға тырысуды көрсету
6.1.2.1
операциялық жүйенің негізгі қызметтерін атау;
6.1.2.2 сөйлемдердегі термин-сөздерді дұрыс пайдалану
7.1.2.1
"бағдарламалау жүйесі" және "бағдарламалау тілі" түсініктерін ажырату;
7.1.2.2 әртүрлі форматтағы архивтерді құру және қаптау;
7.1.2.3
бірдей ақпаратты сақтаушы әртүрлі форматтардағы файлдардың өлшемдерін салыстыру
8.1.2.1
бағдарламалау жүйесі мен жүйелік, қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды ажырата алу;
8.1.2.2
талқылаумәтінінің үлгісін құру
9.1.2.1
қолданушының қажеттілігіне байланысты бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау;
9.1.2.2
мәндік эквиваленттерді пайдалана отырып, сөздерді түрлендіру
10.1.2.1
ақпараттық технология құралдарын пайдалан отырып, адамзат қызметінің әртүрлі салаларынан тапсырмаларды шешудің тәжірибесіне ие болу;
10.1.2.2
өзіндік бағалауыш сөздерді жоспарлау, оны мақсатқа сәйкес түзету
1.3 Компьютерлік желілер
5.1.3.1
жалпы қолжетімді файлдарды тарту, өзгерту, орналастыру;
5.1.3.2
оқу диалогын бастау, ауыстыру, аяқтау
6.1.3.1
желісіз байланыстың басымдықтарын түсіндіру;
6.1.3.2
оқу мәтінімен жұмы жасай алу (талдау, ақпарат алу)
7.1.3.1
компьютерлік желілерді жіктеу;
7.1.3.2
сөйлеу мәдениетін игеруге тырысуды көрсету
8.1.3.1
желінің өткізушілік қабілеттерін анықтау;
8.1.3.2
паравербалды құралдарды пайдалана отырып, түсіну, нақтылау сұрақтары
9.1.3.1
бұлттық технологияларды пайдалану және құжаттармен бірге жұмыс жасауды мұғалімнің басшылығымен жүзеге асыру;
9.1.3.2
белсенді тыңдау дағдысын игеру
10.1.3.1
бұлттық технологияларды өздігінен пайдалануды және құжаттармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.1.3.2
нәтиже түріндегі және қызмет міндеттері мен мақсаттарын қалыптастыра алу
2-кесте
Бөлімше

1.1 Устройства компьютера
5.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска;
5.​1.​1.​2 использовать базовые предметные термины в активном словаре
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.​1.​1.​3 правильно произносить и писать базовые термины;
6.​1.​1.​4 соблюдать контроль произношения звуков
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера: оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кэш-память;
7.​1.​1.​2 формулировать определения по образцу
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристик;
8.​1.​1.​2 планировать свою деятельность, контролировать и оценивать ее
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​1.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих по критериям
10.​1.​1.​1 систематизировать знания о назначении и функциях программного обеспечения компьютера;
10.​1.​1.​2 составлять текст-рассуждение по опорным схемам
1.2 Программное обеспечение
5.​1.​2.​1 объяснять понятие "программное обеспечение";
5.​1.​2.​2 показывать стремление контролировать звуковую культуру собственной речи
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы;
6.​1.​2.​2 адекватно использовать слова-термины в высказывании
7.​1.​2.​1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования";
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов;
7.​1.​2.​3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию
8.​1.​2.​1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования;
8.​1.​2.​2 создавать по модели текст – рассуждение
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;
9.​1.​2.​2 преобразовывать высказывания, используя смысловые эквиваленты
10.​1.​2.​1 приобрести опыт решения задач из разных сфер человеческой деятельности с применение средств информационных технологий;
10.​1.​2.​2 планировать свое оценочное высказывание, корректировать его в соответствии с целью
1.3 Компьютерные сети
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.​1.​3.​2 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи;
6.​1.​3.​2 уметь работать с учебным текстом (анализировать, извлекать информацию)
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети;
7.​1.​3.​2 демонстрировать стремление овладеть речевой культурой
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети;
8.​1.​3.​2 задавать вопросы на уточнение, понимание, используя паравербальные средства
9.​1.​3.​1 под руководством учителя осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий;
9.​1.​3.​2 владеть навыком активного слушания
10.​1.​3.​1 осуществлять работу с документами с использованием облачных технологий самостоятельно;
10.​1.​3.​2 уметь формулировать цели и задачи деятельности в виде результата
таблица 2
Подраздел

2-бөлім. Ақпараттық процестер
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Ақпаратты өлшеу және ұсыну
5.2.1.1
әртүрлі формадағы ақпаратты есепке алу және ұсыну;
5.2.1.2
ақпаратты графикалық түрде ұсыну және көру негізінде сөйлем құрау
6.2.1.1
мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
6.2.1.2
компьютерге арналған барлық ақпарат қосарлы түрде ұсынылатынын анықтау;
6.2.1.3
ақпарат көздері мен қабылдау, байланыс каналдарын келтіру;
6.2.1.4
мәтіндерді оқу кезінде өзара бақылау мен өзіндік бақылауды жүзеге асыру
7.2.1.1
ақпаратты өлшеу бірлігін атау;
7.2.1.2 ақпараттың өлшем бірлігін өзгеге ауыстыруды жүзеге асыру;
7.2.1.3
сыныптастарының оқуы ен мен өзіндік оқуда фонемалардың айтылуы мен орфоэпия нормаларын ұстануды бақылауға алу;
7.2.1.4
өлшемдер бойынша өзіндік және өзгенің сөйлеу қызметін бағалау
8.2.1.1
ақпарат көлемін анықтау кезінде алфавиттік тәсілді қолдану;
8.2.1.2 жүзеге асырылатын әрекеттің мәнін кеңінена ашып түсіндіру
9.2.1.1
ақпараттың ерекшелігін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, сенімділігі, құндылығы);
9.2.1.2
мәтінге сұрақтар қою
10.2.1.1
ақпараттың нақтылығын бағалау тәсілдері (ақпарат көздерінің сенімділігін бағалау, әртүрлі уақыт кесіміндегі әртүрлі мәлімет көздерін салыстыру);
10.2.1.2
негізгі және екіншідеңгейлі ақпаратты шектеу
2.2 Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
5.2.2.1
басуға арналған құжатты тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін анықтау, алдын-ала қарауды жүзеге асыру);
5.2.2.2
растрлық суреттерді құру және редакциялау;
5.2.2.3
зерделей оқуды игеру;
5.2.2.4
орындалған операцияларды сөйлету
6.2.2.1
сілтемелерді ұйымдастыру (үлкен сілтемелер, тақырып қою, сілтеме атаулар);
6.2.2.2
векторлы суреттерді жасау және редакциялау;
6.2.2.3
растрлық және векторлық графиктердің кемішілігі мен басымдықтарын бағалау;
6.2.2.4
сөйлеуде пәндік термндерді саналы түрде және дұрыс пайдалану, тақырып бойынша ашық сұрақтарды қалыптастыру;
6.2.2.5
пәндік лексиканы пайдалана отырып, жеке әрекеттерді сөйлету;
6.2.2.6
өлшемдер бойынша өзінің және өзгенің сөйлеу қызметін бағалау
7.2.2.1
мәтіндік жадында кесте элементтерін қалыптастыру;
7.2.2.2 электронды кесте кестелер элементтерін қалыптастыру;
7.2.2.3
электронды кестеде диаграммалар құру;
7.2.2.4
электронды кестеде шартты форматтауды пайдалану;
7.2.2.5
әртүрлі тәсілдермен ұсынылған ақпаратпен жұмыс жасау дағдылары және мәнерлеп оқу дағдысын игеру;

Раздел 2. Информационные процессы
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Представление и измерение информации
5.​2.​1.​1 перечислять и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 уметь представить информацию в графическом виде и составить связное высказывание на зрительной основе
6.​2.​1.​1 кодировать и декодировать текстовую информацию;
6.​2.​1.​2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде;
6.​2.​1.​3 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации;
6.​2.​1.​4 осуществлять направленный взаимоконтроль и самоконтроль при чтении текстов
7.​2.​1.​1 называть единицы измерения информации;
7.​2.​1.​2 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие;
7.​2.​1.​3 контролировать соблюдение норм орфоэпии и произношения фонем в собственном чтении и чтении одноклассников;
7.​2.​1.​4 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации;
8.​2.​1.​2 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.​2.​1.​2 задавать вопросы к тексту
10.​2.​1.​1 знать подходы к оценке достоверности информации (оценка надежности источника, сравнение данных из разных источников и в разные моменты времени);
10.​2.​1.​2 разграничивать основную и второстепенную информацию
2.2 Создание и преобразование информационных объектов
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр);
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения;
5.​2.​2.​3 владеть изучающим чтением;
5.​2.​2.​4 оречевлять выполняемые операции
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​2.​2.​2 создавать и редактировать векторные изображения;
6.​2.​2.​3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики;
6.​2.​2.​4 формулировать открытые вопросы по теме, осознанно и адекватно использовать в речи предметные термины;
6.​2.​2.​5 оречевлять собственные действия с использованием предметной лексики;
6.​2.​2.​6 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​5 владеть навыком смыслового чтения и навыком работы с информацией представленной разными способами;

7.2.2.6 әртүрлі тәсілдермен ұсынылған ақпаратпен жұмыс жасау дағдыларын игеру
8.2.2.1
электронды кестелердегі міндеттерді шешеуге арналған әртүрлі форматтарды пайдалану;
8.2.2.2 абсолютті және қатыстық сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.3 электронды кестелерді қолданумен міндеттерді шешуге арналған құрылмалы қызметті пайдалану;
8.2.2.4
сөздік нұсқаулықтар мен сызба бойынша әрекет ету
8.2.2.5
өз қызметін жоспарлау, ақылауға алу және бағалау;
8.2.2.6
сөйлеу мінез-құлқын бақылауға алу;
8.2.2.7
жазба нұсқаулық бойынша жұмыс жасау
9.2.2.1
алаңдар, жазба, мәліметтер базасының терминін түсіндіру;
9.2.2.2
мұғалімнің басшылығымен электронды кестеде мәліметтер базасын құру;
9.2.2.3
кестелік жады құралдарымен мәліметтер базасының кестелерін құру;
9.2.2.4 топпен жұмыс жасау кезінде коммуникация тапсырмаларын өнімді түрде шешу;
9.2.2.5 тірек-сөздер және шаблон бойынша монолог-талқылауларды құру;
9.2.2.6
көру және сөздік нұсқаулықтары бойынша жұмыс жасау
10.2.2.2
электронды кестеде мәліметтер базасын өз бетінше құру;
10.2.2.3
мәліметтерді іздеуді, іріктеуді және саралауды жүзеге асыру;
10.2.2.4
пәндік лексиканы пайдалана отырып әрекеттер жоспарын сөйлету;
10.2.2.5
өнімді коммуникация вербалды және вербалды емес құралдары дұрыс таңдап алу
3-кесте
Бөлімше
3-бөлім. Компьютерлік ойлау
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1
Үлгілеу
5.3.1.1
бағдарламалаудың ойындық ортасында нысандар мен шаралардың анимациясын құру (Лого, Scratch (скратч);
5.3.1.2
қызметтің шынайы өзіндік бағалауына баға беру
6.3.1.1
бағдарламалаудың ойындық ортасындағы сценарийді жасау және жүзеге асыру;
6.3.1.2
оқу мақсатын қабылдау және сақтау
7.3.1.1
3D редакторларындағы нысандар мен шаралардың үлгілерін құру;
7.3.1.2
сөздік нұсқаулық бойынша әрекет ету
8.3.1.1
бағдарламалаудың сабақтасқан ортасындағы үлгілерді құру;
8.3.1.2
жеке әрекеттерді қадамдап сөйлету
9.3.1.1
электронды кестелердегі процестер үлгісін зерттеу (физикалық, биологиялық және экономикалық);
9.3.1.2
мәнерлеп қу дағдысын игеру
10.3.1.1
электронды кестелердегі процестер үлгісін өздігінен жасау (физикалық, биологиялық және экономикалық);
10.3.1.2
топта талқылау кезінде этикалық тұрғыдан дәлелдеу, жоққа шығару
3.2 Алгоритмдер
5.3.2.1
алгоритм анықтамасын қалыптастыру;
5.3.2.2
алгоритмді сөздік формада ұсыну;
5.3.2.3
атқарушылар және олардың командалар жүйесінің мысалдарын келтіру;
5.3.2.4
көру үлгісіне сүйене отырып, өзара байланысқан сөйлемдерді құру
6.3.2.1
міндеттемелерді шешуді деңгейлі түрде шешуді талдау;
6.3.2.2
блок-сызба түріндегі алгоритмді ұсыну;

7.​2.​2.​6 владеть навыком работы с информацией представленной разными способами
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
8.​2.​2.​4 действовать по схеме и словесной инструкции;
8.​2.​2.​5 планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
8.​2.​2.​6 контролировать речевое поведение;
8.​2.​2.​7 работать по письменной инструкции
9.​2.​2.​1 объяснять термины базы данных, запись, поле;
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице под руководством учителя;
9.​2.​2.​3 создавать таблицы базы данных средствами табличного процессора;
9.​2.​2.​4 продуктивно решать задачи коммуникации при работе в группе;
9.​2.​2.​5 составлять монолог - рассуждение по шаблону и опорным словам;
9.​2.​2.​6 работать по зрительной и словесной инструкции
10.​2.​2.​2 самостоятельно создавать базу данных в электронной таблице;
10.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных;
10.​2.​2.​4 оречевлять план действий с использованием предметной лексики;
10.​2.​2.​5 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации
таблица 3
Подраздел
Раздел 3. Компьютерное мышление
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Моделирование
5.​3.​1.​1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch);
5.​3.​1.​2 давать отчет и реальную самооценку деятельности
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования;
6.​3.​1.​2 принимать и сохранять учебную цель
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах;
7.​3.​1.​2 действовать по словесной инструкции
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ;
8.​3.​1.​2 пошагово оречевлять собственные действия
9.​3.​1.​1 исследовать модели процессов (физических, биологически экономических) в электронных таблицах;
9.​3.​1.​2 владеть навыком смыслового чтения
10.​3.​1.​1 самостоятельно разрабатывать модели процессов (физических, биологических экономических) в электронных таблицах;
10.​3.​1.​2 при обсуждение в группе этично доказывать опровергать
3.2 Алгоритмы
5.​3.​2.​1 формулировать определение алгоритма;
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.​3.​2.​4 составить связное учебное высказывание с опорой на зрительную модель
6.​3.​2.​1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.​3.​2.​2 представлять алгоритм в виде блок-схем;

6.3.2.3 орындалатын әрекеттер алгоритмін сөйлету;
6.3.2.4
өзіндік сөйлеу, қоршаған ортаның мінез-құлқын дұрыс бағалау
7.3.2.1
бағдарламалау тіліндегі алгоритмді жазу;
7.3.2.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу;
5.3.2.6
графикалық тірек және тірек сөздер бойынша өзара байланысқан сөйлемдер құру
8.3.2.1
алгоритм трассировкасын жүзеге асыру;
8.3.2.2
қойылған міндеттің шешімін бағалау;
8.3.2.3
өзара байланысты бағалауыштық сипаттағы сөйлемдер құру
9.3.2.1
жұмыстың ұзақтығы жағдайына байланысты цикл немесе параметрлі циклді қамтитын алгоритмдер жазбасы мен оны орындау ережесін қолдану;
9.3.2.2
бағалау талқылауларын қолдана отырып, қарама-қайшылық элементтерін қолдана отырып, оқу диалогын жүргізу
10.3.2.1
әртүрлі тәсілдермен міндеттерді шешу, олардың әрқайсысын сипаттау және ішінен тиімдісін таңдап алу;
10.3.2.2
алға қойылған міндеттердің шешімін зерделеу;
10.3.2.3
шаблондар мен тірек-сөздер бойынша талқылау-монологын құру
3.3 Бағдарламалау
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасындағы цикл мен тармақтану командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);
5.3.3.2
мұғалмнің сөздік нұсқаулығы бойынша әрекет ету
6.3.3.1
бағдарламадан қателіктер тауып, түзету;
6.3.3.2
өз жұмысы, өз жолдастарының жұмысын бағалауға арналған сөйлемдерді рәсімдеу
7.3.3.1
мәліметтер типін жіктеу;
7.3.3.2
бағдарлааны жасаудың біріккен ортасындағы тік және тармақталған алгоритмдерді жазу программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
7.3.3.3 мәтіндік ақпаратты графикалық түрде ұсыну
8.3.3.1
бағдарламаны жасаудың біріктірілген ортасындағы циклдер мен таңдау операторларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
8.3.3.2
бағдарламалаудың біріккен ортасындағы компоненттерді білу және пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
9.3.3.1
бағдарлаалаудың біріккен ортасындағы бағдарлааларды әзірлеу және орындау бойынша тапсырмаларды шешу;
9.3.3.2
пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындалған әрекеттерді жүзеге асыру
10.3.3.1
бірөлшемді массивтерді пайдаланумен әзірлеменің біріккен ортасындағы бағдарламаны құру (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2
вербалды және вербалды емес және паравербалды құралдарды пайдалана отырып, дұрыс сөйлеу мінез-құлқынның ережелерін жүзеге асыру
4-кесте
Бөлімше
4 - бөлім. Денсаулық және қауіпсіздік
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1 Эргономика
5.4.1.1
қауіпсіздік техникасының ережелерін бұзы салдары туралы талқылау;
5.4.1.2.
оқу тапсырмаларын орындау кезінде сыныптастармен серіктес болу
6.4.1.1
эргономика міндеттерін қалыптастыру және шешімін табу (барынша жайлылық пен тиімділік үшін);
6.4.1.2
оқулықтағы ақпаратты табу (мәтіндік, графикалық) оның мазмұнын талдау
7.4.1.1
жасалатын жоба интерфейсі құруға қойылатын талаптар;
7.4.1.2
түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама және балама сұрақтар қою
8.4.1.1
қорғау әдістерін тиімді пайдалану және әртүрлі электронды құрылғылардың адам организіміне ықпал етуіне мысалдар келтіру;
8.4.1.2
пәндік лексиканы пайдаланумен сөйлеу шаблоны бойынша талқылау-мәтінін құру
9.4.1.1
компьютерді пайдалану ұзақтығымен байланысты тәуекелдерді сыни бағалау;
9.4.1.2
жазбаша формадағы ақпараттық хабарландыруларды құру, оларды редакциялау
10.4.1.1
жеткіншектің соматикалық денсаулығымен байланысты компьютерді пайдалану факторларының өзара байланысы туралы талқылау;
10.4.1.2
көрсетілім түріндегі ел алдында сөйлеуді дайындау және ұсыну
4.2
Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1
бөтен жұмысты көшіріп алудың заңсыздығы туралы талқылау;
5.4.2.2
құжаттарға пароль қою;
5.4.2.3
тірек-сөздер мен шаблон бойынша талқылау мнологын құру;

6.​3.​2.​3 оречевлять алгоритм выполняемых действий;
6.​3.​2.​4 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.​3.​2.​2 уметь представить информацию в графическом виде;
5.​3.​2.​6 составлять связное высказывание по опорным словам и графической опоре
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма;
8.​3.​2.​2 оценивать решение поставленной задачи
8.​3.​2.​3 составить оценочное связное высказывание
9.​3.​2.​1 применять правила записи и выполнения алгоритмов, содержащих цикл с параметром или цикл с условием продолжения работы
9.​3.​2.​2 используя оценочные суждения, вести учебный диалог с элементами противоречия
10.​3.​2.​1 решать задачу различными способами, описывать каждый из них и выбирать наиболее эффективный;
10.​3.​2.​2 экспертировать решение поставленной задачи;
10.​3.​2.​3 строить монолог – рассуждение по опорным словам и шаблону
3.3 Программирование
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.​3.​3.​2 действовать по словесной инструкции учителя
6.​3.​3.​1 находить и исправлять ошибки в программе;
6.​3.​3.​2 оформлять речевое высказывание для оценивания своей работы, работы своих товарищей
7.​3.​3.​1 классифицировать типы данных;
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
7.​3.​3.​3 представить текстовую информацию в графическом виде
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
8.​3.​3.​2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
9.​3.​3.​1 решать задачи по разработке и выполнению программ в выбранной среде программирования;
9.​3.​3.​2 разъяснить выполненное действие с использованием предметной лексики
10.​3.​3.​1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные, паравербальные и невербальные средства
таблица 4
Подраздел
Раздел 4. Здоровье и безопасность
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Эргономика
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности;
5.​4.​1.​2 сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи
6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
6.​4.​1.​2 находить информацию (текстовую, графическую) в учебнике, анализировать ее содержание
7.​4.​1.​1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта;
7.​4.​1.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для понимания и уточнения
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты;
8.​4.​1.​2 составить текст - рассуждение по речевому шаблону с использованием предметной лексики
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров;
9.​4.​1.​2 создавать информативные сообщения в письменной форме, редактировать их
10.​4.​1.​1 рассуждать о взаимосвязи факторов использования компьютера с состоянием соматического здоровья подростка;
10.​4.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации
4.2 Информационная безопасность
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​4.​2.​3 составлять монолог - рассуждение по шаблону и опорным словам;

5.4.2.4 жазбаша және ауызша нұсқаулық бойынша әрекет ету
6.4.2.1
"авторлық құқық", "плагиат" түсінігін түсіндіру;
6.4.2.2 авторға сілтеме жасау арқылы ақпаратты аяғына дейін апару;
6.4.2.3
қосымша әдебиетпен жұмыс жасау барысында қарау арқылы оқу тәсілін игеру
7.4.2.1
компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау;
7.4.2.2
ауызша, жазбаша нұсқаулық бойынша жұмыс жасау;
7.4.2.3
қызметті жоспарлау және реттеуге арналған сөйлеуді пайдалану
8.4.2.1
желідегі қолданушының қауіпсіздігін қамтамасызданыдыру ережелерін ұстану (интернеттегі алаяқтық пен агрессия);
8.4.2.2
жадынмалар мен алгоритмдерді құру
9.4.2.1
желідегі этикалық және құқықық нормалардың бұзылу салдарлары туралы талқылау;
9.4.2.2
оқиғалар мен әрекеттерге қатысты өз пікірін білдіру
10.4.2.1
ақпараттық мәдениет түсінігін пайдалану, ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың даму болашағын бағамдау;
10.4.2.2
жасалған жұмыс сапасы туралы бағамдауды құру

5.​4.​2.​4 действовать по устной и письменной инструкции
6.​4.​2.​1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​2 сопровождать информацию ссылками на автора;
6.​4.​2.​3 владеть приемом просмотрового чтения при работе с дополнительной литературой
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ;
7.​4.​2.​2 действовать по письменной устной инструкции;
7.​4.​2.​3 использовать речь для планирования и регуляции деятельности
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете);
8.​4.​2.​2 создавать памятки и алгоритмы
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети;
9.​4.​2.​2 высказывать свою точку зрения на события и поступки
10.​4.​2.​1 использовать понятие информационная культура, предполагать перспективы развития информационных и коммуникационных технологий;
10.​4.​2.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы

30. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
31. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Информатика"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 10 сыныптары үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Компьютер мен қауіпсіздік
Компьютермен жұмыс жасау кезінде адам қалай өз-өзіне зиян келтірмеуіне болады?
5.4.1.1 қауіпсіздік техникасы ережелерін бұзылу нәтижелері туралы талқылау;
5.4.1.2 тапсырманы орындау барысында сыныптастармен бірігу
Компьютерде қандай маңызды құрылғы бар?
5.1.1.1 қатты диск пен жады қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру;
5.1.1.2 белсенді сөздікте базалық пәндік терминдерді бекіту
Интернеттегі қауіпсіздік
Интернетте жұмыс жасауда қандай қиындықтар бар?
5.4.2.1 біреудің жұмысын заңсыз көшіру туралы талқылау;
5.4.2.3 тірек сөздер мен шаблон бойынша талқылама-монолог құру
Компьютердегі өз мәліметтеріңді қалай қорғауға болады?
5.4.2.2 құжаттарға пароль қою;
5.4.2.4 ауызша және жазбаша нұсқаулық бойынша әрекет ету;
5.1.3.1 жалпы қолданыстағы файлдарды тартып алу, өзгерту;
5.1.3.2 оқу диалогын белсендендіру, тартып алу
"Әлемді өзгерткен жаңалықтар" мини-жобасы
5.4.2.2 құжаттарға пароль қою;
5.4.2.4 ауызша және жазбаша нұсқаулық бойынша әрекет ету;
5.1.3.1 жалпы қолданыстағы файларды тартып алу, өзгерту, орналастыру;
5.1.3.2 оқу диалогын белсендендіру, қарастыру және аяқтау
2 - тоқсан
Ақпарат және оны өңдеу
Айналамыздағы ақпарат
5.2.1.1ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну және есепке алу;
5.2.1.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу және көру тіректерінің негізінде байланыстырушы сөйлемдер құру;
Бағдарламалық қамтамасыздандыру
5.1.2.1 "бағдарламалық қамтамасыздандыру" түсінігін түсіндіру;
5.1.2.2 өзіндік сөйлеу кезіндегі дыбыстық мәдениетті бақылауға тырысуды көрсету
Жобалық жұмыс
5.2.1.1 ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну және есепке алу;
5.2.1.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу және көру тіректерінің негізінде байланыстырушы сөйлемдер құру;

30. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
31. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информатика" для 5-10 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Компьютер и безопасность
Как не навредить себе при работе за компьютером?
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности;
5.​4.​1.​2 сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи
Какие важные устройства есть в компьютере?
5.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска;
5.​1.​1.​2 использовать базовые предметные термины в активном словаре
Безопасность в Интернете
Какие есть опасности при работе в Интернете?
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​3 составлять монолог - рассуждение по шаблону и опорным словам
Как защитить свои данные на компьютере?
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​4.​2.​4действовать по устной и письменной инструкции;
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.​1.​3.​2 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог
Мини-проект "Открытия, изменившие мир"
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​4.​2.​4 действовать по устной и письменной инструкции;
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.​1.​3.​2 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог
2 четверть
Информация и ее обработка
Информация вокруг нас
5.​2.​1.​1 перечислять и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 уметь представить информацию в графическом виде и составить связное высказывание на основе зрительной опоры
Программное обеспечение
5.​1.​2.​1 объяснять понятие "программное обеспечение";
5.​1.​2.​2 показывать стремление контролировать звуковую культуру собственной речи
Проектная работа
5.​2.​1.​1 перечислять и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 уметь представить информацию в графическом виде и составить связное высказывание на основе зрительной опоры;

5.2.2.2 растрлық бейнелеулерді жасау және редакциялау;
5.2.2.4 орындалатын операцияларды жүзеге асыру
3 - тоқсан
Біздің өміріміздегі алгоритмдер
Команданың жолымен
5.3.2.1 алгоритмнің анықтамаларын қалыптастыру;
5.3.2.4 көру үлгісі тірегін қолдана отырып, оқумен байланысты сөйлемдерді құрастыру;
5.3.2.3 орындаушылар мен олардың командасының жүйесіне мысалдар келтіру;
5.3.2.6 графикалық тірек және тірек сөздер бойынша байланыстырушы сөйлемдерді құру;
5.3.2.2 сөйлеу формасында ғы алгоритмдерді ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру
Шырғалаңнан жол табу
5.3.2.3 орындаушылар мен олардың командасының жүйесіне мысалдар келтіру;
5.3.2.6 графикалық тірек және тірек сөздер бойынша байланыстырушы сөйлемдерді құру;
5.3.2.2 сөйлеу формасындағы алгоритмдерді ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру
Виртуалды шырғалаңнан шығар жол табу
5.3.2.3 орындаушылар мен олардың командасының жүйесіне мысалдар келтіру;
5.3.2.6 графикалық тірек және тірек сөздер бойынша байланыстырушы сөйлемдерді құру;
5.3.2.2 сөйлеу формасында ғы алгоритмдерді ұсыну;
5.3.2.5пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру
Талқылаймыз және бағдарлама жасаймыз
Менің алғашқы бағдарламам
5.3.2.2 алгоритмдерді сөйлеу формасында ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру;
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасында тармақталу мен циклдердің командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);
5.3.3.2 оқытушының нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Тірі графика
5.3.2.2 алгоритмдерді сөйлеу формасында ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру;
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасында тармақталу мен циклдердің командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);
5.3.3.2 оқытушының нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Шындықты іздеу жолында
5.3.2.2 алгоритмдерді сөйлеу формасында ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру;
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасында тармақталу мен циклдердің командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);
5.3.3.2 оқытушының нұсқаулығы бойынша әрекет ету
4 - тоқсан
Жобаны жасау және көрсету
Анимациялау жасау
5.3.2.2 алгоритмдерді сөйлеу формасында ұсыну;
5.3.2.5 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді орындауды түсіндіру;
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасында тармақталу мен циклдердің командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);
5.3.1.2 қызметке байланысты есептер беру;
5.3.3.1 бағдарламалаудың ойындық ортасында тармақталу мен циклдердің командасын пайдалану (Лого, Scratch (скратч);

5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения;
5.​2.​2.​4 оречевлять выполняемые операции
3 четверть
Алгоритмы в нашей жизни
Следуя командам
5.​3.​2.​1 формулировать определение алгоритма;
5.​3.​2.​4 составить связное учебное высказывание с опорой на зрительную модель;
5.​3.​2.​3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.​3.​2.​6 составить связное высказывание по опорным словам и графической опоре;
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики
Найти выход из лабиринта
5.​3.​2.​3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.​3.​2.​6 составить связное высказывание по опорным словам и графической опоре;
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики
Найти выход из виртуального лабиринта
5.​3.​2.​3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.​3.​2.​6 составить связное высказывание по опорным словам и графической опоре;
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики
Рассуждаем и программируем
Моя первая программа
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики;
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.​3.​3.​2 действовать по инструкции учителя
Ожившая графика
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики;
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.​3.​3.​2 действовать по инструкции учителя
В поисках истины
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики;
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.​3.​3.​2 действовать по инструкции учителя
4 четверть
Разработка и презентация проекта
Создание анимации
5.​3.​2.​2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.​3.​2.​5 разъяснять выполненное действие с использованием предметной лексики;
5.​3.​1.​1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));
5.​3.​1.​2 давать отчет и реальную самооценку деятельности;
5.​3.​3.​1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch (скратч));

5.3.3.2 оқытушының нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Құжаттарды дайындау және басып шығару
5.2.2.1 баспаға арналған құжаттарды тиімді ұйымдастыру (беттің параметрлерін анықтау, алдын-ала қарауды жүзеге асыру және әріде кете береді);
5.2.2.3 зерделей оқуды игеру;
5.4.2.1 өзге жұмысты көшірудің заңсыздығы туралы талқылау;
5.4.2.3 тірек сөздер мен шаблон бойынша талқылау-монологтарын құру;
5.4.2.2 құжаттарға пароль қою;
5.4.2.4 ауызша және жазбаша нұсқаулықтар бойынша әрекет ету
Жобаның көрсетілімі
5.1.3.1 жалпы қолданыстағы файлдарды тартып алу, өзгерту, орналастыру;
5.1.3.2 оқу диалогын белсендендіру және қарастыру, аяқтау
2) 6 – сынып:
2-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Компьютерлік жүйелер мен желілер
Эргономика дегеніміз не?
6.4.1.1 эрогономика міндеттерін қалыптастыру және шешу (барынша жайлылық пен тиімділік үшін);
6.4.1.2 оқулықтағы ақпараттарды табу (мәтіндік, графикалық), оның мазмұнын талдау
Есептеуіш техниканың даму тарихы
6.1.1.1 есептеуіш техниканың тарихы мен даму болашағы туралы айтып беру;
6.1.1.3 базалық пәндік терминдерді дұрыс айту және дұрыс жазу;
Компьютермен қалай жұмыс жасау керек?
6.1.1.2 негізгі компьютерлердің өзара әрекетін түсіндіру;
6.1.1.4 қойылған дыбыстардың айтылуына өзіндік бақылау жасау;
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі жүйелерін атау;
6.1.2.2 сөйлеудегі термин-сөздерді дұрыс пайдалану
Желісіз желілер
6.1.3.1 желісіз байланыс басымдықтарын түсіндіру;
6.1.3.2 оқу мәтінімен жұмыс жасай алу; (талдау, ақпарат алу)
2 - тоқсан
Ақпаратты ұсыну
Ақпаратты ұсыну
6.2.1.3 ақпарат таратушылар, ақпарат көздері, байланыс көздерінен ақпараттар келттіру;
6.2.1.6 мәтінді мағынасы жағынан толық аяқталған деп бөлу және олардың ішінде бастыларын белгілеп алу
Шифрлық ақпараттар
6.2.1.1 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
6.2.1.4 мәтінді оқу кезіндегі өзін-өзі бақылау және мақсатты түрде өзара бақылауды жүзеге асыру;
Ақпараттарды қосарлы түрде ұсыну
6.2.1.2 компьютерге арналған барлық ақпаратты қосарлы түрде ұсынуды түсіндіру;
6.2.1.5 критерийлер бойынша оқу сапасын бақылау
Компьютерлік графика
Векторлық бейнелеулерді құру
6.2.2.2 векторлық бейнелеулерді құру және редакциялау;
6.2.2.5 пәндік лексиканы пайдалана отырып жеке әрекеттерді жүзеге асыру
Растрлық және векторлық бейнелеулерді салыстыру
6.2.2.3 растрлық және векторлық графиканың басымдықтары мен кемшіліктерін бағалау;
6.2.2.6 алғышарттар бойынша өзінің және өзгенің сөйлеу қызметін бағалау
3 - тоқсан
Компьютерлік ойындар қалай жасалады?
Идеяны анықтаймыз
6.3.2.1 тапсырмаларды деңгейлі түрде шешу;
6.3.2.3 орындалатын әрекеттердің алгоритімін жүзеге асыру;
6.3.2.2 блок-сызба түріндегі алгоритмдерді ұсыну;
6.3.2.4 жеке сөйлеу мінез-құлқы мен қоршаған ортаның сөйлеу мінез-құлқын дұрыс бағалау
Сценарийлер жасау
6.3.2.2 блок-сызба түріндегі алгоритмдерді ұсыну;
6.3.2.4 жеке сөйлеу мінез-құлқы мен қоршаған ортаның сөйлеу мінез-құлқын дұрыс бағалау
Сахна мен персоналдардың суретін салу
6.3.2.1 тапсырмаларды деңгейлі түрде шешу;
6.3.2.3 орындалатын әрекеттердің алгоритімін жүзеге асыру
Компьютерлік ойындарды жасау
Сценарийлерді жүзеге асыру
6.3.1.1 бағдарламалаудың ойындық ортасындағы сценарийлерді жасау және жүзеге асыру;
6.3.3.1 бағдарламадағы қателіктерді табу және түзеу;
6.3.3.2 өз жұмысын, өзгенің жұмысын бағалау үшін дұрыс сөйлеуді рәсімдеу
Дыбыстық қолдауды жүзеге асыру
6.3.1.1 бағдарламалаудың ойындық ортасындағы сценарийлерді жасау және жүзеге асыру
Безендірулер жасау
6.3.1.1 бағдарламалаудың ойындық ортасындағы сценарийлерді жасау және жүзеге асыру
Жеке жобаны жақсартамыз
6.3.1.1 бағдарламалаудың ойындық ортасындағы сценарийлерді жасау және жүзеге асыру;
6.3.3.1 бағдарламадағы қателіктерді табу және түзеу;
6.3.3.2 өз жұмысын, өзгенің жұмысын бағалау үшін дұрыс сөйлеуді рәсімдеу
4 - тоқсан
Құжаттармен жұмыс жасау
Сілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (үлкен сілтемелер, тақырып қою, атаулары, сілтемелер);
6.2.2.4 тақырып бойынша ашық сұрақтарды қалыптастыру; пәндік терминдермен саналы түрде және дұрыс сөйлеу
Үлкен сілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (үлкен сілтемелер, тақырып қою, атаулары, сілтемелер);
6.2.2.4 тақырып бойынша ашық сұрақтарды қалыптастыру; пәндік терминдермен саналы түрде және дұрыс сөйлеу;
6.4.2.1 "авторлық құқық", "плагиат" түсініктерін түсіндіру;
6.4.2.3 қосымша әдебиеттермен жұмыс жасау кезінде қарау арқылы оқу тәсілін игеру;
6.4.2.2 авторға сілтеме көрсете отырып ақпараттарды аяғына дейін апару;
6.4.2.4 кілттік сөздерді тірек ретінде қолдана отырып жасалған жұмыстың сапасы туралы сөйлемдер құру
Мазмұны
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (үлкен сілтемелер, тақырып қою, атаулары, сілтемелер);
6.2.2.4 тақырып бойынша ашық сұрақтарды қалыптастыру; пәндік терминдермен саналы түрде және дұрыс сөйлеу
Ойынға құжаттарды рәсімдеу
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (үлкен сілтемелер, тақырып қою, атаулары, сілтемелер);
6.2.2.4 тақырып бойынша ашық сұрақтарды қалыптастыру; пәндік терминдермен саналы түрде және дұрыс сөйлеу;
6.4.2.1 "авторлық құқық", "плагиат" түсініктерін түсіндіру;
6.4.2.3 қосымша әдебиеттермен жұмыс жасау кезінде қарау арқылы оқу тәсілін игеру;
6.4.2.2 авторға сілтеме көрсете отырып ақпараттарды аяғына дейін апару;
6.4.2.4 кілттік сөздерді тірек ретінде қолдана отырып жасалған жұмыстың сапасы туралы сөйлемдер құру

5.​3.​3.​2 действовать по инструкции учителя
Подготовка документа к печати
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр);
5.​2.​2.​3 владеть изучающим чтением;
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​3 составлять монолог – рассуждение по шаблону и опорным словам;
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​4.​2.​4 действовать по устной и письменной инструкции
Презентация проекта
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа;
5.​1.​3.​2 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог
2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Компьютерные системы и сети
Что такое эргономика
6.​4.​1.​1формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
6.​4.​1.​2 находить информацию (текстовую, графическую) в учебнике, анализировать ее содержание
История развития вычислительной техники
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.​1.​1.​3 правильно произносить и писать базовые предметные термины
Как работает компьютер
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.​1.​1.​4 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков;
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы;
6.​1.​2.​2 адекватно использовать слова – термины в высказывании
Беспроводные сети
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи;
6.​1.​3.​2 уметь работать с учебным текстом (анализировать, извлекать информацию)
2 четверть
Представление информации
Передача информации
6.​2.​1.​3 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации;
6.​2.​1.​6 делить текст на законченные по смыслу части и выделять в них главное
Шифрование информации
6.​2.​1.​1 кодировать и декодировать текстовую информацию;
6.​2.​1.​4 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль при чтении текстов
Двоичное представление информации
6.​2.​1.​2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде;
6.​2.​1.​5 контролировать качество чтения по критериям
Компьютерная графика
Создание векторных изображений
6.​2.​2.​2 создавать и редактировать векторные изображения;
6.​2.​2.​5 оречевлять собственные действия с использованием предметной лексики
Сравнение растровых и векторных изображений
6.​2.​2.​3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики;
6.​2.​2.​6 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
3 четверть
Как разрабатываются компьютерные игры
Определяем идею
6.​3.​2.​1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.​3.​2.​3 оречевлять алгоритм выполняемых действий;
6.​3.​2.​2 представлять алгоритм в виде блок-схем;
6.​3.​2.​4 адекватно оценивать собственное речевое поведение и речевое поведение окружающих
Разрабатываем сценарий
6.​3.​2.​2 представлять алгоритм в виде блок-схем;
6.​3.​2.​4 адекватно оценивать собственное речевое поведение и речевое поведение окружающих
Рисуем сцены и персонажей
6.​3.​2.​1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.​3.​2.​3 оречевлять алгоритм выполняемых действий
Создание компьютерной игры
Реализуем сценарий
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования;
6.​3.​3.​1 находить и исправлять ошибки в программе;
6.​3.​3.​2 оформлять речевое высказывание для оценивания своей работы, работы товарищей
Создаем звуковое сопровождение
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
Создаем заставку
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
Улучшаем собственный проект
6.​3.​1.​1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования;
6.​3.​3.​1 находить и исправлять ошибки в программе;
6.​3.​3.​2 оформлять речевое высказывание для оценивания своей работы, работы товарищей
4 четверть
Работа с документом
Сноски
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​2.​2.​4 формулировать открытые вопросы по теме, осознанно и адекватно использовать в речи предметные термины
Гиперссылки
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​2.​2.​4 формулировать открытые вопросы по теме, осознанно и адекватно использовать в речи предметные термины;
6.​4.​2.​1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 владеть приемом просмотрового чтения при работе с дополнительной литературой;
6.​4.​2.​2 сопровождать информацию ссылками на автора;
6.​4.​2.​4 составить высказывание о качестве проделанной работе с опорой на ключевые слова
Оглавление
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​2.​2.​4 формулировать открытые вопросы по теме; осознанно и адекватно использовать в речи предметные термины
Оформление документации к игре
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски); формулировать открытые вопросы по теме;
6.​2.​2.​4 формулировать открытые вопросы по теме; осознанно и адекватно использовать в речи предметные термины;
6.​4.​2.​1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 владеть приемом просмотрового чтения при работе с дополнительной литературой;
6.​4.​2.​2 сопровождать информацию ссылками на автора;
6.​4.​2.​4 составить высказывание о качестве проделанной работе

3) 7 – сынып:
3 - кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпараттарды өлшеу және компьютерлік жады
Ақпараттарды өлшеу бірліктері
7.2.1.1 ақпаратты өлшеу бірліктері;
7.2.1.3 өзінің және сыныптастарының оқудағы айтылулары мен орфоэпия нормаларын ұстануы;
7.2.1.2 ақпараттарды өлшеу бірлігін біріншісінен екіншісіне ауыстыруды жүзеге асыру;
7.2.1.4 криерийлер бойынша өзінің және өзгенің сөйлеу қызметін бағалау
Компьютерлік жады
7.1.1.1 компьютер жадысының түрлерін атап көрсету (жедел есте сақтаушы құрылғылар, ұдайы есте сақтаушы құрылғы, сыртқы есте сақтаушы құрылғы, кеш-жады);
7.1.1.2 үлгілер бойынша анықтамаларды қалыптастыру
Файл өлшемдері
7.1.2.3 бірдей ақпараттарды сақтайтын әртүрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
7.1.2.6 өзінің сыни сөйлемдерін жоспарлау, талдау және мақсатқа сәйкес оған түзету ендіру;
7.1.2.2 әртүрлі форматтардың архивтерін құру және қалыптастыру;
7.1.2.5 өз қызметін сөйлеу тұрғысынан реттеу;
Желілер және қауіпсіздік
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу;
7.1.3.2 сөйлеу мәдениетін игеруді тырысуды көрсету
Вирусқа қатысты қауіпсіздік
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау;
7.4.2.2 жазбаша және ауызша нұсқаулық бойынша әрекет ету
2 - тоқсан
Электронды кестелердің көмегімен тапсырмаларды шешу
Мәтіндік процессордағы кестелер
7.2.2.1 мәтіндік процессордағы кесте элементерін қалыптастыру;
7.2.2.5 әртүрлі тәсілдермен ұсынылған ақпараттармен жұмыс жасау дағдыларын, ойша оқу дағдысына ие болу
Электронды кестелердегі элементтерді форматтау
7.2.2.2 электронды кестелердегі элементтерді қалыптастыру;
7.2.2.6 оқу мақсатын қабылдау және сақтау
Мәліметтердіңформаты
7.3.3.1 мәліметер типтерін жіктеу;
7.3.3.3 мәтіндік ақпаратты графикалық түрде ұсыну
Шартты форматтаулар ие
7.2.2.4 электронды кестедегі шарттық қалыптастыруды пайдалану;
7.2.2.8 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді жүзеге асыру
Кестелік мәліметерді графикалық түрде ұсыну
7.2.2.3 электронды кестеде диаграммалар құру;
7.2.2.7 әртүрлі тәсілдемен ұсынлған ақпаратпен жұмыс жасау дағдыларын игеру
Электронды кестелердегі үлгілеулер
7.2.2.2 электронды кесте элементтерін қалыптастыру;
7.2.2.6 оқу мақсатын қабылдау және сақтау;
7.3.3.1 мәліметтер типтерін жіктеу;
7.3.3.3 мәтіндік ақпаратты графикалық түрде ұсыну;
7.2.2.4 электроны кестеде шарттық форматтауды пайдалану;
7.2.2.8 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді жүзеге асыру;
7.2.2.3 электронды кестеде диаграммалар құру;
7.2.2.7 әртүрлі тәсілдермен ұсынылған ақпаратпен жұмыс жасаудың дағдыларына ие болу
3 - тоқсан
Шешімдерді бағдарламалау
Бағдарламалау тілдері
7.1.2.1 "бағдарламалау тілдері" және "бағдарламалау жүйесі" түсініктерін өзара ажырату;
7.1.2.4 негізгі және екіншідеңгейлі ақпаратты шектеу
Бағдарламалау жүйелері
7.1.2.1 "бағдарламалау тілдері" және "бағдарламалау жүйесі" түсініктерін өзара ажырату;
7.1.2.4 негізгі және екіншідеңгейлі ақпаратты шектеу
Мәліметтер типтері
7.3.3.1 мәліметтер типтерін жіктеу;
7.3.3.3 мәтіндік ақпаратты графикалық түрде ұсыну
Шешімдерді бағдарламалау
Интерфейс проекта

3) 7 класс:
таблица 3
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Измерение информации и компьютерная память
Единицы измерения информации
7.​2.​1.​1 называть единицы измерения информации;
7.​2.​1.​3 контролировать соблюдение норм орфоэпии и произношение фонем в собственном чтении и чтении одноклассников;
7.​2.​1.​2 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие;
7.​2.​1.​4 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
Компьютерная память
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кэш-память);
7.​1.​1.​2 формулировать определения по образцу
Размеры файлов
7.​1.​2.​3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​6 планировать, анализировать свое оценочное высказывание, корректировать его в соответствии с целью;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов;
7.​1.​2.​5 словесно регулировать собственную деятельность
Сети и безопасность
Компьютерные сети и их классификация
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети;
7.​1.​3.​2 демонстрировать стремление овладеть речевой культурой
Антивирусная безопасность
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ;
7.​4.​2.​2 действовать по письменной и устной инструкции
2 четверть
Решение задач с помощью электронных таблиц
Таблицы в текстовом процессоре
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.​2.​2.​5 владеть навыком смыслового чтения, навыком работы с информацией, представленной разными способами
Форматирование элементов электронных таблиц
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​6 принимать и сохранять учебную цель
Форматы данных
7.​3.​3.​1 классифицировать типы данных;
7.​3.​3.​3 представить текстовую информацию в графическом виде
Условное форматирование
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​8 оречевлять действия с использованием предметной лексики
Графическое представление табличных данных
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​7владеть навыком работы с информацией, представленной разными способами
Моделирование процессов в электронных таблицах
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​6 принимать и сохранять учебную цель;
7.​3.​3.​1 классифицировать типы данных;
7.​3.​3.​3 представить текстовую информацию в графическом виде;
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​8 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​7 владеть навыком работы с информацией, представленной разными способами
3 четверть
Программирование решений
Языки программирования
7.​1.​2.​1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования";
7.​1.​2.​4 разграничивать основную и второстепенную информацию
Системы программирования
7.​2.​2.​1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования";
7.​2.​2.​4 разграничивать основную и второстепенную информацию
Типы данных
7.​3.​3.​1 классифицировать типы данных;
7.​3.​3.​3 представить текстовую информацию в графическом виде
Программирование решений
Интерфейс проекта

7.4.1.1 әзірленетін жобаның интерфейсін жасауға қойылатын талаптар;
7.4.1.2 түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама, баламалық сұрақтар
Тік алгоритмдерді бағдарламалау
7.3.2.1 бағдарламалау тіліндегі алгоритмдерді жазу;
7.3.2.2 ақпаратты графикалық түрде бере алу;
7.3.3.2 бағдарламаны әзірлеудің белсенді ортасындағы тік алгоримтмдерді жазу (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), Pascal (паскаль) ABC);
7.3.3.4 қызметті жоспарлау және реттеуге арналған сөйлеуді пайдалану
Алгоритмнің тармақтануын бағдарламалау
7.3.2.1 бағдарламалау тіліндегі алгоритмді жазу;
7.3.2.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу;
7.3.3.2 бағдарламалаудың жасаудың белсенді ортасындағы тік алгоритмді жазу (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), Pascal (паскаль) ABC);
7.3.3.4 қызметті жоспарлау және реттеу үшін сөйлеуді пайдалану
Салымдық шарттарды бағдарламалау
7.3.2.1 бағдарламалау тіліндегі алгоритмді жазу ;
7.3.2.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу;
7.3.3.2 бағдарламалаудың жасаудың белсенді ортасындағы тік алгоритмді жазу (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), Pascal (паскаль) ABC);
7.3.3.4 қызметті жоспарлау және реттеу үшін сөйлеуді пайдалану
Құрамдас шарттарды бағдарламалау
7.3.2.1 бағдарламалау тіліндегі алгоритмді жазу ;
7.3.2.2 ақпаратты графикалық түрде ұсына алу;
7.3.3.2 бағдарламалаудың жасаудың белсенді ортасындағы тік алгоритмді жазу (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус), Pascal (паскаль) ABC);
7.3.3.4 қызметті жоспарлау және реттеу үшін сөйлеуді пайдалану
4 - тоқсан
Нысандар мен оқиғаларды үлгілеу
Үшөлшемдік үлгілер
7.3.1.1 3D редактрларындағы нысандар мен оқиғалардың үлгілерін құру;
7.3.1.2 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Редакторға құрылған нысандар
7.3.1.1 3D редактрларындағы нысандар мен оқиғалардың үлгілерін құру;
7.3.1.2 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Нысандардың үшөлшемді үлгілері
7.3.1.1 3D редактрларындағы нысандар мен оқиғалардың үлгілерін құру;
7.3.1.2 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әрекет ету
Оқиғалардың үшөлшемді үлгілері
7.3.1.1 3D редактрларындағы нысандар мен оқиғалардың үлгілерін құру;
7.3.1.2 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әрекет ету
4) 8 – сынып:
4 – кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттары
Ақпаратты өлшеу

7.​4.​1.​1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта;
7.​4.​1.​2 задавать прямые, косвенные, альтернативные вопросы для понимания и уточнения
Программирование линейных алгоритмов
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.​3.​2.​2 уметь представить информацию в графическом виде;
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас), Pascal (паскаль) ABC);
7.​3.​3.​4 использовать речь для планирования и регуляции деятельности
Программирование алгоритмов ветвления
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.​3.​2.​2 уметь представить информацию в графическом виде;
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас), Pascal (паскаль) ABC);
7.​3.​3.​4 использовать речь для планирования и регуляции деятельности
Программирование вложенных условий
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.​3.​2.​2 уметь представить информацию в графическом виде;
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас), Pascal (паскаль) ABC);
7.​3.​3.​4 использовать речь для планирования и регуляции деятельности
Программирование составных условий
7.​3.​2.​1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.​3.​2.​2 уметь представить информацию в графическом виде;
7.​3.​3.​2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас), Pascal (паскаль) ABC);
7.​3.​3.​4 использовать речь для планирования и регуляции деятельности
4 четверть
Моделирование объектов и событий
Трехмерные модели
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах;
7.​3.​1.​2 действовать по словесной инструкции
Объекты, встроенные в редактор
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах;
7.​3.​1.​2 действовать по словесной инструкции
Трехмерные модели объектов
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах;
7.​3.​1.​2 действовать по словесной инструкции
Трехмерные модели событий
7.​3.​1.​1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах;
7.​3.​1.​2 действовать по словесной инструкции
4) 8 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Технические характеристики компьютера и сетей
Измерение информации

8.2.1.1 ақпарат көлемін анықтау кезінде алфавиттік тәсілді қолдану;
8.2.1.2 ойды жеткізуде әрекеттердің мәнін жеткізу
Жадынама және оның сипаттамасы
8.1.1.1процессор қызметтерін қарапайым деңгейде түсіндіру;
8.1.1.2 өз қызметін жоспарлау, бақылау және оны бағалау
Компьютерлік желілер
8.1.3.1 желілердің өткізушілік қабілетін анықтау;
8.1.3.2паравербалды құралдарды пайдалана отырып, түсіндіруге, анықтауға байланысты сұрақтар қою
Денсаулық және қауіпсіздік
Компьютерді пайдалануды теріс аспектілері
8.4.1.1 әртүрлі электронды құрылғылардың адам организіміне әсер ету мысалдарын келтіру және қорғау әдістерін тиімді пайдалану;
8.4.1.2 пәндік лексиканы қолданумен сөйлеу шаблондары бойнша талқылау-мәтінін құру
Желідегі қауіпсіздік
8.4.2.1 желідегі қолданушының қауіпсіздігін қамтамсыздандыру ережелерін ұстану (интернеттегі алаяқтық пен агрессия);
8.4.2.2 алгоритмдер мен ескертпелер жасау
2 - тоқсан
Электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу
Статистикалық мәліметтер
8.2.2.2 абсолюттік және қатыстық сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.1 электронды кестелердегі тапсымаларды шешу үшін мәліметтердің әртүрлі форматтарын пайдалану;
8.2.2.5 сызба және сөйлеу нұсқаулықтарын пайдалану
Құрылмалы қызметтер
8.2.2.3 электронды кестелерді қолдана тырып, тапсырмаларды шешуге арналған құрылмалы қызметтерді пайдалану;
8.2.2.7 сөйлеу мінез-құлқына бақылау жасау
Қолда бар ақпарат негізінде мәліметтерге талдау жасау
8.2.2.3 электронды кестелерді қолданумен құрылмалы кестелерді пайдалану;
8.2.2.7 сөйлеу мінез-құлқын бақылау
Қолданбалы тапсырмаларды шешу
8.2.2.3 электронды кестелерді қолданумен құрылмалы кестелерді пайдалану;
8.2.2.7 сөйлеу мінез-құлқын бақылауға алу;
8.2.2.1 электронды кестелердегі тапсырмаларды шешуге арналған әртүрлі типтер мен форматтарды пайдалану;
8.2.2.5 сызба және сөйлеу нұсқаулығы бойынша әрекет ету;
8.2.2.4 кестеде келтірілген қызметтердің графигін құру;
8.2.2.8 жазба нұсқаулығы бойынша жұмыс жасау
3 - тоқсан
Бағдарламаларды жасаудың белсенді ортасы
Бағдаламалық қамтамасыздандыруды жіктеу
8.1.2.1 бағдарламалау жүйесі және жүйелік, қолданбалы бағдарламалауды қамтамасыздандыруды ажырату;
8.1.2.2 үлгілер бойынша талқылау-мәтіндерін жасау
Бағдарламаны жасаудың белсенді ортасының компоненттері
8.3.3.2 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасының компненттерін білу және пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Таңдау операторы
8.3.3.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы циклдар мен таңдау операторларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Параметрлі цикл
8.3.3.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы циклдар мен таңдау операторларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Сөйлеуден кейінгі цикл
8.3.3.1бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы циклдар мен таңдау операторларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Сөйлеу алдындағы цикл
8.3.3.1бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы циклдар мен таңдау операторларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Алгоритм трассировкасы
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру
4 - тоқсан
Әзірлемені жасаудың белсенді ортасындағы тапсырмаларды шешу
Мәселені қою
8.3.1.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы тапсырмалар үлгісін жасау;
8.3.1.2 өзіндік жеке әрекеттерді қадамдық түрде жүзеге асыру
Алгоритмді жасау
8.3.1.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы тапсырмалар үлгісін жасау;
8.3.1.2 өзіндік жеке әрекеттерді қадамдық түрде жүзеге асыру;
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру
Алгоритмді бағдарламалау
8.3.1.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы тапсырмалар үлгілерін жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
8.3.1.2 өзіндік жеке әрекеттерді қадаммен жүзеге асыру;
8.3.3.2 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы компоненттерді білу және пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
8.3.3.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы цикл мен таңдау операцияларын пайдалану (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус)
Бағдарламаны тестілеу
8.3.1.1 бағдарламаны жасаудың белсенді ортасындағы тапсырмалар үлгісін жасау;
8.3.1.2 өзіндік жеке әрекеттерді қадамдық түрде жүзеге асыру;
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру

8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации;
8.​2.​1.​2 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании
Процессор и его характеристики
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики;
8.​1.​1.​2 планировать свою деятельность, контролировать и оценивать ее
Компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети;
8.​1.​3.​2 задавать вопросы на уточнение, понимание, используя паравербальные средства
Здоровье и безопасность
Негативные аспекты использования компьютера
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты;
8.​4.​1.​2 составить текст – рассуждение по речевому шаблону с использованием предметной лексики
Безопасность в сети
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете);
8.​4.​2.​2 создавать памятки и алгоритмы
2 четверть
Обработка информации в электронных таблицах
Статистические данные
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​5 действовать по схеме и словесной инструкции
Встроенные функции
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​7 контролировать речевое поведение
Анализ данных на основе имеющейся информации
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​7 контролировать речевое поведение
Решение прикладных задач
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​7 контролировать речевое поведение;
8.​2.​2.​1 использовать различные типы и форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​5 действовать по схеме и словесной инструкции;
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице;
8.​2.​2.​8 работать по письменной инструкции
3 четверть
Интегрированные среды разработки программ
Классификация программного обеспечения
8.​1.​2.​1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования;
8.​1.​2.​2 создавать текст – рассуждение по модели
Компоненты интегрированной среды разработки программ
8.​3.​3.​2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Оператор выбора
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Цикл с параметром
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Цикл с постусловием
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Цикл с предусловием
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Трассировка алгоритма
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
4 четверть
Решение задач в интегрированной среде разработки
Постановка проблемы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ;
8.​3.​1.​2 пошагово оречевлять собственные действия
Разработка алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ;
8.​3.​1.​2 пошагово оречевлять собственные действия;
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Программирование алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
8.​3.​1.​2 пошагово оречевлять собственные действия;
8.​3.​3.​2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
8.​3.​3.​1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас))
Тестирование программы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
8.​3.​1.​2 пошагово оречевлять собственные действия;
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма

5) 9 – сынып:
5 - кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Ақпаратпен жұмыс жасау
Ақпараттың ерекшеліктері
9.2.1.1 ақпараттың ерекшеліктерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, құндылығы);
9.2.1.2 мәтінге сұрақтар қою;
9.4.1.1 компьютерді ұзақ пайдаланумен байланысты тәуекелді сыни тұрғыдан бағалау;
9.4.1.2 жазбаша формадағы ақпараттық хабарламаларды жасау, оларды редакциялау
Құжаттармен бірге жұмыс жасау
9.1.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен бұлттық технологияларды пайдалана отырып, құжаттармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
9.1.3.2 белсенді тыңдау дағдыларын игеру
Желілік этикет
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу нәтижелері туралы талқылау;
9.4.2.2 оқиғалар мен іс-шараларға қатысты өз көзқарасын білдіре алу
2 - тоқсан
Компьютерді таңдаймыз
Компьютер конфигурациясы
9.1.1.1 оның қызметіне байланысты компьютер конфигурациясын таңдау;
9.1.1.2 сыни тұрғыдан қоршаған орта мінез-құлқы мен өз мінез-құлқын дұрыс бағалай алу
Бағдарламалық қамтамасыздандыруға таңдау жасау
9.1.2.1 қолданушының қажеттілігіне байланысты бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау;
9.1.2.2 мәндік эквивалентті пайдалан отырып сөйлемдерді түрлендіру
"Компьютер құнын есептеу"
9.1.1.1 оның қызметіне байланысты компьютер конфигурациясын таңдау;
9.1.1.2 сыни тұрғыдан қоршаған орта мінез-құлқы мен өз мінез-құлқын дұрыс бағалай алу;
9.1.2.1 қолданушының қажеттілігіне байланысты бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау;
9.1.2.2 мәндік эквивалентті пайдалан отырып сөйлемдерді түрлендіру
9.3.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен электронды кестедегі процессор үлгілерін жасау және зерттеу (физикалық, биологиялық, экономикалық);
9.3.1.2 мәнерлеп оқу дағдыларын игеру
3 - тоқсан
Мәліметтер базасы
Мәліметтер базасы
9.2.2.1 "мәліметтер базасы, жазба, алаң", терминдерін түсіндіру;
9.2.2.4 топпен жұмыс жасау барысында коммуникативтік проблемаларды өнімді түрде шешу
Электронды кестеде мәліметтер базасын құру
9.2.2.2 мұғалім жетекшілігімен электронды кестеде мәліметтер базасын құру;
9.2.2.5 тірек-сөздер мен шаблондар бойынша монолог-талқылауды құру
Ақпаратты іздеу әдістері
9.2.2.3 кестелік процессор құралдарымен мәліметтер базасының кестелерін құру;
9.2.2.6 көру және сөйлеу нұсқаулығы бойнша жұмыс жасау
4 - тоқсан
Мәліметтер базасы
Мәліметтерді іріктеу және фильтрация
9.2.2.3 кестелік процессордың құралдарымен мәліметтер базасының кестелерін құру;
9.2.2.6 көру және сөйлеу нұсқаулықтары бойынша жұмыс жасау
Мәліметтер базасымен жұмыс жасау
9.2.2.2 мұғалімнің көмегімен электронды кестеде мәліметтер базасын құру;
9.2.2.5 тірек-сөздер мен шаблондар бойынша монолог-талқылауды құру;
9.2.2.3 кестелік процессор құралдарымен мәліметтер базасының кестелерін құру;
9.2.2.6 көру және сөйлеу нұсқаулықтары бойынша жұмыс жасау

5) 9 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Работа с информацией
Свойства информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.​2.​1.​2 задавать вопросы к тексту;
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров;
9.​4.​1.​2 создавать информативные сообщения в письменной форме, редактировать их
Совместная работа с документами
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий под руководством учителя;
9.​1.​3.​2 владеть навыком активного слушания
Сетевой этикет
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети;
9.​4.​2.​2 высказывать свою точку зрения на события и поступки
2 четверть
Выбираем компьютер
Конфигурация компьютера
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​1.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение и поведение окружающих по критериям
Выбор программного обеспечения
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;
9.​1.​2.​2 преобразовывать высказывания, используя смысловые эквиваленты
"Расчет стоимости компьютера"
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​1.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение и поведение окружающих по критериям;
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя; 9.​1.​2.​2 преобразовывать высказывания, используя смысловые эквиваленты;
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах под руководством учителя;
9.​3.​1.​2 владеть навыками смыслового чтения
3 четверть
Базы данных
Базы данных
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле";
9.​2.​2.​4 продуктивно решать коммуникативные задачи при работе в группе
Создание базы данных в электронных таблицах
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице под руководством учителя;
9.​2.​2.​5 составлять монолог – рассуждение по шаблону и опорным словам
Методы поиска информации
9.​2.​2.​3 создавать таблицы базы данных средствами табличного процессора;
9.​2.​2.​6 работать по зрительной и словесной инструкции
4 четверть
Базы данных
Сортировка и фильтрация данных
9.​2.​2.​3 создавать таблицы базы данных средствами табличного процессора;
9.​2.​2.​6 работать по зрительной и словесной инструкции
Работа с базой данных
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице под руководством учителя;
9.​2.​2.​5 составлять монолог – рассуждение по шаблону и опорным словам;
9.​2.​2.​3 создавать таблицы базы данных средствами табличного процессора;
9.​2.​2.​6 работать по зрительной и словесной инструкции

6) 10 – сынып:
6-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Мәліметтер массиві
Бірөлшемді массив
10.3.3.1 бірөлшемді массивті пайдаланумен әзірлеменің белсенді ортасында бағдарламалар жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2 вербалды, паравербалды және вербалды құралдарды пайдаланумен дұрыс сөйлеу мінез-құлқы ережелерін орындау
Ерекшеліктермен байланысты элементтерді іздеу
10.3.3.1 бірөлшемді массивті пайдаланумен әзірлеменің белсенді ортасында бағдарламалар жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2 вербалды, паравербалды және вербалды құралдарды пайдаланумен дұрыс сөйлеу мінез-құлқы ережелерін орындау
Элементтерді қою
10.3.3.1 бірөлшемді массивті пайдаланумен әзірлеменің белсенді ортасында бағдарламалар жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2 вербалды, паравербалды және вербалды құралдарды пайдаланумен дұрыс сөйлеу мінез-құлқы ережелерін орындау
2 - тоқсан
Мәліметтер масссиві
Іріктеу
10.3.3.1 бірөлшемді массивті пайдаланумен әзірлеменің белсенді ортасында бағдарламалар жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2 вербалды, паравербалды және вербалды құралдарды пайдаланумен дұрыс сөйлеу мінез-құлқы ережелерін орындау
Элементтерді алып тастау және қою
10.3.3.1 бірөлшемді массивті пайдаланумен әзірлеменің белсенді ортасында бағдарламалар жасау (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарус);
10.3.3.2 вербалды, паравербалды және вербалды құралдарды пайдаланумен дұрыс сөйлеу мінез-құлқы ережелерін орындау
3 - тоқсан
Электронды кестелердегі процестерді үлгілеу
Мәселелерді анықтау және талдау
10.3.1.1 электронды кестелердегі процестердің үлгілерін жасау және зерттеу (физикалық, биологиялық, экономикалық);
10.3.1.2 топтағы талқылаулар барысында аргументтер келтіру, дәлелдеу, жоққа шығару;
10.1.2.1 ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалана отырып, адам қызметінің әртүрлі салаларынан алынған міндеттерді шешу тәжірибесіне ие болу;
10.1.2.2 өзінің бағалау пікірін жоспарлау, оның мақсатқа сәйкестігін түзету
Шешімдерді жасау
10.3.1.1 электронды кестелердегі процестердің үлгілерін жасау және зерттеу (физикалық, биологиялық, экономикалық);
10.3.1.2 топтағы талқылаулар барысында аргументтер келтіру, дәлелдеу, жоққа шығару;
10.2.2.2 электронды кестелерде мәліметтер базасын жасау;
10.2.2.4 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді жүзеге асыру жоспары;
10.2.2.3 мәліметтерді іздестіру, іріктеу және саралау;
10.2.2.5 өнімді коммуникацияның вербалды және вербалды емес құралдарын дұрыс таңдау;
10.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі тәсілдермен шешу, олардң әрқайсысына сипаттама беру және ішінен тиімдісін таңдап алу;
10.3.2.3 тірек-сөздер мен шаблондар бойынша монолог-талқылауды құру;
10.3.2.2 алға қойылған міндеттердің шешімдерін саралау;
10.3.2.4 қарама-қайшылық элементтері бар оқу диалогын жүргізу, бағалауларды пайдалану;
10.1.3.1 бұлттық технологияларды пайдалана отырып құжаттармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.1.3.2 алынған нәтиже түріндегі қызметтің міндеттері мен мақсаттарын қалыптастыра алу
4 - тоқсан
Электронды кестелердегі процестерді үлгілеу
Шешімдерді жасау
10.3.1.1 электронды кестелердегі процестердің үлгілерін жасау (физикалық, биологиялық, экономикалық және өзгелер);
10.3.1.2 топтағы талқылаулар барысында аргументтер келтіру, дәлелдеу, жоққа шығару;
10.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер абазсын құру;
10.2.2.4 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді жүзеге асыру жоспары;
10.2.2.3 мәліметтерді іздестіру, іріктеу және саралау;
10.2.2.5 өнімді коммуникацияның вербалды және вербалды емес құралдарын дұрыс таңдау;
10.3.2.1 тапсырмаларды әртүрлі тәсілдермен шешу, олардың әрқайсысына сипаттама беру және ішінен тиімдісін таңдап алу;
10.3.2.3 тірек-сөздер мен шаблондар бойынша монолог-талқылауды құру;
10.3.2.2 алға қойылған міндеттердің шешімін саралау;
10.3.2.4 қарама-қайшылық элементтері бар оқу диалогын жүргізу, бағалауларды пайдалану;
10.1.3.1 бұлттық технологияларды пайдалана отырып құжаттармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.1.3.2 алынған нәтиже түріндегі қызметтің міндеттері мен мақсаттарын қалыптастыра алу
Жобаны қорғау

6) 10 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Массивы данных
Одномерный массив
10.​3.​3.​1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные и паравербальные и невербальные средства
Поиск элемента с заданными свойствами
10.​3.​3.​1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные и паравербальные и невербальные средства
Перестановка элементов
10.​3.​3.​1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные и паравербальные и невербальные средства
2 четверть
Массивы данных
Сортировка
10.​3.​3.​1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python (пайзн), Delphi (дельфи), Lazarus (лазарас));
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные и паравербальные и невербальные средства
Удаление и вставка элемента
10.​3.​3.​1 составлять программы винтегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов;
10.​3.​3.​2 выполнять правила адекватного речевого поведения, используя вербальные и паравербальные и невербальные средства
3 четверть
Моделирование процессов в электронных таблицах
Выявление и анализ проблемы
10.​3.​1.​1 самостоятельно разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
10.​3.​1.​2 при обсуждении в группе аргументировать, доказывать, опровергать;
10.​1.​2.​1 приобрести опыт решения задач из разных сфер человеческой деятельности с применение средств информационных технологий;
10.​1.​2.​2 планировать свое оценочное высказывание, корректировать его в соответствии с целью
Разработка решения
10.​3.​1.​1 самостоятельно разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
10.​3.​1.​2 при обсуждении в группе аргументировать, доказывать, опровергать;
10.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
10.​2.​2.​4 оречевлять план действий с использованием предметной лексики;
10.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных;
10.​2.​2.​5 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации;
10.​3.​2.​1 решать задачу различными способами, описывать каждый из них и выбирать наиболее эффективный;
10.​3.​2.​3 строить монолог – рассуждение по опорным словам и шаблону;
10.​3.​2.​2 экспертировать решение поставленной задачи;
10.​3.​2.​4 использовать оценочные суждения, вести учебный диалог с элементами противоречия;
10.​1.​3.​1 самостоятельно осуществлять работу с документами с использованием облачных технологий;
10.​1.​3.​2 уметь формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата
4 четверть
Моделирование процессов в электронных таблицах
Разработка решения
10.​3.​1.​1 самостоятельно разрабатывать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
10.​3.​1.​2 при обсуждении в группе аргументировать, доказывать, опровергать;
10.​2.​2.​2 самостоятельно создавать базу данных в электронной таблице;
10.​2.​2.​4 оречевлять план действий с использованием предметной лексики;
10.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных;
10.​2.​2.​5 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации;
10.​3.​2.​1 решать задачу различными способами, описывать каждый из них и выбирать наиболее эффективный;
10.​3.​2.​3 строить монолог - рассуждение по опорным словам и шаблону;
10.​3.​2.​2 экспертировать решение поставленной задачи;
10.​3.​2.​4 используя оценочные суждения, вести диалог с элементами противоречия;
10.​1.​3.​1 самостоятельно осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий;
10.​1.​3.​2 уметь сформулировать цели и задачи в виде желаемого результата
Защита проекта

10.1.1.1 компьютерді бағдарламалық қамтамасыздандыру қызметтері және оның тағайындалу қызеті ту ралы білімді жүйелеу;
10.1.1.2 тірек-сызбалар бойынша талқылау-мәтінін құру;
10.4.2.1 ақпараттық мәдениет түсінігін пайдалану, ақпараттық және коммуникациялық даму болашағын бағамдау;
10.4.2.2 жасалған жұмыстың сапасы туралы бағалауыштық пікір білдіру;
10.1.3.1 бұлттық технологияларды пайдалана отырып, құжаттармен жұмыс жасауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 509 -қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 6 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Музыка пәнін оқытудың мақсаты – қазақтың дәстүрлі музыка өнерінің үздік үлгілеріне, әлем халықтарының шығармашылығына, әлемдік классика және заманауи музыканың үздік үлгілеріне баулу негізінде білім алушылардың музыкалық мәдениетін қалыптастыру және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Міндеттері:
1) музыканы әртүрлі өнер түрлерімен және оқу пәндерімен кіріктіру арқылы әлемнің біртұтас бейнесі туралы түсініктерін қалыптастыруға ықпал ету;
2) музыканың сұранысқа ие жалпыадамзаттық құбылыс ретінде, оның адамдар өміріндегі маңыздылығы мен рөлі туралы түсініктерін қалыптастыру;
3) музыкаға, музыкалық іс-әрекетке деген позитивті қатынасты және сыни ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ету;
4) білім алушылардың музыкалық шығармаларды, орындаушылықты, импровизацияны, шығармашылық тапсырмалар мен презентацияларды орындауды талдауға баулу арқылы жүйедегі пәндік-тақырыптық білімді, біліктерді және дағдыларды қалыптастыру;

10.​1.​1.​1 систематизировать знания о назначении и функциях программного обеспечения компьютера;
10.​1.​1.​2 составлять текст-рассуждение по опорным схемам;
10.​4.​2.​1 использовать понятие информационная культура, предполагать перспективы развития информационных и коммуникационных технологий;
10.​4.​2.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
10.​1.​3.​1 самостоятельно осуществлять работу с документами с использованием облачных технологий;
10.​1.​3.​2 уметь формулировать цели и задачи в виде желаемого результата;
10.​4.​1.​1 рассуждать о взаимосвязи факторов использования компьютера с состоянием соматического здоровья подростка;
10.​4.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации
Приложение 509
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 509 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5 - 6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель обучения музыке – формирование музыкальной культуры и развитие творческих способностей обучающихся на основе приобщения к лучшим образцам казахской традиционной музыки, творчества народов мира, мировой классики и современной музыки.
3. Задачи:
1) способствовать формированию понятия о целостной картине мира через интеграцию музыки с разными видами искусства и учебными предметами;
2) сформировать представление о музыке как о востребованном общечеловеческом явлении, о ее значимости и роли в жизни людей;
3) способствовать развитию навыков критического мышления и позитивного отношения к музыке, музыкальной деятельности;
4) сформировать предметно-тематические знания, умения и навыки в системе, - путем приобщения обучающихся к анализу музыкальных произведений, исполнительству, импровизации, выполнению творческих заданий и презентаций;

5) әрбір білім алушының музыкалық қабілеттерін анықтау, олардың шығармашылық әлеуетін, орындаушылық және зерттеушілік дағдыларын жүзеге асыру;
6) музыка арқылы коммуникацияның формалары туралы білім негіздерін және түсініктерін қалыптастыру;
7) музыкалық-шығармашылық жұмыстағы (шығармада, импровизацияда және әрлеуде) идеяларды ұсыну арқылы позитивті өзін-өзі бағалау, өзін-өзі тану және өзін-өзі дамытуға ықпал ету;
8) мультмедиялық құралдар мен сандық технологияларды қолдану үдерісінде бірқатар музыкалық-орындаушылық біліктер мен ұғымдарды қалыптастыру.
4. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға бар білім алушыларға музыканы оқыту процесінде түзету міндеттері шешіледі:
1) кеуде-өкпе ауруларының алдын алу мақсатында дұрыс физиологиялық тыныс алу және оңтайлы дауыс шығару дағдыларын дамыту;
2) білім алушылардың психофизиологиялық дамуын есепке алып, балалар даусын қалыптастыру және қорғау үшін жағдайлар құру;
3) әрбір білім алушының психикалық денсаулығын сақтау және нығайту;
4) ерікті сапаларды, төзімділікті және аффектілерді ұстай білу қабілетін тәрбиелеу арқылы сөйлеу тілінде күрделі бұзылыстары бар балалардың екінші тұлғалық (эмоционалды және әлеуметтік) бұзылыстарының алдын алу;
5) сөйлеудің психологиялық базасын құрайтын функцияларды дамыту жағдайларымен қамтамасыз ету: кеңістіктік және уақыттық ұғымдар, сенсорлы процестер, ұсақ моторика, жоғары психикалық функциялар, жылдамдық пен ырғақ сезімдері;
6) сөйлеудің барлық қырларын (просодика, айтылым, грамматикалық құрылым, сөздік), сөйлеудің жалпы ұғынықтылығы мен байланысын, просодиканы жетілдіру;
7) жоғары-дыбыстық, тембрлік және динамикалық естуді дамыту арқылы есту зейінін және фонематикалық есту қабілетін дамытуға ықпал ету;
8) тыныс алу, дауыс және артикуляция арасындағы тепе-теңдікті дамыту;
9) дыбыстардың қалыптасқан артикуляциясын бекіту үшін (логопедиялық сабақтардағы) жағдайлар құру;
10) өзіндік сөйлеуді дыбыстауға жауапты қатынасты дамыту: мәнерлі музыкалық орындау тәсілдерін меңгеру арқылы сөйлеудің дикциялық айқындығына, интонациялауға және мәнерлілікке ұмтылу қабілеті;
11) ансамбльдік іс-әрекетте ұжымішілік іскерлік қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Музыка" пәнін оқыту құндылыққа-бағдарланған, тұлғалық-бағдарланған, әрекеттік, дифференциалды және коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл оқуда ерекше қажеттіліктері бар білім алушылардың тұлғалық дамуына, олардың шығармашылық әлеуетін, өнерге өзіндік қатынасын көрсету даярлығын жүзеге асыруға, идеялық бағдарларын қалыптастыруға, өзіндік санасының, позитивті өзіндік бағалауын және өмірлік тәжірибесін қалыптастыруға ықпал етеді.

5) выявить музыкальные способности, реализовать творческий потенциал, исполнительские и исследовательские навыки каждого обучающегося;
6) сформировать представления и основы знаний о формах коммуникации посредством музыки;
7) способствовать развитию позитивной самооценки, самопознания и саморазвития через выражение идей в музыкально-творческих работах (в сочинении, импровизации и аранжировке);
8) сформировать представления и некоторые музыкально-исполнительскиеумения в процессе использования мультимедийных средств и цифровых технологий.
4. В процессе обучения музыке обучающихся с тяжелыми нарушениями речи предусматриваются коррекционные задачи:
1) развивать навыки правильного физиологического дыхания и рациональной голосоподачи с целью профилактики бронхо-легочных заболеваний;
2) создавать условия для формирования и охраны детского голоса с учетом психофизиологического развития обучающихся;
3) сохранять и укреплять психическое здоровье каждого обучающегося,
4) предупреждать вторичные личностные (эмоциональные и социальные) расстройства у детей с тяжелыми нарушениями речи через воспитание волевых качеств, выдержки и способности сдерживать аффекты;
5) обеспечить условия для развития функций, составляющих психологическую базу речи: пространственных и временных представлений, сенсорных процессов, тонкой моторики, высших психических функций, чувства темпа и ритма;
6) совершенствовать все стороны речи (просодику, произношение, грамматический строй, словарь), общую внятность и связность речи, просодику;
7) способствовать развитию слухового внимания и фонематического слуха через развитие звуковысотного, тембрового и динамического слуха;
8) развивать координацию между дыханием, голосом и артикуляцией;
9) создавать условия для закрепления сформированной (на логопедических занятиях) артикуляции звуков;
10) развивать ответственное отношение к звучанию собственной речи: стремление и способность к дикционной четкости, интонированию и выразительности речи через овладение приемами выразительного музыкального исполнения;
11) формировать навыки внутриколлективного делового общения в ансамблевой деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение предмету "Музыка" осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, дифференцированного и деятельностного, коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход способствует личностному развитию обучающихся с особыми образовательными потребностями, реализации их творческого потенциала, готовности выражать свое отношение к искусству, формированию идейных ориентиров, становлению самосознания, позитивной самооценки и жизненного оптимизма.

7. Тұлғалық-бағдарланған тәсіл сөйлеудегі ақаудың және оның жекеленген көріністерінің сипатын ескеріп, оқу процесін дараландыру және дифференциациялауда көрінеді; дара-дифференциалды оқыту дифференциалды диагностика барысында анықталған білім алушының ерекше оқу қажеттіліктеріне сәйкес болады, бұл білім алушылардың психикалық және тілдік дамуының ерекшеліктерімен байланысты туындайтын күтпеген қиындықтары жағдайында, мысалы, тілдік артикуляциялық тырысу және дауыс желбезегінің қысылуы туындағанда мұғалімнің қолдау көрсетудің алуан түрлі тәсілдерін қолдану даярлығын қамтиды.
8. Сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылармен жұмыс барысында іс-әрекеттік тәсіл сөздік және музыкалық материалдарды полисенсорлық қабылдауды қамтамасыз етуде; тірек сигналдарды (әрекеттің бағдарлаушылық негіздері) қолдануда; берілген үлгі немес модельге қарап өз ойларын немесе анықтамаларын құрастыруда; алгоритмдерді қолдануда; ережелер мен нұсқауларды кванттауда; әрекеттерін сипаттауда; тақырыптарды оқу темпін оңтайландыруды көрінеді.
9. Дифференциалды тәсіл сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың алуан түрлі топтары үшін оқу процесін мамандандыруды, білім алушылардың ерекшеліктерін ескеріп, топтарды коррекциялық оқытудың алуан түрлі жағдайларын құруды қамтиды, атап айтсақ:
1) моторлы-алалиялық белгілері бар білім алушылар оральды және қол праксисін дамытуда арнайы жаттығуларды қажет етеді;
2) ринолалиясы бар білім алушылар әрбір сабақта күшті бағытталған ауа ағынын дамытуға арналаған тыныс алу жаттығуларын (А.Стрельникованың "Парадоксальды гимнастикасын" қосқанда) және қатты атакадағы дауыс жаттығуларын орындау қарастырылады;
3) ауызша сөйлеуді жылдамдық-ырғақтық ұйымдастырудың бұзылуы бар білім алушылармен жұмыста музыканың седативті немесе белсендіруші эффектісін таңдамалы қолдануды үйлестіру арқылы метроном қолданылады.
10. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл – бұл оқытудың негізгі тұғырларының бірі, себебі күрделі тілдік патологиясы бар білім алушылардың бірқатар маңызды коммуникативті қабілеттерінің кенеттен, өз бетімен, дербес қалыптаспайды, атап айтсақ: ой-пікірлерін жеткізе білу және интеллектуалды өзара әрекет барысында, әртүрлі жағдаятта пікір алмасу қабілеті; тілдік және сөйлеу нормалары жүйесін дұрыс қолдану қабілеті.
null11. Музыканы оқыту процесінің түзету бағыттылығының мақсаты ретінде, музыкалық материалды қолдана отырып, тілдік интенцияны дамыту, сөйлеудің алуан түрлері мен стильдері туралы ұғымдарын, мәдени сөйлеу дағдыларын, қарым-қатынастың вербальды, паравербальды және вербальды емес құралдарын дамыту алынады, атап айтсақ: жылдамдық, қаттылық, үзілістер, ырғақтық, тембр, интонациялар, мимика, қол қимылдары, дене қалыптары.

7. Личностно-ориентированный подход проявляется в индивидуализации и дифференциации учебного процесса с учетом характера речевого дефекта и отдельных его проявлений; индивидуально-дифференцированное обучение сообразно особым образовательным потребностям каждого ученика, что предполагает готовность учителя применять различные приемы поддержки в случаях неожиданных затруднений обучающегося, связанных с особенностями его психического и речевого развития.
8. Деятельностный подход в работе с обучающимися с тяжелыми нарушениями речи состоит в: обеспечении полисенсорного восприятия музыкального и речевого материала; использовании опорных сигналов (ориентировочной основы действий); формулировании определений или собственных мыслей по установленному образцу или модели; применении алгоритмов; квантовании инструкций и правил; обязательном комментировании действий; оптимизации темпа изучения тем.
9. Дифференцированный подход подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых с тяжелыми нарушениями речи, создание разнообразных условий коррекционного обучения групп с учетом особенностей учащихся, а именно:
1) обучающиеся с моторно-алалическими проявлениями нуждаются в специальных упражнениях на развитие орального и ручного праксиса;
2) обучающиеся с ринолалией на каждом уроке выполняют дыхательные упражнения на развитие сильной направленной воздушной струи (включая "Парадоксальную гимнастику А.Стрельниковой") и голосовые упражнения на твердой атаке;
3) в работе с обучающимися с нарушением темпо-ритмической организации устной речи необходимо использовать метроном в сочетании с избирательным, по показаниям, применением седативного или активизирующего эффекта музыки.
10. Коммуникативный подход к обучению – один из основных, так как у обучающихся с тяжелой речевой патологией спонтанно, самостоятельно не формируется ряд важных коммуникативных способностей: способность передавать мысли и обмениваться ими в различных ситуациях в процессе интеллектуального взаимодействия, способность правильно использовать систему языковых и речевых норм.
11. Коррекционная направленность процесса обучения музыке имеет целью, используя музыкальный материал, развивать речевую интенцию, представления о различных видах и стилях речи, навыки культурного речевого поведения, вербальные, паравербальные и невербальные средства общения, такие как: темп, громкость, паузы, ритмичность, тембр, интонации, мимика, жесты, позы.

12. Шығармашылық эмпатия, музыкаға эмоционалды және эстетикалық жауап беру әлеуметтік дамуды қамтамасыз етеді: олар тыңдауға қабілетті, басқа адамның позициясын иелену, диалог жүргізуге, сұрауға және көмек көрсетуге, адамға маңызды өмір мен өнер туралы пікірталасқа қатысуға, ересектермен және ересектермен тиімді қарым-қатынаста болуға мүмкіндік береді.
13. Музыка сабақтарында сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың қатысуымен 3 негізгі спецификалық принцип жүзеге асырылады:
1) онтогенетикалық - бұл принцип музыкалық және арнайы тілдік әсердің мазмұнын құрастыруда, сұрақтарды баламалықтан контекстілі сұрақтар ретінде құрастыру бірізділігін күрделендіріп, жалаң сөйлемнен құрмалас бағыныңқылы сөйлемге дейін сөйлемнің әртүрлі модельдерін білім алушылардың белсенді сөйлеуінде қалыптастыра отырып, онтогенездегі сөйлеудің алуан түрлі формалары мен функцияларын қалыптастырудың заңдылықтары мен бірізділігін есепке алуды қамтиды;
2) этиопатогенетикалық принцип, бұл принцип педагогтардың тілдік бұзылыстардың факторлары мен механизмдерін, мысалы, тұтығатын білім алушылар үшін мүдірмей қолжетімді сөйлеу деңгейін есепке алуын қамтиды;
3) кешенділік принципі, бұл музыканы оқытуда педагогтың әртүрлі профильдегі мамандардың көмегі мен қолдауын пайдаланатынын қамтиды: дәрігер-невролог (тұтығатын және дизартриясы бар білім алушылар), отоларинголог-дәрігер, пластикалық хирург, фониатр және стоматолог-дәрігер (ринолалиясы бар білім алушылар), сурдолог-дәрігер (кохлеарлы импланты, сенсорлы алалиясы бар білім алушылар), психолог, педагог-ритмист және логопед (сөйлеуінде барлық түрдегі патологиясы бар).
14. Педагог сөйлеу тілінің күрделі кемістігі білім алушылардың сөйлеу тілдеріндегі бұзылыстарын максимальды жоюға және әлеуметтік оңалтуға бағытталған әлеуметтік жұмысты ұйымдастырады, аталған Бағдарлама негізінде сөйлеу тілімен жұмысты ұзақ, орта және қысқа мерзімді жоспарлау және арнайы ұйымдастыру қарастырылған.
15. Сабақтағы лексикалық жұмыстың сапасы мен көлемі музыканы әрі қарай оқыту контексінде және білім алушының әлеуметтік өмірінде лексикалық материалдың сұранысқа ие болу дәрежесімен анықталады.
16. Кешенді тәсіл аясындағы педагогикалық талаптардың бірлігін қамтамасыз ету мақсатында, музыка мұғалімі оқу жылының басында логопедке тақырыптарды өту мерзімдерін көрсетіп, міндетті пәндік лексиканың минималды тізімін ұсынады.
17. Музыка сабағында пәндік терминологиялық минимумды жақсы меңгеру үшін, көру тіректері қолданылады (карточка-модельдер, кестелер, сызбалар, жаппай және жеке жұмыс үшін), онда барлық арнайы сөздер ірі, айқын, екпіннің белгіленуімен, ал күрделі құрылымда – буындарға бөлініп беріледі.

12. Художественная эмпатия, эмоциональный и эстетический отклик на музыку обеспечивают социальное развитие: формируют умение слушать, способность встать на позицию другого человека, вести диалог, запрашивать и оказывать помощь, участвовать в обсуждении значимых для человека явлений жизни и искусства, продуктивно сотрудничать со сверстниками и взрослыми.
13. На уроках музыки реализуются 3 основных специфических принципа:
1) онтогенетический - предполагающий, что при разработке содержания музыкального и специального речевого воздействия учитываются закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в онтогенезе, формируя в активной речи обучающихся различные модели фразы, от простых нераспространенных до сложноподчиненных; последовательно усложняя формулировки вопросов, от альтернативных до контекстных;
2) этиопатогенетический принцип, предполагающий, что педагогом учитываются факторы и механизмы речевых нарушений;
3) комплексности, предполагающий, что в обучении музыке педагог использует помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невролога (обучающиеся с заиканием и дизартрией), врача-отоларинголога, пластического хирурга, фониатра и хирурга-стоматолога (обучающиеся с ринолалией), врача - сурдолога (обучающиеся с кохлеарным имплантом, сенсорной алалией), психолога, педагога-ритмиста и логопеда (при всех видах речевой патологии).
14. Педагог, организует специальную работу, направленную на социальную реабилитацию и максимальное преодоление речевого нарушения обучающихся с тяжелыми нарушениями речи, предусматривается специальная организация и долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное планирование речевой работы на основе содержание данной Программы.
15. Качество и объем лексической работы на уроке определяется степенью востребованности лексического материала в контексте дальнейшего обучения музыке и социальной жизни обучающегося.
16. В целях обеспечения единства педагогических требований в рамках комплексного подхода, учитель музыки в начале учебного года предоставляет логопеду минимальный перечень обязательной предметной лексики, с указанием сроков прохождения тем.
17. Для лучшего усвоения предметного терминологического минимума на уроке музыки используются зрительные опоры (карточки-модели, таблицы, схемы, для фронтальной и индивидуальной работы), где все специальные слова даны: крупно, четко, с обозначением ударения, а при сложной структуре- с разбивкой на слоги.

18. Базалық сөздік әрдайым балалардың көз алдында болады, ал термин-сөздерді түсіндіруде фразеологизмдерді, мәтелдерді, аналогияларды қолданылады.
19. Сабақтағы жаңа терминдермен жұмыс келесі бірізділікте жүргізіледі:
1) мағынаны түсіндіру;
2) дұрыс айтуға арналған жаттығу;
3) сөздік эквиваленттерді (синонимдер), паронимдер мен антагонистерді іріктеу;
4) сөздің формаларымен жұмыс: септеу, жіктеу;
5) көп мағыналылықпен жұмыс;
6) есте сақтау бойынша тәсілдерді жүргізу (мнемотехника).
20. Педагогтың кәсіби сөйлеуі мінсіз, білім алушылардың сөйлеуін дамыту құралы ретінде қолданылады.
21. Музыка сабағында мәтінмен жұмыс жасау сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың вербальды ақпаратты қабылдау ерекшеліктерін есепке алып жүргізіледі, атап айтсақ: сөйлемдерді жеткілікті түсінбеу, ол ырықсыз етісті, инверсияны, бірізді бағыныңқы байланысты, ілік септігіндегі сөздер тізбегін қамтиды.
22. Педагог басты бөлімді алдын ала белгілеп, мәтіннің түйінді бөлімдеріне білім алушылардың зейінін аударады, таңдамалы оқуды жүргізеді, есімше, көсемше және бағыныңқылы жалғаулықтарды міндетті түрде түсіндіруді жүргізеді. Механикалық қайталаудан аулақ болған жөн
23. Музыка мұғалімі логопедпен бірлесіп ережелер мен анықтамаларды кванттауды (мағынасы бойынша аяқталған үзінділерді бөлу) және трансформациялауды жүргізеді.
24. Сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың оральды праксисін және дыбыстық мәдениетін дамытуға ықпал ететін арнайы тапсырмалардың үлгілері:
1) музыка және есептеу бойынша артикуляциялық жаттығулар;
2) музыка және есептеу бойынша мимикалық және артикуляциялық бұлшық еттердің өзіндік сылап-сипау;
3) контраст бойынша босаңсу түйсіктерін күш түсірумен қалыптастыру – саусақтың бұлшық еттері, артикуляциялық аппараттың органдары, мимикалық бұлшықеттер үшін;
4) вокализдер, речитативтер мен әуенді әндер;
5) парадоксальды және дифференциалды тыныс алу гимнастикалық кешендер;
6) жұмсақ және қатаң атакадағы имитациялық дауыстық жаттығулар, диафрагмальды тыныс алуда дауысты, дауыссыз дыбыстарды және дыбыс қатарының ноталарын айту;
7) музыка ырғағымен қарқынның вариациясы мен сылап-сипау әсерінің күшімен артикуляторлық және мимикалық бұлшық еттерді сылап-сипау және өзіндік сылап-сипау;
8) музыкалық сүйемелдеуде сюжеттік-рөлдік тілдік және қозғалыс ойындары;
9) артикуляциялық праксисті дамытуға бағытталған жаттығулар.
25. Вербальды емес коммуникативті құралдарды және жоғары психикалық функцияларды дамыту үшін арнайы жаттығулар:
1) қол қимылдары, бет қимылы, би қимылдары, музыкалық дыбыстар мен олардың үйлесімі, суреттер мен диаграммалар түріндегі ақпаратты ұсыну;

18. Базовый словарь всегда находится перед глазами обучающихся, а при толковании слов-терминов используются фразеологизмы, поговорки, аналогии.
19. Работа над новыми терминами на уроке проводится в следующей последовательности:
1) объяснение смысла;
2) упражнение в правильном проговаривании;
3) подборка словесных эквивалентов (синонимов), паронимов и антагонистов;
4) работа с формами слова: склонение, спряжение;
5) работа над многозначностью;
6) проведение приемов по запоминанию (мнемотехника).
20. Профессиональная речь педагога предполагает безукоризненную речь, в силу того, что она используется как орудие развития речи обучающихся.
21. Работа над текстом проводится с учетом особенностей восприятия вербальной информации, включающих: страдательный залог, инверсию, последовательную подчинительную связь, череду слов в родительном падеже.
22. Педагог привлекает внимание обучающихся к ключевым моментам текста, заранее подчеркивая главное, проводит выборочное чтение, обязательное толкование и разъяснение причастий, деепричастий и подчинительных союзов, избегая при этом механического повторения.
23. Учитель музыки совместно с логопедом проводит квантование (дробление на законченные по смыслу фрагменты) и трансформацию правил и определений.
24. Примеры специальных заданий, способствующих развитию орального праксиса и звуковой культуры речи обучающихся с тяжелыми нарушениями речи:
1) артикуляционные разминки под музыку и счет;
2) самомассаж мимических и артикуляционных мышц под музыку и счет;
3) формирование ощущений расслабления по контрасту с напряжением–для мышц пальцев, органов артикуляционного аппарата, мимических мышц;
4) чистоговорки, вокализы, речетативы и попевки;
5) комплексы парадоксальной и дифференцированной дыхательной гимнастики;
6) имитационные голосовые упражнения на мягкой и твердой атаке, пропевание гласных, согласных звуков и нот звукоряда на диафрагмальном дыхании;
7) массаж и самомассаж артикуляторных и мимических мышц под музыку с вариацией темпа и силы массажного воздействия;
8) сюжетно-ролевые речевые и двигательные игры в музыкальном сопровождении;
9) упражнения, направленные на развитие артикуляционного праксиса.
25. Специальные упражнения на развитие невербальных коммуникативных средств и высших психических функций:
1) предоставление информации в форме жестов, мимики, танцевальных движений, музыкальных звуков и их сочетаний, рисунков и диаграмм;

2) психогимнастика элементтері: қуаныштың, мұңның, таңғалудың, мазасызданудың, үстемдіктің және мимикалық және пантомимикалық позалары – танып білу және көрсету;
3) изотерапия элементтері (түсінік берілген сурет, графикалық диктанттар);
4) тілдік емес дыбыстарды ажырату, кеңістіктегі дыбысты оқшаулау, дыбыстың қайнар көзін анықтау, аспап пен дыбысталудың арақатынасы;
5) қимыл-қозғалыста метрикалық тамыр соғуды және ырғақтық суретті беру.
26. Эмоцияларды тұрақтандыруға және жүйке-психикалық қысымды төмендетуге арналған жаттығулар:
1) органдық музыканы тыңдауды қоса, музыка терапиясы мен ертегі терапиясының белсенді және енжар формалары;
2) эмоционалды күйді реттеу үшін өзін-өзі иландыру формулаларын қолдану; әуеннің сүйемелдеуімен өзіндік толғаныстарды саналы ұғынуды жеңілдету;
3) өзі және өзінің серіктесі үшін музыкалық аспапты таңдаумен музыкалық диалог ("Жаңғырық");
4) аспапқа қол тигізудің әртүрлі сипаты бойынша әртүрлі күші бар дыбыстарды шығару;
5) ауыспалы бұлшық ет қысымы мен босаңсуға арналған жаттығулар.
27. Паравербальды (просодикалық) коммуникативті құралдарды дамытуға арналған жаттығулар: қарқын, ырғақ, екпін, үйлесімділік:
1) шапалақтау, таптау: екпінді буынға, сөзге, "күшті" музыкалық тонға аса қатты шапалақ, екпінсіз буынға – әлсіз шапалақ сәйкес келеді;
2) біртекті заттардың, мысалы әртүрлі көлемдегі моншақтардың көмегімен сызықтық ырғақтық сызбаларды, көлемді ырғақтық модельдерді құрастыру;
3) тілдік немесе екпіндік сүйемелдеумен және онсыз ырғақтық суретті шапалақтап көрсету;
4) қозғалыста және бір дауыстың күші мен биіктігін сигнал бойынша өзгерту;
5) арнайы символдарды қолданып мәтіндерді нотаға түсіру;
6) екпіндік және ырғақтық диктанттар;
7) сахналауды, диалогты және полилогты ойнау (музыкалық материалда – қиял бойынша);
8) сызықтың көмегімен әуендетітін дыбысты метрикалық түрде көрсету; оның ұзақтығы мен модуляциясы;
9) әуенді тану, әуенді орындау барысында жіберілген қателіктерді көрсету.
28. Мағыналық компонентті дамытуға арналған тапсырмалар мен жаттығулар:
1) қойылған мақсатқа сәйкес, сазгердің шығармашылығы туралы ақпаратты тыңдалған мәтіннен анықтап табу;
2) музыкатану саласындағы термин-сөздердің сөздік өзгеруін дыбыстық-буындық және семантикалық талдау, түсіндіру, жаттықтыру;
3) тыңдалған мәтін (ән) негізінде сұрақтарды қою және жауаптарды құрастыру;
4) тыңдалған мәтіндік немесе музыкалық материалдың негізінде жеке әсерлері бойынша пікірлер мен әңгімелерді құрастыру: сөздік суреттеу/сипаттау;
5) музыкалық шығарманың сюжетіндегі оқиғалардың бірізділігін қалпына келтіру, әрекет ететін тұлғалардың әрекетін және оқиғаларды бағалау.

2) элементы психогимнастики: мимические и пантомимические позы радости, грусти, удивления, тревоги, превосходства;
3) элементы изотерапии (комментированное рисование, графические диктанты);
4) различение неречевых звуков, локализация звука в пространстве, определение источника звука, соотнесение инструмента и звучания;
5) передача в движениях метрической пульсации и ритмического рисунка.
26. Упражнения на стабилизацию эмоций и снижение нервно-психического напряжения:
1) активные и пассивные формы музыкотерапии и сказкотерапии, включая слушание органной музыки;
2) использование формул самовнушения для регулирования эмоционального состояния; облегчение осознания собственных переживаний- в сопровождении мелодии;
3) музыкальный диалог ("Эхо") с выбором музыкального инструмента для себя и своего партнера;
4) извлечение звуков разной силы с помощью различных по характеру прикосновений к инструменту;
5) упражнения с переменным мышечным напряжением и расслаблением .
27. Упражнения на развитие паравербальных (просодических) коммуникативных средств: темпа, ритма, интонации, слитности:
1) отхлопывания, притопы: ударному слогу, слову, сильному музыкальному тону соответствует более громкий хлопок, неударному – тихий;
2) составление линейных ритмосхем, объемных ритмических моделей с помощью однородных предметов;
3) отхлопывание ритмического рисунка с речевым или интонационным сопровождением и без него;
4) изменение силы и высоты голоса в движении и на месте-по сигналу;
5) нотирование текстов с использованием специальных символов;
6) интонационные и ритмические диктанты;
7) разыгрывание сцен, диалогов и полилогов на музыкальном материале – по воображению;
8) метрическое представление пропеваемого звука с помощью линии: его длительности и модуляций;
9) узнавание мелодии, указание на допущенные при ее исполнении ошибки.
28. Задания и упражнения на развитие смыслового компонента:
1) выявление из прослушанного текста: о творчестве композитора, информации в соответствии с поставленной целью;
2) звуко-слоговой и семантический анализ, толкование, упражнение в словоизменении слов-терминов из области музыковедения;
3) постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного текста (песни);
4) составление высказываний и рассказов по личным впечатлениям, - по следам прослушанного текстового или музыкального материала: словесное рисование или описание;
5) восстановление последовательности событий в сюжете музыкального произведения, оценка событий и поступков действующих лиц.

29. Қолданылатын оқытудың әдістері мен тәсілдері:
1) ұзақтығы он минуттан аспайтын музыканы үздіксіз тыңдау кезеңінде: музыкалық шығарманы тыңдағаннан кейін, оны талдауға көшеді, бұл білім алушылардың белсенді қатысуымен, оларды зейінін музыкалық мәнерлі құралдарға аударумен (қарқын, динамика, регистр, әуеннің сипаты, орындаушылар құрамы, шығарманың формасы) және оқытудың техникалық құралдары мен алуан түрлі оқу құралдарын қолданумен орындалады, бұл өз кезегіндегі білім алушылардың симфониялық оркестрдің, аспаптық және вокальды-хор музыкасының дыбысталуынан алған есту әсерлерін түрлендіру мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
2) қайта жаңғырту кезеңінде: сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылар вокальды-хор біліктері мен дағдыларын меңгереді, өз бетімен шығармаларды, вокальды және хор импровизацияларын жаттау және орындау барысында музыкалық бейнелерді қайта жаңғырту үшін, мәнерліліктің орындаушылық құралдарын іздеуді жүзеге асырады, сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз ән салуда, бір дауыста және екі дауыста, нота жазбасына бағдарлап ән салуда өзін-өзі көрсету дағдыларын меңгереді.
30. Сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылармен арнайы түрде ұжымдық ән салу техникасы дағдыландырылады: балеринаның қалпына тұрып, ішпен терең тыны салу, демді ұстап тұру, дыбысты айта отырып, толықтыныс шығару қуатын қолдану, "дыбыстың жоғары қарай алтын жіппен кететінін" елестету; дауысты дыбыстаудың биіктігі ән салушы үшін қолайлы болу қарастырылады, ұзақтығы – толық тыныс шығарғанға дейін, бір дауысты салу уақыты - 15 секунд.
31. Хормен ән айтудың сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылар үшін үлкен коррекциялық маңызы болады: вокальды-хор дағдыларын дамытып, көпшілік білім алушыларда есту зейінінің жеткіліксіздігі тыныс алу мен дауыстың арасындағы тепе-теңдіктің жеткіліксіз болатыны ескеріледі, соған байланысты ән салуға үйрету дұрыс ән айту бағдарынан басталады: тік тұру (немесе отыру), ешбір қысымсыз, иықты артқа қарай жіберу, бұл фонациялық тыныс алуды дамыту және ән салу дауысын қалыптастырады.
32. Балалар даусын қалыптастыру және қорғау маңызды міндет болып саналады: сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушыларға әнді іріктеуде олардың психофизиологиялық және тілдік дамуындағы бұзылыстардың сипаты есепке алынады, соңғы шарты вокальды және тілдік материалды іріктеу анықтайды.
33. Ән айтуға үйретуді күрделендіру әндер мен жаттығуларды таңдаудағы бірізділікті сақтаумен бірте-бірте жүргізіледі; арнайы вокальды жаттығулар – әндетулер, еркін дауыс шығару мен дауыс беруді, тыныс алу мен дауыстың бұлшық еттің үйлестірілген жұмысын, дыбыстардың қалыптасқан (логопедиялық сабақтарда) артикуляциясын бекітуін қамтамасыз етіп, белгілі ән салу және коррекциялық міндеттерге сәйкес болады.

29. Применяемые методы и приемы обучения:
1) на этапе непрерывного слушания музыки продолжительностью не более десяти минут: после прослушивания музыкального произведения следует перейти к его анализу, который выполняется при активном участии обучающихся, с привлечением их внимания к средствам музыкальной выразительности (темп, динамика, регистр, характер мелодии, состав исполнителей, форма произведения) и применением разнообразных учебных пособий и технических средств обучения, что обеспечивает возможность разнообразить слуховые впечатления от звучания симфонического оркестра, инструментальной и вокально-хоровой музыки;
2) на этапе воспроизведения: обучающиеся с тяжелыми нарушениями речи овладевают вокально-хоровыми умениями и навыками, самостоятельно осуществляют поиск исполнительских средств выразительности, для воплощения музыкальных образов в процессе разучивания и исполнения произведений, вокальных и хоровых импровизаций, приобретают навык самовыражения в пении с сопровождением и без сопровождения, одноголосном и с элементами двухголосия, с ориентацией на нотную запись.
30. Техника коллективного пропевания отрабатывается с обучающимися: заняв позу балерины, сделать глубокий вдох животом, задержать дыхание и, пропевая звук, использовать энергию полного выдоха, представив, как звук уходит ввысь золотой нитью; предполагается удобная высота звучания голоса для поющего, продолжительность- до полного выдоха, время пропевания одного гласного - до 15 секунд.
31. Хоровое пение имеет большое коррекционное значение: развивая вокально-хоровые навыки, при этом учитываются недостаточность слухового внимания, координации между дыханием и голосом., в связи с чем обучение пению начинается с правильной певческой установки: сидеть (или стоять) прямо, ненапряженно, слегка отведя плечи назад, что необходимо для развития фонационного дыхания и формирования певческого голоса.
32. Важной задачей является формирование и охрана детского голоса: при подборе песен для обучающихся учитывается характер нарушений их психофизиологического и речевого развития, последнее условие определяет отбор как вокального, так и речевого материала.
33. Усложнение в обучении пению идет постепенно, с соблюдением последовательности в выборе песен и упражнений; специальные вокальные упражнения – распевания, соответствуют определенным певческим и коррекционным задачам, обеспечивая координированную работу дыхательной и голосовой мускулатуры, свободную голосоподачу и голосоведение, закрепление сформированной (на логопедических занятиях) артикуляции звуков.

34. Ән салуға үйрету бойынша жұмыс бірнеше кезеңдерден тұрады: әңгімелескеннен кейін және әнді орындағаннан кейін мәтінге талдау жүргізіледі, содан кейін әннің ырғақтық суреті мәтінді бір мезгілде дыбыстаумен бірге шапалақтау арқылы беріледі; содан кейін – әнді әуендік жаттау жүргізіледі, ол әннің бастамасынан немесе қайырмасынан басталады; мұнда мұғалім қол қимылымен қиын музыкалық сөйлемдерді және жекеленген сөздерді орындауға көмек береді.
35. Сыныптағы әрбір білім алушының жетістіктері есепке алынады: пәндік нәтижелердің жетістіктерін бағалай отырып, мұғалім бесбаллдық жүйені қолданады; білім алушылардың сабақтарға қатынасы, оның тәртібі мен ұмтылысы есепке алынады.
36. Музыкалық әдебиеттер туралы білімдерін бағалауда есепке алынады:
1) музыкалық қолеңбектің эмоционалды мазмұнының ашылу деңгейі;
2) музыкалық қолеңбекті талдауда өз бетімен ой қорытуы;
3) білім алушының қолеңбекті салыстыра алуы және алған білімдерінің негізінде өз бетімен жалпылау алуы.
37. Білім алушылардың тілдік мүмкіндіктерінің шектелуін есепке алып, педагог музыкалық шығарманың мазмұнын талдау барысында эмоционалды, бағыттаушы немесе ұйымдастырушы көмек береді.
38. "Музыка терапияның элементтері" тарауындағы коррекциялық тапсырмалардың орындалуын бағалау үшін баллдық бағалау қолданылмайды, алайда сипаттаушы мотивациялық сипаты бар квалиметриялық бағалау қолданылады.
39. Бағалау критерийлері болып саналатындар: сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың пәндік, метапәндік және тұлғалық нәтижелерінің білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижелерінің талаптарына сәйкестігі және тұлғалық және метапәндік оқу әрекеттерінің қалыптасу нәтижелерінің динамикасы; мұнда мақсатты болжаудың коррекциялық компонентінің нәтижелеріне жету дәрежесі анықталады.
40. Сабақтың үзінділері немесе сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушылардың қатысуымен біртұтас музыка сабақтары "Дыбыстық әсер етуге, логиканы, ойын терапиясын және дыбыстың сапасын, күшін және бағытын дамытуға арналған интербелсенді дыбыстық панельді", "Акустикалық қабырғалық тактильді панельді" қолдану арқылы жүргізілуіне сәйкес қолданылады.
41. "Музыкалық талант" ішкі бағдарламасының аясында практикалық тілдік жұмысты ұйымдастыру үшін интербелсенді панельді, үшшамалы аксессуарлар мен текшелерді қамтитын, "Мультимедиялық интербелсенді оқытушы бағдарламалық-әдістемелік кешеннің" электрондық ресурсы барынша кең қолданылады.
42. Тұтығуы және дизартриясы бар балалармен жұмыста, арнайы тыны салу және дауыс жаттығуларын жүргізуде сөйлеуді өзіндік бақылау тұрғысында дыбыстық сигналды визуализациялайтын "Логопедиялық тренажерді" қолдану тиімді болады.

34. Работа по обучению пению включает в себя несколько этапов: после беседы и исполнения песни проводится разбор текста, затем отхлопывается ритмический рисунок песни с одновременным проговариванием текста, затем- мелодическое разучивание песни, которое начинается как с запева, так и с припева; при этом учитель жестом помогает исполнению трудных музыкальных фраз и отдельных слов.
35. Учитываются достижения каждого из обучающихся класса: оценивая достижения предметных результатов, учитель использует пятибалльную систему; учитывается отношение обучающегося к занятиям, его прилежание и старание.
36. При оценке знания музыкальной литературы учитывается:
1) степень раскрытия эмоционального содержания музыкального произведения;
2) самостоятельность в рассуждениях при разборе музыкального произведения;
3) умение обучающегося сравнивать произведения и делать самостоятельные обобщения на основе полученных знаний.
37. Учитывая ограничение речевых возможностей обучающихся, педагог в процессе анализа содержания музыкального произведения оказывает эмоциональную, направляющую или организующую помощь.
38. Для оценки выполнения коррекционных заданий из раздела "Элементы музыкотерапии" бальная отметка не используется, но применяется квалиметрическое оценивание, которое носит описательный мотивирующий характер.
39. Результаты освоения программных умений и действий коррекционно-терапевтического характера оцениваются с применением критериального инструментария, основанного на уровневом подходе; музыкально - ритмические умения, обозначенные в разделе "Элементы музыкотерапии", оцениваются с учетом степени ответственности и старания обучающегося, его возможностей и характера дефекта.
40. Фрагменты уроков или целостные занятия музыкой с участием обучающихся проводится в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели".
41. Максимально широко применяется электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы в рамках подпрограммы "Музыкальный талант".
42. При проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с обучающимися с заиканием и дизартрией, эффективным в плане самоконтроля речи будет применение "Логопедического тренажера" с визуализацией звукового сигнала.

43. Кеңейтілген фразалық сөйлеуді қажетті дәрежеде игермеген білім алушылар, сонымен бірге тұтығуы бар білім алушылар сөйлеуді шектеу кезеңінде "Тілдік коммуникацияны меңгеру және дамытуға арнаған тілдік тренажерді" ассистивті құрылғы ретінде қолданады.
44. Музыка кабинетінде дамытушы және компенсаторлық мультимедиялық құрылғылармен қатар, міндетті түрде қарастырылатын жабдықтар:
1) қабырғалық демонстрациялық, маркерлі, интербелсенді тақталар, жиынтықтары бар компьютер (монитор, жүйелі блок, сабвуфер, колонкалар, микрофон, тышқан, пернетақта, желілік фильтр);
2) музыкалық орталық; топтарда жұмыс істеуге арналған ноутбуктер; бейнекамера; фотоаппарат;
3) музыкалық шығармалар фонотекасы (CD-жинақ): көрнекті отандық және шетелдік сазгерлердің шығармашылығына арналған музыка бойынша аудиожазбалар мен фонохрестоматиялар;
4) опера қойылымдарынан үзінділердің жазбасы бар бейнефильмдер; балет қойылымдарынан үзінділердің жазбасы бар бейнефильмдер; танымал оркестр ұжымдарының жазбасы бар бейнефильмдер; заманауи мюзиклдердің үзінділерінің жазбасы бар бейнефильмдер;
5) әндердің ноталық және поэтикалық мәтіндері; әртүрлі аспаптарда ойнайтын музыканттардың бейнелері; әлемдік музыка мәдениетінің ірі орталықтарындағы суреттер мен картиналардың репродукциясы.
45. "Музыка" пәнінің кабинетін жабдықтауға музыкалық аспаптармен дәстүрлі дидактикалық құралдар жатады.
46. Аудиторияны әмбебап қолдану үшін, сонымен бірге музыкалық жабдықтар мен аудио-, бейнетехниканы еркін қосу үшін электр розеткаларды кабинеттің әртүрлі жерлерінде орналастыру қарастырылады.
3 - тарау. "Музыка" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
47. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
48. Оқу пәнінің мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Музыка тыңдау, талдау және орындау";
2) 2-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру";
3) 3-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды презентациялау және бағалау";
4) 4-бөлім "Музыка терапия элементтері".
49. "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) музыка тыңдау және талдау;
2) музыкалық-шығармашылық іс-әрекет;
3) музыкалық сауаттылық негіздері.
50. "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық ойларды дамыту және материалдарды жинақтау;
2) түсіну. Шығарма және импровизация.
51. "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды презентациялау және бағалау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) презентациялаужәне музыкалық-шығармашылық жұмыстарды бағалау.
52. "Музыка терапия элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:

43. Обучающиеся, не владеющие в должной мере развернутой фразовой речью, а также обучающиеся с заиканием в период ограничения речи используют как ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации".
44. В кабинете музыки, наряду с развивающими и компенсаторными мультимедийными устройствами:
1) настенная демонстрационная, маркерная, интерактивная доски, компьютер с комплектующими (монитор, системный блок, сабвуфер, колонки, микрофон, мышь, клавиатура, сетевой фильтр);
2) музыкальный центр, ноутбуки для работы в группах, видеокамера, фотоаппарат;
3) фонотека (CD-сборник) музыкальных произведений: аудиозаписи и фонохрестоматии по музыке;
4) видеофильмы с записью фрагментов из современных мюзиклов, из оперных и балетных спектаклей; видеофильмы с записью известных оркестровых коллективов;
5) нотные и поэтические тексты песен; изображения музыкантов, играющих на различных инструментах; фотографии и репродукции картин крупнейших центров мировой музыкальной культуры.
45. В оснащение кабинета музыки входит музыкальные инструменты и традиционные дидактические объекты.
46. Для универсального использования аудитории, также свободного подключения музыкального оборудования и аудио-, видеотехники, электрические розетки предусматриваются в разных точках кабинета.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
47. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
48.Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел 1 "Слушание, анализ и исполнение музыки";
2) раздел 2 "Создание музыкально-творческих работ";
3) раздел 3 "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ";
4) раздел 4 "Элементы музыкотерапии".
49. Раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки" включает следующие подразделы:
1) слушание и анализ музыки;
2) музыкально-исполнительская деятельность;
3) основы музыкальной грамотности.
50. Раздел "Создание музыкально-творческих работ" включает следующие подразделы:
1) развитие творческих идей и сбор материалов;
2) осмысление. Сочинение и импровизация.
51. Раздел "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ" включает один подраздел:
1) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
52.Раздел "Элементы музыкотерапии" включает следующие подразделы:

1) сөйлеу тілінің психологиялық базасын дамыту үшін арналған музыка терапия элементтері;
2) жүйкелік-психикалық қобалжу мен эмоцияны тұрақтандыру үшін арналған музыка терапия элементтері;
3) сөйлеу тілінің кемшіліктерін жою мен алдын алу үшін арналған музыка терапия элементтері.
53. 5-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қазақ халқының музыкалық мұрасы. Қазақ халық әндерінің әуезділігі. Айтыс өнері. Күйдің сиқырлы құдыреті. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
2) қазақтың дәстүрлі ғұрыптық-тұрмыстық әндері мен заманауи музыка. Қазақтың ұлттық дәстүрі мен салттарының әндік қазыналары. Ғұрыптық-тұрмыстық әндер мен заманауилық. Халық музыкасын интерпретациялау. Халық музыкасын өңдеу. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
3) әлем халықтарының музыкалық дәстүрлері. Түркі және шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері.Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрлері.Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
4) музыка тілі – достық тілі. Қазақстан халықтарының музыкасы. Бір шаңырақ астында. Менің Отаным! Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну.
54. 6-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) классикалық музыканың жауһарлары. Органдық музыка. Симфониялық музыка. Опера өнері. Балет өнері. Казақстанның кәсіби музыкасы. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
2) заманауи музыкалық мәдениет. Эстрадалық музыка. Заманауи музыкалық жанрлар. Джаз музыкасы. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
3) музыка және өнер түрлері. Музыка және поэзия. Музыка және бейнелеу өнері. Музыка және театр. Музыка және кино. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну;
4) музыка және технология. Музыкалық компьютерлік бағдарламалар. Анимациядағы музыкалар. Дауыс қосу және музыкалық әрлендіру. Жобаны даярлау және құру. Жоба нәтижелерін ұсыну.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
55. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, кодировкада 6.2.1.4: болса, онда "6" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірі.
56. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
1-бөлім. "Музыка тыңдау, талдау және орындау"
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
1.1
Музыка тыңдау және талдау
5.1.1.1 тыңдалған музыкалық шығармаларды талдау, алгоритмдер мен жадынамаларды пайдаланып, музыкалық мәнерлілік түрлерін, стилін, жанрын және құралдарын анықтау;

1) элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи;
2) элементы музыкотерапии для стабилизации эмоций и снижения нервно-психического напряжения;
3) элементы музыкотерапии для преодоления и предупреждения недостатков развития речи.
53. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 5 класса:
1) музыкальное наследие казахского народа. Мелодичность казахской народной песни. Искусство айтыса. Волшебная сила кюя. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
2) казахские традиционные обрядово-бытовые песни и современная музыка. Песенные сокровища казахских народных традиций и обрядов. Обрядово-бытовые песни и современность. Интерпретация народной музыки. Обработка народной музыки. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) музыкальные традиции народов мира. Музыкальные традиции тюркских народов. Музыкальные традиции восточных народов. Музыкальные традиции европейских народов. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
4) язык музыки – язык дружбы. Музыка народов Казахстана. Под единым шаныраком. Моя Родина! Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта.
54. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 6 класса:
1) шедевры классической музыки. Органная музыка. Симфоническая музыка. Оперное искусство. Искусство балета. Профессиональная музыка Казахстана. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
2) современная музыкальная культура. Эстрадная музыка. Современные музыкальные жанры. Джазовая музыка. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) музыка и виды искусства. Музыка и поэзия. Музыка и изобразительное искусство. Музыка и театр. Музыка и кино. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
4) музыка и технологии. Музыкальные компьютерные программы. Музыка в анимации. Озвучивание и музыкальное оформление. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта.
Глава 4. Система целей обучения
55. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первая цифра обозначает класс, вторая и третья цифры – раздел и подраздел, четвертая цифра показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
56. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Раздел 1. "Слушание, анализ и исполнение музыки"
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности, используя алгоритмы и памятки;

5.1.1.2 әлемнің әртүрлі халықтарының музыкалық аспаптарын топтары бойынша жіктеу, оларды әртүрлі контексте салыстыру;
5.1.1.3 құрамы бойынша казақтың халық және орыстың халық оркестрінің аспаптарын ажырату;
5.1.1.4 музыкалық шығармалардағы жоғары дыбыстық және динамикалық өзгерістерді алуан түрлі құралдармен қабылдау, саналы ұғыну және беру;
5.1.1.5 классикалық музыканың жанрлары мен түрлерін; айтыс түрлерін, дәстүрлі ән, аспаптық стильдер мен жанрларды анықтау;
5.1.1.6 қолжетімді тілдік құралдарды қолданып, ауызша және жазбаша формада өзінің музыкалық әсерлерін жеткізе білу
6.1.1.1 тыңдалған музыкалық шығармаларды талдау, олардың түрлерін, стилін, жанрларын анықтау, оның ішінде әртүрлі өнер түрлерімен өзара байланысын педагогтың бағыттаушы көмегімен немесе өз бетімен анықтау;
6.1.1.2 музыкалық аспаптардың дыбысталуын, оркестрдің түрлерін ажырату, оларды топтар бойынша жіктеу;
6.1.1.3 құрамы бойынша халық аспаптар (қазақ және орыс) симфониялық оркестрінің аспаптарын ажырату;
6.1.1.4 музыкалық шығармалардағы жоғары дыбыстық және динамикалық, қарқынды-ырғақтық өзгерістерді алуан түрлі құралдармен қабылдау, саналы ұғыну және беру; музыканы орындауда жіберілген қателерді байқау;
6.1.1.5 өз республикасының, аймақтың әртүрлі этнос өкілдерінің халықтық музыкалық шығармашылығының жекеленген үлгілерін анықтау;
6.1.1.6 музыка туралы тақырыптарға диалогты бастау, қатарластармен және ата-аналармен концерттер, қойылымдар туралы әсерлерімен бөлісу
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
5.1.2.1 әртүрлі әндерді орындауда көркемдік бейнені беру;
5.1.2.2 әртүрлі әндерді орындауда музыканың сипатын жеткізе білу;
5.1.2.3 қарқынды және ырғақтық суретті сақтау арқылы шулы музыкалық және қазақтың халық аспаптарында ойнау;
5.1.2.4 музыкалық шығармалардың күрделі емес үзінділерін аспаптарда бірлесіп орындау;
5.1.2.5 музыкалық және әдеби шығармалар топтамасын жинақтау;
5.1.2.6 педагогтың ұйымдастырушы көмегімен канон формасындағы жеңіл әндерді, шағын әуендерді орындау;
5.1.2.7 музыкалық шығармада берілген диапазонда дауыстың акустикалық сипаттамасын ырықты өзгерту
6.1.2.1 көркемдік бейнені және әуеннің сипатын беру арқылы, канонның элементтерін қолданып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.2.2 көркемдік бейнені және әуеннің сипатын беру арқылы, екідауыстылық элементтерін қолданып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.2.3 үлгі бойынша, педагогпен бірлесіп музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндерді орындау;

5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​1.​3 различать по составу инструментов казахский народный и русский народный оркестры;
5.​1.​1.​4 воспринимать, осознавать и передавать различными средствами звуковысотные и динамические изменения в музыкальных произведениях;
5.​1.​1.​5 определять традиционные песенные, инструментальные стили и жанры, жанры и виды классической музыки; виды айтысов;
5.​1.​1.​6 передавать свои музыкальные впечатления в устной и письменной форме, используя доступные речевые средства
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с разными видами искусства, самостоятельно или с направляющей помощью педагога;
6.​1.​1.​2 различать звучание музыкальных инструментов, видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.​1.​1.​3 различать по составу инструментов народный (казахский и русский) и симфонический оркестры;
6.​1.​1.​4 воспринимать, осознавать и передавать различными средствами звуковысотные, динамические и темпо-ритмические изменения в музыкальных произведениях; замечать ошибки, допущенные при исполнении мелодии;
6.​1.​1.​5 определять отдельные образцы народного музыкального творчества представителей разных этносов своей республики, области, региона;
6.​1.​1.​6 инициировать диалог на темы о музыке, делиться впечатлениями о концертах, спектаклях со сверстниками и родителями
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
5.​1.​2.​1 передавать художественный образ при исполнении различных песен;
5.​1.​2.​2 передавать характер музыки при исполнении различных песен;
5.​1.​2.​3 играть на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах с соблюдением темпа и ритмического рисунка;
5.​1.​2.​4 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений;
5.​1.​2.​5 собирать коллекцию музыкальных и литературных произведений;
5.​1.​2.​6 исполнять небольшие мелодии, легкие песни в форме канона с организующей помощью педагога;
5.​1.​2.​7 произвольно изменять акустические характеристики голоса в диапазоне, заданном музыкальным произведением
6.​1.​2.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​2.​2 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​2.​3 исполнять разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента совместно с педагогом, по образцу;

6.1.2.4 музыкалық шығармалардың күрделі емес үзінділерін аспаптарда партиялар және (немесе) бойынша ансамбльде орындау және олардың сипатын жеткізе білу;
6.1.2.5 ән салуда, қарапайым музыкалық аспаптарда, пластикада, сахналауда импровизациялау;
6.1.2.6 педагогтың бағыттаушы көмегімен немесе өз бетімен канон формасындағы жеңіл әндерді, шағын әуендерді орындау;
6.1.2.7 дикциялық және орфоэпиялық нормаларды сақтау арқылы вокальды-хор шығармаларын орындау
1.3
Музыкалық сауаттылық негіздері
5.1.3.1 қарапайым әуендерді тыңдауда нота жазбасында бағдарлануға арналған графикалық белгілер жүйесін қолдану;
5.1.3.2 қазақтың дәстүрлі ғұрыптық-тұрмыстық әндерді олардың заманауи интерпретациясымен салыстыру;
5.1.3.3 ең аз дегенде екі жанр мен стильдегі шығармалардың мазмұнын, екпіндік-бейнелі мағынасын түсіну;
5.1.3.4 дәстүрлі авторлық мектептер мен эстрадалық бағыттағы композиторлардың шығармаларын салыстыру;
5.1.3.5 қазақ халқының және әлемнің өзге халықтарының музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.6 музыкамен байланысты жұмбақтарды шешу;
5.1.3.7 музыкаға деген тұрақты саналы ұғынылған қызығушылықты көрсету білу;
5.1.3.8 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындауда музыкалық терминологияны қолдану
6.1.3.1 қарапайым әуендерді әуендетуде нота жазбасында бағдарлануға арналған графикалық белгілер жүйесін қолдану;
6.1.3.2 стилі мен жанры бойынша әртүрлі ән салудың түрлері салыстыру;
6.1.3.3 екі және одан көп музыкалық жанр мен стильдегі шығармалардың мазмұнын, екпіндік-бейнелі мағынасын түсіну;
6.1.3.4 эстрадалық музыканың жанрлары мен бағыттарын анықтау;
6.1.3.5 қазақ халқының және әлемнің басқа халықтарының көркемдік бейнесін құруда музыканың мәнерлі құралдары мен әртүрлі өнер түрлерін салыстыру;
6.1.3.6 музыкамен байланысты жұмбақтарды ойдан құрастыру;
6.1.3.7 классикалық музыканың жанрлары мен түрлерін анықтау;
6.1.3.8 тыңдалған музыка туралы өзінің ой-пікірлері мен сезімдерін түсіндірумен ауызша және жазбаша жұмыстарды орындауда музыкалық терминологияны қолдану
2 - кесте
2 - бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру"
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
2.1 Идеялар және материал жинау
5.2.1.1 сыныптың, мектептің музыкалық өмірін белсендіру үшін идеяларды ұсыну;
5.2.1.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмысты құру үшін материалды жинау және жоспарлау
6.2.1.1 вербальды емес қолжетімді құралдармен ауданның, қаланың музыкалық өмірін белсендіру үшін идеяларды ұсыну;
6.2.1.2 педагогтың бағыттаушы көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмысты құру үшін музыкалық материалды жоспарлау және интерпретациялау

6.​1.​2.​4 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать их характер;
6.​1.​2.​5импровизировать в пении, игре на элементарных музыкальных инструментах, пластике, в театрализации;
6.​1.​2.​6 исполнять небольшие мелодии,легкие песни в форме канона с направляющей помощью педагога или самостоятельно;
6.​1.​2.​7 исполнять вокально-хоровые произведения с соблюдением дикционных и орфоэпических норм
1.3 Основы музыкальной грамотности
5.​1.​3.​1 использовать систему графических знаков для ориентации в нотном письме при прослушивании простейших мелодий;
5.​1.​3.​2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией;
5.​1.​3.​3 понимать содержание, интонационно-образный смысл произведений не менее двух жанров и стилей;
5.​1.​3.​4 сравнивать традиционные авторские школы и творчество композиторов эстрадного направления;
5.​1.​3.​5 определять особенности музыкальных традиций казахского и других народов мира;
5.​1.​3.​6 отгадывать загадки, связанные с музыкой;
5.​1.​3.​7 уметь демонстрировать устойчивый осознанный интерес к музыке;
5.​1.​3.​8 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
6.​1.​3.​1 использовать систему графических знаков для ориентации в нотном письме при пропевании простейших мелодий;
6.​1.​3.​2 сравнивать виды пения, разные по стилю и жанру;
6.​1.​3.​3 понимать содержание, интонационно-образный смысл произведений двух и более музыкальных жанров и стилей;
6.​1.​3.​4 определять жанры и направления эстрадной музыки;
6.​1.​3.​5 сравнивать средства выразительности музыки и разных видов искусства в создании художественного образа казахского и других народов мира;
6.​1.​3.​6 придумывать загадки, связанные с музыкой;
6.​1.​3.​7 определять жанры и виды классической музыки;
6.​1.​3.​8 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ с объяснением своих мыслей и чувств о прослушанной музыке
таблица 2
Раздел 2. "Создание музыкально-творческих работ"
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
2.1 Идеи и сбор материала
5.​2.​1.​1 предлагать идеи для активизации музыкальной жизни класса, школы;
5.​2.​1.​2 планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работс организующей помощью педагога
6.​2.​1.​1 предлагать идеи для активизации музыкальной жизни района, города  выражая их доступными, в том числе, невербальными, средствами;
6.​2.​1.​2 планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работс направляющей помощью педагога

2.2 Музыка шығару және импровизация
5.2.2.1 музыкалық мәнерліліктің қолжетімді құралдарын, дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, күрделі емес композицияларды шығару және импровизациялау;
5.2.2.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегін және компьютерлік бағдарламаларды қолданып, музыкалық композициялардың үзінділерін редакциялау (Алгоритмика,Word, Power point, "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid")
6.2.2.1 музыкалық мәнерліліктің қолжетімді құралдарын, дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, 3/4 өлшемдегі композицияларды шығару және импровизациялау (4-8 такт);
6.2.2.2 педагогтың бағыттаушы көмегін және компьютерлік бағдарламаларды қолданып, музыкалық композициялардың үзінділерін редакциялау және интерпретациялау (Алгоритмика, Word (ворд), Power poin (пауэр пойнт) "Musical talant (мюзикл) талант" of MES (оф МЭС) "Multikid (мультикид)")
3 - кесте
3-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды ұсыну және бағалау"
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
3.1
Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды ұсыну және бағалау
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен ұсыну, оны критерийлерге сәйкес бағалау және өз жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар беру;
5.3.1.2 әртүрлі музыкалық-шығармашылық тапсырмаларды шешуде қатарластармен өнімді ынтымақтасу (қарым-қатынас жасау, өзара әрекеттесу);
5.3.1.3 авторлар, тыңдаушылар, өзіндік шығармалардың сыншылары рөлінде болу
6.3.1.1 шығармашылық баяндама бағдарламасын көпшілік қауымға ұсыну, оны критерийлерге сәйкес бағалау, жұмысты жақсарту бойынша әртүрлі ұсыныстарды енгізу және талдау;
6.3.1.2 өз бетімен ойластырылған әртүрлі көркемдік бейнелерді ансамбльдік, ұжымдық (хор ж"не аспаптық) жүзеге асыруда қарым-қатынас жасау және өзара әрекеттесу;
6.3.1.3 музыкалық орындаушылық шығармашылықты немесе шығарманы бағалау критерийлерін анықтау
4 - кесте
4 бөлім "Музыка терапия элементтері"
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
4.1
Сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыка терапия элементтері
5.4.1.1 әуендетуде тыныс алуды дұрыс бөліп, үлгі бойынша қатты және жай, жоғары және төменгі дауысты баяу және жылдам әуенді тану, содан кейін модельдеу;
5.4.1.2 музыкалық сүйемелдеуде тыйым салынған мимикалық және пантомимикалық позаға арналған тапсырмаларды орындау;
5.4.1.3 шулы немесе әуендік аспапта (қоңыраулар, барабан, цимбал) ойнау арқылы көңіл-күйді немесе серіктестің мінез-құлқын жеткізе білу;
5.4.1.4
оркестрде музыканы ырғақтық сызбаларда есептеу және орындау:
баяу ( I I I I I),
бірқалыпты ( I I I I I I I I I)
және жылдам (IIIIIIIIIIIIIIIIIIII);

2.2 Сочинение и импровизация
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя доступные средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
5.​2.​2.​2 редактировать фрагменты музыкальных композиций, используя организующую помощь педагога и компьютерные программы (Алгоритмика,Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид"))
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции в размере 3/4 (4-8 тактов), используя доступные средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя направляющую помощь педагога и компьютерные программы (Алгоритмика, Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид"))
таблица 3
Раздел 3. "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ"
Подразделы
5 класс
6 класс
3.1 Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению своей работы;
5.​3.​1.​2 продуктивно сотрудничать (общаться, взаимодействовать) со сверстниками при решении различных музыкально-творческих задач;
5.​3.​1.​3 выступать в роли авторов, слушателей, критиков собственных произведений
6.​3.​1.​1 представлять широкой публике программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, анализировать и вносить в корректной форме различные предложения по улучшению работы;
6.​3.​1.​2 общаться и взаимодействовать в процессе ансамблевого, коллективного (хорового и инструментального) воплощения самостоятельно придуманных различных художественных образов;
6.​3.​1.​3 определять критерии оценивания музыкального исполнительского творчества или произведения
таблица 4
Раздел 4. "Элементы музыкотерапии"
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
4.1 Элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи
5.​4.​1.​2 выполнять в музыкальном сопровождении задания на запрещенную мимическую и пантомимическую позу;
5.​4.​1.​3 передавать настроение или поведение партнера игрой на шумовом или мелодическом инструменте (колокольчики, барабан, цимбалы);
5.​4.​1.​4 считывать в ритмосхемах и исполнять в оркестре музыку:
медленную ( IIII I),
умеренную ( I IIIIIII I)
и быструю (IIIIIIIIIIIIIIIIIIII);

5.4.1.5 полифониядағы алуан түрлі аспаптардың дыбысталуын ажырату, кеңістіктегі дыбысты оқшаулау, дыбыстың қайнар көзін анықтау, аспапты оның дыбысталуымен және орналасуымен салыстыру;
5.4.1.6 музыкалық шығарманың контексін түсінуді көрсете білу: тыңдай білу, құлақ түру, шапалақтау, әуендету, әндету, ән салу, ысқыру, мимикалық позаларда тұру;
6.4.1.1 аспапқа сипаты бойынша алуан түрлі қол тигізудің көмегімен әртүрлі күші бар дыбыстарды шығара білу;
6.4.1.2 музыкалық шығарманың сюжетіндегі көңіл-күйлерді, түйсіну сезімдері мен әрекет (оқиға) арасындағы себепті-салдарлы байланысты анықтау;
6.4.1.3 өзі және серіктестер үшін аспапты таңдап, ырғақтық сызбаларды қолданып, "Музыкалық жаңғырық" ойынын ұйымдастыру және жүргізу;
6.4.1.4 ырғақтық сызбаларды оқу, құрастыру және оларды қарқын мен ырғақ бойынша әуенмен салыстыру;
6.4.1.5 бір орында твист-жүруді орындау: әрбір қадамда бас пен денені бір жаққа қарай бұру, жамбас сүйекті саланы және аяқтарды – қарама-қарсы жаққа бұру, қозғалыс қарқынын әуеннің динамикасы мен қарқынына сәйкес құру;
6.4.1.6 музыкалық-шығармашылық іс-әрекеттің алуан түрлеріне тұрақты қызығушылықты көрсете білу: диалогта музыканттардың тегін, шығармалардың атауларын, стильдің атауларын еске түсіру;
4.2
Эмоцияларды тұрақтандыруға және жүйкелік-психикалық қысымды төмендетуге арналған музыкатерапия элементтері
5.4.2.1 релаксациялық тәсілдерді білу және қолдану: қысыммен контраст бойынша босаңсу, нұсқау бойынша босаңсу, өзін-өзі иландырумен босаңсу;
5.4.2.2 тыныс алу-тыныс шығару жиілігін ырықты төмендету көмегімен қозғалыс және эмоционалды қозуды әлсірету;
5.4.2.3 эмбрион және ат айдаушы позасын қабылдау, еркін тербелістерді, баяу қарқында айналуды, әуеннің сүйемелдеуімен бірте-бірте босаңсу үшін сілкіністерді орындау; кинестетикалық материалды қолданып, бұлшық еттерді босаңсыту күйін сезіну;
5.4.2.4 5 минут ішінде үздіксіз органда орындалатын И.С.Бахтың және басқа композиторлардың шығармаларын тыңдау; тыңдау барысында тыныс алу ырғағын басқару;
5.4.2.5 музыкалық шығарманы орындау сәтінде бейнеленген беттің мимикасы бойынша – қызығу, таңғалу, ұялу, қорқу, ашулану сезімдерін анықтау (суретте, фотода, пиктограммада);
5.4.2.6 музыкалық шығармадағы әзілді, оқиғаның күлкілі болатынын сезу, адекватты жауап қайтарудың вербальды емес құралдарын бақылау
6.4.2.1 қиын жағдайларда эмоционалды қысымды және логофобияны түсіруге бағытталған өзін-өзі иландырудың кем дегенде 10 музыкалық формулаларын білу және қолдану;
6.4.2.2 тыныс алу-тыныс шығару жиілігін төмендету және тыныштық күйін иландыру формуласының көмегімен қозғалыс және эмоционалды қозуды әлсірету;

5.​4.​1.​5 различать звучание различных инструментов в полифонии, локализовать звук в пространстве, определять источник звука, соотносить инструмент с его звучанием и местонахождением;
5.​4.​1.​6 уметь демонстрировать понимание контекста музыкального произведения: вслушиваться, прислушиваться, прихлопывать, припевать, напевать, насвистывать, принимать мимические позы;
6.​4.​1.​1 уметь извлекать звуки разной силы с помощью различных по характеру прикосновений к инструменту;
6.​4.​1.​2 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства ощущения, настроения – в сюжетах музыкальных произведений;
6.​4.​1.​3 организовать и провести игру "Музыкальное эхо" с использованием ритмосхем, выбрав инструмент для себя и партнера;
6.​4.​1.​4 читать, составлять ритмосхемы и соотносить их с мелодиями по темпу и ритму;
6.​4.​1.​5 выполнять твист-ходьбу на месте: при каждом шаге скручивая голову и туловище в одну сторону, тазобедренную область и ноги - в противоположную, подстраивая темп движений под динамику и темп мелодии;
6.​4.​1.​6 уметь выражать устойчивый интерес к различным видам\ (или какомулибо виду) музыкально-творческой деятельности: упоминать в диалогах фамилии музыкантов, названия произведений, стилей;
4.2 Элементы музыкотерапии для стабилизации эмоций и снижения нервно-психического напряжения
5.​4.​2.​1 знать и применять релаксационные приемы: расслабление по контрасту с напряжением, расслабление по инструкции, расслабление самовнушением;
5.​4.​2.​2 ослаблять двигательное и эмоциональное возбуждение с помощью произвольного снижения частоты вдоха-выдоха;
5.​4.​2.​3 принимать позу эмбриона и позу кучера, выполнять свободные качания, вращения в медленном темпе, встряхивания для постепенного расслабления в сопровождении мелодий; ощущать состояние расслабления мышц, используя кинестетический контроль;
5.​4.​2.​4 слушать произведения И.С. Баха и других композиторов, исполняемые на органе, непрерывно в течение 5-ти минут; управлять ритмом дыхания в процессе слушания;
5.​4.​2.​5 определять чувства интереса, удивления, смущения, страха, гнева - по мимике изображенного лица в момент исполнения музыкального произведения (на фото, на рисунке, пиктограмме);
5.​4.​2.​6 чувствовать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и наблюдать невербальные средства адекватного реагирования;
6.​4.​2.​1 знать и применять не менее 10-ти музыкальных формул самовнушения на снятие эмоционального напряжения и логофобии в затруднительных ситуациях;
6.​4.​2.​2 ослаблять двигательное и эмоциональное возбуждение с помощью формул внушения состояния покоя и снижения частоты вдоха-выдоха;

6.4.2.3 пәрмен бойынша бүкіл дененің бұлшық еттерін босаңсытуға және қысымдауға арналған этюдтерді орындау, әуеннің бейнесі, сипаты және көңіл-күйі бойынша пішінді "қыса" және "кеңейтіп жая" білу;
6.4.2.4 әуеннің қарқыны мен ырғағына сәйкес, музыка ырғағымен артикуляция органдары мен көзге арналған гимнастиканы, динмикалық саусақты жаттығуларды, мимикалық және артикуляциялық бұлшық еттерді сылап-сипау;
6.4.2.5 музыкалық шығарманы орындау сәтінде, тікелей қарым-қатынаста, нұсқау бойынша кезектестіріп қызығудың, таңғалудың, ұялудың, қорқудың, ашуланудың мимикалық позаларын көрсету;
6.4.2.6 музыкалық шығармадағы әзілді, оқиғаның күлкілі болатынын түсіну, адекватты жауап қайтарудың вербальды емес құралдарын қолдану
4.3
Сөйлеудің дамуындағы бұзылыстарды жоюға және алдын алуға арналған музыкатерапия элементтері
5.4.3.1 ауа ағынының күшін реттеумен (тыныс шығарудың ұзақтығы 12 секундқа дейін) ауызбен тыныс шығарумен бағытталған төменгі диафрагмальды тілдік тыныс алуды меңгеру;
5.4.3.2 музыкаға салынған сөйлемнің екпініне және үзіліске, мағынасына бағдарланып, басты логикалық тіректі сөзді жеткілікті дауыс күшімен ажырату, есту арқылы тану;
5.4.3.3 жеке көрсетулер бойынша жетекші қолдың саусақтарының қозғалысымен сөйлеуді қамтамасыз ету тәсілдерін меңгеру; көрсеткіштер бойынша алуан түрлі техникалардың элементтерін білу және орындау (А.Н.Стрельникова, А.Г. Ипполитова);
5.4.3.4 әртүрлі күрделіліктегі речетативті ырғақтардың артикуляциясына тірек жасамай қайта жаңғырту;
5.4.3.5 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуын өзіндік бақылауды сақтау, әндерді орындауда барлық дыбыстарды айқын, дәл дыбыстау, айту (*тілдік аппараттың ауыр органикалық зақымдалуы бар білім алушыларға қатысты емес);
5.4.3.6 әуенді баяулатуға және жеделдетуге сәйкес сөйлеуді ырықты баяулату және жеделдету тәсілдерін меңгеру
6.4.3.1 негізінен дауысты дыбыстарға ауыны жұмсап, ән салу және сөйлеу актісінде тыныс алуды дұрыс бөліп, ұтымды дауыс шығаруды меңгеру; тыны салу және дауыс бұлшық етінің жұмысын үйлестіру білу;
6.4.3.2 музыкаға салынған
5-7 сөзден тұратын сұраулы сөйлемдегі басты сөзді дауыспен және үзіліспен ажырату және есту арқылы анықтау;
6.4.3.3 музыкалық-шығармашылық өнерде қолданылатын вербальды емес және паравербальды құралдардың әлеуметтік маңызын қолжетімді деңгейде түсіну және түсіндіру білу
6.4.3.4 ұяң-қатаң, қатты-жұмсақ дауыссыз дыбыстарды кезектестіріп буындық тізбектерді құрастыру және оларды речитативтерде, әуендерде және вокализдерде орындау;
6.4.3.5 белгілі мақсатқа жету үшін қарқынды, күшті, екпінді, ырғақты өз бетімен және үнемі қолдану (өтініш білдіру, көңіл-күйді көрсету, мағынаны нақтылау);

6.​4.​2.​3 исполнять этюды на расслабление и напряжение мышц всего тела по команде, уметь "съеживать" и "развертывать" фигуру по представлению, по характеру и настроению мелодии;
6.​4.​2.​4 выполнять массаж мимических и артикуляционных мышц, динамические пальцевые упражнения, гимнастику для глаз и органов артикуляции под музыку, в соответствии с темпоритмом мелодии;
6.​4.​2.​5 демонстрировать мимические позы интереса, удивления, смущения, страха, гнева в чередовании, по инструкции, в живом общении, в момент исполнения музыкального произведения;
6.​4.​2.​6 понимать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и использовать невербальные средства адекватного реагирования;
4.3 Элементы музыкотерапии для преодоления и предупреждения недостатков развития речи
5.​4.​3.​1 владеть нижнедиафрагмальным речевым дыханием, направленным ротовым выдохом с регулированием силы воздушной струи (продолжительность выдоха до 12 секунд);
5.​4.​3.​2 узнавать на слух, выделять достаточной силой голоса главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы, положенной на музыку;
5.​4.​3.​3 владеть приемом сопровождения речи движениями пальцев ведущей руки – по индивидуальным показаниям; знать и выполнять элементы различных дыхательных техник -
(А.Н.Стрельниковой,
А.Г.Ипполитовой) по показаниям;
5.​4.​3.​4 воспроизводить без опоры на артикуляцию речетативные ритмы различной сложности;
5.​4.​3.​5 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков, по индивидуальным показаниям, четко произносить все звуки при исполнении песен (*не относится к обучающимся с тяжелыми органическими поражениями речевого аппарата);
5.​4.​3.​6 владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи в соответствии с замедлением и ускорением мелодию
6.​4.​3.​1 владеть рациональной голосоподачей, правильно распределяя дыхание в акте пения и речи, расходуя воздух, в основном, на гласные; уметь координировать работу дыхательной и голосовой мускулатуры;
6.​4.​3.​2 определять на слух и выделять голосом и паузой главное слово в вопросительной фразе из 5-7 слов, положенной на музыку;
6.​4.​3.​3 понимать и уметь объяснить на доступном уровне социальное значение невербальных и паравербальных средств, используемых в музыкально-исполнительском искусстве;
6.​4.​3.​4 составлять слоговые цепочки с чередованием звонких глухих, твердых- мягких согласных и исполнять их в речетативах, попевках и вокализах;
6.​4.​3.​5 самостоятельно и постоянно использовать темп, силу, интонацию, ритм для достижения определенной цели (выражения просьбы, демонстрации настроения, уточнения смысла);

6.4.3.6 өзінің артикуляциялық, мимикалық, саусақты және жалпы қозғалыстарында метрикалық пульсацияны және ырғақтық суретті дауыстың қатты атакасымен белгілеу
57. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
58. Сағаттарды бөлу, сонымен қатар тақырыптарды өту реті мұғалімнің еркіне берілген.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6 сыныптарына
арналған "Музыка" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5- 6 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазақ халқының музыкалық мұрасы
Қазақтың халық әнінің әуезділігі
5.1.1.1 тыңдалған музыкалық шығармаларды талдау, алгоритмдер мен жадынамаларды пайдаланып, музыкалық мәнерлілік түрлерін, стилін, жанрын және құралдарын анықтау;
5.1.1.5 айтыс түрлерін, дәстүрлі ән, аспаптық стильдер мен жанрларды анықтау;
5.1.2.1 әртүрлі әндерді орындауда көркемдік бейнені және музыканың сипатын жеткізе білу;
5.4.1.1 әуендетуде тыныс алуды дұрыс бөліп, үлгі бойынша қатты және жай, жоғары және төменгі дауыстығ баяу және жылдам әуенді тану, содан кейін модельдеу;
5.1.2.3 қарқынды және ырғақтық суретті сақтау арқылы шулы музыкалық және қазақтың халық аспаптарында ойнау
Айтыс өнері
5.2.1.1 сыныптың, мектептің музыкалық өмірін белсендіру үшін идеяларды ұсыну;
5.2.2.1 музыкалық мәнерліліктің қолжетімді құралдарын, дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, күрделі емес композицияларды шығару және импровизациялау
Күйдің сиқырлы құдыреті
5.1.1.2 әлемнің әртүрлі халықтарының музыкалық аспаптарын топтары бойынша жіктеу, оларды әртүрлі контексте салыстыру;
5.1.3.2 қазақтың дәстүрлі ғұрыптық-тұрмыстық әндерді олардың заманауи интерпретациясымен салыстыру;
5.4.2.5 музыкалық шығарманы орындау сәтінде және/немесе музыкалық шығарманы тыңдауда бейнеленген беттің мимикасы бойынша – қызығу, таңғалу, ұялу, қорқу, ашулану сезімдерін анықтау (суретте, фотода, пиктограммада); авторлар, тыңдаушылар, өзіндік шығарманың сыншылары рөлінде болу
Жобаны даярлау және құру
5.1.3.1 қарапайым әуендерді тыңдауда нота жазбасында бағдарлануға арналған графикалық белгілер жүйесін қолдану;
5.2.1.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмысты құру үшін материалды жинау және жоспарлау;
5.2.2.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегін және компьютерлік бағдарламаларды қолданып, музыкалық композициялардың үзінділерін редакциялау (Алгоритмика,Word, Power point, "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid")
Жобаны даярлау және құру
5.1.3.1 қарапайым әуендерді тыңдауда нота жазбасында бағдарлануға арналған графикалық белгілер жүйесін қолдану;
5.2.1.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмысты құру үшін материалды жинау және жоспарлау;
5.2.2.2 педагогтың ұйымдастырушы көмегін және компьютерлік бағдарламаларды қолданып, музыкалық композициялардың үзінділерін редакциялау (Алгоритмика,Word, Power point, "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid")
2 - тоқсан

6.​4.​3.​6 отмечать в своих артикуляторных, мимических, пальцевых и общих движениях, а также твердой атакой голоса метрическую пульсацию и ритмический рисунок
57. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
58. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Музыка"
для 5-6 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Музыкальное наследие казахского народа
Мелодичность казахской народной песни
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​1.​5 определять традиционные песенные, инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.​1.​2.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​4.​1.​1 узнавать, а затем моделировать по образцу громкий и тихий, высокий и низкий голос, медленную и быструю мелодию, правильно распределяя дыхание при пропевании;
5.​1.​2.​3 играть на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах, соблюдая темп и ритмический рисунок;
Искусство айтыса
5.​2.​1.​1 предлагать идеи для активизации музыкальной жизни класса, школы;
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя доступныесредства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Волшебная сила кюя
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​3.​2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией;
5.​4.​2.​5 определять чувства интереса, удивления, смущения, страха, гнева - по мимике изображенного лица в момент исполнения и\или слушания музыкального произведения (на фото, на рисунке, пиктограмме); выступать в роли авторов, слушателей, критиков собственных произведений;
Подготовка и создание проекта
5.​1.​3.​1 использовать систему графических знаков для ориентации в нотном письме при прослушивании простейших мелодий;
5.​2.​1.​2 планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ с организующей помощью педагога;
5.​2.​2.​2 редактировать фрагменты музыкальных композиций, используя организующую помощь педагога и компьютерные программы (Алгоритмика, Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид")
Подготовка и создание проекта
5.​1.​3.​1 использовать систему графических знаков для ориентации в нотном письме при прослушивании простейших мелодий;
5.​2.​1.​2 планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работс организующей помощью педагога;
5.​2.​2.​2 редактировать фрагменты музыкальных композиций, используя организующую помощь педагога и компьютерные программы (Алгоритмика, Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид")
2 четверть

2. Қазақтың дәстүрлі ғұрыптық-тұрмыстық әндері мен заманауи музыка
Ғұрыптық-тұрмыстық әндер мен заманауилық
5.1.1.4 музыкалық шығармалардағы жоғары дыбыстық және динамикалық өзгерістерді алуан түрлі құралдармен қабылдау, саналы ұғыну және беру;
5.1.2.4 музыкалық шығармалардың күрделі емес үзінділерін аспаптарда бірлесіп орындау
Халық музыкасын интерпретациялау
5.1.2.5 музыкалық және әдеби шығармалар топтамасын жинақтау;
5.1.3.5 қазақ халқының және әлемнің өзге халықтарының музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау
Халық музыкасын өңдеу
5.1.1.6 қолжетімді тілдік құралдарды қолданып, ауызша және жазбаша формада өзінің музыкалық әсерлерін жеткізе білу;
5.1.2.6 педагогтың ұйымдастырушы көмегімен канон формасындағы жеңіл әндерді, шағын әуендерді орындау;
5.1.3.6 музыкамен байланысты жұмбақтарды шешу
Жобаны даярлау және құру
5.1.2.7 музыкалық шығармада берілген диапазонда дауыстың акустикалық сипаттамасын ырықты өзгерту;
5.1.3.7 музыкаға деген тұрақты саналы ұғынылған қызығушылықты көрсету білу;
5.1.3.8 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындауда музыкалық терминологияны қолдану
Жоба нәтижелерін ұсыну
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен ұсыну, оны критерийлерге сәйкес бағалау және өз жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар беру;
5.3.1.3 авторлар, тыңдаушылар, өзіндік шығармалардың сыншылары рөлінде болу;
5.4.3.2 музыкаға салынған сөйлемнің екпініне және үзіліске, мағынасына бағдарланып, басты логикалық тіректі сөзді жеткілікті дауыс күшімен ажырату, есту арқылы тану
Жоба нәтижелерін ұсыну
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен ұсыну, оны критерийлерге сәйкес бағалау және өз жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар беру;
5.3.1.3 авторлар, тыңдаушылар, өзіндік шығармалардың сыншылары рөлінде болу;
5.4.3.2 музыкаға салынған сөйлемнің екпініне және үзіліске, мағынасына бағдарланып, басты логикалық тіректі сөзді жеткілікті дауыс күшімен ажырату, есту арқылы тану
3 - тоқсан
3. Әлем халықтарының музыкалық дәстүрлері
Түркі және шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері
5.4.2.6 музыкалық шығармадағы әзілді, оқиғаның күлкілі болатынын сезу, адекватты жауап қайтарудың вербальды емес құралдарын бақылау;
5.4.1.2 музыкалық сүйемелдеуде тыйым салынған мимикалық және пантомимикалық позаға арналған тапсырмаларды орындау;
5.4.3.4 әртүрлі күрделіліктегі речетативті ырғақтардың артикуляциясына тірек жасамай қайта жаңғырту;
5.4.3.6 әуенді баяулатуға және жеделдетуге сәйкес сөйлеуді ырықты баяулату және жеделдету тәсілдерін меңгеру
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрлері

2. Казахские традицонные обрядово-бытовые песни и современная музыка
Обрядово-бытовые песни и современ ность
5.​1.​1.​4 воспринимать, осознавать и передавать различными средствами звуковысотные и динамические изменения в музыкальных произведениях;
5.​1.​2.​4 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Интерпретация народной музыки
5.​1.​2.​5 собирать коллекцию музыкальных и литературных произведений;
5.​1.​3.​5 определять особенности музыкальных традиций казахского и других народов мира
Обработка народной музыки
5.​1.​1.​6 передавать свои музыкальные впечатления в устной и письменной форме, используя доступные речевые средства;
5.​1.​2.​6 исполнять небольшие мелодии, легкие песни в форме канонас организующей помощью педагога;
5.​1.​3.​6 отгадывать загадки, связанные с музыкой
Подготовка и создание проекта
5.​1.​2.​7 произвольно изменять акустические характеристики голоса в диапазоне, заданном музыкальным произведением;
5.​1.​3.​7 уметь демонстрировать устойчивый осознанный интерес к музыке;
5.​1.​3.​8 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Представление результатов проекта
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критерями и вносить предложения по улучшению своей работы;
5.​3.​1.​3 выступать в роли авторов, слушателей, критиков собственных произведений;
5.​4.​3.​2 узнавать на слух, выделять достаточной силой голоса главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы, положенной на музыку;
Представление результатов проекта
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению своей работы;
5.​3.​1.​3 выступать в роли авторов, слушателей, критиков собственных произведений;
5.​4.​3.​2 узнавать на слух, выделять достаточной силой голоса главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы, положенной на музыку;
3 четверть
3. Музыкальные традиции народов мира
Музыкальные традиции тюркских и восточных народов
5.​4.​2.​6 чувствовать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и наблюдать невербальные средства адекватного реагирования;
5.​4.​1.​2 выполнять в музыкальном сопровождении задания на запрещенную мимическую и пантомимическую позу;
5.​4.​3.​4 воспроизводить без опоры на артикуляцию речетативные ритмы различной сложности;
5.​4.​3.​6владеть приемом произвольного замедления и ускорения речи в соответствии с замедлением и ускорением мелодии;
Музыкаль-ные традиции европейских народов

5.4.2.4 5 минут ішінде үздіксіз органда орындалатын И.С.Бахтың және басқа композиторлардың шығармаларын тыңдау; тыңдау барысында тыныс алу ырғағын басқару;
5.4.1.6 музыкалық шығарманың контексін түсінуді көрсете білу: тыңдай білу, құлақ түру, шапалақтау, әуендету, әндету, ән салу, ысқыру, мимикалық позаларда тұру;
5.4.1.4 оркестрде музыканы ырғақтық сызбаларда есептеу және орындау:
Баяу ( I I I I I), бірқалыпты ( I I I I I I I I I) және жылдам (IIIIIIIIIIIIIIIIIIII);
5.4.3.5 жеке көрсеткіштер бойынша қойылған дыбыстардың айтылуын өзіндік бақылауды сақтау, әндерді орындауда барлық дыбыстарды айқын, дәл дыбыстау, айту (*тілдік аппараттың ауыр органикалық зақымдалуы бар білім алушыларға қатысты емес)
Жобаны даярлау және құру
5.3.1.2 әртүрлі музыкалық-шығармашылық тапсырмаларды шешуде қатарластармен өнімді ынтымақтасу (қарым-қатынас жасау, өзара әрекеттесу);
5.4.2.2 тыныс алу-тыныс шығару жиілігін ырықты төмендету көмегімен қозғалыс және эмоционалды қозуды әлсірету;
5.1.2.2 әртүрлі әндерді орындауда музыканың сипатын жеткізе білу
4 - тоқсан
4. Музыка тілі – достық тілі
Жобаны даярлау және құру
5.4.1.3 шулы немесе әуендік аспапта (қоңыраулар, барабан, цимбал) ойнау арқылы көңіл-күйді немесе серіктестің мінез-құлқын жеткізе білу;
5.4.1.5 полифониядағы алуан түрлі аспаптардың дыбысталуын ажырату, кеңістіктегі дыбысты оқшаулау, дыбыстың қайнар көзін анықтау, аспапты оның дыбысталуымен және орналасуымен салыстыру;
5.4.2.3 эмбрион және ат айдаушы позасын қабылдау, еркін тербелістерді, баяу қарқында айналуды, әуеннің сүйемелдеуімен бірте-бірте босаңсу үшін сілкіністерді орындау; кинестетикалық материалды қолданып, бұлшық еттерді босаңсыту күйін сезіну
Қазақстан халықтарының музыкасы
5.1.3.4 дәстүрлі авторлық мектептер мен эстрадалық бағыттағы композиторлардың шығармаларын салыстыру;
5.4.3.1 ауа ағынының күшін реттеумен (тыныс шығарудың ұзақтығы 12 секундқа дейін) ауызбен тыныс шығарумен бағытталған төменгі диафрагмальды тілдік тыныс алуды меңгеру;
5.4.3.3 жеке көрсетулер бойынша жетекші қолдың саусақтарының қозғалысымен сөйлеуді қамтамасыз ету тәсілдерін меңгеру; көрсеткіштер бойынша алуан түрлі техникалардың элементтерін білу және орындау (А.Н.Стрельникова, А.Г. Ипполитова)
5. Өлкетану
Бір шаңырақ астында
5.1.3.5 қазақ халқының және әлемнің басқа халықтарының музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.4.3.2 музыкаға салынған сөйлемнің екпініне және үзіліске, мағынасына бағдарланып, басты логикалық тіректі сөзді жеткілікті дауыс күшімен ажырату, есту арқылы тану;
5.4.3.4 әртүрлі күрделіліктегі речетативті ырғақтардың артикуляциясына тірек жасамай қайта жаңғырту

5.​4.​2.​4 слушать произведения И.С. Баха и других композиторов, исполняемые на органе, непрерывно в течение 5-ти минут; управлять ритмом дыхания в процессе слушания;
5.​4.​1.​6 уметь демонстрировать понимание контекста музыкального произведения: вслушиваться, прислушиваться, прихлопывать, припевать, напевать, насвистывать, принимать мимические позы;
5.​4.​1.​4 считывать в ритмосхемах и исполнять в оркестре музыку:
медленную (IIII),
умеренную (IIIIIIII) и быструю (IIIIIIIIIIIIIIIIIIII);
5.​4.​3.​5 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков, по индивидуальным показаниям, четко произносить все звуки при исполнении песен (*не относится к обучающимся с тяжелыми органическими поражениями речевого аппарата)
Подготовка и создание проекта
5.​3.​1.​2 продуктивно сотрудничать (общаться, взаимодействовать) со сверстниками при решении различных музыкально-творческих задач;
5.​4.​2.​2 ослаблять двигательное и эмоциональное возбуждение с помощью снижения частоты дыхательных движений;
5.​1.​2.​2 передавать характер музыки при исполнении различных песен
4 четверть
4. Язык музыки – язык дружбы
Подготовка и создание проекта
5.​4.​1.​3 передавать настроение или поведение партнера игрой на шумовом или мелодическом инструменте (колокольчики, барабан, цимбалы);
5.​4.​1.​5 различать звучание различных инструментов в полифонии, локализовать звук в пространстве, определять источник звука, соотносить инструмент с его звучанием и местонахождением;
5.​4.​2.​3 принимать позу эмбриона и позу кучера, выполнять свободные качания, вращения в медленном темпе, встряхивания для постепенного расслабления в сопровождении мелодий; ощущать состояние расслабления мышц, используя кинестетический контроль
Музыка народов Казахстана
5.​1.​3.​4 сравнивать традиционные авторские школы и творчество композиторов эстрадного направления;
5.​4.​3.​1 владеть нижнедиафрагмальным речевым дыханием, направленным ротовым выдохом с регулированием силы воздушной струи (продолжительность выдоха- до 12 сек);
5.​4.​3.​3 владеть приемом сопровождения речи движениями пальцев ведущей руки по индивидуальным показаниям; знать и выполнять элементы различных дыхательных техник (Стрельниковой, Ипполитовой) по показаниям
5. Краеведение
Под одним шаныраком
5.​1.​3.​5 определять особенности музыкальных традиций казахского и других народов мира;
5.​4.​3.​2 узнавать на слух, выделять достаточной силой голоса главное логически ударное слово, ориентируясь на смысл, паузы и интонацию фразы, положенной на музыку;
5.​4.​3.​4 воспроизводить без опоры на артикуляцию речетативные ритмы различной сложности

2) 6 - сынып:
2 - кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Классикалық музыканың жауһарлары
Органдық музыка
6.1.1.1 тыңдалған музыкалық шығармаларды талдау, олардың түрлерін, стилін, жанрларын анықтау, оның ішінде әртүрлі өнер түрлерімен өзара байланысын педагогтың бағыттаушы көмегімен немесе өз бетімен анықтау;
6.1.3.7 классикалық музыканың жанрлары мен түрлерін анықтау;
6.1.2.1 көркемдік бейнені және әуеннің сипатын беру арқылы, канонның элементтерін қолданып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау
Симфониялық музыка
6.2.1.1 вербальды емес қолжетімді құралдармен ауданның, қаланың музыкалық өмірін белсендіру үшін идеяларды ұсыну
Опера өнері
6.1.1.2 музыкалық аспаптардың дыбысталуын, оркестрдің түрлерін ажырату, оларды топтар бойынша жіктеу;
6.1.3.2 стилі мен жанры бойынша әртүрлі ән салудың түрлерін салыстыру
Балет өнері
6.1.2.5 ән салуда, қарапайым музыкалық аспаптарда, пластикада, сахналауда импровизациялау;
6.4.1.5 бір орында твист-жүруді орындау: әрбір қадамда бас пен денені бір жаққа қарай бұру, жамбас сүйекті саланы және аяқтарды – қарама-қарсы жаққа бұру, қозғалыс қарқынын әуеннің динамикасы мен қарқынына сәйкес құру;
6.2.2.2 педагогтың бағыттаушы көмегін және компьютерлік бағдарламаларды қолданып, музыкалық композициялардың үзінділерін редакциялау және интерпретациялау (Алгоритмика, Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид")
Қазақстанның кәсіби музыкасы
6.1.1.3 құрамы бойынша халық аспаптар (қазақ және орыс) симфониялық оркестрінің аспаптарын ажырату;
6.1.2.3 үлгі бойынша, педагогпен бірлесіп музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндерді орындау;
6.1.3.3 екі және одан көп музыкалық жанр мен стильдегі шығармалардың мазмұнын, екпіндік-бейнелі мағынасын түсіну
Жобаны даярлау және құру
6.1.1.4 музыкалық шығармалардағы жоғары дыбыстық және динамикалық, қарқынды-ырғақтық өзгерістерді алуан түрлі құралдармен қабылдау, саналы ұғыну және беру; музыканы орындауда жіберілген қателерді байқау;
6.1.2.4 музыкалық шығармалардың күрделі емес үзінділерін аспаптарда партиялар және (немесе) бойынша ансамбльде орындау және олардың сипатын жеткізе білу;
6.2.1.2 педагогтың бағыттаушы көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмысты құру үшін музыкалық материалды жоспарлау және интерпретациялау;
6.2.2.1 музыкалық мәнерліліктің қолжетімді құралдарын, дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, 3/4 өлшемдегі композицияларды шығару және импровизациялау (4-8 такт)
Жоба нәтижелерін ұсыну

2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Шедевры классической музыки
Органная музыка
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с разными видами искусства- самостоятельно или с направляющей помощью педагога;
6.​1.​3.​7 определять жанры и виды классической музыки;
6.​1.​2.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, передавая художественный образ и характер мелодии
Симфоническая музыка
6.​2.​1.​1 предлагать идеи для активизации музыкальной жизни района, города выражая их доступными, в том числе, невербальными, средствами
Оперное искусство
6.​1.​1.​2 различать звучание музыкальных инструментов, видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.​1.​3.​2 сравнивать виды пения, разные по стилю и жанру
Искусство балета
6.​1.​2.​5 импровизировать в пластике, в театрализации, пении, игре на элементарных музыкальных инструментах;
6.​4.​1.​5 выполнять твист-ходьбу на месте: при каждом шаге скручивая голову и туловище в одну сторону, тазобедренную область и ноги - в противоположную, подстраивая темп движений под динамику и темп мелодии;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя направляющую помощь педагога и компьютерные программы (Алгоритмика, Word (ворд), Power point (пауер пойнт), "Musical talant" of Multimedia Educational Sistem (MES) "Multikid" ("мюзикал талант" оф Мультимедия едукейшнл систем "мультикид")
Профессиональная музыка Казахстана
6.​1.​1.​3 различать по составу инструментов народный (казахский и русский) и симфонический оркестры;
6.​1.​2.​3исполнять разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента совместно с педагогом, по образцу;
6.​1.​3.​3 понимать содержание, интонационно-образный смысл произведений двух и более музыкальных жанров и стилей
Подготовка и создание проекта
6.​1.​1.​4 воспринимать, осознавать и передавать различными средствами звуковысотные, динамические и темпо-ритмические изменения в музыкальных произведениях; замечать ошибки, допущенные при исполнении мелодии;
6.​1.​2.​4 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать их характер;
6.​2.​1.​2 планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ с направляющей помощью педагога;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции в размере 3/4 (4-8 тактов), используя доступные средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Представление результатов проекта

6.1.1.5 өз республикасының, аймақтың әртүрлі этнос өкілдерінің халықтық музыкалық шығармашылығының жекеленген үлгілерін анықтау;
6.1.3.5 қазақ халқының және әлемнің басқа халықтарының көркемдік бейнесін құруда музыканың мәнерлі құралдары мен әртүрлі өнер түрлерін салыстыру
2 - тоқсан
2. Заманауи музыкалық мәдениет
Эстрадалық музыка
6.1.1.6 музыка туралы тақырыптарға диалогты бастау, қатарластармен және ата-аналармен концерттер, қойылымдар туралы әсерлерімен бөлісу;
6.1.2.6 педагогтың бағыттаушы көмегімен немесе өз бетімен канон формасындағы жеңіл әндерді, шағын әуендерді орындау;
6.1.3.6 музыкамен байланысты жұмбақтарды ойдан құрастыру
Заманауи музыкалық жанрлар
6.1.2.7 дикциялық және орфоэпиялық нормаларды сақтау арқылы вокальды-хор шығармаларын орындау;
6.1.3.8 тыңдалған музыка туралы өзінің ой-пікірлері мен сезімдерін түсіндірумен ауызша және жазбаша жұмыстарды орындауда музыкалық терминологияны қолдану
Джаз музыкасы
6.3.1.1 шығармашылық баяндама бағдарламасын көпшілік қауымға ұсыну, оны критерийлерге сәйкес бағалау, жұмысты жақсарту бойынша әртүрлі ұсыныстарды енгізу және талдау;
6.4.1.1 аспапқа сипаты бойынша алуан түрлі қол тигізудің көмегімен әртүрлі күші бар дыбыстарды шығара білу;
6.4.3.6 өзінің артикуляциялық, мимикалық, саусақты және жалпы қозғалыстарында метрикалық пульсацияны және ырғақтық суретті дауыстың қатты атакасымен белгілеу
Жобаны даярлау және құру
6.3.1.2 өз бетімен ойластырылған әртүрлі көркемдік бейнелерді ансамбльдік, ұжымдық (хор және аспаптық) жүзеге асыруда қарым-қатынас жасау және өзара әрекеттесу;
6.4.3.5 белгілі мақсатқа жету үшін қарқынды, күшті, екпінді, ырғақты өз бетімен және үнемі қолдану (өтініш білдіру, көңіл-күйді көрсету, мағынаны нақтылау)
Жоба нәтижелерін ұсыну
6.3.1.3 музыкалық орындаушылық шығармашылықты немесе шығарманы бағалау критерийлерін анықтау;
6.4.2.5 музыкалық шығарманы орындау сәтінде, тікелей қарым-қатынаста, нұсқау бойынша кезектестіріп қызығудың, таңғалудың, ұялудың, қорқудың, ашуланудың мимикалық позаларын көрсету
3 - тоқсан
3. Музыка және өнер түрлері
Музыка және поэзия
6.4.2.1 қиын жағдайларда эмоционалды қысымды және логофобияны түсіруге бағытталған өзін-өзі иландырудың кем дегенде 10 музыкалық формулаларын білу және қолдану;
6.4.1.2 музыкалық шығарманың сюжетіндегі көңіл-күйлерді, түйсіну сезімдері мен әрекет (оқиға) арасындағы себепті-салдарлы байланысты анықтау
Музыка және бейнелеу өнері
6.4.3.3 музыкалық-шығармашылық өнерде қолданылатын вербальды емес және паравербальды құралдардың әлеуметтік маңызын қолжетімді деңгейде түсіну және түсіндіру білу;

6.​1.​1.​5 определять отдельные образцы народного музыкального творчества представителей разных этносов своей республики, края, региона;
6.​1.​3.​5 сравнивать средства выразительности музыки и разных видов искусства в создании художественного образа казахского других народов мира
2 четверть
2. Современная музыкальная культура
Эстрадная музыка
6.​1.​1.​6 инициировать диалог на темы о музыке, делиться впечатлениями о концертах, спектаклях со сверстниками и родителями;
6.​1.​2.​6 исполнять небольшие мелодии, легкие песни в форме канонас направляющей помощью педагога или самостоятельно;
6.​1.​3.​6 придумывать загадки, связанные с музыкой
Современные музыкальные жанры
6.​1.​2.​7 исполнять вокально-хоровые произведения с соблюдением дикционных и орфоэпических норм;
6.​1.​3.​8 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ с объяснением своих мыслей и чувств о прослушанной музыке;
Джазовая музыка
6.​3.​1.​1 представлять широкой публике программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, анализировать и вносить в корректной форме различные предложения по улучшению работы;
6.​4.​1.​1 уметь извлекать звуки разной силы с помощью различных по характеру прикосновений к инструменту;
6.​4.​3.​6 отмечать в своих артикуляторных, мимических, пальцевых и общих движениях, а также твердой атакой голоса метрическую пульсацию и ритмический рисунок
Подготовка и создание проекта
6.​3.​1.​2 общаться и взаимодействовать в процессе ансамблевого, коллективного (хорового и инструментального) воплощения самостоятельно придуманных различных художественных образов;
6.​4.​3.​5 самостоятельно и постоянно использовать темп, силу, интонацию, ритм для достижения определенной цели (выражения просьбы, демонстрации настроения, уточнения смысла)
Представление результатовпроекта
6.​3.​1.​3 определять критерии оценивания музыкального исполнительского творчества или произведения;
6.​4.​2.​5 демонстрировать мимические позы интереса, удивления, смущения, страха, гнева в чередовании, по инструкции, в живом общении, в момент исполнения музыкального произведения;
3 четверть
3.Музыка и виды искусства
Музыка и поэзия
6.​4.​1.​5 знать и применять не менее 10-ти музыкальных формул самовнушения на снятие эмоционального напряжения и логофобии в затруднительных ситуациях;
6.​4.​1.​2 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства ощущения, настроения в сюжетах музыкальных произведений
Музыка и изобразительное искусство
6.​4.​3.​3 понимать и уметь объяснить на доступном уровне социальное значение; невербальных и паравербальных средств, используемых в музыкально-исполнительском искусстве;

6.4.2.2 тыныс алу-тыныс шығару жиілігін төмендету және тыныштық күйін иландыру формуласының көмегімен қозғалыс және эмоционалды қозуды әлсірету
Музыка және театр
6.4.2.1 қиын жағдайларда эмоционалды қысымды және логофобияны түсіруге бағытталған өзін-өзі иландырудың кем дегенде 10 музыкалық формулаларын білу және қолдану;
6.4.2.3 пәрмен бойынша бүкіл дененің бұлшық еттерін босаңсытуға және қысымдауға арналған этюдтерді орындау, әуеннің бейнесі, сипаты және көңіл-күйі бойынша пішінді "қыса" және "кеңейтіп жая" білу
Музыка және кино
6.4.2.4 әуеннің қарқыны мен ырғағына сәйкес, музыка ырғағымен артикуляция органдары мен көзге арналған гимнастиканы, динмикалық саусақты жаттығуларды, мимикалық және артикуляциялық бұлшық еттерді сылап-сипау
Жобаны даярлау және құру
6.4.1.3 өзі және серіктестер үшін аспапты таңдап, ырғақтық сызбаларды қолданып, "Музыкалық жаңғырық" ойынын ұйымдастыру және жүргізу
Жоба нәтижелерін ұсыну
6.4.1.4 ырғақтық сызбаларды оқу, құрастыру және оларды қарқын мен ырғақ бойынша әуенмен салыстыру
4 - тоқсан
4. Біздің өміріміздегі музыка
Интеллектуалды музыка
6.4.1.6 музыкалық-шығармашылық іс-әрекеттің алуан түрлеріне тұрақты қызығушылықты көрсете білу: диалогта музыканттардың тегін, шығармалардың атауларын, стильдің атауларын белгілеу
6.4.2.6 музыкалық шығармадағы әзілді, оқиғаның күлкілі болатынын түсіну, адекватты жауап қайтарудың вербальды емес құралдарын қолдану
Жанға және демалысқа арналған музыка
6.1.3.4 эстрадалық музыканың жанрлары мен бағыттарын анықтау;
6.4.3.1 негізінен дауысты дыбыстарға ауаны жұмсап, ән салу және сөйлеу актісінде тыныс алуды дұрыс бөліп, ұтымды дауыс шығаруды меңгеру; тыныс алу және дауыс бұлшық етінің жұмысын үйлестіру білу;
6.4.2.5 музыкалық шығарманы орындау сәтінде, тікелей қарым-қатынаста, нұсқау бойынша кезектестіріп қызығудың, таңғалудың, ұялудың, қорқудың, ашуланудың мимикалық позаларын көрсету;
6.4.1.3 ырғақтық сызбаларды қолдану арқылы алуан түрлі ойындарды ұйымдастыру және жүргізу
Музыка және технология
6.4.3.2 музыкаға салынған 5-7 сөзден тұратын сұраулы сөйлемдегі басты сөзді дауыспен және үзіліспен ажырату және есту арқылы анықтау
Дыбыстау және музыкалық безендіру
6.1.3.1 қарапайым әуендерді әуендетуде нота жазбасында бағдарлануға арналған графикалық белгілер жүйесін қолдану;
6.4.3.3 музыкалық-шығармашылық өнерде қолданылатын вербальды емес және паравербальды құралдардың әлеуметтік маңызын қолжетімді деңгейде түсіну және түсіндіру білу
Жобаны даярлау және құру
6.1.2.2 көркемдік бейнені және әуеннің сипатын беру арқылы, екідауыстылық элементтерін қолданып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.​4.​2.​2 ослаблять двигательное и эмоциональное возбуждение с помощью формул внушения состояния покоя и снижения частоты дыхательных движений;
Музыка и театр
6.​4.​2.​1 знать и применять не менее 10-ти музыкальных формул самовнушения на снятие эмоционального напряжения и логофобии в затруднительных ситуациях;
6.​4.​2.​3 исполнять этюды на расслабление и напряжение мышц всего тела по команде, уметь "съеживать" и "развертывать" фигуру по представлению, по характеру и настроению мелодии, передавая художественный образ и характер мелодии
Музыка и кино
6.​4.​2.​4 выполнять массаж мимических и артикуляционных мышц, динамические пальцевые упражнения, гимнастику для глаз под музыку, в соответствии с темпоритмом мелодии
Подготовка и создание проекта
6.​4.​1.​3 организовать и провести игру "Музыкальное эхо" с использованием ритмосхем, выбрав инструмент для себя и партнера
Представление результатов проекта
6.​4.​1.​4 читать, составлять ритмосхемы и соотносить их с мелодиями по темпу и ритму
4 четверть
4. Музыка в нашей жизни
Интеллектуальная музыка
6.​4.​1.​6 уметь выражать устойчивый интерес к различным видам или какому-либо виду музыкально-творческой деятельности: упоминать в диалогах фамилии музыкантов, названия произведений, стилей;
6.​4.​2.​6 понимать комичность ситуации юмор в музыкальных произведениях и использовать невербальные средства адекватного реагирования
Музыка для души и отдыха
6.​1.​3.​4 определять жанры и направления эстрадной музыки;
6.​4.​3.​1 владеть рациональной голосоподачей, правильно распределяя дыхание в акте пения и речи, расходуя воздух, в основном, на гласные; уметь координировать работу дыхательной и голосовой мускулатуры;
6.​4.​2.​5 демонстрировать мимические позы интереса, удивления, смущения, страха, гнева в чередовании, по инструкции, в живом общении, в момент исполнения музыкального произведения;
6.​4.​1.​3 организовать и провести различные игры с использованием ритмосхем;
Музыка и технология
6.​4.​3.​2 определять на слух и выделять голосом и паузой главное слово в вопросительной фразе из 5-7 слов, положенной на музыку
Озвучивание и музыкальное оформление
6.​1.​3.​1 использовать систему графических знаков для ориентации в нотном письме при пропевании простейших мелодий;
6.​4.​3.​3 понимать и уметь объяснить на доступном уровне социальное значение невербальных и паравербальных средств, используемых в музыкально-исполнительском искусстве;
Подготовка и создание проекта
6.​1.​2.​2 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;

6.4.3.4 ұяң-қатаң, қатты-жұмсақ дауыссыз дыбыстарды кезектестіріп буындық тізбектерді құрастыру және оларды речитативтерде, әуендерде және вокализдерде орындау
Жоба нәтижелерін ұсыну
6.4.3.5 белгілі мақсатқа жету үшін қарқынды, күшті, екпінді, ырғақты өз бетімен және үнемі қолдану (өтініш білдіру, көңіл-күйді көрсету, мағынаны нақтылау);
6.4.3.6 өзінің артикуляциялық, мимикалық, саусақты және жалпы қозғалыстарында метрикалық пульсацияны және ырғақтық суретті дауыстың қатты атакасымен белгілеу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 510-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мақсаты ағзаның барлық жүйелерін дамыту, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстыры бар білім алушылардың дене қасиеттерін және онымен байланысты қабілеттерін жетілдіру болып табылады.
3. Міндеттері:
1) әлемдік және отандық спорттағы жетістіктерді мақтан тұту түрінде жалпы мәдениеттік және қазақстандық азаматтық сәйкестік негіздерін қалыптастыру;
2) қимыл-қозғалыс мәдениетін тәрбиелеу, жалпы дамытушы және сауықтырушы бағыттағы дене жаттығуларының қимыл тәжірибесін негізгі спорт түрлерінің техникалық әрекеттерімен және тәсілдерімен молайту, спорттық-спецификалық икемдер мен дағдыларды дамыту;
3) салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін меңгерту, білім алушылардың өз денсаулығына ұқыпты қарауды тұрақты түрде қажетсінуі мен талаптануын қалыптастыру;
4) серіктесімен өзара әрекеттесуін, оған бағдарлануын, бірлесіп және жұмыла жұмыс істеуін дамыту, өзінің және серіктесінің іс-әрекетін дұрыс бағалап, ортақ нәтижеге қол жеткізу мүддесі үшін қажетті түзетулер енгізе алуды үйрету;

6.​4.​3.​4 составлять слоговые цепочки с чередованием звонких - глухих, твердых- мягких согласных и исполнять их в речетативах, попевках и вокализах;
Представление результатов проекта
6.​4.​3.​5 самостоятельно и постоянно использовать темп, силу, интонацию, ритм для достижения определенной цели (выражения просьбы, демонстрации настроения, уточнения смысла);
6.​4.​3.​6 отмечать в своих артикуляторных, мимических, пальцевых и общих движениях, а также твердой атакой голоса метрическую пульсацию и ритмический рисунок
Приложение 510
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 510 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адативная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью учебного предмета "Адаптивная физическая культура" является развитие всех систем организма, совершенствование физических качеств и связанных с ними способностей обучающихся с тяжелыми нарушениями речи.
3. Задачи:
1) формирование основ общекультурной и казахстанской гражданской идентичности как чувства гордости за достижения в мировом и отечественном спорте;
2) воспитание культуры движений, обогащение двигательного опыта физических упражнений с общеразвивающей и оздоровительной направленностью, техническими действиями и приемами базовых видов спорта, развитие спортивно-специфических умений и навыков;
3) освоение правил здорового и безопасного образа жизни, формирование у обучающихся устойчивых мотивов и потребности в бережном отношении к своему здоровью;
4) развитие взаимодействия, ориентации на партнера, сотрудничества и кооперации, обучение адекватно оценивать собственное поведение и поведение партнера и вносить необходимые коррективы в интересах достижения общего результата;

5) командалық спорт түрлерінде – ортақ мақсатты және оған жету жолдарын жоспарлау, бірлескен жұмыстағы қызмет пен рөлдерді бөлу, қайшылықтарды сындарлы шешу, өзара бақылауды жүзеге асыру біліктерін қалыптастыру;
6) өзінің тұлғалық және дене мүмкіндіктерін іске қоса білу негізінде ерік-жігер қасиеттерін тәрбиелеу, мақсатқа жету ынтасын және қиындықтарды жеңіп шығуға дайындығын дамыту.
4. Бағдарлама түзету міндеттерін шешуге бағытталған:
1) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың барлық сенсорлық жүйелерін түзету (көз мөлшерін, кеңістікті және уақытты бағдалауын, сипап сезу және бұлшық ет, кинестетикалық түйсігін дамыту);
2) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың танымдық процестерінің жетіспеушіліктерін дене тәрбиесі шаралары арқылы жеңу, олардың психо-эмоционалдық күйін үйлестіру;
3) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың коммуникативті дағдылары мен коммуникативті қасиеттерін жетілдіру;
4) сөздік қорын байыту, сөйлеу тілінің грамматикалық жағын жетілдіру;
5) сөйлеу тілінің техникалық жағын және дұрыс тыныс алуын жетілдіру;
6) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды өзін-өзі адекватты бағалау мен өзін-өзі реттеу тетіктерін дамыту арқылы мақсатты әлеуметтендіру;
7) дене шынықтыру-сауықтыру іс-әрекетіндегі біліктер мен дағдыларға үйретуде сау сақталған талдағыштарды дамыту және пайдалану.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Дене шынықтыру пәні төмендегілерге бағытталған:
1) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары білім алушылардың қозғалыс сферасын дамыту;
2) олардың зиятының және сенсорлық мүмкіндіктерін жетілдіру;
3) ауызша сөйлеу тілін түзету;
4) әлеуметтік оңалту.
6. Бейімделген дене шынықтыруға оқыту құндылыққа бағытталған, іс әрекеттік, тұлғаға бағытталған, сараланған, коммуникативтік, түзету, полисенсорлық тәсілдерге негізделіп жүзеге асырылады:
1) құндылыққа бағытталған тәсіл, ол мақсатты түрде білім алушы тұлғасының әлеуметтік-маңызды құндылықтар жүйесін қалыптастырады, оларды іске асыру күнделікті өмір талаптарына бағынуды қамтиды;
2) тұлғаға бағытталған тәсіл, оның мақсаты әрбір нақты жағдайдағы сөйлеу тілі патологиясының түрі мен формасын ескере отырып оқу процесін дараландыру, білім алушының тұлғасын үйлесімді қалыптастыру және
жан-жақты дамыту, оның психикалық және дене дамуының жеке дара ерекшеліктерін, мінез-құлқының қажеттіліктері мен ынтасын, әлеуетті мүмкіндіктерін ескере отырып, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушының шығармашылық күш-жігерінің толық ашылуына жағдай жасау болып табылады;

5) формирование умений планировать общую цель и пути ее достижения в командных видах спорта, распределения функций и ролей в совместной деятельности, конструктивно разрешать конфликты, осуществлять взаимный контроль;
6) воспитание морально-волевых качеств, развитие мотивации достижения и готовности к преодолению трудностей на основе умения мобилизовать свои личностные и физические ресурсы.
4. Программа направлена на решение коррекционных задач:
1) коррекция всех сенсорных систем (развитие глазомера, ориентировки в пространстве и во времени, чувства равновесия, тактильных и мышечных, кинестетических ощущений) обучающихся с тяжелыми нарушениями речи;
2) преодоление недостатков познавательных процессов обучающихся с тяжелыми нарушениями речи средствами физического воспитания, гармонизация их психо-эмоционального состояния;
3) совершенствование коммуникативных навыков и коммуникативных качеств обучающихся с тяжелыми нарушениями речи;
4) обогащение лексического запаса, совершенствование грамматической стороны речи;
5) совершенствование технической стороны речи и рационального дыхания;
6) целенаправленная социализация обучающихся с тяжелыми нарушениями речи через формирование адекватной самооценки и механизмов саморегуляции;
7) развитие и использование сохранных анализаторов в обучении умениям и навыкам в физкультурно-оздоровительной деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Физическая культура направлен на:
1) развитие двигательной сферы обучающихся с тяжелыми нарушениями речи;
2) совершенствование их интеллектуальных и сенсорных возможностей;
3) опосредованную коррекцию их устной речи;
4) социальную реабилитацию.
6. Обучение адативной физической культуре осуществляется на основе ценностно-ориентированного, деятельностного, личностно-ориентированного, дифференцированного, коммуникативного, коррекционного, полисенсорного подходов:
1) ценностно-ориентированный подход формирует систему социально- значимых ценностей личности обучающегося, реализация состоит в следовании требованиям повседневной жизни;
2) личностно-ориентированный подход проявляется виндивидуализации учебного процесса с учетом вида и формы речевой патологии, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, полное раскрытие его творческих сил с учетом индивидуальных особенностей психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения, потенциальных возможностей обучающегося с тяжелыми нарушениями речи;

3) сараланған тәсіл, ол оқу процесін арнайыландыруды және медициналық тексеру мәліметтерін, дәрігерлердің, психологиялық-медциналық-педагогикалық консультация нұсқауларын, Бағдарламаға енгізілген бақылау нормативтерін тапсыруға даярлығын алдын-ала тексеру нәтижелерін ескере отырып, білім алушылардың әртүрлі топтары үшін алуан түрлі жағдай жасауды меңзейді;
4) іс-әрекеттік тәсіл, оның мәні сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың білімді дайын күйінде алуында емес, өзінің табуында, өз оқу іс-әрекетінің мазмұны мен түрлерін ұғынуында, оның нормаларын түсініп, қабылдауында, бұл оның білімінің, оқу біліктері мен дағдыларының және кең спектрлі дағдыларының белсенді әрі сәтті қалыптасуына септігін тигізеді;
5) коммуникативтік тәсіл, оның нәтижесі қарым-қатынас жағдаятына сай коммуникативті мінез-құлықты таңдай отырып және тілдік нормалар жүйесін дұрыс пайдалана отырып, өзара әрекеттесу процесінің барысында тіл арқылы қарым-қатынасты жүзеге асыра алу қабілеті болып табылады;
6) түзету тәсілі оқытудың арнайы технологияларымен және құралдарымен қамтамасыз етіледі, солардың мазмұнында, әдістерінде, әртүрлі ұйымдастырылу түрлерінде көрсетілген, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың танымдық мүмкіндіктеріне сәйкес оқу ақпаратын ерекше құрылымдау арқылы мұндай балалардың сөйлеу тілін және таным процестерін, моторикасын түзетуге бағытталған;
7) полисенсорлық тәсіл оқу процесі сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың ақпарат алуы үшін сақталған талдағыштарын кеңінен пайдалану мүмкіндігін ескере отырып, жүзеге асырылуын қамтиды. Полисенсорлық тұғыр қабылдау процесінің молаюына, оның көру, есту, моторлық (кинестетикалық), тактильді, иіс сезу, дәм сезу және вестибулярлық сияқты сақталған талдағыштар негізінде өткізілуіне жағдай жасайды.
7. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың дене тәрбиесі арнайы білім беру ұйымының түзету-дамыту жұмысының аса маңызды құрамдас бөлігіне айналады.
8. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың сөйлеу тілі мен психомоторлық дамуының бұзылыстарын түзету сабағын жүргізудің дәстүрлі әдістемесіне өзгерістер енгізу, төменде келтірілген ұстанымдарды пайдалана отырып, дене тәрбиесінің арнайы тәсілдері мен жалпыға мәлім әдістерін үйлесімді біріктіру арқылы жүзеге асырылады:
1) мұқият іріктелген тапсырмалар мен әрекет түрлерінің көмегімен ынталандыра және дамыта оқыту, соның ішінде пәннің оқу материалында сөйлеу дағдыларын дамыту, психикалық процестерді (сөйлеу, зейін, түйсік, ес, ойлау) түзету;

3) дифференцированный подход, подразумевает специализацию учебного процесса и создание разнообразных условий обучения для различных групп обучающихся с учетом данных медицинских осмотров, рекомендации врачей, психолого-медико-педагогических консультации, результатов предварительной проверки готовности к сдаче контрольных нормативов, предусмотренных Программой;
4) деятельностный подход позволяет обучающимся с тяжелыми нарушениями речи добывать знания самостоятельно, с осознанием содержания и формы своей учебной деятельности, понимания и применения систем ее норм, что способствует активному и успешному формированию знаний, учебных умений и навыков и навыков широкого спектра;
5) коммуникативный подход, подразумевает способность осуществлять общение посредством языка в процессе взаимодействия, правильно используя систему языковых и речевых норм и выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения;
6) коррекционный подход обеспечивается специальными технологиями и средствами обучения, отражен в содержании, методах, различных организационных формах, направленных на коррекцию речи и познавательных процессов, моторики обучающихся с тяжелыми нарушениями речи, особого структурирования учебной информации в соответствии сих познавательными возможностями;
7) полисенсорный подход, предполагает осуществлять процесс обучения с учетом возможности широкого привлечения сохранных зрительного, слухового, моторного, кинестетического (тактильного) анализаторов для получения информации, создает условия для обогащения процесса восприятия.
7. Физическое воспитание обучающихся с тяжелыми нарушениями речи является органичной составляющей коррекционно-развивающей работы специальной организации образования.
8. Коррекция нарушений речи и психомоторного развития обучающихся с тяжелыми нарушениями речи осуществляется путем внесения изменений в традиционную методику проведения урока, гармоничным сочетанием специальных приемов и общепринятых способов физического воспитания с использованием принципов:
1) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности, в том числе на развитие навыков речевой деятельности, коррекция психических процессов на учебном материале предмета;

2) барлық сабақ барысында сөйлеу тәртібін сақтау: дыбыс айталуын бақылау, әр білім алушының ауызша сөйлеу тіліндегі аграмматизмдерді жою, тұтығатындардың сөйлеу тілін қалпына келтіріп отыру;
3) оқытуды "үйрету үшін бағалау" арқылы демеу;
4) сабақта тілдесу жағдайын, коммуникативті жағдаят үлгісін жасау үшін білім алушылардың жеке, жұптық, топтық әрекетін ұйымдастыру;
5) сабақтағы іс-әрекет түрлерін жиі ауыстырып тұру сабақтың әр алуан түрлерін пайдалану;
6) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың сөйлеу әрекетін қолдау: пәндік лексикасын, пәннің үлгілік сөз саптамын және сөз орамдарының жиынтығын, тіл конструкцияларын автоматтандыру, ой-пікірін, жауабын құрастырып, ауқымды жеткізуіне көмектесетін ескертпелерді, нобайларды, жоспарларды, кестелерді, алгоритмдерді кеңінен пайдалану.
9. Дене шынықтыру сабақтарының мазмұнына міндетті түрде жұптық және топтық жұмыс кезінде пәндік сөздікті кеңейту мен нақтылауға, және коммуникативті дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар енгізіледі.
10. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың білімі, білігі мен дағдыларының беріктігі бай және жан-жақты сенсорлық тәжірибеге, материалдың біртіндеп күрделенуіне, талдануына, квантталуына, ұтымды мөлшерленуіне, көп мәрте ауысып отыратын жағдайларда білімін қолдануға арналған жаттығулардың жеткілікті көлемде берілуіне, шартты символдық көрнекіліктердің (тіректер, сызбалар және қалыптар) пайдаланылуына және оқу материалын берудегі көрнекі құралдардың басым болуына негізделетін өткен материалды бекіту жүйесімен қамтамасыз етіледі.
11. Сабақтардың түзете-дамыту бағыттылығына әр алуан гимнастика түрлері өз үлесін қосады: тыныстық гимнастика, саусақтық гимнастика, сөйлеу аппаратының қызметін жақсартатын артикуляциялық гимнастика, эмоционалдық саулықты сақтау мен қалпына келтіру және психикалық бұзылыстардың алдын алу мақсатымен өткізілетін.
12. Логоритмика элементтері ырғақ сезімін, сөз-қозғалыс және есту талдағыштарын дамытуға, тынысты реттеуге, дұрыс дыбыстауды бекітуге септігін тигізеді. Фронтальды әдісті пайдалана отырып музыкалық-ынталандырылған тапсырмаларды орындау сабақтың моторлық тығыздығын жоғарылатуға мүмкіндік береді, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды қимыл белсенділігімен барынша түгел қамтуды, сондай-ақ музыканың көмегімен орындалатын жұмыстың субъективті және объективті түрде жеңілдеуін қамтамасыз етеді.
13. Дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін қозғалыс белсенділігінің дәстүрлі емес түрлері, мысалы кинезиологиялық бағдарламалар (ми сыңарлары арасындағы байланыстарды дамытуға, ми сыңарлары жұмысын синхрондауға, ұсақ моториканы дамытуға бағыттаған), А.Стрельникова бойынша тыныс гимнастикасы немесе "пилатес" жүйесінің элементтері.

2) соблюдение речевого режима в течение всего урока: контроль за произношением, устранение аграмматизмов в устной речи каждого обучающегося, нормализация речи у заикающихся;
3) поддержка обучения посредством "оценивания для обучения";
4) организация индивидуальной, парной, групповой деятельности обучающихся с целью создание условий речевого общения на уроке, моделирования коммуникативных ситуаций;
5) частая смена видов деятельности на уроке, использование уроков различных типов;
6) поддержка речевой деятельности обучающихся с тяжелыми нарушениями речи: автоматизация предметной лексики, наборов шаблонных для предмета выражений и фраз, речевых конструкций, использование памяток, схем, планов, таблиц, алгоритмов, помогающих построить развернутое высказывание, рассуждение, ответ.
9. В содержание занятий по физической культуре включаются задания, направленные на расширение и уточнение предметного словаря и на развитие коммуникативных навыков при работе в парах и группах.
10. Прочность знаний, умений и навыков обучающихся с тяжелыми нарушениями речи обеспечивается системой закрепления изученного материала, основанной на сенсорном опыте, постепенном усложнении материала, его детализации, квантовании, рациональном дозировании, повышенном по сравнению с массовой школой объеме упражнений на применение знания в многократно варьируемых новых условиях, использовании условно символической наглядности (опор, схем и шаблонов) и преобладании наглядных средств преподнесения учебного материала.
11. Коррекционно-оздоровительную направленность занятий поддерживают различные виды гимнастик: дыхательная гимнастика, пальчиковая гимнастика, артикуляционная гимнастика, стимулирующая функции речедвигательного аппарата, психогимнастика, проводимая с целью восстановления и сохранения эмоционального благополучия и предупреждения психических расстройств.
12. Элементы логоритмики способствуют развитию чувства ритма, речедвигательного и слухового анализаторов, регуляции дыхания, закреплению правильного произношения, выполнение музыкально - стимулируемых заданий с использованием фронтального метода позволяют повысить моторную плотность уроков, обеспечивают максимальный охват обучающихся с тяжелыми нарушениями речи двигательной активностью в сочетании с субъективным и объективным облегчением выполняемой работы с помощью музыки.
13. Эффективность уроков физической культуры повышают нетрадиционные виды двигательной активности на уроках физической культуры: кинезиологические программы, дыхательная гимнастика, элементы системы "пилатес".

14. Созылумен бірге дұрыс тыныс алу және белсенді күш жаттығуларымен бірге бұлшық еттерді босаңсыту ағзаның қызметтік жүйелерін қалпына келтіреді, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың қимыл-қозғалыс білгірлігін арттырады. Босаңсуға бағытталған жаттығулар бұлшық ет және эмоциялық кернелуді басуға мүмкіндік береді, ал бұл тұтығуы бар білім алушылардың қалыпты сөйлеу тілін тәрбиелеудің басты шарты болып табылады.
15. Пәннің спецификасы, сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың өмірі мен денсаулығына деген жоғары жауапкершілік арнайы білім беру ұйымындағы дене шынықтыру мұғалімінің кәсіби және адамгершілік қасиеттеріне ерекше талаптар қояды, олардың ішінде ең маңыздысы болып табылады:
1) дене тәрбиесінің теориялық және әдістемелік негіздерін, педагогиканың заманауи ғылыми-әдістемелік жетістіктерін, медициналық білім, медициналық бақылау, дефектология негіздерін білу;
2) техникалық-тактикалық спорттық дағдыларды игеру;
3) педагогикалық оптимизм, ұйымдастырушылық біліктер мен дағдылар, байқампаздық, аттенциялық қабілеттер (зейінін бір мезгілде бірнеше әрекетке бөле білу қабілеті);
4) білім алушылардың жеке дара ерекшеліктері мен қабілеттерін ескере отырып, олардың болашақ дайындығын жоспарлау;
5) өзі үлгі көрсетіп, білім алушылардың үнемі спортпен шұғылдануға деген құлшынысын тәрбиелей білу;
6) ата-аналарға кәсіби тұрғыда кеңес беру.
16. Арнайы білім беру ұйымындағы дене шынықтыру мұғалімінің кәсіби іс-әрекеті, сонымен қатар мектептегі басқа да мамандармен – логопедпен, психологпен, медициналық қызметкерлермен өзара бірлесіп жүйелі түрдегі нәтижелі іс-әрекет жасауға даярлығын, тұтығуы, ринолалиясы, алалиялық немесе дизартриялық компоненті, аутизмі бар білім алушыларға сабақта жеке түзету көмегін көрсетуге мүмкіндік беретін арнайы әдістемелерді меңгеруін қамтиды.
17. Мұғалімнің сөйлеу тілі ақпаратты, дұрыс, нақты, логикалық және түсінікті, таза, мәнерлі, бай және бейнелі болады. Сөйлеу тілінің техникалық сипаттамаларына анық дикция, орнықты сөйлеу ырғағы мен қарқыны, сәйкес дауыс қаттылығы жатады.
18. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың дербес өмір сүру дағдыларын дамыту және функционалдық сауаттылығын қалыптастыру мақсатымен, арнайы өлшеуіш құралдармен және олардың көмегінсіз дене жағдайын өздігімен диагностикалау біліктеріне, өзіне-өзі массаж жасау дағдыларына үйретуге, алғашқы қарапайым медициналық көмек көрсету дағдыларын қалыптастыру мен автоматтандыруға ерекше назар аударылады.
19. Білім алушылардың "Бейімделген дене шынықтыру" сабақтарында топтарға бөлінуі медициналық тексеру нәтижесі негізінде, міндетті түрде анықтама берілген жағдайда жүргізіледі.

14. Растягивания в сочетании с правильным дыханием и активные силовые упражнения в сочетании с расслаблением мышц нормализуют функциональные системы организма, повышают уровень двигательной эрудиции обучающихся с тяжелыми нарушениями речи; упражнения на релаксацию позволяют снять мышечное и эмоциональное напряжение, создавая условия воспитания естественной речи обучающихся с заиканием.
15. Специфика предмета, высокая ответственность за жизнь и здоровье обучающихся с тяжелыми нарушениями речи предъявляют особые требования к профессиональным и нравственным сторонам личности учителя физической культуры в специальной организации образования:
1) знание теоретических и методических основ физического воспитания, современных научно-методических достижений педагогики, основ медицинских знаний, медицинского контроля, дефектологии;
2) владение технико-тактическими спортивными навыками;
3) педагогический оптимизм, организаторские умения и навыки, наблюдательность, аттенционные способности;
4) планирование перспективной подготовки обучающихся, учитывая их индивидуальные особенности и способности;
5) умение воспитывать личным примером у обучающихся стремление регулярно заниматься спортом;
6) профессиональное оказание консультативной помощи родителям.
16. Профессиональная деятельность учителя физической культуры специальной организации образования включает в себя и готовность к систематическому продуктивному взаимодействию с другими специалистами школы – логопедом, психологом, медицинскими работниками, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с заиканием, ринолалией, алалическим или дизартрическим компонентами, аутизмом.
17. Особые требования предъявляются к речи педагога: информативность, правильность, точность, логичность и доступность, выразительность, четкая дикция, оптимальный темп и ритм речи.
18. В целях развития навыков независимой жизни и формирования функциональной грамотности обучающихся с тяжелыми нарушениями речи, особое внимание уделяется обучению их умениям из области самодиагностики физического состояния с применением специальных измерительных приборов и без них, навыкам самомассажа, формированию и автоматизации навыков оказания первой простейшей медицинской помощи.
19. Распределение обучающихся на группы для занятий на уроках по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" производится на основании медицинского осмотра с обязательным предъявлением справок.

20. Дене шынықтыру сабақтарын жүргізу барысында және дидактикалық материалдарды сақтауда қолданады: тақта, үстел, жұмсақ орындық, шкаф, медициналық аптечка, спорт жабдықтарын қоятын стеллаж, доптарды салатын стеллаж, көтеріп жүретін доп салатын себет, доптарды үрлегіш.
21. Оқыту барысында белсенді түрде техникалық мультимедиялық дидактикалық құралдар пайдаланылады: компьютер жиынтығымен: жүйелік блок, монитор, микрофонды-телефонды гарнитур, акустикалық жүйе, веб-камера, желілік сүзгі, көп атқарымдық құрылғы, дене шынықтыру дайындығы бойынша мультимедиалық оқыту нұсқаулықтары.
22. Сабақта және спорттық-көпшілік шаралар өткізу кезінде сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың спорттық нәтижелері мен жетістіктерін өлшеу үшін арнайы аспаптар мен құралдар қолданылады: секунд санағыш, пластикалық жай табло, электрондық табло, 10 метрлік ұзындық өлшеуіш, 50 метрлік ұзындық өлшеуіш, қол динамометрі, ойын ысқырығы, электромегафон, механикалық шахмат сағаты, төреші мұнарасы.
23. Спорт залы мен секциялардың жабдықталуына кіреді: биік бөрене, едендік бөрене, түрлі биіктікті қоссырықтар жиынтығы (қыздарға арналған), параллель қоссырық (ұлдарға арналған), өрмелейтін арқан, өрмелеуге арналған сырық, гимнастикалық ешкі, гимнастикалық ат, гигиеналық жабындылы гимнастикалық төсеніштер, серіппелі гимнастикалық көпір, гимнастикалық тік көпір, төсеніштерді сақтау және тасымалдауға арналған арба, металл шығыршық, гимнастикалық таяқша, тартатын арқан, әмбебап гимнастикалық керме, гимнастикалық орындық, гимнастикалық қабырға.
24. Шаңғы жарысын және конькимен жүгіру дайындығын өткізу үшін қолданылады: шаңғы бекітпесі, ағаш-пластик шаңғылар, шаңғы бәтеңкелері, шаңғы таяқтарының жиынтығы, коньки.
25. Бағдарламаны жүзеге асыру үшін: сөре станогы немесе тіреуіш, лақтыруға арналған доп, лақтыруға арналған нысана, лақтыруға арналған граната 500 грамм, лақтыруға арналған граната 700 грамм, биіктікке секіруге арналған тұғыр теңдегіш, биіктікке секіруге арналған баған, тұғыр теңдегіштің биіктігін өлшегіш, эстафеталық таяқша қарастырылады.
3 - тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
26. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 6 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
3) 7 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
4) 8 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
5) 9 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
6) 10 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.

20. При проведении уроков физической культуры и хранения дидактических материалов используются: доска маркерная, стол, стул полумягкий, шкаф, аптечка медицинская, стеллаж для хранения спортивного инвентаря, стеллаж для хранения мячей, корзина для мячей переносная, насос для накачивания мячей.
21. В ходе обучения активно используются технические мультимедийные дидактические средства: компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, веб-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство, мультимедийные пособия по физической подготовке.
22. Для измерения спортивных результатов и достижений обучающихся с тяжелыми нарушениями речи на уроках и при проведении спортивно-массовых мероприятий применяются специальные приборы и приспособления: секундомер, табло простое пластиковое, табло электронное, рулетка измерительная 10 метров, рулетка измерительная 50 метров, динамометр кистевой, свисток игровой, электромегафон, часы шахматные механические, судейская вышка.
23. В оснащение спортивного зала и секций входит: бревно высокое, бревно напольное, комплект брусьев разновысоких (женских), брусья параллельные (мужские), канат для лазания, шест для лазания, козел гимнастический, конь гимнастический, мат поролоновый с гигиеническим покрытием, мостик гимнастический подпружиненный, мостик гимнастический прямой, тележка для хранения и перевозки матов, обруч металлический, палка гимнастическая, канат для перетягивания, перекладина гимнастическая универсальная, скамейка гимнастическая, стенка гимнастическая.
24. Для проведения лыжных гонок и конькобежной подготовки используются: крепления для лыж, лыжи деревопластиковые, лыжные ботинки, набор лыжных палок, коньки.
25. Для реализации Программы по разделу "Легкая атлетика" необходимы: колодка или стартовый станок, мяч для метания, мишень для метания, граната для метания 500 грамм, граната для метания 700 грамм, планка для прыжков в высоту, стойка для прыжков в высоту, измеритель высоты планки, эстафетная палочка.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
26. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 час в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.

27. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) 1-бөлім "Қозғалыс әрекеті";
2) 2-бөлім "Шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау қозғалыс дағдылары арқылы";
3) 3-бөлім "Денсаулық және салауатты өмір салты".
28. "Қозғалыс әрекеті" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) әртүрлі спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерін орындау кезінде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту;
2) әртүрлі дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін құру және қолдану;
3) спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
4) қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау;
5) бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды қолдану және бағалау;
6) қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын дамыту.
29. "Шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау қозғалыс дағдылары арқылы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бейімдеу;
2) көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын дамыту және қолдану;
3) қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын көрсету;
4) дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау;
5) өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау және баламалы шешімдер ұсыну;
6) жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
7) жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық таныту;
8) қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын түсіну.
30. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін қалыптастыру;
2) қызмет түріне сай ширату мен қалпына келтіру техникаларын құрастыру және өткізу;
3) әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды зерделеу және тәжірибе жүзінде сынау, олардың ағзаның энергетикалық жүйесімен байланысы мен әсері;
4) денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегияларын құрастыру және қолдану;
5) дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану.
31. 5-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын үйрету. Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. Орташа және ұзын қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. Орнынан және екпінмен ұзындыққа секіру техникасын үйрету. Әртүрлі заттар мен құралдарды нысанаға және алысқа тастау мен лақтырудың техникасы. Эстафетадағы командалық жұмыс;

27. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) раздел 1 "Двигательная деятельность";
2) раздел 2 "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки";
3) раздел 3 "Здоровье и здоровый образ жизни".
28. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) развитие точности, контроля и маневренности при выполнении различных спортивно-специфических двигательных действий;
2) создание и применение комбинации движений и их последовательности в различных видах физических упражнений;
3) комбинирование навыков и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
4) оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий;
5) применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений;
6) развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью.
29. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки" включает следующие подразделы:
1) адаптацию приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
2) развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде;
3) демонстрацию ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
4) оценивание правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
5) критическое оценивание собственных творческих способностей и способностей других, альтернативные решения;
6) знание правил соревновательной деятельности и правил судейства;
7) демонстрацию поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, и осознание их различий.
30. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни;
2) разработку и проведение подходящих для видов деятельности разминок и техник восстановления;
3) изучение и испытание на практике упражнений различной физической нагрузки, их влияния и связи с энергетической системой организма;
4) разработку и применение стратегий управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья;
5) применение знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений других людей.
31. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 5 класса:
1) бег, прыжки и метание. Техника безопасности. Техника бега на короткие дистанции. Техника бега на средние и длинные дистанции. Техника прыжков в длину с места и с разбега. Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность. Командная работа в эстафетах;

2) модификацияланған командалық ойындар. Ойындардағы техникалық амалдарды үйрету. Негізгі тактикалық тәсілдерді үйрету. Ойында көшбасшылық дағдыларды тәрбиелеу;
3) ағзаны гимнастика арқылы нығайту. Қауіпсіздік техникасы. Жалпы дамытушы жаттығулар кешендерін құрастыру негіздері. Акробатикалық жаттығуларды орындау. Гимнастикалық жабдықтарда орындалатын жаттығулардың техникасын үйрету. Гимнастикалық композициялар құрастыру негіздері;
4) қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары. Ұлттық ойындар аясында бірқатар стратегиялар мен тактикаларды үйрету;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Сәйкес іс-әрекет түрі үшін ширату мен қалпына келу техникасына шолу жасау. Қозғалу техникасы элементтеріне үйрету. Ара қашықтықты өту тактикасының негіздері;
6) өзара әрекеттесуге арналған қызықты ойындар. Ойын кезіндегі өзара әрекеттесу және көшбасшылық. Мәселелерді ойын арқылы шешудің негізгі дағдыларына үйрету. Қызықты ойындарды құрастыруға қажетті шығармашылық қабілеттер. Қызықты ойындарды құрастыру;
7) шабуыл-ойындардағы дағдыларға үйрету. Қауіпсіздік техникасы. Ойын жағдайларында допты игеру. Ойын кеңістігінде бағдарлану дағдыларына үйрету. Ойындағы жеке, командалық әрекеттер. Стратегия дағдыларын дамытуға бағытталған ойындар құрастыру;
8) жеңіл атлетикалық дағдыларға шолу және оларды дамыту. Жеңіл атлетикалық дағдыларды ойындар арқылы дамыту. Ширату мен қалпына келу шаралары. Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
32. 6-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту. Қауіпсіздік техникасы. Ағзаның әртүрлі дене жүктемесіне реакциясы. Жүгіру мен секірудегі реттілік. Әртүрлі құралдарды тастау және лақтыру. Эстафетадағы командалық жұмыс;
2) командалық спорттық ойындар. Ойын техникасы дағдыларын дамыту. Спорт ойындарындағы тактикалық әрекеттердің пайдаланылуы. Командада жұмыс істеуде көшбасшылық дағдыларды дамыту;
3) ағзаны гимнастика арқылы нығайту. Қауіпсіздік техникасы. Саптық жаттығулардың элементтері. Акробатикалық жаттығулар мен композицияларды орындау. Құрал-жабдықтарда жаттығу орындау кезінде өзін-өзі бақылау. Топтық композициялар;
4) қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары. Ұлттық ойындар аясында бірқатар стратегиялар мен тактикаларды үйрету;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Спецификалық қозғалыс қабілеттерін дамыту. Күш пен шыдамдылықты дамытуға арналған жаттығулар. Ара қашықтықты өтуге арналған шығармашылық тапсырмалар;
6) шытырман ойындар. Серіктестік дағдыларын дамыту. Мәселелерді ойын арқылы шешу. Шытырман ойындар арқылы сыни ойлауды дамыту. "Адал ойын" және серіктестік;

2) модифицированные командные игры. Технические приемы в играх. Основные тактические приемы. Лидерские навыки в играх;
3) гимнастика. Техника безопасности. Комплексы общеразвивающих упражнений. Акробатические упражнения. Техника гимнастических упражнений на снарядах. Гимнастические композиции;
4) казахские национальные и интеллектуальные игры. Стратегии и тактики в национальной игре;
5) лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка. Техника безопасности. Техника разминки и восстановления. Элементы техники передвижения. Основы тактики прохождения дистанции;
6) игры на взаимодействие. Взаимодействие и лидерство в играх. Основные навыки решения проблем посредством игр. Творческие способности для создания занимательных игр. Занимательные игры;
7) игры-вторжения.Техника безопасности. Игровые ситуации с мячом. Игровое пространство. Индивидуальные и командные действия в играх. Игры на развитие навыков стратегии;
8) легкая атлетика. Навыки легкой атлетики в игре. Разминка и средства восстановления. Двигательная активность как способ укрепления здоровья.
32. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 6 класса:
1) бег, прыжки и метание. Техника безопасности. Реакция организма на физические нагрузки. Последовательность в беге и прыжках. Броски и метание различных снарядов. Командная работа в эстафетах;
2) командные спортивные игры. Техника игры. Тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки работы в команде;
3) гимнастика. Техника безопасности. Элементы строевых упражнений. Акробатические упражнения и комбинации. Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах. Групповые композиции;
4) казахские национальные и интеллектуальные игры. Стратегии и тактики в национальной игре;
5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Техника безопасности. Специфические двигательные способности. Упражнения на развитие силы и выносливости. Творческие задания на прохождение дистанции;
6) приключенческие игры. Навыки сотрудничества. Решение проблем посредством игры. Критическое мышление в приключенческих играх. "Честная игра" и сотрудничество;

7) ойын арқылы дағдыларды жақсарту. Қауіпсіздік техникасы. Допты игеру техникасының негізгі элементтерін дамыту. Ойын кеңістігін бағдарлау дағдылары. Тактикалық әрекет негіздері. Өз ойындарына шолу жасау және көрсету;
8) жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту. Ағзаның бейімделу қабілеттерін дамыту. Динамикалық ширату элементтері. Қимыл-қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
33. 7-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту. Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орташа және ұзын қашықтыққа жүгіру. Секіру және оның түрлері. Әртүрлі заттар мен құралдарды тастау мен лақтыру. Эстафеталық жүгірудің модификациялары;
2) командалық спорттық ойындар арқылы өзара әрекеттесу. Ойын техникасын жақсарту. Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер. Көшбасшылық дағдылар және командадағы жұмыс дағдылары;
3) гимнастика арқылы когнитивті дағдылары және денесін басқару дағдылары. Қауіпсіздік техникасы. Саптық жаттығуларды үйрену. Акробатикалық элементтер кешендері. Гимнастикалық құрал-жабдықтарда орындалатын жаттығулардың түрлері. Көріністі құрастыру процесі және топта бағалау;
4) ұлттық және зияткерлік ойындар. Қазақтың ұлттық ойындары. Зияткерлік ойындар;
5) шаңғы (кросс) коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Сәйкес әрекеттерге арналған ширату және қалпына келтіру техникалары. Күш пен шыдамдылықты жақсартуға арналған қимыл әрекеттері. Кедергілерден өтуге арналған арнайы-спецификалық жаттығулар;
6) шытырман және команда-түзуші ойындар. Ойындағы командалық іс-әрекет және көшбасшылық. Ойын арқылы мәселені шешу дағдыларын жетілдіру. Балама ойын жағдаяттарын құрастыру. Топтарда шытырман-ойын құрастыру;
7) шабуыл-ойындардағы дағдыларды дамыту. Қауіпсіздік техникасы. Ойын жағдаяттарында допты игеруді орындау техникасы. Кеңістікті бағдарлау және допты беру дағдыларын дамыту. Тактикалық әрекеттер: жеке, топтық, командалық. Өзінің шабуыл-ойындарын құрыстыру және өткізу;
8) жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты. Сауықтыратын жүгіріс. Белгілерге лезде жауап беруді талап ететін ойындар. Ширату және қалпына келу шаралары. Спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезінде қимылдарды жетілдіру. Қимыл-қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
34. 8-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және фитнес жеңіл атлетикалық әрекет арқылы. Қауіпсіздік техникасы. Төменгі сөре және сөре екпіні. Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту. Секіргіштікті дамытуға бағытталған іс-әрекет. Лақтыру және тастау кезінде бұлшық ет күші мен төзімділігін дамыту;

7) игра. Техника безопасности. Основные элементы техники владения мячом. Навыки ориентирования в игровом пространстве. Основы тактических действий. Собственные игры;
8) бег, прыжки и метание. Адаптационные способности организма. Элементы динамической разминки. Двигательная активность как способ укрепления здоровья.
33. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 7 класса:
1) бег, прыжки и метание. Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Бег на средние и длинные дистанции. Прыжки и их разновидности. Броски и метание различных снарядов. Модификации эстафетного бега;
2) командные спортивные игры. Техники игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки и навыки работы в команде;
3) гимнастика. Техника безопасности. Строевые упражнения. Комплексы акробатических элементов. Разновидности упражнений на гимнастических снарядах. Выступление и оценка в группах;
4) национальные и интеллектуальные игры. Казахские национальные игры. Интеллектуальные игры;
5) лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка. Техника безопасности. Разминки и техники восстановления. Двигательные действия на улучшение силы и выносливости. Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий;
6) приключенческие и команднообразующие игры. Командная деятельность и лидерство в играх. Навыки решения проблем посредством игр. Альтернативные игровые ситуации. Игры-приключения в группах;
7) игры-вторжения.Техника безопасности. Техника выполнения обработки мяча в игровых ситуациях. Навыки ориентирования в пространстве и передаче мяча. Тактические действия: индивидуальные, групповые, командные. Собственные игры-вторжения;
8) легкая атлетика. Оздоровительный бег. Игры с мгновенной ответной реакцией на сигналы. Разминка и средства восстановления. Движения в спортивно- специфических техниках. Двигательная активность как способ укрепления здоровья.
34. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 8 класса:
1) легкая атлетика. Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег. Бег на средние дистанции. Прыгучесть. Сила и мышечная выносливость в бросках и метаниях;

2) ойын арқылы мәселені шешу дағдылары. Ойын жағдаяттарында амалдарды іске асыру. Ойын функциясы. Жарысу ойын әрекетін ұйымдастыру;
3) гимнастика элементтері және оның түрлері. Қауіпсіздік техникасы. Орнында және қозғалыста орындалатын саптық амалдар. Акробатикалық жаттығуларды біріктіру: секіру және теңгеру. Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы комбинациялар. Ырғақты гимнастика еркін жаттығуларының кешені;
4) қазақтың халық дәстүрлеріне сүйенетін ойындар. Қозғалмалы ойындар. Қазақтың халық ойындары;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Дене қасиеттерін дамытуға бағытталған ширату және қалпына келтіру техникалары. Арнайы жаттығулар техникасы дағдыларын бекіту. Әртүрлі кедергілерден өте отырып жүгіру;
6) командалық ойындар белсенді іс-әрекет түрі ретінде. Командалық ойындардағы көшбасшылық дағдылар. Қимыл үйлесімділігін дамытуға арналған ойындар. Логикалық ойлауды дамытатын ойындар. Зеректікті, зейінділікті және тапқырлықты дамытатын ойындар;
7) командалық ойындардағы негізгі дағдылар. Қауіпсіздік техникасы. Ойын техникасы. Ойын тактикасы. Ойындағы шығармашылық белсенділік
8) жеңіл атлетика дағдылары арқылы денсаулықты нығайту. Ойлы-қырлы жермен жүгіру. Шыдамдылықты дамытуға бағытталған әрекет. Секіру кезеңдерін қолдану. Лақтыру мен тастау түріндегі фитнес компоненттері.
35. 9-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жүгіру, секіру және лақтыру техникаларын жетілдіру. Қауіпсіздік техникасы. Спринтерлік жүгіруді жетілдіру. Жүгірудегі шыдамдылық дағдыларын жақсарту. Секірудің әртүрлі модификациялары. Лақтыру мен тастау дағдыларын жетілдіруге арналған жаттығулар кешендерін құрастыру;
2) командалық спорттық ойындардар арқылы өзара әрекеттесу. Ойын техникасы. Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер;
3) гимнастика арқылы денесін басқару дағдылары. Қауіпсіздік техникасы. Топтағы саптық жаттығулар. Акробатикалық элементтер комбинациясын құрастыру. Гимнастикалық құрал-жабдықтарда орындалатын жаттығулар ретін құру;
4) Қазақстан халықтарының ойындары. Халықаралық ойындар. Зияткерлік ойындар;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Ширату және қалпына келу техникасы кешендерін құрастыру. Күш пен төзімділікті жақсартуға арналған жаттығулар кешені. Кедергілерден өтуге арналған арнайы-спецификалық жаттығуларды жетілдіру;
6) команда-түзуші ойындар. Ойындағы командалық іс-әрекет және көшбасшылық. Спорттық ойындарда мәселені шешу дағдыларын жетілдіру. Ойын комбинацияларын құрастыру;
7) командалық іс-әрекеттегі әлеуметтік дағдылар және міндеттердің шешілуі. Қауіпсіздік техникасы. Ойын жағдаяттарында допты игеру техникасы. Ойын кеңістігін бағдарлау дағдыларын жетілдіру. Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер;

2) навыки решения проблем посредством игр. Приемы в игровых ситуациях. Функция игры. Соревновательная игровая деятельность;
3) гимнастика. Техника безопасности. Строевые приемы на месте и в движении. Акробатические упражнения с прыжками и балансированием. Комбинации на гимнастических снарядах. Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики;
4) игры с акцентом на казахские народные традиции. Подвижные игры. Казахские народные игры;
5) лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка. Техника безопасности. Разминка и техники восстановления для развития физических качеств. Техника специальных упражнений. Бег с преодолением различных препятствий;
6) командные игры как активная форма деятельности. Лидерские навыки в командных играх. Игры на развитие координации движений. Игры на развитие логического мышления. Игры на развитие смекалки, внимательности и находчивости;
7) основные навыки в командных играх. Техника безопасности. Техника игры. Тактика игры. Творческая активность в играх;
8) легкая атлетика. Бег по пересеченной местности. Выносливость. Фазы прыжка. Компоненты фитнеса в метаниях и бросках.
35. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 9 класса:
1) бег, прыжки и метание. Техника безопасности. Спринтерский бег. Беговая выносливость. Модификации прыжков. Комплексы упражнений для совершенствования навыков метания и бросков;
2) командные спортивные игры. Техника игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх;
3) гимнастика. Техника безопасности. Строевые упражнения в группах. Комбинации акробатических элементов. Последовательность упражнений на гимнастических снарядах;
4) игры народов Казахстана. Международные игры. Интеллектуальные игры;
5) лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка. Техника безопасности. Комплексы разминки и техники восстановления. Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости. Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий;
6) команднообразующие игры. Командная деятельность и лидерство в играх. Навыки решения проблем в спортивных играх. Игровые комбинации;
7) социальные навыки и решение задач в командной деятельности. Техника безопасности. Техника владения мяча в игровых ситуациях. Ориентирование в игровом пространстве. Индивидуальные, групповые, командные тактические действия;

8) денсаулық және фитнес қозғалыс белсенділігі арқылы. Бұлшық еттердің әртүрлі топтары үшін ширату және қалпына келу кешенін жасау. Стайерлік жүгіру дағдыларын дамыту. Секіру және лақтыру дағдыларын дамыту. Қозғалыс қабілеттері арқылы денсаулықты нығайту.
36. 10-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жүгіру, секіру және лақтыру техникаларын жетілдіру. Қауіпсіздік техникасы. Жүгірудегі шыдамдылық дағдыларын жақсарту. Секірудің әртүрлі модификациялары. Лақтыру мен тастау дағдыларын жетілдіру. Жүгіру эстафетасын құрастыру және өткізу;
2) командалық спорттық ойындардар арқылы өзара әрекеттесу. Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер. Жарысатын ойын әрекетін ұйымдастыру. Көшбасшылық дағдылар және командада жұмыс істеу дағдылары;
3) гимнастика арқылы денесін басқару дағдыларын жетілдіру. Қауіпсіздік техникасы. Топтағы саптық жаттығулар. Акробатикалық элементтер комбинациялары. Көріністі құрастыру процесі және топта бағалау;
4) Қазақстан халықтарының ойындары. Халықаралық ойындар. Зияткерлік ойындар;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Қауіпсіздік техникасы. Ширату және қалпына келу техникасы кешендері. Күш пен төзімділікті жақсартуға арналған жаттығулар. Кедергілерден өтуге арналған арнайы-спецификалық жаттығуларды жетілдіру;
6) команда-түзуші ойындар. Ойындағы командалық іс-әрекет және көшбасшылық. Спорттық ойындарда мәселені шешу дағдыларын жетілдіру. Баламалы ойын құрастыру;
7) командалық іс-әрекеттегі әлеуметтік дағдылар және міндеттердің шешілуі. Қауіпсіздік техникасы. Ойын жағдаяттарында допты игеру техникасы. Ойын кеңістігін бағдарлау дағдыларын жетілдіру. Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер. Топта қызықты ойындар құрастыру;
8) денсаулық және фитнес қозғалыс белсенділігі арқылы. Бұлшық еттердің әртүрлі топтарына арналған ширату және қалпына келу кешені. Жүгіру дағдыларын жетілдіру. Секіру және лақтыру дағдыларын жетілдіру. Қозғалыс қабілеттері арқылы денсаулықты нығайту.

8) здоровье и фитнес через двигательную активность. Комплекс разминки и восстановления для разных групп мышц. Стайерский бег. Прыжки и метание. Здоровый образ жизни.
36. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 10 класса:
1) бег, прыжки и метание. Техника безопасности. Навыки беговой выносливости. Модификации прыжков. Навыки метания и бросков. Беговая эстафета;
2) командные спортивные игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Соревновательная игровая деятельность. Лидерские навыки и навыки работы в команде;
3) гимнастика. Техника безопасности. Строевые упражнения в группах. Комбинации акробатических элементов. Выступления и оценка в группах;
4) игры народов Казахстана. Международные игры. Интеллектуальные игры;
5) лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка. Техника безопасности. Комплексы разминки и техники восстановления. Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости. Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий;
6) команднообразующие игры. Командная деятельность и лидерство в играх. Навыки решения проблем в спортивных играх. Альтернативная игра;
7) социальные навыки и решение задач в командной деятельности. Техника безопасности. Техника владения мяча в игровых ситуациях. Навыки ориентирования в игровом пространстве. Индивидуальные, групповые, командные тактические действия. Занимательные игры;
8) здоровье и фитнес через двигательную активность. Комплекс разминки и восстановления для разных групп мышц. Навыки бега. Навыки прыжка и метания. Физическое здоровье.

4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
37. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен көрсетілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші мен үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқыту және түзету мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.3 кодындағы "6" – сынып, "2.1" – бөлімше, "3" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
38. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
1 - бөлім "Қозғалыс әрекеті"
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1
Әртүрлі спорттық-спецификалыққимыл әрекеттерін орындау кезінде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту
5.1.1.1
шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын білу және түсіну;
5.1.1.2
белсенді сөздік қорында базалық пәндік терминдерді бекіту
6.1.1.1
шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану;
6.1.1.2
оларды орындау сапасын бақылау үшін көру талдағышын пайдалану
7.1.1.1
кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
7.1.1.2
оларды орындау сапасын бақылау үшін кинестетикалық және көру талдағыштарын пайдалану
8.1.1.1
кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсете алу;
8.1.1.2
өткізілген жұмыстың орындалуына есеп беру және өзіне-өзі шын баға беру
9.1.1.1
кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру;
9.1.1.2
орындау кезінде өзара көмек көрсету
10.1.1.1
үлкен диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларының тиімділігін бағалау;
10.1.1.2
өткізілген жұмыстың сапасы туралы айтатын бағалау пікірін құрастыру
1.2 Әртүрлі дене жаттығуларында қимыл комбинацияларымен олардың ретін құру және қолдану
5.1.2.1
кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинацияларымен олардың ретін білу және орындай алу;
5.1.2.2
орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою
6.1.2.1
кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинацияларымен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу;
6.1.2.2
орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою
7.1.2.1
әртүрлі дене жаттығуларынорындауда қимыл комбинацияларымен олардың ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.2.2
алдын ала, кезекті және қорытынды өзін-өзі бақылауды орындау
8.1.2.1
кең диапазондағы жаттығуларда қимыл комбинацияларымен олардың ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.2.2
өзін-өзі бақылаудың барлық түрін орындау
9.1.2.1
кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинацияларымен олардың ретін қолдану;

Глава 4. Система целей обучения
37. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.3: "6" – класс, "2.1" –подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
38. Ожидаемые результаты по целям обучения:
таблица 1
Раздел 1.Двигательная деятельность
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Развитие точности, контроля и маневренности при выполнении различных спортивно-специфических двигательных действиях
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
5.​1.​1.​2 закрепить базовые предметные термины в активном словаре
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
6.​1.​1.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества их исполнения
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
7.​1.​1.​2 использовать кинестетический и зрительный анализаторы для контроля качества их исполнения
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий;
8.​1.​1.​2 давать отчет и реальную самооценку выполнения проделанной работы
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
9.​1.​1.​2 оказывать помощь товарищу при выполнении
10.​1.​1.​1 оценивать эффективность двигательных навыков для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
10.​1.​1.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы
1.2 Создание и применение комбинации движений и их последовательности в различных видах физических упражнений
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​1.​2.​2 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​2.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне;
8.​1.​2.​2 выполнять все виды самоконтроля
9.​1.​2.​1 применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;

9.1.2.2 оқу тапсырмасынорындауынаөзіне-өзі баға беру
10.1.2.1
кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинацияларымен олардың ретін таңдауды негіздеу және қолдану
1.3
Спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдыларымен ретін қиыстыру
5.1.3.1
қарапайым спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдыларымен ретін білу және анықтау;
5.1.3.2
пәндік лексиканы пайдалана отырып, конструктивті диалог құру
6.1.3.1
спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимылдағдыларымен ретін таңдай алу;
6.1.3.2
ауызша нұсқау бойынша әрекет жасай алу
7.1.3.1
спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдыларымен ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.3.2
іс-әрекет жоспары мен алгоритмін құрастыру
8.1.3.1
спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдыларымен ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.3.2
жолдасының сұрауы бойынша мақсатты көмек көрсету
9.1.3.1
мұғалімнің бағыттаушы көмегімен спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдыларымен ретін қиыстыру;
9.1.3.2
орындау барысында көмекке жүгіну
10.1.3.1
өздігімен спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру

9.​1.​2.​2 давать самооценку выполнения учебного задания
10.​1.​2.​1 обосновывать выбор и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
1.3 Комбинирование навыков и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник;
5.​1.​3.​2 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики
6.​1.​3.​1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно специфических техник;
6.​1.​3.​2 уметь действовать по устной инструкции
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.​1.​3.​2 составлять план и алгоритм действий
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​1.​3.​2 оказывать по запросу товарища целевую помощь
9.​1.​3.​1 с направляющей помощью учителя комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.​1.​3.​2 обращаться за помощью в процессе выполнения
10.​1.​3.​1 самостоятельно комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник

1.4 Қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау
5.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау;
5.1.4.2
бағыттаушы көмекке жүгіну
6.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін түсіну және түсіндіру
7.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін жақсарта алу;
7.1.4.2
өз әрекетін реттеу үшін сөйлеу тілін пайдалану
8.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
8.1.4.2
әрекеттің жоспары мен ретін құру
9.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау
10.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.1.4.2
әдеби тіл ережелеріне сәйкес, сөйлеу тілінің сан алуан түрлері мен нақышын пайдалана отырып өз пікірін білдіру
1.5 Бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды қолдану және бағалау
5.1.5.1 шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау;
5.1.5.2 орындау барысында оқу міндетін сақтау
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды жасап шығара алу және бағалай алу;
7.1.5.2 әрекеттің жоспары мен ретін құру
8.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды анықтау және бағалау;
8.1.5.2 оқу міндетін орындау кезінде сыныптастарымен бірлесе отырып, тиімді жұмыс істеу
9.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды құру, талдау;
9.1.5.2 топта нәтижелі қарым-қатынасты жүзеге асыру
10.1.5.1 кең диапазондағыдене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды салыстыру және салғастыру;
10.1.5.2 пәндік лексиканы қолдана отырып баға беру пайымын құру
1.6 Қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын дамыту
5.1.6.1 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын білу және анықтау
6.1.6.1 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын түсіну және қолдана алу
7.1.6.1 әртүрлі қозғалыс белсенділігін орындауда тәжірибе өткізу кезіндегі қауіпті білу және алдын алу

1.4 Оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
5.​1.​4.​2 обращаться за направляющей помощью
6.​1.​4.​1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
7.​1.​4.​2использовать речь для регуляции своих действий
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
8.​1.​4.​2составлять план и последовательность действий
9.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
10.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий по самостоятельно выработанным критериям;
10.​1.​4.​2 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи
1.5 Применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений;
5.​1.​5.​2 удерживать учебную задачу в процессе выполнения
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​1.​5.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.​1.​5.​2 осуществлять продуктивную коммуникацию в группе
10.​1.​5.​1 сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
10.​1.​5.​2 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики
1.6 Развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
5.​1.​6.​1 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
6.​1.​6.​1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
7.​1.​6.​1 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности

8.1.6.1 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын жақсарта алу
9.1.6.1 мұғалімнің эмоционалдық көмегімен қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын бағалау;
9.1.6.2
өзінің және айналасындағы адамдардың сөйлеу жосығын дұрыс бағалау
10.1.6.1 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын өздігінен бағалау
2-кесте

8.​1.​6.​1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
9.​1.​6.​1 с помощью учителя оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью;
9.​1.​6.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих
10.​1.​6.​1 самостоятельно оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
таблица 2

2-бөлім "Шығармашылық қабілеттері және сыни тұрғыдан ойлау қозғалыс дағдылары арқылы"
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бейімдеу
5.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін білу және түсіну;
5.2.1.2
диалог барысында пәндік лексиканы пайдалану
6.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;
6.2.1.2
тікелей және баламалы сұрақтар құрастыру
7.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін жетілдіру;
7.2.1.2
паравербальды тәсілдерді пайдалана отырып нақтылауға, түсінуге бағытталған сұрақтар қою
8.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету;
8.2.1.2
орындап жатқан әрекеттеріне ауызша түсініктеме беру
9.2.1.1
өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспенбайланысты алған білімін бағалау;
9.2.1.2
осы білімнің қажеттігі туралы байланыстырып айтатын бағалау пікірін құрастыру
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімінің өмірлік қажеттілігін дәйектеу;
10.2.1.2
өзінің сөз сөйлеуін жоспарлау, содан соң талдау, мақсатқа сәйкес түзету
2.2
Көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын дамыту және қолдану
5.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларынтүсіну көмекке жүгіну, өзінің қиындықтарын тұжырымдау;
5.2.2.2
тиімді оқу диалогына бастама беру
6.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын анықтау және пайдалану;
6.2.2.2
өзара көмек көрсету
7.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
7.2.2.2 мәдениетті тілмен қарым-қатынас жасау ережелерін білу және орындау
8.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын көрсету және қолдану;
8.2.2.2
топтағы нәтижелі қарым-қатынас дағдыларын меңгеру
9.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын бағалау
10.2.2.1
көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.2.2.2
тақырып бойынша монолог-пайымдау құру
2.3 Қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын көрсету
5.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын түсіну және анықтау;
5.2.3.2
ауызша нұсқау бойынша физиологиялық және сөйлеу тынысының техникаларын іске асыру
6.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтау және пайдалану;
6.2.3.2
физиологиялық және сөйлеу тынысының техникаларын көрсету
7.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылап, көрсете алу;
7.2.3.2
талқылау кезінде диалогқа белсенді қатысу физиологиялық және сөйлеу тынысының техникаларының айырмашылығын түсіндіру
8.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету;
8.2.3.2
тыныс техникаларын эмоциялық кернеуді жою үшін қолдану
9.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын бағалау;
9.2.3.2
тыныс техникаларын эмоциялық кернеуді жою үшін қолданудың тиімділігін бағалау
10.2.3.1
қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларының тиімділігін саралау;
10.2.3.2
эмоциялық кернеуді жою үшін өзін-өзі сендіру формулаларын және тыныс техникаларын қолдану

Раздел 2.Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Адаптация приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
5.​2.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
5.​2.​1.​2 в ходе диалога использовать предметную лексику
6.​2.​1.​1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
6.​2.​1.​2 составлять прямые и альтернативные вопросы
7.​2.​1.​1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
7.​2.​1.​2 задавать вопросы на уточнение, понимание, используя паравербальные средства
8.​2.​1.​1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
8.​2.​1.​2 словесно иллюстрировать выполняемые действия
9.​2.​1.​1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
9.​2.​1.​2 строить связное оценочное высказывание о необходимости этих знаний
10.​2.​1.​1 аргументировать жизненную необходимость приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
10.​2.​1.​2 планировать, а затем анализировать свое выступление, корректировать его в соответствии с целью высказывания
2.2 Развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде; обращаться за помощью, формулировать свои затруднения;
5.​2.​2.​2 инициировать продуктивный учебный диалог
6.​2.​2.​1 определить и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​2.​2 знать и выполнять правила культурного речевого общения
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.​2.​2.​2 владеть навыками продуктивной коммуникации в группе
9.​2.​2.​1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
10.​2.​2.​1 по самостоятельно выработанным критериям оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
10.​2.​2.​2 строить монолог – рассуждение по теме
2.3 Демонстрация ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
5.​2.​3.​1 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.​2.​3.​2 воспроизводить по словесной инструкции техники физиологического и речевого дыхания
6.​2.​3.​1 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
6.​2.​3.​2 демонстрировать техники физиологического и речевого дыхания
7.​2.​3.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.​2.​3.​2 активно участвовать в диалоге при обсуждении объяснять отличие техник физиологического и речевого дыхания
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​2.​3.​2 применять дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения
9.​2.​3.​1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.​2.​3.​2 оценивать эффективность дыхательных техник для снятия эмоционального напряжения
10.​2.​3.​1 проранжировать эффективность навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды;
10.​2.​3.​2 применять формулы самовнушения и дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения

2.4 Дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау
5.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну;
5.2.4.2
бейне және ауызша нұсқау бойынша релаксация техникаларын жүзеге асыру
6.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдану; 6.2.4.2
релаксация техникаларын орындау сапасын бақылау үшін көру талдағышын пайдалану
7.2.4.1
дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсету;
7.2.4.2
релаксация техникаларын әртүрлі жағдайларда қолдану

2.4 Оценивание правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
5.​2.​4.​1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
5.​2.​4.​2 воспроизводить техники релаксации по образцу и словесной инструкции
6.​2.​4.​1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
6.​2.​4.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества исполнения техник релаксации
7.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
7.​2.​4.​2 применять техники релаксации в различных ситуациях

8.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану және талқылай алу;
8.2.4.2
эмоциялық кернеуді жоюға арналған релаксация техникаларын білу және қолдану
9.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді салғастыру;
9.2.4.2
эмоциялық кернеуді жоюға арналған релаксация техникаларын білу және орындау

8.​2.​4.​1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
8.​2.​4.​2 знать и применять техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
9.​2.​4.​1 сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
9.​2.​4.​2 знать и выполнять элементы различных техник для релаксации и снятия эмоционального напряжения

10.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау;
10.2.4.2
эмоциялық кернеуді жою үшін өздігінен жаттығулар кешенін құру
2.5 Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау және баламалы шешімдер ұсыну
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және қарапайым баламалы шешімдер ұсыну;
5.2.5.2 оқу мақсатын қабылдау және сақтау
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну мен қолдану және баламалы шешімдер ұсыну;
6.2.5.2 өз іс-әрекетін ауызша жоспарлау
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін пайдалану және баламалы шешімдер ұсыну
8.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыру және баламалы шешімдер ұсыну;
8.2.5.2 өз іс-әрекетін ауызша жоспарлау, оны бақылау және бағалау
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдау;
9.2.5.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, баға беру пайымдарын қолдану
10.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну
2.6 Жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу
5.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
5.2.6.2 түсіну мен нақтылау үшін ашық сұрақтарды тұжырымдау
6.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін түсіну
7.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін қолдану;
7.2.6.2 өзінің сөйлеу әдебін дұрыс бағалау
8.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін салыстыру
9.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін бағалау және талдау
10.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білетінін ойын барысында көрсету
2.7 Жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлық таныту
5.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты білу және түсіндіру;
5.2.7.2 сөйлеу тілінің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге деген ынтасын көрсету
6.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты түсіну және қолдану;
6.2.7.2 өзінің сөйлеу тіл мәдениетін жетілдіруге деген ынтасын көрсету

10.​2.​4.​1 оценивать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
10.​2.​4.​2 самостоятельно составить комплекс упражнений для снятия эмоционального напряжения
2.5 Критическое оценивание собственных творческих способностей и способностей других, альтернативные решения
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения;
5.​2.​5.​2 принимать и сохранять учебную цель
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
6.​2.​5.​2 устно планировать свою деятельность
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
8.​2.​5.​1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
8.​2.​5.​2 устно планировать свою деятельность, контролировать и оценивать ее
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других;
9.​2.​5.​2 использовать оценочные суждения с использованием предметной лексики
10.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2.6 Знание правил соревновательной деятельности и правил судейства
5.​2.​6.​1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
5.​2.​6.​2 формулировать открытые вопросы для понимания и уточнения
6.​2.​6.​1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
7.​2.​6.​1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства;
7.​2.​6.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение
8.​2.​6.​1 сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
9.​2.​6.​1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
10.​2.​6.​1 демонстрировать знания правил соревновательной деятельности и правила судейства в ходе игры
2.7 Демонстрация поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
5.​2.​7.​1 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
5.​2.​7.​2 показывать стремление совершенствовать звуковую культуру речи
6.​2.​7.​1 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
6.​2.​7.​2 демонстрировать стремление совершенствовать культуру собственной речи

7.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты талқылау және бейімдеу;
7.2.7.2 вербальды және бейвербальды деңгейде қарсыласына құрметпен қарайтындығын білдіру
8.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты бағалау;
8.2.7.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, баға беру пайымдарын құрастыру
9.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты сақтау;
9.2.7.2 өз көзқарасын сендіре дәйектеу
10.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты талдау;
10.2.7.2 синтондық қарым-қатынастың базалық дағдыларын көрсету
2.8 Қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын түсіну
5.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді анықтау;
5.2.8.2 орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту
6.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдер мен олардың айырмашылықтарын ұғыну және түсіндіру;
6.2.8.2 нақтылау, түсіну үшін сұрақ қою
7.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану;
7.2.8.2 бағытталған өзара- және өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру
8.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдер мен олардың айырмашылықтарын көрсету және салыстыру;
8.2.8.2 сөз сөйлеуді жоспарлау, оны үлгіге сәйкес өзгерту
9.2.8.1 қимыл-қозғалыс контекстімен байланысты әртүрлі рөлдерді бағалау;
9.2.8.2 өзінің сөз сөйлегенін талдау, оны үлгіге сәйкес өзгерту
10.2.8.1 қимыл-қозғалыс контекстімен байланысты әртүрлі рөлдерді бейімдеу
3-кесте
3 - бөлім "Денсаулықжәнесалауаттыөмірсалты"
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Өз денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімін қалыптастыру
5.3.1.1 денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.3.1.2
тірек сөздер бойынша оқу пайымын құрастыру
6.3.1.1 өз денсаулығына қатысты қауіпті анықтай алу;
6.3.1.2
жоспар және тірек сөздер бойынша ой-пікір мәтінін құрастыру
7.3.1.1 салауатты өмір салтының әсерін өз денсаулығына қатысты түсіну және түсіндіру;
7.3.1.2
жоспар бойынша ой-пікір мәтінін құрастыру
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен көрсету
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалыменсалауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен дәлелдеу;
9.3.1.2
тиімді қарым-қатынас үшін вербальды және бейвербальды тәсілдерді сай таңдау

7.​2.​7.​1 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.​2.​7.​2 проявлять уважительное отношение к сопернику на вербальном и невербальном уровне
8.​2.​7.​1 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.​2.​7.​2 строить оценочные высказывания с использованием предметной лексики
9.​2.​7.​1 поддерживать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.​2.​7.​2убедительно аргументировать свою позицию
10.​2.​7.​1 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.​2.​7.​2 демонстрировать базовые навыки с интонной коммуникации
2.8 Исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий
5.​2.​8.​1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений;
5.​2.​8.​2 оречевлять выполняемые действия
6.​2.​8.​1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
6.​2.​8.​2 задавать вопросы на уточнение, понимание
7.​2.​8.​1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.​2.​8.​2 осуществлять направленный взаимо- и самоконтроль
8.​2.​8.​1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.​2.​8.​2 планировать выступление, изменять его в соответствии с образцом
9.​2.​8.​1 оценивать различные роли, обусловленные контекстами движений, планировать;
9.​2.​8.​2 анализировать свое выступление, изменять его в соответствии с образцом
10.​2.​8.​1 адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
таблица 3
Раздел 3. Здоровье и здоровый образ жизни
Подраздел
Цели обучения
5класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни
5.​3.​1.​1 знать и понимать важность здоровьесбережения;
5.​3.​1.​2 составлять учебные высказывания по опорным словам;
6.​3.​1.​1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью;
6.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение по плану и опорным словам;
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью;
7.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение по плану
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
9.​3.​1.​1 доказать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
9.​3.​1.​2 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации

10.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін әртүрлі әдістермен белсенді насихаттау;
10.3.1.2
презентация түрінде жұрт алдында сөз сөйлеуді даярлау және ұсыну
3.2 Қызмет түріне сай ширату мен қалпына келтіру техникаларын құрастыру және өткізу
5.3.2.1 дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі ширатудың өзекті компоненттерін және қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну
6.3.2.1 ширату мен қалпына келтіру техникаларының өзекті компоненттерінің ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындай алу;
6.3.2.2 оқу диалогын өрбіту және аяқтау
7.3.2.1 дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасының компоненттерін көрсету
8.3.2.1 ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешенін құрастырып және көрсете отырып, олардың маңыздылығын ұғыну
9.3.2.1 нақты дене жаттығулары үшін ширатулар құрастыру, түсіндіру және ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау; 9.3.2.2
топтағы жұмыс кезіндегі қарым-қатынас міндеттерін тиімді шешу
10.3.2.1 өздігінен нақты дене жаттығулары үшін ширатулар өткізу, ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау
3.3 Әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды зерделеу және тәжірибе жүзінде сынау, олардың ағзаның энергетикалық жүйесімен байланысы мен әсері
5.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша анықтау;
5.3.3.2 пәндік терминдерді өзінің тіл конструкцияларына енгізу
6.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды ұсыну және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін көрсету;
6.3.3.2
оларды орындау сапасын бақылау үшін әртүрлі талдағыштарды пайдалану
7.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындауда ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша түсіну;
7.3.3.2 оқу тапсырмасын орындау сапасына өзіндік дұрыс баға беру
8.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі ағзаның энергетикалық жүйесінің қызметін түсіндіру;
8.3.3.2 үлгі бойынша монолог-пайымдау құру
9.3.3.1 энергетикалық жүйесінің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру және сипаттау;
9.3.3.2 өзінің және өзгелердің сөйлеу тілінің қызметін критерийлер бойынша бағалау
10.3.3.1 энергетикалық жүйе қызметі мен әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы байланысты тексеру;
10.3.3.2 мәтін-пайымдауға сүйене отырып, өз ұстанымын сенімді түрде дәлелдеу

10.​3.​1.​1 активно пропагандировать влияние здорового образа жизни на здоровье различными методами;
10.​3.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации
3.2 Разработка и проведение подходящих для видов деятельности разминок и техник восстановления
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
6.​3.​2.​2 разворачивать и завершать учебный диалог
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.​3.​2.​2 продуктивно решать задачи коммуникации при работе в группе
10.​3.​2.​1 самостоятельно проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
3.3 Изучение и испытание на практике упражнений различной физической нагрузки, их влияния и связи с энергетической системой организма
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​3.​3.​2 включать предметные термины в собственные речевые конструкции
6.​3.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.​3.​3.​2 использовать различные анализаторы для контроля качества их исполнения
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.​3.​3.​2 давать адекватную самооценку качества выполнения учебного задания
8.​3.​3.​1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать ее действие на организм;
8.​3.​3.​2 составить монолог –рассуждение по модели
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки;
9.​3.​3.​2 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
10.​3.​3.​1 проверить связь деятельности энергетической системы и упражнениями различной физической нагрузки;
10.​3.​3.​2 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение

3.4 Денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегияларын құрастыру және қолдану
5.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтары жайлы хабардар болу;
5.3.4.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, нормалар мен ережелерді түсіну;
6.3.4.2 бейвербальды қарым-қатынас әдістерін саналы түрде пайдалану
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контекстіндегі ықтимал қауіп-қатерді анықтау;
7.3.4.2 өз пікірін айтуда пәндік терминдерді сәйкесінше пайдалану
8.3.4.1 қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерін түсіну;
8.3.4.2
үлгі бойынша қисынды ақпаратты пайымдау құрастыру
9.3.4.1 денсаулық пен қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.2 іс-әрекет сапасы жайлы оң баға беретін ауызша пікір білдіруді құрастыру
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау
3.5 Дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану
5.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау;
5.3.5.2 сөйлеу әрекетін өзара және өздігінен бағытты қадағалауды жүзеге асыру
6.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану
7.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау;
7.3.5.2 диалог барысында оқу мақсатына қол жеткізу
8.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білімі мен дағдыларын көрсету
9.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау
10.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды шығармашылық деңгейде насихаттау;
10.3.5.2 іс-әрекет мақсаты мен міндеттерін қалайтын нәтиже түрінде тұжырымдау
39. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

3.4 Разработка и применение стратегий управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​4.​2 оречевлять действия с использованием предметной лексики
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​3.​4.​2 осознанно использовать невербальные способы коммуникации
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​4.​2 адекватно использовать предметные термины в собственном высказывании
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​4.​2 составить связное информативное высказывание по шаблону
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья и техники безопасности;
9.​3.​4.​2 составить позитивное оценочное речевое высказывание о качестве деятельности
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью
3.5 Применение знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений других людей
5.​3.​5.​1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
5.​3.​5.​2 осуществлять направленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
6.​3.​5.​1 применять, знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
7.​3.​5.​1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
7.​3.​5.​2 достигать учебную цель в ходе диалога
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.​3.​5.​1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
10.​3.​5.​1 пропагандировать на творческом уровне знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
10.​3.​5.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата
39. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

40. Сағаттарды бөлу, сонымен қатар тақырыптарды өту реті мұғалімнің еркіне берілген.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Бейімделген дене
шынықтыру" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 - сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын үйрету
Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету
5.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтары жайлы хабардар болу;
5.3.4.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту
Орташа және ұзын қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету
5.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша анықтау;
5.3.3.2 пәндік терминдерді өзінің тіл конструкцияларына енгізу;
5.3.2.1 дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі ширатудың өзекті компоненттерін және қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну
Орнынан және екпінмен ұзындыққа секіру техникасын үйрету
5.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу;
5.1.2.2 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою
Әртүрлі заттар мен құралдарды нысанаға және алысқа тастау мен лақтырудың техникасы
5.1.1.1 шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын білу және түсіну;
5.1.1.2 белсенді сөздік қорында базалық пәндік терминдерді бекіту
Эстафетадағы командалық жұмыс
5.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау;
5.3.5.2 сөйлеу әрекетін өзара және өздігінен бағытты қадағалауды жүзеге асыру
2. Модификацияланған командалық ойындар
Ойындардағы техникалық амалдарды үйрету
5.1.1.1 шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын білу және түсіну;
5.1.1.2 белсенді сөздік қорында базалық пәндік терминдерді бекіту;
5.1.3.1 қарапайым спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау;
5.1.3.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, конструктивті диалог құру;

40. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Адаптивная физическая культура"
для 5-10 классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1четверть
1. Бег, прыжки и метание
Техника безопасности. Техника бега на короткие дистанции
5.​3.​4.​1 быть осведомленными в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​4.​2 оречевлять действия с использованием предметной лексики
Техника бега на средние и длинные дистанции
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​3.​3.​2 включать предметные термины в собственные грамматические конструкции;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Техника прыжков в длину с места и с разбега
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​1.​2.​2 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
5.​1.​1.​2 закрепить базовые предметные термины в активном словаре
Командная работа в эстафетах
5.​3.​5.​1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
5.​3.​5.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
2. Модифицированые командные игры
Технические приемы в играх
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
5.​1.​1.​2 закрепить базовые предметные термины в активном словаре;
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник;
5.​1.​3.​2строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики;

5.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну;
5.2.4.2 бейне және ауызша нұсқау бойынша релаксация техникаларын жүзеге асыру
Негізгі тактикалық тәсілдерді үйрету
5.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу;
5.1.2.2 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою;
5.1.5.1 шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау;
5.1.5.2 орындау барысында оқу міндетін сақтау
Ойында көшбасшылық дағдыларды тәрбиелеу
5.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын түсіну көмекке жүгіну, өзінің қиындықтарын тұжырымдау;
5.2.2.2 тиімді оқу диалогына бастама беру;
5.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін білу және түсіну;
5.2.1.2 диалог барысында пәндік лексиканы пайдалану
2 - тоқсан
3. Ағзаны гимнастика арқылы нығайту
Қауіпсіздік техникасы. Жалпы дамытушы жаттығулар кешендерін құрастыру негіздері
5.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтары жайлы хабардар болу;
5.3.4.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту;
5.3.2.1 дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі ширатудың өзекті компоненттерін және қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну
Акробатикалық жаттығуларды орындау
5.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін білу және орындай алу;
5.1.2.2 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою
Гимнастикалық жабдықтарда орындалатын жаттығулардың техникасын үйрету
5.1.5.1 шамалы диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды білу және сипаттау;
5.1.5.2 орындау барысында оқу міндетін сақтау;
5.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау;
5.1.4.2 бағыттаушы көмекке жүгіну
Гимнастикалық композициялар құрастыру негіздері
5.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын түсіну көмекке жүгіну, өзінің қиындықтарын тұжырымдау;
5.2.2.2 тиімді оқу диалогына бастама беру;
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және қарапайым баламалы шешімдер ұсыну;
5.2.5.2 оқу мақсатын қабылдау және сақтау
4. Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
5.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты білу және түсіндіру;

5.​2.​4.​1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
5.​2.​4.​2 воспроизводить техники релаксации по образцу и словесной инструкции
Основные тактические приемы
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​1.​2.​2 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения;
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений;
5.​1.​5.​2 удерживать учебную задачу в процессе работы
Лидерские навыки в играх
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде; обращаться за помощью, формулировать свои затруднения;
5.​2.​2.​2 инициировать продуктивный учебный диалог;
5.​2.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
5.​2.​1.​2 в ходе диалога использовать предметную лексику
2 четверть
3. Гимнастика
Техника безопасности. Комплексы общеразвивающих упражнений
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​4.​2 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Акробатические упражнения
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​1.​2.​2 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
Техника гимнастических упражнений на снарядах
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений;
5.​1.​5.​2 удерживать учебную задачу в процессе работы;
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
5.​1.​4.​2 обращать за направляющей помощью
Гимнастические композиции
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.​2.​2.​2 инициировать продуктивный учебный диалог;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения;
5.​2.​5.​2 принимать и сохранять учебную цель
4. Казахские национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
5.​2.​7.​1 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;

5.2.7.2 сөйлеу тілінің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге деген ынтасын көрсету;
5.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын түсіну және анықтау;
5.2.3.2 ауызша нұсқау бойынша физиологиялық және сөйлеу тынысының техникаларын іске асыру;
5.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған дағдыларды білу және орындау;
5.3.5.2 сөйлеу әрекетін өзара және өздігінен бағытты қадағалауды жүзеге асыру
Ұлттық ойындар аясында бірқатар стратегиялар мен тактикаларды үйрету
5.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білу;
5.2.6.2 түсіну мен нақтылау үшін ашық сұрақтарды тұжырымдау;
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және қарапайым баламалы шешімдер ұсыну;
5.2.5.2 оқу мақсатын қабылдау және сақтау;
3 - тоқсан
5. Шаңғы/кросс/конькидайындығы
Қауіпсіздік техникасы. Сәйкес іс-әрекет түрі үшін ширату мен қалпына келу техникасына шолу жасау
5.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтары жайлы хабардар болу;
5.3.4.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту;
5.3.2.1 дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі ширатудың өзекті компоненттерін және қалпына келтіру техникаларын білу және түсіну
Қозғалу техникасы элементтеріне үйрету
5.3.1.1 денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.3.1.2 тірек сөздер бойынша оқу пайымын құрастыру;
5.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін білу және анықтау;
5.1.4.2 бағыттаушы көмекке жүгіну
Ара қашықтықты өту тактикасының негіздері
5.1.3.1 қарапайым спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау;
5.1.3.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, конструктивті диалог құру;
5.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша анықтау;
5.3.3.2 пәндік терминдерді өзінің тіл конструкцияларына енгізу
6. Өзара әрекеттесуге арналған қызықты ойындар
Ойын кезіндегі өзара әрекеттесу және көшбасшылық
5.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы сұрақтары жайлы хабардар болу;
5.3.4.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, орындап жатқан әрекеттерін сөзбен айту;
5.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын түсіну көмекке жүгіну, өзінің қиындықтарын тұжырымдау;
5.2.2.2 тиімді оқу диалогына бастама беру
Мәселелерді ойын арқылы шешудің негізгі дағдыларына үйрету

5.​2.​7.​2 показывать стремление совершенствовать звуковую культуру речи;
5.​2.​3.​1 понимать и определять ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.​2.​3.​2 воспроизводить по словесной инструкции техники физиологического и речевого дыхания;
5.​3.​5.​1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
5.​3.​5.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
Стратегии и тактики в национальной игре
5.​2.​6.​1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
5.​2.​6.​2 формулировать открытые вопросы для понимания и уточнения;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения;
5.​2.​5.​2 принимать и сохранять учебную цель
3 четверть
5. Лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка
Техника безопасности. Техника разминки и восстановления
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​4.​2 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Техника передвижения
5.​3.​1.​1знать и понимать важность здоровьесбережения;
5.​3.​1.​2 составлять высказывание по опорным словам;
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
5.​1.​4.​2 обращаться за направляющей помощью
Основы тактики прохождения дистанции
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно - специфических техник;
5.​1.​3.​2 строить конструктивный учебный диалог с использованием предметной лексики;
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​3.​3.​2 включать предметные термины в собственные грамматические конструкции
6. Игры на взаимо действие
Взаимодействие и лидерство в играх
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​4.​2 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.​2.​2.​2 инициировать продуктивный учебный диалог
Основные навыки решения проблем посредством игр

5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу мен түсіну және қарапайым баламалы шешімдер ұсыну;
5.2.5.2 оқу мақсатын қабылдау және сақтау
Ширату мен қалпына келу шаралары
5.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша анықтау;
5.3.3.2 пәндік терминдерді өзінің тіл конструкцияларына енгізу;
5.1.3.1 қарапайым спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін білу және анықтау;
5.1.3.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, конструктивті диалог құру
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
5.3.1.1 денсаулық сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5.3.1.2 тірек сөздер бойынша оқу пайымын құрастыру
1) 6 – сынып:
2-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту
Қауіпсіздік техникасы. Ағзаның әртүрлі дене жүктемесіне реакциясы
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, нормалар мен ережелерді түсіну;
6.3.4.2 бейвербальды қарым-қатынас әдістерін саналы түрде пайдалану
Жүгіру мен секірудегі реттілік
6.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды ұсыну және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін көрсету;
6.3.3.2 оларды орындау сапасын бақылау үшін әртүрлі талдағыштарды пайдалану;
6.3.2.1 ширату мен қалпына келтіру техникаларының өзекті компоненттерінің ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындай алу;
6.3.2.2 оқу диалогын өрбіту және аяқта
Әртүрлі құралдарды тастау және лақтыру
6.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу;
6.1.2.2 орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою
6.1.1.1 шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану;
6.1.1.2 оларды орындау сапасын бақылау үшін көру талдағышын пайдалану
Эстафетадағы командалық жұмыс
6.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды қолдану
2. Командалық спорттық ойындар
Ойын техникасы дағдыларын дамыту
6.1.1.1 шамалы диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын қолдану;
6.1.1.2 оларды орындау сапасын бақылау үшін көру талдағышын пайдалану;
6.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін таңдай алу;

5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения;
5.​2.​5.​2 принимать и сохранять учебную цель
Разминка и средства восстановления
5.​3.​3.​1определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​3.​3.​2 включать предметные термины в собственные речевые конструкции;
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник;
5.​1.​3.​2 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики
Двигательная активность как способ укрепления здоровья
5.​3.​1.​1 знать и понимать важность здоровьесбережения;
5.​3.​1.​2 составлять учебные высказывания по опорным словам
2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Бег, прыжки и метание
Техника безопасности. Реакция организма на физические нагрузки
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​3.​4.​2 осознанно использовать невербальные способы коммуникации
Последовательность в беге и прыжках
6.​3.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.​3.​3.​2 использовать различные анализаторы для контроля качества их исполнения;
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
6.​3.​2.​2 разворачивать и завершать учебный диалог
Броски и метания различных снарядов
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​2.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
6.​1.​1.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества их исполнения
Командная работа в эстафетах
6.​3.​5.​1 применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
2. Командные спортивные игры
Техника игры
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
6.​1.​1.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества их исполнения;
6.​1.​3.​1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно специфических техник;

6.1.3.2 ауызша нұсқау бойынша әрекет жасай алу;
6.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдану;
6.2.4.2 релаксация техникаларын орындау сапасын бақылау үшін көру талдағышын пайдалану
Спорт ойындарындағы тактикалық әрекеттердің пайдаланылуы
6.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу;
6.1.2.2 орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою;
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану
Командада жұмыс істеуде көшбасшылық дағдыларды дамыту
6.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын анықтау және пайдалану;
6.2.2.2 өзара көмек көрсету;
6.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін анықтау және қолдану;
6.2.1.2 тікелей және баламалы сұрақтар құрастыру
2 - тоқсан
3. Ағзаны гимнастика арқылы нығайту
Қауіпсіздік техникасы. Саптық жаттығулардың элементтері
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған спорттық-спецификалық қауіпсіздік техникасын, нормалар мен ережелерді түсіну;
6.3.4.2 бейвербальды қарым-қатынас әдістерін саналы түрде пайдалану
Акробатикалық жаттығулар мен композицияларды орындау
6.3.2.1 ширату мен қалпына келтіру техникаларының өзекті компоненттерінің ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындай алу;
6.3.2.2 оқу диалогын өрбіту және аяқтау;
6.1.2.1 кейбір дене жаттығуларында қимыл комбинациялары мен олардың ретін құрастыра алу және орындай алу;
6.1.2.2 орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою
Құрал-жабдықтарда жаттығу орындау кезінде өзін-өзі бақылау
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды түсіну және қолдану;
6.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін түсіну және түсіндіру
Топтық композициялар
6.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын анықтау және пайдалану;
6.2.2.2 өзара көмек көрсету;
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну мен қолдану және баламалы шешімдер ұсыну;
6.2.5.2 өз іс-әрекетін ауызша жоспарлау
4 бөлім. Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
6.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты түсіну және қолдану;
6.2.7.2 өзінің сөйлеу тіл мәдениетін жетілдіруге деген ынтасын көрсету;
6.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын анықтау және пайдалану;

6.​1.​3.​2 уметь действовать по устной инструкции;
6.​2.​4.​1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
6.​2.​4.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества исполнения техник релаксации
Тактические действия в спортивных играх
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​2.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения;
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Лидерские навыки работы в команде
6.​2.​2.​1 определить и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь;
6.​2.​1.​1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
6.​2.​1.​2 составлять прямые и альтернативные вопросы
2 четверть
3. Гимнастика
Техника безопасности. Элементы строевых упражнений.
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​3.​4.​2 осознанно использовать невербальные способы коммуникации
Акробатические упражнения и комбинации
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
6.​3.​2.​2 разворачивать и завершать учебный диалог;
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​2.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения
Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
6.​1.​4.​1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Групповые композиции
6.​2.​2.​1 определить и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь;
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
6.​2.​5.​2 устно планировать свою деятельность
4. Казахские национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
6.​2.​7.​1 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
6.​2.​7.​2 демонстрировать стремление совершенствовать культуру собственной речи;
6.​2.​3.​1 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;

6.1.6.1 қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын түсіну және қолдана алу
3) 7 – сынып:
3-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту
Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контекстіндегі ықтимал қауіп-қатерді анықтау;
7.3.4.2 өз пікірін айтуда пәндік терминдерді сәйкесінше пайдалану
Орташа және ұзын қашықтыққа жүгіру
7.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындауда ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша түсіну;
7.3.3.2 оқу тапсырмасын орындау сапасына өзіндік дұрыс баға беру;
7.3.2.1 дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасының компоненттерін көрсету
Секіру және оның түрлері
7.1.2.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындауда қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.2.2 алдын ала, кезекті және қорытынды өзін-өзі бақылауды орындау
Әртүрлі заттар мен құралдарды тастау мен лақтыру
7.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
7.1.1.2 оларды орындау сапасын бақылау үшін кинестетикалық және көру талдағыштарын пайдалану
Эстафеталық жүгірудің модификациялары
7.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау;
7.3.5.2 диалог барысында оқу мақсатына қол жеткізу
2. Командалық спорттық ойындар арқылы өзара әрекеттесу
Ойын техникасын жақсарту
7.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын жетілдіру;
7.1.1.2 оларды орындау сапасын бақылау үшін кинестетикалық және көру талдағыштарын пайдалану;
7.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.3.2 іс-әрекет жоспары мен алгоритмін құрастыру;
7.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсету;
7.2.4.2 релаксация техникаларын әртүрлі жағдайларда қолдану
Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер
7.1.2.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындауда қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау;

6.​1.​6.​1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
3) 7 класс:
таблица 3
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Бег, прыжки и метание
Техника безопасности. Бег на короткие дистанции
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​4.​2 адекватно использовать предметные термины в самостоятельном высказывании
Бег на средние и длинные дистанции
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.​3.​3.​2 давать адекватную самооценку качества выполнения учебного задания;
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Прыжки и их разновидности
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль
Броски и метание различных снарядов
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
7.​1.​1.​2 использовать кинестетический и зрительный анализаторы для контроля качества их исполнения
Модификации эстафетного бега
7.​3.​5.​1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
7.​3.​5.​2 достигать учебную цель в ходе диалога
2. Командные спортивные игры
Техника игры
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
7.​1.​1.​2 использовать кинестетический и зрительный анализаторы для контроля качества их исполнения;
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.​1.​3.​2 составлять план и алгоритм действий;
7.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
7.​2.​4.​2 применять техники релаксации в различных ситуациях
Тактика и тактические действия в спортивных играх
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений

7.1.2.2 алдын ала, кезекті және қорытынды өзін-өзі бақылауды орындау;
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды жасап шығара алу және бағалай алу
Көшбасшылық дағдылар және командадағы жұмыс дағдылары
7.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
7.2.2.2 мәдениетті тілмен қарым-қатынас жасау ережелерін білу және орындау;
7.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін жетілдіру;
7.2.1.2 паравербальды тәсілдерді пайдалана отырып нақтылауға, түсінуге бағытталған сұрақтар қою
2 - тоқсан
3. Гимнастика арқылы когнитивті дағдылары және денесін басқару дағдылары
Қауіпсіздік техникасы. Саптық жаттығуларды үйрену
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контекстіндегі ықтимал қауіп-қатерді анықтау;
7.3.4.2 өз пікірін айтуда пәндік терминдерді сәйкесінше пайдалану
Акробатикалық элементтер кешендері
7.3.2.1 дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасының компоненттерін көрсету;
7.1.2.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындауда қимыл комбинациялары мен олардың ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.2.2 алдын ала, кезекті және қорытынды өзін-өзі бақылауды орындау
Гимнастикалық құрал-жабдықтарда орындалатын жаттығулардың түрлері
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды жасап шығара алу және бағалай алу;
7.1.5.2 әрекеттің жоспары мен ретін құру;
7.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін жақсарта алу;
7.1.4.2 өз әрекетін реттеу үшін сөйлеу тілін пайдалану
Көріністі құрастыру процесі және топта бағалау
7.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
7.2.2.2 мәдениетті тілмен қарым-қатынас жасау ережелерін білу және орындау;
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін пайдалану және баламалы шешімдер ұсыну
4. Ұлттық және зияткерлік ойындар
Қазақтың ұлттық ойындары
7.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты талқылау және бейімдеу
7.2.7.2 вербальды және бейвербальды деңгейде қарсыласына құрметпен қарайтындығын білдіру;
7.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылап, көрсете алу;
7.2.3.2 талқылау кезінде диалогқа белсенді қатысу;
7.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды анықтау;
7.3.5.2 диалог барысында оқу мақсатына қол жеткізу
Зияткерлік ойындар

7.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль;
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Лидерские навыки и навыки работы в команде
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​2.​2 знать и выполнять правила культурного речевого общения;
7.​2.​1.​1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
7.​2.​1.​2 задавать вопросы на уточнение, понимание, используя паравербальные средства
2 четверть
3.Гимнастика
Техника безопасности. Строевые упражнения
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​4.​2 адекватно использовать предметные термины в самостоятельном высказывании
Комплексы акробатических элементов
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма;
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль
Разновидности упражнений на гимнастических снарядах
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
7.​1.​5.​2 составлять план и последовательность действий;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
7.​1.​4.​2 использовать речь для регуляции своих действий
Выступление и оценка в группах
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​2.​2 знать и выполнять правила культурного речевого общения;
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
4. Национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
7.​2.​7.​1 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.​2.​7.​2 проявлять уважительное отношение к сопернику на вербальном и невербальном уровне;
7.​2.​3.​1уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.​2.​3.​2 активно участвовать в диалоге при обсуждении;
7.​3.​5.​1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
7.​3.​5.​2 достигать учебную цель в ходе диалога
Интеллектуальные игры

7.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін қолдану;
7.2.6.2 өзінің сөйлеу әдебін дұрыс бағалау;
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін пайдалану және баламалы шешімдер ұсыну
3 - тоқсан
5. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік техникасы. Сәйкес әрекеттерге арналған ширату және қалпына келтіру техникалары
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контекстіндегі ықтимал қауіп-қатерді анықтау;
7.3.4.2 өз пікірін айтуда пәндік терминдерді сәйкесінше пайдалану;
7.3.2.1 дене жаттығуларының алдында жалпы ширату өткізу және ағзаны қалпына келтіру техникасының компоненттерін көрсету
Күш пен шыдамдылықты жақсартуға арналған қимыл әрекеттері
7.3.1.1 салауатты өмір салтының әсерін өз денсаулығына қатысты түсіну және түсіндіру;
7.3.1.2 жоспар бойынша ой-пікір мәтінін құрастыру;
7.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін жақсарта алу;
7.1.4.2 өз әрекетін реттеу үшін сөйлеу тілін пайдалану
Кедергілерден өтуге арналған арнайы-спецификалық жаттығулар
7.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.3.2 іс-әрекет жоспары мен алгоритмін құрастыру;
7.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындауда ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша түсіну;
7.3.3.2 оқу тапсырмасын орындау сапасына өзіндік дұрыс баға беру
6 бөлім. Шытырман және команда-түзуші ойындар
Ойындағы командалық іс-әрекет және көшбасшылық
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығуларының әртүрлі контекстіндегі ықтимал қауіп-қатерді анықтау;
7.3.4.2 өз пікірін айтуда пәндік терминдерді сәйкесінше пайдалану;
7.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын талқылай алу және көрсете алу;
7.2.2.2 мәдениетті тілмен қарым-қатынас жасау ережелерін білу және орындау
Ойын арқылы мәселені шешу дағдыларын жетілдіру
7.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдерді қолдану;
7.2.8.2 бағытталған өзара және өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;
7.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін жақсарта алу;
7.1.4.2 өз әрекетін реттеу үшін сөйлеу тілін пайдалану
Балама ойын жағдаяттарын құрастыру
7.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын талқылап, көрсете алу;

7.​2.​6.​1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства;
7.​2.​6.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение;
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
5. Лыжная/ кроссовая /коньковая подготовка
Техника безопасности. Разминки и техники восстановления
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​4.​2 адекватно использовать предметные термины в самостоятельном высказывании;
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Двигательные действия на улучшение силы и выносливости
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью;
7.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение по плану;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
7.​1.​4.​2 использовать речь для регуляции своих действий
Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.​1.​3.​2 составлять план и алгоритм действий;
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.​3.​3.​2 давать адекватную самооценку качества выполнения учебного задания
6. Приключенческие и командно- образующие игры
Командная деятельность и лидерство в играх
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​4.​2 адекватно использовать предметные термины в собственном высказывании;
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​2.​2 знать и выполнять правила культурного речевого общения
Навыки решения проблем посредством игр
7.​2.​8.​1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.​2.​8.​2 осуществлять целенаправленный взаимо- и самоконтроль;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
7.​1.​4.​2 использовать речь для регуляции своих действий
Альтернативные игровые ситуации
7.​2.​3.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды; активно участвовать в диалоге при обсуждении;

7.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындауда ағзаның дене дайындығына қойылатын талаптарды және олардың ағзаның энергетикалық жүйесіне тигізетін әсерін сыртқы белгілер бойынша түсіну;
7.3.3.2 оқу тапсырмасын орындау сапасына өзіндік дұрыс баға беру
Спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезінде қимылдарды жетілдіру
7.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін жетілдіру және жинақтау;
7.1.3.2 іс-әрекет жоспары мен алгоритмін құрастыру
Қимыл-қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
7.3.1.1 салауатты өмір салтының әсерін өз денсаулығына қатысты түсіну және түсіндіру;
7.3.1.2 жоспар бойынша ой-пікір мәтінін құрастыру
4) 8 – сынып:
4-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1 бөлім.
Денсаулық және фитнес жеңіл атлетикалық әрекет арқылы
Қауіпсіздік техникасы. Төменгі сөре және сөре екпіні
8.3.4.1 қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерін түсіну;
8.3.4.2 үлгі бойынша қисынды ақпаратты пайымдау құрастыру
Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту
8.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету;
8.2.3.2 тыныс техникаларын эмоциялық кернеуді жою үшін қолдану;
8.3.2.1 ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешенін құрастырып және көрсете отырып, олардың маңыздылығын ұғыну
Секіргіштікті дамытуға бағытталған іс-әрекет
8.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда қимыл комбинациялары мен олардың ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.2.2 өзін-өзі бақылаудың барлық түрін орындау
Лақтыру және тастау кезінде бұлшық ет күші мен төзімділігін дамыту
8.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсете алу;
8.1.1.2 өткізілген жұмыстың орындалуына есеп беру және өзіне-өзі шын баға беру;
8.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білімі мен дағдыларын көрсету
2. Ойын арқылы мәселені шешу дағдылары
Ойын жағдаяттарында амалдарды іске асыру
8.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын көрсете алу;
8.1.1.2 өткізілген жұмыстың орындалуына есеп беру және өзіне-өзі шын баға беру;
8.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.3.2 жолдасының сұрауы бойынша мақсатты көмек көрсету;
8.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану және талқылай алу;

7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.​3.​3.​2 давать адекватную самооценку качества выполнения учебного задания
Движения в спортивно-специфических техниках
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.​1.​3.​2 составлять план и алгоритм действий
Двигательная активность как способ укрепления здоровья
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью;
7.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение по плану
4) 8 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Легкая атлетика
Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​4.​2 составить связное информативное высказывание по шаблону
Бег на средние дистанции
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​2.​3.​2 применять дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения;
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Прыгучесть
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне;
8.​1.​2.​2 выполнять все виды самоконтроля
Сила и мышечная выносливость в бросках и метаниях
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий;
8.​1.​1.​2 давать отчет и реальную самооценку выполнения проделанной работы;
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
2. Навыки решения проблем посредством игр
Приемы в игровых ситуациях
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно – специфических двигательных действий;
8.​1.​1.​2 давать отчет и реальную самооценку выполнения проделанной работы;
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последова-тельность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​1.​3.​2 оказывать по запросу товарища целевую помощь;
8.​2.​4.​1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;

8.2.4.2 эмоциялық кернеуді жоюға арналған релаксация техникаларын білу және қолдану
Ойын фун¬кциясы.
8.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда қимыл комбинациялары мен олардың ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.2.2 өзін-өзі бақылаудың барлық түрін орындау
Жарысу ойын әрекетін ұйымдастыру
8.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды анықтау және бағалау;
8.1.5.2 оқу міндетін орындау кезінде сыныптастарымен бірлесе отырып, тиімді жұмыс істеу;
8.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын көрсету және қолдану;
8.2.2.2 топтағы нәтижелі қарым-қатынас дағдыларын меңгеру;
8.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін көрсету;
8.2.1.2 орындап жатқан әрекеттеріне ауызша түсініктеме беру
2 - тоқсан
3 бөлім. Гимнастика элементтері және оның түрлері
Қауіпсіздік техникасы. Орнында және қозғалыста орындалатын саптық амалдар
8.3.4.1 қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерін түсіну;
8.3.4.2 үлгі бойынша қисынды ақпаратты пайымдау құрастыру
Акробатикалық жаттығуларды біріктіру: секіру және теңгеру
8.3.2.1 ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешенін құрастырып және көрсете отырып, олардың маңыздылығын ұғыну;
8.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда қимыл комбинациялары мен олардың ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.2.2 өзін-өзі бақылаудың барлық түрін орындау
Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы комбинациялар
8.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды анықтау және бағалау;
8.1.5.2 оқу міндетін орындау кезінде сыныптастарымен бірлесе отырып, тиімді жұмыс істеу;
8.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
8.1.4.2 әрекеттің жоспары мен ретін құру
Ырғақты гимнастика еркін жаттығуларының кешені
8.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын көрсету және қолдану;
8.2.2.2 топтағы нәтижелі қарым-қатынас дағдыларын меңгеру;
8.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білімі мен дағдыларын көрсету
4. Қазақтың халық дәстүрлеріне сүйенетін ойындар
Қозғалмалы ойындар
8.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты бағалау;
8.2.7.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, баға беру пайымдарын құрастыру;
8.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету;
8.2.3.2 тыныс техникаларын эмоциялық кернеуді жою үшін қолдану;

8.​2.​4.​2 знать и применять техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
Функция игры
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне;
8.​1.​2.​2 выполнять все виды самоконтроля
Соревновательная игровая деятельность
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​1.​5.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.​2.​2.​2 владеть навыками продуктивной коммуникации в группе;
8.​2.​1.​1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
8.​2.​1.​2 словесно иллюстрировать выполняемые действия
2 четверть
3. Гимнастика
Техника безопасности. Строевые приемы на месте и в движении
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​4.​2 составить связное информативное высказывание по шаблону
Акробатические упражнения с прыжками и балансированием
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность;
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне;
8.​1.​2.​2 выполнять все виды самоконтроля
Комбинации на гимнастических снарядах
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​1.​5.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
8.​1.​4.​2 составлять план и последовательность действий
Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.​2.​2.​2 владеть навыками продуктивной коммуникации в группе;
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
4. Игры с акцентом на казахские народные традиции
Подвижные игры
8.​2.​7.​1 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.​2.​7.​2 строить оценочные высказывания с использованием предметной лексики;
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​2.​3.​2 применять дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения;

8.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білімі мен дағдыларын көрсету
Қазақтың халық ойындары
8.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін салыстыру;
8.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету мен салыстыру және баламалы шешімдер ұсыну;
8.2.5.2 өз іс-әрекетін ауызша жоспарлау, оны бақылау және бағалау
3 тоқсан
5. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік техникасы. Дене қасиеттерін дамытуға бағытталған ширату және қалпына келтіру техникалары
8.3.4.1 қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерін түсіну;
8.3.4.2 үлгі бойынша қисынды ақпаратты пайымдау құрастыру;
8.3.2.1 ширату мен қалпына келтіруге арналған жаттығулар кешенін құрастырып және көрсете отырып, олардың маңыздылығын ұғыну
Арнайы жаттығулар техникасы дағдыларын бекіту
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен көрсету;
8.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
8.1.4.2 әрекеттің жоспары мен ретін құру
Әртүрлі кедергілерден өте отырып жүгіру
8.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету
6 бөлім. Командалық ойындар белсенді іс-әрекет түрі ретінде
Командалық ойындардағы көшбасшылық дағдылар
8.1.3.2 жолдасының сұрауы бойынша мақсатты көмек көрсету;
8.3.3.1 әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығуларды орындау кезіндегі ағзаның энергетикалық жүйесінің қызметін түсіндіру;
8.3.3.2 үлгі бойынша монолог-пайымдау құру;
8.3.4.1 қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын, сондай-ақ денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерін түсіну;
8.3.4.2 үлгі бойынша қисынды ақпаратты пайымдау құрастыру;
8.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын көрсету және қолдану;
8.2.2.2 топтағы нәтижелі қарым-қатынас дағдыларын меңгеру
Қимыл үйлесімділігін дамытуға арналған ойындар
8.2.8.1 қимыл-қозғалыстың әртүрлі контекстімен байланысты рөлдер мен олардың айырмашылықтарын көрсету және салыстыру;
8.2.8.2 сөз сөйлеуді жоспарлау, оны үлгіге сәйкес өзгерту;
8.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін салғастыру;
8.1.4.2 әрекеттің жоспары мен ретін құру
Логикалық ойлауды дамытатын ойындар
8.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын қолдану және көрсету;

8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Казахские национальные игры
8.​2.​6.​1 сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
8.​2.​5.​1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
8.​2.​5.​2 устно планировать свою деятельность, контролировать и оценивать ее
3 четверть
5. Лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка
Техника безопасности. Разминка и техники восстановления для развития физических качеств
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​4.​2 составить связное информативное высказывание по шаблону;
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Техника специальных упражнений. Бег с преодолением различных препятствий
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
8.​1.​4.​2 составлять план и последовательность действий
6. Командные игры как активная форма деятельности
Лидерские навыки в командных играх
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​1.​3.​2 оказывать по запросу товарища целевую помощь;
8.​3.​3.​1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать ее действие на организм;
8.​3.​3.​2 составить монолог рассуждение по модели;
8.​3.​4.​1понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​4.​2 составить связное информативное высказывание по шаблону;
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.​2.​2.​2 владеть навыками продуктивной коммуникации в группе
Игры на развитие координации движений
8.​2.​8.​1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.​2.​8.​2 планировать выступление, изменять его в соответствии с образцом;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий;
8.​1.​4.​2 составлять план и последовательность действий
Игры на развитие логического мышления
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;

8.3.3.2 үлгі бойынша монолог-пайымдау құру
Лақтыру мен тастау түріндегі фитнес компоненттері
8.1.3.1 спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін түсіндіру және көрсету;
8.1.3.2 жолдасының сұрауы бойынша мақсатты көмек көрсету;
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен көрсету
5) 9 – сынып:
5-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру техникаларын жетілдіру
Қауіпсіздік техникасы. Спринтерлік жүгіруді жетілдіру
9.3.4.1 денсаулық пен қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.2 іс-әрекет сапасы жайлы оң баға беретін ауызша пікір білдіруді құрастыру
Жүгірудегі шыдамдылық дағдыларын жақсарту
9.3.3.1 энергетикалық жүйесінің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру және сипаттау;
9.3.3.2 өзінің және өзгелердің сөйлеу тілінің қызметін критерийлер бойынша бағалау;
9.3.2.1 нақты дене жаттығулары үшін ширатулар құрастыру, түсіндіру және ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау;
9.3.2.2 топтағы жұмыс кезіндегі қарым-қатынас міндеттерін тиімді шешу
Секірудің әртүрлі модификациялары
9.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинациялары мен олардың ретін қолдану;
9.1.2.2 оқу тапсырмасын орындауына өзіне-өзі баға беру
Лақтыру мен тастау дағдыларын жетілдіруге арналған жаттығулар кешендерін құрастыру
9.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру;
9.1.1.2 орындау кезінде өзара көмек көрсету
2. Командалық спорттық ойындардар арқылы өзара әрекеттесу
Ойын техникасы
9.1.1.1 кең диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларын салғастыру;
9.1.1.2 орындау кезінде өзара көмек көрсету;
9.1.3.1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
9.1.3.2 орындау барысында көмекке жүгіну;
9.2.4.1 дене жаттығулары шеңберінде іс-әрекетті оңтайландыру және баламаларды құрастыру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді салғастыру;
9.2.4.2 эмоциялық кернеуді жоюға арналған релаксация техникаларын білу және орындау;
Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер
9.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинациялары мен олардың ретін қолдану;
9.1.2.2 оқу тапсырмасын орындауына өзіне-өзі баға беру;
9.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімін бағалау;
9.2.1.2 осы білімнің қажеттігі туралы байланыстырып айтатын бағалау пікірін құрастыру
2 - тоқсан

8.​3.​3.​2 составить монолог – рассуждение по модели
Компоненты фитнеса в метаниях и бросках
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​1.​3.​2 оказывать по запросу товарища целевую помощь;
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
5) 9 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Бег, прыжки и метание
Техника безопасности. Спринтерский бег
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья и техники безопасности;
9.​3.​4.​2 составить позитивное оценочное речевое высказывание о качестве деятельности
Беговая выносливость
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки;
9.​3.​3.​2 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям;
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.​3.​2.​2 продуктивно решать коммуникативные задачи при работе в группе
Модификации прыжков
9.​1.​2.​1 применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.​1.​2.​2 давать самооценку выполнения учебного задания
Комплексы упражнений для совершенствования навыков метания и бросков
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
9.​1.​1.​2 оказывать взаимопомощь при выполнении
2. Командные спортивные игры
Техника игры
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
9.​1.​1.​2 оказывать взаимопомощь при выполнении
9.​1.​3.​1 с направляющей помощью учителя комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.​1.​3.​2 обращаться за помощью в процессе выполнения;
9.​2.​4.​1 сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
9.​2.​4.​2 знать и выполнять элементы различных техник для релаксации и снятия эмоционального напряжения
Тактика и тактические действия в спортивных играх
9.​1.​2.​1 применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.​1.​2.​2 давать самооценку выполнения учебного задания;
9.​2.​1.​1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
9.​2.​1.​2 строить связное оценочное высказывание о необходимости этих знаний
2 четверть

3. Гимнастика арқылы денесін басқару дағдылары
Қауіпсіздік техникасы. Топтағы саптық жаттығулар
9.3.4.1 денсаулық пен қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.2 іс-әрекет сапасы жайлы оң баға беретін ауызша пікір білдіруді құрастыру
Акробатикалық элементтер комбинациясын құрастыру
9.3.2.1 нақты дене жаттығулары үшін ширатулар құрастыру, түсіндіру және ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау;
9.3.2.2 топтағы жұмыс кезіндегі қарым-қатынас міндеттерін тиімді шешу;
9.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинациялары мен олардың ретін қолдану;
9.1.2.2 оқу тапсырмасын орындауына өзіне-өзі баға беру
Гимнастикалық құрал-жабдықтарда орындалатын жаттығулар ретін құру
9.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды құру, талдау;
9.1.5.2 топта нәтижелі қарым-қатынасты жүзеге асыру;
9.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін бағалау
4. Қазақстан халықтарының ойындары
Халықаралық ойындар
9.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты сақтау;
9.2.7.2 өз көзқарасын сендіре дәйектеу;
9.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларын бағалау;
9.2.3.2 тыныс техникаларын эмоциялық кернеуді жою үшін қолданудың тиімділігін бағалау;
9.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды бағалау
Зияткерлік ойындар
9.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін бағалау және талдау;
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдау;
9.2.5.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, баға беру пайымдарын қолдану
3 тоқсан
5. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік техникасы. Ширату және қалпына келу техникасы кешендерін құрастыру
9.3.4.1 денсаулық пен қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.2 іс-әрекет сапасы жайлы оң баға беретін ауызша пікір білдіруді құрастыру;
9.3.2.1 нақты дене жаттығулары үшін ширатулар құрастыру, түсіндіру және ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау;
9.3.2.2 топтағы жұмыс кезіндегі қарым-қатынас міндеттерін тиімді шешу
Күш пен төзімділікті жақсартуға арналған жаттығулар кешені
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалыменсалауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен дәлелдеу;
9.3.1.2 тиімді қарым-қатынас үшін вербальды және бейвербальды тәсілдерді сай таңдау;

3. Гимнастика
Техника безопасности. Строевые упражнения в группах
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья и техники безопасности;
9.​3.​4.​2 составить позитивное оценочное речевое высказывание о качестве деятельности
Комбинации акробатических элементов
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.​3.​2.​2 продуктивно решать коммуникативные задачи при работе в группе;
9.​1.​2.​1 применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.​1.​2.​2 давать самооценку выполнения учебного задания
Последовательность упражнений на гимнастических снарядах
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.​1.​5.​2 осуществлять продуктивную коммуникацию в группе;
9.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
4. Игры народов Казахстана
Международные игры
9.​2.​7.​1 поддерживать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.​2.​7.​2 убедительно аргументировать свою позицию;
9.​2.​3.​1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.​2.​3.​2 оценивать эффективность дыхательных техник для снятия эмоционального напряжения;
9.​3.​5.​1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Интеллектуальные игры
9.​2.​6.​1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других;
9.​2.​5.​2 использовать оценочные суждения с использованием предметной лексики
3 четверть
5. Лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка
Техника безопасности. Комплексы разминки и техники восстановления
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья и техники безопасности;
9.​3.​4.​2 составить позитивное оценочное речевое высказывание о качестве деятельности;
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.​3.​2.​2 продуктивно решать коммуникативные задачи при работе в группе
Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости
9.​3.​1.​1 доказать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
9.​3.​1.​2 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации;

9.1.5.1 кең диапазондағы дене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды құру, талдау;
9.1.5.2 топта нәтижелі қарым-қатынасты жүзеге асыру
8. Денсаулық және фитнес қозғалыс белсенділігі арқылы
Бұлшық еттердің әртүрлі топтары үшін ширату және қалпына келу кешенін жасау
9.3.3.1 энергетикалық жүйесінің қызметін және оның әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулармен байланысын түсіндіру және сипаттау;
9.3.3.2 өзінің және өзгелердің сөйлеу тілінің қызметін критерийлер бойынша бағалау;
9.1.6.1 мұғалімнің эмоционалдық көмегімен қимыл белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіпке төтеп беру дағдыларын бағалау;
9.1.6.2 өзінің және айналасындағы адамдардың сөйлеу жосығын дұрыс бағалау
Стайерлік жүгіру дағдыларын дамыту
9.1.3.1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
9.1.3.2 орындау барысында көмекке жүгіну
Секіру және лақтыру дағдыларын дамыту
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдау;
9.2.5.2 пәндік лексиканы пайдалана отырып, баға беру пайымдарын қолдану;
9.3.4.1 денсаулық пен қауіпсіздік техникасының күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
9.3.4.2 іс-әрекет сапасы жайлы оң баға беретін ауызша пікір білдіруді құрастыру
Қозғалыс қабілеттері арқылы денсаулықты нығайту
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалыменсалауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін өз мысалымен дәлелдеу;
9.3.1.2 тиімді қарым-қатынас үшін вербальды және бейвербальды тәсілдерді сай таңдау
6) 10 – сынып:
6-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру техникаларын жетілдіру
Қауіпсіздік техникасы
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау
Жүгірудегі шыдамдылық дағдыларын жақсарту
10.3.3.1 энергетикалық жүйе қызметі мен әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы байланысты тексеру;
10.3.3.2 мәтін-пайымдауға сүйене отырып, өз ұстанымын сенімді түрде дәлелдеу;
10.3.2.1 өздігінен нақты дене жаттығулары үшін ширатулар өткізу, ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау
Секірудің әртүрлі модификациялары
10.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинациялары мен олардың ретін таңдауды негіздеу және қолдану
Лақтыру мен тастау дағдыларын жетілдіру
10.1.1.1 үлкен диапазондағы спорттық-спецификалық қимыл әрекеттерде дәлдікті, бақылауды және ептілікті дамыту үшін қимыл дағдыларының тиімділігін бағалау;

9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.​1.​5.​2 осуществлять продуктивную коммуникацию в группе
8. Здоровье и фитнес через двигательную активность
Создание комплекса разминки и восстановления для разных групп мышц
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и ее связь с упражнениями различной физической нагрузки;
9.​3.​3.​2 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям;
9.​1.​6.​1с эмоциональной помощью учителя оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью;
9.​1.​6.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение и поведение окружающих
Стайерский бег
9.​1.​3.​1 с направляющей помощью учителя комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.​1.​3.​2 обращаться за помощью в процессе выполнения
Прыжки и метания
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других;
9.​2.​5.​2 использовать оценочные суждения с использованием предметной лексики;
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья и техники безопасности;
9.​3.​4.​2 составить позитивное оценочное речевое высказывание о качестве деятельности
Здоровый образ жизни
9.​3.​1.​1 доказать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
9.​3.​1.​2 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации
6) 10 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Техника бега, прыжков и метания
Техника безопасности.
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью
Навыки беговой выносливости
10.​3.​3.​1 проверить связь деятельности энергетической системы и упражнениями различной физической нагрузки;
10.​3.​3.​2 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение;
10.​3.​2.​1 самостоятельно проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Модификации прыжков
10.​1.​2.​1 обосновывать выбор и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Навыки метания и бросков
10.​1.​1.​1 оценивать эффективность двигательных навыков для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;

10.1.1.2 өткізілген жұмыстың сапасы туралы айтатын бағалау пікірін құрастыру
Жүгіру эстафетасын құрастыру және өткізу
10.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды шығармашылық деңгейде насихаттау;
10.3.5.2 іс-әрекет мақсаты мен міндеттерін қалайтын нәтиже түрінде тұжырымдау
2. Командалық спорттық ойындардар арқылы өзара әрекеттесу
Жарысатын ойын әрекетін ұйымдастыру
10.1.5.1 кең диапазондағыдене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды салыстыру және салғастыру;
10.1.5.2 пәндік лексиканы қолдана отырып баға беру пайымын құру
10.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.2.2.2 тақырып бойынша монолог-пайымдау құру;
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімінің өмірлік қажеттілігін дәйектеу;
10.2.1.2 өзінің сөз сөйлеуін жоспарлау, содан соң талдау, мақсатқа сәйкес түзету
Спорттық ойындардағы тактика және тактикалық әрекеттер
10.1.5.1 кең диапазондағыдене жаттығуларында тактикаларды, статегияларды және құрылымдық идеяларды салыстыру және салғастыру;
10.1.5.2 пәндік лексиканы қолдана отырып баға беру пайымын құру
Көшбасшылық дағдылар және командада жұмыс істеу дағдылары
10.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.2.2.2 тақырып бойынша монолог-пайымдау құру;
10.2.1.1 өзгергіш жағдайларға жауап беру үшін қимыл-қозғалыспен байланысты алған білімінің өмірлік қажеттілігін дәйектеу;
10.2.1.2 өзінің сөз сөйлеуін жоспарлау, содан соң талдау, мақсатқа сәйкес түзету
2 - тоқсан
3. Гимнастика арқылы денесін басқару дағдыларын жетілдіру
Қауіпсіздік техникасы. Топтағы саптық жаттығулар.
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау
Акробатикалық элементтер комбинациялары.
10.3.2.1 өздігінен нақты дене жаттығулары үшін ширатулар өткізу, ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау;
10.1.2.1 кең диапазондағы жаттығуларда жеткілікті техникалық деңгейде қимыл комбинациялары мен олардың ретін таңдауды негіздеу және қолдану
Көріністі құрастыру процесі және топта бағалау
10.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.2.2.2 тақырып бойынша монолог-пайымдау құру;
10.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларының тиімділігін саралау;
10.2.3.2 эмоциялық кернеуді жою үшін өзін-өзі сендіру формулаларын және тыныс техникаларын қолдану

10.​1.​1.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы
Беговая эстафета
10.​3.​5.​1 пропагандировать на творческом уровне знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
10.​3.​5.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата
2. Командные спортивные игры
Соревновательная игровая деятельность
10.​1.​5.​1 сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
10.​1.​5.​2 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики
10.​2.​2.​1 по самостоятельно выработанным критериям оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
10.​2.​2.​2 строить монолог – рассуждение по теме;
10.​2.​1.​1 аргументировать жизненную необходимость приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
10.​2.​1.​2 планировать, а затем анализировать свое выступление, корректировать его в соответствии с целью высказывания
Тактика и тактические действия в спортивных играх
10.​1.​5.​1 сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
10.​1.​5.​2 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики
Лидерские навыки и навыки работы в команде
10.​2.​2.​1 по самостоятельно выработанным критериям оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
10.​2.​2.​2 строить монолог – рассуждение по теме;
10.​2.​1.​1 аргументировать жизненную необходимость приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
10.​2.​1.​2 планировать, а затем анализировать свое выступление, корректировать его в соответствии с целью высказывания
2 четверть
3. Гимнастика
Техника безопасности. Строевые упражнения в группах
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью
Комбинаций акробатических элементов
10.​3.​2.​1 самостоятельно проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
10.​1.​2.​1 обосновывать выбор и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Выступление и оценка в группах
10.​2.​2.​1 по самостоятельно выработанным критериям оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
10.​2.​2.​2 строить монолог – рассуждение по теме
10.​2.​3.​1 проранжировать эффективность навыков совместной - работы по созданию благоприятной учебной среды;
10.​2.​3.​2 применять формулы самовнушения и дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения

4. Қазақстан халықтарының ойындары
Халықаралық ойындар
10.2.7.1 жарыс кезінде шыншыл ойынды, отансүйгіштікті, ынтымақтастықты паш ететін мінез-құлықты талдау;
10.2.7.2 синтондық қарым-қатынастың базалық дағдыларын көрсету;
10.2.3.1 қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлесіп және ұтымды жұмыс істеудің бірқатар дағдыларының тиімділігін саралау;
10.2.3.2 эмоциялық кернеуді жою үшін өзін-өзі сендіру формулаларын және тыныс техникаларын қолдану;
10.3.5.1 дене жаттығулары бойынша басқа адамдардың тәжірибесін байытуға бағытталған білім мен дағдыларды шығармашылық деңгейде насихаттау;
10.3.5.2 іс-әрекет мақсаты мен міндеттерін қалайтын нәтиже түрінде тұжырымдау
Зияткерлік ойындар
10.2.6.1 жарыс қызметінің ережелері мен төрешілік ережелерін білетінін ойын барысында көрсету;
10.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну
3 тоқсан
5. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік техникасы. Ширату және қалпына келу техникасы кешендері
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
10.3.2.1 өздігінен нақты дене жаттығулары үшін ширатулар өткізу, ағзаны қалпына келтірудің тиімділігін бағалау
Күш пен төзімділікті жақсартуға арналған жаттығулар кешендері
10.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін әртүрлі әдістермен белсенді насихаттау;
10.3.1.2 презентация түрінде жұрт алдында сөз сөйлеуді даярлау және ұсыну;
10.1.4.1 қимыл әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктерін өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.1.4.2 әдеби тіл ережелеріне сәйкес, сөйлеу тілінің сан алуан түрлері мен нақышын пайдалана отырып өз пікірін білдіру
Кедергілерден өтуге арналған арнайы-спецификалық жаттығуларды жетілдіру
10.1.3.1 өздігімен спорттық-спецификалық техникаларды орындау кезіндегі қимыл дағдылары мен ретін қиыстыру;
10.3.3.1 энергетикалық жүйе қызметі мен әртүрлі дене жүктемесін беретін жаттығулар арасындағы байланысты тексеру;
10.3.3.2 мәтін-пайымдауға сүйене отырып, өз ұстанымын сенімді түрде дәлелдеу
6. Команда-түзуші ойындар
Ойындағы командалық іс-әрекет және көшбасшылық
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау;
10.2.2.1 көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын өз бетімен жасаған критерийлер бойынша бағалау;
10.2.2.2 тақырып бойынша монолог-пайымдау құру
Спорттық ойындарда мәселені шешу дағдыларын жетілдіру
10.2.8.1 қимыл-қозғалыс контекстімен байланысты әртүрлі рөлдерді бейімдеу;

4. Игры народов Казахстана
Международные игры
10.​2.​7.​1 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.​2.​7.​2 демонстрировать базовые навыки синтонной коммуникации;
10.​2.​3.​1 проранжировать эффективность навыков совместной - работы по созданию благоприятной учебной среды;
10.​2.​3.​2 применять формулы самовнушения и дыхательные техники для снятия эмоционального напряжения;
10.​3.​5.​1 пропагандировать на творческом уровне знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей;
10.​3.​5.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата
Интеллектуальные игры
10.​2.​6.​1 демонстрировать знания правил соревновательной деятельности и правила судейства в ходе игры;
10.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
5. Лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка
Техника безопасности. Комплексы разминки и техники восстановления
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью;
10.​3.​2.​1 самостоятельно проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости
10.​3.​1.​1 активно пропагандировать влияние здорового образа жизни на здоровье различными методами;
10.​3.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации;
10.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий по самостоятельно выработанным критериям;
10.​1.​4.​2 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи
Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий
10.​1.​3.​1 самостоятельно комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
10.​3.​3.​1 проверить связь деятельности энергетической системы и упражнениями различной физической нагрузки;
10.​3.​3.​2 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение
6. Команднообразующие игры
Командная деятельность и лидерство в играх
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью;
10.​2.​2.​1 по самостоятельно выработанным критериям оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
10.​2.​2.​2 строить монолог – рассуждение по теме
Навыки решения проблем в спортивных играх
10.​2.​8.​1 адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;

10.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау мен талдау және баламалы шешімдер ұсыну;
10.3.4.1 денсаулыққа төнуі ықтимал қауіпті азайту тәсілдерінің күрделі сұрақтарын түсіну және егжей-тегжейлі сипаттау
Қозғалыс қабілеттері арқылы денсаулықты нығайту
10.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін әртүрлі әдістермен белсенді насихаттау;
10.3.1.2 презентация түрінде жұрт алдында сөз сөйлеуді даярлау және ұсыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 511-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің мақсаты- сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың сөйлеу тіл құралдарын, қарым-қатынас, таным дағдыларын жетілдіру болып табылады.
3. Міндеттері:
1) сөйлеу тілі жеке дыбыстарын дұрыс айтуындағы және сөздердің дыбыстық-буындық құрылымын бұзылыстарын жою машықтандыру;
2) сөздік қорын анықтау, молайту, жүйелеу;
3) импрессивті және экспрессивті аграмматизмнің белгілерін түзету;
4) тұжырымдама элементтері бар ауызекі және сипаттамалы және нұсқаулы сөйлеу дағдыларын қалыптастыру және бекіту;
5) оқу мен жазуындағы жеке бұзылыстарын тұзету;
сөздерді меңгеру негізінде айқын бірқалыпты, ырғақты сөйлеу тілін қалыптастыру;
5) қажетті ақпаратты алу және түрлендіру, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту;
6) сөйлеу коммуникация процессінде вербальді дұрыс дағдыларын жетілдіру;
7) сын тұрғыдан ойлау, ақпаратты іздеу, қажетті ақпаратты алу және өзгерту дағдыларын дамыту;
8) қарым-қатынас құралы, білім көзі ретінде сөйлеу тілге саналы көзқарас қалыптастыру, қоғамға әлеуметтенуіне ықпал ететін мәдени капитал ретінде рухани-адамгершілік құндылықтарын қалыптастыру;

10.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
10.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы способов снижения потенциальных угроз здоровью
Физическое здоровье
10.​3.​1.​1 активно пропагандировать влияние здорового образа жизни на здоровье различными методами;
10.​3.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление о здоровье в виде презентации
Приложение 511
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 511 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью предмета "Коррекция недостатков развития речи" является формирование языковых средств для осуществления полноценной коммуникативной, познавательной и практической деятельности.
3. Задачи:
1) преодолеть индивидуальные недостатки произношения и нарушения звуко-слоговой структуры слов;
2) уточнить, обогатить и систематизировать словарный запас;
3) устранить проявления импрессивного и экспрессивного аграмматизма;
4) сформировать и закрепить навыки разговорной и описательно-повествовательной речи с элементами рассуждения;
5) устранить индивидуальные нарушения письма и чтения и сформировать функциональную языковую грамотность;
6) отработать навыки адекватного вербального поведения в процессе речевой коммуникации;
7) развить навыки критического мышления, информационного поиска, извлечения и преобразования необходимой информации;
8) воспитать сознательное отношение к речи и языку как средствам общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к культурному капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.

2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Логопедиялық-түзету әрекеті педагогикалық стратегияларды қолдану арқылы өз-өзіне сенімді, мақастты, қызығушылығы мен жауакершілігі мол және интеллектуалды дамыған, коммуникативті құзырлы тұлғаны қалыптастыру бағытталған:
1) әр білімалушының ойын тыңдап, қалыптасқан сөйлеу дағдыларын қолдану маңыздылығын мойындау;
2) мұқият түрде іріктеліп алынған коррекциялық тапсырмалар мен әрекет түрлерінің көмегімен ынталандыра және дамыта оқыту;
3) әр сабақта сөздік қарым-қатынасқа түсуге жағдай жасау;
4) сын тұрғыдан ойлау арқылы түзете оқытуға ықпал ету;
5) белсенді оқыту, білалушылардың іздену әрекеті мен элементтерін қолдау;
6) сөйлеу тілі күрделі бұзылған біліалушыларда сын тұрғыдан ойлау элементтерін дамыту;
7) өзбетімен мәтінмен танысуда "дамыдың жақын аймағында" жұмыс істеу, топта талқылау;
8) практикалық, шығармашылық әрекет;
9) іздену мен қосымша материалды қолдануды талап ететін тапсырмаларды орындау;
10) ізденушілік тәсіл ;
11) ойын әрекеті;
12) логопедиялық ықпалдың дәстүрлі және жаңа әдістері мен құралдарын ұштастыру;
13) сөйлеу тілі күрделі бұзылған білім алушыларды өз-өзін бағалаға және дамытуға ынталандыру үшін жағдай жасау;
14) білімалушылардың сөйлеу дағдыларына жүйелі мониторинг жасау.
5. Бағдарламада:
1) жалпы педагогикалық принциптер;
2) арнайы педагогиканың ерекшеленген принциптері: онтогенетикалық; этиопатогенетикалық;
3) арнайы тәсілдер:
тіл материалдарын бейімдеу, оқу маьериалдарын жеңілдету;
материалды полисенсорлы қабылдау;
тірек сигналдарды қолдану;
алгоритмдерді қолдану, берілген үлгі анықтамаларды айту;
ережелер мен нұсқауларды бөлшектеу;
әрекеттерге пікір білдіру;
тақырыптарды өту жылдамдығын оптимизациялау іске асырылады.
6. Сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету келесі педагогикалық тәсілдерге негізделіп жүргізіледі:
1) құндылыққа бағдарланған тәсіл оқу қызметін ұйымдастыруды, білім алушының жеке құндылықтары жүйесін қалыптастыруды қарастырады;
2) адамгершілікке бағытталған тәсіл, оқу процесін дараландыру, білімалушының тұлғасының үйлесімді қалыптасуы мен жан-жақты дамуы, оның шығармашылық күштерінің толыққанды ашылуы, оның психикалық және физикалық дамуының жеке қасиеттерін, мінез-құлықтың қажеттіліктері мен мотивтерін, әлеуетті мүмкіндіктерін ескеруді көздейді;
3) әрекеттік тәсіл белсенділік тәсілі өз бетінше білімді меңгеруді, оқытудың мазмұны мен формасын түсінуді, оның нормаларының жүйесін түсіну мен қолдануды, білімді белсенді және табысты қалыптастыруды, кең ауқымды оқыту дағдыларын және дағдыларын меңгеруді көздейді;

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Коррекционно-логопедическая деятельность направлена на формирование самостоятельных, мотивированных, заинтересованных, уверенных, ответственных и интеллектуально развитых коммуникативно компетентных личностей, с использованием педагогических стратегий:
1) выслушивание мнения каждого обучающегося и признание важности использования уже имеющихся речевых умений;
2) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных коррекционных заданий и видов деятельности;
3) создание условий речевого общения на каждом занятии;
4) поддержка коррекционного обучения посредством критериального оценивания;
5) поощрение активного обучения, элементов и попыток исследовательской деятельности обучающихся;
6) развитие у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи элементов критического мышления;
7) работа в "Зоне ближайшего развития" при самостоятельном изучении текстов, обсуждение в группе, представление группе;
8) практическая, творческая деятельность;
9) выполнение заданий, требующих поиска и использования дополнительного материала;
10) исследовательский подход;
11) игровая деятельность;
12) сбалансированное сочетание традиционных и новых методов и техник логопедического воздействия;
13) создание условий, побуждающих обучающихся с тяжелыми нарушениями речи к самооценке и саморазвитию;
14) систематический мониторинг речевых умений обучающихся.
5. В программе реализованы:
1) общепедагогические принципы;
2) специфические принципы специальной педагогики: онтогенетический; этиопатогенетический;
3) специальные подходы:
адаптация языкового содержания, освобождение учебного материала от сложности, второстепенных деталей и многообразия;
полисенсорное восприятие материала;
использование опорных сигналов;
формулирование определений по установленному образцу, применение алгоритмов;
квантование инструкций и правил;
комментирование действий;
оптимизация темпа изучения тем.
6. Коррекция недостатков развития речи осуществляется на основе подходов:
1) ценностно-ориентированный подход предусматривает организацию учебной деятельности, формирование системы ценностей личности обучающегося;
2) личностно-ориентированный подход, предполагает индивидуализацию учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического, речевого и физического развития, потребностей и мотивов поведения, потенциальных возможностей;
3) деятельностный подход, предполагает получение знаний самостоятельно, способность к активному и успешному формированию знаний, учебных умений и навыков широкого спектра;

4) дифференциалды тәсіл, олардың сипаттамаларын ескере отырып, оқытудың әртүрлі топтары үшін оқу үдерісінің мамандануын, оқытудың уәждемесіне әртүрлі тәсілдерді іздеуді, шығармашылық және сыни ойлауды дамытуды білдіреді;
5) құзыреттілік тәсілі, əлеуметтік тəжірибені пайдалануға негізделген əртүрлі салалардағы жəне әрекеттердегі мəселелерді өз бетінше шешуге үйрету қабілетін дамытуға бағытталған;
6) интегративтік тәсіл, аталған пәннің оқу пәндерімен пәнаралық байланысын қарастырады;
7) жүйелік тәсіл - білім алушылардың өз бетінше оқу іс-әрекетін ұйымдастыруға негізделген, әмбебап оқу қызметінің жүйесін қалыптастыруды және дамытуды қамтамасыз етеді;
8) коммуникативті тәсіл, екі немесе одан да көп адамның сөйлесу үдерісінде ақпарат алмасу мен байланысын, білімдерімен, дағдыларымен және қабілеттерімен алмасуды қамтиды; коммуникативті тәсілдің
нәтижесі - басқалармен өзара әрекеттесу процесінде тілдік және сөйлеу нормаларының жүйесімен дұрыс байланыс жасап, қарым-қатынас жағдайына сәйкес коммуникативтік мінез-құлықты таңдай отырып тілмен қарым-қатынас жасау.
7. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні әлем туралы ғылыми түсініктерінің қалыптасуына және ғылым негіздерін меңгеруге жалпы білім беру негізін қалайды.
8. Логопедиялық кабинеттің жабдықталуы сөйлеу тілі күрделі бұзылған білім алушылардың оқу-коррекциялық материалдарды тиімді меңгерудің қажетті шарты болып табылады: стационарлық айналар, логопедиялық зондттар, шпательдер, массажға арналған төсек, дәстүрлі дидактикалық нысандар: жеке және топтық жұмысқа қажет үлестірмелі материалдар (карточкалар), суреттер, оқу, әдістемелік әдебиет, жұмыс дәптерлері, дәптерлер.
9. Оқытуда техникалық құралдар пайдалынады: мультимедиялық құралдар, интерактивті панель, блокнот, проектор, интерактивті тақта немесе экран, DVD жазылған видеофильмдер, компьютер ұшөлшемді аксессуарлардан құралған электронды ресурстар.
10. Дизартрия, ринолалия, сөйлем тілінің ырғақтылығы мен жылдамдығы бұзылған балалармен арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын өткізген кезде дыбыстық сигнал беретін "Логопедиялық тренажер" пайдалынады.
11. Тұтықпасы бар, фразалық сөйлеу тілі жетілмеген білімадушылар сөйлеуге шектеу қойған кезеңде "Сөйлеу коммуникациясын дамыту және меңгерту" коммуникативті құрал қолданылады.

4) дифференцированный подход, подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых с учетом их особенностей, поиск различных подходов к мотивации обучения, развитие их творческого и критического мышления;
5) компетентностный подход, направлен на развитие у обучающихся способности самостоятельно решать проблемы в различных сферах и видах деятельности на основе использования социального опыта;
6) интегративный подход, предусматривает межпредметный связь данного предмета с учебными предметами;
7) системный подход, строится на основе организации самостоятельных учебных действий обучающихся, обеспечивает формирование и развитие системы универсальных учебных действий;
8) коммуникативный подход, подразумевает передачу и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей; результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка в процессе взаимодействия, правильно используя систему языковых и речевых норм, выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения.
7. Предмет "Коррекции недостатков развития речи" закладывает фундамент общеобразовательной подготовки, необходимой для усвоения основ наук и формирования научных представлений о мире.
8. Необходимым условием эффективного усвоения учебно-коррекционного материала обучающимися с тяжелыми нарушениями речи является соответствующее оборудование логопедического кабинета, наличие стационарного зеркала, логопедические зонды, шпатели, массажная кушетка, традиционные дидактические объекты: раздаточный материал в виде карточек с индивидуальными и групповыми заданиями, репродукции картин для составления рассказов и развития связной речи, сборники произведений, справочная, учебная и методическая литература, рабочие листы и тетради.
9. Для эффективности обучения используются технические средства: мультимедийные устройства, электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", включающего интерактивную панель, блокноты, трехмерные аксессуары, проектор, интерактивные доски или экран, электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты, компьютер в комплектации.
10. При проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений с детьми с дизартрией, ринолалией, нарушением темпо-ритмической стороны речи применяется "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала.
11. Обучающиеся, не владеющие в должной мере развернутой фразовой речью, обучающиеся с заиканием в период ограничения речи используют "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации" как ассистивное коммуникационное устройство.

1.3 Талдау-жинақтау әрекеті
5.1.3.1
жанындағы адамның көңіл күйін сезу, серіктестердің бір бірімен қарым-қатынасының жағдайын түсіну;
5.1.3.2
дыбыс, сөз, бейнелер қатарын ұқсастың негізінде құру
6.1.3.1
монолог немесе диалогтың эмоциялық және дауыс ырғағының байланысын аңғару;
6.1.3.2
7-9 элементтен құралған сериялы сюжетті суреттердің логикалық реттілігін орнату
7.1.3.1
кейіпкерлердің қылықтарының себептерін түсіндіру,
дәлел келтіру;
7.1.3.2
дыбыстар,сөздер, заттарды топтастыру негізіне алынған белгіні анықтау
8.1.3.1
дыбыстар, сөздер, заттарды топтастыру негізіне алынған белгіні анықтау
2-кесте
Бөлімше
"Тыңдалым және айтылым" бөлімі
Оқыту мақсатары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

1.3 Аналитико-синтетическая деятельность
5.​1.​3.​1 чувствовать настроение собеседника, героев литературных произведений, улавливать отношения партнеров друг к другу и к описываемым событиям
6.​1.​3.​1 наблюдать взаимосвязь интонации и эмоциональной составляющей диалога или монолога
7.​1.​3.​1 объяснять причины поступков героев с использованием доказательств, логического обоснования
8.​1.​3.​1 выявлять признак, по которому были сгруппированы элементы: персонажи, предметы, слова, звуки
9.​1.​3.​1 выстраивать ассоциативные ряды цепочки, серии, кластеры звуков, слов, изображений из 9-10 элементов на незнакомом материале
10.​1.​3.​1 конструировать логические задания головоломкина основе иерархического соподчинения (род - вид, часть-целое)
таблица 2
Подраздел
Раздел 2. Аудирование и говорение
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

2.1 Cөзді түсіну және қабылдау
5.2.1.1
оқылған қысқа шығарманы, мұқият тыңдап, мазмұнын қабылдап, түсіну;
5.2.1.2
құрбылырының жауабы неден басталып, аяқталғанын біліп, өз сөзімен айтып беру;
5.2.1.3
хабарлы мәтіннің мазмұнын қабылдап, түсіну
6.2.1.1
әртүрлі жанырдағы шығармаларды естіп түсіну және олардың мазмұны бойынша өз ойын білдіру;
6.2.1.2
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
6.2.1.3
тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
7.2.1.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау;
7.2.1.2
оқиғалардың кезектілігін еске түсіру, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау;
7.2.1.3
шығармада бейнелі сөздің орнын түсіну, бағалау
8.2.1.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
8.2.1.2
мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
8.2.1.3
әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтардағы (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіну
9.2.1.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
9.2.1.2
мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9.2.1.3
әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтардағы (нұсқаулы, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық) көтерілген мәселені талдау
10.2.1.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау;
10.2.1.2
құрбыларын мұқият тыңдап, сұрақ қоя білу
2.2 Дыбыс айтуы мен сөздің дыбыстық-буындық құрамын машықтандыру
5.2.2.1
үлгі бойынша өзбетімен қол саусақтарын ұқалау;
5.2.2.2
тақпақ, өлеңнің ырғағын ажырату;
5.2.2.3
тыныс алу, дауыс, артикуляциялық, бет бұлшықеттерін дамытуға бағытталған жаттығуларды орындау;
5.2.2.4
қойылған дыбыстарды дұрыс айтуында өз өзін бақылау
6.2.2.1
сөз нұсқаулар бойынша өзбетімен қол саусақтарын ұқалау;
6.2.2.2
жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
6.2.2.3
қатаң, ұяң, үнді дауыссыздарды (б-п; т-д; р-л; н-ң), олардың емлесін білу;
6.2.2.4
дыбыстық талдау жасау;
6.2.2.5
сөйлеу аппаратында ауыр бұзылыстары бар балалардан басқалары ана тілінің барлық дыбыстарын дұрыс, анық айту
7.2.2.1
дыбыс айтуының тетіктерін нақтылау үшін кинестетикалық және көру талдауытарын қолдану;
7.2.2.2
2-4 элементтерден құылған буын тіркестерін дауысты, дауыссыз дыбыстарын ауыстыра отырып өзгерту;
7.2.2.3
қойылған дыбыстың акустикалық артикуляциялық сипаттамасын білу, артикуляциялық мүшелерінің қажетті қалпын еске түсіріп, көрсете білу;
7.2.2.4
дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу
8.2.2.1
күрделігі әртүрлі ырғақ үлгілерін құру және оқу;
8.2.2.2
берілген ырғаққа сәйкес мәтінді таңдау;
8.2.2.3
дауыссыз дыбыстары қатар келген (жұмыртқа, сауысқан, домбыра) сөздерды айту кезінде қатар тұрған дауссыздарды бірсарынды айту;
8.2.2.4
буын үндестігі туралы білімдерін жетілдіру, іс жүзінде байқатып, сөйлеу тәжірибелерінде дұрыс пайдалану
9.2.2.1
буын тіркестерін дауысты, дауыссыздыбыстарын ауыстыра отырып өзгерту;
9.2.2.2
буындық құрамы күрделі кезкелген сөздерді анық, тұтас айту(А.К.Маркова бойынша)
9.2.2.3
қазақ тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтап, сөйлеу
10.2.2.1
жалпы және ұсақ моторикасын үйлестуруге арналған жаттығуларды нұсқауға сүйеніп орындау;
10.2.2.2
сөйлеу мәнерлігін сақтау

2.1 Восприятие и понимание звучащей речи
5.​2.​1.​1 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого логопедом или одноклассником произведения, устного ответа товарища;
5.​2.​1.​2 воспринимать и понимать общее фактическое содержание текста повествовательного характера с элементами рассуждения
6.​2.​1.​1 воспринимать на слух произведения различных жанров, эмоционально откликаться на них и передавать свое настроение в рисунках, совместном обсуждении услышано го;
6.​2.​1.​2 на слух воспринимать и понимать текст описательного характера с элементами рассуждения, уметь передать своими словами
7.​2.​1.​1 восстанавливать последовательность событий, оценивать их и поступки героев;
7.​2.​1.​2 разграничивать основную и второстепенную информацию, выстраивать сериацию действующих лиц
8.​2.​1.​1 ставить вопросы различных типов к увиденному или услышанному;
8.​2.​1.​2 оценивать роль образных средств в создании атмосферы произведения
9.​2.​1.​1 активно участвовать в диалоге при обсуждении произведения, включая в реплики речеведческие и литературоведческие термины;
9.​2.​1.​2 понимать контекст и подтекст отрезка звучащей речи
10.​2.​1.​1 задавать вопросы, включая в реплики речеведческие и литературоведческие термины; инициировать, разворачивать и завершать диалог;
10.​2.​1.​2 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих; оказывать в сотрудничестве взаимопомощь
2.2 Коррекция нарушений произношения и звукослоговой структуры слова
5.​2.​2.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу;
5.​2.​2.​2 узнавать ритмический рисунок-эталон из двух предложенных в стихотворных (рифмованных) текстах;
5.​2.​2.​3 выполнять специальные упражнения, развивающие лицевые, артикуляторные и дыхательно-голосовые мышцы;
5.​2.​2.​4 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков,- по индивидуальным показаниям
6.​2.​2.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по словесной инструкции;
6.​2.​2.​2 имитировать серию слогов из 3-х и более элементов с меняющимся ударением, соблюдая слитность и плавность;
6.​2.​2.​3 дифференцировать мягкие и твердые согласные с опорой на слух, зрительный и речедвигательный анализаторы;
6.​2.​2.​4 четко произносить все звуки в речевом потоке (кроме детей с тяжелыми органическими поражениями речевого аппарата)
7.​2.​2.​1 использовать кинестетический и зрительный анализаторы для уточнения механизма звукоподачи
7.​2.​2.​2 трансформировать серии слогов из 2-3-4-х элементов, меняя в них гласный, опорный согласный;
7.​2.​2.​3 знать акустико-артикуляционные характеристики поставленных звуков, воспроизводить нужный уклад органов артикуляции;
7.​2.​2.​4 соблюдать орфоэпические нормы русского литературного языка
8.​2.​2.​1 читать и составлять ритмосхемы любой сложности;
8.​2.​2.​2 подбирать тексты к заданному ритмическому рисунку;
8.​2.​2.​3 плавно переходить с одного согласного на другой в словах сложной слоговой структуры со стечением согласных
9.​2.​2.​1 трансформировать серии слогов из 7-9 элементов, меняя в них гласный, опорный согласный;
9.​2.​2.​2 внятно и слитно произносить слоги и слова любой структурной сложности (I-XIII классов);
9.​2.​2.​3 демонстрировать стремление совершенствовать звуковую культуру собственной речи
10.​2.​2.​1 выполнять упражнения на координацию тонких и общих движений – с перекрестом и скручиванием под счет по словесной инструкции;
10.​2.​2.​2 использовать представления и знания о механизмах продуцирования фонем и слогов для улучшения дикции;
10.​2.​2.​3 демонстрировать стремление овладеть речевой культурой как инструментом социализации и общего культурного развития

4.5 Өзіндік жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру
5.4.5.1
дайын үлгілерді талдау бойынша мәтін және мәтін емес екенін естіп ажырату және жазу;
5.4.5.2
мәтіннің маңызды белгісін анықтау: дайын бейне талдауының негізінде ортақ тақырыптың бар болуы;
5.4.5.3
шығарманың "идеясы" деген терминді түсіну және мәтіннің тақырыбы мен идеясын ажырату;
5.4.5.4
мәтіннің маңызды белгісін анықтау: дайын бейне талдауының негізінде бөліктердің құрылымдық және логикалық бірлігі
6.4.5.1 ұсынылған тақырыпқа сәйкес сурет пен сөздерді іріктеу, осы сөздерден сөйлем құрау;
6.4.5.2
мәтіннің негізгі ойы тұжырымдалған сөйлемді табу;
6.4.5.3
дайын мәтіннің негізгі ойын анықтау - сұрақтарға жауап бере алу: "автор не айтқысы келді? Ол бізді немен сендіргісі келді";
6.4.5.4 мәтіннің кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімін бөліп қарастыру және әр бөліміне тақырып қою;
5.4.5.5
мәтіннің негізгі ойы негізінде жоспар құру
7.4.5.1
фраза аралық байланыс құралдарын қолдана отырып, 2-3 сөйлемді тізбектеп құрастырып, мәтінге тақырып қою;
7.4.5.2
тұрақты сөз тіркесі, мақал-мәтелі бар мәтіннің негізгі ойын сәйкестендіру;
7.4.5.3
алдағы мәтіннің негізгі ойын анықтау,- сұрақтарға жауап бере алу: "сен не айтқын келеді? Сен бізді немен көндіргің келеді?";
7.4.5.4 шығарма мәтініне қатынасты анықтау үшін сұрақтар қою;
7.4.5.5
дайын жоспар бойынша мазмұндама жазу;
7.4.5.6
сөздік қолдана отырып орфографиялық қателерін түзету
8.4.5.1
фраза аралық байланыстың әртүрлі құралдарын қолдана отырып, шығарма тақырыбын ашу (эмоциональді бояу сөздер, төл сөздер, тұспалдау)
9.4.5.1
сөздің астарын түсіну, шығармада ұсынылған өз ұстанымын, өз ойын дәлелдеу
10.4.5.1
әдеби тіл нормаларына сәйкес реттілікпен өзіндік бақылаумен қатар, өз ойын жазбаша білдіру
27. Осы Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
28. Сағаттарды бөлу, сонымен қатар тақырыптарды өту реті мұғалімнің еркіне берілген.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-10 сыныптарына
арналған "Сөйлеу тілінің даму
кемшіліктерін түзету" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

4.5 Формирование самостоятельной письменной речи
5.​4.​5.​1 различать на слух и в письме текст и не текст, выявляя существенный признак текста: наличие общей темы, на основе анализа готовых образцов научных текстов, текстов-рассуждений;
5.​4.​5.​2 выявлять существенный признак текста: структурное и логическое единство частей, - на основе анализа готового образца;
5.​4.​5.​3 понимать значение термина "идея произведения (текста)", отличать тему текста от его идеи
6.​4.​5.​1 подбирать к предложенным заголовкам подходящие по смыслу картинки и слова и составлять предложения по этим опорным словам, в рамках программного содержания учебного материала по предметам;
6.​4.​5.​2 составлять план на основе замысла текста, выделяя вступление (зачин), основную и заключительную части текста и озаглавливать каждую из них;
6.​4.​5.​3 выявлять идею готового текста, -уметь отвечать на вопросы: "Что хотел сказать автор? В чем он хотел нас убедить?"
7.​4.​5.​1 озаглавливать научный (учебный) текст, соединять 2-3 предложения в цепочку, используя средства межфразовой связи;
7.​4.​5.​2 писать изложение по готовому плану составлять текст-описание местоположения объекта с помощью графических опор;
7.​4.​5.​3 создавать самостоятельно модель текста на основе знаний о структурно- композиционных частях текста
8.​4.​5.​1 раскрывать тему сочинения, используя различные средства межфразовой связи и выразительности: эмоционально-окрашенные слова, прямую речь, аллегорию;
8.​4.​5.​2 продуцировать письменные тексты различных видов и типов на основе готового образца;
8.​4.​5.​3 выявлять идею будущего текста,- уметь отвечать на вопросы: Что ты хочешь сказать? В чем ты хочешь нас убедить?"
9.​4.​5.​1 самостоятельно строить сочинение в определенной композиционной форме: текст-описание или повествование с элементами рассуждения, эссе;
9.​4.​5.​2 передавать функционально-смысловые особенности различных типов текстов (описание, повествование и рассуждение), и жанров;
9.​4.​5.​3 соотносить главную мысль и идею текста с фразеологизмом, пословицей, поговоркой
10.​4.​5.​1 правильно, в соответствии с нормами литературного языка, письменно выражать свои мысли, идею, используя различные формы и стили письменной речи;
10.​4.​5.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для выяснения фактического содержания, контекста, подтекста в процессе переписки, интервью;
10.​4.​5.​3 передавать с помощью языковых средств отношение собеседника к проблеме при проведении интервью
33. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Коррекция
недостатков развития речи"
для 5-10 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

1) 5-сынып:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
5.1.1.1 қатынасқа түсі кезінде адамның көңіл күйін аңғару: қуаныш, таңғалу, ұялу, мұң;
5.1.2.1 сөйлеу тіліне қатысы жоқ дыбыстарды ажырату және оларды топтастыру;
5.1.3.1 жанындағы адамның көңіл күйін сезу, серіктестердің бір бірімен қарым-қатынасының жағдайын түсіну
Тыңдалым және айтылым
5.2.1.1 оқылған қысқа шығарманы, мұқият тыңдап, мазмұнын қабылдап, түсіну;
5.2.2.1 үлгі бойынша өзбетімен қол саусақтарын ұқалау;
5.2.3.1 заттың мағнасына қарай қоршаған ортадағы нысандар мен құбылыстарын тану,анықтау, атау;
5.2.4.1 "сөз", "сөз тіркесі", "сөйлем" ұғымдарын ажырату
Оқылым
5.3.1.1 ұқсас әріптері\дыбыстарды ажырату;
5.3.2.1 мәтінді бөліктерге бөлу және негізгі ойын анықтау
Жазылым
5.4.1.1 1-3 секунд аралығында сызылған бас әріп, кіші әріптерді тану және атау;
5.4.2.1 жазу техникасын жетілдіру;
5.4.4.1 жалпы және жалқы есімдерді жазу және естіп ажырату;
5.4.5.1 дайын үлгілерді талдау бойынша мәтін және мәтін емес екенін естіп ажырату және жазу
2-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
5.1.1.2 жағдаяттқа байланысты сөйлеудің вербальді емес құралдарын түсіну, қолдану;
5.1.2.2 екі немесе үш сөз тіркестерін әуезділігі мен дауыс ырғағына байланысты ажырату;
5.1.3.2 дыбыс, сөз, бейнелер қатарын ұқсастың негізінде құру
Тыңдалым және айтылым
5.2.1.2 құрбылырының жауабы неден басталып, аяқталғанын біліп, өз сөзімен айтып беру;
5.2.2.2 тақпақ, өлеңнің ырғағын ажырату;
5.2.3.2 туынды, түбірлес сөздерді еске түсіріп, оларды талдай білу;
5.2.4.2 сөйлемнің белгілерін білу, атап беру;
5.2.5.1 басталған әңгімені жалғастырып, аяқтау
Оқылым
5.3.1.2 барлық модальдылықтың: тері-кинестетикалық, көру, тактильді-қозғалыс, есту түйсіктерін қолдана отырып, аралас әріптердің бейнесін және кеңістіктік ұйымдастырылуын тану;
5.3.2.2 өзбетімен мәтінде кейіпкерлерді, табиғатты суреттейтін сөздер мен сөзтіркестерін табу;
5.3.4.1 мәтін мазмұнын түсіну. мәтіннің мазмұны бойынша өзбетімен қарапайым және нақты сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
5.3.4.1 көркем шығармалардағы мәліметтерді шынайы болған тарихи оқиғалармен сәйкестендіру
Жазылым
5.4.1.2бірдей элементтердің әртүрлі саны бар графемаларды ажырату (п-т,л-м,і-и, и-ш);
5.4.2.1 жазу техникасын жетілдіру;
5.4.3.1 есту арқылы мәтінді сөйлемге, сөйлемді сөзге бөлу;
5.4.4.2 әртүрлі күрделі буындармен сәйкестікте сөзді және сөйлемді жазбаша түрде және есту арқылы тану;
5.4.5.2 мәтіннің маңызды белгісін анықтау: дайын бейне талдауының негізінде ортақ тақырыптың бар болуы
3-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
5.1.2.3 сөйлеу қарқынын, дауыс күшін және жоғары немесе төмен болуын ажырату;
5.1.3.2 дыбыс, сөз, бейнелер қатарын ұқсастың негізінде құру;
5.2.4.3 жай сөйлемді толықтауышпен толықтыру
Тыңдалым және айтылым
5.2.1.3 хабарлы мәтіннің мазмұнын қабылдап, түсіну;
5.2.2.3 тыныс алу, дауыс, артикуляциялық, бет бұлшықеттерін дамытуға бағытталған жаттығуларды орындау;
5.2.4.4 тірек сөздерді қолдану арқылы сурет бойынша сөйлем құрау
Оқылым
5.3.2.3 кейіпкерлердің қылықтарын түсініп, олардың ойы, сезімдерімен салыстыру;
5.3.4.2 кейіпкерлердің сырт келбетіне салыстырмалы сипаттама беру, оқыған бойынша өз ойын жеткізу
Жазылым
5.4.1.3 бірдей элементтері бар, бірақ кеңістікте әртүрлі орналасқан графемаларды ажырату (п-р,ү-у, ұ-у, и-у, б-д; с-э, е-ә);
5.4. 3.2 шағын мазмұндама жаза білу;
5.4.4.3 ортақ түбірі, ортақ жұрнағы, ортақ жалғауы бар сөздерді естуарқылы тану
4-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
5.1.2.3 сөйлеу қарқынын, дауыс күшін және жоғары немесе төмен болуын ажырату
Тыңдалым және айтылым
5.2.2.4 қойылған дыбыстарды дұрыс айтуында өз өзін бақылау;
5.2.4.5 бастапқы формада берілген сөздерден грамматикалық дұрыс құралған сөйлем құрау;
5.2.5.2 сурет бойынша әңгімені жалғастырып, аяқтау
Оқылым
5.3.2.4 тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын еске түсіру;

1) 5 класс:
таблица 1
Раздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Невербальные и паравербальные средства общения
5.​1.​2.​1 различать неречевые звуки по качеству, группируя и определяя их как "стеклянные", "металлические", "деревянные"
5.​1.​1.​1 распознавать чувства радости, грусти, удивления, смущения по мимике и интонациям в реальном общении
чувствовать настроение собеседника, героев литературных произведений
Аудирование и говорение
5.​2.​1.​1 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого логопедом или одноклассником произведения, устного ответа товарища
5.​2.​2.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу
5.​2.​3.​1 узнавать, называть и определять объекты и явления окружающей действительности в соответствии с содержанием предмета
5.​2.​4.​1 распознавать на слух и в понятиях слова, словосочетания и простые предложения, выделяя признаки слов, словосочетаний и предложений
5.​2.​5.​1 осознанно дифференцировать в речи номинативую, предикативную и атрибутивную семантику
Чтение
5.​3.​1.​1 воспроизводить смешанные ряды из 6-ти элементов (включая элементы букв) с одномоментного предъявления
5.​3.​2.​1 делить текст на законченные по смыслу части и выделять в них главное
5.​3.​3.​1 характеризовать героев, цитируя текст
5.​3.​4.​1 находить в художественных и учебных текстах аналогии с реальными историческими событиями
5.​3.​5.​1 сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи, определять общую цель и пути ее достижения
Письмо
5.​4.​1.​1 распознавать за 1-3 секунды наложенные, перечеркнутые и зашумленные прописные и строчные буквы
5.​4.​2.​1 осознавать и стремиться преодолевать индивидуальные затруднения, в процессе письма, определять сильную и слабую позиции согласного
5.​4.​3.​1 на слух делить текст на предложения, предложения - на слова, слова на звуки и буквы
5.​4.​4.​1 различать орфографический и орфоэпический форматы слов в парадигме словоизменения
5.​4.​5.​1 различать на слух и в письме текст и нетекст, выявляя существенный признак текста - наличие общей темы,-на основе анализа готовых образцов научных текстов, текстов-рассуждений
2 четверть
Аудирование и говорение
5.​2.​1.​1 полноценно слушать; осознанно и полно воспринимать содержание читаемого логопедом или одноклассником произведения, устного ответа товарища
5.​2.​2.​2 знавать ритмический рисунок-эталон из двух предложенных, - в стихотворных (рифмованных) текстах
5.​2.​3.​2 распознавать и выделять в активной речи родственные слова, относящиеся к различным грамматическим категориям
5.​2.​4.​2 различать сочинительные союзы в простом и сложном предложении, наблюдать многообразие лексико-грамматических значений
5.​2.​5.​2 составлять по образцу и алгоритму текст-описание или повествование с элементами рассуждения
Чтение
5.​3.​1.​2 распознавать образ и пространственную организацию смешиваемых букв, используя ощущения всех модальностей: кожно-кинестетические, зрительные, тактильно-двигательные, слуховые
5.​3.​2.​2 самостоятельно находить в тексте слова и выражения, которые использует автор для изображения действующих лиц, природы и описания событий
5.​3.​3.​2 находить нарушение последовательности событий и причинно-следственных связей в деформированном тексте
5.​3.​4.​3 выделять из текста глагольную лексику с последующим восстановлением текста с опорой на эту лексику, с изменением рода и числа глаголов в прошедшем времени
5.​3.​5.​2 самостоятельно пользоваться справочным аппаратом учебника
Письмо
5.​4.​1.​2 различать графемы с разным количеством одинаковых элементов (п- т, л-м, и-ш
5.​4.​2.​2 слышать и видеть и предлог среди других частей речи, в предложении, в потоке речи
5.​4.​4.​2 разграничивать на слух и на письме имена собственные ,слова и предложения с сочетаниями жи, ши, ча, ща, чк, чн, нч
5.​4.​5.​2 выявлять существенный признак текста: структурное и логическое единство частей, - на основе анализа готового образца
3 четверть
Невербальные и паравербальные средства общения средства общения
5.​1.​1.​2 чувствовать комичность ситуации и наблюдать невербальные средства адекватного реагирования
5.​1.​2.​2 узнавать фразу - эталон по интонационно-мелодической структуре из двух и трех предложенных
5.​1.​2.​3 различать высокие и низкие голоса, узнавать громкий и тихий, высокий и низкий голос, медленную и быструю речь
Аудирование и говорение
5.​1.​3.​1 улавливать отношения партнеров друг к другу и к описываемым событиям
5.​2.​2.​3 выполнять специальные упражнения, развивающие лицевые, артикуляторные и дыхательно-голосовые мышцы
5.​2.​3.​3 владеть приставочным способом словообразования глаголов и существительных
5.​2.​4.​2 различать сочинительные союзы в простом и сложном предложении наблюдать многообразие лексико-грамматических значений
5.​2.​5.​3 наблюдать лексические повторы, выраженные существительными
Чтение
5.​3.​3.​3 знать и уметь использовать различные виды плана, соблюдать орфоэпические нормы

5.3.5.3 оқулықтың анықтамалық деректерін өзбетінше қолдану
Жазылым
5.4.1.4бірдей элементтердің әртүрлі саны бар графемаларды ажырату (п-т,л-м,і-и, и-ш);
5.4.4.4 екпінді және екпінсіз морфемаларды белгілеу, екпінсіз сөз түбірі бар сөздерді басқа түбірлес сөздерден естіп тану;
5.4.5.3 шығарманың "идеясы" деген терминді түсіну және мәтіннің тақырыбы мен идеясын ажырату;
5.4.5.4 мәтіннің маңызды белгісін анықтау: дайын бейне талдауының негізінде бөліктердің құрылымдық және логикалық бірлігі
2) 6-сынып:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
6.1.1.1 суретте бейнеленген кейіпкердің көңіл күйін аңғару: қуаныш, таңғалу, ұялу, мұң;
6.1.2.1 сөйлеу кезінде диафрагмалды тыныс алуын меңгеру
Тыңдалым және айтылым
6.2.1.1 әртүрлі жанырдағы шығармаларды естіп түсіну және олардың мазмұны бойынша өз ойын білдіру;
6.2.1.2 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
6.2.2.1 сөз нұсқаулар бойынша өзбетімен қол саусақтарын ұқалау;
6.2.2.2 жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
6.2.2.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздарды (б-п; т-д; р-л; н-ң), олардың емлесін білу;
6.2.2.4 дыбыстық талдау жасау
Оқылым
6.3.1.1 нұсқау бойынша кинезиологиялық жаттығуларды орындау: аралас әріптер бейнесін дене қалпымен және жесттермен ұқсастыру, барлық әріптерді жетекші және жетекші емес қолмен жазу;
6.3.2.1 3-7 элементтерден құралған фразаларды логопедтен кейін қайталау
Жазылым
6.4.1.1 барлық әріптерді жетекші қолмен жазу;
6.4.1.2 бір қосымша элементі бойынша графемаларды ажырату (ц-и, г-ғ, ү-ұ, о-ө, н-ң, к-қ, х-с);
6.4.3.2 сын есімді қолданып заттарға сипаттама жаза білу;
6.4.4.2 әртүрлі күрделі буындармен сәйкестікте және дауыссыз әріптер қатар келген сөзді, сөйлемді дұрыс жазу;
6.4.5.1 ұсынылған тақырыпқа сәйкес сурет пен сөздерді іріктеу, осы сөздерден сөйлем құрау
2-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
6.1.2.2 ауа ағымының күшін дұрыс реттей отырып ауыздан демді дұрыс бағытта шығару
Тыңдалым және айтылым
6.2.1.1 әртүрлі жанырдағы шығармаларды естіп түсіну және олардың мазмұны бойынша өз ойын білдіру;
6.2.3.1 зат есімдерді семантикалық белгілері бойынша ажырату;
6.2.4.1 зат есімдердің септік жалғаулары арқылы түрлендіру
Оқылым
6.3.1.1 нұсқау бойынша кинезиологиялық жаттығуларды орындау: аралас әріптер бейнесін дене қалпымен және жесттермен ұқсастыру, барлық әріптерді жетекші және жетекші емес қолмен жазу;
5.3.2.2 сөздерді есте сақтау және олардың реттілігін қайта еске түсіру);
6.3.4.1 өз бетінше немесе логопедтің көмегімен шығармадағы негізгі әрекет етуші тұлғалардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысына мінездеме беру
Жазылым
6.4.1.3 бірдей элементтері бар, бірақ кеңістікте әртүрлі орналасқан графемаларды ажырату (п-р,ү-у, ұ-у, и-у, б-д; с-э, е-ә);
6.4.3.1 таныс емес тыныс белгілері қойылмаған мәтінді сөйлемге бөлу;
6.4.4.1 жалқы есімдерді дұрыс жазу;
6.4.5.2 мәтіннің негізгі ойы тұжырымдалған сөйлемді табу
3-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
6.1.2.3 сөйлеу кезінде дұрыс тыныс алу және дауыс шығару (ауаны дұрыс бөлу);
6.1.3.1 монолог немесе диалогтың эмоциялық және дауыс ырғағының байланысын аңғару;
6.2.2.5 сөйлеу аппаратында ауыр бұзылыстары бар балалардан басқалары ана тілінің барлық дыбыстарын дұрыс, анық айту
Тыңдалым және айтылым
6.2.3.2 есімдіктерді түсіну және қолдану ( жіктеу, сілтеу, өздік, сұрау, болымсыздық) олардың емлесі;
6.2.4.2 сөйлемнің дара және күрделі мүшелері. сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдауға жаттықтыру
Оқылым

5.​3.​5.​3 проявлять активность во взаимодействии в игре или учебном задании для решения коммуникативных и познавательных задач
Письмо
5.​4.​1.​3 различать графемы с одинаковыми элементами, но разным их расположением в пространстве (п-р, и-у, б-д; по одному дополнительному элементу (ц-и, х-с)
5.​4.​4.​3 знать правила и средства обозначения на письме мягкости предыдущего согласного
5.​4.​5.​3 понимать значение термина "идея произведения (текста)", отличать тему текста от его идеи
4 четверть
Аудирование и говорение
5.​2.​2.​4 соблюдать самоконтроль произношения поставленных звуков,- по индивидуальным показаниям
5.​2.​4.​3 выделять и понимать в текстах причинно-следственную, временную зависимость, семантику уступки, определения, характеристики, выраженные подчинительными
5.​2.​5.​4 знать и уметь сказать своими словами, о чем идет речь в ответе товарища, с чего он начал отвечать, чем продолжил ответ, как и чем завершил свой ответ
Чтение
5.​3.​2.​3 осмысливать поступки героев, сопоставлять их с чувствами и мыслями действующих лиц, подбирать слова различных категорий для образного сравнения
5.​3.​3.​4 составлять предложения из словосочетаний, обозначающих принадлежность, количество или меру, используя слова-синонимы, однокоренные слова; притяжательные местоимения
5.​3.​4.​2 давать сопоставительную характеристику внешности героев, высказывая свои суждения о прочитанном
5.​3.​5.​4 знать о приемах получения, хранения и передачи информации в человеческом обществе, использовании различных источников информации, включая Интернет
Письмо
5.​4.​2.​3 наблюдать и объяснять по образцу трудные случаи словоизменения
5.​4.​4.​3 знать правила и средства обозначения на письме мягкости предыдущего согласного
5.​4.​4.​4 распознавать на слух слова с общим корнем, общей приставкой, общим суффиксом, общим окончанием
2) 6 класс:
таблица 2
Раздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Невербальные и паравербальные средства общения
6.​1.​1.​1 определять чувства радости, грусти, удивления, смущения по мимике изображенного лица (на фото, на рисунке, пиктограмме)
6.​1.​3.​1 наблюдать взаимосвязь интонации и эмоциональной составляющей диалога или монолога
6.​1.​2.​1владеть нижнедиафрагмальным речевым дыханием (продолжительность выдоха- до 12 сек)
Аудирование и говорение
6.​2.​1.​1 воспринимать на слух произведения различных жанров, эмоционально откликаться на них и передавать свое настроение в рисунках, совместном обсуждении услышанного
6.​2.​2.​2 имитировать серию слогов из 3-х и более элементов с меняющимся ударением, соблюдая слитность и плавность
6.​2.​3.​1группировать имена существительные в лексические группы по основным семантическим признакам
6.​2.​4.​1 владеть глагольным управлением косвенными падежами существительных; согласованием имен прилагательного и существительного, числительного и существительного в роде, числе и падеже
6.​2.​5.​1 знать более 10 пословиц, 3-5 крылатых выражений, понимать их смысл и объяснять, в какой жизненной ситуации употребляется каждый из них
Чтение
6.​3.​1.​1 выполнять по инструкции кинезиологические упражнения: имитировать позой тела и жестами образы смешиваемых букв
6.​3.​2.​1 отраженно повторять фразы с наращиванием элементов: от 3-х до 7-ми элементов
6.​3.​3.​1 характеризовать героев, используя фразеологизмы, идиомы и пословицы
6.​3.​4.​1 составлять вопросы, используя изученные на занятии речеведческие знания и понятия
6.​3.​5.​1 выбирать действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации
Письмо
6.​4.​1.​1 писать все буквы ведущей и неведущей рукой с открытыми и закрытыми глазами
6.​4.​2.​1 дифференцировать в речи и на письме аффрикаты [ц]-[ч], [ц]-[ть], щелевые [щ]-[с’], аффрикаты и щелевые [ч]-[щ], [щ]-[ч]-[ц], опираясь на знание акустико-артикуляционного уклада
6.​4.​3.​1 членить незнакомый, в том числе, научный, непунктированный текст на фразы, аргументируя
6.​4.​4.​1 владеть парадигмой словоизменения всех частей речи, называя окончания в орфографическом формате
6.​4.​5.​1 подбирать к предложенным заголовкам подходящие по смыслу картинки и слова и составлять предложения по этим опорным словам, в рамках программного содержания учебного материала по предметам
2 четверть
Аудирование и говорение
6.​2.​1.​2 на слух воспринимать и понимать текст описательного характера с элементами рассуждения, уметь передать своими словами
6.​2.​3.​2 понимать и употреблять личные указательные, определительные, отрицательные и неопределенные местоимения и наречия (всякий, каждый, никто, ничто, некто, нечто)
6.​2.​5.​2 вводить в пересказы-повествования элементы описания, рассуждения и цитирования
Чтение

7.3.1.1 элементтерді ауыстыру, арқылы графемаларды түрлендіру тәсілдерін; әріптер мен буындардың орнын ауыстыру арқылы лексемаларды түрлендіруді меңгеру;
7.3.2.1 демеулік-шылаулық арқылы меңгеру шеңберінде атаулы сөз таптарының сөз өзгерту парадигмаларын тәжірибелік деңгейде меңгеру
Жазылым
7.4.1.1 барлық әріптерді көзі ашық және жабық кезінде жазу;
7.4.1.2 бірдей элементтердің әртүрлі саны бар графемаларды ажырату (п-т,л-м,і-и, и-ш);
7.4.4.1 жат жазу кезінде қазақ тілінің орфографиялық ережелерін сақтау;
7.4.5.2 тұрақты сөз тіркесі, мақал-мәтелі бар мәтіннің негізгі ойын сәйкестендіру
2-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
7.1.1.2 көрген немесе естіген ақпараттқа өз қатынасын бет қимылы арқылы (қуаныш, мұң, таңғалу) білдіру;
7.1.2.1 сөзде және сөз тіркестерінде логокалық екпінді табу және дауыспен білдіру
Тыңдалым және айтылым
7.2.1.3 шығармада бейнелі сөздің орнын түсіну, бағалау;
7.2.2.2 2-4 элементтерден құылған буын тіркестерін дауысты, дауыссыз дыбыстарын ауыстыра отырып өзгерту;
7.2.4.2 сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру, қолдану олардың тыныс белгілерін білу;
7.2.4.3 сөйлемге қатысты берілген білімді қайталап, жинақтау
Оқылым
7.3.1.2 оппозициялық дыбыстарды\әріптерді қамтитын мәтіндерді оқу кезінде саналы, мақсатты бағытталған өзара бақылау мен өзіндік бақылауды іске асыру;
5.3.2.2 атаулы сөз таптарын жекеше, көпше түрде, септіктерде қиыстыру шеңберінде сөз өзгерту парадигмаларын тәжірибелік деңгейде меңгеру;
7.3.4.1 басқа білім алушының ауызша жауабының мағынасын жылдам меңгеру
Жазылым
7.4.1.3 бірдей элементтері бар, бірақ кеңістікте әртүрлі орналасқан графемаларды ажырату;
7.4.1.4 берілген оппозициялық дыбыстар мен буындармен сөз құрастыру;
7.4.3.1 түрлі жанрдағы мәтіндерді ажырата білу, мазмұнын түсіну, жазу;
7.4.4.2 кез келген сөйлеу тілінің тәжірибелік жағдайында дауыссыз дыбыстың күмәнді жағдайын анықтауға берілген орфографиялық тапсырманы орындау;
7.4.5.3 алдағы мәтіннің негізгі ойын анықтау,- сұрақтарға жауап бере алу: "сен не айтқын келеді? сен бізді немен көндіргің келеді?"
3-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
7.1.2.2 сөзбен берілген нұсқау және үлгі бойынша ақырын, қатты шыққан дауыстың, жоғары немесе төмен тондағы дауыстың үлгісін жасау. сөйлеу кезінде дұрыс тыныс алу
Тыңдалым және айтылым
7.2.2.3 қойылған дыбыстың акустикалық артикуляциялық сипаттамасын білу, артикуляциялық мүшелерінің қажетті қалпын еске түсіріп, көрсете білу;
7.2.3.1 зат есімнің жіктік жалғаулары, олардың жекеше, көпше түрлерін қолдану
Оқылым
7.3.2.3 оқуға байланысты әртүрлі тапсырмаларды орындау негізінде бағалау;
7.3.4.2 орындаған тапсырмалар бойыншаоқу әрекетінің табыстылық өлшемдері негізінде өз өзін бағалау
Жазылым
7.4.1.5 қазақ тілінің барлық дыбыстарынөзбетінше жазуда ажырату;
7.4.3.2 графикалық тіректер бойынша мәтін құрастыру;
7.4.5.1 фраза аралық байланыс құралдарын қолдана отырып, 2-3 сөйлемді тізбектеп құрастырып, мәтінге тақырып қою;
7.4.5.4 шығарма мәтініне қатынасты анықтау үшін сұрақтар қою
4-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
7.1.3.1 кейіпкерлердің қылықтарының себептерін түсіндіру, дәлел келтіру;
7.1.3.2 дыбыстар,сөздер, заттарды топтастыру негізіне алынған белгіні анықтау
Тыңдалым және айтылым
7.2.2.4 дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу;
7.2.3.3 омоним, синоним, антоним сөздерін орынды қолдану;
7.2.5.1 оқыған шығармалар бойынша пікір айтуға машықтандырып, дәлелдей, қорытынды жасай білуге үйрету;
7.2.5.2 диалогтық сөйлеу тілін дамыту
Оқылым
7.3.2.4 қағида бойынша жаңа ғылыми мәліметтерді саралау: нені білді, нені енді білді, нені білгісі келді;
7.3.4.1 мәтіннен негізгі ақпаратты анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
7.3.5.2 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
7.4.2.1 жазбаша сөйлеу тілінде ұяң, қатаң дыбыстары бар пароним сөздерді ажырату;
7.4.5.5 дайын жоспар бойынша мазмұндама жазу;
7.4.5.6 сөздік қолдана отырып орфографиялық қателерін түзету

7.​3.​1.​1 трансформировать графемы с помощью перемещения элементов, добавления элементов
7.​3.​2.​1 владеть парадигмой словоизменения именных частей речи в рамках предложно-падежного управления
7.​3.​3.​1 составлять небольшое монологическое высказывание – аннотацию с опорой на авторский текст
7.​3.​4.​1 проявлять познавательный интерес к новому знанию
7.​3.​5.​1 находить информацию (текстовую, графическую, изобразительную) в учебнике, анализировать ее содержание
Письмо
7.​4.​1.​1 писать пары сходных букв, наблюдая сигнальный признак: количество элементов, пространственное расположение, кинетическая схема, наличие дополнительного элемента
7.​4.​2.​1 различать в письменной речи слова-паронимы со звонкими и глухими (вон - фон, жарит - шарик, земной - сенной)
7.​4.​3.​1 создавать письменные тексты об одном и том же объекте или явлении, но в разной стилистике, соблюдая пунктуацию
7.​4.​4.​1 соблюдать традиционный принцип русской орфографии при письме под диктовку
7.​4.​5.​1 озаглавливать научный (учебный) текст, соединять 2-3 предложения в цепочку, используя средства межфразовой связи
2 четверть
Аудирование и говорение
7.​2.​1.​2 разграничивать основную и второстепенную информацию, выстраивать сериацию действующих лиц
7.​2.​2.​2 трансформировать серии слогов из 2-3-4-х элементов, меняя в них гласный, опорный согласный
7.​2.​3.​2 знать и употреблять в речи существительные общего рода с окончанием -а,-я, суффиксом - ец- и других ( зануда, ябеда, рохля, мудрец, молодец)
7.​2.​4.​2 осуществлять конверсии – восстанавливать порядок слов в предложении, в котором есть сочинительные союзы со всеми вариантами значений
7.​2.​5.​2 создавать описание природы в разные сезоны года с элементами рассуждения по собственным наблюдениям, по прочитанному, по плану
Чтение
7.​3.​1.​2 пользоваться звуко-буквенным анализом при выделении из текста и при чтении слов с парными звонкими и глухими согласными
7.​3.​2.​2 владеть на практическом уровне парадигмой словоизменения существительных в рамках согласования именных частей речи в роде, числе и падеже
7.​3.​3.​2 найти в связном высказывании смежные предложения и употребить для связи смежных предложений местоименные замены.
7.​3.​4.​2 делать взаимо- и самоанализ выполненного задания на основе критериев успешности учебной деятельности
7.​3.​5.​2 осознанно и эффективно строить сообщения в устной и письменной форме, в том числе творческого и исследовательского характера
Письмо
7.​4.​1.​2 подбирать и группировать слова с буквами, в которых общий элемент повторяется разное количество раз
7.​4.​2.​2 понимать обобщенное грамматико-смысловое значение, выраженное в аффиксах
7.​4.​4.​2 владеть морфемным анализом слов, прозрачных по своему морфемному составу, - по образцу и алгоритму
7.​4.​5.​2 писать изложение по готовому плану составлять текст-описание местоположения объекта с помощью графических опор
3 четверть
Невербальные и паравербальныесредства общения
7.​1.​1.​2 демонстрировать свое отношение к увиденному (услышанному) посредством мимических поз радости, грусти, удивления
7.​1.​2.​3 моделировать по образцу и словесной инструкции громкий и тихий, высокий и низкий голос, медленную и быструю речь, правильно распределяя дыхание
7.​1.​3.​1 объяснять причины поступков героев с использованием доказательств, логического обоснования
Аудирование и говорение
7.​2.​2.​3 знать акустико-артикуляционные характеристики поставленных звуков, воспроизводить нужный уклад органов артикуляции
7.​2.​3.​3 в омонимическом ряду заменять словосочетание одним словом (дуть в трубу-играть, дуть на чай-остужать)
7.​2.​4.​3 создавать и активно употреблять сложные синтаксические конструкции с союзами который, если…, то, когда что, чтобы, в случае, если (Игру, которой мы увлеклись, надо закончить засветло)
7.​2.​5.​3 уметь заменить дополнение (обстоятельство) в смежном предложении наречием
Чтение
7.​3.​2.​3 находить в тексте предложения, связанные между собой при помощи синонимов прилагательных (в том числе контекстуальных) и антонимов
7.​3.​3.​3 делать пересказ с сокращением, расширением, изменением лица и времени глаголов
7.​3.​4.​3 самостоятельно давать сравнительную характеристику внешности, характера и поведения основных действующих лиц произведения
7.​3.​5.​3 проявлять чувство личной ответственности за свое поведение в процессе поиска информации, ее хранения и использования
Письмо
7.​4.​1.​3 подбирать и группировать слова с буквами, которые различаются пространственным расположением или количеством одинаковых элементов
7.​4.​2.​3 создавать графические схемы, символизирующие предметы и отношения между ними
7.​4.​4.​3 решать орфографическую задачу на определение гласной "Ь, Ъ" после твердых и мягких согласных
7.​4.​5.​3 создавать самостоятельно модель текста на основе знаний о структурно- композиционных частях текста
4 четверть
Аудирование и говорение
7.​2.​2.​4 соблюдать орфоэпические нормы русского литературного языка
7.​2.​5.​4 активно использовать в смежных предложениях средства межфразовой связи: притяжательные и личные местоимения, слова-синонимы, лексические повторы однокоренных слов
Чтение
7.​3.​3.​4 составлять устный рассказ-повествование с элементами описания о диких животных - по зачину, с опорой на графический план
7.​3.​5.​4 самостоятельно определять источник\источники недостающей информации с направляющей помощью логопеда
Письмо
7.​4.​4.​4 владеть приемом подбора проверочного слова для корня с безударной гласной \сомнитель-ной согласной - по образцу и алгоритму, при необходимости используя позиционную модель слова

4) 8-сынып:
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
8.1.1.1 көрген немесе естіген ақпараттқа өз қатынасын бет қимылы арқылы (қуаныш, мұң, таңғалу) білдіру
Тыңдалым және айтылым
8.2.1.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
8.2.2.1күрделігі әртүрлі ырғақ үлгілерін құру және оқу;
8.2.3.1 етістіктен зат есім тудыратын жұрнақтарды пайдаланып, сөзөзгерту;
8.2.4.1 ауызекі сөйлеу кезінде сапалық сын есімдердін белсенді қолдану
Оқылым
8.3.1.1 ысқырық және ызың, ұяң және қатаң, жуан және жіңішке дыбыстарды айту кезінде артикуляция мүшелері қалпының айырмашылығын атау;
8.3.3.1 мәнерлеп шапшан оқу: мәтіннің мазмұы мен мағынасына сәйкес интонация мен сөз қарқыны (кідіріс, логикалық ойлау дауыс сарыны)
Жазылым
8.4.1.1 нұсқау бойынша кинезиологиялық жаттығуларды орындау: аралас әріптер бейнесін дене қалпымен және жесттермен ұқсастыру, барлық әріптерді жетекші және жетекші емес қолмен жазу
2-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
8.1.1.2 әртүрлі дене тұрысының мағынасын түсіну
("мен өзімді жақсы сезінемін", "менің көңіл күйім жоқ", "мен ойға баттым")
Тыңдалым және айтылым
8.2.1.2 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
8.2.2.2 берілген ырғаққа сәйкес мәтінді таңдау;
8.2.3.2 сан есімнің анықтамасын еске түсіру, мысал келтіру;
8.2.4.2 күрделі синтаксистік құрылымдарды белсенді құру және қолдану
Оқылым
8.3.2.1 ғылыи және көркем мәтіндерді іштей оқу, таныс емес сөздерді белгілеу;
8.3.3.2 мәтін ішінде өткір сөздерді, көркем анықтамалар мен салыстырма сөздерді табу
Жазылым
8.4.1.2 сызықтық және позициялық үлгінің қажеттігі кезінде бірқатарға орналастыра отырып, сөздің дыбыстық-буындық құрамын талдау
3-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
8.1.2.1 сөз тіркестерінің мазмұны, кідіріске, дауыс ырғағына қарай есту арқылы сұрақ білдіретін сөзді тану
Тыңдалым және айтылым
8.2.2.3 дауыссыз дыбыстары қатар келген (жұмыртқа, сауысқан, домбыра) сөздерды айту кезінде қатар тұрған дауссыздарды бірсарынды айту;
8.2.3.3 есептік, реттік сан есімдерді ауызекі сөйлеуінде орынды қолдану. есептік және реттік сан есімді ажырата білу;
8.2.4.3 үлгі және сызба бойынша сөйлем құрау
Оқылым
8.3.2.2 атаулы сөз таптарын жекеше, көпше түрде, септіктерде қиыстыру шеңберінде сөз өзгерту парадигмаларын тәжірибелік деңгейде меңгеру;
8.3.3.3 аудио және видео таспаға жазылған балаларға арналған шығармаларды тыңдау. неізгі ойын анықтау;
8.3.3.4 жай және күрделі сөйлемдердің грамматикалық ерекшеліктері ажырату
Жазылым
8.4.2.1 көмекші сөздерді басқа сөздерден ажырату;
8.4.4.1 реферат жазу, сұхбаттасу кезінде орфографиялық және пунктуациялық ережелерді сақтау
4-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
8.1.2.2 әдеби шығармаларда дауыс ырғағы мен эмоциялық құрамдас бөлігінің өз ара байланысын аңғару;
8.1.3.1 дыбыстар, сөздер, заттарды топтастыру негізіне алынған белгіні анықтау
Тыңдалым және айтылым
8.2.1.3 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтардағы (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіну;
8.2.2.4буын үндестігі туралы білімдерін жетілдіру, іс жүзінде байқатып, сөйлеу тәжірибелерінде дұрыс пайдалану;
8.2.5.1 оқыған кітаптарынан білген, көрген, байқаған мағлұматтарды пайдалана отырып ойын жеткізу
Оқылым
8.3.4.1 көркем шығарманы толық қабылдау, оқығанына эмоционалды жауап қайтару;
8.3.4.2 мәтіндегі сөз мағынасының ерекшеліктерін ажырату;
8.3.5.2 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу
Жазылым
8.4.3.1атаулы сөз таптарын жекеше және көпше түрде, септікте сәйкестендіру;
8.4.5.1 фраза аралық байланыстың әртүрлі құралдарын қолдана отырып, шығарма тақырыбын ашу(эмоциональді бояу сөздер, төл сөздер, тұспалдау)

4) 8 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Невербальные и паравербальные средства общения
8.​1.​1.​1 выполнять задания на запрещенную мимическую и пантомимическую позу
8.​1.​1.​2 понимать значение поз и жестов: "мне хорошо, я горд собой", "мне грустно, я расстроен", "я озадачен", "простите, нет!"(вежливый отказ)
8.​1.​2.​1 выделять достаточной силой голоса главное, логически ударное, слово во фразе и свободной речи
Аудирование и говорение
8.​2.​1.​1 ставить вопросы различных типов к увиденному или услышанному
8.​2.​2.​1 читать и составлять ритмосхемы любой сложности
8.​2.​3.​1 группировать слова по принципу нарастания или убывания качества \ признака предметов, отнесенности к общему семантическому полю
8.​2.​4.​1 употреблять в активной речи полные и краткие формы, сравнительную и превосходную степень качественных прилагательных: (будь с ним построже)
8.​2.​5.​1 описывать и сопоставлять различные объекты, предлагая свой вариант развития сюжета известных сказок, рассказов
Чтение
8.​3.​1.​1 выделять смыслоразличительный признак в графемах: пространственную организацию элементов, количество элементов, двигательная схема
8.​3.​2.​1 эффективно (осознанно) читать про себя научные и художественные тексты, помечая незнакомые слова
8.​3.​3.​1 правильно, осознанно, достаточно бегло (90-100слов в минуту) читать целыми словами, соотнося интонацию с содержанием читаемого текста
8.​3.​4.​1 ориентироваться в речеведческих понятиях: текст, тема текста, основная мысль текста, опорные слова, тип текста
8.​3.​5.​1 удерживать учебную задачу в процессе извлечения информации
Письмо
8.​4.​1.​1 самостоятельно выделять "опорные" "сигнальные" признаки, отличающие смешиваемые графемы, преодолевая элементы оптической дисграфии
8.​4.​2.​1 различать предлог среди других самостоятельных частей речи
8.​4.​3.​1 трансформировать слова путем прибавления, удаления, перестановки букв и слогов
8.​4.​4.​1 соблюдать орфографический и пунктуационный режим при оформлении реферата, интервью
8.​4.​5.​1 раскрывать тему сочинения, используя различные средства межфразовой связи и выразительности эмоционально-окрашенные слова, прямую речь, аллегорию
2 четверть
Аудирование и говорение
8.​2.​1.​2 оценивать роль образных средств в создании атмосферы произведения
8.​2.​2.​2 подбирать тексты к заданному ритмическому рисунку
8.​2.​3.​2 подбирать и группировать слова, близкие и противоположные по значению, с учетом признака принадлежности к той или иной грамматической категории
8.​2.​4.​2 составлять и преобразовывать сложные предложения о школьной и общественной жизни, используя сочинительные союзы
8.​2.​5.​2 составлять рассказы по картине с включением диалогической речи; воссоздавать хорошо известные художественные образы, сопоставляя их с реальными предметами или явлениями
Чтение
8.​3.​1.​2 пользоваться звуко-буквенным анализом при выделении из текста и чтении слов с парными твердыми и мягкими согласными
8.​3.​2.​2 владеть на практическом уровне парадигмой словоизменения именных частей речи в рамках предложно-падежного управления
8.​3.​3.​2 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы к одному и тому же фрагменту (тезису)
8.​3.​4.​2 полноценно воспринимать художественное произведение, сопереживать героям, эмоционально откликаться на прочитанное
8.​3.​5.​2 применять установленные правила в планировании способа решения
Письмо
8.​4.​1.​2 самостоятельно выделять "опорные" "сигнальные" признаки оппозиционных фонем
8.​4.​2.​2 понимать графические схемы, символизирующие предметы и отношения между ними
8.​4.​4.​2 владеть практическим словообразованием по наиболее продуктивным моделям
8.​4.​5.​2 продуцировать письменные тексты различных видов и типов на основе готового образца
3 четверть
Невербальные и паравербальные средства общения
8.​1.​2.​2 наблюдать и выявлять взаимосвязь интонации, эмоциональной составляющей характеров участников в ситуации общения
8.​1.​2.​3 владеть приемом сопровождения речи движениями пальцев ведущей руки по индивидуальным показаниям
8.​1.​2.​4 имитировать фразу - эталон по ритмической структуре
8.​1.​3.​1 выявлять признак, по которому были сгруппированы элементы: персонажи, предметы, слова, звуки
Аудирование и говорение
8.​2.​2.​3 плавно переходить с одного согласного на другой в словах сложной слоговой структуры со стечением согласных
8.​2.​3.​3 группировать производные слова по общему значению корня, приставки и суффикса, объясняя значения этих слов
8.​2.​4.​3 устранять ошибки в употреблении причинных, временных, определительных союзов, выделяя и понимая целевые и причинно-следственные, пространственные и временные отношения
8.​2.​5.​3 различать жанровую стилистику: деловую, художественную, научную
Чтение
8.​3.​2.​3 выделять из текста глагольную лексику с последующим восстановлением текста с опорой на эту лексику
8.​3.​3.​3 определять типовые особенности текста и дифференцировать их
8.​3.​4.​3 находить в художественных текстах факты, детали, усвоенные ранее в ходе изучения основ наук на предметных уроках
8.​3.​5.​3 обращаться за помощью к товарищу в процессе поиска информации, формулировать свои затруднения
Письмо
8.​4.​1.​3 называть различия в укладах арторганов при произнесении свистящих и шипящих, звонких и глухих, твердых и мягких
8.​4.​2.​3 конструировать графические схемы, отражающие грамматические признаки и отношения
8.​4.​4.​3 трансформировать слова путем замены мягких согласных на твердые и наоборот
8.​4.​5.​3 выявлять идею будущего текста,- уметь отвечать на вопросы: Что ты хочешь сказать? В чем ты хочешь нас убедить?"
4 четверть
Аудирование и говорение
8.​2.​5.​4 наблюдать, выделять и использовать замену существительного указательным местоимением в смежных предложениях
Чтение
8.​3.​3.​4 преобразовать текст путем замены простого предложения сложным и наоборот
8.​3.​5.​5 самостоятельно организовывать поиск информации через поисковые системы глобальной сети
Письмо
8.​4.​4.​4 решать орфографическую задачу на определение безударной гласной и сомнительной согласной в любой части слова- по подражанию и образцу

5) 9-сынып:
5-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
9.1.1.1 әрекеттің (оқиғаның, одан кейін сезімдердің, көңіл күйдің) себеп салдарын анықтау;
9.1.1.2 үлгі және сөз нұсқауы бойынша әртүрлі дене тұрысын көрсету ("мен өзімді жақсы сезінемін", "менің көңіл күйім жоқ", "мен ойға баттым")
Тыңдалым және айтылым
9.2.1.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
9.2.2.1 буын тіркестерін дауысты, дауыссыз дыбыстарын ауыстыра отырып өзгерту;
9.2.3.1 сын есімнің шырайлары;
9.2.3.2 ауызекі сөйлеуінде түбірлес сөздерді, қарсы мәндес, мағнасы құсас сөздерді қолдану
Оқылым
9.3.1.1 пароним сөздерде мағынаны ажырататын белгілерді көрсету: ысқырық немесе ызың дыбыс па; ұяң немесе қатаң жұп дауыссыз ба; ұяң дауыссыз ба;
9.3.3.1 мәтіннің мазмұнын жоспар бойынша, толық, қысқа, теріп айту
Жазылым
9.4.1.1 кинетикалық дисграфияны алдын алу мақсатымен барлық графемаларды, олардың элеметтерінің байласынтарын дұрыс жазуын қадағалау;
9.4.2.1 орфографиялық режимнің ережелерін сақтау (сөйлемде барлық сөздер бөлек жазылады)
2-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
9.1.2.2 шығарманың тақырыбына, басты ойына сай дауыс ырғағын келтіре сөйлеу
Тыңдалым және айтылым
9. 2.1.2 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9.2.2.2 буындық құрамы күрделі кезкелген сөздерді анық, тұтас айту (А.К.Маркова бойынша);
9.2.3.3 күрделі сөздердің түрлерін қолдану (біріккен сөздер, құрама сөз, қос сөздер) олардың емлесін қолдану
Оқылым
9.3.2.1 өз бетінше белгіленген грамматикалық белгілерге бағдарлана отырып, қатардағы артық сөзді табу;
9.3.3.2 әдеби сөздің нормаларын сақтай отырып саналы түрде дауыстап дұрыс оқу;
9.3.4.1 кейпкерлердің мінез-құлығының ерекшеліктерін мәтіннен мысал келтіріп, сипаттапберу
Жазылым
9.4.1.2 фонематикалық дисграфияны алдын алу мақсатымен барлық графемаларды, олардың элеметтерінің байласынтарын дұрыс жазуын қадағалау;
9.4.2.2 өз бетінше сөйлеуінде қосымша сөздерді дұрыс қолдану
3-тоқсан
Қатынастың вербальді және паравербальді құралдары
9.1.2.1 сөйлемде сұрақ білдіретін сөзді кідіріс және дауыс арқылы білдіру;
9.1.2.3 паравербальді құралдарды (ырғақ, жылдамдық, логикалық екпін, кідіріс) қолдану арқылы сұрақ қою
Тыңдалым және айтылым
9.2.1.3 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтардағы (нұсқаулы, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық) көтерілген мәселені талдау;
9.2.3.4 етістіктің шақтарын қолдану;
9.2.2.3 қазақ тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтап, сөйлеУ
Оқылым
9.3.2.2 көпмағыналы сөздерді мәтінде анықтау, оларды мағынасы ұқсас сөзбен ауыстыру;
9.3.3.3 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
9.3.4.2 өзбетінше кейіпкерлерге салыстырма мінездеме беру
Жазылым
9.4.3.1 грамматикалық белгілерге бағдарлана отырып, меңгеру түріндегі сөз тіркестерінде таныс немесе таныс емес зат есім жалғауларының жазылуын анықтау;

5) 9 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Невербальне и паравербальные средства общения
9.​1.​1.​1 выявлять причинно-следственную связь поступка(события) и следующего за ним чувства, ощущения, настроения
9.​1.​1.​2 воспроизводить по образцу и инструкции позы и жесты "мне хорошо, я горд собой" "я расстроен", "я озадачен", "простите, нет!" (вежливый отказ)
9.​1.​2.​1 определять и выделять голосом и паузой главное слово в вопросительной фразе из 5-7 слов
9.​1.​2.​2 интонировать текст в соответствии с главной мыслью, темой, своим отношением к персонажам и событиям
Аудирование и говорение
9.​2.​1.​1 активно участвовать в диалоге при обсуждении произведения, включая в реплики речеведческие и литературоведческие термины
9.​2.​2.​1 трансформировать серии слогов из 7-9 элементов, меняя в них гласный, опорный согласный
9.​2.​3.​1 подбирать к слову другое слово с учетом смысловых оттенков, тонких смысловых дифференцировок (старый человек, но старинная монета)
9.​2.​4.​1 наблюдать и понимать единство видо-временных форм глаголов-сказуемых в простых распространенных предложениях
9.​2.​5.​1 самостоятельно развертывать свободную беседу о событиях из школьной жизни, включая в речь причастия и деепричастия
Чтение
9.​3.​1.​1 выделять смыслоразличительный признак в словах-паронимах: звук свистящий или шипящий; парный звонкий или глухой, парный мягкий или твердый
9.​3.​2.​1 находить лишнее слово в ряду, ориентируясь на грамматический признак, выделенный самостоятельно
9.​3.​3.​1 строить диалогическое и монологическое высказывание на основе литературного текста и личного опыта
9.​3.​4.​1 ранжировать новую научную информацию по принципу: что знал, что узнал, что хотел бы уточнить (узнать)
9.​3.​5.​1 использовать общие приемы решения поисковых задач в процессе извлечения информации
Письмо
9.​4.​1.​1 подбирать слова, содержащие графемы, в которых имеет место самостоятельно выделенный сигнальный признак
9.​4.​2.​1 соблюдать основное правило орфографического режима: все слова в предложении пишутся раздельно, правильно употреблять предлог в самостоятельной фразе
9.​4.​3.​1 корректировать записанные слова и фразы с метатезами, персеверациями, антиципациями, контаминациями и элизиями

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың тілдік базасын кеңейту, сөйлеу тілінің дамуындағы кемістіктердің орнын толтыру; грамматикалық және орфографиялық материалдарды практикалық түрде меңгеру; сөйлеу тілін қарым-қатынас құралы ретінде, танымдық әрекетті түзету және мектептен кейін бейімделуін жеңілдету әдісі ретінде қалыптастыру.
3. Негізгі оқыту міндеттері:
1) грамматика бойынша толыққанды білім жүйесін беру;
2) білім алушылардың танымдық әрекетіндегі кемістіктерінің орнын толтыруға ықпал ету, жағымды эмоционалды-еріктік және тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
3) білім алушылардың сөйлеу тілін дамыту;
4) сөздік қорын байыту және қолданатын грамматикалық құралдар аясын кеңейту;
5) сөз байлығын дамыту, жетілдіру;
6) сұрақтарға жауап беріп, диалог жүргізу;
7) ауызша және жазбаша байланыстырып сөйлеу тілін қолдануға үйрету;
8) білім алушылардың деңгейіне сәйкес мәтінді дұрыс және саналы оқуға үйрету;
9) тілдің дыбыстық құрамы, грамматика бойынша қарапайым мәліметтер емле ережелері негізінде сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дұрыс және бірізді жеткізуге үйрету;
11) сабақтарға қызығушылығын арттыру, құрдастармен және ересектермен өзара әрекеттесуге үйрету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы білім беру принциптеріне негізделген:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың даму ерекшеліктері мен дайындық деңгейіне білім беру жүйесінің бейімділігі принципі;
2) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың түзеу-дамытушылық бағыты, оның ерекше білімдік қажеттіліктері ескеріле отырып, оқу ісінің арнайы тәсілдері және әдістері арқылы жүзеге асырылады;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағытты тұлғаның бейімделмеушілігін жеңу немесе азайтуды білдіреді; білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысулары үшін қажетті тәртіп пен өмірлік нормаларының меңгерілуі бойынша арнайы жұмыстар қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік ықпал ету ақыл-ой кемістігі бар білім алушының тұлғасын дамыту ерекшелігін ескере отырып білім берудің негізгі заңдылықтары мен құрылымын айқындайтын психологиялық ғылымның теориялық қағидаларына негізделеді. Ақыл-ой кемістігі бар білім алушының тұлғасын дамыту олар жасай алатын әрекетті (заттық-практикалық және оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталатындығын мойындауға құрылады;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель учебного предмета – расширение речевой базы обучающихся, восполнение пробелов речевого развития; практическое овладение грамматическим и орфографическим материалом; формирование речи как средства общения, как способа коррекции познавательной деятельности и облегчения их адаптации после окончания школы.
3. Основные задачи:
1) дать обучающимся законченный круг знаний по грамматике;
2) способствовать компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся, формировать у них положительные эмоционально-волевые и личностные качества;
3) развивать речь обучающихся.
4) обогащать словарный запас и расширять круг используемых грамматических средств;
5) отвечать на вопросы, вести диалог:
6) выработать у них орфографические умения и навыки;
7) научить пользоваться связной устной и письменной речью;
8) научить школьников правильно и осмысленно читать доступный их пониманию текст;
9) выработать прочные навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
10) учить последовательно и правильно излагать свои мысли в устной и письменной форме;
11) развивать интерес к учебным занятиям, умение взаимодействовать с другими детьми и взрослыми.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкой умственной отсталостью;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения школьников с легкой умственной отсталостью обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с умственной отсталостью. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкой умственной отсталостью определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);

5) оқытудың практикалық бағыттылығы оқылатын материал мен білім алушылардың практикалық әрекетімен арасындағы өзара тығыз байланысты анықтауды, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешу үшін маңызды білім мен біліктерді қалыптастыруды білдіреді;
6) ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға саралап және даралап ықпал ету бағдарлама мазмұнын меңгеру мүмкіндіктерінің әркелкілігінен, әр түрлі типологиялық ерекшеліктері оқу материалын меңгеруде және алынатын білім, білік және дағдылардың сапасынан көрінетін ерекше білім беруге қажеттіліктерін есепке алуды қарастырады. Зерде бұзылыстары бар білім алушылар үшін білім беру процесі 4 типологиялық топты құрайтын педагогикалық жіктелу негізінде іске асырылады (В.В.Воронкова бойынша): әрбір типологиялық топ үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес, қолжетімді күрделілік пен көлемін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдап алады; оқу жұмысының қарқыны, оқушылардың дербестігі, оқыту тәсілдері мен әдістері түрлендіріледі. Білім алушылардың топтарға бөлінуі шартты және қозғалмалы. Жіктемелі тәсіл оқытудың жекеленуімен толықтырылады;
7) оқу және практикалық әрекетті арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың төмен танымдық белсенділігі мен ойлаудың талдау және жалпылау қызметінің әлсіздігіне байланысты болады. Мұғалім білім алушылардың танымдық-оқу әрекетін олардың жеке білім алу мүмкіндіктеріне сәйкес ұйымдастырып бағыттайды.
5. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.
6. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктеріне баға беру ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Мұғалім Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда білім беру барысында бағалайды. Педагог бақылаушы бағалау әрекетін жүйелі түрде қолданады.
7. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың) және қорытынды бақылау түрінде болады.
8. Ағымдағы бақылау білім алушының әрекетін сабақта бақылау, тәжірибелік және дербес жұмыстарын талдау, әрекеттің ұжымдық түрлері көмегімен іске асырылады. Әр сабақтық бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог қолданатын оқыту мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бұндай бақылау білім алушыларға қатысты ынталандырушы және тәрбиелеуші сипатқа ие.

5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкой умственной отсталостью предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс для обучающихся c интеллектуальной недостаточностью осуществляется на основе 4 типологических групп (по В.В. Воронковой): для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема; варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) необходимость специального педагогического руководства учебной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью аналитической и обобщающей функций мышления умственно отсталых обучающихся. Учитель организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся в соответствии с их индивидуальными образовательными возможностями.
5. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкой умственной отсталостью основаны на целеполагании, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
6. Оценивание достижений обучающихся с легкой умственной отсталостью осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
7. Оценка результативности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью реализуется в виде текущего (поурочного) и итогового контроля.
8. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.

9. Мерзімді бақылау бағдарлама тақырыбы мен бөлімін зерделеп болған соң жүргізіледі. Нақты тақырып шеңберіндегі оқу материалын зерделеу нәтижелері білім алушыларда типологиялық топтар әркелкі болады.
1-типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) білім алушылары оқу материалы бойынша білімдерді қолдану деңгейінде меңгергенін көрсетеді.
2-типологиялық топ білім алушылары тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді. 3-типологиялық топ білім алушылары тану деңгейінде материалды игере алады және өз білімдерін өзекті етуде мұғалім көмегін талап етеді.
4-типологиялық топ білім алушылары олардың жетістіктерін бағалауды іске асыру шеңберіндегі жеке бағдарлама бойынша білім алады.
10. Қорытынды бақылау жартыжылдық және жылдың соңында жүргізіледі. Педагог әрбір білім алушының даму динамикасы мен табыстылығын талдайды. Мониторинг нәтижелері білім алушылардың жетістіктерінің жиынтық картасында тіркеледі.
11. Бағалау рәсімінің көмегімен педагог алатын ақпарат дағдылар мен біліктерді меңгеру процесінде туындайтын қиындықтарға уақытылы және дұрыс әрекеттесуге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмектің мазмұны мен тәсілдерін негіздеп анықтайды.
12. Байланыстырылған жазбаша тіл мен іскерлік хаттар бойынша тапсырмалар оқу пәнінің бағдарламалық материалын оқыту процесінде беріледі.
13. Оқыту пәннің мазмұнымен және құрылымымен анықталатын түзетушілік және практикалық бағытта болады. Бағдарламалық материалдың түзетушілік бағыты, ең алдымен, балалардың тілдік даму саласында көрінеді.
14. Әрбір ақыл-ой кемістігі бар білім алушының оқу материалын жеке қарқында және көлемде меңгеру мен дамыту құқығын іске асыра отырып, мұғалім әр тақырыпты, бөлімді оқыту үшін қажетті уақытты өздігінен анықтайды.
15. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру үшін пән бойынша сабақ сәйкес көрнекі және дидактикалық материалмен қамтамасыз етіледі.
16. Сыныптағы жиһаз түрлі формада (жеке, жұптық және топтық) және түрде жұмыстарды жүргізу мақсатында жеңіл түрде қозғалмалы болуы керек. Білім алушылардың жұмыстарын көрмеге қою және көрнекі құралдар үшін кітап сөрелері мен стендтері ойластырылады.
3-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;

9. Периодический контроль проводится после изучения программной темы, раздела. Его результаты отражаются в картах достижений обучающихся по темам курса. Результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы, у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) демонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявят понимание основного содержания темы. Обучающиеся 3 типологической группы усвоят материал на уровне узнавания, и будут нуждаться в помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе в рамках которой осуществляется оценка их достижений.
10. Итоговый контроль проводится в конце полугодия, года. Педагогом обязательно проводится мониторинг развития и успешности каждого обучающегося класса. Результаты мониторинга фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
11. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
12. Упражнения в связной письменной речи и делового письма даются в процессе изучения всего программного материала по учебному предмету.
13. Обучение носит коррекционную и практическую направленность, что определяется содержанием и структурой учебного предмета. Коррекционная направленность программного материала в первую очередь проявляется в области речевого развития детей.
14. Реализуя право каждого умственно отсталого обучающегося развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме учитель самостоятельно определяет количество времени, необходимое для изучения каждой темы, раздела.
15. Для организации учебно-воспитательного процесса урок обеспечивается соответствующим наглядным и дидактическим материалом.
16. Мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
17. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;

4.2 орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4.3 пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.3.1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 513- қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың тілдік базасын кеңейту, сөйлеу тілінің дамуындағы кемістіктердің орнын толтыру; грамматикалық және орфографиялық материалдарды практикалық түрде меңгеру; сөйлеу тілін қарым-қатынас құралы ретінде, танымдық әрекетті түзету және мектептен кейін бейімделуін жеңілдету әдісі ретінде қалыптастыру.
3. Негізгі оқыту міндеттері:
1) грамматика бойынша толыққанды білім жүйесін беру;
2) білім алушылардың танымдық әрекетіндегі кемістіктерінің орнын толтыруға ықпал ету, жағымды эмоционалды-еріктік және тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
3) білім алушылардың сөйлеу тілін дамыту;
4) сөздік қорын байыту және қолданатын грамматикалық құралдар аясын кеңейту;
5) сұрақтарға жауап беріп, диалог жүргізу;
6) орфографиялық біліктер мен дағдыларды қалыптастыру;
7) ауызша және жазбаша байланыстырып сөйлеу тілін қолдануға үйрету;
8) оқушылардың деңгейіне сәйкес мәтінді дұрыс және саналы оқуға үйрету;
9) тілдің дыбыстық құрамы, грамматика бойынша қарапайым мәліметтер емле ережелері негізінде сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дұрыс және бірізді жеткізуге үйрету;
11) сабақтарға қызығушылығын арттыру, құрдастармен және ересектермен өзара әрекеттесуге үйрету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы білім беру принциптеріне негізделген:

4.2 орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.​4.​2.​1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4.3 пунктуациялық нормаларды сақтау
10.​4.​3.​1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Приложение 513
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 513 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель учебного предмета – расширение речевой базы обучающихся, восполнение пробелов речевого развития; практическое овладение грамматическим и орфографическим материалом; формирование речи как средства общения, как способа коррекции познавательной деятельности и облегчения их адаптации после окончания школы.
3. Основные задачи:
1) дать обучающимся законченный круг знаний по грамматике;
2) способствовать компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся, формировать у них положительные эмоционально-волевые и личностные качества;
3) развивать речь обучающихся;
4) обогащать словарный запас и расширять круг используемых грамматических средств;
5) отвечать на вопросы, вести диалог:
6) выработать у них орфографические умения и навыки;
7) научить пользоваться связной устной и письменной речью;
8) научить обучающихся правильно и осмысленно читать доступный их пониманию текст;
9) выработать прочные навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
10) учить последовательно и правильно излагать свои мысли в устной и письменной форме;
11) развивать интерес к учебным занятиям, умение взаимодействовать со сверстниками и взрослыми.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Оқу және тіл дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Оқу және тіл дамыту" пәнінің негізгі мақсаты – оқыған материалды дұрыс, жылдам, саналы түрде түсініп және мәнерлеп оқуға дағдыландыру, байланыстырып сөйлеуін дамыту, көркем шағармаларды қабылдау мен талдау негізінде білім алушылардың коммуникативті дағдыларын жетілдіру және рухани құндылықтарын қалыптастыру.
3. Оқыту міндеттері:
1) қазақ, орыс және әлем әдебиеті мен мәдениеті негізінде әлеуметтік тұрғыда табысты бейімделуіне ықпал жасайтын білімдерді, қабілеттерді, дағдыларды қалыптастыру;
2) білім алушылар көркем әдебиет шығармаларының авторлық түпкі ойын терең түсінулері үшін әдебиеттанушылық түсініктердің меңгерілуіне ықпал жасау;
3) білім алушылардың ұғымына лайықты мәтіндерді дауыстап және іштей оқу, оқыған шығармаларды саналы түрде түсіну дағдыларын қалыптастырып жетілдіру;
4) түрлі жанрдағы әдеби шығармаларды терең түсіну мен саралау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту;
5) білім алушылардың байланыстырып сөйлеуін, ойлау қабілетін дамыту, өз ойына тұжырымдама жасай білу, ұқсастық пен себептік-нәтижелік байланысты анықтау дағдыларын қалыптастыру;
6) оқуға деген қажеттілікті қалыптастыру, білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып оқу дағдыларын жетілдіру;
7) білім алушыларда адамгершілік қасиеттерін, еңбекке, Отанына деген сүйіспеншілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның мазмұны заттық нәтижелерге қол жеткізуден басқа, түзету міндеттерін жүзеге асыру бойынша жүйелік жұмыстарды қарастырады: есту, есту-көру қабылдауын дамыту; еңжар және белсенді сөздік қорын өсіру; тілдің семантикалық жағымен жұмыс; тілдің грамматикалық және фонетикалық құрылымының бұзылыстарын түзеу; дислексияны, дисграфияны и дизорфографияны алдын алу және жеңу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы білім беру принциптеріне негізделген:
1) білім беру жүйесін жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың даму ерекшеліктері мен деңгейіне және дайындығына сәйкес бейімдеу принципі;
2) оқытудың түзете-дамыта оқыту қағидасы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып арнайы тәсілдері және әдістері арқылы жүзеге асырылады;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Чтение и развитие речи" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель обучения учебному предмету "Чтение и развитие речи" – способствовать совершенствованию навыков правильного, быстрого, выразительного, осозноного чтения, развитию связной речи, формированию коммуникативных навыков и духовных ценностей через восприятие и анализ художественных произведений.
3. Задачи обучения:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) способствовать усвоению некоторых литературоведческих понятий, позволяющих обучающимся понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
3) формирование и совершенствование навыков сознательного понимания прочитанного, чтение про себя и вслух текстов соответствующих пониманию обущающихся;
4) развивать коммуникативные навыки на основе понимания и анализа художественных произведений различных жанров;
5) развивать связную речи, мышление обучающихся, формировать умения обобщать свои мысли, устанавливать аналогии и причинно-следственные связи;
6) формировать потребность читать, совершенствовать навыки чтения, развивая творческие способности обучающихся;
7) формирование у обучающихся нравственных качеств, чувства любви к Родине, труду.
4. Содержание Программы, кроме достижения предметных результатов, предусматривает систематическую работу по реализации коррекционных задач: развитие слухового, слухо-зрительного восприятия; увеличение пассивного и активного словаря; работа над семантической стороной речи; коррекция нарушений грамматического и фонетического строя речи; профилактика и преодоление дислексии, дисграфии и дизорфографии.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по чтению и развитию речи основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкой умственной отсталостью;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения учащихся с легкой умственной отсталостью обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;

3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімделмеушілігін жеңу немесе азайтуды қарастырады. Білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысулары үшін қажетті тәртіп пен өмірлік нормаларының меңгерілуі бойынша арнайы жұмыстар қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік ықпал ету ақыл-ой кемістігі бар білім алушының тұлғасын дамыту ерекшелігін ескере отырып білім берудің негізгі заңдылықтары мен құрылымын айқындайтын психологиялық ғылымның теориялық қағидаларына негізделеді. Ақыл-ой кемістігі бар білім алушының тұлғасын дамыту олар жасай алатын әрекетті (заттық-практикалық және оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталатындығын мойындауға құрылады;;
5) оқытудың практикалық бағыттылығы оқылатын материал мен білім алушылардың практикалық әрекетімен арасындағы өзара тығыз байланысты анықтауды, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешу үшін маңызды білім мен икемділіктерді қалыптастыруды білдіреді;
6) ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға саралап және даралап ықпал ету бағдарлама мазмұнын меңгеру мүмкіндіктерінің әркелкілігінен, әр түрлі типологиялық ерекшеліктері оқу материалын меңгеруде және алынатын білім, білік және дағдылардың сапасынан көрінетін ерекше білім беруге қажеттіліктерін есепке алуды қарастырады. Зерде бұзылыстары бар білім алушылар үшін білім беру процесі 4 типологиялық топты құрайтын педагогикалық жіктелу негізінде іске асырылады (В.В.Воронкова бойынша): әрбір типологиялық топ үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес, қолжетімді күрделілік пен көлемін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдап алады; оқу жұмысының қарқыны, оқушылардың дербестігі, оқыту тәсілдері мен әдістері түрлендіріледі. Білім алушылардың топтарға бөлінуі шартты және қозғалмалы. Жіктемелі тәсіл оқытудың жекеленуімен толықтырылады;
7) оқу және практикалық әрекетті арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың төмен танымдық белсенділігі мен ойлаудың талдау және жалпылау қызметінің әлсіздігіне байланысты болады. Мұғалім білім алушылардың танымдық-оқу әрекетін олардың жеке білім алу мүмкіндіктеріне сәйкес ұйымдастырып бағыттайды.
6. "Оқу және тіл дамыту" оқу пәнін оқыту процесінде "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Айналадағы әлем", "Математика", "Жаратылыстану", "География", "Қазақстан тарихы", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлдау", "Бейнелеу өнері", "Музыка және ән", "Дене тәрбиесі" сабақтарымен пәнаралық байланыс орнатылады.
7. Сынып бөлмесіндегі жиһаз жеке, жұп немесе топ ішіндегі жұмыс түрлерін ұйымдастыруға мүмкіндік беру үшін қозғалмалы болады.

3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с умственной отсталостью. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкой умственной отсталостью определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) принцип дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с умственной отсталостью осуществляется на основе педагогической классификации 4 типологических групп, основанных на возрастных, физических, психологических , интеллектуальных особенностях обучающихся, познавательных способностей и их дополнительных недостатков (по В.В.Воронковой). Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. При этом варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) принцип необходимости специального педагогического руководства, при котором самостоятельная учебно-познавательная деятельность умственно отсталых обучающихся, особенно 3 и 4 типологических групп, где педагог зная общие закономерности развития умственно отсталого обучающегося, познавательные возможности, применяя специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
6. В процессе изучения учебного предмета "Чтение и развитие речи" устанавливаются межпредметные связи с предметами "Русский язык", "Мир вокруг", "Математика", "Естествознание", "География", "История Казахстана", "Социально-бытовая ориентировка", "Изобразительное искусство", "Музыка и пение", "Физическая культура".
7. Мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы.

6. "Оқу және тіл дамыту" оқу пәнін оқыту процесінде "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Айналадағы әлем", "Математика", "Жаратылыстану", "География", "Қазақстан тарихы", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлдау", "Бейнелеу өнері", "Музыка және ән", "Дене тәрбиесі" сабақтарымен пәнаралық байланыс орнатылады.
7. Сынып бөлмесіндегі жиһаз жеке, жұп немесе топ ішіндегі жұмыс түрлерін ұйымдастыруға мүмкіндік беру үшін қозғалмалы болады.
8. Бағдарламаны меңгеру барысында көрнекілік пен техникалық құралдарды ұтымды пайдалану білім алушылардың тілін дамытуға, сөздік қорын молайтуға, материалды жеңіл меңгеруіне ықпал етеді, сабаққа деген ынтасы мен қызығушылығын арттырады.
9. Сыныптан тыс оқу сабақтары айына 1 рет жүргізіледі. Сабақтан тыс оқу сабақтарында білімалушылар олардың түсінуіне қол жетімді балалар әдебиетімен танысады.Оқуға деген қызығушылығын арттыру, қызығушылық тудыратын кітаптарды таңдауға, балаларға арналған кітаптардағы, газеттер мен журналдардағы әңгіме, ертегілерді, мақалаларды өз бетімен оқу әдетін қалыптастыру.
10. Сыныптағы білім алушылардың мүмкіндіктерімен ерекше оқыту қажеттілігіне байланысты тақырыпты меңгеруге қажет сағат санын мұғалім өзі анықтап, жоспарлайды; өткен материалды қайталау және бекіту барысында мұғалім білім алушыларға топтық және жеке жұмыстарды ұйымдастырады.
3-тарау. "Оқу және тіл дамыту" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
11. Объем учебной нагрузки составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
12. Содержание программы по учебному предмету "Чтение и развитие речи" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
13. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Понимание и ответы по тексту";
2) раздел "Анализ и интерпретация текста";
3) раздел "Оценка и сравнительный анализ".
14. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание художественного произведения;
2) владение разными видами чтения;
3) составление плана;
4) пересказ;
5) ответы на вопросы.
15. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) характеристика героев.
16. Раздел "Оценка произведения" включает следующий подраздел:

6. В процессе изучения учебного предмета "Чтение и развитие речи" устанавливаются межпредметные связи с предметами "Русский язык", "Мир вокруг", "Математика", "Естествознание", "География", "История Казахстана", "Социально-бытовая ориентировка", "Изобразительное искусство", "Музыка и пение", "Физическая культура".
7. Мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы.
8. В процессе усвоения Программы эффективное применение наглядных пособий и технических средств обучения для развития речи, словаря, способствует лучшему усвоению урока, повышает интерес обущающихся.
9. Уроки внеклассного чтения проводятся 1 раз в месяц. На уроках внеклассного чтения обучающиеся знакомятся с доступными их пониманию произведениями детской литературы. Формируется интерес к чтению, умение выбрать книги по интересу, привычка самостоятельно читать стихотворения, рассказы, сказки, статьи в книгах, газетах и журналах для детей.
10. Распределение часов по разделам и произведениям, а также последовательность изучения разделов предоставляется учителю с учетом особых образовательных потребностей обучающихся в пределах общего количества часов учебного плана.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Чтение и развитие речи"
11. Объем учебной нагрузки составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
12. Содержание Программы по учебному предмету "Чтение и развитие речи" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
13. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Понимание и ответы по тексту";
2) раздел "Анализ и интерпретация текста";
3) раздел "Оценка и сравнительный анализ".
14. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание художественного произведения;
2) владение разными видами чтения;
3) составление плана;
4) пересказ;
5) ответы на вопросы.
15. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) характеристика героев.
16. Раздел "Оценка произведения" включает следующий подраздел:

2. "Орыс тілі" оқу пәнінің негізгі мақсаты – қарым-қатынас құралы ретінде орыс тілін меңгерудің қарапайым дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу этикетінің ережелеріне және сөздік қызметінде лингвистикалық бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес сөйлеу әрекетінің түрлеріне (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) оқыту.
3. "Орыс тілі" пәнінің оқыту міндеттері:
1) әлеуметтік-тұрмыстық және оқу жағдайында қарым-қатынасқа түсуге қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылыи дағдыларын дамыту;
2) сөйлеу тілінің фонетикалық жағын дамыту: қазақ тіліндегі дыбыстарды жеке, сөзде, сөйлемде дұрыс айтуға дағдыландыру; қазақ тіліне тән үндестік заңын практикалық түрде игеру, жуан, жіңішке дыбыстарды ажырата білу;
3) сөздік қорын дамыту: сөздік қорын заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздермен толықтыру, молайту; жаңа сөздердің мағынасын түсіну, мағынасы бойынша топтастыру; сөздік қорын молайтуда аударма және түсіндірме сөздіктерді пайдалана білуге үйрету;
4) орыс тілінің грамматикасы туралы білімдерін қалыптастыру; орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес сөйлемдерді синтаксистік дұрыс құру дағдыларын қалыптастыру;
5) байланыстырып сөйлеуін дамыту: диалогтік және монологтік сөйлеу (ауызша, жазбаша тіл) дағдыларын қалыптастыру;
6) қол жетімді мәтінді дұрыс және мұқият оқу дағдыларын қалыптастыру;
7) тілдің дыбыстық құрамын меңгеру, грамматика және емле туралы қарапайым ақпарат негізінде сауатты жазу дағдыларын дамыту;
8) білім алушылардың жалпы танымдық процестерін, интернационалдық, патриоттық, Отанға деген сүйіспеншілік сезімдерін қалыптастыру, ой-өрісін, зейінін, есте сақтауын, сөйлеу белсенділігін дамыту;
9) әртүрлі халықтардың тілі мен мәдениетіне төзімділік көзқарас қалыптастыру.
4. Екінші тілге оқыту үшін жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту қоршаған ортамен таныстыру, математика, әлеуметтік-тұрмыстық бағдар, кәсіби-еңбекке дайындық пәндермен тығыз байланыста бірыңғай орыс тілі сабағы өткізіледі.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы білім беру принциптеріне негізделген:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың түзеу-дамытушылық бағыты, оның ерекше білім беру қажеттіліктері ескеріле отырып, оқу ісінің арнайы тәсілдері және әдістері арқылы жүзеге асырылады;
2) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның бейімделмеушілігін жеңу немесе азайтуды білдіреді; білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысулары үшін қажетті тәртіп пен өмірлік нормаларының меңгерілуі бойынша арнайы жұмыстар қарастырылады;

2. Цель учебного предмета – формирование навыков владения элементарной русской речью, как средством коммуникации, взаимосвязанное обучение видам речевой деятельности (слушанию, говорению, чтению и письму), в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности.
3. Задачи предмета "Русский язык":
1) развивать навыки слушания, говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой и учебной сферах;
2) развитие фонетической стороны речи: учить правильно произносить звуки русского языка изолированно, в словах, предложениях; умение различать твердые и мягкие звуки; практическое усвоение правил русского языка;
3) развитие словаря: обогащение словаря словами, обозначающими предмет, действие, признаки предметов; понимание значения новых слов, обобщение слов по значению; учить использовать применению понятийного и переводческого словаря;
4) формировать знания о грамматике русского языка, формировать навыки и умения строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
5) развитие связной речи: формирование монологической и диалогической речи (устная и письменная речь);
6) формировать навыки правильного и осмысленного чтения доступного для понимания текста;
7) выработать навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
8) формирование у обучающихся общих познавательных процессов, чувства интернационализма, патриотизма, любви к Родине, развитие мышления, внимания, памяти, речевой активности;
9) формирование толерантного отношения к языкам и культурам разных народов.
4. Для обучения второму языку детей с легкой умственной отсталостью проводится единый урок русского языка, который имеет тесную связь с предметами: ознакомление с окружающим миром, математикой, социально-бытовой ориентировкой, профессионально-трудовой подготовкой.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по русскому языку основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью:
1) принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
2) принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;

3) әрекеттік ықпал ету принципі: оқыту барысында педагогтың басшылығымен заттық-практикалық, ізденушілік әрекеттер кең қолданылады, бұл оқу материалын түсінуге жағдайлар жасайды; заттық-практикалық әрекет жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытуға (қабылдауы, тілі, ойлау қабілеті), оқушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толықтыруға, жалпы білім беру пәндері бойынша білімдер мен дағдыларды меңгерулеріне мүмкіндік береді;
4) ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға саралап және даралап ықпал ету білім алушылардың жастарына, дене болмысына, психологиялық жағдайына, зиятының ерекшеліктеріне қарай, танымдың қабілетін есепке ала отырып және қосымша кемістіктеріне негізделіп бөлінетін 4 типологиялық топты құрайтын педагогикалық жіктелу негізінде іске асырылады (В.В.Воронкова бойынша). Әрбір типологиялық топ үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес қолжетімді күрделілік пен көлемін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдап алады; оқу жұмысының қарқыны, оқушылардың дербестігі, оқыту тәсілдері мен әдістері түрлендіріледі. Білім алушылардың топтарға бөлінуі шартты және қозғалмалы. Жіктемелі тәсіл оқытудың жекеленуімен толықтырылады;
5) оқытудың практикалық бағыттылығы оқылатын материал мен білім алушылардың практикалық әрекетімен арасындағы өзара тығыз байланысты анықтауды, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешу үшін маңызды білім мен біліктерді қалыптастыруды білдіреді;
6) коммуникативтік тәсіл –ақпаратты беру және хабарлау, тілдік қатынас барысында білімдерімен, қабілеттерімен және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқыту нәтижесі болып табылады;
7) арнайы педагогикалық басшылық ету принципі. Ақыл-ой кемістігі бар, әсіресе 3 және 4-типологиялық топтағы оқушылар, оқу міндетін ойдағыдай жүзеге асыруды қамтамасыз ету үшін үнемі жүйелі педагогтің колдауын талап етеді: білім алушының танымдық мүмкіндіктерін, оқытудың арнайы әдістемелерін біле отырып, оқушының танымдық-оқу әрекетін ұйымдастырып бағыттайды.
6. Сынып бөлмесіндегі жиһаз жеке, жұп немесе топ ішіндегі жұмыс түрлерін ұйымдастыруға ыңғайлы болуы үшін қозғалмалы болғаны дұрыс.
7. Орыс тілі сабағында білім алушылардың тілін дамыту үшін көрнекіліктерді (салыстырма мазмұнды кестелер, заттық суреттер, кітап бетіндегі жаңа суреттер, сюжетті суреттер, сериялы суреттер, картиналық лотолар, картиналық сөздіктер) тиімді пайдалану сөздік қорын молайтып, жалпы сабақты меңгеруге ықпал етеді, білім алушылардың қызығушылығын арттырады;
8. Білім алушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту үшін мұғалімдер түрлі педагогикалық тәсілдер мен технологияларды кеңінен қолданады:

3) принцип деятельностного подхода. В процессе обучения широко используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала, позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся, овладевать знаниями, умениями и навыками по предметам;
4) принцип дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с умственной отсталостью осуществляется на основе педагогической классификации 4 типологических групп, основанных на возрастных, физических, психологических , интеллектуальных особенностях обучающихся, познавательных способностей и их дополнительных недостатков (по В.В.Воронковой). Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. При этом варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) коммуникативный подход в обучении - передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка;
7) принцип необходимости специального педагогического руководства, при котором самостоятельная учебно-познавательная деятельность умственно отсталых обучающихся, особенно 3 и 4 типологических групп, где педагог зная общие закономерности развития умственно отсталого обучающегося, познавательные возможности, применяя специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
6. Для удобства работы в паре или группах необходимо, чтобы мебель в классе была передвижной.
7. Эффективное применение наглядных пособий (сравнительные таблицы, предметные, сюжетные картинки, новые картинки на старнице учебника,серия сюжетных картинок, картинные лото, карртинные словари) на уроках русского языка для развития речи, словаря, способствует лучшему усвоению урока, повышает интерес обущающихся;
8. Для развития коммуникативных навыков у обучающихся учителя широко применяют разные педагогические приемы и технологии:

Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Қазақ тілі" пәнінің негізгі мақсаты – қарым-қатынас құралы ретінде қазақ тілін меңгерудің қарапайым дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу этикетінің ережелеріне және сөздік қызметінде лингвистикалық бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес сөйлеу әрекетінің түрлеріне (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) оқыту.
3. "Қазақ тілі" пәнінің оқыту міндеттері:
1) әлеуметтік-тұрмыстық және оқу жағдайында қарым-қатынасқа түсуге қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) сөйлеу тілінің фонетикалық жағын дамыту: қазақ тіліндегі дыбыстарды жеке, сөзде, сөйлемде дұрыс айтуға дағдыландыру; қазақ тіліне тән үндестік заңын практикалық түрде игеру, жуан, жіңішке дыбыстарды ажырата білу;
3) сөздік қорын дамыту: сөздік қорын заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздермен толықтыру, молайту; жаңа сөздердің мағынасын түсіну, мағынасы бойынша топтастыру; сөздік қорын молайтуда аударма және түсіндірме сөздіктерді пайдалана білуге үйрету;
4) қазақ тілінің грамматикасы туралы білімдерін қалыптастыру; қазақ тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес сөйлемдерді синтаксистік дұрыс құру дағдыларын қалыптастыру;
5) байланыстырып сөйлеуін дамыту: диалогтік және монологтік сөйлеу (ауызекі, жазбаша тіл) дағдыларын қалыптастыру;
6) қол жетімді мәтінді дұрыс және мұқият оқу дағдыларын қалыптастыру;
7) тілдің дыбыстық құрамын меңгеру, грамматика және емле туралы қарапайым ақпарат негізінде сауатты жазу дағдыларын дамыту;
8) білім алушылардың жалпы танымдық процестерін, интернационалдық, патриоттық, Отанға деген сүйіспеншілік сезімдерін қалыптастыру, ой-өрісін, зейінін, есте сақтауын, сөйлеу белсенділігін дамыту;
9) әртүрлі халықтардың тілі мен мәдениетіне төзімділік көзқарас қалыптастыру.
4. Екінші тілге оқыту үшін жеңіл ақыл-ой кемістігі бар балаларды оқыту қоршаған ортамен таныстыру, математика, әлеуметтік-тұрмыстық бағдар, кәсіби-еңбекке дайындық пәндерімен тығыз байланыста бірыңғай қазақ тілі сабағы өткізіледі.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель учебного предмета – формирование навыков владения элементарной казахской речью, как средством коммуникации, взаимосвязанное обучение видам речевой деятельности (слушанию, говорению, чтению и письму), в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности.
3. Задачи предмета "Казахский язык":
1) развивать навыки слушания, говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой и учебной сферах;
2) развитие фонетической стороны речи: учить правильно произносить звуки казахского языка изолированно, в словах, предложениях; умение различать твердые и мягкие звуки; практическое усвоение правил казахского языка;
3) развитие словаря: обогащение словаря словами, обозначающими предмет, действие, признаки предметов; понимание значения новых слов, обобщение слов по значению; учить испоьзовать применению понятийного и переводческого словаря;
4) формировать знания о грамматике казахского языка, формировать навыки и умения строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами казахского языка;
5) развитие связной речи: формирование монологической и диалогической речи (устная и письменная речь);
6) формировать навыки правильного и осмысленного чтения доступного для понимания текста;
7) выработать навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
8) формирование у обучающихся общих познавательных процессов, чувства интернационализма, патриотизма, любви к Родине, развитие мышления, внимания, памяти, речевой активности;
9) формирование толерантного отношения к языкам и культурам разных народов.
4. Для обучения второму языку детей с легкой умственной отсталостью проводится единый урок казахского языка, который имеет тесную связь с предметами: ознакомление с окружающим миром, математикой, социально-бытовой ориентировкой, профессионально-трудовой подготовкой.

3.3 оқылым стратегияларын қолдану
10.3.3.2 іріктеп оқу;
10.3.3.3 талдап оқу
4. Жазылым
4.1 қазақ тіліне тән дыбыстардың әріп таңбасын дұрыс жаза білу
10.4.1.1 қазақ тіліне тән дыбыстар мен әріптер, олардың айтылуы мен жазылуын білу
4.2 жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.4.2.4 белгіленген тақырыптар бойынша шағын шығарма жазу
4.3 іскерлік хат
10.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қабылдау туралы өтініш, жұмыстан босату туралы өтініш, сауалнама, жеке өмірбаян толтыру
4.4 орфография және пунктуациялық ережелерді сақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу;
10.4.4.2 сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Мәдени құндылықтар
5. Тілдік бағдар
5.1 сөздердің, сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.5.1.1 кәсіби сөздер мен терминсөздерді орынды пайдалана білу
10.5.1.2 синоним, омоним, антоним сөздердің қатарларын таба білу, аудармасын айта білу
5.2 дыбыстар, буындар; тасымал
10.5.2.3 өздігінен үндестік заңдылығын тұжырымдауға жаттықтыру
5.3 түбір мен қосымша; сөз таптары
10.2.2.2 өтілген тақырыптар аясында меңгерген сөзжасам, сөз өзгерту дағдыларын жетілдіріп, ауызша сөйлеу тілінде орынды қолдану
5.4 сөйлем
10.5.4.2 құрмалас сөйлем туралы түсінігі болу;
10.5.4.4 сабақтас құрмалас сөйлем туралы түсінігі болу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 518-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың әлеуметтік бейімделуіне және оларды дербес еңбек әрекетіне даярлауға ықпал ететін, қолжетімді математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру.

3.3 оқылым стратегияларын қолдану
10.​3.​3.​2 іріктеп оқу;
10.​3.​3.​3 талдап оқу
4. Жазылым
4.1 қазақ тіліне тән дыбыстардың әріп таңбасын дұрыс жаза білу
10.​4.​1.​1 қазақ тіліне тән дыбыстар мен әріптер, олардың айтылуы мен жазылуын білу
4.2 жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.​4.​2.​4 белгіленген тақырыптар бойынша шағын шығарма жазу
4.3 іскерлік хат
10.​4.​3.​1 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қабылдау туралы өтініш, жұмыстан босату туралы өтініш, сауалнама, жеке өмірбаян толтыру
4.4 орфография және пунктуациялық ережелерді сақтау
10.​4.​4.​1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; 10.​4.​4.​2 сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Мәдени құндылықтар
5. Тілдік бағдар
5.1 сөздердің, сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.​5.​1.​1 кәсіби сөздер мен терминсөздерді орынды пайдалана білу
10.​5.​1.​2 синоним, омоним, антоним сөздердің қатарларын таба білу, аудармасын айта білу
5.2 дыбыстар, буындар; тасымал
10.​5.​2.​3 өздігінен үндестік заңдылығын тұжырымдауға жаттықтыру
5.3 түбір мен қосымша; сөз таптары
10.​2.​2.​2 өтілген тақырыптар аясында меңгерген сөзжасам, сөз өзгерту дағдыларын жетілдіріп, ауызша сөйлеу тілінде орынды қолдану
5.4 сөйлем
10.​5.​4.​2 құрмалас сөйлем туралы түсінігі болу;
10.​5.​4.​4 сабақтас құрмалас сөйлем туралы түсінігі болу
Приложение 518
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 518 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета – формирование у обучающихся доступных им математических знаний, умений и навыков, способствующих их социальной адаптации и подготовке к самостоятельной трудовой деятельности.

3. Математиканы оқыту міндеттері:
1) білім алушыларға тұрмыстық жағдайларда дербес болуға, шаруашылық-еңбек әрекеті және қолжетімді кәсіпті меңгеруге мүмкіндік беретін математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру;
2) білім алушылардың танымдық әрекетіндегі олқылықтардың орнын толтыруға ықпал ету, олардың жағымды эмоционалды-ерікті және тұлғалық сапаларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың тілін дамыту, оны арнайы математикалық терминдер және ұғымдармен байыту, өздік әрекетін түсіндіруге үйрету, тапсырмаларды шешу, геометриялық құрылымды орындау туралы сөздік есеп беру;
4) оқушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауы мен ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, жалпылау және жіктеу) дамыту;
5) оқу сабақтарына қызығушылықтарын дамыту, құрдастарымен және ересектермен өзара әрекеттесу біліктілігін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Құндылықты-бағдарлы, әрекеттік, тұлғалық-бағдарлы, коммуникативті тәсілдер оқыту мақсаттарының жүйесі мен білім беру процесі нәтижелерінің басымдылығын арттыру үшін қолданылып, Бағдарламаның жаңа құрылымында көрініс тапты.
5. Оқыту процесінің негізгі талабы ретінде білім алушылардың пәндік білімдері, әлеуметтік және коммуникативті дағдылары, тұлғалық сапаларын меңгеруге ықпал ететін белсенді әрекетін ұйымдастыру болып табылады.
6. Тұлғалық-бағдарлы білім беруді жүзеге асыру, білім беру процесінің барлық қатысушыларының ынтымақтастығының алғышарттарын құрайтын, оқытудың интербелсенді әдістерін қолдануды көздейді.
7. Бағдарлама аймақтық сипаттағы (нысандар, кәсіпорындар, ақпарат көздері) материалдарды қолдануға бағдарланған оқу әрекетін ұйымдастыру арқылы білім алушылардың танымдық және әлеуметтік белсенділігін дамытуға ықпал етеді. Оқу-тәрбие сипатындағы жобалау әрекеті педагогтың басшылығымен ата-аналармен серіктестікте жүзеге асырылады.
8. Математика пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруды жүзеге асыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптеріне негізделген.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамытушы бағыты оқу және оқыту әрекетінің арнайы әдістері мен тәсілдері арқылы қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, төмен танымдық белсенділік, ойлаудың жалпылау және абстракциялау қызметтерінің әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуындағы ауытқулар ескеріледі. Оқушылармен жұмыс барысында олардың еліктеу қабілеттері және көрнекі-әрекеттік ойлауының сақтау мүмкіндіктеріне сүйенеді. Математиканы оқыту, білім алушылардың қабылдау, есте сақтау, сөйлеу және ойлау сияқты психикалық қызметтерін дамыту үшін жағдайлар жасайды. Басталған жұмысты соңына дейін аяқтау, күш жетерлік қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестікті көрсету біліктілігін қалыптастыруға болады.

3. Задачи преподавания математики:
1) формировать у обучающихся математические знания, умения и навыки, которые позволят им быть самостоятельными в бытовых ситуациях, овладеть хозяйственно-трудовой деятельностью и доступной профессией;
2) способствовать компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся, формировать у них положительные эмоционально-волевые и личностные качества;
3) развивать речь обучающихся, обогащать ее специальными математическими терминами и выражениями, учить комментировать свою деятельность, давать словесный отчет о решении задач, выполнении геометрических построений;
4) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение и классификация);
5) развивать интерес к учебным занятиям, умения взаимодействовать со сверстниками и взрослыми.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Ценностно-ориентированный, деятельностный, личностно-ориентированный и коммуникативный подходы использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса.
5. Основным требованием к процессу обучения является организация активной деятельности обучающегося, которая способствует приобретению предметных знаний, социальных и коммуникативных навыков, а также личностных качеств.
6. Реализация личностно-ориентированного образования предполагает использование интерактивных методов обучения, которые создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса.
7. Программа позволяет развивать активность обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность учебно-воспитательного характера осуществляется под руководством педагога в партнерстве с родителями.
8. Педагогические подходы к организации учебного процесса по математике основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. В работе с обучающимися опираются на сохранные возможности наглядно-действенного и формирующееся наглядно-образное мышление. Обучение математике создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь и мышление. Создается возможность формировать умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеуші бағыттағы принципі тұлғаның әлеуметтік дезадаптациясын жоюды көздейді. Білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормаларын меңгеру бойынша арнайы жұмыс қамтылады.
11. Білім алу құралдары ретіндегі ойлау, сөйлеу тілі және коммуникацияны дамыту принципі оқыту және әлеуметтендірудің табысты болуын қамтамасыз ету үшін білім алушылардың сөйлеу тілі, ойлау және қарым-қатынасты дамытудағы қиындықтарының орнын толтыруды қарастырады.
12. Әрекеттік тәсіл принципі білім алушыларды оқыту барысында заттық-практикалық әрекетті жоғары психикалық қызметтердің (қабылдау, сөйлеу, ойлау) сенсомоторлы негізі ретінде қолдануды қамтамасыз етеді, білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толтырады.
13. Дифференциалды және жеке-даралық тәсіл принципі оқу материалын меңгеруде көрінетін және меңгерілетін білім, білік және дағдылардың сапасына әсер ететін, вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен негізделген. Білім беру процесі 4 типологиялық топтарды (В.В. Воронкова бойынша) қамтитын педагогикалық жіктеу негізінде жүзеге асырылады. Білім алушылардың әрбір типологиялық топтары үшін педагог қолжетімді күрделілік пен көлемді есепке алып, білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес оқу материалының мазмұнын іріктейді. Оқу жұмысының қарқындылығы, білім алушылардың өздік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрлендіріледі. Оқушылар топтарға шартты және қозғалмалы түрде бөлінеді. Дифференциалды тәсіл оқытуды дараландырумен толықтырылады.
14. Арнайы педагогикалық басқарудың қажеттілігі принципі. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу-танымдық әрекеті қиындатылған кезде педагог оқу тапсырмасының табысты орындалуын қамтамасыз ету үшін білім алушылардың әрекетінің жетілмеген компоненті қызметін атқарады. Зияты зақымдалған білім алушыларға математиканы оқыту процесінде арнайы педагогикалық басқарудың психологиялық негізі ретінде П.Я. Гальпериннің ақыл-ой әрекетін сатылы қалыптастыру теориясы алынады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Педагогикалық міндеттер математиканы оқыту процесін ұйымдастыруда арнайы әдістемелік принциптер негізінде шешіледі. Зияты зақымдалған білім алушыларға жаңа материал аз көлемде беріледі, бұл абстрактілі математикалық ұғымдардың мәнін түсіну бойынша жеткіліксіз зияткерлік ресурстарымен, білім алушылардың зияткерлік қажудың жоғары болуымен шартталады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения.
11. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средств получения образования, предполагает компенсацию проблем развитии речи, мышления, общения педагогическими средствами для обеспечения успешности в обучении и социализации.
12. Принцип деятельностного подхода обеспечивает использование предметно-практической деятельности обучающихся в качестве сенсомоторной основы высших психических функций (восприятия, речи и мышления), компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся.
13. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе педагогической классификации, которая включает 4 типологические группы (по В.В. Воронковой). Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения.
14. Принцип необходимости специального педагогического руководства. При возникновении затруднений в самостоятельной учебно-познавательной деятельности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, педагог берет на себя функции незрелого компонента деятельности обучающегося для обеспечения успешного выполнения учебного задания. Психологическим основанием специального педагогического руководства процесса обучения математике обучающихся с нарушениями интеллекта является теория поэтапного формирования умственных действий П.Я. Гальперина.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Педагогические задачи решаются при организации процесса обучения математике на основе специальных методических подходов. Новый материал подается обучающимся с нарушениями интеллекта малыми объемами, что обусловлено недостаточными интеллектуальными ресурсами по осмыслению абстрактных математических понятий, высокой интеллектуальной истощаемостью обучающихся.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. 5-10 сыныптарда абстрактілі математикалық ұғымдарды қалыптастыруда көрнекі материал және онымен заттық-практикалық әрекет қолданылады. Бұл үлестер мен бөлшектердің қажетті нақты бейнелерін құру, олармен әрекет ету және қайта құру, геометриялық пішіндердің ауданын өлшеу бірліктерін және геометриялық денелердің көлемін құру мен жылдамдық туралы ұғымдарды құруға ықпал етеді.
17. Педагог білім алушылардың сабақтағы практикалық және ақыл-ой жұмысын басқара отырып, оларды өздерінің практикалық немесе ақыл-ой әрекеттері туралы әңгімелеуге ынталандырады. Сөйлеу тілі мен әрекеттің үйлесімі әртүрлі жүзеге асырылады:
1) практикалық немесе ақыл-ой әрекеттері, ұғымдарды қалыптастырудың бірінші сатысында сөйлеу тапсырманы үнсіз орындаудан кейін жүзеге асырылады. Білім алушылар алдымен мұғалімнің бағыттаушы сұрақтарына жауап береді. Сұрақтардың саны біртіндеп азая береді;
2) оқытылатын оқу материалын өңдеудің екінші сатысында білім алушылар өзінің әрекеттерін түсіндіре білуге үйренеді;
3) дағдыны қалыптастырудың үшінші сатысында білім алушы алдымен тапсырманы қалай орындайтыны (есепті шығару, сызба орындау) туралы айтады, және содан соң жұмысты орындайды. Бұл тәсіл ойлаудың дамыған жоспарлаушы қызметіне және тілдік дамудың жақсы деңгейіне, қажетті математикалық терминологияны меңгеруге сүйенеді. Педагог білім алушыларға осындай оқу тапсырмаларын ұсына отырып, олардың жеке-дара мүмкіндіктерін есепке алады.
18. Білім алушылардың жаңа оқу материалын меңгеру процесін жеңілдету үшін "озып кету" педагогикалық стратегиясы қолданылады. Бұл білім алушыларды аса күрделі математикалық материалды қабылдау және меңгеруге бірте-бірте даярлау болып табылады. Дайындық жаттығулары нәтижесінде қалыптасатын дағдылар жаңа ұғымның құрамына енеді. "Озып кету" педагогикалық стратегиясы математика курсының бірқатар тақырыптарына қатысты бағдарламада қамтылған.
19. Оқытылған материалды үздіксіз қайталау және бекітудің қажеттілігі меңгерілген білім мен дағдылардың тез ұмытылуымен түсіндіріледі. Математиканың әрбір сабағында қайталау үшін уақыт бөлінеді. Педагог өз бетімен қайталау ретінде сабаққа қандай материалды енгізудің қажеттілігін анықтайды. Бұл таңдау сынып оқушыларының оқу материалын меңгеру ерекшеліктерімен анықталады. Жаңа тақырыптың негізі болып саналатын материалды қайталау міндетті болып саналады. Бірінші тоқсандағы оқу процесі қайталаудан басталады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. При формировании абстрактных математических понятий в 5-10 классах используется наглядный материал и предметно-практическая деятельность с ним. Это способствует созданию необходимых конкретных образов долей и дробей, преобразований и действий с ними, единиц измерения площади геометрических фигур и объема геометрических тел, представлений о скорости.
17. Педагог, управляя практической и умственной работой обучающихся на уроке, побуждает их рассказывать о своих практических или умственных действиях. Сочетание речи и деятельности (практической или умственной) осуществляется по-разному:
1) на первом этапе формирования практических или умственных действий речь следует за молчаливым выполнением задания. Сначала обучающиеся отвечают на наводящие вопросы учителя, количество которых постепенно уменьшается;
2) на втором этапе отработки изучаемого учебного материала обучающийся учится комментировать свои действия;
3) на третьем этапе формирования навыка обучающийся сначала рассказывает о том, как он будет выполнять задание, и потом выполняет работу. Этот способ опирается на развитую планирующую функцию мышления и хороший уровень речевого развития, владения необходимой математической терминологией. Педагог, предлагая обучающимся задания разной степени сложности учитывает их индивидуальные возможности.
18. Для облегчения обучающимся процесса овладения новым учебным материалом используют педагогическую стратегию "забегание вперед". Это постепенная подготовка обучающихся к восприятию и усвоению наиболее сложного математического материала. Педагогическая стратегия "забегание вперед" в отношении некоторых тем курса математики заложена в Программе.
19. Необходимость в постоянном повторении и закреплении изученного материала объясняется быстрым забыванием изученных знаний и навыков. На каждом уроке математики отводится время для повторения. Обязательному повторению подлежит материал, который является основой новой темы. С повторения начинается учебный процесс в первой четверти.

20. Жаңа оқу материалын индуктивті тәсіл арқылы ұсыну қажет, яғни нақты деректерді қарастырудан бастап, жалпыланған қасиетті немесе ұғымды түсіндіруге қарай құрған жөн.
21. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылар қалыптастырылатын ұғымдарды басқа, ұқсас, қарама-қарсы ұғымдардан айрықшалайтын маңызды белгілерін анықтауда қиналады және ұғымдарды ұқсастыруға бейім болады. Оқыту процесінде педагог салыстыру, теңестіру және қарама-қарсы қою тәсілдерін қолданып, жаңа материалды меңгерудегі олқылықтардың алдын алады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Математика сабақтарының оқу пәндерімен пәнаралық байланысы болады. Математиканың кәсіптік еңбек және әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау сабақтарымен байланысы маңызды. Математика сабақтарында әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау сабақтарында қарастырылатын, кәсіптік-еңбек мазмұны мен жағдаятындағы оқу материалына қатысты "озып кету" жүзеге асырылады. Сабақтарда аталған пәндердің бағдарламалық мазмұнында қарастырылған кәсіптік және тұрмыстық мазмұндағы тапсырмалар және жағдаяттық тапсырмалар қолданылады.
23. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау процесіне қойылатын талаптар ізгіліктендіру идеяларына сәйкес қабылданған.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың математика пәні бойынша оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары, мақсатты тұжырымдауға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру және бағалауын ұйымдастырудағы бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыруға бағытталған.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бағалаушы құралдар ретінде біліктер мен дағдыларды қалыптастыруға арналған тапсырмалар мен жаттығулар алынады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқыту нәтижелерін бағалауда тестілеу қолданылмайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдары арқылы жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелері білім беру процесі барысында бағаланады. Педагогтар жүйелі түрде бақылаушы бағалаушы әрекеттерді жүзеге асырады.

20. Новый учебный материал следует преподносить индуктивным путем, то есть выстраивая объяснения от рассмотрения конкретных фактов к обобщенному свойству или понятию.
21. Обучающиеся с нарушениями интеллекта с трудом выделяют в формируемых понятиях существенные признаки, отличающие эти понятия от других, сходных, противоположных, и склонны к уподоблению понятий. В процессе обучения педагог предупреждает неточности усвоения нового материала, используя приемы сравнения, сопоставления и противопоставления.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Уроки математики имеют межпредметные связи с учебными предметами. Значима связь математики с уроками профессионального труда и социально-бытовой ориентировки. На уроках математики осуществляется "забегание вперед" по отношению к учебному материалу профессионально-трудового содержания и ситуаций, рассматриваемых на уроках социально-бытовой ориентировки. На уроках используются ситуативные задачи, задания профессионального и бытового содержания, предусмотренные программным содержанием названных предметов.
23. Требования к процедурам оценивания учебных достижений, обучающихся с нарушениями интеллекта продиктованы идеями гуманизации.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по математике обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. Оценочными средствами являются задания и упражнения, которые использовались для формирования умений и навыков. Не используется тестирование при оценивании результатов обучения детей с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақта), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Ағымдық бақылау білім алушылардың сабақтағы әрекетін бақылау, практикалық және өзіндік жұмыстарын талдау және әрекеттің ұжымдық түрлерін талдау арқылы жүргізіледі. Сабақты бақылау педагогтың оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін қолданатын оқытудың мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бақылаудың ынталандырушы және тәрбиелік сипаты болады.
29. Мерзімді бақылау бағдарламалық тақырып пен тарауды оқытқаннан кейін жүргізіледі. Педагог белгілі тақырып аясында оқу материалын оқыту нәтижелерінің білім алушылардың әртүрлі типологиялық топтарында бірдей болмайтынын түсінеді. 1-типологиялық топтың (В.В. Воронкова бойынша) білім алушылары білімді қолдану деңгейінде оқу материалын меңгергенін көрсетеді. 2-типологиялық топтың білім алушылары тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді. 3-типологиялық топтың білім аушылары тану деңгейінде материалды меңгереді, өз білімдерін өзектілеуде мұғалімнің көмегіне мұқтаж болады. 4-типологиялық топтың білім алушылары жеке бағдарлама бойынша оқытылады, оның аясында олардың жетістіктері бағаланады.
30. Қорытынды бақылау тоқсан және жылдың соңында жүргізіледі. Педагог оқу жылының бойында бақылаған, білім алушылардың дамуының және жетістіктерінің динамикасын талдайды, оның нәтижесі білім алушылардың жетістіктер картасында тіркеледі.
31. Бағалау процесінің көмегімен педагогтың алатын ақпараты, біліктер мен дағдыларды меңгеру процесінде туындайтын қиындықтарға дер кезінде және дұрыс жауап қайтаруға мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке-дара көмек берудің тәсілдері мен мазмұнын негіздемелі түрде анықтайды.
32. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру үшін математика сабақтары соған сәйкес көрнекі және дидактикалық материалмен қамтамасыз етіледі.
33. Сыныптағы жиһаз әртүрлі жұмыс формаларын (жеке, жұптық және топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін орнынан оңай қозғайтындай болады. Кітап сөрелері, оқушылардың жұмыстарының көрмесіне арналған стендтер және көрнекі құралдарға арналған орындарды қарастырылады.
34. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған математика курсының негізі, натурал сандар, бөлшектер мен негізгі шамалардың арифметикасын құрайды. Оқу курсының концентрлік құрылымы оқытылған материалға қайта оралу, олқылықтардың орнын толтыру, білім алушылардың білімдерін қайталау, тереңдету және жүйелеуді қарастырады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
27. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Контроль носит стимулирующий и воспитательный характер.
29. Периодический контроль проводится после изучения программной темы и раздела. Педагог понимает и готов к тому, что результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы, у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) демонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявляют понимание основного содержания темы. У обучающихся
3 типологической группы есть возможность усвоить материал на уровне узнавания, и будут нуждаться в помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе в рамках которой осуществляется оценка их достижений.
30. Итоговый контроль проводится в конце четверти и года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности обучающегося, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
31. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
32. Для организации учебно-воспитательного процесса урок математики обеспечивается соответствующим наглядным и дидактическим материалом.
33. Мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
34. Основу курса математики для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта составляет арифметика натуральных чисел, дробей и основных величин. Учебный курс имеет концентрическое строение, что предусматривает возвращаться к изученному материалу, восполнять пробелы, повторять, углублять и систематизировать знания обучающихся.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
35. "Математика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
2) 6-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
3) 7-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
4) 8-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
5) 9-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
6) 10-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды;
36. Осы бағдарламада оқу материалын сыныптар және тоқсандар бойынша бөлу үлгі түрінде болып табылады. Мұғалім оқу материалын білім алушылардың меңгеру ерекшеліктерін ескере отырып бір сыныптан екінші сыныпқа (бір тоқсаннан екінші тоқсанға) ауыстыра алады.
37. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың даму және оқу материалдарын жеке түр мен көлемде меңгеру құқығын жүзеге асыра отыра мұғалім әр тақырып пен тараудың оқытылуына қажет сағаттар санын өздігінен анықтай алады. Оқу материалының келесі тақырыбына өту негіздемесі ретінде бірінші және екінші типологиялық топтардың бағдарламалық материалын меңгеруі алынады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға әр сыныптың материалын толық көлемде меңгеру талабы қойылмайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. "Математика" оқу пәні бойынша мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Сандар және шамалар";
2) 2-бөлім "Көрнекі геометрия элементтері";
3) 3-бөлім "Математикалық модельдеу".
39. "Сандар мен шамалар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) натурал сандар. Бөлшектер;
2) сандармен операциялар;
3) шамалар және олардың өлшем бірліктері.
40. "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі;
2) геометриялық пішіндерді бейнелеу және құру.
41. "Математикалық модельдеу" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) есептер;
2) математика тілі.
42. 5-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 100-ге дейін толық сандарды қайталау;
2) 1-1000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі: құрылуы, жазылуы, оқылуы, жүздіктерді салыстыру. Жүздіктердің сандық қатарда реттілігі. Реттік және есептік сандар (тура, кері, берілген саннан, тең дәрежедегі сандық топтармен). Разряд туралы ұғым. Разрядтар: бірліктер, ондықтар, жүздіктер. Сандардың ондық құрамы. Сандық қатардағы сандардың реттілігі. Сандық қатардың негізгі қасиеттері. Біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы сандар. Жұп және тақ сандар. Сандарды ондық және жүздікке дейін дөңгелету. I-ден XII-ге дейінгі сандарды римдік нөмірлеу. Калькулятор құрылғысы және онымен жұмыс істеу ережелері. Үштаңбалы сандарды калькуляторда көрсету;

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Математика"
35. Объем учебной нагрузки составляет:
1) в 5 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
6) в 10 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году.
36. Распределение учебного материала по классам и четвертям в Программе является примерным. Учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в следующий (из одной четверти в следующую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися.
37. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы и раздела с обучающимися своего класса. Основанием для перехода к изучению следующей темы является усвоение программного материала обучающимися первой и второй типологических групп. Обучающимся с нарушениями интеллекта не предъявляются требования усвоить учебный материал каждого класса в полном объеме.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
38. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Числа и величины";
2) раздел "Элементы наглядной геометрии";
3) раздел "Математическое моделирование".
39. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) натуральные числа. Дроби;
2) операции над числами;
3) величины и единицы их измерения.
40. Раздел "Элементы наглядной геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические фигуры и их классификация;
2) изображение и построение геометричеких фигур.
41. Раздел "Математическое моделирование" включает следующие подразделы:
1) задачи;
2) математический язык.
42. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 5 класса:
1) повторение нумерации в пределах 100;
2) нумерация чисел 1-1000. Образование, запись, чтение и сравнение круглых сотен. Последовательность круглых сотен в числовом ряду. Порядковый и количественный счет (прямой, обратный, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами). Понятие о разряде. Разряды: единицы, десятки и сотни. Десятичный состав чисел. Последовательность чисел в числовом ряду. Основное свойство числового ряда. Однозначные, двузначные и трехзначные числа. Четные и нечетные числа. Округление чисел до десятков и сотен. Римская нумерация чисел от I до XII. Устройство и правила работы с калькулятором. Отображение трехзначных чисел на калькуляторе;

3) қосу және азайту: 100-ге дейінгі сандарды қосу және алуды қайталау. 100-ге дейінгі сандарды түрлену барысында ауызша қосу және азайту. 1000-ға дейінгі сандарды разрядтан өту арқылы ауызша алу (алу жоғары түрлерден басталып, мысалдар бір жолға жазылады). Жақшасы бар мысалдарда әрекеттер тәртібі. Сандарды салыстыру. 1000-ға дейінгі сандарды түрге ауыспау барысында жазбаша түрде қосу және азайту (мысалдарды тізбектеп жазу). Қосу және азайтуды тексеру. Қосу мен азайту амалдарының белгісіз құрамдарын табу;
4) көбейту мен бөлу: көбейту мен бөлудің кесте түріндегі мысалдарын қайталау. Сандарды еселеп салыстыру. Көбейту мен бөлуде бір мен нөлдің қасиеттері. 100-ге дейінгі кестеден тыс көбейту мен бөлу. 10 мен 100-ге көбейту. 10 мен 100-ге қалдықсыз және қалдықпен бөлу. Жүздіктерді бір сандарға көбейту және бөлу. Толыққанды үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға разрядтан өтпей ауызша есептеу тәсілдерімен бөлу және көбейту. Көбейту мен бөлуді тексеру. Арифметикалық әрекеттерді орындауда калькуляторды қолдану;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар: меңгерген түрлерді қосу мен азайтуға қарапайым мәтіндік амалдар, сандарды әртүрлі салыстыруға мәтіндік амалдар. Сандарды еселеп салыстыру, санның бөлігін табуға қарапайым мәтіндік амалдар. Көлемдерді салыстыруға арналған қарапайым мәтіндік арифметикалық амалдар: құны, саны, бағасы; жолы, уақыты мен арақашықтығы. 2-3 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық амалдар. Амалды қысқаша түрде жазып алу. Жауабы бар не құрамдас қарапайым амалды шешуді жазып алу. Сандарға керек атауларды жазып алу және есепті шешу амалын жазу;
6) көлемдер мен оларды өлшеу бірліктері: құнның өлшемдері. Құн бірлігі: теңге және тиын. Белгілеулер: теңге – тг., тиын – тн. 1 тг. = 100 тн. арақатынасы. Монеталар мен купюралар: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Оларды майдалау мен ауыстыру. Ұзындық өлшемі. Ұзындық бірліктерін қайталау: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см. арақатынасы. Километр ұзындығының бірлігі. Км. белгісі. 1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм. арақатынасы. Салмақ өлшемі. Салмақ өлшемі бірліктерін қайталау: килограмм, центнер және олардың арақатынасы. Салмақ бірліктері: грамм, тонна. гр., т. белгілері. 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. арақатынасы. Гірлер, таразы, олардың қызметі. Таразыны қолдана отыра заттардың салмағын анықтау бойынша практикалық жұмыстар. Уақыт өлшемі. Уақыт өлшемін қайталау – сағат, минут, секунд, тәулік, апта, ай, жыл. Уақыт өлшемдерінің бірліктік арақатынасы. Бір жылдағы күндер саны. Толы жыл. Заттың құны, ұзындығы мен салмағын өлшеуде алған сандарды санау. Заттың құны, ұзындығы мен салмағын өлшеуде алған сандарды ауызша және жазбаша түрде азайту мен қосу;

3) сложение и вычитание. Повторение сложения и вычитания в пределах 100. Устное сложение и вычитание в пределах 100 с переходом через разряд. Сложение и вычитание без перехода через разряд в пределах 1000 устными вычислительными приемами (вычисления начинаются с высших разрядов, пример записывается в строчку). Порядок действий в примерах со скобками. Разностное сравнение чисел. Сложение и вычитание с переходом через разряд в пределах 1000 письменными вычислительными приемами (запись примеров в столбик). Проверка сложения и вычитания. Нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания;
4) умножение и деление. Повторение табличных случаев умножения и деления. Кратное сравнение чисел. Свойство единицы и нуля при умножении и делении. Внетабличное умножение и деление в пределах 100. Умножение на 10 и 100. Деление на 10, 100 без остатка и с остатком. Умножение и деление круглых сотен на однозначное число. Умножение и деление полных трехзначных чисел на однозначное число без перехода через разряд устными вычислительными приемами. Проверка умножения и деления. Использование калькулятора при выполнении арифметических действий;
5) текстовые арифметические задачи. Простые текстовые задачи на сложение и вычитание изученных видов, простые текстовые задачи на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на умножение и деление изученных видов, на кратное сравнение чисел, на нахождение части числа. Простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние. Составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий. Краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи;
6) величины и единицы их измерения. Меры стоимости. Единицы стоимости: тенге и тиын. Обозначения: тенге – тг., тиын – тн. Соотношение 1 тг.= 100 тн. Монеты и купюры: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Их размен и замена. Меры длины. Повторение единиц длины: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. Соотношения: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см. Единица длины километр. Обозначение: км. Соотношения: 1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм. Меры массы. Повторение единиц массы: килограмм, центнер и их соотношений. Единицы массы: грамм, тонна. Обозначение: г, т. Соотношение: 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. Гири, весы, их назначение. Практические работы по определению веса предметов с использованием весов. Меры времени. Повторение единиц времени – час, минута, секунда, сутки, неделя, месяц, год. Единичные соотношения мер времени. Число дней в году. Високосный год. Преобразования чисел, полученных при измерении стоимости, длины, массы. Устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении длины, стоимости, массы;

7) көрнекі геометрия элементтері. Қайталау: нүкте, сызықтар, бұрыштар. Бұрыштар, тіктөртбұрыштар және квадратты сызбалы үшбұрыштың көмегімен құру. Шеңбер мен дөңгелек. Орталық пен радиус. Берілген радиус бойынша циркульдің көмегімен шеңбер сызу. Бұрыштардың түрлері бойынша үшбұрыштарды жіктеу: тік бұрышты, сүйір бұрышты және доғал бұрышты; жақтарының ұзындығы бойынша: тең жақты, тең бүйірлі және әр жақты. Циркуль және сызғыштың көмегімен берілген ұзындық бойынша үшбұрыштарды құру. Берілген ұзындықтар бойынша сынық сызықты құру. Тікбұрыш, квадрат, іргелес жақтар мен диагональдар. Куб пен діңгек. Төбелер, қырлар мен шекаралар. Геометриялық фигураларды белгілеу үшін латын әліпбиінің кейбір әріптерін қолдану. Кеңістікте геометриялық фигуралардың өзара орналасуы: өздігінен болған, өзара қабысады және бір зат екіншісіне тиесілі;
8) қарапайым бөлшектер: біртұтас, сұйық және сусымалы заттың не санның екіншілік, үшіншілік, төртіншілік және бесіншілік бөліктерінің пайда болуын қайталау. Қарапайым бөлшектердің пайда болуы, бөлшектің бөлгіші мен бөлінгіші, олардың мағынасы. Бірдей бөлгіші мен бөлінгіші бар бөлшекті салыстыру. Ірі және майда бөлшектер. Дұрыс не бұрыс бөлшектер, аралас сандар, оларды салыстыру;
9) 5-сыныптың математика курсын қайталау.
43. 6-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 1000-ға дейінгі сандарды қайталау;
2) 1-10000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі. 1, 10, 100, 1000 сандық бірліктер ретінде. 10 000 жаңа түрлік бірлік ретінде. 10 000 көлемінде сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы, салыстырылуы. Жұп және тақ сандар. Сандық қатардың табиғи түрі мен негізгі қасиеттері. Тең сандық топтармен санау. Сандарды ондық және жүздікке дейін дөңгелету. I-ден ХХ-ға дейінгі сандарды римдік нөмірлеу;
3) қосу және азайту. 10 000-ға дейінгі сандарды ауызша (жеңіл мысалдар) және жазбаша қосу және азайту. Қосу және алудың бірліктері мен нәтижелерін атау. Қосу мен азайту амалдарын тексеру. Сандарды әртүрлі салыстыру. Калькулятордың көмегімен қосу және азайту;
4) көбейту мен бөлу. Көбейту мен бөлудің кесте және кесте емес түріндегі мысалдарын қайталау. Сандарды 10, 100, 1 000-ға көбейту мен бөлу. Қалдықпен бөлу. 10, 100, 1 000-ға тең болатын сандарды еселеп салыстыру. 10, 100, 1 000-ға бөліну сипаттары. 10 000 көлемінде бірдей сан не дөңгелек ондықтарға жазбаша түрде көбейту мен бөлу. 2, 3, 5-ке бөліну сипаттары. Көбейту мен бөлуді тексеру. Калькулятордың көмегімен көбейту мен бөлу;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар. Меңгерілген түрлердің мәтіндік амалдарын шешу. Сандардың бір не бірнеше бөлігін табуға мәтіндік амалдар. Тік сызықты қарама-қарсы әрекетке мәтіндік арифметикалық амалдар;

7) элементы наглядной геометрии. Повторение: точка, линии, углы. Построение углов, прямоугольника, квадрата с помощью чертежного треугольника по заданным длинам сторон. Круг, окружность. Центр, радиус. Построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу. Классификация треугольников по видам углов: прямоугольные, остроугольные, тупоугольные; по длине сторон: равносторонние, равнобедренные, разносторонние. Построение треугольников по заданным длинам сторон с помощью циркуля и линейки. Построение ломаной линии по заданным длинам отрезков. Прямоугольник, квадрат, смежные стороны, диагонали. Куб, брус. Вершины, ребра, грани. Использование некоторых букв латинского алфавита для обозначения геометрических фигур. Взаимное положение геометрических фигур на плоскости: находятся вне, пересекаются (точка пересечения), одна фигура принадлежит второй;
8) обыкновенные дроби: повторение образования вторых, третьих, четвертых, пятых десятых долей целого предмета, жидких и сыпучих веществ, числа. Образование обыкновенных дробей. Числитель и знаменатель дроби, их значение. Сравнение дробей с одинаковыми знаменателями, с одинаковыми числителями. Крупные, мелкие доли. Правильные, неправильные дроби, смешанные числа, сравнение смешанных чисел;
9) повторение курса математики 5 класса.
43. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 6 класса:
1) повторение нумерации в пределах 1000;
2) нумерация чисел 1-10 000. 1, 10, 100, 1000 как счетные единицы. 10 000 – как новая разрядная единица. Образование, запись, чтение, сравнение, десятичный состав чисел в пределах 10 000. Числа четные и нечетные. Натуральный ряд чисел, его свойства. Счет равными числовыми группами. Округление чисел до десятков и сотен. Римская нумерация от I до ХХ;
3) сложение и вычитание. Устное (легкие случаи) и письменное сложение и вычитание чисел в пределах 10 000. Названия компонентов и результата сложения и вычитания. Проверка сложения и вычитания. Разностное сравнение чисел. Сложение и вычитание с помощью калькулятора;
4) умножение и деление. Повторение табличного и внетабличного умножения и деления. Умножение и деление чисел на 10, 100, 1 000. Деление с остатком. Кратное сравнение чисел, когда частное равно 10, 100, 1 000. Признаки делимости на 10, 100, 1 000. Письменное умножение и деление на однозначное число, на круглые десятки в пределах 10 000. Признаки делимости на 2, 3, 5. Проверка умножения и деления. Умножение и деление с помощью калькулятора;
5) текстовые арифметические задачи. Решение текстовых задач изученных видов. Текстовые задачи на нахождение одной или нескольких частей числа. Текстовые арифметические задачи на встречное равномерное прямолинейное движение;

6) көлемдер. Заттың құны, ұзындығы мен салмағын 1-2 бірлікпен өлшеуде алған сандарды түрлендіру. Өлшемдер арасындағы тәуелділік: жылдамдық, жол, уақыт; бағасы, саны мен құны. Құны, ұзындығы мен салмағын өлшеуде алған сандарды ауызша және жазбаша түрде алу мен қосу. Заттың құны, ұзындығы мен салмағын 1-2 бірлікпен өлшеуде алған сандарды ауызша және жазбаша түрде азайту мен қосу;
7) көрнекі геометрия элементтері. Кесінділер, оларды қосу мен азайту. Көлем. Кеңістіктегі орын: горизонталды, вертикалды және көлбеу. Деңгей мен тіктеуіш. Түзулердің кеңістіктегі өзара орналасуы: қабысады (перпендикуляр), қабыспайды (параллель). Параллель түзулер арасындағы арақашықтық және оны өлшеу. Сызғыш және сызба үшбұрыштың көмегімен перпендикуляр және параллель сызықтарды құру. Шеңбер, дөңгелек, шеңбер орталығы, радиус, диаметр, хорда мен доға. Берілген радиус бойынша циркульдің көмегімен шеңбер сызу. Радиус пен диаметрді белгілеу: R пен D. Сынық сызық. Сынық сызықтың ұзындығын өлшеу. Үшбұрыш, квадрат, тікбұрышты тұйық сынық сызықтың мысалдары ретінде шекаралары. Үшбұрыш, квадрат пен тікбұрыштың периметрі. Периметрді белгілеу: P. Квадрат, үшбұрыш пен тікбұрыштың периметрін санау формуласы: P = 4 a; P = 2 a +2 b; P = a + b + c . Симметрия мен симметрия өсі. Симметриялы фигуралар. Симметрия өсіне симметриялы орналасқан фигуралар;
8) қарапайым бөлшектер. 5-сыныптың математика материалын қайталау. Қарапайым бөлшектердің негізгі қасиеттері. Бөлшектің түрленуі: бұдан ірі бөліктерде болуы, дұрыс емес бөлшекті аралас санмен алмастыру. Санның бір не бірнеше бөлігінің болуы;
9) ондық бөлшектер. Құрылуы, бөлгіш. Бөлгіші жоқ ондық бөлшекті жазу. Ондық бөлшектердің нөмірлі кестедегі орны. Ондық бөлшектерді бұдан ірі, кіші не бірдей бөліктерде көрсету. Ондық бөлшектердің негізгі қасиеттері. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектер түрінде (3 м 54 см = 3, 54 м) не толық сандар түрінде (3, 54 м = 3м 54 см) ұзындығы, құны мен салмағы белгіленген сандарды жазу. Бірдей бөліктер түріндегі ондық бөлшектерді қосу мен азайту;
10) 6-сыныптың математика курсын қайталау.
44. 7-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 10 000-ға дейінгі сандарды қайталау;
2) 1-ден 100 000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі. 1, 10, 100, 1000, 10000 сандық бірліктер ретінде. 100 000 жаңа разрядтық бірлік ретінде. 100 000 көлемінде сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы, салыстырылуы. Жұп және тақ сандар. Сандық қатардың табиғи түрі мен негізгі қасиеттері. Тең сандық топтармен санау. Сандарды ондық, жүздік және мыңдыққа дейін дөңгеленту. I-ден ХХ-ға дейінгі сандарды римдік нөмірлеу;

6) величины. Преобразование чисел, полученных при измерении 1-2 единицами стоимости, длины, массы. Зависимость между величинами: скорость, путь, время; цена, количество, стоимость. Устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении стоимости, длины, массы. Устное и письменное умножение и деление чисел, полученных при измерении 1-2 единицами стоимости, длины, массы на однозначное число;
7) элементы наглядной геометрии. Отрезки, сложение и вычитание отрезков. Масштаб. Положение в пространстве: горизонтальное, вертикальное, наклонное. Уровень, отвес. Взаимное положение прямых на плоскости: пересекаются (в том числе перпендикулярные), не пересекаются (параллельные). Расстояние между параллельными прямыми и его измерение. Построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного треугольника. Окружность, круг, центр окружности, радиус, диаметр, хорда, дуга. Построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля. Обозначение радиуса и диаметра: R, D. Ломаная линия. Измерение длины ломаной линии. Границы треугольника, квадрата, прямоугольника как частные случаи замкнутой ломаной линии. Периметр треугольника, квадрата, прямоугольника. Обозначение периметра: P. Формула вычисления периметра квадрата, прямоугольника, треугольника: P = 4 a; P = 2 a +2 b; P = a + b + c. Симметрия, ось симметрии. Симметричные фигуры. Фигуры симметрично расположенные относительно оси симметрии;
8) обыкновенные дроби. Повторение материала 5 класса. Сравнение смешанных чисел. Основное свойство обыкновенных дробей. Преобразования дробей: выражение в более крупных долях, замена неправильной дроби смешанным числом. Нахождение одной и нескольких долей числа;
9) десятичные дроби. Образование, знаменатель. Запись десятичной дроби без знаменателя. Место десятичных долей в нумерационной таблице. Выражение десятичных дробей в более мелких, в более крупных и одинаковых долях. Основное свойство десятичных дробей. Сравнение десятичных дробей. Запись чисел, полученных при измерении длины, стоимости, массы в виде десятичной дроби (3 м 54 см = 3, 54 м) и в виде целых чисел (3, 54 м = 3м 54 см). Сложение и вычитание десятичных дробей, выраженных в одинаковых долях;
10) повторение курса математики 6 класса.
44. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 7 класса:
1) повторение нумерации в пределах 10 000;
2) нумерация чисел от 1 до 100 000. 1, 10, 100, 1000, 10 000 как счетные единицы. 100 000 – как новая разрядная единица. Образование, запись, чтение, сравнение, десятичный состав чисел в пределах 100 000. Числа четные и нечетные. Натуральный ряд чисел, его свойства. Счет равными числовыми группами. Округление чисел до десятков, сотен, единиц тысяч. Римская нумерация от I до ХХ;

3) қосу және азайту. 100 000-ға дейінгі сандарды ауызша және жазбаша қосу және азайту. Қосу мен азайту амалдарын тексеру. Сандарды әртүрлі салыстыру. Жақшалары бар мысалдардағы әрекеттер тәртібі. Теңестіру. Калькулятордың көмегімен қосу және алу;
4) көбейту мен бөлу. Көбейту мен бөлудің кесте және кесте емес түріндегі мысалдарын қайталау. Сандарды 2, 3, 5 және 10, 100, 1 000-ға бөлу сипаттары. 100 000 көлемінде ауызша және жазбаша түрде көбейту мен бөлу. Көбейту мен бөлуді тексеру. 10, 100, 1000-ға көбейту мен бөлу. Дөңгелек ондықтарға көбейту мен бөлу. Екі белгісі бар санға көбейту. Жақшасы бар және жақшасыз 1- және 2-сатылары бар әрекеттерді орындау тәртібі. Теңестіру. Калькулятордың көмегімен көбейту және бөлу;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар. Меңгерген түрлерді қосу мен алу, көбейту мен бөлуге қарапайым мәтіндік амалдар. Мысалдарды салыстыру. Білім алушылардың мысалдарды құрастыруы. Көлемдерді салыстыруға арналған қарапайым мәтіндік арифметикалық амалдар: құны, саны, бағасы; жолы, уақыты мен арақашықтығы. Қарама-қарсы түзу бағыттағы қозғалыс, бір және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа мәтіндік амалдар. Санның бір не бірнеше бөлігін не орташа арифметикалық белгісін табуға қарапайым мәтіндік амалдар. 2-4 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік амалдар;
6) көлемдерді өлшеп, олармен әрекет жасағанда алған сандар. Заттың ұзындығы, құны, салмағы мен уақытын өлшегенде алатын сандарды жаңарту. Көлемдерді өлшегенде алған сандарды ауызша және жазбаша түрде қосу және алу. Көлемдерді бір мағыналы сан, ондықтарды өлшегенде алған сандарға ауызша және жазбаша түрде көбейту мен бөлу, екі мағыналы санға көбейту;
7) көрнекі геометрия элементтері. Сызықтар мен бұрыштарды қайталау. Бұрыштардың түрлері. Градус. Бұрыштарды градусқа өлшеу. Транспортирдің көмегімен бұрыштарды өлшеу және құру. Үшбұрыштар, олардың түрлері. Жанамалы бұрыштар, олардың сомасы. Үшбұрыш бұрыштарының сомасы. Берілген жақтардың ұзындығы және олардың арасындағы бұрыш және бір жағының ұзындығы және бұрыштардың градусты өлшемі бойынша үшбұрышты құрау. Шеңбер мен дөңгелек. Шеңбер орталығы, радиус, диаметр, хорда мен доға. Сектор мен сегмент. Нүкте, шеңбер, кескінді симметриялы белгілер және симметрия ортасы бойынша құру. Квадрат пен тікбұрыш. Квадрат пен тікбұрыштың периметрі. Ромб, параллелограмм. Ромб, параллелограммның периметрі;
8) қарапайым бөлшектер. 5 және 6-сыныптың математика материалын қайталау. Бөлшектің түрленуі: бұдан ірі бөліктерде болуы, дұрыс емес бөлшекті аралас санмен алмастыру. Қарапайым бөлшектердің негізгі қасиеттері. Бөлшекті бұдан ірі бөліктерде көрсету (қысқарту). Бірдей бөлгіші бар қарапайым бөлшектерді қосу мен азайту. Бөлшекті бірден не толық саннан азайту. Аралас сандарды қосу мен азайту. Санның бір не бірнеше бөлігін табу;

3) сложение и вычитание. Устное и письменное сложение и вычитание в пределах 100 000. Проверка сложения и вычитания. Разностное сравнение чисел. Порядок действий в примерах со скобками. Уравнение. Сложение и вычитание с помощью калькулятора;
4) умножение и деление. Повторение табличного и внетабличного умножения и деления. Признаки делимости на 2, 3, 5, на 10, 100, 1 000. Устное и письменное умножение и деление (в том числе с остатком) на однозначное число в пределах 100 000. Проверка умножения и деления. Умножение и деление на 10, 100, 1000. Умножение и деление на круглые десятки. Умножение на двузначное число. Порядок действий в примерах, содержащих действия 1 и 2 ступеней, со скобками и без них. Уравнение. Умножение и деление с помощью калькулятора;
5) текстовые арифметические задачи. Простые текстовые задачи на сложение и вычитание, умножение и деление изученных видов. Сравнение задач. Составление задач обучающимися. Простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние. Текстовые задачи на встречное прямолинейное движение, на движение в одном и противоположном направлениях. Простые текстовые задачи на нахождение одной и нескольких долей числа, на нахождение среднего арифметического. Составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий.
6) числа, полученные при измерении величин и действия с ними. Преобразование чисел, полученных при измерении длины, стоимости, массы и времени. Устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин. Устное и письменное умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число;
7) элементы наглядной геометрии. Повторение: линии и углы. Виды углов. Градус. Градусное измерение углов. Измерение и построение углов с помощью транспортира. Треугольники. Виды треугольников. Смежные углы, сумма смежных углов. Сумма углов треугольника. Построение треугольника по заданным длинам сторон и градусной мере угла, заключенного между ними; по длине одной стороны и двум градусным мерам углов, прилежащих к ней. Круг, окружность. Центр, радиус диаметр, хорда, дуга. Сектор, сегмент. Построение точки, окружности, отрезка, симметричных данным, относительно оси, центра симметрии. Квадрат, прямоугольник. Периметр квадрата и прямоугольника. Ромб, параллелограмм. Периметр ромба и параллелограмма;
8) обыкновенные дроби. Повторение материала 5 и 6 классов. Преобразования дробей: замена неправильной дроби целым или смешанным числом, замена целого или смешанного числа неправильной дробью. Основное свойство обыкновенных дробей. Выражение дроби в более крупных долях (сокращение). Сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями. Вычитание дроби из единицы и из целого числа. Сложение и вычитание смешанных чисел. Нахождение одной и нескольких долей числа;

9) ондық бөлшектер. 6-сыныптың материалын қайталау. Ондық бөлшектерді бір мағыналы санға көбейту және бөлу. Санның ондық бөлшегін табу;
10) 7-сыныптың математика курсын қайталау.
45. 8-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 100 000-ға дейінгі сандарды қайталау; 1, 10, 100, 1000, 10000 сандық бірліктер ретінде;
2) 1-ден 1000 000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі. 1 000 000-ға дейін жүздікпен санау. 1 000 000 жаңа түрлік бірлік ретінде. 1 000 000 көлемінде сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы, салыстырылуы. Жұп және тақ сандар. Сандық қатардың табиғи түрі мен негізгі қасиеттері. Сандарды ондық, жүздік, мыңдық және ондаған мыңдыққа дейін дөңгелету. I-ден ХХХV-ке дейінгі сандарды римдік нөмірлеу;
3) қосу және азайту. 1 000 000-ға дейінгі сандарды ауызша және жазбаша қосу және азайту. Қосу мен азайту амалдарының белгісіз бірліктерін табу. Сандарды әртүрлі салыстыру. Жақшалары бар мысалдардағы әрекеттер тәртібі. Теңестіру. Калькулятордың көмегімен қосу және азайту;
4) көбейту мен бөлу: біртаңбалы сан, 10, 100, 1000-ға, дөңгелек ондықтар, дөңгелек жүздіктер, мыңдықтың бірліктеріне ауызша және жазбаша түрде көбейту мен бөлу. Екі белгісі бар санға көбейту. Көбейту мен бөлуді тексеру. Көбейту мен бөлудің белгісіз бірліктерін табу. Сандарды бірнеше ретте тексеру. Теңестіру. Жақшасы бар мысалдарда әрекеттер тәртібі. Калькулятордың көмегімен көбейту және бөлу;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар. Меңгерген түрлерді қосу мен алу, көбейту мен бөлуге қарапайым мәтіндік амалдар. Әртүрлі қарапайым мәтіндік арифметикалық амалдарды салыстыру. Тіктөртбұрыш (квадрат) периметрі мен алаңын алуға арналған мәтіндік амалдар. Білім алушылардың мысалдарды құрастыруы. 2-4 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік амалдар;
6) көлемдерді өлшеп, олармен әрекет жасағанда алған сандар. Заттың ұзындығы, құны мен салмағын өлшегенде алатын сандарды жаңарту. Көлемдерді өлшегенде алған сандарды ауызша және жазбаша түрде қосу және алу, көбейту мен бөлу. Уақыт өлшемі. Жыл, ай мен күнге дейінгі нақты күнтізбелік санды арифметикалық санмен алмастыру арқылы оқиғаның басталу және аяқталу уақытын табу. Конвертацияланатын валюта: доллар, евро. Доллар мен евроның Қазақстан валютасына қатысты курсы;
7) көрнекі геометрия элементтері. Өске және симметрия ортасына қатысты симметриялы кесінді, үшбұрыш, квадратты құру. Көпбұрыштар, олардың периметрі. Фигура алаңы. Алаң бірліктері: квадрат сантиметр, квадрат дециметр, квадрат метр, квадрат миллиметр. S, кв. см; см2 , кв.дм, дм2, кв.м, м2, кв.км, км2, кв. мм, мм2 белгілеулері. Квадрат пен тіктөртбұрыштың алаңдарын өлшеп, табу. S = a x a; S = a x b формулаларын практикалық тұрғыдан шығару. Геометриялық денелер: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Қыры, қабырғасы, төбесі бірліктері мен олардың қасиеттері. Жоғары және төменгі негізі, алдыңғы және артқы қырлары, оң және сол бүйірлі қырлары, қабырғалары. Куб пен параллелепипедті айналдыру, олардың модельдерін шығару. Куб пен параллелепипедтің бүйірлі және толық бетінің алаңын шығару;

9) десятичные дроби. Повторение материала 6 класса. Умножение и деление десятичных дробей на однозначное число. Нахождение десятичной дроби от числа;
10) повторение курса математики за 7 класс.
45. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 8 класса:
1) повторение нумерации в пределах 100 000. 1, 10, 100, 1000, 10 000 – как счетные единицы;
2) нумерация чисел от 1 до 1 000 000. Счет сотнями тысяч до 1 000 000. 1 000 000 – как новая разрядная единица. Образование, запись, чтение, сравнение чисел в пределах 1000 000. Четные и нечетные числа. Натуральный ряд чисел и его свойства. Счет равными числовыми группами. Округление чисел до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч. Римская нумерация чисел от I до XXXV;
3) сложение и вычитание. Устное и письменное сложение и вычитание в пределах 1 000 000. Нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания. Разностное сравнение чисел. Порядок действий в примерах со скобками. Уравнение. Сложение и вычитание с помощью калькулятора;
4) умножение и деление. Устное и письменное умножение и деление на однозначное число, на 10, 100, 1000, на круглые десятки, круглые сотни, единицы тысяч. Умножение на двузначное число. Проверка умножения и деления. Нахождение неизвестных компонентов умножения и деления. Кратное сравнение чисел. Уравнение. Порядок действий в примерах со скобками. Умножение и деление с помощью калькулятора;
5) текстовые арифметические задачи. Простые текстовые задачи изученных видов на сложение, вычитание, умножение, деление. Сравнение простых текстовых арифметических задач разных видов. Текстовые задачи на вычисление периметра и площади прямоугольника (квадрата). Составление задач обучающимися. Составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 -4 действий;
6) числа, полученные при измерении величин и действия с ними. Преобразования чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости. Устное и письменное сложение и вычитание, умножение и деление чисел, полученных при измерении величин. Меры времени. Нахождение времени начала события, времени окончания события путем замены календарного числа арифметическим числом с точностью до года, месяца, дня. Конвертируемая валюта: доллар, евро. Курс доллара и евро по отношению к национальной валюте Казахстана;
7) элементы наглядной геометрии. Построение отрезка, треугольника, квадрата, симметричных данным относительно оси, центра симметрии. Многоугольники. Периметр многоугольников. Площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2 , кв.дм, дм2, кв.м, м2, кв.км, км2, кв. мм, мм2. Измерение и вычисление площадей квадрата и прямоугольника. Практический вывод формул: S = a x a; S = a x b. Геометрические тела: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Элементы: грани, ребра, вершины, их свойства. Верхнее, нижнее основания, передняя и задняя грани, правая и левая боковые грани, ребра. Развертка куба и параллелепипеда, изготовление их моделей. Вычисление площади боковой и полной поверхностей куба и параллелепипеда;

8) қарапайым бөлшектер. 5-7 сыныптардың математика материалын қайталау. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын қарапайым бөлшектер бар амалдардың тәртібі;
9) ондық бөлшектер. 6-7 сыныптардың материалын қайталау. Ондық бөлшектерді бір мағыналы сан, 10, 100, 1000-ға және дөңгелек ондықтарға көбейту мен бөлу. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын ондық бөлшектер бар амалдардың тәртібі. Ондық бөлшек бойынша санды табу: 0,2, 0,5, 0,02, 0,25, 0,75, 0, 125. Ондық бөлшек түрінде жазылған әрі заттың ұзындығы, салмағы мен құнын өлшегенде алған сандарды қосу, азайту, көбейту мен бөлу;
10) 8-сыныптың математика курсын қайталау.
46. 9-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 100 000-ға дейінгі сандарды қайталау;
2) 1-ден 1 000 000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі. 1 000 000 көлемінде сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы, салыстырылуы. Жұп және тақ сандар. Сандық қатардың табиғи түрі мен негізгі қасиеттері. Тең сандық топтармен санау. Сандарды дөңгеленту. I-ден ХХХV-ке дейінгі сандарды римдік нөмірлеу;
3) қосу және алу. Толық сандар мен ондық бөлшектерді қосу және азайту. Қосу мен азайту амалдарының белгісіз бірліктерін табу. Жақшалары бар мысалдардағы әрекеттер тәртібі. Сандарды әртүрлі салыстыру. Теңестіру. Калькулятордың көмегімен қосу және алу;
4) көбейту мен бөлу. Толық сандар және ондық бөлшектерді бір белгілі санға көбейту мен бөлу. Толық сандарды екі және үш белгісі бар санға көбейту (жеңіл мысалдар). Толық сандарды екі белгісі бар санға бөлу. Толық сандар мен ондық бөлшектерді 10, 100, 1 000-ға, дөңгелек ондықтар мен жүздіктерге көбейту мен бөлу. Калькулятордың көмегімен көбейту және бөлу;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар. Қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық амалдар (2-4 әрекетті орындауды талап ететін). Тіктөртбұрыш пен квадраттың периметрі және алаңын алуға арналған мәтіндік амалдар. Сандардың пайызын табуды талап ететін қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық амалдар;
6) көлемдерді өлшеп, олармен әрекет жасағанда алған сандар.
5-8 сыныптар материалын қайталау. Заттың өлшемдерін өлшегенде алатын сандарды бір санды, дөңгелек ондық, екі санды санға көбейту мен бөлу. Конвертацияланатын валюта: доллар, евро. Доллар мен евроның Қазақстан валютасына қатысты курсы;
7) көрнекі геометрия бірліктері. Сызықтар: түзу, қисық, сынық, бөлік, параллель және перпендикуляр түзулер. Бұрыштар, транспортирдің көмегімен бұрыштарды құрып, өлшеу. Көршілес бұрыштар, олардың сомасы, үшбұрыштың көршілес бұрыштары. Шеңбер мен дөңгелек. Ортасы, радиус, диаметр. Сектор, сегмент. Шеңбер ұзындығы. Шеңбер ұзындығын санау формуласы: C = 2ПR. Көпбұрыштар. Көпбұрыштардың периметрі. Фигура алаңы. Алаңдар бірліктері: квадрат сантиметр, квадрат дециметр, квадрат метр, квадрат миллиметр. S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2 белгілеулері. Квадрат пен тіктөртбұрыштың алаңдарын өлшеп, табу. Геометриялық денелер: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Қыры, қабырғасы, төбесі бірліктері мен олардың қасиеттері. Жоғары және төменгі негізі, алдыңғы және артқы қырлары, оң және сол бүйірлі қырлары, қабырғалары. Куб пен параллелепипедті айналдыру, олардың модельдерін шығару. Куб пен параллелепипедтің бүйірлі және толық бетінің алаңын шығару. Геометриялық фигураның көлемі. V белгісі. Көлемді өлшеу бірліктері: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3. 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см арақатынасы. Тікбұрышты параллелепипед (куб) көлемін өлшеп, шығару;

8) обыкновенные дроби. Повторение материала 5-7 классов. Порядок действий в примерах с обыкновенными дробями, содержащих 3-4 арифметических действия;
9) десятичные дроби. Повторение материала 6, 7 классов. Умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, на 100, на 1000, на круглые десятки. Порядок действий в примерах с десятичными дробями, содержащих 3-4 арифметических действия. Нахождение числа по его десятичной дроби: 0,2, 0,5, 0,02, 0,25, 0,75, 0, 125. Сложение, вычитание, умножение, деление чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости, записанных в виде десятичной дроби;
10) повторение курса математики за 8 класс.
46. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 9 класса:
1) повторение нумерации в пределах 100 000;
2) нумерация чисел от 1 до 1 000 000. Образование, запись, чтение, сравнение чисел в пределах 1 000 000. Четные и нечетные числа. Натуральный ряд чисел и его свойства. Счет равными числовыми группами. Округление чисел. Римская нумерация чисел от I до XXXV;
3) сложение и вычитание. Сложение и вычитание целых чисел и десятичных дробей. Нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания. Порядок действий в примерах со скобками. Разностное сравнение чисел. Уравнение. Использование калькулятора;
4) умножение и деление. Умножение и деление целых чисел и десятичных дробей на однозначное число. Умножение целых чисел на двузначное и трехзначное число (легкие случаи). Деление целых чисел на двузначное число. Умножение и деление целых чисел и десятичных дробей на 10, 100, 1 000, на круглые десятки и сотни. Умножение и деление с помощью калькулятора;
5) текстовые арифметические задачи. Простые (изученных видов на сложение, вычитание, умножение, деление) и составные текстовые арифметические задачи (требующие выполнения 2-4 действий.). Текстовые арифметические задачи на вычисление периметра, площади прямоугольника, квадрата. Простые и составные текстовые арифметические задачи, требующие нахождения процентов от числа;
6) числа, полученные при измерении величин и действия с ними. Повторение материала 5-8 классов. Умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число. Конвертируемая валюта: доллар США, евро. Курс доллара и евро по отношению к национальной валюте Казахстана;
7) элементы наглядной геометрии. Линии: прямые, кривые, ломаные, отрезок, параллельные и перпендикулярные прямые. Углы, построение и измерение углов с помощью транспортира. Смежные углы, сумма смежных углов, углов треугольника. Круг, окружность. Центр, радиус, диаметр. Сектор, сегмент. Длина окружности. Формула вычисления длины окружности: C = 2ПR. Многоугольники. Периметр многоугольников. Площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2. Измерение и вычисление площадей квадрата и прямоугольника. Геометрические тела: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Элементы: грани, ребра, вершины, их свойства. Верхнее, нижнее основания, передняя и задняя грани, правая и левая боковые грани, ребра. Развертка куба и параллелепипеда, изготовление их моделей. Вычисление площади боковой и полной поверхностей куба и параллелепипеда. Объем геометрической фигуры. Обозначение: V. Единицы измерения объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3. Соотношение: 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см. Измерение и вычисление объема прямоугольного параллелепипеда (куба);

8) қарапайым бөлшектер. 5-8-сыныптардың математика материалын қайталау. Бөлшектерді бірдей бөлгішке алып келу. Түрлі бөлгіштері бар бөлшектерді салыстыру. Түрлі бөлгіштері бар бөлшектерді қосу және алу. Бөлшектер және аралас сандарды толық санға көбейту мен бөлу. Алдын ала қысқарту. Қарапайым бөлшектері бар құрамдас бөліктер мен әрекеттер нәтижелерін атау. Амалды кері әрекетпен тексеру. Белгісіз бөлікті табу. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын әрекеттердің тәртібі. Санның бір не бірнеше бөлігін табу;
9) ондық бөлшектер мен пайыздар. 6-8-сыныптардың материалын қайталау. Ондық бөлшектерді бір мағыналы сан, 10, 100, 1000-ға және дөңгелек ондықтарға көбейту мен бөлу. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын ондық бөлшектер бар амалдардың тәртібі. Қарапайым және ондық бөлшектермен біріккен жұмыс. Пайыз туралы түсінік. Жүздік бөліктің үш түрлі жазылуы (қарапайым бөлшек, ондық бөлшек және пайыз түрінде). 100 % - бүкіл сан мен бүкіл мөлшері. Санның пайыздарын (1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%) табу және 100-ге бөлу және пайыздар санына көбейту;
10) 9-сыныптың математика курсын қайталау.
47. 10-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) 100 000-ға дейінгі сандарды қайталау. 1, 10, 100, 1000, 10 000 – сандық бірілктер ретінде;
2) 1-ден 1 000 000-ға дейінгі сандардың нөмірленуі. 1 000 000-ға дейін жүздіктермен санау. 1 000 000 көлемінде сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы, салыстырылуы. Жұп және тақ сандар. Сандық қатардың табиғи түрі мен негізгі қасиеттері. Тең сандық топтармен санау. Сандарды дөңгеленту. I-ден ХХХV-ке дейінгі сандарды римдік нөмірлеу;
3) қосу және алу. 100 000 көлемінде қосу мен алуды қайталау. 1 000 000 көлемінде ауызша және жазбаша қосу мен алу. Сандарды әртүрлі салыстыру. Жақшалары бар мысалдардағы әрекеттер тәртібі. Қосу мен алу амалдарын тексеру. Теңестіру. Калькуляторды қолдану;
4) көбейту мен бөлу. Кестелі және кестесіз көбейту мен бөлу. Бір белгілі сан, 10, 100, 1000-ға, дөңгелек ондықтар, дөңгелек жүздіктер, мыңдықтың бірліктеріне ауызша және жазбаша түрде көбейту мен бөлу. Жақшасы бар мысалдарда әрекеттер тәртібі. Екі белгісі бар санға көбейту мен бөлу. Көбейту мен бөлуді тексеру. Көбейту мен бөлудің белгісіз бірліктерін табу. Сандарды бірнеше ретте тексеру. Теңестіру. Калькулятордың көмегімен көбейту және бөлу;
5) мәтіндік арифметикалық амалдар. Қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық амалдар (2-4 әрекетті орындауды талап ететін). Тіктөртбұрыш пен квадраттың периметрі және алаңын алуға арналған мәтіндік амалдар. Сандардың бірнеше бөлігі, пайызы мен бөлігі бойынша санын табуды талап ететін қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық амалдар. Қарама-қарсы тура сызықты қозғалысқа мәтінді амалдар;

8) обыкновенные дроби. Повторение материала 5-8 классов. Приведение дробей к одинаковому знаменателю. Сравнение дробей с разными знаменателями. Сложение и вычитание дробей с разными знаменателями. Умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число. Предварительное сокращение. Название компонентов и результатов действий с обыкновенными дробями. Проверка решения обратным действием. Нахождение неизвестного компонента. Порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Нахождение одной или нескольких долей числа;
9) десятичные дроби и проценты. Повторение материала 6-8 классов Умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, на 100, на 1000, на круглые десятки, на круглые сотни. Порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Совместные действия с обыкновенными и десятичными дробями. Понятие о проценте. Три формы записи сотых долей (в виде обыкновенной дроби, в виде десятичной дроби, в виде процентов). 100 % - все число, все количество. Нахождение процентов (1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%) от числа (деление на 100 и умножение на число процентов);
10) повторение курса математики 9 класса.
47. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 10 класса:
1) повторение нумерации в пределах 100 000. 1, 10, 100, 1000, 10 000 – как счетные единицы;
2) нумерация чисел от 1 до 1 000 000. Счет сотнями тысяч до 1 000 000. Образование, запись, чтение, сравнение чисел в пределах 1 000 000. Четные и нечетные числа. Натуральный ряд чисел и его свойства. Счет равными числовыми группами. Округление чисел. Римская нумерация чисел от I до XXXV;
3) сложение и вычитание. Повторение сложения и вычитания в пределах 100 000. Устное и письменное сложение и вычитание в пределах 1 000 000. Разностное сравнение чисел. Порядок действий в примерах со скобками. Проверка сложения и вычитания. Уравнение. Использование калькулятора;
4) умножение и деление. Повторение: табличное и внетабличное умножение и деление. Устное и письменное умножение и деление на однозначное число, на 10, 100, 1 000, круглые десятки, круглые сотни, единицы тысяч. Порядок действий в примерах со скобками. Умножение и деление на двузначное число. Проверка умножения и деления. Уравнение. Умножение и деление с помощью калькулятора;
5) текстовые арифметические задачи. Простые (изученных видов на сложение, вычитание, умножение и деление) и составные текстовые арифметические задачи (требующие выполнения 2-4 действий). Текстовые арифметические задачи на вычисление периметра, площади прямоугольника, квадрата. Простые и составные текстовые арифметические задачи, требующие нахождения нескольких долей от числа, процентов от числа, числа по его доле. Текстовые задачи на встречное прямолинейное движение;

6) көлемдерді өлшеп, олармен әрекет жасағанда алған сандар. 5-9-сыныптар материалын қайталау. Заттың өлшемдерін өлшегенде алатын сандарды бір санды, дөңгелек ондық, екі санды санға көбейту мен бөлу. Көлемдерді өлшеу кезінде алған және ондық бөлшек ретінде жазылған сандарды қосу, алу, көбейту және бөлу. Конвертацияланатын валюта: АҚШ доллары, евро. Доллар мен евроның Қазақстан валютасына қатысты курсы;
7) көрнекі геометрия бірліктері. Сызықтар: түзу, қисық, сынық, бөлік, параллель және перпендикуляр түзулер. Бұрыштар, бұрыштардың градусын өлшеу. Транспортирдің көмегімен бұрыштарды құрып, өлшеу. Шеңбер мен дөңгелек. Ортасы, радиус, диаметр. Шеңбер алаңы. Шеңбер алаңын санау формуласы: S=ПR2. Көпбұрыштар. Көпбұрыштардың периметрі. Фигура алаңы. Алаңдар бірліктері: квадрат сантиметр, квадрат дециметр, квадрат метр, квадрат миллиметр. S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2 белгілеулері. Квадрат пен тіктөртбұрыштың алаңдарын табу. Геометриялық фигуралар көлемі. V белгісі. Көлемді өлшеу бірліктері: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм3, куб м, м3, куб. км, км3. Тікбұрышты параллелепипед (куб) көлемін өлшеп, шығару;
8) қарапайым бөлшектер. 5-9-сыныптардың материалын қайталау. Бөлшектер мен аралас сандарды толық санға көбейту мен бөлу. Алдын ала қысқарту. Қарапайым бөлшектері бар құрамдас бөліктер мен әрекеттер нәтижелерін атау. Амалды кері әрекетпен тексеру. Белгісіз бөлікті табу. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын әрекеттердің тәртібі. Санды бөлігі бойынша табу;
9) ондық бөлшектер мен пайыздар. 6-9-сыныптардың материалын қайталау. 3-4 арифметикалық амалдардан тұратын әрекеттердің тәртібі. Қарапайым және ондық бөлшектермен біріккен жұмыс. Пайыз туралы түсінік. Жүздік бөліктің үш түрлі жазылуы (қарапайым бөлшек, ондық бөлшек және пайыз түрінде). 100 % - бүкіл сан мен бүкіл мөлшері. Санның пайыздарын (1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%) табу және 100-ге бөлу және пайыздар санына көбейту. Санды пайыздары бойынша табу;
10) 10-сыныптың математика курсын қайталау.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
48. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолданудың қолайлылығы және мониторинг жүргізу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгіде бірінші белгі білім беру сатысын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.1.4 кодында "5" – білім беру сатысы, "1.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
49. Оқыту мақсататры бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Сандар және шамалар":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

6) числа, полученные при измерении величин и действия с ними. Повторение материала 5-9 классов. Умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, двузначное число. Сложение, вычитание, умножение, деление чисел, полученных при измерении величин и записанных в виде десятичной дроби. Конвертируемая валюта. Курс доллара, евро к национальной валюте Казахстана;
7) элементы наглядной геометрии. Линии: прямые, кривые, ломаные, отрезок, параллельные и перпендикулярные прямые. Углы, градусное измерение углов. Построение и измерение углов с помощью транспортира. Круг, окружность. Центр, радиус, диаметр. Площадь круга. Формула вычисления площади круга: S=ПR2. Многоугольники. Периметр многоугольников. Площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2. Вычисление площадей квадрата и прямоугольника. Объем геометрической фигуры. Обозначение: V. Единицы измерения объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм3, куб м, м3, куб. км, км3. Вычисление объема прямоугольного параллелепипеда (куба);
8) обыкновенные дроби. Повторение материала 5-9 классов. Умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число. Предварительное сокращение. Название компонентов и результатов действий с обыкновенными дробями. Проверка решения обратным действием. Нахождение неизвестного компонента. Порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Нахождение числа по его доле;
9) десятичные дроби и проценты. Повторение материала 6-9 классов. Порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Совместные действия с обыкновенными и десятичными дробями. Понятие о проценте. Три формы записи сотых долей (в виде обыкновенной дроби, в виде десятичной дроби, в виде процентов). 100 % - все число, все количество. Нахождение процентов (1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%) от числа (деление на 100 и умножение на число процентов). Нахождение числа по его процентам;
10) повторение курса математики 10 класса.
Глава 4. Система целей обучения
48. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.1.4: "5" – класс, "1.1" –подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
49. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Числа и величины":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
5.1.1.1 ықшамдал
ған жүздіктерді алу, атау және жазу; тура және кері ретте ықшамдал
ған жүздіктер
ді атау; 1000-ға дейін толық сандарды алу, атау және жазу
5.1.1.2
1000-ға дейін сандарды тура және кері ретте есептік және реттік тәртіпте санау
5.1.1.3 санның 1000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
5.1.1.4 ХII-ге дейінгі рим нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
5.1.1.5
1000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
5.1.1.6 1000-ға дейін дейінгі сандарды оқу және жазу
5.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы және үштаңбалы сандарды айыру; сандарды ондықтар мен жүздіктерге дейін дөңгеленту
5.1.1.8 сандарды разрядты торға жазу; санның разрядты құрамын анықтау
5.1.1.9 сандарды разрядты сомаға салу, разрядтық құрамын анықтау; 1000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
5.1.1.10 сұйық және сусымалы заттарды қоса, тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін алу
5.1.1.11 қарапайым бөлшектердің құрылуын көрсету; ірі және майда бөлшектерді ажырату
5.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
5.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру
5.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектер, аралас сандарды ажырату
6.1.1.1
10 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
6.1.1.2 1000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
6.1.1.3 санның 10 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
6.1.1.4 ХХ-ға дейінгі рим нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
6.1.1.5
10 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
6.1.1.6
10 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру
6.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар мен жүздіктерге дейін дөңгеленту
6.1.1.8 сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
6.1.1.9
сандарды разрядты сомаға салу, разрядтық құрамын анықтау; 10 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
6.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
6.1.1.11 қарапайым бөлшектердің құрылуын көрсету

1.1 Натуральные числа. Дроби.
5.​1.​1.​1 получать, называть и записывать круглые сотни; называть круглые сотни в прямом и обратном порядке; получать, называть и записывать полные числа в пределах 1000
5.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000
5.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000
5.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до ХII
5.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1000
5.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000
5.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа; различать однозначные, двузначные, трехзначные числа округлять числа до десятков и сотен
5.​1.​1.​8 вписывать числа в разрядную таблицу; определять разрядный состав числа
5.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1 000
5.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого предмета, включая жидкие и сыпучие вещества
5.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных дробей; различать крупные и мелкие доли
5.​1.​1.​12 читать, записывать обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
5.​1.​1.​13 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателям, сравнивать дроби с одинаковыми числителями
5.​1.​1.​14 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
6.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 10 000
6.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 10 000
6.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 10 000
6.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XX
6.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 10 000
6.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 10 000
6.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа; различать однозначные,двузначные, трехзначные, четырехзначные числа; округлять числа до десятков и сотен
6.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
6.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 10 000
6.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
6.​1.​1.​11 демонстрировать обрзование обыкновенных и десятичных дробей

6.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
6.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
6.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді ажырату
6.1.1.15 бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру
6.1.1.16 қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу;
ондық бөлшектерді оқып, салыстыру, ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
6.1.1.17 нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
6.1.1.18 бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
6.1.1.19 ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау
7.1.1.1
100 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
7.1.1.2
100 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау:
берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
7.1.1.3
санның 100 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
7.1.1.4
ХХ-ға дейін сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану
7.1.1.5
100 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
7.1.1.6
100 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру
7.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы және бестаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар, жүздіктер мен мыңдықтарғадейін дөңгеленту
7.1.1.8 сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
7.1.1.9
100 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
7.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
7.1.1.11 қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
7.1.1.12
қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
7.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
7.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді алу

6.​1.​1.​12 читать, записывать обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
6.​1.​1.​13 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателям, сравнивать дроби с одинаковыми числителями сравнивать смешанные числа
6.​1.​1.​14 различать правильные, неправильные дроби
6.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым, смешанным числом
6.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби сравнивать десятичные дроби и целые числа
6.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
6.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких, более купных и одинаковых долях
6.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
7.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 100 000
7.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 100 000
7.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 100 000
7.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до ХХ
7.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 100 000
7.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 100 000
7.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа, однозначные,двузначные, трехзначные, четырехзначные, пятизначные числа; округлять числа до десятков, сотен, единиц тысяч
7.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
7.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 100 000
7.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
7.​1.​1.​11 демонстрировать обрзование обыкновенных и десятичных дробей
7.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
7.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями, с одинаковыми числителями, сравнивать смешанные числа
7.​1.​1.​14 получать правильные, неправильные дроби

7.1.1.15 бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру
7.1.1.16 қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу;
ондық бөлшектерді оқып, салыстыру; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
7.1.1.17 нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
7.1.1.18 бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
7.1.1.19 ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау
8.1.1.1
1 000 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
8.1.1.2
100 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау:
берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
8. 1.1.3 санның
1 000 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
8. 1.1.4
ХХV-ке дейін сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану
8.1.1.5
1 000 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
8.1.1.6
1 000 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру

7.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом
7.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа
7.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
7.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких . более крупных и одинаковых долях
7.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
8.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 1 000 000
8.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000 000
8.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000 000
8.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XXV
8.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1 000 000
8.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000 000

8.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы, бестаңбалы және алтытаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар мен онмыңдықтарға дейін дөңгеленту
8.1.1.8 сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
8.1.1.9
1000 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
8.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу

8.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа, однозначные, двузначные, трехзначные, четырехзначные, пятизначные, шестизначные числа; округлять числа до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч
8.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
8.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1000 000
8.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого

8.1.1.11 қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
8.1.1.12
қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
8.1.1.13
бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
8.1.1.14
дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді атау
8.1.1.15
бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру;
аралас санды дұрыс емес бөлшекпен алмастыру
8.1.1.16
қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу;
ондық бөлшектерді оқып, салыстыру; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
8.1.1.17
нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
8.1.1.18
бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
8.1.1.19
ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау
9.1.1.1
1 000 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
9.1.1.2
1 000 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
9. 1.1.3
санның 1000 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
9. 1.1.4
ХХХV-ке дейін сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану
9.1.1.5
1 000 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
9.1.1.6
1 000 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру
9.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы, бестаңбалы және алтытаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар мен онмыңдықтарға дейін дөңгеленту
9.1.1.8
сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
9.1.1.9
1000 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
9.1.1.10
тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
9.1.1.11
қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
9.1.1.12
қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
9.1.1.13
бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
9.1.1.14
дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді атау
9.1.1.15
бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру;
аралас санды дұрыс емес бөлшекпен алмастыру; бөлшектерді бірдей бөлігіне әкелу
9.1.1.16
қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу;
ондық бөлшектерді оқып, салыстыру; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
9.1.1.17
нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
9.1.1.18
бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
9.1.1.19
ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау
10.1.1.1
1 000 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
10.1.1.2
1 000 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
10. 1.1.3
санның 1000 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
10. 1.1.4
ХХХV-ке дейін сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану
10.1.1.5
1 000 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
10.1.1.6
1 000 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру

8.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных и десятичных дробей
8.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
8.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями, с одинаковыми числителями, сравнивать смешанные числа
8.​1.​1.​14 называть правильные, неправильные дроби
8.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом; заменять смешанное число неправильной дробью
8.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа 8.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
8.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких, более крупных и одинаковых долях
8.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
9.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000 000
9.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000 000
9.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XXXV
9.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа, однозначные, двузначные, трехзначные, четырехзначные, пятизначные, шестизначные числа; округлять числа до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч
9.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
9.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
9.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных и десятичных дробей
9.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
9.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателя, с разными знаменателя, сравнивать смешанные числа
9.​1.​1.​14 называть правильные, неправильные дроби
9.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом; заменять смешанное число неправильной дробью; приводить дроби к одинаковому знаменателю
9.​1.​1.​16 получать и записывать, дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной дроби и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа
9.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
9.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких, более купных и одинаковых долях
9.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
10.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 1 000 000
10.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000 000
10.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000 000
10.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XXXV
10.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1 000 000
10.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000 000

10.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы, бестаңбалы және алтытаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар мен онмыңдықтарға дейін дөңгеленту
10.1.1.8
сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
10.1.1.9
1000 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
10.1.1.10
тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
10.1.1.11
қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
10.1.1.12
қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
10.1.1.13
бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
10.1.1.14
дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді атау
10.1.1.15
бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру;
аралас санды дұрыс емес бөлшекпен алмастыру; бөлшектерді бірдей бөлігіне әкелу
10.1.1.16
қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу;
ондық бөлшектерді оқып, салыстыру; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
10.1.1.17
нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
10.1.1.18
бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
10.1.1.19
ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау
1.2 Сандар мен әрекет ету
5.1.2.1
100-ге дейін қосу мен алудың ауызша және жазбаша амалдарын ондықтан кейін ауысумен қолдану
5.1.2.2
1000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
5.1.2.3
1000-ға дейін жақшаның ішіндегі мысалдармен әрекет ету ретін ұстану
5.1.2.4
сандарды жан-жақты салыстыруды орындау
5.1.2.5 қосу мен азайтудың белгісіз бірліктерін табу; қосу мен алуды тексеруді орындау
5.1.2.6
қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуляторды қолдану
5.1.2.7 көбейту және бөлудің кестелі мысалдарын қолдану; кестеден тыс көбейту мен бөлуді орындау: 30х3, 60:3; 12х3, 36:3
5.1.2.8 сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
5.1.2.9
100-ға дейінгі дөңгеленген ондықтар, жүздіктер, толық екітаңбалы және үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлуді орындау
5.1.2.10
1 мен 0-ден
көбейту және азайту; 10, 100 сандарымен көбейту және азайтуды орындау

10.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа, однозначные, двузначные, трехзначные, четырехзначные, пятизначные, шестизначные числа; округлять числа до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч
10.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
10.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1 000 000;
10.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
10.​1.​1.​11 демонстрировать обрзование обыкновенных и десятичных дробей
10.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
10.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателя, с разными знаменателя, сравнивать смешанные числа
10.​1.​1.​14 называть правильные, неправильные дроби
10.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом; заменять смешанное число неправильной дробью; приводить дроби к одинаковому знаменателю
10.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной дроби и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа
10.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу; использовать три формы записи сотых долей (в виде обыкновенной дроби, в виде десятичной дроби, в виде процентов)
10.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких, более крупных и одинаковых долях
10.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
1.2 Операции над числами
5.​1.​2.​1 пользоваться устными приемами сложения и вычитания в пределах 100 с переходом через десяток
5.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 1000
5.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками при сложении и вычитаниив пределах 1000
5.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел
5.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; выполнять проверку сложения и вычитания
5.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
5.​1.​2.​7 использовать знания табличных случаев умножения и деления; выполнять внетабличное умножение и деление вида: 30х3, 60:3; 12х3, 36:3
5.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел
5.​1.​2.​9 выполнять умножение и деление круглых десятков, сотен, полных двузначных и трехзначных чисел на однозначное число в пределах 1000 устными (без перехода через разряд)
5.​1.​2.​10 выполнять умножение и деление с 1 и 0; выполнять умножение и деление с числами 10, 100

5.1.2.11 көбейту және азайтуды тексеруді орындау
5.1.2.12
көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу
5.1.2.13
жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
6.1.2.1
қосу мен алудың нәтижелерінің құрамын атау
6.1.2.2 қосу мен азайтуды 10 000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
6.1.2.3
10 000-ға дейін жақшаның ішіндегі мысалдар
мен әрекет ету ретін ұстану
6.1.2.4
10 000-ға дейін сандарды әртүрлі салыстыруды орындау
6.1.2.5 қосу мен алудың белгісіз қосылғыш
тарын табу; қосуды алумен және кері ретпен тексеру
6.1.2.6
қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуля
торды қолдану
6.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік түрлерін білуді
қолдану
6.1.2.8
жекелеген
дері 10, 100, 1 000 болғанда сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
6.1.2.9 бір таңбалы сан, 10 000-ға дейінгі ондықтарға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану; 10-ға, 100-ге және 1000-ға көбейту мен бөлуді, сонымен бірге қалдықпен бөлуді орындау
6.1.2.10
сандардың 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу;
2-ге, 3-ке және 5-ке бөлу сипаттарын білу
6.1.2.11
көбейту және азайтуды тексеруді орындау
6.1.2.12
көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу
6.1.2.13
10 000-ға дейін жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
6.1.2.14
10 000-ға дейін көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
6.1.2.15 бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
6.1.2.16 санның бір не бірнеше бөлігін табу
6.1.2.17 бірдей бөлікте көрсетілген ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау
7.1.2.1
қосу мен алудың нәтижелерінің құрамын атау
7.1.2.2 қосу мен азайтуды 100 000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
7.1.2.3
100 000-ға дейін жақшаның ішіндегі мысалдармен әрекет ету ретін ұстану
7.1.2.4
100 000-ға дейін сандарды айырымдық салыстыруды орындау
7.1.2.5 қосу мен алудың белгісіз қосылғыш
тарын табу; 100 000-ға дейін сандарды қосу мен алуға мысалдарды шешу; қосуды алумен және кері ретпен тексеру
7.1.2.6
қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуля
торды қолдану
7.1.2.7
көбейту мен бөлудің кестелік түрлерін білуді
қолдану
7.1.2.8
сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
7.1.2.9 бір таңбалы сан, 100 000-ға дейінгі ондықтарға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану;
100 000-ға дейін дөңгелек ондықтарға, бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлуді орындау
7.1.2.10
100 00-ға
дейін екі таңбалы санға көбейтуді орындау; сандардың 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу
7.1.2.11
көбейту және азайтуды тексеруді орындау
7.1.2.12
көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу; мысалдарды шешу
7.1.2.13
100 000-ға дейін жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
7.1.2.14
100 000-ға дейін көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
7.1.2.15
бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
7.1.2.16
санның бір не бірнеше бөлігін табу
7.1.2.17
ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау
7.1.2.18
ондық
бөлшектерді бір таңбалы санға көбейту мен бөлуді орындау
7.1.2.19
саннан ондық бөлшекті табу
7.1.2.22 ондық бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау;
8.1.2.1
қосу мен алудың нәтижелерінің құрамын атау

5.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
5.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления
5.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок
6.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания
6.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 10 000
6.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 10 000
6.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел в пределах 10 000
6.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; проверять сложение вычитанием и наоборот
6.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
6.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления
6.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел; выполнять кратное сравнение чисел, когда частное 10, 100, 1 000
6.​1.​2.​9 применять письменные приемы умножения и деления на однозначное число, круглые десятки в пределах 10 000; выполнять умножение и деление на 10, 100, 1 000, в том числе деление с остатком
6.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 10, 100, 1 000; знать признаки делимости на 2, 3, 5
6.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
6.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления
6.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок в пределах 10 000
6.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении в пределах 10 000
6.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями; сложение и вычитание смешанных чисел; вычитание дроби из единицы и из целого числа
6.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа
6.​1.​2.​17 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей, выраженных в одинаковых долях
7.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания
7.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 100 000
7.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 100 000
7.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел в пределах 100 000
7.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; решать уравнения на сложение и вычитание в пределах 100 000; проверять сложение вычитанием и наоборот
7.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
7.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления
7.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел
7.​1.​2.​9 применять устные и письменные приемы умножения и деления на однозначное число, 10, 100, 1 000, на круглые десятки в пределах 100 000.
7.​1.​2.​10 выполнять умножение на двузначное число в пределах 100 000; знать признаки делимости на 10, 100, 1 000
7.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
7.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления; решать уравнение
7.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок в пределах 100 000
7.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении в пределах 100 000
7.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями; сложение и вычитание смешанных чисел; вычитание дроби из единицы и из целого числа
7.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа
7.​1.​2.​17 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей
7.​1.​2.​18 выполнять умножение и деление десятичных дробей на однозначное число
7.​1.​2.​19 находить десятичную дробь от числа
8.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания

8.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік түрлерін білуді қолдану
8.1.2.8
сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
8.1.2.9 бір таңбалы сан, 1000 000-ға дейінгі ондықтарға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану;
100 000-ға дейін дөңгелек ондықтарға, бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлуді орындау
8.1.2.10
сандардың 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу;
2-ге, 3-ке және 5-ке бөлу сипаттарын білу
8.1.2.11
көбейту және азайтуды тексеруді орындау
8.1.2.12 көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу; мысалдарды шешу
8.1.2.13
1000 000-ға дейін жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
8.1.2.14
1000 000-ға дейін көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
8.1.2.15
бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
8.1.2.16
санның бір не бірнеше бөлігін табу;
санды оның бір бөлігі бойынша табу

8.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления
8.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел
8.​1.​2.​9 выполнять письменное умножение и деление на однозначное число, на круглые десятки, круглые сотни, единицы тысяч, выполнять умножение на двузначное число в пределах 100 000; выполнять умножение и деление на 10, 100, 1000 в том числе деление с остатком в пределах 100 000
8.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 10, 100, 1 000; знать признаки делимости на 2, 3, 5
8.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
8.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления; решать уравнение
8.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок в пределах 1 000 000.
8.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении в пределах 1000 000
8.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями; сложение и вычитание смешанных чисел; вычитание дроби из единицы и из целого числа
8.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа; находить число по одной его доле

8.1.2.17 бірдей бөлікте көрсетілген ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау; бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау
8.1.2.18 1- және 2-сатыдағы әрекеттер бар қарапайым бөлшектер бар мысалдардың әрекеттену тәртібін анықтау
8.1.2.19
арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер
мен арифме
тикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
8.1.1.20 ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау

8.​1.​2.​17 выполнять умножение и деление обыкновенных дробей и смешанных чисел на целое число; выполнять предварительное окращение дроби
8.​1.​2.​18 определять порядок действий в примерах с обыкновенными дробями, содержащих действия 1 и 2 ступени
8.​1.​2.​19 выполнять проверку результатов арифметических действий обратным действием; находить неизвестный компонент арифметического действия с обыкновенными дробями
8.​1.​1.​20 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей

8.1.2.21 бір таңбалы сан, 10-ға, 100-ге, 1 000-ға, ондықтарға көбейту мен бөлуді орындау
8.1.2.22 саннан ондық бөлшектерді табу; санды оның ондық бөлшегі бойынша табу
8.1.2.23
заттың ұзындығы мен салмағын өлшегенде алған
ондық бөлшектер түрінде берілген сандарды қосу мен алу, көбейту мен бөлуді орындау
9.1.2.1
қосу мен алудың нәтижелері
нің құрамын атау
9.1.2.2 қосу мен азайтуды 1000 000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
9.1.2.3
1000 000-ға дейін жақшаның ішіндегі мысалдар
мен әрекет ету ретін ұстану
9.1.2.4
1 000000-ға дейін сандарды айырымдық салыстыруды орындау
9.1.2.5 қосу мен алудың белгісіз қосылғыш
тарын табу; 1000 000-ға дейін сандарды қосу мен алуға мысалдарды шешу; қосуды алумен және кері ретпен тексеру
9.1.2.6
қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуля
торды қолдану

8.​1.​2.​21 выполнять умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, 100, 1 000, на круглые десятки
8.​1.​2.​22 находить десятичную дробь от числа; находить число по его десятичной дроби
8.​1.​2.​23 выполнять сложение, вычитание, умножение и деление чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости, записанных в виде десятичных дробей
9.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания
9.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании целых чисел и десятичных дробей в пределах 1000 000
9.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 1000 000
9.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел в пределах 1 000 000
9.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; решать уравнения на сложение и вычитание в пределах 1 000 000; проверять сложение вычитанием и наоборот
9.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении

9.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік түрлерін білуді қолдану
9.1.2.8
сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
9.1.2.9 бір таңбалы сан, 1000 000-ға дейінгі ондықтарға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану;
100 000-ға дейін дөңгелек ондықтарға, бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлуді орындау
9.1.2.10
сандардың 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу;
2-ге, 3-ке және 5-ке бөлу сипаттарын білу
9.1.2.11
көбейту және азайтуды тексеруді орындау
9.1.2.12
көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу; мысалдарды шешу
9.1.2.13
1000 000-ға дейін жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
9.1.2.14
1000 000-ға дейін көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
9.1.2.15
бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
9.1.2.16
санның бір не бірнеше бөлігін табу;
санды оның бір бөлігі бойынша табу
9.1.2.17
бірдей бөлікте көрсетілген ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау; бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау

9.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления
9.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел
9.​1.​2.​9 выполнять умножение целых чисел и десятичных дробей на однозначное число; выполнять умножение целых чисел на двузначное, трехзначное число; выполнять деление целых чисел и десятичных дробей на однозначное, выполнять умножение целых чисел на двузначное число; выполнять умножение и деление целых чисел и десятичных дробей на 10, 100, 1000 на круглые десятки, круглые сотни в пределах 1 000 000
9.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 10, 100, 1 000; знать признаки делимости на 2, 3,5;
9.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
9.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления; решать уравнение
9.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок в пределах 1 000 000
9.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении в пределах 1 000 000
9.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей, смешанных чисел с одинаковыми и разными знаменателями, вычитание дроби из 1 и из целого числа
9.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа; находить число по одной его доле
9.​1.​2.​17 выполнять умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число; выполнять предварительное окращение дроби

9.1.2.18 қарапайым бөлшектер
мен қосу мен алу, көбейту мен бөлу әрекеттері
нің белгісіз бірліктерін табу
9.1.2.19
1- және 2-сатыдағы әрекеттер бар қарапайым бөлшектер бар мысалдардың әрекеттену тәртібін анықтау
9.1.2.20 арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер
мен арифме
тикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
9.1.2.21 саннан ондық бөлшекті табу; санды ондық бөлшегі бойынша табу

9.​1.​2.​18 находить неизвестные компоненты действий сложения и вычитания, умножения и деления с обыкновенными дробями
9.​1.​2.​19 определять порядок действий в примерах с обыкновенными дробями, содержащих действия 1 и 2 ступени
9.​1.​2.​20 выполнять проверку результатов арифметических действий обратным действием; находить неизвестный компонент арифметического действия с обыкновенными дробями
9.​1.​2.​21 находить десятичную дробь от числа; находить число по его десятичной дроби

10.1.2.20 арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер
мен арифме
тикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
10.1.2.21 саннан ондық бөлшекті табу; санды ондық бөлшегі бойынша табу
10.1.2.22 саннан 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% табу; санды пайыздары бойынша табу
10.1.2.23
саннан ондық бөлшекті табу; санды ондық бөлшегі бойынша табу
10.1.2.24
жақшасы бар ондық бөлшектер
мен әрекеттер тәртібін анықтау
10.1.2.25
саннан 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% табу; санды пайыздары бойынша табу
10.1.2.26
қарапайым және ондық бөлшектермен әрекететр жасау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
5.1.3.1 шамаларды айыру: құны, ұзындығы, салмағы, уақыты, оларды өлшеудің құралдарын таңдау
5.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
5.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
5.1.3.4 тиындарды тану: 50 тг,
100 тг
5.1.3.5
50 тг, 100 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
5.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге тиындарды пайдалану
5.1.3.7
көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
5.1.3.8
1 минут дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау; күні бойынша апта күнін анықтау үшін табель-күнтізбені пайдалану
5.1.3.9 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау
6.1.3.1 шамаларды айыру: құны, ұзындығы, салмағы, уақыты, оларды өлшеудің құралдарын таңдау
6.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
6.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
1 жыл = 365 ;
толық жыл = 366 күн;
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
6.1.3.4 ақшаны тану: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг.
6.1.3.5
200 тг, 500 тг, 1000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
6.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге 200тг, 500 тг, 1000 тг ақшаларын пайдалану
6.1.3.7
көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
6.1.3.8 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды қайта құруды орындау (санның аса ұсақ шамадағы көрінісі, санның аса ірі шамадағы көрінісі)
7.1.3.1 шамаларды өлшеуде және заттарды есептеуде алынған сандарды айыру
7.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
7.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
1 жыл = 365 ;
толық жыл = 366 күн;
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
7.1.3.4 ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг.,
1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг
7.1.3.5
200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
7.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
7.1.3.7
көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
7.1.3.8
құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды қайта құруды орындау (санның аса ұсақ шамадағы көрінісі, санның аса ірі шамадағы көрінісі)
құн, ұзындық, салмақ, уақытты өлшеуде алынған сандарды жазбаша қосу мен азайтуды орындау
8.1.3.1 шамаларды өлшеуде және заттарды есептеуде алынған сандарды айыру
8.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
8.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
1 жыл = 365 ; толық жыл = 366 күн;
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
8.1.3.4 ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг.,
1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.1.3.5
200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
8.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
8.1.3.7
көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
8.1.3.8
көлемдерді өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау

10.​1.​2.​20 выполнять проверку результатов арифметических действий обратным действием; находить неизвестный компонент арифметического действия с обыкновенными дробями
10.​1.​2.​21 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей и целых чисел
10.​1.​2.​22 выполнять умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, на 100, на 1000, на круглые десятки, на круглые сотни
10.​1.​2.​23 находить десятичную дробь от числа; находить число по его десятичной дроби
10.​1.​2.​24 определять порядок действий в примерах со скобками с десятичными дробями
10.​1.​2.​25 находить 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% от числа; находить число по его процентам
10.​1.​2.​26 выполнять действия с обыкновенными и десятичными дробями
1.3 Величины и единицы их измерения
5.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек.,г, кг, ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
5.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
5.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед. =7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. , полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с.; 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
5.​1.​3.​4 узнавать монеты: 50 тг, 100 тг; узнавать купюры: 200 тг., 500 тг.,1 000 тг.
5.​1.​3.​5 выполнять размен и замену монет 50 тг, 100 тг; выполнять размен и замену купюр 200 тг, 500 тг, 1 000 тг
5.​1.​3.​6 использовать монеты для расчета за покупку;
5.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
5.​1.​3.​8 определять время по часам с точностью до 1 минуты, пользоваться табель календарем для определения дня недели по дате
5.​1.​3.​9 выполнять устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении одной, двумя единицами стоимости, длины, массы
6.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., г,кг ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
6.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
6.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед. =7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. , полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с.; 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
6.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг;
6.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг, 500 тг, 1 000 тг, 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг
6.​1.​3.​6 использовать купюры 200 тг, 500 тг, 1 000 тг для расчета за покупку;
6.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
6.​1.​3.​8 выполнять письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении стоимости, длины, массы; выполнять устное и письменное умножение и деление чисел, полученных при измерении 1-2 единицами стоимости, длины, массы на однозначное число
7.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., г, кг, ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
7.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
7.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед. =7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. , полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с.; 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
7.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг
7.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг; 20 000 тг;
7.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку;
7.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
7.​1.​3.​8 выполнять устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин; умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число
8.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., г, кг ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
8.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
8.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед. =7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. , полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с. ; 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
8.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку;
8.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
8.​1.​3.​8 выполнять устное и письменное сложение и вычитание, умножение и деление чисел, полученных при измерении величин.

9.1.3.1 шамаларды өлшеуде және заттарды есептеуде алынған сандарды айыру
9.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
9.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
1 жыл = 365 ; толық жыл = 366 күн;
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
9.1.3.4 ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг.,
1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
9.1.3.5
200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10000 және 20 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
9.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
9.1.3.7
көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау; әртүрлі мемлекеттердің валютасын айыра білу: доллар, еуро; валютаны айырбастау курсында бағдарлану
9.1.3.8
құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды қайта құруды орындау (санның аса ұсақ шамадағы көрінісі, санның аса ірі шамадағы көрінісі)
құн, ұзындық, салмақ, уақытты өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау
10.1.3.1 шамаларды өлшеуде және заттарды есептеуде алынған сандарды айыру
10.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
10.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу,
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
1 тәу.= 24 сағ,
1 сағ =60 мин, жарты сағат – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
1 жыл = 365 ; толық жыл = 366 күн;
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
10.1.3.4
ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг.,
1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
10.1.3.5
200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10000 және 20 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
10.1.3.6
сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
10.1.3.7 көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау; әртүрлі мемлекеттердің валютасын айыра білу: доллар, еуро; валютаны айырбастау курсында бағдарлану
10.1.3.8
құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды қайта құруды орындау (санның аса ұсақ шамадағы көрінісі, санның аса ірі шамадағы көрінісі)
құн, ұзындық, салмақ, уақытты өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау

9.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., г, кг ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
9.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
9.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед.= 7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с. 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
9.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг;
9.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
9.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку
9.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин; различать валюты разных государств: доллар, евро; ориентироваться в обменном курсе валют
9.​1.​3.​8 выполнять устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин; умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число.
10.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, км, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., г, кг, ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
10.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
10.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 тг.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 год = 12 мес, 1 нед.= 7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч., 1 ч. =60 мин. полчаса – 30 мин, 1 мин. =60 с. 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней; 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
10.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг;
10.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
10.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку
10.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин; различать валюты разных государств: доллар, евро; ориентироваться в обменном курсе валют
10.​1.​3.​8 выполнять сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин; умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, двузначное число

2) "Көрнекі геометрия элементтері" тарауы:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
5.2.1.1 түзу, кесінді, сынық, бұрыш, шеңбер, дөңгелек (ортасы, радиус), доғаны сызбада тану және атау
5.2.1.2 бұрыштың түрлері мен элементтерін тану және атау: ұшы, қабырғалары
5.2.1.3 фигураларды ажыратып, атау: квадрат, тікбұрыш, жанама жақтар, диагональдар
5.2.1.4 жақтарының түрлері мен бұрыштары бойынша үшбұрыштарды жіктеу
5.2.1.5 геометриялық денелерді тану: куб, шаршы, олардың элементтері: төбесі, ұшы, жақтары
5.2.1.6 сызба мен жазықтықта орналасқан геометриялық фигураларды тану: өзара қиылысады, сыртта орналасқан, жатады; сызбада пішіндердің қиылысу нүктесін табу
6.2.1.1 кесінділердің ұзындығын қосу мен алуды орындау
6.2.1.2 шеңбер мен дөңгелек, орталығы, радиусы, диаметрі, доға мен хорданы айыру және атау
6.2.1.3 кеңістікте кесінділер мен тура сызықтар
дың орналасуын анықтап, атау: горизонталды, вертикалды және көлбең
6. 2.1.4 заттардың горизонталды және вертикалды деңгейі мен тіктеуішті қолдану
6.2.1.5 сызбада сынық сызықты тану және атау; үшбұрыш,
квадрат пен тікбұрыштың шекарасын сынық тұйық сызық ретінде түсіну
6.2.1.6 үшбұрыш, квадрат, тікбұрыш
тың периметріне анықтама беру; периметр
дің формуласын шығара білу: P=a+b+c;
P = 4a;
P = 2a+2b
6.2.1.7
симметрияның өсі мен ортасын тауып, атау;
симметриялы фигуралар және өске не симметрия ортасына қатысты симметриялы орналасқан фигуралар,
6.2.1.8 бейнеленіп отырған объектінің өлшеміне қатысты өлшемінің қатысы ретінде бейненің масштабын түсіну (1:2, 1:5, 1:10, 1:100)
6.2.1.9 түзу сызықтар
дың жазықтық
та өзара орналасуын анықтау: өзара қиылысады (онымен қоса перпендикуляр), қиыспайды (оның ішінде параллель)
6.2.1.10
перпенди
куляр және параллель сызықтарды белгілеу белгілерін танып, қолдану
7.2.1.1 бұрыштардың түрлерін айыру; тік бұрыш, доғал бұрыш, сүйір бұрыш, толық бұрыштың өлшемдерін атау
7.2.1.2 бұрыштың шамасын өлшеу амалы (градус) және оны өлшеуге арналған құралды (транспортир) таңдау
7.2.1.3 бұрыштардың түрлерін тану және анықтау; жанама бұрышты табу; жанама бұрыштардың және үшбұрыштар
дың сомасын атау
7.2.1.4 квадрат, тікбұрыш, ромб, параллелограммалардың периметріне анықтама беру; периметрдің формуласын қолдану
7.2.1.5 бұрыштардың түрлерін айырып, атау: тура, доғал, сүйір, толық

2) раздел "Элементы наглядной геометрии":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
5.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже: прямую, отрезок, ломаную, угол, окружность, круг (центр, радиус), дугу
5.​2.​1.​2 узнавать и называть виды углов, элементы угла: вершины, стороны
5.​2.​1.​3 различать и называть фигуры: квадрат, прямоугольник, смежные стороны, диагонали
5.​2.​1.​4 классифицировать треугольник по видам сторон, по видам углов
5.​2.​1.​5 узнавать и называть геометрические тела: куб, брус их элементы: вершины, ребра, грани
5.​2.​1.​6 узнавать на чертеже и называть взаимное положение геометрических фигур на плоскости: пересекаются, находятся вне, принадлежат; находить точку пересечения фигур на чертеже
6.​2.​1.​1 выполнять сложение и вычитание длин отрезков;
6.​2.​1.​2 различать и называть круг и окружность, центр, радиус, диаметр, дугу, хорду
6.​2.​1.​3 определять и называть положение отрезков и прямых линий в пространстве: горизонтальное, вертикальное, наклонное
6.​2.​1.​4 использовать уровень, отвес для определения горизонтальности вертикальности предметов
6.​2.​1.​5 узнавать и называть ломаную линию на чертеже; понимать границу треугольника, квадрата, прямоугольника как частные случаи замкнутой ломаной линии
6.​2.​1.​6 давать определение периметра треугольника, квадрата, прямоугольника; использовать формулы вычисления периметра: P=a+b+c; P = 4a; P = 2a+2b
6.​2.​1.​7 узнавать и называть ось, центр симметрии; узнавать и называть симметричные фигуры и фигуры, симметрично расположенные относительно оси, центра симметрии
6.​2.​1.​8 понимать масштаб, как отношение размера изображения к размеру изображаемого объекта (1:2, 1:5, 1:10, 1:100)
6.​2.​1.​9 определять взаимное положение прямых на плоскости: пересекаются (в том числе перпендикулярные), не пересекаются (в том числе параллельные)
6.​2.​1.​10 узнавать и использовать знаки обозначения перпендикулярных и параллельных линий
7.​2.​1.​1 различать виды углов; называть размеры прямого, тупого, острого, развернутого, полного углов
7.​2.​1.​2 выбирать меру измерения величины угла (градус) и инструмент для его измерения (транспортир)
7.​2.​1.​3 узнавать и называть виды треугольников; находить смежные углы; называть сумму смежных углов, сумму углов треугольников
7.​2.​1.​4 давать определение периметра квадрата, прямоугольника, ромба, параллелограмма; использовать формулы вычисления периметра
7.​2.​1.​5 различать и называть виды углов: прямой, тупой, острый, развернутый, полный

7.2.1.6 бұрыштың (градус) шамасын өлшеу амалы және оны өлшеуге арналған құралды (транспортир) таңдау
7.2.1.7 шеңбер мен дөңгелекті айыру және атау; орта, радиус, диаметр, хорда, доғаны тану мен атау
7.2.1.8 төртбұрыш
тарды тану және айыру: квадрат, тік төртбұрыш, ромб, параллелограмм
8.2.1.1 сызбадағы сызықтар, бұрыштар және көпбұрыш
тарды тану және атау
8.2.1.2
ауданның бірліктерін атау: квадратты сантиметр, квадратты дециметр, квадратты метр, квадратты миллиметр; ауданды белгілеу үшін жазбаның түрлерін пайдалану: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м 2, кв. км; км2, кв. мм; мм2; квадрат пен тікбұрыштың ауданын формуласын шығарудың практикалық шешімі
8.2.1.3 квадрат пен тікбұрыштың ауданын өлшеп, санау; квадрат пен тікбұрыштың ауданын палетканың көмегімен
өлшеп, санау;
8.2.1.4 геометрия
лық денелерді танып, атау: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед
8.2.1.5 куб пен ипараллелепипедтің элементтерін көрсетіп, атау: төбесі, қабырғалары мен қырлары (алдыңғы, артқы, оң, сол, жоғарғы, төменгі негіздері)
8.2.1.6 куб пен параллелепипедті тану және ашу
8.2.1.7 куб пен параллелепипедтің ауданы мен қырлары және толық жазықтығын санау
9.2.1.1 сызбада сызықтар, бұрыштар, көпбұрыш
тарды тану және атау; параллельді және перпендику
лярлы түзулерді ажыратып, атау
9.2.1.2 бұрыштардың түрлерін атау: тура, доғал, үшкір; бұрыштың шамасын өлшеу амалы (градус) және оны өлшеуге арналған құралды (транспортир) таңдау; жанама бұрыштардың және үшбұрыштардың бұрыштары сомасын атау
9.2.1.3 шеңбер мен дөңгелекті айыру және атау; орта, радиус, диаметр, хорда, доғаны тану мен атау; дөңгелектің бөліктерін айырып, атау: сектор мен сегмент
9.2.1.4
C= 2ПR формуласы
ның көмегімен шеңбердің ұзындығын анықтау
9.2.1.5 периметрді санау формуласынқолдану:
P = 4a;
P = 2a+2b
9.2.1.6 аудан бірліктерін айырып, атау: квадратты сантиметр, квадратты дециметр, квадратты метр, квадратты миллиметр
9.2.1.7 геометриялық денелерді танып, атау: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед;
геометрия
лық денелердің бірліктерін танып, атау: қырлары, мен қабырғалары, төбелері мен олардың
қасиеттері

7.​2.​1.​6 выбирать меру измерения величины угла (градус) и инструмент для его измерения (транспортир)
7.​2.​1.​7 различать и называть окружность и круг; узнавать и называть: центр, радиус, диаметр, хорду, дугу
7.​2.​1.​8 узнавать и различать четырехугольники: квадрат, прямоугольник, ромб, параллелограмм
8.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже линии, углы, многоугольники
8.​2.​1.​2 называть единицы измерения площади (квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр) использовать разные виды записей для обозначения площади: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м 2, кв. км; км2, кв. мм; мм2; осуществлять практический вывод формулы вычисления площади квадрата и прямоугольника
8.​2.​1.​3 измерять и вычислять площадь квадрата и прямоугольника; измерять площади квадрата и прямоугольника с помощью палетки
8.​2.​1.​4 узнавать и называть геометрические тела: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед
8.​2.​1.​5 показывать и называть элементы куба и параллелепипеда: вершины, ребра, грани (передняя, задняя, правая, левая, верхнее и нижнее основания)
8.​2.​1.​6 узнавать развертки куба и параллелепипеда
8.​2.​1.​7 вычислять площадь боковой и полной поверхности куба и параллелепипеда
9.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже линии, углы, многоуголь ники, различать и называть параллельные и перпендикулярные прямые
9.​2.​1.​2. называть виды углов: прямой, тупой, острый; смежные углы выбирать меру измерения величины угла (градус) и инструмент для его измерения (транспортир); называть сумму смежных углов, углов треугольника
9.​2.​1.​3 различать и называть круг и окружность; различать и называть центр, радиус диаметр, хорду, дугу; различать и называть части круга: сектор, сегмент
9.​2.​1.​4 определять длину окружности с помощью формулы: C= 2ПR
9.​2.​1.​5 использовать формулы вычисления периметра: P = 4a; P = 2a+2b
9.​2.​1.​6 различать и называть единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр
9.​2.​1.​7 узнавать и называть геометрические тела: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед;узнавать и называть элементы геометрических тел: грани, ребра, вершины, их свойства

9.2.1.8 квадрат, тік төртбұрыш, куб пен параллелепипедтің ауданы мен толық және қырлы кеңістігін санау
9.2.1.9 көлем бірліктерін ажыратып, санау: куб. мм, мм3, куб. см, см3, куб. дм, дм3, куб м, м3, куб. км, км3
9.2.1.10 куб пен тікбұрышты параллелепипедтің көлемін өлшеп, санау
10.2.1.1 сызбада сызықтар, бұрыштар, көпбұрыш
тарды тану және атау; параллельді және перпендикулярлы түзулерді ажыратып, атау

9.​2.​1.​8 вычислять площадь квадрата, прямоугольника, полной и боковой поверхности куба и параллелепипеда
9.​2.​1.​9 различать и называть единицы объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3
9.​2.​1.​10 измерять и вычислять объем куба и прямоуголь ного параллелепипеда
10.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже линии, углы, многоуголь ники, различать и называть параллельные и перпендикулярные прямые

10.2.1.2 бұрыштар
дың түрлерін атау: тура, доғал, үшкір
9.2.1.3 шеңбер мен дөңгелекті атау; орта, радиус, диаметр, хорда, доғаны тану мен атау; дөңгелектің бөліктерін айырып, атау: сектор мен сегмент
9.2.1.4
C= 2ПR формуласы
ның көмегімен шеңбердің ұзындығын анықтау
10.2.1.5
көпбұрыш
тардың периметрін санау
10.2.1.6
квадрат пен тікбұрыш
тың ауданын санау
10.2.1.7
куб пен тікбұрышты параллелепипедтің ауданын санау
2.2 Геометриялық фигураларды бейнелеу және құру
5.2.2.1
берілген ұзындықтың кесіндісін құруды орындау; кесінді ұзындығын өлшеу
5.2.2.2
кесінділердің берілген ұзындықтары бойынша сынық сызықты құруды орындау
5.2.2.3
сызбалы үшбұрыштың көмегімен әртүрлі бұрыштарды құруды орындау
5.2.2.4
берілген жақтардың ұзындығы бойынша сызбалы үшбұрыштың көмегімен квадрат пен тікбұрышты құруды орындау
5.2.2.5
циркульдің көмегімен берілген диаметр, радиус бойынша шеңбердің құруды орындау
5.2.2.6
циркуль және сызғыштың көмегімен бүйірлердің берілген ұзындығымен үшбұрыштарды құруды орындау
6.2.2.1
параллель түзулер арасындағы арақашық
тықты өлшеу
6.2.2.2
сызғыш пен сызбалы үшбұрыштың көмегі арқылы, перпенди
кулярлы, параллельды түзулерді құруды орындау
6.2.2.3
берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
6.2.2.4
ұзындықты сынық сызықпен өлшеу

10.​2.​1.​2 называть виды углов: прямой, тупой, острый
10.​2.​1.​3 называть круг и окружность; различать и называть центр, радиус диаметр
10.​2.​1.​4 определять площадь круга с помощью формулы: S=ПR2
10.​2.​1.​5 вычислять периметры многоугольников
10.​2.​1.​6 вычислять площадь квадрата, рямоугольника
10.​2.​1.​7 вычислять объем куба и прмоугольного параллелепипеда
2.2 Изображение и построение геометричеких фигур
5.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка заданной длины; определять длину отрезка
5.​2.​2.​2 выполнять построение ломаной линии по заданным длинам отрезков
5.​2.​2.​3 выполнять построение углов разного вида с помощью чертежного треугольника
5.​2.​2.​4 выполнять построение квадрата, прямоугольника по заданным длинам сторон с помощью чертежного треугольника
5.​2.​2.​5 выполнять построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу
5.​2.​2.​6 выполнять построение треугольника по заданной длине сторон с помощью циркуля и линейки
6.​2.​2.​1 измерять расстояние между параллельными прямыми
6.​2.​2.​2 выполнять построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника
6.​2.​2.​3 выполнять построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу, диаметру
6.​2.​2.​4 измерять длину ломаной линии

7.2.2.1 транспортир
дің көмегімен бұрыштарды өлшеу және құру
7.2.2.2
циркульдің көмегімен берілген радиус, диаметр бойынша шеңбердің құруды орындау
7.2.2.3 симметрия ортасы және өске қатысты симметрия
лық мәліметтерді кесінді, шеңбер және нүктені құруды орындау
7.2.2.4 циркульдің көмегімен берілген диаметр, радиус бойынша шеңбердің құруды орындау
7.2.2.5 бүйірлердің берілген ұзындығы және бұрыштың градустың шамасы бойынша үшбұрышты құруды орындау
8.2.2.1
симметрия ортасы және өске қатысты симметрия
лық мәліметтерді кесінді, үшбұрыш, квадрат, шеңберді, нүктені құруды орындау
8.2.2.2 куб және параллелепипед модельдерін дайындау
9.2.2.1
берілген ұзындықта
ғы кесіндіні құруды орындау
9.2.2.2
сызғыш пен сызбалы үшбұрыштың көмегі арқылы, перпендикулярлы, параллельды түзулерді құруды орындау
9.2.2.3 транспортирдің көмегімен бұрышты құру мен өлшеуді орындау
9.2.2.4 куб және параллелепипед модельдерін дайындау
9.2.2.5 берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
10.2.2.1
берілген ұзындықта
ғы кесіндіні құруды орындау
10.2.2.2
сызғыш пен сызбалы үшбұрыштың көмегі арқылы, перпендикулярлы, параллельды түзулерді құруды орындау
10.2.2.3 транспортирдің көмегімен бұрышты құру мен өлшеуді орындау
10.2.2.4 куб және параллелепипед модельдерін дайындау
10.2.2.5 берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
3) "Математикалық модельдеу":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1
Есептер
5.3.1.1 қосынды мен қалдықты табуға, санның бірнеше бірлікке арттыруға және азайтуға, белгісіз қосылғыштарды азайтқыштар, азайғыштар
ды табуға арналған жай мәтіндік есептерді шешу; сандарды әртүрлі қырынан салыстыру
5.3.1.2 көбейтіндіні табу, теңдей бөліктерге бөлу, мазмұны бойынша бөлу, санды бірнеше есе арттыру және азайтуға арналған жай мәтіндік есептерді шешу; сандарды әртүрлі қырынан салыстыру; өлшемдерді салыстыру: бағасы, саны, құны; жолы, арақашықтығы; санның бөлігін табу
5.3.1.3
2 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметика
лық амалды шешу
5.3.1.4 шартты белгілерді қолданумен бірге есептің мазмұнын қысқаша жазуды орындау
5.3.1.5 жауабы бар қарапайым есеп, түсініктемесі не әр әрекетке қоятын сұрағы бар еаепті шешуді жазып алуды орындау
5.3.1.6 есепті шешуді жазып алуда атауларды белгілеу
6.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін
шешу
6.3.1.2
санның бір немесе бірнеше бөлігін табуға мәтіндік есептерді шешу; шамалардың арақатынасына арналған есептер: жылдамдығы, жолы, уақыты, бағасы, саны, құны; қарама-қарсы біркелкі тура әрекеттер
6.3.1.3
2-3 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметика
лық есептерді шешу

7.​2.​2.​1 выполнять измерение и построение углов с помощью транспортира
7.​2.​2.​2 выполнять построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля
7.​2.​2.​3 выполнять построение точки, окружности, отрезка, симметричных данным, относительно оси, центра симметрии
7.​2.​2.​4 выполнять построение треугольника по заданной длине сторон и градусной мере угла, заключенного между ними
7.​2.​2.​5 выполнять построение треугольника по длине одной стороны и двум градусным мерам углов, прилежащих к ней
8.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка, треугольника, квадрата, симметричных данным, относительно оси, центра симметрии
8.​2.​2.​2 изготавливать модели куба и параллеле пипеда
9.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка заданной длины
9.​2.​2.​2 выполнять построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника
9.​2.​2.​3 выполнять измерение и построение углов с помощью транспортира
9.​2.​2.​4 изготовливать модели куба и параллелепипеда
9.​2.​2.​5 выполнять построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля
10.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка заданной длины
10.​2.​2.​2 выполнять построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника
10.​2.​2.​3 выполнять измерение и построение углов с помощью транспортира
10.​2.​2.​4 выполнять построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля
3) раздел "Математическое моделирование":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Задачи
5.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого; на разностное сравнение чисел
5.​3.​1.​2 решать простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз; на кратное сравнение чисел; на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние; на нахождение части числа
5.​3.​1.​3 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий
5.​3.​1.​4 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
5.​3.​1.​5 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
5.​3.​1.​6 записывать наименования к числам в записи решения задачи
6.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
6.​3.​1.​2 решать текстовые задачи на нахождение одной или нескольких долей числа; задачи на зависимость между величинами: скорость, путь, время, цена, количество, стоимость;встречное равномерное прямолинейное движение
6.​3.​1.​3 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий

6.3.1.4 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
6.3.1.5 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен орындау
6.3.1.6
есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
7.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін
шешу
7.3.1.2 санды бірнеше бірлікке арттыруға (азайту) және санды бірнеше рет арттыруға (азайту) арналған есептерді салыстыру; сандарды әртүрлі және бірнеше есе салыстыруға есептерді салыстыруды орындау
7.3.1.3 қарама-қарсы түзу сызықты, бір бағытта не қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа арналған қарапайым мәтіндік есептерді шешу
7.3.1.4 санның бір және бірнеше үлестері, орташа арифметикалық норманы табуға арналған жай мәтіндік есептерді шешу
7.3.1.5
2-3 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
7.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
7.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен орындау
7.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
8.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін
шешу
8.3.1.2 көбейтіндіні табуға, теңдей бөліктерге бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнеше есе арттыруға және азайтуға, сандарды бірнеше рет салыстыруға арналған жай мәтіндік есептерді шешу
8.3.1.3 санды бірнеше бірлікке арттыруға (азайту) және санды бірнеше рет арттыруға (азайту) арналған есептерді салыстыру
8.3.1.4 сандарды айырымдық және еселеп салыстыруға арналған есептерді салыстыру
8.3.1.5 шамалардың арақатынасына арналған жай мәтіндік арифметикалық есептерді шешу: бағасы, саны, құны, жолы, уақыты, арақашықтығы

6.​3.​1.​4 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
6.​3.​1.​5 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
6.​3.​1.​6 записывать наименования к числам в записи решения задачи
7.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
7.​3.​1.​2 выполнять сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз; выполнять сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел
7.​3.​1.​3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение, на движение в одном и противоположном направлениях
7.​3.​1.​4 решать простые текстовые задачи на нахождение одной и нескольких долей числа, на нахождение среднего арифметического
7.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий
7.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
7.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
7.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
8.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
8.​3.​1.​2 решать текстовые задачи на вычисление площади прямоугольника (квадрата)
8.​3.​1.​3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение
8.​3.​1.​4 решать составные текстовые задачи, включающие нахождение дроби от числа
8.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий

8.3.1.6 қарама-қарсы түзу сызықты қозғалысқа, бір бағыттағы және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа арналған жай мәтіндік есептерді шешу
8.3.1.7 санның бір және бірнеше үлестерін, орташа арифметикалық норманы табуға арналған жай мәтіндік есептерді шешу
8.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
9.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін
шешу
9.3.1.2 санның пайызын табуға арналған қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу

8.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
8.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
8.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
9.​3.​1.​1 решать текстовые задачи изученных видов
9.​3.​1.​2 решать простые и составные текстовые арифметические задачи на нахождение процентов от числа

9.3.1.3 қарама-қарсы түзу сызықты қозғалысқа арналған мәтіндік есептерді шешу
9.3.1.4 саннан бөлшек пен пайызды табуға арналған жай және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу
9.3.1.5
2-4 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
9.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
9.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен

9.​3.​1.​3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение
9.​3.​1.​4 решать составные текстовые задачи, включающие нахождение дроби от числа, процентов от числа
9.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий
9.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
9.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом

9.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
10.3.1.1
оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін
шешу
10.3.1.2
санның пайызын табуға арналған қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу; тікбұрыш (квадрат) ауданын табу
10.3.1.3
қарама-қарсы түзу сызықты қозғалысқа арналған мәтіндік есептерді шешу
10.3.1.4
қарама-қарсы түзу сызықты қозғалысқа арналған мәтіндік есептерді шешу
10.3.1.5
2-4 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
10.3.1.6
шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
10.3.1.7
жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен
10.3.1.8
есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу

9.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
10.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
10.​3.​1.​2 решать простые и составные текстовые арифметические задачи на нахождение процентов от числа; нахождение плащади прямоугольника (квадрата)
10.​3.​1.​3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение
10.​3.​1.​4 решать составные текстовые задачи, включающие нахождение дроби от числа, процентов от числа
10.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий
10.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
10.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
10.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи

3.2 Математика тілі
5.3.2.1
келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
5.3.2.2 сызбада геометриялық фигураларды белгілеу үшін латын алфавитінің кейбір әріптерін пайдалану
6.3.2.1
келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
6.3.2.2
сызбада геометриялық фигураларды белгілеу үшін латын алфавитінің кейбір әріптерін пайдалану; радиус пен диаметрді латын алфавитінің әріптерімен белгілеу: R, D;
периметрді белгілеу: P
7.3.2.1
келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="

3.2 Математический язык
5.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
5.​3.​2.​2 использовать некоторые буквы латинского алфавита для обозначения геометрических фигур на чертеже
6.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
6.​3.​2.​2 использовать некоторые буквы латинского алфавита для обозначения геометрических фигур на чертеже; обозначать радиус и диаметр буквами латинского алфавита: R, D; обозначать периметр: P
7.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="

7.3.2.2 бұрыштың градустық өлшемін белгілеу үшін "о" белгісін қолдану
8.3.2.1
келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
8.3.2.2 геометриялық пішіннің ауданын белгілеу: S
9.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
9.3.2 геометриялық дененің көлемін белгілеуді пайдалану: V; пайызды белгілеу үшін % белгісін қолдану
10.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
10.3.2.2
геометриялық дененің көлемін белгілеуді пайдалану: V; пайызды белгілеу үшін % белгісін қолдану
50. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 5-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Сандар мен өлшемдер
1.1 Натурал сандар. Бөлшектер
5.1.1.1 дөңгелек жүздіктерді алу, атау және жазу; дөңгелек жүздіктерді тура және кері ретте атау; 1000-ға дейінгі толық сандарды алу, атау және жазу
5.1.1.2 берілген саннан берілген санға дейін, 1000-ға дейінгі толық сандардың тең сандық топтарымен тура және кері ретте реттік және есептік санауды жүргізу
5.1.1.3 1000-ға дейінгі сандардың табиғи қатарында санның орнын орнын анықтау
5.1.1.5 1000-ға дейінгі сандардың табиғи қатарының қасиеттерін түсініп, қолдану
5.1.1.6 1000-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру
5.1.1.7 жұп және тақ сандарды ажырату; бір, екі, үш белгілі сандарды ажырату

7.​3.​2.​2 использовать для обозначения градусной меры угла –символ " ͦ"
8.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
8.​3.​2.​2 обозначать площадь геометрической фигуры: S
9.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
9.​3.​2.​2 использовать обозначение объема геометрического тела:V; использовать для обозначенияпроцента -символ %
10.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
10.​3.​2.​2 использовать обозначение объема геометрического тела:V; использо вать для обозначе ния процента символ %
50. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
51. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
5.​1.​1.​1 получать, называть и записывать круглые сотни; называть круглые сотни в прямом и обратном порядке; получать, называть и записывать полные числа в пределах 1000
5.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000
5.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000
5.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1000
5.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000
5.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа; различать однозначные, двузначные, трехзначные числа

5.1.1.8 сандарды разрядты кестеге жазу; санның разрядты кестесінің құрамын анықтау
5.1.1.9 сандарды разрядты қосындылар сомасына салу, сандарды 1000-ға дейінгі разрядты қосындылар сомасы бойынша құру
1.2 Сандармен әрекет ету
5.1.2.2 10 000-ға дейінгі сандарды қосу және алуда ауызша (разряд арқылы көшусіз) санау әдістерін қолдану
5.1.2.3 1000-ға дейін дейінгі сандарды қосу мен алуда әрекеттер тәртібін ұстану
5.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік мысалдарын қолдану
5.1.2.4 сандарды әртүрлі салыстыруды орындау
5.1.2.13 Жақшасы бар және жоқ мысалдарда 1- және 2-сатылардағы әрекеттер тәртібін ұстану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
5.1.3.1 мм, см, дм, м, км, г, кг, ц, т және сәйкес келетін құралдарды қолдана отыра шамаларды өлшеуді жасау; шаламдарды атаумен сандарды жазу арқылы өлшеу нәтижелері
5.1.3.2 атаулары бір мағыналарды салыстыру
5.1.3.3 шамалар бірліктерінің арақатынасын орнату:
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 м = 1000 мм
1 км = 1000 м
1 т = 10 ц
1 ц = 100 кг
1 кг = 1000 г
1 т = 1000 кг
5.1.3.7 шамаларды өлшеген кездегі сандарды түрлендіруді орындау
5.1.3.9 құн, ұзындық пен салмақтың бір не екі бірліктерін өлшеуде алған сандарды ауызша түрде қосу мен алуды орындау
3. Математи
калық модельдеу
3.1 Есептер
5.3.1.1 қосынды мен қалдықты табуға, санның бірнеше бірлікке арттыруға және азайтуға, белгісіз қосылғыштарды азайтқыштар, азайғыштарды табуға арналған жай мәтіндік есептерді шешу
5.3.1.5 2 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық амалды шешу
5.3.1.6 шартты белгілерді қолданумен бірге есептің мазмұнын қысқаша жазуды орындау
5.3.1.7 жауабы бар қарапайым есеп, түсініктемесі не әр әрекетке қоятын сұрағы бар есепті шешуді жазып алуды орындау
5.3.1.8 есепті шешуді жазып алуда атауларды белгілеу
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
5.2.1.2 бұрыштың түрлері мен элементтерін тану және атау: ұшы, қабырғалары
5.2.1.1 шеңбер мен дөңгелекті (ортасы, радиус) сызбада тану және атау
2.2 Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
5.2.2.4 берілген жақтардың ұзындығы бойынша сызбалы үшбұрыштың көмегімен квадрат пен тікбұрышты құруды орындау
5.2.2.5 циркульдің көмегімен берілген радиус бойынша шеңбердің құруды орындау
2-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
5.1.1.10 сұйық және сусымалы заттарды қоса, тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін алу

5.​1.​1.​8 вписывать числа в разрядную таблицу; определять разрядный состав числа
5.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1 000
1.2 Величины и единицы их измерения
5.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: мм, см, дм, м, км, г, кг, ц, т и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер
5.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
5.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 м = 1000 мм 1 км = 1000 м 1 т = 10 ц 1 ц = 100 кг 1 кг = 1000 г 1 т = 1000 кг
5.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
5.​1.​3.​9 выполнять устное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении одной, двумя единицами стоимости, длины, массы
1.3 Операции над числами
5.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 1000
5.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками при сложении и вычитании в пределах 1000
5.​1.​2.​7 использовать знания табличных случаев умножения и деления
5.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел
5.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок
3. Математическое моделирование
3.1 Задачи
5.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого
5.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий
5.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
5.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
5.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
5.​2.​1.​2 узнавать и называть виды углов, элементы угла: вершины, стороны
5.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже: окружность, круг (центр, радиус)
2.2 Изображение и построение геометричеких фигур
5.​2.​2.​4 выполнять построение квадрата, прямоугольника по заданным длинам сторон с помощью чертежного треугольника
5.​2.​2.​5 выполнять построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу
2 четверть
1.Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
5.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого предмета, включая жидкие и сыпучие вещества

5.1.1.11 қарапайым бөлшектердің құрылуын көрсету; ірі және майда бөлшектерді ажырату
5.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
5.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру
5.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектер, аралас сандарды ажырату
5.1.2.4 сандардың әртүрлі салыстыруын орындау
5.1.2.8 сандардың еселік салыстыруын орындау
5.1.1.7 сандарды ондыққа дейін дөңгеленту
1.2 Сандармен әрекет ету
5.1.2.2 1000-ға дейін қосу мен алудың жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
5.1.3.1 ай, жыл бірліктерін қолдана отыра көлемдерід өлшеуді орындау
5.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату:
1 жыл = 12 ай, 1апта.= 7 тәу, 1 жыл = 365; толық жыл = 366 жыл;
1 ай = 28, 29, 30, 31 тәу,
3. Математикалық модельдеу
3.1 Есептер
5.3.1.1 сандарды әртүрлі салыстыруына қарапайым мәтіндік есептер шешу
5.3.1.2 сандардың еселік салыстыруы және санның бөлігін табуға қарапайым мәтіндік есептерді шешу
5.3.1.3 2 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық амалды шешу
5.3.1.4 шартты белгілерді қолданумен бірге есептің мазмұнын қысқаша жазуды орындау
5.3.1.5 жауабы бар қарапайым есеп, түсініктемесі не әр әрекетке қоятын сұрағы бар есепті шешуді жазып алуды орындау
5.3.1.6 септі шешуді жазып алуда атауларды белгілеу
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
5.2.1.4 жақтарының түрлері мен бұрыштары бойынша үшбұрыштарды жіктеу
2.2 Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
5.2.2.6 циркуль және сызғыштың көмегімен бүйірлердің берілген ұзындығымен үшбұрыштарды құруды орындау
3-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.2 Сандармен әрекет ету
5.1.2.7 көбейту және бөлудің кестелі мысалдарын қолдану; кестеден тыс көбейту мен бөлуді орындау: 30х3, 60:3; 12х3, 36:3
5.1.2.10 1 мен 0-ден көбейту және азайту; 10, 100 сандарымен көбейту және азайтуды орындау
5.1.1.4 ХII-ге дейінгі рим нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
5.1.2.9 1000-ға дейінгі дөңгеленген ондықтар, жүздіктер, толық екітаңбалы және үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлуді (разряд арқылы көшусіз) орындау
5.1.2.11 көбейту және азайтуды тексеруді орындау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
5.1.3.7 көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау

5.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных дробей различать крупные и мелкие доли
5.​1.​1.​12 читать, записывать обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
5.​1.​1.​13 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателям, сравнивать дроби с одинаковыми числителями
5.​1.​1.​14 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
5.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел
5.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел
5.​1.​1.​7 округлять числа до десятков
1.2 Операции над числами
5.​1.​2.​2 пользоваться письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 1000
1.3 Величины и единицы их измерения
5.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя единицы: мес., год
5.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин: 1 год = 12 мес, 1 нед. =7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 год = 365 ; високосный год = 366 дней
3. Математическое моделирование
3.1 Задачи
5.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи на разностное сравнение чисел
5.​3.​1.​2 решать простые текстовые задачи на кратное сравнение чисел, на нахождение части числа
5.​3.​1.​3 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий
5.​3.​1.​4 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
5.​3.​1.​5 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
5.​3.​1.​6 записывать наименования к числам в записи решения задачи
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
5.​2.​1.​4 классифицировать треугольник по видам сторон, по видам углов
2.2 Изображение и построение геометричеких фигур
5.​2.​2.​6 выполнять построение треугольника по заданной длине сторон с помощью циркуля и линейки
3 четверть
1.Числа и величины
1.2 Операции над числами
5.​1.​2.​7 использовать знания табличных случаев умножения и деления; выполнять внетабличное умножение и деление вида: 30х3, 60:3; 12х3, 36:3
5.​1.​2.​10 выполнять умножение и деление с 1 и 0; выполнять умножение и деление с числами 10, 100
5.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел от I до XII
5.​1.​2.​9 выполнять умножение и деление круглых десятков, сотен, полных двузначных и трехзначных чисел на однозначное число в пределах 1000 устными (без перехода через разряд)
5.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
1.3 Величины и единицы их измерения
5.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин

5.1.3.9 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау
3. Математикалық модельдеу
3.1 Есептер
5.3.1.2 бағасы, саны, құнының арақатынасына қарапайым мәтіндік есептерді шешу
5.3.1.5 2 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық амалды шешу
5.3.1.6 шартты белгілерді қолданумен бірге есептің мазмұнын қысқаша жазуды орындау
5.3.1.7 жауабы бар қарапайым есеп, түсініктемесі не әр әрекетке қоятын сұрағы бар есепті шешуді жазып алуды орындау
5.3.1.8 септі шешуді жазып алуда атауларды белгілеу
5.3.2.2 сызбада геометриялық фигураларды белгілеу үшін латын алфавитінің келесі әріптерін пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
3.2. Матема
тика тілі
5.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
5.2.1.3 5.2.1.3 фигураларды ажыратып, атау: квадрат, тікбұрыш, жанама жақтар, диагональдар
5.2.1.5 геометриялық денелерді тану: куб, шаршы, олардың элементтері: төбесі, ұшы, жақтары
2.2 Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
5.2.2.1 берілген ұзындықтың кесіндісін құруды орындау; кесінді ұзындығын өлшеу
5.2.2.2 кесінділердің берілген ұзындықтары бойынша сынық сызықты құруды орындау
4-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.2 Сандармен әрекет ету
5.1.2.1 100-ге дейін қосу мен алудың ауызша және жазбаша амалдарын ондықтан кейін ауысумен қолдану
5.1.2.5 қосу мен азайтудың белгісіз бірліктерін табу; қосу мен алуды тексеруді орындау
5.1.2.13 жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
5.1.2.6 қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуляторды қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
5.1.3.8 1 минут дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау; күні бойынша апта күнін анықтау үшін табель-күнтізбені пайдалану
5.1.3.4 тиындарды тану: 50 тг,
100 тг; купюраларды тану: 200 тг., 500 тг.,1 000 тг.;
5.1.3.5 50 тг, 100 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау; 200 тг, 500 тг, 1000 тг айырбастау және ауыстыруды орындау
5.1.3.6 сатып алу үшін есептесуге тиындарды пайдалану
5.1.3.7 көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
5.1.3.9 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды жазбаша және ауызша қосу мен азайтуды орындау
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометрия
лық пішіндер және олардың жіктелуі
5.2.1.6 сызба мен жазықтықта орналасқан геометриялық фигураларды тану: өзара қиылысады, сыртта орналасқан, жатады; сызбада пішіндердің қиылысу нүктесін табу
Жыл бойы оқығанды қайталау

5.​1.​3.​9 выполнять устное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении одной, двумя единицами стоимости, длины, массы
3. Математическое моделирование
3.1
Задачи
5.​3.​1.​2 решать простые текстовые задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние
5.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий
5.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
5.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
5.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
5.​3.​2.​2 использовать некоторые буквы латинского алфавита для обозначения геометрических фигур на чертеже
3.2. Математический язык
5.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
5.​2.​1.​3 различать и называть фигуры: квадрат, прямоугольник, смежные стороны, диагонали
5.​2.​1.​5 узнавать и называть геометрические тела: куб, брус их элементы: вершины, ребра, грани
2.2 Изображение и построение геометричеких фигур
5.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка заданной длины; определять длину отрезка
5.​2.​2.​2 выполнять построение ломаной линии по заданным длинам отрезков
4 четверть
1.Числа и величины
1.2 Операции над числами
5.​1.​2.​1 пользоваться устными приемами сложения и вычитания в пределах 100 с переходом через десяток
5.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; выполнять проверку сложения и вычитания
5.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок
5.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
1.3 Величины и единицы их измерения
5.​1.​3.​8 определять время по часам с точностью до 1 минуты, пользоваться табель календарем для определения дня недели по дате
5.​1.​3.​4 узнавать монеты: 50 тг, 100 тг; узнавать купюры: 200 тг., 500 тг.,1 000 тг.
5.​1.​3.​5 выполнять размен и замену монет 50 тг, 100 тг; выполнять размен и замену купюр 200 тг, 500 тг, 1 000 тг
5.​1.​3.​6 использовать монеты и купюры для расчета за покупку
5.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
5.​1.​3.​9 выполнять устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении одной, двумя единицами стоимости
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
5.​2.​1.​6 узнавать на чертеже и называть взаимное положение геометрических фигур на плоскости: пересекаются, находятся вне, принадлежат находить точку пересечения фигур на чертеже
Повторение изученного за год

2) 6-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
6.1.1.1 10 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
6.1.1.2 1000-ға дейін сандарды тура және кері ретте санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
6.1.1.3 санның 10 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
6.1.1.4 ХХ-ға дейінгі рим нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
6.1.1.5 10 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
6.1.1.6 10 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру
6.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар мен жүздіктерге дейін дөңгеленту
6.1.1.8 сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
6.1.1.9 сандарды разрядты сомаға салу, разрядтық құрамын анықтау; 10 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
1.2 Сандармен әрекет ету
6.1.2.1 қосу мен алудың нәтижелерінің құрамын атау
6.1.2.2 қосу мен азайтуды 10 000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
6.1.2.3 10 000-ға дейін жақшаның ішіндегі мысалдармен әрекет ету ретін ұстану
6.1.2.5 қосу мен алудың белгісіз қосылғыштарын табу; қосуды алумен және кері ретпен тексеру
6.1.2.4 10 000-ға дейін сандарды әртүрлі салыстыруды орындау
6.1.2.9 10-ға, 100-ге және 1000-ға көбейту мен бөлуді, сонымен бірге қалдықпен бөлуді орындау
6.1.2.10 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу
6.1.2.14 10 000-ға дейін көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
6.1.2.8 сандардың еселеген салыстыруын орындау; жекелегендері 10, 100, 1 000 болғанда сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
6.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату
6.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
6.1.3.7 көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау
6.1.3.8 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды қайта құруды орындау
6.1.3.4 ақшаны тану: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг;
6.1.3.5 200 тг, 500 тг, 1000 тг-ні айырбастау және ауыстыруды орындау
6.1.3.6 сатып алу үшін есептесуге 200тг, 500 тг, 1000 тг ақшаларын пайдалану
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі

2) 6 класс:
таблица 2
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
6.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 10 000
6.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 10 000
6.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 10 000
6.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XX
6.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 10 000
6.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 10 000
6.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа; различать однозначные,двузначные, трехзначные, четырехзначные числа; округлять числа до десятков и сотен
6.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
6.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 10 000
1.2 Операции над числами
6.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания
6.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании в пределах 10 000
6.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 10 000
6.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; проверять сложение вычитанием и наоборот
6.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел в пределах 10 000
6.​1.​2.​9 выполнять умножение и деление на 10, 100, 1 000, в том числе деление с остатком
6.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 10, 100, 1 000
6.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении в пределах 10 000
6.​1.​2.​8 выполнять кратное сравнение чисел выполнять кратное сравнение чисел, когда частное 10, 100, 1 000
1.3 Величины и единицы их измерения
6.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин
6.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
6.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин
6.​1.​3.​8 выполнять письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении стоимости, длины, массы
6.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг
6.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг, 500 тг, 1 000 тг, 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг
6.​1.​3.​6 использовать купюры 200 тг, 500 тг, 1 000 тг для расчета за покупку
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация

6.2.1.1 кесінділердің ұзындығын қосу мен алуды орындау
6.2.1.3 кеңістікте кесінділер мен тура сызықтардың орналасуын анықтап, атау: горизонталды, вертикалды және көлбең
6.2.1.4 заттардың горизонталды және вертикалды деңгейі мен тіктеуішті қолдану
6.2.1.9 түзу сызықтардың жазықтықта өзара орналасуын анықтау: өзара қиылысады (онымен қоса перпендикуляр), қиыспайды (оның ішінде параллель)
6.2.1.10 перпендикуляр және параллель сызықтарды белгілеу белгілерін танып, қолдану
2.2 Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
6.2.2.1 параллель түзулер арасындағы арақашықтықты өлшеу
6.2.2.2 сызғыш пен сызбалы үшбұрыштың көмегі арқылы, перпендикулярлы, параллельды түзулерді құруды орындау
3. Математикалық модельдеу
3.1 Есептер
6.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін шешу
6.3.1.5 2-3 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
6.3.1.6 4 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
6.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен орындау
6.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
2-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.2 Сандармен әрекет ету
6.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік және кестелік емес түрлерін білуді қолдану
6.1.2.9 бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану
6.1.2.10 сандардың 2-ге, 3-ке және 5-ке бөлу сипаттарын білу
6.1.2.11 көбейту және азайтуды тексеруді орындау
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
6.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
6.1.1.11 қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
6.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
6.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
6.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді ажырату
6.1.1.15 бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру
1.2 Сандармен әрекет ету
6.1.2.15 бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
6.1.2.16 санның бір не бірнеше бөлігін табу
3. Математикалық модельдеу
3.1. Есептер
6.3.1.2 санның бір немесе бірнеше бөлігін табуға мәтіндік есептерді шешу
6.3.1.5 2-3 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу

6.​2.​1.​1 выполнять сложение и вычитание длин отрезков
6.​2.​1.​3 определять и называть положение отрезков и прямых линий в пространстве: горизонтальное, вертикальное, наклонное
6.​2.​1.​4 использовать уровень, отвес для определения горизонтальности вертикальности предметов
6.​2.​1.​9 определять взаимное положение прямых на плоскости: пересекаются (в том числе перпендикулярные), не пересекаются (в том числе параллельные)
6.​2.​1.​10 узнавать и использовать знаки для обозначения перпендикулярных и параллельных линий
2.2 Изображение и построение геометричеких фигур
6.​2.​2.​1измерять расстояние между параллельными прямыми
6.​2.​2.​2 выполнять построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника
3. Математическое моделирование
3.1 Задачи
6.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
6.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий
6.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
6.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
6.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи;
2 четверть
1.Числа и величины
1.2 Операции над числами
6.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления
6.​1.​2.​9 применять письменные приемы умножения и деления на однозначное число
6.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 2, 3, 5
6.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
1.1Натуральные числа. Дроби
6.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
6.​1.​1.​11 демонстрировать обрзование обыкновенных и десятичных дробей
6.​1.​1.​12 читать, записывать обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
6.​1.​1.​13 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателям, сравнивать дроби с одинаковыми числителями;сравнивать смешанные числа
6.​1.​1.​14 различать правильные, неправильные дроби
6.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым, смешанным числом
1.2 Операции над числами
6.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями; сложение и вычитание смешанных чисел; вычитание дроби из единицы и из целого числа
6.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа
3. Математическое моделирование
3.1. Задачи
6.​3.​1.​2 решать текстовые задачи на нахождение одной или нескольких долей числа
6.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий

6.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
6.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен орындау
6.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
3.2. Матема
тика тілі
6.3.2.2сызбада геометриялық фигураларды белгілеу үшін латын алфавитінің кейбір әріптерін пайдалану; радиус пен диаметрді латын алфавитінің әріптерімен белгілеу: R, D; периметрді белгілеу: P
6.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
6.2.1.2 шеңбер мен дөңгелек, орталығы, радиусы, диаметрі, доға мен хорданы айыру және атау
2.2. Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
6.2.2.3 берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
3-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.2 Сандармен әрекет ету
6.1.2.9 сандарды белгісі бір сандар, 10 000-ға дейін дейінгі дөңгелек ондықтарға көбейту мен бөлуді қолдану
6.1.2.11 көбейту мен бөлуді тексеруді орындау
6.1.2.12 көбейту мен бөлудің белгісіз бірліктерін табу
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
6.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату
6.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
6.1.3.8 1-2 бірлікпен құн, ұзындық, салмақтв өлшегенде алынған сандарға ауызша және жазбаша түрде көбейту мен бөлу
3. Математикалық модельдеу
3.1. Есептер
6.3.1.2 санның бір немесе бірнеше бөлігін табуға мәтіндік есептерді шешу; шамалардың арақатынасына арналған есептер: жылдамдығы, жолы, уақыты, бағасы, саны, құны; қарама-қарсы біркелкі тура әрекеттер
6.3.1.3 2-3 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
6.3.1.4 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
6.3.1.5 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен орындау
6.3.1.6 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
1. Сандар мен өлшемдер
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
6.1.1.10 тұтас заттың оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
6.1.1.16 қарапайым және ондық бөлшек түріндегі 10, 100, 1000 азайтқыштары бар бөлшектерді алып, жазу ондық бөлшектерді оқып, салыстыру, ондық бөлшектерді оқып, санау; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
6.1.1.17 нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
6.1.1.18 бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
6.1.1.19 ондық бөлшек түрінде алынған заттың ұзындығы, салмағы мен құнын есептеу кезінде қол жеткізген сандарды жазып алу, кері операцияны орындау

6.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
6.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
6.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
3.2. Математический язык
6.​3.​2.​2 использовать некоторые буквы латинского алфавита для обозначения геометрических фигур на чертеже; обозначать радиус и диаметр буквами латинского алфавита: R, D
6.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
6.​2.​1.​2 различать и называть круг и окружность, центр, радиус, диаметр, дугу, хорду
2.2. Изображение и построение геометричеких фигур
6.​2.​2.​3 выполнять построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу, диаметру
3 четверть
1.Числа и величины
1.2 Операции над числами
6.​1.​2.​9 применять письменные приемы умножения и деления на однозначное число, круглые десятки в пределах 10 000
6.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
6.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления
1.3 Величины и единицы их измерения
6.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин
6.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
6.​1.​3.​8 выполнять устное и письменное умножение и деление чисел, полученных при измерении 1-2 единицами стоимости, длины, массы на однозначное число
3. Математическое моделирование
3.1. Задачи
6.​3.​1.​2 решать текстовые задачи на зависимость между величинами: скорость, путь, время, цена, количество, стоимость; на встречное равномерное прямолинейное движение
6.​3.​1.​3 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-3 действий
6.​3.​1.​4 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
6.​3.​1.​5 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
6.​3.​1.​6 записывать наименования к числам в записи решения задачи
1.Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
6.​1.​1.​10 получать десятые, сотые, тысячные доли целого
6.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновенной и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа
6.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
6.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких . более купных и одинаковых долях
6.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию

8.1.3.4 ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.1.3.5 200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10 000 тг, 20 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
8.1.3.6 сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
8.2.1.1 сызбадағы сызықтар, бұрыштар және көпбұрыштарды тану және атау
2.2. Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
8.2.2.1 симметрия ортасы және өске қатысты симметриялық мәліметтерді кесінді, үшбұрыш, квадрат, шеңберді, нүктені құруды орындау
3. Математи
калық модельдеу
3.1. Есептер
8.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін шешу
8.3.1.3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение;
қарама-қарсы түзу бағыттағы қозғалысқа арналған жай мәтіндік есептерді шешу
2-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
8.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
8.1.1.11 қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
8.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
8.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
8.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді атау
8.1.1.15 бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру; аралас санды дұрыс емес бөлшекпен алмастыру
1.2 Сандармен әрекет ету
8.1.2.15 бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
8.1.2.16 санның бір не бірнеше бөлігін табу; санды оның бір бөлігі бойынша табу
8.1.2.17 қарапайым бөлшектер және аралас сандарды кһбейту мен бөлуді орындау; бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау
8.1.2.19 арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер мен арифметикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
8.1.2.18 1- және 2-сатыдағы әрекеттер бар қарапайым бөлшектер бар мысалдардың әрекеттену тәртібін анықтау
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометрия
лық пішіндер және олардың жіктелуі
8.2.1.2 ауданның бірліктерін атау: квадратты сантиметр, квадратты дециметр, квадратты метр, квадратты миллиметр; ауданды белгілеу үшін жазбаның түрлерін пайдалану: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м2, кв. км; км2, кв. мм; мм2; квадрат пен тікбұрыштың ауданын формуласын шығарудың практикалық шешімі
8.2.1.3 квадрат пен тікбұрыштың ауданын өлшеп, санау; квадрат пен тікбұрыштың ауданын палетканың көмегімен өлшеп, санау;

8.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг.,1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг.,1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
8.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
8.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже линии, углы, многоугольники
2.2. Изображение и построение геометричеких фигур
8.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка, треугольника, квадрата, симметричных данным, относительно оси, центра симметрии
3. Математическое моделирование
3.1. Задачи
8.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
8.​3.​1.​3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение
2 четверть
1. Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
8.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные
8.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных дробей
8.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
8.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями, с одинаковыми числителями, сравнивать смешанные числа
8.​1.​1.​14 называть правильные, неправильные дроби
8.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом; заменять смешанное число неправильной дробью
1.2 Операции над числами
8.​1.​2.​15 бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
8.​1.​2.​16 санның бір не бірнеше бөлігін табу; санды оның бір бөлігі бойынша табу
8.​1.​2.​17 бірдей бөлікте көрсетілген ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау; бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау
8.​1.​2.​19 арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер мен арифметикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
8.​1.​2.​18 1- және 2-сатыдағы әрекеттер бар қарапайым бөлшектер бар мысалдардың әрекеттену тәртібін анықтау
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
8.​2.​1.​2 называть единицы измерения площади (квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр); использовать разные виды записей для обозначения площади: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м 2, кв. км; км2, кв. мм; мм2;осуществлять практический вывод формулы вычисления площади квадрата и прямоугольника
8.​2.​1.​3 измерять и вычислять площадь квадрата и прямоугольника; измерять площади квадрата и прямоугольника с помощью палетки

8.2.1.7 куб пен параллелепипедтің ауданы мен қырлары және жазықтығын санау толық
8.2.2.2 куб және параллелепипед модельдерін дайындау
Жыл бойы оқығанды қайталау
5) 9-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
9.1.1.1 1 000 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
9.1.1.2 1 000 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте есептік және реттік санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша
9.1.1.3 санның 1000 000-ға дейінгі сандардың натурал қатарындағы орнын анықтау
9.1.1.4 ХХХV-ке дейін сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану
9.1.1.5 1 000 000-ға дейін натурал қатардағы сандардың қасиетін түсіну және пайдалану
9.1.1.6 1 000 000-ға дейін сандарды оқу, жазу және салыстыру
9.1.1.7 жұп/тақ сандарды айыру; біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы, төрттаңбалы, бестаңбалы және алтытаңбалы сандарды ажырату; сандарды ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар мен онмыңдықтарға дейін дөңгеленту
9.1.1.8 сандарды топтар мен разрядтар кестесіне жазу; санның разрядты және топтық құрамын анықтау
9.1.1.9 1000 000-ға дейін дейінгі разрядты қосынды сандар сомасына сандарды құрау
9.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
9.1.1.11 ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
9.1.1.16 қарапайым және ондық бөлшек түрінде бөлімі 10, 100, 1000 болатын бөлшектерді алып, жазу; ондық бөлшектерді оқып, салыстыру; ондық бөлшектер мен толық сандарды салыстыру
9.1.1.17 нөмірлік кестеге ондық бөлшектерді жазу
9.1.1.18 бұдан ірі және майда, не бірдей бөліктерде бөлшектерді білдіру
1.2 Сандармен әрекет ету
9.1.2.1 қосу мен алудың нәтижелерінің құрамын атау
9.1.2.2 қосу мен азайтуды 1000 000-ға дейін қосу мен алудың ауызша (разряд арқылы ауысусыз) және жазбаша (разряд арқылы ауысумен) амалдарын қолдану
9.1.2.3 жақшаның ішіндегі мысалдармен әрекет ету ретін ұстану
9.1.2.4 1 000000-ға дейін сандарды айырымдық салыстыруды орындау
9.1.2.5 қосу мен алудың белгісіз қосылғыштарын табу; сандарды қосу мен алуға мысалдарды шешу; қосуды алумен және кері ретпен тексеру
9.1.2.6 қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуляторды қолдану
9.1.2.7 көбейту мен бөлудің кестелік және кестелік емес түрлерін білуді қолдану

8.​2.​1.​7 вычислять площадь боковой и полной поверхности куба и параллелепипеда
8.​2.​2.​2 изготавливать модели куба и параллелепипеда
Повторение изученного за год
5) 9 класс:
таблица 5
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
9.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000 000
9.​1.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 1000 000
9.​1.​1.​4 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до XXXV
9.​1.​1.​5 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​6 читать, записывать и сравнивать числа в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​7 различать четные/нечетные числа, однозначные,двузначные, трехзначные, четырехзначные, пятизначные, шестизначные числа; округлять числа до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч
9.​1.​1.​8 вписывать числа в таблицу классов и разрядов; определять разрядный и классовый состав числа
9.​1.​1.​9 раскладывать числа на сумму разрядных слагаемых, составлять числа по сумме разрядных слагаемых в пределах 1 000 000
9.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые, сотые, тысячные доли целого
9.​1.​1.​11 демонстрировать образование десятичных дробей
9.​1.​1.​16 получать и записывать дроби со знаменателями 10, 100, 1000 в виде обыкновеннй и в виде десятичной дроби; читать и сравнивать десятичные дроби; сравнивать десятичные дроби и целые числа
9.​1.​1.​17 записывать десятичные дроби в нумерационную таблицу
9.​1.​1.​18 выражать десятичные дроби в более мелких, более купных и одинаковых долях
9.​1.​1.​19 записывать числа, полученные при измерении длины, массы, стоимости в виде десятичной дроби, выполнять обратную операцию
1.2 Операции над числами
9.​1.​2.​1 называть компоненты и результаты сложения и вычитания
9.​1.​2.​2 пользоваться устными (без перехода через разряд) и письменными (с переходом через разряд) вычислительными приемами при сложении и вычитании целых чисел и десятичных дробей
9.​1.​2.​3 придерживаться порядка действий в примерах со скобками
9.​1.​2.​4 выполнять разностное сравнение чисел;
9.​1.​2.​5 находить неизвестные компоненты сложения и вычитания; решать уравнения на сложение и вычитание; проверять сложение вычитанием и наоборот
9.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
9.​1.​2.​7 использовать знания табличных и внетабличных случаев умножения и деления

9.1.2.8 сандарды бірнеше рет салыстыруды орындау
9.1.2.9 бір таңбалы сан, 1000 000-ға дейінгі ондықтарға көбейту мен бөлудің ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану; 100 000-ға дейін дөңгелек ондықтарға, бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлуді орындау
9.1.2.21 саннан ондық бөлшекті табу; санды ондық бөлшегі бойынша табу
9.1.2.10 сандардың 10-ға,100-ге, 1000-ға бөлу сипаттарын білу; 2-ге, 3-ке және 5-ке бөлу сипаттарын білу
9.1.2.13 1000 000-ға дейін жақшасы бар және жақшасы жоқ 1 және 2 сатыдағы мысалдарда әрекеттер тәртібін ұстану
9.1.2.14 көбейту мен бөлуде бірлік пен нөлдің қасиетін түсіну
9.1.2.11 көбейту және азайтуды тексеруді орындау
9.1.2.12 көбейту және азайтудың белгісіз құралдарын табу; мысалдарды шешу
3. Математи
калық модельдеу
3.1. Есептер
9.3.1.3 қарама-қарсы түзу сызықты қозғалысқа арналған мәтіндік есептерді шешу
9.3.1.5 2-4 әрекеттің орындалуын талап ететін, құрамдас мәтіндік, арифметикалық есептерді шешу
9.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
9.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен
9.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
3.2. Матема
тика тілі
9.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
9.2.1.1 сызбада сызықтар, бұрыштар, көпбұрыштарды тану және атау; параллельді және перпендикулярлы түзулерді ажыратып, атау
9.2.1.5 периметрді санау формуласын қолдану:
P = 4a;
P = 2a+2b;
2.2. Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
9.2.2.1 берілген ұзындықтағы кесіндіні құруды орындау
9.2.2.2 сызғыш пен сызбалы үшбұрыштың көмегі арқылы, перпендикулярлы, параллельды түзулерді құруды орындау
2-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
9.1.1.10 тұтас заттың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы, жүзінші және мыңыншы үлестерін алу
9.1.1.11 қарапайым және ондық бөлшектердің құрылуын көрсету
9.1.1.12 қарапайым бөлшектер мен аралас сандарды оқу, жазу; бөлшектердің алымы мен бөлімінің мағынасын түсіну
9.1.1.13 бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру, аралас сандарды салыстыру
9.1.1.14 дұрыс және дұрыс емес бөлшектерді атау
9.1.1.15 бөлшектерді ірірек бөліктерде білдіру, дұрыс емес бөлшекті тұтас не аралас санмен алмастыру; аралас санды дұрыс емес бөлшекпен алмастыру; бөлшектерді бірдей бөлігіне әкелу

9.​1.​2.​8выполнять кратное сравнение чисел
9.​1.​2.​9 выполнять умножение целых чисел и десятичных дробей на однозначное число; выполнять умножение целых чисел на двузначное, трехзначное число; выполнять деление целых чисел и десятичных дробей на однозначное, выполнять умножение целых чисел на двузначное число; выполнять умножение и деление целых чисел и десятичных дробей на 10, 100, 1000 на круглые десятки, круглые сотни
9.​1.​2.​21 находить десятичную дробь от числа; находить число по его десятичной дроби
9.​1.​2.​10 знать признаки делимости на 10, 100, 1 000; знать признаки делимости на 2, 3,5
9.​1.​2.​13 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок
9.​1.​2.​14 понимать свойство единицы и нуля при умножении и делении
9.​1.​2.​11 выполнять проверку умножения и деления
9.​1.​2.​12 находить неизвестные компоненты умножения и деления; решать уравнение
3. Математическое моделирование
3.1. Задачи
9.3.1. 3 решать текстовые задачи на встречное прямолинейное движение
9.​3.​1.​5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий
9.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
9.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
9.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
3.2. Математический язык
9.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "="
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
9.​2.​1.​1 узнавать и называть на чертеже линии, углы, многоугольники, различать и называть параллельные и перпендикулярные прямые
9.​2.​1.​5 использовать формулы вычисления периметра: P = 4a; P = 2a+2b
2.2. Изображение и построение геометричеких фигур
9.​2.​2.​1 выполнять построение отрезка заданной длины
9.​2.​2.​2 выполнять построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника
2 четверть
1. Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
9.​1.​1.​10 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, доли целого
9.​1.​1.​11 демонстрировать образование обыкновенных дробей
9.​1.​1.​12 читать, записывать, обыкновенные дроби, смешанные числа; понимать значение числителя и знаменателя дроби
9.​1.​1.​13 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателя, с разными знаменателя, сравнивать смешанные числа
9.​1.​1.​14называть правильные, неправильные дроби
9.​1.​1.​15 выражать дроби в более крупных долях, заменять неправильную дробь целым числом, смешанным числом; заменять смешанное число неправильной дробью; приводить дроби к одинаковому знаменателю

1.2 Сандармен әрекет ету
9.1.2.15 бірдей алымы бар бөлшектерді көбейту мен бөлуді орындау; аралас сандарды қосу мен алу; бірден және толық саннан бөлшекті алу
9.1.2.16 санның бір не бірнеше бөлігін табу; санды оның бір бөлігі бойынша табу
9.1.2.17 бірдей бөлікте көрсетілген ондық бөлшектерді қосу мен алуды орындау; бөлшекті алдын ала қысқартуды орындау
9.1.2.18 қарапайым бөлшектермен қосу мен алу, көбейту мен бөлу әрекеттерінің белгісіз бірліктерін табу
9.1.2.19 1 және 2-сатыдағы әрекеттер бар қарапайым бөлшектер бар мысалдардың әрекеттену тәртібін анықтау
9.1.2.20 арифметикалық әрекеттердің нәтижелерін тексеруді кері әрекетпен орындау; қарапайым бөлшектер мен арифметикалық амалдардың белгісіз бөліктерін табу
3. Математи
калық модельдеу
3.1. Есептер
9.3.1.3 санның пайызын табуға арналған құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу
9.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
9.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен
9.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
9.2.1.6 аудан бірліктерін айырып, атау: квадратты сантиметр, квадратты дециметр, квадратты метр, квадратты миллиметр
9.2.1.8 квадрат, тік төртбұрыштың ауданын санау
9.2.1.7 геометриялық денелерді танып, атау: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед; геометриялық денелердің бірліктерін танып, атау: қырлары, мен қабырғалары, төбелері мен олардың қасиеттері
9.2.1.8 куб пен параллелепипедтің ауданы мен толық және қырлы кеңістігін санау
9.2.2.4 куб және параллелепипед модельдерін дайындау
9.2.1.9 көлем бірліктерін ажыратып, санау: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3
9.2.1.10 куб пен тікбұрышты параллелепипедтің көлемін өлшеп, санау
9.3.2.2 геометриялық дененің көлемін белгілеуді пайдалану: V;
3-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
9.1.2.22 саннан 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% табу; санды пайыздары бойынша табу
3. Математикалық модельдеу
3.2. Матема
тика тілі
9.3.2.2 пайызды белгілеу үшін % белгісін қолдану
3.1. Есептер
9.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін шешу
9.3.1.4 саннан бөлшек пен пайызды табуға арналған жай және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу
3.2. Матема
тика тілі
9.3.1.2 санның пайызын табуға арналған қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу

1.2 Операции над числами
9.​1.​2.​15 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей, смешанных чисел с одинаковыми и разными знаменателя-ми, вычитание дроби из 1 и из целого числа
9.​1.​2.​16 находить одну и несколько долей числа; находить число по одной его доле
9.​1.​2.​17 выполнять умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число;выполнять предварительное окращение дроби
9.​1.​2.​18 находить неизвестные компоненты действий сложения и вычитания, умножения и деления с обыкновенными дробями
9.​1.​2.​19 определять порядок действий в примерах с обыкновенными дробями, содержащих действия 1 и 2 ступени
9.​1.​2.​20 выполнять проверку результатов арифметических действий обратным действием; находить неизвестный компонент арифметического действия с обыкновенными дробями
3. Математическое моделирование
3.1. Задачи
9.​3.​1.​3 решать составные текстовая задачи, включающие нахождение дроби от числа
9.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений
9.​3.​1.​7 выполнять запись решение задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом
9.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
9.​2.​1.​6 различать и называть единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр
9.​2.​1.​8 вычислять площадь квадрата, прямоугольника
9.​2.​1.​7 узнавать и называть геометрические тела: цилиндр, конус, пирамида, шар, куб, параллелепипед; узнавать и называть элементы геометрических тел: грани, ребра, вершины, их свойства
9.​2.​1.​8 вычислять площадь полной и боковой поверхности куба и параллелепипеда
9.​2.​2.​4 изготовливать модели куба и параллелепипеда
9.​2.​1.​9 различать и называть единицы объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3
9.​2.​1.​10 измерять и вычислять объем куба и прямоугольного параллелепипеда
9.​3.​2.​2 использовать обозначение объема геометрического тела: V
3 четверть
1. Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
9.​1.​2.​22 находить 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% от числа; находить число по его процентам
3. Математическое моделирование
3.2. Математический язык
9.​3.​2.​2 использовать для обозначения процента -символ %
3.1. Задачи
9.​3.​1.​1 решать текстовые задачи изученных видов
9.​3.​1.​4 решать составные текстовые задачи, включающие нахождение процентов от числа
3.2. Математический язык
9.​3.​1.​2 решать простые и составные текстовые арифметические задачи на нахождение процентов от числа

1. Сандар және шамалар
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
9.1.3.1 шамаларды өлшеуде және заттарды есептеуде алынған сандарды айыру
9.1.3.2 бір атаулы шамалардың мәнін салыстыру
9.1.3.3 шамалардың арақатынасын орнату
9.1.3.4 ақшаларды тану: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг және 20 000 тг
9.1.3.5 200 тг, 500 тг, 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг, 10000 және 20 000 тг тиындарды айырбастау және ауыстыруды орындау
9.1.3.6 сатып алу үшін есептесуге ақшаларды пайдалану
9.1.3.7 көлемдерді өлшеген кезде алған сандарды жаңартуды орындау; әртүрлі мемлекеттердің валютасын айыра білу: доллар, еуро; валютаны айырбастау курсында бағдарлану
9.1.3.8 құн, ұзындық, салмақ, уақыттың бір, екі бірліктерін өлшеуде алынған сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайтуды орындау; бірдей сандар, дөңгелек ондықтарды өлшеуде алынған сандарға көбейту мен бөлу, екі белгілі санға көбейту
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометрия
лық пішіндер және олардың жіктелуі
9.2.1.2. бұрыштардың түрлерін атау: тура, доғал, үшкір; бұрыштың шамасын өлшеу амалы (градус) және оны өлшеуге арналған құралды (транспортир) таңдау; жанама бұрыштардың және үшбұрыштардың бұрыштары сомасын атау
9.2.1.3 шеңбер мен дөңгелекті айыру және атау; орта, радиус, диаметр, хорда, доғаны тану мен атау; дөңгелектің бөліктерін айырып, атау: сектор мен сегмент
9.2.1.4 C= 2ПR формуласының көмегімен шеңбердің ұзындығын анықтау
2.2. Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
9.2.2.3 транспортирдің көмегімен бұрышты құру мен өлшеуді орындау
9.2.2.5 берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
4-тоқсан
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі
9.2.1.3 шеңбер мен дөңгелекті айыру және атау; орта, радиус, диаметр, хорда, доғаны тану мен атау; дөңгелектің бөліктерін айырып, атау:
9. 2.1.4 C= 2ПR формуласының көмегімен шеңбердің ұзындығын анықтау
2.2. Геомет
риялық фигура
ларды бейне
леу және құру
9.2.2.5 берілген радиус пен диаметр бойынша циркульдің көмегімен шеңберді құруды орындау
1. Сандар және шамалар
1.2 Сандармен әрекет ету
9.1.2.6 қосу мен алу, көбейту мен бөлуде калькуляторды қолдану
Жыл бойы оқығанды қайталау
6) 10-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Сандар және шамалар
1.1 Натурал сандар. Бөлшек
тер
10.1.1.1 1 000 000-ға дейінгі сандарды алу, атау және жазу
10.1.1.2 1 000 000-ға дейін сандарды тура және кері ретте есептік және реттік санау: берілген саннан берілгенге дейін, тең сандар және топтар бойынша

1. Числа и величины
1.3 Величины и единицы их измерения
9.​1.​3.​1 производить измерение величин, используя их единицы, результаты измерений записывать числом с наименованием мер
9.​1.​3.​2 сравнивать значения одноименных величин
9.​1.​3.​3 устанавливать единичные соотношения величин
9.​1.​3.​4 узнавать купюры: 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
9.​1.​3.​5 выполнять размен и замену купюр 200 тг., 500 тг., 1 000 тг., 2 000 тг, 5 000 тг, 10 000 тг 20 000 тг
9.​1.​3.​6 использовать купюры для расчета за покупку
9.​1.​3.​7 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин; различать валюты разных государств: доллар, евро; ориентироваться в обменном курсе валют
9.​1.​3.​8 выполнять устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин; умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
9.​2.​1.​2. называть виды углов: прямой, тупой, острый; смежные углы; выбирать меру измерения величины угла (градус) и инструмент для его измерения (транспортир); называть сумму смежных углов, углов треугольника
9.​2.​1.​3различать и называть круг и окружность; различать и называть центр, радиус диаметр, хорду, дугу; различать и называть части круга: сектор, сегмент
9.​2.​1.​4 определять длину окружности с помощью формулы: C= 2ПR
2.2. Изображение и построение геометричеких фигур
9.​2.​2.​3 выполнять измерение и построение углов с помощью транспортира
9.​2.​2.​5 выполнять построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля
4 четверть
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
9.​2.​1.​3различать и называть круг и окружность; различать и называть центр, радиус диаметр, хорду, дугу; различать и называть части круга: сектор, сегмент
9.​2.​1.​4 определять длину окружности с помощью формулы: C= 2ПR
2.2. Изображение и построение геометричеких фигур
9.​2.​2.​5 выполнять построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля
1. Числа и величины
1.2 Операции над числами
8.​1.​2.​6 использовать калькулятор при сложении и вычитании, умножении и делении
Повторение изученного за год
6) 10 класс:
таблица 6
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Числа и величины
1.1 Натуральные числа. Дроби
10.​1.​1.​1 получать, называть и записывать числа в пределах 1 000 000
10.​1.​1.​2 вести количественный и порядковый счет в прямом, обратном порядке, от заданного до заданного числа, равными числовыми группами в пределах 1000 000

10.1.2.25 саннан 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% табу; санды пайыздары бойынша табу
10.1.2.26 қарапайым және ондық бөлшектермен әрекеттер жасау
2. Көрнекі геометрия элементтері
2.1 Геометрия
лық пішіндер және олардың жіктелуі
10.2.1.7 куб пен тікбұрышты параллелепипедтің көлемін өлшеп, санау
3. Математикалық модельдеу
3.1 Есептер
10.3.1.1 оқыған түрлердің қарапайым мәтіндік есептерін шешу
10.3.1.2 санның пайызын табуға арналған қарапайым және құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу
10.3.1.6 шартты белгілерді қолданып, есептің мазмұнын қысқаша жазба түрінде орындау
10.3.1.7 жауабы бар жай есепті шешудің жазбасын, құрамдас есепті – түсініктемесімен немесе толық жауабымен және әрбір әрекетке берілген сұрақпен
10.3.1.8 есептің шешуінің жазбасында сандардың атауын жазу
3.2 Математика тілі
10.3.2.1 келесі белгілерді пайдалану: "+", "-", "х", ":", "="
10.3.2.2 геометриялық дененің көлемін белгілеуді пайдалану: V; пайызды белгілеу үшін % белгісін қолдану
4-тоқсан
Жыл бойы оқығанды қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 519-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Информатика" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыларды негізгі білім, заманауи ақпараттық технологияны тиімді қолдану үшін жұмыс жасау дағдысы және біліктілігімен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) ақпарат түрлері және оны адам әрекетінің түрлі саласында қолдану тәсілдеріне қатысты түсінік қалыптастыру;
2) түрлі бағдарламалық қосымшалар және дербес компьютермен жұмыс жасаудың негізгі біліктер мен дағдыларын қалыптастыру;

10.​1.​2.​25 находить 1%, 10%, 20%, 25% 50% 75% от числа; находить число по его процентам
10.​1.​2.​26 выполнять действия с обыкновенными и десятичными дробями
2.Элементы наглядной геометрии
2.1 Геометрические фигуры и их классификация
10.​2.​1.​7 вычислять объем куба и прямоугольного параллелепипеда
3. Математическое моделирование
3.1 Задачи
10.​3.​1.​1 решать простые текстовые задачи изученных видов
10.​3.​1.​2 решать простые и составные текстовые арифметические задачи на нахождение процентов от числа
10.​3.​1.​6 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений;
10.​3.​1.​7 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом;
10.​3.​1.​8 записывать наименования к числам в записи решения задачи;
3.2 Математический язык
10.​3.​2.​1 использовать знаки; "+", "-", "х", ":", "=";
10.​3.​2.​2 использовать обозначение объема геометрического тела:V; использовать для обозначения процента -символ %
4 четверть
Повторение изученного за год
Приложение 519
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 519 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования.
3. Основные задачи:
1) формировать представления о видах информации и способах ее использования в различных сферах человеческой деятельности;
2) формировать базовые умения и навыки работы с персональным компьютером, различными программными приложениями;

3) күнделікті өмірде ақпараттық-коммуникациялық құралдарды қолдану дағдысын қалыптастыру;
4) компьютерлік ойындарды қолдану арқылы танымдық процестерді (зейін, естіп, көріп есте сақтау, көрнекі-бейнелі және сөздік-логикалық ойлау, қиялдау) дамыту;
5) ақпараттық мәдениет негізін қалыптастыру – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) құралдарын қолданудың жалпыға бірдей ережелерін сақтау, алынған ақпаратқа қатысты жауапты және талғамалы қатынасқа тәрбиелеу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Пән бойынша оқыту процесін ұйымдастырудың педагогикалық әдіс-тәсілдері арнайы педагогиканың принциптеріне сәйкес орындалады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дайындығы, даму ерекшеліктері және деңгейіне білім беру жүйесінің бейімділік принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту процесінің түзете-дамытушылық бағыты олардың мүмкіндіктері мен білім алудағы ерекше қажеттіліктерін ескере отырып оқыту әрекетінің арнайы әдіс-тәсілдерімен қамтамасыз етіледі;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты тұлғаның әлеуметтік икемсіздігін төмендету немесе оны еңсеруді болжайды. Білім алушылардың өмірлік дағдысы және әлеуметтік өмірде қалыпты өмір сүруге қажетті арнайы жұмыстар қарастырылады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қарапайым компьютерлік сауаттылықты меңгеруі олардың заманауи қоғам өміріне әлдеқайда табысты енуіне және әлеуметтік дамуына жағдай жасайды;
4) оқытудағы әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушылардың жеке даму ерекшеліктерін ескере отырып білім беру құрылымының негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық қағидаларына негізделеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке дамуы оларға тиімді қызметті (оқыту және заттық-тәжірибелік) ұйымдастырумен анықталатынын мойындауға негізделеді;
5) оқытудың практикалық бағыттылығы өтілген материал мен енді өтілетін материал және білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасындағы тығыз байланысты болжайды, тәжірибелік-бағдарлау міндеттерін шешу үшін бірінші реттік мағынаға ие білік пен дағдыларын қалыптастыруға негізделеді;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға қатысты сараланған және жеке ықпал ету тәсілі бағдарламаның мазмұнын әртүрлі меңгеру мүмкіндігімен сипатталатын ерекшеліктерін ескеруді болжайды және оқу материалын меңгеру біліктілік пен дағды, алған білімнің сапасында көрініс табады. Зияты зақымдалған оқушыларды оқыту процесі В.В. Воронкова бойынша 4 типологиялық топтың негізінде жүзеге асады. Білім алушылардың әр типологиялық тобы үшін педагог оқыту материалдарының қиындығын ескере отырып мүмкіндіктеріне сай іріктеп алады. Сонымен қатар оқыту жұмысының қарқыны, білім алушылардың әрекетті өздігінен орындау деңгейі, оқытудың әдіс-тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топқа бөлу шартты әрі жылжымалы түрде болады. Сараланған тәсіл оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;

3) формировать навык применения информационно-коммуникационных средств в повседневной жизни;
4) развивать познавательные процессы (внимание, слуховую и зрительную память, наглядно-образное и словесно-логическое мышление, воображение) с использованием компьютерных игр;
5) формировать основы информационной культуры – соблюдение общепринятых правил применения средств информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ), воспитание ответственного и избирательного отношения к полученной информации.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкими нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность процесса обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков. Приобретение базовой компьютерной грамотности обучающимися с легкими нарушениями интеллекта создает условия для их более успешного включения в жизнь современного общества и социального развития;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Cтроится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс обучающихся с нарушениями интеллекта осуществляется на основе 4 типологических групп по В.В. Воронковой. Для каждой типологической группы педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;

7) оқыту-танымдық және тәжірибелік қызметін арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың аналитикалық және жалпылама қызметінің әлсіздігіне байланысты. Зияты зақымдалған білім алушылардың даму заңдылықтары мен сыныптағы әрбір оқушының танымдық мүмкіндіктерін біле отырып, педагог оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін бағыттайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың информатика бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымдамаға негізделген және оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау мен тексеруді ұйымдастырудың бірегей тәсілдерін жүзеге асыруға бағытталған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Зияты зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асады. Оқыту бағдарламасын меңгерудің нәтижелері сыныпта тікелей мұғалімнің қатысуымен оқыту үдерісі барысында бағаланады, педагог бақылап бағалау әрекетін жүйелі түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (әр сабақта), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ағымдық бақылау білім алушыларды сабақ үстінде бақылау, өзіндік және тәжірибелік жұмыстарды талдау, қызметтің ұжымдық түрлерінің көмегімен орындалады. Әр сабақтағы бақылау оқыту үдерісінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагогтардың қолданған оқыту әдістерінің мазмұнын түзету мақсатында жүргізіледі. Мұндай бақылау білім алушылардың қарым-қатынасында тәрбиелік және ынталандырушы сипатқа ие.
9. Мерзімдік бақылау бөлімнің бағдарламалық тақырыбы және тарауды меңгерген соң жүргізіледі. Белгілі тақырып шеңберіндегі оқу материлдарын меңгерудің нәтижесі білім алушылардың әр типологиялық тобында әртүрлі болады (В.В. Воронкова бойынша). 1-типологиялық топтағы білім алушылар білімін қолдану деңгейінде оқыту материалын меңгереді.
2-типологиялық топтағы білім алушылар тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді. 3-типологиялық топтағы білім алушылар тану деңгейінде материалды меңгереді және өз білімін өзекті етуде мұғалімнің көмегін қажет етеді. 4-типологиялық топтың білім алушылары олардың жетістігі жеке бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылады.

7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого обучающегося класса, специальную методику обучения педагог организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по информатике обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки, результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях, педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающиеся.
9. Периодический контроль проводится после изучения программной темы и раздела. Результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) демонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявят понимание основного содержания темы. Обучающиеся 3 типологической группы усваивают материал на уровне узнавания, и будут нуждаться в помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе в рамках которой осуществляется оценка их достижений.

10. Қорытынды бақылау тоқсан мен жылдың соңында жүргізіледі. Педагог сыныптағы әр білім алушының жетістіктері еркін картаға тіркелген оқу жылында бақыланған жетістігін және даму динамикасын міндетті түрде талдайды.
11. Бағалау шаралары көмегімен алынған мәлімет білік пен дағдыны меңгеру барысында туындаған қиындықтарға уақытылы жауап беруге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмек беру тәсілдері мен мазмұнын негіздей отырып анықтайды.
12. Бағдарлама келесі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдануды көздейді:
1) шынайы өмірлік жағдайларға еліктеу және оларды ары қарай түсіну үшін компьютерлік үлгілерді қолдану;
2) мәтін, сурет, кесте, аудио және бейнематериалдарды өңдеу мақсатында және тәжірибелік тапсырмаларды шешу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
3) практикалық міндеттерді шешуде ақпараттық-коммуникациялық құралдарды қолдануда шығармашылық тәсіл;
4) белгілі тақырыпта біріккен топтық жұмысты жүргізуге мүмкіндік беретін электронды құралдар көмегімен материал жинау және тәжірибе алмасу;
5) АКТ құралдарын өздігінен қолдану дағдылары;
6) белгілі мақсат пен аудиторияны анықтау үшін түрлі дереккөздерден материалдарды іріктеуді көздейтін коммуникациялық дағдыларды дамыту.
13. "Информатика" пәнін меңгеру барысында "Математика", "Оқу және сөйлеу тілін дамыту", "Орыс тілі", "Қазақ тілі", "Жаратылыстану", "География", "Қазақстан тарихы", "Қоғам және құқық", "Бейнелеу өнері", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылады.
14. Оқытудың техникалық құралдары:
1) стандартты кешенмен жабдықталған дербес компьютер: жүйелі блок, монитор, мәтіндік ақпаратты басу және экрандағы объектілерді қозғалту құралдары (пернетақта, тінтуір);
2) дыбыстық ақпаратты енгізіп, шығаратын құралдар: колонкалар, құлаққаптар, микрофон;
3) интербелсенді тақта, принтер, мультимедиялық проектор;
4) мұғалім мен білім алушылардың арасында ақпаратты бөлісуді қамтамасыз ететін жоғары сапалы желі.
15. Оқу-тәжірибелік құралдар:
1) пернетақталы тренажер;
2) вирусқа қарсы бағдарламалар;
3) оқулықтар, жұмыс дәптерлері, безендірілген құралдар.
3-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
16. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 8-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 9-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;

10. Итоговый контроль проводится в конце четверти и года. Педагогом обязательно анализируется динамика развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающегося.
11. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
12. Программа включает следующие навыки использования информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ):
1) применение компьютерных моделей для имитации реальных жизненных ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;
2) использование программного обеспечения для обработки текстов, таблиц, изображений, обработки аудио- и видеоматериалов для решения практических задач;
3) творческий подход в использовании средств информационно-коммуникационных технологий при решении практических задач;
4) сбор материала и обмен опытом с помощью электронных средств, что позволяет проводить совместную групповую работу над определенной темой;
5) навыки самостоятельного использования ИКТ средств;
6) развитие коммуникативных навыков, которые включают отбор материалов из различных источников для определенной цели и аудитории.
13. В процессе изучения предмета "Информатика" устанавливаются межпредметные связи с предметами "Математика", "Чтение и развитие речи", "Русский язык", "Казахский язык", "Естествознание", "География", "История Казахстана", "Общество и право", "Изобразительное искусство", "Социально-бытовая ориентировка".
14. Технические средства обучения:
1) персональный компьютер, снабженный стандартным комплектом: системный блок, монитор, устройства ввода текстовой информации и манипулирования экранными объектами (клавиатура, мышь);
2) устройства ввода-вывода звуковой информации: колонки, наушники, микрофон;
3) интерактивная доска, принтер, мультимедийный проектор;
4) высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникациями между учителями и обучающимися.
15. Учебно-практическое оборудование:
1) клавиатурный тренажер;
2) антивирусные программы;
3) учебники, рабочие тетради, демонстрационные пособия.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
16. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информатика" составляет:
1) в 8 классе – 1 час, 34 часа в учебном году;
2) в 9 классе – 1 час, 34 часа в учебном году;

3) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
17. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер дағды мен біліктілік, білім және түсіну ретінде күтілетін нәтижелер түріндегі сыныптар бойынша оқыту мақсаттарына бөлінген.
18. Мұғалімнің әрбір шағын бөлімнің реттілігіне өзгерту енгізуге құқығы бар, сонымен қатар сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып айтылған мәліметтердің тереңдігі мен көлемін реттей алады.
19. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Ақпараттық үдерістер";
2) 2-бөлім "Компьютерлік жүйелер";
3) 3-бөлім "Денсаулық пен қауіпсіздік".
20. "Ақпараттық үдерістер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты алу және өлшеу;
2) ақпараттық объектілерді құрастырып, қайта жасау.
21. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылымы;
2) компьютерлік желілер.
22. "Денсаулық пен қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қауіпсіздік техникасы;
2) ақпараттық және онлайн қауіпсіздік.
23. 8-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) ақпараттық үдерістер. Ақпартты алу және өлшеу: ақпарат туралы түсінік, оны өңдеу мен алудың тәсілдері; ақпарат түрлері; мәтіндік ақпарат, оны өңдеу мен сақтау тәсілдері; графикалық ақпарат, оны түрлі бейнелеу құралдары және тәсілдерінің көмегімен өңдеу, сурет, бейне, мүсін түрінде сақтау; дыбыстық ақпарат, оны өңдеу және компакт-диск, магниттік лента көмегімен сақтау; бейнеақпарат, оны кино және бейнетехниканың көмегімен өңдеу және кинотаспа, бейнекассета, компакт-диск түрінде сақтау; телефон, теледидар, радио, күйтабақ ойнатқыш ақпарат дереккөзі ретінде. Ақпараттық объектілерді құрып, жаңарту. Windows (виндоус) жұмыс үстелі: жұмыс үстелінің түрі, Windows (виндоус) жұмыс үстелінің элементтерімен танысу; "Пуск" бастырмасы, тапсырма жинақтамасы; "тышқан" манипуляторы, онымен жұмыс істеу тәсілдері: "тышқан" манипуляторымен жұмыстың негізгі тәсілдері: "тышқан" манипуляторы жұмысының көмегімен орындалатын компьютерлік ойындар; пернетақта клавиша топтарын тағайындау; алфавиттік және цифрлік клавишалар, олардың орналасуы; меңзерді клавишанының көмегімен орындау; шағын цифрлік пернетақта; пернетақта клавишалары көмегімен орындалатын компьютерлік ойындар; "Пуск" мәзірінің құрылымы, мәзір бойынша ауыстыру, мәзірді жабу; Windows (виндоус) терезелерімен танысу (мысал ретінде "менің компьютерім" папкасының терезесі), терезенің негізгі элементтері, терезені жабу, қайта қондыру, терезені жабу, терезе көлемін өзгерту, терезені айналдыру; стандартты Windows қосымшасы: бағдарламаны "Пуск" (Калькулятор) мәзірінен қосу; стандартты "Калькулятор" қосымшасымен жұмыс жасауды меңгеру, алу амалын орындау, мәзірді жабу;

3) в 10 классе – 1 час, 34 часа в учебном году.
17. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
18. Учитель имеет право вносить изменения в последовательность реализации целей каждого подраздела, а также регулировать глубину и объем сообщаемых сведений с учетом возможностей обучающихся класса.
19. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Информационные процессы";
2) раздел "Компьютерные системы";
3) раздел "Здоровье и безопасность".
20. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
21. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) компьютерные сети.
22. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) техника безопасности;
2) информационная и онлайн безопасность.
23. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса:
1) информационные процессы. Представление и измерение информации: понятие об информации, способы ее получения и обработки; виды информации; текстовая информация, способы ее обработки и хранения; графическая информация, ее обработка при помощи различных изобразительных средств и способов, хранение в виде картин, рисунков, скульптур; звуковая информация, ее обработка и хранение при помощи магнитных лент, компакт-дисков; видеоинформация, ее обработка при помощи кино- и видеотехники и хранение на кинопленке, видеокассетах, компакт-дисках; телефон, телевизор, радио, проигрыватель как источники информации. Создание и преобразование информационных объектов: рабочий стол Windows (виндоус): вид рабочего стола, знакомство с элементами рабочего стола Windows (виндоус); кнопка "Пуск", панель задач; манипулятор "мышь", приемы работы с манипулятором "Мышь": компьютерные игры, действия в которых выполняются с помощью манипулятора "Мышь"; назначение групп клавиш клавиатуры; алфавитные и цифровые клавиши, их расположение; клавиши управления курсором; малая цифровая клавиатура; компьютерные игры на клавиатурном тренажере; структура меню "Пуск", перемещение по меню, закрытие меню; окна Windows (виндоус): знакомство с окнами Windows (виндоус) (на примере окна папки "мой компьютер"), основные элементы окна, разворачивание и восстановление окна, сворачивание и закрытие окна, изменение размера окна, прокрутка окна; стандартные приложения Windows (виндоус): запуск программы из меню "Пуск" (Калькулятор), изучение приемов работы со стандартным приложением "Калькулятор", выполнение вычислений, закрытие меню;

2) компьютерлік жүйелер – компьютердің құрылымы: дербес компьютермен танысу, дербес компьютер әртүрлі ақпаратты (мәтін, графикалық, дыбыстық, бейнеақпарат) алу, беру, өңдеу және сақтау құралы ретінде; дербес компьютердің негізгі құралдары: монитор, пернетақта, жүйелік блок; әр құрылғының қызметі; қуат көзін қосу-сөндіру бастырмасы; дербес компьютердің қосымша құрылғылары: "тышқан" манипуляторы, принтер, дыбыстық колонкалар, олардың қызметтері; компьютерді қосу және сөндіру тәртібі, олардың кезектілігі;
3) денсаулық пен қауіпсіздік: дербес компьютермен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасы. Компьютерлік сыныпта болудың тәртіп ережелері. Компьютерде жұмыс жасау кезіндегі гигиеналық талаптар. Көру қабілетін сақтау және көзге жүктемені азайту амалдары.
24. 9-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) ақпараттық үдерістер: ақпарат туралы түсінік, оны өңдеу мен алудың тәсілдері. Заманауи әлемдегі ақпарат түрлері. Ақпаратты іздестіру. Ақпараттық объектілерді құрып, жаңарту: Microsoft Windows (майкрасофт виндоус) терезе элементтерін қолдану: тақырыпша, құралдар панелі (стандартты), жұмыс алаңы, айналдыру жолағы, қалқымалы сыбыр; "Пуск" бастырмасын қолдану; мәтінмен негізгі операциялар: мәтінді теру ережелері (бас әріп, тыныс белгілері, қызыл жол, белгіні өшіру, меңзердің көмегімен сол (оң) жақтағы белгіні өшіру); панель құралдарында "сақтау" белгісінің көмегімен құжатты сақтау; панель құралдарында "болдырмау" белгісінің көмегімен әрекеттерді болдырмау; құжатты редакциялау: құжатты ашу, құжат көлемі; "тышқан" манипуляторы, пернетақта, айналдыру жолағының көмегімен мәтінде орын ауыстыру; жаңа папкалар мен файлдарды құру; файлдар мен папкаларды алмастыру; "Жетекші" бағдарламасының көмегімен "менің құжаттарым" папкасын ашу, папкалар мен файлдарды сақтау; құжатты теру, мәтінде тыныс белгілерін қою; мәтінді редакциялау және форматтау; құжатты сақтау; құжатты басып шығару: принтерді қосу мен сөндіру реттілігі; принтерде қағазды қондыру; "басу" пәрменінің көмегімен құжатты теру;
2) компьютерлік жүйелер – компьютердің құрылымы: компьютердің негізгі құрылғыларының қызметі; Microsoft Word (майкрасофт виндоус) бағдарламасын қосу тәртібі; Microsoft Word (майкрасофт виндоус) бағдарламасының элементтері: тақырыпша, құралдар панелі (стандартты), жұмыс алаңы, айналдыру жолағы, қалқымалы сыбыр; Windows (виндоус)-тағы файлдық құрылым; "Жетекші" бағдарламасының мағынасы: файлдар мен папкалар, папкалардың аттары; компьютердің ішкі және сыртқы жады; принтерді қосу және өшіру тәртібі;

2) компьютерные системы – устройства компьютера: знакомство с персональным компьютером: персональный компьютер как средство получения, передачи, переработки и хранения различных видов информации (текстовой, графической, звуковой, видеоинформации); основные устройства персонального компьютера: монитор, клавиатура, системный блок; назначение каждого из устройств; кнопка включения-выключения питания; дополнительные устройства персонального компьютера: манипулятор "мышь", принтер, звуковые колонки, их назначение; порядок включения и выключения компьютера, последовательность действий;
3) здоровье и безопасность – техника безопасности при работе с персональным компьютером. Требования техники безопасности при работе с персональным компьютером. Правила поведения в компьютерном классе. Гигиенические требования при работе на компьютере. Охрана зрения и профилактика зрительного переутомления.
24. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса:
1) информационные процессы: понятие об информации, способы ее получения и обработки. Виды информации в современном мире. Поиск информации. Создание и преобразование информационных объектов: использование элементов окна Microsoft Word: заголовок, панель инструментов (стандартная), рабочее поле, полоса прокрутки; всплывающие подсказки; использование меню "Пуск"; основные операции с текстом: правила набора текста (прописная буква, знаки препинания, пробел между словами, абзац, удаление символа справа (слева) от курсора); отмена действий с помощью значка "отменить" на панели инструментов; сохранение документа с помощью значка "сохранить" на панели инструментов; редактирование документа: открытие документа, масштаб документа; перемещение по тексту с помощью манипулятора "мышь", клавиатуры, полосы прокрутки; создание новых папок и файлов; перемещение файлов, папок в программе "Проводник"; открытие папки "мои документы" с помощью программы "Проводник", сохранение файлов и папок; ввод текста, упражнения на расставление знаков препинания в тексте; редактирование и форматирование текста; сохранение документа; печать документа: порядок включения и выключения принтера; установка бумаги в принтер; печать документа с помощью команды "печать";
2) компьютерные системы – устройства компьютера: функции основных устройств компьютера; порядок запуска программы Microsoft Word (майкрософт ворд); элементы окон программы Microsoft Word (майкрософт ворд): заголовок, панель инструментов (стандартная), рабочее поле, полоса прокрутки; всплывающие подсказки; файловая структура в Windows (виндоус); назначение программы "Проводник": файлы и папки, имена папок; внутренняя и внешняя память компьютера; порядок включения и выключения принтера;

3) денсаулық пен қауіпсіздік: дербес компьютермен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасы. Компьютерлік сыныпта болудың тәртіп ережелері. Компьютерде жұмыс жасау кезіндегі гигиеналық талаптар. Көру қабілетін сақтау және көзге жүктемені азайту амалдары.
25. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) ақпараттық үдерістер – ақпараттық объектілерді құрып, жаңарту: Microsoft Windows (майкрасофт виндоус) бағдарламасын қолдану (тақырыпша, құралдар панелі, жұмыс алаңы, айналдыру жолағы); "Пуск" бастырмасын қолдану, "Пуск" бастырмасынан бағдарламаларды қосу; Windows (виндоус) терезесінің негізгі элементтері; терезені ашып, орына келтіру, жинақтау және жабу, терезенің мөлшерін өзгерту және айналдыру; Microsoft Word (майкрасофт виндоус) мәтін процессоры: құралдар панелі (стандартты, форматтау), бет параметрлері (азат жол, қағаз өлшемі, беттер нөмірлерін қою), мәтінді басу ережелері; құжатты алдын-ала көріп, басу; мәтінді көшіріп, орын алмастыру; нөмірленген және таңбаланған тізім құру; құжатты түрлі тәсілдермен сақтау; сөз бен мәтін бөліктерін белгілеу және көшіру, орын алмастыру; мәтінді форматтау: панельдер тақтасындағы белгілердің көмегімен шрифттің көлемі мен сызбасын белгілеу; азат жолдарды түзулеу, түзулеу түрлері; беттерді басып шығару, үзіндіні белгілеу; "Enter" (интер), "Shift" ()шифт, "Caps Lock" (капс лок) клавишаларын қолдану; Windows (виндоус) - тағы файлдық құрылым: жұмысқа дайындау, "Жетекші" бағдарламасындағы папкалардың құрылымын қарап шығу; "Менің компьютерім" белгісі арқылы берілген папканың құрамын қарап өту; "Жетекші" бағдарламасында файлдар мен папкаларды көшіру және орын алмастыру; файлдар мен папкаларды қайта атау және жою; "кәрзеңке" белгісі; "кәрзеңке" папкасын тазалау; экранның қосымшасын қондыру, сағат пен күнтізбені жөнге келтіру, тілді таңдау; файлдар мен папкаларды флеш-карта мен дискіде сақтау; дискіден файлдар мен папкаларды ашу;
2) компьютерлік жүйелер – компьютердің құрылымы: компьютердің негізгі және қосымша құрылғылары; Windows (виндоус) операциялық жүйесі; Microsoft Word (майкрасофт виндоус) мәтін процессоры; папкадағы мәлімет, "Менің компьютерім" белгісінің қызметтері; "Жетекші" бағдарламасының мағынасы: файлдар мен папкалар, олардың аттары; компьютердің ішкі және сыртқы жады; Windows (виндоус) анықтамалық жүйесі: анықтамалық жүйені шақыру; "Жетекші" бағдарламасынан анықтамалық жүйені шақыру; анықтамалық жүйенің тарауларынан ақпаратты іздеу; заттық меңзегіштің ("Калькулятор") негізгі сөздерінен ақпаратты іздеу; компьютердің ішкі және сыртқы жады (оперативті, ұзақ мерзімді), флеш-карталар, дискілер; компьютер желілері: Internet (интернет) ғаламторы: Internet (интернет) глобалды желісі туралы түсінік; Internet Explorer (интернет эксплорер) бағдарламасын қосу; іздеу жүйелері, проводсыз желі, компьютер желілері;

3) здоровье и безопасность: техника безопасности при работе с персональным компьютером. Требования техники безопасности при работе с персональным компьютером. Правила поведения в компьютерном классе. Гигиенические требования при работе на компьютере. Охрана зрения и профилактика зрительного переутомления.
25. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса:
1) информационные процессы – создание и преобразование информационных объектов: использование программы Microsoft Word (майкрософт ворд) (заголовок, панель инструментов, рабочее поле, полоса прокрутки); перемещение по меню "Пуск", запуск программ из меню "Пуск"; основные элементы окон Windows (виндоус), разворачивание и восстановление окна, сворачивание и закрытие окна, изменение размера окна, прокрутка окна; текстовый процессор Microsoft Word (майкрософт ворд): панели инструментов (стандартная, форматирование), параметры страницы (поля, размер бумаги, вставка номеров страниц), правила набора текста; предварительный просмотр и печать документа; копирование и перемещение текста; создание маркированных и нумерованных списков; сохранение документов разными способами; выделение слова, фрагментов текста, копирование, перемещение фрагмента текста; форматирование текста: установка размера и начертания шрифта с помощью значков на панели инструментов; выравнивание абзацев, типы выравнивания абзацев; печать страниц, выделенного фрагмента; использование клавиш "Enter" (интер), "Shift" (шифт), "Caps Lock" (капс лок); файловая структура в Windows (виндоус): настройка Windows (виндоус), просмотр содержимого папок в программе "Проводник"; просмотр содержимого вложенной папки через значок "Мой компьютер"; копирование и перемещение файлов и папок в программе "Проводник"; переименование, удаление файлов и папок; значок "корзина"; очистка папки "корзина"; установка заставки экрана, установка фона экрана, настройка часов и календаря, выбор языка; сохранение файлов и папок на флеш-карте, диске; открытие файлов и папок с диска;
2) компьютерные системы – устройства компьютера: основные и дополнительные устройства компьютера; операционная система Windows (виндоус); текстовый процессор Microsoft Word (майкрософт ворд); функции значка "Мой компьютер"; назначение программы "Проводник": файлы и папки, имена папок; внутренняя и внешняя память компьютера; справочная система Windows (виндоус): вызов справочной системы; вызов справки из меню "Пуск"; поиск справки по разделам справочной системы; поиск справки по ключевым словам предметного указателя ("Калькулятор"); внутренняя и внешняя память компьютера (оперативная, долговременная), флеш-карты, диски; компьютерные сети: глобальная сеть Internet (интернет): понятие о глобальной сети Internet (интернет); запуск программы Internet Explorer (интернет эксплорер); поисковые системы, беспроводная связь, компьютерные сети;

3) денсаулық пен қауіпсіздік: дербес компьютермен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасы. Компьютерлік сыныпта болудың тәртіп ережелері. Компьютерде жұмыс жасау кезіндегі гигиеналық талаптар. Көру қабілетін сақтау және көзге жүктемені азайту амалдары. Электронды құралдардың адам ағзасына әсері; ақпараттық және онлайн қауіпсіздік: компьютерді зиянды бағдарламалардан сақтау амалдары; компьтерлік вирустар туралы түсінік; вирусқа қарсы бағдарламалар.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
26. Бағдарламада оқу мақсатын оңтайлы қолдану үшін кодтама берілген. Кодта бірінші сан сыныпты білдіреді, екінші және үшінші сан – тарау мен бөлім, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы, 8.2.1.4 кодында "8" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
27. Оқу мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Ақпараттық үдерістер":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Ақпаратты өлшеу және ұғыну
8.1.1.1 қабылдау амалына қарай (көру, иіс пен дәм сезу, есту, тактильді) ақпараттың түрлерін атау және тани білу
8.1.1.2 адам ақпаратты қалайша алатынын түсіндіру
8.1.1.3 ақпарат алу тәсілдерін түсіндіру
8.1.1.4 ақпаратты беру амалдарын (телеграф, телефон, теледидар, интернет арқылы) атау
8.1.1.5 беру әдісіне қарай (саны, мәтіні, графика, дыбыс, бейне) ақпаратты ажырату
8.1.1.6 ақпаратты сақтаудың негізгі әдістерін атау
8.1.1.7 ақпарат көздері мен алу түрлерін ажырату
8.1.1.8 компьютер ақпараттың әртүрлі нұсқаларын (мәтіндік, графикалық, дыбыстық, бейне) алу, бері, талдау және сақтау құралы екендігін түсіну
8.1.1.9 компьютерді өмірде қолдану мысалдарын беру
9.1.1.1 ақпаратты (графикалық, мәтіндік, дыбыстық, бейне) ажырату
9.1.1.2 ақпарат алу тәсілдеріне мысалдар келтіру
9.1.1.3 ақпаратты талдау әдістерін білу
9.1.1.4 ақпаратты сақтау әдістерін білу
9.1.1.5 қажетті ақпаратты іздей алу
9.1.1.6 ақпараттың қасиеттерін (толық, толық емес, қажетті, қажет емес) білу
9.1.1.7 компьютердің ақпараттың әртүрлі нұсқаларын (мәтіндік, графикалық, дыбыстық, бейне) алу, бері, талдау және сақтау құралы екендігін білу
1.2 Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
8.1.2.1 жалпы жұмыс үстелінің түрін білу
8.1.2.2 "Бастау" мәзірінің құрылымын білу
8.1.2.3 жұмыс үстелінің нысандарын белгілеу және алмастыру
8.1.2.4 "тышқан" манипуляторы көмегімен әрекеттерді орындау
8.1.2.5 Windows (виндоус) терезесі, "Менің компьютерім" папкасын білу, терезелерді ашу және жабу

3) здоровье и безопасность: требования техники безопасности при работе с персональным компьютером; правила поведения в компьютерном классе; гигиенические требования при работе на компьютере; охрана зрения и профилактика зрительного переутомления; влияние электронных устройств на организм человека; информационная и онлайн безопасность: способы защиты компьютера от вредоносных программ; понятие о компьтерных вирусах; антивирусные программы.
Глава 4. Система целей обучения
26. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 8.2.1.4 "8" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
27. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Информационные процессы":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Представление и измерение информации
8.1.1.1 называть и различать виды информации по способу восприятия (зрительная, обонятельная, слуховая, тактильная, вкусовая)
8.1.1.2 объяснять на элементарном уровне как человек получает информацию
8.1.1.3 называть способы получения информации
8.1.1.4 называть средства передачи информации (телеграф, телефон, телевизор, интернет)
8.1.1.5 различать информацию по способу представления (число, текст, графика, звук, видео)
8.1.1.6 называть основные способы хранения информации
8.1.1.7 различать источники и приемники информации
8.1.1.8 понимать, что компьютер средство получения, передачи, переработки и хранения разных видов информации (текстовой, графической, звуковой, видеоинформации)
8.1.1.9 приводить примеры применения компьютера в жизни
9.1.1.1 различать виды информации (графическая, текстовая, звуковая, видеоинформация)
9.1.1.2 приводить примеры разных способов получения информации
9.1.1.3 знать способы обработки информации
9.1.1.4 знать способы хранения информации
9.1.1.5 уметь искать нужную информацию
9.1.1.6 знать свойства информации (полная, неполная, нужная, не нужная)
9.1.1.7 знать функции компьютера – получение, передача, переработка и хранение разных видов информации (текстовой, графической, звуковой, видеоинформации)
1.2 Создание и преобразование информационных объектов
8.1.2.1 знать общий вид рабочего стола
8.1.2.2 знать структуру меню "Пуск"
8.1.2.3 выделять и перемещать объекты на рабочем столе
8.1.2.4 выполнять действия с помощью манипулятора "мышь"
8.1.2.5 знать окна Windows (виндоус), папка "Мой компьютер", разворачивать и закрывать окна

8.1.2.6 пернетақтадағы сандар мен әріптер клавишаларының орналасуын білу
8.1.2.7 меңзерді басқару клавишілерін білу
8.1.2.8 "Калькулятор" бағдарламасын қосу кезектілігін білу 8.1.2.9 "Калькулятор" бағдарламасының көмегімен негізгі арифметикалық есептерді орындау
9.1.2.1 Microsoft Word (майкрасофт ворд) бағдарламасын орындау үшін қосу
9.1.2.2 жұмыс үстелінің элементтерін білу
9.1.2.3 "Бастау" мәзірін қолдану, мәзір бойынша ауыстыру, мәзірді жабу
9.1.2.4 жұмыс үстеліндегі нысандарды белгілеу және алмастыру
9.1.2.5 терезені бұру, жылжытып қою, жабу
9.1.2.6 меңзерді басқару клавишін қолдану
9.1.2.7 пернетақтағы сандар мен әріптер клавиштерін қолдану
9.1.2.8 үлгі бойынша мәтінді басу
9.1.2.9 қаріп өлшемін таңдау 9.1.2.10 құжатты сақтау
9.1.2.11 "Бастау" мәзірінен "Калькулятор" бағдарламасын қосу
9.1.2.12 "Калькулятор" бағдарламасының көмегімен негізгі арифметикалық есептерді орындау
9.1.2.13 принтер басып шығарғышты қосу және өшіруді білу
10.1.2.1 Microsoft Word (майкрасофт виндоус) мәтіндік бағдарламасын қолдану
(тақырып атауы, құралдар панелі, жұмыс жиегі, айналдыру жиегі)
10.1.2.2 мәтінді дұрыс теру ережесін білу (кіші әріптер, тыныс белгілері, сөздер арасындағы бос орын, абзац пен символдарды өшіру)
10.1.2.3 "Enter" (интер), "Shift" (шифт), "CapsLock" (капс лок), "Delete" (делет), бос орын функционалдық клавиштерін қолдану
10.1.2.4 әртүрлі шрифтідегі мәтінді теру
10.1.2.5 құжаттарды сақтаудың әртүрлі әдістерін қолдану
10.1.2.6 мәтінді редакциялау және жиынтықтың негізгі ережелерін қолдану ("тышқан" манипуляторы және пернетақтаның көмегімен мәтін ішінде жылжу, жолақтарды айналдыру, сөз бен мәтінді белгілеу, мәтінді көшіру)
10.1.2.7 мәтінді құрастыра білу (қаріптің жазылуы және өлшемін белгілеу, абзацтарды теңестіру)
10.1.2.8 құжатты сақтаудың негізгі әдістерін білу
10.1.2.9 кестемен жұмыстың негізгі әдістерін білу
10.1.2.10 Paint графикалық редакторын қолдану
10.1.2.11 құжатты шығарудың реттілігін білу
2) 2-бөлім "Компьютерлік жүйелер":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Компьютер құрылғысы
8.2.1.1 компьютердің негізгі құрылғыларын (монитор, пернетақта, жүйелік блок) көрсету
8.2.1.2
компьютерді қуаттандыруға қосу және өшіру кезектілігін білу
8.2.1.3 компьютердің қосымша құрылғыларының атауын білу (манипулятор "тышқан", принтер, дыбыс күшейткіш)
8.2.1.4 Windows (виндоус) терезесінің негізгі бірліктерін білу
8.2.1.5 Windows (виндоус) жұмыс үстелінің элементтерін және түрлерін білу
8.2.1.6 пернетақта клавиштерінің топтарын атай білу
8.2.1.7 "тышқан" манипуляторы батырмасының атауын білу

8.1.2.6 знать расположение алфавитных и цифровых клавиш клавиатуры
8.1.2.7 знать клавиши управления курсором
8.1.2.8 знать порядок запуска программы "Калькулятор"
8.1.2.9 выполнять основные арифметические действия с помощью программы "Калькулятор"
9.1.2.1 запускать на выполнение программу Microsoft Word, работать, закрывать программу
9.1.2.2 знать элементы рабочего стола
9.1.2.3 использовать меню "Пуск", перемещение по меню, закрытие меню
9.1.2.4 выделять и перемещать объекты на рабочем столе
9.1.2.5 разворачивать, сворачивать и закрывать окна
9.1.2.6 использовать клавиши управления курсором
9.1.2.7 пользоваться алфавитными и цифровыми клавишами клавиатуры
9.1.2.8 печатать текст по образцу
9.1.2.9 выбирать размер шрифта 9.1.2.10 сохранять документ
9.1.2.11 запускать программу "Калькулятор" из меню "Пуск"
9.1.2.12 выполнять основные арифметические действия с помощью программы "Калькулятор"
9.1.2.13 уметь включать и выключать принтер
10.1.2.1 использовать текстовый редактор Microsoft Word (заголовок, панель инструментов, рабочее поле, полоса прокрутки)
10.1.2.2 знать правила набора текста (прописная буква, знаки препинания, пробел между словами, абзац, удаление символов)
10.1.2.3 использовать функциональные клавиши "Enter" (интер), "Shift" (шифт), "Caps Lock" (капс лок), "Delete" (делет), пробел
10.1.2.4 набирать текст различными шрифтами;
10.1.2.5 использовать основные способы сохранения документов
10.1.2.6 использовать основные правила набора и редактирования текста (перемещение по тексту с помощью манипулятора "мышь", клавиатуры, полосы прокрутки, выделение слова, текста, копирование)
10.1.2.7 уметь форматировать текст (устанавливать размер и начертание шрифта, выравнивать абзац)
10.1.2.8 знать основные способы сохранения документа
10.1.2.9 знать основные методы работы с таблицей
10.1.2.10 использовать графический редактор Paint (пейнт)
10.1.2.11 знать порядок печати документа на принтере
2) раздел "Компьютерные системы":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Устройства компьютера
8.2.1.1 показывать основные устройства компьютера (монитор, клавиатура, системный блок)
8.2.1.2 уметь последовательно включать и выключать питание компьютера
8.2.1.3 показывать и знать названия и назначения дополнительных устройств компьютера (манипулятор "мышь", принтер, звуковые колонки)
8.2.1.4 знать основные элементы окон Windows (виндоус)
8.2.1.5 знать вид и элементы рабочего стола Windows (виндоус)
8.2.1.6 знать назначение группы клавиш клавиатуры 8.2.1.7 знать назначение кнопок манипулятора "мышь"

8.2.1.8 "Калькулятор" бағдарламасын жіберудің кезектілігін білу
8.2.1.9 принтерді қосу және өшіру кезектілігін білу
8.2.1.10 дыбыс күшейткіштер дің атауын білу
9.2.1.1 компьютердің негізгі құрылғыларын (монитор, пернетақта, жүйелік блок) анықтау
9.2.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының қызметін білу
9.2.1.3 пернетақта клавишаларының қызметін білу
9.2.1.4 Microsoft Word (майкрасофт ворд) бағдарламасын қосу тәртібін білу
9.2.1.5 окон Microsoft Word (майкрасофт виндоус) терезесінің элементтерін білу: тақырыпша, құралдар панелі, жұмыс алаңы
9.2.1.6 "Жетекші" бағдарламасының мақсатын білу
9.2.1.7 Windows (виндоус) -тағы файлдық құрылымдарды білу
9.2.1.8 компьютер жадының түрлері туралы түсінік болу: ішкі (оперативті) және сыртқы (ұзақ мерзімдік)
9.2.1.9 принтерді қосу және өшіру кезектілігін білу
10.2.1.1 компьютердің негізгі құрылғыларының мақсатын мен қызметін білу
10.2.1.2 Windows (виндоус) операциялық жүйесін (жұмыс үстелі, Windows (виндоус) терезесінің негізгі элементтері) білу
10.2.1.3 Windows (виндоус) баптауын және файлдық құрылымын білу
10.2.1.4 "Жетекші" бағдарламасының мақсатын білу
10.2.1.5 Windows (виндоус) ақпараттық жүйесін білу
10.2.1.6 Windows (виндоус) баптауын білу
10.2.1.7 "Кәрзеңке" таңбасының қызметін білу
10.2.1.8 "Менің компьютерім" таңбасының қызметін білу
10.2.1.9 компьютер жадының түрлерін атау ішкі (оперативті) және сыртқы (ұзақ мерзімдік): диск, флеш-картаны сипаттау
10.2.1.10 принтермен
жұмыс әрекетінің кезектілігін білу
2.2 Компьютер желісі
10.2.2.1 Ғаламдық Internet (интернет) желісі туралы түсінігі болу
10.2.2.2 Internet (интернет) арқылы қарапайым сұраныстарды (бір сипаты бойынша) қолдана отыра керекті ақпаратты іздеу
10.2.2.3 қарапайым деңгейде сымсыз байланыс артықшылықтарын түсіндіру
10.2.2.4 компьютер желілері туралы түсініктің болуы
3) 3-бөлім "Денсаулық және қауіпсіздік":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1
Қауіпсіздік техникасы
8.3.1.1 компьютерлік сыныптағы тәртіп ережелерін білу
8.3.1.2 дербес компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын білу
8.3.1.3 көздің шаршауының алдын алу мақсатында жаттығулар орындау
8.3.1.4 статикалық шаршауды алу бойынша жаттығулар орындау
9.3.1.1 дербес компьютермен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау
9.3.1.2 компьютермен жұмыс орнын ұйымдастыра алу (ыңғайлылық және тиімділік үшін)
9.3.1.3 көздің шаршауының алдын алу мақсатында жаттығулар орындау
9.3.1.4 статикалық шаршауды алу бойынша жаттығулар орындау
10.3.1.1 дербес компьютермен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау

8.2.1.8 знать порядок запуска программы "Калькулятор"
8.2.1.9 знать порядок включения и выключения принтера
8.2.1.10 знать назначение звуковых колонок
9.2.1.1 определять основные устройства компьютера (монитор, клавиатура, системный блок)
9.2.1.2 знать функции основных устройств компьютера
9.2.1.3 знать назначение группы клавиш клавиатуры;
9.2.1.4 знать порядок запуска программы Microsoft Word (майкрософт ворд)
9.2.1.5 знать элементы окон Microsoft Word (майкрософт ворд): заголовок, панели инструментов, рабочее поле
9.2.1.6 знать назначение программы "Проводник"
9.2.1.7 знать файловые структуры в Windows (виндоус)
9.2.1.8 иметь представление о внутренней (оперативной) и внешней (долговременной) памяти компьютера
9.2.1.9 знать порядок включения и выключения принтера
10.2.1.1 знать назначение и функции основных устройств компьютера
10.2.1.2 знать операционную систему Windows (виндоус) (рабочий стол, основные элементы окон Windows (виндоус))
10.2.1.3 знать файловые структуры и настройки в Windows
10.2.1.4 знать назначение программы "Проводник"
10.2.1.5 знать справочную систему Windows (виндоус);
10.2.1.6 знать настройки Windows (виндоус)
10.2.1.7 знать функции значка "Корзина"
10.2.1.8 знать функции значка "Мой компьютер"
10.2.1.9 описывать назначение видов памяти компьютера (внутренняя память (оперативная), внешняя (долговременная) память: диск, флеш-карта
10.2.1.10 знать последовательность действий при работе с принтером
2.2 Компьютерные сети
10.2.2.1 иметь представление о глобальной сети Internet (интернет)
10.2.2.2 осуществлять поиск информации в сети Internet (интернет) с использованием простых запросов (по одному признаку)
10.2.2.3 объяснять на элементарном уровне преимущества беспроводной связи
10.2.2.4 иметь представления о компьютерных сетях
3) раздел "Здоровье и безопасность":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Техника безопасности
8.3.1.1 знать правила поведения в компьютерном классе
8.3.1.2 знать требования техники безопасности при работе с персональным компьютером
8.3.1.3 выполнять упражнения для профилактики зрительного переутомления
8.3.1.4 выполнять упражнения по снятию статического напряжения
9.3.1.1 выполнять требования техники безопасности при работе с персональным компьютером
9.3.1.2 уметь организовывать рабочее место за компьютером (для максимального удобства и эффективности)
9.3.1.3 выполнять упражнения для профилактики зрительного переутомления
9.3.1.4 выполнять упражнения по снятию статического напряжения
10.3.1.1 выполнять правила техники безопасности при работе с компьютером

10.3.1.2 көздің шаршауының алдын алу мақсатында жаттығулар орындау
9.3.1.3 статикалық шаршауды алу бойынша жаттығулар орындау
10.3.1.4 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері мысалдарын білу
3.2 Ақпараттық және онлайн қауіпсіздігі
10.3.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғаутуралы түсініктің болуы
10.3.2.2 вирусқа қарсы бағдарламалар туралы түсініктің болуы
28. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 8-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Ақпараттық үдерістер
1.1 Ақпаратты түсіну және өлшеу
8.1.1.1 қабылдау амалына қарай (көру, иіс пен дәм сезу, есту, тактильді) ақпараттың түрлерін атау және тани білу
8.1.1.2 адам ақпаратты қалай алатынын қарапайым түрде түсіндіру
8.1.1.3 ақпарат алу тәсілдерін түсіндіру
8.1.1.4 ақпаратты беру амалдарын (телеграф, телефон, теледидар, интернет арқылы) атау
8.1.1.5 беру әдісіне қарай (саны, мәтіні, графика, дыбыс, бейне) ақпаратты ажырату
2. Компьютер жүйелері
2.1 Компьютер құрылғысы
8.2.1.1 компьютердің негізгі құрылғыларын (монитор, пернетақта, жүйелік блок) көрсету
8.2.1.2 компьютерді қуаттандыруға қосу және өшіре білу
8.2.1.3 компьютердің қосымша құрылғыларының атауын білу (манипулятор "тышқан", принтер, дыбыс күшейткіш)
3.Денсаулық және қауіпсіздік

10.3.1.2 выполнять упражнения для профилактики зрительного переутомления;
10.3.1.3 выполнять упражнения по снятию статического напряжения
10.3.1.4 знать примеры влияния различных электронных устройств на организм человека
3.2 Информационная и онлайн безопасность
10.3.2.1 иметь представление о защите компьютера от вредоносных программ
10.3.2.2 иметь представление об антивирусных программах
28. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
29. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 8 класс:
таблица 1
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Информационные процессы
1.1 Представление и измерение информации
8.1.1.1 называть и различать виды информации по способу восприятия (зрительная, обонятельная, слуховая, тактильная, вкусовая)
8.1.1.2 объяснять на элементарном уровне как человек получает информацию
8.1.1.3 называть способы получения информации
8.1.1.4 называть средства передачи информации (телеграф, телефон, телевизор, интернет)
8.1.1.5 различать информацию по способу представления (число, текст, графика, звук, видео)
2. Компьютерные системы
2.1 Устройства компьютера
8.2.1.1 показывать основные устройства компьютера (монитор, клавиатура, системный блок)
8.2.1.2 уметь последовательно включать и выключать питание компьютера
8.2.1.3 показывать и знать названия и назначения дополнительных устройств компьютера (манипулятор "мышь", принтер, звуковые колонки)
3.Здоровье и безопасность

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Айналадағы әлем" пәнін оқу мақсаты – білім алушыларға табиғат туралы қарапайым түсінікті меңгерту, олардың табиғат пен қоғамның өзара байланысы, табиғаттағы заңдылықтардың біртұтастығы туралы білім, ұғым, түсініктерін жинақтау және жүйелеу, алған білімді күнделікті өмірде қолдана білулерін дамыту.
3. "Айналадағы әлем" пәні бойынша келесі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) жалпы және сөйлеу тілі дамуындағы кемшіліктерді түзету;
2) танымдық әрекеттерді дамыту;
3) қоршаған әлем туралы түсініктерді кеңейту және байыту;
4) негізгі оқу пәндерін оқу барысында қажетті қарапайым түсініктер мен ұғымдарды қалыптастыру;
5) көру, салыстыру, жинақтау, нақтылау, қарапайым тұжырымдама жасау, қарапайым себеп-салдарлық байланысты табу қабілетін дамыту;
6) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
7) әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру;
8) өз халқының, әртүрлі халықтардың мәдениеті мен салт-дәстүріне, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарға деген сыйласымдылық сезімін қалыптастыру;
9) өмірлік іс-әрекеттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жаратылыстану ғылыми білімді күнделікті өмірде қолдану, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық және қоршаған ортаны қорғау дағдыларын дамыту;
10) қоршаған ортаға, қоғамның табиғи және мәдени құндылықтарына жағымды қатынасты қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама келесі ойлау және қатынас дағдылары мен икемділіктердің негізін қалыптастыруға бағытталған:
1) өлі және тірі табиғат құбылыстарын бақылау және зерделеу;
2) бақылау және тәжірибе жұмысы барысында алынған мәліметтерді ауызша сипаттау;
3) себеп-салдардық байланысты табу;
4) өсімдіктер, жануарлар (жәндіктер, құстар) және адам өміріндегі өзгерістерді бақылау процесінде алынған білімді жинақтау;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5 класса по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель изучения учебного предмета "Мир вокруг" – овладение обучающимися элементарными понятиями о природе, накопление и систематизация их знаний, понятий и целостного представления о закономерностях, взаимосвязи природы и общества, развитие умения применять полученные знания в повседневной жизни.
3. Предмет "Мир вокруг" ориентирован на решение следующих задач:
1) преодоление недостатков общего и речевого развития;
2) развитие познавательной деятельности;
3) расширение и обогащение представлений об окружающем мире;
4) формирование элементарных представлений и понятий, необходимых при обучении основным учебным предметам;
5) обучение способности видеть, сравнивать, обобщать, конкретизировать, делать элементарные выводы, устанавливать несложные причинно-следственные связи;
6) обогащение словарного запаса обучающихся;
7) формирование социальных навыков;
8) формирование чувства уважения к культуре и традициям своего и разных народов, к национальным и общечеловеческим ценностям;
9) развитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды;
10) формирование позитивного отношения к окружающей среде, природным и культурным ценностям общества.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа нацелена на формирование у обучающихся основ мыслительных и речевых навыков и умений:
1) наблюдать и изучать явления живой и неживой природы;
2) описывать словесно данные, полученные в ходе наблюдений и экспериментов,
3) устанавливать причинно-следственные связи;
4) обобщать, полученные в процессе наблюдений знания об изменениях в жизни растений животных (насекомых, птиц), человека;

5) бақылау және зерделеу нәтижелерін әңгіме түрінде ұсыну.
5. "Айналадағы әлем" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Білім алушыларды оқытудағы түзете дамыту принципі білім алушының даму кемшілігі табиғатының ерекшелігіне сәйкес ағзаның сақталған атқарымдары мен жүйесін тірек ете отырып құруды білдіреді.
7. Берілген курстың маңызды түзету мақсаты – қоршаған болмыстың заттары мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеу тілін, танымдық әрекетін дамыту. Коммуникативті құрал ретінде сөйлеу тілін дамыту - ересектермен, құрдастармен сөйлесе алуды қалыптастыру болып табылады. Сөйлеу тілінің лексикалық, синтаксистік жақтары, ауызша байланыстырып сөйлеу тілін дамытылады.
8. Түзете дамыту бағыттылығы оқу әрекетін арнайы әдіс-тәсілдермен қамтамасыз етеді:
1) оқыту процесін баяулату;
2) оқылатын материалды көп рет қайталау және оны әр түрлі жағдайларда жаңғырту үшін жағдай тудыру;
3) білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен жас ерекшеліктерін есепке ала отырып сараланған тапсырмаларды әзірлеу;
4) өзінің пікірін айтуға және дәлелдеуді дамытуға арналған уәждік жағдайларды тудыру;
5) білім алушылармен қолжетімді зерттеу жұмыстарды өткізуге негізделген белсенді оқыту түрін ұйымдастыру.
9. Педагогикалық міндеттер сабақтағы білім алушылардың әрекет түрлері дұрыс таңдалған жағдайда табысты шешіледі. Оқылатын құбылыстар мен заттарды тікелей бақылау (экскурсияда), білім алушының заттық-тәжірибелік, ақыл-ой және сөйлеу тілдік әрекеттері, сондай-ақ ойын әрекеттері (дидактикалық, жағдаяттық-рөлдік, үстел үстілік ойындар, ереже бойынша ойындар) жетекші әрекеттер болады.
10. Саралау және жекелеу тәсілдеме қағидасы. Ұжымдық оқу процесі жағдайындағы білім алуда ерекше қажеттіліктері бар білім алушыларға қатыстысараланған тәсілдеме бұзылыстары бір санаттағы оқушылардың вариативтік типологиялық ерекшеліктерінің барлығына шартты болады. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы түрде болады.Жекешелеу тәсілі саралау тәсілінің нақтыламасы болып табылады.
11. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік принципі. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушы дамуының жалпы заңдылығын, сыныптағы әрбір баланың танымдық мүмкіндігін, арнайы педагогикалық көмек тәсілдерін ескере отырып, педагог білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін ұйымдастырып қана қоймай, сонымен бірге, бұл процессті басқара алады.

5) представлять результаты наблюдений и исследований в форме рассказа.
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Мир вокруг" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Коррекционно-развивающий подход в обучении предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии со спецификой природы недостатка развития.
7. Коррекционное назначение данного курса – развитие познавательной деятельности, устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности. Развитие речи, как средство коммуникации, заключается в формировании умений общаться со взрослыми, сверстниками. Развивается лексическая сторона речи, синтаксическая, связная устная речь.
8. Коррекционно-развивающая направленность обеспечивается специальными методами и приемами обучающей деятельности:
1) замедление процесса обучения;
2) создание условий для многократного повторения изучаемого материала и воспроизведение его в разных ситуациях;
3) дифференциация заданий с учетом индивидуальных возможностей и возрастных особенностей обучающихся;
4) создание мотивирующих ситуаций для развития умения высказывать и аргументировать свои мнения;
5) организация активного обучения, основанного на проведении обучающимися доступных исследовательских работ.
9. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность". Ведущими становятся непосредственные наблюдения (на экскурсиях) за изучаемыми явлениями и предметами, предметно-практическая деятельность обучающихся, умственная и речевая, а также игровая деятельность (дидактические, сюжетно-ролевые, настольные игры, игры по правилам), учебная и трудовая деятельность.
10. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода. Дифференцированный подход в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Индивидуальный подход является конкретизацией дифференцированного подхода.
11. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Учитывая общие закономерности развития ребенка, познавательные возможности каждого ученика класса, способы специальной педагогической помощи педагог организует учебно-познавательную деятельность обучающихся и управляет этим процессом.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Білім алушылардың бақылау және тәжірибе әрекеттері процесіндежинаған білім, түсініктері сөйлеу тілінде (айтылымда, әңгімеде, сипаттамада) жалпыланады. Байланыстырылған сөйлеу тілін қалыптастыруға және мәдениетті қарым-қатынас дағдыларын тәрбиелеуге үлкен көңіл бөлінеді.
13. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі -АКТ) дамыту және түзету міндеттерін шешу үшін қажетті оқыту жағдайларын "құрастыруға" көмектесе отырып, арнайы білім беру педагогы үшін қажетті құралдардың арсеналын кеңейтеді.
14. Сабақтарда АКТ-ны қолдануда ұсынылатын мақсаттар:
1) оқу процесің даралау;
2) тікелей бақылаудан жасырын және кез келген қажетті күрделі белгілік пішіндегі танымдық нысандарды үлгілеу;
3) білім алушының өзінің әрекетін шынайы және кешеуілдетілген уақыт тәртібінде талдау үшін көзбен көруге болатын қосымша динамикалық тірек құру; топтық оқыту жағдайындағы жекеленген өнімдік әрекеттену мүмкіндігімен қамтамасыз ету; жекеленген сапалы оқыту мүмкіндігін кеңейту.
15. "Айналадағы әлем" пәнін сапалы және тиімді оқыту процесін ұйымдастыру үшін кабинеттер санитарлық-гигиеналық нормаларды есепке ала отырып, қажетті құрал-жабдықтармен жарақтандырылады:
1) сынып бөлмесіндегі жиһаз жұмысты әр түрлі түрде (жеке, жұп немесе топ ішінде) және әр түрлі түрін ұйымдастыру үшін қозғалмалы болады;
2) білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стенділерді, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырылады;
3) зертханалық және тәжірибе жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жаратылыстану және география кабинеттерінің жабдықтары;
4) Microsoft Office (майкрософт офис) пакеті орнатылған және интернетке қосылған компьютерлер; әр түрлі тақырыптардағы аудио және бейне материалдар жиынтығы;
5) тақырыптарға сәйкес анықтамалар, энциклопедиялар, плакаттар, үлгілер.
16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асады. Оқыту бағдарламасын меңгерудің нәтижелері сыныпта тікелей мұғалімнің қатысуымен оқыту процесі барысында бағаланады. Педагог бақылап бағалау әрекетін жүйелі түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (әр сабақта), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Знания и представления, накопленные обучающимися в процессе наблюдений и практической деятельности, обобщаются в речи (в высказываниях, беседах, описаниях, рассказах). Большое внимание уделяется формированию связной речи и воспитанию навыков культурного общения.
13. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) расширяют арсенал средств педагога специального образования, помогая "достраивать" те условия обучения, которые необходимы для решения развивающих и коррекционных задач. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
14. ИКТ на уроках используется с целью:
1) индивидуализации учебного процесса;
2) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания;
3) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; обеспечения возможности для продуктивной индивидуальной деятельности в условиях группового обучения; расширения возможности качественной индивидуализации обучения.
15. Для организации качественного преподавания и эффективного изучения предмета "Мир вокруг" кабинеты укомплектовываются соответствующим оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм:
1) мебель в классе передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы;
2) предусматривается место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий;
3) используются ресурсы кабинетов естестознания и географии для проведения лабораторных и практических работ; пришкольный полевой участок;
4) используются компьютеры с доступом в интернет и установленным пакетом Microsoft Office (майкрософт офис); набор аудио и видео материалов по разным темам;
5) справочники, энциклопедии, плакаты, модели на соответствующие темы.
16. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ағымдық бақылау білім алушыларды сабақ үстінде бақылау, өзіндік және тәжірибелік жұмыстарды талдау, қызметтің ұжымдық түрлерінің көмегімен орындалады. Әр сабақтағы бақылау оқыту үдерісінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагогтардың қолданған оқыту әдістерінің мазмұнын түзету мақсатында жүргізіледі. Мұндай бақылау білім алушылардың қарым-қатынасында тәрбиелік және ынталандырушы сипатқа ие.
19. Мерзімдік бақылау бөлімнің бағдарламалық тақырыбы және тарауды меңгерген соң жүргізіледі. Белгілі тақырып шеңберіндегі оқу материлдарын меңгерудің нәтижесі білім алушылардың әр типологиялық тобында әртүрлі болады (В.В. Воронкова бойынша). 1-типологиялық топтағы білім алушылар білімін қолдану деңгейінде оқыту материалын меңгеруді көрсетеді.
2-типологиялық топтағы білім алушылар тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді. 3-типологиялық топтағы білім алушылар тану деңгейінде материалды меңгереді және өз білімін өзекті етуде мұғалімнің көмегін қажет етеді. 4-типологиялық топтың білім алушылары олардың жетістігін бағалау жүргізілетін жеке бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылады.
20. Қорытынды бақылау тоқсан мен жылдың соңында жүргізіледі. Педагог сыныптағы әр білім алушының жетістіктері еркін картаға тіркелген, оқу жылында бақыланған жетістігін және даму динамикасын талдайды.
21. Бағалау шаралары көмегімен алынған мәлімет білік пен дағдыны меңгеру барысында туындаған қиындықтарға уақытылы жауап беруге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмек беру тәсілдері және мазмұнын анықтайды.
22. Бағдарлама "Жаратылыстану", "География", "Тарих"пәндерін ары қарай оқуға бағытталған кіріктірілген курс болып табылады.
3-тарау. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
23. "Айналадағы әлем" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта– аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
24. Бағдарламаның мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарынан құралған бөлімшелерден тұрады.
25. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері";
2) 2-бөлім "Табиғат";
3) 3-бөлім "Менің Отаным – Қазақстан";"Сөйлеу тілдік дағдыларды қалыптастыру".
26. "Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
18. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.
19. Периодический контроль проводится после изучения программной темы и раздела. Результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) продемонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявят понимание основного содержания темы. Обучающиеся 3 типологической группы усвоят материал на уровне узнавания и требуют помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе в рамках которой осуществляется оценка их достижений.
20. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
21. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
22. Программа является интегрированным курсом, основой для дальнейшего изучения учебных предметов: "Естествознание", "География", "История".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Мир вокруг"
23. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Мир вокруг" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
24. Содержание учебной Программы по учебному предмету "Мир вокруг" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов.
25. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Сезонные изменения в природе. Времена года";
2) раздел "Природа";
3) раздел "Моя родина- Казахстан";
4) раздел "Формирование речевых навыков".
26. Раздел "Сезонные изменения в природе. Времена года" включает следующие подразделы:

1) күзгі жемістер – денсаулық көзі. Күзгі өзгерістер туралы мәліметтерді қорытындылау;
2) қысқы табиғаттағы өзгерістердің адамдар еңбегіне тигізетін әсері;
3) көктемнің әр түрлі кезеңдеріндегі табиғаттағы өзгерістер;
4) табиғаттағы жаздық байқалымдар туралы мәліметтерді қорытындылау.
27. "Табиғат" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тірі табиғаттағы процесстер;
2) өлі табиғаттағы процесстер.
28. "Менің Отаным – Қазақстан" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Қазақстанның өнеркәсібі;
2) Қазақстандағы ауыл шаруашылық.
29. "Сөйлеу тілдік дағдыларды қалыптастыру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздік қорды кеңейту;
2) байланыстырылған сөйлеу тілін дамыту.
30. 5-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Күннің табиғаттағы өзгерістерге (ауа, су температурасы, жылулық көлемі) тигізетін әсері туралы алған білімін жалпылау. Жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер. Жыл айларының атауларын бекіту. Жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі өсімдіктер. Жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі бақ, бақша, егістік, орман, дала, тау. Жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі жабайы және үй жануарлары. Жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегі;
2) менің Отаным – Қазақстан. Қазақстан Республикасының өнеркәсібі. Республикадағыөнеркәсіптік ірі қалалар. Қазақстандағы пайдалы қазбалар – көмір, мұнай, газ, сондай-ақ осы жергілікті жердегі пайдалы қазбалар. Олардың адам өміріндегі маңызы. Қазақстандағы аса бір ірі кен орындары. Қазақстанның ауылшаруашылығы: мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы. Бидай өсіру аймақтары. Нанның адам өміріндегі рөлі. Нанға ұқыптылықпен қарау. Суретшілер мен жазушылар шығармаларындағы Қазақстанның табиғаты;
3) табиғат. Су – барлық тіршіліктің өмір сүру шарты. Судың табиғаттағы рөлі. Суды өнімдерді өндіруде пайдалану. Судың ластану себептері. Су қоймаларының жанындағы тәртіп ережелері. Суды үнемдеу. Ауа – тыныс алу негізі. Ауаның өсімдіктер, жануарлар, адамдар өміріндегі рөлі. Ауаның ластану көздері – фабрикалар, зауыттар, көліктер. Лас және таза ауаның адамның денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің жағдайына тигізетін әсері. Топырақ. Топырақтың өсімдіктер, жануарлар, адам үшін маңызы. Адамның топырақтың құнарлылығын сақтаудағы рөлі. Табиғатқа ұқыпты қарау, адамның оның алдындағы жауапкершілігі. Тірі табиғат. Өсімдіктер. Ағаштардың, бұталардың, шөптесін өсімдіктердің ортақ және айырмашылық белгілері. Өсімдіктің өмір сүру шарты – топырақ, су, ауа, жарық. Өсімдіктің сыртқы түрінен жеке талаптардың жетіспеушілігін анықтау. Мәдени өсімдіктер (бақ, бақша, егістік өсімдіктері). Сыртқы түрі, өсу шарты, өсу орны, адам күтіміне тәуелділігі. Жабайы өсетін өсімдіктер – сыртқы түрі, өсу орны мен ерекшеліктері. Өсімдіктердің тұқыммен және шыбықпен көбеюі. Топырақты тұқым себуге дайындау. Өсімдік дамуының шарты және кезеңдері (тұқым, өскін, жапырақтары бар сабақ, гүл, жеміс), өсімдіктерді күтудің негізгі және қосымша ережелері. Тірі табиғат. Жануарлар. Жануарлар әлемі өкілдерінің сан алуан түрлері – аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер. Жануарлардың өсімдіктен айырмашылықтары. Жануарлардың өсімдіктерді пайдалануы. Жануарлардың, құстардың қозғалу, жауларынан қорғану үшін бейімделуі. Үй және жабайы жануарлар – сыртқы түрі, мекендеу орны бойынша ұқсастықтары және айырмашылықтары. Шөпқоректі жануарлар – қоян, тиін, сиыр, ешкі. Олардың қоректену тәсілдері. Ересек жануарлар мен олардың төлдерінің атаулары. Жыртқыш жануарлар – қасқыр, түлкі. Қылықтары, қоректену ерекшеліктері, төлдері. Қорек талғамайтын жануарлар – аю, кірпі, шошқа. Жыртқыш жануарлармен шөп қоректі жануарлардың қоректену тәсілі бойынша айырмашылықтары. Пайдалы және зиянды жануарлар (адам, жануарлар үшін зияны және пайдасы);

1) осенние плоды – источник здоровья. Обобщение ведений об осенних изменениях;
2) влияние изменений в природе зимой на труд людей;
3) изменения природы в разные периоды весны;
4) обобщение сведений о летних проявлениях природы.
27. Раздел "Природа" включает следующие подразделы:
1) процессы в живой природе;
2) процессы в неживой природе.
28. Раздел "Моя родина - Казахстан" включает следующие подразделы:
1) промышленность Казахстана;
2) сельское хозяйство Казахстана.
29. Раздел "Формирование речевых навыков" включает следующие подразделы:
1) расширение словарного запаса;
2) развитие связной речи.
30. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 5 класса:
1) сезонные изменения в природе. Обобщение полученных знаний о влиянии солнца на изменения в природе (температура воздуха, воды, количества тепла), на смену времен года. Изменения в природе в связи со сменой времен года. Закрепление названий месяцев года. Растения в разные времена года. Сад, огород, поле, лес, степи, горы в разные времена года. Дикие и домашние животные в разные времена года. Труд людей с разные времена года в городе и селе;
2) моя Родина – Казахстан. Промышленность Республики Казахстан. Наиболее крупные промышленные города республики. Полезные ископаемые Казахстана – уголь, нефть, газ, а также полезные ископаемые данной местности. Их значение в жизни человека. Наиболее крупные месторождения в Казахстане. Сельское хозяйство Казахстана: животноводство, растениеводство. Зоны выращивания пшеницы. Роль хлеба в жизни человека. Бережное отношение к хлебу. Природа Казахстана в произведениях художников и писателей;
3) природа. Неживая природа. Вода – условие существования всего живого. Роль воды в природе. Использование воды в производстве продукции. Причины загрязнения воды. Правила поведения вблизи водоемов. Экономия воды. Воздух – основа дыхания. Роль воздуха в жизни растений, животных, человека. Источники загрязнения воздуха – фабрики, заводы, транспорт. Влияние загрязненного и чистого воздуха на здоровье человека, состояние животных и растений. Почва. Значение почвы для растений, животных, человека. Роль человека в сохранении плодородия почвы. Бережное отношение к природе, ответственность человека перед ней. Живая природа. Растения. Общие и отличительные признаки деревьев, кустарников, травянистых растений. Условия жизни растений – почва, вода, воздух, свет. Выявление по внешнему виду растения недостатка отдельных условий. Культурные растения (растения сада, огорода, поля). Внешний вид, условия роста, место произрастания, зависимость от ухода человека. Дикорастущие растения – внешний вид, место и особенности произрастания. Размножение растений семенами и черенками. Подготовка почвы к посадке семян. Условия и стадии развития растения (семя, росток, стебель с листьями, цветок, плод) основные и дополнительные правила ухода за растениями. Животные. Разнообразие представителей животного мира – звери, птицы, рыбы, насекомые. Отличие животных от растений. Использование животными растений. Приспособления животных, птиц для передвижения, для защиты от врагов. Домашние и дикие животные – сходства и различия по внешнему виду, по месту обитания. Травоядные животные – заяц, белка, корова, коза. Способ их питания. Названия взрослых животных и детенышей. Хищные животные – волк, лиса. Внешний вид. Повадки, особенности питания, детеныши. Всеядные животные – медведь, еж, свинья. Отличие от хищных и травоядных животных по способу питания. Полезные и вредные животные (вред и польза для человека, для животных);

4) байланыстырып сөйлеуді дамыту: сөздік қорын кеңейту; бақылау және заттық-тәжірибелік іс-әрекеттің нәтижесінде сөйлем құрастыру; диалогпен сөйлеуді дамыту; сурет, сюжеттік суреттер бойынша қысқаша әнгімелерді құрастыру; білім алушылардың сөйлеу тілі грамматикалық құрылысын, сөйлеу мәнерлігін жетілдіру.
31. Бағдарламадағы оқу материалын тоқсандар бойынша бөлу үлгілік болып табылады, білім алушылардың оқу материалын меңгеруін есепке ала отырып мұғалімнің тоқсандар арасында ауыстыруға құқығы бар. Мұғалім тақырыптарды оқу бірізділігін жергілікті табиғи жағдайларға байланысты анықтайды. Әр сыныптағы оқу өткен материалдарды қайталаудан басталады. төртінші тоқсанның негізгі уақыты жыл бойы өткенді қайталауға және жеке білім алушылардың біліміндегі кемістіктерін түзетуге арналады.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқу мақсатын оңтайлы қолдану үшін кодтама берілген. Кодта бірінші сан сыныпты білдіреді, екінші және үшінші сан – тарау мен бөлім, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы, 5.2.2.1 кодындағы "5" – сынып, "2.2" –бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
33. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
1.1 Күзгі жемістер – денсаулық көзі. Күзгі өзгерістер туралы мәліметтерді қорыту
5.1.1.1 күннің табиғаттағы (ауаның, судың температурасы, жылылық көлемі) өзгерістерге, жыл мезгілінің ауысуына әсері туралы алған білімді қорытындылау
5.1.1.2 адамның тамақтануындағы көкөністер мен жемістердің маңызын ұғыну; негізгі дәрумендер, олардың адам денсаулығын нығайтудағы рөлі туралы түсініктердің болуы; тиімді тамақтану ережелерін білу
5.1.1.3 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау
5.1.1.4 табиғаттағы күзгі өзгерістер себебін түсіндіре білу
5.1.1.5 күздің әр түрлі кезеңдерінде ауа мен су температурасын өлшеу, өлшеу нәтижелерін табиғатты бақылау күнделігінде тіркеу
5.1.1.6 "Тиімді тамақтану ерекшеліктері" журналын ауызша дайындау
5.1.1.7 "пайдалы – пайдалы емес" ойынына қатысу
5.1.1.8 салауатты мәзірді құрастыру – жаңа піскен көкөністер мен жемістерден дайындалған тағамдар
5.1.1.9 жаңа піскен көкөністер, жемістер мен аскөктен жеңіл тағам дайындай білу
5.1.1.10 күзгі көкөністерді дайындауға – қырыққабатты және қиярды тұздауға көмектесу
5.1.1.11 аспаздық тағамдарды дайындау үшін тамақ өнімдерін өлшеу
5.1.1.12 ауа райына қарай киіне білу
5.1.1.13 бақшадағы, бақтағы, мектеп жанындағы үлескедегі күзгі жұмыстарға қатысу
1.2 Қысқы табиғаттағы өзгерістердің адамдар еңбегіне тигізетін әсері

4) развитие связной речи: пополнение словарного запаса, составление высказываний по следам наблюдений и предметно-практической деятельности, развитие диалогической речи, составление небольших рассказов по картине, серии сюжетных картин, совершенствование грамматического строя речи, выразительности речи обучающихся.
31. Распределение учебного материала по четвертям в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала между четвертями с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Последовательность изучения тем варьируется учителем исходя из природных условий местности. Обучение в каждом классе начинается с повторения ранее изученного материала. Основное время четвертой четверти посвящается закреплению пройденного в течение года и устранению пробелов в знаниях отдельных обучающихся.
Глава 4. Система целей обучения
32. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе, третье числа- подраздел, четвертое число - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.2.1 "5" – класс, "2.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
33. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Сезонные изменения в природе. Времена года":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
5 класс
1. Осенние плоды – источник здоровья. Обобщение сведений об осенних изменениях.
5.1.1.1 обобщать полученные знания о влиянии солнца на изменения в природе (температура воздуха, воды, количества тепла), на смену времен года;
5.1.1.2 осознавать значение свежих овощей и фруктов в питании человека; иметь представление об основных витаминах, их роли в укреплении здоровья человека; знать правила рационального питания;
5.1.1.3 обобщать, полученные в процессе наблюдений знания об изменениях в жизни растений животных (насекомых, птиц), человека осенью;
5.1.1.4 уметь объяснять причины осенних изменений в природе;
5.1.1.5 измерять температуру воздуха и воды в разные периоды осени, вносить результаты измерений в дневник наблюдений за природой;
5.1.1.6 готовить устный журнал "Особенности рационального питания";
5.1.1.7 участвовать в игре "полезно – не полезно";
5.1.1.8 составлять здоровое меню – блюда из свежих овощей и фруктов;
5.1.1.9 уметь приготовить несложное блюдо из свежих овощей, зелени и фруктов;
5.1.1.10 помогать в заготовке осенних овощей – квашение капусты, засолка огурцов;
5.1.1.11 взвешивать продукты для приготовления кулинарных блюд;
5.1.1.12 уметь одеваться по погоде;
5.1.1.13 участвовать в осенних работах в огороде, саду, на пришкольном участке
2. Влияние изменений в природе зимой на труд людей;

5.1.2.1 қыстағы табиғаттағы өзгерістер, олардың адам еңбегіне әсері туралы түсініктерді қорытындылау және жүйелеу
5.1.2.2 өлі табиғат пен тірі табиғат нысандары мен құбылыстарының арасындағы байланысты табу, қыста жабайы жануарларға көмек көрсетудің қажеттілігін түсіну
5.1.2.3 қыс мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы (егістікте қар тоқтату, көктемгі егіске техника мен тұқым дайындау) адамдардың еңбектері туралы түсініктерінің болуы
5.1.2.4 бақтағы қысқы жұмыстарға, мектеп ауласын қардан тазарту, мектеп үлескесіндегі ағаштар мен бұталардың астын қармен көму жұмыстарына қатысу
5.1.2.5 қыс туралы (қыстың әр түрлі кезеңдеріндегі табиғаттағы өзгерістер, өсімдіктер мен жануарлардың қыстағы өмірі, адамдардың қыс кезіндегі еңбегі) туралы әңгіме құрастыру
5.1.2.6 тал түстегі күннің биіктігін, күн жарығының ұзақтығын белгілеу, ауа райын бақылау, оны кешегі ауа райымен салыстыру
5.1.2.7 табиғаттағы тәуелділіктің себеп-салдарын анықтау
5.1.2.8 ағаштар мен бұталардың тамырын қармен жауып, өсімдіктерді үсіп кетуден қорғай білу
5.1.2.9 шынықтыру жаттығуларын жүйелі түрде орындау, суық тиюдің алдын алу шараларын орындау;
5.1.2.10қыстап қалатын құстарды тамақтандыруға арналған қарапайым жемсалғыш жасай білу
1.3 Көктемнің әр түрлі кезеңдеріндегі табиғаттағы өзгерістер
5.1.3.1 көктемгі табиғаттағы өзгерістер туралы білімді қорытындылау және жүйелеу
5.1.3.2 табиғаттың әр түрлі нысандарының арасындағы байланысты анықтау білуді қалыптастыру
5.1.3.3 көктемгі табиғаттың әдемілігін көре білу, табиғаттағы өз тәртібіне баға беру
5.1.3.4 өсімдіктер мен жануарлардың өміріндегі өзгерістердің өлі табиғаттағы өзгерістерге тәуелділігін көрсету
5.1.3.5 бақыланатын өзгерістердің себептерін түсіндіре білу, табиғатты қорғау жұмысына қатысу тілегін білдіру
5.1.3.6 бақтағы ағаштарды әктеуге қатысу
5.1.3.7 ағаштарды, бұталарды, бақша өсімдіктерін отырғызуға, гүлзарға гүл тұқымын себуге қатысу
5.1.3.8 өсіп тұрған өсімдіктерді күту
5.1.3.9 "Бұл қашан болады?", "Артығын алып таста" (суреттердегі белгілер бойынша жыл мезгілін анықтау) ойындарына қатысу
5.1.3.10 мұз сүңгісі бойынша оңтүстік, солтүстікті анықтай білу
5.1.3.11 қыстан кейін мектеп ауласын тазарту, жайлардағы көктемгі тазарту
1.4 Табиғаттағы жаздық байқалымдар туралы мәліметтерді қорытындылау
5.1.4.1 табиғаттағы мезгілдік өзгерістер туралы білімді қорытындылау және жүйелеу
5.1.4.2 өсімдіктер мен жануарлардың өміріндегі өзгерістердің өлі табиғаттағы өзгерістерге тәуелділігін көрсету
5.1.4.3 табиғатты қорғау нормаларына сәйкес келетін дұрыс дағдыларды, бақытсыздық жағдайдың (мысалы, суға түскенде, орманда алау жаққанда) алдын алу мақсатындағы тәртіп дағдыларын байқату

5.1.2.1 обобщать и систематизировать представления об изменениях в природе зимой их влиянии на труд людей;
5.1.2.2 устанавливать связи между объектами и явлениями неживой и живой природы, понимать необходимость оказания помощи диким животным зимой;
5.1.2.3 иметь представление о труде людей в зимний период в городе и селе: задержание снега на полях, подготовка техники и семян к весеннему севу;
5.1.2.4 участвовать в зимних работах в саду, очистке территории школы от снега, задержании снега под деревьями и кустарниками на пришкольном участке;
5.1.2.5 составлять рассказ о зиме: изменениях природы в разные периоды зимы, жизни животных и растений зимой, труде людей в зимний период;
5.1.2.6 отмечать высоту солнца в полдень, продолжительность светового дня, отмечать погоду, сравнить ее со вчерашней;
5.1.2.7 устанавливать причинно-следственной зависимости в природе;
5.1.2.8 уметь защищать растения от замерзания, закрывая корни деревьев и кустарников снежным покровом;
5.1.2.9 систематически выполнять закаливающие процедуры, осуществлять профилактику простудных заболеваний;
5.1.2.10 уметь изготовить простую кормушку для подкормки зимующих птиц
3. Изменения природы в разные периоды весны
5.1.3.1 обобщать и систематизировать знания о весенних изменениях в природе;
5.1.3.2 уметь устанавливать связи, существующие между различными объектами природы;
5.1.3.3 уметь видеть красоту весенней природы, давать оценку своего поведения в природе;
5.1.3.4 показывать зависимость изменений в жизни растений и животных от изменений в неживой природе;
5.1.3.5 уметь объяснять причины наблюдаемых изменений, проявлять желание участвовать в работах по охране природы;
5.1.3.6 участвовать в побелке садовых деревьев;
5.1.3.7 участвовать в посадке деревьев, кустарников, огородных растений, семян цветов на клумбах;
5.1.3.8 ухаживать за растущими растениями;
5.1.3.9 принимать участие в играх: "Когда это бывает?", "Убери лишнее? (определение времени года по признакам на картинках);
5.1.3.10 уметь определять стороны света (север, юг) по сосулькам;
5.1.3.11 убирать территорию школы после зимы. Весенняя уборка помещений
4. Обобщение сведений о летних проявлениях природы.
5.1.4.1 обобщать и систематизировать знания о сезонных изменениях в природе;
5.1.4.2 уметь объяснять зависимость изменений в жизни растений и животных от изменений в неживой природе;
5.1.4.3 проявлять навыки правильного, отвечающего природоохранным нормам, поведения в природе с целью предупреждения несчастных случаев (например, во время купания в водоемах, разведения костров в лесу);

5.1.4.4 жаздың ыстық күндерінде дұрыс киіне білу
5.1.4.5жаздағы шынықтыру шараларын білу және орындау
5.1.4.6 "Судағы тәртіп ережелері", "Жазғы ормандағы тәртіп ережелері" тақырыбына ұжымдық плакаттардың суретін салуға қатысу
5.1.4.7 бақ, бақша өсімдіктерін күту
5.1.4.8 ерте пісетін жеміс, көкөніс өнімдерін жинауға қатысу
5.1.4.9 үй жануарларын күте білу
5.1.4.10 суда шомылғанда өзін дұрыс ұстай білу, орманда демалғанда өзін дұрыс ұстай білу
5.1.4.11бақ, бақша, гүлзардағы өсімдіктерді, бөлме өсімдіктерін күте білу
2) 2-бөлім "Табиғат":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
2.1 Тірі табиғаттағы процесстер
5.2.1.1 өсімдік әлемі туралы білімді қорытындылау, нақтылау және жүйелеу
5.2.1.2 ағаш, бұта, шөп тектес өсімдіктердің ортақ белгілері мен айырмашылықтарын ерекшелей білу
5.2.1.3 өсімдіктер өмірі (топырақ, ауа, су, жарық) туралы білімді бекіту
5.2.1.4 кейбір жағдайлардың жетіспеушілігін өсімдіктің сыртқы түріне қарап байқай білу
5.2.1.5 "Мәдени өсімдіктер" (бақ, бақша, егін дақылдары) түсінігі туралы ұғынымы бар
5.2.1.6 мәдени өсімдіктердің айырмашылық белгілерін – сыртқы түрін, өсу жағдайын, өсу орнын, адамның күтіміне тәуелділігін (көкөніс, жеміс) білу
5.2.1.7 "Жабайы өсетін өсімдіктер": ағаштар – қарағай, шырша, қайың, шетен, мойыл; бұталар – итмұрын, аршашөптер – жоңышқа, бақбақ, ермен туралы ұғынымы бар
5.2.1.8 жабайы өсімдіктердің айырмашылық белгілерін – сыртқы түрін, өсу орнын және өсу ерекшеліктерін білу
5.2.1.9 өсімдіктіекі тәсілмен: тұқыммен және шыбықты телу арқылы көбейту туралы түсінігі болу
5.2.1.10 өсімдік бөліктерін көрсете және атай білу
5.2.1.11 өсімдіктің даму талабы мен кезеңдерін (тұқым, өскін, жапырағы бар сабақ, гүл, жеміс) білу
5.2.1.12 өсімдікті күтудің негізгі және қосымша ережелерімен танысу
5.2.1.13 бөлме өсімдіктерін күте білу
5.2.1.14 бақ пен бақшаның (мектеп жанындағы үлескедегі, үй жанындағы бақ пен бақшадағы) мәдени өсімдіктерін күте білу
5.2.1.15 орманға, егістікке, шалғынға экскурсияға бару
5.2.1.16 өсімдіктің өсуін бақылау
5.2.1.17 табиғи материалдарды жинау
5.2.1.18 дәптерде жабайы өсімдіктердің сыртқы түрін, өсу орны мен ерекшеліктерін сипаттауға талпыну
5.2.1.19 дала гүлдерінен гүлшоқ жасай білу
5.2.1.20 қызанақ, қияр, болғар бұрышының тұқымынан көшет өсіре білу;
5.2.1.21 өсімдіктің өсуін бақылау, оларды күту
5.2.1.22 тұқым себу үшін топырақты дайындай білу
5.2.1.23 тұқымды топыраққа себу және сәбіз бен қызылшаны өсіру әрекеттерін орындау

5.1.4.4 уметь правильно одеваться в жаркий летний день;
5.1.4.5 знать и выполнять летние закаливающие процедуры;
5.1.4.6 участвовать в рисовании коллективных плакатов на темы "Правила поведения на воде", "Правила поведения летом в лесу";
5.1.4.7 ухаживать за растениями сада, огорода;
5.1.4.8 принимать участие в уборке раннего урожая ягод, овощей;
5.1.4.9 уметь ухаживать за домашними животными;
5.1.4.10 уметь правильно вести себя при купании в водоемах, уметь правильно вести себя в лесу на отдыхе;
5.1.4.11 уметь ухаживать за растениями сада, огорода, цветниками, комнатными растениями
2) раздел "Природа":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
5 класс
1. Процессы в живой природе
5.2.1.1 обобщать, уточнять и систематизировать знания о растительном мире;
5.2.1.2 уметь выделять общие и отличительные признаки деревьев, кустарников, травянистых растений;
5.2.1.3 закреплять знания условий жизни растений – почва, вода, воздух, свет;
5.2.1.4 уметь распознавать по внешнему виду растения недостаток отдельных условий;
5.2.1.5 иметь представление о понятии "культурные растения" - растения сада, огорода, поля;
5.2.1.6 знать отличительные признаки культурных растений -внешний вид, условия роста, место произрастания, зависимость от ухода человека (овощи, фрукты);
5.2.1.7 иметь представление о понятии "дикорастущие растения":
деревья -ель, сосна, береза, рябина, черемуха;
кустарники -шиповник, можжевельник;
травы -клевер, одуванчик, полынь;
5.2.1.8 знать отличительные признаки дикорастущих растений – внешний вид, место и особенности произрастания;
5.2.1.9 иметь представление о двух способах размножения растений - семенами и черенками;
5.2.1.10 уметь показывать и называть части растений;
5.2.1.11 знать условия и стадии развития растения (семя, росток, стебель с листьями, цветок, плод);
5.2.1.12 иметь представление об основных и дополнительных правилах ухода за растениями;
5.2.1.13 уметь ухаживать за комнатными растениями;
5.2.1.14 уметь ухаживать за культурными растениями сада и огорода (на пришкольном участке, в саду и огороде возле дома);
5.2.1.15 совершать экскурсии в лес, поле, луг;
5.2.1.16 наблюдать за ростом растений;
5.2.1.17 собирать природный материал;
5.2.1.18 стремиться описывать в тетради внешний вид дикорастущих растений, места и особенности произрастания;
5.2.1.19 уметь составить букет из полевых цветов;
5.2.1.20 выращивать посадочные материалы помидоров, огурцов, болгарского перца из семян;
5.2.1.21 наблюдать за ростом растений, ухаживать за ними;
5.2.1.22 уметь подготавливать почву к посадке семян;
5.2.1.23 выполнять действия по посадке семян в грунт и выращивание моркови и свеклы;

5.2.1.24 алма, алмұрт ағаштарды телу тәсілімен көбейтуді бақылау
5.2.1.25 өсімдіктің сыртқы түріне қарай олардың жақсы өсуіне ылғалдың, жарықтың, ауаның, топырақтың жетіспейтіндігін анықтау
5.2.1.26 өсімдіктерді отырғызуды жүзеге асыру
5.2.1.27 туған өлкенің өсімдік әлемін көре, сақтай және көбейте білу
5.2.1.28 мәдени өсімдікті (раушангүл – итмұрын, шие – шетен) жабайы өсімдіктен айырмашылық белгілері бойынша ажырата білу
5.2.1.29қандай өсімдіктердің тұқым арқылы, қандай өсімдіктердің шыбықты телу арқылы көбейетінін анықтау
5.2.1.30 өсімдіктерге ұқыптылықпен қарай білу
5.2.1.31 бөлме өсімдіктерін суғара білу
5.2.1.32 бақ пен бақшадағы мәдени өсімдіктерді күту ережелерін (түптеу, малалау, суғару) орындау
5.2.1.33 гүл сыйлау ережелерін білу
5.2.1.34 жануарлар әлемінің сан алуан түрлілігі – аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер туралы түсінігі болу
5.2.1.35 жануарлардың өсімдікті қорек ретінде пайдаланатыны туралы білу
5.2.1.36 жануарлар мен құстардың қозғалу, жауынан қорғану үшін бейімделетіні туралы түсігіні бар
5.2.1.37 үй жануарлары мен жабайы жануарларды сыртқы түрі, мекендеу жері бойынша ажырата білу
5.2.1.38 шөпқоректі жануарлар (қоян, тиін, сиыр, ешкі), олардың қоректену тәсілдері, ересек жануарлар мен олардың төлдерінің атауларытуралы түсінігінің болуы
5.2.1.39 жыртқыш жануарлар (қасқыр, түлкі) және олардың сыртқы түрі, қоректену ерекшеліктері, олардың қылықтары, төлдері туралы түсінігінің болуы
5.2.1.40 қорек талғамайтын жануарлар (аю, кірпі, шошқа) және олардың қоректену тәсіліне қарай жыртқыш жануарлар мен шөпқоректі жануарлардан айырмашылықтары туралы түсінігінің болуы
5.2.1.41 пайдалы және зиянды жануарларды (адам, жануарлар үшін зиянды және пайдалы) ажырата білу
5.2.1.42 үй жануарларын өздігінен күтуге талпыну
5.2.1.43 қыста құстарды өздігінен тамақтандыра білу
5.2.1.44 аквариумдағы балықтарды өздігінен күте білу
2.2 Өлі табиғаттағы процесстер
5.2.2.1 өлі табиғат туралы білімді қорытындылау, нақтылау және жүйелеу
5.2.2.2 барлық тіршілік көзінің өмір сүруінің басты талабы ретіндегі су туралы, табиғаттағы судың рөлі туралы түсінікті бекіту
5.2.2.3 суды өнімдерді өндіруде пайдалану туралы түсініктің болуы
5.2.2.4 судың ластану себептерін және оның адам, жауарлар мен өсімдіктер өміріндегі салдарын білу
5.2.2.5ауаның тыныс алу негізі екені туралы, ауаның адам, жауарлар мен өсімдіктер өміріндегі рөлі туралы түсінікті бекіту
5.2.2.6 ласжәне таза ауаның адам денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің жағдайына тигізетін әсері туралы білу
5.2.2.7 топырақ және топырақтың адам, жауарлар мен өсімдіктер үшін маңызы туралы түсінікті нақтылау және кеңейту

5.2.1.24 наблюдать за размножением деревьев яблони, груши, черенками;
5.2.1.25 определять по внешнему виду растения, какого условия ему не хватает для хорошего роста – влаги, света, воздуха, почвы;
5.2.1.26 осуществлять посадку растений;
5.2.1.27 уметь видеть, беречь и приумножать растительный мир родного края;
5.2.1.28 определять по отличительным признакам культурное растение от дикорастущего (роза-шиповник, вишня-рябина);
5.2.1.29 определять, какие растения размножаются семенами, какие черенками;
5.2.1.30 уметь бережно относиться к растениям;
5.2.1.31 уметь поливать комнатные растения;
5.2.1.32 выполнять правила ухода за культурными растениями сада и огорода: прополка, боронование, полив растений сада и огорода;
5.2.1.33 знать правила дарения цветов;
5.2.1.34 иметь представление о разнообразии представителей животного мира – звери, птицы, рыбы, насекомые.
5.2.1.35 знать об использовании животными растений в качестве пищи;
5.2.1.36 иметь представление о приспособлении животных и птиц для передвижения, для защиты от врагов;
5.2.1.37 уметь различать домашних и диких животных по внешнему виду, по месту обитания;
5.2.1.38 иметь представление о травоядных животных – заяц, белка, корова, коза, способ их питания, названия взрослых животных и детенышей;
5.2.1.39 иметь представление о хищных животных – волк, лиса. Внешний вид. Повадки, особенности питания, детеныши;
5.2.1.40 иметь представление о всеядных животных – медведь, еж, свинья, отличие от хищных и травоядных животных по способу питания;
5.2.1.41 уметь различать полезных и вредных животных (вред и польза для человека, для животных);
5.2.1.42 стремиться самостоятельно ухаживать за домашними животными;
5.2.1.43 уметь подкармливать птиц зимой;
5.2.1.44 уметь самостоятельно ухаживать за аквариумными рыбками
2. Процессы в неживой природе
5.2.2.1 обобщать и систематизировать знания о неживой природе;
5.2.2.2 закреплять представление о воде как условии существования всего живого, о роли воды в природе;
5.2.2.3 иметь представление об использовании воды в производстве продукции;
5.2.2.4 знать причины загрязнения воды и его последствия в жизни человека, животных и растений;
5.2.2.5 закрепить представление о воздухе как основе дыхания, роли воздуха в жизни растений, животных и человека;
5.2.2.6 знать о воздействие загрязненного и чистого воздуха на здоровье человека, состояние животных и растений;
5.2.2.7 уточнять и расширять представления о почве и значении почвы для растений, животных и человека;

5.2.2.8 топырақтың құнарлылығын сақтаудағы адамның рөлі туралы білу
5.2.2.9 адамның табиғат алдындағы жауапкершілігі туралы түсінігінің болуы
5.2.2.10 өнеркәсіптерге, ауыл шаруашылық және мал фермаларына экскурсияға бару
5.2.2.11 мектеп жанындағы үлескеде мезгілдік жұмыстарға, бөлме өсімдіктерін күтуге қатысу
5.2.2.12 ауа температурасын өлшей білу
5.2.2.13 жел бағытын анықтай білу
5.2.2.14 ауа райын бақылау және табиғат күнделігін жүргізу
5.2.2.15 "Табиғатты қорғау" тақырыбына плакаттар мен постер жасауға қатысу
5.2.2.16 табиғат күнделігі бойынша әр түрлі күндердің ауа райын салыстыру
5.2.2.17 тәжірибе жүргізу: бір өсімдікті терезе алдына, екіншісін қараңғы бөлмеге қой. Бір өсімдікті суғар, екіншісіне су құйма. Бір өсімдікті жылы бөлмеге, ал екінші өсімдікті суық бөлмеге қой. Қорытынды жасай білу: өсімдіктің өсуі үшін жылы ауа, жарық, су қажет
5.2.2.18 табиғатта тәртіп мәдениетін сақтау
5.2.2.19судың жағасында және суда қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.2.2.20 өз денсаулығын салқын тиюден қорғау
5.2.2.21 бақтағы және бақшадағы мезгілдік жұмыстарды орындау
5.2.2.22бөлме өсімдіктерін күту
5.2.2.23 табиғат алдындағы өз жауапкершілігін сезіну
3) 3-бөлім "Менің Отаным – Қазақстан":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
3.1 Қазақстан өнеркәсібі
5.3.1.1 Қазақстан Республикасының өнеркәсібі туралы түсінігі болу
5.3.1.2 Республиканың ірі өнеркәсіптік – Атырау, Қарағанды, Екібастұз, Қостанай қалаларын білу
5.3.1.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалар (көмір, мұнай, газ), сондай-ақ жергілікті жердегі пайдалы қазбалар, олардың адам өміріндегі маңызы туралы түсінігі болу
5.3.1.4 Қазақстанның физикалық картасымен және пайдалы қазбалар картасымен жұмыс істеуге үйрену
5.3.1.5 картадан Қазақстанның ірі қалаларын және мұнай, газ, көмір кен орындарын табу бойынша тәжірибелік тапсырмаларды орындау
5.3.1.6 бензинның қайдан алынатыны және оның қайда пайдаланылатыны туралы білу
5.3.1.7 үйге газдың қалай келетіні туралы түсінігі болу
5.3.1.8 тұрмыста газды, электрді, көмірді үнемдеп шығындауға тырысу
5.3.1.9 әр түрлі кен орындарындағы пайдалы қазбалардың санын салыстыру бойынша математикалық есептеу әрекетін орындау
5.3.1.10 әр түрлі кен орындары бойынша салыстырылатын мәліметтер графигін және диаграммасын жасауға үйрену
3.2. Қазақстанның ауыл шаруашылығы
5.3.2.1 Қазақстанның ауыл шаруашылығы (мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы) туралы түсінігі болу
5.3.2.2 бидай өсірілетін аймақтарды білу, картадан көрсету
5.3.2.3мал шаруашылығының негізгі аймақтарын білу, картадан көрсету
5.3.2.4нанның неден жасалатынын және нанның адам өміріндегі рөлін білу

5.2.2.8 знать о роли человека в сохранении плодородия почвы;
5.2.2.9 иметь понятие об ответственности человека перед природой;
5.2.2.10 совершать экскурсии на предприятия, сельскохозяйственные и животноводческие фермы;
5.2.2.11 участвовать в сезонных работах на пришкольном участке, в уходе за комнатными растениями;
5.2.2.12 уметь измерять температуру воздуха;
5.2.2.13 уметь определять направление ветра;
5.2.2.14 наблюдать за погодой и вести календарь природы;
5.2.2.15 участвовать в создании плакатов и постеров на тему "Охрана природы";
5.2.2.16 сравнить погоду разных дней по календарю природы;
5.2.2.17 провести опыт: одно растение поставить на окне, другое – в темной комнате. Одно растение поливать, другое нет. Одно растение стоит в теплой комнате, другое в холодной. Уметь сделать вывод: для жизни растений необходимы теплый воздух, свет, вода;
5.2.2.18 соблюдать культуру поведения в природе;
5.2.2.19 соблюдать правила безопасности рядом с водоемами и на воде;
5.2.2.20 сохранять свое здоровье от простудных заболеваний;
5.2.2.21 выполнять сезонные работы в саду и огороде;
5.2.2.22 ухаживать за комнатными растениями;
5.2.2.23 осознавать свою ответственность перед природой
3) раздел "Моя родина- Казахстан":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
5 класс
1. Промышлен-ность Казахстана
5.3.1.1 иметь представление о промышленности Республики Казахстан;
5.3.1.2 знать наиболее крупные промышленные города республики – Атырау, Караганда, Экибастуз, Костанай;
5.3.1.3 иметь представление о полезных ископаемых Казахстана – уголь, нефть, газ, а также полезных ископаемых данной местности; их значение в жизни человека;
5.3.1.4 работать с физической картой и картой природных ископаемых Казахстана;
5.3.1.5 выполнять практические занятия по нахождению на карте наиболее крупных городов Казахстана и мест добычи полезных ископаемых нефти, газа, угля;
5.3.1.6 знать из чего делают бензин и где он используется;
5.3.1.7 иметь представление о том, как поступает газ в дома;
5.3.1.8 стремиться экономно расходовать в быту газ, электричество, уголь;
5.3.1.9 выполнять математически вычисления по сравнению количества добываемых полезных ископаемых на разных месторождениях;
5.3.1.10 делать графики и диаграммы сравнительных данных по разным месторождениям с помощью учителя
2.Сельское хозяйство Казахстана
5.3.2.1 иметь представление о сельском хозяйстве Казахстана: животноводство, растениеводство;
5.3.2.2 знать зоны выращивания пшеницы, показывать на карте;
5.3.2.4 знать основные зоны животноводства, показывать на карте;
5.3.2.4 знать из чего делают хлеб и о роли хлеба в жизни человека;

5.3.2.5 нанға ұқыптылықпен қарай білу
5.3.2.6 жергілікті жерде қандай ауыл шаруашылық дақылдардың өсірілетінін білу
5.3.2.7 әр түрлі ауыл шаруашылық дақылдарының соңғы 2-3 жылдағы өнімін жинау диаграммасын құруға, салыстыруға үйрену
5.3.2.8 суретшілер мен жазушылардың шығармаларындағы Қазақстанның табиғаты
5.3.2.9 Қазақстан суретшілерінің көрмесіне бару
5.3.2.10 Қазақстан жазушылары мен ақындарының шығармаларын оқу
5.2.3.11 өз елінің қадірлі азаматы болу дегенді түсіндіре білу
4) 4-бөлім "Сөйлеу тілдік дағдыларды қалыптастыру":
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
4.1 Сөздік қорды кеңейту
5.4.1.1 сөздік қорға бұрын пайдаланылмаған зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеулерді ендіруге тырысу
5.4.1.2 келесі сөз тіркестерін құра білу: көктемгі тамшы, бұлақтың сылдыры, көшкен бұлттар, табиғаттың жандануы, табиғатты қорғау, өлі табиғаттағы өзгерістер, пайдалы ас, табиғи дәрумендер, мәдени өсімдіктер, жабайы өсімдіктер, өсу орны, сыртқы түрі, өсу талабы, күту ережелері, өсімдік әлемі
5.4.1.3бір түбірлі сөздерді: көктем, көктемгі; бұлт, бұлтты; өсімдік, өседі, өскен түрлендіре білу
4.2 Байланыстырылған сөйлеу тілін дамыту
5.4.2.1 сөз тіркестері мен сөйлемдерді өздігінен құрастыра білу
5.4.2.2 табиғат туралы, жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі адам, өсімдіктер, жануарлар өміріндегі өзгерістер туралы әңгіме құрастыруға талпыну
5.4.2.3 жаңа сөздер мен сөз тіркестерін пайдалана отырып, өсімдіктер әлемі туралы әңгіме құрастыруға талпыну
5.4.2.4 көкөністер мен жемістерден дайындалатын жеңіл тағамды дайындау процесін дәйектілікпен айта білу
5.4.2.5 табиғаттың әр түрлі мезгілдеріндегі адам, өсімдіктер, жануарлар өміріндегі өзгерістердің себеп-салдарлық байланысы туралы әңгіме құрастыруға талпыну
5.4.2.6 "Қаз келсе, жаз келер. Қарға келсе, қатқақ келер", "Қыстағы суық, жаздағы ыстық", "Жаздың бір күні, қыстың мың күні", "Күркіреген бұлттың жаңбыры аз" мақалдарды түсіндіруге талпыну
5.4.2.7 "Егер ... болса, сен не істейсің?" сөздік логикалық тапсырмаларлды шешуге талпыну
5.4.2.8 жүргізген бақылаулар, орындалған тапсырмалар, аяқталған еңбек процесінің негізінде ұсынылған тақырыпқа байланысты әңгімеге белсенді қатысу
5.4.2.9 Қазақстан туралы, оның табиғаты, қаладағы және ауылдағы адамдардың өмірі, суретшілер мен жазушылардың Қазақстан туралы шығармалары туралы әңгіме құрастыруға талпыну
34. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

5.3.2.5 уметь бережно относиться к хлебу;
5.3.2.6 знать какие сельскохозяйственные культуры выращивают в данной местности;
5.3.2.7 составлять диаграммы сбора урожая разных сельскохозяйственных культур за последние 2-3 года, сравнение;
5.3.2.8 иметь представление об описании природы Казахстана в произведениях художников и писателей;
5.3.2.9 посещать выставки художников Казахстана;
5.3.2.10 читать произведения казахстанских писателей и поэтов;
5.2.3.11 уметь объяснить, что значит быть достойным гражданином своей страны
4) раздел "Формирование речевых навыков":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
5 класс
1. Расширение словарного запаса;
5.4.1.1 стремиться вводить в активный словарь ранее не используемые существительные, прилагательные, глаголы, наречия;
5.4.1.2 уметь образовывать словосочетания: весенняя капель, журчание ручьев, плывущие облака, оживление природы, охрана природы, изменения в неживой природе, полезная пища, натуральные витамины, культурное растение, дикорастущее растение, место произрастания, внешний вид, условия роста, правила ухода, растительный мир;
5.4.1.3 уметь преобразовывать однокоренные слова: весна, весенний; облака, облачно, облачный; растение, растет, растущий
2. Развитие связной речи.
5.4.2.1 уметь самостоятельно формулировать фразы и предложения;
5.4.2.2 стремиться составлять рассказы о природе, об изменениях в жизни растений, животных и человека в разное время года;
5.4.2.3 стремиться самостоятельно составлять рассказы о растительном мире с использованием новых слов и словосочетаний;
5.4.2.4 уметь последовательно рассказать процесс приготовления несложного блюда из овощей и фруктов;
5.4.2.5 стремиться устанавливать причинно-следственные связи изменений в жизни растений, животных, человека в разные периоды;
5.4.2.6 стремиться объяснять пословицы, поговорки: "Туча летуча, а дождь – бегун", "Лето грозовое, значит и грибное", "Июль – макушка лета";
5.4.2.7 стремиться к решению речевых логических задач "Как ты поступишь, если…";
5.4.2.8 активно участвовать в беседе; связно высказываться на предложенную тему на основе проведенных наблюдений, выполненных поручений, законченного трудового процесса;
5.4.2.9 стремиться составлять рассказы о Казахстане: природе, промышленности, сельском хозяйстве, жизни людей в городе и селе, произведениях художников и писателей о Казахстане
34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта для 5 класса по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

5.4.2.9 Қазақстан туралы, оның табиғаты, қаладағы және ауылдағы адамдардың өмірі, суретшілер мен жазушылардың Қазақстан туралы шығармалары туралы әңгіме құрастыруға талпыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 521-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларда айналадағы әлем, өлі табиғат, өсімдіктер, жануарлар, адам ағзасының құрылысы мен қызметтері туралы қолжетімді білімдерін қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) өлі және тірі табиғаттың негізгі элементтері туралы, сондай-ақ адам ағзасы мен оның денсаулығы туралы білімдерін қалыптастыру;
2) табиғи құбылыстар (жаңбыр, қар, жел, тұман, күз, қыс, көктем, жаз) туралы түсініктерін қалыптастыру;
3) кейбір өсімдіктерді өсіру және оларды күту дағдылары, үй жануарларына күтім жасау тәсілдерін қалыптастыру;
4) салауатты өмір салтын ұстану, өз денсаулығын сақтау және нығайту дағдыларын қалыптастыру;
5) табиғатқа деген қарым-қатынасын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама "Айналадағы әлем" пәні шеңберіндегі білім алушылардың бұрынғы дайындығын ескере отырып құрылған. Курсты меңгеру барысында "География" (Қазақстан географиясы, құрлықтар мен мұхиттар географиясы), "Тарих" (Біздің өлкенің тарихы), сондай-ақ ана тілінің, оқу және математиканың курстарымен пәнаралық байланыс орнатылады.
5. Жаратылыстану" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы оқу әрекетінің арнайы әдістері және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлау қызметінің жалпылау және абстракциялаудың әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі ескеріледі. Білім алушылармен жұмыс барысында еліктеу қабілеттері және сақталған көрнекі-әрекеттік ойлау мүмкіндіктеріне сүйенеді. Тірі және өлі табиғат туралы қалыптасқан түсініктері білім алушылардың мынадай психикалық қызметтерін: қабылдау, есте сақтау, сөйлеу және ойлауды дамыту үшін жағдай жасайды. Бастаған жұмысты аяғына дейін жеткізу, күш жетерлік қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік көрсете білуі сияқты тұлғалық қасиеттері қалыптастырылады;

5.4.2.9 стремиться составлять рассказы о Казахстане: природе, промышленности, сельском хозяйстве, жизни людей в городе и селе, произведениях художников и писателей о Казахстане
Приложение 521
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 521 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета "Естествознание" – формирование у обучающихся доступных знаний об окружающем мире, о неживой природе, растениях, животных, строении и функциях человеческого организма.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать знания об основных элементах неживой и живой природы, а также об организме человека и его здоровье;
2) формировать представления о природных явлениях (дождь, снег, ветер, туман, осень, зима, весна, лето);
3) формировать навыки выращивания некоторых растений и ухода за ними; способы ухода за домашними животными;
4) формировать навыки здорового образа жизни, сохранения и укрепления собственного здоровья;
5) формировать бережное отношение к природе.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа составлена с учетом предшествующей подготовки обучающихся в рамках предмета "Мир вокруг". В процессе изучения курса географии устанавливаются межпредметные связи с курсами: "География" (География Казахстана, География материков и океанов), "История" (История нашего края), а также с родным языком, чтением, математикой.
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по "Естествознанию" реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. Формирование представлений о живой и неживой природе создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь, мышление. Формируются личностные качества: умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность;

2) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары мен өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
3) оқытудағы әрекеттік тәсіл оқыту процесінде педагогтың басшылығымен оқу материалын ұғынуға жағдай жасайтын заттық-тәжірибелік әрекет қолдануды қарастырады. Заттық-тәжірибелік әрекет жоғары психикалық қызметтердің сенсомоторлық негізін дамытады (қабылдау, сөйлеу, ойлау), білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін қалпына келтіреді, сонымен қоса білім, біліктер мен дағдыларды меңгеруге мүмкіндік береді. Оқу пәнінің мазмұнын меңгеру білім алушылардың бақылау жүргізуі, зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды орындауы, тәжірибелер жүргізуі және экскурсияларға қатысуын қарастырады;
4) саралау және жекелеу тәсілі білім алушылардың оқу материалын меңгеру кезінде көрініс табатын вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуымен шартталған және алған білімі, біліктері мен дағдыларының сапасына әсер етеді. Білім беру процесі 4 типологиялық топты (В.В. Воронкова бойынша) қосатын педагогикалық топтастыру негізінде іске асырылады. Білім алушылардың әрбір типологиялық тобына педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
5) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділігінің төмендігі, ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) білім беру, дамыту және түзету міндеттерін шешуге қажетті оқыту шарттарын "салып бітіруге" көмектесе отырып, педагог тәсілдерінің арсеналын кеңейтеді.
7. Сабақтарда АКТ-ны келесі мақсаттарда қолданылады:
1) үздіксіз бақылаудан күрделі және жасырын таным объектілерін үлгілеу;
2) шынайы режимдегі және мерзімі ұзартылған уақыттағы зерделенетін табиғи құбылыстарды білім алушылардың талдауы үшін қосымша визуалды динамикалық сүйеніштерді құру.

2) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимся необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
3) деятельностный подход в обучении предполагает использование предметно-практической деятельности под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала. Предметно-практическая деятельность развивает сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся, позволяет овладевать знаниями, умениями и навыками. Овладение содержанием учебного предмета предполагает ведение обучающимися наблюдений, выполнение лабораторных и практических работ, проведение опытов и участие в экскурсиях;
4) дифференцированный и индивидуальный подход обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе педагогической классификации, которая включает 4 типологические группы (по В.В. Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
5) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) расширяют арсенал средств педагога, помогая "достраивать" условия обучения, которые необходимы для решения образовательных, развивающих и коррекционных задач. ИКТ в учебном процессе используются дозировано с учетом сниженной работоспособности обучающихся.
7. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимся изучаемых природных явлений в режиме реального и отсроченного времени.

8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада берілген мақсаттылыққа бағытталып, білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру және бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыруға бағытталған.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бағалау тәсілдері оқыту мақсаттарына сәйкес дағдылардың көмегімен қалыптастырылған тапсырмалар мен жаттығулар болып табылады. Зияты зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелерін бағалау кезінде тестілеу қолданылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бағалайды. Педагог жүйелі түрде бақылаушы бағалау әрекеттерін атқарады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ағымдағы бақылау білім алушының әрекетін сабақта бақылау, тәжірибелік және өздік жұмыстарын талдау, әрекеттің ұжымдық түрлері көмегімен жүзеге асырылады. Әр сабақты бақылау оқыту процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог қолданатын оқыту мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бақылау ынталандырушы және білім алушыларға қатысты тәрбиелеуші сипатқа ие.
13. Мерзімді бақылау бағдарлама тақырыбы мен бөлімін зерделеп болған соң жүргізіледі. Нақты тақырып шеңберіндегі оқу материалын зерделеу нәтижелері білім алушыларда типологиялық топтар әркелкі болады.
1-типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) білім алушылары білімдерді қолдану деңгейінде оқу материалын меңгергенін көрсетеді. 2-типологиялық топ білім алушылары тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді.
3-типологиялық топ білім алушылары білу деңгейінде материалды игереді және өз білімдерін көкейкесті етуде мұғалім көмегін талап етеді. 4-типологиялық топ білім алушылары олардың жетістіктерін бағалауды іске асыру шеңберіндегі жеке бағдарлама бойынша білім алады.

8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по естествознанию обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, в соответствии с целями обучения. Не рекомендуется использовать тестирование при оценивании результатов обучения, обучающихся с нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении учащихся.
13. Периодический контроль проводится после изучения программной темы и раздела. Результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) продемонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявят понимание основного содержания темы. Обучающиеся 3 типологической группы усвоят материал на уровне узнавания и требуют помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе в рамках которой осуществляется оценка их достижений.

14. Қорытынды бақылау тоқсан не жылдың соңында жүреді. Оқу жылы ағымында бақыланып, білім алушылардың жетістіктерінің жиынтық картасында тіркелетін сыныптың әрбір білім алушысының даму динамикасы мен табыстылығын педагог талдайды.
15. Бағалау процесінің көмегімен педагог арқылы алынатын ақпарат дағдылар мен біліктерді меңгеру барысында туындайтын қиындықтарға уақтылы және дұрыс әрекеттесуге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмектің мазмұны мен тәсілдерін анықтайды.
16. Тиімді түрде қарым-қатынас болу мақсатында сынып жиһаздары түрлі формада (жеке, жұптық және топтық) және түрде жұмыстарды жүргізу мақсатында қозғалмалы болады.
17. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу-тәрбиелеу процесін ұйымдастыру мақсатында сабақ сәйкес келетін көрнекі және дидактикалық материалмен қастамасыз етіледі.
18. Сынып бөлмесіндегі жиһаз түрлі формада (жеке, жұптық және топтық) және әртүрлі жұмыстарды ұйымдастыру мақсатында қозғалмалы болады. Білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стендтер, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырады.
3-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 6-сыныпта – 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 7-сыныпта – 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
3) 8-сыныпта – 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 9-сыныпта – 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
20. "Жаратылыстану" пәні бойынша бағдарламаға оқу материалдарын құрылымға бөлу негізіне білім алушыларға беріп отырған ақпаратты біртіндеп және ретпен күрделендіруге мүмкіндік беретін сызбалы әдіс салынған. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Өлі табиғат" (6-сынып);
2) 2-бөлім "Өсімдіктер" (7-сынып);
3) 3-бөлім "Жануарлар" (8-сынып);
4) 4-бөлім "Адам" (9-сынып).
21. "Өлі табиғат" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғат. Тірі және өлі табиғат;
2) су;
3) ауа;
4) пайдалы қазбалар;
5) топырақ.
22. "Өсімдіктер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдіктердің көп түрлілігі және оларды қорғау;
2) өсімдік – біртұтас ағза (гүлдейтін өсімдіктермен жалпы таныстыру);
3) өсімдік әлемінің көп түрлігігі: бактериялар, саңырауқұлақтар, мүктер, папоротниктер;
4) Қазақстанның ағаш өсімдіктері;
5) Қазақстанның екпе өсімдіктері;
6) Қазақстанның ауылшаруашылық өсімдіктері;
7) Қазақстанның шөптесін өсімдіктері;
8) сәндік гүл өсімдіктері.
23. "Жануарлар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жануарлар әлемінің көп түрлілігі;
2) омыртқасыз жануарлар;
3) омыртқалы жануарлар: балықтар; қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар; құстар; сүтқоректілер; ауылшаруашылығы шөппен қоректенетін сүтқоректілер.

14. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
15. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
16. Для обеспечения эффективной коммуникации на занятиях мебель в классе легко передвигаема для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы.
17. Для организации учебно-воспитательного процесса урок "Естествознания" обеспечивается соответствующим наглядным и дидактическим материалом.
18. Мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ учащихся и наглядных пособий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
19. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Естествознание" составляет:
1) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
20. В основу структурирования учебного материала Программы "Естествознания" положен линейный способ, позволяющий последовательно и постепенно усложнять сообщаемую обучающимся информацию. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Неживая природа" (6 класс);
2) раздел "Растения" (7 класс);
3) раздел "Животные" (8 класс);
4) раздел "Человек" (9 класс).
21. Раздел "Неживая природа" включает следующие подразделы:
1) природа. Живая и неживая природа;
2) вода;
3) воздух;
4) полезные ископаемые;
5) почва.
22. Раздел "Растения" включает следующие подразделы:
1) многообразие растений и их охрана;
2) растение – живой организм (общее знакомство с цветковыми растениями);
3) многообразие растительного мира: бактерии, грибы, мхи и папоротники;
4) древесные растения Казахстана;
5) культурные растения Казахстана;
6) сельскохозяйственные растения Казахстана;
7) травянистые растения Казахстана;
8) цветочно - декоративные растения.
23. Раздел "Животные" включает следующие подразделы:
1) разнообразие животного мира;
2) беспозвоночные животные;
3) позвоночные животные: рыбы; земноводные, пресмыкающиеся; птицы; млекопитающие; сельскохозяйственные травоядные млекопитающие.

24. "Адам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) адам – тірі табиғаттың бөлігі;
2) адам ағзасының жалпы ерекшеліктері;
3) тірек пен қозғалыс;
4) ас қорыту;
5) қан және қан айналымы;
6) тыныс алу;
7) зат бөлу;
8) тері;
9) жүйке жүйесі;
10) сезім органдары;
11) көбею мен даму;
12) денсаулықты сақтау.
25. 6-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) табиғат: тірі және өлі табиғат. Өлі табиғат объектілері мен құбылыстары, олардың өзгеруі. Қатты денелер, сұйықтықтар мен газдар. Қатты денелердің сұйықтықтарға, сұйықтықтардың газдарға ауысуы. Біз тұратын планета – Жер. Жердің формасы мен көлемі. Күн мен түннің ауысуы, жыл мезгілдерініңі ауысуы. Экскурсиялар: өлі табиғат объектілерімен таныстыру;
2) су. Су – өмірдің қажетті шарты. Табиғаттағы су: шық, тұман, бұлт, жауын-шашын, бұлақтар, су қоймалары (өзен, көл, тоған, теңіз). Судың қасиеттері: формасының тұрақсыздығы, ағысы, жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы. Судың кейбір қатты заттарды еріту қасиеті. Судың қасиеттерін есептеу және қолдану. Еритін және ерімейтін заттар. Мөлдір және лай су. Лай суды тазалау. Ерітінділер, оларды қолдану. Табиғаттағы ерітінділер: минералды және теңіз суы. Ауызсуы. Судың үш күйі. Су температурасы және оны өлшеу. Температура өлшем бірлігі – градус. Суды тұрмыста, өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, көлік, демалыс пен шынығу үшін қолдану және суды пайдалану мысалдарын келтіру. Тұрмыста суға ұқыпты қарау. Экскурсиялар: жергілікті су қайнаркөздерімен таныстыру. Тәжірибелер: жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы. Суда тұз бен қанттың еруі. Лай суды фильтрлеу әдісімен тазарту. Тұздарды ауызсу, минералды және теңіз суынан булау. Практикалық жұмыс: судың (суық, ыстық, жылы) температурасын өлшеу;
3) ауа. Ауа – өмірдің қажетті шарты. Ауаның қасиеттері: мөлдірлік, түссіздік пен тығыздығы. Ауаның тығыздығын қолдану. Ауаның жылу өткізгіштігі. Ауаның жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы. Жылы ауа суық ауадан жеңілірек, жылы ауа жоғары көтеріледі, суық ауа төмен түседі. Ауа қозғалысы. Ауа құрамы: оттегі, көмірқышқыл газы мен азот. Оттегі, оттегінің жануын үдету қасиеті. Өсімдіктер, жануарлар мен адам үшін оттегі мен ауаның маңыздылығы. Оттегін медицинада қолдану. Көмірқышқыл газы мен оның жануды қолдамау қасиеті. Көмірқышқыл газын өртті сөндіруде қолдану. Таза және лас ауа. Ауадағы қосындылар (су буы, түтін, шаң). Ауаны ластанудан қорғау қажеттілігі. Адамның ауада ұшуы. Ғарышты игеруі. Тәжірибелер: күбіртік заттарда (қант, кепкен нан, көмір, топырақ) ауаны байқау. Ауа көлемді алады. Тығыз ауа. Ауаның жылуды нашар өткізгіш қасиеті. Ауаны кеңейту мен сығу. Оттегі мен көмірқышқыл газын алу. Практикалық жұмыс: майшамның жалынының өзгеруін бақылау;

24. Раздел "Человек" включает следующие подразделы:
1) человек – часть живой природы;
2) общие особенности организма человека;
3) опора и движение;
4) пищеварение;
5) кровь и кровообращение;
6) дыхание;
7) выделение;
8) кожа;
9) нервная система;
10) органы чувств;
11) размножение и развитие;
12) охрана здоровья.
25. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 6 класса:
1) природа. Живая и неживая природа. Предметы и явления неживой природы, их изменения. Твердые тела, жидкости и газы. Превращение твердых тел в жидкости, жидкостей – в газы. Планета, на которой мы живем – Земля. Форма и величина Земли. Смена дня и ночи, смена времен года. Экскурсии: знакомство с объектами неживой природы;
2) вода. Вода – необходимое условие жизни. Вода в природе: роса, туман, облака, осадки, родники, водоемы (река, озеро, пруд, море). Свойства воды: непостоянство формы, текучесть, расширение при нагревании и сжатие при охлаждении. Способность воды растворять некоторые твердые вещества. Учет и использование свойств воды. Растворимые и нерастворимые вещества. Прозрачная и мутная вода. Очистка мутной воды. Растворы и их использование. Растворы в природе: минеральная и морская вода. Питьевая вода. Три состояния воды. Температура воды и ее измерение. Единица измерения температуры – градус. Использование воды в быту, промышленности, сельском хозяйстве, для транспорта, отдыха и закаливания. Бережное отношение к воде в быту. Экскурсии: ознакомление с местными водными источниками. Опыты: расширение воды при нагревании и сжатие при охлаждении. Растворение соли и сахара в воде. Очистка мутной воды путем фильтрования. Выпаривание солей из питьевой, минеральной и морской воды. Практическая работа: измерение температуры воды (холодной, горячей и теплой);
3) воздух. Воздух – необходимое условие жизни. Свойства воздуха: прозрачный, бесцветный, упругий. Использование упругости воздуха. Теплопроводность воздуха. Расширение воздуха при нагревании и сжатие при охлаждении. Теплый воздух легче холодного, теплый воздух поднимается вверх, холодный – опускается вниз. Движение воздуха. Состав: кислород, углекислый газ, азот. Кислород, его свойство поддерживть горение. Значение кислорода и воздуха для дыхания растений, животных и человека. Применение кислорода в медицине. Углекислый газ и его свойство не поддерживать горение. Применение углекислого газа при тушении пожара. Чистый и загрязненный воздух. Примеси в воздухе (водяной пар, дым, пыль). Необходимость охраны воздуха от загрязнения. Полеты человека в воздухе. Освоение космоса. Опыты: обнаружение воздуха в пористых телах (сахар, сухарь, уголь и почва). Воздух занимает объем. Воздух упругий. Воздух плохой проводник тепла. Расширение и сжатие воздуха. Получение кислорода и углекислого газа. Практическая работа: наблюдение за отклонением пламени свечи;

4) пайдалы қазбалар. Пайдалы қазбалардың әртүрлілігі (қатты, газ тәріздес). Қазақстанның пайдалы қазбаларының байлығы. Құрылыс материалдары ретінде қолданылатын пайдалы қазбалар: гранит, әктастар, балшық, құм. Жанатын пайдалы қазбалар: шымтезек, тас көмір, мұнай, табиғи газ. Минералды тыңайтқыштарды алуда пайдаланылатын пайдалы қазбалар: калий тұзы мен фосфаттар. Металлдарды алу үшін қолданылатын пайдалы қазбалар: темір және мыс кендері. Экскурсиялар: өлкетану мұражайларына. Тәжірибелер: ыстық пайдалы қазбалардың кейбір қасиеттерін анықтау, калий тұзы мен фосфориттердің ерігіштігін анықтау. Практикалық жұмыстар: қара және түсті металдарды тану. Тас көмірдің жануын бақылау;
5) топырақ. Топырақтың құрылуы мен құрамы. Топырақтың минералды және органикалық бөліктері. Құмды және сазды топырақтар. Топырақтың негізгі қасиеті – құнарлылық. Жергілікті топырақ түрлері. Топырақты өңдеу. Топырақтың жалаңаштануы жерлеріне экскурсиялар. Тәжірибелер: ауаны су мен топырақтан шығару. Құм мен сазды шығару. Практикалық жұмыстар: құм мен сазды топырақты ажырату. Мектеп жанындағы жер телімінде топырақты өңдеу.
26. 7-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) өсімдіктер әлемінің көптүрлілігі және оларды қорғау. Гүлді өсімдіктердің бөліктері туралы жалпы түсінік. Экскурсиялар: ботаникалық бақ немесе саябаққа;
2) өсімдік – тірі ағза (гүлді өсімдіктермен жалпы танысу). Гүлі, тұқымы, тамыры, сабағы, жапырағы, өсімдік – біртұтас ағза. Өсімдіктердің вегетативті көбею туралы түсінік. Тәжірибелер: тұқымның өнуі үшін қандай жағдайлар қажет екенін түсіну; жарықта жапырақтарда крахмалдың пайда болуы; судың жапырақтардың көмегімен булануы; өсімдіктердің тыныс алуы; минералды заттар мен судың діңгек бойымен ауысуы. Лабораторлық жұмыстар: гүлді өсімдіктердің ағзалары; гүлдің құрылысы; үрме бұршақтың құрылысы; бидайдың құрылысы. Практикалық жұмыстар: тұқымның өнуін анықтау, жапырақтың түскен нұсқаларын жинау;
3) өсімдіктер әлемінің көптүрлілігі: бактериялар, саңырауқұлақтар, мүктер мен қырықжапырақтар. Өсу жерлері;
4) Қазақстанның ағаш өсімдіктері. Қазақстанның орманды даласының жапырақты өсімдіктері, Қазақстан тауларының қылқанды өсімдіктері, Қазақстан тауларының бұталы өсімдіктері, Қазақстан тауларының жемісті өсімдіктері, Қазақстанның шөлді аймағының ағаш өсімдіктері;
5) Қазақстанның екпе өсімдіктері. Лалагүлділер, ауылдық, бұршақ тұқымдастар, алаботалар тұқымдастар, асқабақтар, шаршыгүлділер;
6) Қазақстанның ауылшаруашылық өсімдіктері. Дәнді дақылдар, бақша дақылдары, техникалық дақылдар. Өсіру, отырғызу, күтім жасау, жинау мен қолдану ерекшеліктері;

4) полезные ископаемые. Разнообразие полезных ископаемых (твердые, газообразные). Богатство Казахстана полезными ископаемыми. Полезные ископаемые, используемые в качестве строительных материалов: гранит, известняк, песок, глина. Горючие полезные ископаемые: торф, каменный уголь, нефть и природный газ. Полезные ископаемые, которые используются при получении минеральных удобрений: калийная соль и фосфаты. Полезные ископаемые, используемые для получения металлов: железная и медная руды. Экскурсии в краеведческий музей. Опыты: определение некоторых свойств горячих полезных ископаемых, определение растворимости калийной соли и фосфоритов. Практические работы: распознавание черных и цветных металлов. Наблюдение за сгоранием каменного угля;
5) почва. Образование, состав почвы. Минеральная и органическая части почвы. Песчаные и глинястые почвы. Основное свойство почвы – плодородие. Местные типы почв. Обработка почвы. Экскурсии к местам образования почвенных обнажений. Опыты: выделение воздуха из воды и почвы. Выделение песка и глины. Практические работы: различение песчаных и глинястых почв. Обработка почвы на пришкольном участке.
26. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 7 класса:
1) многообразие растений и их охрана. Общее понятие об органах цветкового растения. Экскурсии: в ботанический сад или парк;
2) растение – живой организм (общее знакомство с цветковыми растениями). Цветок, семя, корень, лист, стебель, растение – целостный организм. Понятие о вегетативном размножении растений. Опыты: условия, необходимые для прорастания семян; образование крахмала в листьях на свету; испарение воды листьями; дыхание растений; передвижение минеральных веществ и воды по древесине. Лабораторные работы: органы цветкового растения; строение цветка; строение семени фасоли; строение зерновки пшеницы. Практическе работы: определение всхожести семян, сбор коллекции опавших листьев;
3) многообразие растительного мира: бактерии, грибы, мхи и папоротники. Бактерии, грибы, мхи, папоротники. Места произрастания;
4) древесные растения Казахстана. Лиственные растения лесостепи Казахстана, хвойные растения гор Казахстана, кустарниковые растения гор Казахстана, плодовые растения гор Казахстана, древесные растения пустынь;
5) культурные растения Казахстана. Лилейные, поселковые, бобовые, маревые, тыквенные, крестоцветные. Выращивание, посев, уход, уборка, использование человеком;
6) сельскохозяйственные растения Казахстана. Зерновые культуры, бахчевые культуры, технические культуры. Выращивание, посев, уход, уборка, использование;

7) Қазақстанның шөптесін өсімдіктері. Бау-бақша өсімдіктері, Қазақстанның шөптесін өсімдіктері, дәрілік өсімдіктер, улы шөптер;
8) сәндік гүл өсімдіктері. Күрделігүлділер, бөлме өсімдіктері. Практикалық жұмыстар: бөлме өсімдіктерін қайта отырғызу бойынша жұмыс. Бақша мен жер телімінде қопсыту және отау. Лабораторлық жұмыс: картоп түйнегінің құрылысы.
27. 8-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жануарлар әлемінің көптүрлілігі. Жануарлардың табиғатта және адам өміріндегі маңызы. Сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан жануарларды қорғау;
2) омыртқасыз жануарлар. Омыртқасыз жануарлардың жалпы белгілері. Жауын құрты. Жәндіктер. Зиянды жәндіктер. Адамға пайдалы жәндіктер. Өрмекшілер. Экскурсиялар: жәндіктердің құрылысы мен тіршілігінің ерекшеліктерін бақылау үшін табиғатқа шығу. Бақылаудың қысқаша сипаттамасын қалдыру;
3) омыртқалы жануарлар: балықтар (алабұға, шортан, тұқы, бекіре, ақсерке, жайын мен сазан); қосмекенділер (бақа), бауырымен жорғалаушылар (сужылан, улы сұр жылан, боз жылан, алабажақ кесіртке, ширақ кесіртке); құстар (дала, жыртқыш, суда жүзетін және үй); сүтқоректілер, кеміргіштер, қоян тәріздестер, жыртқыш, терісі бағалы жыртқыш аңдар, кит тәрізді теңіз жануарлары, өсімдік қоректі жануарлар, өсімдік қоректі жабайы және үй жануарлары; өсімдік қоректі ауылшаруашылық сүтқоректілері (сиыр, қой, ат, түйе). Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы. Картамен жұмыс: сүтқоректілердің оқыған түрлерін Қазақстанның биогеографиялық картасында көрсету. Қазақстанның биогеографиялық картасын физикалық және табиғат аймақтарының картасымен салыстыру. Экскурсиялар: жануарлар бағы, қорық, мал шаруашылығы фермасы мен тәлімбаққа бару.
28. 9-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) адам – тірі табиғаттың бөлігі. Адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтары;
2) адам ағзасының жалпы ерекшеліктері. Жасуша, тіндер және олардың түрлері. Ағзалар мен мүшелер жүйесі (тірек-қимыл, ас қорыту, қанайналымы, шығару, тыныс алу, жүйке, көру және көбею). Лабораторлық жұмыстар: микроскоптың құрылымы, жасушаның құрылысы;
3) тірек-қимыл мен қозғалыс. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы. Сүйектердің құрылысы мен құрамы. Адам денесінің қаңқасы. Зақымдану, сіңірі созылу, буындарының шығуы және сүйектерінің сынуында алғашқы көмек. Бұлшықеттердің негізгі топтары, бұлшықет жұмысы. Омыртқаның қисаюы және майтабанның алдын алу жолдары. Практикалық жаттығулар: зақымдану, сіңірі созылу, буындарының шығуы және сүйектерінің сынуында алғашқы көмек көрсету;

7) травянистые растения Казахстана. Растения сада, травянистые растения Казахстана, лекарственные растения, ядовитые травы;
8) цветочно-декоративные растения. Сложноцветные, комнатные растения. Практические работы: работа по пересадке комнатных растений. Рыхление и прополка в саду и на участке. Лабораторная работа: Строение клубня картофеля.
27. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 8 класса:
1) разнообразие животного мира. Значение животных в природе и в жизни человека. Охрана редких и исчезающих животных;
2) беспозвоночные животные. Общие признаки беспозвоночных животных. Дождевой червь. Насекомые. Насекомые-вредители. Полезные для человека насекомые. Паук. Экскурсии: в природу для наблюдения за строением и поведением насекомых. Оставление краткого описания наблюдения;
3) позвоночные животные: рыбы (окунь, щука, карп, осетр, белуга, сом, сазан); земноводные (лягушка), пресмыкающиеся (уж, гадюка, щитомордник, варан, песчаная круглоголовка); птицы (степные, хищные, водоплавающие, домашние); млекопитающие (грызуны, зайцеобразные, хищные звери, дикие пушные хищные звери, китообразные морские животные, травоядные животные, дикие и домашние травоядные животные); сельскохозяйственные травоядные млекопитающие (корова, овца, лошадь, верблюд). Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека. Работа с картой: показ на биогеографической карте Казахстана изученных видов млекопитающих. Сопоставление биогеографической карты Казахстана с физической картой, картой природных зон. Экскурсии: в зоопарк, в заповедник, на животноводческую ферму и питомник.
28. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 9 класса:
1) человек – часть живой природы. Черты сходства и различия человека и животных;
2) общие особенности организма человека. Клетки, ткани, их разновидности. Органы и системы органов (опорно-двигательная, пищеварительная, кровеносная, выделительная, дыхательная, нервная, органов зрения и размножения). Лабораторные работы: строение микроскопа, строение клетки;
3) опора и движение. Значение опорно-двигательной системы. Состав и строение костей. Скелет человека. Первая помощь при ушибах, растяжение связок, вывихах суставов и переломах костей. Основные группы мышц, работа мышц. Предупреждение искривления позвоночника и плоскостопия. Практические упражнения: оказание первой помощи при ушибах, растяжениях, вывихах, переломах;

4) ас қорыту. Ас қорытудың маңызы, ас қорыту ағзалары. Қоректік заттар мен ас өнімдері. Ауыз қуысы, асқазан және ішектегі ас қорыту. Қоректік заттарды қанға сіңіру. Ақуыздар, майлар, көмірсулар, минералды тұздардың ағзаға пайдасы. Тамақтану гигиенасы мен асқазан-ішек, азықтан улану және ішек құрт ауруларының алдын алу. Шылым шегу мен ішімдіктің ас қорыту ағзаларына зиянды әсері;
5) қан және қан айналымы. Қан және қан айналымының маңызы. Қан құрамы, қан плазмасы. Қан айналымы ағзалары: жүрек және көк тамырлар. Жүректің жұмысы, қанның көк тамырлар бойынша қозғалуы. Қан кетуі кезінде алғашқы көмек көрсету. Никотин мен ішімдіктің адам жүрегі және қан тамырларына теріс әсері. Лабораторлық жұмыстар: қан тамшысын микроскоп астында көру. Тамырдың соғуын қолмен байқау және санау;
6) тыныс алу. Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу ағзалары, олардың құрылысы мен қызметі. Дыбыстау аппараты. Өкпе мен тіндерде газ алмасу. Ауа жолымен таралатын аурулар. Тыныс алу ағзаларының гигиенасы. Никотиннің тыныс алу ағзаларына теріс әсері. Ауа ортасын қорғау;
7) бөліну. Зәр шығару жүйесі ағзалары, олардың маңызы. Бүйректердің сыртқы көрінісі, олардың ағзада орналасуы. Бүйрек ауруларының алдын алу;
8) тері. Адам терісі мен оның маңызы. Жылуды реттеуде терінің рөлі. Ағзаны шынықтыру. Тері гигиенасы мен киімге деген гигиеналық талаптар. Жылу, күн өту, күю, үсу белгілерінің алдын алу және алғашқы көмек. Практикалық жаттығулар: жылу, күн өту, күю, үсу кезінде алғашқы көмек көрсету;
9) жүйке жүйесі. Жүйке жүйесінің (бас миы және жұлын) құрылысы және маңызы. Ой еңбегінің гигиенасы. Адамның жүйке жүйесіне ішімдік пен никотиннің зиянды әсері. Ұйқы және оның маңызы;
10) сезім органдары. Сезім мүшелерінің маңызы. Көру мүшесінің құрылысы, қызметтері мен гигиенасы. Көру қабілетін сақтау тәсілдері. Есту мүшесінің құрылысы. Иіс сезу және дәм сезу мүшелері;
11) көбею мен даму. Ер және әйел адамдардың ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Ұрықтану және жүктілік туралы түсініктер. Ерте жастан жыныстық қатынасқа түсудің зияны туралы түсінік. Отбасын жоспарлау, тууды реттеу. Жоспарланбаған жүктіліктен сақтану тәсілдері. Қабыну және венерологиялық аурулар, жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы туралы қысқаша мәліметтер, олардың алдын алу тәсілдері;
12) денсаулықты сақтау. Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау жүйесі туралы заңнама. Қазақстанда денсаулық сақтау мекемелерінің жүйесі. Медициналық көмек. Кәрілік, ауру және еңбекке қабілеттілігінен айырылу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру.
29. Бағдарламада күтілетін нәтижелер түрінде әр бөлімше үшін берілген оқыту мақсаттары қамтылған.

4) пищеварение. Значение пищеварения, органы пищеварения. Питательные вещества и пищевые продукты. Пищеварение в ротовой полости, желудке, кишечнике. Всасывание питательных веществ в кровь. Значение белков, жиров, углеводов, минеральных солей для организма. Гигиена питания и предупреждение желудочно-кишечных заболевний, пищевых отравлений и глистных заболеваний. Вредное влияние алкоголя и курения на органы пищеварения;
5) кровь и кровообращение. Значение крови и кровообращения. Состав крови, плазма крови. Органы кровообращения: сердце и сосуды. Работа сердца, движение крови по сосудам. Первая помощь при кровотечениях. Влияние никотина и алкоголя на сердце и сосуды. Лабораторные работы: рассматривание капельки крови под микроскопом. Прощупывание и подсчет пульса;
6) дыхание. Значение дыхания. Органы дыхания, их строение, функции. Голосовой аппарат. Газообмен в легких и тканях. Болезни, передающиеся через воздух. Гигиена органов дыхания. Влияние никотина на органы дыхания. Охрана воздушной среды;
7) выделение. Органы мочевыделительной системы, их значение. Внешний вид почек, их расположение в организме. Предупреждение почечных заболеваний;
8) кожа. Кожа человека и ее значения. Роль кожи в терморегуляции. Закаливание организма. Гигиена кожи и гигиенические требования к одежде. Профилактика и первая помощь при тепловом и солечном ударах, ожогах и обморожениях. Практические упражнения: оказание первой помощи при тепловом и солнечном ударе, ожогах и обморожених;
9) нервная система. Строение и значение нервной системы (спинной и головной мозг). Гигиена умственного труда. Влияние на нервную систему алкоголя и никотина. Сон и его значение;
10) органы чувств. Значение органов чувств. Строение, функции, гигиена органа зрения. Меры по охране органа зрения. Строение органа слуха. Органы обоняния и вкуса;
11) размножение и развитие. Анатомо-физиологические особенности организма мужчин и женщин. Понятие об оплодотворении, зачатии и беременности. Понятие о вреде ранних половых связей. Планирование семьи, регулирование рождаемости. Современные способы предохранения от непланируемой беременности. Краткие сведения о воспалительных и венерических заболеваниях, синдроме приобретенного иммунодефицита, способы предупреждения ими;
12) охрана здоровья. Законодательство Республики Казахстан о здоровье. Система учреждений здравоохранения в Казахстане. Медицинская помощь. Социальное обеспечение по старости, болезни и потере трудоспособности.
29. В Программе сформулированы цели обучения, которые представлены в виде ожидаемых результатов для каждого подраздела Программы.

30. Мұғалім әр бөлімшенің мақсаттарын жүзеге асыру кезектілігіне өзгерістер енгізу, сондай-ақ білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, білім алушылар хабарлайтын жаратылыстану-ғылыми мәліметтердің тереңдігі мен көлемін реттеу құқығына ие.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
31. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануда қолайлық және мониторингты жүргізу үшін кодтар берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші – тарауды, үшінші – бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалға, 6.1.1.4 кодында: "6" – сынып, "1" – тарау, "1.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі:
32. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Өлі табиғат":
1-кесте
6-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1 Табиғат
6.1.1.1 тірі және өлі табиғат объектілері мен белгілерін атау, ажырату
6.1.1.2 қатты заттарды, сұйықтық пен газдарды атау және ажырату
6.1.1.3 заттың бір күйден басқасына ауысуына мысал келтіре білу
6.1.1.4 жыл мезгілдерінің белгілерін тірі және өлі табиғатта білу және атау
1.2 Су
6.1.2.1 табиғаттағы судың әртүрлі күйін атау: шық, тұман, бұлт, жауын-шашын; бұлақтар, су қоймалары (өзен, тоған, көл, теңіз), су асты сулары
6.1.2.2 судың қасиеттерін түсіну және атау: формасының, ағысының тұрақсыздығы, жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы, су-еріткіш
6.1.2.3 адамның судың қасиеттерін тұрмыста пайдалануына мысал келтіру
6.1.2.4 су ерітінділерін атау, оларды пайдалануға мысал келтіру (жуатын, ішетін)
6.1.2.5 табиғаттағы ерітінділерді: минералды және теңіз суын атау, адам үшін олардың маңызы мен пайдасын әңгімелеу
6.1.2.6 судағы ерімейтін заттарды атау
6.1.2.7 мөлдір және лай суды ажырату; лай суды тазалау тәсілдерін атау, ауыз су құндылығы туралы атау
6.1.2.8 градусникты және температура өлшем бірлігі – градусты қолдана отырып, судың температурасын өлшеу
6.1.2.9 судың үш күйін атау
6.1.2.10 тұрмыста және адам шаруашылығында суды пайдалану мысалдарын келтіру
6.1.2.11 тұрмыста суға ұқыпты қарау тәсілдері туралы әңгімелеу
1.3 Ауа
6.1.3.1 тірі ағзалар үшін ауаның маңызын түсіндіру
6.1.3.2 ауаның қасиеттерін атау: жеңілдігі, мөлдірлігі, түссіздігі, тұрақты формасының болмауы, орын алу қабілеттілігі, ауаның тығыздығы мен сығымдылығы; адамның ауаның қасиеттерін пайдалануы туралы әңгімелеу
6.1.3.3 табиғатта және тұрмыста ауаны қыздыру көздерін атау, ғимараттағы жылы және суық ауаның қозғалуы туралы, ғимаратты желдету маңыздылығы туралы әңгімелеу
6.1.3.4 табиғаттағы жылы және салқын ауаның (желдің) қозғалуы туралы, табиғатта желдің пайдасы туралы айту

30. Учитель имеет право вносить изменения в последовательность реализации целей каждого подраздела, а также регулировать глубину и объем сообщаемых учащимся естественно-научных сведений с учетом возможностей обучающихся.
Глава 4. Система целей обучения
31. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе – раздел и третье – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.1.1.4: "6" – класс, "1" – раздел, "1.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели:
32. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Неживая природа":
таблица 1
6 класс
Подраздел
Цели обучения:
1.1 Природа
6.1.1.1 различать, называть объекты и признаки живой и неживой природы;
6.1.1.2 называть и различать твердые тела, жидкости и газы;
6.1.1.3 уметь привести пример перехода тела из одного состояния в другое;
6.1.1.4 узнавать и называть признаки времен года в живой и неживой природе;
1.2 Вода
6.1.2.1 называть различные состояния воды в природе: роса, туман, облака, осадки; родники, водоемы (река, пруд, озеро, море), подземные воды;
6.1.2.2 понимать и называть свойства воды: непостоянство формы, текучесть, расширение воды при нагревании и сжатие при охлаждении, вода-растворитель;
6.1.2.3 приводить примеры использования человеком свойств воды в быту;
6.1.2.4 называть водные растворы, приводить примеры их использования (стиральные, питьевые);
6.1.2.5 называть растворы в природе: минеральная и морская вода, рассказывать об их значении и пользе для человека;
6.1.2.6 называть нерастворимые в воде вещества
6.1.2.7 различать прозрачную и мутную воду; называть способы очистки мутной воды, рассказывать о ценности питьевой воды;
6.1.2.8 измерять температуру воды используя градусник и единицу измерения температуры – градус;
6.1.2.9 называть три состояния воды;
6.1.2.10 приводить примеры использование воды в быту и хозяйстве человека;
6.1.2.11 рассказывать о способах бережного отношения к воде в быту;
1.3 Воздух
6.1.3.1 объяснять значение воздуха для живых организмов;
6.1.3.2 называть свойства воздуха: легкость, прозрачность, бесцветность, отсутствие постоянной формы, способность занимать место, упругость и сжимаемость воздуха; рассказывать об использовании свойств воздуха человеком;
6.1.3.3 называть источники нагревания воздуха в природе и в быту, рассказывать о движении теплого и холодного воздуха в помещении, о важности проветривания помещения
6.1.3.4 рассказывать о движении теплого и холодного воздуха в природе (ветер), о полезной работе ветра в природе

6.1.3.5 табиғат апатының себептерін атау, ауа райының маңызын түсіну
6.1.3.6 ауа құрамын атау (газдардың қосындысы: азот, оттегі, көмірқышқыл газы)
6.1.3.7 оттегінің жануын үдету қасиеті және көмірқышқыл газының жануын үдетпеу қасиетін атау
6.1.3.8 күнделікті өмірде көмірқышқыл газын пайдалану түрлерін атау (құрғақ мұз, газдалған сусындар, отсөндіргіш)
6.1.3.9 ауадағы қосындыларды атау (су буы, шаң, күл бөліктері, күйелер)
6.1.3.10 ауаны ластаушы көздерді атау; оның тазалығы үшін күрестің мәнін түсіну
1.4 Пайдалы қазбалар
6.1.4.1 пайдалы қазбалардың әр түрлерін, оларды табу тәсілдерін атау
6.1.4.2 адам үшін пайдалы қазбалардың маңызы, геолог мамандығы туралы айту
6.1.4.3 құрылыста қолданылатын пайдалы қазбаларды (гранит, әктастар, балшық, құм), олардың қасиеттерін, табу тәсілдерін, қолдану тәсілдерін, Қазақстандағы кен орнын атау
6.1.4.4 шыны, кірпіш пен керамикалар өндірісі бойынша Қазақстанның ірі кәсіпорындары мен зауыттарын атау
6.1.4.5 жанатын пайдалы қазбаларды (шымтезек, тас көмір, мұнай, табиғи газ) атау, сырқы көрінісі мен қасиеттері, табу тәсілдері, пайдалану тәсілдері туралы әңгімелеу. Сыртқы көрінісі және қасиеттері. Табу және пайдалану тәсілдері. Жану қауіпсіздігі. Кенші, мұнайшы мамандықтары
6.1.4.6 жанатын пайдалы қазбалардың жану қауіпсіздігі туралы білу;
6.1.4.7 Қазақстандағы жанатын пайдалы қазбалардың ірі кен орнын атау
6.1.4.8 сыртқы көрінісі бойынша тасты тұзды білу және атау, оның қасиеттері туралы айту. Қазақстандағы орны мен табу тәсілдері. Тасты тұзды пайдалану
6.1.4.9 Қазақстанда тасты тұздың орны мен табу тәсілдерін атау
6.1.4.10 минерал тыңайтқыштар (калий тұзы, фосфориттер) үшін пайдаланылатын пайдалы қазбаларды атау, олардың сыртқы көрінісі, қасиеттері, пайда болуы, Қазақстандағы табу тәсілдері, тыңайтқыштармен қауіпсіздік ережелері туралы айту
6.1.4.11 металл (темір және мыс кендерін) алу үшін қолданылатын пайдалы қазбаларды, олардың сыртқы көрінісі мен қасиеттерін атау
6.1.4.12 қара және түсті металдарды, металл кенінің қорытпасын (шойынды, болатты, мысты, алюминийді) алу туралы айту
6.1.4.13 адамның металлды және қоспаларды қолдану мысалдарын келтіру; металл бұйымдарының қасиеттері мен сапасы туралы айту
1.5 Топырақ
6.1.5.1 топырақты жоғарғы құнарлы жер қабаты ретінде анықтау
6.1.5.2 топырақтың құрамын атау: саз, құм, минералды тұздар, су, ауа және оның негізгі бөлігі – құнарлы жер
6.1.5.3 құмды және сазды топырақтарға сипаттама беру; оларды су қасиеттері бойынша: суды сіңіру, оны өткізу және ұстап қалу қасиетін салыстыру

6.1.3.5 называть причины стихийных бедствий, понимать значение прогноза погоды
6.1.3.6 называть состав воздуха (смесь газов: азот, кислород, углекислый газ)
6.1.3.7 называть свойство кислорода поддерживать горение и свойство углекислого газа не поддерживать горение
6.1.3.8 называть варианты применения углекислого газа в повседневной жизни (сухой лед, газированные напитки, огнетушитель)
6.1.3.9 называть примеси в воздухе (водяной пар, пыль, частицы пепла, сажи)
6.1.3.10 называть источники загрязнения воздуха; понимать важность борьбы за его чистоту
1.4 Полезные ископаемые
6.1.4.1 называть разновидности полезных ископаемых, способы их добычи
6.1.4.2 рассказывать о значении полезных ископаемых для человека, профессии геолога
6.1.4 3 называть полезные ископаемые, используемые в строительстве (гранит, известняки, глина, песок), их свойства, способы добычи, способы использования, месторождения в Казахстане
6.1.4.4 называть крупные предприятия и заводы Казахстана по производству стекла, кирпича и керамики
6.1.4.5 называть горючие полезные ископаемые (торф, каменный уголь, нефть, природный газ), рассказывать о внешнем виде и свойствах, способах добычи, способах использования. Внешний вид и свойства. Способы добычи и использование. Опасность возгорания. Профессии шахтера, нефтяника
6.1.4.6 знать об опасности возгорания горючих полезных ископаемых
6.1.4.7 называть крупнейшие месторождения горючих полезных ископаемых в Казахстане
6.1.4.8 узнавать и называть каменную соль по внешнему виду, рассказывать об ее свойствах. Места и способы добычи в Казахстане. Использование каменной соли
6.1.4.9 называть места и способы добычи каменной соли в Казахстане
6.1.4.10 называть полезные ископаемые, которые используются для получении минеральных удобрений: (калийная соль, фосфориты), рассказывать об их внешнем виде, свойствах, образовании, способах добычи в Казахстане, правилах безопасного обращения с удобрениями
6.1.4.11 называть полезные ископаемые, используемые для получения металлов (железные и медные руды), их внешний вид и свойства
6.1.4.12 рассказывать о получение черных и цветных металлов, сплавов из металлических руд (чугуна, стали, меди, алюминия)
6.1.4.13 приводить примеры использования металлов и сплавов человеком; рассказывать о свойствах и качестве металлических изделий
1.5 Почва
6.1.5.1 определять почву как верхний, плодородный слой земли
6.1.5.2 называть состав почвы: глина, песок, минеральные соли, вода, воздух и ее главную часть – перегной
6.1.5.3 давать характеристику песчаным и глинистым почвам; сравнивать их по водным свойствам: способность впитывать воду, пропускать ее и удерживать

6.1.5.4 құнарлы топырақтың өсімдік тіршілігі үшін қажеттілігін түсіну
6.1.5.5 топырақты өңдеу тәсілдерін атау (жырту, тырмалау), топырақты өңдеуге арналған ауылшаруашылық көліктерді білу және атау
6.1.5.6 топырақты өңдеу процесінде гигиена ережелерін сақтау және атау
6.1.5.7 жыраға сипаттама беру; олардың пайда болуы туралы айту, жыралармен күрес шараларын атау
6.1.5.8 Қазақстандағы топырақтарға сипаттама беру және оларды пайдалану туралы айту
6.1.5.9 топырақтың ластануымен байланысты экологиялық проблемаларды атау және оларды шешу жолдары
2) 2-бөлім "Өсімдіктер":
2-кесте
7-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
2.1 Өсімдіктердің маңызы мен оларды қорғау
7.2.1.1 өсімдіктер әлемінің көптүрлілігі туралы ұғымдардың болуы; өсімдіктер тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну
7.2.1.2 жердегі өсімдіктердің маңызы туралы айту
7.2.1.3 өсімдіктерді қорғаудың түрлі тәсілдерін айту және қолдану
2.2 Өсімдік – біртұтас ағза
7.2.2.1 гүлді өсімдіктердің жерасты мен жерүсті мүшелерін: тамырын, сабағын, жапырағын, гүлін, жемісін (күзде гүлдейтін өсімдіктер негізінде) көрсету және атау
7.2.2.2 гүлдің құрылысы туралы түсініктерінің болуы
7.2.2.3 гүлдеуін білу және ажырату (шоқ, шатыршагүл, масақ, собық, себетше)
7.2.2.4 гүлді өсімдіктерді тозаңдандыру маңызын түсіну, тозаңдандыру тәсілдерін білу, қуарғыш шөп туралы түсінігінің болуы
7.2.2.5 шырынды және құрғақ жемістерді ажырату, жемістер мен тұқымдар қалай пайда болатынын, өсімдіктердің тұқымдары қалай таралатынын айту
7.2.2.6 қос жарнақты өсімдіктердің құрылысы туралы айту (үрме бұршақ негізінде)
7.2.2.7 дара жарнақты өсімдіктер тұқымдарының құрылысы туралы айту (бидай негізінде)
7.2.2.8 тұқымның өнуі үшін қандай жағдайлар қажет екенін түсіну
7.2.2.9 шығымды және шығымсыз тұқымдарды ажырату
7.2.2.10 тұқымдарды егу агротехникасын білу (мерзімдері, топыраққа егу тереңдігі)
7.2.2.11 тамырдың маңызын түсіндіру, оның құрылысы мен дамуы туралы айту. Оның құрылысы. Тамыр түкшелері
7.2.2.12 тамыр түкшелерінің маңызын түсіндіру
7.2.2.13 тамыр жүйелерінің түрлерін білу және атау (өзекті, шашақты)
7.2.2.14 түрі өзгертілген тамырларды білу және атау (тамыр жеміс, тамыр түйнек)
7.2.2.15 жапырақтың сыртқы құрылысы туралы айту
7.2.2.16 қарапайым және күрделі жапырақтарды ажырату
7.2.2.17 хлорофилл туралы түсінігінің болуы
7.2.2.18 өсімдік тіршілігіндегі жапырақтардың маңызы – жапырақтардағы нәрлі заттардың жарыққа пайда болуын түсіндіру
7.2.2.19 жапырақтармен судың булану маңызын түсіндіру
7.2.2.20 жапырақтың түсінің маңызын түсіндіру
7.2.2.21 ағаш сабақтың ішкі құрлысы мен маңызы туралы, қабықтың, түзуші ұлпаның рөлін айту

6.1.5.4 понимать, что плодородие почвы – это необходимое условие для жизни растений
6.1.5.5 называть приемы обработки почвы (вспашка, боронование), узнавать и называть сельскохозяйственные машины для обработки почвы
6.1.5.6 называть и соблюдать правила гигиены в процессе обработки почвы
6.1.5.7 давать характеристику оврагу; рассказывать об их образовании, называть меры борьбы с оврагами
6.1.5.8 давать характеристику почвам Казахстана и рассказывать об их использовании
6.1.5.9 называть экологические проблемы, связанные с загрязнением почвы и пути их решения
2) раздел "Растения":
таблица 2
7 класс
Подраздел
Цели обучения
2.1 Значение растений и их охрана
7.2.1.1 иметь представление о многообразии растительного мира; понимать, что растения – составная часть живой природы
7.2.1.2 рассказывать о значении растений на Земле
7.2.1.3 рассказывать и применять разные способы охраны растений
2.2 Растение – живой организм
7.2.2.1 показывать и называть подземные и наземные органы цветкового растения: корень, стебель, лист, цветок, плод (на примере растения, цветущего осенью)
7.2.2.2 иметь предсталение о строение цветка
7.2.2.3 узнавать и различать соцветия (кисть, зонтик. колос, початок, корзинка)
7.2.2.4 понимать значение опыления цветковых растений, знать способы опыления, иметь понятие о пустоцветах
7.2.2.5 различать сочные и сухие плоды, рассказывать как образуются плоды и семена, как распространяются семена растений
7.2.2.6 рассказывать о строении семени двудольных растений (на примере фасоли)
7.2.2.7 рассказывать о строении семени однодольных растений (на примере пшеницы)
7.2.2.8 понимать, какие условия, необходимы для прорастания семян
7.2.2.9 различать семена всхожие и невсхожие
7.2.2.10 знать агротехнику посева семян (сроки, глубина заделки в почву)
7.2.2.11 объяснять значение корня, рассказывать о его строении и развитии. Его строение. Корневые волоски
7.2.2.12 объяснять роль корневых волосков
7.2.2.13 узнавать и называть виды корневых систем (стержневая, мочковатая)
7.2.2.14 узнавать и называть видоизмененные корни (корнеплод, корнеклубень)
7.2.2.15 рассказывать о внешнем строении листа
7.2.2.16 различать листья простые и сложные
7.2.2.17 иметь представление о хлорофилле
7.2.2.18 объяснять значение листьев в жизни растения – образование питательных веществ в листьях на свету, процессы дыхания
7.2.2.19 объяснять значение испарения воды листьями
7.2.2.20 объяснять значение листопада
7.2.2.21 рассказывать о внутреннем строении и значении деревянного стебля, роли коры, камбия

7.2.2.22 жылдық шеңбердің маңызын түсіну
7.2.2.23 сабақтардың әр түрлілігін ажырату (тік тұратын, ирелең, жабысқақ, төселмелі, ықшамдалған)
7.2.2.24 өзгерген өркен туралы түсінігінің болуы (жер үсті және жер асты): тамыр сабақ, түйнек, бадана, олардың биологиялық және практикалық рөлдері
7.2.2.25 өсімдік ағзасының мекендеу ортасымен өзара байланысын түсіну
2.3 Бактериялар, саңырауқұлақтар, мүктер, қырықжапырақтар
7.2.3.1 бактериялар туралы жалпы түсінігінің болуы: көбеюі мен таралуы, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы
7.2.3.2 қалпақты саңырауқұлақтың құрылысын білу: жемісті денені, саңырауқұлақ жіпшесін; жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтарды ажырату; саңырауқұлақтарды теру ережелерін білу және орындау
7.2.3.3 көпжылдық споралы өсімдіктер ретінде мүк туралы түсінігінің болуы
7.2.3.4 мүктердің өсу орнын атау; шымтезектің пайда болуы мен оның қолданылуы туралы айту
7.2.3.5 қырыққұлақтардың құрылысы, өсу орындары туралы айту
2.4 Қазақстанның ағаш өсімдіктері
7.2.4.1 Қазақстанның орманды даласының жапырақты өсімдіктерін білу және атау: қайың, көктерек; сыртқы құрылысының ерекшеліктерін атау, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсіну
7.2.4.1 Қазақстан тауларының қылқанды өсімдіктерін білу және атау: қарағай, шырша; сыртқы құрылысының ерекшеліктерін атау, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсіну
7.2.4.3 Қазақстан тауларының бұталы өсімдіктерін білу және атау: шырғанақ, итмұрын; сыртқы құрылысының ерекшеліктерін атау, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсіну
7.2.4.4 Қазақстанның жемісті өсімдіктерін: алма ағашын, алмұрт, алхоры, өрік, грек жаңғағын білу және атау; құрылысының ерекшеліктерін атау; піскен жемістерін жинай білу
7.2.4.5 Қазақстанның шөлді аймағының ағаш өсімдіктерін: ақ және қара сексеуілді білу және атау; сыртқы құрылысының ерекшеліктерін атау; табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсіну; әр түрлі ағаштардың сүректерін қолдану, ағаштарды қорғау туралы айту
2.5 Қазақстанның екпе өсімдіктері
7.2.5.1 сызықтық: жуа, сарымсақ – көпжылдық көкөніс өсімдіктерді білу және атау; көбейту мен өсіру ерекшеліктерін, адамның пайдалану тәсілдерін білу
7.2.5.2 алқа тұқымдастар: картопты, қызанақты, баялдыны, бұрышты білу және атау; өсіру ерекшеліктерін: егу, күту, жинау; адамның пайдалану тәсілдерін білу
7.2.5.3 бұршақты: ас бұршақ, лобия, сояны білу және атау; өсіру ерекшеліктерін: егуді, күтуді, жинауды; адамның пайдалану тәсілдерін білу және атау
7.2.5.4 алаботалар тұқымдасы: асхана қызылшасын білу және атау; өсіру ерекшеліктерін: егуді, күтуді, жинауды; адамның пайдалану тәсілдерін білу

7.2.2.22 понимать значение годичных колец
7.2.2.23 различать разновидности стеблей (прямостоячий, вьющийся, цепляющийся, стелющийся, укороченный)
7.2.2.24 иметь понятие о видоизмененных побегах (надземных и подземных): корневище, клубень, луковица, их биологической и практической роли
7.2.2.25 иметь представление о вегетативном размножении растений
7.2.2.26 понимать взаимосвязь растительного организма со средой обитания
2.3 Бактерии, грибы, мхи и папоротники
7.2.3.1 иметь общее понятие о бактериях: размножении и распространении, значении в природе и жизни человека
7.2.3.2 знать строение шляпочного гриба: плодовое тело, грибница; различать грибы съедобные и ядовитые; знать и выполнять правила сбора грибов
7.2.3.3 иметь понятие о мхе, как о многолетнем споровом растении
7.2.3.4 называть места произрастания мхов; рассказывать об образовании торфа и его использовании
7.2.3.5 рассказывать об особенностях строения, местах произрастания папоротников
2.4 Древесные растения Казахстана
7.2.4.1 узнавать и называть лиственные растения лесостепи Казахстана: береза, осина; называть особенности внешнего строения, понимать значение в природе и жизни человека
7.2.4.1 узнавать и называть хвойные растения гор Казахстана: сосна, ель; называть осбенности внешнего строения, понимать значение в природе и жизни человека
7.2.4.3 узнавать и называть кустарниковые растения гор Казахстана: облепиха, шиповник; называть особенности внешнего строения понимать значение в природе и жизни человека
7.2.4.4 узнавать и называть плодовые растения Казахстана: яблоня, груша, слива, абрикос, грецкий орех; называть особенности строения; знать и уметь собирать созревшие плоды
7.2.4.5 узнавать и называть древесные растения пустынной зоны Казахстана: белый и черный саксаул; называть особенности внешнего строения; понимать значение в природе и жизни человека; рассказывать об использовании древесины различных деревьев, охране деревьев
2.5 Культурные растения Казахстана
7.2.5.1 узнавать и называть лилейные: лук, чеснок – многолетние овощные растения; знать особенности размножения и выращивания, способы использования человеком
7.2.5.2 узнавать и называть пасленовые: картофель, томат, баклажан, перец; знать особенности выращивания: посев, уход, уборка; способы использование человеком
7.2.5.3 узнавать и называть бобовые: горох, фасоль, соя; знать особенности выращивания: посев, уход, уборка; способы использование человеком
7.2.5.4 узнавать и называть маревые: свекла столовая, знать особенности выращивания: посев, уход, уборка; способы использования человеком

7.2.5.5 асқабақтар: қияр, асқабақты білу және атау; өсіру ерекшеліктері: егуді, күтуді, жинауды; адамның пайдалану тәсілдерін білу
7.2.5.6 крестгүлділер: орамжапырақты білу және атау; орамжапырақтың әр түрлілігін білу, өсіру ерекшеліктерін, адамның пайдалану тәсілдерін білу
2.6 Қазақстанның ауылшаруашылық өсімдіктері
7.2.6.1 дәнді дақылдар: бидай, қарабидай, арпа, сұлы, жүгеріні білу және атау; олардың құрылысының ерекшеліктерін (тамыр жүйесі, сабағы, жапырағы, гүл шоғыры) білу
7.2.6.2 дәнді дақылдар өнімін алу шарттарын атау; шаруашылықта пайдалану ерекшеліктері
7.2.6.3 бақша дақылдары: қарбыз және қауынды білу және атау; Қазақстан жағдайында өсіру ерекшеліктері, адамның пайдалануын білу
7.2.6.4 техникалық дақылдар: қант қызылшасы, мақта, күнбағыс, темекіні білу және атау; өсіру ерекшеліктері, адамның пайдалануын білу
7.2.6.5 бау-бақша өсімдіктері: қарақат, таңқурай, бүлдіргенді білу және атау; олардың көбею ерекшеліктерін білу; зиянкестерден бау-бақша өсімдіктерін қорғау шараларын білу
2.7 Қазақстанның шөптесін өсімдіктері
7.2.7.1 дәрілік өсімдіктерді білу және атау; тұрмыста пайдалану тәсілдерін білу
7.2.7.2 улы шөптерді білу және атау; улы өсімдіктермен қауіпсіздік ережелерін білу және ұстану
2.8 Сәндік гүл өсімдіктер
7.2.8.1 күрделігүлділер: біржылдық гүлді өсімдіктер – қырмызыгүл, барқытгүл, шырайгүл, екіжылдық өсімдік – дәстүргүл, көпжылдық гүлді өсімдік – нарғызгүлді білу және атау; сыртқы құрылысының ерекшеліктерін және осы өсімдіктерді өсіруді білу
7.2.8.2 бөлме гүлдері, оларды көбейту және өсіру ерекшеліктері туралы жалпы мәліметтердің болуы; вегетативтік жолмен көбейте білуі және оларды күту
3) 3-бөлім "Жануарлар":
3-кесте
7-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
3.1 Жануарлар әлемінің көптүрлілігі
8.3.1.1 жануарлар әлемінің көптүрлілігі туралы түсінігінің болуы; жануарлардың өсімдіктерден айырмашылықтарын атау; жануарлардың мекендеу орындары, өмірлік жағдайларға олардың бейімделу жолдарын атау
8.3.1.2 жануарлардың табиғаттағы рөлі және адам үшін практикалық маңызын атау
8.3.1.3 жануарлардың әр түрлілігі мен санына адам әрекетінің әсерін түсіну
8.3.1.4 қорықтық аймақтар, Қазақстанның қызыл кітабына енген жануарларды атау
3.2 Омыртқасыз жануарлар
8.3.2.1 омыртқасыз жануарлардың жалпы белгілері: омыртқасының болмауы және сүйекті қаңқасын санап шығу
8.3.2.2 жауын құртының сыртқы құрылысының ерекшеліктері, өмір бейнесі және мекендеу ортасымен байланысын айту; оның тіршілік әрекетінің негізгі процестері туралы түсініктерінің болуы; табиғаттағы жауын құртының рөлін түсіну
8.3.2.3 жұмыр құрттар – паразиттерді (жылан құрт, бөсір) білу және атау; адамға және жануарларға паразит-құрттармен келетін зияндарды айту; ішек құрт ауруларын алдын алу және олармен күрес бойынша шараларды атау

7.2.5.5 узнавать и называть тыквенные: огурец, тыква; знать особенности выращивания: посев, уход, уборка; особенности использования человеком
7.2.5.6 узнавать и называть крестоцветные: капуста; знать разновидности капусты, знать особенности выращивания, способы использования человеком
2.6 Сельскохозяйственные растения Казахстана
7.2.6.1 узнавать и называть зерновые культуры: пшеница, рожь, ячмень, овес, кукуруза;знать особенности их строения (корневая система, стебель, лист, соцветие)
7.2.6.2 называть условия получения урожая зерновых культур; особенности использования в хозяйстве
7.2.6.3 узнавать и называть бахчевые культуры: арбуз, дыня; знать особенности выращивания в условиях Казахстана, использование человеком
7.2.6.4 узнавать и называть технические культуры: сахарная свекла, хлопчатник, подсолнечник; знать особенности выращивания, использование человеком
2.7 Травянистые растения Казахстана
7.2.7.1 узнавать и называть лекарственные растения; знать способы использование в быту
7.2.7.2 узнавать и называть ядовитые травы; знать и придерживться правил безопасного обращения с ядовитыми растениями
2.8 Цветочно-декоративные растения
7.2.8.1 узнавать и называть сложноцветные: ноготки, бархатцы, петуния – однолетние цветочные растения, маргаритка – двулетнее растение, георгин – многолетнее цветочное растение; знать особенности внешнего строения и выращивания этих растений
7.2.8.2 иметь общие сведения о комнатных растениях, особенностях их размножения и выращивания; уметь размножать вегетативным путем и ухаживать за ними
3) раздел "Животные":
таблица 3
8 класс
Подраздел
Цели обучения
3.1 Разнобразие животного мира
8.3.1.1 иметь представление о многообразии животного мира; называть черты отличия животных от растений; называть места обитания животных, называть способы приспособления их к условиям жизни
8.3.1.2 называть роль животных в природе и практическое значение для человека
8.3.1.3 понимать влияние деятельности человека на разнообразие и численность животных
8.3.1.4 называть заповедные зоны, животных, занесенных в Красную книгу Казахстана
3.2 Беспозвоночные животные
8.3.2.1 перечислять общие признаки беспозвоночных животных: отсутствие позвоночника (костного скелета)
8.3.2.2 рассказывать особенности внешнего строения дождевого червя, связанные с образом жизни и средой обитания; иметь представление об основных процессахего жизнедеятельности; понимать роль дождевых червей в природе
8.3.2.3 узнавать и называть круглых червей-паразитов (аскарида, острица); рассказывать о вреде, приносимом червями-паразитами человеку и животным; называть мероприятия по профилактике и борьбе с глистными заболеваниями

8.3.2.4 жәндіктердің құрылысы мен тіршілігінің ерекшеліктерін атап шығу және түсіндіру; жәндіктердің дене бөліктерін, жабынын, аяқ-қолдарын атау; жәндіктердің көптүрлілігі туралы түсініктерінің болуы; жәндіктердің табиғаттағы рөлін түсіну
8.3.2.5 зиянды жәндіктер: ақ көбелек (және оның жұлдызқұрты), зауза қоңыз, маса, бөлше шыбынын білу және атау; сыртқы құрылысы, тіршілігі, қоректенуі және көбеюін сипаттау
8.3.2.6 зиянды жәндіктерден келетін залалдар (өсімдіктерді зақымдау және ауру тудыратын бактериялардың түсуі) неден тұратынын білу; зиянды жәндіктермен күрес шараларын атап шығу
8.3.2.7 пайдалы жәндіктер: ара мен жібеккөбелекті білу және атау; сыртқы құрылысы, тіршілігі, қоректенуі мен көбеюін сипаттау
8.3.2.8 араның отбасы мен оның тіршілігін сипаттау; жібек көбелекті ұстау тәсілдерін сипаттау; халық шаруашылығында үйдегі жәндіктердің маңызын түсіну; оларды күту туралы түсінігінің болуы
8.3.2.9 өрмекшілердің сыртқы құрлысы, тіршілігі және мекендеу ортасын сипаттау; өрмекші тәріздестердің жәндіктерден айырмашылығын атау
8.3.2.10 өрмекшілердің табиғаттағы рөлін айту; Қазақстанның шөл далаларында мекендейтін улы өрмекшілер: бұзау бас бүйіні, қарақұртты, шаянды білу және атау; улы өрмекші шаққан кездегі алғашқы көмек көрсету тәсілдерін атау
8.3.2.11 кенелердің әр түрлілігі туралы түсінігінің болуы. Кенелер – адамның және жануарлардың қауіпті ауруларын таратушы. Қотырлық кенелер. Қансорғыш кенелердің тістеуінен сақтану шаралары. Қотырдың жұғуы
3.3 Омыртқалы жануарлар
8.3.3.1 су омыртқалылары ретінде балықтардың ерекшеліктерін атау; мекендеу ортасына балықтардың бейімделу белгілерін атап шығу
8.3.3.2 Қазақстанның су көздерінде мекендейтін балықтардың көптүрлілігі туралы түсінігінің болуы; балықтардың ішкі ағзаларын атау; балықтардың көбею жолдары мен дамуы туралы айту
8.3.3.3 өзен балықтары: алабұға, шортан мен тұқыны білу және атау; теңіз балықтары: бекіре, ақсерке мен сазанды білу және атау; балықтардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсіну
8.3.3.4 балық байлықтарын қорғау мен арттыруға (балықтарды өсіруге) бағытталған шараларды атап шығу
8.3.3.5 қосмекенділердің көптүрлілігі туралы түсінігінің болуы; қосмекенді бақаның өкілін білу және атау; бақаның мекендеу орнын атау, бақаның тіршілігі, сыртқы құрлысы, оның қозғалу амалы, ішкі ағзалары мен көбеюін сипаттау; қосмекенділер тіршілігінің мезгілдік құбылыстары туралы айту
8.3.3.6 құрылысы, тіршілігі мен көбеюі бойынша қосмекенділердің балықтармен ұқсастығы және айырмашылығын атау; қосмекенділердің табиғаттағы маңызы, қосмекенділерді қорғау тәсілдерін түсіну
8.3.3.7 Қазақстандағы бауырымен жорғалаушыларды білу және атау (ширақ кесіртке, батбат, алабажақ кесіртке, сужылан, улы сұр жылан, боз жылан)

8.3.2.4 перечислять и объяснять особенности строения и образа жизни насекомых; называть отделы тела, покровы, конечности насекомых; иметь представление о многообразии насекомых; понимать роль насекомых в природе
8.3.2.5 узнавать и называть насекомых-вредителей: бабочка-капустница (и ее гусеница), майский жук, комар, комнатная муха; описывать внешнее строение, образ жизни, питание; размножение
8.3.2.6 понимать в чем состоит вред, приносимый насекомыми-вредителями (повреждения растений и перенос болезнетворных бактерий); перечислять меры борьбы с вредными насекомыми
8.3.2.7 узнавать и называть полезных насекомых: пчела, тутовый шелкопряд; описывать внешнее строение, образ жизни, питание; размножение
8.3.2.8 описывать пчелиную семью и ее образ жизни; описывать способ разведения тутового шелкопряда; понимать значение одомашненных насекомых в народном хозяйстве; иметь представление об уходе за ними
8.3.2.9 описывать внешнее строение, образ жизни и среду обитания пауков; называть черты отличия паукообразных от насекомых
8.3.2.10 рассказывать о роли пауков в природе; узнавать и называть ядовитых пауков, обитающих в пустынях Казахстана: фаланга, каракурт, скорпион; называть способы оказания первой помощи при укусе ядовитым пауком
8.3.2.11 иметь представление о разнообразие клещей. Клещи – переносчики опасных болезней человека и животных. Чесоточные клещи. Меры предосторожности от укусов кровососущих клещей. Заражение чесоткой
3. 3 Позвоночные животные: Рыбы
8.3.3.1 называть особенности организации рыб, как водных позвоночных; перечислять признаки приспособленности рыб к среде обитания
8.3.3.2 иметь предсавление о многоообразие видов рыб, обитающих в водных источниках Казахстана; называть внутренние органы рыб, рассказывать о спообах размножение и развитии рыб
8.3.3.3 узнавать и называть речные рыбы: окунь, щука, карп; узнавать и называть морские рыбы: осетр, белуга, сазан; понимать значение рыб в природе и жизни человека
8.3.3.4 перечислять меры, направленные на охрану и увеличение рыбных богатств (разведение рыб)
3.4 Позвоночные животные:
Земноводные
8.3.4.1 иметь представление о многообразие видов земноводных; узнавать и называть представителя земноводых лягушку; называть место обитания лягушки, описывать образ жизни, внешнее строение лягушки, способ ее передвижения, внутренние органы, размножение лягушки; рассказывать о сезонных явлениях в жизни земноводных
8.3.4.2 называть черты сходства земноводных с рыбами и черты отличия от рыб по строению, образу жизни и размножению; понимать значение земноводных в природе, способы охрана земноводных
3.5 Позвоночные животные:
Пресмыкающиеся
8.3.5.1 узнавать и называть пресмыкающихся Казахстана (ящерица прыткая, песчаная круглоголовка, варан, уж, гадюка, щитомордник)

8.3.3.8 бауырымен жорғалаушылардың құрылысы, қоректенуі, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесінің ерекшеліктері, көбеюі туралы айту
8.3.3.9 жыландардың әр түрлілігі туралы түсінігінің болуы; бауырымен жорғалаушылардың табиғаттағы маңызын түсіну; оларды қорғау бойынша негізгі шараларды атап шығу; бауырымен жорғалаушылар және қосмекенділердің ұқсастығы мен айырмашылығын атау
8.3.3.10 улы және улы емес жыландарды (су жылан және улы сұр жылан негізінде) атау және ажырату
8.3.3.11 Қазақстанда мекендейтін құстардың жасақтары түрлерінің көптүрлілігі туралы түсінігінің болуы; құстарға жалпы сипаттама беру
8.3.3.12 құстардың мекендеу ортасы, сыртқы құрылысы, қоректену ерекшеліктері, ішкі құрлысының ерекшеліктері, көбеюі және дамуын сипаттау; құстардың тұқымдарының құрылысы туралы айту; балапандарға ұя салу және азықтандыру туралы айту; құстардың маңызы және оларды қорғау қажеттілігін түсіну
8.3.3.13 дала құстары: дуадақ, тырна мен бозторғайды білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
8.3.3.14 жыртқыш құстар: дала қыраны, лашын мен үкіні білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
8.3.3.15 суда жүзетін құстар: үйрек, бірқазан мен қоқиқазды білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
8.3.3.16 адамға жақын мекендейтін құстар: көк кептер, торғай мен сары шымшықты білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
8.3.3.17 үй құстары: тауық, қаз бен үйректі білу және атау; үй құстарын құс фабрикаларында өсіру, азықтандыру мен асырау жолдарын атау
8.3.3.18 сүтқоректілердің әр түрлілігі туралы түсінігінің болуы; Қазақстан территориясында мекендейтін жануарларды атап шығу
8.3.3.19 сүтқоректілердің жалпы белгілері: түк басуы, төлдерінің туылуы және оларды сүтпен азықтандыруды атау
8.3.3.20 сүтқоректілердің қаңқасы және ішкі құрлысы: ас қорыту ағзасы, тыныс алуы, қан айналымы мен бөлуін сипаттау
8.3.3.21 кеміргіштер: сарышұнақ, қосаяқ, құмтышқанды білу және атау, кеміргіштердің жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, тіршілігі, қоректенуі мен көбеюін сипаттау; кеміргіштердің табиғаттағы және адамның шаруашылық қызметіндегі маңызын түсіну
8.3.3.22 қоян тәріздестерд: орқоян, құм қоян, үй қоянын білу және атау; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, қоян тәріздестердің тіршілігі, қоректенуі мен көбеюін сипаттау; үй қояндарын өсіру жағдайларын атау
8.3.3.23 жыртқыш аңдар: қасқыр, аю, сілеусін, қар барысын білу және атау; жыртқыш аңдардың жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, тіршілігі, азық табуы және көбеюін сипаттау; Қазақстан территориясындағы жыртқыш аңдардың кеңеюі туралы түсінігінің болуы; осы жануарлардың маңызы мен оларды қорғау туралы айту

8.3.3.8 рассказывать о внутреннем строении, питании, дыхании, кровообращении, особенностях нервной системы, размножении пресмыкающихся
8.3.3.9 иметь представление о разнообразии змей; понимать значение пресмыкающихся в природе; перечислять основные меры по их охран; называть черты сходства и различия пресмыкающихся и земноводных
8.3.3.10 называть и различать змей ядовитых и неядовитых (на примере ужа и гадюки)
3.6 Позвоночные животные:
Птицы
8.3.6.1 иметь представление о многообразие видовых отрядов птиц, обитающих в Казахстане; давать общую характеристику птиц
8.3.3.12 описывать среду обитания, особенности внешнего строения, питания, особенности внутреннего строения, размножение и развитие птиц; рассказывать о строении яйца птицы; иметь представление о гнездовании и выкармливании птенцов; понимать значение птиц и необходимость их охраны
8.3.3.13 узнавать и называть степных птиц: дрофа, журавль, жаворонок, описывать их образ жизни
8.3.3.14 узнавать и называть хищных птиц: степной орел, коршун, сова, описывать их образ жизни
8.3.3.15 узнавать и называть водоплавающих птиц: утка, пеликан, фламинго, описывать их образ жизни
8.3.3.16 узнавать и называть птиц, обитающих вблизижилья человека: сизый голубь, воробей, синица, описывать их образ жизни
8.3.3.17 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка; называть способы разведения, кормления и содержания домашних птиц на птицефабриках
3.7 Позвоночные животные:
млекопитающие
8.3.7.1 иметь представление о разнообразии млекопитающих; перечислять животных, обитающихна территории Казахстана
8.3.3.19 называть общие признаки млекопитающих: волосяной покров, рождение живых детенышей и вскармливание их молоком
8.3.3.20 описывать скелет и внутреннее строение млекопитающих: органы пищеварения, дыхания, кровообращения, выделения
8.3.3.21 узнавать и называть грызунов: суслик, тушканчик, песчанка, перечислять общие признаки грызунов; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, питание, размножение; понимать значение грызунов в природе и хозяйственной деятельности человека;
8.3.3.22 узнавать и называть зайцеобразных: заяц-русак, заяц-песчаник, кролик домашний; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, питание и размножение зайцеобразных; называть условия разведения домашних кроликов
8.3.3.23 узнавать и называть хищных зверей: волк, медведь, рысь, снежный барс; перечислять общие признаки хищных зверей; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, добывание пищи и размножение; иметь представление о распространении хищных зверей на территории Казахстана; рассказывать о значении этих животных и их охране

8.3.3.24 терісі бағалы жыртқыш аңдар: сусар, түлкі, бұлғын, қаракүзенді білу және атау; терісі бағалы аңдардың тіршілігі, таралуы және маңызын, терісі бағалы аңдарды өсіруді сипаттау
8.3.3.25 ескекаяқты теңіз жануарлары: итбалық, морж, теңіз мысығын білу және атау; ескекаяқтылардың жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың ерекше өзгешеліктері, таралуы және маңызын атап шығу; теңіз аңдарын қорғау жолдарын атау
8.3.3.26 кит тәрізділер: кит пен дельфинді білу және атау; кит тәрізділердің жалпы белгілерін атап шығу; кит пен дельфиннің сыртқы құрылысын сипаттау; төлдерінің қоректенуі мен қозғалуы, тыныс алуы, азықтануы, осы жануарлардың маңызы және оларды қорғау туралы айту
8.3.3.27 өсімдік қоректі жануарлар: бөкен-ақбөкен, қарақұйрық, құлан, Пржевальский жылқысын білу және атау; өсімдік қоректі жануарлардың сыртқы құрылысы, қоректенуі, мекендеу ортасына бейімділігін атау
8.3.3.28 күйіс қайыратын және күйіс қайырмайтын жануарларды, ашатұяқтыларды және ашатұяқты еместерді ажырату және атау; төлдерінің көбеюі, азықтануы туралы түсінігінің болуы
8.3.3.29 ауылшаруашылық сүтқоректілерді ажырату және атау; сиырдың сыртқы құрылысы, оның ас қорыту жүйесі, сүт өнімдерін сипаттау; заманауи мал фермалары, онда сиырларды асырау жағдайлары мен бұзауларды өсіру туралы түсінігінің болуы; Қазақстанның халық шаруашылығында сиырдың маңызын түсіну
8.3.3.30 қойлардың сыртқы көрінісі мен қоректенуі, қойларды асырау және қозыларды өсіру ерекшеліктерін сипаттау; Қазақстанның халық шаруашылығында қойлардың маңызын түсіну
8.3.3.31 жылқының сыртқы құрылысы: денесі, басы, аяқтары, тері жабындысы мен қоректену ерекшеліктерін сипаттау; жылқыларды асырау, күту мен азықтандыру туралы түсінігінің болуы; Қазақстанның халық шаруашылығында жылқының маңызын түсіну
8.3.3.32 түйенің сыртқы құрылысы, оның өмірдің құрғақ жағдайларына бейімділігін сипаттау; түйенің қоректену мен көбею ерекшеліктері туралы айту, Қазақстанның халық шаруашылығында түйенің маңызын түсіну
8.3.3.33 үйде асырайтын: ит пен мысықты білу және атау; сыртқы көрінісі, асырау және оларды күту ерекшеліктерін сипаттау; үй жануарларын асырауға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды атау; үйде асыраланушылардың аурулары мен оларға алғашқы көмек көрсету тәсілдерін атау
4) 4-бөлім "Адам":
4-кесте
9-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
4.1 Адам – тірі табиғаттың бөлігі
9.4.1.1 адам – тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну; адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтарын атау
9.4.1.2 адам денсаулығы – оның негізгі байлығы екенін түсіну; өз денсаулығына жауапты қарым-қатынасын көрсету; сырқаттанушының тәртіп ережесін атау; Қазақстандағы медициналық мекемелер және медициналық көмек түрлерін атау

8.3.3.24 узнавать и называть пушных хищных зверей: куница, лиса, соболь, норка; описывать образ жизни, распространение и значение пушных зверей, разведение пушных зверей
8.3.3.25 узнавать и называть ластоногих морских животных: тюлень, морж, морской котик; перечислять общие признаки ластоногих; называть отличительные особенности этих животных, распространение и значение; называть способы охраны морских зверей
8.3.3.26 узнавать и называть китообразных: кит, дельфин; перечилять общие признаки китообразных; описывать внешнее строение кита и дельфина; рассказывать о питании и передвижении, дыхании, вскармливании детенышей о значении и охране этих животных;
8.3.3.27 узнавать и называть растительноядных животных: антилопа-сайга, джейран, кулан, лошадь Пржевальского; называть общие признаки, опсывать внешнее строение, питание, приспособленность к среде обитания растительноядных животных
8.3.3.28 различать и называть жвачных и нежвачных животных, парнокпытных и непарнокопытных; иметь представление о разножении, выращивании детенышей
3.8 Сельскохозяйственные травоядные млекопитающие
8.3.8.1 различать и называть сельскохозяйственных млекопитающих; описывать внешнее строение коровы, особенности ее пищеварительной системы, молочной продуктивности; иметь представление о современных животноводческих фермах, об услвоях содержания в них коров, выращивании телят; понимать значение коров в народном хозяйстве Казахстана
8.3.3.30 описывать внешнее строение и питание овец, особенности содержания овец и выращивание ягнят; понимать значение овец в народном хозяйстве Казахстана;
8.3.3.31 описывать внешнее строение лошади: особенности туловища, головы, ног, кожного покрова, питание лошадей; иметь представление о содержании лошадей, уходе и кормлении; понимать значение лошади в народном хозяйстве Казахстана
8.3.3.32 описывать внешнее строение верблюда, его приспособленность к засушливым условиям жизни; рассказывать об особенности питания, размножения верблюда, понимать значение верблюдов в народном хозяйстве Казахстана
8.3.3.33 узнавать и называть домашних питомцев: собаки, кошки; описывать особенности внешнего вида, содержания и ухода за ними; называть санитарно-гигиенические требования к содержанию домашних животных; называть заболевания домашних питомцев, способы оказания первой помощи
4) раздел "Человек":
таблица 4
9 класс
Подраздел
Цели обучения
4.1 Человек – часть живой природы
9.4.1.1 понимать, что человек – часть живой природы; называть черты сходства и различия человека и животных
9.4.1.2 понимать, что здоровье человека – его важнейшее богатство; проялять ответственное отношение к своему здоровью; называть правила поведения заболевшего; называть медицинские учреждения и виды медицинской помощи в Казахстане

9.4.1.3 адамның пайдалы әдеттері: шынығу, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдануын атау және құрметтеу; зиянды әдеттер: артық тамақтану, гиподинамия, араққұмарлық, шылым тарту, нашақорлық пен таксикоманияны атау және талқылау
4.2 Адам ағзасының жалпы ерекшеліктері
9.4.2.1 жасушаның негізгі құраушы бөліктерін атау; жасушаның химиялық құрамын сипаттау
9.4.2.2 жабынды, бұлшықетті, жүйке, дәнекер тіндерді білу және атау
9.4.2.3 мүшелер жүйесін және адам денесінің қуыстарын атау; адам ағзасы біртұтас екенін түсіну
9.4.2.4 адам ағзасы мен қоршаған ортаның байланысын түсіну; адам денсаулығының қоршаған орта жағдайына байланысты екенін түсіндіру, табиғатта адамдардың өз тәртібіне жауапкершілігін түсіну
4.3 Тірек-қимыл және қозғалыс
9.4.3.1 тірек-қозғалыс аппараты, оның құрылысы мен маңызы туралы жалпы мәліметтердің болуы; сүйектерді біріктіру тәсілдерін түсіну, буынның құрлысы туралы айту
9.4.3.2 сүйектердің құрылысы мен құрамы туралы түсінігінің болуы; сүйек түрлері, олардың қызметтерін атау; сүйектердің өсуі туралы айту
9.4.3.3 бас қаңқасы туралы түсінігінің болуы; бас сүйегінің бөліктері мен олардың маңызын білу және атау; бас сүйектері қалай бірігетінін айту
9.4.3.3 дене қаңқасы туралы түсінігінің болуы; омыртқа бөліктері мен олардың маңызын білу және атау; омыртқа құрылысын сипаттау; көкірек қуысының құрылысын сипаттау және оның маңызы туралы айту
9.4.3.4 адам денсаулығы үшін дұрыс мүсіннің маңызын түсіну; мүсіннің бұзылуы туралы айту; омыртқаның қисаюының алдын алу жолдары және мүсін бұзылысын түзету жолдарын атау
9.4.3.5 аяқ-қол сүйектерін атау; тірек-қозғалыс аппаратының зақымдануын атау; алғашқы көмек көрсету тәсілдерін айту және көрсету
9.4.3.6 бұлшықеттер, олардың құрылысы мен маңызы туралы жалпы мәліметтердің болуы; адам денесіндегі бұлшықеттердің негізгі топтарын атау; бұлшықет жұмысы туралы айту, қаңқа мен бұлшықеттің дамуы және нығаюы үшін қимыл белсенділігінің маңызын түсіну
4.4 Қан және қан айналым
9.4.4.1 қан және қан айналымының маңызын түсіну; қан құрамын атау; қан айналымы органдары: жүрек және көк тамырларды атау
9.4.4.2 жүрек, қан тамырлары, қан айналым шеңберінің құрылысы мен жұмысы туралы айту
9.4.4.3 көк тамырлар бойынша қанның қозғалуын сипаттау; қан қысымы, оны өлшеу тәсілі туралы түсінігінің болуы; жүрек қағысының жиілігін (пульсті) анықтай білуі
9.4.4.4 қан тамырларының зақымдалуын атап шығу; әртүрлі қан кетуі кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін атау және көрсету

9.4.1.3 называть и уважать полезные привычки человека: закаливание, правильное питание, занятия спортом; называть и осуждать вредные привычки: переедание, гиподинамия, алкоголизм, курение, наркомания, токсикомания
4.2 Общие особенности организма человека
9.4.2.1 называть основные составные части клетка; описывать химический состав клетки
9.4.2.2 узнавать и называть покровную, мышечную, нервную, соединительную ткани
9.4.2.3 называть системы органов и полости тела человека; понимать, что организм человека – единое целое;
9.4.2.4 рассказывать о связи организма человека и окружающей среды; объяснять зависимость здоровья человека от состояния окружающей среды; понимать ответственность людей за свое поведение в природе
4.3 Опора и движение
9.4.3.1 иметь общие сведения об опорно-двигательном аппарате, его строении и значении; понимать способ соединения костей, рассказывать о строении сустава
9.4.3.2 иметь представление о строении и составе костей; называть виды костей, их функции; рассказывать о росте костей
9.4.3.3 иметь представление о скелете головы; узнавать и называть отделы черепа и их значение; рассказывать, как соединяются кости черепа;
9.4.3.3 иметь представление о скелете туловища; узнавать и называт отделы позвоночника и их значение; описывать строение позвонка; описывать строение грудной клетки, и рассказывать о ее значение
9.4.3.4 понимать значение правильной осанки для здоровья человека; рассказывать о нарушениях осанки; называть способы предупреждения искривления позвоночника и способы исправления нарушений осанки
9.4.3.5 называть кости верхних и нижних конечностей; называть травматические повреждения опорно-двигательного аппарата; рассказывать и показывать способы оказания первой помощи
9.4.3.6 иметь общие сведения о мышцах, их строении и значении; называть основные группы мышц в теле человека; рассказывать о работе мышц, понимать значение двигательной активности для развития и укрепления скелета и мышц
4.4. Пищеварение
9.4.4.1 понимать, что питание – необходимое условие жизнедеятельности организма; давать характеристику основным питательным веществам (белки, жиры, углеводы), называть продукты, их содержащие; называть и характеризвать продукты питания растительного и животного происхождения
9.4.4.2 называть витамины, рассказывать об их роли в сохранении здоровья человека; называть способы сохранения витаминов в пищевых продуктах
9.4.4.3 рассказывать о значении пищеварения; описывать строение пищеварительной системы; рассказывать о работе органов пищеварения
9.4.4.4 рассказывать о роли зубов в процессе пищеварения; называть и демонстрировать способы гигиены зубов и ротовой полости

9.4.4.5 адам өмірі мен денсаулығын сақтау жолы ретінде қан құю туралы айту; қан топтары, донорлық туралы түсінігінің болуы
9.4.4.6 жүрек-тамыр аурулары, оларды ескерту тәсілдерін атау және сипаттау; ішімдік, никотин мен есірткінің адам жүрегіне және қан тамырларына теріс әсерін түсіну
4.5 Тыныс алу
9.4.5.1 тыныс алудың маңызын түсіну; тыныс алу жүйсінің құрылысы мен қызметін сипаттау; тыныс алу ағзаларын атау; дыбыстау аппаратын сипаттау
9.4.5.2 өкпе құрылысын сипаттау; өкпе мен тіндерде газ алмасу қалай жүретінін айту
9.4.5.3 тыныс алу қозғалысы, олардың қалыптылығы, тыныс алу және шығару кезіндегі кеуде жасушасы көлемінің өзгеруін бақылау
9.4.5.4 ауа-тамшылық жолмен таралатын ауруларды атау; салқын тигеннен болатын ауруларды ескерту тәсілдерін атау; тыныс алу ағзасына никотиннің теріс әсерін атау; ауа ортасын қорғау тәсілдерін атап шығу
4.6 Ас қорыту
9.4.6.1 тамақтану – ағзаның өмір әрекетіне қажетті жағдай екенін түсіну; негізгі қоректік заттарға (ақуыздар, майлар, көмірсулар) сипаттама беру, оларды құрайтын азықтарды атау; өсімдіктер мен жануарлар тегінің қоректену өнімдерін атау және сипаттау
9.4.6.2 дәрумендерді атау, адам денсаулығын сақтаудағы олардың рөлін айту; тамақ өнімдеріндегі дәрумендерді сақтау тәсілдерін атау
9.4.6.3 ас қорытудың маңызы туралы айту; ас қорыту жүйесінің құрылысын сипаттау; ас қорыту ағзаларының жұмысы туралы айту
9.4.6.4 ас қорыту процесінде тістердің рөлі туралы айту; тіс пен ауыз қуысы гигиенасы тәсілдерін атау және көрсету
9.4.6.5 ауыз қуысы, асқазан, ішектегі ас қорыту туралы түсінігінің болуы; қоректік заттардың қанға сіңу процесін сипаттау; адамның тамақтану гигиенасы мен нормалары туралы айту; асқазан-ішек және ішек құрт ауруларын ескерту, азықтан улануды ескерту жолдарын атау
9.4.6.6 шылым тарту мен ішімдіктің ас қорыту ағзаларына зиянды әсерін түсіну
4.7 Бөліну
9.4.7.1 тағамдардың ағзадан зат алмасуын жоюдың маңызын айту; зәр шығару жүйесі ағзаларын атау
9.4.7.2 бүйректердің сыртқы көрінісі, олардың ағзада орналасуын сипаттау; бүйрек ауруларын ескерту тәсілдерін атау
4.8 Тері
9.4.8.1 тері құрылысының ерекшеліктері мен оның маңызы туралы айту; жылу реттелуде терінің рөлін түсіну
9.4.8.2 жылу, күн өту, күю, үсу белгілерін атау; оларды ескеру жолдарын атау және олар болған жағдайда алғашқы көмек тәсілдерін көрсету
9.4.8.3 тері, шаш, тырнақтар гигиенасы жолдарын атау; теріні күту бойынша косметикалық заттарды атау; сабын, жөке мен сусабынды қолдану ережелерін сипаттау

9.4.4.5 иметь представление о пищеварении в ротовой полости; в желудке, в кишечнике; описывать процесс всасывания питательных веществ в кровь; рассказывать о гигиене и нормах питания человека; называть способы предупреждения желудочно-кишечных и глистных заболеваний, предупреждения пищевых отравлений
9.4.4.6 понимать вредное влияние курения и алкоголя на органы пищеварения
4.5 Кровь и кровообращение
9.4.5.1 понимать значение крови и кровообращения; называть состав крови; называть органы кровообращения: сердце и сосуды
9.4.5.2 рассказывать о строении и работе сердца, кровеносных сосудах, кругах кровообращения;
9.4.5.3 описывать движение крови по сосудам; иметь представление о кровяном давлении, способе его измерения; уметь определят ь частоту сердечных сокращений (пульс)
9.4.5.4 перечислять травматические повреждения кровеносных сосудов; называть и показывать способы первой помощи при различных кровотечениях
9.4.5.5 рассказывать о переливании крови как пути спасения жизни и здоровья человека; иметь представление о группах крови, донорстве
9.4.5.6 называть и описывать сердечно-сосудистых заболеваниях, способах их предупреждения; понимать отрицательное влияние алкоголя, никотина, наркотиков на сердце и кровеносные сосуды человека
4.6 Дыхание
9.4.6.1 рассказывать о значении дыхания; описывать строение и функции дыхательной системы; называть органы дыхания; описывать голосовой аппарат
9.4.6.2 описывать строение легких; рассказывать, как присходит газообмен в легких и тканях
9.4.6.3 наблюдать дыхательные движения, их ритмичность; изменения объема грудной клетки при вдохе и выдохе
9.4.6.4 называть заболевания, передающиеся воздушно-капельным путем; называть способы предупреждения простудных заболеваний; называть отрицательное влияние никотина на органы дыхания; перечислять способы охраны воздушной среды
4.7 Выделение
9.4.7.1 рассказывать о значении удаления из организма продуктов обмена веществ; называть органы мочевыделительной системы
9.4.7.2 описывать внешний вид почек, их расположение в организме; называть способы предупреждения почечных заболеваний
4.8 Кожа
9.4.8.1 рассказывать об особенностях строения кожи и ее значении; понимать роль кожи в теплорегуляции
9.4.8.2 называть признаки теплового, солнечного удара, ожога, обморожения; называть способы их предупреждение и демонстрировать приемы первой помощь при их проявлениях
9.4.8.3 называть способы гигиены кожи, волос, ногтей; называть косметические средства по уходу за телом; описывать правила пользования мылом, мочалкой, шампунями

9.4.8.4 таза шаштың әдемілігі мен саулығын көре және бағалай білу; тырнақтарға күтім қажеттілігін түсіну, тері зақымдалған кезде алғашқы көмек көрсете білу
9.4.8.5 ағзаны шынықтыру тәсілдерін атап шығу; күн, су және ауамен шынығу ережелерін атау
4.9 Жүйке жүйесі
9.4.9.1 жүйке жүйесінің құрылысын сипаттау және маңызын түсіндіру; рефлекс және рефлекторлық доға туралы түсінігінің болуы
9.4.9.2 жұлын құрылысы мен маңызын сипаттау
9.4.9.3 адам денсаулығы үшін еңбек гигиенасының маңызы туралы айту; адам денсаулығын қолдау үшін күн тәртібі мен ұйқының маңызы туралы айту; адамның жүйке жүйесіне ішімдік және никотиннің зиянды әсерін түсіну
4.10 Сезім органдары
9.4.10.1 адам өмірі, оның еңбек әрекетінде сезім мүшелердің маңызын түсіндіру; сезім мүшелері ауруларын алдын алу тәсілдерін атау
9.4.10.2 көру мүшесінің құрылысы мен қызметтері туралы айту; алыстан көру мен жақыннан көруге сипаттама беру; көру қабілетін сақтаудың қарапайым тәсілдерін атау; көз зақымдалған кездегі алғашқы көмек көрсету жолдарын атау
9.4.10.3 есту мүшесінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту
9.4.10.4 иіс сезу және дәм сезу мүшелерінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту
9.4.10.5 түйсіну мүшесінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту; теріге тиген кезде пайда болған сезімдер (жұмсақ-қатты, тегіс-бұжыр, жылы-мұздай) ажырату және атау
4.11 Денсаулық сақтау
9.4.11.1 Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау жүйесі туралы түсінігінің болуы; еңбекті қорғау және демалысты ұйымдастыру бойынша біздің елде іске асырылатын шараларды атау
9.4.11.2 медициналық көмек түрлерін атап шығу; кәрілік, дерт және еңбекке қабілеттілігінен айырылу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру туралы түсінігінің болуы
9.4.11.3 ағза жүйелеріне және адам денсаулығына қоршаған ортаның толықтай әсерін сипаттау; өркениет аурулары: ұшық, онкология, АИТВ инфекциясы туралы түсінігінің болуы; алдын алу шараларын атап шығу
33. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

9.4.8.4 уметь видеть и ценить красоту и здоровье чистых волос; понимать необходимость ухода за ногтями, уметь оказать первую помощь при повреждениях кожи
9.4.8.5 перечислять способы закаливания организма; называть правила закаливания солнцем, водой, воздухом
4.9 Нервная система
9.4.9.1 описывать строение и объяснять значение нервной системы; иметь представление о рефлексе и рефлекторной дуге
9.4.9.2 описывать строение и значение спинного мозга
9.4.9.3 рассказывать о значении гигиены труда для здоровья человека; рассказывать о значении режимадня, сна для поддержани здоровья человека; понимать вредное влияние алкоголя и никотина на нервную систему человека
4.10 Органы чувств
9.4.10.1 объяснять значение органов чувств в жизни человека, его трудовой деятельности; называть способы профилактики заболеваний органов чувств
9.4.10.2 рассказывать о строении и функциях органа зрения; давать характеристику дальнозоркости, близорукости; называть простые способы охраны зрения; называть приемы первой помощи при повреждении глаз
9.4.10.3 рассказывать о строении, функции, гигиене органа слуха
9.4.10.4 рассказывать о строении, функции, гигиене органов обоняния и вкуса
9.4.10.5 рассказывать о строении, функции, гигиене органа осязания; различать и называть ощущения, возникающие при прикосновении к коже (мягкий – твердый, гладкий – шершавый, теплый – холодный)
4.11 Размножение и развитие
9.4.11.1 рассказывать об анатомо-физиологических особенностях организма мужчины и женщины
9.4.11.2 рассказывать о процессе оплодотворения, зачатии и беременности
9.4.11.3 рассказывать о современных способах предохранения от непланируемой беременности
9.4.11.4 иметь представление о вреде ранних половых связей
9.4.11.5 называть способы предупреждения заражения воспалительными и венерическим и заболеваниями, СПИДом
4.12 Охрана здоровья
9.4.12.1 иметь представление о системе здравоохранения в Республике Казахстан; называть мероприятия, осуществляемые в нашей стране по охране труда, организации отдыха
9.4.12.2 перечислять виды медицинской помощи; иметь представление о социальном обеспеченими по старости, болезни и потере трудоспособности
9.4.12.3 характеризовать воздействие окружающей среды на системы органов и здоровье человека в целом; иметь представление о болезнях цивилизации: герпес, онкология, ВИЧ-инфекция; перечислять меры профилактики
33. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 6-сынып:
1-кесте
Бөлімше
Тақырыптар/мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Табиғат
Тірі және өлі табиғат. Өлі табиғат объектілері мен құбылыстары, олардың өзгеруі. Қатты денелер, сұйықтықтар мен газдар. Қатты денелердің сұйықтықтарға, сұйықтықтардың газдарға ауысуы. Біз тұратын планета – Жер. Жердің формасы мен көлемі. Күн мен түннің ауысуы, жыл мезгілдерінің ауысуы. Экскурсиялар: өлі табиғат объектілерімен таныстыру
6.1.1.1 тірі және өлі табиғат объектілері мен белгілерін атау, ажырату
6.1.1.2 қатты заттарды, сұйықтық пен газдарды атау және ажырату
6.1.1.3 заттың бір күйден басқасына ауысуына мысал келтіре білу
6.1.1.4 жыл мезгілдерінің белгілерін тірі және өлі табиғатта білу және атау
Су
Табиғаттағы су. Судың қасиеттері: формасының тұрақсыздығы, ағысы, жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы. Судың қасиеттерін есептеу және қолдану.
6.1.2.1 табиғаттағы судың әртүрлі күйін атау: шық, тұман, бұлт, жауын-шашын; бұлақтар, су қоймалары (өзен, тоған, көл, теңіз), су асты сулары
6.1.2.2 судың қасиеттерін түсіну және атау: формасының, ағысының тұрақсыздығы, жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы, су-еріткіш
6.1.2.3 адамның судың қасиеттерін тұрмыста пайдалануына мысал келтіру
Судың кейбір қатты заттарды еріту қасиеті. Ерітінділер, оларды қолдану. Табиғаттағы ерітінділер: минералды және теңіз суы. Ауызсуы. Еритін және ерімейтін заттар
6.1.2.4 су ерітінділерін атау, оларды пайдалануға мысал келтіру (жуатын, ішетін)
6.1.2.5 табиғаттағы ерітінділерді: минералды және теңіз суын атау, адам үшін олардың маңызы мен пайдасын әңгімелеу
6.1.2.6 судағы ерімейтін заттарды атау
Мөлдір және лай су. Лай суды тазалау

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 6 класс:
таблица 1
Подразделы
Темы/содержание
Цели обучения
1 четверть
Природа
Живая и неживая природа. Предметы и явления неживой природы, их изменения. Твердые тела, жидкости и газы. Превращение твердых тел в жидкости, жидкостей – в газы. Планета, на которой мы живем – Земля. Форма и величина Земли. Смена дня и ночи, смена времен года. Экскурсии: знакомство с объектами неживой природы
6.1.1.1 различать, называть объекты и признаки живой и неживой природы
6.1.1.2 называть и различать твердые тела, жидкости и газы
6.1.1.3 уметь привести пример перехода тела из одного состояния в другое
6.1.1.4 узнавать и называть признаки времен года в живой и неживой природе
Вода
Вода в природе.
Свойства воды: непостоянство формы, текучесть, расширение при нагревании и сжатие при охлаждении. Учет и использование свойств воды.
6.1.2.1 называть различные состояния воды в природе: роса, туман, облака, осадки; родники, водоемы (река, пруд, озеро, море), подземные воды
6.1.2.2 понимать и называть свойства воды: непостоянство формы, текучесть, расширение воды при нагревании и сжатие при охлаждении, вода-растворитель
6.1.2.3 приводить примеры использования человеком свойств воды в быту
Способность воды растворять некоторые твердые вещества. Растворы и их использование. Растворы в природе: минеральная и морская вода. Питьевая вода. Растворимые и нерастворимые вещества.
6.1.2.4 называть водные растворы, приводить примеры их использования (стиральные, питьевые)
6.1.2.5 называть растворы в природе: минеральная и морская вода, рассказывать об их значении и пользе для человека
6.1.2.6 называть нерастворимые в воде вещества
Прозрачная и мутная вода. Очистка мутной воды

6.1.2.7 мөлдір және лай суды ажырату; лай суды тазалау тәсілдерін атау, ауыз су құндылығы туралы атау
Судың үш күйі. Су температурасы және оны өлшеу. Температура өлшем бірлігі – градус.
6.1.2.8 градусникты және температура өлшем бірлігі – градусты қолдана отырып, судың температурасын өлшеу
6.1.2.9 судың үш күйін атау
2-тоқсан
Су
Суды тұрмыста, өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, көлік, демалыс пен шынығу үшін қолдану. Тұрмыста суға ұқыпты қарау. Экскурсиялар: жергілікті су қайнаркөздерімен таныстыру.
6.1.2.10 тұрмыста және адам шаруашылығында суды пайдалану мысалдарын келтіру
6.1.2.11 тұрмыста суға ұқыпты қарау тәсілдері туралы әңгімелеу
Ауа
Ауа – өмірдің қажетті шарты. Өсімдіктер, жануарлар мен адам үшін оттегі мен ауаның маңыздылығы. Оттегін медицинада қолдану.
6.1.3.1 тірі ағзалар үшін ауаның маңызын түсіндіру
Ауаның қасиеттері: мөлдірлік, түссіздік пен тығыздығы. Ауаның тығыздығын қолдану.
6.1.3.2 ауаның қасиеттерін атау: жеңілдігі, мөлдірлігі, түссіздігі, тұрақты формасының болмауы, орын алу қабілеттілігі, ауаның тығыздығы мен сығымдылығы; адамның ауаның қасиеттерін пайдалануы туралы әңгімелеу
Ауаның жылу өткізгіштігі. Ауаның жылытқан кезде судың кеңеюі мен салқындатқан кездегі сығылуы.
6.1.3.3 табиғатта және тұрмыста ауаны қыздыру көздерін атау, ғимараттағы жылы және суық ауаның қозғалуы туралы, ғимаратты желдету маңыздылығы туралы әңгімелеу
Ауа қозғалысы. Жылы ауа суық ауадан жеңілірек, жылы ауа жоғары көтеріледі, суық ауа төмен түседі.
6.1.3.4 табиғаттағы жылы және салқын ауаның (желдің) қозғалуы туралы, табиғатта желдің пайдасы туралы айту
6.1.3.5 табиғат апатының себептерін атау, ауа райының маңызын түсіну
Ауа құрамы: оттегі, көмірқышқыл газы мен азот. Оттегі, оттегінің үдету қасиеті..
6.1.3.6 ауа құрамын атау (газдардың қосындысы: азот, оттегі, көмірқышқыл газы)
6.1.3.7 оттегінің жануын үдету қасиеті және көмірқышқыл газының жануын үдетпеу қасиетін атау
Көмірқышқыл газы мен оның жануын жануды қолдамау қасиеті. Көмірқышқыл газын өртті сөндіруде қолдану.
6.1.3.8 күнделікті өмірде көмірқышқыл газын пайдалану түрлерін атау (құрғақ мұз, газдалған сусындар, отсөндіргіш)
Ауадағы қосындылар (су буы, түтін, шаң)
6.1.3.9 ауадағы қосындыларды атау (су буы, шаң, күл бөліктері, күйелер)
3-тоқсан
Ауа
Таза және лас ауа. Ауаны ластанудан қорғау қажеттілігі. Адамның ауада ұшуы. Ғарышты игеруі.
6.1.3.10 ауаны ластаушы көздерді атау; оның тазалығы үшін күрестің мәнін түсіну
Пайдалы қазбалар
Пайдалы қазбалардың әртүрлілігі (қатты, газ тәріздес). Қазақстанның пайдалы қазбаларының байлығы. Экскурсиялар: өлкетану мұражайларына.

6.1.2.7 различать прозрачную и мутную воду; называть способы очистки мутной воды, рассказывать о ценности питьевой воды
Три состояния воды. Температура воды и ее измерение. Единица измерения температуры – градус.
6.1.2.8 измерять температуру воды используя градусник и единицу измерения температуры – градус
6.1.2.9 называть три состояния воды
2 четверть
Вода
Использование воды в быту, промышленности, сельском хозяйстве, для транспорта, отдыха и закаливания. Бережное отношение к воде в быту. Экскурсии: ознакомление с местными водными источниками.
6.1.2.10 приводить примеры использование воды в быту и хозяйстве человека
6.1.2.11 рассказывать о способах бережного отношения к воде в быту
Воздух
Воздух – необходимое условие жизни. Значение кислорода и воздуха для дыхания растений, животных и человека. Применение кислорода в медицине.
6.1.3.1 объяснять значение воздуха для живых организмов
Свойства воздуха: прозрачный, бесцветный, упругий. Использование упругости воздуха.
6.1.3.2 называть свойства воздуха: легкость, прозрачность, бесцветность, отсутствие постоянной формы, способность занимать место, упругость и сжимаемость воздуха; рассказывать об использовании свойств воздуха человеком
Теплопроводность воздуха. Расширение воздуха при нагревании и сжатие при охлаждении.
6.1.3.3 называть источники нагревания воздуха в природе и в быту, рассказывать о движении теплого и холодного воздуха в помещении, о важности проветривания помещения
Движение воздуха. Теплый воздух легче холодного, теплый воздух поднимается вверх, холодный – опускается вниз.
6.1.3.4 рассказывать о движении теплого и холодного воздуха в природе (ветер), о полезной работе ветра в природе
6.1.3.5 называть причины стихийных бедствий, понимать значение прогноза погоды
Состав: кислород, углекислый газ, азот. Кислород, его свойство поддерживть горение.
6.1.3.6 называть состав воздуха (смесь газов: азот, кислород, углекислый газ)
6.1.3.7 называть свойство кислорода поддерживать горение и свойство углекислого газа не поддерживать горение
Углекислый газ и его свойство не поддерживать горение. Применение углекислого газа при тушении пожара.
6.1.3.8 называть варианты применения углекислого газа в повседневной жизни (сухой лед, газированные напитки, огнетушитель)
Примеси в воздухе (водяной пар, дым, пыль).
6.1.3.9 называть примеси в воздухе (водяной пар, пыль, частицы пепла, сажи)
3 четверть
Воздух
Чистый и загрязненный воздух.
Необходимость охраны воздуха от загрязнения. Полеты человека в воздухе. Освоение космоса.
6.1.3.10 называть источники загрязнения воздуха; понимать важность борьбы за его чистоту
Полезные ископаемые
Разнообразие полезных ископаемых (твердые, газообразные). Богатство Казахстана полезными ископаемыми. Экскурсии в краеведческий музей.

6.1.4.1 пайдалы қазбалардың әр түрлерін, оларды табу тәсілдерін атау
6.1.4.2 адам үшін пайдалы қазбалардың маңызы, геолог мамандығы туралы айту
Құрылыс материалдары ретінде қолданылатын пайдалы қазбалар: гранит, әктастар, балшық, құм.
6.1.4.3 құрылыста қолданылатын пайдалы қазбаларды (гранит, әктастар, балшық, құм), олардың қасиеттерін, табу тәсілдерін, қолдану тәсілдерін, Қазақстандағы кен орнын атау
6.1.4.4 шыны, кірпіш пен керамикалар өндірісі бойынша Қазақстанның ірі кәсіпорындары мен зауыттарын атау
Жанатын пайдалы қазбалар: шымтезек, тас көмір, мұнай, табиғи газ.
6.1.4.5 жанатын пайдалы қазбаларды (шымтезек, тас көмір, мұнай, табиғи газ) атау, сырқы көрінісі мен қасиеттері, табу тәсілдері, пайдалану тәсілдері туралы әңгімелеу. Сыртқы көрінісі және қасиеттері. Табу және пайдалану тәсілдері. Жану қауіпсіздігі. Кенші, мұнайшы мамандықтары
6.1.4.6 жанатын пайдалы қазбалардың жану қауіпсіздігі туралы білу;
6.1.4.7 Қазақстандағы жанатын пайдалы қазбалардың ірі кен орнын атау
Минералды тыңайтқыштарды алуда пайдаланылатын пайдалы қазбалар: калий тұзы мен фосфаттар.
6.1.4.8 сыртқы көрінісі бойынша тасты тұзды білу және атау, оның қасиеттері туралы айту. Қазақстандағы орны мен табу тәсілдері. Тасты тұзды пайдалану
6.1.4.9 Қазақстанда тасты тұздың орны мен табу тәсілдерін атау
6.1.4.10 минерал тыңайтқыштар (калий тұзы, фосфориттер) үшін пайдаланылатын пайдалы қазбаларды атау, олардың сыртқы көрінісі, қасиеттері, пайда болуы, Қазақстандағы табу тәсілдері, тыңайтқыштармен қауіпсіздік ережелері туралы айту
Металлдарды алу үшін қолданылатын пайдалы қазбалар: темір және мыс кендері.
6.1.4.11 металл (темір және мыс кендерін) алу үшін қолданылатын пайдалы қазбаларды, олардың сыртқы көрінісі мен қасиеттерін атау
6.1.4.12 қара және түсті металдарды, металл кенінің қорытпасын (шойынды, болатты, мысты, алюминийді) алу туралы айту
4-тоқсан
Пайдалы қазбалар
Металлдарды алу үшін қолданылатын пайдалы қазбалар: темір және мыс кендері.
6.1.4.11 металл (темір және мыс кендерін) алу үшін қолданылатын пайдалы қазбаларды, олардың сыртқы көрінісі мен қасиеттерін атау
6.1.4.12 қара және түсті металдарды, металл кенінің қорытпасын (шойынды, болатты, мысты, алюминийді) алу туралы айту
6.1.4.13 адамның металлды және қоспаларды қолдану мысалдарын келтіру; металл бұйымдарының қасиеттері мен сапасы туралы айту
Топырақ
Топырақтың құрылуы мен құрамы. Топырақтың минералды және органикалық бөліктері.
6.1.5.1 топырақты жоғарғы құнарлы жер қабаты ретінде анықтау

6.1.4.1 называть разновидности полезных ископаемых, способы их добычи
6.1.4.2 рассказывать о значении полезных ископаемых для человека, профессии геолога
Полезные ископаемые, используемые в качестве строительных материалов: гранит, известняк, песок, глина.
6.1.4.3 называть полезные ископаемые, используемые в строительстве (гранит, известняки, глина, песок), их свойства, способы добычи, способы использования, месторождения в Казахстане
6.1.4.4 называть крупные предприятия и заводы Казахстана по производству стекла, кирпича и керамики
Горючие полезные ископаемые: торф, каменный уголь, нефть и природный газ.
6.1.4.5 называть горючие полезные ископаемые (торф, каменный уголь, нефть, природный газ), рассказывать о внешнем виде и свойствах, способах добычи, способах использования. Внешний вид и свойства. Способы добычи и использование. Опасность возгорания. Профессии шахтера, нефтяника
6.1.4.6 знать об опасности возгорания горючих полезных ископаемых
6.1.4.7 называть крупнейшие месторождения горючих полезных ископаемых в Казахстане
Полезные ископаемые, которые используются при получении минеральных удобрений: калийная соль и фосфаты
6.1.4.8 узнавать и называть калийную соль по внешнему виду, рассказывать об ее свойствах. Места и способы добычи в Казахстане. Использование калийной соли
6.1.4.9 называть места и способы добычи калийной соли в Казахстане
6.1.4.10 называть полезные ископаемые, которые используются для получении минеральных удобрений: (калийная соль, фосфориты), рассказывать об их внешнем виде, свойствах, образовании, способах добычи в Казахстане, правилах безопасного обращения с удобрениями
Полезные ископаемые, используемые для получения металлов: железная и медная руды.
6.1.4.11 называть полезные ископаемые, используемые для получения металлов (железные и медные руды), их внешний вид и свойства
6.1.4.12 рассказывать о получении черных и цветных металлов, сплавов из металлических руд (чугуна, стали)
4 четверть
Полезные ископаеые
Полезные ископаемые, используемые для получения металлов: железная и медная руды.
6.1.4.11 называть полезные ископаемые, используемые для получения металлов (железные и медные руды), их внешний вид и свойства
6.1.4.12 рассказывать о получении черных и цветных металлов, сплавов из металлических руд (чугуна, стали, меди, алюминия)
6.1.4.13 приводить примеры использования металлов и сплавов человеком; рассказывать о свойствах и качестве металлических изделий
Почва
Образование, состав почвы. Минеральная и органическая части почвы.
6.1.5.1 определять почву как верхний, плодородный слой земли

6.1.5.2 топырақтың құрамын атау: саз, құм, минералды тұздар, су, ауа және оның негізгі бөлігі – құнарлы жер
Құмды және сазды топырақтар. Тәжірибелер: ауаны су мен топырақтан шығару. Құм мен сазды шығару.
6.1.5.3 құмды және сазды топырақтарға сипаттама беру; оларды су қасиеттері бойынша: суды сіңіру, оны өткізу және ұстап қалу қасиетін салыстыру
Топырақтың негізгі қасиеті – құнарлылық.
6.1.5.4 құнарлы топырақтың өсімдік тіршілігі үшін қажеттілігін түсіну
Топырақты өңдеу. Практикалық жұмыстар: құм мен сазды топырақты ажырату. Мектеп жанындағы жер телімінде топырақты өңдеу
6.1.5.5 топырақты өңдеу тәсілдерін атау (жырту, тырмалау), топырақты өңдеуге арналған ауылшаруашылық көліктерді білу және атау
6.1.5.6 топырақты өңдеу процесінде гигиена ережелерін сақтау және атау
Жергілікті топырақ түрлері. Топырақтың жалаңаштануы жерлеріне экскурсиялар
6.1.5.7 жыраға сипаттама беру; олардың пайда болуы туралы айту, жыралармен күрес шараларын атау
6.1.5.8 Қазақстандағы топырақтарға сипаттама беру және оларды пайдалану туралы айту
6.1.5.9 топырақтың ластануымен байланысты экологиялық проблемаларды атау және оларды шешу жолдары
2) 7-сынып:
2-кесте
Бөлімше
Тақырыптар/мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
2.1 Өсімдіктердің маңызы мен оларды қорғау
Гүлді өсімдіктердің бөліктері туралы жалпы түсінік. Экскурсиялар: ботаникалық бақ немесе саябаққа
7.2.1.1 өсімдіктер әлемінің көптүрлілігі туралы ұғымдардың болуы; өсімдіктер тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну
7.2.1.2 жердегі өсімдіктердің маңызы туралы айту
7.2.1.3 өсімдіктерді қорғаудың түрлі тәсілдерін айту және қолдану
2.2 Өсімдік – біртұтас ағза
Гүлді өсімдіктермен жалпы танысу. Гүлі, тұқымы, тамыры, сабағы, жапырағы, өсімдік – біртұтас ағза.
7.2.2.1 гүлді өсімдіктердің жерасты мен жерүсті мүшелерін: тамырын, сабағын, жапырағын, гүлін, жемісін (күзде гүлдейтін өсімдіктер негізінде) көрсету және атау
Гүл. Лабораторлық жұмыстар: гүлді өсімдіктердің ағзалары; гүлдің құрылысы;
7.2.2.2 гүлдің құрылысы туралы түсініктерінің болуы
7.2.2.3 гүлдеуін білу және ажырату (шоқ, шатыршагүл, масақ, собық, себетше)
7.2.2.4 гүлді өсімдіктерді тозаңдандыру маңызын түсіну, тозаңдандыру тәсілдерін білу, қуарғыш шөп туралы түсінігінің болуы
Тұқым. Үрме бұршақтың құрылысы; бидайдың құрылысы
7.2.2.5 шырынды және құрғақ жемістерді ажырату, жемістер мен тұқымдар қалай пайда болатынын, өсімдіктердің тұқымдары қалай таралатынын айту
7.2.2.6 қос жарнақты өсімдіктердің құрылысы туралы айту (үрме бұршақ негізінде)
7.2.2.7 дара жарнақты өсімдіктер тұқымдарының құрылысы туралы айту (бидай негізінде)
Практикалық жұмыстар: тұқымның өнуін анықтау, жапырақтың түскен нұсқаларын жинау

6.1.5.2 называть состав почвы: глина, песок, минеральные соли, вода, воздух и ее главную часть – перегной
Песчаные и глинястые почвы. Опыты: выделение воздуха из воды и почвы. Выделение песка и глины.
6.1.5.3 давать характеристику песчаным и глинистым почвам; сравнивать их по водным свойствам: способность впитывать воду, пропускать ее и удерживать
Основное свойство почвы – плодородие.
6.1.5.4 понимать, что плодородие почвы – это необходимое условие для жизни растений
Обработка почвы. Практические работы: различение песчаных и глинястых почв. Обработка почвы на пришкольном участке.
6.1.5.5 называть приемы обработки почвы (вспашка, боронование), узнавать и называть сельскохозяйственные машины для обработки почвы
6.1.5.6 называть и соблюдать правила гигиены в процессе обработки почвы
Местные типы почв.
Экскурсии к местам образования почвенных обнажений.
6.1.5.7 давать характеристику оврагу; рассказывать об их образовании, называть меры борьбы с оврагами
6.1.5.8 давать характеристику почвам Казахстана и рассказывать об их использовании
6.1.5.9 называть экологические проблемы, связанные с загрязнением почвы и пути их решения
2) 7 класс:
таблица 2
Подразделы
Темы/содержание
Цели обучения
1 четверть
2.1 Значение растений и их охрана
Общее понятие об органах цветкового растения. Экскурсии: в ботанический сад или парк
7.2.1.1 иметь представление о многообразии растительного мира; понимать, что растения - составная часть живой природы
7.2.1.2 рассказывать о значении растений на Земле
7.2.1.3 рассказывать и применять разные способы охраны растений
2.2 Растение – живой организм
Общее знакомство с цветковыми растениями. Цветок, семя, корень, лист, стебель, растение – целостный организм.
7.2.2.1 показывать и называть подземные и наземные органы цветкового растения: корень, стебель, лист, цветок, плод (на примере растения, цветущего осенью)
Цветок. Лабораторная работа: органы цветкового растения; строение цветка
7.2.2.2 иметь представление о строение цветка
7.2.2.3 узнавать и различать соцветия (кисть, зонтик. колос, початок, корзинка)
7.2.2.4 понимать значение опыления цветковых растений, знать способы опыления, иметь понятие о пустоцветах
Семя. Строение семени фасоли; строение зерновки пшеницы
7.2.2.5 различать сочные и сухие плоды, рассказывать как образуются плоды и семена, как распространяются семена растений
7.2.2.6 рассказывать о строении семени двудольных растений (на примере фасоли)
7.2.2.7 рассказывать о строении семени однодольных растений (на примере пшеницы)
Условия прорастания семян. Практическе работы: определение всхожести семян,

8.3.3.14 жыртқыш құстар: дала қыраны, лашын мен үкіні білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
Суда жүзетін құстар
8.3.3.15 суда жүзетін құстар: үйрек, бірқазан мен қоқиқазды білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
3-тоқсан
3.3. Омыртқалы жануарлар: құстар
Адамға жақын мекендейтін құстар
8.3.3.16 адамға жақын мекендейтін құстар: көк кептер, торғай мен сары шымшықты білу және атау; олардың тіршілігін сипаттау
Үй құстары
8.3.3.17 үй құстары: тауық, қаз бен үйректі білу және атау; үй құстарын құс фабрикаларында өсіру, азықтандыру мен асырау жолдарын атау
3.3. Омыртқалы жануарлар: сүтқоректілер
Сүтқоректілер. Жалпы сипаттамасы. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы.
8.3.3.18 сүтқоректілердің әр түрлілігі туралы түсінігінің болуы; Қазақстан территориясында мекендейтін жануарларды атап шығу
8.3.3.19 сүтқоректілердің жалпы белгілері: түк басуы, төлдерінің туылуы және оларды сүтпен азықтандыруды атау
8.3.3.20 сүтқоректілердің қаңқасы және ішкі құрлысы: ас қорыту ағзасы, тыныс алуы, қан айналымы мен бөлуін сипаттау
Кеміргіштер. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы.
8.3.3.21 кеміргіштер: сарышұнақ, қосаяқ, құмтышқанды білу және атау, кеміргіштердің жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, тіршілігі, қоректенуі мен көбеюін сипаттау; кеміргіштердің табиғаттағы және адамның шаруашылық қызметіндегі маңызын түсіну
Қоян тәріздестер. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы.
8.3.3.22 қоян тәріздестер: орқоян, құм қоян, үй қоянын білу және атау; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, қоян тәріздестердің тіршілігі, қоректенуі мен көбеюін сипаттау; үй қояндарын өсіру жағдайларын атау
Жыртқыш аңдар. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы
8.3.3.23 жыртқыш аңдар: қасқыр, аю, сілеусін, қар барысын білу және атау; жыртқыш аңдардың жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың әрқайсысының сыртқы көрінісі және ерекше өзгешеліктері, тіршілігі, азық табуы және көбеюін сипаттау; Қазақстан территориясындағы жыртқыш аңдардың кеңеюі туралы түсінігінің болуы; осы жануарлардың маңызы мен оларды қорғау туралы айту

8.3.3.14 узнавать и называть хищных птиц: степной орел, коршун, сова, описывать их образ жизни
Водоплавающие птицы
8.3.3.15 узнават и называть водоплавающих птиц: утка, пеликан, фламинго, описывать их образ жизни
3-четверть
3.3 Позвоночные животные: птицы
Птицы, обитающие вблизи жилья человека
8.3.3.16 узнавать и называть птиц, обитающих вблизи жилья человека: сизый голубь, воробей, синица, описывать их образ жизни
Домашние птицы
8.3.3.17 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка; называть способы разведения, кормления и содержания домашних птиц на птицефабриках
3.3 Позвоночные животные: млекопитающие
Млекопитающие. Общая характеристика. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.18 иметь представление о разнообразии млекопитающих; перечислять животных, обитающихна территории Казахстана
8.3.3.19 называть общие признаки млекопитающих: волосяной покров, рождение живых детенышей и вскармливание
8.3.3.20 описывать скелет и внутреннее строение млекопитающих: органы пищеварения, дыхания, кровообращения, выделения
Грызуны. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.21 узнавать и называть грызунов: суслик, тушканчик, песчанка, перечислять общие признаки грызунов; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, питание, размножение; понимать значение грызунов в природе и хозяйственной деятельности человека;
Зайцеобразные. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.22 узнавать и называть зайцеобразных: заяц-русак, заяц-песчаник, кролик домашний; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, питание и размножение зайцеобразных; называть условия разведения домашних кроликов
Хищные звери. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.23 узнавать и называть хищных зверей: волк, медведь, рысь, снежный барс; перечислять общие признаки хищных зверей; описывать внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных, образ жизни, добывание пищи и размножение; иметь представление о распространении хищных зверей на территории Казахстана; рассказывать о значении этих животных и их охране

8.3.3.24 терісі бағалы жыртқыш аңдар: сусар, түлкі, бұлғын, қаракүзенді білу және атау; терісі бағалы аңдардың тіршілігі, таралуы және маңызын, терісі бағалы аңдарды өсіруді сипаттау
Ескекаяқты теңіз жануарлары. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы.
8.3.3.25 ескекаяқты теңіз жануарлары: итбалық, морж, теңіз мысығын білу және атау; ескекаяқтылардың жалпы белгілерін атап шығу; осы жануарлардың ерекше өзгешеліктері, таралуы және маңызын атап шығу; теңіз аңдарын қорғау жолдарын атау
4-тоқсан
3.3. Омыртқалы жануарлар: сүтқоректілер
Кит тәрізді теңіз жануарлары. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы
8.3.3.26 кит тәрізділер: кит пен дельфинді білу және атау; кит тәрізділердің жалпы белгілерін атап шығу; кит пен дельфиннің сыртқы құрылысын сипаттау; төлдерінің қоректенуі мен қозғалуы, тыныс алуы, азықтануы, осы жануарлардың маңызы және оларды қорғау туралы айту
Өсімдік қоректі жабайы жануарлар. Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы
8.3.3.27 өсімдік қоректі жануарлар: бөкен-ақбөкен, қарақұйрық, құлан, Пржевальский жылқысын білу және атау; өсімдік қоректі жануарлардың сыртқы құрылысы, қоректенуі, мекендеу ортасына бейімділігін атау
8.3.3.28 күйіс қайыратын және күйіс қайырмайтын жануарларды, ашатұяқтыларды және ашатұяқты еместерді ажырату және атау; төлдерінің көбеюі, азықтануы туралы түсінігінің болуы
3.3 Ауылшаруашылық сүтқоректілерді
Өсімдік қоректі ауылшаруашылық сүтқоректілері (сиыр). Сыртқы құрылысы, қозғалу әдісі, тұру мекені, азығы, тыныс алуы, қан айналымы, жүйке жүйесі, көбеюі. Табиғат пен адам өміріндегі маңызы
8.3.3.29 ауылшаруашылық сүтқоректілерді ажырату және атау; сиырдың сыртқы құрылысы, оның ас қорыту жүйесі, сүт өнімдерін сипаттау; заманауи мал фермалары, онда сиырларды асырау жағдайлары мен бұзауларды өсіру туралы түсінігінің болуы; Қазақстанның халық шаруашылығында сиырдың маңызын түсіну
Өсімдік қоректі ауылшаруашылық сүтқоректілері (қой)
8.3.3.30 қойлардың сыртқы көрінісі мен қоректенуі, қойларды асырау және қозыларды өсіру ерекшеліктерін сипаттау; Қазақстанның халық шаруашылығында қойлардың маңызын түсіну
Өсімдік қоректі ауылшаруашылық сүтқоректілері (жылқы)
8.3.3.31 жылқының сыртқы құрылысы: денесі, басы, аяқтары, тері жабындысы мен қоректену ерекшеліктерін сипаттау; жылқыларды асырау, күту мен азықтандыру туралы түсінігінің болуы; Қазақстанның халық шаруашылығында жылқының маңызын түсіну
Өсімдік қоректі ауылшаруашылық сүтқоректілері (түйе)

8.3.3.24 узнавать и называть пушных хищных зверей: куница, лиса, соболь, норка; описывать образ жизни, распространение и значение пушных зверей, разведение пушных зверей
Ластоногие морские животные. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.25 узнавать и называть ластоногих морских животных: тюлень, морж, морской котик; перечислять общие признаки ластоногих; называть отличительные особенности этих животных, распространение и значение; называть способы охраны морских зверей
4-четверть
3.3 Позвоночные животные: млекопитающие
Китообразные морские животные. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.26 узнавать и называть китообразных: кит, дельфин; перечилять общие признаки китообразных; описывать внешнее строение кита и дельфина; рассказывать о питании и передвижении, дыхании, вскармливании детенышей о значении и охране этих животных;
Травоядные дикие животные. Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение для природы, в жизни человека.
8.3.3.27 узнавать и называть растительноядных животных: антилопа-сайга, джейран, кулан, лошадь Пржевальского; называть общие признаки, опсывать внешнее строение, питание, приспособленность к среде обитания растительноядных животных
8.3.3.28 различать и называть жвачных и нежвачных животных, парнокпытных и непарнокопытных; иметь представление о разножении, выращивании детенышей
3.3 Сельскохозяйственные травоядные животные
Сельскохозяйственные травоядные млекопитающие (корова). Внешнее строение, способ передвижения, среда обитания, питание, дыхание, кровообращение, нервная система, размножение. Значение в жизни человека.
8.3.3.29 различать и называть сельскохозяйственных млекопитающих; описывать внешнее строение коровы, особенности ее пищеварительной системы, молочной продуктивности; иметь представление о современных животноводческих фермах, об услвоях содержания в них коров, выращивании телят; понимать значение коров в народном хозяйстве Казахстана
Сельскохозяйственные травоядные млекопитающие (овца).
8.3.3.30 описывать внешнее строение и питание овец, особенности содержания овец и выращивание ягнят; понимать значение овец в народном хозяйстве Казахстана;
Сельскохозяйственные травоядные млекопитающие (лошадь).
8.3.3.31 описывать внешнее строение лошади: особенности туловища, головы, ног, кожного покрова, питание лошадей; иметь представление о содержании лошадей, уходе и кормлении; понимать значение лошади в народном хозяйстве Казахстана
Сельскохозяйственные травоядные млекопитающие (верблюд).

8.3.3.32 түйенің сыртқы құрылысы, оның өмірдің құрғақ жағдайларына бейімділігін сипаттау; түйенің қоректену мен көбею ерекшеліктері туралы айту, Қазақстанның халық шаруашылығында түйенің маңызын түсіну
Үйде асырайтын жануарлар
8.3.3.33 үйде асырайтын: ит пен мысықты білу және атау; сыртқы көрінісі, асырау және оларды күту ерекшеліктерін сипаттау; үй жануарларын асырауға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды атау; үйде асыраланушылардың аурулары мен оларға алғашқы көмек көрсету тәсілдерін атау
4) 9-сынып:
4-кесте
Бөлімше
Тақырыптар/мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
4.1 Адам – тірі табиғаттың бөлігі
Адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтары
9.4.1.1 адам – тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну; адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтарын атау
9.4.1.2 адам денсаулығы – оның негізгі байлығы екенін түсіну; өз денсаулығына жауапты қарым-қатынасын көрсету; сырқаттанушының тәртіп ережесін атау; Қазақстандағы медициналық мекемелер және медициналық көмек түрлерін атау
9.4.1.3 адамның пайдалы әдеттері: шынығу, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдануын атау және құрметтеу; зиянды әдеттер: артық тамақтану, гиподинамия, араққұмарлық, шылым тарту, нашақорлық пен таксикоманияны атау және талқылау
4.2 Адам ағзасының жалпы ерекшеліктері
Жасуша. Лабораторлық жұмыстар: микроскоптың құрылымы, жасушаның құрылысы
9.4.2.1 жасушаның негізгі құраушы бөліктерін атау; жасушаның химиялық құрамын сипаттау
Тіндер және олардың түрлері
9.4.2.2 жабынды, бұлшықетті, жүйке, дәнекер тіндерді білу және атау
Ағзалар мен мүшелер жүйесі (тірек-қимыл, ас қорыту, қанайналымы, шығару, тыныс алу, жүйке, көру және көбею)
9.4.2.3 мүшелер жүйесін және адам денесінің қуыстарын атау; адам ағзасы біртұтас екенін түсіну
9.4.2.4 адам ағзасы мен қоршаған ортаның байланысын түсіну; адам денсаулығының қоршаған орта жағдайына байланысты екенін түсіндіру, табиғатта адамдардың өз тәртібіне жауапкершілігін түсіну
4.3 Тірек-қимыл және қозғалыс
Тірек-қимыл мен қозғалыс аппараты туралы жалпы мәліметтер. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы
9.4.3.1 тірек-қозғалыс аппараты, оның құрылысы мен маңызы туралы жалпы мәліметтердің болуы; сүйектерді біріктіру тәсілдерін түсіну, буынның құрлысы туралы айту
Сүйектердің құрылысы мен құрамы. Сүйектің сынуында алғашқы көмек көрсету
9.4.3.2 сүйектердің құрылысы мен құрамы туралы түсінігінің болуы; сүйек түрлері, олардың қызметтерін атау; сүйектердің өсуі туралы айту
Адам денесінің қаңқасы. Зақымдану, сіңірі созылу, буындарының шығуы және сүйектерінің сынуында алғашқы көмек. Бұлшықеттердің негізгі топтары, бұлшықет жұмысы. Омыртқаның қисаюы және майтабанның алдын алу жолдары. Практикалық жаттығулар: зақымдану, сіңірі созылу, буындарының шығуы және сүйектерінің сынуында алғашқы көмек көрсету
9.4.3.3 бас қаңқасы туралы түсінігінің болуы; бас сүйегінің бөліктері мен олардың маңызын білу және атау; бас сүйектері қалай бірігетінін айту
9.4.3.3 дене қаңқасы туралы түсінігінің болуы; омыртқа бөліктері мен олардың маңызын білу және атау; омыртқа құрылысын сипаттау; көкірек қуысының құрылысын сипаттау және оның маңызы туралы айту

8.3.3.32 описывать внешнее строение верблюда, его приспособленность к засушливым условиям жизни; рассказывать об особенности питания, размножения верблюда, понимать значение верблюдов в народном хозяйстве Казахстана
Домашние питомцы
8.3.3.33 узнавать и называть домашних питомцев: собаки, кошки; описывать особенности внешнего вида, содержания и ухода за ними; называть санитарно-гигиенические требования к содержанию домашних животных; называть заболевания домашних питомцев, способы оказания первой помощи
4) 9 класс:
таблица 4
Подразделы
Темы/содержание
Цели обучения
1-четверть
4.1 Человек – часть живой природы
Черты сходства и различия человека и животных
9.4.1.1 понимать, что человек – часть живой природы; называть черты сходства и различия человека и животных
9.4.1.2 понимать, что здоровье человека – его важнейшее богатство; проялять ответственное отношение к своему здоровью; называть правила поведения заболевшего; называть медицинские учреждения и виды медицинской помощи в Казахстане
9.4.1.3 называть и уважать полезные привычки человека: закаливание, правильное питание, занятия спортом; называть и осуждать вредные привычки: переедание, гиподинамия, алкоголизм, курение, наркомания, токсикомания
4.2 Общие особенности организма человека
Клетки. Лабораторные работы: строение микроскопа, строение клетки.
9.4.2.1 называть основные составные части клетка; описывать химический состав клетки
Ткани, их разновидности
9.4.2.2 узнавать и называть покровную, мышечную, нервную, соединительную ткани
Органы и системы органов (опорно-двигательная, пищеварительная, кровеносная, выделительная, дыхательная, нервная, органов зрения и размножения).
9.4.2.3 называть системы органов и полости тела человека; понимать, что организм человека – единое целое
9.4.2.4 понимать связь организма человека и окружающей среды; объяснять зависимость здоровья человека от состояния окружающей среды; понимать ответственность людей за свое поведение в природе
4.3 Опора и движение
Общие сведения об опорно-двигательном аппарате. Значение опорно-двигательной системы
9.4.3.1 иметь общие сведения об опорно-двигательном аппарате, его строении и значении; понимать способ соединения костей, рассказывать о строении сустава
Состав и строение костей. Первая помощь при переломах костей.
9.4.3.2 иметь представление о строении и составе костей; называть виды костей, их функции; рассказывать о росте костей
Скелет человека. Предупреждение искривления позвоночника и плоскостопия. Первая помощь при ушибах, растяжение связок, вывихах суставов и переломах костей. Практические упражнения: оказание первой помощи при ушибах, растяжениях, вывихах, переломах.
9.4.3.3 иметь представление о скелете головы; узнавать и называть отделы черепа и их значение; рассказывать, как соединяются кости черепа
9.4.3.3 иметь представление о скелете туловища; узнавать и называт отделы позвоночника и их значение; описывать строение позвонка; описывать строение грудной клетки, и рассказывать о ее значение

4.5 Қан және қан айналым
Жүректің жұмысы, қанның көк тамырлар бойынша қозғалуы. Тамырдың соғуын қолмен байқау және санау
9.4.5.3 көк тамырлар бойынша қанның қозғалуын сипаттау; қан қысымы, оны өлшеу тәсілі туралы түсінігінің болуы; жүрек қағысының жиілігін (пульсті) анықтай білуі
Қан тамырларының зақымдалуы. Қан кетуі кезінде алғашқы көмек көрсету.
9.4.5.4 қан тамырларының зақымдалуын атап шығу; әртүрлі қан кетуі кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін атау және көрсету
9.4.5.5 адам өмірі мен денсаулығын сақтау жолы ретінде қан құю туралы айту; қан топтары, донорлық туралы түсінігінің болуы
Жүрек-тамыр ауруларының алдын алу. Никотин мен ішімдіктің адам жүрегі және қан тамырларына теріс әсері
9.4.5.6 жүрек-тамыр аурулары, оларды ескерту тәсілдерін атау және сипаттау; ішімдік, никотин мен есірткінің адам жүрегіне және қан тамырларына теріс әсерін түсіну
4.6 Тыныс алу
Тыныс алудың маңызы. Дыбыстау аппараты. Өкпе мен тіндерде газ алмасу.
9.4.6.1 тыныс алудың маңызын түсіну; тыныс алу жүйсінің құрылысы мен қызметін сипаттау; тыныс алу ағзаларын атау; дыбыстау аппаратын сипаттау
Тыныс алу ағзалары, олардың құрылысы мен қызметі.
9.4.6.2 өкпе құрылысын сипаттау; өкпе мен тіндерде газ алмасу қалай жүретінін айту
9.4.6.3 тыныс алу қозғалысы, олардың қалыптылығы, тыныс алу және шығару кезіндегі кеуде жасушасы көлемінің өзгеруін бақылау
Ауа жолымен таралатын аурулар. Тыныс алу ағзаларының гигиенасы. Никотиннің тыныс алу ағзаларына теріс әсері. Ауа ортасын қорғау
9.4.6.4 ауа-тамшылық жолмен таралатын ауруларды атау; салқын тигеннен болатын ауруларды ескерту тәсілдерін атау; тыныс алу ағзасына никотиннің теріс әсерін атау; ауа ортасын қорғау тәсілдерін атап шығу
4.7 Бөліну
Зәр шығару жүйесі ағзалары, олардың маңызы
9.4.7.1 тағамдардың ағзадан зат алмасуын жоюдың маңызын айту; зәр шығару жүйесі ағзаларын атау
Бүйректердің сыртқы көрінісі, олардың ағзада орналасуы. Бүйрек ауруларының алдын алу
9.4.7.2 бүйректердің сыртқы көрінісі, олардың ағзада орналасуын сипаттау; бүйрек ауруларын ескерту тәсілдерін атау
4.8 Тері
Адам терісі мен оның маңызы. Жылуды реттеуде терінің рөлі
9.4.8.1 тері құрылысының ерекшеліктері мен оның маңызы туралы айту; жылу реттелуде терінің рөлін түсіну
Тері гигиенасы мен киімге деген гигиеналық талаптар. Жылу, күн өту, күю, үсу белгілерінің алдын алу және алғашқы көмек
9.4.8.2 жылу, күн өту, күю, үсу белгілерін атау; оларды ескеру жолдарын атау және олар болған жағдайда алғашқы көмек тәсілдерін көрсету

4.5 Кровь и кровообращение
Работа сердца, движение крови по сосудам Прощупывание и подсчет пульса;
9.4.5.3 описывать движение крови по сосудам; иметь представление о кровяном давлении, способе его измерения; уметь определят ь частоту сердечных сокращений (пульс)
Травматическое повреждение кровеносных сосудов. Первая помощь при кровотечениях
9.4.5.4 перечислять травматические повреждения кровеносных сосудов; называть и показывать способы первой помощи при различных кровотечениях
9.4.5.5 рассказывать о переливании крови как пути спасения жизни и здоровья человека; иметь представление о группах крови, донорстве
Предупреждение сердечно-сосудистых заболеваний. Влияние никотина и алкоголя на сердце и сосуды.
9.4.5.6 называть и описывать сердечно-сосудистых заболеваниях, способах их предупреждения; понимать отрицательное влияние алкоголя, никотина, наркотиков на сердце и кровеносные сосуды человека
4.6. Дыхание
Значение дыхания. Голосовой аппарат. Газообмен в легких и тканях
9.4.6.1 понимать значение дыхания; описывать строение и функции дыхательной системы; называть органы дыхания; описывать голосовой аппарат
Органы дыхания, их строение, функции.
9.4.6.2 описывать строение легких; рассказывать, как присходит газообмен в легких и тканях
9.4.6.3 наблюдать дыхательные движения, их ритмичность; изменения объема грудной клетки при вдохе и выдохе
Болезни, передающиеся через воздух. Гигиена органов дыхания. Влияние никотина на органы дыхания. Охрана воздушной среды.
9.4.6.4 называть заболевания, передающиеся воздушно-капельным путем; называть способы предупреждения простудных заболеваний; называть отрицательное влияние никотина на органы дыхания; перечислять способы охраны воздушной среды
4.7. Органы выделения
Органы мочевыделительной системы, их значение
9.4.7.1 рассказывать о значении удаления из организма продуктов обмена веществ; называть органы мочевыделительной системы
Внешний вид почек, их расположение в организме. Предупреждение почечных заболеваний
9.4.7.2 описывать внешний вид почек, их расположение в организме; называть способы предупреждения почечных заболеваний
4.8 Кожа
Кожа человека и ее значения. Роль кожи в терморегуляции
9.4.8.1 рассказывать об особенностях строения кожи и ее значении; понимать роль кожи в теплорегуляции
Гигиена кожи и гигиенические требования к одежде. Профилактика и первая помощь при тепловом и солечном ударах, ожогах и обморожениях
9.4.8.2 называть признаки теплового, солнечного удара, ожога, обморожения; называть способы их предупреждение и демонстрировать приемы первой помощь при их проявлениях

9.4.8.3 тері, шаш, тырнақтар гигиенасы жолдарын атау; теріні күту бойынша косметикалық заттарды атау; сабын, жөке мен сусабынды қолдану ережелерін сипаттау
Практикалық жаттығулар: жылу, күн өту, күю, үсу кезінде алғашқы көмек көрсету
9.4.8.4 таза шаштың әдемілігі мен саулығын көре және бағалай білу; тырнақтарға күтім қажеттілігін түсіну, тері зақымдалған кезде алғашқы көмек көрсете білу
Ағзаны шынықтыру
9.4.8.5 ағзаны шынықтыру тәсілдерін атап шығу; күн, су және ауамен шынығу ережелерін атау
4.9 Жүйке жүйесі
Жүйке жүйесінің (бас миы және жұлын) құрылысы және маңызы.
9.4.9.1 жүйке жүйесінің құрылысын сипаттау және маңызын түсіндіру; рефлекс және рефлекторлық доға туралы түсінігінің болуы
9.4.9.2 жұлын құрылысы мен маңызын сипаттау
4-тоқсан
4.9 Жүйке жүйесі
Ой еңбегінің гигиенасы. Адамның жүйке жүйесіне ішімдік пен никотиннің зиянды әсері. Ұйқы және оның маңызы
9.4.9.3 адам денсаулығы үшін еңбек гигиенасының маңызы туралы айту; адам денсаулығын қолдау үшін күн тәртібі мен ұйқының маңызы туралы айту; адамның жүйке жүйесіне ішімдік және никотиннің зиянды әсерін түсіну
4.10 Сезім органдары
Сезім мүшелерінің маңызы
9.4.10.1 адам өмірі, оның еңбек әрекетінде сезім мүшелердің маңызын түсіндіру; сезім мүшелері ауруларын алдын алу тәсілдерін атау
Көру мүшесінің құрылысы, қызметтері мен гигиенасы
9.4.10.2 көру мүшесінің құрылысы мен қызметтері туралы айту; алыстан көру мен жақыннан көруге сипаттама беру; көру қабілетін сақтаудың қарапайым тәсілдерін атау; көз зақымдалған кездегі алғашқы көмек көрсету жолдарын атау
Есту мүшесінің құрылысы.
9.4.10.3 есту мүшесінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту
Иіс сезу және дәм сезу мүшелері
9.4.10.4 иіс сезу және дәм сезу мүшелерінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту
Түйсіну мүшесі
9.4.10.5 түйсіну мүшесінің құрылысы, қызметтері, гигиенасы туралы айту; теріге тиген кезде пайда болған сезімдер (жұмсақ-қатты, тегіс-бұжыр, жылы-мұздай) ажырату және атау
4.11 Көбею мен даму
Ер және әйел адамдардың ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Ұрықтану және жүктілік туралы түсініктер. Ерте жастан жыныстық қатынасқа түсудің зияны туралы түсінік. Отбасын жоспарлау, тууды реттеу. Жоспарланбаған жүктіліктен сақтану тәсілдері. Қабыну және венерологиялық аурулар, АИТВ туралы қысқаша мәліметтер, олардың алдын алу тәсілдері
9.4.11.1 ер және әйел адамдардың ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері
9.4.11.2 ұрықтану және жүктілік туралы түсініктер

9.4.8.3 называть способы гигиены кожи, волос, ногтей; называть косметические средства по уходу за телом; описывать правила пользования мылом, мочалкой, шампунями
Практические упражнения: оказание первой помощи при тепловом и солнечном ударе, ожогах и обморожених
9.4.8.4 уметь видеть и ценить красоту и здоровье чистых волос; понимать необходимость ухода за ногтями, уметь оказать первую помощь при повреждениях кожи
Закаливание организма
9.4.8.5 перечислять способы закаливания организма; называть правила закаливания солнцем, водой, воздухом
4.9 Нервная система
Строение и значение нервной системы (спинной и головной мозг)
9.4.9.1 описывать строение и объяснять значение нервной системы; иметь представление о рефлексе и рефлекторной дуге
9.4.9.2 описывать строение и значение спинного и головного мозга
4-четверть
4.9. Нервная система
Гигиена умственного труда. Влияние на нервную систему алкоголя и никотина. Сон и его значение
9.4.9.3 рассказывать о значении гигиены труда для здоровья человека; рассказывать о значении режимадня, сна для поддержани здоровья человека; понимать вредное влияние алкоголя и никотина на нервную систему человека
4.10 Органы чувств
Значение органов чувств
9.4.10.1 объяснять значение органов чувств в жизни человека, его трудовой деятельности; называть способы профилактики заболеваний органов чувств
Строение, функции, гигиена органа зрения. Меры по охране органа зрения
9.4.10.2 рассказывать о строении и функциях органа зрения; давать характеристику дальнозоркости, близорукости; называть простые способы охраны зрения; называть приемы первой помощи при повреждении глаз
Строение органа слуха
9.4.10.3 рассказывать о строении, функции, гигиене органа слуха
Органы обоняния и вкуса
9.4.10.4 рассказывать о строении, функции, гигиене органов обоняния и вкуса
Орган осязания
9.4.10.5 рассказывать о строении, функции, гигиене органа осязания; различать и называть ощущения, возникающие при прикосновении к коже (мягкий – твердый, гладкий-шершавый, теплый-холодный)
4.11. Размножение и развитие
Анатомо-физиологические особенности организма мужчин и женщин. Понятие об оплодотворении, зачатии и беременности. Понятие о вреде ранних половых связей. Планирование семьи, регулирование рождаемости. Современные способы предохранения от непланируемой беременности. Краткие сведения о воспалительных и венерических заболеваниях, СПИДе, способы предупреждения ими
9.4.11.1 рассказывать об анатомо-физиологических особенностях организма мужчины и женщины
9.4.11.2 рассказывать о процессе оплодотворения, зачатии и беременности;

9.4.11.3 жоспарланбаған жүктіліктен сақтану тәсілдері
9.4.11.4 ерте жастан жыныстық қатынасқа түсудің зияны туралы түсінік
9.4.11.5 Қабыну және венерологиялық аурулар, АИТВ туралы қысқаша мәліметтер, олардың алдын алу тәсілдері
4.12 Денсаулық сақтау
Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау жүйесі туралы заңнама. Қазақстанда денсаулық сақтау мекемелерінің жүйесі.
9.4.11.1 Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау жүйесі туралы түсінігінің болуы; еңбекті қорғау және демалысты ұйымдастыру бойынша біздің елде іске асырылатын шараларды атау
Медициналық көмек. Кәрілік, ауру және еңбекке қабілеттілігінен айырылу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру
9.4.11.2 медициналық көмек түрлерін атап шығу; кәрілік, дерт және еңбекке қабілеттілігінен айырылу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру туралы түсінігінің болуы
Адам денсаулығына қоршаған ортаның әсері
9.4.11.3 ағза жүйелеріне және адам денсаулығына қоршаған ортаның толықтай әсерін сипаттау; өркениет аурулары: ұшық, онкология, АИТВ инфекциясы туралы түсінігінің болуы; алдын алу шараларын атап шығу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 522-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "География" оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларға қолжетімді географиялық түсініктерді және оларды күнделікті әрекетте пайдалану біліктерін қалыптастыру.
3. Негізгі міндеттер:
1) білім алушыларға айналадағы әлемнің табиғи объектілері мен территориялық әркелкілігі туралы қарапайым мағлұматтарды қалыптастыру;
2) жеке табиғи құбылыстар арасындағы; адам мен табиғат арасындағы байланысты түсіндіру;
3) табиғатқа диалектикалық, ғылыми көзқарастарын қалыптастыру;

9.4.11.3 рассказывать о современных способах предохранения от непланируемой беременности
9.4.11.4 иметь представление о вреде ранних половых связей
9.4.11.5 называть способы предупреждения заражения воспалительными и венерическим и заболеваниями, СПИДом
4.12 Охрана здоровья
Законодательство Республики Казахстан о здоровье. Система учреждений здравоохранения в Казахстане
9.4.12.1 иметь представление о системе здравоохранения в Республике Казахстан; называть мероприятия, осуществляемые в нашей стране по охране труда, организации отдыха
Медицинская помощь. Социальное обеспечение по старости, болезни и потере трудоспособности
9.4.12.2 перечислять виды медицинской помощи; иметь представление о социальном обеспеченими по старости, болезни и потере трудоспособности
Влияние окружающей среды на здоровье человека
9.4.12.3 характеризовать воздействие окружающей среды на системы органов и здоровье человека в целом; иметь представление о болезнях цивилизации: герпес, онкология, ВИЧ-инфекция; перечислять меры профилактики
Приложение 522
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 522 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета "География" - формирование у обучающихся доступных географических понятий и умений использовать их в повседневной деятельности.
3. Основные задачи:
1) сформировать у обучающихся элементарные сведения о природных объектах и территориальных различиях окружающего мира;
2) объяснить связь между отдельными природными явлениями; между человеком и природой;
3) формировать диалектические, научные взгляды на природу;

4) табиғатты және табиғи құбылыстарды жүйелі бақылау көмегімен білім алушылардың жеке тәжірибесін байыту;
5) білім алушылардың табиғатты қорғау сезімдерін тәрбиелеу;
6) білім алушылардың көрнекі-бейнелік және сөз-логикалық ойлауын дамытуға, сөздік қорын кеңейтуге, байланыстырып сөйлеуін дамытуға себептесу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама "Айналадағы әлем" пәні шеңберіндегі білім алушылардың бұрынғы дайындығын ескере отырып құрылған. География курсын зерделеу процесінде "Жаратылыстану" (топырақ, пайдалы қазбалар, су ресурстары), "Тарих" (біздің өлкеміздің тарихы) курстарымен, сондай-ақ ана тілімен, әдебиетпен, математикамен пәнаралық байланыс орнатылады.
5. География бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы оқу әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлау қызметінің жалпылау және абстракциялау әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі ескеріледі. Тірі және өлі табиғат туралы түсініктерін қалыптастыру білім алушыларда қабылдау, есте сақтау, сөйлеу,ойлау психикалық қызметтердің дамуына жағдай жасайды. бастаған жұмысты аяқтау, шамасы жететін қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік сияқты жеке қасиеттер қалыптастырылады;
2) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормаларын, өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
3) оқытудағы әрекеттік тәсіл оқыту процесінде педагогтың басшылығымен оқу материалын ұғынуға жағдай жасайтын заттық-тәжірибелік әрекет қолдануды қарастырады. Заттық-тәжірибелік әрекет жоғары психикалық қызметтердің сенсомоторлық негізін дамытады (қабылдау, сөйлеу, ойлау), білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін қалпына келтіреді, сонымен қоса білім, біліктер мен дағдыларды меңгеруге мүмкіндік береді. Оқу пәнінің мазмұнын меңгеру білім алушылардың бақылау жүргізуі, зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды орындауы, тәжірибелер жүргізуі және экскурсияларға қатысуын қарастырады;
4) саралау және жекелеу тәсілі білім алушылардың оқу материалын меңгеру кезінде көрініс табатын вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуымен шартталған және алған білімі, біліктері мен дағдыларының сапасына әсер етеді. Білім беру процесі 4 типологиялық топты (В.В. Воронкова бойынша) қосатын педагогикалық топтастыру негізінде іске асырылады. Білім алушылардың әрбір типологиялық тобына педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;

4) обогащать личный опыт обучающихся с помощью систематических наблюдений за природой и природными явлениями;
5) воспитывать природоохранное сознание обучающихся;
6) способствовать развитию наглядно-образного и элементов словесно- логического мышления, расширять словарный запас, развивать связную речь обучающихся.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа составлена с учетом предшествующей подготовки обучающихся в рамках предмета "Мир вокруг". В процессе изучения курса географии устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Естествознание" (почвы, полезные ископаемые, водные ресурсы), "История" (история нашего края), а также с родным языком, чтением, математикой.
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по географии реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. Формирование представлений о живой и неживой природе создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь, мышление. Формируются личностные качества: умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность;
2) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимся необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
3) деятельностный подход в обучении предполагает использование предметно-практическая деятельность под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала. Предметно-практическая деятельность развивает сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся, позволяет овладевать знаниями, умениями и навыками. Овладение содержанием учебного предмета предполагает ведение обучающимися наблюдений, выполнение лабораторных и практических работ, проведение опытов и участие в экскурсиях;
4) дифференцированный и индивидуальный подход обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе педагогической классификации, которая включает 4 типологические группы (по В.В. Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;

5) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділігінің төмендігі, ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) білім беру, дамыту және түзету міндеттерін шешуге қажетті оқыту шарттарын "салып бітіруге" көмектесе отырып, педагог тәсілдерінің арсеналын кеңейтеді.
7. Сабақтарда АКТ-ны қолдану келесі мақсаттарды қамтиды:
1) үздіксіз бақылаудан күрделі және жасырын таным объектілерін үлгілеу;
2) шынайы режимдегі және мерзімі ұзартылған уақыттағы зерделенетін табиғи құбылыстарды білім алушылардың талдауы үшін қосымша визуалды динамикалық сүйеніштерді құру.
8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың география бойынша оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бағалау тәсілдері оқыту мақсаттарына сәйкес дағдылардың көмегімен қалыптастырылған тапсырмалар мен жаттығулар болып табылады. Зияты зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелерін бағалау кезінде тестілеу қолданылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен іске асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бақылаушы бағалау іс-әрекетін жүйелі түрде іске асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтық), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) расширяют арсенал средств педагога, помогая "достраивать" условия обучения, которые необходимы для решения образовательных, развивающих и коррекционных задач. ИКТ в учебном процессе используются дозировано с учетом сниженной работоспособности обучающихся.
7. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимся изучаемых природных явлений в режиме реального и отсроченного времени.
8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по географии обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, в соответствии с целями обучения. Не рекомендуется использовать тестирование при оценивании результатов обучения обучающихся с нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

12. Ағымдағы бақылау білім алушының әрекетін сабақта бақылау, тәжірибелік және дербес жұмыстарын талдау, әрекеттің ұжымдық түрлері көмегімен іске асырылады. Әр сабақтық бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог қолданатын оқыту мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында және оқушыларға қатысты ынталандыру, тәрбиелеу сипатында жүргізіледі.
13. Мерзімді бақылау бағдарлама тақырыбын, бөлімін зерделеп болған соң жүргізіледі. Нақты тақырып шеңберіндегі оқу материалын зерделеу нәтижелері білім алушылардың әр түрлі типологиялық топтарында әркелкі болатынын педагог түсінеді және оған дайын.
14. Қорытынды бақылау жылдың соңғы жарты жылдығында жүреді. Оқу жылы ағымында бақыланып, білім алушылардың жетістіктерінің жиынтық картасында тіркелетін сыныптың әрбір білім алушысының даму динамикасы мен табыстылығын педагог талдайды.
15. Бағалау рәсімі көмегімен педагог арқылы алынатын ақпарат дағдылар мен біліктерді меңгеру процесінде туындайтын қиындықтарға уақтылы және адекватты әрекеттесуге мүмкіндік береді және педагогтың білім алушыларға жеке көмегінің мазмұны мен тәсілдерін анықтайды.
16. Оқу процесін тиімді ұйымдастыру үшін, түрлі формадағы жұмыстарды өткізу үшін (жеке, сыңарымен, топпен) сыныптағы жиһаз қозғалмалы болады. Кітап сөрелері мен оқушылар бұйымдарының көрмесіне арналған стендтер, көрнекі құралдар үшін орын қарастырылады.
3-тарау. "География" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "География" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
3) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
18. Бағдарлама концентрикалық (шиыршықтық) қағидаға сәйкес құрылған. Қазақстан географиясы әр концентрдің мазмұнды негізін құрайды.
6-сыныпта білім алушылар Қазақстанның географиялық жағдайымен, оның шекараларымен, Қазақстанның физикалық картасымен, жер бетінің формаларымен танысады. 7-сыныпта Қазақстанның табиғаты, 8-сыныпта – табиғи жағдайлар, ресурстар, халық зерделенеді. 9-сыныпта Қазақстанның экономикалық аудандарының географиясы, өз облысының географиясы зерделенеді. Бағдарлама бөлімдері бөлімшелерден тұрады.
19. "География" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Физикалық географияның бастапқы курсы" (6-сынып);
2) 2-бөлім "Қазақстанның және тәуелсіз мемлекет достастығына кіретін елдердің физикалық географиясы" (7-сынып);
3) 3-бөлім "Материктер мен мұхиттар географиясы" (8-сынып);

12. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.
13. Периодический контроль проводится после изучения программной темы, раздела. Педагог понимает и готов к тому, что результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы, у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы.
14. Итоговый контроль проводится в конце полугодия, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого обучающихся класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
15. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями, определять содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
16. Для оптимальной организации учебного процесса мебель в классе легко передвигается для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "География"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 6 классе – 2 часа, 68 часов в учебном году;
2) в 7 классе – 2 часа, 68 часов в учебном году;
3) в 8 классе – 2 часа, 68 часов в учебном году;
4) в 9 классе – 2 часа, 68 часов в учебном году.
18. Программа построена в соответствии с принципами линейности и концентричности. География Казахстана составляет основу каждого концентра. В 6 классе обучающиеся знакомятся с географическим положением Казахстана, его границами, физической картой Казахстана, формами земной поверхности. В 7 классе изучается природа Казахстана, в 8 классе – природные условия, ресурсы, население. В 9 классе изучается география экономических районов Казахстана, география своей области. Разделы Программы состоят из подразделов.
19. Содержание учебного предмета "География" включает следующие разделы:
1) раздел "Начальный курс физической географии" (6 класс);
2) раздел "Физическая география Казахстана и стран содружества независимых государств" (7 класс);
3) раздел "География материков и океанов" (8 класс);

4) 4-бөлім "Қазақстанның экономикалық географиясы негіздері"
(9-сынып).
20. "Физикалық географияның бастапқы курсы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) география нені зерттейді;
2) аймаққа бағдарлану;
3) план және карта;
4) жер бетінің формалары;
5) жер бетіндегі су;
6) жер шары;
7) Қазақстанның физикалық картасы.
21. "Қазақстанның және тәуелсіз мемлекеттер достастығына (бұдан әрі - ТМД) кіретін елдердің физикалық географиясы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) физикалық картадағы ТМД шекаралары;
2) арктикалық шөл аймағы. Картадағы орналасуы;
3) тундра аймағы;
4) орман аймағы;
5) дала аймағы;
6) шөл және шөлейтті аймақ;
7) субтропиктер аймағы;
8) таулы аймақтар;
9) Қазақстан табиғаты.
22. "Материктер мен мұхиттар географиясы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мұхиттар;
2) материктер;
3) еуропа мемлекеті;
4) Азия мемлекеттері;
5) Қазақстан және жақын шетел елдер.
23. "Қазақстанның экономикалық географиясы негіздері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Қазақстан жері туралы бастапқы географиялық мәліметтер;
2) табиғат және Қазақстанның табиғи ресурстары;
3) Қазақстан халқы;
4) Қазақстан шаруашылығына жалпы шолу;
5) Қазақстанның экономикалық аудандарының географиясы;
6) өз облысының географиясы.
24. 6-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) география нені зерттейді. География – Жер табиғаты, тұрғындары мен олардың шаруашылығы туралы ғылым;
2) аймаққа бағдарлану. Көкжиек. Көкжиек сызығы мен бағыттары.Компас және оны қолдану ережелері. Бағдарлау. Негізгі бағыттарды күнге, компасқа, жергілікті белгілер мен табиғат нысаналарына қарап анықтау. Көкжиек бағыттарын анықтауға жаттығу;
3) план және карта. Суреті мен жоспары. Масштаб. Арақашықтықты өлшеу және оны масштаб бойынша планға сызу. Планды адамның практикалық іс-әрекетінде қолдануы. Мектеп жер телімінің планы. Жергілікті пландағы шартты белгілер. План және географиялық карта. Картадағы негізгі бағыттар. Карта масштабы. Физикалық картаның шартты түстері. Физикалық картаның шартты белгілері (шекара, қала, өзендер, теңіздер, каналдар, таулар);
4) жер бетінің формалары. Жергілікті аймақтың рельефі. Оның негізгі формалары. Қазақстанды физикалық картада көрсету.Жазық дала-құрлықтың ең өнімді бөлігі.Физикалық картада жазық даланың орналасуы. Таулар. Тауларды биіктігіне қарай ажырату;

4) раздел "Основы экономической географии Казахстана" (9 класс).
20. Раздел "Начальный курс физической географии" включает следующие подразделы:
1) что изучает география;
2) ориентирование на местности;
3) план и карта;
4) формы поверхности Земли;
5) вода на Земле;
6) земной шар;
7) физическая карта Казахстана.
21. Раздел "Физическая география Казахстана и стран содружества независимых государств (далее - СНГ)" включает следующие подразделы:
1) границы СНГ на физической карте;
2) зона арктических пустынь;
3) зона тундры;
4) лесная зона;
5) зона степей;
6) зона пустынь и полупустынь;
7) зона субтропиков;
8) горные области;
9) природа Казахстана.
22. Раздел "География материков и океанов" включает следующие подразделы:
1) океаны;
2) материки;
3) государства Европы;
4) государства Азии;
5) Казахстан и страны ближнего зарубежья.
23. Раздел "Основы экономической географии Казахстана" включает следующие подразделы:
1) первоначальные географические сведения о земле Казахстана;
2) природа и природные ресурсы Казахстана;
3) население Казахстана;
4) общий обзор хозяйства Казахстана;
5) география экономических районов Казахстана;
6) география своей области.
24. Базовое содержание учебного предмета "География" для 6 класса:
1) что изучает география. География – наука о природе Земли, населении и его хозяйственной деятельности;
2) ориентирование на местности. Горизонт. Линия и стороны горизонта. Компас и правила его использования. Ориентирование. Определение основных направлений по солнцу, компасу, местным признакам и природным объектам. Упражнения в определении сторон горизонта;
3) план и карта. Рисунок и план. Масштаб. Измерение расстояний и их изображение на плане по масштабу. Использование плана в практической деятельности человека. План школьного участка. Условные знаки плана местности. План и географическая карта. Основные направления на карте. Масштаб карты. Условные цвета физической карты. Условные знаки физической карты (границы, города моря, реки, каналы, равнины, горы). Физическая карта Казахстана;
4) формы поверхности Земли. Рельеф местности. Его основные формы. Равнины - большие пространства ровной местности. Различие равнин по высоте над уровнем моря (низменности, возвышенности, плоскогорья). Равнины- самые плодородные участки суши. Местонахождение равнин на физической карте. Овраги, их образование и борьба с ними. Горы- обширные участки земной поверхности, поднятые на несколько тысяч метров над уровнем моря Различие гор по высоте. Местонахождение гор на физической карте. Показ на физической карте Казахстана форм поверхности без точных названий равнин, гор);

5) жер бетіндегі су. Мұхиттар – алып су кеңістігі. Теңіздер – мұхиттың шетіндегі, құрлыққа жанасатын үлкен тұзды сулар.Мұхиттар мен теңіздердің картада орналасуы. Аралдар. Өзендер. Тау өзендері мен жазық дала өзендері. Көлдер. Көлдерді қорғау. Суқоймалары. Оларды пайдалану. Бұлақ және оның пайда болуы. Құдық. Суқұбыры.Оларды адаммен пайдалануы. Жақын жердегі сулар. Суды ластанудан қорғау.Қазақстанның теңздерін, өзендерін, көлдерін физикалық картадан көрсету (нақты атаусыз);
6) жер шары. Жердің формасы. Глобус- Жер шарының моделі.Жер осі, экваторы,полюстары.Жердегі сумен құрлықтың өзара бөлінуі. Глобустағы және картадағы мұхиттар. Глобустағы және картадағы құрлықтар: Еуразия, Африка, Солтүстік америка, Оңтүстік Америка, австралия, Антарктида. Климат туралы түсінік. Климаттың негізгі түрлері. Жарықтану белдігі: ыстық, жеткілікті жәнесуық. Олардың глобустағы және жартышар картасында бейнеленуі;
7) Қазақстанның физикалық картасы. Қазақстанның бас қаласы Астана. Қазақстанның глобустағы, картағы орналасуы. Қазақстан жер бетінің жалпы сипаты (дала, таулар, өзен-көлдер). Ірі кең орындары.шығыс-Еуропалық жазық дала. Батыс-Сібір жазық даласы. Тұран жазық даласы. Орал таулары, Алтай таулары, Жоңгар Алатауы.Тянь-Шань таулары. Қазақстанның өзендері мен көлдері. Балқаш көлі. Ертіс. Урал, Сырдарь, Іле өзендері. Табиғат нысаналарын қорғау.
25. 7-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) физикалық картадағы ТМД шекаралары. ТМД-нің жердегі және судағы шекаралары. ТМД рельефінің ерекшелігі. ТМД ірі өзендері мен көлдері. Табиғи аймақтар;
2) арктикалық шөл аймағы. Картадағы орналасуы. Теңіздер мен аралдар. Климат. Оның табиғат жағдайына әсері. Арктиканың өсімдіктер мен жануарлар әлемі. Арктикалық аймақтың тұрғындары, олардың негізгі кәсібі. Солтүстік теңіз жолы;
3) тундра аймағы. Картадағы орналасуы. Аралдар мен түбектер. Климат. Тундра суайдындары. Өсімдіктер әлемі.Тундраның жануарлары. Тұрғындары мен негізгі кәсіптері. Тундра қалалары. Табиғатты қорғау;
4) орман аймағы. Картадағы орналасуы Орман аймағының беті мен пайдалы қазбалары. Климат. Орман аймағының табиғат ерекшелігі. Өзендер, көлдер, каналдар. Өсімдіктер мен арша орманы. Аралас және жапырақты орман. Орман аймағының жануарлары. Орман аймағының тұрғындары, олардың негізгі кәсібі. Орман кәсібі. Аңшылық. Балық аулау. Орман аймағының қалалары. Орманды қорғау. Ормандағы тәртіп ережесі;

5) вода на Земле. Океаны- огромные пространства воды. Моря – большие водоемы с соленой водой, расположенные по краям океанов и омывающие сушу. Местонахождение морей и океанов на карте. Острова. Полуострова. Реки. Части рек. Местонахождение на карте. Горные и равнинные реки. Использование и охрана рек. Озера. Охрана озер. Водохранилища. Пруды, болота. Родник и его образование. Колодец. Водопровод. Использование их человеком. Водоемы в ближайшем окружении. Охрана воды от загрязнения. Показ по физической карте Казахстана морей, рек, озер (без точных названий);
6) земной шар. Форма Земли. Глобус – модель Земного шара. Земная ось, экватор, полюса. Физическая карта полушарий. Распределение воды и суши на Земле. Океаны на глобусе и карте полушарий. Материки на глобусе и карте полушарий: Евразия, Африка, Северная Америка, Южная Америка, Австралия, Антарктида. Понятие о климате. Основные типы климата. Пояса освещенности: жаркие, умеренные и холодные. Изображение их на глобусе и карте полушарий;
7) физическая карта Казахстана. Столица Казахстана – Астана. Положение Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте. Морские и сухопутные границы. Каспийское море. Аральское море. Общая характеристика поверхности Казахстана (равнины, возвышенности, горы). Крупные месторождения полезных ископаемых. Восточно-европейская равнина. Западно-Сибирская равнина. Туранская равнина. Казахский мелкосопочник. Уральские горы. Алтайские горы. Джунгарский Алатау. Северный Тянь-Шань. Реки и озера Казахстана. Озеро Балхаш. Реки: Иртыш, Урал, Сырдарья, Или. Охрана природных объектов.
25. Базовое содержание учебного предмета "География" для 7 класса:
1) границы СНГ на физической карте. Сухопутые и морские границы СНГ. Особенности рельефа СНГ. Купные реки и озера СНГ. Природные зоны;
2) зона арктических пустынь. Положение на карте. Моря и острова. Климат. Его влияние на природные условия. Растительный и животный мир Арктики. Население арктической зоны, его основные занятия. Северный морской путь;
3) зона тундры. Положение тундры на карте. Острова и полуострова. Поверхность. Полезные ископаемые. Климат. Водоемы тундры. Особенности природы. Растительный мир. Животные тундры. Население и его основные занятия. Города тундры. Охрана природы;
4) лесная зона. Положение на карте. Поверхность и полезные ископаемые лесной зоны. Климат. Особенности природы лесной зоны. Климат. Реки, озера, каналы. Растительный мир, хвойные леса. Смешанные и лиственные леса. Животные лесной зоны. Население лесной зоны и его основные занятия. Лесной промысел. Охота. Рыболовство. Города лесной зоны. Охрана леса. Правила поведения в лесу;

5) дала аймағы. Картадағы орналасуы. Жер беті мен пайдалы қазбалар. Климат. Өзендер. Сумен қамту проблемасы. Даланың табиғат ерекшелігі. Даланың өсімдік әлемі. Даланың жануарлар әлемі. Тұрғындары мен негізгі кәсіптері. Дала аймағының қалалары. Дала аймағының табиғатын қорға;
6) шөл және шөлейтті аймақ. Картадағы орналасуы. Жер беті. Пайдалы қазбалар. Климат. Өзендер. Сумен қамтамасыз ету мәселесі. Шөл даланың табиғат ерекшелігі. Өсімдік әлемі. Жануарлар әлемі Шөл даладағы қалалар. Шөл аймағының табиғатын қорғау;
7) субтропиктер аймағы. Картадағы орналасуы. Жер беті. Климат. Субторопиканың табиғат ерекшелігі. Өсімдіктер мен жануарлар әлемі. Субтропик аймағының тұрғындары, олардың негізгі кәсібі. Субтропика аймағының курортты қалалары. Табиғатты қорғау;
8) таулы аймақтар. Картадағы орналасуы. Тегіс беті. Пайдалы қазбалар. Климат. Таудағы биіктік белдеулігі. Таудың өсімдіктер мен жануарлар әлемі. Тұрғындары, олардың негізгі кәсібі. Қалалары. Табиғатты қорғау. Қорықтар;
9) Қазақстан табиғаты. Тәуелсіз Қазақстанның құрылуы. Саяси және физикалық картадағы орналасуы. Рельефтің негізгі формалары. Пайдалы қазбалар. Рельефтің табиғатқа, шаруашылыққа және адам өміріне ықпалы. Ішкі сулардың ерекшеліктері. Өзендерді Қазақстан территориясына бөлу. Өзендер мен көлдерді шаруашылықта пайдалану. Суларды қорғау. Өсімдіктердің алуан түрлілігі. Табиғаттағы және адам өміріндегі өсімдіктердің мәні. Қазақстанның табиғи аймақтары: орманды-далалық, дала, шөлді және таулы аймақ.
26. 8-сыныпқа арналған "Георгафия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) мұхиттар. Атлантикалық мұхит. Солтүстік мұзды мұхит. Тынық мұхиты, Үнді мұхиты. Шаруашылық мәні. Кеме қатынасы.
2) материктер. Африка: геграфиялық орналасуы және жағалау көрінісі. Аралдар мен түбектер. Рельефтің, климаттың және табиғи жағдайының ерекшеліктері.Тропикалық орманның өсімдіктері мен жануарлары. Саванна мен африка шөл аймағының өсімдіктері мен жануарлары. Табиғатты қорғау. Африка тұрғындары. Африка мемлекеттері, олардың астаналары. Австралия: георгафиялық орналасуы мен жағалау көрінісі. Аралдар. Рельефтің, климаттың ерекшелігі. Н.Н. Миклухо-Маклайдың Австралияға саяхаты. Австралияның табиғат ерекшелігі. Австралия тұрғынары. Антарктида: географиялық орналасуы. Антарктиданы орыс теңізшілерімен ашылуы. Табиғат ерекшелігі.Солтүстік Америка: географиялық орналасуы. Жағалау көрінісі. Аралдар мен түбектер. Рельеф. Климат. Өзендер мен көлдер. Солтүстік Американвң табиғат ерекшеліктері. Тұрғындары. Солтүстік Америка мемлекеттері (мұғалімнің таңдауы бойынша). Оңтүстік Америка: георгафиялық орналасуы, жағалау көрінісі. Рельеф, климат, өзендер. Табиғат ерекшеліктері, тұрғындары, мемлекетттері (мұғалімнің таңдауы бойынша). Евразия: георгафиялық орналасуы. Европа мен Азия арасындағы шартты шекара. Евразия жағалау көрінісі. Ірі аралдар мен түбектер. Рельеф. Климат Табиғат жағдайының алуан түрлігі. Евразия табиғатының алуан түрлілігі. Евразия өзендері мен көлдері. Өсімдіктер мен жануарлар әлемі. Табиғатты қорғау бойынша Халықаралық серіктестігі. Евразия тұрғындары;

5) зона степей. Положение на карте. Поверхность и полезные ископаемые. Климат. Реки. Проблема водоснабжения. Особенности природы степей. Растительный мир степей. Животный мир степей. Население и его основные занятия. Города степной зоны. Охрана природы степной зоны;
6) зона пустынь и полупустынь. Положение на карте. Поверхность. Полезные ископаемые. Климат. Реки. Проблема водоснабжения. Особенности природы зоны пустынь. Растительный мир пустынь. Животный мир пустынь. Население и основные занятия. Города зоны пустынь. Охрана природы зоны пустынь;
7) зона субтропиков. Положение на карте. Поверхность. Климат. Особенности природы зоны субтропиков. Растительный и животный мир. Население и его основные занятия. Курортные города зоны субтропиков. Охрана природы;
8) горные области. Положение на карте. Поверхность. Полезные ископаемые. Климат. Высотная поясность в горах. Растительный и животный мир гор. Население и его основные занятия. Города. Охрана природы. Заповедники;
9) природа Казахстана. Образование независимого Казахстана. Казахстан на физической и политической карте. Основные формы рельефа. Важнейшие месторождения полезных ископаемых. Влияние рельефа на природу, хозяйство и жизнь людей. Особенности внутренних вод. Распределение рек по территории Казахстана. Использование рек и озер в хозяйстве. Охрана вод. Многообразие растений. Знание растений в природе и жизни человека. Редкие и исчезающие виды растений Казахстана. охрана растений. Животный мир Казахстана. Значение животных в природе и жизни человека. Природные зоны Казахстана: лесостепная, степная, пустынная и горная область.
26. Базовое содержание учебного предмета "География" для 8 класса:
1) океаны. Атлантический океан. Северный ледовитый океан. Тихий океан. Индийский океан. Хозяйственное значение. Судоходство;
2) материки. Африка: географическое положение и очертания берегов. Острова и полуострова. Разнообразие рельефа, климата и природных условий Африки. Растения и животные тропических лесов. Растительный и животный мир саванн и пустынь Африки. Охрана природы. Население Африки. Государства Африки, их столицы. Австралия: географическое положение и очертания берегов. Острова. Особенности рельефа, климата. Путешествие в Австралию Н.Н. Миклухо-Маклая. Особенности природы Австралии. Население Австралии. Антарктида: географическое положение. Открытие Антарктиды русскими мореплавателями. Особенности природы Антарктиды. Северная Америка: географическое положение. Очертание берегов. Острова и полуострова. Рельеф. Климат. Реки и озера. Особенности природы Северной Америки. Население. Государства Северной Америки (по выбору учителя). Южная Америка: географическое положение, очертания берегов. Рельеф, климат, реки. Особенности природы, население, государства (по выбору учителя). Евразия: географическое положение. Условная граница между Европой и Азией. Очертание берегов Евразии. Крупнейшие острова и полуострова. Рельеф. Климат Разнообразие природных условий Евразии. Реки и озера Евразии. Растительный и животный мир. Международное сотрудничество по охране природы. Население Евразии;

3) Еуропа мемлекеті. Ұлыбритания. Франция. Германия. Испания. Италия. Сербия. Хорватия.Финляндия. Швеция.Норвегия. Болгария. Картадағы орналасуы;
4) Азия мемлекеттері. Туркия. Иран. Ирак. Ауғанстан. Монғол. Кытай.Үндістан. Корея. Жапония. Картадағы орналасуы;
5) Қазақстан және жақын шетел елдері. Қазақстан – географиялық орналасуы. Табиғат жағдайы мен ресурстары. Халқы. Ірі қалалар. Ресей: географиялық орналасуы, табиғат жағдайы мен ресурстары, халқы, ірі қалалары. Орта Азия мемлекеттері: Өзбекстан, Түркменстан, Тәжікстан, Қырғызстан. Географиялық орналасуы, табиғат жағдайы мен ресурстары, халқы, ірі қалалары. Кавказ республикалары: Грузия. Әзірбайжан. Армения. Молдова, Украина. Беларусь. Беларусь. Эстония, Латвия, Литва. Географиялық орналасуы. табиғат жағдайы мен ресурстары, халқы, ірі қалалары.
27. 9-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Қазақстан табиғаты мен табиғи ресурстары. Табиғи ресуртстарының алуан түрлілігі. Тегіс беті мен пайдалы қазбалар. Климат, оның жерді өңдеуге ықпалы. Су көздері. Қазақстанның өсімдіктері және жануарлар әлемі. Жер ресурстары;
2) Қазақстан тұрғындары;
3) Қазақстан шаруашылығына жалпы шолу.шаруашылықтың жетекші салалары: өнеркәсіп, ауылшаруашылығы, көлік. Өнеркісіп орындарының түрлері. Ауылшаруашылығы. Ауылшаруашылығының негізіг салалары, түрлері. Көлік, көлік түрлері;
4) Қазақстанның экономикалық аудандарының географиясы. Экономикалық аудан туралы түсінік. Орталық Қазақстан. Батыс Қазақстан. Солтүстік Қазақстан. Оңтүстік Қазақстан Шығыс Қазақстан. Географиялық орналасуы. Табиғи аймақтары, қойнау байлығы. Қалалары;
5) өз облысының географиясы. Картадағы орналасуы, шекарасы. Тегіс беті мен пайдалы қазбалар. Табиғат жағдайының ерекшелігі. Өсімдіктер және жануарлар әлемі. Тұрғындары. Шаруашылық сипаты. Көлігі.
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі. Бағдарламада күтілетін нәтижелер түрінде әр бөлімше үшін берілген оқыту мақсаттары қамтылған.
29. Мұғалім әр бөлімшенің мақсаттарын жүзеге асыру кезектілігіне өзгерістер енгізу, сондай-ақ білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оқушылар хабарлайтын географиялық мәліметтердің тереңдігі мен көлемін реттеу құқығына ие.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдану қолайлығы және мониторинг жүргізу үшін кодтар берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші – бөлімді, үшінші – бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында: "7" - сынып, "2" - бөлім, "2.1" - бөлімше, "4" - оқу мақсатының реттік нөмірі.

3) государства Европы. Великобритания, Франция, Германия, Испания, Италия, Албания, Сербия, Хорватия, Польша, Чехия, Словакия, Венгрия, Румыния, Финляндия, Швеция, Норвегия, Болгария. Положение на карте;
4) государства Азии. Турция, Иран, Ирак, Афганистан. Монголия, Китай, Индия, Корея, Вьетнам, Япония. Положение на карте;
5) Казахстан и страны ближнего зарубежья. Казахстан – географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Крупные города. Россия: географическое положение, природные условия и ресурсы, население, крупные города. Страны Средней Азии: Узбекистан, Туркменистан, Таджикистан, Киргизия, Географическое положение, природные условия, ресурсы, население, крупные города. Республики Закавказья: Грузия, Азербайджан, Армения. Молдова, Украина. Беларусь. Эстония, Латвия, Литва. Географическое положение, природные условия и ресурсы, население, крупные города.
27. Базовое содержание учебного предмета "География" для 9 класса:
1) природа и природные ресурсы Казахстана. Разнообразие природных ресурсов. Поверхность и полезные ископаемые. Климат, его влияние на развитие земледелия. Водные источники. Растительный и животный мир Казахстана. Земельные ресурсы;
2) население Казахстана;
3) общий обзор хозяйства Казахстана. Ведущие отрасли хозяйства: промышленность, сельское хозяйство, транспорт. Роль промышленности в хозяйстве Казахстана. Отрасли промышленности. Виды промышленных предприятий. Сельское хозяйство. Основные отрасли сельского хозяйства. Виды сельскохозяйственных предприятий. Транспорт, виды транспорта;
4) география экономических районов Казахстана. Понятие экономических районов. Центральный Казахстан. Западный Казахстан. Северный Казахстан. Южный Казахстан. Восточный Казахстан. Географическое положение. Природные зоны, богатство недр. Города;
5) география своей области. Положение на карте, границы. Поверхность, полезные ископаемые. Особенности природных условий. Растительный и животный мир. Население. Характеристика хозяйства. Транспорт.
28. Система целей обучения. В Программе сформулированы цели обучения, которые представлены в виде ожидаемых результатов для каждого подраздела Программы.
29. Учитель имеет право вносить изменения в последовательность реализации целей каждого подраздела, а также регулировать глубину и объем сообщаемых географических сведений с учетом возможностей обучающихся класса.
Глава 4. Система целей обучения
30. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс (раздел), второе и третье – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4: "7" - класс, "2.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.

31. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Физикалық географияның бастапқы курсы":
1-кесте
6-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
1.1 География нені зерттейді
6.1.1.1 география Жер табиғатын, халықты және оның шаруашылық әрекетін зерттейтінін білу
6.1.1.2 Күнің биіктігінің және ауа-райының өзгерістеріне бақылау жүргізу; ауа-райы компоненттерін: жауын-шашынды, желді, бұлтты білу және атау, жыл мезгілдерінің белгілерін атап шығу
6.1.1.3 өзінің жері мен халықтың еңбегі туралы қарапайым географиялық мәліметтердің болуы
1.2 Аймаққа бағдарлану
6.1.2.1 көкжиекке анықтама беру, көкжиек жақтарын атау
6.1.2.2 Күн, жергілікті белгілер мен табиғи объектілер боынша көкжиек жақтарын анықтау
6.1.2.3 түсбағдар құрылғысымен бағыт алу, тілінің белгіленуін түсіну
6.1.2.4 түсбағдарды қолдану арқылы жеріне бағдарлану
1.3 План және карта
6.1.3.1 суретті және заттың планын ажырату
6.1.3.2 масштабы туралы түсінігінің болуы; ара қашықтықты өлшеу және мұғалім басшылығымен масштаб бойынша оларды планда бейнелеу
6.1.3.3 мұғалім басшылығымен сынып планын, мектеп учаскесін құру
6.1.3.4 іскерлік ойындарда, жағдаяттық тапсырмаларды шешу кезінде планды қолдану
6.1.3.5 жер планының шартты белгілерін түсіну; шартты белгілер бойынша қарапайым белгілерді оқу
6.1.3.6 планды және географиялық картаны ажырату
6.1.3.7 план және карта бойынша жер бағыттарын анықтау; мұғалім басшылығымен пландағы және контурлық картадағы бағыттарды белгілеу
6.1.3.8 шартты түстер мен физикалық картадағы белгілерді түсіну (шекаралар, қалалар, теңіздер, өзендер, арықтар, жазықтар, таулар)
6.1.3.9 географиялық картаның тағайындалуын түсіну; Қазақстанның физикалық картасы туралы түсінігінің болуы
1.4 Жер бетінің формалары
6.1.4.1 жергілікті жердің бедері, оның негізгі формалары туралы түсінігінің болуы
6.1.4.2 экскурсия іздері бойынша өзінің жергілікті жерінің ерекшеліктеріне өз бақылауларын айту
6.1.4.3 тегіс және адырлы жазықтарды ажырату; теңіз деңгейінің биіктігі бойынша жазықтарды ажырату (ойпат, қырат, үстірт)
6.1.4.4 физикалық картада жазықтардың орналасуын көрсету
6.1.4.5 жыралардың пайда болу себептерін, жыралармен күресу жолдарын атау
6.1.4.6 таулар биіктігі бойынша ажыратылатынын түсіну
6.1.4.7 физикалық картада таулардың орналасуын көрсету
6.1.4.8 дымқыл құмнан, балшықтан, ермексаздан жазықтың, төбешіктің, таудың, жыраның үлгісін жасау
6.1.4.9 Қазақстанның физикалық картасында жер бетінің формаларын көрсету
6.1.4.10 жер сілкінісінің және жанартаудың атқылауының себептері мен көріністерін атау
1.5 Жер бетіндегі су
6.1.5.1 өмір сүру үшін Жер бетіндегі судың маңызын айту

31. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Начальный курс физической географии":
таблица 1
6 класс
Подраздел
Цели обучения:
1.1 Что изучает география
6.1.1.1 знать, что география изучает природу Земли, население и его хозяйственную деятельность
6.1.1.2 вести наблюдения за изменениями высоты Солнца и погоды; узнавать и называть компоненты погоды: осадки, ветер, облачность, температура; перечислять признаки времен года
6.1.1.3 иметь элементарные географически сведения о своей местности и труде населения;
1.2 Ориентирование на местности
6.1.2.1 давать определение горизонту, называть стороны горизонта
6.1.2.2 определять стороны горизонта по Солнцу, местным признакам и природным объектам
6.1.2.3 ориентироваться в устройстве компаса, понимать назначение стрелки
6.1.2.4 ориентироваться на местности с использованием компаса
1.3 План и карта
6.1.3.1 различать рисунок и план предмета
6.1.3.2 иметь представление о масштабе; измерять расстояния и изображать их на плане по масштабу под руководством учителя
6.1.3.3 составлять план класса, школьного участка под руководством учителя
6.1.3.4 использовать план в деловых играх, при решении ситуационных задач
6.1.3.5 понимать условные знаки плана местности; читать простейшие планы по условным знакам
6.1.3.6 различать план и географическую карту
6.1.3.7 определять направления на местности по плану и карте; обозначать направления на плане и контурной карте под руководством учителя
6.1.3.8 понимать условные цвета и знаки физической карты (границы, города, моря, реки, каналы, равнины, горы)
6.1.3.9 понимать назначение географическй карты; иметь представление о физической карте Казахстана;
1.4 Формы поверхности Земли
6.1.4.1 иметь представление о рельефе местности, его основных формах
6.1.4.2 рассказывать о своих наблюдениях за особенностям рельефа своей местности по следам экскурсии
6.1.4.3 различать равнины плоские и холмистые; различать равнины по высоте над уровнем моря (низменности, возвышенности, плоскогорья)
6.1.4.4 показывать местонахождение равнин на физической карте
6.1.4.5 называть причины образования оврагов, способы борьба с оврагами
6.1.4.6 понимать, что горы различаются по высоте
6.1.4.7 показывать местонахождение гор на физической карте
6.1.4.8 моделировать из сырого песка, глины, пластилина равнину, холм, гору, овраг
6.1.4.9 показывать на физической карте Казахстана формы поверхности земли
6.1.4.10 называть причины и проявления землетрясения и извержения вулканов
1.5 Вода на Земле
6.1.5.1 рассказывать о значении воды для жизни на Земле

6.1.5.2 табиғаттағы су айналымын сипаттау
6.1.5.3 бұлақтың пайда болуы, құдықтың, су құбырының тағайындалуы мен қолданылуы туралы, адамның суды үнемдеп пайдалануы туралы айту
6.1.5.4 өзен бөліктерін атау, қасиеттері бойынша таудағы және жазықтағы өзендерді ажырату; адамның өзендерді пайдалануы туралы айту
6.1.5.5 көлдерді, су қоймаларын, тоғандарды атау және ажырату; балықтарды, құстарды өсіру туралы айту
6.1.5.6 батпақтар, оларды құрғату жолдары туралы түсінігінің болуы
6.1.5.7 мұхиттар мен теңіздерді ажырату; табиғи құбылыстар: құйын, дауыл, цунами туралы түсінігінің болуы
6.1.5.8 аралдар мен түбектердің белгілерін ажырату
6.1.5.9 біздің жергілікті жердің су қоймалары туралы айту; суды ластанудан қорғау жолдарын атау
1.6 Жер шары
6.1.6.1 Жер, Күн, Ай туралы жалпы түсініктерінің болуы
6.1.6.2 планета ретінде Жер туралы түсінігінің болуы; Жердің шар тәріздес екеніне дәлелінің болуы
6.1.6.3 жер шарының үлгісін ермексаз немесе саздан жасау, онда экватор мен полюстарды белгілеу
6.1.6.4 Жердің алғашқы ғарышкерінің және Қазақстанның алғашқы ғарышкерлерінің есімдерін атау (Ю.Гагарин, Т.Әубәкіров, Т.Мұсабаев)
6.1.6.5 глобус – жер шарының үлгісі екенін түсіну; глобуста экваторды, полюстарды көрсете білуі; глобуста құрлық пен суды бейнелеу ерекшеліктерін түсіну
6.1.6.6 жартышардағы физикалық карта туралы түсінігінің болуы; физикалық картада Жер суы мен құрлықты бөліп көрсету
6.1.6.7 глобуста және жартышар картасында мұхиттарды көрсету
6.1.6.8 глобуста және жартышар картасында материктерді көрсету (Еуразия, Африка, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Австралия, Антарктида)
6.1.6.9 контурлы картада материктер мен мұхиттарды белгілеу
6.1.6.10 алғашқы жер шарын айналу саяхатын атау
6.1.6.11 Жерде өмір сүру үшін Күннің маңызын түсіндіру; жер бетін Күнмен жарықтандыру және қыздыру (тік, көлбеу және жылжымалы күн сәулелерін) ерекшелігін түсіну
6.1.6.12 ауа райынан климатты ажырату; климаттың негізгі типтерін сипаттау
6.1.6.13 жарықтылық белдеулерді атау: ыстық, қоңыржай, салқын
6.1.6.14 жарықтылық белдеу бейнесін глобуста және жартышар картасында тану
6.1.6.15 тропикалық, қоңыржай және полярлық белдеулердің табиғатын сипаттау
1.7 Қазақстанның физикалық картасы
6.1.7.1 өмір сүретін елін, өз Отанының астанасын атау
6.1.7.2 Қазақстанның орналасуын глобуста, жартышар картасында, физикалық картада көрсету
6.1.7.3 Қазақстанның физикалық картасында теңіз және құрлық шекараларын көрсету
6.1.7.4 контурлық картада Қазақстанның шекарасын белгілеу
6.1.7.5 Қазақстанның физикалық картасында Каспий теңізін, Арал теңізін көрсету және атау

6.1.5.2 описывать круговорот воды в природе
6.1.5.3 рассказывать об образовании родника, назначении и использовании колодца, водопровода, об экономном использовании воды человеком
6.1.5.4 называть части реки, различать реки горные и равнинные по их свойствам; рассказывать об использовании рек человеком
6.1.5.5 называть и различать озера, водохранилища, пруды; рассказывать о разведении рыб, птиц
6.1.5.6 иметь представление о болотах, способах их осушения
6.1.5.7 различать океаны и моря; иметь представление о явлениях природы: ураганы, штормы, цунами
6.1.5.8 различать признаки острова и полуострова
6.1.5.9 рассказывать о водоемах в нашей местности; называть способы охраны воды от загрязнения
1.6 Земной шар
6.1.6.1 иметь общие представления о Земле, Солнце, Луне
6.1.6.2 иметь представление о Земле как планете; знать доказательства шарообразности Земли
6.1.6.3 изготавливать из пластилина или глины модель земного шара, обозначать на ней экватор и полюса
6.1.6.4 называть имена первого космонавта Земли и первых космонавтов Казахстана (Ю.Гагарин, Т.Аубакиров, Т.Мусабаев)
6.1.6.5 понимать, что глобус - модель земного шара; уметь показать на глобусе экватор, полюса; понимать особенности изображения суши и воды на глобусе
6.1.6.6 иметь представление о физической карте полушарий; показывать на физической карте распределение воды и суши на Земле
6.1.6.7 показывать океаны на глобусе и карте полушарий
6.1.6.8 показывать материки на глобусе и карте полушарий (Евразия, Африка, Северная Америка, Южная Америка, Австралия, Антарктида)
6.1.6.9 обозначать на контурной карте материки и океаны
6.1.6.10 называть первые кругосветные путешествия
6.1.6.11 объяснять значение Солнца для жизни на Земле; понимать различие в освещении и нагревании Солнцем земной поверхности (отвесные, наклонные и скользящие солнечные лучи)
6.1.6.12 отличать климат от погоды; характеризовать основные типы климата
6.1.6.13 называть пояса освещенности: жаркий, умеренные, холодные
6.1.6.14 узнавать изображение поясов освещенности на глобусе и карте полушарий
6.1.6.15 описывать природу тропического, умеренных и полярных поясов
1.7 Физическая карта Казахстана
6.1.7.1 называть страну, в которой живут, столицу своей Родины
6.1.7.2 показывать положение Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте
6.1.7.3 показывать морские и сухопутные границы на физической карте Казахстана
6.1.7.4 обозначать граница Казахстана на контурной карте;
6.1.7.5 показывать и называть Каспийское море, Аральское море на физической карте Казахстана

6.1.7.6 Қазақстандағы ірі кен орындарын көрсету және атау
6.1.7.7 Қазақстанның жер бетіне жалпы сипаттама беру (жазықтар, қыраттар, таулар)
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Шығыс-Еуропа жазығын, Батыс-Сібір жазығын, Тұран жазығын көрсету және атау
6.1.7.7 Қазақстанның физикалық картасында қазақтың ұсақ шоқылығын көрсету және атау (Сары-Арқа)
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Орал тауларын, Алтай тауларын, Жоңғар Алатауын, Солтүстік Тянь-Шаньді көрсету және атау
6.1.7.9 Қазақстанның физикалық картасында Қазақстанның өзендері мен көлдерін көрсету және атау (Балхаш көлі, Алакөл көлі, Ертіс өзені, Орал өзені, Сырдария өзені, Іле өзені)
6.1.7.10 Қазақстанның контурлы картасына зерделенген объектілердің атауларын түсіру
6.1.7.11 Қазақтанның табиғи объектілерін қорғау қажеттілігін түсіндіру; табиғатты қорғауда мемлекет пен қоғамның рөлін түсіндіру
2) 2-бөлім "Қазақстанның және ТМД-ға кіретін елдердің физикалық географиясы":
2-кесте
7-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
2.1 Физикалық картадағы ТМД шекаралары
7.2.1.1 тәуелсіз Қазақстан мемлекетінің құрылу күнін атау физикалық және саяси картада Қазақстанның географиялық жағдайын көрсету
7.2.1.2 ТМД-ның құрылу күнін атау; физикалық картада ТМД-ның географиялық жағдайын, ТМД-ның құрлық және теңіз шекараларын көрсету; ТМД бедерінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.1.3 физмкалық картада ТМД-ның ірі туаларын, жазықтарын, ірі өзендері мен көлдерін көрсету
7.2.1.4 ТМД-ның табиғи жағдайларының әркелкілігі туралы жалпы түсінігінің болуы; ТМД елдерінің территориясындағы табиғи аймақтарды атау, олардың картада орналасуын көрсету
2.2 Арктикалық шөл аймағы
7.2.2.1 арктикалық аймақ шекараларын картада көрсету
7.2.2.2 контурлы картада арктикалық аймақ шекараларын белгілеу және бояу
7.2.2.3 арктикалық аймақтың климатын сипаттау, оның табиғи жағдайларға әсерін түсіндіру
7.2.2.4 арктикалық аймақтың өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау; табиғатты қорғау тәсілдерін атау
7.2.2.5 арктикалық аймақтың халқына, оның негізгі тіршілігіне мінездеме беру
7.2.2.6 Солтүстік Мұзды мұхит теңіздерін атау, навигации ерекшеліктерін сипаттау; контурлы картаға солтүстік теңіз жолын түсіру
2.3 Тундра аймағы
7.2.3.1 тундра аймақтарының шекараларын картада көрсету; контурлы картада тундра шекараларын белгілеу және бояу; тундра аймағының аралдары мен түбектерін атау, ірі қалаларды және кемежайларды атау, оларды картада көрсету
7.2.3.2 бедерді сипаттау және пайдалы қазбаларды атау

6.1.7.6 показывать и называть крупные месторождения полезных ископаемых в Казахстане
6.1.7.7 давать общую характеристику поверхности Казахстана (равнины, возвышенности, горы)
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Восточно-Европейскую равнину, Западно-Сибирскую равнину, Туранскую равнину
6.1.7.7 показывать и называть на физической карте Казахстана Казахский мелкосопочник (Сары-Арка)
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Уральские горы, Алтайские горы, Джунгарский Алатау, Северный Тянь-Шань
6.1.7.9 показывать и называть на физической карте Казахстана реки и озера Казахстана (Озеро Балхаш, Озеро Алаколь, реку Иртыш, реку Урал, реку Сырдарья, реку Или)
6.1.7.10 наносить названия изученных объектов на контурной карте Казахстана
6.1.7.11 объяснять необходимость охраны природных объектов Казахстана; объяснять роль государства и общества в охране природы
2) раздел "Физическая география Казахстана и стран СНГ":
таблица 2
7 класс
Подраздел
Цели обучения:
2.1 Границы СНГ на физической карте
7.2.1.1 называть дату образования независимого государства Казахстан; показывать на физической и политической карте географическое положение Казахстана
7.2.1.2 называть дату образования Содружества Независимых Государств (СНГ); показывать на физической карте географическое положение СНГ, сухопутные и морские границы СНГ; описывать особенности рельефа СНГ
7.2.1.3 показывать на физической карте крупные горы, равнины,крупные реки и озера СНГ
7.2.1.4 иметь общее представление о разнообразии природных условий СНГ; называть природные зоны на территории стран СНГ показывать их расположение на карте
2.2 Зона арктических пустынь
7.2.2.1 показывать на карте границы арктической зоны; показывать и называть моря и острова арктической зоны
7.2.2.2 обозначать и раскрашивать границы арктической зоны на контурной карте
7.2.2.3 описывать климат арктической зоны, объяснять его влияние на природные условия
7.2.2.4 описывать растительный и животный мир арктической зоны; называть способы охрана природы
7.2.2.5 давать характеристику населению арктической зоны, называть его основные занятия
7.2.2.6 называть моря Северного Ледовитого океана, описывать особенности навигации; наносить на контурной карте северный морской путь
2.3 Зона тундры
7.2.3.1 показывать на карте границы зоны тундры; обозначать и раскрашивать границы тундры на контурной карте; называть острова и полуострова зоны тундры, называть крупные города и порты, показывать их на карте
7.2.3.2 описывать рельеф и называть полезные ископаемые

7.2.3.3 тундраның климатына, су қоймасына сипаттама беру
7.2.3.4 тундраның өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау
7.2.3.5 халыққа және оның негізгі тіршілігіне сипаттама беру
7.2.3.6 солтүстіктің экологиялық проблемаларын; тундра табиғатын қорғау жолдарын түсіндіру
2.4 Орман аймағы
7.2.4.1 орман аймағын картада көрсету; орман аймағының шекараларын картада көрсету; контурлы картада орман аймағының шекараларын белгілеу және бояу; орман аймағының ірі қалаларын контурлы картаға түсіру
7.2.4.2 бедерді сипаттау және пайдалы қазбаларды атау
7.2.4.3 орман аймағының климатына сипаттама беру, өзендерді, көлдерді, арықтарды атау
7.2.4.4 өсімдік әлемінің өсімдіктер гербарийлеріне сүйеніш арқылы орман аймағының өсімдік әлемін сипаттау; қылқанды (тайга) ормандарды, аралас және жапырақты ормандарды ажырату; өсімдік әлемінің кестелерін толтыру
7.2.4.5 орман аймағының жануарлар әлемін сипаттау; терісі бағалы аңдарға сипаттама беру; орман жануарларының бірі туралы әңгіме құрастыру
7.2.4.6 орман аймағының халқын және оның негізгі тіршілігін: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығын сипаттау
7.2.4.7 орман кәсібін сипаттау
7.2.4.8 ормандағы тәртіп ережелерін атау; орманды қорғау қажеттілігін негіздеу
2.5 Дала аймағы
7.2.5.1 дала аймағы шекараларын картада көрсету; контурлы картада дала аймағы шекараларын белгілеу және бояу; ірі қалаларды контурлы картаға түсіру
7.2.5.2 бедерлер мен пайдалы қазбалардың ерекшеліктерін сипаттау
7.2.5.3 климатқа сипаттама беру; өзендерді атау және сумен жабдықтау проблемаларын түсіндіру
7.2.5.4 дала өсімдіктерінің гербарийлеріне сүйене отырып, дала өсімдіктері әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.5.5 иллюстрацияға сүйене отырып, дала жауарлары әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.5.6 дала аймаңының халқын және оның тіршілігін: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығын сипаттау
7.2.5.7 дала аймағының табиғатын қорғау қажеттілігін негіздеу
2.6 Шөл және шөлейтті аймақ
7.2.6.1 шөл және шөлейтті аймақтардың шекараларын картада көрсету; шөл және шөлейтті аймақтардың шекараларын контурлы картада белгілеу және бояу; ірі қалаларды контурлы картаға түсіру
7.2.6.2 бедерлер мен пайдалы қазбалардың ерекшеліктерін сипаттау
7.2.6.3 климатқа сипаттама беру; өзендерді атау және сумен жабдықтау проблемаларын түсіндіру
7.2.6.4 өсімдік гербарийлеріне сүйене отырып, шөлдің өсімдік әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.6.5 иллюстрацияға сүйене отырып, шөл жауарлары әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.6.6 шөлді аймақтың халқын және оның тіршілігін сипаттау
2.7 Субтропиктер аймағы
7.2.7.1 субтропиктер аймағының шекараларын картада көрсету; субтропиктер аймағының шекараларын контурлы картада белгілеу және бояу

7.2.3.3 давать характеристику климату, водоемам тундры
7.2.3.4 описывать растительный и животный мир тундры
7.2.3.5 давать характеристику населению и его основным занятиям
7.2.3.6 объяснять экологические проблемы севера; способы охраны природы тундры, называть крупные города тундры
2.4 Лесная зона
7.2.4.1 показывать на карте границы лесной зоны; обозначать и раскрашивать границы лесной зоны на контурной карте; наносить на контурную карту крупные города лесной зоны
7.2.4.2 описывать рельеф и называть полезные ископаемые;
7.2.4.3 давать характеристику климату лесной зоны, называть реки, озера, каналы
7.2.4.4 описывать растительный мир лесной зоны с опорой на гербарий растений растительного мира; различать хвойные леса (тайга), смешанные и лиственные леса; заполнять таблицы растительного мира
7.2.4.5 описывать животный мир лесной зоны; давать характеристику пушным зверям; составлять рассказ об одном из животных леса
7.2.4.6 характеризовать население лесной зоны и его основные занятия: промышленность, сельское хозяйство;
7.2.4.7 описывать лесные промыслы
7.2.4.8 называть правила поведения в лесу; обосновывать необходимость охраны леса
2.5 Зона степей
7.2.5.1 показывать на карте границы зоны степей; обозначать и раскрашивать границы зоны степей на контурной карте; наносить на контурную карту крупные города
7.2.5.2 описывать особенности рельефа и полезные ископаемые
7.2.5.3 давать характеристику климату; называть реки и объяснять проблемы с водоснабжением
7.2.5.4 описывать особенности растительного мира степей с опорой на гербарий растений степи
7.2.5.5 описывать особенности животного мира степей с опорой на иллюстрации
7.2.5.6 характеризовать население зоны степей и его основные занятия: промышленность, сельское хозяйство; называть крупные города степной зоны, показывать их на карте;
7.2.5.7 обосновывать необходимость охраны природы зоны степей
2.6 Зона пустынь и полупустынь
7.2.6.1 показывать на карте границы зоны пустынь и полупустынь; обозначать и раскрашивать границы зоны пустынь и полупустынь на контурной карте; наносить на контурную карту крупные города
7.2.6.2 описывать особенности рельефа и полезные ископаемые
7.2.6.3 давать характеристику климату; называть реки и объяснять проблемы с водоснабжением
7.2.6.4 описывать особенности растительного мира пустыни с опорой на гербарий растений
7.2.6.5 описывать особенности животного мира пустынь с опорой на иллюстрации
7.2.6.6 характеризовать население зоны пустыни и его основные занятия
2.7 Зона субтропиков
7.2.7.1 показывать на карте границы зоны субтропиков; обозначать и раскрашивать границы зоны субтропиков на контурной карте

7.2.7.2 ірі қалаларды контурлы картаға түсіру
7.2.7.3 бедерлер мен климат ерекшеліктерін сипаттау
7.2.7.4 өсімдік әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.7.5 субтропиктердің жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.7.6 халқына және оның негізгі тіршілігіне сипаттама беру
7.2.7.7 субтропиктердің табиғатын қорғау жолдарын айту
2.8 Таулы аймақтар
7.2.8.1 таулы аймақтардың орналасуын картада көрсету
7.2.8.2 таулы аймақтардың шекараларын контурлы картада белгілеу
7.2.8.3 бедерлерге сипаттама беру және таулы аймақтардың пайдалы қазбаларын атау
7.2.8.4 климат ерекшеліктерін сипаттау
7.2.8.5 биіктік белдеулігін сипаттау
7.2.8.6 таулы аймақтардың өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.8.7 таулы аймақ халқына және оның негізгі тіршілігіне сипаттама беру
7.2.8.8 таулы аймақтың табиғатын қорғау маңыздылығын, қорықтардың міндеттерін негіздеу
2.9 Қазақстан табиғаты
7.2.9.1 Қазақстанның географиялық жағдайын физикалық картада көрсету
7.2.9.2 Қазақстанның шекараларын контурлы картада белгілеу
7.2.9.3 Қазақстан бедерінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғатқа, шаруашылық әрекетке және адам өміріне бедердің әсерін түсіндіру
7.2.9.4 негізгі пайдалы кен орындарын картада атау және көрсету
7.2.9.5 Қазақстанның климаттық жағдайларын, оның территориялық ерекшелігін; жергілікті жағдайларды қалыптастыруға және адам денсаулығына әсерін сипаттау
7.2.9.6 Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктерін сипаттау; Қазақстан территориясы бойынша өзендердің бөлінуін сипаттау, шаруашылықта өзендер мен көлдерді пайдалану туралы, су көздерін қорғау туралы айту
7.2.9.7 Қазақстанның өсімдік әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; адам өміріндегі өсімдіктердің маңызын түсіндіру; Қазақстанның сирек және азайып бара жатқан өсімдіктер түрлерін атау; өсімдіктерді қорғау маңызын түсіндіру
7.2.9.8 Қазақстанның жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғатта және адам өмірінде жануарлардың маңызын түсіндіру; жанурлар әлемін қорғау маңызын түсіндіру
7.2.9.9 Қазақстанның табиғи аймақтарын: орманды дала, далалы, шөлді, таулы аймақтарын картада көрсету
7.2.9.10 республика халқына сипаттама беру; Қазақстан территориясында өмір сүретін ұлттар мен халықтарды атау; халықтардың кейбір дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын атау
7.2.9.11 Қазақстанның астанасын, ірі қалаларын, елдің ғылыми, мәдени және өнеркәсіп орталықтарын атау
3) 3-бөлім "Материктер мен мұхиттар географиясы":
3-кесте
8-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
3.1 Мұхиттар

7.2.7.2 наносить на контурную карту крупные города
7.2.7.3 описывать особенности рельефа и климата
7.2.7.4 описывать особенности растительного мира
7.2.7.5 описывать особенности животного мира субтропиков
7.2.7.6 давать характеристику населению и его основным занятиям
7.2.7.7 рассказывать о важности и способах охраны природы субтропиков
7.2.7.8 называть и показывать на карте курортные города субтропиков;
2.8 Горные области
7.2.8.1 показывать на карте местоположение горных областей
7.2.8.2 обозначать на контурной карте границы горной области
7.2.8.3 давать характеристику рельефу и называть полезные ископаемые горной области
7.2.8.4 описывать особенности климата
7.2.8.5 характеризовать высотную поясность
7.2.8.6 описывать особенности растительного и животного мира горной области
7.2.8.7 давать характеристику населению горной области и его основным занятиям
7.2.8.8 обосновать важность охраны природы горной области, задачи заповедников
7.2.8.9 называть крупные города горной области
2.9 Природа Казахстана
7.2.9.1 показывать на физической карте географическое положение Казахстана
7.2.9.2 обозначать границы Казахстана на контурной карте
7.2.9.3 описывать особенности рельефа Казахстана; объяснять влияние рельефа на природу, хозяйственную деятельность и жизнь людей
7.2.9.4 называть и показывать на карте важнейшие месторождения полезных ископаемых
7.2.9.5 описывать климатические условия Казахстана, его территориальные различия; влияние на формирование местных условий и здоровье людей
7.2.9.6 описывать особенности внутренних вод Казахстана; характеризовать распределение рек по территории Казахстана, рассказывать об использовании рек и озер в хозяйстве, об охране водных источников
7.2.9.7 описывать особенности растительного мира Казахстана; объяснять значение растений в жизни человека; называть редкие и исчезающие виды растений Казахстана; объяснить важность охраны растений
7.2.9.8 описывать особенности животного мира Казахстана; объяснять значение животных в природе и жизни человека; объяснять важность охраны животного мира
7.2.9.9 называть и показывать на карте природные зоны Казахстана: лесостепная, степная, пустынная, горная область
7.2.9.10 давать характеристику населению республики; называть нации и народности, проживающие на территории Казахстана; называть некоторые традиции и обычаи народов
7.2.9.11 называть столицу Казахстана, крупнейшие города Казахстана, научные, культурные и промышленные центры страны
3) раздел "География материков и океанов":
таблица 3
8 класс
Подраздел
Цели обучения:
3.1 Океаны

8.3.1.1 география материктер мен мұхиттарды зерттейтіні туралы жалпы түсінігінің болуы; глобуста және жартышар физикалық картасында материктер мен мұхиттарды көрсету
8.3.1.2 глобуста және жартышар физикалық картасында Атлант мұхитын көрсету және атау; контурлы картада Атлант мұхитын белгілеу және таңбалау; оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
8.3.1.3 глобуста және жартышар физикалық картасында Солтүстік Мұзды мұхитты көрсету және атау; Солтүстік Мұзды мұхитты контурлы картада белгілеу және таңбалау; оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
8.3.1.4 глобуста және жартышар физикалық картасында Тынық мұхитын белгілеу және атау; Тынық мұхитты контурлы картада белгілеу және таңбалау, оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
8.3.1.5 глобуста және жартышар физикалық картасында Үнді мұхитты белгілеу және атау; Үнді мұхитты контурлы картада белгілеу және таңбалау, оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
3.2 Материктер
8.3.2.1 жартышар физикалық картасында Африканың географиялық жағдайын және жағалау көрінісін көрсету
8.3.2.2 Мадагаскарды, Сомали түбегін физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.3 Жерорта теңізін, Қызыл теңізді физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.4 Африка бедерін және климатының әр түрлілігін сипаттау; контурлы картада Атлас тауларын, Эфиоп таулы қыратын белгілеу
8.3.2.5 өзендерді (Ніл, Нигер, Конго), Африка көлдерін (Виктория, Чад), Суэц каналын физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.6 Африканың тропикалық ормандарының өсімдік және жануарлар әлемінің ерешеліктерін сипаттау
8.3.2.7 африкалық саванналардың өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
8.3.2.8 африкалық шөлдердің өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; Сахара шөлін физикалық картада көрсету
8.3.2.9 Африка мемлекеттерін, оның астанасын атау (Египет, Эфиопия, Танзания, Оңтүстік Африка Республикасы, Судан – мұғалімнің таңдауы бойынша), зерделенген мемлекеттерді әлемнің саяси картасында көрсету
8.3.2.10 Африка халқына сипаттама беру, Африка ұлттарының өмірі мен тұрмысын сипаттау
8.3.2.11 Австралияның географиялық жағдайын және жағалау көрінісін жартышар физикалық картасында көрсету
8.3.2.12 Жаңа Гвинея аралын физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.13 Австралия бедерін және климатының әр түрлілігін сипаттау
8.3.2.14 Австралияға Н.Н.Миклухо-Маклаяның саяхаты туралы әңгімелеу

8.3.1.1 иметь общее представление о том, что изучает география материков и океанов; показывать на глобусе и физической карте полушарий материки и океаны
8.3.1.2 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Атлантический океан; обозначать и подписывать Атлантический океан на контурной карте; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
8.3.1.3 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Северный ледовитый океан; обозначать и подписывать на контурной карте Северный Ледовитый океан; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
8.3.1.4 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Тихий океан; обозначать и подписывать на контурной карте Тихий океан; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
8.3.1.5 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Индийский океан; обозначать и подписывать на контурной карте Индийский океан; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
3.2 Материки
8.3.2.1 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Африки
8.3.2.2 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте остров Мадагаскар, полуостров Сомали
8.3.2.3 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте Средиземное море, Красное море
8.3.2.4 описывать разнообразие рельефа и климата Африки; обозначать на контурной карте Атласские горы, Эфиопское нагорье
8.3.2.5 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте реки (Нил, Нигер, Конго), озера Африки (Виктория, Чад), Суэцкий канал
8.3.2.6 описывать особенности растительности и животного мира тропических лесов Африки
8.3.2.7 описывать особенности растительности и животного мира африканских саванн
8.3.2.8 описывать особенности растительности и животного мира африканских пустынь; показывать на физической карте пустыню Сахара
8.3.2.9 называть государства Африки, их столицы (Египет, Эфиопия, Танзания, Южно-Африканская Республика, Судан – по выбору учителя), показывать изученные государства на политической карте мира
8.3.2.10 давать характеристику населению Африки, описывать жизнь и быт народов Африки
8.3.2.11 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Австралии
8.3.2.12 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте остров Новая Гвинея
8.3.2.13 описывать разнообразие рельефа и климата Австралии
8.3.2.14 рассказывать о путешествии Н.Н.Миклухо-Маклая в Австралию

8.3.2.15 өзендер (Муррей) мен көлдерді физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.16 Австралияның өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
8.3.2.17 халыққа (тұрғылықты және келгін) сипаттама беру, Австралия астанасын (Канберра) атау
8.3.2.18 жартышар физикалық картасында Антарктиданың географиялық жағдайын және жағалау көрінісін көрсету; Оңтүстік полюсті физикалық картада көрсету
8.3.2.19 Антарктиданың орыс теңіз саяхатшыларымен ашылуы туралы айту; Антарктиданың заманауи зерттеулері туралы айту
8.3.2.20 Антарктиданың бедері мен климатын сипаттау
8.3.2.21 Антарктиданың өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғатты қорғау қажеттілігін түсіндіру
8.3.2.22 жартышар физикалық картасында Солтүстік Американың географиялық жағдайын және жағалау көрінісін көрсету; Американың Колумбпен ашылуы туралы айту
8.3.2.23 Солтүстік Американың табиғи жағдайларын, бедерін және климатын сипаттау
8.3.2.24 аралдар мен түбектерді (Гренландия, Куба, Аляска, Флорида, Калифорния), өзендер мен сарқырамаларды (Миссисипи, Миссури, Ниагара), көлдерді (Ұлы көлдер), теңіздерді (Кариб), тауларды (Кордильера) физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.25 Солтүстік Американың өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
8.3.2.26 Солтүстік Американың халқына сипаттама беру; Солтүстік Американың мемлекеттері мен астанасын атау (Америка құрама штаттары. Канада. Мексика. Куба – мұғалім таңдауы бойынша); зерделенген мемлекеттерді саяси картада көрсету
8.3.2.27 жартышар физикалық картасында Оңтүстік Американың географиялық жағдайын және жағалау көрінісін көрсету
8.3.2.28 Оңтүстік Американың табиғи жағдайларын, бедерін, климатын сипаттау
8.3.2.29 Отты Жер аралын, Панама каналын, Магеллан бұғазын, Амазонка өзенін, Амазанка жазығын, Анд тауын физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.30 Оңтүстік Америка халқына сипаттама беру; Оңтүстік Американың мемлекеттерін және астанасын атау (Бразилия, Аргентина, Перу, Чили – мұғалім таңдауы бойынша); зерделенген мемлекеттерді саяси картада көрсету
8.3.2.31 жер шарының ұлы материгі – Еуразияның географиялық жағдайын және жағалау көрінісін физикалық картада көрсету; дүние бөліктерін атау: Еуропа және Азия, контурлы картада олардың арасынан шартты шекараларды сызу
8.3.2.32 Еуразияның географиялық жағдайын және жағалау көрінісін: Солтүстік Мұзды және Атлант мұхиттарының теңіздерін физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.33 Еуразияның жағалау көрінісін: Тынық және Үнді мұхиттарының теңіздерін физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу

8.3.2.15 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте реки и озера (Муррей)
8.3.2.16 описывать особенности растительного и животного мира Австралии
8.3.2.17 давать характеристику населению (коренному и пришлому), называть столицу Австралии (Канберра)
8.3.2.18 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Антарктиды; показывать на физической карте Южный полюс
8.3.2.19 рассказывать об открытии Антарктиды русскими мореплавателями; рассказывать о современных исследованиях Антарктиды
8.3.2.20 описывать рельеф и климат Антарктиды
8.3.2.21 описывать особенности растительного и животного мира Антарктиды; объяснять необходимость охраны природы
8.3.2.22 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Северной Америки; рассказывать об открытии Америки Колумбом
8.3.2.23 описывать природные условия, рельеф и климат Северной Америки
8.3.2.24 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте острова и полуострова (Гренландия, Куба, Аляска, Флорида, Калифорния), рек и водопада (Миссисипи, Миссури, Ниагарский), озер (Великие озера); моря (Карибское), гор (Кордильеры)
8.3.2.25 описывать особенности растительного и животного мира Северной Америки
8.3.2.26 давать характеристику населения Северной Америки; называть государства и столицы Северной Америки (Соединенные Штаты Америки. Канада. Мексика. Куба – по выбору учителя); показывать на политической карте изученные государства
8.3.2.27 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Южной Америки
8.3.2.28 описывать природные условия, рельеф, климат Южной Америки
8.3.2.29 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте: остров Огненная Земля, Панамский канал, Магелланов пролив, реку Амазонку, Амазонскую равнину, горы Анды
8.3.2.30 давать характеристику населения Южной Америки; называть государства и столицы Южной Америки (Бразилия, Аргентина, Перу, Чили – по выбору учителя); показывать на политической карте изученные государства
8.3.2.31 показывать на физической карте полушарий географическое положение и очертание берегов Евразии - величайшего материка земного шара; называть части света: Европа и Азия, проводить на контурной карте условную границу между ними
8.3.2.32 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте очертания берегов Евразии: моря Северного Ледовитого и Атлантического океанов
8.3.2.33 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте очертания берегов Евразии: моря Тихого и Индийского океанов

8.3.2.34 Еуразияның табиғи жағдайларын, бедерін, климатын және пайдалы қазбаларын сипаттау
8.3.2.35 теңіздерді (Солтүстік, Оңтүстік-Қытай, Шығыс-Қытай, Сары, Каспий, Арал), шығанақтарды (Фин, Бенгал, Парсы), аралдарды (Ұлыбритания, Исландия, Жапон Сицилиясы, Индонезия, Шри Ланка); түбектерді (Скандинавия, Апеннин, Балқан, Үндістан, Үндіқытай, Аравия, Кіші Азия), тауларды (Альпі, Пиреней, Апеннин, Гималай, Скандинавия), өзендерді (Висла, Дунай, Эльба, Хуанхэ, Янцзы, Инд-Ганг, Сырдария, Әмудария), көлдерді (Байкал, Балхаш) физикалық картада көрсету, атау, контурлы картада белгілеу
8.3.2.36 Еуразияның өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау
8.3.2.37 Еуразия халқына сипаттама беру; Еуразия ұлттарын атау, олардың мәдениеті мен тұрмысын сипаттау
3.3 Еуропа мемлекеті
8.3.3.1 Еуропа мемлекеттерін: Ұлыбритания, Франция, Германия, Испания, Италия, Сербия, Хорватия, Албания, Греция, Польша, Чехия, Словакия, Венгрия, Румыния, Болгария, Норвегия, Швеция, Финляндия саяси картада көрсету; еуропалық мемлекеттердің астаналарын атау
8.3.3.2 зерделенген мемлекет арқылы шекаралас елдерді көрсету
8.3.3.3 зерделенген мемлекет туралы қысқаша әңгіме құрастыру
3.4 Азия мемлекеті
8.3.4.1 Азия мемлекеттерін: Түркия, Иран, Ирак, Ауғанстан, Моңғолия, Қытай, Үндістан, Оңтүстік және Солтүстік Корея, Вьетнам, Лаос, Жапония саяси картада көрсету, азияттық мемлекеттердің астаналарын атау
8.3.4.2 зерделенген мемлекет арқылы шекаралас елдерді көрсету
8.3.4.3 зерделенген мемлекет туралы қысқаша әңгіме құрастыру
3.5 Қазақстан және жақын шетелдер
8.3.5.1 Қазақстан Республикасын саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Қазақстанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.2 Ресейді саяси картада көрсету; называть столицу елордасын және ірі қалаларды атау; Ресейдің географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.3 Өзбекстанды саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Өзбекстанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.4 Түркменстанды саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Түркменстанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.5 Тәжікстанды саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Тәжікстанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру

8.3.2.34 описывать природные условия, рельеф, климат и полезные ископаемые Евразии
8.3.2.35 показывать на физической карте, называть, обозначать на контурной карте: моря (Северное, Южно-Китайское, Восточно-Китайское, Желтое, Четное, Каспийское, Аральское), заливы (Финский, Бенгальский, Персидский), острова (Великобритания, Исландия, Японские Сицилия, Индонезия, Шри Ланка); полуострова (Скандинавский, Апеннинский, Балканский, Индостан, Индокитай, Аравийский, Малая Азия), горы (Альпы, Пиренеи, Апеннины, Гималаи, Скандинавские), реки (Висла, Дунай, Эльба, Хуанхэ, Янцзы, Инд, Ганг, Сырдарья, Амударья), озера (Байкал, Балхаш)
8.3.2.36 описывать растительный и животный мир Евразии;
8.3.2.37 давать характеристику населению Евразии; называть народы Евразии, описывать их культура и быт
3.3 Государства Европы
8.3.3.1 показывать на политической карте государства Европы: Великобритания, Франция, Германия, Испания, Италия, Сербия, Хорватия, Албания, Греция, Польша, Чехия, Словакия, Венгрия, Румыния, Болгария, Норвегия, Швеция, Финляндия; называть столицы европейских государств
8.3.3.2 показывать страны, граничащие с изучаемым государством
8.3.3.3 составлять краткий рассказ об изучаемом государстве
3.4 Государства Азии
8.3.4.1 показывать на политической карте государства Азии: Турция, Иран, Ирак, Афганистан, Монголия, Китай, Индия, Южная и Северная Корея, Вьетнам, Лаос, Япония, называть столицы азиатских государств
8.3.4.2 показывать страны, граничащие с изучаемым государством
8.3.4.3 составлять краткий рассказ об изучаемом государстве
3.5 Казахстан и страны ближнего зарубежья
8.3.5.1 показывать на политической карте Республику Казахстан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Казахстана; описывать разнообразие растительного и животного мира Казахстана, давать характеристику населению
8.3.5.2 показывать на политической карте Россию; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы России; давать характеристику населению
8.3.5.3 показывать на политической карте Узбекистан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Узбекистана; давать характеристику населению
8.3.5.4 показывать на политической карте Туркменистан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Туркменистана; давать характеристику населению
8.3.5.5 показывать на политической карте Таджикистан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Таджикистана; давать характеристику населению

8.3.5.6 Қырғызстанды саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Қырғызстанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.7 Грузияны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Грузияның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.8 Әзірбайжанды саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Әзірбайжанның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.9 Арменияны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Арменияның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.10 Молдованы саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Молдованың географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.11 Украинаны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Украинаның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.12 Беларусьті саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Беларусьтің географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.13 Эстонияны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Эстонияның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.14 Латвияны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Латвияның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
8.3.5.15 Литваны саяси картада көрсету; елордасын және ірі қалаларды атау; Литваның географиялық жағдайын, табиғат жағдайы мен ресурстарын сипаттау; халқына сипаттама беру
4) 4-бөлім "Қазақстанның экономикалық географиясы негіздері":
4-кесте
9-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
4.1 Қазақстан жері туралы алғашқы географиялық мәліметтер
9.4.1.1 әлемдік картада Қазақстан Республикасының географиялық жағдайын көрсету; Қазақстанның мемлекеттік шекараларын саяси картада көрсету; шекаралас мемлекеттерді атау; Қазақстан территориясының көлемін атау
9.4.1.2 Қазақстанның ірі тауларын, өзендерін, көлдерін физикалық картада көрсету; ірі ойпаттар мен қыраттарды, тауларды контурлы картада белгілеу; пайдалы қазбалар өндіру орындарын контурлы картаға түсіру; маңызды өзендер мен көлдерді контурлы картаға таңбалау; Қазақстанның солтүстіктен оңтүстікке қарай табиғи аймақтарын физикалық картада көрсету

8.3.5.6 показывать на политической карте Киргизстан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Киргизии; давать характеристику населению
8.3.5.8 показывать на политической карте Грузию; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Грузии; давать характеристику населению
8.3.5.8 показывать на политической карте Азербайджан; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Азербайджана; давать характеристику населению
8.3.5.9 показывать на политической карте Армению; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Армении; давать характеристику населению
8.3.5.10 показывать на политической карте Молдову; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Молдовы; давать характеристику населению
8.3.5.11 показывать на политической карте Украину; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Украины; давать характеристику населению
8.3.5.12 показывать на политической карте Беларусь; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Беларуси; давать характеристику населению
8.3.5.13 показывать на политической карте Эстонию; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Эстонии; давать характеристику населению
8.3.5.14 показывать на политической карте Латвию; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Латвии; давать характеристику населению
8.3.5.15 показывать на политической карте Литву; называть столицу страны и крупные города; описывать географическое положение, природные условия и ресурсы Литвы; давать характеристику населению
4) раздел "Основы экономической географии Казахстана":
таблица 4
9 класс
Подраздел
Цели обучения:
4.1 Первоначальные географические сведения о земле Казахстана
9.4.1.1 показывать географическое положение Республики Казахстан на карте мира; показывать на политической карте государственные границы Казахстана; называть приграничные государства; называть величину территории Казахстана
9.4.1.2 показывать на физической карте крупные горы, реки, озера Казахстана; обозначать на контурной карте крупнейшие низменности и возвышенности, горы; наносить на контурную карту места добычи полезных ископаемых; надписывать на контурной карте важнейшие реки и озера; показывать на физической карте природные зоны Казахстана с севера на юг

9.4.1.3 палеолит дәуіріндегі ежелгі қоныстарды атау, мыс және қола металлургиясының дамуын сипаттау; Қазақстанның табиғаты, халықтары мен олардың шаруашылық әрекеттері туралы алғашқы мәліметтерді берген көне ғалымдарды (Геродот, Страбон, Птоломей) атау
4.2 Табиғат және Қазақстанның табиғи ресурстары
9.4.2.1 Қазақстан табиғатының әркелкілігін, бедерінің ерекшеліктерін сипаттау; пайдалы қазбаларды, олардың Қазақстан территориясындағы негізгі орнын атау
9.4.2.2 климатты, оның қалыптасуының негізгі факторларын сипаттау
9.4.2.3 Қазақстанның су көздерін, олардың халық шаруашылығында пайдаланылуын атау; суды күтіп ұстау маңызын түсіндіру
9.4.2.4 Қазақстанның жер ресурстарын сипаттау (топырақ, топырақтың негізгі түрлерін); Қазақстандағы егін шаруашылығының дамуын; топырақтарды қорғау жолдарын айту
9.4.2.5 Қазақстан өсімдігі мен жануарлар әлемін сипаттау; өсімдіктер мен жануарларды қорғау туралы айту (қорықтарды, кіші қорықтарды); Қазақстанның Қызыл кітабына енген жануарлар мен өсімдіктерді атау
4.3 Қазақстан халқы
9.4.3.1 Қазақстан халқының санын атау; республика территориясы бойынша халықтың орналасуын сипаттау
9.4.3.2 Қазақстан территориясында тұратын халықтарды атау
9.4.3.3 Қазақстанның еңбек ресурстарын, олардың саны мен құрамын атау; еңбекке қабілетті халықтың республиканың әр түрлі шаруашылық салаларында жұмыспен қамтылуын сипаттау
4.4 Қазақстан шаруашылығына жалпы шолу
9.4.4.1 жетекші шаруашылық салаларын атау: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік
9.4.4.2 Қазақстан шаруашылығындағы өнеркәсіп рөлін түсіндіру; өнеркәсіптің салалық құрамын, өнеркәсіп мекемелерінің түрлерін атау
9.4.4.3 Қазақстанда ауыл шаруашылығының дамуы туралы айту; ауыл шаруашылығының негізгі салаларын атап шығу, ауыл шаруашылық мекемелерінің түрлерін атау
9.4.4.4 Қазақстанның көлік түрлерін атап шығу; оның шаруашылықтағы рөлін түсіндіру; көлік кәсіпорындарын атау
4.5 Қазақстанның экономикалық аудандарының географиясы
9.4.5.1 Қазақстан территориясындағы бес экономикалық аудандарды атау және картада көрсету (Орталық, Батыс, Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс); Қазақстанның экономикалық аудандарын контурлы картаға түсіру
9.4.5.2 Қазақтанның Орталық экономикалық ауданының географиялық жағдайын картада көрсету; табиғи жағдайларына сипаттама беру; табиғи ресурстарының географиялық әркелкілігін, судың айрықша жеткіліксіздігін сипаттау
9.4.5.3 картада қалаларды: Карағандыны, Теміртауды, Жезқазғанды, Балхашты атау және көрсету; контурлы картада ауданның ірі қалаларының атауларын бетіне жазу

9.4.1.3 называть древние стоянки эпохи палеолита, описывать развитие медной и бронзовой металлургии; называть античных ученых, давших первые сведения о природе Казахстана, народах и их хозяйственной деятельности (Геродот, Страбон, Птоломей)
4.2 Природа и природные ресурсы Казахстана
9.4.2.1 описывать разнообразие природы Казахстана, особенности рельефа; называть полезные ископаемые, их основные месторождения на территории Казахстана
9.4.2.2 описывать климат, основные факторы его формирования
9.4.2.3 называть водные источники Казахстана, их использование в хозяйственной деятельности населения; объяснять важность бережного отношения к воде
9.4.2.4 характеризовать земельные ресурсы (почвы, основные типы почв) Казахстана; рассказывать о развитии земледелия в Казахстане; способах охраны почв
9.4.2.5 описывать растительность и животный мир Казахстана; рассказывать об охране растений и животных (заповедники, заказники); называть животных и растения, занесенных в Красную книгу Казахстана
4.3 Население Казахстана
9.4.3.1 называть численность населения Казахстана; описывать размещение населения по территории республики
9.4.3.2 называть народы, проживающие на территории Казахстана
9.4.3.3 характеризовать трудовые ресурсы Казахстана, называть их количество и состав; характеризовать занятость трудоспособного населения в различных отраслях хозяйства республики
4.4 Общий обзор хозяйства Казахстана
9.4.4.1 называть ведущие отрасли хозяйства: промышленность, сельское хозяйство, транспорт
9.4.4.2 объяснять роль промышленности в хозяйстве Казахстана; называть отраслевой состав промышленности, виды промышленных предприятий
9.4.4.3 рассказывать о развитии сельского хозяйства в Казахстане; перечислять основные отрасли сельского хозяйства, называть виды сельскохозяйственных предприятий
9.4.4.4. перечислять виды транспорта в Казахстане; объяснять его роль в хозяйстве; называть транспортные предприятия
4.5 География экономических районов Казахстана
9.4.5.1 называть и показывать на карте пять экономических районов на территории Казахстана (Центральный, Западный, Северный, Южный, Восточный); наносить на контурные карты экономические района Казахстана
9.4.5.2 показывать географическое положение Центрального экономического района Казахстана на карте; давать характеристику природных условий; описывать географическое разнообразие природных ресурсов, острый недостаток воды
9.4.5.3 называть и показывать на карте города: Караганда, Темиртау, Жезказган, Балхаш; надписывать названия крупнейших городов района на контурной карте

9.4.5.4 Қазақтанның Орталық экономикалық ауданының көмір, металлургия және машина жасау өнеркәсіптерінің дамуы туралы айту
9.4.5.5 Қазақтанның Батыс экономикалық ауданының географиялық жағдайын картада көрсету; Батыс Қазақстанның табиғи аймақтарына сипаттама беру (дала және шөл)
9.4.5.6 жер қойнауларының: мұнай және газ орындарының байлығы туралы айту; балық аулау кәсібі туралы айту; Қазақтанның Батыс экономикалық ауданының табиғатын қорғау маңызын түсіндіру
9.4.5.7 қалалард: Ақтөбе, Атырау, Орал атау және картада көрсету; ауданның ірі қалаларының атауларын контурлы картада бетіне жазу; Қазақтанның Батыс экономикалық ауданында өндірілетін пайдалы қазбаларды контурлы картаға түсіру
9.4.5.8 Қазақтанның Солтүстік экономикалық ауданының географиялық жағдайын картада көрсету; Солтүстік Қазақстанның табиғи аймақтарына сипаттама беру (орманды дала, дала, шөлейттер)
9.4.5.9 жер қойнауларының: темір кендері және тас көмір өндіру байлығы туралы айту
9.4.5.10 қалаларды: Қазақстан елордасы – Астананы, Қостанайды, Петропавлды, Павлодарды, Көкшетауды атау және картада көрсету; астананы және ауданның ірі қалаларын контурлы картада бетіне жазу; Қазақтанның Солтүстік экономикалық ауданында өндірілетін пайдалы қазбаларды контурлы картаға түсіру
9.4.5.11 ауданның ауыл шаруашылығы: астық өсіру және мал шаруашылығы туралы айту
9.4.5.12 Қазақтанның Оңтүстік экономикалық ауданының географиялық жағдайын картада көрсету; Оңтүстік Қазақстанның табиғи аймақтарына сипаттама беру (шөлдер мен таулар)
9.4.5.13 химиялық шикізат өндірісі
9.4.5.14 қалаларды: Алматыны, Таразды, Шымкентті, Талдықорғанды, Түркістанды атау және картада көрсету; ауданның ірі қалаларын контурлы картада бетіне жазу
9.4.5.15 суармалы егіншілігі, бағбаншылық, жүзім шаруашылығы туралы айту
9.4.5.16 Қазақтанның Шығыс экономикалық ауданының географиялық жағдайын картада көрсету; Шығыс Қазақстанның таулы және жазықты жерлерінің табиғи жағдайларының әркелкілігін сипаттау
9.4.5.17 жер қойнауларының полиметаллдармен байлығы туралы айту
9.4.5.18 қалаларды: Өскеменді, Семейді, Риддерді атау және картада көрсету; ауданның ірі қалаларын контурлы картада бетіне жазу
9.4.5.19 өнеркәсіп өндірісінің дамуын сипаттау
9.4.5.20 ауыл шаруашылығының және көліктің дамуын сипаттау
4.6 Өз облысының географиясы
9.4.6.1 өз елді мекенін, облысын және аудан орталығын атау, картада орналасуын көрсету; бедеріне, пайдалы қазбалардың болуына сипаттама беру

9.4.5.4 рассказывать о развитии угольной, металлургической и машиностроительной промышленности Центрального экономического района Казахстана
9.4.5.5 показывать географическое положение Западного экономического района Казахстана на карте; давать характеристику природных зон (степи и пустыни) Западного Казахстана
9.4.5.6 рассказывать о богатстве недр: нефтяные и газовые месторождения; рассказывать о рыболовстве; объяснять важность охраны природы Западного экономического района Казахстана
9.4.5.7 называть и показывать на карте города: Актобе, Атырау, Орал; надписывать названия крупнейших городов района на контурной карте; наносить на контурную карту полезные ископаемые, добываемые в Западном экономическом районе Казахстана
9.4.5.8 показывать географическое положение Северного экономического района Казахстана на карте; давать характеристику природных зон (лесостепи, степи, полупустыни) Северного Казахстана
9.4.5.9 рассказывать о богатстве недр: добыче железных руд и каменного угля
9.4.5.10 называть и показывать на карте города: столица Казахстана – Астана, Костанай, Петропавловск, Павлодар, Кокшетау; надписывать названия столицы и крупнейших городов района на контурной карте; наносить на контурную карту полезные ископаемые, добываемые в Северном экономическом районе Казахстана
9.4.5.11 рассказывать о сельском хозяйстве района: выращивании зерна и животноводстве
9.4.5.12 показывать географическое положение Южного экономического района Казахстана на карте; давать характеристику природных зон (пустыни и горы) Южного Казахстана
9.4.5.13 рассказывать о добыче химического сырья;
9.4.5.14 называть и показывать на карте города: Алматы, Тараз, Шымкент, Талдыкорган, Туркестан; надписывать названия крупнейших городов района на контурной карте
9.4.5.15 рассказывать об орошаемом земледелии, садоводстве, виноградарстве
9.4.5.16 показывать географическое положение Восточного экономического района Казахстана на карте; описывать разнообразие природных условий в горной и равнинной местности Восточного Казахстана
9.4.5.17 рассказывать о богатстве недр полуметаллами
9.4.5.18 называть и показывать на карте города: Усть-Каменогорск, Семипалатинск, Риддер; надписывать названия крупнейших городов района на контурной карте
9.4.5.19 описывать развитие добывающей промышленности
9.4.5.20 описывать развитие сельского хозяйства и транспорта
4.6 География своей области
9.4.6.1 называть, показывать на карте местоположение своего населенного пункта, областного и районного центра; давать характеристику рельефа, наличие полезных ископаемых

9.4.6.2 өз елді мекенінің атауын контурлы картада белгілеу
9.4.6.3 ауа райы мәліметінің күнтізбесі негізінде өз облысының климаты туралы айту
9.4.6.4 өз жерінің, облысының өзендері мен көлдерін ату, олардың шаруашылықтағы қолданысы туралы айту
9.4.6.5 өз жерінің, облысының өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғи байлықтарды қорғау қажеттілігін түсіндіру
9.4.6.6 ауыл шаруашылығын: егіншілік шаруашылығын және мал шаруашылығын дамыту үшін табиғи жағдайлардың ерекшеліктерін сипаттау
9.4.6.7 өз жерінің, облысының халқына сипаттама беру
9.4.6.8 өнеркәсіпті және оның жетекші салаларын дамыту ерекшеліктерін, көлік тасымалын дамыту ерекшеліктерін сипаттау
9.4.6.9 өз облысы мен аудан орталығы, елді мекені (қала, ауыл) туралы айту
32. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларына арналған 6-9 сыныптар үшін "Геграфия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 6-сынып:
1-кесте
Бөлімше
Тақырып, мазмұны
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
1.1 География нені зерттейді
География –Жердің табиғаты, тұрғындары мен олардың шаруашылығы туралы ғылым
6.1.1.1 география Жер табиғатын, халықты және оның шаруашылық әрекетін зерттейтінін білу
Күн мен табиғаттың қзгеруі мен биіктігін бақылау. Жыл мезгілдерінің белгілері
6.1.1.2 Күнің биіктігінің және ауа-райының өзгерістеріне бақылау жүргізу; ауа-райы компоненттерін: жауын-шашынды, желді, бұлтты білу және атау, жыл мезгілдерінің белгілерін атап шығу
Өзінің тұрғылықты жері мен оның тұрғындары туралы географиялық мәлімет

9.4.6.2 обозначать на контурной карте название своего населенного пункта
9.4.6.3 рассказывать о климате своей области на основе сводок календаря погоды
9.4.6.4 называть реки и озера своей местности, области, рассказывать об их хозяйственном использовании
9.4.6.5 описывать особенности растительного и животного мира своей местности, области; объяснять необходимость охраны природных богатств
9.4.6.6 описывать особенности природных условий для развития сельского хозяйства: растениеводства и животноводства
9.4.6.7 давать характеристику населению своей местности, области
9.4.6.8 описывать особенности развития промышленности и ее ведущие отрасли, особенности развития транспорта
9.4.6.9 рассказывать о своем областной и районном центре, своем населенном пункте (город аул, село)
32. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
33. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 6 класс:
таблица 1
Подраздел
Тема, содержание
Цели обучения.
1-четверть
1.1 Что изучает география?
География – наука о природе Земли, населении и его хозяйственной деятельности
6.1.1.1 знать, что география изучает природу Земли, население и его хозяйственную деятельность
Наблюдения за изменениями высоты солнца и погоды. Признаки времен года
6.1.1.2 вести наблюдения за изменениями высоты Солнца и погоды; узнавать и называть компоненты погоды: осадки, ветер, облачность, температура; перечислять признаки времен года
Географические сведения о своей местности и труде населения

6.1.1.3 өзінің жері мен халықтың еңбегі туралы қарапайым географиялық мәліметтердің болуы
1.2 Аймаққа бағдарлану
Көкжиек. Көкжиек сызығы
6.1.2.1 көкжиекке анықтама беру, көкжиек жақтарын атау
Көкжиек бағыттары
6.1.2.2 Күн, жергілікті белгілер мен табиғи объектілер боынша көкжиек жақтарын анықтау
Компас және оны қолдану
6.1.2.3 түсбағдар құрылғысымен бағыт алу, тілінің белгіленуін түсіну
Бағдарлау. Негізгі бағыттарды Күнге, компасқа және тұрғылықты жердің табиғат белгілері бойынша анықтау
6.1.2.4 түсбағдарды қолдану арқылы жеріне бағдарлану
1.3 План және карта
Заттың суреті мен жоспары
6.1.3.1 суретті және заттың планын ажырату
Масштаб. Арақашықтыты масштабпен өлшеу және картаға сызу Жоспарды адамның практикалық іс-әрекетінде қолдану.
6.1.3.2 масштабы туралы түсінігінің болуы; ара қашықтықты өлшеу және мұғалім басшылығымен масштаб бойынша оларды планда бейнелеу
Мектеп жер телімінің жоспары
6.1.3.3 мұғалім басшылығымен сынып планын, мектеп учаскесін құру
6.1.3.4 іскерлік ойындарда, жағдаяттық тапсырмаларды шешу кезінде планды қолдану
Жоспардағы шартты белгілер
6.1.3.5 жер планының шартты белгілерін түсіну; шартты белгілер бойынша қарапайым белгілерді оқу
Жоспар жәнеи географиялық карта. Картадағы негізгі бағыттар. Картаның масштабы
6.1.3.6 планды және географиялық картаны ажырату
6.1.3.7 план және карта бойынша жер бағыттарын анықтау; мұғалім басшылығымен пландағы және контурлық картадағы бағыттарды белгілеу
Физикалық картаның шартты түстері
6.1.3.8 шартты түстер мен физикалық картадағы белгілерді түсіну (шекаралар, қалалар, теңіздер, өзендер, арықтар, жазықтар, таулар)
Физическая карта Казахстана. Значение физической карты в жизни и деятельности людей.
6.1.3.9 географиялық картаның тағайындалуын түсіну; Қазақстанның физикалық картасы туралы түсінігінің болуы
1.4 Жер бетінің формалары
Тұрғылықты жердің рельефі
6.1.4.1 жергілікті жердің бедері, оның негізгі формалары туралы түсінігінің болуы
Тұрғылықты жердің рельефімен танысу үшін экскурссия жүргізу
6.1.4.2 экскурсия іздері бойынша өзінің жергілікті жерінің ерекшеліктеріне өз бақылауларын айту
2-тоқсан
1.4 Жер бетінің формалары
Тегіс және адырлы жазықтарды ажырату; теңіз деңгейінің биіктігі бойынша жазықтарды ажырату (ойпат, қырат, үстірт). Физикалық картада жазықтардың орналасуын көрсету
6.1.4.3 тегіс және адырлы жазықтарды ажырату; теңіз деңгейінің биіктігі бойынша жазықтарды ажырату (ойпат, қырат, үстірт)
6.1.4.4 физикалық картада жазықтардың орналасуын көрсету
6.1.4.5 жыралардың пайда болу себептерін, жыралармен күресу жолдарын атау
6.1.4.6 таулар биіктігі бойынша ажыратылатынын түсіну
Жыралардың пайда болу себептерін, жыралармен күресу жолдары
6.1.4.5 жыралардың пайда болу себептерін, жыралармен күресу жолдарын атау
6.1.4.8 дымқыл құмнан, балшықтан, ермексаздан жазықтың, төбешіктің, таудың, жыраның үлгісін жасау
Таулар . Биіктігі бойынша ажырату
Физикалық картада таулардың орналасуын көрсету
6.1.4.6 таулар биіктігі бойынша ажыратылатынын түсіну

6.1.1.3 иметь элементарные географически сведения о своей местности и труде населения;
1.2 Ориентирование на местности
Горизонт. Линия горизонта
6.1.2.1 давать определение горизонту, называть стороны горизонта
Стороны горизонта
6.1.2.2 определять стороны горизонта по Солнцу, местным признакам и природным объектам
Компас и правила пользования им
6.1.2.3 ориентироваться в устройстве компаса, понимать назначение стрелки
Ориентирование. Определение основных направлений по Солнцу, компасу, местным признакам и природным объектам.
6.1.2.4 ориентироваться на местности с использованием компаса
1.3 План и карта
Рисунок и план предмета
6.1.3.1 различать рисунок и план предмета
Масштаб. Измерение расстояний и изображение на плане по масштабу. Использование плана в практической деятельности человека
6.1.3.2 иметь представление о масштабе; измерять расстояния и изображать их на плане по масштабу под руководством учителя
План школьного участка
6.1.3.3 составлять план класса, школьного участка под руководством учителя
6.1.3.4 использовать план в деловых играх, при решении ситуационных задач
Условные знаки плана местности
6.1.3.5 понимать условные знаки плана местности; читать простейшие планы по условным знакам
План и географическая карта. Основные напраления на карте. Масштаб карты
6.1.3.6 различать план и географическую карту
6.1.3.7 определять направления на местности по плану и карте; обозначать направления на плане и контурной карте под руководством учителя
Условные цвета физической карты
6.1.3.8 понимать условные цвета и знаки физической карты (границы, города, моря, реки, каналы, равнины, горы)
Физическая карта Казахстана. Значение физической карты в жизни и деятельности людей.
6.1.3.9 понимать назначение географическй карты; иметь представление о физической карте Казахстана;
1.4 Формы поверхности Земли
Рельеф местности
6.1.4.1 иметь представление о рельефе местности, его основных формах
Экскурсия для ознакомления с формами рельефа своей местности
6.1.4.2 рассказывать о своих наблюдениях за особенностям рельефа своей местности по следам экскурсии
2 четверть
1.4 Формы поверхности Земли
Равнины - большие пространства ровной местности. Различение равнин по высоте над уровнем моря (низменности, возвышенности, плоскогорья). Местонахождение равнин на физической карте
6.1.4.3 различать равнины плоские и холмистые; различать равнины по высоте над уровнем моря (низменности, возвышенности, плоскогорья)
6.1.4.4 показывать местонахождение равнин на физической карте
6.1.4.8 моделировать из сырого песка, глины, пластилина равнину
6.1.4.9 показывать на физической карте Казахстана формы поверхности земли
Овраги, их образование и борьба с ними
6.1.4.5 называть причины образования оврагов, способы борьба с оврагами
6.1.4.8 моделировать из сырого песка, глины, пластилина овраг
Горы, различие по высоте. Местонахождение гор на физической карте
6.1.4.6 понимать, что горы различаются по высоте

6.1.6.9 контурлы картада материктер мен мұхиттарды белгілеу
Алғашқы жер шарын айналу саяхаты
6.1.6.10 алғашқы жер шарын айналу саяхатын атау
Жер бетін Күнмен жарықтандыру және қыздыру (тік, көлбеу және жылжымалы күн сәулелерін
6.1.6.11 Жерде өмір сүру үшін Күннің маңызын түсіндіру; жер бетін Күнмен жарықтандыру және қыздыру (тік, көлбеу және жылжымалы күн сәулелерін) ерекшелігін түсіну
Ауа райы. Климат.Климаттың негізгі типтері
6.1.6.12 ауа райынан климатты ажырату; климаттың негізгі типтерін сипаттау
Жарықтылық белдеулері: ыстық, қоңыржай, салқын
6.1.6.13 жарықтылық белдеулерді атау: ыстық, қоңыржай, салқын
6.1.6.14 жарықтылық белдеу бейнесін глобуста және жартышар картасында тану
Тропикалық, белдеу
6.1.6.15 тропикалық, қоңыржай және полярлық белдеулердің табиғатын сипаттау
Қоңыржай және полярлық белдеу
6.1.6.15 тропикалық, қоңыржай және полярлық белдеулердің табиғатын сипаттау
1.7 Қазақстанның физикалық картасы
Қазақстан меніңОтаным
6.1.7.1 өмір сүретін елін, өз Отанының астанасын атау
Қазақстанның глобустағы, картадағы орналасуы
6.1.7.2 Қазақстанның орналасуын глобуста, жартышар картасында, физикалық картада көрсету
Теңіз және құрлық шекаралары
6.1.7.3 Қазақстанның физикалық картасында теңіз және құрлық шекараларын көрсету
Картамен практикалық жұмыс
6.1.7.4 контурлық картада Қазақстанның шекарасын белгілеу
Каспий теңізі
6.1.7.5 Қазақстанның физикалық картасында Каспий теңізін, Арал теңізін көрсету және атау
Арал теңізі
6.1.7.5 Қазақстанның физикалық картасында Каспий теңізін, Арал теңізін көрсету және атау
4-тоқсан
1.7 Қазақстанның физикалық картасы
Қазақстанның жер бетіне жалпы сипаты
6.1.7.7 Қазақстанның жер бетіне жалпы сипаттама беру (жазықтар, қыраттар, таулар)
Қазақстандағы ірі кең орындары
6.1.7.6 Қазақстандағы ірі кең орындарын картадан көрсету
Шығыс-Еуропа жазығы
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Шығыс-Еуропа жазығын көрсету және атау
Батыс-Сібір жазығы
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Батыс-Сібір жазығын көрсету және атау
Тұран жазығы
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Тұран жазығын көрсету және атау
Қазақстан жер бетінің сипаты
6.1.7.7 Қазақстанның жер бетіне жалпы сипаттама беру (жазықтар, қыраттар, таулар)
Орал таулары
6.1.7.10 Қазақстанның контурлы картасына зерделенген объектілердің атауларын түсіру
Алтай таулары
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Орал тауларын, Алтай тауларын, Жоңғар Алатауын, Солтүстік Тянь-Шаньді көрсету және атау
Жқңғар Алатау таулары
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Орал тауларын, Алтай тауларын, Жоңғар Алатауын, Солтүстік Тянь-Шаньді көрсету және атау
Солтүстік Тянь-Шань таулары
6.1.7.8 Қазақстанның физикалық картасында Орал тауларын, Алтай тауларын, Жоңғар Алатауын, Солтүстік Тянь-Шаньді көрсету және атау
Қазақстанның өзендері мен көлдері
6.1.7.9 Қазақстанның физикалық картасында Қазақстанның өзендері мен көлдерін көрсету және атау (Балхаш көлі, Алакөл көлі, Ертіс өзені, Орал өзені, Сырдария өзені, Іле өзені)
Балхаш көлі
6.1.7.9 Қазақстанның физикалық картасында Балхаш көлін көрсету
Ертіс өзені, Орал өзені
6.1.7.9 Қазақстанның физикалық картасында Қазақстанның өзендері мен көлдерін көрсету және атау ( Ертіс өзені, Орал өзені)
Сырдария өзені, Іле өзені
6.1.7.9 Қазақстанның физикалық картасында Қазақстанның өзендері мен көлдерін көрсету және атау ( Сырдария өзені, Іле өзені)
Қазақтанның табиғи объектілерін қорғау

6.1.6.9 обозначать на контурной карте материки и океаны
Первые кругосветные путешествия
6.1.6.10 называть первые кругосветные путешествия
Различение освещении и нагревании солнцем земной поверхности. (отвесные, наклонные, скользящие солнечные лучи)
6.1.6.11 объяснять значение Солнца для жизни на Земле; понимать различие в освещении и нагревании Солнцем земной поверхности (отвесные, наклонные и скользящие солнечные лучи)
Понятие о климате, его отличии от погоды. Основные типы климата
6.1.6.12 отличать климат от погоды; характеризовать основные типы климата
Пояса освещенности: жаркие, умеренные и холодные. Изображение их на глобусе и карте полушарий
6.1.6.13 называть пояса освещенности: жаркий, умеренные, холодные
6.1.6.14 узнавать изображение поясов освещенности на глобусе и карте полушарий
Природа тропического пояса
6.1.6.15 описывать природу тропического пояса
Природа умеренных и полярных поясов
6.1.6.15 описывать природу умеренных и полярных поясов
1.7 Физическая карта Казахстана
Казахстан - моя Родина. Столица Казахстана город Астана
6.1.7.1 называть страну, в которой живут, столицу своей Родины
Положение Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте.
6.1.7.2 показывать положение Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте
Морские и сухопутные границы
6.1.7.3 показывать морские и сухопутные границы на физической карте Казахстана
Практическая работа(работа с контурной картой)
6.1.7.4 обозначать граница Казахстана на контурной карте;
Каспийское море
6.1.7.5 показывать и называть Каспийское море на физической карте Казахстана
Аральское море
6.1.7.5 показывать и называть Аральское море на физической карте Казахстана
4 четверть
1.7 Физическая карта Казахстана
Общая характеристика поверхности Кахахстана (равнины, возвышенности, горы)
6.1.7.7 давать общую характеристику поверхности Казахстана (равнины, возвышенности, горы)
Крупные месторождения полезных ископаемых.
6.1.7.6 показывать и называть крупные месторождения полезных ископаемых в Казахстане
Восточно-Европейская равнина
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Восточно-Европейскую равнину
Западно-Сибирская равнина
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Западно-Сибирскую равнину
Туранская равнина
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Туранскую равнину
Казахский мелкосопочник (Сары-Арка)
6.1.7.7 показывать и называть на физической карте Казахстана Казахский мелкосопочник (Сары-Арка)
Уральские горы
6.1.7.10 наносить названия изученных объектов на контурной карте Казахстана
Алтайские горы
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Уральские горы, Алтайские горы, Джунгарский Алатау, Северный Тянь-Шань
Джунгарский Алатау
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Уральские горы, Алтайские горы, Джунгарский Алатау, Северный Тянь-Шань
Северный Тянь-Шань
6.1.7.8 показывать и называть на физической карте Казахстана Уральские горы, Алтайские горы, Джунгарский Алатау, Северный Тянь-Шань
Реки и озера Казахстана
6.1.7.9 показывать и называть на физической карте Казахстана реки и озера Казахстана (Озеро Балхаш, Озеро Алаколь, реку Иртыш, реку Урал, реку Сырдарья, реку Или)
Озеро Балхаш
6.1.7.9 показывать и называть на физической карте Казахстана озеро Балхаш
Река Иртыш. Река Урал
6.1.7.9 показывать и называть на физической карте Казахстана реку Иртыш, реку Урал
Река Сырдарья. Река Или.
6.1.7.9 показывать и называть на физической карте Казахстана реку Сырдарья, реку Или
Охрана природных объектов Казахстана. Роль государства в охране природы.

6.1.7.11 Қазақтанның табиғи объектілерін қорғау қажеттілігін түсіндіру; табиғатты қорғауда мемлекет пен қоғамның рөлін түсіндіру
2) 7-сынып:
2-кесте
Бөлімше
Тақырып,мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстанның және тәуелсіз мемлекет достастығына кіретін елдердің физикалық географиясы
2.1 Физикалық картадағы ТМД шекаралары
Тәуелсіз Мемкеттер Достығының құрылуы
7.2.1.2 Тәуелсіз Мемкеттер Достығының құрылу күнін атау (ТМД); физикалық картада ТМД-ның географиялық жағдайын, ТМД-ның құрлық және теңіз шекараларын көрсету; ТМД бедерінің ерекшеліктерін сипаттау
ТМД-ның құрлық және теңіз шекаралары
7.2.1.2 Тәуелсіз Мемкеттер Достығының құрылу күнін атау (ТМД); физикалық картада ТМД-ның географиялық жағдайын, ТМД-ның құрлық және теңіз шекараларын көрсету; ТМД бедерінің ерекшеліктерін сипаттау
ТМД рельефінің ерекшелігі
7.2.1.2 Тәуелсіз Мемкеттер Достығының құрылу күнін атау (ТМД); физикалық картада ТМД-ның географиялық жағдайын, ТМД-ның құрлық және теңіз шекараларын көрсету; ТМД бедерінің ерекшеліктерін сипаттау
7.2.1.3 физикалық картада ТМД-ның ірі туаларын, жазықтарын, ірі өзендері мен көлдерін көрсету
ТМД-ның ірі туаларын, жазықтарын, ірі өзендері мен көлдері
7.2.1.3 физикалық картада ТМД-ның ірі туаларын, жазықтарын, ірі өзендері мен көлдерін көрсету
ТМД-ның табиғи жағдайларының әркелкілігі
7.2.1.4 ТМД-ның табиғи жағдайларының әркелкілігі туралы жалпы түсінігінің болуы; ТМД елдерінің территориясындағы табиғи аймақтарды атау, олардың картада орналасуын көрсету;
ТМД елдерінің территориясындағы табиғи аймақтар, олардың картада орналасуы
7.2.1.4 ТМД-ның табиғи жағдайларының әркелкілігі туралы жалпы түсінігінің болуы; ТМД елдерінің территориясындағы табиғи аймақтарды атау, олардың картада орналасуын көрсету;
2.2 Арктикалық шөл аймағы
Теңіз бен аралдар
7.2.2.1 арктикалық аймақ шекараларын картада көрсету
7.2.2.2 контурлы картада арктикалық аймақ шекараларын белгілеу және бояу
Климат. Табиғи құбылыстарға ықпалы
7.2.2.3 арктикалық аймақтың климатын сипаттау, оның табиғи жағдайларға әсерін түсіндіру
Арктикалық аймақтың өсімдік және жануарлар әлемі
7.2.2.4 арктикалық аймақтың өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау; табиғатты қорғау тәсілдерін атау
Арктикалық аймақтың халқы, оның негізгі тіршілігі
7.2.2.5 арктикалық аймақтың халқына, оның негізгі тіршілігіне мінездеме беру
7.2.2.6 Солтүстік Мұзды мұхит теңіздерін атау, навигации ерекшеліктерін сипаттау; контурлы картаға солтүстік теңіз жолын түсіру
2.3 Тундра аймағы
Тундра аймақтарының шекаралары. Тундра аймағының аралдары мен түбектері
7.2.3.1 тундра аймақтарының шекараларын картада көрсету; контурлы картада тундра шекараларын белгілеу және бояу; тундра аймағының аралдары мен түбектерін атау, ірі қалаларды және кемежайларды атау, оларды картада көрсету
Бедерлер. Пайдалы қазбалар.

6.1.7.11 объяснять необходимость охраны природных объектов Казахстана; объяснять роль государства и общества в охране природы
2) 7 класс:
таблица 2
Подраздел
Тема, содержание
Цели обучения.
1 четверть
2.1 Границы СНГ на физической карте
Образование Союза Независимых государств
7.2.1.2 называть дату образования Содружества Независимых Государств (СНГ); показывать на физической карте географическое положение СНГ, сухопутные и морские границы СНГ; описывать особенности рельефа СНГ
Сухопутные и морские границы СНГ
7.2.1.2 показывать на физической карте географическое положение СНГ, сухопутные и морские границы СНГ; описывать особенности рельефа СНГ
Особенности рельефа СНГ
7.2.1.2 описывать особенности рельефа СНГ
7.2.1.3 показывать на физической карте крупные горы, равнины,крупные реки и озера СНГ
Крупные реки и озера СНГ
7.2.1.3 показывать на физической карте крупные реки и озера СНГ
Разнообразие природных условий СНГ
7.2.1.4 иметь общее представление о разнообразии природных условий СНГ;
Природные зоны, закономерности их размещения на территории СНГ. Карта природных зон
7.2.1.4 называть природные зоны на территории стран СНГ, показывать их расположение на карте
2.2 Зона арктических пустынь
Положение на карте. Моря и острова
7.2.2.1 показывать на карте границы арктической зоны; показывать и называть моря и острова арктической зоны
7.2.2.2 обозначать и раскрашивать границы арктической зоны на контурной карте
Климат. Его влияние на природные условия
7.2.2.3 описывать климат арктической зоны, объяснять его влияние на природные условия
Растительный и животный мир Арктики
7.2.2.4 описывать растительный и животный мир арктической зоны; называть способы охрана природы
Население арктической зоны, его основные занятия. Северный морской путь
7.2.2.5 давать характеристику населению арктической зоны, называть его основные занятия;
7.2.2.6 называть моря Северного Ледовитого океана, описывать особенности навигации; наносить на контурной карте северный морской
2.3 Зона тундры
Положение тундры на карте. Острова и полуострова
7.2.3.1 показывать на карте границы зоны тундры; обозначать и раскрашивать границы тундры на контурной карте; называть острова и полуострова зоны тундры, называть крупные города и порты, показывать их на карте
Поверхность. Полезные ископаемые. Климат. Водоемы тундры.

7.2.3.2 бедерді сипаттау және пайдалы қазбаларды
7.2.3.3 тундраның климатына, су қоймасына сипаттама беру атау
Тундраның өсімдік және жануарлар әлемі
7.2.3.4 тундраның өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау
Тундраныңжануарлары
7.2.3.4 тундраның өсімдік және жануарлар әлемін сипаттау
Халқы және тіршілігі
7.2.3.5 халыққа және оның негізгі тіршілігіне сипаттама беру
Тундраның қалалары. Тундраны қорғау
7.2.3.6 солтүстіктің экологиялық проблемаларын; тундра табиғатын қорғау жолдарын түсіндіру
2-тоқсан
2.4 Орман аймағы
Картадағы орналасуы. Белгілеуі.
7.2.4.1 орман аймағын картада көрсету; орман аймағының шекараларын картада көрсету; контурлы картада орман аймағының шекараларын белгілеу және бояу; орман аймағының ірі қалаларын контурлы картаға түсіру
7.2.4.2 бедерді сипаттау және пайдалы қазбаларды атау
Орман аймағының климаты
7.2.4.3 орман аймағының климатына сипаттама беру, өзендерді, көлдерді, арықтарды атау
Орман аймағының өсімдік әлемі
7.2.4.4 өсімдік әлемінің өсімдіктер гербарийлеріне сүйеніш арқылы орман аймағының өсімдік әлемін сипаттау; қылқанды (тайга) ормандарды, аралас және жапырақты ормандарды ажырату; өсімдік әлемінің кестелерін толтыру
Орман аймағының жануарлар әлемі
7.2.4.5 орман аймағының жануарлар әлемін сипаттау; терісі бағалы аңдарға сипаттама беру; орман жануарларының бірі туралы әңгіме құрастыру
Орман аймағының халқы және оның негізгі тіршілігі.
7.2.4.6 орман аймағының халқын және оның негізгі тіршілігін: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығын сипаттау
Орман кәсібі
7.2.4.7 орман кәсібін сипаттау
Ормандағы тәртіп ережелері
7.2.4.8 ормандағы тәртіп ережелерін атау; орманды қорғау қажеттілігін негіздеу
2.5 Дала аймағы
Картада дала аймағы шекараларын белгілеу
7.2.5.1 дала аймағы шекараларын картада көрсету; контурлы картада дала аймағы шекараларын белгілеу және бояу; ірі қалаларды контурлы картаға түсіру
7.2.5.2 бедерлер мен пайдалы қазбалардың ерекшеліктерін сипаттау
Өзен климаты
7.2.5.3 климатқа сипаттама беру; өзендерді атау және сумен жабдықтау проблемаларын түсіндіру
Дала аймағының өсімдіктер ерекшелігі
7.2.5.4 дала өсімдіктерінің гербарийлеріне сүйене отырып, дала өсімдіктері әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
3-тоқсан
2.5 Дала аймағы
Дала аймағының жануарлары
7.2.5.5 иллюстрацияға сүйене отырып, дала жауарлары әлемінің ерекшеліктерін сипаттау
Дала аймағының халқы, негізгі кәсібі
7.2.5.6 дала аймаңының халқын және оның тіршілігін: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығын сипаттау
Дала аймағын қорғау

7.2.3.2 описывать рельеф и называть полезные ископаемые;
7.2.3.3 давать характеристику климату, водоемам тундры
Особенности природы тундры. Растительный мир
7.2.3.4 описывать растительный мир тундры
Животные тундры
7.2.3.4 описывать животный мир тундры
Население и его основные занятия
7.2.3.5 давать характеристику населению и его основным занятиям
Города тундры. Охрана природы тундры
7.2.3.6 объяснять экологические проблемы севера; способы охраны природы тундры, называть крупные города
2 четверть
2.4 Лесная зона
Положение на карте. Поверхность и полезные ископаемые лесной зоны
7.2.4.1 показывать на карте границы лесной зоны; обозначать и раскрашивать границы лесной зоны на контурной карте; наносить на контурную карту крупные города лесной зоны
7.2.4.2 описывать рельеф и называть полезные ископаемые;
Климат. Особенности природы лесной зоны.
Реки, озера, каналы
7.2.4.3 давать характеристику климату лесной зоны, называть реки, озера, каналы
Растительный мир лесной зоны.
Смешанные и лиственные леса.
7.2.4.4 описывать растительный мир лесной зоны с опорой на гербарий растений растительного мира; различать хвойные леса (тайга), смешанные и лиственные леса; заполнять таблицы растительного мира
Животные лесной зоны
7.2.4.5 описывать животный мир лесной зоны; давать характеристику пушным зверям; составлять рассказ об одном из животных леса
Население лесной зоны и его основные занятия. Города лесной зоны
7.2.4.6 характеризовать население лесной зоны и его основные занятия: промышленность, сельское хозяйство;
Лесной промысел, охота, рыболовство
7.2.4.7 описывать лесные промыслы
Охрана леса. Правила поведения в лесу
7.2.4.8 называть правила поведения в лесу; обосновывать необходимость охраны леса
2.5 Зона степей
Положение на карте. Поверхность и полезные ископаемые
7.2.5.1 показывать на карте границы зоны степей; обозначать и раскрашивать границы зоны степей на контурной карте; наносить на контурную карту крупные города
7.2.5.2 описывать особенности рельефа и полезные ископаемые
Климат, реки. Проблемы водоснабжения
7.2.5.3 давать характеристику климату; называть реки и объяснять проблемы с водоснабжением
Особенности природы зоны степей. Растительный мир степей.
7.2.5.4 описывать особенности растительного мира степей с опорой на гербарий растений степи
3 четверть
2.5 Зона степей
Животный мир степей
7.2.5.5 описывать особенности животного мира степей с опорой на иллюстрации
Население и его основные занятия
Города степной зоны
7.2.5.6 характеризовать население зоны степей и его основные занятия: промышленность, сельское хозяйство, называть крупные города степной зоны, показывать их на карте;
Охрана природы степной зоны

7.2.9.11 Қазақстанның астанасын, ірі қалаларын, елдің ғылыми, мәдени және өнеркәсіп орталықтарын атау
Қазақстанның картасы
7.2.9.2 Қазақстанның шекараларын контурлы картада белгілеу
Рельефтің негізгі формасы. Шаруашылығы
7.2.9.3 Қазақстан бедерінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғатқа, шаруашылық әрекетке және адам өміріне бедердің әсерін түсіндіру
7.2.9.4 негізгі пайдалы кен орындарын картада атау және көрсету
Климат ерекшелігі . Територриялық аймақтардағы климат ерекшеліктері
7.2.9.5 Қазақстанның климаттық жағдайларын, оның территориялық ерекшелігін; жергілікті жағдайларды қалыптастыруға және адам денсаулығына әсерін сипаттау
Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктері
7.2.9.6 Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктерін сипаттау; Қазақстан территориясы бойынша өзендердің бөлінуін сипаттау, шаруашылықта өзендер мен көлдерді пайдалану туралы, су көздерін қорғау туралы айту
Қазақстанның сирек және азайып бара жатқан өсімдіктері. Табиғатты қорғау
7.2.9.7 Қазақстанның өсімдік әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; адам өміріндегі өсімдіктердің маңызын түсіндіру; Қазақстанның сирек және азайып бара жатқан өсімдіктер түрлерін атау; өсімдіктерді қорғау маңызын түсіндіру
Қазақстанның жануарлар әлемі. Табиғатты қорғау
7.2.9.8 Қазақстанның жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғатта және адам өмірінде жануарлардың маңызын түсіндіру; жанурлар әлемін қорғау маңызын түсіндіру
Қазақстанның табиғи аймақтары
7.2.9.9 Қазақстанның табиғи аймақтарын: орманды дала, далалы, шөлді, таулы аймақтарын картада көрсету
3) 8-сынып:
3-кесте
Бөлімшелер
Тақырып мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Материктер мен мұхиттар географиясы
3.1 Мұхиттар
Материктер мен мұхиттардың географиясы. Глобустағы және картадағы бейнеленуі
8.3.1.1 география материктер мен мұхиттарды зерттейтіні туралы жалпы түсінігінің болуы; глобуста және жартышар физикалық картасында материктер мен мұхиттарды көрсету
Атлант мұхитын және контурлы картада белгілеу. Ұқсастығы
8.3.1.2 глобуста және жартышар физикалық картасында Атлант мұхитын көрсету және атау; контурлы картада Атлант мұхитын белгілеу және таңбалау; оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
Солтүстік Мұзды мұхит және контурлы картада белгілеу. Ұқсастығы
8.3.1.3 глобуста және жартышар физикалық картасында Солтүстік Мұзды мұхитты көрсету және атау; Солтүстік Мұзды мұхитты контурлы картада белгілеу және таңбалау; оның шаруашылық маңызын түсіндіру, кеме қатынасы туралы айту
Тынық мұхитты контурлы картада белгілеу. Ұқсастығы

7.2.9.11 называть столицу Казахстана, крупнейшие города Казахстана, научные, культурные и промышленные центры страны
7.2.9.10 давать характеристику населению республики; называть нации и народности, проживающие на территории Казахстана; называть некоторые традиции и обычаи народов
Казахстан на физической и политической карте
7.2.9.2 обозначать границы Казахстана на контурной карте
Основные формы рельефа. Важнейшие месторождения полезных ископаемых. Влияние рельефа на природу. Хозяйство и жизнь людей
7.2.9.3 описывать особенности рельефа Казахстана; объяснять влияние рельефа на природу, хозяйственную деятельность и жизнь людей
7.2.9.4 называть и показывать на карте важнейшие месторождения полезных ископаемых
Особенности климата Казахстана. Территориальное различие климата. Влияние климата на земледелие, здоровье человека
7.2.9.5 описывать климатические условия Казахстана, его территориальные различия; влияние на формирование местных
Особенности внутренних вод Казахстана. Реки и озера. Охрана воды
7.2.9.6 описывать особенности внутренних вод Казахстана; характеризовать распределение рек по территории Казахстана, рассказывать об использовании рек и озер в хозяйстве, об охране водных источников
Многообразие растительного мира Казахстана
Редкие и исчезающие виды растений. Охрана растений
7.2.9.7 описывать особенности растительного мира Казахстана; объяснять значение растений в жизни человека; называть редкие и исчезающие виды растений Казахстана; объяснить важность охраны растений
Животный мир Казахстана. Охрана животных
7.2.9.8 описывать особенности животного мира Казахстана; объяснять значение животных в природе и жизни человека
Природные зоны Казахстана.
Лесостепи, степи, пустыни, горные области
7.2.9.9 называть и показывать на карте природные зоны Казахстана: лесостепная, степная, пустынная, горная область
3) 8 класс:
таблица 3
Подраздел
Тема, содержание
Цели обучения.
1 четверть
3.1 Океаны
Что изучает география материков и океанов? Материки и океаны на физической карте полушарий
8.3.1.1 иметь общее представление о том, что изучает география материков и океанов; показывать на глобусе и физической карте полушарий материки и океаны
Атлантический океан. Хозяйственное значение. Судоходство
8.3.1.2 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Атлантический океан; обозначать и подписывать Атлантический океан на контурной карте; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
Северный Ледовитый океан. Хозяйственное значение. Судоходство
8.3.1.3 показывать и называть на глобусе и физической карте полушарий Северный ледовитый океан; обозначать и подписывать на контурной карте Северный Ледовитый океан; пояснять его хозяйственное значение, рассказывать о судоходстве
Тихий океан. Хозяйственное значение. Судоходство

9.4.5.19 өнеркәсіп өндірісінің дамуын сипаттау
Ауыл шаруашылығының және көліктің дамуы
9.4.5.20 ауыл шаруашылығының және көліктің дамуын сипаттау
4-тоқсан
4.6 Өз облысының географиясы
Өз елді мекенін, облысын және аудан орталығын атау, картада орналасуы
9.4.6.1 өз елді мекенін, облысын және аудан орталығын атау, картада орналасуын көрсету; бедеріне, пайдалы қазбалардың болуына сипаттама беру
9.4.6.2 өз елді мекенінің атауын контурлы картада белгілеу
9.4.6.9 өз облысы мен аудан орталығы, елді мекені (қала, ауыл) туралы айту
Өз мекенінің климат ерекшелігі
9.4.6.3 ауа райы мәліметінің күнтізбесі негізінде өз облысының климаты туралы айту
9.4.6.4 өз жерінің, облысының өзендері мен көлдерін ату, олардың шаруашылықтағы қолданысы туралы айту
9.4.6.6 ауыл шаруашылығын: егіншілік шаруашылығын және мал шаруашылығын дамыту үшін табиғи жағдайлардың ерекшеліктерін сипаттау
Өз жерінің, облысының өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктері
9.4.6.5 өз жерінің, облысының өсімдік және жануарлар әлемінің ерекшеліктерін сипаттау; табиғи байлықтарды қорғау қажеттілігін түсіндіру
Халқы, құрамы
9.4.6.7 өз жерінің, облысының халқына сипаттама беру
Өнеркәсібі, шаруашылығы. Көліктері
9.4.6.8 өнеркәсіпті және оның жетекші салаларын дамыту ерекшеліктерін, көлік тасымалын дамыту ерекшеліктерін сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 523-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқу пәнінің мақсаты – тарихи процестің маңызды жақтарын ашатын Қазақстан тарихының жеке оқиғаларын жеткізу.

9.4.5.19 описывать развитие добывающей промышленности
Сельское хозяйство Восточного экономического района Казахстана
9.4.5.20 описывать развитие сельского хозяйства и транспорта
4 четверть
4.6 География своей области
Название своего населенного пункта, положение на карте. Границы.
Областной и районный центр
9.4.6.1 называть, показывать на карте местоположение своего населенного пункта, областного и районного центра; давать характеристику рельефа, наличие полезных ископаемых
9.4.6.2 обозначать на контурной карте название своего населенного пункта
9.4.6.9 рассказывать о своем областной и районном центре, своем населенном пункте (город аул, село)
Особенности климата и природных условий
9.4.6.3 рассказывать о климате своей области на основе сводок календаря погоды
9.4.6.4 называть реки и озера своей местности, области, рассказывать об их хозяйственном использовании
9.4.6.6 описывать особенности природных условий для развития сельского хозяйства: растениеводства и животноводства
Особенности растительного и животного мира
9.4.6.5 описывать особенности растительного и животного мира своей местности, области; объяснять необходимость охраны природных богатств
Население, его состав
9.4.6.7 давать характеристику населению своей местности, области
Промышленность. Ее ведущие отрастли. Транспорт
9.4.6.8 описывать особенности развития промышленности и ее ведущие отрасли, особенности развития транспорта
Приложение 523
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 523 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета – сообщить отдельные эпизоды истории Казахстана, раскрывающие важнейшие стороны исторического процесса.

3. Міндеттері:
1) білім алушыларда отандық тарихтың елеулі оқиғалары мен тұлғалары туралы түсінік қалыптастыру;
2) білім алушыларда әртүрлі тарихи дәуірлердегі адамдардың өмірі, тұрмысы мен еңбегі туралы түсініктерді қалыптастыру;
3) білім алушыларда тарихи оқиғалар мен құбылыстар арасындағы қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды түсінуді қалыптастыру;
4) оқулық мәтіні, тарихи құжаттар, карталар және безендірулермен өзіндік жұмыс дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативті дағдылар, өз ойын ауызша және жазбаша түрде жеткізу икемділіктері, топта жұмыс істеу, әртүрлі дереккөздерден ақпаратты қолдануды қалыптастыру;
6) өз Отаны мен халқына деген сүйіспеншілік; өткен тарихқа құрмет, бүгінгі күні болып жатқан оқиғаларға ортақтастық сезімдерін тәрбиелеу.
4. "Қазақстан тарихы" оқу пәнін оқыту барысында түзете-дамыту міндеттері шешіледі: білім алушылардың танымдық әрекеті, сөйлеу тілі, эмоционалды-ерік саласы және жеке қасиеттерін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарлама жергілікті сипаттағы материалдарды (объектілер, кәсіпорындар, ақпарат көздерін) пайдалануға бағытталған оқу әрекетін ұйымдастыру жолымен білім алушының танымдық және әлеуметтік тұрғыдағы белсенділігін дамытады. Оқу-тәрбие сипатындағы жобалық әрекет педагогтың басшылығымен ата-аналармен серіктестік жағдайда жүзеге асырылады.
6. "Қазақстан тарихы" пәні зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың тұлғасын дамыту мен тәрбиелеу процесінде, білім алушылардың азаматтық позициясын қалыптастыруда, оларды патриотизм және өз Отаны, оның тарихын құрметтеу рухында тәрбиелеуде маңызды рөл атқарады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу пәнінің мазмұны ата-бабаларымыздың бірегей мәдениеті, әлем тарихындағы Қазақстанның алатын орны мен рөлі, оның жалпыәлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесімен таныстырады. "Қазақстан тарихы" оқу пәні ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды қабылдайтын, адамдардың құқықтары мен бостандықтарын құрметтейтін және Отанының дамуына өзіндік үлес қосуды қалайтын тұлғаны тәрбиелеуді білдіретін "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясын жүзеге асыруда маңызды рөл атқарады.
8. Танымдық әрекетінің бұзылысына байланысты зияты зақымдалған білім алушыларға тарихи білімді игеру қиындығы деректер мен хронологиялық мәліметтердің көлемділігі, тарихи процестер мен оқиғалардың жаһаңдығымен байланысты, сондықтан олардың заңдылықтарын түсіну қиын.

3. Задачи:
1) формировать у обучающихся представления о выдающихся событиях и деятелях отечественной истории;
2) формировать у обучающихся представления о жизни, быте и труде людей в разные исторические эпохи;
3) формировать у обучающихся понимание наиболее простых причинно-следственных связей между историческими событиями и явлениями;
4) формировать умения самостоятельной работы с текстом учебника, историческими документами, картами и иллюстрациями;
5) формировать коммуникативные навыки и умения выражать свои мысли в устной и письменной формах, работать в команде, использовать информацию из различных источников;
6) воспитывать любовь к Родине и своему народу; уважение к историческому прошлому, сопричастность событиям, происходящим в настоящее время.
4. В процессе преподавания учебного предмета "История Казахстана" решаются коррекционно-развивающие задачи: развитие познавательной деятельности обучающихся, речи, эмоционально-волевой сферы и личностных качеств.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Программа позволяет развивать активность обучающихся в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность учебно-воспитательного характера, осуществляется под руководством педагога в партнерстве с родителями.
6. Предмет "История Казахстана" играет важную роль в процессе развития и воспитания личности, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования гражданской позиции обучающихся, воспитания их в духе патриотизма и уважения к своей Родине, ее историческому прошлому.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебного предмета знакомит с уникальностью культуры наших предков, местом и ролью Казахстана в мировой истории, его вкладом в развитие общемировой цивилизации. Важную роль играет данный предмет в реализации общенациональной консолидирующей идеи "Мәңгілік Ел", которая выражается в воспитании личностей, уважающих и принимающих национальные и общечеловеческие ценности, права и свободы людей, желающих внести свой вклад в развитие Родины.
8. Сложность усвоения исторических знаний обусловлена объемным количеством фактов, хронологических сведений, глобальностью исторических процессов и явлений, закономерности которых трудно осмыслить обучающимся с нарушениями интеллекта в связи с нарушениями познавательной деятельности.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Қазақстан тарихы" пәнінің мазмұнында білім алушылардың осы санатына қысқартылған көлемдегі оқу ақпараты беріледі, айтылатын терминдер саны азайтылып, курс құрылымы өзгертілген. Бағдарлама шиыршық қағидасына сәйкес құрылған, ол білім алушыларға өткен деректерді қажетті түрде қайталауға, берілетін тарихи ақпаратты кеңейту мен қиындатуға мүмкіндік береді.
10. Қазіргі кезеңдегі оқыту процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі ретінде білім алушының белсенді қызметін ұйымдастыру болып табылады. Мұндай тәсіл пәндік білімдер, әлеуметтік және коммуникативтік дағдыларды ғана емес, сондай-ақ тұлғалық қасиеттерді игеруге ықпал етеді.
11. "Қазақстан тарихы" бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың даму және дайындық деңгейі мен ерекшеліктеріне білім беру жүйесінің бейімделу қағидасы;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы олардың ерекше білім алу қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып оқу әрекетін арнайы әдістер және тәсілдермен қамтамасыз етеді;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары мен өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Онымен қоса жеңіл түрде зияты зақымдалған тұлғаны дамыту оларға қолжетімді қызметті ұйымдастыру сипатымен (заттық-тәжірибелік және оқу) анықталады;
5) оқытудың тәжірибелік бағыты зерттелетін материал мен білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасында тығыз байланыс орнату, тәжірибелік-бағыттық тапсырмаларды шешуге арналған бастапқы мәнге ие білім мен икемдерді қалыптастыру қарастырылады;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған білім беру процесі 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады. Әрбір типологиялық топқа педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. В содержании предмета "История Казахстана" для данной категории обучающихся дается сокращенный объем учебной информации, уменьшено количество сообщаемых терминов, изменена структура построения Программы; Программа построена в соответствии с принципом спиральности, что позволяет обеспечить обучающимся необходимое повторение изученных фактов, расширение и усложнение сообщаемой исторической информации.
10. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности обучающегося, что способствует не только приобретению предметных знаний, социальных и коммуникативных навыков, но и личностных качеств.
11. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкими нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность процесса обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе 4 типологических групп по В.В. Воронковой, для которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. При этом варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;

7) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі төменгі танымдық белсенділігі және ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дербес оқу-танымдық әрекеті, әсіресе 3 және 4 типологиялық топтар үшін қиындыққа ұшырағанда педагог оқу тапсырмасын табысты орындауды қамтамасыз ету үшін білім алушы әрекетінің жетілмеген компоненті қызметін алады. Арнайы педагог зияты зақымдалған білім алушының жалпы даму заңдылықтарын біле отырып сыныптың әрбір білім алушысының танымдық мүмкіндіктері, оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық қызметтерін бағыттайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктеріне баға беру ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Мұғалім Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда білім беру барысында бағалайды. Педагог бақылаушы бағалау әрекетін жүйелі түрде қолданады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде болады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ағымдағы бақылау білім алушының әрекетін сабақта бақылау, тәжірибелік және дербес жұмыстарын талдау, әрекеттің ұжымдық түрлері көмегімен іске асырылады. Әр сабақтық бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог қолданатын оқыту мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бақылау ынталандырушы және білім алушыларға қатысты тәрбиелеуші сипатқа ие.
16. Қорытынды бақылау жартыжылдық және жылдың соңында жүргізіледі. Педагог әрбір білім алушының даму динамикасы мен табыстылығын талдайды. Мониторинг нәтижелері білім алушылардың жетістіктерінің жиынтық картасында тіркеледі.

7) необходимость специального педагогического руководства учебной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления, обучающихся с интеллектуальной недостаточностью. Учитель организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся в соответствии с их индивидуальными образовательными возможностями.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.
16. Итоговый контроль проводится в конце полугодия и года. Педагогом обязательно проводится мониторинг развития и успешности каждого обучающегося класса. Результаты мониторинга фиксируются в сводных картах достижений обучающихся.

17. Бағалау рәсімінің көмегімен педагог алатын ақпарат дағдылар мен біліктерді меңгеру процесінде туындайтын қиындықтарға уақтылы және дұрыс әрекеттесуге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмектің мазмұны мен тәсілдерін негіздемемен анықтайды.
18. Сипаттамалы бағалау даму мен оқытылғанның бар деңгейін ғана емес, онымен қоса білім алушымен жасалатын жұмыстың одан кейінгі қадамдарын анықтайды. Сипаттамалы баға білім алушылардың бойында дұрыс түрде өзін бағалаудың қалыптасуына ықпал етеді. Мұндай кезде білім алушыларды бір-бірімен салыстыруға болмайды. Білім алушының жетістіктерін өзінің бұған дейінгі табыстарымен салыстыруға болады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға қатысты оқу жетістігі пайызы мен білім сапасын анықтау дұрыс емес."
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Бағдарлама ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолданудың келесі дағдыларын қамтиды:
1) шынайы өмірлік жағдаяттардағы еліктемелер, сондай-ақ оларды ары қарай түсіну үшін аталмыш жағдаяттарды зерделеу үшін компьютерлік үлгілерді қолдану;
2) тәжірибелік тапсырмаларды шешу мақсатында мәтіндер, кестелер, кескіндемелер, аудио- және бейнематериалдарды өңдеу үшін бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;
3) тәжірибелік тапсырмаларды шешу барысында ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын пайдаланудың шығармашылық тәсілдері;
4) белгілі бір тақырып бойынша топпен бірігіп жұмыс жасауға мүмкіндік беретін электрондық құралдар арқылы материал жинау және тәжірибе алмасу;
5) АКТ технологияларды дербес қолдану дағдылары;
6) белгілі бір аудитория және мақсаттар үшін әртүрлі ақпарат көздерінен материалдарды іріктеуді қосатын коммуникациялық дағдыларды дамыту.
20. "Қазақстан тарихы" пәнін оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыстар орнатылады:
1) ана тілі – тарихи мазмұндағы сөз, сөйлем, қорытынды мен түйін құрылымда ана тілі ережелерін қолдану;
2) математика – уақыт туралы түсінік, уақытты өлшеу бірліктері мен олардың арақатынасы туралы білімді пайдалану;
3) география – картамен жұмыс;
4) оқу және тіл дамыту – тарихи оқиғалар туралы ғылыми-көпшілік мақалаларды оқу және өз сөзімен айту.
21. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру үшін тарих кабинеті санитарлық-гигиеналық нормаларды ескере отырып сәйкесінше мектеп құралдарымен қамтамасыз етіледі.
22. Сыныптағы жиһаз түрлі формада (жеке, жұптық және топтық) және түрде жұмыстарды жүргізу мақсатында жеңіл түрде қозғалмалы болады. Білім алушылардың жұмыстарын көрмеге қою және көрнекі құралдар үшін кітап сөрелері мен стендтерді ойластыру қарастырылады.

17. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
18. Описательная оценка определяет не только наличный уровень развития и обученности, но и последующие шаги в работе с учеником. Описательная оценка дает возможность формировать у обучающихся адекватную самооценку. При этом недопустимо сравнение достижений, обучающихся друг с другом. Сравнивается достижения обучающегося с его собственными предшествующими достижениями. В отношении обучающихся с нарушениями интеллекта некорректно определять процент успеваемости и качества знаний.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Программа включает следующие навыки использования информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ):
1) применение компьютерных моделей для имитации реальных жизненных ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;
2) использование программного обеспечения для обработки текстов, таблиц, изображений, обработки аудио- и видеоматериалов для решения практических задач;
3) творческий подход в использовании средств информационно-коммуникационных технологий при решении практических задач;
4) сбор материала и обмен опытом с помощью электронных средств, что позволяет проводить совместную групповую работу над определенной темой;
5) навыки самостоятельного использования ИКТ технологий;
6) развитие коммуникативных навыков, которые включают отбор материалов из различных источников для определенной цели и аудитории.
20. В процессе обучения предмету "История Казахстана" устанавливаются межпредметные связи со следующими предметами:
1) с родным языком – применение правил родного языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений с историческим содержанием;
2) с математикой – применение представлений о времени, знаний о единицах измерения времени и их соотношении;
3) с географией – работа с картой;
4) с чтением и развитием речи – чтение и пересказ научно-популярных статей об исторических событиях.
21. Для организации учебно-воспитательного процесса кабинет истории комплектуется соответствующим школьным оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
22. Мебель в классе легко передвигаема для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.

3-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
23. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
24. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Әлеуметтік қатынастардың дамуы";
2) 2-бөлім "Мәдениеттің дамуы";
3) 3-бөлім "Мемлекеттің дамуы";
4) 4-бөлім "Қазақстанның экономикалық дамуы".
25. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) этникалық қатынастар;
2) әлеуметтік қатынастар.
26. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) дүниетаным мен дін;
2) өнер мен әдебиет;
3) білім және ғылым.
27. "Мемлекеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мемлекеттің ішкі саясаты;
2) мемлекеттің сыртқы саясаты.
28. "Экономикалық даму" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) шаруашылық;
2) өндірістік қатынастар және сауда.
29. 7-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тарих туралы бастапқы түсініктер: тарих ұғымы, тарих нені зерттейді. Тарихи дереккөздер. Тарихи дереккөздердің түрлері (ауызша, жазбаша және археологиялық). Тарихи уақыт туралы түсініктер: ғасыр (жүзжылдық), мыңжылдық, тарихи дәуір, біздің заманымызға дейін, біздің заман, "уақыт таспасы". Өткен уақыт, қазіргі кез, болашақ ұғымдары. Ғасыр бөліктері: ғасырдың басы, ортасы, соңы. Тарихи оқиғалар. Тарихи карта. Мемлекет шекаралары. Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарих бөлігі, Қазақстан тарихын кезеңдерге бөлу (ежелгі, ортағасырлық, жаңа және қазіргі заманғы тарих);
2) Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі: Тас дәуіріндегі Қазақстан: алғашқы адамның пайда болуы. Адамның пайда болуына ғылыми көзқарас, Қазақстан территориясындағы алғашқы адамдар. Палеолит – ежелгі тас ғасыры. Әлеуметтік ұйымдасудың алғашқы формалары. Ежелгі адамдардың кәсібі (аң аулау мен терімшілік). Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары. Егіншілік пен мал шаруашылығының пайда болуы. Ежелгі еңбек құралдары. Адамдар табыны, табиғат, климат, мұз басу. Мезолит – орта тас ғасыры, жылыну, мұздықтардың шегінуі, шағын тез қимылдайтын жануарларға аңшылық жасау үшін садақ пен оқты, бумерангты ойлап табу, дербес аңшылық, жаңа еңбек құралдарының пайда болуы. Неолит – жаңа тас ғасыры, микролиттік мәдениет, егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы. Қола дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстан территориясындағы мыс пен қалайы металдарының кен орындары. Андронов мәдениеті. Қола дәуірі кезіндегі шаруашылық пен қоғамдық құрылыс;

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
23. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
24. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Развитие социальных отношений";
2) раздел "Развитие культуры";
3) раздел "Развитие государства";
4) раздел "Экономическое развитие Казахстана".
25. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) этнические отношения;
2) социальные отношения.
26. Раздел "Развитие культуры" включает следующие подразделы:
1) мировоззрение и религия;
2) искусство и литература;
3) образование и наука.
27. Раздел "Развитие государства" включает следующие подразделы:
1) внутренняя политика государства;
2) внешняя политика государства.
28. Раздел "Экономическое развитие" включает следующие подразделы:
1) хозяйство;
2) производственные отношения и торговля.
29. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 7 класса:
1) начальные представления об истории: понятие истории, что изучает история. Исторические источники. Виды исторических источников (устные, письменные и археологические). Понятие об историческом времени: век (столетие), тысячелетие, историческая эпоха, до нашей эры, наша эра, "лента времени". Понятия прошлое, настоящее и будущее. Части века: начало, середина и конец века. Исторические события. Историческая карта. Границы государств. История Казахстана – часть всемирной истории, периодизация истории Казахстана (древняя, средневековая, новая и новейшая история);
2) жизнь древних людей Казахстана: Казахстан в эпоху камня: происхождение древнейшего человека. Научный взгляд на происхождение человека, древние люди на территории Казахстана. Палеолит – древнекаменный век. Первичные формы социальной организации. Занятия древнейших людей (охота и собирательство). Стоянки эпохи камня на территории Казахстана. Зарождение земледелия и скотоводства. Древнейшие орудия труда. Человеческое стадо, природа, климат, оледенение. Мезолит – средне-каменный век, потепление, отступление ледника, изобретение лука и стрел, бумеранга для охоты на мелких быстроногих животных, индивидуальная охота, появление новых орудий труда. Неолит – новокаменный век, микролитическая культура, становление скотоводства и земледелия. Эпоха бронзы: месторождения меди и олова на территории Казахстана. Андроновская культура, хозяйство и общественное устройство в эпоху бронзы;

3) ежелгі көшпенділердің өмірі: темір дәуірінің ерекшеліктері. Қазақстанның ежелгі металлургиясы. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Алғашқы көшпенділердің өмір сүру жүйесі. Көшпенділердің жылжымалы баспанасы. Алғашқы көшпенділердің дүниетанымы;
4) ежелгі Қазақстан тұрғындары: (сақ, үйсін, қаңлы, ғұн, сарматтар): түрлі тайпалар туралы тарихи деректер, қоғамдық құрылысы, шаруашылығы мен тұрмысы, олардың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары, билеушілері мен басқару жүйесі. Шаньюй Модэ – ғұндар мемлекетінің негізін қалаушы. халықтардың ұлы қоныс аударуы (ғұндардың батысқа қоныс аударуы), Аттила және оның жорықтары. Түрлі тайпалардың мәдениеті. Ежелгі тайпалардың археологиялық ескерткіштері. Есік олжасы – "Алтын адам". Шілікті алқабының патша қорғандары. Берел қорымы. Бесшатыр қорғандары. Тасмола мәдениеті;
5) Қазақстан территориясындағы ежелгі түркілер: Ұлы Түрік қағанатының құрылуы. "Түрік" ұғымы. Бумын қаған – Түрік Қағанатының негізін салушы. Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер: Батыс Түрік қағанаты, Түргеш қағанаты, Карлук қағанаты, Оғыз мемлекеті, Қимақ қағанаты. Атлах шайқасының тарихи маңызы. Түркілердің әскери өнері. Шаруашылығы. Сауда және қала мәдениетінің дамуы. Ұлы Жібек жолы: тарихи маңызы. Қазақстанның ортағасырлық қалалары (Түркістан, Сығанақ, Сайрам, Тараз). Көшпелі және отырықшы-егіншілік шаруашылығы. Сауда-саттық. Қала мәдениеті. Исламның тарала бастауы. Түркі әлемінің көрнекі ғұламалары;
6) моңғол жаулаушылық соғыстары: қазақ даласындағы моңғолдар. Отырар – батыр-қала (Отырар қорғанысы, Отырардың күйреуі). Қазақ халқы мен Қазақ хандығының қалыптасу тарихы. "Қазақ" этнонимінің пайда болуы мен мағынасы. Алтын Орданың ыдырауы, Ақ Орданың құрылуы, Әбілқайыр хандығы, Жәнібек пен Керей сұлтандарының бөлінуі және өз руларымен Моғолстан территориясына қоныс аударуы. Қазақ хандығының құрылуы мен жүздердің қалыптасуы. Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының нығаюы. Қазақ хандығының құрылымы;
7) өлкетану. Туған өлке тарихы мен аңыздары. Өлке тарихының ескерткіштері. Өлкенің тарихы тұлғалары. Өлкетану мұражайы мен тарихы экспонаттар.
30. 8-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тарихқа саяхат: сақтар – құдыретті ерлер. Өмір салты, шаруашылығы мен тұрмысы. Көшпелі мал шаруашылығы. Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі. "Алтын адам". Ежелгі ғұндар. Мөде – ғұн мемлекетінің негізін салушы. Ғұндардың өмірі мен тұрмысы. Ғұн жорықтары. Аттила. Халықтардың ұлы қоныс аударуы. Ежелгі түркілер. Территориялар. Түрік қағанаты. Ежелгі түрік жазулары. Білге-қаған, Күлтегін, Тоныкөк. Ұлы Жібек жолы. Әл-Фараби. Қазақстанның ортағасырлық қалалары. Қазақ халқы мен Қазақ хандығының қалыптасуы. Қазақ хандары, билері мен батырларының тарихы. Хан – халық билеушісі, аты аңызға айналған қазақ хандары (Алаша хан, Уыз (Оғыз) хан), қазақ хандары – Керей, Жәнібек, Бұрындық, Қасым, Хақназар, Тәуке. Қазақ қоғамындағы билердің рөлі, билер (дана, шешен, сот), қазақ қоғамындағы батырлардың рөлі, XVIII ғасырдың ұлы батырлары. Қазақ-жоңғар соғыстары. Қазақстанның Ресейге қосылуы. Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауы, А.Тевкелев елшілігі. Абылай хан. Абылай ханның өмірі мен саяси қызметі. Қазақ ағартушылары: Шоқан Уәлиханов – ұлы қазақ ғалымы, Абай Құнанбайұлы – ұлы ойшыл, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы, Ыбырай Алтынсарин – ағартушы-ғалым;

3) жизнь древних кочевников: особенности железного века. Древняя металлургия Казахстана. Возникновение кочевого скотоводства. Система жизнеобеспечения ранних кочевников. Переносное жилище кочевников. Мировоззрение ранних кочевников;
4) жители древнего Казахстана (саки, уйсуни, кангюи, гунны, сарматы): исторические источники о разных племенах, общественное устройство, хозяйство и быт племен, их обычаи и традиции, правители, система управления. Шаньюй Модэ – основатель гуннского государства. Великое переселение народов (перемещение гуннов на Запад), Аттила и его походы. Культура разных племен. Археологические памятники древних племен. Иссыкская находка – "Золотой человек". Царские курганы Шиликтинской долины. Берельский могильник. Бесшатырские курганы. Тасмолинская культура;
5) древние тюрки на территории Казахстана: образование Великого Тюркского каганата. Понятие "тюрк". Бумын-каган – основатель Тюркского каганата. Раннесредневековые государства на территории Казахстана: Западно-Тюркский каганат, Тюргешский каганат, Карлукский каганат, Огузское государство, Кимакский каганат. Историческое значение Атлахской битвы. Военное искусство тюрков. Хозяйство. Торговля и развитие городской культуры. Великий Шелковый путь: историческое значение. Средневековые города Казахстана (Туркестан, Сыгнак, Сайрам, Тараз). Хозяйство кочевое и оседло-земледельческое. Торговля. Городская культура. Начало распространения ислама. Выдающиеся мыслители тюркского мира;
6) монгольское завоевание: монголы в казахской степи. Отрар – город-герой (оборона Отрара, гибель Отрара). История образования казахского народа и Казахского ханства. Возникновение этнонима "казах". Распад Золотой Орды, образование Ак Орды, ханство Абулхаира, отделение султанов Жанибека и Керея и переселение их со своими родами на территорию Могулистана, образование Казахского ханства, формирование жузов, укрепление Казахского ханства при Касыме. Устройство Казахского ханства;
7) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края. Исторические личности края. Краеведческий музей и исторические экспонаты.
30. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 8 класса:
1) путешествие в историю: саки – могучие мужи. Образ жизни, хозяйство и быт. Кочевое скотоводство. Борьба саков за независимость. "Золотой человек". Древние гунны. Модэ – основатель державы гуннов. Жизнь и быт гуннов. Походы гуннов. Аттила. Великое переселение народов. Древние тюрки. Территории. Тюркский каганат. Древнетюркская письменность. Бильге-каган, Куль-тегин, Тоньюкук. Великий Шелковый путь. Аль-Фараби. Города средневекового Казахстана. Образование казахской народности и Казахского ханства. История казахских ханов, биев и батыров. Хан – правитель народа, легендарные казахские ханы (Алаша хан, Уыз хан (Огуз хан), казахские ханы – Керей, Жанибек, Бурындык, Касым, Хакназар, Тауке). Роль биев в жизни казахского общества, бии (мудрецы, ораторы, судьи), роль батыров в казахском обществе, великие батыры XVIII века. Казахско-джунгарские войны. Присоединение Казахстана к России. Деятельность Абулхаир хана по вхождению казахов Младшего жуза в состав России, принятие казахов Младшего жуза в состав Российской империи, посольство А.Тевкелева. Хан Абылай. Жизнь и политическая деятельность Абылай хана. Казахские просветители: великий казахский ученый Шокан Уалиханов. Абай Кунанбаев – основоположник казахской письменной литературы. Ыбрай Алтынсарин – ученый-просветитель;

2) әсемдік әлемінде: қазақ халқының материалдық мәдениеті. Қазақтардың тұрғын үйлері (киіз үй, киіз үйдің жиһаздары), қазақ халқының ұлттық киімдері, қазақтардың қолөнер бұйымдары. Сәулет өнері ескерткіштері. Қазақстан территориясындағы ежелгі құрылыстар. Орта ғасырлардағы сәулет өнері ескерткіштері мен мазарлар (Қозы Көрпеш-Баян Сұлу, Бабаджа-қатын, Айша бибі, Алаша хан, Сырлытам, Қожа Ахмет Яассауи кесенелері). Қазақ халқының рухани мәдениеті. Қазақ халқының ұлттық мейрамдары. Наурыз мейрамы. Халық ауыз әдебиеті және қазақ халқының шешендік өнері. Қазақ халқының жыр-дастандары, аңыздары, шежірелері, шешендік өнер (Жиренше шешен, Аяз би, Алдар Көсе). Қазақ халқының музыка өнері, күй өнері (Құрманғазы, Тәттімбет, Ықылас, Қорқыт). Діннің пайда болуы, ежелгі адамдардың діни түсініктері және қазақ халқының діни наным-сенімдері;
3) ХХ ғасырдағы Қазақстан: Қазақстан Ресей құрамында. Патша билігінің Қазақстандағы аграрлық және қоныс аудару саясаты. 1917 жылы патшаны тақтан тайдыру. 1917 жылдың қазанында большевиктердің билікті алуы. Қазақстанда Кеңес билігінің орнауы, азамат соғысы, ҚазақКСР-нің құрылуы. Қазақ ұлттық зиялылары: Әлихан Бөкейханов, Ахмет Байтұрсынов, Міржақып Дулатов. Қазақстан 1941–1945 жылдар аралығындағы Ұлы Отан соғысында. Германияның КСРО-ға қарсы фашистік әскери жоспары. Ұлы Отан соғысының басталуы. Ұлы Жеңіске қазақстандықтардың қосқан үлесі. Қазақстан – майдан арсеналы. Қазақстандықтардың соғыс жылдарындағы еңбектегі ерлігі. Тыңды игеру. Тың және тыңайған жерлерді игерудің себептері, тың және тыңайған жерлерді игеру, тың игеру қорытындылары. Қазақстанда ғылым мен мәдениеттің дамуы. Қ.И. Сәтпаев – қазақтың тұңғыш академигі, Қазақ Ғылым академиясының алғашқы президенті. "Мәдени мұра" бағдарламасы. Ғарышты игеру. Қазақстан – ғарыш айлағы (Байқоңыр, қазақстың ғарышкерлері Тоқтар Әубәкіров пен Талғат Мұсабаев);
4) тәуелсіз Қазақстан: Қазақстан – егеменді мемлекет. КСРО-ның құлауы. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігін жариялау. Н.Ә. Назарбаев – тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш президенті. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері (мемлекеттік рәміздер туралы түсінік, қазақ халқының мемлекеттік рәміздері тарихынан, Қазақстан Республикасының рәміздері, Қазақстан Республикасының азаматтарының конституциялық міндеттері – мемлекеттік рәміздерді құрметтеу). Астана – Қазақстанның жаңа астанасы. Қазақстан астаналары (Орынбор, Қызылорда, Алматы, 1997 жылы Астана қаласының еліміздің елордасы болып жариялануы);
5) өлкетану. Туған өлке тарихы мен аңыздары. Өлке тарихының ескерткіштері. Өлкенің тарихы тұлғалары. Өлкетану мұражайы мен тарихы экспонаттар.

2) в мире прекрасного: материальная культура казахского народа. Жилище казахов (юрта, убранство юрты), казахская национальная одежда, ремесленные изделия казахов. Памятники архитектуры. Древние сооружения на территории Казахстана. Средневековые памятники архитектуры, мавзолеи (Козы Корпеш и Баян Сулу, Бабаджа хатун, Айша биби, Алаша хана, Сырлытам, мавзолей Ходжа Ахмета Яссауи). Духовная культура казахского народа. Народные праздники казахов. Устное народное творчество и ораторское искусство казахского народа. Эпос, предания, легенды, шежире и ораторское искусство казахского народа (Жиренше шешен, Аяз би, Алдар Косе). Музыкальное искусство казахского народа, искусство кюев (Курмангазы, Таттимбет, Ыкылас, Коркыт). Возникновение религии, религиозные представления древних людей, верования казахского народа;
3) Казахстан в 20 веке: Казахстан в составе России. Аграрная и переселенческая политика царских властей в Казахстане. Свержение царя в 1917 году. Захват власти большевиками в октябре 1917 года. Установление Советской власти в Казахстане, гражданская война, образование КазССР. Казахская национальная интеллигенция: А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов. Казахстан в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Военные планы фашистской Германии против СССР. Начало Великой Отечественной войны. Вклад казахстанцев в Великую Победу, Казахстан – арсенал фронта. Трудовой подвиг казахстанцев в годы войны. Поднятие целины. Причины освоения целинных и залежных земель, освоение целинных и залежных земель, итоги освоения целины. Развитие науки и культуры в Казахстане. К.И. Сатпаев – первый казахский академик, первый Президент АН КазССР. Программа "Культурное наследие. Освоение космоса. Казахстан – космическая держава (Байконур, казахские космонавты Токтар Аубакиров и Талгат Мусабаев);
4) независимый Казахстан: Казахстан – суверенное государство. Распад СССР. Провозглашение государственной независимости Казахстана, Н.А. Назарбаев – первый Президент независимого Казахстана. Государственные символы Республики Казахстан (понятие о государственных символах, из истории государственных символов казахского народа, символы Республики Казахстан, уважение государственных символов – конституционная обязанность граждан Республики Казахстан). Астана – новая столица Казахстана. Столицы Казахстана (Оренбург, Кызылорда, Алма-Ата, провозглашение Астаны столицей Казахстана в 1997 году);
5) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края. Исторические личности края. Краеведческий музей и исторические экспонаты.

31. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Қазақстан тарихының кезеңделуі: ежелгі Қазақстан (2 млн. жылдан бұрын –V ғ.), орта ғасырлық Қазақстан (V–XVIII ғ.ғ.), жаңа дәуір тарихы (XVIII–XIX ғ.ғ.);
2) Қазақстан Ұлы Отан соғысы соғыс жылдары кезінде: республика өмірінің соғыс жағдайына ауысуы (1941-1945 жж.). Қазақстандықтардың фашисттік басқыншыларға қарсы соғыс жылдарындағы ірі шайқастарға қатысуы және олардың ерліктері (1941-1945 жж.). Қазақстан – соғыс арсеналы (1941-1945 жж.). Майданға және оккупациядан босатылған аудандарға жалпыхалықтық көмек. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы (1941-1945 жж.) Қазақстанның мәдениеті;
3) соғыстан кейінгі Қазақстан (1946-1980 жж.): Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмір. Өнеркәсіптің дамуы. Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеру. "Байқоңыр" ғарыш айлағы. Экономиканың шикізаттық бағыты. Урбанизация. Ауыл шаруашылығы. Жұмысшылардың әлеуметтік жағдайы мен өмірлік деңгейі. Советтік Қазақстанның мәдениеті;
4) "Қайта құру" кезеңіндегі Қазақстан: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы, себептері және салдарлары. Қайта құрудың қарама-қайшылығы. Республикадағы қоғамдық-саяси қозғалыс. Жаңаөзен мен Қарағандыдағы оқиғалар. 80-90 жылдардың басындағы Қазақстанның әлеуметтік ахуалы мен мәдениеті;
5) тәуелсіз Қазақстан (1991 жылдан осы уақытқа дейін): Қазақстан 90 жылдардың басындағы саяси оқиғалар легінде. Жалпыхалықтық президент сайлауы. Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының алғашқы Президенті. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігін жариялау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері – ту, елтаңба, әнұранды бекіту. Астана – жаңа Елорда. Қазақстан тәуелсіздігінің негізгі межелері. Экономика, білім беру, ғылым, мәдениет салаларындағы өзгерістер, жетістіктер мен қиындықтар. Егеменді Қазақстан Президентінің жолдаулары. Елдің бүгінгі дамуы. Біздің Отан әлем картасында. Қазақстанның сыртқы байланыстары, оның халықаралық процестердегі рөлі. Қазіргі Қазақстанның мәдениеті. Мемлекеттің білім және ғылым саласындағы саясаты. Этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы ассамблеясы;
6) өлкетану: туған өлкенің халық кәсібі; өлкенің туристік маршруттары; туған өлке тарихының куәлары.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқу мақсаттарының кодтары берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші – бөлімді, үшінші – бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында: "7" – сынып,
"2" – бөлім, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі:

31. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса:
1) исторические периоды истории Казахстана: эпоха древности (более 2 млн. лет-V век); эпоха средневековья (V-XVII века); новое время (XVIII-XIX века); новейшее время (XX-XXI века);
2) Казахстан в годы Великой отечественной войны: перестройка жизни республики на военный лад (1941-1945 гг.). Участие казахстанцев в крупнейших сражениях и их подвиги в годы войны против фашистских захватчиков (1941-1945 гг.). Казахстан – арсенал фронта (1941-1945 гг.). Всенародная помощь фронту и освобожденным от оккупации районам. Культура Казахстана в годы Великой Отечественной войны (1941-1945 гг.);
3) послевоенный Казахстан (1946-1980 гг.): общественно-политическая жизнь страны. Развитие промышленности. Освоение целинных и залежных земель в Казахстане. Космодром "Байконур". Сырьевая направленность экономики. Урбанизация. Сельское хозяйство. Социальное положение и жизненный уровень трудящихся. Культура Советского Казахстана;
4) Казахстан в период перестройки: декабрьские события 1986 года, его причины и следствия. Противоречивость хода перестройки. Общественно-политическое движение в республике. События в Жана Озене и Караганде. Социальное положение и культура Казахстана в начале 80-90х годов;
5) независимый Казахстан (с 1991 года по настоящее время): Казахстан в потоке политических событий начала 90-х годов. Всенародные выборы президента. Н.А. Назарбаев – первый президент Республики Казахстан. Провозглашение государственной независимости Казахстана. Утверждение символов государства – флага, герба, гимна. Астана – новая столица. Вехи независимости Казахстана. Перемены в области экономики, образования, науки, культуры, успехи и трудности. Послания президента суверенного Казахстана. Сегодняшнее развитие страны. Наша Родина на карте мира. Внешние связи Казахстана, его роль в международных процессах. Культура современного Казахстана. Политика государства в сфере образования и науки. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана;
6) краеведение: народные ремесла края; туристические маршруты края; живые свидетели истории родного края.
Глава 4. Система целей обучения
32. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

33. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Әлеуметтік қатынастардың дамуы":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Этникалық қатынастар
7.1.1.1 тарихи дереккөздердің негізгі түрлерін ажырата білу
7.1.1.2 тарихи дәуірлер туралы түсініктің болуы
7.1.1.3 ежелгі тайпалар туралы айту
7.1.1.4 көрнекілікке сүйене отырып ежелгі адамдардың тұрмыс заттарын сипаттау
7.1.1.5 алғашқы адамдардың антропологиясын суреттеу
7.1.1.6 тарихи картада ғұндардың қоныс аудару бағытын көрсету
7.1.1.7 "уақыт таспасы" туралы түсініктің болуы
7.1.1.8 түркі тайпаларын атау және картада олардың орналасуын көрсету
7.1.1.9 мұғалімнің ежелгі Қазақстан тұрғындары туралы сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру
7.1.1.10 орта ғасырлардағы Қазақстан тұрғындары туралы айту
8.1.1.1 тарихи дереккөздердің негізгі түрлерін білу
8.1.1.2 тарихи дәуірлердің атауларын білу
8.1.1.3 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның негізгі тайпаларын атау
8.1.1.4 картада әртүрлі тайпалардың орналасуын көрсету
8.1.1.5 Қазақстанның ортағасырлық қалаларының атауларын білу
8.1.1.6 негізгі тарихи термин-ұғымдар туралы түсініктің болуы
8.1.1.7 қазақ халқының қалыптасуының негізгі кезеңдерін анықтау
8.1.1.8 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
8.1.1.9 тарихи оқиғалардың реттілігі мен ұзақтығын даталар бойынша анықтау, "уақыт таспасын" пайдалану
9.1.1.1 тарихи дереккөздердің негізгі түрлерін білу
9.1.1.2 тарихи дәуірлерді ажырата білу
9.1.1.3 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның негізгі тайпаларын ажырата білу
9.1.1.4 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістер және миграциялық процестер туралы түсініктің болуы
9.1.1.5 демографиялық өзгерістердің себебі мен салдарын анықтау
9.1.1.6 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарларын білу
9.1.1.7 зерттелетін нысандар мен оқиғаларды тарихи картада табу және көрсету
9.1.1.8 негізгі тарихи түсініктер туралы түсініктің болуы
1.2 Әлеуметтік қатынастар
7.1.2.1 ежелгі заманда әлеуметтік топтардың қалыптасуы туралы сұрақтарға жауап бере отыра айту
7.1.2.2 алғашқы адамдардың өмірі мен тұрмысы туралы сұрақтарға жауап бере отыра шығармашылық формада (әңгіме, сурет, қойылым, макет) айту
7.1.2.3 өмір салтының кәсіптер, сауда-саттық пен мәдениетке әсері туралы жоспар бойынша айту
7.1.2.4 орта ғасырлардағы әлеуметтік топтардың өмірінің ерекшеліктері туралы білу
7.1.2.5 ортағасырлық адамдардың өмірі мен тұрмысы туралы сұрақтарға жауап бере отыра шығармашылық формада (әңгіме, сурет, қойылым, макет) айту
8.1.2.1 қазақ хандары, билері мен батырларының өмірінің ерекшеліктерін сипаттау

33. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Развитие социальных отношений":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Этнические отношения
7.1.1.1 различать основные виды исторических источников
7.1.1.2 иметь представления об исторических эпохах
7.1.1.3 рассказывать о древних племенах
7.1.1.4 описывать предметы быта древних людей с опорой на наглядность
7.1.1.5 описывать антропологию первобытных людей
7.1.1.6 показывать направления переселения гуннов на исторической карте
7.1.1.7 иметь представление о "ленте времени"
7.1.1.8 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
7.1.1.9 составлять рассказы по вопросам учителя о жителях древнего Казахстана
7.1.1.10 рассказывать о жителях на территории Казахстана в средние века
8.1.1.1 знать основные виды исторических источников
8.1.1.2 знать названия исторических эпох
8.1.1.3 называть основные племена древнего и средневекового Казахстана
8.1.1.4 показывать на карте территориальное расселение разных племен
8.1.1.5 знать названия средневековых городов Казахстана
8.1.1.6 иметь представление об основных исторических терминах-понятиях
8.1.1.7 определять основные периоды формирования казахского народа
8.1.1.8 объяснять значение этнонима "казах"
8.1.1.9 устанавливать по датам последовательность и длительность исторических событий, использовать "ленту времени"
9.1.1.1 знать основные виды исторических источников
9.1.1.2 различать исторические эпохи
9.1.1.3 различать основные племена древнего и средневекового Казахстана
9.1.1.4 иметь представление о значении демографических изменений и миграционных процессов в период джунгарских нашествий
9.1.1.5 определять причины и последствия
демографических изменений
9.1.1.6 знать причины и последствия переселенческой политики Российской империи
9.1.1.7 находить и показывать на исторической карте основные изучаемые объекты и события
9.1.1.8 иметь представления об основных исторических понятиях
1.2 Социальные отношения
7.1.2.1 рассказывать по наводящим вопросам о формировании социальных групп в древности
7.1.2.2 рассказывать по наводящим вопросам о жизни и быте первобытных людей в творческой форме (рассказ, изображение, постановка, макет)
7.1.2.3 рассказывать по плану о влиянии образа жизни на развитие ремесел, торговли, культуры
7.1.2.4 знать особенности жизни социальных групп в средневековье
7.1.2.5 рассказывать по наводящим вопросам о жизни и быте людей в средневековье в творческой форме (рассказ, изображение, постановка, макет)
8.1.2.1 описывать особенности жизни казахских ханов, биев и батыров

8.1.2.2 Қазақ хандығының өкілдерін атау
8.1.2.3 Қазақ хандығындағы әртүрлі әлеуметтік топтардың өмірі мен тұрмыс ерекшеліктерін сипаттау
8.1.2.4 қазақ қоғамында билердің рөлі туралы білу
8.1.2.5 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңызын білу
8.1.2.6 әртүрлі әлеуметтік топтардың қалыптасуы туралы түсініктің болуы
9.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
9.1.2.2 әртүрлі әлеуметтік топтарды ажырата білу
9.1.2.3 көрнекіліктерге негізделе отыра тарихи тұлғаларды сипаттау
9.1.2.4 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын сипаттау
9.1.2.5 әскери қолбасшылар мен майдан ерлерінің суреттерін сипаттау описывать портреты
9.1.2.6 майдан мен еңбек ерлері туралы әдеби шығармалардан мысалдар келтіру
9.1.2.7 соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік жағдайды сипаттау
9.1.2.8 кеңестік кезеңдегі әлеуметтік топтарды сипаттау
9.1.2.6 қазіргі Қазақстандағы әлеуметтік топтарды сипаттау
2) 2-бөлім "Мәдениеттің дамуы":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
2.1 Дүниетаным мен дін
7.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдері туралы айту
7.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын мұғалімнің сұрақтары бойынша
сипаттау
7.2.1.3 Қазақстан территориясындағы көне діни ғимараттарды атау
8.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін білу 8.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалы туралы түсініктің болуы
8.2.1.3 Қазақстан территориясындағы көне діни ғимараттарды білу
8.2.1.4 Қазақстан территориясындағы көне діни ғимараттарды картадан көрсету
9.2.1.1 Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарының құндылықтарын сипаттау
9.2.1.2 Қазақстан халықтарының негізгі мейрамдарын білу
9.2.1.3 ресми діни ұйымдардың қызметі туралы түсініктің болуы;
9.2.1.4 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалы туралы түсініктің болуы
9.2.1.5 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңыздылығы туралы түсініктің болуы
2.2 Өнер мен әдебиет
7.2.2.1 ежелгінің заттары, оқиғалары және тарихи кейіпкерлерін көрнекілікке сүйене отырып сипаттау
7.2.2.2 археологиялық ескерткіштер туралы жоспар бойынша айту
7.2.2.3 археологиялық деректерге сүйене отырып,
Андронов мәдениетінің белгілерін
анықтау
7.2.2.4 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
7.2.2.5 "Алтын адам" жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттау
7.2.2.6 көшпенділердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
7.2.2.7 көшпенділердің әлемдік өркениетке қосқан үлесі туралы шағын әңгіме құрастыру
7.2.2.8 күй, аңыз, шежіре және эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығы туралы түсініктің болуы

8.1.2.2 называть представителей казахского ханства
8.1.2.3 описывать особенности жизни и быта разных социальных групп в Казахском ханстве
8.1.2.4 знать о роли биев в жизни казахского общества
8.1.2.5 знать о важности формирования казахской интеллигенции
8.1.2.6 иметь представление о причинах формирования разных социальных группах
9.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
9.1.2.2 различать разные социальные группы
9.1.2.3 описывать исторические персонажи, с опорой на иллюстрации
9.1.2.4 описывать социальную жизнь народа в военные годы
9.1.2.5 описывать портреты военачальников и героев фронта
9.1.2.6 приводить примеры из литературных произведений о героях фронта и труда
9.1.2.7 описывать социальную жизнь в послевоенные годы
9.1.2.8 описывать социальные группы в советский период
9.1.2.9 описывать социальные группы в современном Казахстане
2) раздел "Развитие культуры":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
2.1 Мировоззрение и религия
7.2.1.1 рассказывать о верованиях первобытных людей
7.2.1.2 описывать по вопросам учителя мировоззрение древних племен
7.2.1.3 называть древние религиозные сооружения на территории Казахстана
8.2.1.1 знать мировоззренческие особенности тюрков
8.2.1.2 иметь представление о влиянии ислама на общественную жизнь
8.2.1.3 ориентироваться в древних религиозных сооружениях на территории Казахстана
8.2.1.4 показывать на карте древние религиозные сооружения на территории Казахстана
9.2.1.1 описывать ценности обычаев и традиций народов Казахстана
9.2.1.2 знать основные праздники народов Казахстана
9.2.1.3 иметь представления о деятельности официальных религиозных организаций
9.2.1.4 иметь представление о влиянии Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального межэтнического согласия и внутренней стабильности
9.2.1.5 иметь представление о значимости общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2 Искусство и литература
7.2.2.1 описывать предметы, события, исторических героев древности с опорой на наглядность
7.2.2.2 рассказывать по плану об археологических памятниках
7.2.2.3 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
7.2.2.4 описывать особенности прикладного искусства древних племен
7.2.2.5 описывать реликвию "Золотой человек" как произведение искусства
7.2.2.6 понимать вклад кочевников в мировую цивилизацию
7.2.2.7 составлять небольшой рассказ о вкладе кочевников в мировую цивилизацию
7.2.2.8 иметь представление о значимости кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников

7.2.2.9 археологиялық ескерткіштер туралы түсініктің болуы
8.2.2.1 мұғалімнің сұрақтары бойынша ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктері туралы айту
8.2.2.2 "Алтын адам" жәдігерін өнер туындысы ретінде жоспар бойынша сипаттау
8.2.2.3 көшпенділердің әскери өнерінің жетістіктері туралы түсініктің болуы
8.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде Махмұд Қашғари, Жүсіп Баласағұни және Ахмет Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығы туралы түсініктің болуы
8.2.2.5 көшпенділердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
8.2.2.6 күй, аңыз, шежіре және эпостық жырлардың тарихи дереккөз бөлігі ретіндегі маңыздылығы туралы айту
9.2.2.1 тарихи материалды құрастырылған жоспар бойынша айту
9.2.2.2 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындылары туралы құнды тарихи дереккөз ретінде түсініктің болуы
9.2.2.3 А.Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін түсініп, білу
9.2.2.4 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктеріне қарай білу
9.2.2.5 қазақтардың ұлттық киім үлгілерінің ерекшеліктерін білу
9.2.2.6 қазақ шеберлерінің қолданбалы өнер ерекшеліктерін білу 9.2.2.7 қазақтардың халық ауыз әдебиеті ерекшеліктерін білу
2.3 Білім және ғылым
7.2.3.1 танымал мәдениеттің тарихи қайраткерлерінің аттарын білу
7.2.3.2 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу
8.2.3.1 көне түркі жазуының тарихи маңызы туралы түсініктің болуы
8.2.3.2 әл-Фараби және ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы түсініктің болуы
8.2.3.3 М.Х. Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің тарихи маңызы туралы түсініктің болуы
8.2.3.4 Жәңгір ханның ағарту ісіне қосқан үлесін туралы түсініктің болуы
9.2.3.1 қазақ ағартушылары мен ғалымдарының өмірі мен қызметі туралы айту
9.2.3.2 Ы.Алтынсариннің өмірі мен Қазақстанның ағарту саласын дамытудағы қызметі туралы айту
9.2.3.3 А.Құнанбаевтың қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы ретіндегі өмірі мен қызметі туралы айту
9.2.3.4 ұлы қазақ ғалымы Ш.Уәлихановтың өмірі мен қызметі туралы айту
9.2.3.5 А.Байтұрсыновтың қазақ лингвистикасының негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде қызметі туралы айту
9.2.3.6 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызы туралы түсініктің болуы
9.2.3.7 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орны туралы түсініктің болуы
9.2.3.8 Ш.Құдайбердіұлы, М.Ж.Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызы туралы түсініктің болуы
9.2.3.9 ғарыштың алғашқы ерлері мен негізгі тарихи қайраткерлерді білу
3) 3-бөлім "Мемлекеттің дамуы":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
7-сынып
8-сынып
9-сынып

7.2.2.9 иметь представление об археологических памятниках
8.2.2.1 рассказывать по вопросам учителя об особенностях средневековых архитектурных памятников
8.2.2.2 описывать по плану реликвию "Золотой человек" как произведение искусства
8.2.2.3 иметь представления о достижениях военного искусства кочевников 8.2.2.4 иметь представление об исторической ценности трудов М.Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи в описании общества тюркского периода 8.2.2.5 описывать достижения прикладного искусства кочевников
8.2.2.6 рассказывать о значимости кюев, легенд, шежире и эпосов как части исторических источников
9.2.2.1 пересказывать исторический материал по составленному плану
9.2.2.2 иметь представление о народном фольклоре и музыкальных произведениях как о ценных исторических источников
9.2.2.3 понимать и определять роль А.Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
9.2.2.4 знать особенности национальных музыкальных инструментов по назначению
9.2.2.5 знать особенности национальной одежды казахов
9.2.2.6 знать особенности прикладного искусства казахских мастеров
9.2.2.7 знать особенности устного народного творчества казахов
2.3 Образование и наука
7.2.3.1 знать имена наиболее известных исторических деятелей культуры
7.2.3.2 знать археологические открытия казахстанских ученых
8.2.3.1 иметь представление об историческом значение древнетюркской письменности
8.2.3.2 иметь представление о вкладе Аль-Фараби и ученых в развитие средневековой науки
8.2.3.3 иметь представление о значении труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди"
8.2.3.4 иметь представление о вкладе Жангир хана в развитие просвещения
9.2.3.1 рассказывать о жизни и деятельности казахских просветителей и ученых
9.2.3.2 рассказывать о жизни и деятельности И. Алтынсарина его вкладе в развитие просвещения Казахстана
9.2.3.3 рассказывать о жизни и деятельности Абая Кунанбаева- основоположника казахской письменной литературы
9.2.3.4 рассказывать о жизни и деятельности Ш.Уалиханова –великого казахского ученого
9.2.3.5 рассказывать о деятельности А.Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.2.3.6 иметь представление о значении искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
9.2.3.7 иметь представление о значимости произведений Мухтара Ауэзова в мировой литературе
9.2.3.8 иметь представление о трудах Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида, как источников исторических событий
9.2.3.9 знать первых героев космоса, главных исторических деятелей
3) раздел "Развитие государства":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс

3.1 Мемлекеттің ішкі саясаты
7.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету 7.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу алғышарттары туралы түсініктің болуы
7.3.1.3 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің қалыптасуы туралы айту
7.3.1.4 мұғалімнің көмегімен картамен жұмыс жасау
8.3.1.1 ежелгі дүние мен ортағасырлардағы тарихи оқиғалар арасында байланыстар орнату
8.3.1.2 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын білу
8.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ортағасырлық мемлекеттердің атауларын білу және оларды тарихи картадан көрсету
8.3.1.4 Х-XIII ғасырлардағы мемлекеттердің атауларын білу және оларды тарихи картадан көрсету
8.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігі туралы айту
8.3.1.6 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттерді білу және оларды тарихи картадан көрсету
8.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі себептерін білу
8.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктері туралы түсініктің болуы
8.3.1.9 Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын білу
8.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлі туралы түсініктің болуы
8.3.1.11 танымал сұлтан, би, хан және батырлардың аттарын білу
9.3.1.1 халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдыруда Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының рөлін білу
9.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайы туралы түсініктің болуы
9.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдары туралы түсініктің болуы
9.3.1.4 патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістер туралы түсініктің болуы
9.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдары туралы түсініктің болуы
9.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының есімдерін білу
9.3.1.7 Қазақстан тарихының маңызды оқиғаларының даталарын білу
9.3.1.8 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығы туралы түсініктің болуы
9.3.1.9 Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын білу
9.3.1.10 Қазақстан территориясын әлем картасында көрсету
9.3.1.11 Қазақстанның тұңғыш президенті – Н.Ә.Назарбаевты тану
9.3.1.12 тарихи тақырыптағы әңгімеге қатысу
3.2 Мемлекеттің сыртқы саясаты
7.3.2.1 сақ, сармат тайпаларының халықаралық сахнадағы орны туралы түсініктің болуы
7.3.2.2 Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасы туралы түсініктің болуы
8.3.2.1 түркі тілдес тайпалардың миграциясы туралы түсініктің болуы
8.3.2.2 Атлах шайқасының тарихи маңызы туралы мұғалімнің сұрақтары бойынша айту

3.1 Внутренняя политика государства
7.3.1.1 показывать на карте расселение племенных союзов 7.3.1.2 иметь представления о предпосылках формирования древних государственных объединений
7.3.1.3 рассказывать о формировании древних государственных объединений
7.3.1.4 с помощью учителя работать с картой
8.3.1.1 устанавливать связи между историческими событиями древности и средневековья
8.3.1.2 знать историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями
8.3.1.3 знать названия средневековых государств на территории Казахстана, показывать на исторической карте
8.3.1.4 знать названия государств X–XIII веков и показывать на исторической карте
8.3.1.5 рассказывать о героизме жителей города Отырара
8.3.1.6 знать государства XIII-XV веков, показывать на исторической карте
8.3.1.7 знать главные причины распада средневековых государств
8.3.1.8 иметь представление об особенностях системы управления государств на территории Казахстана
8.3.1.9 определять историческую значимость образования Казахского ханства
8.3.1.10 иметь представление о роли казахских ханов в укреплении государства
8.3.1.11 знать имена известных султанов, биев, ханов и батыров
9.3.1.1 знать о роли курылтаев в Каракуме и Ордабасы в период объединения народа против джунгарской экспансии
9.3.1.2 иметь представление о внутреннем политическом положении Казахского ханства
9.3.1.3 иметь представление о причинах и последствиях колониальной политики Российской империи
9.3.1.4 иметь представление об административно- территориальных изменениях
в результате реформ царской власти
9.3.1.5 иметь представления о национально-освободительной борьбе казахского народа против колониальной политики
9.3.1.6 знать имена руководителей национально-освободительных восстаний
9.3.1.7 знать некоторые даты важнейших событий истории Казахстана
9.3.1.8 иметь представление о Декабрьских событиях 1986 года
9.3.1.9 знать историческую важность провозглашения независимости Казахстана
9.3.1.10 показывать территорию Казахстана на карте мира
9.3.1.11 знать Первого президента Казахстана – Н. Назарбаева
9.3.1.12 участвовать в беседах на исторические темы
3.2 Внешняя политика государства
7.3.2.1 иметь представление о месте сакских, сарматских племен на международной арене
7.3.2.2 иметь представление о взаимоотношениях первых государственных объединений на территории Казахстана и с соседних стран
8.3.2.1 иметь представление о миграционных процессах тюркоязычных племен
8.3.2.2 устанавливать по вопросам учителя историческое значение Атлахской битвы

8.3.2.3 Ұлы Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы түсініктің болуы
8.3.2.4 Атлах шайқасының тарихи маңызы туралы айту
8.3.2.5 Еуразия тарихында қыпшақтардың орнын анықтау
8.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясаты туралы түсініктің болуы
8.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігі туралы айту 8.3.2.8 екінші дүниежүзілік соғысындағы қазақстандық батырлардың аттарын білу
9.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлі туралы айту
9.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
9.3.2.3 Абылай ханның дипломатиялық шеберлігі мен саясаты туралы айту
9.3.2.4 Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы танылуы туралы түсініктің болуы
9.3.2.5 Қазақстанмен көршілес елдерді атау
4) 4-бөлім "Экономикалық даму":
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.1 Шаруашылық
7.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау
7.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы туралы айту
7.4.1.3 отырықшылардың тұрмысы туралы айту
8.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы шаруашылық құрылысты ажырату
8.4.1.2 көшпенділердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін білу
8.4.1.3 отырықшылардың дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін білу
8.4.1.4 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
8.4.1.5 күштеп ұжымдастыру туралы түсініктің болуы
8.4.1.6 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығының дамуы мен өзгерістер туралы түсініктің болуы
9.4.1.1 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсері туралы білу
9.4.1.2 жекешелендіру процесі туралы түсініктің болуы
9.4.1.3 аграрлық сектордағы модернизациялаудың негізгі бағыттары туралы түсініктің болуы
4.2 Өндірістік қатынастар және сауда
7.4.2.1 ежелгі еңбек құралдары мен қару-жарақ түрлерін сипаттау
7.4.2.2 металлургияның дамуының шаруашылық салаларына тигізген ықпалын білу
7.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
8.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
8.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
8.4.2.3 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін білу
8.4.2.4 соғыс кезіндегі Қазақстан экономикасы туралы айту
8.4.2.5 өнеркәсіптің дамуы туралы айту
8.4.2.6 картада Ұлы Жібек жолының қалаларын көрсету
9.4.2.1 капиталистік қатынастардың Қазақстан экономикасына ықпалын анықтау
9.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің дамуына байланысты өзгерістерді анықтау
9.4.2.3 сыртқы сауданың экономикаға әсері туралы түсініктің болуы
9.4.2.4 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуі туралы түсініктің болуы

8.3.2.3 иметь представление об основных направлениях внешней политики Великого Тюркского каганата
8.3.2.4 рассказывать об историческом значении Атлахской битвы
8.3.2.5 определять место кипчаков в истории Евразии
8.3.2.6 иметь представление о внешней политике казахских ханов
8.3.2.7 рассказывать о военном искусстве и героизме казахского войска в Орбулакской битве
8.3.2.8 знать имена героев казахстанцев Великой Отечественной войны
9.3.2.1 рассказывать о роли ханов и батыров, прославившихся в борьбе против Джунгарского нашествия
9.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
9.3.2.3 рассказывать о дипломатическом мастерстве и политике хана Абылая
9.3.2.4 иметь представления о признании Республики Казахстан на международной арене
9.3.2.5 называть страны соседствующие с территорией Казахстана
4) раздел "Экономическое развитие":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
4.1 Хозяйство
7.4.1.1 описывать занятия древнего человека
7.4.1.2 рассказывать о хозяйстве кочевого скотоводства
7.4.1.3 рассказывать о быте земледельцев
8.4.1.1 различать хозяйственный уклад кочевников и земледельцев
8.4.1.2 знать особенности традиционного хозяйства кочевников
8.4.1.3 знать особенности традиционного хозяйства земледельцев
8.4.1.4 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.4.1.5 иметь представления о насильственной коллективизации
8.4.1.6 иметь представление о развитии и изменении в сельском хозяйстве советского периода
9.4.1.1 знать о влиянии колониальной политики на традиционное хозяйство казахов
9.4.1.2 иметь представление о процессе приватизации
9.4.1.3 иметь представления об основных направлениях модернизации в аграрном секторе
4.2 Производственные отношения и торговля
7.4.2.1 описывать древние орудия труда и виды снаряжения
7.4.2.2 знать влияние развития металлургии на сферы хозяйства
7.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
8.4.2.1 определять влияние Великого Шелкого пути на развитие городской культуры
8.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
8.4.2.3 знать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
8.4.2.4 рассказывать об экономике Казахстана во время войны
8.4.2.5 рассказывать о развитии промышленности
8.4.2.6 показывать на карте города Великого Шелкового пути
9.4.2.1 определять влияние капиталистических отношений на экономику Казахстана
9.4.2.2 определять изменения торговых отношений в связи с развитием ярмарок
9.4.2.3 иметь представление о влиянии внешней торговли на экономику
9.4.2.4 иметь представление об интеграции Казахстана в мировую экономику

34. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 7-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Әлеуметтік қатынастардың дамуы
1.1 Этникалық қатынастар
7.1.1.1 тарихи дереккөздердің негізгі түрлерін ажырата білу
7.1.1.2 тарихи дәуірлер туралы түсініктің болуы
7.1.1.3 ежелгі тайпалар туралы айту
1.2 Әлеуметтік қатынастар
7.1.2.1 ежелгі заманда әлеуметтік топтардың қалыптасуы туралы сұрақтарға жауап бере отыра айту
2. Мәдениеттің дамуы
2.1 Дүниетаным мен дін
7.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдері туралы айту
2.2 Өнер мен әдебиет
7.2.2.1 ежелгінің заттары, оқиғалары және тарихи кейіпкерлерін көрнекілікке сүйене отырып сипаттау
7.2.2.3 археологиялық деректерге сүйене отырып, Андронов мәдениетінің белгілерін
анықтау
7.2.2.8 археологиялық ескерткіштер туралы түсініктің болуы
2-тоқсан
1. Әлеуметтік қатынастардың дамуы
1.1. Этникалық қатынастар
7.1.1.4 көрнекілікке сүйене отырып ежелгі адамдардың тұрмыс заттарын сипаттау
7.1.1.5 алғашқы адамдардың антропологиясын суреттеу
7.1.1.6 тарихи картада ғұндардың қоныс аудару бағытын көрсету
1.2 Әлеуметтік қатынастар
7.1.2.2 алғашқы адамдардың өмірі мен тұрмысы туралы сұрақтарға жауап бере отыра шығармашылық формада (әңгіме, сурет, қойылым, макет) айту
2. Мәдениеттің дамуы
2.1 Дүниетаным мен дін
7.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын мұғалімнің сұрақтары бойынша
сипаттау

34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к "Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
35. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 7 класс:
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Развитие социальных отношений
1.1 Этнические отношения
7.1.1.1 различать основные виды исторических источников;
7.1.1.2 иметь представления об исторических эпохах;
7.1.1.3 рассказывать о древних племенах
1.2 Социальные отношения
7.1.2.1 рассказывать по наводящим вопросам о формировании социальных групп в древности
2. Развитие культуры
2.1 Мировоззрение и религия
7.2.1.1 рассказывать о верованиях первобытных людей
2.2 Искусство и литература
7.2.2.1 описывать предметы, события, исторических героев древности с опорой на наглядность;
7.2.2.8 иметь представление об археологических памятниках;
7.2.2.3 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
2 четверть
1. Развитие социальных отношений
1.1.Этнические отношения
7.1.1.4 описывать предметы быта древних людей с опорой на наглядность;
7.1.1.5 описывать антропологию первобытных людей;
7.1.1.6 показывать направления переселения гуннов на исторической карте
1.2 Социальные отношения
7.1.2.2 рассказывать по наводящим вопросам о жизни и быте первобытных людей в творческой форме (рассказ, изображение, постановка, макет)
2. Развитие культуры
2.1 Мировоззрение и религия
7.2.1.2 описывать по вопросам учителя мировоззрение древних племен

9.1.1.4 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістер және миграциялық процестер туралы түсініктің болуы
1.2 Әлеуметтік қатынастар
9.1.2.3 көрнекіліктерге негізделе отыра тарихи тұлғаларды сипаттау
9.1.2.4 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын сипаттау
2. Мәдениеттің дамуы
2.1 Дүниетаным мен дін
9.2.1.2 Қазақстан халықтарының негізгі мейрамдарын білу
2.2 Өнер мен әдебиет
9.2.2.4 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктеріне қарай білу
9.2.2.5 қазақтардың ұлттық киім үлгілерінің ерекшеліктерін білу
2.3 Білім мен ғылым
9.2.3.3 А.Құнанбаевтың қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы ретіндегі өмірі мен қызметі туралы айту
9.2.3.4 ұлы қазақ ғалымы Ш.Уәлихановтың өмірі мен қызметі туралы айту
3. Мемлекеттің дамуы
3.1 Мемлекеттің ішкі саясаты
9.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдары туралы түсініктің болуы
9.3.1.4 патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістер туралы түсініктің болуы
3.2 Мемлекеттің сыртқы саясаты
9.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
4.Экономикалық даму
4.1 Шаруашылық
9.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсері туралы білу
4.2. Өндірістік қатынастар және сауда
9.4.2.2 сауда қатынастарына дамуына байланысты жәрмеңкелердің өзгерістерді анықтау
3-тоқсан
1. Әлеуметтік қатынастардың дамуы
1.1 Этникалық қатынастар
9.1.1.5 демографиялық өзгерістердің себебі мен салдарын анықтау
9.1.1.6 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарларын білу
1.2 Әлеуметтік қатынастар
9.1.2.5 әскери қолбасшылар мен майдан ерлерінің суреттерін сипаттау описывать портреты
9.1.2.6 майдан мен еңбек ерлері туралы әдеби шығармалардан мысалдар келтіру
9.1.2.7 соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік жағдайды сипаттау
2. Мәдениеттің дамуы
2.1 Дүниетаным мен дін
9.2.1.3 ресми діни ұйымдардың қызметі туралы түсініктің болуы;
9.2.1.4 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалы туралы түсініктің болуы
2.2 Өнер мен әдебиет
9.2.2.3 А. Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін түсініп, білу
9.2.2.6 қазақ шеберлерінің қолданбалы өнер ерекшеліктерін білу
2.3 Білім мен ғылым
9.2.3.5 А. Байтұрсыновтың қазақ лингвистикасының негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде қызметі туралы айту
9.2.3.6 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызы туралы түсініктің болуы
9.2.3.7 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орны туралы түсініктің болуы
3. Мемлекеттің дамуы

9.1.1.4 иметь представление о значении демографических изменений и миграционных процессов в период джунгарских нашествий
1.2 Социальные отношения
9.1.2.3 описывать исторические персонажи, с опорой на иллюстрации;
9.1.2.4 описывать социальную жизнь народа в военные годы
2.Развитие культуры
2.1 Мировоззрение и религия
9.2.1.2 знать основные праздники народов Казахстана
2.2 Искусство и литература
9.2.2.4 знать особенности национальных музыкальных инструментов по назначению;
9.2.2.5 знать особенности национальной одежды казахов
2.3 Образование и наука
9.2.3.3 рассказывать о жизни и деятельности Абая Кунанбаева – основоположника казахской письменной литературы;
9.2.3.4 рассказывать о жизни и деятельности Ш.Уалиханова – великого казахского ученого
3.Развитие государства
3.1 Внутренняя политика государства
9.3.1.3 иметь представление о причинах и последствиях колониальной политики Российской империи;
9.3.1.4 иметь представление об административно-территориальных изменениях в результате реформ царской власти
3.2.Внешняя политика государства
9.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
4.Экономическое развитие
4.1 Хозяйство
9.4.1.2 знать о влиянии колониальной политики на традиционное хозяйство казахов
4.2 Производственные отношения и торговля
9.4.2.2 определять изменения торговых отношений в связи с развитием ярмарок
3 четверть
1.Развитие социальных отношений
1.1 Этнические отношения
9.1.1.5 определять причины и последствия демографических изменений;
9.1.1.6 знать причины и последствия переселенческой политики Российской империи
1.2 Социальные отношения
9.1.2.5 описывать портреты военачальников, героев фронта;
9.1.2.6 приводить примеры из литературных произведений о героях фронта и труда;
9.1.2.7 описывать социальную жизнь в послевоенные годы
2.Развитие культуры
2.1 Мировоззрение и религия
9.2.1.3 иметь представления о деятельности официальных религиозных организаций;
9.2.1.4 иметь представление о влиянии Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального межэтнического согласия и внутренней стабильности
2.2 Искусство и литература
9.2.2.3 понимать и определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя и общественного деятеля;
9.2.2.6 знать особенности прикладного искусства казахских мастеров
2.3 Образование и наука
9.2.3.5 рассказывать о деятельности А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля;
9.2.3.6 иметь представление о значении искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны;
9.2.3.7 иметь представление о значимости произведений М. Ауэзова в мировой литературе
3.Развитие государства

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қоғам және құқық" оқу пәнінің мақсаты – зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың әлеуметтік бейімделуі үшін олардың құқықтық сауаттылығын көтеру, мемлекет заңдары мен қоғам нормаларын құрметтеу жолымен жағдайлар құру, өзінің азаматтық құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыларды қалыптастыру.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Пәннің міндеттері:
1) қазақстандық құқық салаларының негізгі түсініктері жайлы білімдерді қалыптастыру;
2) қарапайым құқықтық және әлеуметтік құндылықтар жүйесі туралы білімдерін қалыптастыру: адам құқықтары, демократия, азаматтық қоғам, заңдылық пен құқықтық тәртіп;
3) оқу және практикалық әрекетте құқықтық ақпаратты қолдану біліктерін қалыптастыру;
4) сәйкес тәртіп нысандары заңы және қалыпты өмірлік жағдайлардағы әрекеттерді таңдау кезінде құқықтық білімдер мен дағдыларды қолдану біліктерін қалыптастыру;
5) қоғамда қабылданған жалпы адамгершілік рухани-этикалық және құқықтық нормаларды меңгеру негізінде әлеуметтік тәртіпті қалыптастыру;
6) қоғамда қабылданған жалпы адамгершілік рухани-этикалық және құқықтық нормаларды меңгеру негізінде әлеуметтік тәртібін түзету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Берілген пән бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дамуы және дайындық деңгейі мен ерекшеліктеріне білім беру жүйесінің бейімделу принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы олардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып оқу әрекетінің арнайы әдістері және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета "Общество и право" – создание условий для социальной адаптации обучающихся с легкими нарушениями интеллекта путем повышения их правовой грамотности, уважения к законам государства и нормам общества, формирование знаний и навыков, необходимых для реализации ими своих гражданских прав и исполнения обязательств.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать знания об основных понятиях базовых отраслей казахстанского права;
2) формировать знания о системе элементарных правовых и социальных ценностей: права человека, демократия, гражданское общество, законность и правопорядок;
3) формировать умения использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
4) формировать умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих закону форм поведения и действий в типичных жизненных ситуациях;
5) формировать социальное поведение на основе усвоения общечеловеческих морально-этических и правовых норм, принятых в обществе;
6) коррекция социального поведения на основе усвоения общечеловеческих морально-этических и правовых норм, принятых в обществе.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по данному предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;

3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды қарастырады. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары, өмірлік дағдыларды зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған тұлғаны дамыту қолжетімді әрекетті (пәндік-тәжірибелік және оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталатындығын мойындауға құрылады;
5) оқытудың тәжірибелік бағыты зерттелетін материал мен білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасында тығыз байланыс орнату, тәжірибелік-бағыттық тапсырмаларды шешуге арналған бастапқы мәнге ие білім мен біліктерді қалыптастыруды ұсынады;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Білім беру процесі педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес оқу материалының мазмұнын таңдайтын 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады.Оқу жұмысының қарқыны, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
7) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі төменгі танымдық белсенділігі және ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігіне байланысты. Педагог зияты зақымдалған білім алушының жалпы даму заңдылықтарын, сыныптың әрбір білім алушысының танымдық мүмкіндіктері мен оқытудың арнайы әдістемесін біле отырып білім алушылардың оқу-танымдық қызметтерін ұйымдастырады және бағыттайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.

3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися с легкими нарушениями интеллекта необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход предполагает учет неодинаковых возможностей освоения содержания программы, наличие у обучающихся с нарушениями интеллекта вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний. Образовательный процесс осуществляется с учетом 4 типологических групп (по В.В. Воронковой), для которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Педагог, зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого ученика класса, специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бағалайды. Педагог жүйелі түрде бақылаушы бағалау әрекетін атқарады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ағымдағы бақылау білім алушының әрекетін сабақта бақылау, тәжірибелік және дербес жұмыстарын талдау, әрекеттің ұжымдық түрлері көмегімен жүзеге асады. Әр сабақтық бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог қолданатын оқыту мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бақылау ынталандырушы және білім алушыларға қатысты тәрбиелеуші сипатқа ие.
9. Мерзімді бақылау бағдарлама тақырыбы мен бөлімін зерделеп болған соң жүргізіледі. Оның нәтижелері білім алушылардың оқу жетістіктерінің карталарында курс тақырыптары бойынша көрсетіледі.
10. Қорытынды бақылау жарты жылдық пен жылдың соңында болады. Оқу жылы ағымында бақыланып, білім алушылардың жетістіктерінің жиынтық картасында тіркелетін сыныптың әрбір білім алушысының даму динамикасы мен табыстылығы педагогпен талданады.
11. Бағалаудың көмегімен педагог арқылы алынатын ақпарат дағдылар мен біліктерді меңгеру барысында туындайтын қиындықтарға уақытылы және дұрыс әрекеттесуге мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмектің мазмұны мен тәсілдерін негізді түрде анықтайды.
12. "Қоғам және құқық" пәнін оқу кезінде курстың практикалық бағыттылығын күшейту маңызды. Оқу материалының көп бөлігін рөлдік ойындар арқылы саналы түрде меңгеру және бекіту, практикалық тапсырмаларды (стандартты бланктерді толтыру, арыздар, өтініштер, қолхаттар, өтінішхаттар, хаттар жазу) орындау, мәселесі бар тапсырмаларды шешу, өмірдегі тақырыптық жағдаяттар, әр түрлі мемлекеттік мекемелер мен халыққа қызмет көрсету орталықтарына барудағы қалыпты жағдаяттары талқылау үшін беріледі. Берілетін жағдаяттар бастапқыда сыныпта, одан кейін әлеуметтік орта объектілерінде орындалатын кезеңдік әрекеттер бағдарламасын береді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Оценка результативности обучения школьников с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.
9. Периодический контроль проводится после изучения программной темы и раздела. Его результаты отражаются в картах достижений обучающихся по темам курса. Результаты изучения учебного материала в рамках определенной темы у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы.
10. Итоговый контроль проводится в конце полугодия или года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого ученика класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
11. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
12. При изучении предмета "Общество и право" целесообразно усиление практической направленности курса. Большую часть учебного материала предлагать для осознанного усвоения и закрепления через ролевые игры, выполнение практических заданий (заполнение стандартных бланков, написание заявлений, просьбы, расписок, ходатайств, писем), решение проблемных заданий, моделирование различных тематических ситуаций из жизни, экскурсии в различные государственные организации, центры обслуживания населения. Предлагаемые ситуации представляют собой программу поэтапных действий, которые разыгрываются сначала в классе, затем на объектах социального назначения.

13. Құқық қорғау органдары, түрлі әлеуметтік қызметтер және әкімшілік органдарының өкілдерімен кездесу сабақтары жоспарланады. Бұндай жағдай білім алушылардың бойында білім, білік, құнды бағдарлар мен қоғамдық нормаларға негізделген қажетті әлеуметтік құзыреттіліктерді қалыптастыруға ықпалдасады.
14. Әртүрлі әлеуметтік міндеттерді жүзеге асыруға қатысты білім алушылардың бойында прогностикалық дайындықты қалыптастыруға бағытталған жаттығуларды оқыту барысында қосу. Зияты зақымдалған білім алушыларға мүмкіндіктеріне қарай өзінің қалауы, істері мен әрекеттерінің салдарын болжауға оқыту қажет болып табылады. Түрлі практикалық жағдаяттарды сыныпта модельдеу барысында болжау ("егер мен тиянақты, нақты және анық сөйлесем, онда …", "егер мен лас болсам, не айтуды білмесем, онда …", "егер мен ақша алсам, оны тез жұмсасам, онда …") бойынша жаттығуларды қосылады. Осындай тәсілдер зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға өз қалауының салдарын түсініп, өзінің әрекеттері үшін жауапкершілікті сезінуге ықпалдасады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Педагогикалық тәсілдерді жүзеге асыру оқытудың әр түрлі стратегияларын қолдануды қарастырады:
1) мұғалім мен білім алушы арасындағы сенім ахуалын құру;
2) әр білім алушының пікірін тыңдау;
3) білім алушылардың танымдық мүмкіндіктеріне сәйкес мұқият жинақталған тапсырмалар мен әрекет түрлерінің көмегімен ынталандырушы және дамытушы оқыту;
4) білім алушыларға түсінікті мысалдар негізінде мәселелерді шешу стратегияларын үлгілеу;
5) білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сараланған тапсырмаларды құрастыру;
6) білім алушылардың жеке, топтық қызметтері және барлық сынып жұмысын ұйымдастыруды қосады.
16. "Қоғам және құқық" пәнін меңгеру барысында білім алушыларда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту үшін жағдайлар жасалады. "Қоғам және құқық" пәнін оқыту кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану:
1) құқықтық ақпаратты іздеу, оны таңдау және қолданумен байланысты дербес жұмыс дағдыларын дамыту;
2) білім алушылардың білімдерін кеңейту үшін мультимедиялық ресурстарды қолдану;
3) белсенді оқытуды ұйымдастыруды техникалық тұрғыдан қолдау үшін интерактивті тақталарды қолдану;
4) электрондық оқулықтарды қолдану;
5) компьютерлік презентациялардың әртүрлі түрлерін қолдана отырып, таңдалған тақырып бойынша шығармашылық жобаларды құруды көздейді.

13. Планируются уроки-встречи с представителями правоохранительных органов, разных социальных служб и административных органов. Это способствует формированию у обучающихся необходимых социальных компетенций, которые базируются на знаниях, умениях, ценностных ориентациях и общественных нормах.
14. Включать в процесс обучения упражнений на формирование у обучающихся прогностической готовности к реализации разнообразных социальных задач. Для обучающихся с нарушениями интеллекта необходимым является обучение, по мере возможности, прогнозированию последствий своего выбора, действий, поступков. В процессе моделирования различных практических ситуаций в классе необходимо включать упражнения по прогнозированию ("если я буду выглядеть аккуратным, говорить четко и внятно, то… ", "если я приду грязным, не буду знать, что говорить, то…", "если я получу деньги, и быстро потрачу, то …"). Такие приемы помогают обучающимся с легкими нарушениями интеллекта осознавать последствия своего выбора и нести ответственность за свои поступки.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Реализация педагогических подходов предполагает использование различных стратегий преподавания и обучения, что включает:
1) создание атмосферы доверия между учителем и обучающимися;
2) выслушивание мнения каждого обучающегося;
3) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности, соответствующих познавательным возможностях обучающихся;
4) моделирование стратегий решения проблем на примерах, понятных обучающимся;
5) составление дифференцированных заданий с учетом индивидуальных особенностей обучающихся;
6) организацию индивидуальной и групповой деятельности обучающихся и работы всего класса.
16. В процессе изучения предмета "Общество и право" создаются условия для развития у обучающихся навыков применения информационно-коммуникационных технологий. Применение информационно-коммуникационных технологий в процессе преподавания предмета "Общество и право" предполагает:
1) развитие навыков самостоятельной работы, связанных с поиском правовой информации, ее отбором и использованием;
2) использование мультимедийных ресурсов для расширения знаний обучающихся;
3) использование интерактивных досок для технической поддержки организации активного обучения;
4) использование электронных учебников;
5) создание творческих проектов по выбранной теме с использованием различных видов компьютерной презентации.

17. "Қоғам және құқық" пәні бойынша оқыту процесінің мазмұны оқыту мақсаттарының жүйесіне бағынышты және зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың алған білімдері, біліктері мен дағдыларын өздігінен еңбек ету және әртүрлі өмірлік жағдайларда қолдануға дайындықты қалыптастыруға бағытталған.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Қоғам және құқық" пәнін оқу білім алушылардың қоғамда әлеуметтенуі және қоршаған ортамен өзара әрекеттестікке қажет қарапайым құқықтық білімдер мен дағдыларды меңгеруді қамтамасыз етеді.
19. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Қоғам және құқық" курсының мазмұнында құрылымы жеңілдетілген, көлемі анағұрлым қысқартылған және білімдер жүйесінің жалпылау деңгейі қарапайым бағдарлама берілген. Сонымен қатар, осы салаға тән білімдердің құрылымдық біртұтастығы сақталады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Қоғам және құқық" пәнін меңгеру барысында "Математика", "География", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәндерімен пәнаралық байланыстар орнатылады.
3-тарау. "Қоғам және құқық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
21. "Қоғам және құқық" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 8-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 9-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
3) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
22. "Қоғам және құқық" пәні бойынша бағдарламаның оқу материалының құрылымының негізіне білім алушыларға берілетін ақпаратты біртіндеп күрделендіре түсетін сызбалы әдіс енген.
23. "Қоғам және құқық" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Құқық және мемлекет";
2) 2-бөлім "Конституциялық құқық";
3) 3-бөлім "Отбасы құқығы";
4) 4-бөлім "Еңбек құқығы";
5) 5-бөлім "Қылмыстық құқық";
6) 6-бөлім "Әкімшілік құқық";
7) 7-бөлім "Азаматтық құқық".
24. "Құқық және мемлекет" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) адам және қоғам;
2) құқықтық мемлекет және қоғам.
25. "Конституциялық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары;
2) мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі.
26. "Отбасы құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) отбасы құқығы түсінігі;
2) отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;

17. Содержание образовательного процесса по предмету "Общество и право" подчинено целям обучения и ориентировано на формирование у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта готовности использовать приобретенные знания, умения и навыки в самостоятельной трудовой деятельности и в разных жизненных ситуациях.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
18. Изучение предмета "Общество и право" обеспечивает усвоение обучающимися элементарных правовых знаний и навыков, необходимых для социальной адаптации в обществе и взаимодействия с окружающей действительностью.
19. В содержании курса "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта предлагается более упрощенная по структуре Программа, значительно сокращенная по объему и элементарная по уровню обобщенности система знаний. При этом сохраняется структурная целостность, характерная для данной области знаний.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
20. В процессе изучения предмета "Общества и право" устанавливаются межпредметные связи со следующими курсами: "Математика", "География", "Чтение и развитие речи", "Социально-бытовая ориентировка".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Общество и право"
21. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Общество и право" составляет:
1) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
22. В основу структурирования учебного материала Программы положен линейный способ, позволяющий последовательно и постепенно усложнять сообщаемую обучающимся информацию.
23. Содержание учебного предмета "Общество и право" включает следующие разделы:
1) раздел "Право и государство";
2) раздел "Конституционное право";
3) раздел "Семейное право";
4) раздел "Трудовое право";
5) раздел "Уголовное право";
6) раздел "Административное право";
7) раздел "Гражданское право".
24. Раздел "Право и государство" содержит следующие подразделы:
1) человек и общество;
2) правовое государство и общество.
25. Раздел "Конституционное право" содержит следующие подразделы:
1) права и свободы человека и гражданина;
2) конституционная система государственных органов.
26. Раздел "Семейное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие семейного права;
2) права и обязанности членов семьи;

3) отбасының қоғамдағы маңызы.
27. "Еңбек құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек құқығы түсінігі;
2) еңбек жағдайлары мен қорғау;
3) еңбек шарты.
28. "Қылмыстық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қылмыстық құқық түсінігі;
2) қылмыс түсінігі;
3) қылмыстық жауапкершілік.
29. "Әкімшілік құқық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) әкімшілік құқық түсінігі;
2) әкімшілік жауапкершілік;
3) әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу.
30. "Азаматтық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) азаматтық құқық түсінігі;
2) меншік құқығы;
3) азаматтық құқықтағы міндеттемелер және жауапкершілік;
4) тұтынушылардың құқығын қорғау.
31. 8-сыныпқа арналған "Қоғам және құқық" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) құқық және мемлекет – Адам және қоғам: қоғам ортақ өмір мен әрекеттердің белгілі бір түрлерімен біріктірілген адамдар қауымдастығы ретінде; неліктен қоғам арнайы ережелерге мұқтаж; ережелердің қоғам өміріндегі рөлі; қоғам өмірінің салалары; қоғамдық қатынастар; әлеуметтік нормалар – адамдардың қоғамда тәртіп ережелері; негізгі әлеуметтік нормалар: мораль, құқық, тыйымдар, салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар; мораль, адамгершілік; жалпыадамзаттық құндылықтар; жақсылық пен жамандық, ақиқат пен жалған түсініктері; өмір – ең үлкен құндылық; моралды талаптар мен адамдардың мінез-құлығы; сыпайылық ережелері; қоғамдағы адам;
2) құқықтық мемлекет және қоғам: "мемлекет" деген не; азамат ұғымы; Біздің Отан – Қазақстан Республикасы. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері; мемлекет пен құқықтың өзара байланысы; басқа қоғамдық бірлестіктерден мемлекетті айыратын белгілер; құқық және заң; құқықтың қайнаркөздері; заңнамалық билік; Қазақстан Республикасында заңдар қалай қабылданады; құқық жүйесі; құқық салалары: мемлекеттік құқық, конституциялық құқық, азаматтық құқық, еңбек құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыстық құқық; халықаралық құқық; Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Бала құқықтары туралы Конвенция; адамның бостандығы мен жауапкершілігінің шарасы ретінде "құқық" ұғымы; қоғам мен мемлекет өмірінде құқықтың рөлі;
3) конституциялық құқық: Қазақстан Республикасының Конституциясы – негізгі заңы; Қазақстан Республикасының Конституциясын қабылдау тарихы; Қазақстан Республикасының Конституциясының құрылымы; Қазақстан Республикасының заңнамалық билік органдары: Парламент, Сенат, Мәжіліс; олардың құрамы, сайлануы, өкілеттілігі; сот билігі; Қазақстан Республикасының сот билігінің құрылымы мен өкілеттілігі; Прокуратура және құқық қорғау органдары; жергілікті атқарушы органдар; Қазақстан Республикасының Президенті, оның мемлекет билігі жүйесіндегі рөлі мен орны; тұлғаның ажырамас құқықтары: өмір сүру, жеке басқа қол сұқпаушылық пен ар-намыс құқығы; адамның әлеуметтік құқықтары; тұрғын үй құқықтары; медициналық қызметке құқығы; демалуға құқығы; саяси құқықтар мен бостандықтар; діни нанымдар және олардың заманауи әлемдегі орны; ар-намыс бостандығы; білім алу құқығы; мәдени құндылықтарға қолжетімділік құқығы; Қазақстан Республикасының азаматтығы; азаматтардың негізгі міндеттемелері.

3) важность семьи в обществе.
27. Раздел "Трудовое право" содержит следующие подразделы:
1) понятие трудового права;
2) условия и охрана труда;
3) трудовой договор.
28. Раздел "Уголовное право" содержит следующие подразделы:
1) Понятие уголовного права;
2) Понятие преступления;
3) Уголовная ответственность.
29. Раздел "Административное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие административного права;
2) административная ответственность;
3) профилактика административного правонарушения.
30. Раздел "Гражданское право" содержит следующие подразделы:
1) понятие гражданского права;
2) право собственности;
3) обязательство и ответственность в гражданском праве;
4) защита прав потребителей.
31. Базовое содержание учебного предмета "Общество и право" для 8 класса:
1) право и государство – Человек и общество: общество как совокупность людей, объединенных определенными формами совместной жизни и деятельности; почему общество нуждается в специальных правилах; роль правил в жизни общества; сферы жизни общества; общественные отношения; социальные нормы – правила поведения людей в обществе; основные социальные нормы: мораль, право, запреты, обычаи, традиции; мораль, нравственность; общечеловеческие ценности: понятия добра и зла, правда, ложь; жизнь – самая большая ценность; моральные требования и поведение людей; правила вежливости; человек в обществе;
2) правовое государство и общество: что такое государство; понятие –гражданин; наша Родина – Республика Казахстан; государственные символы Республики Казахстан; взаимосвязь государства и права; признаки, отличающие государство от других общественных объединений; право и закон; источники права; законодательная власть; как принимаются законы в Республике Казахстан; система права; отрасли права: государственное право, конституционное право, гражданское право, трудовое право, семейное право, административное право, уголовное право; международное право; Всеобщая декларация прав человека, Конвенция о правах ребенка; понятие "право" как мера свободы и ответственности человека, роль права в жизни общества и государства;
3) конституционное право: Конституция Республики Казахстан – основной закон; история принятия Конституции Республики Казахстан; структура Конституции Республики Казахстан; органы законодательной власти Республики Казахстан: Парламент, Сенат, Мажилис; их состав, избирание, полномочия; судебная власть; структура и полномочия судебной власти Республики Казахстан; Прокуратура и правоохранительные органы; местные органы исполнительной власти; Президент Республики Казахстан, его роль и место в системе государственной власти; неотемлемые права личности: право на жизнь, личную неприкосновенность и достоинство; социальные права человека; жилищные права; право на медицинское обслуживание; право на отдых; политические права и свободы; религиозные верования и их место в современном мире; свобода совести; право на образование; право на доступ к культурным ценностям; гражданство в Республике Казахстан; основные обязанности граждан.

32. 9-сыныпқа арналған "Қоғам және құқық" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) отбасы құқығы: отбасы құқығының негіздері; адам өмірі және қоғамда отбасының рөлі; отбасы құрамы, отбасындағы рөлдік қарым-қатынастар; отбасында әке мен ананың рөлі; отбасы мүшелерінің жауапкершілігі; үй шаруашылығы; ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттері; ата-аналардың құқықтары мен міндеттері; Бала құқықтары мен міндеттері туралы Конвенция;
2) еңбек құқығы: еңбек құқығы негіздері; еңбек және еңбек қатынастары; Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі; еңбекке құқығы; Жеке еңбек шарты; қызметкер мен жұмыс берушінің құқықтары және міндеттері; жұмыс уақыты және демалыс уақыты; еңбекақыны төлеу; кепілдіктер мен өтемақылар; еңбекті қорғау; еңбек тәртібі; қызметкерлердің тәртіптік және материалдық жауапкершілігі; еңбек даулары – шешу жолдары; еңбек даулары бойынша комиссия; еңбек шартын тоқтату және бұзу негіздемесі; кәмелеттік жасқа жетпегендердің еңбек ерекшеліктері;
3) қылмыстық құқық: қылмыстық құқық түсінігі; тағайындалу, қайнаркөздер мен қағидалар; қылмыс ұғымы; қылмыс санаттары мен түрлері; қылмысқа араласқаны және қатысқаны үшін жауапкершілік; қылмыстық жауапкершілікке тарту кезеңдері; қылмыстық жаза, оның түрлері; мәжбүрлеу шаралары; қылмыстық жауапкершілік пен жазадан босату; кәмелетке толмағандардың жауапкершілігі; жазаны ауырлататын және жеңілдететін жағдайлар; елдегі құқық қорғау органдары.
33. 10-сыныпқа арналған "Қоғам және құқық" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) әкімшілік құқық: әкімшілік құқық ұғымы және қайнаркөздері;. әкімшілік құқықтық қатынастарының субъектілері; әкімшілік реттеу әдістері; әкімшілік құқық бұзушылық белгілері мен түрлері; әкімшілік жаза; атқарушы билік; жергілікті өкілдік органдары: жүйе, құрылымы, міндеттері, сайлау тәртібі; мемлекеттік қызмет;
2) азаматтық құқық: азаматтық құқық ұғымы; азаматтық құқық жүйесі, жалпы және ерекше бөлімдері; меншік және мүліктік қатынастар; меншік иесі болу деген не; мүліктік қатынастарды заңмен реттеу; азаматтардың меншік құқықтарын қорғау; кәмелетке толмағандардың мүліктік құқықтары мен жауапкершілігі; зияткерлік меншік құқығы; мұрагерлік құқығы.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
34. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдану қолайлығы үшін кодтар берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші – бөлімді, үшінші сан – бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы, 8.2.1.4 кодында: "8" – сынып, "2" – бөлім, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.

32. Базовое содержание учебного предмета "Общество и право" для 9 класса:
1) семейное право: основы семейного права; роль семьи в жизни человека и общества; состав семьи, ролевые отношения в семье; роль отца и матери в семье; ответственность и обязанности членов семьи; домашнее хозяйство; права и обязанности супругов; права и обязанности родителей; права и обязанности детей; Конвенция о правах ребенка;
2) трудовое право: основы трудового права; труд и трудовые отношения; Трудовой Кодекс Республики Казахстан; право на труд; Индивидуальный трудовой договор; права и обязанности работника и работодателя; рабочее время и время отдыха; оплата труда; гарантии и компенсации; охрана труда; дисциплина труда; дисциплинарная и материальная ответственность работников; трудовые споры – способы решения; комиссия по трудовым спорам; основания прекращения и расторжения трудового договора; особенности труда несовершеннолетних;
3) уголовное право: понятие уголовного права; назначение, источники и принципы; понятие преступления; категории и виды преступлений; ответственность за соучастие и участие в преступлении; этапы привлечения к уголовной ответственности; уголовное наказание, его виды; принудительные меры; освобождение от уголовной ответственности и наказания; ответственность несовершеннолетних; обстоятельства, отягощающие и смягчающие наказание; правоохранительные органы в стране.
33. Базовое содержание учебного предмета "Общество и право" для 10 класса:
1) административное право: понятие и источники административного права; субъекты административных правоотношений; методы административного регулирования; признаки и виды административных правонарушений; административное взыскание; исполнительная власть; местные представительные органы: система, структура, задачи, порядок избрания; государственная служба;
2) гражданское право: понятие гражданского права; система гражданского права, общая и особенная части; собственность и имущественные отношения; что значит быть собственником; регулирование законом имущественных отношений; охрана права собственности граждан; имущественные права и ответственность несовершеннолетних; право интеллектуальной собственности; наследственное право.
Глава 4. Система целей обучения
34. В разделе Программы для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе – раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 8.2.1.2 "8" – класс, "2.1." – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

35. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Құқық және мемлекет":
1-кесте
8-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1 Адам және қоғам
8.1.1.1 "қоғам" ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
8.1.1.2 ережелер не үшін керек екендігі туралы қарапайым деңгейде түсіндіру
8.1.1.3 адамдардың қоғамда тәртіп ережелері туралы айту
8.1.1.4 адам өмірінде құқықтың рөлі туралы түсініктің болуы
8.1.1.5 қоғамның әлеуметтік нормалары (тыйымдар, салт-дәстүрлер, мораль, этикет) туралы педагогтың көмегімен айтып, белгілеу
8.1.1.6 қоғамда қалыптасқан сыпайылық пен мінез-құлық ережелерін (көлікте қарттарға орын беру, яғни мораль қарттар мен ауруларға күтім жасауды белгілейді) мысалдар арқылы түсіндіру
8.1.1.7 өзінің әрекеттері үшін жеке жауапкершілік туралы білу
8.1.1.8 жақсылық пен жамандық, ақиқат пен жалған түсініктері ажырата білу
8.1.1.9 жалпыадамзаттық құндылықтардың мағынасын түсіну
8.1.1.10 этикет пен сыпайылықтың негізгі ережелерін қолдану
8.1.1.11 қоғамда қалыптасқан негізгі салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды білу
1.2 Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
8.1.2.1 мемлекеттік рәміздердің атауларын білу және оларды ажырату
8.1.2.2 "қоғам" ұғымы туралы өз түсініктерін қарапайым сөздермен түсіндіру
8.1.2.3 "мемлекет" ұғымы және мемлекетті анықтайтын белгілер туралы түсініктерінің болуы
8.1.2.4 мемлекеттің сыртқы қызметтерін (ел қорғанысы, сыртқы саяси қызметтер, халықаралық ынтымақтастық) білу
8.1.2.5 мемлекеттің ішкі қызметтерін (адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау, тәртіп құқығын қамтамасыз ету) білу
8.1.2.6 құқықтық мемлекеттің негізгі белгілерін (заң алдында барлығының теңдігі, мемлекет пен тұлғаның жауапкершілігі) білу
8.1.2.7 құқықтың қалыптасу негізі (құқықтың қайнаркөздері) туралы білу
8.1.2.8 құқық салаларын атап шығу
8.1.2.9 құқық қорғау органдарын педагогтың көмегімен атау және олардың қызметтерін сипаттау
8.1.2.10 Бала құқықтары туралы Конвенцияның мазмұны туралы жалпы түсінігінің болуы
8.1.2.11 өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып, балалардың өмірін жақсартуға бағытталған негізгі мемлекеттік минималды әлеуметтік стандарттарды сақтау (тегін медициналық көмек көрсету; дене және психикалық күштеуден қорғау; қажетті өмір деңгейі; ата-аналардан қажетті көмекті алу) туралы түсініктің болуы
8.1.2.12 азаматтар алдындағы мемлекеттің жауапкершілігі туралы өз түсінігін қарапайым сөздермен түсіндіру
8.1.2.13 адам мен азаматтың негізгі құқықтары және бостандықтары (белгілі бір әрекеттерді жасау мүмкіндігі, өз қажеттіліктері мен қызығушылықтарын қанағаттандыру үшін нақты құқықтарды қолдану) туралы түсініктің болуы

35. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Право и государство":
таблица 1
8 класс
Подраздел
Цели обучения:
1.1 Человек и общество
8.1.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии "общество";
8.1.1.2 объяснять на элементарном уровне зачем нужны правила;
8.1.1.3 рассказывать о правилах поведения людей в обществе;
8.1.1.4 иметь представление о роли права в жизни человека;
8.1.1.5 с помощью педагога перечислять и определять основные социальные нормы общества (запреты, обычаи, мораль, этикет);
8.1.1.6 объяснять на примерах правила вежливости и поведения, принятых в обществе (уступать место пожилым в транспорте следует потому, что мораль предписывает ухаживать за стариками и больными);
8.1.1.7 знать о личной ответственности за свои поступки;
8.1.1.8 различать нравственные понятия добро, зло, правда, ложь;
8.1.1.9 понимать значение общечеловеческих ценностей: ценность человеческой жизни;
8.1.1.10 применять основные правила этикета и вежливости;
8.1.1.11 знать основные традиции и обычаи принятые в обществе
1.2 Правовое государство и общество
8.1.2.1 знать названия государственных символов и различать их;
8.1.2.2 объяснять простыми словами свое понимание понятия "общество";
8.1.2.3 иметь представление о понятии "государство" и о признаках, которыми определяется государство;
8.1.2.4 знать внешние функции государства (оборона страны, внешнеполитическая деятельность, международное сотрудничество);
8.1.2.5 знать внутренние функции государства (охрана прав и свобод человека, обеспечение правопорядка);
8.1.2.6. знать основные признаки правового государства (равенство всех перед законом, ответственность государства и личности);
8.1.2.7 знать на основе чего формируется право (источники права);
8.1.2.8 перечислять отрасли права;
8.1.2.9 с помощью педагога называть правоохранительные органы и описывать их функции
8.1.2.10 иметь общее понимание содержания Конвенции о правах ребенка;
8.1.2.11 иметь представление о соблюдении основных государственных минимальных социальных стандартов, направленных на улучшение жизни детей (оказание бесплатной медицинской помощи; защита от физического и психического насилия; необходимый уровень жизни; получение содержания от родителей);
8.1.2.12 объяснять простыми словами свое понимание ответственности государства перед гражданами;
8.1.2.13 называть основные права человека и гражданина (совершать те или иные действия, пользоваться определенными правами для удовлетворения своих потребностей и интересов);

8.1.2.14 "адам құқықтары" мен "азамат құқықтары" түсінігінің қарапайым деңгейін ажырату және түсіндіру
8.1.2.15 адамның жеке құқықтарын атау: өмір сүруге құқығы, жеке бостандығына құқығы, тұрғын үйге қол сұқпаушылық, орын ауыстыру және тұрғылықты жерін таңдау құқығы
8.1.2.16 азамат құқығы туралы (мемлекет істерін басқаруға қатысу құқығы, сайлау және мемлекеттік билік пен жергілікті өзін-өзі басқару органдарына сайлану құқығы; референдумға қатысу құқығы; мемлекеттік қызметке тең қолжетімділік құқығы) айту
8.1.2.17 Қазақстан Республикасы азаматтығын алу үшін қандай органдарға жүгіну керек екендігін білуі
8.1.2.18 табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын ескерту мен жоюға қандай ұйымдар жауап беретінін айту
8.1.2.19 халыққа жедел медициналық және психологиялық көмекті қандай ұйымдар көрсететінін атау
8.1.2.20 төтенше жағдайда қандай ұйымдар көмек көрсететінін атау
8.1.2.21 өрт сөндіру қызметін қандай ұйымдар қамтамасыз ететіні туралы түсінігінің болуы
2) 2-бөлім "Конституциялық құқық":
2-кесте
8-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
2.1 Адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтары
8.2.1.1 бостандық ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
8.2.1.2 азамат ретінде өз құқықтарын атап өту
8.2.1.3 медициналық қызметке өз құқықтарын білу
8.2.1.4 білім алуға өз құқықтарын білу
8.2.1.5 әлеуметтік қамтамасыз етуге өз құқықтарын білу
8.2.1.6 Қазақстанда бар негізгі діни конфессияларды атау
8.2.1.7 әлеуметтік құқықтарына қысым жасалған кезде жүгінуге болатын ұйымдардың атауларын білу
8.2.1.8 мемлкеттік органдарға жүгіну рәсімін білу
2.2 Мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі
1)
2)8.2.2.1 Қазақстан Республикасы Конституциясы туралы түсінігінің болуы
3)8.2.2.2 Қазақстан Республикасы Конституциясының қабылданған күнін білу
4)8.2.2.3 конституциялық құқық қайнаркөздерін (Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары) білу
5)8.2.2.4 адамның негізгі конституциялық құқықтарын атау: өмір сүру, бостандық пен жеке басқа қол сұқпаушылық құқығы
6)8.2.2.5 әрбір азамат адам, әр адам азамат екенін білу
7)8.2.2.6 Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық міндеттерін атау
8)8.2.2.7 адамдардың құқықтары, бостандықтары, абыройы және адамгершілігін құрметтеу міндетін білу
9)8.2.2.8 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін құрметтеу міндетін білу
10)8.2.2.9 заңда белгіленген салықтар, алымдар және төлемдерді төлеу міндетін білу
11)8.2.2.10 өз Отанын қорғау міндеті мен борышын білу

8.1.2.14 различать и объяснять на элементарном уровне понятия "права человека" и "права гражданина";
8.1.2.15 называть личные права человека: право на жизнь, право на личную свободу, право на неприкосновенность жилища, свободу передвижения и выбор места жительства;
8.1.2.16 называть права гражданина (право на участие в управлении делами государства, право избирать и быть избранным в органы государственной власти и местного самоуправления; право участвовать в референдуме; право на равный доступ к государственной службе);
8.1.2.17 знать в какие органы следует обратиться для получения гражданства Республики Казахстан;
8.1.2.18 называть, какие организации отвечают за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий;
8.1.2.19 называть, какие организации оказывают экстренную медицинскую помощь населению;
8.1.2.20 называть, какие организации оказывают помощь при чрезвычайных ситуациях;
8.1.2.21 называть какая организация обеспечивает пожарную безопасность
2) раздел "Конституционное право":
таблица 2
8 класс
Подраздел
Цели обучения:
2.1 Права и свободы человека и гражданина
8.2.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии свобода;
8.2.1.2 перечислять свои права как гражданина;
8.2.1.3 знать свои права на медицинское обслуживание;
8.2.1.4 знать свои права на образование;
8.2.1.5 знать свои права на социальное обеспечение;
8.2.1.6 перечислять основные религиозные конфессии находящиеся в Казахстане;
8.2.1.7 знать название организаций, в которые следует обращаться при ущемлении социальных прав;
8.2.1.8 уметь оформлять обращения в государственные органы
2.2 Конституционная система государственных органов
1)8.2.2.1 иметь представление о Конституции Республики Казахстан;
2)8.2.2.2 знать дату принятия Конституции Республики Казахстан;
3)8.2.2.3 знать источники конституционного права (Конституция Республики Казахстан, законы Республики Казахстан);
4)8.2.2.4 называть основные конституционные права человека: право на жизнь, свободу и личную неприкосновенность;
5)8.2.2.5 знать, что каждый гражданин является человеком, но не каждый человек является гражданином;
6)8.2.2.6 называть основные конституционные обязанности граждан Республики Казахстан;
7)8.2.2.7 знать обязанность уважать права, свободу, честь и достоинства людей;
8)8.2.2.8 знать обязанность уважать государственные символы Республики Казахстан;
9)8.2.2.9 знать обязанность платить законно установленные налоги, сборы и иные платежи;
10)8.2.2.10 знать обязанность защищать свою родину;
11)8.2.2.11 знать обязанность заботиться и беречь памятники истории и культуры;

12)8.2.2.11 тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтау мен қамқорлық таныту міндетін білу
13)8.2.2.12 табиғатты сақтау және табиғи байлықтарды күтіп ұстау міндетін білу
14)8.2.2.13 Қазақстан Республикасында сайлау қалай өтетіні туралы түсініктің болуы
15)8.2.2.14 Қазақстан Республикасының заңнамалық, орындаушы және сот билігі туралы түсінігінің болуы
16)8.2.2.15 Қазақстан Республикасының әрбір билігінің құрылымы мен өкілеттігін қарапайым деңгейде сипаттау
17)8.2.2.16 жергілікті билік органдары туралы мәліметтерді білу
18)8.2.2.17 мемлекеттік билік жүйесінде Қазақстан Республикасы Президентінің рөлі (Президенттің жарлықтары мен өкімдерінің заңды күші болуы; мемлекеттік бағдарламаларды бекіту; халықаралық келіссөздерді жүргізу және шарттарға қол қою; төтенше және әскери жағдайды енгізу) туралы айту
3) 3-бөлім "Отбасы құқығы":
3-кесте
9-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
3.1 Отбасы құқығы ұғымы
9.3.1.1 отбасы құқығы ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
9.3.1.2 "отбасы" не екенін түсіндіре алу
9.3.1.3 неке мен отбасы, ана, әке және балалық шақ мемлекет қорғауында екендігін білу
9.3.1.4 неке ер мен айелдің тең құқылы одағы екенін білу
9.3.1.5 ер мен айелдің қай жаста некеге тұратынын білу
9.3.1.6 азаматтық хал актілерін тіркеу мемлекеттік органдарында жасалған неке ресми танылатынын білу
9.3.1.7 ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерін білу
9.3.1.8 адамдардың бірі басқа некеде тіркеліп тұрған жағдайда адамдар арасындағы неке рұқсат етілмейтінін білу
9.3.1.9 жоғары көтерілетін және төмен түсетін сызық бойынша тікелей туысқандар (ата-аналармен және балалармен, атамен, әжемен және немерелермен), толық және толық емес туысқандықтағы әкесі мен анасы ортақ аға-інілер және әпке-сіңлілер арасында неке жасау рұқсат етілмейтінін білу
9.3.1.10 ерлі-зайыптылардың неке уақытында жинаған мүліктері жалпы ортақ меншік болып табылатынын білу
9.3.1.11 неке шарты туралы түсінігінің болуы
9.3.1.12 әрбір ерлі-зайыптының жеке қолдану заттары меншігі болып табылатынын білу
9.3.1.13 алименттік қатынастар туралы түсінігінің болуы
9.3.1.14 отбасында үй шаруашылығын жүргізуге өзінің қатысуы туралы айту
9.3.1.15 бағу мен қамқоршылық туралы түсініктің болуы
9.3.1.16 мұрагерлік құқық туралы түсініктің болуы
9.3.1.17 отбасы бюджетін жүргізу туралы түсініктің болуы
9.3.1.18 отбасы құқықтары мен міндеттеріне қатысты практикалық міндеттерді шешу үшін жүгінетін ұйымдардың атауын білу
3.2 Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері
9.3.2.1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері туралы қарапайым деңгейде айту

12)8.2.2.12 знать обязанность сохранять природу и бережно относиться к природным богатствам;
13)8.2.2.13 иметь представление как проводятся выборы в Республике Казахстан;
14)8.2.2.14 иметь представление о законодательной, исполнительной и судебной власти Республики Казахстан;
15)8.2.2.15 на элементарном уровне описывать структуру и полномочия каждой власти Республики Казахстан;
8.2.2.16 располагать сведениями о местных органах власти;
8.2.2.17 рассказывать о роли Президента Республики Казахстан в системе государственной власти (указы и распоряжения президента имеют силу закона; утверждает государственные программы; ведет международные переговоры и подписывает договоры; вводит чрезвычайное и военное положение)
3) раздел "Семейное право":
таблица 3
9 класс
Подраздел
Цели обучения:
3.1 Понятие семейного права
9.3.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии семейного права;
9.3.1.2 уметь объяснить что такое "семья";
9.3.1.3 знать, что брак и семья, материнство, отцовство и детство находятся под защитой государства;
9.3.1.4 знать, что брак – это равноправный союз между мужчиной и женщиной;
9.3.1.5 знать в каком возрасте вступают в брак мужчины и женщины;
9.3.1.6 знать, что признается брак, заключенный только в государственных органах записи актов гражданского состояния;
9.3.1.7 знать личные и имущественные права и обязанности супругов;
9.3.1.8 знать, что не допускается заключение брака между лицами, из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке;
9.3.1.9 знать, что не допускается заключение брака между прямыми родственниками по восходящей и нисходящей линии (родителями и детьми, дедушкой, бабушкой и внуками), полнородными и неполнородными братьями и сестрами, имеющими общих отца и мать;
9.3.1.10 знать, что имущество, нажитое супругами во время брака, является их общей совместной собственностью;
9.3.1.11 иметь представление о брачном договоре;
9.3.1.12 знать, что является собственностью каждого из супругов;
9.3.1.13 иметь представление об алиментных отношениях;
9.3.1.14 рассказывать о своем участии в ведении домашнего хозяйства в семье;
9.3.1.15 иметь представление об опеке и попечительстве;
9.3.1.16 иметь представление о наследственном праве;
9.3.1.17 рассказывать о ведении семейного бюджета;
9.3.1.18 знать названия организаций, в которые следует обращаться для решения практических задач, касающихся семейных прав и обязанностей
3.2 Права и обязанности членов семьи
9.3.2.1 рассказывать на элементарном уровне об основных правах и обязанностях членов семьи;

9.3.2.2 ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттері туралы білу
9.3.2.3 отбасының әр мүшесінің міндеттері туралы айту
9.3.2.4 ата-аналардың міндеттерін білу: өз балаларының денсаулығының қамын ойлау, өз балаларын тәрбиелеу құқығына ие және міндетті
9.3.2.5 балалардың міндеттерін білу
9.3.2.6 балалардың отбасында өмір сүру және тәрбиеленуіне құқығы, өзінің ата-аналарын білу құқығы, олардың қамқорлығына ие болу құқығы, өзінің ата-аналары, аталары, әжелері, аға-інілері, әпке-сіңлілері және туысқандарымен қарым-қатынас құру құқығын білу
9.3.2.7 Бала құқықтары туралы Конвенция туралы түсінігінің болуы
9.3.2.8 отбасы қатынастарының қарапайым әдеп ережелерін білу
3.3 Отбасының қоғамдағы маңызы
9.3.3.1 адам және қоғам өміріндегі отбасының рөлі туралы түсініктің болуы
9.3.3.2 тату отбасы ұғымы туралы түсініктің болуы
4) 4-бөлім "Еңбек құқығы":
4-кесте
9-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
4.1 Еңбек құқығы ұғымы
9.4.1.1 еңбек құқығы ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
9.4.1.2 жеке еңбек шартын толтыру
9.4.1.3 жеке және ұжымдық еңбек шарттарын ажырату
9.4.1.4 еңбек шартының негізгі тармақтарын (жұмыс уақыты, демалыс уақыты, демалыс ұзақтығы, еңбекақы мөлшері) таба білу
9.4.1.5 еңбек тәртібі туралы негізгі түсініктің болуы
9.4.1.6 ішкі тәртіп ережелерін білу
9.4.1.7 кәмелетке толмағандардың еңбегінің негізгі ережелерін білу
9.4.1.8 еңбек кітапшасын кім толтыратынын білу
9.4.1.9 педагогтың көмегімен іскерлік қағаздар және стандартты бланктерді толтыру
9.4.1.10 еңбек дауларын шешу үшін жүгінетін ұйымдардың атауларын білу
9.4.1.11 қызметкерлердің кәсіпорын, мекеме не ұйымға келтіретін зиянға материалдық жауапкершілігі туралы білу
9.4.1.12 қызметкердің кінәсі болған жағдайда ғана келтірілген зиянға материалдық жауапкершілікті арту туралы білу
9.4.1.13 қызметкер мен кәсіпорын арасында мүлікті сақтауға қызметкердің жауапкершілікті өзіне алу туралы жазбаша шарт жасалатыны туралы білу
4.2 Еңбек шарттары және қорғау
9.4.2.1 әртүрлі кәсіпорындардағы еңбек жағдайлары туралы білу
9.4.2.2 еңбек гигиенасының негізгі ережелерін білу
9.4.2.3 "кәсіби ауру" ұғымы туралы түсініктің болуы
4.3 Еңбек шарты
9.4.3.1 еңбек шартының негізгі тармақтарын білу
9.4.3.2 еңбек шарты қандай жақтар арасында жасалатынын білу, жұмыс беруші және қызметкер
9.4.3.3 еңбек шартын оқу және қол қою
9.4.3.4 еңбек шартының түрлерін ажырата білу: белгісіз мерзімге, 5 жылдан аспайтын белгілі мерзімге, уақытша қызметкермен, мезгілдік қызметкермен
9.4.3.5 жұмысқа қабылдау туралы өтініш жаза алу
9.4.3.6 жұмыстан шығу туралы өтініш жаза алу

9.3.2.2 знать права и обязанности супругов;
9.3.2.3 рассказывать об обязанностях каждого члена семьи;
9.3.2.4 знать обязанности родителей: заботиться о здоровье своих детей, имеют право и обязаны воспитывать своих детей;
9.3.2.5 знать обязанности детей;
9.3.2.6 знать права детей жить и воспитываться в семье, право знать своих родителей, право на их заботу, право на общение со своими родителями, дедушками, бабушками, братьями, сестрами и родственниками;
9.3.2.7 иметь представление о международной Конвенции о правах ребенка;
9.3.2.8 знать элементарные правила этики семейных отношений;
3.3 Важность семьи в обществе
9.3.3.1 иметь представление о роли семьи в жизни человека и общества;
9.3.3.2 иметь представления о понятии дружная семья
4) раздел "Трудовое право":
таблица 4
9 класс
Подраздел
Цели обучения:
4.1 Понятие трудового права
9.4.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии трудовое право;
9.4.1.2 заполнять индивидуальный трудовой договор;
9.4.1.3 различать индивидуальный и коллективный трудовой договор;
9.4.1.4 находить основные пункты трудового договора (рабочее время, время отдыха, продолжительность отпуска, размер заработной платы);
9.4.1.5 знать основные понятия о дисциплине труда;
9.4.1.6 знать правила внутреннего распорядка;
9.4.1.7 знать основные правила труда несовершеннолетних;
9.4.1.8 знать, кто должен заполнять трудовую книжку;
9.4.1.9 заполнять деловые бумаги, стандартные бланки с помощью педагога;
9.4.1.10 знать названия организаций, в которые следует обращаться для разрешения трудовых споров;
9.4.1.11 знать о материальной ответственности рабочих и служащих за ущерб, принесенный предприятию, организации;
9.4.1.12 знать, что возложение материальной ответственности за ущерб наступает лишь при наличии вины работника;
9.4.1.13 знать, что между работником и предприятием заключается письменный договор о принятии на себя работником ответственности за сохранность имущества
4.2 Условия и охрана труда
9.4.2.1 знать элементарные правила охраны труда;
9.4.2.2 знать основные правила гигиены труда;
9.4.2.3 иметь представление о понятии "профессиональное заболевание"
4.3 Трудовой договор
9.4.3.1 знать основные пункты трудового договора;
9.4.3.2 знать между какими сторонами заключается трудовой договор – работодатель и работник;
9.4.3.3 читать и подписывать трудовой договор;
9.4.3.4 различать виды трудовых договоров: на неопределенный срок, на определенный срок не более 5 лет, с временным работником, сезонным работником;
9.4.3.5 уметь писать заявление о приеме на работу;
9.4.3.6 уметь писать заявление об увольнении с работы;

9.4.3.7 демалыс беру туралы өтініш жаза алу
9.4.3.8 түсініктеме қағаз жазу
5) 5-бөлім "Қылмыстық құқық":
5-кесте
9-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
5.1 Қылмыстық құқық ұғымы
9.5.1.1 қылмыстық құқық ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
9.5.1.2 қылмыстық құқықта қолданылатын терминдер туралы түсініктің болуы: айып, рақымшылық, бопсалаушылық, серіктесу, тұтқынға алу
9.5.1.3 полиция қызметтері туралы түсініктің болуы: құқық бұзушылықтардың алдын алу; қоғамдық тәртіпті қорғау; қылмыспен күрес; қылмыстық жазалау және әкімшілік жазаларды орындау
5.2 Қылмыс ұғымы
9.5.2.1 "қылмыс" ұғымы туралы түсініктің болуы
9.5.2.2 "арандатушы", "дәлдеуші", "қатысушы", "орындаушы" және "астыртын айдап салушы" ұғымдары туралы түсініктің болуы
9.5.2.3 қылмыстық жазаны өтейтін құқық бұзушылықтар туралы мәліметтердің болуы
9.5.2.4 жазалау мен оның мақсаттары туралы түсініктің болуы
9.5.2.5 "мәжбүрлеу шаралары" ұғымы туралы түсініктің болуы
9.5.2.6 негізгі жазалар: айыппұл, нақты қызметпен айналысу құқығынан айрылу, қоғамдық жұмыстарға тарту, түзету жұмыстары, тұтқынға алу, бостандықтан айыру туралы түсініктің болуы
9.5.2.7 өмірдегі практикалық мәселелерді шешу үшін жүгінетін құқықтық ұйымдардың атауын білу
5.3 Қылмыстық жауапкершілік
9.5.3.1 қылмысқа араласу мен қатысуға жауапкершілік туралы түсініктің болуы
9.5.3.2 қылмыстық жауапкершіліктен босатуға негіз болатын факторлар туралы мәліметтердің (қажетті қорғанысты арттыру, жәбірленушімен табысу, өкіну) болуы
6) 6-бөлім "Әкімшілік құқық":
6-кесте
10-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
6.1 Әкімшілік құқық ұғымы
10.6.1.1 әкімшілік жауапкершілік ұғымы туралы түсініктің болуы
10.6.1.2 әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу шараларын жүзеге асыруға қатысу
6.2 Әкімшілік жауапкершілік
10.6.2.1 кішігірім бұзақылықтың не екенін (қоғамдық орындардағы балағат сөздер, азаматтарға тіл тигізу, қоғамдық тәртіп пен азаматтардың сабырлығын бұзатын әрекеттер) білу
10.6.2.2 кішігірім бұзақылыққа айыппұл тағылатынын білу
10.6.2.3 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерінің талаптарын орындау
10.6.2.4 жер және су ресурстарын тиімді қолданудың негізгі ережелері мен нормалары туралы түсініктің болуы
10.6.2.5 атмосфералық ауаның ластануынан сақтау ережелері туралы түсініктің болуы
10.6.2.6 жануарлар және өсімдіктер әлемін қорғау туралы түсініктің болуы
10.6.2.7 Қызыл кітаптың маңызы туралы түсініктің болуы

9.4.3.7 писать заявление о предоставлении отпуска;
9.4.3.8 писать объяснительную записку
5) раздел "Уголовное право":
таблица 5
10 класс
Подраздел
Цели обучения:
5.1 Понятие уголовного права
9.5.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии уголовного права;
9.5.1.2 иметь представление о терминах, используемых в уголовном праве: вина, амнистия, вымогательство, соучастие, арест;
9.5.1.3 иметь представление о функциях полиции: профилактика правонарушений; охрана общественного порядка; борьба с преступностью; исполнение уголовных наказаний и административных взысканий
5.2 Понятие преступления
9.5.2.1 иметь представление о понятии "преступление";
9.5.2.2 иметь представления о понятиях "подстрекатель", "наводчик", "участник", "исполнитель" и "пособник";
9.5.2.3 иметь сведения о правонарушениях, за которые несут уголовное наказание;
9.5.2.4 иметь представление о наказании и его целях;
9.5.2.5 иметь представление о понятии "принудительные меры";
9.5.2.6 иметь представление об основных наказаниях: штраф, лишение права заниматься определенной деятельностью, привлечение к общественным работам, исправительные работы, арест, лишение свободы;
9.5.2.7 знать название правовых организаций, в которые следует обращаться для решения практических жизненных задач
5.3 Уголовная ответственность
9.5.3.1 иметь представление об ответственности за соучастие и участие в преступлении;
9.5.3.2 располагать сведениями о факторах, которые могут служить основанием для освобождения от уголовной ответственности (превышение необходимой обороны, примирение с потерпевшим, раскаяние)
6) раздел "Административное право":
таблица 6
10 класс
Подраздел
Цели обучения:
6.1 Понятие административного права
10.6.1.1 иметь представление о понятии административная ответственность;
10.6.1.2 участвовать в реализации мер профилактики административного правонарушения
6.2 Административная ответственность
10.6.2.1 знать, что такое мелкое хулиганство (нецензурная брань в общественных местах, оскорбительное приставание к гражданам и действия, нарушающие общественный порядок и спокойствие граждан);
10.6.2.2 знать, что за мелкое хулиганство возлагается штраф;
10.6.2.3 выполнять требования правил поведения в общественных местах;
10.6.2.4 иметь представление об основных правилах и нормах рационального использования земельных и водных ресурсов;
10.6.2.5 иметь представления о правилах сохранения от загрязнения атмосферного воздуха;
10.6.2.6 иметь представления о защите животного и растительного мира;
10.6.2.7 иметь представление о значении Красной книги;

10.6.2.8 Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерді атау
10.6.2.9 жол жүру қозғалысының негізгі ережелерін білу
10.6.2.10 негізгі кеден ережелері туралы түсініктің болуы
10.6.2.11 әкімшілік құқық бұзушылықтар кезінде жүгінетін ұйымдардың аталуын білу
6.3 Әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу
10.6.3.1 "Құқық бұзушылықтардың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жалпы ережелері туралы түсініктің болуы
10.6.3.2 құқық бұзушылықтардың алдын алу кешеніне кіретін ұғымдар туралы түсініктің болуы: әлеуметтік бейімдеу, әлеуметтік оңалту, құқықтық тәрбие
7) 7-бөлім "Азаматтық құқық":
7-кесте
10-сынып
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
7.1 Азаматтық құқық түсінігі
10.7.1.1 азаматтық құқық туралы түсініктің болуы
10.7.1.2 мүліктік қатынастармен байланысты әрекеттерге (ұрлық, тонау, бопсалаушылық) жауапкершілік туралы мәліметтерге ие болу
10.7.1.3 азаматтық құқықтарда келіспеушіліктерді шешу үшін жүгінетін құқықтық ұйымдардың атауын білу
7.2 Меншік құқығы
10.7.2.1 меншік туралы түсініктің болуы
10.7.2.2 меншік мемлекетпен қорғалатынын білу
10.7.2.3 меншік құқықтарын қорғауға тартылған органдарды білу
10.7.2.4 азаматтардың кәсіпкерлік қызметпен айналысуға құқығы бар екенін білу
10.7.2.5 мемлекеттік және жеке меншікті ажырата білу
7.3 Азаматтық құқық міндеттемелері және жауапкершілік
10.7.3.1 азаматтық-құқықтық жауапкершілік туралы түсініктің болуы
10.7.3.2 азаматтың негізгі міндеттерін білу
10.7.3.3 азаматтың азаматтық құқықтағы міндеті (мүлікті беру, жұмысты орындау, ақша төлеу) туралы түсініктің болуы
10.7.3.4 кредит беруші, қарыздар, жалдау, өсімпұл, кепіл ұғымдары туралы түсініктің болуы
10.7.3.5 материалдық жауапкершілік, тұрақсыздық төлемі, кепілдеме ұғымдары туралы түсініктің болуы
7.4 Тұтынушылар құқығын қорғау
10.7.4.1 тұтынушылардың құқықтарын қарапайым деңгейде қорғауды түсіндіру
10.7.4.2 сатып алу, қызметтер көрсету және лайықсыз тауарды ауыстыру немесе қайтару жұмыстарын орындау кезінде алған білімдерін қолдана алу
10.7.4.3 өз құқықтарын білу және тауардың тиісті сапасын талап ете алу
10.7.4.4 өз құқықтарын білу және тауар, жұмыс не қызметтің жеткіліксіздігі салдарынан туындаған шығындарын талап ете алу
36. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

10.6.2.8 называть животных и растения, занесенных в Красную книгу;
10.6.2.9 знать основные правила дорожного движения;
10.6.2.10 иметь представления об основных таможенных правилах;
10.6.2.11 знать название организаций, в которые следует обращаться при нарушении административных прав
6.3 Профилактика административного правонарушения
10.6.3.1 иметь представления об общих положениях Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений";
10.6.3.2 иметь представления о понятиях, входящих в комплекс профилактики правонарушений: социальная адаптация, социальная реабилитация, правовое воспитание
7) раздел "Гражданское право":
таблица 7
10 класс
Подраздел
Цели обучения:
7.1 Понятие гражданского права
10.7.1.1 иметь представление о гражданском праве;
10.7.1.2 располагать сведениями об ответственности за поступки, связанные с имущественными отношениями (воровство, грабеж, вымогательство);
10.7.1.3 знать название правовых организаций, в которые следует обращаться для решения разногласий в гражданских правах
7.2 Право собственности
10.7.2.1 иметь представления о собственности;
10.7.2.2 знать, что собственность охраняется государством;
10.7.2.3 знать какие органы призваны защищать права собственника;
10.7.2.4 знать, что граждане имеют право заниматься предпринимательской деятельностью;
10.7.2.5 различать государственную и частную собственность
7.3 Обязательство и ответственность в гражданском праве
10.7.3.1 иметь представление о гражданско-правовой ответственности;
10.7.3.2 знать основные обязанности гражданина;
10.7.3.3 иметь представление об обязательстве гражданина в гражданском праве (передача имущества, выполнение работы, уплата денег);
10.7.3.4 иметь представление о понятиях: кредитор, должник, аренда, пеня, залог;
10.7.3.5 иметь представление о понятиях: материальная ответственность, неустойка, задаток
7.4 Защита прав потребителей
10.7.4.1 объяснять на элементарном уровне правила защиты прав потребителей;
10.7.4.2 уметь пользоваться полученными знаниями при приобретении покупки, оказании услуг или выполнении работ – менять или возвращать ненадлежащий товар;
10.7.4.3 знать свои права и уметь требовать надлежащего качества товара;
10.7.4.4 знать свои права и уметь требовать возмещения убытков вследствие недостатков товара, работы, услуги
36. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к
"Типовой учебной программе по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 8-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Құқық пен мемлекет
1.1 Адам және қоғам
8.1.1.1 "қоғам" ұғымы туралы қарапайым деңгейде айту
8.1.1.2 ережелер не үшін керек екендігі туралы қарапайым деңгейде түсіндіру
8.1.1.3 адамдардың қоғамда тәртіп ережелері туралы айту
8.1.1.4 адам өмірінде құқықтың рөлі туралы түсініктің болуы
8.1.1.5 қоғамның әлеуметтік нормалары (тыйымдар, салт-дәстүрлер, мораль, этикет) туралы педагогтың көмегімен айтып, белгілеу
8.1.1.6 қоғамда қалыптасқан сыпайылық пен мінез-құлық ережелерін (көлікте қарттарға орын беру, яғни мораль қарттар мен ауруларға күтім жасауды белгілейді) мысалдар арқылы түсіндіру
1.2 Құқықтық мемлекет және қоғам
8.1.2.1 мемлекеттік рәміздердің атауларын білу және оларды ажырату
8.1.2.2 "қоғам" ұғымы туралы өз түсініктерін қарапайым сөздермен түсіндіру
8.1.2.3 "мемлекет" ұғымы және мемлекетті анықтайтын белгілер туралы түсініктерінің болуы
2-тоқсан
1. Құқық пен мемлекет
1.1 Адам және қоғам
8.1.1.7 өзінің әрекеттері үшін жеке жауапкершілік туралы білу
8.1.1.8 жақсылық пен жамандық, ақиқат пен жалған түсініктері ажырата білу
8.1.1.9 жалпыадамзаттық құндылықтардың мағынасын түсіну: адам өмірінің құндылығы
8.1.1.10 этикет пен сыпайылықтың негізгі ережелерін қолдану
8.1.1.11 қоғамда қалыптасқан негізгі салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды білу
1.2 Құқықтық мемлекет және қоғам
8.1.2.4 мемлекеттің сыртқы қызметтерін (ел қорғанысы, сыртқы саяси қызметтер, халықаралық ынтымақтастық) білу
8.1.2.5 мемлекеттің ішкі қызметтерін (адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау, тәртіп құқығын қамтамасыз ету) білу
8.1.2.6 құқықтық мемлекеттің негізгі белгілерін (заң алдында барлығының теңдігі, мемлекет пен тұлғаның жауапкершілігі) білу
3-тоқсан

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
37. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновлҰнному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 8 класс:
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Право и государство
1.1 Человек и общество
8.1.1.1 рассказывать на элементарном уровне о понятии "общество";
8.1.1.2 объяснять на элементарном уровне зачем нужны правила;
8.1.1.3 рассказывать о правилах поведения людей в обществе;
8.1.1.4 иметь представление о роли права в жизни человека;
8.1.1.5 с помощью педагога перечислять и определять основные социальные нормы общества (запреты, обычаи, мораль, этикет;
8.1.1.6 объяснять на примерах правила вежливости и поведения, принятых в обществе (уступать место пожилым в транспорте следует потому, что мораль предписывает ухаживать за стариками и больными)
1.2 Правовое государство и общество
8.1.2.1 знать названия государственных символов и различать их;
8.1.2.2 объяснять простыми словами свое понимание понятия "общество";
8.1.2.3 иметь представление о понятии "государство" и о признаках, которыми определяется государство
2 четверть
1. Право и государство
1.1 Человек и общество
8.1.1.7 знать о личной ответственности за свои поступки;
8.1.1.8 различать нравственные понятия – добро, зло, правда, ложь;
8.1.1.9 понимать значение общечеловеческих ценностей: ценность человеческой жизни;
8.1.1.10 применять основные правила этикета и вежливости;
8.1.1.11 знать основные традиции и обычаи, принятые в обществе
1.2 Правовое государство и общество
8.1.2.4 знать внешние функции государства (оборона страны, внешнеполитическая деятельность, международное сотрудничество);
8.1.2.5 знать внутренние функции государства (охрана прав и свобод человека, обеспечение правопорядка);
8.1.2.6. знать основные признаки правового государства (равенство всех перед законом, ответственность государства и личности)
3 четверть

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарламаның мақсаты: бейнелеу өнері арқылы білім алушылардың танымдық, эмоциональдық және іс-қимыл әрекеттерін дамыта-түзетуге жағдай туғызу, жеке тұлға ретінде дамытып, жағымды дағдылар мен әдеттерді қалыптастыру.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары туралы, қазақ халқының және әлем халықтарының қол өнері туралы түсініктерін қалыптастыру. Қазақстандағы және мемлекеттердегі әйгілі мұражайлар және галереялар, даңқты суретшілер мен архитекторлар, мүсіншілер туралы мағлұмат беру;
2) бейнелеу өнері туралы қарапайым сауаттылықты дамыту;
3) білім алушылардың графикалық дағдылары мен біліктіліктерін қалыптастыру және дамыту, оны күнделікті өмірлік тәжірибеде қолдануды үйрету;
4) білім алушылардың танымдық қабілеттерін жүйелі әрі мақсатқа бағытталған дамыту арқылы түзету: заттың бейнесі қабылдауы мен сөздік-логикалық ойлауын дамыту, талдау іс-әрекетін қалыптастыру, көріп және логикалық түрде есте сақтау қабілетін дамыту, салыстыру және жалпылау қабілетін дамыту, тапсырмаларды дұрыс қабылдап, жұмысты жоспарлауға үйрету, сурет салу барысындағы бірізділікті сақтауға үйрету, кеңістіктегі зат пішіндерін, көлемін және түсін дұрыс қабылдап, ажыратуды үйрету, суреттердің ұқсастығы мен ерекшеліктерін байқауды үйрету, білім алушылардағы бар сөздік қорын қолдануға үйрету және енжар сөз қорын дамыту;
5) әр түрлі бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, қайталанатын іс-қимылдар арқылы баланың қимыл іс-әрекетін дамыту;
6) сәндік және тақырыптық сурет салуды үйрету, затқа қарап сурет салуды үйрету, және бұл дағдыларды қоғамдық маңызды еңбекте қолдануды үйрету;
7) білім алушылардың бейнелеу өнерінің туындыларына деген белсенді эмоционалдық-эстетикалық қарым-қатынасын дамыту, бейнелеу өнерге деген махабаттарын оятып, қызығушылықтарын арттыру және көркемдік талғам қалыптастыру.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель предмета "Изобразительное искусство" – создание условий для развития и коррекции интеллектуальной, эмоциональной и двигательной сфер обучающихся, формирования личности, воспитания положительных навыков и привычек средствами изобразительного искусства
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать представление о видах и жанрах изобразительного искусства, казахских народных промыслах и декоративно-прикладном искусстве, декоративно-прикладном искусстве народов мира, музеях и картинных галереях Казахстана и мира, великих живописцах, скульпторах и архитекторах, отдельных произведениях изобразительного, декоративно-прикладного и народного искусства;
2) формировать знания об элементарных основах изобразительной грамоты;
3) формировать и развивать графические навыки и умения использования их в учебной и практической деятельности;
4) способствовать коррекции недостатков познавательной сферы обучающихся путем систематического и целенаправленного развития: наглядно-действенного, наглядно-образного и словесно-логического мышления, аналитико-синтетической деятельности, зрительной памяти умения сравнивать, обобщать, ориентироваться в задании, планировать работу, намечать последовательность выполнения рисунка, правильного восприятия формы, величины, цвета предметов, их положения в пространстве, умения находить в изображаемом существенные признаки, умения устанавливать сходства и различия, речи обучающихся через активизацию имеющегося словаря и обогащение пассивного словаря;
5) коррекция двигательной сферы путем использования вариативных и многократно повторяющихся графических действий с применением разнообразных изобразительных средств и материала;
6) формировать навыки декоративного и тематического рисования, рисования с натуры и умения применять их в процессе учебной, трудовой и общественно полезной деятельности;
7) воспитывать у обучающихся активное эмоционально-эстетическое отношение к произведениям изобразительного искусства, художественный вкус, интерес и любовь к изобразительной деятельности.

2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарламаның әдістемелік мазмұны пәнді оқытуға нақты бағдар бере отырып, балалардың саналы түрді білімді игеруіне, қажетті дағдыларды өз беттерінше меңгеруіне және әлеуметтік-қоғамдық кеңістікте бағдарлануына септігін тигізеді.
5. Бағдарламада білім беру процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдердің сипаттамасы мен оқыту-нормативтік құжаттың дәстүрлі қызметтері үйлесім тапқан.
6. Бейнелеу өнері бойынша білім беруді ұйымдастыру арнайы педагогика принциптері негізінде жүзеге асырылады:
1) білім беру жүйесінің зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылар ерекшеліктеріне сай бейімделу принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған балаларды оқытудың түзете-дамытушы бағыты олардың арнайы білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне сай арнайы әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы жүзеге асады;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты жеке тұлғалық әлеуметтік бейімделмеушіліктің деңгейін азайтуды қамтиды. Білім алушылармен арнайы әлеуметтендіру жұмыстары атқарылып, әлеуметтік мінез-құлық нормалары мен өмірлік маңызды дағдылар қалыптастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Онымен қоса зияты жеңіл түрде зақымдалған тұлғаны дамыту оларға қолжетімді қызметті ұйымдастыру сипатымен (заттық-тәжірибелік және оқу) анықталады;
5) оқытудың тәжірибелік бағыты – оқытылатын материал мен тәжірибенің тығыз байланысы білім алушылардың тәжірибеге бағытталған тапсырмаларды орындаулары үшін қажетті білім және дағдыларды меңгеруі арқылы беріледі;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Зияты зақымдалған білім алушыларға арналған білім беру процесі педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайтын 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала предмета "Изобразительное искусство" для осознанного усвоения обучающимися знаний и приобретения умений по предметным областям, развитие самостоятельности путем овладения способами учебной деятельности, умениями ориентироваться в социокультурном пространстве.
5. В Программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями педагогических подходов к организации образовательного процесса.
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по данному предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) формировать и развивать графические навыки и умения использования их в учебной и практической деятельности;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) коррекция двигательной сферы путем использования вариативных и многократно повторяющихся графических действий с применением разнообразных изобразительных средств, и материала;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс ориентируется на 4 типологических группы (по В.В.Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;

7) оқыту-танымдық және тәжірибелік қызметін арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың аналитикалық және жалпылама қызметінің әлсіздігіне байланысты. Педагог зияты зақымдалған білім алушылардың даму заңдылықтары мен сыныптағы әрбір оқушының танымдық мүмкіндіктерін біле отырып, оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін бағыттайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) білім беру, дамытушы және түзетушілік міндеттерді орындауда педагогтың көмекші құралы болып табылады. АКТ-ны сабақ барысында қолдану оқыту процесін жекелеуге, білім алушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыруға және олардың танымдық қабілетін дамытуға септігін тигізеді. АКТ білім алушылардың жұмысқа қабілеттігіне байланысты уақытқа шектеу қоя отырып қолданылады.
8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған балалардың оқу материалдарын меңгеруі нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада берілген мақсаттарға сай айқындалады және білім алушылардың оқу жетістіктерінтексеру мен бағалауда бірегей тұғырды жүзеге асыруға бағытталған.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білімді меңгеру дәрежесін педагог сабақ барысында тек ішкі бағалау құралдарымен тексереді. Бағдарламаны меңгеру нәтижелері білім беру үдерісі кезінде мұғаліммен бағаланады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқуының тиімділігін бағалау ағымдағы (сабақта), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ағымды бағалау сабақ барысында білім алушының атқарған жұмыстарын бақылау, шығармашылық жұмыстарын және ұжымдық іс-әрекет түрлерін талдау арқылы жүзеге асырылады. Сабақ барысында бағалау оқытудың мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бұндай бағалау білім алушыларды оқу іс-әрекетіне талпындыру мен тәрбиелеу сипатында болады

7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Педагог, зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого ученика класса, специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) расширяют арсенал средств педагога, помогая "достраивать" условия обучения, которые необходимы для решения образовательных, развивающих и коррекционных задач. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения; повысить интерес к содержанию работы на уроке; активизировать познавательную деятельность обучающихся. ИКТ в учебном процессе используются дозировано с учетом сниженной работоспособности обучающихся.
8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Оценка результативности обучения школьников с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа творческих работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.

12. Қорытынды бақылау жарты жылдық аяғында әр білім алушының үлгеріміне мониторинг жасау барысында жүзеге асады және оның нәтижелері тіркеу- карточкасына жазылады.
13. Педагогикалық бағыттарды жүзеге асыру әр түрлі стратегияларды қолданудан тұрады:
1) оқытушы мен білім алушылардың арасында сенім ұялатуды;
2) әр білім алушының өз ойын тыңдай білуді;
3) баланың мүмкіндігіне сай тапсырмалар мен іс-әрекет түрлерін беру арқылы оқуға талпындырып, дамытуды;
4) әр білім алушының мүмкіндігіне сай бөлек тапсырмалар құрастыруды;
5) білім алушылармен жеке барлық сыныптық топтық жұмыстарды ұйымдастыруды қамтиды.
14. "Бейнелеу өнері" курсын оқыту барысында "Оқу және тіл дамыту", "Математика", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәндерімен пәнаралық байланыс іске асырылады.
3-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
16. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің негізгі мазмұны 3 бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту";
2) 2-бөлім "Шығармашылық заттарды жарату және жасау";
3) 3-бөлім "Шығармашылық жобалау".
17. "Шығармашылық идеаларды зерттеу және дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) бейнелеу өнері туралы теориялық ақпарат;
2) әлем халықтарының мәдениеті мен дәстүрлері;
3) сезімдерді білдіру және идеаларды қолдану.
18. "Шығармашылық заттарды жарату және жасау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сәндеп сурет салу (декоративтік);
2) тақырыптық сурет салу;
3) түп нұсқа затқа қарап сурет салу;
4) орындау тәсілдері;
5) жоспарлау.
19. "Шығармашылық жобалау" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) таныстыру-презентация;
20. 5-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) бейнелеу өнері туралы теориялық мағлұмат;
2) сәндеп (декоративті) сурет салу. Жолақ сызық бойына өрнек салу (қарындаш, гуашь). Шаршыдағы өрнек (қарындаш, гуашь). Қарша (үлгі бойынша) (қарындаш, гуашь). Кілемге өрнек салу (қарындаш, гуашь). Ұшбұрыштың ішіне өрнек салу (қарындаш, гуашь). Шеңберге өрнек салу (қарындаш, гуашь). Өңделген тұрмыстық және табиғи заттардан қазах халқының ою өрнектерін жасау (қарындаш, гуашь). Қазақ халқының ою өрнектерінен жапсырма жасау. Дайын бояма суреттерді бояу;

12. Итоговый контроль проводится в конце полугодия, года. Педагогом обязательно проводится мониторинг развития и успешности каждого ученика класса. Результаты мониторинга фиксируются в сводных картах достижений учащегося.
13. Реализация педагогических подходов предполагает использование различных стратегий преподавания и обучения, что включает:
1) создание атмосферы доверия между учителем и обучающимися;
2) выслушивание мнения каждого обучающегося;
3) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности, соответствующих возможностям обучающихся;
4) составление дифференцированных заданий с учетом индивидуальных особенностей обучающихся;
5) организацию индивидуальной, групповой деятельности обучающихся и работы всего класса.
14. В процессе изучения курса "Изобразительное искусство" устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Чтение и развитие речи", "Математика", "Социально-бытовая ориентировка".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
15. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Изобразительное искусство" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
16. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" включает следующие разделы:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей";
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ";
3) раздел "Творческое проектирование".
17. Раздел "Исследование и развитие творческих идей" содержит следующие подразделы:
1) теоретические сведения по изобразительному искусству;
2) культура и традиции народов мира;
3) выражение чувств и использование идей.
18. Раздел "Создание и изготовление творческих работ" содержит следующие подразделы:
1) декоративное рисование;
2) тематическое рисование;
3) рисование с натуры;
4) техника выполнения;
5) планирование.
19. Раздел "Творческое проектирование" содержит подраздел:
1) презентация.
20. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 5 класса:
1) теоретические сведения по изобразительному искусству. Жанры изобразительного искусства: натюрморт, пейзаж. Казахское народное декоративно-прикладное искусство;
2) декоративное рисование. Составление узора в полосе (карандаш, гуашь). Узор в квадрате (карандаш, гуашь).Снежинка (по образцу) (карандаш, гуашь). Составление узора для ковра (карандаш, гуашь). Составление узора в треугольнике (карандаш, гуашь).Узор в круге (карандаш, гуашь).Казахский орнамент из переработанных форм предметов быта и природы (карандаш, гуашь). Аппликация с казахским орнаментом. Разукрашивание готовых раскрасок;

3) тақырыптық сурет салу. Атаулы күндер мен мерекелерге арналған ашық хаттар жасау. Халық ертегілеріне иллюстрация жасау. Ойыншықтар дүкенінде. Жыл мезгілдері.
4) түп нұсқа затқа қарап сурет салу. Емен жапырағы (қарындаш). Натюрморт. Жемістер мен көкеністердің кескіндері (қарындаш, акварель). Ойыншық машиналар. (қарындаш, акварель). Кішкене стакан (қарындаш, акварель). Жиналмалы пирамида (қарындаш, гуашь). Құрылыс зат элементтерінен құрастыру жқмысы (қарындаш, акварель). Садақ тәрізді ағаш арасы (қарындаш). Қазақ халқының музыкалық аспабтары (симметрия) (қарындаш, акварель). Көбелек – орамжапырақ көбелегі (капустница) (қарындаш, акварель). Көктем гүлдерінің шоғы (қарындаш, акварель).
21. 6-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) бейнелеу өнері туралы теориялық мағлұмат. Бейнелеу өнерінің жанрлары: мүсіндеу, портрет. Портретші-суретшілер. Жалпы мағлұмат. Бейнелеу өнерінің көркемдеу құралдары. Анималистика. Қазақ халқының қол өнері;
2) сәндеп (декоративті) сурет салу. "Шексіздік" қазақ ою өрнегі. (жапсырма). "Айшықталған -Ажурный" қазақ халқының ою өрнегі (жапсырма). Жолаққа ою өрнек жасау (қарындаш, гуашь). Шаршыға ою өрнек жасау (қарындаш, гуашь). Өз бетінше жолаққа ою өрнек жасау (қарындаш, гуашь). Карнавал кешіне арналған көзілдірік бет пердесі (қарындаш, гуашь).) Жаңа жылдық кешке шақыру билеті (қарындаш, акварель). Шеңберге ою өрнек салу. (Табақ сызбасы – өрнектелген ағаш немесе металдан жасалған ыдыс) (қарындаш, гуашь). Ою өрнегі бар кесе;
3) тақырыптық сурет салу. Ойыншық дүкенінде (қарындаш, акварель). Қысқы орман (қарындаш, гуашь). Мерекелер мен атаулы күндер. Наурыз (қарындаш, акварель).Көктемгі көңіл-күй (қарындаш, акварель). Жәндіктер;
4) түп нұсқа затқа қарап сурет салу. Күйеңкі ағашының жапырағы (қарындаш, акварель).Сүйікті жұмсақ ойыншығым (қарындаш, акварель). Алма мен кружка (қарындаш, акварель). Өсімдігі бар гүл түбегі (қарындаш, акварель). Жол жүру белгілері (қарындаш, гуашь). Ойыншық жануарлар (қарындаш). Қазақ халқының ұлттық киімдері, бас киім (қарындаш, акварель). Сауысқан (қарындаш, акварель). Қоңыздар (симметрия) (қарындаш, акварель). Шегіртке (симметрия) (қарындаш, акварель). Гүл суретін салу. Құмырадағы көктем гүлдері (қарындаш, акварель).
4-тарау Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Оқыту мақсаттарын қолданудың ыңғайлылығы үшін оларды кодтау қолданылады. Кодтың бірінші саны сыныпты білдіреді, екіншісі мен үшіншісі – бөлім мен бөлімше, ал төртінші сан – мақсаттың нөмірленуі. Мысалы, 5.2.1.2 кодындағы "5" – сынып, "2.1" – бөлімше, "2" – оқыту мақсатының сандық белгісі.

3) тематическое рисование. Открытки к праздникам и знаменательным датам. Иллюстрирование народных сказок. В магазине игрушек. Времена года;
4) рисование с натуры. Лист дуба (карандаш). Натюрморт. Наброски овощей и фруктов (карандаш, акварель). Машины-игрушки. (карандаш, акварель). Стаканчик (карандаш, акварель). Раскладная пирамидка (карандаш, гуашь). Постройка из элементов строительного материала (карандаш, акварель). Лучковая пила (карандаш). Казахские музыкальные инструменты (симметрия) (карандаш, акварель). Бабочка – капустница (карандаш, акварель). Букет весенних цветов (карандаш, акварель).
21. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 6 класса:
1) теоретические сведения по изобразительному искусству. Жанры изобразительного искусства: скульптура, портрет. Художники-портретисты. Общие сведения. Художественные средства изобразительного искусства. Анималистика. Традиционные казахские промыслы;
2) декоративное рисование. Казахский орнамент "Нескончаемый" (аппликация). Казахский орнамент "Ажурный" (аппликация). Составление узора в полосе (карандаш, гуашь). Составление узора в квадрате (карандаш, гуашь). Самостоятельное составление узора в полосе (карандаш, гуашь). Карнавальные очки (карандаш, гуашь)). Новогодний пригласительный билет (карандаш, акварель). Составление узора в круге. (Эскиз табака - деревянного или металлического блюда, украшенного орнаментом) (карандаш, гуашь). Пиала с орнаментом;
3) тематическое рисование. В магазине игрушек (карандаш, акварель). Лес зимой (карандаш, гуашь). Праздники и знаменательные даты.Наурыз (карандаш, акварель) Весеннее настроение (карандаш, акварель).Насекомые;
4) рисование с натуры. Лист клена (карандаш, акварель). Любимая мягкая игрушка (карандаш, акварель). Яблоко и кружка (карандаш, акварель). Цветочный горшок с растением (карандаш, акварель). Дорожные знаки (карандаш, гуашь). Животные-игрушки (карандаш). Традиционная казахская одежда, головные уборы (карандаш, акварель). Скворечник (карандаш, акварель). Жуки (симметрия) (карандаш, акварель). Стрекоза (симметрия) (карандаш, акварель). Зарисовки цветов. Весенние цветы в вазе (карандаш, акварель).
Глава 4. Система целей обучения
22. В разделе Программы для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.2 "5" – класс, "2.1" – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

23. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Шығармашылық ойды дамыту және зерттеу":
1 - кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
1.1 Бейнелеу өнері туралы теориялық мағлұматтар
5.1.1.1 бейнелеу өнеріндегі келесі жанрларды білу:
портрет, натюрморт, пейзаж
5.1.1.2 туындының белгілері мен ерекшеліктеріне байланысты оның жанрын анықтау
5.1.1.3 әйгілі суретші-пейзажисттерді білу
5.1.1.4 Композиция туралы түсінігі болу
6.1.1.1 негізгі бейнелеу құралдары туралы түсініктері болу
6.1.1.2 бейнелеу өнеріндегі мүсіндеудің ерекшеліктерін білу
6.1.1.3 бірнеше әйгілі портретші-суретшілер мен мүсіншілерді білу
6.1.1.4 көркемдік құралдарын білу
1.2 Әлем халықтарының мәдениеті мен дәстүрлері
5.1.2.1 ұлттық сәндік-қосалқы өнер туралы түсінік болу
6.1.2.1. қазақ халқының ұлттық өнері туралы түсініктері болу
1.3 Сезімдерді білдіру мен идеяларды қолдану
5.1.3.1 суреттегі бейнеленген адамдардың эмоционалдық жағдайын анықтау білу
6.1.3.1 көрген туындысының мазмұнын сипаттай білу
6.1.3.2 суретшінің негізгі ойын анықтау
6.1.3.3 көрмеге дайындалған туындылардың жанрын анықтай білу
6.1.3.4 өнер туындысы немесе халықтық шығармашылықтан алғар эмоционалдық толғанысын сипаттай білу
2) 2-бөлім "Шығармашылық туындыларды жарату және жасау":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
2.1 Сәндеп сурет салу
5.2.1.1 геометриялық және өсімдік элементтерінен сызық бойына, шаршыға, шеңберге және орталыққа бағытталған сызыққа өрнектер жасау
5.2.1.2 сурет контурын сақтай отырып, өрнек элементтерін бояу
5.2.1.3 шаблондарды қолдана отырып, қазақ өрнектерін жасау
6.2.1.1 шаблон көмегімен қазақ өрнектерін жасау және суретін салу
6.2.1.2 дәстүрлі заттарды өрнектеп суретін салу
6.2.1.3 кілемге арналған өрнектер жасау
2.2 Тақырыптық сурет салу
5.2.2.1 үлгіге қарап мерекеге арналған ашық хатты дайындау
5.2.2.2 көріп бақылау немесе оқу арқылы алған сезімдерін суретке түсіре білу
5.2.2.3 автокөлік және ұшақтың суретін салу
6.2.2.1 жануарлардың суретін салу
6.2.2.2 оқытушының айтқан қарапайым сюжет ерекшеліктерін суретпен көрсету
6.2.2.3 сурет сюжетін құрастыруда маңыздысын таңдау
2.3 Түпнұсқа затқа қарап сурет салу
5.2.3.1 жеке бақылауларын суретке түсіре білу
5.2.3.2 суретте бейнеленетін заттардың салыстырмалы көлемін көрсете білу
6.2.3.1 салған суретін түп нұсқа затпен салыстыра білу
6.2.3.2. түп нұсқа затқа қарай отырып, түсін таңдау арқылы көлемді пішінді суретке түсіру

23. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
1.1 Теоретические сведения по изобразительному искусству
5.1.1.1знать жанры изобразительного искусства:
портрет, натюрморт, пейзаж;
5.1.1.2определять жанр произведения по его признакам и особенностям изображения;
5.1.1.3называть известных художников-пейзажистов;
5.1.1.4 иметь представление о композиции;
6.1.1.1 иметь представление об основных изобразительныех средствах;
6.1.1.2 иметь понятие о своеобразии скульптуры как вида изобразительного искусства;
6.1.1.3 знать некоторых известных художников-портретистов,скульпторов;
6.1.1.4 иметь представление о художественных средствах;
1.2 Культура и традиции народов мира
5.1.2.1 иметь представление о национальном декоративно-прикладном искусстве;
6.1.2.1. иметь представление о традиционных казахских промыслах;
1.3 Выражение чувств и использование идей
5.1.3.1 определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц
6.1.3.1 описывать содержание рассматриваемого произведения;
6.1.3.2 выявлять основную мысль художника;
6.1.3.3 определять жанр выставочных экземпляров;
6.1.3.4 высказывать свое эмоциональное впечатление от произведения искусства или народного творчества
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
2.1 Декоративное рисование
5.2.1.1 составлять узоры из геометрических и растительных элементов в полосе, квадрате, круге, применяя осевые линии;
5.2.1.2 ровно закрашивать элементы орнамента с соблюдением контура изображения;
5.2.1.3 делать аппликацию с казахским орнаментом с помощью шаблона;
6.2.1.1 составлять и рисовать казахский орнамент с помощью шаблона;
6.2.1.2 рисовать традиционные предметы быта с орнаментом;
6.2.1.3создавать орнамент для ковра;
2.2 Тематическоерисование
5.2.2.1уметь изготовить открытку к празднику по образцу;
5.2.2.2передавать в рисунке зрительные представления возникающие на основе наблюдений, впечатлений от прочитанного;
5.2.2.3 уметь рисовать автомобили; самолеты;
6.2.2.1уметь рисовать животных;
6.2.2.2передавать в рисунке характерные признаки названного учителем несложного сюжета;
6.2.2.3выбирать для составления сюжета рисунка наиболее существенное;
2.3 Рисование с натуры
5.2.3.1 уметь отражать свои наблюдения в рисунке;
5.2.3.2 уметь передавать сравнительные размеры изображаемых предметов;
6.2.3.1 уметь в ходе работы сравнивать свой рисунок с натурой;
6.2.3.2 передавать в рисунке объемную форму предметов подбирая цвет в соответствии с натурой;

2.4 Бейнелеу өнерінің тәсілдері
5.2.4.1 әр түрлі көлемді қыл қаламмен жұмыс істей білу, қыл қаламның ұшымен немесе толық көлемімен сурет салу
5.2.4.2 көрініс объектісін талдай білу: пішіні мен түсін анықтау, құрамдық бөліктерінің көлемін салыстыру
5.2.4.3 қол жетімді құралдарды қолдана отырып, зат көлемін көрсету
5.2.4.4 түстің айқындағын бояуға су қосу арқылы әлсірету
5.2.4.5 сурет салуда бірізділікті сақтау
5.2.4.6 суретте заттың пішінін, құрылымын, үйлесімділігі мен түсін бере білу
5.2.4.7 симметриялық пішінді заттардың суретін салу барысында ортаңғы сызық бойымен жұмыс істей білу
6.2.4.1 көлемді заттардың суретін ақ және ашық түрлі түсті фонда салу
6.2.4.2. "су күйінде" сурет салу әдісін қолдану
6.2.4.3 қабырға газетінің сызбасын жасау
6.2.4.4 карнавалдық бет перделер жасау
6.2.4.5 суретте көлемді заттарды көрсете білу: тікбұрышты заттарды салу, цилиндрлік көлемді салу, дөңгеленген пішінді заттарды сала білу
6.2.4.6 көлемді заттардың суретін ақ және ашық түрлі түсті қағазға салу
6.2.4.7 "шикілей - по сырому" жұмыс тәсілін қолдану
6.2.4.8 акварель және гуашь бояуларымен жұмыс жасау
2.5 Жоспарлау
5.2.5.1 өрнектің суретін салу кезінде бірізділікті сақтау
5.2.5.2 сурет салу кезінде бірізділікті сақтау
6.2.5.1 заттың пішінін, үйлесімділігін, құрам бөліктерінің байланысы мен түсін анықтай отырып, талдай білу
6.2.5.2 жұмысты алдын ала жоспарлау
3) 3- бөлім "Шығармашылық жобалау":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту максаттары
5-сынып
6-сынып
3.1 Презентация
5.3.1.1 өз жұмысының (сызба, сурет) мазмұны, тәсілін, орындалуын түсіндіре отырып, таныстыру
5.3.1.2 жоспар бойынша жұмыс сапасын талдау
6.3.1.1 шығармашылық жұмыстың тәсілі мен орындалу ерекшеліктерін таныстыру
6.3.1.2 жоспар бойынша жұмыс сапасы мен мазмұнын талдау
24. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2.4 Техника выполнения
5.2.4.1 уметь пользоваться кистями разного размера, работать всей кистью и ее концом;
5.2.4.2 анализировать объекты изображения: определять форму, цвет, сравнивать величину составных частей;
5.2.4.3 передавать объем предметов доступными средствами;
5.2.4.4 ослаблять интенсивность цвета путем прибавления воды в краску;
5.2.4.5 намечать последовательность выполнения рисунка;
5.2.4.6 уметь передавать в рисунке форму, строение, пропорции и цвет предметов;
5.2.4.7 при рисовании предметов симметричной формы использовать среднюю (осевую) линию;
6.2.4.1 изображать объемные предметы на белом и светлом цветном фоне;
6.2.4.2 использовать приемы работы "по- мокрому";
6.2.4.3 уметь составлять эскиз стенной газеты;
6.2.4.4 изготавливать карнавальные маски;
6.2.4.5 овладевать умением правильной передачи в рисунке объемных предметов прямоугольной, цилиндрической, округлой формы;
6.2.4.6 изображать объемные предметы на белом и светлом цветном фоне;
6.2.4.7использовать приемы работы "по сырому";
6.2.4.8 иметь работать акварельными и гуашевыми красками;
2.5 Планирование
5.2.5.1 соблюдать последовательность при рисовании узора;
5.2.5.2 намечать последовательность выполнения рисунка;
6.2.5.1 уметь последовательно анализировать предмет, определяя общую форму, пропорции, связь частей, цвет;
6.2.5.2 предварительно планировать работу;
3) раздел "Творческое проектирование":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
3.1 Презентация
5.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, рисунок), объясняя содержание, технику выполнения;
6.3.1.2 анализировать качество работы по плану;
6.3.1.1 презентовать творческую работу, технику выполнения
6.3.1.2 анализировать качество и содержание работы по плану;
24. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

6.1.3.1 көрген туындысының мазмұнын сипаттай білу
6.1.3.2 суретшінің негізгі ойын анықтау
6.1.3.3 көрмеге дайындалған туындылардың жанрын анықтай білу
6.1.3.4 өнер туындысы немесе халықтық шығармашылықтан алғар эмоционалдық толғанысын сипаттай білу
2.Шығармашылық туындыларды жарату және жасау
2.2 Тақырыптық сурет салу
6.2.2.1 жануарлардың суретін салу
6.2.2.2 оқытушының айтқан қарапайым сюжет ерекшеліктерін суретпен көрсету
2.3 Түпнұсқа затқа қарап сурет салу
6.2.3.1 салған суретін түп нұсқа затпен салыстыра білу
6.2.3.2 түп нұсқа затқа қарай отырып, түсін таңдау арқылы көлемді пішінді суретке түсіру
2.4 Бейнелеу өнерінің тәсілдері
6.2.4.6 көлемді заттардың суретін ақ және ашық түрлі түсті қағазға салу
6.2.4.7 "шикілей - по сырому" жұмыс тәсілін қолдану
6.2.4.8 акварель және гуаш бояларымен жұмыс жасау
2.5 Жоспарлау
6.2.5.1 заттың пішінін, үйлесімділігін, құрам бөліктерінің байланысы мен түсін анықтай отырып,талдай білу
6.2.5.2 жұмысты алдын ала жоспарлау
Жыл бойы оқығанды қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 527-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Музыкалық тәрбиелеу мақсаты – білім алушылардың музыкалық мәдениетін, хормен және жалғыз ән айту процессіндегі музыканы эмоциялық саналы түрде қабылдауды, музыкалық шығармаларды тыңдауды, қарапайым этюдтарды аспаптық орындауды дамыту.
3. Музыка сабақтарында білім беру, түзету, дамыту және тәрибелеу міндеттері орындалады. Білім беру міндеттері:
1) білім алушылардың өмір туралы түсініктерін жарқын және қолжетімді музыкалық шығармалардың әсерінің көмегімен кеңейту;

6.1.3.1 описывать содержание рассматриваемого произведения;
6.1.3.2 выявлять основную мысль художника;
6.1.3.3 определять жанр выставочных экземпляров;
6.1.3.4 высказывать свое эмоциональное впечатление от произведения искусства или народного творчества;
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Тематическое рисование
6.2.2.1 рисовать животных;
6.2.2.2передавать в рисунке характерные признаки названного учителем несложного сюжета;
6.2.2.3выбирать для составления сюжета рисунка наиболее существенное;
2.3 Рисование с натуры
6.2.3.1 сравнивать в ходе работы свой рисунок с натурой;
6.2.3.2 передавать в рисунке объемную форму предметов подбирая цвет в соответствии с натурой;
2.4 Техника выполнения
6.2.4.6 изображать объемные предметы на белом и светлом цветном фоне;
6.2.4.7использовать приемы работы "по сырому";
6.2.4.8 работать акварельными и гуашевыми красками;
2.5 Планирование
6.2.5.1 последовательно анализировать предмет, определяя общую форму, пропорции, связь частей, цвет;
6.2.5.2 предварительно планировать работу;
Повторение изученного за год
Приложение 527
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 527 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель музыкального воспитания – формирование музыкальной культуры обучающихся, развития эмоционально осознанного восприятия музыки в процессе хорового и сольного пения, слушания музыкальных произведений, инструментального исполнения несложных этюдов.
3. На уроках музыки выполняются образовательные, коррекционные, развивающие и воспитательные задачи. Образовательные задачи:
1) расширение представлений обучающихся о жизни через воздействие ярких и доступных их пониманию музыкальных произведений;

2) білім алушылардың музыкалық тәжірибесін байыту;
3) музыкаға деген қызығушылығын дамыту;
4) білім алушылардың мағынасы бойынша жақын, тақырыбы мен жанры жағынан сан алуан шығармалардан алатын музыкалық әсерін жинақтау;
5) музыкалық-эстетикалық сөздігін қалыптастыру;
6) музыкалық мәнерлеу құралдарында бағдарлауға үйрету.
4. Түзету міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық әрекеттерін түзету (ойлауын белсендіру, мақсатты бағытталған әрекетін және зейіннің тұрақтылығын қалыптастыру);
2) дыбысты айтудағы бұзылыстарды түзету;
3) тәртіптің жағымсыз түрлерін жеңу;
4) мимикалық қасиеттерді дамыту;
5) музыканы тыңдағанда және өлеңді орындағандағы өзінің сезімі мен эмоциясын білдіре білуін қалыптастыру.
5. Дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың әншілік аппаратын техникалық жетілдіру;
2) білім алушылардың әншілік тыныс алуын қарапайым элементтерден бастап, біртіндеп дамыту;
3) білім алушылардың дауыстарының жалпы дыбысталуын тегістеу;
4) ырғақ сезімін, жоғары дыбысты естуді, музыкалық жадты дамыту;
5) музыкалық орындау дағдыларын қалыптастыру;
6) білім алушылардың шығармашылық мүмкіндіктерін белсендіру.
6. Тәрбиелеу міндеттері:
1) жинақылық пен тәртіпке тәрбиелеу;
2) музыкалық талғам элементтерін қалыптастыру;
3) айналасындағылармен еркін қарым-қатынас жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) Қазақстан халықтарының бірлігі мен достығы сезімін тәрбиелеу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. "Музыка" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Білім алушыларды оқытудағы түзете дамыту принципі баланың даму кемшілігі табиғатының ерекшелігіне сәйкес ағзаның сақталған атқарымдары мен жүйесін тірек ете отырып құруды білдіреді. Білім алушылармен жұмыста олардың еліктеу қабілеті, көрнекілік-әрекеттік ойлау қабілетінің сақталуы тірек етіледі. Жетілмеген атқарымдардың дамуын ынталандыру бойынша әрекеттер ұйымдастырылады.
9. Білім алуда ерекше қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудегі әрекеттік тәсілдеме принципі психологияның "жетекші әрекет" түсінігіне негізделеді. Заттық-тәжірибелік әрекет зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыны дамытудың, оқу және музыкалық әрекетінің құрылымдық компоненттерін қалыптастырудың ерекше өтемдік құралы болып табылады.

2) обогащение музыкального опыта обучающихся;
3) развитие интереса к музыке;
4) накопление музыкальных впечатлений обучающихся от произведений, близких им по содержанию, разнообразных по тематике и жанрам;
5) формирование музыкально-эстетического словаря;
6) обучение ориентировки в средствах музыкальной выразительности.
4. Коррекционные задачи:
1) коррекция познавательной деятельности обучающихся (активизация мышления, формирование целенаправленной деятельности и устойчивости внимания);
2) коррекция нарушений звукового произношения;
3) преодоление неадекватных форм поведения;
4) развитие мимических свойств;
5) формирование умения выражать свои чувства и эмоции при прослушивании музыки и исполнении песен.
5. Развивающие задачи:
1) техническое совершенствование певческого аппарата обучающихся;
2) постепенное развитие певческого дыхания обучающихся, начиная с простейших элементов;
3) выравнивание общего звучания голосов у обучающихся;
4) развитие чувства ритма, звуковысотного слуха, музыкальной памяти;
5) формирование музыкально-исполнительских навыков;
6) активизация творческих возможностей обучающихся.
6. Воспитательные задачи:
1) воспитание организованности и дисциплины;
2) формирование элементов музыкального вкуса;
3) привитие навыков свободного общения с окружающими;
4) воспитание чувства единства и дружбы народов Казахстана.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Музыка" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии со спецификой природы. В работе с обучающимися опираются на их обучаемость, сохранность наглядно-действенного мышления. Организуется деятельность по стимуляции развития недостаточных функций.
9. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность". Предметно-практическая деятельность является специфическим средством компенсаторного развития обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования структурных компонентов учебной и музыкальной деятельности.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Саралау және жекелеу тәсілдеме қағидасы. Ұжымдық оқу процесі жағдайындағы білім алуда ерекше қажеттіліктері бар білім алушыларға қатысты сараланған тәсілдеме бұзылыстары бір санаттағы білім алушылардың вариативтік типологиялық ерекшеліктерінің барлығына шартты болады. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы түрде болады. Жекешелеу тәсілі саралау тәсілінің нақтыламасы болып табылады.
11. Ақпараттық-коммуникациялық технология (бұдан әрі - АКТ) дамыту және түзету міндеттерін шешу үшін қажетті оқыту жағдайларын "құрастыруға" көмектесе отырып, арнайы білім беру педагогы үшін қажетті құралдардың арсеналын кеңейтеді. АКТ оқу процесінде білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін есепке ала отырып шамалап қолданылады.
12. Сабақтарда АКТ келесі мақсаттарда қолданылады:
1) көрнекілік пішіндегі қандай да бір заттық мазмұнның біреуінен екіншісіне еркін өтіп, сөйлеу тілінің көмегімен бір тәсілден екіншісіне көше отырып, тікелей бақылаудан жасырын және кез келген қажетті күрделі белгілік пішіндегі танымдық нысандарды үлгілеу;
2) білім алушының өзінің әрекетін шынайы және кешеуілдетілген уақыт түзімінде талдауы үшін көзбен көруге болатын қосымша динамикалық тірек құру;
3) топтық оқыту жағдайында өнімдік жеке әрекеттену мүмкіндігімен қамтамасыз ету;
4) жекешеленген сапалы оқыту мүмкіндігін кеңейту.
13. "Музыка" пәнін оқытуды сапалы және тиімді ұйымдастыру үшін кабинеттер санитарлық-гигиеналық нормаларды ескере отырып, қажетті мектептік құрал-жабдықтармен жарақтандырылады.
14. Мұғалім "Музыка" сабақтарына дайындалу және өткізу барысында бірқатар педагогикалық талаптарды орындайды. Оларға:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәнін, эстетикалық құндылығын, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкестігін есепке ала отырып таңдай білу;
2) музыкалық шығарманы орындаудың жоғары деңгейі (оның ішінде жазбада орындалатын);
3) музыкалық шығармалардың мазмұнын түсіндіргенде, жанрлармен таныстырғанда және мәнерлеу құралдарын көрсеткен кезде білім алушылармен арада болатын сөздік қарым-қатынасты алдын ала ойластыру;
4) музыканы тыңдағанда бейнелік көрнекілікті кеңінен қолдану (шығарманың мазмұнына сәйкес келетін суреттер топтамасы, бейнесюжеттер);
5) музыкалық шығарманың ырғақтық суретін, қарқынын, динамикасын жақсы меңгеруге көмектесетін білім алушылардың қимыл-қозғалыстық белсенділігін ұйымдастыру жатады.
15. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды музыкалық мәдениетке тәрбиелеу жұмысы олардың ұлттық мәдениетке деген жағымды қатынасын қалыптастырумен бірге жүргізу үшін мұғалімі сабақ мазмұнына келесілерді қосады:
1) өз республикасының өмірін бейнелейтін Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын зерделеу;
2) жеке және музыкалық аспаппен орындалатын халық әндері мен күйлерін зерделеу;
3) қазақ халық аспаптарының (домбыра, қобыз, сыбызғы) дыбысталуының тембрлік ерекшеліктерін зерделеу.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода. Дифференцированный подход в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Индивидуальный подход является конкретизацией дифференцированного подхода.
11. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) расширяет арсенал средств педагога специального образования, помогая "достраивать" те условия обучения, которые необходимы для решения развивающих и коррекционных задач. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
12. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания в любых необходимых знаковых формах, свободно переходя от одного и того же предметного содержания в наглядной форме и с помощью речи, переходить от одного способа ко второму способу;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени;
3) обеспечения возможности для продуктивной индивидуальной деятельности в условиях группового обучения;
4) расширения возможности качественной индивидуализации обучения.
13. Для организации качественного преподавания и эффективного изучения предмета "Музыка" кабинеты укомплектовываются соответствующим оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
14. В ходе подготовки и проведения уроков "Музыки" учитель выполняет ряд педагогических требований. К ним относятся:
1) умелый подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития детей;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения (в том числе воспроизводимого в записи);
3) продуманное словесное общение с обучающимися при объяснении содержания музыкального произведения, знакомстве с жанрами и показе выразительных средств;
4) широкое применение образной наглядности при прослушивании музыки (в частности, серии картинок, соответствующих содержанию произведения, видеосюжетов);
5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
15. Воспитание музыкальной культуры обучающихся с нарушениями интеллекта идет одновременно с формированием положительного отношения к национальной культуре за счет включения в содержание уроков следующее: изучение творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих жизнь своей республики; изучение народных песен и кюев в вокальном и инструментальном звучании; изучение тембровых особенностей звучания казахских народных инструментов (домбры, кобыза, сыбызги).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Білім алушыларды музыкалық тәрбиелеудің негізіне олардың музыкалық қабілеттерін дамытудың ең бір белсенді тәсілі хормен ән айту болып табылатындықтан, өлең репертуарын таңдау, сондай-ақ білім алушыларды вокалдық, хормен ән айтуға үйретудің әдістемелік тәсілдері мен құралдарын пайдалану өте маңызды болады.
17. Сабақ білім алушылардың жағдайына сәйкес таңдалған және оларды музыкамен шұғылдануға, ән айтуға психологиялық дайындауға көмектесетін музыкалық кіріспеден басталады. Мұғалім өлеңді таңдайды және онымен білім алушылардың зерделік даму деңгейіне, олардың музыкалық және ән айту дайындығына сәйкес дәйектілікпен жұмыс жүргізеді. Өлеңді толықтай айтуға қиналатын білім алушылармен жұмыста, мұғалім оларға өлеңнің жеке бөліктерін айтқызумен шектеледі
18. Оқу материалы шектелген көлемде беріледі және біртіндеп күрделендіріледі. Сыныптағы жұмыс үшін үндесуі жағынан ыңғайлы таңдалған өлеңдер жиі жағдайда оларды до1-ре2 жоғары болмайтын әуеннің жоғарғы дыбыстарын айтуға мүмкіндік беретін үндестікке аудару қажеттілігі туындайды.
19. Оқу жылы бойына білім алушыларға бағдарламада көрсетілген 8-10 өлеңді үйрену және келесі дағдыларды: тыныс алу, дыбысты айту, дикция, құрылыс, ансамбльді меңгеру қарастырылады.
20. Бағдарламада музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен, сондай-ақ онсыз да ән айту қарастырылады. Сүйемелдеусіз ән айту (акапелла) интонацияның тазалығына деген зейінді жоғарылатады, әсіресе музыканы ұғыну қабілетін дамытуға көмектеседі.
21. Әншілік дағдыларды дамытудың мақсаты білім алушылардың әншілік аппараттарын техникалық жетілдіру ғана емес, сондай-ақ ең алдымен олардың алған дағдылары мен икемділіктерін өлеңді көркемдеп орындау және білім алушылардың барынша терең эстетикалық әсер алуы үшін қолдану болып табылады.
22. Бағдарламада білім алушылардың әншілік тыныс алуын қарапайым элементтерден бастап, біртіндеп дамыту қарастырылған.
23. Дыбыстаудағы кемшіліктер, сондай-ақ сөздік қорының кедейлігі зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға тән ерекшелік болып табылады, ал бұл оларға мәтіннің мағынасын түсінуге және меңгеруге бөгет жасайды. Бағдарламада анық және нақты дыбыстау, сондай-ақ сөзбен жүйелі жұмыс (түсініксіз сөздерді және жеке айтылымдарды түсіндіру) жүргізу қарастырылған.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. Основой музыкального воспитания обучающихся является хоровое пение как наиболее активный способ развития их музыкальных способностей. В связи с этим очень важен подбор песенного репертуара, а также использование методических приемов и средств вокально-хорового обучения обучающихся.
17. Урок начинается с музыкального вступления, которое подбирается в зависимости от состояния обучающихся и способствует их психологическому настрою на занятие музыкой и пением. Учитель выбирает песни и устанавливает последовательность работы над ними в зависимости от музыкальной и певческой подготовки обучающихся, от уровня их интеллектуального развития. При работе с обучающимися, которым трудно воспроизвести всю песню, учитель ограничивает пение отдельными частями песни.
18. Учебный материал дается в ограниченном количестве и усложняется постепенно. Песни, отобранные удобными в тональном отношении для классной работы, что часто вызывает необходимость их транспонирования в такую тональность, которая позволяла бы петь высокие звуки мелодии не выше до1-ре2.
19. В течение учебного года обучающимся предлагается выучить 8-10 песен, указанных в Программе, и выработать у себя следующие навыки: дыхание, звукообразование, дикция, строй, ансамбль.
20. Программа предусматривает пение, как в сопровождении музыкального инструмента, так и без него. Пение без сопровождения (а капелла) особенно способствует развитию музыкального слуха, повышает внимание к чистоте интонации.
21. Развитие певческих навыков имеет цель не только техническое совершенствование певческого аппарата обучающихся, но, прежде всего применение полученных навыков и умений для художественного исполнения песни и ее более глубокого эстетического воздействия на обучающихся.
22. В Программе предусмотрено постепенное развитие певческого дыхания обучающихся, начиная с простейших элементов.
23. Особенностью обучающихся с нарушениями интеллекта является недостатки в произношении, а также отсутствие достаточного словарного запаса, что мешает им понять и усвоить смысл текста. Программой предусмотрена систематическая работа как над четким и ясным произношением, так и над словом (объяснение непонятных слов и отдельных выражений).
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

24. Білім алушылардың музыкалық ой-өрісін кеңейтуге көмектесетін және олардың музыкалық талғамын тәрбиелейтін музыканы тыңдау әрбір сабақтың ажырамас бір бөлігі болып табылады.
25. Музыканы тыңдағанда мұғалімнің түсіндірмесі маңызды. білім алушыларда қызығушылықты, эмоциялық жауапты, музыканы тағы да тыңдағысы, оны түсінгісі, есте сақтағысы келетін сезімдерді тудырады. Бейнемен сүйемелденетін музыканы тыңдау арқылы тамаша орындаушыларды, вокалшыларды, аспапшыларды, әр түрлі оркестрлерді тыңдауға және көруге болады. Бұлардың барлығы білім алушыларды жаңа әсермен, түсініктермен, біліммен байытады.
26. Музыканы тыңдау сабағы белгілі бір тәртіпте жабдықталған жақсы музыкалық құрал (фортепиано, баян, аккордеон), музыкалық орталық, музыкалық шығармалар жазылған аудиокассеталар, дискілер жиынтығы, иллюстрациялық материалдар болған кезде ғана толыққанды жүзеге асырылады.
27. Сабақтарда көрнекілік материалдар, сан алуан түрлі оқу құралдары және техникалық құралдар қолданылғанда ән айтудың және музыка сабақтарының танымдық мағынасы өте үлкен болады.
28. "Музыка" пәні бойынша бағалау білім алушылардың зияткерлік және музыкалық жеке даму деңгейін есепке алады.
3-тарау. "Музыка" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
29. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесін бөлу:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
30. Бағдарламаның мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Ән айту";
2) 2-бөлім "Музыка тыңдау";
3) 3-бөлім "Музыкалық сауаттылық элементтері".
31. "Ән айту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) орындау;
2) динамикалық реңк.
32. "Музыка тыңдау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) музыкалық шығармаларды тыңдау;
2) музыкалық аспаптар;
3) композиторлар мен орындаушылардың шығармашылығы.
33. "Музыкалық сауаттылық элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) музыкалық аспаптарда ойнау;
2) музыкалық сауаттылық.
34. 5-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту. Әншілік дағдылар мен біліктерді өткен сыныптағы материалдарда, сондай-ақ жаңа материалдарда бекіту. Дауыс интонациясының тазалығымен, унисон тұрақтылығымен арықарай жұмыс жүргізу. Оңай, жақсы таныс әндерді музыка аспаптарының сүйемелдеуінсіз айта білуді дамыту. Кантиленамен (созып айту) жұмыс жүргізу. Дыбыстарды әуен қозғалысының биіктігі мен бағытына қарай ажырату бойынша жұмысты жалғастыру. Әуен бағытын (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары) қолмен көрсете білуді дамыту. Есту арқылы күшті бөлігін анықтай білуді дамыту. Өлеңді жылдам қарқында және әуені күрделі өлең мәтінін анық айта білуді дамыту. Есту арқылы "до мажор" дыбыс қатарын сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз жоғары және төмен орындау. Динамикалық реңктердің мәнерлі мәні (форте - қатты, пиано - ақырын) туралы қарапайым түсінікті қалыптастыру;

24. Неотъемлемой частью каждого урока является слушание музыки, которое способствует расширению музыкального кругозора обучающихся и воспитывает у них музыкальный вкус.
25. Большое значение при слушании музыки имеет объяснение учителя. Слушание музыки с видео сопровождением позволяет услышать и увидеть лучших исполнителей, вокалистов, инструменталистов, различные оркестры. Все это обогащает обучающихся новыми впечатлениями, представлениями, знаниями.
26. Полноценные занятия слушанием музыки осуществляется при определенном оснащении урока: наличии хорошего музыкального инструмента (фортепиано, баяна, аккордеона), музыкального центра, набора аудиокассет, дисков с записью музыкальных произведений, иллюстративного материала.
27. Огромное познавательное значение на уроках пения и музыки имеет применение наглядного материала, разнообразных учебных пособий технических средств.
28. Оценка по предмету "Музыка и пение" учитывает индивидуальный уровень интеллектуального и музыкального развития обучающихся.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
29. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Музыка":
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
30. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Пение";
2) раздел "Слушание музыки";
3) раздел "Элементы музыкальной грамоты".
31. Раздел "Пение" включает следующие подразделы:
1) исполнение;
2) динамические оттенки.
32. Раздел "Слушание музыки" включает следующие подразделы:
1) слушание музыкальных произведений;
2) музыкальные инструменты;
3) творчество композиторов и исполнителей.
33. Раздел "Элементы музыкальной грамоты" включает следующие подразделы:
1) игра на музыкальных инструментах;
2) музыкальная грамота.
34. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 5 класса:
1) пение. Закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале. Работа над чистотой интонирования и устойчивостью унисона. Развитие умения петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни. Работа над кантиленой. Работа по различению звуков по высоте и направлению движения мелодии. Развитие умения показа рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх). Развитие умения определять сильную долю на слух. Развитие умения четкого произнесения текста при исполнении в быстром темпе и при более сложной мелодии. Пение на слух звукоряда "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения. Формирование элементарных представлений о выразительном значении динамических оттенков (форте - громко, пиано - тихо);

2) музыка тыңдау. Марштарды (әскери, спорттық, мерекелік, ойнақы, қаралы) және билерді (вальс, полька, танго, қол ұстасып жүріп билейтін билерді) ажырата білуін дамыту. Музыкадағы ертегі желісі. Тән ерекшеліктері. Идеялық және көркемдік мазмұны. Бейнелер құруға көмектесетін музыкалық құралдар. Музыкалық шығармадағы дыбысталуы жағынан әр түрлі бөліктерді ажырата білуді дамыту. Қазақ халық музыкалық аспаптар оркестерінің құрамы және дыбысталуы туралы түсінікті қалыптастыру. Қазақ және орыс халық музыкалық аспаптар оркестерінің дыбысталуын жіктеу. Халық музыкалық аспаптармен: қылқобыз, сыбызғы, асатаяқ, шаңқобыз, сырнай танысу;
3) музыкалық сауаттылық элементтері. Таныс музыкалық аспаптарда ойнау дағдыларын бекіту. Әуеннің графикалық жазбасымен танысу. Графикалық жазба бойынша ән айтқанда әуен қозғалысын қадағалай білуді дамыту.
35. 6-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту. до1-ре2 диапазонындағы өлең репертуарын орындау. Өзінде концерттік орындау дағдысын, өзінің күшіне деген сенімділігін, көпшілдігін, ашықтығын дамыту. Әншілік тыныс алу дағдыларын 5-сыныптағы материалдармен салыстырғанда күрделі, сондай-ақ вокалдық-хорлық материалдарды әндету кезінде жетілдіру. Өлеңнің мазмұны мен түріне қарай дыбыстарды сан алуан түрлі етіп түрлендіре ән салу дағдыларын дамыту. Хорда өлеңді көркем орындау талаптарын (ырғақтық сурет, интонациялық құрылыс, ансамбльдік реттілігін, динамикалық реңктер) орындай білуін дамыту. Интонациялау тазалығы бойынша жұмысты: қиын жеке тіркестерді және әуендік айналымдарды топпен немесе жеке әндетіп айтуды жалғастыру. Шапшаң қарқында айтылатын өлең мәтініннің сөздерін анық және түсінікті айтуын жетілдіру. Үйренген өлеңдерін сүймелдеусіз орындаудағы вокалдық-хорлық дағдыларды дамыту. Жеңіл шапшаң дыбыспен және контиленамен жұмыс;
2) музыка таңдау. Қазақ ұлттық фольклорының ерекшеліктері. Жанрды, өлеңге тән ерекшеліктерді анықтау. Дәулеткерей, Тәттімбет, Құрманғазы, Д. Нүрпейсованың шығармашылық мұрасын зерделеу. Орыс халық өлеңдерінің көп жанрлылығын музыканың халық өмірі және тұрмысымен сан алуан түрлі байланысының бейнесі ретінде түсіну. Әр түрлі музыкаға деген қызығушылықты, ол туралы айтқысы келуін бекіту. Оқу және тұру жағдайларына байланысты туындаған эмоциялық ширығуларды басу. Қазақ халық музыкалық аспаптар оркестерінің құрамы және дыбысталуы туралы түсінікті бекіту. Қазақ халық аспаптары: дауылпаз, желбуаз, сақпан, қоңырау. Орыс халық музыкалық аспаптары: домра, мандолина, баян, сыбызғы, гармонь, сылдырақ, ағаш қасықтар, бас-балалайка;

2) слушание музыки. Развитие умения различать марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный) и танцы (вальс, полька, танго, хоровод). Сказочные сюжеты в музыке. Характерные особенности. Идейное и художественное содержание. Музыкальные средства, с помощью которых создаются образы. Развитие умения различать разные по характеру звучания части в музыкальном произведении. Формирование представлений о составе и звучании оркестра казахских народных инструментов. Дифференциация звучания оркестров казахских и русских народных инструментов. Знакомство с народными музыкальными инструментами: кылкобыз, сыбызгы, асатаяк, шанкобыз, сырнай;
3) элементы музыкальной грамоты. Закрепление навыков игры на уже знакомых музыкальных инструментах. Ознакомление с графической записью мелодии. Развитие умения следить за движением мелодии при пении по графической записи.
35. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 6 класса:
1) пение. Исполнение песенного репертуара в диапазоне до1-ре2. Развитие навыков концертного исполнения, уверенности в своих силах, общительности, открытости. Совершенствование навыков певческого дыхания, на более сложном в сравнении с 5-м классом материале, а также на материале вокально-хоровых упражнений во время распевания. Развитие навыка пения с разнообразной окраской звука в зависимости от содержания и характера песни. Развитие умения выполнять требования художественного исполнения при пении хором: ритмический рисунок, интонационный строй, ансамблевая слаженность, динамические оттенки. Продолжение работы над чистотой интонирования: пропевание отдельных трудных фраз и мелодических оборотов группой или индивидуально. Совершенствование навыка четкого и понятного произношения слов в текстах песен подвижного характера. Развитие вокально-хоровых навыков при исполнении выученных песен без сопровождения. Работа над легким подвижным звуком и кантиленой;
2) слушание музыки. Особенности казахского национального фольклора. Определение жанра, характерных особенностей песен. Изучение творческого наследия Даулеткерея, Таттимбета, Курмангазы, Д.Нурпеисовой. Многожанровость русской народной песни как отражение разнообразия связей музыки с жизнью народа и его бытом. Закрепление интереса к музыке различного характера, желания высказываться о ней. Снятие эмоционального напряжения, вызванного условиями обучения и проживания. Закрепление представлений о составе и звучании оркестра казахских народных инструментов. Казахские народные музыкальные инструменты: дауылпаз, желбуаз, сакпан, конырау. Народные музыкальные инструменты: домбра, мандолина, баян, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка;

3) музыкалық сауаттылық. Нота жазбасы туралы қарапайым түсініктер: ноталық стан, нота, дыбыс, үзіліс. 2/4, 3/4, 4/4 өлшемдері туралы қарапайым түсінікті қалыптастыру.
36. Осы бағдарламадағы оқу материалын сынып (тоқсан) бойынша шамамен бөлінген, мұғалім білім алушылардың меңгеру ерекшелігін ескере отырып, оқу материалын бір сыныптан келесі сыныпқа (бір тоқсаннан келесі тоқсанға) ауыстыруға құқылы. Зияты зақымдалған білім алушының жеке темпте, көлемде дамуға және оқу материалын меңгеруге құқысын жүзеге асыра отырып, мұғалім әр тақырыпты меңгеруге қажетті сағат санын өздігінен анықтайды. Әр сыныптағы оқу алдында өтілген материалды қайталаудан басталады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Оқытудың мақсаттар жүйесі
37. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануға, мониторинг өткізуге тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.4 кодындағы "5" – сынып, "2" – бөлім, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
38. Оқытудың мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Ән айту":
1-кесте
Оқыту мақсаттары:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
1.1 Ән айту
5.1.1.1 әншілік дағдылар мен икемділіктерді өткен сыныптағы материалдарда, сондай-ақ жаңа материалдарда бекіту
5.1.1.2 дауыс интонациясының тазалығымен, унисон тұрақтылығымен жұмыс жүргізу
5.1.1.3 жеңіл, жақсы таныс әндерді музыка аспаптарының сүйемелдеуінсіз айта білуді дамыту
5.1.1.4 дыбыстарды әуен қозғалысының биіктігі мен бағытына қарай ажырату
5.1.1.5 әуен бағытын (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары) қолмен көрсету
5.1.1.6 есту арқылы күшті бөлігін анықтау
5.1.1.7 өлеңді жылдам қарқында және әуені күрделі өлең мәтінін анық айтуға тырысу
5.1.1.8 есту арқылы "до мажор" дыбыс қатарын сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз жоғары және төмен орындау
5.1.1.9 жеке орындауға арналған заманауи балалар өлеңдерін білу
6.1.1.1 до1-ре2 диапазонындағы өлең репертуарын орындау
6.1.1.2 әншілік тыныс алу дағдыларын 5-сыныптағы материалдармен салыстырғанда күрделі, сондай-ақ әндету кезіндегі вокалдық және хор материалдарын әндету кезінде жетілдіру
6.1.1.3 хорда өлеңді көркем орындау талаптарын (ырғақтық сурет, интонациялық құрылыс, ансамбльдік реттілігін, динамикалық реңктер) сақтау
6.1.1.4 шапшаң қарқында айтылатын өлең мәтінінің сөздерін анық және түсінікті айтуын жетілдіру

3) элементы музыкальной грамоты. Элементарное понятие о нотной записи: нотный стан, нота, звук, пауза. Формирование элементарных понятий о размере: 2/4, 3/4, 4/4.
36. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в следующий (из одной четверти в следующую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы, раздела с обучающимися своего класса. Обучение в каждом классе начинается с повторения ранее изученного материала.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Система целей обучения
37. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.2.4 "5" – класс, "1" – раздел,"2" - подраздел "4" – нумерация учебной цели.
38. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел 1 "Пение":
таблица 1
Цели обучения
Подразделы
5 класс
6 класс
1.1. Исполнение
5.1.1.1 иметь певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
5.1.1.2 стремиться к чистоте интонирования и устойчивости унисона;
5.1.1.3 уметь петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни;
5.1.1.4 различать звуки по высоте и направлению движения мелодии;
5.1.1.5 показывать рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх);
5.1.1.6 определять сильную долю на слух;
5.1.1.7 стремиться четко произносить текст песни при исполнении в быстром темпе и при более сложной мелодии;
5.1.1.8 исполнять на слух звукоряд "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения;
5.1.1.9 знать современные детские песни для самостоятельного исполнения
6.1.1.1 исполнять песенный репертуар в диапазоне до1-ре2.
6.1.1.2 иметь навыки певческого дыхания, на более сложном в сравнении с 5 классом материале, а также на материале вокально-хоровых упражнений во время распевания;
6.1.1.3 выполнять требования художественного исполнения при пении хором: ритмический рисунок, интонационный строй, ансамблевая слаженность, динамические оттенки;
6.1.1.4 стремиться четко и понятно;
произносить слова в текстах песен подвижного характера;

6.1.1.5 үйренген өлеңдерін сүймелдеусіз орындаудағы вокалдық-хорлық дағдыларды дамыту
6.1.1.6 жеңіл және жылжымалы дыбыспен, кантинелламен жұмыс істей білу
6.1.1.7 өлеңді өздігінен бастап айта білу
6.1.1.8 өлеңді барлық диапазонда бірқалыпты, еркін дыбыспен саналы түрде және әсерлі орындау
6.1.1.9 есту арқылы айналасындағылардың ән салуын бақылау
6.1.1.10 5-сыныпта үйренген өлеңдерін орындау
1.2 Динамикалық реңктер
5.1.2.1 динамикалық реңктердің мәнерлі мәні (форте - қатты, пиано - ақырын) туралы қарапайым түсініктің болуы
5.1.2.2 әуенді дауысты (бірсарынды, үздік-создық, секірмелі түрде) алып жүру ерекшеліктерін түсіну
5.1.2.3 заманауи балалар өлеңдерінің музыкалық тілінің, оның идеялық және көркемдік мазмұнының ерекшеліктерін түсіну
5.1.2.4 кантинелламен айту дағдысын жетілдіруге талпыну
6.1.2.1 алған дағдыларын музыкалық шығармаларды көркем орындау кезінде қолдану
6.1.2.2 өлеңнің мазмұны мен түріне қарай дыбыстарды сан алуан түрлі етіп түрлендіре ән салу дағдыларын дамыту
6.1.2.3 жұмыс жүргізу: қиын жеке тіркестерді және әуендік айналымдарды топпен немесе жеке әндетіп айту
6.1.2.4 өзінде концерттік орындау дағдысын, өзінің күшіне деген сенімділігін, көпшілдігін, ашықтығын дамыту
интонация тазалығы бойынша
шапшаң дыбыспен және контиленамен жұмыс жүргізу
2) 2-бөлім "Музыка тыңдау":
2-кесте
Оқыту мақсаттары:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
2.1 музыкалық шығармаларды тыңдау
5.2.1.1 халық музыкасына қызығушылық таныту
5.2.1.2 Қазақстан Республикасының әнұранын қолын жүрегіне қойып тыңдау
5.2.1.3 өзінің еліне деген мақтаныш сезімін сезіну
5.2.1.4 әскери, спорттық, мерекелік, ойнақы, қаралы марш түрлерін ажырату
5.2.1.5 әуені бойынша вальс, полька, танго, қол ұстасып жүріп билейтін билерді ажырату
5.2.1.6 музыкадағы ертегі желісіне тән ерекшеліктерді анықтау
5.2.1.7 бейнелерді құруға көмектесетін музыкалық құралдарды ажырату
5.2.1.8 музыкалық шығарманың идеялық және көркемдік мазмұнын түсіндіруге талпыну
6.2.1.1 қазақ ұлттық фольклорының ерекшеліктерін табу
6.2.1.2 қазақ өлеңдеріне тән ерекшеліктерді,жанрларды анықтау
6.2.1.3 орыс халық өлеңдерінің көп жанрлылығын музыканың халық өмірі және тұрмысымен сан алуан түрлі байланысының бейнесі ретінде түсіну
6.2.1.5 5-сынып бағдарламасынан алынған музыкалық шығармаларды тыңдау
6.2.1.6 "Әуенді тап" музыкалық викторинаға қатысу
6.2.1.7 музыканың адамдардың өміріндегі, еңбегіндегі және демалысындағы рөлін түсіну
2.2 Музыкалық аспаптар
5.2.2.1 музыкалық шығармадағы дыбысталуы жағынан әр түрлі бөліктерді ажырату

6.1.1.5 уметь развивать вокально-хоровые навыки при исполнении выученных песен без сопровождения;
6.1.1.6 уметь работать над легким подвижным звуком и кантиленой;
6.1.1.7 уметь самостоятельно начинать пение после вступления;
6.1.1.8 осмысленно и эмоционально исполнять песни ровным свободным звуком на всем диапазоне;
6.1.1.9 контролировать слухом пение окружающих;
6.1.1.10 исполнять песни, разученные в 5 классе
1.2. Динамические оттенки.
5.1.2.1 иметь элементарные представления о выразительном значении динамических оттенков (форте - громко, пиано - тихо).
5.1.2.2 понимать особенности мелодического голосоведения (плавно, отрывисто, скачкообразно);
5.1.2.3 понимать особенности музыкального языка современной детской песни, ее идейное и художественное содержание;
5.1.2.4 стремиться углублять навыки кантиленного пения
6.1.2.1 применять полученные навыки при художественном исполнении музыкальных произведений;
6.1.2.2 иметь навыки пения с разнообразной окраской звука в зависимости от содержания и характера песни;
6.1.2.3 уметь работать над чистотой интонирования: пропевание отдельных трудных фраз и мелодических оборотов группой или индивидуально;
6.1.2.4 уметь развивать в себе навыки концертного исполнения, уверенности в своих силах, общительности, открытости
2) раздел 2 "Слушание музыки":
таблица 2
Цели обучения:
Подразделы
5 класс
6 класс
2.1 Слушание музыкальных произведений
5.2.1.1 проявлять интерес к народной музыке;
5.2.1.2 слушать гимн Республики Казахстан, приложив руку к сердцу;
5.2.1.3 испытывать чувство гордости за свою страну;
5.2.1.4 различать марши: военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный;
5.2.1.5 различать по мелодии танцы; вальс, польку, танго, хоровод;
5.2.1.6 выделять характерные особенности сказочных сюжетов в музыке;
5.2.1.7 различать музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
5.2.1.8 стремиться объяснять идейное и художественное содержание музыкального произведения
6.2.1.1 выделять особенности казахского национального фольклора;
6.2.1.2 определять жанр, характерные особенности казахских песен;
6.2.1.3 понимать многожанровость русской народной песни как отражение разнообразия связей музыки с жизнью народа и его бытом;
6.2.1.4 проявлять интерес к музыке различного характера, желание высказываться о ней;
6.2.1.5 слушать музыкальные произведения из программы 5 класса.
6.2.1.6 участвовать в музыкальных викторинах "Угадай мелодию";
6.2.1.7 понимать роль музыки в жизни, трудовой деятельности и отдыхе людей
2.2 Музыкальные инструменты
5.2.2.1 различать разные по характеру звучания части в музыкальном произведении;

5.2.2.2 қазақ халық музыкалық аспаптар оркестерінің құрамы және дыбысталуы туралы түсінік
5.2.2.3 қазақ және орыс халық музыкалық аспаптар оркестерінің дыбысталуын жіктеу
5.2.2.4 халық музыкалық аспаптармен: қылқобыз, сыбызғы, асатаяқ, шаңқобыз, сырнай танысу
5.2.2.5"Әуенді тап" музыкалық викторинаға қатысу
6.2.2.1 қазақ халық музыкалық аспаптар оркестерінің құрамы және дыбысталуы туралы түсінікті бекіту
6.2.2.2 халық музыкалық аспаптармен: дауылпаз, желбуаз, сақпан, қоңырау білу
6.2.2.3 орыс халық музыкалық аспаптарымен: домра, мандолина, баян, сыбызғы, гармонь, сылдырақ, ағаш қасықтар, бас-балалайка білу
6.2.2.4 сынып бағдарламасынан алынған музыкалық шығармаларды тыңдау
2.3 Композиторлар мен орындаушылардың шығармашылығы
5.2.3.1 Композиторлар мен олардың шығармаларын білу: П.И.Чайковский, "Аққу көлі" балеті
5.2.3.2Н.Римский-Корсаков "Салтан патша туралы ертегі" операсы
5.2.3.3 Ғ.Жұбанова "Ақ құс туралы аңыз"
6.2.3.1 Дәулеткерей, Тәттімбет, Құрманғазы, Д.Нүрпейсованың шығармашылық мұрасын зерделеу
3) 3-бөлім "Музыкалық сауаттылық элементтері":
3-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
3.1 Музыкалықаспаптарда ойнау
5.3.1.1 таныс музыкалық аспаптарда ойнау дағдыларын бекіту
5.3.1.2 музыкалық аспаптарды дыбысталуына қарай тану
5.3.1.3 пианинода екі қолымен бір мезгілде до1 – соль көлеміндегі гамманы орындау
5.3.1.4 сандық жүйе бойынша пернелі музыкалық аспаптарда ойнауға үйрену
5.3.1.5 пианино, аккордеон, үрмелі сырнайда оңай жаттығуларды орындау
5.3.1.6 сандық жүйені пайдалана отырып, музыкалық аспаптарда жеңіл 1-2 өлеңді немесе әуенді орындау
6.3.1.1 қарама-қарсы регистрлердегі жоғары және төменгі дыбыстарды, бір регистрден басқа регистрге өтуді (жоғары-төмен) ажырату
6.3.1.2 пианинода екі қолымен бір мезгілде до1 – си 1 көлеміндегі гамманы орындау
6.3.1.3 сандық жүйе бойынша пернелі музыкалық аспаптарда ойнауға үйренуді жалғастыру
6.3.1.4 сандық жүйені пайдалана отырып, музыкалық аспаптарда жеңіл 2-3 өлеңді немесе әуенді орындау
6.3.1.5 берілген ырғаққа сәйкес музыкалық аспаптардан дыбыс шығару
3.2 Музыкалықсауаттылық
5.3.2.1 әуеннің графикалық жазбасымен танысу;
5.3.2.2 графикалық жазба бойынша өлең айтқанда әуен қозғалысын қадағалауға үйрену
6.3.2.1 нота жазбасы туралы қарапайым түсініктері (ноталық стан, нота, дыбыс, үзіліс) болу;
6.3.2.2 2/4, 3/4, 4/4 өлшемдері туралы қарапайым түсінік болу
39. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

5.2.2.2 иметь представление о составе и звучании оркестра казахских народных инструментов;
5.2.2.3 дифференцировать звучания оркестров казахских и русских народных инструментов;
5.2.2.4 знать народные музыкальные инструменты: кылкобыз, сыбызгы, асатаяк, шанкобыз, сырнай;
5.2.2.5 участвовать в музыкальных викторинах "Угадай мелодию"
6.2.2.1 закреплять представление о составе и звучании оркестра казахских народных инструментов;
6.2.2.2 знать казахские народными музыкальные инструменты: дауылпаз, желбуаз, сакпан, конырау;
6.2.2.3 знать русские народные музыкальные инструменты: домра, мандолина, баян, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка;
6.2.3.4 слушать музыкальные произведения из программы 5 класса
2.3 Творчество композиторов и исполнителей
5.2.3.1 знать фамилии композиторов и их произведения: П.И.Чайковский, балет "Лебединое озеро";
5.2.3.2 Н.Римский-Корсаков, опера "Сказка о царе Салтане";
5.2.3.3 Г.Жубанова Балет "Легенда о белой птице"
6.2.3.1 знать творческое наследие Даулеткерея, Таттимбета, Курмангазы, Д.Нурпеисовой;
3) раздел 3 "Элементы музыкальной грамоты":
таблица 3
Цели обучения
Подразделы
5 класс
6 класс
3.1 Игра на музыкальных инструментах
5.3.1.1 иметь навыки игры на уже знакомых музыкальных инструментах;
5.3.1.2 узнавать музыкальные инструменты по звучанию;
5.3.1.3 исполнять на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1 – соль;
5.3.1.4 иметь навыки игры на клавишных музыкальных инструментах по цифровой системе;
5.3.1.5 выполнять несложные упражнения на пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
5.3.1.6 исполнять 1-2 несложные песни или попевки на музыкальном инструменте с использованием цифровой системы
6.3.1.1 различать высокие и низкие звуки в контрастных регистрах и переход из одного регистра в другой (вверх-вниз);
6.3.1.2 исполнять на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1 – си 1;
6.3.1.3 иметь навыки игры на клавишных музыкальных инструментах по цифровой системе;
6.3.1.4 исполнять 2-3 несложных песен или попевок на музыкальном инструменте с использованием цифровой системы;
6.3.1.5 импровизировать на музыкальных инструментах в соответствии с заданным ритмом.
3.2 Музыкальная грамота
5.3.2.1 иметь представление о графической записи мелодии;
5.3.2.2 следить за движением мелодии при пении по графической записи
6.3.2.1 иметь элементарное понятие о нотной записи: нотный стан, нота, звук, пауза;
6.3.2.2 иметь элементарное понятие о размере: 2/4, 3/4, 4/4
39. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

6.3.2.5 музыкалық мамандықтар, кәсіптер туралы қарапайым түсініктерінің болуы: композитор, дирижер, музыкант, пианист, скрипкашы, домбырашы, қобызшы, солит, әртіс, әнші, күйші
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 528 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - 10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - 10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты білім алушыларда әртүрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда белсенді және тәуелсіз болуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру болып табылады.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) білім алушыларды өз тұрмысын, күнделікті үй тіршілігін ұйымдастыруға дайындау;
2) гигиеналық дағдыларды жетілдіру, тұрғын үй мен киімге күтім жасау дағдыларын қалыптастыру;
3) әлеуметтік мекемелердің (сауда, тұрмыс қызметі, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) және қоғамдық көліктің қызметтерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) әлеуметтік ережелерге сай мінез-құлықты қолдау, жағымды жеке қасиеттерді қалыптастыру: еңбекқорлықты, жанашырлықты, үлкендерге құрмет көрсетуді, патриоттық сезімдерді.
4.Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) психофизикалық даму кемшіліктерінің орнын толтыруға ықпал ету;
2) ауызша диалогтық және монологтық сөйлеуді дамыту, сөздік қорын байыту және жүйелеу, іскерлік қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
3) бос уақытын ұйымдастыра білу қабілетін қалыптастыру.
4) оқу-танымдық іс-әрекетін дамыту, шаруашылық-еңбек дағдыларын қалыптастыру;
5) өз жұмысын жоспарлау және басталған істі аяғына дейін жеткізу, өз іс-әрекетіне ағымдағы бақылауды, қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз жұмысының нәтижелерін үлгімен салыстыру, өзін-өзі бағалау қабілеттерін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы педагогика қағидаттарына негізделген: оқытудың компенсаторлық-дамытушылық, әлеуметтік бейімделу бағыттылығы, іс-әрекетке негізделу тәсілдемесі, оқытудың тәжірибелік бағыттылығы, саралау және дараландыру тәсілдемелері, мұғалімнің білім беру процесіндегі көшбасшылық рөлі.

6.3.2.5 иметь элементарные сведения о музыкальных профессиях, специальностях: композитор, дирижер, музыкант, пианист, скрипач, домбрист, кобызист, солит, артист, певец, кюйши
Приложение 528 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 528 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Целью Программы является формирование у обучающихся умений и навыков, позволяющих им быть активными и самостоятельными в различных бытовых и социальных ситуациях.
3. Учебные задачи Программы:
1) подготовить обучающихся к организации своего быта, домашней повседневной жизни;
2) совершенствовать гигиенические навыки, формировать навыки ухода за одеждой и жилищем;
3) формировать умения пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
4) поддерживать социально одобряемое поведение, положительные личностные качества: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, патриотические чувства.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать компенсации недостатков психофизического развития;
2) совершенствовать устную диалогическую и монологическую речь, обогащать и систематизировать словарь, формировать культуру делового общения;
3) формировать умения организовать свой досуг;
4) совершенствовать учебно-познавательную деятельность, формировать хозяйственно-трудовые навыки;
5) развивать умение планировать свою работу и доводить начатое дело до конца, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнение результатов своей работы с образцом, выполнять самооценку.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики: компенсаторно-развивающей, социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностном подходе, практической направленности обучения, дифференцированном и индивидуальном подходах к обучающимся, руководящей роли учителя в образовательном процессе.

6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыттылығы қағидасы оқу және оқыту қызметінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, онда мыналар ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың жалпылау және абстракциялау функциясының әлсіздігі, сөйлеу қабілетінің дамуының артта қалуы.
7. Білім алушылармен жұмыста олардың еліктеу қабілеттеріне, көрнекі-тиімді ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйенеді.
8. Бағдарламаны іске асыру білім алушыларда қабылдауды, есте сақтауды, сөйлеуді, ақыл-ой операцияларын дамытуға жағдай жасайды; басталған жұмысты соңына дейін жеткізу, мүмкін болатын қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік таныту қабілетін қалыптастыру.
9. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыттылығы жеке тұлғаның әлеуметтік бейімделуін еңсеруді немесе азайтуды қамтиды. Білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысуы үшін қажетті тәртіп нормаларын, өмірлік дағдыларды игеруі бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
10. Білім беруде іс-әрекетке негізделу тәсілдемесі зияты зақымдалған білім алушының жеке басының даму ерекшеліктерін ескере отырып, білім берудің негізгі заңдылықтары мен құрылымын ашатын психологиялық ғылымның теориялық ережелеріне негізделген. Оқушылардың жеке басының дамуы олардың қолжетімді қызметін (пәндік-практикалық, шаруашылық, еңбек, оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталады.
11. Оқытудың тәжірибелік бағыттылығы нақты өмірлік жағдайлар мен сабақта оқылатын оқу материалы арасында тығыз байланыс орнатуды қамтиды.
12. Оқытудың тәжірибелік бағыттылығы оқытудың практикалық, көрнекі, интерактивті әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: практикалық жұмыстар, проблемалық жағдайларды шешу, өмірлік жағдайларды драматизациялау (іскерлік ойын), экскурсиялар, сабақтар-кездесулер.
13. Зияты зақымдалған білім алушылармен жұмыс жасауда саралау және дараландыру тәсілдемесін қолдану балалардың оқу материалын игеру кезінде пайда болатын және алынған білімнің, дағдылардың сапасына әсер ететін типологиялық ерекшеліктерді ескеруді қамтиды.
14. Саралау тәсіл төрт типологиялық топты ескере отырып құрылады (В.В. Воронкова бойынша). Білім алушылардың әрбір типологиялық тобы үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес оқу материалының мазмұнын, оқыту әдістері мен тәсілдерін, қызмет қарқынын таңдайды. Сараланған тәсіл оқытуды дараландырумен толықтырылады.
15. Оқу-танымдық және практикалық іс-әрекетке арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілігі оқушылардың, әсіресе 3 және 4 типологиялық топтардың танымдық белсенділігінің төмендігімен және жалпылама ойлау функцияларының әлсіздігімен байланысты. Мұғалім осы оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекеттерін ұйымдастырады және бағыттайды, оларға қадамдық көмек көрсетеді.

6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
7. В работе с обучающимися опираются на их подражательные способности, сохранные возможности наглядно-действенного мышления.
8. Реализация Программы создает условия для развития у обучающихся восприятия, памяти, речи, умственных операций; формирования умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность.
9. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков.
10. Деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Развитие личности школьников определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической, хозяйственной, трудовой, учебной).
11. Практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между реальными жизненными ситуациями и учебным материалом, изучаемым на уроках.
12. Практическая направленность обучения обеспечивается практическими, наглядными, интерактивными методами и приемами обучения:
практические работы, решение проблемных ситуаций, драматизация жизненных ситуаций (деловая игра), экскурсии, уроки-встречи.
13. Дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с нарушениями интеллекта предполагает учет типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
14. Дифференцированный подход выстраивается с учетом четырех типологических групп (по В.В.Воронковой). Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, методы и приемы обучения, темп деятельности. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения.
15. Необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, обобщающей функций мышления школьников, особенно 3 и 4 типологических групп. Педагог организует и направляет учебно-познавательную деятельность этих школьников, оказывая им пошаговую помощь.

16. Бағдарламаны іске асыру барысында білім алушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту үшін мынадай жағдайлар жасалады:
1) нақты өмірлік жағдайларды имитациялау үшін компьютерлік модельдерді пайдалану, сондай-ақ оларды одан әрі түсіну үшін осы жағдайларды зерделеу;
2) практикалық мәселелерді шешу үшін мәтіндерді, кестелерді, кескіндерді өңдеу, аудио және бейнематериалдарды өңдеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
3) белгілі бір тақырып бойынша бірлескен топтық жұмыс жүргізуге мүмкіндік беретін электронды құралдар арқылы материал жинау және тәжірибе алмасу;
4) тіршілікті қамтамасыз ету міндеттерін шешу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды өз бетінше пайдалану.
17. Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ағымдағы (сабақ), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.
18.Ағымдағы бақылау сабақта білім алушылардың қызметін бақылау, практикалық және өзіндік жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдау арқылы жүргізіледі. Әр сабақты (ағымдағы) бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог пайдаланатын оқытудың мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Мұндай бақылау білім алушыларға қатысты ынталандырушы және тәрбиелік сипатта болады.
19. Мерзімді бақылау бағдарламалық тақырыпты, бөлімді зерттегеннен кейін жүзеге асырылады. Белгілі бір тақырып шеңберінде оқу материалын зерделеудің күтілетін нәтижелері әртүрлі типологиялық топтардың білім алушыларында бірдей болмайды.
20. Қорытынды бақылау тоқсанның, жылдың соңында жүргізіледі. Педагог білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке карталарына еңгізеді, осы жерде оқушылардың меңгерген дағдыларды жүзеге асырудағы дербестік дәрежесі көрсетіледі.
21. Сабақ өткізу үшін сынып 2 топқа бөлінеді. Сабақтың теориялық бөлігі оқу кабинетінде өткізіледі. Практикалық дағдылар осы Бағдарламада көзделген дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті нақты заттарды, тамақ өнімдерін, жабдықтар мен тұрмыстық техниканы пайдалана отырып, арнайы үй-жайда қалыптастырылады.
3-тарау. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұны
22. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

16. В процессе реализации Программы создаются условия для развития у обучающихся навыков применения информационно-коммуникационных технологий:
1) использование компьютерных моделей для имитации реальных жизненных ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;
2) использование программного обеспечения для обработки текстов, таблиц, изображений, обработки аудио- и видеоматериалов для решения практических задач;
3) сбор материала и обмен опытом с помощью электронных средств, что позволяет проводить совместную групповую работу над определенной темой;
4) самостоятельное использование информационно-коммуникационных технологий для решения задач жизнеобеспечения.
17. Критериальная оценка учебных достижений школьников реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
18. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный (текущий) контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.
19. Периодический контроль проводится после изучения программной темы, раздела. Ожидаемые результаты изучения учебного материала в рамках конкретной темы, у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы.
20. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Достижение учебных целей фиксируется педагогом в картах достижений обучающихся класса, с указанием степени самостоятельности реализации полученных навыков.
21. Для проведения занятий класс делится на 2 группы. Теоретическая часть занятия проводится в учебном кабинете. Практические навыки формируются в специальном помещении с использованием реальных предметов, пищевых продуктов, оборудования и бытовой техники, необходимых для формирования навыков, предусмотренных настоящей Программой.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
22. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

6) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
23. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Денсаулық";
2) "Киім, аяқ киім";
3) "Тамақтану";
4) "Тұрғын үй";
5) "Көлік, көше";
6) "Отбасы";
7) "Мерекелер мен рәсімдер";
8) "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары".
24. "Денсаулық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дене гигиенасы;
2) дәрігерге дейінгі алғашқы көмек.
25. "Киім, аяқ киім" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) киім, аяқ киім, бас киім түрлері;
2) киімге, аяқ киімге күтім жасау.
26. "Тамақтану" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) азық-түлік өнімдері;
2) ас үй және асхана ыдыстары, техника;
3) тамақ дайындау және тамақтану.
27. "Тұрғын үй" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тұрғын үй-жайлардың түрлері;
2) тұрғын үйді жинау.
28. "Көлік, көше" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлік құралдарының түрлері;
2) көліктегі және жолдағы тәртіп ережелері ;
3) қала бойынша жүріп-тұру бағыттары.
29. "Отбасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) отбасы құрамы;
2) отбасылық қатынастар;
3) Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары.
30. "Мерекелер мен рәсімдер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мерекеге дайындалу және өткізу, сыйлықтар, кәдесыйлар ресімдеу;
2) құттықтаулар.
31. "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сауда кәсіпорындары;
2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі - ТКШ) кәсіпорындары;
3) қаржы кәсіпорындары;
4) тұрмыстық қызмет кәсіпорындары;
5) байланыс құралдары кәсіпорны;
6) мәдениет мекемелері, демалыс орындары.
32. 5-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Гигиена құралдарының мақсаты (сабын, шүберек, сүлгі). Жеке гигиена құралдарын пайдалану ережелері (сабын, жуғыш, сүлгі). Ұқыптылық дағдылары. Гигиеналық процедуралар алгоритмі. Соғып алғанда, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы медициналық көмек. Жеңіл кесіп алған кезде, болмашы жарада, терісі сыдырылғанда алғашқы медициналық көмек. Жәндіктер шағып алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Киім, бас киімдер түрлері, олардың маусымдық мақсаты. Киім мен аяқ киімді жыл мезгілдеріне қарай ауыстыру; киімді мақсаты бойынша ажырату және саралау; сыртқы киім: пальто, күртке; қыздардың киімдері (көйлек, жемпір, юбка, жейде) және ұлдардың киімдері. Киім мен аяқ киімге ұқыпты қарау. Киімге ұқыпты қарау ережелері; киімге күтім жасау: құрғақ щеткамен тазалау, сақтау (сөрелерде, киім ілгіште). Киімді ұсақ жөндеу (түймелерді "тығыздап", "бос" тігу);

6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
23. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" включает следующие разделы:
1) "Здоровье";
2) "Одежда, обувь";
3) "Питание";
4) "Жилье";
5) "Транспорт, улица";
6) "Семья";
7) "Праздники и обряды";
8) "Предприятия, учреждения и средства связи".
24. Раздел "Здоровье" включает следующие подразделы:
1) гигиена тела;
2) первая доврачебная помощь.
25. Раздел "Одежда, обувь" включает следующие подразделы:
1) виды одежды, обуви, головных уборов;
2) уход за одеждой, обувью.
26. Раздел "Питание" включает следующие подразделы:
1) продукты питания;
2) кухонная и столовая посуда, техника;
3) приготовление пищи и прием пищи.
27. Раздел "Жилье" включает следующие подразделы:
1) виды жилых помещений;
2) уборка жилья.
28. Раздел "Транспорт, улица" включает следующие подразделы:
1) виды транспортных средств;
2) поведение в транспорте и на дороге;
3) маршруты передвижения по городу.
29. Раздел "Семья" включает следующие подразделы:
1) состав семьи;
2) семейные отношения;
3) документы гражданина Республики Казахстан.
30. Раздел "Праздники и обряды" включает следующие подразделы:
1) подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров;
2) поздравления.
31. Раздел "Предприятия, учреждения, средства связи" включает следующие подразделы:
1) предприятия торговли;
2) предприятия жилищно-коммунального хозяйства (далее- ЖКХ);
3) финансовые предприятия;
4) предприятия службы быта;
5) предприятия средства связи;
6) учреждения культуры, места отдыха.
32. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 5 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Назначение средств гигиены (мыло, мочалка, полотенце). Правила использования средств личной гигиены (мыло, мочалка, полотенце). Навыки опрятности. Алгоритм гигиенических процедур. Первая доврачебная помощь при ушибе, носовом кровотечении. Первая доврачебная помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах. Первая доврачебная помощь при укусах насекомых;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов, их назначение по сезонам. Смена одежды и обуви по сезонам; различение и дифференциация одежды по назначению; верхняя одежда: пальто, куртка; одежда девочек (платье, кофта, юбка, блузка) и одежда мальчиков. Бережное отношение к одежде и обуви. Правила бережного отношения к своей одежде; уход за одеждой: чистка сухой щеткой, хранение (на полках, на плечиках). Мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке");

3) тамақтану. Азық-түлік және олардың адам денсаулығы үшін маңызы: өсімдіктен және жануарлардан алынатын тағамдар, азық-түлік, нан, ет, көкөністер, жемістер. Азық-түлік топтары (көкөністер, жемістер, жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер). Ас үй және асхана ыдыстары мен жабдықтары. Ас үй жабдықтары. Ас үй ыдыстарының, жылыту аспаптарының атауы және оларды пайдалану ережелері, тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Ыдыс-аяқ пен ас үй техникасын пайдалану ережелері. Мектеп асханасында үстелді орнату. Шай қайнату алгоритмі. Жұмыртқа тағамдарын дайындау (пісірілген жұмыртқа, омлет). Кесу құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер. Тұрғын және қосалқы үй-жайлар. Тұрғын және қосалқы үй-жайлардың мақсаты мен нысаналы толтырылуы. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері. Тұрғын үйді тазарту: күнделікті, мерзімді және жалпы. Еден жуу алгоритмі. Кілемдерді шаңсорғышпен тазалау алгоритмі;
5) Көлік және көше. Көлік құралдарының түрлері. Қоғамдық және жеке көліктің мақсаты. Қоғамдық көліктегі жолаушылардың тәртіп ережелері: жолаушыны көліктен отырғызу және түсіру ережелері. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. Жол қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің мінез-құлқының негізгі ережелері. Үйден мектепке және кері қайту жолын зерттеу;
6) отбасы. Отбасы құрамы: әкесі, анасы, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері. Әкесінің және анасының тегі, есімі және әкесінің есімі. Жақын туыстарының есімдерінің атауы (бауырлар, әпкелер, әжелер, аталар), олардың туыстық дәрежесі. Үлкен және кіші отбасы мүшелеріне сұрақпен, өтінішпен жүгіну түрлері. Отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттері. Отбасылық дәстүрлер. Баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік);
7) мерекелер мен рәсімдер. Мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні. Діни мерекелер: Наурыз мейрамы, Масленица, Құрбан шалу, Ораза айт. Үлкендермен және құрдастарымен әдепті және сыпайы қарым-қатынас. Діни мерекелерді тойлау дәстүрлері. Дәстүрлі мерекелік тағамдарға арналған рецептілер. Құттықтау хатының мәтіні. Қазақтың ұлттық әдет-ғұрыптары: "Шілдехана", "Қырқынан шығару", "Тұсау кесер", "Қырқынан шығару".
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Дүкендердің түрлері: шағын маркет, супермаркет, гипермаркет, сауда орталығы; арнайы дүкендер: киім, аяқ киім, кеңсе тауарлары, маталар; дүкендерден тауарларды сатып алу тәртібі. Дүкендердегі негізгі тағамдардың ассортименті мен құнын анықтау. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу. Банк – бұл дербес қаржы кәсіпорны. Жөндеу шеберханаларының түрлері. Жөндеу шеберханаларының қызметтерін пайдалану ережелері. Жөндеу шеберханаларының мақсаты. Кәсіпорындар байланыс құралдары. Поштаның мақсаты. Пошта бөлімшелеріндегі қызмет түрлері. Театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың мақсаты. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелері.

3) питание. Продукты питания и их значение для здоровья человека: растительная и животная пища, продукты питания хлеб, мясо, овощи, фрукты. Группы продуктов питания (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия). Кухонная и столовая посуда и техника. Оборудование кухни. Название кухонной посуды, нагревательных приборов и правила пользования ими, техника безопасности при приготовлении пищи. Правила пользования посуды и кухонной техники. Сервировка стола в школьной столовой. Алгоритм заваривания чая. Приготовление блюд из яиц (вареные яйца, омлет). Правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
4) жилье. Виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома. Жилые и подсобные помещения. Назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений. Особенности устройства юрты. Уборка жилья: ежедневная, периодическая и генеральная. Алгоритм мытья полов. Алгоритм чистки ковров с помощью пылесоса;
5) транспорт и улица. Виды транспортных средств. Назначение общественного и индивидуального транспорта. Правила поведения пассажиров в общественном транспорте: правила посадки и высадки пассажира из транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов. Изучение пути следования от дома до школы и обратно;
6) семья. Состав семьи: папа, мама, бабушка, дедушка, братья, сестры Называние фамилии, имени и отчества отца и матери. Называние имен ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка), степени их родства. Формы обращения к старшим и младшим членам семьи с вопросом, просьбой. Обязанности членов семьи в быту. Семейные традиции. Документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении);
7) праздники и обряды. Государственные праздники: Новый год, Наурыз мейрамы, Международный женский день. Религиозные праздники: Масленица, Курбан-Байрам, Ораза-Айт. Тактичное и вежливое общение со старшими и сверстниками. Традиции празднования религиозных праздников. Рецепты традиционных праздничных блюд. Текст поздравительной открытки. Казахские национальные обычаи: "Празднование рождения ребенка"; "Шілдехана", "Тұсаукесер", "Қырқынан шығару".
8) предприятия, учреждения и средства связи. Виды магазинов: мини-маркет, супермаркет, гипермаркет, торговый центр; специализированные магазины: одежды, обуви, канцтоваров, тканей; порядок приобретения товаров в магазинах. Определение ассортимента и стоимости основных продуктов питания в магазинах. Оплата услуг ЖКХ. Банк – это самостоятельное финансовое предприятие. Виды ремонтных мастерских. Правила пользования услугами ремонтных мастерских. Назначение ремонтных мастерских. Предприятия средства связи. Назначение почты. Виды услуг на почтовых отделениях. Назначение театра, кинотеатра, музея. Правила поведения в общественных местах.

33. 6-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Шаш күтімі құралдары (тарақ, щетка, сабын, сусабын). Шаш күтімі ережелері, шаш күтімі процедураларын орындау кезіндегі әрекеттердің реттілігі. Қолдар мен аяқтарға күтім жасау ережелері. Қолды жуу және тырнақ алу, тырнақ алудың жиілігі; тырнақты жууға арналған щетканы, тырнақ егеуішті пайдалану. Дәрі қобдишасы (сақтау орны). Дәрі қобдишасындағы заттарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
2) киім, аяқ киім. Жыл мезгілдері бойынша киім, аяқ киім, бас киім түрлері, жыл мезгілдері бойынша киім, бас киім таңдау. Киімді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау. Зығыр, жүн, жібек киімдерге, тоқылған киімдерге күтім жасау. Киімді қолмен жуу ережелері. Киімді сақтау үшін кептіру, үтіктеу және орналастыру ережелері. Кішкентай заттарды үтіктеу алгоритмі (орамалдар, үшкіл орамалдар, алжапқыштар, жастық қаптары, басқалары); үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
3) тамақтану. Азық-түлік. Азық-түлікті сақтау мерзімі. Өнімдерді сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдарды, тамақтарды ажырату. Тамақ қалдықтарын, бүлінген өнімдерді тастау ережелері. Плитаны пайдалану ережелері (газ, электр). Плитамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Тоңазытқышқа күтім жасау. Көп өңдеуді талап етпейтін тағамды дайындау (макарон пісіру, сүтке және суға ботқа пісіру, картоп пісіру). "Винегрет" салатын дайындау ережелері. Мәзірді ескере отырып, кешкі асқа үстел жасау. Дастархан үстіндегі тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебін сақтау ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Жеке және көп пәтерлі үйлер. Қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйі. Жеке үйдің ауласындағы қосалқы ғимараттардың маңызы. Жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ). Тұрғын үйді күнделікті және апта сайын тазалау. Пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Қалалық көлік түрлері (автобус, троллейбус, трамвай, метро). Арнайы машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату; жол белгілеріндегі белгілер. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. Қоғамдық көлікті пайдалану ережелері. Көліктен отырғызу және түсіру тәртібі. Қоғамдық көлікте жүру ережелері. Көліктегі тәртіп ережелері. Көліктен түскен кезде жолдан өту ережесі, көлікті айналып өту ережесі (трамвай, троллейбус, автобус). Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп сақтап ережелері;

33. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 6 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Средства ухода за волосами (расческа, щетка, мыло, шампунь). Правила ухода за волосами, последовательность действий при выполнении процедур по уходу за волосами. Правила ухода за руками и ногами. Мытье рук и стрижка ногтей на руках и ногах, периодичность стрижки ногтей; использование щеточки для мытья ногтей, пилочки для ногтей. Домашняя аптечка (место хранения). Меры безопасности при использовании домашней аптечки;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов по сезонам. Выбор одежды по сезонам. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами. Уход за льняной, шерстяной, шелковой одеждой, одеждой из трикотажа. Правила стирки вручную. Правила просушки, глажки и размещения для хранения одежды. Алгоритм глажки небольших вещей (носовые платки, косынки, фартуки, наволочки, другое); правила по технике безопасности при работе с утюгом;
3) питание. Продукты питания. Сроки хранения продуктов питания. Размещения продуктов в местах хранения, холодильнике. Различение пригодных к употреблению и непригодных к употреблению продуктов питания, блюд. Правила утилизации пищевых отходов, испорченных продуктов. Правила пользования плитой (газовой, электрической). Техника безопасности при работе с плитой. Уход за холодильником. Приготовление пищи с минимумом тепловой обработки (отварить макароны, варить кашу на молоке и на воде, отварить картофель). Правила приготовления салата "винегрет". Сервировка стола к ужину с учетом меню. Правила культуры поведения и речевого этикета за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Индивидуальные и многоквартирные дома. Жилье людей в городе, в селе. Значение хозяйственных построек во дворе индивидуального дома. Уход за мебелью (неполированной, полированной, мягкой). Повседневная и еженедельная уборка жилого помещения. Уход за домашними животными в квартире, доме;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Виды городского транспорта (автобус, троллейбус, трамвай, метро). Различение специализированных машин по внешнему виду; обозначения на дорожных знаках. Труд людей, работающих на общественном транспорте. Правила пользования общественным транспортом. Порядок посадки и высадки из транспорта. Правила поездки в общественном транспорте. Правила поведения в транспорте. Правила перехода дороги при высадке из транспорта, правила обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус). Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации;

6) отбасы. Отбасы құрамы. Өзінің, әкесінің, жақын туыстарының тегі мен есімдерінің және туыстық дәрежелерінің атаулары. Отбасылық қатынастар. Ата-аналарға үй шаруасында қолдан келгенше көмек көрсету; отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу; қазақ халқының дәстүрлері бойынша үлкендерге құрмет көрсету ережелері мен түрлері. Баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік). ҚР азаматының жеке басын куәландыратын негізгі құжаттардың атауы (жеке куәлік, ЖСН);
7) мерекелер мен рәсімдер. Қазақстан Республикасының негізгі мемлекеттік мерекелері (олардың күндері). ҚР мемлекеттік мерекелеріне орай бөлмелерді безендіру ережесі. Мерекелік дастархан жаю. Өз қолыңызбен ашық хаттар мен кәдесыйлар жасау. Құттықтау хатының мәтіні; үлкендерді, құрдастарды, өзінен кіші достарын ауызша құттықтау мәдениеті;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Дүкендердің түрлері: шағын маркет, супермаркет, гипермаркет. Арнайы дүкендер: киім, аяқ киім, кеңсе тауарлары, маталар. Дүкенде кезекте тұру ережелері. Дүкендердегі тауарлардың жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкенде қажетті өнімді белгілері, таңбалары бойынша табу, сатушының көмегімен өнімдерді сатып алу. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (ТКШ) қызметтеріне ақы төлеу. ТКШ кәсіпорындарының орналасқан жері. Қаржылық терминалдардың функционалдық мақсаты бойынша айырмашылығы. Фотоательенің мақсаты. Фотоателье қызметтері. Байланыс қызметтеріне ақы төлеу. Қоғамдық көліктегі тәртіп ережелері.
34. 7-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Шаш күтімі өнімдері (сабын, сусабын). Шаш күтімі, шашты жуу ережелері. Жеке интимдік гигиена ережелері, кремдер, лосьондар, дезодоранттарды қолдану. Ванна, душ қабылдау жиілігін білу. Іш киімді жуу ережелері, кірді қолмен жуу. Дәріхананың мақсаты. Ең жақын дәріхананың орналасқан жері; дәріхананың көрсеткіштер бойынша болуы, дәрілік заттарды сатып алу тәртібі. Дәріханада дәрі-дәрмек сатып алу кезінде сұрақ қою, өтініш білдіру ережелері;
2) киім, аяқ киім. Киім түрлері, оның мақсаты (үй және көше үшін). Адам денсаулығын сақтау үшін киімнің, аяқ киімнің, бас киімнің маңызы. Бас киімнің атаулары. Маусымға сәйкес бас киімді таңдау. Киімге күтім жасау ережелерін көрсететін шартты белгілер. Киімде көрсетілген шартты белгілерге қарап, киімге күтім жасау тәсілдерін анықтау. Киімді қолмен жууды, кептіруді, үтіктеуді орындау; үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы жөніндегі ереже;

6) семья. Состав семьи. Называние своей фамилии, имени, отчества, фамилии, имени, отчества близких родственников, называние степени родства. Семейные отношения. Посильная помощь родителям в домашних делах; уважение труда членов семьи; правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа. Документ, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении). Наименование основных документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (удостоверение личности, ИИН);
7) праздники и обряды. Основные государственные праздники Республики Казахстан (их даты). Правила оформления помещения к государственным праздникам Республики Казахстан. Порядок сервировки праздничного стола. Изготовление открыток и сувениров своими руками. Текст поздравительной открытки; культура устных поздравлений старших, сверстников, младших;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Виды магазинов: мини-маркет, супермаркет, гипермаркет. Специализированные магазины: одежды, обуви, канцтоваров, тканей. Правила поведения в магазине. Определения срока годности товаров в магазинах. Нахождение в магазине нужного продукта по указателям, табличкам, приобретение продуктов с помощью продавца. Оплата услуг жилищно-коммунального хозяйства (ЖКХ). Месторасположение предприятий ЖКХ. Различие финансовых терминалов по функциональному назначению. Назначение фотоателье. Услуги фотоателье. Оплата услуг связи. Правила поведения в общественном транспорте.
34. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 7 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Средства для ухода за волосами (мыло, шампунь). Правила ухода за волосами, мытья волос. Правила личной интимной гигиены, использование кремов, лосьонов, дезодорантов. Знание периодичности принятия ванны, душа. Правила стирки нижнего белья, ручная стирка белья. Назначение домашней аптеки. Месторасположение ближайшей аптеки; нахождение аптеки по указателям, порядок приобретения лекарственных средств. Правила обращения с вопросами, просьбой при приобретении лекарств в аптеке;
2) одежда, обувь. Виды одежды, ее назначение (для дома и для улицы). Значение одежды, обуви, головных уборов для сохранения здоровья человека. Названия головных уборов. Выбор головного убора в соответствии с сезоном. Условные обозначения, отражающие правила ухода за одеждой. Определение способов ухода за предметом одежды с использованием символов на этикетке одежды. Выполнение ручной стирки, сушки, глаженья одежды; правила по технике безопасности при работе с утюгом;

3) тамақтану. Азық-түлік. Көкөніс, ет, балық өнімдерін алғашқы термиялық өңдеу әдістері. Көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелері. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдардың белгілері. Таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі асқа дастархан жаю. Ас құралдарын пайдалану ережелері. Азық-түлікті тоңазытқышта сөрелерге қою. Түскі ас дайындау (тіскебасарлар, көкөністер мен балық және ет өнімдерінің бірінші және екінші тағамдары). Салқындатылған тағамдарды қыздыру ережелері. Дастархан басындағы өзін-өзі ұстау мәдениеті мен сөйлеу этикетінің ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Киіз үй құрылғысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз; пәтердегі, үйдегі бөлмелердің атауы мен мақсаты. Жиһаз, оның мақсаты (үстел, орындық, диван, шкаф, төсек). Тұрғын пәтердің бөлмелері, олардың мақсаты. Жатын бөлмені тазалау тәртібі. Перделер мен терезелерге күтім жасау. Жылу батареяларына күтім жасау (шаң сүрту, жуу). Шамдарға күтім жасау (шаң сүрту, жуу);
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Теміржол, автомобиль, әуе, су көлігі туралы жалпы түсініктер: жалпы түрі, жүру тәсілдері, жүру ережелері. Автовокзалдың мақсаты; негізгі қала маңындағы маршруттар, автовокзалдағы қосымша қызметтер. Автовокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Қалааралық автокөліктің мақсаты. Қалааралық автобустардың негізгі бағыттары. Сақтау камерасының мақсаты және пайдалану ережелері, қала маңындағы және қалааралық автобустарға отырғызу ережелері. Автобустардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің мақсаты. Автовокзал кассасынан билеттерді сатып алу тәртібі. Жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі. Жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері. Қала бойынша жүру бағыттары. Жолда жүру ережесі: көшеден "өткел" көрсеткіші бар жерлерден, жасыл бағдаршам жанған кезде өту; мектепке баратын жол (бағыт, көлік түрлері). Көлікте және жолда жүру ережелері;
6) отбасы. Отбасы құрамы. Тегі, есімі, әкесінің есімі, жақын туыстары, немере аға-інілері, олардың туыстық дәрежесі және туған күндері. Отбасылық қатынастар. Үй шаруасындағы тұрақты міндеттерді орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету, тұрмыстық іс-әрекеттермен байланысты қарапайым тапсырмаларды орындау. Отбасын құру, отбасылық қарым-қатынас мәдениеті. Отбасылық бюджет (кіріс және шығыс). Отбасы табысының көзі, отбасы шығындарының негізгі баптары. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік, жеке куәлік). ЖСН-ның мақсаты;

3) питание. Продукты питания. Способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов. Правила хранения овощей в кладовке, в погребе. Признаки пригодных к употреблению и не пригодных к употреблению продуктов. Сервировка стола к обеду с учетом выбранного меню. Правила пользования столовыми приборами. Размещение продуктов питания в холодильнике на полках. Приготовление обеда (закуски, первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов). Правила разогревания остывших блюд. Правила культуры поведения и речевого этикета за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Назначение спальни, мебели для спальни; название и назначение комнат в квартире, доме. Мебель, ее назначение (стол, стул, диван, шкаф, кровать). Комнаты жилой квартиры, их назначение. Порядок уборки спальни. Уход за занавесками и окнами. Уход за радиаторами отопления (удаление пыли, мытьҰ). Уход за светильниками (удаление пыли, мытьҰ);
5) транспорт. Виды транспортных средств. Общие представления о железнодорожном, автомобильном, воздушном, водном транспорте: общий вид, способы передвижения, правила поездки. Назначение автовокзала; основные пригородные маршруты, дополнительные службы на автовокзале. Правила ориентировки в здании автовокзала. Назначение междугородного автотранспорта. Основные маршруты междугородных автобусов. Назначение камеры хранения и правила пользования, правила посадки в пригородные и междугородные автобусы. Назначение расписания движения автобусов, справочной службы. Порядок приобретения билетов в кассе автовокзала. Труд людей, занятых обслуживанием пассажиров. Особенности сбора багажа и ручной клади. Маршруты передвижения по городу. Правила дорожного движения: переход улицы на зеленый свет светофора в местах, где есть указатель "переход"; проезд в школу (маршрут, виды транспорта). Правила поведения в транспорте и на дороге;
6) семья. Состав семьи. Фамилия, имя, отчество свое, близких родственников, двоюродных родственников, степень родства и дни рождения. Семейные отношения. Выполнение постоянных обязанностей по дому, забота о членах семьи, выполнение простых поручений, связанных с бытовыми действиями. Создание семьи, культура семейных отношений. Семейные бюджет (доход и расход). Источник дохода семьи, основные статьи расходов семьи. Планирование семейного бюджета. Документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности). Назначение ИИН;

7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың діни мерекелері: "Құрбан айт", "Ораза айт", "Рождество", "Пасха", "Масленица". Діни мерекелерді тойлау дәстүрлері. Әртүрлі халықтардың дәстүрлі мерекелік тағамдары. Құттықтау хат мәтіні. Үлкендерді, құрдастарын, өзінен кішілерді ауызша құттықтау мәдениеті. Қазақ халқының мақал-мәтелдері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Ассортименті бойынша сауда кәсіпорындарының мақсаты (әмбебап және мамандандырылған). Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері. Тауарлар сатып алу тәртібі. Өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің ассортименті. Жекелеген тауарлардың құны. Дүкеннен тауарлар сатып алу ережелері. Сатып алу құны. Дүкендегі тәртіп ережелері. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кешеніне кіретін кәсіпорындар (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифт шаруашылығы). Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының қызметтеріне ақы төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындарының тұрғылықты жері бойынша орналасқан жері. Коммуналдық қызметтерге (телефон, электр энергиясы) ақы төлеу. Қолма-қол төлемдер және ақшасыз есеп айырысу. Банкомат. Терминал. Киім тігетін ателье қызметтері, киімдерді жөндеу бойынша шеберхана. Шаштараз қызметтері. Пошта қызметтері (сәлемдемелер, бандерольдер). Спорт мекемелеріндегі тәртіп ережелері.
35. 8-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықты сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы, табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасы туралы түсінік; Дене шынықтыру сабақтары мен шынығудың реттілігі мен жүйелік қағидалары. Жеке гигиеналық заттарды пайдалану ережелері. Бет терісіне күтім жасау (бет терісін лосьонмен сүрту ережелері, крем жағу). Медициналық мекемелер (емхана, аурухана, жедел жәрдем қызметі). Дәрігерді үйге шақыру (телефонмен сөйлесу мәдениеті, дәрігерге өзінің қал-жайы туралы айта білу). Науқасқа үйден күтім жасау дағдылары. Күйік, үсік, күн өту, улану, бас ауруы кезінде алғашқы көмек көрсету ережелері);
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Киім базарынан және дүкеннен аяқ киім таңдау ерекшеліктері. Сатушымен қарым-қатынас жасау мәдениеті. Жай өлшеумен және есептеумен аяқ киімнің өлшемін анықтау. Дұрыс аяқ киім таңдау және сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Киімді ұқыпты кию. Үзілген түйменің орнын анықтау, түймелерді қадау. Киім-кешекті жөндеуге дайындау. Киім-кешек тігісінің сөгілген және жыртылған жерлерін жөндеу. Жіптерді түсі, қалыңдығы, сапасы бойынша матаға сәйкес таңдау. Матаны жыртылған немесе сөгілген тігісінен біріктіріп, қолмен қайып тігу. Жыртылған жиектерді жиі көктеумен біріктіру. Жамау салу. Сөгілген жерді нұсқаулық картаға сүйене отырып тігу және оларды орындау жұмыстарының реттілігі. Киім заттаңбаларындағы шартты белгілер. Затбелгімен танысып, ондағы мәліметтерді пайдалану арқылы жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды үй жағдайында жуу ережелері. Жейделерді, көйлектерді, шалбарларды үтіктеу ережелері мен дағдылары; үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды жуу, кептіру және үтіктеу ерекшеліктері мен дағдылары;

7) праздники и обряды: религиозные праздники различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан-Байрам, Ораза - Айт. Традиции празднования религиозных праздников. Традиционные праздничные блюда разных народов. Текст поздравительной открытки. Культура устных поздравлений старших, сверстников, младших. Пословицы и поговорки казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Назначение предприятий торговли по ассортименту (универсальные и специализированные). Промтоварные магазины. Порядок приобретения товаров. Ассортимент промтоварных магазинов. Стоимость отдельных товаров. Правила приобретения товаров в магазине. Определение стоимость товаров. Правила поведения в магазине. Предприятия, входящие в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство). Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение предприятий ЖКХ по месту жительства. Оплата коммунальных услуг (телефон, электроэнергия). Платежи наличными и безналичный расчет. Банкомат. Терминал. Услуги ателье по пошиву одежды, мастерская по ремонту одежды. Услуги парикмахерской. Услуги почты (посылки, бандероли). Правила поведения в спортивных заведениях.
35. Базовое содержание учебного предмета "социально-бытовая ориентировка" для 8 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья, представления о пользе для здоровья природных сил (солнце, воздух и вода); принципы постепенности и систематичности физкультурных занятий и закаливания. Правила использования предметов личной гигиены. Уход за кожей лица (правила протирания кожи лица лосьоном, нанесение крема). Медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба скорой помощи). Вызов врача на дом (культура разговора по телефону, умение рассказать врачу о своем самочувствии). Навыки ухода за больным дома. Правила первой помощи при ожоге, обморожении, солнечном ударе, при отравлении, головной боли;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Особенности выбора обуви в условиях вещевого рынка и магазина. Культура общения с продавцом. Определение своего размера обуви, путем несложных измерений и подсчетов. Выбор и покупка нужной обуви. Уход за одеждой, обувью. Поддержание одежды в порядке. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Подготовка белья и одежды к ремонту. Ремонт белья и одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Подбор ниток в соответствии с тканью по цвету, толщине, качеству. Складывание ткани по разрыву или распоровшемуся шву, стачивание ручным швом. Соединение краев разрыва частыми сметочными стежками. Наложение заплаты. Последовательность выполнения работы по зашиванию распоровшегося шва с опорой на инструкционную карту. Условные обозначения на этикетках одежд. Правила стирки вещей из шерстяных и синтетических тканей в домашних условиях, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки. Правила и навыки глажения блузок, сорочек, брюк; правила по технике безопасности при работе с утюгом. Особенности и навыки стирки вещей из шерстяных и синтетических тканей, сушки и глажения одежды из шерстяных и синтетических тканей;

3) тамақтану. Тамақ дайындау гигиенасы. Қамырдың түрлері және қолдану мақсаты (үгілмелі, қатпарлы, бисквитті, құймақ қамыры). Қамырдан жасалатын бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдері. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдерді анықтау. Қамырды дайындау үшін қолданылатын техника мен жабдық. Азық-түлік ұзақ сақтауға дайындау. Азық-түлік дайындауға арналған техникалық құралдар (консервілеуге арналған кілт, металл, капрон қақпақтар). Консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру. Көкөністерді, жеміс-жидектерді консервілеу. Қамырдан жасалатын бұйымдарды тұмшапеште және плитада дайындау (бауырсақ, құймақ, печенье, бәліш, кептірілген нан, торт пісіру). Аспаздық кітап. Рецептілер қолдану. Дастарқан басындағы тәртіп пен сөйлеу әдебінің мәдениеті;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Тұрғын және қосалқы үй-жайлар, үй-жайлардың үйдегі, пәтердегі функционалдық мақсаты. Жиһаз заттарын пәтерге, үйге орналастыру. Қонақ бөлменің (залдың) мақсаты; қонақ бөлмеге (залға) жиһаз орналастыру тәртібі. Киім-кешек заттары мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері. Тұрғын үйді тазалау. Пәтерді күнделікті, апталық, маусымдық тазалау. Асүйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындау. Косметикалық жөндеу. Құрылыс материалдарын сатып алу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Вокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсаты (анықтама, кесте, билет кассалары). Теміржол вокзалы ғимаратында бағдарлау ережелері. Поездардың жүру кестесінің бағыты. Вокзалдың анықтамалық және басқа да қызметтерін пайдалану. Жолаушылар вагондары түрлерінің атаулары (жалпы, плацкарт, жұмсақ) және билеттің тиісті құны. Теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Поездардың жүру кестесінің мәні; анықтама қызметі. Теміржол билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті сақтау камерасына тапсыру және алу тәртібі. Жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері. Теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлері. Жолаушылардың төтенше жағдайдағы тәртібі. Төтенше жағдайдан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Көлікте, жолда жүру тәртібі. Қала көшелерінде жүру бағыттары. Жол жүру ережелері, көшеден дұрыс өту үлгілері. Жол ақысын төлеу. Мектепке баратын жол (бағыт, көлік түрлері), мектепке дейін әртүрлі көлік түрлерімен барудың ең тиімді бағыты. Жолда бір көліктен екінші көлікке ауысып міну. Жаяу жүргінші жолы;
6) отбасы. Отбасы құрамы. Жақын туыстарының есімдері (аға-інілері, әпке-қарындастары, ата-әжелері); жақын туыстарын достары мен таныстарынан айыра білу. Отбасылық дәстүрлер. Отбасылық бюджет. Отбасының табыс көзі. Отбасылық қатынастар. Әрбір отбасы мүшесінің құқықтары мен міндеттері, кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттары (туу туралы куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат);

3) питание. Гигиена приготовления пищи. Назначение разных видов теста (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов). Условия и сроки хранения изделий из теста. Определение пригодных к употреблению и непригодных к употреблению продуктов. Техника и оборудование, используемое для приготовления теста. Заготовка продуктов для длительного хранения. Технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки). Стерилизация посуды для консервирования. Консервирование овощей, фруктов, ягод. Приготовление изделий из теста в духовом шкафу и на плите (баурсаков, блинов, печенья, пирожков, сухариков, торта). Кулинарная книга. Использование рецептов. Культура поведения и речевой этикет за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Жилые и подсобные помещения, функциональное назначение помещений в доме, квартире. Размещение предметов мебели в квартире, доме. Назначение гостиной (зала); порядок расстановки мебели в гостиной (зале). Особенности хранения предметов одежды и предметов обихода. Уборка жилья. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка квартиры. Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт. Приобретение строительных материалов;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение вокзала и его основных служб (справочная, расписание, билетные кассы). Ориентирование в здании железнодорожного вокзала. Ориентирование в расписании движения поездов. Пользование услугами справочной и другими службами вокзала. Называния видов пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий) и соответствующей стоимости билета. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги. Значение расписания движения поездов; справочной службы. Порядок приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок сдачи и получения багажа в камеру хранения. Особенности сбора багажа и ручной клади. Виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге. Поведение пассажиров в экстренных ситуациях. Оказание первой помощи пострадавшим в аварийных ситуациях. Поведение в транспорте, на дороге. Маршруты передвижения по городу. Правила дорожного движения, примеры правильного перехода улицы. Оплата проезда. Проезд в школу (маршрут, виды транспорта), наиболее рациональный маршрут проезда до школы различными видами транспорта. Пересадки. Пешеходный маршрут;
6) семья. Состав семьи. Имена ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка); отличие близких родственников от друзей и знакомых. Семейные традиции. Семейный бюджет. Источник дохода семьи. Семейные отношения. Права и обязанности каждого члена семьи, проявление заботы о младших и пожилых членах семьи. Основные документы гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, паспорт, документ об образовании);

7) мерекелер мен рәсімдер. Әдет-ғұрыптық салттар (үйлену тойдың, бесікке салу, тұсаукесер салт-жоралары). Әртүрлі халықтар дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оларды өткізу дағдылары мен қабілеті. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Сауда үйі. Сауда үйіндегі тауарлар ассортименті. Сауда үйінің жұмыс режимі. Тауарларды сатып алу. Дүкендегі тәртіп ережелері. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметінің ақысын төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылықтың орналасқан жері. Коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат. Шаштараз, химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтері. Газеттерге, журналдарға жазылу. Ақша аударымдары. Театр. Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелері. Театрға бару кезіндегі этикет ережелері.
36. 9-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Денені, шашты күту, қажетті гигиеналық процедураларды дербес орындау; жасөспірімнің жеке гигиенасы. Гигиеналық процедуралар (бас жуу, киім-кешекті ауыстыру, тырнақ алу). Жеке гигиеналық құралдарды таңдау. Аяқ киімге арналған ұлтарақтар, гигиеналық төсеніштер, душқа арналған гельді қолдану. Алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зияны. Жұқпалы аурулар, оның алдын алу шаралары. Медициналық мекемелерге көмекке жүгіну ережелері. Науқасқа үйден күтім жасау. Жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Өз киімінің өлшемін білу; сатып алған кезде киімде болуы мүмкін ақаулар. Киімнің мөлшерін анықтау үшін өлшемдер алу. Киімге қажетті заттарды таңдау және өлшеу, оларды сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген киімге күтім жасау ерекшеліктері. Ұсақ дақтарды кетіру (нұсқаулықты қолдану). Киім мен аяқ киімді маусымдық сақтауға дайындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Кір жуғыш машинаны орнату және оны пайдалану ережелері. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Мақта-матадан тігілген киімдерді кір жуғыш машинамен жуу, киімді кептіру. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын тазалау. Төсек-орын жаймасын үтіктеу тәртібі; үтіктелген киімді ұқыптап бүктеу, үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Қисық сырмаларды тігуді дұрыс және ұқыпты орындау;
3) тамақтану. Азық-түлік тағамдары. Әртүрлі топтағы тағамдардың айырмашылығы. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдердің айырмашылығы. Жарамсыз және бүлінген өнімдерді тастау. Шикілей, піскен түрде қолданылатын көкөністер. Таңғы, түскі, кешкі асқа дастарқан жаюдың реттілігі мен ережелері. Тамақтан кейін дастарқанды жинау. Тағамдарды рецептіге сүйене отырып дайындау реті (мұғалімнің нұсқаулары мен көрсетуі бойынша). Тамақ дайындау кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптар мен қауіпсіздік ережелері. Ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ, қайнақша (вареник), тұшпара) дайындау. Аспаздық кітап, тағамды рецепт бойынша дайындау. Дастарқан басындағы әдеп ережелері;

7) праздники и обряды. Обрядовые праздники (свадебные обряды, обряды "Бесікке салу", "Тұсаукесер"). Навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов; Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Торговый дом. Ассортимент товаров в торговом доме. Режим работы торгового дома. Покупка товаров. Правила поведения в магазине. Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение ЖКХ. Оплата коммунальных услуг. Безналичный расчет. Банкомат. Услуги парикмахерской, химчистки, прачечной, проката. Подписка на газеты, журналы. Денежные переводы. Театр. Правила поведения в общественных местах. Этикет при посещении театра.
36. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 9 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Самостоятельный уход за телом, волосами, выполнение необходимых гигиенических процедур; личная гигиена подростка. Гигиенические процедуры (мытье головы, смена белья, стрижка ногтей). Выбор средств личной гигиены. Стельки для обуви, гигиенические прокладки, использование геля для душа. Вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств. Инфекционные заболевания, меры предупреждения. Правила обращения в медицинские учреждения за помощью. Уход за больным дома. Первая помощь при ушибе, носовом кровотечении;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Знание размеров своей одежды; возможные дефекты одежды при покупке. Снятие мерок для определения размера одежды. Выбор и примерка предметов одежды, и их покупка. Уход за одеждой, обувью. Особенности ухода за одеждой, изготовленной из шерстяных и синтетических тканей. Выведение мелких пятен (использование инструкции). Подготовка одежды и обуви к сезонному хранению. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Устройство стиральной машины и правила пользования. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине, сушка белья. Уборка рабочего места после работы. Порядок утюжки постельного белья; аккуратное складывание выглаженного белья, правила по технике безопасности при работе с утюгом. Правильное и аккуратное выполнение косых стежков;
3) питание. Продукты питания. Различие продуктов питания разных групп. Различие пригодных к употреблению и не пригодных к употреблению продуктов. Утилизация непригодных к употреблению продуктов. Овощи, употребляемые в сыром, в вареном виде. Последовательность и правила сервировки стола к завтраку, обеду, ужину. Уборка стола после еды. Последовательность приготовления блюд с опорой на рецепт (по инструкции и показу учителя). Санитарно-гигиенические требования и правила по технике безопасности при приготовлении пищи. Приготовление: национальных блюд (плов, баурсак, вареники, пельмени). Кулинарная книга, следование рецепту при приготовлении блюда. Правила этикета за столом;

4) тұрғын үй. Уақытша тұратын тұрғын үй-жайлар түрлері. Бөлменің мақсатын ескере отырып, пәтерге жиһазды орналастыру ережелері. Тұрғын үйді тазалау. Пәтерді (үйді) күнделікті, апта сайын, маусымдық тазалау. Ас үйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындық. Пәтерді косметикалық жөндеу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Әуежайдың, аэровокзалдың мақсаты, оның негізгі қызметтері. Әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Әуежай мен аэровокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Анықтама қызметтерін, әуежай мен аэровокзалдың басқа да қызметтерін пайдалану. Сақтау камерасын пайдалану тәртібі. Ұшақтардың ұшу кестесінің мақсаты; анықтамалық қызмет. Ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу. Әуе билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті және қол жүгін ресімдеу тәртібі. Қала көшелерінде жүру бағыттары: базарға дейінгі, мектепке дейінгі, мектептен үйге дейінгі; дүкенге дейінгі, туысқанының үйіне дейінгі, бассейнге дейінгі (өз бетінше, ересектердің көмегімен) бағыттар. Такси қызметтері;
6) отбасы. Отбасы құрамы: өз отбасы мүшелерінің туыстық қатынастары (анасының, әкесінің аты-жөні). Отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау. Үй шаруашылығын жүргізу. Отбасылық қатынастар. Отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Отбасылық бюджет. Отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасау түрлері (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру). Күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлу. Отбасындағы бос уақытты ұйымдастыру. Отбасылық дәстүрлер. Төлқұжат (төлқұжаттағы деректер, сериясы, нөмірі, ЖСН, кім және қашан берілген). Үй шаруашылығын жасауға белсенді қатысу, өз отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету;
7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оларды өткізу дағдылары мен ептілігі, әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы. Мерейтойлар, мерейлі күндер, зейнеткерлікке шығарып салу. Қазақ халқының ұлттық дәстүрлері. Қазақ халқының үйлену тойына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктері. Құттықтаулар. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сауда жасау. Қаптамадан өнімнің жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкендегі тәртіп ережелері. Үй басқармасы (пәтер иелерінің кооперативтері, мүлік иелерінің бірлестігі, қарапайым серіктестер). Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметіне ақы төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының орналасқан жері. Салықтар. Салық түрлері. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат, терминал. Қызмет көрсету саласының кәсіпорындары (фотоателье, шаштараз, шеберхана, кір жуу, химиялық тазалау). Жедел жәрдем қызметінің телефондары. Телефонмен сөйлесу мәдениеті. Такси шақыру. Асханаға, кафеге, мейрамханаға бару. Қоғамдық тамақтану мекемелеріндегі тәртіп мәдениеті. Мәдениет мекемелеріне бару кезіндегі тәртіп ережелері (театр, мұражай, көрме, саябақ).

4) жилье. Виды жилых помещений временного проживания. Правила расстановки мебели в квартире с учетом назначения комнаты. Уборка жилья. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка в квартире (доме). Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт в квартире;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение аэропорта, аэровокзала, его основных служб. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта. Ориентирование в здании аэропорта и аэровокзала. Пользование услугами справочной, другими службами аэропорта и аэровокзала. Порядок пользования камерой хранения. Назначение расписания полетов самолетов; справочной службы. Ориентирование в расписании полетов самолетов. Порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок оформления багажа и ручной клади. Маршруты передвижения по городу: маршруты до рынка, до школы, из школы домой; до магазина, до родственника, до бассейна (самостоятельно, с помощью взрослых). Услуги такси;
6) семья. Состав семьи: родственные отношения членов своей семьи, фамилия, имя, отчество матери, отца. Определение собственной социальной роли в семье. Ведение домашнего хозяйства. Семейные отношения. Забота о членах семьи. Семейный бюджет. Виды ухода за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление). Распределение обязанностей в быту. Организация досуга семьи. Семейные традиции. Паспорт (данные в паспорте серия, номер, ИИН, кем и когда выдан). Активное участие в ведении домашнего хозяйства, проявление заботы о членах своей семьи;
7) праздники и обряды: навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов, свадьба в традициях разных народов. Юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию. Национальные традиции казахского народа. Особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа. Поздравления. Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках. Определение срока годности продукта на упаковке. Правила поведения в магазине. Домоуправление (КСК, ОСИ, ПТ). Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение ЖКХ. Налоги. Виды налогов. Безналичный расчет. Банкомат, терминал. Предприятия сферы обслуживания (фотоателье, парикмахерская, мастерская, прачечная, химчистка). Телефоны служб экстренной помощи. Культура телефонного разговора. Вызов такси. Посещение столовой, кафе, ресторана. Культура поведения в учреждениях общественного питания. Правила поведения в учреждениях культуры (театр, музей, выставка, парк).

37. 10-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Денеге, шашқа өздігінен күтім жасау, қажетті гигиеналық процедураларды орындау; жасөспірімнің жеке гигиенасы. Гигиеналық процедуралар (бас жуу, киім ауыстыру, тырнақ алу). Жеке гигиеналық құралдарды таңдау. Алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зияны. Жаман әдеттермен күресу. Жұқпалы аурулар, олардың алдын алу шаралары. Медициналық мекемелерге көмекке жүгіну ережелері. Науқасқа үйден күтім жасау (киіндіру, жуындыру, науқасты тамақтандыру, қызуын өлшеу, қыша қағаздарын қою). Жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы көмек көрсету. Үйге дәрігер шақыру. Медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттері. Тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққан кезде алғашқы көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Өз киімінің өлшемін білу; сатып алған кезде киімде болуы мүмкін ақаулар. Киімнің өлшемін анықтау үшін өлшемдер алу. Киімге қажетті заттарды таңдау және өлшеу, оларды сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген киімге күтім жасау ерекшеліктері. Ұсақ дақтарды кетіру (нұсқаулықты қолдану). Киім мен аяқ киімді маусымдық сақтауға дайындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Кір жуғыш машинаны орнату және оны пайдалану ережелері. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүн, жібек, жасанды маталардан тігілген киімді кір жуғыш машинада жуу, киімді кептіру. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын тазалау. Жүн, жібек, жасанды маталардан тігілген киімді үтіктеу тәртібі; үтіктелген киімді ұқыптап бүктеу, үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Әртүрлі материалдардан жасалған аяқ киімді күту. Тігіншінің функционалдық міндеттері;
3) тамақтану. Азық-түлік тағамдары. Әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарының айырмашылығы. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдердің айырмашылығы. Бүлінген өнімдерді тастау. Шикі, піскен түрде қолданылатын көкөністер. Таңғы, түскі, кешкі асқа дастарқан жаюдың реттілігі мен ережелері. Тамақтанғаннан кейін үстелді жинау. Асүйлік, асханалық, шай ыдыстарын, асхана құралдарын, асүй аспаптары мен құралдарын, негізгі тұрмыстық асүй техникасын пайдалану ережелері. Тоңазытқышты еріту және жуу. Тағамдарды рецептке сүйене отырып дайындау реті (нұсқаулықпен және мұғалімнің көрсетуі бойынша). Тағам дайындау кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптар мен қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелер. Ұлттық тағамдар (палау, бешбармақ, қайнақша (вареник), тұшпара) дайындау. Аспаздық кітап. Дастарқан басындағы әдеп ережесі. Мерекелік мәзір. Асхана қызметкерінің функционалдық міндеттері;

37. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 10 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Самостоятельный уход за телом, волосами, выполнение необходимых гигиенических процедур; личная гигиена подростка. Гигиенические процедуры (мытье головы, смена белья, стрижка ногтей). Выбор средств личной гигиены. Вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств. Борьба с вредными привычками. Инфекционные заболевания, меры предупреждения. Правила обращения в медицинские учреждения за помощью. Уход за больным дома (одевать, умывать, кормить больного, измерение температуры, постановка горчичников). Первая помощь при ушибе, носовом кровотечении. Вызов врача на дом. Функциональные обязанности медсестры, фельдшера. Первая помощь при царапинах, укусах насекомых;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Знание размеров своей одежды; возможные дефекты одежды при покупке. Снятие мерок для определения размера одежды. Выбор и примерка предметов одежды, и покупка их. Уход за одеждой, обувью. Особенности ухода за одеждой, изготовленной из шерстяных и синтетических тканей. Выведение мелких пятен (использование инструкции). Подготовка одежды и обуви к сезонному хранению. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Устройство стиральной машины и правила пользования. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Стирка изделий из шерстяных, шелковых, искусственных тканей, сушка белья. Уборка рабочего места после работы. Порядок утюжки изделий из шерстяных, шелковых, искусственных тканей, аккуратное складывание выглаженных вещей; правила по технике безопасности при работе с утюгом. Уход за обувью из разных материалов. Функциональные обязанности швеи (портного);
3) питание. Продукты питания. Различие продуктов питания разных групп. Овощи, употребляемых в сыром, в вареном виде. Последовательность и правила сервировки стола к завтраку, обеду, ужину. Уборка стола после еды. Правила использования кухонной, столовой, чайной посуды, столовых приборов, кухонных приспособлений и инструментов, основной бытовой кухонной техники. Разморозка и мытье холодильника. Последовательность приготовления блюд с опорой на рецепт (по инструкции и показу учителя). Санитарно-гигиенические требования и правила по технике безопасности при приготовлении пищи. Приготовление: национальных блюд (плов, бешбармак, вареники, пельмени). Кулинарная книга. Правила этикета за столом. Праздничное меню. Функциональные обязанности кухонного работника;

4) тұрғын үй. Уақытша тұратын тұрғын үй-жайлардың түрлері. Жиһазды пәтерге бөлменің мақсатына сай орналастыру ережелері. Тұрғын үйді тазалау: кілемдерді, алашаларды, еден жабындарын тазалау. Пәтерді (үйді) күнделікті, апта сайын, маусымдық тазалау. Ас үйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындық. Пәтерді косметикалық жөндеу. Құрылыс материалдары. Айналарды, терезелерді таза ұстау. Жуғыш заттарды таңдау және сатып алу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Әуежайдың, аэровокзалдың мақсаты, олардың негізгі қызметтері, әуежай мен аэровокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу. Анықтама қызметтерін, әуежай мен аэровокзалдың басқа да қызметтерін пайдалану. Әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Әуе билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті және қол жүгін өткізу тәртібі. Сақтау камерасын пайдалану тәртібі. Көлікте және жолда жүру тәртібі. Жолда жүру ережелері. Көліктен түсіп, оны айналып өту ережелері. Төтенше жағдай кезіндегі тәртіп нормалары. Қала, қала маңы, қалааралық бойынша қозғалыс бағыттары. Такси қызметтері. Автобус, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттері;
6) отбасы. Отбасы құрамы: отбасы мүшелерінің туыстық қатынастары (анасының, әкесінің аты-жөні, тегі). Отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы, немересі немесе немере туыстары, ағасы, әпкесі). Үй шаруашылығын жасау. Отбасылық қатынастар. Отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Отбасы бюджеті: шығындардың негізгі баптары (тамақтану, тұрғын үйді күтіп-ұстау, киім мен аяқ киім, мәдени қажеттіліктер, туыстарына көмектесу). Бюджетті және отбасы құрамын ескере отырып, бір күнге, аптаға арналған шығыстарды жоспарлау. Тұрғын үйдің коммуналдық қызметтері үшін төлем жасау, оны төлеу тәртібі және мерзімі; электр және газ тарифтері, түбіртектерді толтыру. Үй шаруашылығында шығындарды үнемдеу ережелері. Отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасау түрлері (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру). Отбасы мүшелері арасында шаруашылық-тұрмыстық міндеттерді бөлу. Отбасының бос уақытын ұйымдастыру. Отбасылық дәстүрлер. Отбасындағы қарым-қатынастың моральдық-этикалық нормалары. Әртүрлі отбасылық жағдайларды талдау. Мерекелермен құттықтау. Қонақ шақыру және оларды қарсы алу. Төлқұжат (төлқұжаттағы деректер, сериясы, нөмірі, ЖСН, кім және қашан берілген). Жұмысқа орналасу кезіндегі құжаттар;
7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оны өткізу дағдылары мен ептілігі, әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы. Мерейтойлар, мерейлі күндер, зейнеткерлікке шығарып салу. Қазақ халқының ұлттық дәстүрлері. Қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктері. Құттықтаулар. Сыйлықтар таңдау. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;

4) жилье. Виды жилых помещений временного проживания. Правила расстановки мебели в квартире с учетом назначения комнаты. Уборка жилья: чистка ковров, паласов, напольных покрытий. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка в квартире (доме). Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт в квартире. Строительные материалы. Уход за зеркалами, окнами. Выбор и покупка моющих средств;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение аэропорта, аэровокзала, основных служб, ориентирование в здании аэропорта и аэровокзала. Ориентирование в расписании полетов самолетов. Пользование услугами справочной, другими службами аэропорта и аэровокзала. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта. Порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок оформления багажа и ручной клади. Порядок пользования камерой хранения. Поведение в транспорте и на дороге. Правила дорожного движения. Правила обхода транспорта при высадке. Поведение при аварийной ситуации. Маршруты передвижения по городу, пригороду, межгороду. Услуги такси. Функциональные обязанности водителя автобуса, такси;
6) семья. Состав семьи: родственные отношения членов своей семьи (фамилия, имя, отчество матери, отца). Определение собственной социальной роли в семье (сын или дочь, внук или внучка, брат, сестра). Ведение домашнего хозяйства. Семейные отношения. Забота о членах семьи. Семейный бюджет: основные статьи расходов (питание, содержание жилища, одежда и обувь, культурные потребности, помощь родственникам). Планирование расходов на день, на неделю с учетом бюджета и состава семьи. Оплата жилой площади и коммунальных услуг: порядок и периодичность оплаты жилплощади и коммунальных услуг, тарифы на электричество и газ, заполнение квитанций. Правила экономии в домашнем хозяйстве. Виды ухода за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление). Распределение хозяйственно-бытовых обязанностей между членами семьи. Организация досуга семьи. Семейные традиции. Морально-этические нормы взаимоотношений в семье. Анализ различных семейных ситуаций. Поздравление с праздниками. Прием и приглашение гостей. Паспорт (данные в паспорте серия, номер, ИИН, кем и когда выдан). Документы при трудоустройстве на работу;
7) праздники и обряды: навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов, свадьба в традициях разных народов. Юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию. Национальные традиции казахского народа. Особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа. Поздравления. Выбор подарков. Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;

8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сауда жасау. Қаптамадан тауардың жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкендегі тәртіп ережелері. Үй басқармасы (қарапайым серіктестік (ҚС), мүлік иелерінің бірлестігі (МИБ). Жөндеу жұмыстарын орындауға қызмет көрсететін компанияға өтінім. Салықтар. Салық түрлері. Салық салу мақсаттары. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат, терминал. Қызмет көрсету саласының кәсіпорындары (фотоателье, шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, жалға беру, киім тігу ательесі). Жедел (шұғыл) жәрдем көмек көрсету мекемелерінің телефондары. Такси. Асхана, кафе. Мейрамхана. Мейрамханада, кафеде дастарқан басында әңгімелесу. Мәдениет мекемелеріне келу кезіндегі тәртіп ережелері. Жұмыспен қамту мекемелері мен бөлімдері. Жұмысқа тіркеу. Жұмысқа орналасу үшін қажетті құжаттар, оларды құрастыру (өтініш, сауалнама, өмірбаян, өтінім, қолхат, баяндамалық жазба).
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтаумен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – Бағдарламаның бөлімі мен шағын бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтаудағы: "6" - сынып, "2.1" – шағын бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірі.
39. Оқу мақсаттарының жүйесі мынадай бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Денсаулық" бөлімі:
Шағын бөлім
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Дене гигиенасы
5. 1. 1. 1 гигиеналық құралдарды қолдану ережелерін орындау: сабын, жөке, сүлгі, сусабын, қайшы
6. 1. 1. 1 шашқа күтім жасау (жуу, шаш кептіргішпен кептіру, қарапайым шаш үлгісін жасау)
7. 1. 1. 1 шаш күтетін құралдарды қолдану (сусабын, шашқа арналған кондиционер)
8. 1. 1. 1 денсаулықты сақтау және нығайту (салауатты өмір салты, жаттығу, денені шынықтыру, дұрыс тамақтану)
9. 1. 1. 1 дененің тазалығын қадағалау
10. 1. 1. 1 шаштың тазалығын қадағалау
5. 1. 1. 2 гигиеналық құралдардың мақсатын атау: сабын, жуғыш зат, сүлгі, сусабын, қайшы
6. 1. 1. 2 шаш күтетін құралдарды таңдау және сатып алу (сусабын, шашқа арналған кондиционер)
7. 1. 1. 2 жеке интимдік гигиеналық ережелерді сақтау
8. 1. 1. 2 табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасын атау
9. 1. 1. 2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (бас жуу,)
10. 1. 1. 2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (киім ауыстыру және жуу, тырнақ алу)
5. 1. 1. 3 дененің, шаштың тазалығын қадағалау
6. 1. 1. 3 аяқ-қолды күту ережелерін орындау
7. 1. 1. 3 ішкі киімді жуу
8. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер) қолдану, оларды дұрыс сақтау

8) предприятия, учреждения и средства связи. Покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках. Определение срока годности продукта по упаковке. Правила поведения в магазине. Домоуправление (простое товарищество (ПТ), объединение собственников имущества (ОСИ). Заявка в обслуживающую компанию на выполнение ремонтных работ. Налоги. Виды налогов. Цели взимания налогов. Безналичный расчет. Банкомат, терминал. Предприятия сферы обслуживания (фотоателье, парикмахерская, прачечная, химчистка, ателье проката, ателье по пошиву одежды). Телефоны служб экстренной помощи. Такси. Столовая, кафе. Ресторан. Беседа за столом в ресторане, кафе. Правила поведения в учреждениях культуры. Учреждения и отделы по трудоустройству. Оформление на работу. Документы, необходимые для поступления на работу, их составление (заявление, анкета, автобиография, заявка, расписка, докладная записка).
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
39. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Здоровье":
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Гигиена тела
5. 1. 1. 1 выполнять правила пользования средствами гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы
6. 1. 1. 1 ухаживать за волосами (мыть, сушить с помощью фена, создавать простые причҰски)
7. 1. 1. 1 пользоваться средствами для ухода за волосами (шампунь, кондиционер для волос)
8. 1. 1. 1 поддерживать и укреплять свое здоровье (ЗОЖ, зарядка, закаливание организма, правильное питание)
9. 1. 1. 1 самостоятельно следить за чистотой тела
10. 1. 1. 1 самостоятельно следить за чистотой волос
5. 1. 1. 2 называть назначение средств гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы
6. 1. 1. 2 выбирать и покупать средства для ухода за волосами (шампунь, кондиционер для волос)
7. 1. 1. 2 соблюдать правила личной интимной гигиены
8. 1. 1. 2 называть пользу для здоровья природных сил (солнце, воздух и вода)
9. 1. 1. 2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье головы)
10. 1. 1. 2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (смена и стирка белья, стрижка ногтей)
5. 1. 1. 3 самостоятельно следить за чистотой тела, волос
6. 1. 1. 3 выполнять правила ухода за руками, ногами
7. 1. 1. 3 стирать нижнее белье
8. 1. 1. 3 пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос) правильно их хранить

9. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер, сабын, сүлгі) таңдау және қолдану, оларды дұрыс сақтау
10. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер, бет маскасы, қол кремі) таңдау және қолдану, оларды дұрыс сақтау
5. 1. 1. 4 қажетті гигиеналық процедураларды орындау
6. 1. 1. 4 тырнақ алу ережелерін орындау
7. 1. 1. 4 ванна, душ қабылдау жиілігін атау
8. 1. 1. 4 бет терісіне күтім жасау ережелерін айту
9. 1. 1. 4 алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зиянын түсіндіру
10. 1. 1. 4 жаман әдеттермен күресу қажеттілігі туралы айту
9. 1. 1. 5 жұқпалы ауруларды атау, олардың алдын алу шаралары туралы айту
10. 1. 1. 5 жыныстық жолмен берілетін және жұқпалы аурулардың қауіптілігін, олардың алдын алу шаралары туралы түсіндіру
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5. 1. 2. 1 жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 1 үй дәрі қобдишасын қолдану мақсатын айту
7. 1. 2. 1 дәріхананың мақсатын, ең жақын дәріхананың орналасқан жерін атау
8. 1. 2. 1 медициналық мекемелерді (емхана, аурухана, "жедел жәрдем" қызметі) атау, олардың қызметтерін пайдалану ережелері туралы білу
9. 1. 2. 1 медициналық мекемелерге медициналық көмек үшін жүгіну ережелерін атау
10. 1. 2. 1 медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттерін атау
5. 1. 2. 2 тері сыдырылғанда, кішкене кесілгенде алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 2 үй дәрі қобдишасын сақтау орындары туралы айту
7. 1. 2. 2 дәріханада дәрілік заттарды сатып алу тәртібін атау
8. 1. 2. 2 дәрігерге үйге қоңырау шалу, дәрігерге өзінің қал-жағдайы туралы айту, үйде науқасқа күтім жасау
9. 1. 2. 2 үйде күтім жасау ережелерін атау
10. 1. 2. 3 жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5. 1. 2. 3 жәндіктер (масалар, аралар) шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 3 үй дәрі қобдишасын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын атап шығу
7. 1. 2. 3 теріні кесіп алуда, сыдырып алуда, шағын тырналып калуда алғашқы көмек көрсету
8. 1. 2. 3 күю, үсік, күн өту, улану, бас ауруы кезінде алғашқы көмек көрсету
9. 1. 2. 3 жаншылған, мұрыннан қан кеткен кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10. 1. 2. 3 тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
2) "Киім. Аяқ киім" бөлімі:
Шағын бөлім
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5. 2. 1. 1 киім, бас киім және аяқ киім түрлерін атау
6. 2. 1. 1 ұлдар мен қыздарға арналған әртүрлі маусымдарға арналған киімдерді атау (күнделікті, мерекелік)

9. 1. 1. 3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, мыло, полотенце) правильно их хранить
10. 1. 1. 3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, маска для лица, крем для рук), правильно их хранить
5. 1. 1. 4 выполнять необходимые гигиенические процедуры
6. 1. 1. 4 выполнять правила стрижки ногтей
7. 1. 1. 4 называть периодичность принятия ванны, душа
8. 1. 1. 4 называть правила ухода за кожей лица
9. 1. 1. 4 объяснять вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств
10. 1. 1. 4 рассказывать о необходимости борьбы с вредными привычками
9. 1. 1. 5 называть инфекционные заболевания, рассказывать о мерах их предупреждения
10. 1. 1. 5 объяснять опасность венерических и инфекционных заболеваниях, о мерах их предупреждения
1.2 Первая доврачебная помощь
5. 1. 2. 1 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении
6. 1. 2. 1 называть назначение домашней аптечки
7. 1. 2. 1 называть назначение аптеки, месторасположение ближайшей аптеки
8. 1. 2. 1 называть медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба "скорой помощи"), знать о правилах пользования их услугам
9. 1. 2. 1 называть правила обращения в медицинские учреждения за медицинской помощью
10. 1. 2. 1 называть функциональные обязанности медсестры, фельдшера
5. 1. 2. 2 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
6. 1. 2. 2 рассказывать о местах хранения домашней аптечки
7. 1. 2. 2 называть порядок приобретения лекарственных средств в аптеке
8. 1. 2. 2 вызывать врача на дом, рассказывать врачу о своем самочувствии, ухаживать за больным дома
9. 1. 2. 2 называть правила ухода за больным дома
10. 1. 2. 2
оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении
5. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при укусах насекомых (комаров, пчҰл)
6. 1. 2. 3 перечислять меры безопасности при использовании домашней аптечки
7. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
8. 1. 2. 3 оказывать первую помощь при ожоге, обморожении, солнечном ударе, при отравлении, головной боли
9. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе
10. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при царапинах, укусах насекомых
2) раздел "Одежда. Обувь":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5. 2. 1. 1 называть виды одежды, головных уборов и обуви
6. 2. 1. 1 называть одежду для разных сезонов для юношей и девушек (повседневную, праздничную)

7. 2. 1. 1 аяқ киімнің түрлерін, қолдану мақсатын атау (ұлдарға- қыздарға, үйде кию-көшеде кию)
8. 2. 1. 1 дүкеннен киім мен аяқ киім іздеу, киім, аяқ киім сатып алу
9. 2. 1. 1 дүкеннен өз өлшеміндегі киім мен аяқ киімді табу
10. 2. 1. 1 дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану, киім, аяқ киім сатып алу
5. 2. 1. 2 киім мен аяқ киімді мақсатына қарай ажырату және саралау
6. 2. 1. 2 маусым бойынша киім таңдау
7. 2. 1. 2 аяқ киімнің, бас киімнің өлшемін атау
8. 2. 1. 2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау
9. 2. 1. 2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау
10. 2. 1. 2 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу
5. 2. 1. 3 киімге және аяқ киімге ұқыпты қарау
6. 2. 1. 3 маусымдар арасындағы киімді сақтауға дайындау
7. 2. 1. 3 бас киімдердің түрлерін атау (ұлдар мен қыздарға арналған)
8. 2. 1. 3 киімді таңдау үшін дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану
9. 2. 1. 3 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу
10. 2. 1. 3 киім сатып алған кезде сатушы-консультанттан кеңес алу немесе одан сыпайы түрде бас тарту
7. 2. 1. 4 бас киімді маусымға, жағдайға сәйкес таңдау
10. 2. 1. 4 тігіншінің, функционалдық міндеттерін атау
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
5. 2. 2. 1 киім мен аяқ киімге күтім жасау
6. 2. 2. 1 зығырдан, жүннен, жібектен, жасанды матадан, трикотаждан тігілген киімге күтім жасау
7. 2. 2. 1 киімге күтім жасау ерекшеліктерін көрсететін шартты белгілерден (символдардан) хабардар болу
8. 2. 2. 1 киімге, күнделікті күтім жасау
9. 2. 2. 1 аяқ киімге күнделікті күтім жасау
10. 2. 2. 1 киімге, аяқ киімге күнделікті күтім жасау
5. 2. 2. 2 киімге ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу (түймелерді "қатты", "бос" тігу)
6. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
7. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
8. 2. 2. 2 сөгілген тігісті нұсқаулық картаға сүйене отырып тігу
9. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
10. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
6. 2. 2. 3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, үшкіл орамалдар, жастық тыстары), оларды бүктеп, сақтауға қою
7. 2. 2. 3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, үшкіл орамалдар, жастық тыстары), оларды бүктеп, сақтауға қою
8. 2. 2. 3 заттаңбамен танысып, ондағы мәліметтерді пайдалану арқылы жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды жуу
9. 2. 2. 3 киімдегі жапсырмасында шартты белгілерін түсіну
10. 2. 2. 3 кірді кір жұғыш машинамен жуу
6. 2. 2. 4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

7. 2. 1. 1 называть виды обуви, ее назначение (для юношей и девушек, для дома и для улицы)
8. 2. 1. 1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине, покупать одежду, обувь
9. 2. 1. 1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине
10. 2. 1.1 уметь пользоваться примерочной, покупать одежду, обувь
5. 2. 1. 2 различать и дифференцировать одежду и обувь по назначению
6. 2. 1. 2 выбирать одежду по сезону
7. 2. 1. 2 называть размер своей обуви, своего головного убора
8. 2. 1. 2 называть размер своей обуви и одежды
9. 2. 1. 2 называть размер своей обуви и одежды
10. 2. 1. 2 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
5. 2. 1. 3 относиться бережно к своей одежде и обуви
6. 2. 1. 3 подготавливать одежду к хранению между сезонами
7. 2. 1. 3 называть виды головных уборов (для юношей и девушек)
8. 2. 1. 3 пользоваться примерочной в магазине для выбора одежды
9. 2. 1. 3 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
10. 2. 1. 3 принимать или вежливо отклонять совет продавца-консультанта при покупке одежды
7. 2. 1. 4 подбирать головной убор в соответствии с сезоном, ситуацией
10. 2. 1. 4 перечислить функциональные обязанности швеи, портного
2.2 Уход за одеждой, обувью
5. 2. 2. 1 ухаживать за одеждой и обувью
6. 2. 2. 1 ухаживать за одеждой из льняной, шерстяной, шҰлковой, искусственной тканей, из трикотажа
7. 2. 2. 1 ориентироваться в условных обозначениях (символах), отражающих особенности ухода за одеждой
8. 2. 2. 1 осуществлять повседневный уход за одеждой
9. 2. 2. 1 осуществлять уход за обувью
10. 2. 2. 1 осуществлять повседневный уход за одеждой, обувью
5. 2. 2. 2 выполнять мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке")
6. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
7. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
8. 2. 2. 2 зашивать распоровшийся шов с опорой на инструкционную карту
9. 2. 2. 2 выполнять правила стирки вручную
10. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
6. 2. 2. 3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения
7. 2. 2. 3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения
8. 2. 2. 3 стирать вещи из шерстяных и синтетических тканей, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки
9. 2. 2. 3 понимать условные обозначения на ярлыках одежды
10. 2. 2. 3 выполнять стирку белья в стиральной машине
6. 2. 2. 4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом

7. 2. 2. 4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
8. 2. 2. 4 жейделерді, көйлектерді, шалбарларды тиісті реттілікпен үтіктеу
9. 2. 2. 4 төсек-орын жабдықтарын үтіктеу және ұқыпты жинау
10. 2. 2. 4 үй жағдайында киімдегі дақтарды нұсқаулыққа сүйене отырып, кетіру
7. 2. 2. 5 бас киімдерді күту және сақтау ережелерін атап шығу
8. 2. 2. 5 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
9. 2. 2. 5 кір жуғыш машинаны қолдана білу
10. 2. 2. 5 киімді кептіру, үтіктеу, жұмыстан кейін жұмыс орнын тазалау
9. 2. 2. 6 үтікпен, жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
10. 2. 2. 6 кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3) "Тамақтану" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Азық-түлік тағамдары
5. 3. 1. 1 азық-түліктің оқып үйренген топтарын ажырату (көкөністер, жеміс-жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер)
6. 3. 1. 1 өнімдерді сақтау мерзімдерінен хабардар болу
7. 3. 1. 1 көкөніс, ет, балық өнімдерін алғашқы термиялық өңдеу әдістерін атап шығу
8. 3. 1. 1. қамыр түрлерінің мақсатын түсіндіру (үгілмелі, қатпарлы, бисквитті, құймақ қамыры)
9. 3. 1. 1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату
10. 3. 1. 1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату
6. 3. 1. 2 азық-түлікті сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру
7. 3. 1. 2 көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелерін атап шығу
8. 3. 1. 2 қамырдан жасалған бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдерін атау
9. 3. 1. 2 қолдануға жарамды тағамдарды ажырату
10. 3. 1. 2 қолдануға жарамды және бүлінген (жарамсыз) тағамдарды ажырату
6. 3. 1. 3 дайындалған тағамдарды сақтау ережелерін атау
7. 3. 1. 3 жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдарды, азық-түлікті анықтау
8. 3. 1. 3 азық-түлікті артығымен дайындау туралы айту, дайындау әдістерін атау
9. 3. 1. 3 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін орындау
10. 3. 1. 3 азық-түлікті тиісті сақтау орындарына орналастыру
8. 3. 1. 4 тамақ қалдықтарын және бүлінген өнімдерді, тағамдарды уақытында тастау
9. 3. 1. 4 азық-түлікті сақтау мерзімдерін анықтау
10. 3. 1. 4 асхана жұмысшысының міндеттерін атау
10. 3. 1. 5 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін атап шығу
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
5. 3. 2. 1 асүй жабдықтарынан, асүй ыдыстарынан, құрал-жабдықтарынан хабардар болу
6. 3. 2. 1 плитаны (газ, электр), қысқа толқынды пешті қолдану, олармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау
7. 3. 2. 1 таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі ас дастарқанын жасау

7. 2. 2. 4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
8. 2. 2. 4 утюжить в должной последовательности блузки, сорочки, брюки
9. 2. 2. 4
утюжить постельное белье, аккуратно складывать выглаженное белье
10. 2. 2. 4 выводить пятна с одежды в домашних условиях с опорой на инструкцию
7. 2. 2. 5 перечислять правила ухода и хранения головных уборов
8. 2. 2. 5 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
9. 2. 2. 5 пользоваться стиральной машиной
10. 2. 2. 5 убирать рабочее место после работы, сушить белье, гладить
9. 2. 2. 6 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
10. 2. 2. 6 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
3) раздел "Питание":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Продукты питания
5. 3. 1. 1 различать изученные группы продуктов (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия)
6. 3. 1. 1 определять сроки хранения продуктов
7. 3. 1. 1 перечислять способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов
8. 3. 1. 1. объяснять назначение теста разного вида (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов)
9. 3. 1. 1 различать продукты питания разных групп
10. 3. 1. 1 различать продукты питания разных групп
6. 3. 1. 2 размещать продукты в местах хранения, холодильнике
7. 3. 1. 2 перечислять правила хранения овощей в кладовке, в погребе
8. 3. 1. 2 называть условия и сроки хранения изделий из теста
9. 3. 1. 2 различать пригодные к употреблению продукты
10. 3. 1. 2 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению) продукты
6. 3. 1. 3 называть правила хранения приготовленных блюд
7. 3. 1. 3 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению(испорченные) продукты
8. 3. 1. 3 рассказывать о заготовке продуктов впрок, способах заготовки
9. 3. 1. 3 перечислять выполнять правила утилизации пищевых отходов
10. 3. 1. 3 размещать продукты питания в соответствующих местах хранения (в контейнерах, шкафу, холодильнике)
8. 3. 1. 4 своевременно утилизировать пищевые отходы и испорченные продукты, блюда
9. 3. 1. 4 определять сроки хранения пищевых продуктов
10. 3. 1. 4 называть функциональные обязанности кухонного работника
3.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5. 3. 2. 1 ориентироваться в оборудовании кухни, в предметах кухонной посуды, инструментах и приспособлениях
6. 3. 2. 1 пользоваться плитой (газовой, электрической), микроволновой печью, придерживаться техники безопасности при работе с ними
7. 3. 2. 1 сервировать стол к обеду, с учетом выбранного меню

8. 3. 2. 1 қамыр дайындау үшін тұрмыстық техниканы қолдану
9. 3. 2. 1 асүй ыдыстарды мақсатына сай қолдану
10. 3. 2. 1 асхана құралдарын, асүй құрал-жабдықтарын, негізгі тұрмыстық асүй құралдарын дұрыс қолдану
5. 3. 2. 2 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
6. 3. 2. 2 азық-түлікті тоңазытқыш сөрелеріне орналастыру ережелерін сақтау
7. 3. 2. 2 асхана құралдарын пайдалану ережелерін орындау
8. 3. 2. 2 азық-түлікті дайындауға арналған техникалық құрылғыларды қолдану (консервілеу кілті, темір, капрон қақпақтар)
9. 3. 2. 2 таңғы асқа дастарқан жаю
10. 3. 2. 2 түскі, кешкі асқа және мерекеге дастарқан жаю
5. 3. 2. 3 мектеп асханасында дастарқан жаю
6. 3. 2. 3 тоңазытқышты қолдану және оны таза ұстау ережелерін сақтау
7. 3. 2. 3 азық-түлікті тоңазытқыш сөрелеріне қою
8. 3. 2. 3 консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру әдістерін атау
9. 3. 2. 3 тамақтанғаннан кейін үстелді жинау, ыдыс жуу
10. 3. 2. 3 тоңазытқышты еріту және жуу ережелерін орындау
6. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
7. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
8. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен ас құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
5. 3. 3. 1 шай демдеу ережелерін орындау
6. 3. 3. 1 тағамды кемінде термиялық өңдеумен дайындау (макарон пісіру, ботқаны сүтке және суға пісіру, картоп пісіру, одан пюре дайындау)
7. 3. 3. 1 түскі ас дайындау (көкөністерден, балық және ет өнімдерінен, жартылай фабрикаттардан бірінші және екінші тағамдар)
8. 3. 3. 1 қамырдан жасалған бұйымдарды плитада және тұмшапеште рецепт бойынша дайындау (құймақ, печенье, торт пісіру)
9. 3. 3. 1 ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ) дайындау
10. 3. 3. 1 ұлттық тағамдарды дайындау (палау, ет, қайнақша (вареник), тұшпара)
5. 3. 3. 2 жұмыртқа тағамдарын дайындау (жұмыртқа пісіру, омлет пісіру)
6. 3. 3. 2 "винегрет" салатын дайындау
7. 3. 3. 2 тіскебасарлар дайындау
8. 3. 3. 2 көкөністерді, жеміс-жидектерді сақтау
9. 3. 3. 2 аспаздық кітаптан тағамдар рецепттерін іздеу
10. 3. 3. 2 аспаздық кітаптан үйрену, тағамды рецепт бойынша дайындау
5. 3. 3. 3 бутербродтардың түрлерін атап шығу және оларды қалай дайындау керектігін білу
6. 3. 3. 3 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

8. 3. 2. 1 использовать бытовую технику, для приготовления теста
9. 3. 2. 1 использовать по назначению кухонную посуду
10. 3. 2. 1 правильно пользоваться столовыми приборами, кухонными приспособлениями и инструментами, основной бытовой кухонной техникой
5. 3. 2. 2 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
6. 3. 2. 2 выполнять правила размещения продуктов на полках холодильника
7. 3. 2. 2 выполнять правила пользования столовыми приборами
8. 3. 2. 2 использовать технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки)
9. 3. 2. 2 сервировать стол к завтраку
10. 3. 2. 2 сервировать стол к обеду, ужину и к празднику
5. 3. 2. 3 сервировать стол в школьной столовой
6. 3. 2. 3 придерживаться правил пользования и содержания холодильника в чистоте
7. 3. 2. 3 располагать продукты питания на полках холодильника
8. 3. 2. 3 называть способы стерилизации посуды для консервирования
9. 3. 2. 3 приводить в порядок стол после еды, мыть посуду
10. 3. 2. 3 выполнять правила размораживания и мытья холодильника
6. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
7. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
8. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3 Приготовление и прием пищи
5. 3. 3. 1 выполнять правила заваривания чая
6. 3. 3. 1 готовить пищу с минимумом тепловой обработки (отваривать макароны, варить кашу на молоке и на воде, отваривать картофель, готовить из него пюре)
7. 3. 3. 1 готовить обед (первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов, полуфабрикатов)
8. 3. 3. 1 готовить изделия из теста по рецепту в духовом шкафу и на плите (выпечка блинов, печенья, торта, баурсаков, пирожков сухариков)
9. 3. 3. 1 готовить национальные блюда (плов, баурсак)
10. 3. 3. 1 готовить национальные блюда (плов, бешбармак, вареники, пельмени)
5. 3. 3. 2 готовить блюда из яиц (отваривать яйца, готовить омлет)
6. 3. 3. 2 готовить салат "винегрет"
7. 3. 3. 2 готовить закуски
8. 3. 3. 2 консервировать овощи, фрукты, ягоды
9. 3. 3. 2 находить рецепт блюда в кулинарной книге
10. 3. 3. 2 ориентироваться в кулинарной книге, готовить блюда по рецепту
5. 3. 3. 3перечислять виды бутербродов и уметь их готовить
6. 3. 3. 3 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами

7. 3. 3. 3. суып қалған тағамдарды жылыту
8. 3. 3. 3 аспаздық кітаптан тағамдар рецепттерін іздеу
9. 3. 3. 3 тағамды дайындау кезінде рецепттерге сүйену
10. 3. 3. 3 мерекелік үстел мәзірін жасау
5. 3. 3. 4 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
7. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
8. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
9. 3. 3. 4 мәдениеттілік тәртібі ережелерін сақтау
10. 3. 3. 4 дастарқан басында сөйлеу әдебін сақтау
5. 3. 3. 5 таңғы асқа дастарқан жаю
5. 3. 3. 6 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
4) "Тұрғын үй" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
5. 4. 1. 1 тұрғын үй-жайлар түрлерін атау: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер
6. 4. 1. 1 жеке және көп пәтерлі үйлерді ажырату
7. 4. 1. 1 киіз үй құрылысының ерекшеліктері туралы айту (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы)
8. 4. 1. 1 киіз үйде киім мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері туралы айту
9. 4. 1. 1 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу; тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату
10. 4. 1. 1 тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын атау
5. 4. 1. 2 тұрғын үйді және көп пәтерлі үйлерді ажырату
6. 4. 1. 2 қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйін ажырату
7. 4. 1. 2 жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз туралы айту
8. 4. 1. 2 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу, тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату, олардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау
9. 4. 1. 2 уақытша мақсаттағы үй-жайлардан хабардар болу
10. 4. 1. 2 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
5. 4. 1. 3 тұрғын және қосалқы үй жайлардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау
6. 4. 1. 3 ауылдағы үйлердің ауласындағы қосалқы құрылыстардың мәнін түсіндіру
7. 4. 1. 4 әр бөлмені және оның мақсатын жоспар бойынша сипаттау
8. 4. 1. 3 жиһаз бен интерьер заттарын пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
9. 4. 1. 3 жиһаз бен интерьер заттарын пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
10. 4. 1. 3 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
5. 4. 1. 4 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атап шығу
4.2. Тұрғын үйді тазалау
5. 4. 2. 1 кілемді шаңсорғышпен тазалау ережелерін сақтау
6. 4. 2. 1 жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ)
7. 4. 2. 1 жатын бөлмені күнделікті тазалауды орындау; терезелерді жуу

7. 3. 3. 3. разогревать остывшие блюда
8. 3. 3. 3 находить рецепт блюда в кулинарной книге
9. 3. 3. 3 придерживаться рецептов при приготовлении блюда
10. 3. 3. 3 составлять меню праздничного стола
5. 3. 3. 4 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами
6. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
7. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
8. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
9. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения
10. 3. 3. 4 соблюдать правила речевого этикета за столом
5. 3. 3. 5 сервировать стол к завтраку
5. 3. 3. 6 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
4) раздел "Жилье":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Виды жилых помещений
5. 4. 1. 1 называть виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома
6. 4. 1. 1 различать индивидуальные и многоквартирные дома
7. 4. 1. 1 рассказывать об особенностях устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки)
8. 4. 1. 1 рассказывать об особенностях хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте
9. 4. 1. 1 ориентироваться в видах жилья; различать жилые и подсобные помещения
10. 4. 1. 1 называть функциональное назначение подсобных и жилых помещений
5. 4. 1. 2 различать жилые и подсобные помещения
6. 4. 1. 2 различать жилье людей в городе, в селе
7. 4. 1. 2 рассказывать о назначении спальни, мебели для спальни
8. 4. 1. 2 ориентироваться в видах жилья, различать жилые и подсобные помещения, определять их функциональное назначение и предметное наполнение
9. 4. 1. 2 ориентироваться в помещениях временного назначения
10. 4. 1. 2 рационально размещать мебель в помещениях квартиры, дома
5. 4. 1. 3 определять функциональное назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений
6. 4. 1. 3 объяснять значение хозяйственных построек во дворе сельского дома
7. 4. 1. 4 описывать каждую комнату и ее назначение по плану
8. 4. 1. 3 рационально размещать мебель и предметы интерьера в помещениях квартиры, дома
9. 4. 1. 3 рационально размещать мебель в помещениях квартиры
10. 4. 1. 3 развешивать шторы и занавески на окнах
5. 4. 1. 4 перечислять особенности устройства юрты
4.2 Уборка жилья
5. 4. 2. 1 придерживаться правил чистки ковра с помощью пылесоса
6. 4. 2. 1 ухаживать за мебелью (неполированной, полированной, мягкой)
7. 4. 2. 1 выполнять повседневную уборку спальни; мыть окна

8. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды орындау
9. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) күнделікті, тазалауды орындау
10. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) апталық, маусымдық тазалауды орындау
5. 4. 2. 2. еденді еден жуғышпенжуу
6. 4. 2. 2 қонақ бөлмені күнделікті және апта сайын тазалау (еденді, шаңды сүрту, терезе алды тақтайын дымқыл шүберекпен сүрту)
7. 4. 2. 2 терезелердегі перделерге күтім жасау
8. 4. 2. 2 жөндеуге дайындық қызметінің мәні, пәтерді, үйді косметикалық жөндеуді орындау тәсілдерін басшылыққа алу
9. 4. 2. 2 үйді жөндеуге дайындаудың мазмұнын білу
10. 4. 2. 2 үйді (пәтерді) косметикалық жөндеудің тәсілдерін білу
5. 4. 2. 3 жиһаз бетіндегі шаңды сүрту
6. 4. 2. 3 пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау
7. 4. 2. 3 жылу батареяларына күтім жасау (шаңды сүрту, жуу)
8. 4. 2. 3 косметикалық жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
9. 4. 2. 3 косметикалық жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
10. 4. 2. 3 күрделі жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
7. 4. 2. 4 шамдарға күтім жасау (сүрту, жуу)
8. 4. 2. 4 асүйді, жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалауды жүзеге асыру (кафель плитканы, шұңғылшаны, газ/электр плиталарын жуу)
9. 4. 2. 4 асүйді тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, газ/электр плиталарын жуу)
10. 4. 2. 4 жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, унитазды жуу); айналарды, терезені тазалау ережелерін орындау
7. 4. 2. 5 үйді маусымдық тазалауды орындау
8. 4. 2. 5 айналарға күтім жасау
9. 4. 2. 5 бөлме гүлдеріне күтім жасау
10. 4. 2. 5 жуғыш заттарды таңдау және сатып алу
8. 4. 2. 6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
10. 4. 2. 6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
5) "Көлік":
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
5.1. Көлік құралдарының түрлері
5. 5. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің мақсатын атап шығу
6. 5. 1. 1 арнайы машиналардың мақсатын атау
7. 5. 1. 1 автовокзалдың мақсатын түсіндіру
8. 5. 1. 1 теміржол вокзалының мақсаты және оның негізгі қызметтері туралы айту
9. 5. 1. 1 әуежайдың мақсаты мен оның негізгі қызметтерінтүсіндіру
10. 5. 1. 1 автовокзалдың, әуежайдың, теміржол вокзалының мақсатын атау
5. 5. 1. 2 қоғамдық көлікпен жүргенде жолаушылардың міндеттерін орындау
6. 5. 1. 2 полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттерін атау
7. 5. 1. 2 негізгі қала маңындағы бағыттарды атап шығу

8. 4. 2. 1 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома)
9. 4. 2. 1 выполнять повседневную уборку квартиры (дома)
10. 4. 2. 1 выполнять еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома)
5. 4. 2. 2. мыть пол с использованием швабры
6. 4. 2. 2 выполнять повседневную и еженедельную уборку жилой комнаты (мыть пол, вытирать пыль, протирать подоконники влажной тряпкой)
7. 4. 2. 2 ухаживать за занавесками на окнах
8. 4. 2. 2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту, в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома
9. 4. 2. 2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту
10. 4. 2. 2 ориентироваться в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома
5. 4. 2. 3 вытирать пыль с поверхности мебели
6. 4. 2. 3 ухаживать за домашними животными в квартире, доме
7. 4. 2. 3 ухаживать за радиаторами отопления (удалять пыль, мыть)
8. 4. 2. 3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта
9. 4. 2. 3 называть места приобретения строительных материалов для косметического ремонта
10. 4. 2. 3 называть места приобретения строительных материалов для капитального ремонта
7. 4. 2. 4 ухаживать за светильниками (протирать, мыть)
8. 4. 2. 4 осуществлять уборку кухни, ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты)
9. 4. 2. 4 осуществлять уборку кухни (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты)
10. 4. 2. 4 осуществлять уборку ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, унитаза); выполнять правила ухода за зеркалами, окнами
7. 4. 2. 5 выполнять сезонную уборку жилища
8. 4. 2. 5 ухаживать за зеркалами
9. 4. 2. 5 ухаживать за комнатными цветами
10. 4. 2. 5 выбирать и покупать моющие средства
8. 4. 2. 6 ухаживать за комнатными цветами
5) раздел "Транспорт":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
5.1 Виды транспортных средств
5. 5. 1. 1 перечислять назначение общественного и индивидуального транспорта
6. 5. 1. 1 называть предназначение специализированных машин
7. 5. 1. 1 объяснять назначение автовокзала
8. 5. 1. 1 рассказывать о назначении железнодорожного вокзала и его основных служб
9. 5. 1. 1 объяснять назначение аэропорта и его основных служб
10. 5. 1. 1 называть назначение автовокзала, аэропорта, железнодорожного вокзала
5. 5. 1. 2 выполнять обязанности пассажиров при поездках в общественном транспорте
6. 5. 1. 2 называть обязанности полицейского, врача, пожарного
7. 5. 1. 2 называть основные пригородные маршруты

8. 5. 1. 2 теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу
9. 5. 1. 2 әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы айту
10. 5. 1. 2 әуе көлігі жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу
5. 5. 1. 3 жолаушының көлікке отыру және түсу ережелерін орындау
6. 5. 1. 3 қалалық көлік түрлерін атау
7. 5. 1. 3 автовокзалдағы қосымша қызметтерді атау
8. 5. 1. 3 жолаушылар вагондарының түрлерін (жалпы, плацкарт, жұмсақ, СВ) және билеттің тиісті құнын атау
9. 5. 1. 3 әуежайдың ақпарат қызметінің міндеттерін атау
10. 5. 1. 3 кестеге қарап, белгілі рейс ұшағының ұшып шығу және келу уақытын анықтау
6. 5. 1. 4 қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі туралы айту
7. 5. 1. 4 жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы айту
8. 5. 1. 4 поездардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің, теміржол билеттерін сатып алудың тәртібі туралы атау (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру)
9. 5. 1. 4 анықтама қызметінің мақсатын атап шығу
10. 5. 1. 4 жер үсті және әуе көліктерінің анықтама қызметін пайдалана алу
7. 5. 1. 5 автобустардың қозғалыс кестесінің, анықтамалық қызметтің мақсаты туралы айту
8. 5. 1. 5 жүкті сақтау камерасына тапсыру және оны алу тәртібі, жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері туралы айту
9. 5. 1. 5 жүкті рәсімдеу тәртібін айту
10. 5. 1. 5 әуе билеттерін сатып алу тәртібін айту
7. 5. 1. 6 автовокзал кассасынан билеттер сатып алу тәртібін атау
8. 5. 1. 6 теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлерін атау
9. 5. 1. 6 аэровокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын атау
10. 5. 1. 6 қол жүгін рәсімдеу тәртібін атау
7. 5. 1. 7 қалааралық автокөліктің мақсаты туралы айту
8. 5. 1. 7 төтенше жағдайларкезіндегі жолаушылардың тәртіп ережелерін атап шығу
9. 5. 1. 7 жүк сақтау камераның мақсатың және қолдану ережелерін түсіндіру
10. 5. 1. 7 жүк сақтау камерасын пайдалану тәртібін атап шығу
8. 5. 1. 8 қалааралық автобустардың негізгі бағыттарын атау
9. 5. 1. 9 сақтау камерасының мақсаты және оны пайдалану ережелері туралы айту
10. 5. 1. 8 өз үйінен автовокзалға, теміржол вокзалына, әуежайға дейінгі бағытты құрастыру
10. 5. 1. 9 автобус жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
5. 5. 2. 1 қоғамдық көлікте жүру ережелерін сақтау (отыру, билет сатып алу, салонда және сыртқа шығу кезіндегі тәртіп ережелері)
6. 5. 2. 1 жол белгілерінің мәнін атау
7. 5. 2. 1. автовокзал ғимаратынан хабардар болу

8. 5. 1. 2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги
9. 5. 1. 2 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта
10. 5. 1. 2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта
5. 5. 1. 3 выполнять правила посадки и высадки пассажира из транспорта
6. 5. 1. 3 называть виды городского транспорта
7. 5. 1. 3 называть дополнительные службы на автовокзале
8. 5. 1. 3 называть виды пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий, СВ), и соответствующей стоимости билета
9. 5. 1. 3 называть назначение справочной службы аэропорта
10. 5. 1. 3 определять с помощью расписания время вылета и прилета самолҰта конкретного рейса
6. 5. 1. 4 рассказывать о труде людей, занятых работой на общественном транспорте
7. 5. 1. 4 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров
8. 5. 1. 4 называть значение расписания движения поездов, справочной службы, о порядке приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону)
9. 5. 1. 4 рассказывать порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону)
10. 5. 1. 4 пользоваться справочной службой наземного и воздушного транспорта
7. 5. 1. 5 рассказывать о назначении расписания движения автобусов, справочной службы
8. 5. 1. 5 рассказывать о порядке сдачи и получения багажа в камеру хранения, об особенностях сбора багажа и ручной клади
9. 5. 1. 5 называть порядок оформления багажа
10. 5. 1. 5 рассказывать порядок приобретения авиабилетов
7. 5. 1. 6 называть порядок приобретения билетов в кассе автовокзала
8. 5. 1. 6 называть виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге
9. 5. 1. 6 называть назначение аэровокзала и его основных служб
10. 5. 1. 6 называть порядок оформления ручной клади
7. 5. 1. 7 рассказывать о назначении междугородного автотранспорта
8. 5. 1. 7 перечислять правила поведения пассажиров в экстренных ситуациях
9. 5. 1. 7 рассказывать о назначении камеры хранения и правилах пользования ею
10. 5. 1. 7 перечислять порядок пользования камерой хранения
8. 5. 1. 8 называть основные маршруты междугородных автобусов
10. 5. 1. 8 составлять маршрут от своего дома до автовокзала, железнодорожного вокзала, аэропорта
10. 5. 1. 9 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса
5.2 Поведение в транспорте и на дороге
5. 5. 2. 1 соблюдать правила поведения в общественном транспорте (правила посадки, покупки билета, поведения в салоне и при выходе на улицу)
6. 5. 2. 1 называть значение дорожных знаков
7. 5. 2. 1. ориентироваться в здании автовокзала

8. 5. 2. 1 теміржол вокзалының ғимаратынан, поездардың қозғалыс кестесінен (мүмкіндігінше) хабардар болу
9. 5. 2. 1 әуежай ғимаратындағы арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
10. 5. 2. 1 автовокзал, темір жол вокзалы ғимаратында арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
5. 5. 2. 2 көліктен түсіп, оны айналып өту ережелерін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус)
6. 5. 2. 2 көліктен түскен кезде көшеден өтетін жол бөлігі арқылы өту ережелерін сақтау
7. 5. 2. 2 автобустардың жүру кестесінен хабардар болу
8. 5. 2. 2 анықтамалық және вокзал қызметтерін пайдалану, билеттер сатып алу (немесе тапсырыс беру)
9. 5. 2. 2 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
10. 5. 2. 2 кестені пайдалана отырып, пойыздар мен автобустардың жөнелту және келу уақытын анықтау
5. 5. 2. 3 жолда жүру ережелерін сақтау
6. 5. 2. 3 көліктен түсіп, оны айналып өту ережесін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус)
7. 5. 2. 3 анықтама қызметтерін және автовокзал қызметтерін пайдалану
8. 5. 2. 3 жүкті жинау
9. 5. 2. 3 жүкті және қол жүгін жинау
10. 5. 2. 3 әуежайдың анықтамалық қызметтерін және басқа да қызметтерін пайдалану
6. 5. 2. 4 жолда төтенше жағдайлардың ықтимал туындау себептерін атап шығу
7. 5. 2. 4 билет сатып алу (мүмкіндігінше)
8. 5. 2. 4 арнайы машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату
9. 5. 2. 4 жолдан шартты жерден, көрсеткіштер бойынша өту
10. 5. 2. 4 қоғамдықкөліктен түскен кезде оны дұрыс айналып өту
6. 5. 2. 5 төтенше жағдайдатәртіп ережелерін атау
7. 5. 2. 5 жүкті және қол жүгін жинау
8. 5. 2. 5 сақтау камерасын пайдалану
9. 5. 2. 5 сақтау камерасын пайдалану
10. 5. 2. 5 төтенше жағдайдағы тәртіп ережелерін атау
7. 5. 2. 6 сақтау камерасын пайдалану ережелерін атап шығу
10. 5. 2. 6 автобус жүргізушісінің, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
5. 5. 3. 1 өзі тұратын, мектеп орналасқан аудандағы өзінің жаяу жүретін жолдың негізгі бағыттарынан хабардар болу
6. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен (мектепке бару) жүруді жүзеге асыру (бағыт)
7. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен (мектепке бару, секцияға бару) жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрі)
8. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрі)
9. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау
10. 5. 3. 1 қалааралық қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау
9. 5. 3. 2 қоғамдық көліктің негізгі жергілікті бағыттарынан хабардар болу,
10. 5. 3. 2 такси қызметін пайдалана білу
6) "Отбасы" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
6.1. Отбасы құрамы

8. 5. 2. 1 ориентироваться в здании железнодорожного вокзала, в расписании движения поездов (по возможности)
9. 5. 2. 1 ориентироваться в здании аэропорта по специальным указателям и информационному табло
10. 5. 2. 1 ориентироваться в здании автовокзала, ЖД вокзала по специальным указателям и информационному табло
5. 5. 2. 2 придерживаться правил обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус)
6. 5. 2. 2 придерживаться правил перехода через проезжую часть улицы при высадке из транспорта
7. 5. 2. 2 ориентироваться в расписании движения автобусов
8. 5. 2. 2 пользоваться услугами справочной и службами вокзала, покупать (или заказывать билет)
9. 5. 2. 2 ориентироваться в расписании полетов самолетов
10. 5. 2. 2 определять с помощью расписания время отбытия и прибытия поездов и автобусов
5. 5. 2. 3 соблюдать правила дорожного движения
6. 5. 2. 3 придерживаться правила обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус)
7. 5. 2. 3 пользоваться услугами справочной и службами автовокзала
8. 5. 2. 3 собирать ручную кладь
9. 5. 2. 3 собирать багаж и ручную кладь
10. 5. 2. 3 пользоваться услугами справочной и службами аэропорта
6. 5. 2. 4 перечислять причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге
7. 5. 2. 4 покупать билет (по возможности)
8. 5. 2. 4 различать специализированные машины по внешнему виду
9. 5. 2. 4 переходить дорогу в условном месте, по указателям
10. 5. 2. 4 правильно обходить общественный транспорт при высадке
6. 5. 2. 5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
7. 5. 2. 5 собирать багаж и ручную кладь
8. 5. 2. 5 пользоваться камерой хранения
9. 5. 2. 5 пользоваться камерой хранения
10. 5. 2. 5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
7. 5. 2. 6 перечислять правила пользования камерой хранения
10. 5. 2. 6 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса, такси
5.3 Маршруты передвижения по городу
5. 5. 3. 1 ориентироваться в своих основных пешеходных маршрутах в районе проживания, нахождения школы
6. 5. 3. 1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу и обратно (маршрут)
7. 5. 3. 1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу, в секцию и обратно (маршрут, виды транспорта)
8. 5. 3. 1 осуществлять поездки в общественном транспорте (маршрут, виды транспорта)
9. 5. 3. 1 выполнять правила поездки в общественном транспорте
10. 5. 3. 1 выполнять правила поездки в междугороднем транспорте
9. 5. 3. 2 ориентироваться в основных маршрутах общественного транспорта
10. 5. 3. 2 пользоваться услугами такси
6) раздел "Семья":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
6.1 Состав семьи

5. 6. 1. 1. отбасы мүшелерін атау (тегін, есімін, әкесінің есімін, жасын, жұмыс және оқу орнын)
6. 6. 1. 1 өзінің жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
7. 6. 1. 1 жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
8. 6. 1. 1 өзінің тегін, есімін, әкесінің есімін, жақын туыстарының, немере ағаларының есімдерін атау
9. 6. 1. 1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының аты-жөнін, тегін атау
10. 6. 1. 1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының, әпкелерінің, ағаларының тегін, есімін, әкесінің есімдерін атау
6. 6. 1. 2 туыстық дәрежесін атау
7. 6. 1. 2 туыстық дәрежесін атау
8. 6. 1. 2 жақын туыстары мен достарының және таныстарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру
9. 6. 1. 2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы)
10. 6. 1. 2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (немересі, ағасы, әпкесі)
6.2. Отбасылық қарым-қатынастар
5. 6. 2. 1 отбасының үлкен мүшелеріне сыпайы қарау
6. 6. 2. 1 үй шаруасына мүмкіндігінше көмектесу
7. 6. 2. 1 үй шаруасындағы тұрақты міндеттерді орындау
8. 6. 2. 1 кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
9. 6. 2. 1 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
10. 6. 2. 1 үй шаруашылығын жасауға белсенді қатысу
5. 6. 2. 2 отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттерінен хабардар болу
6. 6. 2. 2 отбасы мүшелердің арасында үй міндеттерін бөлу туралы айту
7. 6. 2. 2 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
8. 6. 2. 2 отбасы дәстүрлерін атау
9. 6. 2. 2 отбасының бір аптаға, бір айға тамақтану шығындарды жоспарлау
10. 6. 2. 2 отбасының бір айға тамақтану және коммуналды қызметтерін төлеу шығындарды жоспарлау
5. 6. 2. 3 отбасының отбасылық дәстүрлерін атау
6. 6. 2. 3 отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
7. 6. 2. 3 отбасын құру мәселелерін, отбасылық қатынастар мәдениетін, отбасылық дәстүрлерді үйрену
8. 6. 2. 3 үй шаруасындағы міндеттерін атау және орындау
9. 6. 2. 3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау
10. 6. 2. 3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру)
6. 6. 2. 4 қазақ халқының дәстүрі бойынша үлкендермен қарым-қатынас жасау ережелері мен түрлерін атап шығу
7. 6. 2. 4 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктерін атау (кіріс және шығыс)
8. 6. 2. 4 отбасының әрбір мүшесінің шаруашылық-тұрмыстық міндеттерін атау
9. 6. 2. 4 отбасы мүшелерінің арасындағы күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлуді үйрену
10. 6. 2. 4 өзінің үй міндеттерін орындау
7. 6. 2. 5 отбасы табысының көздерін, айқындау
8. 6. 2. 5 отбасының табыс көздерін, шығыстардың негізгі баптарын анықтау

5. 6. 1. 1. называть членов своей семьи (фамилия, имя, отчество, возраст, место работы и учебы)
6. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
7. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников по именам
8. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество свое, своих близких родственников;
9. 6. 1. 1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери
10. 6. 1. 1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери, сестер, братьев
6. 6. 1. 2 называть степень родства
7. 6. 1. 2 называть степень родства
8. 6. 1. 2 называть отличие близких родственников от друзей и знакомых
9. 6. 1. 2 определять собственную социальную роль в семье (сын или дочка)
10. 6. 1. 2 определять собственную социальную роль в семье (внук или внучка, брат, сестра)
6.2 Семейные отношения
5. 6. 2. 1 вежливо относиться к старшим членам семьи
6. 6. 2. 1 посильно помогать в домашних делах
7. 6. 2. 1 выполнять постоянные обязанности по дому
8. 6. 2. 1 заботиться о младших и пожилых членах семьи
9. 6. 2. 1 проявлять заботу о членах семьи
10. 6. 2. 1 принимать активное участие в ведении домашнего хозяйства
5. 6. 2. 2 ориентироваться в обязанностях членов семьи в быту
6. 6. 2. 2 рассказывать о распределении домашних обязанностей между членами семьи
7. 6. 2. 2 заботиться о членах семьи
8. 6. 2. 2 называть традиции своей семьи
9. 6. 2. 2 планировать расходы на питание своей семьи на неделю, на месяц
10. 6. 2. 2 планировать расходы на питание и на коммунальные услуги своей семьи за месяц
5. 6. 2. 3 называть семейные традиции своей семьи
6. 6. 2. 3 уважать труд членов семьи
7. 6. 2. 3 ориентироваться в вопросах создания семьи, культуры семейных отношений, в семейных традициях
8. 6. 2. 3 называть и выполнять свои домашние обязанности
9. 6. 2. 3 выполнять основные виды ухода за маленьким детьми в семье
10. 6. 2. 3 выполнять уход за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление)
6. 6. 2. 4 перечислять правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа
7. 6. 2. 4 называть составные части бюджета семьи (доход и расход)
8. 6. 2. 4 называть хозяйственно-бытовые обязанности каждого члена семьи
9. 6. 2. 4 ориентироваться в распределении обязанностей в быту между членами семьи
10. 6. 2. 4 выполнять свои домашние обязанности
7. 6. 2. 5 определять источники дохода семьи
8. 6. 2. 5 определять источники дохода семьи, основные статьи расходов

9. 6. 2. 5 отбасының бос уақытын ұйымдастыру әдістерінен хабардар болу
10.6.2. отбасылық дәстүрі жайлы әңгіме айту
10. 6. 2. 6 мерекелермен құттықтау
10. 6. 2. 7 қонақ шақыру және оларды қарсы алу
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
5. 6. 3. 1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік), олардың мәнін атау
6. 6. 3. 1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты атау (туу туралы куәлік)
7. 6. 3. 1 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, жеке куәлік) атау
8. 6. 3. 1 Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттарында (туу туралы куәлік, жеке куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат) бағдарлау
9. 6. 3. 1 төлқұжатта, оның негізгі деректерінде (серия, нөмір, ЖСН, төлқұжатты кім берді және қашан берілді) бағдарлау, оларды көшіріп жаза білу
10. 6. 3. 1 өз жеке күәлігінен негізгі деректерді (серия, нөмір, ЖСН, кім берді және қашан берілді) атау және көшіріп жаза білу
6. 6. 3. 2 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын негізгі құжаттарды (жеке куәлік, ЖСН) атау
7. 6. 3. 2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
8. 6. 3. 2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
9. 6. 3. 2 жұмысқа орналасу кезінде тапсырлатын құжаттарды атау
10. 6. 3. 2 жұмысқа орналасу кезінде ұсынылатын құжаттарды атау
10. 6. 3. 3 жұмысқа қабылдау туралы, өз еркімен жұмыстан босату туралы өтініш жазу
10. 6. 3. 4 өмірбаянын жазу, сауалнаманы жеке мәліметтермен толтыру
7) "Мерекелер мен рәсімдер" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
5. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт
6. 7. 1. 1 негізгі мемлекеттік мерекелерді, олардың күндерін атау
7. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт
8. 7. 1. 1. Қазақстан Республиканың мемлекеттік, діни мерекелерін атау
9. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту
10. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту
5. 7. 1. 2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлерін атау
6. 7. 1. 2 ҚР мемлекеттік мерекелеріне орай үй-жайларды безендіру (сәндеу)
7. 7. 1. 2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлері туралы айту
8. 7. 1. 2 мереке мазмұнына сай киіну

9. 6. 2. 5 ориентироваться в способах организации досуга семьи
10. 6. 2. 5 рассказывать о семейных традициях
10. 6. 2. 6 составлять поздравление с праздником
10. 6. 2. 7 приглашать и принимать гостей
6.3 Документы гражданина Республики Казахстан
5. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении), их значение
6. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении)
7. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности)
8. 6. 3. 1 ориентироваться в основных документах гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности, паспорт, документ об образовании)
9. 6. 3. 1 ориентироваться в паспорте, в основных данных (серия, номер, ИИН, кем и когда выдан паспорт), уметь их выписывать
10. 6. 3. 1 называть данные своего удостоверения личности (серия, номер, ИИН, кем и когда выдано), уметь их выписывать
6. 6. 3. 2 называть основные документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (удостоверение личности, ИИН)
7. 6. 3. 2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
8. 6. 3. 2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
9. 6. 3. 2 перечислять документы, которые нужно предоставить при устройстве на работу
10. 6. 3. 2 называть документы, предоставляемые при устройстве на работу
10.6.3.3 писать заявление о приеме на работу, об увольнении с работы по собственному желанию
10.6.3.4 составлять автобиографию, заполнять анкету с личными данными
7) раздел "Праздники и обряды":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
5. 7. 1. 1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт
6. 7. 1. 1 называть основные государственные праздники, их даты
7. 7. 1. 1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт
8. 7. 1. 1 перечислять государственные праздники, религиозные праздники Республики Казахстан
9. 7. 1. 1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов
10. 7. 1. 1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов
5. 7. 1. 2 называть традиции празднования религиозных праздников
6. 7. 1. 2 оформлять (украшать) помещения к государственным праздникам РК
7. 7. 1. 2 рассказывать о традициях празднования религиозных праздников
8. 7. 1. 2 одеваться соответственно каждому празднику

9. 7. 1. 2 мерейтойлар, мерейлі күндер туралы айту
10. 7. 1. 2 зейнеткерлікке шығарып салу туралы айту
5. 7. 1. 3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарын атау
6. 7. 1. 3 мерекелік дастарқан жаю тәртібін атау
7. 7. 1. 3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарын атау
8. 7. 1. 3 мерекелерге дайындық туралы әңгімелеу
9. 7. 1. 3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атап өту ("Бесік той", "Тұсау кесу тойы", Шілдехана, "Бесікке салу", "Тілашар" және т.б.)
10. 7. 1. 3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атау ("Сүндет той", "Тілашар")
5. 7. 1. 4 өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
6. 7. 1. 4 өз қолымен туысқандарға және достарға арналған ашықхат және қарапайым кәдесый жасау
7. 7. 1. 4 сыйлық ретінде өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
8. 7. 1. 4 мерекелерге дайындық туралы айту
9. 7. 1. 4 қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
10. 7. 1. 4 мерейтойларды, қазақтың ұлттық салт-жораларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
7.2. Құттықтаулар
5. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
6. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
7. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
8. 7. 2. 1 мақал-мәтелдер, мәтелдер, тақпақтар айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
9. 7. 2. 1 салтанатты іс-шаралар үшін құттықтау сөздерін дайындау
10. 7. 2. 1 құттықтау түрлерін және тиісті оқиғаға сыйлық таңдау ережелерін атап шығу
5. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
6. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
7. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
9. 7. 2. 2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
10. 7. 2. 2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
8) "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
8.1. Сауда кәсіпорындары
5. 8. 1. 1 дүкендердің, бөлімдердің негізгі түрлерін, олардың мақсатын ажырату
6. 8. 1. 1 сауда кәсіпорындарынан: гипермаркет, супермаркет, шағын маркет туралы хабардар болу
7. 8. 1. 1 сатылатын ассортименттің түрі бойынша сауда кәсіпорындарының мақсатын атау (әмбебап және мамандандырылған)
8. 8. 1. 1 "сауда үйі" ұғымы туралы айту
9. 8. 1. 1 мамандандырылған дүкендердің, базарлардың, сауда үйлердің айырмашылығын түсіндіру
10. 8. 1. 1 әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сатып алу
5. 8. 1. 2 негізгі тағамдардың ассортименті мен құнынан хабардар болу
6. 8. 1. 2 дүкенде жүру ережелерін атап шығу
7. 8. 1. 2 өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің мақсатын, тауарларды сатып алу тәртібін атап шығу

9. 7. 1. 2 рассказывать о юбилеях, круглых датах
10. 7. 1. 2 рассказывать о проводах на пенсию
5. 7. 1. 3 называть традиционные блюда разных народов
6. 7. 1. 3 называть порядок сервировки праздничного стола
7. 7. 1. 3 называть традиционные блюда разных народов
8. 7. 1. 3 рассказывать о проходящей подготовке к праздникам
9. 7. 1. 3 перечислять национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Бесік той", "Тұсау кесу той")
10. 7. 1. 3 называть национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Сүндет той", "Тілашар")
5. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками
6. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками для родных и друзей
7. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками в качестве подарка
9. 7. 1. 4 называть особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа
10. 7. 1. 4 называть особенности подготовки и проведения юбилеев, казахских национальных ритуалов
7.2. Поздравления
5. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
6. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
7. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
8. 7. 2. 1 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
9. 7. 2. 1 составлять поздравления для торжественных событий
10. 7. 2. 1 перечислять формы поздравлений и правила выбора подарков для соответствующего события
5. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
6. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
7. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
9. 7. 2. 2 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
8) раздел "Предприятия, учреждения и средства связи":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
8.1 Предприятия торговли
5. 8. 1. 1 различать основные виды магазинов, отделов, их назначение
6. 8. 1. 1 ориентироваться в предприятиях торговли: гипермаркете, супермаркете, минимаркете
7. 8. 1. 1 называть назначение предприятий торговли по виду реализуемого ассортимента (универсальные и специализированные)
8. 8. 1. 1 рассказывать о назначении "торгового дома"
9. 8. 1. 1 объяснять разницу между магазином, рынком и торговым центром
10. 8. 1. 1 совершать покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках
5. 8. 1. 2 ориентироваться в ассортименте и стоимости основных продуктов питания
6. 8. 1. 2 называть правила поведения в магазине
7. 8. 1. 2 перечислять назначение промтоварных магазинов, порядок приобретения товаров

8. 8. 1. 2 сауда үйіндегі тауарлар ассортиментінің ерекшеліктерін атау
9. 8. 1. 2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың жарамдылық мерзімін анықтау
10. 8. 1. 2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың өндіру мерзімін анықтау
6. 8. 1. 3 дүкеннен қажетті азық-түлікті іздеу, оны сатушының көмегімен және өзіне-өзі қызмет көрсету арқылы сатып алу
7. 8. 1. 3 өнеркәсіптік тауарлар дүкендеріндегі кейбір бөлімдердің ассортиментін; жекелеген тауарлардың құнын атап шығу
8. 8. 1. 3 сауда үйінің жұмыс режимін атау
9. 8. 1. 3 сатып алған тауарлардың құнын есептеу
10. 8. 1. 3 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың қызмет ету мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау
6. 8. 1. 4 азық-түліктің жарамдылық мерзімін анықтау
7. 8. 1. 4 өнеркәсіптік тауарлар дүкенінен тауарлар сатып алу
8. 8. 1. 4 қажетті тауарларды таңдау
9. 8. 1. 4 дүкенде жүру ережелерін орындау
10. 8. 1. 4 тауарды сатып алғансоң қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
7. 8. 1. 5 сатып алған заттың құнын, қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
8. 8. 1. 5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
5. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігі туралы айту
6. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы ұсынатын қызметтерді атап шығу
7. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кешеніне кіретін кәсіпорындардың құрамын (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифті шаруашылығы) атап шығу
8. 8. 2. 1 көрсетілген тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігін түсіну
9. 8. 2. 1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу (фотоателье, кір жуу, химиялық тазалау)
10. 8. 2. 1 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу
6. 8. 2. 2 тұрғылықты жері бойынша тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындарының орналасқан жерін анықтау
7. 8. 2. 2 мамандандырылған төлем орындарында тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу тәртібін (кезеңділігін) және тәсілін түсіндіру
8. 8. 2. 2 тұрғылықты жері бойынша тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындарының орналасқан жерін анықтау
9. 8. 2. 2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру
10. 8. 2. 2 пәтер иелерінің тұтыну кооперативтеріне жөндеу жұмыстарын орындауға өтінім беру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
5. 8. 3. 1 банктің негізгі функцияларын атап шығу
6. 8. 3. 1 қаржы терминалдары мен банкоматтардың түрлерін атап шығу
7. 8. 3. 1 пәтерлер, үйлер есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық төлем бланкілерін толтыру

8. 8. 1. 2 называть особенности ассортимента товаров в торговом доме
9. 8. 1. 2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности
10. 8. 1. 2 определять по надписям на упаковках товаров дату изготовления
6. 8. 1. 3 находить в магазине нужный продукт питания, приобретать его с помощью продавца и путҰм самообслуживания
7. 8. 1. 3 перечислять ассортимент некоторых отделов в промтоварных магазинах; определять стоимость отдельных товаров
8. 8. 1. 3 называть режим работы торгового дома
9. 8. 1. 3 подсчитывать стоимость покупок
10. 8. 1. 3 определять по надписям на упаковках товаров срок службы, изготовителя товара;
6. 8. 1. 4 определять срок годности продуктов
7. 8. 1. 4 приобретать товары в промтоварном магазине
8. 8. 1. 4 выбирать необходимые товары
9. 8. 1. 4 придерживаться правил поведения в магазине
10. 8. 1. 4 подсчитывать получаемую сдачу от покупок
7. 8. 1. 5 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8. 8. 1. 5 придерживаться правил поведения в магазине
8.2 Предприятия ЖКХ
5. 8. 2. 1 рассказывать о необходимости оплаты услуг ЖКХ
6. 8. 2. 1 перечислять услуги, предоставляемые ЖКХ
7. 8. 2. 1 перечислить состав предприятий, входящих в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство)
8. 8. 2. 1 понимать необходимость оплаты предоставленных услуг ЖКХ
9. 8. 2. 1 ориентироваться в услугах, оказываемых различными предприятиями и учреждениями (фотоателье, прачечная, химчистка)
10. 8. 2. 1 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением (КСК, ОСИ)
6. 8. 2. 2 определять местоположение предприятия ЖКХ по месту жительства
7. 8. 2. 2 объяснять порядок (периодичность) и способ оплаты услуг ЖКХ в специализированных местах оплаты
8. 8. 2. 2 определять местоположение предприятия ЖКХ по месту жительства
9. 8. 2. 2 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением, подавать заявку на выполнение работ
10. 8. 2. 2 подавать заявку на выполнение ремонтных работ в ПКСК
8.3 Финансовые предприятия
5. 8. 3. 1 перечислять основные функции банка
6. 8. 3. 1 называть виды терминалов оплаты и банкоматов
7. 8. 3. 1 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги

8. 8. 3. 1 ломбард туралы жеке қаржы кәсіпорны ретінде айту
9. 8. 3. 1 салық түрлерін атап шығу
10. 8. 3. 1 салық түрлерін калай төлеуге болатынын түсіндіру
7. 8. 3. 2 төлемдерді ақшамен және банк карточкаларымен жүзеге асыру
8. 8. 3. 2 ақшасыз есеп айырысуды пайдалану қағидаларын түсіндіру
9. 8. 3. 2 ақшасыз есеп айырысуды пайдалану қағидаларын түсіндіру
10. 8. 3. 2 салық төлеушіден салық алу мақсаттарын атап шығу
7. 8. 3. 3 банкоматты, терминалды қалай пайдалануға болатындығын айту
8. 8. 3. 3 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық төлем бланкілерін толтыру
9. 8. 3. 3 банкоматты пайдалану
10. 8. 3. 3 банкоматты, терминалды пайдалану
9. 8. 3. 4 коммуналдық қызметтерді төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
10. 8. 3. 4 коммуналдық қызметтерге, ұялы байланысқа ақы төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
5. 8. 4. 1 жөндеу шеберханаларының түрлері, олардың мақсаты, шеберханалардың қызметтерін пайдалану ережелері
6. 8. 4. 1 фотоательенің мақсатын түсіндіріп айту
7. 8. 4. 1 киім тігу ательесінің, киім, аяқ киім жөндеу шеберханасының қызметтерін пайдалану
8. 8. 4. 1 химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтерін атау
9. 8. 4. 1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу
10. 8. 4. 1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан халыққа қызмет көрсету саласындағы кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу
6. 8. 4. 2 фотоателье қызметтерін пайдалану
7. 8. 4. 2 шаштараз қызметтерін атау
8. 8. 4. 2 фотоателье, шаштараз қызметтерін атау
9. 8. 4. 2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта қызметтерін пайдалану
10. 8. 4. 2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, банк, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
5. 8. 5. 1 поштаның мақсаты, пошта қызметтері, пошта жөнелтілімдерінің түрлері туралы айту
6. 8. 5. 1 үй, ұялы телефонды пайдалану, байланыс қызметтеріне ақы төлеу
7. 8. 5. 1 сәлемдемелерді, бандерольдерді жіберу (бланкілерді толтыру)
8. 8. 5. 1 газеттерге, журналдарға жазылу
9. 8. 5. 1 телефон арқылы шұғыл жәрдем: өрт сөндіруші, полиция қызметіне хабарласу
10. 8. 5. 1 телефон арқылы шұғыл жәрдем: өрт сөндіруші, полиция; медициналық жедел жәрдем қызметтеріне хабарласу
8. 8. 5. 2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
9. 8. 5. 2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
10. 8. 5. 2 такси шақыру
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
5. 8. 6. 1 театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың, саябақтың, стадионның, спорт сарайының, мәдениет сарайының мақсаттары туралы айту

8. 8. 3. 1 рассказывать о ломбарде как самостоятельном финансовом предприятии
9. 8. 3. 1 перечислять виды налогов
10. 8. 3. 1 объяснять какими способами можно оплатить налоги
7. 8. 3. 2 осуществлять платежи наличными деньгами и банковскими карточками
8. 8. 3. 2 объяснять принципы использования безналичного расчета
9. 8. 3. 2 объяснять принципы использования безналичного расчета
10. 8. 3. 2 перечислять цели взимания налогов с налогоплательщика
7. 8. 3. 3 проговаривать как пользоваться банкоматом, терминалом
8. 8. 3. 3 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги
9. 8. 3. 3 пользоваться банкоматом
9. 8. 3. 4 оплачивать коммунальные услуги (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4 Предприятия службы быта
5. 8. 4. 1 виды ремонтных мастерских, их назначение, правила пользования услугами мастерских
6. 8. 4. 1 рассказывать о назначении фотоателье
7. 8. 4. 1 пользоваться услугами ателье по пошиву одежды, мастерской по ремонту одежды, обуви
8. 8. 4. 1 называть услуги химчистки, прачечной, проката
9. 8. 4. 1 ориентироваться в местонахождении ближайших предприятий
10. 8. 4. 1 ориентироваться в местонахождении ближайших учреждений сферы обслуживания населения в районе проживания
6. 8. 4. 2 пользоваться услугами фотоателье
7. 8. 4. 2 называть услуги парикмахерской
8. 8. 4. 2 называть услуги фотоателье, парикмахерской
9. 8. 4. 2 пользоваться услугами парикмахерской, прачечной, химчистки, почты
10. 8. 4. 2 пользоваться услугами банка, ремонтных мастерских, службы проката, фотоателье, ателье по пошиву одежды
8.5 Предприятия средства связи
5. 8. 5. 1 рассказывать о назначении почты, услугах почты, виды почтовых отправлений
6. 8. 5. 1 пользоваться домашним, мобильным телефоном, оплачивать услуги связи
7. 8. 5. 1 отправлять посылки, бандероли (заполнять бланки)
8. 8. 5. 1 оформлять подписку на газеты, журналы
9. 8. 5. 1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию
10. 8. 5. 1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи:
скорую помощь, газовую службу
8. 8. 5. 2 осуществлять денежные переводы
9. 8. 5. 2 осуществлять денежные переводы
10. 8. 5. 2 вызывать такси
8.6 Учреждения культуры, места отдыха
5. 8. 6. 1 рассказать о назначении театра, кинотеатра, музея, парка, стадиона, дворца спорта, дворца культуры

6. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
7. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
8. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
9. 8. 6. 1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау
10. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
5. 8. 6. 2 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
6. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
7. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
8. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
9. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп ережелерін сақтау
10. 8. 6. 2 дастарқан басында асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
7. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
8. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
9. 8. 6. 3 сатушылармен, кассирлермен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
10. 8. 6. 3 асхана, кафе қызметкерлерімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
40. Осы Бағдарлама негізгі орта білім беру деңгейіндегі 5-10 сыныптардың зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады. Білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес мақсаттар қайта бөлінуі, нақтылануы мүмкін.
41. Бөлімдер мен тақырыптарды зерттеуге сағаттар бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. 5-10 сыныптардың зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
5.2.1.1 киім, бас киім және аяқ киім түрлерін атап шығу;
5.2.1.2 киім мен аяқ киімді мақсаты бойынша ажырату және саралау;

6. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
7. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
8. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
9. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах
10. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в учреждениях культуры, местах отдыха
5. 8. 6. 2 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
6. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
7. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
8. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
9. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом
10. 8. 6. 2 применять навыки правильного использования столовых приборов, салфеток
6. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
7. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
8. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами персоналом столовой, кафе)
9. 8. 6. 3 применять навыки общения с продавцами, кассирами
10. 8. 6. 3 применять навыки взаимодействия с персоналом столовой, кафе
40. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов. Возможны перераспределение целей в соответствии с возможностями обучающихся, конкретизация целей.
41. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
5.2.1.1 перечислить виды одежды, головных уборов и обуви;
5.2.1.2 различать и дифференцировать одежду и обувь по назначению;

5.2.1.3 өз киіміне және аяқ киіміне ұқыпты қарау;
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
5.2.2.1 киім мен аяқ киімге күтім жасау;
5.2.2.2 киімге ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу (түймелерді "қатты", "бос" тігу)
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
5.4.1.1 тұрғын үй-жайлардың түрлерін атау: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер және олардың пошталық мекенжайлары;
5.4.1.2 тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату;
5.4.1.3 тұрғын және қосалқы үй жайлардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау;
5.4.1.4 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атап шығу;
4.2. Тұрғын үйлерді тазалау
5.4.2.1 кілемді шаңсорғышпен тазалау ережелерін ұстану
5.4.2.2. еденді еден жуғышпен жуу
5.4.2.3 жиһаз беттеріндегі шаңды сүрту
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
5.6.1.1. отбасы мүшелерін атау (тегі, есімі, әкесінің есімі, жасы, жұмыс және оқу орны);
6.2. Отбасылық қатынастар
5.6.2.1 үлкен отбасы мүшелеріне сыпайы қарау;
5.6.2.2 отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттерінен хабардар болу;
5.6.2.3 өз отбасының отбасылық дәстүрлерін атау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
5.6.3.1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік), оның мәнін атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
5.8.1.1 дүкендердің, бөлімдердің негізгі түрлерін, олардың мақсатын ажырату;
5.8.1.2 негізгі азық-түлік өнімдерінің ассортименті мен құнынан хабардар болу;
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
5.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігі туралы айту;
8.3. Қаржылық кәсіпорындар
5.8.3.1 банк туралы тәуелсіз қаржы кәсіпорны ретінде айту;
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
5.8.4.1 жөндеу шеберханаларының түрлерін, олардың мақсатын, шеберханалардың қызметтерін пайдалану ережелерін атап шығу;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
5.8.5.1 поштаның мақсаты, пошта қызметтері, пошта жөнелтілімдерінің түрлері туралы айту;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
5.8.6.1 театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың; саябақтың, стадионның, спорт сарайының, мәдениет сарайының мақсаты туралы айту;
5.8.6.2 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
5.1.1.1 қоғамдық және жеке көліктің мақсатын түсіндіру;
5.5.1.2 қоғамдық көлікте жүру кезінде жолаушылар міндеттерін орындау;
5.5.1.3 жолаушының көлікке отыру және түсу ережелерін орындау
5.2. Көлік пен жолдағы тәртіп ережелері
5.5.2.1 қоғамдық көлікте жүру тәртібінің ережелерін сақтау (отыру, билет сатып алу, салондағы және көшеге шыққан кездегі тәртіп ережелері);

5.2.1.3 относиться бережно к своей одежде и обуви
2.2. Уход за одеждой, обувью
5.2.2.1 ухаживать за одеждой и обувью;
5.2.2.2 выполнять мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке")
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
5.4.1.1 называть виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома и их почтовые адреса;
5.4.1.2 различать жилые и подсобные помещения;
5.4.1.3 определять функциональное назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений;
5.4.1.4 перечислить особенности устройства юрты
4.2. Уборка жилья
5.4.2.1 придерживаться правил чистки ковра с помощью пылесоса;
5.4.2.2 мыть пол с использованием швабры;
5.4.2.3 вытирать пыль с поверхности мебели;
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
5.6.1.1 называть членов своей семьи (фамилия, имя, отчество, возраст, место работы и учебы)
6.2. Семейные отношения
5.6.2.1 вежливо относиться к старшим членам семьи;
5.6.2.2 ориентироваться в обязанностях членов семьи в быту;
5.6.2.3 называть семейные традиции своей семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
5.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении), их значение.
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1.Предприятия торговли
5.8.1.1 различать основные виды магазинов, отделов, их назначение;
5.8.1.2 ориентироваться в ассортименте и стоимости основных продуктов питания
8.2. Предприятия ЖКХ
5.8.2.1 рассказывать о необходимости оплаты услуг ЖКХ
8.3. Финансовые предприятия
5.8.3.1 рассказывать о банке как самостоятельном финансовом предприятии
8.4. Предприятия службы быта
5.8.4.1 перечислять виды ремонтных мастерских, их назначение, правила пользования услугами мастерских
8.5. Предприятия средств связи
5.8.5.1 рассказывать о назначении почты, услугах почты, виды почтовых отправлений
8.6.Учреждения культуры, места отдыха
5.8.6.1 рассказывать о назначении театра, кинотеатра, музея; парка, стадиона, дворца спорта, дворца культуры;
5.8.6.2 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
5.5.1.1 объяснять назначение общественного и индивидуального транспорта;
5.5.1.2 выполнять обязанности пассажиров при поездках в общественном транспорте;
5.5.1.3 выполнять правила посадки и высадки пассажира из транспорта
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
5.5.2.1 соблюдать правила поведения в общественном транспорте (правила посадки, покупки билета, поведения в салоне и при выходе на улицу);

5.5.2.2 көліктен түсіп, оны айналып өту ережелерін ұстану (трамвай, троллейбус, автобус);
5.5.2.3 жол жүру ережелерін сақтау
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
5.5.3.1 өзі тұратын, мектеп орналасқан аудандағы өзінің жаяу жүретін жолдың негізгі бағыттарынан хабардар болу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
5.7.1.1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт
5.7.1.2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлерін атау
5.7.1.3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарының рецепттерін атау
5.7.1.4 өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
7.2. Құттықтаулар
5.7.2.1 туған күн иесіне құттықтау ашықхатының мәтінін құрастыру;
5.7.2.2 құттықтау сөздерін айту;
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
5.3.1.1 азық-түліктің оқып үйренген топтарын (көкөністер, жеміс-жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер) ажырату;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
5.3.2.1 асүй жабдықтарынан, асүй ыдыстарынан, құралдар мен аспаптардан хабардар болу;
5.3.2.2 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және оларды сақтау ережелерін пайдалану
5.3.2.3 мектеп асханасында дастарқан жаю;
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
5.3.3.1 шай демдеу ережелерін орындау;
5.3.3.2 жұмыртқа тағамдарын дайындау (жұмыртқа пісіру, омлет дайындау);
5.3.3.3 бутербродтардың түрлерін атап шығу және оларды дайындауды білу;
5.3.3.4 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау;
5.3.3.5 таңғы асқа дастарқан жаю;
5.3.3.6 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
5.1.1.1 гигиеналық құралдарды: сабынды, жөкені, сүлгіні, сусабынды, қайшыны қолдану ережелерін орындау
5.1.1.2 гигиеналық құралдардың: сабынның, жөкенің, сүлгінің, сусабынның, қайшының мақсатын атау
5.1.1.3 дененің, шаштың тазалығын өз бетімен бақылау;
5.1.1.4 қажетті гигиеналық рәсімдерді орындау
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
5.1.2.1 жаншылғанда, мұрыннан қан кеткен кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5.1.2.2 тері сыдырылғанда, кішкене кесілгенде алғашқы көмек көрсету
5.1.2.3 жәндіктер (масалар, аралар) шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
2) 6-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
6.2.1.1 ұлдар мен қыздарға арналған әртүрлі маусымдарға арналған киімдерді атау (күнделікті, мерекелік)
6.2.1.2 киімді маусым бойынша таңдау;
6.2.1.3 киімді маусымдар арасында сақтауға дайындау

5.5.2.2 придерживаться правил обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус);
5.5.2.3 соблюдать правила дорожного движения
5.3. Маршруты передвижения по городу
5.5.3.1 ориентироваться в своих основных пешеходных маршрутах в районе проживания, нахождения школы
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
5.7.1.1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт;
5.7.1.2 называть традиции празднования религиозных праздников;
5.7.1.3 называть традиционные рецепты традиционных блюд разных народов;
5.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками
7.2. Поздравления
5.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки имениннику;
5.7.2.2 говорить слова поздравления
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
5.3.1.1 различать изученные группы продуктов (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия)
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
5.3.2.1 ориентироваться в оборудовании кухни, в предметах кухонной посуды, инструментах и приспособлениях;
5.3.2.2 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов;
5.3.2.3 сервировать стол в школьной столовой
3.3. Приготовление и прием пищи
5.3.3.1 выполнять правила заваривания чая;
5.3.3.2 готовить блюда из яиц (отваривать яйца, готовить омлет);
5.3.3.3 перечислять виды бутербродов и уметь их готовить;
5.3.3.4 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
5.3.3.5 сервировать стол к завтраку;
5.3.3.6 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
5.1.1.1 выполнять правила пользования средствами гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы;
5.1.1.2 называть назначение средств гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы;
5.1.1.3 самостоятельно следить за чистотой тела, волос;
5.1.1.4 выполнять необходимые гигиенические процедуры
1.2. Первая доврачебная помощь
5.1.2.1 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении;
5.1.2.2 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах;
5.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при укусах насекомых (комаров, пчҰл)
2) 6 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
6.2.1.1 называть одежду для разных сезонов для юношей и девушек (повседневную, праздничную);
6.2.1.2 выбирать одежду, по сезону;
6.2.1.3 подготавливать одежду к хранению между сезонами

2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
6.2.2.1 зығырдан, жүннен, жібектен, жасанды матадан, трикотаждан тігілген киімге күтім жасау;
6.2.2.2 кірді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу;
6.2.2.3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, шарфтар, жастық тыстары), оларды сақтау үшін бүктеу және орналастыру;
6.2.2.4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
6.4.1.1 жеке және көппәтерлі үйлерді ажырату;
6.4.1.2 қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйін ажырату
6.4.1.3 ауылдағы үйлердің ауласындағы шаруашылық құрылыстардың мәнін түсіндіру
4.2. Тұрғын үйді тазалау
6.4.2.1 жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ);
6.4.2.2 тұрғын бөлмені күнделікті және апта сайын тазалау (еден жуу, шаң сүрту, терезе алды тақтайларын дымқыл шүберекпен сүрту);
6.4.2.3 пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
6.1.1.1 өзінің, жақын туыстарының тегі, есімін, әкесінің есімін атау;
6.6.1.2 туыстық дәрежесін атау;
6.2. Отбасылық қатынастар
6.6.2.1 үй шаруасына қолдан келерлік көмек көмектесу,
6.6.2.2 отбасы мүшелердің арасында үй міндеттерін бөлу туралы айту;
6.2.3 отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу;
6.6.2.4 қазақ халқының дәстүрлеріндегі үлкендермен қарым-қатынас жасау ережелері мен олардың түрлерін атау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
6.6.3.1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік) атау;
6.6.3.2 ҚР азаматының жеке басын куәландыратын негізгі құжаттарды (жеке куәлік, ЖСН) атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
6.8.1.1 сауда кәсіпорындарынан: гипермаркет, супермаркет, шағын маркет туралы хабардар болу;
6.8.1.2 дүкенде жүру ережелерін атап шығу;
6.8.2.3 өнімдердің жарамдылық мерзімін анықтау
6.8.2.4 дүкеннен қажетті өнімді іздеу
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындары
6.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы ұсынатын қызметтерді атау
6.8.2.2 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорнының тұрғылықты жері бойынша орналасқан жері туралы айту;
8.3. Қаржы кәсіпорындары
6.8.3.1 терминалдарды олардың функционалдық мақсаты бойынша ажырату
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
6.8.4.1 фотоательенің мақсатын айту;
6.8.4.2 фотоателье қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
6.8.5.1 үй, ұялы телефонды пайдалану, байланыс қызметтеріне ақы төлеу;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
6.8.6.1 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау;
6.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану

2.2. Уход за одеждой, обувью
6.2.2.1 ухаживать за одеждой из льняной, шерстяной, шҰлковой, искусственной тканей, из трикотажа;
6.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
6.2.2.3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения;
6.2.2.4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
6.4.1.1 различать индивидуальные и многоквартирные дома;
6.4.1.2 различать жилье людей в городе, в селе
6.4.1.3 объяснять значение хозяйственных построек во дворе сельского дома
4.2 Уборка жилья
6.4.2.1 ухаживать за мебелью (неполированной, полированной, мягкой);
6.4.2.2 выполнять повседневную и еженедельную уборку жилой комнаты (мыть пол, вытирать пыль, протирать подоконники влажной тряпкой);
6.4.2.3 ухаживать за домашними животными в квартире, доме
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
6.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников;
6.6.1.2 называть степень родства
6.2. Семейные отношения
6.6.2.1 посильно помогать в домашних делах;
6.6.2.2 рассказывать о распределении домашних обязанностей между членами семьи;
6.6.2.3 уважать труд членов семьи;
6.6.2.4 называть правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
6.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении);
6.6.3.2 называть основные документы, удостоверяющие личность гражданина РК (удостоверение личности, ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи
8.1.Предприятия торговли
6.8.1.1 ориентироваться в предприятиях торговли: гипермаркет, супермаркет, минимаркет;
6.8.1.2 называть правила поведения в магазине;
6.8.1.3 находить в магазине нужный продукт питания, приобретать его с помощью продавца и путем самообслуживания;
6.8.1.4 определять срок годности продуктов
8.2. Предприятия ЖКХ
6.8.2.1 называть услуги, предоставляемые ЖКХ;
6.8.2.2 рассказывать о местоположении предприятия ЖКХ по месту жительства
8.3.Финансовые предприятия
6.8.3.1 называть виды терминалов и банкоматов
8.4. Предприятия службы быта
6.8.4.1 рассказывать о назначении фотоателье;
6.8.4.2 пользоваться услугами фотоателье
8.5.Предприятия средства связи
6.8.5.1 пользоваться домашним, мобильным телефоном, оплачивать услуги связи
8.6.Учреждения культуры, места отдыха
6.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
6.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;

6.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
6.5.1.1 мамандандырылған машиналардың мақсаты туралы айту;
6.5.1.2 полиция, дәрігер, өрт сөндірушінің міндеттерін атау
6.5.1.3 қалалық көлік түрлерін атау
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
6.5.2.1 жол белгілерінің мәнін атау;
6.5.2.2 көліктен түсіп, көшенің өтетін бөлігі арқылы айналып өту ережесін сақтау;
6.5.2.3 көліктен айналып өту ережесін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус);
6.5.2.4 жолдағы төтенше жағдайлардың себептерін атау;
6.5.2.5 төтенше жағдай кезіндегі тәртіп ережелерін атау
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
6.5.3.1 қоғамдық көлікте (мектепке бару (бағыт, көлік түрлері) жүруді жүзеге асыру
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
6.7.1.1 негізгі мемлекеттік мерекелерді, олардың күндерін атау;
6.7.1.2 ҚР мемлекеттік мерекелеріне үй-жайларды безендіру;
6.7.1.3 мерекелік дастарқан жаю тәртібі;
6.7.1.4 туысқандарға және достарға өз қолдарымен ашықхат және қарапайым кәдесый жасау;
7.2. Құттықтаулар
6.7.2.1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру;
6.7.2.2 құттықтау сөздерін айту;
6.7.2.3 қазақ халқының мақал-мәтелдерін, өлеңдері мен әндерін атап шығу
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
6.3.1.1 өнімдерді сақтау мерзімінен хабардар болу;
6.3.1.2 азық-түлікті сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру;
6.3.1.3 дайындалған тағамдарды сақтау;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
6.3.2.1 плитаны (газ, электр), қысқа толқынды пешті пайдалану, олармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
6.3.2.2 өнімдерді тоңазытқыш сөрелерінде орналастыру ережелерін орындау
6.3.2.3 тоңазытқышты пайдалану және таза ұстау ережелерін орындау
6.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін қолдану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
6.3.3.1 тағамды ең аз термиялық өңдеумен дайындау (ботқаны сүтте және суда пісіру, макарон, картоп пісіру, одан пюре дайындау);
6.3.3.2 піскен көкөністерден винегрет салатын дайындау;
6.3.3.3 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау
6.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебін ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
6.1.1.1 шашқа күтім жасау (бас жуу, шаш кептіргішпен кептіру, қарапайым шаш үлгісін жасау);

6.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
6.5.1.1 рассказывать о предназначении специализированных машин;
6.5.1.2 называть обязанности полицейского, врача, пожарного;
6.5.1.3 называть виды городского транспорта
5.2.Поведение в транспорте и на дороге
6.5.2.1 называть значение дорожных знаков; 6.5.2.2 придерживаться правил перехода через проезжую часть улицы при высадке из транспорта;
6.5.2.3 придерживаться правила обхода транспорт (трамвай, троллейбус, автобус);
6.5.2.4 называть причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге;
6.5.2.5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
5.3.Маршруты передвижения по городу
6.5.3.1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу и обратно) (маршрут)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
6.7.1.1 называть основные государственные праздники, их даты;
6.7.1.2 оформлять помещения к государственным праздникам РК;
6.7.1.3 называть порядок сервировки праздничного стола;
6.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками для родных и друзей
7.2. Поздравления
6.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки;
6.7.2.2 говорить слова поздравления;
6.7.2.3 рассказывать пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
6.3.1.1 определять сроки хранения продуктов;
6.3.1.2 размещать продукты в местах хранения, холодильнике;
6.3.1.3 называть правила хранения приготовленных блюд;
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
6.3.2.1 пользоваться плитой (газовой, электрической), микроволновой печью, придерживаться техники безопасности при работе с ними;
6.3.2.2 выполнять правила размещения продуктов на полках холодильника;
6.3.2.3 выполнять правила пользования и содержания холодильника в чистоте;
6.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3. Приготовление и прием пищи
6.3.3.1 готовить пищу с минимумом тепловой обработки (отваривать макароны, варить кашу на молоке и на воде, отваривать картофель, готовить из него пюре);
6.3.3.2 готовить салат "винегрет" из отварных овощей;
6.3.3.3 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
6.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
6.1.1.1 ухаживать за волосами (мыть, сушить с помощью фена, создавать простые причҰски);

6.1.1.2 шаш күту құралдарын таңдау және сатып алу;
6.1.1.3 аяқ-қолды күту ережелерін орындау;
6.1.1.4 тырнақ алу ережелерін орындау
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6.1.2.1 үйде дәрі қобдишасын қолдану мақсатын айту;
6.1.2.2 үй дәрі қобдишасын сақтау орындарын атау;
6.1.2.3 үй дәрі қобдишасын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
3) 7-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
7.2.1.1 аяқ киімнің түрлерін, қолдану мақсатын атау (ұлдарға- қыздарға, үйде кию-көшеде кию)
7.2.1.2 аяқ киімнің, бас киімнің өлшемін атау
7.2.1.3 бас киімнің түрлерін атау (ұлдар мен қыздарға арналған)
7.2.1.4 бас киімді маусымға, жағдайға сәйкес таңдау;
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
7.2.2.1 киімге күтім жасау ерекшеліктерін көрсететін шартты белгілерден (символдардан) хабардар болу;
7.2.2.2 кірді қолмен жуу, оны кептіру үшін ілу;
7.2.2.3 кішкентай заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, шарфтар, жастық тыстары), бүктеу және сақтау үшін орналастыру;
7.2.2.4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері;
7.2.2.5 бас киімдерді күту және оны сақтау ережелерін атап шығу
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
7.4.1.1 киіз үй құрылысының ерекшеліктері туралы айту (дөңгелек, оңай бүктеледі, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы);
7.4.1.2 жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз туралы айту;
7.4.1.3 әр бөлмені және оның мақсатын жоспар бойынша сипаттау
4.2. Тұрғын үйді тазалау
7.4.2.1 жатын бөлмені күнделікті тазалау, терезелерді жуу;
7.4.2.2 терезелердің перделеріне күтім жасау;
7.4.2.3 жылу батареяларына күтім жасау (шаңды сүрту, жуу);
7.4.2.4 шамдарға күтім жасау (сүрту, жуу);
7.4.2.5 тұрғын үйді маусымдық тазалауды орындау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
7.6.1.1 өзінің, жақын туыстарының, немере аға-інілерінің есімдерін, тегін, әкесінің есімін атау;
7.6.1.2 туыстық дәрежесін атау;
6.2. Отбасылық қатынастар
7.6.2.1 үй шаруашылығындағы тұрақты міндеттерді орындау;
7.6.2.2 отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау;
7.6.2.3 отбасын құру, отбасылық қатынастар мәдениеті, зерттелген отбасылық дәстүрлер мәселелерінен хабардар болу;
7.6.2.4 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктерін атау (кіріс және шығыс);
7.6.2.5 отбасы табысының көздерін айқындау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
7.6.3.1 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, жеке куәлік) атау;
7.6.3.2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары

6.1.1.2 выбирать и покупать средства для ухода за волосами;
6.1.1.3 выполнять правила ухода за руками, ногами;
6.1.1.4 выполнять правила стрижки ногтей
1.2. Первая доврачебная помощь
6.1.2.1 называть назначение домашней аптечки;
6.1.2.2 называть места хранения домашней аптечки;
6.1.2.3 соблюдать меры безопасности при использовании домашней аптечки
3) 7 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
7.2.1.1 называть виды обуви, ее назначение (для юношей и девушек, для дома и для улицы);
7.2.1.2 называть размер своей обуви, своего головного убора;
7.2.1.3 называть виды головных уборов (для юношей и девушек);
7.2.1.4 подбирать головной убор в соответствии с сезоном, ситуацией
2.2. Уход за одеждой, обувью
7.2.2.1 ориентироваться в условных обозначениях (символах), отражающих особенности ухода за одеждой;
7.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
7.2.2.3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения;
7.2.2.4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом;
7.2.2.5 перечислять правила ухода и хранения головных уборов
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
7.4.1.1 рассказывать об особенностях устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки);
7.4.1.2 рассказывать о назначении спальни, мебели для спальни;
7.4.1.3 описывать каждую комнату и ее назначение по плану
4.2. Уборка жилья
7.4.2.1 выполнять повседневную уборку спальни, мыть окна;
7.4.2.2 ухаживать за занавесками на окнах;
7.4.2.3 ухаживать за радиаторами отопления (удалять пыль, мыть);
7.4.2.4 ухаживать за светильниками (протирать, мыть);
7.4.2.5 выполнять сезонную уборку жилища
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
7.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников, двоюродных родственников по именам;
7.6.1.2 называть степень родства
6.2. Семейные отношения
7.6.2.1 выполнять постоянные обязанности по дому;
7.6.2.2 заботиться о членах семьи;
7.6.2.3 ориентироваться в вопросах создания семьи, культуры семейных отношений, в изученных семейных традициях;
7.6.2.4 называть составные части бюджета семьи (доход и расход);
7.6.2.5 определять источники дохода семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
7.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности);
7.6.3.2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи

8.1. Сауда кәсіпорындары
7.8.1.1 сатылатын ассортимент түрі бойынша сауда кәсіпорындарының мақсатын атау (әмбебап және мамандандырылған);
7.8.1.2 өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің мақсатын, тауарларды сатып алу тәртібін атап шығу;
7.8.1.3 өнеркәсіптік тауарлар дүкендеріндегі кейбір бөлімдердің ассортиментін; жеке тауарлардың құнын атау;
7.8.1.4 тауарларды өнеркәсіптік тауарлар дүкенінен сатып алу;
7.8.1.5 сатып алған заттың құнын, қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
7.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кешеніне кіретін кәсіпорындардың құрамын (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифті шаруашылығы) атап шығу
7.8.2.2 мамандандырылған төлем орындарында тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу тәртібін (кезеңділігін) және тәсілін түсіндіру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
7.8.3.1 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық қызметтер үшін төлем бланкілерін толтыру;
7.8.3.2 төлемдерді ақшамен және банк карточкаларымен жүзеге асыру;
7.8.3.3 банкоматты, терминалды қалай пайдалануға болатындығын айту
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
7.8.4.1 киім тігу, киім, аяқ киім жөндеу шеберханасының қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
7.8.5.1 сәлемдемелер, бандерольдер жіберу
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
7.8.6.1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау;
7.8.6.2 дастарқан басындағы тәртіп, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
7.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
7.5.1.1 автовокзалдың мақсаты туралы айту;
7.5.1.2 негізгі қала маңындағы бағыттарды атау;
7.5.1.3 автовокзалдағы қосымша қызметтерді атау;
7.5.1.4 жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы түсіндіру;
7.5.1.5 анықтамалық қызметтің, автобустардың жүру кестесінің мақсаты туралы айту;
7.5.1.6 автовокзал кассасынан билеттер сатып алу тәртібін атау;
7.5.1.7 қалааралық автокөліктің мақсаты туралы айту
5.2. Көлікте және жолда жүру ережелері
7.5.2.1 автовокзал ғимаратынан хабардар болу;
7.5.2.2 автобустардың жүру кестесінен хабардар болу;
7.5.2.3 анықтамалықтың және автовокзалдың қызметтерін пайдалану;
7.5.2.4 билет сатып алу (мүмкіндігінше);
7.5.2.5 жүкті және қол жүгін жинау;
7.5.2.6 сақтау камерасын қалай пайдалану керектігін айту
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары

8.1. Предприятия торговли
7.8.1.1 называть назначение предприятий торговли по виду реализуемого ассортимента (универсальные и специализированные);
7.8.1.2 перечислять назначение промтоварных магазинов, порядок приобретения товаров;
7.8.1.3 называть ассортимент некоторых отделов в промтоварных магазинах; стоимость отдельных товаров;
7.8.1.4 приобретать товары в промтоварном магазине;
7.8.1.5 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8.2. Предприятия ЖКХ
7.8.2.1 перечислять состав предприятий, входящих в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство);
7.8.2.2 объяснять порядок (периодичность) и способ оплаты услуг ЖКХ в специализированных местах оплаты
8.3. Финансовые предприятия
7.8.3.1 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги;
7.8.3.2 осуществлять платежи наличными деньгами и банковскими карточками;
7.8.3.3 проговаривать как пользоваться банкоматом, терминалом
8.4. Предприятия службы быта
7.8.4.1 пользоваться услугами ателье по пошиву одежды, мастерской по ремонту одежды, обуви
8.5. Предприятия средства связи
7.8.5.1 отправлять посылки, бандероли
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
7.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
7.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
7.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
7.5.1.1 рассказывать о назначении автовокзала;
7.5.1.2 называть основные пригородные маршруты;
7.5.1.3 называть дополнительные службы на автовокзале;
7.5.1.4 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров;
7.5.1.5 рассказывать о назначение расписания движения автобусов, справочной службы;
7.5.1.6 называть порядок приобретения билетов в кассе автовокзала;
7.5.1.7 рассказывать о назначении междугородного автотранспорта
5.2.Поведение в транспорте и на дороге
7.5.2.1 ориентироваться в здании автовокзала;
7.5.2.2 ориентироваться в расписании движения автобусов;
7.5.2.3 пользоваться услугами справочной и службами автовокзала;
7.5.2.4 покупать билет (по возможности);
7.5.2.5 собирать багаж и ручную кладь;
7.5.2.6 рассказывать, как пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу

7.5.3.1 қоғамдық көлікте (мектепке бару, секцияға) жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрлері)
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
7.7.1.1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт;
7.7.1.2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлері туралы түсіндіру;
7.7.1.3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарының дәстүрлі рецепттерін атау;
7.7.1.4 сыйлық ретінде өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
7.2. Құттықтаулар
7.7.2.1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
7.2 құттықтау сөздерін айту;
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік
7.3.1.1 көкөніс, ет, балық өнімдерін бастапқы термиялық өңдеу тәсілдерін атап шығу;
7.3.1.2 көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелерін атау;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
7.3.2.1 таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі асқа дастарқан жаю;
7.3.2.2 асхана құралдарын пайдалану ережелерін орындау;
7.3.2.3 азық-түлік өнімдерін тоңазытқыш сөрелеріне қою;
7.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
7.3.3.1 түскі ас дайындау (жеңіл тағамдар, көкөністерден, балық және ет өнімдерінен, жартылай фабрикаттардан бірінші және екінші тағамдар);
7.3.3.2 тағамдар дайындау;
7.3.3.3 суып қалған тағамдарды жылыту
7.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
7.1.1.1 шашты күту, бас жуу, шаш күтетін құралдарды пайдалану ережелерін атап шығу;
7.1.1.2 жеке интимдік гигиена ережелерін сақтау,
7.1.1.3 ішкі киімді жуу,
7.1.1.4 ванна, душ қабылдау жиілігі;
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
7.1.2.1 дәріхананың мақсаты, жақын маңдағы дәріхананың орналасқан жері туралы айту;
7.1.2.2 дәрілік заттарды сатып алу тәртібін атау;
7.1.2.3 теріні кесіп алу, сыдырып алу, тырналып калуда алғашқы көмек көрсету
4) 8-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
8.2.1.1 дүкеннен киім мен аяқ киім іздеу, киім, аяқ киім сатып алу
8.2.1.2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау;
8.2.1.3 киім таңдау үшін дүкенде киім өлшейтін бөлмені пайдалану
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
8.2.2.1 киімге күнделікті күтім жасау;
8.2.2.2 сөгілген тігісті нұсқаулық картасына сүйене отырып тігу;

7.5.3.1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу, в секцию и обратно (маршрут, виды транспорта)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
7.7.1.1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт;
7.7.1.2 объяснять о традициях празднования религиозных праздников;
7.7.1.3 называть рецепты традиционных блюд разных народов;
7.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками в качестве подарка
7.2. Поздравления
7.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки;
7.7.2.2 говорить слова поздравления
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
7.3.1.1 перечислять способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов;
7.3.1.2 называть правила хранения овощей в кладовке, в погребе;
7.3.1.3 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению/ испорченные продукты
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
7.3.2.1 сервировать стол к обеду, с учетом выбранного меню;
7.3.2.2 выполнять правила пользования столовыми приборами;
7.3.2.3 располагать продукты питания на полках холодильника;
7.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3. Приготовление и прием пищи
7.3.3.1 готовить обед (закуски, первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов, полуфабрикатов);
7.3.3.2 готовить закуски;
7.3.3.3 разогревать остывшие блюда;
7.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
7.1.1.1 перечислять правила ухода за волосами, мытья волос, пользоваться средствами для ухода за волосами;
7.1.1.2 соблюдать правила личной интимной гигиены;
7.1.1.3 стирать нижнее белье;
7.1.1.4 называть периодичность принятия ванны, душа
1.2. Первая доврачебная помощь
7.1.2.1 рассказывать о назначении аптеки, называть месторасположение ближайшей аптеки;
7.1.2.2 называть порядок приобретения лекарственных средств;
7.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
4) 8 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
8.2.1.1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине, покупать одежду, обувь;
8.2.1.2 называть размер своей обуви и одежды;
8.2.1.3 пользоваться примерочной в магазине для выбора одежды
2.2. Уход за одеждой, обувью
8.2.2.1 осуществлять повседневный уход за одеждой, обувью;
8.2.2.2 зашивать распоровшийся шов с опорой на инструкционную карту;

8.2.2.3 жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды заттаңбамен танысқаннан кейін ондағы мәліметтерді пайдалана отырып жуу;
8.2.2.4 жейделерді, көйлектерді, шалбарларды тиісті ретпен үтіктеу;
8.2.2.5 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерді орындау
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
8.4.1.1 киіз үйде киім мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері туралы айту;
8.4.1.2 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу, тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын анықтау және оларды затпен толтыру;
8.4.1.3 пәтерде, үй-жайларда жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
4.2. Тұрғын үйлерді тазалау
8.4.2.1 пәтерді (үйді) күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды орындау;
8.4.2.2 жөндеуге дайындық қызметінің мәнін, пәтерді, үйді косметикалық жөндеуді орындау тәсілдерінен хабардар болу;
8.4.2.3 косметикалық жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу;
8.4.2.4 ас үйді, жуынатын бөлмені, жуынатын бөлмені (плиткаларды, шұңғылшаларды, газ/электр плиталарын жуу) тазалауды жүзеге асыру;
8.4.2.5 айналарға күтім жасау;
8.4.2.6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
8.6.1.1 өзінің, жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
8.6.1.2 жақын туыстары мен достарының және таныстарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
6.2. Отбасылық қатынастар
8.6.2.1 кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау;
8.6.2.2 өз отбасының дәстүрлерін атау;
8.6.2.3 үйде жасайтын міндеттерін атау және оларды орындау;
8.6.2.4 отбасының әрбір мүшесінің шаруашылық-тұрмыстық міндеттерін атау
8.6.2.5 отбасының табыс көздерін, шығыстардың негізгі баптарын анықтау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
8.6.3.1 Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттарында (туу туралы куәлік, жеке куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат) бағдарлау;
8.6.3.2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1.
Сауда кәсіпорындары
8.8.1.1 "сауда үйі" ұғымын атау;
8.8.1.2 сауда үйіндегі тауарлар ассортиментінің ерекшеліктерін атап шығу;
8.8.1.3 сауда үйінің жұмыс режимін атау;
8.8.1.4 қажетті тауарларды таңдау
8.8.1.5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
8.8.2.1 көрсетілген тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігін түсіну
8.2 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындарының орналасқан жерін атау
8.3. Қаржы кәсіпорындары
8.8.3.1 дербес қаржы кәсіпорны ретінде ломбард туралы айту
8.8.3.2 ақшасыз есеп айырысу қағидаттарын атап шығу
8.3 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық қызметтер үшін төлем бланкілерін толтыру

8.2.2.3 стирать вещи из шерстяных и синтетических тканей, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки;
8.2.2.4 утюжить в должной последовательности блузки, сорочки, брюки;
8.2.2.5 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
8.4.1.1 рассказывать об особенностях хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте;
8.4.1.2 ориентироваться в видах жилья, различать жилые и подсобные помещения, определять их функциональное назначение и предметное наполнение;
8.4.1.3 рационально размещать мебель и предметы интерьера в помещениях квартиры, дома
4.2. Уборка жилья
8.4.2.1 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома);
8.4.2.2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту, в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома;
8.4.2.3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта;
8.4.2.4 осуществлять уборку кухни, ванной комнаты, санузла (мыть кафельную плитку, раковины, газовую/электрическую плиты);
8.4.2.5 ухаживать за зеркалами;
8.4.2.6 ухаживать за комнатными цветами
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
8.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество свое, своих близких родственников;
8.6.1.2 называть отличие близких родственников от друзей и знакомых
6.2.
Семейные отношения
8.6.2.1 заботиться о младших и пожилых членах семьи;
8.6.2.2 называть традиции своей семьи;
8.6.2.3 называть и выполнять свои домашние обязанности;
8.6.2.4 называть хозяйственно-бытовые обязанности каждого члена семьи;
8.6.2.5 определять источники дохода семьи, основные статьи расходов
6.3.
Документы гражданина Республики Казахстан
8.6.3.1 ориентироваться в основных документах гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, паспорт, документ об образовании);
8.6.3.2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
8.8.1.1 называть назначение "торгового дома";
8.8.1.2 перечислить особенности ассортимента товаров в торговом доме;
8.8.1.3 называть режим работы торгового дома;
8.8.1.4 выбирать необходимые товары;
8.8.1.5 придерживаться правил поведения в магазине
8.2. Предприятия ЖКХ
8.8.2.1 понимать необходимость оплаты предоставленных услуг ЖКХ;
8.8.2.2 называть месторасположение предприятий ЖКХ
8.3. Финансовые предприятия
8.8.3.1 рассказывать о ломбарде как самостоятельном финансовом предприятии;
8.8.3.2 перечислять принципы безналичного расчҰта;
8.8.3.3 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги

8.4. Тұрмыстық қызмет кәсіпорындары
8.8.4.1 химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтерін атау
8.8.4.2 фотоателье, шаштараз қызметтерін атау;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
8.8.5.1 газеттерге, журналдарға жазылуды ресімдеу; ақша аударымдарын жүзеге асыру;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
8.8.6.1 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау;
8.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
8.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
8.5.1.1 теміржол вокзалының мақсаты және оның негізгі қызметтері туралы айту;
8.5.1.2 теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу;
8.5.1.3 жолаушылар вагондары түрлерінің атауларын (жалпы, плацкарт, жұмсақ, СВ) және билеттің тиісті құнын айту;
8.5.1.4 поездардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің мәні, теміржол билеттерін сатып алу тәртібі туралы (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру) айту;
8.5.1.5 жүкті сақтау камерасына тапсыру және алу тәртібі туралы, жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері туралы түсініктері болуы тиіс;
8.5.1.6 теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлерін анықтау, төтенше жағдайларда жолаушылардың тәртіп ережелері;
8.5.1.7 халықаралық автобустардың негізгі бағыттарын атау
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
8.5.2.1 теміржол вокзалының ғимаратынан, поездардың жүру кестесінен (мүмкіндігінше) хабардар болу;
8.5.2.2 анықтамалық және вокзал қызметтерінің қызметін пайдалану, билет сатып алу (немесе тапсырыс беру) (мүмкіндігінше);
8.5.2.3 жүкті жинау;
8.5.2.4 сыртқы түрі бойынша арнайы машиналарды ажырату
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
8.5.3.1 қоғамдық көлікпен жүруді (бағыт, көлік түрлері) жүзеге асыру
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
8.7.1.1. Қазақстан Республиканың мемлекеттік, діни мерекелерін атау
8.7.1.2 мереке мазмұнына сай киіну
8.7.1.3 мерекелерге дайындық туралы әңгімелеу
7.2. Құттықтаулар
8.7.2.1 мақал-мәтелдер, мәтелдер, тақпақтар айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
8.3.1.1. қамырдан жасалған өнімдердің мақсатын атап шығу (үгілмелі, қатпарлы, бисквит, құймақ қамыры);
8.3.1.2 қамырдан жасалған бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдерін атау;
8.3.1.3 азық-түлікті керегінен артық дайындау туралы айту, дайындау әдістерін атау

8.4. Предприятия службы быта
8.8.4.1 называть услуги химчистки, прачечной, проката;
8.8.4.2 называть услуги фотоателье, парикмахерской
8.5. Предприятия средства связи
8.8.5.1 оформлять подписку на газеты, журналы; осуществлять денежные переводы;
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
8.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
8.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
8.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
8.5.1.1 рассказывать о назначении железнодорожного вокзала и его основных служб;
8.5.1.2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги;
8.5.1.3 назвать виды пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий, СВ), и соответствующую стоимость билета;
8.5.1.4 рассказывать о значении расписания движения поездов, справочной службы, о порядке приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону);
8.5.1.5 иметь представление о порядке сдачи и получения багажа в камеру хранения, об особенностях сбора багажа и ручной клади;
8.5.1.6 называть виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге, правила поведения пассажиров в экстренных ситуациях;
8.5.1.7 называть основные маршруты международных автобусов
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
8.5.2.1 ориентироваться в здании железнодорожного вокзала, в расписании движения поездов (по возможности);
8.5.2.2 пользоваться услугами справочной и службами вокзала, покупать (или заказывать) билет (по возможности);
8.5.2.3 собирать багаж;
8.5.2.4 различать специализированные машины по внешнему виду;
8.5.2.5 пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу
8.5.3.1 осуществлять поездки в общественном транспорте: (маршрут, виды транспорта)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
8.7.1.1 перечислять государственные праздники, религиозные праздники Республики Казахстан;
8.7.1.2 одеваться соответственно каждому празднику;
8.7.1.3 рассказывать о проходящей подготовке к праздникам
7.2. Поздравления
8.7.2.1 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
8.3.1.1 называть назначение теста разного вида (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов);
8.3.1.2 называть условия и сроки хранения изделий из теста;
8.3.1.3 рассказывать о заготовке продуктов впрок, способы заготовки
8.3.1.4 своевременно утилизировать пищевые отходы и испорченные продукты, блюда

3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
8.3.2.1 қамыр дайындау үшін тұрмыстық техниканы пайдалану;
8.3.2.2 өнімдерді дайындауға арналған техникалық құрылғыларды (консервілеуге арналған кілт, темір, капрон қақпақтар) пайдалану;
8.3.2.3 консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру тәсілдерін атап шығу;
8.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін қолдану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
8.3.3.1 рецепт бойынша қамырдан жасалған бұйымдарды тұмшапеште және плитада дайындау (құймақ, печенье, торт пісіру);
8.3.3.2 көкөністерді, жеміс-жидектерді консервілеу;
8.3.3.3 аспаздық кітаптан тағамның рецепттерін табу
8.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
8.1.1.1 денсаулықты сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы;
8.1.1.2 табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасын түсіну;
8.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер) пайдалану, оларды дұрыс сақтау
8.1.2.4 бет терісіне күтім жасау ережелерін атап шығу
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
8.1.2.1 медициналық мекемелер (емхана, аурухана, "жедел жәрдем" қызметі), олардың қызметтерін пайдалану ережелері;
8.1.2.2 дәрігерді үйге шақыру, дәрігерге өзінің қал-жағдайы туралы айту, науқасқа үйден күтім жасау;
8.1.2.3 күю, үсік, күнге күю кезінде алғашқы көмек көрсету
5) 9-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
9.2.1.1 дүкеннен өз өлшеміндегі киім мен аяқ киімді табу
9.2.1.2 аяқ киім мен киімнің мөлшерін атау;
9.2.1.3 киім мөлшерін анықтау үшін өзінен және жолдасынан өлшем алу
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
9.2.2.1 аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
9.2.2.2 кірді қолмен және кір жуғыш машинамен жуу, кептіру, үтіктеу, әртүрлі маталардан тігілген киім заттарын сақтау;
9.2.2.3 киімдегі жапсырмасында шартты белгілерін түсіну;
9.2.2.4 төсек-орын жабдықтарын үтіктеу және ұқыпты жинау;
9.2.2.5 кір жуғыш машинаны қолдана білу;
9.2.2.6 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
9.4.1.1 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу; тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату
9.4.1.2 уақытша мақсаттағы үй-жайлардан хабардар болу;
9.4.1.3 пәтердің, үйдің үй-жайларына жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
3.2. Тұрғын үйді тазалау
9.4.2.1 пәтерді (үйді) күнделікті тазалауды орындау;
9.4.2.2 үйді жөндеуге дайындаудың мазмұнын білу;
9.4.2.3 косметикалық жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу;

3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
8.3.2.1 использовать бытовую технику, для приготовления теста;
8.3.2.2 использовать технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки);
8.3.2.3 перечислить способы стерилизации посуды для консервирования;
8.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3. Приготовление и прием пищи
8.3.3.1 готовить изделия из теста по рецепту в духовом шкафу и на плите (выпечка блинов, печенья, торта, баурсаков, пирожков, сухариков);
8.3.3.2 консервировать овощи, фрукты, ягоды;
8.3.3.3 находить рецепт блюда в кулинарной книге;
8.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1 Гигиена тела
8.1.1.1 называть значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья;
8.1.1.2 понимать пользу природных сил для здоровья человека (солнце, воздух и вода);
8.1.1.3 пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос) правильно их хранить;
8.1.2.4 называть правила ухода за кожей лица
1.2. Первая доврачебная помощь
8.1.2.1 называть медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба "скорой помощи"), правила пользования их услугами;
8.1.2.2 вызывать врача на дом, рассказывать врачу о своем самочувствии, ухаживать за больным дома;
8.1.2.3 оказывать первую помощь при ожоге, обморожении, солнечном ударе
5) 9 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
9.2.1.1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине;
9.2.1.2 называть размер своей обуви и одежды;
9.2.1.3 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
2.2. Уход за одеждой, обувью
9.2.2.1 осуществлять уход за обувью;
9.2.2.2 знать правила стирки вручную;
9.2.2.3 понимать условные обозначения на ярлыках одежды;
9.2.2.4 утюжить постельное белье, аккуратно складывать выглаженное белье;
9.2.2.5 пользоваться стиральной машиной;
9.2.2.6 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
9.4.1.1 ориентироваться в видах жилья; различать жилые и подсобные помещения;
9.4.1.2 ориентироваться в помещениях временного назначения;
9.4.1.3 рационально размещать мебель в помещениях квартиры;
9.4.2.1 выполнять повседневную уборку квартиры (дома);
9.4.2.2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту
3.2. Уборка жилья
9.4.2.3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта;

9.4.2.4 ас үйді, жуынатын бөлмені, санитарлық торапты (плиткаларды, шұңғылшаларды, газ/электр плиталарын жуу) тазалауды жүзеге асыру;
9.4.2.5 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
9.6.1.1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының аты-жөнін, тегін атау;
9.6.1.2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы);
6.2. Отбасылық қатынастар
9.6.2.1 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету;
9.6.2.2 отбасының бір аптаға, бір айға тамақтану шығындарды жоспарлау;
9.6.2.3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау;
9.6.2. отбасы мүшелерінің арасындағы күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлуді үйрену;
9.6.2.5 отбасылық дәстүрі жайлы әңгіме айту;
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
9.6.3.1 төлқұжатта, оның негізгі деректерінде (серия, нөмір, ЖСН, төлқұжатты кім берді және қашан берілді) бағдарлау, оларды көшіріп жаза білу;
9.6.3.2 жұмысқа кіру кезінде тапсырлатын құжаттарды атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
9.8.1.1 мамандандырылған дүкендердің, базарлардың, сауда үйлердің айырмашылығын түсіндіру;
9.8.1.2 тауарлардың қаптамаларындағы жазулар бойынша жарамдылық мерзімін анықтау;
9.8.1.3 тауарлардың қаптамаларындағы жазулар бойынша қызмет ету мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау;
9.8.1.4 дүкенде жүру ережелерін орындау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
9.8.2.1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу (фотоателье, кір жуу, химиялық тазалау)
9.8.2.2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
9.8.3.1 салық түрлерін атап шығу;
9.8.3.2 салық салу мақсаттарын атау;
9.8.3.3 банкоматты пайдалану;
9.8.3.4 коммуналдық қызметтерді төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
9.8.4.1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу;
9.8.4.2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, жинақ кассасы, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану;
9.8.4.3 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу, тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының орналасқан жері туралы айту
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
9.8.5.1 жедел жәрдем: өрт сөндіруші, полиция қызметіне хабарласу;
9.8.5.2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
9.8.6.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау;
9.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін сақтау;

9.4.2.4 осуществлять уборку кухни (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты);
9.4.2.5 ухаживать за комнатными цветами
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
9.6.1.1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери;
9.6.1.2 определять собственную социальную роль в семье (сын или дочь)
6.2. Семейные отношения
9.6.2.1 проявлять заботу о членах семьи;
9.6.2.2 планировать расходы на питание своей семьи на неделю, на месяц;
9.6.2.3 выполнять основные виды ухода за маленьким детьми в семье;
9.6.2.4 ориентироваться в распределении обязанностей в быту между членами семьи;
9.6.2.5 ориентироваться в способах организации досуга семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
9.6.3.1 ориентироваться в паспорте, в основных данных (серия, номер, ИИН, кем и когда выдан паспорт), уметь их выписывать;
9. 6. 3. 2 перечислять документы, которые нужно предоставить при устройстве на работу
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
9.8.1.1 объяснять разницу между магазином, рынком и торговым центром;
9.8.1.2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности;
9.8.1.3 подсчитывать стоимость покупок;
9.8.1.4 придерживаться правил поведения в магазине
8.2. Предприятия ЖКХ
9.8.2.1 ориентироваться в услугах, оказываемых различными предприятиями и учреждениями (фотоателье, прачечная, химчистка);
9.8.2.2 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением, подавать заявку на выполнение работ
8.3. Финансовые предприятия
9.8.3.1 перечислять виды налогов;
9.8.3.2 объяснять принципы использования безналичного расчета;
9.8.3.3 пользоваться банкоматом;
9.8.3.4 оплачивать коммунальные услуги (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4. Предприятия службы быта
9.8.4.1 ориентироваться в местонахождении ближайших предприятий;
9.8.4.2 пользоваться услугами парикмахерской, прачечной, химчистки, почты
8.5. Предприятия средства связи
9.8.5.1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию;
9.8.5.2 осуществлять денежные переводы
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
9.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах;
9.8.6.2 применять навыки поведения за столом;

9.8.6.3 сатушылармен, кассирлермен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
9.5.1.1 әуежайдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын түсіндіру
9.5.1.2 әуе көлігі жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегін айту
9.5.1.3 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
9.5.1.4 анықтама қызметінің мақсатын атап шығу
9.5.1.5 жүкті рәсімдеу тәртібін айту
9.5.1.6 аэровокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын атау
9.5.1.7 жүк сақтау камераның мақсатың және қолдану ережелерін түсіндіру
9.5.1.9 сақтау камерасының мақсаты және оны пайдалану ережелері туралы айту
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
9.5.2.1 әуежай ғимаратындағы арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
9.5.2.2 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
9.5.2.3 жүкті және қол жүгін жинау
9.5.2.4 жолдан шартты жерден, көрсеткіштер бойынша өту
9.5.2.5 сақтау камерасын пайдалану
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
9.5.3.1 қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау;
9.5.3.2 қоғамдық көліктің негізгі бағыттарынан хабардар болу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
9.7.1.1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту;
9.7.1.2 мерейтойлар, мерейлі күндер туралы айту;
9.7.1.3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атау ("Бесік той", "Тұсау кесу тойы", "Сүндет той", "Тілашар" және т.б.);
9.7.1.4 қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
7.2. Құттықтаулар
9.7.2.1 салтанатты іс-шаралар үшін құттықтау сөздерін дайындау;
9.7.2.2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
9.3.1.1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату;
9.3.1.2 қолдануға жарамды өнімдерді ажырату;
9.3.1.3 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін орындау
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
9.3.2.1 асүй ыдыстарды мақсатына сай қолдану;
9.3.2.2 таңғы асқа дастарқан жаю;
9.3.2.3 тамақтанғаннан кейін дастарқанды жинау, ыдыс жуу
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
9.3.3.1 ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ) дайындау;
9.3.3.2 аспаздық кітаптан тағамның рецепттерін іздеу;
9.3.3.3 тағам дайындау кезінде рецепттерден үйрену;
9.3.3.4 мәдениеттілік тәртібі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
9.1.1.1 дененің, шаштың тазалығын өздігінен бақылау;
9.1.1.2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (бас жуу);
9.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды таңдау және пайдалану, оларды дұрыс сақтау;

9.8.6.3 применять навыки общения с продавцами, кассирами
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
9.5.1.1 объяснять назначение аэропорта и его основных служб;
9.5.1.2 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта;
9.5.1.3 называть назначение справочной службы аэропорта;
9.5.1.4 рассказывать порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону);
9.5.1.5 называть порядок оформления багажа;
9.5.1.6 называть назначение аэровокзала и его основных служб;
9.5.1.7 рассказывать о назначении камеры хранения и правилах пользования ею
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
9.5.2.1 ориентироваться в здании аэропорта по специальным указателям и информационному табло;
9.5.2.2 ориентироваться в расписании полетов самолетов;
9.5.2.3 собирать багаж и ручную кладь;
9.5.2.4 переходить дорогу в условном месте, по указателям;
9.5.2.5 пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу
9.5.3.1 выполнять правила поездки в общественном транспорте;
9.5.3.2 ориентироваться в основных местных маршрутах общественного транспорта
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
9.7.1.1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов;
9.7.1.2 рассказывать о юбилеях, круглых датах;
9.7.1.3 перечислять национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Бесік той", "Тұсау кесу той");
9.7.1.4 называть особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа
7.2. Поздравления
9.7.2.1 составлять поздравления для торжественных событий;
9.7.2.2 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
9.3.1.1 различать продукты питания разных групп;
9.3.1.2 различать пригодные к употреблению продукты;
9.3.1.3 выполнять правила утилизации пищевых отходов;
9.3.1.4 определять сроки хранения пищевых продуктов
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
9.3.2.1 использовать по назначению кухонную посуду;
9.3.2.2 сервировать стол к завтраку;
9.3.2.3 приводить в порядок стол после еды, мыть посуду
3.3. Приготовление пищи и прием пищи
9.3.3.1 готовить национальные блюда (плов, бурсаки);
9.3.3.2 находить рецепт блюда в кулинарной книге;
9.3.3.3 придерживаться рецептов при приготовлении блюда;
9.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
9.1.1.1 самостоятельно следить за чистотой тела;
9.1.1.2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье головы);
9.1.1.3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, мыло, полотенце) правильно их хранить;

9.1.1.4 алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зиянын түсіндіру;
9.1.1.5 жұқпалы ауруларды атау, олардың алдын алу шаралары туралы айту
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
9.1.2.1 медициналық мекемелерге медициналық көмекке жүгіну ережелерін атау, дәрігерді үйге шақыру;
9.1.2.2 үйде күтім жасау тәртібін атау;
9.1.2.3 жаншылғанда, мұрыннан қан кеткенде, тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққанда, күю, үсу, күн өту, тамақтан улану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
10.2.1.1 дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану, киім, аяқ киім сатып алу
10.2.1.2 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу;
10.2.1.3 киім сатып алған кезде сатушы-консультанттан кеңес алу немесе одан сыпайы түрде бас тарту;
10.2.1.4 тігіншінің функционалдық міндеттерін атау
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
10.2.2.1 киімге, аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
10.2.2.2 кірді қолмен жуу, жуылған кірді кептіру үшін ілу;
10.2.2.3 кірді кір жұғыш машинамен жуу;
10.2.2.4 киімдегі дақтарды нұсқаулыққа сүйене отырып, үй жағдайында кетіру;
10.2.2.5 кір жуғыш машинаны, жұмыстан кейін жұмыс орнын тазалау, киімді кептіру, үтіктеу;
10.2.2.6 кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
10.4.1.1 тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын атау
10.4.1.2 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
10.4.1.3 пәтерге, үй-жайларға жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
3.2. Тұрғын үйді тазалау
10.4.2.1 пәтерді (үйді) апталық, маусымдық тазалауды орындау;
10.4.2.2 үйді (пәтерді) косметикалық жөндеудің тәсілдерін білу;
10.4.2.3 күрделі жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алатын жерлерден хабардар болу;
10.4.2.4 жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, унитазды жуу); айналарды, терезені тазалау ережелерін орындау;
10.4.2.5 жуғыш заттарды таңдау және сатып алу;
10.4.2.6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
10.6.1.1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының, әпкелерінің, ағаларының тегін, есімін, әкесінің есімдерін атау;
10.6.1.2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (немересі, ағасы, әпкесі);
6.2. Отбасылық қатынастар
10.6.2.1 үй шаруашылығын жүргізуге белсенді қатысу;
10.6.2.2 отбасының бір айға тамақтану және коммуналды қызметтерін төлеу шығындарды жоспарлау;
10.6.2.3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру);

9.1.1.4 объяснять вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств;
9.1.1.5 называть инфекционные заболевания, рассказывать о мерах их предупреждения
1.2. Первая доврачебная помощь
9.1.2.1 называть правила обращения в медицинские учреждения за медицинской помощью;
9.1.2.2 называть правила ухода за больным дома;
9.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе
10 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1.Виды одежды, обуви и головных уборов
10.2.1.1 пользоваться примерочной, покупать одежду, обувь
10.2.1.2 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды;
10.2.1.3 принимать или вежливо отклонять совет продавца-консультанта при покупке одежды;
10.2.1.4 перечислить функциональные обязанности швеи, портного
2.2. Уход за одеждой, обувью
10.2.2.1 осуществлять повседневный уход за одеждой; 10.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
10.2.2.3 выполнять стирку белья в стиральной машине;
10.2.2.4 выводить пятна с одежды в домашних условиях с опорой на инструкцию;
10. 2. 2. 5 убирать рабочее место после работы, сушить белье, гладить;
10.2.2.6 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
10.4.1.1 называть функциональное назначение подсобных и жилых помещений;
10.4.1.2 рационально размещать мебель в помещениях квартиры, дома;
10.4.1.3 развешивать шторы и занавески на окнах
3.2. Уборка жилья
10.4.2.1 выполнять еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома);
10.4.2.2 ориентироваться в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома;
10.4.2.3 называть места приобретения строительных материалов для капитального ремонта;
10.4.2.4 осуществлять уборку ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, унитаза); выполнять правила ухода за зеркалами, окнами;
10.4.2.5 выбирать и покупать моющие средства
2 четверть
6. Семья
6.1.. Состав семьи
10.6.1.1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери, сестер, братьев;
10.6.1.2 определять собственную социальную роль в семье (внук или внучка, брат, сестра)
6.2. Семейные отношения
10.6.2.1 принимать активное участие в ведении домашнего хозяйства;
10.6.2.2 планировать расходы на питание и на коммунальные услуги своей семьи за месяц;
10.6.2.3 выполнять уход за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление);

10.6.2.4 өзінің үй міндеттерін орындау;
10.6.2.5 отбасының бос уақытын ұйымдастыру тәсілдерінен, отбасылық дәстүрлерден хабардар болу;
10.6.2.6 мерекелермен құттықтау;
10.6.2.7 қонақтар шақыру және оларды қарсы алу;
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
10.6.3.1 өз жеке күәлігінен негізгі деректерді (серия, нөмір, ЖСН, кім берді және қашан берілді) атау және оларды көшіріп жаза білу;
10.6.3.2 жұмысқа кірген кезде ұсынылатын құжаттарды атау;
10.6.3.3 жұмысқа қабылдау туралы, өз еркімен жұмыстан босату туралы өтініш жазу;
10.6.3.4 өмірбаян жазу, сауалнаманы жеке мәліметтермен толтыру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
10.8.1.1 әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сатып алу;
10.8.1.2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың өндіру мерзімін анықтау;
10.8.1.3 қаптамадан тауарлардың қызмет мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау;
10.8.1.4 тауарды сатып алғансоң қайтарымға алған артық ақшаны есептеу;
10. 8.1.5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
10.8.2.1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу;
10.8.2.2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру;
8.3. Қаржы кәсіпорындары
10.8.3.1 салық түрлерін атау;
10.8.3.2 салық салу мақсаттарын түсіндіру;
10.8.3.3 банкоматты, терминалды пайдалану;
10.8.3.4 коммуналдық қызметтерге, ұялы байланысқа ақы төлеу (есептегіштердің көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
10.8.4.1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан халыққа қызмет көрсету саласындағы кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу;
10.8.4.2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
10.8.5.1 шұғыл көмек көрсету қызметіне: өрт сөндіру бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге телефонмен хабарласу;
10.8.5.2 такси шақыру;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
10.8.6.1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау;
10.8.6.2 дастарқан басында асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
10.8.6.3 асхана, кафе қызметкерлерімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
10.5.1.1 автовокзалдың, әуежайдың, теміржол вокзалының мақсатын атау;
10.5.1.2 әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы түсіндіру;

10.6.2.4 выполнять свои домашние обязанности;
10.6.2.5 рассказывать о семейных традициях;
10.6.2.6 составлять поздравление с праздником;
10.6.2.7 приглашать и принимать гостей
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
10.6.3.1 называть данные своего удостоверения личности (серия, номер, ИИН, кем и когда выдано), уметь их выписывать;
10.6.3.2 называть документы, предоставляемые при устройстве на работу;
10.6.3.3 писать заявление о приеме на работу, об увольнении с работы по собственному желанию;
10.6.3.4 составлять автобиографию, заполнять анкету с личными данными
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
10.8.1.1 совершать покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках;
10.8.1.2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности, дату изготовления;
10.8.1.3 определять по надписям на упаковках товаров срок службы, изготовителя товара;
10. 8.1.4 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8.2. Предприятия ЖКХ
10.8.2.1 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением (КСК, ОСИ);
10.8.2.2 подавать заявку на выполнение ремонтных работ в ПКСК
8.3. Финансовые предприятия
10.8.3.1 называть виды налогов;
10.8.3.2 объяснять цели взимания налогов;
10.8.3.3 пользоваться банкоматом, терминалом;
10.8.3.4 оплачивать коммунальные услуги, мобильную связь (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4. Предприятия службы быта
10.8.3.1 объяснять какими способами можно оплатить налоги;
10.8.3.2 перечислять цели взимания налогов с налогоплательщика
8.5. Предприятия средства связи
10.8.5.1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию, скорую помощь;
10.8.5.2 вызывать такси
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
10. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в учреждениях культуры, местах отдыха;
10.8.6.2 применять навыки правильного использования столовых приборов, салфеток;
10.8.6.3 применять навыки взаимодействия с персоналом столовой, кафе
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
10.5.1.1 называть назначение автовокзала, аэропорта, железнодорожного вокзала;
10.5.1.2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта;

10.5.1.3 кестеге қарап, белгілі рейс ұшағының ұшып шығу және келу уақытын анықтау;
10.5.1.4 жер үсті және әуе көліктерінің анықтама қызметін пайдалана алу;
10.5.1.5 әуе билеттерін сатып алу тәртібін түсіндіру (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру);
10.5.1.6 қол жүгін рәсімдеу тәртібін атау;
10.5.1.7 жүк сақтау камерасын пайдалану тәртібін түсіндіру;
10.5.1.8 өз үйінен автовокзалға, теміржол вокзалына, әуежайға дейінгі бағытты құрастыру;
10.5.1.9 автобус жүргізушісінің, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
10.5.2.1 автовокзал мен темір жол вокзал ғимаратында арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық табло туралы хабардар болу;
10.5.2.2 кестені пайдалана отырып, пойыздар мен автобустардың жөнелту және келу уақытын анықтау;
10.5.2.3 әуежай мен аэровокзалдың анықтамалық қызметтерін пайдалану.
10.5.2.4 қоғамдық көліктен түскен кезде оны дұрыс айналып өту
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
10.5.3.1 қалааралық қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау;
10.5.3.2 такси қызметін пайдалана білу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
10.7.1.1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы;
10.7.1.2 зейнеткерлікке шығарып салу;
10.7.1.3 қазақ халқының түрлі оқиғаларды мерекелеудегі ұлттық дәстүрлері ("Сүндет той", "Тілашар" және т.б.);
10.7.1.4 мерейтойларға, қазақтың ұлттық салт жораларына дайындалу және өткізу ерекшеліктері;
7.2. Құттықтаулар
10.7.2.1 құттықтау түрлерін және тиісті оқиғаға байланысты сыйлық таңдау ережелерін атау;
10.7.2.2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
10.3.1.1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату;
10.3.1.2 қолдануға жарамды және бүлінген (жарамсыз) тағамдарды ажырату;
10.3.1.3 азық-түлікті тиісті сақтау орындарына орналастыру;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
10.3.2.1 асхана құралдарын, асүй құралдары мен аспаптарын, негізгі асүй техникасын дұрыс пайдалану;
10.3.2.2 түскі, кешкі асқа және мерекеге дастарқан жаю;
10.3.2.3 тоңазытқышты еріту және жуу ережелерін орындау
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
10.3.3.1 ұлттық тағамдарды дайындау (палау, ет, қайнақша (вареник), тұшпара)
10.3.3.2 аспаздық туралы кітаптарды қарау, рецепт бойынша тамақ дайындау;
10.3.3.3 мерекелік үстел мәзірін жасау;

10.5.1.3 определять с помощью расписания время вылета и прилета самолҰта конкретного рейса;
10.5.1.4 пользоваться справочной службой наземного и воздушного транспорта;
10.5.1.5 рассказывать порядок приобретения авиабилетов;
10.5.1.6 называть порядок оформления ручной клади;
10.5.1.7 называть порядок пользования камерой хранения;
10.5.1.8 составлять маршрут от своего дома до автовокзала, железнодорожного вокзала, аэропорта;
10.5.1.9 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
10.5.2.1 ориентироваться в здании автовокзала, ЖД вокзала по специальным указателям и информационному табло;
10.5.2.2 определять с помощью расписания время отбытия и прибытия поездов и автобусов;
10.5.2.3 пользоваться услугами справочной и службами аэропорта;
10.5.2.4 правильно обходить общественный транспорт при высадке;
10.5.2.5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации;
10.5.2.6 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса, такси
5.3. Маршруты передвижения по городу
10.5.3.1 выполнять правила поездки в междугороднем транспорте;
10.5.3.2 пользоваться услугами такси
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
10.7.1.1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов;
10.7.1.2 рассказывать о проводах на пенсию;
10.7.1.3 называть национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Сүндет той", "Тілашар");
10.7.1.4 называть особенности подготовки и проведения юбилеев, казахских национальных ритуалов
7.2. Поздравления
10.7.2.1 перечислять формы поздравлений и правила выбора подарков для соответствующего события
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
10.3.1.1 различать продукты питания разных групп;
10.3.1.2 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению продукты;
10.3.1.3 размещать продукты питания в соответствующих местах хранения (в контейнерах, шкафу, холодильнике);
10.3.1.4 называть функциональные обязанности кухонного работника
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
10.3.2.1 правильно пользоваться кухонной, столовой, чайной посудой, столовыми приборами, кухонными приспособлениями и инструментами, основной бытовой кухонной техникой;
10.3.2.2 сервировать стол к завтраку, обеду, ужину и к празднику;
10.3.2.3 выполнять правила размораживания и мытья холодильника
3.3. Приготовление пищи и прием пищи
10.3.3.1 готовить национальные блюда (плов, бешбармак, вареники, пельмени);
10.3.3.2 ориентироваться в кулинарной книге, готовить блюда по рецепту;
10.3.3.3 составлять меню праздничного стола

1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
10.1.1.1 шаштың тазалығын қадағалау;
10.1.1.2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау;
10.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды таңдау және пайдалану, оларды дұрыс сақтау;
10.1.1.4 жаман әдеттермен күресу қажеттілігі туралы айту;
10.1.1.5 жыныстық жолмен берілетін және жұқпалы аурулар туралы, олардың алдын алу шаралары туралы түсіндіру;
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10.1.2.1 медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттерін атау;
10.1.2.2 үйде науқасқа күтім жасау;
10.1.2.3 жараланғанда, мұрыннан қан кеткен кезде, тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққанда, күю, үсік, күн өткенде, тамақтан улану, бас ауруы кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 529-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың мүдделері мен психофизикалық мүмкіндіктерін есепке ала отырып, оларды болашақ кәсіпті саналы түрде, өздігінен таңдауға дайындау мақсатында оқу жоспарына ендірілген.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәнінің міндеттері:
1) жалпы еңбектік біліктер мен дағдыларды: үлгіні талдай білу, тапсырмада бағдарлау, алдағы әрекетті жоспарлау, еңбектің ағымды және соңғы нәтижелерін бақылауды қалыптастыру;
2) білім алушыларды тәртіп талаптарын сақтауға, сөйлеу тілін еңбек процесінде өзара әрекеттену үшін пайдалануға, бастаған ісін аяғына дейін жеткізуге, бұйымның барынша сапалы болуына қол жеткізуге үйрету;

1. Здоровье
1.1 Гигиена тела
10.1.1.1 самостоятельно следить за чистотой волос;
10.1.1.2 выполнять необходимые гигиенические процедуры;
10.1.1.3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены, правильно их хранить;
10.1.1.4 рассказывать о необходимости борьбы с вредными привычками;
10.1.1.5 объяснять о венерических и инфекционных заболеваниях, о мерах их предупреждения
1.2 Первая доврачебная помощь
10.1.2.1 называть функциональные обязанности медсестры, фельдшера;
10.1.2.2 ухаживать за больным дома;
10.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении, царапинах, укусах насекомых, ожоге, отморожении, солнечном ударе, пищевом отравлении, головной боли
Приложение 529
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 529 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет "Общетрудовая подготовка" введен в учебный план с целью подготовки, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта к осознанному, самостоятельному выбору будущей профессии с учетом их интересов и психофизических возможностей.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Задачи учебного предмета "Общетрудовая подготовка" следующие:
1) формировать общетрудовые умения и навыки: умения анализировать образец, ориентироваться в задании, планировать предстоящую деятельность, контролировать текущие и итоговые результаты труда;
2) приучать обучающихся к соблюдению дисциплинарных требований, использованию речи для взаимодействия в процессе труда, доведению до конца начатого дела, достижению максимально возможного качества изделия;

3) еңбек әрекетінің уәждік деңгейін арттыру және еңбекке қажетті жеке тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
4) білім алушыларды еңбектің әр түрлі түрлеріне жататын жұмыстармен таныстыру;
5) еңбек тәсілдеріне үйрету процесіндегі еңбектік қимыл дағдыларын қалыптастыру, үйретілетін технологиялық амалдарды орындауды меңгерту;
6) білім алушыларда ауызша және жазбаша нұсқауларды, көрнекіліктің әр түрлі түрлерін пайдаланумен бағдарлау икемділігін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Оқыту білім беру ұйымының мүмкіндіктеріне қарай бірнеше бағытта жүргізіледі. Әрбір еңбек түрі бойынша 5-6 сыныптарда орындауға жоспарланған жұмыс көлемі үлкен емес. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қызығушылықтары, икемділіктері мен қабілеттері зерттеледі, әр білім алушымен келесі кезеңде кәсіптік оқыту еңбектің қандай түрінде жүргізілетіні анықталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мектеп әкімшілігі жергілікті жағдайға, бітірушілерді жұмысқа орналастыру мүмкіндігіне, білім беру ұйымының материалық базасына сәйкес келетін еңбек түрлерін таңдайды, негізгі бағдарламалар мазмұнын нақтылайды немесе олардың үлгісінде қажетті еңбек түрлері бойынша жаңаларын әзірлейді.
6. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдемелерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Білім алушыларды оқытудағы түзете дамыту принципі баланың даму кемшілігі табиғатының ерекшелігіне сәйкес ағзаның сақталған атқарымдары мен жүйесін тірек ете отырып құруды білдіреді. Түзете дамыту бағыттылық принципі оқу және оқыту әрекетін арнайы әдіс-тәсілдермен қамтамасыз етеді.
8. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудегі әрекеттік тәсілдеме принципі психологияның "жетекші әрекет" түсінігіне негізделеді. Заттық-тәжірибелік әрекет зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыны дамытудың, оқу және еңбек әрекетінің құрылымдық компоненттерін қалыптастырудың ерекше өтемдік құралы болып табылады.

3) повышать уровень мотивации трудовой деятельности и формировать необходимые в труде качества личности;
4) знакомить обучающихся с работами, относящимися к разным видам труда;
5) формировать двигательные трудовые навыки в процессе обучения трудовым приемам, овладение выполнением изучаемых технологических операций;
6) развивать у обучающихся умения ориентироваться в задании с использованием устных и письменных инструкций, различных видов наглядности; обеспечить профессиональное самоопределение.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Обучение проводится по нескольким направлениям исходя из возможностей организации образования. Объем работ по каждому виду труда, выполнение которых запланировано в 5-6 классах, невелик. Изучаются интересы, наклонности и способности, обучающихся с нарушениями интеллекта, определяется, в области какого вида труда будет осуществляться профессиональное обучение каждого обучающегося на последующем этапе.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Исходя из местных условий, возможностей трудоустройства выпускников, материальной базы образовательной организации администрация школы выбирает соответствующие виды труда, уточняет содержание базовых программ или по их образцу разрабатывает новые для востребованных видов труда.
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Общетрудовая подготовка" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии со спецификой природы недостатка развития. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности.
8. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность". Предметно-практическая и трудовая деятельность является специфическими средствами компенсаторного развития обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования структурных компонентов учебной и трудовой деятельности.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Саралау және жекелеу тәсілдеме принципі. Ұжымдық оқу процесі жағдайындағы ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыға қатысты саралау және жекешелеу тәсілдеме бұзылыстары бір санаттағы білім алушылардың вариативтік типологиялық ерекшеліктерінің барлығына шартты болады. Топтарға бөлу шартты және қозғалмалы түрде болады. Жекешелеу тәсілі саралау тәсілінің нақтыламасы болып табылады.
10. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік принципі. Педагог білім алушылардың дамуының жалпы заңдылығын, сыныптағы әрбір білім алушының танымдық мүмкіндігін, арнайы педагогикалық көмек тәсілдерін біле отырып, білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін ұйымдастырып қана қоймай, сонымен бірге, бұл процесті басқара алады.
11. Өткен материалдарды үнемі қайталау және бекіту қажеттілігі зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқыған білімі мен дағдыларын жылдам ұмытып қалатындықтарымен түсіндіріледі. Әр сабақта қайталау үшін уақыт бөлінеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ақпараттық-коммуникациялық технология (бұдан әрі – АКТ) дамыту және түзету міндеттерін шешу үшін қажетті оқыту жағдайларын "құрастыруға" көмектесе отырып, арнайы білім беру педагогы үшін қажетті құралдардың арсеналын кеңейтеді. АКТ оқу процесінде білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін есепке ала отырып шамалап қолданылады.
13. Сабақтарда АКТ келесі мақсаттарда қолданылады:
1) көрнекілік пішіндегі және сөйлеу тілінің көмегімен қандай да бір заттық мазмұннан еркін өтіп, тікелей бақылаудан жасырын және кез келген қажетті күрделі белгілік пішіндегі танымдық нысандарды үлгілеу, бір тәсілден басқасына көшу;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының өзінің әрекетін шынайы және кешеуілдетілген уақыт түзімінде талдауы үшін көзбен көруге болатын қосымша динамикалық тірек құру; топтық оқыту жағдайындағы жекеленген өнімдік әрекеттену мүмкіндігімен қамтамасыз ету; жекеленген сапалы оқыту мүмкіндігін кеңейту.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жалпы еңбекке даярлау сабақтарын ұйымдастыру және өткізу процесінде қажетті педагогикалық талаптар сақталады:
1) мұғалім Бағдарлама негізінде тапсырмаларды орындаудың күрделілік деңгейін, кезеңдерін ерекшелей отырып, өзі жүргізетін еңбек түрі бойынша үлгілік күнтізбелік жоспар әзірлейді; құрал-жабдықтарды, технологиялық құжаттарды, оларды орындауға арналған керек-жарақтарды таңдайды; еңбек тапсырмаларын немесе олардың кезеңдерін орындау бойынша критериалды бағалауды әзірлейді;

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода. Дифференцированный подход к обучающимся с особыми образовательными потребностями в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Индивидуальный подход является конкретизацией дифференцированного подхода.
10. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Педагог, зная общие закономерности развития обучающихся, познавательные возможности каждого, способы специальной педагогической помощи не только организует учебно-познавательную деятельность обучающихся, но и управляет этим процессом.
11. Необходимость в постоянном повторении и закреплении изученного материала объясняется такой особенностью обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, как быстрое забывание изученных знаний и навыков. На каждом уроке отводится время для повторения.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) расширяют арсенал средств педагога специального образования, помогая "достраивать" те условия обучения, которые необходимы для решения развивающих и коррекционных задач. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
13. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания в любых необходимых знаковых формах, свободно переходя от одного и того же предметного содержания в наглядной форме и с помощью речи, переходить от одного способа к другому;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися с легкими нарушениями интеллекта собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; обеспечения возможности для продуктивной индивидуальной деятельности в условиях группового обучения; расширения возможности качественной индивидуализации обучения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. В процессе организации и проведения уроков общетрудовой подготовки соблюдаются необходимые педагогические условия:
1) учитель на основе Программы разрабатывает примерный календарный план по тому виду труда, который он ведет, с выделением этапов, уровней сложности выполнения заданий; подбирает инструменты, технологическую документацию, оснастку для их выполнения; разрабатывает критерии оценки выполнения трудовых заданий или их этапов;

2) білім алушыларды оқыту ұйымдастырылатын кәсіптің кәсіби әрекеттің мазмұнына және мамандарға қоятын талаптарымен таныстырады. Мұғалім білім алушыларды осы кәсіп аясындағы заттармен, құралдармен, мақсаттармен, ережелермен, еңбек құралдарымен таныстырады;
3) диагностикалық сынақтама жүзеге асырылады. Сынақтаманы, оның мазмұнын және диагностикалық құндылығын таңдау негізделуге және психологтармен келісілуге міндетті. Диагностикалық сынақтаманы жүргізуге арналған нұсқау мұқият әзірленеді;
4) білім алушылардың кәсіптік икемін және олардың нақты осы әрекеттегі тәжірибесін анықтау. Бұл білім алушылардың қызығушылықтары, олардың білім деңгейі және мүмкіндігі, белгілі бір кәсіптік әрекет аясындағы тәджірибесі туралы түсінікті алуға; білім алушылардың күрделілік деңгейі әр түрлі тапсырмаларды орындауға дайындығын анықтауға мүмкіндік береді;
5) білім алушыларды әрбір еңбек түрі және оларды орындауды ұйымдастыру бойынша оқу жұмысының мазмұнымен таныстыру.
15. Жалпы еңбекке даярлау сабақтарының барысында білім берушілерге кәсіптік әрекеттердің нақты түрлері туралы негізгі мәліметтер беріледі; кәсіптік әрекеттердің әр түрлі түрлерінің негізгі элементтері үлгіленеді; олардың қандай да бір еңбек түрі бойынша тапсырмаларды орындауға деген дайындық деңгейі анықталады; оқу тапсырмаларын сапалы орындау үшін қажетті талаптармен қамтамасыз етіледі.
16. Сабақтарды аптасына 6 сағаттан оқу жылына жоспарлаған кезде негізгі бейін және қосымша еңбек түрі немесе еңбек түрлерін тоқсандар немесе апталар бойынша бөлу таңдалады.
17. "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәні бір мезгілде бірнеше еңбек түрін қамтуды білдіреді.
18. Еңбекке оқыту бейіні білім алушының психофизикалық ерекшелігін, дәрігердің ұсынысын және мектептің мүмкіндігін есепке ала отырып, жеке анықталады.
19. Білім алушының кәсіби қызығушылығы, кәсіби шамасы немесе денсаулық мүмкіндігі болмаса еңбекке оқыту бейіні өзгереді.
20. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау шараларына қойылатын талаптар гуманизим идеяларына, осы санаттағы білім алушылардың мектептік оқуының табиғатына сәйкестігіне шартты болады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қол еңбегі бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормасы мақсатты тұжырымдауға негізделген және білім алушылардың оқудағы жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастырудағы біріңғай тәсілдемені жүзеге асыруға бағытталған.

2) ознакомление обучающихся с требованиями профессий к специалистам и содержанием профессиональной деятельности, в сфере которой организуется обучение. Учитель знакомит обучающихся с предметами, средствами, целями, условиями, орудиями труда данной сферы деятельности;
3) осуществление диагностического тестирования. Подбор тестов, их содержание и диагностическую ценность необходимо обосновать и согласовать с психологами. Тщательно разработаны инструкции к проведению диагностического тестирования;
4) выявление профессиональных намерений обучающихся и их опыта в конкретной сфере деятельности. Это позволяет получить представление об интересах обучающихся, уровне их знаний и возможностей, опыте в определенной сфере профессиональной деятельности; определить уровень подготовленности обучающихся к выполнению заданий различной сложности;
5) ознакомление обучающихся с содержанием учебной работы по каждому виду труда и организацией их выполнения.
15. В ходе уроков общетрудовой подготовки обучающимся даются базовые сведения о конкретных видах профессиональной деятельности; моделируются основные элементы разных видов профессиональной деятельности; определяется уровень их готовности к выполнению заданий по тому или иному виду труда; обеспечиваются условия для качественного выполнения учебных заданий.
16. При планировании занятий на год из расчета 6 часов в неделю выбирается основной профиль и дополнительный вид труда, либо распределяются виды труда по четвертям или неделям.
17. Предмет "Общетрудовая подготовка" предполагает включение нескольких видов труда одновременно.
18. Профиль трудового обучения определяется индивидуально с учетом психофизических особенностей обучающегося, рекомендации врача и возможностей школы.
19. В случае выявления отсутствия профессионального интереса, профессиональных данных, либо возможностей здоровья обучающегося, профиль трудового обучения меняется.
20. Требования к процедурам оценивания учебных достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения этой категории обучающихся.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Нормы оценки результатов усвоения общетрудовых умений и навыков, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Оқытудың деңгейлік мақсатты анықталған дағдыларды қалыптастырған тапсырмалар мен жаттығулар бағалау құралдары болып табылады.
23. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалау құралдарымен ғана жүзеге асырылады. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижелері білім беру процесі барысында мұғаліммен сабақтарда тікелей бағаланады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақтағы), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Ағымды бақылау сабақ барысында білім алушыларды бақылау, тәжірибелік және дербес жұмыстарды, әрекеттердің ұжымдық түрін талдау арқылы жүреді. Сабақ барысындағы бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагогтың пайдаланатын оқытудың мазмұны мен тәсілдерін түзету мақсатында жүргізіледі. Бұндай бақылау білім алушыларға қатысты ынталандыру және тәрбиелеу сипатында болады.
26. Мерзімдік бақылау жұмысы бағдарламалық тақырыпты, бөлімді өткеннен кейін жүргізіледі. Қорытынды бақылау тоқсанның, оқу жылының соңында жүргізіледі. Педагогпен оқу жылы бойы бақылаған сыныптың әр білім алушысының даму және табыстылық динамикасы талқыланады.
27. Бағалау шараларының көмегімен алынған ақпарат педагогқа дағдылар мен икемділіктерді меңгеру процесінде туындаған қиындықтарды дер кезінде байқауға және сайма-сай бағалауға мүмкіндік береді. Педагог білім алушыларға жеке көмек көрсетудің мазмұны мен тәсілдерін дәйекті анықтайды.
28. Сапалы оқытуды және білім алушыларлы жалпы еңбекке тиімді дайындау үшін еңбек сабағының кабинеттері санитарлық-гигиеналық нормаларды есепке ала отырып, қажетті мектептік құрал-жабдықтармен жарақтандырылады.
3-тарау. "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
29. "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты құрайды.
30. "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались общетрудовые умения и навыки.
23. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся и не предусматривает балльной оценки.
26. Периодический контроль проводится после изучения программной темы, раздела. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого ученика класса, наблюдаемая в течение учебного года.
27. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определять содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
28. Для организации качественного преподавания и эффективной общетрудовой подготовки обучающихся кабинеты труда укомплектовываются соответствующим оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Общетрудовая подготовка"
29. Объем учебной нагрузки по предмету "Общетрудовая подготовка" составляет:
1) в 5 классе – 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году.
30. Содержание учебного предмета "Общетрудовая подготовка" включает следующие разделы и подразделы:

1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын жасау технологиясы";
3) 3-бөлім "Қызмет көрсету еңбек дағдыларын меңгеру технологиясы";
4) 4-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
31. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер;
2) материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау.
32. "Еңбек заттарын жасау технологиясы" бөліміне кіретін бөлімшелер:
1) ағаш ұстасы;
2) түптеу картонаждық іс;
3) тігін ісі;
4) слесарлық іс;
5) сылақ-майлау ісі;
6) аяқ киім ісі.
33. "Қызмет көрсету еңбек дағдыларын меңгеру технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) гүл өсіру және сәндік бағбаншылық;
2) аула тазартушы;
3) қызмет көрсетуші кіші қызметкер.
34. "Еңбек заттарын талдау және бағалау" бөліміне кіретін бөлімшелер:
1) еңбек заттарын талдау;
2) еңбек заттарын бағалау.
35. 5-сыныпқа арналған "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) берілген әрекет аясындағы ситпат, мазмұны; жеке тұлғалық және кәсіби қасиеттерге қойылатын талаптар туралы жалпы түсінік; еңбек заттарының ерекшеліктері; еңбек материалдарының қасиеттері мен сипаттамалары; кәсіби сынаманы орындау технологиясы; техникалық терминология; құралдар және оларды қолдану ережелері; шеберханада, мектеп жанындағы үлескедегі жұмыс кезінде тәртіп ережелері және санитарлық-гигиеналық талаптары:
ағаш кесіндісін шектегіші бар стуслода белгі бойынша кесу технологиясы: қолданысы, негізгі техникалық сипаттамасы, стусломен және қол арамен жұмыс ережелері, ағаш ұстасы құралдарын жұмысқа дайындау, ағашты кесу;
қалта мен хатқалтаны жасау технологиясы: өлшеуіш сызғыштың және оның қимаүлгісінің көмегімен хатқалтаның жаймасын белгілеу, жайманы кесіп алу, бүйір және төменгі бөлігін жинастыру және желімдеу, пошта бұйымдарын қысу, есептеу және дайын бұйымдарды бандерольдау;
сәндік тігістерді орындау технологиясы: тамбурлық, ілмекті; қаңылтыр қораптарды жасау (сызба бойынша белгілеу, шеттерін бүгу, өткір жиектерін қайыру);
ағаш бұйымдарды майлы бояу, сулы құраммен сыланған жазықтықты бояу технологиясы.
36. 6-сыныпқа арналған "Жалпы еңбекке даярлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) орындалатын жұмыстың сипатына байланысты жалпы теориялық мәліметтер; еңбек заттарының ерекшеліктері; тапсырмада үлгі, сурет және технологиялық карта бойынша бағдарлау; еңбек заттарын жасаған кезде материалдардың қасиеттері; терминдер мен технологиялық операциялардың атаулары:
зерттелген операцияларды орындау және орындалатын әрекеттің алгоритмының технологиясы;
бұйым бөліктерін дөңгелек кесінділерден жасау технологиясы;
қаптама мен құжаттарға арналған қорап жасау технологиясы;
бір бөлікті бұйымдарды (қалталы жастық тысы, спорттық аяқ киімге арналған дорба) орындау технологиясы;
жабындық болаттан қоқысқа арналған қалақша жасау технологиясы;
әр түрлі шаруашылық жайлардың қабырғаларын жөндеген кезде сылау және бояу әрекеттерінің технологиясы.

1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда";
3) раздел "Технологии овладения навыками обслуживающего труда";
4) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
31. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) анализ материалов, инструментов и оборудования.
32. Раздел "Технологии изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) столярное дело;
2) переплетно-картонажное дело;
3) швейное дело;
4) слесарное дело;
5) штукатурно-малярное дело;
6) обувное дело.
33. Раздел "Технологии овладения навыками обслуживающего труда" включает следующие подразделы:
1) цветоводство и декоративное садоводство;
2) дворник;
3) младший обслуживающий персонал.
34. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ предметов труда;
2) оценивание предметов труда.
35. Базовое содержание учебного предмета "Общетрудовая подготовка" для 5 класса:
1) общее представление о содержании, характере труда в разных сферах деятельности; требования, предъявляемые к личности и профессиональным качествам; особенности предмета труда; свойства и характеристики материалов труда; технология выполнения профессиональной пробы; техническая терминология; оборудование и правила их использования; правил поведения и санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской, на пришкольном участке:
технология пиления деревянного бруска в стуле с ограничителем и по разметке: назначение, основные технические характеристики, правила работы со стуслом и ножовкой, подготовка столярных инструментов к работе, распил древесины;
технология изготовления пакета и конверта: разметка разверток конвертов при помощи измерительной линейки и по шаблону, вырезка разверток, сборка и подклейка боковых и нижних клапанов, обжимка почтовых изделий, подсчет и обандероливание готовых изделий;
технология выполнения декоративных швов: тамбурный, петельный;
изготовлению жестяной коробочки (разметка по чертежу, сгибание бортов, притупление острых кромок;
технология окраски масляными красками деревянных поверхностей, оштукатуренной поверхности водными составами.
36. Базовое содержание учебного предмета "Общетрудовая подготовка" для 6 класса:
1) теоретические сведения, связанные с характером выполняемой работы; особенности предмета труда; ориентировка в задании по образцу, рисунку и технологической карте; свойства материалов при изготовлении предметов труда; термины и названия технологических операций:
технология выполнения изученных операций, алгоритма выполняемых действий;
технология углового концевого соединения вполдерева брусков;
технология изготовления футляра и коробки для документов;
технология пошива однодетальных изделий (наволочка с клапаном, мешочек для спортивной обуви);
технология изготовления совка для мусора из кровельной стали;
технология штукатурки и покраски при ремонте стен в различных хозяйственных помещениях.

37. Осы бағдарламадағы оқу материалын сынып (тоқсан) бойынша шамамен бөлінген, мұғалім білім алушылардың меңгеру ерекшелігін ескере отырып, оқу материалын бір сыныптан келесі сыныпқа (бір тоқсаннан келесі тоқсанға) ауыстыруға құқылы. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының жеке қарқында, көлемде дамуға және оқу материалын меңгеруге құқысын жүзеге асыра отырып, мұғалім әр тақырыпты меңгеруге қажетті сағат санын өздігінен анықтайды. Әр сыныптағы оқу алдында өтілген материалды қайталаудан басталады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануға, мониторинг өткізуге тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан білім беру кезеңін, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.2.1 кодындағы "5" – сынып, "2.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
39. Оқыту мақсатының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар":
1-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
5.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
5.1.1.2 берілген әрекет аясындағыситпаты, мазмұны; жеке тұлғалық және кәсіби қасиеттерге қойылатын талаптар туралы жалпы түсініктің болуы;
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен еңбек заттарының ерекшеліктерін зерделеу және анықтау;
5.1.1.4 еңбек материалдарының қасиеттері мен сипаттамаларын зерделеу;
5.1.1.5 кәсіби сынаманы орындау технологиясын меңгеру;
5.1.1.6 техникалық терминологияны түсіну және өзінің сөйлеу тілінде пайдалану;
5.1.1.7 үйретілген операцияларды орындау технологиясын; орындалатын әрекеттердің алгоритмін ұстану
6.1.1.1 өзінің Отаны үшін мақтаныш сезімін білдіру;
6.1.1.2 орындалатын жұмыстың сипатына байланысты жалпы теориялық мәліметтері болу;
6.1.1.3 өзінің жеке ерекшеліктерін кәсіби талаптармен салыстыру;
6.1.1.4 еңбек заттарының ең бір маңызды ерекшеліктерін түсінуін және білімін көрсету;
6.1.1.5 өзінің жұмыс орнын өздігінен ұйымдастыру;
6.1.1.6 тапсырмада үлгі, сурет және технологиялық карта бойынша бағдарлау;
6.1.1.7 жоспар бойынша жұмыс істеу, әрекеттердің орындалу тәртібін сақтау, нұсқауды дұрыс және дәл орындау;
6.1.1.8 еңбек заттарын жасаған кезде материалдардың қасиеттерін есепке алу;

37. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в следующий (из одной четверти в следующую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы, раздела с обучающимися своего класса. Последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Система целей обучения
38. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.2.1 "5" – класс, "2.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
39. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел 1 "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
1.1.Общие сведения о предмете труда
5.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
5.1.1.2 иметь общее представление о содержании, характере труда в данной сфере деятельности, требования, предъявляемые к личности и профессиональным качествам;
5.1.1.3 изучать и определять особенности предмета труда с помощью учителя;
5.1.1.4 изучать свойства и характеристики материалов труда;
5.1.1.5 освоить технологию выполнения профессиональной пробы;
5.1.1.6 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
5.1.1.7 придерживаться технологии выполнения изученных операций; алгоритма выполняемых действий
6.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
6.1.1.2 иметь общие теоретические сведения, связанные с характером выполняемой работы;
6.1.1.3 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
6.1.1.4 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета труда;
6.1.1.5 самостоятельно организовать свое рабочее место;
6.1.1.6 ориентироваться в задании по образцу, рисунку и технологической карте;
6.1.1.7 работать по плану, соблюдать порядок действий, правильно и четко выполнять инструкцию;
6.1.1.8 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;

6.1.1.9 терминдер мен технологиялық операциялардың атауларын түсіну және сөйлеу тілінде пайдалану
1.2 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
5.1.2.1 материалдарды, құралдарды және жабдықтарды және оларды тәжірибелік сынама үлгісінде пайдалану ережелерін зерделеу;
5.1.2.2 құралдардың атауларын және қолданысын түсіну, мұғалімнің көмегімен жұмыс үшін қажетті материаладар мен құралдарды таңдай білу;
5.1.2.3 шеберханада, мектеп жанындағы үлескедегі жұмыс кезінде тәртіп ережелерін және санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстану;
5.1.2.4 жұмыс орнын ұйымдастыру;
5.1.2.5 құралдармен және жабдықтармен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін ұстану;
5.1.2.6 белгілеу тәсілдерін (қимаүлгі, сызғыш, циркуль, бұрыш көмегімен) қолдану
6.1.2.2 еңбек құралдарын пайдалану және құралды орындалатын операцияға сәйкес тиімді таңдай білу;
6.1.2.3 шеберханада жұмыс кезінде тәртіп ережелерін және санитарлық-гигиеналық талаптарды; құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін ұстану;
6.1.2.4 белгілеу тәсілдерін (қимаүлгі, сызғыш, циркуль, бұрыш және арнайы кәсіби құралдардың көмегімен) қолдану;
6.1.2.5 үйретілген операцияларды орындау технологиясын; орындалатын әрекеттердің алгоритмін ұстану;
6.1.2.6 жасалатын бұйымның қолданысын түсіну;
6.2.1.7 жазбаша және ауызекі нұсқауларды оқу және түсіну, жұмыс барысында сұрақтар мен жауаптарды тұжырымды етіп айта білу
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын жасау технологиясы":
2-кесте
Оқыту мақсаттары:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
2.1 Ағаш ұстасы
5.2.1.1 аралау түрлерін ажырату
5.2.1.2 ағаш кесіндісін шектегіші бар стуслода белгі бойынша кесу технологиясын меңгеру: қолданысы, негізгі техникалық сипаттамасы, стусломен және қол арамен жұмыс ережелері, ағаш ұстасы құралдарын жұмысқа дайындау, ағашты кесу, тегіс бетін құмқағазбен өңдеу
5.2.1.3 білдекте тесік тесуді меңгеру
3.2.1.4 қатар сызықтарды белгілеуге үйрену
5.2.1.5 жақ тәрізді арамен аралау техникасын меңгеру
5.2.1.6 сүргімен бақылау сызғышпен және бұрышпен жону техникасын меңгеру
5.2.1.7 қарындашпен белгі салу және сызғышпен және бұрышпен бақылауды жүзеге асыру
5.2.1.8 бөліктерді бұрама шегенің көмегімен біріктіру
5.2.1.9 тесігі бар кесек ағаштан салғыш жасау
5.2.1.10 шегенің және бұрама шегенің көмегімен жинауды жүзеге асыру
5.2.1.11 ағашты "Күйдіру" техникасымен көркемдеп әшекейлеу техникасын меңгеру
6.2.1.1 ағаштың құрылысын және ағаш түрлерінің қасиеттерін білу; бұйым бөліктерін дөңгелек кесінділерден жасау технологиясын меңгеру
6.2.1.2 сүргімен жону, рейсмуспен белгілеу дағдыларын бекіту

6.1.1.9 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций
1.2. Анализ материалов, инструментов и оборудования
5.1.2.1 изучать инструменты, материалы, оборудование и правила их использования на примере практической пробы;
5.1.2.2 понимать названия и назначение инструментов, отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
5.1.2.3 придерживаться правил поведения и санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской, на пришкольном участке;
5.1.2.4 организовывать рабочее место;
5.1.2.5 придерживаться правил техники безопасности при работе с инструментами и приспособлениями;
5.1.2.6 применять приемы разметки (с помощью шаблона, линейки, циркуля, угольника)
6.1.2.2 пользоваться трудовыми инструментами и рационально подбирать инструмент в зависимости от выполняемой операции;
6.1.2.3 придерживаться правил поведения и техники безопасности, санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской; правил техники безопасности при работе с инструментами;
6.1.2.4 применять приемы разметки (с помощью шаблона, линейки, циркуля, угольника, специальных профессиональных инструментов);
6.1.2.5. придерживаться технологии выполнения изученных операций, алгоритма выполняемых действий;
6.1.2.6 понимать назначение изготовляемого изделия.
6.2.1.7 читать и понимать письменные и устные инструкции, по ходу работы уметь формулировать вопросы и ответы
2) раздел 2 "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
2.1. Столярно-плотничное дело
5.2.1.1 различать виды пиления;
5.2.1.2 освоить технологию пиления деревянного бруска в стусле с ограничителем и по разметке: назначение, основные технические характеристики, правила работы со стуслом и ножовкой, подготовка столярных инструментов к работе, распил древесины, обработка плоской поверхности шкуркой.
5.2.1.3 освоить сверление отверстия на станке;
3.2.1.4 научиться размечать параллельные линии;
5.2.1.5 освоить технику пиления лучковой пилой;
5.2.1.6 осваивать технику строгания рубанком с контрольной линейкой и угольником;
5.2.1.7 делать разметку карандашом и осуществлять контроль линейкой и угольником;
5.2.1.8 соединять детали с помощью шурупов;
5.2.1.12 изготавливать подставки из брусков с отверстиями;
5.2.1.13 осуществлять сборку на гвоздях и шурупах;
5.2.1.14 осваивать технику художественной отделки древесины "Выжигание"
6.2.1.1 знать строение дерева и свойства древесных пород;
освоить технологию изготовления изделия из деталей круглого сечения;
6.2.1.2 закреплять навыки строгания рубанком, размечать рейсмусом;

6.2.1.3 ағашта геометриялық ойма сурет салу техникасын меңгеру
6.2.1.4 кесіндінің жарты ағашына бұрыштап кіріге біріктіруді орындау
6.2.1.5 қисық сызықты аралауды орындау, қисық сызықты кесіндінің шеттерін өңдеу
6.2.1.6 бұрғылауды орындау
6.2.1.7 тесіп өткен және бітеу тесіктерді ұңғылауды орындау
6.2.1.8 ағаштардың негізгі түрлерінің қасиеттерін ажырату
6.2.1.9 аралау дағдыларын бекіту
6.2.1.10 кесінділерді айқастырып, бұрыштап, таңба сияқты біріктіруді орындау
6.2.1.11 тесіп өтекен тесіктерді ұңғылауды орындау
6.2.1.12 қисық сызықты аралауды орындау
6.2.1.13 қисық сызықты кесіндінің шеттерін өңдеу
6.2.1.14 асүйлік керек-жарақтарды жасау бойынша жұмыстарды орындау
2.2 Түптеу картонаждық іс
5.2.2.1 дайындық тапсырмаларын: еркін тақырыпқа сурет салу, суреттерді бояу, өсімдік тектес оюдың суретін салу, геометриялық пішіндерді белгілеу, пышақпен және қайшымен пішіп алуды орындау
5.2.2.2 құттықтау ашық хатын сурет–сызбы бойынша жасау технологиясын меңгеру
5.2.2.3 қалта мен хатқалтаны жасау технологиясын меңгеру: өлшеуіш сызғыштың және оның қимаүлгісінің көмегімен хатқалтаның жаймасын белгілеу, жайманы кесіп алу, бүйір және төменгі бөлігін жинастыру және желімдеу, пошта бұйымдарын қысу, есептеу және дайын бұйымдарды бандерольдау;
5.2.2.4 қарапайым сызбылар мен эскиздерді оқу және орындау
5.2.2.5 қағаздарды іріктеп, бүгу және сыммен тігу
5.2.2.6 түптеу жұмыстарын орындау
5.2.2.7 беті таза заттарды жасау
5.2.2.8 баулы папкаларды жасау
6.2.2.1 қалтасы, бауы бар папкаларды жасау
6.2.2.2 блоктарды біріктіру тәсілдерін ажырату
6.2.2.3 бұйым жасағанда қағаздың қасиеттерін падалану
6.2.2.4 бүктеу тәсілдерін ажырату;
6.2.2.5 әр түрлі жұмыс құралдарын пайдалану
6.2.2.6 бұйымның негізгі пішінін ерекшелеуге тырысу, бір негізгі пішіннен екінші негізгі пішінге көшу (бүктеу арқылы шаршыдан үшбұрыш жасау)
6.2.2.7 симметрия туралы қарапайым түсінік болу
6.2.2.8 кестелер мен көрнекілік құралдарды жапсыруды орындау
6.2.2.9 мұқабасы қатты жиектелген қойын дәптер жасау
6.2.2.10 қаптама мен құжаттарға арналған қорап жасау
2.3 Тігін ісі
5.2.3.1 қол жұмысына арналған құралдар мен құрылғыларды пайдалану
5.2.3.2 өсімдік текті талшықты маталардың (сиса, сәтен) қасиеттерімен танысу
5.2.3.3 қол тігістерін орындау
5.2.3.4 сәндік тігістерді (тамбурлық, ілмекті) орындау
5.2.3.5 бұйымдарды (тұқым салуға арналған дорба) қол тігістерін қолдана отырып жасау
5.2.3.6 сәндік қол тігістерімен (тамбурлық, сабақты) кестелеу техникасын меңгеру

6.2.1.3 освоить технику геометрической резьбы по дереву;
6.2.1.4 выполнять угловое концевое соединение вполдерева брусков;
6.2.1.5 выполнять криволинейное пиление, обработку криволинейной кромки;
6.2.1.6 выполнять сверление;
6.2.1.7 выполнять долбление сквозного и несквозного гнезд;
6.2.1.8 различать свойства основных пород древесины;
6.2.1.9 закреплять навыки пиления;
6.2.1.10 выполнять крестовое, угловое, тавровое соединение брусков вполдерева;
6.2.1.11 выполнять долбление сквозных гнезд;
6.2.1.12 выполнять криволинейное пиление;
6.2.1.13 выполнять обработку криволинейных кромок;
6.2.1.14 выполнять работы по изготовлению кухонной утвари
2.2. Переплетно-картонажное дело
5.2.2.1 Выполнять подготови-тельные задания: рисование на свободную тему,раскрашивание картин, рисование растительного орнамента, разметка геометрических фигур, раскрой детали ножом и ножницами;
5.2.2.2 освоить технологию изготовления поздравительной открытки по рисунку – схеме;
5.2.2.3 освоить технологию изготовления пакета и конверта: разметка разверток конвертов при помощи измерительной линейки и по шаблону, вырезка разверток, сборка и подклейка боковых и нижних клапанов, обжимка почтовых изделий, подсчет и обандероливание готовых изделий;
5.2.2.6 стремиться читать и выполнять простые чертежи и эскизы
5.2.2.6 выполнять фальцовку бумаги с подборкой и шитьем внакидку проволокой;
5.2.2.7 выполнять брощюровочные работы;
5.2.2.8 изготавливать беловые предметы;
5.2.2.9 изготавливать папки с завязками
6.2.2.1 изготавливать папки с клапанами и завязками;
6.2.2.2 различать способы соединения блока;
6.2.2.3 использовать свойства бумаги в работе над изделием.
6.2.2.4 различать приемы фальцовки
6.2.2.5 применять различные рабочие инструменты.
6.2.2.6 стремиться выделять базовую форму изделия, переходить от одной базовой формы к другой (из квадрата в треугольник путем фальцовки)
6.2.2.7 иметь элементарные понятия симметрии.
6.2.2.8 выполнять наклейку таблицы и наглядного пособия;
6.2.2.9 изготовление блокнота в твердом переплете с кантами;
6.2.2.8 изготовление футляра и коробки для документов;
2.3. Швейное дело
5.2.3.1 пользоваться инструментами и приспособлениями для ручных работ;
5.2.3.2 знакомиться со свойствами тканей из волокон растительного происхождения (ситец, сатин);
5.2.3.3 выполнять ручные стежки и строчки;
5.2.3.4 выполнять декоративные швы: тамбурный, петельный;
5.2.3.5 изготавливать изделия с использованием ручных швов (мешок для сбора семян);
5.2.3.6 осваивать технику вышивания ручными декоративными швами (тамбурный, стебельчатый);

5.2.3.7 шытыра моншақпен және пайеткамен кестелеу (белгі бойынша) техникасын меңгеру
5.2.3.8 табиғи көлемдегі (майлық) сызба құру техникасын меңгеру
5.2.3.9 киімдерді қол тігісін пайдалана отырып жөндеу
5.2.3.10 үтікпен жұмыстағы қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау
6.2.3.1 жануар текті талшықтан жасалған маталардың (жібек, жүн) қасиеттерімен танысу
6.2.3.2 жұмысты қол тігістерін пайдалана отырып орындауды жалғастыру
6.2.3.3 бұйымдарды қол тігістерін және кесте немесе жапсырмақұрақ түріндегі әшекейді пайдалана отырып жасау
6.2.3.4 сәндік тігістермен нобай бойынша кестелеу
6.2.3.5 сызба бойынша айқас тігіспен кестелеу
6.2.3.6 киімді жөндеуді торлап жамау және жапсырмақұрақпен жамау техникасымен орындау
6.2.3.7 қол жетекті және аяқ жетекті тігін машинкасының құрылысымен танысу
6.2.3.8 тігін машинкасын жұмысқа дайындау (жоғарғы және төменгі жіптерін салу)
6.2.3.9 тігін машинкасымен жұмыс тәсілдерін меңгеру
6.2.3.10 машина тігістерін орындау
6.2.3.11 машина тігістерін меңгеру (қайып тігу, ашық қиықты бүгілген тігіс және жабық қиықты бүгілген тігіс)
6.2.3.12 бір бөлікті бұйымдарды (қалталы жастық тысы, спорттық аяқ киімге арналған дорба) орындау
2.4 Слесарлық іс
5.2.4.1 сымның (алюминий, жез, болат) қасиеттерімен танысу
5.2.4.2 сыммен жұмысқа арналған құралдармен және аспаптармен (темір сызғыш, үшкір тістеуік, тістеуік, сымды майыстыруға арналған жақтау) танысу және жұмыс тәсілдерін меңгеру
5.2.4.3 слесарлық құралдармен жұмыс ережелерін білу және орындау
5.2.4.4 дайындаманың ұзындығын сызғышпен белгілеу
5.2.4.5 сыммен тәжірибе жұмыстарын (үзіп алу, майыстыру, бұрау, жалпайту) орындау
5.2.4.6 ақ және қара қаңылтырдың қасиеттерімен (кесіледі, майысады) танысу
5.2.4.7 қаңылтырмен жұмысқа арналған құралдармен және аспаптармен (сызғыш, темір кесетін қол қайшы, ағаш балға, жатық егеу, слесарлық қысқыш) танысу және жұмыс тәсілдерін меңгеру
5.2.4.8 жұқа темірді белгілеген және кескен кездегі қауіпсіздік ержелерін білу және орындау
5.2.4.9 қаңылтыр қораптарды жасау бойынша жұмыстарды (сызба бойынша белгілеу, шеттерін бүгу, өткір жиектерін қайыру) орындау
5.2.5.9 бұйымды жатық егеумен және құмқағазбен тегістеп өңдеу
5.2.5.10 дөңес және ойыс пішінді жазық бөліктерді қимаүлгі бойынша белгілеп кесіп алу
5.2.5.11 бөліктерде тесік тесу
5.2.5.12 бөліктерді қалпағы жасырын тойтарма шегемен біріктіру
5.2.5.13 жұқа қабатты темірмен жұмыс

5.2.3.7 осваивать технику вышивки бисером и пайетками (по разметке);
5.2.3.8 осваивать технику построения чертежа в натуральную величину (салфетка);
5.2.3.9 осуществлять ремонт одежды с применением ручных швов;
5.2.3.10 выполнять правила техники безопасности при работе с утюгом. пошив изделий с использованием ручных швов
6.2.3.1 знакомиться со свойствами ткани из волокон животного происхождения (шелк, шерсть);
6.2.3.2 продолжить выполнять работы с использованием ручных стежков и строчек;
6.2.3.3 выполнять пошив изделий с использованием ручных стежков и строчек с отделкой в виде вышивки или аппликации;
6.2.3.4 вышивать по контуру декоративными стежками;
6.2.3.5 вышивать крестиком по схеме;
6.2.3.6 выполнять ремонт одежды техниками штопки и заплаты-аппликации;
6.2.3.7 познакомиться с устройством швейной машинки с ручным приводом и ножным приводом;
6.2.3.8 подготавливать швейную машинку к работе (заправка верхней и нижней ниток);
6.2.3.9 осваивать приемы работы на швейной машинке;
6.2.3.10 выполнять машинные строчки;
6.2.3.11 осваивать машинные швы (стачной, двойной шов с открытым срезом и с закрытым срезом);
6.2.3.12 выполнять пошив однодетальных изделий (наволочка с клапаном, мешочек для спортивной обуви)
2.4. Слесарное дело.
5.2.4.1 знакомиться со свойствами проволоки (алюминиевая, медная, стальная);
5.2.4.2 знакомиться и осваивать приемы работы с инструментами и приспособлениями для работы с проволокой (линейка металлическая, острогубцы, плоскогубцы, оправка для изгибания проволоки);
5.2.4.3 знать и выполнять правила работы со слесарными инструментами;
5.2.4.4. делать разметку длины заготовки по линейке;
5.2.4.5 выполнять практические работы с проволокой (откусывание, изгибание, скручивание, расплющивание);
5.2.4.6 знакомиться со свойствами белой и черной жести (режется, сгибается);
5.2.4.7 знакомиться и осваивать приемы работы с инструментами и приспособлениями для работы с жестью (чертилки, ручные ножницы по металлу, киянка, напильник плоский личной, тиски слесарные)
5.2.4.8 знать и выполнять правила безопасности при разметке и резании тонкого листового металла;
5.2.4.9 выполнять работы по изготовлению жестяной коробочки (разметка по чертежу, сгибание бортов, притупление острых кромок;
5.2.5.9 отделка изделия личным напильником и шлифовальной шкуркой;
5.2.5.10 опиливание плоской детали выпуклой и вогнутой формы с разметкой по шаблону;
5.2.5.11 сверление сквозного отверстия в детали;
5.2.5.12 соединение деталей заклепками с потайными головками;
5.2.5.13 работа с тонколистовым металлом;

6.2.4.1 слесарлық шеберханадағы жұмыс ережелерін білу және орындау
6.2.4.2 5-сынып бағдарламасы бойынша сыммен және қаңылтырмен жұмыстарды орындау
6.2.4.3 слесарлық құралдармен және аспаптармен жұмыстағы қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және орындау
6.2.4.4 сызба бойынша бөліктерді жазықтық белгілеу және өңдеуді орындау
6.2.4.5 бөліктерді қалпағы жартылай дөңгелек тойтарма шегемен біріктіру
6.2.4.6 тақтада шабуды орындау
6.2.4.7 қисық сызықты жиекті кесіп алуды орындау
6.2.4.8 жазық қаңылтырды кесуді орындау
6.2.4.9 бұйымды технологиялық карта бойынша орындау
6.2.4.10 бөліктерді қалпақтары жасырын тойтарма шегемен біріктіру
6.2.4.11 тәжірибе жұмыстарын орындау: қайырылған жері бойынша жырашық орындау, аспаптың өзегінде сақиналап майыстыру, жуандығы 1,5 – 2,0 мм болат қапсырманы қысқышта және жақтауда майыстыру, қалыңдығы 5 мм дейінгі болат тілкем мен тілімдерді майыстыру
6.2.4.12 майыстырудың бақылау мөлшері мен дұрыстығын үлгі және бұрыштама бойынша тексеруді жүзеге асыру
6.2.4.13 жабындық болаттан қоқысқа арналған қалақша жасау
6.2.4.14 2 мм болаттан ағаш бұйымдарын бекітуге арналған бұрыштамалар жасау
6.2.4.15 дайын бұйымды үлгімен салыстыру арқылы бағалау
2.5 Сылақ-майлау ісі
5.2.5.1 сылақшы мамандығы туралы негізгі мәліметтерді білу
5.2.5.2 сылақ жұмыстарын орындауға арналған материалдар туралы түсініктер болу
5.2.5.3 майлы бояудың қасиеті және құрамы (қою және пайдалануға дайын) туралы түсініктер болу
5.2.5.4 майлы бояуды жұмысқа дайындау техникасын меңгеру
5.2.5.5 сулы бояу құрамы (қасиеті, құрамы) туралы мсәліметтер болу
5.2.5.6 сулы бояу құрамын қолдану техникасын меңгеру
5.2.5.7 колер туралы қысқаша мәліметтер болу
5.2.5.8 бұрын боялған беттерді тазартуды жүзеге асыру
5.2.5.9 бояу түрлерін анықтауға (сыныптағы, мектеп жайларындағы, үйдегі) жаттығу
5.2.5.10 жаққыш (қолмен жаққыш, айналма жаққыш, қолдану және олардың күтімі) туралы мәліметтер болу
5.2.5.11 бояу кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру
5.2.5.12 жазықтықтың бояуға дайындығын анықтау
5.2.5.13 сылақтың негізгі кемшіліктері туралы түсініктер болу
5.2.5.14 жай сылаудың негізгі амалдарын меңгеру
5.2.5.15 ағаш бұйымдарды майлы бояумен жай ғана бояуды орындау;
5.2.5.16 сулы құраммен сыланған жазықтықты бояу
5.2.5.17 темір заттарды құрамында су жоқ бояумен бояуға дайындау техникасын меңгеру
6.2.5.1 5-сынып бағдарламасы бойынша бояу жұмыстарын орындау
6.2.5.2 бояу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және орындау
6.2.5.3 жақсартылған сылақ сипаттамасымен танысу

6.2.4.1 знать и выполнять правила работы в слесарной мастерской;
6.2.4.2 выполнять работы с проволокой и жестью по программе 5 класса;
6.2.4.3 знать и выполнять правила техники безопасности при работе со слесарными инструментами и приспособлениями;
6.2.4.4 выполнять плоскостную разметку и обработку деталей по чертежу;
6.2.4.5 выполнять соединение деталей заклепками с полукруглой головкой;
6.2.4.6 выполнять рубку на плите;
6.2.4.7 выполнять опиливание криволинейной кромки;
6.2.4.8 выполнять опиливание широкой поверхности;
6.2.4.9 выполнять изделие по технологической карте;
6.2.4.10 соединять детали заклепками с потайными головками;
6.2.4.11 выполнять практические работы:
выполнение канавки по месту сгиба, сгибание кольца на стержне в приспособлении, сгибание стальных скоб толщиной 1,5 – 2,0 мм на оправках и в тисках, сгибание полос из стали толщиной до 5 мм и пластинок;
6.2.4.12 осуществлять проверку правильности и контрольных размеров гибки по образцу и угольнику;
6.2.4.13 изготавливать совок для мусора из кровельной стали;
6.2.4.14 изготавливать угольник крепежный для столярных изделий из стали 2 мм;
6.2.4.15 оценивать готовое изделие путем сравнения с образцом
2.5. Штукатурно-малярное дело
5.2.5.1 знать основные сведения о профессии штукатура-маляра;
5.2.5.2 иметь сведения о материалах для выполнения малярных работ;
5.2.5.3 иметь сведения о свойстве и составе масляных красок (густотертые и готовые к употреблению);
5.2.5.4 освоить технику подготовки масляных красок к работе;
5.2.5.5 иметь сведения о водных окрасочных составах (свойства, состав);
5.2.5.6 освоить технику применения водного окрасочного состава;
5.2.5.7 иметь краткие сведения о колерах;
5.2.5.8 осуществлять очистку ранее окрашенных поверхностей;
5.2.5.9 упражняться в определении видов краски (в классе, школьных помещениях, дома);
5.2.5.10 иметь сведения о кисти: ручник и маховая, применение и уход за ними;
5.2.5.11 организовывать рабочее место при окраске;
5.2.5.12 определять готовность поверхности к окраске;
5.2.5.13 иметь представление об основных дефектах штукатурки;
5.2.5.14 освоить основные операции простой штукатурки;
5.2.5.15 выполнять простую окраску масляными красками деревянных поверхностей;
5.2.5.16 производить окраску оштукатуренной поверхности водными составами;
5.2.5.17 освоить технику подготовки металлических поверхностей под окраску неводными составами
6.2.5.1 выполнять покрасочные работы по программе 5 класса;
6.2.5.2 выполнять технику безопасности при покрасочных работах;
6.2.5.3 познакомиться с характеристика улучшенной штукатурки;

6.2.5.4 қарапайым сылақты жақсартылған сылақтан ажырату
6.2.5.5 сылақ жұмысына арналған құралдарды (темір күрекше, қалақша, әндеме, жартылай әндеме) атау және пайдалану
6.2.5.6 сылақ жұмысына арналған ерітінді қоспаны дайындау
6.2.5.7 иісі бойынша эмаль бояуын майлы бояудан ажырату
6.2.5.8 орындалған жай сылақтың үлгісі бойынша жұмыста бағдарлау
6.2.5.9 жай сылақты орындау мерзімін анықтау
6.2.5.10 жамылғыны орындау мерзімін анықтау
6.2.5.11 жамылғыны әндемемен (темір немесе ағаштан жасалған) жағу
6.2.5.12 оқу қалқандарына бүрку, бояу және жамылғы жағу әрекеттерін орындау
6.2.5.13 үлгіге бағдарлай отырып сылау және бояу әрекеттерін орындау
6.2.5.14 үлгімен салыстыра отырып, орындалған жұмыс сапасын бағалау
6.2.5.15 әр түрлі шаруашылық жайлардың қабырғаларын жөндеген кезде сылау және бояу әрекеттерін орындау
2.6 Аяқ киім ісі
5.2.6.1 аяқ киім тігуші кәсібі туралы негізгі мәліметтер болу
5.2.6.2 аяқ киімнің беткі жағы былғары туралы қарапайым түсініктер болу
5.2.6.3 аяқ киім тігуге арналған былғарының негізгі қасиеттерімен танысу
5.2.6.4 бұйым бөліктерін бекітуге арналған материалдармен (капрон жіп, балауыз) және олардың қасиеттерімен танысу
5.2.6.5 былғарыдан бұйым жасауға арналған құрылғылармен және құралдармен (верстак, түзу буз, ілмек біз, тебен ине) жұмыс техникасын меңгеру
5.2.6.6 бізбен жұмыстағы қауіпсіздік техника ережелерін білу және орындау
5.2.6.7 былғарымен жұмыс кезіндегі сызғышпен және бұрыштамамен жұмыс техникасын меңгеру
5.2.6.8 үлгі бойынша тапсырмаларда бағдарлау
5.2.6.9 тапсырмаларда заттық технологиялық карта көмегімен бағдарлау
5.2.6.10 дайындамаға суретті өлшеу құралдарының (сызғыш, үшбұрыш) көмегімен түсіру
5.2.6.11 бізбен тесік тесу
5.2.6.12 бұйымды жіппен біріктіру
5.2.6.13 сағатқа бау жасау
5.2.6.14 тараққа қаптама жасау
5.2.6.15 көзілдірікке қаптама жасау
5.2.6.16 жасалған бұйымдарды мұғалімнің көмегімен талдау
5.2.6.17 үлгі бойынша бұйымның жасалуын бақылауды көз мөлшерімен және өлшеу құралдарының көмегімен орындау
6.2.6.1 5-сынып бағдарламасы бойынша терімен жұмысты орындау
6.2.6.2 былғары бөліктерін бекіту материалдарымен (капрон және кендір жіптер, балауыз және қарамай) таныстықты жалғастыру
6.2.6.3 тігіс түрлері (қол тігісі, торлау тігісі) туралы қарапайым мәліметтер болу
6.2.6.4 қатты және бос тігіс туралы түсініктер болу
6.2.6.5 тесетін құралдармен (біз, жіп салғыш, қол тігін инесі) жұмыстағы қауіпсіздік ережелерін орындау
6.2.6.6 былғары түрлерімен (табиғи және жасанды былғары) танысу
6.2.6.7 аяқ киім тігу өнеркәсібінде қолданылатын желім түрлерімен (синтетикалық желім, ерітілген желім, казеин желімі, аяқ киімді үй жайында жөндеу жұмысына арналған желім) танысу

6.2.5.4 различать простую штукатурку от улучшенной;
6.2.5.5 называть и пользоваться инструментами для штукатурных работ: сокол, металлическая кельма, (мастерок) терка, полутерок;
6.2.5.6 подготавливать растворы для штукатурных работ;
6.2.5.7 отличать эмалевые краски от масляных по запаху;
6.2.5.8 ориентироваться в работе по образцу выполненной простой штукатурки;
6.2.5.9 определять сроки выполнения операций простой штукатурки;
6.2.5.10 определять сроки выполнения накрывки;
6.2.5.11 наносить накрывки теркой (деревянной или металлической);
6.2.5.12 осуществлять обрызг, грунт и накрывку на учебных щитах;
6.2.5.13 выполнять операции штукатурки и окраски с ориентировкой на образец;
6.2.5.14 оценивать качество работы в сравнении с образцом;
6.2.5.15 выполнять операции штукатурки и покраски при ремонте стен в различных хозяйственных помещениях
2.6. Обувное дело
5.2.6.1 знать основные сведения о профессии обувщика;
5.2.6.2.иметь элементарные понятия о кожах верха обуви;
5.2.6.3 знакомиться с основными свойствами кож для верха обуви;
5.2.6.4 познакомиться с материалами для скрепления деталей изделия и их свойствами: капроновые нитки, воск;
5.2.6.5 осваивать технику работы с оборудованием и инструментами для изготовления изделий из кожи: верстак, шило прямое, шило-крючок, швейная игла;
5.2.6.6 знать и выполнять правила техники безопасности с шильями;
5.2.6.7 освоить технику работы с линейкой и угольником при работе с кожей;
5.2.6.8. ориентироваться в задании по образцам;
5.2.6.9 ориентироваться в задании с помощью предметной технологической карты;
5.2.6.10 переводить рисунок на заготовку с помощью измерительного инструмента (линейки, треугольника);
5.2.6.11 прокалывать шилом отверстия;
5.2.6.12 прикреплять нитками изделия;
5.2.6.13 изготавливать ремешок для часов;
5.2.6.14 изготавливать чехол для расчески;
5.2.6.15 изготавливать футляр для очков;
5.2.6.16 анализировать изготовленные изделия с помощью учителя;
5.2.6.17 выполнять контроль изделия по образцу на глаз и с помощью измерительного инструмента
6.2.6.1 выполнять работы с кожей по программе 5 класса;
6.2.6.2 продолжить знакомство с материалами для крепления кожи: нитки капроновые и лавсановые, воск пчелиный и вар;
6.2.6.3 иметь элементарные сведения о видах швов: ручной шов, обметочный шов;
6.2.6.4 иметь понятия о тугом и слабом швах;
6.2.6.5 выполнять правила безопасной работы с колющими инструментами: шило, нитевспарыватель, ручная швейная игла;
6.2.6.6 познакомиться с видами кожи: натуральная и кожзаменители;
6.2.6.7 познакомиться с клеями, применяемыми в обувном производстве:
синтетические клей, клеи-расплавы, казеиновый, клей для ремонта обуви в домашних условиях;

6.2.6.8 аяқ киім бөліктері және олардың қолданысы туралы түсініктер болу
6.2.6.9 аяқ киімді жасау үшін қолданылатын материалдар (былғары, резенке, қатырмақағаз) туралы түсініктер болу
6.2.6.10 аяқ киімнің мезгілдік және қолданысы бойынша түрін анықтау
6.2.6.11 аяқ киім бөліктерін жасау
6.2.6.12 жұмысты мұғалімнің түсіндірмесі мен тәжірибе жүзінде көрсеткенінен кейін жоспарлау;
6.2.6.13 аяқ киімді ұсақ жөндеу жұмысына дайындау
6.2.6.14 аяқ киімнің желімдеу арқылы біріктіру тәсілімен орындалатын ұсақ жөндеу жұмысын меңгеру
6.2.6.15 тапсырмада үлгі және техникалық суреттер бойынша бағдарлау
6.2.6.16 аяқ киімді жөндеу жұмысына дайындау бойынша жалпы жұмыс жоспары туралы айту
6.2.6.17 жұмыс үшін қажетті құралдарды таңдау
6.2.6.18 дайын бұйымды үлгімен немесе жұбымен салыстыру арқылы бағалау
3) 3-бөлім "Қызмет көрсету еңбек дағдыларын меңгеру технологиясы":
3-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
3.1 Гүл өсіру және сәндік бағбаншылық
5.3.1.1 гүлдік өсімдіктер, олардың сан алуандығы, сәндік қасиеті туралы түсінік болу
5.3.1.2 топырақ және гүлдерді өсіруге арналған экологиялық талаптар туралы түсінік болу
5.3.1.3 мәдени және жабайы өсетін гүлдік өсімдіктерді ажырату
5.3.1.4 жергілікті жерде ең бір кеңінен тараған гүлдік өсімдікті атау
5.3.1.5 гүлбақшада және бөлмеде өсірілетін гүлдік өсімдіктермен танысу
5.3.1.6 гүлдік өсімдіктердің тұқымын жинау
5.3.1.7 бір жылдық тұқымдары ірі гүлдік өсімдіктер түрін (қырмызыгүл, настурция, барқытгүл) атау
5.3.1.8 гүлдік өсімдіктердің жемісінің және тұқымының піскен белгілерін байқау
5.3.1.9 кейбір өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарының пісуін жеделдету тәсілдері (тамырларын зақымдамай аудару) туралы түсінік болу
5.3.1.10 тұқым жинау тәсілдерін, жинағаннан кейін тұқымды кептіру және сақтау тәсілдерін меңгеру
5.3.1.11 тұқымы бар кеуіп қалған жемісті жинау немесе сабақтың бір бөлігімен кесіп алу
5.3.1.12 жемістерді қатырмақағаздан жасалған қораптарға салу және кептіру үшін сөреге орналастыру
5.3.1.13 жемістері піспеген кейбір өсімдіктерді тамырынан кесіп алып, тұқымы піскенше желдетілетін жайға іліп қою
5.3.1.14 гүлбақшадағы жерді қазу
5.3.1.15 гүлбақшаны тұқым себуге, көшет отырғызуға дайындау
5.3.1.16 гүлбақшаны мезгілдік тазарту, жолды түскен жапырақтардан тазарту
5.3.1.17 гүлбақшадағы жұмысқа арналған құралдарды күту
5.3.1.18 бөлме өсімдіктерін күту: суғару, құнарландыру
5.3.1.19 бөлме өсімдіктеріне арналған топырақтық қоспа дайындау
6.3.1.1 5-сыныпта өткен материалдарды қайталау
6.3.1.2 гүлбақшадағы жұмысқа арналған құралдарды күту

6.2.6.8 иметь представление о деталях обуви и их назначении;
6.2.6.9 иметь представление о материалах, применяемых для изготовления обуви: кожа, резина, картон;
6.2.6.10 определять род обуви по сезонности и назначению;
6.2.6.11 изготавливать детали обуви;
6.2.6.12 планировать работы после объяснения и практического показа задания учителем;
6.2.6.13 подготавливать обувь к мелкому ремонту;
6.2.6.14 осваивать мелкий ремонт обуви клеевым методом крепления;
6.2.6.15 ориентироваться в задании по образцам и техническим рисункам;
6.2.6.16 рассказывать общий план работы по подготовке обуви к ремонту;
6.2.6.17 подбирать необходимые инструменты для работы;
6.2.6.18 оценивать готовое изделие путем сравнения с образцом или другой полупарой обуви
3) раздел 3 "Технологии овладения навыками обслуживающего труда":
таблица 3
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
3.1. Цветоводство и декоративное садоводство
5.3.1.1иметь представление о цветковых растениях, многообразие, декоративные качества;
5.3.1.2 иметь представление о почвенно-грунтовых и экологических условиях для выращивания цветов;
5.3.1.3 различать культурные и дикорастущие цветковые растения;
5.3.1.4 называть цветковые растения, наиболее распространенные в местных условиях;
5.3.1.5 ознакомиться с цветковыми растениями, выращиваемые в цветниках и в комнатных условиях;
5.3.1.6 осуществлять сбор семян цветковых растений;
5.3.1.7 различать и называть виды однолетних цветковых растений с крупными семенами (ноготки, настурции, бархатцы);
5.3.1.8 замечать признаки созревания плодов и семян цветковых растений;
5.3.1.9 иметь представление о способах ускорения созревания плодов и семян у некоторых растений (перевертывание без повреждения корней);
5.3.1.10 осваивать приемы сбора семян, способы хранения и просушки семян после сбора;
5.3.1.11 осуществлять сбор или срезку с частью стебля подсохших плодов с семенами;
5.3.1.12 укладывать плоды в картонные коробки и устанавливать на стеллажи для просушки;
5.3.1.13 срезать некоторые растения с недозрелыми плодами под корень и подвешивать в проветриваемое помещение для дозревания семян;
5.3.1.14 вскапывать почву в цветнике;
5.3.1.15 подготавливать цветник к посеву, высадке рассады;
5.3.1.16 осуществлять сезонную очистку цветника, очистку дорожек от опавших листьев;
5.3.1.17 ухаживать за инвентарем для работы в цветнике.
5.3.1.18 ухаживать за комнатными растениями: полив, подкормка;
5.3.1.19 заготавливать почвенные смеси для комнатных растений
6.3.1.1 повторить материал, пройденный в 5 классе;
6.3.1.2 ухаживать за инвентарем для работы в цветнике;

6.3.1.3 гүлбақшадағы гүлдеп болған бір жылдық өсімдіктерді алып тастау
6.3.1.4 жерасты бөлігін қазып алып, келесі жылдың көктеміне дейін сақталатын өсімдіктерді ажырату
6.3.1.5 гүлбақшадағы күзгі жұмыстарды жүзеге асыру
6.3.1.6 гүлбақшаның территориясын өсімдік қалдықтарынан тазарту
6.3.1.7 болу керекті түсініктер: атыз, қазу тереңдігі
6.3.1.8 күректің құрылысын, топырақты қазу тәсілдерін, жұмыс қалпын, қауіпсіздік техникасын білу
6.3.1.9 бірінші атызды қазу техникасын, жерді берілген тереңдік бойынша қазуды меңгеру
6.3.1.10 бөлме өсімдіктеріне арналған топырақтық қоспамен танысу, оның сапасына, құрылымдық бөліктеріне, сақтауға қойылатын талаптар
6.3.1.11 бақшалық немесе шымды жерді дайындау үшін жер таңдау
6.3.1.12 дайындалатын топырақты қазу және босату
6.3.1.13 топырақты сақтау орнына тасу
6.3.1.14 қара шіріндіні дайындау, мұғалімнің көрсетуі бойынша қара шірікті топырақпен араластыру
6.3.1.15 бөлме өсімдіктерінің қоректену қажеттіліктері (жарық, жылу, топырақ пен ауаның белгілі бір ылғалдылығы) туралы жалпы түсініктер болу
6.3.1.16 бөлме өсімдіктерін суғару ережелері мен тәсілдерін білу
6.3.1.17 өсімдікке құйылатын судың температурасын қадағалау
6.3.1.18 сауыттағы топырақтың ылғалдылығын анықтау (ұстап көру)
6.3.1.19 біржылдық және көпжылдық гүлдік өсімдіктер туралы түсініктер болу
6.3.1.20 қыстап қалатын көпжылдық гүлдік өсімдіктер туралы түсініктер болу
6.3.1.21 қыстап қалатын көпжылдық гүлдік өсімдіктердің күтімін жүзеге асыру (мұғалімнің басшылығымен).
3.2 Аула тазартушы
5.3.2.1 әр түрлі кәсіптің қажеттілігін сезіну
5.3.2.2 қарапайым қызмет көрсету кәсібін білу
5.3.2.3 тазалау жұмысына арналған арнайы киімді ажырату: түрі, қолданысы, құрылысы, ұқыптылықпен ұстау
5.3.2.4 шаруашылық құралдарымен (сыпыртқы, күрек, тырма, қалақ, зембіл), олардың құрылысымен, қолданысымен танысу
5.3.2.5 сыпыртқыны, күректі, тырманы, қалақты, зембілді қолдана білу
5.3.2.6 қатты жабыны бар жолдарды сыпыру;
5.3.2.7 қоқысты үю, қоқысты тасымалдау
5.3.2.8 көгалды жинастыру: бұтақтарды және бөгде заттарды жинастыру; тырмамен тырмалау, көгалды тазарту
5.3.2.9 спорт алаңдарын және мектеп айналасындағы үлескелерді жинастыру
5.3.2.10 жинастыру құралдарын тазарту және сақтау орындарына орналастыру
6.3.2.1 5-сыныпта өткен материалды қайталау
6.3.2.2 аула тазартушының қысқы арнайы киімінің ерекшеліктерін білу
6.3.2.3 қыс мезгілінде тазартуға арналған құралдарды (көшпелі қозғалтқыш, қырғыш, сүймен, қар тазартуға арналған күрек) білу және пайдалана білу
6.3.2.4 шаруашылық құралдарымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін білу және орындау

6.3.1.3 удалять отцветающие однолетние растения в цветнике;
6.3.1.4 различать растения, подземная часть которых подлежит выкопке и хранению до весны следующего года;
6.3.1.5 осуществлять осенние работы в цветнике;
6.3.1.6 удалять растительные остатки на территории цветника;
6.3.1.7 иметь понятия: борозда, глубина вскапывания;
6.3.1.8 знать устройство лопаты, приемы вскапывания почвы, рабочая поза, техника безопасности;
6.3.1.9 освоить технику прокладывания первой борозды, вскапывание почвы на заданную глубину;
6.3.1.10 познакомиться с земляными смесями для комнатных растений: требования к качеству, составные части, хранение;
6.3.1.11 выбирать место для заготовки огородной или дерновой земли;
6.3.1.12 вскапывать и разрыхлять заготавливаемую почву;
6.3.1.13 подносить или подвозить почву к месту хранения;
6.3.1.14 заготавливать перегной, смешивать перегной с землей по указанию учителя;
6.3.1.15 иметь общее представление о потребностях комнатного растения в питательной среде: свете, тепле, определенной влажности почвы и воздуха;
6.3.1.16 знать правила и приемы полива комнатного растения;
6.3.1.17 соблюдать температуру поливной воды;
6.3.1.18 определять влажность почвы в горшке и кадке (на ощупь);
6.3.1.19 иметь представление о однолетних и многолетних цветковых растениях;
6.3.1.20 иметь представление о зимующих многолетних цветковых растениях;
6.3.1.21 осуществлять уход за зимующими многолетними цветковыми растениями (под руководством учителя)
3.2 Дворник
5.3.2.1 осознавать необходимость разных профессий;
5.3.2.2 знать простейшие профессии обслуживающего труда;
5.3.2.3 различать спецодежду для уборочных работ: виды, назначение, устройство, бережное отношение;
5.3.2.4 ознакомиться с хозинвентарем (метла, лопата, грабли, совки, носилки), устройства, назначение;
5.3.2.5 уметь обращаться с метлой, лопатой, граблями, совком, носиками;
5.3.2.6 подметать дорожки с твердым покрытием;
5.3.2.7 собирать мусор в валки и в кучи, переносить мусор;
5.3.2.8 убирать газоны: убирать сучья и посторонние предметы, сгребать граблями, убирать с газонов;
5.3.2.9 убирать спортплощадки и участки пришкольной территории;
5.3.2.10 очищать уборочный инвентарь и устанавливать на место хранения.
6.3.2.1 повторить материал, пройденный в 5 классе;
6.3.2.2 знать особенности спецодежды дворника в зимний период;
6.3.2.3 знать и уметь пользоваться инструментами для уборки в зимний период: движок, скребок, лом, лопата для уборки снега);
6.3.2.4 знать и выполнять правила техники безопасности при работе с хозинвентарем;

6.3.2.5 жолдың жабындысын бұзбайтын тазарту тәсілдерін меңгеру
6.3.2.6 қатты мұздың ауа температурасына тәуелділігін түсіну
6.3.2.7 жолдарды қардан тазарту
6.3.2.8 мұзды ою және жинау
6.3.2.9 қарды және мұзды арнайы бөлінген жерге үю
6.3.2.10 жинастыру құралдарын тазарту және сақтау орындарына орналастыру
6.3.2.11 территорияның жиналған үлгісі бойынша бағдарлау
6.3.2.12 орындалған жұмыстың сапасын және орындау дәйектілігін ұжымдық талдау
3.3 Қызмет көрсетуші кіші қызметкер
5.3.3.1 әр түрлі кәсіптің қажеттілігін сезіну;
5.3.3.2 қызмет көрсетуші еңбегінің қарапайым кәсібін білу;
5.3.3.3 жинастыру жұмыстарына арналған арнайы киімдерді (халат, алжапқыш, үшкіл орамал) пайдалану, оларды ұқыпты ұстау, күту және сақтау;
5.3.3.4 қағазбен және қатырмақағазбен жұмыс: "Тұрғын бөлме", "Мектеп" макеттері мен жапсырмақұрақты, ашық қорапты жасау;
5.3.3.5 қол тігістерін пайдалана отырып, жиһазды сүртуге арналған майлық орамалды тігу;
5.3.3.6 орамалдың қиылған шеттерін қол тігісімен өңдеу
5.3.3.7 киімді жөндеу, сыртқы киімдердің түймелерін, ілгегін қадау
5.3.3.8 электр үтікті меңгеру, қолданысы, күтімі және пайдалану;
5.3.3.9 еден түрлерін: тақтай, боялған, линолеум төселген ажырату
5.3.3.10 едендерді жууға арналған құралдармен және қандай да бір төсемі бар едендерді жууға қарсы көрсетімі бар құралдармен танысу;
5.3.3.11 жинастыру құралдарын (шелек, шлапшын, қалақ, еден сыпыратын щетка, шүберек, швабра) білу және пайдалану
5.3.3.12 жинастыру құралдарын тазарту және сақтау орындарына орналастыру
5.3.3.13 тақтай, боялған, линолеум және қыш тақта төселген едендерді құрғақ және сумен тазартуға дайындау;
5.3.3.14 швабраны жұмысқа дайындау;
5.3.3.15 еденді шварбрамен сүрту;
5.3.3.16 шүберекті шлапшында шайқап алу;
5.3.3.17 жинастыру құралдарын жұмыстан кейін тазарту және сақтау үшін арнайы бөлінген орынға орналастыру
6.3.3.1 5-сыныпта өткен материалды қайталау;
6.3.3.2 орамалдарды тігу үшін пайдаланылатын маталарды атау;
6.3.3.3 қол жетекті және аяқ жетекті тігін машиналардың құрылысымен танысу;
6.3.3.4 тігін машинасын жұмысқа дайындау (жорғарғы және төменгі жіптерін салу);
6.3.3.5 тігін машинасымен жұмыс тәсілдерін меңгеру;
6.3.3.6 машщина тігістерін орындау;
6.3.3.7 машина тігістерін меңгеру (қайып тігу, ашық қиықты бүгілген тігіс және жабық қиықты бүгілген тігіс);
6.3.3.8 қол орамалын, үшкіл орамалды тігуді орындау;
6.3.3.9 матаны екі қабаттап ұстағыш тігу, шеттерін үлгі бойынша торлау тігісімен өңдеу
6.3.3.10 жинастыруға арналған шүберек түрін, жұмыс түріне қарай қолданысын ажырату

6.3.2.5 освоить приемы уборки, не нарушающие дорожное покрытие;
6.3.2.6 понимать зависимость твердого льды от температуры воздуха;
6.3.2.7 расчищать дорожки от снега;
6.3.2.8 скалывать и убирать лед;
6.3.2.9 убирать снег и лед в специально отведенные места;
6.3.2.10 очищать уборочный инвентарь и устанавливать на место хранения;
6.3.2.11 ориентироваться по образцу убранного участка территории;
6.3.2.12 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы.
3.3. Младший обслуживающий персонал
5.3.3.1 осознавать необходимость разных профессий;
5.3.3.2 знать простейшие профессии обслуживающего труда;
5.3.3.3 использовать спецодежду для уборочных работ (халат, фартук, косынка): бережное отношение, уход, хранение;
5.3.3.4 работа с картоном и бумагой: изготовление макета и аппликации "Жилая комната", "Школа"; открытой коробки;
5.3.3.5 работать с тканью с использованием ручных швов, пошив салфетки для протирки мебели;
5.3.3.6 обрабатывать обрезные края полотенца ручным шитьем;
5.3.3.7 ремонтировать одежду: пришивать пуговицы, вешалки на белье и верхней одежде;
5.3.3.8 осваивать электроутюг: назначение, уход, пользование;
5.3.3.9 различать виды пола: дощатый крашенный, покрытый линолеумом;
5.3.3.10 познакомиться со средствами для мытья и средствами, применение которых противопоказано при мытье полов с тем или иным покрытием;
5.3.3.11 знать и использовать по назначению уборочный инвентарь (ведро, таз, совок, половая щетка, тряпка, швабра);
5.3.3.12 готовить уборочный инвентарь к хранению, знать порядок хранения;
5.3.3.13 готовить к сухой и влажной уборке дощатый крашенный, покрытый линолеумом и плиточный полы;
5.3.3.14 готовить швабру к работе;
5.3.3.15 протирать пол шваброй;
5.3.3.16 прополаскивать тряпку в тазу;
5.3.3.17 обрабатывать уборочный инвентарь после работы и укладывать в специально отведенное место для хранения
6.3.3.1 повторить материал, пройденный в 5 классе;
6.3.3.2 называть ткани, используемые для изготовления платков;
6.3.3.3 познакомиться с устройством швейной машинки с ручным приводом и ножным приводом;
6.3.3.4 подготавливать швейную машинку к работе (заправка верхней и нижней ниток);
6.3.3.5 осваивать приемы работы на швейной машинке;
6.3.3.6 выполнять машинные строчки;
6.3.3.7 осваивать машинные швы (стачной, двойной шов с открытым срезом и с закрытым срезом);
6.3.3.8 выполнять пошив носового платка, головной косынки;
6.3.3.9 изготавливать салфетки-прихватки из двух слоев ткани с обработкой краев косым обметочным стежком по образцу готового изделия;
6.3.3.10 различать тряпки для уборки, назначение в зависимости от вида работы;

6.3.3.11 жинастыру түріне қарай пайдаланылатын шүберектерді белгілеу;
6.3.3.12 шүберектердің жұмыс кезіндегі және сақтау кезіндегі жағдайына қатысты санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау
6.3.3.13 жайды жинастыру ержелері мен дәйфектілігін орындау
6.3.3.14 терезенің алдын және жылу батареяларын сүрткен кезде қауіпсіздік ережелерін орындау;
6.3.3.15 еденді сулы шүберекпен сүртіп алу
6.3.3.16 шүберекті жұмыс кезінде жуу
6.3.3.17 жұмыс нәтижесін тексеру
6.3.3.18 орындалған жұмыстың сапасын және орындау дәйектілігін ұжымдық талдау
4) 4-бөлім "Еңбек құралдарын талдау және бағалау":
4-кесте
Оқыту мақсаттары
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
4.1 Еңбек заттарын талдау
5.1.4.1 өз еңбегінің нәтижесіне қызығушылық байқату
5.1.4.2 еңбектің бір түрі бойынша кәсіптік дағдыларды меңгеруге деген уәжін байқату
5.1.4.3 мақсатына жетуде тәртіптілік және табандылық таныту, өзінің еңбегіне деген мақтанышын байқату;
5.4.1.4 орындалған жұмыс сапасына талдау жүргізу
5.4.1.5 өзінің және жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға тырысу, жұмыстағы артықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу
5.4.1.6 алған білімін тәжірибелік әрекеттерде қолдану
6.1.4.1 бұйымды орындау процесін мұғалімнің көмегімен және өздігінен мұқият талдауға тырысу
6.1.4.2 орындалған жұмысқа талдау жүргізу
6.1.4.3 орындалған жұмыс сапасын бақылау
6.1.4.4 өзінің еңбегінің нәтижесіне деген қызығушылық байқату
6.1.4.5 өзінің еңбегі үшін тәртіптілік және жауапкершілік байқату
6.1.4.6 мақсатына жетуде табандылық таныту, өзінің еңбегіне деген мақтаныш және бөтен еңбекке деген сыйласымдық сезімін байқату
6.1.4.7 өзінің жеке ерекшеліктерін еңбектің белгілі бір түріне қатысты кәсіби талаптармен салыстыру
4.2 Еңбек заттарын бағалау
5.4.2.1 мұғалімнің көмегімен алдағы жұмыс туралы ауызша есеп беру
5.4.2.2 берілген жоспар бойынша орындалған жұмыс туралы ауызша есеп беру
5.4.2.3 сөзінде оқыған терминдерді пайдалана отырып, жасалған жұмыс туралы ауызша есеп беру
5.4.2.4 бұйымды үлгіге қарау және өлшеуіш құралдардың көмегімен бақылауды жүзеге асыру;
5.4.2.5 орындалған жұмыстың сапасын және орындау дәйектілігін ұжымдық талдау
6.4.2.1 берілген жоспар бойынша орындалған жұмыс туралы ауызша есеп беру
6.4.2.2 мұғалімнің шамалы көмегімен өзін-өзі ағымды бақылауды жүзеге асыру
6.4.2.3 жұмыс сапасын үлгімен салыстыру арқылы бағалау
6.4.2.4 сөзінде техникалық терминологияны пайдалану
6.4.2.5 жұмыстың сапасы мен нәтижесін тексеру
6.4.2.6 орындалған жұмыстың сапасын және орындау дәйектілігін ұжымдық талдау

6.3.3.11 маркировать тряпки для уборки по видам;
6.3.3.12 выполнять санитарно-гигиенические требования к состоянию тряпок во время работы и при хранении;
6.3.3.13 выполнять правила и последовательность уборки помещения;
6.3.3.14 выполнять правила безопасности при протирке подоконника и отопительного радиатора;
6.3.3.15 выполнять влажную протирку пола;
6.3.3.16 промывать тряпки во время работы;
6.3.3.17 проверять результаты работы;
6.3.3.18 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
4) раздел 4 "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 4
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
4.1. Анализ предметов труда
5.1.4.1 проявлять заинтересова-нность в результатах своего труда;
5.1.4.2 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками по одному из видов труда;
5.1.4.3 проявлять дисциплиниро-ванность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
5.4.1.4 производить анализ качества выполненной работы;
5.4.1.5 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
5.4.1.6 применять полученные знания в практической деятельности
6.1.4.1 стремиться подробно анализировать процесс выполнения изделия по вопросам учителя и самостоятельно;
6.1.4.2 производить анализ выполненной работы;
6.1.4.3 контролировать качество выполненной работы;
6.1.4.4 проявлять заинтересован-ность в результатах своего труда;
6.1.4.5 проявлять дисциплиниро-ванность и ответственность за свой труд;
6.1.4.6 проявлять упорство в достижении цели, гордость за свой труд и уважения к чужому труду;
6.1.4.7 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями по определенному виду труда
4.2. Оценивание предметов труда
5.4.2.1 делать устный отчет о предстоящей работе с помощью учителя;
5.4.2.2 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
5.4.2.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
5.4.2.4 выполнять контроль изделия по образцу на глаз и с помощью измерительного прибора.
5.4.2.5 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
6.4.2.1 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
6.4.2.2 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
6.4.2.3 оценивать качество работы в сравнении с образцом;
6.4.2.4 употреблять в речи техническую терминологию;
6.4.2.5. проверять качество и результаты работы;
6.4.2.6 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы

40. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 5-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
5.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну
5.1.1.2 берілген әрекет аясындағы ситпаты, мазмұны; жеке тұлғалық және кәсіби қасиеттерге қойылатын талаптар туралы жалпы түсініктің болуы
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен еңбек заттарының ерекшеліктерін зерделеу және анықтау
5.1.1.4 еңбек материалдарының қасиеттері мен сипаттамаларын зерделеу
5.1.1.5 кәсіби сынаманы орындау технологиясын меңгеру
5.1.1.6 техникалық терминологияны түсіну және өзінің сөйлеу тілінде пайдалану
5.1.1.7 үйретілген операцияларды орындау технологиясын; орындалатын әрекеттердің алгоритмін ұстану
1.2 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
5.1.2.1 материалдарды, құралдарды және жабдықтарды және оларды тәжірибелік сынама үлгісінде пайдалану ережелерін зерделеу
5.1.2.2 құралдардың атауларын және қолданысын түсіну, мұғалімнің көмегімен жұмыс үшін қажетті материаладар мен құралдарды таңдай білу
5.1.2.3 шеберханада, мектеп жанындағы үлескедегі жұмыс кезінде тәртіп ережелерін және санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстану
5.1.2.4 жұмыс орнын ұйымдастыру
5.1.2.5 құралдармен және жабдықтармен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін ұстану

40. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
41. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 5 класс:
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
5.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
5.1.1.2 иметь общее представление о содержании, характере труда в данной сфере деятельности, требования, предъявляемые к личности и профессиональным качествам;
5.1.1.3 изучать и определять особенности предмета труда с помощью учителя;
5.1.1.4 изучать свойства и характеристики материалов труда;
5.1.1.5 освоить технологию выполнения профессиональной пробы;
5.1.1.6 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
5.1.1.7 придерживаться технологии выполнения изученных операций; алгоритма выполняемых действий
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
5.1.2.1 изучать инструменты, материалы, оборудование и правила их использования на примере практической пробы;
5.1.2.2 понимать названия и назначение инструментов, отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
5.1.2.3 придерживаться правил поведения и санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской, на пришкольном участке;
5.1.2.4 организовывать рабочее место;
5.1.2.5 придерживаться правил техники безопасности при работе с инструментами и приспособлениями;

6.1.2.6 жасалатын бұйымның қолданысын түсіну;
6.2.1.7 жазбаша және ауызекі нұсқауларды оқу және түсіну, жұмыс барысында сұрақтар мен жауаптарды тұжырымды етіп айта білу
2.Технологии изготовления предмета труда
2.5.Штукатурно-малярное дело;
6.2.5.1 5-сынып бағдарламасы бойынша бояу жұмыстарын орындау;
6.2.5.2 бояу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және орындау;
6.2.5.3 жақсартылған сылақ сипаттамасымен танысу;
6.2.5.4 қарапайым сылақты жақсартылған сылақтан ажырату;
6.2.5.5 сылақ жұмысына арналған құралдарды (темір күрекше, қалақша, әндеме, жартылай әндеме) атау және пайдалану;
6.2.5.6 сылақ жұмысына арналған ерітінді қоспаны дайындау;
6.2.5.7 иісі бойынша эмаль бояуын майлы бояудан ажырату;
6.2.5.8 орындалған жай сылақтың үлгісі бойынша жұмыста бағдарлау;
6.2.5.9 жай сылақты орындау мерзімін анықтау;
6.2.5.10 жамылғыны орындау мерзімін анықтау;
6.2.5.11 жамылғыны әндемемен (темір немесе ағаштан жасалған) жағу;
6.2.5.12 оқу қалқандарына бүрку, бояу және жамылғы жағу әрекеттерін орындау;
6.2.5.13 үлгіге бағдарлай отырып сылау және бояу әрекеттерін орындау;
6.2.5.14 үлгімен салыстыра отырып, орындалған жұмыс сапасын бағалау;
6.2.5.15 әр түрлі шаруашылық жайлардың қабырғаларын жөндеген кезде сылау және бояу әрекеттерін орындау.
2.6. Аяқ киім ісі
6.2.6.1 5-сынып бағдарламасы бойынша терімен жұмысты орындау;
6.2.6.2 былғары бөліктерін бекіту материалдарымен (капрон және кендір жіптер, балауыз және қарамай) таныстықты жалғастыру;
6.2.6.3 тігіс түрлері (қол тігісі, торлау тігісі) туралы қарапайым мәліметтер болу
6.2.6.4 қатты және бос тігіс туралы түсініктер болу
6.2.6.5 тесетін құралдармен (біз, жіп салғыш, қол тігін инесі ) жұмыстағы қауіпсіздік ережелерін орындау
6.2.6.6 былғары түрлерімен (табиғи және жасанды былғары) танысу
6.2.6.7 аяқ киім тігу өнеркәсібінде қолданылатын желім түрлерімен (синтетикалық желім, ерітілген желім, казеин желімі, аяқ киімді үй жайында жөндеу жұмысына арналған желім) танысу
6.2.6.8 аяқ киім бөліктері және олардың қолданысы туралы түсініктер болу
6.2.6.9 аяқ киімді жасау үшін қолданылатын материалдар (былғары, резенке, қатырмақағаз) туралы түсініктер болу
6.2.6.10 аяқ киімнің мезгілдік және қолданысы бойынша түрін анықтау
6.2.6.11 аяқ киім бөліктерін жасау;
6.2.6.12 жұмысты мұғалімнің түсіндірмесі мен тәжірибе жүзінде көрсеткенінен кейін жоспарлау
6.2.6.13 аяқ киімді ұсақ жөндеу жұмысына дайындау
6.2.6.14 аяқ киімнің желімдеу арқылы біріктіру тәсілімен орындалатын ұсақ жөндеу жұмысын меңгеру
6.2.6.15 тапсырмада үлгі және техникалық суреттер бойынша бағдарлау

6.1.2.6 понимать назначение изготовляемого изделия.
6.2.1.7 читать и понимать письменные и устные инструкции, по ходу работы уметь формулировать вопросы и ответы
2.Технологии изготовления предмета труда
2.5 Штукатурно-малярное дело
6.2.5.1 выполнять покрасочные работы по программе 5 класса;
6.2.5.2 выполнять технику безопасности при покрасочных работах;
6.2.5.3 познакомиться с характеристика улучшенной штукатурки;
6.2.5.4 различать простую штукатурку от улучшенной;
6.2.5.5 называть и пользоваться инструментами для штукатурных работ: сокол, металлическая кельма, (мастерок) терка, полутерок;
6.2.5.6 подготавливать растворы для штукатурных работ;
6.2.5.7 отличать эмалевые краски от масляных по запаху;
6.2.5.8 ориентиироваться в работе пообразцу выполненной простой штукатурки;
6.2.5.9 определять сроки выполнения операций простой штукатурки;
6.2.5.10 определять сроки выполнения накрывки;
6.2.5.11 наносить накрывки теркой (деревянной или металлической);
6.2.5.12 осуществлять обрызг, грунт и накрывку на учебных щитах;
6.2.5.13 выполнять операции штукатурки и окраски с ориентировкой на образец;
6.2.5.14 оценивать качество работы в сравнении с образцом;
6.2.5.15 выполнять операции штукатурки и покраски при ремонте стен в различных хозяйственных помещениях
2.6.Обувное дело
6.2.6.1 выполнять работы с кожей по программе 5 класса;
6.2.6.2 продолжить знакомство с материалами для крепления кожи: нитки капроновые и лавсановые, воск пчелиный и вар;
6.2.6.3 иметь элементарные сведения о видах швов: ручной шов, обметочный шов;
6.2.6.4 иметь понятия о тугом и слабом швах;
6.2.6.5 выполнять правила безопасной работы с колющими инструментами: шило, нитевспарыватель, ручная швейная игла;
6.2.6.6 познакомиться с видами кожи: натуральная и кожзаменители;
6.2.6.7 познакомиться с клеями, применяемыми в обувном производстве:
синтетические клей, клеи-расплавы, казеиновый, клей для ремонта обуви в домашних условиях;
6.2.6.8 иметь представление о деталях обуви и их назначении;
6.2.6.9 иметь представление о материалах, применяемых для изготовления обуви: кожа, резина, картон;
6.2.6.10 определять род обуви по сезонности и назначению;
6.2.6.11 изготавливать детали обуви;
6.2.6.12 планировать работы после объяснения и практического показа задания учителем;
6.2.6.13 подготавливать обувь к мелкому ремонту;
6.2.6.14 осваивать мелкий ремонт обуви клеевым методом крепления;
6.2.6.15 ориентироваться в задании по образцам и техническим рисункам;

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама "Жалпы еңбекке даярлау" пәні бойынша бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру бағдарламасының жалғасы болып табылады. Бағдарлама ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арнайы білім беруді дамытудағы заманауи үрдістерді ескеріп құрастырылған.
3. Арнайы мектептің 7-9 (10) сыныптарында "Кәсіби еңбекке баулу" пәнін оқытудың мақсаты - білім негіздерін қалыптастыру, білім алушылардың оқу-еңбек іс-әрекетін дамыту мүмкіндіктерін жүзеге асыру, оларды бастапқы кәсіби дағдыларды игеруге даярлау, кәсіптік-техникалық білім беру ұйымдарында оқытуға немесе олардың қызығушылықтары мен психикалық және дене мүмкіндіктерін ескеріп, өз бетімен еңбек етуге даярлау.
4. Жоғарыда көрсетілген мақсатты жүзеге асыру үшін еңбекке баулу үдерісі барысында келесі міндеттер шешіледі:
1) еңбек іс-әрекетінің мотивация деңгейін арттыру және еңбекке қажетті тұлғаның қасиеттерін қалыптастыру;
2) еңбекке деген әдеттерді және еңбекке төзімділікті қалыптастыру;
3) оқытылатын технологиялық операцияларын практикалық тұрғыда меңгеру үшін қажетті білімді қалыптастыру;
4) тапсырмада бағдарлану мен оны орындауды жоспарлау және жұмыс нәтижесін бақылау біліктілігін арттыру;
5) өзін-өзі кәсіби анықтауын қамтамасыз ету;
6) кәсіби технологияларды айқын түсіну дағдыларын қалыптастыру;
7) еңбек тәсілдерін оқыту барысында қозғалыс еңбек ету дағдыларын қалыптастыру, жұмыстардың түрлерімен байланысты оқытылатын технологиялық операциялардың орындалуын меңгеру;
8) позитивтік дүниетанымды қалыптастыру және өзін-өзі бағалауын арттыру;
9) білім алушыларды тәртіп талаптарын сақтауға, еңбек барысында өзара әрекеттестік үшін сөйлеуді қолдануға, бастаған істі соңына жеткізуге, жұмысты максималды сапалы орындауға үйрету;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Данная Программа является логическим продолжением программы начальной и основной средней школы по предмету "Общетрудовая подготовка". Программа разработана с учетом современных тенденций в развитии специального образования обучающихся с особыми образовательными потребностями.
3. Цель обучения по профилю "Профессионально-трудовое обучение" в 7-9 (10) классах специальной школы состоит в формировании основ знаний по профилю труда, реализации возможностей развития учебно-трудовой деятельности обучающихся, подготовке их к получению начальных профессиональных навыков, подготовке к обучению в организациях профессионально-технического образования или самостоятельному труду с учетом их интересов и психофизических возможностей.
4. Для реализации указанной цели в процессе трудового обучения обучающихся решаются следующие задачи:
1) повышать уровень мотивации трудовой деятельности и формировать необходимые в труде качества личности;
2) формировать привычки к труду и трудовой выносливости;
3) формировать знания, необходимые для практического освоения изучаемых технологических операций;
4) повышать уровень развития умений ориентироваться в задании, планировать и контролировать его выполнение;
5) способствовать дальнейшему профессиональному самоопределению;
6) вырабатывать у обучающихся четкое понимание профессиональной технологии;
7) развивать двигательные навыки в процессе обучения трудовым приемам, овладение выполнением изучаемых технологических операций, связанных с различными видами работ;
8) формировать позитивное мировоззрение и повышать самооценку;
9) приучать обучающихся к соблюдению дисциплинарных требований, использованию речи для взаимодействия в процессе труда, доведению до конца начатого дела, достижению максимального качества выполненных работ;

10) ауызша және жазбаша нұсқауларды, көрнекіліктің алуан түрлерін қолданып, білім алушылардың тапсырмада бағдарлану қабілетін жетілдіру;
11) алатын кәсібіне жағымды қарым-қатынас қалыптастыру.
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды еңбекке оқыту – олардың өмірде өз орындарын табуға, әлеуметтік ортаға бейімделуіне ең қолайлы құрал және жағдай болып табылады. Білім алушыларды еңбекке баулу оқуын тиімді ұйымдастыру, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетелімдері, еңбек нарығының қазіргі жай-күйіне сәйкес ұсынылған кәсіптердің қолжетімділігі ескеріле отырып, бастапқы кәсіптік даярлықты немесе кәсіптік-техникалық білімді алу үшін жағдай жасалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. "Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогиканың қағидаларына негізделіп, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Еңбекке оқытудың барлық кезеңдерінде зияты зақымдалған білім алушыларға білім берудің үздіксіздігі мен өзара байланысын қамтитын сабақтастық қағидасы: кіші мектеп жасынан орта мектеп жасына дейін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Еңбектің жекеленген түрлері мен оның құрамына енетін оқу пәндерінің ішкі өзара байланысы мен өзара тәуелділігінің болуын қамтамасыз ететін білім берудің мазмұнының тұтастығы қағидасы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Оқу-еңбек іс-әрекеті барысында зияты зақымдалған білім алушылардың дамуындағы кемшіліктерді барынша түзетуді қамтитын коррекциялық бағыттылық қағидасы.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Оқу-еңбек іс-әрекетінің мазмұнын және тұлғалық жетістіктердің нәтижелерін анықтайтын білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескеру қағидасы.

10) развивать у обучающихся умения ориентироваться в задании с использованием устных и письменных инструкций, различных видов наглядности;
11) формировать положительное отношение к приобретаемой профессии.
5. Трудовое обучение обучающихся с легкими нарушениями интеллекта – важнейшее условие и средство реализации возможностей их жизнеустройства, социальной адаптации и интеграции в общество. Эффективная организация трудового обучения обучающихся предполагает создание условий для получения начальной профессиональной подготовки или профессионально-технического образования с учетом доступности профессий, рекомендуемых согласно медицинским показаниям и противопоказаниям, и современного состояния рынка труда.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Профессионально-трудовое обучение" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Принцип преемственности, предполагающий взаимосвязь и непрерывность образования обучающихся с нарушением интеллекта на всех этапах трудового обучения: от младшего до старшего школьного возраста.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Принцип целостности содержания образования, обеспечивающий наличие внутренних взаимосвязей и взаимозависимостей между отдельными видами труда и учебными предметами, входящими в их состав.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Принцип коррекционной направленности, предполагающий максимальное исправление недостатков развития, обучающихся с нарушениями интеллекта в процессе учебно-трудовой деятельности.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Принцип учета возрастных особенностей обучающихся, определяющий содержание учебно-трудовой деятельности и результаты личностных достижений.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әртүрлі әлеуметтік ортада мінез-құлықтың адекватты тәсілдерін, білім алушылардың адамгершілік ұғымдарын және түсініктерін (жағымды/жағымсыз; жақсы/жаман) қалыптастыруға бағытталған тәрбиелік оқыту қағидасы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оқытылатын материал мен білім алушылардың практикалық іс-әрекетінің арасындағы тығыз байланыстарды орнатуды қамтитын практикалық бағыттылық қағидасы; ең алдымен практикалық мәні бар міндеттерді шешуге бағытталған білім мен қабілеттерін қалыптастыруды болжайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың өздеріне қолжетімді еңбек іс-әрекетінің барлық түрлерін, танымдық және оқу іс-әрекетінің әдістері мен тәсілдерін, коммуникативті іс-әрекет пен нормативті мінез-құлықтың әдістері мен тәсілдерін меңгеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін іс-әрекетті қалыптастыруға бағыттылық қағидасы.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Оқу жағдаятында, меңгерген білімдер, біліктіліктер, дағдылар мен қатынастарды әртүрлі өмірлік жағдайларда қолдана алу қағидасы - бұл өз кезегінде білім алушылардың өзбетімен бағдарлауға және шынайы өмірдегі белсенді еңбек іс-әрекетіне даярлығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Зияты зақымдалған білім алушылардың алуан түрлі топтарының психикалық дамуының ерекшеліктерін ескеру қағидасы.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бағдарлама әзірлеу негізіне дифференциалды және әрекеттік тәсілдер алынды.
1) дифференциалды тәсіл білім берудің мазмұнын меңгеру мүмкіндіктерінің әртектілігінде көрінетін білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін есепке алуды қамтиды. Оқу бағдарламаларын құрастыруда дифференциалды тәсілді қолдану, білім алушыларға дамудың жеке-дара әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндігін беріп, мазмұнның алуан түрлілігін қамтамасыз етеді;

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Принцип воспитывающего обучения, направленный на формирование у обучающихся нравственных представлений (правильно/неправильно; хорошо/плохо) и понятий, адекватных способов поведения в разных социальных средах.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Принцип практической направленности, предполагающий установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся; формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практикоориентированных задач.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Принцип направленности на формирование деятельности, обеспечивающий возможность овладения обучающимися с легкими нарушениями интеллекта всеми видами доступной им трудовой деятельности по профилю труда, способами и приемами познавательной и учебной деятельности, коммуникативной деятельности и нормативным поведением.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Принцип переноса усвоенных знаний, умений, навыков и отношений, сформированных в условиях учебной ситуации, в различные жизненные ситуации, что позволяет обеспечить готовность обучающегося к самостоятельной ориентировке и активной трудовой деятельности в реальном мире.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Принцип учета особенностей психического развития разных групп, обучающихся с нарушением интеллекта.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. В основу разработки Программы заложены дифференцированный и деятельностный подходы.
1) дифференцированный подход предполагает учет особых образовательных потребностей обучающихся, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания образования. Применение дифференцированного подхода к созданию учебных программ обеспечивает разнообразие содержания, предоставляя обучающимся возможность реализовать индивидуальный потенциал развития;

2) әрекеттік тәсіл білім алушылардың тұлғасының даму спецификасын есепке алып, білім берудің құрылымын және негізгі заңдылықтарды ашатын психология ғылымының теориялық қағидаларына негізделеді. Білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың тұлғасының дамуы, олардың өздеріне қолжетімді іс-әрекетін ұйымдастырудың сипатымен анықталуын тануға құрылады (заттық-практикалық және оқу іс-әрекеті). Білім берудегі әрекеттік тәсілді жүзеге асырудың негізгі құралы ретінде, білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеруін қамтамасыз ететін танымдық және заттық-практикалық іс-әрекетті ұйымдастыру процесі ретінде оқыту алынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Білім алушыларды тігін ісіне оқытудың өзгешелігі жалпы еңбек біліктерін дамытуға арналған ерекше жағдайларды құрумен анықталады: тапсырмаларға бағдарлану, жұмысты барысын жоспарлау, оның орындалуын бақылау.
18. Білім алушыларды тапсырмаларда бағдарлау қабілетін дамыту келесі жолдар арқылы жүзеге асырылады:
1) ұқсас жұмыстарды талдау тәжірибесін меңгеру есебінен білім алушыларда бағдарлау іс-әрекетін орындау кезінде көмек берудің қысқаруы;
2) тапсырмада бағдарлауға оқытуда көрнекі құралдардың алуан түрлерін қолдану;
3) жұмыс барысын алдын-ала жоспарлау (орындалатын жұмыс кезеңдерінің реттілігін, орындауға қажетті жұмыс тәсілдері мен құралдарын белгілеу, орындалған жұмыс жайлы есеп беру);
4) жұмысты бақылау (іс-әрекеттер мен нәтижелердің дұрысытығын анықтау, орныдалған жұмыстың сапасын бағалау).
19. Оқытудағы түзету-дамытушы тәсіл дамудағы кемшіліктердің табиғатының спецификасына сәйкес білім алушылардың ағза жүйесі мен сақталған функцияларын қолдануға сүйеніп, білім беру процесін құруды қамтиды.
20. Түзеу-дамытушы бағыттылық оқытушы іс-әрекеттің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі:
1) оқыту процесінің баяулығы;
2) оқытылатын материалды бірнеше рет қайталау үшін жағдай жасау және оны әртүрлі жағдаяттарда қайта жаңғырту;
3) білім алушылардың жеке-дара психикалық және дене мүмкіндіктері мен жас ерекшеліктерін ескеріп, дифференциалды тапсырмаларды құрастыру;
4) пәнаралық сипаттағы сұрақтар мен тапсырмаларды құрастыру;
5) білім алушыны команданың жетістіктеріне ықпал етуде алуан түрлі рөлдерді орындайтын топтағы жұмыс үшін жағдай жасау;
6) сенімділік пен ынтымақтастық атмосферасын құру;
7) өзіндік пікірін айту және дәлелдеу қабілетін дамыту үшін уәждемелі жағдайларды құру;

2) деятельностный подход основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося. Деятельностный подход в образовании строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной). Основным средством реализации деятельностного подхода в образовании является обучение как процесс организации познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся, обеспечивающий овладение ими содержанием образования.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Специфика трудового обучения обучающихся по любому профилю труда заключается в создании особых условий для развития общетрудовых умений ориентироваться в задании, планировать ход работы, контролировать ее выполнение.
18. Развитие у обучающихся умения ориентироваться в задании осуществляется следующими путями:
1) сокращением помощи в выполнении ориентировочных действий за счет приобретения обучающимися опыта анализа сходных работ;
2) обучением ориентировке в задании с использованием различных видов наглядных пособий;
3) предварительным планированием хода работы (установка логической последовательности этапов выполняемой работы, определение приемов работы и инструментов, необходимых для их выполнения, отчет о проделанной работе);
4) контролем работы (определение правильности действий и результатов, оценка качества выполненной работы).
19. Коррекционно-развивающий подход в обучении предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма обучающихся в соответствии со спецификой природы недостатка развития.
20. Коррекционно-развивающая направленность обеспечивается специальными методами и приемами обучающей деятельности:
1) замедление процесса обучения;
2) создание условий для могократного повторения изучаемого материала и воспроизведение его в разных ситуациях;
3) разработка дифференцированных заданий с учетом индивидуальных психофизических возможностей и возрастных особенностей обучающихся;
4) разработка вопросов и заданий межпредметного характера;
5) создание условий для работы в группах, где обучающийся выполняет разные роли для содействия успехам команды;
6) создание атмосферы доверия и сотрудничества;
7) создание мотивирующих ситуаций для развития умения высказывать и аргументировать свои мнения;

8) білім алушылардың қолжетімді практикалық жұмыстарын жүргізуге негізделген белсенді оқытуды ұйымдастыру.
21. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) арнайы білім беру педагогының құралдар қорын кеңейтеді, дамытушы және түзеушілік міндеттерді шешу үшін қажетті оқыту жағдайларын "құрып бітіруге" көмек береді.
22. Сабақта АКТ-ды қолдану төмендегі мақсаттарды қарастырады:
1) сөйлеудің көмегімен бір пәндік мазмұннан екіншісіне еркін өтіп, қажетті белгілер формасында тікелей бақылаудан жасырын және күрделі таным объектілерін модельдеу, бір әдістен келесі әдіске өту;
2) шынайы және мерзімі ұзартылған уақыт режимінде білім алушылардың өзіндік іс-әрекетін талдауға арналған қосымша визуалды динамикалық тіректерді құру; топтық оқыту жағдайында өнімді жеке-дара іс-әрекет үшін мүмкіндіктермен қамтамасыз ету; оқытудың сапалық дараландыру мүмкіндіктерін кеңейту.
23. АКТ-ды қолдану оқыту процесін дараландыруға мүмкіндік береді; сабақтағы жұмыстың мазмұнына қызығушылықты арттыруға; білім алушылардың танымдық іс-әрекетін белсендіруге; шығармашылық әлеуетін дамытуға мүмкіндік береді.
24. Оқу процесіндегі АКТ білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін ескеріп, мөлшерленіп қолданылуы керек.
25. "Кәсіби еңбекке баулу" пәнінің аясында оқыту нәтижелерін бағалау, мақсатты тұжырымдауға негізделген критериалды бағалауды қолданумен жүзеге асырылады.
26. Бағалаушы құралдар ретінде тапсырмалар мен жаттығулар алынады, олардың көмегімен жалпы еңбек біліктері мен дағдылары қалыптасады.
27. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау, тек ішкі бағалау құралдары арқылы жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін мұғалім сабақтарда білім беру процесінің барысында тікелей бағалайды. Зияты зақымдалған білім алушылармен біртұтас педагогикалық процесс құрылатын, арнайы педагогиканың қағидаларына– "диагностика және коррекциялық-дамытушы жұмыстың бірлігіне" сүйеніп, педагогтар жүйелі түрде оқу жылының қорытындысы бойынша білім алушылардың жетістіктері мен даму мониторингін және бағалаушы бақылаушы әрекеттерді жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелерін бағалау, ағымдық бағалау, бақылау және қорытынды бағалау түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8) организация активного обучения, основанного на проведении обучающимися доступных практических работ.
21. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) расширяют арсенал средств педагога специального образования, помогая "достраивать" условия обучения, необходимые для решения развивающих и коррекционных задач.
22. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания в необходимых знаковых формах, свободно переходя от одного и того же предметного содержания в наглядной форме и с помощью речи, переходить от одного способа к другому;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; обеспечения возможности для продуктивной индивидуальной деятельности в условиях группового обучения; расширения возможности качественной индивидуализации обучения.
23. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения, повысить интерес к содержанию работы на уроке, активизировать познавательную деятельность обучающихся, развивать творческий потенциал.
24. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
25. Оценивание результатов обучения в рамках предмета "Профессионально-трудовое обучение" осуществляется с применением критериального оценивания, основанного на целеполагании.
26. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формируются общетрудовые умения и навыки.
27. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения учебных программ оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Следуя принципу специальной педагогики – "единство диагностики и коррекционно-развивающей работы", на основе которого строится весь педагогический процесс с обучающимися с нарушениями интеллекта, педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего оценивания, контрольной и итоговой оценки.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

29. Ағымдық бағалау білім алушылардың сабақтағы іс-әрекетін бақылау, практикалық және өзбетіндік жұмыстарды талдау, іс-әрекеттің ұжымдық түрлерін талдаудың көмегімен жүргізіледі. Сабақтық бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін қолданатын оқытудың мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Ағымдық бағалау білім алушыларға қатысты ынталандырушы және тәрбиелеуші сипаты болады және баллдық бағалауды қарастырмайды.
30. Бақылау бағалау бағдарламалық тақырыпты, бөлімді оқытудан кейін жүргізіледі. В.В.Воронкова бойынша білім алушылар төрт типологиялық топқа бөлінеді және соның нәтижесінде бағаланады. 1 типологиялық топтың білім алушылары білімді қолдану деңгейінде оқу материалын меңгергенін көрсете алады. 2 типологиялық топтың білім алушылары – тақырыптың негізгі мазмұнын түсінгенін көрсетеді. 3 типологиялық топтың білім алушылары материалды танып-білу деңгейінде меңгереді және өз білімдерін өзектілеуде мұғалімнің көмегін қажет етеді. 4 типологиялық топтың білім алушылары жеке бағдарлама бойынша білім алады, оның аясында олардың жетістіктерін бағалау жүзеге асырылады.
31. Қорытынды бағалау тоқсанның, оқу жылының соңында жүргізіледі. Педагог міндетті түрде оқу жылының бойындағы сыныптың әрбір білім алушысының даму динамикасын және жетістігін талдайды.
32. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту бағдарламасын меңгеру нәтижелері, қорытынды түрінде білім берудің аяқталу сәтінде бағаланады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Білім алушылардың Бағдарламаны меңгеруі олардың нәтижелерінің екі түріне жетуін қамтиды: тұлғалық және пәндік.
34. Тұлғалық нәтижелерге жататындар:
1) өзін Қазақстанның азаматы ретінде түсіну; өз Отаны үшін мақтаныш сезімінің қалыптасуы;
2) басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметпен қарау;
3) өзіндік мүмкіндіктер, маңызды қажетті өмірді қамтамасыз ету туралы адекватты ұғымдардың қалыптасуы;
4) динамикалық өзгермелі және дамушы әлемде бейімдеудің бастапқы дағдыларын меңгеруі;
5) коммуникация дағдыларын және әлеуметтік өзара әрекеттестіктің қабылданған нормаларын меңгеруі;
6) әлеуметтік қоршаған ортаны, ондағы өз орнын ұғыну қабілеті, жасқа сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдау қабілеті;
7) әртүрлі әлеуметтік жағдайларда ересектермен және қатарластарымен ынтымақтастық дағдыларының қалыптасуы;
8) білім алушылардың әлеуметтік рөлдерді қабылдауы және меңгеруі, оқу іс-әрекетінің әлеуметтік маңызды мотивтерінің көрінісі;

29. Текущее оценивание производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Текущее оценивание носит стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся и не предполагает балльной оценки.
30. Контрольная оценка осуществляется после изучения программной темы, раздела. Обучающиеся 1 типологической группы (по В.В. Воронковой) демонстрируют овладение учебным материалом на уровне применения знаний. Обучающиеся 2 типологической группы – проявят понимание основного содержания темы. Обучающиеся 3 типологической группы усваивают материал на уровне узнавания и нуждаются в помощи учителя при актуализации своих знаний. Обучающиеся 4 типологической группы обучаются по индивидуальной программе, в рамках которой осуществляется оценка их достижений.
31. Итоговая оценка проводится также в конце четверти, года. Педагогом обязательно анализируется динамика развития и успешности каждого обучающегося, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающихся.
32. Результаты освоения программы трудового обучения обучающимися с легкими нарушениями интеллекта оцениваются как итоговые на момент завершения образования.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
33. Освоение обучающимися Программы предполагает достижение ими двух видов результатов: личностных и предметных.
34. К личностным результатам относятся:
1) осознание себя как гражданина Казахстана; формирование чувства гордости за свою Родину;
2) уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
3) адекватность представлений о собственных возможностях, о насущно необходимом жизнеобеспечении;
4) владение начальными навыками адаптации в динамично изменяющемся и развивающемся мире;
5) владение навыками коммуникации и принятыми нормами социального взаимодействия;
6) осмысление социального окружения, своего места в нем, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей;
7) сотрудничество со взрослыми и сверстниками в разных социальных ситуациях;
8) проявление этических чувств, доброжелательности, эмоционально-нравственной отзывчивости и взаимопомощи, проявление сопереживания к чувствам людей;

9) этикалық сезімдерді дамыту, ізгі ниеттілікті, эмоционалды-адамгершілік ілтипат пен өзара көмек көрсету, адамдардың сезімдеріне жанашырлық таныту;
10) өз еркімен өмір сүруге дайындығын көрсету. эстетикалық қажеттіліктерді, құндылықтар мен сезімдерді тәрбиелеу;
35. Заттық нәтижелер білім алушылардың "Кәсіби еңбекке баулу" пәніне тән білімдер мен қабілеттерді мңгерулерін қарастырады.
36. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың көпшілігі үшін минималды деңгей міндетті болып саналады. Еңбек бойынша жекеленген білім алушылардың осы деңгейдегі жетістігінің болмауы, олардың Бағдарламаның осы нұсқасы бойынша білім алуына кедергі болып табылмайды. Егер білім алушы пәндік нәтижелерді меңгерудің минималды деңгейіне жетпегенде, онда психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес берудің ұсынысы және ата-аналардың келісімімен (заңды өкілдері) білім алушы жеке бағдарлама бойынша оқытуға көшіріледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Деңгейлік мақсатты болжамдарға сәйкес әр тақырыптың бақылау-диагностикалық тапсырмалары дайындалады. Олардың орындалу нәтижелері оқүшылардың жетістіктік карталарында белгіленеді және білім алушыға жекелік қараудың негізі болады.
38. Сапалы білім беру мен тиімді кәсіби-еңбекке баулуды ұйымдастыру үшін еңбек сабағы кабинеттері санитарлық-гигиеналық нормалар ескеріле отырып, тиісті жабдықтармен қамтылады.
3-тарау. "Кәсіби еңбекке баулу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
39. "Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша оқу жүктемесі:
1) 7-сыныпта – аптасына 8 сағат, оқу жылына 272 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 8 сағат, оқу жылына 272 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 9 сағат, оқу жылына 306 сағатты;
4) 10-сыныпта – аптасына 20 сағат, оқу жылына 680 сағатты құрайды.
40. Бағдарламадағы оқу материалы білім алушылардың өзбетінділігін бірте-бірте арттыруды қамтитын белгілі жүйе бойынша орналастырылған. Сабақтың міндеттеріне қарай мұғалім жаңа танымдық мәліметтерді хабарлауға немесе оларды қайталауға, жаттығуларға, өзбетіндік практикалық жұмысқа әртүрлі уақыт мөлшерін жібереді.
41. Мұғалім Бағдарлама негізінде тапсырмаларды орындаудың күрделілік деңгейін, кезеңдері көрсетілген тақырыптық күнтізбелік жоспарды құрастыруы керек; инструменттерді, технологиялық құжаттаманы, оларды орындауға арналған жабдықтарды іріктеуі керек; еңбек тапсырмаларын немесе олардың кезеңдерін орындауды бағалау критерийлерін құрастыруы керек. Жұмыстың объектілерін алмастыруға жол беріледі, алайда тақырыптарды алмастыруда мұғалім еңбек түрінің күрделілік деңгейін және жекеленген объектілерді орындауды есепке алуы керек.

9) установки на безопасный, здоровый образ жизни, наличие мотивации к труду, работе на результат, бережному отношению к материальным и духовным ценностям;
10) готовность к самостоятельной жизни.
35. Предметные результаты включают освоенные обучающимися знания и умения, специфичные для предмета "Профессионально-трудовое обучение", готовность их применения. Предметные результаты определяют два уровня освоения Программы: минимальный и достаточный.
36. Минимальный уровень является обязательным для большинства обучающихся с легкими нарушениями интеллекта. Отсутствие достижения этого уровня отдельными обучающимися по труду не является препятствием к получению ими образования по этому варианту программы. В том случае, если обучающийся не достигает минимального уровня овладения предметными результатами, по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации и с согласия родителей (законных представителей) обучающийся переводится на обучение по индивидуальной программе.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
37. В соответствии с уровневым целеполаганием разрабатываются контрольно-диагностические задания для каждой темы. Результаты выполнения контрольно-диагностических заданий фиксируются в картах достижений обучающихся и являются основой для реализации индивидуального подхода к обучающимся.
38. Для организации качественного преподавания и эффективного профессионально-трудового обучения кабинеты труда укомплектовываются соответствующим оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Профессионально-трудовое обучение"
39. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение":
1) в 7 классе – 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
2) в 8 классе – 8 часов в неделю, 272 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 9 часов в неделю, 306 часов в учебном году;
4) в 10 классе – 20 часов в неделю, 680 часов в учебном году.
40. Учебный материал в Программе расположен в определенной системе, предполагающей постепенное повышение самостоятельности обучающихся. В зависимости от задач урока учитель отводит разное количество времени на сообщение новых познавательных сведений или их повторение, на упражнения, на самостоятельную практическую работу.
41. Учитель составляет примерный календарный план с учетом психофизических возможностей обучающихся класса, наличия соответствующих материалов. В связи с этим, в порядке прохождения тем, в плане учителя допускается отличие от порядка, предлагаемого Программой. Допускается замена объектов работ, однако при перестановке тем учитель учитывает уровень сложности вида труда и выполнения отдельных объектов.

42. Бағдарлама тақырыптарының зерделенуі практикалық жұмыстардың орындалуымен аяқталады, олардың тәрбиелік мәні жоғары және де ынтаны көтеріп, оқу удерісін оңтайландырады.
43. Бағдарламаның мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Әрбір бөлімшедегі белгіленген оқыту мақсаттары, мұғалімге жұмысты жүйелі жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
44. Бағдарламаның мазмұны профиліне сәйкес еңбектің бірнеше түрін қамтиды.
45. Мұғалім мектептің материалдық-техникалық базасына, тұрғылықты жердің дәстүріне байланысты және білім алушылардың даярлық деңгейіне сүйеніп, еңбектің түрлерін толықтырады, алмастырады.
46. Еңбекке баулу пәні бойынша ең кемінде екі сабақ жүргізіледі: бірінші сабақ-материалды теориялық тұрғыдан меңгеру, екінші сабақ – практикалық жұмыс.
47. Әр тоқсаның басында кіріспе сабақ (екі сағат) жүргізіледі. Бұл сабақтарда мұғалім білім алушыларды тоқсан немесе жылдық жұмыс жоспары мен оқытудың міндеттері, санитарлық-гигиеналық талаптар қайталанып, өмір қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау жұмыстары жүргізіледі.
48. Практикалық қайталау сабағы тек практикалық жұмысты (жаңа теориялық материалды қамтымайды) орындауды болжайды. Өйткені, өтілген сабақты практикалық жұмыста бекітуге бағытталады және әр тоқсанның аяғында оқу жоспар көлемінің 30-35% құрайды.
49. Практикалық жұмыс мұғалімнің жазба түрінде жазылған нұсқаулық құжаттарды (техникалық карта, нұсқаулық карта, нұсқаулық-техникалық карта, карта-термин, пәндік карта) қолданумен ұйымдастырылады.
50. Әр тоқсаның аяғында бір оқу сабақ ішінде өзіндік жұмысын орындауды қарастырады. Жыл қортындысы бойынша бақылау жұмысы жүргізіледі. Бақылау практикалық жұмысты орындау үшін оқу тобының мүмкіндігі мен ерекшеліктеріне байланысты мұғалім еңбек объектісін таңдап алады.
51. Оқыту екі кезеңнен тұратын қорытынды емтиханмен аяқталады: теориялық және практикалық емтихан. Қорытынды емтихан білім беру құжатына баға қойылады және кәсіби еңбекке оқытудың кәсібі көрсетіледі.
52. Бағдарламаның құрылымын келесі міндетті мазмұнды бөлімдер құрайды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар". Еңбек іс-әрекетінде қолданылатын негізгі материалдар тізімі, олардың негізгі қасиеттері. Материалдардың өндірілуі (өсімдік, жануар, жасанды). Материалдарды өндіру процесі. Материалдар түрлері және олардың қасиеті. Әр түрлі құрылғылар, шағын механикаландыру құралдары, жұмыс құралдары мен құрылғылары. Құралдарды жұмысқа дайындау. Құралдар мен материалдарды пайдалану ережелері, шектеулер мен тиымдар. Өндірісте және мектеп шеберханасында жұмыстың қауіпсіздік техникасы. Кәсіби мінез-құлық этикасы және еңбек заңнамасы;

42. Изучение тем Программы завершается выполнением практических работ, которые имеют большое воспитательное значение, повышают мотивацию, оптимизируют сам процесс трудового обучения.
43. Содержание Программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" организовано по разделам обучения. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу и оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
44. Содержание учебного предмета "Профессионально-трудовое обучение" включает несколько видов труда в соответствии с профилем трудовой деятельности.
45. Виды труда дополняются, заменяются учителем самостоятельно, исходя из материальных возможностей образовательной организации и местных традиций.
46. Занятие по трудовому обучению включает в себя не менее двух уроков: первый урок – изучение теоретического материала, второй урок – практическая работа.
47. В начале каждой четверти проводится вводное занятие (два часа), на котором учитель знакомит обучаемых с задачами обучения и планом работы на год или четверть, повторяются санитарно-гигиенические требования, проводится инструктаж по технике безопасности.
48. Уроки практического повторения предполагают выполнение только практических работ (не содержат нового теоретического материала), так как нацелены на закрепление пройденного материала на практике, составляя 30-35% от всего объема учебного плана, и проводятся в конце каждой четверти.
49. Практическая работа организовывается учителем с использованием документов письменного инструктирования (технологической карты, инструкционной карты, инструкционно-технологической карты, опорной карты-термина, предметной карты).
50. В конце каждой четверти предусмотрено выполнение самостоятельной работы в течение одного учебного занятия. По итогам учебного года выполняется контрольная работа. Выбор объекта труда для выполнения контрольной практической работы учитель осуществляет в зависимости от возможностей и особенностей данной учебной группы.
51. Трудовое обучение в школе заканчивается итоговым выпускным экзаменом, который проводится в два этапа: теоретический экзамен, практический экзамен. По итогам экзамена выставляется оценка в документ об образовании и указывается профиль профессионально-трудового обучения.
52. Структуру Программы составляют следующие обязательные содержательные разделы:
1) раздел 1 "Материаловедение. Инструменты и оборудование": перечень основных материалов используемых в трудовой деятельности, их основные свойства. Происхождение материалов (природные, производимые промышленностью). Простейшие инструменты ручного труда, приспособления, станки и прочее. Устройство, наладка, подготовка к работе инструментов и оборудования, ремонт, хранение инструмента. Свойства инструмента и оборудования - качество и производительность труда. Правила использования инструментов и материалов, запреты и ограничения. Инструкции по технике безопасности (правила поведения при проведении работ). Требования к организации рабочего места. Этика профессионального поведения и трудовое законодательство;

2) 2-бөлім "Еңбек затын дайындау технологиясы": профильді еңбек пәндері, негізгі кәсіби операциялвр мен іс-әрекеттер, технологиялық караталыр. Практикалық жұмыстың тақырыптары мен нысандары. Өздігімен және мұғалімнің басшылығымен стандартты бұйымды дайындау және жекелеген еңбек операцияларын орындау. Нақты қарапайым білімді және (немесе) шектеулі арнайы білім шеңберінің қолданылуы. Еңбек заттарын дайындау, жұмыс жоспарын құрастыру, технологиялық картамен жұмыс істеу. Технологиялық картаны өздігімен оқу және сол бойынша бұйымды дайындауға тырысу. Кәсіби операциялар мен іс-әрекеттерді жетілдіру. Нұсқау бойынша іс-әрекет түрін таңдай білу. Түзету әрекеттерінің шарттарын ескереу, оларды орындау. Өзіндік орындау элементтерімен стандартты тапсырмаларды орындау;
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау". Тапсырмада бағдарлау, еңбек тапсырмасының дұрыс орындалуын бақылау. Орындалған жұмысты талдау, өзін-өзі бақылау. Техникалық терминдерді қолдану. Өзін-өзі бағалау. Өзара бағалау.
53. Бағдарламада оқу материалының сыныптар бойынша бөлінуі үлгі ретінде беріледі, білім алушылардың меңгеру ерекшеліктеріне қарай мұғалім оқу материалының оқытылуын бір сыныптан екіншіге (бір тоқсаннан екішіге) ауыстыруға құқылы. Жеңіл ақыл-ой кемтарлығы бар әр білім алушының дамуы мен оқу материалын жекеше қарқында және көлемде қабылдау құқығын жүзеге асыра отырып, мұғалім өз сыныбының білім алушылары үшін әр тақырыпты пен бөлімді үйретуге қажетті сағат санын өз бетінше белгілейді. Әрбір сыныптағы оқытуды бұрын өткен материалды қайталаудан бастау керек.
54. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 7.2.2.1 кодында "7" - сыныбы, "2.2" - бөлім және бөлімшеcі, "1" - оқу мақсатының реттік саны.
55. Білім беру ұйымында оқу-еңбек процесін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді. Құрамына оқыту мақсатының жүйесі және ұзақмерзімдік жоспар кіретін бағдарламалық материал 16 қосымшадан тұрады:
1) 1-қосымша "Тігін ісі";
2) 2-қосымша "Ағаш ұстасы";
3) 3-қосымша "Сылау-сырлау ісі";
4) 4-қосымша "Слесарлық іс";
5) 5-қосымша "Аяқ киім ісі";
6) 6-қосымша "Картонаж-мұқаба ісі";
7) 7-қосымша "Гүл өсіру және көгалдандыру";

2) раздел 2 "Технологии изготовления предмета труда": предметы профильного труда, основные профессиональные операции и действия, технологические карты. Выполнение отдельных трудовых операций и изготовление стандартных изделий под руководством педагога или самостоятельно. Применение элементарных фактических знаний и (или) ограниченного круга специальных знаний. Разработка технологических карт для изготовления предметов труда. Стремление к самостоятельному чтению технологических карт и изготовлению предметов по ним. Совершенствование основных профессиональных операций и действий. Выбор способа действия по инструкции. Корректировка действий с учетом условий их выполнения. Выполнение стандартных заданий с элементами самостоятельности. Самостоятельное изготовление зачетных изделий;
3) раздел 3 "Анализ и оценивание предметов труда": ориентировка в задании, контроль правильности выполнения трудового задания. Выполнение требований к технологии изготовления и правилам безопасности. Выделение достоинств и недостатков в выполненой работе. Использование технической терминологии. Самооценка. Взаимооценка.
53. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в настоящей Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в другой (из одной четверти в другую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Реализуя право каждого обучающегося с легкой умственной отсталостью развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы, раздела с обучающимися своего класса. Обучение в каждом классе начинается с повторения ранее изученного материала.
54. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.2.1 "7" – класс, "2.2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
55. Учитель подбирает программный материал с учетом имеющейся базы в организациях образования и индивидуальных особенностей развития обучающихся. Программный материал, включающий системы целей обучения и долгосрочные планы, предусматривает содержание в 16 приложениях:
1) приложение 1 "Швейное дело";
2) приложение 2 "Столярное дело";
3) приложение 3 "Штукатурно-малярное дело";
4) приложение 4 "Слесарное дело";
5) приложение 5 "Обувное дело";
6) приложение 6 "Картонажно-переплетное дело";
7) приложение 7 "Цветовод-озеленитель";

8) 8-қосымша "Кіші медицина қызметкері";
9) 9-қосымша "Ас үй жұмысшысы";
10) 10-қосымша "Аула сыпырушы";
11) 11-қосымша "Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік";
12) 12-қосымша "Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы";
13) 13-қосымша "Омарташылық";
14) 14-қосымша "Тоқу. Кестелеу";
15) 15-қосымша "Кіші қызмет көрсетуші";
16) 16-қосымша "Көркем еңбек".
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Тігін ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. "Кәсіби еңбекке баулу. Тігін ісі" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын дайындау технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
57. 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) материалтану;
3) машинатану;
4) тігін өндірісі;
5) тігін шеберханасы мен тігін өндірісінде қауіпсіз жұмыс істеу ережесі;
6) этика және еңбек заңнамасы.
58. 2-бөлім "Еңбек заттарын дайындау технологиясы" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) құрастыру;
2) матамен жұмыс істеу;
3) тігін бұйымдарының бөлшектері мен түйіндерін өңдеу;
4) практикалық жұмыстар;
5) ұлттық қолөнер;
6) жөндеу жұмыстарының түрлері;
7) практикалық қайталау.
59. 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек заттарын талдау және бағалау;
2) өзіндік жұмыс;
3) қорытынды бақылау жұмысы.
60. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

8) приложение 8 "Младший медицинский персонал";
9) приложение 9 "Кухонный рабочий";
10) приложение 10 "Дворник";
11) приложение 11 "Овощеводство и плодоводство";
12) приложение 12 "Животноводство и птицеводство";
13) приложение 13 "Пчеловодство";
14) приложение 14 "Вязание. Вышивание";
15) приложение 15 "Младший обслуживающий персонал по уборке внутренних помещений";
16) приложение 16 "Художественный труд".
Приложение 1 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Швейное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
56. Программа по профилю "Швейное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология изготовления предмета труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
57. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) материаловедение;
3) машиноведение;
4) швейное производство;
5) правила безопасной работы в швейной мастерской и на швейном производстве;
6) этика и трудовое законодательство.
58. Раздел "Технология изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) конструирование;
2) работа с тканью;
3) обработка деталей и узлов швейных изделий;
4) практические работы;
5) национальное рукоделие;
6) виды ремонтных работ;
7) практическое повторение.
59. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) самостоятельная работа;
3) контрольная итоговая работа.
60. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1
өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2мұғалімнің көмегімен "Тігін ісі" пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу;
7.1.1.3
"Тігінші" мамандығының ерекшеліктерімен танысу
8.1.1.1
өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2"Тігін ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
9.1.1.1
өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2
"Тігін ісі" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өздігімен оқуға ұмтылу
10.1.1.1 өздігімен кәсібін анықтауға ниет білдіру;
10.1.1.2 заманауи өмір шартының қажеттілігі ретінде еңбек қызметіне дағдылану;
10.1.1.3 оқу шеберхана-сындағы құрал-жабдықтарға мұқият қарау
1.2 Материалтану (тоқыма талшықтары, мата және олардың қасиеттері)

1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности предмета "Швейное дело" с помощью учителя;
7.​1.​1.​3 знакомиться с особенностью профессии "Швея"
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Швейное дело"
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Швейное дело"
10.​1.​1.​1 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.​1.​1.​2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.​1.​1.​3 бережно относиться к оборудованию учебной мастерской
1.2 Материаловедение (текстильные волокна, ткани и их свойства)

7.1.2.1 өсімдіктен өндірілетін: мақта-мата және зығыр талшықтары туралы түсініктің болуы;
7.1.2.2
мақта-мата және зығыр талшықтарын көру және сипап-сезу арқылы ажырату;
7.1.2.3.
мақта-мата және зығыр талшықтарынна су мен жылудың әсер етуі туралы түсінігінің болуы
7.1.2.4
мақта-мата және зығыр талшықтарының қасиеті туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.5
өсімдік талшықтарын иіру процесі және одан мата алу туралы түсініктің болуы;
7.1.2.6
матаның оң және теріс жағын, жиегін, енін, ұзындығын анықтау
7.1.2.7
матаның жіптерінің тоқылу түрлерін білу;
7.1.2.8. жаймалық ілгекөрімді саржалық ілгекөріммен және сәтен ілгекөріммен салыстыру;
7.1.2.9 мақта-мата және зығыр талшықтарының қасиетін салыстыру және анықтау;
7.1.2.10
бұйымды дайындауға арналған матаны таңдау;
7.1.2.11
мақта-мата, зығыр маталарын ажырату;
7.1.2.12
мақта-мата және зығыр маталарының қасиетін зертханалық-практикалық жолмен анықтау
(сыртқы көрінісі бойынша, сипау арқылы, жану сипаты бойынша);
7.1.2.13 бұйымды өңдеу кезінде қисық қималардың қасиеттерін ескеру
8.1.2.1
жануарлардан өндірілетін: жүн, жібек талшықтары туралы түсініктің болуы;
8.1.2.2
жануарлардан өндірілетін (жүн, жібек): талшықтардың қасиетін зертханалық-практикалық зерттеу жолымен анықтау (сыртқы көрінісі бойынша, сипау арқылы, жану сипаты бойынша);
8.1.2.3
жүн талшықтарының ұзындығын, беріктігін, бүгілмелігін, жіңішкелігін анықтау;
8.1.2.4
жануарлардан өндірілетін: жүн, жібек талшықтан жасалатын маталар туралы түсініктің болуы;
8.1.2.5
жүннен иірілген жіптен және жібек жіптен мата жасау процесі туралы түсінігінің болуы
8.1.2.6
жүн және жібек маталарды салыстыру және тану;
8.1.2.7
матаның түрлерін анықтау (біртегіс боялған, баспалы, гүлді, ала-құла мата, меланж)
8.1.2.8 матаның фабрикалық әрлеу түрін анықтау;
8.1.2.9
таза жүн және жартылай жүн маталардың қасиеттерін анықтау;
8.1.2.10
жүн маталарды үтіктеудің ережелері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.11
жібек матаның қасиетін зертханалық-практикалық жолмен анықтау;
8.1.2.12 бұйымды тігуде қолданылуына және фасонына байланысты матаны таңдау;
8.1.2.13жібектен жасалған бұйымдар мен жібек матаны үтіктеудің ережелері туралы түсінігінің болуы
9.1.2.1
химиялық өндірісте: жасанды және синтетикалық талшықтар туралы түсініктің болуы;
9.1.2.2
жасанды талшықтардың қасиеттері туралы түсініктің болуы (жасанды жібек және ацетатты)
9.1.2.3
жасанды талшықтардың қасиеттерін практикалық-зертханалық жолмен анықтау;
9.1.2.4
табиғи және жасанды жібектен талшықтар мен иірілген жіп алуды; салыстыру
9.1.2.5
матаны химиялық және синтетикалық жолмен алынған жасанды талшықтардан өндіру процесі туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.6
қолданатын материалдардың қасиеттері туралы түсінігінің болуы (капрон, лавсан, нитрон);
9.1.2.7
төсек-орын тігуде қолданылатын маталардың атауын білу;

7.​1.​2.​1 иметь представление о волокнах растительного происхождения: хлопчатобумажных и льняных;
7.​1.​2.​2 определять хлопчатобумажные и льняные волокна визуально и тактильно;
7.​1.​2.​3 представлять воздействие воды
и тепла на хлопчатобумажное и льняное волокно;
7.​1.​2.​4 иметь представление о свойствах хлопчатобумажных и льняных волокон;
7.​1.​2.​5 иметь представление о процессе прядения растительных волокон и получения ткани из них;
7.​1.​2.​6 определять лицевую и изнаночную сторону ткани, направление долевых и поперечных нитей в ткани, кромку, ширину и длину ткани;
7.​1.​2.​7 изучить виды переплетения нитей в ткани;
7.​1.​2.​8 сравнивать полотняное переплетение с сатиновым и саржевым переплетением;
7.​1.​2.​9 распознавать и сравнивать свойства льняных и хлопчатобумажных тканей;
7.​1.​2.​10 подбирать ткань для изготовления изделия;
7.​1.​2.​11 отличать хлопчатобумажные ткани от льняных;
7.​1.​2.​12 определять свойства хлопчатобумажной и льняной ткани в ходе выполнения лабораторно практической работы (по внешнему виду, на ощупь, по особенности горения);
7.​1.​2.​13 учитывать свойства косых срезов ткани при обработке изделия.
8.​1.​2.​1 иметь представление о волокнах животного происхождения: шерстяных, шелковых;
8.​1.​2.​2 определять свойства волокон животного происхождения (шерсти, шелка) путем лабораторно-практического исследования (по внешнему виду, на ощупь, по характеру горения);
8.​1.​2.​3 определять длину, извитость, тонину, прочность шерстяных волокон;
8.​1.​2.​4 иметь представление о тканях из волокон животного происхождения: шерстяных, шелковых;
8.​1.​2.​5. иметь представление о процессе получения ткани из шерстяной пряжи и шелковой нити;
8.​1.​2.​6 распознавать и сравнивать шерстяные и шелковые ткани;
8.​1.​2.​7 определять виды ткани (гладкокрашеная, печатная, набивная, пестротканая, меланжевая);
8.​1.​2.​8 определять вид фабричной отделки ткани;
8.​1.​2.​9 определять свойства чистошерстяной и полушерстяной ткани;
8.​1.​2.​10 иметь представление о правилах утюжки шерстяной ткани;
8.​1.​2.​11 определять свойства шелковой ткани лабораторно-практическим путем;
8.​1.​2.​12 выбирать ткани для пошива изделия в зависимости от фасона и назначения;
8.​1.​2.​13 иметь представление о правилах утюжки шелковой ткани и изделий из шелка
9.​1.​2.​1 иметь представление о волокнах химического производства: искусственных и синтетических;
9.​1.​2.​2 иметь представление о свойствах искусственных волокон (вискозные и ацетатные);
9.​1.​2.​3 определять свойства искусственных волокон практически-лабораторным путем;
9.​1.​2.​4 сравнивать получение волокон и пряжи натурального и искусственного шелка
9.​1.​2.​5 иметь представление о процессе производства тканей из искусственных волокон химического происхождения и синтетического происхождения;
9.​1.​2.​6 иметь представление об основных свойствах используемых материалов (капрон, лавсан, нитрон);
9.​1.​2.​7 перечислять название тканей, используемых для пошива постельного (нательного) белья;

9.1.2.8моделіне байланысты белдемше тігуге арналған матаны анықтау;
9.1.2.9. синтетикалық және аралас талшықтардан жасалған маталардың қасиеттерін білу;
9.1.2.10
табиғи және жасанды жібекті салыстыру (сыртқы көрінісі бойынша, сипау арқылы, жану сипаты бойынша);
9.1.2.11
жібек матаны жүн және мақта-матамен салыстыру
9.1.2.12 матаның жақсы және теріс қасиеттерін анықтау;
9.1.2.13
пішу, тігу және ылғалды-жылу арқылы өңдеу кезінде, маталардың қасиеттерін ескеру
10.1.2.1
"Тоқыма талшықтары-ның классификациясы" кестесін оқу жолымен тоқыма талшықтары туралы білімдерін жүйелеу;

9.​1.​2.​8 определять ткани для пошива юбки в зависимости от модели;
9.​1.​2.​9 изучить свойства тканей из синтетических и смешанных волокон;
9.​1.​2.​10 сравнивать натуральный шелк с искусственным шелком (по внешнему виду, на ощупь, по характеру горения);
9.​1.​2.​11 сравнивать шелковую ткань с хлопчатобумажной и шерстяной;
9.​1.​2.​12 определять положительные и отрицательные свойства тканей;
9.​1.​2.​13 учитывать свойства тканей при раскрое, пошиве и влажно-тепловой обработке
10.​1.​2.​1 систематизировать знания о текстильных волокнах путем изучения таблицы "Классификация текстильных волокон";

10.1.2.2 жасанды және синтетикалық, табиғи талшықтарды пайдалана отырып жасалған маталардың жаңа түрлері туралы түсініктің болуы;
10.1.2.3синтетикалық талшықтар мен жіптен иірілген жіп алу процесі туралы түсініктің болуы;
10.1.2.4
матаға жатпайтын материалдарды өндіру процесі туралы түсініктің болуы;
10.1.2.5
су сіңдірмейтін қабаты бар, металл және металданған жіптерден жасалған, жылтырақталған маталарды ажырату; 10.1.2.6
синтетикалық матаны сыртқы көрінісі бойынша, сипау арқылы, жіптерінің жануы бойынша анықтау;
10.1.2.7 тоқу өндірісіндегі бояу және басу ақаулықтары туралы түсініктің болуы;
10.1.2.8
камзол дайындау үшін қолданылатын әрлеу түрлерін, матаны анықтау;

10.​1.​2.​2 иметь представление о новых видах тканей из натуральных волокон с использованием искусственных и синтетических;
10.​1.​2.​3 иметь представление о процессе получения пряжи из синтетических волокон и нитей.
10.​1.​2.​4 иметь представление о процессе производства нетканых материалов;
10.​1.​2.​5 различать ткани с пропиткой, с блестящим покрытием, с применением металлических и металлизированных нитей;
10.​1.​2.​6 определять синтетические ткани по внешнему виду, на ощупь и по характеру горения нитей;
10.​1.​2.​7 иметь представление о дефектах ткацкого производства, крашения и печатания;
10.​1.​2.​8 определять ткани, применяемые для изготовления камзола, виды отделки.

10.1.2.9 жаңа маталардың технологиялық қасиеттері және оларды заманауи киімдерді дайындауда қолдану туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.10 синтетикалық маталарды ылғалды-жылу арқылы өңдеудің ерекшеліктерін ескеру;
10.1.2.11
синтетикалықталшықтар мен жіптерден жасалған маталардың ассортименті туралы түсініктің болуы;
10.1.2.12 синтетикалық матадан жасалған бұйымдарды күтудің ережелері туралы түсінігінің болуы
1.3 Машинатану (тігін машиналарының түрлері, негізгі тетіктері, тігін жабдықтарында жұмыс жасау тәсілдері)

10.​1.​2.​9 иметь представление о технологических свойствах новых тканей и их использовании при изготовлении современной одежды;
10.​1.​2.​10. учитывать особенности влажно-тепловой обработки синтетических тканей;
10.​1.​2.​11 иметь представление об ассортименте тканей из синтетических волокон и нитей;
10.​1.​2.​12 иметь представление о правилах ухода за изделиями из синтетических тканей.
1.3. Машиноведение (виды швейных машин, основные механизмы, приемы работы на швейном оборудовании).

7.1.3.1 тігін машиналарының маркасы мен жылдамдығы және атқаратын жұмыс түрлері туралы жалпы түсініктің болуы;
7.1.3.2
тұрмыстық тігін аяқ машинасымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
7.1.3.3 жетектің түрлері
7.1.3.4 тігін машинасының құрылғысы мен оның тетіктерін талдай білу (ине тетіктері, жіп кергіш);
7.1.3.5 жоғарғы және төменгі жіптерді толтыру
7.1.3.6 машинамен сынақ тігістерін шеңбер тәрізді, ирек, түзу сызықтар орындау;

7.​1.​3.​1 иметь общее представление о марках и скоростях швейных машин и видах выполняемых на них работ;
7.​1.​3.​2 разбираться в устройстве швейной машины и ее механизмах (механизме иглы, нитепритягивателя);
7.​1.​3.​3 выполнять заправку верхней и нижней нити;
7.​1.​3.​4 выполнять пробные машинные строчки по прямым, закругленным, зигзагообразным линиям;
7.​1.​3.​5 иметь представление о регуляторе строчки и его назначении;
7.​1.​3.​6 иметь представление об обратном ходе швейной машины;

7.1.3.7 машинаның жұмыс орнына бұйымды дұрыс орналастыру;
7.1.3.8
машиналық инелердің түрлері және құрылғы туралы түсініктің болуы
7.1.3.8 машинаға арналған ине мен жіптерді іріктеуді жүзеге асыру;
7.1.3 ине ұстайтын жерге инені бекіту;
7.1.3.10реттегіш тігістер және оның маңызы туралы түсініктің болуы;
7.1.3.11
тігін машинасының кері тігіс жасауы туралы түсініктің болуы;
7.1.3.12 машинаның жұмыс және еркін жүрісін орнату;
7.1.3.13
Жетек түрлерін анықтау
8.1.3.1
электр жетегі бар тұрмыстық тігін машиналарының техникалық сипаттамаларын білу (құрылғы, марка, жылдамдық, атқаратын жұмыс түрі);
8.1.3.2
электр жетегі бар тігін машиналарында жұмыс тәсілдерін меңгеру;
8.1.3.3
тігін машиналары-ның реттеу тетіктерін ажырату;
8.1.3.4
қоржындық жиынтықты бөлшектеу және құрастыруды жүзеге асыру
8.1.3.5 тігу жылдамдығының өзгеруіндегі электрожетектің орны туралы түсініктің болуы;
8.1.3.6
аяқ тігін машинасын электрлі тігін машинасымен салыстыру
8.1.3.7. жоғарғы және төменгі жіптердің керілуін реттеу;
8.1.3.8 электр жетегі бар машинада тігіс жасау;
8.1.3.9 басқыштардың көмегімен бас біліктің айналу жылдамдығын реттеу;
8.1.3.10төменгі жіпті шөрнекке орау;
8.1.3.11
әрлеу тігістерін жасау;
8.1.3.12
ирек тәрізді жәнесәндік тігістер жасау
9.1.3.1
ПМЗ 22-А класс өндірістік тігін машинасының техникалық сипаттамасымен танысу (мақсаты, жылдамдығы, орындалатын операциялардың түрлері);
9.1.3.2
ПМЗ -2, 51-А класс шетін торлап тігетінтігін машинасының техникалық сипаттамаларын білу;
9.1.3.3 өндірістік машинаның негізгі тетіктері туралы түсініктің болуы (электр жетегі, ине, жіп кергіш, шөрнек тетіктері);
9.1.3.4. өндірістік тігін машинасында тігістерді реттеу
9.1.3.5
өндірістік тігін машинасында жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (басқышыты басу, іске қосу және тоқтату, шөрнекке тармақты орау, жоғарғы және төменгі жіптерді толтыру);
9.1.3.6 бұйыдарды дайындауда 51-А класс арнайы машинада қиықтарды торлауды орындау
(мата торлауға арналған машина);
9.1.3.7
тігін машинасын тазалау және майлауды жүзеге асыру;
9.1.3.8
әмбебап тігін машиналары туралы түсініктерінің болуы (97-ші класс, 1022-ші класс, "Gemsi-737"моделдері)
10.1.3.1 автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған тігін машиналары туралы түсінік алу (ілгек жасайтын, түйме қадайтын);
10.1.3.2
қазіргі заманғы өндірістік тігін машиналарын білу(тігін фабрикасы, цехы немесе орта-арнаулы оқу орнына экскурсия);
10.1.3.3 шағын механизация құралдары туралы түсініктің болуы (тігін машиналары үшін аспаптар);
10.1.3.4 тігін машинасына сызғыш, табан орнату және оларды қолдана отырып тігіс жасау;

7.​1.​3.​7 устанавливать рабочий и свободный ход машины;
7.​1.​3.​8 иметь представление об устройстве и видах машинных игл;
7.​1.​3.​9 осуществлять подбор машинных игл и ниток;
7.​1.​3.​10 вставлять иглу в иглодержатель;
7.​1.​3.​11 располагать правильно изделие на машинном рабочем месте;
7.​1.​3.​12 выполнять приемы работы на бытовой швейной машине с ножным (ручным) приводом;
7.​1.​3.​13 определять виды привода
8.​1.​3.​1 знать технические характеристики бытовой швейной машины с электроприводом (устройство, марка, скорость, виды выполняемых работ);
8.​1.​3.​2 выполнять приемы работы на швейной машине с электроприводом;
8.​1.​3.​3 различать механизмы регулировки швейной машины;
8.​1.​3.​4 производить разборку и сборку челночного комплекта;
8.​1.​3.​5 иметь представление о роли электропривода в изменении скорости работы;
8.​1.​3.​6 сравнивать швейную машину с ножным (ручным) приводом с швейной машиной с электроприводом;
8.​1.​3.​7 регулировать натяжение верхней и нижней нити:
8.​1.​3.​8 выполнять строчки на машине с электроприводом;
8.​1.​3.​9. регулировать скорость вращения главного вала при помощи педали;
8.​1.​3.​10 наматывать нижнюю нитку на шпульку;
8.​1.​3.​11 выполнять отделочную строчку на ширину лапки;
8.​1.​3.​12 выполнять зигзагообразную и декоративные строчки
9.​1.​3.​1 ознакомиться с техническими характеристиками промышленной швейной машины 22-А класса ПМЗ (назначение, скорость, виды выполняемых операций);
9.​1.​3.​2 знать технические характеристики краеобметочной швейной машины 51-А класса ПМЗ -2;
9.​1.​3.​3 иметь представление об основных механизмах промышленной машины (механизм электропривода, иглы, нитепритягивателя, челнока);
9.​1.​3.​4 регулировать строчку на промышленной швейной машине;
9.​1.​3.​5 знать приемы работы на промышленной швейной машине (нажим на педаль, пуск и остановка, наматывание нитки на шпульку, заправка верхней и нижней нити);
9.​1.​3.​6 выполнять обметывание срезов на спецмашине 51-А класса (оверлог) при изготовлении изделий;
9.​1.​3.​7 производить чистку и смазку швейной машины;
9.​1.​3.​8 иметь представление об универсальных швейных машинах: модели (97-го класса, 1022-го класса, "Gemsi-737")
10.​1.​3.​1 получить представление о швейных машинах-автоматах и полуавтоматах (петельном, пуговичном);
10.​1.​3.​2 знать современные промышленные швейные машины (экскурсия на швейную фабрику, цех или средне-специальное учебное заведение);
10.​1.​3.​3 иметь представление о средствах малой механизации (приспособлениях для швейных машин);
10.​1.​3.​4 устанавливать линейки и лапки на швейную машину и выполнять строчки с их применением;

10.1.3.5 өндірістік тігін машинасында жұмыс жасау барысында орын алатын ақаулықтар және оны түзету туралы түсініктің болуы;
10.1.3.6
6өндірістік тігін машинасында жылдам тігу дағдыларын дамыту
10.1.3.7 операциялық еңбек бөлінісі әдісімен бұйымдарды тігу дағдысының болуы;
10.1.3.8
әмбебап және арнайы тігін машиналарында жоғарғы және төменгі жіптерді толтыру және реттеуді орындау;
10.1.3.9
әмбебап тігін машинасында жұмыс жасау дағдысының болуы
1.4 Тігін өндірісі
(кәсіптер, тігін бұйымдарын көптеп өндіру, тігін фабрикасының негізгі цехтары жайлы жалпы түсінік)
7.1.4.1
тігінші, киім пішуші мамандықтары туралы түсініктің болуы;
7.1.4.2 фабрикада төсек-орын бұйымдарын тігуде қолданылатын тігістер туралы алғашқы түсініктерінің болуы;
7.1.4.3
тігін өндірісінде, цехтарда, тігін фабрикасында киім-кешектерді тігу туралы жалпы түсінігінің болуы
8.1.4.1
жіп иіру және тоқыма өндірісі, кәсібі туралы жалпы түсінігінің болуы;
8.1.4.2 операциялық еңбек бөлінісі әдісімен бұйымдарды тігу туралы түсінігінің болуы;
8.1.4.3 фабрикалық тігіс үлгісінің киім тігісін қолдану;
8.1.4.4
тігін цехы және тігін фабрикасында тігіншінің жұмыс орнын ұйымдастыру туралы жалпы түсініктің болуы;
8.1.4.5
тігін кәсіпорнының құрылымы туралы түсінігінің болуы
9.1.4.1
тігін өндірісінің мамандықтары туралы түсініктің болуы (пішуші, зат бөлшектерін белгілеуші, үтіктеуші);
9.1.4.3
төсек-орын жабдықтарын тігуде бригадалық әдісті меңгеру;
9.1.4.3
дайын өнімге және тігудің сапасына қойылатын талаптар туралы түсініктің болуы;
9.1.4.4 эксперименттік, дайындық, пішу, тігін цехы және олардың жабдықталуы туралы түсініктерінің болуы
10.1.4.1 модельер-құрастырушы кәсібі және оның тігін өндірісі жағдайындағы қызметі туралы түсініктерінің болуы;
10.1.4.2
жаппай өндіріске бұйымдардың
моделін әзірлеу және құрастыру туралы жалпы түсініктің болуы;
10.1.4.3 өндіріс жағдайында бұйымдар тігуде әзірлеу нормасы мен жоспарлы тапсырма туралы түсініктің болуы;
10.1.4.4 өңдеу цехының жабдықтары (үтік, қысыммен өңдеу машинасы, бу-ауа манекены) және оның қолданылуы туралы түсінігінің болуы
1.5 Тігін шеберханасы мен тігін өндірісінде қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
7.1.5.1
өлшеуіш және қол құралдары-мен, тігін машинасымен, үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері туралы білу;
7.1.5.2 практикалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
7.1.5.3
өрт қауіпсізідігі ережелерін сақтау;
7.1.5.4
тігін өндірісінде қауіпсіз жұмыс істеу ерекшеліктерін білу(тігін фабрикасына, ательеге, тігін шеберханасына экскурсия)
8.1.5.1
қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.5.2
электрлі тігін машинасымен, электрлі бу үтікпен жұмыс істеу кезінде жұмыс ережесін сақтау;

10.​1.​3.​5 иметь представление о неполадках в работе промышленной швейной машины и исправлять их;
10.​1.​3.​6 развивать скоростные навыки шитья на промышленной швейной машине;
10.​1.​3.​7 иметь навыки пошива изделия методом пооперационного разделения труда;
10.​1.​3.​8 заправлять и выполнять регулировку верхней и нижней нити на универсальных и специальных швейных машинах;
10.​1.​3.​9 иметь навыки работы на универсальной швейной машине
1.4 Швейное производство (профессии, массовое производство швейных изделий, общее представление об основных цехах швейной фабрики).
7.​1.​4.​1 иметь представление о профессии швеи, закройщика;
7.​1.​4.​2 иметь начальное представление о швах, используемых при фабричном пошиве бельевого изделия;
7.​1.​4.​3 иметь общее представление о массовом производстве одежды на швейной фабрике, о цехах швейного производства.
8.​1.​4.​1 иметь общее представление о прядильном и ткацком производстве, профессиях;
8.​1.​4.​2 иметь представление о пооперационном разделении труда при пошиве изделия;
8.​1.​4.​3 использовать бельевые швы фабричного пошива;
8.​1.​4.​4 иметь общее представление о швейном цехе и организации рабочего места швеи на швейной фабрике;
8.​1.​4.​5 иметь представление о структуре швейного предприятия
9.​1.​4.​1 иметь представление о массовых профессиях швейного производства (раскройщик, обмеловщик, утюжильщик);
9.​1.​4.​3 освоить бригадный метод пошива постельного (нательного) белья;
9.​1.​4.​3 иметь представления о требованиях к качеству пошива и к готовой продукции;
9.​1.​4.​4 иметь представление об экспериментальном, подготовительном, раскройном, швейном цехе и их оборудовании
10.​1.​4.​1 иметь представление о профессии модельера-конструктора и его функциях в условиях швейного производства;
10.​1.​4.​2 иметь общее представление о разработке моделей и конструировании изделий для массового производства;
10.​1.​4.​3 иметь представление о норме выработки и плановом задании на пошив изделий в условиях производства;
10.​1.​4.​4 иметь представление об оборудовании отделочного цеха (утюги, прессы, паровоздушные манекены) и его назначении
1.5 Правила безопасной работы в швейной мастерской и на швейном производстве
7.​1.​5.​1 иметь представление о правилах безопасной работы с измерительным и ручным инструментом, швейной машиной, утюгом;
7.​1.​5.​2 соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ;
7.​1.​5.​3 следить за соблюдением правил пожарной безопасности;
7.​1.​5.​4 знать особенности безопасной работы на швейном производстве (экскурсия на швейную фабрику, ателье, швейную мастерскую)
8.​1.​5.​1 соблюдать правила безопасной работы с ручным инструментом;
8.​1.​5.​2 соблюдать правила работы с электрическим паровым утюгом, при работе на электрической швейной машине;

8.1.5.3 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру
8.1.5.4
фабриканың тігін цехында тігіншінің қауіпсіз жұмыс істеу ережелері туралы түсініктің болуы;
8.1.5.5 тігін машинасын жұмысқа дайындау
9.1.5.1
ПМЗ-2 51-А класс және
ПМЗ 22-А класс өндірістік тігін машиналарында қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау;
9.1.5.2 үтіктейтін жұмыс орнында ылғалды-жылу арқылы өңдеуде қауіпсіздік тәсілдерін сақтау;
9.1.5.3
тігін фабрикасының жұмыс орындарында қауіпсіз жұмыс істеу ережелерімен танысу
10.1.5.1.
арнайы тігін машиналарында қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау;
10.1.5.2
қолмен және машинамен жұмыс істеу кезінде, сонымен қатар ылғалды-жылу арқылы өңдеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау;
10.1.5.3
электр қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтау;
10.1.5.4.
жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі бойынша ережелерді сақтау

8.​1.​5.​3 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.​1.​5.​4 иметь представления о правилах безопасной работы швеи в швейном цехе фабрики;
8.​1.​5.​5 подготавливать швейную машину к работе
9.​1.​5.​1 соблюдать правила безопасной работы на промышленных швейных машинах 51-А класса ПМЗ-2 и 22-А класса ПМЗ;
9.​1.​5.​2 соблюдать приемы безопасного выполнения влажно-тепловой обработки на утюжильном рабочем месте;
9.​1.​5.​3 знать правила безопасной работы на рабочих местах швейной фабрики
10.​1.​5.​1 соблюдать приемы безопасной работы на специальных швейных машинах;
10.​1.​5.​2 соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций, а также при влажно-тепловой обработке изделий;
10.​1.​5.​3 соблюдать требования по электробезопасности;
10.​1.​5.​4 соблюдать правила по безопасности труда на рабочих местах

1.6 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.6.1
тігін шеберханасын-да жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы, формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу;
7.1.6.2 ҚРеңбек заңнамасы туралы жалпы түсініктің болуы;
7.1.6.3 жұмыс уақыты және демалыс уақыты туралы түсініктің болуы
7.1.6.4 иметь представления о видах отпусков и их оформлении
8.1.6.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.6.2.
еңбек тәртібі, тігіншінің жалақысы, еңбек тапсырысын орындауға, материалдық жауапкершілігі туралы түсініктің болуы;
8.1.6.3
еңбек кітапшасы, медициналық тексеру және медициналық кітапша туралы түсініктің болуы
8.1.6.4 иметь представления о листке временной нетрудоспособности

1.6 Этика и трудовое законодательство.
7.​1.​6.​1 иметь представление о правилах поведения в швейной мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
7.​1.​6.​2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан;
7.​1.​6.​3 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха,
7.​1.​6.​4 иметь представления о видах отпусков и их оформлении.
8.​1.​6.​1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.​1.​6.​2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате швеи, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
8.​1.​6.​3 иметь представление о трудовой книжке, медицинском осмотре и медицинской книжке;
8.​1.​6.​4 иметь представления о листке временной нетрудоспособности

9.1.6.1 түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтінішті рәсімдеу, жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну;
9.1.6.2
еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсініктің болуы;
9.1.6.3 кепілдіктер мен өтемақы төлемдері туралы мәлімет алу
10.1.6.1
оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.6.2
кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктің болуы;
10.1.6.3 тариф сеткасы бойынша жалақы түрлері мен тігін өндірісіндегі квалификациялық дәрежесі туралы түсініктің болуы;
10.1.6.4 ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білу
2) "Еңбек заттарын дайындау технологиясы" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

9.​1.​6.​1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.​1.​6.​2 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.​1.​6.​3 иметь сведения о гарантиях и компенсационных выплатах.
10.​1.​6.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​6.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.​1.​6.​3 иметь представление о квалификационных разрядах швейного производства и видах оплаты по тарифной сетке;
10.​1.​6.​4 сотрудничать со взрослыми и сверстникам, уметь работать в группе, коллективе.
2) раздел "Технология изготовления предмета труда":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

2.1 Құрастыру (сызба құрастыру, үлгілерді дайындау, пішу)
7.2.1.1
сызуды орындау үшін қолданылатын сызықтар: "түзу" және "қисық" сызықтар, "тік бұрыш", (тұтас– негізгі және үзік – қосалқы), тік және көлденең сызықтардың қызметі туралы түсініктерді меңгеру;
7.2.1.2
сызбаларды жасау;
7.2.1.3
берілген өлшем бойынша шаршы сызу;
7.2.1.4
масштаб туралы түсініктің болуы;
7.2.1.5 масштабты сызғышты қолдана білу;
7.2.1.6
сызбада бұйымның бөлшектерін және пішінді қиындыларды атау;
7.2.1.7
лекал бойынша жұмыс істеу (шаблон бойынша);
7.2.1.8
пішу үшін құралдар мен материалдар іріктеу;
7.2.1.9 сантиметрлік лентаны қолдану;
7.2.1.10
матағаүлестік және көлденең жіптерді, оң және теріс бетін ескере отырып үлгіні орналастыру;
7.2.1.11
қағаздан үлгіні қию;

2.1 Конструирование (построение чертежа, изготовление выкройки, раскрой)
7.​2.​1.​1 различать понятия "прямая" и "кривая" линии, "прямой угол", о линиях для выполнения чертежей: (сплошная - основная и штриховая – вспомогательная), о назначении вертикальных и горизонтальных линий;
7.​2.​1.​2 оформлять чертежи;
7.​2.​1.​3 чертить квадрат по заданным размерам;
7.​2.​1.​4 иметь понятие о масштабе;
7.​2.​1.​5 уметь пользоваться масштабной линейкой;
7.​2.​1.​6 называть на чертеже (выкройке) детали изделия и контурные срезы;
7.​2.​1.​7 работать по лекалу (шаблону);
7.​2.​1.​8 подбирать инструменты и материалы для изготовления выкройки;
7.​2.​1.​9 пользоваться сантиметровой лентой;
7.​2.​1.​10 размещать выкройку на ткани с учетом долевой и поперечной нити, лицевой и изнаночной стороны, закреплять выкройку;
7.​2.​1.​11 вырезать выкройку из бумаги;

7.2.1.12 бұйымның бөлшектерін тігіске жіберетін жіктерін ескере отырып үлгі бойынша пішу;
7.2.1.13 дайын пішінмен пішуді орындау
7.2.1.14 үлгіге белгілер қою;
7.2.1.15
адам сұлбасының негізгі сызықтары туралы түсініктің болуы;
7.2.1.16
киімнің өлшемін анықтау
7.2.1.17
адам денесінің өлшемін алу;
7.2.1.18
бұйымды әзірлеуге кететін матаның шамалы мөлшерін есептеу
8.2.1.1
тігін бұйымдарында "бұрыш" ұғымын (тік, сүйір, доғал) түсіну және оны қолдану;

7.​2.​1.​12 выкраивать детали изделия по выкройке с учетом припуска на швы;
7.​2.​1.​13 изготавливать выкройку подкройной обтачки;
7.​2.​1.​14 выполнять на выкройке разметку;
7.​2.​1.​15 иметь представление об основных линиях фигуры человека;
7.​2.​1.​16 определять размер одежды.
7.​2.​1.​17 снимать мерки с фигуры человека.
7.​2.​1.​18 рассчитывать примерное количество ткани на изготовление изделия
8.​2.​1.​1 различать понятие "угол" в швейном изделии (прямой, острый, тупой) и его применение;

8.2.1.2 өлшемдерді алу және жаз;
8.3.1.2 көкірекшесі мен аспа бауы бар алжапқыштың сызбасын салу;
8.2.1.3
белдікті спорттық киімнің (шолақ шалбар, бермуд) сызбасын мұғалімнің басшылығымен 1:4 масштабта, сонымен қатар табиғи көлемде салу;
8.2.1.4
масштабта түнгі жейденің сызбасын орындау;
8.2.1.5 бұйымның бір және жұп бөлшектерін анықтау (белдемшенің);
8.2.1.6 пішу кезінде матаны үнемдеп пайдалану;
8.2.1.7. өздігімен үлгіні матаға қойып, пішуді орындау;
8.2.1.8 матаның суретін және жіптерін, тігіске жіберетін жиектерін ескере отырып, матаға үлгіні салу және бекіту;
8.2.1.9 лекал бойынша қалтаның бөлшектерін пішу;
8.2.1.10 көмкерме үлгілеу (бұйымның пішімі бойынша және лекал бойынша);
8.2.1.11 көрпе тыстың бөлшектерін және пішін кесінділерін атау;
8.2.1.12 түнгі іш көйлекті масштаб бойынша және қажетті өлшемде пішу;
8.2.1.13 көрпе тыстың ойықтарының пішіндері туралы түсініктің болуы;

8.​2.​1.​2 раскраивать деталь кармана по лекалу
8.​2.​1.​3 снимать и записывать мерки;
8.​3.​1.​4 строить чертеж фартука с нагрудником и бретелями;
8.​2.​1.​5 определять одинарные и парные детали изделия (фартука);
8.​2.​1.​6 выполнять чертеж ночной сорочки в масштабе;
8.​2.​1.​7 раскладывать и прикреплять выкройку на ткань с учетом рисунка и долевой нити, припусков на швы;
8.​2.​1.​8 самостоятельно проверять раскладку выкройки на ткани и выполнять раскрой;
8.​2.​1.​9 экономно расходовать ткань при раскрое;
8.​2.​1.​10 раскраивать обтачку (по крою изделия и по лекалу);
8.​2.​1.​11 изготавливать выкройку ночной сорочки в масштабе и натуральную величину;
8.​2.​1.​12 строить чертеж поясного спортивного белья (шорты, бермуды) под руководством учителя в масштабе 1:4, а также в натуральную величину;
8.​2.​1.​13 иметь представление о формах выреза в пододеяльниках;

8.2.1.14 төсек орын жабдықтарының стандартты өлшемдері туралы түсініктің болуы;
8.2.1.15 төсек-орын тыстарының стандартты өлшемдері туралы түсініктің болуы;
8.2.1.16 жастық тысына жұмсалатын матаны есептеп шығару;
8.2.1.17 жастық тысын өзбетінше пішу
9.2.1.1 пижаманың шалбарының және иығына тігіс түсірмей жейдесінің сызбасын құрастыру;
9.2.1.2 белдемше тігу үшін өлшемін алу, бүкпелер санын есептеу;
9.2.1.3. сызбаның масштабын нұсқау бойынша орындау;
9.2.1.4
кең етек белдемшенің сызбасын құрастыруды орындау ("жартылай күн", "күн");
9.2.1.5
жейденің негізгі сызбасын құрастыру үшін өлшемін алу;
9.2.1.6
жейденің негізгі сызбасында қарапайым модельдеуді орындау (көкіректегі бүкпені ауыстыру);

8.​2.​1.​14 называть детали и срезы кроя пододеяльника;
8.​2.​1.​15 иметь представление о стандартных размерах постельного белья;
8.​2.​1.​16 производить расчет расхода ткани на наволочку;
8.​2.​1.​17 самостоятельно выполнять раскрой наволочки
9.​2.​1.​1 выполнять построение чертежа пижамных брюк и пижамной сорочки без плечевого шва;
9.​2.​1.​2 снимать мерки для пошива юбки, производить расчет раствора вытачек;
9.​2.​1.​3 выполнять построение чертежа в масштабе по инструктажу;
9.​2.​1.​4 выполнять построение чертежа расклешенной юбки ("полусолнце", "солнце", юбка из клиньев);
9.​2.​1.​5 снимать мерки для построения чертежа основы блузки;
9.​2.​1.​6 выполнять простейшее моделирование (перенос нагрудной вытачки) чертежа основы блузки;

9.2.1.7 пижаманың үлгісін қиюда іш көйлектің үлгісін иық тігісін түсірмей қолдану;
9.2.1.8
үлгіні өзгерту және модельдеу (ұзындығын қысқарту);
9.2.1.9
екі тігісті тік (кең етек) белдемшенің үлгісін дайындау;
9.2.1.10
матаға үлгіні салу, тігісті ескеріп пішуді жүзеге асыру (тік және кең етек белдемшелер, жағасы, жеңі жоқ жейде);
9.2.1.11 өзінің өлшеміне сәйкес піше білу;
9.2.1.12 сурет бойынша бұйымның фасонын сипаттау;
9.2.1.13
жеңіл киімді модельдеу және мойын ойықтары туралы түсініктің болуы;

9.​2.​1.​7 использовать выкройку сорочки без плечевого шва для изготовления выкройки пижамы;
9.​2.​1.​8 изменять и моделировать выкройку (уменьшение длины);
9.​2.​1.​9. изготавливать выкройку прямой (расклешенной) двухшовной юбки;
9.​2.​1.​10 раскладывать выкройку на ткани, откладывать припуски и производить раскрой (юбки прямой и расклешенной, блузки без рукавов и воротника);
9.​2.​1.​11 выполнять подгонку выкройки на свой размер;
9.​2.​1.​12 описывать фасон изделия по рисунку;
9.​2.​1.​13 иметь представление о моделировании и вырезах горловины в легкой одежде;

9.2.1.14 белдемше пішімінің және контурлы қиындылардың детальдарын атау;
9.2.1.15
бүрмеге жұмсалатын матаның ұзындығын есептеу және бүрмені пішу
9.2.1.16 иніштерді үлгісін жасау және пішу
10.2.1.1 көйлектің негізгі сызбасын дайындау;
10.2.1.2.
жең және жағаны тіреуіне орналасу сызбасын құрастыру;
10.2.1.3.
сызба мен үлгіні талдау және салыстыру (бөлшектердің атауы, бақылау белгілері, сызба мен пішуге сипаттама);
10.2.1.4. сызбадағы кішірейтілген масштабтағы сандардың белгілерін білу;
10.2.1.5 сызбалық бейнелерде және нұсқаушы-технологиялық карталарда бағдарлай білу;
10.2.1.6
көйлек негізі бойынша жоғарыға дейін ілгегі бар жейдені пішу;
10.2.1.7 көйлектің негізінде халаттың пішімін дайындаудың ерекшеліктері туралы түсініктің болуы;

9.​2.​1.​14 называть детали кроя юбки и контурных срезов;
9.​2.​1.​15 рассчитывать длину ткани на оборку и производить раскрой оборки.
9.​2.​1.​16 моделировать и выкраивать кокетки
10.​2.​1.​1 изготавливать чертеж основы платья;
10.​2.​1.​2 выполнять построение чертежей рукава и воротника на стойке;
10.​2.​1.​3 анализировать и сравнивать выкройки и чертежи (название деталей, контрольные обозначения, описание к выкройке и чертежу);
10.​2.​1.​4 знать цифровые обозначения на чертежах в уменьшенном масштабе;
10.​2.​1.​5 уметь ориентироваться в инструкционно-технологических картах и схематических изображениях;
10.​2.​1.​6 изготавливать выкройку по основе платья для блузки с застежкой доверху;
10.​2.​1.​7 иметь представление об особенностях изготовления выкройки халата на основе платья;

10.2.1.8 матаның суретін және жіптерін, тігіске жіберетін жиектерін ескере отырып, матаға үлгіні салу және бұйымның бөлшектерін пішу;
10.2.1.9
тік жеңнің үлгісін пайдаланып "фонар" және "қанат" жеңдердің үлгілерін дайындау;
10.2.1.10 көйлек, жейде және белдемшенің үлгі негіздерін пайдаланып қиылған көйлектің үлгісін жасау;
10.2.1.11 сән журналдарындағы үлгілерден шынайы көлемдегі үлгіге бейімделу және ауыстыру

10.​2.​1.​8 раскладывать выкройку на ткани с учетом рисунка, направления ворса, откладывать припуски на швы, производить раскрой деталей изделия;
10.​2.​1.​9 использовать выкройку прямого рукава для изготовления выкроек рукава "фонарик" и рукава "крылышко";
10.​2.​1.​10 использовать выкройки основ платья, блузок и юбок для изготовления выкройки отрезного платья;
10.​2.​1.​11 ориентироваться и переводить выкройки в натуральную величину из приложения к журналу мод

2.2 Матамен жұмыс
істеу
7.2.2.1 белдікті алжапқыш, жастық тыс, іш көйлек тігу үшін қолданылатын маталар туралы түсініктің болуы;
7.2.2.2
матаның суреттерінің түрлерін анықтау;
7.2.2.3 жасайтын бұйым туралы түсініктің болуы;
7.2.2.4
пішуге матаны дайында;
7.2.2.5 операциялық пәндік картаға сүйене отырып үлестік, көлденең және көлбеу әдіп пішу және қайып тігу;
7.2.2.6.
еңбек заттарын дайындау: майлық, орамал, бас орамал, сақтау үшін дорба, жастық тыс, белдікті алжапқыш, шаруашылық сөмкесі;
7.2.2.7
машина тігістерінің үйлесімін
(жабық қиықтарды шетінен қайырып тігу, қайып тігілген тігіс, екі рет түсірілген тігіс, жапсырма тігіс) және қолданылатын жерін түсіну, оларды орындау;
7.2.2.8. бұрышты диагнол бойынша қайыру, қолмен қиғаш тігіспен көктеу

2.2 Работа с тканью
7.​2.​2.​1 иметь представление о тканях, применяемых для пошива /салфетки, головного платка, мешочка для хранения работ/; /косынки, наволочки/; /фартука на поясе, сумки хозяйственной, косметички/; /ночной сорочки с круглым вырезом;
7.​2.​2.​2 определять виды рисунков ткани; лицевую и изнаночную стороны;
7.​2.​2.​3 иметь представление об изготовляемом изделии;
7.​2.​2.​4. подготавливать ткань к раскрою;
7.​2.​2.​5 раскраивать и стачивать долевые, поперечные и косые обтачки с опорой на операционную предметную карту;
7.​2.​2.​6 изготавливать объекты труда: /салфетка, головной платок, мешочек для хранения работ/; /косынка, наволочка/; /фартук на поясе, сумка хозяйственная, косметичка/; /ночная сорочка с круглым вырезом/.
7.​2.​2.​7 понимать конструкцию машинных швов (краевого шва в подгибку с закрытым срезом, стачного, двойного, накладного), где они применяются, и выполнять их;
7.​2.​2.​8 подворачивать угол по диагонали и обрабатывать косыми стежками вручную

8.2.2.1 кеудешесі, қалтасы, бүрмелері мен бүкпелері бар алжапқыш тігу жұмысын орындау;
8.2.2.2
белдікті спорттық киімдерді (шолақ шалбар, бермуд) дайындаудың кезектілігі туралы түсініктің болуы;
8.2.2.3
операциялық еңбек бөлінісі әдісімен тіке қиылған (жастық тыс) бір бөлшекті бұйымдар тігу;
8.2.2.4
көрпе тыс, оның маңызы, стандартты өлшемі, тігуде қолданылатын матасы мен тігісі туралы түсініктің болуы;
8.2.2.5 бұйымның сыртқы бейнесін сипаттау және салыстыру;
8.2.2.6
тігін тігісінің үйлесімін, оның пайдалану аясын түсіну;
8.2.2.7
үлгіде тігу тігісін жасау;
8.2.2.8
түнгі іш көйлектің мойнын өңдеуде жөрмелеу тігісін қолдану
9.2.2.1
өңдеуге өз бетінше пішу;
9.2.2.2 белдемшенің фасонын және белдемшені тігетін матаны таңдау;
9.2.2.3 қатпарлардың түрлері (бір жақты, қарама-қарсы, бантик тәрізді), қызметі, құрылымы, тереңдігі мен ені туралы түсініктерінің болуы;
9.2.2.4 белдемшеге кететін матаны есептей білу;
9.2.2.5
кең етек белдемшені пішуде жіптің бағытын ескеру;
9.2.2.6
бұйымды тігу бойынша жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.2.7
балалар пижамасын тігуде киім тігістерін қолдану;
9.2.2.8
бұйымды дайындауда торлап тігу, қайып тігіп үтіктеу, қайырып тігуді орындау;
9.2.2.9
ашық қиықты бүрмені түрлі тәсілдермен өңдеу ("ирек" тігіс, жабық қиықты қайтарып тігу шеттіктеу тігісі);
9.2.2.10
тігін бұйымдарын әшекейлеу үшін кестені қолдану
10.2.2.1
жейде, халат, көйлек тігу үшін фасонына байланысты мата таңдау;
10.2.2.2
пішудің алдында матаны әрлеуді өздігімен орындау;
10.2.2.3
жеңіл киімдерді әрлеу туралы түсінігінің болуы (желбіреуіш желпетек, жіңішке бүрмелер, мережка);
10.2.2.4
еңбек заттарын дайындау тұтас пішілген көйлек, ілгегі бар жейде, халат, бел сызығынан қиылған көйлек;
10.2.25
өндірістегі технология бойынша төсек-орын тігу;
10.2.2.6 қиылған ұсақ бөлшектерді өңдеуде шеттіктеу тігісін жасау;
10.2.2.7 бөлшектерді бастырып тігу және жапсырма тігіс арқылы біріктіру;
10.2.2.8
иініштің бұрыштарын бастырып тігіп өңдеу;
10.2.2.9
тігін бұйымдарын өңдеуде қол операцияларынан бас тартып, машинамен өңдеу;
10.2.2.10 бұйымды тігу барысында киім тігістерін орындау;
10.2.2.11
бұйым тігу және өңдеу барысында заманауи желімдік және өңдеу материалдарын қолдану

8.​2.​2.​1 выполнять работы по пошиву: / сборок и складок, накладных карманов, фартука с нагрудником/; /ночной сорочки/; /поясного спортивного белья, пододеяльника/; /наволочки методом пооперационного разделения труда;
8.​2.​2.​2 иметь представление о последовательности изготовления поясного спортивного белья (шорты, бермуды);
8.​2.​2.​3 выполнять пошив однодетального изделия с прямыми срезами
(наволочка)
методом пооперационного разделения труда;
8.​2.​2.​4 иметь представление о пододеяльнике, его назначении, стандартных размерах, тканях и швах, используемых для пошива;
8.​2.​2.​5 описывать и сравнивать внешний вид изделия;
8.​2.​2.​6. понимать конструкцию запошивочного шва, область его применения;
8.​2.​2.​7 выполнять запошивочный шов на образце;
8.​2.​2.​8 применять обтачной шов при обработке горловины ночной сорочки подкройной обтачкой
9.​2.​2.​1 самостоятельно подготавливать крой к обработке;
9.​2.​2.​2 выбирать фасон юбки и ткань для пошива юбки;
9.​2.​2.​3 иметь представление о видах складок (односторонних, встречных, бантовых), их назначении, конструкции, глубины и ширины;
9.​2.​2.​4 производить расчет ткани для юбки;
9.​2.​2.​5 учитывать при раскрое расклешенной юбки направление нити;
9.​2.​2.​6 составлять план работы по пошиву изделия;
9.​2.​2.​7 применять бельевые швы при пошиве детской пижамы;
9.​2.​2.​8 выполнять обметочную строчку, стачной шов вразутюжку, шов в подгибку при изготовлении изделий;
9.​2.​2.​9 обрабатывать отлетной срез оборок разными способами (строчкой "зигзаг", швом в подгибку с закрытым срезом, окантовочным швом);
9.​2.​2.​10 применять вышивку для украшения швейного изделия.
10.​2.​2.​1 подбирать ткань для пошива блузки, халата, платья в зависимости от фасона;
10.​2.​2.​2 самостоятельно выполнять декатирование ткани перед раскроем;
10.​2.​2.​3 иметь представление об отделке легкой одежды (рюши, воланы, мелкие складки, защипы, мережка);
10.​2.​2.​4 изготавливать объекты труда: цельнокроеное платье-1чет., блузка с застежкой доверху-2чет., халат, платье отрезное по линии талии- 3чет.;
10.​2.​2.​5 выполнять пошив постельного белья по технологии массового производства;
10.​2.​2.​6 выполнять окантовочный шов при обработке среза мелкой детали;
10.​2.​2.​7 соединять детали накладным и настрочным швами;
10.​2.​2.​8 обрабатывать уголки кокетки при настрачивании отделочной строчкой;
10.​2.​2.​9 отказываться от ручных операций в пользу машинной обработки швейных изделий;
10.​2.​2.​10 выполнять бельевые швы при пошиве изделия.
10.​2.​2.​11 применять современные клеевые и отделочные материалы при пошиве и отделке изделия

2.3 Тігін бұйымдарының бөлшектері мен түйіндерін өңдеу
7.2.3.1 жоғарыда көрсетілген тігін бұйымдарының бөлшектері мен түйіндерін өңдеу технологиясын және тігістерін толықтыруды түсіну;
7.2.3.2 көлденең және үлестік қималарды көктеу, сәндік тігу және бөлшектерді айналдырып ауыстырып әдіптеу көктеу;
7.2.3.3 тігісті басында және соңында бекітуді орындау;
7.2.3.4
тігістерді бастыруды орындау;
7.2.3.5
сөмкенің бауының бөлшектерін қос тігіспен өңдеу;

2.3 Обработка деталей и узлов швейных изделий.
7.​2.​3.​1 понимать технологию обработки деталей и узлов вышеуказанных швейных изделий и выполнять их пошив;
7.​2.​3.​2 выполнять заметывание поперечного и долевого срезов, отделочную строчку, обтачивание и вывертывание детали, выметывание шва;
7.​2.​3.​3 выполнять закрепку в начале и конце строчки;
7.​2.​3.​4 выполнять приутюживание швов;
7.​2.​3.​5 обрабатывать детали ручек накладным швом с двумя закрытыми срезами;

7.2.3.6 сөмкенің бауының бөлшектерін көктеп тігу және белгі қою;
7.2.3.7
сөмкенің түбін және бүйірлер жақтарын, бұрыштарын қайып тігу;
7.2.3.8
дайын бұйымның соңғы ылғалды-жылумен өңдеу жұмысын орындау
8.2.3.1 бүрменің өңдеу түрі ретіндегі түсініктің болуы;
8.2.3.2 бүрме жасау үшін тігін машинасымен үлгіде екі паралель тігіс жүргізу (немесе қолмен)
8.2.3.3 жұмсақ қатпарлардың өңдеу түрі ретіндегі түсініктің болуы;

7.​2.​3.​6 выполнять разметку и приметывать детали ручек;
7.​2.​3.​7 застрачивать углы сумки для образования дна и боковых сторон;
7.​2.​3.​8 осуществлять окончательную влажно-тепловую обработку готового изделия
8.​2.​3.​1 иметь представление о сборке как виде отделки;
8.​2.​3.​2 прокладывать на образце две параллельные строчки на швейной машине для образования сборок (или ручным способом);
8.​2.​3.​3 иметь представление о мягких складках как виде отделки;

8.2.3.4 жұмсақ қатпарларды пішу барысында матаның, шілтерлердің өлшемін есептеп шығару;
8.2.3.5 үлгіде жұмсақ үтіктелген қатпарлар жасау;
8.2.3.6
қалта түрлері, олардың міндеті және фасондары туралы түсінік;
8.2.3.7
негізгі және өідеу матасында тігіс ішіне көмкерме әдіп жүргізу туралы түсінік;
8.2.3.8
ұйықтағанда киетін көйлектің мойын жағына тік, дөңестеп немесе домалақтап көмкерме әдіп жүргізу;
8.2.3.9 шеткі қиықтарды тігістеу;
8.2.3.10
төменгі қиықтарға жабық тігіс жүргізу;

8.​2.​3.​4 рассчитывать количество ткани, кружев, шитья
на мягкие складки при раскрое;
8.​2.​3.​5 выполнять на образце мягкие не заутюженные складки;
8.​2.​3.​6 иметь представление о разных видах карманов, их назначении и фасонах;
8.​2.​3.​7 иметь представление о подкройной обтачке из основной и отделочной ткани;
8.​2.​3.​8 обрабатывать подкройной обтачкой горловину ночной сорочки с прямоугольным, овальным или круглым вырезом;
8.​2.​3.​9. обрабатывать боковые срезы запошивочным швом;
8.​2.​3.​10 обрабатывать нижний срез швом вподгибку с закрытым срезом;

8.2.3.11 көрпе тысының жақтауын көмкеру (ойығын).
8.2.3.12 киім бұйымдарына фабрикалық тігістерді жүргізе білу
9.2.3.1 жұп бөлшектердіңорта қиықтарын ретімен өңдеу;
9.2.3.2
жоғарғы және төменгі қиық бөлшектерді қайырып тігіп өңдеу;
9.2.3.3
белдемшенің бүйірлік тігісіне қапсырма таспа салу;
9.2.3.4 тік белдемшенің жоғарғы қимасын белдікпен үйлестіріп өңдеу;
9.2.3.5
тік белдемшенің етегін түрлі әдістер арқылы өңдеу;
9.2.3.6. тігін бұйымын әрлеу түрі ретінде желбіршек туралы түсініктерінің болуы;
9.2.3.7 желбіршектерге кететін матаның ұзындығын есептеп ескеру;
9.2.3.8
үлгі бойынша ілгекті торлауды өңдеу, түйменің диаметрін анықтау;
9.2.3.9
суретті матаға түсіру, қолмен кестелеп тігу тәсілдерін меңгеру;

8.​2.​3.​11 обрабатывать обтачкой рамку пододеяльника (вырез).
8.​2.​3.​12 применять швы, используемые при фабричном пошиве бельевого изделия
9.​2.​3.​1 обрабатывать шаговые и средний срезы парных деталей;
9.​2.​3.​2. обрабатывать верхний и нижний срезы деталей швом в подгибку с закрытым срезом;
9.​2.​3.​3 втачивать тесьму-молнию в боковой шов юбки;
9.​2.​3.​4 обрабатывать верхний срез прямой юбки притачным поясом;
9.​2.​3.​5 обрабатывать низ прямой юбки разными способами;
9.​2.​3.​6 иметь представление об оборках, как виде отделки швейных изделий;
9.​2.​3.​7 обрабатывать оборки различными способами;
9.​2.​3.​8 обрабатывать обметные петли на образце, определять диаметр пуговицы;
9.​2.​3.​9 переводить рисунок на ткань, овладеть приемами ручной вышивки.

9.2.3.10 белдемшенің төмен жағын машинамен бүріп тігу;
9.2.3.11 қымтаулы тігістер жасау;
9.2.3.12
қосып тігілетін иніштерді тік және доғал қиықтармен өңдеу
10.2.3.1 желбіреуіш желпетек, жіңішке бүрмелерді өңдеу, мережка жасау;
10.2.3.2 жеңнің төменгі жағын түрлі тәсілдер арқылы өңдеу;
10.2.3.3 мойын ойығына жағаны біріктіруді және өңдеуді жүзеге асыру;
10.2.3.4 ілгектерді өңдеу және белгі жасау;
10.2.3.5 түйменің орнын белгілеу және оны қадау;
10.2.3.6.
өңірдің түрлері мен қызметі және оны өңдеу тура түсінігінің болуы;
10.2.3.7 көйлектің түймелі, қабаттама жең ұшының түрлері және оны жеңге біріктіру туралы түсініктің болуы;
10.2.3.8 бүйірлік және иықтық қиықтарды, тігістерді өңдеуді орындау;

9.​2.​3.​10 обметывать и обрабатывать швом вподгибку с открытым срезом низа юбки на краеобметочной машине;
9.​2.​3.​11 выполнять обработку вытачек;
9.​2.​3.​12 обрабатывать притачные кокетки с прямым и овальным нижним срезом
10.​2.​3.​1 обрабатывать рюши, воланы, мелкие складки, защипы, выполнять мережку;
10.​2.​3.​2 обрабатывать различными способами низ рукава;
10.​2.​3.​3 производить обработку и соединение воротника с горловиной;
10.​2.​3.​4 выполнять разметку и обработку петель;
10.​2.​3.​5 выполнять разметку мест пришивания пуговиц и пришивать их;
10.​2.​3.​6 иметь представление о назначении и видов подбортов и выполнять их обработку;
10.​2.​3.​7 иметь представление о видах манжет и соединять их с рукавом;
10.​2.​3.​8 выполнять обработку вытачек, боковых и плечевых срезов;

10.2.3.9 белдемше мен көкірекшені қайып тігу арқылы біріктіру;
10.2.3.10 белдікті өңдеу;
10.2.3.11 бұйымның рельефтік тігістерін өңдеу;
10.2.3.12 бұйымды өңдеу немесе жөндеу барысында термоаппликацияларды қолдану;
10.2.3.13 өңдеу жиектемелерін тігу;
10.2.3.14
бұйымды тігу және өңдеу фурнитура қолдану
2.4 Практикалық жұмыстар
7.2.4.1
дайын бұйымға бөлшектерін біріктіру реттілігі туралы түсініктің болуы;
7.2.4.2 бүйірлік қиықтарды қосуды орындау
7.2.4.3 бұйымның жоғарғы қиығын қайырып тігіп өңдеу;
7.2.4.4
бұйымды аппликация немесе сырып тігу арқылы әрлеу;
7.2.4.6 бұйымның жоғарғы тігісіне таспаны өткізу;
7.2.4.7 негізгі бөлшектің ортасына сызық жүргізу;
7.2.4.8
өңдеу матасына қиғаш көмкерме әдіп түсіру, өлшемін анықтау және дайындау;
7.2.4.9 дөңгеленген қималарды қиғаш қос көмкерме әдіппен әрлеу;
7.2.4.10
белдікті негізгі бөлшектерге көктеп біріктіру;
7.2.4.11 жастыққа сәйкес жастықтыстың өлшемін анықтау;
7.2.4.12
жабық қиығы бар жастық тыстың көлденең қиықтарын қайтарып тігу;
7.2.4.13
жастық тыстың бүйірлік қималарын өңдеу үшін, бөлшектерін дұрыстап қою;
7.2.4.1
бұйымның бөлшектерін алдын ала көктеу;
7.2.4.15 мойынның қималары мен ойықтарын түрлі қосымша заттарды пайдалана отырып өңдеу (шілтері, таспа);
7.2.4.16
төменгі қиықты бүрме тігіспен өңдеу;
8.2.4.1 жұмысты үлгі бойынша бағдарлау, технологиялық карта негізінде тігін операцияларының реттілігін талқылау;
8.2.4.2 бүрмелер мен жұмсақ қатпарлар жасау;
8.2.4.3 қатпарларға белгі салу, кертілмелер және көшірме сырмалар бойынша көктеу;
8.2.4.4 қалтаның жоғарғы қиысын иіп тігу арқылы өңдеу;
8.2.4.5 бұйым қалтасының орнын белгілеу;
8.2.4.6
қалаты негізгі деталіне қосып тігу;
8.2.4.7 үлгілердің тік және үшкір бұрыштарын кертірмелермен өңдеу;
8.2.4.8 бұйым бұрыштарыныңсырт және ішікі жағын кертілмелермен өңдеу ;

10.​2.​3.​9 соединять лиф с юбкой;
10.​2.​3.​10 обрабатывать пояс;
10.​2.​3.​11 обрабатывать рельефные швы изделия;
10.​2.​3.​12 использовать термоаппликации в отделке или ремонте изделия;
10.​2.​3.​13 настрачивать отделочную тесьму;
10.​2.​3.​14.использовать фурнитуру при пошиве и отделке изделия;
2.4 Практические работы
7.​2.​4.​1 иметь представление о последовательности соединения деталей в готовое изделие;
7.​2.​4.​2 выполнять соединение боковых срезов;
7.​2.​4.​3 обрабатывать верхний срез изделия швом вподгибку;
7.​2.​4.​4 выполнять отделку изделия отделочными стежками или аппликацией;
7.​2.​4.​5 обметывать срезы шва косыми или петельными стежками;
7.​2.​4.​6 продергивать тесьму в верхний шов изделия;
7.​2.​4.​7 прокладывать линии середины на основной детали;
7.​2.​4.​8 определять размер и изготавливать из отделочной ткани косую обтачку;
7.​2.​4.​9 производить предварительное сметывание деталей изделия;
7.​2.​4.​10 определять размер наволочки по подушке;
7.​2.​4.​11 обрабатывать поперечные срезы наволочки швом вподгибку с закрытым срезом;
7.​2.​4.​12 производить правильное складывание детали наволочки для обработки боковых срезов;
7.​2.​4.​13 обрабатывать закругленные срезы двойной косой обтачкой;
7.​2.​4.​14. приметывать и соединять пояс с основной деталью;
7.​2.​4.​15 обрабатывать срезы горловины и пройм с применением различных дополнений (кружево, тесьма).
7.​2.​4.​16 обрабатывать нижний срез швом вподгибку с закрытым срезом;
8.​2.​4.​1 ориентироваться в работе по образцу изделия, обсуждать последовательность операций пошива на основе предметной технологической карты;
8.​2.​4.​2 собирать сборки и закладывать мягкие складки;
8.​2.​4.​3 выполнять разметку складок, заметывать по надсечкам или копировальным стежкам;
8.​2.​4.​4 обрабатывать верхний срез кармана швом
вподгибку с закрытым срезом, обтачивать отворот;
8.​2.​4.​5 намечать место расположения кармана на изделии;
8.​2.​4.​6 наметывать и соединять карман с основной деталью;
8.​2.​4.​7 обрабатывать прямые и острые углы подкройной обтачки на образцах;
8.​2.​4.​8 обрабатывать углы обтачкой на лицевую и изнаночную сторону, выметывать кант при обработке деталей подкройной обтачкой;

8.2.4.9 алжапқыштың төменгі жағын кертілмелермен өңдеу, қалтаның жоғарғы қиысын иіп тігу арқылы өңдеу ;
8.2.4.10 көкірекшелердің жұп детальдарын бауларымен бірге кертілме тігіспен қосып тігу;
8.2.4.11 алжапқыштың көкірекшесі мен төменгі бөлігін белбеу арқылы қосып тігу
8.2.4.12 тігілген бұйымды үлгісімен салыстыру және сапасын анықтау;
8.2.4.13 түнгі көйлекті иық тігіссіз, пішілген немесе қисық кертілме тігіс арқылы тігу;

8.​2.​4.​9. обрабатывать нижнюю часть фартука подкройной обтачкой, верхний срез кармана швом вподгибку;
8.​2.​4.​10 соединять обтачным швом парные детали нагрудника с одновременным втачиванием бретелей;
8.​2.​4.​11. соединять при помощи пояса нагрудник и нижнюю часть фартука.
8.​2.​4.​12 сравнивать и определять качество выполненного изделия с образцом;
8.​2.​4.​13 изготавливать ночную сорочку без плечевого шва с горловиной, обработанной подкройной или косой обтачкой;

8.2.4.14 дайын бұйымды үтіктеу және жинап қою;
8.2.4.15 көлденең қиықты бүрме тігіспен өңдеу;
8.2.4.16 клапанның ұзындығын белгілеу;
8.2.4.17 жастық тысының пішпесін шеткі қиықтарын екі тігіспен көмкеру үшін бүктеу
9.2.4.1. мойынды қиғаш әдіптеп әрлеп, жабық кескінді жең қимасын қайырып тігу;
9.2.4.2 белдемшені өлшем жасауға дайындау, өлшемін алу;
9.2.4.3 белдемшенің бүйірлік кескіндерін тігу, бүрмелері мен қырларын өңдеу;
9.2.4.4
үлгіде бүрмелер жасау;

8.​2.​4.​14 утюжить и складывать готовое изделие;
8.​2.​4.​15 обрабатывать поперечный срез швом вподгибку с закрытым срезом;
8.​2.​4.​16 выполнять разметку длины клапана;
8.​2.​4.​17 складывать крой наволочки для обработки боковых срезов двойным швом.
9.​2.​4.​1 обрабатывать горловину косой обтачкой с применением отделки, срезов рукава швом вподгибку с закрытым срезом;
9.​2.​4.​2 подготавливать юбку к примерке, производить примерку;
9.​2.​4.​3 стачивать боковые срезы юбки, обрабатывать вытачки и складки;
9.​2.​4.​4 выполнять обработку складок на образце;

9.2.4.5 белдемшенің жоғарғы қиығын эластикалық таспа қою арқылы қайырып тігіп өңдеу;
9.2.4.6
кең етек белдемшенің етегін қию және түзету;
9.2.4.7
матаның түріне байланысты белдемшені дұрыс үтіктеу;
9.2.4.8
жағасыз, жеңсіз тік жейдені дайындау технологиясын меңгеру;
9.2.4.9
бұйымның үлгісі бойынша өздігімен тапсырмада бағдарлау;
9.2.4.10
үлгіні талдау және әңгімелесу барысында жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.4.11
технологиялық карта бойынша затты жасаудың кезектілігін анықтау;
9.2.4.12
жейдені өлшеп көруге дайындау, өлшеп көруді жүзеге асыру;
9.2.4.13
ылғалды-жылу арқылы тігістерді өңдеуді жүзеге асыру;

9.​2.​4.​5 обрабатывать верхний срез расклешенной юбки швом вподгибку с вкладыванием эластичной тесьмы;
9.​2.​4.​6 выравнивать и подрезать низ расклешенной юбки;
9.​2.​4.​7 выполнять правильную утюжку юбок в зависимости от вида ткани;
9.​2.​4.​8 овладеть технологией изготовления прямой блузки без рукавов и воротника;
9.​2.​4.​9 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
9.​2.​4.​10 анализировать образец и составлять план работы в процессе беседы;
9.​2.​4.​11 определять последовательность изготовления предмета труда по технологическим картам;
9.​2.​4.​12 подготавливать блузку к примерке, производить примерку блузки;
9.​2.​4.​13 производить влажно-тепловую обработку швов;

9.2.4.14 иініштің үлгілерін жасау, иініштің түрлері туралы түсініктің болуы
10.2.4.1 жоғарыға дейін ілгегі бар жейде тігу бойынша практикалық жұмыстар орындау;
10.2.4.2
еңбек операцияларының кезектілігін жоспарлай білу;
10.2.4.3 бөлшектерді көктеп тігуді, сырып тігуді, үтіктеуді жүзеге асыру;
10.2.4.4 көйлекті (жейде, халат) өлшеп көру, өлшегеннен кейін кемшіліктерін жою;
10.2.4.5 операциялық еңбек бөлінісі әдісімен дайын пішім бойынша төсек-орын тігу;

9.​2.​4.​14 иметь представление о разнообразии кокеток, изготавливать образцы кокеток
10.​2.​4.​1 выполнять практические работы по пошиву блузки с застежкой доверху;
10.​2.​4.​2 уметь планировать ход трудовых операций;
10.​2.​4.​3 производить сметывание деталей, стачивание, разутюживание;
10.​2.​4.​4 производить примерку платья (блузки, халата), устранять дефекты после примерки;
10.​2.​4.​5 производить пошив по готовому крою постельного белья методом пооперационного разделения труда;

10.2.4.6 бүкпелерді өңдеу;
10.2.4.7
жеңді өңдеу және оны ойықпен біріктіру;
10.2.4.8
дайын лекал бойынша бұйымды пішу;
10.2.4.9
шетін торлайтын машинада қиықтарды торлау;
10.2.4.10
бұйымды дайындау бойынша тапсырыстарды орындау;
10.2.4.11 бұйымды тігуде алдын ала көктеусіз жекелеген іс-әрекеттерді орындау;
10.2.4.12бүйірлі немесе орта тігісте өндірістік технологиялар арқылы ілгекті өңдеу;
10.2.4.13 тігістерді ылғалды-жылу арқылы өңдеуді жүзеге асыру;

10.​2.​4.​6 обрабатывать вытачки;
10.​2.​4.​7 обрабатывать рукава и соединять их с проймой;
10.​2.​4.​8 производить раскрой изделия по готовым лекалам;
10.​2.​4.​9 обметывать срезы на краеобметочной машине;
10.​2.​4.​10 выполнять заказы по изготовлению изделий;
10.​2.​4.​11 выполнять отдельные операции по пошиву изделия без предварительного сметывания;
10.​2.​4.​12 обрабатывать застежку в боковом или среднем шве по промышленной технологии;
10.​2.​4.​13 выполнять влажно-тепловую обработку швов;

10.2.4.14 үнемі және мұқият әр тігістің орындалуын бақылау;
10.2.4.15
жіберген қателіктерді өздігімен түзету және оның орын алу себебін түсіндіру;
10.2.4.16
еңбек әрекетін өздігімен жоспарлау;
10.2.4.17 өлшем алуға манекенді пайдалану
2.5 Ұлттық қолөнер
7.2.5.1 геометриялық, космогоникалық, зооморфты, өсімдік тәрізді қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің төрт тобын атау және ажырату, геометриялықою-өрнектер түрін орындау;
7.2.5.2 бұйымды геометриялық ою-өрнектермен дайындаудың технологиясы туралы түсініктің болуы;
7.2.5.3
ою-өрнектің шеттерін таспамен, тігіспен әрлеу және өңдеу;
7.2.5.4
қолөнер тарихымен танысу;
7.2.5.5
оюларды контуры бойынша жиектемелер және тігіс арқылы өңдеу
8.2.5.1 ұлттық ою-өрнектердің зооморфты тобы туралы түсініктерін тереңдету;
8.2.5.2 қазақтың ою-өрнектерін, оның ішінде киімде қолданылатындарының мағынасын меңгеру;
8.2.5.2 ою-өрнекті пайдалана отырып бұйым дайындау және эскиз құрастыру ("қошқар мүйіз", "ашатұяқ", "түйетабан");
8.2.5.3
әр түрлі халықтардың тарихына, мәдениетіне, салт-дәстүріне құрметпен қарау
9.2.5.1 қазақ ұлттық киімдерінің ерекшеліктері және әрлеу түрлері туралы түсінігінің болуы;
9.2.5.2
тоқыма материалдардан киім және сәндік-қолдан-балы өнер бұйымдарын жасау кезінде ұлттық ою-өрнектерді қолдану;
9.2.5.3 киімді дайындау барысында қазақтың ұлттық киімдерінің элементтерінқолдану;

10.​2.​4.​14 тщательно и постоянно контролировать выполнение каждого шва;
10.​2.​4.​15 самостоятельно исправлять допущенную ошибку, объяснить их причину;
10.​2.​4.​16 самостоятельно планировать трудовую деятельность;
10.​2.​4.​17 пользоваться манекеном при примерке
2.5 Национальное рукоделие
7.​2.​5.​1 ознакомиться с историей рукоделия;
7.​2.​5.​2 различать и называть четыре группы казахского национального орнамента: геометрический, космогонический, зооморфный и растительный;
7.​2.​5.​3 выполнять геометрические виды орнамента;
7.​2.​5.​4 иметь представление о технологии изготовления изделия с геометрическим орнаментом;
7.​2.​5.​5 выполнять обработку и отделку орнамента по контуру тесьмой, швом
8.​2.​5.​1 иметь представление о зооморфной группе национального орнамента;
8.​2.​5.​2 усвоить смысловое значение казахских узоров орнаментов, в том числе применяемых в одежде;
8.​2.​5.​2 составлять эскиз и изготавливать изделие с использованием орнамента ("қошқар мүйіз", "ашатуяк", "түйетабан");
8.​2.​5.​3 уважительно относиться к истории, культуре и национальным традициям разных народов
9.​2.​5.​1 иметь представление об особенностях казахской национальной одежды и видах отделки;
9.​2.​5.​2 применять национальный орнамент при изготовлении одежды и изделий декоративно прикладного искусства из текстильных материалов;
9.​2.​5.​3 применять элементы казахского национального костюма при изготовлении одежды;

9.2.5.4 түрлі құрақ құрау техникасын қолдана отырып бұйым жасау және танысу (құрақ)
10.2.5.1киім және тұрмыстық заттарды түрлі техникада бұйымдар дайындаудың ерекшеліктері туралы түсінігінің болуы;
10.2.5.2
киімді көркемдік безендіру және дайындау (кеудеше, қамзол, бас киім);
10.2.5.3 қазақтың ұлттық киімдерін (қамзола, бас киім) дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.5.4 "құрақ" техникасымен сәндік бұйымдар жасау

9.​2.​5.​4 уметь создавать изделия в различных техниках лоскутного шитья (пэчворк).
10.​2.​5.​1 иметь представление об особенностях изготовления изделия в различных техниках при создании одежды и предметов домашнего обихода;
10.​2.​5.​2 выполнять художественное оформление одежды (жилет, камзол, головные уборы);
10.​2.​5.​3 владеть технологией изготовления казахской национальной одежды (камзола, головного убора);
10.​2.​5.​4 изготавливать декоративные изделия в технике "ляпочиха"

2.6 Жөндеу жұмыстарының түрлері
7.2.6.1 киімге ұқыпты қарау және күту ережелері туралы түсініктің болуы;
7.2.6.2 түйменің түрлерін ажырату, түймені қадаудың тәсілін таңдау;
7.2.6.3
түймені қадау
7.2.6.4
ілгішті жапсыра тігу;
7.2.6.5 жамаудың түрлері және тігу тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.6.6
бұйымға жамау салу
8.2.6.1
киім эстетикасы туралы түсініктің болуы;
8.2.6.2
торлап жамауды орындау;
8.2.6.3
жамау салатын орынды анықтау және кесіп тастау;
8.2.6.4. ілеспе тігіспен жамауды қайып тігу;
8.2.6.5
жамау үшін өз бетінше мата мен жіптерді іріктеу (табу);

2.6 Виды ремонтных работ
7.​2.​6.​1 иметь представление о правилах ухода за одеждой и бережно к ней относится;
7.​2.​6.​2 различать виды пуговиц, выбирать способ пришивания пуговицы;
7.​2.​6.​3 пришивать пуговицы;
7.​2.​6.​4 пришивать вешалку;
7.​2.​6.​5 иметь представление о формах и способах пришивания заплат;
7.​2.​6.​6 накладывать заплату на изделие;
8.​2.​6.​1 иметь представление об эстетике одежды;
8.​2.​6.​2 выполнять штопку;
8.​2.​6.​3 определять место наложения и раскраивать накладную заплату;
8.​2.​6.​4 настрачивать заплату накладным швом;
8.​2.​6.​5 самостоятельно подбирать ткани и нитки для заплаты.

8.2.6.6 фигуралы жамауды зигзагты тігіспен көмкеру
9.2.6.1
тігін фурнитурасының әр түрлілігі, оны қолдану мен маңызы туралы түсініктің болуы;
9.2.6.2 белбеуі бар бұйымдардағы түймелік сыдырманы жөндеу (ауыстыру);
9.2.6.3
киімді жөндеу тәсілін анықтау;
9.2.6.4
ирек тәрізді тігіспен сәндік жамау салу;
9.2.6.5 шалбардың төменгі жағын тігу және ұзындығын қысқарту
10.2.6.1 жамаудың әр түрін салу (сәндік, жапсырмалы, астарлы);
10.2.6.2. бұйымның сипатына қарай (матасы, пішіні, зақымдану түрлері, тозу дәрежесі) жөндеу жұмысының түрін ажырату;
10.2.6.3 аппликация түрінде жамау салуда ирек тәрізді тігіс пен ілгек сыруды қолдану
2.7 Практикалық қайталау (еңбек объектілері – тігін бұйымдары)
7.2.7.1
оқу тоқсаны бойында өткен бұйымды дайындау дағдыларын бекіту: майлық, орамал, бас орамал, сақтау үшін дорба-1тоқ,жастық тыс2-тоқ, белдікті алжапқыш3-тоқ, шаруашылық сөмкесі, косметичка, түнгі көйлек-4тоқ
8.2.7.1
кеудешесі бар алжапқыш1-тоқ, түнгі іш көйлек2-тоқ, белдікті спорттық киім3-тоқ, көрпе тыс, жастық тыс-4-тоқ дайындау бойынша практикалық жұмыстар жүргізу
9.2.7.1
төсек-орын, балалар пижамасы1-тоқ, тік және кең етек белдемше2-тоқ, жеңсіз және жағасыз жейде дайындау3-тоқ, қол кесте-4-тоқ бойынша практикалық жұмыстар жүргізу
10.2.7.1 операциялық еңбек бөлінісі әдісімен төсек-орын, жоғарыға дейін ілгегі бар жейде1-тоқ, тұтас пішілген көйлек, бел сызығынан қиылған көйлек2-тоқ, халат, ұлттық камзол-3тоқ, ұлттық бас киімдер 4-тоқ дайындау бойынша практикалық жұмыстар жүргізу

8.​2.​6.​6 настрачивать фигурную заплату зигзагообразной строчкой.
9.​2.​6.​1 иметь представление о разнообразии швейной фурнитуры, ее назначении и применении;
9.​2.​6.​2 ремонтировать (заменять) застежку-молнию в поясном изделии;
9.​2.​6.​3 определять способ ремонта одежды;
9.​2.​6.​4 накладывать декоративную заплату зигзагообразной строчкой;
9.​2.​6.​5 укорачивать длину и подшивать низ брюк.
10.​2.​6.​1 накладывать различные виды заплат (декоративные, накладные, подкладные);
10.​2.​6.​2 различать виды ремонта в зависимости от характера изделия (ткани, формы, виды повреждения, степени износа);
10.​2.​6.​3 использовать зигзагообразные строчки и петельные стежки для наложения заплаты в виде аппликации.
2.7 Практическое повторение (объекты труда – швейные изделия)
7.​2.​7.​1 изготавливать изделия, пройденные в течение учебной четверти:/салфетки, головного платка, мешочка для хранения работ -1чет./; /косынки, наволочки- 2чет/; /фартука на поясе, сумки хозяйственной, косметички- 3чет/; /ночной сорочки с круглым вырезом-4 чет/
8.​2.​7.​1 выполнять практические работы по изготовлению: /сборок, складок, карманов, фартука с нагрудником -1 чет./; /ночной сорочки – 2чет./; /поясного спортивного белья, пододеяльника- 3чет./; /наволочки методом пооперационного разделения труда- 4чет./
9.​2.​7.​1 выполнять практические работы по изготовлению: /постельного (нательного) белья, детской пижамы-1чет./; /расклешенных юбок-2 чет./; /прямой юбки, блузки без воротника и рукавов-3чет./; /складок, оборок, кокеток, ручной вышивки-4чет./.
10.​2.​7.​1 выполнять практические работы по изготовлению:/ цельнокроеного платья, платья -1чет./; блузки с застежкой доверху -2чет./; / халата, платья, отрезного по линии талии -3чет./; /постельного белья методом пооперационного разделения труда -4чет./ /национального жилета (камзола)-3чет./, /национальных головных уборов-2чет/

Ескерту. 2-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ағаш ұстасы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. "Кәсіби еңбекке баулу. Ағаш ұстасы" профилі бойынша бағдарлама төмендегідей бөлімдерден тұрады:
1) 1-бөлім "Материалтану";
2) 2-бөлім "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек бұйымын талдау және бағалау".
62. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер;
2) материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау.
63. "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ағаш ұстасы жұмысының технологиясы;
2) ағашты көркем өңдеу;
3) ағаш ұстасының жиһаз бұйымдары. Жиһаз өндірісі;
4) ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы;
5) құрылыс өндірісі. Ағаш шебері жұмысы;
6) еңбекті қорғау және Қазақстан Республикасы (бұдан әрі - ҚР) еңбек заңнамасы.
64. "Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) еңбек бұйымдарын талдау және бағалау.
65. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Ағаш ұстасы" кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптер туралы түсінігінің болуы;
7.1.1.5 өздігінен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және қолдану
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің аса маңызды ерекшеліктерін білуді және түсінуді көрсету; 8.1.1.3 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі негізгі кәсіптерді білу;
8.1.1.4 сөйлеуде ағаш ұстасының технологиялық операцияларының терминдері мен атауларын түсіну және қолдану;
8.1.1.5 жұмыс орнын өз бетімен ұйымдастыру
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынасын көрсету;
9.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;
9.1.1.3 ағаш-жиһаз кәсіпорнындағы еңбекті ұйымдастырудың негіздері туралы түсінігінің болуы;

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Столярное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
61. Программа по профилю "Столярное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел. "Технологии изготовления предмета труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
62. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) анализ материалов, инструментов и оборудования.
63. Раздел "Технологии изготовления предмета труда":
1) технология столярных работ;
2) художественная обработка древесины;
3) столярно мебельные изделия. Мебельное производство;
4) общая технология деревообрабатывающего производства;
5) строительное производство. Плотничные работы;
6) охрана труда и трудовое законодательство РК.
64. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующий подраздел:
1) анализ и оценивание предметов труда.
65. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности предмета "Столярное дело" с помощью учителя;
7.​1.​1.​3 знать особенности профессии "Столяр";
7.​1.​1.​4 ознакомиться с профессиями столярно-мебельного производства;
7.​1.​1.​5 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Столярное дело";
8.​1.​1.​3 знать основные профессии столярно-мебельного производства;
8.​1.​1.​3 понимать и использовать в речи термины и названия столярных технологических операций;
8.​1.​1.​4 самостоятельно организовывать рабочее место
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Столярное дело";
9.​1.​1.​3 иметь представление об основах организации труда на столярно-мебельных предприятиях;

9.1.1.4 өзінің жеке-дара ерекшеліктерін кәсіби талаптармен салыстыра білу;
9.1.1.5 ағаш ұстасы жұмыстарын орындауда санитарлы-гигиеналық талаптарды білу және орындау
10.1.1.1 ҚР халық шаруашылығында ағаштың қолданылу саласын түсіну;
10.1.1.2 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптердің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.3 ағаш өңдеу өндірісінде қолданылатын ресурс сақтау технологиялары туралы түсінігінің болуы;
10.1.1.4 еңбек бұйымдарын дайындауда материалдың қасиеттерін есепке алу
1.2
Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 ағаштың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 бұйымдарды дайындауда қолданылатын ағаш материалдары
ның атаулары мен қасиеттерін білу;
7.1.2.3 ағаштың ақауларының негізгі түрлерін, оларды жою тәсілдерін білу;
7.1.2.4 бұрғылардың құрылысын, олардың түрлерін білу;
7.1.2.5 бұрғылау станогының құрылысы туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.6 арамен кесу цехындағы жұмыстың бригадалық әдістері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.7 мұғалімнің көмегімен бұйыммен жұмыс жасау жоспарын құрастыра білу;
7.1.2.8 қарапайым ағаш-жиһаз бұйымдарының зақымдалу түрлері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.9 жөндеуге қойылатын техникалық талаптарды түсіну;
7.1.2.10 ағашты жоңғыш станоктың құрылысын білу;
7.1.2.11 ағашты жоңғыш станокпен жұмысқа арналған қажетті аспаптар мен құралдарды ажырата білу;
7.1.2.12 ағашты ою үлгісінде ағаштың беттерін көркем өңдеу тәсілдері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.13 жұмыс орнын ұйымдастыру, санитарлы-гигиеналық нормаларды сақтау;
7.1.2.14 қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін орындау;
7.1.2.15 жонудың қызметін түсіну
7.1.2.16 қалқанды бұйымның бөлшектерін орындау дәлдігіне қойылатын техникалық талаптарды ұсыну;
7.1.2.17 материалды дұрыс сақтаудың маңызын түсіну;
7.1.2.18 ағашты сақтау тәсілдерін білу;
7.1.2.19 дөңгелек ағаш материалдарын ажырата білу (бөренелер, дөңбектер);
7.1.2.20 ағаштан ою жасаудың қызметін түсіну;
7.1.2.21 босағамен, пышақпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
7.1.2.22 геометриялық өрнекті құру ерекшеліктерін білу;
7.1.2.23 бұрыштық, соңғы және жәшікті ағаш жиынтықтарды ажырата білу;
7.1.2.24 күңгірт әрлеудің қызметін түсіну;
7.1.2.25 желімдік, майлы және эмаль бояулардың негізгі қасиеттерін білу;
7.1.2.26 иілген дөңес жазықтықтарды ажырата білу;
7.1.2.27 қисық сызықты жазықтықтарды өңдеуге арналған қажетті құралды іріктеу
8.1.2.1 жонғыштың элементтері туралы түсінігінің болуы;

9.​1.​1.​4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.​1.​1.​5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении столярных работ
10.​1.​1.​1 понимать область применения древесины в народном хозяйстве РК.;
10.​1.​1.​2 изучать квалификационные характеристики профессий столярно-мебельного производства;
10.​1.​1.​3 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемыми в деревообрабатывающем производстве;
10.​1.​1.​4 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда
1.2. Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​2.​1 иметь представление о физических, механических и технологических свойствах древесины;
7.​1.​2.​2 знать названия и свойства древесных материалов применяемых для изготовления изделий;
7.​1.​2.​3 знать основные виды пороков древесины, способы их устранения;
7.​1.​2.​4 знать устройство сверл, их виды;
7.​1.​2.​5 иметь представление об устройстве сверлильного станка;
7.​1.​2.​6 иметь представление о бригадных методах работы в распиловочных цехах;
7.​1.​2.​7 уметь составлять план работы над изделием с помощью учителя;
7.​1.​2.​8 иметь представление о видах повреждения простых столярно-мебельных изделий;
7.​1.​2.​9 понимать технические требования, предъявляемые к ремонту;
7.​1.​2.​10 знать устройство токарного станка по дереву;
7.​1.​2.​11. различать необходимые приспособления и инструменты для токарных работ по дереву;
7.​1.​2.​12 иметь представление о способах художественной обработки поверхности древесины на примере резьбы по дереву;
7.​1.​2.​13 организовывать рабочее место, соблюдать санитарно-гигиенические нормы;
7.​1.​2.​14 выполнять правила безопасной работы;
7.​1.​2.​15 понимать назначение фугования;
7.​1.​2.​16 предъявлять технические требования к точности выполнения деталей щитового изделия;
7.​1.​2.​17 понимать значение правильного хранения материала;
7.​1.​2.​18 знать способы хранения древесины;
7.​1.​2.​19 различать круглые лесоматериалы (бревна, кряжи, чураки);
7.​1.​2.​20 понимать назначение резьбы по дереву ;
7.​1.​2.​21 знать правила безопасной работы при работе с косяком, ножом;
7.​1.​2.​22 знать особенности построения геометрического орнамента;
7.​1.​2.​23 различать угловые концевые и ящичные столярные соединения;
7.​1.​2.​24 понимать назначение непрозрачной отделки;
7.​1.​2.​25 знать основные свойства клеевых, масляных и эмалевых красок;
7.​1.​2.​26 различать вогнутые выпуклые поверхности;
7.​1.​2.​27подбирать необходимый инструмент для обработки криволинейных поверхностей;
8.​1.​2.​1 иметь представление об элементах резца;

8.1.2.2 ағаш талшығына қатысты жонғыштың қозғалысына байланысты кесудің түрлерін ажырата білу;
8.1.2.3 сызба, техникалық сурет бойынша тапсырмада бағдарлану
8.1.2.4 топтық әңгімелесуде жұмысты жоспарлау;
8.1.2.5 талшықтардың бағыттары мен ағаштың ақауларын ескеріп, материалды іріктей алу;
8.1.2.6 араның тістерінің, кесу бұрыштарының элементтері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.7 оқу шеберханаларының бөлмелерінде өрттің шығу себептерін білу;
8.1.2.8 майда кертікті егеудің қызметін ажырата білу;
8.1.2.9 ұзын тақтайларды арамен кесуде жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
8.1.2.10 ағаш тақтайларды, фанераларды, ДСП; ДВП кесудің ерекшеліктерін білу;
8.1.2.11 жұмысты кезеңдерге бөлу және оны топта, бригадада орындау;
8.1.2.12 күйдірумен, мозаикамен ағаштың бетін көркем әрлеудің түрлері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.13 ағаш өңдеу станоктарының негізгі түрлерін, олардың қызметін білу; 8.1.2.14 ағаш өңдеу станоктарының құрылысындағы ортақ элементтерді бөліп көрсете білу;
8.1.2.15 түйіндер мен бөлшектерді біріктіру түрлерін өз бетімен анықтай білу;
8.1.2.16 бұйымды қажетті жөндеу түрлерін таңдау;
8.1.2.17 жаппай өндіріс жағдайында бөлшектерді өңдеудің дәлдігінің маңызын түсіну;
8.1.2.18 қол электроаспабының құрылысын және қызметін білу;
8.1.2.19 дөңгелек аралы, маятникті және ленталық станоктың құрылысын білу;
8.1.2.20 ағаш жонатын станоктың, кесетін құралдың құрылысын және қызметін білу;
8.1.2.21 ағаштың ақаулары мен кемістігін ажырата білу;
8.1.2.23 тегістегіштің қызметін түсіну
8.1.2.24 үстелдік бұрғылаушы станоктың құрылысын және қызметін білу;
8.1.2.25 жиһаздың түрлерін және қызметін анықтай білу;
8.1.2.26 жиһазды дайындаудың өндірістік процесі туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.27 бекіткіш бұйымдардың және жиһаз фурнитурасы
ның түрлерін анықтай білу
9.1.2.1 ағаш өңдеуде қолданылатын желімнің негізгі түрлерін, олардың қасиеттерін білу;
9.1.2.2 желімді жағуға арналған станоктар және аспаптар туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.3 жазықтықты фанерлеуге дайындауға қойылатын талаптарды ұсыну;
9.1.2.4 фанерлеуге арналған жалпақ материалды кесу технологиясын сақтау;
9.1.2.5 ағаштың бетін бояғыштармен, лактармен әрлеудің қызметін білу;
9.1.2.6 өндірісте лакты жағу тәсілдері туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.7 ҚР еңбек кодексінің негізгі баптарын білу;
9.1.2.8 өндірісте өрт қауіпсіздігінің қызметін білу; 9.1.2.9 өрт кезіндегі мінез-құлық ережелерін білу;
9.1.2.10 ағаш материалын сақтау ережесін, оларды кептіру тәсілдері мен мақсатын білу; 9.1.2.11 ағаш жонатын станоктың құрылысын және қызметін, оның бөліктерін, жұмыс істеуге арналған құралдарды білу;

8.​1.​2.​2 различать виды резания в зависимости от движения резца относительно волокон древесины;
8.​1.​2.​3 ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку;
8.​1.​2.​4 планировать работу в групповой беседе;
8.​1.​2.​5 осуществлять подбор материала с учетом дефектов древесины и направления волокон;
8.​1.​2.​6 иметь представление об элементах зубьев пил, углах резания;
8.​1.​2.​7 знать причины возникновения пожаров в помещениях учебных мастерских;
8.​1.​2.​8 различать назначение напильников по насечке;
8.​1.​2.​9 уметь организовывать рабочее место при распиловке длинных досок;
8.​1.​2.​10 знать особенности раскроя столярных плит, фанеры, древесно-стружечных плит, древесно-волокнистых плит;
8.​1.​2.​11 распределять работу на этапы и выполнять ее в бригаде, группе;
8.​1.​2.​12 иметь представление о видах художественной отделки поверхности древесины обжиганием, мозаикой;
8.​1.​2.​13 знать основные виды деревообрабатывающих станков, их назначение;
8.​1.​2.​14 выделять общие элементы в устройстве деревообрабатывающих станков;
8.​1.​2.​15 самостоятельно определять вид соединения узлов и деталей;
8.​1.​2.​16 выбирать вид необходимого ремонта изделия;
8.​1.​2.​17 понимать значение точности обработки деталей в условиях массового производства;
8.​1.​2.​18 знать устройство и назначение ручного электроинструмента;
8.​1.​2.​19 знать устройство круглопильных, маятниковых и ленточных станков;
8.​1.​2.​20 знать устройство и назначение токарного станка по дереву, режущего инструмента;
8.​1.​2.​21 различать дефекты и пороки древесины;
8.​1.​2.​23 понимать назначение шпатлевки;
8.​1.​2.​24 знать устройство и назначение настольного сверлильного станка;
8.​1.​2.​25 определять виды и назначение мебели;
8.​1.​2.​26 ознакомиться с производственным процессом изготовления мебели;
8.​1.​2.​27 определять виды крепежных изделий и мебельной фурнитуры;
9.​1.​2.​1 знать основные виды клея применяемого в деревообработке, его свойства;
9.​1.​2.​2 иметь представление о станках и приспособлениях для нанесения клея;
9.​1.​2.​3 предъявлять требования к подготовке поверхности под фанерование.
9.​1.​2.​4 соблюдать технологию раскроя листового материала под фанерование.
9.​1.​2.​5 знать назначение отделки поверхности древесины красителями, лаками.
9.​1.​2.​6 иметь представление о способах нанесения лака на производстве.
9.​1.​2.​7 знать с основные статьи трудового кодекса Республики Казахстан
9.​1.​2.​8 знать назначение пожарной безопасности на производстве;
9.​1.​2.​9 знать правилами поведения при пожаре;
9.​1.​2.​10 знать правила хранения древесного материала, способы и цель сушки;
9.​1.​2.​11 знать устройство и назначение токарного станка по дереву, его части, инструменты для работы;

9.1.2.12 ағаш өңдеу өндірісін механизациялау
және автоматтандыру
туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.13 жылу-, гидро-, электр оқшаулаушы материалдардың; қызметін және қолданылуын білу;
9.1.2.14 қол әмбебап электрлендірілген аспаптың түрлерін, құрылысын және қолданылуын білу;
9.1.2.15 аспапқа арналған тұтқаларды дайындау үшін материалды білу және іріктей алу;
9.1.2.16 үлгі және сызба бойынша тапсырмада өз бетімен бағдарлана алу, алдағы жұмысты жоспарлай білу;
9.1.2.17 бұйымның технологиялық картасының бланктерін өз бетімен толтыру;
9.1.2.18 орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп жасай білу;
9.1.2.19 фрезер станоктарының, ленталық араның құрылысын және қызметін білу;
9.1.2.20 дайын бөлшектерден жиһазды жинауда құрастырушы сызбаларда бағдарлай алу;
9.1.2.21 приводты конвейерде бұйымды жалпы құрастыру туралы жалпы түсінігінің болуы ;
9.1.2.22 жиһаз шығаратын кәсіпорында өнімнің сапасын бақылауды ұйымдастырумен танысу;
9.1.2.23 құрастырушы бірліктерді (топсалар, бағыт берушілер) жылжымалы біріктіру үшін фурнитураны анықтай білу;
9.1.2.24 ағаш-құрылыс бұйымындағы ақауларды ажырата білу: жаңқалар, қиындылар, жарықшақтар;
9.1.2.25 ағаш бұйымды қаптаудың қызметін түсіну;
9.1.2.26 секциялық жиһаздың маңызын анықтай білу: басымдылықтары, конструктивті элементтері
10.1.2.1 ағаштың негізгі қасиеттерін ажырата білу, оның ылғалдылық дәрежесін анықтай алу;
10.1.2.2 ағашты сығуға, созуға, бүгуге және жылжытуға қарай беріктік шекарасы туралы ұғымдарының болуы;
10.1.2.3 ағаштың кемістіктерінен оның ақауларының сипаттамалық айырмашылық
тарын ажырата білу;
10.1.2.4 ағаш түрлерін класстарға және топтарға бөлу туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.5 негізгі ағаш түрлерін сипаттау;
10.1.2.6 олардың өнеркәсіпте қолданылу саласын анықтау;
10.1.2.7 негізгі дөңгелек ағаш және араланған материалдарды анықтай білу;
10.1.2.8 оқшаулаушы және майлау материалдарының қасиеттерін білу;
10.1.2.9 ағашты талшық бойымен және көлденең кесу жұмыстарын орындауға арналған аспаптарды ажырата білу;
10.1.2.10 профильдік сүргілеуді орындауға арналған аспапты іріктей білу;
10.1.2.11 қызметі бойынша бұрғының типтерін, формалары мен көлемдерін анықтау;
10.1.2.12 ұңғының, бұрғының және қол бұрғысының құрылысын түсіну
10.1.2.13 қол фрезерлік және тегістегіш машинаның құрылысын білу;
10.1.2.14 ағаш өңдейтін станоктардың құрылысы, қолдану саласы және жіктелуі туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.15 ағаш ұстасының жұмысын механизациялау және автоматтандыру, бағдарламалық қамтамасыздандыру бар станоктар туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.16 кептіргіш камералардың құрылысын түсіну;

9.​1.​2.​12 ознакомиться с механизацией и автоматизацией деревообрабатывающего производства;
9.​1.​2.​13 знать назначение и применение тепло-, гидро-, электроизоляционных материалов;
9.​1.​2.​14 знать виды, устройство и применение ручного универсального электрифицированного инструмента;
9.​1.​2.​15 знать и уметь подбирать материал для изготовления ручек для инструмента;
9.​1.​2.​16 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу;
9.​1.​2.​17 самостоятельно заполнять бланки технологической карты на изделие;
9.​1.​2.​18 делать отчет о качестве выполненной работы;
9.​1.​2.​19 знать устройство и назначением фрезерных станков, ленточной пилы;
9.​1.​2.​20 ориентироваться в сборочных чертежах при сборке мебели из готовых деталей;
9.​1.​2.​21 иметь общее представление о сборке изделий на приводном конвейере;
9.​1.​2.​22 иметь представление об организации контроля за качеством продукции на предприятиях по выпуску мебели;
9.​1.​2.​23 определять фурнитуру для подвижного соединения сборочных единиц (петли, направляющие);
9.​1.​2.​24 различать дефекты столярно-строительного изделия: отщепы, сколы, трещины;
9.​1.​2.​25 понимать назначение облицовки столярного изделия;
9.​1.​2.​26 определять значении секционной мебели: преимущества, конструктивные элементы;
10.​1.​2.​1 различать основные свойства древесины, определять степень влажности;
10.​1.​2.​2 иметь понятия о пределах прочности древесины на сжатие, растяжение, изгиб и сдвиг;
10.​1.​2.​3 устанавливать характерные отличия пороков от дефектов древесины;
10.​1.​2.​4 иметь представление о делении древесных пород на классы и группы;
10.​1.​2.​5 характеризовать основные древесные породы;
10.​1.​2.​6 определять область их промышленного применения;
10.​1.​2.​7 определять основные круглые лесоматериалы и пиломатериалы;
10.​1.​2.​8 знать свойства изоляционных и смазочных материалов;
10.​1.​2.​9 различать инструменты для выполнения работ по резанию древесины вдоль и поперек волокон;
10.​1.​2.​10 подбирать инструмент для выполнения профильного строгания.
10.​1.​2.​11 определять типы, формы и размеры сверл по назначению;
10.​1.​2.​12 понимать устройство коловорота, дрелей и ручных сверлилок;
10.​1.​2.​13 знать устройство ручной фрезерной и шлифовальной машиной;
10.​1.​2.​14 иметь представление об устройстве, области применения и классификации деревообрабатывающих станков;
10.​1.​2.​15 иметь представление о механизации и автоматизации столярных работ, станках с программным обеспечением;
10.​1.​2.​16 понимать устройство сушильных камер;

10.1.2.17 ағаштың қызмет ету мерзімін ұзарту және сақтау тәсілдерін анықтай білу;
10.1.2.18 желімдердің және өңдеу материалдарының негізгі түрлерін анықтау;
10.1.2.19 жабындық және қаптайтын материалдарды сипаттау;
10.1.2.20 әртүрлі ағаш материалдарымен жұмыста санитарлы-гигиеналық талаптарды ұсыну;
10.1.2.21 жұмысшының еңбек гигиенасының, өндірістік санитариясы және жеке гигиенасының негіздерін білу;
10.1.2.22 қол араларын ажырата білу: типтері, құрылысы және қызметі;
10.1.2.23 тіксызықты және қисық сызықты дайын ағаш өнімдерін кесудің технологиялық процесін түсіну;
10.1.2.24 столярлы тақталар мен фанераларды кесу ережелерін білу;
10.1.2.25 құрылыстағы еңбек қауіпсіздігінің жалпы мәселелерін білу
2) 2-бөлім "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы

10.​1.​2.​17 определять способы хранения и продления срока службы древесины;
10.​1.​2.​18 определять основные виды клеев и отделочных материалов;
10.​1.​2.​19 характеризовать кровельные и облицовочные материалы;
10.​1.​2.​20 предъявлять санитарно-гигиенические требования при работе с различными древесными материалами;
10.​1.​2.​21 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены рабочего;
10.​1.​2.​22 различать ручные пилы: типы, конструкции и назначение;
10.​1.​2.​23 понимать технологический процесс раскроя прямолинейных и криволинейных заготовок;
10.​1.​2.​24 знать правила раскрой столярных плит и фанеры;
10.​1.​2.​25 знать общие вопросы безопасности труда в строительстве;
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Технология столярных работ.

7.2.1.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырмада бағдарлай алу;
7.2.1.2 ук-2,4 бұрыштық соңғы біріктіруді орындау;
7.2.1.3 сызғыш, бұрыштықтың көмегімен қарындашпен таңбалауды жасай білу, малканың көмегімен транспортир бойынша бұрыштарды белгілеу;
7.2.1.4 сүргілеу аспаптарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (сүргі, ұңғы, фальцгобель, шерхебель);
7.2.1.5 жақ тәрізді арамен, қол арамен ағашты аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.1.6 жиһазды жөндеу үшін қажетті ағаш желімін дайындау;
7.2.1.6 тік төртбұрышты пішіндегі саңылаулар мен ұяшықтарды ұңғылауды, оларды қашаумен тазалауды орындау;

7.​2.​1.​1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.​2.​1.​2. выполнить угловые концевые соединения ук-2,4;
7.​2.​1.​3 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортиру с помощью малки;
7.​2.​1.​4 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, фуганком, фальцгобелем, шерхебелем);
7.​2.​1.​5 владеть приемами пиления древесины лучковой пилой, ножовкой;
7.​2.​1.​6 подготавливать столярный клей, необходимый для ремонта мебели;
7.​2.​1.​6 выполнять долбление гнезд и отверстий прямоугольной формы, зачистку стамеской;

7.2.1.7 шегелер, бұрандалы шегелер, желім арқылы құрастыруды жүзеге асыру, алдын ала құрастырылған жоспар бойынша жиһазды жөндеу;
7.2.1.8
қуыстарды, жарықтарды, кесілген жерлерді бітеуді орындау;
7.2.1.9 желімдік, майлы және эмаль бояулармен, олифамен жұмысты орындай білу;
7.2.1.10 қисық сызықты ернеулерді өңдеу;
7.2.1.11 бұрамалы бұрғыны қайрауды орындау
8.2.1.1 сызба, техникалық сурет, үлгі бойынша бұйымның бөлшектерін белгілей білу, белгілеуші құралды өз бетімен таңдау;
8.2.1.2
сүргінің үлгісінде сүргілеу аспабын дайындау технологиясы туралы түсінігінің болуы;
8.2.1.3
қашаумен, егеумен тазалау арқылы тік төртбұрышты ұяшықтарды ұңғылау тәсілдерін меңгеру;
8.2.1.4
аралардың жұмысқа дайындығының бірізділігін зерттеу, жонуды, тістерді қайрауды және айыруды орындай алу;
8.2.1.5
кесілген, кесілмей араланған тақтайларды, ағаш тақталарды, фанераларды кесуДСП және ДВП-ларды кесуді орындау;
8.2.1.6
тақтайларды қалқанға біріктіру тәсілдерін өз бетімен таңдау, ағаштың түсі мен текстурасы бойынша материалды іріктей білу;
8.2.1.7
бұрандалы шегелер мен шкантта бөлшектерді біріктіре білу;
8.2.1.8 тік сызықтың және тік бұрыштың дербес бақылауымен көлемге қарай сүргілеуді орындау;
8.2.1.9
біріктіру орындарын қиыстыру арқылы тиекті біріктіруді орындау
9.2.1.1
клеткалар бойынша лекалоның көмегімен таңбалауды орындау;
9.2.1.2
ағаштың қатты түрлерін сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.1.3
контурлы және ішкі жиектерді қашаумен өңдеуді, оларды жұмырлау орындай білу
9.2.1.4
фанерлеудегі кесілген жерлерді, бұтақтарды, қуыстарды өз бетімен бітеуді орындай білу;

7.​2.​1.​7 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею и выполнять ремонт мебели по предварительно составленному плану;
7.​2.​1.​8 выполнять шпатлевание углублений, трещин, торцов;
7.​2.​1.​9 выполнять работы с клеевой, масляной и эмалевой красками, олифой;
7.​2.​1.​10 обрабатывать криволинейные кромки;
7.​2.​1.​11 выполнять заточку спирального сверла;
8.​2.​1.​1  осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
8.​2.​1.​2 иметь представление о технологии изготовления строгального инструмента на примере рубанка;
8.​2.​1.​3 освоить приемы долбления прямоугольных гнезд с зачисткой стамеской, напильником;
8.​2.​1.​4 знать последовательность подготовки пил к работе, выполнять фугование, заточку и развод зубьев;
8.​2.​1.​5 выполнять раскрой обрезных, необрезных досок, столярных плит, фанеры, древесно-стружечных плит, древесно-волокнистых плит;
8.​2.​1.​6 самостоятельно выбирать способы соединения досок в щит, подбирать материал по цвету и текстуре древесины;
8.​2.​1.​7 соединять детали на шкантах и шурупах;
8.​2.​1.​8 выполнять строгание под размер с самостоятельным контролем прямолинейности и прямоугольности;
8.​2.​1.​9 выполнять шиповые соединения с подгонкой мест соединений;
9.​2.​1.​1  выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.​2.​1.​2 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.​2.​1.​3 производить обработку стамеской контурных и внутренних кромок, их скругление;
9.​2.​1.​4 самостоятельно выполнять заделку торцов, сучков, щелей под фанерование;

9.2.1.5 жазықтықты қырнау технологиясын сақтау, қажетті бұрыш үшін цикляны қайрау;
9.2.1.6 ағаштың беттерін лактармен, тегістеумен ашық әрлеуді орындай білу;
9.2.1.7
желімнің алуан түрлерінің көмегімен бөлшектерді желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.1.8 өзіндік бақылаумен материалды қатарлатып төсеуді орындау;
9.2.1.9
қаптаудағы негізгі ақауларды анықтау, оларды жоя білу;
9.2.1.10 өлшеуді штангенциркульмен орындай білу және көлемді бақылай білу
10.2.1.1 әртүрлі тәсілдермен ағашты кесуді орындау (бүйіржақ, талшықтардың бойымен және көлденеңінен);
10.2.1.2 тістердің әртүрлі формаларын қол арасымен аралауды орындай білу;
10.2.1.3 пакеттік және қисық сызықты аралау тәсілдерін меңгеру;
10.2.1.4
профильдік сүргілеу тәсілдерін меңгеру;
10.2.1.5 сүргілеу құралының пышағын қайрауды орындай білу;
10.2.1.6 қашаулар мен бұрғыларды қайрау ережесін сақтау, механикалық қайрағышта жұмыс істей білу;
10.2.1.7 сызба, үлгі және шаблон бойынша дайын бөлшектерді белгілеу;
10.2.1.8
саңылауларды бұрғылауда, қашауда жұмыстың сапасын бақылау;
10.2.1.9 тиектер мен тесіктерді жасауда қойылатын талаптарлы қойылатын техникалық талаптарды сақтау;
10.2.1.10 кесілген біріктіруді орындау;
10.2.1.11 тегістеуші машинаның көмегімен қырнауышпен және тегістеуші қағазбен жұмыс істеу;
10.2.1.12 дискілі арамен, электр сүргімен, электр қол арамен жұмыс орындау;
10.2.1.13 ағаш ұстасының қол және электр құралдарымен, механикалық қайрағышта жұмыстың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
10.2.1.14 жұмыс орнын ұйымдастыру және дөңгелек аралы станокта аралаушының көмекшісі, сүргілейтін станокта сүргілеушінің көмекшісі ретінде өз бетімен бұрғылайтын станокта жұмысты орындау
2.2 Ағашты көркем өңдеу
7.2.2.1 қарапайым геометриялық өрнегі бар суретті белгілеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.2.2 геометриялық өрнектерді ойып алу;

9.​2.​1.​5 соблюдать технологию циклевания поверхности, затачивать циклю под необходимый угол;
9.​2.​1.​6 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками, полированием;
9.​2.​1.​7 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.​2.​1.​8 выполнять укладку материалов в штабель с самоконтролем;
9.​2.​1.​9 определять основные повреждения облицовки, уметь их устранять;
9.​2.​1.​10 уметь выполнять замер и контроль размеров штангенциркулем;
10.​2.​1.​1 выполнять резание древесины разными способами (в торец, вдоль и поперек волокон);
10.​2.​1.​2 выполнять пиление ручными ножовками с различными формами зубьев;
10.​2.​1.​3 владеть приемами пакетного и криволинейного пиления;
10.​2.​1.​4 владеть приемами профильного строгания;
10.​2.​1.​5 выполнять заточку ножей строгального инструмента;
10.​2.​1.​6 соблюдать правила заточки долот, стамесок и сверл. работать на механическом точиле;
10.​2.​1.​7 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
10.​2.​1.​8 контролировать качество работы при сверлении, долблении отверстий;
10.​2.​1.​9 соблюдать технические требования к выработке шипа и проушины;
10.​2.​1.​10 выполнять брусковые соединения;
10.​2.​1.​11 работать циклей и шлифовальной шкуркой с применением шлифовальной машины;
10.​2.​1.​12 выполнять работы дисковой пилой, электрорубанком, электрическим лобзиком;
10.​2.​1.​13 соблюдать правила безопасной работы ручными столярными и электрифицированными инструментами и на механическом точил;
10.​2.​1.​14 организовывать рабочее место и выполнять работы на сверлильном станке самостоятельно и в качестве помощника распиловщика на круглопильном станке, строгальщика на фуговальном станке;
2.2 Художественная обработка древесины.
7.​2.​2.​1 владеть приемами разметки рисунка простой геометрической резьбы;
7.​2.​2.​2 вырезать геометрический узор;

7.2.2.3 бірқалыпты қисық сызықты формалардан күрделі емес өрнекті орындай білу;
7.2.2.4 морилкамен, анилин бояғыштармен, лактаумен бұйымдарды әрлеуді орындай білу
8.2.2.1
қобдишаны дайындауда мозаиканы орындау технологиясын меңгеру;
8.2.2.2
рейсмус, циркуль, кескіштің көмегімен геометриялық фигураларды кесу тәсілдерін меңгеру
9.2.2.1
ағашты көркем әрлеуді орындау;
9.2.2.2
келесі түсініктерінің болуы: маркетри, интарсия, инкрустация;
9.2.2.3 бұйымдардың көркем өңделуін орындау (қобдиша, картина-маркетри, панно-интарсия)
10.2.2.1
ағаштың бетін қабыршақпен "тиін", "конверт", "шашка" тәрізді қаптауды орындау;
10.2.2.2 қағазбен, шайырмен, синтетикалық пленкамен және пластикпен қаптау тәсілдерін меңгеру;
10.2.2.3
жиһазды көркем әрлеуді орындай білу (күңгірттеу, имитация, тегістеу)
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі.
7.2.3.1 біріктірумен орындалған саңылауы бар жақтауларды дайындау технологиясын меңгеру;
7.2.3.2 ағаштың қатты түрлерінен аспаптарға арналған тұтқаны дайындау технологиясын меңгеру;
7.2.3.3 ағаш-жиһаз бұйымдарының құрылысымен, оларды дайындау технологиясымен таныстыру;

7.​2.​2.​3 выполнять несложный орнамента из плавных криволинейных форм;
7.​2.​2.​4 выполнять отделку изделий морилкой, анилиновыми красителями, лакированием
8.​2.​2.​1 владеть технологией выполнения мозаики при изготовлении шкатулки;
8.​2.​2.​2 владеть приемами нарезания геометрических фигур с помощью рейсмуса, циркуля, резака
9.​2.​2.​1 выполнять художественную отделку древесины;
9.​2.​2.​2 иметь понятие: маркетри, интарсия, инкрустация;
9.​2.​2.​3 выполнять изделия с художественной отделкой (шкатулка, картина-маркетри, панно-интарсия)
10.​2.​2.​1 выполнять облицовывание поверхностей шпоном "в белку", "в конверт", "в шашку";
10.​2.​2.​2 владеть приемами облицовывания бумагой, смолой, синтетическими пленками и пластиком;
10.​2.​2.​3 выполнять художественную отделку мебели (тонирование, имитацию, полирование)
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
7.​2.​3.​1 владеть технологией изготовления рамки с фальцем выполненную соединением на ус;
7.​2.​3.​2 владеть технологией изготовления ручек для инструментов из древесины твердых пород;
7.​2.​3.​3 иметь представление о конструкции столярно-мебельных изделий, технологии их изготовления;

7.2.3.4 жақтауларды, қалқандарды, жылжымалы және жылжымайтын элементтерді дайындау технологиясын білу (құрама бірліктер);
7.2.3.5 таңбалаушы аспаптарды дайындау техникасын білу (үшбұрышты сызғыш, ярунок, малка);
7.2.3.6 көшет отырғызуға арналған жәшіктерді, құралдарды сақтауға арналған жәшіктерді дайындау технологиясын меңгеру
8.2.3.1
жөндеу тәсілдерін таңдай білу, жиһаз бөлшектерінің жекеленген бөліктері мен бетін қалпына келтіру;
8.2.3.2
жиһаздың алуан түрлерін дайындау технологиясын меңгеру (үстелдер, шкафтар, сөрелер, орындықтар); 8.2.3.3
бұйымның қызметін ескеріп, дайын бөлшектерді лактармен, бояулармен әрлеуді орындау;
8.2.3.4
жиһаз фурнитурасын және бекітуші элементтерді белгілеу және орнату;
8.2.3.5.
түйіндердің тұтастығын сақтай отырып, бұйымды бөлшектеу және жөндеуге дайындау
9.2.3.1
жұмыстың сапасын өз бетімен бақылау арқылы құрама сызба бойынша дайын бөлшектерден жиһазды құрастыруды орындау;
9.2.3.2
ағаштың алуан түрлерінен әшекейлі суреті бар ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау және оны әрі қарай әрлеу технологиясын сақтау;
9.2.3.3
секциялы жиһазды дайындау, құрастыру және әрлеуді оырндау (шкафтар, қабырға жиһазы, сөрелер)
10.2.3.1
жиһазды құрасыру туралы түсінігінің болуы;
10.2.3.2
жиһазды қызметі, функционалды қолданылуы, өндірістік көрсеткіштері бойынша анықтау;
10.2.3.3
ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау бойынша конструктивті шешімдерді таба білу;
10.2.3.4
орындықтың, нан салғыштың, аяққа арналған орындықтың құрылысының техникалық суретін орындау;
10.2.3.5
үстелдің, кітап сөресінің, балалар керуетінің нобайын орындау, бұйымдарды таңдау бойынша дайындау;
10.2.3.6
жиһаздың ақауларын анықтау, оларды жою тәсілдерін табу;
10.2.3.7
жиһазды жөндеуді және қалпына келтіруді орындау
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
7.2.4.1 өтпелі және өтпелі емес саңылауларды бұрғылауды орындау, станокта контур бойынша бұрғылау;
7.2.4.2. ағаш кесетін токарь станогында шахмат фигураларын, аспаптарға арналған тұтқаларды дайындау технологиясын меңгеру;
8.2.4.1 ағаш өңдеу станоктарында кесетін құралды бекіту тәсілдерін, олардың типтерін білу;
8.2.4.2
электродрельмен саңылауларды бұрғылау, бұрандалы шегелерді бұрау және шығару жұмыстары мен тәсілдерін меңгеру;
8.2.4.3 токарь жұмыстарына арналған құралды қайрауды және бақылауды орындай білу;
8.2.4.4 токарь станогында құралға арналған тұтқаларды, жиһазға арналған аяқтарды дайындау технологиясын сақтау
9.2.4.1 кесетін және сүргілеу құралын қайрауды орындау, қайрау бұрышын білу; 9.2.4.2 алдын ала белгілеумен бұрғылаушы станокта саңылауларды бұрғылау технологиясын сақтау;

7.​2.​3.​4 знать технологию изготовления рамок, щитов, подвижных и неподвижных элементов (сборочных единиц);
7.​2.​3.​5 знать технику изготовления разметочных инструментов (угольник, ярунок, малка);
7.​2.​3.​6 владеть технологией изготовления ящиков для рассады, хранения пособий
8.​2.​3.​1 уметь выбирать способы ремонта, восстанавливать отдельные части и поверхность деталей мебели;
8.​2.​3.​2 владеть технологией изготовления различных видов мебели (столы, шкафы, полки, табурет);
8.​2.​3.​3 выполнять отделку готовых деталей лаками, красками с учетом назначения изделия;
8.​2.​3.​4 размечать и устанавливать мебельную фурнитуру и крепежные элементы;
8.​2.​3.​5 выполнять разборку и подготовку изделия к ремонту с учетом сохранения целостности узлов;
9.​2.​3.​1 выполнять сборку мебели из готовых деталей по сборочному чертежу с самостоятельным контролем качества работы;
9.​2.​3.​2 соблюдать технологию изготовления столярно-мебельного изделия с наборным рисунком из разных пород древесины с последующей отделкой;
9.​2.​3.​3 выполнять изготовление, сборку и отделку секционной мебели. (шкафы, стенки, полки);
10.​2.​3.​1 иметь понятие о конструировании мебели;
10.​2.​3.​2 определять мебель по назначению, функциональному использованию, по производственным показателям;
10.​2.​3.​3 находить конструктивные решения по изготовлению столярно-мебельных изделий;
10.​2.​3.​4  выполнять технический рисунок конструкции табурета, хлебницы, скамейки для ног, стула;
10.​2.​3.​5 выполнять эскиз стола, книжной полки, детской кроватки. изготавливать изделия по выбору;
10.​2.​3.​6  определять повреждения мебели, устанавливать способы их устранения;
10.​2.​3.​7 выполнять ремонт и реставрацию мебели;
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
7.​2.​4.​1 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий, сверление по контуру на станке;
7.​2.​4.​2 владеть технологией изготовления ручек для инструмента, шахматных фигур на токарном станке по дереву
8.​2.​4.​1 знать способы крепления режущего инструмента на деревообрабатывающих станках, их типы;
8.​2.​4.​2 владеть приемами работы электродрелью, сверление отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
8.​2.​4.​3  производить заточку и контроль инструмента для токарных работ;
8.​2.​4.​4 соблюдать технологию изготовления ручек для инструмента, ножек для мебели на токарном станке
9.​2.​4.​1 выполнять заточку режущего и строгального инструмента, знать угол заточки;
9.​2.​4.​2 соблюдать технологию сверления отверстий на сверлильном станке с предварительной разметкой;

9.2.4.3 үлгі бойынша өз бетімен бақылау арқылы профильдік жазықтықтарды қайрау технологиясын меңгеру;
9.2.4.4 сериялық бөлшектерді токарь станогында ізбелеп тігу технологиясын меңгеру (үстелдің аяқтары, орындықтарға арналған);
9.2.4.5 мектеп жабдықтарының үлгісінде механизациялау бойынша станок типтерінде бағдарлай алу
10.2.4.1 ағаш өңдеу кәсіпорнының негізгі ерекшеліктерін білу;
10.2.4.2
тік сызықты және қисық сызықты дайын бұйымдарды әрі қарай өңдеумен өлшеп кесуді орындау, ағаш тақтайлар мен фанераларды кесіп пішу;
10.2.4.3
ағашты кептірудің түрлерін ажырату, пиломатериалды қатарластырып салу;

9.​2.​4.​3 владеть технологией точения профильных поверхностей с самостоятельным контролем по образцу;
9.​2.​4.​4 владеть технологией вытачивания на токарном станке серийных деталей. (ножки для стола, табурета);
9.​2.​4.​5 ориентироваться в типах станков по механизации на примере школьного оборудования;
10.​2.​4.​1 знать основные особенности деревообрабатывающего предприятия;
10.​2.​4.​2 выполнять раскрой прямолинейных и криволинейных заготовок с припуском на обработку, раскрой столярных плит и фанеры;
10.​2.​4.​3 различать виды сушки древесины. укладывать пиломатериал в штабеля;

10.2.4.4 дайын бұйымдарды бірінші және таза механикалық түрде өңдеуді орындау;
10.2.4.5
ағаштың қайырылуын орындау, тік бұрышты діңгектен қисық сызықты бөлшекті дайындай алу
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
9.2.5.1
ағашты жоңқалауды орындай білу;
9.2.5.2
балта сабының дұрыстығын тексеру;
9.2.5.3
шаблон бойынша кертпелердің көмегімен бөренелер мен діңгектерді біріктіру;
9.2.5.4
тақтайлар мен бөренелерді қалқанға топтастыру;
9.2.5.5
құрылыс құралдары мен аспаптарын жасау;
9.2.5.6
жабындық және қаптаушы материалдарды үлгі бойынша анықтай білу;
9.2.5.7
алуан түрлі тәсілдермен линолеумді төсеуді орындай алу.
10.2.5.1
құрылыста ағаш жұмыстарының мазмұнын түсіну, жұмыс орнын ұйымдастыруды, ережелерді түсіну;

10.​2.​4.​4 выполнять черновую и чистовую механическую обработку заготовок;
10.​2.​4.​5 выполнять гнутье древесины. изготавливать криволинейную деталь из прямоугольного бруска;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы
9.​2.​5.​1 выполнять теску древесины;
9.​2.​5.​2 проверять правильность насадки топорища;
9.​2.​5.​3 соединять бревна и бруски с помощью врубок по шаблону;
9.​2.​5.​4 сплачивать доски и бруски в щит;
9.​2.​5.​5 изготавливать строительные инструменты и приспособления;
9.​2.​5.​6 определять кровельные и облицовочные материалы по образцам;
9.​2.​5.​7 выполнять настилку линолеума разными способами;
10.​2.​5.​1 понимать содержание плотнических работ на строительстве, организацию рабочего места, правила техники безопасности;

10.2.5.2 құралды жұмысқа дайындау (балтаны сабына орнату, қайрақты және шарықты егеу);
10.2.5.3 құрылыс конструкцияларын орындау (қалып, құрылыс көпірі, қоршаулар);
10.2.5.4 құрылыс құралдарын, аспаптарды, ағаш жұмыстарына арналған инвентарьды жасау;
10.2.5.5 терезе блоктарының элементтерін жасау;
10.2.5.6
құлыптарды оюды орындау, терезе және есік қораптары бөлшектерін құрастыра білу;
10.2.5.7 штаттық жұмыс орындарында өндірістік практикадан өту
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
7.2.6.1 шеберханадағы жұмыстың қауіпсіздік ережелерін түсіну;
7.2.6.2 материалды қатарластырып салуда және оны бөлшектеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7.2.6.3
сырлау жұмыстарында желдету режимін сақтау;
7.2.6.4
электр қауіпсіздігінің негізгі ережелерін түсіну
8.2.6.1
жарақаттанудың алдын алу және сақтандыру себептері мен шараларын білу; 8.2.6.2
өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану, өрт сөндіргіштің құрылысын және оны қолдану ережелерін білу
9.2.6.1
жұмысшылардың негізгі құқықтары мен міндеттерін білу;
9.2.6.2
еңбек келісім-шартының маңызын түсіну;
9.2.6.3
жұмыс уақытында және демалыс уақытында бағдарлай алу;

10.​2.​5.​2 подготавливать инструмент к работе (насадка топора на ручку, правка на точиле и бруске);
10.​2.​5.​3 выполнять строительные конструкции (опалубка, строительные козлы, ограждения);
10.​2.​5.​4 изготавливать строительные инструменты, приспособлений, инвентаря для плотничных работ;
10.​2.​5.​5 изготавливать элементы оконного блока;
10.​2.​5.​6 выполнять врезку замков, сборку деталей оконной и дверной коробки;
10.​2.​5.​7 пройти производственную практику на штатных рабочих местах;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.​2.​6.​1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.​2.​6.​2 соблюдать правила безопасности при укладывании материала в штабель и при его разборке.
7.​2.​6.​3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах;
7.​2.​6.​4 понимать основные правила электробезопасности;
8.​2.​6.​1 знать причины и меры предосторожности и предупреждения травматизма;
8.​2.​6.​2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения, устройство и применение огнетушителей;
9.​2.​6.​1 знать основные права и обязанности рабочих;
9.​2.​6.​2 понимать значение трудового договора;
9.​2.​6.​3 ориентироваться в рабочем времени и времени отдыха;

9.2.6.4 еңбек тәртібі, еңбекті қорғау туралы ұғымдарының болуы;
9.2.6.5 өрт кезінде көшіру жоспарында бағдарлай білу;
9.2.6.6 өрт сөндіргіштердің алуан түрлерінің жұмыс істеу принциптері мен тәсілдерін білу
10.2.6.1
ҚР еңбек кодексі туралы түсінігінің болуы;
10.2.6.2 құрылыста, орман аралауда және ағаш өңдеуде еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды түсіну;
10.2.6.3 құрылыста, ағаш өңдеу кәсіпорнындағы машина және құрама цехтарында еңбек қауіпсіздігінің жалпы ережелерін білу;
10.2.6.4 еңбек гигиенасының, өндірістік санитарияның және жұмысының жеке гигиенасының негіздерін білу;
10.2.6.5 өндірісте өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындау;
10.2.6.6 өрт сөндірудің алғашқы құралдарын, өрт сөндіргіштерді пайдалана білу;
10.2.6.7 электр қауіпсіздігінің ережелерін орындау
3) 3-бөлім "Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді көрсету білу;
7.3.1.3
сөздік есеп беруде зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.4
алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдана білу
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды орындау;
8.3.1.2 жұмыстың сапасын тексеру
8.3.1.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жасау;
8.3.1.5
мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар беру;
9.3.1.3
дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
10.1.3.1
өз еңбегінің нәтижелеріне қызығушылық таныту;
10.1.3.2 ағаш ұстасы-ағаш шеберінің кәсіби дағдыларын меңгеруге деген мотивациясын көрсету;
10.1.3.3 мақсатқа жетуде тәртіпті және жауапкершілікті, табандылықты көрсету, өз еңбегі үшін мақтаныш сезімін көрсету;
10.1.3.4
орындалған жұмыстың сапасына талдау жүргізу;
10.1.3.5 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу, жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту;
10.1.3.6 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану;
10.1.3.7 берілген жоспар бойынша орындалған жұмыс туралы ауызша есепті құрастыру; 10.1.3.8 ағымдық өзіндік бақылауды орындау;
10.1.3.9 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану

9.​2.​6.​4 иметь представление о трудовой дисциплине, охране труда;
9.​2.​6.​5 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре;
9.​2.​6.​6 знать приемы и принципы работы разных видов огнетушителей;
10.​2.​6.​1 иметь понятие о трудовом кодексе Республики Казахстан;
10.​2.​6.​2 понимать организацию работы по охране труда на строительстве, при лесопилении и деревообработке;
10.​2.​6.​3 знать общие правила безопасности труда на строительстве, в машинных и сборочных цехах на деревообрабатывающем предприятии;
10.​2.​6.​4 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены рабочего.
10.​2.​6.​5 выполнять требования пожарной безопасности на производстве;
10.​2.​6.​6 уметь пользоваться первичными средствами пожаротушения, огнетушителями;
10.​2.​6.​7 выполнять правила электробезопасности;
3) раздел 3 "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу.
10.1.3.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.1.3.2 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками плотника-столяра;
10.1.3.3 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
10.1.3.4 производить анализ качества выполненной работы;
10.1.3.5 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
10.1.3.6 применять полученные знания в практической деятельности;
10.1.3.7 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
10.1.3.8 осуществлять текущий самоконтроль;
10.1.3.9 употреблять в речи техническую терминологию

Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ағаш ұстасы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып
4-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
7.1.2.1 ағаштың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
7.1.2.3 қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7.1.2.4 бұрыштық, соңғы және жәшікті ағаш жиынтықтарды ажырата білу;
7.1.2.5 қисық сызықты жазықтықтарды өңдеуге арналған қажетті құралды іріктеу
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
7.2.1.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырмада бағдарлай алу;
7.2.1.2 ук-2,4 бұрыштық соңғы біріктіруді орындау;
7.2.1.3 сызғыш, бұрыштықтың көмегімен қарындашпен таңбалауды жасай білу, малканың көмегімен транспортир бойынша бұрыштарды белгілеу;
7.2.1.4 сүргілеу аспаптарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (сүргі, ұңғы, фальцгобель, шерхебель);
7.2.1.5 жақ тәрізді арамен, қол арамен ағашты аралау тәсілдерін меңгеру
2.2 Ағашты көркем өңдеу
7.2.2.1 қарапайым геометриялық өрнегі бар суретті белгілеу тәсілдерін меңгеру
2.3. Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
7.2.3.1 біріктірумен орындалған саңылауы бар жақтауларды дайындау технологиясын меңгеру;
7.2.3.2 ағаштың қатты түрлерінен аспаптарға арналған тұтқаны дайындау технологиясын меңгеру
2.4. Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
7.2.4.1 өтпелі және өтпелі емес саңылауларды бұрғылауды орындау, станокта контур бойынша бұрғылау;
7.2.4.2. ағаш кесетін токарь станогында шахмат фигураларын, аспаптарға арналған тұтқаларды дайындау технологиясын меңгеру
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
7.2.6.1 шеберханадағы жұмыстың қауіпсіздік ережелерін түсіну;
7.2.6.2 материалды қатарластырып салуда және оны бөлшектеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді көрсету білу
2-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну; 7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;

Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Столярное дело" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Столярное дело" с помощью учителя;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 уметь составлять план работы над изделием с помощью учителя;
7.1.2.2 организовывать рабочее место, соблюдать санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.3 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.4 различать угловые концевые и ящичные столярные соединения;
7.1.2.5 подбирать необходимый инструмент для обработки криволинейных поверхностей;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ
7.2.1.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.1.2. выполнить угловые концевые соединения ук-2,4;
7.2.1.3 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортиру с помощью малки;
7.2.1.4 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, фуганком, фальцгобелем, шерхебелем);
7.2.1.5 обрабатывать криволинейные кромки;
2.2 Художественная обработка древесины
7.2.2.1 выполнять отделку изделий морилкой, анилиновыми красителями, лакированием;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
7.2.3.1 владеть технологией изготовления рамки с фальцем выполненную соединением на ус;
7.2.3.2 владеть технологией изготовления ящиков для рассады, хранения пособий.
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
7.2.4.1 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий, сверление по контуру на станке;
7.2.4.2. владеть технологией изготовления ручек для инструмента, шахматных фигур на токарном станке по дереву
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.2.6.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.2.6.2 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
2 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Столярное дело" с помощью учителя;

7.1.1.3 өздігінен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және қолдану
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
7.1.2.1 ағаштың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 мұғалімнің көмегімен бұйыммен жасалатын жұмыстың жоспарын құра білу;
7.1.2.3 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
7.1.2.4 жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау;
7.1.2.5 бұрыштық, соңғы және жәшікті ағаш жиынтықтарды ажырата білу
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
7.2.1.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырмада бағдарлай алу;
7.2.1.2 ук-2,4 бұрыштық соңғы біріктіруді орындау;
7.2.1.3 сызғыш, бұрыштықтың көмегімен қарындашпен таңбалауды жасай білу, малканың көмегімен транспортир бойынша бұрыштарды белгілеу;
7.2.1.4 сүргілеу аспаптарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (сүргі, ұңғы, фальцгобель, шерхебель);
7.2.1.5 жақ тәрізді арамен, қол арамен ағашты аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.1.6 қисық сызықты ағаш өнімдерін өңдеу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
7.2.2.1 бұйымдарды аналинды бояғыштармен, лакпен безендіру
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
7.2.3.1 біріктірумен орындалған саңылауы бар жақтауларды дайындау технологиясын меңгеру; 7.2.3.2 ағаштың қатты түрлерінен аспаптарға арналған тұтқаны дайындау технологиясын меңгеру;
7.2.3.3 жиектемелерді, қоршауларды, қозғалмалы және қозғалмайтын бөліктері бар бұйымдардың (жинақтау блогы)жасалу технологиясын
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
7.2.4.1 ағаш кесетін токарь станогында шахмат фигураларын, аспаптарға арналған тұтқаларды дайындау технологиясын меңгеру
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
7.2.6.1 шеберханадағы жұмыстың қауіпсіздік ережелерін түсіну;
7.2.6.2 материалды қатарластырып салуда және оны бөлшектеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2 алған білімін практикалық жұмыста қолдану
3-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну; 7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Ағаш ұстасы" мамандығының ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 өздігінен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және қолдану
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
7.1.2.1 ағаштың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 бұйымдарды дайындауда қолданылатын ағаш өнімдерінің атауларымен қасиеттерін білу;

7.1.1.3 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление о физических, механических и технологических свойствах древесины;
7.1.2.2 уметь составлять план работы над изделием с помощью учителя;
7.1.2.3 организовывать рабочее место, соблюдать санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.4 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.5 различать угловые концевые и ящичные столярные соединения;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
7.2.1.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.1.2. выполнить угловые концевые соединения ук-2,4;
7.2.1.3 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортиру с помощью малки;
7.2.1.4 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, фуганком, фальцгобелем, шерхебелем);
7.2.1.5 выполнять долбление гнезд и отверстий прямоугольной формы, зачистку стамеской;
7.2.1.6 обрабатывать криволинейные кромки;
2.2 Художественная обработка древесины
7.2.2.1 выполнять отделку изделий морилкой, анилиновыми красителями, лакированием;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
7.2.3.1 владеть технологией изготовления рамки с фальцем выполненную соединением на ус;
7.2.3.2 владеть технологией изготовления ручек для инструментов из древесины твердых пород;
7.2.3.3 знать технологию изготовления рамок, щитов, подвижных и неподвижных элементов (сборочных единиц);
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
7.2.4.1. владеть технологией изготовления ручек для инструмента
2.6. Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.2.6.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.2.6.2 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 применять полученные знания в практической деятельности
3 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Столярное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знать особенности профессии "Столяр";
7.1.1.4 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление о физических, механических и технологических свойствах древесины;
7.1.2.2 знать названия и свойства древесных материалов применяемых для изготовления изделий;

7.1.2.3 ағаштың негізгі әлсіз тұстарын және оны жоюдың әдістерін білу;
7.1.2.4 бұрғыны және оның түрлерін білу;
7.1.2.5 бұрғылау станогының құрылымы туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.6 кескіш цехтардағы бригадалық жұмыс жасау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.1.2.7 мұғалімнің көмегімен бұйыммен жасалатын жұмыстың жоспарын құра білу;
7.1.2.8 жұмыс орнын ұйымдастыра білу, санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау;
7.1.2.9 қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7.1.2.10 біріктірудің мәнін түсіну;
7.1.2.11 қалқанды бұйымның бөлшектерін орындау дәлдігіне қойылатын техникалық талаптарды ұсыну;
7.1.2.12 материалды дұрыс сақтаудың маңызын түсіну;
7.1.2.13 ағашты сақтау тәсілдерін білу;
7.1.2.14 дөңгелек ағаш материалдарын ажырата білу (бөренелер, дөңбектер)
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
7.2.1.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырмада бағдарлай алу;
7.2.1.2 сызғыш, бұрыштықтың көмегімен қарындашпен таңбалауды жасай білу, малканың көмегімен транспортир бойынша бұрыштарды белгілеу;
7.2.1.3 сүргілеу аспаптарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (сүргі, ұңғы, фальцгобель, шерхебель) ;
7.2.1.4 жақ тәрізді арамен, қол арамен ағашты аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.1.5 тік төртбұрышты пішіндегі саңылаулар мен ұяшықтарды ұңғылауды, оларды қашаумен тазалауды орындау;
7.2.1.6 қуыстарды, жарықтарды, кесілген жерлерді бітеуді орындау;
7.2.1.7 желімдік, майлы және эмаль бояулармен, олифамен жұмысты орындай білу;
7.2.1.8 қисық сызықты ернеулерді өңдеу;
7.2.1.9 бұрамалы бұрғыны қайрауды орындау
2.2 Ағашты көркем өңдеу
7.2.2.1 морилкамен, анилин бояғыштармен, лактаумен бұйымдарды әрлеуді орындай білу
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
7.2.3.2 жақтауларды, қалқандарды, жылжымалы және жылжымайтын элементтерді дайындау технологиясын білу (құрама бірліктер);
7.2.3.3 таңбалаушы аспаптарды дайындау техникасын білу (үшбұрышты сызғыш, ярунок, малка);
7.2.3.4 көшет отырғызуға арналған жәшіктерді, құралдарды сақтауға арналған жәшіктерді дайындау технологиясын меңгеру
2.4.Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
7.2.4.1 өтпелі және өтпелі емес саңылауларды бұрғылауды орындау, станокта контур бойынша бұрғылау
2.6.Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
7.2.6.1 шеберханадағы жұмыстың қауіпсіздік ережелерін түсіну;
7.2.6.2 материалды қатарластырып салуда және оны бөлшектеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7.2.6.3 сырлау жұмыстарында желдету режимін сақтау
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;

7.1.2.3 знать основные виды пороков древесины, способы их устранения;
7.1.2.4 знать устройство сверл, их виды;
7.1.2.5 иметь представление об устройстве сверлильного станка;
7.1.2.6 иметь представление о бригадных методах работы в распиловочных цехах;
7.1.2.7 уметь составлять план работы над изделием с помощью учителя;
7.1.2.8 организовывать рабочее место, соблюдать санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.9 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.10 понимать назначение фугования;
7.1.2.11 предъявлять технические требования к точности выполнения деталей щитового изделия;
7.1.2.12 понимать значение правильного хранения материала;
7.1.2.13 знать способы хранения древесины;
7.1.2.14 различать круглые лесоматериалы (бревна, кряжи, чураки);
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ
7.2.1.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.1.2 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортиру с помощью малки;
7.2.1.3 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, фуганком, фальцгобелем, шерхебелем);
7.2.1.4 владеть приемами пиления древесины лучковой пилой, ножовкой;
7.2.1.5 выполнять долбление гнезд и отверстий прямоугольной формы, зачистку стамеской;
7.2.1.6 выполнять шпатлевание углублений, трещин, торцов;
7.2.1.7 выполнять работы с клеевой, масляной и эмалевой красками, олифой;
7.2.1.8 обрабатывать криволинейные кромки;
7.2.1.9 выполнять заточку спирального сверла;
2.2 Художественная обработка древесины
7.2.2.1 выполнять отделку изделий морилкой, анилиновыми красителями, лакированием;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
7.2.3.2 знать технологию изготовления рамок, щитов, подвижных и неподвижных элементов (сборочных единиц);
7.2.3.3 знать технику изготовления разметочных инструментов (угольник, ярунок, малка);
7.2.3.4 владеть технологией изготовления ящиков для рассады, хранения пособий
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
7.2.4.1 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий, сверление по контуру на станке
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.2.6.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.2.6.2 соблюдать правила безопасности при укладывании материала в штабель и при его разборке;
7.2.6.3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;

7.3.1.2 алған білімін практикалық жұмыста қолдану
4-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну; 7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Ағаш ұстасы" мамандығының ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 4 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптер туралы түсінігінің болуы;
7.1.1.5 өздігінен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және қолдану
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
7.1.2.1 бұйымдарды дайындауда қолданылатын ағаш материалдарының атаулары мен қасиеттерін білу;
7.1.2.2 мұғалімнің көмегімен бұйыммен жұмыс жасау жоспарын құрастыра білу;
7.1.2.3 ағаштың ақауларының негізгі түрлерін, оларды жою тәсілдерін білу;
7.1.2.4 жөндеуге қойылатын техникалық талаптарды түсіну;
7.1.2.5 ағашты жоңғыш станоктың құрылысын білу; 7.1.2.6. ағашты жоңғыш станокпен жұмысқа; арналған қажетті аспаптар мен құралдарды ажырата білу;
7.1.2.7 ағашты ою үлгісінде ағаштың беттерін көркем өңдеу тәсілдері туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.8 жұмыс орнын ұйымдастыру, санитарлы-гигиеналық нормаларды сақтау;
7.1.2.9 қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін орындау;
7.1.2.10 жонудың қызметін түсіну;
7.1.2.11 босағамен, пышақпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
7.1.2.12 геометриялық өрнекті құру ерекшеліктерін білу;
7.1.2.13 күңгірт әрлеудің қызметін түсіну;
7.1.2.14 желімдік, майлы және эмаль бояулардың негізгі қасиеттерін білу;
7.1.2.15 иілген дөңес жазықтықтарды ажырата білу;
7.1.2.16 қисық сызықты жазықтықтарды өңдеуге арналған қажетті құралды іріктеу
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
7.2.1.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырмада бағдарлай алу;
7.2.1.2 сүргілеу аспаптарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру (сүргі, ұңғы, фальцгобель, шерхебель);
7.2.1.3 жақ тәрізді арамен, қол арамен ағашты аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.1.4 жиһазды жөндеу үшін қажетті ағаш желімін дайындау;
7.2.1.5 тік төртбұрышты пішіндегі саңылаулар мен ұяшықтарды ұңғылауды, оларды қашаумен тазалауды орындау;
7.2.1.6 шегелер, бұрандалы шегелер, желім арқылы құрастыруды жүзеге асыру, алдын ала құрастырылған жоспар бойынша жиһазды жөндеу;
7.2.1.7 қуыстарды, жарықтарды, кесілген жерлерді бітеуді орындау;
7.2.1.8 желімдік, майлы және эмаль бояулармен, олифамен жұмысты орындай білу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
7.2.2.1 қарапайым геометриялық өрнегі бар суретті белгілеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.2.2 геометриялық өрнектерді ойып алу;
7.2.2.3 бірқалыпты қисық сызықты формалардан күрделі емес өрнекті орындай білу;

7.3.1.2 применять полученные знания в практической деятельности
4 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Столярное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знать особенности профессии "Столяр";
7.1.1.4 ознакомиться с профессиями столярно-мебельного производства;
7.1.1.5 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 знать названия и свойства древесных материалов применяемых для изготовления изделий;
7.1.2.2 уметь составлять план работы над изделием с помощью учителя;
7.1.2.3 иметь представление о видах повреждения простых столярно-мебельных изделий;
7.1.2.4 понимать технические требования, предъявляемые к ремонту;
7.1.2.5 знать устройство токарного станка по дереву;
7.1.2.6 различать необходимые приспособления и инструменты для токарных работ по дереву;
7.1.2.7 иметь представление о способах художественной обработки поверхности древесины на примере резьбы по дереву;
7.1.2.8 организовывать рабочее место, соблюдать санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.9 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.10 понимать назначение резьбы по дереву ;
7.1.2.11 знать правила безопасной работы при работе с косяком, ножом;
7.1.2.12 знать особенности построения геометрического орнамента;
7.1.2.13 понимать назначение непрозрачной отделки;
7.1.2.14 знать основные свойства клеевых, масляных и эмалевых красок;
7.1.2.15 различать вогнутые выпуклые поверхности;
7.1.2.16 подбирать необходимый инструмент для обработки криволинейных поверхностей;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
7.2.1.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.1.2 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, фуганком, фальцгобелем, шерхебелем);
7.2.1.3 владеть приемами пиления древесины лучковой пилой, ножовкой;
7.2.1.4 подготавливать столярный клей, необходимый для ремонта мебели;
7.2.1.5 выполнять долбление гнезд и отверстий прямоугольной формы, зачистку стамеской;
7.2.1.6 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею и выполнять ремонт мебели по предварительно составленному плану;
7.2.1.7 выполнять шпатлевание углублений, трещин, торцов;
7.2.1.8 выполнять работы с клеевой, масляной и эмалевой красками, олифой;
2.2 Художественная обработка древесины.
7.2.2.1 владеть приемами разметки рисунка простой геометрической резьбы;
7.2.2.2 вырезать геометрический узор;
7.2.2.3 выполнять несложный орнамента из плавных криволинейных форм;

7.2.2.4 морилкамен, анилин бояғыштармен, лактаумен бұйымдарды әрлеуді орындай білу
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
7.2.3.1 ағаш-жиһаз бұйымдарының құрылысымен, оларды дайындау технологиясы туралы түсінігінің болуы;
7.2.3.2 жақтауларды, қалқандарды, жылжымалы және жылжымайтын элементтерді дайындау технологиясын білу (құрама бірліктер)
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
7.2.4.1 ағаш кесетін токарь станогында шахмат фигураларын, аспаптарға арналған тұтқаларды дайындау технологиясын меңгеру
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
7.2.6.1 шеберханадағы жұмыстың қауіпсіздік ережелерін түсіну;
7.2.6.2 электр қауіпсіздігінің негізгі ережелерін түсіну
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді көрсету білу;
7.3.1.2 сөздік есеп беруде зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.3 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдана білу
2) 8-сынып:
5-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
1-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің аса маңызды ерекшеліктерін білуді және түсінуді көрсету;
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау
8.1.2.1 жонғыштың элементтері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.2 ағаш талшығына қатысты жонғыштың қозғалысына байланысты кесудің түрлерін ажырата білу;
8.1.2.3 сызба, техникалық сурет бойынша тапсырмада бағдарлану;
8.1.2.4 топтық әңгімелесуде жұмысты жоспарлау; 8.1.2.5 талшықтардың бағыттары мен ағаштың ақауларын ескеріп, материалды іріктей алу;
8.1.2.6 араның тістерінің, кесу бұрыштарының элементтері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.7 күйдірумен, мозаикамен ағаштың бетін көркем әрлеудің түрлері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.8 түйіндер мен бөлшектерді біріктіру түрлерін өз бетімен анықтай білу;
8.1.2.9 бұйымды қажетті жөндеу түрлерін таңдау
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
8.2.1.1 тақтайларды қалқанға біріктіру тәсілдерін өз бетімен таңдау, ағаштың түсі мен текстурасы бойынша материалды іріктей білу;
8.2.1.2 сызықтың және тік бұрыштың дербес бақылауымен көлемге қарай сүргілеуді орындау;
8.2.1.3 тік төртбұрышты пішіндегі саңылаулар мен ұяшықтарды ұңғылауды, оларды қашаумен тазалауды орындау;
8.2.1.4 біріктіру орындарын қиыстыру арқылы тиекті біріктіруді орындау
2.2 Ағашты көркем өңдеу

7.2.2.4 выполнять отделку изделий морилкой, анилиновыми красителями, лакированием;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
7.2.3.1 иметь представление о конструкции столярно-мебельных изделий, технологии их изготовления;
7.2.3.2 знать технологию изготовления рамок, щитов, подвижных и неподвижных элементов (сборочных единиц);
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
7.2.4.1. владеть технологией изготовления ручек для инструмента, шахматных фигур на токарном станке по дереву
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.2.6.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.2.6.2 понимать основные правила электробезопасности;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.2 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.3 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Столярное дело";
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 иметь представление об элементах резца;
8.1.2.2 различать виды резания в зависимости от движения резца относительно волокон древесины;
8.1.2.3 ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку;
8.1.2.4 планировать работу в групповой беседе;
8.1.2.5 осуществлять подбор материала с учетом дефектов древесины и направления волокон;
8.1.2.6 иметь представление об элементах зубьев пил, углах резания;
8.1.2.7 иметь представление о видах художественной отделки поверхности древесины обжиганием, мозаикой;
8.1.2.8 самостоятельно определять вид соединения узлов и деталей;
8.1.2.9 выбирать вид необходимого ремонта изделия;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
8.2.1.1 осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
8.2.1.2 иметь представление о технологии изготовления строгального инструмента на примере рубанка;
8.2.1.3 освоить приемы долбления прямоугольных гнезд с зачисткой стамеской, напильником;
8.2.1.4 знать последовательность подготовки пил к работе, выполнять фугование, заточку и развод зубьев;
2.2 Художественная обработка древесины

8.2.2.1 қобдишаны дайындауда мозаиканы орындау технологиясын меңгеру;
8.2.2.2 рейсмус, циркуль, кескіштің көмегімен геометриялық фигураларды кесу тәсілдерін меңгеру
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
8.2.3.1 жөндеу тәсілдерін таңдай білу, жиһаз бөлшектерінің жекеленген бөліктері мен бетін қалпына келтіру;
8.2.3.2 жиһаз фурнитурасын және бекітуші элементтерді белгілеу және орнату;
8.2.3.3. түйіндердің тұтастығын сақтай отырып, бұйымды бөлшектеу және жөндеуге дайындау
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
8.2.6.1 жарақаттанудың алдын алу және сақтандыру себептері мен шараларын білу
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды орындау;
8.3.1.2 жұмыстың сапасын тексеру
2-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің аса маңызды ерекшеліктерін білуді және түсінуді көрсету;
8.1.1.3 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі негізгі кәсіптерді білу
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
8.1.2.1 оқу шеберханаларының бөлмелерінде өрттің шығу себептерін білу;
8.1.2.2 майда кертікті егеудің қызметін ажырата білу;
8.1.2.3 ұзын тақтайларды арамен кесуде жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
8.1.2.4 ағаш тақтайларды, фанераларды, ДСП; ДВП кесудің ерекшеліктерін білу;
8.1.2.5 жұмысты кезеңдерге бөлу және оны топта, бригадада орындау;
8.1.2.6 түйіндер мен бөлшектерді біріктіру түрлерін өз бетімен анықтай білу;
8.1.2.7 бұйымды қажетті жөндеу түрлерін таңдау; 8.1.2.8 жаппай өндіріс жағдайында бөлшектерді өңдеудің дәлдігінің маңызын түсіну
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
8.2.1.1 кесілген, кесілмей араланған тақтайларды, ағаш тақталарды, фанераларды кесуДСП және ДВП-ларды кесуді орындау;
8.2.1.2 тақтайларды қалқанға біріктіру тәсілдерін өз бетімен таңдау, ағаштың түсі мен текстурасы бойынша материалды іріктей білу;
8.2.1.3 бұрандалы шегелер мен шкантта бөлшектерді біріктіре білу;
8.2.1.4 сызықтың және тік бұрыштың дербес бақылауымен көлемге қарай сүргілеуді орындау;
8.2.1.5 біріктіру орындарын қиыстыру арқылы тиекті біріктіруді орындау
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
8.2.3.1 жиһаздың алуан түрлерін дайындау технологиясын меңгеру (үстелдер, шкафтар, сөрелер, орындықтар);
8.2.3.2 бұйымның қызметін ескеріп, дайын бөлшектерді лактармен, бояулармен әрлеуді орындау
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы.

8.2.2.1 владеть технологией выполнения мозаики при изготовлении шкатулки;
8.2.2.2 владеть приемами нарезания геометрических фигур с помощью рейсмуса, циркуля, резака;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
8.2.3.1 уметь выбирать способы ремонта, восстанавливать отдельные части и поверхность деталей мебели;
8.2.3.2 размечать и устанавливать мебельную фурнитуру и крепежные элементы;
8.2.3.3 выполнять разборку и подготовку изделия к ремонту с учетом сохранения целостности узлов;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.2.6.1 знать причины и меры предосторожности и предупреждения травматизма;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
2 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Столярное дело";
8.1.1.3 знать основные профессии столярно-мебельного производства;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 знать причины возникновения пожаров в помещениях учебных мастерских;
8.1.2.2 различать назначение напильников по насечке;
8.1.2.3 уметь организовывать рабочее место при распиловке длинных досок;
8.1.2.4 знать особенности раскроя столярных плит, фанеры, древесно-стружечных плит, древесно-волокнистых плит;
8.1.2.5 распределять работу на этапы и выполнять ее в бригаде, группе;
8.1.2.6 самостоятельно определять вид соединения узлов и деталей;
8.1.2.7 выбирать вид необходимого ремонта изделия;
8.1.2.8 понимать значение точности обработки деталей в условиях массового производства;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
8.2.1.1 выполнять раскрой обрезных, необрезных досок, столярных плит, фанеры, древесно-стружечных плит, древесно-волокнистых плит;
8.2.1.2 самостоятельно выбирать способы соединения досок в щит, подбирать материал по цвету и текстуре древесины;
8.2.1.3 соединять детали на шкантах и шурупах;
8.2.1.4 выполнять строгание под размер с самостоятельным контролем прямолинейности и прямоугольности;
8.2.1.5 выполнять шиповые соединения с подгонкой мест соединений;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
8.2.3.1 владеть технологией изготовления различных видов мебели (столы, табурет);
8.2.3.2 выполнять отделку готовых деталей лаками, красками с учетом назначения изделия;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан

8.2.6.1 жарақаттанудың алдын алу және сақтандыру себептері мен шараларын білу;
8.2.6.2 өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану, өрт сөндіргіштің құрылысын және оны қолдану ережелерін білу
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
8.3.1.1 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.1.2 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.1.3 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жасау
3-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі негізгі кәсіптерді білу;
8.1.1.2 сөйлеуде ағаш ұстасының технологиялық операцияларының терминдері мен атауларын түсіну және қолдану;
8.1.1.3 жұмыс орнын өз бетімен ұйымдастыру
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
8.1.2.1 сызба, техникалық сурет бойынша тапсырмада бағдарлану;
8.1.2.2 топтық әңгімелесуде жұмысты жоспарлау; 8.1.2.3 талшықтардың бағыттары мен ағаштың ақауларын ескеріп, материалды іріктей алу;
8.1.2.4 ағаш өңдеу станоктарының негізгі түрлерін, олардың қызметін білу;
8.1.2.5 ағаш өңдеу станоктарының құрылысындағы ортақ элементтерді бөліп көрсете білу;
8.1.2.6 қол электроаспабының құрылысын және қызметін білу;
8.1.2.7 дөңгелек аралы, маятникті және ленталық станоктың құрылысын білу;
8.1.2.8 жиһаздың түрлерін және қызметін анықтай білу;
8.1.2.9 жиһазды дайындаудың өндірістік процесі туралы түсінігінің болуы
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
8.2.1.1 сызба, техникалық сурет, үлгі бойынша бұйымның бөлшектерін белгілей білу, белгілеуші құралды өз бетімен таңдау;
8.2.1.2 біріктіру орындарын қиыстыру арқылы тиекті біріктіруді орындау
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі.
8.2.3.1 жиһаздың алуан түрлерін дайындау технологиясын меңгеру (үстелдер, шкафтар, сөрелер, орындықтар);
8.2.3.2 бұйымның қызметін ескеріп, дайын бөлшектерді лактармен, бояулармен әрлеуді орындау;
8.2.3.3 жиһаз фурнитурасын және бекітуші элементтерді белгілеу және орнату
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
8.2.4.1 ағаш өңдеу станоктарында кесетін құралды бекіту тәсілдерін, олардың типтерін білу;
8.2.4.2 электродрельмен саңылауларды бұрғылау, бұрандалы шегелерді бұрау және шығару жұмыстары мен тәсілдерін меңгеру
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР
еңбек заңнамасы
8.2.6.1 жарақаттанудың алдын алу және сақтандыру себептері мен шараларын білу;
8.2.6.2 өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану, өрт сөндіргіштің құрылысын және оны қолдану ережелерін білу
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау

8.2.6.1 знать причины и меры предосторожности и предупреждения травматизма;
8.2.6.2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения, устройство и применение огнетушителей;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 проверять качество работы;
8.3.1.2 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.3 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
3 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 знать основные профессии столярно-мебельного производства;
8.1.1.2 понимать и использовать в речи термины и названия столярных технологических операций;
8.1.1.3 самостоятельно организовывать рабочее место
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку;
8.1.2.2 планировать работу в групповой беседе;
8.1.2.3 осуществлять подбор материала с учетом дефектов древесины и направления волокон;
8.1.2.4 знать основные виды деревообрабатывающих станков, их назначение;
8.1.2.5 выделять общие элементы в устройстве деревообрабатывающих станков;
8.1.2.6 знать устройство и назначение ручного электроинструмента;
8.1.2.7 знать устройство круглопильных, маятниковых и ленточных станков;
8.1.2.8 определять виды и назначение мебели;
8.1.2.9 ознакомиться с производственным процессом изготовления мебели;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ
8.2.1.1 осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
8.2.1.2 выполнять шиповые соединения с подгонкой мест соединений;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
8.2.3.1 владеть технологией изготовления различных видов мебели (шкафы, полки);
8.2.3.2 выполнять отделку готовых деталей лаками, красками с учетом назначения изделия;
8.2.3.3 размечать и устанавливать мебельную фурнитуру и крепежные элементы;
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
8.2.4.1 знать способы крепления режущего инструмента на деревообрабатывающих станках, их типы;
8.2.4.2 владеть приемами работы электродрелью, сверление отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.2.6.1 знать причины и меры предосторожности и предупреждения травматизма;
8.2.6.2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения, устройство и применение огнетушителей;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда

8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу
3) 9-сынып
6-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынасын көрсету;
9.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
9.1.2.1 аспапқа арналған тұтқаларды дайындау үшін материалды білу және іріктей алу;
9.1.2.2 үлгі және сызба бойынша тапсырмада өз бетімен бағдарлана алу, алдағы жұмысты жоспарлай білу;
9.1.2.3 бұйымның технологиялық картасының бланктерін өз бетімен толтыру;
9.1.2.4 дайын бөлшектерден жиһазды жинауда құрастырушы сызбаларда бағдарлай алу;
9.1.2.5 приводты конвейерде бұйымды жалпы құрастыру туралы жалпы түсінігінің болуы;
9.1.2.6 жиһаз шығаратын кәсіпорында өнімнің сапасын бақылауды ұйымдастырумен танысу
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
9.2.1.1 клеткалар бойынша лекалоның көмегімен таңбалауды орындау;
9.2.1.2 ағаштың қатты түрлерін сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.1.3 контурлы және ішкі жиектерді қашаумен өңдеуді, оларды жұмырлау орындай білу;
9.2.1.3 өлшеуді штангенциркульмен орындай білу және көлемді бақылай білу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
9.2.2.1 ағашты көркем әрлеуді орындау
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі.
9.2.3.1 жұмыстың сапасын өз бетімен бақылау арқылы құрама сызба бойынша дайын бөлшектерден жиһазды құрастыруды орындау;
9.2.3.2 секциялы жиһазды дайындау, құрастыру және әрлеуді оырндау (шкафтар, қабырға жиһазы, сөрелер)
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
9.2.4.1 кесетін және сүргілеу құралын қайрауды орындау, қайрау бұрышын білу;
9.2.4.2 алдын ала белгілеумен бұрғылаушы станокта саңылауларды бұрғылау технологиясын сақтау
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары.
9.2.5.1 құрылыс құралдары мен аспаптарын жасау;
9.2.5.2 алуан түрлі тәсілдермен линолеумді төсеуді орындай алу
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР
еңбек заңнамасы
9.2.6.1 еңбек тәртібі, еңбекті қорғау туралы ұғымдарының болуы
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
2-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынасын көрсету;

8.3.1.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Столярное дело";
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 знать и уметь подбирать материал для изготовления ручек для инструмента;
9.1.2.2 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу;
9.1.2.3 самостоятельно заполнять бланки технологической карты на изделие;
9.1.2.4 ориентироваться в сборочных чертежах при сборке мебели из готовых деталей;
9.1.2.5 иметь общее представление о сборке изделий на приводном конвейере;
9.1.2.6 иметь представление об организации контроля за качеством продукции на предприятиях по выпуску мебели;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ
9.2.1.1 выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.2.1.2 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.2.1.3 производить обработку стамеской контурных и внутренних кромок, их скругление;
9.2.1.3 уметь выполнять замер и контроль размеров штангенциркулем;
2.2 Художественная обработка древесины.
9.2.2.1 выполнять художественную отделку древесины;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
9.2.3.1 выполнять сборку мебели из готовых деталей по сборочному чертежу с самостоятельным контролем качества работы;
9.2.3.2 выполнять изготовление, сборку и отделку секционной мебели (шкафы, стенки, полки);
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
9.2.4.1 выполнять заточку режущего и строгального инструмента, знать угол заточки;
9.2.4.2 соблюдать технологию сверления отверстий на сверлильном станке с предварительной разметкой;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы.
9.2.5.1 изготавливать строительные инструменты и приспособления;
9.2.5.2 выполнять настилку линолеума разными способами;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.2.6.1 иметь представление о трудовой дисциплине, охране труда;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
2 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;

9.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;
9.1.1.3 ағаш ұстасы жұмыстарын орындауда санитарлы-гигиеналық талаптарды білу және орындау
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
9.1.2.1 ағаш өңдеуде қолданылатын желімнің негізгі түрлерін, олардың қасиеттерін білу;
9.1.2.2 желімді жағуға арналған станоктар және аспаптар туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.3 жазықтықты фанерлеуге дайындауға қойылатын талаптарды ұсыну;
9.1.2.4 фанерлеуге арналған жалпақ материалды кесу технологиясын сақтау;
9.1.2.5 ағаштың бетін бояғыштармен, лактармен әрлеудің қызметін білу;
9.1.2.6 өндірісте лакты жағу тәсілдері туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.7 үлгі және сызба бойынша тапсырмада өз бетімен бағдарлана алу, алдағы жұмысты жоспарлай білу;
9.1.2.8 бұйымның технологиялық картасының бланктерін өз бетімен толтыру
9.1.2.9 ағаш бұйымды қаптаудың қызметін түсіну
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
9.2.1.1 фанерлеудегі кесілген жерлерді, бұтақтарды, қуыстарды өз бетімен бітеуді орындай білу;
9.2.1.2 жазықтықты қырнау технологиясын сақтау, қажетті бұрыш үшін цикляны қайрау;
9.2.1.3 ағаштың беттерін лактармен, тегістеумен ашық әрлеуді орындай білу;
9.2.1.4 желімнің алуан түрлерінің көмегімен бөлшектерді желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.1.5 қаптаудағы негізгі ақауларды анықтау, оларды жоя білу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
9.2.2.1 ағашты көркем әрлеуді орындау
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
9.2.3.1 жиһаздың алуан түрлерін дайындау технологиясын меңгеру (үстелдер, шкафтар, сөрелер, орындықтар)
2.4. Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
9.2.4.1 кесетін және сүргілеу құралын қайрауды орындау, қайрау бұрышын білу;
9.2.4.2 алдын ала белгілеумен бұрғылаушы станокта саңылауларды бұрғылау технологиясын сақтау
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
9.2.5.1 тақтайлар мен бөренелерді қалқанға топтастыру;
9.2.5.2 жабындық және қаптаушы материалдарды үлгі бойынша анықтай білу;
9.2.5.3 алуан түрлі тәсілдермен линолеумді төсеуді орындай алу
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
9.2.6.1 еңбек тәртібі, еңбекті қорғау туралы ұғымдарының болуы
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар беру
3-тоқсан
Материалтану

9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Столярное дело";
9.1.1.3 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении столярных работ
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 знать основные виды клея применяемого в деревообработке, его свойства;
9.1.2.2 иметь представление о станках и приспособлениях для нанесения клея;
9.1.2.3 предъявлять требования к подготовке поверхности под фанерование.
9.1.2.4 соблюдать технологию раскроя листового материала под фанерование.
9.1.2.5 знать назначение отделки поверхности древесины красителями, лаками.
9.1.2.6 иметь представление о способах нанесения лака на производстве.
9.1.2.7 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу;
9.1.2.8 самостоятельно заполнять бланки технологической карты на изделие;
9.1.2.9 понимать назначение облицовки столярного изделия
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
9.2.1.1 самостоятельно выполнять заделку торцов, сучков, щелей под фанерование;
9.2.1.2 соблюдать технологию циклевания поверхности, затачивать циклю под необходимый угол;
9.2.1.3 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками, полированием;
9.2.1.4 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.2.1.5 определять основные повреждения облицовки, уметь их устранять
2.2 Художественная обработка древесины.
9.2.2.1 выполнять художественную отделку древесины;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
9.2.3.1 выполнять изготовление, сборку и отделку секционной мебели. (шкафы, стенки, полки);
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
9.2.4.1 выполнять заточку режущего и строгального инструмента, знать угол заточки;
9.2.4.2 соблюдать технологию сверления отверстий на сверлильном станке с предварительной разметкой;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы.
9.2.5.1 сплачивать доски и бруски в щит;
9.2.5.2 определять кровельные и облицовочные материалы по образцам;
9.2.5.3 выполнять настилку линолеума разными способами;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.2.6.1 иметь представление о трудовой дисциплине, охране труда;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
3 четверть
Материаловедение

9.2.4.3 алдын ала белгілеумен бұрғылаушы станокта саңылауларды бұрғылау технологиясын сақтау
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
9.2.5.1 ағашты жоңқалауды орындай білу;
9.2.5.2 балта сабының дұрыстығын тексеру;
9.2.5.3 шаблон бойынша кертпелердің көмегімен бөренелер мен діңгектерді біріктіру;
9.2.5.4 тақтайлар мен бөренелерді қалқанға топтастыру
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
9.2.6.1 еңбек тәртібі, еңбекті қорғау туралы ұғымдарының болуы;
9.2.6.2 еңбек келісім-шартының маңызын түсіну;
9.2.6.3 жұмыс уақытында және демалыс уақытында бағдарлай алу;
9.2.6.44 еңбек тәртібі, еңбекті қорғау туралы ұғымдарының болуы;
9.2.6.5 өрт кезінде көшіру жоспарында бағдарлай білу;
9.2.6.6 өрт сөндіргіштердің алуан түрлерінің жұмыс істеу принциптері мен тәсілдерін білу
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар беру;
9.3.1.2 дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
4-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынасын көрсету;
9.1.1.2 "Ағаш ұстасы" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;
9.1.1.3 ағаш-жиһаз кәсіпорнындағы еңбекті ұйымдастырудың негіздері туралы түсінігінің болуы;
9.1.1.4 өзінің жеке-дара ерекшеліктерін кәсіби талаптармен салыстыра білу;
9.1.1.5 ағаш ұстасы жұмыстарын орындауда санитарлы-гигиеналық талаптарды білу және орындау
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
9.1.2.1 жазықтықты фанерлеуге дайындауға қойылатын талаптарды ұсыну;
9.1.2.2 ағаш өңдеу өндірісін механизациялау
және автоматтандыру туралы түсінігінің болуы;
9.1.2.3 13 жылу-, гидро-, электр оқшаулаушы материалдардың қызметін және қолданылуын білу;
9.1.2.4 қол әмбебап электрлендірілген аспаптың түрлерін, құрылысын және қолданылуын білу;
9.1.2.5 аспапқа арналған тұтқаларды дайындау үшін материалды білу және іріктей алу;
9.1.2.6 үлгі және сызба бойынша тапсырмада өз бетімен бағдарлана алу, алдағы жұмысты жоспарлай білу;
9.1.2.7 бұйымның технологиялық картасының бланктерін өз бетімен толтыру;
9.1.2.8 орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп жасай білу;
9.1.2.9 фрезер станоктарының, ленталық араның құрылысын және қызметін білу;
9.1.2.10 құрастырушы бірліктерді (топсалар, бағыт берушілер) жылжымалы біріктіру үшін фурнитураны анықтай білу;
9.1.2.11 секциялық жиһаздың маңызын анықтай білу: басымдылықтары, конструктивті элементтері
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы

9.2.4.3 владеть технологией вытачивания на токарном станке серийных деталей. (ножки для стола, табурета)
2.5 Строительное производство. Плотничные работы
9.2.5.1 выполнять теску древесины;
9.2.5.2 проверять правильность насадки топорища;
9.2.5.3 соединять бревна и бруски с помощью врубок по шаблону;
9.2.5.4 сплачивать доски и бруски в щит
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.2.6.1 знать основные права и обязанности рабочих;
9.2.6.2 понимать значение трудового договора;
9.2.6.3 ориентироваться в рабочем времени и времени отдыха;
9.2.6.4 иметь представление о трудовой дисциплине, охране труда;
9.2.6.5 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре;
9.2.6.6 знать приемы и принципы работы разных видов огнетушителей
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.2 презентовать готовую работу всему классу
4 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Столярное дело";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда на столярно-мебельных предприятиях;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении столярных работ
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 соблюдать технологию раскроя листового материала под фанерование.
9.1.2.2 ознакомиться с механизацией и автоматизацией деревообрабатывающего производства;
9.1.2.3 знать назначение и применение тепло-, гидро-, электроизоляционных материалов;
9.1.2.4 знать виды, устройство и применение ручного универсального электрифицированного инструмента;
9.1.2.5 знать и уметь подбирать материал для изготовления ручек для инструмента;
9.1.2.6 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу;
9.1.2.7 самостоятельно заполнять бланки технологической карты на изделие;
9.1.2.8 делать отчет о качестве выполненной работы;
9.1.2.9 знать устройство и назначением фрезерных станков, ленточной пилы;
9.1.2.10 определять фурнитуру для подвижного соединения сборочных единиц (петли, направляющие);
9.1.2.11 определять значении секционной мебели: преимущества, конструктивные элементы;
Технологии изготовления предмета труда

2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
9.2.1.1 ағаштың қатты түрлерін сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.1.2 ағаштың беттерін лактармен, тегістеумен ашық әрлеуді орындай білу;
9.2.1.3 желімнің алуан түрлерінің көмегімен бөлшектерді желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.1.4 өлшеуді штангенциркульмен орындай білу және көлемді бақылай білу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
9.2.2.1 келесі түсініктерінің болуы: маркетри, интарсия, инкрустация;
9.2.2.2 бұйымдардың көркем өңделуін орындау қобдиша, картина-маркетри, панно-интарсия)
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі.
9.2.3.1 жұмыстың сапасын өз бетімен бақылау арқылы құрама сызба бойынша дайын бөлшектерден жиһазды құрастыруды орындау;
9.2.3.2 ағаштың алуан түрлерінен әшекейлі суреті бар ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау және оны әрі қарай әрлеу технологиясын сақтау;
9.2.3.3 секциялы жиһазды дайындау, құрастыру және әрлеуді оырндау (шкафтар, қабырға жиһазы, сөрелер)
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
9.2.4.1 мектеп жабдықтарының үлгісінде механизациялау бойынша станок типтерінде бағдарлай алу
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
9.2.5.1 алуан түрлі тәсілдермен линолеумді төсеуді орындай алу
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
9.2.6.1 еңбек келісім-шартының маңызын түсіну
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар беру;
9.3.1.3 дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
4) 10-сынып:
7-кесте
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 ҚР халық шаруашылығында ағаштың қолданылу саласын түсіну;
10.1.1.2 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптердің біліктілік сипаттамаларын зерттеу
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
10.1.2.1 ағаштың негізгі қасиеттерін ажырата білу, оның ылғалдылық дәрежесін анықтай алу;
10.1.2.2 ағашты сығуға, созуға, бүгуге және жылжытуға қарай беріктік шекарасы туралы ұғымдарының болуы;
10.1.2.3 ағаштың кемістіктерінен оның ақауларының сипаттамалық айырмашылық
тарын ажырата білу;
10.1.2.4 ағаш түрлерін класстарға және топтарға бөлу туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.5 негізгі ағаш түрлерін сипаттау
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
10.2.1.1 әртүрлі тәсілдермен ағашты кесуді орындау (бүйіржақ, талшықтардың бойымен және көлденеңінен);
10.2.1.2 тістердің әртүрлі формаларын қол арасымен аралауды орындай білу;
10.2.1.3 пакеттік және қисық сызықты аралау тәсілдерін меңгеру
2.2 Ағашты көркем өңдеу
10.2.2.1 ағаштың бетін қабыршақпен "тиін", "конверт","шашка" тәрізді қаптауды орындау
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі.
10.2.3.1 жиһазды құрасыру туралы түсінігінің болуы;
10.2.3.2 жиһазды қызметі, функционалды қолданылуы, өндірістік көрсеткіштері бойынша анықтау;
10.2.3.3 ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау бойынша конструктивті шешімдерді таба білу
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
10.2.4.1 ағаш өңдеу кәсіпорнының негізгі ерекшеліктерін білу;
10.2.4.2 тік сызықты және қисық сызықты дайын бұйымдарды әрі қарай өңдеумен өлшеп кесуді орындау, ағаш тақтайлар мен фанераларды кесіп пішу
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
10.2.5.1 құрылыста ағаш жұмыстарының мазмұнын түсіну, жұмыс орнын ұйымдастыруды, ережелерді түсіну;
10.2.5.2 құралды жұмысқа дайындау (балтаны сабына орнату, қайрақты және шарықты егеу)
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР
еңбек заңнамасы
10.2.6.1 ҚР еңбек кодексі туралы түсінігінің болуы;
10.2.6.2 құрылыста, орман аралауда және ағаш өңдеуде еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды түсіну
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
10.1.3.1 өз еңбегінің нәтижелеріне қызығушылық таныту;
10.1.3.2 ағаш ұстасы-ағаш шеберінің кәсіби дағдыларын меңгеруге деген мотивациясын көрсету;
10.1.3.3 мақсатқа жетуде тәртіпті және жауапкершілікті, табандылықты көрсету, өз еңбегі үшін мақтаныш сезімін көрсету
2-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптердің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.2 ағаш өңдеу өндірісінде қолданылатын ресурс сақтау технологиялары туралы түсінігінің болуы
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
10.1.2.1 олардың өнеркәсіпте қолданылу саласын анықтау;
10.1.2.2 негізгі дөңгелек ағаш және араланған материалдарды анықтай білу;
10.1.2.3 оқшаулаушы және майлау материалдарының қасиеттерін білу;
10.1.2.4 ағашты талшық бойымен және көлденең кесу жұмыстарын орындауға арналған аспаптарды ажырата білу;
10.1.2.5 профильдік сүргілеуді орындауға арналған аспапты іріктей білу
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
10.2.1.1 профильдік сүргілеу тәсілдерін меңгеру;
10.2.1.2 сүргілеу құралының пышағын қайрауды орындай білу;
10.2.1.3 қашаулар мен бұрғыларды қайрау ережесін сақтау, механикалық қайрағышта жұмыс істей білу;
10.2.1.4 сызба, үлгі және шаблон бойынша дайын бөлшектерді белгілеу
2.2 Ағашты көркем өңдеу
10.2.2.1 қағазбен, шайырмен, синтетикалық пленкамен және пластикпен қаптау тәсілдерін меңгеру
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
10.2.3.1 ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау бойынша конструктивті шешімдерді таба білу;
10.2.3.2 орындықтың, нан салғыштың, аяққа арналған орындықтың құрылысының техникалық суретін орындау;
10.2.3.3 үстелдің, кітап сөресінің, балалар керуетінің нобайын орындау, бұйымдарды таңдау бойынша дайындау
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
10.2.4.1 тік сызықты және қисық сызықты дайын бұйымдарды әрі қарай өңдеумен өлшеп кесуді орындау, ағаш тақтайлар мен фанераларды кесіп пішу;
10.2.4.2 ағашты кептірудің түрлерін ажырату, пиломатериалды қатарластырып салу
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
10.2.5.1 құралды жұмысқа дайындау (балтаны сабына орнату, қайрақты және шарықты егеу);
10.2.5.2 құрылыс конструкцияларын орындау (қалып, құрылыс көпірі, қоршаулар)
2.6 Еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы
10.2.6.1 құрылыста, орман аралауда және ағаш өңдеуде еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды түсіну;
10.2.6.2 құрылыста, ағаш өңдеу кәсіпорнындағы машина және құрама цехтарында еңбек қауіпсіздігінің жалпы ережелерін білу
Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
10.1.3.1 өз еңбегінің нәтижелеріне қызығушылық таныту;
10.1.3.2 ағаш ұстасы-ағаш шеберінің кәсіби дағдыларын меңгеруге деген мотивациясын көрсету;
10.1.3.3 мақсатқа жетуде тәртіпті және жауапкершілікті, табандылықты көрсету, өз еңбегі үшін мақтаныш сезімін көрсету;

2.1 Технология столярных работ.
9.2.1.1 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.2.1.2 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками, полированием;
9.2.1.3 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.2.1.4 уметь выполнять замер и контроль размеров штангенциркулем;
2.2 Художественная обработка древесины
9.2.2.1 иметь понятие: маркетри, интарсия, инкрустация;
9.2.2.2 выполнять изделия с художественной отделкой (шкатулка, картина-маркетри, панно-интарсия)
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство
9.2.3.1 выполнять сборку мебели из готовых деталей по сборочному чертежу с самостоятельным контролем качества работы;
9.2.3.2 соблюдать технологию изготовления столярно-мебельного изделия с наборным рисунком из разных пород древесины с последующей отделкой;
9.2.3.3 выполнять изготовление, сборку и отделку секционной мебели. (шкафы, стенки, полки);
2.4 Общая технология деревообрабатывающего производства
9.2.4.1 ориентироваться в типах станков по механизации на примере школьного оборудования;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы
9.2.5.1 выполнять настилку линолеума разными способами;
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.2.6.1 иметь представление о трудовой дисциплине, охране труда;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 понимать область применения древесины в народном хозяйстве Республики Казахстан;
10.1.1.2 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 различать основные свойства древесины, определять степень влажности;
10.1.2.2 иметь понятия о пределах прочности древесины на сжатие, растяжение, изгиб и сдвиг;
10.1.2.3 устанавливать характерные отличия пороков от дефектов древесины;
10.1.2.4 иметь представление о делении древесных пород на классы и группы;
10.1.2.5 характеризовать основные древесные породы;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
10.2.1.1 выполнять резание древесины разными способами (в торец, вдоль и поперек волокон);
10.2.1.2 выполнять пиление ручными ножовками с различными формами зубьев;
10.2.1.3 владеть приемами пакетного и криволинейного пиления;
2.2 Художественная обработка древесины
10.2.2.1 выполнять облицовывание поверхностей шпоном "в белку", "в конверт", "в шашку";
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
10.2.3.1 иметь понятие о конструировании мебели;
10.2.3.2 определять мебель по назначению, функциональному использованию, по производственным показателям;
10.2.3.3 находить конструктивные решения по изготовлению столярно-мебельных изделий;
2.4 Общая технология деревообраба-тывающего производства
10.2.4.1 знать основные особенности деревообрабатывающего предприятия;
10.2.4.2 выполнять раскрой прямолинейных и криволинейных заготовок с припуском на обработку, раскрой столярных плит и фанеры;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы.
10.2.5.1 понимать содержание плотнических работ на строительстве, организацию рабочего места, правила техники безопасности;
10.2.5.2 подготавливать инструмент к работе (насадка топора на ручку, правка на точиле и бруске);
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.2.6.1 иметь понятие о трудовом кодексе Республики Казахстан;
10.2.6.2 понимать организацию работы по охране труда на строительстве, при лесопилении и деревообработке;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.1.3.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.1.3.2 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками плотника-столяра;
10.1.3.3 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
2 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 изучать квалификационные характеристики профессий столярно-мебельного производства;
10.1.1.2 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемыми в деревообрабатывающем производстве;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 определять область их промышленного применения;
10.1.2.2 определять основные круглые лесоматериалы и пиломатериалы;
10.1.2.3 знать свойства изоляционных и смазочных материалов;
10.1.2.4 различать инструменты для выполнения работ по резанию древесины вдоль и поперек волокон;
10.1.2.5 подбирать инструмент для выполнения профильного строгания
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
10.2.1.1 владеть приемами профильного строгания;
10.2.1.2 выполнять заточку ножей строгального инструмента;
10.2.1.3 соблюдать правила заточки долот, стамесок и сверл. работать на механическом точиле;
10.2.1.4 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
2.2 Художественная обработка древесины.
10.2.2.1 владеть приемами облицовывания бумагой, смолой, синтетическими пленками и пластиком;
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
10.2.3.1 находить конструктивные решения по изготовлению столярно-мебельных изделий;
10.2.3.2 выполнять технический рисунок конструкции табурета, скамейки для ног;
10.2.3.3 выполнять эскиз стола, книжной полки, изготавливать изделия по выбору;
2.4 Общая технология деревообраба-тывающего производства
10.2.4.1 выполнять раскрой прямолинейных и криволинейных заготовок с припуском на обработку, раскрой столярных плит и фанеры;
10.2.4.2 различать виды сушки древесины. укладывать пиломатериал в штабеля;
2.5 Строительное производство. Плотничные работы.
10.2.5.1 подготавливать инструмент к работе (насадка топора на ручку, правка на точиле и бруске);
10.2.5.2 выполнять строительные конструкции (опалубка, строительные козлы, ограждения);
2.6 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.2.6.1 понимать организацию работы по охране труда на строительстве, при лесопилении и деревообработке;
10.2.6.2 знать общие правила безопасности труда на строительстве, в машинных и сборочных цехах на деревообрабатывающем предприятии;
Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.1.3.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.1.3.2 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками плотника-столяра;
10.1.3.3 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;

10.1.3.4 орындалған жұмыстың сапасына талдау жүргізу
3-тоқсан
Материалтану
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 ағаш-жиһаз ұстасы өндірісіндегі кәсіптердің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.2 ағаш өңдеу өндірісінде қолданылатын ресурс сақтау технологиялары туралы түсінігінің болуы;
10.1.1.3 еңбек бұйымдарын дайындауда материалдың қасиеттерін есепке алу
1.2 Материал
дарды, аспаптарды және жабдықтар
ды талдау
10.1.2.1 қызметі бойынша бұрғының типтерін, формалары мен көлемдерін анықтау;
10.1.2.2 ұңғының, бұрғының және қол бұрғысының құрылысын түсіну;
10.1.2.3 қол фрезерлік және тегістегіш машинаның құрылысын білу;
10.1.2.4 ағаш өңдейтін станоктардың құрылысы, қолдану саласы және жіктелуі туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.5 ағаш ұстасының жұмысын механизациялау және автоматтандыру, бағдарламалық қамтамасыздандыру бар станоктар туралы түсінігінің болуы;
10.1.2.6 кептіргіш камералардың құрылысын түсіну;
10.1.2.7 ағаштың қызмет ету мерзімін ұзарту және сақтау тәсілдерін анықтай білу;
10.1.2.8 желімдердің және өңдеу материалдарының негізгі түрлерін анықтау
Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Ағаш ұстасы жұмысының технологиясы
10.2.1.1 сызба, үлгі және шаблон бойынша дайын бөлшектерді белгілеу;
10.2.1.2 саңылауларды бұрғылауда, қашауда жұмыстың сапасын бақылау;
10.2.1.3 тиектер мен тесіктерді жасауда қойылатын талаптарлы қойылатын техникалық талаптарды сақтау;
10.2.1.4 кесілген біріктіруді орындау;
10.2.1.5 тегістеуші машинаның көмегімен қырнауышпен және тегістеуші қағазбен жұмыс істеу;
10.2.1.6 дискілі арамен, электр сүргімен, электр қол арамен жұмыс орындау;
10.2.1.7 ағаш ұстасының қол және электр құралдарымен, механикалық қайрағышта жұмыстың қауіпсіздік ережелерін сақтау
2.2 Ағашты көркем өңдеу
10.2.2.1 жиһазды көркем әрлеуді орындай білу (күңгірттеу, имитация, тегістеу)
2.3 Ағаш-жиһаз бұйымдары.
Жиһаз өндірісі
10.2.3.1 ағаш-жиһаз бұйымдарын дайындау бойынша конструктивті шешімдерді таба білу;
10.2.3.2 орындықтың, нан салғыштың, аяққа арналған орындықтың құрылысының техникалық суретін орындау;
10.2.3.3 үстелдің, кітап сөресінің, балалар керуетінің нобайын орындау, бұйымдарды таңдау бойынша дайындау
2.4 Ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы
10.2.4.1 дайын бұйымдарды бірінші және таза механикалық түрде өңдеуді орындау;
10.2.4.2 ағаштың қайырылуын орындау, тік бұрышты діңгектен қисық сызықты бөлшекті дайындай алу
2.5 Құрылыс өндірісі. Ағаш өңдеу жұмыстары
10.2.5.1 құрылыс конструкцияларын орындау (қалып, құрылыс көпірі, қоршаулар);
10.2.5.2 құрылыс құралдарын, аспаптарды, ағаш жұмыстарына арналған инвентарьды жасау;

10.1.3.4 производить анализ качества выполненной работы;
3 четверть
Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 изучать квалификационные характеристики профессий столярно-мебельного производства;
10.1.1.2 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемыми в деревообрабатывающем производстве;
10.1.1.3 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 определять типы, формы и размеры сверл по назначению;
10.1.2.2 понимать устройство коловорота, дрелей и ручных сверлилок;
10.1.2.3 знать устройство ручной фрезерной и шлифовальной машиной;
10.1.2.4 иметь представление об устройстве, области применения и классификации деревообрабатывающих станков;
10.1.2.5 иметь представление о механизации и автоматизации столярных работ, станках с программным обеспечением;
10.1.2.6 понимать устройство сушильных камер;
10.1.2.7 определять способы хранения и продления срока службы древесины;
10.1.2.8 определять основные виды клеев и отделочных материалов;
Технологии изготовления предмета труда
2.1 Технология столярных работ.
10.2.1.1 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
10.2.1.2 контролировать качество работы при сверлении, долблении отверстий;
10.2.1.3 соблюдать технические требования к выработке шипа и проушины;
10.2.1.4 выполнять брусковые соединения;
10.2.1.5 работать циклей и шлифовальной шкуркой с применением шлифовальной машины;
10.2.1.6 выполнять работы дисковой пилой, электрорубанком, электрическим лобзиком;
10.2.1.7 соблюдать правила безопасной работы ручными столярными и электрифицированными инструментами и на механическом точил;
2.2 Художественная обработка древесины
10.2.2.1 выполнять художественную отделку мебели (тонирование, имитацию, полирование);
2.3 Столярно-мебельные изделия. Мебельное производство.
10.2.3.1 находить конструктивные решения по изготовлению столярно-мебельных изделий;
10.2.3.2 выполнять технический рисунок конструкции та хлебницы, стула;
10.2.3.3 выполнять эскиз навесного шкафа, детской кроватки, изготавливать изделия по выбору;
2.4 Общая технология деревообраба-тывающего производства
10.2.4.1 выполнять черновую и чистовую механическую обработку заготовок;
10.2.4.2 выполнять гнутье древесины, изготавливать криволинейную деталь из прямоугольного бруска;
2.5. Строительное производство. Плотничные работы.
10.2.5.1 выполнять строительные конструкции (опалубка, строительные козлы, ограждения);
10.2.5.2 изготавливать строительные инструменты, приспособлений, инвентаря для плотничных работ;

Ескерту. 3-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Сылау-сырлау ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. "Кәсіби еңбекке баулу. Сылау-сырлау ісі" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек пәнін талдау және бағалау".
67. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) материалтану;
3) құралдар мен жабдықтар
4) шеберханада және өндірісте қауіпсіз жұмыс жасау ережесі;
6) этика және еңбек заңнамасы.
68. "Сылау-сырлау жұмысының" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ағаш ұстасы жұмысының технологиясы;
2) ағашты көркем өңдеу;
3) ағаш ұстасының жиһаз бұйымдары. Жиһаз өндірісі;
4) ағаш өңдеу өндірісінің жалпы технологиясы;
5) құрылыс өндірісі. Ағаш шебері жұмысы;
6) еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы.
69. "Еңбек пәнін талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек пәнін талдау және бағалау;
2) өзбетінше жұмыс;
3) қорытынды бақылау жұмысы.
70. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Штукатурно-малярное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
66. Программа по профилю "Штукатурно-малярное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология штукатурно-малярных работ";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
67. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) материаловедение;
3) оборудования и инструменты;
4) правила безопасной работы в мастерской и на производстве;
5) этика и трудовое законодательство.
68. Раздел "Технология штукатурно-малярных работ" включает следующие подразделы:
1) простая и улучшенная штукатурка;
2) шпатлевание поверхности;
3) простая и улучшенная окраска;
4) покрытие эмульсией.
5) основы цветоведения. Эстетика отделки помещения;
6) обойные работы;
7) отделка полов;
8) практическое повторение.
69. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) самостоятельная работа;
3) контрольная итоговая работа.
70. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
мұғалімнің көмегімен "Сылау-сырлау ісі" пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу;
7.1.1.3 "Сылау-сырлау ісі" мамандығының ерекшеліктерімен танысу
8.1.1.1
өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2
"Сылау-сырлау ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
9.1.1.1
өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пікірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2
"Сылау-сырлау ісі" пән ерекшеліктерін сипаттау және өзбетінше меңгеруге ынталану
10.1.1.1
өздігімен кәсібін анықтауға ниет білдіру;
10.1.1.2
заманауи өмір шартының қажеттілігі ретінде еңбек қызметіне дағдылану;

1.1 Общие сведения о предмете труда.
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Штукатурно-малярное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знакомиться с особенностью профессии "Штукатур-маляр"
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Штукатурно-малярное дело".
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Штукатурно-малярное дело".
10.1.1.1 проявлять желание к профессиональному самоопределению
10.1.1.2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;

10.1.1.3 оқу шеберханасындағы құрал-жабдықтарға мұқият қарау
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері
7.1.2.1 сылау-сырлау ісінде қолданылатын құрылыс материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.2 цемент, құм-саз, гипсті визуалды және тактильді (сипап сезу) түрде анықтау;
7.1.2.3 цемент, құм-саз, гипске су мен жылудың ықпалын білу;
7.1.2.4 бояғыш заттардың қасиеттері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.5 әртүрлі тегіс беткі жамылғыларды сырлау үшін ерітіндіні даярлаудың тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.6 тегіс жазық беттерінің түрлерін, негізгі бөліктері мен түрлерін анықтау;

10.1.1.3 бережно относиться к оборудованию учебной мастерской
1.2 Материаловедение (цемент, песок, глина, гипс, краска, эмульсия, шпатлевка, плитка, напольное покрытие, клей и их свойства)
7.1.2.1 иметь представление о видахстроительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных работах;
7.1.2.2 определять цемент, песок, глину, гипс визуально и тактильно;
7.1.2.3 представлять воздействие воды и тепла на цемент, песок, глину, гипс;
7.1.2.4 иметь представление о свойствах покрасочных материалов;
7.1.2.5 иметь представление о способах приготовления растворов для оштукатуривания различных поверхностей;
7.1.2.6 определять виды и основные элементы зданий, виды поверхностей;

7.1.2.7 ерітінді (қарапайым және күрделі) түрлерін салыстыру;
7.1.2.8
Цемент және әктеу ерітіндініңқасиеттері бойынша тану және салыстыру;
7.1.2.9
лабораториялық практикалық жұмысты орындау барысында эмальді және майлы бояуларды тану және салыстыру;
7.1.2.10
бояғыш материалдармен жұмыс жасау кезінде ерітіндінің ерекшеліктері мен қасиеттерін есепке алу
8.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.2 цемент түрлерін атау, топтастыру, шикізаттан цемент алу, белгілеу, сақтау, қолдану;
8.1.2.3 цементі қолдану және белгілеу, сақтау тәсілдерін білу;
8.1.2.4
лабораториялық практикалық зерттеу (сыртқы түрі,сипап сезу, тығыздығы бойынша) жолымен цемент, құм, саз, гипстің қаситтерін білу;
8.1.2.5
ерітіндінің компоненттерін анықтау (төзімділігі, сапасы, атқарылатын қызметіне тән сәйкестігі);
8.1.2.6 сырлау жұмыстарын орындау барысында қолданылатын сулы және сулы емес бояғыштардың құрамы мен материалдары туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.7 түстітану туралы түсініктерінің болуы (ғимарат бөлмелерін түсті безендіру);
8.1.2.8 сылау түрлері және оның қызметі мен қолданылуын анықтау;

7.1.2.7 сравнивать виды растворов (простые и сложные);
7.1.2.8 распознавать и сравнивать цементный и известковый растворы по свойствам.
7.1.2.9 распознавать и сравнивать маслянную и эмалевую краски, в ходе выполнения лабораторно практической работы;
7.1.2.10 учитывать свойства и особенности растворителей при работе с покрасочными материалами.
8.1.2.1 иметь представление о видах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных и обойных работах;
8.1.2.2 называть виды цемента, классификация, сырье и получение цемента, маркировка, хранение, применение.
8.1.2.3 знать способы хранения, маркировки и применение цемента
8.1.2.4 свойства цемента, песка, глины, гипса путем лабораторно-практического исследования (по внешнему виду, на ощупь, по плотности);
8.1.2.5 определять компоненты раствора (прочность, качество, соотношение в зависимости от назначения);
8.1.2.6 иметь представление о водных и неводных окрасочных составах и материалах, используемых при выполнении малярных работ;
8.1.2.7 иметь представление о цветоведении (цветовое оформление жилых помещений);
8.1.2.8 определять вид шпатлевки, ее назначение и применение.

8.1.2.9 сырлау құрамының негізгі компоненттерін анықтау;
8.1.2.10 түс қағаздарының түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.11 түс қағаздар жұмыстары үшін желім құрамының ерекшеліктері мен қасиеттерін есепке алу
9.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
9.1.2.2
ерітіндіні жасаудың негізгі қасиеттері туралы түсініктерінің болуы: төзімділігі, ерітіндінің орнығуы, тұтасуы;

8.1.2.9 определять основные компоненты шпатлевочных составов;
8.1.2.10 иметь представление о видах бумажных обоев;
8.1.2.11 учитывать свойства и особенности клеящего состава для обойных работ
9.1.2.1 иметь представление овидах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных, облицовочных и обойных работах;
9.1.2.2 иметь представление об основных свойствах затвердевания раствора: прочность, усадка раствора, сцепление;

9.1.2.3 түс қағаздардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
(винилді, флизелин, шыны талшық,метталдан жасалған, сұйық түсқағаздар);
9.1.2.4
түс қағаздардың фактурасы бойынша анықтау;
9.1.2.5
түс қағазбен жұмыс жасайтын желімнің құрамы және желімдеу құрамы туралы түсініктерінің болуы;
9.1.2.6
түс қағаздар жұмыстары үшін кілей құрамының ерекшеліктері мен қасиеттерін есепке алу;
9.1.2.7
еденнің беткі жамылғысының негізгі және негізгі емес түрлері туралы түініктерінің болуы;
9.1.2.8
еденнің беткі жамылғысының негізгі қасиеттері туралы түсініктерінің болуы: суға төзімділігі, тозғыштығы, иілгіштігі;
9.1.2.9
фактурасы бойынша еденнің беткі жамылғысын салыстыру
10.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.2 беткі бөлікті тегістеу мен сырлау үшін жаңа материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.3
декоративті сылау үшін ерітінді түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.4
декоративті сырлау үшін ерітінді құрамын визуальды және тактильды сезіну арқылы анықтау;
10.1.2.5 қызметі бойынша декаротивті сырлау үшін ерітінді түрлерін ажырату;
10.1.2.6
еденнің беткі жамылғысы туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.7
еденнің беткі жамылғысының технологиялық қасиеттерімен, оны қолдану туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.8
қаптайтын материалдар туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.9
құрылымы бойынша қаптайтын плиткаларды топтастыра білу;
10.1.2.11
қаптайтын плиткаларды алу және қолдану тәсілдерін білу;
10.1.2.12
қаптайтын материалдардың ерекшеліктері мен қаисеттерін есепке алу

9.1.2.3 иметь представление о
видах обоев (виниловые, флизелиновые, из стекловолокна, металлизи-рованные, жидкие обои);
9.1.2.4 определять обои по фактуре;
9.1.2.5 иметь представление о клеевых и клеящих составах для обойных работ;
9.1.2.6 учитывать свойства и особенности клеящего состава для обойных работ;
9.1.2.7 иметь представление о видах напольного покрытия: безосновный и на основе;
9.1.2.8 иметь представление об основных свойствах напольного покрытия: водоустойчивость, износоустойчи-вость, эластичность
9.1.2.9 сравнивать напольные покрытия по фактуре.
10.1.2.1 иметь представление о строительных материалах, применяемых в штукатурных, малярных, облицовочных и обойных работах;
10.1.2.2 иметь представление о новых видах материалов для шпаклевания оштукатуренной поверх-ности;
10.1.2.3 иметь представление о видах раствора для декоративных штукатурок;
10.1.2.4 определять состав растворов для декоративных штукатурок визуально и тактильно;
10.1.2.5 различать растворы для декоративных штукатурок по назначению;
10.1.2.6 иметь представление о напольных покрытиях;
10.1.2.7 иметь представление о технологических свойствах напольных покрытий и их использовании;
10.1.2.8 иметь представление о видах облицовочных материалов;
10.1.2.9 уметь классифицировать облицовочные плитки по составу;
10.1.2.11 знать способы получения и области применения облицовочной плитки;
10.1.2.12 учитывать свойства и особенности облицовочных материалов.

1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
7.1.3.1 сылақ жұмыстары үшін құралдардың түрлері туралы жалпы түсініктерінің болуы: металлды кельма, ожау, күрекше, үккіш;
7.1.3.2 сылақ жұмыстары үшін құралдармен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру;
7.1.3.3 сылақ жұмыстары үшін (жұмыс орын қалпы, құралдарды ұстау) құралдармен жұмыс жасаудың қимыл бағдарламасын меңгеру;
7.1.3.4 сырлау жұмысы үшін құрал түрлері туралы жалпы түсініктерінің болуы: бояу жаққыш (қол тежегіш, малу, тегістеуші,түкті құралы);
7.1.3.5 сырлау жұмысы үшін құралдармен жұмыс жүргізудің тәсілдерін меңгеру;
7.1.3.6
сырлау жұмысы үшін құралдармен жұмыс жасаудың қимыл бағыттарын меңгеру;
7.1.3.7 валиктің түрлері туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.3.8 валикпен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру
8.1.3.1
перфоратордың техникалық сипатымен танысу;
8.1.3.2
перфоратормен жұмыс жасаудың тәсілдарын негіздеу;
8.1.3.3 қолмен басқарылатын бояу батырмасы туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.4 қолмен басқарылатын бояу батырмасының техникалық сипатымен танысу;
8.1.3.5 қолмен басқарылатын бояу батырмасын жұмысқа даярлау (жеке және ортақ желдеткіштер құралдарын, қақпақша сақтандарғышты, құбыршекті бекітудің беріктігі мен түзетуді тексеру)
қолмен басқарылатын бояу батырмасымен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру;
8.1.3.6 құрлыс миксер құрылғысы мен қызметін, түрлерін білу;
8.1.3.7 құрылыс миксермен жұмыс жасаудың тәсілдарын меңгеру;
8.1.3.8 сылақ жұмысына тән құралдар туралы ортақ түсініктерінің болуы;

1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании).
7.1.3.1 иметь общее представление о видах инструментов для штукатурных работ: сокол, металлическая кельма, ковш, совок, терка, полутерок;
7.1.3.2 выполнять приемы работы с инструментами для штукатурных работ;
7.1.3.3 знать двигательную программу работы с инструментами для штукатурных работ (рабочая поза, хватка инструмента);
7.1.3.4. иметь общее представление о видах инструментов для малярных работ: кисти (ручник, макловица, флейцевая, маховая);
7.1.3.5 выполнять приемы работы с инструментами для малярных работ;
7.1.3.6. знать двигательную программу работы с инструментами для малярных работ;
7.1.3.7 иметь общее представление о видах валика;
7.1.3.8 выполнять приемы работы с валиками
8.1.3.1 знать технические характеристикими перфора-тора;
8.1.3.2. выполнять приемы работы с перфоратором;
8.1.3.3 иметь общее представление о ручном краскопульте;
8.1.3.4 знать технические характеристики ручного краскопульта;
8.1.3.5 готовить краскопульт к работе (проверка исправности и прочности крепления шлангов, предохранительного клапана, средств индивидуальной защиты и общей вентиляции) освоить приемы работы с ручным краскопультом;
8.1.3.6 знать виды, устройство и назначение строительного миксера;
8.1.3.7 выполнять приемы работы с использванием строительного миксера;
8.1.3.8 иметь общее представление об инструмен-тах, предназна-ченных для шпатлевочных работ;

8.1.3.9 сылақ жасау тәсілдарын меңгеру;
8.1.3.10 түс қағаздар жұмысына тән құралдар туралы жалпы түсініктерінің болуы.
9.1.3.1
бұрамашегенің қызметі мен құруын білу;
9.1.3.2.
бұрамашегемен жұмыс жасаудың тәсілдарын меңгеру;
9.1.3.3 бетон араластырғыш туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.4 бетон араластырғышпен жұмыс жүргізу тәсілдарын меңгеру;
9.1.3.5 электр араның құрылымы мен қызметін білу;
9.1.3.6 бетон араластырғышты тазалауды жүргізу;

8.1.3.9 выполнять приемы работы со шпателем;
8.1.3.10. иметь общее представление об инструмен-тах, предназ-наченных для обойных работ
9.1.3.1 знать устройство и назначение шуруповерта;
9.1.3.2. выполнять приемы работы с шуруповертом;
9.1.3.3 иметь представление о бетономешалке;
9.1.3.4 выполнть приемы работы на бетономешалке;
9.1.3.5 знать устройство и назначение болгарки;
9.1.3.6 производить чистку бетономешалки;

9.1.3.7 электр арамен жұмыс жүргізудің тәсілдарын білу;
9.1.3.8 қопару құралы туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.9 қопару құралымен жұмыс жүргізудің тәсілдарын меңгеру;
9.1.3.10 елеуіш құралы және оның қызметі туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.11
елеуіш құралын қолдану арқылы құмды електен өткізу тәсілін меңгеру
10.1.3.1
еріткіш сорғыш құралы туралы мағлұматтар алу;
10.1.3.2 еріткіш сорғыш (қондырма) құралы мен қызметін ажырату және түсіну;

9.1.3.7 знать приемы работы с болгаркой;
9.1.3.8. иметь представление об отбойнике;
9.1.3.9 выполнять приемы работы с отбойником;
9.1.3.10 иметь представление об устройстве и назначении вибросита;
9.1.3.11 выполнять приемы просеивания песка с использованием вибросита
10.1.3.1 иметь представление об устройстве и назначении растворонасоса;
10.1.3.2 понимать и различать устройство и назначение растворонасоса (по насадкам);

10.1.3.3 өндейтін тегістейтін машинка туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.4
өндейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жүргізудің қағидасын білу;
10.1.3.5
өңдейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жүргізудің тәсілдарын меңгеру;
10.1.3.6
заманауи өнеркәсіп және машинамен (құрлыс объектілеріне, цехтер немесе орта арнайы оқу мекемелеріне экскурсия) танысу;
10.1.3.7 кіші механизация құралдарымен танысу;
10.1.3.8
қаптайтын плитканы кесу үшін құралдарды білу және бейімдеу;
10.1.3.9
айна кескішпен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
7.1.4.1
шеберхана құралдарын сақтау үшін жауапты адамды тағайындау, құралдарды бекіту, жауапкершілікті бөлу;
7.1.4.2
өлшеуіш және қолмен басқарылатын құралдармен жұмыс жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.1.4.3
практикалық жұмысты орындау кезіндегі техникалық қауіпсіз ережелерді сақтау;
7.1.4.4
құрылыс өндірістерінде (шеберхана, құрылыс алаңына экскурсия) қауіпсіз жұмыс жасау ерекшеліктерімен танысу
8.1.4.1
қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.4.2
қолмен басқарылатын бояу батырмасымен, перфоратормен жұмыс жүргізудің ережесін сақтау;
8.1.4.3 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.4 құрылыс алаңында сылау-сырлау жұмысын жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.4.5 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар

10.1.3.3 иметь представление о затирочно-шлифовальной машинке;
10.1.3.4 знать принцип работы затирочно-шлифовальной машинки;
10.1.3.5 выполнять приемы работы на затирочно-шлифовальной машинке;
10.1.3.6 иметь представление о современных промышленным машинах (экскурсия на строительный объект, цех или средне-специальное учебное заведение);
10.1.3.7 иметь представление о средствами малой механизации;
10.1.3.8 знать инструменты и приспособления для резки облицовочной плитки;
10.1.3.9 выполнять приемы работы со стеклорезом
1.4. Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
7.1.4.1 иметь представление о правилах распределения обязанностей, закрепление инструмента, назначение ответственных за сохранность оборудования в мастерской;
7.1.4.2 иметь представление о правилах безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
7.1.4.3 соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ;
7.1.4.4 иметь представление об особенностях безопасной работы на строительном производстве (экскурсия на строительную площадку, мастерскую)
8.1.4.1. соблюдать правила безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
8.1.4.2. соблюдать правила работы с перфоратором, при работе с ручным краскопультом;
8.1.4.3 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.3 иметь представление о правилах безопасной работы штукатура-маляра на строительной площадке;
8.1.4.3 иметь представление о видах и назначении индивидуаль-ных средств защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства

9.1.4.1 бетон араластырғышпен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.2 жұмыс орнында қопару, электр ара, бұрамашегемен жұмысты орындауда қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.3 жұмыс орнында және құрылыс алаңында еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.4 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар;
9.1.4.5 үлкен көлемді бұйымдардың ішкі бөлігін бояу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау (желдеткіш құралдармен бірге кеңістіктің ішкі бөлігін желдету)
10.1.4.1
өндейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жасаудың өмір қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.4.2 қолдың басқаруымен немесе машинкамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.4.3
электр қауіпсіздік бойынша талаптарды сақтау;
10.1.4.4
жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 құрлыс алаңында жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы, формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу;
7.1.5.2
ҚРеңбек заңнамасы туралы жалпы түсінік алу
8.1.5.1
ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.5.2 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережесін сақтау;
8.1.5.3 еңбек тәртібі, сылақшы-сырлаушының жалақысын, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
9.1.5.1 жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну;
9.1.5.2
түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтініштерді рәсімдеу;
9.1.5.3 еңбек ақысының төлеу түрлерін ажырату
(еңбекақы, келісімді, уақытық төлемақы);
9.1.5.4
өндірістік бақылау жүргізу және ұйымдастыру бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормативтер, әдістемелік нұсқаулықтарды білу;
9.1.5.4 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін сақтау;
9.1.5.5 еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсініктер алу
10.1.5.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.5.2 кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктің болуы;
10.1.5.3 тариф сеткасы бойынша жалақы түрлері мен өндірістегі квалификациялық дәрежесі туралы түсініктерінің болуы;
10.1.5.4
жалақыдан ұсталынатын салық, зейнетақы қоры, кәсіподақ төлемі, айыппұл ұстау тәртібі туралы білу;
10.1.5.5
еңбек келісімшартын бұзу шарттарын білу (жұмысшының немесе жұмыс берушінің иницативасы бойынша);
10.1.5.6 еңбек қатынасын, ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білуі

9.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы на бетономешалке;
9.1.4.2 соблюдать приемы безопасного выполнения работы с шуруповертом, болгаркой, отбойником на рабочем месте;
9.1.4.3 ознакомиться с правилами безопасной работы на рабочих местах и строительной площадке;
9.1.4.4 применять по назначению индивидуальные средства защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства;
9.1.4.5 соблюдать меры безопасности при окраске внутренних поверхностей крупногабарит-ных изделий (вентилирова-ние внутреннего пространства в дополнение к вентиляционным устройствам)
10.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы на затирочно-шлифовальной машинке, растворонасосе;
10.1.4.2 соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций;
10.1.4.3 соблюдать требования по электробезопас-ности;
10.1.4.4 соблюдать правила безопасного труда на рабочих местах.
1.5. Этика и трудовое законодательство.
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения на строительной площадке, организации рабочего места, форменной одежде, эстетике одежды;
7.1.5.2. иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотноше-ний в коллективе;
8.1.5.2 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожар-ной защиты;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда штукатура-маляра, об ответственности за выполнение трудового задания
9.1.5.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу;
9.1.5.2 оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.5.3 различать виды оплаты труда (оклад, сдельная, повременная заработная плата);
9.1.5.4 знать санитарно-эпидемиологи-ческие правила и нормативы, методические рекомендации по организации и проведению производственного контроля;
9.1.5.4 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожар-ной защиты;
9.1.5.5 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.5.3 иметь представление о квалификационных разрядах на производстве и видах оплаты по тарифной сетке;
10.1.5.4 знать порядок удержания из заработной платы: налоги, пенсионные накопления, профсоюзные отчисления, штрафы;
10.1.5.5 знать условия расторжения трудового договора (по инициативе работника, по инициативе работодателя);
10.1.5.6 владеть понятиями трудовые отношения, субординация; сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе

2) 2-бөлім "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Қарапайым және жақсартылған сылау
7.2.1.1 сылау жұмыстарының түрлері туралы түсініктерінің болуы; қарапайым сылауды кезектілікпен орындау;
7.2.1.2
қарапайым сырлауды орындау үшін материалдар мен құралдарды таңдау;
7.2.1.3
жазықтың беткі бөлігін сырлауға даярлау;
7.2.1.4 негізгі материалдармен таныстыру: байланыстырғыш, толтырылатын, пигменттерді қолданып, сырлау жұмыстарын орындау;

2) раздел "Технология штукатурно-малярных работ":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Простая и улучшенная штукатурка
7.​2.​1.​1 иметь представление о видах штукатурных работ; последовательности выполнения простой штукатурки;
7.​2.​1.​2 подбирать инструменты и материалы для выполнения простой штукатурки;
7.​2.​1.​3 подготавливать поверхность к оштукатурива-нию;
7.​2.​1.​4 знать основные материалы: связующие, заполнители, пигменты, применяемые при выполнении штукатурных работ

7.2.1.5 үш компоненттен тұратын (цемент, құм, су) қарапайым ерітінді даярлау;
7.2.1.6
ерітіндіні қажетті қоюлық дәрежесіне (сұйық, қою әртүрлі жұмыс түрі үшін) жеткізе білу;
7.2.1.7 сырлау ертіндісін даярлаудың пропорцияларын сақтау;
7.2.1.8 сырлау ертіндінің қабаттарын білу: бетін тегістеу, бүрку;
7.2.1.9
беткі бөлікке топырақты жаю, жабу;
7.2.1.10 сырлау торының қалындығын анықтау;
7.2.1.11
сырлаудың әрбір қабатының қызметін түсіну
8.2.1.1
кірпіштің беткі жамылғысын тегістеудің қарапайым түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8..2.1.2
кірпіштің беткі жамылғысын сырлауға даярлау;
8.2.1.3
құрлыс су деңгейін қолдану арқылы шамшырақты қою;

7.​2.​1.​5 готовить простой раствор из трех компонентов (цемент, песок, вода)
7.​2.​1.​6 доводить до нужной консистенции раствор (для разных видов работ жидкий, густой);
7.​2.​1.​7 соблюдать пропорции при приготовлении штукатурного раствора
7.​2.​1.​8
знать слои штукатурного раствора: обрызг, грунтовка, накрывка;
7.​2.​1.​9 наносить грунт, накрывку на поверхность;
7.​2.​1.​10 определять толщину штукатурного намета;
7.​2.​1.​11 понимать назначение каждого слоя штукатурки
8.​2.​1.​1 иметь представление о простом оштукатурива-нии кирпичной поверхности;
8..2.1.2 подготавливатькирпичную поверхность к оштукатурива-нию;
8.​2.​1.​3 выставлять маяки, используя строительный, водяной уровни;

8.2.1.4 кірпіштің беткі жамылғысын сырлау үшін ерітінді даярлау;
8.2.1.5 бірінші қабат - қабырғаны алдын ала ылғандырып, 5 мм қалыңдықта сұйық ертіндімен кірпіштің беткі бөлігіне шашуды орындау;
8.2.1.6 қоюлық дәрежесін ұлғайтып бетін тегістеу, сылақ қалағы немесе үккішпен түзету;
8.2.1.7 жамылғы қабатын жағып, тегістеу қабатын жасау;
8.2.1.8 жұмыста қолданылатын материалдар мен құралдардың қызметін, ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлау туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.9 кірпіштің беткі жамылғысының қарапайым және жақсы сырлаудың түрлерін сипаттау, салыстыру
9.2.1.1
ағаштың беткі жамылғысын тегістеудің қарапайым түрлері туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.2 ағаштың беткі жамылғысын сырлауға даярлау;
9.2.1.3
жоңқалық қалқан түрлері мен оны қолдана білу;
9.2.1.4
жоңқалық қалқанды нығайтуды орындау;
9.2.1.5
үш кезеңнен тұратын қабатты сырлауды орындау;
9.2.1.6 жұмысты жүргізу үшін қолданылатын материалдар мен құралдардың қызметін, ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.7 ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлауды орындау;
9.2.1.10 ағаштың беткі жамылғысын қарапайым және жақсы сырлаудың түрлерін сипаттау, салыстыру;
9.2.1.11 төбені сырлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.12 "өзіне қарай" "өзіңнен әрі" тәсілдерімен төбені сырлауды орындау

8.​2.​1.​4 готовить раствор для оштукатурива-ния кирпичной поверхности;
8.​2.​1.​5 выполнять первый слой – обрызг кирпичной поверхности жидким раствором толщиной 5 мм, предварительно смачивая стену;
8.​2.​1.​6 наносить грунтовку с более густой консистенцией, выравнивая полутеркой или теркой;
8.​2.​1.​7 наносить слой накрывки, делать затирку слоя;
8.​2.​1.​8 иметь представление об улучшенной штукатурке, ее назначении, материалах и инструментах, используемых для работы;
8.​2.​2.​9 описывать и сравнивать внешний вид простой и улучшенной штукатурки кирпичной поверхности.
9.​2.​1.​1 иметь представление о простом оштукатурива-нии деревянной поверхности;
9.​2.​1.​2 подготавливатьдеревянную поверхность к оштукатурива-нию;
9.​2.​1.​3 иметь представление о видах драночных щитов и их применении;
9.​2.​1.​4 выполнять крепление драночного щита;
9.​2.​1.​5 выполнять оштукатурива-ние в три этапа нанося три слоя;
9.​2.​1.​6 иметь представление об улучшенной штукатурке деревянной поверхности, ее назначении, материалах и инструментах, используемых для работы;
9.​2.​1.​7 выполнять улучшенную штукатурку деревянной поверхности;
9.​2.​1.​10 описывать и сравнивать внешний вид простой и улучшенной штукатурки деревянной поверхности;
9.​2.​1.​11 иметь представление об оштукатури-вании потолка;
9.​2.​1.​12 выполнять оштукатурива-ние потолка, нанесение раствора способом "от себя", "над собой".

10.2.1.1 сылақ жұмыстарын орындаудың қызметтерін түсіну;
10.2.1.2 бетон алмастырғышпен жұмыс жасаудың қағидаларын түсіну;
10.2.1.3 терезе беткейлері мен есiк ойықтарын сырлау туралы түсініктерінің болуы;
10.2.1.4
өндейтін тегістейтін машинаны қолдану арқылы кірпіштің беткі жамылғысын қарапайым сырлауды орындау;
10.2.1.5
кемшіліктер және оның салдары туралы мәлеметтердің болуы;
10.2.1.6 сырлау кемшіліктерінің түрлерін анықтау және оны алдын алуды білу;
10.2.1.7
ұсақ және терең жарылуларды алдын алу, сырлауды жіктей алу;
10.2.1.8 құрлысы жұмыстарын өнеркәсіп шартында жазық бетін қарапайым және жақсартылған сырлауды орындау;
10.2.1.9
жазықтықтың беткі жағын өңдеуді қолмен жұмыс жасаудан бас тартып машинамен жұмыс жасау
2.2 Беткі жамылғысын тегістеу

10.​2.​1.​1 понимать назначение механизации при выполнении штукатурных работ;
10.​2.​1.​2 понимать принцип работы бетономешалки;
10.​2.​1.​3 иметь представление об оштукатурива-нии оконных откосов и дверных проемов;
10.​2.​1.​4 выполнять простую штукатурку кирпичной поверхности, с использованием затирочно-шлифовальной машинки;
10.​2.​1.​5 иметь представление о дефектах и причине их возникновения;
10.​2.​1.​6 определять виды дефектов штукатурки и знать способы их устранения;
10.​2.​1.​7 устранять мелкие и глубокие трещины, отслаивание и вспучивание штукатурки;
10.​2.​1.​8. выполнять простую и улучшенную штукатурку поверхностей в условиях производства строительных работ;
10.​2.​1.​9. отказываться от ручных операций в пользу машинной обработки поверхности.
2.2 Шпатлевание поверхности

7.2.2.1 тегістеу жұмысының түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.2 тегістеу үшін құралдар мен материалдарды білу;
7.2.2.3 тегістеу жұмысына құралдар мен материалдарды таңдап алу;
7.2.2.4
тегістеудің түрлері (бастапқы және мәрелік сырлау үшін құрғақ қоспа) туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.5 тегістеу жұмыстарына ерітініді даярлау;
7.2.2.6
қалақшамен тегістеушінің құрамын жағу тәсілін білу;
7.2.2.7 беткі бөлігіне жартылай жағуды орындау

7.​2.​2.​1 иметь представление о видах шпатлевочных работ;
7.​2.​2.​2 знать инструменты и материалы для шпатлевания;
7.​2.​2.​3 подбирать инструменты и материалы для шпатлевочных работ;
7.​2.​2.​4 иметь представление о видах и назначении шпатлевки (сухие смеси для стартового и финишного шпатлевания);
7.​2.​2.​5 приготавливать раствор для шпатлевочных работ;
7.​2.​2.​6 знать приемы нанесения шпатлевочного состава шпателем;
7.​2.​2.​7 выполнять частичную подмазку поверхностей

8.2.2.1 тегістеу жұмысына жазықтықтың беткі бөлігін даярлау туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.2 қолдың басқаруымен сулы құрамы бар ертіндімен беткі бөлігін астарлауды орындау;
8.2.2.3
қабырғаны сырлауға даярлаудың бастапқы тегістеу туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.4
жазықтықтың беткі бөлігін тегістеудің реттілігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.5
жұмысқа тегістеуді даярлау;
8.2.2.6 беткі бөлігін тегістеу тәсілін білу;
8.2.2.7
беткі бөілігі сырланған жеке орындарды тегістеуді орындау;

8.​2.​2.​1 иметь представление о подготовке поверхности для шпатлевоч-ных работ;
8.​2.​2.​2 выполнять огрунтовку поверхности водными составами вручную;
8.​2.​2.​3 иметь представление о стартовой шпатлевке, используемой для первичного выравнивания стены;
8.​2.​2.​4 иметь представление о последовательности шпатлевания оштукатурен-ной поверх-ности;
8.​2.​2.​5 приготавливать шпатлевку к работе;
8.​2.​2.​6 знать приемы шпатлевания поверхностей;
8.​2.​2.​7 выполнять шпатлевание отдельных мест оштукатурен-ной поверхности;

8.2.2.8 егеуқұм қағазымен тегістелген қабатты тазартуды орындау.
9.2.2.1 тегістеу жұмысына сылақты өзбетінше даярлау;
9.2.2.2
сырланған беткі қабатты тегістеудің реттілігі туралы түсініктерінің болуы;
9.2.2.3 әртүрлі бұрыштарға бітеуіштерді жағу арқылы жапсар мен тесіктерді жабу;
9.2.2.4
көлдеңнен қозғалу арқылы жарылуларды толықтыру тәсілдерімен көлемді шұңқырларды толтыру;
9.2.2.5 әртүрлі бұрыштарға тегістеуді жағу тәсілі арқылы бүркеншіктерді жабу;
9.2.2.6
тесіктерді жабу үшін қаптайтын сетканы қолдану;
9.2.2.7. старттық тегістеуді орындау;
9.2.2.8
жайылған тегістерді тегістеу

8.​2.​2.​8 выполнять зачистку шпатлевочого слоя наждачной бумагой
9.​2.​2.​1 самостоятельно подготавливать шпатлевку к работе;
9.​2.​2.​2 иметь представление о последовательности шпатлевания оштукатурен-ной поверхности;
9.​2.​2.​3 обрабатывать стыки и швы в гипсокартоне способом нанесения шпатлевки под различными углами;
9.​2.​2.​4 заполнять объемные выбоины, трещины и прочие неровности способом заполнения трещин поперечными движениями;
9.​2.​2.​5 закрывать шляпки способом нанесения шпатлевки под различными углами;
9.​2.​2.​6 применять армирующую сетку для закрытия швов, стыков;
9.​2.​2.​7. выполнять стартовую шпатлевку;
9.​2.​2.​8. выравнивать уложенный слой шпатлевки

10.2.2.1 жұмыс түріне байланысты тегістеуден қоспасын таңдау;
10.2.2.2 беткі бөлігін тегістеуге өздігімен даярлау;
10.2.2.3 мәрелік тегістеу туралы түсініктерінің болуы;
10.2.2.4 сулы құрамы бар ертіндімен беткі бөлігін астарлауды орындау;
10.2.2.5
мәрелік тегістеудің тәсілдерін білу;
10.2.2.6 құралды 20° бұрышына қарай қысу арқылы жұқа қабатпен төменнен жоғары қозғалту негізінде тегістеуді жүргізу;
10.2.2.7
декаративті тегістеу туралы түсініктерінің болуы (бояулы қабатты кракелюр, гипсті тегістеуден жасалған декаративті, рельев);
10.2.2.8 өңдеуші-тегістеу машинасымен тегістелген қабаты тазартуды орындау
2.3 Қарапайым және жақсартылған бояу
7.2.1.1 қабырғаны бояудың түрлері, қарапайым бояуды орындау реттілігі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.1.2
қарапайым бояу үшін материалдар мен құралдарды таңдау; 7.2.1.3 беткі жамылғыны бояуға даярлау туралы түсініктерінің болуы (қабырғаның ескі, кір қабатын алу, оны тегістеу;
7.2.1.4
қалақшамен алдында боялған беткі жамылғыны тазалау;
7.2.1.5 қабырғаның бетін тегістеу
7.2.1.6 жұмыс үшін қылқаламды таңдау, беткі жамылғының бояуға даярлығын анықтау;
7.2.1.7
қылқаламен жұмыс жасаң тәсілдерін білу;
7.2.1.8 қылқаламның үздіксіз қозғалысымен реттілігін сақтап беткі жағын майлы бояумен бояу;
7.2.1.9
шаруашылық бөлмелерді бояу түрлері, майлы бояуларды (шамалы) анықтау
8.2.3.1 эмальді бояулардың құрамы мен ерекшелігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.2
тұтқырлық, иісі, жылтырлауығы бойынша майлы бояудан эмальды бояудан ажырату;
8.2.3.3 әртүрлі беткі жамылғыларды бояу үшін құралдарды таңдау;

10.​2.​2.​1 подбирать смеси для шпатлевания в зависимости от вида работы;
10.​2.​2.​2 самостоятельно подготавливать поверхность для шпатлевки;
10.​2.​2.​3 иметь представление о финишной шпатлевке;
10.​2.​2.​4 выполнять огрунтовку поверхности водными составами;
10.​2.​2.​5 знать приемы финишной шпатлевки;
10.​2.​2.​6
наносить шпатлевку на основание движениями сверху вниз, тонким слоем, прижимая инструмент под углом 20°;
10.​2.​2.​7 иметь представление о декоративной шпатлевке (с красочным слоем кракелюр, декоративный рельеф из гипсовой шпатлевки)
10.​2.​2.​8 выполнять зачистку шпатлевочого слоя затирочно-шлифовальной машинкой
2.3 Простая и улучшенная окраска.
7.​2.​1.​1 иметь представление о видах окраски стен, последовательности выполнения простой окраски;
7.​2.​1.​2 подбирать инструменты и материалы для выполнения простой окраски;
7.​2.​1.​3 иметь представление о подготовке поверхности к окраске (снятие старого покрытия, удаление загрязнений,
выравнивание стен, грунтование поверхности);
7.​2.​1.​4 выполнять очистку ранее многократно окрашенной поверхности шпателем;
7.​2.​1.​5 выполнять покрытие стен грунтовкой;
7.​2.​1.​6 определять готовность поверхности к окраске, подбор кистей для работы;
7.​2.​1.​7 знать приемы работы с кистью;
7.​2.​1.​8 наносить масляную краску на поверхность с последующим распределением ее непрерывными движениями кисти.
7.​2.​1.​9 определять (примерно) вязкость масляной краски, вид окраски хозяйственных помещений
8.​2.​3.​1 иметь представление о свойствах и составах эмалевых красок;
8.​2.​3.​2 отличать эмалевые краски от масляных по запаху, блеску, вязкости;
8.​2.​3.​3 выбирать инструменты для окраски разных поверхностей

8.2.3.4 эмаль бояуының жабысқақтығын (шамалы) анықтау;
8.2.3.5 1 м2 бояуға кететін шығын туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.6
ерітіндінің ерекшелігі мен құрамы туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.7 бояуды жұмысқа даярлау: металды тор арқылы жұмыс қалпына жеткізе білу;
8.2.3.8 үлгіге қарап бояуды орындау;
8.2.3.9 денешынықтыру және балалар алаңының құралдарын бояуды орындау; 8.2.3.10
валикпен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру;

8.​2.​3.​4 определять (примерно) вязкость эмалевой краски;
8.​2.​3.​5 иметь представление о расходе краски на 1 м²;
8.​2.​3.​6 иметь представление о растворителях, их особенности и свойства.
8.​2.​3.​7 готовить краску к работе: доведение ее до рабочей вязкости, процеживание через металлическую сетку;
8.​2.​3.​8 выполнять окраску с ориентировкой на образец;
8.​2.​3.​9 выполнять окраску оборудования спортивной и детской площадок;
8.​2.​3.​10 владеть приемами работы валиком;

8.2.3.11 май, лак, топырақ, ерітіндіні қолдану;
8.2.3.12 2-3 қабат жағу, қабырғаның жоғарғы жағынан ақырындап төменге қарай түсіріп бояу
9.2.3.1 беткі жамылғысы метталды заттарды бояу туралы түсініктерінің болуы (құбыр мен радиаторлар, бумен жылыту жүйесін);
9.2.3.2 беткі жамылғысы метталды заттарды бояуға даярлау үшін құралдар мен материалдарды таңдау;
9.2.3.3
боялмаған беткі жағын бояуға даярлау: кебемен егеу, қалақшамен тазалау, егеуқұм қағазымен тегістелген қабатты тазартуды орындау;

8.​2.​3.​11 применять лак, грунтовку, олифу, растворители и смывки;
8.​2.​3.​11 окрашивать верхнюю часть стены, постепенно опускаясь вниз, наносить 2-3 слоя
9.​2.​3.​1 иметь представление об окраске металлических поверхностей (трубы и радиаторы парового отопления);
9.​2.​3.​2 подбирать инструменты и материалы для подготовки металлических поверхностей к окраске;
9.​2.​3.​3 подготавливать неокрашенную поверхность к окраске: снятие заусенцев напильником, чистка шпателем, зачистка наждачной бумагой, нанесение грунтового состава;

9.2.3.4 бояуды жұмысқа даярлау: металды тор арқылы жұмыс қалпына жеткізу;
9.2.3.5
үлгіге қарап бояуды орындау;
9.2.3.6 металды беткі жамылғыны бояуды орындау;
9.2.3.7
қылқаламен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
9.2.3.8
қолы ұзын жіңішке қыл қаламен радиатор секцияларының жоғары ішкі бөлігін бояу
10.2.3.1
жақсартылған бояу туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.2 жақсартылған бояу үшін материалдар мен құралдарды таңдау; 10.2.3.3 беткі жамылғыны бояуға даярлау;
10.2.3.4
майлы және эмальды бояу үшін ерітіндіні тану;
10.2.3.5
жұмысқа өзбетінше бояуды даярлау;
10.2.3.6
қылқаламен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
10.2.3.7
жақсартылған бояуды орындау;

9.​2.​3.​4. готовить краску к работе: доведение ее до рабочей вязкости, процеживание через металлическую сетку;
9.​2.​3.​5 выполнять окраску с ориентировкой на образец;
9.​2.​3.​6 выполнять окраску металлических поверхностей;
9.​2.​3.​7 владеть приемами работы кистями;
9.​2.​3.​8 выполнять окраску внутренней поверхности секций радиа-тора узкими кистями на длинных ручках;
10.​2.​3.​1 иметь представление об улучшенной окраске;
10.​2.​3.​2 подбирать инструменты и материалы для улучшенной окраски;
10.​2.​3.​3 подготавливать поверхность к окраске;
10.​2.​3.​4 распознавать растворители для масляных и эмалевых красок.
10.​2.​3.​5 самостоятельно готовить краску к работе;
10.​2.​3.​6 знать приемы работы с кистью
10.​2.​3.​7 выполнять улучшенную окраску;

10.2.3.8 декаративті бояу туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.9. үлгі бойынша декаративті бояу түрлерін анықтау (стиплинг, эффект "тері жамылғысы", венецианды тегістеу имитациясы);
10.2.3.10 майлау жұмыстарын орындау кезінде машинамен жұмыс жасаудың тәсілдері мен құралдары туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.11 бояу басқышымен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру
2.4 Эмульсиямен әктеу
7.2.4.1
водоэмульсия бояу жамылғысы туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.2
водоэмульсия бояу үшін материалдар мен құралдарды таңдау;

10.​2.​3.​8 иметь представление о декоративной окраске;
10.​2.​3.​9 определять виды декоративного окрашивания (стиплинг, эффект "кожи", имитация венецианской штукатурки) по образцам;
10.​2.​3.​10 иметь представление об устройстве и приемах работы машин и механизмов, применяемых при выполнении малярных работ;
10.​2.​3.​11 владеть приемами работы с краскопультом
2.4 Покрытие эмульсией
7.​2.​4.​1 иметь представление о покрытии водоэмульсион-ной краской;
7.​2.​4.​2 подбирать инструменты и материалы для покрытий водоэмульсион-ной краской;

7.2.4.3 беткі жамылғыны бояуға даярлау туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.4
қылқалам,валикпен жұмыс жасаудың тәсілін білу;
7.2.4.5 2-3 қабат жағу; қабырғаның жоғарғы жағынан бастап төменге қарай түсу арқылы оқу жайма тақталарының беткі бөлігіне эмульсия жағу
8.2.4.1
водоэмульсия бояу құрамы мен ерекшелігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.4.2
тұтқырлық, иісі, жылтырлауығы бойынша құрамы судан емес бояуды сулы бояудан ажырату;

7.​2.​4.​3 иметь представление о подготовке поверхности к окраске;
7.​2.​4.​4 знать приемы работы валиком и кистью;
7.​2.​4.​5 наносить эмульсию на поверхность учебных щитов, начиная с верхней части стены, постепенно опускаясь вниз; наносить 2-3 слоя.
8.​2.​4.​1 иметь представление о свойствах и составах водоэмульсион-ных красок;
8.​2.​4.​2 отличать краски на водной основе от красок неводной основы по запаху, блеску, вязкости;

8.2.4.3 әртүрлі беткі төсемдерді водоэмульсиямен жабу үшін материалдарды таңдау;
8.2.4.4 жұмысқа водоэмульсия бояуларын даярлау;
8.2.4.5 бояу басқыштарды жуу және толтыру, тексеру;
8.2.4.6 қолмен басқарылатын бояу басқыштармен жұмыс жасау ережесін білу және сақтау;
8.2.4.7 күрделі формадағы бөлшектерді және бүгілген беткі бөліктерін бояуды орындау
9.2.4.1 беткі жамылғыны водоэмульсия бояуға даярлау;
9.2.4.2
қабырғаны тазалау тегістеу, жарылған орындарына бояу жағу;
9.2.4.3 1 м2 бояуға кететін шығын туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.4
водоэмульсия бояуымен төбеге жағу туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.5
қабырғаның барлық периметрі бойынша төбенің бұрышынан 3-5 см қашықтықта төбенің шетін қыл қаламмен немесе кішкентай валикпен бояды жүргізу;

8.​2.​4.​3 выбирать инструменты для покрытия водоэмульсией разных поверхностей;
8.​2.​4.​4 готовить водоэмульсион-ную краску к работе;
8.​2.​4.​5 проверять, промывать и заправлять краскопульт;
8.​2.​4.​6 знать и соблюдать правила работы с ручным краскопультом;
8.​2.​4.​7 выполнять окрашивание краскопультом изогнутых поверхностей и деталей сложной формы;
9.​2.​4.​1 подготавливать поверхность для покрытий водоэмульсион-ной краской;
9.​2.​4.​2 очищать и выравнивать стены, шпатлевать, трещины, грунтовать стены;
9.​2.​4.​3 иметь представление о расходе краски на 1 м²;
9.​2.​4.​4 иметь представление о покрытии потолка водоэмульсионной краской;
9.​2.​4.​5 выполнять окрашивание края потолка кистью или узким валиком, отступив 3-5 см от угла потолка со стеной по всему периметру;

9.2.4.6 валикпен жұмыс жасау тәсілін меңгеру;
9.2.4.7 келесі және соңғы қабаты жағу барысын бір бағытта төбені бояуды орындау
10.2.4.1 боялған беткі жамылғыны бояуға даярлау;
10.2.4.2
беткі бөлігін водоэмульсиямен бояуды орындау үшін өздігімен материалдар мен құралдарды таңдап алу;
10.2.4.3
үлгі, құрамы, түсі бойынша колер таңдап алу;
10.2.4.4
водоэмульсия бояуына қоспалар қосу;
10.2.4.5 берілген бояудың колерін даярлау;

9.​2.​4.​6 владеть приемами работы валиком;
9.​2.​4.​7 выполнять окрашивание потолка в одном направлении, нанесение последующего и последнего слоев;
10.​2.​4.​1 подготавливать ранее окрашенные поверхности к окраске;
10.​2.​4.​2. самостоятельно подбирать инструменты и материалы для выполнения покрытии водоэмульсион-ной краской;
10.​2.​4.​3 подбирать колера по цвету, составу, образцу;
10.​2.​4.​4 добавлять пигменты в водоэмульсион-ную краску;
10.​2.​4.​5 выполнять подготовку заданного колера краски;

10.2.4.6 үлгіге қарап бояу операциясын орындау;
10.2.4.7
сырлау жұмыстарын орындау барысында қолданылатын механизмдер және машинамен жұмыс жасаудың тәсілдері мен құралдары туралы түсініктерінің болуы;
10.2.4.9 бояу бастырғышымен жұмыс жасау тәсілін меңгеру
2.5 Негізгі түстерді тану. Бөлмені эстетикалық өңдеу
7.2.5.1
табиғаттағы сәуле жарықтар мен түстер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.5.2 түстер шеңберін, кемпірқосақтың түстерін атау және ажырата білу;
7.2.5.3 ашық және қою түстер туралы түсініктерінің болуы;

10.​2.​4.​6 выполнять операции окраски с ориентировкой на образец;
10.​2.​4.​7 иметь представление об устройстве и приемах работы машин и механизмов, применяемых при выполне-нии малярных работ;
10.​2.​4.​9. владеть приемами работы с краскопультом.
2.5 Основы цветоведения. Эстетика отделки помещения
7.​2.​5.​1 иметь представление о цвете и свете в природе;
7.​2.​5.​2 различать и называть цвета радуги; цветовой круг;
7.​2.​5.​3 иметь представление о теплых и холодных цветах.

7.2.5.4 түсті бояу құрамын таңдауды орындау
8.2.5.1
кемпірқосақтың түстерін атау және ажырата білу;
8.2.5.2
өңдейтін техникадағы аралас түстер туралы түсініктерінің болуы;
8.2.5.3 тұрғын үй-жайларды түстермен безендіру, бояу үшін түстерді таңдау туралы түсініктерінің болуы
9.2.5.1 аралас түстердің ерекшеліктері туралы түсініктерінің болуы;
9.2.5.2
түс контраст өңдейтін техникадағы аралас түстер үшін түстер шеңберін қолдана алу; 9.2.5.3 сылау жұмыстарында түстердің үйлесімді болуына түстер элементтері мен фактураны қолдану
10.2.5.1 жаңа түсті алу үшін әртүрлі түстердің 2-3 пигменттерін араластыра алу;
10.2.5.2
пәтерді безендіру кезінде түстердің өзіне тән белгілерін есепке алу;
10.2.5.3 әртүрлі ғимараттарды безендіру үшін плитка, линолеум, түс қағаздар гаммаларына сәйкес таңдап алу
2.6 Түсқағаз жұмысы

7.​2.​5.​4 выполнять подбор цвета красочного состава
8.​2.​5.​1 различать и называть цвета радуги;
8.​2.​5.​2 иметь представление о смешений красок в отделочной технике;
8.​2.​5.​3 иметь представление о цветовом оформлении жилых помещений, подбирать цвета для окраски
9.​2.​5.​1 иметь представление обособенностях смешения цветов;
9.​2.​5.​2 применять цветовой круг для смешения красок в отделочной технике; цветовой контраст;
9.​2.​5.​3 применять элементы цвета и фактуры, гармоничное сочетание цветов в малярных работах
10.​2.​5.​1 смешивать 2 – 3 пигмента разных цветов для получения нового цвета;
10.​2.​5.​2 учитывать свойства цвета при оформлении квартиры;
10.​2.​5.​3 подбирать соответствующую цветовую гамму обоев, линолеума, плиток для отделки различных помещений
2.6 Обойные работы

7.2.6.1 сылау ісінде түсқағаз жұмысының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.2.6.2 түсқағаздар жұмыстары үшін құралдарды даярлау;
7.2.6.3
үлгіге қарай түсқағаздар түрін анықтау;
7.2.6.4
рулонды материалдар мен желімді таңдау
8.2.6.1 түсқағазды жабыстырудың астыңғы беткі бөлігін даярлаудың тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.6.2
параметрлері бойынша түстерді топтастыру (беткі жамылғысының түрі, тығыздығы, суға төзімділігі);
8.2.6.3 жиек және ендерді кесу тәсілдерін меңгеру;
8.2.6.4 түс қағаздарды айқастыра және жапсарды біріктіру туралы түсініктерінің болуы;
8.2.6.5
өлшеу жолы арқылы беткі жамылғысын желімдеу биіктігін анықтау;
8.2.6.5 ғимараттың ұзындығына немесе қабырғаның биіктігіне қарай
енді және жиекті қиюды орындау;
8.2.6.5
ұзындығы бойынша жиілікті есепке ала отырып жолақтарды кесуді орындау
9.2.6.1
түсқағаздың беткі бөлігіне жағылатын желімді қолдану туралы түсініктерінің болуы;
9.2.6.2
суреттердің сәйкес болуы үшін (байқау) түсқағазды қабырғаға қойып орналастыру;
9.2.6.3
жиектің еніне, дөңес жеріне дайындалып қойылған ендерді бет жағын төмен қарай жинау;

7.​2.​6.​1 иметь представление о видах и назначении обойных работ в малярном деле;
7.​2.​6.​2 подготавливатьинструменты и приспособления для обойных работ;
7.​2.​6.​3 определять вид обоев на образцах;
7.​2.​6.​4 подбирать рулонные материалы и клей.
8.​2.​6.​1 иметь представление о приемах подготовки разных поверхностей под наклеивание обоев;
8.​2.​6.​2 классифициро-вать обои по параметрам (водостойкости, плотности, виду поверхности и декору)
8.​2.​6.​3 выполнять приемы обрезки кромок и нарезания полотнищ;
8.​2.​6.​4 иметь представление о соединении обоев внахлестку и встык;
8.​2.​6.​5 определить высоту оклеиваемой поверхности путем измерения;
8.​2.​6.​5 выполнять обрезку кромок и нарезание полотнищ, соответствующие высоте стены или длине потолка помещения;
8.​2.​6.​5 выполнять нарезку полотен с учетом некоторого припуска по длине.
9.​2.​6.​1 иметь представление о способах нанесения клея на поверхность обоев;
9.​2.​6.​2 располагать обои на поверхности стен (пробно) для определения правильности стыкования рисунков;
9.​2.​6.​3 складывать заготовленные полотнища лицевой стороной вниз с выступом на ширину кромки.

9.2.6.4 енге желім құрамын қылқаламен жағу;
9.2.6.5
жабыстырылатын түсқағаздың жоғарғы жағын белгілеу;
9.2.6.6
түсқағаздың беткі бөлігін жабыстыру тәсілін меңгеру;
9.2.6.7 ескі бөлігін тегістеу арқылы беткі жағына түсқағазды жабыстыру
10.2.6.1
түсқағаздың үлгілерін иілгіштігі, қалыңдығы, фактурасы, түрі бойынша анықтау;
10.2.6.2 ғимараттың өлшемін есепке ала отырып түс, сурет, реңкке қарай түсқағаз материалдарын таңдау және сұраптау;
10.2.6.3
қабырғаға жабыстыру барысында суреттерді аралас ендерге орналасуының сәйкестігіне қарай түсқазадың жалпақтығын берілген ұзындықта қию;

9.​2.​6.​4 наносить клеящий состав на полотнище кистью;
9.​2.​6.​5 отмечать верхние границы наклеивания обоев;
9.​2.​6.​6 знать способы наклеивания на поверхность обоев (внахлестку и встык);
9.​2.​6.​7 наклеивать обои на поверхность, разглаживать ветошью.
10.​2.​6.​1 определить образцы обоев по виду, фактуре, толщине, гибкости;
10.​2.​6.​2 подбирать и сортировать обойный материал по цвету, рисунку, оттенку с учетом назначения помещений, размеров;
10.​2.​6.​3 нарезать полотнища обоев заданной длины, предусматривающий припуск, обеспечивающий совмещение рисунков смежных полотнищ при наклеивании на стену;

10.2.6.4 терезе ойығымен бірге қабырғаның сыртынан бұрышқа дейін түсқазады жабыстыруды орындау;
10.2.6.5
түсқағаздың түрі бойынша беткі жағына айқастыра немесе жапсар арқылы түсқағазды жабыстыру;
10.2.6.7
жиек пен фризаны желімдеуді орындау
2.7 Еденді өңдеу.
7.2.7.1 еденді өңдеу түрлері туралы түсініктерінің болуы (линолеум, ламинат, паркет,палас жамылғысы);
7.2.7.2 сыртқы түрі бойынша еден жабының анықтау
8.2.7.1 еден жабыны даярланатын материалдар мен түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.7.2 мектептің әртүрлі бөлемелерінде төселген материалдар мен еден түрлерін анықтау
9.2.7.1 еденді төсеуге даярлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.7.2
еден түрлерінің алуан түрлі төсемелерімен таныстыру;
9.2.7.3 еден түрлерінің алуан түрлерін төсеу кезінде өмір қауіпсіздік техникасын сақтау, еденді төсеу үшін құралдардың қызметі бойынша қолдану;
9.2.7.4
төсеменің астына еденің беткі жағын даярлаудың реттілігін білу;
9.2.7.5 металл торын тарту арқылы ағаш және бетон негізінде гидроизоляциялау;
9.2.7.6 марка мен маяк бойынша еден астынадағы стяжка құралдарын білу;
9.2.7.7 беткі жамылғыны ұстауға бөлу, маркасын орнықтыру
10.2.7.1
керамикалық плиткалы жамылғысы бар еден туралы түсініктерінің болуы;
10.2.7.2 керамикалық плиткалы жамылғысы бар еден төсемелерінің тәсілдерін ажырату;
10.2.7.3 беткі жағын қоқыстан тазалау, шанын сүрту, жуу, еденің геометриялық пішінің дұрыстығын тексеру;
10.2.7.4 металл торын тарту арқылы ағаш және бетон негізінде гидроизоляциялау;
10.2.7.5 марка мен маяк бойынша еден астынадағы стяжка құралдарын беткі жамылғыны ұстауға бөлу, маркасын орнықтыру;
10.2.7.6 еденің беткі жамылғысына суреттерді бөлу тәсілдерін меңгеру, аралық, фризонды плиткаларды орнықтыру;
10.2.7.7 деңгейлік, үшбұрыштық сызғыш тәсілімен бірінші қатар және реттілікпен орнықтыру;
10.2.7.8
плитканы орнықтырғаннан кейін артық бөліктерін тегістеу
2.8 Практикалық қайталау
7.2.8.1 -тоқсан ішінде өңдеу жұмыстарын орындау дағдыларын нығайту: сырлау құрамы бар үш компоненттен тұратын ерітінді даярлау, онымен қабырғаны сырлау, майлы бояуды беткі бөлігіне жағу, рулонды материалдар мен желімді таңдау
8.2.8.1 қою қонсистенциялы топырақты жағудың тәсілдерін, түрлі бұрыштарға қалақшамен сылақты сырлау, қабырғаны жоғарыдан төменге қарай жылжу арқылы бояу
беткі бөлігін жөндеуге даярлау бойынша операцияларды орындау; беткі бөлігін тегістеу; түсқағазды жабыстыру үшін түсқағаз бен желімді даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдысын бекіту

10.​2.​6.​4 выполнять наклеивание обоев с угла от наружной стены с оконными проемами;
10.​2.​6.​5 наклеивать обои на поверхность внахлестку или встык, в зависимости от вида обоев;
10.​2.​6.​7 выполнять наклеивание бордюра и фриза.
2.7 Отделка полов.
7.​2.​7.​1 иметь представление о видах напольных покрытии (линолеум, ламинат, паркет, ковровое покрытие);
7.​2.​7.​2 определять напольные покрытии по внешнему виду
8.​2.​7.​1 иметь представление о видах, свойствах и материалах из которых изготавливаются напольные покрытия;
8.​2.​7.​2 определить вид пола, и материал, из которого он настелен, в разных помещениях школьного здания
9.​2.​7.​1 иметь представление о подготовке поверхности пола под настилку;
9.​2.​7.​2 знать способы настилки разных видов полов;
9.​2.​7.​3 применять по назначению инструменты для настилки полов, соблюдать технику безопасности при настилке разных видов полов;
9.​2.​7.​4 знать последователь-ность подго-товки поверхности пола под настилку;
9.​2.​7.​5 укладывать гидроизоляции по деревянному и бетонному основанию, натягивать металлическую сетку;
9.​2.​7.​6 знать устройство стяжек под полы по маркам и маякам;
9.​2.​7.​7 устанавливать марки, разбивать поверхности на захватки
10.​2.​7.​1 иметь представление о настилке полов керамическими плитками;
10.​2.​7.​2 различать способы настилки полов керамической плиткой;
10.​2.​7.​3 выполнять очистку поверхности от мусора, смачивание, удаление наплывов, проверка правильности геометрической формы пола;
10.​2.​7.​4 укладывать гидроизоляции по деревянному и бетонному основанию, натягивание металлической сетки
10.​2.​7.​5 знать устройство стяжек под полы по маркам и маякам, установка марок, разбивка поверхности на захватки;
10.​2.​7.​6 владеть приемами разбивки рисунка на поверхности пола, укладки маячных, фризовых, промежуточных плиток;
10.​2.​7.​7 укладывать первый ряд и последующие ряды с применением угольника, уровня;
10.​2.​7.​8 обрабатывать швы после укладки плиток
2.8 Практическое повторение
7.​2.​8.​1 выполнять отделочные работы, пройденные в течение четверти: приготовление простого раствора из трех компонентов, нанесение шпатлевочного состава шпателем, нанесение масляной краски на поверхность, подбор рулонных материалов и клея
8.​2.​8.​1 выполнять практические работы по нанесению грунтовки с более густой консистенцией, шпатлевки шпателем под различными углами, окрашивание верхней части стены с постепенным опусканием вниз; выполнять операций по подготовке поверхности к ремонту; выравниванию поверхности; подготовке обоев, клея, наклеиванию обоев

9.2.8.1 сырлау ерітіндісін даярлап, "өзіне қарай" "өзіңнен әрі" тәсілдерімен төбені сырлауды орындау, гипсокартандағы ойқтар мен тегіс емес жерлерді әртүрлі бұрыштарға сылақтарды сырлау тәсілдерін, кең, түзу жазық беттеріне бояуды жағу; өзбетінше жұмыс түрін анықтау;
жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдарды даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдыны бекіту
10.2.8.1
берілген ұзындықта түсқағаздың жалпақтығын кесу, түсқағаздың түсі бойынша беткі жағына айқастыра немесе жапсар арқылы түсқағазды жабыстыру, еденің беткі жағына суреттерді бөлу, деңгейлеп, үшбұрыштық сызғыш тәсілімен бірінші қатар және реттілікпен орнықтыру, беткі жамылғыны жөндеуге даярлау бойынша операцияларды орындау,беткі жағын тегістеу, түсқағазды жабыстыру үшін түсқағаз бен желімді даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдысын бекіту
3) 3-бөлім "Еңбек пәнін талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

9.​2.​8.​1 выполнять практические работы по оштукатурива-нию потолка с нанесением раствора способом "от себя", "над собой", обработке стыков и швов в гипсокартоне способом нанесения шпатлевки шпателем под различными углами, нанесению краски на поверхность широкими ровными мазками; самостоятельно определять виды работ; подготавливатьнеобходимые материалы для выполнения ремонтных работ
10.​2.​8.​1 выполнять практические рабты по нарезке полотнищ обоев заданной длины, наклеиванию обоев на поверхность внахлестку или встык, в зависимости от вида обоев, по разбивке рисунка на поверхности пола, укладке первого и последующих рядов с применением угольника, уровня; выполнять операций по подготовке поверхности к ремонту; выравниванию поверхности; подготовке обоев, клея, наклеиванию обоев
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
7.3.1.1 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту;
7.3.1.2
мұғалімнің көмегімен орындалатын жұмыс туралы ауызша есеп беру;
7.3.1.3 берілген жоспар бойынша жүргізілген жұмыс туралы ауызша есеп беруді құрастыру;
7.3.1.4
меңгерілген терминдерді ауызша есеп беру кезінде қолдану арқылы жүргізілген жұмыстың есебін беру;
7.3.1.5 практикалық әрекеттегі алған білімдерін қолдану;

3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.​3.​1.​1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.​3.​1.​2 делать устный отчет о предстоящей работе с помощью учителя;
7.​3.​1.​3 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
7.​3.​1.​4
делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.​3.​1.​5 применять полученные знания в практической деятельности;

7.3.1.6 орындалған жұмыстың сапасы мен әркеттің реттілігін ұжыммен талдау;
7.3.1.7 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.8
жұмыстағы жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу
8.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру мотивациясын көрсету;
8.3.1.2 орындалған жұмыстың сапасын талдауды жүргізу;
8.3.1.3 мұғалімнің көмегімен ағымдық өзін бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.4
жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.1.5
техникалық терминологияларды сөйлеу тілінде қолдану;
8.3.1.6
өзбетінше және мұғалімнің сұрағы бойынша жүргізлген жұмысты ауызша есеп беруді жүзеге асыру;
8.3.1.7
мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу;

7.​3.​1.​6 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.​3.​1.​7 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.​3.​1.​8 отмечать в работе достоинства и недостатки
8.​3.​1.​1 выражать мотивацию к овладению профессиональ-ными навыками по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
8.​3.​1.​2 производить анализ качества выполненной работы;
8.​3.​1.​3 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.​3.​1.​4 проверять качество работы;
8.​3.​1.​5 употреблять в речи техническую терминологию;
8.​3.​1.​6 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.​3.​1.​7 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;

8.3.1.8 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
9.3.1.1
техникалық терменологияларды қолдану арқылы өзінің және адамдардың жұмыстарында көрсетілген идея мен тақырыбын сипаттау;
9.3.1.2 қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
9.3.1.2 өзбетінше және мұғалімнің сұрағы бойынша жұмысты орындау процессін мұқият талдау;
9.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын басқару;
9.3.1.4
өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.5
жұмыстың сапала орындалуын қадағалау;
9.3.1.6
өз еңбегінің нәтижелеріне қызығушылық таныту;
9.3.1.7
сөзінде техникалық терминдерді қолдану;
9.3.1.8
орындалған жұмыстың сапасын және әрекеттің реттілігін ұжыммен талдау;

8.​3.​1.​8 применять полученные знания в практической деятельности
9.​3.​1.​1
описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.​3.​1.​2 проявлять дисциплиниро-ванность и ответствен-ность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
9.​3.​1.​2 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.​3.​1.​3 контролировать качество выполненной работы;
9.​3.​1.​4 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.​3.​1.​5 контролировать качество выполненной работы;
9.​3.​1.​6 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.​3.​1.​7 употреблять в речи техническую терминологию;
9.​3.​1.​8 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;

9.3.1.9 дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
10.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша өзінің кәсіби жеке ерекшеліктерін сәйкестендіру;
10.3.1.2 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту;
10.3.1.3 өз еңбегіне тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
10.3.1.4 адамның еңбегін қадірлеу, қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
10.3.1.5 өз еңбек әрекетін адекватты түрде өзін-өзі бағалау;
10.3.1.6
тұлғалық құзыреттілік деңгейімен кәсіби талаптарды салыстыру;

9.​3.​1.​9 презентовать готовую работу всему классу
10.​3.​1.​1 соотносить свои индивидуаль-ные особенности с профессиональ-ными требованиями по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
10.​3.​1.​2 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.​3.​1.​3 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.​3.​1.​4 проявлять упорство в достижении цели, гордость за свой труд и уважение к чужому труду.
10.​3.​1.​5 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.​3.​1.​6 сопоставлять профессиональ-ные требования к уровню личностной компетенции;

10.3.1.7 бұйым үлгісін талдауды өзбетінше орындау;
10.3.1.8 талапқа сәйкес жұмыстың сапасын бағалау;
10.3.1.9
сөзінде техникалық терминдерді қолдану;
10.3.1.10 жұмыстың нәтижесі мен сапасын тексеру
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
7.3.2.1 ертінді дайындау үшін компоненттерді өзбетінше даярлау (цемент, құм, су);
7.3.2.2
беткі жамылғыны сырлау үшін қарапайым ерітінді даярлау;
7.3.2.3
беткі жамылғыға майлы бояуды жағу;

10.​3.​1.​7 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.​3.​1.​8 оценивать качество работы в соответствии с требованиями;
10.​3.​1.​9 употреблять в речи техническую терминологию;
10.​3.​1.​10 проверять качество и результаты работы
3.2. Самостоятель-ная работа (примерный перечень).
7.​3.​2.​1 самостоятельно готовить компоненты для приготовления раствора (цемент, песок, вода);
7.​3.​2.​2 готовить простой раствор для оштукатуривания поверхности;
7.​3.​2.​3. наносить масляную краску на поверхность;

7.3.2.4 2-3 қабаты жағу, қабырғаның жоғарғы жағынан ақырындап төменге қарай түсу арқылы эмульсия жағу
8.3.2.1
сырлауға кірпіштің беткі бөлігін даярлау;
8.3.2.2
топырақты үккіштен өткізу тәсілі арқылы қабат жүргізу
8.3.2.3 оқу тақталарын бүрку, тегістеуді орындау;
8.3.2.4
сырланған беткі жамылғының жеке орындарын тегістеуді орындау;
8.3.2.5 балалар және спорттық алаңдар құралдарын бояуды орындау;
8.3.2.6 жұмысқа водоэмульсиялы бояуды даярлау

7.​3.​2.​4. наносить эмульсию на поверхность, начиная с верхней части стены, постепенно опускаясь вниз; наносить 2-3 слоя
8.​3.​2.​1 подготавливатькирпичную поверхность к оштукатурива-нию;
8.​3.​2.​2 наносить слой грунта способом набрасывания, наносить грунт теркой;
8.​3.​2.​3 выполнять обрызг, грунт и накрывку на учебных щитах;
8.​3.​2.​4 выполнять шпатлевание отдельных мест оштукатурен-ной поверхности;
8.​3.​2.​5 выполнять окраску оборудования спортивной и детской площадок;
8.​3.​2.​6 подготовить водоэмульсион-ную краску к работе

9.3.2.1 жұмысты орындау үшін материалдар мен құралдарды, жұмыстың түрін анықтау, жұмыстың жоспарын құру, операцияны орындаудың реттілігін анықтау;
9.3.2.2
жоңқалық қалқаны бекітуді орындау;
9.3.2.3
гипсокартондағы жапсар мен тiгiстерді өңдеу;
9.3.2.4 әртүрлі бұрыштарға қалақшамен бітеуіштерді жағу, өзбетінше ойықтарды жабу;
9.3.2.5
операцияны орындаудың реттілігін құру: түсқағаз, қылқалам, желімді даярлау; түсқағазды жапыстыру;

9.​3.​2.​1 определять виды работ, составлять план работы, определять последователь-ности выполнения операций, материалов и инструментов для выполнения работы;
9.​3.​2.​2 выполнять крепление драночного щита;
9.​3.​2.​3 обрабатывать стыки и швы в гипсокартоне;
9.​3.​2.​4 закрывать шляпки саморезов способом нанесения шпатлевки шпателем под различными углами
9.​3.​2.​5 составлять последователь-ность выполнения операций; приготовить обои, кисти, ветошь, клей; наклеить обои;

9.3.2.6 металды беткі жамылғыны өзбетінше бояу;
9.3.2.7 төбені бояуды бір бағытта, ал кейінгі қабаттарды алдынғы қабаттарға перпендикулярды орындау
10.3.2.1. өңдеу тегістеу машинкасын қолдану арқылы кірпіштің беткі бөлігін қарапайым сырлауды орындау;
10.3.2.2. бұрышы 20°-та құралды қысу арқылы жұқа қабатпен жоғарыдан төмен қарай қозғалу арқылы сырлауды жүргізу;
10.3.2.3 көлдеңнен және тік қозғалыспен бояуды орындау;
10.3.2.4 түсқағаздың түрі бойынша беткі жағына айқастыра немесе жапсар арқылы түсқағазды жабыстыру;
10.3.2.5
беткі жамылғыны жөндеуге даярлау бойынша операцияны өзбетінше орындау; беткі жамылғыны тегістеу; түсқағазды жабыстыру үшін түсқағаз, желімді даярлау
3.3 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылына).
7.3.3.1
мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (саралап)
8.3.3.1
мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (саралап)
9.3.3.1
қиындығы мен орындалуы бойынша емтиханға сай қорытынды практикалық жұмысты орындау
10.3.3.1
қиындығы мен орындалуы бойынша емтиханға сай қорытынды практикалық жұмысты орындау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Сылау-сырлау ісі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Сылау-сырлау ісі" пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу;
7.1.1.3 "Сылау-сырлау ісі" мамандығының ерекшеліктерімен танысу
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
7.1.2.1 сылау-сырлау ісінде қолданылатын құрылыс материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.2 цемент, құм-саз, гипсті визуалды және тактильді (сипап сезу) түрде анықтау;
7.1.2.3 цемент, құм-саз, гипске су мен жылудың ықпалын білу;
7.1.2.4 әртүрлі тегіс беткі жамылғыларды сырлау үшін ерітіндіні даярлаудың тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.5 ерітінді (қарапайым және күрделі) түрлерін салыстыру;
7.1.2.6 Цемент және әктеу ерітіндініңқасиеттері бойынша тану және салыстыру;
тегіс жазық беттерінің түрлерін, негізгі бөліктері мен түрлерін анықтау
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
7.1.3.1 сылақ жұмыстары үшін құралдардың түрлері туралы жалпы түсініктерінің болуы: металлды кельма, ожау, күрекше, үккіш;

9.​3.​2.​6 самостоятельно окрашивать металлические поверхности;
9.​3.​2.​7 выполнять окрашивание потолка в одном направлении, а каждый последующий слой перпендикулярно предыдущему
10.​3.​2.​1. выполнять простую штукатурку кирпичной поверхности, с использованием затирочно-шлифовальной машинки;
10.​3.​2.​2. наносить шпатлевку на основание движениями сверху вниз, тонким слоем, прижимая инструмент под углом 20°;
10.​3.​2.​3 выполнять окраску поперечными и вертикальными движениями;
10.​3.​2.​4 наклеивать обои на поверхность внахлестку или встык, в зависимости от вида обоев;
10.​3.​2.​5 самостоятельно выполнять операций по подготовке поверхности к ремонту; выравниванию поверхности; подготовке обоев, клея, наклеиванию обоев
3.3. Контрольная итоговая работа (за учебный год).
7.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
8.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
9.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы, равнозначной по трудности и исполнению эк-заменационного задания
10.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы, равнозначной по трудности и исполнению экзаменацион-ного задания
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Штукатурно-малярное дело" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Штукатурно-малярное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знакомиться с особенностью профессии "Штукатур-маляр"
1.2 Материаловедение (цемент, песок, глина, гипс и их свойства)
7.1.2.1 иметь представление о видах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных работах;
7.1.2.2 определять цемент, песок, глину, гипс визуально и тактильно;
7.1.2.3 представлять воздействие воды и тепла на цемент, песок, глину, гипс;
7.1.2.4 иметь представление о способах приготовления растворов для оштукатуривания различных поверхностей;
7.1.2.5 сравнивать виды растворов (простые и сложные);
7.1.2.6 распознавать и сравнивать цементный и известковый растворы по свойствам
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании)
7.1.3.1 иметь общее представление о видах инструментов для штукатурных работ: сокол, металлическая кельма, ковш, совок, терка, полутерок;

7.1.3.2 сылақ жұмыстары үшін құралдармен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру;
7.1.3.3 сылақ жұмыстары үшін (жұмыс орын қалпы, құралдарды ұстау) құралдармен жұмыс жасаудың қимыл бағдарламасын меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
7.1.4.1 шеберхана құралдарын сақтау үшін жауапты адамды тағайындау, құралдарды бекіту, жауапкершілікті бөлу;
7.1.4.2 өлшеуіш және қолмен басқарылатын құралдармен жұмыс жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.1.4.3 практикалық жұмысты орындау кезіндегі техникалық қауіпсіз ережелерді сақтау
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 құрылыс алаңында жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы, формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу;
7.1.5.2 ҚРеңбек заңнамасы туралы жалпы түсінік алу
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.1 Қарапайым және жақсартылған сылау
7.2.1.1 сылау жұмыстарының түрлері туралы түсініктерінің болуы; қарапайым сылауды кезектілікпен орындау;
7.2.1.2 қарапайым сырлауды орындау үшін материалдар мен құралдарды таңдау;
7.2.1.3 жазықтың беткі бөлігін сырлауға даярлау
7.2.1.4 негізгі материалдармен таныстыру: байланыстырғыш, толтырылатын, пигменттерді қолданып, сырлау жұмыстарын орындау;
7.2.1.5 үш компоненттен тұратын (цемент, құм, су) қарапайым ерітінді даярлау;
7.2.1.6 ерітіндіні қажетті қоюлық дәрежесіне (сұйық, қою әртүрлі жұмыс түрі үшін) жеткізе білу;
7.2.1.7 сырлау ертіндісін даярлаудың пропорцияларын сақтау;
7.2.1.8 сырлау ертіндінің қабаттарын білу: бетін тегістеу, бүрку;
7.2.1.9 беткі бөлікке топырақты жаю, жабу;
7.2.1.10 сырлау торының қалындығын анықтау;
7.2.1.11 сырлаудың әрбір қабатының қызметін түсіну
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
7.3.1.1 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 мұғалімнің көмегімен орындалатын жұмыс туралы ауызша есеп беру
3.2 Өзбетінше жұмыс
7.3.2.1 ертінді дайындау үшін компоненттерді өзбетінше даярлау (цемент, құм, су)
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Сылау-сырлау ісі" пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу;
7.1.1.3 "Сылау-сырлау ісі" мамандығының ерекшеліктерімен танысу
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
7.1.2.1 сылау-сырлау ісінде қолданылатын құрылыс материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.2 цемент, құм-саз, гипсті визуалды және тактильді (сипап сезу) түрде анықтау;

7.1.3.2 выполнять приемы работы с инструментами для штукатурных работ;
7.1.3.3 знать двигательную программу работы с инструментами для штукатурных работ (рабочая поза, хватка инструмента)
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
7.1.4.1 иметь представление о правилах распределения обязанностей, закрепление инструмента, назначение ответственных за сохранность оборудования в мастерской;
7.1.4.2 иметь представление о правилах безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
7.1.4.3 соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
1.5 Этика и трудовое законодательство
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения на строительной площадке, организации рабочего места, форменной одежде, эстетике одежды;
7.1.5.2. иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.1 Простая и улучшенная штукатурка
7.2.1.1 иметь представление о видах штукатурных работ; последовательности выполнения простой штукатурки;
7.2.1.2 подбирать инструменты и материалы для выполнения простой штукатурки;
7.2.1.3 подготавливать поверхность к оштукатуриванию;
7.2.1.4 знать основные материалы: связующие, заполнители, пигменты, применяемые при выполнении штукатурных работ
7.2.1.5 готовить простой раствор из трех компонентов (цемент, песок, вода)
7.2.1.6 доводить до нужной консистенции раствор (для разных видов работ жидкий, густой);
7.2.1.7 соблюдать пропорции при приготовлении штукатурного раствора
7.2.1.8 знать слои штукатурного раствора: обрызг, грунтовка, накрывка;
7.2.1.9 наносить грунт, накрывку на поверхность;
7.2.1.10 определять толщину штукатурного намета;
7.2.1.11 понимать назначение каждого слоя штукатурки.
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.2 делать устный отчет о предстоящей работе с помощью учителя;
3.2 Самостоятельная работа
7.3.2.3 самостоятельно готовить компоненты для приготовления раствора (цемент, песок, вода);
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Штукатурно-малярное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знакомиться с особенностью профессии "Штукатур-маляр".
1.2 Материаловедение (шпатлевка и его свойства)
7.1.2.1 иметь представление о видах строительных материалов, применяемых в шпатлевочных работах;
7.1.2.2 определять шпатлевку визуально и тактильно;

7.1.2.2 тегіс жазық беттерінің түрлерін, негізгі бөліктері мен түрлерін анықтау
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
7.1.3.1 валиктің түрлері туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.3.2 валикпен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
7.1.4.1 шеберхана құралдарын сақтау үшін жауапты адамды тағайындау, құралдарды бекіту, жауапкершілікті бөлу;
7.1.4.2 өлшеуіш және қолмен басқарылатын құралдармен жұмыс жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.1.4.3 практикалық жұмысты орындау кезіндегі техникалық қауіпсіз ережелерді сақтау;
7.1.4.4 құрылыс өндірістерінде (шеберхана, құрылыс алаңына экскурсия) қауіпсіз жұмыс жасау ерекшеліктерімен танысу
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 құрлыс алаңында жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы, формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу;
7.1.5.2 ҚРеңбек заңнамасы туралы жалпы түсінік алу
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.4 Эмульсиямен әктеу
7.2.4.1 водоэмульсия бояу жамылғысы туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.2 водоэмульсия бояу үшін материалдар мен құралдарды таңдау;
7.2.4.3 беткі жамылғыны бояуға даярлау туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.4 қылқалам,валикпен жұмыс жасаудың тәсілін білу;
7.2.4.5 2-3 қабат жағу; қабырғаның жоғарғы жағынан бастап төменге қарай түсу арқылы оқу жайма тақталарының беткі бөлігіне эмульсия жағу
2.5 Негізгі түстерді тану. Бөлмені эстетикалық өңдеу
7.2.5.1 табиғаттағы сәуле жарықтар мен түстер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.5.2 түстер шеңберін, кемпірқосақтың түстерін атау және ажырата білу;
7.2.5.3 ашық және қою түстер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.5.4 түсті бояу құрамын таңдауды орындау
2.6 Түсқағаз жұмысы
7.2.6.1 сылау ісінде түсқағаз жұмысының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы;
7.2.6.2 түсқағаздар жұмыстары үшін құралдарды даярлау;
7.2.6.3 үлгіге қарай түсқағаздар түрін анықтау;
7.2.6.4 рулонды материалдар мен желімді таңдау
2.7 Еденді өңдеу
7.2.7.1 еденді өңдеу түрлері туралы түсініктерінің болуы (линолеум,ламинат, паркет,палас жамылғысы);
7.2.7.2 сыртқы түрі бойынша еден жабының анықтау
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
7.3.1.1 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту
7.3.1.2 практикалық әрекеттегі алған білімдерін қолдану;
7.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасы мен әркеттің реттілігін ұжыммен талдау
4-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет

7.1.2.2 определять виды и основные элементы зданий, виды поверхностей;
1.3 Оборудования и инструменты
7.1.3.1 иметь общее представление о видах валика;
7.1.3.2 выполнять приемы работы с валиками
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
7.1.4.1 иметь представление о правилах распределения обязанностей, закрепление инструмента, назначение ответственных за сохранность оборудования в мастерской;
7.1.4.2 иметь представление о правилах безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
7.1.4.3 соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ;
7.1.4.4 иметь представление об особенностях безопасной работы на строительном производстве (экскурсия на строительную площадку, мастерскую)
1.5 Этика и трудовое законодательство.
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения на строительной площадке, организации рабочего места, форменной одежде, эстетике одежды;
7.1.5.2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.4 Покрытие эмульсией.
7.2.4.1 иметь представление о покрытии водоэмульсионной краской;
7.2.4.2 подбирать инструменты и материалы для покрытий водоэмульсионной краской;
7.2.4.3 иметь представление о подготовке поверхности к окраске;
7.2.4.4 знать приемы работы валиком и кистью;
7.2.4.5 наносить эмульсию на поверхность учебных щитов, начиная с верхней части стены, постепенно опускаясь вниз; наносить 2-3 слоя
2.5 Основы цветоведения. Эстетика отделки помещения.
7.2.5.1 иметь представление о цвете и свете в природе;
7.2.5.2 различать и называть цвета радуги; цветовой круг;
7.2.5.3 иметь представление о теплых и холодных цветах;
7.2.5.4 выполнять подбор цвета красочного состава
2.6 Обойные работы.
7.2.6.1 иметь представление о видах и назначении обойных работ в малярном деле;
7.2.6.2 подготавливать инструменты и приспособления для обойных работ;
7.2.6.3 определять вид обоев на образцах;
7.2.6.4 подбирать рулонные материалы и клей.
2.7 Отделка полов
7.2.7.1 иметь представление о видах напольных покрытии (линолеум, ламинат, паркет, ковровое покрытие);
7.2.7.2 определять напольные покрытии по внешнему виду
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.2 применять полученные знания в практической деятельности;
7.3.1.3 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.

7.2.1.7 қылқаламен жұмыс жасаң тәсілдерін білу;
7.2.1.8 қылқаламның үздіксіз қозғалысымен реттілігін сақтап беткі жағын майлы бояумен бояу;
7.2.1.9 шаруашылық бөлмелерді бояу түрлері, майлы бояуларды (шамалы) анықтау;
2.8 Практикалық қайталау
7.2.8.1 тоқсан ішінде өңдеу жұмыстарын орындау дағдыларын нығайту: сырлау құрамы бар үш компоненттен тұратын ерітінді даярлау, онымен қабырғаны сырлау, майлы бояуды беткі бөлігіне жағу, рулонды материалдар мен желімді таңдау
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
7.3.1.1 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 практикалық әрекеттегі алған білімдерін қолдану;
7.3.1.3 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.4 жұмыстағы жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу
3.2 Өзбетінше жұмыс
7.3.2.1 беткі жамылғыға майлы бояуды жағу
3.3 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылына)
7.3.3.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (саралап)
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
8.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.2 цемент түрлерін атау, топтастыру, шикізаттан цемент алу, белгілеу, сақтау, қолдану;
8.1.2.3 цементі қолдану және белгілеу, сақтау тәсілдерін білу;
8.1.2.4 лабораториялық практикалық зерттеу (сыртқы түрі,сипап сезу, тығыздығы бойынша) жолымен цемент, құм, саз, гипстің қаситтерін білу;
8.1.2.5 ерітіндінің компоненттерін анықтау (төзімділігі, сапасы, атқарылатын қызметіне тән сәйкестігі)
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
8.1.3.1 перфоратордың техникалық сипатымен танысу;
8.1.3.2 перфоратормен жұмыс жасаудың тәсілдарын негіздеу;
8.1.3.3 құрлыс миксер құрылғысы мен қызметін, түрлерін білу;
8.1.3.4 құрлыс миксермен жұмыс жасаудың тәсілдарын меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.4.2 қолмен басқарылатын бояу батырмасымен, перфоратормен жұмыс жүргізудің ережесін сақтау;

7.2.1.7 знать приемы работы с кистью;
7.2.1.8 наносить масляную краску на поверхность с последующим распределением ее непрерывными движениями кисти;
7.2.1.9 определять (примерно) вязкость масляной краски, вид окраски хозяйственных помещений
2.8 Практическое повторение
7.2.8.1 выполнять отделочные работы, пройденные в течение четверти: приготовление простого раствора из трех компонентов, нанесение шпатлевочного состава шпателем, нанесение масляной краски на поверхность, подбор рулонных материалов и клея
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.2 применять полученные знания в практической деятельности;
7.3.1.3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.4 отмечать в работе достоинства и недостатки.
3.2 Самостоятельная работа
7.3.2.1 наносить масляную краску на поверхность;
3.3 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
7.3.3.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Штукатурно-малярное дело"
1.2 Материаловедение (цемент, песок, глина, гипс и их свойства).
8.1.2.1 иметь представление о видах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных и обойных работах;
8.1.2.2 называть виды цемента, классификация, сырье и получение цемента, маркировка, хранение, применение;
8.1.2.3 знать способы хранения, маркировки и применение цемента
8.1.2.4 свойства цемента, песка, глины, гипса путем лабораторно-практического исследования (по внешнему виду, на ощупь, по плотности);
8.1.2.5 определять компоненты раствора (прочность, качество, соотношение в зависимости от назначения)
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы оборудования)
8.1.3.1 знать технические характеристики перфоратора;
8.1.3.2 выполнять приемы работы с перфоратором;
8.1.3.3 знать виды, устройство и назначение строительного миксера;
8.1.3.4 выполнять приемы работы с использованием строительного миксера;
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
8.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
8.1.4.2 соблюдать правила работы с перфоратором, при работе с ручным краскопультом;

8.1.4.3 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.4 құрылыс алаңында сылау-сырлау жұмысын жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.4.5 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.5.2 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережесін сақтау;
8.1.5.3 еңбек тәртібі, сылақшы-сырлаушының жалақысын, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.1 Қарапайым және жақсартылған сылау
8.2.1.1 кірпіштің беткі жамылғысын тегістеудің қарапайым түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8..2.1.2 кірпіштің беткі жамылғысын сырлауға даярлау
8.2.1.3 құрлыс су деңгейін қолдану арқылы шамшырақты қою;
8.2.1.4 кірпіштің беткі жамылғысын сырлау үшін ерітінді даярлау;
8.2.1.5 бірінші қабат - қабырғаны алдын ала ылғандырып, 5 мм қалыңдықта сұйық ертіндімен кірпіштің беткі бөлігіне шашуды орындау;
8.2.1.6 қоюлық дәрежесін ұлғайтып бетін тегістеу, сылақ қалағы немесе үккішпен түзету
8.2.1.7 жамылғы қабатын жағып, тегістеу қабатын жасау;
8.2.1.8 жұмыста қолданылатын материалдар мен құралдардың қызметін, ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлау туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.9 кірпіштің беткі жамылғысының қарапайым және жақсы сырлаудың түрлерін сипаттау, салыстыру
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
8.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру мотивациясын көрсету;
8.3.1.2 орындалған жұмыстың сапасын талдауды жүргізу;
8.3.1.3 мұғалімнің көмегімен ағымдық өзін бақылауды жүзеге асыру
8.3.1.4 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.1.5 техникалық терминологияларды сөйлеу тілінде қолдану
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі).
8.3.2.1 сырлауға кірпіштің беткі бөлігін даярлау;
8.3.2.2 топырақты үккіштен өткізу тәсілі арқылы қабат жүргізу;
8.3.2.3 оқу тақталарын бүрку, тегістеуді орындау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 Материалтану (сылау, сылау қасиеттері)
8.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;

8.1.4.3 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.4 иметь представление о правилах безопасной работы штукатура-маляра на строительной площадке;
8.1.4.5 иметь представление о видах и назначении индивидуальных средств защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства
1.5 Этика и трудовое законодательство
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.5.2 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда штукатура-маляра, об ответственности за выполнение трудового задания
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.1 Простая и улучшенная штукатурка
8.2.1.1 иметь представление о простом оштукатуривании кирпичной поверхности;
8.2.1.2 подготавливатькирпичную поверхность к оштукатуриванию;
8.2.1.3 выставлять маяки, используя строительный, водяной уровни;
8.2.1.4 готовить раствор для оштукатуривания кирпичной поверхности;
8.2.1.5 выполнять первый слой – обрызг кирпичной поверхности жидким раствором толщиной 5 мм, предварительно смачивая стену;
8.2.1.6 наносить грунтовку с более густой консистенцией, выравнивая полутеркой или теркой;
8.2.1.7 наносить слой накрывки, делать затирку слоя;
8.2.1.8 иметь представление об улучшенной штукатурке, ее назначении, материалах и инструментах, используемых для работы;
8.2.2.9 описывать и сравнивать внешний вид простой и улучшенной штукатурки кирпичной поверхности
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 выражать мотивацию к овладению профессиональ-ными навыками по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
8.3.1.2 производить анализ качества выполненной работы;
8.3.1.3 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.4 проверять качество работы;
8.3.1.5 употреблять в речи техническую терминологию;
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)
8.3.2.1 подготавливатькирпичную поверхность к оштукатуриванию;
8.3.2.2 наносить слой грунта способом набрасывания, наносить грунт теркой;
8.3.2.3 выполнять обрызг, грунт и накрывку на учебных щитах;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Штукатурно-малярное дело"
1.2 Материаловедение (шпатлевка и его свойства)
8.1.2.1 иметь представление о видах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных и обойных работах;

8.1.2.2 ерітіндінің компоненттерін анықтау (төзімділігі, сапасы, атқарылатын қызметіне тән сәйкестігі) ;
8.1.2.3 сылау түрлері және оның қызметі мен қолданылуын анықтау;
8.1.2.4 сырлау құрамының негізгі компоненттерін анықтау
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
8.1.3.6 құрлыс миксер құрылғысы мен қызметін, түрлерін білу;
8.1.3.7 құрлыс миксермен жұмыс жасаудың тәсілдарын меңгеру;
8.1.3.8 сылақ жұмысына тән құралдар туралы ортақ түсініктерінің болуы;
8.1.3.9 сылақ жасау тәсілдарын меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі.
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.4.2 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.3 құрылыс алаңында сылау-сырлау жұмысын жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.4.4 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.5.2 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережесін сақтау;
8.1.5.3 еңбек тәртібі, сылақшы-сырлаушының жалақысын, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.2 Беткі жамылғысын тегістеу
8.2.2.1 тегістеу жұмысына жазықтықтың беткі бөлігін даярлау туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.2 қолдың басқаруымен сулы құрамы бар ертіндімен беткі бөлігін астарлауды орындау
8.2.2.3 қабырғаны сырлауға даярлаудың бастапқы тегістеу туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.4 жазықтықтың беткі бөлігін тегістеудің реттілігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.5 жұмысқа тегістеуді даярлау
8.2.2.6 беткі бөлігін тегістеу тәсілін білу;
8.2.2.7 беткі бөілігі сырланған жеке орындарды тегістеуді орындау;
8.2.2.8 егеуқұм қағазымен тегістелген қабатты тазартуды орындау
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
8.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру мотивациясын көрсету;
8.3.1.2 орындалған жұмыстың сапасын талдауды жүргізу;
8.3.1.3 мұғалімнің көмегімен ағымдық өзін бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.4 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.1.5 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
8.3.2.1 сырланған беткі жамылғының жеке орындарын тегістеуді орындау
3-тоқсан

8.1.2.2 определять компоненты раствора (прочность, качество, соотношение в зависимости от назначения);
8.1.2.3 определять вид шпатлевки, ее назначение и применение.
8.1.2.4 определять основные компоненты шпатлевочных составов;
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании)
8.1.3.1 знать виды, устройство и назначение строительного миксера;
8.1.3.2 выполнять приемы работы с использванием строительного миксера;
8.1.3.3 иметь общее представление об инструментах, предназначенных для шпатлевочных работ;
8.1.3.4 выполнять приемы работы со шпателем;
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
8.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
8.1.4.2 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.3 иметь представление о правилах безопасной работы штукатура-маляра на строительной площадке;
8.1.4.4 иметь представление о видах и назначении индивидуальных средств защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства
1.5 Этика и трудовое законодательство
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.5.2 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда штукатура-маляра, об ответственности за выполнение трудового задания
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.2 Шпатлевание поверхности
8.2.2.1 иметь представление о подготовке поверхности для шпатлевочных работ;
8.2.2.2 выполнять огрунтовку поверхности водными составами вручную;
8.2.2.3 иметь представление о стартовой шпатлевке, используемой для первичного выравнивания стены;
8.2.2.4 иметь представление о последовательности шпатлевания оштукатуренной поверхности;
8.2.2.5 приготавливать шпатлевку к работе;
8.2.2.6 знать приемы шпатлевания поверхностей;
8.2.2.7 выполнять шпатлевание отдельных мест оштукатуренной поверхности;
8.2.2.8 выполнять зачистку шпатлевочого слоя наждачной бумагой
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 выражать мотивацию к овладению профессиональ-ными навыками по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
8.3.1.2 производить анализ качества выполненной работы;
8.3.1.3 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.4 проверять качество работы;
8.3.1.5 применять полученные знания в практической деятельности.
3.2 Самостоятельная работа
8.3.2.1 выполнять шпатлевание отдельных мест оштукатуренной поверхности;
3 четверть

1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 Материалтану (эмульсия,беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
8.1.2.1 сырлау жұмыстарын орындау барысында қолданылатын сулы және сулы емес бояғыштардың құрамы мен материалдары туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.2 түстітану туралы түсініктерінің болуы (ғимарат бөлмелерін түсті безендіру) ;
8.1.2.3 түс қағаздарының түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.4 түс қағаздар жұмыстары үшін желім құрамының ерекшеліктері мен қасиеттерін есепке алу
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс
8.1.3.1қолмен басқарылатын бояу батырмасы туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.2 қолмен басқарылатын бояу батырмасының техникалық сипатымен танысу;
8.1.3.3 қолмен басқарылатын бояу батырмасын жұмысқа даярлау (жеке және ортақ желдеткіштер құралдарын, қақпақша сақтандарғышты, құбыршекті бекітудің беріктігі мен түзетуді тексеру) қолмен басқарылатын бояу батырмасымен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру;
8.1.3.4 түс қағаздар жұмысына тән құралдар туралы жалпы түсініктерінің болуы
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі.
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.4.2. қолмен басқарылатын бояу батырмасымен, перфоратормен жұмыс жүргізудің ережесін сақтау
8.1.4.3 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.4 құрылыс алаңында сылау-сырлау жұмысын жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.4.5 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар
1.5 Этика және еңбек заңнамасы.
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.5.2 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережесін сақтау;
8.1.5.3 еңбек тәртібі, сылақшы-сырлаушының жалақысын, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.4 Эмульсиямен әктеу
8.2.4.1 водоэмульсия бояу құрамы мен ерекшелігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.4.2 тұтқырлық, иісі, жылтырлауығы бойынша құрамы судан емес бояуды сулы бояудан ажырату;
8.2.4.3 әртүрлі беткі төсемдерді водоэмульсиямен жабу үшін материалдарды таңдау;
8.2.4.4 жұмысқа водоэмульсия бояуларын даярлау;
8.2.4.5 бояу басқыштарды жуу және толтыру, тексеру

1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Штукатурно-малярное дело"
1.2 Материаловедение (эмульсия, плитка, напольное покрытие, клей и их свойства)
8.1.2.1 иметь представление о водных и неводных окрасочных составах и материалах, используемых при выполнении малярных работ;
8.1.2.2 иметь представление о цветоведении (цветовое оформление жилых помещений);
8.1.2.3 иметь представление о видах бумажных обоев;
8.1.2.4 учитывать свойства и особенности клеящего состава для обойных работ
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании)
8.1.3.1 иметь общее представление о ручном краскопульте;
8.1.3.2 знать технические характеристики ручного краскопульта;
8.1.3.3 готовить краскопульт к работе (проверка исправности и прочности крепления шлангов, предохранительного клапана, средств индивидуальной защиты и общей вентиляции) освоить приемы работы с ручным краскопультом;
8.1.3.4 иметь общее представление об инструментах, предназначенных для обойных работ
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
8.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
8.1.4.2 соблюдать правила работы с перфоратором, при работе с ручным краскопультом;
8.1.4.3 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.4 иметь представление о правилах безопасной работы штукатура-маляра на строительной площадке;
8.1.4.5 иметь представление о видах и назначении индивидуальных средств защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства
1.5 Этика и трудовое законодательство
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.5.2 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда штукатура-маляра, об ответственности за выполнение трудового задания.
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.4 Покрытие эмульсией.
8.2.4.1 иметь представление о свойствах и составах водоэмульсионных красок;
8.2.4.2 отличать краски на водной основе от красок неводной основы по запаху, блеску, вязкости;
8.2.4.3 выбирать инструменты для покрытия водоэмульсией разных поверхностей;
8.2.4.4 готовить водоэмульсионную краску к работе;
8.2.4.5 проверять, промывать и заправлять краскопульт;

8.2.4.6 қолмен басқарылатын бояу басқыштармен жұмыс жасау ережесін білу және сақтау;
8.2.4.7 күрделі формадағы бөлшектерді және бүгілген беткі бөліктерін бояуды орындау
2.5 Негізгі түстерді тану. Бөлмені эстетикалық өңдеу.
8.2.5.1 кемпірқосақтың түстерін атау және ажырата білу;
8.2.5.2 өңдейтін техникадағы аралас түстер туралы түсініктерінің болуы;
8.2.5.3 тұрғын үй-жайларды түстермен безендіру, бояу үшін түстерді таңдау туралы түсініктерінің болуы
2.6 Түсқағаз жұмысы
8.2.6.1 түсқағазды жабыстырудың астыңғы беткі бөлігін даярлаудың тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.6.2 параметрлері бойынша түстерді топтастыру (беткі жамылғысының түрі, тығыздығы, суға төзімділігі);
8.2.6.3 жиек және ендерді кесу тәсілдерін меңгеру;
8.2.6.4 түс қағаздарды айқастыра және жапсарды
біріктіру туралы түсініктерінің болуы;
8.2.6.5 өлшеу жолы арқылы беткі жамылғысын желімдеу биіктігін анықтау;
8.2.6.6 ғимараттың ұзындығына немесе қабырғаның биіктігіне қарай енді және жиекті қиюды орындау;
8.2.6.7 ұзындығы бойынша жиілікті есепке ала отырып жолақтарды кесуді орындау
2.7 Еденді өңдеу
8.2.7.1 еден жабыны даярланатын материалдар мен түрлері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.7.2 мектептің әртүрлі бөлемелерінде төселген материалдар мен еден түрлерін анықтау
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
8.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру мотивациясын көрсету;
8.3.1.2 орындалған жұмыстың сапасын талдауды жүргізу;
8.3.1.3 мұғалімнің көмегімен ағымдық өзін бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.4 техникалық терминологияларды сөйлеу тілінде қолдану;
8.3.1.5 өзбетінше және мұғалімнің сұрағы бойынша жүргізлген жұмысты ауызша есеп беруді жүзеге асыру
8.3.1.6 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
8.3.2.1 жұмысқа водоэмульсиялы бояуды даярлау
4-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 Материалтану (бояу және оның қасиеттері)
8.1.2.1 сырлау жұмыстарын орындау барысында қолданылатын сулы және сулы емес бояғыштардың құрамы мен материалдары туралы түсініктерінің болуы;
8.1.2.2 түстітану туралы түсініктерінің болуы (ғимарат бөлмелерін түсті безендіру)
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
8.1.3.1 қолмен басқарылатын бояу батырмасы туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.2 қолмен басқарылатын бояу батырмасының техникалық сипатымен танысу;

8.2.4.6 знать и соблюдать правила работы с ручным краскопультом;
8.2.4.7 выполнять окрашивание краскопультом изогнутых поверхностей и деталей сложной формы;
2.5 Основы цветоведения. Эстетика отделки помещения
8.2.5.1 различать и называть цвета радуги;
8.2.5.2 иметь представление о смешений красок в отделочной технике;
8.2.5.3 иметь представление о цветовом оформлении жилых помещений, подбирать цвета для окраски.
2.6 Обойные работы
8.2.6.1 иметь представление о приемах подготовки разных поверхностей под наклеивание обоев;
8.2.6.2 классифицировать обои по параметрам (водостойкости, плотности, виду поверхности и декору);
8.2.6.3 выполнять приемы обрезки кромок и нарезания полотнищ;
8.2.6.4 иметь представление о соединении обоев внахлестку и встык;
8.2.6.5 определить высоту оклеиваемой поверхности путем измерения;
8.2.6.6 выполнять обрезку кромок и нарезание полотнищ, соответствующие высоте стены или длине потолка помещения;
8.2.6.7 выполнять нарезку полотен с учетом некоторого припуска по длине
2.7 Отделка полов
8.2.7.1 иметь представление о видах, свойствах и материалах из которых изготавливаются напольные покрытия;
8.2.7.2 определить вид пола и материала, из которого он настелен, в разных помещениях школьного здания
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
8.3.1.2 производить анализ качества выполненной работы;
8.3.1.3 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.4 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.5 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.6 применять полученные знания в практической деятельности
3.2 Самостоятельная работа
8.3.2.1 подготовить водоэмульсионную краску к работе;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Штукатурно-малярное дело"
1.2 Материаловедение (краска и свойства краски)
8.1.2.1 иметь представление о водных и неводных окрасочных составах и материалах, используемых при выполнении малярных работ;
8.1.2.2 иметь представление о цветоведении (цветовое оформление жилых помещений);
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании)
8.1.3.1 иметь общее представление о ручном краскопульте;
8.1.3.2 знать технические характеристики ручного краскопульта;

8.1.3.3 қолмен басқарылатын бояу батырмасын жұмысқа даярлау (жеке және ортақ желдеткіштер құралдарын, қақпақша сақтандарғышты, құбыршекті бекітудің беріктігі мен түзетуді тексеру) ;
қолмен басқарылатын бояу батырмасымен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс жасау барысында қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
8.1.4.2 қолмен басқарылатын бояу батырмасымен, перфоратормен жұмыс жүргізудің ережесін сақтау;
8.1.4.3 оқу шеберханасында өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.4 құрылыс алаңында сылау-сырлау жұмысын жүргізудің қауіпсіздік ережесі туралы түсініктерінің болуы
8.1.4.5 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар
1.5 Этика және еңбек заңнамасы.
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.5.2 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережесін сақтау;
8.1.5.3 еңбек тәртібі, сылақшы-сырлаушының жалақысын, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
2. Сылау-сырлау жұмысының технологиясы
2.3 Қарапайым және жақсартылған бояу
8.2.3.2 эмальді бояулардың құрамы мен ерекшелігі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.2 тұтқырлық, иісі, жылтырлауығы бойынша майлы бояудан эмальды бояудан ажырату;
8.2.3.3 әртүрлі беткі жамылғыларды бояу үшін құралдарды таңдау;
8.2.3.4 эмаль бояуының жабысқақтығын (шамалы) анықтау;
8.2.3.5 1 м2 бояуға кететін шығын туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.6 ерітіндінің ерекшелігі мен құрамы туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.7 бояуды жұмысқа даярлау: металды тор арқылы жұмыс қалпына жеткізе білу;
8.2.3.8 үлгіге қарап бояуды орындау;
8.2.3.9 денешынықтыру және балалар алаңының құралдарын бояуды орындау;
8.2.3.10 валикпен жұмыс жасаудың тәсілін меңгеру;
8.2.3.11 май, лак, топырақ, ерітіндіні қолдану;
8.2.3.12 2-3 қабат жағу, қабырғаның жоғарғы жағынан ақырындап төменге қарай түсіріп бояу
2.8 Практикалық қайталау
8.2.8.1 қою қонсистенциялы топырақты жағудың тәсілдерін, түрлі бұрыштарға қалақшамен сылақты сырлау, қабырғаны жоғарыдан төменге қарай жылжу арқылы бояу
беткі бөлігін жөндеуге даярлау бойынша операцияларды орындау; беткі бөлігін тегістеу; түсқағазды жабыстыру үшін түсқағаз бен желімді даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдысын бекіту
3. Еңбек пәнін талдау және бағалау.
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау.
8.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру мотивациясын көрсету;

8.1.3.3 готовить краскопульт к работе (проверка исправности и прочности крепления шлангов, предохранительного клапана, средств индивидуальной защиты и общей вентиляции) освоить приемы работы с ручным краскопультом;
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
8.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы с измерительным и ручным инструментом;
8.1.4.2 соблюдать правила работы с перфоратором, при работе с ручным краскопультом;
8.1.4.3 организовывать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.4 иметь представление о правилах безопасной работы штукатура-маляра на строительной площадке;
8.1.4.5 иметь представление о видах и назначении индивидуальных средств защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства
1.5 Этика и трудовое законодательство
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.5.2 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда штукатура-маляра, об ответственности за выполнение трудового задания.
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.3 Простая и улучшенная окраска
8.2.3.1 иметь представление о свойствах и составах эмалевых красок;
8.2.3.2 отличать эмалевые краски от масляных по запаху, блеску, вязкости;
8.2.3.3 выбирать инструменты для окраски разных поверхностей
8.2.3.4 определять (примерно) вязкость эмалевой краски;
8.2.3.5 иметь представление о расходе краски на 1 м²;
8.2.3.6 иметь представление о растворителях, их особенности и свойстве.
8.2.3.7 готовить краску к работе: доведение ее до рабочей вязкости, процеживание через металлическую сетку;
8.2.3.8 выполнять окраску с ориентировкой на образец;
8.2.3.9 выполнять окраску оборудования спортивной и детской площадок;
8.2.3.10 владеть приемами работы валиком;
8.2.3.11 применять лак, грунтовку, олифу, растворители и смывки;
8.2.3.12 окрашивать верхнюю часть стены, постепенно опускаясь вниз, наносить 2-3 слоя
2.8 Практическое повторение
8.2.8.1 выполнять практические работы по нанесению грунтовки с более густой консистенцией, шпатлевки шпателем под различными углами, окрашивание верхней части стены с постепенным опусканием вниз; выполнять операций по подготовке поверхности к ремонту; выравниванию поверхности; подготовке обоев, клея, наклеиванию обоев
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 выражать мотивацию к овладению профессиональ-ными навыками по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";

1.5 Этика және еңбек заңнамасы
9.1.5.1 жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну;
9.1.5.2 түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтініштерді рәсімдеу;
9.1.5.3 еңбек ақысының төлеу түрлерін ажырату
(еңбекақы, келісімді, уақытық төлемақы);
9.1.5.4 өндірістік бақылау жүргізу және ұйымдастыру бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормативтер, әдістемелік нұсқаулықтарды білу;
9.1.5.5 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін сақтау;
9.1.5.6 еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсініктер алу
2 "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.1. Қарапайым және жақсартылған сылау
9.2.1.1 ағаштың беткі жамылғысын тегістеудің қарапайым түрлері туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.2 ағаштың беткі жамылғысын сырлауға даярлау
9.2.1.3 жоңқалық қалқан түрлері мен оны қолдана білу;
9.2.1.4 жоңқалық қалқанды нығайтуды орындау;
9.2.1.5 үш кезеңнен тұратын қабатты сырлауды орындау;
9.2.1.6 жұмысты жүргізу үшін қолданылатын материалдар мен құралдардың қызметін, ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.7 ағаштың беткі жамылғысын сапалы сырлауды орындау;
9.2.1.8 ағаштың беткі жамылғысын қарапайым және жақсы сырлаудың түрлерін сипаттау, салыстыру;
9.2.1.9 төбені сырлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.10 "өзіне қарай" "өзіңнен әрі" тәсілдерімен төбені сырлауды орындау
3 "Еңбек пәнін талдау және бағалау"
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терменологияларды қолдану арқылы өзінің және басқа адамдардың жұмыстарында көрсетілген идея мен тақырыбын сипаттау;
9.3.1.2 қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
9.3.1.2 өзбетінше және мұғалімнің сұрағы бойынша жұмысты орындау процессін мұқият талдау;
9.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын басқару;
9.3.1.4 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.5 жұмыстың сапала орындалуын қадағалау
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі).
9.3.2.1 жұмысты орындау үшін материалдар мен құралдарды, жұмыстың түрін анықтау, жұмыстың жоспарын құру, операцияны орындаудың реттілігін анықтау;
9.3.2.2 жоңқалық қалқаны бекітуді орындау;
9.3.2.3 гипсокартондағы жапсар мен тiгiстерді өңдеу
2-тоқсан
1 "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пікірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пән ерекшеліктерін сипаттау және өзбетінше меңгеруге ынталану

1.5 Этика и трудовое законодательство
9.1.5.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу;
9.1.5.2 оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.5.3 различать виды оплаты труда (оклад, сдельная, повременная заработная плата);
9.1.5.4 знать санитарно-эпидемиологические правила и нормативы, методические рекомендации по организации и проведению производственного контроля;
9.1.5.5 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
9.1.5.6 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.1 Простая и улучшенная штукатурка
9.2.1.1 иметь представление о простом оштукатуривании деревянной поверхности;
9.2.1.2 подготавливать деревянную поверхность к оштукатуриванию;
9.2.1.3 иметь представление о видах драночных щитов и их применении;
9.2.1.4 выполнять крепление драночного щита;
9.2.1.5 выполнять оштукатуривание в три этапа нанося три слоя;
9.2.1.6 иметь представление об улучшенной штукатурке деревянной поверхности, ее назначении, материалах и инструментах, используемых для работы;
9.2.1.7 выполнять улучшенную штукатурку деревянной поверхности;
9.2.1.8 описывать и сравнивать внешний вид простой и улучшенной штукатурки деревянной поверхности;
9.2.1.9 иметь представление об оштукатуривании потолка;
9.2.1.10 выполнять оштукатуривание потолка, нанесение раствора способом "от себя", "над собой"
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
9.3.1.3 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.4 контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.5 проявлять заинтересованность в результатах своего труда
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)
9.3.2.1 определять виды работ, составлять план работы, определять последовательности выполнения операций, материалов и инструментов для выполнения работы;
9.3.2.2 выполнять крепление драночного щита;
9.3.2.3 обрабатывать стыки и швы в гипсокартоне
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Штукатурно-малярное дело"

9.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын басқару
9.3.1.4 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті; түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.5 жұмыстың сапала орындалуын қадағалау
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі).
9.3.2.1 жұмысты орындау үшін материалдар мен құралдарды, жұмыстың түрін анықтау, жұмыстың жоспарын құру, операцияны орындаудың реттілігін анықтау;
9.3.2.2 жоңқалық қалқаны бекітуді орындау;
9.3.2.3 гипсокартондағы жапсар мен тiгiстерді өңдеу
3-тоқсан
1 "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пікірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2 "Сылау-сырлау ісі" пән ерекшеліктерін сипаттау және өзбетінше меңгеруге ынталану
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
9.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
9.1.2.2 ерітіндіні жасаудың негізгі қасиеттері туралы түсініктерінің болуы: төзімділігі, ерітіндінің орнығуы,тұтасуы;
9.1.2.3 түс қағаздардың түрлері туралы түсініктерінің болуы (винилді, флизелин, шыны талшық,метталдан жасалған, сұйық түсқағаздар);
9.1.2.4 түс қағаздардың фактурасы бойынша анықтау;
9.1.2.5 түс қағазбен жұмыс жасайтын желімнің құрамы және желімдеу құрамы туралы түсініктерінің болуы;
9.1.2.6 түс қағаздар жұмыстары үшін кілей құрамының ерекшеліктері мен қасиеттерін есепке алу;
9.1.2.7 еденнің беткі жамылғысының негізгі қасиеттері туралы түсініктерінің болуы: суға төзімділігі, тозғыштығы, иілгіштігі;
9.1.2.8 еденнің беткі жамылғысының негізгі және негізгі емес түрлері туралы түініктерінің болуы
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
9.1.3.1 бұрамашегенің қызметі мен құруын білу;
9.1.3.2 бұрамашегемен жұмыс жасаудың тәсілдарын меңгеру;
9.1.3.3 бетон араластырғыш туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.4 бетон араластырғышпен жұмыс жүргізу тәсілдарын меңгеру;
9.1.3.5 электр араның құрылымы мен қызметін білу;
9.1.3.6 бетон араластырғышты тазалауды жүргізу
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
9.1.4.1 бетон араластырғышпен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.2 жұмыс орнында қопару, электр ара, бұрамашегемен жұмысты орындауда қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.3 жұмыс орнында және құрылыс алаңында еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.4.4 тыныс алу жолдарының мүшелерін сақтаудың жеке құралдарының қызметі мен түрлері туралы түсініктерінің болуы: газқағар құбыршек, маска және әр түрлі құралдар

9.3.1.3 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.4 контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.5 проявлять заинтересованность в результатах своего труда
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)
9.3.2.1 определять виды работ, составлять план работы, определять последовательности выполнения операций, материалов и инструментов для выполнения работы;
9.3.2.2 обрабатывать стыки и швы в гипсокартоне;
9.3.2.3 закрывать шляпки саморезов способом нанесения шпатлевки шпателем под различными углами
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Штукатурно-малярное дело".
1.2 Материаловедение (эмульсия, плитка, напольное покрытие, клей и их свойства).
9.1.2.1 иметь представление овидах строительных материалов, применяемых в штукатурных, малярных, облицовочных и обойных работах;
9.1.2.2 иметь представление о видах обоев (виниловые, флизелиновые, из стекловолокна, металлизированные, жидкие обои);
9.1.2.3 определять обои по фактуре;
9.1.2.4 иметь представление о клеевых и клеящих составах для обойных работ;
9.1.2.5 учитывать свойства и особенности клеящего состава для обойных работ;
9.1.2.6 иметь представление о видах напольного покрытия: без основный и на основе;
9.1.2.7 иметь представление об основных свойствах напольного покрытия: водоустойчивость, износоустойчивость, эластичность
9.1.2.8 сравнивать напольные покрытия по фактуре
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы оборудования)
9.1.3.1 знать устройство и назначение шуруповерта;
9.1.3.2 выполнять приемы работы с шуруповертом;
9.1.3.3 знать устройство и назначение болгарки;
9.1.3.4 знать приемы работы с болгаркой;
9.1.3.5 иметь представление об отбойнике;
9.1.3.6 выполнять приемы работы с отбойником;
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
9.1.4.1 соблюдать приемы безопасного выполнения работы с шуруповертом, болгаркой, отбойником на рабочем месте;
9.1.4.2 ознакомиться с правилами безопасной работы на рабочих местах и строительной площадке;
9.1.4.3 применять по назначению индивидуальные средства защиты органов дыхания: шланговые противогазы, маски и защитно-изолирующие средства;
9.1.4.4 соблюдать меры безопасности при окраске внутренних поверхностей крупногабаритных изделий (вентилирование внутреннего пространства в дополнение к вентиляционным устройствам)

1.5 Этика және еңбек заңнамасы
9.1.5.1 жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну;
9.1.5.2 түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтініштерді рәсімдеу;
9.1.5.3 еңбек ақысының төлеу түрлерін ажырату
(еңбекақы, келісімді, уақытық төлемақы) ;
9.1.5.4 өндірістік бақылау жүргізу және ұйымдастыру бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормативтер, әдістемелік нұсқаулықтарды білу;
9.1.5.5 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін сақтау;
9.1.5.6 еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсініктер алу
2. "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.4
Эмульсиямен әктеу
9.2.4.1 беткі жамылғыны водоэмульсия бояуға даярлау;
9.2.4.2 қабырғаны тазалау тегістеу, жарылған орындарына бояу жағу;
9.2.4.3 1 м2 бояуға кететін шығын туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.4 водоэмульсия бояуымен төбеге жағу туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.5 қабырғаның барлық периметрі бойынша төбенің бұрышынан 3-5 см қашықтықта төбенің шетін қыл қаламмен немесе кішкентай валикпен бояды жүргізу;
9.2.4.6 валикпен жұмыс жасау тәсілін меңгеру;
9.2.4.7 келесі және соңғы қабаты жағу барысын бір бағытта төбені бояуды орындау
2.5 Негізгі түстерді тану. Бөлмені эстетикалық өңдеу
9.2.5.1 аралас түстердің ерекшеліктері туралы түсініктерінің болуы;
9.2.5.2 түс контраст; өңдейтін техникадағы аралас түстер үшін түстер шеңберін қолдана алу;
9.2.5.3 сылау жұмыстарында түстердің үйлесімді болуына түстер элементтері мен фактураны қолдану
2.6 Түсқағаз жұмысы
9.2.6.1түсқағаздың беткі бөлігіне жағылатын желімді қолдану туралы түсініктерінің болуы;
9.2.6.2 суреттердің сәйкес болуы үшін (байқау) түсқағазды қабырғаға қойып орналастыру;
9.2.6.3 жиектің еніне, дөңес жеріне дайындалып қойылған ендерді бет жағын төмен қарай жинау
9.2.6.4 енге желім құрамын қылқаламен жағу;
9.2.6.5 жабыстырылатын түсқағаздың жоғарғы жағын белгілеу;
9.2.6.6 түсқағаздың беткі бөлігін жабыстыру тәсілін меңгеру;
9.2.6.7 ескі бөлігін тегістеу арқылы беткі жағына түсқағазды жабыстыру
2.7 Еденді өңдеу
9.2.7.1 еденді төсеуге даярлау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.7.2 еден түрлерінің алуан түрлі төсемелерімен таныстыру;
9.2.7.3 еден түрлерінің алуан түрлерін төсеу кезінде өмір қауіпсіздік техникасын сақтау, еденді төсеу үшін құралдардың қызметі бойынша қолдану;
9.2.7.4 төсеменің астына еденің беткі жағын даярлаудың реттілігін білу;
9.2.7.5 металл торын тарту арқылы ағаш және бетон негізінде гидроизоляциялау;
9.2.7.6 марка мен маяк бойынша еден астынадағы стяжка құралдарын білу;

1.5 Этика и трудовое законодательство
9.1.5.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу;
9.1.5.2 оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.5.3 различать виды оплаты труда (оклад, сдельная, повременная заработная плата);
9.1.5.4 знать санитарно-эпидемиологические правила и нормативы, методические рекомендации по организации и проведению производственного контроля;
9.1.5.5 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты;
9.1.5.6 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре.
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.4 Покрытие эмульсией.
9.2.4.1 подготавливать поверхность для покрытий водоэмульсионной краской;
9.2.4.2 очищать и выравнивать стены, шпатлевать, трещины, грунтовать стены;
9.2.4.3 иметь представление о расходе краски на 1 м²;
9.2.4.4 иметь представление о покрытии потолка водоэмульсионной краской;
9.2.4.5 выполнять окрашивание края потолка кистью или узким валиком, отступив 3-5 см от угла потолка со стеной по всему периметру;
9.2.4.6 владеть приемами работы валиком;
9.2.4.7 выполнять окрашивание потолка в одном направлении, нанесение последующего и последнего слоев;
2.5 Основы цветоведения. Эстетика отделки помещения.
9.2.5.1 иметь представление об особенностях смешения цветов;
9.2.5.2 применять цветовой круг для смешения красок в отделочной технике; цветовой контраст;
9.2.5.3 применять элементы цвета и фактуры, гармоничное сочетание цветов в малярных работах
2.6 Обойные работы.
9.2.6.1 иметь представление о способах нанесения клея на поверхность обоев;
9.2.6.2 располагать обои на поверхности стен (пробно) для определения правильности стыкования рисунков;
9.2.6.3 складывать заготовленные полотнища лицевой стороной вниз с выступом на ширину кромки.
9.2.6.4 наносить клеящий состав на полотнище кистью;
9.2.6.5 отмечать верхние границы наклеивания обоев;
9.2.6.6 знать способы наклеивания на поверхность обоев (внахлестку и встык);
9.2.6.7 наклеивать обои на поверхность, разглаживать ветошью
2.7 Отделка полов.
9.2.7.1 иметь представление о подготовке поверхности пола под настилку;
9.2.7.2 знать способы настилки разных видов полов;
9.2.7.3 применять по назначению инструменты для настилки полов, соблюдать технику безопасности при настилке разных видов полов;
9.2.7.4 знать последовательность подготовки поверхности пола под настилку;
9.2.7.5 укладывать гидроизоляции по деревянному и бетонному основанию, натягивать металлическую сетку;
9.2.7.6 знать устройство стяжек под полы по маркам и маякам;

9.1.5.5 өрт қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін сақтау;
9.1.5.6 еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсініктер алу
2. "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.3 Қарапайым және жақсартылған бояу
9.2.3.1 беткі жамылғысы метталды заттарды бояу туралы түсініктерінің болуы (құбыр мен радиаторлар, бумен жылыту жүйесін);
9.2.3.2 беткі жамылғысы метталды заттарды бояуға даярлау үшін құралдар мен материалдарды таңдау;
9.2.3.3 боялмаған беткі жағын бояуға даярлау: кебемен егеу, қалақшамен тазалау, егеуқұм қағазымен тегістелген қабатты тазартуды орындау;
9.2.3.4 бояуды жұмысқа даярлау: металды тор арқылы жұмыс қалпына жеткізу;
9.2.3.5 үлгіге қарап бояуды орындау;
9.2.3.6 металды беткі жамылғыны бояуды орындау;
9.2.3.7 қылқаламен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
9.2.3.8 қолы ұзын жіңішке қыл қаламен радиатор секцияларының жоғары ішкі бөлігін бояу
2.8 Практикалық бақылау
9.2.8.1 сырлау ерітіндісін даярлап, "өзіне қарай" "өзіңнен әрі" тәсілдерімен төбені сырлауды орындау, гипсокартандағы ойқтар мен тегіс емес жерлерді әртүрлі бұрыштарға сылақтарды сырлау тәсілдерін, кең, түзу жазық беттеріне бояуды жағу; жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдарды даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдыны бекіту
3. "Еңбек пәнін талдау және бағалау"
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
9.3.1.1техникалық терменологияларды қолдану арқылы өзінің және басқа адамдардың жұмыстарында көрсетілген идея мен тақырыбын сипаттау;
9.3.1.2 қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
9.3.1.2 өзбетінше және мұғалімнің сұрағы бойынша жұмысты орындау процессін мұқият талдау;
9.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын басқару;
9.3.1.4 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.5 жұмыстың сапала орындалуын қадағалау
9.3.1.6 өз еңбегінің нәтижелеріне қызығушылық таныту
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
9.3.2.1 жұмысты орындау үшін материалдар мен құралдарды, жұмыстың түрін анықтау, жұмыстың жоспарын құру, операцияны орындаудың реттілігін анықтау;
9.3.2.2 операцияны орындаудың реттілігін құру: түсқағаз, қылқалам, желімді даярлау; түсқағазды жапыстыру;
9.3.2.3 металды беткі жамылғыны өзбетінше бояу;
9.3.2.4 төбені бояуды бір бағытта, ал кейінгі қабаттарды алдынғы қабаттарға перпендикулярды орындау
3.3 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жыл
9.3.3.1 қиындығы мен орындалуы бойынша емтиханға сай қорытынды практикалық жұмысты орындау
7) 10-сынып
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1 "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"

9.1.5.5 соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасностии противопожарной защиты;
9.1.5.6 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.3 Простая и улучшенная окраска.
9.2.3.1 иметь представление об окраске металлических поверхностей (трубы и радиаторы парового отопления);
9.2.3.2 подбирать инструменты и материалы для подготовки металлических поверхностей к окраске;
9.2.3.3 подготавливать неокрашенную поверхность к окраске: снятие заусенцев напильником, чистка шпателем, зачистка наждачной бумагой, нанесение грунтового состава;
9.2.3.4 готовить краску к работе: доведение ее до рабочей вязкости, процеживание через металлическую сетку;
9.2.3.5 выполнять окраску с ориентировкой на образец;
9.2.3.6 выполнять окраску металлических поверхностей;
9.2.3.7 владеть приемами работы кистями;
9.2.3.8 выполнять окраску внутренней поверхности секций радиатора узкими кистями на длинных ручках
2.8 Практическое повторени
9.2.8.1 выполнять практические работы по оштукатуриванию потолка с нанесением раствора способом "от себя", "над собой", обработке стыков и швов в гипсокартоне способом нанесения шпатлевки шпателем под различными углами, нанесению краски на поверхность широкими ровными мазками; самостоятельно определять виды работ; подготавливать необходимые материалы для выполнения ремонтных работ
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
9.3.1.3 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.4 контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.5 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.3.1.6 презентовать готовую работу всему классу
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень).
9.3.2.1 определять виды работ, составлять план работы, определять последовательности выполнения операций, материалов и инструментов для выполнения работы;
9.3.2.2 обрабатывать стыки и швы в гипсокартоне;
9.3.2.3 самостоятельно окрашивать металлические поверхности;
9.3.2.4 выполнять окрашивание потолка в одном направлении, а каждый последующий слой перпендикулярно предыдущему;
3.3 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
9.3.3.1 выполнение итоговой практической работы, равнозначной по трудности и исполнению экзаменационного задания
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 өздігімен кәсібін анықтауға ниет білдіру;
10.1.1.2 заманауи өмір шартының қажеттілігі ретінде еңбек қызметіне дағдылану;
10.1.1.3 оқу шеберханасындағы құрал-жабдықтарға мұқият қарау
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу, эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
10.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.2 беткі бөлікті тегістеу мен сырлау үшін жаңа материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.3 декоративті сылау үшін ерітінді түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.4декоративті сырлау үшін ерітінді құрамын визуальды және тактильды сезіну арқылы анықтау
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
10.1.3.1еріткіш сорғыш құралы туралы мағлұматтар алу;
10.1.3.2 еріткіш сорғыш (қондырма) құралы мен қызметін ажырату және түсіну;
10.1.3.3 өндейтін тегістейтін машинка туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.4 өндейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жүргізудің қағидасын білу;
10.1.3.5 өңдейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жүргізудің тәсілдарын меңгеру;
10.1.3.6 заманауи өнеркәсіп және машинамен (құрлыс объектілеріне, цехтер немесе орта арнайы оқу мекемелеріне экскурсия) танысу;
10.1.3.7 кіші механизация құралдарымен танысу
1.4 Шеберхана мен құрылыс алаңында қауіпсіз жұмыс істеу ережесі
10.1.4.1 өндейтін тегістейтін машинкамен жұмыс жасаудың өмір қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.4.2 қолдың басқаруымен немесе машинкамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.4.3 электр қауіпсіздік бойынша талаптарды сақтау;
10.1.4.4 жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
10.1.5.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.5.2 кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктің болуы;
10.1.5.3 тариф сеткасы бойынша жалақы түрлері мен өндірістегі квалификациялық дәрежесі туралы түсініктерінің болуы;
10.1.5.4 жалақыдан ұсталынатын салық, зейнетақы қоры, кәсіподақ төлемі, айыппұл ұстау тәртібі туралы білу;
10.1.5.5 еңбек келісімшартын бұзу шарттарын білу (жұмысшының немесе жұмыс берушінің иницативасы бойынша);
10.1.5.6 еңбек қатынасын, ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білуі
2 "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.1 Қарапайым және жақсартылған бояу
10.2.1.1 сылақ жұмыстарын орындаудың қызметтерін түсіну;
10.2.1.2 бетон алмастырғышпен жұмыс жасаудың қағидаларын түсіну;

1.1 Общие сведения о предмете труда.
10.1.1.1 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.1.1.3 бережно относиться к оборудованию учебной мастерской
1.2 Материаловедение (цемент, песок, глина, гипс и их свойства).
10.1.2.1 иметь представление о строительных материалах, применяемых в штукатурных, малярных, облицовочных и обойных работах;
10.1.2.2 иметь представление о видах раствора для декоративных штукатурок;
10.1.2.3 определять состав растворов для декоративных штукатурок визуально и тактильно;
10.1.2.4 различать растворы для декоративных штукатурок по назначению;
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании)
10.1.3.1 иметь представление об устройстве и назначении растворонасоса;
10.1.3.2 понимать и различать устройство и назначение растворонасоса (по насадкам);
10.1.3.3 иметь представление о затирочно-шлифовальной машинке;
10.1.3.4 знать принцип работы затирочно-шлифовальной машинки;
10.1.3.5 выполнять приемы работы на затирочно-шлифовальной машинке;
10.1.3.6 иметь представление о современных промышленным машинах (экскурсия на строительный объект, цех или средне-специальное учебное заведение);
10.1.3.7 иметь представление о средствах малой механизации;
1.4 Правила безопасной работы в мастерской и на строительной площадке
10.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы на затирочно-шлифовальной машинке, растворонасосе;
10.1.4.2 соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций;
10.1.4.3 соблюдать требования по электробезопасности;
10.1.4.4 соблюдать правила безопасного труда на рабочих местах
1.5 Этика и трудовое законодательство
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.5.3 иметь представление о квалификационных разрядах на производстве и видах оплаты по тарифной сетке;
10.1.5.4 знать порядок удержания из заработной платы: налоги, пенсионные накопления, профсоюзные отчисления, штрафы;
10.1.5.5 знать условия расторжения трудового договора (по инициативе работника, по инициативе работодателя);
10.1.5.6 владеть понятиями трудовые отношения, субординация; сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе.
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.1 Простая и улучшенная штукатурка
10.2.1.1 понимать назначение механизации при выполнении штукатурных работ;
10.2.1.2 понимать принцип работы бетономешалки;

10.2.1.3 терезе беткейлері мен есiк ойықтарын сырлау туралы түсініктерінің болуы;
10.2.1.4 өндейтін тегістейтін машинаны қолдану арқылы кірпіштің беткі жамылғысын қарапайым сырлауды орындау;
10.2.1.5 кемшіліктер және оның салдары туралы мәлеметтердің болуы;
10.2.1.6 сырлау кемшіліктерінің түрлерін анықтау және оны алдын алуды білу;
10.2.1.7 ұсақ және терең жарылуларды алдын алу, сырлауды жіктей алу;
10.2.1.8 құрлысы жұмыстарын өнеркәсіб шартында жазық бетін қарапайым және жақсартылған сырлауды орындау;
10.2.1.9 жазықтықтың беткі жағын өңдеуді қолмен жұмыс жасаудан бас тартып машинамен жұмыс жасау
3 "Еңбек пәнін талдау және бағалау"
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
10.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша өзінің кәсіби жеке ерекшеліктерін сәйкестендіру;
10.3.1.2 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту
10.3.1.3 өз еңбегіне тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
10.3.1.4 адамның еңбегін қадірлеу, қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
10.3.1.5 өз еңбек әрекетін адекватты түрде өзін-өзі бағалау;
10.3.1.6 тұлғалық құзыреттілік деңгейімен кәсіби талаптарды салыстыру;
10.3.1.7 бұйым үлгісін талдауды өзбетінше орындау;
10.3.1.8талапқа сәйкес жұмыстың сапасын бағалау;
10.3.1.9 сөзінде техникалық терминдерді қолдану;
10.3.1.10 жұмыстың нәтижесі мен сапасын тексеру
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
10.3.2.1 өңдеу тегістеу машинкасын қолдану арқылы кірпіштің беткі бөлігін қарапайым сырлауды орындау
2-тоқсан
1 "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек құралдары туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 өздігімен кәсібін анықтауға ниет білдіру;
10.1.1.2 заманауи өмір шартының қажеттілігі ретінде еңбек қызметіне дағдылану;
10.1.1.3 оқу шеберханасындағы құрал-жабдықтарға мұқият қарау
1.2 Материалтану (цемент, құм, саз, гипс, бояу,эмульсия, сылау, беткі қабаты толтырылған плитка, кілей және оның қасиеттері)
10.1.2.1 сылау-сырлау, түсті қағаздарды жапыстыру жұмыстарында қолданылатын құрылыс; материалдардың түрлері туралы түсініктерінің болуы
10.1.2.2 беткі бөлікті тегістеу мен сырлау үшін жаңа материалдар түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.3 декоративті сылау үшін ерітінді түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.2.4декоративті сырлау үшін ерітінді құрамын визуальды және тактильды сезіну арқылы анықтау;
10.1.2.5 қызметі бойынша декаротивті сырлау үшін ерітінді түрлерін ажырату
1.3 Құралдар мен жабдықтар
(механизмге негізделген құралдар, жабдықтардың түрлері, құралдарда жұмыс жүргізудің тәсілі)
10.1.3.1 еріткіш сорғыш құралы туралы мағлұматтар алу;

10.2.1.3 иметь представление об оштукатуривании оконных откосов и дверных проемов;
10.2.1.4 выполнять простую штукатурку кирпичной поверхности, с использованием затирочно-шлифовальной машинки;
10.2.1.5 иметь представление о дефектах и причине их возникновения;
10.2.1.6 определять виды дефектов штукатурки и знать способы их устранения;
10.2.1.7 устранять мелкие и глубокие трещины, отслаивание и вспучивание штукатурки;
10.2.1.8 выполнять простую и улучшенную штукатурку поверхностей в условиях производства строительных работ;
10.2.1.9 отказываться от ручных операций в пользу машинной обработки поверхности
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
10.3.1.2 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.3.1.3 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.3.1.4 проявлять упорство в достижении цели, гордость за свой труд и уважение к чужому труду.
10.3.1.5 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.6 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.7 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.8 оценивать качество работы в соответствии с требованиями;
10.3.1.9 употреблять в речи техническую терминологию;
10.3.1.10 проверять качество и результаты работы
3.2 Самостоятельная работа
10.3.2.1 выполнять простую штукатурку кирпичной поверхности, с использованием затирочно-шлифовальной машинки;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.1.1.3 бережно относиться к оборудованию учебной мастерской
1.2 Материаловедение (шпатлевка и его свойства)
10.1.2.1 иметь представление о строительных материалах, применяемых в штукатурных, малярных, облицовочных и обойных работах;
10.1.2.2 иметь представление о новых видах материалов для шпаклевания оштукатуренной поверхности;
10.1.2.3 иметь представление о видах раствора для декоративной шпатлевки;
10.1.2.4 определять состав растворов для декоративной шпатлевки визуально и тактильно;
10.1.2.5 различать растворы для декоративной шпатлевки по назначению;
1.3 Оборудования и инструменты (виды инструментов, оборудований, основные механизмы, приемы работы на оборудовании).
10.1.3.1 иметь представление об устройстве и назначении растворонасоса;

10.1.5.4 жалақыдан ұсталынатын салық, зейнетақы қоры, кәсіподақ төлемі, айыппұл ұстау тәртібі туралы білу;
10.1.5.5 еңбек келісімшартын бұзу шарттарын білу (жұмысшының немесе жұмыс берушінің иницативасы бойынша);
10.1.5.6 еңбек қатынасын, ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білуі
2 "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.4 Эмульсиямен әктеу
10.2.4.1 боялған беткі жамылғыны бояуға даярлау;
10.2.4.2 беткі бөлігін водоэмульсиямен бояуды орындау үшін өздігімен материалдар мен құралдарды таңдап алу;
10.2.4.3 үлгі, құрамы, түсі бойынша колер таңдап алу;
10.2.4.4 водоэмульсия бояуына қоспалар қосу;
10.2.4.5 берілген бояудың колерін даярлау;
10.2.4.6 үлгіге қарап бояу операциясын орындау;
10.2.4.7 сырлау жұмыстарын орындау барысында қолданылатын механизмдер және машинамен жұмыс жасаудың тәсілдері мен құралдары туралы түсініктерінің болуы
2.5 Негізгі түстерді тану. Бөлмені эстетикалық өңдеу
10.2.5.1 жаңа түсті алу үшін әртүрлі түстердің 2-3 пигменттерін араластыра алу;
10.2.5.2 пәтерді безендіру кезінде түстердің өзіне тән белгілерін есепке алу;
10.2.5.3 әртүрлі ғимараттарды безендіру үшін плитка, линолеум, түс қағаздар гаммаларына сәйкес таңдап алу
2.6 Түсқағаз жұмысы
10.2.6.1 түсқағаздың үлгілерін иілгіштігі, қалыңдығы, фактурасы, түрі бойынша анықтау;
10.2.6.2 ғимараттың өлшемін есепке ала отырып түс, сурет, реңкке қарай түсқағаз материалдарын таңдау және сұраптау;
10.2.6.3 қабырғаға жабыстыру барысында суреттерді аралас ендерге орналасуының сәйкестігіне қарай түсқазадың жалпақтығын берілген ұзындықта қию;
10.2.6.4 терезе ойығымен бірге қабырғаның сыртынан бұрышқа дейін түсқазады жабыстыруды орындау;
10.2.6.5 түсқағаздың түрі бойынша беткі жағына айқастыра немесе жапсар арқылы түсқағазды жабыстыру;
10.2.6.6 жиек пен фризаны желімдеуді орындау
2.7 Еденді өңдеу
10.2.7.1 керамикалық плиткалы жамылғысы бар еден туралы түсініктерінің болуы;
10.2.7.2 керамикалық плиткалы жамылғысы бар еден төсемелерінің тәсілдерін ажырату;
10.2.7.3 беткі жағын қоқыстан тазалау, шанын сүрту, жуу, еденің геометриялық пішінің дұрыстығын тексеру;
10.2.7.4 металл торын тарту арқылы ағаш және бетон негізінде гидроизоляциялау;
10.2.7.5 марка мен маяк бойынша еден астынадағы стяжка құралдарын беткі жамылғыны ұстауға бөлу, маркасын орнықтыру;
10.2.7.6 еденің беткі жамылғысына суреттерді бөлу тәсілдерін меңгеру, аралық, фризонды плиткаларды орнықтыру;
10.2.7.7 деңгейлік, үшбұрыштық сызғыш тәсілімен бірінші қатар және реттілікпен орнықтыру;

10.1.5.4 знать порядок удержания из заработной платы: налоги, пенсионные накопления, профсоюзные отчисления, штрафы;
10.1.5.5 знать условия расторжения трудового договора (по инициативе работника, по инициативе работодателя);
10.1.5.6 владеть понятиями трудовые отношения, субординация; сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе.
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.4 Покрытие эмульсией.
10.2.4.1 подготавливать ранее окрашенные поверхности к окраске;
10.2.4.2 самостоятельно подбирать инструменты и материалы для выполнения покрытии водоэмульсионной краской;
10.2.4.3 подбирать колера по цвету, составу, образцу;
10.2.4.4 добавлять пигменты в водоэмульсионную краску;
10.2.4.5 выполнять подготовку заданного колера краски;
10.2.4.6 выполнять операции окраски с ориентировкой на образец;
10.2.4.7 иметь представление об устройстве и приемах работы машин и механизмов, применяемых при выполнении малярных работ;
10.2.4.8 владеть приемами работы с краскопультом
2.5 Основы цветоведения. Эстетика отделки помещения.
10.2.5.1 смешивать 2-3 пигмента разных цветов для получения нового цвета;
10.2.5.2 учитывать свойства цвета при оформлении квартиры;
10.2.5.3 подбирать соответствующую цветовую гамму обоев, линолеума, плиток для отделки различных помещений.
2.6 Обойные работы.
10.2.6.1 определить образцы обоев по виду, фактуре, толщине, гибкости;
10.2.6.2 подбирать и сортировать обойный материал по цвету, рисунку, оттенку с учетом назначения помещений, размеров;
10.2.6.3 нарезать полотнища обоев заданной длины, предусматривающий припуск, обеспечивающий совмещение рисунков смежных полотнищ при наклеивании на стену;
10.2.6.4 выполнять наклеивание обоев с угла от наружной стены с оконными проемами;
10.2.6.5 наклеивать обои на поверхность внахлестку или встык, в зависимости от вида обоев;
10.2.6.6 выполнять наклеивание бордюра и фриза.
2.7 Отделка полов.
10.2.7.1 иметь представление о настилке полов керамическими плитками;
10.2.7.2 различать способы настилки полов керамической плиткой;
10.2.7.3 выполнять очистку поверхности от мусора, смачивание, удаление наплывов, проверка правильности геометрической формы пола;
10.2.7.4 укладывать гидроизоляции по деревянному и бетонному основанию, натягивание металлической сетки
10.2.7.5 знать устройство стяжек под полы по маркам и маякам, установка марок, разбивка поверхности на захватки;
10.2.7.6 владеть приемами разбивки рисунка на поверхности пола, укладки маячных, фризовых, промежуточных плиток;
10.2.7.7 укладывать первый ряд и последующие ряды с применением угольника, уровня;

10.1.5.5 еңбек келісімшартын бұзу шарттарын білу (жұмысшының немесе жұмыс берушінің иницативасы бойынша);
10.1.5.6 еңбек қатынасын, ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білуі
2 "Сылау-сырлау жұмысының технологиясы"
2.3 Қарапайым және жақсартылған бояу
10.2.3.1 жақсартылған бояу туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.2 жақсартылған бояу үшін материалдар мен құралдарды таңдау;
10.2.3.3 беткі жамылғыны бояуға даярлау;
10.2.3.4 майлы және эмальды бояу үшін ерітіндіні тану;
10.2.3.5 жұмысқа өзбетінше бояуды даярлау;
10.2.3.6 қылқаламен жұмыс жасау тәсілдерін біл;у
10.2.3.7 жақсартылған бояуды орындау;
10.2.3.8 декаративті бояу туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.9 үлгі бойынша декаративті бояу түрлерін анықтау (стиплинг, эффект "тері жамылғысы", венецианды тегістеу имитациясы) ;
10.2.3.10 майлау жұмыстарын орындау кезінде машинамен жұмыс жасаудың тәсілдері мен құралдары туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.11 бояу басқышымен жұмыс жасаудың тәсілдерін меңгеру
2.8 Практикалық қайталау
10.2.8.1 берілген ұзындықта түсқағаздың жалпақтығын кесу, түсқағаздың түсі бойынша беткі жағына айқастыра немесе жапсар арқылы түсқағазды жабыстыру, еденің беткі жағына суреттерді бөлу, деңгейлеп, үшбұрыштық сызғыш тәсілімен бірінші қатар және реттілікпен орнықтыру, беткі жамылғыны жөндеуге даярлау бойынша операцияларды орындау,беткі жағын тегістеу, түсқағазды жабыстыру үшін түсқағаз бен желімді даярлаудың практикалық біліктілігі мен дағдысын бекіту
3 "Еңбек пәнін талдау және бағалау"
3.1 Еңбек пәнін талдау және бағалау
10.3.1.1 "Сылау-сырлау ісі" еңбек кәсібі бойынша өзінің кәсіби жеке ерекшеліктерін сәйкестендіру;
10.3.1.2 өз еңбек нәтижелеріне қызығушылық таныту;
10.3.1.3 өз еңбегіне тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
10.3.1.4 адамның еңбегін қадірлеу, қойылған мақсатқа жету үшін табандылық таныту, өз еңбегін мақтан тұту, жауапкершілік таныту;
10.3.1.5 өз еңбек әрекетін адекватты түрде өзін-өзі бағалау;
10.3.1.6 тұлғалық құзыреттілік деңгейімен кәсіби талаптарды салыстыру;
10.3.1.7 бұйым үлгісін талдауды өзбетінше орындау;
10.3.1.8 талапқа сәйкес жұмыстың сапасын бағалау;
10.3.1.9 сөзінде техникалық терминдерді қолдану; 10.3.1.10 жұмыстың нәтижесі мен сапасын тексеру
3.2 Өзбетінше жұмыс (үлгі тізбесі)
10.3.2.1 өңдеу тегістеу машинкасын қолдану арқылы кірпіштің беткі бөлігін қарапайым сырлауды орындау
3.3 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жыл
10.3.3.1 қиындығы мен орындалуы бойынша емтиханға сай қорытынды практикалық жұмысты орындау
Ескерту: білім беру ұйымында оқу-еңбек үдерісін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді.
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
4-қосымша

10.1.5.5 знать условия расторжения трудового договора (по инициативе работника, по инициативе работодателя);
10.1.5.6 владеть понятиями трудовые отношения, субординация; сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
2. Технология штукатурно-малярных работ
2.3. Простая и улучшенная окраска.
10.2.3.1 иметь представление об улучшенной окраске;
10.2.3.2 подбирать инструменты и материалы для улучшенной окраски;
10.2.3.3 подготавливать поверхность к окраске;
10.2.3.4 распознавать растворители для масляных и эмалевых красок.
10.2.3.5 самостоятельно готовить краску к работе;
10.2.3.6 знать приемы работы с кистью;
10.2.3.7 выполнять улучшенную окраску;
10.2.3.8 иметь представление о декоративной окраске;
10.2.3.9 определять виды декоративного окрашивания (стиплинг, эффект "кожи", имитация венецианской штукатурки) по образцам;
10.2.3.10 иметь представление об устройстве и приемах работы машин и механизмов, применяемых при выполнении малярных работ;
10.2.3.11 владеть приемами работы с краскопультом
2.8. Практическое повторение
10.2.8.1 выполнять практические рабты по нарезке полотнищ обоев заданной длины, наклеиванию обоев на поверхность внахлестку или встык, в зависимости от вида обоев, по разбивке рисунка на поверхности пола, укладке первого и последующих рядов с применением угольника, уровня;выполнять операций по подготовке поверхности к ремонту; выравниванию поверхности; подготовке обоев, клея, наклеиванию обоев.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1. Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями по трудовому профилю "Штукатурно-малярное дело";
10.3.1.2 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.3.1.3 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.3.1.5 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.6 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.7 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.8 оценивать качество работы в соответствии с требованиями;
10.3.1.9 употреблять в речи техническую терминологию;
10.3.1.10 проверять качество и результаты работы.
3.2 Самостоятельная работа
10.3.2.1 выполнять окраску поперечными и вертикальными движениями;
3.3 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
10.3.3.1 выполнение итоговой практической работы, равнозначной по трудности и исполнению экзаменационного задания
Примечание: последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Приложение 4 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Слесарное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию

Ескерту. 4-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Слесарлық іс" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. "Кәсіби еңбекке баулу. Слесарлық іс" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Жұмысты орындау технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
72. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) материалтануға кіріспе;
3) жұмыс тәсілдері мен ережесі;
4) құралдар мен жабдықтар.
73. "Жұмысты орындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) слесарлық өңдеуге дайындық операциялары;
2) құрастыру;
3) графикалық сауаттылық негіздері;
4) технологиялық дағдыларды жетілдіру;
5) мөлшерлі слесарлық өңдеу;
6) металды көркемдік өңдеу;
7) зертханалық жұмыстар;
8) білім алушылардың өзіндік жұмысы.
74. "Еңбек заррарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету;
2) барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу;
3) БАҚ жұмысты жариялау.
75. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.3 "Слесарь" мамандығының ерекшеліктерін білу
8.1.1.1 патриоттық сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін түсінуі мен білімін көрсете білу;
8.1.1.3 слесарлық өндірістің негізгі мамандарын білу
9.1.1.1 басқаның көзқарасына құрмет көрсету;
9.1.1.2 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өз бетінше оқи білу;
9.1.3.1 слесарлық іс бойынша негізгі еңбек ұйымдары туралы білу
10.1.1.1 қазақ халқының тарихы мен мәдениетін білу;
10.1.1.2 "Слесарлық іс" пәні бойынша еңбек түрлерін білу;
10.1.1.3 слесарь мамандығының кәсібилік сипаттамасын білу
1.2 Кіріспе және материалтану
7.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу;
7.1.2.2 материалдартану негіздерін білу;

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Слесарное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
71. Программа по профилю "Слесарное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии выполнения работ";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
72. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) введения материаловедения;
3) правила и приемы работы;
4) инструментов и оборудования.
73. Раздел "Технологии выполнения работ" включает следующие подразделы:
1) подготовительные операции слесарной обработки;
2) конструирование;
3) основы графической грамоты;
4) отработка технологических навыков;
5) размерная слесарная обработка;
6) художественная обработка металла;
7) лабораторные работы;
8) самостоятельная работа обучающихся.
74. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) представление результатов своей деятельности;
2) участие в выставках всех уровней;
3) освещение работы в СМИ.
75. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как личность и гражданин Казахстана;
7.1.1.2 знать особенности предмета "Слесарное дело"
7.1.1.3 знать особенности профессии "Слесарь";
8.1.1.1 проявлять чувство патриотизма;
8.1.1.2 уметь демонстрировать знание и понимание особенностей предмета "Слесарное дело";
8.1.1.3 знать основные профессии слесарного производства;
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению;
9.1.1.2 уметь самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Слесарное дело";
9.1.3.1. знать об основах организации труда слесарного дело;
10.1.1.1 знать культуру и историю казахского народа;
10.1.1.2 знать виды труда по предмету "Слесарное дело";
10.1.1.3 знать квалификационные характеристики профессии слесаря;
1.2 Ведения и Материаловедения.
7.1.2.1 знать общие сведения о материалах.
7.1.2.2 знать основы материаловедения;

7.1.2.3 материалдардың әр түрін ажырата білу;
7.1.2.4 металдың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсініктің болуы
8.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу;
8.1.2.2 материалтануды білу;
8.1.2.3 материалдардың әр түрін ажырата білу;
8.1.2.4 металдың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсініктің болуы
9.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу;
9.1.2.2 материалтануға қызығушылық таныту;
9.1.2.3 қара және түлі-түсті металдарды білу;
9.1.2.4 материалдардың қасиетін және оның түрлерін білу;
9.1.2.5 металдың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін білу
10.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу;
10.1.2.2 металдың химиялық және физикалық қасиеттерін білу;
10.1.2.3 материалдардың түрлерін ажырату;
10.1.2.4 материалдардың қасиетін және оның түрлерін білу;
10.1.2.5
материалдар мен қорытпаларды білу;
10.1.2.6
металдардың құрылымы мен оқыту әдістерін білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
7.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
7.1.3.2 слесарлық жұмысты орындау барысында техникалық қауіпсіздікті білу;
7.1.3.3 металды өңдеу тәсілдерін түсіну (бейнематериал);
7.1.3.4 слесарлық жұмыстың құралдары мен құрылғыларын білу.

7.1.2.3 уметь различать разновидности материалов;
7.1.2.4 знать представления о физических, механических и технологических свойствах металла;
8.1.2.1 знать общие сведения о материалах
8.1.2.2 знать материаловедение
8.1.2.3 уметь различать разновидности материалов;
8.1.2.4 иметь представление о физических, механических и технологических свойствах металла;
9.1.2.1 знать общие сведения о материалах
9.1.2.2. проявлять интерес к материаловедению;
9.1.2.3 знать цветные и черные металлы;
9.1.2.4 знать свойства материалов и их разновидности
9.1.2.5 знать физические, механические и технологические свойства металла;
10.1.2.1 знать общие сведения о материалах;
10.1.2.2 знать химические и физические свойства металла;
10.1.2.3 различать разновидности материалов;
10.1.2.4 знать свойства материалов и их разновидности;
10.1.2.5 знать материалы и сплавы;
10.1.2.6 знать методы изучения и структуры металла;
1.3 Правила и приемы слесарных работ.
7.1.3.1 знать организацию рабочего места.;
7.1.3.2 знать технику безопасности при выполнении слесарных работ;
7.1.3.3 понимать приемы метало обработки (видеоматериал);
7.1.3.4 знать инструменты и приспособления слесарных работ

8.1.3.1 слесарлық жұмысты орындау барысында техникалық қауіпсіздікті білу; 8.1.3.2 бағдарлама талаптарына сәйкес металмен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
8.1.3.3 металды өңдеу тәсілдерін білу (бейнематериал);
8.1.3.4 слесарлық жұмыста құралдар мен құрылғылармен жұмыс жасай білу;
8.1.3.5
құралдар мен құрылғылармен жұмыс жасай білу;
8.1.3.6
металды өңдеу тәсілдері мен ережелерін білу
9.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
9.1.3.2 құралдармен жұмыс жасай білу және жұмыстың қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.1.3.3 металды өңдеу тәсілдерін білу (бейнематериал);
9.1.3.4 металды түзету туралы жалпы мәліметті білу;
9.1.3.5 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
9.1.3.6
құралдарды кәсіби деңгейде меңгеру және жұмыс жасау;
9.1.3.7
сызықтық белгілеуді білу;
9.1.3.8
қосымша құрылғыларды қолдана білу
10.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
10.1.3.2 құралдарды кәсіби деңгейде меңгеру және жұмыс жасай білу;
10.1.3.3 металды өңдеу тәсілдерін білу (бейнематериал);
10.1.3.4 металдың иілгіштігі туралы жалпы мәліметті білу;
10.1.3.5 жұмыс орнын ұйымдастыру және жабдықтай білу;
10.1.3.6
сызықтық белгілеуді білу;
10.1.3.7
жазықтықта белгілей білу;
10.1.3.8
кеңістіктік белгілеуді білу;
10.1.3.9
қосымша құрылғыларды қолдана білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
7.1.4.1 "Слесарлық іс" кәсібі бойынша жұмыс түрлерін білу;
7.1.4.2 құралдарды қолданды және оларды түзетуді білу;
7.1.4.3
бұрғылау қондырғысы құрал туралы түсініктің болуы, бұрғылауды жасау;
7.1.4.4 кесу және өңдеу құралдарын қолдана білу
7.1.4.5 бұйымның графикалық бейнесін құрастыру және жұмысты жоспарлай білу;
7.1.4.6 слесарлық құралдар құрылғысын және қызметін білу;
7.1.4.7 слесарлық құралдарды қайрау және қызмет көрсету ережесін білу;
7.1.4.8 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу
8.1.4.1 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшелігін білу; 8.1.4.2 құралдарды қолдана білу;
8.1.4.3 сызбасы, техникалық суреті бойынша тапсырмаға бағдарлау, топтық әңгімелесу барысында жұмысты жоспарлау;
8.1.4.4 табақша металды қолмен өңдеу тәсілдері мен ережесін білу;
8.1.4.5 бұрғылау құрылғысын, оның түрлерін білу, бұрғылау құрылғысы туралы түсініктің болуы;
8.1.4.6 бұйымның техникалық суретін орындай білу;
8.1.4.7 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу;
8.1.4.8
өз бетінше бөлшектер мен түйіндердің түрлерін біріктіруді анықтай білу;
8.1.4.9
бұйымға қажетті жөндеу түрін таңдай білу;
8.1.4.10. жаппай өндірістегі бөліктерді дәл өңдеудің маңыздылығын түсіну

8.1.3.1 знать технику безопасности при выполнении слесарных работ; 8.1.3.2 владеть приемами работы с металлом в соответствии с требованиями программы;
8.1.3.3 знать приемы металло обработки (видеоматериал)
8.1.3.4 уметь обращаться с инструментами и приспособлениями слесарных работ;
8.1.3.5 уметь использовать инструменты и приспособления;
8.1.3.6 знать правила и приемы обработки металла
9.1.3.1. знать организацию рабочего места;
9.1.3.2 уметь пользоваться инструментами и соблюдать правила безопасности работы;
9.1.3.3 знать приемы металло обработки (видеоматериал)
9.1.3.4 знать общие сведения о правке метала;
9.1.3.5 уметь организовать рабочее место;
9.1.3.6 выполнять работы и владеть инструментами на профессиональном уровне;
9.1.3.7 знать линейную разметку;
9.1.3.8 уметь использовать дополнительные приспособления.
10.1.3.1 знать организацию рабочего места;
10.1.3.2 уметь выполнять работы и владеть инструментами на профессиональном уровне;
10.1.3.3 знать приемы металло обработки (видеоматериал);
10.1.3.4 знать общие сведения о гибкости металла;
10.1.3.5 знать организацию рабочего места и оснастки;
10.1.3.6 знать линейную разметку;
10.1.3.7 знать плоскостную разметку;
10.1.3.8 знать пространственную разметку;
10.1.3.9 уметь использовать дополнительные приспособления;
1.4. Инструменты и оборудования
7.1.4.1 знать виды работ по профилю "Слесарное дело";
7.1.4.2 уметь использовать инструменты и их поправки;
7.1.4.3 выполнять сверление, иметь представление об устройстве сверлильного станка;
7.1.4.4 уметь использовать инструмент для резания и обработки;
7.1.4.5 уметь составлять графические изображения изделия и планировать работу;
7.1.4.6 знать назначение и устройство слесарных инструментов;
7.1.4.7 знать правила обслуживания и точения слесарных инструментов;
7.1.4.8 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ
8.1.4.1 знать особенности предмета "Слесарное дело";
8.1.4.2 уметь использовать инструменты;
8.1.4.3 ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку, планировать работу в групповой беседе;
8.1.4.4.знать правила и приемы ручной обработки листового металла;
8.1.4.5 знать устройство сверл, их виды, иметь представление об устройстве сверлильного станка;
8.1.4.6 уметь выполнять технический рисунок изделия;
8.1.4.7 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ;
8.1.4.8 уметь самостоятельно определять вид соединения узлов и деталей;
8.1.4.9 уметь выбирать вид необходимого ремонта изделия;
8.1.4.10 понимать значение точности обработки деталей в условиях массового производства;

9.1.4.1 жұмыста құралдар мен құрылғылары қолдана білу;
9.1.4.2 құралдарды қолданды және оларды түзетуді білу;
9.1.4.3 табақша материалды пішу технологиясын түсіну;
9.1.4.4 қалың қабырғалы металды қолмен өңдеу тәсілдері мен ережесін білу;
9.1.4.5 бұрғылау құрылғысы және оның түрлерін білу. Қайрау құрылғысы туралы түсініктің болуы;
9.1.4.6 өз бетінше бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу, орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп беру;
9.1.4.7 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу;
9.1.4.8 құралдар мен құрылғыларды дұрыстау және қызмет көрсете білу;
9.1.4.9 құралға ұстағыш жасау үшін материалдарды білу және таңдай білу;
9.1.4.10 үлгі және сызбаға сәйкес тапсырма бойынша өз бетінше бағдарлай білу, алдағы жұмысты жоспарлау
10.1.4.1 берілген жұмысты өз бетінше орындай білу;
10.1.4.2 өлшеу құралдарын қолдана білу;
10.1.4.3 сызбасы, техникалық суреті бойынша тапсырмаға бағдарлау, топтық әңгімелесу барысында жұмысты жоспарлай білу;
10.1.4.5 бұрғылау құрылғысын, оның түрлерін білу. Жону құрылғысын білу;
10.1.4.6 өз бетінше бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу, орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп беру;
10.1.4.7 көру мақсатында картоннан немесе ермексаздан геометриялық пішіндер жасай білу (қолда бар заттармен);
10.1.4.8 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу;
10.1.4.9 құралдар мен құрылғыларды дұрыстау және қызмет көрсете білу;
10.1.4.10
білдекті бағдарламалық қамтамасыз ету, столярлық жұмысты автоматтандыру және механизациясы туралы түсініктің болуы
2) 2-бөлім "Жұмысты орындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
7.2.1.1 слесарлық жұмыстың сипаттамасын білу;
7.2.1.2 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
7.2.1.3 құралдар мен құрылғыларды білу;
7.2.1.4 дайындамалар мен материалдарды білу;
7.2.1.5 металды қолмен өңдеу технологиясын білу;
7.2.1.6 қалыпты қолдану және оны дайындай білу;
7.2.1.7 өлшеу құралдарын қолдану мен қызметін білу;
7.2.1.8 өлшемі бойынша белгілей білу;
7.2.1.9 слесарлық іс бойынша жұмыс орнын ұйымдастыра білу
8.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
8.2.1.2 металды түзетуді білу: қызметі, құралдар мен құрылғылар;
8.2.1.3 құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
8.2.1.4 жұмысты жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
8.2.1.5 алда жасалатын бұйымның нобайы мен эскизін жасай білу;
8.2.1.6. сызбаны бөлшектеуді білу;

9.1.4.1 уметь использовать на работе инструменты и приспособления;
9.1.4.2 уметь использовать инструменты и их поправки;
9.1.4.3 понимать технологию раскроя листового материала;
9.1.4.4 знать правила и приемы ручной обработки толстостенного метала;
9.1.4.5 знать устройство сверл, их виды. Иметь представление об устройстве точильного станка;
9.1.4.6 уметь самостоятельно составлять технологическую карту изделия, делать отчет о качестве выполненной работы;
9.1.4.7 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ;
9.1.4.8 уметь исправлять и обслуживать инструменты и приспособления;
9.1.4.9 знать и уметь подбирать материал для изготовления ручек для инструмента;
9.1.4.10 уметь самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу;
10.1.4.1 уметь самостоятельно выполнять порученную работу;
10.1.4.2 уметь использовать измерительные инструменты;
10.1.4.3 уметь ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку, планировать работу в групповой беседе;
10.1.4.5 знать устройство сверл, их виды. Знать устройство токарного станка;
10.1.4.6 уметь самостоятельно составлять технологическую карту изделия, делать отчет о качестве выполненной работы;
10.1.4.7 уметь делать геометрические фигуры из картона или с пластилина в целях видения (подручных средств);
10.1.4.8 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ.
10.1.4.9 уметь исправлять и обслуживать инструменты и приспособления.
10.1.4.10 иметь представление о механизации и автоматизации столярных работ, станках с программным обеспечением;
2) раздел "Технологии выполнения работ":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки.
7.2.1.1 знать характеристику слесарных работ;
7.2.1.2 уметь организовать рабочее место;
7.2.1.3 знать инструменты и приспособления;
7.2.1.4 знать материалы и заготовки;
7.2.1.5 знать технологию ручной обработки материала;
7.2.1.6 использовать шаблоны и уметь их изготавливать;
7.2.1.7 знать назначение и использование измерительных инструментов;
7.2.1.8 уметь нанести разметки по размеру;
7.2.1.9 знать организацию рабочего места по слесарному делу;
8.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
8.2.1.2 знать правку металла: назначение, инструментов и приспособления;
8.2.1.3 уметь подготавливать инструменты и приспособления;
8.2.1.4 знать организацию рабочего места и планирование работы;
8.2.1.5 уметь выполнять эскизы и наброски будущего изделия;
8.2.1.6 знать деталирование на чертеже;

8.2.1.7 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу;
8.2.1.8 өлшеу құралдарын қолдана білу;
8.2.1.9 құралдар мен құрылғыларға қызмет көрсете білу
9.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
9.2.1.2 профильді және жалпақ металды түзету тәсілдерін білу;
9.2.1.3 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
9.2.1.4 технологиялық картаны құрастыру және жоспарлай білу;
9.2.1.5 ұлттық нақышта металдан бұйымдар жасау (зергерлік бұйымдар, нақыштау);
9.2.1.6 алда жасайтын бұйымды жоспарлау бойынша құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
9.2.1.7 қалыпты қолдану және оны дайындай білу;
9.2.1.8 құралдар мен құрылғыларға қызмет көрсете білу;
9.2.1.9 слесарлық іс бойынша жұмыс орнын ұйымдастыра білу
10.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
10.2.1.2 металды июге дайындауды білу: маңызы, құралдар, құрылғылар;
10.2.3 металды қолмен иуді орындау;
10.2.1.4 металды ию механизациясын түсіну;
10.2.1.5 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
10.2.1.6 ұлттық нақышта металдан бұйым жасау;
10.2.1.7 алда жасайтын бұйымды жоспарлау бойынша құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
10.2.1.8 слесарлық жұмысқа қалыпты дайындай білу;
10.2.1.9 слесарлық жұмысқа жұмыс орнын ұйымдастыра білу
2.2
Құрастыру.
7.2.2.1 бұйымның техникалық суретін түсіну;
7.2.2.2 алда жасалатын бұйымның суреті мен сызбаларын салу;
7.2.2.3 қағаз және картоннан құрастыра білу;
7.2.2.4
материал қалдақтарынан құрастыра білу;
7.2.2.5
атериалдардың құрастырымдық ерекшеліктерін түсіну;
7.2.2.6
материалдар мен бөлшектерді құрастыру және біріктіру технологиясын білу
8.2.2.1. бұйымды құрастыра білу;
8.2.2.2 алда жасалатын бұйымның суреті мен нобайының суретін сала білу;
8.2.2.3 қатты материалдардан құрастырудың тәсілдері мен ережелерін білу;
8.2.2.4 металдарды біріктіру тәсілдері мен ережесін білу;
8.2.2.5 материалдардың құрастырымдық ерекшеліктерін білу;
8.2.2.6 материалдар мен бөлшектерді құрастыру және біріктіре білу
9.2.2.1 құрастырымдық құжаттарды түсіну;
9.2.2.2 алда жасалатын бұйымның нобайын және суретін, сұлбасын жасай білу (қазақ халқының зергерлік бұйымдары);
9.2.2.3 зергерлік сақинаны жасаудың әдістері мен тәсілдерін білу;
9.2.2.4 зергерлік металдарды дәнекерлеу және біріктіруді орындау;
9.2.2.5 металды арамен кесуді және материалды өңдеуді орындау;
9.2.2.6 қатты металдан құрастыруды орындау
10.2.2.1 бұйымды құрастыруды орындау;
10.2.2.2 алда жасалатын бұйымның суретін және нобайын, сызбанұсқасын жасай білу (қазақ халқының ДПИ);
10.2.2.3 қағаз және картоннан құрастыра білу;

8.2.1.7 знать использование шаблонов и их изготовление;
8.2.1.8 уметь использовать измерительные инструментов;
8.2.1.9 уметь обслуживать инструменты и приспособления;
9.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
9.2.1.2 знать приемы правки листового и профильного металла;
9.2.1.3 знать организацию рабочего места;
9.2.1.4 уметь планировать и составлять технологическую карту;
9.2.1.5 выполнять изделия с металлом в национальном стиле. (чеканка, ювелирные изделия);
9.2.1.6 знать подготовку инструментов и приспособлении по планированию будущего изделия;
9.2.1.7 использовать шаблоны и уметь их изготавливать;
9.2.1.8 уметь обслуживать инструменты и приспособления;
9.2.1.9 знать организацию рабочего места по слесарному делу;
10.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
10.2.1.2 знать подготовку к гибки метала: назначение, инструменты, приспособления;
10.2.3 выполнять ручную гибку металла;
10.2.1.4 понимать
механизацию гибки металла;
10.2.1.5 знать организацию рабочего места;
10.2.1.6 выполнять изделия из металла в национальном стиле;
10.2.1.7 знать подготовку инструментов и приспособлении по планированию будущего изделия;
10.2.1.8 уметь изготавливать шаблоны для слесарных работ;
10.2.1.9 уметь организовывать рабочее место для слесарных работ;
2.2. Конструирование.
7.2.2.1 понимать технический рисунок изделия;
7.2.2.2 уметь рисовать зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия;
7.2.2.3 уметь конструировать из бумаги и картона;
7.2.2.4 уметь конструировать из отходных материалов;
7.2.2.5 понимать конструкционные особенности материалов;
7.2.2.6
знать технологию конструирования и соединения деталей и материалов;
8.2.2.1 уметь конструировать изделие;
8.2.2.2 уметь нарисовать рисунки и наброски будущего изделия;
8.2.2.3 знать правила и приемы конструирования из твердых материалов;
8.2.2.4 знать правила и приемы соединения из металлов;
8.2.2.5 знать конструкционные особенности материалов;
8.2.2.6 уметь конструировать и соединять детали и материалы;
9.2.2.1 понимать конструкторскую документацию;
9.2.2.2 уметь выполнять зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия (ювелирные изделия казахского народа);
9.2.2.3 знать методы и приемы выполнения ювелирного кольца;
9.2.2.4 выполнять соединение и пайку ювелирных металлов;
9.2.2.5 выполнять опиливание металлов и отделку материалов;
9.2.2.6 выполнять конструирование из твердых материалов;
10.2.2.1 выполнять конструирование изделий;
10.2.2.2 уметь выполнять зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия (ДПИ казахского народа);
10.2.2.3 уметь конструировать из бумаги и картона;

10.2.2.4 бұйымның қалпын жасай білу;
10.2.2.5 құрастырудың технологиялық картасын білу;
10.2.2.6 қатты материалдардан құрастырудың технологиясын білу
2.3
Графикалық сауаттылық негіздері
7.2.3.1 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
7.2.3.2 өлшеу құралдарын қолдана білу (сызғыш және транспортир);
7.2.3.3 жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу;
7.2.3.4 құралдарды пайдалана отырып параллель және қисық сызықтарды орындай білу;
7.2.3.5 бұйымның жалпы сызбасын түсіну
8.2.3.1 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
8.2.3.2 өлшеу құралдарын қолдана білу (сызба үлгі және транспортир);
8.2.3.3 бірнеше бөліктен тұратын жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу;
8.2.3.4 құралдарды пайдалана отырып өзара параллель және перпендикуляр сызықтарды орындай білу;
8.2.3.5 бұйымның жалпы сызбасын түсіну
9.2.3.1 технологиялық құжаттарды өңдеуді орындау;
9.2.3.2 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
9.2.3.3 өлшеу құралдарын қолдана білу (циркуль және транспортир);
9.2.3.4 бұйымның графикалық құжатының бейнесін жасау және білу;
9.2.3.5 бұйымның техникалық суретін орындай білу;
9.2.3.6
бөлшектердің техникалық суретін рәсімдей білу
10.2.3.1 технологиялық картаны құрастыру , металды кесу картасы;
10.2.3.2 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
10.2.3.3 өлшеу құралдарын қолдана білу (кронциркуль және транспортир);
10.2.3.4 бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу;
10.2.3.5 бұйымның графикалық бейнесін құрастыра білу;
10.2.3.6 техникалық суретті рәсімдей білу;
10.2.3.7 металдан өнер туындыларын орындай білу;
10.2.3.8 металды көлемді, рельефті және контурлық өңдеуді орындау
10.2.3.9 бұйымды көркем безендіруді орындау (қобдиша, декоративті жақтау)
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
7.2.4.1 металды кесе білу: маңызы, құралдар, құрылғылар;
7.2.4.2 металға белгі қоя білу;
7.2.4.3 аралау және кесе білу (пышақ және кескішпен);
7.2.4.4 егеудің көмегімен тегіс емес бетті егеулеу технологиясын білу;
7.2.4.5 тегіс емес жазықтықта металды кесе білу;
7.2.4.6 металды ию тәсілі мен ережесін білу;
7.2.4.7 металдан тікбұрыш және қиғаш бұрышты иіп жасау;
7.2.4.8 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызбасы бойынша тапсырмада бағдарлауды түсіну;
7.2.4.9
бөлшектерді біріктіруді орындау;
7.2.4.10 транспортирмен бұрышты белгілеу, сызғыштың көмегімен қаламмен белгі қоюды орындау;

10.2.2.4 уметь выполнять шаблон изделия;
10.2.2.5 знать технологическую карту конструкции;
10.2.2.6 знать технологию конструирования из твердых материалов;
2.3. Основы графической грамоты.
7.2.3.1 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
7.2.3.2 уметь использовать измерительные инструменты (линейку и транспортир);
7.2.3.3 знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия;
7.2.3.4 уметь выполнять параллельные и криволинейные линий используя инструменты;
7.2.3.5 понимать общие чертежи изделия;
8.2.3.1 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
8.2.3.2 уметь использовать измерительные инструменты (лекало и транспортир);
8.2.3.3 знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия, состоящих из нескольких деталей;
8.2.3.4 уметь выполнять взаимно параллельные и перпендикулярные линии используя инструменты;
8.2.3.5 понимать общие чертежи изделия;
9.2.3.1 выполнять разработку технологической документации;
9.2.3.2 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
9.2.3.3 уметь использовать измерительные инструменты (циркуль и транспортир);
9.2.3.4 знать и уметь выполнять изображение графической документации изделия;
9.2.3.5 уметь выполнять технический рисунок изделия;
9.2.3.6 уметь оформлять технические рисунки деталей;
10.2.3.1 уметь составлять технологическую карту, карта раскроя металла;
10.2.3.2 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
10.2.3.3 уметь использовать измерительные инструменты (кронциркуль и транспортир);
10.2.3.4 уметь составлять технологическую карту изделия;
10.2.3.5 уметь составлять графическую изображение деталей;
10.2.3.6 уметь оформлять технический рисунок;
10.2.3.7 уметь выполнять художественную отделку из металла;
10.2.3.8 выполнять объемную, рельефную и контурную обработку металла;
10.2.3.9 уметь выполнять изделия с художественной отделкой (шкатулка, декоративная рамка);
2.4. Отработка технологических навыков.
7.2.4.1 уметь рубить металл: назначение, инструменты, приспособления;
7.2.4.2 уметь наносить разметки на металле;
7.2.4.3 уметь пилить и рубить (ножовкой и зубилой);
7.2.4.4 знать технологию опиливания неровных поверхностей с помощью напильников;
7.2.4.5 уметь резать металл на неровной поверхности;
7.2.4.6 знать правила и приемы гибки металла;
7.2.4.7 уметь сгибать металл на прямоугольную и косоугольную форму;
7.2.4.8 понимать ориентировку в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.4.9 уметь выполнить соединения деталей;
7.2.4.10 уметь выполнять разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортир;

7.2.4.11 металды өңдеу тәсілдерін білу;
7.2.4.12
қол арамен металды аралау тәсілін білу
8.2.4.1 төсте, қысқышта металды кесу тәсілдерін білу;
8.2.4.2 металға белгі қоя білу;
8.2.4.3 түзу және тегіс емес жазықтықтарды аралай білу;
8.2.4.4 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулеуді білу;
8.2.4.5 бұйымның бөлшектерін біріктіруді орындау (тойтарма шегенің көмегімен);
8.2.4.6 металды ию тәсілі мен ережесін білу;
8.2.4.7 көмекші құралдарды жасай білу;
8.2.4.8 төсте металды кесу тәсілдері мен ережесін білу;
8.2.4.9 үлгі, техникалық сурет, сызбасы арқылы бөлшектерді белгілеуді жүзеге асыру, өз бетінше белгілеу құралдарын таңдау;
8.2.4.10 сүргі сияқты бұрғылау құралын дайындау технологиясы туралы түсініктің болуы;
8.2.4.11
араны жұмысқа дайындау реттілігін білу, қайрау, тегістеуді орындау
9.2.4.1
технологиялық операцияларды орындалу кезектілігін түсіну;
9.2.4.2 металды кесе білу;
9.2.4.3 күрделі технологиялық операцияларды орындай білу;
9.2.4.4 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулеуді орындай білу;
9.2.4.5 рельефті формадағы өңдеуді жасау;
9.2.4.6 күрделі формадағы металды июдің тәсілдері мен ережесін білу;
9.2.4.7 көмекші құралдарды жасай білу;
9.2.4.8 көмекші құралдардың көмегімен металды кесу тәсілдері мен ережелерін білу;
9.2.4.9 жеңіл операцияларды кезектілікпен орындай білу;
9.2.4.10 әр түрлі материалдардан суреттер жиынтығын әрлеу негізінде слесарлық бұйымды дайындау технологиясын сақтай білу;
9.2.4.11 жинау мен өңдеуді орындай білу;
9.2.4.12 сызбаүлгі, ұяшықтың көмегімен белгіні қоюды орындау;
9.2.4.13 металды аралау мен егеу тәсілдерін білу
10.2.4.1 өндірістік тапсырмаларды орындау кезектілігін білу;
10.2.4.2. электрлі құралдың көмегімен металды кесуді орындау;
10.2.4.3 қысқыштың көмегімен металды бүгуді орындау;
10.2.4.4 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулеуді орындай білу;
10.2.4.5 металды кесу үшін көмекші құралдарды жасай білу;
10.2.4.6 металды ию тәсілі мен ережесін білу;
10.2.4.7 элетрлі құралдар мен көмекші құралдардың көмегімен металды кесу тәсілдері мен ережесін білу;
10.2.4.8 жеңіл операцияларды кезектілікпен орындай білу;

7.2.4.11 знать приемы обработки металла;
7.2.4.12 знать приемы пиления металла ножовкой; сверла;
8.2.4.1 знать приемы рубки металла в тисках и на наковальне;
8.2.4.2 уметь наносить разметки на металле;
8.2.4.3 уметь пилить прямые и неровные поверхности;
8.2.4.4 знать опиливание неровных поверхности фасонной формы;
8.2.4.5 выполнять соединение деталей изделия (с помощью заклепки);
8.2.4.6 знать правила и приемы гибки металла;
8.2.4.7 уметь выполнять вспомогательные приспособления;
8.2.4.8 знать правила и приемы резание металла на наковальнях;
8.2.4.9 уметь выполнять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
8.2.4.10 иметь представление о технологии изготовления сверлильного инструмента на примере рубанка;
8.2.4.11 знать последовательность подготовки пил к работе, выполнять шлифование, заточку;
9.2.4.1 понимать последователь
ность выполнения технологических операций;
9.2.4.2 уметь резать металл;
9.2.4.3 уметь выполнять сложные технологические операции;
9.2.4.4 выполнять опиливание неровных поверхности фасонной формы;
9.2.4.5 выполнять обработку рельефной формы;
9.2.4.6 знать правила и приемы гибки; металла сложной формы;
9.2.4.7 уметь выполнять вспомогательные приспособления;
9.2.4.8 знать правила и приемы резания металла с помощью вспомогательных инструментов.
9.2.4.9 уметь последовательно выполнять несложные операции.
9.2.4.10 уметь соблюдать технологию изготовления слесарных изделий с наборным рисунком из разных материалов с последующей отделкой.
9.2.4.11 уметь выполнять сборку и отделку.
9.2.4.12 уметь выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.2.4.13 знать приемы опиливания и пиления металла;
10.2.4.1 знать последовательность выполнения производственных заданий;
10.2.4.2 выполнять резание металла с помощью электро
инструментов;
10.2.4.3 выполнять гибки металла с помощью тисков;
10.2.4.4 выполнять опиливание неровных поверхностей фасонной формы;
10.2.4.5 уметь выполнять вспомогательные приспособления для резания металла;
10.2.4.6 знать правила и приемы гибки металла;
10.2.4.7 знать правила и приемы резания металла с помощью электро инструментов и вспомогательных инструментов;
10.2.4.8 уметь последовательно выполнять несложные операции.

10.2.4.9 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулей білу;
10.2.4.10 таңдау бойынша бұйымды жасау, кітап сөресінің эскизін орындай білу;
10.2.4.11 кемшілікті анықтай білу, талдау, оны жоюдың әдістерін орнату;
10.2.4.12 таңдау бойынша жұмысты орындай білу;
10.2.4.13 штангенциркулмен мөлшерін бақылау және өлшеуді орындай білу
2.5
Мөлшерлі слесарлық өңдеу
7.2.5.1 мұғалімнің көмегімен тапсырмаға үлгі және сызбасы бойынша бағдарлай білу;
7.2.5.2
мөлшерлі жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу;
7.2.5.3
егеудің классификациясын, онымен жұмыс жасауды және күтуді, егеулеудің тәсілдерін білу;
7.2.5.4
егеудің классификациясын білу (қайталау);

10.2.4.9 уметь опиливать неровные поверхности фасонной формы.
10.2.4.10 уметь выполнять эскиз совка, книжной полки, изготавливать изделия по выбору.
10.2.4.11 уметь определять недостатки, анализировать, устанавливать способы их устранения.
10.2.4.12 уметь выполнять работу по выбору.
10.2.4.13 уметь выполнять замер и контроль размеров штангенциркулем;
2.5. Размерная слесарная обработка.
7.2.5.1 уметь ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя
7.2.5.2 знать технику безопасности при размерной работе;
7.2.5.3 знать приемы опиливания, классификацию напильников, правила обращения и ухода за ними;
7.2.5.4 знать классификацию напильников (повторение).

7.2.5.5 сым темірден бұйым жасай білу;
7.2.5.6
сымдарды өңдеу үшін қосалқы құралдарды қолдана білу;
7.2.5.7 бұйымның технологиялық картасын білу;
7.2.5.8 транспортирмен бұрышты белгілеу, сызғыштың көмегімен қаламмен белгі қоюды орындау;
7.2.5.9 слесарлық құралдармен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.5.10 металды қол арамен аралау тәсілдерін білу;
7.2.5.11 айналмалы пішінді бұрғылау және таңбалау тесіктерін жасай білу

7.2.5.5 уметь выполнять изделия из проволок;
7.2.5.6 уметь использовать вспомогательные приспособления для обработки проволок;
7.2.5.7 знать технологичес кую карту изделия;
7.2.5.8 уметь выполнять разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортиру;
7.2.5.9 знать приемы работы слесарными инструментами;
7.2.5.10 знать приемы пиления металла ножовкой по металлу;
7.2.5.11 уметь выполнять сверление и разметки отверстий круглой формы;

8.2.5.1 мұғалімнің көмегімен тапсырмаға үлгі және сызбасы бойынша бағдарлай білу;
8.2.5.2
мөлшерлі жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу;
8.2.5.3
тегіс және қиғаш жазықтықты кесу, кесу тәсілі мен құралдардың түрін таңдау;
8.2.5.4
аралау бойынша құралдар мен құрылғыларды білу;
8.2.5.5
жұқа металдан бұйым жасай білу;
8.2.5.6
сымдарды өңдеу үшін қосалқы құралдарды қолдана білу;
8.2.5.7 бұйымның технологиялық картасын білу;
8.2.5.8
сүргі сияқты бұрғылау құралын дайындау технологиясы туралы түсініктің болуы;
8.2.5.9
бұрғының көмегімен дөңгелек пішінді бұрғылау тәсілдерін білу;
8.2.5.10
слесарлық құралдарды жұмысқа дайындау кезектілігін білу;
8.2.5.11
қалың қабырғалы, табақша металдардың белгісін білу
9.2.5.1
үлгі, техникалық сурет, сызбасы арқылы бөлшектерді белгілеуді жүзеге асыру;
9.2.5.2
мөлшерлі жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу және орындау;
9.2.5.3 тесу құралдарын білу: бұрғы, ұңғы, қашау, ойғыш;
9.2.5.4
көлемді жұмыс кезінде өлшеу және белгі қою құралдарын қолдана білу;
9.2.5.5
цилиндр және шаршы қималарды егеулей білу;
9.2.5.6
сыртқы бекіту бұрандасын кесе білу;
9.2.5.7
көмекші құралдарды қолдана білу;
9.2.5.8 бұйымның технологиялық картасын білу;
9. 2.5.9
бөлшектерді құрастырудың технологиялық процесін түсіну;
9.2.5.10 контурлық және ішкі жиекті егеулеуді орындай білу;
9.2.5.11
өз бетінше контурды егеулеуді орындау;
9.2.5.12 бетті жылтырату, бұрышты ұштау технологиясын білу және сақтау;
9.2.5.13 металдың бетін жылтыратуды жасай білу
10.2.5.1. бұйымныі сызбасын, эскизін жасай білу;
10.2.5.2
әр түрлі тәсілдермен металды кесе білу;
10.2.5.3
қол арамен аралай білу;
10.2.5.4
қиғаш аралау тәсілін түсіну;
10.2.5.5
металды профильді өңдеу тәсілдерін түсіну;
10.2.5.6
кесу құралдарын қайрауды орындай білу;
10.2.5.7
қашау және бұрғыны қайрау ережесін сақтау, механикалық қайрақпен жұмыс жасау;
10.2.5.8
үлгі және шаблон, сызба бойынша дайындаманы белгілеу;
10.2.5.9
тесікті бұрғылау кезіндегі жұмыс сапасын бақылау;
10.2.5.10
металды өңдеуге қойылатын техникалық талаптарды білу;
10.2.5.11
тойтару арқылы біріктіре білу;
10.2.5.12
қисық метал беттерімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.5.13 металды профильді егеулеу тәсілдерін білу;
10.2.5.14
слесарлық құралдарды, пышақты қайрауды орындай білу;
10.2.5.15
механикалық қайрақпен жұмыс, ұңғы және бұрғы, қашауды қайрау ережесін білу;
10.2.5.16
үлгі, шаблон, сызбасы бойынша дайындаманы белгілей білу;
10.2.5.17
тесікті бұрғылау кезіндегі жұмыс сапасын бақылай білу
2.6
Металды көркемдік өңдеу

8.2.5.1 уметь ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
8.2.5.2 знать техника безопасности при размерной работе;
8.2.5.3 знать опиливание плоских и криволинейных поверхностей, выбор инструмента, виды и способы опиливания;
8.2.5.4 знать инструменты и оборудование по опиливанию;
8.2.5.5 уметь выполнять изделия из тонколистого металла;
8.2.5.6 уметь использовать вспомогательные приспособления для обработки проволок;
8.2.5.7 знать технологическую карту изделия;
8.2.5.8 иметь представление о технологии изготовления слесарного инструмента на примере рубанка;
8.2.5.9 знать приемы сверления круглой формы с помощью сверла;
8.2.5.10. знать последовательность подготовки слесарных инструментов к работе;
8.2.5.11 знать разметку толстостенных листовых металлов;
9.2.5.1 уметь осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу
9.2.5.2 знать и выполнять технику безопасности при размерной работе;
9.2.5.3 знать инструменты для обработки отверстий: сверла, зенкеры, зенковки, развертки;
9.2.5.4 уметь использовать при объемной работе измерительные и разметочные инструменты;
9.2.5.5 уметь опиливать цилиндрическим и квадратным сечением;
9.2.5.6 уметь нарезать наружную крепежную резьбу;
9.2.5.7 уметь использовать вспомогательные приспособления;
9.2.5.8 знать технологическую карту изделия;
9.2.5.9 понимать технологический процесс сборки деталей;
9.2.5.10 уметь выполнять обработку напильником контурных и внутренних кромок, их скругление;
9.2.5.11. уметь самостоятельно выполнять опиливание контуров;
9.2.5.12 знать и соблюдать технологию шлифования поверхности, затачивать необходимый угол;
9.2.5.13 уметь выполнять прозрачную отделку поверхности металла с полированием;
10.2.5.1. уметь выполнять чертеж, эскиз изделия;
10.2.5.2. уметь резать металл разными способами;
10.2.5.3 уметь пилить ручными ножовками;
10.2.5.4 понимать приемы пакетного и криволинейного пиления;
10.2.5.5 понимать приемы профильной обработки металла;
10.2.5.6 уметь выполнять заточку режущих инструментов;
10.2.5.7 соблюдать правила заточки долот и сверл, работать на механическом точиле;
10.2.5.8 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
10.2.5.9 контролировать качество работы при сверлении, отверстий;
10.2.5.10 знать технические требования к обработке металла;
10.2.5.11 уметь соединять клепочные соединения;
10.2.5.12 уметь владеть приемами криволинейных поверхности металла;
10.2.5.13. знать приемы профильного опиливания металла;
10.2.5.14. уметь выполнять заточку ножей, слесарных инструментов;
10.2.5.15 знать правила заточки зубило, керна и сверл, работать на механическом точиле;
10.2.5.16 уметь размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
10.2.5.17 уметь контролировать качество работы при сверлении, отверстий;
2.6. Художественная обработка металла.

7.2.6.1 суретті белгілеу тәсілдері мен ережесін білу;
7.2.6.2 геометриялық өрнекті кесе білу;
7.2.6.3 тегіс қисық сызықты пішіннен қарапайым өрнек жасай білу;
7.2.6.4 шығарылған бұйымды өңдей білу
8.2.6.1
басу кезіндегі күйдіруді орындау технологиясын білу;
8.2.6.2
геометриялық пішіндерді басып шығару тәсілдерін білу;
8.2.6.3 өрнек түріндегі эскиздер мен суреттерді орындай білу;
8.2.6.4 бұйым мен бөлшектерді безендіру тәсілдері мен ережесін білу

7.2.6.1 знать правила и приемы разметки рисунка;
7.2.6.2 уметь вырезать геометрический узор;
7.2.6.3 уметь выполнять несложный орнамент из плавных криволинейных форм;
7.2.6.4 уметь выполнять отделку изделий;
8.2.6.1 знать технологию выполнения обжига при изготовлении чеканки;
8.2.6.2 знать приемы оттиска геометрических фигур;
8.2.6.3 уметь выполнять эскизы и зарисовки в виде орнамента;
8.2.6.4 знать правила и приемы оформления деталей и изделия;

3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 баға қою кезінде есеп бере білу;
7.3.1.2 жұмысты орындау кезектілігін білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
7.3.2.1 көрмеге жұмысты дайындау
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
7.3.3.1 көрмеге жұмысты ұйымдастыра білу
2-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін білу
1.2 Кіріспе және материалтану
7.1.2.1 материалтануды білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
7.1.3.1 слесарлық жұмысты орындау кезіндегі ҚТ білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
7.1.4.1 бұрғылау құрылғысын, оның түрлерін білу, бұрғылау құрылғысы туралы түсініктің болуы;
7.1.4.2 кесу және өңдеу құралдарын қолдана білу
2. Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
7.2.1.1 құралдар мен құрылғыларды түсіну;
7.2.1.2 дайындамалар мен материалдарды білу
2.2 Құрастыру
7.2.2.1 қағаз және картоннан құрастыра білу;
7.2.2.2 материал қалдақтарынан құрастыра білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
7.2.3.1 жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру.
7.2.4.1 егеудің көмегімен тегіс емес бетті егеулеуді білу;
7.2.4.5 тегіс емес жазықтықта металды кесе білу;
7.2.4.6 металды ию тәсілі мен ережесін білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
7.2.5.1 егеудің классификациясын білу (қайталау);
7.2.5.2 сым темірден бұйым жасай білу;
7.2.5.3 сымдарды өңдеу үшін қосалқы құралдарды қолдана білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
7.2.6.1 геометриялық өрнекті кесе білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
7.2.7.1 берілген бұрыш пен иілу радиусы бойынша кесілген металдың және бейінді металдың дайындамаларының ұзындығын есептеу;
7.2.7.1 өзара біріктіру тәсілдерін білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
7.2.8.1 өзіндік жұмыс тақырыптарын таңдай білу;
7.2.8.2 материалдар бойынша бағдарлай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
7.3.1.1 өзінің жұмысын бағалай білу;
7.3.1.2 өзінің достарының жұмысын бағалай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
7.3.2.1 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
7.3.3.1. мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
3-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар

3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1. уметь давать отчет при выставлении оценок;
7.3.1.2. знать последовательность выполнения работы;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
7.3.2.1 уметь подготавливать работы к выставке;
3.3 Участие в выставках всех уровней
7.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование.
1.1 Общие сведения о предмете труда.
7.1.1.1 знать особенности предмета "Слесарное дело"
1.2 Введение и материаловедение
7.1.2.1 знать материаловедение;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
7.1.3.1 знать технику безопасности при выполнении слесарных работ;
1.4 Инструменты и оборудования.
7.1.4.1 понимать выполнение сверления, их виды, иметь представление об устройстве сверлильного станка;
7.1.4.2 уметь использовать инструмент для резания и обработки;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки.
7.2.1.1 понимать инструменты и приспособления;
7.2.1.2 знать материалов и заготовок;
2.2 Конструирование
7.2.2.1 уметь конструировать из бумаги и картона;
7.2.2.2 уметь конструировать из отходных материалов;
2.3 Основы графической грамоты
7.2.3.1 знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
7.2.4.1. знать опиливание неровных поверхности с помощью напильников;
7.2.4.1. уметь резать металл на неровной поверхности;
7.2.4.1. знать правила и приемы гибки металла;
2.5 Размерная слесарная обработка
7.2.5.1 знать классификацию напильников (повторение)
7.2.5.2 уметь выполнять изделия из проволок;
7.2.5.3 уметь использовать вспомогательные приспособления для обработки проволок;
2.6 Художественная обработка металла
7.2.6.1 уметь вырезать геометрический узор;
2.7 Лабораторные работы
7.2.7.1. знать расчет длины заготовок для гибки листового и профильного металла под заданным углом и радиусом загиба;
7.2.7.1 знать способы соединения между собой;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
7.2.8.1 уметь выбирать темы самостоятельной работы;
7.2.8.2 уметь ориентироваться по заготовке и по материалам;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности.
7.3.1.1 уметь само оценивать свою работу;
7.3.1.2 уметь само оценивать работу своих друзей;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
7.3.2.1. знать дополнение и устранение недостатков изделия;
3.3 Участие в выставках всех уровней.
7.3.3.1. уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 "Слесарь" мамандығының ерекшеліктерімен таныса білу
1.2
Материалтануға кіріспе
7.1.2.1 материалдардың әр түрін ажырата білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
7.1.3.1 металды өңдеу тәсілдерін түсіну (бейнематериал)
1.4 Құралдар мен жабдықтар
7.1.4.1 бұйымның графикалық бейнесін құрастыру және жоспарлай білу;
7.1.4.2 слесарлық құралдар құрылғысын және қызметін білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
7.2.1.1 бейнематериалды қолмен өңдеуді түсіну;
7.2.1.2 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу;
7.2.1.3 өлшеу құралдарын қолдану мен қызметін білу
2.2 Құрастыру
7.2.2.1 қағаз және картоннан құрастыра білу;
7.2.2.2 материал қалдақтарынан құрастыра білу;
7.2.2.3 құрастыруда материалдардың ерекшеліктерін түсіну;
7.2.2.4 материалдар мен бөлшектерді біріктіру мен құрастыруды білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
7.2.3.1 өлшеу құралдарын қолдана білу (сызғыш және транспортир);
7.2.3.2 жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу;
7.2.3.3 құралдарды пайдалана отырып параллель және қисық сызықтарды орындай білу
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
7.2.4.1 металдан тікбұрыш және қиғаш бұрышты иіп жасау;
7.2.4.2 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызбасы; бойынша тапсырмада бағдарлауды түсіну;
7.2.4.3 бөлшектерді біріктіруді орындай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
7.2.5.1 егеудің классификациясын білу (қайталау);
7.2.5.2 сым темірден бұйым жасай білу;
7.2.5.3 сымдарды өңдеу үшін қосалқы құралдарды қолдана білу;
7.2.5.4 бұйымның технологиялық картасын білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
7.2.6.1 тегіс қисық сызықты пішіннен қарапайым өрнек жасай білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
7.2.7.1 өзара біріктіру тәсілдерін білу;
7.2.7.2 жинақтау үшін базалық бөлшектерді таңдай білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
7.2.8.1 металдарды көркемдік өңдеуді орындай білу;
7.2.8.2 металдарды түзету мен июді орындай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
7.3.1.1 өзінің жұмысын бағалай білу;
7.3.1.2 өзінің достарының жұмысын бағалай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
7.3.2.1 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу;
7.3.2.2 жинақтау кезінде өңдеу мен дайындауды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
7.3.3.1 көрмеге жұмысты ұйымдастыра білу;
7.3.3.2 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу;

1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 уметь знакомиться с особенностью профессии "Слесарь";
1.2 Ведение и Материаловедение
7.1.2.1 уметь различать разновидности материалов;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
7.1.3.1 понимать приемы метало обработки (видеоматериал);
1.4 Инструменты и оборудования
7.1.4.1 уметь составлять графические изображения изделия и планировать;
7.1.4.2 знать назначение и устройство слесарных инструментов;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
7.2.1.1 понимать ручную обработку видеоматериала;
7.2.1.2 знать использование шаблонов и их изготовление;
7.2.1.3 знать назначение и использование измерительных инструментов;
2.2 Конструирование
7.2.2.1 уметь конструировать из бумаги и картона;
7.2.2.2 уметь конструировать из отходных материалов;
7.2.2.3 понимать конструкционные особенности материалов;
7.2.2.4 знать конструирование и соединение деталей и материалов;
2.3 Основы графической грамоты
7.2.3.1 уметь использовать измерительные инструменты (линейку и транспортир);
7.2.3.2 знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия;
7.2.3.3 уметь выполнять параллельные и криволинейные линий используя инструменты;
2.4 Отработка технологических навыков.
7.2.4.1 уметь сгибать металл на прямоугольную и косоугольную форму;
7.2.4.2 понимать ориентировку в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.4.3 уметь выполнить соединения деталей;
2.5 Размерная слесарная обработка.
7.2.5.1 знать классификацию напильников (повторение).
7.2.5.2 уметь выполнять изделия из проволок;
7.2.5.3 уметь использовать вспомогательные приспособления для обработки проволок;
7.2.5.4 знать технологическую карту изделия;
2.6 Художественная обработка металла
7.2.6.1. уметь выполнять несложный орнамент из плавных криволинейных форм;
2.7 Лабораторные работы
7.2.7.1 знать способы соединения между собой;
7.2.7.2 уметь выбирать базовую деталь для сборки;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
7.2.8.1 уметь выполнять художественную обработку металлов;
7.2.8.2 уметь выполнять правку и гибка металлов;
3.Анализ и оценивание предметов труда.
3.1 Представление результатов своей деятельности
7.3.1.1 уметь само оценивать свою работу;
7.3.1.2 уметь само оценивать работу своих друзей;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
7.3.2.1 знать дополнение и устранение недостатков изделия;
7.3.2.2 знать отделку и оформление при сборке;
3.3 Участие в выставках всех уровней
7.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
7.3.3.2 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;

7.3.3.3 жұмысты талдау
4-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 "Слесарь" мамандығының ерекшеліктерімен таныса білу
1.2 Кіріспе және материалтану
7.1.2.1 металдың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері туралы түсініктің болуы
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
7.1.3.1 слесарлық жұмыстың құралдары мен құрылғыларын білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
7.1.4.1 слесарлық құралдарды қайрау және қызмет көрсетуді білу;
7.1.4.2 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары.
7.2.1.1 өлшеу құралдарын қолдану мен қызметін білу;
7.2.1.2 өлшемі бойынша белгілей білу;
7.2.1.3 слесарлық іс бойынша жұмыс орнын ұйымдастыра білу
2.2 Құрастыру
7.2.2.1 материалдардың құрастырымдық ерекшеліктерін білу;
7.2.2.2 материалдар мен бөлшектерді құрастыру және біріктіре білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
7.2.3.1 құралдарды пайдаланып параллель және қиғаш сызықтарды салу;
7.2.3.2 бұйымның жалпы сызбасын білу
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
7.2.4.1 транспортирмен бұрышты белгілеу, сызғыштың көмегімен қаламмен белгі қоюды орындау;
7.2.4.2 металды өңдеу тәсілдерін білу;
7.2.4.3 бұрғы, қол арамен металды аралау тәсілдерін білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
7.2.5.1 слесарлық құралдармен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.5.2 металдарды қол арамен аралау тәсілдерін білу;
7.2.5.3 айналмалы пішінді бұрғылау және таңбалау тесіктерін жасай білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
7.2.6.1 шығарылған бұйымды өңдей білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
7.2.7.1 жинақтау операцияларын және оның кезектілігін белгілей білу;
7.2.7.2 бұйымды жинақтау үшін қажетті заттарды таңдай алу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
7.2.8.1 құралдардың көмегімен металды кесуді орындай білу;
7.2.8.2 қайшының көмегімен металды кесу тәсілдері мен ережесін білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
7.3.1.1 орындалған жұмысты кезектілікпен өз бетінше талдай білу;
7.3.1.2 өз жұмысын ұсына білу (қорғау)
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
7.3.2.1 жинақтау кезінде өңдеу мен дайындауды білу;
7.3.2.2 мектеп көрмелеріне өз жұмысын ұсына білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
7.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу;
7.3.3.2. жұмысты талдау
3.4 БАҚ жұмысты жариялау
7.3.4.1 жұмыс тәсілдері бойынша оқу фильмін жасау

7.3.3.3 анализ работы;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособления
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 уметь знакомиться с особенностью профессии "Слесарь";
1.2 Ведение и материаловедение
7.1.2.1 знать представления о физических, механических и технологических свойствах металла;
1.3 Правила и приемы слесарных работ.
7.1.3.1 знать инструменты и приспособления слесарных работ;
1.4 Инструменты и оборудования
7.1.4.1 знать обслуживание и точение слесарных инструментов;
7.1.4.2 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ;
2. Технологии выполнения работ.
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
7.2.1.1 знать назначение и использование измерительных инструментов;
7.2.1.2 уметь нанести разметки по размеру;
7.2.1.3 знать организацию рабочего места по слесарному делу;
2.2 Конструирование
7.2.2.1 знать конструкционные особенности материалов;
7.2.2.2 уметь конструировать и соединять детали и материалы;
2.3 Основы графической грамоты
7.2.3.1 уметь выполнять параллельные и криволинейные линий используя инструментов;
7.2.3.2 знать общий чертеж изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
7.2.4.1 уметь выполнять разметку карандашом с помощью линейки, угольника. размечать углы по транспортир;
7.2.4.2 знать приемы обработки металла;
7.2.4.3 знать приемы пиления металла ножовкой, сверла;
2.5 Размерная слесарная обработка
7.2.5.1 знать приемы работы слесарными инструментами;
7.2.5.2 знать приемы пиления металла ножовкой по металлу;
7.2.5.3 уметь выполнять сверление и разметки отверстий круглой формы;
2.6 Художественная обработка металла.
7.2.6.1 уметь выполнять отделку изделий;
2.7 Лабораторные работы
7.2.7.1 уметь намечать операции сборки и их последовательность;
7.2.7.2 уметь подбирать необходимый для сборки изделия;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся.
7.2.8.1 уметь выполнять рубку металла с помощью инструментов путем;
7.2.8.2 знать правила и приемы резания металла с помощью ножницы;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
7.3.1.1 уметь само анализировать последовательно проделанную работу;
7.3.1.2 уметь представлять свою работу (защита);
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
7.3.2.1 знать отделку и оформление при сборке;
7.3.2.2 уметь представлять свою работу в школьных выставках;
3.3 Участие в выставках всех уровней
7.3.3.1 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
7.3.3.2 анализ работы;
3.4 Освещение работы в СМИ.
7.3.4.1 уметь создавать учебные фильмы по приемам работы:

2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 патриотизм сезімін түсіну
1.2 кіріспе және материалтану
8.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
8.1.3.1 слесарлық жұмысты орындау кезіндегі ҚТ білу;
8.1.3.2 жұмыс тәсілдерін меңгеру мен ҚТ ережесін сақтауды білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
8.1.4.1 "Слесарлық іс" ерекшеліктерін білу;
8.1.4.2 құралдарды қолдану және оны түзете білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
8.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
8.2.1.2 металды түзетуді білу: қызметі, құралдар мен құрылғылар
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 бұйымды құрастыра білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
8.2.3.2 өлшеу құралдарын қолдана білу (сызба үлгі және транспортир)
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 төсте, қысқышта металды кесу тәсілдерін білу;
8.2.4.2 металға белгі қоя білу;
8.2.4.3 түзу және тегіс емес жазықтықтарды аралай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
8.2.5.1 мұғалімнің көмегімен тапсырмаға үлгі және сызбасы бойынша бағдарлай білу;
8.2.5.2 мөлшерлі жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу;
8.2.5.3 тегіс және қиғаш жазықтықты кесу, кесу тәсілі мен құралдардың түрін таңдау
2.6 Металды көркемдік өңдеу
8.2.6.1 басу кезіндегі күйдіруді орындау технологиясын білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
8.2.7.1 жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
8.2.8.1 жұмыс орнын ұйымдастыру және техника қауіпсіздігін білу;
8.2.8.2 бірлескен жұмысқа, өзіндік жұмысқа қатысу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету.
8.3.1.1 орындалған жұмыстың кезектілігі туралы ауызша есеп беру
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
8.3.2.1 көрмеге жұмысты дайындау, көрме жұмысын сипаттау
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
8.3.3.1 көрмеге жұмысты ұйымдастыра білу
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін түсінуі мен білімін көрсете білу
1.2 Кіріспе және материалтану
8.1.2.1 материалтануды білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
8.1.3.1 слесарлық жұмысты орындау кезіндегі ҚТ білу;

2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 понимать чувство патриотизма;
1.2 Ведение и материаловедение
8.1.2.1 знать общие сведения о материалах
1.3 Правила и приемы слесарных работ
8.1.3.1 знать технику безопасности при выполнении слесарных работ;
8.1.3.2 иметь навыки обращения с инструментами и приспособлениями при выполнении слесарных работ;
1.4 Инструменты и оборудования
8.1.4.1 знать особенности "Слесарное дело";
8.1.4.2 уметь использовать инструмент и ее поправки;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
8.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
8.2.1.2 знать правку металла: назначение, инструментов и приспособления;
2.2 Конструирование
8.2.2.1 уметь конструировать изделие;
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
8.2.3.2 уметь использовать измерительные инструменты (лекало и транспортир);
2.4 Отработка технологических навыков.
8.2.4.1 знать приемы рубки металла в тисках и на наковальне;
8.2.4.2 уметь наносить разметки на металле;
8.2.4.3 уметь пилить прямые и неровные поверхности;
2.5 Размерная слесарная обработка.
8.2.5.1 уметь ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
8.2.5.2 знать техника безопасности при размерной работе;
8.2.5.3 знать опиливание плоских и криволинейных поверхностей, выбор инструмента, виды и способы опиливания;
2.6 Художественная обработка металла
8.2.6.1 знать технологию выполнения обжига при изготовлении чеканки;
2.7 Лабораторные работы
8.2.7.1 знать технику безопасности при работе;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
8.2.8.1 знать технику безопасности и организацию рабочего места;
8.2.8.2 участвовать в совместных работах, самостоятельная работа;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
8.3.1.1 уметь давать устный отчет о последовательности выполнения работ;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
8.3.2.1 уметь подготавливать работы к выставке, описывать работы. выставках;
3.3 Участие в выставках всех уровней
8.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование.
1.1 Общие сведения о предмете труда.
8.1.1.1 уметь демонстрировать знание и понимание особенностей предмета "Слесарное дело";
1.2 Ведение и материаловедение
8.1.2.1 знать материаловедение;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
8.1.3.1 знать технику безопасности при выполнении слесарных работ;

8.1.3.2 жұмыс тәсілдерін меңгеру мен ҚТ ережесін сақтауды білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
8.1.4.1 "Слесарлық іс" ерекшеліктерін білу;
8.1.4.2. құралдарды қолдану және оны түзете білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1
Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
8.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
8.2.1.2 металды түзетуді білу: маңызы, құралдар мен құрылғылар
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 қатты материалдардан құрастыруды білу;
8.2.2.2 металды біріктірудің тәсілдері мен ережесін білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 бірнеше бөліктен тұратын жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 түзу және тегіс емес жазықтықтарды аралай білу;
8.2.4.2 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулей білу;
8.2.4.3 бұйымның бөлшектерін біріктіруді түсіну (тойтарма шегенің көмегімен)
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
8.2.5.1 тегіс және қиғаш жазықтықты кесу, кесу тәсілі мен құралдардың түрін таңдау;
8.2.5.2 аралау бойынша құралдар мен құрылғыларды білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
8.2.6.1 геометриялық пішіндерді басып шығару тәсілдерін білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
8.2.7.1 түзету және иілу, бейінді материалдың алгоритмдерін бастапқы деректерін білу: дайындаманың материалы өлшемдері мен пішіні, құралдар мен құрылғыларды таңдау;
8.2.7.2 бөлшектерді жинаудың техникалық процесін құрастыра білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
8.2.8.1 материалдар бойынша бағдарлай білу;
8.2.8.2 слесарлық операциялар бойынша технологиялық картаны құрастыра білу (таңдау бойынша)
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
8.3.1.1 жұмысты орындау кезектілігін білу;
8.3.1.2 өз достарының жұмысын бағалай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
8.3.2.1 бөлшектер бойынша және жалпы жоспар бойынша бұйымды дайындау және толықтыра білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
8.3.3.1 көрмеге жұмысты ұйымдастыра білу
3-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 слесарлық өндірістің негізгі кәсіптерін түсіну
1.2 Кіріспе және материалтану
8.1.2.1 материалдардың әр түрін ажырата білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
8.1.3.1 металды өңдеу тәсілдерін түсіну (бейнематериал);
8.1.3.2 слесарлық жұмыстың құралдары мен құрылғыларын қолдана білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
8.1.4.1 бұрғылау құрылғысын, оның түрлерін білу. Бұрғылау құрылғысы туралы түсініктің болуы;

8.1.3.2 знать соблюдение правил техники безопасности и владение приемами работы;
1.4 Инструменты и оборудования
8.1.4.1 знать особенности "Слесарное дело";
8.1.4.2 уметь использовать инструмент и ее поправки;
2. Технологии выполнения работ.
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
8.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
8.2.1.2 знать правку металла: назначение, инструментов и приспособления;
2.2 Конструирование
8.2.2.1 знать конструирование из твердых материалов;
8.2.2.2 знать правило и приемы соединения из металлов
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1. знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия, состоящих из нескольких деталей
2.4 Отработка технологических навыков
8.2.4.1 уметь пилить прямые и неровные поверхности;
8.2.4.2 знать опиливание неровных поверхности фасонной формы;
8.2.4.3 понимать соединение деталей изделия (с помощью заклепки);
2.5 Размерная слесарная обработка
8.2.5.1 знать опиливание плоских и криволинейных поверхностей, выбор инструмента, виды и способы опиливания;
8.2.5.2 знать инструменты и оборудование по опиливанию;
2.6 Художественная обработка металла
8.2.6.1 знать приемы оттиска геометрических фигур;
2.7 Лабораторные работы.
8.2.7.1 знать алгоритмы для правки и гибки листового и профильного материала по исходным данным: материал заготовки, размеры и форма, выбор инструмента и приспособлений;
8.2.7.2 уметь разрабатывать технический процесс сборки деталей;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся.
8.2.8.1 уметь ориентироваться по заготовке и по материалам;
8.2.8.2 знать разработку технологических карт по слесарным операциям (по выбору);
3. Анализ и оценивание предметов труда.
3.1 Представление результатов своей деятельности.
8.3.1.1 знать последовательность выполнения работы;
8.3.1.2 уметь оценивать работу своих друзей;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
8.3.2.1 уметь дополнить и оформить изделие как по частям и в общем плане;
3.3 Участие в выставках всех уровней
8.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование.
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 понимать с основными профессиями слесарного производства;
1.2 Ведение и материаловедение
8.1.2.1 уметь различать разновидности материалов;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
8.1.3.1 понимать приемы метало обработки (видеоматериал)
8.1.3.2 уметь обращаться инструментами и приспособлениями слесарных работ;
1.4 Инструменты и оборудования
8.1.4.1 знать устройство сверл, их виды. Иметь представление об устройстве сверлильного станка;

8.1.4.2 бұйымның техникалық суретін орындай білу;
8.1.4.3 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
8.2.1.1 алда жасалатын бұйымның нобайы мен эскизін жасай білу;
8.2.1.2 сызбада бөлшектей білу;
8.2.1.3 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 қатты металдан құрастыруды білу;
8.2.2.2 металды біріктірудің тәсілдері мен ережесін білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 бірнеше бөліктен тұратын жасалатын бұйымның нобайы мен эскиздерін орындай білу;
8.2.3.2 құралдары қолданып өзара параллель және перпендикуляр сызықтарды орындай білу
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 көмекші құралдарды жасай білу;
8.2.4.2 төсте металды кесу тәсілдері мен ережесін білу;
8.2.4.3 үлгі, техникалық сурет, сызбасы арқылы бөлшектерді белгілеуді жүзеге асыру, өз бетінше белгілеу құралдарын таңдау
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
8.2.5.1 сымдарды өңдеу үшін қосалқы құралдарды қолдана білу;
8.2.5.2 бұйымның технологиялық картасын білу;
8.2.5.3 сүргі сияқты слесар құралын дайындау технологиясы туралы түсініктің болуы;
8.2.5.4 бұрғының көмегімен дөңгелек пішінді бұрғылау тәсілдерін білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
8.2.6.1 өрнек түріндегі эскиздер мен суреттерді орындай білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
8.2.7.1 қиын емес бұйымның жинақ сызбасын және оның сипаттамасын дайындау;
8.2.7.2 бұйымның сипатын және оны жинау сызбасын білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
8.2.8.1 дайындамаларға және эскиздерге бағдарлана білу;
8.2.8.2 бейнематериалдарды көру, мәлімет жинақтау;
8.2.8.3 суреттеме салу және тақырыптарды таңдай білу (бағыт);
8.2.8.4. өлшемі бойынша шаблондарды жасай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау.
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
8.3.1.1 өз достарының жұмысын бағалай білу;
8.3.1.2 техникалық нұсқасын құрастыра білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
8.3.2.1 көрмеге дайындық кезінде мұғалімге және сыныптастарына өз жұмысын ұсына білу;
8.3.2.2 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
8.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
4-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 слесарлық өндірістің негізгі кәсіптерін түсіну
1.2 Кіріспе және материалтану

8.1.4.2 уметь выполнять технический рисунок изделия;
8.1.4.3 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
8.2.1.1 уметь выполнять эскизы и наброски будущего изделия;
8.2.1.2 знать деталирование на чертеже;
8.2.1.3 знать использование шаблонов и их изготовление
2.2 Конструирование
8.2.2.1 знать конструирование из твердых материалов;
8.2.2.2 знать правило и приемы соединения из металлов;
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1 знать выполнение эскизов и набросков будущего изделия, состоящих из нескольких деталей;
8.2.3.2 уметь выполнять взаимно параллельные и перпендикулярные линий используя инструменты;
2.4 Отработка технологических навыков.
8.2.4.1 уметь выполнять вспомогательные приспособления;
8.2.4.2 знать правила и приемы резание металла на наковальнях;
8.2.4.3 уметь выполнять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
2.5 Размерная слесарная обработка
8.2.5.1 уметь использовать вспомогательные приспособления для обработки проволок;
8.2.5.2 знать технологическую карту изделия;
8.2.5.3 знать представление о технологии изготовления слесарного инструмента на примере рубанка;
8.2.5.4 знать приемы сверления круглой формы с помощью сверла;
2.6 Художественная обработка металла
8.2.6.1. уметь выполнять эскизы и зарисовки в виде орнамента;
2.7 Лабораторные работы
8.2.7.1 изготовить сборочный чертеж несложного изделия и его описания;
8.2.7.2 знать описание изделия и его сборочный чертеж;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
8.2.8.1 уметь ориентироваться по заготовке и по эскизам (наброскам);
8.2.8.2 уметь собирать сведения, просмотр видео материалов;
8.2.8.3 уметь рисовать зарисовки и выбор темы (направление);
8.2.8.4 уметь выполнение шаблонов по размерам;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
8.3.1.1 уметь оценивать работу своих друзей;
8.3.1.2 уметь составлять технический эскиз;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
8.3.2.1 уметь представлять свою работу учителю и своим одноклассникам при подготовке выставке;
8.3.2.2 знать дополнение и устранение недостатков изделия;
3.3 Участие в выставках всех уровней
8.3.3.1 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках.
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 понимать с основными профессиями слесарного производства;
1.2 Ведение и материаловедение

8.1.2.1 металдың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттерін түсіну
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
8.1.3.1 құралдар мен құрылғылармен жұмыс жасай білу;
8.1.3.2 металды өңдеу тәсілдері мен ережелерін білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
8.1.4.1 бөлшектер мен түйіндерді біріктіру түрін өз бетінше анықтай білу;
8.1.4.2 бұйымды қажетті жөндеу түрін таңдауды түсіну;
8.1.4.3 жаппай өндірістегі бөліктерді дәл өңдеудің маңыздылығын түсіну
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
8.2.1.1 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу;
8.2.1.2 өлшеу құралдарын қолдана білу;
8.2.1.3 құралдар мен құрылғыларға қызмет көрсете білу
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 материалдардың құрылымдық ерекшеліктерімен таныстыру;
8.2.2.2 материалдар мен бөлшектерді құрастыру және біріктіре білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 құралдары қолданып өзара параллель және перпендикуляр сызықтарды орындай білу;
8.2.3.2 бұйымның жалпы сызбасын түсіну
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 сүргі сияқты бұрғылау құралын дайындау технологиясы туралы түсініктің болуы;
8.2.4.2 араны жұмысқа дайындау реттілігін білу, қайрау, тегістеуді орындау
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
8.2.5.1. слесарлық құралдарды жұмысқа дайындау кезектілігін білу;
8.2.5.2 қалың қабырғалы, табақша металдардың белгісін білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
8.2.6.1 бұйым мен бөлшектерді безендіру тәсілдері мен ережесін білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
8.2.7.1 бұйымның сипатын және оны жинау сызбасын білу;
8.2.7.2 жинақтау бірлігіне кіретін бөлшектерді сызбасы бойынша анықтай білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
8.2.8.1 өлшемі бойынша шаблондарды жасай білу;
8.2.8.2 шаблон бойынша металды кесе білу;
8.2.8.3 қайшының көмегімен металды кесу тәсілдері мен ережесін білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
8.3.1.1 техникалық нұсқасын құрастыра білу;
8.3.1.2 өз жұмысын ұсына білу(қорғау)
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
8.3.2.1 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу;
8.3.2.2 мектеп көрмелеріне өз жұмысын ұсына білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
8.3.3.1 жұмысты талдау
3.4 БАҚ жұмысты жариялау
8.3.4.1 жұмыс тәсілдері туралы оқу фильмін құрастыра білу
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет

8.1.2.1 понять представления о физических, механических и технологических свойствах металла;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
8.1.3.1 уметь использовать инструменты и приспособления;
8.1.3.2.знать правила и приемы обработки металла;
1.4 Инструменты и оборудования.һ
8.1.4.1 уметь самостоятельно определять вид соединения узлов и деталей;
8.1.4.2 понять выбор вида необходимого ремонта изделия;
8.1.4.3 понимать значение точности обработки деталей в условиях массового производства;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
8.2.1.1 знать использование шаблонов и их изготовление;
8.2.1.2 уметь использовать измерительные инструментов;
8.2.1.3 уметь обслуживать инструменты и приспособления;
2.2 Конструирование.
8.2.2.1 ознакомить с конструкционными особенностями материалов;
8.2.2.2. уметь конструировать и соединять детали и материалы;
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1 уметь выполнять взаимно параллельные и перпендикулярные линий используя инструменты;
8.2.3.2 понимать общие чертежи изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
8.2.4.1 уметь представление о технологии изготовления сверлильного инструмента на примере рубанка;
8.2.4.2 знать последовательность подготовки пил к работе, выполнять шлифование, заточку;
2.5 Размерная слесарная обработка
8.2.5.1 знать последовательность подготовки слесарных инструментов к работе;
8.2.5.2 знать разметку толстостенных листовых металлов;
2.6 Художественная обработка металла
8.2.6.1 знать правила и приемы оформления деталей и изделия;
2.7 Лабораторные работы
8.2.7.1 знать описание изделия и его сборочный чертеж;
8.2.7.2 уметь определять по чертежу все детали, входящие в сборочную единицу;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
8.2.8.1 уметь выполнение шаблонов по размерам;
8.2.8.2 уметь рубить металл по шаблону;
8.2.8.3 знать правила и приемы резания металла с помощью ножницы;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
8.3.1.1 уметь составлять технический эскиз;
8.3.1.2 уметь представлять свою работу (защита);
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
8.3.2.1 знать дополнение и устранение недостатков изделия;
8.3.2.2 уметь представлять свою работу в школьных выставках;
3.3 Участие в выставках всех уровней
8.3.3.1 анализ работы;
3.4 освещение работы в СМИ
8.3.4.1 уметь создавать учебные фильмы по приемам работы;
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудования.
1.1 Общие сведения о предмете труда

9.1.1.1 басқаның көзқарасына құрмет көрсету
1.2 кіріспе және материалтану
9.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті білу;
9.1.2.2 материалтануға қызығушылық білдіру
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
9.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
9.1.3.2 құралдарды меңгеру және жұмыстың қауіпсіздік ережесін сақтау
1.4 Құралдар мен жабдықтар
9.1.4.1 жұмыста құралдар мен құрылғылары қолданаі білу;
9.1.4.2 құралдарды қолданды және оларды түзетуді білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
9.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
9.2.1.2 профильді және жалпақ металды түзету тәсілдерін білу
2.2 Құрастыру
9.2.2.1 құрастырымдық құжаттарды түсіну
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
9.2.3.1 технологиялық құжаттарды өңдеуді түсіну;
9.2.3.2 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз)
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
9.2.4.1 технологиялық операцияларды орындалу кезектілігін түсіну;
9.2.4.2 металды кесе білу;
9.2.4.3 күрделі технологиялық операцияларды орындай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
9.2.5.1 үлгі, техникалық сурет, сызбасы арқылы бөлшектерді белгілеуді жүзеге асыру;
9.2.5.2 мөлшерлі жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу және орындау;
9.2.5.3 тесу құралдарын білу: бұрғы, ұңғы, қашау, ойғыш
2.6 Металды көркемдік өңдеу
9.2.6.1 металға көркемдік безендіру жасай білу;
9.2.6.2 түсіну: рельеф, барельеф, горельеф
2.7 Зертханалық жұмыстар
9.2.7.1 жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу;
9.2.7.2 белгіленуі бойынша жаттығуларды орындау: берілген бұрыштарға тесікті орналастыру, циркуль мен сызғыштың көмегімен әр түрлі бөлшектерге және кескінділерге бөлу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
9.2.8.1 жұмыс орнын ұйымдастыру және техника қауіпсіздігін білу;
9.2.8.2 кіші мектеп оұушыларына күрделі жұмысты, өзіндік жұмысты орындауға көмектесе білу (чеканка)
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
9.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
9.2.1.2 профильді және жалпақ металды түзету тәсілдерін білу
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
9.3.1.1 технологиялық картаны құрастыру;
9.3.1.2 жұмысты орындау кезектілігін талдау
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
9.3.2.1 көрмеге жұмысты дайындау, орындалуы туралы фотоесеп
9.3.2.2 бұйымды безендіру және жұмысты кезектілікпен орындай білу
2-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 "Слесарлық іс" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өз бетінше оқи білу
1.2 Кіріспе және материалтану
9.1.2.1 материалтануды түсіну;
9.1.2.2 қара және түлі-түсті металдардың қасиеттерін білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
9.1.3.1 металды өңдеу тәсілдерімен таныстыру (бейнематериал);
9.1.3.2 металды өңдеу бойынша жалпы ақпарат
1.4 Құралдар мен жабдықтар.
9.1.4.1 табақша материалды пішу технологиясын түсіну;
9.1.4.2 қалың қабырғалы металды қолмен өңдеу тәсілдері мен ережесін білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
9.2.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
9.2.1.2 технологиялық картаны құрастыру және жоспарлай білу
2.2 Құрастыру
9.2.2.1 алда жасалатын бұйымның нобайын және суретін, сұлбасын жасай білу (қазақ халқының зергерлік бұйымдары);
9.2.2.2 зергерлік сақинаны жасаудың тәсілдері мен әдістерін түсіну
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
9.2.3.1 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз);
9.2.3.2 өлшеу құралдарын қолдана білу (циркуль және транспортир)
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
9.2.4.1 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулей білу;
9.2.4.2 рельефті формаларды өңдей білу;
9.2.4.3 күрделі формадағы металды июдің тәсілдері мен ережесін білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
9.2.5.1 көлемді жұмыс кезінде өлшеу және белгі қою құралдарын қолдана білу;
9.2.5.2 цилиндр және шаршы қималарды егеулей білу;
9.2.5.3 сыртқы бекіту бұрандасын кесе білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
9.2.6.1 көркемдік безендірумен бұйымды жасай білу (қобдиша, картина);
9.2.6.2 басу техникасын білу
2.7
Зертханалық жұмыстар
9.2.7.1 бұйымды дайындаудың технологиялық процесін құрастыра білу;
9.2.7.2 сызба бойынша шекті өлшемдердің мәндерін есептеуді білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
9.2.8.1 слесарлық операциялар бойынша технологиялық картаны құрастыра білу (таңдау бойынша);
9.2.8.2 материалдар бойынша бағдарлай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
9.3.1.1 жұмысты орындау кезектілігін білу;
9.3.1.2 жұмыстың нәтижесін талдай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
9.3.2.1 бұйымды безендіре білу және жұмысты кезектілікпен орындау;
9.3.2.2 жинақтау кезінде өңдеу мен дайындауды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
9.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
3-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет.
9.1.3.1 слесарлық іс бойынша негізгі еңбек ұйымдары туралы білу
1.2 Кіріспе және материалтану
9.1.2.1 қара және түлі-түсті металдарды білу;
9.1.2.2 материалдардың қасиетін және оның түрлерін білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
9.1.3.1 металды өңдеу тәсілдерімен таныстыру (бейнематериал);
9.1.3.2 металды өңдеу бойынша жалпы ақпарат
1.4 Құралдар мен жабдықтар
9.1.4.1 бұрғылау құрылғысы және оның түрлерін білу. Қайрау құрылғысыі туралы түсініктің болуы;
9.1.4.2 өз бетінше бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу, орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп беру;

9.1.1.1 понимать уважительное отношение к иному мнению;
1.2 Ведение и материаловедение
9.1.2.1 знать общие сведения о материалах
9.1.2.2. проявлять интерес к материаловедению;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
9.1.3.1 знать организацию рабочего места;
9.1.3.2 владение инструментами и соблюдение правил безопасности работы;
1.4 Инструменты и оборудования
9.1.4.1 уметь использовать на работе инструменты и приспособления;
9.1.4.2 уметь использовать инструменты и их поправки;
2. Технологии выполнения работ.
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
9.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
9.2.1.2 знать приемы правки листового и профильного металла;
2.2 Конструирование
9.2.2.1 понимать конструкторскую документацию;
2.3 Основы графической грамоты
9.2.3.1 понимать разработку технологической документации;
9.2.3.2 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
2.4 Отработка технологических навыков
9.2.4.1 понимать последовательность выполнения технологических операций;
9.2.4.2 уметь резать металла;
9.2.4.3 уметь выполнять сложные технологические операции;
2.5 Размерная слесарная обработка
9.2.5.1 уметь осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу
9.2.5.2 знать техника безопасности при размерной работе;
9.2.5.3 знать инструменты для обработки отверстий: сверла, зенкеры, зенковки, развертки;
2.6 Художественная обработка металла.
9.2.6.1 уметь выполнять художественную отделку металла;
9.2.6.2 понимать: рельеф, барельеф, горельеф;
2.7 Лабораторные работы
9.2.7.1 знать технику безопасности при работе;
9.2.7.2 знать упражнения по разметке: построение отрезков под заданными углами, деление отрезка и окружности на равные части при помощи циркуля и линейки;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
9.2.8.1 знать технику безопасности и организацию рабочего места;
9.2.8.2 уметь помогать младшим школьникам в выполнении сложных работ самостоятельная работа (чеканка);
3. Анализ и оценивание предметов труда.
3.1 Представление результатов своей деятельности
9.3.1.1 уметь составлять технологическую карту;
9.3.1.2 анализировать последовательность выполнения работы;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
9.3.2.1 уметь подготавливать работы к выставке, фотоотчет о выполнении;
9.3.2.2 уметь оформлять изделия и последовательно выполнять работу;
3.3 Участие в выставках всех уровней
9.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 уметь самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Слесарное дело";
1.2 Ведение и материаловедение
9.1.2.1 понимать материаловедение;
9.1.2.2. знать свойства цветных и черных металлов;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
9.1.3.1 ознакомить приемами метало обработки (видеоматериал);
9.1.3.2 общие сведения о правке метала;
1.4 Инструменты и оборудования
9.1.4.1 понимать технологию раскроя листового материала;
9.1.4.2 знать правила и приемы ручной обработки толстостенного метала;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
9.2.1.1 знать организацию рабочего места;
9.2.1.2 уметь планировать и составлять технологическую карту;
2.2 Конструирование
9.2.2.1 уметь выполнять зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия (ювелирные изделия казахского народа);
9.2.2.2 понимать методы и приемы выполнения ювелирного кольца;
2.3 Основы графической грамоты
9.2.3.1 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
9.2.3.2 уметь использовать измерительные инструменты (циркуль и транспортир);
2.4 Отработка технологических навыков
9.2.4.1 знать опиливание неровных поверхности фасонной формы;
9.2.4.2 уметь обработку рельефной формы;
9.2.4.3 знать правила и приемы гибки; металла сложной формы;
2.5 Размерная слесарная обработка
9.2.5.1 уметь использовать при объемной работе измерительные и разметочные инструменты;
9.2.5.2 уметь опиливать цилиндрическим и квадратным сечением;
9.2.5.3 уметь нарезать наружную крепежную резьбу;
2.6 Художественная обработка металла
9.2.6.1 уметь выполнять изделия с художественной отделкой (шкатулка, картина);
9.2.6.2 знать технику чеканки;
2.7 Лабораторные работы
9.2.7.1 уметь разрабатывать технологический процесс изготовляемых деталей;
9.2.7.2 знать подсчет значений предельных размеров по данном чертеже;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
9.2.8.1 знать разработку технологических карт по слесарным операциям (по выбору);
9.2.8.2 уметь ориентироваться по заготовке и по материалам
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
9.3.1.1 знать последовательность выполнения работы;
9.3.1.2. уметь анализировать результат работы;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
9.3.2.1 уметь оформлять изделия и последовательно выполнять работу;
9.3.2.2 знать отделку и оформление при сборке;
3.3 Участие в выставках всех уровней
9.3.3.2 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.3.1 знать об основах организации труда слесарного дело;
1.2 Ведение и материаловедение
9.1.2.1 знать цветные и черные металлы;
9.1.2.2 знать свойства материалов и их разновидности
1.3 Правила и приемы слесарных работ
9.1.3.1 ознакомить приемами метало обработки (видеоматериал);
9.1.3.2 общие сведения о правке метала;
1.4 Инструменты и оборудования
9.1.4.1 знать устройство сверл, их виды. Иметь представление об устройстве точильного станка;
9.1.4.2 уметь самостоятельно составлять технологическую карту изделия, делать отчет о качестве выполненной работы;

9.1.4.3 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
9.2.1.1 материалдармен ұлттық нақышта орындауды түсіну (чеканка, зергерлік бұйым);
9.2.1.2 алда жасайтын бұйымды жоспарлау бойынша құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
9.2.1.3 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу
2.2 Құрастыру
9.2.2.1 зергерлік сақинаны жасаудың тәсілдері мен әдістерін түсіну;
9.2.2.2 зергерлік металдарды дәнекерлеу және біріктіруді түсіну
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
9.2.3.1 өлшеу құралдарын қолдана білу (циркуль және транспортир);
9.2.3.2 бұйымның графикалық құжатын бейнелеу және білу
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
9.2.4.1 көмекші құралдарды жасай білу;
9.2.4.2 көмекші құралдардың көмегімен металды кесу тәсілдері мен ережелерін білу;
9.2.4.3 жеңіл операцияларды кезектілікпен орындай білу;
9.2.4.4 әр түрлі материалдардан суреттер жиынтығын әрлеу негізінде слесарлық бұйымды дайындау технологиясын сақтай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
9.2.5.1 көмекші құралдарды қолдана білу;
9.2.5.2 бұйымның технологиялық картасын білу
9. 2.5.3 бөлшектерді жинаудың технологиялық процесін түсіну;
9.2.5.4 контурлық және ішкі жиекті егеулеуді орындай білу;
9.2.5.5 өз бетінше контурларды егеулей білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
9.2.6.1 сымнан жасау техникасын білу;
9.2.6.2 бөлшектерді ұлттық нақышта көркем безендіруді жасай білу
2.7
Зертханалық жұмыстар
9.2.7.1 өлшемдердің дайындығын анықтай білу;
9.2.7.2 жіберілген қателікті білдіретін түрдегі сызбаны оқи білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
9.2.8.1 бейнематериал көру, мәлімет жинау білу;
9.2.8.2 суреттеме салу және тақырыптарды таңдай білу (чеканка бағыты);
9.2.8.3 көлемді және рельефті беттерді орындай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
9.3.1.1 техникалық картаны кезектілікпен құрастыру және жұмысты талдау;
9.3.1.2 өзінің жұмысын бағалай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
9.3.2.1 жинақтау кезінде өңдеу мен дайындауды білу;
9.3.2.2 бөлшектер бойынша және жалпы жоспар бойынша бұйымды дайындау және толықтыра білу;
9.3.2.3 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
9.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
4-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар

9.1.4.3 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
9.2.1.1 понимать выполнение с материалом в национальном стиле. (чеканка, ювелирные изделия);
9.2.1.2 знать подготовку инструментов и приспособлении по планированию будущего изделия;
9.2.1.3 знать использование шаблонов и их изготовление
2.2 Конструирование
9.2.2.1 понимать методы и приемы выполнения ювелирного кольца;
9.2.2.2 понимать соединение и пайку ювелирных металлов;
2.3 Основы графической грамоты
9.2.3.1 уметь использовать измерительные инструменты (циркуль и транспортир);
9.2.3.2 знать и уметь изображение графической документации изделия
2.4 Отработка технологических навыков.
9.2.4.1 уметь выполнять вспомогательные приспособления;
9.2.4.2 знать правила и приемы резание металла с помощью вспомогательных инструментов.
9.2.4.3 уметь последовательно выполнять несложные операции.
9.2.4.4 уметь соблюдать технологию изготовления слесарных изделия с наборным рисунком из разных материалов последующей отделкой.
2.5 Размерная слесарная обработка.
9.2.5.1 уметь использовать вспомогательные приспособления;
9.2.5.2 знать технологическую карту изделия;
9.2.5.3 понимать технологический процесс сборки деталей;
9.2.5.4 уметь выполнять обработку напильником контурных и внутренних кромок, их скругление;
9.2.5.5 уметь самостоятельно выполнять опиливание контуров;
2.6 Художественная обработка металла.
9.2.6.1 знать технику выполнения из проволки;
9.2.6.2 уметь выполнять художественную отделку деталей в национальном стиле;
2.7 Лабораторные работы.
9.2.7.1 уметь определять готовность размеров;
9.2.7.2 уметь читать чертежей с обозначением допустимых погрешности формы;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
9.2.8.1 знать сбор сведении, просмотр видео материалов;
9.2.8.2 уметь рисовать зарисовки и выбор темы (направление чеканка);
9.2.8.3 уметь выполнять объемные и рельефные поверхности;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности.
9.3.1.1 уметь последовательно составлять технологическую карту и анализировать работу;
9.3.1.2 уметь само оценивать свою работу;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
9.3.2.1 знать отделку и оформление при сборке;
9.3.2.2 уметь дополнить и оформить изделие как по частям и в общем плане;
9.3.2.3 знать дополнение и устранение недостатков изделия;
3.3 Участие в выставках всех уровней
9.3.3.1 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
9.1.3.1 слесарлық іс бойынша негізгі еңбек ұйымдары туралы білу
1.2 Кіріспе және материалтану
9.1.2.1 материалдардың қасиетін және оның түрлерін білу;
9.1.2.2 металдың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттерін түсіну
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
9.1.3.1 сызықтық белгілеуді білу;
9.1.3.2 қосымша құрылғыларды қолдана білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
9.1.4.1 құралға ұстағыш жасау үшін материалдарды білу және таңдай білу;
9.1.4.2 үлгі және сызбаға сәйкес тапсырма бойынша өз бетінше бағдарлай білу, алдағы жұмысты жоспарлау
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
9.2.1.1 құралдар мен құрылғыларға қызмет көрсетуді түсіну
9.2.1.2 слесарлық іс бойынша жұмыс орнын ұйымдастыра білу
2.2 Құрастыру
9.2.2.1 зергерлік металдарды дәнекерлеу және біріктіруді түсіну;
9.2.2.2 материалды дайындауды және металды егеулеуді білу;
9.2.2.3 қатты металдан құрастыруды білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
9.2.3.1 бұйымның графикалық құжатын бейнелеу және білу;
9.2.3.2 бұйымның техникалық суретін орындай білу;
9.2.3.3 бөлшектердің техникалық суретін рәсімдей білу
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
9.2.4.1 жинақтау мен әрлеуді дайындай білу
9.2.4.2 сызбаүлгі, ұяшықтың көмегімен белгіні қоюды орындау
9.2.4.3 металды аралау мен егеу тәсілдерін білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
9.2.5.1 өз бетінше контурларды егеулей білу;
9.2.5.2 бетті жылтырату, бұрышты ұштау технологиясын білу және сақтау;
9.2.5.3 металдың бетін жылтыратуды жасай білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
9.2.6.1. бөлшектің бетін өрнектеу тәсілдерін білу;
9.2.6.2. металл қалдықтарынан мүсіндеу жұмысын білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
9.2.7.1 кедір-бұдырдан бетінің орналасуын білу;
9.2.7.2 бөлшектердің техникалық сипатын құрастыра білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
9.2.8.1 көлемді және рельефті беттерді орындай білу;
9.2.8.2 материалдарды аз қолдана білу;
9.2.8.3 чеканка бойынша құралдарды қолдана білу және тану;
9.2.8.4 чеканка бойынша көпсалалы композицияны орындай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
9.3.1.1 орындалған жұмысты кезектілікпен өз бетінше талдай білу;
9.3.1.2 өз жұмысын ұсына білу(қорғау)
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
9.3.2.1 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу;

1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.3.1 знать об основах организации труда слесарного дело;
1.2 Ведение и материаловедение
9.1.2.1 знать свойства материалов и их разновидности
9.1.2.2. иметь представление о физических, механических и технологических свойствах металла;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
9.1.3.1 знать линейную разметку;
9.1.3.2 уметь использовать дополнительные приспособления
1.4 Инструменты и оборудования
9.1.4.1 знать и уметь подбирать материал для изготовления ручек для инструмента;
9.1.4.2 уметь самостоятельно ориентироваться в задании по образцу и чертежу, планировать предстоящую работу
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
9.2.1.1 понимать обслуживание инструментов и приспособления;
9.2.1.2 знать организацию рабочего места по слесарному делу;
2.2 Конструирование
9.2.2.1 понимать соединение и пайку ювелирных металлов;
9.2.2.2 знать опиливание металлов и отделку материалов;
9.2.2.3 знать конструирование из твердых материалов;
2.3 Основы графической грамоты
9.2.3.1 знать и уметь изображение графической документации изделия;
9.2.3.2 уметь выполнять технический рисунок изделия;
9.2.3.3 уметь оформлять технические рисунки деталей;
2.4 Отработка технологических навыков.
9.2.4.1 уметь изготавливать сборку и отделку.
9.2.4.2 уметь выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.2.4.3 знать приемы опиливания и пиления металла;
2.5 Размерная слесарная обработка
9.2.5.1 уметь самостоятельно выполнять опиливание контуров;
9.2.5.2 знать и соблюдать технологию шлифования поверхности, затачивать необходимый угол;
9.2.5.3 уметь выполнять прозрачную отделку поверхности металла с полированием;
2.6 Художественная обработка металла
9.2.6.1 знать приемов орнаментацией, поверхности деталей;
9.2.6.2 знать скульптурную работу из отходов металлов;
2.7 Лабораторные работы
9.2.7.1 знать расположение поверхности их шероховатости;
9.2.7.2 уметь составлять техническое описание деталей;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
9.2.8.1 уметь выполнять объемные и рельефные поверхности;
9.2.8.2 уметь использовать минимальные материалы;
9.2.8.3 знать и уметь использовать инструменты по чеканке;
9.2.8.4 уметь выполнять многофигурную композицию по чеканке;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
9.3.1.1 уметь само анализировать последовательно проделанную работу;
9.3.1.2 уметь представлять свою работу (защита);
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
9.3.2.1 знать дополнение и устранение недостатков изделия;

9.3.2.2 мектеп көрмелеріне өз жұмысын ұсына білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
9.3.3.1 жұмысты талдау
3.4 БАҚ жұмысты жариялау.
9.3.4.1 жұмыс тәсілдері туралы оқу фильмін құрастыра білу
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 қазақ халқының тарихын және мәдениетін түсіну
1.2 кіріспе және материалтану
10.1.2.1 материалдар туралы жалпы мәліметті түсіну;
10.1.2.2 металдың химиялық және физикалық қасиеттерін түсіну
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
10.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
10.1.3.2 құралдарды кәсіби деңгейде меңгеру және жұмыс жасай білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
10.1.4.1 берілген жұмысты өз бетінше орындай білу;
10.1.4.2 өлшеу құралдарын қолдана білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
10.2.1.1 слесарлық жұмыстың жалпы сипаттамасын білу;
10.2.1.2. металды июге дайындауды білу: маңызы, құралдар, құрылғылар
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 бұйымды құрастыруды түсіну;
10.2.2.2 алда жасалатын бұйымның суретін және нобайын сызбанұсқасын жасай білу (қазақ халқының ДПИ)
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
10.2.3.1 технологиялық картаны құрастыру, металды кесу картасы;
10.2.3.2 бұйымның макеті, үлгісі, сызбасы, суретін жасай білу (қағаз)
2.4
Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 өндірістік тапсырмаларды орындау кезектілігін білу;
10.2.4.2 электрлі құралдың көмегімен металды кесуді білу;
10.2.4.3 қысқыштың көмегімен металды бүге білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
10.2.5.1 жұмыстың эскизін, технологиялық картаны құрастыра білу;
10.2.5.2 әр түрлі тәсілдермен металды кесе білу;
10.2.5.3 қол арамен аралай білу;
10.2.5.4 қиғаш аралау тәсілін түсіну
2.6 Металды көркемдік өңдеу
10.2.6.1 зергерлік бұйымдардың бетін жылтырату;
10.2.6.2 күміспен, түрлі-түсті металдармен бөлшектердің бетін өрнектеу тәсілдерін білу
2.7
Зертханалық жұмыстар
10.2.7.1 жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу;
10.2.7.2 берілген мәлімет бойынша бетті егеулеу алгоритмін білу: дайындама материалы, өлшемі және формасы, өңдеудің тазалығы, формасының өзгеруі
2.8
Білім алушылардың өзіндік жұмысы
10.2.8.1 жұмыс орнын ұйымдастыру және техника қауіпсіздігін білу;
10.2.8.2 слесарлық операциялар бойынша технологиялық карталарды құрастыра білу (таңдау бойынша)
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету

9.3.2.2 уметь представлять свою работу в школьных выставках;
3.3 Участие в выставках всех уровней
9.3.3.1 анализ работы;
3.4 Освещение работы в СМИ
9.3.4.1 уметь создавать учебные фильмы по приемам работы;
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение.
Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 понимать культуру и историю казахского народа;
1.2 Ведение и материаловедение.
10.1.2.1 понимать общие сведения о материалах.
10.1.2.2 понимать химические и физические свойства металла;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
10.1.3.1 знать организацию рабочего места;
10.1.3.2 уметь выполнять работы и владеть инструментами на профессиональном уровне;
1.4 Инструменты и оборудования.
10.1.4.1 уметь самостоятельно выполнять порученную работу;
10.1.4.2 уметь использовать измерительные инструменты;
2. Технологии выполнения работ.
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
10.2.1.1 знать общую характеристику слесарных работ;
10.2.1.2 знать подготовку к гибки метала: назначение, инструменты, приспособления;
2.2 Конструирование.
10.2.2.1 понимать конструирование изделий;
10.2.2.2 уметь выполнять зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия (ДПИ казахского народа);
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 уметь составлять технологическую карту, карта раскроя металла;
10.2.3.2 уметь выполнять рисунок, эскиз, шаблон, макет изделия (бумага);
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 знать последовательность выполнения производственных заданий;
10.2.4.2 знать резание металла с помощью электроинструментов;
10.2.4.3 уметь гибки металла с помощью тисков;
2.5 Размерная слесарная обработка
10.2.5.1. уметь составлять технологическую карту, эскиз работы;
10.2.5.2. уметь резать металл разными способами;
10.2.5.3 уметь пилить ручными ножовками;
10.2.5.4 понимать приемы пакетного и криволинейного пиления;
2.6 Художественная обработка металла
10.2.6.1 уметь полировать поверхность ювилирных изделий;
10.2.6.2 знать приемы орнаментацией, поверхности деталей, серебром, цветными металлами;
2.7 Лабораторные работы
10.2.7.1 знать технику безопасности при работе;
10.2.7.2 знать алгоритмы опиливания поверхностей по исходным данным: материал заготовки, размеры и форма, чистота обработки, отклонения форм;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
10.2.8.1 знать технику безопасности и организацию рабочего места;
10.2.8.2 уметь разрабатывать технологическую карту по слесарным операциям (по выбору);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности

10.3.1.1 өндірістік тапсырмаға технологиялық картаны құрастыру
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
9.3.2.1 көрмеге жұмысты дайындау, орындалуы туралы фотоесеп
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1 көрмеге жұмысты ұйымдастыра білу
2-тоқсан
1. Материалтану Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 "Слесарлық іс" пәні бойынша еңбек түрлерін түсіну
1.2 Кіріспе және материалтану
10.1.2.1 металдың химиялық және физикалық қасиеттерін түсіну;
10.1.2.2 материалдардың түрлерін ажырату
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
10.1.3.1 металды өңдеу тәсілдерін білу (бейнематериал);
10.1.3.2 металдың иілуі туралы жалпы мәліметті білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
10.1.4.1 сызбасы, техникалық суреті бойынша тапсырмаға бағдарлау, топтық әңгімелесу барысында жұмысты жоспарлай білу;
10.1.4.2 бұрғылау құрылғысын, оның түрлерін білу. Жону құрылғысын білу
2.Жұмысты орындау технологиясы.
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
10.2.1.1 металды қолмен бүгуді түсіну;
10.2.1.2 металды бүгу механизациясын түсіну
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 алда жасалатын бұйымның суретін және нобайын, сызбанұсқасын жасай білу (қазақ халқының ДПИ);
10.2.2.2 қағаз және картоннан құрастыра білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
10.2.3.1 өлшеу құралдарын қолдана білу (кронциркуль және транспортир);
10.2.3.2 бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу
2.4
Технологиялық
дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулей білу;
10.2.4.2 металды кесу үшін көмекші құралдарды жасай білу;
10.2.4.3 металды ию тәсілі мен ережесін білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
10.2.5.1 металды профильді өңдеу тәсілдерін түсіну;
10.2.5.2 кесу құралдарын қайрай білу;
10.2.5.3 қашау және бұрғыны қайрау ережесін сақтау, механикалық қайрақпен жұмыс жасау;
10.2.5.4 үлгі және шаблон, сызба бойынша дайындаманы белгілеу
2.6 Металды көркемдік өңдеу
10.2.6.1 қазақ ұлттық нақышта зергерлік бұйымдарды, бөлшектерді көркемдік өңдеуді орындай білу (құс мұрын, білезік, сырға);
10.2.6.2 өрнектермен бөлшектердің нобайын, эскизін жасау
2.7 Зертханалық жұмыстар
10.2.7.1 металды беріктігіне байланысты сынай білу;
10.2.7.2 бөлшектердің дайындалу дәлдігіне байланысты өлшеуді таңдай білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
10.2.8.1 кіші мектеп оұушыларына күрделі жұмысты, өзіндік жұмысты орындауға көмектесу(зергерлік бұйым);
10.2.8.2 материалдар бойынша бағдарлай білу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау

10.3.1.1 уметь составлять технологическую карту на производственные задания;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
9.3.2.1 уметь подготавливать работы к выставке, фотоотчет о выполнении;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1 знать организацию работы к выставке;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособления.
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 понимать виды труда по предмету "Слесарное дело";
1.2 Ведение и материаловедение
10.1.2.1 понимать химические и физические свойства металла;
10.1.2.2 различать разновидности материалов;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
10.1.3.1 знать приемы метало обработки (видеоматериал);
10.1.3.2. знать общие сведения о гибки метала;
1.4 Инструменты и оборудования.
10.1.4.1 уметь ориентироваться в задании по чертежу, техническому рисунку, планировать работу в групповой беседе;
10.1.4.2. знать устройство сверл, их виды. Иметь представление об устройстве токарного станка;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
10.2.1.1 понимать ручной гибки металла;
10.2.1.2 понимать механизацию гибки металла;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 уметь выполнять зарисовки, рисунки и наброски будущего изделия (ДПИ казахского народа);
10.2.2.2 уметь конструировать из бумаги и картона;
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 уметь использовать измерительные инструменты (кронциркуль и транспортир);
10.2.3.2 уметь составлять технологическую карту изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 знать опиливание неровных поверхности фасонной формы;
10.2.4.2 уметь выполнять вспомогательные приспособления для резания металла;
10.2.4.3 знать правила и приемы гибки металла;
2.5 Размерная слесарная обработка
10.2.5.1. уметь составлять технологическую карту, эскиз работы;
10.2.5.2. уметь резать металл разными способами;
10.2.5.3 соблюдать правила заточки долот и сверл. работать на механическом точиле;
10.2.5.4 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону;
2.6 Художественная обработка металла
10.2.6.1 уметь художественную отделку деталей в стиле казахских национальных ювелирных изделий (құс мұрын, браслеты и серьги);
10.2.6.2 уметь выполнять эскизы, наброски деталей с орнаментами;
2.7 Лабораторные работы
10.2.7.1 уметь испытывать металл на прочность;
10.2.7.2 знать выбор измерения в зависимости от точности изготовления деталей;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
10.2.8.1 уметь помогать младшим школьникам в выполнении сложных работ, самостоятельная работа (ювелирные изделия);
10.2.8.2 уметь ориентироваться по заготовке и по материалам;
3. Анализ и оценивание предметов труда.

3.1 Өз іс-
әрекетінің нәтижиесін көрсету
10.3.1.1 өндірістік тапсырмаға технологиялық картаны құрастыру;
10.3.1.2 өндірісте технологиялық картаны құрастыра білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
10.3.2.1 бұйымды безендіруде жұмысты кезектілікпен орындай білу;
10.3.2.2 жинақтау кезінде дайындау мен өңдеуді білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
3-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 слесарь кәсібінің кәсіби сипаттамасын түсіну
1.2 кіріспе және материалтану
10.1.2.1 материалдардың қасиетін және оның түрлерін білу;
10.1.2.2 материалдар мен қорытпаларды білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
10.1.3.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу и оснастки;
10.1.3.2 сызықтық белгілеуді білу;
10.1.3.3 жазықтықта белгілей білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
10.1.4.1 өз бетінше бұйымның технологиялық картасын құрастыра білу, орындалған жұмыстың сапасы туралы есеп беру;
10.1.4.2 көру мақсатында картоннан немесе ермексаздан геометриялық пішіндер жасай білу (қолда бар заттармен);
10.1.4.3 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу
2.Жұмысты орындау технологиясы
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
10.2.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
10.2.1.2 материалдармен ұлттық нақышта орындауды түсіну;
10.2.1.3 алда жасайтын бұйымды жоспарлау бойынша құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 қағаз және картоннан құрастыра білу;
10.2.2.2 бұйымның қалпын жасай білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
10.2.3.1 бұйымның графикалық бейнесін құрастыра білу;
10.2.3.2 техникалық суретті рәсімдей білу;
10.2.3.3. металдан өнер туындыларын орындай білу
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 электрлі құралдың және көмекші құралдардың көмегімен металды кесудің тәсілдері мен ережесін білу;
10.2.4.2 жеңіл операцияларды кезектілікпен орындай білу;
10.2.4.3 пішінді формалардың тегіс емес беттерін егеулей білу;
10.2.4.4 таңдау бойынша бұйымды жасау, кітап сөресінің эскизін орындай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
10.2.5.1 металды өңдеуге қойылатын техникалық талаптарды сақтау;
10.2.5.2 тесікті бұрғылау кезіндегі жұмыс сапасын бақылау;
10.2.5.3 тойтару арқылы біріктіре білу;
10.2.5.4 қисық метал беттерімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.5.5 металды профильді егеулеу тәсілдерін білу;
10.2.5.6 слесарлық құралдарды, пышақты қайрауды орындай білу

3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1 уметь составлять технологическую карту на производственные задания;
10.3.1.2 уметь составление технологической карты в производстве;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
10.3.2.1 уметь оформлять изделие и последовательно выполнять работу.
10.3.2.2. уметь отделку и оформление при сборке;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1. уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда.
10.1.1.1 понимать квалификационные характеристики профессии слесаря;
1.2 Ведение и материаловедение
10.1.2.1 знать свойства материалов и их разновидности;
10.1.2.2 знать материалы и сплавы;
1.3 Правила и приемы слесарных работ
10.1.3.1 знать организацию рабочего места и оснастки;
10.1.3.2 знать линейную разметку;
10.1.3.3 знать плоскостную разметку;
1.4 Инструменты и оборудования.
10.1.4.1 уметь самостоятельно составлять технологическую карту изделия, делать отчет о качестве выполненной работы;
10.1.4.2 уметь делать геометрические фигуры из картона или с пластилина в целях видения (подручных средств);
10.1.4.3 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ.
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки
10.2.1.1. знать организацию рабочего места;
10.2.1.2 понимать выполнение с материалом в национальном стиле;
10.2.1.3 знать подготовку инструментов и приспособлении по планированию будущего изделия;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 уметь конструировать из бумаги и картона;
10.2.2.2 уметь выполнять шаблон изделия;
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 уметь составлять графическую изображение деталей;
10.2.3.2 уметь оформлять технический рисунок;
10.2.3.3 уметь выполнять художественную отделку из металла;
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 знать правила и приемы резание металла с помощью эл. инструментов и вспомогательных инструментов;
10.2.4.2 уметь последовательно выполнять несложных операции.
10.2.4.3 уметь опиливать неровные поверхности фасонной формы.
10.2.4.4 уметь выполнять эскиз совка, книжной полки, изготавливать изделия по выбору.
2.5 Размерная слесарная обработка
10.2.5.1 контролировать качество работы при сверлении отверстий;
10.2.5.2 знать технические требования к обработке металла;
10.2.5.3 уметь соединять клепочные соединения;
10.2.5.4 уметь владеть приемами криволинейных поверхности металла;
10.2.5.5 знать приемы профильного опиливания металла;
10.2.5.6 уметь выполнять заточку ножей, слесарных инструментов;

2.6 Металды көркемдік өңдеу
10.2.6.1 өрнектермен бөлшектердің нобайын, эскизін жасау;
10.2.6.2 технологиялық картаны құрастыру , бұйымды жасаудың кезектілігін білу;
10.2.6.3 ұлттық бағытта өз нақышын жасай білу
2.7 Зертханалық жұмыстар
10.2.7.1 штангенциркулмен және микрометрмен өлшей білу;
10.2.7.2 өңдеу әдібін анықтай білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
10.2.8.1 суреттеме салу және тақырыптарды таңдай білу (зергерлік бұйым бағыты);
10.2.8.2 дайындамаларға және эскиздерге бағдарлана білу;
10.2.8.3 бейнематериал көру, мәлімет жинау
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
10.3.1.1 сызба түрінде есеп құрастыру;
10.3.1.2 орындалған жұмысты кезектілікпен өз бетінше талдай білу
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
10.3.2.1 жинақтау кезінде дайындау мен өңдеуді білу;
10.3.2.2 бөлшектер бойынша және жалпы жоспар бойынша бұйымды дайындау және толықтыра білу;
10.3.2.3 бұйымның кемшілігін жоюды және толықтыруды білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1 мектеп ішілік іс-шаралар мен көрмелерге қатыса алу
4-тоқсан
1. Материалтану Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 слесарь кәсібінің кәсіби сипаттамасын түсіну;
1.2 Кіріспе және материалтану
10.1.2.1 металдардың құрылымы мен оқыту әдістерін білу;
10.1.2.2 металдардың қасиеттерін білу
1.3 Слесарлық жұмыстың тәсілдері мен ережесі
10.1.3.1 жазықтықта белгілей білу;
10.1.3.2 кеңістіктік белгілеуді білу;
10.1.3.3 қосымша құрылғыларды қолдана білу
1.4 Құралдар мен жабдықтар
10.1.4.1 жұмыс орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау және білу;
10.1.4.2 құралдар мен құрылғыларды дұрыстау және қызмет көрсете білу;
10.1.4.3 білдекті бағдарламалық қамтамасыз ету столярлық жұмысты автоматтандыру және механизациясы туралы түсініктің болуы
2.Жұмысты орындау технологиясы.
2.1 Слесарлық өңдеуге дайындық операциялары
10.2.1.1 алда жасайтын бұйымды жоспарлау бойынша құралдар мен құрылғыларды дайындай білу;
10.2.1.2 үлгілерді қолдануды және оның дайындалуын білу;
10.2.1.3 слесарлық іс бойынша жұмыс орнын ұйымдастыра білу
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 құрастырудың технологиялық картасын білу;
10.2.2.2 қатты металдан құрастыруды білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері.
10.2.3.1 металды көлемді, рельефті және контурлы өңдеуді түсіну;
10.2.3.2 бұйымды көркем безендіруді орындау (қобдиша, декоративті жақтау)

2.6 Художественная обработка металла
10.2.6.1 уметь выполнять эскизы, наброски деталей с орнаментами;
10.2.6.2 уметь составлять технологическую карту, знать последовательность выполнения изделия;
10.2.6.3 уметь выполнять свой стиль с национальным направлении;
2.7 Лабораторные работы
10.2.7.1 уметь измерять штангенциркулем и микрометром;
10.2.7.2 знать определение припусков на обработку;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
10.2.8.1 уметь рисовать зарисовки и выбор темы (направление ювелирные изделия);
10.2.8.2 уметь ориентироваться по заготовке и по эскизам (наброскам);
10.2.8.3 сбор сведении, просмотр видео материалов;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1. уметь составлять отчет в виде чертежа;
10.3.1.2. уметь само анализировать последовательно проделанную работу;
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
10.3.2.1 уметь отделку и оформление при сборке;
10.3.2.2 уметь дополнить и оформить изделие как по частям и в общем плане;
10.3.2.3 знать дополнение и устранение недостатков изделия;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1 уметь участвовать внутри школьных мероприятиях и выставках;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособление.
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 понимать квалификационные характеристики профессии слесаря;
1.2 Ведение и материаловедение
10.1.2.1 знать методы изучения и структуры металла;
10.1.2.2 знать свойства металлов;
1.3 Правила и приемы слесарных работ.
10.1.3.1 знать плоскостную разметку;
10.1.3.2 знать пространственную разметку;
10.1.3.3 уметь использовать дополнительные приспособления;
1.4 Инструменты и оборудования.
10.1.4.1. знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ.
10.1.4.2. уметь исправлять и обслуживать инструменты и приспособления.
10.1.4.3. понимать представление о механизации и автоматизации столярных работ, станках с программным обеспечением;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Подготовительные операции слесарной обработки.
10.2.1.1 знать подготовку инструментов и приспособлении по планированию будущего изделия;
10.2.1.2 знать использование шаблонов и их изготовление;
10.2.1.3 знать организацию рабочего места по слесарному делу;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 знать технологическую карту конструкции;
10.2.2.2 знать конструирование из твердых материалов;
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 понимать объемную, рельефную и контурную обработку металла;
10.2.3.2 уметь выполнять изделия с художественной отделкой (шкатулка, декоративная рамка);

2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 кемшілікті анықтай білу, талдау, оны жоюдың әдістерін орнату;
10.2.4.2 таңдау бойынша жұмысты орындай білу;
10.2.4.3 штангенциркулмен мөлшерін бақылау және өлшеуді орындай білу
2.5 Мөлшерлі слесарлық өңдеу
10.2.5.1 үлгі, шаблон, сызбасы бойынша дайындаманы белгілей білу;
10.2.5.2 механикалық қайрақпен жұмыс, ұңғы және бұрғы, қашауды қайрау ережесін білу;
10.2.5.3 тесікті бұрғылау кезіндегі жұмыс сапасын бақылай білу
2.6 Металды көркемдік өңдеу.
10.2.6.1 штамп технологиясын білу;
10.2.6.2 тегіс қисық сызықты пішіннен қарапайым өрнек жасай білу
2.7 Зертханалық жұмыстар.
10.2.7.1 слесарлық жұмыстың түріне қарай кесу құралын таңдай білу;
10.2.7.2 бөлшектің үлгісі бойынша эскизін құрастыра білу
2.8 Білім алушылардың өзіндік жұмысы
10.2.8.1 слесарлық операциялар бойынша технологиялық карталарды құрастыра білу;
10.2.8.2 металды механикалық жолмен кесу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Өз іс-әрекетінің нәтижиесін көрсету
10.3.1.1 техникалық нұсқасын құрастыра білу
10.3.1.2 өз жұмысын ұсына білу (қорғау)
3.2 Тұрақты әрекеттегі мектеп көрмесіне жұмысты ұсыну
10.3.2.1 ұлттық нақышта бұйымды безендіре білу;
10.3.2.2 мектеп көрмелеріне өз жұмысын ұсына білу
3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1 жұмысты талдау
3.4 БАҚ жұмысты жариялау
10.3.4.1 профиль бойынша оқу фильмін жасай білу
Ескерту: білім беру ұйымында оқу-еңбек үдерісін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді.
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Аяқ киім ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. "Кәсіби еңбекке баулу. Аяқ киім ісі" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Аспаптар және жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбек затын дайындау технологиясы";

2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 уметь определять недостатки, анализировать, устанавливать способы их устранения
10.2.4.2 уметь выполнять работу по выбору.
10.2.4.3 уметь выполнять замер и контроль размеров штангенциркулем;
2.5 Размерная слесарная обработка
10.2.5.1. уметь составлять технологическую карту, эскиз работы;
10.2.5.2. уметь резать металл разными способами;
10.2.5.3 уметь контролировать качество работы при сверлении, отверстий;
2.6 Художественная обработка металла.
10.2.6.1 знать технологию штампа;
10.2.6.2 уметь выполнять несложный орнамент из плавных криволинейных форм;
2.7 Лабораторные работы
10.2.7.1 уметь выбирать режущих инструментов по видам слесарных работ;
10.2.7.2 уметь составлять эскизов по образцам деталей;
2.8 Самостоятельная работа обучающихся
10.2.8.1 знать разработку технологических карт по слесарным операциям;
10.2.8.2 уметь рубить металл механическим путем;
3. Анализ и оценивание предметов труда.
3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1 уметь составлять технический эскиз;
10.3.1.2 уметь представлять свою работу (защита);
3.2 Представление работ на постоянно действующей школьной выставке
10.3.2.1 знать оформление изделии в национальном стиле;
10.3.2.2 уметь представлять свою работу в школьных выставках;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1 анализ работы;
3.4 Освещение работы в СМИ
10.3.4.1 уметь создавать учебные фильмы по профилю;
Примечание: последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Приложение 5 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Обувное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
76. Программа по профилю "Обувное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология изготовления предмета труда";

3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
77. "Материалтану. Аспаптар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек заты туралы жалпы мәліметтер;
2) материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау;
3) этика және еңбек заңнамасы.
78. "Еңбек затын дайындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу;
2) жапсыра тігу әдісімен аяқ киімді жөндеу;
3) аяқ киімнің үстін жөндеу;
4) аяқ киімнің тақасын жөндеу;
5) аяқ киімнің табан бөлігін жөндеу;
6) тоқыма аяқ киімін жөндеу;
7) каучук табаны бар аяқ киімді жөндеу.
79. 10-(өндірістік) сынып:
1) бекітудің сандал әдісімен аяқ киімді жөндеу және тігу;
2) киізден жасалған аяқ киімді жөндеу және тігу;
3) өндірістік машиналарды реттеу технологиясы;
4) бөлме аяқ киімін тігу;
5) тоқыма аяқ киімді тігу.
80. "Еңбек заттарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек заттарын талдау және бағалау;
2) қорытынды бақылау жұмысы.
81. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Аспаптар мен жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы түсіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Аяқ киім тігуші" кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 аяқ киім өндірісінің кәсіптері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.1.5
қоғам өмірінде еңбектің мәнін түсіну;
7.1.1.6
өз бетімен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және пайдалану;
7.1.2.1
аяқ киім шеберханасы және оның құрылғылары туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.2
шеберхана жабдықтарының қолданылуы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.3
инструментаьщиктің, бригадирдің қызметін білу
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Аяқ киім ісі" пәнінің аса маңызды ерекшеліктерін білуді және түсінуді көрсету;
8.1.1.3 технологиялық операциялардың атауларын және терминдерін түсіну және қолдану;
8.1.1.4 өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.2.4 шеберханада ішкі тәртіпті сақтау;
8.1.2.5
шеберханада кезекшілердің міндеттерін орындау;
8.1.2.6
шеберханада материалдар мен жабдықтарға ұқыпты қатынас білдіру;
8.1.2.7 санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау: жұмыстан кейін қолды сабынмен жуу, желіммен жұмыста қорғаныс майларын қолдану, арнайы киімнің тазалығын және ұқыптылығын сақтау
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынас көрсету;
9.1.1.2 "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;

3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
77. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) анализ материалов, инструментов и оборудования;
3) этика и трудовое законодательство.
78. Раздел "Технология изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) ремонт обуви клеевым методом;
2) ремонт обуви пришивным методом;
3) ремонт верха обуви;
4) ремонт каблучной части обуви;
5) ремонт подметочной части обуви;
6) ремонт текстильной обуви;
7) ремонт обуви на каучуковой подошве.
79. 10 (производственный) класс:
1) ремонт и пошив обуви сандального метода крепления;
2) ремонт и пошив валяной обуви;
3) технология регулировки производственных машин;
4) пошив комнатной обуви;
5) пошив текстильной обуви.
80. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) контрольная итоговая работа.
81. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности предмета "Обувное дело" с помощью учителя;
7.​1.​1.​3 знать особенности профессии "Обувщик";
7.​1.​1.​4 иметь представление о профессиях обувного производства;
7.​1.​1.​5 понимать значение труда в жизни общества
7.​1.​1.​6 понимать и использовать техническую терминологию в самостояте-льной речи;
7.​1.​2.​1 иметь представление о обувной мастерской и ее устройстве;
7.​1.​2.​2 иметь представление о назначении оборудования мастерской;
7.​1.​2.​3 знать назначение инструментальщика, бригадира
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Обувное дело";
8.​1.​1.​3 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций;
8.​1.​1.​4 самостоятельно организовывать рабочее место.
8.​1.​2.​4 соблюдать внутренний порядок в мастерской.
8.​1.​2.​5 выполнять обязанности дежурных в мастерской.
8.​1.​2.​6 бережно относиться к материалам и оборудованию в мастерской;
8.​1.​2.​7 соблюдать санитарно-гигиенические требования: мыть руки мылом после работы, использовать защитные мази при работе с клеем, сохранять чистоту и аккуратность спецодежды
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно
изучать и описывать особенности предмета "Обувное дело";

9.1.1.3 аяқ киім фабрикасында еңбекті ұйымдастыру негіздері туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.4 өзінің дара ерекшеліктерін кәсіби талаптармен арақатынаста белгілеу;
9.1.1.5 жұмыстарды орындауда санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау;
9.1.2.6 инструмент үшін жауапты адамдардың міндеттерін білу;
9.1.2.7
кейінгі жұмыстар үшін материалды дайындай білу;
9.1.2.8 инструменттерді ұсақ жөндеуден өткізуді орындай білу;
9.1.2.9
жұмыс орнын тәртіпке келтіре білу;
9.1.2.10
шеберханадағы аспаптар мен жабдықтардың сақталуы үшін жауапкершілікті сезіну және білу;
9.1.2.11 қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін аяқ киім өндірісінің факторларын білу, аяқ киім өнеркәсібінің кәсіпорындарында жүргізілетін қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды білу
10.1.1.1 аяқ киім өндірісімен салалас кәсіптер туралы білу;
10.1.1.2 аяқ киім тігуші кәсібінің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.3 аяқ киім ісінде қолданылатын ресурссақтаушы технологиялар туралы түсініктерінің болуы;
10.1.1.4 еңбек заттарын дайындауда материалдың қасиеттерін есепке алу;
10.1.2.5
ұйымдастырушылық біліктер мен дағдыларды меңгеру;
10.1.2.6 өндірістегі жеке гигиеның маңызы, тез шаршаудың басталу себептері туралы білу: шамадан тыс көп шаршауды туындататын бір қалыпта ұзақ жұмыс істеу, еңбектің ұтымсыз тәсілдері, жұмыс алдындағы жеткіліксіз демалыс, жұмыс орнының дұрыс емес жарықтандыру, жұмыстан кейін завод душын қолдану;
10.1.2.7 аяқ киім кәсіпорындарының цехтарында және аумағында қауіпсіздік ережелерін білу;
10.1.2.8 аяқ киім өнеркәсібінің кәсіпорындарында өрт қауіпсіздігі нұсқаулары мен ережелерін, өрт кезіндегі мінез-құлық ережелерін, электр құрылғылары мен электр желісінде өрт сөндірудің ерекшеліктерін және өрт сөндіру құралдарының түрлерін білу
1.2
Материалдарды, аспаптардың және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқытылған желімдер, натуралды материалдардан жасалған желімдер;
7.1.2.2 желімдердің қызметі мен жұмсалуын білу: аяқ киім желімі, казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім;
7.1.2.3 жабдықтар мен аспаптардың қызметін білу: термоактиватор, желімдік қабықшаларды кептіруге арналған шкаф, бөлшектерді кесуге арналған машина, шебер үстелі, балға, кием, әсемдеуші тері, табан-қалып, шебер үстелі, пышақ, тістеуіктер, бұрауыш;
7.1.2.4 термоактиваторда жұмыс істеуде қауіпсіздік шараларын білу, әсемдеуші терімен жұмыста қауіпсіздік шараларын білу;
7.1.2.4 өлшеуіш құралдарымен, сызғышты қолдана білу
нейка;
7.1.2.5 материалдарды білу: тері, микро-кеуекті резеңке, каучук, Ропид-5, 88-АС, Момент-1 желімдері, аяқ киім бояуы, балауыз;
7.1.2.6 технологиялық нормативтерді сақтау, материалды үнемдеп жұмсау;

9.​1.​1.​3 иметь представление об основах организации труда обувной фабрике;
9.​1.​1.​4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.​1.​1.​5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ.
9.​1.​2.​6 знать обязанности ответственных за инструмент;
9.​1.​2.​7 уметь подго-тавливать материал для последующих работ;
9.​1.​2.​8 уметь выполнять мелкий ремонт инструментов;
9.​1.​2.​9 уметь приводить в порядок рабочее место;
9.​1.​2.​10 нести ответ-ственность за сохранность инструментов и оборудо-вания, находящегося в мастерской;
9.​1.​2.​11 знать факторы обувного производства, оказывающие отрицательное воздействие на окружающую среду, мероприятия по охране окружающей среды, проводимые на предприятиях обувной про-мышленности
10.​1.​1.​1 знать о профессиях, смежных с обувным производством
10.​1.​1.​2 изучать квалификационные характеристики профессии обувщика;
10.​1.​1.​3 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемых в обувном деле;
10.​1.​1.​4 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;
10.​1.​2.​5
владеть организационными умениями и навыками;
10.​1.​2.​6 знать о значении личной гигиены на производстве,
причинах быстрого наступления усталости: длительная работа в одном и том же положении вызывающая излишнюю утомляемость, нерациональные приемы труда, недостаточный отдых перед работой, неправильное освещение рабочего места, использование заводского душа после работы.
10.​1.​2.​7. знать правила безопасности на территории и в цехах обувных предприятий;
10.​1.​2.​8 знать инструкции и правила пожарной безопасности на предприятиях обувной промышленности, правила поведения при пожаре, виды огнетушителейособенности тушения пожаров на электроустановках и электросети
1.2. Анализ материа-лов, инструментов и оборудования
7.​1.​2.​1 знать класси-фикацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натураль-ных матери-алов;
7.​1.​2.​2 знать назначение клеев: клей обувной, казеиновый, клоп для ремонта обуви в домашних условиях;
7.​1.​2.​3 знать назначение оборудования и инструмен-тов: термо-активатор, шкаф для сушки клеевых пленок, машина для обрезки деталей, верстак, молоток, кием, для клея, шлифовальная шкурка, лапка-стойка, верстак, нож, кусачки, отвертка;
7.​1.​2.​4 знать меры безопасности при работе на термоактиваторе, меры безопасности при работе со шлифовальной шкуркой;
7.​1.​2.​4 знать и уметь пользо-ваться измери-тельными инструмента-ми: линейка;
7.​1.​2.​5 знать материалы: кожа, микро-пористая резина, каучук, клей Ропид-5, 88-АС, Момент-1, обувная краска, воск; соблюдать технологичес-кие нормативы экономно расходовать материал;

7.1.2.8 аяқты тартпасы бар тігін машинасын қолдана білу
8.1.2.1 желімдердің жіктелуін білу: натуралды, жасанды және синтетикалық материалдардан жасалған наирит желімі;
8.1.2.2 желімнің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұстамдылығы, ұстап тұру уақыты, автивация уақыты, желім қабықшасының икемділігі, желіммен жұмыстың технологиялық режимдері;
8.1.2.3 аяқ киімнің бөлшектерін бекітуге арналған прессті, термоактиваторды, аяқ киімді әрлеуге арналған машинаны, желімдік қабықшаларын кептіруге арналған шкафты, шебер үстелін, балғаны, пышақты, созылмалы қысқаштарды білу;
8.1.2.4 прессте және созылмалы қысқаштармен жұмыста қауіпсіздік шараларын білу және орындау;
8.1.2.5 тігін машинасында және жіпті сөгушімен жұмыста қауіпсіздік шараларын білу және орындау;
8.1.2.6 баутесіктер мен ілгектерді қоюға арналған құрылғылардың қызметін білу, құрылғылардың негізгі бөлшектерін, тескіштерді және олардың қызметін, пуансондар және олардың қызметін, пуансондар мен тескіштерді алмастыру тәсілдерін, тескіштерді іріктеу ережесін білу;
8.1.2.7 баутесіктер мен ілгектерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: беріктігі, созылмалылығы, баутесіктер мен ілгектерді іріктеу ережесі;
8.1.2.8 материалдардың қызметін және қолданылуын білу: тері, резеңке, капрон, болат қосалқы материалдарды білу: аяқ киім желімі, шегелер, істіктер;
8.1.2.9 табан-қалыпта, бұрғылаушы станокта және аяқ киім инструментінде жұмыста қауіпсіздік шараларын білу және сақтау
9.1.2.1 жабдықтар мен аспаптарды қолдана білу: пресс, табан-қалып, термоактиватор, аяқ киімді әрлеуге арналған машина, бөлшектердің артығын кесуге арналған машина, шебер үстелі, пышақ, балға, рашпиль,желімге арналған қылқалам;
9.1.2.2 сәйкес материалдарға желімді таңдай білу;
9.1.2.3 материалды үнемдеп жұмсай білу;
9.1.2.4 тігін машинасында және шанышпалы инструменттермен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.5 резеңке желіммен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.6 микрокеуекті резеңкенің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ылғалға төзімділігі, ұсақталуға қарсы тұру, икемділігі, микрокеуекті ұлтандағы аяқ киімді жөндеуге арналған аяқкиім желімі;
9.1.2.7 аяқ киімнің астындағы бөлшектерді кесуге арналған машинада жұмыста және аяқ киім инструментімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.8 жабдықтар мен инструменттердің қызметі білу және оларды қолдана білу: аяқ киімді әрлеуге арналған машина, пресс, термоактиватор, табан-қалып, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф, шебер үстелі, пышақ, бұрауыш, түзетуші, балға, желімге арналған қылқалам;

7.​1.​2.​8 уметь пользоваться швейной машинкой с ножным приводом.
8.​1.​2.​1 знать классификацию клеев: из натуральных, искусствен-ных и синтетических материалов; клей наиритовый;
8.​1.​2.​2 знать физико-механические свойства клея: схватывае-мость, время схватывания, время активации, эластичность клеевой пленки, техно-логические режимы работы с клеем;
8.​1.​2.​3 знать пресс для прикрепления деталей обуви, термоактива-тор, машину для отделки обуви, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, молоток, нож, клещи затяжные;
8.​1.​2.​4 знать и выполнять меры безопасности при работе на прессе и с затяжными клещами;
8.​1.​2.​5 знать и выполнять меры безопасности при работе на швейной машине и с нитевспарыва-телем.
8.​1.​2.​6 знать назначение приспособле-ния для вставки блочек и крючков, основные детали прис-пособления, пробойники и их назначение, пуансоны и их назначение, приемы смены пробойников и пуансонов, правила подбора пробойников: 8.​1.​2.​7. знать физико-механические свойства материалов для блочек и крючков: прочность, ковкость, правила подбора блочек и крючков.
8.​1.​2.​8 знать назначение и использование материалов: кожа, резина, капрон, сталь; вспомогательные материалы: обувной клей, гвозди, штыри;
8.​1.​2.​9 знать и соблюдать меры безопасности при работе на лапке-стойке, на сверлиль-ном станке и с обувным инструментом
9.​1.​2.​1 уметь пользоваться оборудованием и инструмен-тами: пресс, лапка-стойка, термоактиватор, машина для отделки обуви, машина для обрезки излишков деталей, верстак, нож, молоток, рашпиль, кисть для клея;
9.​1.​2.​2 Уметь подбирать клей к соответству-ющим материалам;
9.​1.​2.​3 уметь экономно расходовать материал;
9.​1.​2.​4 соблюдать меры безопасности при работе на швейной машине и с колющими инструментами;
9.​1.​2.​5 соблюдать меры безопасности при работе с резиновым клеем;
9.​1.​2.​6 знать физико-механические свойства микропористой резины: влагостойкость, сопротивление истиранию, эластичность, клей обувной для ремонта обуви на микропористой подошве;
9.​1.​2.​7 соблюдать меры безопасности при работе на машине для обрезки деталей низа обуви и при работе с обувным инструментом;
9.​1.​2.​8 знать назначение и уметь пользоваться оборудова-нием и инстру-ментами: машина для отделки обуви, пресс, термо-активатор, лапка-стойка, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, нож, отвертка, выправка, молоток, кисть для клея;

9.1.2.9 термоактиваторда және түзтеушімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.10 сыдырма ілгекке арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттері білу: сыдырмалардың икемділігі және үйкеліске шыдамдылығы, сыдырмаға арналған матаның беріктігі, сыдырмаға арналған бекіткіштер;
9.1.2.11 ұлтанға арналған материаларды білу және оларды қолдана білу: тері, резеңке, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл; 9.1.2.12 ұлтанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, ылғалға төзімділігі, ыстыққа төзімділігі, ұсақталуға беріктігі, икемділігі;
9.1.2.13 табан-қалыпта, біз-ілгекте және қысқаштармен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау
10.1.2.1 ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, каучук, полиуретан, кожволон, болат, пластмасса; 10.1.2.2 табанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұсақталуға қарсы бет терісінің тұрақтылығы, икемділігі, ылғалға төзімділігі, материалдарды қолданудың пайдалану жағдайларына тәуелділігі, спорттық аяқ киімдердің ұлтандардың материалының ерекшеліктері;
10.1.2.3 жабдықтар мен материалардарды қолдана білу: аяқ киімді әрлеуге арналған
машина, аяқ киімнің бөлшектерінің артығын кесуге арналған машина, пресс, термоактиватор, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф, шебер үстелі, пышақ, бұрауыш, балға, рашпиль, желімге арналған қылқалам;
10.1.2.4 прессте және пышаөпен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
10.1.2.5 салымды ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу және есепке алу: өкшелік және оның аяқ киімдегі қызметі, өкшелікке арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттері;
10.1.2.6 тоқыма аяқ киімнің сипаттамасын білу, тоқыма аяқ киімнің заманауи дизайнын білу;
10.1.2.7 аяқ киімде қолданылатын маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: маталардың сыртқы тығыздығы, матаны ұзартуда және бөлудегі қысым, маталардың пішінге тұрақтылығы;
10.1.2.8 қалыңдығы бойынша бөлшектерді теңестіруге арналған машинада жұмыста және аяқ киім инструментімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
10.1.2.9 материалдарды дұрыс таңдай білу;
10.1.2.10 аяқ киім фабрикасындағы жабдықтар туралы түсініктерінің болуы: ұлтарақты тағанға уақытша бекітуге арналған машина, тағанға пішілген былғарыны кигізуге арналған машина, осы машиналардың шетелдік аналогтары, аяқ киімнің үстін дайындаудың кермелі жиегін тікірейтуге арналған машиналар, осы машиналарға арналған құрылғылар: қашаутас, металл щетка, ұлтандарды бекітуге арналған пресстер, термоактиваторлар, ұлтандарды фрезермен өңдеуге арналған машиналар, тігін машиналары, жартылай автоматтар және аяқ киім кәсіпорындарындағы автоматтар
1.3 Этика және еңбек заңнамасы

9.​1.​2.​9 соблюдать меры безопасности при работе на термоактиваторе и при работе с выправкой;
9.​1.​2.​10. знать физико-механические свойства материалов для молний: эластичность и износоустойчивость молний, прочность ткани для молнии на разрыв, крепители для молнии;
9.​1.​2.​11. знать и уметь использовать материалы для подошв: кожа, резина, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.​1.​2.​12. знать физико-механические свойства материалов для подошвы: плотность, влагостойкость, жаростойкостьпрочность на истирание, эластичность;
9.​1.​2.​13. соблюдать меры безопасности при работе на лапке-стойке, с шилом-крючком и кусачками.
10.​1.​2.​1 знать материалы для подошв: кожа, резина, каучук, полиуретан, кожволон, сталь, пластмасса; 10.​1.​2.​2 знать физико-механические свойства материалов для подошв: устойчивость лицевого покрытия к истиранию, эластичность, влагостойкость, зависимость использования материалов от условий эксплуатации, особенности материалов подошв спортивной обуви;
10.​1.​2.​3 уметь пользоваться оборудовани-ем и материалами: машина для отделки обуви, машина для обрезки излишков деталей обуви, пресс, термо-активатор, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, нож, отвертка, молоток, рашпиль, кисть для клея;
10.​1.​2.​4 соблюдать меры безопасности при работе на прессе и с ножом;
10.​1.​2.​5. знать и учитывать в работе физико- механические свойства вкладных стелек: подпяточник и его назначение в обуви, физико-механические свойства материалов для подпяточников
10.​1.​2.​6 знать характерис-тику текстильной обуви, современный дизайн текстильной обуви;
10.​1.​2.​7. знать физико-механические свойства тканей, применяемых в обуви: поверхностная плотность тканей, нагрузка при удлинении и разрыве ткани, формоустойчивость тканей;
10.​1.​2.​8 соблюдать меры безопасности при работе на машине для выравнивания деталей по толщине и при работе с обувным инструментом;
10.​1.​2.​9. уметь правильныо подбирать материалы;
10.​1.​2.​10 иметь представление об оборудовании обувных фабрик: машина для временного прикрепления стелек на колодки, машин для затяжки замни заготовок на колодки, зарубежные аналоги этих машин, машины для взъерошива-ния затяжной кромки заготовок верха обуви, приспособле-ния для этих машин: шарошка, металлическая щетка, прессы для прикрепления подошв, термоактиваторы, машины для фрезерования подошв, швейные машины, полуавтоматы и автоматы на обувных предприятиях
1.3. Этика и трудовое законодательство.

7.1.3.1 аяқ киім шеберханасында мінез-құлық ережелері туралы түсініктерінің болуы, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім үлгісі, киімнің эстетикасы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.2 Қазақстан Республикасында еңбек заңнамасы туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.3.3 жұмыс уақыты және демалыс уақыты туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.4 демалыстың түрлері және оларды рәсімдеу туралы түсініктерінің болуы
8.1.3.1 еңбек мәдениеті және ұжымдағы өзара қатынастар туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.2 еңбек тәртібі, аяқ киім тігушінің жалақысы, еңбек тапсырмасын орындаудың жауапкершілігі, материалдық жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.3 еңбек кітапшасы, медициналық тексеру және медициналық кітапша туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.4 еңбекке уақытша жарамсыздық қағазы туралы түсініктерінің болуы
9.1.3.1 жұмысқа орналасуда мінез-құлықтың және сыртқы бейненің маңыздылығын түсіну, жұмысқа қабылдау туралы өтінішті және түйіндемені рәсімдеу;
9.1.3.2 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары, еңбекті қорғау, еңбек келісімшарты туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.3 кепілдіктер және компенсациялық төлемақылар туралы мәліметтердің болуы
10.1.3.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.3.2 кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.3 аяқ киім өндірісінің біліктілік санаттары және тарифтік кесте бойынша төлемақы түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.4 ересектермен және қатарластармен ынтымақтасу, топта, ұжымда жұмыс істей білу
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын дайындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Аяқ киімді желімдеу әдісімен жөндеу
7.2.1.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқымалы желімдер, натуралды материалдан жасалған желімдер, желімдердің қызметі, аяқ киім желімі,казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім, термоактиватор және оның қызметі, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф;
7.2.1.2 аяқ киімнің жіктелуін және қызметін білу, аяқ киімнің түрлерін, бөлшектерін, олардың қызметін, аяқ киім бөлшектерін дайындауда қолданылатын материалдарды білу, үлгілер, модельдер, кескіштерді білу;
7.2.1.3 аяқ киімді ұсақ жөндеуге дайындай білу: аяқ киімді қарау, ақауларды анықтау, ластанған жерлерін кетіру, материалдарды іріктеу, металл бекіткіштерді жою;
7.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау:
1) микрокеуекті резеңкеден (25х10мм) жолақшалардың үш жұбының желімделетін беттерін рашпильмен (жонғыш) тазалау 2) жолақшаның бірінші жұбына казеин желімін жағу, екіншісіне – аяқ киім желімін жағу, ал үшіншісіне – үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желімді жағу
3) 15 минут ішінде желім қабықшаларын кептіру

7.​1.​3.​1 иметь представление о правилах поведения в обувной мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
7.​1.​3.​2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан;
7.​1.​3.​3 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха,
7.​1.​3.​4 иметь представления о видах отпусков и их оформлении
8.​1.​3.​1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.​1.​3.​2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате обувщика, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности
8.​1.​3.​3 иметь представление о трудовой книжке, медицинском осмотре и медицинской книжке;
8.​1.​3.​4 иметь представления о листке временной нетрудоспособности
9.​1.​3.​1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.​1.​3.​2 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.​1.​3.​3 иметь сведения о гарантиях и компенсационных выплатах
10.​1.​3.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​3.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.​1.​3.​3 иметь представление о квалификационных разрядах обувного производства и видах оплаты по тарифной сетке;
10.​1.​3.​4 сотрудничать со взрослыми и сверстникам, уметь работать в группе, коллективе
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Ремонт обуви клеевым методом
7.2.1.1 знать классификацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натуральных материалов, назначение клеев, клей обувной, казеиновый, клоп для ремонта обуви в домашних условиях, тер-моактиватор и его назначение, шкаф для сушки клеевых пленок;
7.2.1.2 знать классификацию и назначение обуви, виды обуви, детали обуви, их назначение, материалы, применяемые для изготовления деталей обуви, шаблоны, модели, резаки;
7.2.1.3 уметь готовить обувь к мелкому ремонту: осмотреть обувь, определить дефекты, удалить загрязнения, подобрать материалы, удалить металлические крепители
7.2.1.4 выполнять практические работы:
1) зачистить рашпилем склеиваемые поверхности трех пар полосок из микропористой резины (25x100 мм); 2)нанести на первую пару полосок казеиновый клей, на вторую - обувной клей, на третью - клей для ремонта обуви в домашних условиях; 3)просушить клеевые пленки в течение 15 мин;

4) желім қабықшаларын термоактиваторда ысыту (80 с)
5) жолақшаларды жапсыру, жапсырылған жолақшаларды балғамен тығыздау;
7.2.1.5 аяқ киімнің тегін, оның маусымдығын және қызметін анықтай білу
8.2.1.1 бекітудің тігімді-желімді әдісімен аяқ киімнің ұсақ жөндеуін орындау;
8.2.1.2 аяқ киімнің бөлшектерін бекіту тәсілдерін білу: желімдік, тігіп бекітуші, шегемен бекітуші, тігімді-желімді;
8.2.1.3 тігімді-желімдік бекіту әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, аяқ киімнің қызметін, материалдарын, бекітудің тігімдік-желімді әдісіндегі аяқ киімді бекіткіштерді білу;
8.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, кермелі жиекті және аяқ киімнің ұлтанынан қалған пайдаланылмайтын бөлікті тазалау, желім қабықшаларын жағу, желім қабықшаларын кептіру (қолданылатын желімге байланысты), ұлтанды аяқ киімге бекіту, ұлтанды аяқ киімдегі пресске тығыздау, ұлтанның пайдаланылатын бөлігінен ластануды кетіру, профилактикалық шолақ ұлтанды пішу, ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігін тікірейту, желімдік планкаларды табанның ұлтандық бөлігіне және ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігіне жағу, ұлтанды бекіту, ұлтанның артығын кесу, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу;
8.2.1.5 бекітудің рантілік-желімдік әдісімен аяқ киімді жөндеуді орындау;
8.2.1.6 бекітудің рантілік-желімдің әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, аталған әдісті бекітудің әр түрлі әдістерімен салыстыру;
8.2.1.7 рантіге арналған материалдардың ерекшеліктерін білу: созуға жоғары беріктік, жіптердің үзілуіне қарсы тұру, аяқ киімге рантілерді бекітуге арналған жіптерді бүгілуге (икемділік) қарсы тұру, сәндік рантілер және олардың қызметі, негізгі рант және сәндік рант арасындағы айырмашылықтар;
8.2.1.8 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, ескірген нәлдерді және жапсырмаларды кетіру, ескі желімді кетіру, жаңа жапсырмаларды пішу, жапсырманың пайдаланылмайтын бөлігін тікірейту, табанға желімдік қабықшаларды және жаспырманың пайдаланылмайтын бөлігін жағу, желімдік қабықшаларды жылыту, жапсырмаларды табанға жапсыру, жапсырмаларды балғамен ұлтанған тығыздау, жапсырмалардың артығын кесу, жаңа нәлдерді пішу, желімдік қабықшаларды жағу, нәлдерді өкшеге бекіту, нәлдерді өкшеге балғамен тығыздап бекіту, нәлдердің артығын кесу, ұлтанның, өкшенің, жапсырманың бүйірлі жақтарын тегістеу
9.2.1.1 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу;
9.2.1.2 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді орташа жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу;
9.2.1.3 супинаторға (биік ұлтарақ) арналған материалды білу: болат, ағаш, пластмасса; 9.2.1.4супинатордың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: бүгілуге қарсы тұру, пішін тұрақтылығы;

4) разогреть клеевые пленки в термоактиваторе (80 с);
5) склеить полоски, уплотнить склеенные полоски молотком;
7.2.1.5 уметь определять род обуви, ее сезонность и назначение.
8.2.1.1 выполнять мелкий ремонт обуви строчечно-клеевого метода крепления
8.2.1.2 знать способы крепления деталей обуви: клеевой, прошивной, гвоздевой, строчечно-клеевой.
8.2.1.3 знать краткую характеристика обуви строчечно-клеевого метода крепления, материалы, назначение обуви, крепители обуви строчечно-клеевого метода крепления;
8.2.1.4 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, зачистить затяжную кромку и неходовую часть отставшей от обуви подошвы, нанести клеевые пленки, высушить клеевые пленки (в зависимости от применяемого клея), прикрепить подошву на обувь, прижать подошву на обувь в прессе, удалить грязь с ходовой поверхности подметочной части подошвы, выкроить профилактическую подметку, взъерошить неходовую часть подметки, нанести клеевые планки на подметочную часть подошвы и на неходовую часть подметки, прикрепить подметку, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки;
8.2.1.5 выполнять ремонт обуви рантово-клеевого метода крепления
8.2.1.6 знать краткую характеристику обуви рантово-клеевого метода крепления, сравнивать данный метод крепления с другими;
8.2.1.7 знать особенности материалов для ранта: высокая прочность на растяжение, сопротивление прорыву нитками, сопротивление изгибам (эластичность)нитки для крепления рантов к обуви, декоративные ранты и их назначение, различия между основным рантом и декоративным;
8.2.1.8 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить изношенные набойки и наклейки, удалить старый клей, выкроить новые наклейки, взъерошить неходовую поверхность наклейки, нанести клеевые пленки на подошву и неходовую поверхность наклейки, разогреть клеевые пленки, прикрепить наклейки на подошвы, прижать молотком наклейки на подошву, обрезать излишки наклеек, выкроить новые набойки, нанести клеевые пленки, прикрепить набойки на каблук, прижать набойки на каблуки молотком, обрезать излишки набоек, отшлифовать боковые поверхности подошвы, каблука, наклейки.
9.2.1.1 уметь выполнять средний ремонт обуви клеевого метода крепления
9.2.1.2 знать краткую характеристику среднего ремонта обуви клеевого метода крепления;
9.2.1.3 знать материалы для супинатора: сталь, дерево, пластмасса;
9.2.1.4 знать физико-механические свойства супинатора: сопротивление прогибу, формоустойчивость;

9.2.1.5 супинатордың ұлтарақтарының, аяқ киімдегі төсемдердің емдік қасиеттерін және олардың қызметін білу;
9.2.1.6 сынған супинаторы бар аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтай білу, супинатордың сынғанын есту арқылы анықтай білу;
9.2.1.7 аяқ киімнің тегі, пішіні бойынша супинаторды дұрыс іріктей білу;
9.2.1.8 технологиялық нормативтерді сақтау;
9.2.1.9 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, өкшені (тақа) алып тастау, табанды желімнен ажырату, төсемді көтеру, ақауы бар супинаторды алып тастау, пішіні бойынша жаңа супинаторды таңдау, жаңа супинаторды ұлтараққа бір мезгілде жапсырумен орнату, төсемді өз орнына жапсыру, аяқ киімнің өкшелік бөлігінде ұлтанды желімге бекіту, өкшені аяқ киімнің өкшелік бөлігіне бекіту, жапсырмалы ұлтарақты жапсыру;
9.2.1.10
бекітудің тігімді-желімді әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындау;
9.2.1.11 бекітудің тігімді-желімді әдісімімен аяқ киімді орташа жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу, аяқ киімдегі ұлтанның қызметін, ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.2.1.12 ұлтанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, ылғалға төзімділігі, ыстыққа төзімділігі, ұсақталуға беріктігі, икемділігі;
9.2.1.13 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, қалыптарды таңдау және оларды аяқ киімге орнату, желімдік тігісті әлсірету, өкшені және ұлтанды аяқ киімнен ажыратып алу, аяқ киімнің үстін дайындауда ескі желімді кетіру, бұзылған жағынан ұлтанды пішу және өңдеу, желімдік қабықшаларды кермелі жиектерге және ұлтанның өңделген жақтарына жағу, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтанды аяқ киімге бекіту және прессте тығыздау, аяқ киімді пресстен шешіп алу, ұлтанның бір бөлігін өкшеге қарай тікірейту, жаңа өкшені таңдау, өкшенің ұнтақталған бөлігін тікірейту, желімдік қабықшаларды ұлтанның өкшелік бөлігіне және өкшенің ляпистік бөлігіне жағу, желімдік қабықшаларды жылыту, өкшені ұлтанға бекіту және прессте тығыздау, өкшелердің және ұлтандардың бүйірлі жақтарын тегістеу, қалыптарды аяқ киімнен алып тастау;
9.2.1.14 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді жинауды орындау;
9.2.1.15 аяқ киімді жинаудың технологиялық құжаттамасын, аяқ киімнің технологиялық нормативтерін, аяқ киімді жинаудың бірізділігін, аяқ киімнің өкшелік бөлігін қалыптастыру түрлерін, төменгі жақ бөлшектерді аяқ киімнің жоғары бөлігіне бекіту әдістерін білу;
9.2.1.16 аяқ киімнің физикалық-механикалық нормативтерін білу;
9.2.1.17 практикалық жұмыстарды орындау: қалыпқа ұлтарақты орнату, желімнің көмегімен белдіктерді қаптау және тартып байлау, уақытша бекіткіштерді кетіру, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда кермелі жиекті тікірейту, ұлтанды пішу, ұлтандарды екіге бөлу, ұлтанның бірінші қабатын желімнің көмегімен ұлтанға бекіту, өкшелерді ұлтанған бекіту, өкшелерді теңдестіру, екінші қабатты бекіту

9.2.1.5 знать лечебные свойства стельки супинатора, простилки в обуви и их назначение;
9.2.1.6 уметь определять характер ремонта обуви со сломанным супинатором, определять поломки супинатора на слух;
9.2.1.7 уметь правильно подбирать супинатор по роду обуви, формы;
9.2.1.8 соблюдать технологичес
кие нормативы;
9.2.1.9 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить каблук, отклеить подошву, поднять простилку, удалить деформированный супинатор, подобрать по форме новый супинатор, вставить новый супинатор с одновременным его приклеиванием к стельке, приклеить на место простилку, прикрепить на клей подошву в пяточной части обуви, прикрепить каблук на пяточную часть обуви, приклеить вкладную стельку.
9.2.1.10 выполнять средний ремонт обуви строчечно-клеевого метода крепления;
9.2.1.11 знать краткую характеристику среднего ремонта обуви строчечно-клеевого метода крепления, назначение подошвы в обуви, материалы для подошв: кожа, резина, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.2.1.12 знать физико-механические свойства материалов для подошвы: плотность, влагостойкость, жаростойкость, прочность на истирание, эластичность;
9.2.1.13 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, подобрать колодки и вставить их в обувь, ослабить клеевой шов, отделить каблук и подошву от обуви, удалить старый клей на затяжной крип заготовки верха обуви, выкроить и обработать подошвы с неходовой стороны, нанести клеевые пленки на затяжную кромку и обработанные стороны подошв, разогреть клеевые пленки, прикрепить подошвы на обувь и прижать на прессе, снять обувь с пресса, взъерошить часть подошвы под каблук, подобрать новый каблук, взъерошить ляписную часть каблука, нанести клеевые пленки на пяточную часть подошвы и ляписную часть каблука, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблук на подошву и прижать на прессе, отшлифовать боковые поверхности каблуков и подошв, удалить колодки из обуви;
9.2.1.14 выполнять сборку обуви клеевого метода крепления;
9.2.1.15 знать технологическую документацию сборки обуви, техноло гические нормативы на обувь, последовательность сборки обуви, виды формования пяточной части обуви, методы прикрепления деталей низа обуви к верху;
9.2.1.16 знать физико-механические нормативы обуви;
9.2.1.17 выполнять практические работы: установить стельки на колодку, обтянуть и затянуть ремешки с помощью клея, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовки верха обуви, выкроить подошвы, раздвоить подошвы, прикрепить первый слой подошв на обувь с помощью клея, прикрепить каблуки на подошву, выровнять каблуки, прикрепить второй слой.

10.2.1.1 аяқ киім кәсіпорнындағы қарапайым бұйымдарды даярлау технологиясын білу және орындау;
10.2.1.2 мектептік ашық аяқ киімді даярлауды орындау;
10.2.1.3 аяқ киімнің түрі, тегі, қызметі, маусымдығы бойынша жіктелуін білу аяқ киімнің ұзындығын, табанның өлшемін білу;
10.2.1.4 аяқ киімдегі бөлшектерді бекіту әдістерін, аяқ киімді қолмен және механикалық бекіту әдістерін білу;
10.2.1.5 аяқ киім өнеркәсібіндегі машиналар мен аппараттарды білу, аяқ киім өндірісіндегі автоматтар мен жартылай автоматтарды білу;
10.2.1.6 мектептік аяқ киімді тігу технологиясын білу;
10.2.1.7 мектеп аяқ киіміне арналған материалардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
10.2.1.8 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің бөлшектерін таңдау, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, ұлтарақты қалыптарға орнату және өңдеу, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімнің ізін салу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін бекіту, аяқ киімнің бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жапсырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау, аппретура жағу; 10.2.1.9 бекітудің желімдік әдісімен сіндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.1.10 мектептік аяқжабық аяқ киімді дайындау;
10.2.1.11 сәндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу, ранттердің түрлерін білу;
10.2.1.12 негізгі рантке арналған материалдарға қойылатын талаптарды білу: бүгілуге және ажырауға беріктігі, ылғалға тұрақтылығы және тозуға төзімділігі;
10.2.1.13 сәндік рантілерге қойылатын физикалық-механикалық талаптарды білу: икемділігі, пішіннің тұрақтылығы;
10.2.1.14 қапталған рантіні және оның аяқ киімдегі қызметін білу;
10.2.1.15
практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің төменгі бөлшектерін тігуге дайындау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін қалыпқа қаптау және байлау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімге сәндік рантіні бекіту, аяқ киімнің ізін салу, ұлтанды және өкшелерді аяқ киімге бекіту, аяқ киімді әсемдеу, қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жаспырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау;
10.2.1.16 ерлердің жазғы шолақ бәтеңкелерін тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.1.17 фабрикада дайындалатын аяқ киімнің ассортиментін білу;
10.2.1.18 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді тігудің техникалық құжаттамасын білу;
10.2.1.19 аяқ киімді тігуде қолданылатын материалдарды, аяқ киімді тігудің өндірістік процесін, ательеде аяқ киімді тігу ерекшеліктерін, аяқ киімді жеке тігудің басымдылықтарын білу: табанның ерекшеліктерін ескеріп, аяқ киімді тапсырыс берушінің аяғы бойынша тігу мүмкіндігі, аяқ киімді фабрикалық тігудің басымдылығы;

10.2.1.1 знать и выполнять технологию изготовления простейших изделий обувных предприятий;
10.2.1.2 выполнять изготовление школьной открытой обуви;
10.2.1.3 знать классифика
цию обуви по виду, роду, назначению, сезонности; знать ростовку обуви, обмер стопы;
10.2.1.4 знать методы крепления деталей в обуви, ручную и механичес
кую сборку обуви;
10.2.1.5 знать машины и аппараты обувной промышленности, автоматы и полуавто
маты в обувном производстве;
10.2.1.6 знать технологию пошива школьной обуви;
10.2.1.7 знать физико-механические свойства материалов для школьной обуви;
10.2.1.8 выплнять практические работы: подобрать детали обуви, обработать детали низа обуви, установить и обработать стельки на колодки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, простелить след обуви, прикрепить детали низа обуви, обработать детали низа обуви, выполнить отделку деталей низа обуви, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь, нанести аппретуру;
10.2.1.9 знать и выполнять технологию пошива обуви с декоративным рантом клеевого метода крепления;
10.2.1.10 изготовление школьной закрытой обуви;
10.2.1.11 знать технологию пошива обуви с декоратив ным рантом, виды рантов в обуви;
10.2.1.12 знать требования к материалам для основного ранта: прочность на изгиб и разрыв, износоустойчивость, влаго стойкость;
10.2.1.13 знать физико-механические требования к декоративным рантам: эластичность, формоустойчивость;
10.2.1.14 знать накладной рант и его назначение в обуви;
10.2.1.15 выполнять практические работы: подготовить детали низа обуви к пошиву, обтянуть и затянуть заготовки верха обуви на колодки, удалить време нные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, прикрепить декоративный рант на обуви, простелить след обуви, прикрепить подошвы и каблуки на обувь, отделать обувь, удалить колодки, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь;
10.2.1.16 знать и выполнять технологию пошива мужских летних полуботинок;
10.2.1.17 знать ассортимент обуви, изготавливаемой на фабрике; 10.2.1.18 знать техническая документацию на пошив обуви клеевого метода крепления; 10.2.1.19 знать материалы, применяемые для пошива обуви, производственный процесс пошива обуви, особенности пошива обуви в ателье, преимущества индивидуального пошива обуви: возможность сшить обувь по ноге заказчика с учетом особенностей стопы, преимущества фабричного пошива обуви;

10.2.1.20 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді тігуге арналған дайындық жұмыстарын орындау, қалыптарған ұлтарақтарды орнату, аяқ киімнің жоғары бөлшектерінен шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары жағындағы кермелі жиектерді тікірейту, аяқ киімнің ізін салу, желімдік қабықшаларды жағу, аяқ киімнің төменгі жағын жоғары жағына бекіту, аяқ киімді өңдеуді орындау, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктер мен жаспырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау, дайындалған бұйымның сапасын қайта талдау
2.2 жапсырмалы әдіспен аяқ киімді жөндеу
7.2.2.1 аяқ киімдегі жыртылған жерді анықтай білу;
7.2.3.2аяқ киімнің жоғары бөлігінде жыртылған тігістерді қалпына келтірудің бірізділігін білу және орындау: ескі жіптерді алып тастау, тігісті қалпына келтірілген орнын тегістеу, жыртылған жерлерді желіммен жағу, бөлшектерді жапсыру, тігісті біз ілгектің көмегімен немесе тігін машинасында қалпына келтіру, жіптердің артығын кесу, жіптерді аяқ киімнің жоғары бөлшегінің түсі бойынша бояу
8.2.2.1 бекітудің рантілік-жапсырмалы әдісімен аяқ киімді ұсақ жөндеуді орындау;
8.2.2.2 аяқ киімді рантілік-жапсырмалы әдіспен бекіту туралы қысқаша мәліметтерді білу: аяқ киімге ұлтанды бекітуге арналған тігістердің түрлері: жіптік, желімдік, шегелік;
8.2.2.3 әскерде рантілік-жапсырмалы әдіспен аяқ киімді бекітуді қолдану туралы білу;
8.2.2.4 бекіту әдісінің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: беріктігі, гигиеналығы;
8.2.2.5 бекітудің аталған әдісінде теріге және резеңкеге қойылатын талаптарды білу;
8.2.2.6 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеу дәрежесін анықтау, ескірген өкшені алып тастау, ескі желімді кетіру, жаңа өкшені пішу және оны бұзылған жағынан өңдеу, желімдік қабықшаларды ұлтанның өкшелік жағына жағу және өкшенің ляпистік жағына жағу, желімдік қабықшаларды кептіру
9.2.2.1 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу;
9.2.2.2 ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, каучук, полиуретан, кожволон, болат, пластмасса; 9.2.2.3 ұлтанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұсақталуға бет жағының тұрақтылығы, икемділігі, ығалға төзімділігі, материалды қолданудың пайдалану жағдайына тәуелділігі; 9.2.2.4 спорттық аяқ киімнің ұлтанына арналған материалдың ерекшеліктерін білу;
9.2.2.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, жапсырмалы ұлтарақты алып тастау, пішуді ашу, ескірген жіптерді алып тастау, ұлтанның крокульды бөлігін жапсыру, ескірген ұлтанды алып тастау, ұлтанды пішу, ылғалдау, илеу және өңдеу, қалыпты аяқ киімге орнату, желімді ұлтанға,аяқ киімнің ізіне, өкшенің крокульды бөлігіне жағу, ұлтанды аяқ киімнің ізіне орнату, ұлтанның артығын кесу, ұлтандағы пішімді ашу, ұлтанның пішімінде тесіктер жасау, қалыпты алып тастау, ұлтанды аяқ киімге жіпті тігіспен бекіту, аяқ киімге қалыпты орнату, ұлтанды ылғалдау, ұлтанды тегістеу, ұлтанның аузын ашу, пішімді тікірейту, желімдік қабықшаны пішімге жағу, пішімді жабу, пішімді тегістеу, қалыпты алып тастау, жапсырмалы ұлтарақты орнату

10.2.1.20 выполнять практические работы; выполнить подготовительные работы для пошива обуви, установить стельки на колодки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, простелить след обуви, нанести клеевые пленки, прикрепить детали низа обуви к верху, выполнить отделку обуви, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь, проанализировать качество изготовленного изделия.
2.2 Ремонт обуви пришивным методом
7.2.2.1 уметь определять порванное место на обуви;
7.2.3.2 знать и выполнть последовательность восста-новления порванных швов на верхе обуви: удалить старые нитки, разгладить места восста-новления шва, промазать клеем порванные места, склеить детали, восстановить шов с помощью шила-крючка или на швейной машине, обрезать излишки ниток, закрасить нитки по цвету верха обуви.
8.2.2.1 выполнять мелкий ремонт обуви рантово-прошивного метода крепления;
8.2.2.2 знать краткие сведения о рантово-прошивном методе крепления обуви: виды швов для прикрепления подошв к обуви ниточный, клеевой, гвоздевой;
8.2.2.3 знать об использовании обуви рантово-прошивного метода крепления в армии;
8.2.2.4 знать физико-механические свойства метода крепления: прочность, гигиеничность
8.2.2.5 знать требования к кожам и резинам данного метода крепления.
8.2.2.6 выполнять практические работы: определить степень ремонта обуви, удалить изношенный каблук, удалить старый клей, выкроить новый каблук и обработать его с неходовой стороны, нанести клеевые пленки на пяточную часть подошвы и ляписную часть каблука, высушить клеевые пленки
9.2.2.1 уметь выполнять средний ремонт обуви прошивного метода крепления;
9.2.2.2 знать материалы для подошв: кожа, резина, каучук, полиуретан, кожволон, сталь, пластмасса;
9.2.2.3 знать физико-механические свойства материалов для подошв: устойчивость лицевого покрытия к истиранию, эластичность, влагостойкость, зависимость использования материалов от условий эксплуатации;
9.2.2.4 знать особенности материалов подошв спортивной обуви.
9.2.2.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить вкладную стельку, открыть подкрой, удалить изношенные нитки, оклеить крокульную часть подошвы, удалить изношенную подошву, выкроить, увлажнить, провалять и обработать подошву, вставить колодку в обувь, нанести клей на подошву, след обуви, крокульную часть каблука, установить подошву на след обуви, обрезать излишки подошвы. открыть покрой на подошве, сделать проколы в подкрое подошвы, удалить колодку, прикрепить подошву к обуви ниточным швом, вставить колодку в обувь, увлажнить подошву, разгладить подошву, открыть губу подошвы, взъерошить подкрой, нанести клеевую пленку на подкрой, закрыть подкрой, отшлифовать подкрой, удалить колодку, вставить вкладную стельку.

10.2.2.1 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.2.2 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, ұлтанды аяқ киімге тігу тәсілдерін, ұлтанды аяқ киімге бекітудің борттық әдісін білу;
10.2.2.3 тігістердің түрлерін білу: қолмен тігу, машинамен тігу, допельдік тігу;
10.2.2.4 қарамайды және оның негізгі сипаттамаларын, қарамайды дайындау технологиясын білу;
10.2.2.5 бекітудің жапсырмалы әдісіне арналған жіптерге қойылатын талаптарды білу: беріктігі, икемділігі, шіруге қарсы тұру;
10.2.2.6 аяқ киімге ұлтанды бекітудің машиналық әдісін білу, аяқ киімге ұлтанды тігуге арналған машинаны, оның негізгі түйіндерін білу;
10.2.2.7 ұлтанды қолмен тігу әдісін, тігісті тығындауды білу;
10.2.2.8 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, қалыптағы ұлтарақтарды қалыпқа келтіру, ұлтарақтарды өңдеу, аяқ киімнің жоғары жағында шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің ізін төсеу, ұлтанды аяқ киімге орнату, пішімді ашу, аяқ киімнен қалыпты алып тастау, жіптік тігіспен аяқ киімге ұлтанды бекіту, аяқ киімге қалыпты орнату, пішімді жабу, өкшелерді аяқ киімге бекіту, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін фрезермен өңдеу, аяқ киімдегі қалыпты алып тастау, өкшелерді шегеге бекіту, өкшелерге нәлдерді орнату, өкшеліктер мен жапсырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау
2.3 аяқ киімнің жоғары жағын жөндеу
7.2.3.1 аяқ киімдегі баутесіктер мен ілгектерді алмастыру дағдыларын меңгеру;
7.2.3.2 баутесіктер мен ілгектерді қоюға арналған құрылғылардың қызметін білу;
7.2.3.3 құрылғылардың негізгі бөлшектерін білу: тескіштер және олардың қызметі, пуансондар және олардың қызметі;
7.2.3.4 тескіштер мен пуансондарды алмастыру тәсілдерін, тескіштерді таңдау ережесін білу;
7.2.3.5 баутесіктер мен ілгектерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін түсіну: беріктігі, созымдылығы;
7.2.3.6 баутесіктер мен ілгектерді таңдау ережелерін білу;
7.2.3.7 баутесіктер мен ілгектерді қоюға арналған құрылғылардың көмегімен картоннан, теріден жаттығулар орындау, ойықтарды тесу (ұзындығы 10 см, ені 2, ойықтар арасындағы қашықтық 1,0 және 1,5 см.);
7.2.3.8 аяқ киімнің пішілген үлгісінде бұзылған баутесіктерді және ілгектерді анықтай білу;
7.2.3.9 бұзылған баутесіктер мен ілгектерді жоя білу, жаңа баутесіктер мен ілгектерді орнату;
7.2.3.10 иірім жіптерді алмастыра білу;
7.2.3.11 иірім жіптердің түрлері және олардың қызметін, оларға арналған материалдарды білу;
7.2.3.12 иірім жіптерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: бүгілуге беріктігі, ажырауға беріктігі;

10.2.2.1 знать и выполнять технологию пошива обуви прошивного метода крепления
10.2.2.2. знать краткую характеристику обуви прошивного метода крепления, способы пришивания подошв на обувь, бортовой метод прикрепления подошв на обувь;
10.2.2.3 знать виды швов: ручной, машинный, допельный;
10.2.2.4 знать вар и его основные хара ктеристики, технологию изготовления вара;
10.2.2.5 знать требования к ниткам для прошивного метода крепления: прочность, эластичность, сопротивление гниению; 10.2.2.6 знать машинный метод прикрепления подошв на обувь, машина для пришивания подошв на обувь, основные узлы машины; 10.2.2.7 знать ручной метод пришивания подошвы, шов в завойку;
10.2.2.8 выполнять практические работы: обработать детали низа обуви, отфор матировать стельки на колодке, обработать стельки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, простелить след обуви, установить подошвы на обуви, открыть покрой, удалить колодки из обуви, прикрепить подошвы к обуви ни точным швом, вставить колодки в обувь, закрыть покрой, прикрепить каблуки на обувь, отфрезеровать детали низа обуви, отделать детали низа обуви, удалить колодки из обуви, укрепить каблуки на гвозди, установить набойки на каблуки, вставить под пяточники и вкладные стельки, почистить обувь
2.3 Ремонт верха обуви
7.2.3.1 владеть навыками замены блочек и крючков на обуви;
7.2.3.2 знать назначение приспособления для вставки блочек и крючков;
7.2.3.3 знать основные детали приспособления: пробойники и их назначение, пуансоны и их назначение;
7.2.3.4 знать приемы смены пробойников и пуансонов, правила подбора пробойников;
7.2.3.5 понимать физико-механические свойства материалов для блочек и крючков: прочность, ковкость;
7.2.3.6 знать правила подбора блочек и крючков;
7.2.3.7 выполнять упражнения на заготовке из картона, кожи с помощью приспособле ния для вставки блочек и крючков, пробить отверстия (длина заготовки 10 см, ширина 2, расстояние между отверстиями 1,0 и 1,5 см.);
7.2.3.8 уметь определять на заготовке верха обуви деформированные блочки и крючки;
7.2.3.9 уметь удалять деформированные блочки и крючки, установить новые блочки и крючки;
7.2.3.10 уметь выполнять замену пряжек;
7.2.3.11 знать виды пряжек и их назначение, материалы для пряжек;
7.2.3.12 знать физико-механические свойства материалов для пряжек: прочность на изгиб, на разрыв;

7.2.3.13 қолмен тескіштерді және олардың қызметін, қолмен тескіштердің құрылысын білу;
7.2.3.14 иірім жіптердің ақауларын анықтай білу;
7.2.3.15 бекітпе-тігісті кесе білу, ескі иірім жіпті алып тастау, жаңа иірім жіпті орнату;
7.2.3.16 бекітпе тігісті орната білу;
7.2.3.17 иірім жібі бар белдікті алып тастай білу, жаңа белдікті пішу, белдікте тесіктерді ойып шығару, белдікті иірім жіпке орнату;
7.2.3.18 белдіктің бүгілген бөлігін желімге уақытша бекіте білу, бекітпе тігісті орындай білу;
7.2.3.19 аяқ киімді қолмен және механикалық түрде созуды орындай білу;
7.2.3.20 аяқ киімді механикалық созуға арналған станокты білу, оның қызметін, станокқа арналған құрылғыны білу: ауысымдық матрицалар, дөңесшелер және олардың аяқ киімді созудағы қызметі;
7.2.3.21 аяқ киімді созуға арналған станокта жұмыс істеу тәсілдерін білу;
7.2.3.22 серпілмелі қалыптарды және олардың қызметін білу және ажырата білу, серпілмелі қалыптардың құрылысын білу;
7.2.3.23 созу үшін аяқ киімдегі орынды анықтай білу; 7.2.3.24 станокты жұмысқа дайындай білу, матрицалар мен өңесшелерді іріктеу;
7.2.3.25 аяқ киімді қолмен созу үшін алдын ала ылғалдаумен соза білу, аяқ киімге серпілмелі қалыптарды орнату, аяқ киімді қолмен созу
8.2.3.1 аяқ киімнің жоғары жағын ұсақ жөндеуды орындау;
8.2.3.2 аяқ киімді ұсақ жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу;
8.2.3.3 тігістердің түрлерін білу: жөрмелеу, бастырма, ілмектеулі, аралық, аударма;
8.2.3.4 аяқ киімдегі тігістердің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: біріктірудің беріктігі, ажыратуға қарсы тұру, жіптердің желінуі;
8.2.3.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің жоғары жағын жөндеудің сипатын анықтау, ескі немесе тозған жіптерді жою, аяқ киімнің астарын және үстін жапсыру, тігін машинасында ескі тігіс бойынша тігу, қолжетімділігі қиын жерде қолмен бізді және тігін қол инесін қолданып тігу;
8.2.3.6 аяқ киімнің үстін ұсақ жөндеді орындай білу;
8.2.3.7 аяқ киімнің үстінің бөлшектерін бекіту әдістерін білу: жіптік, желімдік, балқытылған;
8.2.3.8 тігістердің түрлерін білу: жөрмелеу, бастырма, нүктелі балқытылған, аударма;
8.2.3.9 аяқ киімнің үстін дайындауға арналған материалдарды білу: тері, пено
полиуретан, жасанды және синтетикалық тері, аяқ киім маталары;
8.2.3.10 аяқ киімнің үстіне арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: икемділігі, ажырауға беріктігі, ылғалға төзімділігі, бүгілуге қарсы тұру;
8.2.3.11 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнң үстінде жөндейтін орынды анықтау, ескірген жіптерді алып тастау, жамауды пішу, жамаудың төменгі жағына және астарларға желімдік қабықшаларды жағу, жамауды астар мен аяқ киімнің үсту арасында жапсыру, жамауды аяқ киімнің үстіне бүгу, жамауды аяқ киімнің үстіне қолмен немесе тігін машинасында бекіту (аяқ киімдегі жамаудың орналасу орнына байланысты)

7.2.3.13 знать ручные пробойники и их назначение, устройство ручных пробойников;
7.2.3.14 уметь определять дефектность пряжки;
7.2.3.15 уметь подрезать шов – закрепку, удалять старую пряжку, установливать новую пряжку;
7.2.3.16 уметь восстановить шов-закрепку;
7.2.3.17 уметь удалить ремешок с пряжкой, выкроить новый ремешок, пробить отверстия в ремешке вставить ремешок в пряжку;
7.2.3.18 уметь временно прикрепить на клей загнутую часть ремешка, выполнить шов-закрепку;
7.2.3.19 уметь выполнять ручную и механическую растяжку обуви;
7.2.3.20 знать станок для механической растяжки обуви, его назначение, приспособления к станку: сменные матрицы, бобышки и их назначение при растяжке обуви;
7.2.3.21 знать приемы работы на станке для растяжки обуви;
7.2.3.22 знать и различать растяжные колодки и их назначение, устройство растяжных колодок.
7.2.3.23 уметь определять место на обуви для растяжки;
7.2.3.24 уметь готовить станок к работе, подбирать матрицы и бобышки;
7.2.3.25 уметь рaстянуть обувь с пред-варительным увлажнением, для ручной растяжки вставить, растяжные колодки в обувь, растянуть обувь вручную.
.8.2.3.1 выполнять мелкий ремонт верха обуви;
8.2.3.2 знать краткую характеристику мелкого ремонта обуви;
8.2.3.3 знать виды швов: тачной, настрочной, обметочный, встык, выворотный;
8.2.3.4 знать физико- механические свойства швов в обуви: прочность соединения, сопротивление на разрыв, истираемость ниток;
8.2.3.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта верха обуви, удалить старые или изношенные нитки, подклеить подкладку и верх обуви, прошить по старому шву на швейной машине, в труднодоступных местах прошить вручную с использованием шила и швейной ручной иголки;
8.2.3.6 уметь выполнять мелкий ремонт верха обуви;
8.2.3.7 знать методы скрепления деталей верха обуви ниточный, клеевой, сварной;
8.2.3.8 знать виды швов: тачной, настрочной, точечной сварки, выворотный;
8.2.3.9 знать материалы, применяемые для изготовления верхи обуви: кожа, пено полиуретан, искусственная и синтетическая кожи, ткани обувные;
8.2.3.10 знать физико-механические свойства материалов для верха обуви: эластичность, прочность на разрыв, влагостойкость, сопротивлений изгибам;
8.2.3.11 выполнять практические работ: определить на верхе обуви место, подлежащее ремонту, удалить изношенные нитки, выкроить заплатку, нанести клеевые пленки на бахтармянные стороны заплатки и подкладки, приклеить заплату между подкладкой и верхом обуви, загнуть заплатку на верх обуви, прикрепить заплату к верху обуви вручную или на швейной машине (в зависимости от места расположения заплатки на обуви).

9.2.3.1 аяқ киімнің пішілген үлгісін орташа жөндеуді орындау;
9.2.3.2 аяқ киімнің үстінің бөлшектерін білу: жұлық, тұмсық, берец, задинка, артқы сыртқы белдік, астар; 9.2.3.3 аяқ киімнің үстінің бөлшектеріне арналған материалдарды білу: натуралды, синтетикалық, жасанды: тері, мата-мақта жасанды: кирза, ворсит, шарголин, жасанды: лак және замша Синтетикалық: полиуретан жабыны бар СК-2, СК-3;
9.2.3.4 аяқ киімнің үстіне арналған материалдардың физикалық-механиалық қасиеттерін білу: ылғалға төзімділік, жіптердің үзілуіне қарсы тұру, икемділік, созылмалылық;
9.2.3.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің үстінің пішілген үлгісін жөндеудің сипатын анықтау, жұлықты және тұмсықты біріктіретін жіптерді жою, тұмсықты жою, жаңа тұмсықты пішу, тұмсықтың ұшын бүгілу арқылы өңдеу, тұмсықтың ұшын бүгіп жасау, тұмсықты жұлыққа желіммен уақытша жапсыру, тұмсықты жұлыққа екі қатарлы тігіспен бекіту, артқы сыртқы белдік пен берецті біріктіретін жіптерді жою, белдікті жою, жаңа белдікті пішу, белдікті берецке желіммен уақытша бекіту, белдікті берецке бірқатарлы тігіспен бекіту, жұлық пен берецті біріктіретін ескірген жіптерді жою, жұлық пен берецтің ұштарын желіммен жағу, тігісті қалпына келтіру;
9.2.3.6 аяқ киімдегі сыдырманы алмастыра білу;
9.2.3.7 сыдырманың түрлерін, сыдырмаға арналған материалдарды білу;
9.2.3.8 сыдырмаға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: икемділігі және тозуға төзімділігі, сыдырмаға арналған матаның беріктігі;
9.2.3.9 практикалық жұмыстарды орындау: сыдырманы жөндеудің сипатын анықтау, жіптерді жою, аяқ киімнің үстінен сыдырманы ажырату, бұзылған сыдырмаларды жою, түсі, ұзындығы және ені бойынша жаңа сыдырмаларды іріктеу, желімдік қабықшаларды жағу, сыдырманы аяқ киімнің үстінің пішілген үлгісіне жапсыру, сыдырманы жіптік тігіспен бекіту;
9.2.3.10 белдіктерді жинау технологиясын білу;
9.2.3.11 маталардың түрлерін, матадағы жіптердің өрілу түрлерін білу;
9.2.3.12 маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ажырауға және тозуға беріктігі, ылғалға төзімділігі, түстің тұрақтылығы, аяқ киім және тігін жиектемесі;
9.2.3.13 скотч-лентаның қызметін, скотч-лентаның түрлерін, оның физикалық-механикалық қасиеттерін білу: беріктігі, біртектілігі, тесіктерге қарсы тұру;
9.2.3.14 практикалық жұмыстарды орындау: жиектемені таңдау, берілген өлшемдегі жиектемені пішу, желімік қабықшаларды теріс жағына жағу, жиектеменің шеттерін бүгуді орындау, жиектеменің жоғары қабатын скотч-лентамен айналдыру, жиектеменің жоғары және төменгі қабатын желіммен біріктіру, белдіктерді жіптік тігіспен шетінен бекіту

9.2.3.1 выполнять средний ремонт заготовки верха обуви;
9.2.3.2 знать детали верха обуви: союзка, носок, берец, задинка, задний наружный ремень, подкладка;
9.2.3.3 знать материалы для деталей верха обуви: натуральные, искусственные, синтетические, натуральные: кожа, ткань хлопчатобумажная; искусственные: кирза, ворсит, шарголин, искусственные лак и замша; Синтетические: СК-2, СК-3 с полиуретановым покрытием; 9.2.3.4 знать физико-механические свойства материалов для верха обуви: влагостойкость, сопротивление прорыву ниткой, эластичность, тягучесть.
9.2.3.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта заготовки верха обуви, удалить нитки, скрепляющие союзку и носок заготовки верха обуви, удалить носок, выкроить новый носок, обработать край носка под загибку, сделать загибку края носка, временно прикрепить носок на союзку клеем, прикрепить двухрядной строчкой носок к союзке, удалить нитки, скрепляющие задний наружный ремень и берец, удалить ремень, выкроить новый ремень, временно прикрепить ремень на берец клеем, прикрепить однорядной строчкой ремень к берцу, удалить изношенные нитки, соединяющие союзку и берец, обмазать клеем края союзки и берца, восстановить шов;
9.2.3.6 уметь заменит молнии на обуви;
9.2.3.7 знать виды молнии, материалы для молний;
9.2.3.8 знать физико-механические свойства материалов для молний: эластичность и износоустойчивость молний, прочность ткани для молнии на разрыв.
9.2.3.9 выполнять практические работы: определить характер ремонта молнии, удалить нитки, отклеить молнии от верха обуви, удалить деформированные молнии, подобрать новые молнии по цвету, длине и ширине, нанести клеевые пленки, вклеить молнии в заготовку верха обуви, прикрепить ниточным швом молнии.
9.2.3.10 знать технологию сборки ремешков;
9.2.3.11 знать виды тканей, виды переплетений ниток в тканях;
9.2.3.12 знать физико-механические свойства тканей: прочность на разрыв и истирание, влагостойкость, цветоустойчивость, тесьма обувная и швейная;
9.2.3.13 знать назначение скотч-ленты, виды скотч- ленты, физико-механические свойства скотч-ленты: прочность, однородность, сопротивление проколам;
9.2.3.14 выполнять практические работы: подобрать тесьму, выкроить тесьму заданного размера, нанести клеевые пленки на изнаночную сторону, выполнить загибку краев тесьмы, обтянуть верхний слой тесьмы скотч-лентой, соединить верхний и нижний слои тесьмы клеем, прикрепить ремешки по краю ниточным швом.

10.2.3.1 өндірістік машиналарды реттеу технологиясын білу;
10.2.3.2 машиналарды реттеудің нұсқаулық-технологиялық карталарын, техникалық мәліметтерін білу, машиналарды реттеу түрлерін білу;
10.2.3.3 машиналардың қарапайым ақаулықтарын білу: бұрандалы біріктірудің әлсіреуі, біртекті материалдың екіге бөлінуінде пышақтың мұқалуы, тіреуші құрылғылардың әлсіреуі, тармақтың ажырауы, жетекті белдіктің әлсіреуі;
10.2.3.4 машинаның ақаулықтарын өзбетімен анықтай білу, жабдықтардың ақауларын жою жоспарын құрастыру;
10.2.3.5 жабдықтардың реттей білу;
10.2.3.6 аяқ киімнің төменгі бөлшектерін қосарлауға арналған машинаның пышағын қайрау бұрышын анықтай білу;
10.2.3.7 практикалық жұмыстарды орындау: машинаның басты валын (білік) келтіруге арналған белдіктің тартылуын реттеу, ажарлайтын қажақты алмастыру, пресстің алдыңғы бағанында қысатын жастықшаны алмастыру, машинадағы пышақты алмастыру, машинадағы экранды жөндеуден өткізу, машианынң пышағын қайрау, машинадағы дискілі пышақты алмастыру, машинаның үйкелетін бөлшектеріне желім жағу;
10.2.3.8 жаңа аяқ киім материалдарын білу;
10.2.3.9 аяқ киімнің үстіне арналған жасанды және синтетикалық талшықтардан жаңа маталарды білу, арзанқол матаны, жылтырақ жабыны бар маталарды, тоқылмаған материалдарды, маталардың бояуды білу;
10.2.3.10 маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
10.2.3.11 аяқ киімге арналған синтетикалық материалдарды, синтетикалық материалдардың негізгі қасиеттерін білу: тозуға тұрақтылығы, аяқ киімнің үстімен бекітудің беріктігі, ылғалға төзімділігі, пішінге тұрақтылығы;
10.2.3.12 күзгі-жазғы маусымдағы ерлердің бәтеңкесін тігу технологиясын білу;
10.2.3.13 ерлердің шолақ бәтеңкесінің техникалық мәліметтерін, сипаттамасын білу, шолақ бәтеңкелердің фасон түрлерін, шолақ бәтеңкелерді дайындаудың күрделілік дәрежесін білу;
10.2.3.14 ұлтанның түрлері мен формаларын, пішінделген сірілікті және олардың қызметін білу;
10.2.3.15 супинаторлардың жіктелуін, аяқ киімнің салмағын білу;
10.2.3.16 еңбекті операциялық бөлуді, конвейер жұмысын, конвейер жұмысының басымдылығын білу;
10.2.3.17 жұмыс жоспарын өз бетімен құра білу, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру, технологиялық нормативтерді, тапсырманы орындауды бақылауды сақтау, өз жұмысын үлгімен салыстыру, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
10.2.3.18 практикалық жұмыстарды орындау: бұйымды жеке дайындау, еңбекті операциялық бөлу, қол және машина операцияларын орындау, жұмысты күнделікті есеп ке алу (жеке және бригадалық), дайын бұйымның сапасын бағалау, жоспарлы тапсырманы орындау қорытындысын шығару
2.4 Аяқ киімнің өкшелік бөлігін жөндеу

10.2.3.1 знать технологию регулировки производственных машин;
10.2.3.2 знать технические сведения, инструкционно-технологические карты регулировок машин, виды регулировок машин;
10.2.3.3 знать простейшие неисправности машин: ослабление резьбового соединения, затупление ножа при раздваивании неоднородного материала, ослабление крепежных устройств, разрыв рукава, ослабление приводного ремня;
10.2.3.4 само стоятельно определять неисправности машины, составлять план устранения неисправности оборудования;
10.2.3.5 уметь регулировать оборудование.
10.2.3.6 уметь определять угол заточки ножа машины для двоения деталей низа обуви;
10.2.3.7 выполнять практические работы: отрегулировать натяжение ремня для привода главного вала машины, заменить шли фовальную шкурку, заменить прижимную подушку на передней стойке пресса, заменить нож на машине, отремонтировать экран на машине, заточить нож машины, заменить дисковый нож на машине, нанести на трущиеся детали машин.
10.2.3.8 знать новые обувные материалы;
10.2.3.9 знать новые ткани из искусственных и синтетических волокон для верха обуви, ткани с пропиткой, с блестящим покрытием, нетканые материалы, окраска тканей;
10.2.3.10 знать физико-механические свойства тканей;
10.2.3.11 знать синтетические материалы для обуви, основные свойства синтетических материалов: износоустойчивость, прочность скрепления с верхом обуви, влагостойкость, формоустойчивость;
10.2.3.12 знать технологию пошива мужских ботинок осенне-весеннего сезона;
10.2.3.13 знать технические сведения, ха рактеристику мужских полуботинок, виды фасонов полуботинок, степень сложности заготовок полуботинок;
10.2.3.14 знать виды и формы подошв, формованные задники и их назначение, эластичные подноск,;
10.2.3.15 знать классификацию супинаторов, вес обуви;
10.2.3.16 знать пооперационное разделение труда, конвейерную работу, преимущества конвейерной работы;
10.2.3.17 уметь самостоятельно составить план работы, рационально организовать рабочее место, соблюдать технологические нормативы, контроль выполнения задания, сравнивать свою работу с образцом, делать отчет о проделанной работе;
10.2.3.18 выполнять практические работы: индивидуальное изготовление изделия, по операционное распределение труда, выполнение ручных и машинных операций, ежедневный учет работы (индивидуальный и бригадный), оценка качества готового изделия, подведение итогов выполнения планового задания
2.4. Ремонт каблучной части обуви

7.2.4.1 ескірген немесе тозған нәлдерді жоя білу, өкшенің нәлдік бөлігінен ескі желімді кетіру;
7.2.4.2 нәлдерді және маңдайшаларды піше білу, нәлдерді бір жағынан өңдей білу;
7.2.4.3 желімдік қабықшаларды өкшенің нәлдік бөлігіне және маңдайшалардың өңделген бетіне жаға білу;
7.2.4.4 маңдайшаларды бекіте білу, өкшенің нәлдік бөлігін теңдестіру;
7.2.4.5 нәлді өкшеге бекіте білу, өкшенің бүйірлі жағын өңдеу;
7.2.4.6 жөндеуден өткізілген өкшені жылтырата білу, өкшенің бүйірлі жағын бояй білу, өкшені балауызбен өңдеу;
7.2.4.7 ұлтанның тұмсық бөлігін және аяқ киімнің үстін дайындауда кермелі жиекті жона білу;
7.2.4.8 ұлтанның тұмсық бөлігін жапсыра білу;
7.2.4.9. тері өкшені жөндеуді жүзеге асыруды білу;
7.2.4.10 табиғи бұйымдардың үлгілері бойынша тапсырмада бағдарлану;
7.2.4.11 пәндік технологиялық карта бойынша жұмысты өз бетімен жоспарлау;
7.2.4.12 нәлген арналған материалды дұрыс таңдай білу;
7.2.4.13 нәлдің пішімінің ауданын және өкшенің нәлдік бөлігін салыстыра білу;
7.2.4.14 ағаш өкшені ұсақ жөндеуді орындай білу: аяқ киімдегі ағаш өкшені жөндеудің сипатын анықтау, тозған нәлді жою және мтеталл бекіткіштерді жою, қаптамаларды жапсыру, жаңа нәлдерді пішу, нәлдерді желімнің көмегімен өкшеге бекіту, нәлдің артығын кесу, нәлдің бүйірлі жағын тегістеу;
7.2.4.15 микрокеуекті өкшені ұсақ жөндеуді орындау;
7.2.4.16 аяқ киім резеңкесінің негізгі қасиеттерін білу: тығыздығы, беріктігі, үйкелуі, кеуектігі;
7.2.4.17 резеңкелердің маркаларын білу: Г, Д, ДШ, Е, ЕШ кеуекті емес резеңкелер: Г, Д;
7.2.4.18 өкшені жөндеудің сипатын анықтай білу: ескі нәлді алып тастау, нәлдік бөліктегі өкшені түзету, жаңа нәлді пішу, нәлдің бұзылған бөлігін өңдеу, желімдік қабықшаларды нәлге және өкшеге жағу, нәлді өкшеге бекіту, нәлдің артығын кесу, өкшенің бүйірлі жағын жылтыратуды орындау;
7.2.4.19 нәлдерді бекітуді және өңдеуді орындай білу;
7.2.4.20 нәлдер үшін қолданылатын материалдарды білу: тері, тозуға төзімді резеңке, капрон, болат;
7.2.4.21 нәлдерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу, нәлдердің үйкеліске беріктігін және металл бекіткішке қарсы тұруын білу, нәлдерді бекіту тәсілдерін білу: желімдік, шегелік, істіктің көмегімен;
7.2.4.22 нәлдерді алмастыру үшін материалды анықтай білу, тоөған нәлдерді алып тастау, жаңа нәлді пішу, қосалқы материалдарды іріктеу, нәлдің бұзылған жағын өңдеу, желімдік қабықшаларды жағу, желімдік қабықшаларды кептіруді орындау, нәлдерді өкшеге бекіту, бақылау шегелерін қадау, нәлдердің артығын кесіп тастау, нәлдің бүйірлі жағын жылтырату, ескі капрон нәлді алып тастау, қаптамаларды жапсыру, пластмасса нәлдерді бекіту

7.2.4.1.уметь удалить изношенные набойки, удалить старый клей с набоечной части каблука;
7.2.4.2 уметь выкроить косячки и набойки, обработать с одной стороны косячки и набойки;
7.2.4.3 уметь нанести клеевые пленки на обработанные поверхности косячков и набоечную часть каблука;
7.2.4.4 уметь прикрепить косячки, выровнять набоечную часть каблука;
7.2.4.5 уметь прикрепить набойки на каблук, обработать боковую поверхность каблука;
7.2.4.6 уметь отполировать отремонтированный каблук, закрасить боковую поверхность каблука, отделать каблук воском.
7.2.4.7 уметь зашкурить носочную часть подошвы и затяжной кромки заготовки верха обуви.
7.2.4.8 уметь приклеить носочную часть подошвы.
7.2.4.9. уметь осуществлять ремонт кожаного каблука
7.2.4.10 ориентироваться в задании по образцам натуральных изделий;
7.2.4.11 само-стоятельно планировать работы по предметной технологической карте.
7.2.4.12 уметь правильно подбирать материал для набойки;
7.2.4.13 уметь соотносить площади заготовки набойки и набоечной части каблука
7.2.4.14 уметь выполнять мелкий ремонт деревянного каблука: определить характер ремонта деревянного каблука на обуви, удалить изношенную набойку и металлические крепители, подклеить обтяжки, выкроить новые набойки, прикрепить набойки на каблуке с помощью клея, обрезать излишки набойки, отшлифовать боковую поверхность набойки.
7.2.4.15 выполнять мелкий ремонт микропористого каблука
7.2.4.16 знать основные свойства обувных резин: плотность, твердость, истираемость, пористость;
7.2.4.17 знать марки резин: Г, Д, ДШ, Е, ЕШ; непористые резины: Г, Д;
7.2.4.18 уметь определить характер ремонта каблука: удалить старую набойку, выровнять каблук в набоечной части, выкроить, новую набойку, обработать неходовую поверхность набойки, нанести клеевые пленки на набойку и каблук, прикрепить набойку на каблук, обрезать излишки набойки, выполнить шлифование боковой поверхности каблука;
7.2.4.19 уметь выполнять прикрепление и обработку набоек;
7.2.4.20 знать материалы, ис пользуемые для набоек: кожа, износоустойчивая резина, капрон, сталь;
7.2.4.21 знать физико-механические свойства материалов для набоек, прочности набоек на истирание и на сопротивление металлического крепителя, способы крепления набоек: клеевой, гвоздевой, с помощью штырей;
7.2.4.22 уметь определить материал для замены набойки, удалить изношенную набойку, выкроить новую набойку, подобрать вспомогательные материалы, обработать неходовую поверхность набойки, нанести клеевые пленки, выполнить сушку клеевых пленок, прикрепить набойки на каблук, забить контрольные гвозди, обрезать излишки набойки, отшлифовать боковую поверхность набойки, удалить старую капроновую набойку, подклеить обтяжки, прикрепить пластмассовые набойки

8.2.4.1 ағаш және капорон өкшелерді алмастыруды жүзеге асыра білу;
8.2.4.2 өкшелердің түрлерін білу: үшкіл, бағана (крокульмен және крокульсіз);
8.2.4.3 биіктігі бойынша жіктемені білу: төменгі, орташа, биік, ерекше биік;
8.2.4.4 өкшелерге арналған материалдарды білу: ағаш (шамшат, емен), капрон, полиэтилен, аралас өкшелер (болат + ағаш);
8.2.4.5 практикалық жұмыстарды орындау: өкшенің бекіткіштерін алып тастау, аяқ киімнен өкшені алып тастау, жаңа өкшені таңдау, қаптаманы пішу, қаптаманы өңдеу, қаптаманы желімнің көмегімен өкшеге бекіту, өкшені аяқ киімге бекіту, нәлді таңдау, нәлді өкшеге орнату;
8.2.4.6 микрокеуекті өкшені алмастыруды орындай білу;
8.2.4.7 резеңкенің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: үйкелістің болмауы, тығыздығы, икемділігі, ылғалға төзімділігі;
8.2.4.8 термоактиватор және оның қызметі туралы, термоактиватордың негізгі механизмдері, желімдік қабықшалар туралы түсініктерінің болуы, материал мен желімге байланысты активация уақыты туралы түсініктерінің болуы;
8.2.4.9 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеу сипатын анықтау, микрокеуекті өкшені алып тастау, жаңа өкшенің бөлшектерін таңдау, өкшені жинауды орындау, ұлтанның өкшелік бөлігін дайындау, өкшелерді желімнің көмегімен өкше бөлігіне бекіту, өкшенің бүйірлі жағын өңдеу;
8.2.4.10 ағаш және капрон өкшелерді жөндеуді орындай білу;
8.2.4.11 пішіні бойынша нәлдердің түрлерін білу;
8.2.4.12 нәлдерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: металл бекіткіштерді ұстап тұруға беріктігі, желінушілігі, тығыздығы;
8.2.4.13 нәлдерге арналған материалдарды білу: тері, пластмасса, резеңке, металл, капрон, нәлдің жүретін бөлігінің эстетикалық суреті;
8.2.4.14 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеу дәрежесін анықтау, өкшені аяқ киімге бекіту, өкшедегі тозған нәлдерді алып тастау, өкшедегі нәлдердің металл бекіткіштерін алып тастау, өкшедегі қаптаманы жапсыру, өкшенің материалына сәйкес келетін материалдан жаңа нәлдерді пішу, нәлдердің бұзылған жағын өңдеу, желімдік қабықшаларды нәлдерге және өкшенің нәлдік бөлігіне жағу, нәлді өкшеге бекіту, нәлдердің артығын кесіп тастау, нәлдердің бүйірлі жағын жылтырату, пластмасса нәлдерді алып тастау, қаптаманы жапсыру, жаңа пластмасса нәлді таңдау, өкшеге пластмасса нәлді орнату
9.2.4.1 ағаш өкшені дайындауды орындай білу;
9.2.4.2 материалы, фасоны, биіктігі, конструкциясы бойынша өкшелердің жіктелуін білу;
9.2.4.3 қалыптың ізінің өкшелік бөлігі бойынша өкшенің пішінінің құруын білу;
9.2.4.4 өкшенің нәлдік бөлігінің орталығын дұрыс орналастыруды білу, аяқ киім процесінде өкшенің жылжу себептерін білу;

8.2.4.1 уметь осуществлять замену деревянных и капроновых каблуков;
8.2.4.2 знать виды каблуков: клиновидный, столбик (с крокулем и без крокуля);
8.2.4.3 знать классификацию по высоте: низкий, средний, высокий, особо высокий;
8.2.4.4 знать материалы для каблуков: дерево (бук, дуб), капрон, полиэтилен, комбинированные каблуки (сталь + дерево);
8.2.4.5 выполнять практические работы: удалить крепители каблука, удалить каблук из обуви, подобрать новый каблук, выкроить обтяжку, обработать обтяжку, прикрепить обтяжку на каблуке с помощью клея, прикрепить каблук на обувь, подобрать набойку, установить набойку на каблук;
8.2.4.6 уметь выполнять замену микропористого каблука;
8.2.4.7 знать физико-механические свойства резины: истираемость, плотность, эластичность, влагостой
кость резины;
8.2.4.8 иметь представление о термоакти ваторе и его назначении, основные механизмы термоактиватора, клеевых пленок, время активации в зависимости от материала и клея;
8.2.4.9 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить микро пористый каблук, подобрать детали нового каблука. выполнить сборку каблука, подготовить пяточную часть подошвы, прикрепить каблуки на пяточную часть подошвы с помощью клея, обработать боковую поверхность каблука;
8.2.4.10 уметь выполнять ремонт деревянных и капроновых каблуков;
8.2.4.11 знать виды набоек по форме;
8.2.4.12 знать физико-механические свойства материалов для набоек: прочность на удержание металлического крепителя истираемость, плотность;
8.2.4.13 знать материалы для набоек: кожа, пластмасса, резина, металл, капрон, эстетический рисунок ходовой части набойки;
8.2.4.14 выполнять практические работы: определить степень ремонта обуви, укрепить каблук на обуви, удалить изношенные набойки на каблуках, удалить металлические крепители набоек на каблуках, подклеить обтяжку на каблуке, выкроить новые набойки из материалов, соответствующих данному материалу каблука, обработать неходовую поверхность набоек, нанести клеевые пленки на набойку и набоечную часть каблука, прикрепить набойку на каблук, обрезать излишки набоек, отшлифовать боковую поверхность набойки, удалить пластмассовую набойку, подклеить обтяжку, подобрать новую пластмассовую набойку, установить на каблук пласт массовую набойку
9.2.4.1 уметь выполнять изготовление деревянного каблука;
9.2.4.2 знать классификацию каблуков по материалу, фасону, высоте, конструкции.
9.2.4.3 знать построение формы каблука по пяточной части следа колодки;
9.2.4.4 знать правильное положение центра набоечной части каблука, причины смещения каблука в процессе обуви;

9.2.4.5 өкшенің биіктігін анықтау тәсілдерін білу;
9.2.4.6 аяқ киімде қолданылатын өкшенің материалдарын білу: былғары, резеңке, каучук, капрон, полиэтилен, болат, аралас өкше: ағаш + болат, ағаш + алюминий, көпқабатты өкше, өкшедегі астарлар және олардың қызметі;
9.2.4.7 практикалық жұмыстарды орындау: өкшеге арналған материалды таңдау, бір кесегін кесіп алу, өкшенің ляпистік бөлігінің модель контурларын кесекке ауыстыру, кесектің бүйірлі жағын 90° бұрышта өңдеу, өкшенің нәлдік бөлігінің шаблон контурларын ауыстыру, үлгі ретінде пішімнің бүйірлі жағын көлбеумен өңдеу, өкшенің ляпистік бөлігін өңдеу, өкшенің крокульды бөлігін өңдеу, өкшенің бетін тегістеу және жылтырату;
9.2.4.8 аяөқ киімді өңдеуді орындай білу;
9.2.4.9 аяқ киімді өңдеу түрлерін, аяқ киімнің тауарлы түрін білу;
9.2. 4.10 салынатын ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін, өкшеліктің және оның аяқ киімдегі қызметін білу;
9.2.4.11 практикалық жұмыстарды орындау: өкшенің және ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның және өкшенің бүйірлі беттерін тегістеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және салынатын ұлтарақтарды аяқ киімге салу, аяқ киімді тазалау
10.2.4.1 бекітудің сандал әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу; 10.2.4.2 аяқ киімді бекітудің сандал әдісінің сипаттамаларын білу, жиектеу және оның қызметін, жиектеуге арналған материалдарды: былғары, резеңкені білу;
10.2.4.3 былғары ұлтанның сипаттамасын білу, былғарының жіппен үзілуіне қарсы келу қабілетін, ұлтанның пішін тұрақтылығын, бірнеше реттің бүгілуге қарсы келуді білу;
10.2.4.5 бекітудің сандал әдісінің жіптік тігісін білу;
10.2.4.6 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, қалыптарды таңдау және оларды аяқ киімге орнату, ұлтан мен өкше арасындағы тігісті әлсірету, өкшені алып тастау, ескі желімді кетіру, ескі жіптерді алып тастау, тозған жиектемені кетіру, жаңа жиектемені пішу, жиектемені ұлтанған жіптік тігіспен бекіту, жаңа өкшені пішу және ляпистік бөлікті өңдеу, желімдік қабықшаларды ұлтнның өкшелік бөлігіне және ляпситік бөлігіне жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, өкшелерді ұлтанға бекіту және пресс астында қысу, ұлтанды пішу, табанның ұлтандық бөлігін және ұлтанның бұзылған жағын тікірейту, желімдік қабықшаларды табанға және жапсырмаға жағу, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтандарды табанған бекіту, өкшелер мен ұлтандардың артығын кесіп тастау, өкшелер мен ұлтандардың бүйірлі жағын тегістеу;
10.2.4.7 бөлме аяқ киімін тігу технологиясын білу;
10.2.4.8 үй аяқ киімінің қысқаша сипаттамасын білу, қазіргі сәннің бағыттарын, үй аяқ киімін тігуде қолданылатын қазіргі материалдарды, заманауи фурнитураны білу;

9.2.4.5 знать способы определения высоты каблука;
9.2.4.6 знать материалы каблука, применяемые в обуви: кожа, резина, каучук, капрон, полиэтилен, сталь, комбинированный каблук: дерево + сталь, дерево + алюминий, многослойный каблук, вкладыши в каблуки и их назначение.
9.2.4.7 выполнять практические работы: подобрать материал для каблука, отрезать брусок, перенести контуры модели ляписной части каблука на брусок, обработать боковую поверхность бруска под углом 90°, перенести контуры шаблона набоечной части каблука, обработать боковую поверхность заготовки с наклоном как образец, обработать ляписную часть каблука, обработать крокульную часть каблука, отшлифовать и отполировать поверхность каблука.
9.2.4.8 уметь выполнять отделку обуви;
9.2.4.9 знать виды отделки обуви, товарный вид обуви;
9.2. 4.10 знать физико- механические свойства вкладных стелек, подпяточник и его назначение в обуви.
9.2.4.11 выполнять практические работы: обрезать излишки каблука и подошвы, отшлифовать боковые поверхности подошвы и каблука, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки в обувь, почистить обувь
10.2.4.1 уметь выполнять средний ремонт обуви сандального метода крепления;
10.2.4.2 знать характеристи
ку сандального метода крепления обуви, обводка и ее назначение, материалы для обводки: кожа, резина;
10.2.4.3 знать характеристи
ку кожаной подошвы, способность кожи к сопротивлению прорыва ниткой, формоустойчивость подошвы, сопротивление многократно
му изгибу; 10.2.4.5. знать ниточный шов сандального метода крепления;
10.2.4.6 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, подобрать колодки и вставить их в обувь, ослабить шов между подошвой и каблуком, удалить каблук, снять старый клей, удалить старые нитки, удалить изношенную обводку, выкроить новую обводку, прикрепить ниточным швом обводку к подошве, выкроить новый каблук и обработать ляписную часть, нанести клеевые пленки на пяточную часть подошвы и ляписную часть каблука, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблуки на подошвы и прижать под прессом, выкроить подметку, взъерошить подметочную часть подошвы и неходовую сторону нодметки, Нанести клеевые пленки на подошву и наклейку, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметки на подошвы, обрезать излишки каблуков и подметок, отшлифовать боковые поверхности каблуков и подметок;
10.2.4.7 знать технологию пошива комнатной обуви
10.2.4.8 знать краткую харак теристику домашней обуви, направления современной моды, современные материалы, используемые при пошиве комнатной обуви, современная фурнитура;

10.2.4.9 аяқ киімді жинаудың өнеркәсіптік технологиясын білу, бөлме өнеркәсіп аяқ киімінің ательеде тігілген аяқ киімнен айырмашылықтарын білу;
10.2.3.10 бөлме аяқ киімінің физикалық-механикалық қасиеттерін, бөлме аяқ киімін тігуде кездесетін негізгі ақауларды, аяқ киімді тігуде бақылау жүйесін білу;
10.2.3.11 практикалық жұмыстарды орындау: қалыптарды іріктеу, ұлтарақтарды бекіту және өңдеу, үлгіні қалыптарға кигізу, алдын ала аяқ киімнің үстінің үлгілерін созу, желімнің көмегімен аяқ киімнің үстінің үлгілерін шеңберлі созуды орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, керілген үлгінің кермелі жиектерінің артығын кесіп тастау, аяқ киімнің ізін салу, табанды пішу, табанның бұзылған жағын өңдеу, желімдік қабықшаларды табанға және кермелі жиеккке жапсыру, табанды аяқ киімнің ізіне жапсыру, өкшелерді табанның өкшелік бөлігіне бекіту, табандар мен өкшелердің бүйірлі жағын өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктер мен салынатын ұлтарақтардың орнату, аяқ киімді тазалау
2.5 Аяқ киімнің ұлтандық бөлігін жөндеу
7.2.5.1 аяқ киімнің төменгі бөлшектерінде үзілген тігістерді қалпына келтіре білу;
7.2.5.2 бекітудің сырмалы әдісінің сипаттамасын және оның қолданылуын білу;
7.2.5.3 табанның түрлерін, табан үшін қолданылатын материалдарды, табанға қойылатын талаптарды білу;
7.2.5.4 жіптерді қарамаймен немесе балауызбен сіңіру әдістерін білу;
7.2.5.5 тікелей біздің негізгі бөліктерін, тікелей біздің қиылу формасын білу;
7.2.5.6 табанды тігуге арналған инелерді, тік және қисық инелерді, олардың қызметін білу;
7.2.5.7 табандарды жіптермен бекіту технологиясын білу: табандағы жөндеуді қажет ететін орынды анықтау, пішімді ашу, ескі жіптерді алып тастау, жіптердің белгілі санын кесіп тастау, жіптерді қарамаймен сіңіру, қарамайдың артығын алып тастау, табандағы тігісті қалпына келтіру, жіптердің артығын кесіп тастау, пішімді жабу, табанды жылтырату;
7.2.5.8 каучук негізі бар аяқ киімнің ұлтандық бөлігін ұсақ жөндеуді орындай білу: табанды жөндеудің сипатын анықтау, материалдарды таңдау, ұсақ тігістерді пішу, табанның тұмсық бөлігіндегі лас жерлерін кетіру, былғарының төменгі жағынан ұсақ тігістерді өңдеу, желімдік қабықшаларды табанға және ұсақ тігістерге жапсыру, ұсақ тігісті желімнің көмегімен табанға бекіту, ұсқа тігістің артығын кесіп тастау, табанның тұмсық бөлігін тегістеу, ұлтанды пішу және өңдеу, желімдік қабықшаларды табанға және ұлтанның бұзылған бөлігіне жапсыру, ұлтанның артығын кесіп тастау, табанның және ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу, аяқ киімді тазалау;
7.2.5.9 былғары табандағы аяө киімді ұсақ жөндеуді орындай білу;

10.2.4.9 знать промышленную технологию сборки обуви, отличия пошива комнатной промышленной обуви от пошива в ателье;
10.2.3.10 знать физико-механические свойства комнатной обуви, основные дефекты, встречающиеся при пошиве комнатной обуви, систему контроля при пошиве обуви;
10.2.3.11 выполнять практические работы: подобрать колодки, прикрепить и обработать стельки, надеть заготовки на колодки, предварительно вытянуть заготовки верха обуви, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви с помощью клея, удалить временные крепители, обрезать излишки затяжной кромки затянутой заготовки, простелить след обуви, выкроить подошвы, обработать неходовую поверхность подошв, нанести клеевые пленки на подошву и затяжную кромку заготовок верха обуви, прикрепить подошвы на след обуви, прикрепить каблуки на пяточную часть подошвы, обработать боковые поверхности подошв и каблуков, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки, очистить обувь
2.5 Ремонт подметочной части обуви
7.2.5.1 уметь восстановливать порванные швы на деталях низа обуви;
7.2.5.2 знать характеристику прошивного метода крепления и его применение; 7.2.5.3 знать виды подошв, материалы, применяемые для подошв, требования к подошве.
7.2.5.4 знать методы пропитки ниток варом или воском:
7.2.5.5 знать основные части прямого шила, формы сечения прямого шила;
7.2.5.6 знать иголки для прошивания подошв, прямые и кривые иголки, их назначение.
7.2.5.7 знать технологию прикрепления подошв нитками: определить место на подошве, подлежащим ремонту, открыть подкрой, удалить старые нитки, отрезать определенное количество ниток, пропитать варом нитки, удалить излишки вара, восстановить шов на подошве, обрезать излишки ниток, закрыть под крой, отполировать подошву;
7.2.5.8 уметь выполнять мелкий ремонт подметочной части обуви с каучуковой основой: определить характер ремонта подошвы, подобрать материалы, выкроить рубчики, удалить грязь в носочной части подошвы, обработать рубчики с бахтармянной стороны, нанести клеевые пленки на подошву и рубчики, прикрепить рубчики на подошву с помощью клея, обрезать излишки рубчиков, выровнять носочную часть подошвы, выкроить и обработать подметку, нанести клеевые пленки на подошву и неходовую часть подметки, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подошвы и подметки, почистить обувь.
7.2.5.9 уметь выполнять мелкий ремонт обуви на кожаной подошве;

7.2.5.10 аяқ киімнің төменгі жағы үшін былғарының топографиясын білу;
7.2.5.11 аяқ киімнің төменгі бөлшектері үшін қолданылатын былғарының негізгі бөлімдерін білу: қалың тері, етек, жаға, табан, жая;
7.2.5.12 практикалық жұмыстарды орындау: тозған нәлдерді алып тастау, табанның тұмсық бөлігін тегістеу, ұсақ тігістерді пішу және оларды өңдеу, желімдік қабықшаларды ұсақ тігістердің бұзылған бөлігіне және табанның тұмсық бөлігіне жапсыру, желімдік қабықшаларды кептіру, ұсақ тігістерді табанға бекіту, ескі желімді өкшелердің нәлдік бөлігінен кетіру, маңдайшаларды пішу, мңдайшаның бұзылған бөлігін өңдеу, желімдік қабықшаларды маңдайшаларға және өкшелердің нәлдік бөлігіне жапсыру, маңдайшаларды өкшелерге бекіту, бекітілген маңдайшалардың артығын кесіп тастау, өкшелердің нәлдік бөлігін тегістеу, нәлдерді пішу, желімнің көмегімен нәлдерді өкшелерге бекіту, нәлдердің артығын кесіп тастау, өкшелердің және табанның бүйірлі жағын өңдеу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін тегістеу, өкшелердің бүйірлі жағын және табанның кесіндісін блауыз бояумен бояу, бекітілген бөлшектердің бетін жылтырату
8.2.5.1 табанға ұлтанды бекітуді орындай білу;
8.2.5.2 ұлтандарға арналған материалды білу: былғары, тозуға төзімді резеңке, полиуретан, каучук;
8.2.5.3 ұлтандарға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, тозуға төзімділігі, икемділігі, әр түрлі материалдармен жабыстыруға қабілеті;
8.2.5.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің ұлтандық бөлігін тегістеу, жаңа ұлтанды (табанның материалын ескеріп) пішу, ұлтанның бұзылған бетін тікірейту, табанға және ұлтанға желімдік қабықшаларды жапсыру, желімдік қабықшаларды кептіру, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтанды пресстегі аяқ киімге бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау, табан мен ұлтанның бүйірлі бетін тегістеу;
8.2.5.5 профилактикалық ұлтандарды алмастыруды орындай білу;
8.2.5.6 профилактикалық ұлтандарға арналған материалдарды білу;
8.2.5.7 материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, 3 мм-ге дейінгі қалыңыдығы, икемділігі, әр түрлі материалдармен жапсыру қабілеті, желінушілігі;
8.2.5.8 практикалық жұмыстарды орындау: желімдік тігісті жылыту, тозған профилактикалық ұлтанды ажыратып алу, табандағы ескі желімді кетіру, жаңа профилактикалық ұлтанды пішу, ұлтанның бұзылған бөлігін тікірейту, желімдік қабықшаларды табанға және ұлтанның бұзылған бөлігіне жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтанды табанға бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу;
8.2.5.9 микрокеуекті резеңкеден жасалған табанды жөндеуді орындай білу;

7.2.5.10 знать топографию кожи для низа обуви;
7.2.5.11 знать основный участки кожи используемые для деталей низа обуви: чепрак, воротом, пола, лапы, огузок;
7.2.5.12 выполнять практические работы: удалить изношенные набойки, выровнять носочную часть подошвы, выкроить рубчики и обработать их, нанести клеевые пленки на неходовую часть рубчиков и носочную часть подошвы, высушить клеевые пленки, прикрепить рубчики на подошву, удалить старый клей с набоечной части каблуков, выкроить косячки, обработать неходовую поверхность косячков, нанести клеевые пленки на косячки и набоечную часть каблуков, прикрепить косячки на каблуки, обрезать излишки прикрепленных косячков, выровнять набоечную часть каблуков, выкроить набойки, прикрепить набойки на каблук с помощью клея, обрезать излишки набоек, обработать боковую поверхность каблуков и подошвы, отшлифовать детали низа обуви, закрасить восковой краской боковую поверхность каблуков и среза подошвы, отполировать боковую поверхность прикрепленных деталей.
8.2.5.1 уметь выполнять прикрепление подметок на подошву;
8.2.5.2 знать материалы для подметок: кожа, износоустойчивая резина, полиуретан, каучук;
8.2.5.3 знать физико-механические свойства материалов для подметок: плотность, износоустойчивость, эластичность, способность к склеиванию с разными материалами;
8.2.5.4 выполнять практические работы: выровнять подметочную часть обуви, выкроить новую подметку (с учетом материала подошвы), взъерошить неходовую поверхность подметки, нанести клеевые пленки на подошву и под метку, высушить клеевые пленки, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметки на обувь на прессе, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки и подошвы;
8.2.5.5 уметь выполнять замену профилактических подметок;
8.2.5.6 знать материалы для профилактических подметок;
8.2.5.7 знать физико-механические свойства материалов: плотность, толщина до 3 мм, эластичность, способность склеиваться с разными материалами, истираемость;
8.2.5.8 выполнять практические работы; разогреть клеевой шов, отклеить изношенную профилактическую подметку, удалить старый клей на подошве, выкроить новую профилактическую подметку, взъерошить неходовую поверхность подметки, нанести клеевые пленки на подошву и неходовую поверхность подметки, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметку на подошву, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки;
8.2.5.9 выполнять ремонт подошвы из микропористой резины;

8.2.5.10 микрокеуекті резеңкенің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ылғалға төзімділігі, қажалуға қарсы тұру, икемділігі;
8.2.5.11 микрокеуекті табандағы аяқ киімді жөндеуге арналған желімді аяқ киім желімінен ажырата білу;
8.2.5.12 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімге қалыпты орнату, табанды тегістеу, ұсақ тігістерді пішу және оларды бұзылған жағынан өңдеу, желімдік қабықшаларды ұсақ тігістерге және табанның тұмсық бөлігіне жапсыру, ұлтанды табанға бекіту, табанға арналған жамауларды пішу, желідік қабықшаларды табанға және жамауға жапсыру, жамауларды табанға бекіту, табанды тегістеу, ұлтанды пішу, ұлтанның бұзылған жағын өңдеу, табанға және ұлтанға желімді жағу, ұлтанды табанға бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу;
8.2.5.13 былғары табандағы аяқ киімнің ұлтандық бөлігін жөндеуді орындау;
8.2.5.14 табанға арналған былғарының физикалық-механикалық қасиеттерін білу: желінушілікке тозуға төзімділігі, былғарыдан жасалған табанның ылғалға сиымдылығы, табанның бүгілуге қарсы тұруы, былғары табанның сыртқы ортаның әсеріне тұрақтылығы;
8.2.5.15 практикалық жұмыстарды орындау: былғары табандағы жөндеуді қажет ететін орынды анықтау, табанды тегістеу, жамауды пішу және былғарының төменгі жағынан өңдеу, желімді табанға және жамаудың төменгі жағына жағу, желімдік қабықшаларды кептіру, желімдік қабықшаларды жылыту, жамауды бекіту, табанды тегістеу, ұсақ тігісті пішу және оны төменгі жағынан өңдеу, желімді табанға және ұсақ тігістің төменгі жағына жағу, ұсақ тігісті табанға бекіту, тұмсық бөліктегі табанды тегістеу, тозуға төзімді резеңкеден ұлтанды пішу және оны бұзылған жағынан өңдеу, желімдік қабықшаларды табанға және ұлтанға жапсыру, ұлтанды табанға бекіту, ұсақ тігістің және ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның және ұсақ тігістің бүйірлі жағын тегістеу
9.2.5.1 тозған микрокеуекті табанды алмастыруды орындай білу;
9.2.5.2 аяқ киімді жөндеуде қолданылатын қалыптардың типтерін білу, табандағы ақауларды, олардың пайда болу себептерін, табандағы ақауларды жою тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аяқ киім желімдерін, желімдік қабықшаларды кептіру режимдерін, желімдік қабықшаларды ысыту температурасын, желімдік қабықшаларды жылыту уақытын білу;
9.2.5.4 аяқ киім өндірісінде қолданылатын резеңкелерді білу; 9.2.5.5.резеңкенің физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
9.2.5.6 табанды алмастыру технологиясын білу;
9.2.5.7 практикалық жұмыстарды орындау: қалыптарды таңдау және аяқ киімге орнату, желімдік тігісті әлісірету, аяқ киімнен табанды алып тастау, ескі желімді кетіру, маңдайшаларды кетіру, жаңа маңдайшаны пішу және желімге бекіту, аяқ киімнің ізін тегістеу, жаңа табанды пішу, табанның бұзылған жағын өңдеу, аяқ киімнің үстіне үлгінің кермелі жиегіне желімдік қабықшаларды жапсыру және жаңа табанның өңделген бетіне жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, табанды аяқ киімнің ізіне және бастырыққа пресстің астында бекіту, табнның артығын кесіп тастау, жаңа өкшені таңдау, өкшеге қарай табанның өкшелік бөлігін тікірейту, өкшенің ляпистік бөлігін өңдеу, өкшеге және табанға желімдік қабықшаларды жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, өкшені табанға және бастырыққа пресстің үстінде бекіту, пресстен аяқ киімді алу, табанның бүйірлі жағын өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау;

8.2.5.10 знать физико-механические свойства микропористой резины: влагостойкость, сопротивление истиранию, эластичность;
8.2.5.11 различать клей обувной для ремонта обуви на мик ропористой подошве;
8.2.5.12 выполнять практические работы: установить колодку в обувь, отшлифовать подошву, ыыкроить рубчики и обработать их с неходовой стороны, нанести клеевые пленки на рубчик и носочную часть подошвы, прикрепить подметки на подошву, выкроить заплаты на подошву, нанести клеевые пленки на подошву и заплату, прикрепить заплаты на подошвы, выровнять подошвы, выкроить подметки, обработать неходовую поверхность подметки, нанести клей на подошву и подметку, прикрепить подметки на подошв, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки;
8.2.5.13 выполнять ремонт подметочной части обуви на кожаной подошве;
8.2.5.14 знать физико-механические свойства кожи для подошвы: износоустойчи вость к истиранию, влагоемкость подошвы из кожи, сопротивляемость подошвы изгибам, устойчивость к воздействию внешней среды кожаных подошв;
8.2.5.15 выполнять практические работы: определить места на кожаной подошве, подлежащие ремонту, отшлифовать подошву, выкроить заплату и обработать с бахтармянной стороны, нанести клей на подошву и бахтармянную сторону заплаты, высушить клеевые пленки, разогреть клеевые пленки, прикрепить заплату, выровнять подошву, выкроить рубчик и обработать с бахтармянной стороны, нанести клей на подошву и бахтармянную сторону рубчика, прикрепить рубчик на подошву, выровнять подошву в носочной части, выкроить подметку из износоустойчивой резины и обработать с неходовой стороны, нанести клеевые пленки на подошву и подметку, прикрепить подметку на подошву, обрезать излишки рубчиков и подметок, отшлифовать боковую поверхность подметки и рубчики
9.2.5.1 уметь выполнять замену изношенной микропористой подошвы;
9.2.5.2 знать типы колодок, применяемых при ремонте обуви, дефекты в подошвах, причины возникновения дефектов в подошвах, способы устранения дефектов в подошвах;
9.2.5.3 знать обувные клеи, режимы сушки клеевых пленок, температуру разогрева клеевых пленок, время нагрева клеевых пленок;
9.2.5.4 знать резины, применяемые в обувном производстве;
9.2.5.5 знать физико-механические свойства резины;
9.2.5.6 знать технологию замены подошвы;
9.2.5.7 выполнять практические работы: подобрать колодки и вставить в обувь, ослабить клеевой шов, удалить подошву из обуви, удалить старый клей, удалить простилки, выкроить и прикрепить новую простилку на клей, выровнять след обуви, выкроить новую подошву, обработать неходовую сторону подошвы, нанести клеевые пленки на затяжную кромку заготовки верха обуви и обработанную сторону новой подошвы, разогреть клеевые пленки, прикрепить подошвы на след обуви и прижим, под прессом, обрезать излишки подошв, подобрать новый каблук, взъерошить пяточную часть подошвы под каблук, обработать ляписную часть каблука, нанести клеевые пленки на каблук и подошву, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблук на подошву и прижим, его на прессе, удалить обувь из-под пресса, обработать боковую поверхность подошвы, удалить колодки из обуви;

9.2.5.8 аралас ұлтарақты жинау технологиясын білу және орындау;
9.2.5.9 ұлтарақтардың түрлерін, ұлтараққа арналған материалды, ұлтараққа арналған материалдың физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
9.2.5.10 ортопедиялық ұлтарақтарды және олардың қызметін, ұлтарақтарға қойылатын талаптарды білу: пішінге тұрақтылығы, ылғалға төзімділігі, бүгілуге қарсы тұру, ажыратуға беріктігі;
9.2.5.11 практикалық жұмыстарды орындау: ұлтарақтарға арналған материалды іріктеу, модельдер бойынша пішімді үлгілерге белгі салу, ұлтарақтың бөлшектерін пішу, желімнің көмегімен ұлтарақтың бөлшектерін біріктіру, ұлтарақтың бүйірлі жағын өңдеу, жиектемені пішу, ұлтарақты желімді пайдаланып жиектемемен қаптау, жиектемені ұлтараққа жіптік тігіспен бекіту
10.2.5.1 бекітудің сандал әдісімен киілген аяқ киімді қайта керуді орындай білу;
10.2.5.2 бекітудің сандал және жартылай сандал әдістерінің қысқаша сипаттамасын, бекітудің сандал әдісінің әр түрлі әдістермен айырмашылығын білу;
10.2.5.3 бекітудің сандал әдісімен аяқ киімді қайта керу технологиясын, бекітудің аталған әдісінің ерекшеліктерін білу: негізгі ұлтарақтың болмауы, бекітудің сандал әдісінің басымдылығы: жұмсақ және икемді конструкция, материалдың төменгі ауқымдылығы, жақсы гигиеналық қасиеттер бекітудің аталған әдісінің кемшіліктері: әлсіз пішін тұрақтылығы, жеткіліксіз беріктігі;
10.2.5.3 практикалық жұмыстарды орындау: салынатын ұлтарақтарды алып тастау, аяқ киімге қалыптарды таңдау және орнату, аяқ киімнен өкшелерді алып тастау, аяқ киімнің төменгі бөлшегінен тігісті сөгу, табанды алып тастау, қалыптардан пішімдік үлгіні алып тастау, пішімдік үлгіден өкшелікті алып тастау, өкшеліктерді ылғалдату, өкшелікке желім жағу, өкшелікті аяқ киімнің үстінің пішімдік үлгісіне қалташықтарды орнату, қалыптарға пішімдік үлгілерді орнату, пішімдік үлгілері бар қалыптарға табанды уақытша орнату, аяқ киімнің үстінің пішімдік үлгісінің кермелі жиектерін жазу және рантіні кермелі жиекке жатқызу, кермелі жиекті, рантіні және табанды екіжіптік тігіспен бекіту, материалдың артығын кесіп тастау, өкшелерді табанға бекіту, аяқ киімнің өңдеуді орындау, аяқ киімнен қалыпттарды алып тастау, салынатын ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау;
10.2.5.4 киіз аяқ киімнің сипаттамасын білу: киіздің қызметі, киізді дайындауға арналған материал, киізге арналған материалдың сапасына қойылатын талаптар;
10.2.5.5 капрон жіптердің қасиеттерін білу: жоғары беріктігі, шірімейді;
10.2.5.6 жамаулардың қасиеттерін білу: икемділігі, жіптердің үзілуіне беріктігі;
10.2.5.7 қарамайдың қасиеттерін білу: жабысқыштығы, оңай балқиды, суға төзімді;

9.2.5.8 знать и выполнять технологию сборки комбинированной стельки;
9.2.5.9 знать виды стелек, материалы для стелек, физико-механические свойства материалов для стелек;
9.2.5.10 знать ортопедические стельки и их назначение, требования, предъявляемые к стелькам: формо устойчивость, влагостойкость, сопротивление к изгибу, прочность на разрыв;
9.2.5.11 выполнять практические работы: подобрать материалы для стелек, нанести разметку на заготовки по моделям, выкроить детали стельки, соединить детали стельки с помощью клея, обработать боковую поверхность стельки, выкроить тесьму, обтянуть стельку тесьмой с использованием клея, прикрепить ниточным швом тесьму к стельке.
10.2.5.1 уметь выполнять перетяжку ношеной обуви сандального метода крепления
10.2.5.2 знать краткую характеристику сандального и полусандального методов крепления, отличия сандального метода крепления;
10.2.5.3 знать технологию перетяжки обуви сандального метода крепления, особенность данного метода крепления: отсутствие основной стельки, преимущества сандального метода крепления: мягкая и гибкая конструкция, низкая материалоемкость, хорошие гигиенические свойства; недостатки данного метода крепления: слабая формо устойчивость, недостаточная прочность;
10.2.5.3 выполнять практические работы: удалить вкладные стельки, подобрать и вставить колодки в обувь, удалить каблуки из обуви, распороть шов на деталях низа обуви, удалить подошвы, снять заготовки с колодок, удалить задники из заготовок, увлажнить задники, нанести клей на задник, вставить задники в кармашки заготовок верха обуви, установить заготовки на колодки, временно установить подошвы на колодки с заготовками, отогнуть затяжную кромку заготовок верха обуви и уложить рант на затяжную кромку, прикрепить затяжную кромку, рант и подошвы двухниточным швом, обрезать излишки материалов, прикрепить каблуки на подошвы, выполнить отделку обуви, удалить колодки из обуви, вставить вкладные стельки, почистить обувь;
10.2.5.4 знать характеристики валяной обуви: назначение войлока, материал для изготовления войлока, требования к качеству материала для войлока,
10.2.5.5 знать свойства капроновых ниток: высокая прочность, не гниют.
10.2.5.6 знать свойства заплаток: эластичность, прочность на прорыв ниткой.
10.2.5.7 знать свойства вара: липкость, легко плавится, водостойкость.

10.2.5.8 тігістердің түрлерін білу: қол тігісі;
10.2.5.9 киіз аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтай білу;
10.2.5.10 киіз аяқ киімді жөндеуге арналған материалдарды іріктей білу;
10.2.5.11 аяқ киімнің үстінің былғарының кесіндісінен жамауларды піше білу;
10.2.5.12 желімнің көмегімен киіз аяқ киімге уақытша жамауларды бекіте білу;
10.2.5.13 аяқ киімге жіптермен жамауларды бекіту білу
2.6 Тоқыма аяқ киімді ұсақ жөндеу
7.2.6.1 тігін машинасын жұмысқа дайындай білу: сырттай қарауды орындау, машианы қосу және өшіру, машинада бос жүріс режимінде жұмыс істеу, жіптерді шарыққа айналдыру, жіптерді машинаға жүктеу, тік және қисық сызықтан бойынша қағазда тігістерді орындау, жіптік тігіспен былғарыдан екі бөлшекті біріктіру, матадан екі бөлшекті біріктіру;
7.2.6.2 аяқ киімнің үлгісі бойынша тапсырмада бағдарлана білу, жұмысты аралас технологиялық картаны қолданумен топтық әңгімелесуде жоспарлау;
7.2.6.3 тоқыма аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтай білу, ескі жіптерді алып тастау, жамауларды піше білу, желімнің көмегімен аяқ киімге жамауларды бекіту, қолмен немесе тігін машинасында аяқ киімнің үстіне жамауларды бекіту
10.2.6.1 тоқыма аяқ киімді тігу технологиясын білу;
10.2.6.2 тоқыма аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын және техникалық мәліметтерін, тоқыма аяқ киімнің заманауи дизайнын білу; 10.2.6.3 аяқ киімде қолданылатын маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: маталардың беттік тығыздығы, маталарды ұзартуда және жыртылуда жүктеме, маталардың пішінге тұрақтылығы;
10.2.6.4 тоқыма пішімдік үлгілерді жинау ерекшеліктерін, аяқ киімді тігуде туындайтын ақауларды білу;
10.2.6.5 практикалық жұмыстарды орындау: қалыптарды іріктеу, ұлтарақтарды пішу, қалыптарға ұлтарақтарды орнату, алдын ала қалыптардың пішімдік үлгілерін қаптау, пішімдік үлгілерді желімнің көмегімен ұлтараққа керу, уақытша бекітікіштерді алып тастау, аяқ киімнің ізіне ұлтарақ үлгілерін пішу, табанды пішу, табанның бұзылған жағын өңдеу, желімдік қабықшаларды аяқ киімнің үстінің пішімдік үлгісінің кермелі жиектеріне және табанның бұзылған жағына жапсыру, аяқ киімнің ізіне табанды бекіту, өкшелерді пішу, өкшелерге қарай табанның өкшелік бөлігін дайындау, өкшелердің ляпистік бөлігін өңдеу, желімдік қабықшаларды өкшелердің ляпистік бөлігіне және табанның өкшелік бөлігіне жапсыру, өкшелерді табанға бекіту, табанның және өкшенің бүйірлі жағын өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, салынатын ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау
2.7 Каучук табандағы аяқ киімді жөндеу
7.2.7.1 каучуктың негізгі қасиеттерін білу: икемділігі, су өткізбеушілігі, кез келген пішінді қабылдау қабілеті, жоғары желінушілігі; 7.2.7.2 практикалық жұмыстарды орындау: табандағы жөндеуді қажет ететін орынды анықтау, тозған нәлді алып тастау, жаңа нәлді пішу, желімнің көмегімен аяқ киімге жаңа нәлді бекіту, жаңа ұлтанды пішу, желімнің көмегімен табанға жаңа ұлтанды бекіту, каучукка пышақтың үйкелісін азайту үшін суды қолданып каучуктың артығын кесіп тастау

10.2.5.8 знать виды швов: ручной, допельный, в завойку.
10.2.5.9 уметь определять характер ремонта валяной обуви;
10.2.5.10 уметь подбирать материалы для ремонта валяной обуви;
10.2.5.11 уметь выкроить зап латы из лоскута кож верха обуви;
10.2.5.12 уметь прикрепить временные заплаты на валяную обувь с помощью клея;
10.2.5.13 уметь прикрепить заплаты на обувь нитками
2.6 Мелкий ремонт текстильной обуви
7.2.6.1. уметь подготовить швейную машину к работе: выполнить наружный осмотр, включение и выключение машины, работать на машине и режиме холостого хода, намотать нитки на шпули, заправить нитку в машину, выполнить строчки на бумаге по прямым и кривым линиям, соединить две детали из кожи ниточным швом. соединить две детали из ткани.
7.2.6.2. уметь ориентироваться в задании по образцу обуви, планировать работу в групповой беседе с использованием комбинированной технологической карты.
7.2.6.3 уметь определять характер ремонта текстильной обуви, удалять старые нитки, уметь выкроить заплаты, прикрепить заплаты на обувь с помощью клея, прикрепить заплаты на верх обуви вручную или на швейной машине.
10.2.6.1.знать технологию пошива текстильной обуви;
10.2.6.2 знать технические сведения и краткую характеристику текстильной обуви, современный дизайн текстильной обуви;
10.2.6.3 знать физико-механические свойства тканей, применяемых в обуви: поверхностная плотность тканей, нагрузка при удлинении и разрыве ткани, формоустойчивость тканей; 10.2.6.4 знать особенности сборки текстильных заготовок, дефекты, возникающие при пошиве обуви.
10.2.6.5 выполнять практические работы: подобрать колодки, выкроить стельки, установить стельки на колодки, предварительно обтянуть заготовки на колодки, затянуть заготовки на стельку с помощью клея, удалить временные крепители, выкроить простилки, прикрепить простилки на след обуви, выкроить подошвы, обработать неходовую поверхность подошв, нанести клеевые пленки на затяжную кромку заготовки верха обуви и неходовую поверхность подошвы, прикрепить подошвы на след обуви, выкроить каблуки, подготовить пяточную часть подошвы под каблук, обработать ляписную часть каблуков, нанести клеевые пленки на ляписную часть каблуков и пяточную часть подошв, прикрепить каблуки на подошвы, обработать боковую поверхность подошв и каблуков, удалить колодки из обуви, вставить вкладные стельки, почистить обувь
2.7 Ремонт обуви на каучуковой подошве
7.2.7.1 знать основные свойства каучука: эластичность, водонепроницаемость, способность принимать любые формы, повышенная истираемость;
7.2.7.2 выполнять практические работы: определить места на подошве, подлежащие ремонту, удалить изношенную набойку, выкроить новую набойку, прикрепить новую набойку на обувь с помощью клея, выкроить новую подметку, прикрепить новую подметку на подошву с помощью клея, обрезать излишки каучука с применением воды для уменьшения трения ножа о каучук

8.2.7.1 каучук табандағы аяқ киімді жөндеуді орындай білу;
8.2.8.2 табиғи және синтетикалық каучуктың негізгі айырмашылықтарын білу: бағасы, тозуға төзімділігі, жылуға төзімділігі;
8.2.8.3 каучук табанға қойылатын талаптарды, каучук табандарды бекітуге арналған желімді білу;
8.2.7.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеу дәрежесін анықтау, жамауларды пішу, табандағы лас жерлерді кетіру, жөндеуді қажет ететін орынға және жамауға желімді жағу, желімді кептіру, жамауды табанға бекіту, табанды тегістеу, ұлтанды пішу, желімдік қабықшаларды ұлтанның бұзылған жағына және табанға жапсыру, ұлтанды табанға бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және өз жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту;
7.3.1.3 сөздік есепте зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.4 есте нұсқауларды түсіну және ұстап тұру (жұмыс тапсырмасы), еңбек жағдаятында бағдарлану;
7.3.1.5 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдағы өзіндік бақылауды жүзеге асыру; 8.3.1.2 жұмыстың сапасын тексеру
8.3.1.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану; 8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.1.6 тапсырманы орындаудың бірізділігін жоспарлау
9.3.1.1 өзіндік жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды техникалық терминологияны қолданып сипаттау;
9.3.1.2 өзі жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа презентация жасау;
9.3.1.4. оқу-еңбек тобының жалпы және ортақ жұмысына табысты қатысу және ену
10.3.1.1 өзінің еңбек іс-әрекетін адекватты өзіндік бағалауына ие болу;
10.3.1.2 тұлғалық құзыреттілік деңгейіне қойылатын кәсіби талаптарды салыстыру;
10.3.1.3 бұйымның үлгісін талдауды өз бетімен орындау;
10.3.1.4 бұйымды дайындаудың технологиялық бірізділігін құрастыру;
10.3.1.5 қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылы бойынша)
7.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
8.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)

8.2.7.1 уметь выполнять ремонт обуви на каучуковой подошве;
8.2.8.2 знать основные различия натурального и синтетического каучука: стоимость, износоустойчивость, термо стойкость;
8.2.8.3 знать требования к каучуковой подошве, клей для крепления каучуковых подошв;
8.2.7.4 выполнять практические работы: определить степень ремонта обуви, выкроить заплату, удалить грязь с подошвы, нанести клей на заплату и место, подлежащее ремонту, высушить клей, прикрепить заплату на подошву, выровнять подошву, выкроить подметку, нанести клеевые пленки на неходовую поверхность подметки и подошву, прикрепить подметку на подошву, обрезать излишки подметки
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.​3.​1.​1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.​3.​1.​2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.​3.​1.​3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.​3.​1.​4 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.​3.​1.​5 применять полученные знания в практической деятельности.
8.​3.​1.​1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.​3.​1.​2 проверять качество работы;
8.​3.​1.​3 употреблять в речи техническую терминологию; 8.​3.​1.​4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя или самостоятельно;
8.​3.​1.​5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя или самостоятельно;
8.​3.​1.​6 планировать последовательность выполнения задания
9.​3.​1.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.​3.​1.​2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.​3.​1.​3 презентовать готовую работу всему классу;
9.​3.​1.​4. успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы.
10.​3.​1.​1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.​3.​1.​2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.​3.​1.​3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.​3.​1.​4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.​3.​1.​5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки.
3.2. Контрольная итоговая работа (за учебный год)
7.​3.​2.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
8.​3.​2.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)

9.3.2.1 қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
10.3.2.1 қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Аяқ киім ісі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы түсіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Аяқ киім тігуші" кәсібінің ерекшеліктерін білу
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқытылған желімдер, натуралды материалдардан жасалған желімдер;
7.1.2.2 желімдердің қызметі мен жұмсалуын білу: аяқ киім желімі, казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім;
7.1.2.3 жабдықтар мен аспаптардың қызметін білу: термоактиватор, желім қабықшаларды кептіруге арналған шкаф, бөлшектерді кесуге арналған машина, шебер үстелі, балға, кием, әсемдеуші тері, табан-қалып, шебер үстелі, пышақ, тістеуіктер, бұрауыш
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.3.1 аяқ киім шеберханасында мінез-құлық ережелері туралы түсініктерінің болуы, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім үлгісі, киімнің эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.1 Желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу
7.2.1.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқымалы желімдер, натуралды материалдан жасалған желімдер, желімдердің қызметі, аяқ киім желімі,казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім, термоактиватор және оның қызметі, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф;
7.2.1.2 аяқ киімнің жіктелуін және қызметін білу, аяқ киімнің түрлерін, бөлшектерін, олардың қызметін, аяқ киім бөлшектерін дайындауда қолданылатын материалдарды білу, үлгілер, модельдер, кескіштерді білу;
7.2.1.3 аяқ киімді ұсақ жөндеуге дайындай білу: аяқ киімді қарау, ақауларды анықтау, ластанған жерлерін кетіру, материалдарды іріктеу, металл бекіткіштерді жою;
7.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау:
1) микрокеуекті резеңкеден (25х10мм) жолақшалардың үш жұбының желімделетін беттерін рашпильмен (жонғыш) тазалау
2) жолақшаның бірінші жұбына казеин желімін жағу, екіншісіне – аяқ киім желімін жағу, ал үшіншісіне – үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желімді 15 минут ішінде желім қабықшаларын кептіру;

9.​3.​2.​1 самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному
10.​3.​2.​1 самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Обувное дело" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Обувное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знать особенности профессии "Обувщик"
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 знать классификацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натуральных материалов;
7.1.2.2 знать назначение клеев: клей обувной, казеиновый, клоп для ремонта обуви в домашних условиях;
7.1.2.3 знать и уметь пользоваться измерительными инструментами: линейка
1.3 Этика и трудовое законодательство.
7.1.3.1 иметь представление о правилах поведения в обувной мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Ремонт обуви клеевым методом
7.2.1.1 знать классификацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натуральных материалов, назначение клеев, клей обувной, казеиновый, клоп для ремонта обуви в домашних условиях;
7.2.1.2 знать классификацию и назначение обуви, виды обуви, детали обуви, их назначение, материалы, применяемые для изготовления деталей обуви, шаблоны, модели, резаки;
7.2.1.3 уметь готовить обувь к мелкому ремонту: осмотреть обувь, определить дефекты, удалить загрязнения, подобрать материалы, удалить металлические крепители;
7.2.1.4 выполнять практические работы:
зачистить рашпилем склеиваемые поверхности трех пар полосок из микропористой резины (25x100 мм); нанести на первую пару полосок казеиновый клей, на вторую - обувной клей, на третью - клей для ремонта обуви в домашних условиях; просушить клеевые пленки в течение 15 минут

2.4 Аяқ киімнің тақасын жөндеу
7.2.4.1 ескірген немесе тозған нәлдерді жоя білу, өкшенің нәлдік бөлігінен ескі желімді кетіру;
7.2.4.2 нәлдерді және маңдайшаларды піше білу, нәлдерді бір жағынан өңдей білу;
7.2.4.3 желімдік қабықшаларды өкшенің нәлдік бөлігіне және маңдайшалардың өңделген бетіне жаға білу;
7.2.4.4 маңдайшаларды бекіте білу, өкшенің нәлдік бөлігін теңдестіру;
7.2.4.5 нәлді өкшеге бекіте білу, өкшенің бүйірлі жағын өңдеу;
7.2.4.6 жөндеуден өткізілген өкшені жылтырата білу, өкшенің бүйірлі жағын бояй білу, өкшені балауызбен өңдеу;
7.2.4.7 ұлтанның тұмсық бөлігін және аяқ киімнің үстін дайындауда кермелі жиекті жона білу;
7.2.4.8 ұлтанның тұмсық бөлігін жапсыра білу
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және өз жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту;
7.3.1.3 сөздік есепте зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.4 есте нұсқауларды түсіну және ұстап тұру (жұмыс тапсырмасы), еңбек жағдаятында бағдарлану;
7.3.1.5 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылына)
7.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
2-тоқсан
1.Материалтану. Аспаптар және жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы түсіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Аяқ киім тігуші" кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 аяқ киім өндірісінің кәсіптері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.1.5 қоғам өмірінде еңбектің мәнін түсіну
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқытылған желімдер, натуралды материалдардан жасалған желімдер;
7.1.2.2 желімдердің қызметі мен жұмсалуын білу: аяқ киім желімі, казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім;
7.1.2.3 жабдықтар мен аспаптардың қызметін білу: термоактиватор, желім қабықшаларды кептіруге арналған шкаф, бөлшектерді кесуге арналған машина, шебер үстелі, балға, кием, әсемдеуші тері, табан-қалып, шебер үстелі, пышақ, тістеуіктер, бұрауыш;
7.1.2.4 термоактиваторда жұмыс істеуде қауіпсіздік шараларын білу, әсемдеуші терімен жұмыста қауіпсіздік шараларын білу;
7.1.2.4 өлшеуіш құралдарымен, сызғышты қолдана білу;
7.1.2.5 материалдарды білу: тері, микро-кеуекті резеңке, каучук, технологиялық нормативтерді сақтау, материалды үнемдеп жұмсау.аяқты тартпасы бар тігін машинасын қолдана білу

2.4 Ремонт каблучной части обуви
7.2.4.1 уметь удалить изношенные набойки, удалить старый клей с набоечной части каблука;
7.2.4.2 уметь выкроить косячки и набойки, обработать с одной стороны косячки и набойки;
7.2.4.3 уметь нанести клеевые пленки на обработанные поверхности косячков и набоечную часть каблука;
7.2.4.4 уметь прикрепить косячки, выровнять набоечную часть каблука;
7.2.4.5 уметь прикрепить набойки на каблук, обработать боковую поверхность каблука;
7.2.4.6 уметь отполировать отремонтированный каблук, закрасить боковую поверхность каблука, отделать каблук воском;
7.2.4.7 уметь зашкурить носочную часть подошвы и затяжной кромки заготовки верха обуви;
7.2.4.8 уметь приклеить носочную часть подошвы
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.3.1.5 применять полученные знания в практической деятельности
3.2 Контрольная итоговая работа (за четверть).
7.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Обувное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знать особенности профессии "Обувщик";
7.1.1.4 иметь представление о профессиях обувного производства;
7.1.1.5 понимать значение труда в жизни общества
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 знать классификацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натуральных материалов;
7.1.2.2 знать назначение клеев: клей обувной, казеиновый, клоп для ремонта обуви в домашних условиях;
7.1.2.3 знать назначение оборудования и инструментов: термоактиватор, шкаф для сушки клеевых пленок, машина для обрезки деталей, верстак, молоток, кием, для клея, шлифовальная шкурка, лапка-стойка, верстак, нож, кусачки, отвертка;
7.1.2.4 знать меры безопасности при работе на термоактиваторе, меры безопасности при работе со шлифовальной шкуркой;
7.1.2.4 знать и уметь пользоваться измерительными инструментами: линейка;
7.1.2.5 знать материалы: кожа, микропористая резина, каучук, клей, обувная краска, воск; соблюдать технологические нормативы, экономно расходовать материал;

1.3 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.3.1 аяқ киім шеберханасында мінез-құлық ережелері туралы түсініктерінің болуы, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім үлгісі, киімнің эстетикасы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.2 Қазақстан Республикасында еңбек заңнамасы туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.3.3 жұмыс уақыты және демалыс уақыты туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.4 демалыстың түрлері және оларды рәсімдеу туралы түсініктерінің болуы.
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.2 Жапсыра тігу әдісімен аяқ киімді жөндеу
7.2.1.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқымалы желімдер, натуралды материалдан жасалған желімдер, желімдердің қызметі, аяқ киім желімі,казеин желімі, үй жағдайында аяқ киімді жөндеуге арналған желім, термоактиватор және оның қызметі, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф;
7.2.1.2 аяқ киімнің жіктелуін және қызметін білу, аяқ киімнің түрлерін, бөлшектерін, олардың қызметін, аяқ киім бөлшектерін дайындауда қолданылатын материалдарды білу, үлгілер, модельдер, кескіштерді білу
2.4 Аяқ киімнің тақасын жөндеу
7.2.4.1 маңдайшаларды бекіте білу, өкшенің нәлдік бөлігін теңдестіру;
7.2.4.2 нәлді өкшеге бекіте білу, өкшенің бүйірлі жағын өңдеу;
7.2.4.3 пәндік технологиялық карта бойынша жұмысты өз бетімен жоспарлау;
7.2.4.4 нәлген арналған материалды дұрыс таңдай білу;
7.2.4.5 нәлдің пішімінің ауданын және өкшенің нәлдік бөлігін салыстыра білу;
7.2.4.6 ағаш өкшені ұсақ жөндеуді орындай білу: аяқ киімдегі ағаш өкшені жөндеудің сипатын анықтау, тозған нәлді жою және мтеталл бекіткіштерді жою, қаптамаларды жапсыру, жаңа нәлдерді пішу, нәлдерді желімнің көмегімен өкшеге бекіту, нәлдің артығын кесу, нәлдің бүйірлі жағын тегістеу;
7.2.4.7 микрокеуекті өкшені ұсақ жөндеуді орындау;
7.2.4.8 аяқ киім резеңкесінің негізгі қасиеттерін білу: тығыздығы, беріктігі, үйкелуі, кеуектігі пористость;
7.2.4.9 Г, Д резеңкелердің маркаларын білу: Г, Д, ДШ, Е, ЕШ кеуекті емес резеңкелер: Г, Д
7.2.4.10 өкшені жөндеудің сипатын анықтай білу: ескі нәлді алып тастау, нәлдік бөліктегі өкшені түзету, жаңа нәлді пішу, нәлдің бұзылған бөлігін өңдеу, желімдік қабықшаларды нәлге және өкшеге жағу, нәлді өкшеге бекіту, нәлдің артығын кесу, өкшенің бүйірлі жағын жылтыратуды орындау;
7.2.4.11 нәлдерді бекітуді және өңдеуді орындай білу;
7.2.4.12 нәлдер үшін қолданылатын материалдарды білу: тері, тозуға төзімді резеңке, капрон, болат;
7.2.4.13 нәлдерге арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу, нәлдердің үйкеліске беріктігін және металл бекіткішке қарсы тұруын білу, нәлдерді бекіту тәсілдерін білу: желімдік, шегелік, істіктің көмегімен;

1.3 Этика и трудовое законодательство.
7.1.3.1 иметь представление о правилах поведения в обувной мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
7.1.3.2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан;
7.1.3.3 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха,
7.1.3.4 иметь представления о видах отпусков и их оформлении.
2. Технологии изготовления предмета труда
2.2 Ремонт обуви пришивным методом
7.2.2.1 уметь определять порванное место на обуви;
7.2.3.2 знать и выполнять последовательность восстановления порванных швов на верхе обуви: удалить старые нитки, разгладить места восста-новления шва, промазать клеем порванные места, склеить детали, восстановить шов с помощью шила-крючка или на швейной машине, обрезать излишки ниток, закрасить нитки по цвету верха обуви.
2.4 Ремонт каблучной части обуви
7.2.4.1 уметь осуществлять ремонт кожаного каблука;
7.2.4.2 ориентироваться в задании по образцам натуральных изделий;
7.2.4.3 самостоятельно планировать работы по предметной технологической карте.
7.2.4.4 уметь правильно подбирать материал для набойки;
7.2.4.5 уметь соотносить площади заготовки набойки и набоечной части каблука
7.2.4.6 уметь выполнять мелкий ремонт деревянного каблука:
определить характер ремонта деревянного каблука на обуви, удалить изношенную набойку и металлические крепители, подклеить обтяжки, выкроить новые набойки, прикрепить набойки на каблуке с помощью клея, обрезать излишки набойки, отшлифовать боковую поверхность набойки;
7.2.4.7 выполнять мелкий ремонт микропористого каблука
7.2.4.8 знать основные свойства обувных резин: плотность, твердость, истираемость, пористость;
7.2.4.9 знать марки резин: Г, Д, ДШ, Е, ЕШ; непористые резины: Г, Д;
7.2.4.10 уметь определить характер ремонта каблука: удалить старую набойку, выровнять каблук в набоечной части, выкроить, новую набойку, обработать неходовую поверхность набойки, нанести клеевые пленки на набойку и каблук, прикрепить набойку на каблук, обрезать излишки набойки, выполнить шлифование боковой поверхности каблука;
7.2.4.11 уметь выполнять прикрепление и обработку набоек;
7.2.4.12 знать материалы, используемые для набоек: кожа, износоустойчивая резина, капрон, сталь;
7.2.4.13 знать физико-механические свойства материалов для набоек, прочности набоек на истирание и на сопротивление металлического крепителя, способы крепления набоек: клеевой, гвоздевой, с помощью штырей;

7.2.4.14 нәлдерді алмастыру үшін материалды анықтай білу, тозған нәлдерді алып тастау, жаңа нәлді пішу, қосалқы материалдарды іріктеу, нәлдің бұзылған жағын өңдеу, желімдік қабықшаларды жағу, желімдік қабықшаларды кептіруді орындау, нәлдерді өкшеге бекіту, бақылау шегелерін қадау, нәлдердің артығын кесіп тастау, нәлдің бүйірлі жағын жылтырату, ескі капрон нәлді алып тастау, қаптамаларды жапсыру, пластмасса нәлдерді бекіту
2.6 Тоқыма аяқ киімін жөндеу
7.2.6.1 тігін машинасымен тігін жасай білу: сыртқы бақылау жасау, машинканы қосу және өшіру, тігін төсенішіне жіпті байлау, жіпті машинкаға бейімдеу, қағазды жүргізіп көру, жіппен тігілген терісі бар матаны біріктіріп тігу;
7.2.6.2 құрамдастырылған технологиялық картаны қолданумен топтық әңгімелесуде аяқ киім үлгері бойынша жұмысты жоспарлау және бағдарлана ала білу;
7.2.6.3 тестильді аяқ киімді жөндеу түрлерін анықтау, ескі жіптерін алу, клейдің көмегімен жамауды аяқ киімге жамай білу, қолмен немесе тігін машинасымен жамауды бекіту
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және өз жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту;
7.3.1.3 сөздік есепте зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.4 есте нұсқауларды түсіну және ұстап тұру (жұмыс тапсырмасы), еңбек жағдаятында бағдарлану;
7.3.1.5 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (-тоқсан бойынша).
7.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
3-тоқсан
1.Материалтану. Аспаптар және жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер.
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы түсіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.3 "Аяқ киім тігуші" кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 аяқ киім өндірісінің кәсіптері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.1.5 қоғам өмірінде еңбектің мәнін түсіну;
7.1.1.6 өз бетімен сөйлеуде техникалық терминологияны түсіну және пайдалану;
7.1.2.7 аяқ киім шеберханасы және оның құрылғылары туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.8 шеберхана жабдықтарының қолданылуы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.9 инструментаьщиктің, бригадирдің қызметін білу
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау.
7.1.2.1 аяқ киім өндірісінде қолданылатын желімдердің жіктелуін білу: синтетикалық желімдер, балқытылған желімдер, натуралды материалдардан жасалған желімдер;

7.2.4.14 уметь определить материал для замены набойки, удалить изношенную набойку, выкроить новую набойку, подобрать вспомогательные материалы, обработать неходовую поверхность набойки, нанести клеевые пленки, выполнить сушку клеевых пленок, прикрепить набойки на каблук, забить контрольные гвозди, обрезать излишки набойки, отшлифовать боковую поверхность набойки, удалить старую капроновую набойку, подклеить обтяжки, прикрепить пластмассовые набойки
2.6 Ремонт текстильной обуви
7.2.6.1 уметь подготовить швейную машину к работе: выполнить наружный осмотр, включение и выключение машины, работать на машине и режиме холостого хода, намотать нитки на шпули, заправить нитку в машину, выполнить строчки на бумаге по прямым и кривым линиям, соединить две детали из кожи ниточным швом. соединить две детали из ткани;
7.2.6.2 уметь ориентироваться в задании по образцу обуви, планировать работу в групповой беседе с использованием комбинированной технологической карты;
7.2.6.3 уметь определять характер ремонта текстильной обуви, удалять старые нитки, уметь выкроить заплаты, прикрепить заплаты на обувь с помощью клея, прикрепить заплаты на верх обуви вручную или на швейной машине
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.3.1.5 применять полученные знания в практической деятельности
3.2 Контрольная итоговая работа (за четверть).
7.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Обувное дело" с помощью учителя;
7.1.1.3 знать особенности профессии "Обувщик";
7.1.1.4 иметь представление о профессиях обувного производства;
7.1.1.5 понимать значение труда в жизни общества
7.1.1.6 понимать и использовать техническую терминологию в самостоятельной речи;
7.1.2.7 иметь представление о обувной мастерской и ее устройстве;
7.1.2.8 иметь представление о назначении оборудования мастерской;
7.1.2.9 знать назначение инструментальщика, бригадира
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 знать классификацию клеев, применяемых в обувном производстве: синтетические клеи, клеи-расплавы, клеи из натуральных материалов;

8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Аяқ киім ісі" пәнінің аса маңызды ерекшеліктерін білуді және түсінуді көрсету;
8.1.1.3 технологиялық операциялардың атауларын және терминдерін түсіну және қолдану;
8.1.1.4 өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.2.4 шеберханада ішкі тәртіпті сақтау;
8.1.2.5 шеберханада кезекшілердің міндеттерін орындау;
8.1.2.6 шеберханада материалдар мен; жабдықтарға ұқыпты қатынас білдіру;
8.1.2.7 санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау: жұмыстан кейін қолды сабынмен жуу, желіммен жұмыста қорғаныс майларын қолдану, арнайы киімнің тазалығын және ұқыптылығын сақтау
1.2 Материалдарды, аспаптарды және жабдықтарды талдау
8.1.2.1 желімдердің жіктелуін білу: натуралды, жасанды және синтетикалық материалдардан жасалған наирит желімі;
8.1.2.2 желімнің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұстамдылығы, ұстап тұру уақыты, автивация уақыты, желім қабықшасының икемділігі, желіммен жұмыстың технологиялық режимдері;
8.1.2.3 аяқ киімнің бөлшектерін бекітуге арналған прессті, термоактиваторды, аяқ киімді әрлеуге арналған машинаны, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкафты, шебер үстелін, балғаны, пышақты, созылмалы қысқаштарды білу;
8.1.2.4 прессте және созылмалы қысқаштармен жұмыста қауіпсіздік шараларын білу және орындау
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
8.1.3.1 еңбек мәдениеті және ұжымдағы өзара қатынастар туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.2 еңбек тәртібі, аяқ киім тігушінің жалақысы, еңбек тапсырмасын орындаудың жауапкершілігі, материалдық жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.3 еңбек кітапшасы, медициналық тексеру және медициналық кітапша туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.3 Аяқ киімнің үстін жөндеу
8.2.3.1 аяқ киімнің жоғары жағын ұсақ жөндеуды орындау;
8.2.3.2 аяқ киімді ұсақ жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу;
8.2.3.3 тігістердің түрлерін білу: жөрмелеу, бастырма, ілмектеулі, аралық, аударма;
8.2.3.4 аяқ киімдегі тігістердің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: біріктірудің беріктігі, ажыратуға қарсы тұру, жіптердің желінуі;
8.2.3.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің жоғары жағын жөндеудің сипатын анықтау, ескі немесе тозған жіптерді жою, аяқ киімнің астарын және үстін жапсыру, тігін машинасында ескі тігіс бойынша тігу, қолжетімділігі қиын жерде қолмен бізді және тігін қол инесін қолданып тігу
2.4 Аяқ киімнің тақасын жөндеу
8.2.4.1 ағаш және капорон өкшелерді алмастыруды жүзеге асыра білу;
8.2.4.2 өкшелердің түрлерін білу: үшкіл, бағана (крокульмен және крокульсіз) ;
8.2.4.3 биіктігі бойынша жіктемені білу: төменгі, орташа, биік, ерекше биік;

8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Обувное дело";
8.1.1.3 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций;
8.1.1.4 самостоятельно организовывать рабочее место;
8.1.2.4 соблюдать внутренний порядок в мастерской;
8.1.2.5 выполнять обязанности дежурных в мастерской;
8.1.2.6 бережно относиться к материалам и оборудованию в мастерской;
8.1.2.7 соблюдать санитарно-гигиенические требования: мыть руки мылом после работы, использовать защитные мази при работе с клеем, сохранять чистоту и аккуратность спецодежды
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 знать классификацию клеев: из натуральных, искусственных и синтетических материалов; клей наиритовый;
8.1.2.2 знать физико-механические свойства клея: схватываемость, время схватывания, время активации, эластичность клеевой пленки, техно-логические режимы работы с клеем;
8.1.2.3 знать пресс для прикрепления деталей обуви, термоактиватор, машину для отделки обуви, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, молоток, нож, клещи затяжные;
8.1.2.4 знать и выполнять меры безопасности при работе на прессе и с затяжными клещами;
1.3 Этика и трудовое законодательство.
8.1.3.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.3.2 иметь представление о трудовой дисциплине;
8.1.3.3 иметь представление о трудовой книжке, медицинском осмотре и медицинской книжке;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.3 Ремонт верха обуви
8.2.3.1 выполнять мелкий ремонт верха обуви;
8.2.3.2 знать краткую характеристику мелкого ремонта обуви;
8.2.3.3 знать виды швов: тачной, настрочной, обметочный, встык, выворотный;
8.2.3.4 знать физико- механические свойства швов в обуви: прочность соединения, сопротивление на разрыв, истираемость ниток;
8.2.3.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта верха обуви, удалить старые или изношенные нитки, подклеить подкладку и верх обуви, прошить по старому шву на швейной машине, в труднодоступных местах прошить вручную с использованием шила и швейной ручной иголки;
2.4 Ремонт каблучной части обуви
8.2.4.1 уметь осуществлять замену деревянных и капроновых каблуков;
8.2.4.2 знать виды каблуков: клиновидный, столбик (с крокулем и без крокуля);
8.2.4.3 знать классификацию по высоте: низкий, средний, высокий, особо высокий;

2.1 Желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу
8.2.1.1 бекітудің тігімді-желімді әдісімен аяқ киімнің ұсақ жөндеуін орындау
8.2.1.2 аяқ киімнің бөлшектерін бекіту тәсілдерін білу: желімдік, тігіп бекітуші, шегемен бекітуші, тігімді-желімді
8.2.1.3 тігімді-желімдік бекіту әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, аяқ киімнің қызметін, материалдарын, бекітудің тігімдік-желімді әдісіндегі аяқ киімді бекіткіштерді білу
8.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, кермелі жиекті және аяқ киімнің ұлтанынан қалған пайдаланылмайтын бөлікті тазалау, желім қабықшаларын жағу, желім қабықшаларын кептіру (қолданылатын желімге байланысты), ұлтанды аяқ киімге бекіту, ұлтанды аяқ киімдегі пресске тығыздау, ұлтанның пайдаланылатын бөлігінен ластануды кетіру, профилактикалық шолақ ұлтанды пішу, ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігін тікірейту, желімдік планкаларды табанның ұлтандық бөлігіне және ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігіне жағу, ұлтанды бекіту, ұлтанның артығын кесу, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу
2.5 Аяқ киімнің табан бөлігін жөндеу
8.2.5.1 табанға ұлтанды бекітуді орындай білу;
8.2.5.2 ұлтандарға арналған материалды білу: былғары, тозуға төзімді резеңке, полиуретан, каучук;
8.2.5.3 ұлтандарға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, тозуға төзімділігі, икемділігі, әр түрлі материалдармен жабыстыруға қабілеті;
8.2.5.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің ұлтандық бөлігін тегістеу, жаңа ұлтанды (табанның материалын ескеріп) пішу, ұлтанның бұзылған бетін тікірейту, табанға және ұлтанға желімдік қабықшаларды жапсыру, желімдік қабықшаларды кептіру, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтанды пресстегі аяқ киімге бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау, табан мен ұлтанның бүйірлі бетін тегістеу;
8.2.5.5 профилактикалық ұлтандарды алмастыруды орындай білу;
8.2.5.6 профилактикалық ұлтандарға арналған материалдарды білу;
8.2.5.7 материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, 3 мм-ге дейінгі қалыңыдығы, икемділігі, әр түрлі материалдармен жапсыру қабілеті, желінушілігі;
8.2.5.8 практикалық жұмыстарды орындау: желімдік тігісті жылыту, тозған профилактикалық ұлтанды ажыратып алу, табандағы ескі желімді кетіру, жаңа профилактикалық ұлтанды пішу, ұлтанның бұзылған бөлігін тікірейту, желімдік қабықшаларды табанға және ұлтанның бұзылған бөлігіне жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, ұлтанды табанға бекіту, ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау

2.1 Ремонт обуви клеевым методом
8.2.1.1 выполнять мелкий ремонт обуви строчечно-клеевого метода крепления;
8.2.1.2 знать способы крепления деталей обуви: клеевой, прошивной, гвоздевой, строчечно-клеевой;
8.2.1.3 знать краткую характеристика обуви строчечно-клеевого метода крепления, материалы, назначение обуви, крепители обуви строчечно-клеевого метода крепления;
8.2.1.4 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, зачистить затяжную кромку и неходовую часть отставшей от обуви подошвы, нанести клеевые пленки, высушить клеевые пленки (в зависимости от применяемого клея), прикрепить подошву на обувь, прижать подошву на обувь в прессе, удалить грязь с ходовой поверхности подметочной части подошвы, выкроить профилактическую подметку, взъерошить неходовую часть подметки, нанести клеевые планки на подметочную часть подошвы и на неходовую часть подметки, прикрепить подметку, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки;
2.5. Ремонт подметочной части обуви
8.2.5.1 уметь выполнять прикрепление подметок на подошву;
8.2.5.2 знать материалы для подметок: кожа, износоустойчивая резина, полиуретан, каучук;
8.2.5.3 знать физико-механические свойства материалов для подметок: плотность, износоустойчивость, эластичность, способность к склеиванию с разными материалами;
8.2.5.4 выполнять практические работы: выровнять подметочную часть обуви, выкроить новую подметку (с учетом материала подошвы), взъерошить неходовую поверхность подметки, нанести клеевые пленки на подошву и под метку, высушить клеевые пленки, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметки на обувь на прессе, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки и подошвы;
8.2.5.5 уметь выполнять замену профилактических подметок;
8.2.5.6 знать материалы для профилактических подметок;
8.2.5.7 знать физико-механические свойства материалов: плотность, толщина до 3 мм, эластичность, способность склеиваться с разными материалами, истираемость;
8.2.5.8 выполнять практические работы; разогреть клеевой шов, отклеить изношенную профилактическую подметку, удалить старый клей на подошве, выкроить новую профилактическую подметку, взъерошить неходовую поверхность подметки, нанести клеевые пленки на подошву и неходовую поверхность подметки, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметку на подошву, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1. Анализ и оценивание предметов труда

8.1.2.9 табан-қалыпта, бұрғылаушы станокта және аяқ киім инструментінде жұмыста қауіпсіздік шараларын білу және сақтау
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
8.1.3.1 еңбек мәдениеті және ұжымдағы өзара қатынастар туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.2 еңбек тәртібі, аяқ киім тігушінің жалақысы, еңбек тапсырмасын орындаудың жауапкершілігі, материалдық жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.3 еңбек кітапшасы, медициналық тексеру және медициналық кітапша туралы түсініктерінің болуы;
8.1.3.4 еңбекке уақытша жарамсыздық қағазы туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.1 Желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу
8.2.1.1 бекітудің тігімді-желімді әдісімен аяқ киімнің ұсақ жөндеуін орындау;
8.2.1.2 аяқ киімнің бөлшектерін бекіту тәсілдерін білу: желімдік, тігіп бекітуші, шегемен бекітуші, тігімді-желімді;
8.2.1.3 тігімді-желімдік бекіту әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, аяқ киімнің қызметін, материалдарын, бекітудің тігімдік-желімді әдісіндегі аяқ киімді бекіткіштерді білу;
8.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, кермелі жиекті және аяқ киімнің ұлтанынан қалған пайдаланылмайтын бөлікті тазалау, желім қабықшаларын жағу, желім қабықшаларын кептіру (қолданылатын желімге байланысты), ұлтанды аяқ киімге бекіту, ұлтанды аяқ киімдегі пресске тығыздау, ұлтанның пайдаланылатын бөлігінен ластануды кетіру, профилактикалық шолақ ұлтанды пішу, ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігін тікірейту, желімдік планкаларды табанның ұлтандық бөлігіне және ұлтанның пайдаланылмайтын бөлігіне жағу, ұлтанды бекіту, ұлтанның артығын кесу, ұлтанның бүйірлі жағын тегістеу
2.3 Аяқ киімнің үстін жөндеу
8.2.3.1 аяқ киімнің жоғары жағын ұсақ жөндеуды орындау;
8.2.3.2 аяқ киімнің үстінің бөлшектерін бекіту әдістерін білу: жіптік, желімдік, балқытылған; 8.2.3.3 тігістердің түрлерін білу: жөрмелеу, бастырма, ілмектеулі, аралық, аударма;
8.2.3.4 аяқ киімнің үстін дайындауға арналған материалдарды білу: тері, пенополиуретан, жасанды және синтетикалық тері, аяқ киім маталары;
8.2.3.5 аяқ киімдегі тігістердің физикалық-механикалық қасиеттерін білу: біріктірудің беріктігі, ажыратуға қарсы тұру, жіптердің желінуі;
8.2.3.6 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнң үстінде жөндейтін орынды анықтау, ескірген жіптерді алып тастау, жамауды пішу, жамаудың төменгі жағына және астарларға желімдік қабықшаларды жағу, жамауды астар мен аяқ киімнің үсту арасында жапсыру, жамауды аяқ киімнің үстіне бүгу, жамауды аяқ киімнің үстіне қолмен немесе тігін машинасында бекіту (аяқ киімдегі жамаудың орналасу орнына байланысты)

8.1.2.9 знать и соблюдать меры безопасности при работе на лапке-стойке, на сверлильном станке и с обувным инструментом
1.3 Этика и трудовое законодательство.
8.1.3.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.3.2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате обувщика, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
8.1.3.3 иметь представление о трудовой книжке, медицинском осмотре и медицинской книжке;
8.1.3.4 иметь представления о листке временной нетрудоспособности
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Ремонт обуви клеевым методом
8.2.1.1 выполнять мелкий ремонт обуви строчечно-клеевого метода крепления
8.2.1.2 знать способы крепления деталей обуви: клеевой, прошивной, гвоздевой, строчечно-клеевой;
8.2.1.3 знать краткую хара
ктеристика обуви строчечно-клеевого метода крепления, материалы, назначение обуви, крепители обуви строчечно-клеевого метода крепления;
8.2.1.4 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, зачистить затяжную кромку и неходовую часть отставшей от обуви подошвы, нанести клеевые пленки, высушить клеевые пленки (в зависимости от применяе мого клея), прикрепить подошву на обувь, прижать подошву на обувь в прессе, удалить грязь с ходовой поверхности подметочной части подошвы, выкроить профилактическую подметку, взъерошить неходовую часть подметки, нанести клеевые планки на подметочную часть подошвы и на неходовую часть подметки, прикрепить подметку, обрезать излишки подметки, отшлифовать боковую поверхность подметки;
2.3 Ремонт верха обуви
8.2.3.1 уметь выполнять мелкий ремонт верха обуви;
8.2.3.2 знать методы скрепления деталей верха обуви ниточный, клеевой, сварной;
8.2.3.3 знать виды швов: тачной, настрочной, точечной сварки, выворотный;
8.2.3.4 знать материалы, применяемые для изготовления верхи обуви: кожа, пенополиуретан, искусственная и синтетичес кая кожи, ткани обувные;
8.2.3.5 знать физико-механические свойства материалов для верха обуви: эластичность, прочность на разрыв, влагостойкость, сопротивлений изгибам;
8.2.3.6 выполнять практические работ: определить на верхе обуви место, подлежащее ремонту, удалить изношенные нитки, выкроить заплатку, нанести клеевые пленки на бахтармянные стороны заплатки и подкладки, приклеить заплату между подкладкой и верхом обуви, загнуть заплатку на верх обуви, прикрепить заплату к верху обуви вручную или на швейной машине (в зависимости от места расположения заплатки на обуви)

9.1.2.3 материалды үнемдеп жұмсай білу;
9.1.2.4 тігін машинасында және шанышпалы инструменттермен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.5 резеңке желіммен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
9.1.3.1 жұмысқа орналасуда мінез-құлықтың және сыртқы бейненің маңыздылығын түсіну, жұмысқа қабылдау туралы өтінішті және түйіндемені рәсімдеу
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.1 Желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу
9.2.1.1 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу;
9.2.1.2 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді орташа жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу;
9.2.1.3 супинаторға (биік ұлтарақ) арналған материалды білу: болат, ағаш, пластмасса; 9.2.1.4супинатордың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: бүгілуге қарсы тұру, пішін тұрақтылығы;
9.2.1.5 супинатордың ұлтарақтарының, аяқ киімдегі төсемдердің емдік қасиеттерін және олардың қызметін білу;
9.2.1.6 сынған супинаторы бар аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтай білу, супинатордың сынғанын есту арқылы анықтай білу;
9.2.1.7 аяқ киімнің тегі, пішіні бойынша супинаторды дұрыс іріктей білу;
9.2.1.8 технологиялық нормативтерді сақтау;
9.2.1.9 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, өкшені (тақа) алып тастау, табанды желімнен ажырату, төсемді көтеру, ақауы бар супинаторды алып тастау, пішіні бойынша жаңа супинаторды таңдау, жаңа супинаторды ұлтараққа бір мезгілде жапсырумен орнату, төсемді өз орнына жапсыру, аяқ киімнің өкшелік бөлігінде ұлтанды желімге бекіту, өкшені аяқ киімнің өкшелік бөлігіне бекіту, жапсырмалы ұлтарақты жапсыру
2.3 Аяқ киімнің үстін жөндеу
9.2.3.1 аяқ киімнің пішілген үлгісін орташа жөндеуді орындау;
9.2.3.2 аяқ киімнің үстінің бөлшектерін білу: жұлық, тұмсық, берец, задинка, артқы сыртқы белдік, астар 9.2.3.3 аяқ киімнің үстінің бөлшектеріне арналған материалдарды білу: натуралды, синтетикалық, жасанды: тері, мата-мақта жасанды: кирза, ворсит, шарголин, жасанды: лак және замша Синтетикалық: полиуретан жабыны бар СК-2, СК-3;
9.2.3.4 аяқ киімнің үстіне арналған материалдардың физикалық-механиалық қасиеттерін білу: ылғалға төзімділік, жіптердің үзілуіне қарсы тұру, икемділік, созылмалылық
9.2.3.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің үстінің пішілген үлгісін жөндеудің сипатын анықтау, жұлықты және тұмсықты біріктіретін жіптерді жою, тұмсықты жою, жаңа тұмсықты пішу, тұмсықтың ұшын бүгілу арқылы өңдеу, тұмсықтың ұшын бүгіп жасау, тұмсықты жұлыққа желіммен уақытша жапсыру, тұмсықты жұлыққа екі қатарлы тігіспен бекіту, артқы сыртқы белдік пен берецті біріктіретін жіптерді жою, белдікті жою, жаңа белдікті пішу, белдікті берецке желіммен уақытша бекіту, белдікті берецке бірқатарлы тігіспен бекіту, жұлық пен берецті біріктіретін ескірген жіптерді жою, жұлық пен берецтің ұштарын желіммен жағу, тігісті қалпына келтіру
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау

9.1.2.3 уметь экономно расходовать материал;
9.1.2.4 соблюдать меры безопасности при работе на швейной машине и с колющими инструментами;
9.1.2.5 соблюдать меры безопасности при работе с резиновым клеем;
1.3 Этика и трудовое законодательство
9.1.3.1. понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Ремонт обуви клеевым методом
9.2.1.1 уметь выполнять средний ремонт обуви клеевого метода крепления;
9.2.1.2 знать краткую характеристику среднего ремонта обуви клеевого метода крепления;
9.2.1.3 знать материалы для супинатора: сталь, дерево, пластмасса;
9.2.1.4 знать физико-механические свойства супинатора: сопротивление прогибу, формоустойчивость;
9.2.1.5 знать лечебные свойства стельки супинатора, простилки в обуви и их назначение;
9.2.1.6 уметь определять характер ремонта обуви со сломанным супинатором, определять поломки супинатора на слух;
9.2.1.7 уметь правильно подбирать супинатор по роду обуви, формы;
9.2.1.8 соблюдать технологические нормативы;
9.2.1.9 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить каблук, отклеить подошву, поднять простилку, удалить деформированный супинатор, подобрать по форме новый супинатор, вставить новый супинатор с одновременным его приклеиванием к стельке, приклеить на место простилку, прикрепить на клей подошву в пяточной части обуви, прикрепить каблук на пяточную часть обуви, приклеить вкладную стельку
2.3 Ремонт верха обуви
9.2.3.1 выполнять средний ремонт заготовки верха обуви;
9.2.3.2 знать детали верха обуви: союзка, носок, берец, задинка, задний наружный ремень, подкладка;
9.2.3.3 знать материалы для деталей верха обуви: натуральные, искусственные, синтетические, натуральные: кожа, ткань хлопчатобумажная; искусственные: кирза, ворсит, шарголин, искусственные лак и замша; Синтетические: с полиуретановым покрытием;
9.2.3.4 знать физико-механические свойства материалов для верха обуви: влагостойкость, сопротивление прорыву ниткой, эластичность, тягучесть;
9.2.3.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта заготовки верха обуви, удалить нитки, скрепляющие союзку и носок заготовки верха обуви, удалить носок, выкроить новый носок, обработать край носка под загибку, сделать загибку края носка, временно прикрепить носок на союзку клеем, прикрепить двухрядной строчкой носок к союзке, удалить нитки, скрепляющие задний наружный ремень и берец, удалить ремень, выкроить новый ремень, временно прикрепить ремень на берец клеем, прикрепить однорядной строчкой ремень к берцу, удалить изношенные нитки, соединяющие союзку и берец, обмазать клеем края союзки и берца, восстановить шов;
3. Анализ и оценивание предметов труда

9.3.1.2 өзі жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар жасау
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.1 Желімдеу әдісімен аяқ киімді жөндеу
9.2.1.1 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу;
9.2.1.2 бекітудің тігімді-желімді әдісімімен аяқ киімді орташа жөндеудің қысқаша сипаттамасын білу, аяқ киімдегі ұлтанның қызметін, ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.2.1.3 супинатордың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: бүгілуге қарсы тұру, пішін тұрақтылығы;
9.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау: қалыпқа ұлтарақты орнату, желімнің көмегімен белдіктерді қаптау және тартып байлау, уақытша бекіткіштерді кетіру, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда кермелі жиекті тікірейту, ұлтанды пішу, ұлтандарды екіге бөлу, ұлтанның бірінші қабатын желімнің көмегімен ұлтанға бекіту, өкшелерді ұлтанған бекіту, өкшелерді теңдестіру, екінші қабатты бекіту
2.2 Жапсыра тігу әдісімен аяқ киімді жөндеу
9.2.2.1 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімді орташа жөндеуді орындай білу;
9.2.2.2 ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, каучук, полиуретан, кожволон, болат, пластмасса;
9.2.2.3 ұлтанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұсақталуға бет жағының тұрақтылығы, икемділігі, ығалға төзімділігі, материалды қолданудың пайдалану жағдайына тәуелділігі; 9.2.2.4 спорттық аяқ киімнің ұлтанына арналған материалдың ерекшеліктерін білу
9.2.2.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді жөндеудің сипатын анықтау, жапсырмалы ұлтарақты алып тастау, пішуді ашу, ескірген жіптерді алып тастау, ұлтанның крокульды бөлігін жапсыру, ескірген ұлтанды алып тастау, ұлтанды пішу, ылғалдау, илеу және өңдеу, қалыпты аяқ киімге орнату, желімді ұлтанға,аяқ киімнің ізіне, өкшенің крокульды бөлігіне жағу, ұлтанды аяқ киімнің ізіне орнату, ұлтанның артығын кесу, ұлтандағы пішімді ашу, ұлтанның пішімінде тесіктер жасау, қалыпты алып тастау, ұлтанды аяқ киімге жіпті тігіспен бекіту, аяқ киімге қалыпты орнату, ұлтанды ылғалдау, ұлтанды тегістеу, ұлтанның аузын ашу, пішімді тікірейту, желімдік қабықшаны пішімге жағу, пішімді жабу, пішімді тегістеу, қалыпты алып тастау, жапсырмалы ұлтарақты орнату

9.1.3.2 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Ремонт обуви клеевым методом
9.2.1.1 выполнять средний ремонт обуви строчечно-клеевого метода крепления;
9.2.1.2 знать краткую характеристику среднего ремонта обуви строчечно-клеевого метода крепления, назначение подошвы в обуви, материалы для подошв: кожа, резина, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.2.1.3 знать физико-механические свойства материалов для подошвы: плотность, влагостойкость, жаростойкость, прочность на истирание, эластичность;
9.2.1.4 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, подобрать колодки и вставить их в обувь, ослабить клеевой шов, отделить каблук и подошву от обуви, удалить старый клей на затяжной крип заготовки верха обуви, выкроить и обработать подошвы с неходовой стороны, нанести клеевые пленки на затяжную кромку и обработанные стороны подошв, разогреть клеевые пленки, прикрепить подошвы на обувь и прижать на прессе, снять обувь с пресса, взъерошить часть подошвы под каблук, подобрать новый каблук, взъерошить ляписную часть каблука, нанести клеевые пленки на пяточную часть подошвы и ляписную часть каблука, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблук на подошву и прижать на прессе, отшлифовать боковые поверхности каблуков и подошв, удалить колодки из обуви;
2.2 Ремонт обуви пришивным методом
9.2.2.1 уметь выполнять средний ремонт обуви прошивного метода крепления;
9.2.2.2 знать материалы для подошв: кожа, резина, каучук, полиуретан, кожволон, сталь, пластмасса;
9.2.2.3 знать физико-механические свойства материалов для подошв: устойчивость лицевого покрытия к истиранию, эластичность, влагостойкость, зависимость использования материалов от условий эксплуатации;
9.2.2.4 знать особенности материалов подошв спортивной обуви.
9.2.2.5 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, удалить вкладную стельку, открыть подкрой, удалить изношенные нитки, оклеить крокульную часть подошвы, удалить изношенную подошву, выкроить, увлажнить, провалять и обработать подошву, вставить колодку в обувь, нанести клей на подошву, след обуви, крокульную часть каблука, установить подошву на след обуви, обрезать излишки подошвы. открыть покрой на подошве, сделать проколы в подкрое подошвы, удалить колодку, прикрепить подошву к обуви ниточным швом, вставить колодку в обувь, увлажнить подошву, разгладить подошву, открыть губу подошвы, взъерошить подкрой, нанести клеевую пленку на подкрой, закрыть подкрой, отшлифовать подкрой, удалить колодку, вставить вкладную стельку

2.4 Аяқ киімнің тақасын жөндеу
9.2.4.1 ағаш өкшені дайындауды орындай білу;
9.2.4.2 материалы, фасоны, биіктігі, конструкциясы бойынша өкшелердің жіктелуін білу;
9.2.4.3 қалыптың ізінің өкшелік бөлігі бойынша өкшенің пішінінің құруын білу;
9.2.4.4 өкшенің нәлдік бөлігінің орталығын дұрыс орналастыруды білу, аяқ киім процесінде өкшенің жылжу себептерін білу;
9.2.4.5 өкшенің биіктігін анықтау тәсілдерін білу;
9.2.4.6 аяқ киімде қолданылатын өкшенің материалдарын білу: былғары, резеңке, каучук, капрон, полиэтилен, болат, аралас өкше: ағаш + болат, ағаш + алюминий, көпқабатты өкше, өкшедегі астарлар және олардың қызметі;
9.2.4.7 практикалық жұмыстарды орындау: өкшеге арналған материалды таңдау, бір кесегін кесіп алу, өкшенің ляпистік бөлігінің модель контурларын кесекке ауыстыру, кесектің бүйірлі жағын 90° бұрышта өңдеу, өкшенің нәлдік бөлігінің шаблон контурларын ауыстыру, үлгі ретінде пішімнің бүйірлі жағын көлбеумен өңдеу, өкшенің ляпистік бөлігін өңдеу, өкшенің крокульды бөлігін өңдеу, өкшенің бетін тегістеу және жылтырату
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
9.3.1.1 өзіндік жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды техникалық терминологияны қолданып сипаттау;
9.3.1.2 өзі жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа презентация жасау;
9.3.1.4 оқу-еңбек тобының жалпы және ортақ жұмысына табысты қатысу және ену
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (-тоқсан бойынша)
9.3.2.1 қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
3-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынас көрсету;
9.1.1.2 "Аяқ киім ісі" пәнінің ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;
9.1.1.3 аяқ киім фабрикасында еңбекті ұйымдастыру негіздері туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.4 өзінің дара ерекшеліктерін кәсіби талаптармен арақатынаста белгілеу;
9.1.1.5 жұмыстарды орындауда санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау;
9.1.2.6 инструмент үшін жауапты адамдардың міндеттерін білу;
9.1.2.7 кейінгі жұмыстар үшін материалды дайындай білу;
9.1.2.8 инструменттерді ұсақ жөндеуденөткізуді орындай білу;
9.1.2.9 жұмыс орнын тәртіпке келтіре білу;
9.1.2.10 шеберханадағы аспаптар мен жабдықтардың сақталуы үшін жауапкершілікті сезіну және білу
1.2 Еңбек заттарын талдау және бағалау

2.4 Ремонт каблучной части обуви
9.2.4.1 уметь выполнять изготовление деревянного каблука;
9.2.4.2 знать классификацию каблуков по материалу, фасону, высоте, конструкции;
9.2.4.3 знать построение формы каблука по пяточной части следа колодки;
9.2.4.4 знать правильное положение центра набоечной части каблука, причины смещения каблука в процессе обуви;
9.2.4.5 знать способы определения высоты каблука;
9.2.4.6 знать материалы каблука, применяемые в обуви: кожа, резина, каучук, капрон, полиэтилен, сталь, комбинированный каблук: дерево + сталь, дерево + алюминий, многослойный каблук, вкладыши в каблуки и их назначение;
9.2.4.7 выполнять практические работы: подобрать материал для каблука, отрезать брусок, перенести контуры модели ляписной части каблука на брусок, обработать боковую поверхность бруска под углом 90°, перенести контуры шаблона набоечной части каблука, обработать боковую поверхность заготовки с наклоном как образец, обработать ляписную часть каблука, обработать крокульную часть каблука, отшлифовать и отполировать поверхность каблука
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы
3.2 Контрольная итоговая работа (за четверть).
9.3.2.1. самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре других народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Обувное дело";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда обувной фабрике;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при выполнении работ;
9.1.2.6 знать обязанности ответственных за инструмент;
9.1.2.7 уметь подготавливать материал для последующих работ;
9.1.2.8 уметь выполнять мелкий ремонт инструментов;
9.1.2.9 уметь приводить в порядок рабочее место;
9.1.2.10 нести ответственность за сохранность инструментов и оборудования, находящегося в мастерской;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования

2.3 Аяқ киімнің үстін жөндеу
9.2.3.1 аяқ киімдегі сыдырманы алмастыра білу;
9.2.3.2 сыдырманың түрлерін, сыдырмаға арналған материалдарды білу;
9.2.3.3 сыдырмаға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: икемділігі және тозуға төзімділігі, сыдырмаға арналған матаның беріктігі;
9.2.3.4 практикалық жұмыстарды орындау: сыдырманы жөндеудің сипатын анықтау, жіптерді жою, аяқ киімнің үстінен сыдырманы ажырату, бұзылған сыдырмаларды жою, түсі, ұзындығы және ені бойынша жаңа сыдырмаларды іріктеу, желімдік қабықшаларды жағу, сыдырманы аяқ киімнің үстінің пішілген үлгісіне жапсыру, сыдырманы жіптік тігіспен бекіту
2.4 Бөлме аяқ киімін тігу
9.2.4.1 аяөқ киімді өңдеуді орындай білу;
9.2.4.2 аяқ киімді өңдеу түрлерін, аяқ киімнің тауарлы түрін білу;
9.2. 4.3 салынатын ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін, өкшеліктің және оның аяқ киімдегі қызметін білу;
9.2.4.4 практикалық жұмыстарды орындау: өкшенің және ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның және өкшенің бүйірлі беттерін тегістеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және салынатын ұлтарақтарды аяқ киімге салу, аяқ киімді тазалау;
2.5 Тоқыма аяқ киімді тігу
9.2.5.1 тозған микрокеуекті табанды алмастыруды орындай білу;
9.2.5.2 аяқ киімді жөндеуде қолданылатын қалыптардың типтерін білу, табандағы ақауларды, олардың пайда болу себептерін, табандағы ақауларды жою тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аяқ киім желімдерін, желімдік қабықшаларды кептіру режимдерін, желімдік қабықшаларды ысыту температурасын, желімдік қабықшаларды жылыту уақытын білу;
9.2.5.4 аяқ киім өндірісінде қолданылатын резеңкелерді білу;
9.2.5.5 резеңкенің физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
9.2.5.6 табанды алмастыру технологиясын білу;
9.2.5.7 практикалық жұмыстарды орындау: қалыптарды таңдау және аяқ киімге орнату, желімдік тігісті әлісірету, аяқ киімнен табанды алып тастау, ескі желімді кетіру, маңдайшаларды кетіру, жаңа маңдайшаны пішу және желімге бекіту, аяқ киімнің ізін тегістеу, жаңа табанды пішу, табанның бұзылған жағын өңдеу, аяқ киімнің үстіне үлгінің кермелі жиегіне желімдік қабықшаларды жапсыру және жаңа табанның өңделген бетіне жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, табанды аяқ киімнің ізіне және бастырыққа пресстің астында бекіту, табнның артығын кесіп тастау, жаңа өкшені таңдау, өкшеге қарай табанның өкшелік бөлігін тікірейту, өкшенің ляпистік бөлігін өңдеу, өкшеге және табанға желімдік қабықшаларды жапсыру, желімдік қабықшаларды жылыту, өкшені табанға және бастырыққа пресстің үстінде бекіту, пресстен аяқ киімді алу, табанның бүйірлі жағын өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау

2.3 Ремонт верха обуви
9.2.3.1 уметь заменит молнии на обуви;
9.2.3.2 знать виды молнии, материалы для молний;
9.2.3.3 знать физико-механические свойства материалов для молний: эластичность и износоустойчивость молний, прочность ткани для молнии на разрыв;
9.2.3.4 выполнять практические работы: определить характер ремонта молнии, удалить нитки, отклеить молнии от верха обуви, удалить деформированные молнии, подобрать новые молнии по цвету, длине и ширине, нанести клеевые пленки, вклеить молнии в заготовку верха обуви, прикрепить ниточным швом молнии
2.4 Ремонт каблучной части обуви
9.2.4.1 уметь выполнять отделку обуви;
9.2.4.2 знать виды отделки обуви, товарный вид обуви;
9.2. 4.3 знать физико- механические свойства вкладных стелек, подпяточник и его назначение в обуви;
9.2.4.4 выполнять практические работы: обрезать излишки каблука и подошвы, отшлифовать боковые поверхности подошвы и каблука, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки в обувь, почистить обувь
2.5 Ремонт подметочной части обуви
9.2.5.1 уметь выполнять замену изношенной микропористой подошвы;
9.2.5.2 знать типы колодок, применяемых при ремонте обуви, дефекты в подошвах, причины возникновения дефектов в подошвах, способы устранения дефектов в подошвах;
9.2.5.3 знать обувные клеи, режимы сушки клеевых пленок, температуру разогрева клеевых пленок, время нагрева клеевых пленок;
9.2.5.4 знать резины, применяемые в обувном производстве;
9.2.5.5 знать физико-механические свойства резины;
9.2.5.6 знать технологию замены подошвы;
9.2.5.7 выполнять практические работы: подобрать колодки и вставить в обувь, ослабить клеевой шов, удалить подошву из обуви, удалить старый клей, удалить простилки, выкроить и прикрепить новую простилку на клей, выровнять след обуви, выкроить новую подошву, обработать неходовую сторону подошвы, нанести клеевые пленки на затяжную кромку заготовки верха обуви и обработанную сторону новой подошвы, разогреть клеевые пленки, прикрепить подошвы на след обуви и прижим, под прессом, обрезать излишки подошв, подобрать новый каблук, взъерошить пяточную часть подошвы под каблук, обработать ляписную часть каблука, нанести клеевые пленки на каблук и подошву, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблук на подошву и прижим, его на прессе, удалить обувь из-под пресса, обработать боковую поверхность подошвы, удалить колодки из обуви

9.1.2.9 термоактиваторда және түзтеушімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
9.1.2.10. сыдырма ілгекке арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттері білу: сыдырмалардың икемділігі және үйкеліске шыдамдылығы, сыдырмаға арналған матаның беріктігі, сыдырмаға арналған бекіткіштер;
9.1.2.11.ұлтанға арналған материаларды білу және оларды қолдана білу: тері, резеңке, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.1.2.12. ұлтанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: тығыздығы, ылғалға төзімділігі, ыстыққа төзімділігі, ұсақталуға беріктігі, икемділігі;
9.1.2.13. табан-қалыпта, біз-ілгекте және қысқаштармен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
9.1.3.1 жұмысқа орналасуда мінез-құлықтың және сыртқы бейненің маңыздылығын түсіну, жұмысқа қабылдау туралы өтінішті және түйіндемені рәсімдеу;
9.1.3.2. жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары, еңбекті қорғау, еңбек келісімшарты туралы түсініктерінің болуы;
9.1.3.3. кепілдіктер және компенсациялық төлемақылар туралы мәліметтердің болуы
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.2 Қысу әдісімен аяқ киімді тігу
9.2.3.1 белдіктерді жинау технологиясын білу
9.2.3.2 маталардың түрлерін, матадағы жіптердің өрілу түрлерін білу;
9.2.3.3 маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ажырауға және тозуға беріктігі, ылғалға төзімділігі, түстің тұрақтылығы, аяқ киім және тігін жиектемесі;
9.2.3.4 скотч-лентаның қызметін, скотч-лентаның түрлерін, оның физикалық-механикалық қасиеттерін білу: беріктігі, біртектілігі, тесіктерге қарсы тұру;
9.2.3.5 практикалық жұмыстарды орындау: жиектемені таңдау, берілген өлшемдегі жиектемені пішу, желімік қабықшаларды теріс жағына жағу, жиектеменің шеттерін бүгуді орындау, жиектеменің жоғары қабатын скотч-лентамен айналдыру, жиектеменің жоғары және төменгі қабатын желіммен біріктіру, белдіктерді жіптік тігіспен шетінен бекіту
2.4 Бөлме аяқ киімін тігу
9.2.4.1 аяқ киімді өңдеуді орындай білу; 9.2.4.2 аяқ киімді өңдеу түрлерін, аяқ киімнің тауарлы түрін білу;
9.2. 4.3 салынатын ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін, өкшеліктің және оның аяқ киімдегі қызметін білу;
9.2.4.4 практикалық жұмыстарды орындау: өкшенің және ұлтанның артығын кесіп тастау, ұлтанның және өкшенің бүйірлі беттерін тегістеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және салынатын ұлтарақтарды аяқ киімге салу, аяқ киімді тазалау
2.5 Тоқыма аяқ киімді тігу
9.2.5.1 аралас ұлтарақты жинау технологиясын білу және орындау;
9.2.5.2 ұлтарақтардың түрлерін, ұлтараққа арналған материалды, ұлтараққа арналған материалдың физикалық-механикалық қасиеттерін білу;

9.1.2.9 соблюдать меры безопасности при работе на термоактиваторе и при работе с выправкой;
9.1.2.10. знать физико-механические свойства материалов для молний: эластичность и износоустойчивость молний, прочность ткани для молнии на разрыв, крепители для молнии;
9.1.2.11. знать и уметь использовать материалы для подошв: кожа, резина, полиуретан, полиэтилен, каучук, металл;
9.1.2.12. знать физико-механические свойства материалов для подошвы: плотность, влагостойкость, жаростойкость прочность на истирание, эластичность;
9.1.2.13. соблюдать меры безопасности при работе на лапке-стойке, с шилом-крючком и кусачками
1.3 Этика и трудовое законодательство.
9.1.3.1. понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.3.2. иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.3.3. иметь сведения о гарантиях и компенсационных выплатах
2. Технологии изготовления предмета труда
2.2 Ремонт обуви пришивным методом
9.2.3.1 знать технологию сборки ремешков;
9.2.3.2 знать виды тканей, виды переплетений ниток в тканях;
9.2.3.3 знать физико-механические свойства тканей: прочность на разрыв и истирание, влагостойкость, цветоустойчивость, тесьма обувная и швейная;
9.2.3.4 знать назначение скотч-ленты, виды скотч- ленты, физико-механические свойства скотч-ленты: прочность, однородность, сопротивление проколам;
9.2.3.5 выполнять практические работы: подобрать тесьму, выкроить тесьму заданного размера, нанести клеевые пленки на изнаночную сторону, выполнить загибку краев тесьмы, обтянуть верхний слой тесьмы скотч-лентой, соединить верхний и нижний слои тесьмы клеем, прикрепить ремешки по краю ниточным швом
2.4 Ремонт каблучной части обуви
9.2.4.1 уметь выполнять отделку обуви;
9.2.4.2 знать виды отделки обуви, товарный вид обуви;
9.2.4.3 знать физико- механические свойства вкладных стелек, подпяточник и его назначение в обуви.
9.2.4.4 выполнять практические работы: обрезать излишки каблука и подошвы, отшлифовать боковые поверхности подошвы и каблука, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки в обувь, почистить обувь
2.5 Ремонт подметочной части обуви
9.2.5.1 знать и выполнять технологию сборки комбинированной стельки;
9.2.5.2 знать виды стелек, материалы для стелек, физико-механические свойства материалов для стелек;

9.2.5.3 ортопедиялық ұлтарақтарды және олардың қызметін, ұлтарақтарға қойылатын талаптарды білу: пішінге тұрақтылығы, ылғалға төзімділігі, бүгілуге қарсы тұру, ажыратуға беріктігі;
9.2.5.4 практикалық жұмыстарды орындау: ұлтарақтарға арналған материалды іріктеу, модельдер бойынша пішімді үлгілерге белгі салу, ұлтарақтың бөлшектерін пішу, желімнің көмегімен ұлтарақтың бөлшектерін біріктіру, ұлтарақтың бүйірлі жағын өңдеу, жиектемені пішу, ұлтарақты желімді пайдаланып жиектемемен қаптау, жиектемені ұлтараққа жіптік тігіспен бекіту
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
9.3.1.1 өзіндік жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды техникалық терминологияны қолданып сипаттау;
9.3.1.2 өзі жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелерді қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа презентация жасау;
9.3.1.4. оқу-еңбек тобының жалпы және ортақ жұмысына табысты қатысу және ену
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылына)
9.3.2.1. қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
1.Материалтану. Аспаптар және жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 аяқ киім өндірісімен салалас кәсіптер туралы білу;
10.1.1.2 аяқ киім тігуші кәсібінің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.3 аяқ киім ісінде қолданылатын ресурссақтаушы технологиялар туралы түсініктерінің болуы;
10.1.1.4 еңбек заттарын дайындауда материалдың қасиеттерін есепке алу;
10.1.2.5 ұйымдастырушылық біліктер мен дағдыларды меңгеру;
10.1.2.6 өндірістегі жеке гигиеның маңызы, тез шаршаудың басталу себептері туралы білу: шамадан тыс көп шаршауды туындататын бір қалыпта ұзақ жұмыс істеу, еңбектің ұтымсыз тәсілдері, жұмыс алдындағы жеткіліксіздемалыс, жұмыс орнының дұрыс емес жарықтандыру, жұмыстан кейін завод душын қолдану;
10.1.2.7. аяқ киім кәсіпорындарының цехтарында және аумағында қауіпсіздік ережелерін білу;
10.1.2.8 аяқ киім өнеркәсібінің кәсіпорындарында өрт қауіпсіздігі нұсқаулары мен ережелерін, өрт кезіндегі мінез-құлық ережелерін, электр құрылғылары мен электр желісінде өрт сөндірудің ерекшеліктерін және өрт сөндіру құралдарының түрлерін білу
1.2 Еңбек заттарын талдау және бағалау
10.1.2.1 ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, каучук, полиуретан, кожволон, болат, пластмасса;
10.1.2.2 табанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұсақталуға қарсы бет терісінің тұрақтылығы, икемділігі, ылғалға төзімділігі, материалдарды қолданудың пайдалану жағдайларына тәуелділігі, спорттық аяқ киімдердің ұлтандардың материалының ерекшеліктері;
10.1.2.3 жабдықтар мен материалардарды қолдана білу: аяқ киімді әрлеуге арналған машина, аяқ киімнің бөлшектерінің артығын кесуге арналған машина, пресс, термоактиватор, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф, шебер үстелі, пышақ, бұрауыш, балға, рашпиль, желімге арналған қылқалам;

9.2.5.3 знать ортопедические стельки и их назначение, требования, предъявляемые к стелькам: формоустойчивость, влагостойкость, сопротивление к изгибу, прочность на разрыв;
9.2.5.4 выполнять практические работы: подобрать материалы для стелек, нанести разметку на заготовки по моделям, выкроить детали стельки, соединить детали стельки с помощью клея, обработать боковую поверхность стельки, выкроить тесьму, обтянуть стельку тесьмой с использованием клея, прикрепить ниточным швом тесьму к стельке
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы.
3.2 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
9.3.2.1 самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному.
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 знать о профессиях, смежных с обувным производством;
10.1.1.2 изучать квалификационные характеристики профессии обувщика;
10.1.1.3 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемых в обувном деле;
10.1.1.4 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;
10.1.2.5 владеть организационными умениями и навыками;
10.1.2.6 знать о значении личной гигиены на производстве, причинах быстрого наступления усталости: длительная работа в одном и том же положении вызывающая излишнюю утомляемость, нерациональные приемы труда, недостаточный отдых перед работой, неправильное освещение рабочего места, использование заводского душа после работы.
10.1.2.7. знать правила безопасности на территории и в цехах обувных предприятий;
10.1.2.8 знать инструкции и правила пожарной безопасности на предприятиях обувной промышленности, правила поведения при пожаре, виды огнетушителей, особенности тушения пожаров на электроустановках и электросети
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 уметь пользоваться оборудованием и материалами: машина для отделки обуви, машина для обрезки излишков деталей обуви, пресс, термоактиватор, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, нож, отвертка, молоток, рашпиль, кисть для клея;
10.1.2.2 соблюдать меры безопасности при работе на прессе и с ножом;
10.1.2.3. знать и учитывать в работе физико- механические свойства вкладных стелек: подпяточник и его назначение в обуви, физико-механические свойства материалов для подпяточников;

10.1.2.4 прессте және пышаөпен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
10.1.2.5.салымды ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу және есепке алу: өкшелік және оның аяқ киімдегі қызметі, өкшелікке арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттері;
10.1.2.6 тоқыма аяқ киімнің сипаттамасын білу, тоқыма аяқ киімнің заманауи дизайнын білу;
10.1.2.7. аяқ киімде қолданылатын маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: маталардың сыртқы тығыздығы, матаны ұзартуда және бөлудегі қысым, маталардың пішінге тұрақтылығы;
10.1.2.8 қалыңдығы бойынша бөлшектерді теңестіруге арналған машинада жұмыста және аяқ киім инструментімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
10.1.3.1. оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.3.2. кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.3. аяқ киім өндірісінің біліктілік санаттары және тарифтік кесте бойынша төлемақы түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.4. ересектермен және қатарластармен ынтымақтасу, топта, ұжымда жұмыс істей білу
2. Еңбек затын дайындау технологиясы
2.1 Бекітудің сандал әдісімен жөндеу және тігу
10.2.1.1 мектептік аяқжабық аяқ киімді дайындау;
10.2.1.2 сәндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу, ранттердің түрлерін білу;
10.2.1.3негізгі рантке арналған материалдарға қойылатын талаптарды білу: бүгілуге және ажырауға беріктігі, ылғалға тұрақтылығы және тозуға төзімділігі;
10.2.1.5 бекітудің желімдік әдісімен сіндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.1.6 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің төменгі бөлшектерін тігуге дайындау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін қалыпқа қаптау және байлау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімге сәндік рантіні бекіту, аяқ киімнің ізін салу, ұлтанды және өкшелерді аяқ киімге бекіту, аяқ киімді әсемдеу, қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жаспырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау;
10.2.1.2. аяқ киімдегі бөлшектерді бекіту әдістерін, аяқ киімді қолмен және механикалық бекіту әдістерін білу;
10.2.1.3 аяқ киім кәсіпорнындағы қарапайым бұйымдарды даярлау технологиясын білу және орындау аяқ киімді тігуде қолданылатын материалдарды, аяқ киімді тігудің өндірістік процесін, ательеде аяқ киімді тігу ерекшеліктерін, аяқ киімді жеке тігудің басымдылықтарын білу: аяқ киімнің түрі, тегі, қызметі, маусымдығы бойынша жіктелуін білу аяқ киімнің ұзындығын, табанның өлшемін білу жақсы гигиеналық қасиеттерін табанның ерекшеліктерін ескеріп, аяқ киімді тапсырыс берушінің аяғы бойынша тігу мүмкіндігі, аяқ киімді фабрикалық тігудің басымдылығы;

10.1.2.4 знать характеристику текстильной обуви, современный дизайн текстильной обуви;
10.1.2.5. знать физико-механические свойства тканей, применяемых в обуви: поверхностная плотность тканей, нагрузка при удлинении и разрыве ткани, формоустойчивость тканей;
10.1.2.6 соблюдать меры безопасности при работе на машине для выравнивания деталей по толщине и при работе с обувным инструментом;
10.1.2.7 уметь правильно подбирать материалы;
10.1.2.8 иметь представление об оборудовании обувных фабрик: машина для временного прикрепления стелек на колодки, машин для затяжки замни заготовок на колодки, зарубежные аналоги этих машин, машины для взъерошивания затяжной кромки заготовок верха обуви, приспособления для этих машин: шарошка, металлическая щетка,
прессы для прикрепления подошв, термоактиваторы, машины для фрезерования подошв, швейные машины, полуавтоматы и автоматы на обувных предприятиях
1.3 Этика и трудовое законодательство
10.1.3.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.3.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.3.3 иметь представление о квалификационных разрядах обувного производства и видах оплаты по тарифной сетке;
10.1.3.4 сотрудничать со взрослыми и сверстникам, уметь работать в группе, коллективе.
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Ремонт и пошив обуви сандального метода крепления
10.2.1.1 уметь выполнять средний ремонт обуви сандального метода крепления;
10.2.1.2 знать характеристику сандального метода крепления обуви, обводка и ее назначение, материалы для обводки: кожа, резина;
10.2.1.3 знать характеристику кожаной подошвы, способность кожи к сопротивлению прорыва ниткой, формоустойчивость подошвы, сопротивление многократному изгибу;
10.2.1.5. знать ниточный шов сандального метода крепления;
10.2.1.6 выполнять практические работы: определить характер ремонта обуви, подобрать колодки и вставить их в обувь, ослабить шов между подошвой и каблуком, удалить каблук, снять старый клей, удалить старые нитки, удалить изношенную обводку, выкроить новую обводку, прикрепить ниточным швом обводку к подошве, выкроить новый каблук и обработать ляписную часть, нанести клеевые пленки на пяточную часть подошвы и ляписную часть каблука, разогреть клеевые пленки, прикрепить каблуки на подошвы и прижать под прессом, выкроить подметку, взъерошить подметочную часть подошвы и неходовую сторону нодметки, Нанести клеевые пленки на подошву и наклейку, разогреть клеевые пленки, прикрепить подметки на подошвы, обрезать излишки каблуков и подметок, отшлифовать боковые поверхности каблуков и подметок;
10.2.1.1 уметь выполнять перетяжку ношеной обуви сандального метода крепления
10.2.1.2. знать краткую характеристику сандального и полусандального методов крепления, отличия сандального метода крепления;
10.2.1.3 знать технологию перетяжки обуви сандального метода крепления, особенность данного метода крепления: отсутствие основной стельки, преимущества сандального метода крепления: мягкая и гиб- кая конструкция, низкая материалоемкость, хорошие гигиенические свойства; недостатки данного метода крепления: слабая формоустойчивость, недостаточная прочность;

10.2.1.4 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің бөлшектерін таңдау, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, ұлтарақты қалыптарға орнату және өңдеу, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімнің ізін салу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін бекіту, аяқ киімнің бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жапсырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау, аппретура жағу;
10.2.1.5 киіз аяқ киімнің сипаттамасын білу: киіздің қызметі, киізді дайындауға арналған материал, киізге арналған материалдың сапасына қойылатын талаптар
2.2 Киізден жасалған аяқ киімді жөндеу және тігу
10.2.2.1 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.2.2. бекітудің жапсырмалы әдісіне арналған жіптерге қойылатын талаптарды білу: беріктігі, икемділігі, шіруге қарсы тұру;
10.2.2.3 қарамайды және оның негізгі сипаттамаларын, қарамайды дайындау технологиясын білу;
10.2.2.4 тігістердің түрлерін білу: қолмен тігу, машинамен тігу, допельдік тігу
10.2.2.5 ұлтанды қолмен тігу әдісін, тігісті тығындауды білу;
10.2.2.6 ұлтанды қолмен тігуге материалды таңдай білу;
10.2.2.7 ұлтанды аяқ киімге бекітудің борттық әдісін білу;
10.2.2.8 желімнің көмегімен уақытша ұлтанды бөлігін жапсыру;
10.2.2.9 ұлтанды аяқ киімге бекітуді жіппен орната білу
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
10.3.1.1. өзінің еңбек іс-әрекетін адекватты өзіндік бағалауына ие болу;
10.3.1.2. тұлғалық құзыреттілік деңгейіне қойылатын кәсіби талаптарды салыстыру;
10.3.1.3. бұйымның үлгісін талдауды өз бетімен орындау;
10.3.1.4 бұйымды дайындаудың технологиялық бірізділігін құрастыру;
10.3.1.5. қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (-тоқсан бойынша)
10.3.2.1. қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
2-тоқсан
1.Материалтану.
Аспаптар мен жабдықтар
1.1 Еңбек заты туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 аяқ киім өндірісімен салалас кәсіптер туралы білу;
10.1.1.2 аяқ киім тігуші кәсібінің біліктілік сипаттамаларын зерттеу;
10.1.1.3 аяқ киім ісінде қолданылатын ресурссақтаушы технологиялар туралы түсініктерінің болуы;
10.1.1.4 еңбек заттарын дайындауда материалдың қасиеттерін есепке алу
10.1.2.5 ұйымдастырушылық біліктер мен дағдыларды меңгеру;
10.1.2.6 өндірістегі жеке гигиеның маңызы, тез шаршаудың басталу себептері туралы білу: шамадан тыс көп шаршауды туындататын бір қалыпта ұзақ жұмыс істеу, еңбектің ұтымсыз тәсілдері, жұмыс алдындағы жеткіліксіз демалыс, жұмыс орнының дұрыс емес жарықтандыру, жұмыстан кейін завод душын қолдану;
10.1.2.7. аяқ киім кәсіпорындарының цехтарында және аумағында қауіпсіздік ережелерін білу;

10.2.1.4 выполнять практические работы: удалить вкладные стельки, подобрать и вставить колодки в обувь, удалить каблуки из обуви, распороть шов на деталях низа обуви, удалить подошвы, снять заготовки с колодок, удалить задники из заготовок, увлажнить задники, нанести клей на задник, вставить задники в кармашки заготовок верха обуви, установить заготовки на колодки, временно установить подошвы на колодки с заготовками, отогнуть затяжную кромку заготовок верха обуви и уложить рант на затяжную кромку, прикрепить затяжную кромку, рант и подошвы двухниточным швом, обрезать излишки материалов, прикрепить каблуки на подошвы, выполнить отделку обуви, удалить колодки из обуви, вставить вкладные стельки, почистить обувь;
10.2.1.5 знать характеристики валяной обуви: назначение войлока, материал для изготовления войлока, требования к качеству материала для войлока
2.2 Ремонт и пошив валяной обуви
10.2.2.1 знать свойства капроновых ниток: высокая прочность, не гниют;
10.2.2.2 знать свойства заплаток: эластичность, прочность на прорыв ниткой;
10.2.2.3 знать свойства вара: липкость, легко плавится, водостойкость;
10.2.2.4 знать виды швов: ручной, допельный, в завойку;
10.2.2.5 уметь определять характер ремонта валяной обуви;
10.2.2.6 уметь подбирать материалы для ремонта валяной обуви;
10.2.2.7 уметь выкроить зап латы из лоскута кож верха обуви;
10.2.2.8 уметь прикрепить временные заплаты на валяную обувь с помощью клея.
10.2.2.9 уметь прикрепить заплаты на обувь нитками
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.3.1.5. иметь сформированные профессиональные двигательные навыки.
3.2 Контрольная итоговая работа (за четверть).
10.3.2.1 самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 знать о профессиях, смежных с обувным производством
10.1.1.2 изучать квалификационные характеристики профессии обувщика;
10.1.1.3 иметь представление о ресурсосберегающих технологиях, применяемых в обувном деле;
10.1.1.4 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда;
10.1.2.5 владеть организационными умениями и навыками;
10.1.2.6 знать о значении личной гигиены на производстве, причинах быстрого наступления усталости: длительная работа в одном и том же положении вызывающая излишнюю утомляемость, нерациональные приемы труда, недостаточный отдых перед работой, неправильное освещение рабочего места, использование заводского душа после работы
10.1.2.7 знать правила безопасности на территории и в цехах обувных предприятий;

10.1.2.8 аяқ киім өнеркәсібінің кәсіпорындарында өрт қауіпсіздігі нұсқаулары мен ережелерін, өрт кезіндегі мінез-құлық ережелерін, электр құрылғылары мен электр желісінде өрт сөндірудің ерекшеліктерін және өрт сөндіру құралдарының түрлерін білу
1.2 Еңбек заттарын талдау және бағалау
10.1.2.1 ұлтанға арналған материалдарды білу: тері, резеңке, каучук, полиуретан, кожволон, болат, пластмасса;
10.1.2.2 табанға арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: ұсақталуға қарсы бет терісінің тұрақтылығы, икемділігі, ылғалға төзімділігі, материалдарды қолданудың пайдалану жағдайларына тәуелділігі, спорттық аяқ киімдердің ұлтандардың материалының ерекшеліктері;
10.1.2.3 жабдықтар мен материалардарды қолдана білу: аяқ киімді әрлеуге арналған
машина, аяқ киімнің бөлшектерінің артығын кесуге арналған машина, пресс, термоактиватор, желім қабықшаларын кептіруге арналған шкаф, шебер үстелі, пышақ, бұрауыш, балға, рашпиль, желімге арналған қылқалам;
10.1.2.4 прессте және пышаөпен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау
10.1.2.5.салымды ұлтарақтардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу және есепке алу: өкшелік және оның аяқ киімдегі қызметі, өкшелікке арналған материалдардың физикалық-механикалық қасиеттері;
10.1.2.6 тоқыма аяқ киімнің сипаттамасын білу, тоқыма аяқ киімнің заманауи дизайнын білу;
10.1.2.7. аяқ киімде қолданылатын маталардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу: маталардың сыртқы тығыздығы, матаны ұзартуда және бөлудегі қысым, маталардың пішінге тұрақтылығы;
10.1.2.8 қалыңдығы бойынша бөлшектерді теңестіруге арналған машинада жұмыста және аяқ киім инструментімен жұмыста қауіпсіздік шараларын сақтау;
10.1.2.9. материалдарды дұрыс таңдай білу;
10.1.2.10 аяқ киім фабрикасындағы жабдықтар туралы түсініктерінің болуы: ұлтарақты тағанға уақытша бекітуге арналған машина, тағанға пішілген былғарыны кигізуге арналған машина, осы машиналардың шетелдік аналогтары, аяқ киімнің үстін дайындаудың кермелі жиегін тікірейтуге арналған машиналар, осы машиналарға арналған құрылғылар: қашаутас, металл щетка, ұлтандарды бекітуге арналған пресстер, термоактиваторлар, ұлтандарды фрезермен өңдеуге арналған машиналар, тігін машиналары, жартылай автоматтар және аяқ киім кәсіпорындарындағы автоматтар
1.3 Этика және еңбек заңнамасы
10.1.3.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.3.2 кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.3 аяқ киім өндірісінің біліктілік санаттары және тарифтік кесте бойынша төлемақы түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.1.3.4 ересектермен және қатарластармен ынтымақтасу, топта, ұжымда жұмыс істей білу

10.1.2.8 знать инструкции и правила пожарной безопасности на предприятиях обувной промышленности, правила поведения при пожаре, виды огнетушителей особенности тушения пожаров на электроустановках и электросети
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 знать материалы для подошв: кожа, резина, каучук, полиуретан, кожволон, сталь, пластмасса;
10.1.2.2 знать физико-механические свойства материалов для подошв: устойчивость лицевого покрытия к истиранию, эластичность, влагостойкость, зависимость использования материалов от условий эксплуатации, особенности материалов подошв спортивной обуви;
10.1.2.3 уметь пользоваться оборудованием и материалами:
машина для отделки обуви, машина для обрезки излишков деталей обуви, пресс, термо-активатор, шкаф для сушки клеевых пленок, верстак, нож, отвертка, молоток, рашпиль, кисть для клея;
10.1.2.4 соблюдать меры безопасности при работе на прессе и с ножом;
10.1.2.5 знать и учитывать в работе физико- механические свойства вкладных стелек: подпяточник и его назначение в обуви, физико-механические свойства материалов для подпяточников
10.1.2.6 знать характеристику текстильной обуви, современный дизайн текстильной обуви;
10.1.2.7 знать физико-механические свойства тканей, применяемых в обуви: поверхностная плотность тканей, нагрузка при удлинении и разрыве ткани, формоустойчивость тканей;
10.1.2.8 соблюдать меры безопасности при работе на машине для выравнивания деталей по толщине и при работе с обувным инструментом;
10.1.2.9 уметь правильныо подбирать материалы;
10.1.2.10 иметь представление об оборудовании обувных фабрик: машина для временного прикрепления стелек на колодки, машин для затяжки замни заготовок на колодки, зарубежные аналоги этих машин, машины для взъерошивания затяжной кромки заготовок верха обуви, приспособле-ния для этих машин: шарошка, металлическая щетка, прессы для прикрепления подошв, термоактиваторы, машины для фрезерования подошв, швейные машины, полуавтоматы и автоматы на обувных предприятиях
1.3 Этика и трудовое законодательство.
10.1.3.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.3.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.3.3 иметь представление о квалификационных разрядах обувного производства и видах оплаты по тарифной сетке;
10.1.3.4 сотрудничать со взрослыми и сверстникам, уметь работать в группе, коллективе

10.2.6.3 аяқ киімнің түрі, тегі, қызметі, маусымдығы бойынша жіктелуін білу аяқ киімнің ұзындығын, табанның өлшемін білу;
10.2.6.4 аяқ киімдегі бөлшектерді бекіту әдістерін, аяқ киімді қолмен және механикалық бекіту әдістерін білу;
10.2.6.5 аяқ киім өнеркәсібіндегі машиналар мен аппараттарды білу, аяқ киім өндірісіндегі автоматтар мен жартылай автоматтарды білу;
10.2.6.6 мектептік аяқ киімді тігу технологиясын білу;
10.2.6.7 мектеп аяқ киіміне арналған материалардың физикалық-механикалық қасиеттерін білу;
10.2.6.8 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің бөлшектерін таңдау, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, ұлтарақты қалыптарға орнату және өңдеу, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары жағын дайындауда кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімнің ізін салу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін бекіту, аяқ киімнің бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жапсырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау, аппретура жағу;
10.2.6.9 бекітудің желімдік әдісімен сіндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.6.10 мектептік аяқжабық аяқ киімді дайындау;
10.2.6.11 сәндік ранті бар аяқ киімді тігу технологиясын білу, ранттердің түрлерін білу;
10.2.6.12 негізгі рантке арналған материалдарға қойылатын талаптарды білу: бүгілуге және ажырауға беріктігі, ылғалға тұрақтылығы және тозуға төзімділігі;
10.2.6.13 сәндік рантілерге қойылатын физикалық-механикалық талаптарды білу: икемділігі, пішіннің тұрақтылығы;
10.2.6.14 қапталған рантіні және оның аяқ киімдегі қызметін білу;
10.2.6.15 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің төменгі бөлшектерін тігуге дайындау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін қалыпқа қаптау және байлау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары бөлшектерін кермелі жиекті тікірейту, аяқ киімге сәндік рантіні бекіту, аяқ киімнің ізін салу, ұлтанды және өкшелерді аяқ киімге бекіту, аяқ киімді әсемдеу, қалыптарды алып тастау, өкшеліктерді және жаспырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау
2.7 Жазғы ер адамдардың аяқ киімін тігу
10.2.7.1 ерлердің жазғы шолақ бәтеңкелерін тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.7.2 фабрикада дайындалатын аяқ киімнің ассортиментін білу;
10.2.7.3 бекітудің желімдік әдісімен аяқ киімді тігудің техникалық құжаттамасын білу;
10.2.7.4 аяқ киімді тігуде қолданылатын материалдарды, аяқ киімді тігудің өндірістік процесін, ательеде аяқ киімді тігу ерекшеліктерін, аяқ киімді жеке тігудің басымдылықтарын білу: табанның ерекшеліктерін ескеріп, аяқ киімді тапсырыс берушінің аяғы бойынша тігу мүмкіндігі, аяқ киімді фабрикалық тігудің басымдылығы;

10.2.6.3 знать классификацию обуви по виду, роду, назначению, сезонности; знать ростовку обуви, обмер стопы;
10.2.6.4 знать методы крепления деталей в обуви, ручную и механическую сборку обуви;
10.2.6.5 знать машины и аппараты обувной промышленности, автоматы и полуавтоматы в обувном производстве;
10.2.6.6 знать технологию пошива школьной обуви;
10.2.6.7 знать физико-механические свойства материалов для школьной обуви;
10.2.6.8 выполнять практические работы: подобрать детали обуви, обработать детали низа обуви, установить и обработать стельки на колодки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, простелить след обуви, прикрепить детали низа обуви, обработать детали низа обуви, выполнить отделку деталей низа обуви, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь, нанести аппретуру;
10.2.6.9 знать и выполнять технологию пошива обуви с декоративным рантом клеевого метода крепления;
10.2.6.10 изготовление школьной закрытой обуви
10.2.6.11 знать технологию пошива обуви с декоративным рантом, виды рантов в обуви;
10.2.6.12 знать требования к материалам для основного ранта: прочность на изгиб и разрыв, износоустойчивость, влагоустойкость;
10.2.6.13 знать физико-механические требования к декоративным рантам: эластичность, формоустойчивость;
10.2.6.14 знать накладной рант и его назначение в обуви;
10.2.6.15 выполнять практические работы: подготовить детали низа обуви к пошиву, обтянуть и затянуть заготовки верха обуви на колодки, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, прикрепить декоративный рант на обуви, простелить след обуви, прикрепить подошвы и каблуки на обувь, отделать обувь, удалить колодки, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь
2.7 Пошив мужской летней обуви
10.2.7.1 знать и выполнять технологию пошива мужских летних полуботинок;
10.2.7.2 знать ассортимент обуви, изготавливаемой на фабрике;
10.2.7.3 знать техническая документацию на пошив обуви клеевого метода крепления;
10.2.7.4 знать материалы, применяемые для пошива обуви, производственный процесс пошива обуви, особенности пошива обуви в ателье, преимущества индивидуального пошива обуви: возможность сшить обувь по ноге заказчика с учетом особенностей стопы, преимущества фабричного пошива обуви;

10.2.7.5 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімді тігуге арналған дайындық жұмыстарын орындау, қалыптарған ұлтарақтарды орнату, аяқ киімнің жоғары бөлшектерінен шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің жоғары жағындағы кермелі жиектерді тікірейту, аяқ киімнің ізін салу, желімдік қабықшаларды жағу, аяқ киімнің төменгі жағын жоғары жағына бекіту, аяқ киімді өңдеуді орындау, аяқ киімнен қалыптарды алып тастау, өкшеліктер мен жаспырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау, дайындалған бұйымның сапасын қайта талдау
2.8 Жапсырмалы әдіспен аяқ киімді жөндеу
10.2.8.1 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімді тігу технологиясын білу және орындау;
10.2.8.2 бекітудің жапсырмалы әдісімен аяқ киімнің қысқаша сипаттамасын білу, ұлтанды аяқ киімге тігу тәсілдерін, ұлтанды аяқ киімге бекітудің борттық әдісін білу;
10.2.8.3 тігістердің түрлерін білу: қолмен тігу, машинамен тігу, допельдік тігу;
10.2.8.4 қарамайды және оның негізгі сипаттамаларын, қарамайды дайындау технологиясын білу
10.2.8.5 бекітудің жапсырмалы әдісіне арналған жіптерге қойылатын талаптарды білу: беріктігі, икемділігі, шіруге қарсы тұру;
10.2.8.6 аяқ киімге ұлтанды бекітудің машиналық әдісін білу, аяқ киімге ұлтанды тігуге арналған машинаны, оның негізгі түйіндерін білу;
10.2.8.7 ұлтанды қолмен тігу әдісін, тігісті тығындауды білу;
10.2.8.8 практикалық жұмыстарды орындау: аяқ киімнің төменгі бөлшектерін өңдеу, қалыптағы ұлтарақтарды қалыпқа келтіру, ұлтарақтарды өңдеу, аяқ киімнің жоғары жағында шеңберлі жиекті орындау, уақытша бекіткіштерді алып тастау, аяқ киімнің ізін төсеу, ұлтанды аяқ киімге орнату, пішімді ашу, аяқ киімнен қалыпты алып тастау, жіптік тігіспен аяқ киімге ұлтанды бекіту, аяқ киімге қалыпты орнату, пішімді жабу, өкшелерді аяқ киімге бекіту, аяқ киімнің төменгі бөлшектерін фрезермен өңдеу, аяқ киімдегі қалыпты алып тастау, өкшелерді шегеге бекіту, өкшелерге нәлдерді орнату, өкшеліктер мен жапсырмалы ұлтарақтарды орнату, аяқ киімді тазалау
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
10.3.1.1 өзінің еңбек іс-әрекетін адекватты өзіндік бағалауына ие болу
10.3.1.2 тұлғалық құзыреттілік деңгейіне қойылатын кәсіби талаптарды салыстыру
10.3.1.3 бұйымның үлгісін талдауды өз бетімен орындау
10.3.1.4 бұйымды дайындаудың технологиялық бірізділігін құрастыру
10.3.1.5 қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы.
3.2 Қорытынды бақылау жұмысы (-тоқсан бойынша)
10.3.2.1 қиындығы және орындалуы бойынша емтихандық бұйымға сәйкес бұйымды өз бетімен орындау
4-тоқсан
1.Материалтану
Аспаптармен жабдықтар

10.2.7.5 выполнять практические работы; выполнить подготовительные работы для пошива обуви, установить стельки на колодки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, взъерошить затяжную кромку заготовок верха обуви, простелить след обуви, нанести клеевые пленки, прикрепить детали низа обуви к верху, выполнить отделку обуви, удалить колодки из обуви, вставить подпяточники и вкладные стельки, почистить обувь, проанализировать качество изготовленного изделия
2.8 Технология пошива обуви пришивным методом
10.2.8.1 знать и выполнять технологию пошива обуви пришивного метода крепления
10.2.8.2 знать краткую характеристику обуви пришивного метода крепления, способы пришивания подошв на обувь, бортовой метод прикрепления подошв на обувь;
10.2.8.3 знать виды швов: ручной, машинный, допельный;
10.2.8.4 знать вар и его основные хара ктеристики, технологию изготовления вара;
10.2.8.5 знать требования к ниткам для прошивного метода крепления: прочность, эластичность, сопротивление гниению;
10.2.8.6 знать машинный метод прикрепления подошв на обувь, машина для пришивания подошв на обувь, основные узлы машины;
10.2.8.7 знать ручной метод пришивания подошвы, шов в завойку;
10.2.8.8 выполнять практические работы: обработать детали низа обуви, отформатировать стельки на колодке, обработать стельки, выполнить круговую затяжку заготовок верха обуви, удалить временные крепители, простелить след обуви, установить подошвы на обуви, открыть покрой, удалить колодки из обуви, прикрепить подошвы к обуви ни точным швом, вставить колодки в обувь, закрыть покрой, прикрепить каблуки на обувь, отфрезеровать детали низа обуви, отделать детали низа обуви, удалить колодки из обуви, укрепить каблуки на гвозди, установить набойки на каблуки, вставить под пяточники и вкладные стельки, почистить обувь
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.3.1.5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки
3.2. Контрольная итоговая работа (за четверть).
10.3.2.1 самостоятельное выполнение изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

Ескерту. 6-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Картонаж-мұқаба ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. "Картонаж-мұқаба ісі" профилі бойынша бағдарламаның қамтитын бөлімдері:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбектің дайындау технологиялары";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
83. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер;
2) техникалық мәліметтер;
3) материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері";
4) баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі;
5) әдеп және еңбек заңнамасы.
84. "Еңбектің дайындау технологиялары" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) аппликация;
2) картонаж өндірісі;
3) мұқаба өндірісі;
4) брошюралық бұйымдар;
5) кітаптың түбі;
6) ою шығармашылығы мен аппликация техникасын қолданып мұқабаларды ресімдеу;
7) кітап-журнал өнімдерін жөндеу;
8) түптеу шеберханасын техникалық жарақтандыру;
9) практикалық жұмыстар;
10) дербес жұмыс, жобалы тізім.
85. "Еңбек заттарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еңбек заттарын талдау және бағалау;
2) оқу жылындағы бақылау қорытынды жұмыс.
86. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану":
1-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы екенін түсіну
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін таныту
9.1.1.1 өзгенің пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрмет қарым-қатынасын таныту
10.1.1.1 әртүрлі мәдениет, нәсіл, діни сенім адамдарына толеранттық таныту
1.2 Техникалық мәліметтер
7.1.2.1 тұрмыста, оқуда, ойында пайдаланатын кейбір полиграфиялық және картонаж бұйымдары туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 бұйымдарды дайындау барысында қолданылатын материалдар туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.3 бұйымдарды дайындау бойынша жұмыс үшін қажетті материал мен құралды таңдауды іске асыру
8.1.2.1берілген өлшемді сақтай отырып, өлшеуіш құралдар мен тетіктерді пайдалану;

Сноска. Правый верхний угол приложения 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Картонажно-переплетное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
82. Программа по профилю "Профессионально-трудовое обучение. Картонажно-переплетное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение";
2) раздел "Технологии изготовления труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
83. Раздел "Материаловедение" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) технические сведения;
3) материаловедение "Производство бумаги и картона, их свойства";
4) правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудовании;
5) этика и трудовое законодательство.
84. Раздел "Технологии изготовления труда" включает следующие подразделы:
1) аппликация;
2) картонажное производство;
3) переплетное производство;
4) брошюрные изделия;
5) книжный переплет;
6) оформление обложек и переплетов, используя орнаментальное творчеств и технику аппликации;
7) ремонт книжно-журнальной продукции
8) техническое оснащение переплетной мастерской;
9) практические работы;
10) самостоятельная работа, примерный перечень.
85. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы.
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) контрольная итоговая работа за учебный год.
86. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
1.2 Технические сведения
7.1.2.1 иметь представление о некоторых полиграфических и картонажных изделиях, применяемых в быту, учебе, игре;
7.1.2.2 иметь представление о материалах, которые применяются при изготовлении изделия;
7.1.2.2 осуществлять подборку материала и инструмента необходимых для работы по изготовлению изделия
8.1.2.1 применять измерительные инструменты и приспособления, соблюдая заданные размеры;

8.1.2.2 қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
8.1.2.3өндіріс материалдарын сақтау ережелері туралы түсінігінің болуы
мәліметтердің болуы
9.1.2.1 үлгі бойынша тапсырмада өз бетінше бағдарлану;
9.1.2.2 мұғалімнің сұрақтары және өз бетінше бұйымдар жұмысының жобасын құрастыру;
9.1.2.3 құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін білу және орындау, жұмысты орындау барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
10.1.2.1 жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды өз бетінше таңдау;
10.1.2.2 полиграфияда қолданылатын материалдардың салыстырмалы анализін жасау;
10.1.2.3 технологиялық карта, техникалық сурет, үлгі бойынша өз бетінше жұмыс істеу;
10.1.2.4 дайындалатын бұйымды жоспарлауды іске асыру
1.3 Материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері"
7.1.3.1 бойлай және көлденең қағаз талшықтары туралы түсінігінің болуы;
7.1.3.2 қағаз қасиеттерін (қайшымен, қағазбен кесіледі, суланғанда беріктігін жоғалтады, кесіктері бойынша бүктеледі, жыртылады және мыжылады) анықтау бойынша зертханалық жұмыс;
7.1.3.3 материалмен жұмыс ережелері туралы түсінігінің болуы;
7.2.3.4 қайшымен және пышақпен жұмыс қауіпсіздігін сақтау;
7.2.3.5 кескішпен жұмыс ережелерімен танысу;
7.1.3.6 бетін (жұмыс) және ішкі жақтарын (қағаздың жұмыс істейтін жағы бұлыңғыр және борпылдақ құрылымға ие) анықтау
8.1.3.1 қағаздың пайда болу тарихы туралы түсінігінің болуы;
8.1.3.2 целлюлоза комбинатындағы қағаз өндірісі туралы түсінігінің болуы;
8.1.3.3 иметь представление о технологии изготовления бумаги;
8.1.3.4 зертханалық –практикалық жұмыстар барысында қағаздың қасиеттерін анықтау;
8.2.3.5 материалдың сапасын сыртқы көрінісі бойынша анықтауға ұмтылу;
8.1.3.6 түптеу жұмыстарында қолданылуы бойынша материалдың түрін анықтау;
8.1.3.7 өңделген жасанды материалды табиғидаан ажырату
9.1.3.1 полиграфиялық өндірісте қолданылатын жасанды және синтетикалық материалдар туралы түсінігінің болуы
9.1.3.2 синтетикалық және жасанды материалдардың қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
9.1.3.3 зертханалық жолмен жасанды материалдардың қасиеттерін анықтау;
9.1.3.4 жасанды материалдарды табиғидан ажырату;
9.1.3.5 синтетикалық материалдардың процесстері туралы түсінігінің болуы;
9.1.3.6 жасанды және табиғи материалдардың өндіріс процестері туралы түсінігінің болуы
10.1.3.1 брошюра бұйымдарын дайындау үшін қолданылатын материалдарды таңдауды іске асыру;

8.1.2.2 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.1.2.3 иметь представление о правилах хранения производственных материалов, иметь пред-ставление о санитарно-гигиеничес-ких требованиях при работе с производственными материалами
9.1.2.1 ориентироваться в задании по образцу самостоятельно;
9.1.2.2 составлять план работы изделия по вопросам учителя и самостоятельно;
9.1.2.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, соблюдать санитарно-гигиенические требования при выполнении работы
10.1.2.1 подбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.1.2.2 производить сравнительный анализ материалов, применяемых в полиграфии;
10.1.2.3 самостоятельно работать по технологической карте, техническому рисунку, образцу;
10.1.2.4 осуществлять планирование изготовляемого изделия
1.3. Материаловедение "производство бумаги и картона, их свойства"
7.1.3.1 иметь представление о продольных и поперечных волокнах бумаги;
7.1.3.2 выполнять лабораторные работы по определению свойств бумаги (режется ножницами, ножом, теряет прочность при намокании, сгибается по надрезу, рвется и мнется);
7.1.3.3 иметь представление о правилах работы с материалом
7.2.3.4 соблюдать безопасность в работе с ножницами и ножом;
7.2.3.5 иметь представление о правилах работы на резаке;
7.1.3.6 определять лицевую (рабочая) и изнаночную стороны. (рабочая сторона бумаги матовая и имеет пористую структуру);
8.1.3.1 иметь представление о истории появления бумаги;
8.1.3.2 иметь представление о производстве бумаги на целлюлозном комбинате;
8.1.3.3 иметь представление о технологии изготовления бумаги;
8.1.3.4 определять свойства бумаги на лабораторно практических работах.
8.2.3.5 стремиться определять по внешнему виду качество материала;
8.1.3.6 определять виды материала по применению в переплетных работах;
8.1.3.7 различать искусственные отделочные материалы от натуральных;
9.1.3.1 иметь представление об искусственных и синтетических материалах, применяемых в полиграфическом производстве;
9.1.3.2 иметь представление о свойствах синтетических и искусственных материалах;
9.1.3.3 определять свойства искусственных материалов лабораторным путем;
9.1.3.4 отличать искусственные материалы от натуральных;
9.1.3.5 иметь представление о процессах производства материалов синтетического происхождения;
9.1.3.6 иметь представление о процессах производства материалов искусственного и натурального происхождения;
10.1.3.1 осуществлять подборку материалов используемых для изготовления брошюрных изделий;

10.1.3.2 қатты түптеу бұйымдары үшін материал таңдау;
10.1.3.3 синтетикалық материалды сыртқы көрінісі, сипап-сезу және жану сипаты бойынша анықтау;
10.1.3.4 ақаулар мен өндірістік ақаулар туралы түсінігінің болуы;
10.1.3.5 жаңа материалдар мен олардың қасиеттері туралы түсінігінің болуы;
10.1.3.6 синтетикалық және табиғи материалдардан жасалған бұйымдарды сақтау және күту туралы түсінігінің болуы
1.4 Баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі
7.1.4.1 өлшеуіш және қол құралдарымен қауіпсіз жұмыс ережелері туралы түсінігінің болуы;
7.1.4.2 желіммен жұмыс барысындағы қауіпсіз жұмыс туралы түсінігінің болуы;
7.1.4.3 өз бетінше практикалық жұмысты орындау барысындағы техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7.1.4.4 картонаж-түптеу шеберханасы білдектері мен машиналарындағы және өндірістегі жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелерімен танысу
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс қауіпсіздігін сақтау;
8.1.4.2 полиграфия жабдықтарымен жұмыс ережесін сақтау;
8.1.4.3 оқу шеберханасындағы өз жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.4.4 оқу шеберханасындағы түптеушінің қауіпсіз жұмыс ережелері туралы түсінігінің болуы;
8.1.4.5 баспаханадағы қауіпсіз жұмыс туралы түсінігінің болуы
9.1.4.1 түптеу құралдарындағы қауіпсіз жұмыс ережесін сақтау (жұмсақ мұқабаға арналған машина, қатты мұқабаға арналған құралдар, бүктеуші, кескіш, ламинатор);
9.1.4.2 бүктегіш машинадағы қауіпсіздік тәсілдерін сақтау;
9.1.4.3 түптеу машиналарындағы қауіпсіздік тәсілдерін сақтау (жұмсақ түптеу, қатты түптеу машинасы)
10.1.4.1 көп функциялы баспақтағы қауіпсіз жұмыс ережесін орындау;
10.1.4.2 электр ламинаторындағы қауіпсіз жұмыс ережесін сақтау;
10.1.4.3 қол және машина операцияларын орындау барысындағы қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.4.4 электр қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтау;
10.1.4.5 өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтау
1.5 Әдеп және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 түптеу шеберханасындағы тәртіп әдебі туралы түсінігінің болуы;
7.1.5.2 жұмыс барысында нысанды киімді пайдалана отырып, өз жұмыс орнын ұйымдастыра алу;
7.1.5.3 ҚРеңбек заңнамасы туралы жалпы түсінік беру
8.1.5.1 баспахананың еңбек ұжымындағы өзара қарым-қатынас әдебі;
8.1.5.2 еңбек тәртібі, еңбек ақы, жұмыс уақыты мен кезекті еңбек демалысы туралы түсінігінің болуы
9.1.5.1 жұмысқа қабылдауға байланысты іскерлік құжаттамаларды ресімдеуді меңгеру;
9.1.5.2 жұмысқа орналасу барысындағы тәртіп ережелерінің және жұмыс берушінің ұсынатын барлық талаптарының маңыздылығымен танысу;

10.1.3.2 производить подбор материала для изделий в твердом переплете;
10.1.3.3 определять синтетические материалы по внешнему виду, на ощупь и по характеру горения;
10.1.3.4 иметь представления о дефектах и производственном браке;
10.1.3.5 иметь представление о новых материалах их свойствах;
10.1.3.6 иметь представление о правилах хранения и ухода за изделиями из синтетических и натуральных материалов;
1.4 Правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудо-вании
7.1.4.1 иметь представления о правилах безопасной работы с измерительными и ручными инструментами;
7.1.4.2 иметь представлениео безопасной работе при работе с клеем;
7.1.4.3 соблюдать правила технической безопасности при выполнении самостоятельных практических работ;
7.1.4.4 иметь представление об особенностях безопасной работы при работе на станках и машинах в картонажно-переплетной мастерской и на производстве;
8.1.4.1 соблюдать правила с ручным инструментом;
8.1.4.2 соблюдать правила работы на полиграфическом обору-довании;
8.1.4.3 организовать свое рабочее место в учебной мастерской;
8.1.4.4 иметь представление о правилах безопасной работы переплетчика в учебной мастерской;
8.1.4.5 иметь представление о безопасной работе в типографии;
9.1.4.1 соблюдать правила безопасной работы на переплетном оборудовании (машина для мягкого переплета, оборудование для твердого переплета, фальцовщик, резак, ламинатор);
9.1.4.2 соблюдать приемы безопасности на фальцовочной машине;
9.1.4.3 соблюдать приемы безопасности на переплетных машинах (машина мягкого переплета, твердого переплета);
10.1.4.1 выполнять правила безопасной работы на многофункциональном прессе;
10.1.4.2 соблюдать правила безопасной работы на электрическом ламинаторе;
10.1.4.3 соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций;
10.1.4.4 соблюдать требования по электробезопасности;
10.1.4.5 соблюдать требования по пожарной безопасности;
1.5 Этика и трудовое законода-тельство
7.1.5.1 иметь представление о этике поведения в переплетной мастерской;
7.1.5.2
уметь орга-низовывать свое рабочее место, используя при работе форменную одежду;
7.1.5.3 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан;
8.1.5.1 иметь пред-ставление об этике взаимоотношений в трудовом коллективе типографий;
8.1.5.2 иметь пред-ставление о трудовой дисциплине, заработной плате, рабочем времени и очередном трудовом отпуске;
9.1.5.1 выполнять оформление деловых документов, связанных с приемом на работу;
9.1.5.2 знать правила поведения при трудоустрой-стве на работу и всех требований, предъявляемых работодателем;

9.1.5.3 еңбек шартын толтыру ережелерімен танысу;
9.1.5.4 еңбекті қорғау туралы түсінік беру
10.1.5.1 еңбек ұжымындағы кәсіби әдепті сақтау;
10.1.5.2 кәсіби жауапкершілік туралы түсінігінің болуы;
10.1.5.3 оқу-еңбек ұжымындағы тіл табысқыштық туралы түсінігінің болуы;
10.1.5.4 өндірістегі біліктілік дәрежелерімен танысу
2) 2-бөлім "Еңбектің дайындау технологиялары":
2-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Аппликация
7.2.1.1 қағаз өндірісі туралы түсінігінің болуы;
7.2.1.2 қағаз бүктеу тәсілдерін игеру;
7.2.1.3 жазықтықта аппликация орындау;
7.2.1.4 көлемді және заттық аппликациялар туралы түсінігінің болуы;
7.2.1.5 аппликацияларда әртүрлі өрнектер мен оюларды қолдану;
7.2.1.6 көкжиек сызығы мен перспектива ережесін қолдана отырып, дұрыс композициялық құрумен белгілі тақырыпқа аппликация құрастыру; 7.2.1.7 еңбек объектісінің нысанына немесе парақ көлеміне байланысты өрнек көлемін, сюжетті аппликация пропорциясын анықтау
8.2.1.1 әртүрлі қағаз түрлерін тағайындалуы бойынша қолдану;
8.2.1.2 қағаздың қасиеттері мен ерекшеліктерін: бүгілуі бойынша майысуын, кесілуін, ылғалды сіңіруін, әлсіз қалыңдығын, түсін білу;
8.2.1.3 тетіктердің жүйелі бірігу ережесін қолдану;
8.2.1.4 желімнің әртүрлілігі, яғни қолмен жұмыста және машина құралдарында пайдалану туралы түсінігінің болуы;
8.2.1.5 жазық парақтан көлемді бұйымдарды орындау;
8.2.1.6 симметриялы кесу, қағазды өрнектеу технологиясын меңгеруге ұмтылу;
8.2.1.7 қағаз талшықтарының бағытталуының қолданыстағы тәсілдерімен таныстыру (бойлай, көлденең)
9.2.1.1 аппликацияны бейнелеу техникасының бір түрі ретінде білу;
9.2.1.2 көшпелі халықтармен байланысты аппликация туралы түсінік беру;
9.2.1.3 "Аппликация" және "Коллаж" техникасында бұйымдарды дайындау ерекшеліктерін қолдану;
9.2.1.4 жұмыс барысында қолданылатын материалдардың қасиеттерін: түсін, текстурасын, пайда болуын анықтау;
9.2.1.5 белгілеу, пішу тәсілдерін игеру. Кесетін құралдармен және жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережесін білу
9.2.1.6 түсі мен формасын үйлестіре отырып, мұқабаларды ресімдеу дағдыларының болуы;
9.2.1.7 аппликация техникасында сабақтарды ұйымдастыру туралы түсінігінің болуы;
9.2.1.8 аппликация техникасында жұмыс үшін материал мен құралдарды таңдау ережелерін игеру
10.2.1.1 "аппликация" техникасында материал таңдау дағдыларын игеру;
10.2.1.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін білу;
10.2.1.3 әртүрлі материалдардан аппликация техникасын меңгеру
10.2.1.4 әртүрлі аппликация түрлерінде қолданылатын құралдарды, тетіктерді білу

9.1.5.3 знать с правила заполнения трудового договора;
9.1.5.4 иметь представление об охране труда;
10.1.5.1 соблюдать профессиональ-ную этику в трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональ-ной ответствен-ности;
10.1.5.3 иметь представление о коммуникабельности в учебно- трудовых коллективах;
10.1.5.4 знать квалификацион-ные разряды на производстве;
2) раздел "Технологии изготовления труда";
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Аппликация
7.2.1.1 иметь представление о производстве бумаги;
7.2.1.2 владеть приемами складывания бумаги;
7.2.1.3 выполнять аппликации на плоскости,
7.2.1.4 иметь представление об объемных и предметных аппликациях;
7.2.1.5 использовать в аппликациях различные узоры и орнаменты;
7.2.1.6 составлять аппликации на определенную тему с правильным композиционным построением, применяя правила линии горизонта и перспективы;
7.2.1.7 определять величину узора, пропорции сюжетной аппликации в
зависимости от формы объекта труда или размера листа;
8.2.1.1 применять по назначению различные виды бумаги;
8.2.1.2 знать свойства и особенности бумаги: сгибается по фальцовке, режется, впитывает влагу, непрочная, толщина, цвет;
8.2.1.3 применять правила последовательного соединения деталей;
8.2.1.4 иметь представление о разновидностях клея, происхождении применении в ручной работе и машинном оборудовании;
8.2.1.5 выполнять из плоского листа объемные изделия;
8.2.1.6 стремиться овладеть технологией симметричного вырезания, тиснения бумаги;
8.2.1.7 познакомить с существующими способами направления бумажных волокон (продольные, поперечные);
9.2.1.1 знать аппликацию, как один из видов изобра-зительной техники;
9.2.1.2 дать представления об истории аппликации, связанных в кочевыми народами;
9.2.1.3 знать особенности изготовления изделий в технике "Аппликация" и "Коллаж";
9.2.1.4 определять свойства материалов, используемые при работе: цвет, текстура, происхождение;
9.2.1.5 владеть приемами разметки, раскроя. Знать правила безопасной работы с режущими инструментами и оборудованием;
9.2.1.6 иметь навыки оформления обложек и переплетов, сочетая цвет и форму;
9.2.1.7 иметь представление о организации занятий в технике аппликация;
9.2.1.8. владеть правилами подбор материала и оборудования для работы в технике аппликация.
10.2.1.1 владеть навыками подбора материала в технике "аппликация";
10.2.1.2 знать свойства материалов, применяемых в работе;
10.2.1.3 овладеть техникой аппликации из различных материалов.
10.2.1.4 знать инструменты, приспособления, используемые в различных видах аппликации;

10.2.1.6 өз бетінше суреттерді, түстік және композициялық ұйғарынды таңдау;
10.2.1.7 шығармашылық пен қиялын таныту;
10.2.1.8 фон таңдау, эскиз құрастыру, суретті фонға ауыстыру
10.2.1.9 жапсыру технологиясын игеру;
10.2.1.10 әртүрлі аппликация түрлерінде қолданылатын желімдеу құралдарын білу;
10.2.1.11 аппликация техникасы үшін жарамды қағаздарды пайдалану (үстел үстілік, мәрмәр, шегрен, ығыстырылған, барқыт, күміс, қола)
2.2 Картонаж өндірісі
7.2.2.1 қоғам өміріндегі еңбек пен картонажшы мамандығының маңызы туралы түсінігінің болуы;
7.2.2.2 картон ажыратқыш білдек туралы түсінігінің болуы
7.2.2.3 дайындалған қажетті өлшемдерді кесуге болатын білдектің шектеулі бағыттаушы сызғышын қолдану;
7.2.2.4 картонаж білдектерінде өлшеуіш құралдарды пайдалану
8.2.2.1 картонаж өндірісінде пайдаланылатын материалдар туралы түсінігінің болуы;
8.2.2.2 картонаж өндірісінде қолданылатын құралдар туралы жалпы түсінігінің болуы;
8.2.2.3 қол құралдарымен, электр құралдарымен қауіпсіз жұмыс ережесін сақтау;
8.2.2.4 материалдың қасиеттері және олармен жұмыс істеу тәсілдері туралы түсінігінің болуы
9.2.2.1 көрсету мен түсіндіру бойынша жоспарлауды орындау;
9.2.2.2 қарапайым сызылуы күрделі бұйымдарды дайындау;
9.2.2.3 бұйымдардың сапасын үлгімен салыстыру арқылы талдауды іске асыру;
9.2.2.4 материал талшықтарының бағыттарын ескере отырып, картон рицовкасы түсінігін меңгеру;
9.2.2.5 қол және механикалық құралдарды қолдана отырып, рицовканы орындау
10.2.2.1 картонаж бұйымдарын модельдеу және сызу арқылы картонаж бұйымдарының модельдерін дайындау;
10.2.2.2 картон дайындамасын кесіп алуды орындау;
10.2.2.3 картонаж бұйымдарының жаймасын үлгі бойынша жинауды орындау;
10.2.2.4 дайындалған бұйымды талдау және үлгімен салыстыру;
10.2.2.5 картонаж бұйымдарының ресімдеу жұмыстарындағы талаптарды сақтау
2.3 Мұқаба өндірісі
7.2.3.1 тапсырмада бағдарлану, үлгіні табиғи объектімен, иллюстрациямен салыстыру (мұғалім көмегі және өз бетінше);
7.2.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше бұйым жұмысының жоспарын құрастыру;
7.2.3.3 материалды таңдау дағдысының болуы;
7.2.3.4 белгіленген жоспарды ұстану;
7.2.3.5 түптеуші мамандығы туралы түсінік беру;
7.2.3.6 қатты мұқабалар туралы бастапқы түсініктің болуы;
7.2.3.7 қатты мұқаба өнеркәсіп өндірісі туралы жалпы түсініктің болуы
8.2.3.1 бұйымның үлгісі бойынша тапсырмада өз бетінше бағдарлану;
8.2.3.2 сызба, эскиз дайындау (мұғалім
көмегі);
8.2.3.3 технологиялық карта бойынша еңбек затын дайындау бірізділігін анықтау;
8.2.3.4
баспахана мен мамандықтар туралы жалпы түсініктің болуы;
8.2.3.5 кітап-журнал өнімдерін дайындау барысында оперция бойынша еңбекті бөлу туралы түсінігінің болуы;
8.2.3.6 полиграфиялық комбинат цехтері туралы түсініктің болуы (баспа цехы, түптеуіш цехы, брошюралық цех, эксперименттік цех)

10.2.1.6 самостоятельно подбирать рисунок, цветовое и композиционное решение;
10.2.1.7 проявлять творчество и фантазию;
10.2.1.8 подбирать фон, составлять эскиз, переводить рисунок на фон;
10.2.1.9 владеть технологией наклеивания;
10.2.1.10 знать клеящие средства, используемые в различных видах аппликации;
10.2.1.11 применять пригодные сорта бумаги для техники аппликации (настольная, мраморная, шагреневая, тесненная, бархатная, серебреная, бронзовая);
2.2 Картонажное производство
7.2.2.1 иметь представление о значении труда в жизни общества и профессии картонажника;
7.2.2.2 иметь представление о картонно-рубильном станке;
7.2.2.3 применять ограничительно направляющую линейку станка, позволяющую нарезать заготовки необходимых размеров;
7.2.2.4 пользоваться измерительными инструментами на картонажных станках
8.2.2.1 иметь представление о материалах, применяемых в картонажном производстве;
8.2.2.2 иметь общее представление об инструментах, используемых в картонажном производстве;
8.2.2.3 соблюдать правила безопасной работы с ручными инструментами электрическим оборудованием;
8.2.2.4 иметь представление о свойствах материала и приемов работы с ним
9.2.2.1 выполнять планирование по показу и объяснению;
9.2.2.2 изготавливать простой чертеж несложного изделия;
9.2.2.3 осуществлять анализ качества изделия путем сравнения с образцом;
9.2.2.4 усвоить понятие рицовка картона с учетом направления волокон материала;
9.2.2.5 выполнять рицовку используя ручное и механическое оборудование
10.2.2.1 моделировать картонажные изделия и изготавливать модели картонажных изделий путем построения чертежа;
10.2.2.2 выполнять вырубку заготовок из картона;
10.2.2.3 выполнять сборку развертки картонажных изделий по образцу;
10.2.2.4 анализировать и сравнивать изготавливаемое изделие с образцом;
10.2.2.5 соблюдать требования в оформительских работах картонажных изделий
2.3. Переплетное производство
7.2.3.1 ориентироваться в задании, сравнивать образец с натуральным объектом, иллюстрацией (помощь учителя и самостоятельно);
7.2.3.2 составлять план работы изделия с помощью учителя и самостоятельно;
7.2.3.3 иметь навык подбора материала;
7.2.3.5 придерживаться намеченного плана;
7.2.3.6 иметь представление о профессии переплетчик;
7.2.3.7 иметь начальное представление о твердых переплетах;
8.2.3.1 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
8.2.3.2 готовить чертеж, эскиз (помощь учителя);
8.2.3.4 определять последовательность изготовления предмета труда по технологическим картам;
8.2.3.5 иметь общее представление о типографии и профессиях;
8.2.3.6. иметь представление о пооперационном разделение труда при изготовлении книжно-журнальной продукции;

9.2.3.1 модельдеу және құрастыру объектісін анықтау;
9.2.3.2 үлгіні талдау әңгімелесу процесінде жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.3.3 бұйымды орындау барысында жоспарлауды ұстану;
9.2.3.4 полиграфиялық комбинат құрылымы туралы жалпы түсініктің болуы;
9.2.3.5 баспаханадағы және өндірістегі түптеуші мамандығы туралы түсініктің болуы;
9.2.3.6 жұмыстың бригадалық әдісі туралы түсінік беру
10.2.3.1 еңбек затын дайындау дәйектілігін өз бетінше анықтау; 10.2.3.2 тұрмыстағы еңбек затының тағайындалуы мен қолданылуын білу;
10.2.3.3 үлгімен салстыра отырып, орындалған жұмыстың сапасын бағалау;
10.2.3.4 полиграфиялық комбинаттағы мұқаба бұйымдарын құрастырудың әралуандылығы туралы жалпы түсінігінің болуы;
10.2.3.5 комбинаттағы өнімнің жоспарлануы мен нормалары туралы түсінігінің болуы
2.4 Брошюралық бұйымдар
7.2.4.1 кітап ісінің тарихы;
7.2.4.2 брошюралық бұйымдардың жетістіктері мен кемшіліктері;
7.2.4.3 брошюралық бұйымдар үшін материал таңдау және дайындауға ұмтылу;
7.2.4.4 бір дәптерлік мұқаба тетіктері мен бекіту тәсілдерін ажырату;
7.2.4.5 біріктіру (тігін, желімдеу, серіппе, қапсырма) технологиясын меңгеру
8.2.4.1 кітап және брошюра, технологиялық процестегі айырмашылығы;
8.2.4.2 брошюра өндірісі (аймақ және цех құралдары) және оларға қойылатын талаптар;
8.2.4.3 ағымдық процесс түсінігі, жұмыстарды операциялық орындауды меңгеру;
8.2.4.4 полиграфиялық өндірісті ұйымдастыру механизмін елестету
9.2.4.1 полиграфия түсінігі;
9.2.4.2 полиграфиялық өнеркәсібі салаларымен таныстыру
9.2.4.3 таза жазылған тауарлар (фабрика, цех) өндірісі;
9.2.4.4 қол бүктеуіш технологиясын қолдану және машиналы бүктеуішпен танысу;
9.2.4.5 білім алушылардың брошюралық бұйымдарды жинауын және таза бұйымдарды біріктіру тәсілдерін меңгеру
10.2.4.1 брошюралық өнімдерді өнеркәсіптік дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.4.2 білім алушыларға брошюралық бұйымдардың түрлері және олардың құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік беру;
10.2.4.3 бұйымның үлгісі бойынша тапсырмада бағдарлана алу;
10.2.4.4 технологиялық карта мен техникалық сурет бойынша бұйым дайындау;
10.2.4.5 өз жұмысы мен үлгіні салыстырмалы талдауды құрастыру
2.5 Кітаптың түбі
7.2.5.1 білім алушыларды кітап бұйымының жинақталу; тетіктерімен және ерекшеліктерімен таныстыру;
7.2.5.2 блокты дайындаудың технологиялық процесі туралы түсінігінің болуы;
7.2.5.3 білім алушылардың брошюра және кітап өнімдері арасындағы түбегейлі айырмашылықты табуы;
7.2.5.4 блоктың бір дәптерлік және көп дәптерлік қосылған жерінің арасындағы айырмашылықты көру;

9.2.3.1 определять объект моделирования и конструирования;
9.2.3.2. анализировать образец и составлять план работы в процессе беседы;
9.2.3.3. придерживаться планирования при выполнении изделия;
9.2.3.4 иметь общее представление о структуре полиграфического комбината;
9.2.3.5 иметь представление о профессии переплетчик в типографиях и на производстве;
9.2.3.6 иметь представление о бригадном методе работы;
10.2.3.1 самостоятельно определять последовательность изготовления предмета труда;
10.2.3.2. знать назначение и использование предмета труда в быту;
10.2.3.3 оценивать качество выполненной работы в сравнении с образцом;
10.2.3.4 иметь общее представление о разновидностях конструкций переплетных изделий полиграфического комбината;
10.2.3.5 иметь представление о планировании и нормах выработки на комбинате;
2.4 Брошюрные изделия
7.2.4.1 иметь представление об истории книжного дела;
7.2.4.2 представлять достоинства и недостатки брошюрных изделий;
7.2.4.3 стремиться подбирать и заготавли-вать материал для брошюрных изделий;
7.2.4.4 различать детали одно тетрадного переплета и приемы скрепления;
7.2.4.5 владеть технологией соединения (швейное, клеевое, на пружину, на скобы);
8.2.4.1 иметь представление о книге и брошюре, различиях в технологическом процесса;
8.2.4.2 иметь представление о производстве брошюры (оборудование участков и цехов) и предъявляемые к ним требования;
8.2.4.3 иметь понятие о поточном процессе, осуществлять пооперационное выполнение работ;
8.2.4.4. представлять механизм организации полиграфического производства;
9.2.4.1 знать понятие полиграфия;
9.2.4.2 ознакомить с отраслями полиграфической промышленности;
9.2.4.3 иметь представление о производстве беловых товаров (фабрики, цеха);
9.2.4.4 использовать технологию ручной фальцовки и познакомиться с машинной фальцовкой.
9.2.4.5 выполнять сборку брошюрных изделий, знать способы соединения беловых изделий;
10.2.4.1 осваивать технологию промышленного изготовления брошюрной продукции;
10.2.4.2 знать типы брошюрных изделий, и их конструктивные особенности;
10.2.4.3 уметь ориентироваться в задании, по образцу изделия;
10.2.4.4 изготавливать изделие по технологической карте и техническому рисунку;
10.2.4.5. составлять сравнительный анализ своей работы и образца;
2.5 Книжный переплет
7.2.5.1 иметь представление о деталях и особенностях комплектации книжного изделия;
7.2.5.2 иметь представление о технологическом процессе изготовления блока;
7.2.5.3 находить разницу между брошюрной и книжной продукцией;
7.2.5.4 видеть разницу между одно тетрадным и много тетрадным соединениями блока;

7.2.5.5 кесетін құралдармен қауіпсіз жұмыс ережесін және кескіште блокты кесу барысында технологиялық талаптарды сақтау
8.2.5.1 кітап дайындау үшін материал таңдау;
8.2.5.2 кітаптар мен брошюраларды дайындаудың технологиялық процестеріндегі айырмашылықты таба алу;
8.2.5.3 тұтас және құрама мұқабаларда кітап үлгілерін дайындау туралы түсінігінің болуы;
8.2.5.4 кітаптың құрама бөліктерінің тағайындалуын түсіну, бұйым тетіктерінде бағдарлану;
8.2.5.5 мұқаба қабын қайта қою мен орын орнына қоюдың рөлін түсіну;
8.2.5.6 блок бойынша мұқаба қабының өлшем есебін қолдану
9.2.5.1 білім алушыларға 5-тен 9-ға дейінгі үлгілік мұқабалардың макеттерімен танысу ұсынылады;
9.2.5.2 құрылым ерекшеліктерін, мұқаба материалының қасиеттері мен түрлерін ажырату;
9.2.5.3 стандартты мұқабалардың техникалық сипаттамасын іске асыруға ұмтылу;
9.2.5.4 мұқабаны дайындау тәртібін сақтау;
9.2.5.5 стандартты мұқабаларда блокты біріктіру тәсілдерін ажырату;
9.2.5.6 бесіншіден тоғызыншыға дейінгі мұқаба қаптарының түрлерін ажырату (бір тетіктен құралған, жапсырма жақтарымен және жапсырма түбіртегімен, жапсырма жақтарымен және жиекті түбіртегімен)
10.2.5.1 білім алушыларды баспахана құрылғыларымен таныстыру (цех, аумақ);
10.2.5.2 мұқаба-брошюралық процестерді орындау үшін негізгі білдектер мен машиналар туралы түсінік беру;
10.2.5.3 өндірісте машина тәсілімен түптеуіш операцияларды орындау мен мектеп шеберханасы жағдайында бағдарлануға ұмтылу;
10.2.5.4 баспахана бұйымы мен мектеп шеберханасында жасалған бұйым арасындағы айырмашылықты көру
2.6 Ою шығармашылығы мен аппликация техникасын қолданып мұқабаларды ресімдеу
7.2.6.1 оюлы өрнектер құрастыру, онда әркелкі элементтер мен геометриялық пішіндерді пайдалану;
7.2.6.2 ою түрлерін ажырату;
7.2.6.3 ою-өрнектерді шаршыда, шеңберде, ромбта, сопақшада, жолақта, шексіз ою-өрнек жасау;
7.2.6.4 ернеу жолағындағы ою-өрнекті орындау;
7.2.6.5 тұйық ою-өрнек құрылысын орындау (шаршыда, ромбта, шеңберде, сопақшада);
7.2.6.6 суреттің сұлбасын, штрихтер бағытын сақтай отырып, ою-өрнек элементтерін бояулармен бояу
8.2.6.1 ою-өрнектерді шаршыда, ромбта, сопақшада, жолақта, шексіз ою-өрнек жасау;
8.2.6.2 ою-өрнектердің ерекшеліктерін білу;
8.2.6.3 өрнектер құрастыру;
8.2.6.4 жұмыс орнын, жұмыс құралдары мен құрылғыларды дайындау;
8.2.6.5
заттың пішінін ескере отырып, ою-өрнекті таңдау және құрастыру; 8.2.6.6
қағаздан, бұйымдардың таңдалған пішінінен кесу тәсілдерімен танысу және таңдалған материалмен эскиз толтыру;

7.2.5.5 соблюдать правила безопасной работы с режущими инструментами и соблюдать технологические требования при обрезке блока на резаке
8.2.5.1 уметь подбирать материалы для изготовления книги;
8.2.5.2 уметь находить разницу в технологических процессах изготовления книги и брошюры;
8.2.5.3 иметь представление об изготовлении моделей книги в цельных и составных переплетах;
8.2.5.4 понимать назначение составных частей книги, ориентироваться в деталях издели;.
8.2.5.5 понимать роль отстава и расставов в переплетной крышке;
8.2.5.6 применять расчеты размеров переплетной крышки по блоку;
9.2.5.1 различать макеты типовых переплетов;
9.2.5.2 различать особенности конструкции, свойство и вид переплетного материала;
9.2.5.3 стремиться осуществлять техническую характеристику стандартных переплетов;
9.2.5.4 соблюдать порядок изготовления переплета;
9.2.5.5 различать способы соединения блока в стандартных переплетах;
9.2.5.6 различать типы переплетных крышек с пятого по девятый тип (составная из одной детали, цельнокрытая, с накладными сторонками и накладным корешком, с накладными сторонками и окантованным корешком)
10.2.5.1 знать устройство типографии (цех участок);
10.2.5.2 иметь представление об основных станках и машинах для выполнения переплетно-брошюрных процессов на производстве;
10.2.5.3 стремиться ориентироваться в выполнении переплетных операций, машинным способом на производстве и в условиях школьной мастерской;
10.2.5.4 видеть разницу между типографическим изделием, и изделием, сделанным в школьной мастерской
2.6 Оформление обложек и переп-летов, используя орнамен-тальное творчество и технику аппликации
7.2.6.1 стремиться составлять орнаментальные узоры, использовать в них рого-образные элементы и геометрические формы;
7.2.6.2 различать виды орнаментов;
7.2.6.3 создавать орнаменты в квадрате, круге, ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;
7.2.6.4 выполнять орнамент в полосе бордюре
7.2.6.5 выполнять построение замкнутого орнамента (в квадрате, ромбе, круге, овале);
7.2.6.6. стремиться закрашивать элементы орнамента красками, соблюдая контуры рисунка, направление штрихов
8.2.6.1 создавать орнаменты в квадрате, в круге, в ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;
8.2.6.2 знать особенности оформления изделий орнаментом;
8.2.6.3 составлять узоры;
8.2.6.4 подготавливать рабочее место, инструменты и приспособления к работе;
8.2.6.5 подбирать и составлять орнамент с учетом формы предмета;
8.2.6.6 знать приемы вырезания из бумаги, выбранной формы изделий и уметь заполнять эскиз выбранным материалом;

8.2.6.7 пішіні мен мұқабада орналасуына байланысты ою-өрнекті таңдау ережелерімен таныстыру
9.2.6.1 әрленген мұқаба қаптарын білу;
9.2.6.2 білім алушыларға брошюралық өнім үшін кеңсе техникасында мұқабаларды ресімдеу туралы түсінік беру;
9.2.6.3 үлгіге қатысты өз жұмысының сапасын талдай алу;
9.2.6.4 түстерді ажырату және атау, түстердің гармониялық үйлесімін таңдау;
9.2.6.5 қолдан және баспақ арқылы мұқабаларды алтындау туралы түсінік беру;
9.2.6.6 қолдан және көпфункциялы баспақ арқылы алтындау үшін түптеуші қолданатын материалдармен және керек-жарақтармен таныстыру
10.2.6.1 рельефті бедер туралы түсінік беру;
10.2.6.2 жұқалтыр бедері үшін көп функциялы баспақ құрылғысында бағдарлану;
10.2.6.3 алтындалған баспақ құрылғысын зерделеу (температуралық жұмыс режимі, материалға және клавишаның тағайындалуына байланысты);
10.2.6.4 жұмысқа баспақты дайындай алу, бедерлеу түрін анықтау;
10.2.6.5 жұмыс үстелінде клише орналастыру және дайындау;
10.2.6.6 көп функциялы баспақта жұмыстың дәйектілігімен танысу;
10.2.6.7 мұқаба қаптарын ресімдеу үшін материал таңдауды іске асыру
2.7 Кітап-журнал өнімдерін жөндеу
7.2.7.1 кітап-журнал өнімін күту ережелері мен оған деген ұқыпты қарым-қатынас туралы түсінігінің болуы;
7.2.7.2 бүліну туралы түсінігінің болуы (мұқаба қаптары бұрыштарының тозығы жеткенін, мұқаба қаптарының жыртып алынуы, мұқабасының бүлінуі);
7.2.7.3 сыртқы бүлінулерді жөндеу үшін материал таңдау туралы түсінігінің болуы
8.2.7.1 кітаптың сыртқы бүлінулерін жөндеу барысындағы практикада білімдерін қолдану;
8.2.7.2 сыртқы бүлінулерді жою үшін материал таңдауды жасау
8.2.7.3 кітаптың ішкі бүлінулерін жөндеуді іске асыру;
8.2.7.4 жөндеу барысында материалды тағайындалуы бойынша қолдану;
8.2.7.5 кітаптың бүліну түрлерін ажырату
9.2.7.1 кітаптарды және брошюраларды жөндеу үшін материалды дұрыс таңдауды іске асыра алу;
9.2.7.2 бұйымдардың бүліну түрлерін (сыртқы, ішкі) және жөндеудің күрделілік дәрежесін анықтау;
9.2.7.3 сигнатураның тағайындалуы туралы түсінігінің болуы;
9.2.7.4 кітап жөндеу тәртібі туралы білімдерін меңгеру;
9.2.7.5 кітаптарды және брошюраларды жөндеу барысында жұмыс орнын ұйымдастыра алу
10.2.7.1 кітаптың бүліну түрлерін анықтай отырып, практикалық біліктер мен дағдыларды бекіту;
10.2.7.2 жөндеудің күрделілік дәрежесін орнату;
10.2.7.3 кітаптың ішкі және сыртқы бүлінулерін жою
10.2.7.4 жөндеудің қатаң дәйектілігін жасау;
10.2.7.5 күрделі біріктірілген жөндеу жұмысы түсінігі (дәптерден мұқабалы қақпаққа дейін)
2.8 Түптеу шеберханасын техникалық жарақтандыру

8.2.6.7 знать правила подбора орнамента в зависимости от формы и расположения на переплете
9.2.6.1 знать виды отделки переплетных крышек;
9.​2.​6.​2 знать приемы оформления обложек для брошюрной продукции на оргтехнике;
9.2.6.3 уметь провести анализ качества своей работы, относительно образца;
9.2.6.4 различать и называть цвета, подбирать гармонические сочетания цветов;
9.2.6.5 иметь представление о золочении переплетов от руки и посредством пресса;
9.2.6.6 знать материалы и принадлеж-ности употребляемые переплетчиком для ручного золочения и посредством многофункционального пресса
10.2.6.1 дать понятие о рельефном тиснении;
10.2.6.2 ориентироваться в устройстве многофункционального пресса для тиснения на фольге;
10.2.6.3 знать устройство позолотного пресса (температурный режим работы, в зависимости от материала, назначение клише);
10.2.6.4 уметь подготовить пресс к работе, определить вид тиснения;
10.2.6.5 устанавливать и подготавливать клише на рабочем столе;
10.2.6.6 знать последователь-ность работы на многофункциональном прессе;
10.2.6.7 осуществлять подбор материала для оформления переплетных крышек
2.7 Ремонт книжно-журнальной продукции
7.2.7.1 иметь представление о правилах ухода за книжно-журнальной продукцией и бережного к ним отношения;
7.2.7.2 иметь представление о повреждениях (потрепанность углов переплетной крышки, отрыв переплетной крышки, повреждение обложки);
7.2.7.3 иметь представление о подборе материала для ремонта внешних повреждений;
8.2.7.1 применять знания на практике при ремонте внешних повреждений книги;
8.2.7.2. производить подборку материала для устранения внешних повреждений;
8.2.7.3. осуществлять ремонт внутренних повреждений книги;
8.2.7.4. использовать по назначению материал при ремонте;
8.2.7.5. различать виды повреждения книги
9.2.7.1 уметь осуществлять правильный подбор материала для ремонта книг и брошюр;
9.2.7.2 определять виды повреждения изделий (внешние, внутренние) и степень сложности ремонта;
9.2.7.3 иметь представление о назначении сигнатур;
9.2.7.4 обладать знаниями о порядке ремонта книги;
9.2.7.5 уметь организовать рабочее место при ремонте книг и брошюр;
10.2.7.1 закреплять практические умения и навыки, определив вид повреждения книги;
10.2.7.2. устанавливать степень сложности ремонта;
10.2.7.3. устранять внешние и внутренние повреждения книги;
10.2.7.4. производить в строгой последовательности ремонт изделия;
10.2.7.5. иметь представление о сложном комби-нированном ремонте (от тетради до переплетной крышки);
2.8. Техничес-кое оснащение переплетной мастерской

7.2.8.1 ламинатормен, негізгі жұмыс бөлімдерімен, тетік атауларымен танысу;
7.2.8.2 өндіріс және ламинациялау кезінде қолданылатын материал атауы туралы қарапайым мәліметтер;
7.2.8.3 ламинация процесінің дәйектілігі;
7.2.8.4 визитканы кесіп алу үшін қол баспақпен танысу;
7.2.8.5 орындалатын жұмыс түрлері;
7.2.8.6 қол баспағымен жұмыс барысындағы тәсілдер, ереже мен қауіпсіздік техникасы;
7.2.8.7 негізгі жұмыс бөлімдері және жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.2.8.8 баспақ жұмысы барысында қолданылатын материалдар туралы қарапайым мәліметтер;
7.2.8.9 қағаздың, картонның, атаулардың әралуандылығы, талшықтардың іскерлік және көлденең бағыты;
7.2.8.9 жұмсақ мұқаба үшін машинаның тағайындалуы мен қолданылуы туралы түсінікті қалыптастыру;
7.2.8.10 негізгі жұмыс бөлімдері, тетік атаулары;
7.2.8.11 жұмыс орнын ұйымдастыру, қауіпсіз жұмыс ережесі;
7.2.8.12 құралдарда жұмыстарды орындау дәйектілігімен танысу
8.2.8.1 ұсынылған құралды зерделеуді жалғастыру және практикада: ламинатормен, визиткаларды кесіп алуға арналған қол баспағымен, жұмсақ мұқаба үшін машинамен жұмыс барысындағы дағдыларды жетілдіру;
8.2.8.2 құралмен жұмыс барысында алынған білімдер мен біліктерді жетілдіру, құралмен қауіпсіз жұмыс ережесін білу;
8.2.8.3 үлгі бойынша тапсырмада бағдарлану (үлгіні талдау мен жұмыс жоспарын мұғалім береді);
8.2.8.4 жұмыс тәсілдерін практикалық орындау, түсіндірумен сүйемелдеуге ұмтылу;
8.2.8.5 орындалған бұйымның сапасын талдау, мұғалім көмегімен жүргізу;
8.2.8.6 бүктеуге арналған машинаның жұмыс принциптері туралы түсінік беру;
8.2.8.7
машинаның негізгі тораптары, атаулары туралы түсінік беру;
8.2.8.8 бүктеуге арналған машинада материалды толтыру ережелерімен таныстыру
9.2.8.1 алтын жалатылған баспақпен танысу, рельефті бедер туралы түсінік беру;
9.2.8.2 жұқалтыр бедер үшін көп функциялы баспақ құрылғысында бағдарлану;
9.2.8.3 алтын жалатқан баспақ құрылғысын зерделеу (материалға байланысты температуралық жұмыс режимі, клишенің тағайындалуы);
9.2.8.4 баспақтың жұмысқа даярлау, бедер түрлерін анықтау;
9.2.8.5 жұмыс үстелінде клишені орната алу және дайындау;
9.2.8.6 негізгі жұмыс бөлімдерімен таныстыру және тетік атауларын зерделеу: биговальді, бүктеуші және желімдеуші машина;
9.2.8.7 құралмен жұмыс кезінде жұмыс орнын ұйымдастыра алу, қауіпсіз жұмыс ережесін білу, дұрыс қолдана алу және құралға материалды таңдау;
9.2.8.8 жұмыс дәйектілігі туралы теориялық мәліметтерінің болуы: биговальді, желімдеу, бүктеу машиналар және баспақ
10.2.8.1 полиграфиялық құралмен жұмыс барысында практикада алған білімдерін қолдану;

7.2.8.1 иметь представление о ламинаторе, основные рабочие части, названия деталей;
7.2.8.2 иметь простейшие сведения о производстве и названии материала, применяемого при ламинировании;
7.2.8.3 знать последова-тельность процесса ламинации;
7.2.8.4. иметь представле-ние о ручном прессе для вырубки визиток;
7.2.8.5 перечислять виды выполняемых работ;
7.2.8.6 знать приемы, правила и техниу безопасности, при работе с ручным прессом;
7.2.8.7 знать основные рабочие части и организация рабочего места;
7.2.8.8 знать простейшие сведения, о материалах, применяемых при работе с прессом;
7.2.8.9 знать разновидности бумаги, картона, названия, долевое и поперечное направление волокон;
7.2.8.10 иметь представление о назначении и применении машины, для мягкого переплета;
7.2.8.11 знать основные рабочие части, названия деталей;
7.2.8.12 уметь организовать рабочее место, знать правила безопасной работы;
7.2.8.13 знать последовательность выполнения работ на оборудовании
8.2.8.1 выполнять практические работы на: ламинаторе, ручном прессе для вырубки визиток, машине для мягкого переплета;
8.2.8.2 совершенствовать полученные знания и умения, при работе с оборудованием, знать правила безопасной работы, с данным оборудованием;
8.2.8.3 ориентироваться в задании по образцу (анализ образца и план работы по заданию учителя);
8.2.8.4 пытаться сопровождать объяснением практическое выполнение приемов работ;
8.2.8.5 производить с помощью учителя анализ качества выполненного изделия;
8.2.8.6 иметь представление о принципах работы фальцовочной машины;
8.2.8.7 иметь представление об основных узлах машины, названиях;
8.2.8.8 знать правила заправки материала на фальцовочной машине;
9.2.8.1 иметь представление о позолотном прессе, о рельефном тиснении;
9.2.8.2 ориентироваться в устройстве многофункционального пресса для тиснения на фольге;
9.2.8.3 знать устройство позолотного пресса (температурный режим работы, в зависимости от материала, назначение клише);
9.2.8.4 готовить пресс к работе, определять виды тиснения;
9.2.8.5 уметь устанавливать и подготавливать клише на рабочем столе;
9.2.8.6 знать основные рабочие части и название деталей: биговальная, фальцовочная и клеевая машина
9.2.8.7 уметь организовать рабочее место, при работе с оборудованием, знать правила безопасной работы, уметь правильно применять и выбирать материал, для оборудования.
9.2.8.8 иметь теоретические сведения о последовательности работы на: биговальной, клеевой, фальцовочной машинах, и прессе;
10.2.8.1 применять на практике полученные знания при работе с полиграфическим оборудованием.

10.2.8.2 құралдардың негізгі жұмыс бөлімдерін білу, жұмыс орнын ұйымдастыра алу;
10.2.8.3 әр машинада операцияны бірізділікпен орындау, сәйкес материалды қолдану;
10.2.8.4 құралдың техникалық жағдайын қадағалау жөнделмеген жағдайында шаралар қолдану;
10.2.8.5 үлгі бойынша тапсырмада бағдарлану, жұмысқа талдау жасап, түсіндіре отырып, барлық жұмыс тәсілдерін көрсету;
10.2.8.6 алдағы және орындалған жұмыс жоспары туралы есепті ауызша ұсыну
10.2.8.7; орындалған бұйымдардың сапасын талдауға ұмтылу;
10.2.8.8 брошюра бұйымдары үшін баспа құралдарында дәйекті операция жүргізу;
10.2.8.9 түптеуші құралдардағы жұмыс барысында теориялық білімдерін қолдану
2.9 Практикалық жұмыстар
7.2.9.1 берілген өлшемдер бойынша белгілеу туралы түсінігінің болуы;
7.2.9.2 сәйкес құралдармен қағаз бен картонды қию туралы түсінігінің болуы;
7.2.9.3 блокке қағаз бумаларын кесуді орындау;
7.2.9.4 тесу-беговальді білдекте тесу туралы түсініктің болуы (саңылауды тесу, немесе бұйымдар блоктарындағы штрихтерді тесу, бүгілме-бүрмелеу мұқаба сызықтарын қыспақтау);
7.2.9.4 түптеуіш ұйымдарының дағдыларын бекіту (оқу дәптерлері, қойын дәптерлері, жұмсақ мұқабадағы кесілетін блокноттар, кеңсе кітаптары, картонаж бұйымдары)
8.2.9.1 бесіншіден тоғызыншы типке дейінгі әртүрлі құрылымның қатты мұқабаларын дайындау бойынша практикалық дағдыларын бекіту;
8.2.9.2 ресімдеу үшін аппликация техникасын: мұқабаларды, қораптарды, баулы папкаларды қолдану;
8.2.9.3 картон немесе мата алмастырғыш мұқабаларды кесу бойынша жұмыста бағдарлану;
8.2.9.4 блокты тәшкеге қолмен және электр степлерінің көмегімен тігу бойынша операциялардың дәйектілігін талқылау;
8.2.9.5 блокты үш жағынан кесуді: алдынан және жандарынан орындау;
8.2.9.6 блоктың берілген өлшемі бойынша картон және пішімді дайындау
9.2.9.1 таза тауарларды дайындауды игеру (білім алушы дәптері, жазба кітапшасы, блокнот);
9.2.9.2 дәптер қағаздарын бүктеуді өндіру;
9.2.9.3 тігу тәсілдері бойынша дәптерлерді блокке бірізділікпен біріктіру;
9.2.9.4 өңірбетті бұйымдардың алғашқы және соңғы парағына дайындау және жапсыру;
9.2.9.5 блок түбін жапсыру;
9.2.9.6 үш жағынан блокты кесуді игеру: алды, басы, құйыршығы;
9.2.9.7 мұқаба қабын дайындау: пішім жақтарын, қайта қою, шпация үлгісін;
9.2.9.8 түбіртекке жақтарын жинауды іске асыру
10.2.9.1 еңбек опрацияларын жоспарлау жолын игеру;
10.2.9.2 кітаптар мен брошюралық бұйымдарды дайындау бойынша практикалық дағдыларды бекіту;

10.2.8.2 знать основные рабочие части оборудования, уметь организовать рабочее место;
10.2.8.3 выполнять последовательно операции на каждой машине, применять соответствующий материал.
10.2.8.4 следить за техническим состоянием оборудования; в случае обнаружения неисправности принимать меры;
10.2.8.5 ориентироваться в задании по образцу, производить анализ работы практически показать все приемы работы, сопровождая объяснением;
10.2.8.6 устно представлять отчет о плане предстоящей и выполненной работы;
10.2.8.7 стремиться анализировать качество выполненных изделий;
10.2.8.8 производить последовательно операции на печатном оборудовании для брошюрных изделий;
10.2.8.9 применять теоретические знания при работе на переплетном оборудовании;
2.9 Практические работы
7.2.9.1 иметь пред-ставление о разметке по заданным размерам;
7.2.9.2 иметь пред-ставление о раскрое бумаги и картона соответствующими инструментами;
7.2.9.3 выполнять нарезку стопы бумаги на блок;
7.2.9.4 иметь пред-ставление о перфорации (пробивка отверстий, либо просечка штрихов в блоках изделий, про-давливание на обложках линии сгиба-биговка) на перфорационно -биговальном станке;
7.2.9.4 закреплять навыки переплетных изделий (учебные тетради, записные книжки, обрезные блокноты в мягком переплете, конторские книги, картонажные изделия)
8.2.9.1 закреплять практические навыки по изготовлению твердых переплетов различной конструкции с пятого по девятый тип;
8.2.9.2 применять технику аппликации для оформления: переплетов, коробок, папок с завязками;
8.2.9.3 ориентироваться в работе по нарезке обложек из картона или тканевого заменителя;
8.2.9.4 обсуждать последовательность операций по шитью блока в "тачку" вручную и при помощи электрического степлера;
8.2.9.5 выполнять обрезку блока с трех сторон: с передка и боковин;
8.2.9.6 подготавливать картон и крой по заданным размерам блока;
9.2.9.1 владеть изготовлением беловых товаров (ученическая тетрадь, записная книжка, блокнот);
9.2.9.2 производить фальцовку листов бумаги в тетради;
9.2.9.3 последовательно соединять тетради в блок по средствам шитья;
9.2.9.4 подготавливать и приклеивать форзац к первому и последнему листу изделия;
9.2.9.5 заклеивать корешок блока;
9.2.9.6 владеть приемами обрезания блок с трех сторон; передок, головке, хвостике;
9.2.9.7 изготовливать переплетную крышку: крой сторонок, отстава, шаблона шпации;
9.2.9.8 осуществлять сборку сторонок на корешок;
10.2.9.1 владеть ходом планирования трудовых операций;
10.2.9.2 закреплять практические навыки по изготовлению книг и брошюрных изделий;

10.2.9.3 миниатюрных кітаптарды дайындау техникасын игеру;
10.2.9.4 беловых және кітап бұйымдарын модельдеу
10.2.9.5 сызба бойынша бағдарлану, берілген жұмыс үшін материал мен құралдарды таңдау;
10.2.9.6 стремиться бұйымдарға технологиялық карта құрастыруға ұмтылу;
10.2.9.7 тетікті дайындау және еңбекті операция бойынша бөлу барысында бұйымдарды орындау;
10.2.9.8 үлгісімен салыстыра отырып, бұйымдарды дайындау сапасын анықтау
2.10 Дербес жұмыс, жобалы тізім
7.2.10.1 алдағы жұмысты өз бетінше жоспарлау;
7.2.10.2 геометриялық аппликацияларды өз бетінше орындау (шаршыдан алынған оның элементтерін, үлгілер мен суреттерде бағдарлану);
7.2.10.3 аяқталған бұйымдарды үлгімен және суретпен салыстыру;
7.2.10.4 қағаздың түйісуін жасау, түбін желімдеу, түбін жапсыру және көмкеру;
7.2.10.5 блокты кесуді үш жағынан жасау (алдыңғы кесік, басы, құйыршық);
7.2.10.6 берілген өлшем бойынша тікбұрыш бөлшектерін қашау белгілерін жасау
8.2.10.1 қолмен және машинамен бүктеуді орындау;
8.2.10.2 екі тәсілмен дәптерлі блокты тігу;
8.2.10.3 қолмен және кескіште дәптерлерді кесуді жасау;
8.2.10.4 берілген өлшемдер бойынша қораптарды өз бетінше құрастыру және дайындау;
8.2.10.5 сызбаға сүйеніп, өз бетінше ұңғыны үлгілеу;
8.2.10.6 өлшемдерде (ұзындықта, енінде, биіктігінде) бағдарлану;
8.2.10.7 рицовка тәсілдерін игеру (қолмен және білдекте);
8.2.10.8 өз бетінше қарапайым сызбаларды және техникалық суреттерді оқу;
8.2.10.9 бұйымдарды құрастыру есебін және белгісін өз бетінше жасау
9.2.10.1 әртүрлі жұмыс түрлері үшін желімнің қажет түрін өз бетінше таңдау;
9.2.10.2 қажетті қоюлық пен жабысқақтықты ала отырып, жұмыс үшін желім дайындау;
9.2.10.3 қол және машина жұмысы үшін қажетті желімді өз бетінше қолдану;
9.2.10.4 екі, үш, төрт бүгуге бүктей алу;
9.2.10.5 технологиялық карта бойынша өз бетінше жоспарлау;
9.2.10.6 техникалық есеп бойынша есеп жасау;
9.2.10.7 сызбаға, техникалық суретке сүйене отырып, пішу мен құрастыруды өз бетінше жасау;
9.2.10.8 операциялардың тәртібін сақтай отырып, брошюралық бұйымдарды өз бетінше жасау
10.2.10.1 жұмысқа деген жұмсақ мұқаба үшін өз бетінше машина дайындау;
10.2.10.2 брошюралық бұйымдарды дайындау барысында түптеуіш құралдарды өз бетінше қолдану;
10.2.10.3 қауіпсіздік техникасын сақтау;
10.2.10.4 желім машинасын жұмысқа өз бетінше дайындау;
10.2.10.5 брошюралық бұйымдарды бекіту бойынша машиналарды қолдану үшін өз бетінше таңдау жасау;
10.2.10.6 берілген өлшемі бойынша үш жағынан блоктар мен бұйымдарды кесу үшін гильотинамен өз бетінше қолдану (алды, құйыршығы, басы);

10.2.9.3 владеть техникой изготовления миниатюрных книг;
10.2.9.4 моделировать беловые и книжные изделия;
10.​2.​9.​5 ориентироваться по чертежам, подбирать материал и инструменты для заданной работы;
10.2.9.6 стремиться составлять технологическую карту на изделия;
10.2.9.7 заготавливать детали и выполнять изделия при пооперационном разделении труда;
10.2.9.8 определять качество заготовок и изделий, сравнивая их с образцом;
2.10 Самостоятельная работа, пример-ный перечень
7.2.10.1 самостоятельно планировать предстоящую работу;
7.2.10.2 самостоятельно выполнять геометрические аппликациии (ее элементы, полученные из квадрата, ориентироваться в образцах и рисунках);
7.2.10.3 сравнивать законченные изделия с образцом и рисунком;
7.2.10.4 производить сталкивание бумаги, заклейку корешка, заклеивать и окантовывать корешок;
7.2.10.5 Производить обрезку блока с трех сторон (передний обрез, головка, хвостик);
7.2.10.6 производить разметку разверток прямоугольных деталей по заданному размеру;
8.2.10.1 выполнять ручную и машинную фальцовку;
8.2.10.2 шить тетрадный блок двумя способами;
8.2.10.3 производить обрезку тетрадей вручную и на резаке;
8.2.10.4 самостоятельно конструировать и изготавливать коробки по заданным размерам;
8.2.10.5 самостоятел-но кроить развертки, опираясь на чертеж;
8.2.10.6 ориентироваться в размерах (длина, ширина, высота);
8.2.10.7. владеть приемами рицовки (ручной и на станке);
8.2.10.8 самостоятельно читать простые чертежи и технические рисунки;
8.2.10.9 самостоятельно производить расчет и разметку конструируемых изделий;
9.2.10.1 самостоятельно выбирать нужный вид клея для различных видов работ;
9.2.10.2 подготавливать клей для работы, получая необходимую густоту и вязкость;
9.2.10.3 самостоятельно применять нужный клей для ручной и машинной работы;
9.2.10.4 уметь производить фальцовку в два, три, четыре сгиба;
9.2.10.5 самостоятельно планировать по технологической карте;
9.2.10.6 производить расчет по техническому рисунку;
9.2.10.7 самостоятельно производить раскрой и сборку, опираясь на чертеж, технический рисунок;
9.2.10.8 самостоятельно изготавливать брошюрные изделия, соблюдая порядок операций;
10.2.10.1 самостоятельно подготавливать машину для мягкого переплета к работе;
10.2.10.2 самостоятельно использовать переплетное оборудование при изготовлении брошюрных изделий;
10.2.10.3 соблюдать технику безопасности;
10.2.10.4 самостоятельно подготавливать клеевую машину к работе;
10.2.10.5 самостоятельно делать выбор для использования машин по скреплению брошюрных изделий;
10.2.10.6 самостоятельно пользоваться гильотиной для обрезки блоков и изделий по заданным размерам с трех сторон (передок, хвостик, головка);

10.2.10.7 әртүрлі құрылымдалған блокноттар үшін материалдарды өз бетінше таңдау
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өзінің және өз құрдастарының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыстағы жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу;
7.3.1.2 ауызша есеп беруде оқыған терминдерін пайдаланып, жасалған жұмыс туралы есеп беру;
7.3.1.3 алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен ағымда өзін өзі бақылауды іске асыру. Жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.2 сөйлеу тілінде техникалық терминдерді қолдану. Жасалған жұмыс туралы мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше ауызша есеп беруді іске асыру;
8.3.1.3 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше өзінің бұйымын нақты талдауға ұмтылу
9.3.1.1 техникалық терминдерді қолдана отырып, өзінің және өзгенің жұмыстарынан көрініс табатын ой мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өзінің және өзгенің жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивные комментарии қабылдау және ұсыныс беру;
9.3.1.3 дайын жұмысты барлық сыныпқа презентациялау
10.3.1.1 техникалық терминдерді қолдана отырып, өзінің және өзгенің жұмыстарын құру үшін қолданылатын әдістер мен тәсілдерді талқылау және бағалау;
10.3.1.2 қолданылған идеяларды салыстыруға негізделе отырып, өзінің және өзгенің жұмыстарын бейімдеу, жетілдіру бойынша сыни ұсыныстар жасау
3.2 Оқу жылындағы бақылау қорытынды жұмыс
7.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты (сараланған) орындау
8.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты (сараланған) орындау
9.3.2.1 брошюралық бұйымдарды дайындау бойынша өз бетінше қорытынды жұмыс
10.3.2.1 кітап бұйымдарын дайындау бойынша өз бетінше қорытынды жұмыс
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Картонаж-мұқаба ісі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы екенін түсіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен еңбек заттарының ерекшеліктерін зерделеу және анықтау
1.2 Техникалық мәліметтер
7.1.2.1 тұрмыста, оқуда, ойында пайдаланатын кейбір полиграфиялық және картонаж бұйымдары туралы түсінігінің болуы;
7.1.2.2 бұйымдарды дайындау барысында қолданылатын материалдар туралы түсінігінің болуы
1.3 Материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері"

10.2.10.7 самостоятельно подбирать материалы для блокнотов различных видов конструкций;
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.2 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.3 применять полученные знания в практической деятельности
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя, проверять качество работ;
8.3.1.2 употреблять в речи техническую терминологию, осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.3 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу
10.3.1.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя техническую терминологию;
10.3.1.2 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
3.2 Контрольная итоговая работа за учебный год
7.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
8.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференци-рованно)
9.3.2.1 итоговая самостоятельная работа по изготовлению брошюрного изделия
10.3.2.1 итоговая самостоятельная работа по изготовлению книжного изделия
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Картонажно-переплетное дело" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 определять особенности предмета труда с помощью учителя
1.2 Технические сведения
7.1.2.1 иметь представление о некоторых полиграфических и картонажных изделиях, применяемых в быту, учебе, игре;
7.1.2.2. иметь представление о материалах, которые применяются при изготовлении изделия
1.3 Материаловедение "производство бумаги и картона, их свойства"

7.1.3.1 бойлай және көлденең қағаз талшықтары туралы түсінігінің болуы;
7.1.3.2 .қағаз қасиеттерін (қайшымен, қағазбен кесіледі, суланғанда беріктігін жоғалтады, кесіктері бойынша бүктеледі, жыртылады және мыжылады) анықтау бойынша зертханалық жұмыс;
7.1.3.3 материалмен жұмыс ережелері туралы түсінігінің болуы
1.4 Баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі
7.1.4.1. өлшеуіш және қол құралдарымен қауіпсіз жұмыс ережелері туралы түсінігінің болуы;
7.1.4.2 желіммен жұмыс барысындағы қауіпсіз жұмыс туралы түсінігінің болуы
1.5 Әдеп және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 түптеу шеберханасындағы тәртіп әдебі туралы түсінігінің болуы;
7.1.5.2 жұмыс барысында нысанды киімді пайдалана отырып, өз жұмыс орнын ұйымдастыра алу
2. Еңбектің дайындау технологиялары
2.1 Аппликация
7.2.1.1 қағаз өндірісі туралы түсінігінің болуы;
7.2.1.2 қағаз бүктеу тәсілдерін игеру;
7.2.1.3 жазықтықта аппликация орындау;
7.2.1.4. көлемді және заттық аппликациялар туралы түсінігінің болуы;
7.2.1.5. аппликацияларда әртүрлі өрнектер мен оюларды қолдану
2.2 Картонаж өндірісі
7.2.2.1 қоғам өміріндегі еңбек пен картонажшы; мамандығының маңызы туралы түсінігінің болуы
7.2.2.2 картон ажыратқыш білдек туралы түсінігінің болуы
2.3.Мұқаба өндірісі
7.2.3.1.тапсырмада бағдарлану, үлгіні табиғи объектімен, иллюстрациямен салыстыру (мұғалім көмегі және өз бетінше) ;
7.2.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше бұйым жұмысының жоспарын құрастыру;
7.2.3.4 белгіленген жоспарды ұстану.
2.4 Брошюралық бұйымдар
7.2.4.1 кітап ісінің тарихы;
7.2.4.2 брошюралық бұйымдардың жетістіктері мен кемшіліктері.
2.5 Кітаптың түбі
7.2.5.1 білім алушыларды кітап бұйымының жинақталу тетіктерімен және ерекшеліктерімен таныстыру;
7.2.5.2блокты дайындаудың технологиялық процесі туралы түсінігінің болуы
2.6 Ою шығармашылығы мен аппликация техникасын қолданып мұқабаларды ресімдеу
7.2.6.1.оюлы өрнектер құрастыру, онда әркелкі элементтер мен геометриялық пішіндерді пайдалану;
7.2.6.2 ою түрлерін ажырату
2.7 Кітап-журнал өнімдерін жөндеу
7.2.7.1 кітап-журнал өнімін күту ережелері мен оған деген ұқыпты қарым-қатынас туралы түсінігінің болуы
2.8 Түптеу шеберханасын техникалық жарақтандыру
7.2.8.1 ламинатормен, негізгі жұмыс бөлімдерімен, тетік атауларымен танысу;
7.2.8.2. өндіріс және ламинациялау кезінде қолданылатын материал атауы туралы қарапайым мәліметтер;
7.2.8.3 ламинация процесінің дәйектілігі
2.9 Практикалық жұмыстар
7.2.9.1 берілген өлшемдер бойынша белгілеу туралы түсінігінің болуы;
7.2.9.2 сәйкес құралдармен қағаз бен картонды қию туралы түсінігінің болуы
2.10 Дербес жұмыс, жобалы тізім

7.1.3.1 иметь представление о продольных и поперечных волокнах бумаги;
7.1.3.2 выполнять лабораторные работы по определению свойств бумаги (режется ножницами, ножом, теряет прочность при намокании, сгибается по надрезу, рвется и мнется);
7.1.3.3 иметь представление о правилах работы с материалом
1.4 Правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудовании
7.1.4.1 иметь представления о правилах безопасной работы с измерительными и ручными инструментами;
7.1.4.2 иметь представление о безопасной работе при работе с клеем;
1.5 Этика и трудовое законодательство
7.1.5.1 иметь представление о этике поведения в переплетной мастерской;
7.1.5.2 уметь организовывать свое рабочее место, используя при работе форменную одежду;
2. Технологии изготовления труда
2.1 Аппликация
7.2.1.1 иметь представление о производстве бумаги;
7.2.1.2 владеть приемами складывания бумаги;
7.2.1.3 выполнять аппликации на плоскости,
7.2.1.4 иметь представление об объемных и предметных аппликациях;
7.2.1.5 использовать в аппликациях различные узоры и орнаменты;
2.2 Картонажное производство
7.2.2.1 иметь представление о значении труда в жизни общества и профессии картонажника;
7.2.2.2 иметь представление о картонно-рубильном станке;
2.3 Переплетное производство
7.2.3.1 ориентироваться в задании, сравнивать образец с натуральным объектом, иллюстрацией (помощь учителя и самостоятельно);
7.2.3.2 составлять план работы изделия с помощью учителя;
2.4 Брошюрные изделия
7.2.4.1 иметь представление об истории книжного дела;
7.2.4.2 представлять достоинства и недостатки брошюрных изделий;
2.5 Книжный переплет
7.2.5.1 иметь представление о деталях и особенно-стях комплектации книжного изделия;
7.2.5.2 иметь представление о технологическом процессе изготовления блока;
2.6 Оформление обложек и переплетов, используя орнаментальное творчество и технику аппликации
7.2.6.1 стремиться составлять орнаментальные узоры, использовать в них рогообразные элементы и геометрические формы;
7.2.6.2 различать виды орнаментов;
2.7 Ремонт книжно-журнальной продукции
7.2.7.1 иметь представление о правилах ухода за книжно-журнальной продукцией и бережного к ним отношения;
2.8 Техническое оснащение переплетной мастерской
7.2.8.1 иметь представление о ламинаторе, основные рабочие части, названия деталей;
7.2.8.2 иметь простейшие сведения о производстве и названии материала, применяемого при ламинировании;
7.2.8.3 знать последовательность процесса ламинации;
2.9 Практические работы
7.2.9.1 иметь представление о разметке по заданным размерам;
7.2.9.2 иметь представление о раскрое бумаги и картона соответствующими инструментами;
2.10. Самостоятельная работа, примерный перечень

7.2.3.2 составлять план работы изделия с помощью учителя и самостоятельно;
7.2.3.3иметь навык подбора материала
2.4 Брошюралық бұйымдар
7.2.4.1 кітап ісінің тарихы;
7.2.4.2 брошюралық бұйымдардың жетістіктері мен кемшіліктері;
7.2.4.3 брошюралық бұйымдар үшін материал таңдау және дайындауға ұмтылу
2.5 Кітаптың түбі
7.2.5.1 білім алушыларды кітап бұйымының жинақталу тетіктерімен және ерекшеліктерімен таныстыру;
7.2.5.2 блокты дайындаудың технологиялық процесі туралы түсінігінің болуы;
7.2.5.3 білім алушылардың брошюра және кітап өнімдері арасындағы түбегейлі айырмашылықты табуы
2.6 Ою шығармашылығы мен аппликация техникасын қолданып мұқабаларды ресімдеу
7.2.6.1 оюлы өрнектер құрастыру, онда әркелкі элементтер мен геометриялық пішіндерді пайдалану
7.2.6.2 ою түрлерін ажырату;
7.2.6.3 ою-өрнектерді шаршыда, шеңберде, ромбта, сопақшада, жолақта, шексіз ою-өрнек жасау;
7.2.6.4 ернеу жолағындағы ою-өрнекті орындау
2.7 Кітап-журнал өнімдерін жөндеу
7.2.7.1 кітап-журнал өнімін күту ережелері мен оған деген ұқыпты қарым-қатынас туралы түсінігінің болуы;
7.2.7.2 бүліну туралы түсінігінің болуы (мұқаба қаптары бұрыштарының тозығы жеткенін, мұқаба қаптарының жыртып алынуы, мұқабасының бүлінуі)
2.8 Түптеу шеберханасын техникалық жарақтандыру
7.2.8.1 ламинатормен, негізгі жұмыс бөлімдерімен, тетік атауларымен танысу;
7.2.8.2 өндіріс және ламинациялау кезінде қолданылатын материал атауы туралы қарапайым мәліметтер;
7.2.8.3 ламинация процесінің дәйектілігі;
7.2.8.4 визитканы кесіп алу үшін қол баспақпен танысу;
7.2.8.5 орындалатын жұмыс түрлері;
7.2.8.6 қол баспағымен жұмыс барысындағы тәсілдер, ереже мен қауіпсіздік техникасы;
7.2.8.7 негізгі жұмыс бөлімдері және жұмыс орнын ұйымдастыру
2.9 Практикалық жұмыстар
7.2.9.1 берілген өлшемдер бойынша белгілеу туралы түсінігінің болуы;
7.2.9.2 сәйкес құралдармен қағаз бен картонды қию туралы түсінігінің болуы;
7.2.9.3 блокке қағаз бумаларын кесуді орындау
2.10 Дербес жұмыс, жобалы тізім
7.2.10.1 алдағы жұмысты өз бетінше жоспарлау;
7.2.10.2 геометриялық аппликацияларды өз бетінше орындау (шаршыдан алынған оның элементтерін, үлгілер мен суреттерде бағдарлану) ;
7.2.10.3 аяқталған бұйымдарды үлгімен және суретпен салыстыру;
7.2.10.4 қағаздың түйісуін жасау, түбін желімдеу, түбін жапсыру және көмкеру;
7.2.10.5 блокты кесуді үш жағынан жасау (алдыңғы кесік, басы, құйыршық)
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1 өзінің және өз құрдастарының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыстағы жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу

7.2.3.2 составлять план работы изделия с помощью учителя и самостоятельно;
7.2.3.3 иметь навык подбора материала;
2.4 Брошюрные изделия
7.2.4.1 иметь представление об истории книжного дела;
7.2.4.2 представлять достоинства и недостатки брошюрных изделий;
7.2.4.3 стремиться подбирать и заготавливать материал для брошюрных изделий;
2.5 Книжный переплет
7.2.5.1 иметь представление о деталях и особенно-стях комплектации книжного изделия;
7.2.5.2 иметь представление о технологическом процессе изготовления блока;
7.2.5.3 находить разницу между брошюрной и книжной продукцией;
2.6 Оформление обложек и переплетов, используя орнаментальное творчество и технику аппликации
7.2.6.1 стремиться составлять орнаментальные узоры, использовать в них рогообразные элементы и геометрические формы;
7.2.6.2. различать виды орнаментов;
7.2.6.3 создавать орнаменты в квадрате, круге, ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;
7.2.6.4 выполнять орнамент в полосе бордюре
2.7 Ремонт книжно-журнальной продукции
7.2.7.1 иметь представление о правилах ухода за книжно-журнальной продукцией и бережного к ним отношения;
7.2.7.2 иметь представление о повреждениях (потрепанность углов переплетной крышки, отрыв переплетной крышки, повреждение обложки);
2.8 Техническое оснащение переплетной мастерской
7.2.8.1 иметь представление о ламинаторе, основные рабочие части, названия деталей;
7.2.8.2 иметь простейшие сведения о производстве и названии материала, применяемого при лами-нировании;
7.2.8.3 знать последовательность процесса ламинации;
7.2.8.4 иметь представление о ручном прессе для вырубки визиток;
7.2.8.5 перечислять виды выполняемых работ;
7.2.8.6 знать приемы, правила и технику безопасности, при работе с ручным прессом;
7.2.8.7. знать основные рабочие части и организация рабочего места;
2.9 Практические работы
7.2.9.1 иметь представление о разметке по заданным размерам;
7.2.9.2 иметь представление о раскрое бумаги и картона соответствующими инструментами;
7.2.9.3 выполнять нарезку стопы бумаги на блок;
2.10 Самостоятельная работа, примерный перечень
7.2.10.1 самостоятельно планировать предстоящую работу;
7.2.10.2 самостоятельно выполнять геометрические аппликации (ее элементы, полученные из квадрата, ориентироваться в образцах и рисунках);
7.2.10.3 сравнивать законченные изделия с образцом и рисунком;
7.2.10.4 производить сталкивание бумаги, заклейку корешка, заклеивать и окантовывать корешок;
7.2.10.5 производить обрезку блока с трех сторон (передний обрез, головка, хвостик);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Материаловедение
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;

7.2.10.5 блокты кесуді үш жағынан жасау (алдыңғы кесік, басы, құйыршық);
7.2.10.6 берілген өлшем бойынша тікбұрыш бөлшектерін қашау белгілерін жасау;
7.2.10.7 өлшемдер мен талшық бағыттарын сақтай отырып, картон пішімін жасау;
7.2.10.8 бұйымдардың үлгілерін жинауды өз бетінше жасау;
7.2.10.9 бұйымдарды өздігінен эстетикалық ресімдеуге ұмтылу
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өзінің және өз құрдастарының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыстағы жетістіктер мен кемшіліктерді белглеу;
7.3.1.2 ауызша есеп беруде оқыған терминдерін пайдаланып, жасалған жұмыс туралы есеп беру;
7.3.1.3 алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
3.2 Оқу жылындағы бақылау қорытынды жұмыс
7.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты (сараланған) орындау
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.
Материалтану
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін таныту;
8.1.1.2 еңбек заттарының аса маңызды ерекшеліктерін білу мен түсінуін көрсету
1.2 Техникалық мәліметтер
8.1.2.1 берілген өлшемді сақтай отырып, өлшеуіш құралдар мен тетіктерді пайдалану;
8.1.2.2 қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері туралы түсінігінің болуы
1.3.Материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері"
8.1.3.1 қағаздың пайда болу тарихы туралы түсінігінің болуы;
8.1.3.2 целлюлоза комбинатындағы қағаз өндірісі туралы түсінігінің болуы;
8.1.3.4 зертханалық –практикалық жұмыстар барысында қағаздың қасиеттерін анықтау
1.4 Баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі
8.1.4.1 қол құралымен жұмыс қауіпсіздігін сақтау;
8.1.4.2 полиграфия жабдықтарымен жұмыс ережесін сақтау;
8.1.4.3 оқу шеберханасындағы өз жұмыс орнын ұйымдастыру
1.5 Әдеп және еңбек заңнамасы
8.1.5.1 баспахананың еңбек ұжымындағы өзара қарым-қатынас әдебі
2. Еңбектің дайындау технологиялары
2.1 Аппликация
8.2.1.1 қағаз түрлерін тағайындалуы бойынша қолдану;
8.2.1.2 қағаздың қасиеттері мен ерекшеліктерін: бүгілуі бойынша майысуын, кесілуін, ылғалды сіңіруін, әлсіз қалыңдығын, түсін білу;
8.2.1.3 тетіктердің жүйелі бірігу ережесін қолдану
2.2 Картонаж өндірісі
8.2.2.1 картонаж өндірісінде пайдаланылатын материалдар туралы түсінігінің болуы;
8.2.2.2 картонаж өндірісінде қолданылатын құралдар туралы жалпы түсінігінің болуы
2.3 Мұқаба өндірісі
8.2.3.1 бұйымның үлгісі бойынша тапсырмада өз бетінше бағдарлану;
8.2.3.2 сызба, эскиз дайындау (мұғалім көмегі);

7.2.10.5 производить обрезку блока с трех сторон (передний обрез, головка, хвостик);
7.2.10.6 производить разметку разверток прямоугольных деталей по заданному размеру;
7.2.10.7 производить крой картона, соблюдая размеры и направления волокон;
7.2.10.8 самостоятельно производить сборку макетов изделия;
7.2.10.9 стремиться к самостоятельному эстетическому оформлению изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Материаловедение
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.2 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.3. применять полученные знания в практической деятельности
3.2 Технологии изготовления труда
7.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета труда.
1.2 Технические сведения.
8.1.2.1 применять измерительные инструменты и приспособления, соблюдая заданные размеры;
8.1.2.2 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
1.3 Материаловедение "производство бумаги и картона, их свойства"
8.1.3.1 иметь представление о истории появления бумаги;
8.1.3.2 иметь представление о производстве бумаги на целлюлозном комбинате;
8.1.3.3 иметь представление о технологии изготовления бумаги;
Правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудовании
8.1.4.1 соблюдать правила с ручным инструментом;
8.1.4.2 соблюдать правила работы на полиграфическом оборудовании;
8.1.4.3 организовать свое рабочее место в учебной мастерской;
1.5 Этика и трудовое законодательство
8.1.5.1 иметь представление об этике взаимоотношений в трудовом коллективе типографий;
2. Технологии изготовления труда
2.1 Аппликация
8.2.1.1 применять по назначению различные виды бумаги;
8.2.1.2 знать свойства и особенности бумаги: сгибается по фальцовке, режется, впитывает влагу, непрочная, толщина, цвет;
8.2.1.3 применять правила последовательного соединения деталей;
2.2 Картонажное производство
8.2.2.1 иметь представление о материалах, применяемых в картонажном производстве;
8.2.2.2 иметь общее представление об инструментах, используемых в картонажном производстве;
2.3 Переплетное производство
8.2.3.1 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
8.2.3.2 готовить чертеж, эскиз (помощь учителя);

4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1."Материалтану"
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 әртүрлі мәдениет, нәсіл, діни сенім адамдарына толеранттық таныту
1.2 Техникалық мәліметтер
10.1.2.1 жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды өз бетінше таңдау
1.3.Материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері"
10.1.3.1 брошюра бұйымдарын дайындау үшін қолданылатын материалдарды таңдауды іске асыру;
10.1.3.2 қатты түптеу бұйымдары үшін материал таңдау
1.4 Баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі
10.1.4.1 көп функциялы баспақтағы қауіпсіз жұмыс ережесін орындау;
10.1.4.2 электр ламинаторындағы қауіпсіз жұмыс ережесін сақтау
1.5 Әдеп және еңбек заңнамасы
10.1.5.1 еңбек ұжымындағы кәсіби әдепті сақтау;
10.1.5.2 кәсіби жауапкершілік туралы түсінігінің болуы
2."Еңбектің дайындау технологиялары
2.1. Аппликация
10.2.1.1 "аппликация" техникасында материал таңдау дағдыларын игеру;
10.2.1.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін білу;
10.2.1.3 әртүрлі материалдардан аппликация техникасын меңгеру;
10.2.1.4 әртүрлі аппликация түрлерінде қолданылатын құралдарды, тетіктерді білу
2.2 Картонаж өндірісі
10.2.2.1 картонаж бұйымдарын модельдеу және сызу арқылы картонаж бұйымдарының модельдерін дайындау
2.3.Мұқаба өндірісі
10.2.3.1 еңбек затын дайындау дәйектілігін өз бетінше анықтау;
10.2.3.2 тұрмыстағы еңбек затының тағайындалуы мен қолданылуын біл
2.4 Брошюралық бұйымдар
10.2.4.1 брошюралық өнімдерді өнеркәсіптік дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.4.2 білім алушыларға брошюралық бұйымдардың түрлері және олардың құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік беру
2.5 Кітаптың түбі
10.2.5.1 білім алушыларды баспахана құрылғыларымен таныстыру (цех, аумақ);
10.2.5.2 мұқаба-брошюралық процестерді орындау үшін негізгі білдектер мен машиналар туралы түсінік беру
2.6 Ою шығармашылығы мен аппликация техникасын қолданып мұқабаларды ресімдеу
10.2.6.1 рельефті бедер туралы түсінік беру;
10.2.6.2 жұқалтыр бедері үшін көп функциялы баспақ құрылғысында бағдарлану
2.7 Кітап-журнал өнімдерін жөндеу
10.2.7.1 кітаптың бүліну түрлерін анықтай отырып, практикалық біліктер мен дағдыларды бекіту;
10.2.7.2 жөндеудің күрделілік дәрежесін орнату;
10.2.7.3 кітаптың ішкі және сыртқы бүлінулерін жою
2.8 Түптеу шеберханасын техникалық жарақтандыру
10.2.8.1 полиграфиялық құралмен жұмыс барысында практикада алған білімдерін қолдану;
10.2.8.2 құралдардың негізгі жұмыс бөлімдерін білу, жұмыс орнын ұйымдастыра алу;
10.2.8.3 әр машинада операцияны бірізділікпен орындау, сәйкес материалды қолдану;
10.2.8.4 құралдың техникалық жағдайын қадағалау жөнделмеген жағдайында шаралар қолдану
2.9 Практикалық жұмыстар
10.2.9.1 еңбек опрацияларын жоспарлау жолын игеру;
10.2.9.2 кітаптар мен брошюралық бұйымдарды дайындау бойынша практикалық дағдыларды бекіту;
10.2.9.3 миниатюрных кітаптарды дайындау техникасын игеру.
2.10 Дербес жұмыс, жобалы тізім
10.2.9.1 еңбек опрацияларын жоспарлау жолын игеру;
10.2.9.2 кітаптар мен брошюралық бұйымдарды дайындау бойынша практикалық дағдыларды бекіту;
10.2.9.3 миниатюрных кітаптарды дайындау техникасын игеру
3."Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
10.3.1.1 техникалық терминдерді қолдана отырып, өзінің және өзгенің жұмыстарын құру үшін қолданылатын әдістер мен тәсілдерді талқылау және бағалау
3.2 Оқу жылындағы бақылау қорытынды жұмыс
10.3.2.1 кітап бұйымдарын дайындау бойынша өз бетінше қорытынды жұмыс
2-тоқсан
1."Материалтану"
1.1 Еңбек заттары туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 әртүрлі мәдениет, нәсіл, діни сенім адамдарына толеранттық таныту;
10.1.1.2 материалдар мен еңбек заттарын дайындау тәсілдерін салыстыру, талдау
1.2 Техникалық мәліметтер
10.1.2.1 жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды өз бетінше таңдау;
10.1.2.2 полиграфияда қолданылатын материалдардың салыстырмалы анализін жасау;
10.1.2.3 технологиялық карта, техникалық сурет, үлгі бойынша өз бетінше жұмыс істеу
1.3 Материалтану "қағаз бен картон өндірісі және олардың қасиеттері"
10.1.3.1 брошюра бұйымдарын дайындау үшін қолданылатын материалдарды таңдауды іске асыру;
10.1.3.2 қатты түптеу бұйымдары үшін материал таңдау;
10.1.3.3 синтетикалық материалды сыртқы көрінісі, сипап-сезу және жану сипаты бойынша анықтау
1.4 Баспа-түптеу құралдарында қауіпсіз жұмыс ережесі
10.1.4.1 көп функциялы баспақтағы қауіпсіз жұмыс ережесін орындау;
10.1.4.2 электр ламинаторындағы қауіпсіз жұмыс ережесін сақтау;
10.1.4.3 қол және машина операцияларын орындау барысындағы қауіпсіздік ережесін сақтау.
1.5 Әдеп және еңбек заңнамасы
10.1.5.1 еңбек ұжымындағы кәсіби әдепті сақтау;
10.1.5.2 кәсіби жауапкершілік туралы түсінігінің болуы;
10.1.5.3 оқу-еңбек ұжымындағы тіл табысқыштық туралы түсінігінің болуы
2."Еңбектің дайындау технологиялары
2.1 Аппликация
10.2.1.1 "аппликация" техникасында материал таңдау дағдыларын игеру;
10.2.1.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін білу;
10.2.1.3 әртүрлі материалдардан аппликация техникасын меңгеру;
10.2.1.4 әртүрлі аппликация түрлерінде қолданылатын құралдарды, тетіктерді білу;
10.2.1.6 өз бетінше суреттерді, түстік және композициялық ұйғарынды таңдау
2.2 Картонаж өндірісі
10.2.2.1 картонаж бұйымдарын модельдеу және сызу арқылы картонаж бұйымдарының модельдерін дайындау;

4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 сравнивать, анализировать материалы и подходы в изготовлении предмета труда
1.2 Технические сведения.
10.1.2.1 подбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
1.3 Материаловедение "производство бумаги и картона, их свойства"
10.1.3.1 осуществлять подборку материалов используемых для изготовления брошюрных изделий;
10.1.3.2 производить подбор материала для изделий в твердом переплете;
Правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудовании
10.1.4.1. выполнять правила безопасной работы на многофункциональном прессе;
10.1.4.2. соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций;
1.5 Этика и трудовое законо
дательство
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональной ответственности;
2. Технологии изготовления труда
2.1 Аппликация
10.2.1.1 владеть навыками подбора материала в технике "аппликация";
10.2.1.2 знать свойства материалов, применяемых в работе;
10.2.1.3 овладеть техникой аппликации из различных материалов
10.2.1.4 знать инструменты, приспособления, используемые в различных видах аппликации;
2.2 Картонажное производство
10.2.2.1 моделировать картонажные изделия и изготавливать модели картонажных изделий путем построения чертежа;
2.3 Переплетное производство
10.2.3.1 самостоятельно определять последовательность изготовления предмета труда;
10.2.3.2 знать назначение и использование предмета труда в быту;
2.4 Брошюрные изделия
10.2.4.1 осваивать технологию промышленного изготовления брошюрной продукции;
10.2.4.2 знать типы брошюрных изделий, и их конструктивные особенности;
2.5 Книжный переплет
10.2.5.1 знать устройство типографии (цех участок);
10.2.5.2 иметь представление об основных станках и машинах для выполнения переплетно-брошюрных процессов на производстве;
2.6 Оформление обложек и переплетов, используя орнаментальное творчество и технику аппликации.
10.2.6.1 дать понятие о рельефном тиснении;
10.2.6.2 ориентироваться в устройстве многофункционального пресса для тиснения на фольге;
2.7 Ремонт книжно-журнальной продукции
10.2.7.1 закреплять практические умения и навыки, определив вид повреждения книги;
10.2.7.2 устанавливать степень сложности ремонта;
10.2.7.3 устранять внешние и внутренние повреждения книги;
2.8 Техническое оснащение переплетной мастерской
10.2.8.1 применять на практике полученные знания при работе с полиграфическим оборудованием.
10.2.8.2 знать основные рабочие части оборудования, уметь организовать рабочее место.
10.2.8.3 выполнять последовательно операции на каждой машине, применять соответствующий материал.
10.2.8.4 следить за техническим состоянием оборудования; в случае обнаружения неисправности принимать меры;
2.9 Практические работы
10.2.9.1 владеть ходом планирования трудовых операций;
10.2.9.2 закреплять практические навыки по изготовлению книг и брошюрных изделий;
10.2.9.3 владеть техникой изготовления миниатюрных книг;
2.10 Самостоятельная работа, пример-ный перечень
10.2.10.1 самостоятельно подготавливать машину для мягкого переплета к работе;
10.2.10.2 самостоятельно использовать переплетное оборудование при изготовлении брошюрных изделий;
10.2.10.3 соблюдать технику безопасности;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Материаловедение
10.3.1.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя техническую терминологию;
3.2 Технологии изготовления труда
10.3.2.1 итоговая самостоятельная работа по изготовлению книжного изделия
2 четверть
1. Материаловедение
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подходы в изготовлении предмета труда
1.2 Технические сведения
10.1.2.1 подбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.1.2.2. производить сравнительный анализ материалов, применяемых в полиграфии;
10.1.2.3. самостоятельно работать по технологической карте, техническому рисунку, образцу;
1.3 Материаловедение "производство бумаги и картона, их свойства"
10.1.3.1 осуществлять подборку материалов используемых для изготовления брошюрных изделий;
10.1.3.2 производить подбор материала для изделий в твердом переплете;
10.1.3.3 определять синтетические материалы по внешнему виду, на ощупь и по характеру горения;
Правила безопасной работы на печатно-переплетном оборудовании
10.1.4.1. выполнять правила безопасной работы на многофункциональном прессе;
10.1.4.2. соблюдать правила безопасной работы на электрическом ламинаторе;
10.1.4.3. соблюдать правила безопасности при выполнении ручных и машинных операций;
1.5 Этика и трудовое законодательство
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональной ответственности;
10.1.5.3 иметь представление о коммуникабельности в учебно- трудовых коллективах;
2. Технологии изготовления труда
2.1. Аппликация
10.2.1.1 владеть навыками подбора материала в технике "аппликация";
10.2.1.2 знать свойства материалов, применяемых в работе;
10.2.1.3 овладеть техникой аппликации из различных материалов
10.2.1.4 знать инструменты, приспособления, используемые в различных видах аппликации;
10.2.1.6. самостоятельно подбирать рисунок, цветовое и композиционное решение
2.2 Картонажное производство
10.2.2.1 моделировать картонажные изделия и изготавливать модели картонажных изделий путем построения чертежа;

Ескерту. 7-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Гүл өсіру және көгалдандыру" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. "Кәсіби еңбекке баулу. Гүл өсіру және көгалдандыру" профилі бойынша бағдарлама төмендегідей бөлімдерден тұрады:
1) 1 бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2 бөлім "Еңбек құралдарын дайындау технологиялары";
3) 3 бөлім "Еңбек құралдарын талдау және бағалау".
88. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) құралдар мен жабдықтар;
3) қауіпсіз жұмыс ережесі
4) мектеп алды алаңы;
6) этика және еңбек заңнамасы.
89. "Еңбек құралдарын дайындау технологиялары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) топырақпен жұмыс;
2) бөлмеде гүл өсіру;
3) бақшада гүл өсіру;
4) практикалық қайталау.
5) құрылыс өндірісі. Ағаш шебері жұмысы;
6) еңбекті қорғау және ҚР еңбек заңнамасы.
90. "Еңбек құралдарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек құралдарын талдау және бағалау;
2) өзбетінше жұмыс;
3) қорытынды жұмыс.
91. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
мұғалімнің көмегімен "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу;
7.1.1.3 "Гүл өсіру және көгалдандыру" кәсібінің ерекшелігімен танысу
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2 "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өзбетінше меңгеруге ұмтылу
10.1.1.1 өзінің кәсби ынтасын ниеті бойынша таныту;
10.1.1.2
Заманауи өмірдің шарты ретінде еңбек әрекетін әдетке алу;
10.1.1.3
Көгалдандыру кабинетінің құралдарын күту
1.2 Құралдар мен жабдықтар
7.1.2.1 бөлме өсімдіктерін күту бойынша топырақты қопсыту үшін шашыратқыштар су құйғыш, ағаш колышки, қайшыны
қолдан
8.1.2.1 гүлді өсімдіктерді кесу барысында секторларды қолдану, мектеп алаңдарындағы топырақты копсыту кезінде күректі пайдалану, гүлзарлар мен гүл бақшаларының топырақтарын тегістеу барысында тырнаны қолдану;
8.1.2.2 бөлме гүлдерін кесу кезінде кайшыны, секторларды қолдану, мектеп алаңдарында қарларды тазалау үшін күректі пайдалану

Сноска. Правый верхний угол приложения 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Цветовод- озеленитель" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
87. Программа по профилю "Цветовод-озеленитель" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии изготовления предметов труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
88. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) инструменты и приспособления;
3) правила безопасной работы;
4) пришкольный участок;
5) этика и трудовое законодательство.
89. Раздел "Технологии изготовления предметов труда" включает следующие подразделы:
1) работа с почвой;
2) комнатное цветоводство;
3) садовое цветоводство;
4) практическое повторение.
90. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) самостоятельная работа;
3) контрольная итоговая работа.
91. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда.
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Цветовод - озеленитель" с помощью учителя;
7.1.1.3 знакомиться с особенностью профессии "Цветовод - озеленитель"
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Цветовод - озеленитель"
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Цветовод - озеленитель"
10.1.1.1 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.1.1.3 бережно относиться к оборудованию кабинета цветоводства
1.2 Инструменты и приспособления.
7.1.2.1 применять при выполнении работ по уходу за комнатными растениями пульвелизоторы, лейки, деревянные колышки для рыхления почвы, ножницы.
8.1.2.1 использовать секаторы, при обрезке цветочных растений, лопаты при вскапывании почвы на пришкольном участке, грабли для выравнивания почвы на клумбах и в цветниках; 8.1.2.2 использовать секаторы, ножницы при обрезке комнатных цветочных растений, лопаты для очистки снега на пришкольном участке

9.1.2.1 сұйық отынмен жұмыс істейтін тұрмыстық көгалдандырудың көмегімен,
мұғалімнің қадағалауымен мектеп алаңнындағы көгалдарды қию;
9.1.2.2 суару шлангілерін қолдану.
10.1.2.1 мұғалімнің қадағалауымен қаланың саябақтарындағы көгалдарды электр шаңсорғышпен қиюды орындау;
10.1.2.2 гүлзарлар мен гүл бақшаларын суғару кезінде замануаи гоферленген суармалы шлангілерді қолдану;
10.1.2.3 декаративті бақша күту мен гүл өсіруде еңбек ету механизмдерін білу
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
7.1.3.1 суғарғышпен, қайшымен топырақты жұмсарту үшін пульве
лизатором, қысқа қазық қауіпсіз жұмыс істеу ережелері туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.2 практикалық жұмысты орындау барысында қауіпсіз техникалық ережелерді сақтау
8.1.3.1 тырна, күрек, сыпырғыш, бақша қайшылармен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау;
8.1.3.2 гүл өсіру кабинетінде өз жұмыс орынын ұйымдастыру;
8.1.3.3 қыс мезгілінде мектеп алаңында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
9.1.3.1 сұйық отынмен жұмыс істейтін тұрмыстық көгалдандыру, суармалы шлангілермен қауіпсіз жқмыс жасау ережелерін сақтау;
9.1.3.2 мектеп алдындағы алаңындағы гүл өсіру кабинетіндегі жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс жасау ережесін білу
10.1.3.1 гоферленген шлангілермен, өндірістік электрлі газонокосилках қауіпсіз жұмыс жасау техникасын сақтау;
10.1.3.2 электор тоғымен жұмыс істеу талаптары бойынша қауіпсіздік ережелерін сақтау;
10.1.3.3 биік ағаштардан ұрықты жинау кезінде с шестом жұмыс істей
білу
1.4 Мектеп алды алаңы
7.1.4.1 мектеп алды алаңында экскурсия жасау кезінде эстетиканы сақтау туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.4.2 мектеп территориясына түскен жапырақтарды тазалауды орындау;
7.1.4.3 алаңды тазалау, қоқыстарды жинау, сыпыруды орындау;
7.1.4.4 сақтау және кептіру үшін ұрықтарды таңдау, жинау орындау;
7.1.4.5
бақша гүлдерін көбейту туралы түсініктерінің болуы
8.1.4.1 мектеп аланындағы гулзарлар мен гүл бақшаларында өсетін гүлдердің атын білу;
8.1.4.2 саябақта, паркті, мектеп алаңының қардан тазалауды орындау;
8.1.4.3 бақша жолдарының күйін техникалық бақылау жүргізу;
8.1.4.4 жөндеуден өткен алаңдағы жолдардың беткі жақтарын тегізтеу, жөндеуден өткізу түрін анықтау, шлакпен толтыру, суару
9.1.4.1 мектеп гүлзаралары мен гүл бақшаларында өсетін гүлдерді (бір жылдық және көпжылдық) атын білу және күте білу;
9.1.4.2 мектеп алаңын безендіру үшін ашық топырақты жерлерге біржылдық гүл ұрықтарын қолдану;

9.1.2.1 производить стрижку газонов на пришкольном участке, под наблюдением учителя, бытовой газонокосилкой, работающей на жидком топливе;
9.1.2.2 использовать поливные шланги.
10.1.2.1 выполнять, при контроле учителя, стрижку газонов электрической газонокосилкой в скверах и парках города;
10.1.2.2 применять при поливе клумб и цветников современные поливочные гофрированные шланги;
10.1.2.3 знать механизацию труда в цветоводстве и декоративном садоводстве
1.3 Правила безопасной работы
7.1.3.1 иметь представление о правилах безопасной работы пульвелизатором, колышками для рыхления почвы, ножницами, лейками;
7.1.3.2 соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ
8.1.3.1 соблюдать правила безопасной работы садовыми ножницами, с секатором, лопатой, веником, граблями;
8.1.3.2 организовывать свое рабочее место в кабинете цветоводства;
8.1.3.3 соблюдать правила техники безопасности при работе на школьном участке в зимнее время
9.1.3.1 соблюдать правила безопасности при работе на бытовой газонокосилке, работающей на жидком топливе, с поливными шлангами;
9.1.3.2 знать правила безопасной работы на рабочих местах в кабинете цветоводства и на пришкольном участке
10.1.3.1 соблюдать технику безопасности при работе на промышленных газонокосилках с электроприводомс гофрированными шлангами;
10.1.3.2 соблюдать требования по правилам техники безопасности и электробезопасности. электробезопасности;
10.1.3.3 уметь работать с шестом для сбора плодов с высоких деревьев
1.4 Пришкольный участок
7.1.4.1 иметь общее представление об эстетике пришкольного участка, экскурсия по пришкольному участку;
7.1.4.2 выполнять уборку дорожек от опавших листьев на территории школы;
7.1.4.3 выполнять прополку от сорняков, подметание, освобожденной территории;
7.1.4.4 выполнять сбор семян, обмолот, сортировку и закладку на просушивание и хранение;
7.1.4.5 иметь представление о способах размножения садовых цветов
8.1.4.1 знать цветочные растения, произрастающие на клумбах и цветниках пришкольного участка;
8.1.4.2 выполнять чистку дорожек от снега на пришкольном участке, в сквере или парке;
8.1.4.3 производить осмотр технического состояния садовой дорожки;
8.1.4.4 определять вид ремонта, размер выбоин, выполнять выемку покрытия из основания дорожки, заполнение шлаком, полив, уплотнение трамбовкой отремонтированного участка
9.1.4.1 ухаживать за цветковыми растения (однолетними и многолетними) растущие на школьных клумбах и в цветника, и называть их;
9.1.4.2 использовать однолетние цветковые растения выращиваемые посевом семян в открытый грунт, для оформления школьного двора;

9.1.4.3 гладиолус гүлінің түпкі ұрығының өсіп жетілу белгілерін, жинау, күту шарттарын,сақтау мерзімін анықтау;
9.1.4.4. мектеп алаңындағыдекаративті өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы
10.1.4.1 мектеп алаңындағы гүлдерді және гүлзарларды қайта отырғызу үшін гүлдерді өсіру;
10.1.4.2 гүлдерді безендіру мен өсімдіктерді таңдау бойынша гүлдердің сипаттау;
10.1.4.3 гүлдің күйін бағалау және гүлдердің сыңған жерлерін алып, тазалау;
10.1.4.4
практикалық қолдану және агротехникамен өсіру, биологиялық қасиеттері бойынша топтастырудағы гүлді өсімдіктерді бөлу туралы түсініктерінің болуы
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 гүл өсіру кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, киім формасы, киім этикасы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.5.2 ҚРеңбек заңнамасы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.5.3 жұмыс уақытын, демалыс уақытын, ақылы демалысқа шығу және оны безендіру туралы түсініктерінің болуы
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас пен еңбек мәдениеті туралы түсініктерінің болуы;
8.1.5.2
гүл өсіру мен көгалдандыру маманың еңбекақысы, еңбек тәртібі, еңбек жұмысын орындау жауапкершілігі, материалдық жауапкершілік туралы түсініктерінің болуы;
8.1.5.3 еңбек кңтапшасы, медициналық тексеру, уақытша еңбекке жарамсыздық туралы түсініктерінің болуы
9.1.5.1 жұмысқа орналасу кезіндегі сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну, түйіндеме дайындау, жұмысқа қабылдау туралы өтініш жасай білу;
9.1.5.2 еңбек келісімшартындағы еңбекті қорғау, қызметкерлер мен жұмыскерлердің міндеттері мен негізгі тережелері туралы түсініктерінің болуы;
9.1.5.3 кепілдік пен компесаторлық төлем туралы мәліметтерінің болуы
10.1.5.1 оқу-еңбек ету ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.5.2 кәсіби жауапкершілік пен борш туралы түсініктерінің болуы;
10.1.5.3 тарифтік сетке бойынша төлеу түрлері мен көгалдандыру шаруашылығының жұмыскерлерінің біліктілік разрядтары туралы түсініктерінің болуы;
10.1.5.4
топта, ұжымда жұмыс жасау, құрдастарымен іскерлік қарым-қатынасқа түсу
2) 2-бөлім. "Еңбек құралдарын дайындау технологиялары":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Топырақпен жұмыс
7.2.1.1 топырақ қасиеттері туралы жалпы түсініктерінің болуы: түсі мен құнарлылығы;
7.2.1.2
сазды және құмды топырақты ажырату; түрі, қасиеті, белгілері;
7.2.1.3 өсімдік өсіру үшін қарашіріктің маңызы туралы түсініктерінің болуы;
7.2.1.4 өсімдік жан-жағындағы және қатар арасындағы топырақты босансыту;
7.2.1.5 бұта мен көгал түріндегі жоғары сабақты өсімдіктерді орналастыру үшін топырақ алаңдарын даярлау;
7.2.1.6 мульчировалау амалымен мульче туралы түсініктерінің болуы;

9.1.4.3 определять признаки созревания клубнелуковиц гладиолуса, сроки уборки, условия хранения;
9.1.4.4 иметь представление о декоративных растениях на пришкольном участке
10.1.4.1 выращивать цветковые растения, для посадки на клумбы и в цветники пришкольного участка;
10.1.4.2 характеризовать цветник по элементам цветочного оформления и подбору растений;
10.1.4.3 оценивать состояние растений удалять сломанные и засохшие растения из цветника;
10.1.4.4 иметь представление о делении цветковых растений на группы по сходным биологическим свойствам, агротехнике выращивания и практическому применению
1.5 Этика и трудовое законодательство
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения в кабинете цветоводства, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
7.1.5.2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан;
7.1.5.3 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха, видах отпусков и их оформлении.
8.1.5.1 иметь представ ление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.5.2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате цветовода - озеленителя, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
8.1.5.3 иметь представление о трудовой книжке, медицинском осмотре и медицинской книжке, листе временной нетрудоспособности
9.1.5.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.5.2 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.5.3 иметь сведения о гарантиях и компенсационных выплатах
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.5.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.5.3 иметь представление о квалификационных разрядах рабочих озеленительных хозяйств и видах оплаты по тарифной сетке;
10.1.5.4 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
2) раздел "Технология изготовления предмета труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Работа с почвой.
7.2.1.1 иметь общее представление о свойствах почвы: цвет и плодородность;
7.2.1.2 различать глинистые и песчаные почвы; виды, признаки, свойства;
7.2.1.3 иметь представление о значении перегноя для выращивания растений;
7.2.1.4 разрыхлять почву в междурядьях и вокруг растений;
7.2.1.5 вскапывать участки почвы для размещения высокостеблевых растений на фоне кустарников или на газоне;
7.2.1.6 иметь представление о мульче, способах мульчирования;

7.2.1.8 өсімдіктің толыққанды өсіп жетілуінің өлшемі мен сипатына қарай ені аралығын анықтау;
7.2.1.9 отырғызу кезіндегі тұқым ды егудегі топырақтың тереңдігін анықтау
8.2.1.1 топырақ қосындысын (жер, құм, қарашірік) даярлау, гүл отырғызу үшін топырақты қопсыту және қатарларды, тұқымды отырғызуға дайындау;
8.2.1.2
топырақтың бүлінген беткі бөлігін алып тастау, топырақты жеңіл қопсыту, бұтақтар шыққан уақытта терең топырақты қопсыту;
8.2.1.3 қысқы көпжылдық отырғызу кезінде топырақ қосындысын, отырғызу шұңқырын даярлай білу;
8.2.1.4
отырғызу жоспарын орындау;
8.2.1.5 топырақтың сапалы болуын түсіну;
8.2.1.6 құымды және сазды топырақтарды анықтай білу;
8.2.1.7 басқа орынға отырғызу үшін орынға отырғызу ырақтарды анықта
9.2.1.1 гүл отырғызуға топырақты қазу;
9.2.1.2 ағаштың жанг-жағындағы топырақты қазу;
9.2.1.3 гүлзарды көп жыл пайдалану үшін топырақты даярлау;
9.2.1.4
алаңды қоқыстан тазалау, топырақты қопсыту, көпжылдық арамшөптің тамырларын таңдау, жылу;
9.2.1.5 қауіпсіздік техникасын сақтау арқылы тырнаны қолданумен көгалға шқптерді отырғызуға даярлау;
9.2.1.6 көгал шөптерін отырғызуды жүргізу;
9.2.1.7 топырақ тынайтқыштарды білу: маңызы, түрі (органикалық және минералды) түрлер арасындағы айырмашылықтар;
9.2.1.8 органикалық тыңайтқыштардың түрлерін білу: құс саңылаулары, қайнатпа, торф, компост;
9.2.1.9 қарашірікті білу: компосты даярлау, қызметі, алу;
9.2.1.10
гүл өсіру кезінде қолданылатын органикалық тыңайтқыштар түрлерін білу;
9.2.1.11
минералды тыңайтқыштардың сипатын білу: түрлері (азотты, фосфорлы), сыртқы белгілері, қасиеті (суда еруі, сақтау);
9.2.1.12
минералды тыңайтқыштар құрамындағы пайдалы элементтерді білу;
9.2.1.13
кешенді минералды тыңайтқыштарды білу: түрлері (аммофос, нитрофоска), пайдасы;
9.2.1.14 минералды тыңайтқыштардың түсі, құрылымы, суда еріуі бойынша ажырату;
9.2.1.15 гүлді өсіру мақсатында минералды және органикалық тыңайтқыштарды алмастыра алу
10.2.1.1 отырғызу қатарын алмастыру;
10.2.1.2 хризантеманы отырғызу үшін шұңқырды қазу;
10.2.1.3 өсімдік жан-жағындағы топырақты нығыздау, суғару;
10.2.1.4 артық бұталарды кесу, бұтақтың жан-жағындағы топырақты қопсыту;
10.2.1.5 отырғызу жәшігін және топырақ қоспасын даярлау;
10.2.1.6 отырғызу жәшігіне қоспаны себуді орындау;
10.2.1.7 қысқы көпжылдық өсімдіктерді үгінділермен себу;
10.2.1.8 көп жыл олдану үшін гүлзарларды даярлауды орындау;
10.2.1.9
тыңайтқышты себу мен себу тереңдігін білу;

7.2.1.8 определять зависимость ширины междурядий от характера и размеров растения в полном развитии;
7.2.1.9 определять глубину почвы для заделки семян при посеве.
8.2.1.1 заготавливать почвенные смеси (земля, перегной, песок), мульчировать почву под посадку, производить разметку рядков, посадку луковиц;
8.2.1.2 выполнять удаление мульчирующего слоя, легкое рыхление почвы, более глубокое рыхление почвы при появлении ростков;
8.2.1.3 уметь подготавливать посадочные ямы, борозды, почвенные смеси, применяемые при посадке зимующих многолетников;
8.2.1.4 производить планировку посадок;
8.2.1.5 уметь проверять влажность почвы;
8.2.1.6 уметь определять песчаную и глинистую почвы;
8.2.1.7 уметь производить выкапывание молодых растений для прореживания посадок.
9.2.1.1 вскапывать почву под посадки;
9.2.1.2 окапывать почву вокруг деревьев;
9.2.1.3 подготавливать почву под газон, в связи с долголетним его использованием;
9.2.1.4 очищать участок от мусора, вскапывать почву, выбирать корневища многолетних сорняков, вносить компос;.
9.2.1.5 подготавливать почву газона под посев трав граблями с соблюдением правил техники безопасности;
9.2.1.6 производить посев газонной травы;
9.2.1.7 знать характеристику почвенных удобрений: значение, виды (органические и минеральные), разница между видами;
9.2.1.8 знать виды органических удобрений: навоз, торф, птичий помет, компост;
9.2.1.9 знать перегной: получение, назначение приготовление компоста;
9.2.1.10 знать виды органических удобрений, применяемых в цветоводстве;
9.2.1.11 знать харак теристики минеральных удобрений: виды (азотное, калийное, фосфорное), внешние при знаки, свойства (растворимость в воде, хранение;
9.2.1.12 знать элементы питания для растений, содержащиеся в минеральных удобрениях;
9.2.1.13 знать комплексные минеральные удобрения: виды (аммофос, нитрофоска), достоинства;
9.2.1.14 различать виды минеральных удобрений по цвету, структуре, растворяемости в воде;
9.2.1.15 знать о смешивании минеральных удобрений с органическими: цель, использование в цветоводстве
10.2.1.1 размечать посадочные рядки;
10.2.1.2 выкапывать лунки под посадку хризантем;
10.2.1.3 поливать, уплотнять почву вокруг растений;
10.2.1.4 обрезать побеги кустарников, перекапывать почву вокруг кустов;
10.2.1.5 подготавливать земляную смесь и посадочные ящики;
10.2.1.6 выполнять насыпку смеси в посадочные ящики;
10.2.1.7 подсыпание перегноя под зимующие многолетники;
10.2.1.8 выполнять подготовку почвы под газон для долголетнего использования;
10.2.1.9 знать глубину вспашки и нормы внесения удобрений;

10.2.1.10 топырақты тегістеу мен бір мезгілде себуді, компост, қайнатпа үгіндісін алмастыруды орындау;
10.2.1.11 бұталарды отырғызу үшін топырақ қоспасын даярлай білу;
10.2.1.12 әртүрлі бөлме өсімдіктерін отырғызу үшін топырақ қоспаларын даярлай білу;
10.2.1.13 бөлме және бақша гүлдері, бұта өсімдіктері үшін суару мен жер қоспаларын ажырату, оларға қажетті температураны сақтай білу;
10.2.1.14
ағаштарды отырғызу үшін топырақты даярлау ережесін орындау және білу: шұңқыр қазу, шұңқырдың беткі бөлігіне топырақ себу, органикалық тыңайтқыштармен топырақты алмастыру,
шұңқырда төмпешік қалыптастыру, шұңқырға көшеттер құру, тамырларын орналастыру, топырақты себу және нығаыздау, суару, торфянды ұнтақтармен мульчировалау
2.2 Бөлмеде гүл өсіру
7.2.2.1
"бөлме өсімдіктері" ұғымын анықтауды түсіну;
7.2.2.2 гүлді өсімдіктердің құрылуын білу;
7.2.2.3 гүлді өсімдіктердің мүшелері туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.2.2.4 бөлме өсімдіктерін күтуді орындау: сарғайған жапырақты алып тастау, суару, желдету, су шашу, тұзды бөліктерін топырақтың жан-жағын тазарту;
7.2.2.5
бөлмені безендіру үшін қолданылатын бір жылдық гүлді өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.6 көбелек, қоңыз түрінде өсімдіктерді безендіру үшін декорды қолдану;
7.2.2.7 өсімдікті бөлу немесе қайта отырғызу қажеттілігін білу
8.2.2.1
адам өміріндегі жасыл өсімдіктің рөлін түсіну;
8.2.2.2 бүгінгі және өткен күндегі өсімдіктің өсуі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.3 негізгі бөлме өсімдіктері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.4 бөлме өсімдіктерін күту ережелерін сақтау;
8.2.2.5
бөлме өсімдіктерінің өмірі, оған қажеті жылу, су және жарық туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.6 гүл отырғызу үшін гүл горшоктарын даярлау;
8.2.2.7 бөлме өсімдіктерін өсіру үшін микроклимат туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.8 әртүрлі бөлме өсімдіктерін тамыры, түбірі, сабағы мен жапырағы, формасы арқылы тану
9.2.2.1 бөлме өсімдіктерін өсіру;
9.2.2.2 бөлме өсімдіктерін қайта отырғызу;
9.2.2.3 қысқа шыбықтары арқылы көбейьту амалы туралы түсініктерінің болуы, оның белсенді бөлігін көбейту;
9.2.2.4 тіреуіш құралдарын білу: тіреуіш, сетка, каркас, бамбукты таяқ палки, сақиналар;
9.2.2.5 амарилиса, гиппеаструманыпияз текті өсімдікті өсіру;
9.2.2.6 өсімдіктерді минералды тыңайтқыштармен тыңайтуға даярлау;
9.2.2.7 жарықтықпен, терезенің орналасуын ескеру;

10.2.1.10 выполнять работы по внесению компоста, перепревшего навоза, заделка навоза с одновременным разрыхлением и выравниванием почвы;
10.2.1.11 уметь приготовить земляную смесь, болтушку для посадки кустарников;
10.2.1.12 уметь готовить земляные смеси для посадки разных комнатных растений;
10.2.1.13 уметь различать земляные смеси, выдерживать необходимую температуру, режим полива как для комнатных, так и для садовых цветковых и кустарниковых растений;
10.2.1.14 знать и выполнять правила подготовки почвы для посадки деревьев: выкопка ямы, насыпка верхнего слоя почвы в яму, установка кола, перемешивание почвы с органическим удобрением, формирование холмика в яме, установка саженца в яме, расправление корней, засыпка и уплотнение почвы, полив, подвязка ствола к колу, мульчирование торфяной крошкой
2.2 Комнатное цветоводство.
7.2.2.1 понимать определение понятия "комнатное растение";
7.2.2.2 знать строение цветкового растения;
7.2.2.3 иметь общее представление об органах цветкового растения;
7.2.2.4 выполнять уход за комнатными растениями: удаление пожелтевших листьев, полив, опрыскивание, рыхление верхнего слоя почвы, удаление солевого налета с краев горшка, мытье поддонов;
7.2.2.5 иметь представление об однолетних цветковых растениях , используемых для оформления помещений;
7.2.2.6. использовать декор для украшения растений в виде бабочек, стрекоз, божьих коровок;
7.2.2.7 знать признаки необходимости перевалки или деления растений
8.2.2.1 понимать роль зеленых растений в жизни человека;
8.2.2.2 иметь представление о комнатных растениях вчера и сегодня;
8.2.2.3 иметь представление об основных группах комнатных растений;
8.2.2.4 соблюдать правила ухода за комнатными растениями;
8.2.2.5 иметь представление о жизни комнатных растений и их требованиях к теплу, свету и воде;
8.2.2.6 подготавливать цветочные горшки для посадки;
8.2.2.7 иметь представление о микроклиматических условиях для выращивания комнатных растений;
8.2.2.8 распознавать формы стеблей и листьев, одиночных цветков и соцветий, корней и корневищ у разных цветковых комнатных растений
9.2.2.1 выращивать комнатные растения;
9.2.2.2 производить перевалку и пересадку комнатных растений;
9.2.2.3 иметь представление о черенковании как способности развиваться из активной части;
9.2.2.4 знать опорные сооружения: стойки, сетки, каркасы, бамбуковые палки, кольца;
9.2.2.5 выращивать луковичные растения на примере амарилиса, гиппеаструма;
9.2.2.6 производить подкормку растений минеральными удобрениями;
9.2.2.7 учитывать значение освещенности, расположение окон;

9.2.2.8 өсімдіктерге зиян келтіргіштер мен ауруды алдын алу шараларын жүргізу;
9.2.2.9
бөлме өсімдіктерін көбейтуді білу: пияз түбірін, тамырын қайта отырғызу, жапырағын, сабағын бөлу;
9.2.2.10
кейбір бір жылдық гүлдерді отырғызудың ерекшеліктерін білу: отырғызу уақыты, топырақ құрамын, отырғызу жәшігінің көлемі, ұрыққа күтім жасау, суару ерекшеліктері
10.2.2.1 бөлме өсімдіктерін жапырақтары немесе сабағы арқылы көбейтуді орындау;
10.2.2.2 өсімдіктің формасы мен биіктігіне бақылау жасау;
10.2.2.3 сабағының жартысын, тамырын, жоғарғы бөліктерін кесуді орындау;
10.2.2.4 жүгері түбірі мен цикона негізінде әртүрлі тыңайтқыштарды пайдалану;
10.2.2.5 аурулар мен зиян келтіруді болдырмау үшін бөлме өсімдіктерінің ауруларын алдын алуды ічске асыру;

9.2.2.8 проводить профилактические работы против вредителей и болезней растений;
9.2.2.9 знать способы размножения комнатных растений: частями побегов, листьями, делением корневищ, пересадкой луковиц;
9.2.2.10 знать особенности посева семян некоторых однолетних цветковых растений: сроки посева, состав почвенной меси, размер посевных ящиков, условия для получения равномерных всходов, уход за сеянцами, особенности полива;
10.2.2.1. размножать комнатные растения листовым черенком и фрагментом листа;
10.2.2.2. регулировать высоту и форму растения;
10.2.2.3. производить обрезку верхушек, половину стебля, обрезку корней;
10.2.2.4. применять различные удобрения, на примере корневина и циркона;
10.2.2.5. производить профилактику заболеваний комнатных растений с целью предотвращения болезней и уничтожения вредителей;

10.2.2.6 өсімдіктің өсуі жарыққа байланысты екенін саналы түрде түсіну;
10.2.2.7 бөлме өсімдіктері мен гүлдер арқылы безендіру;
10.2.2.8
кесілген гүлдерді вазада сақтау ұзақтығын білу;
10.2.2.9
гүл шоғын құру және безендіре білу;
10.2.2.10
сыйлық себеттеріне гүлдерді безендіру және құра білу.
2.3 Бақшада гүл өсіру
7.2.3.1 гүлзар мен көгалдарға егілетін бір жылдық ірі ұрықты өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.2
бір жылдық өсімдіктердің сипатын білу: декоративті сапасы, өсіп-өну кезеңі, декаративті сапаны сақтау ұзақтығы;
7.2.3.3
гүлді өсімдіктердің түрлерін ажырату:, мәдениеті және әдемілікке арналған бақша гүлдерден бөлме гүлдерін;
7.2.3.3 календула, бархатцев, настурции гүлді өсімдіктердің ұрықтарының жетілуін анықтау;
7.2.3.4 қыстайтын және қысқа төзімді емес көпжылдық гүлдерді, мысалы, пион, қызғалдақ, хризантем, георгин тану;
7.2.3.5 өзінің мектеп алдындағы бақша гүлдері мен өсімдіктері туралы білу;
7.2.3.6
қыс мерзімінде бақша жолдарын тазалау бойынша мектеп алаңын тазалауды орындау;
7.2.3.7 гүлзарға және бұтақтарға қарды ию;
7.2.3.8 көктемдік жұмыс мектеп алаңындағы гүлзарлар мен бақшаларды тазалауды орындау;
7.2.3.9
ұсақ ұрықты гүлдерді егу ережесі мен бейімділігі, мақсаты туралы білу;
7.2.3.10
ұрықтарды рет бойынша қағаздарды даярлай білу;
7.2.3.11
жергілікті жағдаятта өсіру үшін бір жылдық гүлдерді таңдай білу: декоративті сапасы, биологиялық өзгешелігі;
7.2.3.12
көлеміне қарай ұрықты отырғызу тереңдігін білу;
7.2.3.13 бір жылдық гүлді өсімдіктерді күту ережелерін білу;
7.2.3.14
көптеген жас бұтақтардың жан-жағына бір жылдық гүлді өсімдіктерді отырғызу туралы білу: себеп-салдары;
7.2.3.15
өсімдіктің толық дамыған өлшемінің қатардағы өсімдіктер арасындағы қашықтықты білу
8.2.3.1 ашық жерлерде өсірілетін (космея, василек, дельфиниум, иберис) гүлдер туралы білу;
8.2.3.2 ұрықтың жетілгенің білу 8.2.3.3 гүлді өсімдіктердің өсіп-өнетін ұрықтарды жинау амалдарын білу ;
8.2.3.4 гүлді өсімдікті екі жылдық цикломмен, мысалы, маргаритка, анютты глазок және көпжылдық өсімдікпен гүлді безендіруде қолданылатын екі жылдық ретінде салыстыру;
8.2.3.2 жетілген ұрықтарды жарық, құрғақ бөлмеге жаюды орындау;
8.2.3.3
көпжылдық гүлді өсімдіктер туралы жалпы түсініктерінің болуы;
8.2.3.4
күз мерзімінде қысқы көпжылдық өсімдіктерді күту ережелерін білу;
8.2.3.5
өсімдіктер құрамын білу: жер асты және жер үсті бөліктерін;
8.2.3.6
Қысқы уақытқа жабуды және жапауды талап ететін көпжылдық гүлдердің түрлерін білу;

10.2.2.6 осознавать зависимость роста растений от источника света;
10.2.2.7 украшать интерьер комнатными растениями и цветами;
10.2.2.8 знать правила длительного сохранения срезанных цветов в вазе;
10.2.2.9 уметь составлять и оформлять цветочные букеты;
10.2.2.10 уметь составлять и оформлять цветы в подарочных корзинах.
2.3 Садовое цветоводство
7.2.3.1 иметь представление о видах крупносемянных однолетних цветковых растений, используемых для посева на газонах и в цветниках;
7.2.3.2 знать характери стику однолетних растений: декоративные качества, продолжительность вегетационного периода, длительность сохранения декоративных качеств;
7.2.3.3 уметь различать виды цветочных растений: культурные и дикорастущие, произрастающие в данной местности, комнатные от садовых;
7.2.3.3 определять созревание семян цветковых растений на примере календулы, бархатцев, настурции;
7.2.3.4. распознавать виды зимующих многолетников от не зимующих многолетников на примере пионов, тюльпанов, хризантем, георгин,;
7.2.3.5 знать названия садовых цветов и растений своего пришкольного участка;
7.2.3.6 выполнять зимние работы на пришкольном участке по очистке садовых дорожек;
7.2.3.7 накапливать снег в цветниках и на клумбах;
7.2.3.8 выполнять весенние работы по очистке клумб и цветников на пришкольном участке;
7.2.3.9 знать цель, правила и приспособления обмолота семян мелкосемянных цветочных растений;
7.2.3.10 уметь заготавливать бумажные пакеты для расфасовки семян;
7.2.3.11 уметь выбирать однолетние цветковые растения для выращивания в местных условиях: декоративные качества, биологические особенности;
7.2.3.12 знать глубину заделки семян при посеве в зависимости от их величины;
7.2.3.13 знать правила ухода за однолетними цветковыми растениями;
7.2.3.14 знать о способности однолетних цветковых растений к образованию многочисленных боковых побегов: причины, последствия;
7.2.3.15 знать зависимость расстояния между растениями в рядке от размеров растения в полном развитии.
8.2.3.1 знать виды цветковых растений, выращенных в открытом грунте (космея, василек, дельфиниум, иберис;
8.2.3.2 знать признаки созревания семян;
8.2.3.3 знать приемы сбора семян с вегетирующих цветочных растений;
8.2.3.4 сравнивать цветковые растения с двулетним циклом развития на примере маргаритки, анютиных глазок и многолетних растений выращиваемых как двулетние, используемые в цветочном оформлении;
8.2.3.2 выполнять сбор созревших семян, укладку их в светлое, проветриваемое помещение, на просушку;
8.2.3.3 иметь общее представление о строении многолетнего цветкового растения;
8.2.3.4 знать правила осеннего ухода за зимующими многолетними цветковыми растениями;
8.​2.​3.​5 знать состав растений: подземная и надземная части;
8.2.3.6 знать виды зимующих многолетних цветковых растений, требующих и не требующих легкого прикрытия на зиму;

8.2.3.7 2-3 түрдегі көпжылдық қысқы өсімдіктердің түрлерін тану;
8.2.3.8
қалалық саябақтар мен қысқы бақтарды күту ережелерін білу;
8.2.3.9
жасыл өсімдіктерді күту бойынша қала шаруашылық жұмыскерлердің міндеттері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.10
ерте көктемгі күтімді талап ететін көпжылдық қысқы гүлді өсімдіктер туралы білу;
8.2.3.11
даланы гүлмен безендіру элементін білу: рабатка, бордюр, тотық отырғызу;
8.2.3.12 мектеп алдын безендіру үшін ашық жерге бір жылдық гүлді өсімдіктерді қолдану;
8.2.3.13
бір жылдық гүлді өсімдіктерден рабатты орналастыру жоспарын құра білу;
8.2.3.14 гүлмен безендіру элементтерін тану
9.2.3.1
көшеттің көмегімен өсірілген жергілікті бір жылдық гүлдің сипатын білу: декоративті сапасы, биологиялық ерекшелігі, ұрықтың жетілуінің мерзімі, ұрықты жинау, құрғақ ұрықты жинау амалдары;
9.2.3.2
бұталардың формасы және жапырағының түсі, тікенектердің саны мен формасы, бүйрек формасында құрылған бұтақтар туралы түсініктерінің болуы;
9.2.3.3
жергілікті жағдаятта көгалдандыру үшін бұталарды білу: қасиеттері, ерекшеленетін белгілері, бұтақтарды күту амалы;
9.2.3.4
бұтақтарды күту үшін құралдар мен бақша арасы және пышақтармен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін білу;

8.2.3.7 распознавать 2-3 вида зимующего многолетнего цветкового растения;
8.2.3.8 знать правила ухода за городским парком и сквером зимой;
8.2.3.9 иметь представление об обязанностях рабочего городского зеленого хозяйства по уходу за территорий зеленых насаждений;
8.2.3.10 знать зимующие многолетние цветковые растения, требующие ранневесеннего ухода, виды ухода;
8.2.3.11 знать элементы цветочного оформления улицы: рабатка, бордюр, групповая посадка;
8.2.3.12 использовать однолетние цветковые растения, выращиваемые посевом семян в открытый грунт, для оформления школьного двора;
8.2.3.13 уметь составлять план размещения рабатки из однолетних цветковых растений;
8.2.3.14 распознавать элементы цветочного оформления.
9.2.3.1 знать характ рис тики однолетних цветковых растений, выращиваемых в местных условиях с помощью рассады: декоративные качества, биологические особенности, сроки созревания семян, подготовка растений к сбору семян, приемы сбора сухих плодов с семенами;
9.2.3.2 иметь представление о строении кустарников, форме и цвете листьев, цветков и соцветий, наличие и форме колючек, цвете побегов, форме почек;
9.2.3.3 знать кустарники для озеленения в местных условиях: свойства, отличительные признаки, приемы ухода за кустарниками;
9.2.3.4 знать инструменты для ухода за кустарниками, правила безопасной работы с садовыми пилой и ножницами;

9.2.3.5 бегония өсіру үшін жер қоспасының құрамын, егу уақыты мен ерекшелігін, ұрық арқылы түйнекті бегониялы ұрық немесе өсіп-өндірудің көмегімен көбейту амалын білу;
9.2.3.6
көп жылдық гүлді өсімдіктердің түрлерін сипатын білу: декаративті сапасы, биологиялық ерекшелігі;
9.2.3.7 ашық жерде өсетін, қыста өсетін және қыстамайтын өсімдікті ((канн, георгин, гладиолус) салыстыру;
9.2.3.8
канн сипатын білу: құрылуы, көбейюі, тамырларын сақтау, қайта отырғызу амалы;
9.2.3.9 отырғызу мерзіміне сай гладиолус пияз текті тұқымын отырғызуға даярлау;

9.2.3.5 знать способы семенного и вегетативного размножения клубневой бегонии через семена, особенностями и сроками посева, составлением земляной смеси для выращивания бегонии;
9.2.3.6 знать характеристики многолетних цветковых растений, виды: декоративные качества, биологические особенности;
9.2.3.7 сравнивать незимующие в открытом грунте растения (канны, георгины, гладиолусы) с зимующими;
9.2.3.8 знать характеристику канн: строение, размножение, сроки выкопки корневища, условия хранения корневища, приемы посадки;
9.2.3.9 подготавливать клубни луковицы гладиолусов на проращивание с соблюдением сроков посадки;

9.2.3.10 қыстамайтын бақша гүлдерін (канн, гладиолус, георгин)сатып алу;
9.3.2.11
ашық жерде қызғалдақты отырғызу ерекшелігін білу: пияз текті түбірді таңдау, отырғызуға даярлау, өсіру үшін жағдаятты таңдау;
9.3.2.12
құлпынай бегониясын өсіру ерекшеліктерін орындау және білу: отырғызу мерзімі, жер қоспасының құрамын, суару, өсімдікті отырғызу орны;
9.2.3.13
жас қыста қыстайтын өсімдіктерді күту ережесін білу: шырша шыбықтарын даярлау ережесі, жабу қалындығы, қыс қарлармен жабу қалындығы;
9.2.3.14 гүлдеу мәдениетінің белгілерін топтастыра білу: өсіру орны, өмір ұзақтығының уақыты, декаративті сапасы, қысқы суыққа төзімділігі;
9.2.3.15 ашық және жабық жерлердегі, бір жылдық бірнеше жылдық, көпжылдық өсімдік гүлдерді ажырату;
9.2.3.16 әдемі гүлдейтін, декартивті жапырақты, кептірілген біржылдық гүлдерді білу;
9.2.3.17 қыстайтын және қысқа төзімсіз көпжылдық өсімдіктер туралы білу

9.2.3.10 производить выкопку не зимующих садовых цветов (канны, гладиолусы, георгины);
9.3.2.11 знать особенности выращивания тюльпана в открытом грунте: отбор луковиц, сроки посадки, подготовка луковиц, выгонке, условия для выращивания растений;
9.3.2.12 знать и выполнять особенности выращивания бегонии клубневой: сроки посева, состав земляной смеси, подкормка, полив, закалка растений;
9.2.3.13 знать правила ухода за молодыми зимующими посадками: правила заготовки елочных веток, толщина слоя укрытия, накопление снега зимой на укрытиях;
9.2.3.14 знать классификационные признаки цветковых культур: место выращивания, длительность жизненного цикла, декоративные качества, отношение к зимним холодам;
9.2.3.15 различать цветковые растения открытого и закрытого грунта, однолетние, двулетние и многолетние;
9.2.3.16 знать однолетние цветковые растения красивоцветущие, декоративно-лиственные, сухоцветы, ковровые;
9.2.3.17 знать многолетние цветковые растения, зимующие и незимующие.

10.2.3.1 теплица, парник, көшет құрылғысы және оны қолдану қызметі, түрлері туралы түсініктерінің болуы;
10.2.3.2 ашық жерде өсетін гүлдерді тану;
10.2.3.3 көп жылдық хризантеманы кесілген шыбықтары арқылы көбейту уақыты мен ережесі сақтау;
10.2.3.4 ұсақ хризанеманың артық бүйір жағындағы шыбықтары мен сабақтарын алып тастау;
10.2.3.5 әртүрлі түрлермен ағаштар мен бұталарды қиюды орындау: формалы, санитарлы, байыптаушы;

10.2.3.1 иметь представление о видах, назначении, использовании, и устройстве теплицы, парника, рассадника;
10.2.3.2 распознавать цветковые растения открытого грунта;
10.2.3.3 производить размножение многолетней хризантемы, черенкования, соблюдая сроки и правила;
10.2.3.4 прищипывать верхушки и пинцировать боковые побеги у мелкоцветковых хризантем;
10.2.3.5 выполнять обрезку деревьев и кустарников различными видами: формовочным, санитарным, омолаживающим

10.2.3.6 көп жылдық және бірнеше жылдық гүлдер мен гүлдейтін бұталарды (сирень, гортензия, пион) күздік және көктемдік отырғызуды орындау;
10.3.2.7
бақша раушан гүлін өсіру шартын білу және орындау: топырақты даярлау, тынайтқышты себу нормасын, ашық жерге отырғызу уақыты мен суару уақыты;
10.3.2.8
ашық ждерде өсіретін раушан гүлдерді жабу ережелерін білу, қысқа жабуды талап ететін: жабуға даярлау, артық бұтақтарын кесу, раушанды жабу, оның үстіне каркас себу;
10. 3.2.9
декаративті бақшада пайдаланылатын жасыл көгалдардың жалпы сипаттарын білу: түрлері (жалпы және шектеулі қолданылатын), маңызы (санитарлы-гигиеналық, мәдени-ағартушылық, архитетуралы-шығармашыл);
10.3.2.10
саябақ, орман саябақтарындағы ағаштар мен бұталарды білу;
10.3.2.11
ағаштар мен бұталарды отырғызу түрлерін білу: массив, топ, аллея, қатар отырғызу, бұтадан жасалған қоршау, жиегі, астығы және түрлер сипаты;

10.2.3.6 выполнять весеннюю и осеннюю посадку многолетних цветов и цветущих кустарников (сирень, гортензия, пионы);
10.3.2.7 знать и выполнять условия выращивания садовых роз: подготовка почвы, нормы внесения удобрений, сроки посадки в открытый грунт, нормы полива, мульчирование;
10.3.2.8 знать правила укрытия роз, выращиваемых в открытом грунте, подлежащие укрытию на зиму: группы, подготовка к укрытию, срезка невызревших побегов, окучивание розы, укладка елового лапника и листьев, устройство над ним каркаса;
10.3.2.9 знать общую характеристику зеленых насаждений, применяемых в декоративном садоводстве: виды (общего и ограниченного пользования), значение (санитарно-гигиеническое культурнопро светительское, архитектурно-художественное)
10.3.2.10 знать деревья и кустарники в паре, лесопарке, саду, сквере;
10.3.2.11 знать виды посадок деревьев и кустарников: массив, группа, аллея, рядовая посадка, одиночный, живая изгородь. опушка, подлесок, характеристика видов;

10.3.2.12 ағаштар мен бұтақтардың түрлерін білу: жапырақты және қылқан жапырақты, жергілікті ағаш түрлерін; бұл өсімдіктердің сыртқы келбетідегі ерекшеліктерін және сипаттарын;
10.3.2.13
бұтақтар мен ағаштарды жапырақтары, тамыры, формасы және ерекше белгілері бойынша анықтай білу;
10.3.2.14 бақшаны декаративтену бойынша жұмысты орындау;
10.3.2.15
ағаш және бұтақтармен көгалдандыру бойынша жапырақтар мен ұрықтарды таңдауды іске асыру;
10.3.2.16
гербарии жасау үшін ағаштар мен бұтақтардың жапырақтарын кептіру және ұрықтарын өсіп-өнгенің білдіретін белгілерді білу;
10.3.2.17
сырықпен қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтай отырып, биік ағаштардың жапырақтары мен ұрықтарын жинау амалдарын білу;

10.3.2.12 знать породы деревьев и кустарников: лиственные и хвойные, породы местных деревьев; характеристику внешнего строения и отличительных признаков этих растений;
10.3.2.13 уметь определять деревья и кустарники по листьям, плодам, побегам коры, форме кроны и разным отличительным признакам;
10.3.2.14 выполнять работы по декоративному садоводству;
10.3.2.15 уметь осуществлять сбор семян плодов и листьев с деревьев и кустарников, используемых в озеленении;
10.3.2.16 знать признаки созревания плодов и семян деревьев и кустарников, способы засушивания листьев для изготовления гербария;
10.3.2.17 знать способы сбора семян и листьев с высоких деревьев с помощью шеста, правила безопасной работы;

10.3.2.18 ағаштар мен бұтақтардың көшеттерін құруды білу: тамыр бөлігінің орналасуы, тамырлардың вертикалды және горизанталды орналасуы;
10.3.2.19 ағаштар мен бұталарды отырғызу ережесін білу: топырақты даярлау, органикалық тыңайтқыштарды қолдану;
10.3.2.15
бау бақша құрылыс стилін (тұрақты, ландшафт. аралас) білу
2.4 Практикалық қайталау
7.2.4.1
үй өсімдіктерін (топырақты қопсыту, суару) күтуді жүргізу;
7.2.4.2 біржылдық ірі ұрықты өсімдіктерді (қызғалдақ, ноготков, настурций) отырғызу үшін орынды таңдай білу;
7.2.4.3 гүлзарлар қатарының өлшемі бойынша топырақты күрекпен қопсыту;
7.2.4.4 маркер немесе жіптің көмегімен қатарларды белгілеуді іске асыра алу;
7.2.4.5 егістік қатарын тереңдетуді іске асыра алу;
7.2.4.6 гүлдердің ұрықтарын орналастыру жәгне салуды іске асыра алу;
7.2.4.7 бөлме гүлдерінің сары бояуын қалыптастыру және кесуді жүргізе алу;
7.2.4.8 мектеп алаңындағы бір жылдық гүлдердің ұрықтарын жинауды орындау
8.2.4.1 үй гүлдерін қайта отырғызу үшін топырақты даярлау;
8.2.4.2 бөлме өсімдіктерін қажет болған жағдайда қайта отырғызу немесе қайта егуді орындау;
8.2.4.3 көпжылдық гүлдер мен гүлдейтін бұтақтарды күзгі және көктемгі күтуді орындау;
8.2.4.4 жіңіщке өсімдіктерді өңделген алаңға бағыттауды орындау;
8.2.4.5
өлшеу лентасы, жіп, маркедің көмегімен егіс қатарларын өлшеуді орындау;
8.2.4.6
өсімдік арасын және жан-жағындағы топырақты қопсыту;
8.2.4.7 шыбықтарын торларға байлай алу;
8.2.4.8 қол құралдармен рабаттың жан-жағын безендіру;
8.2.4.9
егіс кереуеттерін орналастыру
9.2.4.1 зиянкестер мен ауруды алдын алу үшін бөлме гүлдеріне ерітінділерді дайындау;
9.2.4.2 бөлме гүлдерінің жақсы өсуі үшін ерітінділерді даярлау және қолдану;
9.2.4.3 бөлме шартында петуния дәндерін өсіру;
9.2.4.4 петунияны отырғызу үшін көшеттеу жәшігін даярлау;
9.2.4.5 егу үшін жәшіктерді даярлау: топырақ қоспасын араластыру, топырақты суару, жылы бөлмеде жәшікті жылыту, маркерменмен егіс қатарын белгілеу, түбіне таза құмды себу, топырақпен жабу, ұрықты суару, пленкамен жабу;
9.2.4.6 қысқы сақтауға жүгері тұқымды тамырдың даярлығын тексеру;
9.2.4.7 гүлдерді бөлу, тік бұрыш және тік төрт бұрышқа бөлу бойынша жұмыс жүргізе алу;
9.2.4.8 минералды тыңайтқыштармен танысу үшін магазиндерге экскурсия жасауды жүзеге асыра алу
10.2.4.1 көпжылдық пияз текті гүлдерді (қызғалдақ, нарциссы, лилии) күзгі отырғызуды орындау;
10.2.4.2 ірі өсімдіктерді көбейту үшін оларды қайта бөліп алуды орындау;
10.2.4.3 көпжылдық гүлдер мен гүлдейтін бұтақтарды күзгі және көктемгі егуді орындау;
10.2.3.4
ашық жерде өсетін раушандарды жабуды орындау;

10.3.2.18 знать строение саженца дерева и кустарника: расположение корневой шейки, корни вертикальные и горизонтальные;
10.3.2.19 знать правила посадки дерева и кустарника: подготовка почвы, использование органических удобрений;
10.3.2.15 знать стили садово-паркового строительства (регулярный, пейзажный. Смешанный)
2.4 Практическое повторение
7.2.4.1 производить уход за комнатными растениями (рыхление верхнего слоя почвы, полив, мытье поддонов);
7.2.4.2 уметь выбирать место в цветнике для посева крупносемянных однолетних цветковых растений (ноготков, настурций);
7.2.4.3 вскапывать почвы лопатой по разметке размера цветочных гряд;
7.2.4.4. осуществлять разметку рядков с помощью маркера или веревки;
7.2.4.5 осуществлять углубление посевных рядков;
7.2.4.6 осуществлять раскладку в рядки и заделку цветочных семян;
7.2.4.7 производить обрезку и формирование кроны комнатных растений;
7.2.4.8 выполнять сбор семян однолетних цветов на пришкольном участке
8.2.4.1 составлять почвенную смесь для посадки комнатных растений;
8.2.4.2 выполнять необходимую пересадку или перевалку комнатных растений;
8.2.4.3 выполнять осенний и весенний уход за зимующими многолетними цветами и цветущими кустарниками;
8.2.4.4 выполнять прореживание растений с ориентировкой на образцово обработанный участок;
8.2.4.5 выполнять разметку рядов с помощью веревки или маркера, колышков и мерной ленты;
8.2.4.6 рыхлить почву в междурядьях и вокруг растений;
8.2.4.7 подвязывать стебли к колышкам;
8.2.4.8 оформлять края рабатки подручными средствами;
8.2.4.9 размечать посевные грядки
9.2.4.1 приготавливать к применению растворы для профилактики комнатных растений от болезней вредителей;
9.2.4.2 приготавливать и применению растворы для улучшения роста и цветения комнатных растений;
9.2.4.3 выращивать петунию круп ноцветковую в комнатных условиях;
9.2.4.4 подготовить пикировочный ящик к посадке петунии;
9.2.4.5 подготовить ящики для посевов: набивка земляной смесью, полив почвы, прогревание ящиков в теплом помещении, разметка посевных рядков маркером, насыпка на дно чистого речного песка, раскладка, заделка песком или почвой, полив семян, укрытие пленкой;
9.2.4.6 проверять сохранность корнеклубней заложенных на зимнее хранение;
9.2.4.7 выполнять работы по разбивке цветника, разбивке пря моугольной или квадратной клумбы;
9.2.4.8 совершить экскурсию в магазин с целью ознакомления с ассортиментом минеральных удобрений
10.2.4.1 выполнять осеннюю посадку многолетних садовых луковичных цветов (тюльпаны, нарциссы, лилии);
10.2.4.2 выполнять деление взрослых комнатных растений для размножения;
10.2.4.3 выполнять весеннюю и осеннюю посадку многолетних садовых цветов и цветущих кустарников;
10.2.3.4 уметь выполнять укрытие роз, выращиваемых в открытом грунте;

10.2.3.5 бақша саябақ орындарында ағаштар мен бұталарды отырғызуды орындау;
10.2.3.6 ашық жерде және горшокта гүлді өсімдіктерді өсіру үшін жер қоспасын даярлай алу;
10.2.3.7 бақшада мезгілмен жұмыс жүргізуді орындау: күзгі жапырақтарды тазалау, жолдарды тазалау, раушан гүлдерге және жас қыстық өсімдіктер мен гүлдер беттеріне қар жабу, құрғақ бұтақтарды кесу, бұтақтар жан-жағына топырақты себу уборка осенних;
10.2.3.8 жолдар мен алаңдарды жөндеуді іске асыра алу
3) 3-бөлім "Еңбек құралдарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек құралдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2
жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу;
7.3.1.3 мұғалімнің көмегімен "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшелігін анықтау және меңгеру;
7.3.1.4 оқыған терминдерді сөздік есепте қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.1.5 еңбек жағдаяттарына (жұмысқа берілетін тапсырма)бағдарлана алу, нұсқаулықтарды есте сақтай алу;
7.3.1.6 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыстың сапасын тексеру; 8.3.1.3 "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшелігін тұсіну және білімін көрсету;
8.3.1.4 сөзінде техникалық терминдерді қолдану;
8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.1.6 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.1.7 тапсырманы орындаудың реттілігін жоспарлау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау;
9.3.1.4 оқу-еңбек топтарына жемісті қосыла білу
10.3.1.1
өз жұмыс қызметін өзбетінше адекватты бағалау;
10.3.1.2 жеке тұлғалық құзыреттілік деңгейіне кәсіби талаптарды қою;заманауи өмірдің талабы ретінде еңбек қызметін әдетке алу;
10.3.1.3 орындалған жұмысты өзбетінше талдауды орындау;
10.3.1.4 жұмысты орындаудың техникалық кезектілігін құру;
10.3.1.5 кәсіби қимыл дағдылары қалыптасқан
3.2. Өзбетінше жұмыс.
(болжамды тізім).

10.2.3.5 выполнять посадку деревьев и кустарников в садово-парковых зонах;
10.2.3.6 подготавливать земляные смеси для выращивания цветковых растений в горшках и в открытом грунте;
10.2.3.7 выполнять сезонные работы в саду: уборка осенних листьев, очистка дорожек, набрасывание снега на укрытия роз и на молодые посадки зимующих многолетних цветковых растений, обрезка сухих стеблей с кустов, прореживание посадок, обрезка побегов, перекопка почвы вокруг кустов;
10.2.3.8 осуществлять ремонт дорожек и площадок.
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда.
7.​3.​1.​1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.​3.​1.​2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.​3.​1.​3 изучать и определять особенности предмета "Цветовод - озеленитель" с помощью учителя;
7.​3.​1.​4 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.​3.​1.​5 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.​3.​1.​6 применять полученные знания в практической деятельности.
8.​3.​1.​1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.​3.​1.​2 проверять качество выполненной работы;
8.​3.​1.​3 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Цветовод - озеленитель"
8.​3.​1.​4 употреблять в речи техническую терминологию
8.​3.​1.​5 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.​3.​1.​6 стремиться подробно анализировать свою работу по вопросам учителя и самостоятельно;
8.​3.​1.​7 планировать последовательность выполнения задания.
9.​3.​1.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.​3.​1.​2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.​3.​1.​3 презентовать готовую работу всему классу;
9.​3.​1.​4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы
10.​3.​1.​1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.​3.​1.​2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции; иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.​3.​1.​3 самостоятельно выполнять анализ выполненной работы;
10.​3.​1.​4 составлять технологическую последовательность выполнения работы;
10.​3.​1.​5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)

7.3.2.1 бөлме өсімдіктерін күтуді (топырақтың беткі бөлігін қопсытусімдіктерін күту;
7.3.2.2 бөлме гүлінің сары бояуын қалыптастыру және кесуді іске асыра алу (пеларгония);
7.3.2.3 бақша мәдениет гүлдерінің ұрықтарын отырғызуды орындау
8.3.2.1 хлорофитумды қайта отырғызу үшін топырақ қоспа құрамын құрудыта отырғ;
8.3.2.2 фиалка гүлін отырғызу үшін бөліп алуды орындау;
8.3.2.3 бөлме өсімдіктерін қажет болған жағдайда қайта отырғызуды орындау
9.3.2.1 зиянкесірлерден алдын алу үшін ерітінді даярлау және қолдану;
9.3.2.2 бөлме өсімдіктерінің жылдам өсуі үшін ерітінді даярлау және қолдана алу;
9.3.2.3 бақша мәдениет гүлдер көшеттерін сұрыптауды орындау
10.3.2.1 бақша пияз текті тұқымы бар көпжылдық гүлдерді (қызғалдақ, нарцис, гиацинт) күздік отырғызуды орындау;
10.3.2.2 көбейту үшін үлкен бөлме өсімдіктерін (алоэ, спатифиллум) бөлуді орындау;
10.3.2.3 қайта өсіп шығу үшін көпжылдық гүлді (канны, георгины) отырғызуды орындау;
10.3.2.4 ағаштар мен бұтақтарды отырғызуды іске асыра алу
null3.3 Қорытынды жұмыс.
(оқу жылына)
7.3.3.1
мұғалімнің таңдауы бойынша (дифференциалды) қорытынды практикалық жұмыс орындау
8.3.3.1 мұғалімнің таңдауы бойынша (дифференциалды) қорытынды практикалық жұмыс орындау
9.3.3.1
емтиханда орындалатын және еңбек бойынша біртекті жұмысты өзбетінше орындау
10.3.3.1 емтиханда орындалатын және еңбек бойынша біртекті жұмысты өзбетінше орындау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Гүл өсіру және көгалдандыру" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 мұғалімнің көмегімен "Гүл өсіру мен көгалдандыру" пәнінің ерекшелігін анықтау және меңгеру;
7.1.1.2 "Гүл өсіру және көгалдандыру" кәсібінің ерекшелігімен танысу
1.5 ҚР-ның этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 гүл өсіру кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, киім формасы, киім этикасы туралы түсініктерінің болуы
1.2 Құралдар мен жабдықтар
7.1.2.1 бөлме өсімдіктерін күту бойынша топырақты қопсыту үшін шашыратқыштар су құйғыш, ағаш колышки, қайшыны қолдану
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
7.1.3.1 суғарғышпен, қайшымен топырақты жұмсарту үшін пульве, лизатормен, қысқа қазық қауіпсіз жұмыс істеу ережелері туралы түсініктерінің болуы

7.​3.​2.​1 выполнить уход за комнатным растением (рыхление верхнего слоя почвы, полив, мытье поддона);
7.​3.​2.​2 произвести обрезку и формирование кроны комнатного растения (пеларгония);
7.​3.​2.​3 выполнять посев семян садовых цветочных культур
8.​3.​2.​1 выполнять составление почвенной смеси для посадки хлорофитума;
8.​3.​2.​2 выполнять деление фиалки на розетки и их посадка;
8.​3.​2.​3 выполнять необходимые пересадки и перевалки комнатных растений
9.​3.​2.​1 приготовить и применить раствор для профилактик и комнатных растений от вредителей;
9.​3.​2.​2 приготовить и применить раствор для улучшения роста и цветения комнатных растений;
9.​3.​2.​3 выполнить пикировки рассады садовых цветочных культур.
10.​3.​2.​1 выполнить осеннюю посадку многолетнего садового луковичного цветка (тюльпан, нарцис, гиацинт);
10.​3.​2.​2 выполнить деление кустов взрослых комнатных растений для размножения (алоэ, спатифиллум);
10.​3.​2.​3 выполнить посадку многолетних цветов для прорастания (канны, георгины );
10.​3.​2.​4 осуществлять посадку деревьев и кустарников
3.3 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
7.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
8.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
9.​3.​3.​1 самостоятельная работа равнозначная по трудности и исполнению экзаменационной
10.​3.​3.​1 самостоятельная работа , равнозначная по трудности и исполнению экзаменационной
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Цветовод- озеленитель" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособления.
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 изучать и определять особенности предмета "Цветовод -озеленитель" с помощью учителя;
7.1.1.2 знакомиться с особенностью профессии "Цветовод - озеленитель"
1.5 Этика и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения в кабинете цветоводства, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
1.2 Инструменты и приспособления
7.1.2.1 применять при выполнении работ по уходу за комнатными растениями пульверизаторы, лейки, деревянные колышки для рыхления почвы, ножницы
1.3 Правила безопасной работы
7.1.3.1 иметь представление о правилах безопасной работы пульверизатором, колышками для рыхления почвы, ножницами, лейками

1.4 Мектеп алды алаңы
7.1.4.1 мектеп алды алаңында экскурсия жасау кезінде эстетиканы сақтау туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.1.4.2 мектеп территориясына түскен жапырақтарды тазалауды орындау
2. Еңбек құралдарын дайындау технологиялары
2.1 Топырақпен жұмыс
7.2.1.1 топырақ қасиеттері туралы жалпы түсініктерінің болуы: түсі мен құнарлылығы;
7.2.1.2 сазды және құмды топырақты
ажырату; түрі, қасиеті, белгілері
2.2 Бөлмеде гүл отырғызу
7.2.2.1 "бөлме өсімдіктері" ұғымын анықтауды түсіну;
7.2.2.3 гүлді өсімдіктердің мүшелері туралы жалпы түсініктерінің болуы;
7.2.2.4 бөлме өсімдіктерін күтуді орындау: сарғайған жапырақты алып тастау, суару, желдету, су шашу, тұзды бөліктерін топырақтың жан-жағын тазарту
2.3 Бақшада гүл өсіру
7.2.3.1 гүлзар мен көгалдарға егілетін бір жылдық ірі ұрықты өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.2 бір жылдық өсімдіктердің сипатын білу: декоративті сапасы, өсіп-өну кезеңі, декаративті сапаны сақтау ұзақтығы;
7.2.3.3 гүлді өсімдіктердің түрлерін ажырату:, мәдениеті және әдемілікке арналған бақша гүлдерден бөлме гүлдерін;
7.2.3.3 календула, бархатцев, настурции гүлді өсімдіктердің ұрықтарының жетілуін анықтау;
7.2.3.4 қыстайтын және қысқа төзімді емес көпжылдық гүлдерді, мысалы, пион, қызғалдақ, хризантем, георгин тану
2.4 Практикалық қайталау
7.2.4.1 үй өсімдіктерін (топырақты қопсыту, суару) күтуді жүргізу;
7.2.4.2 біржылдық ірі ұрықты өсімдіктерді (қызғалдақ, ноготков, настурций) отырғызу үшін орынды таңдай білу;
7.2.4.3 гүлзарлар қатарының өлшемі бойынша топырақты күрекпен қопсыту
3. Еңбек құралдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек құралдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 мұғалімнің көмегімен "Гүл өсіру мен көгалдандыру" пәнінің ерекшелігін анықтау
3.2 Өзбетінше жұмыс (болжамды тізім)
7.3.2.1 бөлме өсімдіктерін күтуді (топырақтың беткі бөлігін қопсыту, суару) орындау;
7.3.2.2 бөлме гүлінің сары бояуын қалыптастыру және кесуді іске асыра алу (пеларгония)
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Гүл өсіру мен көгалдандыру" пәнінің ерекшелігін анықтау және меңгеру;
7.1.1.3 "Гүл өсіру және көгалдандыру" кәсібінің ерекшелігімен танысу
1.5 ҚР-ның этика және еңбек заңнамасы
7.1.5.1 гүл өсіру кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, киім формасы, киім этикасы туралы түсініктерінің болуы
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
7.1.3.1 суғарғышпен, қайшымен топырақты жұмсарту үшін пульве, лизатормен, қысқа қазық қауіпсіз жұмыс істеу ережелері туралы түсініктерінің болуы

1.4 Пришкольный участок
7.1.4.1 иметь общее представление об эстетике пришкольного участка; экскурсия по пришкольному участку;
7.1.4.2 выполнять уборку дорожек от опавших листьев на территории школы
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Работа с почвой
7.2.1.1 иметь общее представление о свойствах почвы: цвет и плодородность;
7.2.1.2 различать глинистые и песчаные почвы; виды, признаки, свойства;
2.2 Комнатное цветоводство
7.2.2.1 понимать определение понятия "комнатное растение";
7.2.2.2 знать строение цветкового растения;
7.2.2.3 иметь общее представление об органах цветкового растения;
7.2.2.4 выполнять уход за комнатными растениями: удаление пожелтевших листьев, полив, опрыскивание, рыхление верхнего слоя почвы, удаление солевого налета с краев горшка, мытье поддонов
2.3 Садовое цветоводство
7.2.3.1 иметь представление о видах крупносемянных однолетних цветковых растений, используемых для посева на газонах и в цветниках;
7.2.3.2 знать характеристику однолетних растений: декоративные качества, продолжительность вегетационного периода, длительность сохранения декоративных качеств;
7.2.3.3 уметь различать виды цветочных растений: культурные и дикорастущие, произрастающие в данной местности, комнатные от садовых;
7.2.3.4 уметь заготавливать бумажные пакеты для расфасовки семян;
2.4 Практическое повторение
7.2.4.1 производить уход за комнатными растениями (рыхление верхнего слоя почвы, полив, мытье поддонов);
7.2.4.2 производить обрезку и формирование кроны комнатных растений;
7.2.4.3 выполнять сбор семян однолетних цветов на пришкольном участке.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 определять особенности предмета "Цветовод - озеленитель" с помощью учителя;
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень).
7.3.2.1 выполнить уход за комнатным растением (рыхление верхнего слоя почвы, полив, мытье поддона);
7.3.2.2 произвести обрезку и формирование кроны комнатного растения (пеларгония).
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособления.
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Цветовод - озеленитель" с помощью учителя;
7.1.1.3 знакомиться с особенностью профессии "цветовод"
1.5 Этика и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.5.1 иметь представление о правилах поведения в кабинете цветоводства, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
1.3 Правила безопасной работы
7.1.3.1 иметь представление о правилах безопасной работы пульверизатором, колышками для рыхления почвы, ножницами, лейками

8.1.1.2 "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу
1.5 Этика және еңбек заңнамасы
8.1.5.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас пен еңбек мәдениеті туралы түсініктерінің болуы
1.2 Құралдар мен жабдықтар
8.1.2.1 гүлді өсімдіктерді кесу барысында секторларды қолдану, мектеп алаңдарындағы топырақты копсыту кезінде күректі пайдалану, гүлзарлар мен гүл бақшаларының топырақтарын тегістеу барысында тырнаны қолдану
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
8.1.3.1 тырна, күрек, сыпырғыш, бақша қайшылармен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
1.4 Мектеп алды алаңы
8.1.4.1 мектеп аланындағы гулзарлар мен гүл бақшаларында өсетін гүлдердің атын білу
2. Еңбек құралдарын дайындау технологиялары
2.1 Топырақпен жұмыс
8.2.1.1 топырақ ылғалдылығын тексеру;
8.2.1.2 құмды және сазды топырақты ажырата білу
2.2 Бөлмеде гүл өсіру
8.2.2.1 адам өміріндегі жасыл өсімдіктің рөлін түсіну;
8.2.2.2 бүгінгі және өткен күндегі өсімдіктің өсуі туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.3 негізгі бөлме өсімдіктері туралы түсініктерінің болуы;
8.2.2.4 бөлме өсімдіктерін күту ережелерін сақтау
2.3 Бақшада гүл өсіру
8.2.3.1 ашық жерлерде өсірілетін (космея, василек, дельфиниум, иберис) гүлдер туралы білу;
8.2.3.2 ұрықтың жетілгенің білу;
8.2.3.3гүлді өсімдіктердің өсіп-өнетін ұрықтарды жинау амалдарын білу;
8.2.3.4 гүлді өсімдікті екі жылдық цикломмен, мысалы, маргаритка, анютты глазок және көпжылдық өсімдікпен гүлді безендіруде қолданылатын екі жылдық ретінде салыстыру;
8.2.3.2 жетілген ұрықтарды жарық, құрғақ бөлмеге жаюды орындау;
8.2.3.3 көпжылдық гүлді өсімдіктер туралы жалпы түсініктерінің болуы;
8.2.3.4 күз мерзімінде қысқы көпжылдық өсімдіктерді күту ережелерін білу;
8.2.3.5 өсімдіктер құрамын білу: жер асты және жер үсті бөліктерін
2.4 Практикалық қайталау
8.2.4.1 үй гүлдерін қайта отырғызу үшін топырақты даярлау;
8.2.4.2 бөлме өсімдіктерін қажет болған жағдайда қайта отырғызу немесе қайта егуді орындау;
8.2.4.3 көпжылдық гүлдер мен гүлдейтін бұтақтарды күзгі және көктемгі күтуді орындау;
8.2.4.4 жіңіщке өсімдіктерді өңделген алаңға бағыттауды орындау
3. Еңбек құралдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек құралдарын талдау және бағалау
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.1.4 сөзінде техникалық терминдерді қолдану
3.2 Өзбетінше жұмыс (болжамды тізім)
8.3.2.1. хлорофитумды қайта отырғызу үшін топырақ қоспа құрамын құруды орындау
2-тоқсан

8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Цветовод - озеленитель"
1.5 Этика и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.1.5.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
1.2 Инструменты и приспособления
8.1.2.1 использовать секаторы, при обрезке цветочных растений, лопаты при вскапывании почвы на пришкольном участке, грабли для выравнивания почвы на клумбах и в цветниках
1.3 Правила безопасной работы
8.1.3.1 соблюдать правила безопасной работы садовыми ножницами, с секатором, лопатой, веником, граблями
1.4 Пришкольный участок
8.1.4.1 знать цветочные растения произрастающих на клумбах и цветниках пришкольного участка
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Работа с почвой
8.2.1.1 уметь проверять влажность почвы;
8.2.1.2 уметь определять песчаную и глинистую почвы;
2.2 Комнатное цветоводство.
8.2.2.1 понимать роль зеленых растений в жизни человека;
8.2.2.2 иметь представление о комнатных растениях вчера и сегодня;
8.2.2.3 иметь представление об основных группах комнатных растений;
8.2.2.4 соблюдать правила ухода за комнатными растениями;
2.3 Садовое цветоводство
8.2.3.1 знать виды цветковых растений, выращенных в открытом грунте (космея, василек, дельфиниум, иберис;
8.2.3.2 знать признаки созревания семян;
8.2.3.3 знать приемы сбора семян с вегетирующих цветочных растений;
8.2.3.4 сравнивать цветковые растения с двулетним циклом развития на примере маргаритки, анютиных глазок и многолетних растений выращиваемых как двулетние, используемые в цветочном оформлении;
8.2.3.2 выполнять сбор созревших семян, укладку их в светлое, проветриваемое помещение, на просушку;
8.2.3.3 иметь общее представление о строении многолетнего цветкового растения;
8.2.3.4 знать правила осеннего ухода за зимующими многолетними цветковыми растениями;
8.2.3.5 знать состав растений: подземная и надземная части;
2.4 Практическое повторение
8.2.4.1 составлять почвенную смесь для посадки комнатных растений;
8.2.4.2 выполнять необходимую пересадку или перевалку комнатных растений;
8.2.4.3 выполнять осенний уход за зимующими многолетними цветами и цветущими кустарниками;
8.2.4.4 выполнять прореживание растений с ориентировкой на образцово обработанный участок;
3. Анализ и оценивание предметов труда.
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество выполненной работы;
8.3.1.4 употреблять в речи техническую терминологию
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)
8.3.2.1 выполнять составление почвенной смеси для посадки хлорофитума
8.3.2.2 деление фиалки на розетки и их посадка
8.3.2.3 выполнение необходимой пересадки и перевалки комнатных растений
2 четверть

1.4 Мектеп алды алаңы
9.1.4.1 мектеп гүлзаралары мен гүл бақшаларында өсетін гүлдерді (бір жылдық және көпжылдық) атын білу және күте білу;
9.1.4.3 гладиолус гүлінің түпкі ұрығының өсіп жетілу белгілерін, жинау, күту шарттарын,сақтау мерзімін анықтау;
9.1.4.4. мектеп алаңындағыдекаративті өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек құралдарын дайындау технологиялары
2.1 Топырақпен жұмыс
9.2.1.1 гүл отырғызуға топырақты қазу;
9.2.1.2 ағаштың жанг-жағындағы топырақты қазу;
9.2.1.3 гүлзарды көп жыл пайдалану үшін топырақты даярлау;
9.2.1.4 алаңды қоқыстан тазалау, топырақты қопсыту, көпжылдық арамшөптің тамырларын таңдау; жылу;
9.2.1.5 қауіпсіздік техникасын сақтау арқылы тырнаны қолданумен көгалға шқптерді отырғызуға даярлау
2.2 Бөлмеде гүл өсіру
9.2.3.1 көшеттің көмегімен өсірілген жергілікті бір жылдық гүлдің сипатын білу: декоративті сапасы, биологиялық ерекшелігі, ұрықтың жетілуінің мерзімі, ұрықты жинау, құрғақ ұрықты жинау амалдары;
9.2.3.2 бұталардың формасы және жапырағының түсі, тікенектердің саны мен формасы, бүйрек формасында құрылған бұтақтар туралы түсініктерінің болуы;
9.2.3.3 жергілікті жағдаятта көгалдандыру үшін бұталарды білу: қасиеттері, ерекшеленетін белгілері, бұтақтарды күту амалы
2.3 Бақшада гүл өсіру
9.2.3.1 көшеттің көмегімен өсірілген жергілікті бір жылдық гүлдің сипатын білу: декоративті сапасы, биологиялық ерекшелігі, ұрықтың жетілуінің мерзімі, ұрықты жинау, құрғақ ұрықты жинау амалдары;
9.2.3.2 бұталардың формасы және жапырағының түсі, тікенектердің саны мен формасы, бүйрек формасында құрылған бұтақтар туралы түсініктерінің болуы;
9.2.3.3 жергілікті жағдаятта көгалдандыру үшін бұталарды білу: қасиеттері, ерекшеленетін белгілері, бұтақтарды күту амалы;
9.2.3.4 бұтақтарды күту үшін құралдар мен бақша арасы және пышақтармен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін білу;
9.2.3.5 бегония өсіру үшін жер қоспасының құрамын, егу уақыты мен ерекшелігін, ұрық арқылы түйнекті бегониялы ұрық немесе өсіп-өндірудің көмегімен көбейту амалын білу
null2.4 Практикалық қайталау
9.2.4. 1 зиянкестер мен ауруды алдын алу үшін бөлме гүлдеріне ерітінділерді дайындау;
9.2.4.2 бөлме гүлдерінің жақсы өсуі үшін ерітінділерді даярлау және қолдану;
9.2.4.3 бөлме шартында петуния дәндерін өсіру;
9.2.4.4 петунияны отырғызу үшін көшеттеу жәшігін даярлау
3. Еңбек құралдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек құралдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
3.2 Өзбетінше жұмыс (болжамды тізім)

1.4 Пришкольный участок
9.1.4.1 ухаживать за цветковыми растениями (однолетними и многолетними) растущие на школьных клумбах и в цветниках и называть их;
9.1.4.3 определять признаки созревания клубнелуковиц гладиолуса, сроки уборки, условия хранения;
9.1.4.4 иметь представление о декоративных растениях на пришкольном участке
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Работа с почвой
9.2.1.1 очищать участок от мусора, вскапывать почву, выбирать корневища многолетних сорняков, вносить компост;.
9.2.1.2 знать характеристику почвенных удобрений: значение, виды (органические и минеральные), разница между видами;
9.2.1.3 знать виды органических удобрений: навоз, торф, птичий помет, компост;
9.2.1.4 знать перегной: получение, назначение приготовление компоста;
9.2.1.5 знать виды органических удобрений, применяемых в цветоводстве
2.2 Комнатное цветоводство.
9.2.2.1 выращивать комнатные растения;
9.2.2.2 производить перевалку и пересадку комнатных растений;
9.2.2.3 иметь представление о черенковании как способности развиваться из активной части
2.3 Садовое цветоводство
9.2.3.1 знать характеристики однолетних цветковых растений, выращиваемых в местных условиях с помощью рассады: декоративные качества, биологические особенности, сроки созревания семян, подготовка растений к сбору семян, приемы сбора сухих плодов с семенами;
9.2.3.2 иметь представление о строении кустарников, форме и цвете листьев, цветков и соцветий, наличие и форме колючек, цвете побегов, форме почек;
9.2.3.3 знать кустарники для озеленения в местных условиях: свойства, отличительные признаки, приемы ухода за кустарниками;
9.2.3.4 знать инструменты для ухода за кустарниками, правила безопасной работы с садовыми пилой и ножницами;
9.2.3.5 производить выкопку не зимующих садовых цветов (канны, гладиолусы, георгины);
2.4 Практическое повторение .
9.2.4.1 приготавливать к применению растворы для профилактики комнатных растений от болезней вредителей;
9.2.4.2 приготавливать к применению растворы для улучшения роста и цветения комнатных растений;
9.2.4.3 выращивать петунию крупноцветковую в комнатных условиях;
9.2.4.4 подготовить пикировочный ящик к посадке петунии;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
3.2 Самостоятельная работа (примерный перечень)

9.3.2.1 зиянкесірлерден алдын алу үшін ерітінді даярлау және қолдану;
9.3.2.2 бөлме өсімдіктерінің жылдам өсуі үшін ерітінді даярлау және қолдана алу;
9.3.2.3 бақша мәдениет гүлдер көшеттерін сұрыптауды орындау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2. "Гүл өсіру және көгалдандыру" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өзбетінше меңгеруге ұмтылу
null1.5 Этика және еңбек заңнамасы
9.1.5.1 жұмысқа орналасу кезіндегі сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну, түйіндеме дайындау, жұмысқа қабылдау туралы өтініш жасай білу;
9.1.5.2 еңбек келісімшартындағы еңбекті қорғау, қызметкерлер мен жұмыскерлердің міндеттері мен негізгі тережелері туралы түсініктерінің болуы
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
9.1.3.2 мектеп алдындағы алаңындағы гүл өсіру кабинетіндегі жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс жасау ережесін білу
1.4 Мектеп алды алаңы
9.1.4.4 мектеп алаңындағы декаративті өсімдіктер туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек құралдарын дайындау технологиялары
2.1 Топырақпен жұмыс
9.2.1.1 гүл отырғызуға топырақты қазу;
9.2.1.2 ағаштың жанг-жағындағы топырақты қазу;
9.2.1.3 гүлзарды көп жыл пайдалану үшін топырақты даярлау;
9.2.1.4 алаңды қоқыстан тазалау, топырақты қопсыту, көпжылдық арамшөптің тамырларын таңдау; жылу.
9.2.1.5 қауіпсіздік техникасын сақтау арқылы тырнаны қолданумен көгалға шқптерді отырғызуға даярлау;
9.2.1.6 көгал шөптерін отырғызуды жүргізу
2.2 Бөлмеде гүл
өсіру
9.2.2.1. бөлме өсімдіктерін өсіру;
9.2.2.2. бөлме өсімдіктерін қайта отырғызу;
9.2.2.3 қысқа шыбықтары арқылы көбейту амалы туралы түсініктерінің болуы, оның белсенді бөлігін көбейту;
9.2.2.4 тіреуіш құралдарын білу: тіреуіш, сетка, каркас, бамбукты таяқ палки, сақиналар;
9.2.2.5 амарилиса, гиппеаструманыпияз текті өсімдікті өсіру;
9.2.2.6 өсімдіктерді минералды тыңайтқыштармен тыңайтуға даярлау;
9.2.2.7 жарықтықпен, терезенің орналасуын ескеру;
9.2.2.8 өсімдіктерге зиян келтіргіштер мен ауруды алдын алу шараларын жүргізу
2.3 Бақшада гүл өсіру
9.2.3.1 көшеттің көмегімен өсірілген жергілікті бір жылдық гүлдің сипатын білу: декоративті сапасы, биологиялық ерекшелігі, ұрықтың жетілуінің мерзімі, ұрықты жинау, құрғақ ұрықты жинау амалдары;

9.3.2.1 приготовить и применить раствор для профилактик и комнатных растений от вредителей;
9.3.2.2 приготовить и применить раствор для улучшения роста и цветения комнатных растений;
9.3.2.3 выполнение пикировки рассады садовых цветочных культур
2 четверть
1.Материало-ведение. Инструменты и приспособления.
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Цветовод - озеленитель"
1.5 Этика и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.1.5.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.5.2 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
1.3 Правила безопасной работы
9.1.3.2 знать правила безопасной работы на рабочих местах на пришкольном участке
1.4 Пришкольный участок
9.1.4.4 иметь представление о декоративных растениях на пришкольном участке
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Работа с почвой
9.2.1.1 знать характеристику почвенных удобрений: значение, виды (органические и минеральные), разница между видами;
9.2.1.2 знать виды органических удобрений: навоз, торф, птичий помет, компост;
9.2.1.3 знать перегной: получение, назначение приготовление компоста;
9.2.1.4 знать виды органических удобрений, применяемых в цветоводстве;
9.2.1.5 знать характеристики минеральных удобрений: виды (азотное, калийное, фосфорное), внешние при знаки, свойства (растворимость в воде, хранение);
9.2.1.6 знать элементы питания для растений, содержащиеся в минеральных удобрениях
2.2 Комнатное цветоводство
9.2.2.1 выращивать комнатные растения;
9.2.2.2 производить перевалку и пересадку комнатных растений;
9.2.2.3 иметь представление о черенковании как способности развиваться из активной части;
9.2.2.4 знать опорные сооружения: стойки, сетки, каркасы, бамбуковые палки, кольца;
9.2.2.5 выращивать луковичные растения на примере амарилиса, гиппеаструма;
9.2.2.6 производить подкормку растений минеральными удобрениями;
9.2.2.7 учитывать значение освещенности, расположение окон;
9.2.2.8 проводить профилактические работы против вредителей и болезней растений;
2.3 Садовое цветоводство
9.2.3.1 знать характерис тики однолетних цветковых растений, выращиваемых в местных условиях с помощью рассады: декоративные качества, биологические особенности, сроки созревания семян, подготовка растений к сбору семян, приемы сбора сухих плодов с семенами;

9.2.4.2 бөлме гүлдерінің жақсы өсуі үшін ерітінділерді даярлау және қолдану
3. Еңбек құралдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек құралдарын талдау және бағалау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
3.3 Қорытынды бақылау жұмысы (оқу жылына
9.3.2.1 зиянкесірлерден алдын алу үшін ерітінді даярлау және қолдану;
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 өзінің кәсби ынтасын ниеті бойынша таныту;
10.1.1.2 заманауи өмірдің шарты ретінде еңбек әрекетін әдетке алу;
10.1.1.3 көгалдандыру кабинетінің құралдарын күту
null1.5 Этика және еңбек заңнамасы
10.1.5.1 оқу-еңбек ету ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.5.2 кәсіби жауапкершілік пен борш туралы түсініктерінің болуы;
10.1.5.3 тарифтік сетке бойынша төлеу түрлері мен көгалдандыру шаруашылығының жұмыскерлерінің біліктілік разрядтары туралы түсініктерінің болуы
1.2 Құралдар мен жабдықтар
10.1.2.1 мұғалімнің қадағалауымен қаланың саябақтарындағы көгалдарды электр шаңсорғышпен қиюды орындау;
10.1.2.2 гүлзарлар мен гүл бақшаларын суғару кезінде замануаи гоферленген суармалы шлангілерді қолдану
1.3 Қауіпсіз жұмыс ережесі
10.1.3.1 гоферленген шлангілермен, өндірістік электрлі газонокосилках қауіпсіз жұмыс жасау техникасын сақтау;
10.1.3.2 электор тоғымен жұмыс істеу талаптары бойынша қауіпсіздік ережелерін сақтау;
10.1.3.3 биік ағаштардан ұрықты жинау кезінде с шестом жұмыс істей білу
1.4 Мектеп алды алаңы
10.1.4.1 мектеп алаңындағы гүлдерді және гүлзарларды қайта отырғызу үшін гүлдерді өсіру;
10.1.4.2 гүлдерді безендіру мен өсімдіктерді таңдау бойынша гүлдердің сипаттау
2. Еңбек құралдарын дайындау технологиялары
2.1 Топырақпен жұмыс
10.2.1.1 отырғызу қатарын алмастыру;
10.2.1.2 хризантеманы отырғызу үшін шұңқырды қазу
2.2 Бөлмеде гүл өсіру
10.2.2.1 бөлме өсімдіктерін жапырақтары немесе сабағы арқылы көбейтуді орындау;
10.2.2.2 өсімдіктің формасы мен биіктігіне бақылау жасау;
10.2.2.3 сабағының жартысын, тамырын, жоғарғы бөліктерін кесуді орындау;
10.2.2.4 жүгері түбірі мен цикона негізінде әртүрлі тыңайтқыштарды пайдалану;
10.2.2.5 аурулар мен зиян келтіруді болдырмау үшін бөлме өсімдіктерінің ауруларын алдын алуды ічске асыру;
10.2.2.6 өсімдіктің өсуі жарыққа байланысты екенін саналы түрде түсіну;

9.2.4.2 выполнять работы по разбивке цветника, разбивке пря моугольной или квадратной клумбы;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы
3.2 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
9.3.2.1 самостоятельная работа равнозначная по трудности и исполнению экзаменационной
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и приспособления.
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.2 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни;
10.1.1.3 бережно относиться к оборудованию кабинета цветоводства
1.5 Этика и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.1.5.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.5.2. иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.5.3. сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.2 Инструменты и приспособления
10.1.2.1. выполнять, под контролем учителя, стрижку газонов электрической газонокосилкой в скверах и парках города. 10.1.2.2. применять при поливе клумб и цветников современные поливочные гофрированные шланги
1.3. Правила безопасной работы.
10.1.3.1 соблюдать правила безопасности при работе на бытовой газонокосилке, работающей на жидком топливе, с поливными шлангами.
10.1.3.2 соблюдать требования по правилам техники безопасности и электробезопасности;
10.1.3.3 уметь работать с шестом для сбора плодов с высоких деревьев
1.4 Пришкольный участок
10.1.4.1 характеризовать цветник по элементам цветочного оформления и подбору растений;
10.1.4.2 оценивать состояние растений удалять сломанные и засохшие растения из цветника
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Работа с почвой.
10.2.1.1 уметь готовить земляные смеси для посадки разных комнатных растений;
10.2.1.2 уметь различать земляные смеси, выдерживать необходимую температуру, режим полива комнатных растений
2.2. Комнатное цветоводство.
10.2.2.1 размножать комнатные растения листовым черенком и фрагментом листа;
10.2.2.2 регулировать высоту и форму растения;
10.2.2.3 производить обрезку верхушек, половину стебля, обрезку корней;
10.2.2.4 применять различные удобрения, на примере корневина и циркона;
10.2.2.5 производить профилактику заболеваний комнатных растений с целью предотвращения болезней и уничтожения вредителей;
10.2.2.6 осознавать зависимость роста растений от источника света;

10.3.2.1 емтиханда орындалатын және еңбек бойынша біртекті жұмысты өзбетінше орындау
Ескерту: білім беру ұйымында оқу-еңбек үдерісін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді.
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Кіші медицина қызметкері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. "Кәсіби еңбекке баулу. Кіші медицина қызметкері" профилі бойынша бағдарлама келесі блімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Қызмет көрсету еңбек технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау".
93. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) ҚРеңбек заңнамасы, этика;
3) материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау.
94. "Қызмет көрсету еңбек технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) денсаулық сақтау негіздері;
2) ммедицина қызметкерінің гигиенасы;
3) арнайы киімге күтім жасау;
4) терезелерге, панельдерге, еден жабындыларына күтім жасау;
5) медициналық мекемелердегі жиһаздарға күтім жасау;
6) сантехникалық жабдықтарға күтім жасау;
7) таңу материалы;
8) емханадағы жұмыс;
9) стационар жағдайында науқастарға күтім жасау;
10) тамақтану гигиенасы.
95. "Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау.
96. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

10.3.2.1 самостоятельная работа равнозначная по трудности и исполнению экзаменационной
Примечание: последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Приложение 8 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Младший медицинский персонал" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
92. Программа по профилю "Младший медицинкий персонал" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология обслуживающего труда";
3) раздел "Анализ и оценивание деятельности труда".
93. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) трудовое законодательство Республики Казахстан, этика;
3) анализ материалов, инструментов и оборудования.
94. Раздел "Технология обслуживающего труда" включает следующие подразделы:
1) основы здравоохранения;
2) гигиена медицинского персонала;
3) уход за спецодеждой;
4) уход за окнами, панелями, половым покрытием;
5) уход за мебелью в медицинских учреждениях;
6) уход за сантехническим оборудованием;
7) перевязочный материал;
8) работа в поликлинике;
9) уход за больными в условиях стационара;
10) гигиена питания.
95. Раздел "Анализ и оценивание деятельности труда" включает следующий подраздел:
1) анализ и оценивание деятельности труда.
96. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
мұғалімнің көмегімен "Кіші медицина қызметкері" пәнінің ерекшеліктерін білу және анықтау
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
9.1.1.1
басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынас көрсету;
9.1.1.2
"Кіші медицина қызметкері" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өздігімен оқуға ұмтылу.
10.1.1.1
әр түрлі мәдениетіне, нәсіліне, діни сеніміне қарамастан адамдарға төзімділік көрсету;
10.1.1.2
"Кіші медицина қызметкері" пәнін дайындауда материалдар мен ықпал ету жолдарын талдау және салыстыру
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
7.1.2.1
жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы және формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу;
7.1.2.2
ҚРеңбек заңнамасының жалпы ережесін түсіну
8.1.2.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы;
8.1.2.2 еңбек тәртібі, Кіші медицина қызметкерінің жалақысы, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
9.1.2.1
түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтінішті рәсімдеу, жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну;
9.1.2.2
еңбекті қорғау, еңбек келісім шартындағы қызметкерлер мен жұмысшылардың негізгі міндеттері мен құқықтары туралы түсінік алу
10.1.2.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2
кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктің болуы;
10.1.2.3. ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білу.
1.3
Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.3.1 кіші медицина қызметкері жұмысында қолданатын материалдар, құралдар, жабдықтардың қасиеттері, түрлері, қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.2
асептиктер, антисептиктер дезинфекциялау ерітінділерінің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
7.1.3.3 оқу орындарындағы жиһаздың түрлері және қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.4
шаңсорғыш, үтік құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы;
7.1.3.5
сантехникалық жабдықтар туралы түсініктің болуы;
7.1.3.6
мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды іріктеп алу;

1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Младший медицинский персонал" с помощью учителя
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстриро-вать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Младший медицинский персонал"
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Младший медицинский персонал"
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подход в изготовлении предмета "Младшего медицинского персонала"
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды;
7.1.2.2 получить общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотно-шений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда младшего медицинского персонала, об ответствен-ности за выполнение трудового задания
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.2.2 получить представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре
10.1.2.1 соблюдать профессиональ-ную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.2.2 иметь представление о профессиональ-ном долге и ответственности;
10.1.2.3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.3.1 иметь представление о видах, назначении, свойствах инструментов, материалов, средств, применяемых в работе младшего медицинского персонала;
7.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах дезинфициру-ющих растворов, асептиков, антисептиков;
7.1.3.3 иметь представление о видах и назначении мебели в учебных учреждениях;
7.1.3.4 иметь представление об устройстве и правилах эксплуатации пылесоса, утюга;
7.1.3.5 иметь представление о сантехническом оборудовании;
7.1.3.6
отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;

7.1.3.7
санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.3.8 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.9 жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау
8.1.3.1 жұмыс құралдары, құрылғылары және жабдықтары туралы түсініктің болуы
танысу (резеңке қолғаптар, кленка алжапқыштар);
8.1.3.2 асептиктер, антисептиктердің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
8.1.3.3 мұғалімнің көмегімен жұмыс киімдерін, жуғыш заттар, керек-жарақтар таңдау;
8.1.3.4
электраспаптарының құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы;
8.1.3.5
мұғалімнің көмегімен зарарсыздандыру үшін құралдар мен жабдықтар таңдау;

7.1.3.7
выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.8 организовывать рабочее место;
7.1.3.9 соблюдать правила безопасной работы.
8.1.3.1 иметь представление об устройстве рабочих инструментов, приспособле-ний (резиновые перчатки, клеенчатые передники), средствах и оборудовании
8.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах асептиков, антисептиков;
8.1.3.3 подбирать инвентарь, моющие средства, рабочую одежду с помощью учителя;
8.1.3.4 иметь представление об устройстве, правилах эксплуатации электропри-боров;
8.1.3.5 подбирать инструменты и приспособ-ления для стерилизации с помощью учителя;

8.1.3.6 жиһаз беті жабындарының түрлерін ажырату;
8.1.3.7
құралдарды сақтау ережесін білу;
8.1.3.8 таңу материалдарының қасиеттері мен қызметі, түрлерін білу;
8.1.3.9 жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.3.10 жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау
9.1.3.1
зертхана ыдыстарын залалсыздандыру, өңдеу тәсілдерін, түрлерін білу;
9.1.3.2
құрылғыларды залалсыздандыру өңдеу тәсілдерін білу (воронка, клизмаға арналған ұштықтар, газ өткізетін түтіктер, катетерлер, кленка, астына қоятын дәрет ыдысы, шеңберлер, судна);

8.1.3.6 различать виды покрытий поверхностей мебели;
8.1.3.7 знать правила хранения инструментов;
8.1.3.8 знать разновидности, назначение и свойства перевязочных материалов;
8.1.3.9 организовывать рабочее место;
8.1.3.10 соблюдать правила безопасной работы.
9.1.3.1знать виды и способы обработки и стерилизации лабораторной посуды;
9.1.3.2 знать способы обработки стерилизации приспособлений (воронки, наконечники для клизм, газоотводные трубки, катетеры, клеенки, подкладные круги, судна, утки, калопри-емники);

9.1.3.3 жұмыс істеу үшін құрал-саймандардың, құралдардың, материалдардың сақтау мерзімі және шарттарын білу;
9.1.3.4 жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды, құрал-жабдықтарды іріктеп алу;
9.1.3.5 ішінара мұғалімнің көмегімен және өздігімен бикс жинау, зарарсыздандыру үшін құралдар мен жабдықтарды таңдау;
9.1.3.6
мұғалімнің көмегімен таңу материалын даярлау және қолдану;
9.1.3.7
өздігімен технологиялық карта бойынша жұмыс істеу және жоспарлау;
9.1.3.8 жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау
10.1.3.1
жұмысқа қажетті материалдарды, құралдарды, құрылғыларды салыстыру және таңдау;

9.1.3.3 знать условия и сроками хранения материалов, инструментов, средств для работы;
9.1.3.4 подбирать необходимые инструменты, средства, материалы для работы;
9.1.3.5 подбирать инструменты и приспособления для стерилиза-ции, укладки биксов с частичной помощью учителя и самостоятельно;
9.1.3.6 изготовлять и применять перевязочный материал с помощью учителя;
9.1.3.7 самостоятельно планировать и работать по технологической карте;
9.1.3.8 соблюдать правила безопасной работы.
10.1.3.1 сравнивать и подбирать подходящие инструменты, средства, материалы для работы;

10.1.3.2 өздігімен бикстерді жинау, зарарсыздандыруға құралдар мен құрылғыларды таңдау;
10.1.3.3
өздігімен дезинфекциялау асептика, антисептика ерітінділерін дайындау және қолдану;
10.1.3.4 таңу материалын өздігімен дайындау: (салфеткалар, тампондар, турунды, түйіршіктер, мақта таяқшалары, гипс бинттер) ;
10.1.3.5
өздігімен жиһазға күтім жасау құралдарын таңдау;
10.1.3.6
өздігімен технологиялық карта бойынша жұмыс істеу және жоспарлау;

10.1.3.2 подбирать инструменты и приспособления для стерилиза-ции, укладывать биксы самостоятельно;
10.1.3.3 подготавливать и применять дезинфициру-ющие растворы, асептики, антисептики самостоятельно;
10.1.3.4 самостоятельно изготавливать перевязочный материал (салфетки, тампоны, турунды, шарики, ватные палочки, гипсовые бинты;
10.1.3.5 самостоятельно подбирать средства и инструменты по уходу за мебелью;
10.1.3.6 Самостоятельно планировать и работать по технологической карте;

10.1.3.7 жұмыс орнын ұйымдастыру;
10.1.3.8 жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау
2) 2-бөлім "Қызмет көрсету еңбек технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Денсаулық сақтау негіздері
7.2.1.1
медициналық мекемелердің түрлері туралы түсініктің болуы;
7.2.1.2 ҚР азаматтарының тегін медициналық қызмет алуға құқықтары бар екендігі туралы түсініктің болуы
8.2.1.1
денсаулық сақтау жетекші қағида ретінде – аурулардың алдын алу шараларын түсіну;
8.2.1.2 емхананың ұйымдастырушылық құрылымы және оның міндеттері туралы түсініктің болуы
9.2.1.1 стационарлардың ұйымдастырушылық құрылымы жəне олардың қызметі туралы түсініктің болуы
10.2.1.1
стационар бөлімшелерінің қызметтерін білу
2.2 Медицина қызметкерінің гигиенасы
7.2.2.1 кіші медицина қызметкерінің функционалдық міндеттері туралы түсініктің болуы;
7.2.2.2 кіші медицина қызметкерінің жұмысын бақылау;
7.2.2.3 кіші медицина қызметкерінің жеке гигиенасы туралы түсініктің болуы
(тырнақ алу, щеткамен қолды жуу, қолды спиртті-глицеринді қоспамен, креммен майлау).
8.2.2.1 медицина қызметкерінің жеке гигиенасы, арнайы киімнің гигиеналық маңызы және оған қойылатын талаптар туралы түсінігінің болуы
8.2.2.2 кіші медицина қызметкерінің жұмысында резенке қолғап, кленке алжапқыш қолдану;
8.2.2.3
зарарсыздандыру туралы түсініктің болуы: қолға арналған щеткалар, резеңке қолғаптарды, алжапқышты өңдеу (жуу, зарарсыздандыру, кептіру,
сақтау) ;
8.2.2.4 мұғалімнің көмегімен жұмысты жоспарлау
9.2.2.1 өздігімен кіші медицина қызметкерінің жеке гигиенасы туралы білім негіздерін қолдану;
9.2.2.2 ұжымдық әңгіме барысында жұмыс жоспарын құру және талдау;
9.2.2.3
технологиялық карта бойынша жұмыс жасау;
9.2.2.4 өздігімен қайнату әдісімен зарарсыздандыру: қолға арналған щеткалар, резеңке қолғаптарды, алжапқышты (жуу, зарарсыздандыру, кептіру, сақтау)
10.2.2.1 өздігімен жұмыс жоспарын құрастыру және талдау;
10.2.2.3
орындалған жұмыстың сапасын өздігімен бағалау;
10.2.2.4 өздігімен кіші медицина қызметкерінің жеке гигиенасы дағдыларын практикада қолдану

10.1.3.7 организовывать рабочее место;
10.1.3.8 соблюдать правила безопасной работы.
2) раздел "Технология обслуживающего труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Основы здравоохранения
7.2.1.1 иметь представление о видах медицинских учреждений;
7.2.1.2 иметь представления о правах граждан Республики Казахстан на бесплатное медицинское обслуживание
8.2.1.1 осознавать необходимость профилактики заболеваний – как ведущем принципе здравоохранения;
8.2.1.2 иметь представление об организаци-онной структуре поликлиники и ее задачах
9.2.1.1 знать организационную структуру стационаров и их назначение.
10.2.1.1 знать функции отделений стационаров.
2.2 Гигиена медицинского персонала
7.2.2.1 иметь представление о функциональных обязанностях младшего медицинского персонала.
7.2.2.2 наблюдать за работой младшего медицинского персонала;
7.2.2.3 иметь представление о личной гигиене младшего медицинского персонала (стрижка ногтей, мытье рук щеткой, смазывание рук кремами, спиртово-глицериновыми смесями)
8.2.2.1 иметь представление о личной гигиене медицинского персонала, гигиеническом значение спецодежды и требованиям к ней;
8.2.2.2 использовать резиновые перчатки и клеенчатые передники в работе младшего медицинского персонала
9.2.2.1 самостоятельно применять знания основ личной гигиены младшего медицинского персонала.
9.2.2.2 анализировать работу и составлять план в коллективной беседе;
9.2.2.3 работать по технологичес-ким картам
10.2.2.1 анализировать и составлять план работы самостоятельно;
10.2.2.2 самостоятельно оценивать качество выполненной работы;
10.2.2.3 самостоятельно применять навыки личной гигиены младшего медицинского персонала на практике

2.3 Арнайы киімге күтім жасау
7.2.3.1 кіші медицина қызметкерлерінің арнайы киімі туралы түсініктің болуы;
7.2.3.2 кіші медицина қызметкерлерінің арнайы киімін күту және сақтау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.3.3 арнайы киімдерге қолмен жамау салу тәсілі арқылы жөндеу жұмысын мұғалімнің көмегімен орындау;
7.2.3.4
медициналық арнайы киімді үтіктеудің тәсілдерін мұғалімнің көмегімен орындау
8.2.3.1 арнайы киімдерге машинамен жамау салу және торлап жамау тәсі лдері арқылы жөндеу жұмысын орындау;

2.3 Уход за спецодеждой
7.2.3.1 иметь представление о спецодежде младшего медицинского персонала;
7.2.3.2 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды младшего медицинского персонала;
7.2.3.3 с помощью учителя осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом;
7.2.3.4 с помощью учителя выполнять утюжку медицинской спецодежды
8.2.3.1 выполнять ремонт спецодежды путем наложения заплаты машинным способом и штопкой;

8.2.3.2 үтіктеу тәсілдерін меңгеру, әр түрлі маталарға байланысты температурасын өзгерту
(орамал, қалпақ, халат үтіктеу)
9.2.3.1
мұғалімнің таңдауы бойыншам медицина қызметкерлерінің арнайы киіміне жөндеу жұмысын жүргізу (түйме қадау, жамау салу)
10.2.3.1 өздігімен медицина қызметкерлерінің арнайы киіміне жөндеу жұмысын жүргізу (түйме қадау, жамау салу) ;
10.2.3.2
медициналық мекемелер жағдайында арнайы киімдерді күту бойынша практикалық қайталау
2.4
Медициналық мекемелердегі терезелерге, панельдерге, еден жабындыларына күтім жасау
7.2.4.1 еденнің түрлері (боялған линолеуммен жабылған), күтім жасауға арналған құралдар туралы түсініктің болуы;
7.2.4.2 едендерді тазалауға дайындық кезіндегі қауіпсіздік ережелері туралы түсініктің болуы;

8.2.3.2 владеть приемами утюжки, регулировки температуры утюга для различных тканей (утюжка косынок, шапочек, халатов).
9.2.3.1 по выбору учителя выполнять ремонт спецодежды медицинских работников (пришивание пуговиц, наложение заплаты).
10.2.3.1 выполнять ремонт спецодежды медицинских работников (пришивание пуговиц, наложение заплаты) самостоятельно;
10.2.3.2 практическое повторение по уходу за спецодеждой в условиях медицинского учреждения.
2.4. Уход за окнами, панелями, половым покрытием в медицинских учреждениях.
7.2.4.1 иметь представление о видах пола (дощатый крашеный; покрытый линолеумом), средствах для ухода;
7.2.4.2 иметь представление о правилах безопасности при подготовке к уборке полов;

7.2.4.3 паркет еденді күтім жасау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.4.4 боялған еденге күтім жасау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.4.5
линолеумға күтім жасау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.4.6
радиаторға күтім жасау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.4.7
терезелердің түрлері, оларды күту тәсілдері және құралдары туралы түсініктің болуы;
7.2.4.8
панельдердің түрлері, оларды күту тәсілдері және құралдары туралы түсініктің болуы;
7.2.4.9
мұғалімнің көмегімен терезеге күтім жасау құралдарын іріктеу;
7.2.4.10
мұғалімнің көмегімен радиаторға күтім жасау жұмысын орындау;
7.2.4.11
медициналық ғимараттарға қойылатын температуралық режим, жарық режимі, ауаның ылғалдылығы (емшара бөлмесі, басқару бөлмесі, палата, асхана) талаптары туралы түсініктің болуы
8.2.4.1
мұғалімнің көмегімен медициналық мекемелердегі еденнің барлық түрлерін тазалау жоспарын құрастыру;
8.2.4.2
мұғалімнің бақылауымен терезе, панель, еден, радиаторларға күтім жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтау және білу;
8.2.4.3
мұғалімнің көмегімен және өздігімен терезелерге күтім жасау үшін құралдарды іріктеу;

7.2.4.3 иметь представление о способах ухода за паркетным полом;
7.2.4.4 иметь представление о способах ухода за окрашенным полом;
7.2.4.5 иметь представление о способах ухода за линолеумом;
7.2.4.6 иметь представление о способах ухода за радиаторами;
7.2.4.7 иметь представление о видах окон, способах и средствами ухода за ними;
7.2.4.8 иметь представление о видах панелей, способах и средствах ухода за ними;
7.2.4.9 подбирать инструменты для ухода за окнами с помощью учителя;
7.2.4.10 выполнять работы по уходу за радиаторами с помощью учителя;
7.2.4.11 иметь представление о требованиях к температурному режиму, световому режиму, влажности воздуха в медицинских помещениях (процедурная, палаты, столовая)
8.2.4.1 составлять план уборки всех видов пола в медицинском учреждении с помощью учителя;
8.2.4.2 знать и применять правила безопасной работы по уходу за панелями, полом, окнами, радиаторами под контролем учителя;
8.2.4.3 подбирать инструменты для ухода за окнами с помощью учителя и самостоятельно

8.2.4.4 мұғалімнің көмегімен радиаторларға күтім жасау бойынша жұмысты жоспарлау;
8.2.4.5
мұғалімнің көмегімен медициналық ғимараттардағы (палаталар, асхана, емшара бөлмесі) ауа температурасын өлшеу бойынша жұмысты орындау
9.2.4.1 мұғалімнің ішінара көмегімен терезелер мен панельдерге күтім жасау бойынша жұмысты орындау;
9.2.4.2 терезелерді, панельдері, едендері күту үшін жұмыс құралдарын сақтау тәсілдерін білу;
9.2.4.3 терезелерге, панельдерге, еденге күтім жасау жұмысы барысында қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.2.4.4 өздігімен радиаторларға күтім жасау бойынша жұмысты жоспарлау;

8.2.4.4 планировать работу по уходу за радиаторами с помощью учителя;
8.2.4.5 выполнять работы по измерению температуры воздуха в медицинских помещениях (палаты, столовая, процедурная) с помощью учителя
9.2.4.1 выполнять работу по уходу за окнами и панелями с частичной помощью учителя;
9.2.4.2 знать способы хранения рабочего инвентаря для ухода за окнами, панелями, полами;
9.2.4.3 соблюдать правила безопасной работы при выполнении работ по уходу за окнами, панелями, полом;
9.2.4.4. самостоятельно планировать работу по уходу за радиаторами;

9.2.4.5 өздігімен медициналық ғимараттардағы (палаталар, асхана, емшара бөлмесі) ауа температурасын өлшеу бойынша жұмысты орындау
10.2.4.1 өздігімен терезелер мен панельдерге күтім жасау бойынша жұмысты орындау;
10.2.4.2 өздігімен терезелерді, панельдері, едендері күту үшін жұмыс құралдарын сақтау тәсілдерін іріктеу;
10.2.4.3 өздігімен терезелерге, панельдерге, еденге күтім жасау жұмысы барысында қауіпсіздік ережесін сақтау;

9.2.4.5 выполнять работы по измерению температуры воздуха в медицинских помещениях (палаты, столовая, процедурная) самостоятельно
10.2.4.1 выполнять работы по уходу за окнами и панелями самостоятельно;
10.2.4.2 выбирать способы хранения рабочего инвентаря для ухода за окнами, панелями, полами самостоятельно;
10.2.4.3 соблюдать правила безопасной работы при выполнении работ по уходу за окнами, панелями, полом самостоятельно;

10.2.4.4 өздігімен әр түрдегі радиаторларға күтім жасау бойынша жұмысты орындау;
10.2.4.5 өздігімен медициналық ғимараттардағы (палаталар, асхана, емшара бөлмесі) ауа температурасын өлшеу бойынша жұмысты орындау
2.5
Медициналық мекемелердегі жиһаздарға күтім жасау
7.2.5.1 емдеу орталықтарындағы жиһаздардың түрлері және қызметі туралы түсініктің болуы;
7.2.5.2 жиһаз бетінің жабындарының түрлері туралы түсініктің болуы

10.2.4.4 выполнять самостоятельно работы по уходу за радиаторами разных видов;
10.2.4.5 выполнять работы по измерению температуры воздуха в медицинских помещениях (палаты, столовая, процедурная) самостоятельно
2.5 Уход за мебелью в медицинских учреждениях.
7.2.5.1 иметь представление о видах и назначении мебели в лечебных центрах;
7.2.5.2 иметь представление о видах покрытий поверхностей мебели (пластик, краска, натуральное дерево, кожа, кожзаменитель);

(пластик, бояу, табиғи ағаш, былғары, былғары ауыстырушы); 7.2.5.3 жиһаз бетінің жабындарына байланысты күту құралдары туралы түсініктің болуы;
7.2.5.4
жиһаздарды күту бойынша құрылғылар мен керек-жарақтары туралы түсініктің болуы;
7.2.5.5 жиһаз бетінің түрлі жабындарына байланысты өңдеу технологиясы туралы түсініктің болуы;
7.2.5.6
жиһаздарды күтуде жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережелері туралы түсініктің болуы;
7.2.5.7
шаңсорғышпен және онымен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережелері туралы түсініктің болуы;
7.2.5.8
практикалық жұмыстар: жиһазды күту: мұғалім тәсілдерді түсіндіріп көрсеткеннен кейін жұмысты орындау
жұмыс жоспары туралы білім алушылардың ауызша есебі орындалған жұмыстың сапасын талдау жиһазды күту құралдары мен заттарын таңдау жұмсақ жиһазды щеткамен тазалау және қағу жиһазды ылғал шүберекпен сүрту, жиһазды жүн шүберекпен жылтырату, жылтырату сұйықтығын пайдалану
жиһазды күту құралдары жөніндегі нұсқаулықты оқи білу және тәжірибеде қолдану
8.2.5.1 мұғалімнің көмегімен медициналық мекемелердегі жиһаздардың түрлері мен қызметтерін салыстыру;
8.2.5.2
мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің жұмсақ және корпустық жабындарының түрлерін салыстыру;
8.2.5.3
мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің түрлі жабындарына байланысты күту құралдарын іріктеу;
8.2.5.4
мұғалімнің көмегімен жиһазды күту бойынша құрылғылар мен керек- жарақтарды іріктеу;
8.2.5.5
мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің түрлі жабындарын өңдеу;
8.2.5.6
мұғалімнің басшылығымен жиһазды күту барысында қауіпсіздік ережелерін қолдану;
8.2.5.7 мұғалімнің көмегімен шаңсорғышпен жұмыс жасау

7.2.5.3 иметь представление о средствах ухода за мебелью в зависимости от покрытия;
7.2.5.4 иметь представление о приспособлениях и инвентаре по уходу за мебелью;
7.2.5.5 иметь представление о технологии обработки различных поверхностей мебели;
7.2.5.6 иметь представление о правилах безопасной работы по уходу за мебелью;
7.2.5.7 иметь представление о пылесосе и правилах безопасной работы с ним;
7.2.5.8 практические работы: уход за мебелью: выполнение работы после показа и объяснение ее приемов учителем; устный отчет обучающихся о плане работы; анализ качества выполненной работы; подбор предметов и средств ухода за мебелью; выколачивание и чистка щеткой мягкой мебели; протирание мебели влажной тряпкой, полирование мебели шерстяной тряпкой, полирование полировальной жидкостью; уметь читать и применять на практике инструкции средств по уходу за мебелью
8.2.5.1 сравнивать виды и назначение мебели в медицинских учреждениях с помощью учителя;
8.2.5.2 сравнивать виды покрытий поверхностей мягкой и корпусной мебели с помощью учителя;
8.2.5.3 подбирать средства по уходу за мебелью с помощью учителя в зависимости от покрытия поверхности;
8.2.5.4 подбирать приспособле-ния и инвентарь по уходу за мебелью с помощью учителя;
8.2.5.5 выполнять обработку различных поверхностей мебели с помощью учителя.

9.2.5.1 өздігімен медициналық мекемелердегі жиһаздардың түрлері мен қызметтерін салыстыру;
9.2.5.2 өздігімен жиһаз бетінің жұмсақ және корпустық жабындарының түрлерін салыстыру;
9.2.5.3 өздігімен жиһазды күту құралдарын іріктеу;
9.2.5.4 өздігімен жиһазды күту бойынша құрылғылар мен керек- жарақтарды таңдау;
9.2.5.5 өздігімен жиһаз бетінің түрлі жабындарын өңдеу бойынша жұмыстарды жоспарлау және орындау;
9.2.5.6 өздігімен жиһазды күту барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау
9.2.5.7 өздігімен шаңсорғышпен жұмыс жасау
10.2.5.1 өздігімен жиһазды күту құралдарын таңдау;
10.2.5.2 өздігімен жиһазды күту бойынша құрылғылар мен керек- жарақтарды таңдау;
10.2.5.3 өздігімен жиһаз бетінің түрлі жабындарын өңдеу;
10.2.5.4 өздігімен жиһазды күту барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау;
10.2.5.5 өздігімен шаңсорғышпен жұмыс жасау
2.6
Сантехникалық жабдықтарға күтім жасау
7.2.6.1
сантехникалық жабдықтардың түрлері туралы түсініктің болуы (раковина, жуатын бак, унитаз, жуынатын бөлме, биде, душ) ;
7.2.6.2 сантехникалық жабдықтарды күту және оны дезинфекциялауға арналған құрылғылар туралы түсініктің болуы;
7.2.6.3
сантехникалық жабдықтарды өңдеу құралдары туралы түсініктің болуы;
7.2.6.4 арнайы киімдерді және еңбек құралдарын пайдалануға дайындау және сақтау ережелері туралы түсініктің болуы
8.2.6.1
сантехникалық жабдықтарға күтім жасау ережелерін және оның қызметін білу (раковина, жуатын бак, унитаз, жуынатын бөлме, биде, душ);
8.2.6.2 мұғалімнің көмегімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құрылғыларды таңдау;
8.2.6.3
мұғалімнің көмегімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құралдарды таңдау;
8.2.6.4 мұғалімнің көмегімен арнайы киімдерді және еңбек құралдарын пайдалануға дайындау
9.2.6.1 санитариялық торап құрылғысы туралы түсініктің болуы (жуатын бак), санитариялық тораптың бітелу себептерін анықтау;
9.2.6.2 өздігімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құрылғыларды таңдау;
9.2.6.3 өздігімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құралдарды таңдау;
9.2.6.4 өздігімен арнайы киімдерді және еңбек құралдарын пайдалануға дайындау
10.2.6.1 санитариялық тораптың бітелу себептерін өздігімен жою;
10.2.6.2 өздігімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құрылғыларды таңдау;
10.2.6.3 өздігімен сантехникалық жабдықтарды өңдеу үшін құралдарды таңдау;
10.2.6.4 өздігімен арнайы киімдерді және еңбек құралдарын пайдалануға дайындау
2.7 Таңу материалы
7.2.7.1 таңу материалдарының түрлері, қызметі, қасиеті, тампондардың қызметі туралы түсініктің болуы;
7.2.7.2 орамалдар (40х30 мм) және қарапайым тампондар дайындау;

9.2.5.1 сравнивать виды и назначения мебели в медицинских учреждениях самостоятельно;
9.2.5.2 сравнивать виды покрытий поверхностей мягкой и корпусной мебели самостоятельно;
9.2.5.3 подбирать средства по уходу за мебелью самостоятельно;
9.2.5.4 подбирать приспособления и инвентарь по уходу за мебелью самостоятельно;
9.2.5.5 планировать и выполнять работы по обработке различных поверхностей мебели самостоятельно;
9.2.5.6 применять правила безопасной работы по уходу за мебелью самостоятельно;
9.2.5.7 выполнять работы пылесосом самостоятельно.
10.2.5.1 подбирать средства по уходу за мебелью самостоятельно;
10.2.5.2 подбирать приспособления и инвентарь по уходу за мебелью самостоятельно;
10.2.5.3 выполнять обработку различных поверхностей мебели самостоятельно;
10.2.5.4 применять правила безопасной работы по уходу за мебелью самостоятельно;
10.2.5.5 выполнять работы пылесосом самостоятельно.
2.6 Уход за сантехни-ческим оборудованием
7.2.6.1 иметь представление о видах сантехнического оборудования (раковина, смывной бачок, унитаз, ванная, биде, душ);
7.2.6.2 иметь представление о приспособлениях для ухода за сантехническим оборудованием и его дезинфекцией;
7.2.6.3 иметь представление о средствах для обработки сантехоборудо-вания;
7.2.6.4 иметь представление о правилах подготовки к использованию и хранению спецодежды и орудий труда
8.2.6.1 знать правила ухода за сантехничес-ким оборудова-нием и его назначении (раковина, смывной бачок, унитаз, ванная, биде, душ);
8.2.6.2 подбирать приспособле-ния для обработки сантехничес-ким обору-дования с помощью учителя;
8.2.6.3 подбирать средства для обработки сантехобору-дования с помощью учителя
9.2.6.1 иметь представление об устройстве санузла (смывной бачок), определять причины засора санузла;
9.2.6.2 подбирать приспособления для обработки сантехнического оборудования самостоятельно;
9.2.6.3 подбирать средства для обработки сантехнического оборудования самостоятельно;
9.2.6.4 подготавливать к использованию и хранению спецодежду и орудия труда самостоятельно
10.2.6.1 устранять причины засоров санузла самостоятельно;
10.2.6.2 подбирать приспособления для обработки сантехнического оборудования самостоятельно;
10.2.6.3 подбирать средства для обработки сантехнического оборудования самостоятельно;
10.2.6.4. подготавливать к использованию и хранению спецодежду и орудия труда самостоятельно
2.7 Перевязочный материал
7.​2.​7.​1 иметь представление о видах, назначении, свойствах перевязочного материала, назначении тампонов;
7.2.7.2 изготавливать салфетки (40х30 мм) и простые тампоны;

7.2.7.3 таңу материалының түрін анықтау;
7.2.7.4
турундамен танысу, дайындалуы мен қызметі бойынша турунда мен тампонды ажырату;
7.2.7.5 дайын пішім бойынша турунда дайындау, бұйымды байлау және жинау;
7.2.7.6 шарлар - таңу материалдарының түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
7.2.7.7 дайын пішім бойынша шарлар дайындау, өздігімен жоспарлау
8.2.7.1 таңу материалдарының түрлерін білу (мақта, оның түрлері, өндірілуі, мақта таяқшаларының қызметі) ;
8.2.7.2 жұмыс тәсілдерін меңгеру: мақтаны қабаттау, ширату, таяқшаға мақтаны орау, кемшілігін жою;
8.2.7.3 мақта таяқшаларын дайындау
9.2.7.1 гипспен, оның қасиеті мен қызметі туралы түсініктің
болуы;
9.2.7.2 таңу материалының түрлері туралы түсініктің болуы – гипс бинттер, лонгеттер, тампондар;

7.2.7.3 определять виды перевязочного материала;
7.2.7.4 иметь представление о турундах, различать тампон и турунды по назначению и изготовлению;
7.2.7.5 изготавливать турунды по готовому крою, складывать и связывать изделий;
7.2.7.6 иметь представление о видах, назначении, свойствах перевязочных материалов – шариков;
7.2.7.7 изготавливать шарики по готовому крою, самостоятельно планировать
8.2.7.1 знать виды перевязочного материала (вата, ее разновидности, производство, назначение ватных палочек;
8.2.7.2 овладеть приемами работы: расслоение ваты на пласты, скручивание, накручивание ваты на палочки, исправление брака;
8.2.7.3 изготовление ватных палочек
9.2.7.1 иметь представление о гипсе, его свойствах и назначении;
9.2.7.2 иметь представление о видах перевязочного материала – гипсовые бинты, лонгеты, тампоны брюшные;

9.2.7.3 гипс бинттер, лонгеттерді дайындау жолдарымен, оларды сақтау ережелерін білу;
9.2.7.4
мұғалімнің көрсетуі бойынша гипс бинттер, лонгеттерді дайындау;
9.2.7.5 гипсті дәкеге себу, жағу;
9.2.7.6 лонгетке гипс бинттерді қою, бинтті орау;
9.2.7.7 өздігімен таңу материалдары орамал тәрізді және тампондарды пішу және дайындау
10.2.7.1 таңу материалдарының түрлерін және қызметін білу: орамалдар (100х75 мм), Микулич тампондарды валики, ватники
10.2.7.2 өздігімен таңу материалдарын пішу және дайындау (орамалдар 100х75 мм, Микулич тампондарды)
10.2.7.3
медициналық мекемелер жағдайында практикалық қайталау

9.2.7.3 знать с правила, порядок приготовления гипсовых бинтов, лонгетов и их хранением;
9.2.7.4 изготавливать гипсовые бинты и лонгеты по показу учителя;
9.2.7.5 просеивать гипс, втирать гипс в марлю
10.2.7.1 знать с виды и назначение перевязочного материала: салфетки (100х75 мм), тампоны Микулича, валики, ватники;
10.2.7.2 раскраивать и изготавливать перевязочный материал (салфетки (100х75 мм), тампоны Микулича, валики, ватники) самостоятельно;
10.2.7.3 практическое повторение в условиях медицинских учреждений

2.8 Емханадағы жұмыс
8.2.8.1
емхананың ұйымдық құрылымын білу;
8.2.8.2 емханадағы кіші медицина қызметкерінің жұмысын бақылау;
8.2.8.3
амбулаториялық карточканы жабыстыру;
8.2.8.4 емхананың стоматологиялық, хирургиялық, отоларингологиялық, көз, емшара кабинеттерінің құрылымы және міндеттерін білу;
8.2.8.5
емханадағы атаулы кабинеттердің кіші медицина қызметкерінің міндеттерін білу;
8.2.8.6 алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері туралы түсініктің болуы: порез, бөгде денелер, соғып алу, сынық, күю, үсу кездерінде
8.2.8.7 жұмсақ таңғыш және шина салу ережелерін білу
2.9
Стационар жағдайында науқастарға
күтім жасау
7.2.9.1
медициналық мекемелерде төсек-орын дайындау ережелері және түрлері туралы түсініктің болуы;

2.8 Работа в поликлинике
8.2.8.1 знать организацион-ную структуру поликлиники;
8.2.8.2 наблюдать за работой младшего медицинского персонала в поликлинике;
8.2.8.3 подклеивать амбулаторные карточки;
8.2.8.4 знать структуру и задачи стоматологи-ческого, хирур-гического, отоларингичес-кого, глазного, процедурного кабинетов поликлиники;
8.2.8.5 знать обязанности младшего медицинского персонала названных кабинетов поликлиники
2.9 Уход за больными в условиях стационара.
7.2.9.1 иметь представление о видах и правилах подготовки постельного белья в медицинских учреждениях;

7.2.9.2 науқастың төсек-орнын ауыстыру тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.9.3
кереуеттің түрлі құрылғыларын пайдалана отырып науқасты қабылдауға төсекті дайындау ережелері туралы түсініктің болуы
8.2.9.1
мұғалімнің көмегімен мектеп жағдайындағы
медициналық пунктте, медициналық мекемелерде төсек-орынды дайындау ережесін қолдану; 8.2.9.2
мұғалімнің көмегімен мектеп жағдайындағы
медициналық пунктте науқасқа арналған төсек-орынды ауыстыру тәсілдерін қолдану;

7.2.9.2 иметь представления о приемах смены постельного белья для больного;
7.2.9.3 иметь представление о правилах приготовления постели к приему больного с использованием различных приспособлений у кровати.
8.2.9.1 применять правила подготовки постельного белья в медицинских учреждениях в условиях школьного медицинского пункта с помощью учителя;
8.2.9.2 пользоваться приемами смены постельного белья для больного в условиях школьного медицинского пункта с помощью учителя;

8.2.9.3 мұғалімнің көмегімен кереуеттің түрлі құрылғыларын пайдалана отырып науқасты қабылдауға төсекті дайындау ережелерін
қолдану;
8.2.9.4 түскен науқастарды қабылдау құжаттарын жүргізу, киім, аяқ киім, киім-кешектерді және басқа мүліктерді қабылдау оны сақтау және жеткізу ережелерімен танысу
9.2.9.1
стационардың ауруханалық және санитарлық режимімен танысу, түскен науқастарды қабылдау құжаттарын жүргізу, киім, аяқ киім, киім-кешектерді және түрлі мүліктерді қабылдау оны сақтау және жеткізу ережелерін білу;
9.2.9.2
стационардың қабылдау бөлімшесіндегі жұмысты білу (науқастарды санитарлық өңдеу, денені жуу, оны сүрту, шаш пен тырнақты алу, науқастарды тасымалдау, зембілден кереуетке ауыстыру);

8.2.9.3 применять правила приготовления постели к приему больного с использовании-ем различных приспособле-ний у кровати с помощью учителя;
8.2.9.4 ознакомиться с правилами ведения документации по приему одежды, обуви, белья и другого имущества поступающих больных и доставки его на хранение.
9.2.9.1 знать больничный и санитарный режимы стационара, знать правила ведения документации по приему одежды, обуви, белья и другого имущества поступающих больных и доставки его на хранение;
9.2.9.2 знать работу приемного отделения стационара, (санитарная обработка больных, обмывание тела, обтирание его по частям, стрижка волос и ногтей; транспортировка больных, перекладывание с носилок на кровать);

9.2.9.3 мұғалімнің көмегімен науқасты медициналық таразға түсіру, бойын, көкірек айналымын өлшеу ережелерін білу;
9.2.9.4
кезекшілікті қабылдау және тапсыру, стационардың қабылдау бөлімшесінде құралдарды сақтау және таңбалауын білу;
9.2.9.5 аурухана кереуетінің түрлерімен және пайдалану ережелерін білу;
9.2.9.6 аурухана төсек-орнына қойылатын гигиеналық талаптарын білу;
9.2.9.7 қақырық, нәжіс, зәр және құсық заттарын талдау үшін жинау және оларды зертханаға жеткізу ережелерін білу;

9.2.9.3 знать правила взвешивания больного на медицинских весах, измерения роста, окружности груди с помощью учителя;
9.2.9.4 Знать правила маркировки и хранения инвентаря в приемном отделении стационара, прием и сдача дежурств;
9.2.9.5 знать виды и правила пользования больничной кроватью;
9.2.9.6 знать гигиенические требования к больничному белью (постельное и нательное белье;
9.2.9.7 знать правила сбора мокроты, кала, мочи и рвотных масс для анализов и доставки их в лабораторию;

9.2.9.8 жуыну бөлмесін тазалау, ванна дайындау, жуыну жөкесін қайнату;
9.2.9.9 бөлімшеде науқастарды тасымалдау (алып жүру, тасымалдау, тасу) ;
9.2.9.10 науқасты қабылдау үшін кереуетті дайындау;
9.2.9.11
науқасты жуындыру ережесін білу (гигиена, қол, аяқ, жыныс ағзалары) ;
9.2.9.12
науқасқа күтім жасау заттарын білу
9.2.9.13
науқастарға күтім жасау, жауыр болуды алдын алу ережесін білу;
9.2.9.14
залалсыздандыратын ерітіндіні пайдалану ережесін білу;

9.2.9.8 выполнять уборку в ванной комнате, подготавливать ванны, кипятить мочалки;
9.2.9.9 транспортиро-вать больных в отделение (сопровождение, перевозка, переноска);
9.2.9.10 подготавливать кровати для приема больного;
9.2.9.11 знать правила туалета больного (гигиена рук, ног, половых органов, заднего прохода, естественных складок тела);
9.2.9.12 знать предметы ухода за больными;
9.2.9.13 знать правила предупреждения образования пролежней, уход за больными;
9.2.9.14 знать правила пользования дизрастворами;

9.2.9.15 қозу күйінде және ес-түссіз күйдегі науқастарды бақылау және күту;
9.2.9.16
науқастың таңғы туалетін орындау;
9.2.9.17
ауыр науқасты сүрту, жуындыру, көтеру, орнын ауыстыру, тасымалдау;
9.2.9.18 төсекте жатқан науқасқа ауыз қуысының, көз, бетке, құлақ және мұрын қуысына, аяқты жуу күтімдерін орындау;
9.2.9.19 шаш қию және тырнақ алуды орындау;
9.2.9.20
гигиеналық ванна дайындау;
9.2.9.21 ауыр науқастың төсегін ауыстыруды орындау (киімі және төсек-орны);
9.2.9.22 клеенка, шеңберлер төсеу, несеп қабылдағыш, судна алып беру
10.2.9.1 емдеу мекемелеріндегі санитарлық режимді ажырата білу, науқастарды қабылдауда киім, аяқ киім, киім-кешектерді және түрлі мүліктерді қабылдау оны сақтау және жеткізу құжаттарын жүргізуге жаттығу;
10.2.9.2
өздігімен науқасты медициналық таразға түсіру, бойын, көкірек айналымын өлшеу, антропометриялық мәліметтерін жазу;
10.2.9.3
хирургиялық бөлімшедегі кіші медициналық қызметкердің жұмыс ерекшеліктерін білу;
10.2.9.4 отаға дейінгі кезең, отаға дайындық ұғымымен танысу, ота жасайтын бөлмеге науқасты тасымалдау;
10.2.9.5 отадан кейінгі кезең ұғымымен, отадан кейінгі науқасқа арналған палата мен төсекті дайындау туралы түсініктің болуы;
10.2.9.6 соққы алған, созылған, шыққан, сынған науқастарға күтім жасау тәсілдерін ажырату;

9.2.9.15 наблюдать и ухаживать за больными, находящимися в состоянии возбуждения и бессознательном состоянии;
9.2.9.16 выполнять утренний туалет больного;
9.2.9.17 протирать тяжелобольного, подмывать, приподнимать, перекладывать, переносить
10.2.9.1 различать санитарный режим в лечебных учреждениях, упражняться в ведении документации по приему одежды, обуви, белья и другого имущества поступающих больных и доставки его на хранение;
10.2.9.2 самостоятельно производить взвешивание больного на медицинских весах, измерение роста, окружности груди, запись антропометрических данных больных;
10.2.9.3 знать особенности работы младшего медперсонала в хирургическом отделении;
10.2.9.4 иметь представление о предоперацион-ном периоде, подготовке к операции, транспортировке больного в операционную;
10.2.9.5 иметь представление о послеопераци-онном периоде, подготовке палаты и постели для больных после операции;
10.2.9.6 различать способы ухода за больными с ушибами, растяжением, вывихом, переломами;

9.2.10.4 ет, балық, сүт өнімдерінің бүліну белгілерін білу;
9.2.10.5 азық-түліктерді сақтау номаларына сәйкес тоңазтқышқа орналастыру;
9.2.10.6 асхана және асүй ыдыс-аяқтарын және асханалық керек-жарақтарды жуу;
9.2.10.7 тамақ өнімдерінің тұтыну жарамдылығын анықтау жаттығуларын орындау;
9.2.10.8
тоңазытқышқа өз бетінше күтім жасау
10.2.10.1
стационар жағдайындағы асханаға қойылатын санитарлық талаптарды орындау;
10.2.10.2
науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыруда кіші медицина қызметкерінің рөлін білу;
10.2.10.3
стационар жағдайында практикалық қайталау
3) 3-бөлім "Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
7.3.3.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.3.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу;
7.3.3.3
зерттелген терминдерді сөздік есепте қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.3.4 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.3.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.3.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.3.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өздігімен атқарылған жұмысты толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.3.6 алдағы жұмыс көлемін анықтау
9.3.3.1 арнайы терминдерді қолданып алдағы жұмысты сипаттау;
9.3.3.2 өз жұмысын және өзгелердің жұмысын, жетілдіру, бейімдеу бойынша ұсыныс жасау және сындарлы пікірлер қабылдау;
9.3.3.3
орындалған жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
10.3.3.1 арнайы терминдерді қолданып өз жұмысының және өзгелердің жұмысының орындалуы үшін қолданған әдістер мен тәсілдерді талдау және бағалау;
10.3.3.2 алдағы жұмыстарды салыстыру негізінде өз жұмысын және өзгелердің жұмысын, жетілдіру бойынша сындарлы ұсыныс жасау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Кіші медицина қызметкері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Кіші медицина қызметкері" пәнінің ерекшеліктерін білу және анықтау
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
7.1.2.1 жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы және формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу

9.2.10.4 знать признаки порчи мясных, рыбных, молочных продуктов.
10.2.10.1 выполнять санитарные требования, предъявляемые к столовым в стационаре;
10.2.10.2 знать роль младшего медицинского персонала в организации питания больных;
10.2.10.3 практическое повторение в условиях стационара.
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.3.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.3.2 отмечать в работе досто-инства и недос-татки;
7.3.3.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изучен-ные термины;
7.3.3.4 применять полученные зна-ния в практичес-кой деятельности.
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помо-щью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы;
8.3.3.3 употреблять в речи специальную терминологию;
8.3.3.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.5 стремиться подробно анали-зировать проделанную работу по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.6 определять предстоящий объем работы.
9.3.3.1 описывать предстоящую работу, используя специальную терминологию;
9.3.3.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенство-ванию своей работы и работ других;
9.3.3.3 презентовать выполненную работу всему классу.
10.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для выполнения собственной работы и работы других, используя специальную терминологию;
10.3.3.2 делать критические предложения по усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях предыдущих работ.
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Младший медицинский персонал" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Младший медицинский персонал" с помощью учителя.
1.2 Трудовое законодатель-ство РК и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды.

1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.3.1 санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.3.2 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.3 жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.1 Денсаулық сақтау негіздері
7.2.1.1 медициналық мекемелердің түрлері туралы түсініктің болуы;
7.2.1.2 ҚР азаматтарының тегін медициналық қызмет алуға құқықтары бар екендігі туралы түсініктің болуы
2.2 Медицина қызметкерінің гигиенасы
7.2.2.1 кіші медицина қызметкерінің функционалдық міндеттері туралы түсініктің болуы;
7.2.2.2 кіші медицина қызметкерінің жұмысын бақылау;
7.2.2.3 кіші медицина қызметкерінің жеке гигиенасы туралы түсініктің болуы (тырнақ алу, щеткамен қолды жуу, қолды спиртті-глицеринді қоспамен, креммен майлау)
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
7.3.3.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.3.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
7.3.3.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.3.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу
2-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен "Кіші медицина қызметкері" пәнінің ерекшеліктерін білу және анықтау
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
7.1.2.1 жүріс-тұрыс ережесі туралы түсініктерінің болуы және формалық киімдер мен эстетикалық киімдерін, жұмыс орындарын ұйымдастыра білу
1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.3.1 кіші медицина қызметкері жұмысында қолданатын материалдар, құралдар, жабдықтардың қасиеттері, түрлері, қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.2 асептиктер, антисептиктер дезинфекциялау ерітінділерінің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
7.1.3.3 оқу орындарындағы жиһаздың түрлері және қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.4 шаңсорғыш, үтік құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.3 Арнайы киімге күтім жасау
7.2.3.1 кіші медицина қызметкерлерінің арнайы киімі туралы түсініктің болуы;
7.2.3.2 кіші медицина қызметкерлерінің арнайы киімін күту және сақтау тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.3.3 арнайы киімдерге қолмен жамау салу тәсілі арқылы жөндеу жұмысын мұғалімнің көмегімен орындау;
7.2.3.4 медициналық арнайы киімді үтіктеудің тәсілдерін мұғалімнің көмегімен орындау
2.4 Медициналық мекемелердегі терезелерге, панельдерге, еден жабындыларына күтім жасау

1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.2 организовывать рабочее место;
7.1.3.3 соблюдать правила безопасной работы.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Основы здравоохранения
7.2.1.1 иметь представление о видах медицинских учреждений;
7.2.1.2 иметь представления о правах граждан Республики Казахстан на бесплатное медицинское обслуживание.
2.2 Гигиена медицинского персонала
7.2.2.1 иметь представление о функциональных обязанностях младшего медицинского персонала.
7.2.2.2 наблюдать за работой младшего медицинского персонала;
7.2.2.3 иметь представление о личной гигиене младшего медицинского персонала (стрижка ногтей, мытье рук щеткой, смазывание рук кремами, спиртово-глицериновыми смесями)
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.3.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.3.2 отмечать в работе достоинства и недостатки
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Младший медицинский персонал" с помощью учителя
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика.
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.3.1 иметь представление о видах, назначении, свойствах инструментов, материалов, средств, применяемых в работе младшего медицинского персонала;
7.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах дезинфицирующих растворов, асептиков, антисептиков;
7.1.3.3 иметь представление о видах и назначении мебели в учебных учреждениях;
7.1.3.4 иметь представление об устройстве и правилах эксплуатации пылесоса, утюга.
2. Технология обслуживающего труда
2.3 Уход за спецодеждой
7.2.3.1 иметь представление о спецодежде младшего медицинского персонала;
7.2.3.2 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды младшего медицинского персонала;
7.2.3.3 с помощью учителя осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом;
7.2.3.4 с помощью учителя выполнять утюжку медицинской спецодежды
2.4 Уход за окнами, панелями, половым покрытием в медицинских учреждениях

7.1.2.2 ҚРеңбек заңнамасының жалпы ережесін түсіну
1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.3.1 кіші медицина қызметкері жұмысында қолданатын материалдар, құралдар, жабдықтардың қасиеттері, түрлері, қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.2 асептиктер, антисептиктер дезинфекциялау ерітінділерінің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
7.1.3.3 оқу орындарындағы жиһаздың түрлері және қызметі туралы түсініктің болуы;
7.1.3.4 шаңсорғыш, үтік құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы
7.1.3.5 сантехникалық жабдықтар туралы түсініктің болуы;
7.1.3.6 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды іріктеп алу;
7.1.3.7 санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау;
7.1.3.8 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.9 жұмыстың қауіпсіздік ережесін сақтау
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.9 Стационар жағдайында науқастарға
күтім жасау
7.2.9.1 медициналық мекемелерде төсек-орын дайындау ережелері және түрлері туралы түсініктің болуы;
7.2.9.2 науқастың төсек-орнын ауыстыру тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.9.3 кереуеттің түрлі құрылғыларын пайдалана отырып науқасты қабылдауға төсекті дайындау ережелері туралы түсініктің болу
2.10 Тамақтану гигиенасы
7.2.10.1 тамақтану гигиенасы туралы түсініктің болуы;
7.2.10.2 қоғамдық асхана жұмысына қойылатын санитарлық талаптар туралы түсініктің болуы;
7.2.10.3 ыдыс-аяқты өңдеу тәсілдері туралы түсініктің болуы;
7.2.10.4 мұғалімнің нұсқауымен асханадағы үстелді жинау;
7.2.10.5 үстелдегі тамақ қалдықтарын сыпырып алу, үстелді сүрту;
7.2.10.6 тамақ қалдықтарын механикалық жолмен жою (щеткамен, қасықпен) ;
7.2.10.7 ыдыс-аяқты жуу, шаю, кептіру;
7.2.10.8 асхана құралдарын қайнату, шыны ыдыстарды орамалмен сүрту
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
7.3.3.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.3.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу;
7.3.3.3 зерттелген терминдерді сөздік есепте қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7.3.3.4 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
8.1.2.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы

7.1.2.2 получить общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан.
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.3.1 иметь представление о видах, назначении, свойствах инструментов, материалов, средств, применяемых в работе младшего медицинского персонала;
7.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах дезинфицирующих растворов, асептиков, антисептиков;
7.1.3.3 иметь представление о видах и назначении мебели в учебных учреждениях;
7.1.3.4 иметь представление об устройстве и правилах эксплуатации пылесоса, утюга;
7.1.3.5 иметь представление о сантехническом оборудовании;
7.1.3.6 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
7.1.3.7 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.8 организовывать рабочее место;
7.1.3.9 соблюдать правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.9 Уход за больными в условиях стационара
7.2.9.1 иметь представление о видах и правилах подготовки постельного белья в медицинских учреждениях;
7.2.9.2 иметь представление приемах смены постельного белья для больного;
7.2.9.3 иметь представление л правилах приготовления постели к приему больного с использованием различных приспособлений у кровати
2.10 Гигиена питания
7.2.10.1 иметь представление о гигиене питания;
7.2.10.2 иметь представление о санитарных требованиях к работе в общественных столовых;
7.2.10.3 иметь представление о приемах обработки посуды;
7.2.10.4 убирать столы в столовой по инструкции учителя;
7.2.10.5 сметать со стола остатки пищи, протирать столы;
7.2.10.6 осуществлять механическое удаление остатков пищи (щеткой, ложкой);
7.2.10.7 мыть, ополаскивать и просушивать посуду;
7.2.10.8 кипятить столовые приборы, протирать полотенцем стеклопосуду
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1.Анализ и оценивание предметов труда
7.3.3.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.3.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.3.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.3.3 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Младший медицинский персонал"
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;

1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.3.1 жұмыс құралдары, құрылғылары және жабдықтары туралы түсініктің болуы
танысу (резеңке қолғаптар, кленка алжапқыштар);
8.1.3.2 асептиктер, антисептиктердің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
8.1.3.3 мұғалімнің көмегімен жұмыс киімдерін, жуғыш заттар, керек-жарақтар таңдау
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.1 Денсаулық сақтау негіздері
8.2.1.1 денсаулық сақтау жетекші қағида ретінде – аурулардың алдын алу шараларын түсіну;
8.2.1.2 емхананың ұйымдастырушылық құрылымы және оның міндеттері туралы түсініктің болуы
2.2 Медицина қызметкерінің гигиенасы
8.2.2.1 медицина қызметкерінің жеке гигиенасы, арнайы киімнің гигиеналық маңызы және оған қойылатын талаптар туралы түсінігінің болуы ;
8.2.2.2 кіші медицина қызметкерінің жұмысында резенке қолғап, кленке алжапқыш қолдану
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру
2-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
8.1.2.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы
1.3
Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.3.1 жұмыс құралдары, құрылғылары және жабдықтары туралы түсініктің болуы
танысу (резеңке қолғаптар, кленка алжапқыштар);
8.1.3.2 асептиктер, антисептиктердің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы;
8.1.3.3 мұғалімнің көмегімен жұмыс киімдерін, жуғыш заттар, керек-жарақтар таңдау;
8.1.3.4 электраспаптарының құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.3 Арнайы киімге күтім жасау
8.2.3.1 арнайы киімдерге машинамен жамау салу және торлап жамау тәсілдері арқылы жөндеу жұмысын орындау;
8.2.3.2 үтіктеу тәсілдерін меңгеру, әр түрлі маталарға байланысты температурасын өзгерту
(орамал, қалпақ, халат үтіктеу)
2.4 Медициналық мекемелердегі терезелерге, панельдерге, еден жабындыларына күтім жасау
8.2.4.1 мұғалімнің көмегімен медициналық мекемелердегі еденнің барлық түрлерін тазалау жоспарын құрастыру;
8.2.4.2 мұғалімнің бақылауымен терезе, панель, еден, радиаторларға күтім жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтау және білу;
8.2.4.3 мұғалімнің көмегімен және өздігімен терезелерге күтім жасау үшін құралдарды іріктеу;
8.2.4.4 мұғалімнің көмегімен радиаторларға күтім жасау бойынша жұмысты жоспарлау;

1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 иметь представление об устройстве рабочих инструментов, приспособлений (резиновые перчатки, клеенчатые передники), средствах и оборудовании
8.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах асептиков, антисептиков;
8.1.3.3 подбирать инвентарь, моющие средства, рабочую одежду с помощью учителя;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Основы здравоохранения
8.2.1.1 осознавать необходимость профилактики заболеваний – как ведущем принципе здравоохранения;
8.2.1.2 иметь представление об организационной структуре поликлиники и ее задачах.
2.2 Гигиена медицинского персонала
8.2.2.1 иметь представление о личной гигиене медицинского персонала, гигиеническом значение спецодежды и требованиям к ней;
8.2.2.2 использовать резиновые перчатки и клеенчатые передники в работе младшего медицинского персонала
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1. Анализ и оценивание предметов труда
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы.
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Младший медицинский персонал".
1.2 Трудовое законодатель-ство Республики Казахстан и этика.
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе.
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.3.1 иметь представление об устройстве рабочих инструментов, приспособлений (резиновые перчатки, клеенчатые передники), средствах и оборудовании
8.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах асептиков, антисептиков;
8.1.3.3 подбирать инвентарь, моющие средства, рабочую одежду
8.1.3.4 иметь представление об устройстве, правилах эксплуатации электроприборов
2. Технология обслуживающего труда
2.3 Уход за спецодеждой
8.2.3.1 выполнять ремонт спецодежды путем наложения заплаты машинным способом и штопкой;
8.2.3.2 владеть приемами утюжки, регулировки температуры утюга для различных тканей (утюжка косынок, шапочек, халатов)
2.4 Уход за окнами, панелями, половым покрытием в медицинских учреждениях.
8.2.4.1 составлять план уборки всех видов пола в медицинском учреждении с помощью учителя;
8.2.4.2 знать и применять правила безопасной работы по уходу за панелями, полом, окнами, радиаторами под контролем учителя;
8.2.4.3 подбирать инструменты для ухода за окнами с помощью учителя и самостоятельно;
8.2.4.4 планировать работу по уходу за радиаторами с помощью учителя;

8.2.4.5 мұғалімнің көмегімен медициналық ғимараттардағы (палаталар, асхана, емшара бөлмесі) ауа температурасын өлшеу бойынша жұмысты орындау
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру
3-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету
8.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнінің маңызды ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсете білу
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
8.1.2.1 ұжымдағы өзара қарым-қатынас және еңбек мәдениеті туралы түсініктің болуы
8.1.2.2 еңбек тәртібі, Кіші медицина қызметкерінің жалақысы, еңбек тапсырысын орындауға жауапкершілігі туралы түсініктерінің болуы
1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.3.1 жұмыс құралдары, құрылғылары және жабдықтары туралы түсініктің болуы
танысу (резеңке қолғаптар, кленка алжапқыштар)
8.1.3.2 асептиктер, антисептиктердің түрлері, қызметі, қасиеті туралы түсініктің болуы
8.1.3.3 мұғалімнің көмегімен жұмыс киімдерін, жуғыш заттар, керек-жарақтар таңдау
8.1.3.4 электраспаптарының құрылғысымен және пайдалану ережелері туралы түсініктің болуы
8.1.3.5 мұғалімнің көмегімен зарарсыздандыру үшін құралдар мен жабдықтар таңдау
8.1.3.6 жиһаз беті жабындарының түрлерін ажырату
8.1.3.7 құралдарды сақтау ережесін білу
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.5 Медициналық мекемелердегі жиһаздарға күтім жасау
8.2.5.1 мұғалімнің көмегімен медициналық мекемелердегі жиһаздардың түрлері мен қызметтерін салыстыру;
8.2.5.2 мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің жұмсақ және корпустық жабындарының түрлерін салыстыру;
8.2.5.3 мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің түрлі жабындарына байланысты күту құралдарын іріктеу;
8.2.5.4 мұғалімнің көмегімен жиһазды күту бойынша құрылғылар мен керек- жарақтарды іріктеу;
8.2.5.5 мұғалімнің көмегімен жиһаз бетінің түрлі жабындарын өңдеу;
8.2.5.6 практикалық жұмыстар: жиһазды күту: мұғалім тәсілдерді түсіндіріп көрсеткеннен кейін жұмысты орындау жұмыс жоспары туралы білім алушылардың ауызша есебі орындалған жұмыстың сапасын талдау жиһазды күту құралдары мен заттарын таңдау жұмсақ жиһазды щеткамен тазалау және қағу жиһазды ылғал шүберекпен сүрту, жиһазды жүн шүберекпен жылтырату, жылтырату сұйықтығын пайдалану жиһазды күту құралдары жөніндегі нұсқаулықты оқи білу және тәжірибеде қолдану
2.6
Сантехникалық жабдықтарға күтім жасау
8.2.6.1 сантехникалық жабдықтарға күтім жасау ережелерін және оның қызметін білу (раковина, жуатын бак, унитаз, жуынатын бөлме, биде, душ);

8.2.4.5 выполнять работы по измерению температуры воздуха в медицинских помещениях (палаты, столовая, процедурная) с помощью учителя
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы.
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Младший медицинский персонал"
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда младшего медицинского персонала, об ответственности за выполнение трудового задания
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.3.1 иметь представление об устройстве рабочих инструментов, приспособлений (резиновые перчатки, клеенчатые передники), средствах и оборудовании;
8.1.3.2 иметь представление о видах, назначении, свойствах асептиков, антисептиков;
8.1.3.3 подбирать инвентарь, моющие средства, рабочую одежду с помощью учителя;
8.1.3.4 иметь представление об устройстве, правилах эксплуатации электроприборов;
8.1.3.5 подбирать инструменты и приспособления для стерилизации с помощью учителя;
8.1.3.6 различать виды покрытий поверхностей мебели;
8.1.3.7 знать правила хранения инструментов.
2. Технология обслуживающего труда
2.5 Уход за мебелью в медицинских учреждениях
8.2.5.1 сравнивать виды и назначение мебели в медицинских учреждениях с помощью учителя;
8.2.5.2 сравнивать виды покрытий поверхностей мягкой и корпусной мебели с помощью учителя;
8.2.5.3 подбирать средства по уходу за мебелью с помощью учителя в зависимости от покрытия поверхности;
8.2.5.4 подбирать приспособления и инвентарь по уходу за мебелью с помощью учителя;
8.2.5.5 выполнять обработку различных поверхностей мебели с помощью учителя;
8.2.5.6 практические работы: уход за мебелью: выполнение работы после показа и объяснение ее приемов учителем; устный отчет обучающихся о плане работы; анализ качества выполненной работы; подбор предметов и средств ухода за мебелью; выколачивание и чистка щеткой мягкой мебели; протирание мебели влажной тряпкой, полирование мебели шерстяной тряпкой, полирование полировальной жидкостью; уметь читать и применять на практике инструкции средств по уходу за мебелью.
2.6 Уход за сантехническим оборудованием
8.2.6.1 знать правила ухода за сантехническим оборудова-нием и его назначении (раковина, смывной бачок, унитаз, ванная, биде, душ);

2.8 Емханадағы жұмыс
8.2.8.1 емхананың ұйымдық құрылымын білу
8.2.8.2 емханадағы кіші медицина қызметкерінің жұмысын бақылау
8.2.8.3 амбулаториялық карточканы жабыстыру
8.2.8.4 емхананың стоматологиялық, хирургиялық, отоларингологиялық, көз, емшара кабинеттерінің құрылымы және міндеттерін білу
8.2.8.5 емханадағы атаулы кабинеттердің кіші медицина қызметкерінің міндеттерін білу
2.9 Стационар жағдайында науқастарға
күтім жасау
8.2.9.1 мұғалімнің көмегімен мектеп жағдайындағы медициналық пунктте, медициналық мекемелерде төсек-орынды дайындау ережесін қолдану;
8.2.9.2 мұғалімнің көмегімен мектеп жағдайындағы;
медициналық пунктте науқасқа арналған төсек-орынды ауыстыру тәсілдерін қолдану;
8.2.9.3 мұғалімнің көмегімен кереуеттің түрлі құрылғыларын пайдалана отырып науқасты қабылдауға төсекті дайындау ережелерін
Қолдану;
8.2.9.4 түскен науқастарды қабылдау құжаттарын жүргізу, киім, аяқ киім, киім-кешектерді және түрлі мүліктерді қабылдау, оны сақтау және жеткізу ережелерімен танысу
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.3.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.3.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.3.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өздігімен атқарылған жұмысты толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.3.6 алдағы жұмыс көлемін анықтау
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынас көрсету;
9.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өздігімен оқуға ұмтылу
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
9.1.2.1 түйіндеме және жұмысқа қабылдау туралы өтінішті рәсімдеу, жұмысқа қабылдану кезінде сыртқы келбет пен жүріс-тұрыстың маңыздылығын түсіну
1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
9.1.3.1 зертхана ыдыстарын залалсыздандыру, өңдеу тәсілдерін, түрлерін білу ;
9.1.3.2 құрылғыларды залалсыздандыру өңдеу тәсілдерін білу (воронка, клизмаға арналған ұштықтар, газ өткізетін түтіктер, катетерлер, кленка, астына қоятын дәрет ыдысы, шеңберлер, судна);
9.1.3.3 жұмыс істеу үшін құрал-саймандардың, құралдардың, материалдардың сақтау мерзімі және шарттарын білу
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.1 Денсаулық сақтау негіздері
9.2.1.1 стационарлардың ұйымдастырушылық құрылымы жəне олардың қызметі туралы түсініктің болуы

2.8 Работа в поликлинике
8.2.8.1 знать организационную структуру поликлиники;
8.2.8.2 наблюдать за работой младшего медицинского персонала в поликлинике;
8.2.8.3 подклеивать амбулаторные карточки;
8.2.8.4 знать структуру и задачи стоматологического, хирургического, отоларингического, глазного, процедурного кабинетов поликлиники;
8.2.8.5 знать обязанности младшего медицинского персонала названных кабинетов поликлиники
2.9 Уход за больными в условиях стационара.
8.2.9.1 применять правила подготовки постельного белья в медицинских учреждениях в условиях школьного медицинского пункта с помощью учителя;
8.2.9.2 пользоваться приемами смены постельного белья для больного в условиях школьного медицинского пункта с помощью учителя;
8.2.9.3 применять правила приготовления постели к приему больного с использованием различных приспособлений у кровати с помощью учителя;
8.2.9.4 ознакомиться с правилами ведения документации по приему одежды, обуви, белья и другого имущества поступающих больных и доставки его на хранение.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1. Анализ и оценивание предметов труда
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы;
8.3.3.3 употреблять в речи специальную терминологию;
8.3.3.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.5 стремиться подробно анализировать проделанную работу по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.6 определять предстоящий объем работы.
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Младший медицинский персонал"
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 знать виды и способы обработки и стерилизации лабораторной посуды;
9.1.3.2 знать способы обработки стерилизации приспособлений (воронки, наконечники для клизм, газоотводные трубки, катетеры, клеенки, подкладные круги, судна, утки, калоприемники);
9.1.3.3 знать условия и сроками хранения материалов, инструментов, средств для работы.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Основы здравоохранения
9.2.1.1 знать организационную структуру стационаров и их назначение.

9.2.9.4 кезекшілікті қабылдау және тапсыру, стационардың қабылдау бөлімшесінде құралдарды сақтау және таңбалауын білу;
9.2.9.5 аурухана кереуетінің түрлерімен және пайдалану ережелерін білу;
9.2.9.6 аурухана төсек-орнына қойылатын гигиеналық талаптарын білу;
9.2.9.7 қақырық, нәжіс, зәр және құсық заттарын талдау үшін жинау және оларды зертханаға жеткізу ережелерін білу;
9.2.9.8 жуыну бөлмесін тазалау, ванна дайындау, жуыну жөкесін қайнату;
9.2.9.9 бөлімшеде науқастарды тасымалдау (алып жүру, тасымалдау, тасу);
9.2.9.10 науқасты қабылдау үшін кереуетті дайындау;
9.2.9.11 науқасты жуындыру ережесін білу (гигиена, қол, аяқ, жыныс ағзалары);
9.2.9.12 науқасқа күтім жасау заттарын білу;
9.2.9.13 науқастарға күтім жасау, жауыр болуды алдын алу ережесін білу;
9.2.9.14 залалсыздандыратын ерітіндіні пайдалану ережесін білу;
9.2.9.15 қозу күйінде және ес-түссіз күйдегі науқастарды бақылау және күту;
9.2.9.16 науқастың таңғы туалетін орындау;
9.2.9.17 ауыр науқасты сүрту, жуындыру, көтеру, орнын ауыстыру, тасымалдау
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
9.3.3.1 арнайы терминдерді қолданып алдағы жұмысты сипаттау;
9.3.3.2 өз жұмысын және өзгелердің жұмысын, жетілдіру, бейімдеу бойынша ұсыныс жасау және сындарлы пікірлер қабылдау;
9.3.3.3 орындалған жұмысты барлық сыныпқа таныстыру
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 әр түрлі мәдениетіне, нәсіліне, діни сеніміне қарамастан адамдарға төзімділік көрсету;
10.1.1.2 "Кіші медицина қызметкері" пәнін дайындауда материалдар мен ықпал ету жолдарын талдау және салыстыру
1.2 ҚРеңбек заңнамасы, этика
10.1.2.1 оқу-еңбек ұжымында кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2 кәсіби борыш және жауапкершілік туралы түсініктің болуы;
10.1.2.3 ұжымда, топта ересектермен және құрдастарымен жұмыс істей білу
1.3 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
10.1.3.1 жұмысқа қажетті материалдарды, құралдарды, құрылғыларды салыстыру және таңдау;
10.1.3.2 өздігімен бикстерді жинау, зарарсыздандыруға құралдар мен құрылғыларды таңдау
10.1.3.3 өздігімен дезинфекциялау асептика, антисептика ерітінділерін дайындау және қолдану
2. Қызмет көрсету еңбек технологиясы
2.1 Денсаулық сақтау негіздері
10.2.1.1 стационар бөлімшелерінің қызметтерін білу

9.2.9.4 знать правила маркировки и хранения инвентаря в приемном отделении стационара, прием и сдача дежурств;
9.2.9.5 знать виды и правила пользования больничной кроватью;
9.2.9.6 знать гигиенические требования к больничному белью (постельное и нательное белье;
9.2.9.7 знать правила сбора мокроты, кала, мочи и рвотных масс для анализов и доставки их в лабораторию;
9.2.9.8 выполнять уборку в ванной комнате, подготавливать ванны, кипятить мочалки;
9.2.9.9 транспортировать больных в отделение (сопровождение, перевозка, переноска);
9.2.9.10 подготавливать кровати для приема больного;
9.2.9.11 знать правила туалета больного (гигиена рук, ног, половых органов, заднего прохода, естественных складок тела);
9.2.9.12 знать предметы ухода за больными;
9.2.9.13 знать правила предупреждения образования пролежней, уход за больными;
9.2.9.14 знать правила пользования физрастворами;
9.2.9.15 наблюдать и ухаживать за больными, находящимися в состоянии возбуждения и бессознательном состоянии;
9.2.9.16 выполнять утренний туалет больного;
9.2.9.17 протирать тяжелобольного, подмывать, приподнимать, перекладывать, переносить.
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1.Анализ и оценивание предметов труда
9.3.3.1 описывать предстоящую работу, используя специальную терминологию;
9.3.3.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.3.3 презентовать выполненную работу всему классу
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подход в изготовлении предмета "Младшего медицинского персонала"
1.2 Трудовое законодатель-ство Республики Казахстан и этика
10.1.2.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.2.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.2.3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
10.1.3.1 сравнивать и подбирать подходящие инструменты, средства, материалы для работы;
10.1.3.2 подбирать инструменты и приспособления для стерилизации, укладывать биксы самостоятельно;
10.1.3.3 подготавливать и применять дезинфицирующие растворы, асептики, антисептики самостоятельно
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Основы здравоохранения
10.2.1.1 знать функции отделений стационаров.

10.2.9.11 бас миы мен бас сүйегі жарақаттанған науқастарды күту туралы түсініктің болуы;
10.2.9.12 науқастарды тасымалдауға дайындау, гигиеналық ванналар дайындау;
10.2.9.13 палатаны жинау және желдету;
10.2.9.14 науқастарға төсек дайындау (әр түрлі жағдайлар);
10.2.9.15 науқасты сүртіп тазалау, сүрту, төсегін ауыстыру, бұру және орнын ауыстыру;
10.2.9.16 гипс бинттерді, лангеттерді дайындау;
10.2.9.17 жылытқыш дайындау;
10.2.9.18 сифонды клизма, асқазанды шаю үшін керек-жарақтар мен құралдарды дайындау;
10.2.9.19 стационардағы неврологиялық бөлімшедегі кіші медицина қызметкерінің жұмыс ерекшеліктерін білу
2.10 Тамақтану гигенасы
10.2.10.1 стационар жағдайындағы асханаға қойылатын санитарлық талаптарды орындау;
10.2.10.2 науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыруда кіші медицина қызметкерінің рөлін білу;
10.2.10.3стационар жағдайында практикалық қайталау
3. Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
3.1 Еңбек іс-әрекетін талдау және бағалау
10.3.3.1 арнайы терминдерді қолданып өз жұмысының және өзгелердің жұмысының орындалуы үшін қолданған әдістер мен тәсілдерді талдау және бағалау;
10.3.3.2 алдағы жұмыстарды салыстыру негізінде өз жұмысын және өзгелердің жұмысын, жетілдіру бойынша сыни ұсыныс жасау
Ескерту: білім беру ұйымында оқу-еңбек үдерісін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді.
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ас үй жұмысшысы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. "Кәсіби еңбекке баулу. Ас үй жұмысшысы." профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Саймандар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбек қызметінің технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек әрекетін бағалау және талдау".
98. "Материалтану. Саймандар мен жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

10.2.9.11 иметь представление об уходе за больными с травмами черепа и мозга;
10.2.9.12 подготавливать гигиенические ванны, транспортировать больных;
10.2.9.13 убирать и проветривать палаты;
10.2.9.14 подготавливать постели для больных (различные случаи);
10.2.9.15 перекладывать и поворачивать больного, протирать, обтирать, выполнять смену белья;
10.2.9.16 приготавливать гипсовые бинты, лангеты;
10.2.9.17 приготавливать грелки, пузырь со льдом;
10.2.9.18 подготавливать инструменты, инвентарь и приспособления для промывания желудка, сифонной клизмы;
10.2.9.19 знать особенности работы младшего медперсонала в неврологическом отделении стационара
2.10 Гигиена питания
10.2.10.1 выполнять санитарные требования, предъявляемые к столовым в стационаре;
10.2.10.2 знать роль младшего медицинского персонала в организации питания больных;
10.2.10.3 практическое повторение в условиях стационара
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для выполнения собственной работы и работы других, используя специальную терминологию;
10.3.3.2 делать критические предложения по усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях предыдущих работ
Примечание: последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Приложение 9 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Кухонный рабочий" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
97. Программа по профилю "Кухонный рабочий" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии обслуживающего труда";
3) раздел "Анализ и оценивание результатов трудовой деятельности".
98. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:

1) еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу;
2)техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі.;
3) ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері;
4) өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабындыларының.
99. "Еңбек қызметінің технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары;
2) ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі;
3) азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу;
4) азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тасмалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері;
5) асхананы тамақтануға дайындау. Тамақ ішетін үстелді жабдықтау.
100. "Еңбек әрекетін бағалау және талдау" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) еңбек әрекетін бағалау және талдау.
101. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
7.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну, Отанына деген мақтаныш сезімін тұту;
7.1.1.2 күнделікті өмірде қолданатын әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру: жеке бас гигиенасын сақтау (тырнақ, қол, шашты күту), ғимаратты тазалықта ұстау (құрғақ және ылғалды тазалау, ғимаратты толық тазарту және маусымдық тазартуды жүргізу), тағам дайындаудың қарапайым дағдалары (ыстық сумен жұмыс, азық-түлікті жуу), киімді күту даңдылары (кір жуу, үтіктеу, сақтау), ұжымда немесе бейтаныс адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасай алу дағдысы;
7.1.1.3 игіліктілікті, эмоционалды-рухани қайырымдылық пен көмек көрсетуге әрқаша дайын екендігін таныту, адамдардың қайғысына ортақ болуды таныту;
7.1.1.4 еңбек тәртібі ұғымын, демалыс және мерекелік күндерін меңгеру;
7.1.1.5 іскерлік қағаз түрлерін ажырата білу: жұмысқа тұру жөніндегі өтініш, түйіндеме, жұмыстан кету жөніндегі өтініш, жұмыс келісімшарты бойынша (мерзімді шарт), түйіндеме
жасау ;
7.1.1.6 "Ас үй жұмысшысы" кәсібіне қойылатын талаптар мен медициналық қарсы көрсетілімдермен танысу; аллергиялық аурулар, тірек-қимыл қозғалыс аппаратының бұзылыстары, жұқпалы аурулар, көру мен естудің күрделі бұзылыс түрлері;
7.1.1.7 мектеп асханасындағы ас үй жұмысшысының міндеттерімен танысу: асхана құрал-жабдықтарын таза әрі қалыпта ұстау, өндірістік қоқыстарды жою, азық-түлікті жуу және сұрыптау, жөнелту, тиеу, азық-түліктер мен дайын тағамдарды кәсіпорындарға жеткізу, ыдыс-аяқтардың, құралдардың аттарымен таныс болу, техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
7.1.1.8 асхана залында гигиеналық және эстетикалық қызмет көрсету талаптарын білу;
7.1.1.8 асхана залындағы жиһаздарды өңдеу жөніндегі ережелерді сақтау, білу: ағаштан жасалған, пластикалық, өрілген, лакталған, әйнектен жасалған, матадан жасалған;

1) общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство;
2) техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря;
3) виды и назначение посуды;
4) виды половых и стеновых покрытий производственных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
99. Раздел "Технологии обслуживающего труда" включает следующие подразделы:
1) требования к санитарному содержанию производственных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер;
2) правила и режим ухода за посудой;
3) первичная обработка продуктов питания;
4) правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве;
100. Раздел "Анализ и оценивание результатов трудовой деятельности" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание результатов трудовой деятельности (на основе выполнения практических работ).
101. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
7.​1.​1.​1 сознавать себя как гражданина Казахстана, испытывать чувство гордости за свою Родину;
7.​1.​1.​2 владеть социально-бытовыми навыками, используемыми в повседневной жизни: соблюдение правил личной гигиены (уход за руками и ногтями, уход за волосами), содержание жилых помещений в чистоте (осуществление сухой и влажной уборки, проведение генеральной и сезонной уборки помещения), элементарные навыки приготовления пищи (работа с кипятком, первичная обработка продуктов питания), навыки ухода за одеждой (стирка, утюжка, хранение),навыки взаимодействия и культурного общения в коллективе и с посторонними людьми;
7.​1.​1.​3 проявлять доброжелательность, эмоционально-нравственную отзывчивость и взаимопомощь, проявлять сопереживание к чувствам людей;
7.​1.​1.​4 владеть понятиями режим труда,выходные и праздничные дни, отпуск;
7.​1.​1.​5 знать устройство и назначение электрического чайника;
7.​1.​1.​6 знать требования и медицинские противопоказа-ниями к профессии "Кухонный рабочий":
аллергические заболевания, нарушения опорно-двигательного аппарата, вирусоноси-тельство, тяжелые нарушения слуха и зрения;
7.​1.​1.​7 Знать должностны обязанности кухонного работника школьной столовой: содержание в чистоте и порядке кухонного инвентаря и оборудования, утилизация производственных отходов, осуществление сортировки и первичной обработки продуктов питания, погрузка , отгрузка, перемещение продуктов и готовой пищи различного вида грузов на предприятиях, знание и владение наименованиями кухонной посуды, инвентаря, соблюдение правил по технике безопасности;
7.​1.​1.​8 знать и выполнять гигиенические и эстетические требования к обслуживанию столового зала;
7.​1.​1.​8 знать и соблюдать правила при обработке мебели столового зала: деревянной, пластиковой, плетенной, лакированной, стеклянной, текстильной;

7.1.1.9 электр пешінің түрлері мен пайдалану тәсілдерін түсіну: ашық және жабық, индукциялық, шойын қақпақты, керамикалық әйнекті бетімен, механикалық немесе сенсор арқылы басқарылатын, үстелдің үстіне қойылатын, ішіне салынатын, портативті;
7.1.1.10 электрлі шәйнек түрлері мен пайдалану тәсілдерін түсіну
8.1.1.1 әр түрлі елдің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау;
8.1.1.2 қарқынды дамып жатқан және құбылмалы өмірге бейімделудің бастапқы дағдыларын меңгеру (қоршаған адамдарды өзіне бағындыру, қоршаған адамдармен түсіністікте болу, өз-өзіне сенуді сезіну, тәуелсіз болу, қиындықтарды жеңе білу, еліктемеу, басқа адамның ықпалына түспеу, жетістікке қол жеткізуге ұмтылу, өз жетістіктерін көрсету);
8.1.1.3 еңбек төлемақысын айыра білу (еңбекақы, келісімді ақы, сағатқа байланысты төлемақы);
8.1.1.4 бала бақшадағы ас үй жұмысшысының қызметтік міндетін түсіну: ыдыс-аяқ пен құрал – жабдықтардың атауы, таңбалануына қарай олардың белгілері, ыдысты ашу және жабу ережесі мен тәсілдері, өнеркәсіп орына азық-түлікті және дайын тағамды жеткізу ережесі, технологиялық жабдықтарды қосу мен сөндіру, жуғыш және залалсыздардыру сұйықтықтың түрлері мен қоюланған ерітінді түрлері;
8.1.1.5 еңбекті қорғаудағы талаптарды білу (жұмыстың күн тәртібі мен кестесі) ;
8.1.1.6 жұмысқа қабылдауға өтініш жазу;
8.1.1.7 жұмыстан кету жөнінде өтініш жазу;
8.1.1.8 жұмыс барысында асхана құралдары мен жабдықтарының пайдалану тәсілдерін білу, атау, қолдана білу;
8.1.1.9 тұмшапеш пен қуыруға арналған пешті пайдалану тәсілдерін мен түрлерін білу: іштен қойылатын және жеке, газды және электрлі, грильді, конвекционды вентиляторлы, аса жоғары жиілікті функциясымен, каталитикалық бу арқылы және пиролиз арқылы тазаратын;
8.1.1.10 электрлі бұлғауыш және блендер түрлері мен пайдалану тәсілдері: қолмен жасайтын, стационарлы, сүтті коктейльдерге арналған, батпалы, жоғары жылдамдықпен, қуаты аз және қуатты, шайқалмалы;
8.1.1.11 кофе-машина түрлері мен пайдалану тәсілдерін: айлауық, чалдты (үлестелетін), капсулды, эспрессо комбайыны, автоматтандырылған;
9.1.1.1 өмір сүруді қамтамасыз етуге қажетті өз мүмкіншілігі жайында адекватты түсініктің болуы;
9.1.1.2 әр түрлі әлеуметтік жағдайда өзі қатарлы құрдастарымен немесе ересек адамдармен серіктес болуды жүзеге асыру;
9.1.1.3 қоғамдық тамақтану ұйымдарындағы ас үй жұмысшысының қызметтік міндеттерін білу (асхана, кафе, мейрамхана, фастфуд): санитарлы- эпидемиологиялық ережелер мен құқықтарды, өндірістік бақылауды жүргізу және ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау ережелері мен құқықтарды техника қауіпсіздігі мен өрттен сақтау ережелерін, ыдыс-аяқ пен құрал-жабдықтардың атауын, пайдалану тәсілдерін, еңбекті оңтайлы ұйымдастыруды, ақау түрлері және оның алдын алу, жою, іскерлік этикеті ережелерін білу;

7.​1.​1.​9 различать виды деловых бумаг: заявление о приеме на работу, резюме, заявление об увольнении с работы, трудовой контракт (договор), составлять резюме;
7.​1.​1.​10понимать виды, устройство и назначение тостеров: механические, полуавтоматические, автоматические, по количеству отделений по приготовлению тостов, наличию поддонов, мощные, маломощные, с решеткой для подогрева, сэндвич – тостер, тостер – гриль;
8.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
8.​1.​1.​2 владеть начальными навыками адаптации в динамично изменяющемся и развивающемся мире (умение расположить окружающих к себе, хорошо ладить с окружающими, чувствовать уверенность в себе, независимость, уметь преодолевать трудности, быть не подверженным внушениям, не попадать под чужое влияние, стремление к достижениям, демонстрировать свои успехи);
8.​1.​1.​3 различать виды оплаты труда (оклад, сдельная, повременная заработная плата);
8.​1.​1.​4 понимать должностные обязанности кухонного работника в детском саду:
знать наименование посуды, инвентаря,
инструментов, их назначение в соответствии с маркировкой,
правила и способы закрытия и вскрытия тары,
правила перемещения продуктов и готовой продукции на производстве,
правила включения и выключения технологического оборудования, виды и концентрация используемых моющих и дезинфицирующих средств;
8.​1.​1.​5 знать требования по охране труда (режим и график работы);
8.​1.​1.​6 составлять заявление о приеме на работу;
8.​1.​1.​7 составлять заявление об увольнении;
8.​1.​1.​8 знать, называть, использовать в работе кухонные бытовые приборы и инвентарь;
8.​1.​1.​9 знать устройство и назначение жарочного, духового шкафа: встраиваемые и отдельностоя-щие, газовые и электрические, гриль, конвекционные вентиляторы, с функцией СВЧ, с каталитической очисткой паром или с помощью пиролиза;
8.​1.​1.​10 знать виды, устройство и назначение электрических блендеров и миксеров: ручной, стационарный, для молочных коктейлей, погружной, высокоскоростной, маломощный и мощный, шейкеры;
8.​1.​1.​11 определять виды, устройство и назначение кофе-машин: рожковые, чалдовые (порционные), капсульные, эспрессо-комбайны, автоматические;
9.​1.​1.​1 иметь адекватное представление о собственных возможностях, о насущно необходимом жизнеобеспечении;
9.​1.​1.​2 осуществлять сотрудничество со взрослыми и сверстниками в разных социальных ситуациях;
9.​1.​1.​3 понимать должностные обязанности кухонного работника в организациях общественного питания (столовые, кафе, рестораны, фастфуды): знать санитарно-эпидемиологи-ческие правила и нормативы, методические рекомендации по организации и проведению производственного контроля, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожар-ной защиты, наименования кухонной посуды и инвентаря, рациональная организация труда, виды брака и способы его предупреждения и устранения, правила делового этикета ;

9.1.1.4 жұмыс орнында міндеттерін орындау жауапкершілігін түсіну: жазғыру, ескеру алу, айыппұл, қызметтен босатылу;
9.1.1.5 сынақ мерзіміның анықтамасын білу: келісім шартта көрсетілген уақыт кезеңі, сол уақытта жұмыс беруші қызметкедің іскерлігін бағалап, қанағаттанбаған жағдайда, жұмысқа үлгермегендіктен жұмыстан босатуға құқылы;
9.1.1.6 жұмыспен қамтамасыз етіп отырған адамға жұмысқа жарамсыз қағазын ұсыну тәртібі мен уақытын білу;
9.1.1.7 еңбек келісім шартына отыру ережесін білу;
9.1.1.8 келісім шартта белгіленген негізгі пунктерді анықтау: мағлұмат, жеке куәлік, еңбек қызметтері, сынақ мерзімі, төлемақы немесе тарифті бірлік, қосалқы төлемдер, жұмыс уақыты, келісім шартты бұзу реті;
9.1.1.9 ет тартқыш түрлері мен пайдалану тәсілдері: қолмен тартатын, А классты (қуатты, өндіргіш), В классты (көп функционалды, жеміс-жидектерді қосымша кесу және өткізумен жабдықталған ), С классты (аз қуатты, қосымша фукциясыз);
9.1.1.10 шырынсыққыш, фреш-машиналар түрлері мен пайдалану тәсілдерін түсіну: пластмассалы, темір, аз қуатты, қуатты, механикалық, автоматтандырылған, электрлі,тұрмыстық, өндірістік, цитрусқа арналған, қатты жеміс-жидектерге арналған, сүйегі барларға арналған, универсалды, ортадан тепкіш, иірмекті
10.1.1.1 қауіпсіз, салауатты өмір салты ұстанымын сақтау, шығармашылық еңбекке ынталану, нәтижелі жұмыс көрсету, материалды және рухани қазынаға ұқыптылықпен қарау;
10.1.1.2 өз бетінше өмір сүруге дайындығын көрсету: өзін қоршаға ортадағы адамдарды бауырына тарта білу, қоршаған ортадағылармен жақсы қарым-қатынас орната алу, өз-өзіне сену, дербес болу, қиындықты жеңе білу, жаманға еліктемеу, біреудің ықпалына түспеу, жетістікке жетуге ынталану, өз жетістіктерін көрсете білу, байланысты шектеу, байланысты ажырата білу;
10.1.1.3 жұмыс ауыстыру ережесін білу: жұмысқа ауысу шарты, жұмысқа келмеген адамның орнын ауыстыру уақыты, еңбек келісім шартындағы өзгерістер мен біліктілігі төменірек жұмысқа ауысу;
10.1.1.4 ана болуға байланысты демалыс ұғымын түсіну (декреттік демалыс кезеңі, бала туылуына байланысты рәсімделетін мемлекеттік бір реттік жәрдмақы, декреттік демалысқа төленетін жәрдемақы, декреттік жәрдемақы алуға құжаттарды тапсыру уақыты, бала туылуына байланысты рәсімделетін мемлекеттік бір реттік жәрдмақы түрлері, бір реттік әлеуметтік жәрдемақы, бала бір жасқа толғанша әр ай сайын төленетін жәрдемақы);

9.​1.​1.​4 понимать ответствен-ность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте: порицание, выговор, штраф, увольнение;
9.​1.​1.​5 знать определение испытательного срока: период времени, установленный трудовым договором, в течении которого работодатель оценивает деловые качества работника и вправе уволить его, если работник не справляется;
9.​1.​1.​6 знать сроки и порядок предоставления больничного листа работодателю;
9.​1.​1.​7 понимать назначение и правила заключения трудового договора;
9.​1.​1.​8 выделять основные пункты трудового договора: сведения, удостоверяющие личность, трудовые функции, испытательный срок, тарифная ставка или оклад, доплаты, надбавки, режим рабочего времени, порядок расторжения договора ;
9.​1.​1.​9 понимать виды, устройство и назначение мясорубки ручные, класса А (мощные, производительные), класса В (многофункциональные, снабженные дополнительными терками и резками для овощей и фруктов), класса С (маломощные, без дополнительных функций);
9.​1.​1.​10 понимать и различать виды, устройство и назначение соковыжималок, фреш-машин: пластмассовые, металлические, маломощные, мощные, ручные, механические, электрические, бытовые, промышленные, для цитрусовых, для твердых овощей и фруктов, для косточковых, универсальные, центробежные, шнековые;
10.​1.​1.​1 придерживаться установки на безопасный, здоровый образ жизни, быть мотивирован-ным к творческому труду, работе на результат, бережному отношению к материальным и духовным ценностям;
10.​1.​1.​2 проявлять готовность к самостоятель-ной жизни: умение расположить окружающих к себе, хорошо ладить с окружающими, чувствовать уверенность в себе, независимость, уметь преодолевать трудности, быть не подверженным внушениям, не попадать под чужое влияние, стремление к достижениям, демонстрировать свои успехи, ограничен-ность контактов, разборчивость в связях;
10.​1.​1.​3 знать правила перевода на другую работу: условия перевода на другую работу, продолжительность перевода для замещения отсутствующего работника, перевод на работу более низкой квалификации и изменение в существующем трудовом договоре;
10.​1.​1.​4 понимать понятие декретный отпуск (период декретного отпуска, порядок оформления единовремен-ного государствен-ного пособия на рождение ребенка, виды декретных выплат, сроки обращения за назначением декретных выплат, фиксирован-ные государствен-ные единовремен-ные пособия в связи с рождением ребенка, единовремен-ная социальная выплата по беременности и родам в связи с потерей дохода, ежемесячная социальная выплата по уходу за ребенком по достижении им одного года);

10.1.1.5 материалдық зиян келтіру кезінде заңнамаға байланысты жауап беру: ас үй жұмысшысы ыдыс-аяқтың, құрал-жабдықтардың сынбауына жауап береді, дизинфекциялық және жууға арналған заттардың болуын қадағалау, ыдстан лабораторлық заттарды шаю, жуу сапасы, цехті таза ұстау, азық-түлікті, құрал-жабдықтарды бұзылудан сақтау, техника қауіпсіздік ережесі мен еңбекті қорғау ережелерін сақтамау, өрт қауіпсіздік ережесі, өндірісте шикізат дайындау сапасы, жұмыс орнына келмеу немесе мас түрінде келу, ішкі тәртіпке бағынбау, қызметтік міндетін орындамау;
10.1.1.6 төлем ақыдан ұстап қалу тәртібін білу: салық, зейнетақы қоры, профсаюзге бөлу, айыппұл
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
7.1.2.1 қайнаған сумен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
7.1.2.2 кесетін және шанышқы заттармен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
7.1.2.3 электр пештерімен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
7.1.2.4 электр шәйнегімен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
7.1.2.5 тостермен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
7.1.2.6 аса жиілігі жоғары пешпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
8.1.2.1 механикалық көкөніс кескіш және ұсақтағышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
8.1.2.2 тұмша пешпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
8.1.2.3 электрлі блендр және бұлғауышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
8.1.2.4 кофе қайнататын машинамен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
9.1.2.1 ет тартқышты жуу, құрастыру; 9.1.2.2 ет тартқышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
9.1.2.3 шырын сыққыш немесе фреш-машиналарды жуу, құрастыру;
9.1.2.4 шырын сыққыш немесе фреш-машинамен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
10.1.2.1 тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың бөлшектерін жуу
10.1.2.2; тоңазытқыш және мұздатқыш камераларымен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
10.1.2.3 ыдыс-аяқ жуатын машинаға ыдыстарды, ыдыс жуатын заттарды жүктеу ережесін сақтау;
10.1.2.4 ыдыс-аяқ жуатын машинамен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері.
7.1.3.1 Ыдыс-аяқ түрлерін пайдалану тәсілдерін және қандай материалдан жасалғандығын ажырату;
7.1.3.2 Ыдыс-аяқты пайдалану тәсілдерін білу: асүйлік, асханалық, шай ішуге арналған, кофе ішуге арналған, дастархан жабдығына арналған, асхана аспабы;

10.​1.​1.​5 осознавать ответствен-ность за причиненный материальный ущерб в соответствии с законодательством: кухонный работник несет персональную ответствен-ность за сохранность посуды, инвентаря, постоянное наличие моющих и дезинфицирующих средств, результатов с лабораторных смывов с посуды, качество мойки, чистоту в цехе, порчу по своей вине продуктов, оборудования, инвентаря, не соблюдение правил по технике безопасности и охране труда, правил санитарии и гигиены, правил пожарной безопасности, качества приготовления сырья на производстве, прогул или явку на рабочее место в нетрезвом состоянии, не соблюдение правил внутреннего распорядка, не выполнение должностных обязанностей;
10.​1.​1.​6 знать порядок удержания из заработной платы: налоги, пенсионные накопления, профсоюзные отчисления, штрафы;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
7.​1.​2.​1 соблюдать правила техники безопасности при работе с кипятком;
7.​1.​2.​2 соблюдать правила техники безопасности при работе с режущими и колющимися предметами;
7.​1.​2.​3 соблюдать правила техники безопасности при работе с электроплитами;
7.​1.​2.​4 соблюдать правила техники безопасности при работе с электрическим чайником;
7.​1.​2.​5 соблюдать правила техники безопасности при работе с тостером;
7.​1.​2.​6 соблюдать правила техники безопасности при работе с СВЧ печью;
8.​1.​2.​1 соблюдать правила техники безопасности при работе с механической овощерезкой и измельчителем;
8.​1.​2.​2 соблюдать правила техники безопасности при работе с духовым шкафом;
8.​1.​2.​3 соблюдать правила техники безопасности при работе с электрическим блендером и миксером;
8.​1.​2.​4 соблюдать правила техники безопасности при работе кофеварками;
9.​1.​2.​1 выполнять сборку, мытье деталей мясорубки;
9.​1.​2.​2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании мясорубки;
9.​1.​2.​3 выполнять сборку, мытье деталей соковыжималок, фреш-машин;
9.​1.​2.​4 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании соковыжима-лок, фреш-машин;
10.​1.​2.​1 выполнять мытье секций холодильника и морозильной камеры;
10.​1.​2.​2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании холодильника и морозильной камеры;
10.​1.​2.​3 соблюдать правила загрузки посуды и моющих средств в посудомоечную машину;
10.​1.​2.​4 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании посудомоечной машины;
1.3 Виды и назначение посуды
7.​1.​3.​1 различать виды посуды по назначению и материалу изготовления;
7.​1.​3.​2 знать назначение посуды: кухонной, столовой, чайных, кофейных сервизов, столовых приборов;

7.1.3.3 Ыдыс-аяқ түрлерін атау, асүйлік ыдыс-аяқты сақтау, күтіп ұстау ережелерін білу
8.1.3.1 алюминді, эмальді және никельді ыдыс-аяқты танып білу;
8.1.3.2 асүйлік ағаштан жасалған жабдықтарды атау;
8.1.3.3 асханалық ыдыс-аяқтардың және аспаптардың пайдалану тәсілдері мен түрлерін ажырата алу
9.1.3.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты ажыратып, анықтай алу;
9.1.3.2 шай ішуге арналған, кофе ішуге арналған, дастарған жабдығына арналған ыдыстарды, фужерлерді, бокалдар мен стакандардың түрлерін ажырата алу, оларды пайдалану тәсілдерін білу
10.1.3.1 тефлонды және керамикадан жасалған ыдыс-аяқтарды ажырата алу, анықтай білу;
10.1.3.2 пластикалық және сақтауға арналған ыдыс-аяқтың түрлері мен пайдалану тәсілдерін білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
7.1.4.1 еден төсенділерін сыртқы түріне қарап анықтай алу (ламинатталған, ағаштан жасалған, тақтайдан жасалған, паркетті, линолеум, резеңке негізінде жасалған, керамикалық плитка, мәрмәр, кілемді, полимерлі құйылмалы);
7.1.4.2 линолиумды еден төсеніштерінін ішінде анықтап, білу;
7.1.4.3 қабырғаға арналған бояу түрлерін ажырата алу (сулы эмульсялы ізбесті, эмальді)
8.1.4.1 түрлі еденге арналған және қабырғаға арналған кафельдерді ажырата алу, күтім жасау;
8.1.4.2 еденді жуып болғаннан кейін жеке гигиеналық талаптарды практикада қолдану;
8.1.4.3 жұмысқа арналған киімді дұрыс таңдау және кию, эстетикалық жағын ұстау (халат, алжапқыш, орамал, қолғап, аяқ-киім)
9.1.4.1 еденге арналған түрлі паркетті және ламинацияны ажырата білу, оларды барлық талаптарға сай дұрыс күту;
9.1.4.2 жинауға арналған жабдықтарды атау, қолдану мақсаты мен пайдалану ережелерін, сақтауды білу
10.1.4.1 еденге арналған түрлі құйылмалы-полимерлі төсеніштерді ажырата алу;
10.1.4.2 еденді төсенішке қарай дұрыс технологиялық күтуге дайындық жүргізу және орындау;
10.1.4.3 жұмысқа арналған киімді дұрыс таңдау және кию, эстетикалық жағын ұстау (күртке, алжапқыш, орамал, қолғап, резеңке етік)
2) 2-бөлім "Еңбек жұмысының технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
7.2.1.1 қабырға және еденге арналған жуғыш заттар мен күтуге арналған заттардың түрлері жөнінде түсініктерінің болуы;
7.2.1.2 жуғыш заттарды қолдану барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау, жуғыш заттарды нұсқаулыққа сәйкес пайдалану;

7.​1.​3.​3 называть кухонную посуду, знать правила и режим ухода, хранение кухонной посуды
8.​1.​3.​1 различать и определять алюминиевую, эмалированную и никелированную посуду;
8.​1.​3.​2 называть деревянный кухонный инвентарь;
8.​1.​3.​3 различать виды и знать назначение столовой посуды и приборов;
9.​1.​3.​1 различать и определять стеклянную и фарфоровую посуду;
9.​1.​3.​2 различать виды и знать назначение чайных, кофейных сервизов, фужеров, бокалов, стаканов;
10.​1.​3.​1 различать и определять тефлоновую посуду и посуду с керамическим покрытием;
10.​1.​3.​2 определять и знать назначение пластиковой посуды и тары для хранения
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
7.​1.​4.​1 определять виды напольных покрытий по внешнему виду пола и его покрытию (ламинированное, деревянное, дощатое, паркетное, линолеум, покрытия на резиновой основе, керамическая плитка, мраморные, ковровые покрытия, полимерные наливные);
7.​1.​4.​2 выделять и называть линолеум среди различных видов половых покрытий;
7.​1.​4.​3 определять вид окрашивания (водоэмульсионное, известь, эмаль) стеновых панелей;
8.​1.​4.​1 различать кафельное покрытие среди различных видов стеновых и половых покрытий, осуществлять уход;
8.​1.​4.​2 выполнять на практике процедуры личной гигиены после уборки полов;
8.​1.​4.​3 правильно подбирать и пользоваться рабочей одеждой, соблюдать ее эстетику (халат, фартук, косынка, перчатки, обувь).
9.​1.​4.​1 различать паркетное и ламинированное покрытие среди различных видов половых покрытий, выполнять уход за ними, соблюдая правила;
9.​1.​4.​2 называть, знать назначение и правила эксплуатации правила сбережения, хранения и ухода уборочного инвентаря.
10.​1.​4.​1 различать полимерно-наливное покрытие среди различных видов половых покрытий;
10.​1.​4.​2 проводить подготовку и выполнять технологически правильно уход за полом в зависимости от покрытия;
10.​1.​4.​3 правильно подбирать и пользоваться рабочей одеждой, соблюдать ее эстетику, хранение и уход за рабочей одеждой (куртка, фартук, косынка, перчатки, резиновые сапоги).
2) раздел "Технологии обслуживающего труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
7.2.1.1 иметь представление о видах моющих средств по уходу за стеновыми панелями и полом;
7.2.1.2 соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих средств, использовать моющие средства в соответствии с инструкцией;

7.2.1.3 еден және қабырғаны жуу үшін ережеге сәйкес жүзеге асыру;
7.2.1.4 ас үй жұмысшысының арнайы киім кию мақсатын түсіну (халат, алжапқыш, орамал, қолғап, аяқ-киім) ;
7.2.1.5 тыныс алу ағзасын қоғайтын тәсілдердің түрлері мен пайдалану тәсілдері
8.2.1.1 жуу бөлмесінде жұмысты ұйымдастыру ережесін білу;
8.2.1.2 жууға арналған заттар туралы түсінік қалыптастыру: ерітіндіні жасау ережесі мен ерітінді түрлері, дезинфекцияға және жууға арналған заттарды қауіпсіз қолдану;
8.2.1.3 ережеге сәйкес тамақ қалдықтарын сақтау және жинау;
8.2.1.5 ыдыс-аяқ жуатын машинаны пайдалану тәсілдерін түсіну, қауіпсіздік ережесін сақтай отырып қолдану;
8.2.1.6 ас үй ыдыстарын, жабдықтарды өңдеу: жуу және құрғату;
8.2.1.7 жуу бөлмесінде киетін киімнің мақсатын білу
9.2.1.1 тоңазытқыш пен қоймадағы жұмысты ұйымдастыру ережесін білу;
9.2.1.2 жууға арналған заттар мен ерітіндіні жасау ережесі туралы түсінік қалыптастыру, тоңазытқыш пен қойманы өңдеуде дезинфекциялау және жуу заттарын пайдалану, дезинфекциялау және жуу заттарын пайдаланғанда қауіпсіздік ережесін сақтау;
9.2.1.3 азық-түлікті тоңазытқышта немесе қоймада сақтау ережесін саөтау;
9.2.1.4 микрофлора және микроб ұғымын түсіну, олардың аддам ағзасына әсері;
9.2.1.5 көкөніс цехында жұмыс орнын ұйымдастыру ерекшелігі
10.2.1.1 ас үй ыдыстары мен жабдықтарды қолдану, оны жуу, таза түрінде ұстау;
10.2.1.2 құралдар мен жабдықтарды таңбалау;
10.2.1.3 ас үй жұмысшысының жұмыс орын тазалық-гигиеналық түрде ұстай білу, күні бойы тазалықты ұстану;
10.2.1.4 құралдарының дұрыс жұмыс жасауын тексеру;
10.2.1.5 қазанға су толтыру, пештің үстіне орнату;
10.2.1.6 су және энергияны пайдалану талаптарын сақтау: электірлі есептегіш, су есептегіші, сантехниканың дұрыс жұмыс жасауы (шүмек), электір құралдарын, қозғалысты хабарлаушыны уақытылы өшіріп отыру, су шығынын үнемдеу
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
7.2.2.1 "Тамақтану гигиенасы" түсінігімен танысу, ас үй ыдыс-аяқтарын ажырату, атау, күту және сақтау тәртібі мен ережесін сақтау; 7.2.2.2 ыдыс-аяқтарды жууға және тазалауға арналған заттардың түрлерін білу, жуу және тазалауға арналған заттарды қолдану кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес қолдану;

7.2.1.3 осуществлять уход за стеновыми панелями и полом в соответствии с правилами и режимом мытья;
7.2.1.4 понимать назначение спецодежды кухонного рабочего (халат, фартук, косынка, перчатки, обувь).
7.2.1.5 знать назначение и виды средств индивидуальной защиты органов дыхания.
8.2.1.1 знать правила организации работы моечного отделения;
8.2.1.2 иметь представление о моющих средствах: видах, правилах составления растворов, безопасное использование моющих и дезинфицирующих средств;
8.2.1.3 называть и различать приспособления и материалы для мытья посуды (ерши, щетки, ветошь);
8.2.1.4 выполнять сбор и хранение пищевых отходов в соответствии с правилами;
8.2.1.5 понимать назначение и устройство посудомоечной машины, пользоваться в соответствии с правилами безопасной работы;
8.2.1.6 обрабатывать кухонную посуду, инвентарь и тару: мыть и сушить;
8.2.1.7 понимать назначение спецодежды в моечном отделении.
9.2.1.1 знать особенности организации работы холодильного отделения и кладовой;
9.2.1.2 иметь представление о видах моющих средств, правилах составления растворов, применять в работе моющие и дезинфицирующие средства при обработке холодильного отделения и кладовой, соблюдать правила безопасной работы при использовании моющих и дезинфицирующих средств;
9.2.1.3 соблюдать правила хранения продуктов в холодильном отделении и кладовой с учетом товарного соседства;
9.2.1.4 понятие микрофлоры, микробы, их влияние на организм человека;
9.2.1.5 особенности организации рабочих мест в овощном цехе.
10.2.1.1 выполнять работы по эксплуатации оборудования, инвентаря, осуществлять мойку кухонной посуды, соблюдать надлежащее санитарное состояние;
10.2.1.2 выполнять маркировку оборудования и инвентаря;
10.2.1.3 знать и соблюдать санитарно-гигиенические требования к организации рабочего места кухонного рабочего, поддерживать порядок в течение всего дня;
10.2.1.4 проверять исправность рабочего оборудования, заземления;
10.2.1.5 заполнять водой котлы, устанавливать их на плиту;
10.2.1.6 соблюдать требования по энерго - и водосбережению: электрические счетчики, счетчики на воду, исправность сантехники (кранов), своевременное отключение электроприбо-ров, датчики движения, экономный расход воды;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
7.2.2.1 понимать понятие "Гигиена питания", различать и называть кухонную посуду, знать и соблюдать правила и режим ухода, хранение;
7.2.2.2 иметь представление о видах моющих и чистящих средств и приспособлений по уходу за кухонной посудой, соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих и чистящих средств, использовать средства в соответствии с инструкцией;

7.2.2.3 денсаулыққа химиялық заттардың әсері
8.2.2.1 алюминді, эмальді және никельден жасалған ыдыстары күту ережесін білу, қолдану;
8.2.2.2 ағаштан жасалған ас үй жабдықтарын өңдеу ерекшелігін түсіну;
8.2.2.3 түрлі материалдан жасалған ыдыс-аяқты жуу және тазалауға арналған заттарды таңдай алу, ажырату;
8.2.2.4 жуу мен тазалауға арналған заттарды қолдануда техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау;
8.2.2.5 асхана ыдыс-аяқтары мен аспаптарын қолмен жууды орындау;
8.2.2.6 денсаулыққа химиялық заттардың әсері
9.2.2.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуді жүзеге асыру;
9.2.2.2 әйнек пен фарфорды өңдеу;
9.2.2.3 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуге және жууға арналған заттарды ажырата білу, жүзеге асыру;
9.2.2.4 жуу мен тазалауға арналған заттарды қолдануда техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау;
9.2.2.5 шай ішуге арналған, кофе ішуге арналған, сервиз, фужер, бокал, стакандарды қолмен жуу;
9.2.2.6 шай ішуге арналған, кофе ішуге арналған, сервиз, фужер, бокал, стакандарды ыдыс-аяқ жуатын машинада жуу ережесін білу және жуу;
9.2.2.7 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты кептіру және сақтау
10.2.2.1 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-аяқтарды күту ережесін орындау және білу;
10.2.2.2 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-ааяқтарлы жуу және тазалауға арналаған заттарды ажырата білу, техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау;
10.2.2.3 пластикалық ыдыс-аяқты күту ережесін сақтау (елеген, шелек, сақтауға арналған контейнер);
10.2.2.4 пластикалық ыдыс-аяқтарды жууға, тазалауға арналға заттарды ажырата білу;
10.2.2.5 пластикалық ыдыс-аяқтарды жууға, тазалауға арналға заттарды қолдану кезінде техника қауіпсіздігін сақтау, нұсқаулыққа сәкес орындау;
10.2.2.6 денсаулыққа химиялық заттардың әсері
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу.
7.2.3.1 азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізудің түрлері мен маңыздылығын түсіну: мұздалған азық-түліктерді еріту, азық-түліктерді кірден және жеуге жарамсыз бөліктерінен тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру;
7.2.3.2 жарма түрлерін білу, ажырата алу (бидай, күріш, бұршақ, арпа жармасы, ұнтақ, үрме бұршақ, жүгері) ;
7.2.3.3 жарманы бастапқы өңдеуден өткізуге арналған ыдыс-аяқ жабдықтары мен құралдардың пайдалану тәсілдерін түсіну;

7.2.2.3 понимать вредное воздействие химических средств на здоровье человека
8.2.2.1 знать правила и осуществлять уход за алюминиевой, эмалированной и никелирован-ной посудой;
8.2.2.2 понимать особенности обработки деревянного кухонного инвентаря;
8.2.2.3 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой из различного материала;
8.2.2.4 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами, использовать в соответствии с инструкцией;
8.2.2.5 выполнять мытье столовой посуды и приборов вручную;
8.2.2.6 знать о вредном воздействии химических средств на здоровье человека;
8.2.2.7 знать виды производственного травматизма.
9.2.2.1 осуществлять уход за стеклянной и фарфоровой посудой;
9.2.2.2 выполнять обработку стекла и фарфора;
9.2.2.3 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой из стекла и фарфора;
9.2.2.4 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами, использовать в соответствии с инструкцией;
9.2.2.5 выполнять мытье чайных, кофейных сервизов, фужеров, бокалов, стаканов вручную;
9.2.2.6 знать правила и выполнять мытье чайных, кофейных сервизов, фужеров, бокалов, стаканов в посудомоечной машине;
9.2.2.7 осуществлять сушку и хранение стеклянной и фарфоровой посуды;
10.2.2.1 знать и выполнять правила ухода за посудой с тефлоновым и керамическим покрытием;
10.2.2.2 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой с тефлоновым и керамическим покрытием, использовать в соответствии с инструкцией, соблюдая правила безопасной работы с ними;
10.2.2.3 соблюдать правила ухода за пластиковой посудой (тазы, ведра, контейнера для хранения);
10.2.2.4 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за пластиковой посудой;
10.2.2.5 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами по уходу за пластиковой посудой; использовать в соответствии с инструкцией;
10.2.2.6 предупреждать вредное воздействие химических средств на здоровье;
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
7.2.3.1 понимать назначение и виды первичной обработки продуктов питания: оттаивание замороженных продуктов, освобождение продуктов от загрязнений и несъедобных частей, придание продукту размеров, формы и состояния , соответствующему виду кулинарного изделия, для приготовления которого продукт предназначается ;
7.2.3.2 различать и называть крупы (пшено, рис, горох, перловая крупа, манная, фасоль, кукурузная);
7.2.3.3 понимать назначение и применять в работе инструменты и приспособления для первичной обработки круп;

7.2.3.4 жарманы бастапқы өңдеуден өткізу: електен өткізу, тазалау, жуу, кептіру, суға салып қою;
8.2.3.1 көкөністер мен жеміс-жидектерді талапқа сай сақтау шарттары мен мерзімін сақтау ережелерін ұстану: тоңазытқышта және қоймада сақталған тәуілік санын анықтау;
8.2.3.2 көкөністер мен жеміс-жидектерді алғашқы өңдеуден өткізу ережесін білу: сұрыптау, жуу, турау (ұзынша, төртбұрыш, домалақ, түрлі пішінді турау, ленталы, сақиналы);
8.2.3.3 көкөністер мен жеміс-жидектерді сұрыптау, ақаулығы бар, толыққанды емес шикізаттан бөліп алу, кірден және механикалық қоспадан тазарту, қолмен немесе басқа тәсілдер арқылы тасмалдау;
8.2.3.4 көкөністер мен жеміс-жидектерді жуу және тазартуды жүзеге асыру;
8.2.3.5 көкөністер мен жеміс-жидектерді тазалауға арналған ыдыс-аяқ жабдықтары мен құралдарды ажырата алу және қолдану (пышақ, механикалық және автоматтандырылған көкөніс тазартқыштар), қауіпсіздік ережелерін сақтау
9.2.3.1 сүттен жасалған тағамдардың сақтау мерзімі мен шартын білу: сүттің, сары майдың, қаймақтың, айранның, кілегейдің, балмұздақтың белгіленген сақтау мерзімі;
9.2.3.2 сүтті жылыту арқылы өңдеуден өткізу (қайнату, стерильдеу, жұмсарту);
9.2.3.3 ірімшік тағамдарын турау және ыдыстарға дұрыс салу тәсілдері мен ережелерін білу;
9.2.3.4 ірімшікті турап салуға арналған ыдыс-аяқ жабдықтары мен құралдарды ажырата алу және қолдану (бір қолмен турайтын, екі қолмен турайтын пышақтар, сым түрлері), турауға арналған құралдар мен жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
10.2.3.1 еттің, құс етінің, балық етінің сақтау мерзімі мен шартын білу: салқындату мен мұздату, сақтауға арналған қаптамалар (вакуумды, полиэтиленді бір реттік, қағаздан жасалған, көпіршектенген полистирол);
10.2.3.2 етті, құс етін, балық етін бастапқы өңдеуден өткізу ережесін сақтау: еріту, құйқалау, қауырсыннан тазалау, ішек-қарыннан тазарту, ішкі жағын жуу, жеуге жарамсыз жағы мен кірден тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру;
10.2.3.3 етті, құс етін, балық етін өңдеуден өткізу және турау;
10.2.3.4 етті, құс етін, балық етін турауға арналған ыдыс-аяқ жабдықтары мен құралдарды ажырата алу және қолдану (бір қолмен турайтын, екі қолмен турайтын пышақтар, сым түрлері), турауға арналған құралдар мен жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері.
7.2.4.1 дәмдеуіштерді ыдыстарға толтыру және үстелдің үстіне қою;
7.2.4.2 қағаз майлықтарын дайындау және оларды майлық салатын арнайы ыдыстарға салу (майлықтарды қаттап салу тәсілдері: көлденең қол орамалы, сақинаға кигізілген желдеткіш, үстел үстіндегі желдеткіш, түтікше) ;

7.2.3.4 выполнять первичную обработку круп: просеивание, перебирание, промывание, подсушивание, замачивание;
8.2.3.1 соблюдать правила и требования к срокам и условиям хранения овощей и фруктов: определение количества суток хранения в холодильнике и кладовой;
8.2.3.2 знать правила и способы первичной обработки овощей и фруктов: сортировка, мытье, нарезка (соломкой, брусочками, кубиками, дольками, фигурная нарезка, лентами, кольцами);
8.2.3.3 сортировать овощи и фрукты, отбирать дефектное и неполноценное сырье, очищать от грязи и механических примесей, переносить вручную или с помощью простейших средств по транспортировке;
8.2.3.4 осуществлять мытье и чистку овощей и фруктов;
8.2.3.5 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для чистки овощей и фруктов (ножи, механические и автоматические овощечистки), соблюдая правила безопасной работы;
9.2.3.1 знать правила, сроки и условия хранения молочной продукции: допустимые сроки хранения молока, сливочного масла, сметаны, кефира, сыра, сливок, мороженного;
9.2.3.2 выполнять тепловую обработку молока (кипячение, стерилизация, томление);
9.2.3.3 знать правила и способы нарезки и выкладки сырной продукции;
9.2.3.4 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для нарезки сыра (одноручные, двуручные ножи, проволока), соблюдать правила безопасной работы с инструментами и приспособлениями для нарезки сырной продукции;
10.2.3.1 знать правила, сроки и способы хранения мяса, рыбы, птицы: охлаждение и заморозка, упаковка для хранения (вакуумная, одноразовая полиэтиленовая, бумажная, вспененный полистирол);
10.2.3.2 выполнять правила первичной обработки мяса, рыбы, птицы: оттаивание, опаливание, ощипывание, потрошение, промывание внутренностей, освобождение продуктов от загрязнений и несъедобных частей, придание продукту размеров, формы и состояния , соответствующему виду кулинарного изделия, для приготовления которого продукт предназначается;
10.2.3.3 обрабатывать и нарезать мясо, рыбу, птицу различными способами;
10.2.3.4 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для нарезки мяса, рыбы, птицы, соблюдать правила безопасной работы с инструментами и приспособлениями для нарезки мяса, рыбы, птицы;
2.4 Знать правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
7.2.4.1 наполнять приборы со специями и размещать на столе;
7.2.4.2 осуществлять подготовку бумажных салфеток и укладывать их в салфетницу (способы складывания салфеток: горизонтальное саше, веер в кольце, настольный веер, трубочки);

7.2.4.3 себетті туралған нанмен толтыру және үстелдің үстіне кою;
7.2.4.4 ас үйде үстелдер мен орындықтарды жайғастыру (арақашықтығын адам өтетіндей етіп анықтау, іргелес тұрған үстелдердің аралығы, П әріпіне ұқсас, қиғаш орналастыру, алаңын
үнемдеу) ;
7.2.4.5 сусымалы азық-түліктерді тасмалдау және тиеу (қант, тұз, ұн, жарма): сусымалы азық-түлікті салатын ыдыс-аяқты таңдау, арбаға, қорапқа, жәшікке салу
8.2.4.1 таза ыдыс-аяқты жуатын цехтан үлестіретін бөлмеге тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы жеткізу;
8.2.4.2 ас үйде бағдарлай алу, үстелдерді нөмірлеу;
8.2.4.3 ас үйде ыстық (шай, сорпа) және суық (кеспелер, салаттар) тасмалдау ережелерін сақтау;
8.2.4.4 кір ыдыс-аяқтарды подносқа немесе арбаға тиеп үстелдің үстінен жинау;
8.2.4.5 арбамен (подноспен) кір ыдыс-аяқты тасмалдауда ереже сақтау;
8.2.4.6 жуу бөлмесінде арбадан немесе подностан түсіру кезінде реттілік пен ережені сақтау;
8.2.4.7 тамақтан қалған жуындыны арнайы арналған, таңбаланып жазылған ыдысқа ереже мен кезектілігін сақтай отырып салу
9.2.4.1 етті, тауық етін, балық етін тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы барлық техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу;
9.2.4.2 сүттен жасалған өнімдерді тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеуде техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу;
9.2.4.3 азық-түлікті тәуіліктік қоймадан өдіріс цехына жеткізу;
9.2.4.4 барлық техника қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, жүкті тасмалдау;
9.2.4.5 әртүрлі жүктерді тиеу және тасмалдау тәсілдері мен дағдыны білу;
9.2.4.6 өндірісте азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін тасмалдау кезінде ереже сақтау және түсіну;
9.2.4.7 қызмет көрсетудің арнайы түрлері (вагон-ресторанда жолаушыларға қызмет көрсету)
10.2.4.1 азық-түлікті қабылдауда және тиеу кезінде ереже сақтау;
10.2.4.2 жаңадан келіп жеткен азық-түлікті уақытша сақтау орынын анықтау;
10.2.4.3 белгілі бір мағынаны білдіретін белгілермен таңбалау және ажырата білу;
10.2.4.4 белгілі бір мағынаны білдіретін белгілермен, таңбалар арқылы жүкті түсіру;
10.2.4.5 аз әзірленетін бөлікке жататын аймақты тазалап тұру;
10.2.4.6 қоқыс пен қалдыққа арналған контейнерлерді тазалап тұру: жиналған қалдықтардан уақытылы тазарту, дезинфекциялайтын ертітіндімен өңдеу, қоқысқа арналған ыдыстарды арнайы тағайындалған орында сақтау;
10.2.4.7 қызмет көрсетудің арнайы түрлері (банкет-фуршет, банкет-коктейль, банкет-шай )

7.2.4.3 наполнять корзины нарезанным хлебом и размещать на столе;
7.2.4.4 располагать столы и стулья в столовом зале (определение площади проходов, промежутки между смежными столами, П-образное, диагональное расположение, экономия площади);
7.2.4.5 выполнять погрузку, транспортировку сыпучих продуктов питания (сахар, соль, мука, крупа): выбор емкостей для сыпучих продуктов, укладка в тележку, коробку, ящики
8.2.4.1 осуществлять погрузку, транспортировку чистой посуды из моющего цеха в раздаточное отделение с использованием подносов и тележек;
8.2.4.2 ориентироват-ся в столовом зале, выполнять нумерацию столов;
8.2.4.3 соблюдать правила при транспортировке по столовому залу горячих (супы, чай) и холодных (нарезки, салаты) блюд;
8.2.4.4 выполнять уборку со стола грязной посуды в подносы или тележки;
8.2.4.5 соблюдать правила обращения с тележкой (подносом) при транспортировке грязной посуды;
8.2.4.6 соблюдать правила и последователь-ность при разгрузке тележек, подносов в моечном отделении;
8.2.4.7 осуществлять сбор остатков пищи в специально предназначен-ную и промаркированную тару, соблюдая правила и периодичность выноса в контейнер
9.2.4.1 осуществлять погрузку, транспортировку мяса, рыбы, птицы из холодильного отделения в горячий цех (холодный цех), соблюдая правила техники безопасности;
9.2.4.2 выполнять погрузку, транспортировку молочной продукции из холодильного отделения в горячий цех (холодный цех), соблюдая правила техники безопасности;
9.2.4.3
осуществлять доставку продуктов из кладовой суточного запаса в производственные цеха;
9.2.4.4 выполнять работы при переноске грузов, соблюдая правила техники безопасности;
9.2.4.5 владеть навыками и приемами разгрузки, погрузки, транспортировки всякого рода грузов;
9.2.4.6 понимать и соблюдать правила перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
9.2.4.7 знать специальные формы обслуживания (обслуживание пассажиров в вагонах-ресторанах)
10.2.4.1 применять в работе правила приема и разгрузки продуктов питания;
10.2.4.2 определять места временного хранения для размещения поступившей продукции; 10.2.4.3 маркировать и различать манипуляционные знаки;
10.2.4.4 выполнять разгрузочные работы с учетом маркировки грузов и манипуляционных знаков;
10.2.4.5 осуществлять уборку территории, прилегающей к помещениям пищеблока;
10.2.4.6 осуществлять уход за контейнерами для мусора: своевременное очищение от накопившихся отходов, обработка дезинфицирующими растворами, хранение тары в специально отведенных местах;
10.2.4.7 различать специальные формы обслуживания (банкет-фуршет, банкет- коктейль, банкет-чай)

3) 3-бөлім "Еңбек әрекетін бағалау және талдау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
7.3.1.1 өз жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 мұғалімнің көмегімен алдыда тұрған жұмысқа ауызша есеп беру;
7.3.1.3 жоспардағы жасалынған жұмысты бітіргеннен кейін ауызша есеп беру;
7.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді пайдалану;
7.3.1.5 меңгерген білімді практикада қолдану;
7.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау;
7.3.1.7 арнайы киім түрлерін атау;
7.3.1.8 электр қауіпсіздік ережесін айту;
7.3.1.9 қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының түрлерін атау, сипаттама беру;
7.3.1.10 жууға арналған ерітінділерді дайындау;
7.3.1.11 құрылғылар мен заттарды таңдау;
7.3.1.12 толқынды пештерді, тостерді, электр шәйнектерді дұрыс күтуді жүзеге асыру;
7.3.1.13 ыдыс-жуатын шұңғылшаны, пештерді тазарту;
7.3.1.14 механикалық жабдықтарды, ыдыс-аяқтарды күту;
7.3.1.15 қоқыстарды жинау, сақтау және қолдану;
7.3.1.16 санитарлы өңдеу өткізу
7.3.1.17 жууға арналған жабдықтарды дезинфекциялау;
7.3.1.18 оқу сыныбындағы еденді жуу;
7.3.1.19 өндіріс үстелдерін жинау;
7.3.1.20 қабырға және есікті жуу;
7.3.1.21 бутерброд, тостыны дайындау;жұмыстқадан тағам дайындау (омлет, глазунья, әр түрлі тәсілмен қайнатылып пісірілген)
8.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша кәсіби дағдыны меңгеруде ынтасын көрсету;
8.3.1.2 сапалы жасалынған жұмыс бойынша талдау жүргізу;
8.3.1.3 өзінің және дострының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыста жетістіктері мен кемшіліктерін атау;
8.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді қолдану;
8.3.1.5 5 меңгерген білімді практикада пайдалану;
8.3.1.6 тағайындалу мен арнайы киім туралы айтып беру;
8.3.1.7 электр құралдарын және электр жабдықтарын пайдалануда техника қауіпсіздік ережесін айтып беру;
8.3.1.8 қоғамдық тамақтану кәсіпорын түрлерін топтау;
8.3.1.9 жууға арналған ерітінділерді дайындау;
8.3.1.10 құрал-жабдықтар мен тәсілдерді таңдау;
8.3.1.10 іштен қойылатын пешті жуу, тазарту;
8.3.1.11 блендер, миксер қондырғылатын күту;
8.3.1.12 ыдыс-жуатын шұңғылшаны, пештерді тазарту;
8.3.1.13 қоқыстарды жинау, сақтау және қолдану;
8.3.1.14 ас үй жабдықтарын белгілеу;

3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
7.​3.​1.​1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.​3.​1.​2 делать устный отчет о предстоящей работе с помощью учителя;
7.​3.​1.​3 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
7.​3.​1.​4 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.​3.​1.​5 применять полученные знания в практической деятельности;
7.​3.​1.​6 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.​3.​1.​7 называть виды спецодежды;
7.​3.​1.​8 называть правила электробезопасности;
7.​3.​1.​9 называть типы предприятий общественного питания, их характеристику
7.​3.​1.​10 приготовление моющих рабочих растворов
7.​3.​1.​11 выбор средств и приспособле-ний;
7.​3.​1.​12 осуществлять уход за микроволновой печью, тостером, электрочайником;
7.​3.​1.​13 чистить раковины, плиты;
7.​3.​1.​14 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
7.​3.​1.​15 осуществлять сбор отходов, хранение и использование отходов;
7.​3.​1.​16 проводить санитарную обработку пищеблока;
7.​3.​1.​17 дезинфекция уборочного инвентаря;
7.​3.​1.​18 мыть полы в учебном классе;
7.​3.​1.​19 осуществлять уборку производственных столов;
7.​3.​1.​20 уборка поверхностей стен и дверей;
7.​3.​1.​21 готовить бутерброды, тосты; готовить блюда из яиц (омлеты, глазунья, отварные разными способами) .
8.​3.​1.​1 выражать мотивацию к овладению профессиональными навыками по трудовому профилю "Кухонный рабочий";
8.​3.​1.​2 производить анализ качества выполненной работы;
8.​3.​1.​3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.​3.​1.​4 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
8.​3.​1.​5 применять полученные знания в практической деятельности;
8.​3.​1.​6 рассказать о назначении и спецодежды;
8.​3.​1.​7 рассказать о правилах ТБ с кухонным электрооборудованием, электроприборами;
8.​3.​1.​8 классифицировать предприятия общественного питания;
8.​3.​1.​9 приготовливать моющие рабочие растворы
8.​3.​1.​10 выбирать средства и приспособления;
8.​3.​1.​10 мыть, чистить духовой шкаф;
8.​3.​1.​11 ухаживать за насадками блендера, миксера;
8.​3.​1.​12 чистить раковины, плиты;
8.​3.​1.​13 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
8.​3.​1.​13 сбор отходов, хранение и использование отходов;
8.​3.​1.​14 маркировать кухонный инвентарь;

8.3.1.15 санитарлы өңдеу өткізу;
8.3.1.16 жууға арналған жабдықтарды дезинфекциялау;
8.3.1.17 мектеп асханасында және оқу сыныбындағы еденді жуу;
8.3.1.18 өндіріс үстелдерін және ас үй жабдықтарын кептіруге арналған стеллажды жинау
9.3.1.1 өз мақсатына жету үшін жауапкешілік, жігерлік пен қатаң тәртіпті сақтау, жасаған еңбегіне мақтанышпен қарау;
9.3.1.2 жұмысты орындау кезінде мұғалімнің және өзіне қойылған сұрағы бойынша толық талдау жасау;
9.3.1.3 жасалынған жұмыстың сапасын бақылап отыру;
9.3.1.4 өз еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
9.3.1.5 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
9.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау;
9.3.1.7 арнайы аяқ-киім және қолды қорғайтын тәсіл түрлерін мен пайдалануын атап беру;
9.3.1.8 арнайы аяқ-киім мен қолды қорғайтын тәсіл түрлерін атап беру;
9.3.1.9 жууға арналған ерітінділерді дайындау;
9.3.1.10 құрал-жабдықтар мен тәсілдерді таңдау;
9.3.1.11 мұздатқыш және тоңазытқыш камераларын жуу;
9.3.1.12 ет тартқыш пен шырын сыққышты тазалап отыру;
9.3.1.13 ыдыс-жуатын шұңғылшаны, пештерді тазарту;
9.3.1.14 механикалық жабдықтарды, ыдыс-аяқтарды күту;
9.3.1.15 қоқыстарды жинау, сақтау және қолдану;
9.3.1.16 мектеп асханасында, оқу сыныбында және өндіріс ғимаратындағы еденді жуу
9.3.1.17 өндіріс үстелдерін және ас үй жабдықтарын кептіруге арналған стеллажды жинау;
9.3.1.18 оқу сыныптарын толық тазарту;
9.3.1.19 тамақ жасайтын бөлмені күнделікті тазарту;
9.3.1.20 ас үй жабдықтарын белгілеу;
9.3.1.21 санитарлы өңдеу өткізу
10.3.1.3 өз еңбегіне жауапкешілікпен және;
10.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша өзінің жеке ерекшеліктерін кәсіби талаптарға сәйкестендіру;
10.3.1.2 жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту
қатаң тәртіппен қарау;
10.3.1.4 өз мақсатына жету үшін жігерлік таныту, жасаған өз немесе басқаның еңбегіне мақтанышпен қарау;
10.3.1.5 талапқа сәйкес жұмыс сапасын бағалау;
10.3.1.6 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
10.3.1.7 жұмыс нәтижесі мен сапасын тексеру;
10.3.1.8 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен пайдалануы жөнінде айтып беру, тыныс алу ағзасын қорғайтын әдіс түрлерін атап беру;
10.3.1.9 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен қолданылуы жөнінде айтып беру;

8.​3.​1.​15 проведение санитарной обработки;
8.​3.​1.​16 осуществлять дезинфекцию уборочного инвентаря;
8.​3.​1.​17 мыть полы в школьной столовой и в учебном классе;
8.​3.​1.​18 выполнять уборку производст-венных столов и стеллажей для сушки кухонного инвентаря;
9.​3.​1.​1 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд; 9.​3.​1.​2 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и само-стоятельно;
9.​3.​1.​3 контролировать качество выполненной работы;
9.​3.​1.​4 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.​3.​1.​5 употреблять в речи техническую терминологию;
9.​3.​1.​6 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
9.​3.​1.​7 рассказать о назначении и видах спецобуви и средствах защиты рук;
9.​3.​1.​8 называть виды спецобуви и средства защиты рук;
9.​3.​1.​9 приготовливать моющие рабочие растворы
9.​3.​1.​10 выбирать средства и приспособле-ния;
9.​3.​1.​11 мыть морозильные, холодильные камеры;
9.​3.​1.​12 осуществлять уход за мясорубками и соковыжималками;
9.​3.​1.​13 чистка раковины, плиты;
9.​3.​1.​14 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
9.​3.​1.​15 осуществлять сбор отходов, хранение и использование отходов;
9.​3.​1.​16 мыть полы в школьной столовой, в учебном классе и в производственных помещениях;
9.​3.​1.​17 выполнять уборку производст-венных столов и стеллажей для сушки кухонного инвентаря;
9.​3.​1.​18 генеральная уборка учебного кабинета;
9.​3.​1.​19 ежедневно уборать в пищеблоке;
9.​3.​1.​20 маркировка кухонного инвентаря;
9.​3.​1.​21 проводить санитарную обработку кухонного инвентаря ;
10.​3.​1.​1 соотносить свои индивидуаль-ные особенности с профессиона-льными требованиями по трудовому профилю "Кухонный рабочий";
10.​3.​1.​2 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.​3.​1.​3 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.​3.​1.​4 проявлять упорство в достижении цели, гордость за свой труд и уважение к чужому труду.
10.​3.​1.​5 оценивать качество работы в соответствии с требованиями;
10.​3.​1.​6 употреблять в речи техническую терминологию;
10.​3.​1.​7 проверять качество и результаты работы;
10.​3.​1.​8 рассказывать о назначении и видах средств индивидуальной защиты органов дыхания, назвать виды средств индивидуальной защиты органов дыхания;
10.​3.​1.​9 рассказывать о назначении и видах средств индивидуальной защиты органов дыхания;
10.​3.​1.​9 называть виды средств индивидуальной защиты органов дыхания;

10.3.1.10 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру тәсілдерін анықтау;
10.3.1.11 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру құралдарын анықтау;
10.3.1.12 ыстық цехта жұмысты ұйымдастыру;
10.3.1.13 суық цех құрал-жабдықтарын топтау;
10.3.1.14 тарату желісінің жабдықтарын атау, сипаттама беру;
10.3.1.15 қойманың шаруышылық жұмысын ұйымдастыру;
10.3.1.16 жууға арналған ерітінділерді дайындау;
10.3.1.17 құрылғылар мен заттарды таңдау;
10.3.1.18 тоңазытқыш пен мұздатқыш бөлшектерін жуу;
10.3.1.19 ыдыс-жуытын машинаны пайдалану;
10.3.1.20 ыдыс-жуатын шұңғылшаны, пештерді тазарту;
10.3.1.21 механикалық жабдықтарды, ыдыс-аяқтарды күту
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Ас үй жұмысшысы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар"
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
7.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну, Отанына деген мақтаныш сезімін тұту;
7.1.1.2 күнделікті өмірде қолданатын әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру: жеке бас гигиенасын сақтау (тырнақ, қол, шашты күту), ғимаратты тазалықта ұстау (құрғақ және ылғалды тазалау, ғимаратты толық тазарту және маусымдық тазартуды жүргізу), тағам дайындаудың қарапайым дағдалары (ыстық сумен жұмыс, азық-түлікті жуу), киімді күту даңдылары (кір жуу, үтіктеу, сақтау), ұжымда немесе бейтаныс адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасай алу дағдысы;
7.1.1.3 игіліктілікті, эмоционалды-рухани қайырымдылық пен көмек көрсетуге әрқаша дайын екендігін таныту, адамдардың қайғысына ортақ болуды таныту
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
7.1.2.1 қайнаған сумен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау;
7.1.2.2 кесетін және шанышқы заттармен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
7.1.3.1 ыдыс-аяқ түрлерін пайдалану тәсілдерін және қандай материалдан жасалғандығын ажырату
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
7.1.4.1 еден төсенділерін сыртқы түріне қарап анықтай алу (ламинатталған, ағаштан жасалған, тақтайдан жасалған, паркетті, линолеум, резеңке негізінде жасалған, керамикалық плитка, мәрмәр, кілемді, полимерлі құйылмалы)
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
7.2.1.1 қабырға және еденге арналған жуғыш заттар мен күтуге арналған заттардың түрлері жөнінде түсініктерінің болуы;
7.2.1.2 жуғыш заттарды қолдану барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау, жуғыш заттарды нұсқаулыққа сәйкес пайдалану
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
7.2.2.1 "Тамақтану гигиенасы" түсінігімен танысу, ас үй ыдыс-аяқтарын ажырату, атау, күту және сақтау тәртібі мен ережесін сақтау;
7.2.2.2 ыдыс-аяқтарды жууға және тазалауға арналған заттардың түрлерін білу, жуу және тазалауға арналған заттарды қолдану кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес қолдану
7.2.2.3 денсаулыққа химиялық заттардың әсері
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
7.2.3.1 азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізудің түрлері мен маңыздылығын түсіну: мұздалған азық-түліктерді еріту, азық-түліктерді кірден және жеуге жарамсыз бөліктерінен тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
7.2.4.1 дәмдеуіштерді ыдыстарға толтыру және үстелдің үстіне қою
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
7.3.1.1 өз жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 мұғалімнің көмегімен алдыда тұрған жұмысқа ауызша есеп беру;
7.3.1.3 жоспардағы жасалынған жұмысты бітіргеннен кейін ауызша есеп беру;
7.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді пайдалану;
7.3.1.5 меңгерген білімді практикада қолдану;
7.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау
2-тоқсан

10.​3.​1.​10 определять способы тушения пожара в зависимости от причины возгорания;
10.​3.​1.​11 выбирать средства тушения пожара в зависимости от причины возгорания;
10.​3.​1.​12 организовывать рабочие места в горячем цехе;
10.​3.​1.​13 классифицировать оборудование холодного цеха;
10.​3.​1.​14 называть оборудование раздаточной линии, давать характеристику;
10.​3.​1.​15 знать организацию работы складского хозяйства;
10.​3.​1.​16 приготовливать моющие рабочие растворы
10.​3.​1.​17 выбирать средства и приспособления;
10.​3.​1.​18 мыть секции холодильника и морозильной камеры;
10.​3.​1.​19 знать и выполнять правила эксплуатации посудомоечной машины;
10.​3.​1.​20 Знать и выполнять правила чистки раковины, плиты;
10.​3.​1.​21 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Кухонный работник" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
7.1.1.1 сознавать себя как гражданина Казахстана, испытывать чувство гордости за свою Родину;
7.1.1.2 владеть социально-бытовыми навыками, используемыми в повседневной жизни:
соблюдение правил личной гигиены (уход за руками и ногтями, уход за волосами), содержание жилых помещений в чистоте (осуществление сухой и влажной уборки, проведение генеральной и сезонной уборки помещения), элементарные навыки приготовления пищи (работа с кипятком, первичная обработка продуктов питания), навыки ухода за одеждой (стирка, утюжка, хранение),навыки взаимодействия и культурного общения в коллективе и с посторонними людьми;
7.1.1.3 проявлять доброжелательность, эмоционально-нравственную отзывчивость и взаимопомощь, проявлять сопереживание к чувствам людей;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
7.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с кипятком;
7.1.2.2 соблюдать правила техники безопасности при работе с режущими и колющимися предметами;
1.3 Виды и назначение посуды
7.1.3.1 различать виды посуды по назначению и материалу изготовления;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
7.1.4.1 определять виды напольных покрытий по внешнему виду пола и его покрытию (ламинированное, деревянное, дощатое, паркетное, линолеум, покрытия на резиновой основе, керамическая плитка, мраморные, ковровые покрытия, полимерные наливные);
2. Технология обслуживающего труда
2.1. Требования к санитарному содержанию производственных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
7.2.1.1 иметь представление о видах моющих средств по уходу за стеновыми панелями и полом;
7.2.1.2 соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих средств, использовать моющие средства в соответствии с инструкцией;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
7.2.2.1 понимать понятие "Гигиена питания", различать и называть кухонную посуду,знать и соблюдать правила и режим ухода, хранение;
7.2.2.2 иметь представление о видах моющих и чистящих средств и приспособлений по уходу за кухонной посудой,соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих и чистящих средств,использовать средства в соответствии с инструкцией;
7.2.2.3 понимать вредное воздействие химических средств на здоровье человека
2.3 Первичная обработка продуктов питания
7.2.3.1 понимать назначение и виды первичной обработки продуктов питания:
оттаивание замороженных продуктов, освобождение продуктов от загрязнений и несъедобных частей;
2.4 правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
7.2.4.1 наполнять приборы со специями и размещать на столе;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.2 делать устный отчет о предстоящей работе с помощью учителя;
7.3.1.3 составлять устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
7.3.1.4 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.5 применять полученные знания в практической деятельности;
7.3.1.6 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
2 четверть

1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
7.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну, Отанына деген мақтаныш сезімін тұту;
7.1.1.2 күнделікті өмірде қолданатын әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру: жеке бас гигиенасын сақтау (тырнақ, қол, шашты күту), ғимаратты тазалықта ұстау (құрғақ және ылғалды тазалау, ғимаратты толық тазарту және маусымдық тазартуды жүргізу), тағам дайындаудың қарапайым дағдалары (ыстық сумен жұмыс, азық-түлікті жуу), киімді күту даңдылары (кір жуу, үтіктеу, сақтау), ұжымда немесе бейтаныс адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасай алу дағдысы;
7.1.1.3 игіліктілікті, эмоционалды-рухани қайырымдылық пен көмек көрсетуге әрқаша дайын екендігін таныту, адамдардың қайғысына ортақ болуды таныту
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
7.1.2.1 қайнаған сумен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
7.1.3.1 ыдыс-аяқ түрлерін пайдалану тәсілдерін және қандай материалдан жасалғандығын ажырату
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
7.1.4.1 еден төсенділерін сыртқы түріне қарап анықтай алу (ламинатталған, ағаштан жасалған, тақтайдан жасалған, паркетті, линолеум, резеңке негізінде жасалған, керамикалық плитка, мәрмәр, кілемді, полимерлі құйылмалы)
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
7.2.1.1 қабырға және еденге арналған жуғыш заттар мен күтуге арналған заттардың түрлері жөнінде түсініктерінің болуы
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі.
7.2.2.1 "Тамақтану гигиенасы" түсінігімен танысу, ас үй ыдыс-аяқтарын ажырату, атау, күту және сақтау тәртібі мен ережесін сақтау;
7.2.2.2 ыдыс-аяқтарды жууға және тазалауға арналған заттардың түрлерін білу, жуу және тазалауға арналған заттарды қолдану кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес қолдану;
7.2.2.3 денсаулыққа химиялық заттардың әсері
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
7.2.3.1 азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізудің түрлері мен маңыздылығын түсіну: мұздалған азық-түліктерді еріту, азық-түліктерді кірден және жеуге жарамсыз бөліктерінен тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
7.2.4.1 дәмдеуіштерді ыдыстарға толтыру және үстелдің үстіне қою
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
7.3.1.1 өз жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 мұғалімнің көмегімен алдыда тұрған жұмысқа ауызша есеп беру;
7.3.1.3 жоспардағы жасалынған жұмысты бітіргеннен кейін ауызша есеп беру;
7.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді пайдалану;
7.3.1.5 меңгерген білімді практикада қолдану
7.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау
3-тоқсан

1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
7.1.1.1 владеть понятиями режим труда,выходные и праздничные дни, отпуск;
7.1.1.2 знать устройство и назначение электрического чайника;
7.1.1.3 знать требования и медицинские противопоказа-ниями к профессии "Кухонный рабочий": аллергические заболевания, нарушения опорно-двигательного аппарата, вирусоноси-тельство, тяжелые нарушения слуха и зрения;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
7.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с электрическим чайником;
1.3 Виды и назначение посуды
7.1.3.1 знать назначение посуды: кухонной, столовой, чайных, кофейных сервизов, столовых приборов;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производственных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
7.1.4.1 определять вид окрашивания (водоэмульсионное, известь, эмаль) стеновых панелей;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производственных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
7.2.1.1 понимать назначение спецодежды кухонного рабочего(халат, фартук, косынка, перчатки, обувь)
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
7.2.2.1 понимать понятие "Гигиена питания", различать и называть кухонную посуду,знать и соблюдать правила и режим ухода, хранение;
7.2.2.2 иметь представление о видах моющих и чистящих средств и приспособлений по уходу за кухонной посудой,соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих и чистящих средств,использовать средства в соответствии с инструкцией;
7.2.2.3 понимать вредное воздействие химических средств на здоровье человека
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
7.2.3.1 понимать назначение и виды первичной обработки продуктов питания:
придание продукту размеров, формы и состояния, соответствующему виду кулинарного изделия, для приготовления которого продукт предназначается ;
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
7.2.4.1 осуществлять подготовку бумажных салфеток и укладывать их в салфетницу (способы складывания салфеток: горизонтальное саше, веер в кольце, настольный веер, трубочки);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 называть виды спецодежды;
7.3.1.2 называть правила электробезопасности;
7.3.1.3 называть типы предприятий общественного питания, их характеристику
7.3.1.4 приготовление моющих рабочих растворов
7.3.1.5 выбор средств и приспособлений;
7.3.1.6 осуществлять уход за микроволновой печью, тостером, электрочайником;
3 четверть

1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу.
7.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну, Отанына деген мақтаныш сезімін тұту;
7.1.1.2 күнделікті өмірде қолданатын әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру: жеке бас гигиенасын сақтау (тырнақ, қол, шашты күту), ғимаратты тазалықта ұстау (құрғақ және ылғалды тазалау, ғимаратты толық тазарту және маусымдық тазартуды жүргізу), тағам дайындаудың қарапайым дағдалары (ыстық сумен жұмыс, азық-түлікті жуу), киімді күту даңдылары (кір жуу, үтіктеу, сақтау), ұжымда немесе бейтаныс адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасай алу дағдысы;
7.1.1.3 игіліктілікті, эмоционалды-рухани қайырымдылық пен көмек көрсетуге әрқаша дайын екендігін таныту, адамдардың қайғысына ортақ болуды таныту;
7.1.1.4 еңбек тәртібі ұғымын, демалыс және мерекелік күндерін меңгеру
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
7.1.2.1 қайнаған сумен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
7.1.3.1 Ыдыс-аяқ түрлерін пайдалану тәсілдерін және қандай материалдан жасалғандығын ажырату
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
7.1.4.1 еден төсенділерін сыртқы түріне қарап анықтай алу (ламинатталған, ағаштан жасалған, тақтайдан жасалған, паркетті, линолеум, резеңке негізінде жасалған, керамикалық плитка, мәрмәр, кілемді, полимерлі құйылмалы)
7.1.4.2 линолиумды еден төсеніштерінін ішінде анықтап, білу
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
7.2.1.1 қабырға және еденге арналған жуғыш заттар мен күтуге арналған заттардың түрлері жөнінде түсініктерінің болуы
7.2.1.2 жуғыш заттарды қолдану барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау, жуғыш заттарды нұсқаулыққа сәйкес пайдалану
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
7.2.2.1 "Тамақтану гигиенасы" түсінігімен танысу, ас үй ыдыс-аяқтарын ажырату, атау, күту және сақтау тәртібі мен ережесін сақтау
7.2.2.2 ыдыс-аяқтарды жууға және тазалауға арналған заттардың түрлерін білу, жуу және тазалауға арналған заттарды қолдану кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес қолдану
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
7.2.3.1 азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізудің түрлері мен маңыздылығын түсіну: мұздалған азық-түліктерді еріту, азық-түліктерді кірден және жеуге жарамсыз бөліктерінен тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру;
7.2.3.2 жарма түрлерін білу, ажырата алу (бидай, күріш, бұршақ, арпа жармасы, ұнтақ, үрме бұршақ, жүгері)
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
7.2.4.1 дәмдеуіштерді ыдыстарға толтыру және үстелдің үстіне қою;
7.2.4.2 қағаз майлықтарын дайындау және оларды майлық салатын арнайы ыдыстарға салу (майлықтарды қаттап салу тәсілдері: көлденең қол орамалы, сақинаға кигізілген желдеткіш, үстел үстіндегі желдеткіш, түтікше)
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
7.3.1.1 өз жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.2 мұғалімнің көмегімен алдыда тұрған жұмысқа ауызша есеп беру;
7.3.1.3 жоспардағы жасалынған жұмысты бітіргеннен кейін ауызша есеп беру;
7.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді пайдалану;
7.3.1.5 меңгерген білімді практикада қолдану;
7.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау
4-тоқсан

1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
7.1.1.1 знать должностные обязанности кухонного работника школьной столовой:
содержание в чистоте и порядке кухонного инвентаря и оборудования, утилизация производственных отходов, осуществление сортировки и первичной обработки продуктов питания, погрузка, отгрузка, перемещение продуктов и готовой пищи различного вида грузов на предприятиях, знание и владение наименованиями кухонной посуды, инвентаря, соблюдение правил по технике безопасности;
7.1.1.2 знать и выполнять гигиенические и эстетические требования к обслуживанию столового зала;
7.1.1.3 знать и соблюдать правила при обработке мебели столового зала: деревянной, пластиковой, плетенной, лакированной, стеклянной, текстильной;
7.1.1.4 понимать виды, устройство и назначение электроплиты: с открытыми и закрытыми тенами, индукционные, с чугунной конфоркой, со стеклокерамической поверхностью, механическим или сенсорным способом управления, напольные, встраиваемые, портативные;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря.
7.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с электроплитами;
1.3 Виды и назначение посуды.
7.1.3.1 называть кухонную посуду,
1.4. Виды половых и стеновых покрытий производственных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
7.1.4.1 выделять и называть линолеум среди различных видов половых покрытий;
7.1.4.2 удалять пятна на линолеуме.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
7.2.1.1осуществлять уход за стеновыми панелями и полом в соответствии с правилами и режимом мытья;
7.2.1.2 знать назначение и виды средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2.2 Правила и режим ухода за посудой
7.2.2.1 иметь представление о видах моющих и чистящих средств и приспособлений по уходу за кухонной посудой,соблюдать технику безопасной работы при использовании моющих и чистящих средств,использовать средства в соответствии с инструкцией;
7.2.2.2 понимать вредное воздействие химических средств на здоровье человека
2.3 Первичная обработка продуктов питания
7.2.3.1 различать и называть крупы (пшено, рис, горох, перловая крупа, манная, фасоль, кукурузная);
7.2.3.2 понимать назначение и применять в работе инструменты и приспособления для первичной обработки круп;
2.4. правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
7.2.4.1 наполнять корзины нарезанным хлебом и размещать на столе;
7.2.4.2 располагать столы и стулья в столовом зале (определение площади проходов, промежутки между смежными столами, П-образное, диагональное расположение, экономия площади);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 чистить раковины, плиты;
7.3.1.2 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
7.3.1.3 осуществлять сбор отходов, хранение и использование отходов;
7.3.1.4 проводить санитарную обработку пищеблока;
7.3.1.5 дезинфекция уборочного инвентаря;
7.3.1.6 мыть полы в учебном классе
4 четверть

2)8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
8.1.1.1 әр түрлі елдің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау;
8.1.1.2 қарқынды дамып жатқан және құбылмалы өмірге бейімделудің бастапқы дағдыларын меңгеру (қоршаған адамдарды өзіне бағындыру, қоршаған адамдармен түсіністікте болу, өз-өзіне сенуді сезіну, тәуелсіз болу, қиындықтарды жеңе білу, еліктемеу, басқа адамның ықпалына түспеу, жетістікке қол жеткізуге ұмтылу, өз жетістіктерін көрсету);
8.1.1.3 еңбек төлемақысын айыра білу (еңбекақы, келісімді ақы, сағатқа байланысты төлемақы)
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
8.1.2.1 механикалық көкөніс кескіш және ұсақтағышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
8.1.3.1 алюминді, эмальді және никельді ыдыс-аяқты танып білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
8.1.4.1 түрлі еденге арналған және қабырғаға арналған кафельдерді ажырата алу, күтім жасау
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
8.2.1.1 жуу бөлмесінде жұмысты ұйымдастыру ережесін білу;
8.2.1.2 жууға арналған заттар туралы түсінік қалыптастыру: ерітіндіні жасау ережесі мен ерітінді түрлері, дезинфекцияға және жууға арналған заттарды қауіпсіз қолдану
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
8.2.2.1 алюминді, эмальді және никельден жасалған ыдыстары күту ережесін білу, қолдану;
8.2.2.2 ағаштан жасалған ас үй жабдықтарын өңдеу ерекшелігін түсіну;
8.2.2.3 түрлі материалдан жасалған ыдыс-аяқты жуу және тазалауға арналған заттарды таңдай алу, ажырату;
8.2.2.4 жуу мен тазалауға арналған заттарды қолдануда техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
8.2.3.1 көкөністер мен жеміс-жидектерді талапқа сай сақтау шарттары мен мерзімін сақтау ережелерін ұстану: тоңазытқышта және қоймада сақталған тәуілік санын анықтау;
8.2.3.2 көкөністер мен жеміс-жидектерді алғашқы өңдеуден өткізу ережесін білу: сұрыптау, жуу, турау (ұзынша, төртбұрыш, домалақ, түрлі пішінді турау, ленталы, сақиналы)
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
8.2.4.1 таза ыдыс-аяқты жуатын цехтан үлестіретін бөлмеге тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы жеткізу;

2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
8.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
8.1.1.2 владеть начальными навыками адаптации в динамично изменяющемся и развивающемся мире (умение расположить окружающих к себе, хорошо ладить с окружающими, чувствовать уверенность в себе, независимость, уметь преодолевать трудности, быть не подверженным внушениям, не попадать под чужое влияние, стремление к достижениям, демонстрировать свои успехи);
8.1.1.3 различать виды оплаты труда (оклад, сдельная, повременная заработная плата);
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
8.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с механической овощерезкой;
1.3 Виды и назначение посуды
8.1.3.1 различать и определять алюминиевую посуду;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
8.1.4.1 выполнять на практике процедуры личной гигиены после уборки полов;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
8.2.1.1 знать правила организации работы моечного отделения;
8.2.1.2 понимать назначение спецодежды в моечном отделении.
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
8.2.2.1 знать правила и осуществлять уход за алюминиевой посудой;
8.2.2.2 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой из различного материала;
8.2.2.3 знать о вредном воздействии химических средств на здоровье человека;
8.2.2.4 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами, использовать в соответствии с инструкцией;
2.3 Первичная обработка продуктов питания
8.2.3.1 соблюдать правила и требования к срокам и условиям хранения овощей и фруктов: определение количества суток хранения в холодильнике и кладовой;
8.2.3.2 знать правила и способы первичной обработки овощей и фруктов:
сортировка, мытье, нарезка (соломкой, брусочками, кубиками, дольками, фигурная нарезка, лентами, кольцами);
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
8.2.4.1 ориентироваться в столовом зале, выполнять нумерацию столов;

8.2.2.3 түрлі материалдан жасалған ыдыс-аяқты жуу және тазалауға арналған заттарды таңдай алу, ажырату;
8.2.2.4 жуу мен тазалауға арналған заттарды қолдануда техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
8.2.3.1 көкөністер мен жеміс-жидектерді талапқа сай сақтау шарттары мен мерзімін сақтау ережелерін ұстану: тоңазытқышта және қоймада сақталған тәуілік санын анықтау;
8.2.3.2 көкөністер мен жеміс-жидектерді алғашқы өңдеуден өткізу ережесін білу: сұрыптау, жуу, турау (ұзынша, төртбұрыш, домалақ, түрлі пішінді турау, ленталы, сақиналы);
8.2.3.3 көкөністер мен жеміс-жидектерді сұрыптау, ақаулығы бар, толыққанды емес шикізаттан бөліп алу, кірден және механикалық қоспадан тазарту, қолмен немесе түрлітәсілдер арқылы тасымалдау
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
8.2.4.1 таза ыдыс-аяқты жуатын цехтан үлестіретін бөлмеге тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы жеткізу
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
8.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша кәсіби дағдыны меңгеруде ынтасын көрсету;
8.3.1.2 сапалы жасалынған жұмыс бойынша талдау жүргізу;
8.3.1.3 өзінің және дострының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыста жетістіктері мен кемшіліктерін атау;
8.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді қолдану;
8.3.1.5 5 меңгерген білімді практикада пайдалану;
8.3.1.6 тағайындалу мен арнайы киім туралы айтып беру
3-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
8.1.1.1 әр түрлі елдің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау;
8.1.1.2 қарқынды дамып жатқан және құбылмалы өмірге бейімделудің бастапқы дағдыларын меңгеру (қоршаған адамдарды өзіне бағындыру, қоршаған адамдармен түсіністікте болу, өз-өзіне сенуді сезіну, тәуелсіз болу, қиындықтарды жеңе білу, еліктемеу, басқа адамның ықпалына түспеу, жетістікке қол жеткізуге ұмтылу, өз жетістіктерін көрсету);
8.1.1.3 еңбек төлемақысын айыра білу (еңбекақы, келісімді ақы, сағатқа байланысты төлемақы;
8.1.1.4 бала бақшадағы ас үй жұмысшысының қызметтік міндетін түсіну: ыдыс-аяқ пен құрал – жабдықтардың атауы, таңбалануына қарай олардың белгілері, ыдысты ашу және жабу ережесі мен тәсілдері, өнеркәсіп орына азық-түлікті және дайын тағамды жеткізу ережесі, технологиялық жабдықтарды қосу мен сөндіру, жуғыш және залалсыздардыру сұйықтықтың түрлері мен қоюланған ерітінді түрлері
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі

8.2.2.3 знать о вредном воздействии химических средств на здоровье человека;
8.2.2.4 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами, использовать в соответствии с инструкцией;
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
8.2.3.1 сортировать овощи и фрукты, отбирать дефектное и неполноценное сырье, очищать от грязи и механических примесей, переносить вручную или с помощью простейших средств по транспортировке;
8.2.3.2 осуществлять мытье и чистку овощей и фруктов;
8.2.3.3 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для чистки овощей и фруктов (ножи, механические и автоматические овощечистки), соблюдая правила безопасной работы;
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
8.2.4.1 соблюдать правила при транспортировке по столовому залу горячих (супы, чай) и холодных (нарезки, салаты) блюд;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 классифицировать предприятия общественного питания;
8.3.1.2 приготовливать моющие рабочие растворы
8.3.1.3 выбирать средства и приспособления;
8.3.1.4 мыть полы в школьной столовой и в учебном классе;
8.3.1.5 убирать поверхности стен и дверей;
8.3.1.6 производить анализ качества выполненной работы;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
8.1.1.1 знать требования по охране труда (режим и график работы);
8.1.1.2 знать, называть, использовать в работе кухонные бытовые приборы и инвентарь;
8.1.1.3 знать устройство и назначение жарочного, духового шкафа:
встраиваемые и отдельностоящие, газовые и электрические, гриль, конвекционные вентиляторы, с функцией СВЧ, с каталитической очисткой паром или с помощью пиролиза;
8.1.1.4 знать виды, устройство и назначение электрических блендеров и миксеров:
ручной, стационарный, для молочных коктейлей, погружной, высокоскоростной, маломощный и мощный, шейкеры;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря.

8.1.2.1 механикалық көкөніс кескіш және ұсақтағышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау;
8.1.2.2 тұмша пешпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсізддік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
8.1.3.1 алюминді, эмальді және никельді ыдыс-аяқты танып білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
8.1.4.1 түрлі еденге арналған және қабырғаға арналған кафельдерді ажырата алу, күтім жасау
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
8.2.1.1 жуу бөлмесінде жұмысты ұйымдастыру ережесін білу;
8.2.1.2 жууға арналған заттар туралы түсінік қалыптастыру: ерітіндіні жасау ережесі мен ерітінді түрлері, дезинфекцияға және жууға арналған заттарды қауіпсіз қолдану
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
8.2.2.1 алюминді, эмальді және никельден жасалған ыдыстары күту ережесін білу, қолдану;
8.2.2.2 ағаштан жасалған ас үй жабдықтарын өңдеу ерекшелігін түсіну;
8.2.2.3 түрлі материалдан жасалған ыдыс-аяқты жуу және тазалауға арналған заттарды таңдай алу, ажырату;
8.2.2.4 жуу мен тазалауға арналған заттарды қолдануда техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау;
8.2.2.5 асхана ыдыс-аяқтары мен аспаптарын қолмен жууды орындау
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
8.2.3.1 көкөністер мен жеміс-жидектерді талапқа сай сақтау шарттары мен мерзімін сақтау ережелерін ұстану: тоңазытқышта және қоймада сақталған тәуілік санын анықтау
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
8.2.4.1 таза ыдыс-аяқты жуатын цехтан үлестіретін бөлмеге тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы жеткізу;
8.2.4.2 ас үйде бағдарлай алу, үстелдерді нөмірлеу;
8.2.4.3 ас үйде ыстық (шай, сорпа) және суық (кеспелер, салаттар) тасмалдау ережелерін сақтау
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
8.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша кәсіби дағдыны меңгеруде ынтасын көрсету;
8.3.1.2 сапалы жасалынған жұмыс бойынша талдау жүргізу;
8.3.1.3 өзінің және дострының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыста жетістіктері мен кемшіліктерін атау;
8.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді қолдану;
8.3.1.5 5 меңгерген білімді практикада пайдалану;
8.3.1.6 тағайындалу мен арнайы киім туралы айтып беру;
8.3.1.7 электр құралдарын және электр жабдықтарын пайдалануда техника қауіпсіздік ережесін айтып беру
4-тоқсан

8.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с духовым шкафом;
8.1.2.2 соблюдать правила техники безопасности при работе с электрическим блендером и миксером;
1.3 Виды и назначение посуды.
8.1.3.1 различать виды и знать назначение столовой посуды и приборов;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
8.1.4.2 различать кафельное покрытие среди различных видов стеновых и половых покрытий, осуществлять уход
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
8.2.1.1 понимать назначение и устройство посудомоечной машины, пользоваться в соответствии с правилами безопасной работы;
8.2.1.2 обрабатывать кухонную посуду, инвентарь и тару: мыть и сушить;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
8.2.2.1 знать правила и осуществлять уход за никелированной посудой;
8.2.2.2 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой из различного материала;
8.2.2.3 знать о вредном воздействии химических средств на здоровье человека;
8.2.2.4 соблюдать правила техники безопасной работы с моющими и чистящими средствами, использовать в соответствии с инструкцией;
8.2.2.5 выполнять мытье столовой посуды и приборов вручную;
2.3 Первичная обработка продуктов питания
8.2.3.1 выполнять нарезку овощей и фруктов различными способами (соломкой, брусочками, кубиками, дольками, фигурная нарезка, лентами, кольцами);
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
8.2.4.1 выполнять уборку со стола грязной посуды в подносы или тележки;
8.2.4.2 соблюдать правила обращения с тележкой (подносом) при транспортировке грязной посуды;
8.2.4.3 соблюдать правила и последовательность при разгрузке тележек, подносов в моечном отделении;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 мыть, чистить духовой шкаф;
8.3.1.2 ухаживать за насадками блендера, миксера;
8.3.1.3 проведение санитарной обработки;
8.3.1.4 осуществлять дезинфекцию уборочного инвентаря;
8.3.1.5 выполнять уборку производственных столов и стеллажей для сушки кухонного инвентаря;
8.3.1.6 готовить овощные закуски, салаты; варить овощные супы (с зажаркой и без зажарки);
8.3.1.7 выполнять правила подачи холодных и горячих закусок;
4 четверть

1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
8.1.1.1 әр түрлі елдің мәдениеті мен тарихына құрметпен қарау;
8.1.1.2 қарқынды дамып жатқан және құбылмалы өмірге бейімделудің бастапқы дағдыларын меңгеру (қоршаған адамдарды өзіне бағындыру, қоршаған адамдармен түсіністікте болу, өз-өзіне сенуді сезіну, тәуелсіз болу, қиындықтарды жеңе білу, еліктемеу, басқа адамның ықпалына түспеу, жетістікке қол жеткізуге ұмтылу, өз жетістіктерін көрсету);
8.1.1.3 еңбек төлемақысын айыра білу (еңбекақы, келісімді ақы, сағатқа байланысты төлемақы)
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
8.1.2.1 механикалық көкөніс кескіш және ұсақтағышпен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
8.1.3.1 алюминді, эмальді және никельді ыдыс-аяқты танып білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
8.1.4.1 түрлі еденге арналған және қабырғаға арналған кафельдерді ажырата алу, күтім жасау
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
8.2.1.1 жуу бөлмесінде жұмысты ұйымдастыру ережесін білу
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
8.2.2.1 алюминді, эмальді және никельден жасалған ыдыстары күту ережесін білу, қолдану;
8.2.2.2 ағаштан жасалған ас үй жабдықтарын өңдеу ерекшелігін түсіну
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
8.2.3.1 көкөністер мен жеміс-жидектерді талапқа сай сақтау шарттары мен мерзімін сақтау ережелерін ұстану: тоңазытқышта және қоймада сақталған тәуілік санын анықтау
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
8.2.4.1 таза ыдыс-аяқты жуатын цехтан үлестіретін бөлмеге тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы жеткізу
3.Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
8.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша кәсіби дағдыны меңгеруде ынтасын көрсету
8.3.1.2 сапалы жасалынған жұмыс бойынша талдау жүргізу;
8.3.1.3 өзінің және дострының жұмыстарын талдау мен бағалауға ұмтылу, жұмыста жетістіктері мен кемшіліктерін атау;
8.3.1.4 жасалынған жұмыс бойынша есеп беру, есеп беруде меңгерген терминдерді қолдану
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат 2.1 Заңнама мен жұмысқа орналасу
9.1.1.1 өмір сүруді қамтамасыз етуге қажетті өз мүмкіншілігі жайында адекватты түсініктің болуы
9.1.1.2 әр түрлі әлеуметтік жағдайда өзі қатарлы құрдастарымен немесе ересек адамдармен серіктес болуды жүзеге асыру;
9.1.1.3 қоғамдық тамақтану ұйымдарындағы ас үй жұмысшысының қызметтік міндеттерін білу (асхана, кафе, мейрамхана, фастфуд): санитарлы- эпидемиологиялық ережелер мен құқықтарды, өндірістік бақылауды жүргізу және ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау ережелері мен құқықтарды техника қауіпсіздігі мен өрттен сақтау ережелерін, ыдыс-аяқ пен құрал-жабдықтардың атауын, пайдалану тәсілдерін, еңбекті оңтайлы ұйымдастыруды, ақау түрлері және оның алдын алу, жою, іскерлік этикеті ережелерін білу;
9.1.1.4 жұмыс орнында міндеттерін орындау жауапкершілігін түсіну: жазғыру, ескеру алу, айыппұл, қызметтен босатылу
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
9.1.2.1 ет тартқышты жуу, құрастыру
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
9.1.3.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты ажыратып, анықтай алу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
9.1.4.1 еденге арналған түрлі паркетті және ламинацияны ажырата білу, оларды барлық талаптарға сай дұрыс күту
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
9.2.1.1 тоңазытқыш пен қоймадағы жұмысты ұйымдастыру ережесін білу
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
9.2.2.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуді жүзеге асыру;
9.2.2.2 әйнек пен фарфорды өңдеу
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
9.2.3.1 сүттен жасалған тағамдардың сақтау мерзімі мен шартын білу: сүттің, сары майдың, қаймақтың, айранның, кілегейдің, балмұздақтың белгіленген сақтау мерзімі
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
9.2.4.1 етті, тауық етін, балық етін тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы барлық техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу

1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
8.1.1.1 составлять заявление о приеме на работу;
8.1.1.2 составлять заявление об увольнении;
8.1.1.3 определять виды, устройство и назначение кофе-машин: рожковые, чалдовые (порционные), капсульные, эспрессо-комбайны, автоматические;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря.
8.1.2.1 соблюдать правила техники безопасности при работе кофемашинами;
1.3 Виды и назначение посуды
8.1.3.1 называть деревянный кухонный инвентарь;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
8.1.4.1 осуществлять уход за кафельным покрытием стен и пола.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер.
8.2.1.1 выполнять сбор и хранение пищевых отходов в соответствии с правилами;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
8.2.2.1 понимать особенности обработки деревянного кухонного инвентаря;
8.2.2.2 знать виды производственного травматизма
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
8.2.3.1 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для нарезки овощей и фруктов (ножи, механические и автоматические овощерезки), соблюдая правила безопасной работы с режущими инструментами;
2.4 правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
8.2.4.1 осуществлять сбор остатков пищи в специально предназначенную и промаркированную тару, соблюдая правила и периодичность выноса в контейнер
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 выполнять чистку и полировку стеклянных и зеркальных поверхностей;
8.3.1.2 сбор отходов, хранение и использование отходов;
8.3.1.3 ежедневно убирать учебный кабинет;
8.3.1.4 составлять отчеты, заполнять дневник практики.
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
9.1.1.1 иметь адекватное представление о собственных возможностях, о насущно необходимом жизнеобеспечении;
9.1.1.2 осуществлять сотрудничество со взрослыми и сверстниками в разных социальных ситуациях;
9.1.1.3 знать сроки и порядок предоставления больничного листа работодателю;
9.1.1.4 понимать ответственность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте: порицание, выговор, штраф, увольнение;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
9.1.2.1 выполнять сборку, мытье деталей мясорубки;
1.3 Виды и назначение посуды
9.1.3.1 различать и определять стеклянную посуду;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
9.1.4.1 различать паркетное покрытие среди различных видов половых покрытий, выполнять уход за ними, соблюдая правила;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
9.2.1.1 понятие микрофлоры, микробы, их влияние на организм человека;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
9.2.2.1 осуществлять уход за стеклянной и фарфоровой посудой;
9.2.2.2 выполнять обработку стекла и фарфора;
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
9.2.3.1 знать правила, сроки и условия хранения молочной продукции:
допустимые сроки хранения молока, сливочного масла, сметаны, кефира, сыра, сливок, мороженного;
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
9.2.4.1 выполнять погрузку, транспортировку молочной продукции из холодильного отделения в горячий цех (холодный цех), соблюдая правила техники безопасности;

3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
9.3.1.1 өз мақсатына жету үшін жауапкешілік, жігерлік пен қатаң тәртіпті сақтау, жасаған еңбегіне мақтанышпен қарау;
9.3.1.2 жұмысты орындау кезінде мұғалімнің және өзіне қойылған сұрағы бойынша толық талдау жасау;
9.3.1.3 жасалынған жұмыстың сапасын бақылап отыру;
9.3.1.4 өз еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
9.3.1.5 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
9.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау;
9.3.1.7 арнайы аяқ-киім және қолды қорғайтын тәсіл түрлерін мен пайдалануын атап беру;
9.3.1.8 арнайы аяқ-киім мен қолды қорғайтын тәсіл түрлерін атап беру;
9.3.1.9 жууға арналған ерітінділерді дайындау
9.3.1.10 құрал-жабдықтар мен тәсілдерді таңдау;
9.3.1.11 мұздатқыш және тоңазытқыш камераларын жуу;
9.3.1.12 ет тартқыш пен шырын сыққышты тазалап отыру;
9.3.1.13 ыдыс-жуатын шұңғылшаны, пештерді тазарту;
9.3.1.14 механикалық жабдықтарды, ыдыс-аяқтарды күту
3-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
9.1.1.1 өмір сүруді қамтамасыз етуге қажетті өз мүмкіншілігі жайында адекватты түсініктің болуы;
9.1.1.2 әр түрлі әлеуметтік жағдайда өзі қатарлы құрдастарымен немесе ересек адамдармен серіктес болуды жүзеге асыру
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
9.1.2.1 ет тартқышты жуу, құрастыру
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
9.1.3.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты ажыратып, анықтай алу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
9.1.4.1 еденге арналған түрлі паркетті және ламинацияны ажырата білу, оларды барлық талаптарға сай дұрыс күту
2.Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
9.2.1.1 тоңазытқыш пен қоймадағы жұмысты ұйымдастыру ережесін білу;
9.2.1.2 жууға арналған заттар мен ерітіндіні жасау ережесі туралы түсінік қалыптастыру, тоңазытқыш пен қойманы өңдеуде дезинфекциялау және жуу заттарын пайдалану, дезинфекциялау және жуу заттарын пайдаланғанда қауіпсіздік ережесін сақтау
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
9.2.2.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуді жүзеге асыру;
9.2.2.2 әйнек пен фарфорды өңдеу

3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 осуществлять уход за мясорубками и соковыжималками;
9.3.1.2 чистка раковины, плиты;
9.3.1.3 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
9.3.1.4 осуществлять сбор отходов, хранение и использование отходов;
9.3.1.5 мыть полы в школьной столовой, в учебном классе и в производственных помещениях;
9.3.1.6 выполнять уборку производственных столов и стеллажей для сушки кухонного инвентаря;
9.3.1.7 генеральная уборка учебного кабинета;
9.3.1.8 ежедневно уборать в пищеблоке;
9.3.1.9 маркировка кухонного инвентаря;
9.3.1.10 проводить санитарную обработку кухонного инвентаря ;
9.3.1.11 выполнять дезинфекцию уборочного инвентаря;
9.3.1.12 убирать пыль с плинтусов, радиаторов отопления;
9.3.1.13 выполнять уборку подоконников, мыть откосы;
9.3.1.14 выполнять чистку и полировку стеклянных и зеркальных поверхностей;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
9.1.1.1 понимать и различать виды, устройство и назначение соковыжималок, фреш-машин:
пластмассовые, металлические, маломощные, мощные, ручные, механические, электрические, бытовые, промышленные, для цитрусовых, для твердых овощей и фруктов, для косточковых, универсальные, центробежные, шнековые;
9.1.1.2 понимать виды, устройство и назначение мясорубки ручные, класса А (мощные, производительные), класса В (многофункциональные, снабженные дополнительными терками и резками для овощей и фруктов), класса С (маломощные, без дополнительных функций);
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
9.1.2.1 выполнять сборку, мытье деталей соковыжималок, фреш-машин;
1.3 Виды и назначение посуды
9.1.3.1 различать виды и знать назначение чайных, кофейных сервизов;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
9.1.4.1 называть, знать назначение и правила эксплуатации уборочного инвентаря;.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
9.2.1.1 иметь представление о видах моющих средств, правилах составления растворов, применять в работе моющие и дезинфицирующие средства при обработке холодильного отделения и кладовой, соблюдать правила безопасной работы при использовании моющих и дезинфицирующих средств;
9.2.1.2 особенности организации рабочих мест в овощном цехе
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
9.2.2.3 выполнять мытье чайных, кофейных сервизов, фужеров, бокалов, стаканов вручную;
9.2.2.4 знать правила и выполнять мытье чайных, кофейных сервизов, фужеров, бокалов, стаканов в посудомоечной машине;

2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
9.2.3.1 сүттен жасалған тағамдардың сақтау мерзімі мен шартын білу: сүттің, сары майдың, қаймақтың, айранның, кілегейдің, балмұздақтың белгіленген сақтау мерзімі
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
9.2.4.1 етті, тауық етін, балық етін тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы барлық техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу
3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
9.3.1.1 өз мақсатына жету үшін жауапкешілік, жігерлік пен қатаң тәртіпті сақтау, жасаған еңбегіне мақтанышпен қарау;
9.3.1.2 жұмысты орындау кезінде мұғалімнің және өзіне қойылған сұрағы бойынша толық талдау жасау
9.3.1.3 жасалынған жұмыстың сапасын бақылап отыру;
9.3.1.4 өз еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
9.3.1.5 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
9.3.1.6 ұжыммен бірігіп жұмыстың реттілігі мен сапасын талқылау;
9.3.1.7 арнайы аяқ-киім және қолды қорғайтын тәсіл түрлерін мен пайдалануын атап беру
4-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
9.1.1.1 өмір сүруді қамтамасыз етуге қажетті өз мүмкіншілігі жайында адекватты түсініктің болуы;
9.1.1.2 әр түрлі әлеуметтік жағдайда өзі қатарлы құрдастарымен немесе ересек адамдармен серіктес болуды жүзеге асыру;
9.1.1.3 қоғамдық тамақтану ұйымдарындағы ас үй жұмысшысының қызметтік міндеттерін білу (асхана, кафе, мейрамхана, фастфуд): санитарлы- эпидемиологиялық ережелер мен құқықтарды, өндірістік бақылауды жүргізу және ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау ережелері мен құқықтарды техника қауіпсіздігі мен өрттен сақтау ережелерін, ыдыс-аяқ пен құрал-жабдықтардың атауын, пайдалану тәсілдерін, еңбекті оңтайлы ұйымдастыруды, ақау түрлері және оның алдын алу, жою, іскерлік этикеті ережелерін білу
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
9.1.2.1 ет тартқышты жуу, құрастыру
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
9.1.3.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты ажыратып, анықтай алу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
9.1.4.1 еденге арналған түрлі паркетті және ламинацияны ажырата білу, оларды барлық талаптарға сай дұрыс күту
2. Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары

2.3 Первичная обработка продуктов питания
9.2.3.1 знать правила и способы нарезки и выкладки сырной продукции;
2.4 правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
9.2.4.1 осуществлять доставку продуктов из кладовой суточного запаса в производственные цеха;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 организовывать рабочие места в овощном цехе;
9.3.1.2 осуществлять выбор оборудования овощного цеха, давать характеристику;
9.3.1.3 осуществлять эксплуатацию оборудования овощного цеха;
9.3.1.4 готовить холодные закуски и салаты ;
9.3.1.5 готовить блюда на основе творога (запеканки, холодные десерты, вареники);
9.3.1.6 готовить молочные супы и каши
9.3.1.7 выполнять правила подачи супов;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
9.1.1.1 понимать назначение и правила заключения трудового договора;
9.1.1.2 выделять основные пункты трудового договора:
сведения, удостоверяющие личность, трудовые функции, испытательный срок, тарифная ставка или оклад, доплаты, надбавки, режим рабочего времени, порядок расторжения договора ;
9.1.1.3 знать определение испытательного срока: период времени, установленный трудовым договором, в течении которого работодатель оценивает деловые качества работника и вправе уволить его, если работник не справляется;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря.
9.1.2.1 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании соковыжималок, фреш-машин;
1.3 Виды и назначение посуды.
9.1.3.1 различать виды и знать назначение фужеров, бокалов, стаканов;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
9.1.4.1 называть, знать правила сбережения, хранения и ухода уборочного инвентаря.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер

9.2.1.1 тоңазытқыш пен қоймадағы жұмысты ұйымдастыру ережесін білу
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
9.2.2.1 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуді жүзеге асыру;
9.2.2.2 әйнек пен фарфорды өңдеу;
9.2.2.3 әйнектен және фарфордан жасалған ыдыс-аяқты күтуге және жууға арналған заттарды ажырата білу
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
9.2.3.1 сүттен жасалған тағамдардың сақтау мерзімі мен шартын білу: сүттің, сары майдың, қаймақтың, айранның, кілегейдің, балмұздақтың белгіленген сақтау мерзімі
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
9.2.4.1 етті, тауық етін, балық етін тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеу, поднос немес арба арқылы барлық техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу;
9.2.4.2 сүттен жасалған өнімдерді тоңазытқыш бөлмесінен ыстық цехқа (суық цехқа) тасмалдау мен тиеуде техника қауіпсіздігін сақтай отырып жеткізу;
9.2.4.3 азық-түлікті тәуіліктік қоймадан өдіріс цехына жеткізу;
9.2.4.4 барлық техника қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, жүкті тасмалдау
3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
9.3.1.1 өз мақсатына жету үшін жауапкешілік, жігерлік пен қатаң тәртіпті сақтау, жасаған еңбегіне мақтанышпен қарау;
9.3.1.2 жұмысты орындау кезінде мұғалімнің және өзіне қойылған сұрағы бойынша толық талдау жасау
4)10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
10.1.1.1 қауіпсіз, салауатты өмір салты ұстанымын сақтау, шығармашылық еңбекке ынталану, нәтижелі жұмыс көрсету, материалды және рухани қазынаға ұқыптылықпен қарау;
10.1.1.2 өз бетінше өмір сүруге дайындығын көрсету: өзін қоршаға ортадағы адамдарды бауырына тарта білу, қоршаған ортадағылармен жақсы қарым-қатынас орната алу, өз-өзіне сену, дербес болу, қиындықты жеңе білу, жаманға еліктемеу, біреудің ықпалына түспеу, жетістікке жетуге ынталану, өз жетістіктерін көрсете білу, байланысты шектеу, байланысты ажырата білу;
10.1.1.3 жұмыс ауыстыру ережесін білу: жұмысқа ауысу шарты, жұмысқа келмеген адамның орнын ауыстыру уақыты, еңбек келісім шартындағы өзгерістер мен біліктілігі төменірек жұмысқа ауысу

9.2.1.1 соблюдать правила хранения продуктов в холодильном отделении и кладовой с учетом товарного соседства;
2.2 Правила и режим ухода за посудой
9.2.2.1 осуществлять сушку и хранение стеклянной и фарфоровой посуды;
9.2.2.2 предупреждать вредное воздействие химических средств на здоровье
9.2.2.3 знать виды производственного травматизма
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
9.2.3.1 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для нарезки сыра (одноручные, двуручные ножи, проволока),соблюдать правила безопасной работы с инструментами и приспособлениями для нарезки сырной продукции;
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
9.2.4.1 выполнять работы при переноске грузов, соблюдая правила техники безопасности;
9.2.4.2 владеть навыками и приемами разгрузки, погрузки, транспортировки всякого рода грузов;
9.2.4.3 понимать и соблюдать правила перемещения продуктов и готовой пищи на производстве.
9.2.4.4 знать специальные формы обслуживания (обслуживание пассажиров в вагонах-ресторанах)
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 мыть морозильные, холодильные камеры;
9.3.1.2 составление отчета, заполнение дневника практики
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
10.1.1.1 придерживаться установки на безопасный, здоровый образ жизни, быть мотивированным к творческому труду, работе на результат, бережному отношению к материальным и духовным ценностям;
10.1.1.2 проявлять готовность к самостоятельной жизни: умение расположить окружающих к себе, хорошо ладить с окружающими, чувствовать уверенность в себе, независимость, уметь преодолевать трудности, быть не подверженным внушениям, не попадать под чужое влияние, стремление к достижениям, демонстрировать свои успехи, ограниченность контактов, разборчивость в связях;
10.1.1.3 осознавать ответственность за причиненный материальный ущерб в соответствии с законодательством:
кухонный работник несет персональную ответственность за сохранность посуды, инвентаря, постоянное наличие моющих и дезинфицирующих средств, результатов с лабораторных смывов с посуды, качество мойки, чистоту в цехе, порчу по своей вине продуктов, оборудования, инвентаря, не соблюдение правил по технике безопасности и охране труда, правил санитарии и гигиены, правил пожарной безопасности, качества приготовления сырья на производстве, прогул или явку на рабочее место в нетрезвом состоянии, не соблюдение правил внутреннего распорядка, не выполнение должностных обязанностей;

1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
10.1.2.1 тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың бөлшектерін жуу;
10.1.2.2 тоңазытқыш және мұздатқыш камераларымен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
10.1.3.1 тефлонды және керамикадан жасалған ыдыс-аяқтарды ажырата алу, анықтай білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
10.1.4.1 еденге арналған түрлі құйылмалы-полимерлі төсеніштерді ажырата алу
2. Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
10.2.1.1 ас үй ыдыстары мен жабдықтарды қолдану, оны жуу, таза түрінде ұстау;
10.2.1.2 құралдар мен жабдықтарды таңбалау
10.2.1.3 ас үй жұмысшысының жұмыс орын тазалық-гигиеналық түрде ұстай білу, күні бойы тазалықты ұстану;
10.2.1.4 құралдарының дұрыс жұмыс жасауын тексеру
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
10.2.2.1 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-аяқтарды күту ережесін орындау және білу
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
10.2.3.1 еттің, құс етінің, балық етінің сақтау мерзімі мен шартын білу: салқындату мен мұздату, сақтауға арналған қаптамалар (вакуумды, полиэтиленді бір реттік, қағаздан жасалған, көпіршектенген полистирол)
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
10.2.4.1 азық-түлікті қабылдауда және тиеу кезінде ереже сақтау;
10.2.4.2 жаңадан келіп жеткен азық-түлікті уақытша сақтау орынын анықтау
3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
10.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша өзінің жеке ерекшеліктерін кәсіби талаптарға сәйкестендіру;
10.3.1.2 жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
10.3.1.3 өз еңбегіне жауапкешілікпен және қатаң тәртіппен қарау;
10.3.1.4 өз мақсатына жету үшін жігерлік таныту, жасаған өз немесе басқаның еңбегіне мақтанышпен қарау;
10.3.1.5 талапқа сәйкес жұмыс сапасын бағалау;
10.3.1.6 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
10.3.1.7 жұмыс нәтижесі мен сапасын тексеру;
10.3.1.8 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен пайдалануы жөнінде айтып беру, тыныс алу ағзасын қорғайтын әдіс түрлерін атап беру;
10.3.1.9 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен қолданылуы жөнінде айтып беру;
10.3.1.10 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру тәсілдерін анықтау;

1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
10.1.2.1 выполнять мытье секций холодильника;
10.1.2.2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании холодильника;
1.3 Виды и назначение посуды.
10.1.3.1 различать и определять тефлоновую посуду;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производственных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.1.4.1 различать полимерно-наливное покрытие среди различных видов половых покрытий;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.2.1.1 выполнять работы по эксплуатации оборудования, инвентаря, осуществлять мойку кухонной посуды, соблюдать надлежащее санитарное состояние;
10.2.1.2 выполнять маркировку оборудования и инвентаря;
10.2.1.3 знать и соблюдать санитарно-гигиенические требования к организации рабочего места кухонного рабочего, поддерживать порядок в течение всего дня;
10.2.1.4 проверять исправность рабочего оборудования, заземления;
2.2 Правила и режим ухода за посудой.
10.2.2.1 знать и выполнять правила ухода за посудой с тефлоновым и керамическим покрытием;
2.3 Первичная обработка продуктов питания
10.2.3.1 знать правила, сроки и способы хранения мяса, рыбы, птицы:
охлаждение и заморозка, упаковка для хранения (вакуумная, одноразовая полиэтиленовая, бумажная, вспененный полистирол);
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
10.2.4.1 применять в работе правила приема и разгрузки продуктов питания;
10.2.4.2 определять места временного хранения для размещения поступившей продукции;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями по трудовому профилю "Кухонный рабочий";
10.3.1.2 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.3.1.3 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.3.1.4 проявлять упорство в достижении цели, гордость за свой труд и уважение к чужому труду.
10.3.1.5 оценивать качество работы в соответствии с требованиями;
10.3.1.6 употреблять в речи техническую терминологию;
10.3.1.7 проверять качество и результаты работы;
10.3.1.8 рассказать о назначении и видах средств индивидуальной защиты органов дыхания, назвать виды средств индивидуальной защиты органов дыхания;
10.3.1.9 рассказать о назначении и видах средств индивидуальной защиты органов дыхания;
10.3.1.10 называть виды средств индивидуальной защиты органов дыхания;

10.3.1.11 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру құралдарын анықтау;
10.3.1.12 ыстық цехта жұмысты ұйымдастыру
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
10.1.1.1 қауіпсіз, салауатты өмір салты ұстанымын сақтау, шығармашылық еңбекке ынталану, нәтижелі жұмыс көрсету, материалды және рухани қазынаға ұқыптылықпен қарау;
10.1.1.2 өз бетінше өмір сүруге дайындығын көрсету: өзін қоршаға ортадағы адамдарды бауырына тарта білу, қоршаған ортадағылармен жақсы қарым-қатынас орната алу, өз-өзіне сену, дербес болу, қиындықты жеңе білу, жаманға еліктемеу, басқа біреудің ықпалына түспеу, жетістікке жетуге ынталану, өз жетістіктерін көрсете білу, байланысты шектеу, байланысты ажырата білу
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
10.1.2.1 тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың бөлшектерін жуу;
10.1.2.2 тоңазытқыш және мұздатқыш камераларымен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3. Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
10.1.3.1 тефлонды және керамикадан жасалған ыдыс-аяқтарды ажырата алу, анықтай білу
1.4. Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
10.1.4.1 еденге арналған түрлі құйылмалы-полимерлі төсеніштерді ажырата алу
2. Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
10.2.1.1 ас үй ыдыстары мен жабдықтарды қолдану, оны жуу, таза түрінде ұстау;
10.2.1.2 құралдар мен жабдықтарды таңбалау
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
10.2.2.1 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-аяқтарды күту ережесін орындау және білу;
10.2.2.2 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-ааяқтарлы жуу және тазалауға арналаған заттарды ажырата білу, техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткіз
10.2.3.1 еттің, құс етінің, балық етінің сақтау мерзімі мен шартын білу: салқындату мен мұздату, сақтауға арналған қаптамалар (вакуумды, полиэтиленді бір реттік, қағаздан жасалған, көпіршектенген полистирол)
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
10.2.4.1 азық-түлікті қабылдауда және тиеу кезінде ереже сақтау;
10.2.4.2 жаңадан келіп жеткен азық-түлікті уақытша сақтау орынын анықтау

10.3.1.11 определять способы тушения пожара в зависимости от причины возгорания;
10.3.1.12 выбирать средства тушения пожара в зависимости от причины возгорания;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
10.1.1.1 знать правила перевода на другую работу:
условия перевода на другую работу, продолжительность перевода для замещения отсутствующего работника, перевод на работу более низкой квалификации и изменение в существующем трудовом договоре;
10.1.1.2 понимать виды, устройство и назначение посудомоечных машин: бытовые, производственные.
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
10.1.2.1 выполнять мытье морозильной камеры;
10.1.2.2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании морозильной камеры;
1.3 Виды и назначение посуды
10.1.3.1 различать и определять посуду с керамическим покрытием;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.1.4.1 правильно подбирать и пользоваться рабочей одеждой, соблюдать ее эстетику, хранение и уход за рабочей одеждой (куртка, фартук, косынка, перчатки, резиновые сапоги)
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производствен-ных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.2.1.1 заполнять водой котлы, устанавливать их на плиту;
10.2.1.2 соблюдать требования по энерго - и водо-сбережению: электрические счетчики, счетчики на воду, исправность сантехники (кранов), своевременное отключение электроприбо-ров, датчики движения, экономный расход воды;
2.2 Правила и режим ухода за посудой
10.2.2.1 различать и осуществлять выбор моющих и чистящих средств по уходу за посудой с тефлоновым и керамическим покрытием, использовать в соответствии с инструкцией, соблюдая правила безопасной работы с ними;
10.2.2.2 предупреждать вредное воздействие химических средств на здоровье;
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
10.2.3.1 выполнять правила первичной обработки мяса, рыбы, птицы:
оттаивание, опаливание, ощипывание, потрошение, промывание внутренностей, освобождение продуктов от загрязнений и несъедобных частей, придание продукту размеров, формы и состояния , соответствующему виду кулинарного изделия, для приготовления которого продукт предназначается;
2.4 правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
10.2.4.1 маркировать и различать манипуляционные знаки;
10.2.4.2 выполнять разгрузочные работы с учетом маркировки грузов и манипуляционных знаков;

3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
10.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша өзінің жеке ерекшеліктерін кәсіби талаптарға сәйкестендіру;
10.3.1.2 жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
10.3.1.3 өз еңбегіне жауапкешілікпен және қатаң тәртіппен қарау;
10.3.1.4 өз мақсатына жету үшін жігерлік таныту, жасаған өз немесе басқаның еңбегіне мақтанышпен қарау;
10.3.1.5 талапқа сәйкес жұмыс сапасын бағалау;
10.3.1.6 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
10.3.1.7 жұмыс нәтижесі мен сапасын тексеру
10.3.1.8 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен пайдалануы жөнінде айтып беру, тыныс алу ағзасын қорғайтын әдіс түрлерін атап беру;
10.3.1.9 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен қолданылуы жөнінде айтып беру
3-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
10.1.1.1 қауіпсіз, салауатты өмір салты ұстанымын сақтау, шығармашылық еңбекке ынталану, нәтижелі жұмыс көрсету, материалды және рухани қазынаға ұқыптылықпен қарау;
10.1.1.2 өз бетінше өмір сүруге дайындығын көрсету: өзін қоршаға ортадағы адамдарды бауырына тарта білу, қоршаған ортадағылармен жақсы қарым-қатынас орната алу, өз-өзіне сену, дербес болу, қиындықты жеңе білу, жаманға еліктемеу, біреудің ықпалына түспеу, жетістікке жетуге ынталану, өз жетістіктерін көрсете білу, байланысты шектеу, байланысты ажырата білу
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
10.1.2.1 тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың бөлшектерін жуу;
10.1.2.2 тоңазытқыш және мұздатқыш камераларымен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
10.1.3.1 тефлонды және керамикадан жасалған ыдыс-аяқтарды ажырата алу, анықтай білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
10.1.4.1 еденге арналған түрлі құйылмалы-полимерлі төсеніштерді ажырата алу;
2. Еңбек жұмысының технологиясы
2.1 Өнеркәсіп ғимаратында, қосалқы үй жайында, қоймадағы, жуу бөлмелерінде, тоңазытқыш камераларында тазалық сақтау талаптары
10.2.1.1 ас үй ыдыстары мен жабдықтарды қолдану, оны жуу, таза түрінде ұстау;
10.2.1.2 құралдар мен жабдықтарды таңбалау
10.2.1.3 ас үй жұмысшысының жұмыс орын тазалық-гигиеналық түрде ұстай білу, күні бойы тазалықты ұстану;
10.2.1.4 құралдарының дұрыс жұмыс жасауын тексеру
2.2 Ыдыс-аяқты күту тәртібі мен ережесі
10.2.2.1 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-аяқтарды күту ережесін орындау және білу

3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 организовывать рабочие места в горячем цехе;
10.3.1.2 классифицировать оборудование холодного цеха;
10.3.1.3 называть оборудование раздаточной линии, давать характеристику;
10.3.1.4 знать организацию работы складского хозяйства;
10.3.1.5 приготовливать моющие рабочие растворы
10.3.1.6 выбирать средства и приспособления;
10.3.1.7 эксплуатация посудомоечной машины;
10.3.1.8 чистка раковины, плиты;
10.3.1.9 ухаживать за кухонными механическими приспособлениями, посудой;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
10.1.1.1 понимать понятие декретный отпуск (период декретного отпуска, порядок оформления единовременного государственного пособия на рождение ребенка, виды декретных выплат, сроки обращения за назначением декретных выплат, фиксированные государственные единовремен-ные пособия в связи с рождением ребенка, единовременная социальная выплата по беременности и родам в связи с потерей дохода, ежемесячная социальная выплата по уходу за ребенком по достижении им одного года);
10.1.1.2 понимать виды, устройство и назначение холодильника и морозильной камеры:
среднетемпературные камеры, низкотемпературные камеры, промышленные и бытовые;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
10.1.2.1 соблюдать правила загрузки посуды и моющих средств в посудомоечную машину;
10.1.2.2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании посудомоечной машины;
1.3 Виды и назначение посуды
10.1.3.1 определять и знать назначение тары для хранения продуктов, пищевых отходов;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производственных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.1.4.2 проводить подготовку и выполнять технологически правильно уход за полом в зависимости от покрытия;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Требования к санитарному содержанию производственных помещений, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.2.1.1 осуществлять смену спецодежды и обуви с учетом периодичности;
10.2.1.2 знать вредных насекомых , способы борьбы с ними и меры по предупреждению их появления;
10.2.1.3 знать особенности организации работы горячего и холодного цеха;
10.2.1.4 знать назначение и особенности организации работы кондитерского цеха;
2.2 Правила и режим ухода за посудой
10.2.2.1 виды производственного травматизма;

10.2.2.2 тефлонды және керамикалық жабындысы бар ыдыс-ааяқтарлы жуу және тазалауға арналаған заттарды ажырата білу, техника қауіпсіздік ережесін сақтау, нұсқаулыққа сәйкес орындау
2.3 Азық-түлікті бастапқы өңдеуден өткізу
10.2.3.1 еттің, құс етінің, балық етінің сақтау мерзімі мен шартын білу: салқындату мен мұздату, сақтауға арналған қаптамалар (вакуумды, полиэтиленді бір реттік, қағаздан жасалған, көпіршектенген полистирол);
10.2.3.2 етті, құс етін, балық етін бастапқы өңдеуден өткізу ережесін сақтау: еріту, құйқалау, қауырсыннан тазалау, ішек-қарыннан тазарту, ішкі жағын жуу, жеуге жарамсыз жағы мен кірден тазарту, азық-түлікке көлем, пішін беру, азпаздық өнімге сәйкес қалпына кетліру
2.4 Азық-түліктер мен дайын тағам өнімдерін өндірісте тамалдау және тиеу тәсілдері мен ережелері
10.2.4.1 азық-түлікті қабылдауда және тиеу кезінде ереже сақтау
3. Еңбек әрекетін бағалау және талдау
3.1 Еңбек әрекетін бағалау және талдау
10.3.1.3 өз еңбегіне жауапкешілікпен және; 10.3.1.1 "Ас үй жұмысшысы" бағдары бойынша өзінің жеке ерекшеліктерін кәсіби талаптарға сәйкестендіру;
10.3.1.2 жасаған еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту қатаң тәртіппен қарау;
10.3.1.4 өз мақсатына жету үшін жігерлік таныту, жасаған өз немесе басқаның еңбегіне мақтанышпен қарау;
10.3.1.5 талапқа сәйкес жұмыс сапасын бағалау;
10.3.1.6 сөйлеу барысында технологиялық терминдерді пайдалану;
10.3.1.7 жұмыс нәтижесі мен сапасын тексеру;
10.3.1.8 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен пайдалануы жөнінде айтып беру, тыныс алу ағзасын қорғайтын әдіс түрлерін атап беру;
10.3.1.9 тыныс алу ағзасын қоғайтын жеке әдіс түрлері мен қолданылуы жөнінде айтып беру;
10.3.1.10 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру тәсілдерін анықтау;
10.3.1.11 өрт шығудың себебіне қарай өртті сөндіру құралдарын анықтау;
10.3.1.12 ыстық цехта жұмысты ұйымдастыру;
10.3.1.13 суық цех құрал-жабдықтарын топтау;
10.3.1.14 тарату желісінің жабдықтарын атау, сипаттама беру
4-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек жөнінде жалпы мағлұмат. Заңнама мен жұмысқа орналасу
10.1.1.1 қауіпсіз, салауатты өмір салты ұстанымын сақтау, шығармашылық еңбекке ынталану, нәтижелі жұмыс көрсету, материалды және рухани қазынаға ұқыптылықпен қарау;
10.1.1.2 өз бетінше өмір сүруге дайындығын көрсету: өзін қоршаға ортадағы адамдарды бауырына тарта білу, қоршаған ортадағылармен жақсы қарым-қатынас орната алу, өз-өзіне сену, дербес болу, қиындықты жеңе білу, жаманға еліктемеу, біреудің ықпалына түспеу, жетістікке жетуге ынталану, өз жетістіктерін көрсете білу, байланысты шектеу, байланысты ажырата білу;
10.1.1.3 жұмыс ауыстыру ережесін білу: жұмысқа ауысу шарты, жұмысқа келмеген адамның орнын ауыстыру уақыты, еңбек келісім шартындағы өзгерістер мен біліктілігі төменірек жұмысқа ауысу
1.2 Техника қауіпсіздігі және құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережесі
10.1.2.1 тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың бөлшектерін жуу;
10.1.2.2 тоңазытқыш және мұздатқыш камераларымен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау
1.3 Ыдыс-аяқ түрлері мен пайдалану тәсілдері
10.1.3.1 тефлонды және керамикадан жасалған ыдыс-аяқтарды ажырата алу, анықтай білу
1.4 Өнеркәсіпте, қосалқы үй жайындағы, қоймадағы, жуу бөлмелеріндегі, тоңазытқыш камераларындағы еден төсенділерінің және қабырға жабынлыларының түрлері
10.1.4.1 еденге арналған түрлі құйылмалы-полимерлі төсеніштерді ажырата алу;
10.1.4.2 еденді төсенішке қарай дұрыс технологиялық күтуге дайындық жүргізу және орындау

10.2.2.2 знать методы первой помощи при несчастных случаях на производстве
2.3 Первичная обработка продуктов питания.
10.2.3.1 обрабатывать и нарезать мясо, птицу различными способами;
10.2.3.2 различать и использовать в работе инструменты и приспособления для нарезки мяса, птицы, соблюдать правила безопасной работы с инструментами и приспособлениями для нарезки мяса, птицы;
2.4 Правила и приемы разгрузки, погрузки, и перемещения продуктов и готовой пищи на производстве
10.2.4.1 осуществлять уборку территории, прилегающей к помещениям пищеблока;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 мыть секции холодильника и морозильной камеры;
10.3.1.2 выполнять сбор отходов, хранение и использование отходов;
10.3.1.3 выполнять маркировку кухонного инвентаря;
10.3.1.4 проводить санитарную обработку кухонного инвентаря;
10.3.1.5 выполнять дезинфекцию уборочного инвентаря;
10.3.1.6 мыть полы в производственных и подсобных помещениях;
10.3.1.7 ежедневно убирать в пищеблоке;
10.3.1.8 убирать пыль с плинтусов, радиаторов отопления;
10.3.1.9 удалять пыль с элементов вентиляции;
10.3.1.10 чистить и полировать стеклянные и зеркальные поверхности;
10.3.1.11 готовить супы на основе мясных и рыбных бульонов;
10.3.1.12 готовить гарниры (крупа, макароны, овощи);
10.3.1.13 заготавливать мясные и рыбные полуфабрикаты (с использованием фарша);
10.3.1.14 выполнять правила подачи вторых блюд;
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда. Законодательство и трудоустройство
10.1.1.1 знать порядок удержания из заработной платы: налоги, пенсионные накопления, профсоюзные отчисления, штрафы;
10.1.1.2 знать условия расторжения трудового договора (по инициативе работника, по инициативе работодателя, порядок создания комиссии, несоответствие занимаемой должности);
10.1.1.3 владеть понятиями трудовые отношения, субординация;
1.2 Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования и инвентаря
10.1.2.1 соблюдать правила загрузки посуды и моющих средств в посудомоечную машину;
10.1.2.2 соблюдать правила техники безопасной работы при использовании посудомоечной машины;
1.3 Виды и назначение посуды.
10.1.3.1 определять и знать назначение пластиковой посуды;
1.4 Виды половых и стеновых покрытий производствен-ных, подсобных помещений, кладовых, моечных, холодильных камер
10.1.4.1 проводить подготовку и выполнять технологически правильно уход за полом в зависимости от покрытия;
10.1.4.2 правильно подбирать и пользоваться рабочей одеждой, соблюдать ее эстетику, хранение и уход за рабочей одеждой (куртка, фартук, косынка, перчатки, резиновые сапоги)

102. "Кәсіби еңбекке баулу. Аула сыпырушы" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Жұмыстарды орындау технологиялары";
3) 3-бөлім "Еңбек пәнін талдау және бағалау".
103. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер;
2) жұмыс ережелері мен тәртіптері;
3) материалдар, құралдар мне жабдықтарға талдау жасау.
104. "Жұмыстарды орындау технологиялары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) автокөліктерге арналған тұрақ, гүлзарлар, спорт алаңдары, демалыс орындарын жобалау;
2) құрастыру;
3) графикалық сауаттылықтың негіздері;
4) технологиялық дағдыларды жетілдіру;
5) жобалаудың қорытынды деңгейі;
6) мектепті көркейту;
7) өндірістік тәжірибе;
8) құралдарды дайындау.
105. "Еңбек пәнін талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өз қызметінің нәтижелерін ұсыну;
2) мектеп көрмесінде ұдайы әрекет етуші жұмыстарды ұсыну;
3) барлық деңгейлердегі көрмелерге қатысу;
4) жұмыстарды жабдықтау.
106. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1
өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
"аула сыпырушы, ПИК-нің әртүрлі жұмыс жасайтын жұмысшылары" пәнінің ерекшеліктерін білу
8.1.1.1
өз отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2
"аула сыпырушы, ПИК-нің әртүрлі жұмыс жасайтын жұмысшылары" пәнінің ерекшеліктерін білу және көрсету
9.1.1.1
өзге пікірлерге құрметтеу;
9.1.1.2
"аула сыпырушы, ПИК-нің әртүрлі жұмыс жасайтын жұмысшылары" пәнінің ерекшеліктерін өздігінен сипаттау
10.1.1.1
әртүрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға тең қарау;
10.1.1.2 "аула сыпырушы, ПИК-нің әртүрлі жұмыс жасайтын жұмысшылары" пәнінің ерекшеліктерін өздігінен талдау
7.1.1.3 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдарының міндеттерін атау;
7.1.1.4 жұмысшыларға қойылатын тазалық-гигиена талаптарын атау;
7.1.1.5 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдардың жұмыстарындағы қауіптерді атау;
7.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсете алу және құтқару қызметтерінің телефон нөмірлерін білу;
7.1.1.7 көшенің өтетін бөлігі мен есік алдындағы жұмыстарды орындау кезіндегі қауіптерді атау;
7.1.1.8 ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау;
7.1.1.9 темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптер;
7.1.1.10 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау;
7.1.1.11 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау

102. Программа по профилю "Столярное дело" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии выполнения работ";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
103. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) правила и приемы работы;
3) анализ материалов, инструментов и оборудования.
104. Раздел "Технологии выполнения работ" включает следующие подразделы:
1) проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин;
2) конструирование;
3) основы графической грамоты;
4) отработка технологических навыков;
5) завершающий этап проектирования;
6) благоустройство школы;
7) производственная практика;
8) изготовление инструмента.
105. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) представление результатов своей деятельности;
2) представление работ на постояннодействующей школьной выставке;
3) участие в выставках всех уровней;
4) освещение работ.
106. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 знать особенности предмета "Разнорабочий КСК, дворник"
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание особенностей предмета "Разнорабочий КСК, дворник"
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению;
9.​1.​1.​2 самостоятельно описывать особенности предмета "Разнорабочий КСК, дворник"
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.​1.​1.​2 самостоятельно анализировать виды труда по предмету "Разнорабочий КСК, дворник"
7.​1.​1.​3 называть обязанности разнорабочего КСК, дворника;
7.​1.​1.​4 называть санитарно-гигиенические требования к работнику;
7.​1.​1.​5 называть опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
7.​1.​1.​6 оказывать первую доврачебную помощь и знать телефонные номера служб спасения;
7.​1.​1.​7 называть опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
7.​1.​1.​8 называть опасности при выполнении столярных работ;
7.​1.​1.​9 называть опасности при выполнении слесарных работ;
7.​1.​1.​10 называть опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
7.​1.​1.​11 называть опасности при выполнении стекольных работ

8.1.1.3 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдарының міндеттерін атау;
8.1.1.4 жұмысшыларға қойылатын тазалық-гигиена талаптарын білу;
8.1.1.5 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдардың жұмыстарындағы қауіптерді білу;
8.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсете алу және құтқару қызметтерінің телефон нөмірлерін білу;
8.1.1.7 көшенің өтетін бөлігі мен есік алдындағы жұмыстарды орындау кезіндегі қауіптерді білу;
8.1.1.8 ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
8.1.1.9 темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
8.1.1.10 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
8.1.1.11. шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу
9.1.1.3 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдарының міндеттерін білу;
9.1.1.4 жұмысшыларға қойылатын тазалық-гигиена талаптарын орындау;
9.1.1.5 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдардың жұмыстарындағы қауіптерді білу;
9.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсету және құтқару қызметтерінің телефон нөмірлерін білу;
9.1.1.7 көшенің өтетін бөлігі мен есік алдындағы жұмыстарды орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.8. ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.9 темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.10 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.11 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу
10.1.1.3 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдарының міндеттерін өздігінен орындау;
10.1.1.4 жұмысшыларға қойылатын тазалық-гигиена талаптарын өздігінен орындау;
10.1.1.5 аула сыпырушылар, КИП-тің әртүрлі жұмыс атқаратын адамдардың жұмыстарындағы қауіптерді түсіну;
10.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсете алу және құтқару қызметтерінің телефон нөмірлерін білу;
10.1.1.7 көшенің өтетін бөлігі мен есік алдындағы жұмыстарды орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.8 ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.9 темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.10 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.11 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну
1.2
Жұмыс ережелері мен тәртіптері
7.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі жұмыс ережелері мен тәртіптері;
7.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізудің ережелері мен тәртіптерін атау;
7.1.2.3 өтетін жол бөліктеріндегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді атау;
7.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарын орындау ережелерін атау
7.1.2.5 темір ісі жұмыстарын орындау ережелерін атау;

8.​1.​1.​3 называть обязанности разнорабочего КСК, дворника;
8.​1.​1.​4 знать санитарно-гигиенические требования к работнику;
8.​1.​1.​5 знать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
8.​1.​1.​6 оказывать первую доврачебную помощь и знать телефонные номера служб спасения;
8.​1.​1.​7 знать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
8.​1.​1.​8 знать опасности при выполнении столярных работ;
8.​1.​1.​9 знать опасности при выполнении слесарных работ;
8.​1.​1.​10 знать опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
8.​1.​1.​11 знать опасности при выполнении стекольных работ;
9.​1.​1.​3 знать обязанностей разнорабочего КСК, дворника;
9.​1.​1.​4 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику;
9.​1.​1.​5 знать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
9.​1.​1.​6 оказывать первую доврачебную помощь и знать телефонные номера служб спасения;
9.​1.​1.​7 знать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
9.​1.​1.​8 знать опасности при выполнении столярных работ;
9.​1.​1.​9 знать опасности при выполнении слесарных работ;
9.​1.​1.​10 знать опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
9.​1.​1.​11 знать опасности при выполнении стекольных работ;
10.​1.​1.​3 самостоятельно выполнять обязанности разнорабочего КСК, дворника;
10.​1.​1.​4 самостоятельно выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику;
10.​1.​1.​5 понимать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
10.​1.​1.​6. оказывать первую доврачебную помощь и вызывать службы спасения;
10.​1.​1.​7 понимать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
10.​1.​1.​8 понимать опасности при выполнении столярных работ;
10.​1.​1.​9 понимать опасности при выполнении слесарных работ;
10.​1.​1.​10 понимать опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
10.​1.​1.​11 понимать опасности при выполнении стекольных работ
1.2 Правила и приемы работы
7.​1.​2.​1 называть правила и приемы работы при уборке помещений;
7.​1.​2.​2 называть правила и приемы проведении сантехнических работ;
7.​1.​2.​3 называть правила при выполнении работ на проезжей части;
7.​1.​2.​4 называть правила выполнении столярных работ;
7.​1.​2.​5 называть правила выполнения слесарных работ;

7.1.2.6 электрофицирифті құралдармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.1.2.7
сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау;
7.1.2.8 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау
8.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі жұмыс ережелері мен тәртіптерін білу;
8.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізудің ережелері мен тәртіптерін білу;
8.1.2.3 өтетін жол бөліктеріндегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді білу;
8.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарын орындау ережелерін білу
8.1.2.5 темір ісі жұмыстарын орындау ережелерін білу;
8.1.2.6. электрофицирифті құралдармен жұмыс жасау ережелерін білу;
8.1.2.7
сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
8.1.2.8 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді білу.
9.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі жұмыс ережелері мен тәртіптерін білу;
9.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізудің ережелері мен тәртіптерін білу;
9.1.2.3 өтетін жол бөліктеріндегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді білу;
9.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарын орындау ережелерін білу 9.1.2.5 темір ісі жұмыстарын орындау ережелерін білу;
9.1.2.6 электрофицирифті құралдармен жұмыс жасау ережелерін білу;
9.1.2.7
сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.2.8 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді білу
10.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі жұмыс ережелері мен тәртіптерін орындау;
10.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізудің ережелері мен тәртіптерін орындау;
10.1.2.3 өтетін жол бөліктеріндегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді орындау;
10.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарын орындау ережелерін орындау;
10.1.2.5
электрофицирифті құралдармен жұмыс жасау ережелерін орындау;
10.1.2.6 электрофицирифті құралдармен жұмыс жасау ережелерін орындау;
10.1.2.7
сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді орындау;
10.1.2.8 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді орындау.
1.3 Материалдыр, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.3.1 сүректің ерешеліктерін атау;
7.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін атау;
7.1.3.3 цементтің ерекшелігін атау;
7.1.3.4 жылу сақтағыш материалдарды атау;
7.1.3.5 майлау материалдарын атау;
7.1.3.6 электр құралдарын атау;
7.1.3.7 аумақты тазалау құралдарын атау
7.1.3.8 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды атау;
7.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды атау;
7.1.3.10 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдары атау; 7.1.3.11 ағаш ісі жұмыстарын орындауға арналған бейімдеу мен құралдарды атау;
7.1.3.12 шыны жұмыстарын жүргізуге аналған құралдарды атау
8.1.3.1 сүректің ерешеліктерін білу;
8.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін білу;
8.1.3.3 цементтің ерекшелігін білу; 8.1.3.4 жылу сақтағыш материалдарды білу;

7.​1.​2.​6 называть правила работ электрофицированными инструментами;
7.​1.​2.​7 называть правила при выполнении штукатурно-бетонных работ;
7.​1.​2.​8 называть правила при выполнении стекольных работ
8.​1.​2.​1 знать правила и приемы работы при уборке помещений;
8.​1.​2.​2 знать правила и приемы проведении сантехнических работ;
8.​1.​2.​3 знать правила при выполнении работ на проезжей части;
8.​1.​2.​4 знать правила выполнении столярных работ;
8.​1.​2.​5 знать правила выполнения слесарных работ;
8.​1.​2.​6 знать правила работ электрофицированными инструментами;
8.​1.​2.​7 знать приемы выполнения штукатурно-бетонных работ;
8.​1.​2.​8 знать правила при выполнении стекольных работ;
9.​1.​2.​1 знать правила и приемы работы при уборке помещений;
9.​1.​2.​2 знать правила и приемы проведении сантехнических работ;
9.​1.​2.​3 знать правила при выполнении работ на проезжей части;
9.​1.​2.​4 знать правила выполнении столярных работ;
9.​1.​2.​5 знать правила выполнения слесарных работ;
9.​1.​2.​6 знать правила работ электрофицированными инструментами;
9.​1.​2.​7 знать правила выполнения штукатурно-бетонных работ;
9.​1.​2.​8 знать правила при выполнении стекольных работ;
10.​1.​2.​1 выполнять правила и приемы работы при уборке помещений;
10.​1.​2.​2 выполнять правила и приемы проведении сантехнических работ;
10.​1.​2.​3 выполнять правила при проведении работ на проезжей части;
10.​1.​2.​4 выполнять правила проведения столярных работ;
10.​1.​2.​5 выполнять правила проведения слесарных работ;
10.​1.​2.​6 выполнять правила работ электрофицированными инструментами;
10.​1.​2.​7 выполнять ТБ при выполнении штукатурно-бетонных работ;
10.​1.​2.​8 выполнять правила при проведении стекольных работ;
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​3.​1 называть свойства древесины;
7.​1.​3.​2 называть виды и свойства металла;
7.​1.​3.​3 называть свойства цемента;
7.​1.​3.​4 называть теплоизоляционные материалы;
7.​1.​3.​5 называть смазочные материалы;
7.​1.​3.​6 называть электроинструменты;
7.​1.​3.​7 называть инструменты для уборки территорий;
7.​1.​3.​8 называть инструменты для уборки помещений;
7.​1.​3.​9 называть инструменты для выполнения сантехнических работ;
7.​1.​3.​10 называть инструменты для выполнения слесарных работ;
7.​1.​3.​11 называть инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
7.​1.​3.​12 называть инструменты для проведения стекольных работ;
8.​1.​3.​1 знать свойства древесины;
8.​1.​3.​2 знать виды и свойства металла;
8.​1.​3.​3 знать свойства цемента;
8.​1.​3.​4. знать теплоизоляционные материалы;

8.1.3.5жақпа материалдарды білу;
8.1.3.6 электр құралдарын білу;
8.1.3.7 аумақты тазалау құралдарын білу;
8.1.3.8 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.10 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдары білу;
8.1.3.11 ағаш ісі жұмыстарын орындауға арналған бейімдеу мен құралдарды білу;
8.1.3.12 шыны жұмыстарын жүргізуге аналған құралдарды білу
9.1.3.1 сүректің ерешеліктерін білу;
9.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін білу;
9.1.3.3 цементтің ерекшелігін білу;
9.1.3.4 жылу сақтағыш материалдарды білу;
9.1.3.5. 5жақпа материалдарды білу;
9.1.3.6 электр құралдарын атау білу;
9.1.3.7 аумақты тазалау құралдарын білу;
9.1.3.8 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды білу;
9.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды білу 9.1.3.10 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдары білу;
9.1.3.11 ағаш ісі жұмыстарын орындауға арналған бейімдеу мен құралдарды білу;
9.1.3.12 шыны жұмыстарын жүргізуге аналған құралдарды білу
10.1.3.1 жұмыста сүректің ерешеліктерін пайдалану;
10.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін жұмыста пайдалану;
10.1.3.3 цементтің ерекшелігін жұмыста пайдалану;
10.1.3.4 жылу сақтау материалдардың ерекшелігін жұмыста пайдалану;
10.1.3.5 жұмыста жақпа материалдарды пайдалану;
10.1.3.6 жұмыста электр құралдарын пайдалану;
10.1.3.7 аумақты тазартуға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.8 ғимаратты тазартуға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.10. темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.11 ағаш ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.12 шыны жұмыстарын орындауға арналған құралдарды өздігінен пайдалана алу
2) 2-бөлім "Жұмыстарды орындау технологиялары":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар, спорт алаңқайлары, демалыс орындарын жобалау
7.2.1.1 участоктағы жұмысты жоспарлау деңгейлерін атау;
7.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындау шығындарын атау;
7.2.1.3 автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар, спорт алаңқайлары, демалыс орындарын белгілеуге қатысу

8.​1.​3.​5 знать смазочные материалы;
8.​1.​3.​6 знать Электроинструменты;
8.​1.​3.​7 знать инструменты для уборки территорий;
8.​1.​3.​8 знать инструменты для уборки помещений;
8.​1.​3.​9 знать инструменты для выполнения сантехнических работ;
8.​1.​3.​10 знать инструменты для выполнения слесарных работ;
8.​1.​3.​11 знать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
8.​1.​3.​12 знать инструменты для проведения стекольных работ;
9.​1.​3.​1 знать свойства древесины;
9.​1.​3.​2 знать виды и свойства металла;
9.​1.​3.​3 знать свойства цемента;
9.​1.​3.​4 знать теплоизоляционные материалы;
9.​1.​3.​5 знать
смазочные материалы;
9.​1.​3.​6 знать электроинструменты;
9.​1.​3.​7 знать инструменты для уборки территорий;
9.​1.​3.​8. знать инструменты для уборки помещений;
9.​1.​3.​9 знать инструменты для выполнения сантехнических работ;
9.​1.​3.​10 знать инструменты для выполнения слесарных работ;
9.​1.​3.​11 знать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
9.​1.​3.​12 знать инструменты для проведения стекольных работ;
10.​1.​3.​1 использовать в работе свойства древесины;
10.​1.​3.​2 знать виды и использовать в работе свойства металла;
10.​1.​3.​3 использовать свойства цемента в работе;
10.​1.​3.​4 использовать свойства теплоизоляционных материалов в работе;
10.​1.​3.​5 использовать в работе смазочные материалы;
10.​1.​3.​6 пользоваться в работе электроинструментами;
10.​1.​3.​7 самостоятельно использовать инструменты для уборки территорий;
10.​1.​3.​8 самостоятельно использовать инструменты для уборки помещений;
10.​1.​3.​9 самостоятельно использовать инструменты для выполнения сантехнических работ;
10.​1.​3.​10 самостоятельно использовать инструменты для выполнения слесарных работ;
10.​1.​3.​11 самостоятельно использовать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
10.​1.​3.​12 самостоятельно пользоваться инструментами для проведения стекольных работ
2) раздел "Технологии выполнения работ":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин
7.​2.​1.​1 называть этапы планирования работы на участке;
7.​2.​1.​2 называть затраты на выполнение запланированных работ;
7.​2.​1.​3 участвовать в разметке зоны отдыха, спортплощадки, цветников;

8.2.1.1 участоктағы жұмысты жоспарлау деңгейлерін білу;
8.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындау шығындарын есептеуді білу;
8.2.1.3 гүлзарлар, спорт алаңқайлары, демалыс орындарын белгілеу ретін білу
9.2.1.1
участоктағы жұмысты жоспарлау;
9.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындау шығындарын есептеуді білу;
9.2.1.3 гүлзарлар, спорт алаңқайлары, демалыс орындарын белгілеуді орындау
10.2.1.1
участоктағы жұмысты жоспарлау;
10.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындау шығындарын өздігінен есептеу алу;
10.2.1.3 гүлзарлар, спорт алаңқайлары, демалыс орындарын өздігінен белгілей алу
2.2 Құрастыру
7.2.2.1
қарапайым заттарды құрастыру, ағаш кесінділері мен қағаздан жасалған өнімдерді үлгілеу;

8.​2.​1.​1 знать этапы планирования работы на участке;
8.​2.​1.​2 знать расчет затрат на выполнение запланированных работ;
8.​2.​1.​3 знать последовательность разметка зоны отдыха, спортплощадки, цветников;
9.​2.​1.​1 планировать работы на участке;
9.​2.​1.​2 знать расчет затрат на выполнение запланированных работ;
9.​2.​1.​3 выполнять разметку зоны отдыха, спортплощадки, цветников;
10.​2.​1.​1 самостоятельно планировать работы на участке;
10.​2.​1.​2 самостоятельно расчитывать затраты на выполнение запланированных работ;
10.​2.​1.​3 самостоятельно размечать зоны отдыха, спортплощадки, цветники
2.2 Конструирование
7.​2.​2.​1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;

7.2.2.2 құрастыру құжатнамаларын құрастыру деңгейлерін атау;
7.2.2.3
есік алдындағы аумаққа арналған өнімді құрастырудың ретін білу;
8.2.2.1
қарапайым заттарды құрастыру, ағаш кесінділері мен қағаздан жасалған өнімдерді үлгілеу;
8.2.2.2 құрастыру құжатнамаларын құрастыру деңгейлерін білу;
8.2.2.3
есік алдындағы аумаққа арналған өнімді құрастырудың ретін білу;
9.2.2.1
қарапайым заттарды құрастыру, ағаш кесінділері мен қағаздан жасалған өнімдерді үлгілеу;

7.​2.​2.​2 называть этапы составления конструкторской документации;
7.​2.​2.​3 знать последовательность конструирования изделий для придворовой территории
8.​2.​2.​1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
8.​2.​2.​2 знать этапы составления конструкторской документации;
8.​2.​2.​3 знать последовательность конструирования изделий для придворовой территории
9.​2.​2.​1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;

9.2.2.2 құрастыру құжатнамаларын құрастыру;
9.2.2.3 есік алдындағы аумаққа арналған өнімді құрастырудың ретін білу;
10.2.2.1
қарапайым заттарды құрастыру, ағаш кесінділері мен қағаздан жасалған өнімдерді өздігінен үлгілей алу;
10.2.2.2 құрастыру құжатнамаларын өздігінен құрастыр алу;
10.2.2.3
есік алдындағы аумаққа арналған өнімді өздігінен құрастыра алу;
2.3 Грамматикалық сауаттылықтың негіздері
7.2.3.1
графиканың негізін білу, құралдарды пайдалану;

9.​2.​2.​2 составлять конструкторскую документацию;
9.​2.​2.​3 знать последовательность конструирования изделий для придворовой территории
10.​2.​2.​1 самостоятельно конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
10.​2.​2.​2 самостоятельно составлять конструкторскую документацию;
10.​2.​2.​3 самостоятельно конструировать изделия для придворовой территории
2.3 Основы графической грамоты
7.​2.​3.​1 знать основы графики, пользоваться инструментами;

7.2.3.2 суретті орындау тәртібін атау;
7.2.3.3 шаблонды орындау деңгейлерін атау;
7.2.3.4 суретті материалға ауыстыру тәртібін білу;
7.2.3.5 суретті материалға ауыстыру тәртібін білу;
7.2.3.6 технологиялық картаны орындау тәртібін атау;
7.2.3.7 материалды пішу картасын орындау тәрітбін атау;
7.2.3.8 өнім эскизін орындау тәртібін атау
8.2.3.1
түсіндіруге арналған графиктің негізін пайдалану;
8.2.3.2
суретті орындау тәртібін білу;
8.2.3.3 шаблонды орындау деңгейлерін атау;
8.2.3.4 суретті материалға ауыстыру тәртібін білу;
8.2.3.5 суретті материалға ауыстыру тәртібін білу; 8.2.3.6 технологиялық картаны орындау тәртібін атау;
8.2.3.7 материалды пішу картасын орындау тәрітбін атау; 8.2.3.8. өнім эскизін орындау тәртібін атау
9.2.3.1
ойды графиканың негізгімен көрсету;
9.2.3.2
өнім суретін орындау;
9.2.3.3
Өнім шаблонын орындау;
9.2.3.4 суретті материалға қою;
9.2.3.5 суретті материалға қою;
9.2.3.6 технологиялық картаны орындау;
9.2.3.7 материалды пішу картасын орындау;
9.2.3.8 өнім эскизін орындау
10.2.3.1
ойды түсіндіру үшін графика негізін пайдалану;
10.2.3.2
суретті өздігінен салу;
10.2.3.3
өнім шаблонын өздігінен салу;
10.2.3.4 суретті материалға өздігінен алып бара алу;
10.2.3.5 суреттерді материалға өздігінен алып бара алу;
10.2.3.6 технологиялық картаны өздігінен орындай алу;
10.2.3.7 материал пішінінің картасын өздігіне орындай алу;
10.2.3.8. өнім эскизін өздігінен орындай алу

7.​2.​3.​2 называть порядок выполнение рисунка;
7.​2.​3.​3 называть этапы выполнения шаблона;
7.​2.​3.​4 называть порядок перенесение рисунка на материал;
7.​2.​3.​5 называть порядок перенесения фотографии на материал;
7.​2.​3.​6 называть порядок выполнение технологической карты;
7.​2.​3.​7 называть порядок выполнение карты раскроя материала;
7.​2.​3.​8 называть порядок выполнение эскиза изделия;
8.​2.​3.​1 использовать основы графики для объяснения;
8.​2.​3.​2 знать порядок выполнение рисунка;
8.​2.​3.​3 знать этапы выполнения шаблона;
8.​2.​3.​4 знать порядок перенесения рисунка на материал;
8.​2.​3.​5 знать порядок перенесения фотографии на материал;
8.​2.​3.​6 знать порядок выполнения технологической карты;
8.​2.​3.​7 знать порядок выполнение карты раскроя материала;
8.​2.​3.​8 знать порядок выполнение эскиза изделия;
9.​2.​3.​1 выражать мысли основами графики;
9.​2.​3.​2 выполнять рисунок изделия;
9.​2.​3.​3 выполнять шаблон изделия;
9.​2.​3.​4 переносить рисунок на материал;
9.​2.​3.​5 переносить фотографии на материал;
9.​2.​3.​6 выполнять технологическую карту;
9.​2.​3.​7 выполнять карту раскроя материала;
9.​2.​3.​8 выполнять эскиз изделия;
10.​2.​3.​1 использовать основы графики для объяснения замысла;
10.​2.​3.​2 самостоятельно выполнять рисунок;
10.​2.​3.​3 самостоятельно выполнять шаблон изделия;
10.​2.​3.​4 самостоятельно переносить рисунок на материал;
10.​2.​3.​5 самостоятельно переносить фотографии на материал;
10.​2.​3.​6. самостоятельно выполнять технологическую карту;
10.​2.​3.​7 самостоятельно выполнять карты раскроя материала;
10.​2.​3.​8 самостоятельно выполнять эскиз изделия;

2.4 Технологиялық карталарды өңдеу
7.2.4.1 мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына
күтім жасау тәртібін атау;
7.2.4.2 құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, және олардың қызмет көрсету тәртібін атау;
7.2.4.3 аллея, жолдарға күтім жасау тәртібін атау;
7.2.4.4 қоймалық және өндірістік ғимараттарға күтім жасау тәртібін атау;
7.2.4.5 жүк тиеу-түсіру жұмыстарын орындау тәртібін атау;
7.2.4.6 шыныландыру бойынша жұмыстарды орындау тәртібін атау;
7.2.4.7
ағаш талшықтарын өлшемдері бойынша ұзындығымен және кесе-көлденең кесу;
7.2.4.8
өлшемі бойынша жону;

2.4 Отработка технологических навыков
7.​2.​4.​1 называть порядок ухода за сезонной одеждой и средствами защиты;
7.​2.​4.​2 называть порядок изготовления, ремонта и обслуживания инвентаря и инструмента;
7.​2.​4.​3 называть порядок ухаживания за аллеями, дорожками;
7.​2.​4.​4 называть порядок ухода за складскими и производственными помещениями;
7.​2.​4.​5 называть порядок выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
7.​2.​4.​6 называть порядок выполнения работ по остеклению;
7.​2.​4.​7 пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
7.​2.​4.​8 стругать в размер;

7.2.4.9 құралдарды қайраудың ретін атау;
7.2.4.10 металлды егеу және егеп кесудің ретін атау;
7.2.4.11
шегені балғамен түзету және сымды түзету;
7.2.4.12 металлды шарқайрақпен кесу негізін атау;
7.2.4.13 электрқұралдар көмегімен және қолымен кесу құралдарын қайрау тәртібін атау;
7.2.4.14
сантехникалық жұмыстарды орындау (участокты суғаруға дайындау, кранды жөндеу);
7.2.4.15
оюды кесу ретін атау;
7.2.4.16
су ұстап тұрушы арматураны арматураны шашып, қайта біріктіру тәртіптерін атау;
7.2.4.17
суғаруға арналған шлангтарды орау және жинау ретін атау;
7.2.4.18
өсімдіктерді суғару ретін атау;
7.2.4.19 сылақ және бетон жұмыстарын орындау ретін атау;
7.2.4.20
сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау деңгейлерін атау;
7.2.4.21
құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау ретін атау;
7.2.4.22
сылақ жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін атау;
7.2.4.23
бетон жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін атау;
7.2.4.24
жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды тазалау ретін білу;
7.2.4.25
көшет отырғызу оған күтім жасаудың тәртіптерін атау;
7.2.4.26
өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу тәртіптерін атау;
7.2.4.27
дәнекті отырғызу тәртіптерін атау;
7.2.4.28
көшеттерге күтім жасау тәртіптерін атау;
7.2.4.29
өсімдіктерді қоректендіру және суғару ретін атау;
7.2.4.30
ағаштар мен бұталарды кесу мақсатын білу;
7.2.4.31
ағаштар мен бұтақтарды бояуды қалыптастыру;
7.2.4.32
ағаштардың айналасын қоршауды қалыптастыру;
7.2.4.33 шыны жұмыстарын орындау ретін атау.
8.2.4.1 мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.2 знать құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, және олардың қызмет көрсету тәртібі;
8.2.4.3 аллея, жолдарға күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.4 қоймалық және өндірістік ғимараттарға күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.5 жүк тиеу-түсіру жұмыстарын орындау;
8.2.4.6 шыныландыру бойынша жұмыстарды орындау тәртібін білу;
8.2.4.7
ағаш талшықтарын өлшемдері бойынша ұзындығымен және кесе-көлденең кесе алу;
8.2.4.8 өлшемі бойынша жонуды білу;
8.2.4.9 құралдарды қайраудың негізін білу ;
8.2.4.10
металлды егеу және егеп кесудің негізін білу;
8.2.4.11
соқпалы құралдармен жұмыс жасай алу;
8.2.4.12 металлды шарқайрақпен кесу негізін білу;
8.2.4.13 электрқұралдар көмегімен және қолымен кесу құралдарын қайрау тәртібін білу;
8.2.4.14
сантехникалық жұмыстарды орындау (участокты суғаруға дайындау, кранды жөндеу);
8.2.4.15
оюды кесу тәртіптерін білу;
8.2.4.16
су ұстап тұрушы арматураны шашып, қайта біріктіру тәртіптерін білу;
8.2.4.17
суғаруға арналған шлангтарды орау және жинау ретін білу;
8.2.4.18
өсімдіктерді суғару ретін білу;

7.​2.​4.​9 называть последовательность заточки инструмента;
7.​2.​4.​10 называть последовательность пиления и опиливания металла;
7.​2.​4.​11 выправлять проволоку и гвозди молотком;
7.​2.​4.​12 называть основы резания металла болгаркой;
7.​2.​4.​13 называть порядок заточки режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
7.​2.​4.​14 выполнять сантехнические работы (подготовка к поливу участка, ремонт крана);
7.​2.​4.​15 называть последовательность нарезания резьбы;
7.​2.​4.​16 называть приемы соединения и разборки водозапорной арматуры;
7.​2.​4.​17 называть последовательность разматывания и сборки шлангов для полива;
7.​2.​4.​18 называть последовательность полива растений;
7.​2.​4.​19 называть последовательность выполнения штукатурных и бетонных работ;
7.​2.​4.​20 называть этапы подготовки поверхности к штукатурным работам;
7.​2.​4.​21 называть последовательность просеивания песка и приготовления сухой смеси;
7.​2.​4.​22 называть последовательность приготовление раствора и выполнения штукатурных работ;
7.​2.​4.​23 называть последовательность приготовление раствора и выполнение бетонных работ;
7.​2.​4.​24 знать последовательность очистки инструмента после выполнения работ;
7.​2.​4.​25 называть приемы выращивания и ухода за рассадой;
7.​2.​4.​26 называть приемы борьбы с вредителями и болезнями растений;
7.​2.​4.​27 называть приемы проращивания семян;
7.​2.​4.​28 называть приемы ухода за рассадой;
7.​2.​4.​29 называть последовательность полива и подкормки растений;
7.​2.​4.​30 знать назначение обрезки кустарников и деревьев;
7.​2.​4.​31 формировать кроны деревьев и кустарников;
7.​2.​4.​32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;
7.​2.​4.​33 называть последовательность выполнения стекольных работ
8.​2.​4.​1 знать порядок ухода за сезонной одеждой и средствами защиты;
8.​2.​4.​2 знать порядок изготовления, ремонта и обслуживания инвентаря и инструмента;
8.​2.​4.​3 знать порядок ухода за аллеями, дорожками;
8.​2.​4.​4 знать порядок
ухода за складскими и производственными помещениями;
8.​2.​4.​5 выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
8.​2.​4.​6 знать порядок выполнения работ по остеклению;
8.​2.​4.​7 уметь пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
8.​2.​4.​8 уметь стругать в размер;
8.​2.​4.​9 знать основы заточки инструмента;
8.​2.​4.​10 знать основы пиления и опиливать металл;
8.​2.​4.​11 выполнять работы ударным инструментом;
8.​2.​4.​12 знать основы резания металла болгаркой;
8.​2.​4.​13. знать порядок заточки режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
8.​2.​4.​14 выполнять сантехнические работы (подготовка к поливу участка, ремонт крана);
8.​2.​4.​15 знать приемы нарезания резьбы;
8.​2.​4.​16 знать приемы соединения и разборки водозапорной арматуры;
8.​2.​4.​17. знать последовательность разматывания и сборки шлангов для полива;
8.​2.​4.​18 знать последовательность полива растений;

7.2.4.19 сылақ және бетон жұмыстарын орындау ретін білу;
8.2.4.20.
сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау деңгейлерін білу;
8.2.4.21
құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау қажеттілігін түсіну;
8.2.4.22
сылақ жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін білу;
8.2.4.23
бетон жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін білу;
8.2.4.24
жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды тазалау қажеттілігін білу;
8.2.4.25
көшеттерді отырғызу және оларға күтім жасау тәртіптерін білу;
8.2.4.26
өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу тәртіптерін білу;
8.2.4.27
дәнекті отырғызу тәртіптерін білу;
8.2.4.28
күтім жасау тәртіптерін білу;
8.2.4.29
өсімдіктерді қоректендіру және суғару ретін білу;
8.2.4.30
ағаштар мен бұталарды кесу тәртіптерін қолдану;
8.2.4.31
ағаштар мен бұтақтарды бояуды қалыптастыру;
8.2.4.32
ағаштардың айналасын қоршау;
8.2.4.33 шыны жұмыстарын орындау ретін білу
9.2.4.1
мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау;
9.2.4.2 құралдар мен жабдықтарды өндіру, дайындау, жөндеу, және олардың қызмет көрсету тәртібі;
9.2.4.3 аллея,
жолдарға күтім жасау тәртібін білу;
9.2.4.4
қоймалық және өндірістік ғимараттарға күтім жасау;
9.2.4.5 жүк тиеу-түсіру жұмыстарын орындау;
9.2.4.6 шыныландыру бойынша жұмыстарды орындау;
9.2.4.7
ағаш талшықтарын өлшемдері бойынша ұзындығымен және кесе-көлденең кесу;
9.2.4.8.
өлшемі бойынша жону;
9.2.4.9 құралдарды қайрай алу;
9.2.4.10
металлды егеу және егеп кесіп көру;
9.2.4.11
балғамен жұмыс жасау тәртіптерін білу;
9.2.4.12 металлды шарқайрақпен кесіп көру;
9.2.4.13 электрқұралдар көмегімен және қолымен кесу құралдарын қайрауды жүзеге асыру;
9.2.4.14
сантехникалық жұмыстарды орындау (участокты суғаруға дайындау, кранды жөндеу);
9.2.4.15
ою кесіп көру;
9.2.4.16
су ұстап тұрушы арматураны шашып, қайта біріктіру;
9.2.4.17
суғаруға арналған шлангтарды орау және жинау;
9.2.4.18
өсімдіктерді суғаруды жүзеге асыру;
7.2.4.19 сылақ және бетон жұмыстарын орындау;
9.2.4.20
беткі қабатты сылаққа дайындау;
9.2.4.21
құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау;
9.2.4.22
ертінді дайындау және сылақ жұмыстарын орындау;
9.2.4.23
ертінді дайындау және сылақ жұмыстарын орындау;
9.2.4.24
жұмысты орындаудан кейінгі құралдарды тазалау іске асыру;
9.2.4.25
көшет отырғызу және оған күтім жасау;
9.2.4.26
өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу;
9.2.4.27
тұқымды көктету;
9.2.4.28.
көшеттерге күтім жасау;
9.2.4.29
өсімдіктерді қоректендіру және оларды суғаруды іске асыру;
9.2.4.30
ағаштар мен бұталарды күзде және көктемде кесуді білу;
9.2.4.31
ағаштар мен бұталарды бояу;
9.2.4.32
ағаштардың айналасын қоршауды қалыптастыру;

7.​2.​4.​19 знать последовательность выполнения штукатурных и бетонных работ;
8.​2.​4.​20 знать этапы подготовки поверхности к штукатурным работам;
8.​2.​4.​21 понимать необходимости просеивания песка и приготовления сухой смеси;
8.​2.​4.​22 знание последовательности приготовление раствора и выполнения штукатурных работ;
8.​2.​4.​23 знать последовательность приготовления раствора и выполнение бетонных работ;
8.​2.​4.​24 знать необходимость производить очистку инструмента после выполнения работ;
8.​2.​4.​25 знать приемы выращивания и ухода за рассадой;
8.​2.​4.​26 знать приемы борьбы с вредителями и болезнями растений;
8.​2.​4.​27 знать приемы проращивания семян;
8.​2.​4.​28 знать приемы ухода за рассадой;
8.​2.​4.​29 знать последовательность полива и подкормки растений;
8.​2.​4.​30 применять приемы обрезки кустарников и деревьев;
8.​2.​4.​31 формировать кроны деревьев и кустарников;
8.​2.​4.​32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;
8.​2.​4.​33 знать последовательность выполнения стекольных работ;
9.​2.​4.​1 ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
9.​2.​4.​2 производить изготовление, ремонт и обслуживание инвентаря и инструмента;
9.​2.​4.​3 ухаживать за аллеями, дорожками;
9.​2.​4.​4 ухаживать за складскими и производственными помещениями;
9.​2.​4.​5 выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
9.​2.​4.​6 выполнять работы по остеклению;
9.​2.​4.​7 пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
9.​2.​4.​8 стругать в размер;
9.​2.​4.​9 пробовать затачивать инструмент;
9.​2.​4.​10 пробовать пилить и опиливать металл;
9.​2.​4.​11 знать приемы работы молотком;
9.​2.​4.​12 пробно резать металл болгаркой;
9.​2.​4.​13. производить заточку режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
9.​2.​4.​14 выполнять сантехнические работы (подготовка к поливу участка, ремонт крана);
9.​2.​4.​15 пробовать нарезать резьбу;
9.​2.​4.​16 соединять и разбирать водозапорную арматуру;
9.​2.​4.​17 разматывать и собирать шланги для полива;
9.​2.​4.​18 производить полив растений;
7.​2.​4.​19 выполнять штукатурные и бетонные работы;
9.​2.​4.​20 подготавливать поверхности к штукатурным работам;
9.​2.​4.​21. просеивать песок и приготовлять сухую смесь;
9.​2.​4.​22 приготовлять раствор и выполнять
штукатурные работы;
9.​2.​4.​23 приготовлять раствор и выполнять бетонные работы;
9.​2.​4.​24 производить очистку инструмента после выполнения работ;
9.​2.​4.​25 выращивать и ухаживать за рассадой;
9.​2.​4.​26. бороться с вредителями и болезнями растений;
9.​2.​4.​27 проращивать семена;
9.​2.​4.​28 ухаживать за рассадой;
9.​2.​4.​29 производить полив и подкормку растений;
9.​2.​4.​30 знать осеннюю и весеннюю обрезку кустарников и деревьев;
9.​2.​4.​31 формировать кроны деревьев и кустарников;
9.​2.​4.​32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;

9.2.4.33 шыны жұмыстарын бірге орындау.
10.2.4.1
мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына өздігінен күтім жасай алу;
10.2.4.2
құралдар мен жабдықтарды өздінен дайындау, жөндеу және олардың қызмет көрсетуі;
10.2.4.3 аллея,
жолдарға өздігінен күтім жасай алу;
10.2.4.4
қоймалық және өндірістік ғимараттарға өздігінен күтім жасай алу;
10.2.4.5 жүк тиеу-түсіру жұмыстарын дербес түрде орындау;
10.2.4.6 шыныландыру бойынша жұмыстарды өздігінен орындау;
10.2.4.7
ағаш талшықтарын өлшемдері бойынша өздігінен ұзындығымен және кесе-көлденең кесе алу;
10.2.4.8 өлшемі бойынша өздігінен жону;

9.​2.​4.​33 совместно выполнять стекольные работ;
10.​2.​4.​1 самостоятельно ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
10.​2.​4.​2 самостоятельно изготавливать ремонтировать и обслуживать инвентарь, инструмент;
10.​2.​4.​3 самостоятельно ухаживать за аллеями, дорожками;
10.​2.​4.​4 самостоятельно ухаживать за складскими и производственными помещениями;
10.​2.​4.​5 самостоятельно выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
10.​2.​4.​6 самостоятельно выполнять работы по остеклению;
10.​2.​4.​7 самостоятельно пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
10.​2.​4.​8 самостоятельно стругать в размер;

10.2.4.9 құралдарды өздігінен қайрай алу;
10.2.4.10
металлды өздігінен егеу және егеп кесе алу;
10.2.4.11
металл өнімдерінің формаларын өздігінен өзгерте алу;
10.2.4.12
металлды балғамен өздігінен кесе алу;
10.2.4.13 электрқұралдар көмегімен және қолымен кесу құралдарын қайрауды өздігінен жүзеге асыра алу;
10.2.4.14
сантехникалық жұмыстарды дербес түрде орындай алу(участокты суғаруға дайындау, кранды жөндеу);
10.2.4.15
оюды өздігінен кесе алу;
10.2.4.16
су ұстап тұрушы арматураны дербес түрде шашып, қайта біріктіре алу; 10.2.4.17
суғаруға арналған шлангты өздігінен орау және жинай алу;
10.2.4.18
өсімдіктерді дербес түрде суғара алу;
10.2.4.19 сылақ және бетон жұмыстарын дербес түрде орындай алу;
10.2.4.20
сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дербес түрде дайындай алу;
10.2.4.21
құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дербес түрде дайындау;
құмды өздігінен елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындай алу;
10.2.4.22
сылақ жұмыстарын орындау және ерітіндіні дербес түрде дайындай алу;
10.2.4.23
бетон жұмыстарын орындау және ерітіндіні дербес түрде дайындай алу;
10.2.4.24
жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды дербес түрде тазалау;
10.2.25
көшеттерді отырғызу және оларға дербес түрде күтім жасау;
10.2.4.26
өсімдік зиянкестері мен ауруларымен дербес түрде күресу;
10.2.4.27
дәнектерді дербес түрде көктету;
10.2.4.28
көшеттерге дербес түрде күтім жасау;
10.2.4.29
өсімдіктерді дербес түрде қоректендіру мен суғару;
10.2.4.30
ағаштар мен бұтақтарды күзде және көктемде кесіп отыру;
10.2.4.31
ағаштар мен бұталарды бояуды қалыптастыру;
10.2.4.32
ағаштардың айналасын қоршауды қалыптастыру;
10.2.4.33
шыны жұмыстарын дербес түрде орындау.
2.5
Жобалаудың қорытынды деңгейі
7.2.5.1
фото, видеоесеп түрінде оқыту қорытындыларын ұсыну;
7.2.5.2
жұмыс дәптерінде графикалық жұмыстарды ұсыну;
7.2.5.3
қызмет қорытындылары, жұмысты орындау деңгейлерінің суреттерін ұсыну
8.2.5.1
жұмыс туралы фотоесепті ұсыну;
8.2.5.2 жұмыс дәптерінде графикалық жұмыстарды ұсыну;
8.2.5.3
қызмет қорытындыларының суреттерін ұсыну
9.2.5.1
қызмет туралы фотоесеп, альбомды ұсыну;
9.2.5.2
өнімге технологиялық құжат ұсыну;
9.2.5.3
технологиялық үрдіс деңгейлерінің фото, видеоларын ұсыну
10.2.5.1
бағдарлама бөлімдері бойынша фильмдер, оқу альбомдарын ұсыну;
10.2.5.2
материал пішінінің картасы мен технологиялық картасын ұсыну;
10.2.5.3.
технологиялық үрдіс деңгейлерінің фото, видеоларын ұсыну
2.6
Мектепті көркейту
7.2.6.1
мектептің шаруашылық қызметі мен участогын рәсімдеуге көмектесу;
7.2.6.2
бетонннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
7.2.6.3
ағаш пен бұтақтардан жасалған өнімдерді дайындау (қоршаулар, орындық);
7.2.6.4
плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
8.2.6.1
мектептің шаруашылық қызметі мен участогын рәсімдеуге көмектесу;
8.2.6.2
бетоннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
8.2.6.3
ағаш пен бұтақтардан жасалған өнімдерді дайындау (қоршаулар, орындық);
8.2.6.4
плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
9.2.6.1
участокты абаттандыру және өндірістік тапсырыстарды орындау;
9.2.6.2
бетоннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
9.2.6.3
ағаш пен бұтақтардан жасалған өнімдерді дайындау (қоршаулар, орындық);
9.2.6.4
плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
10.2.6.1
мектеп және мектеп жанындағы абаттандыру жұмыстарын дербес түрде орындау;
10.2.6.2
бетоннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
10.2.6.3
ағаш пен бұтақтардан жасалған өнімдерді дайындау (қоршаулар, орындық);
10.2.6.4
плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
2.7
Өндірістік тәжірибе
7.2.7.1
мектепті абаттандыру бойынша біріккен жобаларды жүзеге асыру бойынша үлкен сыныптармен өзара әрекет ету
8.2.7.1
аумақтармен іргелес және ғимараттарға қызмет көрсету бойынша біріккен жұмыстарға қатысу
9.2.7.1
күрделі жұмыстарды орындауда кіші сынып білім алушыларына көмектесу
10.2.7.1
ПИК өндірістік ұжымымен өзара әрекет етуді іске асыру;

10.​2.​4.​9 самостоятельно затачивать инструмент;
10.​2.​4.​10 самостоятельно пилить и опиливать металл;
10.​2.​4.​11 самостоятельно изменять форму металлических изделий;
10.​2.​4.​12 самостоятельно резать металл болгаркой;
10.​2.​4.​13 самостоятельно затачивать режущий инструмент вручную и с помощью электроинструмента;
10.​2.​4.​14 самостоятельно выполнять сантехнические работы (полив участка, ремонт крана);
10.​2.​4.​15 самостоятельно нарезать резьбу;
10.​2.​4.​16 самостоятельно соединять и разбирать водозапорную арматуру;
10.​2.​4.​17 самостоятельно разматывать и собирать шланги для полива;
10.​2.​4.​18 самостоятельно производить полив растений;
10.​2.​4.​19 самостоятельно выполнять штукатурные и бетонные работы;
10.​2.​4.​20 самостоятельно подготавливать поверхности к штукатурным работам;
10.​2.​4.​21 самостоятельно просеивать песок и приготавливать сухую смесь;
10.​2.​4.​22 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять штукатурные работы;
10.​2.​4.​23 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять бетонные работы;
10.​2.​4.​24 самостоятельно производить очистку инструмента после выполнения работ;
10.2.25. самостоятельно выращивать и ухаживать за рассадой;
10.​2.​4.​26 самостоятельно бороться с вредителями и болезнями растений;
10.​2.​4.​27 самостоятельно проращивать семена;
10.​2.​4.​28 самостоятельно ухаживать за рассадой;
10.​2.​4.​29 самостоятельно производить полив и подкормку растений;
10.​2.​4.​30 производить осеннюю и весеннюю обрезку кустарников и деревьев;
10.​2.​4.​31 формировать кроны деревьев и кустарников;
10.​2.​4.​32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;
10.​2.​4.​33 самостоятельно выполнять стекольные работы
2.5 Завершающий этап проектирования
7.​2.​5.​1 представлять итоги обучения в фото, видеоотчете;
7.​2.​5.​2 представлять графические работы в рабочей тетради;
7.​2.​5.​3 представлять фото этапов выполнения работ, итогов деятельности;
8.​2.​5.​1 представлять фотоотчет о деятельности;
8.​2.​5.​2 представлять графические работы в рабочей тетради;
8.​2.​5.​3 представлять фото итогов деятельности
9.​2.​5.​1 представлять альбом –фотоотчет о деятельности;
9.​2.​5.​2 представлять технологическую документацию на изделия;
9.​2.​5.​3 представлять фото, видео этапов технологического процесса
10.​2.​5.​1 представлять учебные альбомы, фильмы по разделам программы;
10.​2.​5.​2 представлять технологическую карту и карту раскроя материала;
10.​2.​5.​3 представлять фото, видео этапов технологического процесса
2.6 Благоустройство школы
7.​2.​6.​1 помогать в оформлении участка и хозяйственной деятельности школы;
7.​2.​6.​2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
7.​2.​6.​3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
7.​2.​6.​4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой)
8.​2.​6.​1 помогать в оформлении участка и хозяйственной деятельности школы;
8.​2.​6.​2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
8.​2.​6.​3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
8.​2.​6.​4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой)
9.​2.​6.​1 выполнять производственные заказы и благоустраивать участок;
9.​2.​6.​2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
9.​2.​6.​3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
9.​2.​6.​4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой)
10.​2.​6.​1 самостоятельно выполнять работы по благоустройству школы и пришкольного участка;
10.​2.​6.​2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
10.​2.​6.​3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
10.​2.​6.​4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой)
2.7 Производственная практика
7.​2.​7.​1 взаимодействовать со старшими классами по реализации совместных проектов по благоустройству школы
8.​2.​7.​1 участвовать в совместных работах по обслуживанию зданий и прилегающих территорий
9.​2.​7.​1 помогать младшим школьникам в выполнении сложных работ
10.​2.​7.​1 вступить во взаимодействие с производственным коллективом КСК;

10.2.7.2 бедел мен құрметке ие болу;
10.2.7.3 ПИК -мен қызмет көрсетілетін аумақтарды күту және су жүргізу, сумен жабдықтау жүйелері, ғимараттарға өндірістік және қызмет көрсетуде көмек көрсету; 10.2.7.4 ұжымда қабылданған ережелерді зерделеу;
10.2.7.5 сөйлесуді үйрену, көмек сұрай алу;
10.2.7.6 жабдықтар мен жұмысқа қабылдауды зерделеу;
10.2.7.7 технологиялық қулықтар мен шеберліктің құпияларын бақылау және өзара алмасу; 10.2.7.8 ПИК тазалық жағдайын ұстап тұру және жабдықтардың қызмет ету;

10.​2.​7.​2 заслужить авторитет и уважение;
10.​2.​7.​3 оказать посильную помощь в производственном и обслуживающем процессе зданий, систем водоснабжения, водоотведения и ухода за территориями, обслуживаемыми КСК;
10.​2.​7.​4 изучить правила, принятые в коллективе;
10.​2.​7.​5 научиться разговаривать, просить о помощи;
10.​2.​7.​6 изучить оборудование и приемы работы;
10.​2.​7.​7 наблюдать и заимствовать секреты мастерства и технологические хитрости;
10.​2.​7.​8 обслуживать оборудование и поддерживать санитарное состояние КСК;

10.2.7.9 тәжірибе уақытын жемісті түрде пайдалану;
10.2.7.10 жұмысқа барғандай бару, өзін ұжымның бір бөлігі ретінде сезіну;
10.2.7.11 за жұмысты дербес түрде жүргізу және жабдықтарды ұжыммен пайдалану алдындағы ерекше қызметтер; 10.2.7.12 мектептегі кезекті жиналыстарға арналған материалды дербес түрде дайындау және жобалау
2.8
Құралдарды дайындау
7.2.8.1
дербес еңбек қызметіне арналған құралдарды дайындау;
7.2.8.2
есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
7.2.8.3
бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
7.2.8.4
жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
8.2.8.1
еңбек қызметіне арналған жеке құралдар мен бейімдеулерді құру;
8.2.8.2
есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
8.2.8.3
бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
8.2.8.4.
жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
9.2.8.1
еңбек қызметі және оны орындауға арналған құралдар қажеттілігін түсіну;
9.2.8.2
есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
9.2.8.3
бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
9.2.8.4
жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
10.2.8.1
жұмысты орындауға арналған кәсіби құралдарды жасау;
10.2.8.2 есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
10.2.8.3
бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
10.2.8.4
жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
3) 3-бөлім "Еңбек пәндерін талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1
Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
7.3.1.1
бағалауды ұсыну кезінде ауызша есепті құру;
7.3.1.2
дәптерде жазба және графикалық жұмыстарды орындау
8.3.1.1
жұмыстың орындау реті туралы ауызша есепті құру;
8.3.1.2
жұмыс дәптерінде жұмыс ретін суреттеуді ұсыну
9.3.1.1
технологиялық картаны құру;
9.3.1.2
технологиялық карта, технологиялық үрдіс туралы сызбаларды ұсыну
10.3.1.1
өндірістік тапсырмада технологиялық картаны құру;
10.3.1.2
жұмыс дәптеріндегі пішу картасы мен технологиялық картаны құру
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
7.3.2.1
көрмеге жұмыс ұсыну.
8.3.2.1
жұмысты көрмеге дайындау, жұмысқа сипаттама беру
9.3.2.1
жұмысты көрмеге дайындау, жұмысты орындалуы туралы фотоесепті ұсыну
10.3.2.1
жұмысты көрмеге дайындау, жұмысты орындалуы туралы фотоесепті ұсыну

10.​2.​7.​9 плодотворно использовать время практики;
10.​2.​7.​10 ходить как на работу, ощущать себя частью коллектива;
10.​2.​7.​11 за особые заслуги перед коллективом пользоваться оборудованием и самостоятельно производить работы;
10.​2.​7.​12 самостоятельно проектировать и производить заготовку материала для последующей сборки в школе
2.8 Изготовление инструмента
7.​2.​8.​1 изготавливать инструмент для самостоятельной трудовой деятельности;
7.​2.​8.​2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
7.​2.​8.​3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
7.​2.​8.​4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы)
8.​2.​8.​1 создавать личный инструмент и приспособления для трудовой деятельности;
8.​2.​8.​2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
8.​2.​8.​3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
8.​2.​8.​4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
9.​2.​8.​1 понимать необходимость трудовой деятельности и инструментов для ее выполнения;
9.​2.​8.​2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
9.​2.​8.​3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
9.​2.​8.​4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
10.​2.​8.​1 создавать профессиональный инструмент для выполнения работ;
10.​2.​8.​2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
10.​2.​8.​3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
10.​2.​8.​4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10класс
3.1 Представление результатов своей деятельности
7.3.1.1 составлять устный отчет при выставлении оценки;
7.3.1.2 представлять письменные и графические работы в тетради;
8.3.1.1 составлять устный отчет о последовательности выполнения работ;
8.3.1.2 представлять зарисовки последовательности работы в рабочей тетради;
9.3.1.1. составлять технологическую карту;
9.3.1.2. представлять зарисовки технологического процесса, технологическую карту;
10.3.1.1. составлять технологическую карту на производственное задание;
10.3.1.2. составлять технологические карты и карты раскроя в рабочей тетради;
3.2 Представление работ на постоянно действующую школьную выставку
7.3.2.1 представлять работы к выставке
8.3.2.1 подготавливать работы к выставке, делать описание работы
9.3.2.1 подготавливать работы к выставке, фотоотчет о выполнении
10.3.2.1 подготавливать работы к выставке и представлять фотоотчет о работе

3.3 Барлық деңгейдегі көрмелерге қатысу
7.3.3.1
көрмелердегі қызметті бағалау;
7.3.3.2
көрмелерге қатысу үшін грамоталарға ұсыну
8.3.3.1
көрмелерге қатысу;
8.3.3.2
көрмелерге қатысу үшін грамоталарға ұсыну.
9.3.3.1
көрмелерге қатысуды талдау;
9.3.3.2
көрмелерге қатысу үшін грамоталарға ұсыну
10.3.3.1
көрмелерге қатысуды талдау;
10.3.3.2
көрмелерге қатысу үшін грамоталарға ұсыну
4.4.БАҚ-тағы жұмыстарды түсіндіру
7.3.4.1
жұмыс тәртіптері туралы оқу фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
7.3.4.2
оқу үрдісін ұйымдастыру бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жиынтықтау
8.3.4.1
жұмыс тәртіптері туралы оқу фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
8.3.4.2
бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
9.3.4.1
профиль бойынша оқу фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
9.3.4.2
бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
10.3.4.1
профиль бойынша оқу фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
10.3.4.2
даму ерекшеліктеріне ие балаларды тәрбиелеу бойынша тәжірибені білім алушымен біріге отырып жалпыландыру

3.3 Участие в выставках всех уровней
7.3.3.1 оценивать деятельность на выставках;
7.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
8.3.3.1 принимать участие в выставках;
8.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
9.3.3.1 анализировать участие в выставках;
9.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
10.3.3.1 анализировать участие в выставках;
10.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
3.4 Освещение работы в СМИ
7.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по приемам работы;
7.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по организации учебного процесса
8.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по приемам работы;
8.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по темам программы
9.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
9.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по темам программы
10.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
10.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по воспитанию детей с особенностями в развитии

1. Материалтану.Құралдар мен жабдықтар
1.1 Общие
сведения
о предмете
труда
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "аула сыпырушы, ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары" пәнінің ерекшеліктерін білу және түсінуді көрсету;
8.1.1.3 аула сыпырушылар, ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары міндеттерін атау;
8.1.1.4 жұмысшыларға қойылатын тазалық-гигиена талаптарын атау;
8.1.1.5 аула сыпырушылар, ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары жұмыстарындағы қауіптерді атау;
8.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсете алу және құтқару қызметтерінің телефон нөмірлерін білу;
8.1.1.7 көшенің өтетін бөлігі мен есік алдындағы жұмыстарды орындау кезіндегі қауіптерді атау.
1.2 Жұмысқа қабылдау ережелері мен тәртіптері
8.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі ережелер мен тәсілерді атау;
8.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізу ережелері мен тәртіптерін атау;
8.1.2.3 өтпелі бөліктегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді атау
1.3 Материалдар, құралдар мен жабдықтарға сараптама жасау
8.1.3.1 аумақты тазалауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.2 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.3 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды білу
2. Жұмыстарды орындау технологиялары
2.1 Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар, спортттық алаңдар, демалыс зоналарын жобалау
8.2.1.1 участокта жұмысты жоспарлау деңгейлерін атау;
8.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындауға кеткен шығындарды атау;
8.2.1.3 гүлзарлар, спортттық алаңдар, демалыс зоналарын белгілеу ретін білу
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 ағаш кесінділері мен қағаздарды үлгілеу, қарапайым өнімдерді құрастыру;
8.2.2.2 құрастыру құжаттарын құру деңгейлерін атау;
8.2.2.3 есік алды аумақтарына арналған заттарды құрастыру ретін білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 түсіндіруге арналған графика негіздерін пайдалану;
8.2.3.2 суретті орындау тәртібін атау;
8.2.3.3 шаблондарды орындау деңгейлерін атау;
8.2.3.4 суретті материалға қою тәртібін атау
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін атау;
8.2.4.2 құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін атау;
8.2.4.3 жол, аллеяларға күтім жасау тәртібін атау;
8.2.4.4 қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.5 жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау тәртібін білу
2.5 Жобалаудың қорытынды деңгейі
8.2.5.1 қызмет туралы фотоесеп ұсыну;
8.2.5.2 жұмыс дәптерінде графикалық жұмыстарды ұсыну;
8.2.5.3 қызмет қорытындыларының суретін ұсыну
2.6 Мектепті көркейту көркейту
8.2.6.1 мектептің шаруашылық қызметі мен участогын рәсімдеуге көмектесу;

1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание особенностей предмета "Разнорабочий КСК, дворник";
8.1.1.3 называть обязанности разнорабочего КСК, дворника;
8.1.1.4 знать санитарно-гигиенические требования к работнику;
8.1.1.5 знать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
8.1.1.6 оказывать первую доврачебную помощь и знать телефонные номера служб спасения;
8.1.1.7 знать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
1.2 Правила и приемы работы
8.1.2.1 знать правила и приемы работы при уборке помещений;
8.1.2.2 знать правила и приемы проведении сантехнических работ;
8.1.2.3 знать правила при выполнении работ на проезжей части;
1.3. Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.3.1 знать инструменты для уборки территорий;
8.1.3.2 знать инструменты для уборки помещений;
8.1.3.3 знать инструменты для выполнения сантехнических работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1. Проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин
8.2.1.1 знать этапы планирования работы на участке;
8.2.1.2 знать расчет затрат на выполнение запланированных работ;
8.2.1.3 знать последовательность разметки зоны отдыха, спортплощадки, цветников;
2.2 Конструирование
8.2.2.1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
8.2.2.2 знать этапы составления конструкторской документации;
8.2.2.3 знать последовательность конструирования изделий для придворовой территории;
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1 использовать основы графики для объяснения;
8.2.3.2 знать порядок выполнение рисунка;
8.2.3.3 знать этапы выполнения шаблона;
8.2.3.4 знать порядок перенесения рисунка на материал;
2.4 Отработка технологических навыков
8.2.4.1 знать порядок ухода за сезонной одеждой и средствами защиты;
8.2.4.2 знать порядок изготовления, ремонта и обслуживания инвентаря и инструмента;
8.2.4.3 знать порядок ухаживания за аллеями, дорожками;
8.2.4.4 знать порядок ухода за складскими и производственными помещениями;
8.2.4.5 выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
2.5 Завершающий этап проектирования
8.2.5.1 представлять фотоотчет о деятельности;
8.2.5.2 представлять графические работы в рабочей тетради;
8.2.5.3 представлять фото итогов деятельности;
2.6 Благоустройство школы
8.2.6.1 помогать в оформлении участка и хозяйственной деятельности школы;

8.2.6.2 бетонннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
8.2.6.3 плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
2.7 Өндірістік тәжірибе
8.2.7.1 мектепті абаттандыру бойынша біріккен жобаларды жүзеге асыру бойынша үлкен сыныптармен өзара жұмыс жасау
2.8 Құралдарды дайындау
8.2.8.1 еңбек қызметіне арналған бейімдеулер мен жеке құралдарды жасау;
8.2.8.2 есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
8.2.8.3 бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
8.2.8.4 жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
3. Еңбек пәнін сараптау және бағалау
3.1 Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
8.3.1.1 жұмысты орындау реті туралы ауызша есепті дайындау;
8.3.1.2 жұмыс дәптеріндегі жұмыс ретінің нобайын ұсыну
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
8.3.2.1 көрмеге жұмыс дайындау, жұмысқа сипатта беру
3.4 БАҚ-тағы жұмыстарды түсіндіру
8.3.4.1 бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
2-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 "ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушы" пәнінің ерекшелігін білу";
8.1.1.3 ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушының міндеттерін атау;
8.1.1.4 жұмысшыға қойылатын тазалық-гигиеналық талаптар;
8.1.1.5 ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушы жұмысындағы қауіптерді атау;
8.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсету және құтқару қызметінің телефон нөмірлерін білу;
8.1.1.7 аула аумағы және өтпелі бөліктегі жұмыстарды атқару кезіндегі қауіптерді атау;
8.1.1.8 ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді атау;
8.1.1.9 темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптер.
1.2 Жұмыс ережелері мен тәртіптері
8.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі ережелер мен тәсілдерді атау;
8.1.2.2 сантехникалық жұмыстардың ережелері мен тәртіптерін атау;
8.1.2.3 адам өтетін бөлікте жұмыстарды орындау ережелерін атау;
8.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарының орындалу ережелерін атау;
8.1.2.5 темір ісі жұмыстарын орындау ережелерін атау.
1.3 Материалдар, құралдар мен жабдықтарға сараптама жасау
8.1.3.1 ағаштың қасиеттерін атау;
8.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін атау; 8.1.3.3 аумақты тазалауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.4 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды білу;
8.1.3.5 сантехникалық жұмыстарды орындау кезіндегі құралдарды атау;
8.1.3.6 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдарды атау;

8.2.6.2 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
8.2.6.3 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой);
2.7 Производственная практика
8.2.7.1 участвовать в совместных работах по обслуживанию зданий и прилегающих территорий;
2.8 Изготовление инструмента
8.2.8.1 создавать личный инструмент и приспособления для трудовой деятельности;
8.2.8.2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
8.2.8.3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
8.2.8.4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
8.3.1.1 составлять устный отчет о последовательности выполнения работ;
8.3.1.2 представлять зарисовки последовательности работы в рабочей тетради;
3.2 Представление работ на постояннодействующую школьную выставку
8.3.2.1 подготавливать работы к выставке, делать описание работы;
3.4 Освещение работы в СМИ
8.3.4.1 совместно с учителем обобщать опыт работы по темам программы
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание особенностей предмета "Разнорабочий КСК, дворник";
8.1.1.3 называть обязанности разнорабочего КСК, дворника;
8.1.1.4 знать санитарно-гигиенические требования к работнику;
8.1.1.5 знать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
8.1.1.6 оказывать первую доврачебную помощь и знать телефонные номера служб спасения;
8.1.1.7 знать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
8.1.1.8 знать опасности при выполнении столярных работ;
8.1.1.9 знать опасности при выполнении слесарных работ;
1.2 Правила и приемы работы
8.1.2.1 знать правила и приемы работы при уборке помещений;
8.1.2.2 знать правила и приемы проведении сантехнических работ;
8.1.2.3 знать правила при выполнении работ на проезжей части;
8.1.2.4 знать правила выполнении столярных работ;
8.1.2.5 знать правила выполнения слесарных работ;
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.3.1 знать свойства древесины;
8.1.3.2 знать виды и свойства металла;
8.1.3.3 знать инструменты для уборки территорий;
8.1.3.4 знать инструменты для уборки помещений;
8.1.3.5 знать инструменты для выполнения сантехнических работ;
8.1.3.6 знать инструменты для выполнения слесарных работ;

8.1.3.7 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған бейімдеу жұмыстары және құралдарын атау
2. Жұмысты орындау технологиялары
2.1 Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар,, спортттық алаңдар, демалыс зоналарын жобалау
8.2.1.1 участоктағы жұмысты жоспарлаудың деңгейлерін атау
2.2 Құрастыру
8.2.2.1 қарапайым заттарды құрастыру, ағаш қиындылары мен пен қағаздарды үлгілеу;
8.2.2.2 құрастыруға байланысты құжатнамаларды құру деңгейлерін атау;
8.2.2.3 есік алды аумақтарына арналған заттарды құрастыру ретін білу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
8.2.3.1 түсіндіру үшін графика негіздерін пайдалану;
8.2.3.2 суреттерді орындау тәртібін атау;
8.2.3.3 шаблондарды орындау деңгейлерін атау;
8.2.3.4 суретті материалға қою тәртібін білу;
8.2.3.5 технологиялық картаны орындау тәртібін білу;
8.2.3.6 өнім эскизін орындау тәртібін білу
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
8.2.4.1 мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.2 құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін білу;
8.2.4.3 жол, аллеяларға күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.4 қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау тәртібін білу;
8.2.4.5 жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау тәртібін білу;
8.2.4.6 шынылау бойынша жұмыстарды орындау тәртібін білу;
8.2.4.7 ағаш бұтақтарын өлшемі бойынша жан-жағынан кес алу;
8.2.4.8 өлшем бойынша жона алу;
8.2.4.9 металлды егеп кесудің негізін білу;
8.2.4.10 металлды егеп және егемей ретін білу;
8.2.4.11 ұрмалы құралдармен жұмысты орындау;
8.2.4.12 металлды болгаркамен кесу негізін білу;
8.2.4.13 қолымен кесуші құралдар және электрқұралдарын қайтаудың ретін білу;
8.2.4.14 сантехникалық жұмыстарды орындай алу (кранды жөндеу, участокты суғару);
8.2.4.15 кесу арқылы өрнек салу ретін білу;
8.2.4.16 водозапорной арматуры шашып, қайта біріктіру тәртіптерін білу;
8.2.4.17 сылақ және бетон жұмыстарының орындалу ретін білу;
8.2.4.18 беткі қабатты сылақ жұмыстарына дайындау деңгейлерін білу;
8.2.4.19 құмды елеуіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау қажеттілігін түсіну;
8.2.4.20 ерітіндіні дайындау және сылақ жұмыстарын орындау ретін білу;
8.2.4.21 ерітіндіні дайындау және бетон жұмыстарын орындау ретін білу;
8.2.4.22 жұмысты орындағаннан кейін құралдарды тазалау ретін білу;
8.2.4.23 шыны жұмыстарын орындаудың ретін білу
2.5 Жобалаудың қортынды деңгейі
8.2.5.1 қызмет туралы фотоесеп ұсыну;
8.2.5.2 жұмыс дәптеріндегі графикалық жұмыстарды ұсыну
2.6 Мектепті көркейту
8.2.6.1 мектептің шаруашылық қызметі мен участогын рәсімдеуге көмектесу;

8.1.3.7 знать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин
8.2.1.1 знать этапы планирования работы на участке;
2.2 Конструирование
8.2.2.1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
8.2.2.2 знать этапы составления конструкторской документации;
8.2.2.3 знать последовательность конструирование изделий для придворовой территории;
2.3 Основы графической грамоты
8.2.3.1 использовать основы графики для объяснения;
8.2.3.2 знать порядок выполнение рисунка;
8.2.3.3 знать этапы выполнения шаблона;
8.2.3.4 знать порядок перенесения рисунка на материал;
8.2.3.5 знать порядок выполнения технологической карты;
8.2.3.6 знать порядок выполнение эскиза изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
8.2.4.1 знать порядок ухода за сезонной одеждой и средствами защиты;
8.2.4.2 знать порядок изготовления, ремонта и обслуживания инвентаря и инструмента;
8.2.4.3 знать порядок ухаживания за аллеями, дорожками;
8.2.4.4 знать порядок ухода за складскими и производственными помещениями;
8.2.4.5 выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
8.2.4.6 знать порядок выполнения работ по остеклению;
8.2.4.7 уметь пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
8.2.4.8 уметь стругать в размер;
8.2.4.9 знать основы заточки инструмента;
8.2.4.10 знать основы пиления и опиливать металл;
8.2.4.11 выполнять работы ударным инструментом;
8.2.4.12 знать основы резания металла болгаркой;
8.2.4.13 знать порядок заточки режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
8.2.4.14. выполнять сантехнические работы (подготовка к поливу участка, ремонт крана);
8.2.4.15 знать приемы нарезания резьбы;
8.2.4.16 знать приемы соединения и разборки водозапорной арматуры;
8.2.4.17 знать последовательность выполнения штукатурных и бетонных работ;
8.2.4.18 знать этапы подготовки поверхности к штукатурным работам;
8.2.4.19 понимать необходимость просеивания песка и приготовления сухой смеси;
8.2.4.20 знать последовательность приготовления раствора и выполнения штукатурных работ;
8.2.4.21 знать последовательность приготовления раствора и выполнение бетонных работ;
8.2.4.22 знать необходимость производить очистку инструмента после выполнения работ;
8.2.4.23 знать последовательность выполнения стекольных работ;
2.5 Завершающий этап проектирования
8.2.5.1 представлять фотоотчет о деятельности;
8.2.5.2 представлять графические работы в рабочей тетради;
2.6 Благоустройство школы
8.2.6.1 помогать в оформлении участка и хозяйственной деятельности школы;

8.2.4.16 водозапорной арматуры шашып, қайта біріктіру тәртіптерін атау;
8.2.4.17 суғаруға арналған шлангтарды орау және жинау ретін білу;
8.2.4.18 өсімдіктерді суғару ретін білу;
7.2.4.19 сылақ және бетон жұмыстарын орындау ретін білу;
8.2.4.20 сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау деңгейлерін білу;
8.2.4.21 құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау қажеттілігін түсіну;
8.2.4.22 сылақ жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін білу;
8.2.4.23 бетон жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау ретін білу;
8.2.4.24 жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды тазалау қажеттілігін білу;
8.2.4.25 көшет отырғызу оған күтім жасаудың тәсілдерін білу;
8.2.4.26 өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу тәсілдерін білу;
8.2.4.27 дән өсіру тәсілдерін білу;
8.2.4.28 көшетке күтім жасау тәсілдерін білу;
8.2.4.29 өсімдіктерді қоректендіру және суғару ретін білу;
8.2.4.30 ағаштар мен бұталарды кесу тәсілдерін қолдану;
8.2.4.31 ағаштар мен бұтақтарды бояуды қалыптастыру;
8.2.4.32 ағаштардың айналасын қоршауды қалыптастыру;
8.2.4.33 шыны жұмыстарын орындау ретін білу
2.5 Жобалаудың қорытынды деңгейі
8.2.5.1 фото, видеоесеп түріндегі оқыту қорытындыларын ұсыну;
8.2.5.2 жұмыс дәптерінде графикалық жұмыстарды ұсыну;
8.2.5.3 қызмет қорытындылары, жұмыстың орындалу деңгейлерін фотолармен ұсыну
2.6 Мектептің көркейту
8.2.6.1 мектептің шаруашылық қызметі мен участогын рәсімдеуге көмектесу;
8.2.6.2 бетонннан жасалған мүсіндеу техникасында өнімдер дайындау (саңырауқұлақ, доп);
8.2.6.3 ағаш пен бұтақтардан жасалған өнімдерді дайындау (қоршаулар, орындық);
8.2.6.4 плиталық, тас жабындыларын дайындау және оның қызметі (плитка, таспен бекіту)
2.7 Өндірістік тәжірибе
8.2.7.1 аумақтар жанында және ғимараттың қызмет көрсетуі бойынша біріккен жұмыстарға қатысу.
2.8 Құралдарды дайындау
8.2.8.1 еңбек қызметіне арналған бейімдеулер мен жеке құралдарды жасау;
8.2.8.2 есік алды құралдарын дайындау (сыпырғыш, тырма, қарға арналған күректер);
8.2.8.3 бейімдеу және ағаш құралдарын дайындау (бұрыш, рейсмус);
8.2.8.4 жұмысты орындауға арналған бейімдеулерді дайындау (қысқыштар, шаблондар, кондукторлар)
3. Еңбек пәнін сараптау және бағалау
3.1 Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
8.3.1.1 жұмысты орындау реті туралы ауызша есепті дайындау;
8.3.1.2 жұмыс дәптеріндегі жұмыс ретінің нобайын ұсыну
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
8.3.2.1 көрмеге жұмыс дайындау, жұмысқа сипатта беру.

8.2.4.16 знать приемы соединения и разборки водозапорной арматуры;
8.2.4.17 знать последовательность разматывания и сборки шлангов для полива;
8.2.4.18 знать последовательность полива растений;
7.2.4.19 знать последовательность выполнения штукатурных и бетонных работ;
8.2.4.20 знать этапы подготовки поверхности к штукатурным работам;
8.2.4.21 понимать необходимость просеивания песка и приготовления сухой смеси;
8.2.4.22 знать последовательность приготовления раствора и выполнения штукатурных работ;
8.2.4.23 знать последовательность приготовления раствора и выполнение бетонных работ;
8.2.4.24 знать необходимость очистки инструмента после выполнения работ;
8.2.4.25 знать приемы выращивания и уход за рассадой;
8.2.4.26 знать приемы борьбы с вредителями и болезнями растений;
8.2.4.27 знать приемы проращивания семян;
8.2.4.28 знать приемы ухода за рассадой;
8.2.4.29 знать последовательность полива и подкормки растений;
8.2.4.30 применять приемы обрезки кустарников и деревьев;
8.2.4.31 формировать кроны деревьев и кустарников;
8.2.4.32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;
8.2.4.33 знать последовательность выполнения стекольных работ
2.5 Завершающий этап проектирования
8.2.5.1 представлять фотоотчет о деятельности;
8.2.5.2 представлять графические работы в рабочей тетради;
8.2.5.3 представлять фото итогов деятельности;
2.6 Благоустройство школы
8.2.6.1 помогать в оформлении участка и хозяйственной деятельности школы;
8.2.6.2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
8.2.6.3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
8.2.6.4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой);
2.7 Производственная практика
8.2.7.1 участвовать в совместных работах по обслуживанию зданий и прилегающих территорий;
2.8 Изготовление инструмента
8.2.8.1. создавать личный инструмент и приспособления для трудовой деятельности;
8.2.8.2. изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
8.2.8.3. изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
8.2.8.4. изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
8.3.1.1 составлять устный отчет о последовательности выполнения работ;
8.3.1.2 представлять зарисовки последовательности работы в рабочей тетради;
3.2 Представление работ на постояннодействующую школьную выставку
8.3.2.1 подготавливать работы к выставке, делать описание работы;

9.1.1.8.ағаш ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.9. темір ісі жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.10. сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу;
9.1.1.11. шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді білу.
1.2 Жұмыс ережелері мен тәртіптері
9.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі ережелер мен тәсілерді білу;
9.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды жүргізу ережелері мен тәртіптерін білу;
9.1.2.3 өтпелі бөліктегі жұмыстарды орындау кезіндегі ережелерді білу;
9.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарының орындалу ережелерін білу;
9.1.2.5 темір ісі жұмыстарын орындау ережелерін білу;
9.1.2.6 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді білу;
9.1.2.7 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі тәсілдерді білу;
9.1.2.8 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі ережелерді білу
1.3 Материалдар, құралдар мен жабдықтарға сараптама жасау
9.1.3.1 ағаштың қасиеттерін білу;
9.1.3.2 металлдың түрлері мен ерекшеліктерін білу; 9.1.3.3 цементтің ерекшеліктерін білу;
9.1.3.4 жылу сақтағыш материалдарды білу;
9.1.3.5 жақпа материалдарды білу;
9.1.3.6 электрқұралдарын білу;
9.1.3.7 аумақты тазалауға арналған құралдарды білу;
9.1.3.8 ғимаратты жинауға арналған құралдарды білу;
9.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындау кезіндегі құралдарды білу;
9.1.3.10 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдарды білу;
9.1.3.11 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған бейімдеу жұмыстары және құралдарын білу;
9.1.3.12 шыны жұмыстарын жүргізу құралдарды білу
2. Жұмыстарды орындау технологиялары
2.1 Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар, спортттық алаңдар, демалыс зоналарын жобалау
9.2.1.1 участокта жұмысты жоспарлау деңгейлерін білу
2.2 Құрастыру
9.2.2.1 ағаш кесінділері мен қағаздарды үлгілеу, қарапайым заттарды құрастыру;
9.2.2.2 құрастыру құжатнамаларын құрастыру деңгейлерін білу;
9.2.2.3 есік алды аумақтарына арналған заттарды құрастыру ретін білу
2.3 Графикалық жұмыстардың негіздері
9.2.3.1 графика негіздерімен ойды жеткізу;
9.2.3.2 заттың суретін салу;
9.2.3.3 заттың шаблонын орындау;
9.2.3.4 суретті
9.2.3.5 суреттерді материалға апарту;
9.2.3.6 технологиялық картаны орындау;
9.2.3.7 материал пішінінің картасын орындау;
9.2.3.8 өнім эскизін орындау
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
9.2.4.1 мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін білу;
9.2.4.2 құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін білу;
9.2.4.3 жол, аллеяларға күтім жасау тәртібін білу;
9.2.4.4 қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау тәртібін білу;
9.2.4.5 жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау тәртібін білу;

9.1.1.8 знать опасности при выполнении столярных работ;
9.1.1.9. знать опасности при выполнении слесарных работ;
9.1.1.10 знать опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
9.1.1.11 знать опасности при выполнении стекольных работ
1.2 Правила и приемы работы
9.1.2.1 знать правила и приемы работы при уборке помещений;
9.1.2.2 знать правила и приемы проведении сантехнических работ;
9.1.2.3 знать правила при выполнении работ на проезжей части;
9.1.2.4 знать правила выполнении столярных работ;
9.1.2.5 знать правила выполнения слесарных работ;
9.1.2.6 знать правила работ электрофицированными инструментами;
9.1.2.7 знать правила выполнения штукатурно-бетонных работ;
9.1.2.8 знать правила при выполнении стекольных работ;
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.3.1 знать свойства древесины;
9.1.3.2 знать виды и свойства металла;
9.1.3.3 знать свойства цемента;
9.1.3.4 знать теплоизоляционные материалы;
9.1.3.5 знать смазочные материалы;
9.1.3.6 знать электроинструменты;
9.1.3.7 знать инструменты для уборки территорий;
9.1.3.8 знать инструменты для уборки помещений;
9.1.3.9 знать инструменты для выполнения сантехнических работ;
9.1.3.10 знать инструменты для выполнения слесарных работ;
9.1.3.11 знать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
9.1.3.12 знать инструменты для проведения стекольных работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Проектирование зон отдыха, спорт площадок, цветников, стоянок для автомашин
9.2.1.1 планировать работы на участке;
2.2 Конструирование
9.2.2.1 конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
9.2.2.2 составлять конструкторскую документацию;
9.2.2.3 знать последовательность конструирования изделий для придворовой территории;
2.3 Основы графической грамоты
9.2.3.1 выражать мысли основами графики;
9.2.3.2 выполнять рисунок изделия;
9.2.3.3 выполнять шаблон изделия;
9.2.3.4 переносить рисунок на материал;
9.2.3.5 переносить фотографии на материал;
9.2.3.6 выполнять технологическую карту;
9.2.3.7 выполнять карту раскроя материала;
9.2.3.8 выполнять эскиз изделия;
2.4. Отработка технологических навыков
9.2.4.1 ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
9.2.4.2 производить изготовление, ремонт и обслуживание инвентаря и инструмента;
9.2.4.3 ухаживать за аллеями, дорожками;
9.2.4.4 ухаживать за складскими и производственными помещениями;
9.2.4.5 выполнять погрузочно-разгрузочные работы;

9.2.4.6 шынылау бойынша жұмсытың оындау тәртібін білу.
9.2.4.7 ағаш бұтақтарын өлшемі бойынша жаң-жағынан кесу;
өлшем бойынша жон алу;
9.2.4.8 өлшемі бойынша жоа алу;
9.2.4.9 құралдары қайрау негізін білу;
9.2.4.10 металлды егеп және егемей кесудің негіздерін білу;
9.2.4.11 ұрмалы құралдармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
9.2.4.12 металлды болгаркамен кесу негіздерін білу;
9.2.4.13 қолымен кесуші құралдар және электрқұралдарын қайтаудың ретін білу;
9.2.4.14 сантехникалық жұмыстарды орындау (кранды жөндеу, участокты суғару);
9.2.4.15 кесу арқылы өрнек салу ретін атау;
9.2.4.16 водозапорной арматуры шашып, қайта біріктіру тәртіптерін атау;
9.2.4.17 сылақ және бетон жұмыстарын орындау;
9.2.4.18 құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау;
9.2.4.19 жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды тазалауды жүзеге асыру;
9.2.4.20 көшет отырғызу оған күтім жасау;
9.2.4.21 өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу;
9.2.4.22 дәне егу;
9.2.4.23 көшетке күтім жасау;
9.2.4.24 өсімдіктерді қоректендіру және суғару
2.5 Жобалаудың қортынды деңгейі
9.2.5.1 альбом-қызмет туралы фотоесепті ұсыну;
9.2.5.2 өнімге беретін технологиялық құжатты ұсыну;
9.2.5.3 технологиялық үрдістің сурет, виделарын ұсыну
2.6 Мектепті көркейту
9.2.6.1 мектеп жанындағы участок және мектепті абаттандыру бойынша жұмыстарды өздігінен орындау;
9.2.6.2 бетоннан сәулет техникасындағы өнімдерді жасау (саңырауқұлақ, доп);
9.2.6.3 ағаш пен талдан зөаттар жасау (қаша, орындық);
9.2.6.4 плиталық, тас жабындыларды дайындау және олардың қызмет көрсетуі (таспен, плитамен бекіту)
2.7 Өндірістік тәжірибе
9.2.7.1 күрделі жұмыстарды орындауда кіші сынып білім алушыларына көмектесу
2.8 Құралдары дайындау
9.2.8.1 еңбектің қызметін және оны орындау құралдарының қажеттілігін түсіну;
9.2.8.2 есік алды құралдарды дайындау (сыпыртқы, тырма, қар күреуге арналған күрек);
9.2.8.3 ағаш құралдары мен бейімдеулерді дайындау (бұрыш, рейсмус);
9.2.8.4 жұмысты орындау үшін бейімдеулерді дайындау (қысқыш, шаблон, кондукторлар)
3.Еңбек пәндерін сараптау және бағалау
3.1 Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
9.3.1.1 технологиялық картаны құру;
9.3.1.2 технологиялық карта, технологиялық үрдістің нобайын ұсыну
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
9.3.2.1 көрмеге жұмыс дайындау, жұмысқа сипатта беру
3.3 Барлық деңгейлердегі көрсмелерге қатысу
8.3.3.1 барлық көрмелерге қатысу;
8.3.3.2 көрмелерге қатысқаны үшін грамотаға ұсыну
3.4 БАҚ-тағы жұмыстарды түсіндіру
8.3.4.1 жұмысқа қабылдау бойынша оқыту фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
8.3.4.2 бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
4-тоқсан

9.2.4.6 выполнять работы по остеклению;
9.2.4.7 пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
9.2.4.8 стругать в размер;
9.2.4.9 пробовать затачивать инструмент;
9.2.4.10 пробовать пилить и опиливать металл;
9.2.4.11 знать приемы работы молотком;
9.2.4.12 пробовать резать металл болгаркой;
9.2.4.13 производить заточку режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
9.2.4.14 выполнять сантехнические работы (подготовка к поливу участка, ремонт крана);
9.2.4.15 пробовать нарезать резьбу;
9.2.4.16. соединять и разбирать водозапорную арматуру;
9.2.4.17 выполнять штукатурные и бетонные работы;
9.2.4.18 приготавливать раствор и выполнять бетонные работы;
9.2.4.19 производить очистку инструмента после выполнения работ;
9.2.4.20 выращивать и ухаживать за рассадой;
9.2.4.21 бороться с вредителями и болезнями растений;
9.2.4.22 проращивать семена;
9.2.4.23 ухаживать за рассадой;
9.2.4.24 производить полив и подкормку растений;
2.5 Завершающий этап проектирования
9.2.5.1 представлять альбом – фотоотчет о деятельности;
9.2.5.2 представлять технологическую документацию на изделия;
9.2.5.3 представлять фото, видео этапов технологического процесса;
2.6 Благоустройство школы
9.2.6.1 выполнять производственные заказы и благоустраивать участок;
9.2.6.2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
9.2.6.3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
9.2.6.4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой);
2.7 Производственная практика
9.2.7.1 помогать младшим школьникам в выполнении сложных работ;
2.8 Изготовление инструмента
9.2.8.1 понимать необходимость трудовой деятельности и инструментов для ее выполнения;
9.2.8.2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
9.2.8.3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
9.2.8.4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
9.3.1.1 составлять технологическую карту;
9.3.1.2 представлять зарисовки технологического процесса, технологическую карту;
3.2 Представление работ на постоянно действующую школьную выставку
9.3.2.1 подготавливать работы к выставке, фотоотчет о выполнении;
3.3 Участие в выставках всех уровней
9.3.3.1 анализировать участие в выставках;
9.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
3.4 Освещение работы в СМИ
9.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
9.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по темам программы;
4 четверть

10.1.2.3 адам өтетін бөлікте жұмыстарды орындау ережелерін атау
1.3.Материалдар, құралдар мен жабдықтарға сараптама жасау
10.1.3.1 аумақты тазалауға арналған құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.2 ғимаратты тазалауға арналған құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.3 сантехникалық жұмыстарды орындауға арналған құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.4 темір ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдары өздігінен пайдалана алу;
10.1.3.5 ағаш ісі жұмыстарын орындауға арналған құралдарды өздігенен пайдалану;
10.1.3.6 шыны жұмыстарын орындауға арналған құралдарды өздігенен пайдалану
Жұмыстарды орындау технологияс ы
2.1.Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар,, спортттық алаңдар, демалыс зоналарын жобалау
10.2.1.1 участоктағы жұмысты өздігінен жоспарлай алу
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 ағаш кесінділері мен қағаздарды үлгілеу, қарапайым заттарды өздігінен құрастыра алу
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
10.2.3.1 түсіндіру үшін графика негізін пайдалану;
10.2.3.2 өздігінен заттың суретін салу;
10.2.3.3 өздігінен заттың шаблонын орындау;
10.2.3.4 өздігінен суретті материалға апару
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 өздігінен қорғаныс құралдары және сезомаусымдық киімдерге күтім жасау;
10.2.4.2 өздігінен құралдар мен жабдықтарды дайындау, оларды жөндеу, олардың қызмет көрсетуі;
10.2.4.3 өздігінен жол, аллеяларға күтім жасау;
10.2.4.4 қойма және өндірістік ғимараттарға өздігінен күтім жасау;
10.2.4.5 жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстарын өздігінен орындау
2.5 Жобалаудың қортынды деңгейі
10.2.5.1 материал пішінінің картасы мен технологиялық картасын ұсыну
2.6 Мектепті
көркейту
10.2.6.1 мектеп жанындағы участок пен мектепті абаттандыру бойынша жұмыстарды өздігіне орындау
2.7.Өндірістік тәжірибе
10.2.7.1. ПИК өндірістік ұжымымен өзара бірігу;
10.2.7.2. бедел мен сыйға ие болу;
10.2.7.3. ПИК-пен қызмет көрсетілетін аумақтарға күтім жасау, су жүргізу, сумен жабдықтау жүйесі, ғимараттың өндірістік және қызмет көрсету үрдісіне ауқымды көмектер көрсету;
10.2.7.4. ұжымда қабылданған ережелерді зерделеу; 10.2.7.5. сөйлесуді үйрену, көмек сұрау;
10.2.7.6. жабдықтарды зерделеу және жұмысқа қабылдау;
10.2.7.7. жабдықтардың қызмет етуі және ПИК тазалық жағдайы;
10.2.7.8. жұмысқа бару, өзін ұжымның бір бөлігі ретінде сезіну.
2.8 Құралдарды дайындау
10.2.8.1 жұмыстарды орындау үшін кәсіби құралдарды жасау;
10.2.8.2 есік алды құралдарды дайындау (сыпыртқы, тырма, қар күреуге арналған күрек)
3.Еңбек пәнін сараптау және талдау

10.1.2.3 выполнять правила при проведении работ на проезжей части;
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.3.1 самостоятельно использовать инструменты для уборки территорий;
10.1.3.2 самостоятельно использовать инструменты для уборки помещений;
10.1.3.3 самостоятельно использовать инструменты для выполнения сантехнических работ;
10.1.3.4 самостоятельно использовать инструменты для выполнения слесарных работ;
10.1.3.5 самостоятельно использовать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
10.1.3.6 самостоятельно пользоваться инструментами для проведения стекольных работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин
10.2.1.1 самостоятельно планировать работы на участке;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 самостоятельно конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 использовать основы графики для объяснения замысла;
10.2.3.2 самостоятельно выполнять рисунок;
10.2.3.3 самостоятельное выполнять шаблона изделия;
10.2.3.4 самостоятельно переносить рисунок на материал;
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 самостоятельно ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
10.2.4.2 самостоятельно изготавливать, ремонтировать и обслуживать инвентарь, инструмент;
10.2.4.3 самостоятельно ухаживать за аллеями, дорожками;
10.2.4.4 самостоятельно ухаживать за складскими и производственными помещениями;
10.2.4.5 самостоятельно выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
2.5 Завершающий этап проектирования
10.2.5.1 представлять технологическую карту и карту раскроя материала
2.6.Благоустройство школы
10.2.6.1. самостоятельно выполнять работы по благоустройству школы и пришкольного участка;
2.7 Производственная практика
10.2.7.1 вступить во взаимодействие с производственным коллективом КСК;
10.2.7.2 заслужить авторитет и уважение;
10.2.7.3 оказать посильную помощь в производственном и обслуживающем процессе зданий, систем водоснабжения, водоотведения и ухода за территориями, обслуживаемыми КСК;
10.2.7.4 изучить правила, принятые в коллективе;
10.2.7.5 научиться разговаривать, просить о помощи;
10.2.7.6 изучить оборудование и приемы работы;
10.2.7.7 обслуживать оборудование и поддерживать санитарное состояние КСК;
10.2.7.8 ходить как на работу, ощущать себя частью коллектива;
2.8 Изготовление инструмента
10.2.8.1 создавать профессиональный инструмент для выполнения работ;
10.2.8.2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
3. Анализ и оценивание предметов труда

3.1 Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
10.3.1.1 өндірістік тапсырмаға технологиялық карта құру
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
10.3.2.1 жұмысты көрмеге дайындау және тжұмыс туралы фотоесеп ұсыну
3.3 БАҚ-тағы жұмыстарды түсіндіру
10.3.4.1 жұмысқа қабылдау бойынша оқыту фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
10.3.4.2 бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
2-тоқсан
1. Материалтану.Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 әртүрлі діндегі, нәсілдегі, мәдениеттегі адамдарға тең қарау;
10.1.1.2 "ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушы" пәні бойынша еңбек түрлеріне дербес түрде сараптама жасау;
10.1.1.3 ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушының міндеттерін өзі орындай алу;
10.1.1.4 жұмысшыға қойылатын тазалық-гигиеналық талаптарды дербес түрде орындай алуы;
10.1.1.5 ПИК-тің әртүрлі жұмысты атқарушылары, аула сыпырушы жұмысындағы қауіптерді түсіну;
10.1.1.6 алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті өзі көрсете алуы және құтқару қызметінің телефон нөмірлерін білу;
10.1.1.7 аула аумағы және өтпелі бөліктегі жұмыстарды атқару кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.8 ағаш ісі жұмысын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.9 темір ісі жұмысын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.10 слақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну;
10.1.1.11 шыны жұмыстарын орындау кезіндегі қауіптерді түсіну
1.2 Жұмыс ережелері мен қабылдау
10.1.2.1 ғимаратты тазалау кезіндегі ережелер мен тәртіптерді орындау;
10.1.2.2 сантехникалық жұмыстарды орындау жүргізу ережелері мен тәртібін орындау;
10.1.2.3 өтпелі бөліктегі жұмыстарды жүргізу кезіндегі ережелерді орындау;
10.1.2.4 ағаш ісі жұмыстарын жүргізу кезіндегі ережелерді ор ындау;
10.1.2.5 темір ісі жұмыстарын жүргізу кезіндегі ережелерді орындау;
10.1.2.6 электрофицивті құралдармен жұмыс жасау ережелерін орындау;
10.1.2.7 сылақ-бетон жұмыстарын орындау кезіндегі ҚТ жүзеге асыру;
10.1.2.8 шыны жұмыстарын жүргізу кезіндегі ережелерді орындау
1.3 Материалдар, құралдар мен жабдықтарға сараптама жасау
10.1.3.1. ағаштың қасиеттерін жұмыста пайдалану;
10.1.3.2. металлдың ерекшелігін жұмыста пайдалану және түрлерін білу;
10.1.3.3 жұмыста цементтің ерекшелігін пайдалану;
10.1.3.4 жұмыста жылу ұстағыш материалдардың ерекшелігін пайдалану;
10.1.3.5 жұмыста жақпа материалдарды пайдалану; 10.1.3.6 жұмыста электроқұралдарды пайдалану;
10.1.3.7 аумақты тазалау үшін құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.8 ғимаратты тазалау үшін құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.9 сантехникалық жұмыстарды орындау үшін құралдарды өздігінен пайдалану;

3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1 составлять технологическую карту на производственное задание;
3.2 Представление работ на постояннодействующую школьную выставку
10.3.2.1 подготавливать работы к выставке и представлять фотоотчет о работе;
3.4 Освещение работы в СМИ
10.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
10.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по воспитанию детей с особенностями в развитии;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 самостоятельно анализировать виды труда по предмету "Разнорабочий КСК, дворник";
10.1.1.3 самостоятельно выполнять обязанности разнорабочего КСК, дворника;
10.1.1.4 самостоятельно выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику;
10.1.1.5 понимать опасности в работе разнорабочего КСК, дворника;
10.1.1.6 оказывать первую доврачебную помощь и вызывать службы спасения;
10.1.1.7 понимать опасности при выполнении работ на придворовой территории и на проезжей части;
10.1.1.8 понимать опасности при выполнении столярных работ;
10.1.1.9 понимать опасности при выполнении слесарных работ;
10.1.1.10 понимать опасности при выполнении штукатурно-бетонных работ;
10.1.1.11 понимать опасности при выполнении стекольных работ;
1.2 Правила и приемы работы
10.1.2.1 выполнять правила и приемы работы при уборке помещений;
10.1.2.2 выполнять правила и приемы проведении сантехнических работ;
10.1.2.3 выполнять правила при проведении работ на проезжей части;
10.1.2.4 выполнять правила проведения столярных работ;
10.1.2.5 выполнять правила проведения слесарных работ;
10.1.2.6 выполнять правила работ электрофицированными инструментами;
10.1.2.7 выполнять ТБ при выполнении штукатурно-бетонных работ;
10.1.2.8 выполнять правила при проведении стекольных работ;
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.3.1 использовать в работе свойства древесины;
10.1.3.2 знать виды и использовать в работе свойства металла;
10.1.3.3 использовать свойства цемента в работе;
10.1.3.4 использовать свойства теплоизоляционных материалов в работе;
10.1.3.5 использовать в работе смазочные материалы;
10.1.3.6 пользоваться в работе электроинструментами;
10.1.3.7 самостоятельно использовать инструменты для уборки территорий;
10.1.3.8 самостоятельно использовать инструменты для уборки помещений;
10.1.3.9 самостоятельно использовать инструменты для выполнения сантехнических работ;

10.1.3.10 темір ісі жұмыстарын орындау үшін құралдарды өздігінен пайдалану;
10.1.3.11 ағаш ісі ісі жұмыстарын орындау үшін құралдард мен бейімдеулерді өздігінен пайдалану;
10.1.3.12 шыны жұмыстарын орындау үшін құралдарды өздігінен пайдалану
2.Жұмыстарды орындау технологияс ы
2.1 Автокөліктерге арналған тұрақтар, гүлзарлар,спортттық алаңдар, демалыс зоналарын жобалау
10.2.1.1 участоктағы жұмысты өздігінен жоспарлау;
10.2.1.2 жоспарланған жұмысты орындауға кететін шығынды өздігінен есептеу
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 өздігінен қарапайым заттарды құрастыру, ағаш қиындылары мен пен қағаздарды үлгілеу;
10.2.2.2 өздігінен құрастыруға байланысты құжатнамаларды құру деңгейлерін атау;
10.2.2.3 өз алдына есік алды аумақтарына арналған заттарды құрастыру ретін білу
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 ойды түсіндіруге арналған графика негізін пайдалану;
10.2.3.2 өздігінен сурет салу;
10.2.3.3 өздігінен заттың шаблонын салу;
10.2.3.4 өздігінен суретті материалға апару;
10.2.3.5 өздігінен технологиялық картаны орындау;
10.2.3.6 өнім эскизін өздігінен орындау
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 өздігінен мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін білу;
10.2.4.2 өздігінен құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін білу;
10.2.4.3 өздігінен жол, аллеяларға күтім жасау;
10.2.4.4 өздігінен қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау;
10.2.4.5 өздігінен жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау;
10.2.4.6 өздігінен шынылау бойынша жұмысты орындау тәртібін білу;
10.2.4.7 өздігінен ағаш бұтақтарын өлшемі бойынша жаң-жағынан кесу;
10.2.4.8 өздігінен өлшемі бойынша ағашты жона алу;
10.2.4.9 өздігінен құралдары қайрау;
10.2.4.10 өздігінен металлды егеп және егемей кесудің негіздерін білу;
10.2.4.11 өздігіненұрмалы құралдармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.2.4.12 өздігінен металлды шарқайрақпен кесу;
10.2.4.13 өздігіненқолымен кесуші құралдар және электрқұралдарын қайрау;
10.2.4.14 өздігінен сантехникалық жұмыстарды орындау (кранды жөндеу, участокты суғару);
10.2.4.15 өздігінен кесу арқылы өрнек салу ретін атау;
10.2.4.16 өздігінен су ұстап тұрушы арматураны шашып, қайта біріктіру;
10.2.4.17 өздігінен сылақ және бетон жұмыстарын орындау;
10.2.4.18 өздігінен сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау;
10.2.4.19 құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау;
10.2.4.20 өздігінен сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау;
10.2.4.21 өздігінен сылақ және бетон жұмыстарын орындау;

10.1.3.10 самостоятельно использовать инструменты для выполнения слесарных работ;
10.1.3.11 самостоятельно использовать инструменты и приспособления для выполнения столярных работ;
10.1.3.12 самостоятельно пользоваться инструментами для проведения стекольных работ;
2. Технологии выполнения работ
2.1 Проектирование зон отдыха, спортплощадок, цветников, стоянок для автомашин
10.2.1.1 самостоятельно планировать работы на участке;
10.2.1.2 самостоятельный расчет затрат на выполнение запланированных работ;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 самостоятельно конструировать простейшие изделия, моделировать из бумаги и обрезков древесины;
10.2.2.2 самостоятельно составлять конструкторскую документацию;
10.2.2.3 самостоятельно конструировать изделия для придворовой территории;
2.3 Основы графической грамоты
10.2.3.1 использовать основы графики для объяснения замысла;
10.2.3.2 самостоятельно выполнять рисунок;
10.2.3.3 самостоятельно выполнять шаблон изделия;
10.2.3.4 самостоятельно переносить рисунок на материал;
10.2.3.5 самостоятельно выполнять технологическую карты;
10.2.3.6 самостоятельно выполнять эскиз изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 самостоятельно ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
10.2.4.2 самостоятельно изготавливать ремонтировать и обслуживать инвентарь, инструмент;
10.2.4.3 самостоятельно ухаживать за аллеями, дорожками;
10.2.4.4 самостоятельно ухаживать за складскими и производственными помещениями;
10.2.4.5 самостоятельно выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
10.2.4.6 самостоятельно выполнять работы по остеклению;
10.2.4.7 самостоятельно пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
10.2.4.8 самостоятельно стругать в размер;
10.2.4.9 самостоятельно затачивать инструмент;
10.2.4.10 самостоятельно пилить и опиливать металл;
10.2.4.11 самостоятельно изменять форму металлических изделий;
10.2.4.12 самостоятельно резать металл болгаркой;
10.2.4.13 самостоятельно затачивать режущий инструмент вручную и с помощью электроинструмента;
10.2.4.14 самостоятельно выполнять сантехнические работы (полив участка, ремонт крана);
10.2.4.15 самостоятельно нарезать резьбу;
10.2.4.16 самостоятельно соединять и разбирать водозапорную арматуру;
10.2.4.17 самостоятельно выполнять штукатурные и бетонные работы;
10.2.4.18 самостоятельно подготавливать поверхности к штукатурным работам;
10.2.4.19 самостоятельно просеивать песок и приготовлять сухую смесь;
10.2.4.20 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять штукатурные работы;
10.2.4.21 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять бетонные работы;

10.2.4.22 жұмыстарды орындаудағаннан кейін құралдарды өздігінен тазалау
2.5 Жобалаудың қортынды деңгейі
10.2.5.1 материал пішінінің картасы мен технологиялық картасын ұсыну.
2.6 Мектептің көркейту
10.2.6.1 мектеп жанындағы участок және мектепті абаттандыру бойынша жұмыстарды өздігінен орындау;
10.2.6.2 бетоннан сәулет техникасындағы өнімдерді жасау (саңырауқұлақ, доп);
10.2.6.3 ағаш пен талдан зөаттар жасау (қаша, орындық);
10.2.6.4 плиталық, тас жабындыларды дайындау және олардың қызмет көрсетуі (таспен, плитамен бекіту)
2.7 Өндірістік тәжірибе
10.2.7.1 ПИК өндірістік ұжымымен өзара бірігу;
10.2.7.2 бедел мен сыйға ие болу;
10.2.7.3 ПИК-пен қызмет көрсетілетін аумақтарға күтім жасау, су жүргізу, сумен жабдықтау жүйесі, ғимараттың өндірістік және қызмет көрсету үрдісіне ауқымды көмектер көрсету;
10.2.7.4 ұжымда қабылданған ережелерді зерделеу; 10.2.7.5 сөйлесуді үйрену, көмек сұрау;
10.2.7.6 жабдықтарды зерделеу және жұмысқа қабылдау;
10.2.7.7 технологиялық қулықтар және шеберлік құпияларын бақылауға алу және өзара алмасу;
10.2.7.8 жабдықтардың қызмет етуі және ПИК тазалық жағдайы;
10.2.7.9 тәжірибе уақытын жемісті түрде пайдалану;
10.2.7.10 жұмысқа бару, өзін ұжымның бір бөлігі ретінде сезіну;
10.2.7.11 ұжым алдындағы ерекше қызмет, жабдықтарды пайдалану және жұмысты өздігінен атқару;
10.2.7.12 өздігінен жобалау және мектептегі келеі құрастырулар үшін материалдар дайындау
2.8 Құралдарды дайындау
10.2.8.1 еңбектің қызметін және оны орындау құралдарының қажеттілігін түсіну;
10.2.8.2 есік алды құралдарды дайындау (сыпыртқы, тырма, қар күреуге арналған күрек);
10.2.8.3 ағаш құралдары мен бейімдеулерді дайындау (бұрыш, рейсмус және басқа);
10.2.8.4 жұмысты орындау үшін бейімдеулерді дайындау (қысқыш, шаблон, кондукторлар)
3.Еңбек пәндерін сараптау және бағалау
3.1 Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
10.3.1.1 технологиялық картаны құру;
10.3.1.2 технологиялық карта, технологиялық үрдістің нобайын ұсыну
3.2 Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
10.3.2.1 жұмысты көрмеге дайындау және жұмыс туралы фотоесеп дайындау.
3.3 Барлық деңгейлердегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1 барлық көрмелерге қатысу;
10.3.3.2 көрмелерге қатысқаны үшін грамотаға ұсыну.
3.4 БАҚ -тағы жұмыстарды түсіндіру
10.3.4.1 жұмысқа қабылдау бойынша оқыту фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
10.3.4.2 бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
3-тоқсан
1.Материалтан.Құралдар мен жабдықтар

10.2.4.22 самостоятельно производить очистку инструмента после выполнения работ;
2.5 Завершающий этап проектирования
10.2.5.1 представлять технологическую карту и карту раскроя материала
2.6 Благоустройство школы
10.2.6.1 самостоятельно выполнять работы по благоустройству школы и пришкольного участка;
10.2.6.2 изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
10.2.6.3 изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
10.2.6.4 изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой);
2.7 Производственная практика
10.2.7.1 вступить во взаимодействие с производственным коллективом КСК;
10.2.7.2 заслужить авторитет и уважение;
10.2.7.3 оказать посильную помощь в производственном и обслуживающем процессе зданий, систем водоснабжения, водоотведения и ухода за территориями, обслуживаемыми КСК;
10.2.7.4 изучить правила, принятые в коллективе;
10.2.7.5 научиться разговаривать, просить о помощи;
10.2.7.6 изучить оборудование и приемы работы;
10.2.7.7 наблюдать и заимствовать секреты мастерства и технологические хитрости;
10.2.7.8 обслуживать оборудование и поддерживать санитарное состояние КСК;
10.2.7.9 плодотворно использовать время практики;
10.2.7.10 ходить как на работу, ощущать себя частью коллектива;
10.2.7.11 за особые заслуги перед коллективом пользоваться оборудованием и самостоятельно производить работы;
10.2.7.12 самостоятельно проектировать и производить заготовку материала для последующей сборки в школе;
2.8 Изготовление инструмента
10.2.8.1 создавать профессиональный инструмент для выполнения работ;
10.2.8.2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
10.2.8.3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
10.2.8.4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1 составлять технологическую карту на производственное задание;
10.3.1.2 составлять технологические карты и карты раскроя в рабочей тетради;
3.2 Представление работ на постояннодействующую школьную выставку
10.3.2.1 подготавливать работы к выставке и представлять фотоотчет о работе;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1 анализировать участие в выставках;
10.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
3.4 Освещение работы в СМИ
10.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
10.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по воспитанию детей с особенностями в развитии;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

10.2.1.2 жоспарланған жұмыстарды орындауға кеткен шығындарды өздігінен есептеу
2.2 Құрастыру
10.2.2.1 ағаш кесінділері мен қағаздарды өздігінен үлгілеу, қарапайым өнімдерді құрастыру;
10.2.2.2 құрастыру құжаттарын өздігінен құру;
10.2.2.3 есік алды аумақтарына арналған заттарды өздігінен құрастыру
2.3 Графикалық сауаттылық негіздері
10.2.3.1 түсіндіруге арналған графика негізін пайдалану;
10.2.3.2 суретті өздігінен орындау;
10.2.3.3 өздігінен заттың шаблонын орындау;
10.2.3.4 өздігінен суретті материалға қою;
10.2.3.5 өздігінен суретті материалға қою;
10.2.3.6 технологиялық картаның өздігінен орындау;
10.2.3.7 материалды пішу картасын өздігінен орындау;
10.2.3.8 өнім эскизін өздігінен орындау
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 өздігінен мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күту;
10.2.4.2 өздігінен құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін білу;
10.2.4.3 өздігінен жол, аллеяларға күтім жасау;
10.2.4.4 өздігінен қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау;
10.2.4.5 өздігінен жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау;
10.2.4.6 өздігінен шынылау бойынша жұмысты орындау тәртібін білу;
10.2.4.7 өздігінен ағаш бұтақтарын өлшемі бойынша жаң-жағынан кесу;
10.2.4.8 өздігінен өлшемі бойынша ағашты жона алу;
10.2.4.9 өздігінен құралдары қайрау;
10.2.4.10 өздігінен металлды егеп және егемей кесудің негіздерін білу;
10.2.4.11 өздігіненұрмалы құралдармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.2.4.12 өздігінен металлды шарқайрақпен кесу;
10.2.4.13 өздігінен қолымен кесуші құралдар және электрқұралдарын қайрау;
10.2.4.14 өздігінен сантехникалық жұмыстарды орындау (кранды жөндеу, участокты суғару);
10.2.4.15 өздігінен кесу арқылы өрнек салу ретін атау;
10.2.4.16 өздігінен су ұстап тұрушы арматураны шашып, қайта біріктіру;
10.2.4.17 жұмысты орындағаннан кейін құралды тазалауды өздігінен жүзеге асыру;
2.5 Жобалаудың қорытынды деңгейі
10.2.5.1 фото, видеоесеп түріндегі оқыту қорытындыларын ұсыну;
10.2.5.2 жұмыс дәптерінде графикалық жұмыстарды ұсыну;
10.2.5.3 қызмет қорытындылары, жұмыстың орындалу деңгейлерін фотолармен ұсыну
2.6 Мектепті көркейту
10.2.6.1 мектеп жанындағы участок және мектепті абаттандыру бойынша жұмыстарды өздігінен орындау;
10.2.6.2 бетоннан сәулет техникасындағы өнімдерді жасау (саңырауқұлақ, доп);
10.2.6.3 ағаш пен талдан зөаттар жасау (қаша, орындық);
10.2.6.4 плиталық, тас жабындыларды дайындау және олардың қызмет көрсетуі (таспен, плитамен бекіту)
2.7
Өндірістік тәжірибе

10.2.1.2 самостоятельный расчет затрат на выполнение запланированных работ;
2.2 Конструирование
10.2.2.1 самостоятельное конструирование простейших изделий, моделирование из бумаги и обрезков древесины;
10.2.2.2 самостоятельное составление конструкторской документации;
10.2.2.3 самостоятельное конструирование изделий для придворовой территории;
2.3. Основы графической грамоты
10.2.3.1 использовать основы графики для объяснения замысла;
10.2.3.2 самостоятельно выполнять рисунок;
10.2.3.3 самостоятельное выполнение шаблона изделия;
10.2.3.4 самостоятельное перенесение рисунка на материал;
10.2.3.5 самостоятельное перенесение фотографии на материал;
10.2.3.6 самостоятельное выполнение технологической карты;
10.2.3.7 самостоятельное выполнение карты раскроя материала;
10.2.3.8 самостоятельное выполнение эскиза изделия
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 самостоятельный уход за сезонной одеждой и средствами защиты;
10.2.4.2 самостоятельно изготавливать ремонтировать и обслуживать инвентарь, инструмент;
10.2.4.3 самостоятельное ухаживание за аллеями, дорожками;
10.2.4.4 самостоятельный уход за складскими и производственными помещениями;
10.2.4.5 самостоятельное выполнение погрузочно-разгрузочных работ;
10.2.4.6 самостоятельно выполнять работы по остеклению;
10.2.4.7 самостоятельно пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
10.2.4.8 самостоятельно стругать в размер;
10.2.4.9 самостоятельно затачивать инструмент;
10.2.4.10 самостоятельно пилить и опиливать металл;
10.2.4.11 самостоятельно изменять форму металлических изделий;
10.2.4.12 самостоятельное резание металла болгаркой;
10.2.4.13 самостоятельная заточка режущего инструмента вручную и с помощью электроинструмента;
10.2.4.14 самостоятельно выполнять сантехнические работы (полив участка, ремонт крана);
10.2.4.15 самостоятельно нарезать резьбу;
10.2.4.16 самостоятельно соединять и разбирать водозапорную арматуру;
10.2.4.17 самостоятельно производить очистку инструмента после выполнения работ;
2.5 Завершающий этап проектирования
10.2.5.1 представлять учебные альбомы, фильмы по разделам программы;
10.2.5.2 представлять технологическую карту и карту раскроя материала;
10.2.5.3 представлять фото, видео этапов технологического процесса;
2.6 Благоустройство школы
10.2.6.1. самостоятельно выполнять работы по благоустройству школы и пришкольного участка;
10.2.6.2. изготавливать изделия в скульптурной технике из бетона (грибок, мячик);
10.2.6.3. изготавливать изделия из веток и древесины (заборчик, скамейка);
10.2.6.4. изготавливать и обслуживать плиточные, каменные покрытия (мощение камнем, плиткой);
2.7 Производственная практика

10.2.3.6 өздігінен технологиялық картаны орындау;
10.2.3.7 өздігінен материал пішінінің картасын орындау;
10.2.3.8 өздігіне
н өнім эскизін орындау
2.4 Технологиялық дағдыларды жетілдіру
10.2.4.1 өздігінен мезгілдік киімдер мен қорғаныс құралдарына күтім жасау тәртібін білу;
10.2.4.2 өздігінен құралдар мен жабдықтарды дайындау, жөндеу, олардың қызмет көрсету тәртібін білу;
10.2.4.3 өздігінен жол, аллеяларға күтім жасау;
10.2.4.4 өздігінен қойма және өндірістік ғимараттарға күтім жасау;
10.2.4.5 өздігінен жүк түсіру-жүк тиеу жұмыстарын орындау;
10.2.4.6 өздігінен шынылау бойынша жұмысты орындау тәртібін білу;
10.2.4.7 өздігінен ағаш бұтақтарын өлшемі бойынша жаң-жағынан кесу;
10.2.4.8 өздігінен өлшемі бойынша ағашты жона алу;
10.2.4.9 өздігінен құралдары қайрау;
10.2.4.10 өздігінен металлды егеп және егемей кесудің негіздерін білу;
10.2.4.11 өздігіненұрмалы құралдармен жұмыс жасауды жүзеге асыру;
10.2.4.12 өздігінен металлды шарқайрақпен кесу;
10.2.4.13 өздігіненқолымен кесуші құралдар және электрқұралдарын қайрау;
10.2.4.14 өздігінен сантехникалық жұмыстарды орындау (кранды жөндеу, участокты суғару);
10.2.4.15 өздігінен кесу арқылы өрнек салу ретін атау;
10.2.4.16 өздігінен су ұстап тұрушы арматураны шашып, қайта біріктіру;
10.2.4.17 өздігінен суғаруға арналған шлангтарды орау және жинау;
10.2.4.18 өздігінен өсімдіктерді суғару ;
10.2.4.19 өздігінен сылақ және бетон жұмыстарын орындау;
10.2.4.20 өздігінен сыртқы бетті сылақ жұмыстарына дайындау;
10.2.4.21 өздігінен құмды елегіштен өткізу және құрғақ қоспаны дайындау;
10.2.4.22. өздігінен сылақ жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау;
10.2.4.23 өздігіне бетон жұмыстарын орындау және ерітіндіні дайындау;
10.2.4.24 жұмыстарды орындаудан кейінгі құралдарды тазалау қажеттілігін білу;
10.2.4.25 өздігінен көшет отырғызу оған күтім жасаудың тәсілдерін білу;
10.2.4.26 өздігінен өсімдік зиянкестері мен ауруларымен күресу тәсілдерін білу;
10.2.4.27 өздігінен дән өсіру тәсілдерін білу;
10.2.4.28 көшетке күтім жасау тәсілдерін білу;
10.2.4.29 өсімдіктерді қоректендіру және суғару ретін білу;
10.2.4.30 ағаштар мен бұталарды кесу тәсілдерін қолдану.
10.2.4.31 ағаштар мен бұтақтарды бояуды қалыптастыру;
10.2.4.32 ағаштардың айналасын қоршауды қалыптастыру;
10.2.4.33 шыны жұмыстарын орындау ретін білу
2.5
Жобалаудың қортынды деңгейі
10.2.5.1 бағдарлама бөлімдері бойынша фильмдер, оқу альбомдарын ұсыну;
10.2.5.2 материал пішінінің картасы және технологиялық картаны ұсыну;
10.2.5.3 технологиялық үрдістің деңгейлерін видео, фото түрінде ұсыну

10.2.3.6 самостоятельно выполнять технологическую карту;
10.2.3.7 самостоятельно выполнять карты раскроя материала;
10.2.3.8 самостоятельно выполнять эскиз изделия;
2.4 Отработка технологических навыков
10.2.4.1 самостоятельно ухаживать за сезонной одеждой и средствами защиты;
10.2.4.2 самостоятельно изготавливать ремонтировать и обслуживать инвентарь, инструмент;
10.2.4.3 самостоятельно ухаживать за аллеями, дорожками;
10.2.4.4 самостоятельно ухаживать за складскими и производственными помещениями;
10.2.4.5 самостоятельно выполнять погрузочно-разгрузочные работы;
10.2.4.6 самостоятельно выполнять работы по остеклению;
10.2.4.7 самостоятельно пилить вдоль и поперек волокон древесины в размер;
10.2.4.8 самостоятельно стругать в размер;
10.2.4.9 самостоятельно затачивать инструмент;
10.2.4.10 самостоятельно пилить и опиливать металл;
10.2.4.11 самостоятельно изменять форму металлических изделий;
10.2.4.12 самостоятельно резать металл болгаркой;
10.2.4.13 самостоятельно затачивать режущий инструмент вручную и с помощью электроинструмента;
10.2.4.14 самостоятельно выполнять сантехнические работы (полив участка, ремонт крана);
10.2.4.15 самостоятельно нарезать резьбу;
10.2.4.16. самостоятельно соединять и разбирать водозапорную арматуру;
10.2.4.17 самостоятельно разматывать и собирать шланги для полива;
10.2.4.18 самостоятельно производить полив растений;
10.2.4.19 самостоятельно выполнять штукатурные и бетонные работы;
10.2.4.20 самостоятельно подготавливать поверхности к штукатурным работам;
10.2.4.21 самостоятельно просеивать песок и приготовлять сухую смесь;
10.2.4.22 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять штукатурные работы;
10.2.4.23 самостоятельно приготовлять раствор и выполнять бетонные работы;
10.2.4.24 самостоятельно производить очистку инструмента после выполнения работ;
10.2.4.25 самостоятельно выращивать и ухаживать за рассадой;
10.2.4.26 самостоятельно бороться с вредителями и болезнями растений;
10.2.4.27 самостоятельно проращивать семена;
10.2.4.28 самостоятельно ухаживать за рассадой;
10.2.4.29 самостоятельно производить полив и подкормку растений;
10.2.4.30 производить осеннюю и весеннюю обрезку кустарников и деревьев;
10.2.4.31 формировать кроны деревьев и кустарников;
10.2.4.32 формировать приствольные круги вокруг деревьев;
10.2.4.33 самостоятельно выполнять стекольные работы;
2.5 Завершающий этап проектирования
10.2.5.1 представлять учебные альбомы, фильмы по разделам программы;
10.2.5.2 представлять технологическую карту и карту раскроя материала;
10.2.5.3 представлять фото, видео этапов технологического процесса;

2.6 Мектептің көркейту
10.2.6.1 мектеп жанындағы участок пен мектепті абаттандыру бойынша жұмысты өздігінен орындау
2.7 Өндірістік тәжірибе
10.2.7.1 емтиханға дайындалу
2.8.Құралдарды дайындау
10.2.8.1. еңбектің қызметін және оны орындау құралдарының қажеттілігін түсіну;
10.2.8.2. есік алды құралдарды дайындау (сыпыртқы, тырма, қар күреуге арналған күрек);
10.2.8.3. ағаш құралдары мен бейімдеулерді дайындау (бұрыш, рейсмус);
10.2.8.4. жұмысты орындау үшін бейімдеулерді дайындау (қысқыш, шаблон, кондукторлар)
3.Еңбек пәнін сараптау және бағалау
3.1. Өз қызметінің нәтижелерін ұсыну
10.3.1.1.өндірістік тапсырмаға технологиялық карта құру;
3.2. . Ұдайы әрекет етуші мектеп көрмесіне жұмыс ұсыну
10.3.1.2.жұмыс дәптеріндегі пішу картасы мен технологиялық карталарды құру;
10.3.2.1. жұмысты көрмеге дайындау және жұмыс туралы фотоесеп ұсыну.
3.3. Барлық деңгейлердегі көрмелерге қатысу
10.3.3.1. барлық көрмелерге қатысу;
10.3.3.2. көрмелерге қатысқаны үшін грамотаға ұсыну.
3.4.БАҚ-тағы жұмыстарды түсіндіру
10.3.4.1. жұмысқа қабылдау бойынша оқыту фильмдерін жасауға қатысуды қабылдау;
10.3.4.2. бағдарлама тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесін оқытушымен бірге жалпыландыру
Ескерту: білім беру ұйымында оқу-еңбек үдерісін қажетті өндірістік материалымен қамтамасыз ету мүмкіншіліктеріне қарай, мұғалім тақырыптарды оқыту реттілігін белгілейді.
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
107. "Кәсіби еңбекке баулу. Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар";
2) 2-бөлім "Өндіргіш еңбек технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы".
108. "Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер;

2.6 Благоустройство школы
10.2.6.1. самостоятельно выполнять работы по благоустройству школы и пришкольного участка;
2.7 Производственная практика
10.2.7.1 подготавливаться к экзаменам;
2.8 Изготовление инструмента
10.2.8.1 создавать профессиональный инструмент для выполнения работ;
10.2.8.2 изготавливать дворницкий инструмент (метла, грабли, лопатки для снега);
10.2.8.3 изготавливать столярный инструмент и приспособления (угольник, рейсмус);
10.2.8.4 изготавливать приспособления для выполнения работ (зажимы, шаблоны, кондукторы);
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Представление результатов своей деятельности
10.3.1.1 составлять технологическую карту на производственное задание;
3.2 Представление работ на постоянно действующую школьную выставку
10.3.1.2 составлять технологические карты и карты раскроя в рабочей тетради;
10.3.2.1 подготавливать работы к выставке и представлять фотоотчет о работе;
3.3 Участие в выставках всех уровней
10.3.3.1 анализировать участие в выставках;
10.3.3.2 представлять грамоты за участие в выставках;
3.4 Освещение работы в СМИ
10.3.4.1 принимать участие в создании учебных фильмов по профилю;
10.3.4.2 совместно с учителем обобщать опыт работы по воспитанию детей с особенностями в развитии;
Примечание: последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.
Приложение 11 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Овощеводство и плодоводство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
107. Программа по профилю "Овощеводство и плодоводство" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология обслуживающего труда";
3) раздел "Анализ и оценивание деятельности труда".
108. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;

2) ҚР Еңбек заңнамасы, этика;
3) материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы.
109. "Өндіргіш еңбек технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) егістік материалын дайындау және сақтау;
2) топырақ және оның өңделуі;
3) егістік материалын өсіру
4) егістік материалын өсіру;
5) көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру;
6) өнімді жинау және сақтау;
7) ауылшаруашылық құрал-саймандар.
110. "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы.
111. Оқыту мақсаттарының жүйесі:

2) трудовое законодательство Республики Казахстан и этика;
3) анализ материалов, инструментов и оборудования;
4) уход за спец одеждой.
109. Раздел "Технология обслуживающего труда" включает следующие подразделы:
1) общие сведения об овощеводстве и плодоводстве;
2) заготовка и хранение посевочного материала;
3) почва и ее обработка;
4) выращивание посевочного материала;
5) выращивание продуктов овощеводства и плодоводства;
6) уборка и хранение урожая;
7) сельскохозяйственный инвентарь.
110. Раздел "Анализ и оценивание деятельности труда":
111. Система целей обучения:

1) 1-бөлім "Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1.
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1
өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 ауылшаруашылық еңбегі мағынасын түсіну;
7.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің негізгі салаларын білу: көкөніс өсірушілік, бақша өсірушілік, мал шаруашылығы;
7.1.1.4 ауылшаруашылы
ғындағы адамдардың негізгі кәсіптерін білу
8.1.1.1
өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2
"Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;

1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 понимать значение селькохозяйтвенного труда;
7.​1.​1.​3 знать основные отрасли сельскохозяйственного труда: овощеводство, садоводство, животноводство;
7.​1.​1.​4 знать основные профессии людей в сельском хозяйстве;
8.​1.​1.​1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Овощеводство и плодоводство";

8.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің маусымдылы
ғын, жұмыс жағдайларын білу
9.1.1.1
басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2
ауылшаруашылық өндірісінің негізгі нысандарын білу: көкөніс өшірушілік телімдер, бақша плантпциялары, малшаруашылықжайлары;
9.1.1.3
көкөніс өсірушінің және бақша өсірушінің еңбегі мен ерекшеліктерін білу
10.1.1.1
түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2
ауылшаруашы
лық өндірісінің заманауи жағдайын, даму болашағын білу
1.2
ҚР Еңбек заңнамасы және этика
7.1.2.1 ауылшаруашылық еңбегі жөнінде сабақтар өткізу тәртібін білу;
7.1.2.2 ауылшаруашылық еңбегі сабақтарында білім алушының міндеттерін білу, бригадаларға бөлу, бригадирлерді тағайындау;
7.1.2.3
ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасы, арнайы киімнің гигиеналық мағынасы және оған қойылатын талаптар жөнініде түсінігінің болуы;
7.1.2.4
ауылшаруашылық жұмыстарында қолғап пен арнайы киімді қолдану
8.1.2.1
еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас ережелерін білу;
8.1.2.2
еңбек тәртібі талаптарын, ауылшаруашылық жұмысшысы
еңбекақысын төлеу ережелерін білу;
8.1.2.3
еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі;
8.1.2.3
ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасының негіздері жөнінде білімдерін өз бетінше қолдану
9.1.2.1
жұмысқа орналасу барысында тәртіп пен сыртқы бейне маңыздылығын түсіну, түйіндемесі мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеу;
9.1.2.2 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттерін, еңбекті қорғау және еңбек шартын білу;
9.1.2.3
ұжымдық әңгімелесу барысында жұмысты саралау және жоспар құру
10.1.2.1
оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2
кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы;
10.1.2.3 үлкендер және құрбыластары
мен бірге қызмет жасау, топта және ұжымда жұмыс істей білу;
10.2.1.4
ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасы дағдыларын өз бетінше тәжірибеде қолдана білу;
10.2.1.5
Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасын білу
1.3
Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1
тұрмыста, оқуда қолданатын кейбір материалдардың, құрал-саймандардың атауларын білу;
7.1.2.2
мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құрал-саймандарды іріктеп алу;
7.1.2.3 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.2.4
жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.2.5
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау;
7.1.2.6
жазбаша және ауызша нұсқауларды түсіну және оқу, жұмыс барысында сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдай білу;
7.1.2.7
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
8.1.3.1
ауылшаруашылық еңбегінде қолданылатын материалдар мен құрал-саймандарды, аспаптарды; білу
8.1.3.2
кейбір өлшеу және жұмыс құралдарының, аспаптар мен жабдықтардың құрылымын білу;
8.1.3.3
қолданылатын материалдар
дың негізгі қасиеттері жөнінде түсінік;

8.​1.​1.​3 знать сезонность сельскохозяйственного труда, условия работы
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 знать основные объекты сельскохозяйственного производства: овощеводческие участки, садовые плантации, животноводческие помещения;
9.​1.​1.​3 знать труд овощевода и садовода и их специфику.
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.​1.​1.​2 знать современное состояние сельскохозяйственного производства, перспективы развития.
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.​1.​2.​1 знать порядок проведения занятий по сельхозтруду;
7.​1.​2.​2 знать обязанности ученика на уроках сельхозтруда, распределение на бригады, назначение бригадиров;
7.​1.​2.​3 иметь представление о личной гигиене сельхоз работника, гигиеническом значении спецодежды и требованиям к ней;
7.​1.​2.​4 использовать перчатки и спецодежду в сельхоз работах
8.​1.​2.​1 знать правила культуры труда и взаимоотношений в коллективе;
8.​1.​2.​2 знать требования трудовой дисциплины, правила оплаты труда работника сельскохозяйственного труда; 8.​1.​2.​3 нести ответственность за выполнение трудового задания;
8.​1.​2.​3 самостоятельно применять знания основ личной гигиены сельхоз работника
9.​1.​2.​1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.​1.​2.​2 знать об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре.
9.​1.​2.​3 анализировать работу и составлять план в коллективной беседе.
10.​1.​2.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​2.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.​1.​2.​3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе;
10.​2.​1.​4 самостоятельно применять навыки личной гигиены сельхоз работника на практике;
10.​2.​1.​5знать трудовое законодательство Республики Казахстан.
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​3.​1 знать названия некоторых материалов и инструментов, применяемых в быту, учебе;
7.​1.​2.​2 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
7.​1.​2.​3 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.​1.​2.​4 рганизовывать рабочее место;
7.​1.​2.​5 выполнять правила безопасной работы;
7.​1.​2.​6 читать и понимать письменные и устные инструкции, по ходу работы уметь формулировать вопросы и ответы;
7.​1.​2.​7 соблюдать правила безопасной работы.
8.​1.​3.​1 знать инструменты и приспособления, материалы используемые в сельскохозяйственном труде;
8.​1.​3.​2 знать устройство некоторых измерительных и рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.​1.​3.​3 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;

8.1.3.4 мұғалімнің көмегімен арнайы киім мен құрал-саймандарды іріктеп алу;
8.1.3.5
электрқұрылғыларын пайдалану ережелерін білу;
8.1.3.6
материалдар мен құрал-саймандарды сақтау ережелерін білу;
8.1.3.7
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
9.1.3.1
сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3
құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы гигиеналық талаптарды білу және орындау; 9.1.3.4 жіптің, қазықтың көмегімен белгі жасау тәсілдерін қолдану;
9.1.3.5
материалдар мен құрал-саймандардың, жұмыс құралдарының сақтау жағдайлары мен мерзімдерін білу;
9.1.3.6
жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, аспаптарды материалдарды іріктеп алу;
9.1.3.7
технологиялық карта бойынша өз бетінше жұмысты жоспарлау және орындау;
9.1.3.8
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
10.1.3.1
жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, аспаптарды материалдарды салыстырып, іріктеп алу;
10.1.3.2
технологиялық карта және графикалық үлгілер бойынша өз бетінше жұмыс жасау;
10.1.3.3
өз бетінше жұмысты орындау жоспарын жасау;
10.1.3.4
технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және сөзінде қолдану;
10.1.3.5 ауылшаруашылық жұмыстарда материалдар мен құрал-саймандардың таңдауын, іс-әрекеттер реттілігін түсіндіре білу;
10.1.3.6
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
1.4
Арнайы киім күтімі
7.1.4.1 ауылшаруашылық жұмысшысының
арнайы киім күтімінің тәсілдері жөнінде түсінік;
7.1.4.2
мұғалімнің көмегімен қолмен жамау салу арқылы арнайы киімге жөндеу жұыстарын жүргізу;
7.1.4.3
арнайы киімді үтіктеу
8.1.4.1
машинамен жамау салу және торлау арқылы арнайы киімге жөндеу жұыстарын жүргізу;
8.1.4.2
үтіктеу, түрлі маталар үшін үтік температурасын реттеу тәсілдерін игеру
9.1.4.1
жұмысқа арналған үшкіл орамал және алжапқышты өз бетінше тігу; 9.1.4.2
арнайы киімнің өте қатты былғанған жерлерін жуу және тазарту құралдарын қолдана отырып, тазалау
10.2.3.1
өз бетінше жұмыс халатын тіге білу;
10.2.3.2
арнайы киім күтімі бойынша практикалық қайталау
2) 2-бөлім "Өндіргіш еңбек технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1
Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 көкөністердің негізгі топтарын білу: тамыр жемістер, қырыққабаттық көкөніс дақылдары, жасыл дақылдар;
7.2.1.2
түрлі көкөністер топтарының қысқа сипаттамасын білу;
7.2.1.3
түрлі көкөністер топтарын сырт бейнесі бойынша тани білу;
7.2.1.4
көкөніс дақылдарының құрылымын білу (картоп, пияз, сарымсақ);
7.2.1.5
көкөніс дақылдарының сұрыптарын білу (картоп, пияз, сарымсақ);

8.​1.​3.​4 подбирать инвентарь, рабочую одежду с помощью учителя;
8.​1.​3.​5 знать правила эксплуатации электроприборов;
8.​1.​3.​6 знать правила хранения инструментов и материалов;
8.​1.​3.​7 соблюдать правила безопасной работы.
9.​1.​3.​1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.​1.​3.​2 составлять план работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.​1.​3.​3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, санитарно-гигиенические требования при выполнении работы;
9.​1.​3.​4 применять приемы разметки с помощью веревки, колышка.
9.​1.​3.​5 знать условия и сроки хранения материалов, инструментов, средств для работы;
9.​1.​3.​6 подбирать необходимые инструменты, средства, материалы для работы;
9.​1.​3.​7 самостоятельно планировать и работать по технологической карте;
9.​1.​3.​8 соблюдать правила безопасной работы.
10.​1.​3.​1 сравнивать и подбирать подходящие инструменты, средства, материалы для работы;
10.​1.​3.​2 уметь самостоятельно работать по технологической карте, графическим образцам, 10.​1.​3.​3 уметь самостоятельно составлять план выполнения работ;
10.​1.​3.​4 понимать и использовать в речи термины и названии технологических операций;
10.​1.​3.​5 уметь объяснить выбор оборудования, материалов, последовательности действий в сельскохозяйственных работах;
10.​1.​3.​6 соблюдать правила безопасной работы
1.4 Уход за спецодеждой
7.​1.​4.​1 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды сельхоз работника;
7.​1.​4.​2 осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом с помощью учителя;
7.​1.​4.​3 выполнять утюжку спецодежды.
8.​1.​4.​1 выполнять ремонт спецодежды путем наложения заплаты машинным способом и штопкой;
8.​1.​4.​2 владеть приемами утюжки, регулировки температуры утюга для различных тканей.
9.​1.​4.​1 уметь самостоятельно сшить косынку и фартук для работы;
9.​1.​4.​2 уметь удалять сильно загрязненные места со спец одежды с использованием моющих и чистящих средств.
10.​2.​3.​1 уметь самостоятельно сшить рабочий халат;
10.​2.​3.​2 практическое повторение по уходу за спецодеждой.
2) раздел "Технология обслуживающего труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8класс
9класс
10 класс
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
7.​2.​1.​1 знать основные группы овощей: корнеплоды, капустные овощные культуры, зеленые культуры;
7.​2.​1.​2 знать краткую характеристику овощей различных групп;
7.​2.​1.​3 распознавать овощи различных групп по внешнему виду;
7.​2.​1.​4 знать строение овощных культур (картофель, лук, чеснок);
7.​2.​1.​5 знать сорта овощных культур (картофель, лук, чеснок);

7.2.1.6 көкөістердің адам өміріндегі мағынасын білу;
7.2.1.7 көкөістердің тағамдық және жемшөптік дақыл ретінде мағынасын білу;
7.2.1.8
мектептің қосалқы шаруашылығы жөнінде түсінік
8.2.1.1
жеміс өсірушіліктің өсімдік шаруашылығы саласы ретінде түсінігі мен бағытын білу;
8.2.1.2 бағбанның еңбегі мен ерекшелігін білу;
8.2.1.3 көкөнісөсіруші мен бағбан еңбегінің ұқсастықтары мен айырмашылығын білу;
8.2.1.4
бақша өсімдіктерінің негізгі топтарын білу: жеміс дақылдары, жидек дақылдары;
8.2.1.5
негізгі жеміс-жидек дақылдарының қысқа сипаттамасын білу;
8.2.1.6
жеміс-жидек дақылдарының құрылым ерекшелітерін және жеміс беру ерекшеліктерін білу;
8.2.1.7 жемістер мен жидектердің адам өміріндегі мағынасын білу;
8.2.1.8 өндірістегі негізгі еңбек үдерістерін білу;
9.2.1.1
егіншіліктің өсімдік шаруашылығы саласы ретінде түсінігі мен бағытын білу;
9.2.1.2.
өндіретін өнім түрлері мен олардың қолдануын білу;
9.2.1.3
егін дақылдарының құрылым ерекшеліктерін білу;
9.2.1.4
дәнді дақылдардың тағамдық және жемшөптік ретінде мағнасын білу;
9.2.1.5
егін дақылдарының белгілемесі мен қолданысын білу;
9.2.1.6 Қазақстанның негізгі жеміс ағаштарын білу (алма, алмұрт, шие, өрік);
9.2.1.7
биік өсетін және аласа өсетін ағаштардың түрлері мен олардың жергілікті жағдайларда таралуын білу
10.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің салаларын білу;
10.2.1.2
көкөніс өсірушіліктегі, бағбаншылықта
ғы, егіншіліктегі еңбек түрлерін білу;
10.2.1.3
көкөніс өсіруші, бағбан, егінші күнтізбелері жөнінде мәліметтерді білу;
10.2.1.4
көкөніс өсіруші және бағбан күнтізбесін өз бетінше құрастыра білу;
10.2.1.5
көкөніс өсірушілікте, бағбаншылықта қолданылатын ауылшаруашылық техникасын білу;
10.2.1.6
көкөніс өсірушіліктің, бағбаншылық
тың,
егіншіліктің Қазақстан экономикасындағы мағынасын түсіну
2.2.
Егістік материалын дайындау және сақтау
7.2.2.1
тұқым шаруашылығы жөнінде жалпы түсінік;
7.2.2.2
егістік материалын алу жөнінде жалпы мәліметтерді білу; 7.2.2.3
егістік материалын дайындау және сақтау жағдайлары ережелерін білу
(түйнекті, көкөністі дақылдар);
7.2.2.4.
отырғызуға арналған түйнектерге қойылатын талаптарды білу; 7.2.2.5
сау және ауру түйнектердің белгілерін білу;
7.2.2.6
дәндік түйнектерінің белгілері мен өлшемдерін білу; 7.2.2.7
егіс материалын сұрыптау;
7.2.2.3.
егіс материалын сақтауға қою
8.2.2.1
көкөніс және егін дақылдары тұқымдарын алу ерекшеліктерін білу;
8.2.2.2
томат, қияр және бұрыш тұқымдарын жинауды жүзеге асыру;
8.2.2.3
тұқымның пісіп жетілуіне жағдайлар жасау ережелерін білу;
8.2.2.4
өсімдіктерді тұқымға себу технологиясын меңгеру;
8.2.2.5
тұқымның пісіп жетілуіне жағдайлар жасау ережелерін білу;
8.2.2.6
тұқымды жинау және өңдеу тәсілдерін білу;
8.2.2.7
егістік материалын сақтау технологиясын білу;
8.3.3.8.
тұқымдарды сақтауға арналған пакеттер дайындау
9.2.2.1
жеміс-жидек дақылдарын көбейту түрлерін белгілеу;
9.2.2.2
жидек дақылдарын вегетативті
көбейту тәсілін білу;

7.​2.​1.​6 знать о значении овощей в жизни человека;
7.​2.​1.​7 знать значение овощей как продовольственной и кормовой культуры;
7.​2.​1.​8 иметь сведения о подсобном хозяйстве школы
8.​2.​1.​1 знать понятие и направления плодоводства как отрасли растениеводства;
8.​2.​1.​2 знать труд садовода и его специфику;
8.​2.​1.​3 знать сходства и различия труда овощевода и садовода;
8.​2.​1.​4 знать основные группы садовых растений: плодовые культуры, ягодные культуры;
8.​2.​1.​5 знать краткую характеристику основных плодово-ягодных культур;
8.​2.​1.​6 знать особенности строения и плодоношение плодово – ягодных культур;
8.​2.​1.​7 знать значение фруктов и ягод в жизни человека;
8.​2.​1.​8 знать основные трудовые процессы в плодоводстве
9.​2.​1.​1 знать понятия и направления полеводства как отрасли растениеводства;
9.​2.​1.​2 знать виды производимой продукции и ее использование.
9.​2.​1.​3 знать особенности строения полевых культур;
9.​2.​1.​4 знать значение зерновых культур как продовольственных и кормовых;
9.​2.​1.​5 знать назначение и применение полевых культур;
9.​2.​1.​6 знать основные плодовые деревья Казахстана (яблоня, груша, вишня, слива);
9.​2.​1.​7 знать высокорослые и карликовые деревья их виды и распространение в местных условиях
10.​2.​1.​1 знать отрасли сельскохозяйственного производства;
10.​2.​1.​2 знать виды труда в овощеводстве, садоводстве, полеводстве;
10.​2.​1.​3 знать сведения о календарях овощевода, садовода, полевода;
10.​2.​1.​4 уметь самостоятельно составлять календарь овощевода и садовода;
10.​2.​1.​5 знать сельскохозяйственную технику, применяемую в овощеводстве и плодоводстве;
10.​2.​1.​6 понимать значение садоводства, овощеводства и полеводства в экономике Казахстана
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
7.​2.​2.​1 иметь общее представление о семеноводстве;
7.​2.​2.​2 иметь общие сведения о получении посевочного материала;
7.​2.​2.​3 знать правила заготовки и условия хранения посевочного материала (клубневые овощные культуры);
7.​2.​2.​4 знать требования к клубням, предназначенным для посадки;
7.​2.​2.​5 знать признаки здоровых и больных клубней;
7.​2.​2.​6 знать признаки и размеры семенных клубней;
7.​2.​2.​7 уметь сортировать посевочный материал;
7.​2.​2.​3 уметь закладывать посевочный материал на хранение
8.​2.​2.​1 знать особенности получения семян овощных и полевых культур;
8.​2.​2.​2 осуществлять сбор семенных плодов томатов огурцов и перца;
8.​2.​2.​3 знать правила создания условий для дозревания семян;
8.​2.​2.​4 владеть технологией посева растений на семена;
8.​2.​2.​5 знать правила создания условий для дозревания семян;
8.​2.​2.​6 владеть способами сбора и обработки семян;
8.​2.​2.​7 знать технологию хранение посевочного материала;
8.​3.​3.​8 уметь изготавливать пакет для хранения семян
9.​2.​2.​1 определять виды размножения плодово-ягодных культур;
9.​2.​2.​2 владеть способом вегетативного размножения ягодных культур;

9.2.2.3 тұқымдардың сақталуын жүзеге асыра білу;
9.2.2.4
тұқымдарды отырғызуға дайындау ережелерін білу;
9.2.2.5
тұқымдарды көктету жағдайларын білу;
9.2.2.6
тұқымдардың көктегіштігін белгілей білу;
9.2.2.7
жарықта және көлеңкеде өсетін тұқымдарды белгілей білу (жарықсүйгіш және көлеңкеге төзімді тұқымдар);
92.2.8
көшет-пиязды, шалқан-пиязды, қарақулақ-пиязды алу тәсілдерін білу
10.2.2.1
түрлі дақылдардан егіс материалын жинау;
10.2.2.2
тұқым алу ережелерін практикада қолдану;
10.2.2.3 толықтай жұмсартылған жемістерден тұқым алуды орындау;
10.2.2. тұқымдарды жуу және кептіру;
10.2.2.5
егіс материалын сақтау жағдайларын таңдау;
10.2.2.6
егіс материалын таңбалау;
10.2.2.7
көкөніс көшеттерін өсіру технологиясын білу
2.3.
Топырақ және оның өңделуі
7.2.3.1
топырақ және егістік қабаты жөнінде жалпы мәліметтерді білу;
7.2.3.2
өсімдіктерді өсіру үшін топырақтың мағынасын білу; 7.2.3.3
құрал-саймандармен жұмыс жасау ережелерін білу;
7.2.3.4
мұғалімнің көмегімен топырақты егіс егуге дайындау;
10.2.3.1
топырақты күрекпен қазу ережелерін білу, қазу талаптары
8.2.3.1
топырақты егіс егуге дайындау;
8.2.3.2
егіннің шығысынан кейін топырақты қопсыту технологиясын білу;
8.2.3.3
жеміс-жидек дақылдарын егу үшін топырақты дайындау;
8.2.3.4
дің шеңберін қазу
9.2.3.1
топырақты маусымдық өңдеу технологиясын білу;
9.2.3.2
жылыжайдың пайдаланылуы мен құрылысын білу;
9.2.3.3
жылыжайға арналған топырақтың құрамын білу;
9.2.3.4
топырақ қоспасы бөлікерінің құрамын дайындау және сақталуын жүзеге асыру; 9.2.3.5
екпе көшеттері үшін жылыжайды дайындау;
9.2.3.6 жылыжайды қысқа дайындау; 9.2.3.7 егістік жәшіктерін дайындау
10.2.3.1
минералдық және органикалық тыңайтқыштар түрлерін білу;
10.2.3.2
қидың түрлерін білу;
10.2.3.3
көкөніс және жеміс-жидек дақылдарының жоғары өнімдерін алуда минералдық және органикалық тыңайтқыштардың мағынасын білу;
10.2.3.4
минералдық және органикалық тыңайтқыштар түрлерін ажырата білу;
10.2.3.5
қидың сақтау ережелерін білу; 10.2.3.6
қорғалған жерді дайындау жағдайларын білу;
10.2.3.7 топырақтың егіске дейінгі өңдеулуін және тыңайтылуын орындау;
10.2.3.8 жылыжайдың құрылысын білу;
10.2.3.9
жылыжай мен көшетханалар
ды маусымдық жұмыстарға дайындау
2.4
Егістік материалды өсіру
7.2.4.1
егістік материалының қолданылуы мен міндеттемесін білу;
7.2.4.2 өсімдіктерді отырғызу мерзімі жөнінде ұғымның болуы;
7.2.4.3
егістік материалын көктету тәсілдерін меңгеру;
7.2.4.4
мұғалімнің көмегімен егістің орнын таңдау және қатарларын белгілеу;
7.2.4.5
егістік материалын отырғызу және күту тәсілдерін білу
8.2.4.1
егістік материалының қасиеттері мен ерекшеліктерін білу;
8.2.4.2
егістік материалын отырғызуға қойылатын талаптарды білу;
8.2.4.3
отырғызу орнын таңдай білу;
8.2.4.4
егіс қатарларын белгілеу техногогияларын білу;
8.2.4.5

9.​2.​2.​3 уметь осуществлять хранение семян
9.​2.​2.​4 знать правила подготовки семян к посадке;
9.​2.​2.​5 знать условия проращивания семян;
9.​2.​2.​6 уметь определять всхожесть семян;
9.​2.​2.​7 уметь определять семена, прорастающие на свету и в тени (светолюбивые и теневыносливые семена);
92.2.8 знать способы получения лука-севка, лука-репки, семян лука-чернушки
10.​2.​2.​1 выполнять сбор посевочного материала с различных культур;
10.​2.​2.​2 применять на практике правила извлечения семян;
10.​2.​2.​3 выполнить выборку семян из полностью размягченных плодов;
10.2.2. выполнять промывку и просушку семян;
10.​2.​2.​5 выбирать условия для хранения посевочного материала;
10.​2.​2.​6 выполнять маркировку посевочного материала;
10.​2.​2.​7 знать технологию выращивания рассады овощей
2.3 Почва и ее обработка.
7.​2.​3.​1 знать общие сведения о почве и пахотном слое;
7.​2.​3.​2 знать значение почвы для выращивания растений;
7.​2.​3.​3 знать правила работы с инвентарем;
7.​2.​3.​4 подготавливать почву под посев с помощью учителя;
10.​2.​3.​1 знать правила перекапывания почвы лопатой, требования к перекапыванию
8.​2.​3.​1уметь подготавливать почву под посев;
8.​2.​3.​2 владеть технологией рыхления почвы после всходов;
8.​2.​3.​3 уметь подготавливать почву под плодово-ягодные культуры;
8.​2.​3.​4 уметь осуществлять вскапывание приствольных кругов
9.​2.​3.​1 владеть технологиями сезонной обработки почвы;
9.​2.​3.​2 знать назначение и устройство парника;
9.​2.​3.​3 знать состав почвы для парника;
9.​2.​3.​4 уметь подготавливать состав частей земляной смеси и осуществлять ее хранение;
9.​2.​3.​5 уметь подготавливать парник под рассаду;
9.​2.​3.​6 уметь подготавливать парник к зиме;
9.​2.​3.​7 уметь подготавливать посевные ящики
10.​2.​3.​1 знать виды минеральных и органических удобрений;
10.​2.​3.​2 знать виды навоза;
10.​2.​3.​3 знать значение органических и минеральных удобрений получения высоких урожаев овощных и плодово – ягодных культур;
10.​2.​3.​4 распознавать виды органических и минеральных удобрений;
10.​2.​3.​5 знать правила хранения навоза;
10.​2.​3.​6 знать условия подготовки защищенного грунта;
10.​2.​3.​7 выполнить предпосадочную обработку и удобрение почвы;
10.​2.​3.​8 знать устройство теплицы.
10.​2.​3.​9 уметь подготавливать парник и теплицу к сезонным работам
2.4 Выращивание посевочного материала
7.​2.​4.​1 знать применение и назначение посевочного материала;
7.​2.​4.​2 иметь представление о сроках посадки растений;
7.​2.​4.​3 владеть приемами проращивания посевочного материала;
7.​2.​4.​4 выполнять с помощью учителя выбор места и разметку рядов для посева;
7.​2.​4.​5 знать способы посадки и ухода за посевочным материалом
8.​2.​4.​1 знать свойства и особенности посевочного материала;
8.​2.​4.​2 знать требования, предъявляемые для посадки посевочного материала;
8.​2.​4.​3 уметь выбирать место для посадки;
8.​2.​4.​4 владеть технологиями разметки рядов для посева;
8.​2.​4.​5 выполнять посадку посевочного материала;

егістік материалын отырғызу; 8.2.4.6
жеміс-жидек дақылдарын көбейту технологияларын білу: вегетативтік тәсіл, кесінді сабақтармен, бұрулармен.
9.2.4.1
көкөністерді көшеттік өсіру тәсілін білу; 9.2.4.2
тұқымдарды себу мерзімдерін білу;
9.2.4.3
тұқымдарды көктегіштікке тексеру техногогиясын білу;
9.2.4.4 шығыстарды көктетуге арналған жабдықтар мен жағдайларын білу;
9.2.4.5 тұқымдарды жәшіктерге немесе ашық жерге себуді орындау;
9.2.4.6 шығыстар мен егісті күту тәсілдерін білу;
9.2.4.7
өсімдіктердің көшіріп отырғызуға дайын екеніндігінің белгілерін анықтай білу; 9.2.4.8
көшіріп отырғызу тәсілері мен көшіріп отырғызған өсімдіктерді күту тәсілдерін білу;
9.2.4.9
жеміс ағаштарының көшеттерін отырғызу мерзімдерін білу;
9.2.4.10
жеміс ағаштарының көшеттерін отырғызу тәсілдерін білу; 9.2.4.11
экскурсиялар барысында дәнді дақылдардың өсу кезеңдерін бақылау
10.2.4.1
егістік материалын себудің түрлі тәсілдерін білу; 10.2.4.2 тұқымдардың, көшеттердің, кесінді сабақтардың, бұрулардың себу мерзімдері мен тәсілдерін бағдарлай білу;
10.2.4.3
егістік материалының көктегіштігін белгілей білу;
10.2.4.4 отырғызу орнын және жағдайларын таңдау, қатарларын белгілеу;
10.2.4.5
егістік материалын көктету үшін орналастыру; 10.2.4.6
шығыстарды күту тәсілдерін білу;
10.2.4.7 көшеттердің көшіріп отырғызуға дайын екендігінің белгілерін анықтау;

8.​2.​4.​6 владеть технологиями размножения плодово- ягодных культур: вегетативный способ, черенками, отводками
9.​2.​4.​1 знать рассадный способ выращивания овощей;
9.​2.​4.​2 знать сроки посева семян;
9.​2.​4.​3 владеть технологией проверки семян на всхожесть;
9.​2.​4.​4 знать оборудование и условия для проращивания всходов;
9.​2.​4.​5 выполнять посев семян в ящики или в открытый грунт;
9.​2.​4.​6 владеть способами ухода за посевами и всходами;
9.​2.​4.​7 уметь определять признаки готовности растений к пикировке;
9.​2.​4.​6 владеть способами пикировки и ухода за растениями после пикировки;
9.​2.​4.​7 знать сроки посадки саженцев плодовых деревьев;
9.​2.​4.​8 владеть способами посадки саженцев плодовых деревьев;
9.​2.​4.​9 наблюдать за стадиями роста зерновых в процессе экскурсий
10.​2.​4.​1 знать разные способы посева посадочного материала;
10.​2.​4.​2 ориентироваться в сроках и способах посева семян, рассады, черенков, отводов, и саженцев;
10.​2.​4.​3 уметь определять всхожесть посевочного материала;
10.​2.​4.​4 подбирать место и условия для посадки, разметка рядов для посева;
10.​2.​4.​5 раскладывать посевочный материал для проращивания;
10.​2.​4.​6 знать способы ухода за всходами;
10.​2.​4.​7 определять признаки готовности сеянцев к пикировке;

10.2.4.8 көшеттерді көшіріп отырғызу: томаттарды, қиярларды, бұрыштарды, қырыққабатты;
10.2.4.9
көшіріп отырғызған өсімдіктерді күту ерекшеліктерін білу;
10.2.4.10 картопты күрекпен және соқамен отырғызу; 10.2.4.11
жеміс дақылдарын көбейту жұмыстарын жүргізу;
10.2.4.12
дайын көшеттерді көшіріп отырғызу; 10.2.4.13
витаминдік өнімдерді ерте алу мүмкіндіктерін білу
2.5
Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
7.2.5.1
"үй бақшасының" құрылысын білу: егу жәшіктері, шкафтар, сөрелер, олардың жабдықтары және үй жағдайында орналасуы;
7.2.5.2
"үй бақшасында" өсімдіктерді өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, жылытқыш қондырғылардың құрылымын; 7.2.5.3
жасыл көкөністерді білу: аскөк, ақжелкен, салат жапырағы, шпинат;
7.2.5.4
жасыл көкөністерді өсіру ережелері мен жағдайларын білу: аскөк, ақжелкенді "үй бақшасында";
7.2.5.5
жасыл көкөністерді жәшіктерге отырғызу үшін топырағын дайындау: елеу, жылыту, шірінді қосу;
7.2.5.6
тұқымды егуге дайындау, қоқыстан тазалау; 7.2.5.7
тұқымның дамуына ең қолайлы жағдайларды таңдай білу;
7.2.5.8 отырғызылған көкөністерді жүйелі түрде бақылау: суғару, қопсыту, күту, температуралық режімін сақтау;
7.2.5.9
жасыл көкөністерді (аскөк, ақжелкен) ашық жерде өсіру ережелері мен жағдайларын білу; 7.2.5.10
жасыл көкөністерді өсіру үшін ең тиімді телімді таңдай білу;
7.2.5.11
тұқым себу тәсілдерін білу: шашып немесе қатарлармен, дұрыс таңдау жасай білу; 7.2.5.12
егіс тәсілдері мен мерзімдерін, тұқымдарды енгізу тереңдігін білу;
7.2.5.13 отырғызылған көкөністерге күтім жасау: суару, отау; 7.2.5.14
пияз өсіру жағдайлары мен тәсілдерін білу 7.2.5.15
пияз түрлері мен оларды өсіру тәсілдерін білу;
7.2.5.16
Бас пиязды өсірудің жағдайлары мен ережелерін білу: жерді қазу, тыңайтқыштар қосу, егу мерзімдері мен тәсілдері, тұқымдарын дайындау;
7.2.5.17 отырғызылған көкөністерге күтім жасау: суару, отау, қатар араларын қопсыту
8.2.5.1
үй жағдайында өсірілетін томаттар ерекшеліктері мен түрлерінің сипаттамасын білу;
8.2.5.2
"үй бақшасында" томаттарды өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, топырақ ылғалдығын; 8.2.5.3
қызанақтар тұқымын себу мерзімдерін білу, топырағын дайындау, тыңайтқыштар қосу, күтім жасау, суару, азықтандыру, топырағын қопсыту;
8.2.5.4
томаттарды ашық жерде өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
8.2.5.5
бұрышты шымтезекті ыдыстарда көшеттік тәсілмен өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
8.2.5.6 өсімдіктерге күтім жасау: суару, қопсыту, көшеттерді шынықтыру;
8.2.5.7
ашық жерде бұрыштың жоғары өнімін алу үшін қажет жағдайларды білу;

10.​2.​4.​8 выполнять пикировку сеянцев: томатов перцев, огурцов,
Капусты;
10.​2.​4.​9 знать особенности ухода за растениями после пикировки
10.​2.​4.​10 проводить посадку картофеля под лопату и под плуг;
10.​2.​4.​11 проводить размножение ягодных культур
10.​2.​4.​12 проводить высадку готовых саженцев и рассады;
10.​2.​4.​13 знать возможности получение ранней витаминной продукции
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
7.​2.​5.​1 знать устройство "домашнего огорода": посевные ящики, стеллажи и полки, их оборудование и размещение в домашних условиях;
7.​2.​5.​2 знать условия выращивания растений на "домашнем огороде": соблюдение температурного и светового режимов, устройство обогревательных установок;
7.​2.​5.​3 знать зеленые овощи: укроп, петрушка, салат, шпинат;
7.​2.​5.​4 знать правила и условия выращивания зеленых овощей: петрушки и укропа на "домашнем огороде";
7.​2.​5.​5 уметь готовить почву для посадки зеленых овощей в ящики: просеивать, прогревать, вносить перегной;
7.​2.​5.​6 уметь готовить семена к посеву, очищать от мусора;
7.​2.​5.​7 уметь выбирать наиболее оптимальные условия для развития семян;
7.​2.​5.​8 систематически наблюдать за посадками: полив, рыхление, уход, соблюдение температурного режима;
7.​2.​5.​9 знать условия и правила выращивания зеленых овощей (петрушка, укроп) в открытом грунте;
7.​2.​5.​10 уметь выбирать наиболее эффективный участок для выращивания зеленых овощей;
7.​2.​5.​11 знать способы посева семян: вразброс или рядками, уметь делать правильный выбор;
7.​2.​5.​12 знать способы и сроки посева, глубину заделки семян;
7.​2.​5.​13 осуществлять уход посадками: полив, прополка;
7.​2.​5.​14 знать условия и способы выращивания лука
7.​2.​5.​15 знать разновидности лука и способы их выращивания;
7.​2.​5.​16 знать условия и правила выращивания репчатого лука: перекапывание почвы, внесение удобрений, способы и сроки посева, заделка семян;
7.​2.​5.​17 осуществлять уход за посадками: полив, прополка, рыхление междурядий
8.​2.​5.​1 знать особенности томатов и характеристику сортов, выращиваемых в домашних условиях:
8.​2.​5.​2 знать условия и способы выращивания томатов в "домашнем огороде": температурный и световой режим, влажность почвы;
8.​2.​5.​3 знать сроки посева семян помидоров, подготовку почвы, внесение удобрений; уход за растениями, полив, подкормка, рыхление почвы;
8.​2.​5.​4 знать условия и правила выращивания томатов в открытом грунте;
8.​2.​5.​5 знать условия и правила выращивания перца в торфяных горшочках рассадным способом;
8.​2.​5.​6 осуществлять уход за растениями: полив, рыхление, закаливание рассады;
8.​2.​5.​7 знать условия, необходимые для получения высоких урожаев перца в открытом грунте;

8.2.5.8 практикалық жұмыстар атқару: қи қосу, топырақты қолмен қайта қазу, орындарын белгілеу, шұңқыршалар дайындау, тыңайтқыштар қосу, көшеттерді отырғызу, суару, азықтандыру, қатар араларын қопсыту;
8.2.5.9
картоп жайлы мәліметтерді, оның қолданылуын, өсіру тиімділігін, түрлерін білу: ерте пісетін, кеш пісетін;
8.2.5.10
картоп отырғызу тәсілдерін білу: түйнектермен, көздерімен; 8.2.5.11
картоп отырғызу жағдайларын білу: мерзімдері, түйнектерін немесе көздерін дайындау, түйнектерді отырғызу тереңдігі, ара қашықтықтары;
8.2.5.12
картопты күту ережелерін білу: қатар араларын қопсыту, арам шөптерін отау, түптеу;
8.2.5.13
картоп зиянкесі колорад қоңызымен күресу тәсілдерін білу; 8.2.5.14
асханалық тамыржемістерін өсіру жағдайлары мен ережелерін білу: қызылша, шалқан;
8.3.5.15 тамыржемістерін өсіру бойынша практикалық жұмыстар атқару
9.2.5.1
бау-бақшалық телімін жоспарлау ережелерін, ағаштардың көкөніс қатарларымен орналасу үйлесімділігін білу;
9.2.5.2
бақшада өсірілетін дақылдардың негізгі түрлерін білу;
9.2.5.3
жеміс-жидек дақылдарының әр аймақтар үшін ең тиімді түрлерін білу; 9.2.5.4
жеміс және жидек өсімдіктерінің құрылымын, олардың тамырлық және сабақтық жүйелерін білу; 9.2.5.5
жидектердің түрлерін білу: құлпынай, таңқұрай, қарақат;
9.2.5.6
құлпынай түрлерін, сипаттамасын, өсіру жағдайларын, білу: орын таңдауын, көкжиек жақтарын, суға жақындығын ескеру;
9.2.5.7
құлпынайды көбейту тәсілдерін, жеміс беретін плантацияны күту ережелерін білу;
9.2.5.8
таңқұрай, қарақат, қарлығанды отырғызу тәсілдерін білу, орын таңдауын, топырағын дайындау, өсімдіктің күтімі;
9.2.5.9
құлпынай көшеттерін қыстан кейін өңдеу;
9.2.5.10
жеміс беретін плантацияның күтімін білу: кепкен жапырақтарын, шабақтарын алып тастау, азот тыңайтқыштарымен азықтандыру, топырағын қопсыту, арамшөптерін отау;
9.2.5.11
таңқұрай, қарақат, қарлығандыға көктемгі күтім жасау: бұталарын ажырату, көшеттер қосу, тыңайту, суару, бұталар арасын, қопсыту, түптеу;
9.2.5.12
таңқұрай, қарақат, қарлығанды жеміс беретін плантацияларына күтім жасай білу;
9.2.5.13
жеміс бақшасын қалау, орын дайындау бойынша негізгі мәліметтерді білу: рельефін, топырақ құрамын, жер суларын ескеру;
9.2.5.14
бақша ағаштарын отырғызу үшін топырағын дайындау, тыңайту ережелерін, отырғызу уақытын білу;
9.2.5.15

8.​2.​5.​8 выполнять практические работы: внесение навоза, перекапывание почвы вручную, разметка мест посадки, подготовка лунок, внесение минеральных удобрений, посадка рассады, полив, подкормка растений, рыхление междурядий;
8.​2.​5.​9 знать сведения о картофеле, его использовании, эффективности выращивания, сорта картофеля: ранние, поздние;
8.​2.​5.​10 знать способы посадки картофеля: клубнями, глазками;
8.​2.​5.​11 знать условия посадки картофеля: сроки, подготовка клубней или глазков, глубина заделки клубней, определение расстояния между растениями;
8.​2.​5.​12 знать правила ухода за картофелем: рыхление междурядий, уборка сорняков, окучивание;
8.​2.​5.​13 знать способы борьбы с вредителями картофеля колорадским жуком;
8.​2.​5.​14 знать условия и правила выращивания столовых корнеплодов: свекла, репа;
8.​3.​5.​15 выполнение практических работы по выращиванию столовых корнеплодов
9.​2.​5.​1 знать правила планировки садово-огородного участка, сочетаемость расположения деревьев и кустарников с овощными грядками;
9.​2.​5.​2 знать основные виды культур, выращиваемых в садах;
9.​2.​5.​3 знать наиболее перспективные сорта плодово-ягодных культур для различных регионов;
9.​2.​5.​4 знать строение плодовых и ягодных растений, их корневую и надземную системы;
9.​2.​5.​5 знать виды и сорта ягод: земляника, малина, смородина;
9.​2.​5.​6 знать виды и сорта земляники, характеристику условий выращивания: подбор места, учет сторон горизонта, близость к воде;
9.​2.​5.​7 знать способы размножения земляники, правила ухода за плодоносящей плантацией;
9.​2.​5.​8 знать способы посадки малины, смородины, крыжовника, выбор места, подготовка почвы, уход за насаждениями;
9.​2.​5.​9 уметь обрабатывать посадки земляники после зимы;
9.​2.​5.​10 уметь ухаживать за плодоносящей плантацией: удаление сухих листьев, усов, подкормка азотными удобрениями, рыхление почвы, уборка сорняков;
9.​2.​5.​11 уметь выполнять весенний уход за малиной, смородиной, крыжовником: развязывание кустарников, подсаживание саженцев, внесение удобрений, полив, рыхление почвы вокруг кустарников и междурядий, мульчирование
9.​2.​5.​11 уметь ухаживать за плодоносящей плантацией малины, смородины, кржовника;
9.​2.​5.​12 знать основные сведения по закладке плодового сада, подбору места: учет рельефа, учет состава почвы, грунтовых вод;
9.​2.​5.​13 знать правила подготовки почвы для посадки садовых деревьев, внесение удобрений, время посадки;
9.​2.​5.​14 знать правила и последовательность действий при посадке садовых деревьев;
9.​2.​5.​15 знать способы защиты стволов деревьев от грызунов (обвязка стволов);

бақша ағаштарын отырғызу барысында іс-әрекеттердің ережелері мен реттілігін білу; 9.2.5.16
ағаш діңдерін кеміргіштерден қорғау тәсілдерін білу (діңдерін орау);
9.2.5.17
бақша ағаштарына күзгі күтім жасай білу: тыңайту, түптеу, суару, ескі ағаштарды кесу;
9.2.5.18 нұсқаулық картаны қолдана отырып практикалық жұмыстар атқару
10.2.5.1
жеміс ағашының ұшар басының құрылысын білу; 10.2.5.2
ағаштың бір жылдық, екі жылдық, көп жылдық бұтақтарын білу; 10.2.5.3
жас ағаштарды кесу ережелерін, кесу мақсатын
білу;
10.2.5.4
жеміс ағаштарын кесу ережелерін, кесу мақсатын, білу, кесу орындарын өңдеу;
10.2.5.5
ағаштарды азықтандыру, діңдерін тыңайту ережелерін білу; 10.2.5.6

9.​2.​5.​16 уметь выполнять осенний уход за плодоносящими деревьями: внесение удобрений, мульчирование почвы, полив, обрезка старых деревьев, обвязка стволов;
9.​2.​5.​17 выполнять практические работы с использованием инструкционной карты.
10.​2.​5.​1 знать строение кроны плодового дерева;
10.​2.​5.​2 знать однолетний, двулетний и многолетний приросты дерева;
10.​2.​5.​3 знать правила обрезки молодых деревьев, цель обрезки;
10.​2.​5.​4 знать правила подрезки плодоносящих деревьев, ее цели, обработка мест среза;
10.​2.​5.​5 знать правила подкормки деревьев, внесение удобрений в приствольные круги;
10.​2.​5.​6 знать правила посадки деревьев в плодоносящем саду, формирование кроны плодоносящих деревьев;

жеміс бағына жеміс ағаштарын отырғызу ережелерін білу, жеміс ағаштарының ұшар басын қалыпқа келтіру; 10.2.5.7
жас көшеттерді байлау, сақталуын қадағалау; 10.2.5.8 көкөністерді отырғызу үшін топырағын дайындау: күзгі жырту, көктемгі өңдеу, тыңайту;
10.2.5.9
тамыр жемісті көкөністердің тұқымын себу үшін атыздарын дайындау;
10.2.5.10
тамыр жемістілерді отырғызу: себу мерзімдері мен тәсілдерін анықтау, тұқым дайындау, отырғызу тереңдігі;
10.2.5.11
егістің күтімі: түптеу, отау, сиректету, топырағын қопсыту, суару; 10.2.5.12
көкөністерді көшеттік тәсілмен өсіруді білу (қырыққабат, томаттар, қияр – жергілікті жағдайларға қарай таңдап); 10.2.5.13 көкөністерді отырғызу үшін қуыс шұңқырлар жасау, оргаминералдыққоспалар енгізу, шұңқырларға көшеттер отырғызу, қопсыту,суару;
10.2.5.14 отырғызылған бақша құлпынайын өңдеу: қопсыту, азықтандыру, сабан төсеу;
10.2.5.15 таңқұрайдың, қарақаттың, қарғалынның ескі бұтақтарын кесу, топырағын қопсыту, азықтандыру; 10.2.5.16
бау бақша телімдері зиянкестерін білу;
10.2.5.17
көкөніс дақылдарын зиянкестерден қорғау тәсілдерін білу: химиялық, биологиялық, бейресми әдістер (халықтық тәсілдер);
10.2.5.18
қыстайтын зиянкестермен күресуге арналған препараттар сипаттамаларын білу;
10.2.5.19
зиянды жәндіктерді жоюдағы құстардың рөлін білу, оларды қорғау;
10.2.5.20
көкөністерді жылыжайда өсіру ережелерін білу
2.6. Өнімді жинау және сақтау
7.2.6.1
дайындау мен уақытылы жинау мағынасының мақсатын білу;
7.2.6.2
жасыл көкөністерді жинау ережелері мен тәсілдерін білу (аскөк, ақжелен, салат жапырағы, шпинат, пияз);
7.2.6.3
жасыл көкөністерді сақтау ерержелерін білу;
7.2.6.4
пияз пісуінің негізгі көрсеткіштерін білу;
7.2.6.5.
пиязды қолмен жинау, өнімді өлшеу;
7.2.6.7
өнімді кептіру ережелерін білу: күндіз күн астына қою, түнде жабық жайға қою, кептірудің яқталу мерзімін белгілеу, кебу жапырақтарды кесу, кепкен пиязды өлшеу, сұрыптау;
7.2.6.8 пиязды қыста сақтау үшін кенеп қаптарын дайындау;
7.2.6.9 өнім жинауға көмек көрсету
8.2.6.1
көкөністерді қысқы уақытта сақтау қажеттілігін білу;
8.2.6.2 көкөністерді жинау сапасына қойылатын талаптар (картоп, сәбіз, қызылша), жинау ережелері;
8.2.6.3 практикалық жұмыстар атқару: картопты қазуға күрек және ашаны қолдану, картопты қазып алу, картоп түйнектерін жинау, оларды қапқа жинау, қысқы сақтауға дайындау;
8..2.6.4
сәбіз және қызылша түйнектерін қолмен қазып жинау, оларды арнайы ыдысқа сабағын бір жаққа қаратып салу, сабақтарын кесу;
8.2.6.5
томаттарды жинау ережелерін білу;
8.2.6.6
томаттарды сақтау тәсілдері мен жағдайларын білу: тұздау, томат пастасы.
9.2.5.1
картоп өнімін жинау және сақтауға қою ережелерін білу; 9.2.5.2
жертөлелер құрылысын білу, картопты қыста сақатауға арналған қоймаларды дайындау;
9.2.5.3
картопты кептіру, сұрыптау, қоймаға қаптап қою;
9.2.6.4
өнімді жинауға және сақатуға арналған материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды таңдау;
9.2.6.5
өнімді жинау технологияла
рын білу
(жеміс-жидек дақылдарын);
9.2.6.6 жидектерді ұзақ мерзімді сақтау үшін тоңазыту ережелерін білу; 9.2.6.7
алма және алмұрт өнімдерін жинау ережелерін білу;
9.2.6.8 жемістерді қысқа сақтау үшін таңдау талаптарын білу; 9.2.6.9
жемістерді бөлмелерде ұзақ мерзімге сақтау жағдайларын білу;
9.2.6.10
жеміс-жидектерден тосаптар мен компоттар дайындау рецепттерін білу
10.2.5.1
құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін қолдану;
10.2.5.2
көкөніс және жеміс-жидек дақылдары өнімдерін жинау мерзімдерін білу және белгілеу;
10.2.6.3
көкөніс қоймаларының құрылысын білу;
10.2.6.4
қойманы өнімді сақтауға дайындау;
10.2.6.5

10.​2.​5.​7 уметь производить обвязку молодых саженцев, следить за их сохранностью;
10.​2.​5.​8 осуществлять подготовку почвы для посадки овощей: осенняя вспашка весенняя обработка, внесение удобрений;
10.​2.​5.​9 подготавливать грядки для посева семян овощей корнеплодов;
10.​2.​5.​10 производить посадку корнеплодов: уточнение сроков и способов посева, подготовка семян, глубина заделки;
10.​2.​5.​11 ухаживать за посевами: шаровка, прополка, прореживание, рыхление междурядий, полив;
10.​2.​5.​12 уметь выращивать овощи рассадным способом (капуста, томаты, огурец – по выбору в соответствии с местными условиями;
10.​2.​5.​13 выполнять поделку лунок для посадки овощей, внесение органоминеральных смесей, посадку рассады в лунки, рыхление, полив;
10.​2.​5.​14 выполнять обработку посадок садовой земляники: рыхление, подкормка, подкладывание соломы;
10.​2.​5.​15 выполнять обрезку старых веток на малине, смородине, крыжовнике, рыхление почвы вокруг ягодных кустарников, подкормку растений;
10.​2.​5.​16 знать вредителей садово-огородных участков;
10.​2.​5.​17 знать способы защиты овощных культур от вредителей: химические, биологические, нетрадиционные методы (народные средства борьбы);
10.​2.​5.​18 знать характеристику препаратов для борьбы с зимующими вредителями;
10.​2.​5.​19 знать роль птиц в уничтожении вредных насекомых, их охрану;
10.​2.​5.​20 знать правила выращивания овощей в теплице.
2.6 Уборка и хранение урожая
7.​2.​6.​1 понимать цель заготовки и значение своевременной уборки;
7.​2.​6.​2 знать правила и способы сбора зеленых овощей (укроп, петрушка, салат, шпинат, лук);
7.​2.​6.​3 знать правила хранения зеленых овощей;
7.​2.​6.​4 знать основные показатели созревания лука;
7.​2.​6.​5 осуществлять сбор лука из рядков вручную, взвешивание урожая:
7.​2.​6.​7 знать правила просушивания урожая: раскладка на солнце днем, уборка в закрытое помещение ночью, определение срока окончания сушки, обрезка сухих листьев, взвешивание просушенного лука, его сортировка;
7.​2.​6.​8 уметь изготавливать холщовые мешочки для хранения лука в зимнее время;
7.​2.​6.​9 уметь оказывать помощь в уборке урожая
8.​2.​6.​1 знать необходимость хранения овощей в зимнее время; уметь
8.​2.​6.​2 требования к качеству уборки овощей (картофель, морковь, свекла), правила уборки;
8.​2.​6.​3 выполнять практические работы: использование лопат и вил для выкапывания картофеля, выкапывание картофеля, уборка клубней картофеля, сбор их в тару, подготовка к закладке на зимнее хранение;
8..2.6.4 выполнять подкапывание клубней моркови и свеклы вручную, сбор клубней моркови и свеклы, укладывание их в бурты ботвой в одну сторону, обрезка ботвы моркови и свеклы.
8.​2.​6.​5 знать правила уборки томатов;
8.​2.​6.​6 знать способы и условия хранения томатов: соление, томатная паста
9.​2.​6.​1 знать правила уборки и закладки на хранение урожая картофеля;
9.​2.​6.​2 знать устройство погреба, подпола, подготовку помещений для зимнего хранения картофеля;
9.​2.​6.​3 уметь просушивать, сортировать картофель, затаривать его в хранилище;
9.​2.​6.​4 выбирать материалы, инструменты и оборудование для уборки и хранения урожая;
9.​2.​6.​5 знать технологии сбора урожая (плодово –ягодных культур);
9.​2.​6.​6 знать правила заморозки ягод на длительное хранение;
9.​2.​6.​7 знать правила сбора урожая яблок и груш;
9.​2.​6.​8 знать требования отбора плодов для зимнего хранения, зимние сорта;
9.​2.​6.​9 знать условия для длительного хранения плодов в помещении;
9.​2.​6.​10 знать рецепты приготовления варений и компотов из ягод и фруктов
10.​2.​6.​1 применять правила безопасности при работе с инструментами и оборудованием;
10.​2.​6.​2 знать и определять сроки уборки урожая овощных и плодово -ягодных культур;
10.​2.​6.​3 знать устройство овощехранилища;
10.​2.​6.​4 подготавливать помещение к хранению урожая;
10.​2.​6.​5 знать признаки созревания урожая;

өнімнің пісу белгілерін білу; 10.2.6.6
өнімді жинау тәсілін таңдау: қолмен жинау, жабдықтың көмегімен; 10.2.6.7.
өнімді жинау;
10.2.6.8.
өнімді кептіру және кесу; 10.2.6.9
стандарттық емес өнімнің белгілерін білу;
10.2.6.10
көкөністерді, жеміс-жидектерді қыста пайдалану үшін өңдеу тәсілдерін білу: қияр мен томатты тұздау, томат пастасы, көкөніс икрасы, жеміс-жидек тосаптары мен компоттары, кептірілген жемістер

10.​2.​6.​6 выбирать способы сбора урожая: ручной способ, с помощью оборудования;
10.​2.​6.​7 выполнять уборку урожая;
10.​2.​6.​8 выполнять просушку и обрезку урожая;
10.​2.​6.​9 знать признаки нестандартной продукции;
10.​2.​6.​10 знать способы переработки овощей, ягод и фруктов для использования в зимнее время: соленья из огурцов и томатов, томатная паста, овощная икра, варенья и компоты из ягод и фруктов, сушенные фрукты

2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
7.2.7.1
көкөністерді өсіруге пайдаланатын ауылшаруашылық қол құрал-саймандарын білу; 7.2.7.2
тұқымдарды отырғызуға арналған қол құрал-саймандарын білу: егіс жәшіктері, маркер және таптағыш құрал, олардың құрылымы, пайдаланылуы, қолдану тәсілдері; 7.2.7.3
өсімдіктердің күтіміне арналған құрал-саймандар: су сепкіш, топырақ елеуіш, олардың құрылымы, қолдану ережелері;
7.2.7.4
бау-бақша телімдерінде жұмыс істеуге арналған құрал-саймандар: күрек, тырмақ, кетпен, қопсытқыш (қолмен істейтін) олардың құрылымы, қолдану ережелері;
7.2.7.5
қол құрал-саймандарының дұрыстығын анықтау;
7.2.7.6
қол құрал-саймандарына ұсақ жөндеу жүргізу
8.2.7.1 топырақты өңдеуге арналған минитракторлар мен мотоблоктар түрлерін білу;
8.2.7.2
минитракторлар және мотоблоктардың құрылымы мен негізгі техникалық сипатамаларын білу;
8.2.7.3
мотоблоктардың қосымша ілгіш құралдарының құрылымын білу : қопсытқыш, шөпшапқыш;
8.2.7.4
мотоблокты жұмысқа дайындау ережелерін білу және жұмыс ережелері; 8.2.7.5
қопсытықышты пайдалана білу;
8.2.7.6
техникалық құралдармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
8.2.7.7 мотоблокпен жұмыс істеу барысында технологиялық және нұсқаулық карталарын пайдалану; 8.2.7.9 қосалқы шаруашылыққа немесе фермерлік шаруашылыққа экскурсия кезінде минитракторлар және мотоблоктардың жұмысын бақылау
9.2.7.1.
бақшада жұмыс атқаратын машиналар түрлерін білу:
1) жеміс-жидек бұталарын отырғызу үшін топырақты дайындау машиналары (плантаж соқасы, шұңқыр қазғыш
2) қатарлар арасын өңдеу машиналары (бақша соқасы үшкорпусты қопсытқыш соқа);
3) қопсытқыштар (қолмен стейтін),
тырмалар
4) тыңайтқыш енгізу машиналары
5) бүркуіштер мен тозаңдатқыштар
6) суару машиналары;
9.2.7.2
түрлі машиналар атауларын, олардың ауылшаруашылық немесе фермерлік шаруашылықта қолдануларын білу;
9.2.7.3
бағбандарға ауылшаруашылық машиналарын бақша жұмыстарына дайындауларына көмек көрсету: үйкелетін бөлшектерін майлау, метал және ағаш детальдарын бояу, негізгі бөлшектерін жуу;
9.2.7.4 машиналарын бақша жұмыстарына қолданып жатқан бағбандар жұмысын бақылау
10.2.7.1
ауылшаруашылықтағы механизация құралдарын білу;
10.2.7.2
көпоперациялы машиналар жабдықтарын білу: шөп жинауға арналған машиналар құрылымын, ферма жайларын жинауға арналған құрылғылар құрылымын;
10.2.7.3
мотоблоктардың қолданылуын, олардың негізгі саптамаларының құрылымын білу;
10.2.7.4
ферма шаруашылығына арналған жабдықтар мен азкөлемді тракторлардың қолданылуын білу;
10.2.7.5
ферма шаруашылығына арналаған техниканың сақталу ережелерін білу;
10.2.7.6

2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
7.​2.​7.​1 знать ручной сельхозинвентарь, используемый для выращивания овощей;
7.​2.​7.​2 знать ручной инвентарь для посева семян: посевные ящики, маркер, трамбовка, их устройство, назначение, способы использования;
7.​2.​7.​3 инвентарь для ухода за растениями: лейка, почвенное сито, их устройство, правила, пользования;
7.​2.​7.​4 знать инвентарь для работы на садово-огородных участках: лопаты, грабли, мотыги, культиваторы (ручные), их устройство и правила пользования;
7.​2.​7.​5 уметь определять исправность ручного сельхозинвентаря
7.​2.​7.​6 уметь осуществлять мелкий ремонт ручного инвентаря.
8.​2.​7.​1 знать виды мини-тракторов и мотоблоков для обработки почвы;
8.​2.​7.​2 знать устройство и основные технические данные мини-трактора и мотоблока;
8.​2.​7.​3 знать устройство дополнительных навесных орудий для мотоблоков: культиватор, сенокосилка;
8.​2.​7.​4 знать правила подготовки мотоблока к работе и правила работы;
8.​2.​7.​5 уметь использовать культиватор;
8.​2.​7.​6 знать правила техники безопасности при работе с техническими средствами;
8.​2.​7.​7 использовать технологические и инструкционные карты при работе с мотоблоком;
8.​2.​7.​9 наблюдать за работой мотоблока и мини-трактора на экскурсии на подсобное или фермерское хозяйство.
9.​2.​7.​1 знать виды машин для работы в садах: 1)машины для подготовки почвы под посадку плодово-ягодных кустарников (плантажный плуг, ямокопатель);
2) машины для обработки междурядий (плуг садовый трехкорпусный, плуг-лущильник);
3) культиваторы (ручные), бороны4) машины для внесения удобрений;
5) опрыскиватели и опылители;
6) машины для орошения;
9.​2.​7.​2 знать название машин различных видов, их использование в сельхозпроизводстве и фермерском хозяйстве;
9.​2.​7.​3 оказывать помощь садоводам в подготовке сельхозмашин для работы на садовых участках: смазка трущихся частей, окраска металлических и деревянных деталей масляными красками, мытье основных частей
9.​2.​7.​4 наблюдать за работой садоводов, использующих машины на садовых участках.
10.​2.​7.​1 знать средства механизации в сельском хозяйстве;
10.​2.​7.​2 знать оборудование многооперационных машин: устройство машин для уборки трав, устройство приспособлений для уборки фермерских помещений;
10.​2.​7.​3 знать использование мотоблоков, устройство основных насадок к ним;
10.​2.​7.​4 знать оборудование и назначение малогабаритных тракторов для фермерских хозяйств;
10.​2.​7.​5 знать правила хранения техники для работы на фермерских производствах;
10.​2.​7.​6 уметь готовить средства механизации к работе;

механизация құралдарын жұмысқа дайындау; 10.2.7.7
мотоблокпен жұмыс істеу нұсқауларын зерделеу;
10.2.7.8
мотоблокпен топырақты егіске дайындау жұмыстарын жүргізе білу;
10.2.7.9 ауылшаруашылық өндірісінде еңбекті көп қажет ететін кейбір үдерістерді механизациялауға арналған саптамаларды қолдану
3) 3-бөлім "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1.
Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
7.3.1.1
өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2
жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3
үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4
алған білімдерін практикада қолдану
8.3.1.1
ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2
жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3
сөздерінде арнайы терминологияны қолдану;
8.3.1.4
атқарған жұмыс жөнінде мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше ауызша есеп беру;
8.3.1.5
атқарған жұмысты жете саралауға тырысу;
8.3.1.6
алдағы жұмыс көлемін белгілеу
9.3.1.1
алдағы жұмысты арнайы терминологияны қолдана отырып, суреттеу;

10.​2.​7.​7 уметь изучать инструкции по работе с мотоблоком;
10.​2.​7.​8 уметь работать с мотоблоком по подготовке почвы к посадке;
10.​2.​7.​9 использовать насадки для механизации некоторых трудоемких процессов в сельскохозяйственном производстве.
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль;
8.3.1.2 проверять качество работы; 8.3.1.3 употреблять в речи специальную терминологию; 8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно; 8.3.1.5 стремиться подробно анализировать проделанную работу;
8.3.1.6 определять предстоящий объем работы
9.3.1.1 описывать предстоящую работу, используя специальную терминологию;

9.3.1.2 коструктивті түсініктемелерді қабылдау және өз жұмысы мен басқалардың жұмысын жетілдіру, бейімдеу бойынша ұсыныстар жасау;
9.3.1.3
орындалған жұмысты бүкіл сыныпқа таныстыру
10.3.1.1
қолданған әдістер мен тәсілдерді және арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысын және өзгелер жұмысын талқылау және бағалау;
10.3.1.2
алдыңғы жұмыстарға негізделе отырып, өз жұмысын және өзгелер жұмысын жетілдіру бойынша сын ұсыныстар жасау

9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать выполненную работу всему классу
10.3.1.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для выполнения собственной работы и работы других, используя специальную терминологию;
10.3.1.2 делать критические предложения по усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях предыдущих работ

Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 ауылшаруашылық еңбегі мағынасын түсіну;
7.1.1.2 ауылшаруашылық еңбегінің негізгі салаларын білу: көкөніс өсірушілік, бақша өсірушілік, мал шаруашылығы
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
7.1.2.1 ауылшаруашылық еңбегі жөнінде сабақтар өткізу тәртібін білу;
7.1.2.2 ауылшаруашылық еңбегі сабақтарында білім алушының міндеттерін білу, бригадаларға бөлу, бригадирлерді тағайындау
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 тұрмыста, оқуда қолданатын кейбір материалдардың, құрал-саймандардың атауларын білу;
7.1.2.2 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.2.3 жұмыс орнын дайындау
1.4 Арнайы киім күтімі
7.1.4.1 ауылшаруашылық жұмысшысының
арнайы киім күтімінің тәсілдері жөнінде түсінік
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 көкөністердің негізгі топтарын білу: тамыр жемістер, қырыққабаттық көкөністер дақылдары, жасыл дақылдар;
7.2.1.2 түрлі көкөністер топтарының қысқа сипаттамасын білу;
7.2.1.3 түрлі көкөністер топтарын сырт бейнесі бойынша тану;
7.2.1.4 мектептің қосалқы шаруашылығы жөнінде түсінік
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
7.2.2.1 тұқым шаруашылығы жөнінде жалпы түсінік
7.2.2.2 егістік материалын алу жөнінде жалпы мәліметтерді білу
2.3 Топырақ және оның өңделуі
7.2.3.1 топырақ және егістік қабаты жөнінде жалпы мәліметтерді білу;
7.2.3.2 өсімдіктерді өсіру үшін топырақтың мағынасын білу
2.4 Егістік материалын өсіру
7.2.4.1 егістік материалының қолданылуы мен міндеттемесін білу;
7.2.4.2 өсімдіктерді отырғызу мерзімі жөнінде ұғымның болуы
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
7.2.5.1 "үй бақшасының" құрылысын білу: егу жәшіктері, шкафтар, сөрелер, олардың жабдықтары және үй жағдайында орналасуы;
7.2.5.2 "үй бақшасында" өсімдіктерді өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, жылытқыш қондырғылардың құрылымын;
7.2.5.3 жасыл көкөністерді білу: аскөк, ақжелкен, салат жапырағы, шпинат;
7.2.5.4 жасыл көкөністерді өсіру ережелері мен жағдайларын білу: аскөк, ақжелкенді "үй бақшасында" ;
7.2.5.5 жасыл көкөністерді жәшіктерге отырғызу үшін топырағын дайындау: елеу, жылыту, шірінді қосу;

Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Овощеводство и плодоводство" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 понимать значение сельскохозяйственного труда;
7.1.1.2 знать основные отрасли сельскохозяйственного труда: овощеводство, садоводство, животноводство;
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 знать порядок проведения занятий по сельхозтруду;
7.1.2.2 знать обязанности ученика на уроках сельхозтруда, распределение на бригады, назначение бригадиров;
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 знать названия некоторых материалов и инструментов, применяемых в быту, учебе;
7.1.2.2 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.3 организовывать рабочее место;
1.4 Уход за спец одеждой
7.1.4.1 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды сельхоз работника;
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
7.2.1.1 знать основные группы овощей: корнеплоды, капустные овощные культуры, зеленые культуры;
7.2.1.2 знать краткую характеристику овощей различных групп;
7.2.1.3 распознавать овощи различных групп по внешнему виду;
7.2.1.4 иметь сведения о подсобном хозяйстве школы.
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
7.2.2.1 иметь общее представление о семеноводстве;
7.2.2.2 иметь общие сведения о получении посевочного материала;
2.3 Почва и ее обработка.
7.2.3.1 знать общие сведения о почве и пахотном слое;
7.2.3.2 знать значение почвы для выращивания растений;
2.4 Выращивание посевочного материала.
7.2.4.1 знать применение и назначение посевочного материала;
7.2.4.2 иметь представление о сроках посадки растений;
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
7.2.5.1 знать устройство "домашнего огорода": посевные ящики, стеллажи и полки, их оборудование и размещение в домашних условиях;
7.2.5.2 знать условия выращивания растений на "домашнем огороде": соблюдение температурного и светового режимов, устройство обогревательных установок;
7.2.5.3 знать зеленые овощи: укроп, петрушка, салат, шпинат;
7.2.5.4 знать правила и условия выращивания зеленых овощей: петрушки и укропа на "домашнем огороде";
7.2.5.5 уметь готовить почву для посадки зеленых овощей в ящики: просеивать, прогревать, вносить перегной;

7.2.5.6 тұқымды егуге дайындау, қоқыстан тазалау;
7.2.5.7 тұқымның дамуына ең қолайлы жағдайларды таңдай білу
2.6 Өнімді жинау және сақтау
7.2.6.1 дайындау мен уақытылы жинаудың мағынасын түсіну;
7.2.6.2 жасыл көкөністерді жинаудың ережелері мен тәсілдерін білу (аскөк, ақелкен, салат жапырағы, шпинат, пияз);
7.2.6.3 жасыл көкөністерді сақтау ережелерін білу;
7.2.6.4 пияз пісуінің негізігі көрсеткіштерін білу;
7.2.6.5. пиязды қолмен жинау, өнімді өлшеу;
7.2.6.6 өнімді кептіру ережелерін білу: күндіз күннің астына қою, түнде жабық жерге қою, кептірудің аяқталу мерзімін белгілеу, кебу жапырақтарын кесу, кепкен пиязды өлшеу, сұрыптау
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
7.2.7.1 көкөністерді өсіруге пайдаланатын ауылшаруашылық қол құрал-саймандарын білу;
7.2.7.2 тұқымдарды отырғызуға арналған қол құрал-саймандарын білу: егіс жәшіктері, маркер және таптағыш құрал, олардың құрылымы, пайдаланылуы, қолдану тәсілдері;
7.2.7.3 өсімдіктердің күтіміне арналған құрал-саймандар: су сепкіш, топырақ елеуіш, олардың құрылымы, қолдану;
7.2.7.4 бау-бақша телімдерінде жұмыс істеуге арналған құрал-саймандар: күрек, тырмақ, кетпен, қопсытқыш (қолмен істейтін) олардың құрылымы, қолдану ережелері
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу
2-тоқсан
1.Материалтану
Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 ауылшаруашылық еңбегі мағынасын түсіну;
7.1.1.2 ауылшаруашылық еңбегінің негізгі салаларын білу: көкөніс өсірушілік, бақша өсірушілік, мал шаруашылығы;
7.1.1.3 ауылшаруашылығындағы адамдардың негізгі кәсіптерін білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
7.1.2.1 ауылшаруашылық еңбегі жөнінде сабақтар өткізу тәртібін білу;
7.1.2.2 ауылшаруашылық еңбегі сабақтарында білім алушының міндеттерін білу, бригадаларға бөлу, бригадирлерді тағайындау;
7.1.2.3 ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасы, арнайы киімнің гигиеналық мағынасы және оған қойылатын талаптар жөнініде түсінігінің болуы;
7.1.2.4 ауылшаруашылық жұмыстарында қолғап пен арнайы киімді қолдану
1. 3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 тұрмыста, оқуда қолданатын кейбір материалдардың, құрал-саймандардың атауларын білу;
7.1.2.2 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құрал-саймандарды іріктеп алу;
7.1.2.3 санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.2.4 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.2.5 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау

7.2.5.6 уметь готовить семена к посеву, очищать от мусора;
7.2.5.7 уметь выбирать наиболее оптимальные условия для развития семян;
2.6 Уборка и хранение урожая
7.2.6.1 понимать цель заготовки и значение своевременной уборки;
7.2.6.2. знать правила и способы сбора зеленых овощей (укроп, петрушка, салат, шпинат, лук);
7.2.6.3 знать правила хранения зеленых овощей;
7.2.6.4 знать основные показатели созревания лука;
7.2.6.5 осуществлять сбор лука из рядков вручную, взвешивание урожая:
7.2.6.6 знать правила просушивания урожая: раскладка на солнце днем, уборка в закрытое помещение ночью, определение срока окончания сушки, обрезка сухих листьев, взвешивание просушенного лука, его сортировка
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
7.2.7.1 знать ручной сельхозинвентарь, используемый для выращивания овощей;
7.2.7.2 знать ручной инвентарь для посева семян: посевные ящики, маркер, трамбовка, их устройство, назначение, способы использования;
7.2.7.3 инвентарь для ухода за растениями: лейка, почвенное сито, их устройство, правила, пользования;
7.2.7.4 знать инвентарь для работы на садово-огородных участках: лопаты, грабли, мотыги, культиваторы (ручные), их устройство и правила пользования;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 понимать значение селькохозяйтвенного труда;
7.1.1.2 знать основные отрасли сельскохозяйственного труда: овощеводство, садоводство, животноводство;
7.1.1.3 знать основные профессии людей в сельском хозяйстве;
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 знать порядок проведения занятий по сельхозтруду;
7.1.2.2 знать обязанности ученика на уроках сельхозтруда, распределение на бригады, назначение бригадиров;
7.1.2.3 иметь представление о личной гигиене сельхоз работника, гигиеническом значении спецодежды и требованиям к ней;
7.1.2.4 использовать перчатки и спецодежду в сельхоз работах
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 знать названия некоторых материалов и инструментов, применяемых в быту, учебе;
7.1.2.2 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
7.1.2.3 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.4 организовывать рабочее место;
7.1.2.5 выполнять правила безопасной работы;

1.4 Арнайы киім күтімі
7.1.4.1 ауылшаруашылық жұмысшысының
арнайы киім күтімі тәсілдері жөнінде түсініктің болуы
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 көкөністердің негізгі топтарын білу: тамыр жемістер, қырыққабаттық көкөніс дақылдары, жасыл дақылдар;
7.2.1.2 түрлі көкөністер топтарының қысқа сипаттамасын білу;
7.2.1.3 түрлі көкөністер топтарын сырт бейнесі бойынша тану;
7.2.1.4 көкөніс дақылдарының құрылымын білу (картоп, пияз, сарымсақ)
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
7.2.2.1 тұқым шаруашылығы жөнінде жалпы түсінік;
7.2.2.2 егістік материалын алу жөнінде жалпы мәліметтердің болуы;
7.2.2.3 егістік материалын дайындау және сақтау жағдайлары ережелерін білу
(түйнекті көкөніс дақылдары)
2.3 Топырақ және оның өңделуі
7.2.3.1 топырақ және егістік қабаты жөнінде жалпы мәліметтерді білу;
7.2.3.2 өсімдіктерді өсіру үшін топырақтың мағынасын білу;
7.2.3.3 құрал-саймандармен жұмыс жасау ережелерін білу;
7.2.3.4 топырақты күрекпен қазу ережелерін білу, қазу талаптары
2.4 Егістік материалды өсіру
7.2.4.1 егістік материалының қолданылуы мен міндеттемесін білу;
7.2.4.2 өсімдіктерді отырғызу мерзімі жөнінде ұғымның болуы
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
7.2.5.1 "үй бақшасының" құрылысын білу: егу жәшіктері, шкафтар, сөрелер, олардың жабдықтары және үй жағдайында орналасуы;
7.2.5.2 "үй бақшасында" өсімдіктерді өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, жылытқыш қондырғылардың құрылымын;
7.2.5.3 жасыл көкөністерді білу: аскөк, ақжелкен, салат жапырағы, шпинат;
7.2.5.4 жасыл көкөністерді өсіру ережелері мен жағдайларын білу: аскөк, ақжелкенді "үй бақшасында";
7.2.5.5 жасыл көкөністерді жәшіктерге отырғызу үшін топырағын дайындау: елеу, жылыту, шірінді қосу;
7.2.5.6 тұқымды егуге дайындау, қоқыстан тазалау;
7.2.5.7 тұқымның дамуына ең қолайлы жағдайларды таңдай білу
2.6 Өнімді жинау және сақтау
7.2.6.1 дайындау мен уақытылы жинау мағынасының мақсатын білу;
7.2.6.2 жасыл көкөністерді жинау ережелері мен тәсілдерін білу (аскөк, ақжелен, салат жапырағы, шпинат, пияз) ;
7.2.6.3 жасыл көкөністерді сақтау ерержелерін білу;
7.2.6.4 пиязды қыста сақтау үшін кенеп қаптарын дайындау
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
7.2.7.1 көкөністерді өсіруге пайдаланатын ауылшаруашылық қол құрал-саймандарын білу;
7.2.7.2 тұқыммдарды отырғызуға арналған қол құрал-саймандарын білу: егіс жәшіктері, маркер және таптағыш құрал, олардың құрылымы, пайдаланылуы, қолдану тәсілдері;
7.2.7.3 өсімдіктердің күтіміне арналған құрал-саймандар: су сепкіш, топырақ елеуіш, олардың құрылымы, қолдану ережелері;

1.4 Уход за спец одеждой
7.1.4.1 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды сельхоз работника
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
7.2.1.1 знать основные группы овощей: корнеплоды, капустные овощные культуры, зеленые культуры;
7.2.1.2 знать краткую характеристику овощей различных групп;
7.2.1.3 распознавать овощи различных групп по внешнему виду;
7.2.1.4 знать строение овощных культур (картофель, лук, чеснок);
2.2. Заготовка и хранение посевочного материала
7.2.2.1 иметь общее представление о семеноводстве;
7.2.2.2 иметь общие сведения о получении посевочного материала;
7.2.2.3 знать правила заготовки и условия хранения посевочного материала (клубневые овощные культуры);
2.3 Почва и ее обработка.
7.2.3.1 знать общие сведения о почве и пахотном слое;
7.2.3.2 знать значение почвы для выращивания растений;
7.2.3.3 знать правила работы с инвентарем;
7.2.3.4 знать правила перекапывания почвы лопатой, требования к перекапыванию.
2.4 Выращивание посевочного материала.
7.2.4.1 знать применение и назначение посевочного материала;
7.2.4.2 иметь представление о сроках посадки растений;
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
7.2.5.1 знать устройство "домашнего огорода": посевные ящики, стеллажи и полки, их оборудование и размещение в домашних условиях;
7.2.5.2 знать условия выращивания растений на "домашнем огороде": соблюдение температурного и светового режимов, устройство обогревательных установок;
7.2.5.3 знать зеленые овощи: укроп, петрушка, салат, шпинат;
7.2.5.4 знать правила и условия выращивания зеленых овощей: петрушки и укропа на "домашнем огороде";
7.2.5.5 уметь готовить почву для посадки зеленых овощей в ящики: просеивать, прогревать, вносить перегной;
7.2.5.6 уметь готовить семена к посеву, очищать от мусора;
7.2.5.7 уметь выбирать наиболее оптимальные условия для развития семян;
2.6 Уборка и хранение урожая
7.2.6.1 понимать цель заготовки и значение своевременной уборки;
7.2.6.2 знать правила и способы сбора зеленых овощей (укроп, петрушка, салат, шпинат, лук);
7.2.6.3 знать правила хранения зеленых овощей;
7.2.6.4 уметь изготавливать холщовые мешочки для хранения лука в зимнее время;
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
7.2.7.1 знать ручной сельхозинвентарь, используемый для выращивания овощей;
7.2.7.2 знать ручной инвентарь для посева семян: посевные ящики, маркер, трамбовка, их устройство, назначение, способы использования;
7.2.7.3 инвентарь для ухода за растениями: лейка, почвенное сито, их устройство, правила, пользования;

7.2.7.4 бау-бақша телімдерінде жұмыс істеуге арналған құрал-саймандар: күрек, тырмақ, кетпен, қопсытқыш (қолмен істейтін) олардың құрылымы, қолдану ережелері;
7.2.7.5 қол құрал-саймандарының дұрыстығын анықтау;
7.2.7.6 қол құрал-саймандарына ұсақ жөндеу жүргізу
3.1.
Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1
Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру
3-тоқсан
1.Материалану Құрал-саймандар және жабдықт ар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 ауылшаруашылық еңбегі мағынасын түсіну;
7.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің негізгі салаларын білу: көкөніс өсірушілік, бақша өсірушілік, мал шаруашылығы;
7.1.1.4 ауылшаруашылығындағы адамдардың негізгі кәсіптерін білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
7.1.2.1 ауылшаруашылық еңбегі жөнінде сабақтар өткізу тәртібін білу;
7.1.2.2 ауылшаруашылық еңбегі сабақтарында білім алушының міндеттерін білу, бригадаларға бөлу, бригадирлерді тағайындау;
7.1.2.3 ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасы, арнайы киімнің гигиеналық мағынасы және оған қойылатын талаптар жөнініде түсінігінің болуы;
7.1.2.4 ауылшаруашылық жұмыстарында қолғап пен арнайы киімді қолдану
1. Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 тұрмыста, оқуда қолданатын кейбір материалдардың, құрал-саймандардың атауларын білу;
7.1.2.2 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құрал-саймандарды іріктеп алу;
7.1.2.3 санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.2.4 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.2.5 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау;
7.1.2.6 жазбаша және ауызша нұсқауларды түсіну және оқу, жұмыс барысында сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдай білу
1.4 Арнайы киім күтімі
7.1.4.1 ауылшаруашылық жұмысшысының
арнайы киім күтімі тәсілдері жөнінде түсініктің болуы;
7.1.4.2 мұғалімнің көмегімен қолмен жамау салу арқылы арнайы киімге жөндеу жұыстарын жүргізу
7.1.4.3 арнайы киімді үтіктеу
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 көкөніс дақылдарының құрылымын білу (картоп, пияз, сарымсақ)
7.2.1.2 көкөніс дақылдарының сұрыптарын білу (картоп, пияз, сарымсақ);
7.2.1.3 көкөістердің адам өміріндегі мағынасын білу;
7.2.1.4 көкөістердің тағамдық және жемшөптік дақыл ретінде мағынасын білу
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
7.2.2.1 егістік материалын дайындау және сақтау жағдайлары ережелерін білу
(түйнекті көкөніс дақылдары) ;
7.2.2.2. отырғызуға арналған түйнектерге қойылатын талаптарды білу;

7.2.7.4 знать инвентарь для работы на садово-огородных участках: лопаты, грабли, мотыги, культиваторы (ручные), их устройство и правила пользования;
7.2.7.5 уметь определять исправность ручного сельхозинвентаря
7.2.7.6 уметь осуществлять мелкий ремонт ручного инвентаря
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 понимать значение сельскохозяйственного труда;
7.1.1.3 знать основные отрасли сельскохозяйственного труда: овощеводство, садоводство, животноводство;
7.1.1.4 знать основные профессии людей в сельском хозяйстве
1.2 Трудовое законодательство Рсепублики Казахстан и этика
7.1.2.1 знать порядок проведения занятий по сельхозтруду;
7.1.2.2 знать обязанности ученика на уроках сельхозтруда, распределение на бригады, назначение бригадиров;
7.1.2.3 иметь представление о личной гигиене сельхоз работника, гигиеническом значении спецодежды и требованиям к ней;
7.1.2.4 использовать перчатки и спецодежду в сельхоз работах
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 знать названия некоторых материалов и инструментов, применяемых в быту, учебе;
7.1.2.2 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
7.1.2.3 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.2.4 организовывать рабочее место;
7.1.2.5 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.6 читать и понимать письменные и устные инструкции, по ходу работы уметь формулировать вопросы и ответы
1.4 Уход за спец одеждой
7.1.4.1 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды сельхоз работника;
7.1.4.2 осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом с помощью учителя;
7.1.4.3 выполнять утюжку спецодежды.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
7.2.1.1 знать строение овощных культур (картофель, лук, чеснок);
7.2.1.2 знать сорта овощных культур (картофель, лук, чеснок);
7.2.1.3 знать о значении овощей в жизни человека;
7.2.1.4 знать значение овощей как продовольственной и кормовой культуры;
2.2. Заготовка и хранение посевочного материала
7.2.2.1 знать правила заготовки и условия хранения посевочного материала (клубневые овощные культуры);
7.2.2.2 знать требования к клубням, предназначенным для посадки;

7.2.2.3 дән түйнектерінің белгілері мен өлшемдерін білу;
7.2.2.4 егіс материалын сұрыптау
2.3. Топырақ және оның өңделуі
7.2.3.1 топырақ және егістік қабаты жөнінде жалпы мәліметтерді білу;
7.2.3.2 өсімдіктерді өсіру үшін топырақтың мағынасын білу;
7.2.3.3 құрал-саймандармен жұмыс жасау ережелерін білу;
7.2.3.4 мұғалімнің көмегімен топырақты егіс егуге дайындау;
7.2.3.5 топырақты күрекпен қазу ережелерін білу, қазу талаптары
2.4 Егістік материалды өсіру
7.2.4.1 егістік материалының қолданылуы мен міндеттемесін білу;
7.2.4.2 өсімдіктерді отырғызу мерзімі жөнінде ұғымның болуы;
7.2.4.3 егістік материалын көктету тәсілдерін меңгеру;
7.2.4.4 мұғалімнің көмегімен егістің орнын таңдау және қатарларын белгілеу;
7.2.4.5 егістік материалын отырғызу және күту тәсілдерін білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
7.2.5.1 "үй бақшасының" құрылысын білу: егу жәшіктері, шкафтар, сөрелер, олардың жабдықтары және үй жағдайында орналасуы;
7.2.5.2 "үй бақшасында" өсімдіктерді өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, жылытқыш қондырғылардың құрылымын;
7.2.5.3 жасыл көкөністерді білу: аскөк, ақжелкен, салат жапырағы, шпинат;
7.2.5.4 жасыл көкөністерді өсіру ережелері мен жағдайларын білу: аскөк, ақжелкенді "үй бақшасында";
7.2.5. жасыл көкөністерді жәшіктерге отырғызу үшін топырағын дайындау: елеу, жылыту, шірінді қосу;
7.2.5.6 тұқымды егуге дайындау, қоқыстан тазалау;
7.2.5.7 тұқымның дамуына ең қолайлы жағдайларды таңдай білу;
7.2.5.8 отырғызылған көкөністерді жүйелі түрде бақылау: суғару, қопсыту, күту, температуралық режімін сақтау;
7.2.5.9 жасыл көкөністерді (аскөк, ақжелкен) ашық жерде өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
7.2.5.10 жасыл көкөністерді (аскөк, ақжелкен) ашық жерде өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
7.2.5.11 тұқым себу тәсілдерін білу: шашып немесе қатарлармен, дұрыс таңдау жасай білу;
7.2.5.12 егіс тәсілдері мен мерзімдерін, тұқымдарды енгізу тереңдігін білу;
7.2.5.13 отырғызылған көкөністерге күтім жасау: суару, отау;
7.2.5.14 пияз өсіру жағдайлары мен тәсілдерін білу;
7.2.5.15 пияз түрлері мен оларды өсіру тәсілдерін білу
2.6 Өнімді жинау және сақтау
7.2.6.1 дайындау мен уақытылы жинау мағынасының мақсатын білу;
7.2.6.2 жасыл көкөністерді жинау ережелері мен тәсілдерін білу (аскөк, ақжелен, салат жапырағы, шпинат, пияз) ;
7.2.6.3 жасыл көкөністерді сақтау ерержелерін білу
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
7.2.7.1 көкөністерді өсіруге пайдаланатын ауылшаруашылық қол құрал-саймандарын білу; 7.2.7.2 тұқымдарды отырғызуға арналған қол құрал-саймандарын білу: егіс жәшіктері, маркер және таптағыш құрал, олардың құрылымы, пайдаланылуы, қолдану тәсілдері;

7.2.2.3 знать признаки и размеры семенных клубней;
7.2.2.4 уметь сортировать посевочный материал
2.3 Почва и ее обработка.
7.2.3.1 знать общие сведения о почве и пахотном слое;
7.2.3.2 знать значение почвы для выращивания растений;
7.2.3.3 знать правила работы с инвентарем;
7.2.3.4 подготавливать почву под посев с помощью учителя;
7.2.3.5 знать правила перекапывания почвы лопатой, требования к перекапыванию
2.4 Выращивание посевочного материала.
7.2.4.1 знать применение и назначение посевочного материала;
7.2.4.2 иметь представление о сроках посадки растений;
7.2.4.3 владеть приемами проращивания посевочного материала;
7.2.4.4 выполнять с помощью учителя выбор места и разметку рядов для посева;
7.2.4.5 знать способы посадки и ухода за посевочным материалом
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
7.2.5.1 знать устройство "домашнего огорода": посевные ящики, стеллажи и полки, их оборудование и размещение в домашних условиях;
7.2.5.2 знать условия выращивания растений на "домашнем огороде": соблюдение температурного и светового режимов, устройство обогревательных установок;
7.2.5.3 знать зеленые овощи: укроп, петрушка, салат, шпинат;
7.2.5.4 знать правила и условия выращивания зеленых овощей: петрушки и укропа на "домашнем огороде";
7.2.5.5 уметь готовить почву для посадки зеленых овощей в ящики: просеивать, прогревать, вносить перегной;
7.2.5.6 уметь готовить семена к посеву, очищать от мусора;
7.2.5.7 уметь выбирать наиболее оптимальные условия для развития семян;
7.2.5.8 систематически наблюдать за посадками: полив, рыхление, уход, соблюдение температурного режима;
7.2.5.9 знать условия и правила выращивания зеленых овощей (петрушка, укроп) в открытом грунте;
7.2.5.10 уметь выбирать наиболее эффективный участок для выращивания зеленых овощей;
7.2.5.11 знать способы посева семян: вразброс или рядками, уметь делать правильный выбор;
7.2.5.12 знать способы и сроки посева, глубину заделки семян;
7.2.5.13 осуществлять уход посадками: полив, прополка;
7.2.5.14 знать условия и способы выращивания лука
7.2.5.15 знать разновидности лука и способы их выращивания
2.6 Уборка и хранение урожая
7.2.6.1 понимать цель заготовки и значение своевременной уборки;
7.2.6.2 знать правила и способы сбора зеленых овощей (укроп, петрушка, салат, шпинат, лук);
7.2.6.3 знать правила хранения зеленых овощей
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
7.2.7.1 знать ручной сельхозинвентарь, используемый для выращивания овощей;
7.2.7.2 знать ручной инвентарь для посева семян: посевные ящики, маркер, трамбовка, их устройство, назначение, способы использования;

7.2.5.15 пияз түрлері мен оларды өсіру тәсілдерін білу;
7.2.5.16 бас пиязды өсірудің жағдайлары мен ережелерін білу: жерді қазу, тыңайтқыштар қосу, егу мерзімдері мен тәсілдері, тұқымдарын дайындау;
7.2.5.17 отырғызылған көкөністерге күтім жасау: суару, отау, қатар араларын қопсыту
2.6 Өнімді жинау және сақтау
7.2.6.1 дайындау мен уақытылы жинау мағынасының мақсатын білу;
7.2.6.2 пиязды қыста сақтау үшін кенеп қаптарын дайындау;
7.2.6.3 өнім жинауға көмек көрсету
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
7.2.7.1 көкөністерді өсіруге пайдаланатын ауылшаруашылық қол құрал-саймандарын білу; 7.2.7.2 тұқыммдарды отырғызуға арналған қол құрал-саймандарын білу: егіс жәшіктері, маркер және таптағыш құрал, олардың құрылымы, пайдаланылуы, қолдану тәсілдері;
7.2.7.3 өсімдіктердің күтіміне арналған құрал-саймандар: су сепкіш, топырақ елеуіш, олардың құрылымы, қолдану ережелері;
7.2.7.4 бау-бақша телімдерінде жұмыс істеуге арналған құрал-саймандар: күрек, тырмақ, кетпен, қопсытқыш (қолмен істейтін) олардың құрылымы, қолдану ережелері;
7.2.7.5 қол құрал-саймандарының дұрыстығын анықтау;
7.2.7.6 қол құрал-саймандарына ұсақ жөндеу жүргізу
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау ;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4 алған білімдерін практикада қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 четверть
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 "Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің маусымдылы
ғын, жұмыс жағдайларын білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас ережелерін білу;
8.1.2.2 еңбек тәртібі талаптарын, ауылшаруашылық жұмысшысы;
еңбекақысын төлеу ережелерін білу
8.1.2.3 еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 ауылшаруашылық еңбегінде қолданылатын материалдар мен құрал-саймандарды, аспаптарды білу;
8.1.3.2 кейбір өлшеу және жұмыс құралдарының, аспаптар мен жабдықтардың құрылымын білу;
8.1.3.3 қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері жөнінде түсінік;
8.1.3.4 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
1.4 Арнайы киім күтімі

7.2.5.15 знать разновидности лука и способы их выращивания;
7.2.5.16 знать условия и правила выращивания репчатого лука: перекапывание почвы, внесение удобрений, способы и сроки посева, заделка семян;
7.2.5.17 осуществлять уход за посадками: полив, прополка, рыхление междурядий
2.6 Уборка и хранение урожая
7.2.6.1 понимать цель заготовки и значение своевременной уборки;
7.2.6.2 уметь изготавливать холщовые мешочки для хранения лука в зимнее время;
7.2.6.3 уметь оказывать помощь в уборке урожая
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
7.2.7.1 знать ручной сельхозинвентарь, используемый для выращивания овощей;
7.2.7.2 знать ручной инвентарь для посева семян: посевные ящики, маркер, трамбовка, их устройство, назначение, способы использования;
7.2.7.3 инвентарь для ухода за растениями: лейка, почвенное сито, их устройство, правила, пользования;
7.2.7.4 знать инвентарь для работы на садово-огородных участках: лопаты, грабли, мотыги, культиваторы (ручные), их устройство и правила пользования;
7.2.7.5 уметь определять исправность ручного сельхозинвентаря
7.2.7.6 уметь осуществлять мелкий ремонт ручного инвентаря.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности.
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Овощеводство и плодоводство";
8.1.1.3 знать сезонность сельскохозяйственного труда, условия работы
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 знать правила культуры труда и взаимоотно-шений в коллективе;
8.1.2.2 знать требования трудовой дисциплины, правила оплаты труда работника сельскохозяйственного труда;
8.1.2.3 нести ответственность за выполнение трудового задания;
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать инструменты и приспособления, материалы используемые в сельскохозяйственном труде;
8.1.3.2 знать устройство некоторых измерительных и рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.3.3 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.1.3.4 соблюдать правила безопасной работы
1.4 Уход за спец одеждой

8.1.4.1 үтіктеу, түрлі маталар үшін үтік температурасын реттеу тәсілдерін игеру
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.1 жеміс өсірушіліктің өсімдік шаруашылығы саласы ретінде түсінігі мен бағытын білу;
8.2.1.2 бағбанның еңбегі мен ерекшелігін білу;
8.2.1.3 көкөнісөсіруші мен бағбан еңбегінің ұқсастықтары мен айырмашылығын білу;
8.2.1.4 бақша өсімдіктерінің негізгі топтарын білу: жеміс дақылдары, жидек дақылдары
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
8.2.2.1 көкөніс және егін дақылдары тұқымдарын алу ерекшеліктерін білу;
8.2.2.2 томат, қияр және бұрыш тұқымдарын жинауды жүзеге асыру;
8.2.2.3 тұқымның пісіп жетілуіне жағдайлар жасау ережелерін білу
2.3 Топырақ және оның өңделуі
8.2.3.1 жеміс-жидек дақылдарын егу үшін топырақты дайындау;
8.2.3.2 дің шеңберін қазу
2.4 Егістік материалды өсіру
8.2.4.1 егістік материалының қасиеттері мен ерекшеліктерін білу;
8.2.4.2 егістік материалын отырғызуға қойылатын талаптарды білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
8.2.5.1 үй жағдайында өсірілетін томаттар ерекшеліктері мен түрлерінің сипаттамасын білу;
8.2.5.2 "үй бақшасында" томаттарды өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, топырақ ылғалдығын; 8.2.5.3 қызанақтар тұқымын себу мерзімдерін білу, топырағын дайындау, тыңайтқыштар қосу, күтім жасау, суару, азықтандыру, топырағын қопсыту;
8.2.5.12 картопты күту ережелерін білу: қатар араларын қопсыту, арам шөптерін отау, түптеу;
8.2.5.13 картоп зиянкесі колорад қоңызымен күресу тәсілдерін білу
2.6. Өнімді жинау және сақтау
8.2.6.1 көкөністерді қысқы уақытта сақтау қажеттілігін білу;
8.2.6.2 көкөністерді жинау сапасына қойылатын талаптар (картоп, сәбіз, қызылша), жинау ережелері;
8.2.6.3 практикалық жұмыстар атқару: картопты қазуға күрек және ашаны қолдану, картопты қазып алу, картоп түйнектерін жинау, оларды қапқа жинау, қысқы сақтауға дайындау;
8..2.6.4 сәбіз және қызылша түйнектерін қолмен қазып жинау, оларды арнайы ыдысқа сабағын бір жаққа қаратып салу, сабақтарын кесу;
8.2.6.5 томаттарды жинау ережелерін білу;
8.2.6.6 томаттарды сақтау тәсілдері мен жағдайларын білу: тұздау, томат пастасы.
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
8.2.7.1 топырақты өңдеуге арналған минитракторлар мен мотоблоктар түрлерін білу;
8.2.7.2 қосалқы шаруашылыққа немесе фермерлік шаруашылыққа экскурсия кезінде минитракторлар және мотоблоктардың жұмысын бақылау
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау

8.1.4.1 владеть приемами утюжки, регулировки температуры утюга для различных тканей
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
8.2.1.1 знать понятие и направления плодоводства как отрасли растениеводства;
8.2.1.2 знать труд садовода и его специфику;
8.2.1.3 знать сходства и различия труда овощевода и садовода;
8.2.1.4 знать основные группы садовых растений: плодовые культуры, ягодные культуры
2.2. Заготовка и хранение посевочного материала
8.2.2.1 знать особенности получения семян овощных и полевых культур;
8.2.2.2 осуществлять сбор семенных плодов томатов огурцов и перца;
8.2.2.3 знать правила создания условий для дозревания семян;
2.3. Почва и ее обработка.
8.2.3.1 уметь подготавливать почву под плодово-ягодные культуры;
8.2.3.2 уметь осуществлять вскапывание приствольных кругов.
2.4 Выращивание посевочного материала.
8.2.4.1 знать свойства и особенности посевочного материала;
8.2.4.2 знать требования, предъявляемые для посадки посевочного материала
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
8.2.5.1 знать особенности томатов и характеристику сортов, выращиваемых в домашних условиях;
8.2.5.2 знать условия и способы выращивания томатов в "домашнем огороде": температурный и световой режим, влажность почвы;
8.2.5.3 знать сроки посева семян помидоров, подготовку почвы, внесение удобрений; уход за растениями, полив, подкормка, рыхление почвы;
8.2.5.12 знать правила ухода за картофелем: рыхление междурядий, уборка сорняков, окучивание;
8.2.5.13 знать способы борьбы с вредителями картофеля колорадским жуком;
2.6 Уборка и хранение урожая
8.2.6.1 знать необходимость хранения овощей в зимнее время; уметь
8.2.6.2 требования к качеству уборки овощей (картофель, морковь, свекла), правила уборки;
8.2.6.3 выполнять практические работы: использование лопат и вил для выкапывания картофеля, выкапывание картофеля, уборка клубней картофеля, сбор их в тару, подготовка к закладке на зимнее хранение;
8..2.6.4 выполнять подкапывание клубней моркови и свеклы вручную, сбор клубней моркови и свеклы, укладывание их в бурты ботвой в одну сторону, обрезка ботвы моркови и свеклы;
8.2.6.5 знать правила уборки томатов;
8.2.6.6 знать способы и условия хранения томатов: соление, томатная паста;
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
8.2.7.1 знать виды мини-тракторов и мотоблоков для обработки почвы;
8.2.7.2 наблюдать за работой мотоблока и мини-трактора на экскурсии на подсобное или фермерское хозяйство
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда

8.3.1.1 ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3сөздерінде арнайы терминологияны қолдану
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 "Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.2 ауылшаруашылық еңбегінің маусымдылы
ғын, жұмыс жағдайларын білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас ережелерін білу;
8.1.2.2 еңбек тәртібі талаптарын, ауылшаруашылық жұмысшысы
еңбекақысын төлеу ережелерін білу;
8.1.2.3 еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі;
8.1.2.3 ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасының негіздері жөнінде білімдерін өз бетінше қолдану
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 ауылшаруашылық еңбегінде қолданылатын материалдар мен құрал-саймандарды, аспаптарды білу;
8.1.3.2 қолданылатын материалдар
дың негізгі қасиеттері жөнінде түсінік;
8.1.3.3 мұғалімнің көмегімен арнайы киім мен құрал-саймандарды іріктеп алу
1.4 Арнайы киім күтімі
8.1.4.1машинамен жамау салу және торлау арқылы арнайы киімге жөндеу жұыстарын жүргізу;
8.1.4.2 үтіктеу, түрлі маталар үшін үтік температурасын реттеу тәсілдерін игеру
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.4 көкөніс дақылдарының негізгі топтарын білу;
8.2.1.5 негізгі жеміс-жидек дақылдарының қысқа сипаттамасын білу;
8.2.1.6 жеміс-жидек дақылдарының құрылым ерекшелітерін және жеміс беру ерекшеліктерін білу;
8.2.1.7 жемістер мен жидектердің адам өміріндегі мағынасын білу;
8.2.1.8 өндірістегі негізгі еңбек үдерістерін білу
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
8.2.2.1 көкөніс және егін дақылдары тұқымдарын алу ерекшеліктерін білу;
8.2.2.2 томат, қияр және бұрыш тұқымдарын жинауды жүзеге асыру;
8.2.2.3 тұқымның пісіп жетілуіне жағдайлар жасау еережелерін білу;
8.2.2.4 өсімдіктерді тұқымға себу технологиясын меңгеру;
8.2.2.5 тұқымның пісіп жетілуіне жағдайлар жасау ережелерін білу;
8.2.2.6 тұқымды жинау және өңдеу тәсілдерін білу;
8.2.2.7 егістік материалын сақтау технологиясын білу;
8.3.3.8. тұқымдарды сақтауға арналған пакеттер дайындау
2.3 Топырақ және оның өңделуі
8.2.3.1 топырақты егіс егуге дайындау;
8.2.3.2 егіннің шығысынан кейін топырақты қопсыту технологиясын білу;
8.2.3.4 дің шеңберін қазу
2.4 Егістік материалды өсіру
8.2.4.1 егістік материалының қасиеттері мен ерекшеліктерін білу;
8.2.4.2 егістік материалын отырғызуға қойылатын талаптарды білу;

8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи специальную терминологию
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Овощеводство и плодоводство";
8.1.1.2 знать сезонность сельскохозяйственного труда, условия работы
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 знать правила культуры труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 знать требования трудовой дисциплины, правила оплаты труда работника сельскохозяйственного труда;
8.1.2.3 нести ответственность за выполнение трудового задания;
8.1.2.3 самостоятельно применять знания основ личной гигиены сельхоз работника.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать инструменты и приспособления, материалы используемые в сельскохозяйственном труде;
8.1.3.2 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.1.3.3 подбирать инвентарь, рабочую одежду с помощью учителя
1.4 Уход за спец одеждой
8.1.4.1 выполнять ремонт спецодежды путем наложения заплаты машинным способом и штопкой;
8.1.4.2 владеть приемами утюжки, регулировки температуры утюга для различных тканей
2.Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
8.2.1.4 знать основные группы овощных культур;
8.2.1.5 знать краткую характеристику основных плодово-ягодных культур;
8.2.1.6 знать особенности строения и плодоношение плодово – ягодных культур;
8.2.1.7 знать значение фруктов и ягод в жизни человека;
8.2.1.8 знать основные трудовые процессы в плодоводстве.
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
8.2.2.1 знать особенности получения семян овощных и полевых культур;
8.2.2.2 осуществлять сбор семенных плодов томатов огурцов и перца;
8.2.2.3 знать правила создания условий для дозревания семян;
8.2.2.4 владеть технологией посева растений на семена;
8.2.2.5 знать правила создания условий для дозревания семян;
8.2.2.6 владеть способами сбора и обработки семян;
8.2.2.7 знать технологию хранение посевочного материала;
8.3.3.8 уметь изготавливать пакет для хранения семян
2.3 Почва и ее обработка.
8.2.3.1 уметь подготавливать почву под посев;
8.2.3.2 владеть технологией рыхления почвы после всходов;
8.2.3.4 уметь осуществлять вскапывание приствольных кругов.
2.4 Выращивание посевочного материала.
8.2.4.1 знать свойства и особенности посевочного материала;
8.2.4.2 знать требования, предъявляемые для посадки посевочного материала;

8.2.4.3 отырғызу орнын таңдай білу;
8.2.4.4 егіс қатарларын белгілеу техногогияларын білу;
8.2.4.5 егістік материалын отырғызу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
8.2.5.1 үй жағдайында өсірілетін томаттар ерекшеліктері мен түрлерінің сипаттамасын білу;
8.2.5.2 "үй бақшасында" томаттарды өсіру жағдайларын білу: температуралық және жарықтық режимдерін, топырақ ылғалдығын;
8.2.5.9 картоп жайлы мәліметтерді, оның қолданылуын, өсіру тиімділігін, түрлерін білу: ерте пісетін, кеш пісетін;
8.2.5.14 асханалық тамыржемістерін өсіру жағдайлары мен ережелерін білу: қызылша
2.6. Өнімді жинау және сақтау
8.2.6.1 көкөністерді қысқы уақытта сақтау қажеттілігін білу;
8.2.6.2 көкөністерді жинау сапасына қойылатын талаптар (картоп, сәбіз, қызылша), жинау ережелері;
8.2.6.3 практикалық жұмыстар атқару: картопты қазуға күрек және ашаны қолдану, картопты қазып алу, картоп түйнектерін жинау, оларды қапқа жинау, қысқы сақтауға дайындау;
8.2.6.6 томаттарды сақтау тәсілдері мен жағдайларын білу: тұздау, томат пастасы
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
8.2.7.1 топырақты өңдеуге арналған минитракторлар мен мотоблоктар түрлерін білу;
8.2.7.2 минитракторлар және мотоблоктардың құрылымы мен неізгі техникалық сипатамаларын білу
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
8.3.1.1 ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3 сөздерінде арнайы терминологияны пайдалану;
8.3.1.4 атқарған жұмыс жөнінде мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше ауызша есеп беру;
8.3.1.5 атқарған жұмысты жете саралауға тырысу
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 "Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің маусымдылы
ғын, жұмыс жағдайларын білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас ережелерін білу;
8.1.2.2 еңбек тәртібі талаптарын, ауылшаруашылық жұмысшысы
еңбекақысын төлеу ережелерін білу;
8.1.2.3 еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі;
8.1.2.3 ауылшаруашылық жұмысшысы
ның жеке гигиенасының негіздері жөнінде білімдерін өз бетінше қолдану
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 ауылшаруашылық еңбегінде қолданылатын материалдар мен құрал-саймандарды, аспаптарды білу;
8.1.3.2 кейбір өлшеу және жұмыс құралдарының, аспаптар мен жабдықтардың құрылымын білу;

8.2.4.3 уметь выбирать место для посадки;
8.2.4.4 владеть технологиями разметки рядов для посева;
8.2.4.5 выполнять посадку посевочного материала;
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
8.2.5.1 знать особенности томатов и характеристику сортов, выращиваемых в домашних условиях:
8.2.5.2 знать условия и способы выращивания томатов в "домашнем огороде": температурный и световой режим, влажность почвы;
8.2.5.9 знать сведения о картофеле, его использовании, эффективности выращивания, сорта картофеля: ранние, поздние;
8.2.5.14 знать условия и правила выращивания столовых корнеплодов: свекла, репа;
2.6 Уборка и хранение урожая
8.2.6.1 знать необходимость хранения овощей в зимнее время;
8.2.6.2 знать требования к качеству уборки овощей (картофель, морковь, свекла), правила уборки;
8.2.6.3 выполнять практические работы: использование лопат и вил для выкапывания картофеля, выкапывание картофеля, уборка клубней картофеля, сбор их в тару, подготовка к закладке на зимнее хранение;
8.2.6.6 знать способы и условия хранения томатов: соление, томатная паста.
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
8.2.7.1 знать виды мини-тракторов и мотоблоков для обработки почвы;
8.2.7.2 знать устройство и основные технические данные мини-трактора и мотоблока;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи специальную терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать проделанную работу;
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Овощеводство и плодоводство";
8.1.1.3 знать сезонность сельскохозяйственного труда, условия работы
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 знать правила культуры труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 знать требования трудовой дисциплины, правила оплаты труда работника сельскохозяйственного труда;
8.1.2.3 нести ответственность за выполнение трудового задания;
8.1.2.3 самостоятельно применять знания основ личной гигиены сельхоз работника.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать инструменты и приспособления, материалы используемые в сельскохозяйственном труде;
8.1.3.2 знать устройство некоторых измерительных и рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;

8.2.5.4 томаттарды ашық жерде өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
8.2.5.5 бұрышты шымтезекті ыдыстарда көшеттік тәсілмен өсіру ережелері мен жағдайларын білу;
8.2.5.6 өсімдіктерге күтім жасау: суару, қопсыту, көшеттерді шынықтыру;
8.2.5.7 ашық жерде бұрыштың жоғары өнімін алу үшін қажет жағдайларды білу;
8.2.5.9 картоп жайлы мәліметтерді, оның қолданылуын, өсіру тиімділігін, түрлерін білу: ерте пісетін, кеш пісетін;
8.2.5.10 картоп отырғызу тәсілдерін білу: түйнектермен, көздерімен;
8.2.5.11 картоп отырғызу жағдайларын білу: мерзімдері, түйнектерін немесе көздерін дайындау, түйнектерді отырғызу тереңдігі, ара қашықтықтары;
8.2.5.12 асханалық тамыржемістерін өсіру жағдайлары мен ережелерін білу: қызылша, шалқан
2.6 Өнімді жинау және сақтау
8.2.6.1 көкөністерді қысқы уақытта сақтау қажеттілігін білу;
8.2.6.6 томаттарды сақтау тәсілдері мен жағдайларын білу: тұздау, томат пастасы
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
8.2.7.1 топырақты өңдеуге арналған минитракторлар мен мотоблоктар түрлерін білу;
8.2.7.2 минитракторлар және мотоблоктардың құрылымы мен неізгі техникалық сипатамаларын білу;
8.2.7.3 мотоблоктардың қосымша ілгіш құралдарының құрылымын білу : қопсытқыш, шөпшапқыш;
8.2.7.4 мотоблокты жұмысқа дайындау ережелерін білу және жұмыс ережелері;
8.2.7.5 қопсытықышты пайдалана білу
8.2.7.6 техникалық құралдармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
8.3.1.1 ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3 сөздерінде арнайы терминологияны пайдалану;
8.3.1.4 атқарған жұмыс жөнінде мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше ауызша есеп беру;
8.3.1.5 атқарған жұмысты жете саралауға тырысу;
8.3.1.6 алдағы жұмыс көлемін белгілеу
4-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 "Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік" оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 ауылшаруашылық еңбегінің маусымдылы
ғын, жұмыс жағдайларын білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас ережелерін білу;
8.1.2.2 еңбек тәртібі талаптарын, ауылшаруашылық жұмысшысы;
еңбекақысын төлеу ережелерін білу
8.1.2.3 еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі ;
8.1.2.4 ауылшаруашылық жұмысшысы;
ның жеке гигиенасының негіздері жөнінде білімдерін өз бетінше қолдану
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы

8.2.5.4 знать условия и правила выращивания томатов в открытом грунте;
8.2.5.5 знать условия и правила выращивания перца в торфяных горшочках рассадным способом;
8.2.5.6 осуществлять уход за растениями: полив, рыхление, закаливание рассады;
8.2.5.7 знать условия, необходимые для получения высоких урожаев перца в открытом грунте;
8.2.5.9 знать сведения о картофеле, его использовании, эффективности выращивания, сорта картофеля: ранние, поздние;
8.2.5.10 знать способы посадки картофеля: клубнями, глазками;
8.2.5.11 знать условия посадки картофеля: сроки, подготовка клубней или глазков, глубина заделки клубней, определение расстояния между растениями;
8.2.5.14 знать условия и правила выращивания столовых корнеплодов: свекла, репа
2.6 Уборка и хранение урожая
8.2.6.1 знать необходимость хранения овощей в зимнее время;
8.2.6.6 знать способы и условия хранения томатов: соление, томатная паста.
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
8.2.7.1 знать виды мини-тракторов и мотоблоков для обработки почвы;
8.2.7.2 знать устройство и основные технические данные мини-трактора и мотоблока;
8.2.7.3 знать устройство дополнительных навесных орудий для мотоблоков: культиватор, сенокосилка;
8.2.7.4 знать правила подготовки мотоблока к работе и правила работы;
8.2.7.5 уметь использовать культиватор;
8.2.7.6 знать правила техники безопасности при работе с техническими средствами;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи специальную терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать проделанную работу;
8.3.1.6 определять предстоящий объем работы
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувства гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета "Овощеводство и плодоводство";
8.1.1.3 знать сезонность сельскохозяйственного труда, условия работы
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 знать правила культуры труда и взаимоотно-шений в коллективе;
8.1.2.2 знать требования трудовой дисциплины, правила оплаты труда работника сельскохозяйственного труда;
8.1.2.3 нести ответственность за выполнение трудового задания;
8.1.2.3 самостоятельно применять знания основ личной гигиены сельхоз работника.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования

9.1.1.2 көкөніс өсірушінің және бақша өсірушінің еңбегі мен ерекшеліктерін білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
9.1.2.1. жұмысқа орналасу барысында тәртіп пен сыртқы бейне маңыздылығын түсіну, түйіндемесі мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.3.1 сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы гигиеналық талаптарды білу және орындау;
9.1.3.4 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін сақтау
1.4 Арнайы киім күтімі
9.1.4.1 жұмысқа арналған үшкіл орамал және алжапқышты өз бетінше тігу;
9.1.4.2 арнайы киімнің өте қатты былғанған жерлерін жуу және тазарту құралдарын қолдана отырып, тазалау
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
9.2.1.1 егіншіліктің өсімдік шаруашылығы саласы ретінде түсінігі мен бағытын білу;
9.2.1.2. өндіретін өнім түрлері мен олардың қолдануын білу;
9.2.1.3 егін дақылдарының құрылым ерекшеліктерін білу
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
9.2.2.1 жеміс-жидек дақылдарын көбейту түрлерін белгілеу;
9.2.2.2 жидек дақылдарын вегетативті
көбейту тәсілін білу;
9.2.2.3 тұқымдардың сақталуын жүзеге асыра білу
2.3 Топырақ және оның өңделуі
9.2.3.1 топырақты маусымдық өңдеу технологиясын білу
2.4 Егістік материалын өсіру
9.2.4.1 көкөністерді көшеттік өсіру тәсілін білу;
9.2.4.2 тұқымдарды себу мерзімдерін білу
9.2.4.3 тұқымдарды көктегіштікке тексеру техногогиясын білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
9.2.5.1 бау-бақшалық телімін жоспарлау ережелерін, ағаштардың көкөніс қатарларымен орналасу үйлесімділігін білу;
9.2.5.2 бақшада өсірілетін дақылдардың негізгі түрлерін білу;
9.2.5.3 жеміс-жидек дақылдарының әр аймақтар үшін ең тиімді түрлерін білу;
9.2.5.4 жеміс және жидек өсімдіктерінің құрылымын, олардың тамырлық және сабақтық жүйелерін білу
2.6 Өнімді жинау және сақтау
9.2.5.1 картоп өнімін жинау және сақтауға қою ережелерін білу;
9.2.5.2 жертөлелер құрылысын білу, картопты қыста сақатауға арналған қоймаларды дайындау;
9.2.5.3 картопты кептіру, сұрыптау, қоймаға қаптап қою;
9.2.6.4 өнімді жинауға және сақатуға арналған материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды таңдау;
9.2.6.5 өнімді жинау технологияларын білу
(жеміс-жидек дақылдарын);
9.2.6.6 жидектерді ұзақ мерзімді сақтау үшін тоңазыту ережелерін білу;
9.2.6.7 алма және алмұрт өнімдерін жинау ережелерін білу
9.2.6.8 жемістерді қысқа сақтау үшін таңдау талаптарын білу;

9.1.1.2 знать труд овощевода и садовода и их специфику
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.3.2 составлять план работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.1.3.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, санитарно-гигиенические требования при выполнении работы;
9.1.3.4 соблюдать правила безопасной работы
1.4 Уход за спец одеждой
9.1.4.1 уметь самостоятельно сшить косынку и фартук для работы;
9.1.4.2 уметь удалять сильно загрязненные места со спец одежды с использованием моющих и чистящих средств.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
9.2.1.1 знать понятия и направления полеводства как отрасли растениеводства;
9.2.1.2 знать виды производимой продукции и ее использование;
9.2.1.3 знать особенности строения полевых культур
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
9.2.2.1 определять виды размножения плодово-ягодных культур;
9.2.2.2 владеть способом вегетативного размножения ягодных культур;
9.2.2.3 уметь осуществлять хранение семян
2.3 Почва и ее обработка
9.2.3.1 владеть технологиями сезонной обработки почвы
2.4 Выращивание посевочного материала
9.2.4.1 знать рассадный способ выращивания овощей;
9.2.4.2 знать сроки посева семян;
9.2.4.3 владеть технологией проверки семян на всхожесть
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
9.2.5.1 знать правила планировки садово-огородного участка, сочетаемость расположения деревьев и кустарников с овощными грядками;
9.2.5.2 знать основные виды культур, выращиваемых в садах;
9.2.5.3 знать наиболее перспективные сорта плодово-ягодных культур для различных регионов;
9.2.5.4 знать строение плодовых и ягодных растений, их корневую и надземную системы;
2.6 Уборка и хранение урожая
9.2.6.1 знать правила уборки и закладки на хранение урожая картофеля;
9.2.6.2 знать устройство погреба, подпола, подготовку помещений для зимнего хранения картофеля;
9.2.6.3 уметь просушивать, сортировать картофель, затаривать его в хранилище;
9.2.6.4 выбирать материалы, инструменты и оборудование для уборки и хранения урожая;
9.2.6.5 знать технологии сбора урожая (плодово –ягодных культур);
9.2.6.6 знать правила заморозки ягод на длительное хранение;
9.2.6.7 знать правила сбора урожая яблок и груш;
9.2.6.8 знать требования отбора плодов для зимнего хранения, зимние сорта;

9.2.6.9 жемістерді бөлмелерде ұзақ мерзімге сақтау жағдайларын білу;
9.2.6.1 жеміс-жидектерден тосаптар мен компоттар дайындау рецепттерін білу
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
9.2.7.1. бақшада жұмыс атқаратын машиналар түрлерін білу:
1) жеміс-жидек бұталарын отырғызу үшін топырақты дайындау машиналары (плантаж соқасы, шұңқыр қазғыш
2) қатарлар арасын өңдеу машиналары (бақша соқасы үшкорпусты қопсытқыш соқа);
9.2.7.2 машиналарын бақша жұмыстарына қолданып жатқан бағбандар жұмысын бақылау
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
9.3.1.1 алдағы жұмысты арнайы терминологияны қолдана отырып, суреттеу;
9.3.1.2 коструктивті түсініктемелерді қабылдау және өз жұмысы мен басқалардың жұмысын жетілдіру, бейімдеу бойынша ұсыныстар жасау
2-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1. 1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2 ауылшаруашылық өндірісінің негізгі нысандарын білу: көкөніс өшірушілік телімдер, бақша плантпциялары, малшаруашылықжайлары;
9.1.1.3 көкөніс өсірушінің және бақша өсірушінің еңбегі мен ерекшеліктерін білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
9.1.2.1 жұмысқа орналасу барысында тәртіп пен сыртқы бейне маңыздылығын түсіну, түйіндемесі мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеу;
9.1.2.2 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттерін, еңбекті қорғау және еңбек шартын білу;
9.1.2.3 ұжымдық әңгімелесу барысында жұмысты саралау және жоспар құру
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.3.1 сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы гигиеналық талаптарды білу және орындау;
9.1.3.4 технологиялық карта бойынша өз бетінше жұмысты жоспарлау және орындау
1.4 Арнайы киім күтімі
9.1.4.1 жұмысқа арналған үшкіл орамал және алжапқышты өз бетінше тігу;
9.1.4.2 арнайы киімнің өте қатты былғанған жерлерін жуу және тазарту құралдарын қолдана отырып, тазалау
9
Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
9.2.1.1 егіншіліктің өсімдік шаруашылығы саласы ретінде түсінігі мен бағытын білу;
9.2.1.2. өндіретін өнім түрлері мен олардың қолдануын білу;
9.2.1.3 егін дақылдарының құрылым ерекшеліктерін білу;
9.2.1.4 дәнді дақылдардың тағамдық және жемшөптік ретінде мағнасын білу;

9.2.6.9 знать условия для длительного хранения плодов в помещении;
9.2.6.10 знать рецепты приготовления варений и компотов из ягод и фруктов
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
9.2.7.1 знать виды машин для работы в садах: 1)машины для подготовки почвы под посадку плодово-ягодных кустарников (плантажный плуг, ямокопатель);
2) машины для обработки междурядий (плуг садовый трехкорпусный, плуг-лущильник);
9.2.7.2 наблюдать за работой садоводов, использующих машины на садовых участках.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать предстоящую работу, используя специальную терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенство-ванию своей работы и работ других
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.1.1.2 знать основные объекты сельскохозяйственного производства: овощеводческие участки, садовые плантации, животноводческие помещения;
9.1.1.3 знать труд овощевода и садовода и их специфику
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.2.2 знать об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре.
9.1.2.3 анализировать работу и составлять план в коллективной беседе
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.3.2 составлять план работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.1.3.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, санитарно-гигиенические требования при выполнении работы;
9.1.3.4 самостоятельно планировать и работать по технологической карте
1.4 Уход за спец одеждой
9.1.4.1 уметь самостоятельно сшить косынку и фартук для работы;
9.1.4.2 уметь удалять сильно загрязненные места со спец одежды с использованием моющих и чистящих средств.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
9.2.1.1 знать понятия и направления полеводства как отрасли растениеводства;
9.2.1.2 знать виды производимой продукции и ее использование.
9.2.1.3 знать особенности строения полевых культур;
9.2.1.4 знать значение зерновых культур как продовольственных и кормовых;

9.2.1.5 егін дақылдарының белгілемесі мен қолданысын білу
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
9.2.2.1 тұқымдардың сақталуын жүзеге асыра білу;
9.2.2.2 жарықта және көлеңкеде өсетін тұқымдарды белгілей білу (жарықсүйгіш және көлеңкеге төзімді тұқымдар)
2.3 Топырақ және оның өңделуі
9.2.3.1 топырақты маусымдық өңдеу технологиясын білу;
9.2.3.2 жылыжайдың пайдаланылуы мен құрылысын білу;
9.2.3.3 жылыжайға арналған топырақтың құрамын білу;
9.2.3.4 топырақ қоспасы бөлікерінің құрамын дайындау және сақталуын жүзеге асыру;
9.2.3.5 екпе көшеттері үшін жылыжайды дайындау;
9.2.3.6 жылыжайды қысқа дайындау;
9.2.3.7 егістік жәшіктерін дайындау
2.4 Егістік материалын өсіру
9.2.4.1 көкөністерді көшеттік өсіру тәсілін білу;
9.2.4.2 тұқымдарды себу мерзімдерін білу;
9.2.4.3 жеміс ағаштарының көшеттерін отырғызу мерзімдерін білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
9.2.5.1 бау-бақшалық телімін жоспарлау ережелерін, ағаштардың көкөніс қатарларымен орналасу үйлесімділігін білу;
9.2.5.2 бақшада өсірілетін дақылдардың негізгі түрлерін білу;
9.2.5.3 жеміс-жидек дақылдарының әр аймақтар үшін ең тиімді түрлерін білу;
9.2.5.12 жеміс бақшасын қалау, орын дайындау бойынша негізгі мәліметтерді білу: рельефін, топырақ құрамын, жер суларын ескеру;
9.2.5.13 бақша ағаштарын отырғызу үшін топырағын дайындау және тыңайту ережелерін, отырғызу уақытын білу;
9.2.5.14 бақша ағаштарын отырғызу барысында іс-әрекеттердің ережелері мен реттілігін білу;
9.2.5.15 ағаш діңдерін кеміргіштерден қорғау тәсілдерін білу (діңдерін орау) ;
9.2.5.16 бақша ағаштарына күзгі күтім жасай білу: тыңайту, түптеу, суару, ескі ағаштарды кесу;
9.2.5.17 нұсқаулық картаны қолдана отырып практикалық жұмыстар атқару
2.6 Өнімді жинау және сақтау
10.2.6.1 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін қолдану;
10.2.6.2 көкөніс және жеміс-жидек дақылдары өнімдерін жинау мерзімдерін білу және белгілеу;
10.2.6.3 көкөніс қоймаларының құрылысын білу;
10.2.6.4 қойманы өнімді сақтауға дайындау;
10.2.6.5 өнімнің пісу белгілерін білу;
10.2.6.6 өнімді жинау тәсілін таңдау: қолмен жинау, жабдықтың көмегімен;
10.2.6.7 өнімді жинау;
10.2.6.8. өнімді кептіру және кесу;
10.2.6.9 стандарттық емес өнімнің белгілерін білу
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
9.2.7.1. бақшада жұмыс атқаратын машиналар түрлерін білу:
1) жеміс-жидек бұталарын отырғызу үшін топырақты дайындау машиналары (плантаж соқасы, шұңқыр қазғыш

9.2.1.5 знать назначение и применение полевых культур
2.2. Заготовка и хранение посевочного материала
9.2.2.1 уметь осуществлять хранение семян;
9.2.2.2 уметь определять семена, прорастающие на свету и в тени (светолюбивые и теневыносливые семена);
2.3. Почва и ее обработка
9.2.3.1 владеть технологиями сезонной обработки почвы;
9.2.3.2 знать назначение и устройство парника;
9.2.3.3 знать состав почвы для парника;
9.2.3.4 уметь подготавливать состав частей земляной смеси и осуществлять ее хранение;
9.2.3.5 уметь подготавливать парник под рассаду;
9.2.3.6 уметь подготавливать парник к зиме;
9.2.3.7 уметь подготавливать посевные ящики
2.4 Выращивание посевочного материала.
9.2.4.1 знать рассадный способ выращивания овощей;
9.2.4.2 знать сроки посева семян;
9.2.4.3 знать сроки посадки саженцев плодовых деревьев
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
9.2.5.1 знать правила планировки садово-огородного участка, сочетаемость расположения деревьев и кустарников с овощными грядками;
9.2.5.2 знать основные виды культур, выращиваемых в садах;
9.2.5.3 знать наиболее перспективные сорта плодово-ягодных культур для различных регионов;
9.2.5.12 знать основные сведения по закладке плодового сада, подбору места: учет рельефа, учет состава почвы, грунтовых вод;
9.2.5.13 знать правила подготовки почвы для посадки садовых деревьев, внесение удобрений, время посадки;
9.2.5.14 знать правила и последовательность действий при посадке садовых деревьев;
9.2.5.15 знать способы защиты стволов деревьев от грызунов (обвязка стволов);
9.2.5.16 уметь выполнять осенний уход за плодоносящими деревьями: внесение удобрений, мульчирование почвы, полив, обрезка старых деревьев, обвязка стволов;
9.2.5.17 выполнять практические работы с использованием инструкционной карты
2.6 Уборка и хранение урожая
9.2.6.1 знать правила уборки и закладки на хранение урожая картофеля;
9.2.6.2 знать устройство погреба, подпола, подготовку помещений для зимнего хранения картофеля;
9.2.6.3 уметь просушивать, сортировать картофель, затаривать его в хранилище;
9.2.6.4 выбирать материалы, инструменты и оборудование для уборки и хранения урожая;
9.2.6.5 знать технологии сбора урожая (плодово –ягодных культур);
9.2.6.6 знать правила заморозки ягод на длительное хранение;
9.2.6.7 знать правила сбора урожая яблок и груш;
9.2.6.8 знать требования отбора плодов для зимнего хранения, зимние сорта;
9.2.6.9 знать условия для длительного хранения плодов в помещении;
9.2.6.10 знать рецепты приготовления варений и компотов из ягод и фруктов
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
9.2.7.1 знать виды машин для работы в садах: 1) машины для подготовки почвы под посадку плодово-ягодных кустарников (плантажный плуг, ямокопатель);

2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
9.2.2.1 жеміс-жидек дақылдарын көбейту түрлерін белгілеу;
9.2.2.2 жидек дақылдарын вегетативті
көбейту тәсілін білу;
9.2.2.3 тұқымдардың сақталуын жүзеге асыра білу;
9.2.2.4 тұқымдарды отырғызуға дайындау ережелерін білу;
9.2.2.5 тұқымдарды көктету жағдайларын білу
9.2.2.6 тұқымдардың көктегіштігін белгілей білу;
9.2.2.7 жарықта және көлеңкеде өсетін тұқымдарды белгілей білу (жарықсүйгіш және көлеңкеге төзімді тұқымдар);
92.2.8 көшет-пиязды, шалқан-пиязды, қарақулақ-пиязды алу тәсілдерін білу
2.3 Топырақ және оның өңделуі
9.2.3.1 топырақты маусымдық өңдеу технологиясын білу;
9.2.3.2 жылыжайдың пайдаланылуы мен құрылысын білу;
9.2.3.3 жылыжайға арналған топырақтың құрамын білу;
9.2.3.4 топырақ қоспасы бөлікерінің құрамын дайындау және сақталуын жүзеге асыру;
9.2.3.5 екпе көшеттері үшін жылыжайды дайындау;
9.2.3.6 жылыжайды қысқа дайындау;
9.2.3.7 егістік жәшіктерін дайындау
2.4 Егістік материалын өсіру
9.2.4.1 көкөністерді көшеттік өсіру тәсілін білу;
9.2.4.2 тұқымдарды себу мерзімдерін білу;
9.2.4.3 тұқымдарды көктегіштікке тексеру техногогиясын білу;
9.2.4.4 шығыстарды көктетуге арналған жабдықтар мен жағдайларын білу;
9.2.4.5 тұқымдарды жәшіктерге немесе ашық жерге себуді орындау;
9.2.4.6 шығыстар мен егісті күту тәсілдерін білу;
9.2.4.7 өсімдіктердің көшіріп отырғызуға дайын екеніндігінің белгілерін анықтай білу;
9.2.4.8 көшіріп отырғызу тәсілері мен көшіріп отырғызған өсімдіктерді күту тәсілдерін білу
9.2.4.9 жеміс ағаштарының көшеттерін отырғызу мерзімдерін білу;
9.2.4.10 жеміс ағаштарының көшеттерін отырғызу тәсілдерін білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
9.2.5.1 бау-бақшалық телімін жоспарлау ережелерін, ағаштардың көкөніс қатарларымен орналасу үйлесімділігін білу;
9.2.5.2 бақшада өсірілетін дақылдардың негізгі түрлерін білу;
9.2.5.3 жеміс-жидек дақылдарының әр аймақтар үшін ең тиімді түрлерін білу;
9.2.5.4 жеміс және жидек өсімдіктерінің құрылымын, олардың тамырлық және сабақтық жүйелерін білу;
9.2.5.5 жидектердің түрлерін білу: құлпынай, таңқұрай, қарақат;
9.2.5.6 құлпынай түрлерін, сипаттамасын, өсіру жағдайларын, білу: орын таңдауын, көкжиек жақтарын, суға жақындығын ескеру;
9.2.5.7 құлпынайды көбейту тәсілдерін, жеміс беретін плантацияны күту ережелерін білу;
9.2.5.8 таңқұрай, қарақат, қарлығанды отырғызу тәсілдерін білу, орын таңдауын, топырағын дайындау, өсімдіктің күтімі;
9.2.5.9 құлпынай көшеттерін қыстан кейін өңдеу;
9.2.5.10 таңқұрай, қарақат, қарлығандыға көктемгі күтім жасау: бұталарын ажырату, көшеттер қосу, тыңайту, суару, бұталар арасын, қопсыту, түптеу;

2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
9.2.2.1 определять виды размножения плодово-ягодных культур;
9.2.2.2 владеть способом вегетативного размножения ягодных культур;
9.2.2.3 уметь осуществлять хранение семян;
9.2.2.4 знать правила подготовки семян к посадке;
9.2.2.5 знать условия проращивания семян;
9.2.2.6 уметь определять всхожесть семян;
9.2.2.7 уметь определять семена, прорастающие на свету и в тени (светолюбивые и теневыносливые семена);
9.2.2.8 знать способы получения лука-севка, лука-репки, семян лука-чернушки
2.3 Почва и ее обработка.
9.2.3.1 владеть технологиями сезонной обработки почвы;
9.2.3.2 знать назначение и устройство парника;
9.2.3.3 знать состав почвы для парника;
9.2.3.4 уметь подготавливать состав частей земляной смеси и осуществлять ее хранение;
9.2.3.5 уметь подготавливать парник под рассаду;
9.2.3.6 уметь подготавливать парник к зиме;
9.2.3.7 уметь подготавливать посевные ящики
2.4 Выращивание посевочного материала.
9.2.4.1 знать рассадный способ выращивания овощей;
9.2.4.2 знать сроки посева семян;
9.2.4.3 владеть технологией проверки семян на всхожесть;
9.2.4.4 знать оборудование и условия для проращивания всходов;
9.2.4.5 выполнять посев семян в ящики или в открытый грунт;
9.2.4.6 владеть способами ухода за посевами и всходами;
9.2.4.7 уметь определять признаки готовности растений к пикировке;
9.2.4.6 владеть способами пикировки и ухода за растениями после пикировки;
9.2.4.7 знать сроки посадки саженцев плодовых деревьев;
9.2.4.8 владеть способами посадки саженцев плодовых деревьев
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
9.2.5.1 знать правила планировки садово-огородного участка, сочетаемость расположения деревьев и кустарников с овощными грядками;
9.2.5.2 знать основные виды культур, выращиваемых в садах;
9.2.5.3 знать наиболее перспективные сорта плодово-ягодных культур для различных регионов;
9.2.5.4 знать строение плодовых и ягодных растений, их корневую и надземную системы;
9.2.5.5 знать виды и сорта ягод: земляника, малина, смородина;
9.2.5.6 знать виды и сорта земляники, характеристику условий выращивания: подбор места, учет сторон горизонта, близость к воде;
9.2.5.7 знать способы размножения земляники, правила ухода за плодоносящей плантацией;
9.2.5.8 знать способы посадки малины, смородины, крыжовника, выбор места, подготовка почвы, уход за насаждениями;
9.2.5.9 уметь обрабатывать посадки земляники после зимы;
9.2.5.10 уметь выполнять весенний уход за малиной, смородиной, крыжовником: развязывание кустарников, подсаживание саженцев, внесение удобрений, полив, рыхление почвы вокруг кустарников и междурядий, мульчирование;

9.2.7.3бағбандарға ауылшаруашылық машиналарын бақша жұмыстарына дайындауларына көмек көрсету: үйкелетін бөлшектерін майлау, метал және ағаш детальдарын бояу, негізгі бөлшектерін жуу;
9.2.7.4 машиналарын бақша жұмыстарына қолданып жатқан бағбандар жұмысын бақылау
3. Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1. Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
9.3.1.1 алдағы жұмысты арнайы терминологияны қолдана отырып, суреттеу;
9.3.1.2 коструктивті түсініктемелерді қабылдау және өз жұмысы мен басқалардың жұмысын жетілдіру, бейімдеу бойынша ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 орындалған жұмысты бүкіл сыныпқа таныстыру
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
10.1.2.1 оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2 кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, аспаптарды материалдарды салыстырып, іріктеп алу;
10.1.3.2 технологиялық карта және графикалық үлгілер бойынша өз бетінше жұмыс жасау
1.4 Арнайы киім күтімі
10.2.3.2 арнайы киім күтімі бойынша практикалық қайталау
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
10.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің салаларын білу;
10.2.1.2 көкөніс өсірушіліктегі, бағбаншылықта
ғы, егіншіліктегі еңбек түрлерін білу;
10.2.1.3 көкөніс өсіруші, бағбан, егінші күнтізбелері жөнінде мәліметтерді білу
2.2 Егістік материалын дайындау және сақтау
10.2.2.1 түрлі дақылдардан егіс материалын жинау;
10.2.2.2 тұқым алу ережелерін практикада қолдану;
10.2.2.3 толықтай жұмсартылған жемістерден тұқым алуды орындау;
10.2.2.4 тұқымдарды жуу және кептіру;
10.2.2.5 егіс материалын сақтау жағдайларын таңдау;
10.2.2.6 егіс материалын таңбалау
2.3 Топырақ және оның өңделуі
10.2.3.1 минералдық және органикалық тыңайтқыштар түрлерін білу;
10.2.3.2 қидың түрлерін білу;
10.2.3.3 көкөніс және жеміс-жидек дақылдарының жоғары өнімдерін алуда минералдық және органикалық тыңайтқыштардың мағынасын білу
2.4 Егістік материалды өсіру
10.2.4.1 егістік материалының қолданылуы мен міндеттемесін білу;
10.2.4.2 өсімдіктерді отырғызу мерзімі жөнінде ұғымның болуы
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
10.2.5.1 жеміс ағашының ұшар басының құрылысын білу;

9.2.7.3 оказывать помощь садоводам в подготовке сельхозмашин для работы на садовых участках: смазка трущихся частей, окраска металлических и деревянных деталей масляными красками, мытье основных частей
9.2.7.4 наблюдать за работой садоводов, использующих машины на садовых участках
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать предстоящую работу, используя специальную терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать выполненную работу всему классу
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
10.​1.​2.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​2.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
10.​1.​3.​1 сравнивать и подбирать подходящие инструменты, средства, материалы для работы;
10.​1.​3.​2 уметь самостоятельно работать по технологической карте, графическим образцам,
10.​1.​3.​3 уметь самостоятельно составлять план выполнения работ
1.4 Уход за спец одеждой
10.​2.​3.​2 практическое повторение по уходу за спецодеждой.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
10.​2.​1.​1 знать отрасли сельскохозяйственного производства;
10.​2.​1.​2 знать виды труда в овощеводстве, садоводстве, полеводстве;
10.​2.​1.​3 знать сведения о календарях овощевода, садовода, полевода
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
10.​2.​2.​1 выполнять сбор посевочного материала с различных культур;
10.​2.​2.​2 применять на практике правила извлечения семян;
10.​2.​2.​3 выполнить выборку семян из полностью размягченных плодов;
10.​2.​2.​4 выполнять промывку и просушку семян;
10.​2.​2.​5 выбирать условия для хранения посевочного материала;
10.​2.​2.​6 выполнять маркировку посевочного материала
2.3 Почва и ее обработка.
10.​2.​3.​1 знать виды минеральных и органических удобрений;
10.​2.​3.​2 знать виды навоза;
10.​2.​3.​3 знать значение органических и минеральных удобрений получения высоких урожаев овощных и плодово – ягодных культур;
2.4 Выращивание посевочного материала
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
10.​2.​5.​1 знать строение кроны плодового дерева;

10.2.5.2 ағаштың бір жылдық, екі жылдық, көп жылдық бұтақтарын білу;
10.2.5.3 жас ағаштарды кесу ережелерін, кесу мақсатын білу;
10.2.5.4 жеміс ағаштарын кесу ережелерін, кесу мақсатын, білу, кесу орындарын өңдеу;
10.2.5.5 ағаштарды азықтандыру, діңдерін тыңайту ережелерін білу;
10.2.5.6 жеміс бағына жеміс ағаштарын отырғызу ережелерін білу, жеміс ағаштарының ұшар басын қалыпқа келтіру;
10.2.5.7 жас көшеттерді байлау, сақталуын қадағалау;
10.2.5.8 көкөністерді отырғызу үшін топырағын дайындау: күзгі жырту, көктемгі өңдеу, тыңайту
2.6 Өнімді жинау және сақтау
10.2.6.1 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін қолдану;
10.2.6.2 көкөніс және жеміс-жидек дақылдары өнімдерін жинау мерзімдерін білу және белгілеу;
10.2.6.3 көкөніс қоймаларының құрылысын білу;
10.2.6.4 қойманы өнімді сақтауға дайындау;
10.2.6.5 өнімнің пісу белгілерін білу;
10.2.6.6 өнімді жинау тәсілін таңдау: қолмен жинау, жабдықтың көмегімен;
10.2.6.7 өнімді жинау;
10.2.6.8. өнімді кептіру және кесу;
10.2.6.9 стандарттық емес өнімнің белгілерін білу
2.7 Ауылшаруашылық құрал-саймандар
10.2.7.1 ауылшаруашылықтағы механизация құралдарын білу;
10.2.7.2 көпоперациялы машиналар жабдықтарын білу: шөп жинауға арналған машиналар құрылымын, ферма жайларын жинауға арналған құрылғылар құрылымын
3.Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
3.1 Еңбек заттарына сараптама жүргізу және бағалау
10.3.1.1 қолданған әдістер мен тәсілдерді және арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысын және өзгелер жұмысын талқылау және бағалау;
10.3.1.2 алдыңғы жұмыстарға негізделе отырып, өз жұмысын және өзгелер жұмысын жетілдіру бойынша сын ұсыныстар жасау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1. Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2 ауылшаруашылық өндірісінің заманауи жағдайын, даму болашағын білу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және этика
10.1.2.1 оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2 кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы;
10.1.2.3. үлкендер және құрбыластарымен бірге қызмет жасау, топта және ұжымда жұмыс істей білу;
10.2.1.4 ауылшаруашылық жұмысшысының жеке гигиенасы дағдыларын өз бетінше тәжірибеде қолдана білу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, аспаптарды материалдарды салыстырып, іріктеп алу;

10.​2.​5.​2 знать однолетний, двулетний и многолетний приросты дерева;
10.​2.​5.​3 знать правила обрезки молодых деревьев, цель обрезки;
10.​2.​5.​4 знать правила подрезки плодоносящих деревьев, ее цели, обработка мест среза;
10.​2.​5.​5 знать правила подкормки деревьев, внесение удобрений в приствольные круги6
10.​2.​5.​6 знать правила посадки деревьев в плодоносящем саду, формирование кроны плодоносящих деревьев;
10.​2.​5.​7 уметь производить обвязку молодых саженцев, следить за их сохранностью;
10.​2.​5.​8 осуществлять подготовку почвы для посадки овощей: осенняя вспашка весенняя обработка, внесение удобрений
2.6 Уборка и хранение урожая
10.​2.​6.​1 применять правила безопасности при работе с инструментами и оборудованием;
10.​2.​6.​2 знать и определять сроки уборки урожая овощных и плодово - ягодных культур;
10.​2.​6.​3 знать устройство овощехранилища;
10.​2.​6.​4 подготавливать помещение к хранению урожая;
10.​2.​6.​5 знать признаки созревания урожая;
10.​2.​6.​6 выбирать способы сбора урожая: ручной способ, с помощью оборудования;
10.​2.​6.​7 выполнять уборку урожая;
10.​2.​6.​8 выполнять просушку и обрезку урожая;
10.​2.​6.​9 знать признаки нестандартной продукции
2.7 Сельскохозяйственный инвентарь
10.​2.​7.​1 знать средства механизации в сельском хозяйстве;
10.​2.​7.​2 знать оборудование многооперационных машин: устройство машин для уборки трав, устройство приспособлений для уборки фермерских помещений
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.​3.​1.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для выполнения собственной работы и работы других, используя специальную терминологию;
10.​3.​1.​2 делать критические предложения по усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях предыдущих работ
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1. Общие сведения о предмете труда
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
10.​1.​1.​2 знать современное состояние сельскохозяйственного производства, перспективы развития
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
10.​1.​2.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​2.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.​1.​2.​3. сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе;
10.​2.​1.​4 самостоятельно применять навыки личной гигиены сельхоз работника на практике
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
10.​1.​3.​1 сравнивать и подбирать подходящие инструменты, средства, материалы для работы;

10.1.3.2 технологиялық карта және графикалық үлгілер бойынша өз бетінше жұмыс жасау;
10.1.3.3 өз бетінше жұмысты орындау жоспарын жасау;
10.1.3.4 технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және сөзінде қолдану;
10.1.3.5 ауылшаруашылық жұмыстарда материалдар мен құрал-саймандарды таңдауын, іс-әрекеттер реттілігін түсіндіре білу
1.4 Арнайы киім күтімі
10.2.3.1 өз бетінше жұмыс халатын тіге білу;
10.2.3.2 арнайы киім күтімі бойынша практикалық қайталау
2.Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік жөнінде жалпы мәліметтер
10.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің салаларын білу;
10.2.1.2 көкөніс өсірушіліктегі, бағбаншылықта
ғы, егіншіліктегі еңбек түрлерін білу;
10.2.1.3 көкөніс өсіруші, бағбан, егінші күнтізбелері жөнінде мәліметтерді білу;
10.2.1.4 көкөніс өсіруші және бағбан күнтізбесін өз бетінше құрастыра білу
2.2.Егістік материалын дайындау және сақтау
10.2.2.5 егіс материалын сақтау жағдайларын таңдау;
10.2.2.6 егіс материалын таңбалау
2.3. Топырақ және оның өңделуі
10.2.3.1 минералдық және органикалық тыңайтқыштар түрлерін білу;
10.2.3.2 қидың түрлерін білу;
10.2.3.3 көкөніс және жеміс-жидек дақылдарының жоғары өнімдерін алуда минералдық және органикалық тыңайтқыштардың мағынасын білу;
10.2.3.4 минералдық және органикалық тыңайтқыштар түрлерін ажырата білу;
10.2.3.5 қидың сақтау ережелерін білу
2.4 Егістік материалды өсіру
10.2.4.1 егістік материалын себудің түрлі тәсілдерін білу;
10.2.4.2 тұқымдардың, көшеттердің, кесінді сабақтардың, бұрулардың себу мерзімдері мен тәсілдерін бағдарлай білу ;
10.2.4.3 витаминдік өнімдерді ерте алу мүмкіндіктерін білу
2.5 Көкөніс және жеміс өнімдерін өсіру
10.2.5.1 жеміс ағашының ұшар басының құрылысын білу;
10.2.5.2 ағаштың бір жылдық, екі жылдық, көп жылдық бұтақтарын білу;
10.2.5.3 жас ағаштарды кесу ережелерін, кесу мақсатын білу;
10.2.5.4 жеміс ағаштарын кесу ережелерін, кесу мақсатын, білу, кесу орындарын өңдеу;
10.2.5.5 ағаштарды азықтандыру, діңдерін тыңайту ережелерін білу;
10.2.5.6 жеміс бағына жеміс ағаштарын отырғызу ережелерін білу, жеміс ағаштарының ұшар басын қалыпқа келтіру;
10.2.5.7 қыстайтын зиянкестермен күресуге арналған препараттар сипаттамаларын білу;
10.2.5.8 көкөністерді жылыжайда өсіру ережелерін білу
2.6 Өнімді жинау және сақтау
10.2.6.1 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін қолдану;
10.2.6.2 көкөніс және жеміс-жидек дақылдары өнімдерін жинау мерзімдерін білу және белгілеу;
10.2.6.3 көкөніс қоймаларының құрылысын білу;

10.​1.​3.​2 уметь самостоятельно работать по технологической карте, графическим образцам,
10.​1.​3.​3 уметь самостоятельно составлять план выполнения работ;
10.​1.​3.​4 понимать и использовать в речи термины и названии технологических операций;
10.​1.​3.​5 уметь объяснить выбор оборудования, материалов, последовательности действий в сельскохозяйственных работах;
1.4 Уход за спец одеждой
10.​2.​3.​1 уметь самостоятельно сшить рабочий халат;
10.​2.​3.​2 практическое повторение по уходу за спецодеждой
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Общие сведения об овощеводстве и плодоводстве
10.​2.​1.​1 знать отрасли сельскохозяйственного производства;
10.​2.​1.​2 знать виды труда в овощеводстве, садоводстве, полеводстве;
10.​2.​1.​3 знать сведения о календарях овощевода, садовода, полевода;
10.​2.​1.​4 уметь самостоятельно составлять календарь овощевода и садовода
2.2 Заготовка и хранение посевочного материала
10.​2.​2.​5 выбирать условия для хранения посевочного материала;
10.​2.​2.​6 выполнять маркировку посевочного материала
2.3 Почва и ее обработка.
10.​2.​3.​1 знать виды минеральных и органических удобрений;
10.​2.​3.​2 знать виды навоза;
10.​2.​3.​3 знать значение органических и минеральных удобрений получения высоких урожаев овощных и плодово – ягодных культур;
10.​2.​3.​4 распознавать виды органических и минеральных удобрений;
10.​2.​3.​5 знать правила хранения навоза
2.4 Выращивание посевочного материала.
10.​2.​4.​1 знать разные способы посева посадочного материала;
10.​2.​4.​2 ориентироваться в сроках и способах посева семян, рассады, черенков, отводов, и саженцев;
10.​2.​4.​3 знать возможности получение ранней витаминной продукции.
2.5 Выращивание продуктов овощеводства и плодоводства
10.​2.​5.​1 знать строение кроны плодового дерева;
10.​2.​5.​2 знать однолетний, двулетний и многолетний приросты дерева;
10.​2.​5.​3 знать правила обрезки молодых деревьев, цель обрезки;
10.​2.​5.​4 знать правила подрезки плодоносящих деревьев, ее цели, обработка мест среза;
10.​2.​5.​5 знать правила подкормки деревьев, внесение удобрений в приствольные круги6
10.​2.​5.​6 знать правила посадки деревьев в плодоносящем саду, формирование кроны плодоносящих деревьев;
10.​2.​5.​7 знать характеристику препаратов для борьбы с зимующими вредителями;
10.​2.​5.​8 знать правила выращивания овощей в теплице
2.6 Уборка и хранение урожая
10.​2.​5.​1 применять правила безопасности при работе с инструментами и оборудованием;
10.​2.​5.​2 знать и определять сроки уборки урожая овощных и плодово - ягодных культур;
10.​2.​6.​3 знать устройство овощехранилища;

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ауылшаруашылық еңбегі. Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. "Кәсіби еңбекке баулу. Ауылшаруашылық еңбегі. Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану";
2) 2-бөлім "Өндіргіш еңбек технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы".
113. "Материалтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні жөнінде жалпы мәлімет;
2) ҚРЕңбек заңнамасы, еңбек этикасы;
3) материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы.
114. "Өндіргіш еңбек технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер;
2) үй құстарын асырау және күту;
3) үй жануарларын асырау және күту;
4) үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру;
5) үй жануарларың азығын дайындау және азықтандыру;
6) үй құстарын өсіру;
7) үй жануарларын өсіру;
8) мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері;
9) мал шаруашылығының механизациясы.

Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
112. Программа по профилю "Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение";
2) раздел "Технология производительного труда";
3) раздел "Анализ и оценивание деятельности труда".
113. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) трудовое законодательство Республики Казахстан и этика труда;
3) анализ материалов, инструментов и оборудования.
114. Раздел "Технология производительного труда" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о сельскохозяйственном производстве.
2) содержание и уход за домашними птицами;
3) содержание и уход за домашними животными;
4) заготовка корма и кормление домашних птиц;
5) заготовка корма и кормление домашних животных;
6) разведение домашних птиц;
7) разведение домашних животных;
8) продукция животноводства и птицеводства;
9) механизация животноводства.

115. "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы.
116. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1.
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
мұғалімнің көмегімен пән ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу

115. Раздел "Анализ и оценивание деятельности труда" включает следующий подраздел:
1) анализ и оценивание предметов труда
116. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности предмета с помощью учителя

8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2
оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
9.1.1.1
басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2
пән ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге және суреттеуге тырысу
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2
еңбек пәнін дайындауда материалдар мен тәсілдерді салыстыру, саралау
1.2
ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
7.1.2.1
тәртіп ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киім және киім эстетикасы жөнінде түсінік;
7.1.2.2
Қазақстан Республика сының Еңбек заңнамасы жайлы жалпы түсінік
8.1.2.1
еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас жөнінде түсінік;
8.1.2.2
еңбек тәртібі, ауылшаруашылық жұмысшысының еңбекақысын төлеу, еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі жөнінде түсінік
9.1.2.1
жұмысқа орналасу барысындағы тәртіп пен сыртқы бейненің, түйіндеме мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеудің маңыздылығын түсіну;
9.1.2.2
ауыл шаруашылығы жұмысшыларының негізгі құқықтары мен міндеттерін, еңбекті қорғау және еңбек шартын білу
10.1.2.1
оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2
кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы;
10.1.2.3
үлкендер және құрбыластары
мен бірге қызмет жасау, топта және ұжымда жұмыс істей білу
1.3
Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1
жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың атауларын білу;
7.1.3.2
мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті материалдар мен құрал-саймандарды іріктеп алу;
7.1.3.3
санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.3.4.
жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.5.
жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау
8.1.3.1
жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың, жабдықтардың атауларын білу;
8.1.3.2
қолданылатын негізгі жабдықтар жөнінде түсінік;
8.1.3.3.
өндірістік құрал-саймандармен жұмыс істеу барысында оларды сақтау ережелерін, санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;
8.1.3.4
құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы жөнінде түсінік
9.1.3.1
сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3
құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
10.1.3.1
жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, материалдарды өз бетінше іріктеп алу;
10.1.3.2
еңбек түрлерін салыстыру және ең қолайлысын таңдап алу;
10.1.3.3
технологиялық карта бойынша өз бетінше жұмыс жасау, жұмысты жоспарлау

8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.​1.​1.​2 сравнивать, анализировать материалы и подход в изготовлении предмета труда
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика труда
7.​1.​2.​1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды;
7.​1.​2.​2 иметь общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
8.​1.​2.​1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.​1.​2.​2 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда животноводов, об ответственности за выполнение трудового задания
9.​1.​2.​1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.​1.​2.​2 знать основные права и обязанности работников сельского хозяйства, охране труда, трудовом договоре
10.​1.​2.​1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.​1.​2.​2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.​1.​2.​3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​3.​1 знать названия некоторых рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
7.​1.​3.​2 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты необходимые для работы;
7.​1.​3.​3 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.​1.​3.​4 организовывать рабочее место;
7.​1.​3.​5 выполнять правила безопасной работы
8.​1.​3.​1 знать названия рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.​1.​3.​2 иметь представления об основных используемых оборудованиях;
8.​1.​3.​3 знать правила хранения инструментов , санитарно- гигиенических требований при работе с производственными инструментами;
8.​1.​3.​4 иметь сведения об инструментах, также о технике безопасности
9.​1.​3.​1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.​1.​3.​2 составлять план работы с помощью учителя и самостоятельно;
9.​1.​3.​3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием санитарно- гигиенические требования при выполнении работы
10.​1.​3.​1 отбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.​1.​3.​2 сравнивать разные виды труда и выбирать наиболее подходящий;
10.​1.​3.​3 уметь самостоятельно работать по технологической карте, планирование работы

2) 2-бөлім "Өндіргіш еңбек технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1
ауылшаруашылық өндірісінің негізгі бағыттарын білу: көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік, мал шаруашылығы және құс шаруашылығы;
7.2.1.2
мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ауылшаруашылық өндірісінің саласының бірі ретіндегі түсінік;
7.1.1.3
құс шаруашылығының ауылшаруашылығындағы мағынасын білу;
7.1.1.4
құс шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу;
7.1.1.5
ферма шаруашылығындағы қоян өсірудің мағынасын білу
8.2.1.1
ауылшаруашылық еңбектің салаларын білу;
8.2.1.2
мал шаруашылығы түрлерін ажырата білу;
8.2.1.3
мал шаруашылығы фермалары жөнінде
түсінік;
8.2.1.4
жеке шаруашылықта үй жануарларын өсірудің мағынасын түсіну.
9.2.1.1
ел ауылшаруашылығында ірі мүйізді мал өсірудің мағынасын білу;
8.2.1.2
мал шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу
10.2.1.1
мал шаруашылығының ел экономикасындағы мағынасын түсіну;
10.2.1.2
Қазақстан ауылшаруашылық өндірісі дамуының негізгі бағыттарын білу
2.2
Үй құстарын асырау және күту
7.2.2.1
құс өсіру мен үй құстары жөнінде түсінік:
тауықтар, қаздар, үйректер,
күрке тауықтар;
7.2.2.2.
жергілікті жағдайларда өсірілетін құстардың түрлері жөнінде түсінік; 7.2.2.3.
ұжымдық фермалық және жеке шаруашылықтарда құс өсіру жөнінде түсінік;
7.2.3.4
құстарды ұстау жайлары, құс фермалары, фермалық және жеке шаруашылықтар жайлы түсінік;
7.2.3.5
құс қораларының құс түрлеріне қарай жабдықтарын білу;
7.2.3.6
құстарды күтуге арналған негізгі құрал-саймандарды білу;
7.2.3.7
еркін және шектеулі режимдерде құстарды бағу жағдайларын білу;
7.2.3.8
қысқы мезгілде құстарды күту ерекшеліктерін білу;
7.2.3.9
құс торларын қосымша жылылау жайлы түсінік;
7.2.3.10
құс қораларында жолдарды, қалқа шатырларын қардан тазалау жұмыстарын орындау;
7.2.3.11
қайырмалы жем және су астауларының, алмалы-салмалы астаулардың құрылыстарын білу;
7.2.3.12
құс қораларының ауласы мен жайларын тазалау ережелерін білу;
7.2.3.13
жайларды күнделікті тазалау ережелерін білу;
7.2.3.14
құс ауруларын алдын-алу және емдеу жөнінде түсінік
2.3.
Үй жануарларын асырау және күту
7.2..3.1
қоян шаруашылығы жөнінде түсінік;
7.2.3.2
жергілікті жағдайларда өсірілетін қояндар түрлері жөнінде түсінік;
7.2.3.4
мектеп жағдайында қоян өсіру жайларын ұймдастыру;
7.2.3.5
қоян өсіру фермасының жайлары жөнінде түсінік;
7.2.3.6
қоян ұстайтын торларды орналастыру реттілігін білу;
7.2.3.7
үй және мектеп жағдайларындағы қоян күркелерінің құрылысы жайлы түсінік, қоян түрлерін анықтау;
7.2.3.8
қоян ұстайтын торлардың орналасуын білу: құрылысы, күрке ішіндегі оргаласуы;
7.2.3.9
еркек, ұрғашы қояндарға және төлдерге арналған торларды ажырата білу;
7.2.3.10
қоян күтіміне арналған қол құрал-саймандарды білу, қолдану: айырлар, қырғыштар, кетпендер, қалақтар, күректер, сыпырғылар, міндеттері мен жұмыс тәсілдерін білу;
7.2.3.11
қи шығаруға арналағн шелектерді, қол арбаларын қолдана білу;
7.2.3.12
қысқы бағу кезіндегі қояндарды күту ерекшеліктерін білу;
7.2.3.13
қоян қораларында жолдарды, қалқа шатырларын, қардан тазалау;
7.2.3.14
қоян торларын қосымша жылылау тәсілдерін білу;
7.2.3.15
қоян фермасының аумағын немесе жайларын тырмақпен, сыпырғымен тазалауды білу;
7.2.3.16
қи мен жемшөп қалдықтарын жайлардың ішінен шығару тәсілдерін білу;
7.2.3.17
күнделікті тазалау ережелерін білу, олардың орындалуын бақылау;
7.2.3.18
жемшөп сақтау жайларына күтім жасау;
7.2.3.19
жемшөпті тұтынуға дайындау;
7.2.3.20
қоян ұстау жайлардың жағдайын тексеру, терезелерін әйнектеу, есіктерін тығыздау, жайдың ішіне ұсақ жөндеу жүргізу;
7.2.3.21
қояндардың күтіміне арналған сыпырғыларды шыбықтар мен сабақтардан дайындауды білу
8.2.3.1
үй жануарларының негізгі түрлерін, олардың қысқа сипаттамаларын білу;
8.2.3.2
мал шаруашылығы жайында түсінік, қойлар және ешкілер, жергілікті жағдайларда өсірілетін тұқымдар;
8.2.3.3
сүт алуға және түбіт алуға қажетті ешкі тұқымдарын, олардың айырмашылығын білу;
8.2.3.4
мектеп фермасы, онда бағылатын жануарлар түрлері жөнінде түсінік;
8.2.3.
ешкілер мен қойлардың жүріс-тұрысын бақылау;
8.2.3.6
түрлі өнімді ешкілерді ажырата білу;
8.2.3.7
өнімді ешкілерді ажырату жаттығуларын орындау;
8.2.3.8
шаруа қожалығындағы мал қорасы жайлы түсінік;
8.2.3.9
серуен алаңының міндетті болуы жайлы білу;
8.2.3.10
қойлар мен ешкілерді міндетті түрде сабан төсеніштерде ұстау жайлы білу;
8.2.3.11
қойлар мен ешкілерді жазғы бағуға көшіргеннен кейін мал қорасынан сабанды, қиды шығару;
8.2.3.12
серуен алаңындағы астаулар құрылысын білу;
8.2.3.13
астауларды жемшөп қалдықтарынан тазалау;
8.2.3.14
ешкілерге арналған серуен алаңында бұтақтар будаларын ілуді білу;
8.2.3.15
үлкен қойлар мен ешкілерді, қозы мен лақтарды азықтандыру нормаларын білу;
8.2.3.16
шаруашылық жайлары жөнінде түсінік:
жабдықтары және міндеттері, жануарлардың қысқы және жазғы мезгілдердегі орналастырылуы;
8.2.3.17
шошқа шаруашылығы, жергілікті жағдайларда өсірілетін тұқымдары, қысқы және жазғы мезгілерде ұстауға арналған жайлары жөнінде түсінік;
8.2.3.18

2) раздел "Технология производительного труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
7.​2.​1.​1 знать основные направления селькохозяйисвенного производства: овощеводство и плодоводство, животноводство и птицеводство;
7.​2.​1.​2 иметь представление о животноводстве как одной из отрасли сельскохозяйственного производства;
7.​1.​1.​3 знать о значении птицеводства в сельском хозяйстве;
7.​1.​1.​4 знать о перспективе развития личного и промышленного птицеводства;
7.​1.​1.​5 знать о значении кролиководства в фермерском хозяйстве
8.​2.​1.​1 знать отрасли сельскохозяйственного труда;
8.​2.​1.​2 различать виды животноводства;
8.​2.​1.​3 иметь представление о животноводческой ферме;
8.​2.​1.​4 понимать значение и перспективы разведения домашних животных в личном хозяйстве .
9.​2.​1.​1 знать о значении выращивания крупного рогатого скота в сельском хозяйстве страны;
8.​2.​1.​2 знать перспективах развития личного и промышленного животноводства
10.​2.​1.​1 понимать значение животноводства в экономике страны;
10.​2.​1.​2 знать основные направления развития сельского хозяйства в Казахстане
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
7.​2.​2.​1 иметь представление о птицеводстве и домашних птицах: куры, гуси, утки, индейки;
7.​2.​2.​2 иметь представление о породах птиц разводимых в местных условиях;
7.​2.​2.​3 иметь представление о разведении птиц в коллективных фермерских и индивидуальных хозяйствах;
7.​2.​3.​4 иметь представление о помещениях для содержания птиц; . птицеферма, фермерское или индивидуальное хозяйство;
7.​2.​3.​5 знать оборудование птичника в зависимости от видов птиц;
7.​2.​3.​6 знать основной инвентарь для ухода за птицами;
7.​2.​3.​7 знать об условиях содержания птиц в вольном и ограниченном режиме;
7.​2.​3.​8 знать особенности ухода за птицами в зимнее время;
7.​2.​3.​9 иметь представление о дополнительном утеплении клеток для птиц;
7.​2.​3.​10 выполнять расчистку дорог от снега, удаление снега с крыш навесов птичников
7.​2.​3.​11 знать устройство откидных кормушек и поилок, вставных кормушек совком;
7.​2.​3.​12 знать правила уборки территорий и помещений птичников;
7.​2.​3.​13 знать правила ежедневных уборок помещений;
7.​2.​3.​14 иметь представление о профилактике и лечении домашних птиц
2.3 Содержание и уход за домашними животными
7.2..3.1 иметь представление о кролиководстве;
7.​2.​3.​2 различать породы кроликов разводимых в местных условиях;
7.​2.​3.​4 организовывать помещение для кролиководства в школьных условиях;
7.​2.​3.​5 иметь представление о помещении кролиководческой фермы;
7.​2.​3.​6 знать расположение последовательности клеток для содержания кроликов.
7.​2.​3.​7 иметь представление об устройстве крольчатника в домашних и школьных условиях, определение пород кроликов;
7.​2.​3.​8 знать расположение клетки для кроликов: устройство, расположение в крольчатнике;
7.​2.​3.​9 различать клетки для самцов, самок и молодняка;
7.​2.​3.​10 знать и уметь пользоваться ручным инвентарем для ухода за кроликами: вилы скребки, мотыжки, совки, лопаты, метла, веник; знать назначение и приемы работы;
7.​2.​3.​11 уметь пользоваться ведром и тачкой для выноса и вывоза навоза;
7.​2.​3.​12 знать особенности ухода за кроликами во время зимнего содержания;
7.​2.​3.​13 расчищать дорогу от снега, удалять снег с крыш навесов крольчатника;
7.​2.​3.​14 знать приемы дополнительного утепления клеток для кроликов;
7.​2.​3.​15 уметь убирать территорию кроликоведческой фермы или помещений граблями и метлой
7.​2.​3.​16 знать способы удаления навоза и остатков корма из помещения;
7.​2.​3.​17 знать правила ежедневной уборки, контроля за выполнением;
7.​2.​3.​18 ухаживать за помещением для хранения корма;
7.​2.​3.​19 уметь готовить корм к потреблению;
7.​2.​3.​20 проверять состояние помещения для кроликов, остекление окон, уплотнение дверей, осуществлять мелкий ремонт помещения;
7.​2.​3.​21 уметь изготавливать метла и веники из веток и лозы для ухода за кроликами.
8.​2.​3.​1 знать основные виды домашних животных, их краткую характеристику
8.​2.​3.​2 иметь представление о скотоводстве, овцы и козы; породы разводимые в местных условиях;
8.​2.​3.​3 знать породы коз, разводимых для получения молока и коз, разводимых для получения пуха, знать разницу между ними;
8.​2.​3.​4 иметь представление об школьной животноводческой ферме виды животных, содержащихся на школьной ферме;
8.​2.​3.​5 наблюдать за поведением овец и коз;
8.​2.​3.​6 уметь распознавать разнопродуктивных коз;
8.​2.​3.​7 выполнять упражнения на определение продуктивных коз;
8.​2.​3.​8 иметь представление о скотном дворе в крестьянском хозяйстве;
8.​2.​3.​9 знать об обязательном наличии выгульного двора;
8.​2.​3.​10 знать об обязательном содержании овец и коз на соломенных подстилках;
8.​2.​3.​11 удалять соломенный навоз со скотного двора после перевода овец и коз на летнее содержание;
8.​2.​3.​12 знать устройство кормушек на выгульном дворе;
8.​2.​3.​13 уметь очищать кормушки от остатков корма;
8.​2.​3.​14 уметь развешивать пучки веток с сухими листьями на выгульном дворе для коз;
8.​2.​3.​15 знать нормы кормления взрослых овец и коз, ягнят и козлят;
8.​2.​3.​16 иметь представление о хозяйственных помещениях: оборудование и назначение, размещение животных в летнее и зимнее время;
8.​2.​3.​17 иметь представление о свиноводстве, породах разводимых в местных условиях, хозяйственных помещениях для свиньи в летнее и зимнее время;
8.​2.​3.​18 иметь представление об устройстве станка для содержания свиней;

шошқа ұстауға арналған қораның құрылысы жайлы түсінік; 8.2.3.19
шошқаларға арналған жазғы лагерь құрылысын білу;
8.2.3.20
ұжымдық шаруашылықта шошқа бағу (шошқа қораларын жекелік және топтық жайлармен жабдықтау), шошқа тұқымдары, азықты механикалық беру астаулары, су беру астаулары, тесік едендер жайлы түсінік;
8.2.3.21
жануарлардың қысқы күтімі жайлы түсінік;
8.2.3.22
шошқа фермасындағы күн тәртібін білу;
8.2.3.23 қоралар мен астауларды тазалау жөнінде түсінік(жануарлар жоқ кезде), өткелдерді тазалау;
8.2.3.24 жайлардың жалпы тазалануы жайлы түсінік, қажетті температура мен ылғалдықты ұстану;
8.2.3.25
ұрғашы шошқалардың түрлерін білу: бойдақ, буаз, суалмаған, оларды бағу және күту
9.2.3.1
мал шаруашылығын білу: ірі мүйізді мал (сиыр, бұзау, бұқалар);
9.2.3.2
әңгімелесу барысында ірі мүйізді малдың күтімін саралау және жұмыс жоспарын құру; 9.2.3.3
мал шаруашылығындағы жұмыстар реттілігін білу; 9.2.3.4
малдарды күту барысындағы қауіпсіздік техникасын, санитария және жеке гигиена ережелерін білу;
9.2.3.5
ірі мүйізді малдың түрлерін білу (сиыр, бұқалар, әр жастағы төлдер);
9.2.3.6
ірі мүйізді мал түрлерін бөлек бағу ережелерін білу;
9.2.3.7
сиырдың сыртқы құрылымын, ірі мүйізді малдың кейбір ерекшеліктерін білу;
9.2.3.8
сиыр қорасы сүт фермасының негізгі жайы екені жөнінде түсінік (бұзау жайлары, жаңа туған бұзауларға арналған торлар );
9.2.3.9
жеке шаруа қожалығындағы және фермерлік шаруашылықтағы сиыр қораларының құрылымы мен жабдықтарын білу;
9.2.3.10
фермерлік шаруашылықтағы жуу және сүт бөлімшелері, машина бөлімшелері жөнінде түсінік; 9.2.3.11
ұжымдық шаруашылықтағы жемшөп дайындауға арналған қосалқы жайлар, қи сақтағыштар, мал азығын сүрлейтін шұңқыр, траншеялар, ірі жем-шөп сақтау алаңдары жөнінде түсінік; 9.2.3.12
сиырларды қорада бағу жағдайларын білу, қора жабдықтары; 9.2.3.13
астауларды тазалау ережелерін және тазалау құрал-саймандарын білу;
9.2.3.14
қораларды, өткелдерді, астауларды тазалау, жем-шөп тарату, сиырларды серуен алаңына немесе жайылымға шығару барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
9.2.3.15
қораны қидан тазалау, қиды өткелге тастау, қиды қисақтағышқа шығару, таза төсеніштерді жаю бойынша практикалық жұмыстар орындау;
9.2.3.16

8.​2.​3.​19 знать устройство летнего лагеря для свиней;
8.​2.​3.​20 иметь представление о содержании свиней в коллективных хозяйствах (оборудование свинарников станками для индивидуального и группового содержания) различных видов свиней, кормушки с механической подачей корма, поилки шелевые полы;
8.​2.​3.​21 иметь представление об уходе за животными в зимнее время;
8.​2.​3.​22 знать распорядок дня на свиноферме;
8.​2.​3.​23 иметь представление о чистке кормушек и станков (в отсутствие животных), чистка проходов;
8.​2.​3.​24 иметь представление о генеральной уборке помещений, поддержание необходимой температуры и влажности воздуха;
8.​2.​3.​25 знать виды свиноматок: холостая, супоросная, подсосная, условия ухода и содержания свиноматки
9.​2.​3.​1 знать о животноводстве: крупный рогатый скот (корова, теленок, бычки);
9.​2.​3.​2 анализировать и составлять план работы по уходу за крупным рогатым скотом в процессе беседы;
9.​2.​3.​3 знать последовательность работы в животноводстве;
9.​2.​3.​4 знать технику безопасности, правила санитарии и личной гигиены по уходу за животными;
9.​2.​3.​5 знать виды крупного рогатого скота (корова, бычки, быки - производители, молодняк разного возраста);
9.​2.​3.​6 знать правилу раздельного содержания разных видов крупного рогатого скота;
9.​2.​3.​7 знать внешнее строением коровы и некоторые особенности крупного рогатого скота;
9.​2.​3.​8 иметь представление о коровнике как основном помещении молочно-товарной фермы (телятник, клетки для новорожденных телят);
9.​2.​3.​9 знать устройство и оборудование коровника в личном, фермерском и крестьянском хозяйстве;
9.​2.​3.​10 иметь представления о моечных и молочных отделениях, машинных отделениях фермерских хозяйств;
9.​2.​3.​11 иметь представление о подсобном помещении для приготовления кормов, навозохранилище, силосные башни, траншеи, площадки для хранения грубых кормов в коллективном хозяйстве;
9.​2.​3.​12 знать условия стойлового содержания коров, оборудования стойла;
9.​2.​3.​13 знать правила чистки кормушки поилок, инструментов и приспособлений для чистки;
9.​2.​3.​14 знать правила безопасности при уборке стойл, проходов и кормушек, раздаче корма выпуске коров на выгульный двор или пастбище;
9.​2.​3.​15 выполнять практические работы по чистке стойла от навоза, сбрасывание навоза в проход, удаление навоза в навозохранилище, раскладка чистой подстилки;
9.​2.​3.​16 знать правила и последовательность чистки коровы;

сиырды тазарту ережелері мен реттілігін білу; 9.2.3.17
сиыр қорасын тазалау ережелері мен реттілігін білу; 9.2.3.18
сиыр қорасын қысқа дайындау ережелерін білу; 9.2.3.19
жаңа туған бұзауды күту ережелерін білу; 9.2.3.20
бұзауды өмірінің алғашқы 10 күнінде азықтандыру, уыз ішкізу, ішкізгеннен кейін бұзауды сүрту ережелерін білу;
9.2.3.21
бұзауларды қысқы уақытта бағу, бұзау қорасында қажетті жағдайларды жасау ережелерін білу;
9.2.3.22
төлдерді серуендету ережелерін білу; 9.2.3.24
тамбурларды жылылау, шеткі қақпаларды және олардың есіктерін қолдану тәсілдерін білу; 9.2.3.25
ферма аумағындағы жолдарды қардан тазалау
10.2.3.1
сиырлардың суалу және сауын кезеңдерін білу;
10.2.3.2
суалған және сауын сиырлардың азықтану рационын білу;
1 0.2.3.3
суалған сиырды және сауын сиырды азықтандыру ерекшеліктерін білу;
10.2.3.4
жемшөп таратудың кезектілігін білу;
10.2.3.5

9.​2.​3.​17 знать правила и последовательность уборки коровника;
9.​2.​3.​18 знать правила подготовка коровника к зиме;
9.​2.​3.​19 знать правила ухода за новорожденным теленком;
9.​2.​3.​20 знать правила кормления теленка в первые 10 дней его жизни; поении теленка молозивом; вытирании теленка после поения;
9.​2.​3.​21 знать правила содержания телят в зимнее время, поддержание необходимых условий в телятнике;
9.​2.​3.​22 знать правила выгуливание молодняка;
9.​2.​3.​24 знать приемы утеплении тамбуров, пользование боковыми воротами и дверцами в них;
9.​2.​3.​25 уметь очищать от снега дорожки и дороги на территории фермы
10.​2.​3.​1 знать сухостойный и дойный периоды в жизни коров;
10.​2.​3.​2 знать рационы кормления дойных и сухостойных коров;
10.​2.​3.​3 знать особенности кормления коровы, находящейся в сухостое и новотельной коровы;
10.​2.​3.​4 знать очередность раздачи кормов;
10.​2.​3.​5 уметь отмерять суточную норму кормов на одну корову;

бір сиырға тәуліктік нормасын өлшеп беруді білу; 10.2.3.6
сиыр емшегінің құрылымын білу;
10.2.3.7
сиырды қолмен сауу, сауу режимі, жылдамдық, қайта сауу, емшекті уқалау ережелерін білу; 10.2.3.8
сиырды саууға дайындау; 10.2.3.9
сиырды толықтай сауу мағынасын білу; 10.2.3.10
сиырды қолмен сауу дағдысын меңгеру; 10.2.3.11
сүтті сүт өлшеуішпен өлшеу;
10.2.3.12 практикалық жұмыстар орындау: сүтті сүзу, суыту, сүт ыдысын күту; 10.2.3.13

10.​2.​3.​6 знать строение вымени коровы, формы сосков;
10.​2.​3.​7 знать правила ручного доения коровы, режим доения, скорость доения, додаивание и массаж вымени;
10.​2.​3.​8 уметь подготавливать корову к доению;
10.​2.​3.​9 понимать значение полного выдаивания коровы;
10.​2.​3.​10 владеть навыком ручного доения коровы;
10.​2.​3.​11 уметь измерять молоко молокомером;
10.​2.​3.​12 выполнять практические работы: процеживание молока, охлаждение молока, уход за молочной посудой;
10.​2.​3.​13 знать правила мойки и просушки молочной посуды, моющие средства;

сүт ыдысын жуу және кептіру ережелерін білу, жуу құралдары; 10.2.3.14
сауыншының, арнайы киімінің жеке гигиенасы ережелерін білу; 10.2.3.15
сауыншының
функционалдық міндеттерін білу;
10.2.3.16
бұқашықтар мен тайыншаларды күту жайлы қажетті деректерді білу; 10.2.3.17
төлді бөлуді, бұқашықтарды бордақылауға қоюды білу; 10.2.3.18
тайыншаларды сауын малды көбейту үшін өсіру ережелерін білу;
10.2.3.19
бордақы төлді бағу ережелерін, азықтандыру нормалары мен рационын, бордақылаудың аяқталуын білу; 10.2.3.20 практикалық жұмыстарды орындау: бордақы төлдердің жайларын тазалау, жем-шөпті тұтынуға дайындау, рационы мен реттілігіне байланысты тарату, суғару; 10.2.3.21

10.​2.​3.​14 знать правила личной гигиены доярки (дояра), спецодежды;
10.​2.​3.​15 знать функциональные обязанности доярки (дояра);
10.​2.​3.​16 знать необходимые сведения по уходу за бычками и телочками;
10.​2.​3.​17 знать возраст разделения молодняка, постановку бычка на откорм;
10.​2.​3.​18 знать правила выращивания телок для пополнения дойного стада;
10.​2.​3.​19 знать правила содержания откормочного молодняка, нормы и рационы кормления, окончание откорма;
10.​2.​3.​20 выполнять практические работы: уборка помещения для откормочного молодняка, подготовка кормов к употреблению, раздача кормов согласно рациону и кратности кормления, поение животных;
10.​2.​3.​21 знать правила машинного доения коров;

сиырларды машинамен сауу ережелерін білу; 10.2.3.22
қолмен және механизацияланып атқарған жұмыстардың сапасын бағалау; 10.2.3.23
бұзауларды жаю, жайылымда суғару ережелерін білу; 10.2.3.24 бұзауларды жастық топқа бөлу нормативтерін білу;
10.2.3.25
бұзау қораларындағы қысқы уақыттағы жұмыстарға қойылатын негізгі талаптар;
10.2.3.26
сиырларды байлап бағу тәсілдерін білу, олардың қолданылуы; 10.2.3.27
сиырларды байламай бағу ережелерін білу, сиырлардың бокста бағылуы;
10.2.3.28
сүт фермаларындағы сумен қамту жүйесі жөнінде түсінік, сиыр қораларындағы су өткізгіш құбырлар;
10.2.3 29
автосуарғыш жайлы түсінік, автосуарғыштың құрылысы және жүрісі;
10.2.3.30
фермадағы вентиляциялық жабдықтар, канализациялық жүйе жөнінде түсінік;
10.2.3.31
жайылым түрлерін білу: шалғындар, құрғақ сай-салалар, орманды жайылымдар; 10.2.3.32
жайылымның ерікті және айдау жүйесі, табиғи және дақылды жайылымдар жайлы білу;
10.2.3.33
малдарды жайылымға айдап шығару тәртібін білу
2.4.
Үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру
7.2.4.1
құстар азығы түрлерін ажырата білу;
7.2.4.2
құстарды қысқы және жазғы уақытта азықтандыру ерекшеліктерін білу; 7.2.4.3
түрлі жергілікті жемшөптерді білу;
7.2.4.4. астық қалдықтарын ажырата білу (дән, сұлы, бидай, арпа,жүгері); 7.2.4.5.
техникалық өндірістердің қалдықтары жөнінде түсінік (бидай кебектері, диірмен қалдықтары, жомдар, күнжаралар);
7.2.4.6.
шырынды және витаминді жем-шөпті ажырата білу (жемдік қырыққабат және сәбіз, сүрлем, сабан);
7.2.4.7.
рацион бойынша азықтандыру ережелерін білу; 7.2.4.8. құстарға арналған витаминдік қоспа жөнінде түсінік
2.5
Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
7.2.5.1
қояндарға арналған ағаштар мен бұталар, бұтақтар және жемшөптер түрлерін білу; 7.2.5.2 бұтақтардың сынықтарын дайындап, оларды бумаларға буу;
7.2.5.3
бұтақтарды қоймаларға, жем-шөпті сақтауға арналған қосалқы жайларға жинап қою;
7.2.5.4
қояндарға арналған жемшөпті тұтынуға дайындау ережелерін білу, түрлері(шөп, бұталық азық, дән, сәбіз, жемдік қызылша, картоп, кәді және асқабақ);
7.2.5.5 жемшөп сапасын ажырата білу, жемшөпті қысқы сақтауға дайындау;
7.2.5.6. қояндардың азықтандыру тәртібін білу және оны сақтау, азықтандыру кестесін жасау;
7.2.5.7. үлкен қояндар мен төліне арналған әр жемжөп түрінің нормасын білу;
7.2.5.8
әр жемжөп түрінің тәуліктік нормасын өлшеу
8.2.5.1
қойлар мен ешкілерге арналған шөп түрлерін білу: түскен кебу жапырақтар, дала шөптері, сан түрлі шөптер;
8.2.5.2
қойлар мен ешкілерге арналған жем түрлерін білу(сұлы, арпа, жом);
8.2.5.3
қойлар мен ешкілерге арналған шырынды азық түрлерін білу (асқабақ, кәді.қызылша, сәбіз, қарбыз, алама, алмұрт, банандар);
8.2.5.4
шошқалараға арналған азық түрлерін білу: дәнділер, шырындылар, техникалық өндірістің жасыл қалдықтары, жануар текті азықтар;
8.2.5.5

10.​2.​3.​22 уметь оценивать качества выполняемых работ вручную и механизированную;
10.​2.​3.​23 знать правила о пастьбе телят, поение животных на пастбище;
10.​2.​3.​24 знать нормативы деление телят на возрастные группы;
10.​2.​3.​25 знать основные требования к работе в телятнике в зимнее время;
10.​2.​3.​26 .знать о привязном способе содержания коров, его применение;
10.​2.​3.​27 знать правила беспривязного содержания коров; боксовое содержание коров;
10.​2.​3.​28 иметь представление о системе водоснабжения на молочно-товарных фермах, водопроводные трубы в коровниках;
10.​2.​3.​9 иметь представления об автопоилке; устройстве автопоилки ее действии;
10.​2.​3.​30 иметь представление о вентиляционном оборудовании на ферме, канализационной системе на ферме;
10.​2.​3.​31 знать виды пастбищ: луга, суходолы, лесные пастбища
10.​2.​3.​32 знать о вольной и загонной системе пастбищ, естественной и культурной пастбищах;
10.​2.​3.​33 знать порядок выгона животных на пастбища
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
7.​2.​4.​1 уметь различать виды кормов для птиц;
7.​2.​4.​2 знать особенности кормления птиц в летнее и зимнее время;
7.​2.​4.​3 знать различные местные корма;
7.​2.​4.​4 отличать зерновые отходы (зерно, овес, пшеница, пшено, ячмень, кукуруза);
7.​2.​4.​5 иметь представление об остатке технических производств (пшеничные отруби, мельничные отходы, жмыхи, шроты);
7.​2.​4.​6 уметь отличать сочные и витаминные корма (кормовая капуста, морковь, силос, сено);
7.​2.​4.​7 знать правила кормления по рациону;
7.​2.​4.​8 иметь представления о витаминных добавках для птицы.
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных.
7.​2.​5.​1 знать виды деревьев и кустарников, ветки и корма для кроликов;
7.​2.​5.​2 уметь подготавливать обломки веток, связывать их в пучки и веники;
7.​2.​5.​3 уметь укладывать ветки в хранилища; подсобное помещение для хранения корма;
7.​2.​5.​4 знать правила подготовки корма к потреблению для кроликов, виды (сено, веточный корм, зерно, морковь, кормовая свекла, картофель, кабачки и тыква);
7.​2.​5.​5 различать качество корма; подготавливать корма к зиме и хранению;
7.​2.​5.​6 знать режим кормления кроликов и его соблюдение; составлять график кормления кроликов;
7.​2.​5.​7 знать нормы количества каждого вида корма для взрослых кроликов и молодняка;
7.​2.​5.​8 уметь взвешивать и отмеривать суточную норму каждого вида корма; менять воду при каждом кормлении.
8.​2.​5.​1 знать виды кормов для овец и коз: опавшие сухие листья; сено из степных трав, разнотравие;
8.​2.​5.​2 знать зерновые корма для овец и коз (овес, ячмень, жмых);
8.​2.​5.​3 знать сочные корма для овец и коз (тыква, кабачки, свекла, морковь, арбуз, яблони, груши, бананы);
8.​2.​5.​4 знать виды корма для свиней: зерновые, сочные, зеленые отходы технических производств, корма животного происхождения
8.​2.​5.​5 иметь представление о витаминных и минеральных подкормках, комбинированные корма, пищевые отходы;

витаминді және минералды қосымша азық жайлы түсінік, құрама азықтар, тағамдық қалдықтар; 8.2.5.6
торайларға арналған негізгі дәнді азықтар түрлерін білу: жүгері, арпа, сұлы;
8.2.5.7
шырынды азықтар жайлы түсінік, жемдік қызылша, сәбіз, бақша дақылдары, жасыл шөптер; 8.2.5.8
техникалық өндіріс қалдықтарын білу (жом, күнжара, кебектер, төп);
8.2.5.9
жануар текті азық түрлерін білу, сүт және оның өңдеу қалдықтары (сарысу, іркіт);
8.2.5.10
шошқаның азықтандыру нормасы мен рационын білу,
бордақы шошқаның, аналық шошқаның азықтандыру нормасы мен рационы
9.2.5.1
ірі мүйізді малға жемшөп дайындаудың ережелерін білу; 9.2.5.2
сиыр азығының түрлері мен сипаттамасын білу ( ірі, шырынды, құнарландырылған, техникалық өндірістің дән қалдықтары, қоспалы жем); 9.2.5.3
сабанды, жемдік тамыржемісер мен бақшалықтарды қолмен турау тәсілдерін білу; 9.2.5.4
жемшөпті булау (сабанды турау, қайнақ суға қайнату, ұн немесе кебек себу);
9.2.5.5
ірі және шырынды азықтарды концентратармен араластыру ережелерін білу;
9.2.5.6
жемдік тамыржемістерді жуу, асқабақ пен қарбыз жемістерін ұсақтау;
9.2.5.7
күнжара мен кебу жомды азықтандыруға дайындау, жемдік гранулаларды дайындау;
9.2.5.6
сиырды азықтандыру ерекшеліктерін білу (сауын және суалған сиырлардың азықтандыру нормалары мен рационы);
9.2.5.7
жемшөп тарату кезектілігін білу (өлшеу, бір ірі мүйізді малға берілетін тәуліктік норма)
10.2.5.1
жануарладың денсаулығын нығайтып, жоғарғы өнім алу үшін жазғы және күзгі жайылымның мағынасын білу;
10.2.5.2
жемшөп дайындау жайдың құрылысын білу; 10.2.5.3.
жануарларды азықтандыру ережелерін, рационын білу;
10.2.5.4
жемшөп құнарлылығының мағынасын білу;
10.2.5.5
жемшөп бірлігінің түсінігі;
10.2.5.6
ірі мүйізді мал төлддерінің азығын білу; 10.2.5.7
әр жастағы бұзауларды азықтандыру ережелерін білу, бұзау өміріндегі уыздық және сүүттік кезеңдер;
10.2.5.8
бұзауға сүт ішкізу сызбаларын жасау;
10.2.5.9
топтық қораларға жемшөп тарату ережелерін білу, сүт бергеннен кейін бұзаулардың түрлі заттарды ему дағдыларын тию;
10.2.5.10
сүт ыдыстарын жуу және кептіру, сүзгіні тазалау және жуу ережелерін білу;
10.2.5.11
ыдыстарды дезинфекциялық ерітіндімен жуу ережелерін білу; 10.2.5.12
астауларды тазалау ережелерін білу
2.6.
Үй құстарын өсіру
7.2.6.1
үй құстарын өсіруге арналған жайлардың құрылысын білу;
7.2.6.2
көбею кезінде құсқа жекелік күтім жасау ережелерін білу; 7.2.6.3
құстарды инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу;
7.2.6.4
құстарды тірі инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу: тауықтар, қаздар, үйректер, күрке тауықтар;
7.2.6.5
балапандарды жергілікті инкубатордан сатып алу ерекшеліктері н білу;
7.2.6.6
балапандарға күтім жасау ережелерін білу
2.7.
Үй жануарларын өсіру
7.2.7.1
үй және мектеп жағдайларында қоян өсіру, қоян ұстаға арналған жайлар;
7.2.7.2
қояндарды торға орналастыру ережелерін білу, тасымалды торлар және ұрғашы қояндар торлары;
7.2.7.3
көбею кезінде жекелік күтім жасау ережелерін білу;
7.2.7.4
санитарлық-гигиеналық ережелерді білу
8.2.7.1
қойлар мен ешкілерді өсіру (ұрықтандыру арқылы өсіру), төлдің күтімі;
8.2.7.2
мектеп фемасының жабдықтарын білу;
8.2.7.3
жеке фермерлік шаруашылықта жануарларды бағу жағдайларын білу;
8.2.7.4
ұрғашы шошқаға төлдеу алдында және кейін күтім жасау ережелерін білу;
8.2.7.5
төлді ұстау жайларының тазалығына қойылатын талаптарды білу;
8.2.7.6
төлді ұстау жайларының температурасы мен ауа ылғалдығын қолдау нормаларын білу;
9.2.7.1
ірі мүйізді малды өсіру ерекшеліктерін білу;
9.2.7.2
ірі мүйізді малдың жасы мен тұқымын анықтау;
9.2.7.3
ірі мүйізді малды өсіру жағдайларын білу;
9.2.7.4
өсіру үшін асыл тұқымды малды таңдау жөнінде түсінік
10.2.7.1
ірі мүйізді малды өсіру тәсілдерін білу;
10.2.7.2
өсіру үшін таза асыл тұқымды мал түрлерін білу;
10.2.7.3
малды бұдандастыру жайлы түсінік;
10.2.7.4
ірі мүйізді малдың өнімділігін қалыптастыру жағдайларын білу
2.8.
Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
7.2.8.1
қоян шаруашылығының өнімдерін білу
(еті,терісі);
7.2.8.2
құс шаруашылығының өнімдерін білу (құс еті, жұмыртқа, жүн);
7.2.8.3
бройлер -құстардан ет алудың негізгі көзі түсінігі ( тауықтар, үйректер, күрке тауықтар, бөденелер)
8.2.8.1.
мал шаруашылығының өнімін алу технологияларын білу;
8.2.8.2

8.​2.​5.​6 знать виды основных зерновых кормов для поросят: кукуруза, ячмень, овес;
8.​2.​5.​7 иметь представление о сочных кормах; кормовая свекла, морковь, кормовые и бахчевые, зеленый корм;
8.​2.​5.​8 знать отходы технических производств (жом, барда, жмых, отруби);
8.​2.​5.​9 знать корма животного происхождения, молоко и его переработки (обратка, сыворотка, пахта);
8.​2.​5.​10 знать нормы и рацион кормления свиньи; нормы и рацион кормления откормочной свиньи; нормы и рацион кормления свиноматки
9.​2.​5.​1 знать правила заготовки корма для крупного рогатого скота;
9.​2.​5.​2 знать виды и характеристики корма для коровы ( грубые, сочные, концентрированные, зерновые отходы технических производств комбикорма);
9.​2.​5.​3 знать способы резки соломы вручную, кормовых корнеплодов и бахчевых культур;
9.​2.​5.​4 уметь запаривать корма (резка соломы, заваривании ее кипятком и посыпка мукой или отрубями);
9.​2.​5.​5 знать правила смешивания грубых и сочных кормов с концентратами;
9.​2.​5.​6 уметь мыть кормовые корнеплоды, измельчать кормовые корнеплоды тыквы и арбуза;
9.​2.​5.​7 уметь готовить жмых и сухой жом к скармливанию, изготавливать кормовые гранулы;
9.​2.​5.​6 знать особенности кормления коровы (нормы и рационы кормления дойных и сухостойных коров);
9.​2.​5.​7 знать очередность раздачи кормов (отмеривание, суточные нормы кормов на одного крупного рогатого скота)
10.​2.​5.​1 знать значение летней и осенней пастьбы животных для укрепления их здоровья и получения высокой продуктивности;
10.​2.​5.​2 знать устройство помещения для приготовления кормов;
10.​2.​5.​3 знать правила кормления животных, рационы;
10.​2.​5.​4 знать значение питательности кормов;
10.​2.​5.​5 иметь понятие о кормовой единице;
10.​2.​5.​6 знать корма для молодняка крупного рогатого скота;
10.​2.​5.​7 знать правила кормления телят разных возрастов, молозивный и молочный период в жизни телят;
10.​2.​5.​8 уметь составлять схемы выпойки теленка;
10.​2.​5.​9 знать правила раздачи кормов в групповые станки, отучение телят от сосания различных предметов после спаивания им молока;
10.​2.​5.​10 знать правила мытья молочной посуды и просушки; очистки и промывания фильтра;
10.​2.​5.​11 знать правила мойки посуды дезинфицирующим раствором;
10.​2.​5.​12 знать правила чистки и уборки кормушек;
2.6 Разведение домашних птиц
7.​2.​6.​1 знать устройство помещения для разведения домашних птиц;
7.​2.​6.​2 знать правила индивидуального ухода во время размножения птицы;
7.​2.​6.​3 знать способы разведения птицы с помощью инкубатора;
7.​2.​6.​4 знать способы разведении птиц с помощью живого инкубатора: куры, гусыни, утки, индюшка;
7.​2.​6.​5 знать особенности покупки молодняка в местном инкубаторе;
7.​2.​6.​6 знать првила ухода за молодняком
2.7 Разведение домашних животных
7.​2.​7.​1 иметь понятие о разведении кроликов в домашних и школьных условиях, помещения для разведения крольчат;
7.​2.​7.​2 знать правила размещения кроликов в клетках; переносные клетки и клетки - маточники;
7.​2.​7.​3 знать правила индивидуального ухода во время размножения;
7.​2.​7.​4 знать санитарно -гигиенические правила
8.​2.​7.​1 иметь представление о разведении овец и коз (разведение путем осеменения); уход за молодняком;
8.​2.​7.​2 знать оборудование школьной животноводческой фермы;
8.​2.​7.​3 знать условия содержания животных в личном и фермерском хозяйстве;
8.​2.​7.​4 знать правила ухода за свиноматкой накануне опороса и сразу после него;
8.​2.​7.​5 знать требования к уборке помещений для молодняка;
8.​2.​7.​6 знать нормы поддержании температуры и влажности воздуха в помещении для молодняка
9.​2.​7.​1 знать особенности разведения крупного рогатого скота;
9.​2.​7.​2 определять возраст и породы крупного рогатого скота;
9.​2.​7.​3 ознать условия разведения крупного рогатого скота;
9.​2.​7.​4 иметь представление о выборе породистых животных для разведения
10.​2.​7.​1 знать способы разведения крупного рогатого скота;
10.​2.​7.​2 знать чистопородные виды животных для разведения;
10.​2.​7.​3 иметь представление о скрещивании помеси;
10.​2.​7.​4 знать условия формировании мясной продуктивности крупного рогатого скота
2.8 Продукция животноводства птицеводства
7.​2.​8.​1 знать продукцию кролиководства (мясо, шкуры);
7.​2.​8.​2 знать продукцию птицеводста (куриное мясо, яйца, пух);
7.​2.​8.​3 иметь представление о главном источнике получения мяса птицы-бройлеры (кур, уток, гусей, домашних индеек, перепелов)
8.​2.​8.​1 знать технологию получения продукции животноводства;
8.​2.​8.​2 знать продукцию, сырьем которых являются мясо, сало, кожа;

ет, тері, май ж.б. алынатын шикізатты білу; 8.2.8.3
ешкі сүті алынатын шикізатты білу
9.2.8.1
мал шаруашылығында өнім алу технологиясын білу;
9.2.8.2
сиыр сүтінен жасалынатын өнімдерді білу (ірімшік, кілегей,сары май, айран, иогурт, ұлттық өнімдер)
10.2.8.1
сүт және ет өнімдерін алу технологиясын білу
2.9.
Мал шаруашылығын механизациялау
8.2.9.1
ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу (тракторлар, минитракторлар);
8.2.9.2
мал шаруашылығындағы ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу;
8.2.9.3
жемшөп дайындауға, тиеуге, таратуға арналған машиналар мен жабдықтар жөнінде
түсінік;
8.2.9.4
тамыржемістілерді жууға және турауға арналған машиналар жайлы түсінік
9.2.9.1
ауылшаруашылық машиналары түрлерін және жемшөпті өңдеуге арналған құрылғылар түрлерін білу;
9.2.9.1
мал шаруашылығында еңбекті көп қажет ететін жұмыстар жайлы білу;
9.2.9.2
қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу; 9.2.9.3
жемшөп дайындауды, таратуды механизациялау тәсілдерін білу; 9.2.9.4
сиыр қорадан қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу;
9.2.9.5
құнарландырылған жемшөп дайындау машиналары түрлерін білу (дән ұстқыштар, құрама жем әзірлеу жабдықтары);
9.2.9.6
жемшөп таратуға арналаған машиналар түрлерін білу (тракторлық және автомобильдік таратқыштар);
9.2.9.7
ірі, сүрлем және тамыржемісті жемшөптерді тиеуге арналған машиналарды
10.2.9.1
мал шаруашылығына арналған ауылшаруашылық машиналары түрлерін ажырата білу; 10.2.9.2
ауылшаруашылық машиналарымен жұмыс жасай білу;
10.2.9.3
сиырларды саууды механизациялау ерекшеліктерін білу;
10.2.9.4
сауын аппараттарын өз бетінше жинай білу;
10.2.9.5
сиырларды машинамен сауу барысында жұмыс қауіпсіздігі техникасын білу; 10.2.9.6
аппараттармен және аспаптармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау
3) 3-бөлім "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1.
Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1
өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2
жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3
үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4
алған білімдерін практикада қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2
жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3
шошқа фемасында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.4
мал шаруашылығында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.5
мал шаруашылығы фермасында қауіпсіздік ережелерін сақтау
9.3.1.1

8.​2.​8.​3 знать продукцию, сырьем которых являются козье молоко
9.​2.​8.​1 знать технологию получения продукции в животноводстве;
9.​2.​8.​2 знать продукцию, сырьем которых являются коровье молоко молоко, творог, сметана, сыр, сливочное масло, кефир, йогурт, национальные продукты)
10.​2.​8.​1 знать технологию получения молочных и мясных продуктов
2.9 Механизация животноводства
8.​2.​9.​1 знать виды сельскохозяйственных машин: трактора, мини-трактора; различать виды сельскохозяйственных машин
8.​2.​9.​2 знать виды сельскохозяйственных машин в животноводстве;
8.​2.​9.​3 иметь представление о машинах и оборудованиях для приготовления кормов, их погрузки и раздачи;
8.​2.​9.​4 иметь представления о машинах для мойки и измельчения корнеклубнеплодов;
9.​2.​9.​1 знать виды сельскохозяйственных машин и приспособления для обработки кормов;
9.​2.​9.​1 знать о трудоемких видах работ в животноводстве;
9.​2.​9.​2 знать приемы механизацией уборки навоза;
9.​2.​9.​3 знать приемы механизации приготовления и раздачи кормов;
9.​2.​9.​4 знать приемы механизации для уборки навоза из коровников.
9.​2.​9.​5 знать виды машин для подготовки концентрированных кормов к скармливанию (зернодробилки оборудования для приготовления комбикормов);
9.​2.​9.​6 знать машины для раздачи кормов (тракторный и автомобильный кормораздачки)
9.​2.​9.​7 знать машины для погрузки грубых кормов, силоса и корнеплодов
10.​2.​9.​1 различать виды сельскохозяйственных машин для животноводства;
10.​2.​9.​2 уметь работать с сельскохозяйственными машинами;
10.​2.​9.​3 знать особенности механизации доения коров;
10.​2.​9.​4 уметь самостоятельно разбирать и собирать доильные аппараты;
10.​2.​9.​5 знать технику безопасной работы при машинном доении коров 10.​2.​9.​6 соблюдать технику безопасности при работе с аппаратами и агрегатами.
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.​3.​1.​1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.​3.​1.​2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.​3.​1.​3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.​3.​1.​4 применять полученные знания в практической деятельности
8.​3.​1.​1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.​3.​1.​2 проверять качество работы;
8.​3.​1.​3 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в свиноферме;
8.​3.​1.​4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в скотоводстве;
8.​3.​1.​5. соблюдать правила безопасности на животноводческой ферме
9.​3.​1.​1 самостоятельно ухаживать за животными;

өз бетінше жануарларға күтім жасау; 9.3.1.2
сиыр және бұзау қораларын тазалауға қатысу;
9.3.1.3
санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
9.3.14
өз бетінше немесе мұғалімнің көмегімен азықтандыру рационын құрастыру; 9.3.1.5
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
10.3.1.1
алған өнімдерді талқылау және бағалау;
10.3.1.2
сауын аппараттарын өз бетінше дайындау; 10.3.1.3
өз бетінше қолмен сауып үйрену;
10.3.1.4
жануарларды азықтандыру рационына сараптама жүргізу;
10.3.1.5
ірі және құнарландырылған жемшөп түрлерін анықтау;
10.3.1.6
мал шаруашылығында ажұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
10.3.1.7
жануарлардың өнімділігін тани білу

9.​3.​1.​2 участвовать при уборке коровника и телятника;
9.​3.​1.​3 соблюдать санитарно-гигиенические правила;
9.​3.​1.​4 самостоятельно составлять рационы кормления или с помощью учителя;
9.​3.​1.​5 соблюдать правила техники безопасности
10.​3.​1.​1 обсуждать и оценивать полученную продукцию;
10.​3.​1.​2 самостоятельно подготовить доильные аппараты;
10.​3.​1.​3 уметь самостоятельно доить вручную;
10.​3.​1.​4 уметь анализировать рационы кормления животных;
10.​3.​1.​5 определять виды грубых и концентрированных кормов;
10.​3.​1.​6 соблюдать правила техники безопасности при работе в животноводстве;
10.​3.​1.​7 распознавать продуктивность животных

Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Ауылшаруашылық еңбегі. Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 четверть
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 мұғалімнің көмегімен пән ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
7.1.2.1 тәртіп ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киім және киім эстетикасы жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.3.2 жұмыс орнын ұйымдастыру
7.1.3.3 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің негізгі бағыттарын білу: көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік, мал шаруашылығы және құс шаруашылығы;
7.2.1.2 мал шаруашылығы және құс шаруашылығыауылшаруашылық өндірісінің саласының бірі ретіндегі түсінік;
7.1.1.3 құс шаруашылығының ауылшаруашылығындағы мағынасын білу
2.2 Үй құстарын асырау және күту
7.2.2.1 құс өсіру мен үй құстары жөнінде түсінік:
тауықтар, қаздар, үйректер, күркетауықтар;
7.2.2.2. жергілікті жағдайларда өсірілетін құстардың түрлері жөнінде түсінік;
7.2.2.3. ұжымдық фермалық және жеке шаруашылықтарда құс өсіру жөнінде түсінік
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
7.2..3.1 қоян шаруашылығы жөнінде түсінік;
7.2.3.2 жергілікті жағдайларда өсірілетін қояндардың түрлері жөнінде түсінік;
7.2.3.4 мектеп жағдайында қоян өсіру жайларын ұймдастыру;
7.2.3.5 қоян өсіру фермасының жайлары жөнінде түсінік;
7.2.3.6 қоян ұстайтын торларды орналастыру реттілігін білу
2.4 Үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру
7.2.4.1 құстар азығы түрлерін ажырата білу;
7.2.4.2 құстарды қысқы және жазғы уақытта азықтандыру ерекшеліктерін білу
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
7.2.5.1 қояндарға арналған ағаштар мен бұталар, бұтақтар және жемшөптер түрлерін білу;
7.2.5.2 бұтақтардың сынықтарын дайындап, оларды бумаларға буу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
7.2.8.1 қоян шаруашылығының өнімдерін білу
(еті,терісі) ;
7.2.8.2 құс шаруашылығының өнімдерін білу (құс еті, жұмыртқа, жүн)
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы

Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Животноводство и птицеводство" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 изучать и определять особенности предмета "Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" с помощью учителя
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика труда
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.2 организовывать рабочее место;
7.1.3.3 соблюдать правила безопасной работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
7.2.1.1 знать основные направления селькохозяйисвенного производства: овощеводство и плодоводство, животноводство и птицеводство;
7.2.1.2 иметь представление о животноводстве как одной из отрасли сельскохозяйственного производства
7.1.1.3 знать о значении птицеводства в сельском хозяйстве
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
7.2.2.1 иметь представление о птицеводстве и домашних птицах: куры, гуси, утки, индейки;
7.2.2.2 иметь представление о породах птиц разводимых в местных условиях;
7.2.2.3 иметь представление о разведении птиц в коллективных фермерских и индивидуальных хозяйствах.
2.3 Содержание и уход за домашними животными
7.2.3.1 иметь представление о кролиководстве;
7.2.3.2 различать породы кроликов разводимых в местных условиях;
7.2.3.4 организовывать помещение для кролиководства в школьных условиях;
7.2.3.5 иметь представление о помещении кролиководческой фермы;
7.2.3.6 знать расположение последовательности клеток для содержания кроликов.
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
7.2.4.1 уметь различать виды кормов для птиц;
7.2.4.2 знать особенности кормления птиц в летнее и зимнее время
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
7.2.5.1 знать виды деревьев и кустарников, ветки и корма для кроликов;
7.2.5.2 уметь подготавливать обломки веток, связывать их в пучки и веники;
2.6 Разведение домашних птиц
2.7 Разведение домашних животных
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
7.2.8.1 знать продукцию кролиководства (мясо, шкуры);
7.2.8.2 знать продукцию птицеводста (куриное мясо, яйца, пух)
2.9 Механизация животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда

3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 мұғалімнің көмегімен пән ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
7.1.2.1 тәртіп ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киім және киім эстетикасы жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.3.2 жұмыс орнын ұйымдастыру
7.1.3.3 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің негізгі бағыттарын білу: көкөніс өсірушілік және жеміс; өсірушілік, мал шаруашылығы және құс шаруашылығы
7.2.1.2 мал шаруашылығы және құс шаруашылығыауылшаруашылық өндірісінің саласының бірі ретіндегі түсінік;
7.1.1.3 құс шаруашылығының ауылшаруашылығындағы мағынасын білу
2.2 Үй құстарын асырау және күту
7.2.3.1 құстарды ұстау жайлары, құс фермалары, фермалық және жеке шаруашылықтар жайлы түсінік;
7.2.3.2. құс қораларының құс түрлеріне қарай жабдықтарын білу;
7.2.3.3. құстарды күтуге арналған негізгі құрал-саймандарды білу;
7.2.3.4. еркін және шектеулі режимдерде құстарды бағу жағдайларын білу;
7.2.3.5. қысқы мезгілде құстарды күту ерекшеліктерін білу;
7.2.3.6 құс торларын қосымша жылылау жайлы түсінік
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
7.2.3.1 үй және мектеп жағдайларындағы қоян күркелерінің құрылысы жайлы түсінік, қоян түрлерін анықтау;
7.2.3.2 қоян ұстайтын торлардың орналасуын білу: құрылысы, күрке ішіндегі оргаласуы;
7.2.3.3 различать клетки для самцов, самок и молодняка;
7.2.3.4 қоян күтіміне арналған қол құрал-саймандарды білу, қолдану: айырлар, қырғыштар, кетпендер, қалақтар, күректер, сыпырғылар, міндеттері мен жұмыс тәсілдерін білу;
7.2.3.5 қи шығаруға арналағн шелектерді, қол арбаларын қолдана білу;
7.2.3.6 қысқы бағу кезіндегі қояндарды күту ерекшеліктерін білу
2.4 Үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру
7.2.4.1 құстар азығы түрлерін ажырата білу;
7.2.4.2 құстарды қысқы және жазғы уақытта азықтандыру ерекшеліктерін білу;
7.2.4.3 түрлі жергілікті жемшөптерді білу;
7.2.4.4 астық қалдықтарын ажырата білу (дән, сұлы, бидай, арпа,жүгері)

3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 изучать и определять особенности предмета "Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" с помощью учителя.
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.2 организовывать рабочее место;
7.1.3.3 соблюдать правила безопасной работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
7.2.1.1 знать основные направления селькохозяйисвенного производства: овощеводство и плодоводство, животноводство и птицеводство;
7.2.1.2 иметь представление о животноводстве как одной из отрасли сельскохозяйственного производства
7.1.1.3 знать о значении птицеводства в сельском хозяйстве
2.2 Содержание и уход за домашними птицами;
7.2.3.1 иметь представление о помещениях для содержания птиц; птицеферма, фермерское или индивидуальное хозяйство;
7.2.3.2 знать оборудование птичника в зависимости от видов птиц;
7.2.3.3 знать основной инвентарь для ухода за птицами;
7.2.3.4 знать об условиях содержания птиц в вольном и ограниченном режиме;
7.2.3.5 знать особенности ухода за птицами в зимнее время;
7.2.3.6 иметь представление о дополнительном утеплении клеток для птиц
2.3 Содержание и уход за домашними животными;
7.2.3.1 иметь представление об устройстве крольчатника в домашних и школьных условиях, определение пород кроликов;
7.2.3.2 знать расположение клетки для кроликов: устройство, расположение в крольчатнике;
7.2.3.3 различать клетки для самцов, самок и молодняка;
7.2.3.4 знать и уметь пользоваться ручным инвентарем для ухода за кроликами: вилы скребки, мотыжки, совки, лопаты, метла, веник; знать назначение и приемы работы;
7.2.3.5 уметь пользоваться ведром и тачкой для выноса и вывоза навоза;
7.2.3.6 знать особенности ухода за кроликами во время зимнего содержания
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц;
7.2.4.1 уметь различать виды кормов для птиц;
7.2.4.2 знать особенности кормления птиц в летнее и зимнее время;
7.2.4.3 знать различные местные корма;
7.2.4.4 отличать зерновые отходы (зерно, овес, пшеница, пшено, ячмень, кукуруза)

2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
7.2.5.1 бұтақтарды қоймаларға, жем-шөпті сақтауға арналған қосалқы жайларға жинап қою;
7.2.5.2 қояндарға арналған жемшөпті тұтынуға дайындау ережелерін білу, түрлері (шөп, бұталық азық, дән, сәбіз, жемдік қызылша,картоп, кәді және асқабақ) ;
7.2.5 жемшөп сапасын ажырата білу, жемшөпті қысқы сақтауға дайындау
2.6 Үй құстарын өсіру
7.2.6.1 үй құстарын өсіруге арналған жайлардың құрылысын білу;
7.2.6.2 көбею кезінде құсқа жекелік күтім жасау ережелерін білу
2.7 Үй жануарларын өсіру
7.2.7.1 үй және мектеп жағдайларында қоян өсіру, қоян ұстаға арналған жайлар;
7.2.7.2 қояндарды торға орналастыру ережелерін білу, тасымалды торлар және ұрғашы қояндар торлары
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
7.2.8.1 қоян шаруашылығының өнімдерін білу
(еті,терісі) ;
7.2.8.2 құс шаруашылығының өнімдерін білу (құс еті, жұмыртқа, жүн);
7.2.8.3 бройлер -құстардан ет алудың негізгі көзі түсінігі ( тауықтар, үйректер, күрке тауықтар, бөденелер).
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
8.2.9.1 ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу (тракторлар, минитракторлар) ;
8.2.9.2 мал шаруашылығындағы ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4 алған білімдерін практикада қолдану
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен пән ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу;
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
7.1.2.1 тәртіп ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киім және киім эстетикасы жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.3.2 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.3 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің негізгі бағыттарын білу: көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік, мал шаруашылығы және құс шаруашылығы;
7.2.1.2 мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ауылшаруашылық өндірісінің саласының бірі ретіндегі түсінік;
7.1.1.3 құс шаруашылығының ауылшаруашылығындағы мағынасын білу;
7.1.1.4 құс шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу;

2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных;
7.2.5.1 уметь укладывать ветки в хранилища; подсобное помещение для хранения корма;
7.2.5.2 знать правила подготовки корма к потреблению для кроликов, виды (сено, веточный корм, зерно, морковь, кормовая свекла, картофель, кабачки и тыква);
7.2.5.3 различать качество корма; подготавливать корма к зиме и хранению
2.6 Разведение домашних птиц;
7.2.6.1 знать устройство помещения для разведения домашних птиц;
7.2.6.2 знать правила индивидуального ухода во время размножения птицы
2.7 Разведение домашних животных;
7.2.7.1 иметь понятие о разведении кроликов в домашних и школьных условиях, помещения для разведения крольчат;
7.2.7.2 знать правила размещения кроликов в клетках; переносные клетки и клетки - маточники
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
7.2.8.1 знать продукцию кролиководства (мясо, шкуры);
7.2.8.2 знать продукцию птицеводста (куриное мясо, яйца, пух);
7.2.8.3 иметь представление о главном источнике получения мяса птицы-бройлеры (кур, уток, гусей, домашних индеек, перепелов)
2.9 Механизация животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности.
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" с помощью учителя
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.2 организовывать рабочее место;
7.1.3.3 соблюдать правила безопасной работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
7.2.1.1 знать основные направления селькохозяйисвенного производства: овощеводство и плодоводство, животноводство и птицеводство;
7.2.1.2 иметь представление о животноводстве как одной из отрасли сельскохозяйственного производства
7.1.1.3 знать о значении птицеводства в сельском хозяйстве;
7.1.1.4 знать о перспективе развития личного и промышленного птицеводства;

7.1.1.5 ферма шаруашылығындағы қоян өсірудің мағынасын білу
2.2 Үй құстарын асырау және күту
7.2.3.1 қысқы мезгілде құстарды күту ерекшеліктерін білу;
7.2.3.2 құс торларын қосымша жылылау жайлы түсінік;
7.2.3.3 құс қораларында жолдарды, қалқа шатырларын қардан тазалау жұмыстарын орындау;
7.2.3.4 қайырмалы жем және су астауларының, алмалы-салмалы астаулардың құрылыстарын білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
7.2.3.1 үй және мектеп жағдайларындағы қоян күркелерінің құрылысы жайлы түсінік, қоян түрлерін анықтау;
7.2.3.2 қоян ұстайтын торлардың орналасуын білу: құрылысы, күрке ішіндегі оргаласуы;
7.2.3.3 еркек, ұрғашы қояндарға және төлдерге арналған торларды ажырата білу;
7.2.3.4 қоян күтіміне арналған қол құрал-саймандарды білу, қолдану: айырлар, қырғыштар, кетпендер, қалақтар, күректер, сыпырғылар, міндеттері мен жұмыс тәсілдерін білу;
7.2.3.5 қи шығаруға арналағн шелектерді, қол арбаларын қолдана білу;
7.2.3.6 қысқы бағу кезіндегі қояндарды күту ерекшеліктерін білу;
7.2.3.7 қоян қораларында жолдарды, қалқа шатырларын, қардан тазалау;
7.2.3.8 қоян торларын қосымша жылылау тәсілдерін білу;
7.2.3.9 қоян фермасының аумағын немесе жайларын тырмақпен, сыпырғымен тазалауды білу
2.4 Үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру
7.2.4.1 құстар азығы түрлерін ажырата білу;
7.2.4.2 құстарды қысқы және жазғы уақытта азықтандыру ерекшеліктерін білу;
7.2.4.3 түрлі жергілікті жемшөптерді білу;
7.2.4.4. астық қалдықтарын ажырата білу (дән, сұлы, бидай, арпа,жүгері)
7.2.4.5. техникалық өндірістердің қалдықтары жөнінде түсінік ( бидай кебектері, диірмен қалдықтары, жомдар, күнжаралар)
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
7.2.5.1 қояндардың азықтандыру тәртібін білу және оны сақтау;
7.2.5.2 қояндарды азықтандыру кестесін жасау;
7.2.5.3 үлкен қояндар мен төліне арналған әр жемжөп түрінің нормасын білу
2.6 Үй құстарын өсіру
7.2.6.1 құстарды инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу;
7.2.6. құстарды тірі инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу: тауықтар, қаздар, үйректер, күрке тауықтар
2.7. Үй жануарларын өсіру
7.2.7.1 үй және мектеп жағдайларында қоян өсіру, қоян ұстаға арналған жайлар;
7.2.7.2 қояндарды торға орналастыру ережелерін білу, тасымалды торлар және ұрғашы қояндар торлары
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
7.2.8.1 қоян шаруашылығының өнімдерін білу
(еті,терісі) ;
7.2.8.2 құс шаруашылығының өнімдерін білу (құс еті, жұмыртқа, жүн);
7.2.8.3 бройлер -құстардан ет алудың негізгі көзі түсінігі ( тауықтар, үйректер, күрке тауықтар, бөденелер)

7.1.1.5 знать о значении кролиководства в фермерском хозяйстве
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
7.2.3.1 знать особенности ухода за птицами в зимнее время;
7.2.3.2 иметь представление о дополнительном утеплении клеток для птиц;
7.2.3.3 выполнять расчистку дорог от снега, удаление снега с крыш навесов птичников
7.2.3.4 знать устройство откидных кормушек и поилок, вставных кормушек совком.
2.3 Содержание и уход за домашними животными
7.2.3.1 иметь представление об устройстве крольчатника в домашних и школьных условиях, определение пород кроликов;
7.2.3.2 знать расположение клетки для кроликов: устройство, расположение в крольчатнике;
7.2.3.3 различать клетки для самцов, самок и молодняка;
7.2.3.4 знать и уметь пользоваться ручным инвентарем для ухода за кроликами: вилы скребки, мотыжки, совки, лопаты, метла, веник; знать назначение и приемы работы;
7.2.3.5 уметь пользоваться ведром и тачкой для выноса и вывоза навоза;
7.2.3.6 знать особенности ухода за кроликами во время зимнего содержания;
7.2.3.7 расчищать дорогу от снега, удалять снег с крыш навесов крольчатника;
7.2.3.8 знать приемы дополнительного утепления клеток для кроликов;
7.2.3.9 уметь убирать территорию кроликоведческой фермы или помещений граблями и метлой
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
7.2.4.1 уметь различать виды кормов для птиц;
7.2.4.2 знать особенности кормления птиц в летнее и зимнее время;
7.2.4.3 знать различные местные корма;
7.2.4.4 отличать зерновые отходы (зерно, овес, пшеница, пшено, ячмень, кукуруза);
7.2.4.5 иметь представление об остатке технических производств (пшеничные отруби, мельничные отходы, жмыхи, шроты)
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
7.2.5.1 знать режим кормления кроликов и его соблюдение;
7.2.5.2 составлять график кормления кроликов;
7.2.5.3 знать нормы количества каждого вида корма для взрослых кроликов и молодняка
2.6 Разведение домашних птиц
7.2.6.1 знать способы разведения птицы с помощью инкубатора;
7.2.6.2 знать способы разведении птиц с помощью живого инкубатора: куры, гусыни, утки, индюшка;
2.7 Разведение домашних животных
7.2.7.1 иметь понятие о разведении кроликов в домашних и школьных условиях, помещения для разведения крольчат;
7.2.7.2 знать правила размещения кроликов в клетках; переносные клетки и клетки - маточники
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
7.2.8.1 знать продукцию кролиководства (мясо, шкуры);
7.2.8.2 знать продукцию птицеводста (куриное мясо, яйца, пух);
7.2.8.3 иметь представление о главном источнике получения мяса птицы-бройлеры (кур, уток, гусей, домашних индеек, перепелов)
2.9 Механизация животноводства

3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4 алған білімдерін практикада қолдану
4-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 мұғалімнің көмегімен пән ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
7.1.2.1 тәртіп ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киім және киім эстетикасы жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.3.1 санитарлық-гигиеналық нормаларын орындау;
7.1.3.2 жұмыс орнын ұйымдастыру ;
7.1.3.3 жұмыс қауіпсіздігі ережелерін орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
7.2.1.1 ауылшаруашылық өндірісінің негізгі бағыттарын білу: көкөніс өсірушілік және жеміс өсірушілік, мал шаруашылығы және құс шаруашылығы;
7.2.1.2 мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ауылшаруашылық өндірісінің саласының бірі ретіндегі түсінік;
7.1.1.3 құс шаруашылығының ауылшаруашылығындағы мағынасын білу;
7.1.1.4 құс шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу;
7.1.1.5 ферма шаруашылығындағы қоян өсірудің мағынасын білу
2.2 Үй құстарын асырау және күту
7.2.3.1 құс қораларының ауласы мен жайларын тазалау ережелерін білу;
7.2.3.2 жайларды күнделікті тазалау ережелерін білу;
7.2.3.3 құс ауруларын алдын-алу және емдеу жөнінде түсінік
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
7.2.3.1 қоян фермасының аумағын немесе жайларын тырмақпен, сыпырғымен тазалауды білу;
7.2.3.2 қи мен жемшөп қалдықтарын жайлардың ішінен шығару тәсілдерін білу;
7.2.3.3 күнделікті тазалау ережелерін білу, олардың орындалуын бақылау;
7.2.3.4 жемшөп сақтау жайларына күтім жасау;
7.2.3.5 жемшөпті тұтынуға дайындау;
7.2.3.6 қоян ұстау жайлардың жағдайын тексеру, терезелерін әйнектеу, есіктерін тығыздау, жайдың ішіне ұсақ жөндеу жүргізу;
7.2.3.7 қояндардың күтіміне арналған сыпырғыларды шыбықтар мен сабақтардан дайындауды білу
2.4 Үй құстарының азығын дайындау және азықтандыру
7.2.4.1 шырынды және витаминді жем-шөпті ажырата білу (жемдік қырыққабат және сәбіз, сүрлем, сабан);
7.2.4.2 рацион бойынша азықтандыру ережелерін білу;
7.2.4. құстарға арналған витаминдік қоспа жөнінде түсінік
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру

3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Сельскохозяйственный труд. Животноводство и птицеводство" с помощью учителя
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения и организации рабочего места, спецодежде, эстетике одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.2 организовывать рабочее место;
7.1.3.3 соблюдать правила безопасной работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
7.2.1.1 знать основные направления селькохозяйисвенного производства: овощеводство и плодоводство, животноводство и птицеводство;
7.2.1.2 иметь представление о животноводстве как одной из отрасли сельскохозяйственного производства
7.1.1.3 знать о значении птицеводства в сельском хозяйстве;
7.1.1.4 знать о перспективе развития личного и промышленного птицеводства;
7.1.1.5 знать о значении кролиководства в фермерском хозяйстве
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
7.2.3.1 знать правила уборки территорий и помещений птичников;
7.2.3.2 знать правила ежедневных уборок помещений;
7.2.3.3 иметь представление о профилактике и лечении домашних птиц
2.3 Содержание и уход за домашними животными
7.2.3.1 уметь убирать территорию кроликоведческой фермы или помещений граблями и метлой;
7.2.3.2знать способы удаления навоза и остатков корма из помещения;
7.2.3.3 знать правила ежедневной уборки, контроля за выполнением;
7.2.3.4 ухаживать за помещением для хранения корма;
7.2.3.5 уметь готовить корм к потреблению;
7.2.3.6 проверять состояние помещения для кроликов, остекление окон, уплотнение дверей, осуществлять мелкий ремонт помещения;
7.2.3.7 уметь изготавливать метла и веники из веток и лозы для ухода за кроликами
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
7.2.4.1 уметь отличать сочные и витаминные корма (кормовая капуста, морковь, силос, сено);
7.2.4.2 знать правила кормления по рациону;
7.2.4.3 иметь представления о витаминных добавках для птицы
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных

7.2.5.1 қояндардың азықтандыру тәртібін білу және оны сақтау, азықтандыру кестесін жасау;
7.2.5.2 үлкен қояндар мен төліне арналған әр жемжөп түрінің нормасын білу;
7.2.5.3 әр жемжөп түрінің тәуліктік нормасын өлшеу, әр азықтандыру кезінде суын ауыстыру
2.6 Үй құстарын өсіру
7.2.6.1 үй құстарын өсіруге арналған жайлардың құрылысын білу;
7.2.6.2 көбею кезінде құсқа жекелік күтім жасау ережелерін білу;
7.2.6.3 құстарды инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу;
7.2.6.4 құстарды тірі инкубатордың көмегімен өсіру тәсілдерін білу: тауықтар, қаздар, үйректер, күрке тауықтар;
7.2.6.5 балапандарды жергілікті инкубатордан сатып алу ерекшеліктері н білу;
7.2.6.6 балапандарға күтім жасау ережелерін білу
2.7 Үй жануарларын өсіру
7.2.7.1 үй және мектеп жағдайларында қоян өсіру, қоян ұстаға арналған жайлар;
7.2.7.2 қояндарды торға орналастыру ережелерін білу, тасымалды торлар және ұрғашы қояндар торлары;
7.2.7.3 көбею кезінде жекелік күтім жасау ережелерін білу;
7.2.7.4 санитарлық-гигиеналық ережелерді білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
7.2.8.1 қоян шаруашылығының өнімдерін білу
(еті,терісі) ;
7.2.8.2 құс шаруашылығының өнімдерін білу (құс еті, жұмыртқа, жүн);
7.2.8.3 бройлер -құстардан ет алудың негізгі көзі түсінігі ( тауықтар, үйректер, күрке тауықтар, бөденелер)
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 өз жұмысы мен басқалар жұмысына сараптама жүргізу және бағалау;
7.3.1.2 жұмыстың жақсы жағы мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3 үйренген терминдерді қолдана отырып атқарған жұмыс жөнінде есеп беру;
7.3.1.4 алған білімдерін практикада қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас жөнінде түсінік;
8.1.2.2 еңбек тәртібі жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың, жабдықтардың атауларын білу;
8.1.3.2 қолданылатын негізгі жабдықтар жөнінде түсінік;
8.1.3.3 өндірістік құрал-саймандармен жұмыс істеу барысында оларды сақтау ережелерін, санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;
8.1.3.4 құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы жөнінде түсінік

7.2.5.1 знать режим кормления кроликов и его соблюдение; составлять график кормления кроликов;
7.2.5.2 знать нормы количества каждого вида корма для взрослых кроликов и молодняка;
7.2.5.3 уметь взвешивать и отмеривать суточную норму каждого вида корма; менять воду при каждом кормлении
2.6 Разведение домашних птиц
7.2.6.1 знать устройство помещения для разведения домашних птиц;
7.2.6.2 знать правила индивидуального ухода во время размножения птицы;
7.2.6.3 знать способы разведения птицы с помощью инкубатора;
7.2.6.4 знать способы разведении птиц с помощью живого инкубатора: куры, гусыни, утки, индюшка;
7.2.6.5 знать особенности покупки молодняка в местном инкубаторе;
7.2.6.6 знать првила ухода за молодняком
2.7 Разведение домашних животных;
7.2.7.1 иметь понятие о разведении кроликов в домашних и школьных условиях, помещения для разведения крольчат;
7.2.7.2 знать правила размещения кроликов в клетках; переносные клетки и клетки- маточники;
7.2.7.3 знать правила индивидуального ухода во время размножения;
7.2.7.4 знать санитарно-гигиенические правила
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
7.2.8.1 знать продукцию кролиководства (мясо, шкуры);
7.2.8.2 знать продукцию птицеводста (куриное мясо, яйца, пух);
7.2.8.3 иметь представление о главном источнике получения мяса птицы-бройлеры (кур, уток, гусей, домашних индеек, перепелов)
2.9 Механизация животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать названия рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.3.2 иметь представления об основных используемых оборудованиях;
8.1.3.3 знать правила хранения инструментов , санитарно- гигиенических требований при работе с производственными инструментами;
8.1.3.4 иметь сведения об инструментах также о технике безопасности

2. Өндіргіш технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.1 ауылшаруашылық еңбектің салаларын білу;
8.2.1.2 мал шаруашылығы түрлерін ажырата білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
8.2.3.1 үй жануарларының негізгі түрлерін, олардың қысқа сипаттамаларын білу;
8.2.3.2. мал шаруашылығы жайында түсінік, қойлар және ешкілер, жергілікті жағдайларда өсірілетін тұқымдар;
8.2.3.3 сүт алуға және түбіт алуға қажетті ешкі тұқымдарын, олардың айырмашылығын білу;
8.2.3.4 мектеп фермасы, онда бағылатын жануарлар түрлері жөнінде түсінік;
8.2.3.5. ешкілер мен қойлардың жүріс-тұрысын бақылау
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
8.2.5.1 қойлар мен ешкілерге арналған шөп түрлерін білу: түскен кебу жапырақтар, дала шөптері, сан түрлі шөптер;
8.2.5.2 қойлар мен ешкілерге арналған жем түрлерін білу(сұлы, арпа, жом);
8.2.5.3 қойлар мен ешкілерге арналған шырынды азық түрлерін білу (асқабақ, кәді.қызылша, сәбіз, қарбыз, алама, алмұрт, банандар)
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
8.2.8.1. мал шаруашылығының өнімін алу технологияларын білу;
8.2.8.2. ет, тері, май ж.б. алынатын шикізатты білу;
8.2.8.3. ешкі сүті алынатын шикізатты білу
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
8.2.9.1 ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу (тракторлар, минитракторлар);
8.2.9.2 мал шаруашылығындағы ауылшаруашылық машиналары түрлерін білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3. шошқа фемасында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.4. мал шаруашылығында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.5. мал шаруашылығы фермасында қауіпсіздік ережелерін сақтау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас жөнінде түсінік;
8.1.2.2 еңбек тәртібі, ауылшаруашылық жұмысшысының еңбекақысын төлеу, еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың, жабдықтардың атауларын білу;
8.1.3.2 қолданылатын негізгі жабдықтар жөнінде түсінік;
8.1.3.3 өндірістік құрал-саймандармен жұмыс істеу барысында оларды сақтау ережелерін, санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;

2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
8.2.1.1 знать отрасли сельскохозяйственного труда;
8.2.1.2 различать виды животноводства
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
2.3 Содержание и уход за домашними животными
8.2.3.1 знать основные виды домашних животных, их краткую характеристику
8.2.3.2 иметь представление о скотоводстве, овцы и козы; породы разводимые в местных условиях;
8.2.3.3 знать породы коз, разводимых для получения молока и коз, разводимых для получения пуха, знать разницу между ними;
8.2.3.4 иметь представление об школьной животноводческой ферме виды животных, содержащихся на школьной ферме;
8.2.3.5 наблюдать за поведением овец и коз
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц;
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
8.2.5.1 знать виды кормов для овец и коз: опавшие сухие листья; сено из степных трав, разнотравье;
8.2.5.2 знать зерновые корма для овец и коз (овес, ячмень, жмых);
8.2.5.3 знать сочные корма для овец и коз (тыква, кабачки, свекла, морковь, арбуз, яблони, груши, бананы)
2.6 Разведение домашних птиц
2.7 Разведение домашних животных
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
8.2.8.1 знать технологию получения продукции животноводства;
8.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются мясо, сало, кожа;
8.2.8.3 знать продукцию, сырьем которых являются козье молоко
2.9 Механизация животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в свиноферме;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в скотоводстве;
8.3.1.5 соблюдать правила безопасности на животноводческой ферме
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине, об ответственности за выполнение трудового задания.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать названия рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.3.2 иметь представления об основных используемых оборудованиях;
8.1.3.3 знать правила хранения инструментов, санитарно- гигиенических требований при работе с производственными инструментами;

8.1.3.4 құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы жөнінде түсінік
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.1 ауылшаруашылық еңбектің салаларын білу
различать виды животноводства;
8.2.1.3 мал шаруашылығы фермалары жөнінде түсінік;
8.2.1.4 жеке шаруашылықта үй жануарларын өсірудің мағынасын түсіну
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
8.2.3.1 түрлі өнімді ешкілерді ажырата білу;
8.2.3.2 өнімді ешкілерді ажырату жаттығуларын орындау;
8.2.3.3 шаруа қожалығындағы мал қорасы жайлы түсінік;
8.2.3.4 серуен алаңының міндетті болуы жайлы білу;
8.2.3.5 қойлар мен ешкілерді міндетті түрде сабан төсеніштерде ұстау жайлы білу;
8.2.3.6 қойлар мен ешкілерді жазғы бағуға көшіргеннен кейін мал қорасынан сабанды, қиды шығару
8.2.3.7 серуен алаңындағы астаулар құрылысын білу
8.2.3.8 астауларды жемшөп қалдықтарынан тазалау
8.2.3.9 ешкілерге арналған серуен алаңында бұтақтар будаларын ілуді білу
8.2.3.11 үлкен қойлар мен ешкілерді, қозы мен лақтарды азықтандыру нормаларын білу
8.2.3.12 шаруашылық жайлары жөнінде түсінік:
жабдықтары және міндеттері, жануарлардың қысқы және жазғы мезгілдердегі орналастырылуы
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
8.2.5.1 қойлар мен ешкілерге арналған шөп түрлерін білу: түскен кебу жапырақтар, дала шөптері, сан түрлі шөптер;
8.2.5.2 қойлар мен ешкілерге арналған жем түрлерін білу(сұлы, арпа, жом);
8.2.5.3 қойлар мен ешкілерге арналған шырынды азық түрлерін білу (асқабақ, кәді.қызылша, сәбіз, қарбыз, алама, алмұрт, банандар);
8.2.5.4 витаминді және минералды қосымша азық жайлы түсінік, құрама азықтар, тағамдық қалдықтар
2.7 Үй жануарларын өсіру
8.2.7.1 қойлар мен ешкілерді өсіру (ұрықтандыру арқылы өсіру), төлдің күтімі;
8.2.7.2 мектеп фемасының жабдықтарын білу;
8.2.7.3 жеке фермерлік шаруашылықта жануарларды бағу жағдайларын білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
8.2.8.1. мал шаруашылығының өнімін алу технологияларын білу;
8.2.8.2. ет, тері, май ж.б. алынатын шикізатты білу;
8.2.8.3. ешкі сүті алынатын шикізатты білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3. шошқа фемасында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.4. мал шаруашылығында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;

8.1.3.4 иметь сведения об инструментах также о технике безопасности
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
8.2.1.1 знать отрасли сельскохозяйственного труда;
8.2.1.2 различать виды животноводства;
8.2.1.3 иметь представление о животновод ческой ферме;
8.2.1.4 понимать значение и перспективы разведения домашних животных в личном хозяйстве
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
2.3 Содержание и уход за домашними животными
8.2.3.1 уметь распознавать разнопродуктивных коз;
8.2.3.2 выполнять упражнения на определение пролуктивных коз;
8.2.3.3 иметь представление о скотном дворе в крестьянском хозяйстве;
8.2.3.4 знать об обязательном наличии выгульного двора;
8.2.3.5 знать об обязательном содержании овец и коз на соломенных подстилках;
8.2.3.6 удалять соломенный навоз со скотного двора после перевода овец и коз на летнее содержание;
8.2.3.7 знать устройство кормушек на выгульном дворе;
8.2.3.8 уметь очищать кормушки от остатков корма;
8.2.3.9 уметь развешивать пучки веток с сухими листьями на выгульном дворе для коз;
8.2.3.10 знать нормы кормления взрослых овец и коз, ягнят и козлят;
8.2.3.11 иметь представление о хозяйственных помещениях: оборудование и назначение, размещение животных в летнее и зимнее время.
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
8.2.5.1 знать виды кормов для овец и коз: опавшие сухие листья; сено из степных трав, разнотравье;
8.2.5.2 знать зерновые корма для овец и коз (овес, ячмень, жмых);
8.2.5.3 знать сочные корма для овец и коз (тыква, кабачки, свекла, морковь, арбуз, яблони, груши, бананы);
8.2.5.4 иметь представление о витаминных и минеральных подкормках, комбинированные корма, пищевые отходы
2.6 Разведение домашних птиц
2.7 Разведение домашних животных;
8.2.7.1 иметь представление о разведении овец и коз (разведение путем осеменения); уход за молодняком;
8.2.7.2 знать оборудование школьной животноводческой фермы;
8.2.7.3 знать условия содержания животных в личном и фермерском хозяйстве;
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
8.2.8.1 знать технологию получения продукции животноводства;
8.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются мясо, сало, кожа;
8.2.8.3 знать продукцию, сырьем которых являются козье молоко
2.9 Механизация животноводства.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в свиноферме;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в скотоводстве;

8.3.1.5 мал шаруашылығы фермасында қауіпсіздік ережелерін сақтау
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу
8.1.1.2 оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этик асы
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас жөнінде түсінік;
8.1.2.2 еңбек тәртібі, ауылшаруашылық жұмысшысының еңбекақысын төлеу, еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың, жабдықтардың атауларын білу;
8.1.3.2 қолданылатын негізгі жабдықтар жөнінде түсінік;
8.1.3.3 өндірістік құрал-саймандармен жұмыс істеу барысында оларды сақтау ережелерін, санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;
8.1.3.4 құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы жөнінде түсінік
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.1 ауылшаруашылық еңбектің салаларын білу;
8.2.1.2 мал шаруашылығы түрлерін ажырата білу;
8.2.1.3 мал шаруашылығы фермалары жөнінде түсінік;
8.2.1.4 жеке шаруашылықта үй жануарларын өсірудің мағынасын түсіну.
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
8.2.3.1 шаруашылық жайлары жөнінде түсінік:
жабдықтары және міндеттері, жануарлардың қысқы және жазғы мезгілдердегі орналастырылуы;
8.2.3.2 шошқа шаруашылығы, жергілікті жағдайларда өсірілетін тұқымдары, қысқы және жазғы мезгілерде ұстауға арналған жайлары жөнінде түсінік;
8.2.3.3 шошқа ұстауға арналған қораның құрылысы жайлы түсінік;
8.2.3.4 ұжымдық шаруашылықта шошқа бағу (шошқа қораларын жекелік және топтық жайлармен жабдықтау), шошқа тұқымдары, азықты механикалық беру астаулары, су беру астаулары, тесік едендер жайлы түсінік;
8.2.3.5 жануарлардың қысқы күтімі жайлы түсінік;
8.2.3.6 шошқа фермасындағы күн тәртібін білу
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
8.2.5.1 шошқалараға арналған азық түрлерін білу: дәнділер, шырындылар, техникалық өндірістің жасыл қалдықтары, жануар текті азықтар;
8.2.5.2 витаминді және минералды қосымша азық жайлы түсінік, құрама азықтар, тағамдық қалдықтар; 8.2.5.3 торайларға арналған негізгі дәнді азықтар түрлерін білу: жүгері, арпа, сұлы;
8.2.5.4 иметь представление о сочных кормах; шырынды азықтар жайлы түсінік, жемдік қызылша, сәбіз, бақша дақылдары, жасыл шөптер;

8.3.1.5 соблюдать правила безопасности на животноводческой ферме
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета труда.
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда животноводов, об ответственности за выполнение трудового задания.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать названия рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.3.2 иметь представления об основных используемых оборудованиях;
8.1.3.3 знать правила хранения инструментов, санитарно- гигиенических требований при работе с производственными инструментами;
8.1.3.4 иметь сведения об инструментах также о технике безопасности
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
8.2.1.1 знать отрасли сельскохозяйственного труда;
8.2.1.2 различать виды животноводства;
8.2.1.3 иметь представление о животновод ческой ферме;
8.2.1.4 понимать значение и перспективы разведения домашних животных в личном хозяйстве.
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
2.3 Содержание и уход за домашними животными
8.2.3.1 иметь представление о хозяйственных помещениях: оборудование и назначение, размещение животных в летнее и зимнее время;
8.2.3.2 иметь представление о свиноводстве, породах разводимых в местных условиях, хозяйственных помещениях для свиньи в летнее и зимнее время.
8.2.3.3 иметь представление об устройстве станка для содержания свиней;
8.2.3.4 иметь представление о содержании свиней в коллективных хозяйствах (оборудование свинарников станками для индивидуального и группового содержания) различных видов свиней, кормушки с механической подачей корма, поилки щелевые полы;
8.2.3.5 иметь представление об уходе за животными в зимнее время;
8.2.3.6 знать распорядок дня на свиноферме
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
8.2.5.1 знать виды корма для свиней: зерновые, сочные, зеленые отходы технических производств, корма животного происхождения
8.2.5.2 иметь представление о витаминных и минеральных подкормках, комбинированные корма, пищевые отходы;
8.2.5.3 знать виды основных зерновых кормов для поросят: кукуруза, ячмень, овес;
8.2.5.4 иметь представление о сочных кормах; кормовая свекла, морковь, кормовые и бахчевые, зеленый корм;

8.2.5.5 техникалық өндіріс қалдықтарын білу (жом, күнжара, кебектер, төп) ;
8.2.5.6 жануар текті азық түрлерін білу, сүт және оның өңдеу қалдықтары (сарысу, іркіт);
8.2.5.7 шошқаның азықтандыру нормасы мен рационын білу, бордақы шошқаның, аналық шошқаның азықтандыру нормасы мен рационы
2.7 Үй жануарларын өсіру
8.2.7.1 жеке фермерлік шаруашылықта жануарларды бағу жағдайларын білу;
8.2.7.2 ұрғашы шошқаға төлдеу алдында және кейін күтім жасау ережелерін білу;
8.2.7.3 төлді ұстау жайларының тазалығына қойылатын талаптарды білу;
8.2.7.4 төлді ұстау жайларының температурасы мен ауа ылғалдығын қолдау нормаларын білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
8.2.8.1 мал шаруашылығының өнімін алу технологияларын білу;
8.2.8.2 ет, тері, май ж.б. алынатын шикізатты білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен ағымдық өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3. шошқа фемасында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.4 мал шаруашылығында атқарған жұмыс жөнінде ауызша есеп беру;
8.3.1.5 мал шаруашылығы фермасында қауіпсіздік ережелерін сақтау
4-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 оқу пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
8.1.2.1 еңбек мәдениеті мен ұжымдық қарым-қатынас жөнінде түсінік;
8.1.2.2 еңбек тәртібі, ауылшаруашылық жұмысшысының еңбекақысын төлеу, еңбек тапсырмасын орындау жауапкершілігі жөнінде түсінік
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандардың, аспаптардың, жабдықтардың атауларын білу;
8.1.3.2 қолданылатын негізгі жабдықтар жөнінде түсінік;
8.1.3.3 өндірістік құрал-саймандармен жұмыс істеу барысында оларды сақтау ережелерін, санитарлық-гигиеналық талаптарын білу;
8.1.3.4 құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы жөнінде түсінік
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
8.2.1.1 ауылшаруашылық еңбектің салаларын білу;
8.2.1.2 мал шаруашылығы түрлерін ажырата білу;
8.2.1.3 мал шаруашылығы фермалары жөнінде түсінік;

8.2.5.5 знать отходы технических производств (жом, барда, жмых, отруби);
8.2.5.6 знать корма животного происхождения, молоко и его переработки (обратка, сыворотка, пахта);
8.2.5.7 знать нормы и рацион кормления свиньи; нормы и рацион кормления откормочной свиньи; нормы и рацион кормления свиноматки
2.6 Разведение домашних птиц
2.7 Разведение домашних животных;
8.2.7.1 знать условия содержания животных в личном и фермерском хозяйстве;
8.2.7.2 знать правила ухода за свиноматкой накануне опороса и сразу после него;
8.2.7.3 знать требования к уборке помещений для молодняка;
8.2.7.4 знать нормы поддержании температуры и влажности воздуха в помещении для молодняка
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
8.2.8.1 знать технологию получения продукции животноводства;
8.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются мясо, сало, кожа;
2.9 Механизация животноводства
8.2.9.1 знать виды сельскохозяйственных машин: трактора, мини-трактора; различать виды сельскохозяйственных машин
8.2.9.2 знать виды сельскохозяйственных машин в животноводстве
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в свиноферме;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе в скотоводстве;
8.3.1.5 соблюдать правила безопасности на животноводческой ферме
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знания и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
8.1.2.1 иметь представление о культуре труда и взаимоотношений в коллективе;
8.1.2.2 иметь представление о трудовой дисциплине, оплате труда животноводов, об ответственности за выполнение трудового задания
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
8.1.3.1 знать названия рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.3.2 иметь представления об основных используемых оборудованиях;
8.1.3.3 знать правила хранения инструментов, санитарно- гигиенических требований при работе с производственными инструментами
8.1.3.4 иметь сведения об инструментах, также о технике безопасности
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
8.2.1.1 знать отрасли сельскохозяйственного труда;
8.2.1.2 различать виды животноводства;
8.2.1.3 иметь представление о животновод ческой ферме;

1.1 Еңбек
пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту
9.1.1.2 пән ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге және суреттеуге тырысу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
9.1.2.1 жұмысқа орналасу барысындағы тәртіп пен сыртқы бейненің, түйіндеме мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеудің маңыздылығын түсіну
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.3.1 сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
2 Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
9.2.1.1 ел ауылшаруашылығында ірі мүйізді мал өсірудің мағынасын білу;
8.2.1.2 мал шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
9.2.3.1 мал шаруашылығын білу: ірі мүйізді мал (сиыр, бұзау, бұқалар) ;
9.2.3.2. әңгімелесу барысында ірі мүйізді малдың күтімін саралау және жұмыс жоспарын құру
9.2.3.3 мал шаруашылығындағы жұмыстар реттілігін білу
9.2.3.4 малдарды күту барысындағы қауіпсіздік техникасын, санитария және жеке гигиена ережелерін білу;
9.2.3.5 ірі мүйізді малдың түрлерін білу (сиыр, бұқалар, әр жастағы төлдер);
9.2.3.6 ірі мүйізді мал түрлерін бөлек бағу ережелерін білу;
9.2.3.7 сиырдың сыртқы құрылымын, ірі мүйізді малдың кейбір ерекшеліктерін білу;
9.2.3.8 сиыр қорасы сүт фермасының негізгі жайы екені жөнінде түсінік (бұзау жайлары, жаңа туған бұзауларға арналған торлар)
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
9.2.5.1 ірі мүйізді малға жемшөп дайындаудың ережелерін білу;
9.2.5.2 сиыр азығының түрлері мен сипаттамасын білу ( ірі, шырынды, құнарландырылған, техникалық өндірістің дән қалдықтары, қоспалы жем)
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
9.2.8.1 мал шаруашылығында өнім алу технологиясын білу;
9.2.8.2 сиыр сүтінен жасалынатын өнімдерді білу (ірімшік, кілегей,сары май, айран, иогурт, ұлттық өнімдер)
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 өз бетінше жануарларға күтім жасау;

1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре других народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.3.2 составлять план работы с помощью учителя и самостоятельно;
9.1.3.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием санитарно - гигиенические требования при выполнении работы.
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
9.2.1.1 знать о значении выращивания крупного рогатого скота в сельском хозяйстве страны;
8.2.1.2 знать перспективах развития личного и промышленного животноводства
2.2 Содержание и уход за домашними птицами
2.3 Содержание и уход за домашними животными
9.2.3.1 знать о животноводстве: крупный рогатый скот (корова, теленок, бычки);
9.2.3.2 анализировать и составлять план работы по уходу за крупным рогатым скотом в процессе беседы;
9.2.3.3 знать последовательность работы в животноводстве;
9.2.3.4 знать технику безопасности, правила санитарии и личной гигиены по уходу за животными;
9.2.3.5 знать виды крупного рогатого скота (корова, бычки, быки- производители, молодняк разного возраста);
9.2.3.6 знать правила раздельного содержания разных видов крупного рогатого скота;
9.2.3.7 знать внешнее строением коровы и некоторые особенности крупного рогатого скота;
9.2.3.8 иметь представление о коровнике как основном помещении молочно-товарной фермы (телятник, клетки для новорожденных телят)
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
9.2.5.1 знать правила заготовки корма для крупного рогатого скота;
9.2.5.2 знать виды и характеристики корма для коровы: грубые, сочные, концентрированные, зерновые отходы технических производств комбикорма
2.6 Разведение домашних птиц
2.7.Разведение домашних животных
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
9.2.8.1 знать технологию получения продукции в животноводстве;
9.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются коровье молоко: молоко, творог, сметана, сыр, сливочное масло, кефир, йогурт, национальные продукты)
2.9 Механизация животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 самостоятельно ухаживать за животными;

9.3.1.2 сиыр және бұзау қораларын тазалауға қатысу;
9.3.1.3. санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
9.3.14. өз бетінше немесе мұғалімнің көмегімен азықтандыру рационын құрастыру;
9.3.1.5 қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2 пән ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге және суреттеуге тырысу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
9.1.2.1 жұмысқа орналасу барысындағы тәртіп пен сыртқы бейненің, түйіндеме мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеудің маңыздылығын түсіну;
9.1.2.2 ауыл шаруашылығы жұмысшыларының негізгі құқықтары мен міндеттерін, еңбекті қорғау және еңбек шартын білу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.3.1 сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
9.2.1.1 ел ауылшаруашылығында ірі мүйізді мал өсірудің мағынасын білу;
8.2.1.2 мал шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
9.2.3.7 сиырдың сыртқы құрылымын, ірі мүйізді малдың кейбір ерекшеліктерін білу;
9.2.3.8 сиыр қорасы сүт фермасының негізгі жайы екені жөнінде түсінік (бұзау жайлары, жаңа туған бұзауларға арналған торлар) ;
9.2.3.9 жеке шаруа қожалығындағы және фермерлік шаруашылықтағы сиыр қораларының құрылымы мен жабдықтарын білу;
9.2.3.10 фермерлік шаруашылықтағы жуу және сүт бөлімшелері, машина бөлімшелері жөнінде түсінік; 9.2.3.11 ұжымдық шаруашылықтағы жемшөп дайындауға арналған қосалқы жайлар, қи сақтағыштар, мал азығын сүрлейтін шұңқыр, траншеялар, ірі жем-шөп сақтау алаңдары жөнінде түсінік;
9.2.3.12 сиырларды қорада бағу жағдайларын білу, қора жабдықтары;
9.2.3.13 астауларды тазалау ережелерін және тазалау құрал-саймандарын білу;
9.2.3.14 қораларды, өткелдерді, астауларды тазалау, жем-шөп тарату, сиырларды серуен алаңына немесе жайылымға шығару барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
9.2.3.15қораны қидан тазалау, қиды өткелге тастау, қиды қисақтағышқа шығару, таза төсеніштерді жаю бойынша практикалық жұмыстар орындау;
9.2.3.16 сиырды тазарту ережелері мен реттілігін білу;
9.2.3.17 сиыр қорасын тазалау ережелері мен реттілігін білу;

9.3.1.2 участвовать при уборке коровника и телятника;
9.3.1.3 соблюдать санитарно-гигиенические правила;
9.3.14 самостоятельно составлять рационы кормления или с помощью учителя;
9.3.1.5 соблюдать правила техники безопасности
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда.
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.2.2 знать основные права и обязанности работников сельского хозяйства, охране труда, трудовом договоре.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.3.2 составлять план работы с помощью учителя и самостоятельно;
9.1.3.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием санитарно- гигиенические требования при выполнении работы.
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
9.2.1.1 знать о значении выращивания крупного рогатого скота в сельском хозяйстве страны;
8.2.1.2 знать перспективах развития личного и промышленного животноводства.
2.3 Содержание и уход за домашними животными
9.2.3.7 знать внешнее строением коровы и некоторые особенности крупного рогатого скота;
9.2.3.8 иметь представление о коровнике как основном помещении молочно-товарной фермы (телятник, клетки для новорожденных телят);
9.2.3.9 знать устройство и оборудование коровника в личном, фермерском и крестьянском хозяйстве;
9.2.3.10 иметь представления о моечных и молочных отделениях, машинных отделениях фермерских хозяйств;
9.2.3.11 иметь представление о подсобном помещении для приготовления кормов, навозохранилище, силосные башни, траншеи, площадки для хранения грубых кормов в коллективном хозяйстве;
9.2.3.12 знать условия стойлового содержания коров, оборудования стойла;
9.2.3.13 знать правила чистки кормушки поилок, инструментов и приспособлений для чистки;
9.2.3.14 знать правила безопасности при уборке стойл, проходов и кормушек, раздаче корма выпуске коров на выгульный двор или пастбище;
9.2.3.15 выполнять практические работы по чистке стойла от навоза, сбрасывание навоза в проход, удаление навоза в навозохранилище, раскладка чистой подстилки;
9.2.3.16 знать правила и последовательность чистки коровы;
9.2.3.17 знать правила и последовательность уборки коровника;

9.2.3.18 сиыр қорасын қысқа дайындау ережелерін білу
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
9.2.5.1 ірі мүйізді малға жемшөп дайындаудың ережелерін білу;
9.2.5.2 сиыр азығының түрлері мен сипаттамасын білу ( ірі, шырынды, құнарландырылған, техникалық өндірістің дән қалдықтары, қоспалы жем) ;
9.2.5.3 сабанды, жемдік тамыржемісер мен бақшалықтарды қолмен турау тәсілдерін білу;
9.2.5.4. жемшөпті булау (сабанды турау, қайнақ суға қайнату, ұн немесе кебек себу) ;
9.2.5.5. ірі және шырынды азықтарды концентратармен араластыру ережелерін білу
2.7 Үй жануарларын өсіру
9.2.7.1 ірі мүйізді малды өсіру ерекшеліктерін білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
9.2.8.1 мал шаруашылығында өнім алу технологиясын білу;
9.2.8.2 сиыр сүтінен жасалынатын өнімдерді білу (ірімшік, кілегей,сары май, айран, иогурт, ұлттық өнімдер)
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
9.2.9.1 ауылшаруашылық машиналары түрлерін және жемшөпті өңдеуге арналған құрылғылар түрлерін білу;
9.2.9.1 мал шаруашылығында еңбекті көп қажет ететін жұмыстар жайлы білу;
9.2.9.2 қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 өз бетінше жануарларға күтім жасау;
9.3.1.2. сиыр және бұзау қораларын тазалауға қатысу;
9.3.1.3. санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
9.3.14. өз бетінше немесе мұғалімнің көмегімен азықтандыру рационын құрастыру;
9.3.1.5. қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2 пән ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге және суреттеуге тырысу
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
9.1.2.1 жұмысқа орналасу барысындағы тәртіп пен сыртқы бейненің, түйіндеме мен жұмысқа қабылдау жөнінде арызын рәсімдеудің маңыздылығын түсіну;
9.1.2.2 ауыл шаруашылығы жұмысшыларының негізгі құқықтары мен міндеттерін, еңбекті қорғау және еңбек шартын білу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.3.1 сұрақтар бойынша және өз бетінше тапсырманы бағдарлай білу;
9.1.3.2 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше жұмыс жоспарын құру;
9.1.3.3 құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс қауіпсіздігі ережелерін, жұмысты орындау барысындағы санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
9.2.1.1 ел ауылшаруашылығында ірі мүйізді мал өсірудің мағынасын білу;

9.2.3.18 знать правила подготовки коровника к зиме.
2.4 Заготовка корма и кормление домашних птиц
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
9.2.5.1 знать правила заготовки корма для крупного рогатого скота;
9.2.5.2 знать виды и характеристики корма для коровы( грубые, сочные, концентрированные, зерновые отходы технических производств комбикорма);
9.2.5.3 знать способы резки соломы вручную, кормовых корнеплодов и бахчевых культур;
9.2.5.4 уметь запаривать корма (резка соломы, заваривании ее кипятком и посыпка мукой или отрубями);
9.2.5.5 знать правила смешивания грубых и сочных кормов с концентратами.
2.7 Разведение домашних животных;
9.2.7.1 знать особенности разведения крупного рогатого скота
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
9.2.8.1 знать технологию получения продукции в животноводстве;
9.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются коровье молоко: молоко, творог, сметана, сыр, сливочное масло, кефир, йогурт, национальные продукты)
2.9 Механизация животноводства
9.2.9.1 знать виды сельскохозяйственных машин и приспособления для обработки кормов;
9.2.9.1 знать о трудоемких видах работ в животноводстве;
9.2.9.2 знать приемы механизации уборки навоза
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 самостоятельно ухаживать за животными;
9.3.1.2 участвовать при уборке коровника и телятника;
9.3.1.3 соблюдать санитарно-гигиенические правила;
9.3.14 самостоятельно составлять рационы кормления или с помощью учителя;
9.3.1.5 соблюдать правила техники безопасности
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда.
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 понимать важность поведения и внешнего вида при трудоустройстве на работу, оформлять резюме и заявление о приеме на работу;
9.1.2.2 знать основные права и обязанности работников сельского хозяйства, охране труда, трудовом договоре.
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.3.2 составлять план работы с помощью учителя и самостоятельно;
9.1.3.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием санитарно- гигиенические требования при выполнении работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
9.2.1.1 знать о значении выращивания крупного рогатого скота в сельском хозяйстве страны;

8.2.1.2 мал шаруашылығының жеке және өнеркәсіптік даму болашағы жайлы білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
9.2.3.1 жеке шаруа қожалығындағы және фермерлік шаруашылықтағы сиыр қораларының құрылымы мен жабдықтарын білу;
9.2.3.2 фермерлік шаруашылықтағы жуу және сүт бөлімшелері, машина бөлімшелері жөнінде түсінік; 9.2.3.3 ұжымдық шаруашылықтағы жемшөп дайындауға арналған қосалқы жайлар, қи сақтағыштар, мал азығын сүрлейтін шұңқыр, траншеялар, ірі жем-шөп сақтау алаңдары жөнінде түсінік;
9.2.3.4 сиырларды қорада бағу жағдайларын білу, қора жабдықтар;
9.2.3.5 астауларды тазалау ережелерін және тазалау құрал-саймандарын білу;
9.2.3.6 қораларды, өткелдерді, астауларды тазалау, жем-шөп тарату, сиырларды серуен алаңына немесе жайылымға шығару барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
9.2.3.7 қораны қидан тазалау, қиды өткелге тастау, қиды қисақтағышқа шығару, таза төсеніштерді жаю бойынша практикалық жұмыстар орындау;
9.2.3.8 сиыр қораны тазалау ережелері мен реттілігін білу;
9.2.3.9 сиырды тазарту ережелері мен реттілігін білу
9.2.3.10 сиыр қорасын қысқа дайындау ережелерін білу;
9.2.3.11 тамбурларды жылылау, шеткі қақпаларды және олардың есіктерін қолдану тәсілдерін білу
9.2.3.12 ферма аумағындағы жолдарды қардан тазалау
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
9.2.5.1 сабанды, жемдік тамыржемісер мен бақшалықтарды қолмен турау тәсілдерін білу;
9.2.5.2. жемшөпті булау (сабанды турау, қайнақ суға қайнату, ұн немесе кебек себу) ;
9.2.5.3. ірі және шырынды азықтарды концентратармен араластыру ережелерін білу;
9.2.5.4. жемдік тамыржемістерді жуу, асқабақ пен қарбыз жемістерін ұсақтау;
9.2.5.5. күнжара мен кебу жомды азықтандыруға дайындау, жемдік гранулаларды дайындау
2.7 Үй жануарларын өсіру
9.2.7.1 ірі мүйізді малды өсіру ерекшеліктерін білу;
9.2.7.2 ірі мүйізді малдың жасы мен тұқымын анықтау;
9.2.7.3 ірі мүйізді малды өсіру жағдайларын білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
9.2.8.1 мал шаруашылығында өнім алу технологиясын білу;
9.2.8.2 сиыр сүтінен жасалынатын өнімдерді білу (ірімшік, кілегей,сары май, айран, иогурт, ұлттық өнімдер) ;
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
9.2.9.1 ауылшаруашылық машиналары түрлерін және жемшөпті өңдеуге арналған құрылғылар түрлерін білу;
9.2.9.2 мал шаруашылығында еңбекті көп қажет ететін жұмыстар жайлы білу;
9.2.9.3 қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу; 9.2.9.4 жемшөп дайындауды, таратуды механизациялау тәсілдерін білу;

8.2.1.2 знать перспективах развития личного и промышленного животноводства
2.3 Содержание и уход за домашними животными
9.2.3.1 иметь представление о коровнике как основном помещении молочно-товарной фермы (телятник, клетки для новорожденных телят);
9.2.3.2 знать устройство и оборудование коровника в личном, фермерском и крестьянском хозяйстве;
9.2.3.3 иметь представления о моечных и молочных отделениях, машинных отделениях фермерских хозяйств;
9.2.3.4 иметь представление о подсобном помещении для приготовления кормов, навозохранилище, силосные башни, траншеи, площадки для хранения грубых кормов в коллективном хозяйстве;
9.2.3.5 знать условия стойлового содержания коров, оборудования стойла;
9.2.3.6 знать правила чистки кормушки поилок, инструментов и приспособлений для чистки;
9.2.3.7 знать правила безопасности при уборке стойл, проходов и кормушек, раздаче корма выпуске коров на выгульный двор или пастбище;
9.2.3.8 выполнять практические работы по чистке стойла от навоза, сбрасывание навоза в проход, удаление навоза в навозохранилище, раскладка чистой подстилки;
9.2.3.9 знать правила и последовательность чистки коровы;
9.2.3.10 знать правила и последовательность уборки коровника;
9.2.3.11 знать правила подготовки коровника к зиме;
9.2.3.12 знать приемы утеплении тамбуров, пользование боковыми воротами и дверцами в них;
9.2.3.13 уметь очищать от снега дорожки и дороги на территории фермы
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
9.2.5.1 знать способы резки соломы вручную, кормовых корнеплодов и бахчевых культур;
9.2.5.2 уметь запаривать корма (резка соломы, заваривании ее кипятком и посыпка мукой или отрубями);
9.2.5.3 знать правила смешивания грубых и сочных кормов с концентратами;
9.2.5.4 уметь мыть кормовые корнеплоды, измельчать кормовые корнеплоды тыквы и арбуза;
9.2.5.5 уметь готовить жмых и сухой жом к скармливанию, изготавливать кормовые гранулы
2.7 Разведение домашних животных
9.2.7.1 знать особенности разведения крупного рогатого скота;
9.2.7.2 определять возраст и породы крупного рогатого скота;
9.2.7.3 знать условия разведения крупного рогатого скота
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
9.2.8.1 знать технологию получения продукции в животноводстве;
9.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются коровье молоко молоко, творог, сметана, сыр, сливочное масло, кефир, йогурт, национальные продукты).
2.9 Механизация животноводства
9.2.9.1 знать виды сельскохозяйственных машин и приспособления для обработки кормов;
9.2.9.2 знать о трудоемких видах работ в животноводстве;
9.2.9.3 знать приемы механизацией уборки навоза;
9.2.9.4 знать приемы механизации приготовления и раздачи кормов;

9.2.3.12 сиырларды қорада бағу жағдайларын білу, қора жабдықтары;
9.2.3.13 астауларды тазалау ережелерін және тазалау құрал-саймандарын білу;
9.2.3.14 қораларды, өткелдерді, астауларды тазалау, жем-шөп тарату, сиырларды серуен алаңына немесе жайылымға шығару барысында қауіпсіздік ережелерін білу;
9.2.3.15 қораны қидан тазалау, қиды өткелге тастау, қиды қисақтағышқа шығару, таза төсеніштерді жаю бойынша практикалық жұмыстар орындау;
9.2.3.16 сиыр қораны тазалау ережелері мен реттілігін білу;
9.2.3.17 сиырды тазарту ережелері мен реттілігін білу
9.2.3.18 сиыр қорасын қысқа дайындау ережелерін білу;
9.2.3.19 жаңа туған бұзауды күту ережелерін білу; 9.2.3.20 бұзауды өмірінің алғашқы 10 күнінде азықтандыру, уыз ішкізу, ішкізгеннен кейін бұзауды сүрту ережелерін білу;
9.2.3.21 бұзауларды қысқы уақытта бағу, бұзау қорасында қажетті жағдайларды жасау ережелерін білу;
9.2.3.22 төлдерді серуендету ережелерін білу
9.2.3.24 тамбурларды жылылау, шеткі қақпаларды және олардың есіктерін қолдану тәсілдерін білу; 9.2.3.25 ферма аумағындағы жолдарды қардан тазалау
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
9.2.5.1 ірі мүйізді малға жемшөп дайындаудың ережелерін білу;
9.2.5.2 сиыр азығының түрлері мен сипаттамасын білу ( ірі, шырынды, құнарландырылған, техникалық өндірістің дән қалдықтары, қоспалы жем) ;
9.2.5.3 сабанды, жемдік тамыржемісер мен бақшалықтарды қолмен турау тәсілдерін білу;
9.2.5.4. жемшөпті булау (сабанды турау, қайнақ суға қайнату, ұн немесе кебек себу) ;
9.2.5.5. ірі және шырынды азықтарды концентратармен араластыру ережелерін білу;
9.2.5.6. жемдік тамыржемістерді жуу, асқабақ пен қарбыз жемістерін ұсақтау;
9.2.5.7. күнжара мен кебу жомды азықтандыруға дайындау, жемдік гранулаларды дайындау;
9.2.5.6 сиырды азықтандыру ерекшеліктерін білу (сауын және суалған сиырлардың азықтандыру нормалары мен рационы);
9.2.5.7 жемшөп тарату кезектілігін білу (өлшеу, бір ірі мүйізді малға берілетін тәуліктік норма)
2.7 Үй жануарларын өсіру
9.2.7.1 ірі мүйізді малды өсіру ерекшеліктерін білу;
9.2.7.2 ірі мүйізді малдың жасы мен тұқымын анықтау;
9.2.7.3 ірі мүйізді малды өсіру жағдайларын білу;
9.2.7.4 өсіру үшін асыл тұқымды малды таңдау жөнінде түсінік
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
9.2.8.1 мал шаруашылығында өнім алу технологиясын білу;
9.2.8.2 сиыр сүтінен жасалынатын өнімдерді білу (ірімшік, кілегей,сары май, айран, иогурт, ұлттық өнімдер)
2.9. Мал шаруашылығын механизациялау
9.2.9.1 ауылшаруашылық машиналары түрлерін және жемшөпті өңдеуге арналған құрылғылар түрлерін білу;

9.2.3.12 знать условия стойлового содержания коров, оборудования стойла;
9.2.3.13 знать правила чистки кормушки поилок, инструментов и приспособлений для чистки;
9.2.3.14 знать правила безопасности при уборке стойл, проходов и кормушек, раздаче корма выпуске коров на выгульный двор или пастбище;
9.2.3.15 выполнять практические работы по чистке стойла от навоза, сбрасывание навоза в проход, удаление навоза в навозохранилище, раскладка чистой подстилки;
9.2.3.16 знать правила и последовательность чистки коровы;
9.2.3.17 знать правила и последовательность уборки коровника;
9.2.3.18 знать правила подготовки коровника к зиме;
9.2.3.19 знать правила ухода за новорожденным теленком;
9.2.3.20 знать правила кормления теленка в первые 10 дней его жизни; поении теленка молозивом; вытирании теленка после поения;
9.2.3.21 знать правила содержания телят в зимнее время, поддержание необходимых условий в телятнике;
9.2.3.22 знать правила выгуливание молодняка;
9.2.3.24 знать приемы утеплении тамбуров, пользование боковыми воротами и дверцами в них;
9.2.3.25 уметь очищать от снега дорожки и дороги на территории фермы
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
9.2.5.1 знать правила заготовки корма для крупного рогатого скота;
9.2.5.2 знать виды и характеристики корма для коровы: грубые, сочные, концентрированные, зерновые отходы технических производств комбикорма;
9.2.5.3 знать способы резки соломы вручную, кормовых корнеплодов и бахчевых культур;
9.2.5.4 уметь запаривать корма (резка соломы, заваривании ее кипятком и посыпка мукой или отрубями);
9.2.5.5 знать правила смешивания грубых и сочных кормов с концентратами;
9.2.5.6 уметь мыть кормовые корнеплоды, измельчать кормовые корнеплоды тыквы и арбуза;
9.2.5.7 уметь готовить жмых и сухой жом к скармливанию, изготавливать кормовые гранулы;
9.2.5.6 знать особенности кормления коровы (нормы и рационы кормления дойных и сухостойных коров);
9.2.5.7 знать очередность раздачи кормов (отмеривание, суточные нормы кормов на одного крупного рогатого скота)
2.6 Разведение домашних птиц
2.7.Разведение домашних животных
9.2.7.1 знать особенности разведения крупного рогатого скота;
9.2.7.2 определять возраст и породы крупного рогатого скота;
9.2.7.3 ознать условия разведения крупного рогатого скота;
9.2.7.4 иметь представление о выборе породистых животных для разведения
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
9.2.8.1 знать технологию получения продукции в животноводстве;
9.2.8.2 знать продукцию, сырьем которых являются коровье молоко: молоко, творог, сметана, сыр, сливочное масло, кефир, йогурт, национальные продукты).
2.9 Механизация животноводства
9.2.9.1 знать виды сельскохозяйственных машин и приспособления для обработки кормов;
9.2.9.1 знать о трудоемких видах работ в животноводстве;

9.2.9.2 мал шаруашылығында еңбекті көп қажет ететін жұмыстар жайлы білу;
9.2.9.3 қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу;
9.2.9.4 жемшөп дайындауды, таратуды механизациялау тәсілдерін білу;
9.2.9.5 сиыр қорадан қи жинауды механизациялау тәсілдерін білу;
9.2.9.6 құнарландырылған жемшөп дайындау машиналары түрлерін білу (дән ұстқыштар, құрама жем әзірлеу жабдықтары) ;
9.2.9.7 жемшөп таратуға арналаған машиналар түрлерін білу (тракторлық және автомобильдік таратқыштар) ;
9.2.9.8 ірі, сүрлем және тамыржемісті жемшөптерді тиеуге арналған машиналарды
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 өз бетінше жануарларға күтім жасау;
9.3.1.2 сиыр және бұзау қораларын тазалауға қатысу;
9.3.1.3 санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
9.3.14 өз бетінше немесе мұғалімнің көмегімен азықтандыру рационын құрастыру;
9.3.1.5 қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2 еңбек пәнін дайындауда материалдар мен тәсілдерді салыстыру, саралау
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
10.1.2.1 оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2 кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы;
10.1.2.3 үлкендер және құрбыластары
мен бірге қызмет жасау, топта және ұжымда жұмыс істей білу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, материалдарды өз бетінше іріктеп алу;
10.1.3.2 еңбек түрлерін салыстыру және ең қолайлысын таңдап алу;
10.1.3.3 технологиялық карта бойынша өз бетінше жұмыс жасау, жұмысты жоспарлау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
10.2.1.1 мал шаруашылығының ел экономикасындағы мағынасын түсіну
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
10.2.3.1 сиырлардың суалу және сауын кезеңдерін білу;
10.2.3.2 суалған және сауын сиырлардың азықтану рационын білу;
1 0.2.3.3 суалған сиырды және сауын сиырды азықтандыру ерекшеліктерін білу;
10.2.3.4 жемшөп таратудың кезектілігін білу;
10.2.3.5 бір сиырға тәуліктік нормасын өлшеп беруді білу;
10.2.3.6 сиыр емшегінің құрылымын білу;
10.2.3.7 сиырды қолмен сауу, сауу режимі, жылдамдық, қайта сауу, емшекті уқалау ережелерін білу;
10.2.3.8 сиырды саууға дайындау;
10.2.3.9 сиырды толықтай сауу мағынасын білу; 10.2.3.10 сиырды қолмен сауу дағдысын меңгеру 10.2.3.11 сүтті сүт өлшеуішпен өлшеу;

9.2.9.2 знать приемы механизацией уборки навоза;
9.2.9.3 знать приемы механизации приготовления и раздачи кормов;
9.2.9.4 знать приемы механизации для уборки навоза из коровников.
9.2.9.5 знать виды машин для подготовки концентрированных кормов к скармливанию (зернодробилки оборудования для приготовления комбикормов);
9.2.9.6 знать машины для раздачи кормов (тракторный и автомобильный кормораздачки)
9.2.9.7 знать машины для погрузки грубых кормов, силоса и корнеплодов
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 самостоятельно ухаживать за животными;
9.3.1.2 участвовать при уборке коровника и телятника;
9.3.1.3 соблюдать санитарно-гигиенические правила;
9.3.1.4 самостоятельно составлять рационы кормления или с помощью учителя;
9.3.1.5 соблюдать правила техники безопасности
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подход в изготовлении предмета труда
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
10.1.2.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.2.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.2.3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
10.1.3.1 отбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.1.3.2 сравнивать разные виды труда и выбирать наиболее подходящий;
10.1.3.3 уметь самостоятельно работать по технологической карте, планирование работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве
10.2.1.1 понимать значение животноводства в экономике страны
2.3 Содержание и уход за домашними животными
10.2.3.1 знать сухостойный и дойный периоды в жизни коров;
10.2.3.2 знать рационы кормления дойных и сухостойных коров;
10.2.3.3 знать особенности кормления коровы, находящейся в сухостое и новотельной коровы;
10.2.3.4 знать очередность раздачи кормов;
10.2.3.5 уметь отмерять суточную норму кормов на одну корову;
10.2.3.6 знать строение вымени коровы, формы сосков;
10.2.3.7 знать правила ручного доения коровы, режим доения, скорость доения, додаивание и массаж вымени;
10.2.3.8 уметь подготавливать корову к доению;
10.2.3.9 понимать значение полного выдаивания коровы;
10.2.3.10 владеть навыком ручного доения коровы;
10.2.3.11 уметь измерять молоко молокомером;

10.2.3.12 практикалық жұмыстар орындау: сүтті сүзу, суыту, сүт ыдысын күту
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
10.2.5.1 жануарладың денсаулығын нығайтып, жоғарғы өнім алу үшін жазғы және күзгі жайылымның мағынасын білу;
10.2.5.2 жемшөп дайындау жайдың құрылысын білу;
10.2.5.3. жануарларды азықтандыру ережелерін, рационын білу;
10.2.5.4 жемшөп құнарлылығының мағынасын білу
10.2.5.5. жемшөп бірлігінің түсінігі
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
10.2.8.1 сүт және ет өнімдерін алу технологиясын білу
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
10.2.9.1 мал шаруашылығына арналған ауылшаруашылық машиналары түрлерін ажырата білу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
10.3.1.1 алған өнімдерді талқылау және бағалау;
10.3.1.2 өз бетінше қолмен сауып үйрену;
10.3.1.3 жануарларды азықтандыру рационына сараптама жүргізу;
10.3.1.4 ірі және құнарландырылған жемшөп түрлерін анықтау;
10.3.1.5 мал шаруашылығында ажұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2 еңбек пәнін дайындауда материалдар мен тәсілдерді салыстыру, саралау
1.2 ҚРЕңбек заңнамасы және еңбек этикасы
10.1.2.1 оқу-еңбектік ұжымда кәсіби этиканы сақтау;
10.1.2.2 кәсіби борыш және жауапкершілік жөнінде ұғымның болуы;
10.1.2.3 үлкендер және құрбыластары
мен бірге қызмет жасау, топта және ұжымда жұмыс істей білу
1.3 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.3.1 жұмысқа қажетті құрал-саймандарды, материалдарды өз бетінше іріктеп алу;
10.1.3.2 еңбек түрлерін салыстыру және ең қолайлысын таңдап алу;
10.1.3.3 технологиялық карта бойынша өз бетінше жұмыс жасау, жұмысты жоспарлау
2. Өндіргіш еңбек технологиясы
2.1 Ауылшаруашылық өндірісі жөнінде жалпы мәліметтер
10.2.1.1 мал шаруашылығының ел экономикасындағы мағынасын түсіну;
10.2.1.2 Қазақстан ауылшаруашылық өндірісі дамуының негізгі бағыттарын білу
2.3 Үй жануарларын асырау және күту
10.2.3.10 сиырды қолмен сауу дағдысын меңгеру; 10.2.3.11 сүтті сүт өлшеуішпен өлшеу;
10.2.3.12 практикалық жұмыстар орындау: сүтті сүзу, суыту, сүт ыдысын күту;
10.2.3.13 сүт ыдысын жуу және кептіру ережелерін білу, жуу құралдары;
10.2.3.14 сауыншының, арнайы киімінің жеке гигиенасы ережелерін білу;
10.2.3.15 сауыншының функционалдық міндеттерін білу

10.2.3.12 выполнять практические работы: процеживание молока, охлаждение молока, уход за молочной посудой
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
10.2.5.1 знать значение летней и осенней пастьбы животных для укрепления их здоровья и получения высокой продуктивности;
10.2.5.2 знать устройство помещения для приготовления кормов;
10.2.5.3 знать правила кормления животных, рационы;
10.2.5.4 знать значение питательности кормов;
10.2.5.5 иметь понятие о кормовой единице
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
10.2.8.1 знать технологию получения молочных и мясных продуктов
2.9 Механизация животноводства
10.2.9.1 различать виды сельскохозяйственных машин для животноводства
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 обсуждать и оценивать полученную продукцию;
10.3.1.2 уметь самостоятельно доить вручную;
10.3.1.3 уметь анализировать рационы кормления животных;
10.3.1.4 определять виды грубых и концентрированных кормов;
10.3.1.5 соблюдать правила техники безопасности при работе в животноводстве
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подход в изготовлении предмета труда
1.2 Трудовое законодательство РК и этика
10.1.2.1 соблюдать профессиональную этику в учебно-трудовом коллективе;
10.1.2.2 иметь представление о профессиональном долге и ответственности;
10.1.2.3 сотрудничать со взрослыми и сверстниками, уметь работать в группе, коллективе
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
10.1.3.1 отбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.1.3.2 сравнивать разные виды труда и выбирать наиболее подходящий;
10.1.3.3 уметь самостоятельно работать по технологической карте, планирование работы
2. Технология производительного труда
2.1 Общие сведения о сельскохозяйственном производстве.
10.2.1.1 понимать значение животноводства в экономике страны;
10.2.1.2 знать основные направления развития сельского хозяйства в Казахстане
2.3 Содержание и уход за домашними животными
10.2.3.10 владеть навыком ручного доения коровы;
10.2.3.11 уметь измерять молоко молокомером;
10.2.3.12 выполнять практические работы: процеживание молока, охлаждение молока, уход за молочной посудой;
10.2.3.13 знать правила мойки и просушки молочной посуды, моющие средства;
10.2.3.14 знать правила личной гигиены доярки (дояра), спецодежды;
10.2.3.15 знать функциональные обязанности доярки (дояра)

10.2.3.15 сауыншының функционалдық міндеттерін білу;
10.2.3.16 бұқашықтар мен тайыншаларды күту жайлы қажетті деректерді білу;
10.2.3.17 төлді бөлуді, бұқашықтарды бордақылауға қоюды білу;
10.2.3.18 тайыншаларды сауын малды көбейту үшін өсіру ережелерін білу;
10.2.3.19 бордақы төлді бағу ережелерін, азықтандыру нормалары мен рационын, бордақылаудың аяқталуын білу;
10.2.3.20 практикалық жұмыстарды орындау: бордақы төлдердің жайларын тазалау, жем-шөпті тұтынуға дайындау, рационы мен реттілігіне байланысты тарату, суғару;
10.2.3.21 сиырларды машинамен сауу ережелерін білу;
10.2.3.22 қолмен және механизацияланып атқарған жұмыстардың сапасын бағалау;
10.2.3.23 бұзауларды жаю, жайылымда суғару ережелерін білу;
10.2.3.24 бұзауларды жастық топқа бөлу нормативтерін білу;
10.2.3.25 бұзау қораларындағы қысқы уақыттағы жұмыстарға қойылатын негізгі талаптар;
10.2.3.26 сиырларды байлап бағу тәсілдерін білу, олардың қолданылуы;
10.2.3.27 сиырларды байламай бағу ережелерін білу, сиырлардың бокста бағылуы;
10.2.3.28 сүт фермаларындағы сумен қамту жүйесі жөнінде түсінік, сиыр қораларындағы су өткізгіш құбырлар;
10.2.3 29 автосуарғыш жайлы түсінік, автосуарғыштың құрылысы және жүрісі;
10.2.3.30 фермадағы вентиляциялық жабдықтар, канализациялық жүйе жөнінде түсінік
2.5 Үй жануарларына жем-шөп дайындау және оларды азықтандыру
10.2.5.2 жемшөп дайындау жайдың құрылысын білу; 10.2.5.3 жануарларды азықтандыру ережелерін, рационын білу;
10.2.5.4 жемшөп құнарлылығының мағынасын білу;
10.2.5.5 жемшөп бірлігінің түсінігі;
10.2.5.6 ірі мүйізді мал төлддерінің азығын білу; 10.2.5.7 әр жастағы бұзауларды азықтандыру ережелерін білу, бұзау өміріндегі уыздық және сүүттік кезеңдер;
10.2.5.8 бұзауға сүт ішкізу сызбаларын жасау
10.2.5.9 топтық қораларға жемшөп тарату ережелерін білу, сүт бергеннен кейін бұзаулардың түрлі заттарды ему дағдыларын тию
2.7 Үй жануарларын өсіру
10.2.7.1 ірі мүйізді малды өсіру тәсілдерін білу;
10.2.7.2. өсіру үшін таза асыл тұқымды мал түрлерін білу;
10.2.7.3. малды бұдандастыру жайлы түсінік;
10.2.7.4. ірі мүйізді малдың өнімділігін қалыптастыру жағдайларын білу
2.8 Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы өнімдері
10.2.8.1 сүт және ет өнімдерін алу технологиясын білу
2.9 Мал шаруашылығын механизациялау
10.2.9.1 мал шаруашылығына арналған ауылшаруашылық машиналары түрлерін ажырата білу;
10.2.9.2 ауылшаруашылық машиналарымен жұмыс жасай білу;
10.2.9.3 сиырларды саууды механизациялау ерекшеліктерін білу;
10.2.9.4 сауын аппараттарын өз бетінше жинай білу;

10.2.3.15 знать функциональные обязанности доярки (дояра);
10.2.3.16 знать необходимые сведения по уходу за бычками и телочками;
10.2.3.17 знать возраст разделения молодняка, постановку бычка на откорм;
10.2.3.18 знать правила выращивания телок для пополнения дойного стада;
10.2.3.19 знать правила содержания откормочного молодняка, нормы и рационы кормления, окончание откорма;
10.2.3.20 выполнять практические работы: уборка помещения для откормочного молодняка, подготовка кормов к употреблению, раздача кормов согласно рациону и кратности кормления, поение животных;
10.2.3.21 знать правила машинного доения коров;
10.2.3.22 уметь оценивать качества выполняемых работ вручную и механизированную;
10.2.3.24 знать нормативы деление телят на возрастные группы;
10.2.3.25 знать основные требования к работе в телятнике в зимнее время;
10.2.3.26 знать о привязном способе содержания коров, его применение;
10.2.3.27 знать правила беспривязного содержания коров; боксовое содержание коров;
10.2.3.28 иметь представление о системе водоснабжения на молочно-товарных фермах, водопроводные трубы в коровниках;
10.2.329 иметь представления об автопоилке; устройстве автопоилки ее действии;
10.2.3.30 иметь представление о вентиляционном оборудовании на ферме, канализационной системе на ферме
2.5 Заготовка корма и кормление домашних животных
10.2.5.2 знать устройство помещения для приготовления кормов;
10.2.5.3 знать правила кормления животных, рационы;
10.2.5.4 знать значение питательности кормов;
10.2.5.5 иметь понятие о кормовой единице;
10.2.5.6 знать корма для молодняка крупного рогатого скота;
10.2.5.7 знать правила кормления телят разных возрастов, молозивный и молочный период в жизни телят;
10.2.5.8 уметь составлять схемы выпойки теленка;
10.2.5.9 знать правила раздачи кормов в групповые станки, отучение телят от сосания различных предметов после спаивания им молока
2.7 Разведение домашних животных
10.2.7.1 знать способы разведения крупного рогатого скота;
10.2.7.2 знать чистопородные виды животных для разведения;
10.2.7.3 иметь представление о скрещивании помеси;
10.2.7.4 знать условия формировании мясной продуктивности крупного рогатого скота
2.8 Продукция животноводства и птицеводства
10.2.8.1 знать технологию получения молочных и мясных продуктов
2.9. Механизация животноводства
10.2.9.1 различать виды сельскохозяйственных машин для животноводства;
10.2.9.2 уметь работать с сельскохозяйственными машинами;
10.2.9.3 знать особенности механизации доения коров;
10.2.9.4 уметь самостоятельно разбирать и собирать доильные аппараты;

1) еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер;
2) ара ұясы, омарталық құрал-саймандар және омарталық құрылыстар;
3) шеберханадағы және омартадағы жұмыс қауіпсізідігінің ережелері;
4) еңбекті қорғау және еңбек заңнамасы;
119. "Еңбек пәнін дайындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ара жанұясының биологиясы;
2) омартадағы көктемгі жұмыстар;
3) омартадағы жазғы жұмыстар;
4) омартадағы күзгі жұмыстар;
5) аралардың қысқы күтімі;
6) жемшөп базасы және тозаңдату;
7) омарта өнімін алу, оның сақтау және өңдеу;
8) аралардың аурулары, жаулары және зиянкестері;
9) ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы;
10) қолданбалы-декоративтік шығармашылық
120. "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы.

1) раздел "Общие сведения о предмете труда";
2) раздел "Улей, пчеловодный инвентарь и пасечные постройки";
3) раздел "Правила безопасной работы в мастерской и на пасеке";
4) раздел "Охрана труда и трудовое законодательство".
119. Раздел "Технология изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) биология пчелиной семьи;
2) весенние работы на пасеке;
3) летние работы на пасеке;
4) осенние работы на пасеке;
5) зимний уход за пчелами;
6) кормовая база и опыление;
7) получение продуктов пчеловодства, их хранение и переработка;
8) болезни, враги и вредители пчел;
9) технология столярных работ;
10) декоративно-прикладное творчество.
120. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда.

121. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1.
Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1
өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу;
7.1.1.3
омарташы кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 арнайы және техникалық терминологияны түсіну және өз сөзінде қолдану
8.1.1.1
өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;

121. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Пчеловодство";
7.1.1.3 знать особенности профессии пчеловод;
7.1.1.4 понимать и использовать специальную и техническую терминологию в самостоятельной речи
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;

8.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 араларға күтім көрсету барысында технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану;
8.1.1.4
ағаш ұсталық технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану;
8.1.1.5
жұмыс орнын өз бетінше ұйымдастыру
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар тарихы мен мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2
"Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге ұмтылыс жасау;
9.1.1.3
өндірістік омартады еңбекті ұйымдастыру негіздері жөнінде ұғымдардың;
9.1.1.4
өз басының ерекшеліктерін кәсіби талаптармен үйлестіре білу;
9.1.1.5
араларға күтім көрсету және ағаш ұсталық жұмыстары барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
10.1.1.1
түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2
ҚРауылшаруашылығын дамытудағы омарташылықтың мағынасын түсіну;
10.1.1.3 кәсіби тұрғыда ғы өз шешімін көрсете білу;
10.1.1.4
еңбек дағдысына заманауи өмірдің қажетті жағдайы ретінде қарауды әдетке айналдыру;
10.1.1.5
еңбек заттарын дайындау барысында материалдардың қасиеттерін ескеру
1.2.
Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.2.1
араларұяларының эволюциясы жөнінде ұғым; 7.1.2.2
ағаш қуысындағы ұяны(борть), колода және сапетканы ажырата білу; 7.1.2.3
жақтаулы ұяның тарихын білу;
7.1.2.4
жақтаулы ұяның құрылысы жөнінде ұғым;
7.1.2.5
ұялық жақтаудың құрылысын білу;
7.1.2.6
омарталық сымның міндетін білу;
7.1.2.7
ұялық жақтауға сым тартуға арналған құрылғының құрылысын білу;
7.1.2.8
бос балауыздыңміндетін білу;
7.1.2.9
ұяға арналған жастық және кенепше жайлы ұғым;
7.1.2.10
омарталық қашаудың құрылысы мен міндетін білу; 7.1.2.11
булы балауыз еріткіштіңқұрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.12
омарташының арнайы киімін білу;
7.1.2.13
балауыз жақтауларын салуға арналған жәшік пен омарташының жұмыс жәшігі құрылымын ажырата білу; 7.1.2.14
омарта шанышқысы мен омарта пышағының құрылымы мен міндетін білу;
7.1.2.15
түтіндеткіштің міндеті жайлы ұғым;
7.1.2.16
балауыз жақтауларынашуға арналған вананың құрылымын білу;
7.1.2.17
бал шайқауыштың құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.18
бал сүзгісінің құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.19
араның су ішетін астаулары жөнінде мәліметтер; 7.1.2.20 араларды көшіретін платформаның міндетін түсіну; 7.1.2.21
аралар қыстауының құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.22
ұялар мен жақтауларды жасауға арналған ағаш материалдардың атаулары мен қасиеттерін білу;
7.1.2.23
бұрғылайтын үстел білдегінің құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.24
жұқа қол арасының құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.25
тегістеуіш тері және оның міндетін білу
8.1.2.1
екі корпусты ұяның құрылымын білу;
8.1.2.2
жатақ ұяларды ажырата білу, олардың құрылысының ерекшеліктерін білу;
8.1.2.3

8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Пчеловодство";
8.1.1.3 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций при уходе за пчелами;
8.1.1.4 понимать и использовать в речи термины и названия столярных технологических операций
8.1.1.5 самостоятельно организовывать рабочее место
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Пчеловодство";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда на промышленных пасеках;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при уходе за пчелами и выполнении столярных работ
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 понимать значение пчеловодства в развитии сельского хозяйства Республики Казахстан;
10.1.1.3 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.4 иметь привычку к трудовой деятельности, как необходимом условию современной жизни;
10.1.1.5 учитывать свойства материалов при изготовлении предметов труда
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление об эволюции жилища для пчел;
7.1.2.2 различать борть, колоду и сапетку;
7.1.2.3 знать историю создания рамочного улья;
7.1.2.4 иметь представление об устройстве рамочного улья;
7.1.2.5 знать устройство ульевой рамки;
7.1.2.6 знать назначение проволоки пчеловодной;
7.1.2.7 знать устройство приспособления для протягивания и натяжки проволоки в ульевой рамке;
7.1.2.8 понимать назначение вощины;
7.1.2.9 иметь представление о назначении подушки и холстика для ульев;
7.1.2.10 знать устройство и назначение пасечной стамески;
7.1.2.11 иметь представление об устройстве и назначении паровой воскотопки;
7.1.2.12 иметь представление о спецодежде пчеловода;
7.1.2.13 различать конструкцию ящика для переноски сотовых рамок от конструкции рабочего ящика пчеловода;
7.1.2.14 знать устройство и назначение пасечной вилочки и пасечного ножа;
7.1.2.15 иметь представление о назначении дымаря;
7.1.2.16 знать устройство ванночки для распечатывания сотовых рамок;
7.1.2.17 иметь представление об устройстве и назначение медогонки;
7.1.2.18 знать устройство и назначение фильтра для меда;
7.1.2.19 иметь сведения об устройстве поилки для пчел;
7.1.2.20 понимать назначение платформ для перевозки пчел;
7.1.2.21 иметь представление об устройстве и назначении зимовника для пчел;
7.1.2.22 знать названия и свойства древесных материалов применяемых для изготовления ульев и ульевых рамок;
7.1.2.23 знать устройство и назначение настольного сверлильного станка;
7.1.2.24 знать устройство и назначение ручного лобзика;
7.1.2.25 иметь представление о назначении шлифовальной шкурки
8.1.2.1 знать устройство двухкорпусного улья;
8.1.2.2 различать ульи лежаки, знать особенности их конструкции;
8.1.2.3 иметь сведения об устройстве транспортных ящиков для перевозки пчел;

араларды көшіруге арналған жәшіктердің құрылысы жайлы мәліметтер; 8.1.2.4
аралар ұяларын бояйтын түстерді білу; 8.1.2.5
ұялық жақтаулардың топтамасын білу;
8.1.2.6
жеңіл қоршамалардың құрылымымдарымен танысу;
8.1.2.7
аталық бос балауыздар жөнінде түсінік;
8.1.2.8
ұяларды жылытатын материалдар түрлері жайлы мәліметтер;
8.1.2.9
омарта қашауларының құрылымы жөнінде мәліметтер;
8.1.2.10
аралармен жұмыс істегенде киетін жейделер, шлемдер және қолғаптар үлгілері жайлы ұғым;
8.1.2.11
ұялық шымылдықтың міндеті мен қолдануын білу;
8.1.2.12 омарта шөткесінің міндетін білу;
8.1.2.13
түтіндеткіштің құрылымын білу;
8.1.2.14
бос балауызды ұя жақтауындағы сымға бекіту саймандарын ажырата білу;
8.1.2.15
төрт жақтаулы балшайқауыштың құрылымын білу;
8.1.2.16 тескіштің құрылымы және міндетімен танысу;
8.1.2.17
омарта арбасының құрылысы жайлы түсінік; 8.1.2.18
ұяшықтар төбешіктерініңміндетін білу;
8.1.2.19 бақылау ұяшығындағы таразының міндетін түсіну;
8.1.2.20
қыстаудың құрылысы мен сипаттамасын білу;
8.1.2.21
омарта платформаларының түрлері жайлы мәліметтер;
8.1.2.22
бұрғылар құрылымы мен түрлерін білу;
8.1.2.23 егеулерді кертіктері бойынша ажырата білу;
8.1.2.24
ағаш желімінің негізгі түрлері мен қасиетін білу;
8.1.2.25 бекіткіш бұйымдардың түрлерін анықтау;
8.1.2.26
қол бұрғысының айналдырғыш аспабы құрылысын түсіну;
8.1.2.27
қол араларды ажырата білу: түрлерін, құрылымы мен міндетін
9.1.2.1
көпкорпусты ұяның, дүкен жалғамаларының құрылысын білу;
9.1.2.2
ұябекіткіштерінің құрылысы жайлы білу;
9.1.2.3 көпкорпусты ұяның ұялық жақтаулары мен дүкен жалғамаларын ажырата білу;
9.1.2.4
жақтаулар ұстағыштарының құрылымын білу;
9.1.2.5
балауыздың майдагерлік (кустарный) өндірісіне арналған ойғыш білдектердің құрылсы жайлы білу;
9.1.2.6
тозаң ұстағыштың құрылымын білу;
9.1.2.7
аналық тор мен аналық қалпақшаның міндетін білу;
9.1.2.8
араларға арналған төбе жемсалғыштардың құрылымын білу;
9.1.2.9
ұяларды жылытатын материалдар жайлы мәліметтер;
9.1.2.10
ара үйірін шешуге арналағн жабдықтар жайлы білу;
9.1.2.11
күн балауызерітікішінің құрылымы мен міндетін білу;
9.1.2.12
түтіндеткіштің жанармайы түрлері менқасиеттерін білу;
9.1.2.13
араларды тексеруге арналған шатырдың құрылысын білу;
9.1.2.14 ұя көтергіштерінің құрылысы жайлы мәліметтер;
9.1.2.15
бал шайқауыштың топтамасын жақтаулар саны бойынша білу;
9.1.2.16 хордалық және радиандық бал шайқауыштарды ажырата білу;
9.1.2.17
балды сақтауға және тасымалдауға арналған ыдыстар жайлы мәліметтер; 9.1.2.18

8.1.2.4 знать цвета, в которые окрашивают ульи для пчел;
8.1.2.5 знать классификацию ульевых рамок;
8.1.2.6 ознакомиться с конструкциями летковых заградителей;
8.1.2.7 иметь представление о трутневой вощине;
8.1.2.8 иметь сведения о видах утепляющих материалов для ульев;
8.1.2.9 иметь сведения о конструкциях пасечных стамесок;
8.1.2.10 иметь представление о моделях блуз, шлемов и перчаток для работы с пчелами;
8.1.2.11 знать назначение и применение ульевой перегородки;
8.1.2.12 знать назначение пасечной щетки;
8.1.2.13 знать устройство дымаря;
8.1.2.14 различать инструменты для крепления вощины к проволоке на ульевой рамке;
8.1.2.15 знать устройство четырехрамочной медогонки;
8.1.2.16 ознакомиться с конструкцией и назначением дырокола;
8.1.2.17 иметь представление об устройстве пасечной тележки;
8.1.2.18 знать назначение потолочин для ульев;
8.1.2.19 понимать назначение весов для контрольного улья;
8.1.2.20 знать устройство зимовника и его характеристики
8.1.2.21 иметь сведения о классификации пчеловодных платформ;
8.1.2.22 знать устройство сверл, их виды;
8.1.2.23 различать назначение напильников по насечке;
8.1.2.24 знать основные виды клея для древесины и их свойства;
8.1.2.25 определять виды крепежных изделий;
8.1.2.26 понимать устройство коловорота, ручных дрелей;
8.1.2.27 различать ручные пилы: типы, конструкции и назначение.
9.1.2.1 знать устройство многокорпусного улья, магазинных надставок;
9.1.2.2 иметь представление о конструкциях скрепов для ульев;
9.1.2.3 различать ульевые рамки для многокорпусного улья и магазинной надставки;
9.1.2.4 иметь сведения об устройстве и назначении хватки для рамок;
9.1.2.5 иметь представление об устройстве гравировальных вальцев для кустарного производства вощины;
9.1.2.6 знать устройство и назначение пыльцеуловителя;
9.1.2.7 знать назначение маточной клеточки и маточного колпачка;
9.1.2.8 иметь представление о конструкциях потолочных кормушек для пчел;
9.1.2.9 иметь сведения о свойствах утепляющих материалов для ульев;
9.1.2.10 иметь представление об оборудовании для снятия роя (роевня, привой);
9.1.2.11 иметь представление об устройстве и назначении солнечной воскотопки;
9.1.2.12 знать виды и свойства топлива для дымаря;
9.1.2.13 иметь представление о конструкции палатки для осмотра пчел;
9.1.2.14 иметь сведения о конструкции подъемника для ульев;
9.1.2.15 знать классификацию медогонок по количеству рамок;
9.1.2.16 различать хордиальную и радиальную медогонки;
9.1.2.17 иметь сведения о таре для хранения и транспортировки меда;
9.1.2.18 знать виды зимовников;

қыстаулар түрлерін білу; 9.1.2.19
көшпенді вагон құрылымын білу;
9.1.2.20
ағаш материалын сақтау ережелерін білу, кептірудің тәсілдері мен мақсаты;
9.1.2.21
ағаш жонғыш білдектің құрылымын және міндетін білу;
9.1.2.22
қол электр құралының түрлері, құрылымы және қолданылуын білу;
9.1.2.23 тегістегіштің міндетін түсіну;
9.1.2.24
ағаш өңдеу білдектерінің негізгі түрлерін, міндеттерін білу;
9.1.2.25
ағашқа арналаған лактардың негізгі түрлері мен қасиеттерін білу;
9.1.2.26
негізгі араланатын материалдарды белгілеу;
9.1.2.27
жалпақ материалдардың сипаттамаларын білу (ДВП, ДСП, шере(фанера))
10.1.2.1
бақылау ұяның құрылысы мен міндетін білу;
10.1.2.2
некелік ұяның құрылысы мен міндетін білу;
10.1.2.3
ұялардың жылы және суық күндердегі ерекшеліктерін білу;
10.1.2.4

9.1.2.19 иметь представлении об устройстве кочевого вагончика;
9.1.2.20 знать правила хранения древесного материала, способы и цель сушки;
9.1.2.21 иметь представление об устройстве и назначение токарного станка по дереву;
9.1.2.22 знать виды, устройство и применение ручного электрифицированного инструмента;
9.1.2.23 понимать назначение шпатлевки;
9.1.2.24 знать основные виды деревообрабатывающих станков, их назначение;
9.1.2.25 знать основные виды лаков для древесины и их свойства;
9.1.2.26 определять основные пиломатериалы;
9.1.2.27 знать характеристики листовых материалов (ДВП, ДСП, фанера)
10.1.2.1 знать устройство и назначение наблюдательного улья;
10.1.2.2 иметь представление об устройстве и назначении брачного улья;
10.1.2.3 знать особенности ульев с летками на теплый и холодный занос;
10.1.2.4 иметь представление о сотовых рамках для получения секционного меда;

секциялы бал алу үшін балауыз жақтаулары жайлы білу; 10.1.2.5
у жинағыш жақтаулар жайлы білу; 10.1.2.6
араларды алшақтатқыштың құрылымы мен міндетін білу;
10.1.2.7
балауыздардың өндірістік өндірілуі жөнінде жалпы түсінік;
10.1.2.8
электр күшейткіштің құрылымы және жұмыс істеу қағидасын білу; 10.1.2.9
бөлгіш тордың құрылысы мен міндетін білу; 10.1.2.10
балауыздық жақтауларды басып шығаруға арналған бу және электр пышақтардыңқұрылысы жөнінде жалпы түсінік; 10.1.2.11
балауыздық жақтауларды басып шығаруға арналған білдектердің құрылымы жөнінде мәліметтер
10.1.2.12 қысуға арналған білдектің құрылысы жөнінде түсінік; 10.1.2.13 электр бал шайқауыштың құрылымын білу;
10.1.2.14 бағдарламалық басқаруы бар бал шайқауыштар жайлы түсінік; 10.1.2.15
бал тұндырғыштардың құрылымымен танысу;

10.1.2.5 иметь представление о ядосборных рамках;
10.1.2.6 иметь представление о конструкции и назначении удалителя пчел;
10.1.2.7 иметь общее представление о промышленном производстве вощины;
10.1.2.8 знать устройство и принцип работы электронаващивателя;
10.1.2.9 знать устройство и назначение разделительной решетки;
10.1.2.10 иметь общее представление о конструкции парового и электрического ножей для распечатки сотовых рамок;
10.1.2.11 иметь сведения об устройстве станка для распечатки сотовых рамок;
10.1.2.12 иметь представление об устройстве станка для отжима забруса;
10.1.2.13 знать устройство электрической медогонки;
10.1.2.14 иметь представление о медогонках с программным управлением;
10.1.2.15 ознакомиться с конструкцией отстойников для меда;

10.1.2.16 балды кристалсыздандыру камераларының құрылымын түсіну;
10.1.2.17 балауыз еріткіш пен балауыз престегіштің құрылымы жөнінде түсінік;
10.1.2.18 аналық араларды жасанды шығаруға арналаған жабдықтар мен құралдарды білу;
10.1.2.19
ара павильонының құрылысы жөнінде түсінік;
10.1.2.20 кептіру камераларының құрылымын білу;
10.1.2.21 фанера, ДСП, ДВП кесудің ерекшеліктерін білу;
10.1.2.22
жұқа ара білдегінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидасын білу

10.1.2.16 понимать устройство камер для декристаллизации меда;
10.1.2.17 иметь представление об устройстве и принципе работы воскотопки-воскопресса;
10.1.2.18 знать оборудование, инструменты для искусственного вывода пчеломаток;
10.1.2.19 иметь представление о конструкции пчелопавильона;
10.1.2.20 понимать устройство сушильных камер;
10.1.2.21 знать особенности раскроя фанеры, ДСП, ДВП;
10.1.2.22 знать устройство и принцип работы лобзикового станка

1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
7.1.3.1
омарта қашауымен балауыздарды кесу және ұя жақтауларын тазалау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.2
омартадағы тәртіп ережелері жөнінде түсінік;
7.1.3.3
ұсталық қол құрал-саймандармен жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.4
бұрғы білдегімен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау
8.1.3.1
қол бұрғысымен және айналдыратын аспаппен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
8.1.3.2 омарта шанышқысымен балауыз жақтауларын шығару барысында қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау;
8.1.3.3
бал шайқауышпен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін білу;
8.1.3. 3
бу балауыз еріткішін қолданған кезде қауіпсіз жұмыс істеу ерекшеліктерін білу
9.1.3.1 электрленгенқол құрал-саймандарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
9.1.3.2
ішінде аралары бар ұяларды көшірген кезде қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерінің ерекшеліктерін білу;
9.1.3.3
айналатын кассеталары бар бал шайқауышпен жұмыс істеу барысындақауіпсіздік техникасы ережелерін білу;
9.1.3.4 түтіндеткішті жағу және қолдану барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
10.1.3.1
жұқа ара білдегімен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
10.1.3.2 электр қауіпсізідігі талартарын сақтау;
10.1.3.3
бояу жұмыстарын жүргізген кезде желдету режимін сақтау;
10.1.3.4
бал салынған ыдыстарды тасымалдаған кезде қапуіпсіз тәсілдердің ерекшеліктерін білу;
10.1.3.5 араларды дәрілік препараттармен өңдеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
1.4
Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
7.1.4.1
шеберханада қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін түсіну;
7.1.4.2 омартадағы тәртіп ережелерін түсіну;
7.1.4.3
жұмыс уақыты және демалыс уақыты жөнінде ұғымды түсіну
8.1.4.1
шеберханада және омартада өндірістік жұмыс барысындағы сақтық шараларын, жарақаттанушылықтың алдын-алу шараларын, себептерін білу;
8.1.4.2
өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдану ережелерін білу;
8.1.4.3
ҚРеңбек заңнамасы жайлы түсінік
9.1.4.1
жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттері, еңбекті қорғау және еңбектік келісім шарт жайлы білу;
9.1.4.2
еңбек тәртібі, еңбек ақы, еңбек тапсырмасын орындау жауапкерілігі, материалдық жауапкершілік жөніндегі ұғымдарды түсіну;
9.1.4.3
өрт болған жағдайда эвакуациялық жоспарға бағдарлана білу
10.1.4.1
ҚРомарташылық туралы заңымен танысу;
10.1.4.2
омарташылықта және ағаш өңдеуде еңбекті қорғауды ұйымдастыру жұмыстарын түсіну;
10.1.4.3
еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиена негіздерін білу;
10.1.4.4
шеберханада және омартада өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау

1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
7.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при вырезании сот и чистке ульевых рамок; пасечной стамеской;
7.1.3.2 иметь представление о правилах поведения на пасеке;
7.1.3.3 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным столярным инструментом;
7.1.3.4 соблюдать приемы безопасной работы на сверлильном станке
8.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручной дрелью и коловоротом;
8.1.3.2 соблюдать приемы безопасной работы при распечатывании сотовых рамок пасечной вилочкой;
8.1.3.3 иметь представление о правилах техники безопасности при работе на медогонке;
8.1.3. 3 знать особенности безопасной работы при обслуживании паровой воскотопки
9.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным электрифицированным инструментом;
9.1.3.2 знать особенности безопасных приемов при переносе ульев с пчелами;
9.1.3.3 иметь представление о правилах техники безопасности при работе на медогонке с оборачивающимися кассетами;
9.1.3.4 соблюдать требования пожарной безопасности при разжигании и пользовании дымарем
10.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе на лобзиковом станке;
10.1.3.2 соблюдать требования по электробезопасности;
10.1.3.3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах;
10.1.3.4 знать особенности безопасных приемов при переносе емкостей с медом;
10.1.3.5 соблюдать правила техники безопасности при обработке пчел лекарственными препаратами
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.4.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.1.4.2 понимать правила поведения на пасеке;
7.1.4.3 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха
8.1.4.1 знать причины, меры предосторожности и предупреждения травматизма при производстве работ в мастерской и на пасеке;
8.1.4.2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения;
8.1.4.3 иметь представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
9.1.4.1 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.4.2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
9.1.4.3 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре
10.1.4.1ознакомиться с законом о пчеловодстве Республики Казахстна;
10.1.4.2 понимать организацию работы по охране труда в пчеловодстве и при деревообработке;
10.1.4.3 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены;
10.1.4.4 выполнять требования пожарной безопасности на пасеке и в мастерской

2) 2-бөлім "Еңбек пәнін дайындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1.
Ара жанұясының биологиясы
7.2.1.1
ара жанұясының құрамын білу; 7.2.1.2
сыртқы бейнесі бойынша аталық, аналық және жұмысшы араны тани білу;
7.2.1.3
аталық, аналық және жұмысшы араның рөлін білу;
7.2.1.4
араның сыртқы құрылысын білу;
7.2.1.5
аралардың құрылыс-жайларыжөнінде түсінік;
7.2.1.6
балуыздардағы ұяшықтардың пішіні жөнінде түсінік;
7.2.1.7
аралардың балауыз шығаруы жөнінде түсінік;
7.2.1.8
аралар ұясы және өсіп көбеюі жөнінде түсінік;
7.2.1.9
ара жанұясының жыл бойғы өмірі жөнінде жалпы түсінік
8.2.1.1
аралар арасында жасына қарай міндеттердің бөлінуі жайлы түсінік ;
8.2.1.2
ара денесінің құрылысын білу (басы, кеудесі, іші, аяқтары, қанаттары);
8.2.1.3
ара бізгегінің құрылысы және шағуы жайлы түсінік;
8.2.1.4 балауыз жақтауындағы ашық және жабық өсіп көбеюді тани білу;
8.2.1.5 балауыз жақтауындағы ұяшықтардың негізгі түрлерін аырата білу;
8.2.1.6
аралардың балауыз шығаруының басталуы белгілерін білу;
8.2.1.7
аралардың балшырынжинау үдерісі жөнінде
түсінік;
8.2.1.8
жұмысшы араның даму кезеңдерін білу;
8.2.1.9
ара жанұясының жыл бойғы өмірінің тәртібімен танысу
9.2.1.1
жұмысшы аралардың ұялық және ұшқыш болып бөлінуі жайлы түсінік;
9.2.1.2
жас аралардың бағдарлы ұшып шығуы жайлы түсінік;
9.2.1.3
аталық, аналық және жұмысшы араның өмірлерінің ұзақтығы жөнінде мәліметтер;
9.2.1.4
араның ас қорыту органдарының жүйесі жөнінде түсінік;
9.2.1.5
араның тыныс алу және қан айналым органдарын зерделеу;
9.2.1.6
араның және аталық араның өсіп көбеюін тани білу;
9.2.1.7
өтпелі, бүйірлі, балды ұяшықтарды, олардың міндетін ажырата білу;
9.2.1.8
аралардың балауыз шығаруына әсер ететін факторларды білу;
9.2.1.9
аралардың балшырынды балға айналдыру үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.1.10
аралардың балтозаңды дайындау үдерісі жайлы;
9.2.1.11
аралардың тірішілік әрекетінің мерзімділіктігін білу
10.2.1.1
ұрғашы арадан аналық араның пайда болу себептері мен белгілерін білу;
10.2.1.2
ұрғашылық жанұяның пайда болу себептерін білу;
10.2.1.3
дөңес өсіп көбеюді тани білу;
10.2.1.4
араның иіс сезу, сезіну, есту органдары жайлы түсінік;
10.2.1.5
араның сілекей бездері жөнінде түсінік;
10.2.1.6 араның есту, көру, сезіну, иіс сезу органдарының құрылысы және функциялары жөнінде түсінік; 10.1.2.7

2) раздел "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Биология пчелиной семьи
7.​2.​1.​1 знать состав пчелиной семьи;
7.​2.​1.​2 распознавать по внешнему виду пчеломатку, трутня, рабочую пчелу;
7.​2.​1.​3 иметь представление о роли пчеломатки, трутня, рабочей пчелы;
7.​2.​1.​4 знать наружное строение пчелы;
7.​2.​1.​5 иметь представление о пчелиных постройках;
7.​2.​1.​6 иметь представление о форме ячеек на сотах, их назначении;
7.​2.​1.​7 иметь сведения о процессе восковыделения у пчел;
7.​2.​1.​8 иметь понятие о гнезде пчел и пчелином расплоде;
7.​2.​1.​9 иметь общее представление о жизни пчелиной семьи в течении года
8.​2.​1.​1 иметь представление о распределении обязанностей между пчелами в зависимости от возраста;
8.​2.​1.​2 иметь представление о строении тела пчелы (головы, груди, брюшка, ножек, крыльев);
8.​2.​1.​3 иметь представление о строении жала и ужалении;
8.​2.​1.​4 распознавать на сотовой рамке расплод открытый и закрытый;
8.​2.​1.​5 различать основные виды ячеек на сотовой рамке;
8.​2.​1.​6 знать признаки начала восковыделения у пчел;
8.​2.​1.​7 иметь представление о процессе сбора пчелами нектара;
8.​2.​1.​8 знать стадии развития рабочей пчелы;
8.​2.​1.​9 ознакомиться с порядком жизнедеятельности пчелиной семьи в течении года
9.​2.​1.​1 иметь представление о разделении рабочих пчел на ульевых и летных;
9.​2.​1.​2 иметь представление о проведении ориентировочных облетов молодых пчел;
9.​2.​1.​3 иметь сведения о продолжительности жизни рабочих пчел, трутня, матки;
9.​2.​1.​4 иметь представление о системе органов пищеварения пчелы;
9.​2.​1.​5 изучить органы дыхания и кровообращения пчелы;
9.​2.​1.​6 распознавать пчелиный и трутневый расплод;
9.​2.​1.​7 различать переходные, боковые, медовые ячейки, знать их назначение;
9.​2.​1.​8 знать факторы, влияющие на восковыделение пчел;
9.​2.​1.​9 иметь представление о процессе переработки пчелами нектара в мед;
9.​2.​1.​10 иметь представление о процессе приготовления пчелами перги;
9.​2.​1.​11 знать периодичность в жизнедеятельности пчел
10.​2.​1.​1знать признаки матки трутовки, причины ее появления;
10.​2.​1.​2 знать причины появления трутовочной семьи;
10.​2.​1.​3 распознавать горбатый расплод;
10.​2.​1.​4 иметь представление об органах обоняния, осязания, слуха пчелы;
10.​2.​1.​5 иметь представление о слюнных железах у пчел;
10.​2.​1.​6 получить сведения о строении и функциях органов слуха, зрения, обоняния, осязания пчелы;
10.​1.​2.​7 иметь представление о системе сигнализации пчел (танцы пчел);

араның дабыл қақыш жүйесі жөнінде білу (араның биі) ; 10.1.2.8
араның қозғалысы мен ұшуы жөнінде мәліметтерді білу;
10.1.2.9
аналық сүт жөнінде түсінік; 10.1.2.10 аналық араларды шығару және ауыстыру жөнінде мәліметтер; 10.1.2.11 ұрықты (тұқымдалғыш) және ұрықсыз аналық араларды ажырата білу
2.2. Омартадағы көктемгі жұмыстар
7.2.2.1
аралардың қыстаудан шығу мерзімдерін білу;
7.2.2.2
су ішетін астаудың орнатылуын білу;
7.2.2.3 түтіндеткіш жанармайын дайындау;
7.2.2.4
аралардың көктемгі ұшып өтуі жөнінде жалпы түсінік;
7.2.2.5
аралар жанұясының көктемгі тексерісі жөнінде түсінік;
7.2.2.6 ұяларды тазалаудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.2.7 ұяларды жуу;
7.2.2.8 ұяларды кептіріп қою;
7.2.2.9
ұяларды дезинфекциялау жөнінде түсінік;
7.2.2.10
аралар жанұяларын тексеру техникасы жөнінде түсінік; 7.2.2.11
аралардың көктемгі күтімі жөнінде түсінік; 7.2.2.12
ұялық жақтауға сым тартуды білу;
7.2.2.13
ескі балауыздарды кесіп тастау дағдыларын меңгеру;
7.2.2.14
балауыз жақтауларын тазалауды білу;
7.2.2.15 балауыз жақтауларынан ескі сымдарды алып тастау тәсілдерін білу;
7.2.2.16 ұялардың кеңейтілуі және ара жаұясының өсуі жайлы түсінік;
7.2.2.17
омартада құжаттарды толтыру жөнінде түсінік
8.2.2.1
арларды қыстаудан шығаратын жерді таңдау жөнінде түсінік;
8.2.2.2
ұяларды көшіру және орналастыру ережелерін білу;
8.2.2.3
түтіндеткішті жағу тәсілдері жөнінде түсінік;
8.2.2.4
ара шаққанда көмек көрсете білу;
8.2.2.5 алғашқы көктемгі аралап ұшуды бақылау; 8.2.2.6
алғашқы көктемгі аралап ұшу кезіндегі аралардың іс-әрекеті жөнінде түсінік;
8.2.2.7
араларды тексеру техникасын білу;
8.2.2.8
араларды тексеруге арналған құрал-саймандарды қолдана білу;
8.2.2.9 араларды алғашқы тексеру барысында жанұяның күшін анықтау;
8.2.2.10
ұяларды балауызы мен ара желімін (прополис) бөле отырып тазалау;
8.2.2.11
ұялар мен құрал-саймандарды дезинфекциялау тәсілдерін білу;
8.2.2.12
араларды таза ұяларға көшіружайлы түсінік;
8.2.2.13
ұяларды қысқарту және жылыту тәсілдері жайлы түсінік;
8.2.2.14
жанұяларын біріктіру жөнінде;
8.2.2.15
араларды көктемгі азықтандырудың себептерін білу;
8.2.2.16 аралар ұяларын балауыз жақтауларымен кеңейту тәсілдерін білу;
8.2.2.17
бос балауызды ұялық жақтаудағы сымға бекіту тәсілдерін білу
9.2.2.1
арларды қыстаудан шығаратын алаңға қойылатын талаптарды білу;
9.2.2.2
арларды қыстаудан шығаратын алаңды дайындау;
9.2.2.3
арларды қыстаудан шығара білу;
9.2.2.4
ұяларды көшіру барысында аралар сыртқа ұшып шықан жағдайда өз іс-әрекетің жайлы білу;
9.2.2.5
алғашқы аралап ұшуын бақылау барысында аралар жанұяларының жағдайын анықтау;
9.2.2.6

10.​1.​2.​8 иметь сведения о передвижении и полете пчелы;
10.​1.​2.​9 иметь сведения о маточном молочке;
10.​1.​2.​10 иметь сведения о выводе и замене пчеломаток;
10.​1.​2.​11 различать плодных и неплодных маток
2.2 Весенние работы на пасеке
7.​2.​2.​1 иметь представление о сроках выставки пчел из зимовника;
7.​2.​2.​2 уметь устанавливать поилку;
7.​2.​2.​3 осуществлять заготовку топлива для дымаря;
7.​2.​2.​4 иметь общее представление о весеннем облете пчел;
7.​2.​2.​5 иметь представление о весенней ревизии пчелосемей;
7.​2.​2.​6 получить первоначальные навыки чистки ульев;
7.​2.​2.​7 выполнять мойку ульев;
7.​2.​2.​8 расставлять улья для просушки;
7.​2.​2.​9 иметь представление о дезинфекции ульев;
7.​2.​2.​10 иметь представление о технике осмотра пчелиных семей;
7.​2.​2.​11 иметь представление о весеннем уходе за пчелами;
7.​2.​2.​12 уметь протягивать проволоку в ульевую рамку;
7.​2.​2.​13 владеть навыками вырезания старых сот;
7.​2.​2.​14 уметь чистить сотовые рамки;
7.​2.​2.​15 владеть приемами удаления старой проволоки из ульевых рамок;
7.​2.​2.​16 иметь представление о расширении гнезд и росте пчелиной семьи;
7.​2.​2.​17 иметь представление о ведении документации на пасеке
8.​2.​2.​1 иметь представление о выборе участка для выставки пчел из зимовника;
8.​2.​2.​2 знать правила переноски и расстановки ульев;
8.​2.​2.​3 иметь представление о приемах разжигания дымаря;
8.​2.​2.​4 уметь оказывать помощь при ужалении;
8.​2.​2.​5 проводить наблюдение за первым весенним облетом;
8.​2.​2.​6 иметь представление о действии пчел во время первого весеннего облета;
8.​2.​2.​7 знать технику осмотра пчел;
8.​2.​2.​8 уметь пользоваться инвентарем для осмотра пчел;
8.​2.​2.​9 определять силу семьи при проведении первого осмотра пчел;
8.​2.​2.​10 уметь чистить ульи с отделением воска и прополиса;
8.​2.​2.​11 владеть приемами дезинфекции ульев и инвентаря;
8.​2.​2.​12 иметь представление о пересаживании пчел в чистые ульи;
8.​2.​2.​13 иметь представление о способах сокращения и утепления гнезд;
8.​2.​2.​14 иметь представление об объединении семей;
8.​2.​2.​15 знать причины весенней подкормки пчел;
8.​2.​2.​16 владеть приемами расширения гнезда пчел сотовыми рамками;
8.​2.​2.​17 знать способы крепления вощины к проволоке на ульевой рамке
9.​2.​2.​1знать требования к площадке для выставки пчел из зимовника;
9.​2.​2.​2 производить подготовку площадки для выставки пчел;
9.​2.​2.​3 уметь выносить ульи с пчелами из зимовника;
9.​2.​2.​4 знать свои действия в случае вылета пчел при переносе ульев;
9.​2.​2.​5 определять состояние пчелосемей, наблюдая за первым облетом;
9.​2.​2.​6 уметь выявлять плохо перезимовавшие семьи;

нашар қыстап шыққан жанұяларды анықтай білу; 9.2.2.7
түтіндеткішті жаққан кезде өрт қауіпсіздігі ережелерін білу; 9.2.2.8
араларды тексерген кезде түтіндеткішті қолдана білу; 9.2.2.9
араларды тексеру техникасын меңгеру;
9.2.2.10
араларды таза ұяларға көшіру тәсілдерін білу; 9.2.2.11
аналық араны таба білу;
9.2.2.12 алғашқы тексеру барысында жемнің саны мен сапасын анықтау;
9.2.2.13
ұяларды қысқарту және жылыту тәсілдерін білу; 9.2.2.14
аралар жанұяларын біріктіру тәсілдерін білу;
9.2.2.15
араларды көктемгі азықтандыру түрлерін білу; 9.2.2.16
бал және қант шырынын дайындау технологиясы жайлы түсінік; 9.2.2.17
араларға жемдік астауын тарату тәсілдерін білу;
9.2.2.18
ұяларды жақтаулармен кеңейту тәсілдерін білу;

9.​2.​2.​7 знать правила пожарной безопасности при разжигании дымаря;
9.​2.​2.​8 уметь пользоваться дымарем при осмотре пчел;
9.​2.​2.​9 владеть техникой осмотра пчел;
9.​2.​2.​10 владеть приемами пересаживания пчел в чистые ульи;
9.​2.​2.​11 уметь отыскивать пчеломатку;
9.​2.​2.​12 определять количество и качество корма при первом осмотре;
9.​2.​2.​13 знать приемы сокращения и утепления гнезд;
9.​2.​2.​14 знать приемы объединения пчелосемей;
9.​2.​2.​15 знать виды весенней подкормки пчел;
9.​2.​2.​16 иметь представление о технологии приготовления медовой сыты, сахарного сиропа;
9.​2.​2.​17 владеть приемами раздачи кормушек для пчел;
9.​2.​2.​18 владеть приемами расширения гнезд рамками с сушью и вощиной;

9.2.2.19 жақтауларды балауыздата білу;
9.2.2.20
аралар жанұясын тексеру журналын жүргізу жайлы түсінік
10.2.2.1. арларды қыстаудан шығаратын жерді таңдау; 10.2.2.2
жылыжайдағы ең ерте аралап ұшып шығу жайлы түсінік;
10.2.2.3
түрлі типтегі ұяларда араларды тексеру техникасын білу;
10.2.2.4 түтіндеткішті жағу тәсілдерін білу;
10.2.2.5
түтіндеткіш жанармайының сипаттамасын білу;
10.2.2.6
аналықтары жоқ жанұяларды түзеу тәсілдері жайлы түсінік; 10.2.2.7
өсіп көбеюі бойынша аналық аралардың сапасын анықтау; 10.2.2.8
ұяны қысқарту және шектеу тәсілдерін білу;

9.​2.​2.​19 уметь наващивать рамки;
9.​2.​2.​20 иметь представление о ведении журнала осмотров пчелосемей
10.​2.​2.​1. уметь выбирать участок для выставки пчел из зимовника;
10.​2.​2.​2 иметь представление о проведении сверхраннего облета в теплице;
10.​2.​2.​3 владеть техникой осмотра пчел в ульях разных типов;
10.​2.​2.​4 владеть приемами разжигания дымаря;
10.​2.​2.​5 знать характеристику топлива для дымаря;
10.​2.​2.​6 иметь представление о способах исправления безматочных семей;
10.​2.​2.​7 определять качество маток по расплоду;
10.​2.​2.​8 владеть приемами сокращения и ограничения гнезда;

9.2.2.9 аралар жанұяларын біріктіру тәсілдерін білу;
10.2.2.10 аралар жанұяларын күшейту тәсілдерін білу;
10.2.2.11 аралардың ұядан ұшып кету себептері жөнінде мәліметтер; 10.2.2.12 араларды азықтандыру дағдыларын меңгеру;
10.2.2.13 араларды азықтандыру тәсілдерін білу;
10.2.2.14 ұялық жақтауға сым тарту;
10.2.2.15
бос балауызды бекітудің түрлі тәсілдерін білу;
10.2.2.16 екінші корпустарды қою арқылы ұяларды кеңейту жөнінде түсінік; 10.2.2.17 аралар жанұяларын тексеру журналын толтыру
2.3
Омартадағы жазғы жұмыстар
7.2.3.1
аралар жанұяларын бал жинату үшін тасымалдауға дайындау жөнінде түсінік;
7.2.3.2
ұяларды көшіру тәсілдеріжөнінде мәліметтер; 7.2.3.3
араларды жерде және платформаларда асырау жөнінде түсінік;
7.2.3.4
аралардың үйірлену үдерісі жөнінде түсінік;
7.2.3.5
бас қолдаушы балжинау және аралар жанұясын оған дайындау жайлы түсінік; 7.2.3.6
қолдаушы балжинау жайлы түсінік;
7.2.3.7
араларды түрлі ұяларда бағу жайлы жалпы түсінік;
7.2.3.8
ұялардың негізгі түрлерінің артықшылығы мен кемшіліктері жөнінде мәліметтер;
7.2.3.9
балауыз жақтауларының айналымы жайлы түсінік; 7.2.3.10
балды айдап шығару үшін балауыз жақтауларын ұялардан таңдап алу жөнінде түсінік;
7.2.3.11 балшайқау тәсілдерін меңгеру және балшайқауыш құрал-саймандарын дайындау; 7.2.3.12 балауыз жақтауларын омарта шанышқысымен басып шығарудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.3.13 балшайқауышпен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.3.14
басты бал жинаудан кейін аралар жанұяларында жұмысшы аралар санының азаюы жөнінде түсінік
8.2.3.1
араларды тасымалдау алдында балауыз жақтауларын ұяшықтарда бекіту тәсілдерін білу;
8.2.3.2
жақтаулар сыналарының міндеті мен құрылымы жайлы түсінік; 8.2.3.3
ұялардың ұстатқышы жөнінде мәліметтер;
8.2.3.4.
араларды жерде және платформаларда асыраудың артықшылығы мен кемшіліктерін білу;
8.2.3.5
аралар үйірленуінің себептері мен белгілерін білу;
8.2.3.6
үйірді тарту және шығаруға арналған құрылғылар жөнінде түсінік;
8.2.3.7
үйірді шығару тәсілдерін білу;
8.2.3.8
бас бал жинау кезінде аралардың балауыздарға мұқтаждығы жайлы мәліметтер;
8.2.3.9
араларды екі корпусты ұяларда бағу технологиясы жөнінде түсінік; 8.2.3.10 бөлгіш торды қолдану; 8.2.3.11
піскен балы бар балауыз жақтауларын анықтау;
8.2.3.12
балы бар балауыз жақтауларын таңдау тәсілдерін меңгеру;
8.2.3.13 балауыз жақтауларын омарта шанышқысымен басып шығарудың тәсілдерін меңгеру;
8.2.3.14 айналмалы кассеталары бар балшайқауышта бал шайқау технологиясын меңгеру;
8.2.3.15
басты бал жинау аяқталғаннан кейін аралар жанұяларындажұмыстың азаю себептерін білу;

9.​2.​2.​9 владеть приемами объединения пчелосемей;
10.​2.​2.​10 знать способы подсиливания семей;
10.​2.​2.​11 иметь сведения о причинах слета пчел из улья;
10.​2.​2.​12 иметь навыки по приготовлению подкормки для пчел;
10.​2.​2.​13 владеть приемами подкормки пчел;
10.​2.​2.​14 производить натяжку проволоки на ульевой рамке;
10.​2.​2.​15 владеть различными приемами крепления вощины;
10.​2.​2.​16 иметь представление о расширении гнезд установкой вторых корпусов;
10.​2.​2.​17 заполнять журнал осмотра пчелосемей
2.3 Летние работы на пасеке
7.​2.​3.​1 иметь представление о подготовке пчелосемей для транспортировки на медосбор;
7.​2.​3.​2 иметь сведения о способах перевозки ульев;
7.​2.​3.​3 иметь представление о содержании пчел на земле и на платформах;
7.​2.​3.​4 иметь представление о процессе роения пчел;
7.​2.​3.​5 иметь представление о главном взятке и подготовке пчелосемей к нему;
7.​2.​3.​6 иметь представление о поддерживающем взятке;
7.​2.​3.​7 иметь общее представление о содержании пчел в различных типах ульев;
7.​2.​3.​8 иметь сведения о преимуществах и недостатках основных типов ульев;
7.​2.​3.​9 иметь представление об обороте сотовых рамок и их обновлении;
7.​2.​3.​10 иметь представление об отборе из ульев сотовых рамок с медом для откачивания;
7.​2.​3.​11 владеть приемами подготовки медогонки и инвентаря для откачивания меда;
7.​2.​3.​12 получить первоначальные навыки распечатывания сотовых рамок пасечной вилочкой;
7.​2.​3.​13 получить первоначальные навыки работы на медогонке;
7.​2.​3.​14 иметь представление об уменьшении количества рабочих пчел в пчелосемьях после главного медосбора
8.​2.​3.​1 знать способы скрепления сотовых рамок в ульях перед транспортировкой пчел;
8.​2.​3.​2 иметь представление о назначении и конструкции клиньев для рамок;
8.​2.​3.​3 иметь сведения о скрепах для ульев;
8.​2.​3.​4 знать преимущества и недостатки содержания пчел на земле и на платформах;
8.​2.​3.​5 знать причины и признаки роения пчел;
8.​2.​3.​6 иметь представление о приспособлениях для привлечения и снятия роя;
8.​2.​3.​7 знать способы снятия роя;
8.​2.​3.​8 иметь сведения о потребности пчел в сотах во время главного взятка;
8.​2.​3.​9 иметь представление о технологии содержании пчел в двухкорпусных ульях;
8.​2.​3.​10 использовать разделительную решетку;
8.​2.​3.​11 уметь определять сотовые рамки со зрелым медом;
8.​2.​3.​12 владеть приемами отбора сотовых рамок с медом из улья;
8.​2.​3.​13 владеть приемами распечатывания сотовых рамок пасечной вилочкой;
8.​2.​3.​14 владеть технологией откачивания меда на медогонке с не оборачивающимися кассетами;
8.​2.​3.​15 знать причины уменьшения работ в пчелосемьях по окончании главного взятка;

8.2.3.16 корпустарды алу арқылы ұяларды қысқарту тәсілдерін білу
9.2.3.1
араларды тасымалдау алдында ұяның балауыздық жақтауларын ажырата білу;
9.2.3.2
ұялардың бөлшектерін бекіту тәсілдерін білу;
9.2.3.3
ұяларды омарталық платформаларда бекіту тәсілдерін білу;
9.2.3.4
ұяларды жерде ұстағанда оларды орналастыру жөнінде түсінік;
9.2.3.5
араларды тасымалдау барысында ұяларды желдетудің мағынасын білу;
9.2.3.6
үйірлендірудің алдын-алу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.3.7
омарталық және қуыстық аналық ұяларды ажырата білу;
9.2.3.8
омартаны өсіру үшін үйірлерді қолдану жайлы түсінік;
9.2.3.9
үйірден шығып кеткен ара жанұяларынан жұмысын қабылдау жөнінде түсінік;
9.2.3.10
бұрулар арқылыаралар жанұяларын жасанды бөлу жөнінде мәліметтер; 9.2.3.11
бал жинаудың көлеміне қарай аралардың балауыздарға мұқтаждығы жайлы мәліметтер;
9.2.3.12
араларды жатақ ұяларда ұстау технологиясы жөнінде түсінік;
9.2.3.13
дүкен жалғамалары мен аралар кетіргіштерін қолдану;
9.2.3.14
көмекші аналық араларды қолдану арқылы аралар жанұясын күшейту технологиясы жайлы түсінік; 9.2.3.15
аналық араларды алмастыру себептері мен тісілдері жайлы түсінік;
9.2.3.16
балы бар жақтауларды омарташы пышағымен шығару дағдыларын меңгеру;
9.2.3.17
айналмалы кассеталары бар балшайқауышта бал шайқау технологиясын меңгеру
10.2.3.1
балауыз жақтауларын ұяларға бекіте білу;
10.2.3.2 ұялардың бөлшектерін ленталармен, ұстатқыштармен, кронштейндермен бекіту тәсілдерін білу;
10.2.3.3
ұяларды тиеуді және түсіруді жүзеге асыра білу;
10.2.3.4
араларды демдеу себептерін білу;
10.2.5.
платформалардың бал жинауыштарға қарасты орналасуы жайлы түсінік;
10.2.3.6 үйірленумен күрес тәсілдері жөнінде түсінік; 10.2.3.7
үйірден шығып кеткен ара жанұяларынан жұмысын қабылдау тәсілдерін білу;
10.2.3.8
құрама бұрмаларды ұйымдастыру тәсілдерін білу;
10.2.3.9
аналақ араларды баяу аламастыру жайлы түсінік; 10.2.3.10 омартадағы селекциялық жұмыстар жайлы жалпы түсінік;
10.2.3.11 араларды көп корпусты ұяларда ұстау жайлы түсінік;
10.2.3.12 балжинауыш жанұяларын құру жайлы мәліметтер; 10.2.3.13
балы бар жақтауларды ұялардан шығару тәсілдерін меңгеру; 10.2.3.14 дүкен жалғамаларын ұялардан шешу; 10.2.3.15 айдалған жақтауларды кептіру тәсілдерін білу;
10.2.3.16 жақтауларды омарташы пышағымен шығару тәсілдерін білу;
10.2.3.17 электр балшайқауыштардың құрылымы жөнінде түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
7.2.4.1 ұяларды қысқарту дағдыларын меңгеру;
7.2.4.2
бос корпустарды қаттау;
7.2.4.3
балауыз жақтауларын көшірме жәшіктерге орналастыру тәсілдерін білу;
7.2.4.4

8.​2.​3.​16 владеть приемами сокращения гнезд путем снятия корпусов
9.​2.​3.​1 уметь расклинивать сотовые рамки в улье перед транспортировкой пчел;
9.​2.​3.​2 знать способы скрепления частей ульев;
9.​2.​3.​3 знать способы крепления ульев на пчеловодных платформах;
9.​2.​3.​4 иметь представление о расстановке ульев при их содержании на земле;
9.​2.​3.​5 знать о значении вентиляции в ульях при перевозке пчел;
9.​2.​3.​6 иметь представление о способах предотвращающих роение;
9.​2.​3.​7 уметь различать роевые и свищевые маточники;
9.​2.​3.​8 иметь представление об использовании роев для прироста пасеки;
9.​2.​3.​9 иметь представление о приемах работы с пчелосемьей, отпустившей рой;
9.​2.​3.​10 иметь сведения об искусственном делении семьи пчел, путем организации отводков;
9.​2.​3.​11 иметь сведения о потребности пчел в сотах в зависимости от величины взятка;
9.​2.​3.​12 иметь представление о технологии содержании пчел в ульях лежаках;
9.​2.​3.​13 использовать магазинную надставку и удалитель пчел;
9.​2.​3.​14 иметь представление о технологии усиления пчелосемей с использованием маток-помощниц;
9.​2.​3.​15 иметь сведения о причинах и способах замены пчеломаток;
9.​2.​3.​16 получить навыки распечатывания рамок с медом пасечным ножом;
9.​2.​3.​17 владеть технологией откачивания меда на медогонке с оборачивающимися кассетами
10.​2.​3.​1 уметь скреплять сотовые рамки в ульях;
10.​2.​3.​2 владеть приемами скрепления частей ульев лентами, скрепами, кронштейнами;
10.​2.​3.​3 уметь осуществлять погрузку и разгрузку ульев;
10.​2.​3.​4 знать о причинах запаривания пчел;
10.​2.​3.​5 иметь представление о расположении платформ с пчелами относительно медоносов;
10.​2.​3.​6 иметь представление о способах борьбы с роением;
10.​2.​3.​7 знать приемы работы с пчелосемьей, отпустившей рой;
10.​2.​3.​8 знать приемы организации сборных отводков;
10.​2.​3.​9 иметь понятия о тихой смене маток;
10.​2.​3.​10 иметь общее понятие о селекционной работе на пасеке;
10.​2.​3.​11 иметь представление о содержании пчел в многокорпусных ульях;
10.​2.​3.​12 иметь сведения о создании семей медовиков;
10.​2.​3.​13 владеть приемами отбора рамок с медом из улья;
10.​2.​3.​14 уметь снимать магазинные надставки с ульев;
10.​2.​3.​15 знать приемы обсушки откаченных рамок;
10.​2.​3.​16 владеть приемами распечатывания рамок пасечным ножом;
10.​2.​3.​17 иметь представление об устройстве и принципе работы электрических медогонок
2.4 Осенние работы на пасеке
7.​2.​4.​1 получить навыки по сокращению гнезд;
7.​2.​4.​2 уметь складировать пустые корпуса;
7.​2.​4.​3 владеть приемами установки сотовых рамок в переносные ящики;
7.​2.​4.​4 знать количество кормовых запасов необходимых для зимовки пчел;

араларды қыстатуға қажет жемшөп қорының мөлшерін білу; 7.2.4.5
аралардың күзгі азықтандырылуы жайлы түсінік
8.2.4.1
аралар ұяларын қысқа жиыстыру жайлы түсінік; 8.2.4.2
аралардың күзгі азықтандырылуы себептерін білу;
8.2.4.3
бос балауыз жақтауларын сақтау жөнінде түсінік;
8.2.4.4
араларды қыстату тәсілдері жайлы түсінік;
8.2.4.5
араларды қыстауға жеткізу мерзімдері жайлы түсінік
9.2.4.1
жатақ ұяларындағы ұяшықтарды қысқарту тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.2
ұяшықтарды қысқарту барысында ұялық шымылдықтарын қолдану;
9.2.4.3.
аралар ұяларын қысқа жиыстыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.4
жемшөп қорын есептеу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.4.5
араларды қант шырынымен күзгі азықтандыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.6
аралардың ұрлығы жөнінде түсінік
10.2.4.1 аралардың күзгі өсірілуі жөнінде түсінік;
10.2.4.2
түрлі ұяларда ұяшықтарды қалыптастыру дағдыларын меңгеру;
10.2.4.3
аралардың күзгі өсірілуі үшін азық дайындау және азық қорын толықтыру;
10.2.4.4
аралардың күзгі өсірілуі үшін азық бөлу дағдыларын меңгеру;
10.2.4.5 аралары бар ұяларды қыстауға кіргізу
2.5 Аралардың қысқы күтімі
7.2.5.1
аралардың клуб ішіндегі мінез-қылықтары жөнінде жалпы түсінік;
7.2.5.2
аралардың қыстаудағы қысқы күтімі жөнінде түсінік;
7.2.5.3
аралардың қысқы азықтандырылуы жөнінде түсінік
8.2.5.1 қыстату кезінде араларды тыңдау технологиясымен танысу;
8.2.5.2
араларды қысқы азықтандыру себептерін білу;
8.2.5.3
аралардың қысқы азықтандырылуының негізгі түрлерін білу
9.2.5.1
аралардың қыстаудағы қысқы күтімі бойынша шараларды білу;
9.2.5.2
аралар жанұяларын тыңдау тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аралардың қысқы азықтарын тарату технологиясымен таныс;
9.2.5.4
аралардың клуб ішіндегі қозғалысы жөнінде түсінік
10.2.5.1
қыстаудағы ұялардың орналасу тәртібін білу; 10.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру үшін азығын дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.5.3
қыстаудың температурасы мен ылғалдылығын реттеу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
7.2.6.1
аралардың жемшөптік базасы жайлы түсінік;
7.2.6.2
бал жинауға арналған өсімдіктер жайлы түсінік;
7.2.6.3
негізгі көктемгі бал жинауға арналған өсімдіктердің атауларын білу;
7.2.6.4
негізгі көктемгі бал жинауға арналған өсімдіктердірді гербарлық үлгілері бойынша тану;
7.2.6.5
аралардың гүлдерден шырын және тозаң жинауы жайлы жалпы түсінік;
7.2.6.6
аралардың шырыннан бал дайындауы жөнінде жалпы түсінік;
7.2.6.7
бал мен балтозаңның араның неізгі тағамы екенін білу
8.2.6.1
ара жанұясы тұтынатын азықтың мөлшері жөнінде түсінік;
8.2.6.2
мектеп ауласында өсетін бал жинауға болатын көктемгі өсімдіктерді тану;
8.2.6.3
бал жинауға арналған негізгі жазғы өсімдіктерді білу;
8.2.6.4
бал жинайтын өсімдіктердің гүлдеу мерзімдерін білу;
8.2.6.5
аралардың тозаң мен шырын жинау үдерісі жөнінде түсінік;
8.2.6.6
ара гүлтозаңы деген не екенін білу;
8.2.6.7

7.​2.​4.​5 иметь представление об осенней подкормке пчел
8.​2.​4.​1 иметь представление о сборке гнезда пчел на зиму;
8.​2.​4.​2 знать причины осенней подкормки пчел;
8.​2.​4.​3 иметь представление об условиях хранения пустых сотовых рамок;
8.​2.​4.​4 иметь представление о способах зимовки пчел;
8.​2.​4.​5 иметь представление о сроках постановки пчел в зимовник
9.​2.​4.​1 владеть приемами сокращения гнезд в ульях лежаках;
9.​2.​4.​2 уметь применять ульевую перегородку при сокращении гнезд;
9.​2.​4.​3 иметь навыки сборки гнезда пчел на зиму;
9.​2.​4.​4 иметь представление о способах подсчета кормовых запасов в ульях;
9.​2.​4.​5 владеть навыками осенней подкормки пчел сахарным сиропом;
9.​2.​4.​6 иметь представление о пчелином воровстве
10.​2.​4.​1 иметь представление об осеннем наращивании пчел;
10.​2.​4.​2 иметь навыки формирования гнезд в ульях разных видов;
10.​2.​4.​3 уметь готовить подкормку для осеннего наращивания пчел и пополнения запасов корма;
10.​2.​4.​4 иметь навыки раздачи подкормки для осеннего наращивания пчел;
10.​2.​4.​5 уметь заносить ульи с пчелами в зимовник
2.5 Зимний уход за пчелами
7.​2.​5.​1 иметь общее представление о поведении пчел внутри клуба;
7.​2.​5.​2 иметь представление об уходе за пчелами в зимовнике;
7.​2.​5.​3 иметь сведения о проведении зимней подкормки пчел
8.​2.​5.​1 ознакомиться с технологией прослушивания пчел во время зимовки;
8.​2.​5.​2 знать причины зимней подкормки пчел;
8.​2.​5.​3 знать основные виды зимней подкормки пчел
9.​2.​5.​1 знать мероприятия по уходу за пчелами в зимовнике;
9.​2.​5.​2 знать способы прослушивания пчелосемей;
9.​2.​5.​3 ознакомиться с технологией раздачи зимней подкормки;
9.​2.​5.​4 иметь представление о передвижении клуба пчел внутри улья
10.​2.​5.​1знать порядок расстановки ульев в зимовнике;
10.​2.​5.​2 владеть технологией приготовления корма для зимней подкормки пчел;
10.​2.​5.​3 осуществлять регулировку температуры и влажности воздуха в зимовнике
2.6 Кормовая база пчеловодства и опыление
7.​2.​6.​1 иметь понятие о кормовой базе пчел;
7.​2.​6.​2 иметь понятие о медоносных растениях;
7.​2.​6.​3 знать названия основных весенних медоносных растений;
7.​2.​6.​4 распознавать основные весенние медоносные растения по гербарным образцам;
7.​2.​6.​5 иметь общее представление о сборе пчелами с цветов нектара и пыльцы;
7.​2.​6.​6 иметь общее представление о приготовлении пчелами меда из нектара;
7.​2.​6.​7 знать, что мед и перга являются основной пищей пчел
8.​2.​6.​1 иметь представление о количестве корма, потребляемое пчелиной семьей;
8.​2.​6.​2 распознавать весенние медоносные растения, растущие на территории школы;
8.​2.​6.​3 знать названия основных летних медоносов;
8.​2.​6.​4 иметь сведения о сроках цветения медоносов;
8.​2.​6.​5 иметь представление о процессе сбора пчелами нектара и цветочной пыльцы;
8.​2.​6.​6 знать, что такое обножка пчелиная;
8.​2.​6.​7 иметь сведения о перге, являющейся кормом для личинок;

балаңқұртардың азығы болатын балтозаң жайлы мәліметтер; 8.2.6.8
ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату үдерісінде бал араларының мағынасы жөнінде түсінік
9.2.6.1
бал жинауға арналған өсімдіктердің гүлдеу мерзімі мен өскен жері бойынша сипаттамасын білу;
9.2.6.2
өсімдіктердің балөнімділігі жайлы түсінік;
9.2.6.3
бал жинауға арналған жазғы өсімдіктерді, гүлдеу мерзімдерін білу;
9.2.6.4
шырын бөлінуіне ауа температурасының, ылғалдығының, күн сәулесінің, топырақ ылғалдығының әсері жайлы түсінік;
9.2.6.5
аралардың гүл тозаңдарынан балтозаң дайындау үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.6.6
аралардың шіре балын жинауы жөнінде түсінік;
9.2.6.7
ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату телімінде омарта ұяларының орналасуы жөнінде мәліметтер
.
10.2.6.1
омартаның балдық балансын құру жөнінде түсінік;
10.2.6.2
аймақтың негізгі бал жинауға арналған ауылшаруашылық өсімдіктері жөнінде мәліметтерді білу;
10.2.6.3
негізгі бал жинауға арналған өсімдіктердің болжамды гүлдеу мерзімдерін білу;
10.2.6.4.
ерте, ортаңғы және кеш бал жинауды қамтамасыз ететін жайылымдық телімді таңдау жайлы түсінік; 10.2.6.5
омарташылықта жемшөп базасын көбейту және жақсарту тәсілдері жайлы мәліметтер; 10.2.6.6
үздіксіз бал жинау конвейері жөнінде түсінік;
10.2.6.7
ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату барысында араларды иіске және аймаққа үйрету жайлы түсінік
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
7.2.7.1
балдың пайдалы қасиеттері мен адам өміріндегі мағынасы жайлы мәліметтер;
7.2.7.2
балдың кристалдану үдерісімен танысу;
7.2.7.3
балдың органолептикалық қасиетері жөнінде мәліметтер (түр, түс, иіс);
7.2.7.4
балауыз өнімі жөнінде түсінік;
7.2.7.5
забрус деген не, және оның қасиеттері;
7.2.7.6
бу балауыз еріткішін өніммен және сумен толтыру; 7.2.7.7
балауыз қасиеттері жайлы жалпы түсінік;
7.2.7.8
балауыздың омарташылықта және әр түрлі салада қолдануы жайлы мәліметтер;
7.2.7.9
прополистің қасиеттері жөнінде түсінік; 7.2.7.10 прополисті балауыз жақтауларының бетінен алғашқы жинау дағдыларын меңгеру
8.2.7.1
балдың топтамасы жайлы түсінік 8.2.7.2
балдың пісіп жетілуі жөнінде түсінік;
8.2.7.3
балды тұндыру технологиясымен танысу;
8.2.7.4
кристалдардың өлшеміне қарай балдың кристалдану жылдамдығына әсер ететін факторларды білу;
8.2.7.5 балауыз өнімдерінің түрлерін ажырата білу; 8.2.7.6
еріткіштен алынған балауызды тазалау технологиясын білу;
8.2.7.7
балауыздың қасиеттерін білу;
8.2.7.8
бос балауыздарды өндіру жайлы түсінік;
8.2.7.9

8.​2.​6.​8 иметь сведения о важности медоносных пчел в процессе опыления сельхозкультур
9.​2.​6.​1 знать характеристику медоносных растений по времени цветения и по месту обитания;
9.​2.​6.​2 иметь понятие о медопродуктивности растений;
9.​2.​6.​3 уметь распознавать летние медоносы, знать сроки цветения;
9.​2.​6.​4 иметь представление о влиянии температуры воздуха, солнечного света, влажности воздуха, почвенной влаги на нектаровыделение;
9.​2.​6.​5 иметь представление о процессе приготовления пчелами перги из обножки;
9.​2.​6.​6 иметь представление о сборе пчелами падевого меда;
9.​2.​6.​7 иметь сведения о размещении ульев на участке для опыления сельхозкультур
10.​2.​6.​1 иметь представление о составлении медового баланса пасеки;
10.​2.​6.​2 иметь сведения об основных сельскохозяйственных медоносах региона и распознавать их;
10.​2.​6.​3 знать примерные сроки цветения основных медоносов;
10.​2.​6.​4 иметь представление о выборе пастбищного участка, обеспечивающего ранний, средний, поздний медосбор (взяток);
10.​2.​6.​5 иметь сведения о методах увеличении и улучшении кормовой базы пчеловодства; 10.​2.​6.​6иметь представление о непрерывном медоносном конвейере;
10.​2.​6.​7 иметь представление о дрессировке пчел на запах и на территорию при опылении сельхозкультур
2.7 Технология продуктов пчеловодства
7.​2.​7.​1 иметь сведения о полезных свойствах меда и его значении в жизни человека;
7.​2.​7.​2 ознакомиться с процессом кристаллизации меда;
7.​2.​7.​3 иметь сведения об органолептических свойствах меда (цвет, вкус, запах);
7.​2.​7.​4 иметь представление о восковом сырье;
7.​2.​7.​5 знать, что такое забрус и его свойства;
7.​2.​7.​6 уметь загружать паровую воскотопку воскосырьем и заправлять ее водой;
7.​2.​7.​7 иметь общее представление о свойствах воска;
7.​2.​7.​8 иметь сведения об использовании воска в пчеловодстве и разных отраслях;
7.​2.​7.​9 иметь представление о свойствах прополиса;
7.​2.​7.​10 владеть первоначальными навыками сбора прополиса с поверхности сотовых рамок
8.​2.​7.​1 иметь представление о классификации меда;
8.​2.​7.​2 иметь представление о зрелости меда;
8.​2.​7.​3 ознакомиться с технологией отстаивания меда;
8.​2.​7.​4 знать факторы, влияющие на скорость кристаллизации меда и его классификацию в зависимости от размера кристаллов;
8.​2.​7.​5 различать виды воскового сырья;
8.​2.​7.​6 знать технологию очистки воска, полученного из воскотопки;
8.​2.​7.​7 знать свойства воска;
8.​2.​7.​8 иметь представление о производстве вощины;
8.​2.​7.​9 иметь представление о пасечной мерве;

омарта мервасы жайлы түсінік; 8.2.7.10 прополисті балауыз жақтауларының бетінен және ұяның ішкі қабырғаларынан жинау тәсілдерін білу;
8.2.7.11
прополистің емдік қасиеттері жөнінде мәліметтер
9.2.7.1
балдың ылғалдығы жөнінде мәліметтер;
9.2.7.2
балды бүрку жайлы түсінік; 9.2.7.3 балдың пісіп жетілуін қарапайым тәсілмен анықтау;
9.2.7.4
ортадан тепкіш, балауыздық және секциялық балды ажырата білу;
9.2.7.5
балдың кері кристалдану үдерісімен танысу;
9.2.7.6
балды сақтау жағдайлары жөнінде мәліметтер;
9.2.7.7 күн еріткішінде бадауызды алу технологиясы жөнінде түсінік;
9.2.7.8
бос балауыздымайдагерлік тәсілмен өндіру жөнінде мәліметтер;
9.2.7.9
балауызды сақтау талаптарын білу;
9.2.7.10
прополис жинауды көбейтуге арналағн құрылғылар жөнінде түсінік; 9.2.7.11
гүл тозаңдарын тозаңаулағыштың көмегімен жинау жайлы түсінік.
10.2.7.1
шіре балын алу жайлы түсінік; 10.2.7.2
шіре балының қасиеттерін білу;
10.2.7.3 балды купаждау технологиясымен танысу; 10.2.7.4 балдың қаптамасына қойылатын талаптармен танысу;
10.2.7.5
балдың ылғалтартыштығы жайында түсінік; 10.2.7.6
жасанды бал жайлы мәліметтер; 10.2.7.7
сыққышты қолдану арқылы балауыз шығару технологиясы жөнінде түсінік
10.2.7.8
бос балауыз шығару автоматтандырылған линиясы жайлы түсінік; 10.2.7.9
аналық сүт жинау технологиясы жайлы түсінік; 10.2.7.10
ара уын жинау технологиясы жайлы түсінік
2.8
Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
7.2.8.1
ара ауруларыжәне өсіп көбеюі жайлы түсінік;
7.2.8.2
жұқпалы және жұқпалы емес аурулар жайлы түсінік;
7.2.8.3
омартада және жайларда санитарлық-гигиеналық жағдайларын жүргізу дағдыларын меңгеру;
7.2.8.4
ара дұшпандары және омарта өнімдерінің зиянкестері жөнінде жалпы түсінік
8.2.8.1
сау және ауру жанұя белгілері жайлы түсінік алу;
8.2.8.2
ауру себептері жөнінде мәліметтер; 8.2.8.3
араларды емдеу тәсілері мен препараттары жөнінде жалпы түсінік;
8.2.8.4
ара дұшпандары мен омарта өнімдерінің зиянкестерін тану
9.2.8.1
аралардың аскосфероз, нозематоз,
варроатоз ауруларының белгілерін білу;
9.2.8.2
аралардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары жайлы мәліметтерді; 9.2.8.3
ара жанұяларын варроатоздан қорғау тәсілдерін білу;
9.2.8.4
балауыз күйесімен күресу тәсілдерін білу
10.2.8.1
аралардың америкалық және европалық шіру ауруларының белгілерін білу;
10.2.8.2
химиялық, шырындық және тозаңдық токсикоз жайлы мәліметтер;
10.2.8.3 ауылшаруашылық дақылдарын улы химикаттарамен өңдеу барысында омартаны қорғау жайлы түсінік
2.9
Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы

8.​2.​7.​10 владеть приемами сбора прополиса с поверхностей сотовых рамок и внутренних стенок ульев;
8.​2.​7.​11 иметь сведения о лечебных свойствах прополиса
9.​2.​7.​1 иметь сведения о влажности меда;
9.​2.​7.​2 иметь представление о напрыске меда;
9.​2.​7.​3 определять зрелость меда простейшим способом;
9.​2.​7.​4 различать центробежный, сотовый и секционный мед;
9.​2.​7.​5 ознакомиться с процессом декристаллизации меда;
9.​2.​7.​6 иметь сведения об условиях хранения меда;
9.​2.​7.​7 иметь представление о технологии получения воска в солнечной воскотопке;
9.​2.​7.​8 иметь сведения о производстве вощины кустарным способом;
9.​2.​7.​9 знать требования к хранению воска;
9.​2.​7.​10 иметь представление о приспособлениях для увеличения сбора прополиса;
9.​2.​7.​11 иметь представление об отборе обножки с помощью пыльцеуловителя
10.​2.​7.​1 иметь представление о получении падевого меда;
10.​2.​7.​2 знать свойства падевого меда;
10.​2.​7.​3 ознакомиться с технологией купажирования меда;
10.​2.​7.​4 ознакомиться с требованиями к упаковке меда;
10.​2.​7.​5 иметь представление о гигроскопичности меда;
10.​2.​7.​6 иметь сведения о фальсификации меда;
10.​2.​7.​7 иметь представление о технологии получения воска с использованием воскопресса;
10.​2.​7.​8 иметь представление об автоматической линии по производству вощины;
10.​2.​7.​9 иметь представление о технологии сбора маточного молочка;
10.​2.​7.​10 иметь представление о технологии сбора пчелиного яда
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
7.​2.​8.​1 иметь общее понятие о болезнях пчел и расплода;
7.​2.​8.​2 иметь понятие о заразных и незаразных болезнях;
7.​2.​8.​3 иметь навыки по проведению санитарно - гигиенических условий на пасеке и в помещениях;
7.​2.​8.​4 иметь общее представление о врагах пчел и вредителях продуктов пчеловодства
8.​2.​8.​1 получить представление о признаках здоровой и больной семьи;
8.​2.​8.​2 иметь сведения о причинах болезней;
8.​2.​8.​3 иметь общее представление о препаратах и способах лечения пчел;
8.​2.​8.​4 распознавать врагов пчел и вредителей продуктов пчеловодства
9.​2.​8.​1 знать признаки заболевания пчел аскосферозом, нозематозом, варроатозом;
9.​2.​8.​2 иметь сведения о заразных и незаразных заболеваниях пчел и расплода;
9.​2.​8.​3 владеть приемами обработки пчелосемей от варроатоза;
9.​2.​8.​4 иметь представление о способах борьбы с восковой молью
10.​2.​8.​1 знать признаки заболевания пчел американским и европейским гнильцом;
10.​2.​8.​2 иметь сведения о химическом, нектарном и пыльцевом токсикозе;
10.​2.​8.​3 иметь представление о защите пасеки при обработке медоносных сельскохозяйственных культур ядохимикатами
2.9 Технология столярных работ

7.2.9.1мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырманы бағдарлау;
7.2.9.2
сызғыштың, бұрыштықтың көмегімен карандашпен белгі салу;
7.2.9.3
тегістеуіш терімен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.9.4
ағашты арамен аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.9.5
шеге, бұранда шеге, желім көмегімен құрауды жүзеге асыру;
7.2.9.6 білдекте тесіктерді тесу жұмыстарын жүргізу
8.2.9.1
мұғалімнің көмегімен, теникалық сурет, үлгі және сызба бойынша детальдарға белгі салу;
8.2.9.2
сүргілеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.3
ұяларды жөндеу барысында қуыстарды, тесіктерді тегістеу;
8.2.9.4
егеумен, жоңғышпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.5
ұялар мен қуыстарды қашау;
8.2.9.6 куыстарды бұрғылармен тесу
9.2.9.1
лекаланың көмегімен, тормен белгілеу;
9.2.9.2
қатты ағаштарды сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.9.3
электрбұрғымен жұмыс істеу, қуыстарды бұрғылау, бұранда шегелерді кіргізу, шығару тәсілдерінмеңгеру;
9.2.9.4
ағаш тақталарды, фанераларды, ДСП, ДВП қиюды орындау;
9.2.9.5
жұқа ара білдегімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.9.6
ағаш кесу білдегінде жұмыс істеу тәсілдерін білу
10.2.9.1
сызбалар, үлгілер, шаблондар бойынша дайындамалар жасау, өз бетінше белгілеме құралдарын таңдау;
10.2.9.2
ағашты түрлі тәсілдермен кесу (бүйірінен,тігінен және көлденеңнен);
10.2.9.3
ұялардың негізгі зақымдануын анықтау және жою;
10.2.9.4
қол электр құралдарымен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.9.5
майлы және эмаль бояуларымен, олифамен жұмыстар орындау
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 суретті шаблон бойынша белгілеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.10.2
жұқа қол арамен кесу тәсілдерін меңгеру;
7.2.10.3
жұқа қол арамен қарапайым миниатюралар кесу;
7.2.10.4
бұйымдарға лак және сұйық затжағу тәсілдері жайлы түсінік

7.​2.​9.​1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.​2.​9.​2 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника;
7.​2.​9.​3 владеть приемами работы шлифовальной шкуркой;
7.​2.​9.​4 владеть приемами пиления древесины ножовкой;
7.​2.​9.​5 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею.
7.​2.​9.​6 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий на станке
8.​2.​9.​1 осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу с помощью учителя;
8.​2.​9.​2 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, шерхебелем);
8.​2.​9.​3 выполнять шпатлевание углублений, трещин при ремонте ульев;
8.​2.​9.​4 владеть приемами работы напильником и рашпилем;
8.​2.​9.​5 выполнять долбление гнезд и отверстий;
8.​2.​9.​6 выполнять сверление отверстий коловоротом и ручной дрелью
9.​2.​9.​1 выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.​2.​9.​2 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.​2.​9.​3 владеть приемами работы электродрелью, сверлением отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
9.​2.​9.​4 выполнять раскрой столярных плит, фанеры, ДСП и ДВП;
9.​2.​9.​5 владеть приемами работы на лобзиковом станке;
10.​2.​9.​6 иметь представление о приемах работы на токарном станке по дереву
10.​2.​9.​1 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
10.​2.​9.​2 выполнять резание древесины разными способами (в торец, вдоль и поперек волокон);
10.​2.​9.​3 определять основные повреждения ульев, уметь их устранять;
10.​2.​9.​4 владеть приемами работы ручным электрическим инструментом;
10.​2.​9.​5 выполнять работы масляной и эмалевой красками, олифой
2.10 Декоративно-прикладное творчество
7.​2.​10.​1 владеть приемами разметки рисунка по шаблону;
7.​2.​10.​2 владеть приемами выпиливания ручным лобзиком;
7.​2.​10.​3 выпиливать ручным лобзиком простые миниатюры;
7.​2.​10.​4 иметь представление о способах нанесения лака и морилки на изделия

8.2.10.1 көшірме қағаз арқылы суретке белгілер салу;
8.2.10.2
жұқа қол арамен көлемді миниатюралар кесу;
8.2.10.3 мұғаліммен бірге миниатюралар жинап құру;
8.2.10.4 ағашты күйдіру тәсілдерін меңгеру
9.2.10.1
жұқа қол арамен
панно және пазлдар кесу;
9.2.10.2
түрлі желімдер көмегімен детальдарды желімдеу; технологиясын сақтау;
9.2.10.3
ағаш ою тәсілдерін меңгеру;
9.2.10.4
ағаш бетін түрлі лактармен өңдеу
10.2.10.1
жұқа қол арамен күрделі суреті бар бұйымдарды кесу;
10.2.10.2
жұқа қол ара білдегімен аралау тәсілдерін меңгеру; 10.2.10.3
ағаш бетіне нақыштама жүргізу тәсілдерін меңгеру;

8.​2.​10.​1 владеть приемами разметки рисунка через копировальную бумагу;
8.​2.​10.​2 выпиливать ручным лобзиком объемные миниатюры;
8.​2.​10.​3 производить сборку миниатюр с учителем;
8.​2.​10.​4 владеть приемами выжигания по дереву
9.​2.​10.​1 выпиливать ручным лобзиком панно и пазлы;
9.​2.​10.​2 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.​2.​10.​3 владеть приемами резьбы по дереву;
9.​2.​10.​4 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками различных видов
10.​2.​10.​1 выпиливать ручным лобзиком изделия со сложным рисунком;
10.​2.​10.​2 владеть приемами выпиливания на лобзиковом станке;
10.​2.​10.​3 владеть приемами гравировки по дереву;

10.2.10.4 бұйымды өз бетінше жинап құрастыру
3) 3-бөлім "Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Еңбек пәндерінің сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1
өз жұмысы мен жолдастарың жұмысына сараптама жасап баға беруге ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыстың жетістіктері мен кемшіліктерін белгілеу;
7.3.1.3
үйренген теминдерді қолдана отырып істелген жұмыстар жайында есеп беру;
7.3.1.4 нұсқауларды түсіну және ойында сақтау
(жұмысқа тапсырма), еңбек жағдайына бейімделу;
7.3.1.5
алған білімдерін практикада қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен өзіне ағымдық бақылау жүргізу;
8.3.1.2
жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3
өз сөзінде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше атқарған жұмысы жайлы сөздік есеп беру; 8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше өз бұйымына жан-жақты сараптама жасау;
8.3.1.6 тапсырманы орындаудың реттілігін жоспарлау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолдана отырып өз жұмысы мен басқалар жұмысының идеялары мен тақырыптарын суреттеу;
9.3.1.2
өз жұмысы мен басқалар жұмысын бейімдеу, жетілдіру жөнінде конструктивті комментарийлерді тыңдап, ұсыныстар жасау;
9.3.1.3
дайын жұмысты бүкіл сыныпқа көрсету;
9.3.1.4
оқу-еңбек тобының жалпы жұмысына табысты қосылу
10.3.1.1
Өз еңбек әрекетін барабар бағалай білу; 10.3.1.2. кәсіби талаптарды жекелік құзыреттілік деңгейімен ұштастыра білу;
10.3.1.3.
бұйым үлгісіне өз бетінше сараптама жүргізу;
10.3.1.4. бұйымды әзірлеудің технологиялық реттілігін құрастыру; 10.3.1.5. қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Омарташылық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.2.1 аралар ұяларының эволюциясы жөнінде ұғым;
7.1.2.2 ағаш қуысындағы ұяны(борть), колода және сапетканы ажырата білу;
7.1.2.3 жақтаулы ұяның тарихын білу;
7.1.2.4 жақтаулы ұяның құрылысы жөнінде ұғым;
7.1.2.5 ұялық жақтаудың құрылысын білу;
7.1.2.6 омарталық қашаудың құрылысы мен міндетін білу;

10.​2.​10.​4 самостоятельно производить сборку изделия
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.1.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.4 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.3.1.5 применять полученные знания в практической деятельности
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.6 планировать последовательность выполнения задания
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.3.1.5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Пчеловодство" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Пчеловодство";
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление об эволюции жилища для пчел;
7.1.2.2 различать борть, колоду и сапетку;
7.1.2.3 знать историю создания рамочного улья;
7.1.2.4 иметь представление об устройстве рамочного улья;
7.1.2.5 знать устройство ульевой рамки;
7.1.2.6 знать устройство и назначение пасечной стамески;

7.1.2.7 омарташының арнайы киімін білу;
7.1.2.8 омарта шанышқысы мен омарта пышағының құрылымы мен міндетін білу;
7.1.2.9 балауыз жақтауларын ашуға арналған вананың құрылымын білу;
7.1.2.10 бал шайқауыштың құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.11 бал сүзгісінің құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.12 жұқа қол арасының құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.13 жұқа қол арасының құрылысы мен міндетін білу
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
7.1.3.1 омарта қашауымен балауыздарды кесу және ұя жақтауларын тазалау барысында; қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.2 омартадағы тәртіп ережелері жөнінде түсінік
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
7.1.4.1 шеберханада қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін түсіну;
7.1.4.2 омартадағы тәртіп ережелерін түсіну
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
7.2.1.1 ара жанұясының құрамын білу;
7.2.1.2 сыртқы бейнесі бойынша аталық, аналық және жұмысшы араны тани білу;
7.2.1.3 аталық, аналық және жұмысшы араның рөлін білу;
7.2.1.4 араның сыртқы құрылысын білу;
7.2.1.5 аралардың құрылыс-жайлары жөнінде түсінік;
7.2.1.6 балуыздардағы ұяшықтардың пішіні жөнінде түсінік
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
7.2.2.1 аралардың қыстаудан шығу мерзімдерін білу;
7.2.2.2су ішетін астаудың орнатылуын білу;
7.2.2.3 түтіндеткіш жанармайын дайындау;
7.2.2.4 аралардың көктемгі ұшып өтуі жөнінде жалпы түсінік;
7.2.2.5 аралар жанұясының көктемгі тексерісі жөнінде түсінік
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
7.2.3.1 балды айдап шығару үшін балауыз жақтауларын ұялардан таңдап алу жөнінде түсінік;
7.2.3.2 балшайқау тәсілдерін меңгеру және балшайқауыш құрал-саймандарын дайындау;
7.2.3.3 балауыз жақтауларын омарта шанышқысымен басып шығарудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.3.4 балшайқауышпен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.3.5 басты бал жинаудан кейін аралар жанұяларында жұмысшы аралар санының азаюы жөнінде түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
7.2.4.1 ұяларды қысқарту дағдыларын меңгеру;
7.2.4.2 бос корпустарды қаттау;
7.2.4.3 балауыз жақтауларын көшірме жәшіктерге орналастыру тәсілдерін білу;
7.2.4.4 араларды қыстатуға қажет жемшөп қорының мөлшерін білу;
7.2.4.5 аралардың күзгі азықтандырылуы жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
7.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
7.2.6.1 аралардың жемшөптік базасы жайлы түсінік;
7.2.6.2 аралардың гүлдерден шырын және тозаң жинауы жайлы жалпы түсінік;
7.2.6.3 аралардың шырыннан бал дайындауы жөнінде жалпы түсінік;
7.2.6.4 бал мен балтозаңның араның неізгі тағамы екенін білу

7.1.2.7 иметь представление о спецодежде пчеловода;
7.1.2.8 знать устройство и назначение пасечной вилочки и пасечного ножа;
7.1.2.9 знать устройство ванночки для распечатывания сотовых рамок;
7.1.2.10 иметь представление об устройстве и назначение медогонки;
7.1.2.11 знать устройство и назначение фильтра для меда;
7.1.2.12 знать устройство и назначение ручного лобзика;
7.1.2.13 иметь представление о назначении шлифовальной шкурки
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
7.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при вырезании сот и чистке ульевых рамок; пасечной стамеской;
7.1.3.2 иметь представление о правилах поведения на пасеке;
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.4.1 понимать правила поведения на пасеке;
7.1.4.2 понимать правила безопасности работы в мастерской;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1.Биология пчелиной семьи
7.2.1.1 знать состав пчелиной семьи;
7.2.1.2 распознавать по внешнему виду пчеломатку, трутня, рабочую пчелу;
7.2.1.3 иметь представление о роли пчеломатки, трутня, рабочей пчелы;
7.2.1.4 знать наружное строение пчелы;
7.2.1.5 иметь представление о пчелиных постройках;
7.2.1.6 иметь представление о форме ячеек на сотах, их назначении
2.3 Летние работы на пасеке
7.2.3.1 иметь представление об отборе из ульев сотовых рамок с медом для откачивания;
7.2.3.2 владеть приемами подготовки медогонки и инвентаря для откачивания меда;
7.2.3.3 получить первоначальные навыки распечатывания сотовых рамок пасечной вилочкой;
7.2.3.4 получить первоначальные навыки работы на медогонке;
7.2.3.5 иметь представление об уменьшении количества рабочих пчел в пчелосемьях после главного медосбора
2.4 Осенние работы на пасеке
7.2.4.1 получить навыки по сокращению гнезд;
7.2.4.2 уметь складировать пустые корпуса;
7.2.4.3 владеть приемами установки сотовых рамок в переносные ящики;
7.2.4.4 знать количество кормовых запасов необходимых для зимовки пчел;
7.2.4.5 иметь представление об осенней подкормке пчел
2.5 Зимний уход за пчелами
7.2.5.1 иметь представление об уходе за пчелами в зимовнике
2.6 Кормовая база
7.2.6.1 иметь понятие о кормовой базе пчел;
7.2.6.2 иметь общее представление о сборе пчелами с цветов нектара и пыльцы;
7.2.6.3 иметь общее представление о приготовлении пчелами меда из нектара;
7.2.6.4 знать, что мед и перга являются основной пищей пчел

2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
7.2.7.1 балдың пайдалы қасиеттері мен адам өміріндегі мағынасы жайлы мәліметтер;
7.2.7.2 балдың кристалдану үдерісімен танысу;
7.2.7.3 балдың органолептикалық қасиетері жөнінде мәліметтер (түр, түс, иіс);
7.2.7.4 балауыз өнімі жөнінде түсінік;
7.2.7.5 забрус деген не, және оның қасиеттері
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
7.2.8.1 ара аурулары және өсіп көбеюі жайлы түсінік;
7.2.8.2 жұқпалы және жұқпалы емес аурулар жайлы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
7.2.9.1 тегістеуіш терімен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.9.2 ағашты арамен аралау тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 суретті шаблон бойынша белгілеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.10.2 жұқа қол арамен кесу тәсілдерін меңгеру
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 өз жұмысы мен жолдастарың жұмысына сараптама жасап баға беруге ұмтылу
7.3.1.2 жұмыстың жетістіктері мен кемшіліктерін белгілеу
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу;
7.1.1.3 омарташы кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 арнайы және техникалық терминологияны түсіну және өз сөзінде қолдану
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.2.1 аралар қыстауының құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.2 ұялар мен жақтауларды жасауға арналған ағаш материалдардың атаулары мен қасиеттерін білу;
7.1.2.3 бұрғылайтын үстел білдегінің құрылысы мен міндетін білу;
7.1.2.4 тегістеуіш тері және оның міндетін білу
1. Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
7.1.3.1 ұсталық қол құрал-саймандармен жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.2 бұрғы білдегімен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
7.1.4.1 шеберханада қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін түсіну
2Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
7.2.1.1 ара жанұясының құрамын білу;
7.2.1.2 ара жанұясының жыл бойғы өмірі жөнінде жалпы түсінік
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
7.2.2.1 аралардың қыстаудан шығу мерзімдерін білу;
7.2.2.2 су ішетін астаудың орнатылуын білу;
7.2.2.3 түтіндеткіш жанармайын дайындау
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
7.2.3.1 аралар жанұяларын бал жинату үшін; тасымалдауға дайындау жөнінде түсінік;
7.2.3.2 ұяларды көшіру тәсілдері жөнінде мәліметтер
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
7.2.4.1 ұяларды қысқарту дағдыларын меңгеру;
7.2.4.2 бос корпустарды қаттау;
7.2.4.3 балауыз жақтауларын көшірме жәшіктерге орналастыру тәсілдерін білу;
7.2.4.4 араларды қыстатуға қажет жемшөп қорының мөлшерін білу;
7.2.4.5 аралардың күзгі азықтандырылуы жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
7.2.5.1 аралардың клуб ішіндегі мінез-қылықтары жөнінде жалпы түсінік;
7.2.5.2 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі жөнінде түсінік;

2.7 Технология продуктов пчеловодства
7.2.7.1 иметь сведения о полезных свойствах меда и его значении в жизни человека;
7.2.7.2 ознакомиться с процессом кристаллизации меда;
7.2.7.3 иметь сведения об органолептических свойствах меда (цвет, вкус, запах);
7.2.7.4 иметь представление о восковом сырье;
7.2.7.5 знать, что такое забрус и его свойства
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
7.2.8.1 иметь общее понятие о болезнях пчел и расплода;
7.2.8.2 иметь понятие о заразных и незаразных болезнях
2.9 Технология столярных работ
7.2.9.1 владеть приемами работы шлифовальной шкуркой;
7.2.9.2 владеть приемами пиления древесины ножовкой
2.10 Декоративно-прикладное творчество
7.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка по шаблону;
7.2.10.2 владеть приемами выпиливания ручным лобзиком
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1. стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.3.1.2. отмечать в работе достоинства и недостатки
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Пчеловодство";
7.1.1.3 знать особенности профессии пчеловод;
7.1.1.4 понимать и использовать специальную и техническую терминологию в самостоятельной речи
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление об устройстве и назначении зимовника для пчел;
7.1.2.2 знать названия и свойства древесных материалов применяемых для изготовления ульев и ульевых рамок;
7.1.2.3 знать устройство и назначение настольного сверлильного станка;
7.1.2.4 иметь представление о назначении шлифовальной шкурки
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
7.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным столярным инструментом;
7.1.3.2 соблюдать приемы безопасной работы на сверлильном станке
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.4.1 понимать правила безопасности работы в мастерской
2. Технологии изготовления предмета труда
2.5 Зимний уход за пчелами
7.2.5.1 иметь общее представление о поведении пчел внутри клуба;
7.2.5.2 иметь представление об уходе за пчелами в зимовнике;

7.2.5.3 аралардың қысқы азықтандырылуы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
7.2.6.1 аралардың жемшөптік базасы жайлы түсінік;
7.2.6.2 бал жинауға арналған өсімдіктер жайлы түсінік;
7.2.6.3 негізгі көктемгі бал жинауға арналған өсімдіктердің атауларын білу
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
7.2.7.1 балдың пайдалы қасиеттері мен адам өміріндегі мағынасы жайлы мәліметтер;
7.2.7.2 балдың кристалдану үдерісімен танысу;
7.2.7.3 балдың органолептикалық қасиетері жөнінде мәліметтер (түр, түс, иіс);
7.2.7.4 балауыз өнімі жөнінде түсінік;
7.2.7.5 забрус деген не, және оның қасиеттері
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
7.2.8.1 ара аурулары және өсіп көбеюі жайлы түсінік;
7.2.8.2 жұқпалы және жұқпалы емес аурулар жайлы түсінік;
7.2.8.3 омартада және жайларда санитарлық-гигиеналық жағдайларын жүргізу дағдыларын меңгеру;
7.2.8.4 ара дұшпандары және омарта өнімдерінің зиянкестері жөнінде жалпы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
7.2.9.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырманы бағдарлау;
7.2.9.2 сызғыштың, бұрыштықтың көмегімен карандашпен белгі салу;
7.2.9.3 шеге, бұранда шеге, желім көмегімен құрауды жүзеге асыру;
7.2.9.4 тегістеуіш терімен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.9.5 тегістеуіш терімен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.9.6 білдекте тесіктерді тесу жұмыстарын жүргізу
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 суретті шаблон бойынша белгілеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.10.2 жұқа қол арамен кесу тәсілдерін меңгеру;
7.2.10.3 жұқа қол арамен қарапайым миниатюралар кесу
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 үйренген теминдерді қолдана отырып істелген жұмыстар жайында есеп беру;
7.3.1.2 нұсқауларды түсіну және ойында сақтау
(жұмысқа тапсырма), еңбек жағдайына бейімделу
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу
7.1.1.3 омарташы кәсібінің ерекшеліктерін білу
7.1.1.4 арнайы және техникалық терминологияны түсіну және өз сөзінде қолдану
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.2.1 омарталық сымның міндетін білу;
7.1.2.2 ұялық жақтауға сым тартуға арналған құрылғының құрылысын білу;
7.1.2.3 бос балауыздың міндетін білу;
7.1.2.4 булы балауыз еріткіштің құрылысы мен міндетін білу
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
7.1.3.1 ұсталық қол құрал-саймандармен жұмыс; істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.2 бұрғы білдегімен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
7.1.4.1 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы;
7.1.4.2 жұмыс уақыты және демалыс уақыты жөнінде ұғымды түсіну
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
7.2.1.1 араның сыртқы құрылысын білу;
7.2.1.2 аралардың құрылыс-жайлары жөнінде түсінік;
7.2.1.3 балуыздардағы ұяшықтардың пішіні жөнінде түсінік
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
7.2.2.1 ұялық жақтауға сым тартуды білу;
7.2.2.2 ескі балауыздарды кесіп тастау дағдыларын меңгеру;
7.2.2.3 балауыз жақтауларын тазалауды білу;
7.2.2. балауыз жақтауларынан ескі сымдарды алып тастау тәсілдерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
7.2.3.1 ұяларды көшіру тәсілдері жөнінде мәліметтер;
7.2.3.2 араларды жерде және платформаларда асырау жөнінде түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
7.2.4.1 ұяларды қысқарту дағдыларын меңгеру; 7.2.4.2 бос корпустарды қаттау;
7.2.4.3 балауыз жақтауларын көшірме жәшіктерге орналастыру тәсілдерін білу;
7.2.4.4 араларды қыстатуға қажет жемшөп қорының мөлшерін білу
7.2.4.5 аралардың күзгі азықтандырылуы жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
7.2.5.1 аралардың клуб ішіндегі мінез-қылықтары жөнінде жалпы түсінік;
7.2.5.2 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі жөнінде түсінік;
7.2.5.3 аралардың қысқы азықтандырылуы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
7.2.6.1 аралардың жемшөптік базасы жайлы түсінік;
7.2.6.2 бал жинауға арналған өсімдіктер жайлы түсінік;
7.2.6.3 негізгі көктемгі бал жинауға арналған өсімдіктердің атауларын білу
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
7.2.7.1 бу балауыз еріткішін өніммен және сумен толтыру;
7.2.7.2 балауыз қасиеттері жайлы жалпы түсінік;
7.2.7.3 балауыздың омарташылықта және әр түрлі салада қолдануы жайлы мәліметтер;
7.2.7.4 прополистің қасиеттері жөнінде түсінік;
7.2.7.5 прополисті балауыз жақтауларының бетінен алғашқы жинау дағдыларын меңгеру
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
7.2.8.1 ара дұшпандары және омарта өнімдерінің зиянкестері жөнінде жалпы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
7.2.9.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырманы бағдарлау;
7.2.9.2 сызғыштың, бұрыштықтың көмегімен карандашпен белгі салу;
7.2.9.3 шеге, бұранда шеге, желім көмегімен құрауды жүзеге асыру;
7.2.9.4 тегістеуіш терімен жұмыс жасау тәсілдерін білу;
7.2.9.5 ағашты арамен аралау тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 жұқа қол арамен қарапайым миниатюралар кесу;
7.2.10.2 бұйымдарға лак және сұйық зат жағу тәсілдері жайлы түсінік
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 жұқа қол арамен қарапайым миниатюралар кесу;
7.2.10.2 бұйымдарға лак және сұйық зат жағу тәсілдері жайлы түсінік

7.2.5.3 иметь сведения о проведении зимней подкормки пчел
2.9 Технология столярных работ
7.2.9.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.9.2 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника;
7.2.9.3 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею.
7.2.9.4 владеть приемами работы шлифовальной шкуркой;
7.2.9.5 владеть приемами пиления древесины ножовкой;
7.2.9.6 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий на станке
2.10 Декоративно-прикладное творчество
7.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка по шаблону;
7.2.10.2 владеть приемами выпиливания ручным лобзиком;
7.2.10.3 выпиливать ручным лобзиком простые миниатюры
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.2 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Пчеловодство";
7.1.1.3 знать особенности профессии пчеловод;
7.1.1.4 понимать и использовать специальную и техническую терминологию в самостоятельной речи
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 знать назначение проволоки пчеловодной;
7.1.2.2 знать устройство приспособления для протягивания и натяжки проволоки в ульевой рамке;
7.1.2.3 понимать назначение вощины;
7.1.2.4 иметь представление об устройстве и назначении паровой воскотопки
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
7.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным столярным инструментом;
7.1.3.2 соблюдать приемы безопасной работы на сверлильном станке
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.4.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.1.4.2 иметь представление о рабочем времени и времени отдыха;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.2 Весенние работы на пасеке
7.2.2.1 уметь протягивать проволоку в ульевую рамку;
7.2.2.2 владеть навыками вырезания старых сот;
7.2.2.3 уметь чистить сотовые рамки;
7.2.2.4 владеть приемами удаления старой проволоки из ульевых рамок
2.3 Летние работы на пасеке
7.2.3.1 иметь сведения о способах перевозки ульев;
7.2.3.2 иметь представление о содержании пчел на земле и на платформах;
7.2.3.3 иметь сведения о способах перевозки ульев;
7.2.3.4 иметь представление о содержании пчел на земле и на платформах
2.5 Зимний уход за пчелами
7.2.5.1 иметь общее представление о поведении пчел внутри клуба;
7.2.5.2 иметь представление об уходе за пчелами в зимовнике;
7.2.5.3 иметь сведения о проведении зимней подкормки пчел
2.7 Технология продуктов пчеловодства
7.2.7.1 уметь загружать паровую воскотопку воскосырьем и заправлять ее водой;
7.2.7.2 иметь общее представление о свойствах воска;
7.2.7.3 иметь сведения об использовании воска в пчеловодстве и разных отраслях;
7.2.7.4 иметь представление о свойствах прополиса;
7.2.7.5 владеть первоначальными навыками сбора прополиса с поверхности сотовых рамок
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
7.2.8.1 иметь общее представление о врагах пчел и вредителях продуктов пчеловодства
2.9 Технология столярных работ
7.2.9.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.9.2 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника;
7.2.9.3 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею;
7.2.9.4 владеть приемами работы шлифовальной шкуркой;
7.2.9.5 владеть приемами пиления древесины ножовкой;
2.10 Декоративно-прикладное творчество
7.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком простые миниатюры;
7.2.10.2 иметь представление о способах нанесения лака и морилки на изделия

3. Еңбек пәндерінің сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек пәндерінің сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 нұсқауларды түсіну және ойында сақтау
(жұмысқа тапсырма), еңбек жағдайына бейімделу;
7.3.1.2 алған білімдерін практикада қолдану
4-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1. Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өздерін Қазақстан азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін зерделеу және белгілеу;
7.1.1.3 омарташы кәсібінің ерекшеліктерін білу;
7.1.1.4 арнайы және техникалық терминологияны түсіну және өз сөзінде қолдану
1.2. Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
7.1.2.1 ұяға арналған жастық және кенепше жайлы түсінік;
7.1.2.2 балауыз жақтауларын салуға арналған жәшік пен омарташының жұмыс жәшігі құрылымын ажырата білу;
7.1.2.3 түтіндеткіштің міндеті жайлы түсінік;
7.1.2.4 араның су ішетін астаулары жөнінде мәліметтер;
7.1.2.5 араларды көшіретін платформаның міндетін түсіну
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
7.1.3.1 омарта қашауымен балауыздарды кесу және ұя жақтауларын тазалау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
7.1.3.2 омартадағы тәртіп ережелері жөнінде түсінік;
7.1.3.3 ұсталық қол құрал-саймандармен жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
7.1.4.1 шеберханада қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін түсіну;
7.1.4.2 омартадағы тәртіп ережелерін түсіну
2 Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
7.2.1.1 аралардың балауыз шығаруы жөнінде түсінік;
7.2.1.2 аралар ұясы және өсіп көбеюі жөнінде түсінік;
7.2.1.3 аралар ұясы және өсіп көбеюі жөнінде түсінік
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
7.2.2.1 аралардың қыстаудан шығу мерзімдерін білу;
7.2.2.2 су ішетін астаудың орнатылуын білу;
7.2.2.3 түтіндеткіш жанармайын дайындау;
7.2.2.4 аралардың көктемгі ұшып өтуі жөнінде жалпы түсінік;
7.2.2.5 аралар жанұясының көктемгі тексерісі жөнінде түсінік;
7.2.2.6 ұяларды тазалаудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
7.2.2.7 ұяларды жуу;
7.2.2.8 ұяларды кептіріп қою;
7.2.2.9 ұяларды дезинфекциялау жөнінде түсінік;
7.2.2.10 аралар жанұяларын тексеру техникасы жөнінде түсінік;
7.2.2.11 аралардың көктемгі күтімі жөнінде түсінік; 7.2.2.12 ұялардың кеңейтілуі және ара жаұясының өсуі жайлы түсінік;
7.2.2.13 омартада құжаттарды толтыру жөнінде түсінік
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
7.2.3. аралар жанұяларын бал жинату үшін тасымалдауға дайындау жөнінде түсінік;

3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.3.1.2 применять полученные знания в практической деятельности
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности предмета "Пчеловодство";
7.1.1.3 знать особенности профессии пчеловод;
7.1.1.4 понимать и использовать специальную и техническую терминологию в самостоятельной речи
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 иметь представление о назначении подушки и холстика для ульев;
7.1.2.2 различать конструкцию ящика для переноски сотовых рамок от конструкции рабочего ящика пчеловода;
7.1.2.3 иметь представление о назначении дымаря;
7.1.2.4 иметь сведения об устройстве поилки для пчел;
7.1.2.5 понимать назначение платформ для перевозки пчел
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
7.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при вырезании сот и чистке ульевых рамок; пасечной стамеской;
7.1.3.2 иметь представление о правилах поведения на пасеке;
7.1.3.3 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным столярным инструментом
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
7.1.4.1 понимать правила безопасности работы в мастерской;
7.1.4.2 понимать правила поведения на пасеке;
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
7.2.1.1 иметь сведения о процессе восковыделения у пчел;
7.2.1.2 иметь понятие о гнезде пчел и пчелином расплоде;
7.2.1.3 иметь общее представление о жизни пчелиной семьи в течении года
2.2 Весенние работы на пасеке
7.2.2.1 иметь представление о сроках выставки пчел из зимовника;
7.2.2.2 уметь устанавливать поилку;
7.2.2.3 осуществлять заготовку топлива для дымаря;
7.2.2.4 иметь общее представление о весеннем облете пчел;
7.2.2.5 иметь представление о весенней ревизии пчелосемей;
7.2.2.6 получить первоначальные навыки чистки ульев;
7.2.2.7 выполнять мойку ульев;
7.2.2.8 расставлять улья для просушки;
7.2.2.9 иметь представление о дезинфекции ульев;
7.2.2.10 иметь представление о технике осмотра пчелиных семей;
7.2.2.11 иметь представление о весеннем уходе за пчелами;
7.2.2.12 иметь представление о расширении гнезд и росте пчелиной семьи;
7.2.2.13 иметь представление о ведении документации на пасеке
2.3 Летние работы на пасеке
7.2.3.1 иметь представление о подготовке пчелосемей для транспортировки на медосбор;

7.2.3.2 аралар жанұяларын бал жинату үшін тасымалдауға дайындау жөнінде түсінік;
7.2.3.3 бас қолдаушы балжинау және аралар жанұясын оған дайындау жайлы түсінік;
7.2.3.4 қолдаушы балжинау жайлы түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
7.2.4.1 араларды қыстатуға қажет жемшөп қорының мөлшерін білу;
7.2.4.2 аралардың күзгі азықтандырылуы жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
7.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
7.2.6.1 бал жинауға арналған өсімдіктер жайлы түсінік;
7.2.6.2 бал жинауға арналған өсімдіктер жайлы түсінік;
7.2.6.3 негізгі көктемгі бал жинауға арналған өсімдіктердірді гербарлық үлгілері бойынша тану
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
7.2.7.1 б у балауыз еріткішін өніммен және сумен толтыру;
7.2.7.2 прополисті балауыз жақтауларының бетінен алғашқы жинау дағдыларын меңгеру
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
7.2.8.1 омартада және жайларда санитарлық-гигиеналық жағдайларын жүргізу дағдыларын меңгеру
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
7.2.9.1 мұғалімнің көмегімен үлгі және сызба бойынша тапсырманы бағдарлау;
7.2.9.2 сызғыштың, бұрыштықтың көмегімен карандашпен белгі салу;
7.2.9.3 шеге, бұранда шеге, желім көмегімен құрауды жүзеге асыру;
7.2.9.4 ағашты арамен аралау тәсілдерін меңгеру;
7.2.9.5 білдекте тесіктерді тесу жұмыстарын жүргізу
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
7.2.10.1 жұқа қол арамен қарапайым миниатюралар кесу;
7.2.10.2 бұйымдарға лак және сұйық зат жағу тәсілдері жайлы түсінік
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
7.3.1.1 үйренген теминдерді қолдана отырып істелген жұмыстар жайында есеп беру;
7.3.1.2 нұсқауларды түсіну және ойында сақтау
(жұмысқа тапсырма), еңбек жағдайына бейімделу;
7.3.1.3 алған білімдерін практикада қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.2.1 екі корпусты ұяның құрылымын білу;
8.1.2.2 жатақ ұяларды ажырата білу, олардың құрылысының ерекшеліктерін білу;
8.1.2.3 араларды көшіруге арналған жәшіктердің құрылысы жайлы мәліметтер;
8.1.2.4 аралар ұяларын бояйтын түстерді білу;
8.1.2.5 ұялық жақтаулардың топтамасын білу;
8.1.2.6 ұяларды жылытатын материалдар түрлері жайлы мәліметтер;
8.1.2.7 ұялық шымылдықтың міндеті мен қолдануын білу;
8.1.2.8 омарта шөткесінің міндетін білу;

7.2.3.2 иметь представление о процессе роения пчел;
7.2.3.3 иметь представление о главном взятке и подготовке пчелосемей к нему;
7.2.3.4 иметь представление о поддерживающем взятке
2.6 Кормовая база
7.2.6.1 иметь понятие о медоносных растениях;
7.2.6.2 знать названия основных весенних медоносных растений;
7.2.6.3 распознавать основные весенние медоносные растения по гербарным образцам
2.7 Технология продуктов пчеловодства
7.2.7.1 уметь загружать паровую воскотопку воскосырьем и заправлять ее водой;
7.2.7.2 владеть первоначальными навыками сбора прополиса с поверхности сотовых рамок;
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
7.2.8.1 иметь навыки по проведению санитарно- гигиенических условий на пасеке и в помещениях;
2.9 Технология столярных работ
7.2.9.1 ориентироваться в задании по образцу и чертежу с помощью учителя;
7.2.9.2 делать разметку карандашом с помощью линейки, угольника;
7.2.9.3 осуществлять сборку на гвоздях, шурупах, клею.
7.2.9.4 владеть приемами пиления древесины ножовкой;
7.2.9.5 осуществлять сверление сквозных и несквозных отверстий на станке
2.10 Декоративно-прикладное творчество
7.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком простые миниатюры;
7.2.10.2 иметь представление о способах нанесения лака и морилки на изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.1.2 понимать и удерживать в памяти инструкцию (задание на работу), ориентироваться в трудовой ситуации;
7.3.1.3 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Пчеловодство"
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 знать устройство двухкорпусного улья;
8.1.2.2 различать ульи лежаки, знать особенности их конструкции;
8.1.2.3 иметь сведения об устройстве транспортных ящиков для перевозки пчел;
8.1.2.4 знать цвета, в которые окрашивают ульи для пчел;
8.1.2.5 знать классификацию ульевых рамок;
8.1.2.6 иметь сведения о видах утепляющих материалов для ульев;
8.1.2.7 знать назначение и применение ульевой перегородки;
8.1.2.8 знать назначение пасечной щетки;

8.1.2.9 төрт жақтаулы балшайқауыштың құрылымын білу
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
8.1.3.1 омарта шанышқысымен балауыз жақтауларын шығару барысында қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін сақтау;
8.1.3.2 бал шайқауышпен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін білу
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
8.1.4.1 шеберханада және омартада өндірістік жұмыс барысындағы сақтық шараларын, жарақаттанушылықтың алдын-алу шараларын, себептерін білу;
8.1.4.2 ҚРеңбек заңнамасыжайлы түсінік
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
8.2.1.1 аралар арасында жасына қарай міндеттердің бөлінуі жайлы түсінік;
8.2.1.2 ара денесінің құрылысын білу (басы, кеудесі, іші, аяқтары, қанаттары);
8.2.1.3 ара бізгегінің құрылысы және шағуы жайлы түсінік
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
8.2.2.1 арларды қыстаудан шығаратын жерді таңдау жөнінде түсінік;
8.2.2.2 ұяларды көшіру және орналастыру ережелерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
8.2.3.1 піскен балы бар балауыз жақтауларын анықтау;
8.2.3.2 піскен балы бар балауыз жақтауларын анықтау;
8.2.3.3 балауыз жақтауларын омарта шанышқысымен басып шығарудың тәсілдерін меңгеру;
8.2.3.4 айналмалы кассеталары бар балшайқауышта бал шайқау технологиясын меңгеру;
8.2.3.5 басты бал жинау аяқталғаннан кейін аралар жанұяларындажұмыстың азаю себептерін білу;
8.2.3.6 басты бал жинау аяқталғаннан кейін аралар жанұяларындажұмыстың азаю себептерін білу
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
8.2.4.1 аралар ұяларын қысқа жиыстыру жайлы түсінік;
8.2.4.2 аралардың күзгі азықтандырылуы себептерін білу;
8.2.4.3 бос балауыз жақтауларын сақтау жөнінде түсінік;
8.2.4.4 араларды қыстату тәсілдері жайлы түсінік;
8.2.4.5 араларды қыстауға жеткізу мерзімдері жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
8.2.5.1 қыстату кезінде араларды тыңдау технологиясымен танысу;
8.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру себептерін білу;
8.2.5.3 аралардың қысқы азықтандырылуының негізгі түрлерін білу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
8.2.6.1 ара жанұясы тұтынатын азықтың мөлшері жөнінде түсінік;
8.2.6.2 аралардың тозаң мен шырын жинау үдерісі жөнінде түсінік;
8.2.6.3 ара гүлтозаңы деген не екенін білу;
8.2.6.4 балаңқұртардың азығы болатын балтозаң жайлы мәліметтер
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
8.2.7.1 балдың топтамасы жайлы түсінік;
8.2.7.2 балдың пісіп жетілуі жөнінде түсінік;
8.2.7.3 балды тұндыру технологиясымен танысу;
8.2.7.4 кристалдардың өлшеміне қарай балдың кристалдану жылдамдығына әсер ететін факторларды білу
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері

8.1.2.9 знать устройство четырехрамочной медогонки;
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
8.1.3.1 соблюдать приемы безопасной работы при распечатывании сотовых рамок пасечной вилочкой;
8.1.3.2 иметь представление о правилах техники безопасности при работе на медогонке
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.1.4.1 знать причины, меры предосторожности и предупреждения травматизма при производстве работ в мастерской и на пасеке;
8.1.4.2 иметь представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
8.2.1.1 иметь представление о распределении обязанностей между пчелами в зависимости от возраста;
8.2.1.2 иметь представление о строении тела пчелы (головы, груди, брюшка, ножек, крыльев);
8.2.1.3 иметь представление о строении жала и ужалении
2.3 Летние работы на пасеке
8.2.3.1 уметь определять сотовые рамки со зрелым медом;
8.2.3.2 владеть приемами отбора сотовых рамок с медом из улья;
8.2.3.3 владеть приемами распечатывания сотовых рамок пасечной вилочкой;
8.2.3.4 владеть технологией откачивания меда на медогонке с не оборачивающимися кассетами;
8.2.3.5 знать причины уменьшения работ в пчелосемьях по окончании главного взятка;
8.2.3.6 владеть приемами сокращения гнезд путем снятия корпусов
2.4 Осенние работы на пасеке
8.2.4.1 иметь представление о сборке гнезда пчел на зиму;
8.2.4.2 знать причины осенней подкормки пчел;
8.2.4.3 иметь представление об условиях хранения пустых сотовых рамок;
8.2.4.4 иметь представление о способах зимовки пчел;
8.2.4.5 иметь представление о сроках постановки пчел в зимовник
2.6 Кормовая база пчеловодства и опыление
8.2.6.1 иметь представление о количестве корма, потребляемое пчелиной семьей;
8.2.6.2 иметь представление о процессе сбора пчелами нектара и цветочной пыльцы;
8.2.6.3 знать, что такое обножка пчелиная;
8.2.6.4 иметь сведения о перге, являющейся кормом для личинок
2.7 Технология продуктов пчеловодства
8.2.7.1 иметь представление о классификации меда;
8.2.7.2 иметь представление о зрелости меда;
8.2.7.3 ознакомиться с технологией отстаивания меда;
8.2.7.4 знать факторы, влияющие на скорость кристаллизации меда и его классификацию в зависимости от размера кристаллов
2.8 Болезни, враги и вредители пчел

8.2.8.1 сау және ауру жанұя белгілері жайлы түсінік алу;
8.2.8.2 ауру себептері жөнінде мәліметтер
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
8.2.9.1 мұғалімнің көмегімен, теникалық сурет, үлгі және сызба бойынша детальдарға белгі салу;
8.2.9.2 сүргілеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
8.2.10.1 көшірме қағаз арқылы суретке белгілер салу;
8.2.10.2 жұқа қол арамен көлемді миниатюралар кесу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен өзіне ағымдық бақылау жүргізу;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3 өз сөзінде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше атқарған жұмысы жайлы сөздік есеп беру
2-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу;
8.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 араларға күтім көрсету барысында технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану;
8.1.1.4 ағаш ұсталық технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану
1.2. Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.2.1 қыстаудың құрылысы мен сипаттамасын білу;
8.1.2.2 бұрғылар құрылымы мен түрлерін білу;
8.1.2. егеулерді кертіктері бойынша ажырата білу; 8.1.2.4 ағаш желімінің негізгі түрлері мен қасиетін білу;
8.1.2.5 бекіткіш бұйымдардың түрлерін анықтау;
8.1.2.6 қол бұрғысының айналдырғыш аспабы құрылысын түсіну;
8.1.2.7 қол араларды ажырата білу: түрлерін, құрылымы мен міндетін
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
8.1.3.1 қол бұрғысымен және айналдыратын аспаппен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
8.1.4.1 шеберханада және омартада өндірістік жұмыс барысындағы сақтық шараларын, жарақаттанушылықтың алдын-алу шараларын, себептерін білу;
8.1.4.2 өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдану ережелерін білу
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
8.2.1.4 балауыз жақтауындағы ашық және жабық өсіп көбеюді тани білу;
8.2.1.5 балауыз жақтауындағы ұяшықтардың негізгі түрлерін аырата білу;
8.2.1.6 аралардың балауыз шығаруының басталуы белгілерін білу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
8.2.2.5 алғашқы көктемгі аралап ұшуды бақылау; 8.2.2.6 алғашқы көктемгі аралап ұшу кезіндегі аралардың іс-әрекеті жөнінде түсінік
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
8.2.3.5 аралар үйірленуінің себептері мен белгілерін білу;
8.2.3.6 үйірді тарту және шығаруға арналған құрылғылар жөнінде түсінік;
8.2.3.7 үйірді шығару тәсілдерін білу
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
8.2.4.3 бос балауыз жақтауларын сақтау жөнінде түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі

8.2.8.1 получить представление о признаках здоровой и больной семьи;
8.2.8.2 иметь сведения о причинах болезней
2.9 Технология столярных работ
8.2.9.1 осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу с помощью учителя;
8.2.9.2 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, шерхебелем)
2.10 Декоративно-прикладное творчество
8.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка через копировальную бумагу;
8.2.10.2 выпиливать ручным лобзиком объемные миниатюры
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Пчеловодство";
8.1.1.3 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций при уходе за пчелами;
8.1.1.4 понимать и использовать в речи термины и названия столярных технологических операций
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 знать устройство зимовника и его характеристики;
8.1.2.2 знать устройство сверл, их виды;
8.1.2.3 различать назначение напильников по насечке;
8.1.2.4 знать основные виды клея для древесины и их свойства;
8.1.2.5 определять виды крепежных изделий;
8.1.2.6 понимать устройство коловорота, ручных дрелей;
8.1.2.7 различать ручные пилы: типы, конструкции и назначение
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
8.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручной дрелью и коловоротом;
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.1.4.1 знать причины, меры предосторожности и предупреждения травматизма при производстве работ в мастерской и на пасеке;
8.1.4.2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения
2. Технологии изготовления предмета труда
2.5 Зимний уход за пчелами

8.2.5.1 қыстату кезінде араларды тыңдау технологиясымен танысу;
8.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру себептерін білу;
8.2.5.3 аралардың қысқы азықтандырылуының негізгі түрлерін білу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
8.2.6.5 аралардың тозаң мен шырын жинау үдерісі жөнінде түсінік;
8.2.6.6 ара гүлтозаңы деген не екенін білу
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
8.2.7.5 балауыз өнімдерінің түрлерін ажырата білу;
8.2.7.6 еріткіштен алынған балауызды тазалау технологиясын білу;
8.2.7.7 балауызды ң қасиеттерін білу
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
8.2.8.1 араларды емдеу тәсілері мен препараттары жөнінде жалпы түсінік;
8.2.8.2 ара дұшпандары мен омарта өнімдерінің зиянкестерін тану
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
8.2.9.1 мұғалімнің көмегімен, теникалық сурет, үлгі және сызба бойынша детальдарға белгі салу;
8.2.9.2 сүргілеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.3 ұяларды жөндеу барысында қуыстарды, тесіктерді тегістеу;
8.2.9.4 егеумен, жоңғышпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.5 ұялар мен қуыстарды қашау;
8.2.9.6 куыстарды бұрғылармен тесу
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
8.2.10.1көшірме қағаз арқылы суретке белгілер салу;
8.2.10.2 жұқа қол арамен көлемді миниатюралар кесу;
8.2.10.3 мұғаліммен бірге миниатюралар жинап құру;
8.2.10.4 ағашты күйдіру тәсілдерін меңгеру
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше атқарған жұмысы жайлы сөздік есеп беру; 8.3.1.2. мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше өз бұйымына жан-жақты сараптама жасау;
8.3.1.3. тапсырманы орындаудың реттілігін жоспарлау
3-тоқсан
1. Материалтану. Құрал-саймандар және жабдықтар
1.1. Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсете білу
8.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ең маңызды ерекшеліктері жөнінде білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 араларға күтім көрсету барысында технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану;
8.1.1.4 ағаш ұсталық технологиялық операциялардың терминдері мен атауларын түсіну және өз сөзінде қолдану;
8.1.1.5 жұмыс орнын өз бетінше ұйымдастыру
1.2. Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
8.1.2.1 жеңіл қоршамалардың ұрылымымдарымен танысу;
8.1.2.2 аталық бос балауыздар жөнінде түсінік;
8.1.2.3 омарта қашауларының құрылымы жөнінде мәліметтер;
8.1.2.4 аралармен жұмыс істегенде киетін жейделер, шлемдер және қолғаптар үлгілері жайлы ұғым;
8.1.2.5 бос балауызды ұя жақтауындағы сымға бекіту саймандарын ажырата білу;

8.2.5.1 ознакомиться с технологией прослушивания пчел во время зимовки;
8.2.5.2 знать причины зимней подкормки пчел;
8.2.5.3 знать основные виды зимней подкормки пчел
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
8.2.8.1 иметь общее представление о препаратах и способах лечения пчел;
8.2.8.2 распознавать врагов пчел и вредителей продуктов пчеловодства;
2.9 Технология столярных работ
8.2.9.1осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу с помощью учителя;
8.2.9.2 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, шерхебелем);
8.2.9.3 выполнять шпатлевание углублений, трещин при ремонте ульев;
8.2.9.4 владеть приемами работы напильником и рашпилем;
8.2.9.5 выполнять долбление гнезд и отверстий;
8.2.9.6 выполнять сверление отверстий коловоротом и ручной дрелью;
2.10 Декоративно-прикладное творчество
8.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка через копировальную бумагу;
8.2.10.2 выпиливать ручным лобзиком объемные миниатюры;
8.2.10.3 производить сборку миниатюр с учителем;
8.2.10.4 владеть приемами выжигания по дереву
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.2. стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.3. планировать последовательность выполнения задания
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета "Пчеловодство";
8.1.1.3 понимать и использовать в речи термины и названия технологических операций при уходе за пчелами;
8.1.1.4 понимать и использовать в речи термины и названия столярных технологических операций
8.1.1.5 самостоятельно организовывать рабочее место
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 ознакомиться с конструкциями летковых заградителей;
8.1.2.2 иметь представление о трутневой вощине;
8.1.2.3 иметь сведения о конструкциях пасечных стамесок;
8.1.2.4 иметь представление о моделях блуз, шлемов и перчаток для работы с пчелами;
8.1.2.5 различать инструменты для крепления вощины к проволоке на ульевой рамке;

8.1.2.6 тескіштің құрылымы және міндетімен танысу
1.3. Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
8.1.3.1 ұсталық қол құрал-саймандармен жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
8.1.3. 2 бу балауыз еріткішін қолданған кезде қауіпсіз жұмыс істеу ерекшеліктерін білу
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
8.1.4.1 шеберханада және омартада өндірістік жұмыс барысындағы сақтық шараларын, жарақаттанушылықтың алдын-алу шараларын, себептерін білу;
8.1.4.2 өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдану ережелерін білу
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
8.2.1.1 5 балауыз жақтауындағы ұяшықтардың негізгі түрлерін аырата білу;
8.2.1.2 аралардың балшырын жинау үдерісі жөнінде түсінік;
8.2.1.3 жұмысшы араның даму кезеңдерін білу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
8.2.2.8 араларды тексеруге арналған құрал-саймандарды қолдана білу;
8.2.2.9 араларды алғашқы тексеру барысында жанұяның күшін анықтау;
8.2.2.10 ұяларды балауызы мен ара желімін (прополис) бөле отырып тазалау;
8.2.2.11 ұялар мен құрал-саймандарды дезинфекциялау тәсілдерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
8.2.3.1 араларды жерде және платформаларда асыраудың артықшылығы мен кемшіліктерін білу;
8.2.3.2 аралар үйірленуінің себептері мен белгілерін білу;
8.2.3.3 үйірді тарту және шығаруға арналған құрылғылар жөнінде түсінік;
8.2.3.4 үйірді шығару тәсілдерін білу;
8.2.3.5 бас бал жинау кезінде аралардың балауыздарға мұқтаждығы жайлы мәліметтер;
8.2.3.6 араларды екі корпусты ұяларда бағу технологиясы жөнінде түсінік;
8.2.3.7 бөлгіш торды қолдану
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
8.2.4.2 аралардың күзгі азықтандырылуы себептерін білу;
8.2.4.3 бос балауыз жақтауларын сақтау жөнінде түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
8.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру себептерін білу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
8.2.6.1 бал жинауға арналған негізгі жазғы өсімдіктерді білу;
8.2.6.2 бал жинайтын өсімдіктердің гүлдеу мерзімдерін білу;
8.2.6. ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату үдерісінде бал араларының мағынасы жөнінде түсінік
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
8.2.7.1 балауыз өнімдерінің түрлерін ажырата білу;
8.2.7.2 еріткіштен алынған балауызды тазалау технологиясын білу;
8.2.7.3 балауызды ң қасиеттерін білу;
8.2.7.4 бос балауыздарды өндіру жайлы түсінік;
8.2.7.5 омарта мервасы жайлы түсінік;
8.2.7.6 прополисті балауыз жақтауларының бетінен және ұяның ішкі қабырғаларынан жинау тәсілдерін білу;
8.2.7.7 прополистің емдік қасиеттері жөнінде мәліметтер
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
8.2.8.2 ауру себептері жөнінде мәліметтер;
8.2.8.3 араларды емдеу тәсілері мен препараттары жөнінде жалпы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
8.2.9.1 мұғалімнің көмегімен, теникалық сурет, үлгі және сызба бойынша детальдарға белгі салу;
8.2.9.2 сүргілеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.3 ұяларды жөндеу барысында қуыстарды, тесіктерді тегістеу
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
8.2.10.1 көшірме қағаз арқылы суретке белгілер салу;

8.1.2.6 ознакомиться с конструкцией и назначением дырокола
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
8.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручной дрелью и коловоротом;
8.1.3. 2 знать особенности безопасной работы при обслуживании паровой воскотопки
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
8.1.4.1 знать причины, меры предосторожности и предупреждения травматизма при производстве работ в мастерской и на пасеке;
8.1.4.2 знать правила пользования первичными средствами пожаротушения
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
8.2.1.1 различать основные виды ячеек на сотовой рамке;
8.2.1.2 иметь представление о процессе сбора пчелами нектара;
8.2.1.3 знать стадии развития рабочей пчелы
2.3 Летние работы на пасеке
8.2.3.1 знать преимущества и недостатки содержания пчел на земле и на платформах;
8.2.3.2 знать причины и признаки роения пчел;
8.2.3.3 иметь представление о приспособлениях для привлечения и снятия роя;
8.2.3.4 знать способы снятия роя;
8.2.3.5 иметь сведения о потребности пчел в сотах во время главного взятка;
8.2.3.6 иметь представление о технологии содержании пчел в двухкорпусных ульях;
8.2.3.7 использовать разделительную решетку
2.6 Кормовая база
8.2.6.1 знать названия основных летних медоносов;
8.2.6.2 иметь сведения о сроках цветения медоносов;
8.2.6.3 иметь сведения о важности медоносных пчел в процессе опыления сельхозкультур
2.7 Технология продуктов пчеловодства
8.2.7.1 различать виды воскового сырья;
8.2.7.2 знать технологию очистки воска, полученного из воскотопки;
8.2.7.3 знать свойства воска;
8.2.7.4 иметь представление о производстве вощины;
8.2.7.5 иметь представление о пасечной мерве;
8.2.7.6 владеть приемами сбора прополиса с поверхностей сотовых рамок и внутренних стенок ульев;
8.2.7.7 иметь сведения о лечебных свойствах прополиса;
2.9 Технология столярных работ
8.2.9.1 осуществлять разметку деталей изделия по чертежу, техническому рисунку, образцу с помощью учителя;
8.2.9.2 владеть приемами работы строгальными инструментами (рубанком, шерхебелем);
8.2.9.3 выполнять шпатлевание углублений, трещин при ремонте ульев;
2.10 Декоративно-прикладное творчество
8.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка через копировальную бумагу;

8.2.2.8 араларды тексеруге арналған құрал-саймандарды қолдана білу;
8.2.2.9 араларды алғашқы тексеру барысында жанұяның күшін анықтау;
8.2.2.10 ұяларды балауызы мен ара желімін (прополис) бөле отырып тазалау;
8.2.2.11 ұялар мен құрал-саймандарды дезинфекциялау тәсілдерін білу;
8.2.2.12 араларды таза ұяларға көшіружайлы түсінік;
8.2.2.13 ұяларды қысқарту және жылыту тәсілдері жайлы түсінік;
8.2.2.14 жанұяларын біріктіру жөнінде;
8.2.2.15 араларды көктемгі азықтандырудың себептерін білу;
8.2.2.16 аралар ұяларын балауыз жақтауларымен кеңейту тәсілдерін білу;
8.2.2.17 бос балауызды ұялық жақтаудағы сымға бекіту тәсілдерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
8.2.3.1 араларды тасымалдау алдында балауыз; жақтауларын ұяшықтарда бекіту тәсілдерін білу;
8.2.3.2 жақтаулар сыналарының міндеті мен құрылымы жайлы түсінік;
8.2.3.3 ұялардың ұстатқышы жөнінде мәліметтер
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
8.2.4.4 араларды қыстату тәсілдері жайлы түсінік;
8.2.4.5 араларды қыстауға жеткізу мерзімдері жайлы түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
8.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру себептерін білу;
8.2.5.3 аралардың қысқы азықтандырылуының негізгі түрлерін білу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы
8.2.6. мектеп ауласында өсетін бал жинауға болатын көктемгі өсімдіктерді тану
2.7.Омарта өнімдерінің технологиясы
8.2.7.7 балауызды ң қасиеттерін білу;
8.2.7.8 бос балауыздарды өндіру жайлы түсінік
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
8.2.8.1 ара дұшпандары мен омарта өнімдерінің зиянкестерін тану
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
8.2.9.2 сүргілеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
8.2.9.3 ұяларды жөндеу барысында қуыстарды, тесіктерді тегістеу;
8.2.9.4 егеумен, жоңғышпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
8.2.10.1 көшірме қағаз арқылы суретке белгілер салу;
8.2.10.2 жұқа қол арамен көлемді миниатюралар кесу;
8.2.10.3 мұғаліммен бірге миниатюралар жинап құру;
8.2.10.4 ағашты күйдіру тәсілдерін меңгеру
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
8.3.1.1 мұғалімнің жартылай көмегімен өзіне ағымдық бақылау жүргізу;
8.3.1.2 жұмыс сапасын тексеру;
8.3.1.3 өз сөзінде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше атқарған жұмысы жайлы сөздік есеп беру; 8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше өз бұйымына жан-жақты сараптама жасау;
8.3.1.6 тапсырманы орындаудың реттілін жоспарлау
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1 Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар тарихы мен мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;

8.2.2.8 уметь пользоваться инвентарем для осмотра пчел;
8.2.2.9 определять силу семьи при проведении первого осмотра пчел;
8.2.2.10 уметь чистить ульи с отделением воска и прополиса;
8.2.2.11владеть приемами дезинфекции ульев и инвентаря;
8.2.2.12 иметь представление о пересаживании пчел в чистые ульи;
8.2.2.13 иметь представление о способах сокращения и утепления гнезд;
8.2.2.14 иметь представление об объединении семей;
8.2.2.15 знать причины весенней подкормки пчел;
8.2.2.16 владеть приемами расширения гнезда пчел сотовыми рамками;
8.2.2.17 знать способы крепления вощины к проволоке на ульевой рамке
2.3 Летние работы на пасеке
8.2.3.1 знать способы скрепления сотовых рамок в ульях перед транспортировкой пчел;
8.2.3.2 иметь представление о назначении и конструкции клиньев для рамок;
8.2.3.3 иметь сведения о скрепах для ульев
2.6 Кормовая база
8.2.6.1 распознавать весенние медоносные растения, растущие на территории школы
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
8.2.8.1 распознавать врагов пчел и вредителей продуктов пчеловодства
2.10 Декоративно-прикладное творчество
8.2.10.1 владеть приемами разметки рисунка через копировальную бумагу;
8.2.10.2 выпиливать ручным лобзиком объемные миниатюры;
8.2.10.3 производить сборку миниатюр с учителем;
8.2.10.4 владеть приемами выжигания по дереву
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.6 планировать последовательность выполнения задания
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;

9.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге ұмтылыс жасау;
9.1.1.3 өндірістік омартады еңбекті ұйымдастыру негіздері жөнінде ұғымдардың;
9.1.1.4 өз басының ерекшеліктерін кәсіби талаптармен үйлестіре білу;
9.1.1.5 араларға күтім көрсету және ағаш ұсталық жұмыстары барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.2.1 көпкорпусты ұяның, дүкен жалғамаларының құрылысын білу;
9.1.2.2 көпкорпусты ұяның ұялық жақтаулары мен дүкен жалғамаларын ажырата білу;
9.1.2.3 жақтаулар ұстағыштарының құрылымын білу;
9.1.2.4 тозаң ұстағыштың құрылымын білу;
9.1.2.5 аналық тор мен аналық қалпақшаның міндетін білу;
9.1.2.6 араларды тексеруге арналған шатырдың құрылысын білу;
9.1.2.7 араларға арналған төбе жемсалғыштардың құрылымын білу;
9.1.2.8 ұяларды жылытатын материалдар жайлы мәліметтер;
9.1.2. бал шайқауыштың топтамасын жақтаулар саны бойынша білу;
9.1.2.10 хордалық және радиандық бал шайқауыштарды ажырата білу;
9.1.2.11 балды сақтауға және тасымалдауға арналған ыдыстар жайлы мәліметтер
1. Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
9.1.3.1 электрленген қол құрал-саймандарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
9.1.3.2 ішінде аралары бар ұяларды көшірген кезде қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерінің ерекшеліктерін білу;
9.1.3.3 айналатын кассеталары бар бал; шайқауышпен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін білу;
9.1.3.4 түтіндеткішті жағу және қолдану барысы нда өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
9.1.4.1 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттері, еңбекті қорғау және еңбектік келісім шарт жайлы білу;
9.1.4.2 өрт болған жағдайда эвакуациялық жоспарға бағдарлана білу
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
9.2.1.1 жұмысшы аралардың ұялық және ұшқыш болып бөлінуі жайлы түсінік;
9.2.1.2 жас аралардың бағдарлы ұшып шығуы жайлы түсінік;
9.2.1.3 аталық, аналық және жұмысшы араның өмірлерінің ұзақтығы жөнінде мәліметтер;
9.2.1.4 араның ас қорыту органдарының жүйесі жөнінде түсінік;
9.2.1.5 араның тыныс алу және қан айналым органдарын зерделеу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
9.2.2.1 арларды қыстаудан шығаратын алаңға қойылатын талаптарды білу;
9.2.2.2 арларды қыстаудан шығаратын алаңды дайындау;
9.2.2.3 арларды қыстаудан шығара білу;
9.2.2.4 ұяларды көшіру барысында аралар сыртқа ұшып шықан жағдайда өз іс-әрекетің жайлы білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар

9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Пчеловодство";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда на промышленных пасеках;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при уходе за пчелами и выполнении столярных работ
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 знать устройство многокорпусного улья, магазинных надставок;
9.1.2.2 различать ульевые рамки для многокорпусного улья и магазинной надставки;
9.1.2.3 иметь сведения об устройстве и назначении хватки для рамок;
9.1.2.4 знать устройство и назначение пыльцеуловителя;
9.1.2.5 знать назначение маточной клеточки и маточного колпачка;
9.1.2.6 иметь представление о конструкции палатки для осмотра пчел;
9.1.2.7 иметь представление о конструкциях потолочных кормушек для пчел;
9.1.2.8 иметь сведения о свойствах утепляющих материалов для ульев;
9.1.2.9 знать классификацию медогонок по количеству рамок;
9.1.2.10 различать хордиальную и радиальную медогонки;
9.1.2.11 иметь сведения о таре для хранения и транспортировки меда
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
9.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным электрифицированным инструментом;
9.1.3.2 знать особенности безопасных приемов при переносе ульев с пчелами;
9.1.3.3 иметь представление о правилах техники безопасности при работе на медогонке с оборачивающимися кассетами;
9.1.3.4 соблюдать требования пожарной безопасности при разжигании и пользовании дымарем
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.1.4.1 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.4.2 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
9.2.1.1 иметь представление о разделении рабочих пчел на ульевых и летных;
9.2.1.2 иметь представлении о проведении ориентировочных облетов молодых пчел;
9.2.1.3 иметь сведения о продолжительности жизни рабочих пчел, трутня, матки;
9.2.1.4 иметь представление о системе органов пищеварения пчелы;
9.2.1.5 изучить органы дыхания и кровообращения пчелы
2.3 Летние работы на пасеке

9.2.3.1 араларды жатақ ұяларда ұстау технологиясы жөнінде түсінік;
9.2.3.2 дүкен жалғамалары мен аралар кетіргіштерін қолдану;
9.2.3.3 көмекші аналық араларды қолдану арқылы аралар жанұясын күшейту технологиясы жайлы түсінік;
9.2.3. аналық араларды алмастыру себептері мен тісілдері жайлы түсінік;
9.2.3.5 балы бар жақтауларды омарташы пышағымен шығару дағдыларын меңгеру;
9.2.3.6 айналмалы кассеталары бар балшайқауышта бал шайқау технологиясын меңгеру
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
9.2.4.1 жатақ ұяларындағы ұяшықтарды қысқарту тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.2 ұяшықтарды қысқарту барысында ұялық шымылдықтарын қолдану;
9.2.4.3. аралар ұяларын қысқа жиыстыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.4 жемшөп қорын есептеу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.4.5 араларды қант шырынымен күзгі азықтандыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.6 аралардың ұрлығы жөнінде түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
9.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі бойынша шараларды білу;
9.2.5.2 аралар жанұяларын тыңдау тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аралардың қысқы азықтарын тарату технологиясымен таныс;
9.2.5.4 аралардың клуб ішіндегі қозғалысы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
9.2.6.1 шырын бөлінуіне ауа температурасының, ылғалдығының, күн сәулесінің, топырақ ылғалдығының әсері жайлы түсінік;
9.2.6.2 аралардың гүл тозаңдарынан балтозаң дайындау үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.6.3 аралардың шіре балын жинауы жөнінде түсінік;
9.2.6.4 ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату телімінде омарта ұяларының орналасуы жөнінде мәліметтер
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
9.2.7.1 балдың ылғалдығы жөнінде мәліметтер;
9.2.7.2 балды бүрку жайлы түсінік;
9.2.7.3 балдың пісіп жетілуін қарапайым тәсілмен анықтау;
9.2.7.4 ортадан тепкіш, балауыздық және секциялық балды ажырата білу;
9.2.7.5 балдың кері кристалдану үдерісімен танысу;
9.2.7.6 балды сақтау жағдайлары жөнінде мәліметтер
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
9.2.8.1 аралардың аскосфероз, нозематоз,
варроатоз ауруларының белгілерін білу;
9.2.8.2 аралардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары жайлы мәліметтерді білу
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
9.2.9.1 лекаланың көмегімен, тормен белгілеу;
9.2.9.2 қатты ағаштарды сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.9.3 электрбұрғымен жұмыс істеу, қуыстарды бұрғылау, бұранда шегелерді кіргізу, шығару тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
9.2.10.1 жұқа қол арамен панно және пазлдар кесу;
9.2.10.2 түрлі желімдер көмегімен детальдарды желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.10.3 ағаш ою тәсілдерін меңгеру;
9.2.10.4 ағаш бетін түрлі лактармен өңдеу
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолдана отырып өз жұмысы мен басқалар жұмысының идеялары мен тақырыптарын суреттеу;
9.3.1.2 өз жұмысы мен басқалар жұмысын бейімдеу, жетілдіру жөнінде конструктивті комментарийлерді тыңдап, ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа көрсету;
9.3.1.4. оқу-еңбек тобының жалпы жұмысына табысты қосылу
2-тоқсан
1 Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер

9.2.3.1 иметь представление о технологии содержании пчел в ульях лежаках;
9.2.3.2 использовать магазинную надставку и удалитель пчел;
9.2.3.3 иметь представление о технологии усиления пчелосемей с использованием маток-помощниц;
9.2.3.4 иметь сведения о причинах и способах замены пчеломаток;
9.2.3.5 получить навыки распечатывания рамок с медом пасечным ножом;
9.2.3.6 владеть технологией откачивания меда на медогонке с оборачивающимися кассетами
2.4 Осенние работы на пасеке
9.2.4.1 владеть приемами сокращения гнезд в ульях лежаках;
9.2.4.2 уметь применять ульевую перегородку при сокращении гнезд;
9.2.4.3 иметь навыки сборки гнезда пчел на зиму;
9.2.4.4 иметь представление о способах подсчета кормовых запасов в ульях;
9.2.4.5 владеть навыками осенней подкормки пчел сахарным сиропом;
9.2.4.6 иметь представление о пчелином воровстве
2.6 Кормовая база пчеловодства и опыление
9.2.6.1 иметь представление о влиянии температуры воздуха, солнечного света, влажности воздуха, почвенной влаги на нектаровыделение;
9.2.6.2 иметь представление о процессе приготовления пчелами перги из обножки;
9.2.6.3 иметь представление о сборе пчелами падевого меда;
9.2.6.4 иметь сведения о размещении ульев на участке для опыления сельхозкультур
2.7 Технология продуктов пчеловодства
9.2.7.1 иметь сведения о влажности меда;
9.2.7.2 иметь представление о напрыске меда;
9.2.7.3 определять зрелость меда простейшим способом;
9.2.7.4 различать центробежный, сотовый и секционный мед;
9.2.7.5 ознакомиться с процессом декристаллизации меда;
9.2.7.6 иметь сведения об условиях хранения меда;
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
9.2.8.1 знать признаки заболевания пчел аскосферозом, нозематозом, варроатозом;
9.2.8.2 иметь сведения о заразных и незаразных заболеваниях пчел и расплода
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда

9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар тарихы мен мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;
9.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге ұмтылыс жасау;
9.1.1.3 өндірістік омартады еңбекті ұйымдастыру негіздері жөнінде ұғымдардың;
9.1.1.4 өз басының ерекшеліктерін кәсіби талаптармен үйлестіре білу;
9.1.1.5 араларға күтім көрсету және ағаш ұсталық жұмыстары барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.2.1 қыстаулар түрлерін білу;
9.1.2.2 ағаш материалын сақтау ережелерін білу, кептірудің тәсілдері мен мақсаты;
9.1.2.3 ағаш жонғыш білдектің құрылымын және міндетін білу;
9.1.2.4 қол электр құралының түрлері, құрылымы және қолданылуын білу;
9.1.2.5 тегістегіштің міндетін түсіну;
9.1.2.6 ағаш өңдеу білдектерінің негізгі түрлерін, міндеттерін білу;
9.1.2.7 ағашқа арналаған лактардың негізгі түрлері мен қасиеттерін білу;
9.1.2.8 негізгі араланатын материалдарды белгілеу;
9.1.2.9 жалпақ материалдардың сипаттамаларын білу (ДВП, ДСП, шере(фанера))
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
9.1.3.1 ішінде аралары бар ұяларды көшірген кезде қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерінің ерекшеліктерін білу;
9.1.3.2 электрленген қол құрал-саймандарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
9.1.3.3 түтіндеткішті жағу және қолдану барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
9.1.4.1 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттері, еңбекті қорғау және еңбектік келісім шарт жайлы білу;
9.1.4.2 еңбек тәртібі, еңбек ақы, еңбек тапсырмасын орындау жауапкерілігі, материалдық жауапкершілік жөніндегі ұғымдарды түсіну;
9.1.4.3 өрт болған жағдайда эвакуациялық жоспарға бағдарлана білу
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
9.2.1.6 араның және аталық араның өсіп көбеюін тани білу;
9.2.1.7 өтпелі, бүйірлі, балды ұяшықтарды, олардың міндетін ажырата білу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
9.2.2.13 ұяларды қысқарту және жылыту тәсілдерін білу;
9.2.2.14 аралар жанұяларын біріктіру тәсілдерін білу;
9.2.2.15 араларды көктемгі азықтандыру түрлерін білу;
9.2.2.16 бал және қант шырынын дайындау технологиясы жайлы түсінік;
9.2.2.17 араларға жемдік астауын тарату тәсілдерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
9.2.3.5 араларды тасымалдау барысында ұяларды желдетудің мағынасын білу;
9.2.3.6 үйірлендірудің алдын-алу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.3.7 омарталық және қуыстық аналық ұяларды ажырата білу;
9.2.3.8 омартаны өсіру үшін үйірлерді қолдану жайлы түсінік;
9.2.3.9 үйірден шығып кеткен ара жанұяларынан жұмысын қабылдау жөнінде түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
9.2.4.3 аралар ұяларын қысқа жиыстыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.4 жемшөп қорын есептеу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.4.5 араларды қант шырынымен күзгі азықтандыру дағдыларын меңгеру
2.5 Аралардың қысқы күтімі
9.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі бойынша шараларды білу;
9.2.5.2 аралар жанұяларын тыңдау тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аралардың қысқы азықтарын тарату технологиясымен таныс;
9.2.5.4 аралардың клуб ішіндегі қозғалысы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
9.2.6.5 аралардың гүл тозаңдарынан балтозаң дайындау үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.6.6 аралардың шіре балын жинауы жөнінде түсінік;
9.2.6.7 ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату телімінде омарта ұяларының орналасуы жөнінде мәліметтер
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
9.2.7.6 балды сақтау жағдайлары жөнінде мәліметтер;
9.2.7.7 күн еріткішінде бадауызды алу технологиясы жөнінде түсінік;
9.2.7.8 бос балауызды майдагерлік тәсілмен өндіру жөнінде мәліметтер;
9.2.7.9 балауызды сақтау талаптарын білу
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
9.2.8.3 ара жанұяларын варроатоздан қорғау тәсілдерін білу;
9.2.8.4 балауыз күйесімен күресу тәсілдерін білу
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
9.2.9.1 лекаланың көмегімен, тормен белгілеу;
9.2.9.2 қатты ағаштарды сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.9.3 электрбұрғымен жұмыс істеу, қуыстарды бұрғылау, бұранда шегелерді кіргізу, шығару тәсілдерінмеңгеру;
9.2.9.4 ағаш тақталарды, фанераларды, ДСП, ДВП қиюды орындау;
9.2.9.5 жұқа ара білдегімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.9.6 ағаш кесу білдегінде жұмыс істеу тәсілдерін білу
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
9.2.10.1 жұқа қол араменпанно және пазлдар кесу;
9.2.10.2 түрлі желімдер көмегімен детальдарды желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.10.3 ағаш ою тәсілдерін меңгеру;
9.2.10.4 ағаш бетін түрлі лактармен өңдеу
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолдана отырып өз жұмысы мен басқалар жұмысының идеялары мен тақырыптарын суреттеу;
9.3.1.2 өз жұмысы мен басқалар жұмысын бейімдеу, жетілдіру жөнінде конструктивті комментарийлерді тыңдап, ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа көрсету;
9.3.1.4. оқу-еңбек тобының жалпы жұмысына табысты қосылу
3-тоқсан
1 Материалтану
1.1. Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
9.1.1.1 басқалардың пікіріне, әр түрлі халықтар тарихы мен мәдениетіне сыйлы көзқарас таныту;

9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Пчеловодство";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда на промышленных пасеках;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при уходе за пчелами и выполнении столярных работ
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 знать виды зимовников;
9.1.2.2 знать правила хранения древесного материала, способы и цель сушки;
9.1.2.3 иметь представление об устройстве и назначение токарного станка по дереву;
9.1.2.4 знать виды, устройство и применение ручного электрифицированного инструмента;
9.1.2.5 понимать назначение шпатлевки;
9.1.2.6 знать основные виды деревообрабатывающих станков, их назначение;
9.1.2.7 знать основные виды лаков для древесины и их свойства;
9.1.2.8 определять основные пиломатериалы
9.1.2.9 знать характеристики листовых материалов (ДВП, ДСП, фанера)
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
9.1.3.1 знать особенности безопасных приемов при переносе ульев с пчелами;
9.1.3.2 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным электрифицированным инструментом;
9.1.3.3 соблюдать требования пожарной безопасности при разжигании и пользовании дымарем
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.1.4.1 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.4.2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
9.1.4.3 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре
2.9 Технология столярных работ
9.2.9.1 выполнять разметку с помощью лекала, по клеткам;
9.2.9.2 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.2.9.3 владеть приемами работы электродрелью, сверлением отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
9.2.9.4 выполнять раскрой столярных плит, фанеры, ДСП и ДВП;
9.2.9.5 владеть приемами работы на лобзиковом станке;
9.2.9.6 иметь представление о приемах работы на токарном станке по дереву
2.10 Декоративно-прикладное творчество
9.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком панно и пазлы;
9.2.10.2 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.2.10.3 владеть приемами резьбы по дереву;
9.2.10.4 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками различных видов
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы.
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;

9.1.1.2 "Омарташылық" пәнінің ерекшеліктерін өз бетінше зерделеуге ұмтылыс жасау;
9.1.1.3 өндірістік омартады еңбекті ұйымдастыру негіздері жөнінде ұғымдардың;
9.1.1.4 өз басының ерекшеліктерін кәсіби талаптармен үйлестіре білу;
9.1.1.5 араларға күтім көрсету және ағаш ұсталық жұмыстары барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды білу және орындау
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
9.1.2.1 ара үйірін шешуге арналағн жабдықтар жайлы білу;
9.1.2.2 күн балауыз ерітікішінің құрылымы мен міндетін білу;
9.1.2.3 ұя көтергіштерінің құрылысы жайлы мәліметтер;
9.1.2.4 көшпенді вагон құрылымын білу;
9.1.2.5 балауыздың майдагерлік өндірісіне арналған ойғыш білдектердің құрылсы жайлы білу
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
9.1.3.1 электрленген қол құрал-саймандарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
9.1.3.2 түтіндеткішті жағу және қолдану барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
9.1.4.1 жұмысшылар мен қызметкерлердің негізгі құқықтары мен міндеттері, еңбекті қорғау және еңбектік келісім шарт жайлы білу;
9.1.4.2 еңбек тәртібі, еңбек ақы, еңбек тапсырмасын орындау жауапкерілігі, материалдық жауапкершілік жөніндегі ұғымдарды түсіну;
9.1.4.3 өрт болған жағдайда эвакуациялық жоспарға бағдарлана білу
2 Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1.Ара жанұясының биологиясы
9.2.1.1 өтпелі, бүйірлі, балды ұяшықтарды, олардың міндетін ажырата білу;
9.2.1.2 аралардың балауыз шығаруына әсер ететін факторларды білу;
9.2.1.3 аралардың балшырынды балға айналдыру үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.1.4 аралардың балтозаңды дайындау үдерісі жайлы;
9.2.1.5 аралардың тірішілік әрекетінің мерзімділіктігін білу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
9.2.2.6 нашар қыстап шыққан жанұяларды анықтай білу;
9.2.2.7 түтіндеткішті жаққан кезде өрт қауіпсіздігі ережелерін білу;
9.2.2.8 араларды тексерген кезде түтіндеткішті қолдана білу;
9.2.2.9 араларды тексеру техникасын меңгеру;
9.2.2.10 араларды таза ұяларға көшіру тәсілдерін білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
9.2.3.1 үйірлендірудің алдын-алу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.3.2 омарталық және қуыстық аналық ұяларды ажырата білу;
9.2.3.3 омартаны өсіру үшін үйірлерді қолдану жайлы түсінік;
9.2.3.4 үйірден шығып кеткен ара жанұяларынан жұмысын қабылдау жөнінде түсінік;
9.2.3.бұрулар арқылы аралар жанұяларын жасанды бөлу жөнінде мәліметтер;
9.2.3.6 бал жинаудың көлеміне қарай аралардың балауыздарға мұқтаждығы жайлы мәліметтер
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
9.2.4.1 жатақ ұяларындағы ұяшықтарды қысқарту тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.2 ұяшықтарды қысқарту барысында ұялық шымылдықтарын қолдану;
9.2.4.3 аралар ұяларын қысқа жиыстыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.4 жемшөп қорын есептеу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.4.5араларды қант шырынымен күзгі азықтандыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.6 аралардың ұрлығы жөнінде түсінік
2.5 Аралардың қысқы күтімі
9.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі бойынша шараларды білу;
9.2.5.2 аралар жанұяларын тыңдау тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аралардың қысқы азықтарын тарату технологиясымен таныс;
9.2.5.4 аралардың клуб ішіндегі қозғалысы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
9.2.6.3 бал жинауға арналған жазғы өсімдіктерді, гүлдеу мерзімдерін білу;
9.2.6.4 шырын бөлінуіне ауа температурасының, ылғалдығының, күн сәулесінің, топырақ ылғалдығының әсері жайлы түсінік;
9.2.6.5 аралардың гүл тозаңдарынан балтозаң дайындау үдерісі жөнінде түсінік;
9.2.6.6 аралардың шіре балын жинауы жөнінде түсінік
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
9.2.7.1 күн еріткішінде бадауызды алу технологиясы жөнінде түсінік;
9.2.7.1 бос балауызды майдагерлік тәсілмен өндіру жөнінде мәліметтер;
9.2.7.3 балауызды сақтау талаптарын білу;
9.2.7.4 прополис жинауды көбейтуге арналағн құрылғылар жөнінде түсінік;
9.2.7.5 гүл тозаңдарын тозаңаулағыштың көмегімен жинау жайлы түсінік.
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
9.2.8.1 аралардың аскосфероз, нозематоз,
варроатоз ауруларының белгілерін білу;
9.2.8.2 аралардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары жайлы мәліметтерді;
9.2.8.3 ара жанұяларын варроатоздан қорғау тәсілдерін білу;
9.2.8.4 балауыз күйесімен күресу тәсілдерін білу
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
9.2.9.1 қатты ағаштарды сүргілеу және аралау тәсілдерін меңгеру;
9.2.9.2 электрбұрғымен жұмыс істеу, қуыстарды бұрғылау, бұранда шегелерді кіргізу, шығару тәсілдерінмеңгеру;
9.2.9.3 ағаш тақталарды, фанераларды, ДСП, ДВП қиюды орындау;
9.2.9.4 жұқа ара білдегімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
9.2.10.1 жұқа қол араменпанно және пазлдар кесу;
9.2.10.2 түрлі желімдер көмегімен детальдарды желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.10.3 ағаш ою тәсілдерін меңгеру;
9.2.10.4 ағаш бетін түрлі лактармен өңдеу
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолдана отырып өз жұмысы мен басқалар жұмысының идеялары мен тақырыптарын суреттеу;
9.3.1.2 өз жұмысы мен басқалар жұмысын бейімдеу, жетілдіру жөнінде конструктивті комментарийлерді тыңдап, ұсыныстар жасау;

9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета "Пчеловодство";
9.1.1.3 иметь представление об основах организации труда на промышленных пасеках;
9.1.1.4 соотносить свои индивидуальные особенности с профессиональными требованиями;
9.1.1.5 знать и выполнять санитарно-гигиенические требования при уходе за пчелами и выполнении столярных работ
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 иметь представление об оборудовании для снятия роя (роевня, привой);
9.1.2.2 иметь представление об устройстве и назначении солнечной воскотопки;
9.1.2.3 иметь сведения о конструкции подъемника для ульев;
9.1.2.4 иметь представлении об устройстве кочевого вагончика;
9.1.2.5 иметь представление об устройстве гравировальных вальцев для кустарного производства вощины;
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
9.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе ручным электрифицированным инструментом;
9.1.3.2 соблюдать требования пожарной безопасности при разжигании и пользовании дымарем
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
9.1.4.1 иметь представление об основных правах и обязанностях рабочих и служащих, охране труда, трудовом договоре;
9.1.4.2 иметь представление о трудовой дисциплине, заработной плате, об ответственности за выполнение трудового задания, материальной ответственности;
9.1.4.3 ориентироваться в плане эвакуации при пожаре
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
9.2.1.1 различать переходные, боковые, медовые ячейки, знать их назначение;
9.2.1.2 знать факторы, влияющие на восковыделение пчел;
9.2.1.3 иметь представление о процессе переработки пчелами нектара в мед;
9.2.1.4 иметь представление о процессе приготовления пчелами перги;
9.2.1.5 знать периодичность в жизнедеятельности пчел
2.3 Летние работы на пасеке
9.2.3.1 иметь представление о способах предотвращающих роение;
9.2.3.2 уметь различать роевые и свищевые маточники;
9.2.3.3 иметь представление об использовании роев для прироста пасеки;
9.2.3.4 иметь представление о приемах работы с пчелосемьей, отпустившей рой;
9.2.3.5 иметь сведения об искусственном делении семьи пчел, путем организации отводков;
9.2.3.6 иметь сведения о потребности пчел в сотах в зависимости от величины взятка
2.7 Технология продуктов пчеловодства
9.2.7.1 иметь представление о технологии получения воска в солнечной воскотопке;
9.2.7.2 иметь сведения о производстве вощины кустарным способом;
9.2.7.3 знать требования к хранению воска;
9.2.7.4 иметь представление о приспособлениях для увеличения сбора прополиса;
9.2.7.5 иметь представление об отборе обножки с помощью пыльцеуловителя
2.9 Технология столярных работ
9.2.9.1 владеть приемами строгания и пиления древесины твердых пород;
9.2.9.2 владеть приемами работы электродрелью, сверление отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
9.2.9.3 выполнять раскрой столярных плит, фанеры, ДСП и ДВП;
9.2.9.4 владеть приемами работы на лобзиковом станке
2.10 Декоративно-прикладное творчество
9.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком панно и пазлы ;
9.2.10.2 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.2.10.3 владеть приемами резьбы по дереву;
9.2.10.4 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками различных видов;
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;

9.2.2.16 бал және қант шырынын дайындау технологиясы жайлы түсінік;
9.2.2.17 араларға жемдік астауын тарату тәсілдерін білу;
9.2.2.18ұяларды жақтаулармен кеңейту тәсілдерін білу;
9.2.2.19 жақтауларды балауыздата білу;
9.2.2.20 аралар жанұясын тексеру журналын жүргізу жайлы түсінік
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
9.2.3.1 араларды тасымалдау алдында ұяның балауыздық жақтауларын ажырата білу;
9.2.3.2 ұялардың бөлшектерін бекіту тәсілдерін білу;
9.2.3.3 ұяларды омарталық платформаларда бекіту тәсілдерін білу;
9.2.3.4 ұяларды жерде ұстағанда оларды орналастыру жөнінде түсінік;
9.2.3.5 араларды тасымалдау барысында ұяларды желдетудің мағынасын білу
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
9.2.4.1 жатақ ұяларындағы ұяшықтарды қысқарту тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.2 ұяшықтарды қысқарту барысында ұялық шымылдықтарын қолдану;
9.2.4.3. аралар ұяларын қысқа жиыстыру дағдыларын меңгеру;
9.2.4.4 жемшөп қорын есептеу тәсілдері жөнінде түсінік;
9.2.4.5 араларды қант шырынымен күзгі азықтандыру дағдыларын меңгеру
2.5 Аралардың қысқы күтімі
9.2.5.1 аралардың қыстаудағы қысқы күтімі бойынша шараларды білу;
9.2.5.2 аралар жанұяларын тыңдау тәсілдерін білу;
9.2.5.3 аралардың қысқы азықтарын тарату технологиясымен таныс;
9.2.5.4 аралардың клуб ішіндегі қозғалысы жөнінде түсінік
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
9.2.6.1 бал жинауға арналған өсімдіктердің гүлдеу мерзімі мен өскен жері бойынша сипаттамасын білу;
9.2.6.2 өсімдіктердің балөнімділігі жайлы түсінік;
9.2.6.3 бал жинауға арналған жазғы өсімдіктерді, гүлдеу мерзімдерін білу
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
9.2.7.9 балауызды сақтау талаптарын білу;
9.2.7.10 прополис жинауды көбейтуге арналағн құрылғылар жөнінде түсінік;
9.2.7.11 гүл тозаңдарын тозаңаулағыштың көмегімен жинау жайлы түсінік
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
9.2.8.1 ара жанұяларын варроатоздан қорғау тәсілдерін білу;
9.2.8.2 балауыз күйесімен күресу тәсілдерін білу
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
9.2.9.1 электрбұрғымен жұмыс істеу, қуыстарды бұрғылау, бұранда шегелерді кіргізу, шығару тәсілдерінмеңгеру;
9.2.9.2 ағаш тақталарды, фанераларды, ДСП, ДВП қиюды орындау;
9.2.9.3 жұқа ара білдегімен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
9.2.10.1 жұқа қол арамен панно жәнепазлдар кесу;
9.2.10.2 түрлі желімдер көмегімен детальдарды желімдеу технологиясын сақтау;
9.2.10.3 ағаш ою тәсілдерін меңгеру;
9.2.10.4 ағаш бетін түрлі лактармен өңдеу
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолдана отырып өз жұмысы мен басқалар жұмысының идеялары мен тақырыптарын суреттеу;
9.3.1.2 өз жұмысы мен басқалар жұмысын бейімдеу, жетілдіру жөнінде конструктивті комментарийлерді тыңдап, ұсыныстар жасау;
9.3.1.3 дайын жұмысты бүкіл сыныпқа көрсету
9.3.1.4. оқу-еңбек тобының жалпы жұмысына табысты қосылу
3) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;

9.2.2.16 иметь представление о технологии приготовления медовой сыты, сахарного сиропа;
9.2.2.17 владеть приемами раздачи кормушек для пчел;
9.2.2.18 владеть приемами расширения гнезд рамками с сушью и вощиной;
9.2.2.19 уметь наващивать рамки;
9.2.2.20 иметь представление о ведении журнала осмотров пчелосемей;
2.3 Летние работы на пасеке
9.2.3.1 уметь расклинивать сотовые рамки в улье перед транспортировкой пчел;
9.2.3.2 знать способы скрепления частей ульев;
9.2.3.3 знать способы крепления ульев на пчеловодных платформах;
9.2.3.4 иметь представление о расстановке ульев при их содержании на земле;
9.2.3.5 знать о значении вентиляции в ульях при перевозке пчел;
2.6 Кормовая база пчеловодства и опыление
9.2.6.1 знать характеристику медоносных растений по времени цветения и по месту обитания;
9.2.6.2 иметь понятие о медопродуктивности растений;
9.2.6.3 уметь распознавать летние медоносы, знать сроки цветения;
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
9.2.8.1 владеть приемами обработки пчелосемей от варроатоза;
9.2.8.2 иметь представление о способах борьбы с восковой молью
2.9 Технология столярных работ
9.2.9.1 владеть приемами работы электродрелью, сверление отверстий, вкручивания и выкручивания шурупов;
9.2.9.2 выполнять раскрой столярных плит, фанеры, ДСП и ДВП;
9.2.9.3 владеть приемами работы на лобзиковом станке
2.10 Декоративно-прикладное творчество
9.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком панно и пазлы;
9.2.10.2 соблюдать технологию склеивания деталей с помощью различных видов клея;
9.2.10.3 владеть приемами резьбы по дереву;
9.2.10.4 выполнять прозрачную отделку поверхности древесины лаками различных видов
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.1.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.1.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.1.3 презентовать готовую работу всему классу;
9.3.1.4 успешно включаться в общую работу учебно-трудовой группы.
3) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;

10.1.1.2 ҚРауылшаруашылығын дамытудағы омарташылықтың мағынасын түсіну;
10.1.1.3 кәсіби тұрғыда ғы өз шешімін көрсете білу;
10.1.1.4 еңбек дағдысына заманауи өмірдің қажетті жағдайы ретінде қарауды әдетке айналдыру
1.2Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.2.1 бақылау ұяның құрылысы мен міндетін білу;
10.1.2.2 некелік ұяның құрылысы мен міндетін білу;
10.1.2.3 ұялардың жылы және суық күндердегі ерекшеліктерін білу;
10.1.2.4 секциялы бал алу үшін балауыз жақтаулары жайлы білу;
10.1.2.5 у жинағыш жақтаулар жайлы білу;
10.1.2.6 араларды алшақтатқыштың құрылымы мен міндетін білу;
10.1.2.7 балауыздық жақтауларды басып шығаруға арналған бу және электр пышақтардың құрылысы жөнінде жалпы түсінік;
10.1.2.8 балауыздық жақтауларды басып шығаруға арналған білдектердің құрылымы жөнінде мәліметтер;
10.1.2.9 забрусты қысуға арналған білдектің құрылысы жөнінде түсінік;
10.1.2.10 электр бал шайқауыштың құрылымын білу;
10.1.2.11 бағдарламалық басқаруы бар бал шайқауыштар жайлы түсінік;
10.1.2.12 бал тұндырғыштардың құрылымымен танысу
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
10.1.3.1 бал салынған ыдыстарды тасымалдаған кезде қапуіпсіз тәсілдердің ерекшеліктерін білу;
10.1.3.5 араларды дәрілік препараттармен өңдеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
10.1.4.1 ҚРомарташылық туралы заңымен танысу;
10.1.4.2 омарташылықта және ағаш өңдеуде еңбекті қорғауды ұйымдастыру жұмыстарын түсіну;
10.1.4.3 еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиена негіздерін;
10.1.4.4 шеберханада және омартада өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
10.2.1.1 араның иіс сезу, сезіну, есту органдары жайлы түсінік;
10.2.1.2 араның сілекей бездері жөнінде түсінік
10.2.1.3 араның есту, көру, сезіну, иіс сезу; органдарының құрылысы және функциялары жөнінде түсінік;
10.1.2.4 араның дабыл қақыш жүйесі жөнінде білу (араның биі) ;
10.1.2. 5 араның қозғалысы мен ұшуы жөнінде мәліметтерді білу
2.2. Омартадағы көктемгі жұмыстар
10.2.2.1. арларды қыстаудан шығаратын жерді таңдау;
10.2.2.2 жылыжайдағы ең ерте аралап ұшып шығу жайлы түсінік;
10.2.2.3 түрлі типтегі ұяларда араларды тексеру техникасын білу;
10.2.2.4 түтіндеткішті жағу тәсілдерін білу;
10.2.2.5 түтіндеткіш жанармайының сипаттамасын білу
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
10.2.3.1 араларды көп корпусты ұяларда ұстау жайлы түсінік;
10.2.3.2 балжинауыш жанұяларын құру жайлы мәліметтер;
10.2.3.3 балы бар жақтауларды ұялардан шығару тәсілдерін меңгеру;
10.2.3.4 дүкен жалғамаларын ұялардан шешу; 10.2.3.5 айдалған жақтауларды кептіру тәсілдерін білу;

10.1.1.2 понимать значение пчеловодства в развитии сельского хозяйства Республики Казахстан;
10.1.1.3 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.4 иметь привычку к трудовой деятельности, как необходимом условию современной жизни;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 знать устройство и назначение наблюдательного улья;
10.1.2.2 иметь представление об устройстве и назначении брачного улья;
10.1.2.3 знать особенности ульев с летками на теплый и холодный занос;
10.1.2.4 иметь представление о сотовых рамках для получения секционного меда;
10.1.2.5 иметь представление о ядосборных рамках;
10.1.2.6 иметь представление о конструкции и назначении удалителя пчел;
10.1.2.7 иметь общее представление о конструкции парового и электрического ножей для распечатки сотовых рамок;
10.1.2.8 иметь сведения об устройстве станка для распечатки сотовых рамок;
10.1.2.9 иметь представление об устройстве станка для отжима забруса;
10.1.2.10 знать устройство электрической медогонки;
10.1.2.11 иметь представление о медогонках с программным управлением;
10.1.2.12 ознакомиться с конструкцией отстойников для меда
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
10.1.3.1 знать особенности безопасных приемов при переносе емкостей с медом;
10.1.3.2 соблюдать правила техники безопасности при обработке пчел лекарственными препаратами;
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.1.4.1ознакомиться с законом о пчеловодстве Республики Казахстан;
10.1.4.2 понимать организацию работы по охране труда в пчеловодстве и при деревообработке;
10.1.4.3 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены;
10.1.4.4 выполнять требования пожарной безопасности на пасеке и в мастерской
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
10.2.1.1 иметь представление об органах обоняния, осязания, слуха пчелы;
10.2.1.2 иметь представление о слюнных железах у пчел;
10.2.1.3 получить сведения о строении и функциях органов слуха, зрения, обоняния, осязания пчелы;
10.1.2.4 иметь представление о системе сигнализации пчел (танцы пчел);
10.1.2.5 иметь сведения о передвижении и полете пчелы
2.3 Летние работы на пасеке
10.2.3.1 иметь представление о содержании пчел в многокорпусных ульях;
10.2.3.2 иметь сведения о создании семей медовиков;
10.2.3.3 владеть приемами отбора рамок с медом из улья;
10.2.3.4 уметь снимать магазинные надставки с ульев;
10.2.3.5 знать приемы обсушки откаченных рамок;

10.2.3.6 жақтауларды омарташы пышағымен шығару тәсілдерін білу;
10.2.3.7 электр балшайқауыштардың құрылымы жөнінде түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
10.2.4.1 аралардың күзгі өсірілуі жөнінде түсінік;
10.2.4.2 түрлі ұяларда ұяшықтарды қалыптастыру дағдыларын меңгеру;
10.2.4.3 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық дайындау және азық қорын толықтыру;
10.2.4.4 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық бөлу дағдыларын меңгеру;
10.2.4.5 аралары бар ұяларды қыстауға кіргізу
2.5 Аралардың қысқы күтімі
10.2.5.1 қыстаудағы ұялардың орналасу тәртібін білу;
10.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру үшін азығын дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.5.3 қыстаудың температурасы мен ылғалдылығын реттеу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
10.2.6.1 омартаның балдық балансын құру жөнінде түсінік;
10.2.6.2 аймақтың негізгі бал жинауға арналған ауылшаруашылық өсімдіктері жөнінде мәліметтерді білу;
10.2.6.3 негізгі бал жинауға арналған өсімдіктердің болжамды гүлдеу мерзімдерін білу;
10.2.6.4. ерте, ортаңғы және кеш бал жинауды қамтамасыз ететін жайылымдық телімді таңдау жайлы түсінік
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
10.2.7.1 шіре балын алу жайлы түсінік;
10.2.7.2 шіре балының қасиеттерін білу;
10.2.7.3 балды купаждау технологиясымен танысу; 10.2.7.4 балдың қаптамасына қойылатын талаптармен танысу;
10.2.7.5 балдың ылғалтартыштығы жайында түсінік;
10.2.7.6 жасанды бал жайлы мәліметтер
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
10.2.8.1 ауылшаруашылық дақылдарын улы химикаттарамен өңдеу барысында омартаны қорғау жайлы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
10.2.9.1 сызбалар, үлгілер, шаблондар бойынша дайындамалар жасау, өз бетінше белгілеме құралдарын таңдау;
10.2.9.2 ағашты түрлі тәсілдермен кесу (бүйірінен,тігінен және көлденеңнен)
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
10.2.10.1 жұқа қол арамен күрделі суреті бар бұйымдарды кесу;
10.2.10.2 жұқа қол ара білдегімен аралау тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.3 ағаш бетіне нақыштама жүргізу тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.4 бұйымды өз бетінше жинап құрастыру
3. Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
10.3.1.1 Өз еңбек әрекетін барабар бағалай білу;
10.3.1.2 кәсіби талаптарды жекелік құзыреттілік деңгейімен ұштастыра білу;
10.3.1.3 бұйым үлгісіне өз бетінше сараптама жүргізу;
10.3.1.4 бұйымды әзірлеудің технологиялық реттілігін құрастыру;
10.3.1.5 қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
2-тоқсан
1. Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;

10.2.3.6 владеть приемами распечатывания рамок пасечным ножом;
10.2.3.7 иметь представление об устройстве и принципе работы электрических медогонок
2.4 Осенние работы на пасеке
10.2.4.1 иметь представление об осеннем наращивании пчел;
10.2.4.2 иметь навыки формирования гнезд в ульях разных видов;
10.2.4.3 уметь готовить подкормку для осеннего наращивания пчел и пополнения запасов корма;
10.2.4.4 иметь навыки раздачи подкормки для осеннего наращивания пчел;
10.2.4.5 уметь заносить ульи с пчелами в зимовник
2.6 Кормовая база пчеловодства и опыление
10.2.6.1 иметь представление о составлении медового баланса пасеки;
10.2.6.2 иметь сведения об основных сельскохозяйственных медоносах региона и распознавать их;
10.2.6.3 знать примерные сроки цветения основных медоносов;
10.2.6.4 иметь представление о выборе пастбищного участка, обеспечивающего ранний, средний, поздний медосбор (взяток)
2.7 Технология продуктов пчеловодства
10.2.7.1 иметь представление о получении падевого меда;
10.2.7.2 знать свойства падевого меда;
10.2.7.3 ознакомиться с технологией купажирования меда;
10.2.7.4 ознакомиться с требованиями к упаковке меда;
10.2.7.5 иметь представление о гигроскопичности меда;
10.2.7.6 иметь сведения о фальсификации меда
2.8 Болезни, враги и вредители пчел
10.2.8.1 иметь представление о защите пасеки при обработке медоносных сельскохозяйственных культур ядохимикатами
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.3.1.5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки.
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;

10.1.1.2 ҚРауылшаруашылығын дамытудағы омарташылықтың мағынасын түсіну;
10.1.1.3 кәсіби тұрғыда ғы өз шешімін көрсете білу;
10.1.1.4 еңбек дағдысына заманауи өмірдің қажетті жағдайы ретінде қарауды әдетке айналдыру
1.2Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.2.1 кептіру камераларының құрылымын білу;
10.1.2.2 фанера, ДСП, ДВП кесудің ерекшеліктерін білу;
10.1.2.3 жұқа ара білдегінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидасын білу
1.3Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
10.1.3.1 жұқа ара білдегімен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
10.1.3.2 электр қауіпсізідігі талартарын сақтау;
10.1.3.3 бояу жұмыстарын жүргізген кезде желдету режимін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және ҚРеңбек заңнамасы
10.1.4.1 ҚРомарташылық туралы заңымен танысу;
10.1.4.2 омарташылықта және ағаш өңдеуде еңбекті қорғауды ұйымдастыру жұмыстарын түсіну;
10.1.4.3 еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиена негіздерін білу;
10.1.4.4 шеберханада және омартада өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
10.2.1.1 ұрғашы арадан аналық араның пайда болу себептері мен белгілерін білу;
10.2.1.2 ұрғашылық жанұяның пайда болу себептерін білу;
10.2.1.3 дөңес өсіп көбеюді тани білу
2.2. Омартадағы көктемгі жұмыстар
10.2.2.10 аралар жанұяларын күшейту тәсілдерін білу;
10.2.2.11 аралардың ұядан ұшып кету себептері жөнінде мәліметтер;
10.2.2.12 араларды азықтандыру дағдыларын меңгеру
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
10.2.3.8 құрама бұрмаларды ұйымдастыру тәсілдерін білу;
10.2.3.9 аналақ араларды баяу аламастыру жайлы түсінік;
10.2.3.10 омартадағы селекциялық жұмыстар жайлы жалпы түсінік;
10.2.3.11 араларды көп корпусты ұяларда ұстау жайлы түсінік
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
10.2.4.1 аралардың күзгі өсірілуі жөнінде түсінік;
10.2.4.2 түрлі ұяларда ұяшықтарды қалыптастыру дағдыларын меңгеру;
10.2.4.3 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық дайындау және азық қорын толықтыру;
10.2.4.4 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық бөлу дағдыларын меңгеру;
10.2.4.5 аралары бар ұяларды қыстауға кіргізу
2.5 Аралардың қысқы күтімі
10.2.5.1 қыстаудағы ұялардың орнадасу тәртібін білу;
10.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру үшін азығын дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.5.3 қыстаудың температурасы мен ылғалдылығын реттеу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
10.2.6.4. ерте, ортаңғы және кеш бал жинауды қамтамасыз ететін жайылымдық телімді таңдау жайлы түсінік;
10.2.6.5 омарташылықта жемшөп базасын көбейту және жақсарту тәсілдері жайлы мәліметтер
2.7 Омарта өнімдерінің технологиясы
10.2.7.7 сыққышты қолдану арқылы балауыз шығару технологиясы жөнінде түсінік;
10.2.7.8 бос балауыз шығару автоматтандырылған линиясы жайлы түсінік
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
10.2.8.1 аралардың америкалық және европалық шіру ауруларының белгілерін білу;
10.2.8.2 химиялық, шырындық және тозаңдық токсикоз жайлы мәліметтер;
10.2.8.3 ауылшаруашылық дақылдарын улы химикаттарамен өңдеу барысында омартаны қорғау жайлы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
10.2.9.1 сызбалар, үлгілер, шаблондар бойынша дайындамалар жасау, өз бетінше белгілеме құралдарын таңдау;
10.2.9.2 ағашты түрлі тәсілдермен кесу (бүйірінен,тігінен және көлденеңнен);
10.2.9.3 ұялардың негізгі зақымдануын анықтау және жою;
10.2.9.4 қол электр құралдарымен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру;
10.2.9.5 майлы және эмаль бояуларымен, олифамен жұмыстар орындау
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
10.2.10.1 жұқа қол арамен күрделі суреті бар бұйымдарды кесу;
10.2.10.2 жұқа қол ара білдегімен аралау тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.3 ағаш бетіне нақыштама жүргізу тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.4 бұйымды өз бетінше жинап құрастыру
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
10.3.1.1 өз еңбек әрекетін барабар бағалай білу;
10.3.1.2 кәсіби талаптарды жекелік құзыреттілік деңгейімен ұштастыра білу;
10.3.1.3 бұйым үлгісіне өз бетінше сараптама жүргізу;
10.3.1.4 бұйымды әзірлеудің технологиялық реттілігін құрастыру;
10.3.1.5 қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
3-тоқсан
1. Материалтану
1.1. Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2 ҚРауылшаруашылығын дамытудағы омарташылықтың мағынасын түсіну;
10.1.1.3 кәсіби тұрғыда ғы өз шешімін көрсете білу;
10.1.1.4 еңбек дағдысына заманауи өмірдің қажетті жағдайы ретінде қарауды әдетке айналдыру
1.2Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.2.1 балауыздардың өндірістік өндірілуі жөнінде жалпы түсінік;
10.1.2.2 электр күшейткіштің құрылымы және жұмыс істеу қағидасын білу;
10.1.2.3 бөлгіш тордың құрылысы мен міндетін білу;
10.1.2.4 балды кристалсыздандыру камераларының құрылымын түсіну;
10.1.2.5 балауыз еріткіш пен балауыз престегіштің құрылымы жөнінде түсінік
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
10.1.3.1 жұқа ара білдегімен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
10.1.3.2 электр қауіпсізідігі талартарын сақтау;

10.1.1.2 понимать значение пчеловодства в развитии сельского хозяйства Республики Казахстан;
10.1.1.3 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.4 иметь привычку к трудовой деятельности, как необходимом условию современной жизни
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 понимать устройство сушильных камер;
10.1.2.2 знать особенности раскроя фанеры, ДСП, ДВП;
10.1.2.3 знать устройство и принцип работы лобзикового станка;
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
10.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе на лобзиковом станке;
10.1.3.2 соблюдать требования по электробезопасности;
10.1.3.3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах;
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.1.4.1ознакомиться с законом о пчеловодстве Республики Казахстан;
10.1.4.2 понимать организацию работы по охране труда в пчеловодстве и при деревообработке;
10.1.4.3 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены;
10.1.4.4 выполнять требования пожарной безопасности на пасеке и в мастерской
2. Технологии изготовления предмета труда
2.4 Осенние работы на пасеке
10.2.4.1 иметь представление об осеннем наращивании пчел;
10.2.4.2 иметь навыки формирования гнезд в ульях разных видов;
10.2.4.3 уметь готовить подкормку для осеннего наращивания пчел и пополнения запасов корма;
10.2.4.4 иметь навыки раздачи подкормки для осеннего наращивания пчел;
10.2.4.5 уметь заносить ульи с пчелами в зимовник;
2.9 Технология столярных работ
10.2.9.1 размечать заготовки по чертежу, образцу и шаблону, самостоятельно подбирать разметочный инструмент;
10.2.9.2 выполнять резание древесины разными способами (в торец, вдоль и поперек волокон);
10.2.9.3 определять основные повреждения ульев, уметь их устранять;
10.2.9.4 владеть приемами работы ручным электрическим инструментом;
10.2.9.5 выполнять работы масляной и эмалевой красками, олифой
2.10 Декоративно-прикладное творчество
10.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком изделия со сложным рисунком;
10.2.10.2 владеть приемами выпиливания на лобзиковом станке;
10.2.10.3 владеть приемами гравировки по дереву;
10.2.10.4 самостоятельно производить сборку изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;
10.3.1.5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 понимать значение пчеловодства в развитии сельского хозяйства Республики Казахстан;
10.1.1.3 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.4 иметь привычку к трудовой деятельности, как необходимом условию современной жизни;
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 иметь общее представление о промышленном производстве вощины;
10.1.2.2 знать устройство и принцип работы электронаващивателя;
10.1.2.3 знать устройство и назначение разделительной решетки;
10.1.2.4 понимать устройство камер для декристаллизации меда;
10.1.2.5 иметь представление об устройстве и принципе работы воскотопки-воскопресса;
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
10.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе на лобзиковом станке;
10.1.3.2 соблюдать требования по электробезопасности;

10.1.3.3 бояу жұмыстарын жүргізген кезде желдету режимін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
10.1.4.1 ҚРомарташылық туралы заңымен танысу;
10.1.4.2 омарташылықта және ағаш өңдеуде; еңбекті қорғауды ұйымдастыру жұмыстарын түсіну
10.1.4.3 еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиена негіздерін;
10.1.4.4 шеберханада және омартада өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау
2. Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
10.1.2. аналық сүт жөнінде түсінік;
10.1.2.10 аналық араларды шығару және ауыстыру жөнінде мәліметтер
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
10.2.2.14 ұялық жақтауға сым тарту;
10.2.2.15 бос балауызды бекітудің түрлі тәсілдерін білу;
10.2.2.16 екінші корпустарды қою арқылы ұяларды кеңейту жөнінде түсінік
2.3 Омартадағы жазғы жұмыстар
10.2.3.1 үйірленумен күрес тәсілдері жөнінде түсінік;
10.2.3.2 үйірден шығып кеткен ара жанұяларынан жұмысын қабылдау тәсілдерін білу;
10.2.3.3 құрама бұрмаларды ұйымдастыру тәсілдерін білу;
10.2.3.4 аналақ араларды баяу аламастыру жайлы түсінік;
10.2.3.5 омартадағы селекциялық жұмыстар жайлы жалпы түсінік;
10.2.2.6 ұялық жақтауға сым тарту;
10.2.2.7 бос балауызды бекітудің түрлі тәсілдерін білу
2.4 Омартадағы күзгі жұмыстар
10.2.4.3 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық дайындау және азық қорын толықтыру;
10.2.4.4 аралардың күзгі өсірілуі үшін азық бөлу дағдыларын меңгеру;
10.2.4.5 аралары бар ұяларды қыстауға кіргізу
2.5 Аралардың қысқы күтімі
10.2.5.1 қыстаудағы ұялардың орнадасу тәртібін білу;
10.2.5.2 араларды қысқы азықтандыру үшін азығын дайындау технологиясын меңгеру;
10.2.5.3 қыстаудың температурасы мен ылғалдылығын реттеу
2.6 Омартаның жемшөптік базасы және тозаңдату
10.2.6.6 үздіксіз бал жинау конвейері жөнінде түсінік;
10.2.6.7 ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату барысында араларды иіске және аймаққа үйрету жайлы түсінік
2.7 Технология продуктов пчеловодства
10.2.7.1 сыққышты қолдану арқылы балауыз шығару технологиясы жөнінде түсінік;
10.2.7.2 бос балауыз шығару автоматтандырылған линиясы жайлы түсінік;
10.2.7.3 аналық сүт жинау технологиясы жайлы түсінік;
10.2.7.4 ара уын жинау технологиясы жайлы түсінік
2.8 Ара аурулары, дұшпандары және зиянкестері
10.2.8.1 аралардың америкалық және европалық шіру ауруларының белгілерін білу;
10.2.8.2 химиялық, шырындық және тозаңдық токсикоз жайлы мәліметтер;
10.2.8.3 ауылшаруашылық дақылдарын улы химикаттарамен өңдеу барысында омартаны қорғау жайлы түсінік
2.9 Ағаш ұсталық жұмыстар технологиясы
10.2.9.1 ағашты түрлі тәсілдермен кесу (бүйірінен,тігінен және көлденеңнен);
10.2.9.3 ұялардың негізгі зақымдануын анықтау және жою;
10.2.9.4 қол электр құралдарымен жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру
2.10 Декоративтік-қолданбалы шығармашылық
10.2.10.1 жұқа қол арамен күрделі суреті бар бұйымдарды кесу;
10.2.10.2 жұқа қол ара білдегімен аралау тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.3 ағаш бетіне нақыштама жүргізу тәсілдерін меңгеру;
10.2.10.4 бұйымды өз бетінше жинап құрастыру
3.Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
3.1 Еңбек заттарының сараптамасы және бағалануы
10.3.1.1 Өз еңбек әрекетін барабар бағалай білу; 10.3.1.2 кәсіби талаптарды жекелік құзыреттілік деңгейімен ұштастыра білу;
10.3.1.3 бұйым үлгісіне өз бетінше сараптама жүргізу;
10.3.1.4 бұйымды әзірлеудің технологиялық реттілігін құрастыру;

10.1.3.3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.1.4.1ознакомиться с законом о пчеловодстве Республики Казахстан;
10.1.4.2 понимать организацию работы по охране труда в пчеловодстве и при деревообработке;
10.1.4.3 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены;
10.1.4.4 выполнять требования пожарной безопасности на пасеке и в мастерской
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
10.1.2.1 иметь сведения о маточном молочке;
10.1.2.2 иметь сведения о выводе и замене пчеломаток
2.3 Летние работы на пасеке
10.2.3.1 иметь представление о способах борьбы с роением;
10.2.3.2 знать приемы работы с пчелосемьей, отпустившей рой;
10.2.3.3 знать приемы организации сборных отводков;
10.2.3.4 иметь понятия о тихой смене маток;
10.2.3.5 иметь общее понятие о селекционной работе на пасеке;
10.2.2.6 производить натяжку проволоки на ульевой рамке;
10.2.2.7 владеть различными приемами крепления вощины
2.5 Зимний уход за пчелами
10.2.5.1знать порядок расстановки ульев в зимовнике;
10.2.5.2 владеть технологией приготовления корма для зимней подкормки пчел;
10.2.5.3 осуществлять регулировку температуры и влажности в зимовнике
2.7 Технология продуктов пчеловодства
10.2.7.1 иметь представление о технологии получения воска с использованием воскопресса;
10.2.7.2 иметь представление об автоматической линии по производству вощины;
10.2.7.3 иметь представление о технологии сбора маточного молочка;
10.2.7.4 иметь представление о технологии сбора пчелиного яда
2.9 Технология столярных работ
10.2.9.1 выполнять резание древесины разными способами (в торец, вдоль и поперек волокон);
10.2.9.2 определять основные повреждения ульев, уметь их устранять;
10.2.9.3 владеть приемами работы ручным электрическим инструментом;
2.10 Декоративно-прикладное творчество
10.2.10.1 выпиливать ручным лобзиком изделия со сложным рисунком;
10.2.10.2 владеть приемами выпиливания на лобзиковом станке;
10.2.10.3 владеть приемами гравировки по дереву;
10.2.10.4 самостоятельно производить сборку изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
10.3.1.1 иметь адекватную самооценку своей трудовой деятельности;
10.3.1.2 сопоставлять профессиональные требования к уровню личностной компетенции;
10.3.1.3 самостоятельно выполнять анализ образца изделия;
10.3.1.4 составлять технологическую последовательность изготовления изделия;

10.3.1.5 қалыптасқан кәсіби қозғалыс дағдыларының болуы
4-тоқсан
1. Материалтану
1.1 Еңбек пәні жөнінде жалпы мәліметтер
10.1.1.1 түрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діндегі адамдарға төзімділік көзқараспен қарау;
10.1.1.2 ҚРауылшаруашылығын дамытудағы омарташылықтың мағынасын түсіну;
10.1.1.3 кәсіби тұрғыда ғы өз шешімін көрсете білу;
10.1.1.4 еңбек дағдысына заманауи өмірдің қажетті жағдайы ретінде қарауды әдетке айналдыру
1.2 Материалдардың, құрал-саймандардың және жабдықтардың сараптамасы
10.1.2.1 аналық араларды жасанды шығаруға арналаған жабдықтар мен құралдарды білу;
10.1.2.2 ара павильонының құрылысы жөнінде түсінік
1.3 Шеберханада және омартада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелері
10.1.3.1 жұқа ара білдегімен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
10.1.3.2 электр қауіпсізідігі талартарын сақтау;
10.1.3.3 бояу жұмыстарын жүргізген кезде желдету режимін сақтау
1.4 Еңбекті қорғау және
ҚРеңбек заңнамасы
10.1.4.1 ҚРомарташылық туралы заңымен танысу;
10.1.4.2 омарташылықта және ағаш өңдеуде еңбекті қорғауды ұйымдастыру жұмыстарын түсіну;
10.1.4.3 еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиена негіздерін;
10.1.4.4 шеберханада және омартада өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау
2 Еңбек пәнін дайындау технологиясы
2.1 Ара жанұясының биологиясы
10.2.1.1 ұрғашы арадан аналық араның пайда болу себептері мен белгілерін білу;
10.2.1.2 ұрғашылық жанұяның пайда болу себептерін білу;
10.2.1.3 дөңес өсіп көбеюді тани білу;
10.1.2.4 ұрықты (тұқымдалғыш) және ұрықсыз аналық араларды ажырата білу
2.2 Омартадағы көктемгі жұмыстар
10.2.2.1 арларды қыстаудан шығаратын жерді таңдау;
10.2.2.2 жылыжайдағы ең ерте аралап ұшып шығу жайлы түсінік;
10.2.2.3 түрлі типтегі ұяларда араларды тексеру техникасын білу;
10.2.2.4 түтіндеткішті жағу тәсілдерін білу;
10.2.2.5 түтіндеткіш жанармайының сипаттамасын білу;
10.2.2.6 аналықтары жоқ жанұяларды түзеу тәсілдері жайлы түсінік;
10.2.2.7 өсіп көбеюі бойынша аналық аралардың сапасын анықтау;
10.2.2.8 ұяны қысқарту және шектеу тәсілдерін білу;
9.2.2.9 аралар жанұяларын біріктіру тәсілдерін білу;
10.2.2.10 аралар жанұяларын күшейту тәсілдерін білу;
10.2.2.11 аралардың ұядан ұшып кету себептері жөнінде мәліметтер;
10.2.2.12 араларды азықтандыру дағдыларын меңгеру;
10.2.2.13 араларды азықтандыру тәсілдерін білу;
10.2.2.14 ұялық жақтауға сым тарту;
0.2.2.15 бос балауызды бекітудің түрлі тәсілдерін білу;
10.2.2.16 екінші корпустарды қою арқылы ұяларды кеңейту жөнінде түсінік;

10.3.1.5 иметь сформированные профессиональные двигательные навыки.
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 понимать значение пчеловодства в развитии сельского хозяйства Республики Казахстан;
10.1.1.3 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.1.1.4 иметь привычку к трудовой деятельности, как необходимом условию современной жизни
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 знать оборудование, инструменты для искусственного вывода пчеломаток;
10.1.2.2 иметь представление о конструкции пчелопавильона;
1.3 Правила техники безопасности при работе в мастерской и на пасеке
10.1.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе на лобзиковом станке;
10.1.3.2 соблюдать требования по электробезопасности;
10.1.3.3 соблюдать режим проветривания при покрасочных работах
1.4 Охрана труда и трудовое законодательство Республики Казахстан
10.1.4.1ознакомиться с законом о пчеловодстве Республики Казахстан;
10.1.4.2 понимать организацию работы по охране труда в пчеловодстве и при деревообработке;
10.1.4.3 знать основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены;
10.1.4.4 выполнять требования пожарной безопасности на пасеке и в мастерской
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Биология пчелиной семьи
10.2.1.1знать признаки матки трутовки, причины ее появления;
10.2.1.2 знать причины появления трутовочной семьи;
10.2.1.3 распознавать горбатый расплод;
10.1.2.4 различать плодных и неплодных маток
2.2 Весенние работы на пасеке
10.2.2.1 уметь выбирать участок для выставки пчел из зимовника;
10.2.2.2 иметь представление о проведении сверхраннего облета в теплице;
10.2.2.3 владеть техникой осмотра пчел в ульях разных типов;
10.2.2.4 владеть приемами разжигания дымаря;
10.2.2.5 знать характеристику топлива для дымаря;
10.2.2.6 иметь представление о способах исправления безматочных семей;
10.2.2.7 определять качество маток по расплоду;
10.2.2.8 владеть приемами сокращения и ограничения гнезда;
10.2.2.9 владеть приемами объединения пчелосемей;
10.2.2.10 знать способы подселивания семей;
10.2.2.11 иметь сведения о причинах слета пчел из улья;
10.2.2.12 иметь навыки по приготовлению подкормки для пчел;
10.2.2.13 владеть приемами подкормки пчел;
10.2.2.14 производить натяжку проволоки на ульевой рамке;
10.2.2.15 владеть различными приемами крепления вощины;
10.2.2.16 иметь представление о расширении гнезд установкой вторых корпусов;

Ескерту. 14-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Тоқу. Кестелеу" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. "Кәсіби еңбекке баулу. Тоқу. Кестелеу" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Аспаптар және құралдар";
2) 2-бөлім "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау".
123. "Материалтану. Аспаптар және құралдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер;
2) материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау.
124. "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тоқыма біздермен тоқу;
2) ілгекпен тоқу;
3) тоқыма бұйымдарын әрлеу;
4) тоқыма бұйымдарын жөндеу;
5) машинамен тоқу.
125. "Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек бұйымдарын талдау және бағалау;
2) өзіндік жұмыс;
3) қорытынды бақылау жұмысы.
126. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Аспаптар және құралдар":
1-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы ұғыну;
7.1.1.2 тоқудың шығу тарихын білу;
7.1.1.3 мұғалімнің көмегімен тоқудың ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.4 қоршағандар үшін "түсінікті" болу (өзіндік пікірін баяндай білу);
7.1.1.4 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 тоқудың аса маңызды ерекшеліктері туралы білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 тоқымашы кәсібі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.1.4 мұғалімнің көмегімен қызықтыратын ақпараттың қайнар көзін білу
9.1.1.1 басқалардың пікірін, әр түрлі халықтардың тарихын және мәдениетін құрметтеу;
9.1.1.2 тоқудың ерекшеліктерін өз бетімен зерттеуге және сипаттауға ұмтылу;
9.1.1.3 тоқудың шығу тарихын білу тоқудың дамуы туралы түсініктерінің болуы; тоқудағы заманауи үрдістер туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.4 мұғалімнің көмегімен шынайы объектілер арқылы қажетті ақпаратты табу, талдау және іріктеу (журналдар, ғаламтор);

Сноска. Правый верхний угол приложения 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Вязание. Вышивание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
122. Программа по предмету "Профессионально-трудовое обучение. Вязание. Вышивание" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технология изготовления предмета труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
123. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
2) анализ материалов, инструментов и оборудования.
124. Раздел "Технология изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) вязание спицами;
2) вязание крючком;
3) отделка вязанных изделий;
4) ремонт вязанных изделий;
5) машинное вязание.
125. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующие подразделы:
1) анализ и оценивание предметов труда;
2) самостоятельная работа;
3) контрольная работа.
126. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 знать историю появления вязания;
7.​1.​1.​3 изучать и определять особенности вязания с помощью учителя;
7.​1.​1.​4 быть "понятным" для окружающих (уметь излагать свои мысли);
7.​1.​1.​4 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей вязания;
8.​1.​1.​3 иметь представление о профессии вязальщицы;
8.​1.​1.​4 знать источники, чтобы найти интересующую информацию с помощью учителя.
9.​1.​1.​1 проявлять уважительного отношения к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности вязания;
9.​1.​1.​3 знать историю появления вязания; иметь представление о развитии вязания, о современных тенденциях в вязании;
9.​1.​1.​4 уметь находить, анализировать и отбирать необходимую информацию при помощи реальных объектов (журналы, интернет) с помощью учителя;

9.1.1.5 кәсіпорында және үй жағдайында еңбекті ұйымдастыру туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.6 кәсіби этика туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.7 "Тоқымашы" кәсібіндегі талаптармен және медициналық қарсы көрсетілімдермен танысу;
9.1.1.8 "Еңбек келісім-шарты" туралы түсінігінің болуы;
9.1.1.9 еңбекақыны төлеу түрлерін ажырату (айлық, келісімді, мерзімдік жалақы);
9.1.1.10 оқу шеберханасының жабдықтарына ұқыпты қарау;
9.1.1.11 ересектермен және қатарластармен ынтымақтасу, топта, ұжымда жұмыс істей білу
10.1.1.1 әртүрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діни сенімдегі адамдарға толеранттылық көрсету;
10.1.1.2 тоқыма бұйымдарын дайындауда материалдар мен тәсілдерді салыстыру, талдау;
10.1.1.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен шынайы объектілер арқылы қажетті ақпаратты табу, талдау және іріктеу (журналдар, ғаламтор);
10.1.1.4 трикотаж фабрикасында еңбекті ұйымдастыру туралы түсініктерінің болуы;
10.1.1.5 еңбек нарығында жағдайды талдай білу;
10.1.1.6 кәсіби өзін-өзі анықтауға тілегін көрсету;
10.1.1.7 еңбек іс-әрекетіне замануи өмірдің қажетті жағдайы ретінде әдетінің болуы
1.2 Материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 талшықтың түрлері мен қасиеттерін білу (табиғи, химиялық); иірілген жіптің түрлері (мақта-мата, жүн);
7.1.2.2 мақта-мата және жүннен жасалған жіпті визуалды және тактильды түрде анықтау;
7.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бұйымды дайындау үшін жіпті іріктеу;
7.1.2.4 тоқуға арналған аспаптар мен құралдарды білу;
7.1.2.5 тік және айналмалы ілгектер туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.6 алюминийден, пластмассадан, ағаштан және әр түрлі материалдан жасалған тоқыма біздер туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.7 тоқыма біздердің өлшемі (нөмірі) туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.8 алюминийден, пластмассадан, ағаштан және әр түрлі материалдан жасалған ілгектер туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.9 ілгектердің өлшемі (нөмірі) туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.10 тоқыма бұйымында кестелеуге арналған қол инесінің ерекшеліктерін білу;
7.1.2.11 толтырғыштар туралы түсініктерінің болуы: синтепон, холофайбер, поролон, әр түрлі материалдар; тоқыма бұйымдарын безендіруде қолданылатын материалдар туралы түсініктерінің болуы (бисер, паетка, шыны моншақтар, түймелер, ленталар);
7.1.2.12 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті аспаптар мен құралдарды таңдау;
7.1.2.13 санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.2.14 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.2.15 кесетін және шаншитын аспаптармен, үтікпен жұмыста қауіпсіздік ережесін білу
8.1.2.1 иірілген жіптің қасиеттерін білу (қалыңдығы, ұзындығы, ширатылуы, тегістігі, тығыздығы, беріктігі);
8.1.2.2 зертханалық-практикалық жұмысты орындау барысында мақта-мата және жүн, синтетикалық жіптің қасиеттерін анықтау (сыртқы түрі бойынша, сипап-сезу арқылы, жану ерекшелігі бойынша);
8.1.2.3 тоқуға арналған өлшеуші және жұмыс аспаптарын, құралдарының атауларын білу; 8.1.2.4 мұғалімнің көмегімен тоқуға арналған аспаптар мен құралдарды іріктеу;
8.1.2.5 мұғалімнің көмегімен жіптің қалыңдығына сәйкес тоқыма біздер мен ілгектерді таңдау;
8.1.2.6 жіптерді, ілгектерді, тоқыма біздерді сақтау ережесін білу;
8.1.2.7 тоқуға арналған аспаптармен, материалдармен жұмыс істеуде санитарлы-гигиеналық талаптарды орындау;

9.​1.​1.​5 иметь представление об организации т руда на предприятиях и в домашних условиях;
9.​1.​1.​6 иметь представление о профессиональной этике
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, веро-исповедания
10.​1.​1.​2 сравнивать, анализировать материалы и подходы в изготовлении вязанных изделий;
10.​1.​1.​3 уметь находить, анализировать и отбирать необходимую информацию при помощи реальных объектов (журналы, интернет) самостоятельно или с помощью учителя
10.​1.​1.​4 иметь представление об организации труда на трикотажной фабрике
10.​1.​1.​5 уметь анализировать ситуацию на рынке труда.
10.​1.​1.​6 проявлять желание к профессиональному самоопределению;
10.​1.​1.​7 иметь привычку к трудовой деятельности как необходимому условию современной жизни
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​2.​1 знать виды и свойства волокон (натуральные, химические); виды пряжи (хлопчатобумажная, шерстяная)
7.​1.​2.​2 определять хлопчатобумажную и шерстяную пряжу визуально и тактильно;
7.​1.​2.​3 подбирать пряжу для изготовления изделия с помощью учителя;
7.​1.​2.​4 знать инструменты, приспособления для вязания;
7.​1.​2.​5 иметь представление о прямых и круговых спицах;
7.​1.​2.​6 иметь представление о спицах, сделанных из алюминия, пластмассы, дерева и разных материалов;
7.​1.​2.​7 иметь представление о размерах (номерах) спиц;
7.​1.​2.​8 иметь представление о крючках, сделанных из алюминия, пластмассы, дерева и разных материалов;
7.​1.​2.​9 иметь представление о размерах (номерах) крючков;
7.​1.​2.​10 знать особенности ручной иглы для вышивания на вязанном изделии;
7.​1.​2.​11  иметь представление о наполнителях: синтепон, холофайбер, поролон, и разных материалах
8.​1.​2.​1 знать свойства пряжи (толщина, длина, крутка, ровность, упругость, прочность);
8.​1.​2.​2 определять свойства хлопчатобумажной и шерстяной, синтетической пряжи в ходе выполнения лабораторно практической работы (по внешнему виду, на ощупь, по особенности горения;
8.​1.​2.​3 знать названия, измерительных и рабочих инструментов, приспособлений для вязания;
8.​1.​2.​4 подбирать с помощью учителя инструменты и приспособления для вязания;
8.​1.​2.​5 подбирать с помощью учителя спицы и крючки с учетом толщины пряжи
8.​1.​2.​6 знать правила хранения пряжи, крючков, спиц;
8.​1.​2.​7 выполнять санитарно-гигиенические требования при работе с инструментами и материалами для вязания;

8.1.2.8 өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.2.9 кесетін және шаншитын аспаптармен, үтікпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін орындау
9.1.2.1 сыртқы түрі бойынша иірілген жіпті өз бетімен танып-білу;
9.1.2.2 ілмектерді жинақтауда және ылғалды-жылу өңдеуде жіптің қасиеттерін есепке алу;
9.1.2.3 қолмен және машина тәсілімен тоқуға арналған материалдар мен аспаптарды, құралдарды өз бетімен таңдау;
9.1.2.4 тұрмыстық тоқыма машинасының түрлерін білу;
9.1.2.5 тоқуға арналған аспаптармен, материалдармен және жабдықтармен жұмыс істеуде санитарлы-гигиеналық талаптарды орындау;
9.1.2.6 өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыру;
9.1.2.7 кесетін және шаншитын аспаптармен, тоқыма машинасымен, үтікпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін орындау;
9.1.2.8 тоқудың сапасына және дайын өнімге қойылатын талаптар туралы түсініктерінің болуы
10.1.2.1 трикотаж маталардың түрлері мен ерекшеліктерін білу;
10.1.2.2 қолмен және машина тәсілімен тоқуға арналған материалдар мен аспаптарды, құралдарды өз бетімен таңдау;
10.1.2.6 тоқуға арналған аспаптармен, материалдармен және жабдықтармен жұмыс істеуде санитарлы-гигиеналық талаптарды орындау;
10.1.2.7 жұмыс орнын ұйымдастыру, кесетін және шаншитын аспаптармен, тоқыма машинасымен, үтікпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін орындау
2) 2-бөлім "Еңбек бұйымын дайындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Тоқыма біздермен тоқу
7.2.1.1 тоқыма біздерге ілмектерді ілу ережесін білу;
7.2.1.2 ілмектің түрлерін және оларды шартты белгілерін ажырату (оң, теріс, жиекті) ;
7.2.1.3 өрнектің үлгілерін жазу: мұғалімнің көмегімен мәтінді және шартты белгілерді қолданып (сызбалы) ;
7.2.1.4 бұйымды тоқуға арналған ілмектерді есептеуді орындау ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.1.5 мұғалімнің көмегімен бақылау үлгісін орындай білу;
7.2.1.6 орамалды, ұйықты тоқуды орындай білу, мұғалімнің көмегімен 1Ч1, 2Ч2 резеңкесін тоқи білу;
7.2.1.7 мұғалімнің көмегімен ілмектерді жабуды орындай білу;
7.2.1.8 мұғалімнің көмегімен тікелей екі түстегі жііптерді біріктіру;
7.2.1.9 жұмыс жоспарын құрастыру, мұғалімнің көмегімен материалдар мен аспаптарды таңдау;
7.2.1.10 тік төртбұрышты пішіндегі бұйымды орындау (белгібау, инешек, тұтқыш, шарф, құты, косметичка) ;
7.2.1.11 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
8.2.1.1 мұғалімнің көмегімен ілмекті шалу, қосуды орындау;
8.2.1.2 мұғалімнің көмегімен бес тоқыма бізде айналдырып тоқуды орындау;
8.2.1.3 мұғалімнің көмегімен өкшені шығарып үйрену;
8.2.1.4 тоқу сызбасындағы негізгі шартты белгілерді білу;
8.2.1.5 раппорттың суретін, оны тоқудың шарттарын білу; 8.2.1.6 мұғалімнің көмегімен қарапайым сызбаларды оқу, жазу және тоқи білу;

8.​1.​2.​8 организовывать рабочее место самостоятельно
9.​1.​2.​1 самостоятельно распознавать пряжу по внешнему виду;
9.​1.​2.​2 учитывать свойства пряжи при наборе петель, и после влажно-тепловой обработки;
9.​1.​2.​3 подбирать самостоятельно материалы, инструменты и приспособления для вязания ручным и машинным способами;
9.​1.​2.​4 знать виды бытовых вязальных машин;
9.​1.​2.​5 выполнять санитарно-гигиенические требования при работе с инструментами, материалами и оборудованием для вязания;
9.​1.​2.​6 организовывать рабочее место самостоятельно;
9.​1.​2.​7 выполнять правила безопасности при работе с колющими и режущими инструментами, вязальной машиной, утюгом.
9.​1.​2.​8 иметь представления о требованиях к качеству вязания и к готовой продукции
10.​1.​2.​1 знать виды и особенности трикотажных полотен;
10.​1.​2.​2 подбирать самостоятельно материалы инструменты и приспособления для вязания ручным и машинным способами;
10.​1.​2.​6 выполнять санитарно-гигиенические требования при работе с инструментами, материалами и оборудованием для вязания;
10.​1.​2.​7 организовывать рабочее место, выполнять правила безопасности при работе с колющими и режущими инструментами, вязальной машиной утюгом.
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Вязание спицами
7.​2.​1.​1 знать правило набора петель на спицы;
7.​2.​1.​2 различать виды петель и их условные обозначения (лицевая, изнаночная, кромочная);
7.​2.​1.​3 записывать образцы узоров: используя текст и условные обозначения (схематично) с помощью учителя;
7.​2.​1.​4 иметь представление о правиле выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
7.​2.​1.​5 уметь выполнять контрольный образец с помощью учителя;
7.​2.​1.​6 уметь выполнять платочную, чулочную вязку, резинку1×1, 2×2 с помощью учителя;
7.​2.​1.​7 уметь выполнять закрытие петель с помощью учителя;
7.​2.​1.​8 соединять пряжу двух цветов по прямой с помощью учителя;
7.​2.​1.​9 составлять план работы, подбирать материалы и инструменты с помощью учителя
8.​2.​1.​1 выполнять убавку, прибавку петель с помощью учителя;
8.​2.​1.​2 выполнять круговое вязание на пяти спицах с помощью учителя;
8.​2.​1.​3 уметь вывязывать пятку с помощью учителя;
8.​2.​1.​4 знать основные условные обозначения в схемах вязания;
8.​2.​1.​5 знать раппорт рисунка, условие его вязания;
8.​2.​1.​6 уметь читать, записывать и вязать простые схемы с помощью учителя;

8.2.1.7 1Ч1, 2Ч2 резеңкесін орындай білу, шахматка, шатастырма өрнектерін тоқи білу;
8.2.1.8 үлгі бойынша тапсырмада бағдарлай білу;
8.2.1.9 мұғалімнің көмегімен және өз бетімен бұйыммен жұмыс жасау жоспарын құрастыру;
8.2.1.10 бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау ережесін білу; 8.2.1.11 бұйымдарды орындау: шағын орамал, шашқа арналған жолақ, білезік, қалпақ, белдемше, көрпе, ойыншық
8.2.1.12 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
9.2.1.1 қарапайым өрнектерді өз бетімен орындай білу;
9.2.1.2 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен өрнектің графикалық бейнесін орындау;
9.2.1.3 ұсынылған сызба бойынша үлгіні өз бетімен тоқи білу;
9.2.1.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен екі түсті өрнекті тоқи білу;
9.2.1.5 ажурлы тоқу туралы түсініктерінің болуы;
9.2.1.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен ажурлы өрнектерді, таңдау бойынша, тоқи білу;
9.2.1.7 мұғалімнің көмегімен қосымша бөлшектері бар бұйымды тоқи білу: қолғаптар (екі, бес тоқыма бізбен) ;
9.2.1.8 мұғалімнің көмегімен айнламалы бізбен бұйымды тоқи білу;
9.2.1.9 бұйымның үлгісі бойынша тапсырмада өз бетімен бағдарлай білу;
9.2.1.10 үлгіні талдау және әңгімелесу барысында жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.1.11 технологиялық карта бойынша тоқыма бұйымын дайындаудың бірізділігін анықтау;
9.2.1.12 мұғалімнің көмегімен және өз бетімен бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау;
9.2.1.13 бұйымдарды орындау: оюланған көрпе, түрлі-түсті кілемше, өрнегі бар шарф, ойыншық, қалпақ, қолғаптар, ұйықтар, гетра, белдемше;
9.2.1.14 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
10.2.1.1 өрнектің сызбасын өз бетімен оқу, жазу және құрастыра білу;
10.2.1.2 сызба бойынша өз бетімен тоқи білу; 10.2.1.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен айналмалы бізбен бұйымды тоқи білу;
10.2.1.4 тоқыма бұйымды дайындау бірізділігін өз бетімен анықтау;
10.2.1.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымды тоқу үшін есептеуді орындау;
10.2.1.6 дайын бұйымның ВТО ережесін орындау;
10.2.1.7 бұйымдарды орындау: оюы бар көрпе, кілемше, шарф, снуд, қалпақ, қолғап, ұйық, гетра, белдемше, аксессуарлар
2.2 Ілгекпен тоқу
7.2.2.1 қолдың дұрыс қойылуын және жұмыс жібінің теңдей керілуін, дененің қалпын қадағалау;
7.2.2.2 бірінші ілмекті құра білу, ауа ілмектерінен тізбекті орындау;
7.2.2.3 ілмектің түрлері және олардың шартты белгілерін ажырату (ауа ілмегі, біріктіруші баған, жартылай баған, шалусыз баған, шалуы бар баған) ;
7.2.2.4 өрнектердің үлгілерін жазу: мұғалімнің көмегімен мәтінді және шартты белгілері қолданып (сызбалы);
7.2.2.5 ұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.6 мұғалімнің көмегімен бақылау үлгісін орындай білу; 7.2.2.7 раппорт ұғымы туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.8 мұғалімнің көмегімен сызба бойынша қарапайым өрнекті орындай білу;
7.2.2.9 аяқталған жіпті өсіруді білу, бұйымның оң, теріс беттерін анықтай білу;
7.2.2.10 мұғалімнің көмегімен жұмысты аяқтау;
7.2.2.11 жұмыс жоспарын құрастыру, мұғалімнің көмегімен материалдар мен аспаптарды таңдау;
7.2.2.12 бұйымның жиегін ілгекпен әрлеу туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.13 тік төртбұрышты пішіндегі бұйымды орындау: белгібау, тұтқыш, ыстықтың астына қоятын тіреуіш, білезік;
7.2.1.14 тоқыма бұйымды ылғалды және жылумен өңдеу ережесін білу
8.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ілмектерді азайту, қосуды орындау;
8.2.2.2 айналмалы тоқуды орындау;
8.2.2.3 тоқудың сызбасындағы негізгі шартты белгілерді білу;
8.2.2.4 мұғалімнің көмегімен қарапайым сызбаларды оқу, жазу және тоқи білу;
8.2.2.5 суреттің раппортын, оны тоқудың шарттарын білу; 8.2.2.6 екі шалуы бар бағанды орындау, "ракушка", "пико", қалың бағанды орындау;
8.2.2.7 бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау ережесін білу;
8.2.2.8 бағандар мен ауа ілмектері негізінде өрнектерді орындау;
8.2.2.9 сызба және үлгі бойынша тапсырмада бағдарлай білу; 8.2.2.10 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйыммен жұмыс істеу жоспарын құрастыру;
8.2.2.11 бұйымды дайындау: тұтқыш, майлық, ойыншық, косметичка, құты, кәдесый, аксессуарлар;
8.2.2.12 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымның жиегін ілгекпен әрлеуді орындай білу;
8.2.2.13 тоқыма бұйымды ылғалды және жылумен өңдеу ережесін орындау
9.2.2.1 қарапайым өрнектердің сызбасын өз бетімен оқи білу;
9.2.2.2 қарапайым өрнектерді өз бетімен орындай білу;
9.2.2.3 көптүсті тоқу туралы түсініктерінің болуы;
9.2.2.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен сызба бойынша екі түсті өрнекті орындау;
9.2.2.5 бұйымның сызбасы мен үлгісін талдау, мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.2.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау;
9.2.2.7 бұйымды дайындау: бас киім, сөмке, косметичка, кәдесыйлар, ойыншық, майлық, аксессуарлар, ілгектермен орындалатын аппликация, белдемше;
9.2.2.8 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
10.2.2.1 өрнектердің сызбасын өз бетімен оқи білу;
10.2.2.2 өрнектерді өз бетімен орындай білу;
10.2.2.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен сызба бойынша көптүсті өрнекті орындау;
10.2.2.4 тоқылған бұйымды дайындаудың бірізділігін өз бетімен анықтау;
10.2.2.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымды тоқу үшін есептеуді орындау;

8.​2.​1.​7 уметь выполнять резинку1×1, 2×2; узоры шахматка, путанка;
8.​2.​1.​8 ориентироваться в задании, по образцу;
8.​2.​1.​9 составлять план работы изделия самостоятельно и с помощью учителя;
8.​2.​1.​10 знать правило выполнения расчета петель для вывязывания изделия
9.​2.​1.​1 уметь самостоятельно выполнять простые узоры;
9.​2.​1.​2 выполнять графическое изображение орнамента самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​1.​3 уметь самостоятельно вязать образец по предложенной схеме;
9.​2.​1.​4 уметь вязать двухцветный орнамент самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​1.​5 иметь представление об ажурном вязании;
9.​2.​1.​6 уметь вязать ажурные узоры, по выбору, самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​1.​7 уметь вязать изделие с дополнительными деталями: варежки (на двух, пяти спицах) с помощью учителя;
9.​2.​1.​8 уметь вязать изделие на круговых спицах с помощью учителя;
9.​2.​1.​9 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
9.​2.​1.​10 анализировать образец и составлять план работы в процессе беседы
10.​2.​1.​1 уметь самостоятельно читать, записывать, составлять схемы узоров;
10.​2.​1.​2 уметь самостоятельно вязать по схеме;
10.​2.​1.​3 уметь вязать изделие на круговых спицах самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​1.​4 самостоятельно определять последовательность изготовления вязанного изделия;
10.​2.​1.​5 выполнять расчет для вывязывания изделия самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​1.​6 выполнять правила ВТО готового изделия;
10.​2.​1.​7 выполнить изделия: корпе с орнаментом, коврик, шарф, снуд, шапочка, варежки, носки, гетры, юбка, аксессуары
2.2 Вязание крючком
7.​2.​2.​1 следить за правильной постановкой рук и равномерным натяжением рабочей нити, положением тела;
7.​2.​2.​2 уметь образовывать первую петлю, выполнять цепочку из воздушных петель;
7.​2.​2.​3 различать виды петель и их условные обозначения (воздушная петля, соединительный столбик, полустолбик, столбик без накида, столбик с накидом);
7.​2.​2.​4 записывать образцы узоров: используя текст и условные обозначения (схематично) с помощью учителя;
7.​2.​2.​5 иметь представление о правиле выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
7.​2.​2.​6 уметь выполнять контрольный образец с помощью учителя
8.​2.​2.​1 выполнять убавку, прибавку петель с помощью учителя;
8.​2.​2.​2 выполнять круговое вязание;
8.​2.​2.​3 знать основные условные обозначения в схемах вязания;
8.​2.​2.​4 уметь читать, записывать и вязать простые схемы с помощью учителя;
8.​2.​2.​5 знать раппорт рисунка, условие его вязания;
8.​2.​2.​6 выполнять столбик с двумя накидами, "ракушка", "пико", пышный столбик;
8.​2.​2.​7 знать правило выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
8.​2.​2.​8 выполнять узоры на основе столбиков и воздушных петель;
8.​2.​2.​9 ориентироваться в задании, по схеме и образцу
9.​2.​2.​1 уметь самостоятельно читать схемы простых узоров;
9.​2.​2.​2 уметь самостоятельно выполнять простые узоры;
9.​2.​2.​3 иметь представление о многоцветном вязании;
9.​2.​2.​4 выполнять двухцветный узор по схеме самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​2.​5 анализировать схему и образец изделия, составлять план работы самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​2.​6 выполнять расчет петель для вывязывания изделия самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​2.​7 выполнить изделия: головной убор, сумочка, аппликации крючком; косметичка, игрушка, сувениры, салфетка, юбка, аксессуары
10.​2.​2.​1 уметь самостоятельно читать схемы узоров;
10.​2.​2.​2 уметь самостоятельно выполнять узоры;
10.​2.​2.​3 выполнять многоцветный узор по схеме самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​2.​4 самостоятельно определять последовательность изготовления вязанного изделия;
10.​2.​2.​5 выполнять расчет для вывязывания изделия самостоятельно или с помощью учителя;

10.2.2.6 бұйымдарды дайындау: оюлы көрпе, кілемше, шарф, қалпақ, гетры, белдемше, бас киім, сөмке, косметичка, кәдесыйлар, ойыншық, майлық, аксессуарлар, ілгектермен орындалатын аппликация;
10.2.2.7 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
2.3 Тоқыма бұйымдарын әрлеу
7.2.3.1 қолмен көркем кесетелеу туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.2 тоқыма бұйымы бойынша кестелеу ережесін білу; 7.2.3.3 қол тігістерін орындай білу: инені алға жіберіп, тамбурлы, сабақты, жатық, ілмектеулі;
7.2.3.4 безендіруші тігістермен бұйымдарды кестелеу үшін жіптерді іріктеу;
7.2.3.5 кестелеу үшін суретті таңдау;
7.2.3.6 суретті тоқыма бұйымына алмастыру тәсілі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.8 бұйымды тігістің алуан түрлерімен кестелеу;
7.2.3.9 тоқыма бұйымын аппликациямен сәндік безендіру тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.10 тоқыма бұйымындағы аппликацияның түрлерімен танысу;
7.2.3.11 тоқыма бұйымында аппликацияны орындау үшін қолданылатын материалдармен танысу;
7.2.3.12 тоқыма бұйымында аппликацияны орындау тәсілі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.13 мұғалімнің көмегімен үлгіде қарапайым аппликацияны орындау;
7.2.3.14 помпонларды дайындау техникасын меңгеру;
7.2.3.15 шашақтарды дайындау техникасын меңгеру;
7.2.3.16 тік төртбұрыш пішіндегі дайын бұйымда әрлеуді орындау: белгібау, тұтқыш, ыстықтың астына қоятын тіреуіш, білезік; 7.2.3.17 біріктіруші трикотаж тігістерін орындау тәсілдері туралы түсініктерінің болуы (иненің, ілгектің көмегімен);
7.2.3.18 мұғалімнің көмегімен жабық жекті ілмектер бойынша біріктіруші тігісті орындау
8.2.3.1 тоқыма бұйымы бойынша кестелеу ережесін орындау;
8.2.3.2 қолмен әрлеу тігістерін орындау техникасын меңгеру: "ілмек", "француз түйіні", "ілмек ішіндегі ілмек";
8.2.3.3 помпондарды дайындай білу;
8.2.3.4
бұйымды шашақтармен сәндей білу;
8.2.3.5 ілгекпен кестелеу техникасын меңгеру;
8.2.3.6 тоқыма бұйымдарын түймелермен, бисермен, паеткамен, лентамен сәндік безендіру туралы түсініктерінің болуы;
8.2.3.7 мұғалімнің көмегімен тоқыма бұйымды сәндік безендіруге арналған материалдарды, құралдарды және аспаптарды іріктей білу;
8.2.3.8 кестелеу мен аппликация үшін суретті таңдау;
8.2.3.9 мұғалімнің көмегімен тоқыма бұйымға суретті алмастыруды орындау;
8.2.3.10 бұйымды тігістердің алуан түрлерімен кестелеу;
8.2.3.11 мұғалімнің көмегімен бұйымды безендіру үшін ілгекпен тоқылған аппликацияны қолдану;
8.2.3.12 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен дайын бұйымды әрлеуді орындау;
8.2.3.13 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдарында біріктіруші трикотаж тігістерін орындау (тік, көлденең)
9.2.3.1 тоқыма бұйымы және трикотаж матасы бойынша кестелеу ережесін орындау;
9.2.3.2 қолмен әрлеу тігістерін орындау техникасын меңгеру;
9.2.3.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдарды түймелермен, бисермен, паеткамен, лентамен, шашақтармен, шілтермен, помпондармен сәндік безендіру;
9.2.3.4 аппликацияны бұйыммен біріктіру тәсілдерін және олардың орындалу бірізділігін білу;

10.​2.​2.​6 выполнить изделия: корпе с орнаментом, коврик, шарф, шапочка, гетры, юбка, головной убор, сумочка, косметичка, игрушка, сувениры, салфетка, аксессуары, аппликации крючком;
2.3 Отделка вязанных изделий
7.​2.​3.​1 иметь представление о ручной художественной вышивке;
7.​2.​3.​2 знать правила вышивки по вязанному изделию;
7.​2.​3.​3 уметь выполнять ручные швы: вперед иголку, тамбурный, стебельчатый, гладь, обметочный;
7.​2.​3.​4 отбирать нитки для вышивания изделий украшающими стежками;
7.​2.​3.​5 выбирать рисунок для вышивки;
7.​2.​3.​6 иметь представление о способе переноса рисунка на вязанное изделие;
7.​2.​3.​7 знать правило переноса рисунка на вязанное изделие;
7.​2.​3.​8 вышивать изделия различными видами стежков;
7.​2.​3.​9 иметь представление о способах декоративного оформления вязанного изделия аппликацией;
7.​2.​3.​10 познакомиться с видами аппликаций на вязанных изделиях;
7.​2.​3.​11 познакомиться с материалами используемыми для выполнения аппликации на вязанном изделии;
7.​2.​3.​12 иметь представление о способе выполнения аппликации на вязанном изделие
8.​2.​3.​1 выполнять правила вышивки по вязанному изделию;
8.​2.​3.​2 овладеть техникой выполнения ручных отделочных швов: "петля", "французский узелок", "петля в петлю";
8.​2.​3.​3 уметь изготавливать помпоны;
8.​2.​3.​4 уметь декорировать изделие кистями;
8.​2.​3.​5 овладеть техникой вышивания крючком;
8.​2.​3.​6 иметь представление о декоративном оформлении вязанных изделий пуговицами бисером, паетками, лентами;
8.​2.​3.​7 уметь отбирать материалы, приспособления, инструменты для декоративного оформления вязанного изделия с помощью учителя;
8.​2.​3.​8 выбирать рисунок для вышивки и аппликации;
8.​2.​3.​9 выполнять перенос рисунка на вязанное изделие с помощью учителя;
8.​2.​3.​10 вышивать изделия различными видами стежков
9.​2.​3.​1 выполнять правила вышивки по вязанному изделию и трикотажному полотну;
9.​2.​3.​2 овладеть техникой выполнения ручных отделочных швов;
9.​2.​3.​3 выполнять декоративное оформление вязанных изделий пуговицами, бисером, паетками, лентами, кистями, кружевом, помпонами самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​3.​4 знать способы соединения аппликации с изделием и последовательность ее выполнения;

9.2.3.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымда аппликацияны орындай білу;
9.2.3.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымды аралас әрлеуді орындау;
9.2.3.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен біріктіруші трикотаж тігістерін орындау;
9.2.3.8 өз бетімен немесе мұғалімнің көмегімен бұрын қолданыста болған трикотаж бұйымдарды сәндік әрлеуді орындау
10.2.3.1 трикотаж бойынша кестелеу ережесін орындау;
10.2.3.2 кенеп матада қолмен әрлеу тігістерін орындау техникасын меңгеру;
10.2.3.3 әртүрлі тәсілдермен трикотаж бұйымдарды өз бетімен сәндік безендіру;
10.2.3.4 аппликацияны бұйыммен біріктіру тәсілдерін және олардың орындалу бірізділігін білу;
10.2.3.5 трикотаж бұйымдарында аппликациның алуан түрлерін өз бетімен орындау;
10.2.3.6 трикотаж бұйымды өз бетімен аралас әрлеуді орындау;
10.2.3.7 өз бетімен біріктіруші трикотаж тігістерін орындау;
10.2.3.8 бұрын қолданыста болған трикотаж бұйымдарды өз бетімен сәндік әрлеуді орындау
2.4 Тоқыма бұйымдарын жөндеу
7.2.4.1 тоқыма бұйымдарына күтім жасау туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.2 тоқыма бұйымдарын қызметі, түрлері, жөндеу тәсілдері туралы түсініктерінің болуы;
7.2.4.3 тоқыма бұйымды жамау тәсілдерін меңгеру;
7.2.4.4 үлгіде жамауды орындау;
7.2.4.5 тоқыма бұйымға жамауды салу ережесін білу;
7.2.4.6 тоқыма бұйымға жамауды салу тәсілдерін меңгеру;
7.2.4.7 үлгіде жамауды орындау
8.2.4.1 тоқыма бұйымдарына күтім жасау ережесін білу;; 8.2.4.2 тоқыма бұйымдарын жөндеу түрлері мен тәсілдерін білу;
8.2.4.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымның ақауын ескеріп, жөндеу тәсілін таңдай білу;
8.2.4.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдарын жамауды орындау;
8.2.4.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма жамауды орындау;
8.2.4.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен әртүрлі материалдарды қолданып жамауды орындау (фетр, тері, трикотаж);
8.2.4.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен әлсіреген бөлікті "ілмектің ішіндегі ілмек" тігісімен қалпына келтіруді орындау;
8.2.4.8 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен ілмектерді ілгекпен көтеру тәсілін меңгеру; 8.2.4.9 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдардың сыртқы ақауларын жоя білу (ілмектеу, тартылу) ;
8.2.4.10 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымды көлденең тігіспен қалпына келтіруді орындау
9.2.4.1 тоқыма бұйымдарына күтім жасау ережесін орындау;
9.2.4.2 трикотаж бұйымдарын көркем жамау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.3 мұғалімнің көмегімен трикотаж бұйымдарын сызба бойынша көркем жамауды орындау;
9.2.4.4 мұғалімнің көмегімен шұлық-ұйық бұйымдарын қалпына келтіруді орындай білу;

9.​2.​3.​5 уметь выполнять аппликации на вязанном изделии самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​3.​6 выполнять комбинированную отделку вязанного изделия самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​3.​7 выполнять соединительные трикотажные швы самостоятельно или с помощью учителя
10.​2.​3.​1 выполнять правила вышивки по трикотажу;
10.​2.​3.​2 владеть техникой выполнения ручных отделочных швов на трикотажном полотне;
10.​2.​3.​3 выполнять самостоятельно декоративное оформление трикотажных изделий разными способами;
10.​2.​3.​4 знать способы соединения аппликации с изделием и последовательность ее выполнения;
10.​2.​3.​5 выполнять самостоятельно аппликации разных видов на трикотажных изделиях;
10.​2.​3.​6 выполнять самостоятельно комбинированную отделку трикотажного изделия;
10.​2.​3.​7 выполнять самостоятельно соединительные трикотажные швы;
2.4 Ремонт вязанных изделий
7.​2.​4.​1 иметь представление об уходе за вязанными изделиями;
7.​2.​4.​2 иметь представление о назначении, видах, способах ремонта вязанных изделий;
7.​2.​4.​3 овладеть приемами штопки вязанного изделия;
7.​2.​4.​4 выполнять штопку на образце;
7.​2.​4.​5 знать правила наложения заплаты на вязанное изделие;
7.​2.​4.​6 овладеть приемами наложения заплаты на вязанное изделие;
7.​2.​4.​7 выполнить заплату на образце;
8.​2.​4.​1 знать правила ухода за вязанными изделиями;
8.​2.​4.​2 знать виды, и способы ремонта вязанных изделий;
8.​2.​4.​3 уметь выбирать способ ремонта учитывая дефект изделия самостоятельно или с помощью учителя;
8.​2.​4.​4 выполнять штопку вязанного изделия самостоятельно или с помощью учителя;
8.​2.​4.​5 выполнять вязанную заплату самостоятельно или с помощью учителя ;
8.​2.​4.​6 выполнять заплату используя разные виды материалов (фетр, кожа, трикотаж) самостоятельно или с помощью учителя;
8.​2.​4.​7 выполнить реставрацию ослабленного участка швом "петля в петлю" самостоятельно или с помощью учителя
9.​2.​4.​1 выполнять правила ухода за вязанными изделиями;
9.​2.​4.​2 иметь представление о художественной штопке трикотажных изделий;
9.​2.​4.​3 выполнять художественную штопку трикотажных изделий по схеме с помощью учителя;
9.​2.​4.​4 уметь выполнять реставрацию чулочно-носочных изделий с помощью учителя;

9.2.4.5 бұйымды ұзындығы бойынша ұзарту (өсіру) тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.6 бұйымның ақауын ескеріп, жөндеу тәсілін таңдай білу;
9.2.4.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен трикотаж бұйымның ақауын ескеріп жөндеуді орындау;
9.2.4.8 ескі трикотаж заттарды қолдану туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.9 мұғалімнің көмегімен ескі трикотаж заттардан бұйымды орындау
10.2.4.1 тоқыма бұйымдарына күтім жасау ережесін орындау;
10.2.4.2 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен трикотаж бұйымдарын сызба бойынша көркем жамауды орындау;
10.2.4.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен шұлық-ұйық бұйымдарын қалпына келтіруді орындай білу;
10.2.4.4 кеттель тігісін орындау техникасын меңгеру;
10.2.4.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен үлгіде кеттель тігісін орындау;
10.2.4.6 мұғалімнің көмегімен ескі трикотаж заттардан бұйымды орындау;
10.2.4.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен трикотаж бұйымның ақауын ескеріп жөндеуді орындау
2.5 Машинамен тоқу
9.2.5.1 тұрмыстық тоқыма машинасының бірфонтурлы моделінің құрылысын білу (жіп жүргізуші, жіпті бағыттаушы, каретка, қатарларды есептегіш, тілдері бар металл инелер, пластина-рельстер);
9.2.5.2 мұғалімнің көмегімен тұрмыстық тоқыма машинасын толтыру;
9.2.5.3 мұғалімнің көмегімен машинаны реттеуді орындау;
9.2.5.4 мұғалімнің көмегімен тұрмыстық тоқыма машинасында жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
9.2.5.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тегіс матаны (жатық кестені) тоқи білу;
9.2.5.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.5.6 иілмелі жатық кестемен бұйымды дайындау;
9.2.5.7 тоқыма бұйымды ВТО ережесін орындау
10.2.5.1 тұрмыстық тоқыма машинасының түрлері мен құрылысын білу;
10.2.5.2 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тұрмыстық тоқыма машинасын толтыру;
10.2.5.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тұрмыстық тоқыма машинасын реттеуді орындау;
10.2.5.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тұрмыстық тоқыма машинасында тоқудың негізгі түрлері мен амалдарын меңгеру;
10.2.5.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен жұмыс жоспарын құрастыру;
10.2.5.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқудың негізгі түрлері мен амалдарын қолданып бұйымды дайындау;
10.2.5.7 тоқыма бұйымды ВТО ережесін орындау
3) 3-бөлім "Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.3.1 өз жұмысын және өз жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу;
7.3.3.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту;
7.3.3.3 сөздік есепте зерттелген терминдерді қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;

9.​2.​4.​5 овладеть приемами удлинения (наращивания) изделий в длину;
9.​2.​4.​6 уметь выбирать способ ремонта учитывая дефект изделия;
9.​2.​4.​7 выполнять ремонт учитывая дефект трикотажного изделия самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​4.​8 иметь представление об использовании старых трикотажных вещей
10.​2.​4.​1 выполнять правила ухода за вязанными изделиями;
10.​2.​4.​2 выполнять художественную штопку трикотажных изделий по схеме самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​4.​3 выполнять реставрацию чулочно-носочных изделий самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​4.​4 овладеть техникой выполнения кеттельного шва;
10.​2.​4.​5 выполнить кеттельный шов на образце самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​4.​6 выполнить изделия из старых трикотажных вещей с помощью учителя;
10.​2.​4.​7 выполнять ремонт учитывая дефект трикотажного изделия самостоятельно или с помощью учителя
2.5 Машинное вязание
9.​2.​5.​1 знать устройство однофонтурной модели бытовой вязальной машины (нитеводы, нитенаправители, каретка, счетчик рядов, металлические иглы с язычками, пластины-рельсы);
9.​2.​5.​2 заправлять бытовую вязальную машину с помощью учителя;
9.​2.​5.​3 выполнять регулировку машины с помощью учителя;
9.​2.​5.​4 освоить приемы работы на бытовой вязальной машине с помощью учителя;
9.​2.​5.​5 уметь вязать гладкое полотно (кулирная гладь) самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​5.​6 составлять план работы самостоятельно или с помощью учителя;
9.​2.​5.​6 выполнить изделие кулирной гладью;
9.​2.​5.​7 выполнять правила ВТО вязанного изделия
10.​2.​5.​1 знать виды и устройство бытовых вязальных машин;
10.​2.​5.​2 заправлять самостоятельно или с помощью учителя бытовую вязальную машину;
10.​2.​5.​3 выполнять самостоятельно или с помощью учителя регулировку бытовой вязальной машины;
10.​2.​5.​4 освоить основные виды и комбинации вязок на бытовой вязальной машине самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​5.​5 составлять план работы самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​5.​6 выполнить изделия используя основные виды и комбинации вязок самостоятельно или с помощью учителя;
10.​2.​5.​7 выполнять правила ВТО вязанного изделия;
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.​3.​3.​1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей;
7.​3.​3.​2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.​3.​3.​3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;

7.3.3.4 алынған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру
8.3.3.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.3.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру
8.3.3.5; мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.3.6 өлшеуіш құралдардың көмегімен және көзбен қарап бұйымның өлшемін анықтау
9.3.3.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.3.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша пікірлерді қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.3.3 дайын жұмысты сыныпқа ұсыну
10.3.3.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысын және басқалардың жұмысын құру үшін қолданылатын әдістер мен тәсілдерді талқылау және бағалау;
10.3.3.2 қолданылған идеяларды салыстыруға негізделіп, өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша сыни ұсыныстар жасау
3.2 Өзіндік жұмыс
7.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау;
7.3.2.2 ілгекпен бақылау үлгісін орындау;
7.3.2.3 бақылау үлгісін әрлеуді орындау;
7.3.2.4 бақылау үлгісін жөндеуді орындау
8.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау
8.3.2.2 ілгекпен бақылау үлгісін орындау;
8.3.2.3 бақылау үлгісін әрлеуді орындау;
8.3.2.4 бақылау үлгісін жөндеуді орындау
9.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау;
9.3.2.2 ілгекпен бақылау үлгісін орындау;
9.3.2.3 бақылау үлгісін әрлеуді орындау;
9.3.2.4 бақылау үлгісін жөндеуді орындау
10.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау;
10.3.2.2 ілгекпен бақылау үлгісін орындау;
10.3.2.3 бақылау үлгісін әрлеуді орындау;
10.3.2.3 бақылау үлгісін жөндеуді орындау
3.3 Бақылау қорытынды жұмысы (оқу жылы бойынша)
7.3.3.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
8.3.3.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
9.3.3.1 емтихан бұйымын орындау және қиындығына тең тоқыма бұйымын өз бетімен тоқу
10.3.3.1 емтихан бұйымын орындау және қиындығына тең тоқыма бұйымын өз бетімен тоқу
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Тоқу. Кестелеу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар

7.​3.​3.​4 применять полученные знания в практической деятельности
8.​3.​3.​1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.​3.​3.​2 проверять качество работы;
8.​3.​3.​3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.​3.​3.​4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.​3.​3.​5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
8.​3.​3.​6 уметь на глаз и с помощью измерительных инструментов определять размер изделия
9.​3.​3.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.​3.​3.​2 принимать комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.​3.​3.​3 презентовать готовую работу всему классу
10.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя техническую терминологию;
10.​3.​3.​2 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
3.2 Самостоятельная работа
7.​3.​2.​1 выполнить контрольный образец на спицах;
7.​3.​2.​2 выполнить контрольный образец крючком;
7.​3.​2.​3 выполнить отделку контрольного образца;
7.​3.​2.​4 выполнить ремонт контрольного образца
8.​3.​2.​1 выполнить контрольный образец на спицах;
8.​3.​2.​2 выполнить контрольный образец крючком;
8.​3.​2.​3 выполнить отделку контрольного образца;
8.​3.​2.​4 выполнить ремонт контрольного образца
9.​3.​2.​1 выполнить контрольный образец на спицах;
9.​3.​2.​2 выполнить контрольный образец крючком;
9.​3.​2.​3 выполнить отделку контрольного образца;
9.​3.​2.​4 выполнить ремонт контрольного образца
10.​3.​2.​1 выполнить контрольный образец на спицах;
10.​3.​2.​2 выполнить контрольный образец крючком;
10.​3.​2.​3 выполнить отделку контрольного образца;
10.​3.​2.​3 выполнить контрольный образец на вязальной машине
3.3 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
7.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
8.​3.​3.​1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
9.​3.​3.​1 самостоятельное вязание изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному изделию
10.​3.​3.​1 самостоятельное вязание изделия, равнозначного по трудности и исполнению экзаменационному изделию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Вязание. Вышивание" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию

1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және құралдар
1.1. Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы ұғыну;
7.1.1.2 тоқудың шығу тарихын білу
7.1.1.3 мұғалімнің көмегімен тоқудың ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.4 қоршағандар үшін "түсінікті" болу (өзіндік пікірін баяндай білу) ;
7.1.1.5 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
1.2 Материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау
7.1.2.1 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
1.3 Материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау
7.1.3.1 талшықтың түрлері мен қасиеттерін білу (табиғи, химиялық); иірілген жіптің түрлері (мақта-мата, жүн);
7.1.3.2 мақта-мата және жүннен жасалған жіпті визуалды және тактильды түрде анықтау;
7.1.3.3 мұғалімнің көмегімен бұйымды дайындау үшін жіпті іріктеу;
7.1.3.4 тоқуға арналған аспаптар мен құралдарды білу;
7.1.3.5 тік және айналмалы ілгектер туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.6 алюминийден, пластмассадан, ағаштан және әр түрлі материалдан жасалған тоқыма біздер туралы түсініктерінің болуы;
7.1.3.7 тоқыма біздердің өлшемі (нөмірі) туралы түсініктерінің болуы
2. Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Тоқыма біздермен тоқу
7.2.1.1 тоқыма біздерге ілмектерді ілу ережесін білу
7.2.1.2 ілмектің түрлерін және оларды шартты белгілерін ажырату (оң, теріс, жиекті) ;
7.2.1.3 өрнектің үлгілерін жазу: мұғалімнің көмегімен мәтінді және шартты белгілерді қолданып (сызбалы);
7.2.1.4 бұйымды тоқуға арналған ілмектерді есептеуді орындау ережесі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.1.5 мұғалімнің көмегімен бақылау үлгісін орындай білу;
7.2.1.6 орамалды, ұйықты тоқуды орындай білу, мұғалімнің көмегімен 1Ч1, 2Ч2 резеңкесін тоқи білу;
7.2.1.7 мұғалімнің көмегімен ілмектерді жабуды орындай білу;
7.2.1.8 мұғалімнің көмегімен тікелей екі түстегі жііптерді біріктіру;
7.2.1.9 жұмыс жоспарын құрастыру, мұғалімнің көмегімен материалдар мен аспаптарды таңдау;
7.2.1.10 тік төртбұрышты пішіндегі бұйымды орындау (белгібау, инешек, тұтқыш, шарф, құты, косметичка) ;
7.2.1.11 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
3. Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
7.3.1.1 өз жұмысын және өз жолдастарының жұмысын талдауға және бағалауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту
3.2 Өзіндік жұмыс
7.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау
2-тоқсан

1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 знать историю появления вязания;
7.1.1.3 изучать и определять особенности вязания с помощью учителя;
7.1.1.4 быть "понятным" для окружающих (уметь излагать свои мысли);
7.1.1.5 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
7.1.3.1 знать виды и свойства волокон (натуральные, химические); виды пряжи (хлопчатобумажная, шерстяная);
7.1.3.2 определять хлопчатобумажную и шерстяную пряжу визуально и тактильно;
7.1.3.3 подбирать пряжу для изготовления изделия с помощью учителя;
7.1.3.4 знать инструменты, приспособления для вязания;
7.1.3.5 иметь представление о прямых и круговых спицах;
7.1.3.6 иметь представление о спицах, сделанных из алюминия, пластмассы, дерева и разных материалов;
7.1.3.7 иметь представление о размерах (номерах) спиц
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Вязание спицами
7.2.1.1 знать правило набора петель на спицы;
7.2.1.2 различать виды петель и их условные обозначения (лицевая, изнаночная, кромочная);
7.2.1.3 записывать образцы узоров: используя текст и условные обозначения (схематично) с помощью учителя;
7.2.1.4 иметь представление о правиле выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
7.2.1.5 уметь выполнять контрольный образец с помощью учителя;
7.2.1.6 уметь выполнять платочную, чулочную вязку, резинку1×1, 2×2 с помощью учителя;
7.2.1.7 уметь выполнять закрытие петель с помощью учителя;
7.2.1.8 соединять пряжу двух цветов по прямой с помощью учителя;
7.2.1.9 составлять план работы, подбирать материалы и инструменты с помощью учителя;
7.2.1.10 выполнить изделие прямоугольной формы (закладка, игольница, прихватка, шарф, футляр, косметичка);
7.2.1.11 знать правила ВТО вязанного изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.1.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу других;
7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки
3.2 Самостоятельная работа
7.3.2.1 выполнить контрольный образец на спицах
2 четверть

7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту
3.2 Өзіндік жұмыс
7.3.2.1 тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау
3-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және құралдар
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде саналы ұғыну;
7.1.1.2 тоқудың шығу тарихын білу;
7.1.1.3 мұғалімнің көмегімен тоқудың ерекшеліктерін зерттеу және анықтау;
7.1.1.4 қоршағандар үшін "түсінікті" болу (өзіндік пікірін баяндай білу);
7.1.1.5 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
1.2. ҚРеңбек туралы заңы және этика
7.1.2.1 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы;
7.1.2.2 ҚРжалпы еңбек заңы туралы түсініктің болуы
1.3 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
7.1.3.1 тоқыма бұйымында кестелеуге арналған қол инесінің ерекшеліктерін білу;
7.1.3.2 толтырғыштар туралы түсініктерінің болуы: синтепон, холофайбер, поролон, әр түрлі материалдар;
7.1.3.3 тоқыма бұйымдарын безендіруде қолданылатын материалдар туралы түсініктерінің болуы (бисер, паетка, шыны моншақтар, түймелер, ленталар) ;
7.1.3.4 мұғалімнің көмегімен жұмысқа қажетті аспаптар мен құралдарды таңдау;
7.1.3.5 санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау;
7.1.3.6 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.3.7 кесетін және шаншитын аспаптармен, үтікпен жұмыста қауіпсіздік ережесін білу
2.Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Тоқыма біздермен тоқу
7.2.1.1 жұмыс жоспарын құрастыру, мұғалімнің көмегімен материалдар мен аспаптарды таңдау;
7.2.1.2 тік төртбұрышты пішіндегі бұйымды орындау (белгібау, инешек, тұтқыш, шарф, құты, косметичка);
7.2.1.3 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
2.2 Ілгекпен тоқу
7.2.2.1 жұмыс жоспарын құрастыру, мұғалімнің көмегімен материалдар мен аспаптарды таңдау;
7.2.2.2 бұйымның жиегін ілгекпен әрлеу туралы түсініктерінің болуы;
7.2.2.3 тік төртбұрышты пішіндегі бұйымды орындау: белгібау, тұтқыш, ыстықтың астына қоятын тіреуіш, білезік;
7.2.2.4 тоқыма бұйымды ылғалды және жылумен өңдеу ережесін білу
2.3. Тоқыма бұйымдарын әрлеу
7.2.3.1 қолмен көркем кесетелеу туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.2 тоқыма бұйымы бойынша кестелеу ережесін білу;
7.2.3.3 қол тігістерін орындай білу: инені алға жіберіп, тамбурлы, сабақты, жатық, ілмектеулі;
7.2.3.4 безендіруші тігістермен бұйымдарды кестелеу үшін жіптерді іріктеу;
7.2.3.5 кестелеу үшін суретті таңдау
7.2.3.6 суретті тоқыма бұйымына алмастыру тәсілі туралы түсініктерінің болуы;
7.2.3.7 тоқыма бұйымға суретті көшірудің ережесін білу;

7.3.1.2 отмечать в работе достоинства и недостатки.
3.2 Самостоятельная работа
7.3.2.1 выполнить контрольный образец крючком
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 знать историю появления вязания;
7.1.1.3 изучать и определять особенности вязания с помощью учителя;
7.1.1.4 быть "понятным" для окружающих (уметь излагать свои мысли);
7.1.1.5 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
7.1.2.1 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
7.1.2.2 получить общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
1.3 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.3.1 знать особенности ручной иглы для вышивания на вязанном изделии;
7.1.3.2 иметь представление о наполнителях: синтепон, холофайбер, поролон, и разных материалах;
7.1.3.3 иметь представление о материалах используемых для украшения вязанных изделий (бисер, паетки, стеклярус, пуговицы, ленты);
7.1.3.4 подбирать с помощью учителя инструменты, приспособления, необходимые для работы;
7.1.3.5 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.1.3.6 организовывать рабочее место;
7.1.3.7 знать правила безопасности при работе с колющими и режущими инструментами, утюгом.
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Вязание спицами
7.2.1.1 составлять план работы, подбирать материалы и инструменты с помощью учителя;
7.2.1.2 выполнить изделие прямоугольной формы (закладка, игольница, прихватка, шарф, футляр, косметичка);
7.2.1.3 знать правила ВТО вязанного изделия
2.2 Вязание крючком
7.2.2.1 составлять план работы, подбирать материалы и инструменты с помощью учителя;
7.2.2.2 иметь представление об отделке края изделия крючком;
7.2.2.3 выполнить изделия прямоугольной формы: закладка, прихватка, подставка под горячее, браслет;
7.2.2.4 знать правила влажной тепловой обработки вязанного изделия
2.3 Отделка вязанных изделий
7.2.3.1 иметь представление о ручной художественной вышивке;
7.2.3.2 знать правила вышивки по вязанному изделию;
7.2.3.3 уметь выполнять ручные швы: вперед иголку, тамбурный, стебельчатый, гладь, обметочный;
7.2.3.4 отбирать нитки для вышивания изделий украшающими стежками;
7.2.3.5 выбирать рисунок для вышивки;
7.2.3.6 иметь представление о способе переноса рисунка на вязанное изделие;
7.2.3.7 знать правило переноса рисунка на вязанное изделие;

8.1.2.7 тоқуға арналған аспаптармен, материалдармен жұмыс істеуде санитарлы-гигиеналық талаптарды орындау;
8.1.2.8 өз бетімен жұмыс орнын ұйымдастыру;
8.1.2.9 кесетін және шаншитын аспаптармен, үтікпен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін орындау
2.Еңбек бұйымын дайындау технологиясы
2.1 Тоқыма біздермен тоқу
8.2.1.1 мұғалімнің көмегімен ілмекті шалу, қосуды орындау;
8.2.1.2 мұғалімнің көмегімен бес тоқыма бізде айналдырып тоқуды орындау;
8.2.1.3 мұғалімнің көмегімен өкшені шығарып үйрену;
8.2.1.4 тоқу сызбасындағы негізгі шартты белгілерді білу;
8.2.1.5 раппорттың суретін, оны тоқудың шарттарын білу;
8.2.1.6 мұғалімнің көмегімен қарапайым сызбаларды оқу, жазу және тоқи білу;
8.2.1.7 1Ч1, 2Ч2 резеңкесін орындай білу, шахматка, шатастырма өрнектерін тоқи білу;
8.2.1.8 үлгі бойынша тапсырмада бағдарлай білу;
8.2.1.9 мұғалімнің көмегімен және өз бетімен бұйыммен жұмыс жасау жоспарын құрастыру;
8.2.1.10 бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау ережесін білу;
8.2.1.11 бұйымдарды орындау: шағын орамал, шашқа арналған жолақ, білезік, қалпақ, белдемше, көрпе, ойыншық;
8.2.1.12 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
3. Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.3.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану
8.3.3.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру
3.2.Өзіндік жұмыс
8.3.2.1. тоқыма бізбен бақылау үлгісін орындау
2-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және құралдар
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
8.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 тоқудың аса маңызды ерекшеліктері туралы білімін және түсінігін көрсету;
8.1.1.3 тоқымашы кәсібі туралы түсініктерінің болуы;
8.1.1.4 мұғалімнің көмегімен қызықтыратын ақпараттың қайнар көзін білу
1.2 Материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау
8.1.2.1 иірілген жіптің қасиеттерін білу (қалыңдығы, ұзындығы, ширатылуы, тегістігі, тығыздығы, беріктігі);
8.1.2.2 зертханалық-практикалық жұмысты орындау барысында мақта-мата және жүн, синтетикалық жіптің қасиеттерін анықтау (сыртқы түрі бойынша, сипап-сезу арқылы, жану ерекшелігі бойынша);
8.1.2.3 тоқуға арналған өлшеуші және жұмыс аспаптарын, құралдарының атауларын білу;
8.1.2.4 мұғалімнің көмегімен тоқуға арналған аспаптар мен құралдарды іріктеу;
8.1.2.5 мұғалімнің көмегімен жіптің қалыңдығына сәйкес тоқыма біздер мен ілгектерді таңдау;
8.1.2.6 жіптерді, ілгектерді, тоқыма біздерді сақтау ережесін білу;

8.1.2.7 выполнять санитарно-гигиенические требования при работе с инструментами и материалами для вязания;
8.1.2.8 организовывать рабочее место самостоятельно;
8.1.2.9 выполнять правила безопасности при работе с колющими и режущими инструментами, утюгом
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Вязание спицами
8.2.1.1 выполнять убавку, прибавку петель с помощью учителя;
8.2.1.2 выполнять круговое вязание на пяти спицах с помощью учителя;
8.2.1.3 уметь вывязывать пятку с помощью учителя;
8.2.1.4 знать основные условные обозначения в схемах вязания;
8.2.1.5 знать раппорт рисунка, условие его вязания;
8.2.1.6 уметь читать, записывать и вязать простые схемы с помощью учителя;
8.2.1.7 уметь выполнять резинку1×1, 2×2; узоры шахматка, путанка;
8.2.1.8 ориентироваться в задании, по образцу;
8.2.1.9 составлять план работы изделия самостоятельно и с помощью учителя;
8.2.1.10 знать правило выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
8.2.1.11 выполнить изделия: косынка, полоска для волос, напульсник, шапочка, подследник, көрпе, игрушка;
8.2.1.12 выполнять правила ВТО вязанного изделия
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы;
8.3.3.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.3.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно
3.2 Самостоятельная работа
8.3.2.1 выполнить контрольный образец на спицах;
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей вязания;
8.1.1.3 иметь представление о профессии вязальщицы;
8.1.1.4 знать источники, чтобы найти интересующую информацию с помощью учителя
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.3 знать названия, измерительных и рабочих инструментов, приспособлений для вязания;
8.1.2.4 подбирать с помощью учителя инструменты и приспособления для вязания;
8.1.2.5 подбирать с помощью учителякрючки с учетом толщины пряжи;
8.1.2.6 знать правила хранения пряжи, крючков;

8.2.4.2 тоқыма бұйымдарын жөндеу түрлері мен тәсілдерін білу;
8.2.4.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен бұйымның ақауын ескеріп, жөндеу тәсілін таңдай білу;
8.2.4.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдарын жамауды орындау;
8.2.4.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма жамауды орындау;
8.2.4.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен әртүрлі материалдарды қолданып жамауды орындау (фетр, тері, трикотаж);
8.2.4.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен әлсіреген бөлікті "ілмектің ішіндегі ілмек" тігісімен қалпына келтіруді орындау;
8.2.4.8 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен ілмектерді ілгекпен көтеру тәсілін меңгеру;
8.2.4.9 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдардың сыртқы ақауларын жоя білу (ілмектеу, тартылу) ;
8.2.4.10 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымды көлденең тігіспен қалпына келтіруді орындау
3. Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек бұйымдарын талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.3.3 сөйлеуде техникалық терминологияны қолдану;
8.3.3.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.3.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу
3.2. Бақылау қорытынды жұмысы (оқу жылы бойынша).
8.3.2.1 мұғалімнің таңдауы бойынша қорытынды практикалық жұмысты орындау (дифференциалды)
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Аспаптар және құралдар
1.1 Еңбек бұйымы туралы жалпы мәліметтер
9.1.1.1 өз Отаны үшін мақтаныш сезімін көрсету;
9.1.1.2 тоқудың аса маңызды ерекшеліктері туралы білімін және түсінігін көрсету;
9.1.1.3 тоқымашы кәсібі туралы түсініктерінің болуы;
9.1.1.4 мұғалімнің көмегімен қызықтыратын ақпараттың қайнар көзін білу;
9.1.1.5 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы
1.2 ҚР еңбек туралы заңы және этика
9.1.2.1 шеберханадағы мінез-құлық ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыру, формалық киім, киім эстетикасы туралы түсініктерінің болуы;
9.1.2.2 ҚРжалпы еңбек заңы туралы түсініктің болуы
1.3 Материалдарды, құралдардыды және жабдықтарды талдау
9.1.3.1 сыртқы түрі бойынша иірілген жіпті өз бетімен танып-білу;
9.1.3.2 ілмектерді жинақтауда және ылғалды-жылу өңдеуде жіптің қасиеттерін есепке алу;
9.1.3.3 қолмен және машина тәсілімен тоқуға арналған материалдар мен аспаптарды, құралдарды өз бетімен таңдау
2.Еңбек бұйымын дайындау технологиясы

8.2.4.2 знать виды, и способы ремонта вязанных изделий;
8.2.4.3 уметь выбирать способ ремонта учитывая дефект изделия самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.4 выполнять штопку вязанного изделия самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.5 выполнять вязанную заплату самостоятельно или с помощью учителя ;
8.2.4.6 выполнять заплату используя разные виды материалов (фетр, кожа, трикотаж) самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.7 выполнить реставрацию ослабленного участка швом "петля в петлю" самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.8 овладеть способом поднятия петель крючком самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.9 уметь удалять внешние дефекты вязанных изделий (зацепки, затяжки) самостоятельно или с помощью учителя;
8.2.4.10 выполнить реставрацию вязанного изделия горизонтальным швом самостоятельно или с помощью учителя
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.1.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.1.2 проверять качество работы;
8.3.1.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.1.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.1.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно
3.2 Контрольная итоговая работа (за учебный год)
8.3.2.1 выполнение итоговой практической работы по выбору учителя (дифференцированно)
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
9.1.1.2 знать историю появления вязания;
9.1.1.3 изучать и определять особенности вязания с помощью учителя;
9.1.1.4 быть "понятным" для окружающих (уметь излагать свои мысли);
9.1.1.5 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
1.2 Трудовое законодательство Республики Казахстан и этика
9.1.2.1 иметь представление о правилах поведения в мастерской, организации рабочего места, форменной одежде, эстетики одежды;
9.1.2.2 получить общее представление о трудовом законодательстве Республики Казахстан
1.3 Анализ материалов, инструментов, оборудования
9.1.3.1 самостоятельно распознавать пряжу по внешнему виду;
9.1.3.2 учитывать свойства пряжи при наборе петель, и после влажно-тепловой обработки;
9.1.3.3 подбирать самостоятельно материалы, инструменты и приспособления для вязания ручным и машинным способами
2. Технологии изготовления предмета труда

2.1 Тоқыма біздермен тоқу
9.2.1.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сызбаларды оқу, жазу және тоқи білу;
9.2.1.2 үлгі бойынша тапсырмада бағдарлай білу;
9.2.1.3 мұғалімнің көмегімен және өз бетімен бұйыммен жұмыс жасау жоспарын құрастыру;
9.2.1.4 бұйымды тоқу үшін ілмектерді есептеуді орындау ережесін білу;
9.2.1.5 бұйымдарды орындау: шағын орамал, шашқа арналған жолақ, білезік, қалпақ, белдемше, көрпе, ойыншық;
9.2.1.6 тоқыма бұйымның ВТО ережесін орындау
2.2 Ілгекпен тоқу
9.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ілмектерді азайту, қосуды орындау;
9.2.2.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сызбаларды оқу, жазу және тоқи білу;
9.2.2.3 бағандар мен ауа ілмектері негізінде өрнектерді орындау;
9.2.2.4 мұғалімнің көмегімен бұйымды безендіру үшін ілгекпен тоқылған аппликацияны қолдану;
9.2.2.5 тоқыма бұйымды ылғалды және жылумен өңдеу ережесін орындау
2.3 Тоқыма бұйымдарын әрлеу
9.2.3.1 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымдарды түймелермен, бисермен, паеткамен, лентамен, шашақтармен, шілтермен, помпондармен сәндік безендіру;
9.2.3.2 мұғалімнің көмегімен тоқыма бұйымды сәндік безендіруге арналған материалдарды, құралдарды және аспаптарды іріктей білу;
9.2.3.3 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымда аппликацияны орындай білу;
9.2.3.4 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тоқыма бұйымды әрлеуді орындау;
9.2.3.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен біріктіруші трикотаж тігістерін орындау
2.4 Тоқыма бұйымдарын жөндеу
9.2.4.1 тоқыма бұйымдарына күтім жасау ережесін орындау;
9.2.4.2 трикотаж бұйымдарын көркем жамау туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.3 мұғалімнің көмегімен трикотаж бұйымдарын сызба бойынша көркем жамауды орындау;
9.2.4.4 мұғалімнің көмегімен шұлық-ұйық бұйымдарын қалпына келтіруді орындай білу;
9.2.4.5 бұйымды ұзындығы бойынша ұзарту (өсіру) тәсілдерін меңгеру;
9.2.4.6 бұйымның ақауын ескеріп, жөндеу тәсілін таңдай білу;
9.2.4.7 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен трикотаж бұйымның ақауын ескеріп жөндеуді орындау;
9.2.4.8 ескі трикотаж заттарды қолдану туралы түсініктерінің болуы;
9.2.4.9 мұғалімнің көмегімен ескі трикотаж заттардан бұйымды орындау
2.5 Машинамен тоқу
9.2.5.1 тұрмыстық тоқыма машинасының бірфонтурлы моделінің құрылысын білу (жіп жүргізуші, жіпті бағыттаушы, каретка, қатарларды есептегіш, тілдері бар металл инелер, пластина-рельстер) ;
9.2.5.2 мұғалімнің көмегімен тұрмыстық тоқыма машинасын толтыру;
9.2.5.3 мұғалімнің көмегімен машинаны реттеуді орындау;
9.2.5.4 мұғалімнің көмегімен тұрмыстық тоқыма машинасында жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру;
9.2.5.5 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен тегіс матаны (жатық кестені) тоқи білу;
9.2.5.6 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетімен жұмыс жоспарын құрастыру;
9.2.5.6 иілмелі жатық кестемен бұйымды дайындау;

2.1 Вязание спицами
9.2.1.1 уметь читать, записывать и вязать простые схемы с помощью учителя;
9.2.1.2 ориентироваться в задании, по образцу;
9.2.1.3 составлять план работы изделия самостоятельно и с помощью учителя;
9.2.1.4 знать правило выполнения расчета петель для вывязывания изделия;
9.2.1.5 выполнить изделия: полоска для волос, напульсник, шапочка, подследник,
9.2.1.6 выполнять правила ВТО вязанного изделия
2.2 Вязание крючком
9.2.2.1 выполнять убавку, прибавку петель с помощью учителя;
9.2.2.2 уметь читать, записывать и вязать простые схемы с помощью учителя;
9.2.2.3 выполнять узоры на основе столбиков и воздушных петель;
9.2.2.4 выполнять аппликацию вязанную крючком с помощью учителя;
9.2.2.5 выполнять правила влажной тепловой обработки вязанного изделия
2.3.Отделка вязанных изделий
9.2.3.1 иметь представление о декоративном оформлении вязанных изделий пуговицами бисером, паетками, лентами;
9.2.3.2 уметь отбирать материалы, приспособления, инструменты для декоративного оформления вязанного изделия с помощью учителя;
9.2.3.3 использовать аппликацию вязанную крючком для оформления изделия с помощью учителя;
9.2.3.4 выполнить отделку на готовом изделии самостоятельно или с помощью учителя;
9.2.3.5 выполнять соединительные трикотажные швы (вертикальный, горизонтальный) на вязанных изделиях самостоятельно или с помощью учителя
2.4.Ремонт вязанных изделий
9.2.4.1 выполнять правила ухода за вязанными изделиями;
9.2.4.2 иметь представление о художественной штопке трикотажных изделий;
9.2.4.3 выполнять художественную штопку трикотажных изделий по схеме с помощью учителя;
9.2.4.4 уметь выполнять реставрацию чулочно-носочных изделий с помощью учителя;
9.2.4.5 овладеть приемами удлинения (наращивания) изделий в длину;
9.2.4.6 уметь выбирать способ ремонта учитывая дефект изделия;
9.2.4.7 выполнять ремонт учитывая дефект трикотажного изделия самостоятельно или с помощью учителя;
9.2.4.8 иметь представление об использовании старых трикотажных вещей;
9.2.4.9 выполнить изделия из старых трикотажных вещей с помощью учителя
2.5 Машинное вязание
9.2.5.1 знать устройство однофонтурной модели бытовой вязальной машины (нитеводы, нитенаправители, каретка, счетчик рядов, металлические иглы с язычками, пластины-рельсы);
9.2.5.2 заправлять бытовую вязальную машину с помощью учителя;
9.2.5.3 выполнять регулировку машины с помощью учителя;
9.2.5.4 освоить приемы работы на бытовой вязальной машине с помощью учителя;
9.2.5.5 уметь вязать гладкое полотно (кулирная гладь) самостоятельно или с помощью учителя;
9.2.5.6 составлять план работы самостоятельно или с помощью учителя;
9.2.5.6 выполнить изделие кулирной гладью.

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. "Кәсіби еңбекке баулу. Кіші қызмет көрсетуші" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Қызмет көрсету еңбек технологиясы";
3) 3-бөлім "Қызмет көрсетушінің еңбегін сараптау және бағалау".
128. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қызмет көрсететушілер жайлы жалпы мәліметтер ;
2) материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау.
129. "Сылау-сырлау жұмысының" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мектеп ауласындағы аймақты тазалау;
2) мөлме өсімдіктеріне күтім жасау;
3) еденді тазалау;
4) бөлмені тазалау;
5) ыдыс-аяқтың тазалығын сақтау;
6) ыдыс-аяқтың тазалығын сақтау
7) асханадағы және ас әзірлейтін бөлімшедегі жұмыстар;
8) төсек –орынын тазалығын сақтау;
9) еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері.
130. "Қызмет көрсетушінің еңбегін сараптау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) қызмет көрсетушінің еңбегін сараптау және бағалау.
131. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1. мамандықты зерттеп, ерекшеліктерімен қызмет көрсетудегі қажеттіліктерді анықтау;
7.1.1.3 құрал-жабдықтарды, жұмыс ережелері және кабинетте қызмет көрсетушінің өзін-өзі ұстауын білу;
7.1.1.4 күнделікті өмірде әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру;
7.1.1.5 қызмет орындарын тазалаушы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
7.1.1.6 іскерлік қарым-қатынас, этикет нормалары туралы білу
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 қызмет көрсететушінің неғұрлым маңызды ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу
8.1.1.3 ыдыс-аяқ жуушының жұмысын білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.4 қызметші әйелдің жұмысы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.5 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу
9.1.1.1
басқа адамның пікіріне, әр түрлі халықтардың тарихына және мәдениетіне құрметті қатынас көрсету;
9.1.1.2 қызмет көрсетушілердің еңбектерін үйренуге және өз ойымен сипаттауға талпыну;
9.1.1.3 өз мүмкіндіктері жайлы , өзіне қажетті тіршілігін қамтамасыз ету туралы түсініктің болуы;
9.1.1.4 ас үй қызметшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.5 аула сыпырушының жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
127. Программа по профилю "Младший обслуживающий персонал" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии обслуживающего труда";
3) раздел "Анализ и оценивание обслуживающего труда".
128. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения обслуживающего труда;
2) анализ материалов, инструментов и оборудования.
129. Раздел "Технологии обслуживающего труда" включает следующие подразделы:
1) уборка пришкольной территории;
2) уход за комнатными растениями;
3) уборка полов;
4) устройство помещения;
5) уборка помещения;
6) уход за посудой;
7) работа в столовой и пищеблоке;
8) уход за постельным и столовым бельем;
9) основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены.
130. Раздел "Анализ и оценивание обслуживающего труда" включает следующий подраздел:
1) анализ и оценивание результатов труда.
131. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности и необходимость профессий обслуживающего труда;
7.​1.​1.​3 знать оборудование, правила работы и поведения в кабинете обслуживающего труда;
7.​1.​1.​4 овладеть социально-бытовыми навыками, в повседневной жизни;
7.​1.​1.​5 иметь представление о работе уборщика служебных помещений: обязанности, основные требования;
7.​1.​1.​6 иметь представление о нормах делового общения, этикета
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей обслуживающего труда;
8.​1.​1.​3 иметь представление о работе мойщика посуды: обязанности, основные требования;
8.​1.​1.​4 иметь представление о работе горничной: обязанности, основные требования;
8.​1.​1.​5 знать нормы делового общения и этикета.
9.​1.​1.​1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности обслуживающего труда;
9.​1.​1.​3 иметь представление о собственных возможностях, о необходимом жизнеобеспечении;
9.​1.​1.​4 иметь представление о работе кухонного рабочего: обязанности, основные требования;
9.​1.​1.​5 иметь представление о работе дворника: обязанности, основные требования;

9.1.1.6 тәрбиеші көмекшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.7 этикет және іскерлік қарым-қатынас нормалары жайлы білу;
9.1.1.8 жұмыс орнында еңбек міндеттерін орындамаған жағдайдағы жауапкершілікті түсіну
10.1.1.1 әр түрлі мәдениетіне, нәсіліне, діни сеніміне қарамастан адамдарға төзімділік көрсету;
10.1.1.2 әр түрлі еңбек етушілердің материалдарын және тәсілдерін салыстыру, талдау;
10.1.1.3 өндіруші мекемені тазалаушы қызметкерлерінің жұмысы, міндеттері, басты талаптары туралы түсінік болу;
10.1.1.4 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу;
10.1.1.5 заңнамаға сәйкес материалдық зиян тигізгені үшін жауапкершілікті сезіну
1.2. Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1 мектеп ауласын жинау үшін қажетті тұрмыстық құрал-саймандарды ажырата білу (сыпырғыш, күрек, тырма, қалақ, қозғалтқыш, қырғыш, кетпен) ;
7.1.2.2 жұмыста құрал-саймандарды пайдалану;
7.1.2.3 құрал-саймандар мен оның құрылысын білу;
7.1.2.4 жинау құралдарын тазарту және сақтау орындарын орнату;
7.1.2.5 мектеп ауласында жұмыс істеуге арналған арнайы киімдердің түрлері, тағайындалуын, сақталуын және күтімін білу;
7.1.2.6 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
7.1.2.8 тазарту құралдарын ажырату (шелек,леген,қалақ, еден жуатын шөтке , шүберек , еден жуатын құрал) ;
7.1.2.9 еден жуғыш заттарын білу: түрлері, тағайындалуы,қолдану ережесі,сақталуы;
7.1.2.10 электр қауіпсіздік ережесін білу
7.1.2.11 электр үтігінің құрылысы, тағайындау қағидасы, қауіпсіз жұмыс істеу және сақтауды білу;
7.1.2.12 тұрмыстық электр шаңсорғыштың құрылысы, тағайындау қағидасы және қауіпсіз жұмыс істеу және сақтауды білу
8.1.2.1 зембіл мен сүйменнің құрылысы, нысаны, қауіпсіздік ережесі мен сақталуын білу;
8.1.2.2 жұмыс орындарын ұйымдастыру
8.1.2.3 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
8.1.2.4 паркетті еденді жууға арналған жуғыштарды пайдалану;
8.1.2.5 паркетті еденді жууға арналған жуғыштарды пайдалану;
8.1.2.6 кір машинасын қолдану кезінде құрылысы, пайдаланылуы, қауіпсіздік ережесін білу
9.1.2.1 қайшыларының тағайындалу қағидасының қолданылуы және сақталуы туралы түсініктің болуы;
9.1.2.2 резеңке қолғап туралы түсініктің болуы: қағидалары, ұқыпты қарау ережесі тураы білу;
9.1.2.3 жұмыс орындарын ұйымдастыру
9.1.2.4 қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін орындау;

9.​1.​1.​6 иметь представление о работе помощника воспитателя: обязанности, основные требования;
9.​1.​1.​7 знать нормы делового общения и этикета;
9.​1.​1.​8 понимать ответственность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.​1.​1.​2 сравнивать, анализировать материалы и подходы различных видов обслуживающего труда;
10.​1.​1.​3 иметь представление о работе уборщика производственных помещений: обязанности, основные требования;
10.​1.​1.​4 знать нормы делового общения и этикета;
10.​1.​1.​5 осознавать ответственность за причиненный материальный ущерб в соответствии с законодательством.
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​2.​1 различать хозинвентарь для уборки пришкольной территории (метла, лопата, грабли, совки, движок, скребок, мотыга);
7.​1.​2.​2 использовать инвентарь в работе;
7.​1.​2.​3 иметь представление об устройстве и назначении инвентаря;
7.​1.​2.​4 очищать уборочный инвентарь и устанавливать его на место хранения;
7.​1.​2.​5 иметь представление о видах спецодежды для работы на пришкольном участке, ее назначении, хранении и уходе;
7.​1.​2.​6 организовывать рабочее место;
7.​1.​2.​7 выполнять правила безопасной работы;
7.​1.​2.​8 различать уборочный инвентарь (ведро, таз, совок, половая щетка, тряпка, швабра);
7.​1.​2.​9 иметь представление о моющих средствах для мытья полов: виды, назначение, правила использования, хранение;
7.​1.​2.​10 иметь представление о правилах электробезопасности;
7.​1.​2.​11 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения электрического утюга;
7.​1.​2.​12 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения бытового электропылесоса
8.​1.​2.​1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения носилок и лома;
8.​1.​2.​2 организовывать рабочее место;
8.​1.​2.​3 выполнять правила безопасной работы;
8.​1.​2.​4 пользоваться моющими средствами для паркетного пола;
8.​1.​2.​5 иметь представление о маркировке уборочного инвентаря: значение, правила маркировки;
8.​1.​2.​6 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении со стиральной машиной
9.​1.​2.​1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения садового секатора;
9.​1.​2.​2 иметь представление о резиновых перчатках: назначение, правила бережного обращения;
9.​1.​2.​3 организовывать рабочее место;
9.​1.​2.​4 выполнять правила безопасной работы;

9.1.2.5 құрылғыны қолдану ,электрополотерді қолдану кезіндегі қауіпсіздік ережесі жайлы түсініктің болуы;
9.1.2.6 ыдыс жаутын құрал, оны қолдану , ыдыс жуатын машинаны қолднау кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы түсініктің болуы; 9.1.2.7 тұрмыстық тоңазытқышты қолданудағы қауіпсіздік ережелерін, құрылғыны қолдану туралы түсініктің болуы;
9.1.2.8 санитарлық торапты тазалау кезінде арнайы кииім туралы түсініктің болуы (резеңке етік және қолғап, су өтпейін алжапқыш): тағайындалуы, күтіп қолдану ережелері;
9.1.2.9 иметь представление об устройстве, назначении, использовании, правилах безопасной работы и хранения приспособлений для обработки саноборудования: (щетка, вантуз); саноборудованияны өңдеуге арналған құралдарды қауіпсіз пайдалануы, сақтауы, тағайындалуы туралы білу: (шөткі, вантуз);
9.1.2.10 керамиканы және эмальдарды тазалауға арналған құралдарды ажырата білу
10.1.2.1 ұзын сырықта сақтау секторының құрылысы, тағайындау қағидасы және қауіпсіз жұмыс іскеу туралы білу;
10.1.2.2 паркетті еденнің жабдықталу мастикасын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, қауіпсіз жұмыс істеу ережесі, сақтау;
10.1.2.3 жылтыратылған жиһазды өңдеу құралдарын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау;
10.1.2.4 түрлі жабдықты және мүкәммалды өңдеу мен тазалауда қолданылатын жуғыш заттар туралы білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау ережесі, ерітінді жасау;
10.1.2.5 ламинат жуатын жуғыш заттарды ажырата білу: түрлері, қауіпсіз пайдалану ережесі, сақтау;
10.1.2.6 жұмыс орнын ұйымдастыру;
10.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2) 2-бөлім "Қызмет көрсету технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1.Мектеп ауласындағы тазалық жұмысы
7.2.1.1 күзде аулада жұмыс істеу туралы ойланыңыз;
7.2.1.2 жұмыстың нысандарын ажырата білу жол, көгалдандыру, спорт алаңы,
мектеп ғимараттарының аумағы;
7.2.1.3 сыпырғыш, күрек, қалақты ұстау;
7.2.1.4 қатты беті бар жолдарды тазалау;
7.2.1.5 қоқысты бір орынға жинау және қоқыс жинау, қоқысқа тастау;
7.2.1.6 көгалдың бұтақтарын және бөтен заттарын алып тастау;
7.2.1.7 спорт алаңдарын және мектеп аумағының аудандарын тазалау;
7.2.1.8 қыста аумақта жұмыс істеу туралы ұғымдарды қалыптастыру;
7.2.1.9 асфальтжәне бетон жамылғыларынажырата алу;
7.2.1.10 мұздың қаттылығының ауа температурасына тәуелділігі туралы түсінік беру;
7.2.1.11
жолдағы қауіпсіз жұмыс ережелерін білу;
7.2.1.12 .Қозғалтқышпен, қырғышпен, жол бетіне кедергі келтірместен жұмыс істеу;
7.2.1.13
қардан жолдарды тазарту
7.2.1.14 арнайы мақсаттағы жерлерде қарды жою;

9.​1.​2.​5 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с электрополотером;
9.​1.​2.​6 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с посудомоечной машиной;
9.​1.​2.​7 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с бытовым холодильником;
9.​1.​2.​8 иметь представление о спецодежде для уборки санузла (резиновые сапоги и перчатки, непромокаемый фартук): назначение, правила бережного обращения;
9.​1.​2.​9 иметь представление об устройстве, назначении, использовании, правилах безопасной работы и хранения приспособлений для обработки саноборудования: (щетка, вантуз);
9.​1.​2.​10 различать средства для чистки керамики и эмали
10.​1.​2.​1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения секатора на длинном шесте;
10.​1.​2.​2 иметь представление о мастике для покрытия паркетного пола: назначение, виды, использование, правила безопасной работы, хранение;
10.​1.​2.​3 иметь представление о средствах для обработки полированной мебели: назначение, виды, использование, хранение;
10.​1.​2.​4 иметь представление о моющих средствах для уборки и обработки различного оборудования и инвентаря: назначение, виды, использование, хранение, правила составления растворов;
10.​1.​2.​5 различать моющие средства для мытья ламината: виды, правила безопасного использования, хранение;
10.​1.​2.​6 организовывать рабочее место;
10.​1.​2.​7 выполнять правила безопасной работы
2) раздел "Технологии обслуживающего труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Уборка пришкольной территории
7.​2.​1.​1 иметь представление о работе на участке осенью;
7.​2.​1.​2 различать объекты работы: дорожка, газон, спортплощадка, территория вокруг школьных строений;
7.​2.​1.​3 обращаться с метлой, лопатой, совком;
7.​2.​1.​4 подметать дорожки с твердым покрытием;
7.​2.​1.​5 собирать мусор в валки и в кучи, переносить мусор;
7.​2.​1.​6 убирать с газонов сучья и посторонние предметы;
7.​2.​1.​7 убирать спортплощадки и участки пришкольной территории;
7.​2.​1.​8 иметь представление о работе на участке зимой;
7.​2.​1.​9 различать асфальтовое и бетонное покрытия;
7.​2.​1.​10 иметь представление о зависимости твердости льда от температуры воздуха;
7.​2.​1.​11 знать правила безопасной работы на проезжей части дороги;
7.​2.​1.​12 работать движком, скребком, не нарушая дорожное покрытие;
7.​2.​1.​13 расчищать дорожки от снега;
7.​2.​1.​14 убирать снег в специально отведенные места;

7.2.1.15 көктемде учаскедегі жұмыс туралы түсінікті анықтау;
7.2.1.16 ..көгалдандыру үшін топырақ дайындау;
7.2.1.17 құмды және саз топырақтарын өңдеудегі айырмашылықты түсіну
7.2.1.18 гүлзарлар мен жолдардан қоқыстардан тазалау
8.2.1.1 күзде, қыста, көктемде және жазда жұмыс орнында бөлісу
8.2.1.2 жүк тасығыш және сорғыштармен жұмыс жасау;
8.2.1.3 жерге түскен жапырақтарды тазалау;
8.2.1.4 арамшөптерді жұлу және алып тастау;
8.2.1.5 сыпыру түзету жолдарға және алаңдарға құм себу;
8.2.1.6 жиналған қоқысты көшіру;
8.2.1.7 жол жамылғысын бұзусыз ломмен жұмыс жасау;
8.2.1.8
мұзды кесу және тазалау;
8.2.1.9 арнайы мақсаттағы жерлерде қар мен мұзды апару
8.2.1.10 гүлзарлар мен бороздар туралы ақпараты болу;
8.2.1.11
гүлзарды қазыпалу
8.2.1.12 қазу сапасының мағынасы, тереңдігі, әдістері мен талаптары туралы түсінік алу;
8.2.1.13 гүл бақшасы үшін орынды таңдау;
8.2.1.14 .гүлзардың шекарасын және бороздардың бағытын анықтау;
8.2.1.15 бүршіктер салу;
8.2.1.16 белгіленген тереңдікті қазып алу;
8.2.1.17 сызғышпен қазу тереңдігін анықтау;
8.2.1.18 топырақты жинайтын топырақтың деңгейін анықтау;
8.2.1.19 көпжылдық қыстайтын жерге отырғызу алаңында топырақты топырақты босату;
8.2.1.20 көпжылдық өсімдіктердің екпелеріндегі құмыралардың арасын босату
9.2.1.1 ағаштың құрылымы туралы мағлұматтың болуы:
магистраль, тәж;
9.2.1.2 мектептегі негізгі ағаш түрлерін ажырату;
9.2.1.3 ағаштар күзгі күтім туралы мағұлмат білу;
9.2.1.4 жақын аралық шеңберді, оның маңыздылығын және айнала шеңберін қазу ережелерін білу
9.2.1.5 бағбандық бөренелерді пайдалану
9.2.1.6 жақын аралық дөңгелекке лоппа арқылы қазыңыз
9.2.1.7 қалған жапырақтарды жинап, қабырғаға жинап қойыңыз;
9.2.1.8 ағаш бұтағын кесектермен кесіңіз;
9.2.1.9 фанердің қалтасын тазартқышпен тазалап, қылшықпен әк тастау керек;
9.2.1.10. бұрын алынған аумақтың тазалық дағдыларын шоғырландырып, тәжірибе жүзінде қолдану
10.2.1.1
қазба тереңдігін анықтау;
10.2.1.2
ағаштың бұтақтарын ұзын полюсте бөренелермен кесіңіз;
10.2.1.3 бұрын алынған аумақтың тазалық дағдыларын шоғырландыру және қалыпқа келтіру;
10.2.1.4 аумақты тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.2.Бөлмедегі өсімдіктерге күтім жасау;
7.2.2.1 тереңдігін анықтау;
үдегі өсімдіктерді сыртқы түрімен ерекшелендіру;
7.2.2.2. олардың атауын білу
7.2.2.3. гүлді суғару және бүрку;
7.2.2.4. суару үшін судың температурасы мен сапасына қойылатын талаптар, суару жиілігін білу;
7.2.2.5. суару практикасын түсіну;
7.2.2.6. құрғақ жапырақтарды кесіп, жинау
7.2.2.7. уды суғаруға және себуге дайындау;

7.​2.​1.​15 иметь представление о работе на участке весной;
7.​2.​1.​16 подготавливать почву для посадок;
7.​2.​1.​17 иметь представление о разнице в обработке песчаных и глинистых почв;
7.​2.​1.​18 сгребать мусор с клумб и дорожек
8.​2.​1.​1 различать осенние, зимние, весенние и летние работы на участке;
8.​2.​1.​2 обращаться с граблями, носилками;
8.​2.​1.​3 сгребать опавшие листья граблями;
8.​2.​1.​4 выдергивать и удалять сорные растения;
8.​2.​1.​5 подметать, выравнивать, посыпать песком дорожки и площадки;
8.​2.​1.​6 переносить собранный мусор;
8.​2.​1.​7 работать ломом, не нарушая дорожное покрытие;
8.​2.​1.​8 скалывать и убирать лед;
8.​2.​1.​9 убирать снег и лед в специально отведенные места;
8.​2.​1.​10 иметь представление о цветниках и о борозде;
8.​2.​1.​11 вскапывать почву цветника;
8.​2.​1.​12 иметь представление о значении, глубине, приемах и требованиях к качеству вскапывания;
8.​2.​1.​13 выбирать место для цветника;
8.​2.​1.​14 определять границы цветника и направления борозд;
8.​2.​1.​15 прокладывать борозды;
8.​2.​1.​16 вскапывать с соблюдением заданной глубины;
8.​2.​1.​17 определять глубину вскапывания с помощью линейки;
8.​2.​1.​18 выравнивать вскопанную почву граблями;
8.​2.​1.​19 рыхлить почву граблями на месте многолетних зимующих посадок;
8.​2.​1.​20 рыхлить междурядья мотыгами на посадках многолетних растений
9.​2.​1.​1 иметь представление о строении дерева: ствол, крона;
9.​2.​1.​2 различать основные породы деревьев на пришкольном участке;
9.​2.​1.​3 иметь представление об осеннем уходе за деревьями;
9.​2.​1.​4 иметь представление о приствольном круге, его значении и правилах вскапывания приствольного круга;
9.​2.​1.​5 пользоваться садовым секатором;
9.​2.​1.​6 вскапывать приствольный круг лопатой;
9.​2.​1.​7 собирать опавшие листья и укладывать их в кучи граблями;
9.​2.​1.​8 обрезать ветви дерева секатором;
9.​2.​1.​9 очищать ствол плодового дерева скребком и побелка известью с помощью кисти;
9.​2.​1.​10 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее
10.​2.​1.​1 определять глубину вскапывания;
10.​2.​1.​2 обрезать ветви дерева секатором на длинном шесте;
10.​2.​1.​3 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее;
10.​2.​1.​4 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки территории
2.2 Уход за комнатными растениями
7.​2.​2.​1 определять глубину
вскапывания различать комнатные растения по внешнему виду;
7.​2.​2.​2 иметь представления об их названиях;
7.​2.​2.​3 поливать и опрыскивать цветы;
7.​2.​2.​4 иметь представление о требованиях к температуре и качеству воды для полива, периодичности полива;
7.​2.​2.​5 иметь представление о приемах полива;
7.​2.​2.​6 обрезать и собирать сухие листья;
7.​2.​2.​7 подготавливать воду для полива и опрыскивания;

7.2.2.8 түпқойманы тазалау және жуу;
7.2.2.9 гүл өсіретін құмыраларды сүрту
8.2.2.1.жарық сүйетінжәнекөлеңкеге төзімдіөсімдіктертуралытүсініккеиеболыңыз;
8.2.2.2 гүлдерді ауыстыру туралы ақпараты болу;
8.2.2.3 ауыстыруға және көшіруге жататын өсімдіктерді анықтау;
8.2.2.4 ауыстыру үшін гүлзарларды таңдау;
8.2.2.5 өсімдікті ауыстырып тиеу және ауыстыруды жүзеге асыру
9.2.2.1 бұрын алынған ғимараттарға күтім жасау дағдыларын сақтау және қолдану;
9.2.2.2 мұғалімнің көмегімен және (немесе) өсімдіктерге күтім жасау үшін қажетті жұмыстардың түрлерін ұжымдық түрде анықтау, жоспарлау және орындау
10.2.2.1 бұрын алынған ғимараттарға күтім жасау дағдыларын күшейту және қолдану;
10.2.2.2 өсімдіктерді күтіп-бағу үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.3.Едендерді тазалау
7.2.3.1 боялған және линолеум қабатының тақтасын бөліп алу;
7.2.3.2 жууға арналған құралдар туралы ақпартты түсіну, әртүрлі жабындылармен едендерді жууға қарсы қолданылатын құралдарды қолдану;
7.2.3.3 щеткамен жұмыс істеу;
7.2.3.4 линолеуммен және плиткалы еденмен боялған ағаш тақтайды құрғақ және дымқыл тазалауға дайындау;
7.2.3.5 еденді швабрамен сүртіңіз;
7.2.3.6 шүберекті ыдыста шаю.
8.2.3.1 паркетті еденнің жабу туралы түсінік алу: түрлері, мақсаттары және пайда болуы;
8.2.3.2 лакпен жабылған паркетті еденді дымқыл тазалауды жүзеге асыру;
8.2.3.3 мастикпен жабылған еденді сүргілеу үшін дайындаңыз;
8.2.3.4 жұмыс нәтижесін тексеру;
8.2.3.5 паркетті еденге арналған жуғыш заттарды қолдан.
9.2.3.1 паркет едені щеткамен және электрлі тазалағышпен тазалау;
9.2.3.2 паркет алаңында дақтарды кетіру;
9.2.3.3 бұрын алынған еденді тазалау дағдыларын нығайту
9.2.3.4 мұғалімнің көмегімен және (немесе) жыныстарды тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін ұжымдық түрде анықтау, жоспарлау және орындау
.
10.2.3.1 мастиканы қолдану үшін еденге арналған щетканы қолдану;
10.2.3.2 паркет еденін мастикамен жабу;
10.2.3.3 ламинат қабатының қасиеттерін түсіну;
10.2.3.4 ламинат қабатын тазалауды жүзеге асыру;
10.2.3.5 ламинатты күту ережелерін білу;
10.2.3.6 ламинаттан шыққан түрлі дақтарды кетіру;
10.2.3.7 бұрын алынған едендерді тазарту дағдыларын шоғырландыру және дамыту;
10.2.3.8 еденді тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.4.Бөлмені
ұйымдастыру
7.2.4.1 үйдің жабдығы: плинтус, терезе жапқышы, терезе рамкасы, қыздыру радиаторы, есік (бір, екі), шығыс, желдеткіш;

7.​2.​2.​8 чистить и промывать поддоны;
7.​2.​2.​9 обтирать цветочные горшки
8.​2.​2.​1 иметь представление о светолюбивых и теневыносливых растениях;
8.​2.​2.​2 иметь представление о перевалке и пересадке комнатного растения: значение, приемы;
8.​2.​2.​3 определять растения, подлежащие к перевалке и пересадке;
8.​2.​2.​4 подбирать цветочные горшки для пересадки;
8.​2.​2.​5 выполнять перевалку и пересадку растения
9.​2.​2.​1 закреплять и отрабатывать навыки ухода за комнатными растениями, полученные ранее;
9.​2.​2.​2 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для ухода за растениями
10.​2.​2.​1 закреплять и отрабатывать навыки ухода за комнатными растениями, полученные ранее;
10.​2.​2.​2 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для ухода за растениями.
2.3 Уборка полов
7.​2.​3.​1 различать дощатый крашеный и покрытый линолеумом пол;
7.​2.​3.​2 иметь представление о средствах для мытья, о средствах, применение которых противопоказано при мытье полов с различным покрытием;
7.​2.​3.​3 работать щеткой, шваброй;
7.​2.​3.​4 подготовить к сухой и влажной уборке дощатый крашеный, покрытый линолеумом и плиточный полы;
7.​2.​3.​5 протирать пол шваброй;
7.​2.​3.​6 прополаскивать тряпки в тазу
8.​2.​3.​1 иметь представление о покрытиях паркетного пола: виды, назначение и различение по внешнему виду;
8.​2.​3.​2 выполнять влажную уборку паркетного пола, покрытого лаком;
8.​2.​3.​3 подготавливать пол, покрытый мастикой, к натирке;
8.​2.​3.​4 проверять результат работы;
8.​2.​3.​5 пользоваться моющими средствами для паркетного пола
9.​2.​3.​1 натирать паркетный пол щеткой и электрополотером;
9.​2.​3.​2 удалять пятна на паркетном полу;
9.​2.​3.​3 закреплять и отрабатывать навыки уборки полов, полученные ранее;
9.​2.​3.​4 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов.
10.​2.​3.​1 использовать щетку для натирки пола мастикой;
10.​2.​3.​2 покрывать мастикой и натиркой паркетный пол;
10.​2.​3.​3 иметь представления о свойствах ламинатного покрытия;
10.​2.​3.​4 выполнять уборку ламинатного пола;
10.​2.​3.​5 знать правила ухода за ламинатом;
10.​2.​3.​6 удалять с ламината пятна различного происхождения;
10.​2.​3.​7 закреплять и отрабатывать навыки уборки полов, полученные ранее;
10.​2.​3.​8 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов
2.4 Устройство помещения
7.​2.​4.​1 различать оборудование дома: плинтус, подоконник, оконная рама, отопительный радиатор, дверь (одинарная, двойная), штепсельная розетка, вентиляционная решетка;

7.2.4.2 тұрғын үй бөлмелері (жатын бөлме, монша, тағамдар, зал, асхана, зал, дәретхана) және олардың мақсаты
8.2.4.1 тұрғын үй және офистік үй-жайларды бөліп көрсету;
8.2.4.2 мектептің кеңсе бөлмелері: мұғалім бөлмесі, мектеп директорларының кабинеттері, сыныптар, сыныптар, мектеп қоймалары;
8.2.4.3 қызметтік үй-жайлар туралы түсінік: түрлері, мақсаттары, жабдықтары;
8.2.4.4 бөлмені сақтау және ұйымдастыру туралы білу;
8.2.4.5 қызмет көрсету бөлмесінде тазалау ережелерін білу
9.2.4.1 баспалдақ құрылымы туралы түсініктерді қалыптастыру (сатылар, арқандар, платформалар, қоршаулар (рельстер) немесе дайындау үшін материалдар; 9.2.4.2 мекеменің (кәсіпорынның) жұмысына шолу жасау;
9.2.4.3 құжаттаманың маңыздылығын түсіну, үстелді тазалау кезінде ережелерді қолдану;
9.2.4.4 ванна бөлмесінің тазалығын арттыру қажеттілігінің себептерін түсіну;
9.2.4.5 ванна бөлмесінің құрылымы туралы түсінік беру
9.2.4.6 санитарлық-гигиеналық жабдықтарды ажырату: түрлері (раковина, төгу бөлігі ванна, дәретхана, зәр шығару, гигиеналық душ), өндіру материалдары (эмальданған шойын, керамика) ;
9.2.4.7 әмиян ыдысының құрылысы жайлы: (дәретхана ыдысы, ағызу цистернасы, қалқымалы және төгілген клапандар)
10.2.4.1 асүйдің негізгі бөлімдері: ыстық, суық, ет, ұн, көкөніс, нан пісіргіштері, жуу бөлмелері;
10.2.4.2 азық-түлік бөлімінің негізгі цехтарын және оларды орналастыруды тағайындау туралы түсінік;
10.2.4.3 өсімдік шеберханасының жабдықтары туралы түсінік;
2.5.Бөлмедегі тазалық
7.2.5.1 тазалау туралы түсініктерді қалыптастыру;
7.2.5.2 тазалық сапасын анықтау;
7.2.5.3 габариттерді, радиаторларды, радиаторларды тазалау;
7.2.5.4 жууға арналған шүберектерді жуу; 7.2.5.5 едендерді сүрту;
7.2.5.6 жұмыс нәтижелерін тексеру;
7.2.5.7 тұрмыстық шаңсорғышты қолдану
8.2.5.1 жұмыстың түріне, пайдаланылатын матаға, таңбалауға, пайдалану кезінде және сақтаған кездегі талаптарға сәйкес тазалағыш шүберектің мақсатына қатысты түсінік беру;
8.2.5.2 жабдықты маркерлеу;
8.2.5.3 жұмыс үстелдерін, үстелдің шамдарын сүрту;
8.2.5.4 қоқыс жинақтарын тазалау;
8.2.5.5 шаңсорғышпен шаңды алып тастау;
8.2.5.6 жиһаз түрлері мен оның мақсаты арасындағы айырмашылық;
8.2.5.7 жиһаздың түрлері (бояу, лак, мата, имитациялық тері, пластиктен, эмальды) ; ерекшеленеді;
8.2.5.8 жабын материалына байланысты жиһазды күтудің құралдары мен ережелерін түсіну;

7.​2.​4.​2 различать комнаты жилого помещения (спальня, ванна, кухня, прихожая, столовая, зал, туалет) и их назначение.
8.​2.​4.​1 различать жилое и служебное помещение;
8.​2.​4.​2 различать служебные помещения школы: учительская, кабинеты руководителей школы, методические кабинеты, классы, складские помещения школы;
8.​2.​4.​3 иметь представление о служебных помещениях: видах, назначениях, оборудовании;
8.​2.​4.​4 иметь представление о порядке хранения и расположения вещей в каждом помещении;
8.​2.​4.​5 знать правила уборки в служебном помещении
9.​2.​4.​1 иметь представление об устройстве лестницы (ступени, пролет, площадка, ограждение (перила или поручни) и материалах для изготовления;
9.​2.​4.​2 иметь общее представление о работе учреждения (предприятия);
9.​2.​4.​3 иметь представление о важности документации, применять правила при уборке письменного стола;
9.​2.​4.​4 иметь представление о причинах необходимости повышенной чистоты санузла;
9.​2.​4.​5 иметь представление об устройстве санузла;
9.​2.​4.​6 различать санитарно-техническое оборудование: виды (раковина, слив, ванна, унитаз, писсуар, гигиенический душ), материал изготовления (эмалированный чугун, керамика), свойства;
9.​2.​4.​7 иметь представление об устройстве унитаза: (клозетная чаша, смывной бачок, состоящий из корпуса, поплавкового и спускного клапанов)
10.​2.​4.​1 различать основные цеха пищеблока: горячий, холодный, мясной, мучной, овощной, хлеборезка, моечное отделение;
10.​2.​4.​2 иметь представление о назначении основных цехов пищеблока и их устройстве;
10.​2.​4.​3 иметь представление об оборудовании овощного цеха.
2.5 Уборка помещения
7.​2.​5.​1 иметь представление о последовательности уборки;
7.​2.​5.​2 определять качество уборки;
7.​2.​5.​3 протирать подоконники, радиаторы, радиаторные ниши;
7.​2.​5.​4 промывать тряпки во время работы;
7.​2.​5.​5 протирать полы;
7.​2.​5.​6 проверять результаты работы;
7.​2.​5.​7 пользоваться бытовым электропылесосом
8.​2.​5.​1 иметь представление о назначении тряпки для уборки в зависимости от вида работы, используемой ткани, маркировке, требованиях к состоянию во время работы и при хранении;
8.​2.​5.​2 маркировать уборочный инвентарь;
8.​2.​5.​3 протирать рабочие столы, настольные осветительные приборы;
8.​2.​5.​4 очищать мусорные корзины;
8.​2.​5.​5 удалять пыль с помощью пылесоса;
8.​2.​5.​6 различать виды мебели и ее назначение;
8.​2.​5.​7 различать виды покрытия мебели (краска, лак, ткань, кожзаменитель, пластик, эмаль);
8.​2.​5.​8 иметь представление о средствах и правилах ухода за мебелью в зависимости от материала покрытия;

8.2.5.9 су өткізбейтін және су өткізбейтін жиһаздан шаңды кетіру;
8.2.5.10 айна беттерін тазалау;
8.2.5.11 терезелерді, рамаларды, терезелерді тазалау ережелерін сақтау;
8.2.5.12 жұмсақ жиһаздарды тазарту әдістерін қолдану;
8.2.5.13 Жұмсақ жиһазды өңдеу кезінде шаңсорғышты қолдану;
8.2.5.14 мектеп ғимараттарын күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды жүзеге асыру
9.2.5.1 баспалдақтарды тазалау кезінде қауіпсіздік ережелерін қолдану;
9.2.5.2 резеңке қолғаптарды қолдану
9.2.5.3 баспалдақты тазалау;
9.2.5.4 қоқысты алып тастау;
9.2.5.5 рельефті (тұтқаны) сүрту;
9.2.5.6 баспалдақты жуғыш заттармен жуу;
9.2.5.7, үстел шамы алып тастау;
9.2.5.8 шкафтың, терезе жапқышының, радиатордың сыртқы бетін алып тастау;
9.2.5.9 қоқыс себетінің себетін тазалау;
9.2.5.10 санқұрал жабдықтарын өңдейтін құралдарды пайдалану;
9.2.5.11 керамика мен эмальді тазалауға арналған құралдарды пайдалану;
9.2.5.12 ванна бөлмелерін тазалаудың жалпы ережелерін білу;
9.2.5.13 ваннаны дезинфекциялауға арналған құралдарды пайдалану;
9.2.5.14 тазалауға арналған ағартқыш ерітіндіні қолдану;
9.2.5.15 дәретхананың қоқыс туралы түсінік;
9.2.5.16 резеңке қолғаптарын (жуу, стерилизациялау, кептіру) ұстау;
жеке гигиена ережелерін сақтау;
9.2.5.17 ваннада жабдық пен еденді тазалау және жуу;
9.2.5.18 тазалау пасталарын және ағартқыш ерітінділерді қолдану;
9.2.5.19 ваннада және плитаны пайдаланып тежелуді болдырмау
10.2.5.1 үй-жайларды жалпы тазалау туралы түсінік болу;
10.2.5.2 жалпы және күнделікті тазалауды ажырату;
10.2.5.3 майлы, су негізіндегі және желім бояумен боялған панельдерді бөліп алу;
10.2.5.4 қабырғалық панельдер мен есіктерді тазалау және жуу;
10.2.5.5 панельден шаңды алып, су негізіндегі бояумен және желіммен бояу;
10.2.5.6 таза кілемдер мен жұмсақ жиһаз шаңсорғышпен сору;
10.2.5.7 жылтыратылған жиһазды өңдеуге арналған құралдарды пайдалану;
10.2.5.8 әртүрлі едендерді және баспалдақтарды алып тастау;
10.2.5.9 жылтыратылған жиһаздың бетін жылтыратқышпен жаңарту;
10.2.5.10 фабрикада (асхана, киім шкафтары, медициналық орталық) өндірістік және басқа үй-жайларды тазалау туралы түсінік;
10.2.5.11 күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды өндірістік және кеңсе ғимараттарын орындау;
10.2.5.12 үй-жайларды тазалау үшін қажетті жұмыс түрлерін дербес анықтау, жоспарлау және жүргізу
2.6.Ыдыстарға күтім жасау

8.​2.​5.​9 удалять пыль с водостойкой и неводостойкой мебели;
8.​2.​5.​10 чистить зеркальные поверхности;
8.​2.​5.​11 мыть окна, рамы, подоконники, соблюдая правила безопасности;
8.​2.​5.​12 применять приемы уборки мягкой мебели;
8.​2.​5.​13 использовать пылесос при обработке мягкой мебели;
8.​2.​5.​14 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку школьных помещений
9.​2.​5.​1 применять правила безопасности при уборке лестницы;
9.​2.​5.​2 пользоваться резиновыми перчатками;
9.​2.​5.​3 подметать лестницу;
9.​2.​5.​4 убирать мусор;
9.​2.​5.​5 протирать перила (поручни);
9.​2.​5.​6 мыть лестницу моющими средствами;
9.​2.​5.​7 убирать письменный стол, настольный светильник;
9.​2.​5.​8 убирать наружные поверхности шкафа, подоконника, радиатора отопления;
9.​2.​5.​9 очищать корзины для использованной бумаги;
9.​2.​5.​10 пользоваться приспособлениями для обработки саноборудованиящетка, вантуз;
9.​2.​5.​11использовать средства для чистки керамики и эмали;
9.​2.​5.​12 знать общие правила при уборке санузлов;
9.​2.​5.​13 использовать средства для обеззараживания санузла;
9.​2.​5.​14 использовать при уборке раствор хлорной извести;
9.​2.​5.​15 иметь представление о засоре унитаза: причины и следствия;
9.​2.​5.​16 обрабатывать резиновые перчатки (мытье, стерилизация, сушка); соблюдать правила личной гигиены;
9.​2.​5.​17 чистить и мыть оборудование и пол в санузле;
9.​2.​5.​18 применять чистящие пасты и раствор хлорной извести;
9.​2.​5.​19 ликвидировать засоры в ванне и умывальнике с помощью вантуза
10.​2.​5.​1 иметь представление о генеральной уборке помещения;
10.​2.​5.​2 различать генеральную и ежедневную уборку;
10.​2.​5.​3 различать панели окрашенные масляной, водоэмульсионной и клеевой краской;
10.​2.​5.​4 очищать и мыть стенные панели и двери, подоконники, окрашенные масляной краской;
10.​2.​5.​5 удалять пыль с панели, окрашенной водоэмульсионной и клеевой краской;
10.​2.​5.​6 чистить ковровые изделия и мягкую мебель пылесосом;
10.​2.​5.​7 использовать средства для обработки полированной мебели;
10.​2.​5.​8 убирать различные виды полового покрытия и лестницы;
10.​2.​5.​9 обновлять поверхность полированной мебели с помощью полирующего средства;
10.​2.​5.​10 иметь представление об уборке производственных и помещений на фабрике (столовой, раздевалки, медпункта);
10.​2.​5.​11 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку производственных и служебных помещений;
10.​2.​5.​12 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки помещений
2.6 Уход за посудой

7.2.6.1 фарфор мен шыны ыдыстарды бөліп көрсету;
7.2.6.2 алюминийдің қасиеттерін ыдыс-аяқ пен ас құралдары үшін материал ретінде түсіну;
7.2.6.3 шыны, қыштан, алюминий бұйымдарын жуу
8.2.6.1 алюминий, эмаль мен никельмен қапталған ыдыстарды бөлу;
8.2.6.2 алюминий, эмальданған және никельден жасалған ыдыстарға күтім жасау ережелерін біледі;
8.2.6.3 ағаштан жасалған ас үй құралдарын өңдеу ерекшеліктерін білу;
8.2.6.4 алюминий, эмальданған және никельден жасалған ыдыстарды тазалаңыз және жуыңыз
9.2.6.1 ыдыс жуатын ыдыс туралы ойлану: түрлері, мақсаттары;
9.2.6.2 керамика мен шыны ыдыстарды бөліп көрсету;
9.2.6.3 керамика мен әйнек, кір жуу құралдарының қасиеттерін түсіну;
9.2.6.4 асханалардың анықтамасы бар: ережелер
тазалау және жуу;
9.2.6.5 мұғалімнің көмегімен және (немесе) ыдысқа күтім жасау үшін қажетті жұмыс түрлерін ұжымдық түрде анықтау, жоспарлау және орындау
10.2.6.1 ыдыстарды түрлеріне қарай сұрыптау;
10.2.6.2 қолмен ыдыс-аяқты, аспаптарды, науаларды тазалау жəне жуу;
10.2.6.3 ыдыс жууға арналған аяқталғаннан кейін рафтерлерді, щеткаларды, маталарды және пайдаланылған жабдықты өңдеу;
10.2.6.4 ыдыс жуу машинасының жұмысын қадағалау;
10.2.6.5 ыдыстарды материалдар мен өңдеу әдісімен (алюминий, эмальданған, никельмен, шойын) бөліп алу;
10.2.6.6 тазалау шешімдерін дайындау;
10.2.6.7 жуғыш және дезинфекциялау құралдарын қолданатын ас үй ыдыстарын, құралдар мен контейнерлерді тазалау және жуу;
10.2.6.8 ыдыс-аяқты, құралдарды және контейнерлерді кептіру;
10.2.6.9 ыдыс-аяқ туралы: үстелден тазалаудың тәсілдері мен ережелері, жуу, кептіру;
10.2.6.10 ыдыстарды жуу үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.7.Асхана мен асханада жұмыс жасау
7.2.7.1 тамақ гигиенасы туралы түсінік;
7.2.7.2 асхана қызметкеріне қойылатын талаптар: киім, мінез-құлық;
7.2.7.3 тағамға арналған үстел дайындау ережесін білу;
7.2.7.4 кестенің эстетикалық дизайны туралы түсінік;
7.2.7.5 азық-түлікті азықтандыру және ыдыстарды тазалау кезінде қауіпсіздік ережелерін қолдану;
7.2.7.6 үстелге қызмет көрсету;
7.2.7.7 үстелге тамақ алып бару;
7.2.7.8 азық-түлікпен қамтамасыз ет;у
7.2.7.9 кірленген ыдыстарды жинау;
7.2.7.10 ыдыс-аяқтарды жууға арналған бөлікке салу;
7.2.7.11 кестелерді тазалау және реттеу
8.2.7.1 ыдыстарды жууға арналған санитарлық талаптарды орындау;
8.2.7.2 жуғыш заттар мен ыдыс жуғыштарды қолдану;
8.2.7.3 ас үй құралдарын жуу;
8.2.7.4 асүй үстелін тазалау;

7.​2.​6.​1 различать фаянсовую и стеклянную посуду;
7.​2.​6.​2 иметь представление о свойствах алюминия как материала для посуды и столовых приборов;
7.​2.​6.​3 мыть стеклянную, фаянсовую, алюминиевую посуду
8.​2.​6.​1 различать алюминиевую, эмалированную и никелированную посуду;
8.​2.​6.​2 иметь представления о правилах ухода за алюминиевой, эмалированной и никелированной посудой;
8.​2.​6.​3 иметь представление об особенностях обработки деревянного кухонного инвентаря;
8.​2.​6.​4 чистить и мыть алюминиевую, эмалированную и никелированную посуду
9.​2.​6.​1 иметь представление о столовой посуде: виды, назначение;
9.​2.​6.​2 различать керамическую и стеклянную посуду;
9.​2.​6.​3 иметь представление о свойствах керамики и стекла, приемах и средствах мытья;
9.​2.​6.​4 иметь представления о столовых приборах: назначении, правилах чистки и мытья.
9.​2.​6.​5 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для ухода за посудой
10.​2.​6.​1 сортировать посуду по видам;
10.​2.​6.​2 чистить и мыть вручную столовую посуду, приборы, подносы;
10.​2.​6.​3 обрабатывать ерши, щеточки, ветошь и используемый инвентарь после окончания мойки посуды;
10.​2.​6.​4 наблюдать за работой посудомоечной машины;
10.​2.​6.​5 различать посуду по материалу и способу обработки (алюминиевая, эмалированная, никелированная, чугунная);
10.​2.​6.​6 составлять моющие растворы;
10.​2.​6.​7 чистить и мыть кухонную посуду, инвентарь и тару с применением моющих и дезинфицирующих средств;
10.​2.​6.​8 сушить посуду, инвентарь и тару;
10.​2.​6.​9 иметь представление о столовой посуде: способах и правилах уборки со стола, мойке, просушке;
10.​2.​6.​10 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для мытья посуды
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
7.​2.​7.​1 иметь представление о гигиене питания;
7.​2.​7.​2 иметь представления о требованиях к работнику столовой: одежда, поведение;
7.​2.​7.​3 знать правила подготовки стола к подаче пищи;
7.​2.​7.​4 иметь представление об эстетическом оформлении стола;
7.​2.​7.​5 применять правила безопасности при подаче пищи и уборке посуды;
7.​2.​7.​6 сервировать стол;
7.​2.​7.​7 разносить пищу по столам;
7.​2.​7.​8 подавать пищу;
7.​2.​7.​9 собирать грязную посуду;
7.​2.​7.​10 разгружать посуду в моечном отделении;
7.​2.​7.​11 убирать и протирать столы
8.​2.​7.​1 выполнять санитарные требования мытья посуды;
8.​2.​7.​2 использовать моющие средства и приспособления для мытья посуды;
8.​2.​7.​3 мыть кухонный инвентарь;
8.​2.​7.​4 чистить кухонный стол;

8.2.7.5 кесу тақтасын тазалау;
8.2.7.6 жуғыш затты тазалау;
8.2.7.7 асүйді тазалау
9.2.7.1 азық-түлік бірлігі туралы түсінік ; 9.2.7.2 ыдыс-аяқ жуғыштың міндеттерін түсіну;
9.2.7.3 ас үйдің жұмысшысын пайдалану;
9.2.7.4 жуу цехында жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін қолдану;
9.2.7.5 ыдыс-аяқ жуғышты қолдану;
9.2.7.6 пайдаланылған ыдыстарды жууға арналған бөлмелерге жинау және тасымалдау;
9.2.7.7 тамақ қалдықтарының ыдыстарын тазалау;
9.2.7.8 азық-түлік өнімдерін шығару;
9.2.7.9 ыдыстарды қолмен 2 және 3 ванналарда жуу;
9.2.7.10 ыдыс-аяқ пен ас құралдарын кептіру;
9.2.7.11 жуу бөлмесін тазалау;
9.2.7.12 тұрмыстық тоңазытқыш туралы идеясы бар: құрылғыны жібіту, жуу және сүргілеу;
9.2.7.13 тоңазытқышты жібіту, жуу және тазалау;
9.2.7.14 көкөністерді алғашқы өңдеу: тамақ құндылығы туралы түсінік қырыққабат, пияз, шпинат, салат;
9.2.7.15 кептірілген көкөністерді өңдеу;
9.2.7.16 көкөністерді өңдеу кезінде қалдықтардың тұжырымдамасын түсінеді: түрлері, қолданылуы;
9.2.7.17 көкөністерді қауіпсіздік ережелеріне сәйкес өңдеу;
9.2.7.18 көкөністердің сапасын анықтау;
9.2.7.19 көкөністерді қолмен сорттау, жуу, тазалау және аяқтау;
9.2.7.20 тұзды сығымдау;
9.2.7.21 кептірілген көкөністерді сіңдіру;
9.2.7.2 көкөністерді сабан, сақина, жартылай сақина, дойбы арқылы кесуге;
9.2.7.23 көкөністерді өңдеуге арналған құралдарды таңдау;
9.2.7.24 түбірлік дақылдардың түрлері туралы түсінік алады;
9.2.7.25 негізгі өңдеу талаптарын, қалдықтардың стандарттарын білу;
9.2.7.26 тамырлы дақылдарды тазалау үшін қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтай отырып, пышақты қолданыңыз;
9.2.7.27 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтау, картоп пиллингін пайдалану;
9.2.7.28 түбірлік көкөністердің жарамдылығын анықтау, түбірлік дақылдарды жинау
10.2.7.1 асхана столын эстетикалық дизайн және қызмет көрсету туралы идеяны білу;
10.2.7.2 ыдыс-аяқты жинау және тасымалдау үшін арбамен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
10.2.7.3 жуу кестелері;
10.2.7.4 қағаз пышақтарды дайындау және оларды майлыққа орналастыру;
10.2.7.5 үстелге арналған құралдарды дәмдеуіштермен толтырыңыз және қойыңыз;
10.2.7.6 орындықтарды дұрыс орналастыру;
10.2.7.7 арбашада лас ыдыстар мен науаларды жинау;
10.2.7.8 ластанған ыдыстарды тасымалдау кезінде арбамен жұмыс істеу ережелерінсақтау;
10.2.7.9 жуу бөлмесіндегі арбаларды түсіру;
10.2.7.10 қоғамдық тамақтандыру аймағындағы қоқысты жинау, тазалау, жинау және жою;
10.2.7.11 асхана бөлмесінің жиһазын тазалаңыз;
10.2.7.12 түгендеуді, аспаптарды, жуғыш заттарды таңдау;

8.​2.​7.​5 чистить разделочную доску;
8.​2.​7.​6 чистить моечную ванну;
8.​2.​7.​7 убирать кухню.
9.​2.​7.​1 иметь представление о пищеблоке;
9.​2.​7.​2 иметь представление об обязанностях мойщицы посуды;
9.​2.​7.​3 использовать спецодежду работника кухни;
9.​2.​7.​4 применять правила безопасности при работе в моечном цехе;
9.​2.​7.​5 пользоваться посудомоечной машиной; >
9.​2.​7.​6 собирать и транспортировать использованную посуду в моечное отделение;
9.​2.​7.​7 очищать посуду от остатков пищи;
9.​2.​7.​8 собирать пищевые отходы;
9.​2.​7.​9 мыть посуду вручную в 2-х и 3-х ваннах;
9.​2.​7.​10 сушить посуду и столовые приборы;
9.​2.​7.​11 убирать моечное отделение;
9.​2.​7.​12 иметь представление о бытовом холодильнике: устройство, размораживание, мытье и протирка;
9.​2.​7.​13 размораживать, мыть и протирать холодильник;
9.​2.​7.​14 иметь представление о питательной ценности, первичной обработке овощей: капуста, лук, шпинат, салат;
9.​2.​7.​15 обрабатывать сушенные овощи;
9.​2.​7.​16 иметь представление о понятии отходы при обработке овощей: виды, использование;
9.​2.​7.​17 обрабатывать овощи, соблюдая правила безопасности;
9.​2.​7.​18 определять качества овощей;
9.​2.​7.​19 сортировать, мыть, очищать и дочищать овощи вручную;
9.​2.​7.​20 отжимать рассол;
9.​2.​7.​21 замачивать сушенные овощи;
9.​2.​7.​22 нарезать овощи соломкой, кольцами, полукольцами, шашками;
9.​2.​7.​23 подбирать инструменты для обработки овощей;
9.​2.​7.​24 иметь представление о видах корнеплодов;
9.​2.​7.​25 знать основные требования к обработке, нормы отходов;
9.​2.​7.​26 пользоваться ножом для чистки корнеплодов, соблюдая правила безопасной работы с ним;
9.​2.​7.​27 пользоваться картофелечисткой, соблюдая правила безопасной работы;
9.​2.​7.​28 определять пригодность корнеплода, перебирать корнеплоды
10.​2.​7.​1 иметь представление об эстетическом оформлении и сервировке обеденного стола;
10.​2.​7.​2 применять правила обращения с тележкой для сбора и транспортировки посуды;
10.​2.​7.​3 мыть столы;
10.​2.​7.​4 подготавливать бумажные салфетки и укладывать их в салфетницу;
10.​2.​7.​5 наполнять и размещать на столе приборы со специями;
10.​2.​7.​6 правильно располагать стулья;
10.​2.​7.​7 собирать грязную посуду и подносы в тележку;
10.​2.​7.​8 выполнять правила обращения с тележкой при транспортировке грязной посуды;
10.​2.​7.​9 разгружать тележки в моечном отделении;
10.​2.​7.​10 сгребать, подметать, собирать и удалять мусор в помещении общественного питания;
10.​2.​7.​11 чистить мебель столового зала;
10.​2.​7.​12 подбирать инвентарь, приспособления, моющие средства;

10.2.7.13 әртүрлі жабындылармен қабырғалар мен едендерді жуу;
10.2.7.14 жуу цехының жұмысын ұйымдастыру туралы идеясы бар;
10.2.7.15 тамақ қалдықтарын жинау және сақтау ережелерін біледі;
10.2.7.16 ас үй ыдыстарын, жабдықтар мен контейнерлерді өңдеу: жуу және кептіру;
10.2.7.17 тамақ қалдықтарын жинау;
10.2.7.18 қажетті ас үй жұмыстарының түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.8. Төсек және асхана жабдықтарына күтім жасау
7.2.8.1 кірді жууға дайындаңыз: (кірді кір жууға себетке салыңыз, жастықшалар, төсеніш қақпақтарын алып тастаңыз);
7.2.8.2 төсек-орын ауыстыру;
7.2.8.3 төсек жабдықтарын ауыстыру;
7.2.8.4 кірді шкафтың сөресіне қойыңыз;
7.2.8.5 төсек-орындарға күтім жасау (құрғақ, желдету, бедер)
8.2.8.1 тұрмыстық кір жуғыш машина туралы: құрылғыны, пайдалану қағидатын, орындалуын, қолдану ережелерін білу;
8.2.8.2 жуғыш заттар, ағартқыштар және жууға арналған блендер;
8.2.8.3 кір кірді сорттау және өлшеу;
8.2.8.4 Кір жуғыш машинаны жұмысқа дайындаңыз;
8.2.8.5 кір жуғыш машинада кірді жуыңыз;
8.2.8.6 кірді шайыңыз
Центрифугада кептіру
8.2.8.8 ауада кептіру
8.2.8.9 ағартқыш және ақ түсті зығыр мата
8.2.8.10 кірді үтіктеу
9.2.8.1 Кірдің жууды ұйымдастыру туралы түсінік;
9.2.8.2 кір жуу машиналарының түрлері (жартылай автоматтары және автоматты машиналар) және оларды орналастыру туралы түсініктерді білу;
9.2.8.3 жуғыш заттарды (кір жуу ұнтақтарын) бөліңіз: брендтер, қарапайым;
9.2.8.4 жууға қажетті ұнтақ мөлшерін анықтаңыз;
9.2.8.5 жууға арналған кірді сұрыптаңыз;
9.2.8.6 қажетті жуу кестесін анықтаңыз;
9.2.8.7 қайнаған кірдің мақсаты туралы білу;
9.2.8.8 жууға, қауіпсіздік ережелерін сақтауға арналған синтетикалық жуғыш заттарды қолдануға;
9.2.8.9 жуу бағдарламасына сәйкес машина барабанына кірді салу;
9.2.8.10 жуу бағдарламаларын орнату;
9.2.8.11 машинаны жуудан кейін жуыңыз;
9.2.8.12 кірлерді құрғатып, үтіктеңіз
10.2.8.1 кіші крахмал туралы ойланыңыз
және анти-электростатикалық емдеу;
10.2.8.2 электрокардиостимуляторлармен крахмал және электростатикалық маталарды өңдеуге арналған құралдарды пайдалану;
10.2.8.3 крахмалданған мата өнімінің қасиеттерін түсіну;
10.2.8.4 крахмал қолданылатын өнімдерді білу;
10.2.8.5 крахмалдану үшін түсінік;
10.2.8.6 жұмсақ және қатты крахмалдану идеясына ие;

10.​2.​7.​13 мыть стены и полы с разным покрытием;
10.​2.​7.​14 иметь представление об организации работы моечного отделения;
10.​2.​7.​15 знать правила сбора и хранения пищевых отходов; 10.​2.​7.​16 обрабатывать кухонную посуду, инвентарь и тару: мойку и просушку;
10.​2.​7.​17 собирать пищевые отходы;
10.​2.​7.​18 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды необходимых кухонных работ
2.8.Уход за постельным и столовым бельем
7.​2.​8.​1 готовить белье к стирке: (укладывать грязное белье в корзину, снимать наволочки, простыни, пододеяльники);
7.​2.​8.​2 менять постельное белье;
7.​2.​8.​3 заправлять постель;
7.​2.​8.​4 размещать белье на полках шкафа;
7.​2.​8.​5 ухаживать за постельными принадлежностями (сушить, проветривать, выбивать).
8.​2.​8.​1 иметь представление о бытовой стиральной машине: устройство, принцип действия, производительность, правила пользования;
8.​2.​8.​2 пользоваться моющими, отбеливающими и подсинивающими средствами для стирки;
8.​2.​8.​3 сортировать и взвешивать грязное белье;
8.​2.​8.​4 подготавливать стиральную машину к работе; 8.​2.​8.​5 стирать белье в стиральной машине;
8.​2.​8.​6 прополаскивать белье;
8.​2.​8.​7 сушить в центрифуге;
8.​2.​8.​8 сушить на воздухе;
8.​2.​8.​9 отбеливать и подсинивать белое белье;
8.​2.​8.​10 утюжить белье
9.​2.​8.​1 иметь представление об организации работы в прачечной;
9.​2.​8.​2 иметь представление о видах стиральных машин (полуавтоматы и автоматы), и их устройстве;
9.​2.​8.​3 различать моющие средства (стиральные порошки): марки, назначение;
9.​2.​8.​4 определять нужное для стирки количество порошка;
9.​2.​8.​5 сортировать белье для стирки;
9.​2.​8.​6 определять необходимый режим стирки;
9.​2.​8.​7 знать назначение кипячения белья;
9.​2.​8.​8 использовать синтетические моющие средства для стирки, соблюдая правила безопасности;
9.​2.​8.​9 закладывать в барабан машины белье в соответствии с программой стирки;
9.​2.​8.​10 устанавливать программы стирки;
9.​2.​8.​11 промывать машину после стирки;
9.​2.​8.​12 досушивать и утюжить белье
10.​2.​8.​1 иметь представление о подкрахмаливании и антиэлектростатической обработке ткани;
10.​2.​8.​2 использовать средства для подкрахмаливания и антиэлектростатической обработки ткани антиэлектростатиками;
10.​2.​8.​3 иметь представление о свойствах накрахмаленного изделия из ткани;
10.​2.​8.​4 знать изделия, для которых применяется подкрахмаливание;
10.​2.​8.​5 иметь представление о средствах, применяемых для подкрахмаливания;
10.​2.​8.​6 иметь представление о мягком и жестком подкрахмаливании;

10.2.8.7 электрлендіруге қабілетті тіндерді түсіну
Анти-электростатикалық айырмашылықты анықтау
жууға қолданылатын тикс: түрлері, қасиеттері, пайдалану, қауіпсіздік;
10.2.8.9 кірлердің белгілі бір мөлшерін әзірлеуге арналған крахмал мөлшерін анықтау;
10.2.8.10 крахмал паста дайындау; 10.2.8.11 тоқыма өнімін крахмалға дайындау;
10.2.8.12 өнімдерді крахмалдау,сығымдау, кептіру және үтіктеу;
10.2.8.13 синтетикалық матаны антиалмостатикалық агентмен өңдеу, оның әсерін тексеру;
10.2.8.14 жууға қажетті жұмыс түрлерін дербес анықтайды, жоспарлайды және жүргізеді
2.9.Еңбек гигиенасының негіздері, өндірістік санитария және жеке гигиена
7.2.9.1 мектеп аумағын тазалау кезінде санитарлық талаптар, жеке гигиена ережелерін сақтау;
7.2.9.2 төсек-орындарды тазалау кезінде санитарлық талаптарды және этикет ережелерін сақтау;
7.2.9.3 комбинезондар туралы түсінік; 7.2.9.4 бөлмелерді және едендерді тазалау кезінде санитарлық талаптарға, жеке гигиена ережелеріне сәйкес келуі;
7.2.9.5 Арнайы киімді қалай сақтауға және сақтауға болатынын біліңіз;
7.2.9.6 асханаға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауға;
7.2.9.7 кестеден лас табаларды жинағанда санитарлық талаптар мен этикет ережелерін сақтау;
7.2.9.8
мұғалімнің көмегімен қолмен түзету арқылы жұмыс киімдерін жөндеу жұмыстарын жүргізу;
7.2.9.9.
мұғалімнің көмегі арқылы комбинезаларды үтіктеуді жүзеге асырады.
8.2.9.1 мектеп аумағын тазалау кезінде санитарлық талаптар, жеке гигиеналық ережелерді сақтау;
8.2.9.2 кеңсе кеңістігін тазалау кезінде санитарлық талаптар, жеке гигиеналық ережелер, этикет ережелерін сақтау;
8.2.9.3 ыдыстардың жууға арналған санитарлық талаптарға сай болуы;
8.2.9.4 азық-түлік қызметшісіне санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау;
8.2.9.5 кірді жуу кезінде санитарлық талаптарға, жеке гигиеналық ережелерге сай болуы;
8.2.9.6 санитарлық-гигиеналық нормалар мен комбинезондарға қойылатын талаптар;
8.2.9.7 дезинфекциялық ерітінділерді дайындау ережелерін сақтау
9.2.9.1 ас үйге және тамақ өңдеуге арналған санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
9.2.9.2 қоғамдық тамақтандыру қызметкерінің жеке гигиенасы ережелерін сақтау;
9.2.9.3 өнімдерді, көкөністерді сақтауға арналған санитарлық-гигиеналық талаптарды білу; 9.2.9.4 азық-түлік пен көкөністердің белгілерін анықтау;
9.2.9.5 көкөніс пен тамыр етін өңдеудің әдістеріне қойылатын санитарлық талаптар;
9.2.9.6 тамақтан улану туралы ұғымға ие: адамның жағдайы, алдын алу;
9.2.9.7 азық-түлікті дайындау мен сақтауға қойылатын гигиеналық талаптарды орындауға; 9.2.9.8азық-түлік қызметкерінің профилактикалық медициналық куәландыру түсінік беру; 9.2.9.9 ванна бөлмелері тазалаған кезде санитарлық талаптар, жеке гигиена және этикет ережелерін сақтау;

10.​2.​8.​7 иметь представление о тканях, способных наэлектризовываться;
10.​2.​8.​8 различать антиэлектростатики, применяемые при стирке: виды, свойства, использование, техника безопасности;
10.​2.​8.​9 определять количество крахмала для отработки того или иного объема белья;
10.​2.​8.​10 приготовить подкрахмаливающий клейстер; 10.​2.​8.​11 подготовить текстильное изделие к подкрахмаливанию;
10.​2.​8.​12 подкрахмаливать, отжимать, сушить и утюжить изделия;
10.​2.​8.​13 обрабатывать синтетическую ткань антиэлектростатиком, проверять его действие;
10.​2.​8.​14 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для стирки
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
7.​2.​9.​1 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке пришкольной территории;
7.​2.​9.​2 выполнять санитарные требования и правил этикета при уборке постельного белья;
7.​2.​9.​3 иметь представление о спецодежде;
7.​2.​9.​4 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке помещений и полов;
7.​2.​9.​5 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды;
7.​2.​9.​6 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику столовой;
7.​2.​9.​7 выполнять санитарные требования и правил этикета при сборе грязной посуды со столов;
7.​2.​9.​8 с помощью учителя осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом;
7.​2.​9.​9 с помощью учителя выполнять утюжку спецодежды
8.​2.​9.​1 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке пришкольной территории;
8.​2.​9.​2 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены, правила этикета при уборке служебных помещений;
8.​2.​9.​3 выполнять санитарные требования мытья посуды;
8.​2.​9.​4 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику пищеблока;
8.​2.​9.​5 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при стирке белья;
8.​2.​9.​6 выполнять санитарно-гигиенические нормы и требования к спецодежде;
8.​2.​9.​7 выполнять правила составления дезинфицирующих растворов.
9.​2.​9.​1 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику кухни и пищеблока;
9.​2.​9.​2 выполнять правила личной гигиены работника общественного питания;
9.​2.​9.​3 знать санитарно-гигиенические требования к хранению продуктов, овощей;
9.​2.​9.​4 определять признаки порчи продуктов и овощей;
9.​2.​9.​5 выполнять санитарные требования к способам обработки овощей и корнеплодов;
9.​2.​9.​6 иметь представление о пищевом отравлении: состояние человека, профилактика;
9.​2.​9.​7 выполнять гигиенические требования к приготовлению и хранению пищи;
9.​2.​9.​8 иметь представление о профилактическом медицинском обследовании работника пищеблока;
9.​2.​9.​9 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены и этикета при уборке санузлов;

9.2.9.10 дезинфекциялық ерітінділерді дайындау ережелерін сақтау
10.2.9.1 егін жинау жұмыстарын жүргізу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелерді, жеке гигиена және этикеттің ережелерін сақтау;
10.2.9.2 асхана дайындағанда санитарлық талаптарды, этикеттің ережелерін сақта;у
10.2.9.3 қоғамдық тамақтандыру кәсіпорынының аумағы мен үй-жайының санитарлық талаптарын түсіну;
10.2.9.4
қоқыс жинау, сақтау және жою ережелерін сақтау;
10.2.9.5 астық жинау жабдығы, қоқыс контейнері үшін санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауға;
10.2.9.6 санитарлық-гигиеналық нормалар мен комбинезон талаптары;
10.2.9.7 Дүкеннің өнімділігі үшін егін жинаудың маңыздылығын түсіну;
10.2.9.8 зауыттың күнделікті жұмысының маңыздылығын білу;
10.2.9.9 тазалауға арналған уақыт туралы ұғым бар
3) 3-бөлім "Қызмет көрсетуші бағалану және талдау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1.Еңбек заттарын бағалау және талдау
7.3.1.1 үй-жайлар, алынып тасталған аймақтардың үлгісі бойынша бағдарлау;
7.3.1.2 іс-әрекеттердің реттілігі және орындалған жұмыстың сапасын ұжымдық талқылау жүргізу;
7.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын тексеру;
7.3.1.4 өзінің еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.5 мұғалімнің көмегіменалдағы және атқарылған жұмыс туралы ауызша есеп жасау;
7.3.1.6 алған білімін тәжірибеде қолдану
8.3.1.1 мұғалімдердің көрсетулері бойынша жұмысты жоспарлауға бағдарлану;
8.3.1.2 ұжымдық талқылау барысындаіс-әрекеттерінің реттілігін жоспарлау;
8.3.1.3 өзінің және жолдастарының жұмыстарын талдау және бағалау, жұмыстағыартықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу;
8.3.1.4. алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
9.3.1.1 мұғалімднің көрсетуі және түсіндіруі бойынша іс-әрекеттердің жүйелілігін жоспарлау;
9.3.1.2 жұмыс істеу кезіндегі жүйелілігі жөнінде есеп беру;
9.3.1.3 жұмыстың барысын мұғаліммен әңгімелеу кезінде жоспарлау;
9.3.1.4 мақсатқа жету үшін жігерлік, өз еңбегіңнің жігерлі болуы үшін тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
9.3.1.5. мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыстың орындалу үдерісін талдау;
9.3.1.6. орындалған жұмыстың сапасын бақылау;
9.3.1.7 өз еңбегінің нәтижесіқызығушылық таныту;
9.3.1.8 іс-әрекеттерінің реттілігін және орындалған жұмыстың сапасын ұжыммен талқылау
10.3.1.1. өндірісте, асханада қызметкерлердің атқарған тазалау жұмыстарына бақылау жүргізуді негізге ала отырып жоспар құру және бағдарлау;

9.​2.​9.​10 выполнять правила составления дезинфицирующих растворов
10.​2.​9.​1 выполнять санитарно-гигиенические правила, правила личной гигиены и этикета при выполнении уборочных работ;
10.​2.​9.​2 выполнять санитарные требования, правила этикета при подготовке столового зала общественного питания;
10.​2.​9.​3 иметь представление о санитарных требованиях к территории и помещениям предприятия общественного питания;
10.​2.​9.​4 выполнять правила сбора, хранения и удаления отбросов;
10.​2.​9.​5 выполнять санитарно-гигиенические требования к уборочному инвентарю, контейнеру для мусора;
10.​2.​9.​6 выполнять санитарно-гигиенические нормы и требования к спецодежде;
10.​2.​9.​7 иметь представление о значении уборки для производительной работы цеха;
10.​2.​9.​8 знать о важности распорядка дня работы на производственном предприятии;
10.​2.​9.​9 иметь представление о времени, отводимом на уборку
3) раздел "Анализ и оценивание обслуживающего труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
7.​3.​1.​1 ориентироваться по образцу убранного участка территории, помещения;
7.​3.​1.​2 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.​3.​1.​3 проверять качество выполненной работы;
7.​3.​1.​4 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.​3.​1.​5 делать устный отчет о предстоящей и проделанной работе с помощью учителя;
7.​3.​1.​6 применять полученные знания в практической деятельности
8.​3.​1.​1 ориентироваться при планировании работы по показу учителя;
8.​3.​1.​2 планировать последовательность действий в ходе коллективного обсуждения;
8.​3.​1.​3стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.​3.​1.​4 применять полученные знания в практической деятельности
9.​3.​1.​1 планировать последовательность действий по показу и объяснению учителя;
9.​3.​1.​2 отчитываться о последовательности действий при работе;
9.​3.​1.​3 планировать ход работы в беседе с учителем;
9.​3.​1.​4 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд;
9.​3.​1.​5 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.​3.​1.​6 контролировать качество выполненной работы;
9.​3.​1.​7 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.​3.​1.​8 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
10.​3.​1.​1 ориентироваться и планировать работу на основе наблюдений за уборкой, проводимой работниками производства, столовой;

10.3.1.2 жұмыс істеу сапасы және жұмсалған уақытқа тексеру жасау;
10.3.1.3 жұмыс істеу сапасы және жұмсалған уақытқа тексеру жасау;
10.3.1.4 тапсырмаларының орындалуы және жоспарлау іс-әрекеттерінің дәйектілігін — ауызша нұсқаулар арқылы бағдарлау;
10.3.1.5 өзінің еңбегінің нәтижесіне
қызығушылық таныту;
10.3.1.6 өз еңбегінетәртіптілік пен жауапкершілікті таныту;
10.3.1.7 алаптарға сәйкес жұмыс сапасын бағалау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Кіші қызмет көрсетуші" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезінуі;
7.1.1.2 мамандықты зерттеп, ерекшеліктерімен қызмет көрсетудегі қажеттіліктерді анықтау;
7.1.1.3 құрал-жабдықтарды, жұмыс ережелері және кабинетте қызмет көрсетушінің өзін-өзі ұстауын білу;
7.1.1.4 күнделікті өмірде әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру;
7.1.1.5 қызмет орындарын тазалаушы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
7.1.1.6 іскерлік қарым-қатынас, этикетнормалары туралы білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1 мектеп ауласын жинау үшін қажетті тұрмыстық құрал-саймандарды ажырата білу (сыпырғыш, күрек, тырма, қалақ, қозғалтқыш, қырғыш, кетпен) ;
7.1.2.2 жұмыста құрал-саймандарды пайдалану;
7.1.2.3 құрал-саймандар мен оның құрылысын білу;
7.1.2.4 жинау құралдарын тазарту және сақтау орындарын орнату;
7.1.2.5 мектеп ауласында жұмыс істеуге арналған арнайы киімдердің түрлері, тағайындалуын, сақталуын және күтімін білу;
7.1.2.6 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2.Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
7.2.1.1 күзде жүргізілетін жұмыс жайлы түсінік;
7.2.1.2 жұмыс нысанын ажырату: жол, көгал, спорт алаңы, мектеп құрылысының айналасындағы аймақтар;
7.2.1.3 сыпыртқыны, күректі, қалақты қолдану;
7.2.1.4 қатты жабынды жолдарды сыпыру;
7.2.1.5 қоқысты білікшеге, үймеге жинап, қоқысқа тасу;
7.2.1.6 көгалдан бұтақшалар мен бөгде заттарды алып тастау;
7.2.1.7 мектеп аумағынан спорт алаңдарын және телімдеді алып тастау
2.4. Үй-жай құрылғысы
7.2.4.1 үй жабдықтарын ажырату: ернеулік, терезе алды тақтайы, терезенің жақтауы, жылыту радиаторы, есік(дара,қос), ашалы розетка, желдеткіш тор;

10.​3.​1.​2 работать под контролем качества и затраченного времени;
10.​3.​1.​3 ориентироваться исходя из требований, предъявляемых к уборке;
10.​3.​1.​4 ориентироваться в выполнении заданий и планировании последовательности действий — по устным инструкциям;
10.​3.​1.​5проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.​3.​1.​6 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.​3.​1.​7 оценивать качество работы в соответствии с требованиями
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Младший обслуживающий персонал" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности и необходимость профессий обслуживающего труда;
7.1.1.3 знать оборудование, правила работы и поведения в кабинете обслуживающего труда;
7.1.1.4 овладеть социально-бытовыми навыками, в повседневной жизни;
7.1.1.5 иметь представление о работе уборщика служебных помещений: обязанности, основные требования;
7.1.1.6 иметь представление о нормах делового общения, этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 различать хозинвентарь для уборки пришкольной территории (метла, лопата, грабли, совки, движок, скребок, мотыга);
7.1.2.2 использовать инвентарь в работе;
7.1.2.3 иметь представление об устройстве и назначении инвентаря;
7.1.2.4 очищать уборочный инвентарь и устанавливать его на место хранения;
7.1.2.5 иметь представление о видах спецодежды для работы на пришкольном участке, ее назначении, хранении и уходе;
7.1.2.6 организовывать рабочее место;
7.1.2.7 выполнять правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
7.2.1.1 иметь представление о работе на участке осенью;
7.2.1.2 различать объекты работы: дорожка, газон, спортплощадка, территория вокруг школьных строений;
7.2.1.3 обращаться с метлой, лопатой, совком;
7.2.1.4 подметать дорожки с твердым покрытием;
7.2.1.5 собирать мусор в валки и в кучи, переносить мусор;
7.2.1.6 убирать с газонов сучья и посторонние предметы;
7.2.1.7 убирать спортплощадки и участки пришкольной территории
2.4 Устройство помещения
7.2.4.1 различать оборудование дома: плинтус, подоконник, оконная рама, отопительный радиатор, дверь (одинарная, двойная), штепсельная розетка, вентиляционная решетка;

7.2.4.2 тұрғын үй-жайындағы бөлмелерді ажырату (жатын бөле, жуынатын бөлме, ас үй, дәліз, асхана, мәжіліс зал, дәретхана) және оардың тағайындалуы
2.8. Төсек және асхана жаймаларын күту
7.2.8.1 киім кешектерді жууға дайындау: (лас киім-кешектерді себетке салу,төсек жайма, көрпе, жастық тыстарын шешу)
2.9. Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
7.2.9.1 санитарлық талаптарды орындау, мектеп аумағын жинау кезіндегіжеке гигиена ережесі;
7.2.9.2 төсек-орын тысын жинау кезіндегі санитарлық талаптарды және этикет ережесін сақтау;
7.2.9.3 арнайы киім туралы білу
3.Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
7.3.1.1 үй-жайлар, алынып тасталған аймақтардың үлгісі бойынша бағдарлау;
7.3.1.2 іс-әрекеттердің реттілігі және орындалған жұмыстың сапасын ұжымдық талқылау жүргізу
2-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезінуі;
7.1.1.2 мамандықты зерттеп, ерекшеліктерімен қызмет көрсетудегі қажеттіліктерді анықтау;
7.1.1.3 құрал-жабдықтарды, жұмыс ережелері және кабинетте қызмет көрсетушінің өзін-өзі ұстауын білу;
7.1.1.4 күнделікті өмірде әлеуметтік-тұрмыстық дағдылардымеңгеру
7.1.1.5 қызмет орындарын тазалаушы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
7.1.1.6 іскерлік қарым-қатынас, этикетнормалары туралы білу
1.2. Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1 мектеп ауласын жинау үшін қажетті тұрмыстық құрал-саймандарды ажырата білу (сыпырғыш, күрек, тырма, қалақ, қозғалтқыш, қырғыш, кетпен);
7.1.2.2 жұмыста құрал-саймандарды пайдалану;
7.1.2.3 құрал-саймандар мен оның құрылысын білу;
7.1.2.4 жинау құралдарын тазарту және сақтау орындарын орнату;
7.1.2.5 мектеп ауласында жұмыс істеуге арналған арнайы киімдердің түрлері, тағайындалуын, сақталуын және күтімін білу;
7.1.2.6 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
7.1.2.8 тазарту құралдарын ажырату (шелек,леген,қалақ, еден жуатын шөтке , шүберек , еден жуатын құрал) ;
7.1.2.9 еден жуғыш заттарын білу: түрлері, тағайындалуы,қолдану ережесі,сақталуы
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
7.2.1.1 қысқы аймақта жұмыс жасау жайлы түсінік;
7.2.1.2 асфальт және бетон жабындарын ажурату;
7.2.1.3 мұздың қаттылығының ауа температурасына тәуелділігін білу
2.3 Едендерді тазалау
7.2.3.1 боялған тақтай мен линолеуммен бүркеулі едендерді ажырату;
7.2.3.2 жууға арналған жабдықтарды және әртүрлі бүркемелі едендерді жуу кезінде кері әсерін тигізетін жабдықтарды білу;

7.2.4.2 различать комнаты жилого помещения (спальня, ванна, кухня, прихожая, столовая, зал, туалет) и их назначение
2.8. Уход за постельным и столовым бельем
7.2.8.1 готовить белье к стирке: (укладывать грязное белье в корзину, снимать наволочки, простыни, пододеяльники)
2.9. Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
7.2.9.1 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке пришкольной территории;
7.2.9.2 выполнять санитарные требования и правил этикета при уборке постельного белья;
7.2.9.3 иметь представление о спецодежде
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
7.3.1.1 ориентироваться по образцу убранного участка территории, помещения;
7.3.1.2 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2 изучать и определять особенности и необходимость профессий обслуживающего труда;
7.1.1.3 знать оборудование, правила работы и поведения в кабинете обслуживающего труда;
7.1.1.4 овладеть социально-бытовыми навыками, в повседневной жизни;
7.1.1.5 иметь представление о работе уборщика служебных помещений: обязанности, основные требования;
7.1.1.6 иметь представление о нормах делового общения, этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 различать хозинвентарь для уборки пришкольной территории (метла, лопата, грабли, совки, движок, скребок, мотыга);
7.1.2.2 использовать инвентарь в работе;
7.1.2.3 иметь представление об устройстве и назначении инвентаря;
7.1.2.4 очищать уборочный инвентарь и устанавливать его на место хранения;
7.1.2.5 иметь представление о видах спецодежды для работы на пришкольном участке, ее назначении, хранении и уходе;
7.1.2.6 организовывать рабочее место;
7.1.2.7 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.8 различать уборочный инвентарь (ведро, таз, совок, половая щетка, тряпка, швабра);
7.1.2.9 иметь представление о моющих средствах для мытья полов: виды, назначение, правила использования, хранение
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
7.2.1.1 иметь представление о работе на участке зимой;
7.2.1.2 различать асфальтовое и бетонное покрытия;
7.2.1.3 иметь представление о зависимости твердости льда от температуры воздуха
2.3 Уборка полов
7.2.3.1 различать дощатый крашеный и покрытый линолеумом пол;
7.2.3.2 иметь представление о средствах для мытья, о средствах, применение которых противопоказано при мытье полов с различным покрытием;

7.2.3.3 шөткімен, еден жуатын құралмен жұмыс істеу;
7.2.3.4 боялған тақтайды, линолеуммен бүркелген және кірпіш едендерді құрғақ және ылғалды тазалауға дайындау;
7.2.3.5 еденді еден жуатын құралмен жуу;
7.2.3.6 шүбелекті легенде шайып алу
2.5 Үй-жайды тазалау
7.2.5.1 тазалаудың реттілігін білу;
7.2.5.2 тазалаудың сапасын анықтау;
7.2.5.3 терезе алдын, радиаторлар, радиатордың қуыстарын сүрту;
7.2.5.4 жұмыс уақытында шүберектерді жуып отыру;
7.2.5.5 едендерді сүрту;
7.2.5.6 жұмыснәтижелерін тексеру.
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
7.2.9.1 үй-жайларды, едендерді жинау кезінде жеке бас гигенасының ережесі мен санитарлық талаптарды орындау;
7.2.9.2 арнайы киімді күту мен сақтау тәсілдері жайлы білу
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
7.3.1.1 үй-жайлар, алынып тасталған аймақтардың үлгісі бойынша бағдарлауМ
7.3.1.2 іс-әрекеттердің реттілігі және орындалған жұмыстың сапасын ұжымдық талқылау жүргізу;
7.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын тексеру;
7.3.1.4 өзінің еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту
3-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезінуі;
7.1.1.2 мамандықты зерттеп, ерекшеліктерімен қызмет көрсетудегі қажеттіліктерді анықтау;
7.1.1.3 құрал-жабдықтарды, жұмыс ережелері және кабинетте қызмет көрсетушінің өзін-өзі ұстауын білу;
7.1.1.4 күнделікті өмірде әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру;
7.1.1.5 қызмет орындарын тазалаушы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
7.1.1.6 іскерлік қарым-қатынас, этикетнормалары туралы білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1 мектеп ауласын жинау үшін қажетті тұрмыстық құрал-саймандарды ажырата білу (сыпырғыш, күрек, тырма, қалақ, қозғалтқыш, қырғыш, кетпен);
7.1.2.2 жұмыста құрал-саймандарды пайдалану;
7.1.2.3 құрал-саймандар мен оның құрылысын білу;
7.1.2.4 жинау құралдарын тазарту және сақтау орындарын орнату;
7.1.2.5 мектеп ауласында жұмыс істеуге арналған арнайы киімдердің түрлері, тағайындалуын, сақталуын және күтімін білу;
7.1.2.6 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
7.1.2.8 тазарту құралдарын ажырату (шелек,леген,қалақ, еден жуатын шөтке , шүберек , еден жуатын құрал) ;
7.1.2.9 еден жуғыш заттарын білу: түрлері, тағайындалуы,қолдану ережесі,сақталуы;
7.1.2.10 электр қауіпсіздік ережесін білу;
7.1.2.11 электр үтігінің құрылысы, тағайындау қағидасы, қауіпсіз жұмыс істеу және сақтауды білу;

7.2.3.3 работать щеткой, шваброй;
7.2.3.4 подготовить к сухой и влажной уборке дощатый крашеный, покрытый линолеумом и плиточный полы;
7.2.3.5 протирать пол шваброй;
7.2.3.6 прополаскивать тряпки в тазу.
2.5.Уборка помещения
7.2.5.1Иметь представление о последовательности уборки;
7.2.5.2 определять качество уборки;
7.2.5.3 протирать подоконники, радиаторы, радиаторные ниши;
7.2.5.4 промывать тряпки во время работы;
7.2.5.5 протирать полы;
7.2.5.6 проверять результаты работы.
2.9.Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
7.2.9.1 Выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке помещений и полов;
7.2.9.2 иметь представление о способах ухода и хранения спецодежды.
3.Анализ и оценивание предметов труда
3.1. Анализ и оценивание результатов труда
7.3.1.1 ориентироваться по образцу убранного участка территории, помещения;
7.3.1.2 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.3.1.3 проверять качество выполненной работы;
7.3.1.4 проявлять заинтересованность в результатах своего труда
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2изучать и определять особенности и необходимость профессий обслуживающего труда;
7.1.1.3 знать оборудование, правила работы и поведения в кабинете обслуживающего труда;
7.1.1.4 овладеть социально-бытовыми навыками, в повседневной жизни;
7.1.1.5 иметь представление о работе уборщика служебных помещений: обязанности, основные требования;
7.1.1.6 иметь представление о нормах делового общения, этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 различать хозинвентарь для уборки пришкольной территории (метла, лопата, грабли, совки, движок, скребок, мотыга);
7.1.2.2 использовать инвентарь в работе;
7.1.2.3 иметь представление об устройстве и назначении инвентаря;
7.1.2.4 очищать уборочный инвентарь и устанавливать его на место хранения;
7.1.2.5 иметь представление о видах спецодежды для работы на пришкольном участке, ее назначении, хранении и уходе;
7.1.2.6 организовывать рабочее место;
7.1.2.7 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.8 различать уборочный инвентарь (ведро, таз, совок, половая щетка, тряпка, швабра);
7.1.2.9 иметь представление о моющих средствах для мытья полов: виды, назначение, правила использования, хранение;
7.1.2.10 иметь представление о правилах электробезопасности;
7.1.2.11 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения электрического утюга;

7.1.2.12 тұрмыстық электр шаңсорғыштың құрылысы, тағайындау қағидасы және қауіпсіз жұмыс істеу және сақтауды білу
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
7.2.1.1 жолдың жүру бөлігіндеқауіпсіз жұмыс істеу ережесін білу;
7.2.1.2 жол жабынын бұзбай қозғалтқышпен, қырғышпен жұмыс істеу;
7.2.1.3 жолды қардан тазалау;
7.2.1.4 қарды арнайы бөлінген орындарға шығару
2.5 Үй-жайды тазалау
7.2.5.1 тұрмыстық электр шаңсорғышты пайдалану
2.6 Ыдыс-аяққа күтім жасау
7.2.6.1 фаянс және шыны ыдыстарды ажырату;
7.2.6.2 алюминийдің ыдыс пен асхана аспаптары сияқты материалдарға қасиеттері туралы білу;
7.2.6.3 шыны, фаянс, алюминий ыдыс-аяқтарды жуу
2.7 Асхана мен ас әзірлейтін бөліктердегі жұмыс
7.2.7.1 тамақ гигиенасы туралы білу;
7.2.7.2 қызметкерлерге қойылатын талаптар туралы білу: асхана киімі, жүріс-тұрысы;
7.2.7.3 үстелді дайындауда тамақты қою ережесін білу
7.2.7.4 үстелді эстетикалық ресімдей білу;
7.2.7.5 асты беру және ыдыс-аяқ жинауда қауіпсіздік ережелерін қолдану;
7.2.7.6 үстелге ыдыстарды орналастыру;
7.2.7.7 тамақты үстелдерге тарату;
7.2.7.8 тамақты беру
2.8 Төсек пен асхана жаймаларын күту
7.2.8.1 төсек-орынын ауыстыру;
7.2.8.2 төсекті жинау
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
7.2.9.1 асхана қызметкеріне санитарлық-гигиеналық талаптарды орындату;
7.2.9.2 үстелдерден лас ыдысты жинау кезінде этикет ережесін және санитарлық талаптарды орындау;
7.2.9.3 мұғалімнің көмегімен киімді жамау салу арқылы қолмен жөндеуді жүзеге асыру
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
7.3.1.1 үй-жайлар, алынып тасталған аймақтардың үлгісі бойынша бағдарлау;
7.3.1.2 іс-әрекеттердің реттілігі және орындалған жұмыстың сапасын ұжымдық талқылау жүргізу;
7.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын тексеру;
7.3.1.4 өзінің еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.5 мұғалімнің көмегіменалдағы және атқарылған жұмыс туралы ауызша есеп жасау
4-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезінуі;
7.1.1.2 мамандықты зерттеп, ерекшеліктерімен қызмет көрсетудегі қажеттіліктерді анықтау;
7.1.1.3 құрал-жабдықтарды, жұмыс ережелері және кабинетте қызмет көрсетушінің өзін-өзі ұстауын білу;
7.1.1.4 күнделікті өмірде әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды меңгеру;
7.1.1.5 қызмет орындарын тазалаушы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
7.1.1.6 іскерлік қарым-қатынас, этикетнормалары туралы білу

7.1.2.12 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения бытового электропылесоса.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
7.2.1.1 знать правила безопасной работы на проезжей части дороги;
7.2.1.2 работать движком, скребком, не нарушая дорожное покрытие;
7.2.1.3 расчищать дорожки от снега;
7.2.1.4 убирать снег в специально отведенные места.
2.5.Уборка помещения
7.2.5.1 пользоваться бытовым электропылесосом.
2.6 Уход за посудой
7.2.6.1 различать фаянсовую и стеклянную посуду;
7.2.6.2 иметь представление о свойствах алюминия как материала для посуды и столовых приборов;
7.2.6.3 мыть стеклянную, фаянсовую, алюминиевую посуду
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
7.2.7.1 иметь представление о гигиене питания;
7.2.7.2 иметь представления о требованиях к работнику столовой: одежда, поведение;
7.2.7.3 знать правила подготовки стола к подаче пищи;
7.2.7.4 иметь представление об эстетическом оформлении стола;
7.2.7.5 применять правила безопасности при подаче пищи и уборке посуды;
7.2.7.6 сервировать стол;
7.2.7.7 разносить пищу по столам;
7.2.7.8 подавать пищу
2.8 Уход за постельным и столовым бельем
7.2.8.1 менять постельное белье;
7.2.8.2 заправлять постель
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
7.2.9.1 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику столовой;
7.2.9.2 выполнять санитарные требования и правил этикета при сборе грязной посуды со столов;
7.2.9.3 с помощью учителя осуществлять ремонт спецодежды путем наложения заплаты ручным способом
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
7.3.1.1 ориентироваться по образцу убранного участка территории, помещения;
7.3.1.2 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.3.1.3 проверять качество выполненной работы;
7.3.1.4 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.5 делать устный отчет о предстоящей и проделанной работе с помощью учителя.
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения обслуживающего труда
7.1.1.1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.1.1.2изучать и определять особенности и необходимость профессий обслуживающего труда;
7.1.1.3 знать оборудование, правила работы и поведения в кабинете обслуживающего труда;
7.1.1.4 овладеть социально-бытовыми навыками, в повседневной жизни;
7.1.1.5 иметь представление о работе уборщика служебных помещений: обязанности, основные требования;
7.1.1.6 иметь представление о нормах делового общения, этикета.

1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1 мектеп ауласын жинау үшін қажетті тұрмыстық құрал-саймандарды ажырата білу (сыпырғыш, күрек, тырма, қалақ, қозғалтқыш, қырғыш, кетпен);
7.1.2.2 жұмыста құрал-саймандарды пайдалану;
7.1.2.3 құрал-саймандар мен оның құрылысын білу;
7.1.2.4 жинау құралдарын тазарту және сақтау орындарын орнату;
7.1.2.5 мектеп ауласында жұмыс істеуге арналған арнайы киімдердің түрлері, тағайындалуын, сақталуын және күтімін білу;
7.1.2.6 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
7.1.2.8 тазарту құралдарын ажырату (шелек,леген,қалақ, еден жуатын шөтке , шүберек , еден жуатын құрал);
7.1.2.9 еден жуғыш заттарын білу: түрлері, тағайындалуы,қолдану ережесі,сақталуы;
7.1.2.10 электр қауіпсіздік ережесін білу;
7.1.2.11 электр үтігінің құрылысы, тағайындау қағидасы, қауіпсіз жұмыс істеу және сақтауды білу
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
7.2.1.1 көктемде жасалатын жұмыс аймақтары туралы білу;
7.2.1.2 көшет отырғызуға топырақты дайындау;
7.2.1.3 құмды және сазбалшықты жерді өңдеудегі айырмашылықты білу;
7.2.1.4 жолдан және гулзардан қоқысты күреу
2.2 Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау.
7.2.2.1 бөлме өсімдіктерінің түрлеріне қарап ажырату, қазудың тереңдігін анықтау;
7.2.2.2 олардың міндеттері туралы білу;
7.2.2.3 гүлді суғару және су бүрку;
7.2.2.4 суғару кезіндегі судың сапасы мен температурасына қойылған талапты, суғару мезгілін білу;
7.2.2.5 суғару тәсілін білу;
7.2.2.6 құрғақ жапырақтарды кесіп және жинап алу; 7.2.2.7 суды суғаруға және себуге дайындау;
7.2.2.8 түпқойманы тазалау және жуу;
7.2.2.9 гүл өсіретін құмыраларды сүрту
2.6 Ыдыс-аяққа күтім жасау
7.2.6.1 фаянс және шыны ыдыстарды ажырату;
7.2.6.2 алюминийдің ыдыс пен асхана аспаптары сияқты материалдарға қасиеттері туралы білу;
7.2.6.3 шыны, фаянс, алюминий ыдыс-аяқтарды жуу
2.7 Асхана мен ас әзірлейтін бөліктердегі жұмыс
7.2.7.1 лас ыдыстарды жинау;
7.2.7.2 ыдысты жуатын бөлімге жеткізу;
7.2.7.3үстелдің үстін жинау және сүрту
2.8 Төсек пен асхана жаймаларын күту
7.2.8.1 киім-кешекті шкафтың сөрелеріне қою;
7.2.8.2 төсек-орын жабдықтарын қарау (кептіру, желдетіп алу, қағу, үтіктеу)
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
7.2.9.3 мұғалімнің көмегімен арнайы киімдерді үтіктеуді орындау
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
7.3.1.1 үй-жайлар, алынып тасталған аймақтардың үлгісі бойынша бағдарлау;

1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.1.2.1 различать хозинвентарь для уборки пришкольной территории (метла, лопата, грабли, совки, движок, скребок, мотыга);
7.1.2.2 использовать инвентарь в работе;
7.1.2.3 иметь представление об устройстве и назначении инвентаря;
7.1.2.4 очищать уборочный инвентарь и устанавливать его на место хранения;
7.1.2.5 иметь представление о видах спецодежды для работы на пришкольном участке, ее назначении, хранении и уходе;
7.1.2.6 организовывать рабочее место;
7.1.2.7 выполнять правила безопасной работы;
7.1.2.8 различать уборочный инвентарь (ведро, таз, совок, половая щетка, тряпка, швабра);
7.1.2.9 иметь представление о моющих средствах для мытья полов: виды, назначение, правила использования, хранение;
7.1.2.10 иметь представление о правилах электробезопасности;
7.1.2.11 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения электрического утюга.
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
7.2.1.1 иметь представление о работе на участке весной;
7.2.1.2 подготавливать почву для посадок;
7.2.1.3 иметь представление о разнице в обработке песчаных и глинистых почв;
7.2.1.4 сгребать мусор с клумб и дорожек
2.2 Уход за комнатными растениями
7.2.2.1 определять глубину вскапывания различать комнатные растения по внешнему виду;
7.2.2.2 иметь представления об их названиях;
7.2.2.3 поливать и опрыскивать цветы;
7.2.2.4 иметь представление о требованиях к температуре и качеству воды для полива, периодичности полива;
7.2.2.5 иметь представление о приемах полива;
7.2.2.6 обрезать и собирать сухие листья;
7.2.2.7 подготавливать воду для полива и опрыскивания;
7.2.2.8 чистить и промывать поддоны;
7.2.2.9 обтирать цветочные горшки
2.6 Уход за посудой
7.2.6.1 различать фаянсовую и стеклянную посуду;
7.2.6.2 иметь представление о свойствах алюминия как материала для посуды и столовых приборов;
7.2.6.3 мыть стеклянную, фаянсовую, алюминиевую посуду
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
7.2.7.1 собирать грязную посуду;
7.2.7.2 разгружать посуду в моечном отделении;
7.2.7.3 убирать и протирать столы.
2.8 Уход за постельным и столовым бельем
7.2.8.1 размещать белье на полках шкафа;
7.2.8.2 ухаживать за постельными принадлежностями (сушить, проветривать, выбивать, утюжить).
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
7.2.9.3 с помощью учителя выполнять утюжку спецодежды
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
7.3.1.1 ориентироваться по образцу убранного участка территории, помещения;

7.3.1.2 іс-әрекеттердің реттілігі және орындалған жұмыстың сапасын ұжымдық талқылау жүргізу;
7.3.1.3 орындалған жұмыстың сапасын тексеру;
7.3.1.4 өзінің еңбегінің нәтижесіне қызығушылық таныту;
7.3.1.5 мұғалімнің көмегіменалдағы және атқарылған жұмыс туралы ауызша есеп жасау;
7.3.1.6 алған білімін тәжірибеде қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына мақтанышын таныту;
8.1.1.2 қызмет көрсететушінің неғұрлым маңызды ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу;
8.1.1.3 ыдыс-аяқ жуушының жұмысын білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.4 қызметші әйелдің жұмысы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.5 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 зембіл мен сүйменнің құрылысы, нысаны, қауіпсіздік ережесі мен сақталуын білу;
8.1.2.2 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
8.1.2.3қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
8.2.1.1 күзгі, қысқы, көктемгі және жазғы жұмыс аймақтарын ажырату;
8.2.1.2 тырмаға, зембілдерге жүгіну;
8.2.1.3 сарғайып түскен жапырақтарды тырмамен күреу;
8.2.1.4 арамшөптерді жұлу және құрту;
8.2.1.5 жолдар мен алаңдарды сыпырып, теңестіріп, құм себу;
8.2.1.6 жиналған қоқыстарды тасу
2.4 Үй-жай құрылғысы
8.2.4.1 тұрғын үй және қызметтік үй-жайларды ажырата білу;
8.2.4.2 мектептегі қызметтік үй-жайларды ажырата білу: мұғалімдер бөлмесі, мектеп басшыларының кабинеттері, әдістемелік кабинеттері, сыныптар, мектеп үй-жайларының қоймасы;
8.2.4.3 қызметтік үй-жайлар туралы білу: түрлері, нысаны, құрал-жабдықтары;
8.2.4.4 әрбір үй-жайда заттардың орналасуы және сақтау тәртібі туралы білу;
8.2.4.5 қызметтік үй-жайды тазалау ережесін білу
2.6 Ыдыс-аяқ күтімі
8.2.6.1 алюминді, эмальданған және никельденген ыдыстарды ажырата білу;
8.2.6.2 алюминді, эмальданған және никельденген ыдыстарға күтім жасау қағидасын білу;
8.2.6.3 ағаш асхана мүкаммалын өңдеу ерекшеліктерін білу;
8.2.6.4 алюминді, эмальданған және никельденген ыдыстарды тазалау және жуу
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
8.2.9.1 мектеп аумағын тазалау кезінде жеке бас гигиенасы мен санитарлық талаптарды орындау;
8.2.9.2 қызметтік үй-жайларды тазалау кезінде жеке бас гигиенасы, этикет ережесі мен санитарлық талаптарды орындау;

7.3.1.2 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы;
7.3.1.3 проверять качество выполненной работы;
7.3.1.4 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
7.3.1.5 делать устный отчет о предстоящей и проделанной работе с помощью учителя;
7.3.1.6 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей обслуживающего труда;
8.1.1.3 иметь представление о работе мойщика посуды: обязанности, основные требования;
8.1.1.4 иметь представление о работе горничной: обязанности, основные требования;
8.1.1.5 знать нормы делового общения и этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения носилок и лома;
8.1.2.2 организовывать рабочее место;
8.1.2.3 выполнять правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
8.2.1.1 различать осенние, зимние, весенние и летние работы на участке;
8.2.1.2 обращаться с граблями, носилками;
8.2.1.3 сгребать опавшие листья граблями;
8.2.1.4 выдергивать и удалять сорные растения;
8.2.1.5 подметать, выравнивать, посыпать песком дорожки и площадки;
8.2.1.6 переносить собранный мусор
2.4 Устройство помещения
8.2.4.1 различать жилое и служебное помещение;
8.2.4.2 различать служебные помещения школы: учительская, кабинеты руководителей школы, методические кабинеты, классы, складские помещения школы;
8.2.4.3 иметь представление о служебных помещениях: видах, назначениях, оборудовании;
8.2.4.4 иметь представление о порядке хранения и расположения вещей в каждом помещении;
8.2.4.5 знать правила уборки в служебном помещении.
2.6 Уход за посудой
8.2.6.1 различать алюминиевую, эмалированную и никелированную посуду;
8.2.6.2 иметь представления о правилах ухода за алюминиевой, эмалированной и никелированной посудой;
8.2.6.3 иметь представление об особенностях обработки деревянного кухонного инвентаря;
8.2.6.4 чистить и мыть алюминиевую, эмалированную и никелированную посуду.
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
8.2.9.1 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при уборке пришкольной территории;
8.2.9.2 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены, правила этикета при уборке служебных помещений;

8.2.9.3 ыдысты жуудағы санитарлық талаптарды орындау
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
8.3.1.1 мұғалімдердің көрсетулері бойынша жұмысты жоспарлауға бағдарлану;
8.3.1.2 ұжымдық талқылау барысындаіс-әрекеттерінің реттілігін жоспарлау;
8.3.1.3 өзінің және жолдастарының жұмыстарын талдау және бағалау, жұмыстағыартықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу;
8.3.1.4. алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
2-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына мақтанышын таныту;
8.1.1.2 қызмет көрсететушінің неғұрлым маңызды ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу;
8.1.1.3 ыдыс-аяқ жуушының жұмысын білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.4 қызметші әйелдің жұмысы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.5 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 зембіл мен сүйменнің құрылысы, нысаны, қауіпсіздік ережесі мен сақталуын білу;
8.1.2.2жұмыс орындарын ұйымдастыру;
8.1.2.3қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
8.1.2.4 паркетті еденді жууға арналған жуғыштарды пайдалану;
8.1.2.5 тазалау мүкаммалын таңбалау туралы білу: мәні, таңбалау ережесі
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
8.2.1.1 жол жабындыларына нұқсан келтірмей сүйменмен жұмыс істеу;
8.2.1.2 мұзды қабаттап, алып тастау;
8.2.1.3 қар мен мұзды арнайы алып баратын орындарына жиыстыру
2.3 Еден тазалау
8.2.3.1 паркетті еденді жабындау туралы білу: түрлері, мақсаты мен сыртқы түрі бойынша ажырату;
8.2.3.2 лакпен қапталған паркетті еденге ылғалды тазалау жасауды орындау;
8.2.3.3 мастикамен жабындалған еденді жалтыратуға дайындау;
8.2.3.4 жұмыстың нәтижесін тексеру;
8.2.3.5 паркетті еденді жууға арналған жуғыш құралдарды пайдалану
2.7 Асхана мен ас әзірлейтін бөлімшедегі жұмыс
8.2.7.1 ыдыс жуудағы санитарлық талаптарды орындау;
8.2.7.2 ыдыс жууға ыңғайлану және жуғыш құралдарды қолдану;
8.2.7.3 ас үй жабдықтары;
8.2.7.4 ас үй үстелін тазалау;
8.2.7.5 азық-түлік туратын тақтайды тазалау;
8.2.7.6 ыдыс жуу ваннасын тазалау;
8.2.7.7 ас үйді жинау
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
8.2.9.1 ыдыс жуудағы санитарлық талаптарды орындау;
8.2.9.2 ас әзірлейтін бөлімшенің қызметкеріне санитарлық-гигиеналық талаптарды орындату
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
8.3.1.1 мұғалімдердің көрсетулері бойынша жұмысты жоспарлауға бағдарлану;

8.2.9.3 выполнять санитарные требования мытья посуды
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
8.3.1.1 ориентироваться при планировании работы по показу учителя;
8.3.1.2 планировать последовательность действий в ходе коллективного обсуждения;
8.3.1.3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности.
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения обслуживающего труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей обслуживающего труда;
8.1.1.3 иметь представление о работе мойщика посуды: обязанности, основные требования;
8.1.1.4 иметь представление о работе горничной: обязанности, основные требования;
8.1.1.5 знать нормы делового общения и этикета.
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения носилок и лома;
8.1.2.2 организовывать рабочее место;
8.1.2.3 выполнять правила безопасной работы.
8.1.2.4 пользоваться моющими средствами для паркетного пола;
8.1.2.5 иметь представление о маркировке уборочного инвентаря: значение, правила маркировки
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
8.2.1.1 работать ломом, не нарушая дорожное покрытие;
8.2.1.2 скалывать и убирать лед;
8.2.1.3 убирать снег и лед в специально отведенные места
2.3 Уборка полов
8.2.3.1 иметь представление о покрытиях паркетного пола: виды, назначение и различение по внешнему виду;
8.2.3.2 выполнять влажную уборку паркетного пола, покрытого лаком;
8.2.3.3 подготавливать пол, покрытый мастикой, к натирке;
8.2.3.4 проверять результат работы;
8.2.3.5 пользоваться моющими средствами для паркетного пола.
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
8.2.7.1 выполнять санитарные требования мытья посуды;
8.2.7.2 использовать моющие средства и приспособления для мытья посуды;
8.2.7.3 мыть кухонный инвентарь;
8.2.7.4 чистить кухонный стол;
8.2.7.5 чистить разделочную доску;
8.2.7.6 чистить моечную ванну;
8.2.7.7 убирать кухню.
2.9.Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
8.2.9.1 выполнять санитарные требования мытья посуды;
8.2.9.2 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику пищеблока.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
8.3.1.1 ориентироваться при планировании работы по показу учителя;

8.3.1.2 ұжымдық талқылау барысындаіс-әрекеттерінің реттілігін жоспарлау;
8.3.1.3 өзінің және жолдастарының жұмыстарын талдау және бағалау, жұмыстағыартықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу;
8.3.1.4 алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
3-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына мақтанышын таныту;
8.1.1.2 қызмет көрсететушінің неғұрлым маңызды ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу;
8.1.1.3 ыдыс-аяқ жуушының жұмысын білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.4 қызметші әйелдің жұмысы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.5 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 зембіл мен сүйменнің құрылысы, нысаны, қауіпсіздік ережесі мен сақталуын білу;
8.1.2.2 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
8.1.2.3 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау;
8.1.2.4 паркетті еденге арналған жуғыш құралдарды қолдану;
8.1.2.5 тазалау мүкаммалын таңбалау туралы білу: мәні, таңбалау ережесі;
8.1.2.6 кір машинасын қолдану кезінде құрылысы, пайдаланылуы, қауіпсіздік ережесін білу
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.5 Үй-жайды тазалау
8.2.5.1 тазалауға арналған шүберектерді пайдаланылатын мата түріне байланысты, жұмыс кезіндегі жағдайы мен сақтау кезінде таңбалауға қойылатын талаптарты тағайындау;
8.2.5.2 тазалау мүкәммалына таңба салу;
8.2.5.3 жұмыс үстелдерін, үстелге қойылатын жарық беретін аспаптарды сүрту;
8.2.5.4 қоқыс жәшігін тазарту;
8.2.5.5 шаңсорғыштың көмегімен шаңды жою;
8.2.5.6 жиһаздың түрлері және оның мақсатын ажырата білу;
8.2.5.7 жиһаз жабындыларын ажырата білу (бояу, лак, мата, былғары ауыстырушы, пластик, эмаль);
8.2.5.8 жиһаздың жабдықталған материалына байланысты құрал-саймандары мен күтім жасау ережелерін білу;
8.2.5.9 суға төзімді және суға төзімсіз жиһаздардың шаңдарын құрту;
8.2.5.10 айналы беттерін тазалау
8.2.5.11 қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып терезелерді, терезе жақтауларын, терезенің алдын жуу;
8.2.5.12 жұмсақ жиһаздарды тазалау тәсілдерін қолдану
8.2.5.13 жұмсақ жиһаздарды өңдеу кезінде шаңсорғышты пайдалану
8.2.5.14 мектеп үй-жайларын күнделікті, апталық, маусымдық тазалау жүргізуді орындау
2.8 Төсек-орын тысы мен ас жаулықтарына күтім жасау
8.2.8.1 тұрмыстық кір жуу машинасы туралы білу: құрылғысы, әрекет ету принципі, өнімділігі, пайдалану ережесі;
8.2.8.2 кір жууға жуғыш, ағартатын және кірді нілдейтін құралдарды қолдану;
8.2.8.3 кір киімдерді сұрыптау және өлшеу;

8.3.1.2 планировать последовательность действий в ходе коллективного обсуждения;
8.3.1.3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1.Общие сведения обслуживающего труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей обслуживающего труда;
8.1.1.3 иметь представление о работе мойщика посуды: обязанности, основные требования;
8.1.1.4 иметь представление о работе горничной: обязанности, основные требования;
8.1.1.5 знать нормы делового общения и этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения носилок и лома;
8.1.2.2 организовывать рабочее место;
8.1.2.3 выполнять правила безопасной работы;
8.1.2.4 пользоваться моющими средствами для паркетного пола;
8.1.2.5 иметь представление о маркировке уборочного инвентаря: значение, правила маркировки;
8.1.2.6 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении со стиральной машиной
2. Технология обслуживающего труда
2.5 Уборка помещения
8.2.5.1 иметь представление о назначении тряпки для уборки в зависимости от вида работы, используемой ткани, маркировке, требованиях к состоянию во время работы и при хранении;
8.2.5.2 маркировать уборочный инвентарь;
8.2.5.3 протирать рабочие столы, настольные осветительные приборы;
8.2.5.4 очищать мусорные корзины;
8.2.5.5 удалять пыль с помощью пылесоса;
8.2.5.6 различать виды мебели и ее назначение;
8.2.5.7 различать виды покрытия мебели (краска, лак, ткань, кожзаменитель, пластик, эмаль);
8.2.5.8 иметь представление о средствах и правилах ухода за мебелью в зависимости от материала покрытия;
8.2.5.9 удалять пыль с водостойкой и неводостойкой мебели;
8.2.5.10 чистить зеркальные поверхности;
8.2.5.11 мыть окна, рамы, подоконники, соблюдая правила безопасности;
8.2.5.12 применять приемы уборки мягкой мебели;
8.2.5.13 использовать пылесос при обработке мягкой мебели;
8.2.5.14 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку школьных помещений
2.8 Уход за постельным и столовым бельем
8.2.8.1 иметь представление о бытовой стиральной машине: устройство, принцип действия, производительность, правила пользования;
8.2.8.2 пользоваться моющими, отбеливающими и подсинивающими средствами для стирки;
8.2.8.3 сортировать и взвешивать грязное белье;

8.2.8.4 кір жуғыш машинаны жұмыс жасауға дайындау;
8.2.8.5 киім-кешектерді кір жуғыш машинада жуу;
8.2.8.6 киім-кешектердішаю;
8.2.8.7 центрифугада кептіру;
8.2.8.8 ауада кептіру;
8.2.8.9 ақ киімді ағартып және нілдеу;
8.2.8.10 киім-кешекті үтіктеу
2.9 Еңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
8.2.9.2 қызметтік үй-жайларды тазалау кезінде жеке бас гигиенасы, этика ережесі мен санитарлық талаптарды орындау;
8.2.9.3ыдыс жуудағы санитарлық талаптарды орындау;
8.2.9.4ас әзірлейтін бөлімшенің қызметкеріне санитарлық-гигиеналық талаптарды орындату;
8.2.9.5 кір жуу кезінде жеке гигиена ережесін, санитарлық талаптарды орындау;
8.2.9.6 арнайы киімдерге санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарды орындау;
8.2.9.7 дезинфекциялаушы ерітіндіні жасау ережесін орындау
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек тұрмыстық дағдыларды меңгеру; ңбек нәтижесін бағалау және талдау
8.3.1.1 мұғалімдердің көрсетулері бойынша жұмысты жоспарлауға бағдарлану;
8.3.1.2 ұжымдық талқылау барысындаіс-әрекеттерінің реттілігін жоспарлау;
8.3.1.3 өзінің және жолдастарының жұмыстарын талдау және бағалау, жұмыстағыартықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу;
8.3.1.4. алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
4-тоқсан
1.Материалтану. Құрал-саймандар мен жабдықтар
1.1 Қызмет көрсететушілер жайлы жалпы
мәліметтер
8.1.1.1 өз Отанына мақтанышын таныту;
8.1.1.2 қызмет көрсететушінің неғұрлым маңызды ерекшеліктерін түсіну және көрсете білу;
8.1.1.3 ыдыс-аяқ жуушының жұмысын білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.4 қызметші әйелдің жұмысы туралы білу: міндеттері, негізгі талаптар;
8.1.1.5 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу
1.2 Материалдар, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
8.1.2.2қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
8.2.1.1 гүлзарлар мен атыздар жайлы білу;
8.2.1.2 гулзар топырақтарын қазу;
8.2.1.3 қазу сапасының мәні, тереңдігі, тәсілдері және қойылатын талаптарды білу;
8.2.1.4 гүлзарға жер таңдау;
8.2.1.5 гүлзардың шекарасы мен атыздың бағытын анықтау;
8.2.1.6 атыздарды төсеу;
8.2.1.7берілген тереңдікті сақтай отырып қазу;
8.2.1.8 сызғыштың көмегімен қазу тереңдігін айқындау;
8.2.1.9 тырмамен қазылған топырақты теңестіру;
8.2.1.10 қыстайтын көп жылдық екпелер егетін жерлердегі топырақты тырмамен қопсыту;
8.2.1.11 көпжылдық өсімдіктер егетін жердің қатарларын кетпенмен қопсыту
2.2 Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
8.2.2.1 жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімді өсімдіктер туралы білу;

8.2.8.4 подготавливать стиральную машину к работе;
8.2.8.5 стирать белье в стиральной машине;
8.2.8.6 прополаскивать белье;
8.2.8.7 сушить в центрифуге;
8.2.8.8 сушить на воздухе;
8.2.8.9 отбеливать и подсинивать белое белье;
8.2.8.10 утюжить белье
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
8.2.9.2 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены, правила этикета при уборке служебных помещений;
8.2.9.3 выполнять санитарные требования мытья посуды;
8.2.9.4 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику пищеблока.
8.2.9.5 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены при стирке белья;
8.2.9.6 выполнять санитарно-гигиенические нормы и требования к спецодежде;
8.2.9.7 выполнять правила составления дезинфицирующих растворов.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
8.3.1.1 ориентироваться при планировании работы по показу учителя;
8.3.1.2 планировать последовательность действий в ходе коллективного обсуждения;
8.3.1.3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.3.1.4 применять полученные знания в практической деятельности
4 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
8.1.1.1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.1.1.2демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей обслуживающего труда;
8.1.1.3 иметь представление о работе мойщика посуды: обязанности, основные требования;
8.1.1.4 иметь представление о работе горничной: обязанности, основные требования;
8.1.1.5 знать нормы делового общения и этикета
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 организовывать рабочее место;
8.1.2.2 выполнять правила безопасной работы.
2. Технология обслуживающего труда
2.1.Уборка пришкольной территории
8.2.1.1 иметь представление о цветниках и о борозде;
8.2.1.2 вскапывать почву цветника;
8.2.1.3 иметь представление о значении, глубине, приемах и требованиях к качеству вскапывания;
8.2.1.4 выбирать место для цветника;
8.2.1.5 определять границы цветника и направления борозд;
8.2.1.6 прокладывать борозды;
8.2.1.7 вскапывать с соблюдением заданной глубины;
8.2.1.8 определять глубину вскапывания с помощью линейки;
8.2.1.9 выравнивать вскопанную почву граблями;
8.2.1.10 рыхлить почву граблями на месте многолетних зимующих посадок;
8.2.1.11 рыхлить междурядья мотыгами на посадках многолетних растений
2.2 Уход за комнатными растениями
8.2.2.1 иметь представление о светолюбивых и теневыносливых растениях;

8.2.2.2 бөлме өсімдіктерін ауыстырып тиеу мен көшеттеу туралы білу: мәні, тәсілдері;
8.2.2.3 ауыстырып тиеу мен көшеттеуге жататын өсімдіктерді анықтау;
8.2.2.4 көшеттеуге гүл отырғызатын құмыраны таңдау;
8.2.2.5 өсімдіктерді ауыстырып тиеу мен қайта отырғызуды орындау
3. Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
8.3.1.1 мұғалімдердің көрсетулері бойынша жұмысты жоспарлауға бағдарлану;
8.3.1.2 ұжымдық талқылау барысындаіс-әрекеттерінің реттілігін жоспарлау;
8.3.1.3 өзінің және жолдастарының жұмыстарын талдау және бағалау, жұмыстағыартықшылықтар мен кемшіліктерді белгілеу;
8.3.1.4. алған білімдерін практикалық қызметте қолдану
3) 9-сынып:
6-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Қызмет етушілердің еңбектері жайлы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге ұлт өкілдерінің пікіріне, тарихына, мәдениетіне құрметпен қарау;
9.1.1.2 қызмет көрсетушілердің еңбектерін үйренуге және өз ойымен сипаттауға талпыну;
9.1.1.3 өз мүмкіндіктері жайлы , өзіне қажетті тіршілігін қамтамасыз ету туралы түсініктің болуы;
9.1.1.4 ас үй қызметшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы : міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.5 аула сыпырушының жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.6 тәрбиеші көмекшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.7 этикет және іскерлік қарым-қатынас нормалары жайлы білу;
9.1.1.8 жұмыс орнында еңбек міндеттерін орындамаған жағдайдағы жауапкершілікті түсіну
1.2 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
9.1.2.1 қайшыларының тағайындалу қағидасының қолданылуыжәне сақталуы туралы түсініктің болуы;
9.1.2.2 резеңке қолғап туралы түсініктің болуы: қағидалары, ұқыпты қарау ережесі тураы білу
9.1.2.3 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
9.1.2.4 қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін орындау
2.Қызмет көрсетушілердің еңбек техналогиясы
2.1 Мектеп алды аймақты жинау
9.2.1.1 ағаштың құрылысы туралы түсініктің болуы: ағаштың діңі, ұшар басы;
9.2.1.2 мектеп алды аймақтағы ағаштардың тұқымдарын ажырата білу;
9.2.1.3 ағаштарды күзгі күтімі жайлы түсініктің болуы;
9.2.1.4 ағаш түбінің шеңбері,оның мәні және дұрыс қазу қағидалары жайлы түсініктің болуы;
9.2.1.5 бақ қайшыларын қолдану;
9.2.1.6 ағаш түбінің шеңберін күрекпен қазу;
9.2.1.7 түскен жапырақтарды жинап және тырмамен үйіндіге жинау;
9.2.1.8 ағаш бұтақтарын бақша қайшысымен кесу;
9.2.1.9 жемісті ағаштың діңгегін қырғышпен тазалап, бояғышпен әктеу
2.4 Үй-жайлар құрылғысы
9.2.4.1 баспалдақ құрылысын (саты, баспалдақ алаңы, қоршау (сүйеніштер немесе тұтқалар) және дайындауға арналған құрылыс материалдары жайлы түсініктің болуы;

8.2.2.2 иметь представление о перевалке и пересадке комнатного растения: значение, приемы;
8.2.2.3 определять растения, подлежащие к перевалке и пересадке;
8.2.2.4 подбирать цветочные горшки для пересадки;
8.2.2.5 выполнять перевалку и пересадку растения.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
8.3.1.1 ориентироваться при планировании работы по показу учителя;
8.3.1.2 планировать последовательность действий в ходе коллективного обсуждения;
8.3.1.3 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей, отмечать в работе достоинства и недостатки;
8.3.1.4. применять полученные знания в практической деятельности
3) 9 класс:
таблица 6
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности обслуживающего труда;
9.1.1.3 иметь представление о собственных возможностях, о необходимом жизнеобеспечении;
9.1.1.4 иметь представление о работе кухонного рабочего: обязанности, основные требования;
9.1.1.5 иметь представление о работе дворника: обязанности, основные требования;
9.1.1.6 иметь представление о работе помощника воспитателя: обязанности, основные требования;
9.1.1.7 знать нормы делового общения и этикета;
9.1.1.8 понимать ответственность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения садового секатора;
9.1.2.2 иметь представление о резиновых перчатках: назначение, правила бережного обращения;
9.1.2.3 организовывать рабочее место;
9.1.2.4 выполнять правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
9.2.1.1 иметь представление о строении дерева: ствол, крона;
9.2.1.2 различать основные породы деревьев на пришкольном участке;
9.2.1.3 иметь представление об осеннем уходе за деревьями;
9.2.1.4 иметь представление о приствольном круге, его значении и правилах вскапывания приствольного круга;
9.2.1.5 пользоваться садовым секатором;
9.2.1.6 вскапывать приствольный круг лопатой;
9.2.1.7 собирать опавшие листья и укладывать их в кучи граблями;
9.2.1.8 обрезать ветви дерева секатором;
9.2.1.9 очищать ствол плодового дерева скребком и побелка известью с помощью кисти
2.4 Устройство помещения
9.2.4.1 иметь представление об устройстве лестницы (ступени, пролет, площадка, ограждение (перила или поручни) и материалах для изготовления;

9.2.4.2 жалпы мекеменің жұмысы жайлы түсініктің болуы (кәсіпорынның)
2.5 Үй-жайды жинау
9.2.5.1 сатыны тазалау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9.2.5.2 резеңке қолғаптарды қолдану;
9.2.5.3 сатыны сыпыру;
9.2.5.4 қоқысты алу;
9.2.5.5 сүйеніштерді сүрту (тұтқалар) ;
9.2.5.6 сатыны жууға арналған құралдарымен жуу
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек нәтижелерін бағалау және талдау
9.3.1.1 мұғалімднің көрсетуі және түсіндіруі бойынша іс-әрекеттердің жүйелілігін жоспарлау;
9.3.1.2 жұмыс істеу кезіндегі жүйелілігі жөнінде есеп беру;
9.3.1.3 жұмыстың барысын мұғаліммен әңгімелеу кезінде жоспарлау;
9.3.1.4 мақсатқа жету үшін жігерлік, өз еңбегіңнің жігерлі болуы үшін тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
9.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыстың орындалу үдерісін талдау;
9.3.1.6 орындалған жұмыстың сапасын бақылау
9.3.1.7 өз еңбегінің нәтижесіқызығушылық таныту;
9.3.1.8 іс-әрекеттерінің реттілігін және орындалған жұмыстың сапасын ұжыммен талқылау
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Материалтану. Құралдар және жабдықтар
9.1.1.1 өзге ұлт өкілдерінің пікіріне, тарихына, мәдениетіне құрметпен қарау;
9.1.1.2 қызмет көрсетушілердің еңбектерін үйренуге және өз ойымен сипаттауға талпыну;
9.1.1.3 өз мүмкіндіктері жайлы , өзіне қажетті жігерлікті қамтамасыз ету туралы түсініктің болуы;
9.1.1.4 ас үй қызметшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы : міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.5 аула сыпырушының жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.6 тәрбиеші көмекшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.7 этикет және іскерлік қарым-қатынас нормалары жайлы білу;
9.1.1.8 жұмыс орнында еңбек міндеттерін орындамаған жағдайдағы жауапкершілікті түсіну
1.2 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
9.1.2.1 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
9.1.2.2 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін сақтау;
9.1.2.3 құрылғыны қолдану ,электрополотермен сөйлесу кезіндегі қауіпсіздік ережесі жайлы түсініктің болуы
2. Қызмет көрсетушілердің еңбек техналогиясы
2.1 Мектеп алды аймақты жинау
9.2.1.1 бұрынғы алынған аумақты тазарту дағдылары бойынша өңдеу және бекіту
2.3 Еденді тазалау
9.2.3.1 электрополотером және ысқышпен паркетті еденді сүрту;
9.2.3.2 паркетті едендегіи дақтарды жою;
9.2.3.3 бұрыннан алынған еденді жуу дағдыларын өңдеу және бекіту;
9.2.3.4 едендерді жинауға арналған жұмыс түрлерін мұғәлімнің және ұжымның көмегімен анықтау, жоспарлау
2.4 Үй-жай құрылысы
9.2.4.1 жазбаша үстелді жинау кезінде құжаттың маңыздылық ережесін қолдана білу туралы түсінік болу

9.2.4.2 иметь общее представление о работе учреждения (предприятия)
2.5 Уборка помещения
9.2.5.1 применять правила безопасности при уборке лестницы;
9.2.5.2 пользоваться резиновыми перчатками;
9.2.5.3 подметать лестницу;
9.2.5.4 убирать мусор;
9.2.5.5 протирать перила (поручни);
9.2.5.6 мыть лестницу моющими средствами
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
9.3.1.1 планировать последовательность действий по показу и объяснению учителя;
9.3.1.2 отчитываться о последовательности действий при работе;
9.3.1.3 планировать ход работы в беседе с учителем;
9.3.1.4 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд.
9.3.1.5 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.6контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.7 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.3.1.8 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности обслуживающего труда;
9.1.1.3 иметь представление о собственных возможностях, о необходимом жизнеобеспечении;
9.1.1.4 иметь представление о работе кухонного рабочего: обязанности, основные требования;
9.1.1.5 иметь представление о работе дворника: обязанности, основные требования;
9.1.1.6 иметь представление о работе помощника воспитателя: обязанности, основные требования;
9.1.1.7 знать нормы делового общения и этикета;
9.1.1.8 понимать ответственность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте.
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 организовывать рабочее место;
9.1.2.2 выполнять правила безопасной работы;
9.1.2.3 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с электрополотером
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
9.2.1.1 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее.
2.3 Уборка полов
9.2.3.1 натирать паркетный пол щеткой и электрополотером;
9.2.3.2 удалять пятна на паркетном полу;
9.2.3.3 закреплять и отрабатывать навыки уборки полов, полученные ранее;
9.2.3.4 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов
2.4 Устройство помещения
9.2.4.1 иметь представление о важности документации, применять правила при уборке письменного стола

2.5 Үй-жайды жинау
9.2.5.1 жазбаша үстел, үстел шамын жинау;
9.2.5.2 шкафтың сыртқы бетін, терезе алдын, жылыту радиаторын тазалау;
9.2.5.3 пайдаланылған қағаздарды салуға арналған себеттерді тазалау
2.6 Ыдыс-аяқ күтімі
9.2.6.1 асхана ыдысы туралы түсінік болу: түрлері, тағайындау
9.2.6.2 күйіктас және шыны ыдыстарды ажырата білу
9.2.6.3 күйіктас және шыны ыдыстардың құрылымн, жуу кезінде қолдану тәсілдерін білу;
9.2.6.4 асхана-құралдары туралы тұсінік: тағайындау ережелері,
тазалау және жуу.
9.2.6.5 ыдыс күтіміне керекті жұмыс түрлерін мұғалімнің көмегімен және (немесе) ұжыммен орындап жоспарлау
2.9 Өндірістік санитария және жеке гигиена , негізгі еңбек гигиенасы
9.2.9.1 асхана және ас блогы қызметкерлеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау;
9.2.9.2 қоғамдық тамақтандыру қызметкерінің жеке басының тазалық ережелерін рындау
3. Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек нәтижелерін бағалау және талдау
9.3.1.1 мұғалімднің көрсетуі және түсіндіруі бойынша іс-әрекеттердің жүйелілігін жоспарлау;
9.3.1.2 мен жұмыс істеу кезіндегі жүйелілік туралы есеп беру;
9.3.1.3 мұғаліммен әңгіме барысында жұмыс барысын жоспарлау;
9.3.1.4 мақсатқа жету үшін жігерлік, өз еңбегіңнің жігерлі болуы үшін тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
9.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыстың орындалу үдерісін талдау;
9.3.1.6 орындалған жұмыстың сапасын бақылау;
9.3.1.7 өз еңбегінің нәтижесіқызығушылық таныту;
9.3.1.8 іс-әрекеттерінің реттілігін және орындалған жұмыстың сапасын ұжыммен талқылау
3-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Қызмет етушілердің еңбектері жайлы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге ұлт өкілдерінің пікіріне, тарихына, мәдениетіне құрметпен қарау;
9.1.1.2 қызмет көрсетушілердің еңбектерін үйренуге және өз ойымен сипаттауға талпыну;
9.1.1.3 өз мүмкіндіктері жайлы , өзіне қажетті тіршілігін қамтамасыз ету туралы түсініктің болуы;
9.1.1.4 ас үй қызметшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы : міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.5 аула сыпырушының жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.6 тәрбиеші көмекшісінің жұмысы туралы түсініктің болуы: міндеттері, негізгі талаптар;
9.1.1.7 этикет және іскерлік қарым-қатынас нормалары жайлы білу;
9.1.1.8 жұмыс орнында еңбек міндеттерін орындамаған жағдайдағы жауапкершілікті түсіну
1.2 Материалдарды, құралдарды және жабдықтарды талдау
9.1.2.2 резеңке қолғап туралы түсініктің болуы: қағидалары, ұқыпты қарау ережесі туралы білу
9.1.2.3 жұмыс орындарын ұйымдастыру;
9.1.2.4 қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін орындау;

2.5 Уборка помещения
9.2.5.1 убирать письменный стол, настольный светильник;
9.2.5.2 убирать наружные поверхности шкафа, подоконника, радиатора отопления;
9.2.5.3 очищать корзины для использованной бумаги
2.6 Уход за посудой
9.2.6.1 иметь представление о столовой посуде: виды, назначение;
9.2.6.2 различать керамическую и стеклянную посуду;
9.2.6.3 иметь представление о свойствах керамики и стекла, приемах и средствах мытья;
9.2.6.4 иметь представления о столовых приборах: назначении, правилах чистки и мытья;
9.2.6.5 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для ухода за посудой
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
9.2.9.1 выполнять санитарно-гигиенические требования к работнику кухни и пищеблока;
9.2.9.2 выполнять правила личной гигиены работника общественного питания
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
9.3.1.1 планировать последовательность действий по показу и объяснению учителя;
9.3.1.2 отчитываться о последовательности действий при работе;
9.3.1.3 планировать ход работы в беседе с учителем;
9.3.1.4 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд.
9.3.1.5 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.6 контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.7 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.3.1.8 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
3 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
9.1.1.1 проявлять уважительное отношение к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности обслуживающего труда;
9.1.1.3 иметь представление о собственных возможностях, о необходимом жизнеобеспечении;
9.1.1.4 иметь представление о работе кухонного рабочего: обязанности, основные требования;
9.1.1.5 иметь представление о работе дворника: обязанности, основные требования;
9.1.1.6 иметь представление о работе помощника воспитателя: обязанности, основные требования;
9.1.1.7 знать нормы делового общения и этикета;
9.1.1.8 понимать ответственность за невыполнение трудовых обязанностей на рабочем месте
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.2 Иметь представление о резиновых перчатках: назначение, правила бережного обращения;
9.1.2.3 организовывать рабочее место;
9.1.2.4 выполнять правила безопасной работы;

9.1.2.5 құрылғыны қолдану ,электрополотерді қолдану кезіндегі қауіпсіздік ережесі жайлы түсініктің болуы;
9.1.2.6 ыдыс жаутын құрал, оны қолдану , ыдыс жуатын машинаны қолднау кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы түсініктің болуы;
9.1.2.7 тұрмыстық тоңазытқышты қолданудағы қауіпсіздік ережелерін, құрылғыны қолдану туралы түсініктің болуы
2. Қызмет көрсетушілердің еңбек техналогиясы
2.1 Мектеп алды аймақты жинау
9.2.1.1 бұрынғы алынған аумақты тазарту дағдыларын өңдеу және бекіту
2.3 Еденді тазалау
9.2.3.1 электрополотером және ысқышпен паркетті еденді сүрту;
9.2.3.2 паркетті едендегіи дақтарды жою;
9.2.3.3 бұрыннан алынған еденді жуу дағдыларын өңдеу және бекіту;
9.2.3.4 едендерді жинауға арналған жұмыс түрлерін мұғәлімнің және ұжымның көмегімен анықтау, жоспарлау
2.7 Асханада және ас-әзірлейтін бөлімшедегі жұмыс
9.2.7.1 ас әзірлейтін бөлімше туралы түсінік;
9.2.7.2 ыдыс жуушының міндеттері туралы түсініктің болуы;
9.2.7.3 асхана қызметкерінің арнайы киімін қолдану;
9.2.7.4 ыдыс жаутын цехтің жұмысы кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9.2.7.5 ыдыс жуатын машинаны қолдану;
9.2.7.6 пайдаланылған ыдыстарды жинап ыдыс жуу бөліміне тасу;
9.2.7.7 ыдысты тамақ қалдықтарынан тазарту;
9.2.7.8 тамақ қалдықтарын жинау;
9.2.7.9 ыдыстарды қолмен 2-3-ші ванналарда жуу;
9.2.7.10 ыдыстар мен асхана құралдарын кептіру
9.2.7.11 ыдыс жуу бөлімін жинау;
9.2.7.12 тұрмыс тоңазтқышы туралы түсініктің болуы: құрылғыны жібіту, жуу және сүрту;
9.2.7.13 тоңазытқышты жуып , сүрту және еріту;
9.2.7.14 көкөністерді біріншілік өңдеу кезіндегі тағамдық құндылығы туралы түсініктің болуы: орамжапырақ, пияз,саумалдық,салат;
9.2.7.15кептірілген көкөністерді өңдеу;
9.2.7.16 көкөністерді өңдеу кезіндегі қалдықтар туралы түсінігінің болуы: түрлері,қолданылуы;
9.2.7.17 қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, көкөністерді өңдеу;
9.2.7.18 көкөністердің сапасын анықтау;
9.2.7.17 көкөністерді қауіпсіздік ережелеріне сәйкес өңдеу;
9.2.7.18 көкөністердің сапасын анықтау;
9.2.7.19 көкөністерді қолмен сорттау, жуу, тазалау және аяқтау;
9.2.7.20 тұзды сығымдау;
9.2.7.21 кептірілген көкөністерді сіңдіру;
9.2.7.2 көкөністерді сабан, сақина, жартылай сақина, дойбы арқылы кесуге;
9.2.7.23 көкөністерді өңдеуге арналған құралдарды таңдау;
9.2.7.24 түбірлік дақылдардың түрлері туралы түсінік алады;
9.2.7.25 негізгі өңдеу талаптарын, қалдықтардың стандарттарын білу;
9.2.7.26 тамырлы дақылдарды тазалау үшін қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтай отырып, пышақты қолданыңыз;
9.2.7.27 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтау, картоп пиллингін пайдалану;
9.2.7.28 түбірлік көкөністердің жарамдылығын анықтау, түбірлік дақылдарды жинау

9.1.2.5 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с электрополотером;
9.1.2.6 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с посудомоечной машиной;
9.1.2.7 иметь представление об устройстве, пользовании, правилах безопасности при обращении с бытовым холодильником
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
9.2.1.1 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее
2.3 Уборка полов
9.2.3.1 натирать паркетный пол щеткой и электрополотером;
9.2.3.2 удалять пятна на паркетном полу;
9.2.3.3 закреплять и отрабатывать навыки уборки полов, полученные ранее;
9.2.3.4 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
9.2.7.1 иметь представление о пищеблоке;
9.2.7.2 иметь представление об обязанностях мойщицы посуды;
9.2.7.3 использовать спецодежду работника кухни;
9.2.7.4 применять правила безопасности при работе в моечном цехе;
9.2.7.5 пользоваться посудомоечной машиной;
9.2.7.6 собирать и транспортировать использованную посуду в моечное отделение;
9.2.7.7 очищать посуду от остатков пищи;
9.2.7.8 собирать пищевые отходы;
9.2.7.9 мыть посуду вручную в 2-х и 3-х ваннах;
9.2.7.10 сушить посуду и столовые приборы;
9.2.7.11 убирать моечное отделение;
9.2.7.12 иметь представление о бытовом холодильнике: устройство, размораживание, мытье и протирка;
9.2.7.13 размораживать, мыть и протирать холодильник;
9.2.7.14 иметь представление о питательной ценности, первичной обработке овощей: капуста, лук, шпинат, салат;
9.2.7.15 обрабатывать сушеные овощи;
9.2.7.16 иметь представление о понятии отходы при обработке овощей: виды, использование;
9.2.7.17 обрабатывать овощи, соблюдая правила безопасности;
9.2.7.18 определять качества овощей;
9.2.7.19 сортировать, мыть, очищать и дочищать овощи вручную;
9.2.7.20 отжимать рассол;
9.2.7.21 замачивать сушеные овощи;
9.2.7.22 нарезать овощи соломкой, кольцами, полукольцами, шашками;
9.2.7.23 подбирать инструменты для обработки овощей;
9.2.7.24 иметь представление о видах корнеплодов;
9.2.7.25 знать основные требования к обработке, нормы отходов;
9.2.7.26 пользоваться ножом для чистки корнеплодов, соблюдая правила безопасной работы с ним;
9.2.7.27 пользоваться картофелечисткой, соблюдая правила безопасной работы;
9.2.7.28 определять пригодность корнеплода, перебирать корнеплоды.

9.1.2.6 санитарлық құралдардың тағайындалуы, қолданылуы, қауіпсіз қолдану ережелері мен сақталуына бейімделу туралы түсініктің болуы;
9.1.2.7 күйіктас және эмальды ыдыстарды тазалау құралдарын ажырата білу
2. Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп аумағын жинастыру
9.2.1.8 бұрынғы алынған аумақты тазарту дағдыларын өңдеу және бекіту
2.2 Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
9.2.2.1 бұрыннан алынған бөлме өсімдіктерінің күтімін жасау дағдысымен өңдеу және бекіту;
9.2.2.2 мұғалімнің көмегімен және (немесе) ұжымдық айқындауға, жоспарлауға және орындауға түрлері үшін қажетті өсімдіктерді күту
2.4 Үй-жай құрылысы
9.2.4.1 снитарлық тораптың тазалығы жоғарғы дәрежеде болу сепебтері туралы түсінігінің болуы;
9.2.4.2 санитарлық торап құрылғысы туралы түсініктің болуы;
9.2.4.3 санитарлық-техникалық жабдықтарды ажырата білу: түрлері (раковина, ағызу, ванна, унитаз, писсуарға-гигиеналық себезгі), дайындау материалы (эмальданған шойын, керамика), қасиеттері;
9.2.4.4 унитазға құрылымы жайлы түсініктің болуы: (клозетті тостаған, жуатын бак тұратын корпусы, поплавкового және түсу клапандары)
2.5 Үй-жайды тазалау
9.2.5.1 саноборудованияны өңдеуге арналған құралдарды пайдалану: шөткі, вантуз;
9.2.5.2 керамиканы және эмальдарды тазалауға арналған құралдарды пайдалану;
9.2.5.3 санитарлық торап тазалау кезіндегі жалпы ережелерді білу;
9.2.5.4 санитарлық торапты залалсыздандыру үшін арнайы құрадарды пайдалану;
9.2.5.5 хлорлы әк ерітіндісін талазау кезінде пайдалану;
9.2.5.6 унитаздағы қоқыстар туралы түсініктің болуы: себептері мен салдары;
9.2.5.7 резеңке қолғаптар өңдеу(жуу, зарарсыздандыру, кептіру);
жеке гигиена ережелерін сақтау;
9.2.5.8 сантехникалық торапта еденді, және құралдарды жуып, тазалу;
9.2.5.9 хлорлы әк ерітіндісі және тазалағыш пасталарды қолдану;
9.2.5.10 вантуздың көмегімен ваннадағы,умывальниктегі қоқымдарды жою
2.9 Ееңбек гигиенасы, өндірістік санитария және жеке гигиенаның негіздері
9.2.9.1 Выполнять санитарные требования, правила личной гигиены и этикета при уборке санузлов;
9.2.9.2 выполнять правила составления дезинфицирующих растворов;
9.2.9.1 санитарлық тораптарды тазалау кезіндегі санитарлық ережелерді,жеке бас тазалық гигиенасын және этикетті орындау;
9.2.9.2 дезинфекциялайтын ерітінділер жасау ережесін орындау
3.Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
9.3.1.1 мұғалімднің көрсетуі және түсіндіруі бойынша іс-әрекеттердің жүйелілігін жоспарлау;
9.3.1.2 жұмыс істеу кезіндегі жүйелілігі жөнінде есеп беру;
9.3.1.3 жұмыстың барысын мұғаліммен әңгімелеу кезінде жоспарлау;

9.1.2.6 иметь представление об устройстве, назначении, использовании, правилах безопасной работы и хранения приспособлений для обработки саноборудования: (щетка, вантуз);
9.1.2.7 различать средства для чистки керамики и эмали
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
9.2.1.8 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее.
2.2 Уход за комнатными растениями
9.2.2.1 закреплять и отрабатывать навыки ухода за комнатными растениями, полученные ранее;
9.2.2.2 с помощью учителя и (или) коллективно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для ухода за растениями
2.4 Устройство помещения
9.2.4.1 иметь представление о причинах необходимости повышенной чистоты санузла;
9.2.4.2 иметь представление об устройстве санузла;
9.2.4.3 различать санитарно-техническое оборудование: виды (раковина, слив, ванна, унитаз, писсуар, гигиенический душ), материал изготовления (эмалированный чугун, керамика), свойства;
9.2.4.4 иметь представление об устройстве унитаза: (клозетная чаша, смывной бачок, состоящий из корпуса, поплавкового и спускного клапанов)
2.5 Уборка помещения
9.2.5.1 пользоваться приспособлениями для обработки саноборудования: щетка, вантуз;
9.2.5.2 использовать средства для чистки керамики и эмали;
9.2.5.3 знать общие правила при уборке санузлов;
9.2.5.4 использовать средства для обеззараживания санузла;
9.2.5.5 использовать при уборке раствор хлорной извести;
9.2.5.6 иметь представление о засоре унитаза: причины и следствия;
9.2.5.7 обрабатывать резиновые перчатки(мытье, стерилизация, сушка); соблюдать правила личной гигиены;
9.2.5.8 чистить и мыть оборудование и пол в санузле;
9.2.5.9 применять чистящие пасты и раствор хлорной извести;
9.2.5.10 ликвидировать засоры в ванне и умывальнике с помощью вантуза
2.9.Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
9.2.9.1 выполнять санитарные требования, правила личной гигиены и этикета при уборке санузлов;
9.2.9.2 выполнять правила составления дезинфицирующих растворов
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
9.3.1.1 планировать последовательность действий по показу и объяснению учителя;
9.3.1.2 отчитываться о последовательности действий при работе;
9.3.1.3 планировать ход работы в беседе с учителем;

9.3.1.4 мақсатқа жету үшін жігерлік, өз еңбегіңнің жігерлі болуы үшін тәртіптілік пен жауапкершілік таныту;
9.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетінше жұмыстың орындалу үдерісін талдау;
9.3.1.6 орындалған жұмыстың сапасын бақылау
9.3.1.7 өз еңбегінің нәтижесіқызығушылық таныт;у
9.3.1.8 іс-әрекеттерінің реттілігін және орындалған жұмыстың сапасын ұжыммен талқылау
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Қызмет көрсетушілер жайлы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 әр түрлі дін, нәсіл , мәдениет иелеріне төзімділікпен қарау;
10.1.1.2 әр түрлі еңбек етушілердің материалдарын және тәсілдерін салыстыру, талдау;
10.1.1.3 өндіруші мекемені тазалаушы қызметкерлерінің жұмысы, міндеттері, басты талаптары туралы түсінік болу;
10.1.1.4 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу;
10.1.1.5 заңнамаға сәйкес материалдық зиян тигізгені үшін жауапкершілікті сезіну
1.2 Еңбек заттарынжәне құралдарын бағалау
10.1.2.1 ұзын сырықта сақтау секторының құрылысы, тағайындау қағидасы және қауіпсіз жұмыс іскеу туралы білу;
10.1.2.2 паркетті еденнің жабдықталу мастикасын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, қауіпсіз жұмыс істеу ережесі, сақтау;
10.1.2.3 жылтыратылған жиһазды өңдеу құралдарын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау;
10.1.2.4 түрлі жабдықты және мүкәммалды өңдеу мен тазалауда қолданылатын жуғыш заттар туралы білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау ережесі, ерітінді жасау;
10.1.2.5 ламинат жуатын жуғыш заттарды ажырата білу: түрлері, қауіпсіз пайдалану ережесі, сақтау;
10.1.2.6 жұмыс орнын ұйымдастыру;
10.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2. Қызмет көрсету технологиясы
2.1 Мектеп ауласындағы тазалық жұмысы
10.2.1.1 қазба тереңдігін анықтау;
10.2.1.2 ағаштың бұтақтарын ұзын полюсте бөренелермен кесіңіз;
10.2.1.3 бұрын алынған аумақтың тазалық дағдыларын шоғырландыру және қалыпқа келтіру;
10.2.1.4 аумақты тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.3 Едендерді тазалау
10.2.3.1 Мастиканы қолдану үшін еденге арналған щетканы қолдану;
10.2.3.2 паркет еденін мастикамен жабу;
10.2.3.3 ламинат қабатының қасиеттерін түсіну;
10.2.3.4 ламинат қабатын тазалауды жүзеге асыру;
10.2.3.5 ламинатты күту ережелерін білу;
10.2.3.6 ламинаттан шыққан түрлі дақтарды кетіру;
10.2.3.7 бұрын алынған едендерді тазарту; дағдыларын шоғырландыру және дамыту

9.3.1.4 проявлять дисциплинированность и ответственность, упорство в достижении цели, гордость за свой труд.
9.3.1.5 подробно анализировать процесс выполнения работы по вопросам учителя и самостоятельно;
9.3.1.6 контролировать качество выполненной работы;
9.3.1.7 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
9.3.1.8 коллективно обсуждать последовательность действий и качество выполненной работы
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
10.1.1.1 роявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подходы различных видов обслуживающего труда;
10.1.1.3 иметь представление о работе уборщика производственных помещений: обязанности, основные требования;
10.1.1.4 знать нормы делового общения и этикета;
10.1.1.5 осознавать ответственность за причиненный материальный ущерб в соответствии с законодательством
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения секатора на длинном шесте;
10.1.2.2 иметь представление о мастике для покрытия паркетного пола: назначение, виды, использование, правила безопасной работы, хранение;
10.1.2.3 иметь представление о средствах для обработки полированной мебели: назначение, виды, использование, хранение;
10.1.2.4 иметь представление о моющих средствах для уборки и обработки различного оборудования и инвентаря: назначение, виды, использование, хранение, правила составления растворов;
10.1.2.5 различать моющие средства для мытья ламината: виды, правила безопасного использования, хранение;
10.1.2.6 организовывать рабочее место;
10.1.2.7 выполнять правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
10.2.1.1 определять глубину вскапывания;
10.2.1.2 обрезать ветви дерева секатором на длинном шесте;
10.2.1.3 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее;
10.2.1.4 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки территории
2.3 Уборка полов
10.2.3.1 использовать щетку для натирки пола мастикой;
10.2.3.2 покрывать мастикой и натиркой паркетный пол;
10.2.3.3 иметь представления о свойствах ламинатного покрытия;
10.2.3.4 выполнять уборку ламинатного пола;
10.2.3.5 знать правила ухода за ламинатом;
10.2.3.6 удалять с ламината пятна различного происхождения;
10.2.3.7 закреплять и отрабатывать навыки уборки полов, полученные ранее;

10.2.3.8 еденді тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.6 Ыдыстарға күтім жасау
10.2.6.1 ыдыстарды түрлеріне қарай сұрыптау;
10.2.6.2 қолмен ыдыс-аяқты, аспаптарды, науаларды тазалау жəне жуу;
10.2.6.3 ыдыс жууға арналған аяқталғаннан кейін рафтерлерді, щеткаларды, маталарды және пайдаланылған жабдықты өңдеу;
10.2.6.4 ыдыс жуу машинасының жұмысын қадағалау;
10.2.6.5 ыдыстарды материалдар мен өңдеу әдісімен (алюминий, эмальданған, никельмен, шойын) бөліп алу;
10.2.6.6 тазалау шешімдерін дайындау;
10.2.6.7 жуғыш және дезинфекциялау; құралдарын қолданатын ас үй ыдыстарын, құралдар мен контейнерлерді тазалау және жуу;
10.2.6.8 ыдыс-аяқты, құралдарды және контейнерлерді кептіру;
10.2.6.9 ыдыс-аяқ туралы: үстелден тазалаудың тәсілдері мен ережелері, жуу, кептіру
2.9 Еңбек гигиенасының негіздері, өндірістік санитария және жеке гигиена
10.2.9.1 тазалау жұмыстарын жүргізу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелерді, жеке гигиена және этикеттің ережелерін сақтау;
10.2.9.2 арнайы киімдердің талаптары мен санитарлық-гигиеналық талаптарын орындау;
10.2.9.3 өндірістік кәсіпорын жұмысының күн тәртібі маңыздылығын білу;
10.2.9.4 тазалауға бөлінген уақыты туралы білу
3.1.Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижесін бағалау және талдау
10.3.1.1 өндірісте, асханада қызметкерлердің атқарған тазалау жұмыстарына бақылау жүргізуді негізге ала отырып жоспар құру және бағдарлау;
10.3.1.2 жұмыс істеу сапасы және жұмсалған уақытқа тексеру жасау;
10.3.1.3 тазалауға қойылған талаптарының нәтижесіне бағдарлау;
10.3.1.4 тапсырмаларының орындалуы және жоспарлау іс-әрекеттерінің дәйектілігін — ауызша нұсқаулар арқылы бағдарлау;
10.3.1.5 өзінің еңбегінің нәтижесіне
қызығушылық таныту;
10.3.1.6 өз еңбегінетәртіптілік пен жауапкершілікті таныту;
10.3.1.7 талаптарға сәйкес жұмыс сапасын бағалау
2-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар және жабдықтар
1.1 Қызмет көрсетушілер жайлы жалпы мәліметтер
10.1.1.1 әр түрлі дін, нәсіл , мәдениет иелеріне төзімділікпен қарау;
10.1.1.2 әр түрлі еңбек етушілердің материалдарын және тәсілдерін салыстыру, талдау;
10.1.1.3 өндіруші мекемені тазалаушы қызметкерлерінің жұмысы, міндеттері, басты талаптары туралы түсінік болу;
10.1.1.4 іскерлік қарым-қатынас пен этикет нормаларын білу;
10.1.1.5 заңнамаға сәйкес материалдық зиян тигізгені үшін жауапкершілікті сезіну
1.2 Еңбек заттарын және құралдарын бағалау
10.1.2.1 ұзын сырықта сақтау секторының құрылысы, тағайындау қағидасы және қауіпсіз жұмыс іскеу туралы білу;

10.2.3.8 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов
2.6 Уход за посудой
10.2.6.1 сортировать посуду по видам;
10.2.6.2 чистить и мыть вручную столовую посуду, приборы, подносы;
10.2.6.3 обрабатывать ерши, щеточки, ветошь и используемый инвентарь после окончания мойки посуды;
10.2.6.4 наблюдать за работой посудомоечной машины;
10.2.6.5 различать посуду по материалу и способу обработки (алюминиевая, эмалированная, никелированная, чугунная);
10.2.6.6 составлять моющие растворы;
10.2.6.7 чистить и мыть кухонную посуду, инвентарь и тару с применением моющих и дезинфицирующих средств;
10.2.6.8 сушить посуду, инвентарь и тару;
10.2.6.9 иметь представление о столовой посуде: способах и правилах уборки со стола, мойке, просушке
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
10.2.9.1 выполнять санитарно-гигиенические правила, правила личной гигиены и этикета при выполнении уборочных работ;
10.2.9.2 выполнять санитарно-гигиенические нормы и требования к спецодежде;
10.2.9.3 знать о важности распорядка дня работы на производственном предприятии;
10.2.9.4 иметь представление о времени, отводимом на уборку
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
10.3.1.1 ориентироваться и планировать работу на основе наблюдений за уборкой, проводимой работниками производства, столовой;
10.3.1.2 работать под контролем качества и затраченного времени;
10.3.1.3 ориентироваться исходя из требований, предъявляемых к уборке;
10.3.1.4 ориентироваться в выполнении заданий и планировании последовательности действий - по устным инструкциям;
10.3.1.5 проявлять заинтересованность в результатах своего труда;
10.3.1.6 проявлять дисциплинированность и ответственность за свой труд;
10.3.1.7 оценивать качество работы в соответствии с требованиями
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения обслуживающего труда
10.1.1.1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания;
10.1.1.2 сравнивать, анализировать материалы и подходы различных видов обслуживающего труда;
10.1.1.3 иметь представление о работе уборщика производственных помещений: обязанности, основные требования;
10.1.1.4 знать нормы делового общения и этикета;
10.1.1.5 осознавать ответственность за причиненный материальный ущерб в соответствии с законодательством
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 иметь представление об устройстве, назначении, правилах безопасной работы и хранения секатора на длинном шесте;

10.1.2.2 паркетті еденнің жабдықталу мастикасын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, қауіпсіз жұмыс істеу ережесі, сақтау;
10.1.2.3 жылтыратылған жиһазды өңдеу құралдарын білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау;
10.1.2.4 түрлі жабдықты және мүкәммалды өңдеу мен тазалауда қолданылатын жуғыш заттар туралы білу: мақсаты, түрлері, пайдалану, сақтау ережесі, ерітінді жасау;
10.1.2.5 ламинат жуатын жуғыш заттарды ажырата білу: түрлері, қауіпсіз пайдалану ережесі, сақтау;
10.1.2.6 жұмыс орнын ұйымдастыру;
10.1.2.7 қауіпсіз жұмыс істеу ережесін орындау
2.Қызмет көрсетушінің технологиясы
2.1 Мектеп ауласындағы тазалық жұмысы
10.2.1.3 бұрын алынған аумақтың тазалық дағдыларын шоғырландыру және қалыпқа келтіру;
10.2.1.4 аумақты тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.4 Бөлмені
ұйымдастыру
10.2.4.1 асүйдің негізгі бөлімдерін ажырату: ыстық, суық, ет, ұн, көкөніс, нан пісіргіштері, жуу бөлмелері;
10.2.4.2 азық-түлік бөлімінің негізгі цехтарын және оларды орналастыруды тағайындау туралы түсінік;
10.2.4.3 өсімдік шеберханасының жабдықтары туралы түсінік
2.5 Бөлмедегі тазалық
10.2.5.1 үй-жайларды жалпы тазалау туралы түсінік болу;
10.2.5.2 жалпы және күнделікті тазалауды ажырату;
10.2.5.3 майлы, су негізіндегі және желім бояумен боялған панельдерді бөліп алу;
10.2.5.4 қабырғалық панельдер мен есіктерді тазалау және жуу;
10.2.5.5 панельден шаңды алып, су негізіндегі бояумен және желіммен бояу;
10.2.5.6 таза кілемдер мен жұмсақ жиһаз шаңсорғышпен сору;
10.2.5.7 жылтыратылған жиһазды өңдеуге арналған құралдарды пайдалану;
10.2.5.8 әртүрлі едендерді және баспалдақтарды алып тастау;
10.2.5.9 жылтыратылған жиһаздың бетін жылтыратқышпен жаңарту;
10.2.5.10 фабрикада (асхана, киім шкафтары, медициналық орталық) өндірістік және үй-жайларды тазалау туралы түсінік;
10.2.5.11 күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды өндірістік және кеңсе ғимараттарын орындау;
10.2.5.12 үй-жайларды тазалау үшін қажетті жұмыс түрлерін дербес анықтау, жоспарлау және жүргізу
2.7 Асхана мен асханада жұмыс жасау
10.2.7.1 асхана столын эстетикалық дизайн және қызмет көрсету туралы идеяны білу
2.9 Еңбек гигиенасының негіздері, өндірістік санитария және жеке гигиена
10.2.9.1 тазалау жұмыстарын жүргізу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелерді, жеке гигиена және этикеттің ережелерін сақтау;
10.2.9.2 асхана дайындағанда санитарлық талаптарды, этикеттің ережелерін сақтау

10.1.2.2 иметь представление о мастике для покрытия паркетного пола: назначение, виды, использование, правила безопасной работы, хранение;
10.1.2.3 иметь представление о средствах для обработки полированной мебели: назначение, виды, использование, хранение;
10.1.2.4 иметь представление о моющих средствах для уборки и обработки различного оборудования и инвентаря: назначение, виды, использование, хранение, правила составления растворов;
10.1.2.5 различать моющие средства для мытья ламината: виды, правила безопасного использования, хранение;
10.1.2.6 организовывать рабочее место;
10.1.2.7 выполнять правила безопасной работы
2. Технология обслуживающего труда
2.1 Уборка пришкольной территории
10.2.1.3 закреплять и отрабатывать навыки уборки территории, полученные ранее;
10.2.1.4 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки территории.
2.4 Устройство помещения
10.2.4.1 различать основные цеха пищеблока: горячий, холодный, мясной, мучной, овощной, хлеборезка, моечное отделение;
10.2.4.2 иметь представление о назначении основных цехов пищеблока и их устройстве;
10.2.4.3 иметь представление об оборудовании овощного цеха
2.5 Уборка помещения
10.2.5.1 иметь представление о генеральной уборке помещения;
10.2.5.2 различать генеральную и ежедневную уборку;
10.2.5.3 различать панели окрашенные масляной, водоэмульсионной и клеевой краской;
10.2.5.4 очищать и мыть стенные панели и двери, подоконники, окрашенные масляной краской;
10.2.5.5 удалять пыль с панели, окрашенной водоэмульсионной и клеевой краской;
10.2.5.6 чистить ковровые изделия и мягкую мебель пылесосом;
10.2.5.7 использовать средства для обработки полированной мебели;
10.2.5.8 убирать различные виды полового покрытия и лестницы;
10.2.5.9 обновлять поверхность полированной мебели с помощью полирующего средства;
10.2.5.10 иметь представление об уборке производственных и помещений на фабрике (столовой, раздевалки, медпункта);
10.2.5.11 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку производственных и служебных помещений;
10.2.5.12 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки помещений
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
10.2.7.1 иметь представление об эстетическом оформлении и сервировке обеденного стола.
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
10.2.9.1 выполнять санитарно-гигиенические правила, правила личной гигиены и этикета при выполнении уборочных работ;
10.2.9.2 выполнять санитарные требования, правила этикета при подготовке столового зала общественного питания

10.2.3.2 еденді тазарту үшін қажетті жұмыс түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.5 Бөлмедегі тазалық
10.2.5.1 күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды өндірістік және кеңсе ғимараттарын орындау;
10.2.5.2 үй-жайларды тазалау үшін қажетті жұмыс түрлерін дербес анықтау, жоспарлау және жүргізу
2.7 Асхана мен асханада жұмыс жасау
10.2.7.2 ыдыс-аяқты жинау және тасымалдау үшін арбамен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
10.2.7.3 үстелдерді жуу;
10.2.7.4 қағаз пышақтарды дайындау және оларды майлыққа орналастыру;
10.2.7.5 Үстелге арналған құралдарды дәмдеуіштермен толтырыңыз және қойыңыз;
10.2.7.6 орындықтарды дұрыс орналастыру
10.2.7.7 арбашада лас ыдыстар мен науаларды жинау;
10.2.7.8 ластанған ыдыстарды тасымалдау; кезінде арбамен жұмыс істеу ережелерінсақтау;
10.2.7.9 жуу бөлмесіндегі арбаларды түсіру;
10.2.7.10 қоғамдық тамақтандыру аймағындағы қоқысты жинау, тазалау, жинау және жою;
10.2.7.11 асхана бөлмесінің жиһазын тазалаңыз;
10.2.7.12 түгендеуді, аспаптарды, жуғыш заттарды таңдау;
10.2.7.13 әртүрлі жабындылармен қабырғалар мен едендерді жуу;
10.2.7.14 Жуу цехының жұмысын ұйымдастыру туралы идеясы болуы;
10.2.7.15 тамақ қалдықтарын жинау және сақтау ережелерін біледі;
10.2.7.16 ас үй ыдыстарын, жабдықтар мен контейнерлерді өңдеу: жуу және кептіру;
10.2.7.17 тамақ қалдықтарын жинау;
10.2.7.18 қажетті ас үй жұмыстарының түрлерін өз бетімен анықтау, жоспарлау және орындау
2.9 Еңбек гигиенасының негіздері, өндірістік санитария және жеке гигиена
10.2.9.1 қоғамдық тамақтандыру кәсіпорынының аумағы мен үй-жайының санитарлық талаптарын түсіну;
10.2.9.2 қоқыс жинау, сақтау және жою ережелерін сақтау;
10.2.9.3 астық жинау жабдығы, қоқыс контейнері үшін санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау;
10.2.9.4 арнайы киімдердің талаптары мен санитарлық-гигиеналық талаптарын орындау;
10.2.9.5 өндірістік жұмыс цехтарында тазалаудың мәні туралы білу;
10.2.9.6 өндірістік кәсіпорын жұмысының күн тәртібі маңыздылығын білу;
10.2.9.7тазалауға бөлінген уақыты туралы білу
3.Еңбек заттарын бағалау және талдау
3.1 Еңбек нәтижелерінің бағалануы мен талдануы
10.3.1.1 өндірісте, асханада қызметкерлердің атқарған тазалау жұмыстарына бақылау жүргізуді негізге ала отырып жоспар құру және бағдарлау;
10.3.1.2 жұмыс істеу сапасы және жұмсалған уақытқа тексеру жасау;
10.3.1.3 тазалауға қойылған талаптарының нәтижесіне бағдарлау;
10.3.1.4 тапсырмаларының орындалуы және жоспарлау іс-әрекеттерінің дәйектілігін — ауызша нұсқаулар арқылы бағдарлау;
10.3.1.5 өзінің еңбегінің нәтижесіне
қызығушылық таныту;

10.2.3.2 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки полов
2.5 Уборка помещения
10.2.5.1 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку производственных и служебных помещений;
10.2.5.1 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды работ, необходимых для уборки помещений
2.7 Работа в столовой и пищеблоке
10.2.7.2 применять правила обращения с тележкой для сбора и транспортировки посуды;
10.2.7.3 мыть столы;
10.2.7.4 подготавливать бумажные салфетки и укладывать их в салфетницу;
10.2.7.5 наполнять и размещать на столе приборы со специями;
10.2.7.6 правильно располагать стулья;
10.2.7.7 собирать грязную посуду и подносы в тележку;
10.2.7.8 выполнять правила обращения с тележкой при транспортировке грязной посуды;
10.2.7.9 разгружать тележки в моечном отделении;
10.2.7.10 сгребать, подметать, собирать и удалять мусор в помещении общественного питания;
10.2.7.11 чистить мебель столового зала;
10.2.7.12 подбирать инвентарь, приспособления, моющие средства;
10.2.7.13 мыть стены и полы с разным покрытием;
10.2.7.14 иметь представление об организации работы моечного отделения;
10.2.7.15 знать правила сбора и хранения пищевых отходов;
10.2.7.16 обрабатывать кухонную посуду, инвентарь и тару: мойку и просушку;
10.2.7.17 собирать пищевые отходы;
10.2.7.18 самостоятельно определять, планировать и выполнять виды необходимых кухонных работ
2.9 Основы гигиены труда, производственной санитарии и личной гигиены
10.2.9.1 иметь представление о санитарных требованиях к территории и помещениям предприятия общественного питания;
10.2.9.2 выполнять правила сбора, хранения и удаления отбросов;
10.2.9.3 выполнять санитарно-гигиенические требования к уборочному инвентарю, контейнеру для мусора;
10.2.9.4 выполнять санитарно-гигиенические нормы и требования к спецодежде;
10.2.9.5 иметь представление о значении уборки для производительной работы цеха;
10.2.9.6 знать о важности распорядка дня работы на производственном предприятии;
10.2.9.7 иметь представление о времени, отводимом на уборку.
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание результатов труда
10.3.1.1 ориентироваться и планировать работу на основе наблюдений за уборкой, проводимой работниками производства, столовой;
10.3.1.2 работать под контролем качества и затраченного времени;
10.3.1.3 ориентироваться исходя из требований, предъявляемых к уборке;
10.3.1.4 ориентироваться в выполнении заданий и планировании последовательности действий - по устным инструкциям;
10.3.1.5проявлять заинтересованность в результатах своего труда;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. "Кәсіби еңбекке баулу. Көркем еңбек" профилі бойынша бағдарлама келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар мен жабдықтар";
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын дайындау технологиясы";
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау".
133. "Материалтану. Құралдар және жабдықтар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек пәні туралы жалпы мәлімет;
2) материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау.
134. "Еңбек заттарын дайындау технологиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркемдік құрастыру;
2) әшекейлі шығармашылық;
3) матамен жұмыс;
4) аппликация;
5) папье-маше;
6) жұмсақ ойыншық;
7) изонить;
8) макраме;
9) тоқу;
10) былғарымен жұмыс.
135. "Еңбек заттарын талдау және бағалау" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) еңбек заттарын талдау және бағалау.
136. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Материалтану. Құралдар және жабдықтар":
1-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
7.1.1.1 өзін Қазақстанның азаматы ретінде сезіну;
7.1.1.2
мұғалімнің көмегімен еңбек пәнінің ерекшеліктерін анықтау және білу
8.1.1.1 өз Отанына деген мақтаныш сезімін көрсету;
8.1.1.2 еңбек пәнінің негізгі ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсету
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2 еңбек пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өз бетінше оқуға ұмтылу
10.1.1.1 әртүрлі мәдениеттегі, нәсілдегі, діни сенімдегі адамдарға толеранттылық көрсету;
10.1.1.2 еңбек заттарын дайындаудың жолдары мен материалдарын талдау, салыстыру
1.2
Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
7.1.2.1
демалыста, оқуда, ойында, тұрмыста қолданылатын кейбір бұйымдар мен материалдардың атауын білу;
7.1.2.2
мұғалімнің көмегімен жұмысқа керекті материалдар мен құралдарды іріктеу;
7.1.2.3 санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
7.1.2.4 жұмыс орнын ұйымдастыру;
7.1.2.5 жұмыстың қауіпсіздік ережелерін сақтау
8.1.2.1 жұмыс құралдары мен құрылғыларының, өлшеу құрылғыларының атауын білу;
8.1.2.2
қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері туралы түсініктің болуы;
8.1.2.3
өндірістік материалдармен жұмыс жасаудағы санитарлық-гигиеналық талаптарды, материалдарды сақтау ережелерін білу;
8.1.2.4 еңбек заттарын дайындауға керекті материалдар, құралдар мен құрылғылар туралы мәліметтің болуы

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
132. Программа по профилю "Художественный труд" включает следующие разделы:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование";
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда";
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда".
133. Раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование" включает следующие подразделы:
1) общие сведения о предмете труда;
1) анализ материалов, инструментов и оборудования.
134. Раздел "Технологии изготовления предмета труда" включает следующие подразделы:
1) художественное конструирование;
2) орнаментальное творчество;
3) работа с тканью;
4) аппликация;
5) папье-маше;
6) мягкая игрушка;
7) изонить;
8) макраме;
9) вязание;
10) работа с кожей.
135. Раздел "Анализ и оценивание предметов труда" включает следующий подраздел:
1) анализ и оценивание предметов труда.
136. Система целей обучения:
1) раздел "Материаловедение. Инструменты и оборудование":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Общие сведения о предмете труда
7.​1.​1.​1 осознавать себя как гражданина Казахстана;
7.​1.​1.​2 изучать и определять особенности предмета труда с помощью учителя
8.​1.​1.​1 проявлять чувство гордости за свою Родину;
8.​1.​1.​2 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
9.​1.​1.​1 проявлять уважительного отношения к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.​1.​1.​2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда
10.​1.​1.​1 проявлять толерантность к людям разной культуры, расы, вероисповедания
10.​1.​1.​2 сравнивать, анализировать материалы и подходы в изготовлении предмета труда
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
7.​1.​2.​1 знать названия некоторых материалов и изделий, которые из них изготавливаются и применяются в быту, игре, учебе, отдыхе;
7.​1.​2.​2 отбирать с помощью учителя материалы и инструменты, необходимые для работы;
7.​1.​2.​3 выполнять санитарно-гигиенические нормы;
7.​1.​2.​4 организовывать рабочее место;
7.​1.​2.​5 выполнять правила безопасной работы
8.​1.​2.​1 знать названия, устройство измерительных и рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.​1.​2.​2 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.​1.​2.​3 знать правила хранения материалов, санитарно-гигиенических требований при работе с производственными материалами;
8.​1.​2.​4 иметь сведения об инструментах и приспособлениях, материалах для изготовления предметов труда

9.1.2.1 өз бетінше және сұрақтар бойынша тапсырмаға бағдарлау;
9.1.2.2
өз бетінше және мұғалімнің сұрақтары бойынша бұйым жасаудың жұмыс жоспарын құрастыру;
9.1.2.3
жұмыс барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды, құралдар мен құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтау және білу
10.1.2.1 өз бетінше жұмысқа керекті материалдар мен құралдарды іріктеу;
10.1.2.2 еңбек заттарын дайындауға арналған және ең қолайлысын, материалдардың әр түрін салыстыру;
10.1.2.3 өз бетінше технологиялық карта, сызбалық үлгі, бұйымды жасау жоспарымен жұмыс жасай білу
2) 2-бөлім "Еңбек заттарын дайындау технологиясы":
2-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Көркемдік құрастыру
7.2.1.1 моделдеу және құрастыру объектісін анықтау;
7.2.1.2 сызба, эскиз дайындау;
7.2.1.3
жұмыс жоспарын құрастыру, материалдарды іріктеу;
7.2.1.4
белгіленген жоспарға сүйену
8.2.1.1 өз бетінше және мұғалімнің ішінара көмегімен үлгіні шынайы объект, иллюстрациямен салыстыру тапсырмасына бағдарлай білу;
8.2.1.2 өз бетінше және мұғалімнің көмегімен бұйымды жасау жоспарын құрастыру;
8.2.1.3 бұйымды жасауда жоспарға сүйену
9.2.1.1 өз бетінше бұйымның үлгісі бойынша тамсырмаға бағдарлау; 9.2.1.2 әңгімелесу барысында жұмыс жоспарын құрастыру және үлгіні талдау;
9.2.1.3 технологиялық карта бойынша затты жасаудың кезектілігін анықтау
10.2.1.1 еңбек бұйымдарын дайындау кезектілігін өз бетінше анықтау;
10.2.1.2
тұрмыстық жағдайда еңбек заттарын қолдану мен маңызын білу;
10.2.1.3 орындалған жұмыстың сапасын үлгімен салыстырып бағалай білу
2.2 Әшекейлі шығармашылық
7.2.2.1 әшекейлі өрнектер құрастыру, геометриялық пішіндер мен мүйіз тәрізді элементтерді пайдалану;
7.2.2.2 қазақ ою-өрнектерін ажырату: "Құс қанаты" , "Төртқұлақ", "Шаршы";
7.2.2.3 шаршы, шеңбер, ромб, сопақша, жолақшада шексіз ою-өрнектерді құрастыру;
7.2.2.4 жолақты жиекте әшекей жасау
7.2.2.5
тұйықталған ою-өрнекті құрастыруды орындау (шаршы, ромб, шеңбер, сопақшада);
7.2.2.6
әшекейлі әрлеуде түстерді таңдап үйлестіре білу, бояудың түстерін атау және ажырату;
7.2.2.7 сызбаның бағытын, суреттің шетін сақтай отырып, бояумен өрнектің элементтерін бояу
8.2.2.1шаршы, шеңбер, ромб, сопақша, жолақшада шексіз ою-өрнектерді құрастыру;

9.​1.​2.​1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.​1.​2.​2 составлять план работы над изделием по вопросам учителя и самостоятельно;
9.​1.​2.​3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, санитарно-гигиенические требования при выполнении работы
10.​1.​2.​1 отбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.​1.​2.​2 сравнивать разные виды материалов, предназначенных для изготовления предметов труда и выбирать наиболее подходящий;
10.​1.​2.​3 уметь самостоятельно работать по технологической карте, графическим образцам, планирования изготовления изделия
2) раздел "Технологии изготовления предмета труда":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Художественное конструирование
7.​2.​1.​1 определять объект моделирования и конструирования;
7.​2.​1.​2 подготовить чертеж, эскиз;
7.​2.​1.​3 составить план работы, подобрать материал;
7.​2.​1.​4 придерживаться намеченного плана
8.​2.​1.​1 ориентироваться в задании, сравнивать образец с натуральным объектом, иллюстрацией с частичной помощью учителя и самостоятельно;
8.​2.​1.​2 составлять план работы над изделием с помощью учителя и самостоятельно
8.2.1.3 придерживаться планирования при выполнении изделия
9.​2.​1.​1 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
9.​2.​1.​2 анализировать образец и составлять план работы в процессе беседы;
9.​2.​1.​3 определять последовательность изготовления предмета труда по технологическим картам
10.​2.​1.​1 самостоятельно определять последовательность изготовления предмета труда;
10.​2.​1.​2 знать назначение и использование предмета труда в быту;
10.​2.​1.​3 уметь оценивать качество выполненной работы в сравнении с образцом
2.2 Орнаментальное творчество
7.​2.​2.​1 составлять орнаментальные узоры, использовать в них рогообразные элементы и геометрические формы;
7.​2.​2.​2 различать казахские орнаменты: "Кус канаты" - "птичье крыло", "Торткулак" - "крестовина", "Шаршы" - "квадрат";
7.​2.​2.​3 создавать орнаменты в квадрате, круге, ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;
7.​2.​2.​4 выполнять орнамент в полосе бордюре
7.​2.​2.​5 выполнять построение замкнутого орнамента (в квадрате, ромбе, круге, овале);
7.​2.​2.​6 различать и называть цвета красок, подбирать гармонические сочетания цветов в декоративной росписи;
7.​2.​2.​7 закрашивать элементы орнамента красками, соблюдая контуры рисунка, направление штрихов
8.​2.​2.​1 создавать орнаменты в квадрате, в круге, в ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;

8.2.2.2 қазақ өрнектерімен керамикалық бұйымдарды әшекейлеу ерекшеліктерін білу;
8.2.2.3 кесеге әшекей өрнектер құрастыру.
8.2.2.4 ыдыстың сұлбасын қию.
8.2.2.5 жұмысқа құралдар мен құрылғыларды, бояуларды дайындау
8.2.2.6 заттың пішінін ескеріп өрнектерді құрастыру және іріктеу; 8.2.2.7 қазақ ою-өрнектерімен ыдыстың (кесе, табақ, шәйнек) сұлбасын салу;
8.2.2.8 Хохломада таралған бұйымдардың сызбасын салу (құмыра, табақ)
8.2.2.9 қағаздан бұйымның пішінін қию (кесе, құмыра, қасық);
8.2.2.10 сұлбаларды "шөп" ою-өрнегін қолданып бірнеше жеңіл графикалық элементтерді жеткізе отырып қылқаламмен кескіндемесін орындау
9.2.2.1 қазақ өрнектерімен керамикалық бұйымдарды көлемді әшекейлеудің ерекшеліктерін білу;
9.2.2.2 керамикалық бұйымдарды әшекейлеуде мүйіз тәрізді элементтерді қолдану;
9.2.2.3 әшекейлі өрнектерді құрастыру құс қанаты, шаршы, төрт құлақ;
9.2.2.4 папье-машеден көлемді ыдыс дайындау;
9.2.2.5
қағаздан дымковский ойыншықтарының сұлбасын қию (байбіше, ат, салт атты, бала күтуші, үндік, әтеш)
9.2.2.6 дымковский ойыншықтарының сұлбасын қиғаш жолақ, әр түрлі өрнектер, жолақтар, штрихтар мен тұйықталған пішіндерді қолданып кескіндеу
10.2.2.1 заттың көлемді пішінін ескеріп ою-өрнек құрастыру;
10.2.2.2 қазақ өрнектерімен көлемді ыдыстарды әшекейлеу (кесе, табақ, шәйнек);
10.2.2.3 геометриялық және өсімдік текті элементтерді қолданып орыс өрнектерін құрастыру;
10.2.2.4 әшекейлі ою-өрнек құрастыру: құс қанаты, төрт құлақ, шаршы;
10.2.2.5 папье-машеден көлемді ыдыс дайындау ;
10.2.2.6 өз бетінше заттың көлемді пішінін ескеріп ою-өрнек құрастыру; 10.2.2.7 қыл қалам мен бояу таңдау, сызбасын салу;
10.2.2.8 "шөп" ою-өрнегін қолданып ыдыстардың сұлбасына хохлома кескіндемесін қылқаламмен орындау
2.3. Матамен жұмыс
7.2.3.1 бұйымды әшекейлеп тігу үшін маталарды, жіптерді таңдай білу;
7.2.3.2 қол тігістерін орындау технологиясын меңгеру: көктеу, сабақты, ілмелі, кірес тәрізді торламалы;
7.2.3.3 қол тігісімен қиылғандарды жабық біріктіру тігістерін өңдеу: қиғаш, крест тәрізді, астыртын;
7.2.3.4 қол тігісі арқылы қиықтарды біріктіру;
7.2.3.5 қолмен көркемдеп тігу туралы түсініктің болуы
8.2.3.1 кестеге арналған суретті таңдау; 8.2.3.2 суретті матаға түсіру;
8.2.3.3 кестеге арналған жіптерді іріктеу;
8.2.3.4 бұйымды әр түрлі тігістермен тігу;
8.2.3.5
мұғалімнің көмегімен пішу, тігу қазақ ою-өрнегімен әшекейлеуді жүзеге асыру: көрпеше, сөмке, тұмысқа қажетті заттар, киім бөлшектері;
8.2.3.6
ою-өрнекті пішу, негізін дайындай білу, ою-өрнекті негізгі бөлшекке қиғаш тігіс арқылы біріктіру, өрнекті ілгекті тігіспен өңдеу
9.2.3.1 өз бетінше тамсырмаға бағдарлау; 9.2.3.2 өз бетінше бұйымның үлгілерін салыстыру; 9.2.3.3 өз бетінше бұйымды жасаудың жұмыс жоспарын құрастыру;

8.​2.​2.​2 знать особенности росписи керамических изделий казахским орнаментом;
8.​2.​2.​3 составлять узоры для росписи кесе
8.​2.​2.​4 вырезать силуэты посуды.
8.​2.​2.​5 подготавливать краски, инструменты и приспособления к работе
8.​2.​2.​6 подбирать и составлять орнамент с учетом формы предмета; 8.​2.​2.​7 расписывать силуэты посуды (кесе, блюда, чайник), казахскими орнаментальными узорами;
8.​2.​2.​8 создавать контуры, распространенных в Хохломе изделий (вазы, блюда);
8.​2.​2.​9 вырезать из бумаги формы изделий (чаши, вазы, ложки);
8.​2.​2.​10 выполнять кистевую роспись вырезанных силуэтов "травным орнаментом", передавать графически ритм несложных элементов
9.​2.​2.​1 знать особенности объемной росписи керамических изделий казахским орнаментом;
9.​2.​2.​2 использовать рогообразные элементы в росписи керамических изделий;
9.​2.​2.​3 составлять орнаментальные узоры птичье крыло, крестовина, квадрат;
9.​2.​2.​4 изготовливать объемную посуду из папье-маше;
9.​2.​2.​5 вырезать из бумаги силуэты дымковских игрушек (барыня, конь, всадник, няня, водоноска, индюк, петух);
9.​2.​2.​6 расписывать силуэты игрушек дымковской росписью, с использованием поперечных полос, различных узоров, линий, штрихов и округлых форм
10.​2.​2.​1 составлять орнамент с учетом объемной формы предмета;
10.​2.​2.​2 расписывать объемную посуду (кесе, блюда, чайник) казахскими орнаментальными узорами;
10.​2.​2.​3 составлять русские орнаментальные узоры с использованием растительных и геометрических элементов;
10.​2.​2.​4 составлять орнаментальные узоры: птичье крыло, крестовина, квадрат;
10.​2.​2.​5 изготавливать объемную посуду из папье-маше;
10.​2.​2.​6 самостоятельно составлять орнамент с учетом объемной формы предмета;
10.​2.​2.​7 зарисовывать эскиз росписи, подбирать кисти и краски для росписи;
10.​2.​2.​8 выполнять кистевую роспись силуэтов посуды хохломской росписью с использованием "травного" орнамента
2.3 Работа с тканью
7.​2.​3.​1 уметь отбирать ткани, нитки, для вышивания изделий украшающими стежками;
7.​2.​3.​2 овладеть технологией выполнения ручных швов: сметочного, стебельчатого, петельного, крестообразного тамбурного, гладьевого;
7.​2.​3.​3 уметь обрабатывать срезы швом в подгибку с закрытым срезом ручными стежками: косым, потайным, крестообразным
7.2.3.4 соединять срезы ручным стачным швом;
7.​2.​3.​5 иметь представление о ручной художественной вышивке
8.​2.​3.​1 выбирать рисунок для вышивки;
8.​2.​3.​2 переводить рисунок на ткань;
8.​2.​3.​3 подбирать нитки для вышивки;
8.​2.​3.​4 вышивать изделия различными видами стежков;
8.​2.​3.​5 с помощью учителя осуществлять раскрой, пошив и украшение казахским орнаментом: корпешек, сумок, хозяйственных принадлежностей, элементов одежды.
8.​2.​3.​6 уметь подготавливать основы, раскрой орнамента, приметывать орнамент к основной детали косым стежком, обрабатывать орнамент тамбурным или петельным стежком
9.​2.​3.​1 самостоятельно ориентироваться в задании; 9.​2.​3.​2 самостоятельно сравнивать образцы изделия;
9.​2.​3.​3 самостоятельно составлять план работы над изделием;

9.2.3.4 әр түрлі қол тігістерін жасай білу (инені алға алу, сабақты, көктеу, торламал).
9.2.3.5 қолмен қабу тәсілдері мен маңызын білу;
9.2.3.6 ою-өрнектерді бөлшектерден құрастыру;
9.2.3.7 бір бөлшекті жастық тысты піше білу;
9.2.3.8
жастық тысты сәндеу үшін мүйіз тәрізді өрнекті қию және құрастыру;
9.2.3.9 ою-өрнекті негізгі бөлікпен қол тігісімен біріктіру;
9.2.3.10 жіптерді, фурнитураны дұрыс іріктеу; 9.2.3.11
бұйымды өңдеуді аяқтау дағдыларын меңгеру (тазалау, үтіктеу)
10.2.3.1 "ришелье" қолданылатын, қол тігісі үлгісінде кестелеу ("бау", сабақтас, түйін);
10.2.3.2 үлгі бойынша кестелеу: қиылған қарапайым, дөңес, ойып жасалған;
10.2.3.3 қол тігістерінің техникасын және оның нұсқаларын меңгеру: тігіс жолы, сабақтас, ілмекті, крест тәрізді, жылан, шырша
10.2.3.4
есепті және бос тігістер; 10.2.3.5 көркемдік безендіру, бұйымды өңдеу (бұйымды рамкаға салу)
10.2.3.6 кестелеуде түстер мен композициялық шешімдерді өз бетінше анықтау
2.4 Аппликация
7.2.4.1
қағаз өндірісі туралы түсініктің болуы;

9.​2.​3.​4 уметь выполнять различные виды ручных стежков (вперед иголку, стебельчатый, тамбурный, петельный).
9.​2.​3.​5 знать назначение и применение ручных стежков;
9.​2.​3.​6 составлять орнамент из элементов;
9.​2.​3.​7 уметь раскроить однодетальную наволочку;
9.​2.​3.​8 составить и вырезать рогообразный орнаментальный узор для украшения наволочки;
9.​2.​3.​9 соединять орнамент с основной деталью ручными стежками;
9.​2.​3.​10 правильно подбирать нитки, фурнитуру; 9.​2.​3.​11 владеть умением окончательной обработки изделия (чистка, утюжка)
10.​2.​3.​1 вышивание на образцах ручными стежками, применяемыми в "ришелье" ("шнурочек", стебельчатый, узелки);
10.​2.​3.​2 вышивание на образцах прорезной глади, выпуклой глади, простой глади;
10.​2.​3.​3 владеть техникой ручных вышивальных швов и их вариантами: строчка, россыпь, стебельчатый, тамбурный, петельный, крестообразный, бархатный, змей-ка, елочка
10.​2.​3.​4 счетные и свободные швы;
10.​2.​3.​5 окончательная обработка изделия, художественное оформление (оформление изделия в рамку);
10.​2.​3.​6 самостоятельно определять цветовое и композиционное решение в вышивке.
2.4 Аппликация
7.​2.​4.​1 иметь представление о производстве бумаги;

7.2.4.2 қағазды бүктеу тәсілдерін меңгеру;
7.2.4.3
жазықтықта аппликация орындау, көлемді және заттық аппликациялар; 7.2.4.4
аппликацияға әртүрлі ою-өрнектер мен әшекейлерді қолдану; 7.2.4.5
белгілі бір тақырыпқа дұрыс композициялық құрылған, көк жиек сызығын пайдаланып аппликация құрастыру;
7.2.4.6
парақтың мөлшеріне немесе еңбек объектісінің түріне байланысты сюжетті аппликацияның пропорциясын ою-өрнектің көлемін анықтау;
7.2.4.7
геометриялық және өсімдік текті пішіндерді қолданып көлемді аппликация құрастыру
8.2.4.1 қағазды қолдануды және маңызын білу;
8.2.4.2 қағаздың ерекшеліктері мен қасиетін білу: бүктелуі, кесілуі, ылғалды сіңіруі, қалыңдыңы, түсі;

7.​2.​4.​2 владеть приемами складывания бумаги;
7.​2.​4.​3 выполнять аппликации на плоскости, объемные и предметные аппликации;
7.​2.​4.​4 использовать в аппликациях различные узоры и орнаменты;
7.​2.​4.​5 составлять аппликации на определенную тему с правильным композиционным построением, применяя правила линии горизонта и перспективы;
7.​2.​4.​6 определять величину узора, пропорции сюжетной аппликации в зависимости от формы объекта труда или размера листа;
7.​2.​4.​7 составлять объемные аппликации с применением геометрических и растительных фигур
8.​2.​4.​1 знать применение и назначение бумаги;
8.​2.​4.​2 знать свойства и особенности бумаги: сгибается до сгибу, режется, впитывает влагу, непрочная, толщина, цвет;

8.2.4.3 бөлшектерді біріктіру ережесін білу;
8.2.4.4 бөлшектерді біріктіретін желімдердің құрамын білу (клейстер, казеинді желім, ПВА);
8.2.4.5 парақтан көлемді бұйым жасай білу;
8.2.4.6 қағазды бедерлеу, бүгу, симметриялы қию технологиясын меңгеру
9.2.4.1 матадан "Аппликация" жасау техникасы бойынша бұйымды дайындаудың ерекшелігін білу;
9.2.4.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау: түсі, құрылымы, тоқылуы, өндірілуі;
9.2.4.3

8.​2.​4.​3 знать правила соединения деталей;
8.​2.​4.​4 знать клеящие составы для соединения деталей (клей-стер, казеиновый клей, ПВА);
8.​2.​4.​5 уметь выполнять из плоского листа объемные изделия;
8.​2.​4.​6 овладеть технологией симметричного вырезания, тиснения бумаги, складки
9.​2.​4.​1 знать особенности изготовления изделий в технике "Аппликация" из ткани;
9.​2.​4.​2 определять свойства материалов, используемые при работе: цвет, текстура, ткацкое переплетение, происхождение;
9.​2.​4.​3 овладеть технологией соединений (пришивание, приклеивание);

біріктіру технологиясын меңгеру (тігу, желімдеу); 9.2.4.4
қажетті желімдердің құрамын таңдау: клейстер, казеинді желім, ПВА;
9.2.4.5
крахмалданбаған матаны қию тәсілдерін білу, матаны бөлшектерді пішуге дайындау;
9.2.4.6
матадан гүл жасау үшін бөлшектерін пішуге матаны дайындау;
9.2.4.7 бояу, пішін, түсті үйлестіре отырып композициялар, өрнектер құрастыру
10.2.4.1
"аппликация" техникасында қолданылатын әр түрлі материалдар туралы мәліметтің болуы;
10.2.4.2
жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін білу;
10.2.4.3
әр түрлі материалдардан аппликация жасау техникасын меңгеру: былғары, мата, қабық, үгінді, құм;
10.2.4.4
аппликацияның әр түрінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды білу;
10.2.4.5
өз бетінше түсі мен композициясы жағынан суретті таңдай білу;
10.2.4.6
шығармашылық пен қиялды көрсету;
10.2.4.7
фон таңдау, кескінін құрастыру, суретті фонға көшіру;
10.2.4.8 желімдеу технологиясын меңгеру;
10.2.4.9
аппликацияның әр түрінде қолданылатын желімдеу құралдарын білу

9.​2.​4.​4 выбирать необходимые клеющие составы: казеиновый клей, клейстер, ПВА;
9.​2.​4.​5 подготавливать ткани к выкраиванию деталей, знать способы резания накрахмаленной ткани;
9.​2.​4.​6 подготавливать ткань к раскрою деталей для изготовления цветов из ткани;
9.​2.​4.​7 составлять узоры, композиции, сочетая цвет, форму и краски
10.​2.​4.​1 иметь сведения о различных материалах, используемых в технике "аппликация";
10.​2.​4.​2 знать свойства материалов, применяемых в работе;
10.​2.​4.​3 овладеть техникой аппликации из различных материалов: кожи, ткани, скорлупы, опила, песка;
10.​2.​4.​4 знать инструменты, приспособления, используемые в различных видах аппликации;
10.​2.​4.​5 самостоятельно подбирать рисунок, цветовое и композиционное решение;
10.​2.​4.​6 проявлять творчество и фантазию;
10.​2.​4.​7 подбирать фон, составлять эскиз, переводить рисунок на фон;
10.​2.​4.​8 владеть технологией наклеивания;
10.​2.​4.​9 знать клеящие средства, используемые в различных видах аппликации

2.5 Папье-маше
7.2.5.1
бұйымдарды жасауда папье-маше технологиясын білу;
7.2.5.2 клейстер дайындай білу;
7.2.5.3
бұйымның пішінін желімдеуге алдын ала дайындықты жүзеге асыра білу; 7.2.5.4 бұйымға қажетті пішінді қағаз қабаттарынан желімдеу;
7.2.5.5 бұйымды кептіре білу;
7.2.5.6 папье-машені пішіннен алу;
7.2.5.7 бұйымды түпкілікті өңдеу: бұйымның екі бөлігін желімдеу, бұйымның сыртқы бетін тегістеу
2.6 Жұмсақ ойыншық
8.2.6.1
жұмсақ ойыншық тігуге арналған материалдарды таңдай білу;
8.2.6.2 жұмсақ ойыншықтың негізгі және қосымша бөлшектерін бөлу;
8.2.6.3
ойыншық дайындауда үлгі, қима бойынша пішуді дайындай білу;
8.2.6.4 үлгі, қимабойынша матаны пішуді жүзеге асыру;
8.2.6.5 негізгі және қосымша бөлшектерді піше білу; 8.2.6.6
біріктіретін қол тігістерін жасау технологиясын меңгеру (ілмелі, қиғаш).
8.2.6.7 жіп, тоқыма бау, фурнитураны дұрыс іріктеу
2.7
Изонить
9.2.7.1
"Изонить" техникасы бойынша кестелеу ерекшеліктерін білу (графикалық сурет);
9.2.7.2
материалдарды, құралдарды, құрылғыларды дұрыс таңдай білу ;
9.2.7.3
кестелеудің техникалық тәсілдерін білу (бұрышты толтыру, айналасын толтыру);
9.2.7.4 бояу, түс, пішінін үйлестіріп өрнектер, композициялар құрастыру, "Изонить" техникасымен әр түрлі бұйымдар жасау
2.8 Макраме
9.2.8.1 "Макраме" техникасының ерекшеліктерін, жіңішке арқан, шпагат, бау, жіптің маңызы мен қолданылуын білу;
9.2.8.2 тоқыма бұйымдарының қасиетін білу: түсі, қалыңдығы, кесілуі, бірігуі, бұралуы, тоқылуы;
9.2.8.3 макраме технологиясын меңгеру (түйіндер: "капуцин", ілгекті, "фриволите", оң және теріс түйіндер, репстен жасалған түйін, тізбектер – "пико" және "жылан тәрізді")
2.9 Тоқу
7.2.9.1 тоқыма бізбен тоқудың шығу тарихын білу;
7.2.9.2
ілгектердің түрлерін ажырату (сыртқы, ішкі тігіс)
7.2.9.3 бөкебай мен қалпақты сыртқы және ішкі ілгектермен тоқудың оңай техникасын меңгеру;
7.2.9.4 бұйымды бізбен тоқу ерекшеліктерін меңгеру;

2.5 Папье-маше
7.​2.​5.​1 знать технологию изготовления изделий из папье-маше;
7.​2.​5.​2 уметь готовить клей-стер;
7.​2.​5.​3 уметь осуществлять предварительную подготовку к оклеиванию формы изделия;
7.​2.​5.​4 оклеивать необходимые формы изделия слоями бумаги;
7.​2.​5.​5 уметь сушить изделия;
7.​2.​5.​6 снимать папье-маше с формы;
7.​2.​5.​7 окончательно обрабатывать изделия: склеивать две половинки изделия, обрабатывать поверхности шкуркой или пемзой, грунтовать изделие
2.6 Мягкая игрушка
8.​2.​6.​1 уметь выбирать материалы для пошива мягкой игрушки;
8.​2.​6.​2 выделять основные и дополнительные детали мягкой игрушки;
8.​2.​6.​3 уметь изготавливать выкройки, лекала, шаблоны для изготовления игрушек;
8.​2.​6.​4 осуществлять раскрой ткани по лекалам, шаблонам;
8.​2.​6.​5 уметь выкраивать основные и дополнительные детали;
8.​2.​6.​6 овладеть технологией выполнения соединительных ручных швов (петельный, косой);
8.​2.​6.​7 правильно отбирать нитки, тесьму сутаж, фурнитуру
2.7 Изонить
9.​2.​7.​1 знать особенности вышивки в технике "Изонить" (графический рисунок);
9.​2.​7.​2 уметь правильно выбирать инструменты, приспособления, материалы;
9.​2.​7.​3 знать технические приемы вышивки (заполнение угла, заполнение окружности);
9.​2.​7.​4 выполнять различные изделия в технике "Изонить" составлять узоры, композиции, сочетая цвет, форму и краски
2.8 Макраме
9.​2.​8.​1 знать особенности техники "Макраме", применение и назначение ниток, шнура, шпагата, тонкой веревки;
9.​2.​8.​2 знать свойства текстильных изделий: цвет, толщина, разрезаются, связываются, скручиваются, сплетаются;
9.​2.​8.​3 овладеть технологией макраме (узлы: "капуцин", петельный, "фриволите", правый и левый узлы, репсовый узел, цепочки – "пико" и "змейка")
2.9 Вязание
7.​2.​9.​1 знать историю появления вязания спицами;
7.​2.​9.​2 различать виды петель (лицевая, изнаночная);
7.​2.​9.​3 освоить технику простого вязания шарфика и шапочки лицевыми и изнаночными петлями;
7.​2.​9.​4 овладеть особенностями вывязывания изделий спицами;

7.2.9.5 тоқыма жіптің қасиетін білу: сапасы, түсі, қалыңдығы, кесілуі, тарқатылуы, шатасуы
8.2.9.1 әртүрлі бұйымдарды тоқу үшін тоқыма жібін іріктей білу;
8.2.9.2
бұйымның сипаты мен жіптің жуандығы бойынша бізді іріктеп алу;
8.2.9.3 жеңіл ою-өрнектерді тоқу техникасын меңгеру;
8.9.2.4
әртүрлі өрнектермен шағын бұйымды тоқу
9.2.9.1 жаға мен жеңді бізбен тоқу технологиясын меңгеру;
9.2.9.2 өз бетінше және мұғалімнің кеңесімен киімнің өлшектерін тоқу;
9.2.9.3 инемен тоқу ерекшелігін білу;

7.​2.​9.​5 знать свойства пряжи: качество, цвет, толщина, разрезаются, развязываются, скручиваются, сплетаются
8.​2.​9.​1 уметь подбирать пряжу для вязания разных изделия;
8.​2.​9.​2 уметь подбирать спицы по толщине ниток и характеру изделия;
8.​2.​9.​3 овладеть техникой вывязывания несложных узоров;
8.​9.​2.​4 вязать небольшие изделия разными узорами
9.​2.​9.​1 овладеть технологией вывязывания спицами ворота и рукавов;
9.​2.​9.​2 вязание предметов одежды с консультацией учителя и самостоятельно;
9.​2.​9.​3 знать особенности вязания крючком;

9.2.9.4 тоқу үшін инелер мен жіптерді іріктей білу;
9.2.9.5 әр түрлі ілгек түрлерімен тоқу техникасын меңгеру (бос ілгек, аласа қатар, шалып тоқу, екі шалмалы, айналма ілгектер);
9.2.8.6 ілмектер жиынтығы,қосымша ілмектерді қосу және азайту, жабық ілмектер тәсілі
10.2.9.1 біз және ілгекпен әр түрлі бұйымдарды өз бетінше тоқу;
10.2.9.2 бұйымды соңғы өңдеуді жүзеге асыру: жуу, кептіру, үтіктеу.
10.2.9.3 кестелеу техникасын қолданып сәндік-қолданбалы өнер заттарын дайындау: картина, панно
2.10
Былғарымен жұмыс
9.2.10.1
былғарыны қолдану мен маңызын, былғарыдан бұйым дайындау ерекшеліктерін білу;
9.2.10.2
былғарының қасиеттерін білу;
9.2.10.3
былғарымен жұмыс жасауға арналған құралдар мен құрылғыларды білу;
9.2.10.4 сызбаүлгі, қима, пішуді дайындай білу;
9.2.10.5
материалдарды сақтау ережесін білу;
9.2.10.6
былғарыны өңдеу тәсілдері мен технологиясын меңгеру;
9.2.10.7
өрнектер мен композицияларды құрастыра білу;

9.​2.​9.​4 уметь подбирать крючки и нитки для вязания;
9.​2.​9.​5 овладеть техникой вязания разными видами петель (воздушная петля, низкий столбик, столбик с накидом, столбик без накида, полустолбик с накидом, столбик без накида под нижнюю полупетлю, столбик с двумя накидами, витой столбик, поворотные петли);
9.​2.​8.​6 набор петель, набор и убавление дополнительных петель, способ закрытия петель
10.​2.​9.​1 самостоятельно вязать разные виды изделий спицами и крючком;
10.​2.​9.​2 осуществлять окончательную обработку изделий: стирка, сушка, утюжка.
10.​2.​9.​3 изготавливать предметы декоративно-прикладного искусства, используя технику вышивания: картины, панно
2.10 Работа с кожей
9.​2.​10.​1 знать особенности изготовления изделий из кожи, назначение и применение кожи;
9.​2.​10.​2 знать свойства кожи;
9.​2.​10.​3 знать инструменты и приспособления для работы с кожей;
9.​2.​10.​4 уметь изготавливать лекала, шаблоны, выкройки;
9.​2.​10.​5 знать правила хранение материалов;
9.​2.​10.​6 овладеть технологией и способами обработки кожи;
9.​2.​10.​7 уметь составлять узоры и композиции;

9.2.10.8 былғарыдан сәндік-қолданбалы өнер заттарын жасау: картиналар, тақталар, кәдесыйлар
10.2.10.1 ескі былғарыны өңдеуге дайындау; 10.2.10.2
былғарыны тегістеу және бояу техникасын меңгеру;
10.2.10.3 өз бетінше жұмысқа арналған құралдар мен құрылғыларды іріктеу;
10.2.10.4 түрлі бөлшектерді сұлбалау, үлгілеу, пішімін дайындау (гүлдер мен жапырақтар)
10.2.10.5
былғарының бөлшектерін белгілеуді ұтымды жүзеге асыру;
10.2.10.6 былғарыдан бөлшектерді үлгілеу;
10.2.10.7
балауыз, электр плитасы, керосин шамында бөлшектерді өңдеу;
10.2.10.8
"жмурка" техникасы бойынша бөлшектерді өңдеу;
10.2.10.9
лакталған былғарыны өңдеу;
10.2.10.10 сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын былғарыдан жасау
3) 3-бөлім "Еңбек заттарын талдау және бағалау":
3-кесте
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1.
Еңбек заттарын талдау және бағалау
7. 3.1.1 өз жұмысын және жолдастарының жұмысын бағалауға және талдауға ұмтылу;
7.3.1.2 жұмыста жетістіктер мен кемшіліктерді белгілеу;
7.3.1.3
оқыған терминдерді сөздік есепте қолданып, орындалған жұмыс туралы есеп жасау;
7. 3.1.4 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
8.3.1.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.1.2
жұмыстың сапасын тексеру; 8.3.1.3 сөзінде техникалық терминдерді қолдану;
8.3.1.4 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен орындалған жұмыс туралы сөздік есепті жүзеге асыру;
8.3.1.5 мұғалімнің сұрақтары бойынша және өз бетімен өз бұйымын толыққанды талдауға ұмтылу;
8.3.1.6
өлшеуіш құралдардың көмегімен және көзбен қарап бұйымның өлшемін анықтау
9.3.1.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.1.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.1.3
дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
10.3.1.1
техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысын және басқалардың жұмысын құру үшін қолданылатын әдістер мен тәсілдерді талқылау және бағалау;
10.3.1.2
қолданылған идеяларды салыстыруға негізделіп, өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша сыни ұсыныстар жасау
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 (10) сыныптар үшін "Кәсіби- еңбекке баулу. Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 7-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Материалтану. Құралдар мен жабдықтар

9.​2.​10.​8 изготавливать предметы декоративно-прикладного искусства из кожи: картины, панно, сувениры
10.​2.​10.​1 подготавливать старую кожу к обработке;
10.​2.​10.​2 владеть техникой окрашивания и разглаживания кожи;
10.​2.​10.​3 самостоятельно подбирать инструменты и приспособления для работы;
10.​2.​10.​4 изготавливать выкройки, лекала, шаблоны, различных деталей (цветов и листьев);
10.​2.​10.​5 рационально осуществлять разметку деталей на коже;
10.​2.​10.​6 выкраивать детали из кожи;
10.​2.​10.​7 обрабатывать детали на свече, электрической плитке, керосиновой лампе;
10.​2.​10.​8 обрабатывать детали в технике "жмурка";
10.​2.​10.​9 обрабатывать лакированную кожу;
10.​2.​10.​10 изготавливать изделия декоративно-прикладного искусства из кожи
3) раздел "Анализ и оценивание предметов труда":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
7.3.3.1 стремиться анализировать и оценивать свою работу и работу своих товарищей; 7.3.3.2 отмечать в работе достоинства и недостатки;
7.3.3.3 делать отчет о проделанной работе, используя в словесном отчете изученные термины;
7.3.3.4 применять полученные знания в практической деятельности
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы;
8.3.3.3 употреблять в речи техническую терминологию;
8.3.3.4 осуществлять словесный отчет о проделанной работе по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.5 стремиться подробно анализировать свое изделие по вопросам учителя и самостоятельно;
8.3.3.6 уметь на глаз и с помощью линейки определять размер изделия
9.3.3.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.3.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.3.3 презентовать готовую работу всему классу
10.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя техническую терминологию;
10.3.3.2 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Художественный труд" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию
1) 7 класс:
таблица 4
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование

7.3.3.4 алған білімді практикалық іс-әрекетте қолдану
2) 8-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 еңбек пәнінің негізгі ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсету
1.2
Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері туралы түсініктің болуы;
8.1.2.2 өндірістік материалдармен жұмыс жасаудағы санитарлық-гигиеналық талаптарды, материалдарды сақтау ережелерін білу
2.Еңбек заттарын дайындау технологиясы
2.1 Көркемдік құрастыру
8.2.1.1 өз бетінше және мұғалімнің көмегімен бұйымды жасау жоспарын құрастыру;
8.2.1.2 бұйымды жасауда жоспарға сүйену
2.2 Әшекейлі шығармашылық
8.2.2.1 шаршы, шеңбер, ромб, сопақша, жолақшада шексіз ою-өрнектерді құрастыру;
8.2.2.2 қазақ өрнектерімен керамикалық бұйымдарды әшекейлеу ерекшеліктерін білу;
8.2.2.3 кесеге әшекей өрнектер құрастыру;
8.2.2.4 ыдыстың сұлбасын қию;
8.2.2.5 жұмысқа құралдар мен құрылғыларды, бояуларды дайындау;
8.2.2.6 заттың пішінін ескеріп өрнектерді құрастыру және іріктеу
2.4 Аппликация
8.2.4.1 қағазды қолдануды және маңызын білу;
8.2.4.2 қағаздың ерекшеліктері мен қасиетін білу: бүктелуі, кесілуі, ылғалды сіңіруі, қалыңдыңы, түсі;
8.2.4.3 бөлшектерді біріктіру ережесін білу;
8.2.4.4 бөлшектерді біріктіретін желімдердің құрамын білу (клейстер, казеинді желім, ПВА); 8.2.4.5 парақтан көлемді бұйым жасай білу;
8.2.4.6 қағазды бедерлеу, бүгу, симметриялы қию технологиясын меңгеру
2.9 Тоқу
8.2.9.1 жеңіл ою-өрнектерді тоқу техникасын меңгеру
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
8.3.3.1 мұғалімнің ішінара көмегімен ағымдық өзіндік бақылауды жүзеге асыру;
8.3.3.2 жұмыстың сапасын тексеру;
8.3.3.3 сөзінде техникалық терминдерді қолдану
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
8.1.1.1 еңбек пәнінің негізгі ерекшеліктерін түсіну және білімін көрсету
1.2
Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
8.1.2.1 жұмыс құралдары мен құрылғыларының, өлшеу құрылғыларының атауын білу;
8.1.2.2 қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері туралы түсініктің болуы;
8.1.2.3 өндірістік материалдармен жұмыс жасаудағы санитарлық-гигиеналық талаптарды, материалдарды сақтау ережелерін білу;
2.Еңбек заттарын дайындау технологиясы
2.1 Көркемдік құрастыру
8.2.1.1 өз бетінше және мұғалімнің ішінара көмегімен үлгіні шынайы объект, иллюстрациямен салыстыру тапсырмасына бағдарлай білу;
8.2.1.2 өз бетінше және мұғалімнің көмегімен бұйымды жасау жоспарын құрастыру;
8.2.1.3 бұйымды жасауда жоспарға сүйену

7.3.3.4 применять полученные знания в практической деятельности
2) 8 класс:
таблица 5
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета труда
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.1.2.2 знать правила хранения материалов, санитарно-гигиенических требований при работе с производственными материалами
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Художественное конструирование
8.2.1.1 составлять план работы над изделием с помощью учителя и самостоятельно;
8.2.1.2 придерживаться планирования при выполнении изделия
2.2 Орнаментальное творчество
8.2.2.1 создавать орнаменты в квадрате, в круге, в ромбе, овале, полосе, бесконечный орнамент;
8.2.2.2 знать особенности росписи керамических изделий казахским орнаментом;
8.2.2.3 составлять узоры для росписи кесе;
8.2.2.4 вырезать силуэты посуды;
8.2.2.5 подготавливать краски, инструменты и приспособления к работе;
8.2.2.6 подбирать и составлять орнамент с учетом формы предмета
2.3 Работа с тканью
2.4 Аппликация
8.2.4.1 знать применение и назначение бумаги;
8.2.4.2 знать свойства и особенности бумаги: сгибается до сгибу, режется, впитывает влагу, непрочная, толщина, цвет;
8.2.4.3 знать правила соединения деталей;
8.2.4.4 знать клеящие составы для соединения деталей (клейстер, казеиновый клей, ПВА);
8.2.4.5 уметь выполнять из плоского листа объемные изделия;
8.2.4.6 овладеть технологией симметричного вырезания, тиснения бумаги, складки
2.5. Папье-маше
2.6. Мягкая игрушка
2.7. Изонить
2.8. Макраме
2.9 Вязание
8.2.9.1 овладеть техникой вывязывания несложных узоров
2.10 Работа с кожей
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
8.3.3.1 осуществлять текущий самоконтроль с частичной помощью учителя;
8.3.3.2 проверять качество работы;
8.3.3.3 употреблять в речи техническую терминологию
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
8.1.1.1 демонстрировать знание и понимание наиболее важных особенностей предмета труда.
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
8.1.2.1 знать названия, устройство измерительных и рабочих инструментов, приспособлений и оборудования;
8.1.2.2 иметь представление об основных свойствах используемых материалов;
8.1.2.3 знать правила хранения материалов, санитарно-гигиенических требований при работе с производственными материалами
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Художественное конструирование
8.2.1.1 ориентироваться в задании, сравнивать образец с натуральным объектом, иллюстрацией с частичной помощью учителя и самостоятельно;
8.2.1.2 составлять план работы над изделием с помощью учителя и самостоятельно;
8.2.1.3 придерживаться планирования при выполнении изделия

9.2.1.3 технологиялық карта бойынша еңбек заттарын дайындау кезектілігін білу
2.2 Әшекейлі шығармашылық
9.2.2.1 қазақ өрнектерімен керамикалық бұйымдарды көлемді әшекейлеудің ерекшеліктерін білу;
9.2.2.2 керамикалық бұйымдарды әшекейлеуде мүйіз тәрізді элементтерді қолдану;
9.2.2.3 әшекейлі өрнектерді құрастыру құс қанаты, шаршы, төрт құлақ;
9.2.2.4 папье-машеден көлемді ыдыс дайындау
2.4 Аппликация
9.2.4.1 матадан "Аппликация" жасау техникасы бойынша бұйымды дайындаудың ерекшелігін білу;
9.2.4.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау: түсі, құрылымы, тоқылуы, өндірілуі;
9.2.4.3 біріктіру технологиясын меңгеру (тігу, желімдеу);
9.2.4.4 қажетті желімдердің құрамын таңдау: клейстер, казеинді желім, ПВА;
9.2.4.5 крахмалданбаған матаны қию тәсілдерін білу, матаны бөлшектерді пішуге дайындау;
9.2.4.6 матадан гүл жасау үшін бөлшектерін пішуге матаны дайындау;
9.2.4.7 бояу, пішін, түсті үйлестіре отырып композициялар, өрнектер құрастыру
2.7 Изонить
9.2.7.1 "Изонить" техникасы бойынша кестелеу ерекшеліктерін білу (графикалық сурет);
9.2.7.2 материалдарды, құралдарды, құрылғыларды дұрыс таңдай білу;
9.2.7.3 кестелеудің техникалық тәсілдерін білу (бұрышты толтыру, айналасын толтыру);
9.2.7.4 бояу, түс, пішінін үйлестіріп өрнектер, композициялар құрастыру, "Изонить" техникасымен әр түрлі бұйымдар жасау
2.9 Тоқу
9.2.9.1 жаға мен жеңді бізбен тоқу технологиясын меңгеру;
9.2.9.2 өз бетінше және мұғалімнің кеңесімен киімнің бөлшектерін тоқу;
9.2.9.3 инемен тоқу ерекшелігін білу;
9.2.9.4 тоқу үшін инелер мен жіптерді іріктей білу;
9.2.9.5 әр түрлі ілгек түрлерімен тоқу техникасын меңгеру (бос ілгек, аласа қатар, шалып тоқу, екі шалмалы, айналма ілгектер);
9.2.8.6 ілмектер жиынтығы,қосымша ілмектерді қосу және азайту, жабық ілмектер тәсілі
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
9.3.1.1 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
2-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
9.1.1.1 өзге халықтың тарихы мен мәдениетіне, әр түрлі ой-пірлерге құрмет көрсету;
9.1.1.2 еңбек пәнінің ерекшеліктерін сипаттау және өз бетінше оқуға ұмтылу
1.2 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
9.1.2.1 өз бетінше және сұрақтар бойынша тапсырмаға бағдарлау;
9.1.2.2 өз бетінше және мұғалімнің сұрақтары бойынша бұйым жасаудың жұмыс жоспарын құрастыру;
9.1.2.3 жұмыс барысында санитарлық-гигиеналық талаптарды, құралдар мен құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтау және білу
2.Еңбек заттарын дайындау технологиясы
2.1 Көркемдік құрастыру
9.2.1.1 өз бетінше бұйымның үлгісі бойынша тамсырмаға бағдарлау;
9.2.1.2 әңгімелесу барысында жұмыс жоспарын құрастыру және үлгіні талдау;
9.2.1.3 технологиялық карта бойынша еңбек заттарын дайындау кезектілігін білу

9.2.1.3 определять последовательность изготовления предмета труда по технологическим картам
2.2 Орнаментальное творчество
9.2.2.1 знать особенности объемной росписи керамических изделий казахским орнаментом;
9.2.2.2 использовать рогообразные элементы в росписи керамических изделий;
9.2.2.3 составлять орнаментальные узоры птичье крыло, крестовина, квадрат;
9.2.2.4 изготавливать объемную посуду из папье-маше
2.3. Работа с тканью
2.4 Аппликация
9.2.4.1 знать особенности изготовления изделий в технике "Аппликация" из ткани;
9.2.4.2 определять свойства материалов, используемые при работе: цвет, текстура, ткацкое переплетение, происхождение;
9.2.4.3 овладеть технологией соединений (пришивание, приклеивание);
9.2.4.4 выбирать необходимые клеющие составы: казеиновый клей, клейстер, ПВА;
9.2.4.5 подготавливать ткани к выкраиванию деталей, знать способы резания накрахмаленной ткани;
9.2.4.6 подготавливать ткань к раскрою деталей для изготовления цветов из ткани;
9.2.4.7 составлять узоры, композиции, сочетая цвет, форму и краски
2.5. Папье-маше
2.6. Мягкая игрушка
2.7 Изонить
9.2.7.1 знать особенности вышивки в технике "Изонить" (графический рисунок);
9.2.7.2 уметь правильно выбирать инструменты, приспособления, материалы;
9.2.7.3 знать технические приемы вышивки (заполнение угла, заполнение окружности);
9.2.7.4 выполнять различные изделия в технике "Изонить" составлять узоры, композиции, сочетая цвет, форму и краски
2.8. Макраме
2.9 Вязание
9.2.9.1 овладеть технологией вывязывания спицами ворота и рукавов;
9.2.9.2 вязание предметов одежды с консультацией учителя и самостоятельно;
9.2.9.3 знать особенности вязания крючком;
9.2.9.4 уметь подбирать крючки и нитки для вязания;
9.2.9.5 овладеть техникой вязания разными видами петель (воздушная петля, низкий столбик, столбик с накидом);
9.2.8.6 набор петель. набор и убавление дополнительных петель, способ закрытия петель
2.10. Работа с кожей
3. Анализ и оценивание предметов труда
9.3.3.1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
2 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
9.1.1.1 проявлять уважительного отношения к иному мнению, истории и культуре разных народов;
9.1.1.2 стремиться самостоятельно изучать и описывать особенности предмета труда.
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
9.1.2.1 ориентироваться в задании по вопросам и самостоятельно;
9.1.2.2 составлять план работы над изделием по вопросам учителя и самостоятельно;
9.1.2.3 знать и выполнять правила безопасной работы с инструментами и оборудованием, санитарно-гигиенические требования при выполнении работы
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Художественное конструирование
9.2.1.1 самостоятельно ориентироваться в задании по образцу изделия;
9.2.1.2 анализировать образец и составлять план работы в процессе беседы;
9.2.1.3 определять последовательность изготовления предмета труда по технологическим картам

9.2.10.8 былғарыдан сәндік-қолданбалы өнер заттарын жасау: картиналар, тақталар, кәдесыйлар
3.Еңбек заттарын талдау және бағалау
3.1 Еңбек заттарын талдау және бағалау
9.3.3.1 техникалық терминологияны қолданып, өз жұмысында және басқалардың жұмысында көрсетілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау;
9.3.3.2 өз жұмысын және басқалардың жұмысын бейімдеу, жетілдіру бойынша конструктивті түсініктемелер қабылдау және ұсыныстар жасау;
9.3.3.3 дайын жұмысты сыныпқа көрсетіп, презентация жасау
4) 10-сынып:
7-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Материалтану. Құралдар мен жабдықтар
1.1 Еңбек пәні туралы жалпы мәлімет
10.1.1.1 еңбек заттарын дайындаудың жолдары мен материалдарын талдау, салыстыру
1.2 Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды талдау
10.1.2.1 өз бетінше жұмысқа керекті материалдар мен құралдарды іріктеу;
10.1.2.2 еңбек заттарын дайындауға арналған және ең қолайлысын, материалдардың әр түрін салыстыру;
10.1.2.3 өз бетінше технологиялық карта, сызбалық үлгі, бұйымды жасау жоспарымен жұмыс жасай білу
2.Еңбек заттарын дайындау технологиясы
2.1 Көркемдік құрастыру
10.2.1.1 еңбек бұйымдарын дайындау кезектілігін өз бетінше анықтау;
10.2.1.2 тұрмыстық жағдайда еңбек заттарын қолдану мен маңызын білу;
10.2.1.3 орындалған жұмыстың сапасын үлгімен салыстырып бағалай білу
2.2 Әшекейлі шығармашылық
10.2.2.1 заттың көлемді пішінін ескеріп ою-өрнек құрастыру;
10.2.2.2 қазақ өрнектерімен көлемді ыдыстарды әшекейлеу (кесе, табақ, шәйнек);
10.2.2.3 геометриялық және өсімдік текті элементтерді қолданып орыс өрнектерін құрастыру;
10.2.2.4 әшекейлі ою-өрнек құрастыру: құс қанаты, шаршы;
10.2.2.5 папье-машеден көлемді ыдыс дайындау;
10.2.2.6 өз бетінше заттың көлемді пішінін ескеріп ою-өрнек құрастыру;
10.2.2.7 қыл қалам мен бояу таңдау, сызбасын салу
2.4 Аппликация
10.2.4.1 "аппликация" техникасында қолданылатын әр түрлі материалдар туралы мәліметтің болуы;
10.2.4.2 жұмыста қолданылатын материалдардың қасиеттерін білу;
10.2.4.3 әр түрлі материалдардан аппликация жасау техникасын меңгеру: былғары, мата, қабық, үгінді, құм;
10.2.4.4 ппликацияның әр түрінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды білу;
10.2.4.5 өз бетінше түсі мен композициясы жағынан суретті таңдай білу;
10.2.4.6 шығармашылық пен қиялды көрсету;
10.2.4.7 фон таңдау, кескінін құрастыру, суретті фонға көшіру;

9.2.10.8 изготавливать предметы декоративно-прикладного искусства из кожи: картины, панно, сувениры
3. Анализ и оценивание предметов труда
3.1 Анализ и оценивание предметов труда
9.3.3.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя техническую терминологию;
9.3.3.2 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
9.3.3.3 презентовать готовую работу всему классу
4) 10 класс:
таблица 7
Раздел долгосрочного плана
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Материаловедение. Инструменты и оборудование
1.1 Общие сведения о предмете труда
10.1.1.1 сравнивать, анализировать материалы и подходы в изготовлении предмета труда
1.2 Анализ материалов, инструментов и оборудования
10.1.2.1 отбирать самостоятельно материалы и инструменты, необходимые для работы;
10.1.2.2 сравнивать разные виды материалов, предназначенных для изготовления предметов труда и выбирать наиболее подходящий;
10.1.2.3 уметь самостоятельно работать по технологической карте, графическим образцам, планирования изготовления изделия
2. Технологии изготовления предмета труда
2.1 Художественное конструирование
10.2.1.1 самостоятельно определять последовательность изготовления предмета труда;
10.2.1.2 знать назначение и использование предмета труда в быту;
10.2.1.3 уметь оценивать качество выполненной работы в сравнении с образцом
2.2. Орнаментальное творчество
10.2.2.1 составлять орнамент с учетом объемной формы предмета;
10.2.2.2 расписывать объемную посуду (кесе, блюда, чайник) казахскими орнаментальными узорами;
10.2.2.3 составлять русские орнаментальные узоры с использованием растительных и геометрических элементов;
10.2.2.4 составлять орнаментальные узоры: птичье крыло, крестовина, квадрат;
10.2.2.5 изготавливать объемную посуду из папье-маше;
10.2.2.6 самостоятельно составлять орнамент с учетом объемной формы предмета;
10.2.2.7 зарисовывать эскиз росписи, подбирать кисти и краски для росписи
2.3. Работа с тканью
2.4. Аппликация
10.2.4.1 иметь сведения о различных материалах, используемых в технике "аппликация";
10.2.4.2 знать свойства материалов, применяемых в работе;
10.2.4.3 овладеть техникой аппликации из различных материалов: кожи, ткани, скорлупы, опила, песка;
10.2.4.4 знать инструменты, приспособления, используемые в различных видах аппликации;
10.2.4.5 самостоятельно подбирать рисунок, цветовое и композиционное решение;
10.2.4.6 проявлять творчество и фантазию;
10.2.4.7 подбирать фон, составлять эскиз, переводить рисунок на фон;

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың дене дамуын, соматикалық жағдай мен моториктердегі ауытқушылықтарды түзеу, денсаулықты нығайту және бала организімін шынықтыру, дұрыс дамуға ықпал ету, қозғалыс икемдері мен дағдыларына үйрету.
3. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің міндеттері:
1) тұлғаның үйлесімді дамуына ықпал ету, білім алушылардң денсаулығын нығайту, дұрыс сымбат дағдыларын қалыптастыру, майтабандылықтың алдын-алу, сыртқы ортаның жағымсыз жағдайларына төтеп беру, салауатты өмір салтының құндылықтарына тәрбиелеу;
2) қозғалыс әрекеттерінің негізгі бзалық түрлеріне үйрету;
3) координациялық қабілеттерді әрі дамыту;
4) жеке бас тазалығы, күн тәртібі, дене жаттығуларының адам денсаулығына әсері, организм жүйесі туралы білім негізінде қозғалыс қабілеттерін дамыту және еңбекқабілеті;
5) спорттың негізгі түрлері туралы тереңдетілген түсініктер;
6) бос уақытта ұнатқан спорт түрімен айналысу және дербес дене жаттығуларын жасау;
7) өзіндік дене мүмкіндіктерінің баламалық бағалауларын қалыптастыру;
8) психикалық процестерді дамытуға ықпал ету;
9) білім алушының дене тәрбиесі сабағында мұғалім қолданған тілдік материалды игеру;
10) мінез-құлқтың әлеуметтік қалыптасқан формаларын қалыптастыру, дене мәдениеті пәні сабақтарында және оқудан тыс уақытта (айқай, агрессия, өзіндікагрессия, стереотиптер);
11) тұлғаны қалыптастыру.
4. Бейімделген дене шынықтырудың түзету-дамытушы міндеттері:
1) жүруде, жүгіруде, жүзуде, лақтыруда, секіруде, шаңғымен сырғанауда, заттармен жасалатын жаттығуларда негізгі қозғалыстарды жетілдіру;
2) дене дайындығын дамыту;
3) координациялық қабілеттерді дамыту;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является коррекция физического развития учеников, отклонений соматического состояния и моторики, укрепление здоровья и закаливание детского организма, содействие правильному развитию, обучение двигательным умениям и навыкам.
3. Задачи предмета "Адаптивная физическая культура":
1) содействие гармоническому развитию личности, укрепление здоровья обучающихся, закрепление навыков правильной осанки, профилактика плоскостопия, выработка устойчивости к неблагоприятным условиям внешней среды, воспитание ценностных ориентаций на здоровый образ жизни;
2) обучение основам базовых видов двигательных действий;
3) дальнейшее развитие координационных способностей;
4) формирование знаний о личной гигиене, режиме дня, влиянии физических упражнений на состояние здоровья, работоспособности и развитии двигательных способностей на основе знаний о системе организма;
5) углубленное представление об основных видах спорта;
6) приобщение к самостоятельным занятиям физическими упражнениями и занятием любимым видом спорта в свободное время;
7) формирование адекватной оценки собственных физических возможностей;
8) содействие развитию психических процессов;
9) усвоение обучающимися речевого материала, используемого учителем на уроках по физической культуре;
10) формирование социально приемлемых форм поведения, предупреждение проявлений деструктивного поведения (крик, агрессия, самоагрессия, стереотипии) в процессе уроков физической культуры и во внеучебной деятельности;
11) формирование личности.
4. Коррекционно-развивающие задачи адаптивной физической культуры:
1) совершенствование основных движений в ходьбе, беге, плавании, метании, прыжках, передвижении на лыжах, упражнениях с предметами;
2) развитие физической подготовленности;
3) развитие координационных способностей;

4) соматикалық бұзылыстардың алдын-алу және түзеу;
5) психикалық, сенсорлы-перцептивті қабілеттерді түзеу және дамыту, бұзылыстарының алдын алу;
6) бұзылған қызметтердің орнын толтыру;
7) эмоционалды-тұлғалық даму кемістіктерін түзету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды дене тұрғысынан тәрбиелеу ақыл-ой, адами, эстетикалық және еңбекке тәрбиелеудің барлық формалары бойынша мәселелерді кешенді түрде шешеді (сабақтар, қозғалыстық ойындар, дербес қозғалу белсенділігі).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың танымдық қызметі және жүйке-психикалық, соматикалық, дене дамуы жағдайының ерекшеліктерін есепке ала құрастырылған.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бағдарлама материалы білім алушылардың қарапайым қозғалыстарының әртүрлі бұзылыстарына ықпал етуге, сондай-ақ әсіресе адамның еңбек қабілетіне қажетті анағұрлым күрделі қозғалыстарды ұйымдастыру қабілетіне, ықпал етуге мүмкіндік береді.
8. Қозғалыстарды игеру мүмкіндігі білім алушының өз денесін сезіне алуына, өз денесінің әрбір бөлікгінің қызметі мен мүмкіндіктерін түсінуіне байланысты. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылар өз денесінің құрылымын, қозғалыстардың негізгі бағыттарын, кеңістіктік бағытталуын сезінуді үлкен қиыншылықпен меңгереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері оны жүзеге асыру зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алуда айрықша қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогиканың принциптерге негізделген.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Білім алушыларды түзету-дамыту бағытында оқыту принциптері даму кемшілігі табиғатының ерекшелігіне сәйкес организімнің жүйесі және сақталған қызметтерді пайдалану тірегімен қатар оқу процесін құруды қарастырылады.
11. Оқытудың түзету-дамыту бағытының принципі оқу және оқыту қызметтің арнайы әдістері мен тәсілдерімен қамтамасыз етіледі. Мұнда сенсорлы ақпараттарды қабылдау және өңдеу жылдамдығының баяу болуы, ақыл операциялары мен әрекеттерінің жеткіліксіздігі, танымдық қызығушылықтардың әлсіз болуы, қоршаған орта туралы түсініктер мен білімнің шектеулілігі, сөйлеу дамуының қалықтығы, мінез-құлықты ерікті түрде реттеудің қалыптаспағандығы, қозғалыс координациясы мен моториктердің жеткіліксіз болуы есепке алынады.

4) профилактика соматических нарушений;
5) профилактика, коррекция и развитие психических, сенсорно-перцептивных способностей;
6) компенсация нарушенных функций;
7) коррекция недостатков эмоционально – личностного развития.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Физическое воспитание обучающихся с легкими нарушениями интеллекта комплексно решает задачи умственного, нравственного, эстетического и трудового воспитания во всех формах его организации (занятия, подвижные игры, самостоятельная двигательная активность).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Программа составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Материал Программы оказывает как избирательное воздействие на различные нарушения в элементарных движениях обучающихся, так и содействовать развитию у них способности организовывать более сложные движения, особенно те, которые необходимы в трудовой деятельности человека.
8. Освоение движений полноценно в случае, если обучающийся ощущает свое тело, понимая назначение и возможности его частей. Обучающиеся с легкими нарушениями интеллекта с трудом осваивают представления о схеме собственного тела, об основных направлениях движения и пространственной ориентации.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Адаптивная физическая культура" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обучающихся предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии со спецификой природы недостатка развития.
11. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности. Учитываются: замедленная скорость приема и переработки сенсорной информации, недостаточность умственных операций и действий, низкая познавательная активность, слабость познавательных интересов, ограниченность знаний и представлений об окружающем, отставание в речевом развитии, несформированность произвольной регуляции поведения, недостатки моторики и координации движений.

12. Білім алушылармен жұмыс жасауда оларды білімді игере алуы, көрнекілік-әрекеттік ойлаудың сақталуына сүйенеді. Жеткіліксіз қызметтерді дамыту бойынша әрекеттер ұйымдастырылады. Білім алушыларды психолого-педагогикалық қолдау, бұл процеске отбасыны қатыстыруды ұйымдастырудың командалық тәсілдері қолданылады.
13. Дене жаттығулары сабақтарындағы дидактикалық материалдардың баяу және қолжетімді болуы дене қасиеттері мен қабілеттерін дамыту үшін балалардың ойын әрекеттері, қозғалыс икемдерін игеру алғышарттарын жасайды.
14. Оқытудың әлеуметтік-бейімдік бағытының принциптері тұлғаның әлеуметтік бейімделмеуінің алдын-алуды қарастарды. Білім алушылардың қарапайым гигиеналық, коммуникативтік, тұрмыстық дағдылардан бастап күрделі әлеуметтік дағдылар, көзқарас пен сенімдерден аяқталатын өмірлік дағдылар, мінез-құлықтың әлеуметтік өмірлік нормаларын игеруі үшін қажетті арнайы жұмыстар қарастырылады.
15. Білім алуда ерекше қажеттіліктерге ие балаларды оқыту мен тәрбиелеудің әрекеттік тәсілдерінің принципі психологияда қалыптасқан "жетекші қызмет" түсінігіне сүйенеді.
16. Дифференциалды және жекелей тәсілдер принципі. Ұжымдық оқу процесі жағдайындағы дифференциалды тәсіл білім алушылардың бір категориядағы бұзылыстар бойынша вариативті типологиялық ерекшеліктеріне негізделген. Педагог сыныпта сипаттамалары бойынша біртекті топтардың болуына байланысты түзеу-білім беру процестерін ұйымдастырады. Білім алушыларды топтарға бөлу тез және шартты түрде болады. Жекелей тәсіл дифференциалды тәсілдің нақтылануы болып табылады.
17. Педагог білім алушылардың оқу-танымдық қызметін ұйымдастырады және бұл процесті басқарады. Зияты зақымдалған білім алушылардың оқу-танымдық қызметі қиындық тудыранда педагог оқу тапсырмаларын сәтті орындауды қамтамасыз ету үшін білім алушының жетілмеген оқу қызметін өзіне алады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дене тәрбиесімен айналысу әрекетінің ерекшелігі – шамадан тыс қозғалыс белсенділігі, белсенді эмоционалды күш, сабақ пен қоршаған ортаға қатысты негативті қатынаста болуы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің шеңберіндегі оқыту нәтижесін бағалау мақсатты тұжырымдауға негізделген критериалды бағалауды қолданумен жүзеге асады.

12. В работе с обучающимися опираются на их обучаемость, сохранность наглядно-действенного мышления. Организуется деятельность по стимуляции развития недостаточных функций. Применяется командный подход к организации психолого-педагогической поддержки обучающегося, вовлеченность в этот процесс семьи.
13. Постепенность и доступность дидактического материала при занятиях физическими упражнениями создают предпосылки для овладения детьми двигательными умениями, игровыми действиями, для развития физических качеств и способностей.
14. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимся необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков.
15. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность".
16. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода. Дифференцированный подход обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Педагог организует коррекционно-образовательный процесс, исходя из наличия в классе однородных по характеристикам групп. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Индивидуальный подход является конкретизацией дифференцированного подхода.
17. Педагог организует учебно-познавательную деятельность обучающихся и управляет этим процессом. В случае, когда самостоятельная учебно-познавательная деятельность обучающихся с нарушениями интеллекта затруднена, педагог берет на себя функции незрелого компонента деятельности ученика, для обеспечения успешного выполнения учебного задания.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
18. Специфика деятельности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта на уроках физической культуры - чрезмерная двигательная активность, интенсивная эмоциональная напряженность, проявление негативного отношения к занятиям и к окружающим.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Оценивание результатов обучения в рамках предмета "Адаптивная физическая культура" осуществляется с применением критериального оценивания, основанного на целеполагании.

20. Мақсатты тұжырымдауға сәйкес бағдарламаның әрбір бөлімі үшін бақылау-диагностикалық тапсырмалар жасалады. Бақылау-диагностикалық тапсырмаларды орындау нәтижелері білім алушы жетістігінің карталарына тіркеліп, оқытудағы жекелей тәсілдерді жүзеге асырудың негізі болып табылады.
21. Қорытынды бақылау жылдың, тоқсанның аяғында жүргізіледі. Педагогпен оқу жылы ағымындағы білім алушының қозғалыс дағдыларының даму қарқыны талданады.
22. Ағымдық және қорытынды аттестациялардың формасын мұғалім білім алушының жекелей ерекшеліктері, оқу материалы және онымен қолданылатын білім беру технологиясының мазмұны анықтайды.
23. Бейімделген дене шынықтыру сабақтарын өткізу спорттық залы "швед тосқауылымен" жарақтандырылады. Спорттық залдың жабдықталуы дамуында түрлі бұзылыстары бар білім алушыларына арналған арнайы бейімделген құралдардың болуын, талап етеді, соның ішінде тренажерлар, арнайы велосипедтер (ортопедиялық құралдарымен), жалаушалар; арқаннан жасалған жылан- жол (ұзындығы 2,0 м, диаметр 6 см); әр түрлі төсенішті жолдар; алмалы-салмалы ойыншықтар (алынып-салынатын бөліктерімен); ұзындығы мен түстері әртүрлі ленталар (25 х 3 см, 12 х 3 см, 8 х 25 см, 2 х 25 см); массаж шығыршықтары, валиктер, доптар (диаметр 5, 6, 7, 8, 9, 10, 55, 65, 75 см); дұрыс тыныс алуды қалыптастыруға арналған құралдар мен материалдар; полифункционалды ойынжабдықтары, жұмсақ ірі модульдер.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Оқытудың техникалық құралдары (арнайы компъютерлік құралдары қоса) білім алушылардың ерекше білім беруге қажеттіліктерін қанағаттандыруға, оқу іс-әрекетінің мотивациясын арттыруға, баланың мүмкіндіктері айтарлықтай шектелген жағдайдың өзінде сапалы нәтижелерге жетуге жағдай жасайды.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
25. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
6) 10-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
26. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Қозғалыс қызметі";
2) 2-бөлім "Қозғалыс дағдылары арқылы ойлауды дамыту";

20. В соответствии с целеполаганием разрабатываются контрольно-диагностические задания для каждого раздела Программы. Результаты выполнения контрольно-диагностических заданий фиксируются в картах достижений обучающихся и являются основой для реализации индивидуального подхода в обучении.
21. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития двигательных навыков у обучающегося в течение учебного года.
22. Форму текущей и итоговой аттестации определяет учитель с учетом индивидуальных особенностей обучающихся, содержания учебного материала и используемых им образовательных технологий.
23. Спортивный зал для занятий адаптированной физической культурой оборудуется "шведской стенкой". Оснащение физкультурного зала предусматривает специальное адаптированное оборудование для обучающихся с различными нарушениями развития, включая тренажеры, специальные велосипеды (с ортопедическими средствами), флажки; дорожка-змейка из каната (длина 2,0 м, диаметр каната 6 см); дорожки с различным покрытием; игрушки сборно-разборные (со съемными деталями); ленточки разных цветов и размеров (25 х 3 см, 12 х 3 см, 8 х 25 см, 2 х 25 см); массажные кольца, валики, мячи (диаметр 5, 6, 7, 8, 9, 10, 55, 65, 75 см); материалы и приспособления для постановки правильного дыхания; полифункциональное игровое оборудование; мягкие крупные модули.
Сноска. В пункт 23 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. Технические средства обучения (включая специализированные компьютерные инструменты обучения) создают условия для удовлетворения особых образовательных потребностей обучающихся, способствуют мотивации учебной деятельности, позволяют получить качественные результат, даже когда возможности ребенка существенно ограничены.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
25. Объем учебной нагрузки составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
26. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Двигательная деятельность";
2) раздел "Развитие мышления через двигательные навыки";

3) 3-бөлім "Денсаулық және салауатты өмір салты".
27. "Қозғалыстық қызметтер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі дағдыларды дамыту, негізгі циклдық қызметтерді сенімді түрде игеру;
2) денеге түсетін әртүрлі күштердің түрлерін реттеу; қозғалыс қабілеттерін жақсарту үшін қиындықтар мен тәуекелдерді түсіне білу;
3) уақыт, салмақ, кеңістікті көрсете отырып, кезектілікті сақтау және жаттығуларды дұрыс және тиімді орындау.
28. "Қозғалыс дағдылары арқылы ойлауды дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) уақыт-кеңістіктік бағытты дамыту;
2) ұжымдаса білу сезімін дамыту және дене қызметтерін орындау барысындағы топтық және жекелей тапсырмаларды орындау барысында шынайы жарыса білу.
29. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық туралы түсінік және білім. Организмдегі дене өзгерістерін бақылай алуға үйрену;
2) әртүрлі қызметтік бағыттағы өзіндік дене жаттығулары сабақтарын ұйымдастыру әдістері;
3) жеке бас тазалығы ережелері, жарақаттанудың алын-алу және дене жаттығулары сабақтары барысында алғашқы көмек көрсете алу;
4) мектеп ішінде және мектептен тыс дене қызметтеріндегі мүмкіндіктерді анықтау және ұсыну.
30. 5-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы (бұдан әрі - ҚТ). Білім алушының қозғалыс тәртібі. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру, желкеге теңелу. Мұғалімнің көрсетуі және айтылған нұсқау бойынша сапқа тұру. сызық бойынша сап түзеу. Мұғалімнің айтқан нұсқауы бойынша бір қатардан қолдарын ұстап шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", бағдар бойынша, көрсету, мұғалімнің нұсқауы бойынша орында тұрып бұрылыстарды орындау;
2) жеңіл атлетика. Жеңіл атлетика сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Дене жаттығуларының гигиенасы, бейімделген дене шынықтыру бойынша жаттығуларды орындау; ұйқы мен тамақтану; оқу күнінің тәртібіндегі іс-шаралар; Ортопедиялық тәртіпті сақтау қажеттілігі туралы мәліметер. Бір кедергіні өту арқылы жүріс (орындық, нығыздалған доп, гимнастикалық таяқ және әртүрлі заттар). Жүру, еркін жүгіру, аяқ ұшымен жүгіру. Бірізді жолмен, бағдарлар бойынша қолды әр түрлі қалыпта ұстап жүру. Қашықтық пен орындау қарқынын сақтай отырып (мұғалімнің шапалақтау дауысымен) бір сызықпен жүру, бағанада бір-бірден жүру, қолдарын ұстап жұппен жүру, ирелеңдеген жолмен жүру. Орында тұрып және белгілер бойынша алға жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіру, 90 және 180 градусқа бұрыла отырып екі аяқтап секіру. Теннистік допы орыннан нысанаға, қозғалмалы нысанаға және алысқа лақтыру. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орнынан ұзындыққа секіру;

3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни".
27. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) развитие основных двигательных навыков, владение навыками основных циклических движений;
2) регулирование различных видов нагрузки; понимание трудностей и рисков для улучшения двигательной способности;
3) правильное и эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей, демонстрируя понимание времени, веса, пространства.
28. Раздел "Развитие мышления через двигательные навыки" включает следующие подразделы:
1) развитие пространственно-временной ориентации;
2) развитие чувства коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности.
29. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) знание и понимание о здоровье. Обучение умению контролировать физические изменения в организме;
2) способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями с разной функциональной направленностью;
3) правила личной гигиены, профилактика травматизма и оказания доврачебной помощи при занятиях физическими упражнениями;
4) определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы.
30. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 5 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности (далее - ТБ) на уроках адаптивной физической культуры. Двигательный режим учащегося. Построение в шеренгу, колонну по одному, равнение в затылок. Построение по показу и по словесной инструкции учителя, равнение по начерченной линии. Перестроение из шеренги, в круг, взявшись за руки, по словесной инструкции учителя. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", выполнение поворотов на месте по ориентирам, по показу, по команде учителя;
2) легкая атлетика. ТБ на уроках легкой атлетики. Гигиена физических упражнений, выполнения заданий по адаптивной физической культуре; сна и питания; мероприятий в режиме учебного дня. Сведения о необходимости сохранения ортопедического режима. Ходьба с перешагиванием одного препятствия (скамейки, набивной мяч, гимнастическая палка и разные предметы). Ходьба, свободный бег, бег на носках. Ходьба с различными положениями рук по следовой дорожке, по ориентирам. Ходьба по линии, ходьба в колонне по одному, ходьба по два взявшись, за руки, ходьба змейкой, сохраняя дистанцию и темп выполнения (под хлопки учителя). Прыжки на одной, двух ногах на месте и с продвижением вперед по разметкам, прыжки на двух ногах с поворотом на 90 градусов и 180 градусов. Метание теннисного мяча с места в цель, в движущуюся цель и на дальность. Бег на короткие дистанции, отрезки. Прыжки в длину с места;

3) гимнастика. Гимнастика сабақтарындағы ҚТ ережелері. Гимнастикалық сапқа тұру және сапты қайта түзу. Бір қатардан екі қатарға тұру: бір-бірден бағанадан екіден, үштен, төрттен тұру. Қатарда тұрып бірінші, екінші, үшіншіге саналу. Қатарды бір-бірден жылдамдыққа қайта құру. Жалпы дамытатын (түзету) жаттығулары. Әртүрлі бастапқы қалыпта орындалатын тынысты түзетуге арналған жаттығулар (мұрынмен тыныс алып, ауызбен шығару). Жүру және жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс алуды жаттықтыру. Кіші және үлкен доптармен, гимнастикалық таяқшалармен және әртүрлі құралдармен орындалатын жалпы және ұсақ моториканы дамытатын жаттығулар. Қимыл координациясын дамытуға бағытталған жаттығулар: қолдың әр түрлі қалпында түзу, оң, сол қырымен сызық бойымен, гимнастикалық орындықта жүру. Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Мұғалімнің көмегімен және қолға сүйене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттығулар. Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар. Көру қабілетін сақтауға арналған жаттығулар;
4) ұлттық ойындар. ұлттық ойындар (таңдау бойынша) сабағындағы ҚТ ережелері. Ұсақ моторикаға арналған жаттығулар. Ұлттық ойындарда тәсілдерді орындау техникасы. Координациялық қабілеттерін дамытуға арналған ұлттық қозғалыстық ойындар. Жылдамдық, күш қабілеттерін және күш төзімділігін дамытуға арналған жаттығулар мен қозғалмалы ойындар. Негізгі дене қабілеттерін дамытуға және ауытқуларын түзетуге арналған жаттығулар кешені;
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы сабақтарында ҚТ ережелері. Шаңғы дайындығы. Сабақта шаңғының құрал-жабдықтарын дайындау. Сабақ өтетін орынға бару және қайту ережелері. Шаңғы тебуде үсіп қалу мен жарақаттанудың алдын алу ережелері. Коньки дайындығы. Мұз айдынында сырғанау мен жүгіру ережелері. Коньки тебудің техникалы тәсілдері. Қозғалыстар координациясы, конькиді теуіп көру. Кросстық қашықтықта қозғалу техникасын меңгеру; кедергілерден өту техникасын меңгеру; төзімділікті дамыту; дене қасиеттерін дамыту үшін жүгіру жаттығулары, дене жүктемелерінің жеке тәртібі. Топтық сабақтар барысында серіктестермен өзара әрекеттесу. Төзімділік пен жылдамдықты дамыту және түзетуге арналған жаттығулар кешені;
6) қозғалмалы және спорттық ойындар. Қозғалмалы ойындар. "Шеңбер бойымен допты қуу", "жүргізетінге допты берме", "Капитанға доп", "Бекіністі қорғау". Спорттық ойындар. Спорттық ойындарда үйренген қозғалу техникаларының элементтерін қиыстыру. Жеңілдетілген ережелер бойынша ойын. Ойыншылар саны шектеулі (2:2, 2:3, 3:3) ойындар мен ойын тапсырмалары. Меңгерген тәсілдерді жетілдіру. Оқытатын ойын.

3) гимнастика. Правила ТБ на уроках гимнастики. Гимнастические построения и перестроения. Перестроение из одной шеренги в две: из колонны по одному в колонну по два, по три, по четыре. Расчет в шеренге на первый, второй, третий. Перестроение в шеренгу по одному на быстроту. Общеразвивающие (коррекционные) упражнения. Упражнения на дыхание (вдох носом, выдох ртом) в различных исходных положениях. Тренировка правильного дыхания во время ходьбы и бега. Упражнения на развитие общей и мелкой моторики с малыми и большими мячами, с набивными мячами, с гимнастическими палками и разными предметами. Упражнения на развитие координации движений: ходьба по начерченным линиям, прямо, правым, левым боком с различными положениями рук, на гимнастической скамейке. Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезания под препятствие и перелезание через него с опорой на руки и с помощью учителя. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки, подлезание под натянутый шнур высотой 50 см, пролезание через гимнастический обруч. Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия. Упражнения для профилактики органов зрения;
4) национальные игры. Правила ТБ на уроках на уроках национальных игр (по выбору). Упражнения на мелкую моторику. Технику выполнения приемов в национальных играх. Подвижные национальные игры для развития координационных способностей. Упражнения и подвижные игры для развития скоростно-силовых способностей и силовой выносливости. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранения коррекционных дефектов;
5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Правила ТБ на уроках на уроках лыжной/кроссовая/коньковой подготовки. Лыжная подготовка. Подготовка лыжного инвентаря к занятиям. Правила перехода к месту занятий и обратно. Правила предупреждения обморожений и травм при передвижении на лыжах. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Координации движений, опробования коньков. Овладение техникой передвижения по кроссовой дистанции; овладение техникой преодоление препятствий; развитие выносливости; беговые упражнения для развития физических качеств, индивидуальный режим физических нагрузок. Взаимодействие с партнерами в процессе коллективных занятий. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;
6) подвижные и спортивные игры. Подвижные игры. "Гонка мячей по кругу", "Не давай мяча водящему", "Мяч капитану", "Защита укрепления". Спортивные игры. Комбинации из освоенных элементов техники передвижений изученных спортивных игр. Игра по упрощенным правилам. Игры и игровые задания с ограниченным числом игроков (2:2, 2:3, 3:3). Совершенствование изученных приемов. Учебная игра.

31. 6-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Білім алушының қозғалыс тәртібі. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру, желкеге теңелу. Мұғалімнің көрсетуі және айтылан нұсқау бойынша сапқа тұру. сызық бойынша сап түзеу. мұғалімнің айтқан нұсқауы бойынша бір қатардан қолдарын ұстап шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", бағдар бойынша, көрсету, мұғалімнің нұсқауы бойынша орында тұрып бұрылыстарды орындау;
2) жеңіл атлетика. Бірізді жолмен, бағдарлар бойынша қолды әр түрлі қалыпта ұстап жүру. Қашықтық пен орындау қарқынын сақтай отырып (мұғалімнің шапалақтау дауысымен) бір сызықпен жүру, бағанада бір-бірден жүру, қолдарын ұстап жұппен жүру, ирелеңдеген жолмен жүру. Орында тұрып және белгілер бойынша ала жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіру, 90 және 180 градусқа бұрыла отырып екі аяқтап секіру. Теннистік допы орыннан нысанаға, қозғалмалы нысанаға және алысқа лақтыру. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орнынан ұзындыққа секіру;
3) гимнастика. Гимнастика сабақтарындағы ҚТ ережелері. Гимнастикалық сапқа тұру және сапты қайта түзу. Бір қатардан екі қатарға тұру: бір-бірден бағанадан екіден, үштен, төрттен тұру. Қатарда тұрып бірінші, екінші, үшіншіге саналу. Қатарды бір-бірден жылдамдыққа қайта құру. Жалпы дамытатын (түзету) жаттығулары. Әртүрлі бастапқы қалыпта орындалатын тынысты түзетуге арналған жаттығулар (мұрынмен тыныс алып, ауызбен шығару). Жүру және жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс алуды жаттықтыру. Кіші және үлкен доптармен, гимнастикалық таяқшалармен және әртүрлі құралдармен орындалатын жалпы және ұсақ моториканы дамытатын жаттығулар. Қимыл координациясын дамытуға бағытталған жаттығулар: қолдың әр түрлі қалпында түзу, оң, сол қырымен сызық бойымен, гимнастикалық орындықта жүру. Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Мұғалімнің көмегімен және қолға сүене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. . Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттыулар. Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар;
4) ұлттық және зияткерлік ойындар. Қазақстанның қозғалмалы ұлттық ойындарымен таныстыру. Ұлттық қозғалмалы ойындар негізінде буындардың қозғалысын, дене қабілеттерін дамыту. Ұлттық және зияткерлік ойындар (таңдау бойынша) сабағындағы ҚТ ережелері. Ұсақ моторикаға арналған жаттығулар. Ұлттық ойындарда тәсілдерді орындау техникасы, жарыстар ережесі. Координациялық қабілеттерін дамытуға арналған ұлттық қозғалыстық ойындар. Жылдамдық, күш қабілеттерін және күш төзімділігін дамытуға арналған жаттығулар мен қозғалмалы ойындар. Негізгі дене қабілеттерін дамытуға және ауытқуларын түзетуге арналған жаттығулар кешені;

31. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 6 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Самоконтороль и саморегуляция психоэмоционального состояния в процессе занятий. Построение в шеренгу по одному по показу и словесной инструкции учителя, равнение по начерченной линии. Перестроение из шеренги в колонну по одному и в круг. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!";
2) легкая атлетика. Ходьба с различными положениями рук. Ходьба по линии, ходьба в колонну по одному, ходьба по два взявшись за руки, ходьба змейкой, ходьба со сменой направления. Свободный бег, бег на носках сохраняя дистанцию и темп выполнения. Прыжки на одной, двух ногах на месте и с продвижением вперед по разметкам, прыжки на двух ногах с поворотом на 90 градусов и 180 градусов. Метание теннисного мяча с места в цель, в движущуюся цель и на дальность. Бег на короткие дистанции, отрезки. Прыжки в длину с места;
3) гимнастика. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Роль адаптивной физической культуры в двигательном режиме учащегося. Упражнения на дыхание (вдох носом, выдох ртом) в различных исходных положениях. Тренировка правильного дыхания во время ходьбы и бега. Упражнения на развитие общей и мелкой моторики с малыми и большими мячами, с набивными мячами, с гимнастическими палками и разными предметами. Упражнения на развитие координации движений: ходьба по начерченным линиям, прямо, правым, левым боком с различными положениями рук, на гимнастической скамейке. Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезания под препятствие и перелезание через него с опорой на руки и с помощью учителя. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки, подлезание под натянутый шнур высотой 50 см, пролезание через гимнастический обруч. Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия;
4) национальные и интеллектуальные игры. Знакомство с национальными подвижными играми Казахстана. Развитие физических качеств, подвижности суставов на основе народных подвижных игр. Правила ТБ на уроках на уроках национальных и интеллектуальных игр (по выбору). Упражнения на мелкую моторику, управление своим телом при малоподвижных играх. Правила соревнований, элементы техники выполнения приемов в национальных играх. Подвижные игры для развития координационных, скоростно-силовых способностей и силовой выносливости. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранение коррекционных дефектов;

5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы дайындығы. Шаңғы дайындығы сабақтарында ҚТ ережелері. Қозғалу әдістері. Кезектелген екіқадамдық жүріс, бір уақыттық екіқадамдық жүріс, бір уақыттағы қадамсыз жүріс; "жартылай шыршамен" қиғашынан көтерілу; "соқамен" тежелу; аттап өту арқылы бұрылу. Білім алушылардың мүмкіндіктеріне байланысты игерілген қашықтыққа қозғалу әдістері. Коньки дайындығы. Мұз айдынында сырғанау мен жүгіру ережелері. Коньки тебудің техникалық тәсілдері. Қозғалыстағы тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар (бір және екі конькиде, қолдың әр түрлі қалпында). Топтық жаттығулар: сапта, үштікте, жұппен, топта сырғанау. Білім алушылардың мүмкіндіктеріне байланысты игерілген қашықтыққа қозғалу әдістері. Кросстық дайындық. Дене қасиеттерін дамытуға арналған жүгіру техникасын орындау; Төзімділік пен жылдамдықты дамыту және түзетуге арналған жаттығулар кешені;
6) қозғалмалы және спорттық ойындар. Зейін, есте сақтауды дамытуа арналған жаттығулар. Әр түрлі бұлшықет топтарына әсер ететін әр түрлі қозғалыс түрлері бар орташа және төмен қарқынды ойындар. Қолдың ұсақ бұлшықеттерінің моторикасын, күштің дәлдігі мен бөлінуін дамытуға арналған ойындар, секіру, жүгіру, лақтыру бар ойындар. Кеңістікте бағдарлауды дамытуға, жылдамдықты, реакция мен қозғалысты дамытуға арналған ойындар. Отырған, тұрған, қозғалыстағы қалыптан заттарды беру эстафетасы. Допты екі қолмен беру. Қозғалмалы ойындар. "Тиым салынған қозғалыс", "Қасқыр мен қойлар", "Допты қуу", "Нысананы дәлде", "Қайталап көр", "Қапты түсіріп алма", "Бағдарлар бойынша көкөністерді отырғызу және жинау", "Бас бармаққа қонаққа бару", "Фигураны таны", "Дауысы бойынша таны", "Допты қуып жет". Мини-футбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Допты иелену техникасы, допты қақпаға соғу техникасы. "Қозғалмалы нысана". Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Мини-футбол ойыны. Пионербол: ережелермен таныстыру, алаңда орындарды белгілеу. Секіре отырып екі қолмен жоғарыдан шабуылдаушы соққы, допты бастан жоғары ұстау, допты астынан екі қолмен беру, қырынан беру, допты сарапқа салу. Оқу ойыны. Үстел теннисі: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Теннис добын иелену техникасы. Теннис шаригін жұпта, төрттікте соғу техникасын үйрету. Жұпта, төрттікте жеңілдетілген ережелермен ойнау. Флорбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Қозғалыс техникасы, флорболда орналасу. Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Флорбол ойыны.

5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Лыжная подготовка. Правила безопасности обучающихся на уроках лыжной подготовки. Способы передвижений. Попеременный двухшажный ход, одновременный двухшажный ход, одновременный бесшажный ход; подъем наискось "полуелочкой"; торможение "плугом"; повороты переступанием. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Упражнения в движении на равновесие (на двух и одном коньке, с различным положением рук). Групповые упражнения - катание в шеренгах, тройках, парах, группой. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Кроссовая подготовка. Техника выполнения беговых упражнений для развития физических качеств. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;
6) подвижные и спортивные игры. Подвижные и спортивные игры. В зависимости от материальной базы и условий спортивных баз школы программный материал по спортивным играм (по выбору) может увеличиться или уменьшится за счет сокращения или увеличения времени на разные виды программного материала. Игры на развитие внимания, памяти. Игры средней и низкой интенсивности и с разными видами движений, воздействующие на разные группы мышц. Игры, направленные на развитие моторики мелких мышц кисти, точности и дифференцировки усилий игры с прыжками, бегом, с перебежками, с метаниями. Игры на развитие умения ориентироваться в пространстве, на развитие быстроты реакции и движений. Эстафеты с передачей предмета из положения сидя, стоя, в движении. Передача мяча двумя руками друг другу. Подвижные игры: "Запрещенное движение", "Волк и овцы", "Догоняй мяч", "Попади в мишень", "Попробуй повторить", "Не урони мешочек", "Посадка и сбор овощей строго по ориентирам", "В гости к пальчику большому", "Узнай фигуру", "Узнай по голосу", "Попробуй повторить", "Догони мяч". Мини-футбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка в футболе. Техника владения мячом, техника ударов мяча в ворота."Подвижная цель" Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в мини-футбол. Пионербол: ознакомление с правилами, расстановка на площадке. Нападающий удар двумя руками сверху в прыжке, ловля мяча над головой, подача двумя руками снизу, боковая подача, розыгрыш мяча, на три паса. Учебная игра. Настольный теннис: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника владения теннисным шариком. Обучение технике удара по теннисному шарику в парах, в четверках. Игры по упрощенным правилам в парах, в четверках Флорбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка во флорболе. Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в флорбол.

32. 7-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Білім алушының қозғалыс тәртібі. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру, желкеге теңелу. Мұғалімнің көрсетуі және айтылан нұсқау бойынша сапқа тұру. сызық бойынша сап түзеу. мұғалімнің айтқан нұсқауы бойынша бір қатардан қолдарын ұстап шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", бағдар бойынша, көрсету, мұғалімнің нұсқауы бойынша орында тұрып бұрылыстарды орындау;
2) жеңіл атлетика. Бірізді жолмен, бағдарлар бойынша қолды әр түрлі қалыпта ұстап жүру. Қашықтық пен орындау қарқынын сақтай отырып (мұғалімнің шапалақтау дауысымен) бір сызықпен жүру, бағанада бір-бірден жүру, қолдарын ұстап жұппен жүру, ирелеңдеген жолмен жүру. Орында тұрып және белгілер бойынша ала жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіру, 90 және 180 градусқа бұрыла отырып екі аяқтап секіру. Теннистік допы орыннан нысанаға, қозғалмалы нысанаға және алысқа лақтыру. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орнынан ұзындыққа секіру;
3) гимнастика. Гимнастика сабақтарындағы ҚТ ережелері. Әртүрлі бастапқы қалыпта орындалатын тынысты түзетуге арналған жаттығулар (мұрынмен тыныс алып, ауызбен шығару). Жүру және жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс алуды жаттықтыру. Кіші және үлкен доптармен, гимнастикалық таяқшалармен және әртүрлі құралдармен орындалатын жалпы және ұсақ моториканы дамытатын жаттығулар. Қимыл координациясын дамытуға бағытталған жаттығулар: қолдың әр түрлі қалпында түзу, оң, сол қырымен сызық бойымен, гимнастикалық орындықта жүру. Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Мұғалімнің көмегімен және қолға сүйене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттығулар. Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар;
4) ұлттық және зияткерлік ойындар. Ұлттық және зияткерлік ойындар (таңдау бойынша) сабағындағы ҚТ ережелері. "Тоғызқұмалақ", "Асық ату" ұлттық ойындар. Ұсақ моторикаға арналған жаттығулар. Аутотренинг формулалары арқылы босаңсу, аз қозалыстық ойындардың ойындар барысында өз денесін басқару, дұрыс емес қалыптарды түзету әдістері. Жарыстар ережесі. Координациялық қабілеттерін дамытуға арналған ұлттық қозғалыстық ойындар. Негізгі дене қабілеттерін дамытуға және ауытқуларын түзетуге арналған жаттығулар кешені;

32. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 7 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Двигательный режим учащегося. Построение в шеренгу, колонну по одному, равнение в затылок. Построение по показу и по словесной инструкции учителя, равнение по начерченной линии. Перестроение из шеренги, в круг, взявшись за руки, по словесной инструкции учителя. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", выполнение поворотов на месте по ориентирам, по показу, по команде учителя;
2) легкая атлетика. ТБ на уроках легкой атлетики. Гигиена физических упражнений; мероприятий в режиме учебного дня. Ходьба с различными положениями рук. Ходьба по линии, ходьба в колонну по одному, ходьба по два взявшись за руки,ходьба змейкой, ходьба со сменой направления. Свободный бег, бег на носках сохраняя дистанцию и темп выполнения. Прыжки на одной, двух ногах на месте и с продвижением вперед по разметкам, прыжки на двух ногах с поворотом на 90 градусов и 180 градусов. Метание теннисного мяча с места в цель, в движущуюся цель и на дальность. Бег на короткие дистанции, отрезки. Прыжки в длину с места;
3) гимнастика. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Роль адаптивной физической культуры в двигательном режиме учащегося. Упражнения на дыхание (вдох носом, выдох ртом) в различных исходных положениях. Тренировка правильного дыхания во время ходьбы и бега. Упражнения на развитие общей и мелкой моторики с малыми и большими мячами, с набивными мячами, с гимнастическими палками и разными предметами. Упражнения на развитие координации движений: ходьба по начерченным линиям, прямо, правым, левым боком с различными положениями рук, на гимнастической скамейке. Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезания под препятствие и перелезание через него с опорой на руки и с помощью учителя. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки,подлезание под натянутый шнур высотой 50 см, пролезание через гимнастический обруч. Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия;
4) национальные и интеллектуальные игры. Правила ТБ на уроках национальных и интеллектуальных игр (по выбору). Национальные игры "Тогыз кумалак", "Асык ату". Упражнения на мелкую моторику. Расслабление под формулы аутотренинга, управление своим телом при малоподвижных играх, способы коррегирования порочные положений. Правила соревнований. Подвижные игры для развития координационных способностей. Комплексы упражнений для развития основных физических качеств и устранение коррекционных дефектов;

5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы/кросс/коньки дайындығы сабақтарында ҚТ ережелері. Шаңғы дайындығы. Сабақта шаңғының құрал-жабдықтарын дайындау. Коньки дайындығы. Мұз айдынында сырғанау мен жүгіру ережелері. Коньки тебудің техникалық тәсілдері. Коньки тебудің техникалық тәсілдері. Қозғалыстағы тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар (бір және екі конькиде, қолдың әр түрлі қалпында). Топтық жаттығулар: сапта, үштікте, жұппен, топта сырғанау. Кросстық дайындық. Кросстық қашықтықта қозғалу техникасын меңгеру; кедергілерден өту техникасын меңгеру; төзімділікті дамыту; дене қасиеттерін дамыту үшін жүгіру жаттығулары, дене жүктемелерінің жеке тәртібі. Төзімділік пен жылдамдықты дамыту және түзетуге арналған жаттығулар кешені;
6) қозғалмалы және спорттық ойындар. Спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Сабақтар процесінде психоэмоционалды жағдайын өз өзін бақылау және өз өзін реттеу. Зейін, есте сақтауды дамытуға арналған жаттығулар. Әр түрлі бұлшықет топтарына әсер ететін әр түрлі қозғалыс түрлері бар орташа және төмен қарқынды ойындар. Қолдың ұсақ бұлшықеттерінің моторикасын, күштің дәлдігі мен бөлінуін, кеңістікте бағдарлауды дамытуға арналған ойындар. Волейболдық допты астынан екі қолмен қабырғаға соғу. Баскетболист тұрысында, оң және сол қырымен допсыз арнайы қозғалыстар; қадамдап тоқтау, белгі бойынша тоқтау. Допты оң қолмен, сол қолмен, бір орында кезектеп және қозғалыста алып жүру. Зейін, есте сақтау, реакция жылдамдығын дамытуға бағытталған ойындар. "Аттар", "Бағдарлар бойынша көкөністерді отырғызу және жинау", "Қырлардан секіру", "Қалпақпен жүреміз". Мини-футбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Допты иелену техникасы, допты қақпаға соғу техникасы. "Қозғалмалы нысана". Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Мини-футбол ойыны. Волейбол: ойыншылардың міндеттері мен ережелер; ойынның техникасы. Жарақаттанудың алдын алу. Орында және алға жылжығаннан соң торға ілінген допты екі қолмен жоғарыдан беру. "Ауадағы доп" ойыны. Волейбол оқу ойыны. Баскетбол: ойыннның негізгі ережелері. Айып соққысы. Бағыт пен жылдамдықты өзгерте отырып, кенеттен тоқтап жүгіру; секіріп, қадамдап, допты алып жүргеннен кейін секіріп тоқтау; бір орында алға, артқа бұрылу; допты алу және тартып алу; допты қозғалыста екі қолмен қағып алу; допты қозғалыста екі қолмен кеудеден беру, бір қолмен иықтан беру; допты жұпта және үштікте беру; доптың секіру биіктігін және жүгіру қарқынын өзгерте отырып допты алып жүру; қозғалыста және тоқтап допты қағып алғаннан кейін алып жүру. Тәсілдерді үйлестіру. Бағытты өзгерте отырып допты алып жүру. Оқу ойыны. Бадминтон: спорт түрімен таныстыру. Киім мен құрал-жабдықтарға қойылатын талаптар. Бадминтон барысындағы ҚТ. Негізгі тұрыстар мен орын ауыстыру. Бадминтон ракеткасын ұстау. Ойын техникасының негіздері. Доп беру. Доп беру түрлері. Ракетканың ашық және жабық жағымен доп беру. Соққы (соққылардың жіктелуі) және доп беру. Жоғарыдан алысқа соққы беру. Жалғыз және жұптық ойын ережелері. Бадминтон ойыны. Үстел теннисі: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Теннис добын иелену техникасы. Теннис шаригін жұпта, төрттікте соғу техникасын үйрету. Жұпта, төрттікте жеңілдетілген ережелермен ойнау. Флорбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Қозғалыс техникасы, флорболда орналасу. Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Флорбол ойыны.

5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Правила техники безопасности на уроках лыжной/кроссовой/коньковой подготовки. Лыжная подготовка. Подготовка лыжного инвентаря к занятиям. Коньковая подготовка. Правила катания и бега на катке. Технические приемы катания на коньках. Упражнения в движении на равновесие (на двух и одном коньке, с различным положением рук). Групповые упражнения - катание в шеренгах, тройках, парах, группой. Применение изученных способов передвижения на дистанции по возможностям обучающихся. Кроссовая подготовка. Овладение техникой передвижения по кроссовой дистанции; овладение техникой преодоление препятствий; развитие выносливости; преодоление препятствий по двигательным возможностям. Комплексы упражнений для коррекционной способностей и развития выносливости и скоростных способностей;
6) подвижные и спортивные игры. Подвижные и спортивные игры. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Самоконтороль и саморегуляция психоэмоционального состояния в процессе занятий. Игры на развитие внимания, памяти. Игры средней и низкой интенсивности и с разными видами движений, воздействующие на разные группы мышц (игры с прыжками, бегом, с перебежками, с метанием). Игры, направленные на развитие точности и дифференцировки усилий, умения ориентироваться в пространстве. Набивание волейбольного мяча двумя руками снизу у стены. Специальные передвижения без мяча в стойке баскетболиста, приставными шагами правым и левым боком; остановка в шаге, остановка по сигналу. Ведение мяча правой, левой рукой и поочередно на месте и в движении. Игры, направленные на развитие внимания, памяти, быстроты реакции. Игры: "Лошадки", "Посадка и сбор овощей строго по ориентирам", "Прыжки по кочкам", "Ходим в шляпах". Мини-футбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка в футболе. Техника владения мячом, техника ударов мяча в ворота. "Подвижная цель" Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в мини-футбол. Волейбол: Правила и обязанности игроков; техника игры в волейбол. Предупреждение травматизма. Верхняя Передача двумя руками мяча, подвешенного на тесьме, на месте и после перемещения вперед. Верхняя передача мяча, наброшенного партнером на месте и после перемещения вперед в стороны. Игра "мяч в воздухе". Учебная игра в волейбол. Баскетбол: Основные правила игры в баскетбол. Штрафные броски. Бег с изменением направления и скорости, с внезапной остановкой; остановка прыжком, шагом, прыжком после ведения мяча; повороты на месте вперед, назад; вырывание и выбивание мяча; ловля мяча двумя руками в движении; передача мяча в движении двумя руками от груди и одной рукой от плеча; передача мяча в парах и тройках; ведение мяча с изменением высоты отскока и ритма бега; ведение мяча после ловли с остановкой и в движении, броски мяча в корзину одной рукой от плеча после остановки и после ведения. Сочетание приемов. Ведение мяча с изменением направления. Учебная игра. Бадминтон: Знакомство с видом спорта. Требование к одежде и инвентарю. ТБ на занятиях по бадминтону. Основные стойки и перемещения в них. Хватка бадминтонной ракетки, волана Основы техники игры. Подача. Виды подачи. Подача открытой и закрытой стороной ракетки. Подачи и удары (классификация ударов). Далекий удар с замаха сверху. Правила одиночной и парной игры. Игра в бадминтон. Настольный теннис: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника владения теннисным шариком. Обучение технике удара по теннисному шарику в парах, в четверках. Флорбол: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка во флорболе. Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в флорбол.

33. 8-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру. Бір қатардан бағанаға, шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", "Қолды созған қалыпта бөліну!";
2) жеңіл атлетика. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Спорттық ойындардың элементтері бар қозғалмалы ойындардың ережелерін сақтау. Қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Жүріс, еркін жүгіру, аяқ ұшымен жүгіру. Қолдың әр түрлі қалпымен жүру. Мұғалімнің тапсырмасы бойынша жүру. Жоғары старттан жүгіру техникасы. Сап пәрмендерін орындау: "Сөре!", "Дайындал!", "Алға!". Орында тұрып және белгілер бойынша ала жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіруді жетілдіру. Орнынан ұзындыққа секіру. Техниканы жетілдіру;
3) фитнестің элементтері бар сауықтыру және түзету гимнастикасы. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Спорттық ойындардың элементтері бар қозғалмалы ойындардың ережелерін сақтау. Қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешені (заттармен және заттарсыз). Дене бітімінің кемістіктерін түзету және алдын алуға бағытталған жаттығулар (тұрып, отырып, жатып арқа бұлшықеттерінің, іштің пресс бұлшықеттерінің күшін дамытуға арналған жаттығулар). тұрғанда және үстелде отырғанда бастың, иықтың, дененің дұрыс қалпын сақтау. Гимнастикалық қабырғада дене сымбатын қалыптастыруға арналған жаттығулар (аяқ-қолдардың әртүрлі жаттығулары, отырып тұру, гимнастикалық қабырғада арқамен және желкемен сүйеніп жылжу) орындау. Жалпақ табандылықтың алдын алу: табанның сыртқы жанымен қозғалу, табанның бұлшықеттерін нығайтуға және дамытуға арналған жаттығулар. Жалпы және ұсақ моториканы дамытуға арналған заттармен жаттығулар (затты бір қолдан екінші қолға салу, затпен және затсыз қолды, білекті айналдыру, гимнастикалық обручпен, гимнастикалық таяқпен, үлкен және кіші доптармен жұмыс). Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Мұғалімнің көмегімен және қолға сүйене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50-60 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттығулар. Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар. Көру қабілетін сақтауға арналған жаттығулар;

33. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 8 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Соблюдение правил подвижных игр с элементами спортивных игр. Формы повышения двигательной активности. Построение в шеренгу по одному. Перестроение из шеренги в колонну по одному и в круг. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", "На вытянутые руки разомкнись!";
2) легкая атлетика. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Соблюдение правил подвижных игр с элементами спортивных игр. Формы повышения двигательной активности. Ходьба, свободный бег, бег на носках. Ходьба с различными положениями рук. Ходьба по заданию учителя. Техника бега с высокого старта. Выполнение команд "На старт!", "Внимание!", "Марш!". Совершенствование прыжков на одной и двух ногах на месте и с продвижением вперед. Прыжки в длину с места. Совершенствование техники;
3) оздоровительная и корригирующая гимнастика с элементами фитнесса. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Соблюдение правил подвижных игр с элементами спортивных игр. Формы повышения двигательной активности. Комплексы упражнения на формирование правильной осанки (без предметов и с предметами). Упражнения, направленные на профилактику и коррекцию осанки(упражнения на развитие силы мышц спины, мышц брюшного пресса, стоя, сидя, лежа). Закрепление правильного положения головы, плеч, туловища при естественной стойке и сидя за столом. Выполнение простейших упражнений для формирования правильной осанки у гимнастической стенки (различные движения рук, ног, приседания, скольжение спиной и затылком по гимнастической стенке).Профилактика плоскостопия: передвижения на внешних сводах стопы, упражнения на развитие и укрепление мышц стопы. Упражнения с предметами для развития общей и мелкой моторики (перекладывание предмета из одной руки в другую, круговые вращения кистями, руками с предметами и без них, работа с гимнастическим обручем, гимнастическими палками, с малыми и большими мячами). Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезание под препятствия и перелезание через него с опорой на руки. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки, пролезание через гимнастический обруч, подлезание под натянутый шнур высотой 50-60 см. Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия. Упражнения для профилактики органов зрения;

4) ұлттық және зияткерлік ойындар. Қозғалыс қабілеттерін түзету мен жақсартуға арналған дене жаттығуларын қолданудағы техника, тактика және композициялық идеялар, "Асық ату", "Бес тас" ұлттық қозғалмалы ойындар. Алдында үйренген ойындар сайысының техникалары мен ережелерін меңгеруді жетілдіру. Киіз үйді жасау үшін қозалыс әрекеттерін қолдану. дене дайындығының жеке сабақтар жоспарын жасау (үлгі бойынша), сабақтың негізгі бөлімдерін белгілеу, олардың бағыты мен мазмұнын анықтау. Дене дайындығының жеке көрсеткіштерін өзі бақылауы (дене қасиеттерін өзіндік тестілеу);
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы тебу: кезектескен екі қадамдық жүріс; бір уақыттағы бір қадамды жүріс; бір әдістен екінші әдіске көшу арқылы жүрістерді кезектестіріп қозғалу (қадамсыз қозғалу, қадам арқылы, екі қадам арқылы қозғалу, тікелей көшу, таяқпен серпілу ақылы қолдану); шаңғыда үлкен емес кедергілерді аттап өту. Жоғарыға көтерілу, түсу, бұрылыстар, тежелу: аттап бұрылу; сатылап көтерілу; шырша тәріздес көтерілу; жартылай шаршы тәріздес көтерілу; негізгі және төменгі тұрыста тегіс жермен және қыр мен сайлардан, трамплиндерден өтіп төменге түсу; соқамен тежеу; тіреуішпен тежеу; қырымен сырғанап тежелу; тіреуішпен бұрылу. Конькимен жүру, 3 км-ге дейін қашықтықты жүріп өту. Кросстық дайындық. Кросстық қашықтықта қозғалу техникасын меңгеру; кедергілерден өту техникасын меңгеру; төзімділікті дамыту; дене қасиеттерін дамыту үшін жүгіру жаттығулары, дене жүктемелерінің жеке тәртібі;
6) түзету қозғалмалы және спорттық ойындар. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Спорттық ойындардың элементтері бар қозғалмалы ойындардың ережелерін сақтау. Қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. күштің дәлдігі мен бөлінуін, кеңістікте бағдарлауды дамытуға арналған әр түрлі қозғалыс түрлері бар және түрлі қарқынды ойындар. Әр түрлі бұлшықет топтарына әсер ететін ойындар. Баскетбол ойынының қарапайым қозғалыстары: допты қозғалыста екі қолмен қағып алу; допты қозғалыста екі қолмен кеудеден беру, бір қолмен иықтан лақтырып сақинаға лақтыру. Волейболдық допты астынан екі қолмен қабырғаға соғу. Зейін, есте сақтау, ойлау, өзін-өзі бақылауды дамытуға бағытталған ойындар. "Біз көңілді балалар", "Батпақта жүрген ләйлек" ойындары. Мини-футбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Допты иелену техникасы, допты қақпаға соғу техникасы. "Қозғалмалы нысана". Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Мини-футбол ойыны. Волейбол: ойыншылардың міндеттері мен ережелер; ойынның техникасы. Ойын ережесін бұзған үшін жазалау. Орын ауытырғаннан кейін жұпта астынан және жоғарыдан допты алу және беру. Секіріп жоғарыдан тура беру. Тор арқылы тура шабуылдаушы соққы (таныстыру). Блок (таныстыру). Бір орында және қадамдап секіру, тордың жанында секіру (сабақта серияда 5-10 секіруден 3-5 серия). Көп рет секіру. Нығыздалған доппен жаттығулар. Баскетбол: допты дұрыс алып жүру, сақинаа салу. Бағыт пен жылдамдықты өзгерте отырып, кенеттен тоқтап жүгіру; секіріп, қадамдап, допты алып жүргеннен кейін секіріп тоқтау; бір орында алға, артқа бұрылу; допты алу және тартып алу; допты қозғалыста екі қолмен қағып алу; допты қозғалыста екі қолмен кеудеден беру, бір қолмен иықтан беру; допты жұпта және үштікте беру; доптың секіру биіктігін және жүгіру қарқынын өзгерте отырып допты алып жүру; қозғалыста және тоқтап допты қағып алғаннан кейін алып жүру. Тәсілдерді үйлестіру. Бағытты өзгерте отырып допты алып жүру. Оқу ойыны. Бадминтон: спорт түрімен таныстыру. Киім мен құрал-жабдықтарға қойылатын талаптар. Бадминтон барысындағы ҚТ. Негізгі тұрыстар мен орын ауыстыру. Бадминтон ракеткасын ұстау. Ойын техникасының негіздері. Доп беру. Доп беру түрлері. Ракетканың ашық және жабық жағымен доп беру. Соққы (соққылардың жіктелуі) және доп беру. Жоғарыдан алысқа соққы беру. Жалғыз және жұптық ойын ережелері. Бадминтон ойыны. Үстел теннисі: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Теннис добын иелену техникасы. Теннис шаригін жұпта, төрттікте соғу техникасын үйрету. Жұпта, төрттікте жеңілдетілген ережелермен ойнау. Флорбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Қозғалыс техникасы, флорболда орналасу. Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Флорбол ойыны.

4) национальные и интеллектуальные игры. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей, национальные подвижные игры "Асык ату", "Бес тас". Совершенствование изучения техник и правил соревнований ранее изученных игр. Использование двигательных действий для возведения юрты. Составление (по образцу) индивидуальных планов занятий физической подготовкой, выделение основных частей занятий, определение их направленности и содержания. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств);
5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Передвижение на лыжах: попеременный двухшажный ход; одновременный одношажный ход; одновременный бесшажный ход; передвижения с чередованием ходов, переходом с одного способа на другой (переход без шага, переход через шаг, переход через два шага; прямой переход; переход с неоконченным отталкиванием палкой); перешагивание на лыжах небольших препятствий; перелезание на лыжах через препятствия. Подъемы, спуски, повороты, торможения: поворот переступанием; подъем лесенкой; подъем елочкой; подъем полуелочкой; спуск в основной и низкой стойке, по ровной поверхности, с преодолением бугров и впадин, небольших трамплинов; торможение плугом; торможение упором; торможение боковым скольжением; поворот упором. Коньковый ход, преодоление учебных дистанций (по возможностям) до 3км. Кроссовая подготовка. Упражнения на закрепление техники и специальной физической подготовки, спрыгивание и запрыгивание на препятствие на точность приземления и сохранения равновесия, подъемы и спуски шагом, бегом (по возможностям), кроссовый бег;
6) коррекционные подвижные и спортивные игры. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Соблюдение правил подвижных игр с элементами спортивных игр. Формы повышения двигательной активности. Игры, направленные на развитие точности и дифференцировки усилий, умения ориентироваться в пространстве, на развитие быстроты реакции разной интенсивности и с разными видами движений. Игры, воздействующие на разные группы мышц (игры с прыжками, бегом, с перебежками, с метанием, с остановками по сигналу учителя). Эстафеты с передвижением без мяча в стойке баскетболиста, приставными шагами правым и левым боком Ведение мяча правой, левой рукой и поочередно правой, левой рукой. Простейшие элементы игры в баскетбол: бросок мяча двумя руками от груди, ловля мяча двумя руками, бросок одной рукой от плеча по кольцу. Набивание волейбольного мяча двумя руками снизу у стены. Игры на развитие внимания, памяти, мышления, саморегуляции, поведения во время игры. Игры: "Мы веселые ребята", "Аист ходит по болоту", Эстафеты, с передачей предметов сидя, стоя, в движении, "Круговое вышибало", "Пятнашки – повторяшки". Мини-футбол: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка в футболе. Техника владения мячом, техника ударов мяча в ворота. "Подвижная цель" Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в мини- футбол. Волейбол: Техника приема и передачи мяча и подачи. Наказания при нарушениях правил игры. Прием и передача мяча сверху и снизу в парах после перемещений. Верхняя прямая передача в прыжке. Верхняя прямая подача. Прямой нападающий удар через сетку (ознакомление). Блок (ознакомление). Прыжки вверх с места и с шага, прыжки у сетки (3-5 серий по 5-10 прыжков в серии за урок). Многоскоки. Упражнения с набивными мячами. Баскетбол: Правильное ведение мяча с передачей, бросок в кольцо. Ловля мяча двумя руками с последующим ведением и остановкой. Передача мяча двумя руками от груди в парах с продвижением вперед. Ведение мяча с обводкой препятствий. Броски мяча по корзине в движении снизу, от груди. Подбирание отскочившего мяча от щита. Учебная игра. Выпрыгивание вверх с доставание предмета. Броски в корзину с разных позиций и расстояний. Бадминтон: Знакомство с видом спорта. Требование к одежде и инвентарю. ТБ на занятиях по бадминтону. Основные стойки и перемещения в них. Хватка бадминтонной ракетки, волана. Основы техники игры. Подача. Виды подачи. Подача открытой и закрытой стороной ракетки. Подачи и удары (классификация ударов). Далекий удар с замаха сверху. Правила одиночной и парной игры. Игра в бадминтон. Настольный теннис: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника владения теннисным шариком. Обучение технике удара по теннисному шарику в парах, в четверках. Флорбол: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка во флорболе. Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в флорбол.

34. 9-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібінде қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру, желкеге теңелу. Бір қатардан қолдарынан ұстап шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", "Қолды созған қалыпта бөліну!", бағдар бойынша, көрсету, мұғалімнің нұсқауы бойынша орында тұрып бұрылыстарды орындау;
2) жеңіл атлетика. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Жүру, еркін жүгіру, аяқ ұшымен жүгіру. Бірізді жолмен, бағдарлар бойынша қолды әр түрлі қалыпта ұстап жүру. Қашықтық пен орындау қарқынын сақтай отырып (мұғалімнің шапалақтау дауысымен) бір сызықпен жүру, бағанада бір-бірден жүру, қолдарын ұстап жұппен жүру, ирелеңдеген жолмен жүру. Орында тұрып және белгілер бойынша алға жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіру, 90 және 180 градусқа бұрыла отырып екі аяқтап секіру. Теннистік допы орыннан нысанаға, қозғалмалы нысанаға және алысқа лақтыру.Қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Жүріс, еркін жүгіру, аяқ ұшымен жүгіру. Қолдың әр түрлі қалпымен жүру. Мұғалімнің тапсырмасы бойынша жүру. Жоғары старттан жүгіру техникасы. Сап пәрмендерін орындау: "Сөре!", "Дайындал!", "Алға!". Орында тұрып және белгілер бойынша ала жылжып бір аяқтап, екі аяқтап секіруді жетілдіру. Орнынан ұзындыққа секіру. Допты нысанаға және алысқа лақтыру техникасын жетілдіру;
3) фитнестің элементтері бар сауықтыру және түзету гимнастикасы. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібіндегі қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Тынысты түзетуге арналған жаттығулар (мұрынмен тыныс алып, ауызбен шығару, тыныс алғанда кеуде қуысын кеңейту, тыныс шығарғанда кеудені кішірейту). Жүру және жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс алуды жаттықтыру. Кіші және үлкен доптармен, гимнастикалық таяқшалармен және әртүрлі құралдармен орындалатын жалпы және ұсақ моториканы дамытатын жаттығулар. Қимыл координациясын дамытуға бағытталған жаттығулар: қолдың әр түрлі қалпында түзу, оң, сол қырымен сызық бойымен, гимнастикалық орындықта жүру. Еденде бір аяқпен гимнастикалық қабырғаны ұстай отырып және оны ұстамай тепе-теңдікті дамытуға арналған жаттығулар, гимнастикалық орындықта көмек арқылы бір аяқта тепе-теңдікті сақтау. Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Қолға сүйене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50-60 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттығулар (тұрып, отырып, жатып арқа бұлшықеттерінің, іштің пресс бұлшықеттерінің күшін дамытуға арналған жаттығулар). Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар;

34. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 9 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Построение в шеренгу, в колонну по одному, равнение по начерченной линии, равнение в затылок. Перестроение из шеренги вкруг, взявшись за руки. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", "На вытянутые руки разомкнись!", выполнение поворотов на месте по команде учителя, по ориентирам и по показу;
2) легкая атлетика. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Ходьба с различными положениями рук. Ходьба по линии, ходьба в колонну по одному, ходьба по два взявшись за руки, ходьба змейкой, ходьба со сменой направления, ходьба приставным шагом правым и левым боком. Свободный бег, бег на носках с правильной техникой работы рук. Совершенствование техники бега с высокого старта. Выполнение команд "На старт!", "Внимание!", "Марш!". Совершенствование прыжков на одной и двух ногах на месте и с продвижением вперед. Прыжки в длину с места. Совершенствование техники метания теннисного мяча в цель и на дальность;
3) оздоровительная и корригирующая гимнастика с элементами фитнесса. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Упражнения на дыхание (вдох выполнять носом, выдох ртом, в момент вдоха раскрыть грудную клетку, а в момент выдоха сжимать). Упражнения, направленные на тренировку правильного дыхания во время ходьбы и бега. -Упражнения на развитие общей и мелкой моторики с малыми и большими мячами, с набивными мячами, с гимнастическими палками. Упражнения, направленные на развитие координации движений: ходьба по линиям, прямо, правым, левым боком с различным положением рук, на гимнастической скамейке с помощью и без помощи. Упражнения на развитие равновесия на одной ноге на полу, держась за гимнастическую стенку и без нее, равновесие на одной ноге на гимнастической скамейке с помощью. Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезания под препятствие и перелезание через него с опорой на руки и с помощью. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки, пролезание через гимнастический обруч, подлезание под натянутый шнур высотой 50-60 см. Упражнения, направленные на профилактику и коррекцию осанки (упражнения на развитие силы мышц спины, мышц брюшного пресса, стоя, сидя, лежа). Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия;

4) ұлттық және зияткерлік ойындар. Қозғалыс қабілеттерін түзету мен жақсартуға арналған дене жаттығуларын қолданудағы техника, тактика және композициялық идеялар. Тұлғаны дене және рухани жетілдірудегі ұлттық ойындардың рөлі. Күштілік пен төзімділікке өзін өзі тестілеу. "Білек сынасу", "Көтермек", "Кындык-сандық", "Асық", "Күміс алу" және алдында өткен ұлттық ойындар. Дене дайындығының жеке көрсеткіштерін өзі бақылауы (дене қасиеттерін өзіндік тестілеу);
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы дайындығы. Үйренген техникаларды бекітуге бағытталған арнайы жаттығулар. Шаңғы жарысы техникасының элементтері, қашықтықта күшін бөлу (мүмкіндігінше), топ бастау, озып өту, мәреге жету. Кросстық дайындық. Үйренген техникаларды бекітуге бағытталған арнайы жаттығулар. Кросстық жарыс техникасының элементтері, қашықтықта күшін бөлу (мүмкіндігінше), топ бастау, озып өту, мәреге жету;
6) түзету қозғалмалы және спорттық ойындар. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібіндегі қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Әр түрлі бұлшықет топтарына әсер ететін әр түрлі қозғалыс түрлері бар және түрлі қарқынды(жүгіріп өту, лақтыру, секіру, мұалім белгісімен тоқтауы бар ойындар), үстел теннисінің элементтері бар (шарикті ракеткамен ұрып жаттықтыру) ойындар. Баскетболист тұрысында, оң және сол қырымен допсыз арнайы қозғалыстар эстафетасы. Допты оң қолмен, сол қолмен, бір орында кезектеп және қозғалыста алып жүретін эстафеталар. Баскетбол ойынының қарапайым қозғалыстары: допты қозғалыста екі қолмен қағып алу; допты қозғалыста екі қолмен кеудеден беру, бір қолмен иықтан лақтырып сақинаға лақтыру. Волейболдық допты астынан екі қолмен қабырғаға соғу. "Біз көңілді балалар", "Батпақта жүрген ләйлек", "Шеңберден шығару", "Қуыспақ" ойындары. Заттарды отырып,тұрып, қозғалыста беру эстафеталары. Мини-футбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Допты иелену техникасы, допты қақпаға соғу техникасы. "Қозғалмалы нысана". Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Мини-футбол ойыны. Волейбол: білім алушының еңбек етуге дайындығына волейболдың әсері. Тордың төменгі жағынан допты қабылдау; бір орында және қозғалыста допты тор арқылы астынан екі қолмен соғу; жоғарғы тікелей беру. Блок жасау. Тор арқылы тура шабуылдаушы соққы. Бір орында және қадамдап секіру, тордың жанында секіру (сабақта серияда 5-10 секіруден 3-5 серия). Баскетбол: ойын тактикасы уралы түсінік; практикалық әділқазылық. Допсыз және допты аланнан кейін қозғалыстағы бұрылыстар. жұпта, үштікте ойыншылардың қозғалу кезінде допты екі және бір қолмен қағып алу және ары қарай беру Бағытты өзгерте отырып допты алып жүру. Әр түрлі орыннан допты себетке салу. Оқу ойыны. Бадминтон: спорт түрімен таныстыру. Киім мен құрал-жабдықтарға қойылатын талаптар. Бадминтон барысындағы ҚТ. Негізгі тұрыстар мен орын ауыстыру. Бадминтон ракеткасын ұстау. Ойын техникасының негіздері. Доп беру. Доп беру түрлері. Ракетканың ашық және жабық жағымен доп беру. Соққы (соққылардың жіктелуі) және доп беру. Жоғарыдан алысқа соққы беру. Жалғыз және жұптық ойын ережелері. Бадминтон ойыны. Үстел теннисі: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Теннис добын иелену техникасы. Теннис шаригін жұпта, төрттікте соғу техникасын үйрету. Флорбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Қозғалыс техникасы, флорболда орналасу. Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Допты қақпаға соғу. Флорбол ойыны.

4) национальные и интеллектуальные игры. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей. Роль национальных игр в физическом и духовном совершенствовании личности. Самостоятельное тестирование на силу и выносливость. Национальные игры: "Билек сынасу", "Котермек", "Кындык-сындык", "Асыки", "Күміс алу" и ранее изученные. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств);
5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Лыжная подготовка. Специальные упражнения, направленные на закрепления изученных техник. Элементы техники лыжных гонок, распределения сил на дистанции (по возможностям), лидирование, обгон, финиширование. Кроссовая подготовка. Специальные упражнения, направленные на закрепления изученных техник. Элементы тактики соревнований по кроссу. распределения сил на дистанции (по возможностям), лидирование, обгон, финиширование;
6) коррекционные подвижные и спортивные игры. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Игры разной интенсивности и с различными видами движений, воздействующие на разные группы мышц(игры с перебежками, с метанием, с прыжками, остановками по сигналу учителя), с элементами настольного тенниса (набивание шарика ракеткой). Эстафеты с передвижением без мяча в стойке баскетболиста, приставными шагами правым и левым боком. Эстафеты с ведением мяча правой, левой рукой и поочередно правой, левой рукой. Простейшие элементы игры в баскетбол: бросок мяча двумя руками от груди , ловля мяча двумя руками, бросок одной рукой от плеча по кольцу. Набивание волейбольного мяча двумя руками снизу у стены. Игры: Мы веселые ребята", "Аист ходит по болоту", "Круговое вышибало", "Пятнашки". Эстафеты, с передачей предметов сидя, стоя, в движении. Мини-футбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка в футболе. Техника владения мячом, техника ударов мяча в ворота. "Подвижная цель" Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в мини- футбол. Волейбол: Влияние занятий волейболом на готовность ученика трудиться. Прием мяча снизу у сетки; отбивание мяча снизу двумя руками через сетку на месте и в движении; верхняя прямая подача. Блокирование мяча. Прямой нападающий Удар через сетку с шагом. Прыжки вверх с места, с шага, с трех шагов (серия 3-6 по 5-10 раз). Баскетбол: Понятие о тактике игры; практическое судейство. Повороты в движении без мяча и после получения мяча в движении. Ловля и передача мяча двумя и одной рукой при передвижении игроков в парах, тройках. Ведение мяча с изменением направлений (без обводки и с обводкой). Броски мяча в корзину с различных положений. Учебная игра. Бадминтон: Знакомство с видом спорта. Требование к одежде и инвентарю. ТБ на занятиях по бадминтону. Основные стойки и перемещения в них. Хватка бадминтонной ракетки, волана. Основы техники игры. Подача. Виды подачи. Подача открытой и закрытой стороной ракетки. Подачи и удары (классификация ударов). Далекий удар с замаха сверху. Правила одиночной и парной игры. Игра в бадминтон. Настольный теннис: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника владения теннисным шариком. Обучение технике удара по теннисному шарику в парах, в четверках. Флорбол: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка во флорболе. Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в флорбол.

35. 10-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сапқа тұру, саптың құрылымын өзгертіп қайта тұру. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібінде қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Қатарға тұру, бір-бірден бағанаға тұру, желкеге теңелу. Бір қатардан қолдарынан ұстап шеңберге тұру. Сап пәрмендерін орындау: "Сап түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тоқта!", "Алға бас!", "Алға жүгір!", "Қолды созған қалыпта бөліну!", бағдар бойынша, көрсету, мұғалімнің нұсқауы бойынша орында тұрып бұрылыстарды орындау;
2) жеңіл атлетика. Дене жаттығуларының әлсіз бұлшықеттерінің функционалдық жағдайына әсері, компенсациялық қозғалыстардың пайда болуы, жылдамдық пен ептілікті дамыту. Жүгіру жаттығулары: ұзын, орташа және қысқа қашықтыққа жүгіру (қозғалыстық мүмкіндіктеріне байланысты); жоғарғы старт; төменгі старт; жоғарғы старттан жылдамдау; спринтерлік жүгіру; белгілі қашықтыққа бірқалыпты жүгіру (қашықтық ұзындығы мұғалім немесе білім алушы реттейді); эстафеталық жүгіру; кедергілерді өту арқылы жүгіру. Секіру жаттығулары: жүгіріп келіп ұзындыққа секіру, жүгіріп келіп "аяғын бүгу" әдісімен ұзындыққа секіру; жүгіріп келіп "аттау" әдісімен биіктікке секіру; жүгіріп "еңкею" әдісімен ұзындыққа секіру. Кіші допты лақтыру жаттығулары: орыннан кіші допты тік қозғалмайтын нысанаға лақтыру; кіші допты қозғалыстағы (сырғанатылған) нысанаға лақтыру; кіші допты қозғалыстағы (ұшырылған) нысанаға лақтыру; кіші допты қозғалыстағы нысанаға лақтыру; кіші допты жүгіріп (үш қадаммен) алысқа лақтыру. Гранаталарды арқадан, иық арқылы, орыннан, қадамдап, тізеден әдістерімен алысқа және 10 метрлік дәліз бойынша лақтыру. Ядро, тас, нығыздалған допты (5 кг дейін) орыннан бір қолмен, екі қолмен лақтыру;
3) фитнестің элементтері бар сауықтыру және түзету гимнастикасы. Гимнастика сабақтарындағы ҚТ. Білім алушылардың денсаулығы мен дамытуға арналған дене жаттығуларының әсері туралы негізгі мәліметтер. Күн тәртібі мен дұрыс тамақтану тәртібі. Фитнестің түрлерімен таныстыру (жеке таңдау). Ағзаның жағдайына жағымды әсер ететін жаттығулар кешені. Циклдік жаттығулар, секіру, би жаттыулары. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібіндегі қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Тынысты түзетуге арналған жаттығулар (мұрынмен тыныс алып, ауызбен шығару, тыныс алғанда кеуде қуысын кеңейту, тыныс шығарғанда кеудені кішірейту). Жүру және жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс алуды жаттықтыру. Кіші және үлкен доптармен, гимнастикалық таяқшалармен және әртүрлі құралдармен орындалатын жалпы және ұсақ моториканы дамытатын жаттығулар. Қимыл координациясын дамытуға бағытталған жаттығулар: қолдың әр түрлі қалпында түзу, оң, сол қырымен сызық бойымен, гимнастикалық орындықта жүру. Еденде бір аяқпен гимнастикалық қабырғаны ұстай отырып және оны ұстамай тепе-теңдікті дамытуға арналған жаттығулар, гимнастикалық орындықта көмек арқылы бір аяқта тепе-теңдікті сақтау. Өрмелеу, асып түсу: гимнастикалық қабырғамен жоғары өрмелеу және төмен түсу. Қолға сүйене отырып кедергінің астынан және үстінен өту. Қолдарға сүйене отырып гимнастакалық орындықтан өрмелеп өту, 50-60 см биіктікке тартылған баудың астынан өту, гимнастикалық обручтан өту. Дене сымбатын қалыптастыруға және түзетуге арналған жаттығулар (тұрып, отырып, жатып арқа бұлшықеттерінің, іштің пресс бұлшықеттерінің күшін дамытуға арналған жаттығулар). Жалпақ табандылықтың алдын алуға бағытталған жаттығулар;

35. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 10 класса:
1) построения, перестроения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Построение в шеренгу, в колонну по одному, равнение по начерченной линии, равнение в затылок. Перестроение из шеренги вкруг, взявшись за руки. Выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Стой!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", "На вытянутые руки разомкнись!", выполнение поворотов на месте по команде учителя, по ориентирам и по показу;
2) легкая атлетика. Влияние физических упражнений на повышение функционального состояния ослабленных мышц, приобретение компенсаторных движений, развитие быстроты и ловкости. Беговые упражнения: бег на длинные, средние и короткие дистанции (по двигательным возможностям); высокий старт; низкий старт; ускорения с высокого старта; спринтерский бег; гладкий равномерный бег на учебные дистанции (протяженность дистанции регулируется учителем или учеником); эстафетный бег; бег с преодолением препятствий. Прыжковые упражнения: прыжок в длину с разбега в длину с разбега способом "согнув ноги"; прыжок в высоту с разбега способом "перешагивание"; прыжок в длину с разбега способом "прогнувшись. Упражнения в метании малого мяча: метание малого мяча с места в вертикальную неподвижную мишень; метание малого мяча по движущейся (катящейся) мишени; метание малого мяча по движущейся (летящей) мишени; метание малого мяча с разбега по движущейся мишени; метание малого мяча на дальность с разбега (трех шагов) Метание гранаты (по двигательным возможностям) способом из-за спины, через плечо, с места, с шагов, с колена, на дальность и по коридору 10 метров. Толкание ядра, камня, набивного мяча (до 5 кг) двумя руками, одной рукой с места;
3) оздоровительная и корригирующая гимнастика с элементами фитнесса. ТБ на уроках гимнастики. Основные сведения о влиянии физических упражнений на физическое здоровье и развитие обучающихся. Соблюдение режима и правильного питания. Знакомство с разновидностями фитнеса (индивидуальный выбор). Комплексы упражнений, благоприятно воздействующими на состояние организма. Циклические упражнения, прыжки, танцевальные упражнения. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Упражнения на дыхание (вдох выполнять носом, выдох ртом, в момент вдоха раскрыть грудную клетку, а в момент выдоха сжимать). Упражнения, направленные на тренировку правильного дыхания во время ходьбы и бега. -Упражнения на развитие общей и мелкой моторики с малыми и большими мячами, с набивными мячами, с гимнастическими палками. Упражнения, направленные на развитие координации движений: ходьба по линиям, прямо, правым, левым боком с различным положением рук, на гимнастической скамейке с помощью и без помощи. Упражнения на развитие равновесия на одной ноге на полу, держась за гимнастическую стенку и без нее, равновесие на одной ноге на гимнастической скамейке с помощью. Лазание, перелезание: лазание вверх и спуск вниз по гимнастической стенке. Подлезания под препятствие и перелезание через него с опорой на руки и с помощью. Лазание и перелезание через гимнастическую скамейку с опорой на руки, пролезание через гимнастический обруч, подлезание под натянутый шнур высотой 50-60 см. Упражнения, направленные на профилактику и коррекцию осанки (упражнения на развитие силы мышц спины, мышц брюшного пресса, стоя, сидя, лежа). Упражнения на формирование и коррекцию правильной осанки. Упражнения для профилактики плоскостопия;

4) Қазақстанның ұлттық ойындары. Қозғалыс қабілеттерін түзету мен жақсартуға арналған дене жаттығуларын қолданудағы техника, тактика және композициялық идеялар, "Асық ату", "Бес тас" ұлттық қозғалмалы ойындар. Алдында үйренген ойындар сайысының техникалары мен ережелерін меңгеруді жетілдіру. Киіз үйді жасау үшін қозалыс әрекеттерін қолдану. дене дайындығының жеке сабақтар жоспарын жасау (үлгі бойынша), сабақтың негізгі бөлімдерін белгілеу, олардың бағыты мен мазмұнын анықтау. Дене дайындығының жеке көрсеткіштерін өзі бақылауы (дене қасиеттерін өзіндік тестілеу);
5) шаңғы/кросс/коньки дайындығы. Шаңғы тебу: кезектескен екі қадамдық жүріс; бір уақыттағы бір қадамды жүріс; бір әдістен екінші әдіске көшу арқылы жүрістерді кезектестіріп қозғалу (қадамсыз қозғалу, қадам арқылы, екі қадам арқылы қозғалу, тікелей көшу, таяқпен серпілу ақылы қолдану); шаңғыда үлкен емес кедергілерді аттап өту. Жоғарыға көтерілу, түсу, бұрылыстар, тежелу: аттап бұрылу; сатылап көтерілу; шырша тәріздес көтерілу; жартылай шаршы тәріздес көтерілу; негізгі және төменгі тұрыста тегіс жермен және қыр мен сайлардан, трамплиндерден өтіп төменге түсу; соқамен тежеу; тіреуішпен тежеу; қырымен сырғанап тежелу; тіреуішпен бұрылу. Конькимен жүру, 3 км-ге дейін қашықтықты жүріп өту. Кросстық дайындық. Техника мен арнайы дене дайындығын бекітуге арналған жаттығулар, кедергіге және кедергіден секіру, жерге дәл түсу және тепе-теңдікті сақтау, қадамдап, жүгіріп көтерілу және түсу (мүмкіндігінше), кросстық жүгіру;
6) түзету қозғалмалы және спорттық ойындар. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы тәртіп ережелері және ҚТ. Күн тәртібіндегі қозғалыс белсенділігін арттыру түрлері. Үй жағдайында дене жаттығуларын өздігінен жасау. Әр түрлі бұлшықет топтарына әсер ететін әр түрлі қозғалыс түрлері бар және түрлі қарқынды(жүгіріп өту, лақтыру, секіру, мұалім белгісімен тоқтауы бар ойындар), үстел теннисінің элементтері бар (шарикті ракеткамен ұрып жаттықтыру) ойындар. Баскетболист тұрысында, оң және сол қырымен допсыз арнайы қозғалыстар эстафетасы. Допты оң қолмен, сол қолмен, бір орында кезектеп және қозғалыста алып жүретін эстафеталар. Баскетбол ойынының қарапайым қозғалыстары: допты қозғалыста екі қолмен қағып алу; допты қозғалыста екі қолмен кеудеден беру, бір қолмен иықтан лақтырып сақинаға лақтыру. Волейболдық допты астынан екі қолмен қабырғаға соғу. "Біз көңілді балалар", "Батпақта жүрген ләйлек", "Шеңберден шығару", "Қуыспақ" ойындары. Заттарды отырып,тұрып, қозғалыста беру эстафеталары. Мини-футбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Допты иелену техникасы, допты қақпаға соғу техникасы. "Қозғалмалы нысана". Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Мини-футбол ойыны. Волейбол: білім алушының еңбек етуге дайындығына волейболдың әсері. Тордың төменгі жағынан допты қабылдау; бір орында және қозғалыста допты тор арқылы астынан екі қолмен соғу; жоғарғы тікелей беру. Блок жасау. Тор арқылы тура шабуылдаушы соққы. Бір орында және қадамдап секіру, тордың жанында секіру (сабақта серияда 5-10 секіруден 3-5 серия). Баскетбол: ойын тактикасы уралы түсінік; практикалық әділқазылық. Допсыз және допты аланнан кейін қозғалыстағы бұрылыстар. жұпта, үштікте ойыншылардың қозғалу кезінде допты екі және бір қолмен қағып алу және ары қарай беру Бағытты өзгерте отырып допты алып жүру. Әр түрлі орыннан допты себетке салу. Оқу ойыны. Бадминтон: спорт түрімен таныстыру. Киім мен құрал-жабдықтарға қойылатын талаптар. Бадминтон барысындағы ҚТ. Негізгі тұрыстар мен орын ауыстыру. Бадминтон ракеткасын ұстау. Ойын техникасының негіздері. Доп беру. Доп беру түрлері. Ракетканың ашық және жабық жағымен доп беру. Соққы (соққылардың жіктелуі) және доп беру. Жоғарыдан алысқа соққы беру. Жалғыз және жұптық ойын ережелері. Бадминтон ойыны. Үстел теннисі: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Теннис добын иелену техникасы. Теннис шаригін жұпта, төрттікте соғу техникасын үйрету. Флорбол: спорттық ойындар сабақтарындағы ҚТ бойынша нұсқаулық. Қозғалыс техникасы, флорболда орналасу. Қозғалыс бағыты мен жылдамдығын өзгерте отырып допты алып жүру. Допты жұпта, үштікте беру, соғу. Допты алғаннан кейін қақпаға соғу. Допты қақпаға соғу. Флорбол ойыны.

4) национальные игры Казахстана. Техника, тактика и композиционные идеи в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей. национальные подвижные игры "Асык ату", "Бес таз". Совершенствование изучения техник и правил соревнований ранее изученных игр. Использование двигательных действий для возведения юрты. Составление (по образцу) индивидуальных планов занятий физической подготовкой, выделение основных частей занятий, определение их направленности и содержания. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности (самостоятельное тестирование физических качеств;
5) лыжная/кроссовая/коньковая подготовка. Передвижение на лыжах: попеременный двушажный ход; одновременный одношажный ход; одновременный бесшажный ход; передвижения с чередованием ходов, переходом с одного способа на другой (переход без шага, переход через шаг, переход через два шага; прямой переход; переход с неоконченным отталкиванием палкой); перешагивание на лыжах небольших препятствий; перелазание на лыжах через препятствия. Подъемы, спуски, повороты, торможения: поворот переступанием; подъем лесенкой; подъем елочкой; подъем полуелочкой; спуск в основной и низкой стойке, по ровной поверхности, с преодолением бугров и впадин, небольших трамплинов; торможение плугом; торможение упором; торможение боковым скольжением; поворот упором. Коньковый ход, преодоление учебных дистанций (по возможностям) до 3км. Кроссовая подготовка. Упражнения на закрепление техники и специальной физической подготовки, спрыгивание и запрыгивание на препятствие на точность приземления и сохранения равновесия, подъемы и спуски шагом, бегом (по возможностям), кроссовый бег;
6) коррекционные подвижные и спортивные игры. Правила поведения и техники безопасности на уроках адаптивной физической культуры. Формы повышения двигательной активности в режиме дня. Самостоятельные занятия физическими упражнениями в домашних условиях. Игры разной интенсивности и с различными видами движений, воздействующие на разные группы мышц (игры с перебежками, с метанием, с прыжками, остановками по сигналу учителя), с элементами настольного тенниса (набивание шарика ракеткой). Эстафеты с передвижением без мяча в стойке баскетболиста, приставными шагами правым и левым боком. Эстафеты с ведением мяча правой, левой рукой и поочередно правой, левой рукой. Простейшие элементы игры в баскетбол: бросок мяча двумя руками от груди, ловля мяча двумя руками, бросок одной рукой от плеча по кольцу. Набивание волейбольного мяча двумя руками снизу у стены. Игры: Мы веселые ребята", "Аист ходит по болоту", "Круговое вышибало", "Пятнашки". Эстафеты, с передачей предметов сидя, стоя, в движении. Мини-футбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка в футболе. Техника владения мячом, техника ударов мяча в ворота. "Подвижная цель" Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в мини- футбол. Волейбол: Влияние занятий волейболом на готовность ученика трудиться. Прием мяча снизу у сетки; отбивание мяча снизу двумя руками через сетку на месте и в движении; верхняя прямая подача. Блокирование мяча. Прямой нападающий Удар через сетку с шагом. Прыжки вверх с места, с шага, с трех шагов (серия 3-6 по5-10 раз). Баскетбол: Понятие о тактике игры; практическое судейство. Повороты в движении без мяча и после получения мяча в движении. Ловля и передача мяча двумя и одной рукой при передвижении игроков в парах, тройках. Ведение мяча с изменением направлений (без обводки и с обводкой). Броски мяча в корзину с различных положений. Учебная игра. Бадминтон: Знакомство с видом спорта. Требование к одежде и инвентарю. ТБ на занятиях по бадминтону. Основные стойки и перемещения в них. Хватка бадминтонной ракетки, волана. Основы техники игры. Подача. Виды подачи. Подача открытой и закрытой стороной ракетки. Подачи и удары (классификация ударов). Далекий удар с замаха сверху. Правила одиночной и парной игры. Игра в бадминтон. Настольный теннис: Инструктаж по ТБ на уроках по спортивным играм. Техника владения теннисным шариком. Обучение технике удара по теннисному шарику в парах, в четверках. Флорбол: Инструктаж по т\б на уроках по спортивным играм. Техника передвижений, расстановка во флорболе. Ведение мяча с изменением направления и скорости движения. Удары и передача мяча в парах, тройках. Удары по воротам после ведения. Удары мяча по воротам. Игра в флорбол.

4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
36. Оқу мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтар қойылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсаттарының тізімін көрсетеді. Мысалы, 6.1.2.1: "6"-сынып, "1.2" - бөлім, бөлімше; "1" - оқу мақсаттарының тізімдемесі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Қозғалыс қызметтері" бөлімі:
1-кесте
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Негізгі қозғалыстарды дамыту, негізгі циклдік қозғалыс дағдыларын сенімді игеру
5.1.1.1 негізгі қозғалыстық әрекеттер туралы түсінікке ие болу
5.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша маманданудақозғалыс әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру
5.1.1.3 мұғалімнің жетекшілігімен негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша сабақтар өткізу, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
6.1.1.1 негізгі қозғалыстық дағдылар мен икемдерді орындау
6.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындау
6.1.1.3 мұғалімнің жетекшілігімен негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша сабақтар өткізу, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
7.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту
7.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
7.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдыларын жақсарту
8.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
8.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
9.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларын көрсету және түсіндіре алу
9.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түрінің қозғалыстық әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру, оларды қол бос кезде және заманауи қызметтердің жағдайында орындау
9.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтады көрсете алу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу

Глава 4. Система целей обучения
36. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел, подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.1.2.1. "6" – класс, "2.1" – 2 раздел, 1 подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Сноска. В пункт 36 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
37. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Двигательная деятельность":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Развитие основных двигательных навыков, владение навыками основных циклических движений
5.​1.​1.​1 иметь представление об основных двигательных действиях
5.​1.​1.​2 технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
5.​1.​1.​3 уметь под руководством учителя проводить занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
6.​1.​1.​1 выполнять основные двигательные навыки и умения
6.​1.​1.​2 закреплять навык технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
6.​1.​1.​3 уметь под руководством учителя проводить занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
7.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений
7.​1.​1.​2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
7.​1.​1.​3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
8.​1.​1.​1 продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
8.​1.​1.​2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
8.​1.​1.​3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
9.​1.​1.​1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
9.​1.​1.​2 уметь технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга
9.​1.​1.​3 демонстрировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения

10.1.1.1 түрлі дене жаттығуларын орындауда негізгі қозғалыс дағдылары мен ептілікті көрсету
10.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түріндегі қозғалыстарды талдау, оларды уақыттағы жағдаяттарда, қол бос кезенінде орындау білу
10.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу бойынша дербес сабақтарды талдау
1.2 Дене жүктемесінің әрқилы түрлерін реттестіру; қозғалыстық қабілеттерді жақсарту үшін қиындықтар мен тәуекелдерді түсіне білу
5.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым дене жаттығуларын орындау барысында пайда болатын қиындықтардың алдын-алу
5.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін мұғалімнің көмегімен дене жаттығуларын таңдап алу және жоспарлау
5.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларға ұқсас жаттығуларды орындау
6.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым дене жаттығуларын орындау барысында пайда болатын қиындықтардың алдын-алу
6.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін мұғалімнің көмегімен дене жаттығуларын таңдап алу және жоспарлау
6.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларға ұқсас жаттығуларды орындай алу
7.1.2.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезіндегі қиындықтардың алдын-алу икемдерін бекіту
7.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін дене жаттығуларын дербес орындау
7.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау
8.1.2.1. қозғалыс белсенділігін үйретудің әртүрлі деңгейлеріндегі қиындықтардың алдын-алу ептілігі және дағдыларды жетілдіру
8.1.2.2 мұғалімнің көмегімен жекелей қозғалыс тәртібін жасау
8.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау дербес және нұсқаулықпен
9.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін білу
9.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
9.1.2.3 өзінің қозғалыс тәртібін қоса отырып бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау
10.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін талдау
10.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
10.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау, оларды өз қозғалыс режиміне қосу
1.3 Уақыт, кеңістік, салмақты түсіндіріп, көрсете отырып, жаттығуларды ретімен дұрыс және тиімді орындау;
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындау

10.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
10.​1.​1.​2 анализировать двигательные действия избранного вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга
10.​1.​1.​3 анализировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
1.2 Регулирование различных видов нагрузки; понимание трудностей и рисков для улучшения двигательной способности
5.​1.​2.​1 с помощью учителя преодолевать трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнениях
5.​1.​2.​2 с помощью учителя подбирать и планировать физические упражнения для индивидуального двигательного режима
5.​1.​2.​3 выполнять по подражанию упражнения на расслабление мышц.
6.​1.​2.​1 уметь с помощью и самостоятельно преодолевать трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнениях
6.​1.​2.​2 с помощью учителя
подбирать и планировать физические упражнения для индивидуального двигательного режима
6.​1.​2.​3 уметь выполнять с помощью учителя упражнения на расслабление мышц.
7.​1.​2.​1 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнениях
7.​1.​2.​2 выполнять самостоятельно физические упражнения для индивидуального двигательного режима
7.​1.​2.​3 выполнять по инструкции упражнения на расслабление мышц
8.​1.​2.​1 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
8.​1.​2.​2 помощью учителя
разрабатывать индивидуальный двигательный режима
8.​1.​2.​3 выполнять по инструкции и самостоятельно упражнения на расслабление мышц
9.​1.​2.​1 уметь распознать уровень сложности выполняемых упражнений
9.​1.​2.​2 разрабатывать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности
9.​1.​2.​3 самостоятельно выполнять упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
10.​1.​2.​1 анализировать уровень сложности выполняемых упражнений
10.​1.​2.​2 анализировать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности
10.​1.​2.​3 демонстрировать упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
1.3 Правильное и эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей, демонстрируя понимание времени, веса, пространства
5.​1.​3.​1 уметь выполнять с помощью учителя гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем

5.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыру
5.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену
5.1.3.4 арқанмен өрмелеуді үйрену
5.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
5.1.3.6 спорттық ойындардың бірін үйренудің ережелері, техникалқ тәсілдерін үйрету
5.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
6.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындай алу
6.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыра алу
6.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіру тәсілдерінің біреуін орындай алу
6.1.3.4 мұғалімнің көмегімен арқанмен өрмелей алу
6.1.3.5 мұғалімнің көмегімен жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
6.1.3.6 зерттелген техникалық тәсілдерді пайдалана отырып, спорттық ойындардың бірін үйрену
6.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындауды жетілдіру
7.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыра алуды жетілдіру
7.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін игеру және орындау
7.1.3.4 мұғалімнің көмегімен арқанмен өрмелей алу
7.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды дұрыс жүзеге асыру
7.1.3.6 ереже бойынша спорттық ойындардың бірін үйрену
7.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькмен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
8.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды өздігінен орындай алу
8.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыруды өздігінен жасай алу
8.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену және игеру
8.1.3.4 арқанмен өрмелеуді жүзеге асыру
8.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
8.1.3.6 ережелер бойынша спорттық ойындардың бірінің техникалық тәсілдерін, комбинациясын орындай алу;
8.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
9.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындай алу
9.1.3.2 допты алысқа лақтыру және көздей алуды жүзеге асыру

5.​1.​3.​2 метать мяч с помощью на дальность и в цель
5.​1.​3.​3 выполнять прыжки в длину и высоту различными способами
5.​1.​3.​4 обучаться умению лазать по канату
5.​1.​3.​5 преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
5.​1.​3.​6 учить правила, технические приемы и играть в одну из спортивных игр
5.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный обучит одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом
6.​1.​3.​1 уметь выполнять с помощью учителя гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
6.​1.​3.​2 уметь метать мяч на дальность и в цель
6.​1.​3.​3 уметь выполнить один из способов прыжков в длину и высоту
6.​1.​3.​4 уметь лазать по канату со страховкой учителя
6.​1.​3.​5 преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия с помощью
6.​1.​3.​6 играть в одну из спортивных игр, используя изученные технические приемы
6.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом
7.​1.​3.​1 совершенствовать умение выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
7.​1.​3.​2 совершенствовать метать мяч на дальность и в цель умение
7.​1.​3.​3 владеть способами прыжков в длину и высоту
7.​1.​3.​4 уметь лазать по канату со страховкой учителя
7.​1.​3.​5 правильно и точно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
7.​1.​3.​6 уметь играть в одну из спортивных игр по правилам
7.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом
8.​1.​3.​1 уметь самостоятельно выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
8.​1.​3.​2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель
8.​1.​3.​3 владеть способами прыжков в длину и высоту
8.​1.​3.​4 выполнять лазание по канату
8.​1.​3.​5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
8.​1.​3.​6 знать и уметь выполнять комбинации, технические приемы в одной из спортивных игр по правилам
8.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км.
9.​1.​3.​1 уметь самостоятельно выполнять страховку и гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
9.​1.​3.​2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель

9.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін өздігінен игеру және жасай алу
9.1.3.4 арқанмен өрмелеу туралы түсінікке ие болу және оны өздігінен орындай алу
9.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
9.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинация мен реттілікті қолдануды негіздеу, спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
9.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
10.1.3.1 снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындау
10.1.3.2 допты алысқа және дәлдеп лақтыра алу
10.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіре алу және өздігінен секіруді орындау
10.1.3.4 арқанмен өрмелеуді еркін орындау
10.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілерден өту және талдау
10.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинацияларды және реттілікті көрсету. Спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
10.1.3.7 в аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүрісті (бастапқы нұсқасын) орындау. Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылысты жасау. 3 км. қашықтықты жүріп өту.
2) "Қозғалыс дағдылары арқылы ойлауды дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-класс
2.1 Кеңістіктік-уақыттық бағытты дамыту
5.2.1.1 негізгі жетекші қозғалыстардың техникасын үйрену, оларды тұрақты орындау; негізгі дене қозғалыстарын білу
5.2.1.2 заттармен және заттарсыз орындалатын негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру
5.2.1.3 қозғалыс жаттығуларын ерекшеліктерін түсіну, және оны икемдерді жетілдіруге, жақсартуға
6.2.1.1 негізгі дене қозғалыстарын білу, және олар қарапайым дене жаттығуларымен өзара байланысты болып келуі, оларды орындау барысында артық күш түсірулер болмауы тиіс
6.2.1.2 ауру ерекшеліктерін есепке ала отырып дене жаттығуларының әрүрлі түрлерін орындауда кеңістік, салмақ және жатықтық туралы түсініктерге ие болу
6.2.1.3 қозғалыс дағдылары бойынша өзінің икемдері мен кешіліктерін сипаттап бере алу
2.2.1.1 негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жақсарту, оларды бір-бірімен өзара дербес түрде байаныстыра білу, қажетсіз қозғалыстардың пайда болуының алдын-алу және оларды алып тастау
7.2.1.2 белгілі бір мақсатты көздеуде, ерікті қозғалыс актілерін ұйымдастыру кезіндегі уақыт, кеңістік, жатықтығы түсініктеріне ие болу

9.​1.​3.​3 владеть и самостоятельно выполнять прыжки в длину и высоту
9.​1.​3.​4 иметь понятие о лазании по канату и выполнять самостоятельно
9.​1.​3.​5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
9.​1.​3.​6 обосновывать и применять комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр
9.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км
10.​1.​3.​1 демонстрировать гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем; выполнять страховку
10.​1.​3.​2 демонстрировать метание мяча на дальность и в цель
10.​1.​3.​3 демонстрировать выполнение прыжков в длину и высоту
10.​1.​3.​4 демонстрировать лазание по канату
10.​1.​3.​5 анализировать и преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
10.​1.​3.​6 демонстрировать комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр
10.​1.​3.​7 в соответствии с климатическими условиями регионов демонстрировать одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км.
2) раздел "Развитие мышления через двигательные навыки":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Развитие пространственно-временной ориентации
5.​2.​1.​1 обучать основам техники, ведущим движениям, сделав их исполнение стабильным; знать основные физические движения
5.​2.​1.​2 формирование пространственных представлений при выполнении основных физических упражнений с предметами и без них
5.​2.​1.​3 осознание особенностей двигательных упражнений и сознательная направленность на улучшение, совершенствование умений
6.​2.​1.​1 знать основные физические движения, и как они взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями, устранив излишнее напряжение при выполнении движений
6.​2.​1.​2 ходить по о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
6.​2.​1.​3 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
7.​2.​1.​1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их
7.​2.​1.​2 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта; удержании цель

7.2.1.3 қозғалыс дағдылары бойынша икемдер кешіліктерді түсіну және түсіндіре алу
8.2.1.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізетін дене дамуы қарастырылған әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыстарды білу, орындау, өзара байланыстыру, түсіндіре алу
8.2.1.2 қозғалыстарды орындау кезіндегі уақыт, кеңістік, серпімділік түсініктерін көрсетететін дағдылар мен жетілдірулерді дамыту
8.2.1.3 икемдер мен кемшіліктерді анықтай отырып, өзінің және өзгелердің жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу
9.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды көрсете білу және түсіну
9.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу
9.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талқылау
10.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау спаасын арттыруды көрсете білу және талдау
10.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу және соны көрсете білу
10.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талдау
2.2 Ұжымдаса білу сезімін дамыту және дене қызметтерін орындау барысындағы топтық және жекелей тапсырмаларды орындау барысында шынайы жарыса білу
5.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ойындар ұйымдастыру
5.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
5.2.2.3 ойын барысында теріс қылықтар және ашу мен ызаны көрсетпеу керек
5.2.2.4 әртүрлі контекстер мен қозғалыстарға негізделген рөлдерді анықтау
6.2.2.1 ойын кезінде алдымен жаттығуларды мұғалімнің нұсқаулығымен орындау, жарысу және төрешілік етудің ережелерін білу
6.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
6.2.2.3 ойын және спорттық жарыстарда барысында теріс қылықтар және ашу мен ызаны көрсетпеу керек
6.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын түсіну және түсіндіре алу
7.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін білу

7.​2.​1.​3 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
8.​2.​1.​1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия
8.​2.​1.​2 развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
8.​2.​1.​3 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
9.​2.​1.​1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
9.​2.​1.​2 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития
9.​2.​1.​3 сравнивать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
10.​2.​1.​1 анализировать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
10.​2.​1.​2 демонстрировать и применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития
10.​2.​1.​3 анализировать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
2.2 Развитие чувства коллективной работы и умения соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
5.​2.​2.​1 участвовать в играх под руководством учителя
5.​2.​2.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
5.​2.​2.​3 уметь не проявлять негативного и агрессивного отношения во время игр
5.​2.​2.​4 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
6.​2.​2.​1 во время игр действовать сначала под руководством учителя, знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
6.​2.​2.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
6.​2.​2.​3 уметь не проявлять негативного и агрессивного отношения во время игр и спортивных соревнований
6.​2.​2.​4 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
7.​2.​2.​1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства

7.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
7.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
7.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын түсіну және түсіндіре алу
8.2.2.1 топпен бірге ойнау, жарысудың және төрешілік етудің ережелерін білу;
8.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
8.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
8.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын көрсету және салыстыру
9.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін өзара салыстыру және көрсету
9.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
9.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен бейімдеулерді талқылау және көрсету
9.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді бағалау және оларға бейімделу
10.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін талдау
10.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға өз қатынасын және олардың өзара қатынастарын талдау
10.2.2.3 адал ойынды, паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлықты білдіру
10.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді талдау және бейімдеу
3) "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-класс
3.1 Денсаулық туралы түсінік және білім. Организмдегі физикалық өзгерістерді бақылай ауға үйрету
5.3.1.1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметтері мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы алдын ала ақпараттар алу
6.3.1.1 дене қызметтерінің маңыздылығын түсіну, денсаулық, дене ауытқушылықтарын түзеу және қалпына келтіретін жүйелі жаттығулар туралы жалпы түсініктерге ие болу
7.3.1.1 дене жаттығулардың сауықтырушы пайдасы туралы сипаттау және талқылау; оларды әлсіреген қызметтерді қалпына клтіру үшін қолану
8.3.1.1 денсаулықты нығайту, ықпал ететін дене жаттығуларының пайдасын білу және түсіну
9.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын білу және талдау
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
5.3.1.2 жатқан, тұрған, отырған күйдегі аралас тыныс алу, қабырғалық, диафрагмалды жаттығуларды орындау (ұқсатуға тырысу)
6.3.1.2 тыныс алу жаттығулары кезінде қозғалыстарды біріктіру және негізгі ережелерді орындау

7.​2.​2.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
7.​2.​2.​3 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
7.​2.​2.​4 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
8.​2.​2.​1 играть в команде, применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
8.​2.​2.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
8.​2.​2.​3 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
8.​2.​2.​4 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
9.​2.​2.​1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
9.​2.​2.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
9.​2.​2.​3 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.​2.​2.​4 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
10.​2.​2.​1 анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
10.​2.​2.​2 анализировать свое отношение и отношение товарищей во время игр
10.​2.​2.​3 демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
10.​2.​2.​4 анализировать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Знание и понимание о здоровье. Обучение умению контролировать физические изменения в организме
5.​3.​1.​1
предварительная работа по пониманию важности физической деятельности и здоровом образе жизни, необходимости в самостоятельных занятиях
6.​1.​3.​1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье, систематических упражнениях
7.​3.​1.​1
уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций
8.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
9.​3.​1.​1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
10.​3.​1.​1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
5.​3.​1.​2 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию
6.​3.​1.​2 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения

7.3.1.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
8.3.1.2 кеуде клеткаларын қозғалтумен күш сала тыныс алуды жүзеге асыру
9.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын игеру: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
10.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын көрсетие білу: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
5.3.1.3 әртүрлі дене жаттығуарын орындағаннан кейін организмдегі дене өзгерістерін бақылау бойынша әртүрлі жұмыстар жүргізілді
6.3.1.3 дене жаттығуларын орындау кезінде организмдегі өзгерістерді анықтау, дене қысымын өлшей алу, жүректің жиырылу жиілігін санау
7.3.1.3 қозғалыс кемістіктерін түзету және алдын-алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін қалай бақылауға алу керектігін білу (дамымай қалу, қозғалыс қызметтерінің әлсіреу және күшін жоюы)
8.3.1.3 дене жаттыуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіре алу
9.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдану
10.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана білуді көрсете алу
5.3.1.4 жаттығуларды орындау барысында жеке шекетеулер мен мүмкіндіктер туралы балама түсініктерді дамыту
6.3.1.4 жаттығулар қатарын орындау барынысындағы қиындықтар мен тәуекелдер
7.3.1.4 денсаулықты ныйғайтушы жаттығуларды орындау кезінде оларды сезінудің негізгі жолдарын анықтай отырып, тәуекелдер мен қиындықтарды түсіну
8.3.1.4 дене жаттығуларын нығайтушы дене жаттығуларын орындау кезінде оларды сезіне отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді реттестіру, түсіну, көрсете алу
9.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды таңдау және қолдану
10.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды қолдана білу және талдау
3.2 Әртүрлі қызметтік бағыттағы дене жаттығулары сабақтарын өздігінен ұйымдастыру тәсілдері
5.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі өзіндік әлеуметтік қолданбалы тәсілдерді ұйымдастыра алуды қалыптастыру
6.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды анықтай алу
7.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды анықтай алу кезіндегі қиындықтарды түсіну
8.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды түсіну және қиындықтарды көрсете алу
9.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы икемдерді іріктеу және қолдана алу
10.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысында өз икемдерді талдау

7.​3.​1.​2 согласовывать дыхание с различными движениями
8.​3.​1.​2 создавать усиленное дыхание с движением грудной клетки
9.​3.​1.​2 обладать навыками правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом
10.​3.​1.​2 демонстрировать навыки правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом
5.​3.​1.​3 предварительная работа по контролю физических изменений в организме после выполнения различных физических упражнений
6.​3.​1.​3 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, умение измерить температуру тела, посчитать частоту сердечных сокращений
7.​3.​1.​3 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций)
8.​3.​1.​3 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
9.​3.​1.​3 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
10.​3.​1.​3 демонстрировать ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
5.​3.​1.​4 иметь адекватные представления о собственных возможностях, ограничениях и определение трудностей при выполнении упражнений
6.​3.​1.​4 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
7.​3.​1.​4 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
8.​3.​1.​4 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
9.​3.​1.​4 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
10.​3.​1.​4 анализировать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.2 Способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями с разной функциональной направленностью
5.​3.​2.​1 сформировать умение организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе

5.3.2.2 қалыпқа келтіру техникасы және мен дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі денені алын-ала дайындаудың негізгі комонеттерін білу және түсіну
6.3.2.2 қалыпқа келтіру техникасы және оларды орындау және денені алдын-ала дайындаудың негізгі компоненттерінің организмге ықпалын түсіндіре алу
7.3.2.2 дене жаттығуларының алдында денені алдын-ала дайындауды жүргізу және организмді қалыпқа келтірудің техникасының компоненттерін көрсету
8.3.2.2 денені алдын-ала дайындау, оны қалыпқа келтіру және олардың маңыздылығын түсіне отырып кешендерді құру және көрсете білу
9.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындау, оларды түсіндіре алу, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
10.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындай алуды көрсету, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
3.3 Жеке бас тазалығының ережелері, жарақаттанудың алдын-алу және дене жаттығулары сабақтарында алғашқы медициналық көмек көрсете алу
5.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында қауіпсіздік туралы түсінікке ие болу
6.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелерін ұстану
7.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
8.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
9.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
10.3.3.1 жарақаттанудың алдын-алу үшін дене жаттығуларымен айналысу барысында өз әрекетін талдау
5.3.3.2 жазатайым жағдайларда жарақаттану барысында алғашқы көмек көрсетет алу туралы түсінікке ие болу
6.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
7.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
8.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу

5.​3.​2.​2 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
6.​3.​2.​1 уметь определять трудности при умении организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
6.​3.​2.​2 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
7.​3.​2.​1 понимать трудности при умении организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
7.​3.​2.​2 проводить общую разминку перед физическими занятиями с компонентами техники восстановления организма
8.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
8.​3.​2.​2 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
9.​3.​2.​1 подобрать и применить умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
9.​3.​2.​2 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
10.​3.​2.​1 анализировать свои умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
10.​3.​2.​2 демонстрировать разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
3.3 Правила личной гигиены, профилактика травматизма и оказания доврачебной помощи при занятиях физическими упражнениями;
5.​3.​3.​1 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями
5.​3.​3.​2 иметь представление об оказании пер вой помощи при травмах и несчастных случаях
6.​3.​3.​1 иметь элементарные навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
6.​3.​3.​2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях
7.​3.​3.​1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
7.​3.​3.​2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях
8.​3.​3.​1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
8.​3.​3.​2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
9.​3.​3.​1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями

9.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
10.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете білу және талдау жасау
3.4 Мектеп ішінде және мектептен тыс дене әрекеттері қызметіне қатысу және мүмкіндіктерді анықтау және ұсыну
5.3.4.1 "дене мәдениеті", "күн тәртібі" туралы қарапайым түсініктерге ие болу
6.3.4.1 "дене мәдениеті", "күн тәртібі" туралы қарапайым түсініктерді кеңейту
7.3.4.1 күн тәртібіне жоспарлау және оған жаттығуды қосу
8.3.4.1 күн тәртібіне таңғы жаттығуды және өзге қозғалыстық іс-шараларды қосуды ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
9.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін жоспарлау және оны ұстану
10.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін ұстану және соны талдау
5.3.4.2 таза ауда серуендеудің маңыздылығы туралы түсінікке ие болу
6.3.4.2 денені шынықтыру сабақтары, дене мәдениетіне бөлінетін уақыт, таңғы жаттығулардың маңыздылығу туралы түсініктерге ие болу
7.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
8.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
9.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
10.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша тұрақты икемдер мен дағдыларды көрсете алу
38. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9.​3.​3.​2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
10.​3.​3.​1 анализировать свое поведение во время занятий физическими упражнениями для предупреждения травматизма
10.​3.​3.​2 анализировать и уметь применить навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
3.4 определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы
5.​3.​4.​1 иметь элементарные представления о понятиях "физическая культура", "режим дня"
5.​3.​4.​2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе
6.​3.​4.​1 иметь расширенные представления о понятиях "физическая культура", "режим дня"
6.​3.​4.​2 иметь представление о значении утренней зарядки, физкультминуток, уроков физической культуры, закаливания
7.​3.​4.​1 планировать и включать в режим дня зарядку
7.​3.​4.​2 участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
8.​3.​4.​1 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки и двигательных мероприятий в режиме дня
8.​3.​4.​2 планировать и участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
9.​3.​4.​1 планировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности
9.​3.​4.​2 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе
10.​3.​4.​1 анализировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности
10.​3.​4.​2 демонстрировать навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе
Сноска. В пункт 37 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
38. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

39. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 5-сынып:
1-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Жүгіру, секіру және лактыру дағдыларын дамыту
ҚТ.
Қысқа дистанцияға жүгіру
5.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында қауіпсіздік туралы түсінікке ие болу
5.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым дене жаттығуларын орындау барысында пайда болатын қиындықтардың алдын-алу
5.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларға ұқсас жаттығуларды орындау.
5.2.1.1 негізгі жетекші қозғалыстардың техникасын үйрену, оларды тұрақты орындау; негізгі дене қозғалыстарын білу
Ұзындыққа және биіктікке секірудің негіздері
5.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін мұғалімнің көмегімен дене жаттығуларын таңдап алу және жоспарлау
5.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену
5.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
5.3.4.1 "дене мәдениеті", "күн тәртібі" туралы қарапайым түсініктерге ие болу
Лактырудың түрлі типтерін жасау экперименттері
5.3.3.2 жазатайым жағдайларда жарақаттану барысында алғашқы көмек көрсете алу туралы түсінікке ие болу
5.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыру
5.3.4.2 таза ауда серуендеудің маңыздылығы туралы түсінікке ие болу
Жеңіл атлетика элементтерімен эстафета
5.3.1.2 жатқан, тұрған, отырған күйдегі аралас тыныс алу, қабырғалық, диафрагмалды жаттығуларды орындау (ұқсатуға тырысу)
Спорт ойындардың нұсқалары
Доппен және спорттық ойындардың элементтерімен ойындар
5.1.1.1 негізгі қозғалыстық әрекеттер туралы түсінікке ие болу
5.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру
Спорттық сипаты бар ойындар
5.1.3.6 спорттық ойындардың бірін үйренудің ережелері, техникалқ тәсілдерін үйрету
5.1.1.3 мұғалімнің жетекшілігімен негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша сабақтар өткізу, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
5.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ойындар ұйымдастыру
Техниканың қарапайым элементтері бар тапсырмалар
5.3.1.2 жатқан, тұрған, отырған күйдегі аралас тыныс алу, қабырғалық, диафрагмалды жаттығуларды орындау (ұқсатуға тырысу)
5.2.1.2 заттармен және заттарсыз орындалатын негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру
Командамен жұмыс жасау негіздері
5.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
5.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену
Кеңістіктік түсініктерін тәрбиелеу жаттығулары
5.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін мұғалімнің көмегімен дене жаттығуларын таңдап алу және жоспарлау
2-тоқсан
Гимнастиканың негізгі элементтері
ҚТ
Қарапайым гимнастикалық снарядта жасалатын қозғалыстар
5.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында қауіпсіздік туралы түсінікке ие болу
5.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым дене жаттығуларын орындау барысында пайда болатын қиындықтардың алдын-алу
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындау
Қарапайы және білім алушыларға қол жетімді акробатика элеметтері
5.2.1.1 негізгі жетекші қозғалыстардың техникасын үйрену, оларды тұрақты орындау; негізгі дене қозғалыстарын білу
5.2.1.2 заттармен және заттарсыз орындалатын негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру
Гимнастика снарядтарында жаттығулар
5.1.1.1 негізгі қозғалыстық әрекеттер туралы түсінікке ие болу
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындау
5.1.3.4 арқанмен өрмелеуді үйрену
Гимнастиқалық құрал-саймандарын қолдану тапсырмалары
5.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында қауіпсіздік туралы түсінікке ие болу
5.1.3.4 арқанмен өрмелеуді үйрену
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындар және спорттық ойындар негіздері
Ойын құралдары арқылы қазақ халқының салт-дәстүрлерімен танысу
5.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыру
5.3.2.2 қалыпқа келтіру техникасы және мен дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі денені алын-ала дайындаудың негізгі комонеттерін білу және түсіну
5.3.1.1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметтері мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы алдын ала ақпараттар алу
5.1.3.6 спорттық ойындардың бірін үйренудің ережелері, техникалқ тәсілдерін үйрету
5.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ойындар ұйымдастыру
Қозғалыс және спорттық ойндар арқылы еліктіргендік
3-тоқсан
Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың негіздері (Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың сабақтары бірін-бірі алмастырады, жергілікті климат жағдайларына сәйкес)
ҚТ. Денені ширату және қалыпқа қайта келтіру техникаларын шолу
5.3.1.1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметтері мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы алдын ала ақпараттар алу
5.3.3.2 жазатайым жағдайларда жарақаттану барысында алғашқы көмек көрсетет алу туралы түсінікке ие болу
Жүру техниканың қадамдық элементтерін үйрену
5.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
5.1.1.3 мұғалімнің жетекшілігімен негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша сабақтар өткізу, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
Дистанцияларды өтудің негіздері
5.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
Ойындар арқылы қозғалыс әрекеттерін меңгеру
Басқалармен бірлесіп жұмыс жасау
5.3.1.4 жаттығуларды орындау барысында жеке шекетеулер мен мүмкіндіктер туралы балама түсініктерді дамыту
5.3.4.2 таза ауда серуендеудің маңыздылығы туралы түсінікке ие болу
Бірлескен мақсаттар арқылы оқыту
5.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі өзіндік әлеуметтік қолданбалы тәсілдерді ұйымдастыра алуды қалыптастыру
5.3.4.1 "дене мәдениеті", "күн тәртібі" туралы қарапайым түсініктерге ие болу
Қозғалыс қасиеттерді спорттық ойындар арқылы дамыту
5.2.1.3 қозғалыс жаттығуларын ерекшеліктерін түсіну, және оны икемдерді жетілдіруге, жақсартуға
5.2.2.4 әртүрлі контекстер мен қозғалыстарға негізделген рөлдерді анықтау
Ойын арқылы қиялды дамыту
5.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру
5.3.1.4 жаттығуларды орындау барысында жеке шекетеулер мен мүмкіндіктер туралы балама түсініктерді дамыту
Ережелері жеңілдетілген спорттық ойындар
5.3.2.2 қалыпқа келтіру техникасы және мен дене жаттығуларына дайындық шеңберіндегі денені алын-ала дайындаудың негізгі комонеттерін білу және түсіну
4-тоқсан
Әрекеттесу ойындары
ҚТ
Ойын арқылы шығармашылық қабілеттіліктер
5.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларға ұқсас жаттығуларды орындау.
5.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
Ойыдар үшін шығармашылық идеялар
5.2.2.4 әртүрлі контекстер мен қозғалыстарға негізделген рөлдерді анықтау
Түрлендірілген ойындар (доппен)
5.2.1.2 заттармен және заттарсыз орындалатын негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру
Ойындағы командалық әрекеттер
5.2.2.3 ойын барысында теріс қылықтар және ашу мен ызаны көрсетпеу керек
Денсаулық туралы білім және тәжірибе арқылы дағдылану
Таза ауада дене шынықтыру әрекеті
5.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
Ойын қозғалыстар қатары арқылы денсаулықтың компоненттері
5.2.1.3 қозғалыс жаттығуларын ерекшеліктерін түсіну, және оны икемдерді жетілдіруге, жақсартуға
5.3.1.1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметтері мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы алдын ала ақпараттар алу
Жылдамдылық, күш және ептілік
5.3.1.3 әртүрлі дене жаттығуарын орындағаннан кейін организмдегі дене өзгерістерін бақылау бойынша әртүрлі жұмыстар жүргізілді
5.3.4.2 таза ауда серуендеудің маңыздылығы туралы түсінікке ие болу
Денсаулықты нығайту ойындары мен эстафеталар
5.2.2.3 ойын барысында теріс қылықтар және ашу мен ызаны көрсетпеу керек
5.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында қауіпсіздік туралы түсінікке ие болу
5.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі өзіндік әлеуметтік қолданбалы тәсілдерді ұйымдастыра алуды қалыптастыру

39. Распределение часов в четверти в подразделах варьируется по усмотрению учителя.
Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 5 класс:
таблица 1
Разделы долгосрочногоплана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Развитие навыков бега, прыжков и метания
ТБ
Бег на короткие дистанции
5.3.3.1 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями;
5.1.2.1 с помощью учителя преодолевать трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнениях;
5.1.2.3 выполнять по подражанию упражнения на расслабление мышц;
5.2.1.1 обучаться основам техники, ведущим движениям, сделав их исполнение стабильным; знать основные физические движения
Основы прыжков в длину и высоту
5.1.2.2 с помощью учителя подбирать и планировать физические упражнения для индивидуального двигательного режима;
5.1.3.3 обучаться различным способам прыжков в длину и высоту;
5.1.3.5 учиться преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
5.3.4.1 иметь элементарные представления о понятиях "физическая культура", "режим дня"
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
5.3.3.2 иметь представление об оказании первой помощи при травмах и несчастных случаях;
5.1.3.2 метать мяч с помощью на дальность и в цель;
5.3.4.2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе
Эстафеты с элементами легкой атлетики
5.3.1.2 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию
2. Варианты спортивных игр
Игры с мячами, использованием элементов спортивных игр
5.1.1.1 иметь представление об основных двигательных действиях;
5.1.1.2 технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
Игры спортивного характера
5.1.3.6 учить правила, технические приемы и играть в одну из спортивных игр;
5.1.1.3 уметь под руководством учителя проводить занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
5.2.2.1 участвовать в играх под руководством учителя
Задания с несложными элементами техники
5.3.1.2 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию);
5.2.1.2 формирование пространственных представлений при выполнении основных физических упражнений с предметами и без них
Основы работы в команде
5.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр;
5.1.3.3 обучаться различным способам прыжков в длину и высоту
Упражнения для воспитания пространственных представлений
5.1.2.2 с помощью учителя подбирать и планировать физические упражнения для индивидуального двигательного режима
2 четверть
3. Основные элементы гимнастики
ТБ
Движения на простых гимнастических снарядах
5.3.3.1 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями;
5.1.2.1 с помощью учителя преодолевать трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнениях;
5.1.3.1 уметь выполнять с помощью учителя гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
Простые и доступные по возможностям обучающихся элементы акробатики
5.2.1.1 обучать основам техники, ведущим движениям, сделав их исполнение стабильным; знать основные физические движения;
5.2.1.2 формирование пространственных представлений при выполнении основных физических упражнений с предметами и без них
Упражнения на гимнастических снарядах
5.1.1.1 иметь представление об основных двигательных действиях;
5.1.3.1 уметь выполнять с помощью учителя гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
5.1.3.4 обучаться умению лазать по канату
Задания с гимнастическим инвентарем
5.3.3.1 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями;
5.1.3.4 обучаться умению лазать по канату
4. Казахские национальные подвижные игры и основы спортивных игр
Знакомство с традициями и культурой казахского народа средствами игр
5.1.3.2 метать мяч с помощью на дальность и в цель;
5.3.2.2 знать и понимать ключевые компоненты; разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления;
5.3.1.1 предварительная работа по пониманию важности физической деятельности и здоровом образе жизни, необходимости в самостоятельных занятиях
Вовлеченность через подвижные и спортивные игры
5.1.3.6 учить правила, технические приемы и играть в одну из спортивных игр;
5.2.2.1 участвовать в играх под руководством учителя
3 четверть
5. Основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки
(Уроки лыжной/коньковой/кроссовой подготовки взаимозаменяемы, в соответствии с климатическими условиями регионов )
ТБ. Обзор техник разминки и восстановления
5.3.1.1 предварительная работа по пониманию важности физической деятельности и здоровом образе жизни, необходимости в самостоятельных занятиях;
5.3.3.2 иметь представление об оказании пер вой помощи при травмах и несчастных случаях
Обучения пошаговым элементам техники передвижений
5.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный обучит одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом;
5.1.1.3 уметь под руководством учителя проводить занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
Основы прохождения дистанций
5.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный обучит одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом;
5.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный обучит одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом
6. Обучение двигательным действиям посредством игр
Сотрудничество с другими
5.3.1.4 развитие адекватных представлений о собственных возможностях, ограничениях и определение трудностей при выполнении упражнений;
5.3.4.2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе
Обучение через совместные задачи
5.3.2.1 сформировать умение организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
5.3.4.1 иметь элементарные представления о понятиях "физическая культура", "режим дня"
Развитие двигательных качеств посредством спортивных игр
5.2.1.3 осознание особенностей двигательных упражнений и сознательная направленность на улучшение, совершенствование умений;
5.2.2.4 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
Развитие воображения в играх
5.1.1.2 технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации;
5.3.1.4 развитие адекватных представлений о собственных возможностях, ограничениях и определение трудностей при выполнении упражнений
Спортивные игры по упрощенным правилам
5.3.2.2 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
4 четверть
7. Игры на взаимодействие
ТБ
Творческие способности через игры
5.1.2.3 выполнять по подражанию упражнения на расслабление мышц;
5.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
Творческие идеи для игр
5.2.2.4 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
Модифицированные игры с мячом
5.2.1.2 формирование пространственных представлений при выполнении основных физических упражнений с предметами и без них
Командные действия в играх
5.2.2.3 уметь не проявлять негативного и агрессивного отношения во время игр
8. Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Физическая деятельность на открытом воздухе
5.1.3.5 учиться преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
5.2.1.3 осознание особенностей двигательных упражнений и сознательная направленность на улучшение, совершенствование умений;
5.3.1.1 предварительная работа по пониманию важности физической деятельности и здоровом образе жизни, необходимости в самостоятельных занятиях
Быстрота, сила и ловкость
5.3.1.3 предварительная работа по контролю физических изменений в организме после выполнения различных физических упражнений;
5.3.4.2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе
Игры и эстафеты на укрепление здоровья
5.2.2.3 уметь не проявлять негативного и агрессивного отношения во время игр;
5.3.3.1 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями;
5.3.2.1 сформировать умение организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе

2) 6-сынып:
2-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Жүгіру, секіру және лақтыру
ҚТ.
Қысқа дистанцияға жүгіру
6.3.4.1 "дене мәдениеті", "күн тәртібі" туралы қарапайым түсініктерді кеңейту
6.1.1.1 негізгі қозғалыстық дағдылар мен икемдерді орындау
6.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіру тәсілдерінің біреуін орындай алу
6.1.3.5 мұғалімнің көмегімен жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
Ұзындыққа және биіктікке секірудің негіздері
6.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым дене жаттығуларын орындау барысында пайда болатын қиындықтардың алдын-алу
6.1.3.5 мұғалімнің көмегімен жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алу
6.3.1.1 дене қызметтерінің маңыздылығын түсіну, денсаулық, дене ауытқушылықтарын түзеу және қалпына келтіретін жүйелі жаттығулар туралы жалпы түсініктерге ие болу
6.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
Лактырудың түрлі типтерін жасау экперименттері
6.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыра алу
6.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларға ұқсас жаттығуларды орындай алу
6.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындау
Жеңіл атлетика элементтерімен эстафеталар
6.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіру тәсілдерінің біреуін орындай алу
Спорт ойындардың нұсқалары
Доппен, спорттық ойындардың элементтерін қолданумен ойындар
6.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындау
6.1.3.6 зерттелген техникалық тәсілдерді пайдалана отырып, спорттық ойындардың бірін үйрену
Спорттық сипаты бар ойындар
6.1.1.3 мұғалімнің жетекшілігімен негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша сабақтар өткізу, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
6.2.1.3 қозғалыс дағдылары бойынша өзінің икемдері мен кешіліктерін сипаттап бере алу
5.2.2.1 мұғалімнің көмегімен ойындар ұйымдастыру
Техниканың қарапайым элементтері бар тапсырмалар
6.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды анықтай алу
6.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
Командамен жұмыс жасау негіздері
6.3.2.2 қалыпқа келтіру техникасы және оларды орындау және денені алдын-ала дайындаудың негізгі компоненттерінің организмге ықпалын түсіндіре алу
5.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену
Кеңістіктік түсініктерін тәрбиелеу жаттығулары
6.3.1.1 дене қызметтерінің маңыздылығын түсіну, денсаулық, дене ауытқушылықтарын түзеу және қалпына келтіретін жүйелі жаттығулар туралы жалпы түсініктерге ие болу
2-тоқсан
Гимнастиканың негізгі элементтері
ҚТ.
Қарапайым гимнастикалық снарядта жасалатын қозғалыстар

2) 6 класс
таблица 2
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Бег, прыжки и метания
ТБ
Бег на короткие дистанции
6.3.4.1 иметь расширенные представления о понятиях "физическая культура", "режим дня";
6.1.1.1 выполнять основные двигательные навыки и умения;
6.1.3.3 уметь выполнить один из способов прыжков в длину и высоту;
6.1.3.5 преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия с помощью
Основы прыжков в длину и высоту
6.1.2.1 уметь с помощью и самостоятельно преодолевать трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнениях;
6.1.3.5 преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия с помощью;
6.1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье, систематических упражнениях;
6.3.3.2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
6.1.3.2 уметь метать мяч на дальность и в цель;
6.1.2.3 уметь выполнять с помощью учителя упражнения на расслабление мышц;
6.1.1.2 закреплять навык технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
Эстафеты с элементами легкой атлетики
6.1.3.3 уметь выполнить один из способов прыжков в длину и высоту
2. Варианты спортивных игр
Игры с мячами, использованием элементов спортивных игр
6.1.1.2 закреплять навык технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации;
6.1.3.6 играть в одну из спортивных игр, используя изученные технические приемы
Игры спортивного характера
6.1.1.3 уметь под руководством учителя проводить занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
6.2.1.3 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам;
5.2.2.1 участвовать в играх под руководством учителя
Задания с несложными элементами техники
6.3.2.1 уметь определять трудности при умении организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
6.3.3.2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях
Основы работы в команде
6.3.2.2 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
5.1.3.3 выполнять различные способы прыжков в длину и высоту
Упражнения для воспитания пространственных представлений
6.1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье, систематических упражнениях
2 четверть
3. Основные элементы гимнастики
ТБ
Движения на простых гимнастических снарядах

6.3.4.2 денені шынықтыру сабақтары, дене мәдениетіне бөлінетін уақыт, таңғы жаттығулардың маңыздылығу туралы түсініктерге ие болу
3) 7-сынып:
3-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту
ҚТ. Жалпы сергітуді жасау арқылы дене туралы білімді меңгеру
7.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
7.2.1.1 негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жақсарту, оларды бір-бірімен өзара дербес түрде байаныстыра білу, қажетсіз қозғалыстардың пайда болуының алдын-алу және оларды алып тастау
7.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау
Сергіту жаттығуларын қайта қарау. Жүгіру дағдыларын кеңейту
7.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін дене жаттығуларын дербес орындау
7.3.4.1 күн тәртібіне жоспарлау және оған жаттығуды қосу
7.2.1.1 негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жақсарту, оларды бір-бірімен өзара дербес түрде байаныстыра білу, қажетсіз қозғалыстардың пайда болуының алдын-алу және оларды алып тастау
Жарыс жаттығуларын жасау арқылы секіру мен лақтыру дағдыларын күшейту және қайталау
7.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін игеру және орындау
7.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыра алуды жетілдіру
7.3.1.3 қозғалыс кемістіктерін түзету және алдын-алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін қалай бақылауға алу керектігін білу (дамымай қалу, қозғалыс қызметтерінің әлсіреу және күшін жоюы)
Жеңіл атлетика элементтері бар қозғалғыш ойындар
7.3.1.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
7.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін игеру және орындау
Қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Кеңістіктік түсініктерді дамытуға бағытталған топтық жаттығуларын жасауға қатысу
7.2.1.3 қозғалыс дағдылары бойынша икемдер кешіліктерді түсіну және түсіндіре алу
7.3.1.3 қозғалыс кемістіктерін түзету және алдын-алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін қалай бақылауға алу керектігін білу (дамымай қалу, қозғалыс қызметтерінің әлсіреу және күшін жоюы)
7.3.4.1 күн тәртібіне жоспарлау және оған жаттығуды қосу
7.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
Сыныптың, үлкен топтардың бірлескен іс-әрекеті
7.3.1.4 денсаулықты ныйғайтушы жаттығуларды орындау кезінде оларды сезінудің негізгі жолдарын анықтай отырып, тәуекелдер мен қиындықтарды түсіну
7.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
7.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін білу
Әлеуметтік дағдыларды дамыту бойынша командамен жұмыс жасау
7.3.1.3 қозғалыс кемістіктерін түзету және алдын-алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін қалай бақылауға алу керектігін білу (дамымай қалу, қозғалыс қызметтерінің әлсіреу және күшін жоюы)
2-тоқсан
Гимнастика дағдыларын кеңейту
ҚТ. Гимнастикалық снарядтар мен маттардың үстінде композиция жасау
7.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындауды жетілдіру
7.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды дұрыс жүзеге асыру
7.2.1.3 қозғалыс дағдылары бойынша икемдер кешіліктерді түсіну және түсіндіре алу
Қарапайым және білім алушылардыға қол жетімді акробатика элементтері
7.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды дұрыс жүзеге асыру
7.3.1.4 денсаулықты ныйғайтушы жаттығуларды орындау кезінде оларды сезінудің негізгі жолдарын анықтай отырып, тәуекелдер мен қиындықтарды түсіну
7.1.3.4 мұғалімнің көмегімен арқанмен өрмелей алу
Гимнастикалық снарядтарды қолдану арқылы кеңістікті бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындауды жетілдіру
7.1.3.4 мұғалімнің көмегімен арқанмен өрмелей алу
Музыканың сүйемелдеуімен гимнастикалық құрал-саймандарды қолдану тапсырмаларын жасау
7.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
7.3.1.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындауды жетілдіру
Қазақстанның спорт түрлерін оку (ұлттық ойындар)
Ұлттық ойындар арқылы шығармашылықты, әрекеттесуде ынтымақтастық сақтау дағдыларын дамыту
7.1.3.2 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін игеру және орындау
7.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
7.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды анықтай алу кезіндегі қиындықтарды түсіну
Ойын элементтерін өндеу процесіне қатысу
7.1.3.6 ереже бойынша спорттық ойындардың бірін үйрену
3-тоқсан
Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың негіздері (Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың сабақтары бірін-бірі алмастырады, жергілікті климат жағдайларына сәйкес)
ҚТ.
7.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту
7.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін білу
Тапсырмалар арқылы денсаулықтың компоненттерін дамыту
7.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькмен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
7.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібі үшін дене жаттығуларын дербес орындау
Таза ауада қозғалыс іс-әрекеті
7.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды анықтай алу кезіндегі қиындықтарды түсіну
7.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькмен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау
Ойындар арқылы қозғалыс әрекеттерін меңгеру
Залда бағдарлай білу және серіктестермен бірігіп әрекеттесу
7.1.2.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезіндегі қиындықтардың алдын-алу икемдерін бекіту
7.1.3.6 ереже бойынша спорттық ойындардың бірін үйрену
7.2.1.2 белгілі бір мақсатты көздеуде, ерікті қозғалыс актілерін ұйымдастыру кезіндегі уақыт, кеңістік, жатықтығы түсініктеріне ие болу
Бірлескен мақсаттар арқылы оқыту
7.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін білу понимать
7.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
Спорттық ойындар арқылы қозғалыс сапаларын арттыру
7.3.2.2 дене жаттығуларының алдында денені алдын-ала дайындауды жүргізу және организмді қалыпқа келтірудің техникасының компоненттерін көрсету
7.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
Ережелері жеңілдетілген спорттық ойындар
7.1.3.6 ереже бойынша спорттық ойындардың бірін үйрену
7.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
4-тоқсан
Өз денсаулығын күту
ҚТ. Ойындар арқылы шығармашылық қабілеттілік
7.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау
7.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарту 7.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Ойындар үшін шығармашылық идеялар
7.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
Түрлендірілген доппен ойындар
7.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
7.3.1.1 дене жаттығуларның сауықтырушы падасы туралы сипаттау және талқылау; оларды әлсіреген қызметтерді қалпына клтіру үшін қолану
Ойындарда командалық әрекеттер
7.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
7.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын түсіну және түсіндіре алу
Денсаулықты жақсартудың түсінік-ұғымдарды кеңейту
Таза ауада дене шынықтыру әрекеті
7.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын түсіну және түсіндіре алу
7.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Фитнес компонентерін дамыту: төзімділк пен жылдамдылық
7.2.1.2 белгілі бір мақсатты көздеуде, ерікті қозғалыс актілерін ұйымдастыру кезіндегі уақыт, кеңістік, жатықтығы түсініктеріне ие болу
7.3.2.2 дене жаттығуларының алдында денені алдын-ала дайындауды жүргізу және организмді қалыпқа келтірудің техникасының компоненттерін көрсету
Денсаулықты нығайту: жылдамдылық, куш және ептілік
7.3.1.3 қозғалыс кемістіктерін түзету және алдын-алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін қалай бақылауға алу керектігін білу (дамымай қалу, қозғалыс қызметтерінің әлсіреу және күшін жоюы)
7.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Таза ауадағы ойындар мен эстафеталар
7.1.2.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезіндегі қиындықтардың алдын-алу икемдерін бекіту
7.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
7.3.1.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу

6.3.4.2 иметь представление о значении утренней зарядки, физкультминуток, уроков физической культуры, закаливания
3) 7 класс:
таблица 3
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Улучшение навыков бега, прыжков и метания в атлетике
ТБ
Знания об организме посредством общих разминок
7.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
7.2.1.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их;
7.1.2.3 выполнять по инструкции упражнения на расслабление мышц
Пересмотр разминки, расширение беговых навыков
7.1.2.2 выполнять самостоятельно физические упражнения для индивидуального двигательного режима;
7.3.4.1 планировать и включать в режим дня зарядку;
7.2.1.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их
Повторение и углубление навыков по прыжкам и броскам посредством состязательных упражнений
7.1.3.3 владеть и выполнять с помощью способами прыжков в длину и высоту;
7.1.3.2 совершенствовать метать мяч на дальность и в цель умение;
7.3.1.3 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций)
Подвижные игры с элементами легкой атлетики
7.3.1.2 согласовывать дыхание с различными движениями;
7.1.3.3 владеть и выполнять с помощью способами прыжков в длину и высоту
2. Развитие навыков общения
Участие в групповых упражнениях для воспитания пространственных представлений
7.2.1.3 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам;
7.3.1.3 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций);
7.3.4.1 планировать и включать в режим дня зарядку;
7.3.3.2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях
Совместная деятельность всего класса, больших групп
7.3.1.4 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
7.1.1.3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
7.2.2.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
Работа в команде по развитию социальных навыков
7.3.1.3 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций);
2 четверть
3
Расширение навыков
по гимнастике
ТБ
Композиции
на матах и
небольших гимнастических снарядах
7.3.3.2 уметь оказывать первую помощь при травмах и несчастных случаях;
7.1.3.1 совершенствовать умение выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
7.1.3.5 правильно и точно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
7.2.1.3 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
Простые и доступные по возможностям обучающихся элементы акробатики
7.1.3.5 правильно и точно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
7.3.1.4 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
7.1.3.4 уметь лазать по канату со страховкой учителя
Развитие пространственного понимания с помощью гимнастических снарядов
7.1.3.1 совершенствовать умение выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
7.1.3.4 уметь лазать по канату со страховкой учителя
Задания с гимнастическим инвентарем под музыкальное сопровождение
7.1.1.3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
7.3.1.2 согласовывать дыхание с различными движениями;
7.1.3.1 совершенствовать умение выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
4 Изучение видов спорта Казахстана (Национальные игры)
Развитие навыков творчества, взаимоотношений средствами национальных игр
7.1.3.2 совершенствовать метать мяч на дальность и в цель умение;
7.1.1.2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации;
7.3.2.1 понимать трудности при умении организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
Участие в процессе разработки элементов игр
7.1.3.6 уметь играть в одну из спортивных игр по правилам;
7.2.2.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
3 четверть
5 Лыжная/кроссовая/коньковая подготовки
(Уроки лыжной/коньковой/кроссовой подготовки взаимозаменяемы, в соответствии с климатическими условиями регионов )
ТБ
7.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений;
7.2.2.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
Развитие компонентов физического состояния через задания
7.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов выполнять одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом;
7.1.2.2 выполнять самостоятельно физические упражнения для индивидуального двигательного режима
Двигательная деятельность на свежем воздухе
7.3.2.1 понимать трудности при умении организовывать свою деятельность социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
7.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом
6 Обучение двигательным действиям посредством игр
Ориентировка в зале и сотрудничество с партнерами
7.1.2.1 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнениях;
7.1.3.6 уметь играть в одну из спортивных игр по правилам;
7.2.1.2 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта; удержании цель
Обучение через совместные задачи
7.2.2.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
7.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
Развитие двигательных качеств посредством спортивных игр
7.3.2.2 проводить общую разминку перед физическими занятиями с компонентами техники восстановления организма;
7.1.1.2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
Спортивные игры по упрощенным правилам
7.1.3.6 уметь играть в одну из спортивных игр по правилам;
7.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 четверть
7 Забота о своем
здоровье
ТБ
Творческие способности через игры
7.1.2.3 выполнять по инструкции упражнения на расслабление мышц;
7.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений;
7.3.4.2 участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Творческие идеи для игр
7.1.1.3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
Модифицированные игры с мячом
7.2.2.3 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций
Командные действия в играх
7.2.2.3 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.2.2.4 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
8 Расширение физкультурно-оздоровительных понятий
Физическая деятельность на открытом воздухе
7.2.2.4 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.3.4.2 участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Развитие компонентов фитнеса:
скорость и выносливость
7.2.1.2 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта; удержании цель;
7.3.2.2 проводить общую разминку перед физическими занятиями с компонентами техники восстановления организма
Укрепление здоровья; быстрота, сила и ловкость
7.3.1.3 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений направленных на профилактику и коррекцию двигательных дефектов (недоразвитие, нарушение или утрата двигательных функций);
7.3.4.2 участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Игры и эстафеты на свежем воздухе
7.1.2.1 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнениях;
7.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
7.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять самостоятельно их для коррекции утраченных функций

4) 8-сынып:
4- кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту
ҚТ. Жалпы сергітуді жасау арқылы дене туралы білімді меңгеру
8.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
8.2.1.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізетін дене дамуы қарастырылған әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыстарды білу, орындау, өзара байланыстыру, түсіндіре алу
8.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау дербес және нұсқаулықпен
Сергіту жаттығуларын қайта қарау. Жүгіру дағдыларын кеңейту
8.1.2.2 мұғалімнің көмегімен жекелей қозғалыс тәртібін жасау
8.3.4.1 күн тәртібіне таңғы жаттығуды және өзге қозғалыстық іс-шараларды қосуды ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
Жарыс жаттығуларын жасау арқылы секіру мен лақтыру дағдыларын күшейту және қайталау
8.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену және игеру
8.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыруды өздігінен жасай алу
8.2.1.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізетін дене дамуы қарастырылған әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыстарды білу, орындау, өзара байланыстыру, түсіндіре алу
8.3.1.3 дене жаттыуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіре алу
Жеңіл атлетика элементтері бар қозғалғыш ойындар
8.3.1.2 кеуде клеткаларын қозғалтумен күш сала тыныс алуды жүзеге асыру
8.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін үйрену және игеру
Қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Кеңістіктік түсініктерді дамытуға бағытталған топтық жаттығуларын жасауға қатысу
8.2.1.3 икемдер мен кемшіліктерді анықтай отырып, өзінің және өзгелердің жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу
8.3.1.3 дене жаттыуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіре алу
8.3.4.1 күн тәртібіне таңғы жаттығуды және өзге қозғалыстық іс-шараларды қосуды ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
8.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
Сыныптың, үлкен топтардың бірлескен іс-әрекеті
8.3.1.4 дене жаттығуларын нығайтушы дене жаттығуларын орындау кезінде оларды сезіне отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді реттестіру, түсіну, көрсете алу
8.2.1.1 қозғалыс әрекеттерінің жалпы ритімін игеруге қол жеткізетін дене дамуы қарастырылған әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі қозғалыстарды білу, орындау, өзара байланыстыру, түсіндіре алу
Әлеуметтік дағдыларды дамыту бойынша командамен жұмыс жасау
8.3.1.3 дене жаттыуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіре алу
2-тоқсан
Гимнастика дағдыларын кеңейту
ҚТ. Гимнастикалық снарядтар мен маттардың үстінде композиция жасау
8.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
8.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды өздігінен орындай алу
8.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
8.2.1.3 икемдер мен кемшіліктерді анықтай отырып, өзінің және өзгелердің жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу
Қарапайым және білім алушылардыға қол жетімді акробатика элементтері акробатики
8.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
8.3.1.4 дене жаттығуларын нығайтушы дене жаттығуларын орындау кезінде оларды сезіне отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді реттестіру, түсіну, көрсете алу
8.1.3.4 арқанмен өрмелеуді жүзеге асыру
Гимнастикалық снарядтарды қолдану арқылы кеңістікті бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды өздігінен орындай алу
8.1.3.4 арқанмен өрмелеуді жүзеге асыру
8.3.1.1 денсаулықты нығайту,а ықпал ететін дене жаттығуларының пайдасын білу және түсіну
Музыканың сүйемелдеуімен гимнастикалық құрал-саймандарды қолдану тапсырмаларын жасау
8.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
8.3.1.2 кеуде клеткаларын қозғалтумен күш сала тыныс алуды жүзеге асыру
8.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды өздігінен орындай алу
Қазақстанның спорт түрлерін оку (ұлттық ойындар)
Ұлттық ойындар арқылы шығармашылықты, әрекеттесуде ынтымақтастық сақтау дағдыларын дамыту
8.1.3.2 дәлдеу арқылы допты алысқа лақтыруды өздігінен жасай алу
8.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
8.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды түсіну және қиындықтарды көрсете алу
Ойын элементтерін өндеу процесіне қатысу
8.1.3.6 ережелер бойынша спорттық ойындардың бірінің техникалық тәсілдерін, комбинациясын орындай алу;
8.2.2.1 топпен бірге ойнау, жарысудың және төрешілік етудің ережелерін білу;
3-тоқсан
Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың негіздері (Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындықтың сабақтары бірін-бірі алмастырады, жергілікті климат жағдайларына сәйкес)
ҚТ.
8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдыларын жақсарту
8.2.1.2 қозғалыстарды орындау кезіндегі уақыт, кеңістік, серпімділік түсініктерін көрсетететін дағдылар мен жетілдірулерді дамыту
Тапсырмалар арқылы дене қалып-күйдің компоненттерін дамыту
8.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
8.1.2.2 мұғалімнің көмегімен жекелей қозғалыс тәртібін жасау
Таза ауада қозғалыс іс-әрекеті
8.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы қиындықтарды түсіну және қиындықтарды көрсете алу
8.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
Ойындар арқылы қозғалыс әрекеттерін меңгеру
Залда бағдарлай білу және серіктестермен бірігіп әрекеттесу
8.1.2.1 қозғалыстарды орындау кезіндегі уақыт, кеңістік, серпімділік түсініктерін көрсетететін дағдылар мен жетілдірулерді дамыту
8.1.3.6 ережелер бойынша спорттық ойындардың бірінің техникалық тәсілдерін, комбинациясын орындай алу;
Бірлескен мақсаттар арқылы оқыту
8.2.2.1 топпен бірге ойнау, жарысудың және төрешілік етудің ережелерін білу;
8.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
Спорттық ойындар арқылы қозғалыс сапаларын арттыру
8.3.2.2 денені алдын-ала дайындау, оны қалыпқа келтіру және олардың маңыздылығын түсіне отырып кешендерді құру және көрсете білу
8.1.1.2 спорттың бір түрі бойынша мамандануда қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс орындай алу
Ережелері жеңілдетілген спорттық ойындар
8.1.3.6 ережелер бойынша спорттық ойындардың бірінің техникалық тәсілдерін, комбинациясын орындай алу;
8.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
4-тоқсан
Өз денсаулығын күту
ҚТ. Ойындар арқылы шығармашылық қабілеттілік
8.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды нұсқаулықпен орындау дербес және нұсқаулықпен 8.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдыларын жақсарту
8.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Ойындар үшін шығармашылық идеялар
8.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтар өткізу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
Түрлендірілген доппен ойындар
8.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
8.3.1.1 денсаулықты нығайту,а ықпал ететін дене жаттығуларының пайдасын білу және түсіну
Ойындарда командалық әрекеттер
8.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен одақтасуды көрсету
8.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын көрсету және салыстыру
Денсаулықты жақсартудың түсінік-ұғымдарды кеңейту
Таза ауада дене шынықтыру әрекеті
8.2.2.4 әртүрлі қозғаыстар мен контекстерге негізделген рөлдер мен олардың айырмашылығын көрсету және салыстыру
8.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Фитнес компонентерін дамыту: төзімділк пен жылдамдылық
8.2.1.2 қозғалыстарды орындау кезіндегі уақыт, кеңістік, серпімділік түсініктерін көрсетететін дағдылар мен жетілдірулерді дамыту
8.3.2.2 денені алдын-ала дайындау, оны қалыпқа келтіру және олардың маңыздылығын түсіне отырып кешендерді құру және көрсете білу
Денсаулықты нығайту: жылдамдылық, куш және ептілік
8.3.1.3 дене жаттыуларын орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіре алу;
8.3.4.2 оқу барысында сыртта немесе жабық ғимараттарда қозғалыстық ойындар ойнау , дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шараларға қатысу және жоспарлау
Таза ауадағы ойындар мен эстафеталар
8.1.2.1 қозғалыстарды орындау кезіндегі уақыт, кеңістік, серпімділік түсініктерін көрсетететін дағдылар мен жетілдірулерді дамыту
8.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
8.3.1.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларының пайдасын білу және түсіну

4) 8 класс:
таблица 4
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1 Улучшение навыков бега, прыжков и метания в атлетике
ТБ
Знания об организме посредством общих разминок
8.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
8.2.1.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия;
8.1.2.3 выполнять по инструкции и самостоятельно упражнения на расслабление мышц
Пересмотр разминки, расширение беговых навыков
8.1.2.2 помощью учителя разрабатывать индивидуальный двигательный режима;
8.3.4.1 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки и двигательных мероприятий в режиме дня
Повторение и углубление навыков по прыжкам и броскам посредством состязательных упражнений
8.1.3.3 владеть способами прыжков в длину и высоту;
8.1.3.2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель;
8.2.1.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия;
8.3.1.3 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Подвижные игры с элементами легкой атлетики
8.3.1.2 создавать усиленное дыхание с движением грудной клетки;
8.1.3.3 владеть способами прыжков в длину и высоту
2 Развитие навыков общения
Участие в групповых упражнениях для воспитания пространственных представлений
8.2.1.3 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки;
8.3.1.3 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности;
8.3.4.1 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки и двигательных мероприятий в режиме дня;
8.3.3.2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
Совместная деятельность всего класса, больших групп
8.3.1.4 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
8.2.1.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия
Работа в команде по развитию социальных навыков
8.3.1.3 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
2 четверть
3
Расширение навыков
по гимнастике
ТБ
Композиции на матах и небольших гимнастических снарядах
8.3.3.2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях;
8.1.3.1 уметь самостоятельно выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
8.1.3.5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
8.2.1.3 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
Простые и доступные по возможностям обучающихся элементы акробатики
8.1.3.5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
8.3.1.4 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
8.1.3.4 выполнять лазание по канату
Развитие пространственного понимания с помощью гимнастических снарядов
8.1.3.1 уметь самостоятельно выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
8.1.3.4 выполнять лазание по канату;
8.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Задания с гимнастическим инвентарем под музыкальное сопровождение
8.1.1.3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
8.3.1.2 создавать усиленное дыхание с движением грудной клетки;
8.1.3.1 уметь самостоятельно выполнять гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем
4 Изучение видов спорта Казахстана (Национальные игры)
Развитие навыков творчества, взаимоотношений средствами национальных игр
8.1.3.2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель;
8.1.1.2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации;
8.3.2.1 понимать и демонстрировать умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
Участие в процессе разработки элементов игр
8.1.3.6 знать и уметь выполнять комбинации, технические приемы в одной из спортивных игр по правилам;
8.2.2.1 играть в команде, применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
3 четверть
5 Лыжная/кроссовая/коньковая подготовки
(Уроки лыжной/коньковой/кроссовой подготовки взаимозаменяемы, в соответствии с климатическими условиями регионов )
ТБ
8.1.1.1 продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений;
8.2.1.2 развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
Развитие компонентов физического состояния через задания
8.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км;
8.1.2.2 помощью учителя разрабатывать индивидуальный двигательный режима
Двигательная деятельность на свежем воздухе
8.3.2.1 понимать и демонстрировать умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
8.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом . Прохождение дистанции 3 км
6 Обучение двигательным действиям посредством игр
Ориентировка в зале и сотрудничество с партнерами
8.1.2.1 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.3.6 знать и уметь выполнять комбинации, технические приемы в одной из спортивных игр по правилам
Обучение через совместные задачи
8.2.2.1 играть в команде, применять правила соревновательной деятельности и правила судейства;
8.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
Развитие двигательных качеств посредством спортивных игр
8.3.2.2 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность;
8.1.1.2 уметь технически правильно выполнять двигательные действия избранного вида спортивной специализации
Спортивные игры по упрощенным правилам
8.1.3.6 знать и уметь выполнять комбинации, технические приемы в одной из спортивных игр по правилам;
8.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 четверть
7 Забота о своем здоровье
ТБ
Творческие способности через игры
8.1.2.3 выполнять по инструкции и самостоятельно упражнения на расслабление мышц;
8.1.1.1 продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений;
8.3.4.2 планировать и участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Творческие идеи для игр
8.1.1.3 проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
Модифицированные игры с мячом
8.2.2.3 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Командные действия в играх
8.2.2.3 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.2.2.4 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
8 Расширение физкультурно-оздоровительных понятий
Физическая деятельность на открытом воздухе
8.2.2.4 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.3.4.2 планировать и участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Развитие компонентов фитнеса:
скорость и выносливость
8.2.1.2 развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
8.3.2.2 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Укрепление здоровья; быстрота, сила и ловкость
8.3.1.3 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности;
8.3.4.2 планировать и участвовать в физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
Игры и эстафеты на свежем воздухе
8.1.2.1 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
8.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья

5) 9-сынып:
5-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Денсаулықты, қозғалыстың және түсінудің сапасын атлетика арқылы арттыру
ҚТ.
Ұзындыққа секіруді үйрену
9.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
9.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін өздігінен игеру және жасай алу
9.1.2.3 өзінің қозғалыс тәртібін қоса отырып бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау
Спринтерлік жүгіруді арттыру
9.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларын көрсету және түсіндіре алу
9.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
Лақтыруды үйрену (алыстығы, дәлдігі)
9.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
9.1.3.2 допты алысқа лақтыру және көздей алуды жүзеге асыру
9.3.1.1 дене қызметтерінің денсаулық және салауатты өмі салты үшін маңыздылығын білу және талдау
Қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Кеңістіктік түсініктерді дамытуға бағытталған топтық жаттығуларын жасауға қатысу
9.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді бағалау және оларға бейімделу
9.3.1.1 дене қызметтерінің денсаулық және салауатты өмі салты үшін маңыздылығын білу және талдау
9.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдану
Сыныптың, үлкен топтардың бірлескен іс-әрекеті
9.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы икемдерді іріктеу және қолдана алу
9.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
Әлеуметтік дағдыларды дамыту бойынша командамен жұмыс жасау
9.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді бағалау және оларға бейімделу
9.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындау, оларды түсіндіре алу, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
2-тоқсан
Гимнастика арқылы қозғалыстарды басқару дағдыларын дамыту
ҚТ.
Денені бұрауды және бұрылуды қарастыру
9.3.3.1 дене жаттығуларымен айналысу барысында жарақаттанудың алдын-алу және қарапайым қауіпсіздік ережелері дағдыларына ие болу
9.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін білу
9.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындай алу
9.1.3.4 арқанмен өрмелеу туралы түсінінкке ие болу және оны өздігінен орындай алу
Теңгеру және бұралу кезінде денені бақылау
9.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
9.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін білу
9.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау спаасын арттыруды көрсете білу
Спорттық снарядтарында қозғалыстардың ретін топпен құрастыру
9.1.3.4 арқанмен өрмелеу туралы түсінінкке ие болу және оны өздігінен орындай алу
9.1.3.1 мұғалімнің көмегімен снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындай алу
9.3.1.1 дене қызметтерінің денсаулық және салауатты өмі салты үшін маңыздылығын білу және талдау
Ұлттық және спорттық ойындарда меңгерген дағдылар мен түсінктерді жетілдіру
Командалық сезімдерін арттыру, кеңістік бағдарлау мен допты лақтыру дағдыларын дамыту
9.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түрінің қозғалыстық әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру, оларды қол бос кезде және заманауи қызметтердің жағдайында орындау
9.1.3.2 допты алысқа лақтыру және көздей алуды жүзеге асыру
9.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен бейімдеулерді талқылау және көрсету
9.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындау, оларды түсіндіре алу, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
9.3.1.1 дене қызметтерінің денсаулық және салауатты өмі салты үшін маңыздылығын білу және талдау
Ойынды оқу және ұажетті тактиканы қолдану
9.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтады көрсете алу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
9.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін өзара салыстыру және көрсету
9.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдану
3-тоқсан
Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындығын түсінуді және дағдыларын тақырыптық жұмыс арқылы дамыту
ҚТ.
Тапсырмалар арқылы дене қалып-күйдің компоненттерін дамыту
9.1.1.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларын көрсету және түсіндіре алу
9.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін білу
9.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілердің алдын-алуды өздігінен жүзеге асыра алу
9.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете алу бойынша дағдыларды көрсете алу
Аэробтық жаттықтырудың пайдасы
9.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
9.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту бойынша дербес сабақтады көрсете алу дене сымбаты мен дене бітімін түзеу
Дистанция жүру тапсырмалары
9.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүріске үйрету (бастапқы нұсқа). Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылыс жасау 3 км. қашықтықты жүріп өту.
9.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау спаасын арттыруды көрсете білу
Ойын арқылы оқыту
ҚТ.
Ойында тактикалық білімдерін арттыру
9.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинация мен реттілікті қолдануды негіздеу, спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
9.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды таңдау және қолдану
9.1.2.3 өзінің қозғалыс тәртібін қоса отырып бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау
9.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы икемдерді іріктеу және қолдана алу
Ойындарда шешім қабылдауды үйрету жұмысы
Тормен ойындар арқылы шешім қабылдау дағдыларын дамыту
9.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинация мен реттілікті қолдануды негіздеу, спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
9.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен бейімдеулерді талқылау және көрсету
9.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талқылау
Ойын арқылы ойлау мен қиялды дамыту
9.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түрінің қозғалыстық әрекеттерін дұрыс жүзеге асыру, оларды қол бос кезде және заманауи қызметтердің жағдайында орындау
9.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинация мен реттілікті қолдануды негіздеу, спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
9.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
4-тоқсан
7 –бөлім. Белсенді және дені сау
ҚТ.
Төзімділікті және денсаулықты нығайту
9.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
9.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын игеру: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
9.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін жоспарлау және оны ұстану 9.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
Бұлшық ет төзімділігін арттыру жаттығулары
9.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
Сауықтыру жаттығулары
9.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу
8 – бөлімі. Денсаулықты жақсартудың түсінік-ұғымдарды кеңейту
Таза ауада дене шынықтыру әрекеті
9.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын игеру: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
9.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу
9.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
Фитнес компонентерін дамыту: төзімділк пен жылдамдылық
9.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талқылау
9.3.1.1 дене қызметтерінің денсаулық және салауатты өмі салты үшін маңыздылығын білу және талдау
Денсаулықты нығайту: жылдамдылық, куш және ептілік
9.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секірудің әртүрлі тәсілдерін өздігінен игеру және жасай алу
9.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды таңдау және қолдану
9.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша икемдер мен дағдыларға ие болу
9.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға құрметпен қарау
Таза ауадағы ойындар мен эстафеталар
9.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін өзара салыстыру және көрсету
9.2.2.3 қоршаған ортаға паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлық пен бейімдеулерді талқылау және көрсету
9.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысындағы икемдерді іріктеу және қолдана алу
9.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін жоспарлау және оны ұстану

5) 9 класс:
таблица 5
Разделы долгосрочного
плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1 Улучшение
здоровья, навыков движения
и понимания с помощью
атлетики
ТБ
Изучение и улучшение длинных
прыжков
9.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
9.1.3.3 владеть и самостоятельно выполнять прыжки в длину и высоту;
9.1.2.3 самостоятельно выполнять упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
Улучшение спринтерского бега
9.1.1.1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений;
9.1.3.5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
Броски: (на дальность, в цель) изучение и создание
9.3.3.2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях;
9.1.3.2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель;
9.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
2 Развитие навыков общения
Участие в групповых упражнениях для воспитания пространственных представлений
9.2.2.4 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни;
9.3.1.3 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Совместная деятельность всего класса, больших групп
9.3.2.1 подобрать и применить умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
9.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
Работа в команде по развитию социальных навыков
9.2.2.4 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.3.2.2 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
2 четверть
3
Развитие
навыков по управлению посредством гимнастики
ТБ
Изучение поворотов и скручиваний
9.3.3.1 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями;
9.1.2.1 уметь распознать уровень сложности выполняемых упражнений;
9.1.3.1 уметь самостоятельно выполнять страховку и гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
9.1.3.4 иметь понятие о лазании по канату и выполнять самостоятельно
Контроль за телом при балансировании и скручиваниях
9.3.3.2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях;
9.1.2.1 уметь распознать уровень сложности выполняемых упражнений;
9.2.1.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
Составление в группах последовательности движений на спортивных снарядах
9.1.3.4 иметь понятие о лазании по канату и выполнять самостоятельно;
9.1.3.1 уметь самостоятельно выполнять страховку и гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем;
9.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
4 Совершенствование навыков
и понимания в национальных и спортивных играх
Развитие чувства команды, ориентирования в пространстве и передачи мяча
9.1.1.2 уметь технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга;
9.1.3.2 уметь самостоятельно выполнять метание мяча на дальность и в цель;
9.2.2.3 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.3.2.2 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
Чтение игры и использование соответствующих тактик
9.1.1.3 демонстрировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
9.2.2.1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
9.3.1.3 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
3 четверть
5 Развитие навыков и понимание лыжной/кроссовой/коньковой подготовки посредством тематической работы
ТБ
Развитие компонентов физического состояния через задания
9.1.1.1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений;
9.1.2.1 уметь распознать уровень сложности выполняемых упражнений;
9.1.3.5 самостоятельно преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
9.3.3.2 демонстрировать навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
Польза аэробной тренировки
9.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов выполнять одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км;
9.1.1.3 демонстрировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
Задания на прохождение дистанции
9.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов выполнять одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км;
9.2.1.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
6 Обучение посредством игр
ТБ
Улучшение тактических знаний в играх
9.1.3.6 обосновывать и применять комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
9.3.1.4 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
9.1.2.3 самостоятельно выполнять упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
Работа над вопросом принятия решений в играх
9.3.2.1 подобрать и применить умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
9.1.3.6 обосновывать и применять комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
9.2.2.3 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.2.1.3 сравнивать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Развитие мышления воображения в играх
9.1.1.2 уметь технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга;
9.1.3.6 обосновывать и применять комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
9.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 четверть
7 Активный и здоровый
ТБ
Увеличение выносливости и здоровья
9.1.2.2 разрабатывать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности;
9.3.1.2 обладать навыками правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
9.3.4.1 планировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности;
9.3.4.2 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе
Упражнения на мышечную выносливость
9.1.2.2 разрабатывать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности
Разминка для оздоровления
9.2.1.2 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития
8 Расширение физкультурно-оздоровительных понятий
Физическая деятельность на открытом воздухе
9.3.1.2 обладать навыками правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
9.2.1.2 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития;
9.3.4.2 иметь навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе
Развитие компонентов фитнеса:
скорость и выносливость
9.2.1.3 сравнивать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений;
9.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
Укрепление здоровья; быстрота, сила и ловкость
9.1.3.3 владеть и самостоятельно выполнять прыжки в длину и высоту;
9.3.1.4 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
9.3.4.2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе;
9.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
Игры и эстафеты на свежем воздухе
9.2.2.1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
9.2.2.3 уметь не проявлять негативного и агрессивного отношения во время игр;
9.3.2.1 подобрать и применить умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
9.3.4.1 планировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности

6) 10-сынып:
6-кесте
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Денсаулықты, қозғалыстың және түсінудің сапасын атлетика арқылы арттыру
ҚТ.
Ұзындыққа секіруді үйрену және жақсарту
10.3.3.1 жарақаттанудың алдын-алу үшін дене жаттығуларымен айналысу барысында өз әрекетін талдау
10.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіре алу және өздігінен секіруді орындау
10.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау, оларды өз қозғалыс режиміне қосу
Спринтерлік жүгіруді арттыру
10.1.1.1 түрлі дене жаттығуларын орындауда негізгі қозғалыс дағдылары мен ептілікті көрсету
10.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілерден өту және талдау
Лақтыруды үйрену (алыстығы, дәлдігі)
10.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете білу және талдау жасау
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
10.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау, оларды өз қозғалыс режиміне қосу
Қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Кеңістіктік түсініктерді дамытуға бағытталған топтық жаттығуларын жасауға қатысу
10.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді талдау және бейімдеу
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
10.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана білуді көрсете алу
Сыныптың, үлкен топтардың бірлескен іс-әрекеті
10.2.2.3 адал ойынды, паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлықты білдіру
10.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысында өз икемдерді талдау
10.3.3.1 жарақаттанудың алдын-алу үшін дене жаттығуларымен айналысу барысында өз әрекетін талдау
Әлеуметтік дағдыларды дамыту бойынша командамен жұмыс жасау
10.2.2.4 қозғалыс контекстеріне негізделген әртүрлі рөлдерді талдау және бейімдеу
10.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындай алуды көрсету, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
2-тоқсан
Гимнастика арқылы қозғалыстарды басқару дағдыларын дамыту
ҚТ.
Денені бұрауды және бұрылуды қарастыру
10.3.3.1 жарақаттанудың алдын-алу үшін дене жаттығуларымен айналысу барысында өз әрекетін талдау
10.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін талдау
10.1.3.1 снарядтарда, снарядтар мен инвентарьларда гимнастикалық жаттығуларды орындау
10.1.3.4 арқанмен өрмелеуді еркін орындау
Теңгеру және бұралу кезінде денені бақылау
10.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете білу және талдау жасау
10.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін талдау
10.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау спаасын арттыруды көрсете білу және талдау
Спорттық снарядтарында қозғалыстардың ретін топпен құрастыру
10.1.3.4 демонстрировать лазание по канату
10.1.3.1 демонстрировать гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем; выполнять страховку
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
Ұлттық және спорттық ойындарда меңгерген дағдылар мен түсініктерді жетілдіру
Командалық сезімдерін арттыру, кеңістік бағдарлау мен допты лақтыру дағдыларын дамыту
10.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түріндегі қозғалыстарды талдау, оларды уақыттағы жағдаяттарда, қол бос кезенінде орындау білу
10.1.3.2 допты алысқа және дәлдеп лақтыра алу
10.2.2.3 адал ойынды, паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлықты білдіру
10.3.2.2 нақты дене жаттығулары үшін денені алдын-ала дайындай алуды көрсету, организмді тиімді қалыпқа келтіруді бағалау
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
Ойынды оқу және ұажетті тактиканы қолдану
10.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу бойынша дербес сабақтарды талдау
10.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін талдау
10.3.1.3 дене жаттығуларын орындау арысында немесе одан кейін белгілі бір өзгерістерді білу үшін бақылау стратегияларының қатарын қолдана білуді көрсете алу
3-тоқсан
Шаңғы/ кростық/коньки тебу дайындығын түсінуді және дағдыларын тақырыптық жұмыс арқылы дамыту
ҚТ.
Тапсырмалар арқылы дене қалып-күйдің компоненттерін дамыту
10.1.1.1 түрлі дене жаттығуларын орындауда негізгі қозғалыс дағдылары мен ептілікті көрсету
10.1.2.1 орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін талдау
10.1.3.5 жеке тік және көлденең кедергілерден өту және талдау
10.3.3.2 жазатайым жағдайлар мен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсете білу және талдау жасау
Аэробтық жаттықтырудың пайдасы
10.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүрісті (бастапқы нұсқасын) орындау. Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылысты жасау. 3 км. қашықтықты жүріп өту.
10.1.1.3 негізгі дене қабілеттерін дамыту, дене сымбаты мен дене бітімін түзеу бойынша дербес сабақтарды талдау
Дистанция жүру тапсырмалары
10.1.3.7 аумақтардың климаттық жағдайларына бір адымды жүрісті (бастапқы нұсқасын) орындау. Конькимен сырғанау. Тежелу және соқалы бұрылысты жасау. 3 км. қашықтықты жүріп өту. 10.2.1.1 қозғалыстағы қателіктерді түзеу және алдын-ала білу және денені дамытуға ықпал ететін жаттығулардң әртүрлі кезектілігіндегі қозғалыстарды орындау спаасын арттыруды көрсете білу және талдау
Ойын арқылы оқыту
ҚТ.
Ойында тактикалық білімдерін арттыру
10.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинацияларды және реттілікті көрсету. Спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
10.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды қолдана білу және талдау
10.1.2.3 бұлшықеттерді босаңсытатын жаттығуларды өздігінінен орындау, оларды өз қозғалыс режиміне қосу
Ойындарда шешім қабылдауды үйрету жұмысы
10.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысында өз икемдерді талдау
Тормен ойындар арқылы шешім қабылдау дағдыларын дамыту
10.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинацияларды және реттілікті көрсету. Спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
10.2.2.3 адал ойынды, паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлықты білдіру
10.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талдау
Ойын арқылы ойлау мен қиялды дамыту
10.1.1.2 спорттың таңдаулы бір түріндегі қозғалыстарды талдау, оларды уақыттағы жағдаяттарда, қол бос кезенінде орындау білу 10.1.3.6 спорттық ойындардың біріндегі комбинацияларды және реттілікті көрсету. Спорттық ойындардың бірінің негізгі ережелерін білу, төрешілік жасай алу
10.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға өз қатынасын және олардың өзара қатынастарын талдау
4-тоқсан
Белсенді және дені сау
ҚТ.
Төзімділікті және денсаулықты нығайту
10.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
10.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын көрсетие білу: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
10.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін ұстану және соны талдау
10.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша тұрақты икемдер мен дағдыларды көрсете алу
Бұлшық ет төзімділігін арттыру жаттығулары
10.1.2.2 жекелей қозғалыс тәртібін жасау, дене жаттығуларын таңдау және жоспарлау, жекелей тиімді еңбек қабілетін ұстап тұру
Сауықтыру жаттығулары
10.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу және соны көрсете білу
Денсаулықты жақсартудың түсінік-ұғымдарды кеңейту
Таза ауада дене шынықтыру әрекеті
10.3.1.2 бастапқы және әртүрлі позаларда дұрыс тыныс алу дағыларын көрсетие білу: отырған кезде, тұрып тұрған кезде, қол мен аяқты іртүрлі жағдайда ұстаған кезде, терең тыныс алған кезде
10.2.1.2 дене дамуының жекелей ерекшеліктерін есепке ала отырып, қозғалыстың жатықты болуы және кеңістік пен уақыт туралы түсініктерден хабар беретін нақты және тиімді дағдылар мен реттіліктердің қатарын қолдана алу және соны көрсете білу
10.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша тұрақты икемдер мен дағдыларды көрсете алу
Фитнес компонентерін дамыту: төзімділк пен жылдамдылық
10.2.1.3 дене жаттығуларын дұрыс орындау үшін әлеуетті анықтау, өзінің және өзгелердің орындау икемдерін талдау
10.3.1.1 дене шынықтырудың денсаулық және салауатты өмір салты үшін маңыздылығын түсінуді және білуді көрсету және талдау
Денсаулықты нығайту: жылдамдылық, куш және ептілік
10.1.3.3 ұзақтыққа және биіктікке секіре алу және өздігінен секіруді орындау
10.3.1.4 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды қолдана білу және талдау
10.3.4.2 оқу барысында дене тәрбиелік және сауықтырушы іс-шаралар, таңғы жаттығуларды өткізу және ұйымдастыру бойынша тұрақты икемдер мен дағдыларды көрсете алу
10.2.2.2 ойын барысында бірге ойнап жүрген адамдарға өз қатынасын және олардың өзара қатынастарын талдау
Таза ауадағы ойындар мен эстафеталар
10.2.2.1 жарысу және төрешілік етудің ережелерін талдау
10.2.2.3 адал ойынды, паториотизм, ойын барысында одақтасуды көрсететін мінез-құлықты білдіру
10.3.2.1 қоғамда өзін-өзі ұстау ережелері мен дене мәдениетін игеру негізіндегі әлеуметтік қолданыстағы қызметтер мен тәсілдерді ұйымдастыру барысында өз икемдерді талдау
10.3.4.1 өзінің оқу және оқудан тыс қызметтері есебінен күн тәртібін ұстану және соны талдау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 532-қосымша

6) 10 класс:
таблица 6
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1 Улучшение здоровья, навыков движения и понимания с помощью атлетики
ТБ
Изучение и улучшение длинных
прыжков
10.3.3.1 анализировать свое поведение во время занятий физическими упражнениями для предупреждения травматизма;
10.1.3.3 демонстрировать выполнение прыжков в длину и высоту;
10.1.2.3 демонстрировать упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
Улучшение спринтерского бега
10.1.1.1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений;
10.1.3.5 анализировать и преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия
Броски: (на дальность, в цель) изучение и создание
10.3.3.2 анализировать и уметь применить навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях;
10.3.1.1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
10.1.3.2 демонстрировать метание мяча на дальность и в цель
2 Развитие навыков общения
Участие в групповых упражнениях для воспитания пространственных представлений
10.2.2.4 анализировать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
10.3.1.1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
10.3.1.3 демонстрировать ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Совместная деятельность всего класса, больших групп
10.2.2.3 демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.3.2.1 анализировать свои умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
10.3.3.1 анализировать свое поведение во время занятий физическими упражнениями для предупреждения травматизма
Работа в команде по развитию социальных навыков
10.2.2.4 анализировать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
10.3.2.2 демонстрировать разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
2 четверть
3
Развитие навыков по управлению посредством гимнастики
ТБ
Изучение поворотов и скручиваний
10.3.3.1 анализировать свое поведение во время занятий физическими упражнениями для предупреждения травматизма;
10.1.2.1 анализировать уровень сложности выполняемых упражнений;
10.1.3.1 демонстрировать гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем; выполнять страховку;
10.1.3.4 демонстрировать лазание по канату
Контроль за телом при балансировании и скручиваниях
10.3.3.2 анализировать и уметь применить навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях;
10.1.2.1 анализировать уровень сложности выполняемых упражнений;
10.2.1.1 анализировать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
Составление в группах последовательности движений на спортивных снарядах
10.1.3.4 демонстрировать лазание по канату;
10.1.3.1 демонстрировать гимнастические упражнения на снарядах, со снарядами и инвентарем; выполнять страховку;
10.3.1.1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4 Совершенствование навыков и понимания в национальных и спортивных играх
Развитие чувства команды, ориентирования в пространстве и передачи мяча
10.1.1.2 анализировать двигательные действия избранного вида вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга;
10.1.3.2 демонстрировать метание мяча на дальность и в цель;
10.2.2.3 демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.3.2.2 демонстрировать разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
10.3.1.1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Чтение игры и использование соответствующих тактик
10.1.1.3 анализировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения;
10.2.2.1 анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
10.3.1.3 демонстрировать ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
3 четверть
5 Развитие навыков и понимание лыжной/кроссовой/коньковой подготовки посредством тематической работы
ТБ
Развитие компонентов физического состояния через задания
10.1.1.1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений;
10.1.2.1 анализировать уровень сложности выполняемых упражнений;
10.1.3.5 анализировать и преодолевать отдельные вертикальные и горизонтальные препятствия;
10.3.3.2 анализировать и уметь применить навыки по оказанию первой помощи при травмах и несчастных случаях
Польза аэробной тренировки
10.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов демонстрировать одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км;
10.1.1.3 анализировать самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей, коррекции осанки и телосложения
Задания на прохождение дистанции
10.1.3.7 в соответствии с климатическими условиями регионов демонстрировать одновременный одношажный ход (стартовый вариант). Коньковый ход. Торможение и поворот плугом. Прохождение дистанции 3 км;
10.2.1.1 анализировать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
6 Обучение посредством игр
ТБ
Улучшение тактических знаний в
играх
10.1.3.6 демонстрировать комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
10.3.1.4 анализировать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
10.1.2.3 демонстрировать упражнения на расслабление мышц и включать их в свой двигательный режим
Работа над вопросом принятия решений в играх
10.3.2.1 анализировать свои умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе
Совершенствование навыков решения проблем посредством игр с сеткой
10.1.3.6 демонстрировать комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
10.2.2.3 демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.2.1.3 анализировать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Развитие мышления воображения в играх
10.1.1.2 анализировать двигательные действия избранного вида спорта, использовать их в условиях современной деятельности и организации собственного досуга;
10.1.3.6 демонстрировать комбинации и их последовательность в одной из спортивных игр. Знать основные правила и уметь судить одну из спортивных игр;
10.2.2.2 анализировать свое отношение и отношение товарищей во время игр
4 четверть
7 Активный и здоровый
ТБ
Увеличение выносливости и здоровья
10.1.2.2 анализировать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности;
10.3.1.2 демонстрировать навыки правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
10.3.4.1 анализировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности 10.3.4.2 демонстрировать навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе
Упражнения на мышечную выносливость
10.1.2.2 анализировать индивидуальный двигательный режим, подбирать и планировать физические упражнения, поддерживать оптимальный уровень индивидуальной работоспособности
Разминка для оздоровления
10.2.1.2 демонстрировать и применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития
8 Расширение физкультурно-оздоровительных понятий
Физическая деятельность на открытом воздухе
10.3.1.2 демонстрировать навыки правильного дыхания в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
10.2.1.2 демонстрировать и применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующие понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития;
10.3.4.2 демонстрировать навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе;
Развитие компонентов фитнеса:
скорость и выносливость
10.2.1.3 анализировать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений;
10.3.1.1 анализировать и демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Укрепление здоровья; быстрота, сила и ловкость
10.1.3.3 демонстрировать выполнение прыжков в длину и высоту;
10.3.1.4 анализировать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
10.3.4.2 демонстрировать навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки, физкультурно-оздоровительных мероприятий в течение учебного дня воздухе;
10.2.2.2 анализировать свое отношение и отношение товарищей во время игр
Игры и эстафеты на свежем воздухе
10.2.2.1 анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
10.2.2.3 демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
10.3.2.1 анализировать свои умения при организации своей деятельности социально-приемлемыми способами на основе освоения физической культуры и правил поведения в обществе;
10.3.4.1 анализировать и соблюдать режим дня с учетом своей учебной и внешкольной деятельности
Приложение 532
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 532 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқу пәнінің мақсаты зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жалпы және дене дамуындағы, жалпы және сөйлеу тілдік қимыл-қозғалыстағы, эмоциялық-ерік аясындағы кемшіліктерді түзетуге; жеке тұлғалық жағымды қасиеттері (достық пейілді, тәртіптілікті, ұжымшылдықты) дарытуға, эстетикалық тұрғыдан тәрбиелеуге көмектесу.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Түзету ырғағы сабағының басты міндеттері:
1) қимыл-қозғалыстық өрісін: жинақылықты, мақсатты бағыттылықты, қимылдың жатықтығы мен мәнерлілігін дамыту;
2) ритмика сабағына жағымды қатынас қалыптастыру;
3) ырғақ сезімін қалыптастыру;
4) аспаптық музыкаға деген қажеттілікті қалыптастыру;
5) музыканың сүйемелдеуімен ырғақты және мәнерлі қозғалу, қимыл қарқынын музыканың ырғағымен үйлестіру қабілетін дамыту;
6) икемділікті, өз бойын билей білу сезімін, кеңістікте бағдарлау,
қимыл-қозғалысын үйлестіру сезімдерін қалыптастыру;
7) би қимылдарына үйрету;
8) қимылдың мәнерлігін және бейнені бере білумен жұмыс жүргізу;
9) музыкаға эмоциялық жауап беруге тәрбиелеу, музыканы биіктігі, күші, ұзақтығы, тембрі бойынша ажырату;
10) қозғалыстық жадты дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. "Түзету ырағағы" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдемелерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Білім алушыларды оқытудағы түзете дамыту принципі білім алушының даму кемшілігі табиғатының (яғни табиғат есептес) ерекшелігінесәйкес ағзаның сақталған атқарымдары мен жүйесін тірек ете отырып құруды білдіреді.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель учебного предмета способствовать общему развитию обучающихся с нарушениями интеллекта, преодолению недостатков физического развития, общей и речевой моторики, эмоционально-волевой сферы; воспитанию положительных качеств личности (дружелюбия, дисциплинированности, коллективизма), эстетическому воспитанию.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Основными задачами уроков коррекционной ритмики являются:
1) развитие двигательной сферы: организованности, целенаправленности, плавности и выразительности движений;
2) формирование положительного отношения к занятиям ритмикой;
3) формирование чувства ритма;
4) формирование потребности в инструментальном музицировании;
5) развитие способности ритмично и выразительно двигаться под музыку, согласовать движения с темпом и ритмом музыки;
6) формирование ловкости, чувства равновесия, ориентировки в пространстве, координации движений;
7) обучение танцевальным движениям;
8) работа над выразительностью движений и передачей образа.
9) воспитание эмоциональной отзывчивости на музыку, различение по высоте, силе, длительности, тембру, характеру;
10) развитие двигательной памяти.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Коррекционная ритмика" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии со спецификой природы недостатка развития.

6. Түзете дамыту бағыттылық принципі оқу әрекетін арнайы әдіс-тәсілдермен қамтамасыз етеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың сенсорлық ақпараттарды қабылдау және өңдеу жылдамдылығының баяулығы, танымдық белсенділігінің төмендігі және танымдық қызығушылығының әлсіздігі, қоршаған орта туралы білімі мен түсінігінің шектеулілігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі, тәртіпті еркін реттеу қабілетінің дамымауы, қимыл-қозғалыстағы және қимыл-қозғалысты үйлестірудегі кемшіліктер есепке алынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ұжымдық оқу процесі жағдайындағы білім алуда ерекше қажеттіліктері бар білім алушыға қатысты саралау және жекешелеу тәсілдеме бұзылыстары бір санаттағы білім алушылардың вариативтік типологиялық ерекшеліктерінің барлығына шартты болады. Жекешелеу тәсілі саралау тәсілінің нақтыламасы болып табылады.
8. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік принципі. Арнайы педагог зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушы дамуының жалпы заңдылығын, сыныптағы әрбір білім алушының танымдық мүмкіндігін, арнайы педагогикалық көмек тәсілдерін біле отырып, білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін ұйымдастырып қана қоймай, сонымен бірге, бұл процесті басқара алады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Түзету ырағағы" оқу пәні бойынша бағдарламаны жүзеге асырудың негізгі принципі – музыкалық сүйемелдеу көмегімен нақты қимыл-қозғалыстық әрекет процесінде үйрету.
10. Осы бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жас және психофизикалық даму ерекшеліктерін есепке ала отырып құрылған.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Бағдарлама материалы тапсырмалар мен мәліметтердің көлемінің арту және күрделену дәрежесі бойынша орналастырылған, бұл білім алушылардың білім мен икемділіктерінің аймағын кеңейтуге көмектеседі.
12. Мұғалім сабақтағы жұмыстың барлық кезеңдеріндегі музыкалық сүйемелдеуде қазақстандық композиторлардың шығармаларын пайдаланады.
13. Сөйлеу тілінің ырғағымен жұмыс сабақтың жеке кезеңі болып ерекшеленбейді, бірақ әр түрлі әрекет түрлерімен үйлестіріле жүргізіледі.
14. Ырғақ сабағы барлық керек-жарақтармен: мұғалімге арналған музыкалық аспап, күйтабақтардың жиынтығы бар ойнатқыш, магнитофон, әр білім алушының жаттығуды орындауына қажетті заттар (түрлі-түсті жалаушалар, шарлар, ленталар, орамалдар, шеңберлер, доптар, секіртпе жіптер, сылдырмақтар, бубендер, даңғаралар), балаларға арналған музыкалық құралдар (пианино, аккордеон, үрмелі сырнай) жабдықталған, кең залда өтеді. Сондай-ақ залда орындықтар және балалардың музыкалық құралдарда ойнауларына арналған тіреуіштер болғаны жөн.

6. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности. При этом учитываются: замедленная скорость приема и переработки сенсорной информации обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, отставание в речевом развитии, несформированность произвольной регуляции поведения, недостатки моторики и координации движений.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Индивидуальный подход является конкретизацией дифференцированного подхода.
8. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Специальный педагог, зная общие закономерности развития, обучающегося с легкими нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого, способы специальной педагогической помощи не только организовывает учебно-познавательную деятельность обучающихся, но и управляет этим процессом.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Основной принцип реализации Программы - обучение в процессе конкретной двигательной деятельности с помощью музыкального сопровождения.
10. Настоящая Программа составлена с учетом возрастных и психофизических особенностей развития, обучающихся с нарушениями интеллекта, особенностей х двигательного развития.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Материал в Программе расположен по степени усложнения и увеличения объема заданий и сведений, что способствует расширению круга знаний и умений обучающихся.
12. На всех этапах работы на уроках ритмики учитель использует в качестве музыкального сопровождения произведения казахстанских композиторов.
13. Работа над ритмом речи не выделяется в отдельный этап урока, но проводится в сочетании с разными видами деятельности.
14. Уроки ритмики проводятся в просторном зале, оснащенном всем необходимым инвентарем: музыкальный инструмент для учителя, магнитофон, предметы для выполнения упражнений на каждого ученика (разноцветные флажки, шары, ленты, платочки, обручи, мячи, скакалки, погремушки, бубны, барабаны), детские музыкальные инструменты (пианино, аккордеоны, духовые гармоники). В зале также необходимо иметь стульчики и подставки для игры на музыкальных инструментах.

15. Сабаққа ұл балалар спорттық киім, қыз балалар футболка және жұқа шалбар (лосина), аяқтарына жұмсақ тәпішке (чешки) киюлеріне болады.
16. Ырғақ сабағында бағалар қойылмайды. Бағалау сөздік қолдау және ынталандыру арқылы жүзеге асырылады.
3-тарау. "Түзету ырғағы" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Түзету ырғағы" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына – 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта аптасына – 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
18. Бағдарламадағы оқу материалы шоғырландыру қағидасының негізінде құрамдастырылған, бұл зияты зақымдалған білім алушыларда дағдыларды қалыптастырудың шынайы қиындықтарын есепке алуға мүмкіндік береді. Оқытудың әрбір жылында музыкалық-ритмикалық қимылдарды қайталау, бекіту және әдеттендіру үшін мүмкіндік тудырылады. Әрбір оқу жылында музыкалық-ырғақтық қимылдарды қайталауға, бекітуге және әдеттендіруге мүмкіндік тудырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Түзету ырғағы" пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) 1-бөлім "Ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар";
2) 2-бөлім "Музыкалық аспаптармен жаттығулар";
3) 3-бөлім "Би жаттығулары".
20. "Ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жүру және жүгіріс,
2) хореографиялық жаттығулар;
3) көркем гимнастика жаттығулары;
4) стэп-аэробика жаттығулары.
21. "Музыкалық аспаптармен жаттығулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) соқпалы аспаптарда жаттығу;
2) пернетақта аспаптарда жаттығулар.
22. "Би жаттығулары" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) халық биінің элементтері;
2) бал биінің элементтері;
3) заманауи би элементтері.
23. Әрбір бөлімде жаттығулар жүйесі берілген олардың көлемдері анықталған, сондай-ақ музыкалық-ырғақтық әрекет түрімен шұғылданған білім алушының меңгеретін білім мен біліктері көрсетілген.
24. Әрбір сабақта бағдарламаның барлық бөлімдері бойынша жұмыс берілген бірізділікпен жүзеге асырылады. Алайда сабақтың басында және аяғында ширығуды басатын, босаңсуға, тынышталуға арналған жаттығулар жүргізілетіндіктен, бағдарламаның әрбір бөлігіне сабақтың мақсатына қарай әр түрлі уақыт бөлінеді.
25. 5-сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар. Хореография және көркем гимнастика құралдары Хореографиялық жаттығулар. Қолдардың позициялары, аяқтардың позициялары. Көркем гимнастика жаттығулары. Серіппемен қозғалыстар. Толқынды қозғалыстар. Сілтеу. Жүгіру. Тепе-теңдік. Динамикалық жаттығулар. Статикалық жаттығулар. Аралас жаттығулар;

15. На занятия мальчики приходят в спортивной форме, девочки в футболке (или топик) и лосинах, на ногах мягкие тапочки (чешки).
16. Оценки на уроках ритмики не выставляются. Оценивание обучающихся осуществляется словесным поощрением и стимулированием.
Глава 3. Организация содержания предмета "Коррекционная ритмика"
17. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекционная ритмика":
1) в 5 класса – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
18. Учебный материал структурирован в Программе на основе концентрического принципа, что позволяет учитывать объективные трудности формирования навыков у обучающихся с нарушениями интеллекта. На каждом году обучения повторяется, закрепляется и доводится до автоматизма музыкально-ритмические движения.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Ритмико-гимнастические упражнения";
2) раздел "Упражнения с музыкальными инструментами";
3) раздел "Танцевальные упражнения".
20. Раздел "Ритмико-гимнастические упражнения" включает следующие подразделы:
1) ходьба и бег,
2) хореографическое упражнение;
3) упражнения худовественной гимнастики;
4) упражнения стэп-аэробики.
21. Раздел "Упражнения с музыкальными инструментами" включает следующие подразделы:
1) упражнения на ударных инструментах;
2) упражнения на клавишных инструментах.
22. Раздел "Танцевальные упражнения" включает следующие подразделы:
1) элементы народного танца;
2) элементы бального танца;
3) элементы современного танца.
23. В каждом разделе в систематизированном виде изложены упражнения и определен их объем, а также указаны знания и умения, которыми овладеют обучающиеся, занимаясь конкретным видом музыкально-ритмической деятельности.
24. На каждом уроке осуществляется работа по всем разделам Программы в изложенной последовательности. Однако в зависимости от задач урока на каждый раздел Программы отводится различное количество времени, имея в виду, что в начале и конце урока проводятся упражнения на снятие напряжения, расслабление, успокоение.
25. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 5 класса:
1) ритмико-гимнастические упражнения. Средства хореографии и художественной гимнастики. Хореографические упражнения. Позиции рук, позиции ног. Упражнения художественной гимнастики. Пружинные движения. Волнообразные движения. Взмахи. Прыжки. Равновесия. Динамические упражнения. Статические упражнения. Смешанные упражнения;

2) музыкалық аспаптармен жаттығулар. Қарапайым жаттығуларды орындау, фортепиано, аккордеон, жезден гармоникадағы әндер. до1 – соль 1 шеңберінде екі қолмен гаммаларды бірге бір мезгілде орындау. Музыкалық аспаптарда таныс әннің әуендерін негізгі ырғағымен таныс ритмге байланыстырып анықтау. Цифрлық жүйеде музыкалық аспаптарды ойнауды үйрену;
3) би жаттығулары. "Диско" стиліндегі заманауи би элементтері. Қозғалыстардың белгіленген (алдын ала белгіленген) реттілігі бар би. Еркін нысандағы билер.
26. 6-сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар. Қолдардың позициялары
(1-3 позиция), аяқтың позициясы (1-3 позиция). Еркін қозғалыста және тіреуіштегі аяқтардың позициялары. Жүріс және жүгіріс. Метрикалық пульсацияға сәйкес жүру. Көркем гимнастикадағы жаттығулар: серіппемен және толқынды қозғалыстар. Қолдардың бір позициядан екіншісіне ауысуы. Аяққа арналған машинаның жаттығулар: жартылай отыру, жүрелеу, аяқтарды жазу, аяқтарды сілтеу, сілтеулер. Секіру. Тепе-теңдікке жаттығулар: Динамикалық және статикалық жаттығулар. Айналу. Аралас жаттығулар. Гимнастикалық нысандармен жаттығулар - таяқтар, түйреуіштер, доптар;
2) музыкалық аспаптармен жаттығулар. Музыкалық аспаптар көмегімен ырғақты көшіру. Музыкалық фразалардың ішіндегі таныс әндер мен комплекстерді жаттау. Контрасттық регистрлердегі жоғары және төмен дыбыстар арасындағы айырмашылық және бір тізілімнен екіншісіне көшу (жоғары және төмен) ажырату. Пианино-гаммадағы екі қолмен бірге бір уақытта до1 – си 1 дейін орындау. Берілген ритмге сәйкес музыкалық аспаптарда импровизациялау. Музыкалық аспаптарда таныс әннің әуендерін негізгі ырғағымен таныс ритмге байланыстырып анықтау. Цифрлық жүйеде музыкалық аспаптарды ойнауды үйрену;
3) би жаттығулары. Бал биінің элементтері.Баяу вальс. Музыкалық өлшемі 3/4. Баяу, біркелкі қозғалыстарды дамытуға арналған жаттығулар. Вальс қадамы. Баяу фокстрот. Музыкалық өлшемі - 4/4. Фокстротқа тән баяу, ұзақ, сырғитын қадамдар, жалқау және асықпайтын жаттығулар. Танго. Музыкалық өлшемі - 2/4. Тангоға тән біркелкі қозғалыстар. Танго қадамы. Латын Америка бал биі "Самба", "Ча-ча-ча". өндірістік тән серпімді Латын биіне тән серіппе тәріздес қозғалыстар. Степ-аэробика.

2) упражнения с музыкальными инструментами. Выполнение несложных упражнений, песен на пианино, аккордеоне, духовой гармонике. Исполнение на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1 – соль 1. Упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни. Обучение игре на музыкальных инструментах по цифровой системе;
3) танцевальные упражнения. Элементы современных танцев в стиле "диско". Танцы, имеющие зафиксированную (заранее определенную) последовательность движений. Танцы, отличающиеся свободным построением.
26. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 6 класса:
1) ритмико-гимнастические упражнения. Позиции рук (1-3 позиции), позиции ног (1-3 позиции). Позиции ног у опоры и в свободной стойке. Ходьба и бег. Ходьба в соответствии с метрической пульсацией. Упражнения художественной гимнастики: пружинные и волнообразные движения руками. Переводы рук из одной позиции в другую. Упражнения для ног у станка: полуприседания, приседания, выпрямление ноги, маховые движения ногой, взмахи. Прыжки. Упражнения на равновесие: Динамические и статические упражнения. Повороты. Смешанные упражнения. Упражнения с гимнастическими предметами – обручами, кеглями, мячом;
2) упражнения с музыкальными инструментами. Передача ритма при помощи музыкальных инструментов. Разучивание несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок. Различение высоких и низких звуков в контрастных регистрах и переход из одного регистра в другой (вверх-вниз). Исполнение на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1–си 1. Импровизация на музыкальных инструментах в соответствии с заданным ритмом. Упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни. Обучение игре на музыкальных инструментах по цифровой системе;
3) танцевальные упражнения. Элементы бального танца. Медленный вальс. Музыкальный размер 3/4. Упражнения на выработку медленных, плавных движений. Шаг вальса. Медленный фокстрот. Музыкальный размер 4/4. Упражнения на выработку длинных, скользящих, плавных шагов, непринужденных, сдержанных, ленивых неторопливых движений, характерных для фокстрота. Танго. Музыкальный размер 2/4. Упражнения на выработку медленных плавных движений, характерных для танго. Шаг танго. Латино-американские бальные танца "Самба", "Ча-ча-ча". Упражнения на выработку, характерных для латиноамериканских танцев пружинящих движений. Степ-аэробика.

27. Оқу материалдарын осы бағдарлама бойынша сыныптар (тоқсандар) бойынша бөлу үлгі болып табылады, мұғалім оқу материалын білім алушылардың оқуын ерекшеліктерін ескере отырып, бір сыныптан екіншісіне дейінгі білім беру материалдарын зерттеуге аударуға құқылы. Әрбір сыныпта оқыту бұрын оқылған материалды қайталаудан басталады.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануға, мониторинг өткізуге тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан білім беру кезеңін, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.2.1 кодындағы "5" – сынып, "2.2" – бөлім және бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
29. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
5-сынып
6-сынып
1.1 Жүріс және жүгіріс
5.1.1.1 сабаққа дайындалу және ұйымдасқан түрде сыныпқа кіру
5.1.1.2 саптағы жүріс үшін санау, жүрісті жүрелей отырумен кезектестіру
5.1.1.3 жүру, аяқтың ұшымен қозғалу (2\4, 4\4 музыканың сүймелдеуімен); тактінің күшті бөлігін ерекшелеу
5.1.1.4 қозғалыс кезінде, мүсінді сақтай отырып, бір шеңберден жеке екі шеңбер құрау
5.1.1.5 қимылдың барлық түрін музыкамен үйлестіре орындау
5.1.1.6 келесі жүріс түрлерін қолдану: жұмсақ, биік, үшкір және кең қадам; жүгірістің әр түрлі түрлерін қолдану: биік, үшкір және кең жүгіріс
5.1.1.7 жүріс пен жүгірістің қарқыны мен сипатын музыкалық сүймелдеудің қарқыны мен сипатына сәйкес өздігінен өзгерту
5.1.1.8 хореографиялық жаттығуларды (қол, аяқ жағдайы) орындау
5.1.1.9көркем гимнастика қимылдарын: қолмен және аяқпен серіппелі, толқын тәрізді қимылдарды, сермеуді, секірісті, тепе-теңдікті, бұрылыстарды орындау
6.1.1.1 қимыл бағытын бағдарлау және атау
6.1.1.2 етістіктерді (еңбектеді,жүгірді, жүрді) және үстеулерді (алға, артқа, төмен, жоғары, оңға, солға, жанына, тура, көлденеңінен) пайдалана отырып, қимыл траекториясы туралы сөздік есеп беру
6.1.1.3 бірден сапқа тұру, бой бойынша сапқа тұру, көру және есту белгісі бойынша шеңбер құрау
6.1.1.4 қимылды тоқтатпай, соқтығыспай, мүсін мен тепе-теңдікті сақтай, саптан шашырап жүру, содан кейін шеңбер құрау
6.1.1.5 метрикалық тамыр соғуға сәйкес жүру: арқаны тік ұстаған қалыпта жүрісті жүрелеумен, тізе бүгумен, аяқ ұшымен, кең және ұсақ қадаммен, өкшемен жүрумен кезектестіру
6.1.1.6 заттармен және затсыз түрлендіре жүру
6.1.1.7 биік, үшкір және кең жүгірісті орындау
6.1.1.8 жүрген және жүгірген кезде қолмен әр түрлі қимылдарды орындау
1.2 Хореографиялық жаттығулар

27. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в другой (из одной четверти в другую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Обучение в каждом классе начинается с повторения ранее изученного материала.
Глава 4. Система целей обучения
28. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе, третье числа - раздел и подраздел, четвертое число - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.2.1 "5" – класс, "2.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
29. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Ритмико-гимнастические упражнения":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения:
5 класс
6 класс
1.1.Ходьба и бег
5.1.1.1 уметь готовиться к занятиям и организованно входить в класс;
5.1.1.2 подавать счет для ходьбы в строю, чередовать ходьбу с приседанием;
5.1.1.3 ходить, двигаться на носках и пятках (под музыку 2\4, 4\4), выделяя сильную долю такта;
5.1.1.4 перестраиваться из одного в 2 отдельных маленьких круга во время движения, сохраняя правильную осанку;
5.1.1.5 выполнять все виды движения в сочетании с музыкой;
5.1.1.6 применять следующие виды ходьбы: мягкий шаг, высокий, острый и широкий; применять разновидности бега: острый бег, высокий, широкий;
5.1.1.7самостоятельно менять темп и характер ходьбы и бега в соответствие с темпом и характером музыкального сопровождения;
5.1.1.8выполнять хореографические упражнения (позиции рук, ног);
5.1.1.9выполнять движения художественной гимнастики - пружинные движения руками и ногами, волнообразные движения, взмахи, прыжки, равновесие, повороты;
6.1.1.1 ориентироваться и называть направления движения;
6.1.1.2 давать словесный отчет о траектории движения, используя глаголы (полз, бежал, шел) и наречия (вперед, назад, вниз, вверх, направо, налево, в сторону, прямо, по диагонали);
6.1.1.3 строиться в колонну по одному, в шеренгу по росту, в круг по визуальному или звуковому сигналу;
6.1.1.4 перестраиваться из колонны врассыпную, а затем в круг, не прекращая движения, не сталкиваясь, сохраняя осанку и равновесие;
6.1.1.5 ходить в соответствии с метрической пульсацией: чередование ходьбы с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину;
6.1.1.6 ходить с различными вариациями с предметами и без предметов;
6.1.1.7 выполнять бег: острый, высокий, широкий;
6.1.1.8 выполнять различные движения рук при ходьбе и беге;
1.2.
Хореографические упражнения

5.1.2.1 бастапқы қалып болып табылатын қолдың дайындық жағдайын меңгеру және орындау
5.1.2.2 бірінші қалыпты орындау – қол кеуде тұсында алға қарай созылған,алақан денеге қараған, шынтақ жанына қарай дөңгеленген, иық түскен, бір қолдың саусақтары екінші қолдың саусақтарынан 5-10 сантиметр қашықтықта
5.1.2.3 екінші қалыпты орындау – дөңгеленген қолдар жанына қарай созылған және иықтан біршама төмен және денеден біраз алға қарай орналасқан, шынтақтар бірінші қалыпқа қарағанда артқа қарай біршама тіктелген, алақан бір-біріне қараған
5.1.2.4 үшінші қалыпты орындау – қол жоғарыда (көрінетіндей), қол басы мен шынтақтар беттің алдында және жанына қарай, ал алақандар төмен қарай орналасқан
5.1.2.5 тіректегі аяқ қалпын меңгеру және орындау
5.1.2.6 аяқтың бірінші қалпы – өкше бірге, аяқ ұштары жан-жаққа қараған
5.1.2.7 екінші қалыпты орындау – аяқ табан ұзындығы қашықтықтығында алшақ қойылған, аяқ ұшы жан-жаққа қараған
5.1.2.8 үшінші қалыпты орындау – бір табанның өкшесіекінші табанның ортасында, аяқ ұшы жан-жаққа қараған
5.1.2.9 жаттығуды тіреккке қарап тұрған қалыпта орындау
6.1.2.1 қолдың бірінші, екінші, үшінші қалпын орындау
6.1.2.2 қол басын барлық қалыпта жеңіл, ширықтырмай ұстау
6.1.2.3 қолға арналған жаттығуларды дене қимылымен біріктіру
6.1.2.4 аяқтың қалпын және қимылды тірек жанындағы қалып бойынша орындау
6.1.2.5 жаттығуды тірекке бетімен, содан кейін бүйірмен тұрған қалыпта орындау
6.1.2.6 жаттығуларды тірек жанында орындау: жүрелеп отыру, жартылай жүрелеп отыру, аяқты әр түрлі бағытта тіктеу, аяқты сермеу қимылын орындау
1.3 Көркем гимнастикалық жаттығулар
5.1.3.1 серіппелі қимылдарды орындау – буынды немесе буындарды біркелкі бүгу және жазу
5.1.3.2 музыкадағы акценттерді серіппелі қимылмен ерекшелеу
5.1.3.3 қолмен серіппелі қимылдарды бір мезгілде және кезекпен әр түрлі бағытта орындау
5.1.3.4 серіппелі қимылдарды аяқпен орындау – екі аяқпен бір орында тұрып орындау
5.1.3.5 аяқтың ұшымен көтерілу және тізені бүкпей табанмен түсу; табанмен тұрып тізені бүгу және жазу
5.1.3.6 бір орында тұрып, дене ауырлығын бір аяқтан екінші аяққа серіппелі қимылмен ауыстыра, алға-артқа қарай қозғалу; оң содан кейін сол аяғының тізесін бүгуді орындау
5.1.3.7 қолмен, кеудемен және бүкіл денемен толқын тәрізді қимылды орындау
5.1.3.8 көркем гимнастика жаттығуларын 3/4 көлемдегі, ақырын немесе орташа қарқындағы лирикалық, жайлы әуеннің сүймелдеуімен орындау
5.1.3.9 бүтін толқынды қимылды орындауға арналған дайындық жаттығуларды орындау; бүтін толқынды қимылды орындау үшін бастапқы қалыпты – дөңгелектене жүрелеп отыруды орындау
5.1.3.10 бүтін толқынды қимылды өзінің мүмкіндігіне қарай орындау, алайда орындауды жетілдіруге тырысу

5.1.2.1 выполнять подготовительное положение рук, служащее исходным;
5.1.2.2 выполнять первую позицию – руки вперед на высоте диафрагмы, ладони обращены к туловищу, локти округлены и обращены в стороны, плечи опущены, пальцы оной руки на расстоянии 5-10 сантиметров от пальцев другой;
5.1.2.3 выполнять вторую позицию – округленные руки разведены в стороны и находятся несколько ниже плеч и немного впереди туловища, локти по сравнению с первой позицией несколько выпрямлены и обращены назад, ладони обращены друг к другу;
5.1.2.4 выполнять третью позицию – руки вверху (в поле зрения), кисти и локти находятся несколько впереди лица и обращены в стороны, ладони вниз;
5.1.2.5 выполнять позиции ног у опоры;
5.1.2.6 выполнять первую позицию ног – пятки соединены, носки развернуты в стороны;
5.1.2.7выполнять вторую позицию – ноги врозь на расстоянии длины ступни, носки развернуты в стороны;
5.1.2.8выполнять третью позицию – пятка одной ступни прижата к середине другой, носки развернуты в стороны;
5.1.2.9 выполнять упражнения стоя лицом к опоре
6.1.2.1 выполнять первую, вторую и третью позиции рук;
6.1.2.2 во всех позициях кисти рук держать легко, без напряжения;
6.1.2.3 соединять упражнения для рук с движениями тела;
6.1.2.4
выполнять позиции ног и движения по позициям у опоры;
6.1.2.5 выполнять упражнения стоя лицом к опоре, а затем стоя боком;
6.1.2.6 выполнять упражнения у стойки: полуприседание, приседание, выпрямление ноги в различных направлениях, маховое движение ногой
1.3.
Упражнения художественной гимнастики
5.1.3.1 выполнять пружинные движения – равномерное сгибание и разгибание сустава или суставов;
5.1.3.2 подчеркивать акценты в музыке пружинными движениями;
5.1.3.3 выполнять одновременные и попеременные пружинные движения руками в различных направлениях;
5.1.3.4 выполнять пружинные движения ногами – стоя на месте на двух ногах;
5.1.3.5 выполнять подъем на полупальцы и опускание на ступню не сгибая коленей; выполнять стоя на всей ступне сгибание и разгибание коленей;
5.1.3.6 выполнять пружинные переносы тяжести тела с ноги на ногу стоя на месте, передвигаясь вперед и назад; выполнять полуприсед на правой, затем на левой ноге;
5.1.3.7 выполнять волнообразные движения руками, туловищем и всем телом;
5.1.3.8 выполнять упражнения художественной гимнастики под мелодию лирического, спокойного характера, размером 3/4, медленного или умеренного темпа;
5.1.3.9 выполнять подготовительные упражнения для выполнения целостной волны;
принимать исходное положение для выполнения целостной волны - круглый полуприсед;
5.1.3.10
выполнять целостное волнообразное движение по мере своих возможностей, но стремиться к совершенствованию исполнения;

5.1.3.11 аяқты сермеуді орындау
5.1.3.12 барлық дененің немесе оның жеке бөліктерінің (қол, аяқ) бүтін қимылын бірізділікпен орындау
5.1.3.13 сермеуді аяқпен, қолмен, кеудемен және барлық денемен орындау
5.1.3.14 2/4, 3/4 көлемдегі сергек музыканың сүйемелдеуімен сермеуді орындау, дыбыстың қаттылығы, қарқыны сермеу амплитудасына тәуелді болады
5.1.3.15 секірістерді бұрылыстармен, сермеумен, би қадамдарымен, ырғақтық тапсырмалармен үйлестіре орындау
6.1.3.1 5-сыныпта оқыған көркем гимнастика жаттығуларын қайталау және бекіту
6.1.3.2 қолмен серіппелі және толқын тәріздес қимылдарды орындау, қолды бір қалыптан екінші қалыпқа аудару
6.1.3.3 станок жанында аяққа арналған жаттығуларды орындау: жартылай жүрелеу, жүрелеу, аяқты тіктеу, аяқты серпу
6.1.3.4 секірістерді орындау
6.1.3.5 тепе-теңдікті сақтауға берілген жаттығуларды орындау, әр түрлі тіректерде тепе-теңдігін сақтау
6.1.3.6 динамикалық жаттығуларды орындау: тіректің шектелген ауданы немесе жоғары көтерілген тіректе –гимнастикалық орындықта, бумда, еденде анық сызылған жолақ жағдайында орындалатын адымдау, жүгіріс, секіріс
6.1.3.7 статикалық жаттығуларды орындау: екі аяқпен (аяқ ұшымен) әр түрлі тұрыстар, әр түрлі қалыпта бір аяқпен тұру (бос аяқ алға, артқа, жанына қарай созылған, дененің еңкеюімен), еденде немесе сәл көтерілген тіректе тізерлеп тұру
6.1.3.8 дененің бұрылуына берілген жаттығуларды орындау: қимылдағы тұрақтылықты сақтау, бір немесе екі аяқпен 180, 360 және одан да үлкен градусқа бұрылу; бұрын меңгерген бұрылыстарды тепе-теңдікке берілген және би қадамдарымен біріктіру
6.1.3.9 аралас жаттығуларды орындау – тұрақты статикалық қалыппен аяқталатын қимылдық әрекеттерді орындау
6.1.3.10 әр түрлі секірістерді орындағанда жерге түсе білу, бұрылыстарды, жүрелеп отыруды, еңкеюді орындағаннан кейін тепе-теңдікті сақтау
6.1.3.11 жаттығуларды гимнастикалық заттармен – шеңбер, кегль, доппен орындау
1.4 Стэп-аэробика жаттығулары
6.1.4.1 степ-аэробика жаттығуларын меңгеру және орындау: стептегі (платформадағы) қимыл үйлесіімділігіне берілген жаттығулар
6.1.4.2 Basic-step (басик стэп) меңгеру және орындау:– платформадағы"негізгі қадам", сол және оң аяғын кезектестіру
6.1.4.3 платформада V-step (ви- стэп) – "ви-қадамдарды" шапалақпен, степте оңға, степте солғаорындау
6.1.4.4 Top-up (топ ап) – "үстінен тигізу" меңгеру, платформадағы қадамдар
6.1.4.5 Lift-step (лифт стэп) меңгеру – степте тізені көтеріп адымдау; стептегі жалғамалы қадам

5.1.3.11 выполнять взмахи ногами;
5.1.3.12 выполнять последовательно целостное движение всего тела или отдельных частей (рук, ног);
5.1.3.13 выполнять взмахи руками, ногами, туловищем и всем телом;
5.1.3.14 выполнять взмахи под энергичную бодрую музыку размер 2/4, 3/4, звучание громкое, темп зависит от амплитуды взмахов;
5.1.3.15 выполнять прыжки в сочетании с поворотами, взмахами, танцевальными шагами, ритмическими заданиями;
6.1.3.1 выполнять упражнения художественной гимнастики, разученные в 5 классе;
6.1.3.2 выполнять пружинные и волнообразные движения руками, переводы рук из одной позиции в другую;
6.1.3.3 выполнять упражнения для ног у станка: полуприседания, приседания, выпрямление ноги, маховые движения ногой, взмахи;
6.1.3.4 выполнять прыжки;
6.1.3.5 выполнять упражнения на равновесие, сохранять равновесие на различных опорах;
6.1.3.6 выполнять динамические упражнения: шагом, бегом, подскоками, выполняемых в условиях ограниченной площади опоры или на повышенной опоре – гимнастической скамейке, буме, четко очерченной не широкой полоске на полу;
6.1.3.7 выполнять статические упражнения: различные стойки на двух ногах (на носках), на одной ноге в различных позах (свободная нога вперед, назад, в сторону, с наклонами туловища), на колене, на полу и на слегка повышенной опоре;
6.1.3.8 выполнять упражнения на повороты туловища: сохранять устойчивость в движении, повороты выполнять на одной или двух ногах на 180, 360 градусов и более, усвоенные повороты соединить с равновесиями и танцевальными шагами;
6.1.3.8 выполнять смешанные упражнения - двигательные действия, завершающиеся устойчивым статическим положением;
6.1.3.9 выполнять приземление после различных прыжков, сохранение равновесия после выполнения поворотов, приседаний, наклонов;
6.1.3.10 выполнять упражнения с гимнастическими предметами – обручами, кеглями, мячом;
6.1.3.11 выполнять упражнения под музыкальное сопровождение спокойного характера, не очень громкое, темп медленный или умеренно-медленный, в высоком и среднем регистре;
1.4.
Упражнения стэп-аэробики
6.1.4.1 выполнять упражнения степ-аэробики:
упражнения на координацию движений на степе (платформе);
6.1.4.2 выполнять Basic-step (Басик-стэп) – "базовый шаг" на платформе, чередование левой и правой ног;
6.1.4.3 выполнять V-step (Ви-стэп) – "ви-шаги" на платформе, с хлопками, на степе вправо, на степе влево;
6.1.4.4 выполнять Top-up (топ-ап) – "верхнее касание", шаги на платформе;
6.1.4.5 выполнять Lift-step (Лифт-стэп) – шаг с подъемом колена на степе; приставные шаги на степе

2) 2-бөлім "Музыкалық аспаптармен жаттығулар":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
5-сынып
6-сынып
2.1 Соқпалы аспаптарда жаттығу
5.2.1.1 берілген ырғақты соқпалы аспаптар көмегімен шығару
5.2.1.2 музыкалық аспаптармен таныс өлеңнің негізгі ырғағын бере білу
5.2.1.3 берілген ырғақ бойынша таныс өлеңнің әуенін анықтау
6.2.1.1 берілген ырғақты соқпалы аспаптар көмегімен шығару
6.2.1.2 музыкалық аспаптармен таныс өлеңнің негізгі ырғағын бере білу
6.2.1.3 берілген ырғақ бойынша таныс өлеңнің әуенін анықтау
6.2.1.4 таныс өлеңдерден жеңіл музыкалық тіркестердің ырғағын жаттау
2.2 Пернелі аспаптарда жаттығу
5.2.2.1 музыкалық аспаптарды дыбысталуы бойынша тану
5.2.2.2 пианинода екі қолымен бір мезгілде до1 – соль көлеміндегі гамманы орындау
5.2.2.3 сандық жүйе бойынша пернелі музыкалық аспаптарда ойнауға үйрену
5.2.2.4 пианино, аккордеон, үрмелі сырнайда оңай жаттығуларды орындау
5.2.2.5 сандық жүйені пайдалана отырып,музыкалық аспаптарда жеңіл 1-2 өлеңді немесе әуенді орындау
6.2.2.1 қарама-қайшы регистрлердегі жоғары және төменгі дыбыстарды, бір регистрден екінші регистрге өтуді (жоғары-төмен) ажырату
6.2.2.2 пианинода екі қолымен бір мезгілде до1 – соль көлеміндегі гамманы орындау
6.2.2.3 сандық жүйе бойынша пернелі музыкалық аспаптарда ойнауға үйретуді ұсыну
6.2.2.4 сандық жүйені пайдалана отырып, музыкалық аспаптарда жеңіл 2-3 өлеңді немесе әуенді орындау
6.2.2.5 берілген ырғаққа сәйкес музыкалық аспаптардан дыбыс шығару
3) 3-бөлім "Би жаттығулары":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары:
5-сынып
6-сынып
3.1Халық биінің элементтері
5.3.1.1 халық биін музыкалық сүйемелдеудің көңіл күйін эмоциямен білдіру
5.3.1.2 түзету ритмикасы сабақтарында алған икемділіктері мен дағдыларын күнделікті өмірде пайдалану
5.3.1.3 ертеңгіліктерде дұрыс және әдемі билеу, сынып пен мектептегі көркем өнерпаздар үйірмесіне белсене қатысу
6.3.1.1 кейбір халық билеріне тән негізгі қимылдарды ажырату, биде әдемі және мәнерлі қимылдай білу
6.3.1.2 түзету ритмикасы сабақтарында алған икемділіктері мен дағдыларын күнделікті өмірде пайдалану
6.3.1.3 ертеңгіліктерде дұрыс және әдемі билеу, сынып пен мектептегі көркем өнерпаздар үйірмесіне белсене қатысу
3.2 Бал биінің элементтері
5.3.2.1 жауапкершілік байқату, жұппен билегенде өзара әрекеттене білу, қиындықтарды жеңу
5.3.2.2 баяу, жайлы қимылдарды, вальс қадамын (музыкалық көлемі 3/4);үйретуге арналған жаттығуларды орындау
5.3.2.3 баяу фокстрот (музыкалықкөлемі4/4) қимылын орындау

2) раздел 2 "Упражнения с музыкальными инструментами":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения:
5 класс
6 класс
2.1. Упражнения на ударных инструментах
5.2.1.1 передавать заданный ритм при помощи ударных инструментов;
5.2.1.2 передавать на музыкальных инструментах основной ритм знакомой песни;
5.2.1.3 определять по заданному ритму мелодии знакомой песни;
6.2.1.1 передавать ритм при помощи ударных инструментов;
6.2.1.2 передавать на музыкальных инструментах основной ритм знакомой песни;
6.2.1.3 определять по заданному ритму мелодии знакомой песни;
6.2.1.4 передавать ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
2.2. Упражнения на клавишных инструментах
5.2.2.1 узнавать музыкальные инструменты по звучанию;
5.2.2.2 исполнять на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1 – соль;
5.2.2.3 играть на клавишных музыкальных инструментах по цифровой системе;
5.2.2.4 выполнять несложные упражнения на пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
5.2.2.5 исполнять 1-2 несложные песни или попевки на музыкальном инструменте с использованием цифровой системы
6.2.2.1 различать высокие и низкие звуки в контрастных регистрах и переход из одного регистра в другой (вверх-вниз);
6.2.2.2 исполнять на пианино гаммы двумя руками одновременно в пределах до1 – си 1;
6.2.2.3 играть на клавишных музыкальных инструментах по цифровой системе;
6.2.2.4 исполнять 2-3 несложных песен или попевок на музыкальном инструменте с использованием цифровой системы;
6.2.2.5 импровизировать на музыкальных инструментах в соответствии с заданным ритмом
3) раздел 3 "Танцевальные упражнения":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения:
5 класс
6 класс
3.1.
Элементы народного танца
5.3.1.1 эмоционально выражать настроение музыкального сопровождения народного танца;
5.3.1.2 использовать полученные на уроках коррекционной ритмики умения и навыки в повседневной жизни;
5.3.1.3 правильно и красиво танцевать на утренниках, активно участвовать в художественной самодеятельности класса и школы;
6.3.1.1 различать основные характерные движения некоторых народных танцев, уметь красиво и выразительно двигаться в танце;
6.3.1.2 использовать полученные на уроках коррекционной ритмики умения и навыки в повседневной жизни;
6.3.1.3 правильно и красиво танцевать на утренниках, активно участвовать в художественной самодеятельности класса и школы;
3.2. Элементы бального танца
5.3.2.1
проявлять ответствен-ность, умение взаимодействовать в паре, преодолевать трудности;
5.3.2.2выполнять упражнения на выработку медленных, плавных движений, шаг вальса (музыкальный размер ¾);
5.3.2.3
выполнять движения медленного фокстрота (музыкальный размер 4/4);

5.3.3.4 факстротқа тән ұзын, жеңіл, жатық қадамдарды, еркін, байсалды, еріншек, асықпайтын қимылдарды үйретуге арналған жаттығуларды орындау
5.3.3.5 көркем бейнелердіикемді қимылдар мен ырғақты санау құралдарымен және адам денесінің мәнерлі қалпын үздіксіз ауыстыру арқылы құру
6.3.2.1 негізгі бал билерінің: вальс, танго, самба, ча-ча-ча, румба шығу тарихын білу
6.3.2.2 5-сыныпта үйренген кейбір бал билеріне тән негізгі қимылдарды қайталау және бекіту
6.3.2.3жұптық танго биінің ақырын, жатық қимылдарын (музыкалық көлемі 2/4 орындау)
6.3.2.4 латынамерикалық билерге тән серіппелі қимылдарды үйретуге берілген жаттығуларды орындау
6.3.2.5 латынамерикалық бал билерін: "Самба", "Ча-ча-ча"белсенді орындау
6.3.2.6 вальс, танго, самба билерін музыкалық сүйемелдеудің көңіл күйін эмоциямен білдіру
6.3.2.7 бидің көркем бейнесін ырғақты санау және қимылдарды мәнерлі ауыстыру арқылы құру
6.3.2.8 түзету ритмикасы сабақтарында алған икемділіктері мен дағдыларын күнделікті өмірде пайдалану
6.3.2.9 сынып пен мектептегі көркем өнерпаздар үйірмесіне белсене қатысу
3.3 Заманауи би элементтері
5.3.3.1 кейбір заманауи билерге тән негізгі қимылдарды ажырату
5.3.3.2 би жаттығуларын орындау, "диско" стиліндегі жеңіл заманауи билерді орындау
5.3.3.3 заманауи музыканы білім алушылардың музыкалық қызығушылықтарын есепке алып, мұғалімнің шешімімен пайдалану
5.3.3.4 биде музыканың ең бір динамикалық жерін ерекшелеп көрсету үшін секірістерді пайдалану
5.3.3.5 музыканың сипатын қол, аяқ, дененің нақты, ырғақты қимылын қадаммен ырғақтық үйлестіру арқылы бере білу
6.3.3.1 биді музыкасына қарай дұрыс анықтау, бидің қажетті қимылы мен қарқынын табу, қимылда метрді, ырғақтық суретті, акцентті ерекшелеу, қимылды музыкалық тіркес бөлігінің ауысуына сәйкес тыңдау және өздігінен өзгерту
6.3.3.2 ұсынылған элементтерді меңгеруіне қарай жаңаларын қосу, жаттығуды күрделендіру, қимылда орындау, қимылдың қарқынын, амплитудасын арттыру
6.3.3.3 "диско"стиліндегі заманауи билердің элементтерін орындау
6.3.3.4 қимылдарының бірізділігі бекітілген (алдын ала анықталған) билерді орындау
6.3.3.5 еркін тұруымен ерекшеленетін билерді орындау
6.3.3.6 би билегенде шығармашылық дербестік және өзін-өзі эмоциялық көрсету белгілерін байқату
30. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

5.3.3.4 выполнять упражнения на выработку длинных, скользящих, плавных шагов, непринужденных, сдержанных, ленивых неторопливых движений, характерных для фокстрота;
5.3.3.5 создавать художественные образы средствами пластических движений и ритмически четкой и непрерывной смены выразительных положений человеческого тела.
6.3.2.1 знать историю появления основных бальных танцев: вальс, танго, самба, ча-ча-ча, румба;
6.3.2.2 выполнять основные характерные движения некоторых бальных танцев, разученных в 5 классе;
6.3.2.3 выполнять медленные
плавные движения танго в паре (музыкальный размер 2/4);
6.3.2.4 выполнять упражнения на выработку характерных для латиноамериканских танцев пружинящих движений;
6.3.2.5 исполнять латино-американские бальные танцы "Самба", "Ча-ча-ча";
6.3.2.6 эмоционально выражать настроение музыкального сопровождения танца: вальс, танго, самба;
6.3.2.7 создавать художественный образ танца посредством ритмически четкой и выразительной смены движений;
6.3.2.8 использовать полученные на уроках коррекционной ритмики умения и навыки в повседневной жизни
6.3.2.9 активно участвовать в
художественной самодеятельности класса и школы
3.3.
Элементы современного танца
5.3.3.1 различать основные характерные движения некоторых современных танцев;
5.3.3.2 выполнять танцевальные упражнения и исполнять несложные современные танцы в стиле "диско";
5.3.3.3 использовать современную музыку на усмотрение педагога, с учетом музыкальных интересов учащихся;
5.3.3.4 использовать в танце разнообразные прыжки, которые подчеркивают наиболее динамичные места музыкального сопровождения;
5.3.3.5 передавать характер музыки четкими, ритмичными движениями рук, ног, туловища и ритмическим сочетанием шагов
6.3.3.1 правильно определять танец по музыкальному сопровождению, находить нужный темп и движения танца, отмечать в движении метр, ритмический рисунок, акцент, слышать и самостоятельно менять движение в соответствии со сменой частей музыкальных фраз;
6.3.3.2 по мере усвоения предлагаемых элементов добавлять новые, упражнения усложнять, выполнять в движении, повышать темп, увеличивать амплитуду движений;
6.3.3.3 выполнять элементы современных танцев в стиле "диско";
6.3.3.4 исполнять танцы, имеющие зафиксированную (заранее определенную) последовательность движений;
6.3.3.5 исполнять танцы, отличающиеся свободным построением;
6.3.3.6 проявлять творческую самостоятельность и эмоциональное самовыражение при исполнении танцев
30. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушыларда қолжетімді (вербалды емес және вербалды) қарым-қатынас құралдарын жетілдіру, оқу мен жазудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) өзіне қарата айтылған сөзді түсіну дағдыларын дамыту және жетілдіру;
2) коммуникация дағдыларын жетілдіру;
3) білім алушылардың дербес сөйлеуін дамыту және жетілдіру;
4) қарапайым оқу және жазу дағдыларын дамыту;
5) өмірлік жағдайларда қарапайым оқу және жазу дағдылары мен дағдыларын қолдануға үйрету.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сабаққа қызығушылығын дамыту, сөйлеу белсенділігін қолдау және ынталандыру;
2) білім алушылардың эмоционалдық және әлеуметтік-тұлғалық дамуына жағдай жасау;
3) жалпы және артикуляциялық моториканы, қимылдарды үйлестіруді, қолдар мен саусақтардың ұсақ моторикасын дамыту;
4) қол-көз координациясын, кеңістіктік көріністерді дамыту;
5) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, жұмысқа қабілеттілігіне, басталған істі аяқтауға жеткізу қабілетіне тәрбиелеу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады. Аталған дағдыларды игеру білім алушылардың тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтады. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты ішінде) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагогтер мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісімге келуді сынып мұғалімі жүзеге асырады.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (с русским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - создание условий для совершенствования у обучающихся доступных (невербальные и вербальные) средств общения, формирования элементарных навыков чтения и письма.
3. Учебные задачи Программы:
1) развивать и совершенствовать навыки понимания обращенной речи;
2) совершенствовать навыки коммуникации;
3) развивать и совершенствовать самостоятельную речь обучающихся;
4) развивать навыки элементарного чтения и письма;
5) учить использовать полученные умения и навыки элементарного чтения и письма в жизненных ситуациях.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать интерес к занятиям, поддерживать и поощрять речевую активность;
2) создавать условия для эмоционального и социально-личностного развития обучающихся;
3) развивать общую и артикуляционную моторику, координацию движений, мелкую моторику кистей и пальцев рук;
4) развивать зрительно-моторную координацию, пространственные представления;
5) воспитывать трудолюбие, терпеливость, работоспособность, умение доводить начатое дело до завершения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения. Овладение указанными навыками уменьшит потребность обучающихся в помощи в бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе) и родителями учащихся (в домашних условиях, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.

7. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім алушылардың ерекшеліктерін есепке алады:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) топтық жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакциясын;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы функцияларының айқын дамымауын;
4) қалыптасатын дағдыларды бекітудің қиындықтарын.
8. Білім алушылардың сөйлеудегі даму ерекшеліктері өзіне айтылған сөзді түсіну қиындықтарында, сөздік қорының аздығында, дыбыс айтуының және сөйлеудің грамматикалық құрылысының бұзылуында көрінеді; оқушылардың бір бөлігінде белсенді сөйлеудің толық болмауы байқалады.
9. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
10. Педагог оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; олардың мүмкіндіктерінің өзгеруін үнемі зерттеп отырады, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі аздаған болсада ілгерілеулерді тіркейді. Алға қарай кез-келген оңалыс өзгерістер оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
11. Педагог осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
12. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымының зияты орташа түрде бұзылылған білім алушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.
13. Бағдарлама мұғалімді аймақтық сипаттағы материалдарды пайдалануға бағытталған бақылауларды, пәндік-практикалық, ойын, оқу әрекеттерін ұйымдастыру арқылы білім алушының танымдық және әлеуметтік тұрғыдан белсенділігін дамытуға бағыттайды. Осы пәнді оқыту мақсаттарына қол жеткізу шеңберінде жүзеге асырылатын оқу және тәрбиелік сипаттағы жобалау қызметі мұғалімнің басшылығымен, ата-аналармен серіктестікте ұйымдастырылады.
14. Бағдарламада оқу мақсаттарының болжамдық жүйесі тұжырымдалған, ұсынылған жүйені мұғалім оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде оқу пәнінің мазмұны мен мақсаттарын анықтау үшін болжамдық негізінде басшылыққа алады.
15. Бағдарламаның мазмұны білім алушылардың ауызша және ауызшадан тыс формалардағы коммуникативтік дағдыларын дамытуға, сөйлеудің реттеуші қызметін дамытуға бағытталған.

7. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемая во фронтальной работе;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
8. Особенности речевого развития, обучающихся проявляются в трудностях понимания обращенной речи, узости словарного запаса, нарушениях звукопроизношения и грамматического строя речи; у части школьников наблюдается полное отсутствие активной речи.
9. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
10. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
11. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
12. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта
13. Программа ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации наблюдений, предметно-практической, игровой, учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера. Проектная деятельность учебного и воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, организуется под руководством учителя, в партнерстве с родителями.
14. В Программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников.
15. Содержание Программы направлено на развитие коммуникативных навыков, обучающихся в вербальной и невербальной формах, на развитие регулирующей функции речи.

16. Білім алушылардың жеке мүмкіндіктерінің айтарлықтай айырмашылықтарын ескере отырып, оқытудың нәтижелері түрлі деңгейде көрнетінің күтуге болады: оқушылардың бір бөлігі 10-сыныптың соңына қарай жеке сөздер мен қысқа сөйлемдерді жазудың қарапайым дағдыларын меңгереді. Басқа білім алушылар дайын мәтіннен сөздер мен сөйлемдерді жазып көшіруді үйренеді. Жазу мен оқуды меңгерудің алғышарттары қалыптаспаған білім алушылар қолжетімді коммуникативтік жаттығуларды орындайды.
17. Пәнаралық байланыстар "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Сөйлеу дамуындағы кемшіліктерді түзету", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Музыка және ырғақ" пәндерімен орнатылады.
18. Оқу мен жазудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру кезінде көрнекілік құралдарын қолдану арқылы практикалық жаттығулар (жаттығу, еліктеу-орындаушылық, шығармашылық ойындар; дидактикалық, рөлдік, іскерлік ойындар; пәндік модельдеу) жетекші орын алады. Ауызша оқыту әдістері (мұғалімнің әңгімесі, әңгімелесу, жаңғыртылмалы сөз тіркестерін айту) көрнекі әдістер мен білім алушылардың өзіндік әрекеттерін толықтырады. Мұғалім нақты жаттығулардың түрлерін, оларды өткізу әдістері мен орындарын мұқият ойластырады.
19. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп орындауға немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.
20. Сөйлеуді дамыту сабақтары білім алушының көру және есту қабілетін қалыптастырудан басталады. Білім алушыларға педагогтің сөзін тыңдауға, сөйлеушінің бетіне тіке қарауға, әңгімелесушінің бетіне қарап отыруға үйретуді жалғастырады.
21. Білім алушылардың сөйлеуін белсендіру жұмысы заттармен практикалық іс-әрекет жасау, көрнекі жағдаятты орнату барысында жүзеге асырылады. Сөйлеуді дамыту және қоршаған әлем туралы білім біртұтастықты құрайды. Білім алушының сөйлеуі оны қоршаған заттар және олармен жасалатын әрекеттер аясында дамиды.
22. Сабақтарда педагог сөйлеу тілін түсінуді, грамматикалық формалары мен категорияларын практикалық меңгеруді дамытуға бағытталған жұмыс жүргізеді. Сөйлеу тілінің грамматикалық құрылымын меңгеру сөздік қорын байытумен қатар жүреді. Бағдарламадағы әріптермен танысу реті ұсынымдық сипатта берілген, ол сөйлеу онтогенезіндегі дыбыстардың пайда болу ретіне негізделген.
23. Оқытуда М. Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған заттық-дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістермен және технологиялармен, соның ішінде PECS карталарын, пиктограммаларды, "глобалды оқу" әдісін үлестіріп отырып, қолдану ұсынылады.

16. С учетом значительных различий индивидуальных возможностей, обучающихся ожидается, что часть из них к концу 10 класса овладеет простейшими навыками письма отдельных слов и коротких предложений. Другие обучающиеся научатся списывать слова и предложения с готового текста. Обучающиеся, у которых не формируются предпосылки к овладению письмом и чтением, будут выполнять доступные коммуникативные упражнения.
17. Межпредметные связи устанавливаются с предметами: "Мир вокруг", "Человек и мир", "Коррекция недостатков развития речи", "Социально-бытовая ориентировка", "Музыка и ритмика".
18. При формировании элементарных навыков чтения и письма, ведущее место занимают практические упражнения (тренировочные, подражательно-исполнительские, игры творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; предметное моделирование) с использованием средств наглядности. Словесные методы обучения (рассказ учителя, беседа сообщающая, воспроизводящая- проговаривание заученных фраз) дополняют наглядные методы и собственную деятельность обучающихся. Учитель тщательно продумывает виды конкретных упражнений, способы и место их проведения.
19. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
20. Занятия по развитию речи начинают с формирования зрительного и слухового восприятия обучающегося. Обучающихся продолжают учить слушать речь педагога, фиксировать взгляд на лице говорящего, смотреть в лицо собеседника.
21. Активизацию речи обучающихся осуществляют в ходе практической деятельности с предметами, наглядной ситуации. Развитие речи и познание окружающего мира составляют единое целое. Речь обучающегося развивается в контексте окружающих его предметов и производимых с ними действий.
22. На уроках педагог проводит работу над развитием понимания и практическим усвоением грамматических форм и категорий языка. Овладение грамматическим строем речи идет одновременно с обогащением словаря. Последовательность знакомства с буквами в программе носит рекомендательный характер, она основана на последовательности появления звуков в онтогенезе речи.
23. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями, в том числе метод коммуникации с использованием карточек PECS, пиктограмм, метод глобального чтения.

22. Білім алушыларды сөйлеуде есімдіктерді, үстеулер мен көмекші сөздерді дұрыс қолдануға үйрету керек. Мұғалімнің міндеті – сабақтарда білім алушының педагогпен және басқалармен қарым-қатынас жасау қажеттілігі артып, қызығуы дамитындай жағдай жасау.
23. Білім алушыларда графомоторлық дағдылар деңгейі жазуды тікелей оқыту үшін жеткіліксіз болып табылады. Білім алушылар, өздерінің қозғалыс үйлесімділігінің әлсіздігі мен қозғалыстардың жалпы дамымауымен ерекшеленетіндігінен, қалам және қарындашты дұрыс ұстай алмайды, жолдың шетінен аспау үшін қол қозғалыстарын шектей алмайды, түзу сызықтар сыза алмайды. Жұмыс жасау үшін А4 парақтарын таңдаған дұрыс, содан кейін оқушылардың мүмкіндіктеріне бағыттай отырып, ені 10 см, 5 см, 3 см, 2 см, 1 см болатын жол бөлгіштері бар тор дәптерге көшкен дұрыс.
24. Жазу элементтерін қалыптастыру бойынша жұмыс мыналарды қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) жазуға арналған әртүрлі беттер (жармамен, құммен жазу; тақтаға, қағаз парағына, клеенкаға жазу);
2) трафарет, контур арқылы сызу жаттығулары, оқыған әріптердің мөлшерде нүктемен жазылған контурды нүктелерді біріктіріп жазу;
3) түзу, көлбеу, сынық сызықтардан тұратын жол өрнектерін жазу;
4) әріптерді, қиылған әріптерден жасалған сөздерді көшіріп жазу;
5) үйренген әріптерді айту бойынша жазу;
6) баспа мәтіннен дәптерге баспа әрпімен жазу;
7) компьютердің, планшеттің, телефонның пернетақтасында сөздерді, сөйлемдерді, хабарламаларды теріп жазу.
25. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық бағалауды (қалыптасқан дағдыларды сипаттау) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
26. Білім алушының жетістіктерін бағалаудың бастапқы кезеңі оның жеке оқу бағдарламасында тұжырымдалған міндеттер болып табылады.
27. Білім алушының жеке оқу бағдарламасы 1-4 сыныптарда қалыптасқан дағдылар деңгейін ескере отырып, оның мүмкіндіктері туралы мәліметтер негізінде жасалады.
28. Бағалау құралдары білім алушылардың қызметін бақылау, олардың қызметінің өнімдерін оқыту мен тәрбиелеудің жеке міндеттерімен салыстыру болып табылады.
29. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау рәсімдерінің реттілігі:
1) оқу жылдың басында жеке оқыту бағдарламасын құру үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын алдын ала бағалау;
2) білім алушылардың жетістіктері мен дамуын ағымдағы бағалау, ол оқушылардың сабақтардағы жұмысын күнделікті бақылау арқылы жүзеге асырылады;
3) аралық бағалау бірінші жартыжылдық аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады. Жетістіктерді қорытынды бағалау оқу жылы аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады. Қалыптасқан дағдырлардың жеке оқу бағдарламасына сәйкес қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанына тіркеледі.

22. Необходимо учить обучающихся правильно использовать в речи местоимения, наречия и предлоги. Задача учителя создавать на занятиях ситуации, вызывающие у обучающегося необходимость и желание общаться с педагогом и окружающими.
23. У обучающихся уровень графомоторных навыков является недостаточным для непосредственного обучения письму. Обучающиеся, отличаясь неточной координацией и общей недостаточностью движений, оказываются не в состоянии правильно держать ручку, карандаш, ограничивать свои движения пределами строки, чертить ровные линии. Для работы лучше выбирать листы А4, затем переходить к работе в тетради в клетку, в тетради с разлиновкой строк шириной в 10 см, 5 см, 3 см, 2 см, 1 см, ориентируясь на возможности учащихся.
24. Работа по формированию элементов письма проводится с использованием:
1) различных поверхностей для письма (письмо на манной крупе, песке; доске, листе бумаги, клеенке );
2) упражнений в обводке по трафарету, контуру, соединении по точкам изученных букв относительно крупного размера;
3) письма бордюров в пределах строки, состоящих из прямых, наклонных, ломаных линий;
4) списывания букв, слов, составленных из кассы букв;
5) письма изученных букв под диктовку;
6) печатания с печатного текста в тетрадь;
7) набора слов, предложений, сообщений на клавиатуре компьютера, планшета, телефона.
25. Оценка достижений, обучающихся осуществляется с использованием описательной оценки (описание сформированных навыков).
26. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося являются задачи, сформулированные в его индивидуальной учебной программе.
27. Индивидуальная учебная программа обучающегося составляется на основе сведений о его возможностях, с учетом уровня навыков, сформированных в 1-4 классах.
28. Оценочными средствами являются наблюдения за деятельностью обучающихся, изучение продуктов их деятельности в сопоставлении с индивидуальными задачами обучения и воспитания.
29. Процедуры оценивания достижений, обучающихся имеют следующую последовательность:
1) предварительная оценка состояния знаний и навыков, обучающихся в начале учебного года для создания индивидуальной программы обучения;
2) текущая оценка достижений и развития обучающихся осуществляется ежедневными наблюдениями за работой на занятиях;
3) промежуточная оценка осуществляется по завершении первого полугодия. Итоговая оценка достижений осуществляется по окончании учебного года. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной учебной программой фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.

30. Білім алушылардың жеке бағдарлама бойынша жетістіктерін сипаттау кезінде міндетті түрде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесі көрсетіледі: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен әрекеттер арқылы".
31. Бағдарлама концентрлік принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын алған дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
32. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген. Педагог білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез-келген өзгерістер енгізуге, оның ішінде зияты жеңіл түрде зақымдалған оқушылар үшін "Әліппе, Ана тілі" бағдарламасының жекелеген мақсаттарын қосу есебінен бағдарламаның мазмұнын күрделендіруге құқылы.
3-тарау. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
33. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
3) 7-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 8-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
5) 9-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.
6) 10-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарымен айқындалады.
34. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Сөйлеуді дамыту";
2) "Коммуникация";
3) "Оқу және жазу элементтері".
35. "Сөйлеуді дамыту" бөліміне келесідей бөлімшелер кіреді:
1) сөйлеуді түсіну;
2) сөйлеу.
36. "Коммуникация" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) коммуникативтік мінез-құлық;
2) сөйлеу коммуникациясы.
37. "Оқу және жазу элементтері" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу элементтері;
2) жазу элементтері.
38. 5-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а, ә, о, ө, у, ұ, и, э, ы] білу және ажырату. Ойын әрекетін дыбыстық сигналмен, сөз бойынша, қимылмен, екі-үш сөзден тұратын нұсқаулық бойынша орындау. Заттар арқылы жаттығулар жасау: "Мен атаймын, ал сен көрсетесің" және керісінше. Аудио-бейнежазбаны қолданумен қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог айтқан әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (қысқа тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).

30. При описании достижений учащегося в индивидуальной программе обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
31. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
32. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся, в том числе усложнения содержания программы за счет включения отдельных целей из программы: "Букварь, обучение грамоте", для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
Параграф 1. Содержание учебного предмета
33. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году.
6) в 10 классе– 5 часов, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
34. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" включает следующие разделы:
1) "Развитие речи";
2) "Коммуникация";
3) "Элементы чтения и письма".
35. Раздел "Развитие речи" включает подразделы:
1) понимание речи;
2) говорение.
36. Раздел: "Коммуникация" включает подразделы:
1) коммуникативное поведение;
2) речевая коммуникация.
37. Раздел "Элементы чтения и письма" включает подразделы:
1) элементы чтения;
2) элементы письма.
38. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 5 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по инструкции, состоящей из двух - трех слов. Выполнение упражнений с предметами: "Я называю, а ты показывай" и наоборот. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок).

Сөйлеу: дауысқа еліктеу мен буындарды, сөздерді, қысқа тақпақтарды, ойын жағдайларын ауызша нұсқауларға сәйкес орындау. Тыңдалған әңгімеге оның мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен балалар тақпақтарын, жай қимылдармен сүйемелдеп орындалатын қысқа өлеңдерді жаттап алып айту (2-6 жолды есте сақтаумен). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациямен айтумен, суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолданумен қайталау. Өлеңдер мен мақал-мәтелдер тыңдау, сөйлеу жаттығуы кезінде буындарды, сөздерді толық айту (педагогпен бірлесіп, содан кейін педагогтан бөлек). Иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, ертегінің мазмұнын баяндау. Онда оқушылар сұрақтарға жауап беретін ойын ойнайды. Мысалы: "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай тауарлар сатылады?", "Шай дастарханына қандай ыдыс қою керек?". Суреттер сериясына сүйене отырып, оқиғаны, ертегіні, мәтінді әңгімелеп айту. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау; фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, 2-5 бөліктен құралған жартылай сурет). Педагогпен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздерден тұратын карточкаларды қолдану арқылы таныс заттар, жақсы көретін заттары туралы 2-3 сөзден тұратын сөйлем құрастыру;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жасаған кезде жағымды эмоционалдық қарым-қатынас көрсету. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көру байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімді қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен әңгімелескенде қашықтық пен кезектілікті сақтау. Эмоционалдық жағдайда (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік) өзін ұстай білу. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, "сәлем", "көріскенше") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісім (келіспеушілік) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдану арқылы көмек сұрау. Нұсқау қимылын, суретті, сөзді, "керек, қалаймын, керек емес, қаламаймын" сөз тіркестерін қолдану арқылы өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (басын изеу, қолын кеудесіне қою, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: өзін-өзі атау, өз атына жауап беру, ересектерді аты-жөні бойынша атау; сұрақтар қою, берілген тақырыпқа диалогты қолдау. Мысалы: "Шай дастарханын жаямыз", "Жақында қонақтар келеді – шайға дастархан жаюға дайындаламыз", "Дүкеннен азық-түлік сатып аламыз". Өз әрекеттерін қайталап айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойынға қатысу;

Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Например: "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие товары продаются в этом отделе магазина?", "Какую посуду надо поставить на стол для чаепития?" Пересказывание рассказа, сказки, текста с опорой на серию картинок. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение, собранное из 2-5 частей). Совместно с учителем составление 2-3-х словных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции и очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет", "пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы: "хочу, буду, не хочу, не буду, я не буду, я не хочу". Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивать головой, прикладывать руку к груди, говорить "спасибо").
Речевая коммуникация: называние себя, реагирование на свое имя, называние взрослых по имени и отчеству; задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Например, "Накрываем стол для чаепития", "Скоро придут гости — готовимся к чаепитию", "Покупки продуктов в магазине". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции; в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в сюжетно-ролевой игре с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар картаны пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша "Отбасы", "Мектеп" тақырыптарына сөйлемдер құрастыру. Карточкаларды тақырып бойынша таңдап, іріктеу, мысалы, "Бас, мойын, кеуде, арқа, иық буыны - дененің бөліктері". Элементтерге арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "Бала сыпырады, қыз жуады". Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ы және Э әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін білу және атау (10-5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы дыбыстарын білу және атау. Суреттерге А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптері бар карточкаларды таңдау. Оқыған әріптерді атауы бойынша таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: нүктелерді "жазуды" заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен орындау (әртүрлі әдістерді қолданумен). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды "жазуды" орындау. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін әртүрлі беттерге, А4 парақтарына жазу. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін трафаретпен және шаблонмен дөңгелектеп сызу, оларды бояу. Әріптерді сызығы жоқ қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Сызығы жоқ қағаз параққа өзінің атын (сыныптастарының атын, сөздерді, сөйлемдерді) қарындашпен, фломастермен, қаламмен үлгі бойынша жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Таныс және бейтаныс сөздерден, мәтіндерден, журналдар мен газеттерден оқыған әріптерді дөңгелектеп сызу. Компьютер пернетақтасында өз атын (сөздерді, сөйлемдерді) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ халық ертегілер, "Мен мектепке барамын" (Б.Жақып), "Көңілді қыс" (Р.Сәбитұлы), "Алтын күз" (М.Әлімбаев), "Әріп сыры" (Е.Өтетілеуұлы), "Көрші атай" (М.Жаманбалинов), "Ұшқыш болғым келеді" (Қ.Аманжолов), "Мысықтың суреті" (С. Ахметов), "Көмек" (Ә.Табылдиев), "Әдеп" (Е.Өтетілеуұлы), "Қыркүйек" (Ж.Өмірбеков), "Қуанышты қайдан іздейді?" (А.Құдайбергенов), "Тақта білім айнасы" (Ә.Табылды);
39. 6-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дауыссыз дыбыстарды [а, ә, о, ө, у, ұ, ү, и, і, е] заттық суреттерге сүйене отырып, дауыссыз артикуляцияға негізделген және ерте және орта онтогенездегі дауыссыз дыбыстарды тану және ажырату. Дыбыс сигналы, сөз, ым немесе екі және үш сөзден тұратын нұсқаулар негізінде ойын әрекетін орындау. Аудио-бейне жазбалар арқылы шағын өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Оқытушы мен оқушылар қайталаған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (рифма, өлең, әңгіме, ертегі).

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы: "Семья", "Школа". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Голова, шея, грудь, спина, плечо кисть - это части тела". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "мальчик подметает, девочка моет". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление с буквами Ы и Э. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы вырезанных по контуру (10-5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы к картинкам. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах.
Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Письмо букв: А, У, О, И, Э, Ы на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам буквы А, У, О, И, Э, Ы, раскрашивание их. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с образца на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах, в текстах журналов и газет. Набор своего имени (слов, предложений) на клавиатуре компьютера.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Ай, ду-ду", "Ай, лады, лады, лады", "Аленка маленька шустра, быстра...", "Божья коровка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Стучит, бренчит", "Тили-бом", Сказки: "Курочка Ряба", "Репка", "Теремок", "Волк и семеро козлят", "Колобок". "Три поросенка" (пер. с англ. С. Михалков).
Произведения классической и современной литературы для детей: Александрова 3. "Прятки"., Алимбаев М. "Уроки вежливости", Аким Я. "Случай про детей", Андерсен Г.-X. "Гадкий утенок", Барто А. "Мишка", "Мы с Тамарой", "Бычок", С. Бегалин "Жеребенок", Баянбаев К. "Юрта", Благинина Е. "Вот какая мама", "Катя леечку взяла", "Научу обуваться я братца", Бианки В. "Кто чем поет", "Купанье медвежат", Волынский Т. "Кошкин дом", Гурина И. "Вот как мы играем", Дуйсенбаев А. "Лиса пробежала рысцой…", Демченко Г. "Пастушок", Дисней У. "Приключения маленького щенка" (англ.), Елубаев Е. "Куда пропал аппетит", Зайцев Г. "Уроки Айболита", Заходер Б. "Ежик", Жуковский В. "Котик и козлик", Козлов С. "Доверчивый ежик", "Ежик в тумане", Ладонщиков Г. "Зазвонил будильник", "Медведь проснулся", Мазнин И. "Давайте дружить", Маршак С. "Багаж", "Ванька-встанька", Маяковский В. "Что такое хорошо и что такое плохо?", Мигунова Н "Считалка про зверей" Мориц Ю. "Ежик резиновый.
39. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 6 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а,о,у,и,э,ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).

Сөйлеу: дауысқа еліктеуді және буындарды, сөздерді, қысқа тақпақтарды, ойын жағдайларын ауызша нұсқауларға сәйкес орындау. Тыңдалған әңгімеге оның мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен тақпақтар, жай қимылдармен сүйемелдеп орындалатын қысқа өлеңдер жаттап алып айту (2-6 жолды есте сақтаумен). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациямен айтумен, суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, тақпақтар мен мақал-мәтелдерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін бөлек). Онда оқушылар сұрақтарға жауап беретін өмірлік жағдайларды ойнайды. Иллюстрациялар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілердің мазмұнын қайталап айту. Сұрақтар бойынша таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау: Бұл кім? Ол не істейді? Қандай? Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, 2-6 бөліктен құралған жартылай сурет). Мұғаліммен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздерден тұратын карточкаларды қолдана отырып, таныс заттар, жақсы көретін заттары туралы 3-5 сөзден тұратын сөйлем құрастыру. Өз атынан ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар...") хабарлама түрінде сөйлем құрастыру, хабарламаның адресаттын жазып белгілеу.
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жасау жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көру байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімді қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен әңгімелескенде қашықтық пен кезектілікті сақтау. Ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын пайдалану. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоционалдық ахуал (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік) көрсету және атау. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, "сәлем", "көріскенше") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісім (келіспеушілік) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Қимылды, суретті, сөзді, сөз тіркестерін қолдану арқылы өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (басын изеу, қолын кеудесіне қою, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын пайдалану, сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атай отырып, сюжеттік-рөлдік ойынға қатысу;

Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание жизненных ситуаций, в которых ученики отвечают на вопросы. Пересказывание сказок, с опорой на серию иллюстраций и по вопросам учителя. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов по вопросам: Кто это? Что делает? Какой? Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение, собранное из 2-6 частей). Совместно с учителем составление 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника"), от второго и третьего лица ("Он...","Они..."). При этом наличие адресата обязательно.
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Называние предметов, относящихся к говорящему. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет", "пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству, задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в сюжетно-ролевой игре с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Пәнаралық байланыстарды ескере отырып, мұғалімнің сұрақтары бойынша тақырыптарға сөйлемдер құрастыру, мысалы: "Азық-түлік". Тақырыптар бойынша карточкаларды таңдау және жіктеу, мысалы, "Сүт, айран, сүзбе, йогурт, ірімшік – бұл сүт өнімдері". "Сатушы сатады" сияқты заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Оқушыларды контурмен қиылған М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерімен таныстыру (өлшемі 5 см әріптер). Контурмен қиылған А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптері бар карточкаларды таңдау. Үлгі бойынша кесілген әліппеден буындар мен сөздер құрастыру, содан кейін оларды оқу. Өзінің атынан, таныс сөздерден, журналдардан оқыған әріптерді табу. Сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді оқу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерде, А4 форматындағы парақтарда мынадай әріптерді "жаз": А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й. Мөлшері 3-5 см А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерін трафаретпен және шаблондармен қоршап сызу, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу: нүктелерді "жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Картадан сызылмаған қағаз парағына өз атын (сыныптастарының атын, сөздер, сөйлемдер) қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітаптарға көшіру. Оқыған әріптерді таныс және бейтаныс сөздерден табу және оны дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын (сөздер, сөйлемдер) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: "Қолғанат", "Наурыз" (Б.Жақып), "Жапырақтар" (А.Мусина), "Менің жадым" (А.Асылбек), "Гүлді жұлма, өсір" (М.Дүйсенов), "Көшедегі сабақ" (Қ.Омарұлы), "Көмекшілер" (Ә. Шапағат), "Қыс қызығын тойлаймыз" (Т.Молдағалиев), "Жапалақ қар" (Қадыр Мырза Әли), "Балапан мен мысық" (Д.Мамырова), "Алма" (Г.Әзірбаева), "Тәтті мақта" (Н.Құмар), "Екі дос" (А.Хамзаұлы), "Туған күн" (Р. Әбілқадырова), "Алаңғасар Жаппас" (Ә.Файзуллаұлы), "Маңдай тер" (Б.Досымов), "Нан қайдан келді?" (М.Етекбаев);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы с учетом межпредметных связей, например, "Продукты питания". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Молоко, кефир, творог, йогурт, сыр – это молочные продукты". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "продавец продает". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й (буквы размером 5 см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й вырезанных по контуру (5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й. Составление слогов и слов из разрезной азбуки по образцу с последующим прочтением. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах. Чтение слов, предложений, небольших текстов.
Элементы письма: "Письмо" букв: А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам букв А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й размером 3-5 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах. Набор своего имени, имен близких (слов, предложений) на клавиатуре компьютера, телефона.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Барашенька", "Бежала лесочком лиса с кузовочком", "Буренушка",
"Валенки", "Дедушка Егор", "Дождик, дождик, веселей", "Наши уточки", "Пастух", "Совушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: "Петушок и бобовое зернышко", "Рукавичка", "Гуси-лебеди", "Кот, петух и лиса".
Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Скажи, что это? Загадки о природе", Барто А. "Лошадка", "Слон", "Зайка", "Грузовик", Благинина Е "Полюбуйтесь-ка, игрушки", "Посидим в тишине", Бегалин К. "Еж Есена", Баянбаев К. "Богатыри под дождем", Бианки В. "Синичкин календарь", "Хвосты", Бурмистрова Л., Мороз В. "С Новым годом!", Гурина И. "Новогодние забавы" Драч Я. "Врач", Елубаев Е. "Смельчак", "Что я понял", Зайцев Г. "Уроки Мойдодыра", Заходер Б. "Шофер", Есенин С. "Белая береза" (в сокр.), Мырзалиев К. "Я все умею делать сам", Калинина Н. "В лесу", "Как ребята переходили улицу", Кардашова А. "Дождевой автомобиль", "Наш дворец для всех открыт!..", КоростылҰв В. "Королева Зубная щҰтка".

40. 7-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а,ә,о,ө,у,ұ,ү,и,і,э,ы] және [м, б, п, т, д, н, ң, к, қ, г, ғ, х, ф] дауыссыз дыбыстарын білу және ажырату. Ойын әрекетін дыбыстық сигнал бойынша, ым-ишара бойынша, екі және үш сөздік нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер, мәтіндер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды, ойын жағдайларын, жаттығуларды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (2-6 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациялаумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын есте сақтау бойынша иллюстрациялар сериясына сүйене отырып айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды көрсету. Әңгімені, ертегіні мұғалімнің сұрақ қоюымен қайталап айту. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлескенде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Өз атынан ("Мен бір құты шырын сатып аламын", "Біз таңқурай шырынын жасау үшін таңқурай сатып аламыз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар...") хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру және сол хабарламалардың адресаттын міндетті түрде жазып белгілеу. Таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, сөйлеушіге қарап отыру, сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлескенде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоцияларды көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш қимылды, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдану арқылы қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: Ересектермен қарым-қатынаста оның есімін, тегін және жынысын қолдану. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау, мысалы, ("Түскі асқа дастарқан жаю", "Жақында қонақтар келеді — дастарқан жаюға дайындаламыз", "Дүкеннен ыдыс-аяқ сатып алу". Өз әрекеттерін айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын және өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Рөлдік диалогқа өзінің ойындағы рөлін атаумен қатысу;

40. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 7 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а,о,у,и,э,ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции,и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов, текстов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций, по памяти. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Пересказывание рассказа, сказки по вопросам учителя. соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю банку сока", "Мы купим малину для того, чтобы сделать малиновый морс"), от второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Составлять 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником, рассматривание говорящего. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, ("Накрываем стол для обеда", "Скоро придут гости — готовимся к чаепитию", "Покупки посуды в магазине". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых и жизненых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Н,Ң,Т,Д,Ф әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптері бар карточкаларды іріктеу. Әріптерді буынға (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (мама, машина). Білім алушылардың назарын аудару үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға, дәптерлерге А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптерін жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптері (әріптердің мөлшері 3-5 см), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" әртүрлі бағыттағы жолда (3-5 см) саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Өз атын (сыныптастарының аты-жөнін, сөздерді, сөйлемдерді) сызылмаған қағаз парағына, дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: "Мектеп біздің анамыз" (Ә.Тұрманжанов), "Әдепсіз" (Қ.Ахметов), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Жанашыр" (Ж.Кенжалиев), "Жалқау" (Д.Қасенов), "Бақша ағаштары" (Ы.Алтынсарин), "Бір атаның ұрпағы" (Е.Сәрсенбаев), "Қыс қуанышы" (Ә.Ысқақбай), "Табиғатты қорға" (Қ.Аймағамбетов), "Жаңа достар" (Ж.Архарова), "Әже" (Ф.Оңғарсынова), "Қарлығаштың қасиеті (Ғ.Сайран), "Аппақ бала" (Ә.Табылдиев), "Біздің Қазақстан" (М.Әлімбай), "Болашақ футболшы" (Б.Тәжібаев), "Бір күндік қызық" (М.Айымбетов);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции.Ознакомление с буквами Н, Т, Д, В, Ф. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, В, Ф, К, Г, Х, Й вырезанных по контуру (5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, В, Ф, К, Г, Х, Й Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й, Т, Д, В, Ф. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (мама, машина). Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, чтобы привлекать внимание учащихся. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й, Т, Д, Н, В, Ф на различных поверхностях, листах формата А4, в тетрадях. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й ,Т, Д, Н, В, Ф (размер букв 3-5 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) на нелинованный лист бумаги, в тетрадях карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Дон! Дон! Дон!", "Друзья-помощники", "Жили у бабуси", "Ласточка", "Лето", "Перекликание петухов", "Петушок", "Солнышко-ведрышко!" Сказки: "Два жадных медвежонка"(венг. нар.), "Заюшкина избушка", "Маша и медведь", "Три медведя" (обр. Л. Толстого). Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Один на один", Барто А. "Мячик", "Машенька", "Капитан", "Самолет", "Собака", "Кто как кричит", Баянбаев К. "Журавли" , Благинина Е. "С добрым утром", "Дождик", "Улетают, улетели", "Мы пускаем пузыри", Елубаев Е. "Современный мальчик", Дрожжин С. "Опять зима на саночках", "Пройдет зима холодная", Заходер Б. "Ежик", "Шофер", "Переплетчица", "Портниха", Забила Н. "Маленькая школьница", "Ребята! На лыжи!..", Лебедева Л. "Мишутка", Маршак С. "Весенняя песенка", "Два котенка", "Детки в клетке", "Дрозд-богатырь", "Елка", "Кошкин дом", "Круглый год", Манакова М. "Мы — пешеходы", "Дорожные знаки", "Азбука дорожного движения", "Если начался пожар", "Знаки безопасности".

41. 8-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а,ә,о,ө,у,ұ,ү,и,э,ы,і,е] және дауыссыз дыбыстарын [м, б, п, т, д, н, к, қ, ғ, г, х, һ, в, ф] білу және ажырату, ашық және жабық буындардағы қарама-қарсы дауысты және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату. Тікелей және кері буындары бар екі буынды сөздердің буын құрылымы мен екпінді буынын айту. Дыбыстық сигнал бойынша жаттығуларды ым-ишара, екі және үш буынды нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациялаумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды ойнау. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). 3-5 сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру. Өз атынан хабарламалар түрінде ұсыныстар жасау ("Мен футболка сатып аламын", "Біз барлығына дене шынықтыру сабақтарына кию үшін спорттық костюмдер сатып аламыз), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."). Бұл жағдайда адресаттың болуы міндетті. Ертегіні мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша қайталап айту;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қарым-қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоционалдық ахуал көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). "Эмоцияға сәйкес суретті тап", "Эмоциялар әлеміне саяхат", "Мен әртіс боламын" секілді ойындарда, түрлі этюдтарында эмоциялар туралы білім алушылардың түсініктерін қалыптастыру. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ым-ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын қолдану. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау, мысалы, "Киім тігетін ателье", "Киім дүкені", "Киім жөндеу шеберханасы" сюжеттерінде диалогты ойнау. Сөйлеу және сөйлеу емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, табиғаттағы әртүрлі мамандықтағы адамдардың еңбегі туралы сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін құрастыру (пиктограммалар бойынша, мұғалімнің кескіннің немесе заттың егжей-тегжейіне бағытталған қимылдары бойынша). Білім алушылардың жеке тәжірибесінен сөйлеу сұрақ-жауап формасы негізінде мұғаліммен бірлесіп қысқа әңгімелер құрастыру: табиғаттағы еңбек, қолөнер жасау. Әртүрлі қойылымдардың (спектакльдердің), әңгімелер мен өлеңдердің кейіпкерлерін қолдана отырып, ойын түрінде кішігірім көріністерін қою (мұғалім білім алушылармен бірге кейіпкерлердің әрекеттерін сөйлеумен сүйемелдейді). Ойын жағдайларын сүйемелдеу, мысалы: саябаққа бару, орындалатын рөлге сәйкес жекелеген сөздерді ым-ишарамен және қимылдармен айту. Өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалогқа қатысу;

41. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 8 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф], различение контрастных гласных и близких по артикуляции согласных звуков в открытых и закрытых слогах. Воспроизведение слоговой структуры и ударного слога двухсложных слов с прямыми и обратными слогами. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений из 3-5 слов. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю футболку", "Мы купим всем спортивные костюмы для того, чтобы надевать их на занятия физкультурой"), второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Пересказывание сказки по вопросам учителя;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Формирование представлений учащихся об эмоциях в игровых этюдах "Дождик", "Имя шепчут волны", "Мусорное ведро", "Мы клоуны", "Мы художники", "Пальцы и ладонь", "Паровозик", "Пройди с закрытыми глазами", "Салют", "Солнышко и туча", "Ходят в море корабли", "Чье имя?" Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, проигрывание диалогов в сюжетах "Ателье по пошиву одежды", "Магазин одежды", "Мастерская по ремонту одежды". Составление повествовательных рассказов по серии сюжетных картинок о труде людей разных профессий в природе с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, указательным жестам учителя на деталь изображения или предмета). Совместное с учителем составление коротких рассказов на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта учащихся: труд в природе, изготовление поделок. Разыгрывание с учащимися ситуаций, используя персонажей различных спектаклей, рассказов и стихотворений. (Учитель при этом вместе с учащимися оречевляет действия персонажей.) Сопровождение игровых ситуаций, например: посещение парка, отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: кітаптардағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф әріптерін білу және атау. С,З,Ц әріптерімен танысу (әріптің мөлшері 5 және 3 см). Контур бойымен қиылған А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптерін білу және атау (3-5 см). Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц дыбыстарын білу және атау. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкалардың заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестігі. Әріптерді па, пу пы, по, пи буынына, содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (папа, панама). Өзіне назар аударту үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). Көмекші сөздерді оқу және оларды карточкадағы сөздермен сәйкестендіру. Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптері бар карточкаларды таңдау. Карточкадағы сөздерден "мен, сен, біз, ол, олар" есімдіктерін оқу және оларды көрсеткіш ишарамен сәйкестендіру. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға оқыған әріптерді жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, мөлшері 3 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен С,З,Ц әріптерін контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерін, сөйлемдерді) контурлық бағдармен және өз бетінше жазу. Мәтінін мұғалім немесе оқушы жазуы мүмкін (мұғалімнің көмегімен) ашықхаттар жазу. Мұғалім мен білім алушылардың айдың нөмірі мен атауын, күнін жазуы (олардың мүмкіндіктеріне қарай): нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Білім алушылармен бірлесіп қабырға газеттерін, журналдар жасау, мысалы: "Біздің сынып", "Біздің хобби". Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер, "Мен ғарышкер боламын" (Ж. Смақов), "Сусын туралы жыр" (Т.Бердияров), "Жанкүйерлер" (Ә.Файзуллаев), "Тапсам деймін уақыт" (Р.Тышқанбаев), "Айналайын Отаным!" (С.Асанов), "Алтын бала" (С.Тұрдалиев), "Тырналар" (Ұ.Есдәулетов), "Бақшада" (Ж.Кәрбозин), "Әжесін қайсысы жақсы көреді?" (М.Төрежанов), "Аша қар" (Б.Соқпақбаев), "Сырғанақ" (Б.Жақып), "Күлме досқа" (А.Хамзеұлы), "Көктем сәні" (Б.Әділов), "Құстың ұясы" (А.Мусина), "Өзен" (Ы.Алтынсарин), "Денсаулық" (Ә.Шамұратова), "Инелік пен тиін" (Т.Жексенбай), "Көктем деген немене?" (Ж.Жабаев), "Тазалық" (Қадыр Мырза Әлі), "Қайтпай қалған қарлығаш" (Т.Тойбазарұлы);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х. Ознакомление с буквами С, З, Ц (буквы размером 5 и 3 см). Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, К, Г, Х, Й, С, З, Ц, вырезанных по контуру (3-5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х, С, З, Ц. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние па, пу пы, по, пи, затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (папа, панама) Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Х, Г, С, З, Ц. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо изученных букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 3 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв С, З, Ц по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Написание букв и слов по контурным линиям (точкам). Записывание своего имени (фамилии) (фамилии одноклассников, слов, предложений) по контурным ориентирам и самостоятельно. Подписывание открыток, в которых текст может быть написан учителем или учеником (с помощью учителя). Записывание учителем и учащимися (исходя из их возможностей) числа и названия месяца, даты: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для них информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Совместное создание с учащимися стенгазет, журналов, например: "Наш класс", "Любимые занятия". Печатание на компьютере и телефоне своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Заинька", "Заяц Егорка", "Иванушка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Дедушка Егор", "Под горкой на речке", "Поедем,
сыночек, в деревню с тобой", "Уж ты, зимушка". Сказки: "У солнышка в гостях" (словацк. нар.), "Морозко", "Лиса и журавль", "Пузырь, соломинка и лапоть", "Кот и лиса".
Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Небылицы", Баянбаев К. "Скворечник", Васильева С. "Пожарный", Заходер Б. "Сапожник", Воронько П. "Обновки", Елубаев Е. "Пятерка и двойка", Жуковский В. "Птичка", Кардашова А. "Наш доктор" (отрывки), "Семена", "Уборка", Клокова М. "Белые гуси", "Воробей с березы", "Мой конь", "Кукушка", Котова Е. "Лесной мастер", Майков А. "Колыбельная песня", "Ласточка примчалась". Маршак С. "Кошкин дом", "Круглый год", "Кто колечко найдет?", "Мяч", "Перчатки" (пер. с англ.), "Песня о елке", Михалков С. "Бездельник светофор", "Дядя Степа", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", Могилевская М. "Наш первый разговор". Мошковская Э. "Веселый магазин", "Мы играем в школу", "Уши".

42. 9-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а, ә, о, у, ұ, ү, и, э, ы, е] және Ұ , ю, я әріптердің дауыстық құрылымын, дауыссыздардың артикуляциясын білу және ажырату. Жаттығуларды дыбыстық сигнал бойынша, ауызша команда бойынша, ым-ишара, екі және үш сөзді нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдаған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс айтумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды көрсету. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Өз атынан хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру, хабарламаны алушы адресаттың болуы міндетті. Тыңдаған әңгімені мұғалімнің сұрақ қоюымен әңгімелеп айту.
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімін қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Эмоцияларды көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ым-ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: таныс ересек адамға сөйлеуде оны есімі мен тегі (әкесінің аты) бойынша атау, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты жүргізу. Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атап, рөлдік диалогқа қатысу;

42. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 9 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, артикуляция согласных раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание: коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки по вопросам учителя. Разыгрывание ситуаций, в которых ученики отвечают на вопросы. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений в виде сообщений от собственного имени, при этом наличие адресата обязательно. Пересказывание прослушанного текста по вопросам учителя.
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение жизненных ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттерді және белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттері бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі тақырыптарға сөйлемдер құрастыру. Іс-әрекеттердің атаулары бар карточкаларды заттарға сәйкес таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ш, Ж, Ч, Щ әріптерімен жұмыс (контур бойымен қиылғанәріптердің мөлшері 5 және 3 см): әріптерді білу және атау. Оқып үйренген дыбыстарды білу және айту. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкаларды заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестендіру. Әріптерді буынға (па, пу, пы, по, пи), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрау). Таныс сөздерден буындарды іріктеп көрсету (буындар назар аудару үшін қалың қаріппен, басқа түспен, өлшеммен ерекшеленуі керек). Сөздерді және сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі "мен, біз, ол" есімдіктерін оқып, сілтеп көрсету қимылымен байланыстыру. Сөйлемдегі "үстінде, ішінде, астында" көмекші есімдерді оқу. Нақты объектілерді көмекші есімдерге сәйкес орналастыру. Оқып үйренген әріптер мен буындарды өз есімінен, таныс сөздерден, шағын мәтіндерден табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға Ш,Ж,Щ,Ч әріптерін жазу. Трафарет пен шаблондар арқылы әріптерді сызу, әріптердің өлшемі 2-3 см, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойымен сызу, оларды сәйкес сөз картасымен немесе сөздегі сәйкес әріппен салыстыру, нүктелерді саусақпен, қарындашпен немесе қаламмен нысанның контуры бойымен "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдану). Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Сызықсыз қағазға баспа әрпімен жазу: мұғалімнің айтқанынан естігенін жазу, үлгі бойынша жазу. Өзінің атын, тегін (сыныптастардың тегін, сөздерді және сөйлемдерді) картадан сызылмаған таза қағаз парағына және қарындашпен, фломастермен немесе қаламмен дәптерге баспа әрпімен жазу. Мәтінін мұғалім алдын ала басып шығарған немесе жазған құттықтау хаттарын астына өз атын жазу. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты көшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер (Қожа Насыр, Алдар Қөсе туралы), әлем халықтарының ұлттық ертегілері, "Алтын ұям мектебім" (Қ.Әбділдәқызы), "Ақылшым мұғалім" (Ә.Дүйсенбиев), "Достар" (М.Төреханов), "Рақмет" (М.Ерімбетов), "Қараша" (Қ.Төреқожа), "Ізбасар" (Ж.Әлмешов), "Оқу" (Е.Өтетілеуов), "Қызғаныштың кесірі" (Г.Әзімбаева), "Асыл әдет" (Ә.Нұршайықов), "Алғашқы қар" (М.Жаманбалинов), "Сәтсіз саяхат" (Н.Сералиев), "Істен шыққан сөмке" (Б.Әділ), "Ұя" (Ж.Кәрбозин), "Жер шуағы" (М.Абылқасымова), "Түсіне қарама" (С.Сауытбеков), "Қымбат сыйлық" (Б.Мұстафин), "Байлық" (Ы.Алтынсарин), "Туған жерге саяхат" (Б.Жақып), "Жазғытұры" (А.Құнанбаев);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами Ш, Ж, Ч, Щ (буквы размером 5 и 3 см вырезаны по контуру). Узнавание и называние букв, вырезанных по контуру (5-3см). Узнавание и воспроизведение изученных звуков. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (па, пу, пы, по, пи) затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание). Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв Ш, Ж, Щ, Ч на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение буквы по трафарету и шаблонам, размер букв 2-3 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове, выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (2-3см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу, под диктовку учителя. Печатание своего имени, фамилии (фамилий одноклассников, слов и предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги и в тетрадь карандашом, фломастером, ручкой. Подписывание поздравительных открыток, в которых текст может быть заранее напечатан или написан учителем. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для учащихся информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Иванушка", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Ласточка", "Лето", "Наши уточки", "Пастух", "Перекликание петухов", "Петушок", "Под горкой на речке", "Поедем", "Травка-муравка", "Уж ты, зимушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: Гуси-лебеди, Хаврошечка, Дюймовочка, Красная шапочка.
Произведения классической и современной литературы для детей: Бегалин С. "Сапжан", Дуйсенбаев А. "Зима в лесу", Калинина Н. "Помощники", "Утром". Маршак С. "Пожар", "Тихая сказка", "Усатый-полосатый", Михалков С. "Бездельник светофор", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", "Прививки", "Про мимозу", "Тридцать шесть и пять", "Фома", "Чудесные таблетки", "Песенка друзей", "Три поросенка", Найденова Н "Наши полотенца", Утлеуов Е. "Дедушка Алатау", "Небылица", Никонова Е. "Пожарные истории рассказанные детям", "Чтобы не было беды", Павлова Н "Земляничка", "Машины", "Это моя улица", Плещеев А. "Дедушка, голубчик, сделай мне свисток!..", "Осень наступила", "Сельская песенка", "Травка зеленеет", "Уж тает снег", Подлесова Н. "Трусливый огурчик", Полякова Н "Доброе лето", Пришвин М. "Разговор деревьев", "Ребята и утята", Сакпакбаев Б. "Ох, уж этот Жексен", сказки про Алдар-Косе и Коже Насыра.

43. 10-сыныпқа арналған "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды және дауыссыз дыбыстарын білу және ажырату. Дыбыстық сигнал бойынша жаттығуларды ым-ишара, екі және үш сөзді нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс айтумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша айту. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды ойнау. Өз атынан хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру ("Мен алжапқыш тігемін", "Біз сүлгі тігеміз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."). Бұл ретте адресаттың болуы міндетті. Әртүрлі мәтіндерді мұғалімнің сұрақ қоюымен әңгімелеп айту. Мұғаліммен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздер бар карточкаларды қолдана отырып, таныс заттар мен сүйікті заттар туралы 5-8 қысқа сипаттамалық сөйлем құрастыру;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Эмоционалдық көңіл-күйді тану және көрсету (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: таныс ересектермен қарым-қатынаста оның атын толық атау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты жүргізу. Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалогқа қатысу;

43. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникации" для 10 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания рассказа с опорой на серию иллюстраций, по вопросам учителя. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Разигрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я шью прихватку", "Мы будем шить полотенце"), второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Пересказывание различных текстов по вопросам учителя. Совместно с учителем составление 5-8 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником, соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение бытовых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттерді және белгілерді табу. Мұғалімнің иллюстрация, сөздер мен сөйлемдер бойынша оқуын қадағалау. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Берілген тақырыпқа мұғалімнің сұрақтары бойынша сөйлемдер құрау. Карточкаларды тақырып бойынша таңдау және жіктеу (тақырып "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәндерін ескере отырып таңдалады). Заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "шаштараз шаш қияды, тарайды, өреді". Заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды ауызша нұсқауларға сәйкес таңдау. Бұрын оқыған дыбыстарды білу және айту. Білім алушыларды контур бойымен қиылған Р,Л әріптерімен таныстыру (әріптердің мөлшері 3 және 2 см). Контур бойымен қиылған әріптерді білу және атау (3 см). Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкаларды заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестендіру. Әріптерді ашық буынға, содан кейін жабық буынға дәйекті түрде қосу (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрау). Таныс сөздерден буындарды іріктеп көрсету. Сөздегі буынның астына сол буын жазылған карточкасын қою жаттығуларын орындау. Сөздерді және сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі "мен, біз, ол" есімдіктерін оқып, сілтеп көрсету қимылымен байланыстыру. Сөйлемдегі "үстінде, ішінде, астында" көмекші есімдерді оқу. Нақты объектілерді көмекші есімдерге сәйкес орналастыру. Оқып үйренген әріптер мен буындарды өз есімінен, таныс сөздерден, шағын мәтіндерден табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға әріптер жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, мөлшері 1-2 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Нүктелерді заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану арқылы). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша, мұғалімнің айтуымен жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерді, сөйлемдерді) карточкадан сызылмаған қағазға, 3 см, 2 см, 1 см жолды дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Мәтінін мұғалім алдын ала жазып қойған немесе жазатын құттықтау ашықхаттарына білім алушылардың жазуы. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер (Қожа Насыр, Алдар Қөсе туралы), әлем халықтарының ұлттық ертегілері, "Оқуға шақыру" (А.Байтұрсынов), "Өтірік өрге бастырмас" (Д.Мамырбаева), "Бұлбұл мен тоқылдақ" (Ш.Смақанұлы), "Айтшы, әжетай" (Ж.Смақов), "Құдық басында" (Ә.Шынбатыров), "Кішіге қамқор бол" (Б.Ысқақов), "Сырғанақта" (Б.Соқпақбаев), "Қыста құстар қадірлі" (Е.Елубаев), "Тапсырма" (Ә.Файзуллаев), "Керемет көктем" (Б.Мұстафин), "Ізетті бала" (Г.Әзімбаева), "Ана пейілі" (А.Ормантаев), "Жас шыбық" (С.Сарғасқаев), "Қайыңның көз жасы" (Т.Әбдірайым), "Бірлік" (Д.Дөнентаев), "Бес міндет" (Ә.Табылды), "Чемпион" (С.Дүйсенбиев);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книгах, журналах. Нахождение в книге названых учителем страниц, предметов, действий и признаков. Прослеживание за чтением учителя по иллюстрации, по словам и предложениям. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Составление предложений по вопросам учителя на заданую тему. Подбор и классификация карточек по тематике (тематика подбирается с учетом предметов: "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка"). Подбор карточек с названиями действий к предметам, субьектам, например, "парикмахер подстригает, расчесывает, заплетает". Подбор карточек- слов, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение ранее изученных звуков. Ознакомление учащихся с буквами Р,Л (буквы размером 3 и 2см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние изученных букв, вырезанных по контуру (3см). Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в прямой слог, затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов в знакомых словах. Выполнение упражнений, в которых учащиеся подкладывают под соответствующие слоги в слове карточки-слоги. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Нахождение изученных букв, слогов и слов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 1-2см), раскрашивание их. Обведение изученных букв, слов по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (2см -1см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге и в тетрадях по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени, фамилии (фамилии одноклассников, слова , предложения) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, в тетради в строке 3см, 2см, 1см, фломастером, ручкой. Подписывание учащимися поздравительных открыток, в которых текст может быть заранее напечатан или написан учителем. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для учащихся информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Набор на клавиватуре компьютера и телефона своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений: Бегалин С. "Молодой охотник", Прокофьева С, Сатир Г. "Мой приятель — светофор", Пушкин А. "Зимнее утро", "У лукоморья дуб зеленый" (фрагм. поэмы "Руслан и Людмила"), Елубаев Е "Тысяча слов", Руссу В. "Моя мама",Саконская Н. "Иголка, иголка", Серова Е. "Волчонок" (в сокр.), "Колокольчик", "Одуванчик", "Ландыш", Дуйсенбаев А. "Дети земли", "Добро пожаловать!", Сенчищев Т. "Дом и все, что в нем", Синявский П. "Вкусная азбука", Скребицкий Г. "На лесной полянке", "Снеговики", Соколов-Микитов И. "Весна красна" (в сокр.), "Зима вьюжная" (в сокр.),"Золотая осень" (в сокр.), "Красное лето" (в сокр.), Омаров С. "Золоторогая Сайга", Суриков И. "Детство", "Первый снег пушистый", Сокпакбаев Б. "Меня зовут Кожа", Тамбиев А. "Кто барабанит в лесу?", "Кто в муравейнике живет?", Теплоухова Н. "Барабанщик", Токмакова И. "Весна", "Где спит рыбка", "Глубоко ли, мелко", "Голуби", "Как на горке снег, снег", Толстой А. "Грибы", "Осень", Толстой Л. "Воробей на часах", "Как волки учат своих детей", "Котенок", "Лев и собачка", "Мыши", "Нашли дети ежа", "Пожарные собаки",Трутнева Е. "Дед Мороз", Тувим Ю. "Овощи" (в обр. С. Михалкова),Тютчев Ф. "В небе тают облака", "Зима недаром злится".
Усачев А. "Правила дорожного движения для будущих водителей и их родителей", Утлетлеуов Е. "Озеро на джайляу", Ушинский К "Еж и заяц", "Как строят дома", "Кончил дело, гуляй смело", "Лекарство", "Стол и стул", "Утренние лучи", Цыферов Г. "Жил на свете слоненок". Фет А. "Чудная картина", "Ласточки пропали", Фетисова Т. "Куда спешат красные машины", Хоринская Е. "Спичка-невеличка",Чарушин Е. "Белка", "Волк", "Воробей", "Заяц", "Кошка", "Курочка", "Лиса", "Медвежонок", "Собака", "Утка с утятами", "Что за зверь?",Чуковский К. "Айболит", "Елка", "Краденое солнце", "Мойдодыр", "Муха-цокотуха", "Путаница", "Телефон", "Федорино горе", сказки про Алдар-Косе и Коже Насыра.

44. Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу үлгілік сипаттамаға ие. Мұғалім оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін дербес анықтауға, қосымша материалды таңдауға, сондай-ақ сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті сағат санын анықтауға құқылы.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауында "5" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
46. Бөлімдер мен сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Сөйлеуді дамыту":
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Сөйлеуді түсіну
5. 1. 1. 1
оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
6. 1. 1. 1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын және ерте және орта онтогенез дауыссыздарын қабылдау негізінде ажырату
7. 1. 1. 1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын және ерте онтогенез дауыссыздарын қабылдау негізінде ажырату
8. 1. 1. 1 қарама-қарсы дауысты және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
9. 1. 1. 1 оқыған дыбыстар мен артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
10. 1. 1. 1 оқыған дыбыстар мен артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
5. 1. 1. 2
ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
6. 1. 1. 2
ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
7. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
8. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
9. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
10. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
6. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
7. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
8. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
9. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
10. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
5. 1. 1. 4
педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)

44. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Учитель вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, выбирать дополнительный материал, а также определять количество часов, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей учащихся класса.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
46. Система целей обучения по разделам и классам:
1) "Развитие речи":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
5класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Понимание речи
5. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
6. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции и согласные раннего онтогенеза
7. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции и согласные раннего и среднего онтогенеза
8. 1. 1. 1 различать контрастные гласные и близкие по артикуляции согласные звуки
9. 1. 1. 1 различать изученные звуки и близкие по артикуляции согласные звуки
10. 1. 1. 1 различать изученные звуки и близкие по артикуляции согласные звуки
5. 1. 1. 2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
6. 1. 1. 2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
7. 1. 1. 2 выполнять игровые действия , упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
8. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
9. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
10. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
6. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
7. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
8. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
9. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
10. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
5. 1. 1. 4
слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)

6. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
7. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
8. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
9. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
10. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
1.2. Сөйлеу
5. 1. 2. 1
ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
6. 1. 2. 1
ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
7. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
8. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
9. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
10. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
6. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
7. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
8. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
9. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
10. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
6. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
7. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-8 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
8. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-8 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту

6. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
7. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
8. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
9. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
10. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
1.2. Говорение
5. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
6. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
7. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
8. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
9. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
10. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
5. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
6. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
7. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
8. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
9. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
10. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
6. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
7. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-8 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
8. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-8 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций

9. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-10 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
10. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-10 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
5. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
6. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
7. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
8. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
9. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
10. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып қайталап айтып беру
6. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
учителя
7. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
8. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
9. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
10. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
5. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
6. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
7. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
8. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
9. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
10. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
5. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
6. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды білу және атау
7. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
8. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
9. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
10. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
6. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
7. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
8. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
9. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)

9. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-10 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
10. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-10 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
5. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
6. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
7. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
8. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
9. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
10. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа с опорой на серию иллюстраций.
6. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки с опорой на серию иллюстраций, по вопросам учителя
7. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
8. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
9. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
10. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
5. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
6. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
7. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
8. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
9. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
10. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
5. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
6. 1. 2. 7 узнавать и называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
7. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
8. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
9. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
10. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
6. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
7. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
8. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
9. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)

10. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
5. 1. 2. 9
таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
6. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
7. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
8. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
9. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
10. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
5. 1. 2. 10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге екі-үш сөз сөйлем құрастыру
6. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
7. 1. 2. 10
таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
8. 1. 2. 10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге үш-бес сөз сөйлем құрастыру
9. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
10. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
2) бөлім: "Коммуникация"
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
6. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
7. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
8. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
9. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
10. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
6. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
7. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
8. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
9. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
10. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5. 2. 1. 3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
6. 2. 1. 3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
7. 2. 1. 3
сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
8. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
9. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
10. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
5. 2. 1. 4
ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
6. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау

10. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
5. 1. 2. 9
узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
6. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
7. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
8. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
9. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
10. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
5. 1. 2. 10 составлять двух-трех-словные предложения к наблюдаемым действиям, картинам
6. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
7. 1. 2. 10
Составлять 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
8. 1. 2. 10 составлять трех-пяти-словные предложения к наблюдаемым действиям, картинам
9. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
10. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
2) Раздел: "Коммуникация"
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Коммуникативное поведения
5. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
6. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
7. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
8. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
9. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
10. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
6. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
7. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
8. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
9. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
10. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5. 2. 1. 3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
6. 2. 1. 3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
7. 2. 1. 3
рассматривать говорящего, называть предметы относящиеся к говорящему
8. 2. 1. 3 рассматривать говорящего, называть предметы относящиеся к говорящему
9. 2. 1. 3 называть предметы. действия и качества относящиеся к говорящему
10. 2. 1. 3 называть предметы, действия и качества относящиеся к говорящему
5. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
6. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником

7. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
8. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
9. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
10. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
6. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
7. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
8. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
9. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
10. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
5. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
6. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
7. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
8. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
9. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
10. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
6. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
7. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
8. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
9. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
10. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
6. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
7. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
8. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
9. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
10. 2. 1. 8 ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
5. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
6. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру

7. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
8. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
9. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
10. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
6. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
7. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
8. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
9. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
10. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
5. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
6. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
7. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
8. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
9. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
10. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
6. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
7. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
8. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
9. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
10. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
6. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
7. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
8. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
9. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
10. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
5. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
6. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы

7. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
8. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
9. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
10. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
5. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
6. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
7. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
8. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
9. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
10. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
6. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
7. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
8. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне, жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
9. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
10. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5. 2. 2. 2
ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
6. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
7. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
8. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
9. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
10. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5. 2. 2. 3
таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
6. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
7. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
8. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
9. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
10. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5. 2. 2. 4
өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
6. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
7. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
8. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
9. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау

7. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
8. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
9. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
10. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
5. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
6. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
7. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
8. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
9. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
10. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
2.2. Речевая коммуникация
5. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
6. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
7. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
8. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
9. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
10. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
6. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
7. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
8. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
9. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
10. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
6. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
7. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
8. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
9. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
10. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5. 2. 2. 4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
6. 2. 2. 4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
7. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
8. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
9. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли

10. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
3) бөлім: Оқу және жазу элементтері
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Оқу элементтері
5. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
6. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
7. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
8. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
9. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
10. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
5. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
6. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
7. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша, сөздер бойынша оқуын қадағалау
8. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
9. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
10. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша, сөздер мен сөйлемдер бойынша оқуын қадағалау
5. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
6. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
7. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
8. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
9. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
10. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
5. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
6. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
7. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
8. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
9. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
10. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
5. 3. 1. 5
өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
6. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
7. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
8. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу

10. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
3) раздел: Элементы чтения и письма
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Элементы чтения
5. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
6. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
7. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
8. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
9. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
10. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
5. 3. 1. 2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
6. 3. 1. 2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
7. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
8. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
9. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
10. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам и предложениям
5. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
6. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
7. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
8. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
9. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
10. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
5. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
6. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
7. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
8. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
9. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
10. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
5. 3. 1. 5
узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
6. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
7. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
8. 3. 1. 5 узнавать ть карточки со своим именем, именами других одноклассников

9. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
10. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
5. 3. 1. 6
берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 6 тақырыптар бойынша сөздер бар карточкаларды жіктеу
10. 3. 1. 6 тақырыптар бойынша сөздер бар карточкаларды жіктеу
5. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
10. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5. 3. 1. 8
заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
10. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5. 3. 1. 9
оқитын әріпті білу және көрсету
6. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
7. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
8. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
9. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
10. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
5. 3. 1. 10
оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
6. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
7. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
8. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
9. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
10. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді табу
6. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді табу
7. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді, буындарды табу
8. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу

9. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
10. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
5. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
6. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
7. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
8. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
9. 3. 1. 6 классифицировать карточки со словами по темам
10. 3. 1. 6 классифицировать карточки со словами по темам
5. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
6. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
7. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
8. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
9. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
10. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
5. 3. 1. 8
подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
6. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
7. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
8. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
9. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
10. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
6. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
7. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами , словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
8. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
9. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
10. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы
6. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы
7. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы, слоги
8. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги, слова

9. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу
10. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу
5. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
6. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
7. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
8. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
9. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
10. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
5. 3. 1. 13
затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
6. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
7. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
8. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
9. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді
10. 3. 1. 13
затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді
8. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
9. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
10. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
3.2. Жазу элементтері
5. 3. 2. 1
әртүрлі беттерге әріптер жазу
6. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
7. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
8. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
9. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
10. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
5. 3. 2. 2
таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
6. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
7. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
8. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
9. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
10. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
5. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу

9. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги и слова
10. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги и слова
5. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
6. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
7. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
8. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
9. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
10. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
5. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
6. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
7. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
8. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
9. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
10. 3. 1. 13
читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
8. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
9. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
10. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
3.2. Элементы письма
5. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
6. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
7. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
8. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
9. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
10. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
5. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
6. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
7. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
8. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
9. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
10. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
5. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы

6. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
7. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
8. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
9. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
10. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
5. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
6. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
7. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
8. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
9. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
10. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
5. 3. 2. 5
тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
6. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
7. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
8. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
9. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
10. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
5. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
6. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
7. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
8. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
9. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
10. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
5. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
6. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
7. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
8. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
9. 3. 2. 7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
10. 3. 2. 7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
5. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
6. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру

6. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
7. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
8. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
9. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
10. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
5. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
6. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
7. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
8. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
9. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
10. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
5. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии. по точкам и пунктирам на листе бумаги
6. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии, стрелки по точкам и пунктирам на листе бумаги
7. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
8. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
9. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
10. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
5. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе буквы по подражанию, по образцу
6. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе буквы по подражанию, по образцу
7. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
8. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
9. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
10. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
5. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
6. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
7. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги, в тетради
8. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги, в тетради
9. 3. 2. 7 печатать свое имя и фамилию на нелинованном листе бумаги , в тетради
10. 3. 2. 7 печатать свое имя и фамилии на нелинованном листе бумаги, в тетради
5. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
6. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки

7. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
8. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
9. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
10. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
5. 3. 2. 9
әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
6. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға айту бойынша жазу
7. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
8. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
9. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
10. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
5. 3. 2. 10
оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
6. 3. 2. 10 оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
7. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
8. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
9. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
10. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
5. 3. 2. 11 компьютер пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын теру
6. 3. 2. 11 компьютер пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын теру
7. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
8. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
9. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
10. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
6. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
7. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
8. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
9. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
10. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
47. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын оқу мазмұны мен ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.

7. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
8. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
9. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
10. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
5. 3. 2. 9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
6. 3. 2. 9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4
7. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
8. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
9. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
10. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
5. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
6. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
7. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
8. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
9. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
10. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
5. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов
6. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов
7. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
8. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
9. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
10. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
6. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
7. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
8. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
9. 3. 2. 11
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
10. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
47. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Развитие речи и коммуникации" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся.

48. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркініне беріледі.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Сөйлеуді түсіну
5.1.1.1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
5.1.1.2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5.1.1.4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
1.2. Сөйлеу
5.1.2.1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5.1.2.2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5.1.2.3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
5.1.2.4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5.1.2.7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5.1.2.8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
5.1.2.9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
5.1.2.10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге екі-үш сөз сөйлем құрастыру
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5.2.1.1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5.2.1.2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5.2.1.3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
5.2.1.4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5.2.1.7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5.2.1.10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5.2.2.1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5.2.2.2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5.2.2.3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5.2.2.4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
3.1. Оқу элементтері
5.3.1.1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
5.3.1.2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
5.3.1.3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
5.3.1.4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
5.3.1.5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
5.3.1.6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.9 оқитын әріпті білу және көрсету
5.3.1.10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5.3.1.12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу

48. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Развитие речи и коммуникации" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Понимание речи
5.1.1.1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
5.1.1.2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5.1.1.4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
1.2. Говорение
5.1.2.1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
5.1.2.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5.1.2.3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
5.1.2.4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5.1.2.7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5.1.2.8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
5.1.2.9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
5.1.2.10 составлять двух-трех-словные предложения к действиям, картинам
2.1. Коммуникативное поведение
5.2.1.1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5.2.1.3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
5.2.1.4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5.2.1.10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
2.2. Речевая коммуникация
5.2.2.1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5.2.2.2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5.2.2.3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5.2.2.4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
3.1. Элементы чтения
5.3.1.1 рассматривать книжки, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
5.3.1.2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
5.3.1.3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
5.3.1.4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
5.3.1.5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
5.3.1.6 подбирать карточки со словами на заданную тему
5.3.1.7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
5.3.1.8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5.3.1.9 узнавать и показывать изучаемую букву Ы
5.3.1.10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5.3.1.12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова

3.2. Жазу элементтері
5.3.2.1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
5.3.2.2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
5.3.2.3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
5.3.2.4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
5.3.2.5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
5.3.2.7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
5.3.2.8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
5.3.2.9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
5.3.2.10 оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
2 тоқсан
1.1. Сөйлеуді түсіну
5.1.1.1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
5.1.1.2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5.1.1.3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
1.2. Сөйлеу
5.1.2.1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5.1.2.2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5.1.2.4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5.1.2.5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып қайталап айтып беру
5.1.2.6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
5.1.2.7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5.3.1.8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.9 оқитын әріпті білу және көрсету
5.3.1.10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5.3.1.11 сөздерден оқыған әріптерді табу
5.3.1.12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5.2.1.1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5.2.1.2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5.2.1.4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5.2.1.5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
5.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5.2.1.7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5.2.1.8 ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
5.2.1.9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5.2.2.1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5.2.2.2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5.2.2.3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5.2.2.4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау

3.2. Элементы письма
5.3.2.1 писать буквы на различных поверхностях
5.3.2.2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
5.3.2.3 писать по контурам и точкам буквы
5.3.2.4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
5.3.2.5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии. по точкам и пунктирам на листе бумаги
5.3.2.7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
5.3.2.8 копировать с карточек слова в книжки
5.3.2.9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
5.3.2.10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
2 четверть
1.1. Понимание речи
5.1.1.1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
5.1.1.2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5.1.1.3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
1.2. Говорение
5.1.2.1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
5.1.2.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5.1.2.4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5.1.2.5 пересказывать содержание сказки, рассказа с опорой на серию иллюстраций.
5.1.2.6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
5.1.2.7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5.3.1.8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5.3.1.9 узнавать и показывать изучаемую букву
5.3.1.10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5.3.1.11 находить в словах изученные буквы
5.3.1.12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
2.1. Коммуникативное поведение
5.2.1.1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5.2.1.4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5.2.1.5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
5.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
5.2.1.9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
2.2. Речевая коммуникация
5.2.2.1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5.2.2.2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5.2.2.3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5.2.2.4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар картаны пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша "Отбасы", "Мектеп" тақырыптарына сөйлемдер құрастыру. Карточкаларды тақырып бойынша таңдап, іріктеу, мысалы, "Бас, мойын, кеуде, арқа, иық буыны - дененің бөліктері". Элементтерге арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "Бала сыпырады, қыз жуады". Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ы және Э әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған әріптерін білу және атау А, У, О, И, Э, Ы (10-5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы дыбыстарын білу және атау. Суреттерге А, У, О, И, Э, Ы әріптері бар карточкаларды таңдау. Оқыған әріптерді атауы бойынша таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: нүктелерді "жазуды" заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен орындау (әртүрлі әдістерді қолданумен). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды "жазуды" орындау. А, У, О, И, Э, Ы әріптерін әртүрлі беттерге, А4 парақтарына жазу. А, У, О, И, Э, Ы әріптерін трафаретпен және шаблонмен дөңгелектеп сызу, оларды бояу. Әріптерді сызығы жоқ қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Сызығы жоқ қағаз параққа өзінің атын (сыныптастарының атын, сөздерді, сөйлемдерді) қарындашпен, фломастермен, қаламмен үлгі бойынша жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Таныс және бейтаныс сөздерден, мәтіндерден, журналдар мен газеттерден оқыған әріптерді дөңгелектеп сызу. Компьютер пернетақтасында өз атын (сөздерді, сөйлемдерді) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Ай, ду-ду", "Ай, лады, лады, лады", "Аленка маленька шустра, быстра...", "Божья коровка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Стучит, бренчит", "Тили-бом", Сказки: "Курочка Ряба", "Репка", "Теремок", "Волк и семеро козлят", "Колобок". "Три поросенка" (С. Михалков аудармасы).
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: 3. Александрованың "Прятки". М.Алимбаевтің "Уроки вежливости", Я.Акимнің "Случай про детей", Г.X. Андерсеннің "Гадкий утенок", А.Бартоның "Мишка", "Мы с Тамарой", "Бычок", С. Бегалиннің "Жеребенок", К.Баянбаевтің "Юрта", Е.Благининаның "Вот какая мама", "Катя леечку взяла", "Научу обуваться я братца", В.Бианкидің "Кто чем поет", "Купанье медвежат", Т. Волынскийдің "Кошкин дом", И.Гуринаның "Вот как мы играем", А.Дуйсенбаевтің "Лиса пробежала рысцой…", Г.Демченконың "Пастушок", У. Диснейдің "Приключения маленького щенка" (англ.), Е.Елубаевтің "Куда пропал аппетит", Г. Зайцевтің "Уроки Айболита", Б. Заходердің "Ежик", В. Жуковскийдің "Котик и козлик", С. Козловтің "Доверчивый ежик", "Ежик в тумане", Г.Ладонщиковтың "Зазвонил будильник", "Медведь проснулся", И.Мазнинның "Давайте дружить", С.Маршактың "Багаж", "Ванька-встанька", В.Маяковскийдің "Что такое хорошо и что такое плохо?", Н Мигунованың "Считалка про зверей", Ю.Морицтің "Ежик резиновый.
41. 6-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: [а,о,у,и,э,ы] дауыссыз дыбыстарды заттық суреттерге сүйене отырып, дауыссыз артикуляцияға негізделген және ерте және орта онтогенездегі дауыссыз дыбыстарды тану және ажырату. Дыбыс сигналы, сөз, ым немесе екі және үш сөзден тұратын нұсқаулар негізінде ойын әрекетін орындау. Аудио-бейне жазбалар арқылы шағын өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Оқытушы мен оқушылар қайталаған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (рифма, өлең, әңгіме, ертегі).

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы: "Семья", "Школа". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Голова, шея, грудь, спина, плечо кисть - это части тела". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "мальчик подметает, девочка моет". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление с буквами Ы и Э. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы вырезанных по контуру (10-5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы к картинкам. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах.
Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Письмо букв: А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам буквы А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, раскрашивание их. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с образца на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах, в текстах журналов и газет. Набор своего имени (слов, предложений) на клавиатуре компьютера.
Примерный перечень литературных произведений: казахские народные сказки; "Мен мектепке барамын" (Б.Жақып), "Көңілді қыс" (Р.Сәбитұлы), "Алтын күз" (М.Әлімбаев), "Әріп сыры" (Е.Өтетілеуұлы), "Көрші атай" (М.Жаманбалинов), "Ұшқыш болғым келеді" (Қ.Аманжолов), "Мысықтың суреті" (С. Ахметов), "Көмек" (Ә.Табылдиев), "Әдеп" (Е.Өтетілеуұлы), "Қыркүйек" (Ж.Өмірбеков), "Қуанышты қайдан іздейді?" (А.Құдайбергенов), "Тақта білім айнасы" (Ә.Табылды);
41. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 6 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, ә, о, ө, у, ұ, ү, и, і, е] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Пәнаралық байланыстарды ескере отырып, мұғалімнің сұрақтары бойынша тақырыптарға сөйлемдер құрастыру, мысалы: "Азық-түлік". Тақырыптар бойынша карточкаларды таңдау және жіктеу, мысалы, "Сүт, айран, сүзбе, йогурт, ірімшік – бұл сүт өнімдері". "Сатушы сатады" сияқты заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Оқушыларды контурмен қиылған М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерімен таныстыру (өлшемі 5 см әріптер). Контурмен қиылған А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й әріптері бар карточкаларды таңдау. Үлгі бойынша кесілген әліппеден буындар мен сөздер құрастыру, содан кейін оларды оқу. Өзінің атынан, таныс сөздерден, журналдардан оқыған әріптерді табу. Сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді оқу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерде, А4 форматындағы парақтарда мынадай әріптерді "жаз": А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й. Мөлшері 3-5 см А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерін трафаретпен және шаблондармен қоршап сызу, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу: нүктелерді "жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Картадан сызылмаған қағаз парағына өз атын (сыныптастарының атын, сөздер, сөйлемдер) қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітаптарға көшіру. Оқыған әріптерді таныс және бейтаныс сөздерден табу және оны дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын (сөздер, сөйлемдер) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Барашенька", "Бежала лесочком лиса с кузовочком", "Буренушка", "Валенки", "Дедушка Егор", "Дождик, дождик, веселей", "Наши уточки", "Пастух", "Совушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: "Петушок и бобовое зернышко", "Рукавичка", "Гуси-лебеди", "Кот, петух и лиса".
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Скажи, что это? Загадки о природе", Барто А. "Лошадка", "Слон", "Зайка", "Грузовик", Благинина Е "Полюбуйтесь-ка, игрушки", "Посидим в тишине", Бегалин К. "Еж Есена", Баянбаев К. "Богатыри под дождем", Бианки В. "Синичкин календарь", "Хвосты", Бурмистрова Л., Мороз В. "С Новым годом!", Гурина И. "Новогодние забавы" Драч Я. "Врач", Елубаев Е. "Смельчак", "Что я понял", Зайцев Г. "Уроки Мойдодыра", Заходер Б. "Шофер", Есенин С. "Белая береза" (в сокр.), Мырзалиев К. "Я все умею делать сам", Калинина Н. "В лесу", "Как ребята переходили улицу", Кардашова А. "Дождевой автомобиль", "Наш дворец для всех открыт!..", КоростылҰв В. "Королева Зубная щҰтка".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы с учетом межпредметных связей, например, "Продукты питания". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Молоко, кефир, творог, йогурт, сыр – это молочные продукты". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "продавец продает". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й (буквы размером 5 см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й вырезанных по контуру (5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й. Составление слогов и слов из разрезной азбуки по образцу с последующим прочтением. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах. Чтение слов, предложений, небольших текстов.
Элементы письма: "Письмо" букв: А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й размером 3-5 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах. Набор своего имени, имен близких (слов, предложений) на клавиатуре компьютера, телефона.
Примерный перечень литературных произведени: "Қолғанат", "Наурыз" (Б.Жақып), "Жапырақтар" (А.Мусина), "Менің жадым" (А.Асылбек), "Гүлді жұлма, өсір" (М.Дүйсенов), "Көшедегі сабақ" (Қ.Омарұлы), "Көмекшілер" (Ә. Шапағат), "Қыс қызығын тойлаймыз" (Т.Молдағалиев), "Жапалақ қар" (Қадыр Мырза Әли), "Балапан мен мысық" (Д.Мамырова), "Алма" (Г.Әзірбаева), "Тәтті мақта" (Н.Құмар), "Екі дос" (А.Хамзаұлы), "Туған күн" (Р. Әбілқадырова), "Алаңғасар Жаппас" (Ә.Файзуллаұлы), "Маңдай тер" (Б.Досымов), "Нан қайдан келді?" (М.Етекбаев).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Н,Ң,Т,Д,Ф әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, В, Ф, К, Г, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, В, Ф, К, Г, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й, Т, Д, В, Ф әріптері бар карточкаларды іріктеу. Әріптерді буынға (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (мама, машина). Білім алушылардың назарын аудару үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға, дәптерлерге А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й, Т, Д, Н, В, Ф әріптерін жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й ,Т, Д, Н, В, Ф әріптері (әріптердің мөлшері 3-5 см), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" әртүрлі бағыттағы жолда (3-5 см) саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Өз атын (сыныптастарының аты-жөнін, сөздерді, сөйлемдерді) сызылмаған қағаз парағына, дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: Шағын фольклорлық формалар: "Дон! Дон! Дон!", "Друзья-помощники", "Жили у бабуси", "Ласточка", "Лето", "Перекликание петухов", "Петушок", "Солнышко-ведрышко!" Сказки: "Два жадных медвежонка"(венг. нар.), "Заюшкина избушка", "Маша и медведь", "Три медведя" (обр. Л. Толстого). Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Один на один", Барто А. "Мячик", "Машенька", "Капитан", "Самолет", "Собака", "Кто как кричит", Баянбаев К. "Журавли" , Благинина Е. "С добрым утром", "Дождик", "Улетают, улетели", "Мы пускаем пузыри", Елубаев Е. "Современный мальчик", Дрожжин С. "Опять зима на саночках", "Пройдет зима холодная", Заходер Б. "Ежик", "Шофер", "Переплетчица", "Портниха", Забила Н. "Маленькая школьница", "Ребята! На лыжи!..", Лебедева Л. "Мишутка", Маршак С. "Весенняя песенка", "Два котенка", "Детки в клетке", "Дрозд-богатырь", "Елка", "Кошкин дом", "Круглый год", Манакова М. "Мы — пешеходы", "Дорожные знаки", "Азбука дорожного движения", "Если начался пожар", "Знаки безопасности".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции.Ознакомление с буквами Н, Т, Д, В, Ф. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й, вырезанных по контуру (5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й. Подбор карточек с буквами А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (мама, машина). Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, чтобы привлекать внимание учащихся. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4, в тетрадях. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й (размер букв 3-5 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) на нелинованный лист бумаги, в тетрадях карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий.
Примерный перечень литературных произведений. "Мектеп біздің анамыз" (Ә.Тұрманжанов), "Әдепсіз" (Қ.Ахметов), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Жанашыр" (Ж.Кенжалиев), "Жалқау" (Д.Қасенов), "Бақша ағаштары" (Ы.Алтынсарин), "Бір атаның ұрпағы" (Е.Сәрсенбаев), "Қыс қуанышы" (Ә.Ысқақбай), "Табиғатты қорға" (Қ.Аймағамбетов), "Жаңа достар" (Ж.Архарова), "Әже" (Ф.Оңғарсынова), "Қарлығаштың қасиеті (Ғ.Сайран), "Аппақ бала" (Ә.Табылдиев), "Біздің Қазақстан" (М.Әлімбай), "Болашақ футболшы" (Б.Тәжібаев), "Бір күндік қызық" (М.Айымбетов).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: кітаптардағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, К, Г, Х, Й, С, З, Ц әріптерін білу және атау. С,З,Ц әріптерімен танысу (әріптің мөлшері 5 және 3 см). Контур бойымен қиылған А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптерін білу және атау (3-5 см). А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х, С, З, Ц. дыбыстарын білу және атау. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкалардың заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестігі. Әріптерді па, пу пы, по, пи буынына, содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту па, пу пы, по, пи. Өзіне назар аударту үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). Көмекші сөздерді оқу және оларды карточкадағы сөздермен сәйкестендіру. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Х, Г, С, З, Ц. әріптері бар карточкаларды таңдау. Карточкадағы сөздерден "мен, сен, біз, ол, олар" есімдіктерін оқу және оларды көрсеткіш ишарамен сәйкестендіру. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға оқыған әріптерді жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, мөлшері 3 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен С,З,Ц әріптерін контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерін, сөйлемдерді) контурлық бағдармен және өз бетінше жазу. Мәтінін мұғалім немесе оқушы жазуы мүмкін (мұғалімнің көмегімен) ашықхаттар жазу. Мұғалім мен білім алушылардың айдың нөмірі мен атауын, күнін жазуы (олардың мүмкіндіктеріне қарай): нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Білім алушылармен бірлесіп қабырға газеттерін, журналдар жасау, мысалы: "Біздің сынып", "Біздің хобби". Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Заинька", "Заяц Егорка", "Иванушка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Дедушка Егор", "Под горкой на речке", "Поедем, сыночек, в деревню с тобой", "Уж ты, зимушка". Сказки: "У солнышка в гостях" (словацк. нар.), "Морозко", "Лиса и журавль", "Пузырь, соломинка и лапоть", "Кот и лиса".
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Небылицы", Баянбаев К. "Скворечник", Васильева С. "Пожарный", Заходер Б. "Сапожник", Воронько П. "Обновки", Елубаев Е. "Пятерка и двойка", Жуковский В. "Птичка", Кардашова А. "Наш доктор" (отрывки), "Семена", "Уборка", Клокова М. "Белые гуси", "Воробей с березы", "Мой конь", "Кукушка", Котова Е. "Лесной мастер", Майков А. "Колыбельная песня", "Ласточка примчалась". Маршак С. "Кошкин дом", "Круглый год", "Кто колечко найдет?", "Мяч", "Перчатки" (пер. с англ.), "Песня о елке", Михалков С. "Бездельник светофор", "Дядя Степа", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", Могилевская М. "Наш первый разговор". Мошковская Э. "Веселый магазин", "Мы играем в школу", "Уши".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф. Ознакомление с буквами С, З, Ц (буквы размером 5 и 3 см). Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х., вырезанных по контуру (3-5см). Узнавание и воспроизведение звуков Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (папа, панама), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (папа, панама) Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Подбор карточек с буквами Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо изученных букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 3 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв С, З, Ц по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Написание букв и слов по контурным линиям (точкам). Записывание своего имени (фамилии) (фамилии одноклассников, слов, предложений) по контурным ориентирам и самостоятельно. Подписывание открыток, в которых текст может быть написан учителем или учеником (с помощью учителя). Записывание учителем и учащимися (исходя из их возможностей) числа и названия месяца, даты: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для них информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Совместное создание с учащимися стенгазет, журналов, например: "Наш класс", "Любимые занятия". Печатание на компьютере и телефоне своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений: казахские сказки, "Мен ғарышкер боламын" (Ж. Смақов), "Сусын туралы жыр" (Т.Бердияров), "Жанкүйерлер" (Ә.Файзуллаев), "Тапсам деймін уақыт" (Р.Тышқанбаев), "Айналайын Отаным!" (С.Асанов), "Алтын бала" (С.Тұрдалиев), "Тырналар" (Ұ.Есдәулетов), "Бақшада" (Ж.Кәрбозин), "Әжесін қайсысы жақсы көреді?" (М.Төрежанов), "Аша қар" (Б.Соқпақбаев), "Сырғанақ" (Б.Жақып), "Күлме досқа" (А.Хамзеұлы), "Көктем сәні" (Б.Әділов), "Құстың ұясы" (А.Мусина), "Өзен" (Ы.Алтынсарин), "Денсаулық" (Ә.Шамұратова), "Инелік пен тиін" (Т.Жексенбай), "Көктем деген немене?" (Ж.Жабаев), "Тазалық" (Қадыр Мырза Әлі), "Қайтпай қалған қарлығаш" (Т.Тойбазарұлы).

3.2. Жазу элементтері
10.3.2.1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
10.3.2.2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
10.3.2.3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
10.3.2.4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
10.3.2.5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
10.3.2.6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
10.3.2.7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
10.3.2.8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
10.3.2.9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
10.3.2.10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
10.3.2.11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
10.3.2.12 телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 535-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушыларда тұрмыстық жағдайларда, шаруашылық-еңбек қызметінде және қоршаған пәндік және әлеуметтік ортада бағдарлау үшін қажетті қарапайым есептеу-санау дағдыларын қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сандық түсініктер мен ұғымдарды жетілдіру (шамалар, сандық, кеңістіктік, уақыттық, заттардың ауырлығы туралы);
2) қол жетімді есептеу және санау әрекеттерін қалыптастыру және жетілдіру;
3) алынған дағдылар және икемдерін өмірлік жағдайларда қолдануға үйрету.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру, есту, жанасу-қимылды қабылдауды, көрнекі-тиімді ойлауды, зейінді, өзін-өзі бақылауды дамытуға ықпал ету;
2) танымдық белсенділікті қолдау, дербестікті, жауапкершілікті қалыптастыру;

3.2. Элементы письма
10.3.2.1 писать буквы на различных поверхностях
10.3.2.2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
10.3.2.3 писать по контурам и точкам буквы
10.3.2.4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
10.3.2.5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
10.3.2.6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
10.3.2.7 печатать свое имя и фамилии на нелинованном листе бумаги, в тетради
10.3.2.8 копировать с карточек слова в книжки
10.3.2.9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
10.3.2.10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
10.3.2.11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
10.3.2.12 набирать на клавиатуре телефона короткие сообщения
Приложение 535 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 535 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "СчҰт" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "СчҰт" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся элементарных счетно-вычислительных навыков необходимых в бытовых ситуациях, хозяйственно-трудовой деятельности и для ориентировки в окружающей предметной и социальной среде.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать дочисловые представления и понятия (величинные, количественные, пространственные, временные, о тяжести предметов);
2) формировать и совершенствовать доступные счетно-вычислительные действия;
3) учить использовать полученные умения и навыки в жизненных ситуациях.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать развитию зрительного, слухового, тактильно-двигательного восприятия, наглядно-действенного мышления, внимания, самоконтроля;
2) поддерживать познавательную активность, формировать самостоятельность, ответственность;

3) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, басталған істі аяқтай білуге тәрбиелеу;
4) көз мөлшерін және бұлшық ет сезімдерін, моторлық ептілігін, дәлдігін дамыту;
5) сабаққа деген қызығушылықты, жағымды эмоционалды-жеке қасиеттерді дамыту; басқа білім алушылармен және ересектермен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық қабілеттерін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдері
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қарапайым еңбек дағдылары, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын педагогтің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакция;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы функцияларының айқын дамымауы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
7. Қарапайым математикалық ұғымдар, санау және есептеу дағдылары дерексіз сипатта және оларды игеру білім алушылардан күрделі ақыл-ой әрекеттері жүйесін орындауды талап етеді. Білім алушылардың зияткерлік іс-әрекетінің терең дамымауы оларды игеруде елеулі қиындықтар туғызады. Бағдарламаның мазмұны, ең алдымен, обілім алушылардың практикалық іс-әрекетін, көрнекі және тиімді ойлауын, өмірлік дағдыларын дамыту құралы ретінде қарастырылады.
8. Оқу үдерісінде педагогтың іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша жұмыс істеу, ересектер мен балалармен ынтымақтастық қабілеті қолданылады.
9. Оқыту үдерісі арнайы педагогика қағидаттарына негізделген және білім алушылардың өзіндік белсенділігін, барынша мүмкін болатын бастамасы мен дербестігін дамытуға бағытталған.
10. Педагог білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
11. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен жетістіктерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды. Білім алушылардың мүмкіндіктері мен жетістіктерін педагогтар тұрақты негізде зерделейді.

3) воспитывать трудолюбие, терпеливость, умение доводить начатое дело до завершения;
4) развивать глазомер и мускульные ощущения, моторную ловкость, аккуратность;
5) развивать интерес к занятиям, положительные эмоционально-личностные качества; умения взаимодействовать и сотрудничать с другими обучающимися и взрослыми.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта в 5-10 классах являются хозяйственно-трудовые навыки, навыки социально приемлемого поведения, коммуникации, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. Элементарные математические понятия, счетно-вычислительные навыки имеют отвлеченный характер и овладение ими требует от обучающихся выполнения системы сложных умственных действий. Глубокое недоразвитие интеллектуальной деятельности школьников вызывает серьезные трудности в их усвоении. Содержание Программы рассматривается, прежде всего, как средство развития у школьников практической деятельности, наглядно-действенного мышления, жизненных навыков.
8. В процессе обучения используется умение подражать действиям педагога, работать по образцу, сотрудничать со взрослым и детьми.
9. Процесс обучения основан на принципах специальной педагогики и направлен на развитие собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.
10. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют продвижение в развитии и усвоении навыков. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
11. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и достижений учащихся. Возможности и достижения учащихся изучаются педагогами на постоянной основе.

12. Оқу-тәрбие үдерісі білім алушыларды оқытудың барлық кезеңінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім және дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда іскерліктер және дағдыларды қалыптастыру;
2) пәндік-дамытушы орта білім алушылардың психологиялық физиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады: жұмыс қалпын, қызмет түрін өзгерту, демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі;
3) сабақтарды дидактикалық жабдықтау бір сынып білім алушыларының бағдарламаның оқу материалын игеру мүмкіндіктеріндегі елеулі айырмашылықтарды ескереді;
4) сабақтардың дидактикалық жарақтандырылуы білім алушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес өзгереді.
13. Бағдарламаның мазмұны концентрация қағидасына сәйкес құрылымдалған. Оқу материалының қайталануы білім алушыларда қалыптасатын дағдыларды автоматтандыруды қамтамасыз етеді, қалыптасқан дағдыларды ұмытып кетудің және жоғалтудың алдын алады.
14. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға сөйлеуді дамытуда (оның болмауына дейін) және қарым-қатынаста айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
15. Бағдарлама материалында сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылардың өз қызметі мен іс-әрекетін сөйлеу сүйемелдеуі мөлшерленген және түсінуге қолжетімді болуы тиіс.
16. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
17. Оқу сабағын ұйымдастыру кезінде жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі. Оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың фронтальды әдістері мөлшерленген, қысқа мерзімде қолданылады.
18. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.
19. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
20. Білім алушылардың сандық көріністерін бекіту үшін Монтессори материалдары қолданылады: "Қызғылт мұнара", "Қоңыр баспалдақ", "Қызыл штангалар", "Кірістірілген цилиндрлері бар блоктар", "Түрлі-түсті цилиндрлер", "Салмақ тақтайшалары", "Кірістірілген қораптар", "Геометриялық денелер", "Геометриялық комод", "Геометриялық пазлдар", "Конструктивті үшбұрыштар", "Металл кірістіру рамкалары"; Фребельдің дидактикалық материалдары, Кюизенер таяқшалары, Дьенештың логикалық блоктары, Коос текшелері, сусымалы заттар, су, нақты заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары), өнеркәсіптік жолмен жасалған дидактикалық материалдар, үстел ойындары (геометриялық, математикалық лото, домино) және педагог өзі дайындаған дидактикалық материалдар.

12. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения школьников. При создании предметной среды выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) предметно-развивающая среда организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся: обеспечивается возможность сменить рабочую позу, вид деятельности, отдохнуть;
3) дидактическое оснащение уроков учитывает значительные различия возможностей учеников одного класса усваивать учебный материал Программы;
4) дидактическое оснащение уроков меняется в соответствии с изменением возможностей обучающихся.
13. Содержание Программы структурировано в соответствии с принципом концентричности. Повторяемость учебного материала обеспечивает автоматизацию формируемых у учащихся навыков, предупреждает забывание и потерю сформированных умений.
14. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
15. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся на материале Программы. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
16. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
17. При организации учебного занятия обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Фронтальные способы организации учебной деятельности используются дозировано, непродолжительное время.
18. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
19. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
20. Для закрепления дочисловых представлений у учащихся используются Монтессори-материалы: "Розовая башня", "Коричневая лестница", "Красные штанги", "Блоки с цилиндрами-вкладышами", "Цветные цилиндры", "Весовые таблички", "Вкладывающиеся коробочки", "Геометрические тела", "Геометрический комод", "Геометрические пазлы", "Конструктивные треугольники", "Металлические рамки-вкладыши"; дидактические материалы Фребеля, палочки Кюизенера, логические блоки Дьенеша, кубики Кооса, сыпучие вещества, вода, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи), дидактические материалы, изготовленные промышленным способом, настольные игры (геометрическое, математическое лото, домино) и дидактические материалы, подготовленные учителем самостоятельно.

21. Есептеу дағдыларын қалыптастыру үшін Монтессори материалдары қолданылады: "Сандық штангалар", "Түсініксіз сандар", "ВеретҰна", "Кіші және үлкен шоттар", "Сандар мен чипстер", "Үстел үсті сандық штангалар", "Сеген тақталары", Нумикон дидактикалық құралы, "Дидактикалық тасбақа", санау таяқшалары, абактар, тік шоттар, сандық фигуралар, санауға арналған ұсақ заттар (көлемді және жазықтық), табиғи материал (емен, талшын, бүршіктер, қиыршық тастар, жаңғақтар, қабықтар), ойыншықтар, тақырыптық суреттер, "сандық баспалдақ", сандар және математикалық белгілер кассасы, нақты заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары).
22. Оқытуда білім алушылардың ойын және практикалық іс-әрекеттеріне үлестелген ауызша оқыту әдістерін шектеулі қолдана отырып, ойын, практикалық және көрнекі әдістер қолданылады.
23. Білім алушыларға дидактикалық ойындар, өмірлік жағдайларды драмалау ойындары ұсынылады. Ойындарды өткізу кезінде белгілі бір қарқынмен жүру керек, ойын жаттығуларын білім алушыларға арналған сұрақтармен қанықтырмау керек. Білім алушыларды педагог және сыныптастарының іс-әрекеттерін бақылауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, жалпы ойынға қатысу кезегін күтуге үйрету керек.
24. Сыныптағы сабақтар экскурсиялармен, мектептің басқа бөлмелерінде де, одан тыс жерлерде де (дүкен, пошта, саябақ, спорт алаңы, табиғи бұрыш, кітапхана) өткізілетін бақылаулармен ауысады. Пәнаралық байланыстар "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Бейнелеу өнері", "Кәсіп", "Шаруашылық еңбек" пәндерімен белгіленеді.
25. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық ретінде қызмет ететін және сынып білім алушылары үшін жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде педагог басшылыққа алатын оқу мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
26. Жеке білім беру бағдарламалары білім алушының алдыңғы кезеңіндегі (жарты жылдық) оқу жетістіктерін талдау негізінде әрбір жартыжылдық үшін құрастырылады. Оқыту процесінде қажет болған жағдайда жеке бағдарламаның мазмұны түзетіледі. Білім алушыға сабаққа арналған оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
27. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген. Педагог сыныптағы әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқудың мазмұны мен қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы: оқу қарқынын тездетуге; оқу материалын қиындатуға немесе керісінше; дағдыларды бекіту үшін көбірек уақытты жоспарлауға; оқушының түсінуіне қолжетімсіз немесе оқудың алдыңғы кезеңдерінде қол жеткізген жеке білім беру мақсаттарын (мысалы, "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімінен) алып тастауға.

21. Для формирования счетно-вычислительных навыков используются Монтессори-материалы: "Числовые штанги", "Шероховатые цифры", "Веретена", "Малые и большие счеты", "Цифры и чипсы", "Настольные числовые штанги", "Доски Сегена", дидактическое пособие Нумикон, "Дидактическая черепаха", счетные палочки, абаки, вертикальные счеты, числовые фигуры, мелкие предметы для счета (объемные и плоскостные), природный материал (желуди, каштаны, шишки, камешки, орехи, ракушки), игрушки, предметные картинки, "числовая лесенка", касса цифр и математических знаков, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи).
22. В обучении применяются игровые, практические и наглядные методы с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
23. Обучающимся предлагаются дидактические игры, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
24. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами (магазин, почта, сквер, парк, спортивная площадка, живой уголок, библиотека). Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка", "Изобразительное искусство", "Ремесло", "Хозяйственный труд".
25. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных учебных программ для учащихся класса.
26. Индивидуальные учебные программы составляются на каждое полугодие на основе анализа учебных достижений предыдущего этапа (полугодия) обучения школьника. В процессе обучения, при необходимости, проводится корректировка содержания индивидуальной программы. При выборе учебных целей для ученика к уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
27. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями: ускорять темп обучения; усложнять учебный материал или, наоборот; планировать больше времени на закрепление навыков; не включать отдельные учебные цели, недоступные для понимания, либо уже достигнутые учеником на предыдущих этапах обучения (например, из раздела "Дочисловые понятия").

28. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, ол білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Жеке оқу бағдарламасына сәйкес іскерліктер мен дағдыларды қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
29. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде, дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: дербес, ауызша нұсқау бойынша, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, педагогпен бірлескен іс-қимылдардың көмегімен (яғни, дағдыны жүзеге асыруға қажетті мұғалім көмегінің түрлері сипатталады).
3-тарау. "Санау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Санау" оқу пәнінің мазмұны
30. "Санау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
4) 8-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
6) 10 - сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
31. "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Санға дейін ұғымдар";
2) "Сандар және шамалар";
3) "Арифметикалық әрекеттер және есептер";
4) "Көрнекі геометрияның элементтері".
32. "Санға дейін ұғымдар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер;
2) затардың ауырлығы туралы түсініктер;
3) кеңістіктік-уақытты түсініктер.
33. "Сандар және шамалар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар және санау;
2) шамаларды өлшеу.
34. "Арифметикалық әрекеттер және есептер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жиындар мен сандарды қосу және азайту;
2) практикалық есептер (драмаландыру есептері, иллюстрациялау есептері).
35. "Көрнекі геометрияның элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық денелер және фигуралар;
2) геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу).
36. 5 - сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейін ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшық ет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап. Педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
Аптадағы күндердің атаулары мен реттілігімен практикалық танысу. Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау;

28. Для оценивания достижений обучающихся используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной учебной программой фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.
29. При описании достижений обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по словесной инструкции, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий (то есть описываются виды помощи педагога, необходимые для реализации навыка).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Счет"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Счет"
30. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Счет" составляет:
1) в 5 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
6) в 10 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
31. Базовое содержание предмета "Счет" включает следующие разделы:
1) "Дочисловые понятия";
2) "Числа и величины";
3) "Арифметические действия и задачи";
4) "Элементы наглядной геометрии".
32. Раздел "Дочисловые понятия" включает следующие подразделы:
1) представления о величине и количестве предметов, объектов;
2) представления о тяжести предметов;
3) пространственно-временные представления.
33. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) числа и счет;
2) измерение величин.
34. Раздел "Арифметические действия и задачи" включает следующие подразделы:
1) сложение и вычитание множеств и чисел;
2) практические задачи (задачи – драматизации, задачи- иллюстрации).
35. Раздел "Элементы наглядной геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические тела и фигуры;
2) конструирование и изображение (построение) геометрических фигур.
36. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 5 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Ответ на вопрос "Сколько?" по результатам сравнения. Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование требуемого порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске в определенном пространственном расположении (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?". Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом.
Практическое ознакомление с названиями и последовательностью дней в неделе. Наблюдение способа использования отрывного календаря и табеля- календаря;

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 10-ға дейінгі сандық сандарды атау. 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды атау. заттарды алдын-ала қатарға қоюмен, әр затқа қол тигізумен, әр затты саусақпен көрсетумен топтағы 10 шегіндегі заттарды санау. Шотты қолдана отырып, көп заттан 1-10 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау. Заттар санының саусақтардың санына қатынастыру.
Сандарды (кассада болу) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10 сандары үлгі бойынша, атауы бойынша, көлемді үлгілерді, өрескел сандарды сезіну тәсілі бойынша тану. Пластикалық материалмен (ермексаз, саз, қамыр) сандарды модельдеу. Сандардың контурлық кескінін бояу, көлеңкелеу, бастырып жазу.
Цифрларды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен таза қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы әдіспен жазу.
Санның (сөздің), заттардың (жиындардың) санының қатынасы, сандардың көмегімен санның жазылуы. 1-ден 10-ға дейінгі сандар тізбегін сандық қатарға, жадыға сүйене отырып атау. Заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру.
Жиынтықтардың ыдырауы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 екі топқа арналған заттар, содан кейін екі кіші санның құрамын әртүрлі тәсілдермен жазу. Ойын барысында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде санау дағдыларын қолдану.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
Сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша заттың ұзындығы бойынша шартты өлшемді төсеу. Зерттелетін сан шегінде сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты өлшемдердің (шаралардың) санын есептеуді жүзеге асыру (Монтессори-материалдардың қызыл-көк штангаларын пайдалана отырып). Сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Көрсетілім бойынша заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "Көп жаса/аз жаса". Заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының ұлғаю жағдайын "+" (қосу) белгісімен, "–" (азайту) белгісімен мөлшердің азаю жағдайын, ойын жағдайларында "=" (тең) белгісімен заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының тең болу жағдайын белгілеу.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 10 по порядку. Называние порядковых числительных от 1 до 10. Пересчет предметов в группе в пределах 10, с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем. Выделение 1-10 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?". Соотнесение количества предметов с количеством пальцев.
Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и числа 10 по образцу, по названию, способом ощупывания объемных образцов, шероховатых цифр. Моделирование цифр с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто). Раскрашивание, штриховка, обводка контурного изображения цифр.
Письмо цифр пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества), записи числа с помощью цифр. Называние последовательности чисел от 1 до 10 в числовом ряду с опорой на числовой ряд, по памяти. Сравнение групп предметов способом попарного соотнесения.
Разложение множеств из 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 предметов на две группы с последующей записью состава числа из двух меньших чисел разными способами. Использование навыков счета в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию, по внешнему виду. Использование монет в игре "Магазин".
Измерение количества жидкости, сыпучих веществ условными мерками (ложкой, стаканом, чашкой) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной мерки по длине предмета по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мерок (мер), использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа (с использованием красно-синих штанг Монтессори-материалов). Обозначение количества условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, числами от 1 до 10;
3) арифметические действия и задачи. Увеличение и уменьшение количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Обозначение ситуации увеличения количества предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "+" (плюс), ситуации уменьшения количества знаком "–" (минус), ситуации равенства количеств предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "=" (равно) в игровых ситуациях.

Педагогпен бірлескен іс-әрекетте 10 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, пәндік-практикалық іс-әрекеттің іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау, еліктеу, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша. Ашық нәтижелерімен арифметикалық есеп-драматизациялар. Ашық нәтижемен 10 шегінде заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) педагогтің заттық жағдайды ойнауы (драмаландыру). Білім алушының, педагогтің іс-әрекетіне еліктеуі бойынша ойын әрекеттерін орындау, заттардың санын 10-ға өзгерту, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша ("4 қызыл шеңбер ал. Тағы 1 сары шеңберді ал"). Педагогтың сұрағына жауап: "Қанша болды (қалды)?". Заттарды қайта санау арқылы сұраққа жауап табу. 10 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып, драмаландыру жолы бойынша қосуға және азайтуға мысалдар жасау;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің модельдерін (шар, текше, кесек) үлгі бойынша, атауы бойынша, визуалды үлгі бойынша, жанасу арқылы тану. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар суреттерін тану. Өз сөзінде геометриялық денелердің атауларын (текше, кесек, шар) қолдану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, қисық сызық, шеңбер.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану.
37. 6-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейін ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшықет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап.
Педагогпен бірге мысал материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
Аптадағы күндердің атаулары мен реттілігімен практикалық танысу. Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау;

Составление примеров на сложение и вычитание по следам предметно-практической деятельности с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 10 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу, по словесной инструкции. Арифметические задачи-драматизации с открытым результатом. Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 10 с открытым результатом. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах 10, по образцу, по словесной инструкции ("Возьми 4 красных круга. Возьми еще 1 желтый круг"). Ответ на вопрос учителя: "Сколько стало (осталось)?". Нахождение ответа на вопрос пересчетом предметов. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 10;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание моделей геометрических тел (шар, куб, брус) по образцу, по названию, наощупь по зрительном образцу. Узнавание изображений куба, бруса, шара на иллюстрациях, фотографиях. Использование названий геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние геометрических фигур: точка, прямая линия, кривая линия, окружность.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций и конструирования.
37. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 6 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, игровой, элементарной трудовой деятельности, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?".
Практическое ознакомление с названиями и последовательностью дней в неделе. Наблюдение способа использования отрывного календаря и табеля- календаря. Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня, в течение недели с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандық сандарды атау. Топтағы заттарды 20-ға дейін санау, заттарды алдын-ала қатарға қою, әр затқа қол тигізу, әр затты саусақпен көрсету. Шотты қолдана отырып, жиынтықтан 1-20 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау.
Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 20-ға дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 20-ға дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 20-ға дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 20-ға дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 20 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. Монеталарды ауыстыру және айыру.
Сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты шаралармен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша заттың ұзындығы бойынша шартты ұзындық өлшемін төсеу. Зерттелетін сан шегінде сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралар санын есептеуді жүзеге асыру. Сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санымен белгілеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Педагогпен бірлескен іс-әрекетте "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, еліктеу, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша пәндік-практикалық іс-әрекеттің іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Ашық нәтижелермен арифметикалық есеп- драматизация. Ашық нәтижемен 20 шегінде заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) педагогтің заттық жағдайды ойнауы (драмаландыру). Білім алушының педагогтің іс-әрекетіне еліктеуі бойынша ойын әрекеттерін орындау, заттардың санын 20 шегінде өзгерту, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша. Заттарды қайта санау арқылы сұраққа жауап табу. 20 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып, драмаландыру іздері бойынша қосуға және азайтуға мысалдар жасау;

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 20 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 20 с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем. Выделение 1-20 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?".
Получение чисел от 10 до 20 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 20 по образцу, по названию. Составление числового ряда с использованием карточек числами от 1 до 20 по образцу, по памяти. Письмо чисел от 1 до 20 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 20 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 20 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись номеров телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Размен и замена монет.
Отмеривание количества жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной меры длины по длине предмета по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа. Обозначение числом количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета;
3) арифметические действия и задачи. Составление примеров на сложение и вычитание по следам предметно-практической деятельности с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 20 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу, по словесной инструкции. Арифметические задачи-драматизации с открытым результатом. Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 20 с открытым результатом. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах 20, по образцу, по словесной инструкции. Нахождение результата изменения количества пересчетом предметов. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 20;

4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер және фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, қисық сызық, шеңбер.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін және жобалау үшін қолдану.
38. 7-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сандық ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшықет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап.
Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану және атау. Педагогпен бірге мысал материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау. Жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).

4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, кривая линия, ломаная линия, окружность.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций, конструирования.
38. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 7 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, игровой, элементарной трудовой деятельности, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?".
Узнавание и называние в отрывном календаре и табеле- календаре выходных и рабочих дней. Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня, в течение недели с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом. Узнавание и называние (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерных признаков времен года;

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды санау. Шотты қолдана отырып, жиынтықтан 1-40 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау.
Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 40-қа дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 40-қа дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 40-қа дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша оқушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 40-қа дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 20 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. Калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 40 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Выделение 1-40 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?".
Получение чисел от 10 до 40 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 40 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 40 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 40 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 40 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 40 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись номеров телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг., используя калькулятор. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 40 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 60 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 60-қа дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 60-қа дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 60-қа дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша оқушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 60-қа дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 60 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 60 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 60 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, пирамида, цилиндр суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 60 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 60, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 60 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 60 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 60 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 60 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 60 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 60 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 60 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки (модели) 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 60 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр), изображений куба, бруса, шара, конуса, пирамиды, цилиндра на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, овалов, углов, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 80 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 80-ге дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 80-ге дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 80-ге дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 80-ге дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 80 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 80 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 80 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру жолдарын қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, драмаландыру есептің жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер және фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, пирамида, цилиндр суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 80 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 80, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 80 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 80 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 80 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 80 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 80 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 80 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 80 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 80 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр), изображений куба, бруса, шара, конуса, пирамиды, цилиндра на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, окружность, луч, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Построение отрезка заданной длины с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 100 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 100-ге дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 100-ге дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 100-ге дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу. "Жүздік" кестесін құру.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 100-ге дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 100 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 100 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық драмаландыру есептер ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландуры жолдарын қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, кесінділерді, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты, кесіндіні сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды мысал үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 100 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 100, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 100 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 100 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 100 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 100 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом. Составление таблицы "Сотня".
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 100 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 100 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 100 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 100 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, отрезков, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой линии, отрезка с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

42. Әр сыныпта оқыту алдында оқытылған материалды қайталаудан басталуы керек.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауда: "5" - 5 сынып, "2.1" – 2 бөлім, 1 бөлімше, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
44. Бөлімдер және сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Санға дейін ұғымдар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
6. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
7. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
8. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
9. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
10. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
5. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
6. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
7. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
8. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
9. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
10. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
5. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
6. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
7. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)

42. Обучение в каждом классе следует начинать с повторения ранее изученного материала.
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
44. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Дочисловые понятия":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
6. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
7. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
8. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
9. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
10. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
5. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
6. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
7. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
8. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
9. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
10. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
5. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
6. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
7. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)

8. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
9. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
10. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
5. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
6. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
7. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
8. 1. 1. 5 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
9. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
10. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
5. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
6. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
7. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
8. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
9. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
10. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
5. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
6. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
7. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
8. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
9. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
10. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
5. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
6. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
7. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
8. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
9. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
10. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.

8. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
9. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
10. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
5. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
6. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
7. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
8. 1. 1. 5 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
9. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
10. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
5. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
6. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
7. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
8. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
9. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
10. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
5. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
6. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
7. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
8. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
9. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
10. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
5. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
6. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
7. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
8. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
9. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
10. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"

5. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
6. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
7. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
8. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
9. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
10. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
5. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
6. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
7. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
8. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
9. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
10. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
6. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
7. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
8. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
9. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
10. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
5. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
6. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
7. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
8. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
9. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
10. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру

5. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
6. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
7. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
8. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
9. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
10. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
5. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения
6. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
7. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
8. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
9. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
10. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
1.2. Представления о тяжести предметов
5. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
6. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
7. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
8. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
9. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
10. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
5. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
6. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
7. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
8. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
9. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
10. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов

5. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
6. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
7. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
8. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
9. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
10. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
5. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
6. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
7. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
8. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
9. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
10. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
6. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
7. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
8. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
9. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
10. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
5. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
6. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
7. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
8. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
9. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"

5. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
6. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
7. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
8. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
9. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
10. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
5. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
6. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
7. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
8. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
9. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
10. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
6. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
7. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
8. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
9. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
10. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
5. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
6. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
7. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
8. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
9. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"

10. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
5. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
6. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
7. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
8. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
9. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
10. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
5. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
6. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
7. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
8. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
9. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
10. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
5. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
6. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
7. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
8. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
9. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
10. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
5. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
6. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
7. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
8. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
9. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
10. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
5. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру

10. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
5. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
6. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
7. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
8. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
9. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
10. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
5. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
6. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
7. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
8. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
9. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
10. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
5. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
6. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
7. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
8. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
9. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
10. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
5. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
6. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
7. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
8. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
9. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
10. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
5. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)

6. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
7. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
8. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
9. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
10. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
5. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
6. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
7. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
8. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
9. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
10. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.

6. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
7. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
8. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
9. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
10. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
5. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
6. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
7. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
8. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
9. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
10. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"

5. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
6. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
7. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
8. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
9. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
10. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
5. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
6. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
7. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
8. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
9. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
10. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
5. 1. 3. 11. жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
6. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
7. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
8. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
9. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
10. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
7. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
8. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).

5. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
6. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
7. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
8. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
9. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
10. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
5. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
6. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
7. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
8. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
9. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
10. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
5. 1. 3. 11. наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
6. 1. 3. 11 наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
7. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле- календаре выходные и рабочие дни
8. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле- календаре выходные и рабочие дни
9. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле -календаре основные государственные праздники
10. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле -календаре основные государственные праздники
7. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
8. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года

9. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
10. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
2) "Сандар және шамалар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Сандар және санау
5. 2. 1. 1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-10 затты бөліп алу
6. 2. 1. 1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-20 затты бөліп алу
7. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды қайта санау
8. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 60 шегіндегі заттарды қайта санау
9. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 80 шегіндегі заттарды қайта санау
10. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 100 шегіндегі заттарды қайта санау
5. 2. 1. 2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
6. 2. 1. 2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
7. 2. 1. 2 1-ден 40-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
8. 2. 1. 2 Монтессори –материалдарды пайдаланып 10-нан 60-қа дейінгі сандарды алу
9. 2. 1. 2 Монтессори –материалдарды пайдаланып 10-нан 80-ге дейінгі сандарды алу
10. 2. 1. 2 100-ге дейін ондықтармен санау
5. 2. 1. 3 заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру
6. 2. 1. 3 1-ден 20-ға дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
7. 2. 1. 3 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
8. 2. 1. 3 1-ден 60-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
9. 2. 1. 3 1-ден 80-ге дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
10. 2. 1. 3 Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 100-ге дейінгі сандарды алу
5. 2. 1. 4 1-ден 9-ға дейінгі және 10 санын тану және атау
6. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
7. 2. 1. 4 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандарды жазу
8. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
9. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
10. 2. 1. 4 1-ден 100-ге дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
5. 2. 1. 5 1-ден 9-ға дейінгі сандардың әрқайсысына және 10 санының жазбасына сандар санын салыстыру
6. 2. 1. 5 1-ден 20-ға дейінгі сандарды жазу

9. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
10. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
2) раздел "Числа и величины":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Числа и счет
5. 2. 1. 1 выделять 1-10 предметов из множества, присчитывая по 1
6. 2. 1. 1 выделять 1-20 предметов из множества, присчитывая по 1
7. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
8. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 60, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
9. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 80, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
10. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 100, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
5. 2. 1. 2 использовать обводящее движение рукой вокруг выделенного количества предметов, называть итоговое число в ответ на вопрос "Сколько?"
6. 2. 1. 2 использовать обводящее движение рукой вокруг выделенного количества предметов, называть итоговое число в ответ на вопрос "Сколько?"
7. 2. 1. 2 узнавать и называть запись чисел от 1 до 40
8. 2. 1. 2 получать числа от 10 до 60 с использованием Монтессори –материалов
9. 2. 1. 2 получать числа от 10 до 80 с использованием Монтессори –материалов
10. 2. 1. 2 считать десятками до 100
5. 2. 1. 3 сравнивать группы предметов способом попарного соотнесения
6. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 20
7. 2. 1. 3 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 40 по образцу, по памяти
8. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 60
9. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 80
10. 2. 1. 3 получать числа от 10 до 100 с использованием Монтессори –материалов
5. 2. 1. 4 узнавать и называть цифры от 1 до 9 и число 10
6. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 20 по образцу, по памяти
7. 2. 1. 4 записывать числа от 1 до 40 по образцу, под диктовку, по памяти
8. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 60 по образцу, по памяти
9. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 80 по образцу, по памяти
10. 2. 1. 4 узнавать и называть запись чисел от 1 до 100
5. 2. 1. 5 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр от 1 до 9 и записью числа 10
6. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 20

7. 2. 1. 5 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 40-қа дейін)
8. 2. 1. 5 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандарды жазу
9. 2. 1. 5 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандарды жазу
10. 2. 1. 5 "Жүздік" кестесін құру
5. 2. 1. 6 Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде санау қызметін пайдалану
6. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 20-ға дейін)
7. 2. 1. 6 калкуляторда 1-ден 40-қа дейінгі сандарды теру
8. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 60-қа дейін)
9. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 80-ге дейін)
10. 2. 1. 6 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандарды жазу
5. 2. 1. 7 сандық қатарға 1-ден 10-ға дейінгі сандары бар карточкаларды реті бойынша орналастыру
6. 2. 1. 7 калкуляторда 1-ден 20-ға дейінгі сандарды теру
7. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
8. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
9. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
10. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін, өз үйінің, пәтерінің нөмірін жазу.
5. 2. 1. 8 сандарды үлгі бойынша, жады бойынша білім алушыға ыңғайлы тәсілмен жазу.
6. 2. 1. 8 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 20-ға дейін санау және сандарды жазу дағдыларын пайдалану
7. 2. 1. 8 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 40-қа дейін санау және сандарды жазу дағдыларын пайдалану
8. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 60-қа дейінгі сандарды теру
9. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 80-ге дейінгі сандарды теру
10. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 100-ге дейінгі сандарды теру
8. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 60-қа дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
9. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 80-ге дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
10. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 100-ге дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
2.2. Шамаларды өлшеу
5. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын тану
6. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
7. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
8. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын тану

7. 2. 1. 5 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 40)
8. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 60 по образцу, под диктовку, по памяти
9. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 80 по образцу, под диктовку, по памяти
10. 2. 1. 5 составлять таблицу "Сотня"
5. 2. 1. 6 использовать счетную деятельность в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах
6. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 20)
7. 2. 1. 6 набирать числа от 1 до 40 на калькуляторе
8. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 60)
9. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 80)
10. 2. 1. 6 записывать числа от 1 до 100 по образцу, под диктовку, по памяти
5. 2. 1. 7 выставлять карточки с числами от 1 до 10 по порядку их следования в числовом ряду
6. 2. 1. 7 набирать числа от 1 до 20 на калькуляторе
7. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
8. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
9. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
10. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей, номер своего дома, квартиры
5. 2. 1. 8 писать цифры по образцу, по памяти удобным для ученика способом
6. 2. 1. 8 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 20 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
7. 2. 1. 8 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 40 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
8. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 60 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
9. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 80 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
10. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 100 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
8. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 60 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
9. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 80 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
10. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 100 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
2.2. Измерение величин
5. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию
6. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
7. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
8. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию

9. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын тану
10. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг монеталарын тану
5. 2. 2. 2 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
6. 2. 2. 2 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын ауыстыруды және айыруды орындау
7. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
8. 2. 2. 2 20 теңгеден 60 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
9. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 80 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
10. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 100 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
5. 2. 2. 3 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу
6. 2. 2. 3 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
7. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
8. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
9. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
10. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
5. 2. 2. 4 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
6. 2. 2. 4 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 20-ға дейінгі сандармен белгілеу
7. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
8. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
9. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
10. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
6. 2. 2. 5 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану
7. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
8. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
9. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
10. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
7. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
8. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
9. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
10. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
3) "Арифметикалық әрекеттер және есептер" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5. 3. 1. 1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау

9. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию
10. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг по образцу, по названию
5. 2. 2. 2 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
6. 2. 2. 2 выполнять замену и размен монет 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
7. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг, используя калькулятор
8. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 60 тг, используя калькулятор
9. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 80 тг, используя калькулятор
10. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 100 тг тг, используя калькулятор
5. 2. 2. 3 обозначать числами от 1 до 10 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета
6. 2. 2. 3 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
7. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
8. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
9. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
10. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
5. 2. 2. 4 использовать монеты в игре "Магазин"
6. 2. 2. 4 обозначать числами от 1 до 20 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета
7. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
8. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
9. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
10. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
6. 2. 2. 5 использовать монеты в игре "Магазин"
7. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
8. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
9. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
10. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
7. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
8. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
9. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
10. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
3) раздел "Арифметические действия и задачи" включает следующие подразделы:
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5. 3. 1. 1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами

6. 3. 1. 1 20 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
7. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау
8. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 60 шегінде қосу және азайтуды орындау
9. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 80 шегінде қосу және азайтуды орындау
10. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
5. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
6. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
7. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
8. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
9. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
10. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
7. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
8. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
9. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
10. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
4) "Көрнекі геометрияның элементтері" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
6. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус тану және атау
7. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида тану және атау
8. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
9. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау

6. 3. 1. 1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 20 по следам действий с предметами
7. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора
8. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 60 с использованием калькулятора
9. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 80 с использованием калькулятора
10. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 100 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
5. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
6. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
7. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
8. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
9. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
10. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
7. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
8. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
9. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
10. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
4) раздел "Элементы наглядной геометрии":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Геометрические тела и фигуры
5. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус
6. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус
7. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида
8. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
9. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр

10. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
5. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш
6. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш
7. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
8. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
9. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
10. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
5. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
6. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
7. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
8. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
9. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
10. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
5. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер
6. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер.
7. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш.
8. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш.
9. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, сәуле, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш
10. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, сәуле, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш
8. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
9. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
10. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
6. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу

10. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
5. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник
6. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник
7. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
8. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
9. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
10. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
5. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
6. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
7. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
8. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
9. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
10. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
5. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность
6. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, ломаная линия, окружность
7. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол
8. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол
9. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, ломаная линия, кривая линия, окружность, угол
10. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол
8. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
9. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
10. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
6. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки

7. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
8. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
9. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
10. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
5. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
6. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
7. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
8. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
9. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
10. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
5. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу.
6. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
7. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
8. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
9. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
10. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
5. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
6. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
7. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
8. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
9. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен пайдаланып берілген ұзындықта кесінді салу
10. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен пайдаланып берілген ұзындықта кесінді салу
5. 4. 1. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу

7. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
8. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
9. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
10. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
5. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
6. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
7. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
8. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
9. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
10. 4. 2. 2
изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
5. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
6. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
7. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
8. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
9. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
10. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
5. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
6. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
7. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
8. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
9. 4. 2. 4
строить отрезок заданной длины с помощью линейки
10. 4. 2. 4
строить отрезок заданной длины с помощью линейки
5. 4. 1. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры

6. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
7. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
8. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
9. 4. 2. 5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
10. 4. 2. 5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
5. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
6. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
7. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
8. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
9. 4. 2. 6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
10. 4. 2. 6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
6. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
7. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
8. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
9. 4. 2. 7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
10. 4. 2. 7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
9. 4. 2. 8 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
10. 4. 2. 8 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
45. Бағдарламадағы оқу материалын оқу жылдар (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта болады. Педагог оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері және нақты жетістіктерін ескере отырып, жеке оқу бағдарламасындағы оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін кез келген бөлімнің оқу материалын бір тоқсаннан (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.

6. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
7. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
8. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
9. 4. 2. 5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
10. 4. 2. 5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
5. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
6. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
7. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
8. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
9. 4. 2. 6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
10. 4. 2. 6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
6. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
7. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
8. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
9. 4. 2. 7 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
10. 4. 2. 7
вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
9. 4. 2. 8 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
10. 4. 2. 8 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
45. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе носит рекомендательный характер. Учитель имеет право перенести учебный материал любого раздела из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала в индивидуальной учебной программе с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 5 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
5.1.1.2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
5.1.1.3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
5.1.3.2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
5.1.3.3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-10 затты бөліп алу
5.2.1.2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын тану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.2 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
5.4.1.4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
2 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
5.1.1.5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
5.1.1.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Счет" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
5.1.1.2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
5.1.1.3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.1сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
5.1.3.2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
5.1.3.3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
2.1. Числа и счет
5.2.1.1 выделять 1-10 предметов из множества, присчитывая по 1
5.2.1.2 использовать обводящий жест рукой после пересчета всех предметов, отвечать на вопрос "Сколько?"
2.2. Измерение величин
5.2.2.1узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник
5.4.1.4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
2 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
5.1.1.5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
5.1.1.6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
1.2. Представления о тяжести предметов

5.1.2.2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
5.1.3.5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
5.1.3.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.3 заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру
5.2.1.4 1-ден 9-ға дейінгі және 10 санын тану және атау
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.2 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу.
3 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
5.1.1.8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
5.1.3.8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
5.1.3.9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.5 1-ден 9-ға дейінгі сандардың әрқайсысына және 10 санының жазбасына сандар санын салыстыру
5.2.1.6 Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде есептеу қызметін пайдалану
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.3 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу

5.1.2.2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
5.1.3.5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
5.1.3.6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
2.1. Числа и счет
5.2.1.3 сравнивать группы предметов способом попарного соотнесения
5.2.1.4 узнавать и называть цифры от 1 до 9 и число 10
2.2. Измерение величин
5.2.2.2 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.3 строить прямую с помощью линейки
3 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
5.1.1.8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
5.1.3.8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
5.1.3.9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
2.1. Числа и счет
5.2.1.5 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр от 1 до 9 и записью числа 10
5.2.1.6 использовать счетную деятельность в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах
2.2. Измерение величин
5.2.2.3 обозначать числами от 1 до 10 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета

3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
5.4.1.5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
4 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
5.1.3.11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
2.1. Сандар және санау
5.2.1.7 сандық қатарға 1-ден 10-ға дейінгі сандары бар карточкаларды реті бойынша орналастыру
5.2.1.8 сандарды үлгі бойынша, жады бойынша білім алушыға ыңғайлы тәсілмен жазу.
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.4 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
5.4.2.6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
6.1.1.1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
6.1.1.2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
6.1.1.3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)

3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник по заданным вершинам с помощью линейки
5.4.1.5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
4 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.10 планировать собственную деятельность на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
5.1.3.11. наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
2.1. Числа и счет
5.2.1.7 выставлять карточки с числами от 1 до 10 по порядку их следования в числовом ряду
5.2.1.8 писать цифры по образцу, по памяти удобным для ученика способом
2.2. Измерение величин
5.2.2.4 использовать монеты в игре "Магазин"
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
5.4.2.6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
6.1.1.1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
6.1.1.2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
6.1.1.3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)

7.1.3.2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
7.1.3.3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
7.2.1.1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды қайта санау
7.2.1.2 1-ден 40-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
2.2. Шамаларды өлшеу
7.2.2.1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
7.2.2.2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
7.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
7.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
7.4.1.2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
7.4.1.4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
7.4.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
2 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
7.1.1.4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
7.1.1.5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
7.1.1.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
7.1.2.2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
7.1.3.4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
7.1.3.5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
7.1.3.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
7.2.1.3 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
7.2.1.4 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандарды жазу
2.2. Шамаларды өлшеу
7.2.2.3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
7.2.2.4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
7.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау

7.1.3.2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
7.1.3.3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
2.1. Числа и счет
7.2.1.1 пересчитывать предметы в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
7.2.1.2 узнавать и называть запись чисел от 1 до 40
2.2. Измерение величин
7.2.2.1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
7.2.2.2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг, используя калькулятор
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
7.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
7.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
7.4.1.2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
7.4.1.4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, окружность, угол
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
7.4.2.2 изображать точки, прямые, отрезки, лучи, кривые линии, углы, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
2 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
7.1.1.4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
7.1.1.5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
7.1.1.6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
1.2. Представления о тяжести предметов
7.1.2.2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
1.3. Пространственно-временные представления
7.1.3.4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
7.1.3.5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
7.1.3.6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
2.1. Числа и счет
7.2.1.3 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 40 по образцу, по памяти
7.2.1.4 записывать числа от 1 до 40 по образцу, под диктовку, по памяти
2.2. Измерение величин
7.2.2.3 использовать монеты в игре "Магазин"
7.2.2.4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
7.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора

3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
10.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
10.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табу
10.3.2.2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
10.4.1.1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
10.4.2.5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
10.4.2.6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
10.4.2.7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 536 -қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – оқушыларға қоршаған пәндік және табиғи әлем туралы қарапайым ұғымдар мен түсініктерді, әлеуметтік-мәдени мінез-құлық дағдыларын нығайту үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) өзі, айналадағы пәндік және табиғи әлем туралы түсініктерді жетілдіру;
2) микроәлеуметтік орта, әлеуметтік дағдылар мен құзыреттер туралы қарапайым түсініктерді дамыту;
3) қоршаған заттық және табиғи әлемнің заттарымен және объектілерімен бағдарлаудың және қауіпсіз өзара әрекеттің практикалық дағдыларын дамыту;
4) білім алушылардың белсенділігі мен дербестігін дамыту және қолдау;
4. Бағдарламаны түзете-дамыту міндеттері:

3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
10.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 100 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
10.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
10.3.2.2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
4.1. Геометрические тела и фигуры
10.4.1.1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
10.4.2.5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
10.4.2.6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
10.4.2.7 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
Приложение 536 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 536 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для закрепления у школьников элементарных понятий и представлений об окружающем предметном и природном мире, навыков социокультурного поведения.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать представления о себе и окружающем предметном и природном мире;
2) развивать элементарные представления о микросоциальном окружении, социальные навыки и компетенции;
3) развивать практические умения ориентировки и безопасного взаимодействия с предметами и объектами окружающего предметного и природного мира;
4) развивать и поддерживать самостоятельность и активность обучающихся.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:

1) адамдардың, өсімдіктердің, жануарлардың, табиғи құбылыстардың қоршаған әлемінің әртүрлілігіне қызықтыру;
2) ұйымдастырылған мақсатты бақылау барысында қоршаған әлемнің объектілері мен құбылыстарын талдаудың қолжетімді әдістерін дамыту;
3) танымдық іс-әрекетті дамыту, зерттеу практикалық тапсырмаларында қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
4) топтық жұмыс барысына сөйлеу және коммуникацияның басқа түрлері арқылы айналадағылармен түсіндіру қабілетін қалыптастыру; оқушылардың сөздік қорын байыту;
5) практикалық жұмысты орындау кезінде қимыл-қозғалыс үйлесімі, қол ептілігін, мұқияттылығын жетілдіру;
6) оқушылардың табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы мінез-құлық нормаларын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қоғамға қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, әдеттегі күнделікті жағдайларда оқушылардың көмекке мұқтаждығын азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыруда білім алушылардың мүмкіндіктер ресурсы шағын, бұл танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты.
6. Оқу үдерісіндегі ұйымдастыру кезінде келесілерді ескеру керек:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын нұсқаулыққа әлсіз реакция;
3) коммуникативті, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
7. Зияты орташа түрдегі зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерсін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
8. Мұғалім оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Мұғалім қолдағы бар бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
10. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.

1) вызывать интерес к разнообразию окружающего мира людей, растений, животных, природных явлений;
2) развивать доступные способы анализирующего восприятия объектов и явлений окружающего мира в процессе организованного целенаправленного наблюдения;
3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей в исследовательских практических заданиях;
4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;
5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность при выполнении практической работы;
6) формировать у учащихся нормы поведения в природной, социальной и технологической среде.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
8. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.

11. Оқу-тәрбие үдерісі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің айтарлықтай қиындықтарына байланысты осы дағдылар қолданылатын жағдайға мүмкіндігінше жақын жағдайда жүзеге асыру ептілігі мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған бөлмелерді жабдықтау нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі керек;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаны өзгерту (қиындату, кеңейту).
12. Әр сабақтың мазмұны оқушыға әртүрлі іс-әрекеттерде (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен сөйлесу) зерттелетін объектілерді қолдана отырып, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, өзінің мүмкіндіктерін, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек.
13. Білім алушылардың ерекшеліктеріне барынша бейімделген және олардың дені сау құрдастарымен өзара әрекетін шектейтін оқыту мен тәрбиелеу ортасының сөзсіз оңайлатылуына байланысты білім алушыны неғұрлым күрделі әлеуметтік ортаға енгізу бойынша арнайы жұмыс талап етіледі:
1) білім алушылардың өмірлік тәжірибесі мен әлеуметтік байланыстарын олар үшін қолжетімді шектерде кезең-кезеңмен және жоспарлы түрде кеңейту. Мектептен тыс жерде оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге бару);
2) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз кіруі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
14. Сабақты ұйымдастыру кезінде әр оқушының қажеттілігі туындаған жағдайда іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
15. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып орындауға мүмкіндік беріледі; сыныптастарымен бірлесе отырып, сыныптастарының жұмысын бақылайды. Бөлмеде әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз орнатылады.
16. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар – білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.

11. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменять (усложнять, расширять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
12. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми).
13. В связи с неизбежной упрощенностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся и ограничивающей их взаимодействие со здоровыми сверстниками, требуется специальная работа по введению обучающегося в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов, обучающихся в доступных для них пределах. Организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе);
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
14. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
15. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.
16. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.

17. Бағдарламаны игеру кезінде білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) тірі және жансыз табиғат пен әлеуметтік өмір құбылыстарын байқау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы білім алушылармен және ересектермен қарым-қатынас;
6) оқу қызметі (білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
18. "Айналадағы әлем" пәні бойынша сабақтарда оқытудың негізгі әдістері: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, байқаусызда және қасақана байқау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
19. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін:
1) оқушы мен мұғалімнің бірлескен іс-әрекеттері, еліктеу әрекеттері;
2) педагогтің басшылығымен объектілерді қарау;
3) табиғат құбылыстарын, қоршаған әлем объектілерін, тірі объектілерді серуендеу және экскурсияларда бақылау; табиғи материалдарды жинау;
4) заттарды тиісті суреттермен байланыстыру, содан кейін оларды ым-ишара арқылы атау немесе көрсету;
5) пәндер, иллюстрациялар мұғалімінің ауызша нұсқауы бойынша өз бетінше атау және /немесе көрсету;
6) заттарды ойнау, оларды функционалдық мақсатына сәйкес практикалық пайдалану, заттардың, объектілердің қасиеттері мен қасиеттерін практикалық тану.
20. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары жартыжылдыққа жасалады. Алдағы жартыжылдыққа жеке оқу бағдарламасы оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
21. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау алдында оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалауы жүргізіледі. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Педагог білім беру мақсаттарын нақтылайды және қажет болған жағдайда оқушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының білім беру мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге қарай" ретімен қояды.
22. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың іс-әрекетін бақылауды, қызмет өнімдерін, ауызша жауаптарын талдауды.

17. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения;
6) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
18. Основные методы обучения на уроках по предмету "Мир вокруг": показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
19. Для формирования практических навыков используются:
1) совместные действия ученика и педагога, действия по подражанию;
2) рассматривание объектов под руководством педагога;
3) наблюдения на прогулках и экскурсиях за явлениями природы, предметами окружающего мира, живыми объектами; сбор природного материала;
4) соотнесение предметов с соответствующими изображениями с последующим называнием или указанием на них с помощью жеста;
5) самостоятельное называние и /или показ по словесной инструкции педагога предметов, иллюстраций;
6) обыгрывание предметов, практическое использование их в соответствии с функциональным назначением, практическое познание свойств и качеств предметов, объектов.
20. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
21. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой его возможностей и потребностей. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. Педагог конкретизирует учебные цели, при необходимости включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".
22. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.

23. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру үдерісі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу барысын жетілдіру үшін келесі қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.
24. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Аралық сипаттамалық бағалау бірінші жартыжылдықтың соңында жүргізіледі. Жетістіктерді қорытынды сипаттамалық бағалау оқу жылының соңында жүргізіледі. Оқушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен іс-әрекеттер арқылы".
25. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Кәсіп", "Музыка және ырғақ" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 параграф. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұны.
26. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 – сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
27. Бағдарламада оқу материалының үнемі қайталануын және бекітілуін қамтамасыз ететін концентрлі құрылымы бар.
28. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам"
2) "Табиғат"
3) "Менің Отаным – Қазақстан"
29. "Мен және қоғам" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым, достарым;
2) менің үйім;
3) мектеп.
30. Табиғат бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) табиғаттағы маусымдық өзгерістер;
2) өсімдіктер;
3) жануарлар.
31. "Менің Отаным – Қазақстан" бөлімі келесі бөлім бойынша бағыттарды қамтиды:
1) менің қалам, ауылым;
2) көлік. Жол қозғалысы ережелері.
3) халыққа қызмет көрсету саласы.
32. 5-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) Мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым. Оның аты-жөні, отбасы мүшелерінің аты-жөні. Отбасы мүшелеріне қамқорлық. Отбасылық альбомды қарау (отбасындағы мерекелер, отбасы мүшелерінің туған күндері, Наурыз, Жаңа жыл). Фотосуреттегі отбасы мүшелерін тану, атау. Сыныптастарының есімдерінің атауы.
Менің үйім: мектепке дейінгі жолды білу. Отбасындағы мінез-құлық ережелерін орындау. Үйдегі міндеттерді, отбасындағы мүмкін болатын тапсырмаларды орындау. Ас үйге, жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге арналған бөлмелер мен жиһаздардың атаулары мен қажеттіліктері (үстел, орындықтар, диван, орындық, төсек, шкаф).
Мектеп: мектеп ғимаратында өз сыныбына, дәретханаға, асханаға, дәрігер кабинетіне, спорт залына, гардеробқа өз бетінше бару. Сынып бөлмесінде мұғалімнің үстелін, оқушылардың жұмыс үстелдерін, оқулықтар мен дидактикалық материалдарға арналған шкафты, тақтаны атауы бойынша білу. Сыныптың, бөлмелердің есіктерін үнсіз ашу-жабу, орындықты ақырын жылжыту. Сыныптағы жұмыс орнын білу, жұмыс орнын ретке келтіру. Жұмыс үстелінің қақпағын, шкаф сөрелерін, терезе алдын, тақтаны дымқыл шүберекпен сүрту. Сынып бөлмесінде еденге қоқыс жинау үшін еден щеткасын, сыпырғышты, шелекті пайдалану. Оқу заттарына, дидактикалық материалдарға ұқыпты қарау. Дидактикалық материалдар мен құралдарды қолданғаннан кейін шкаф сөресіне қайта қою. Өзінің сөмкесін және оқу заттарын білу (қарындаш қорабын, дәптерледі, сурет альбомдарын). Мұғалімнің көмегімен сабаққа қажетті оқу заттарын сөмкеден ақырын алу. Сабақтан кейін оқу заттарын сөмкеге салу. Портфельді, қаламсауытты, фломастердің қорабын, қарындаштарды ашу, жабу. Фломастерлерді, қарындаштарды қораптан мұқият алып, оларды орнына қайта салу. Проблемалық жағдайларда мұғалімнен, сыныптастарынан көмек сұрау. Көмек үшін алғыс білдіру. Сыныптасына көмектесуге, бірге жұмыс істеуге ниет білдіру. Басқа оқушыларға кедергі жасамай, олармен қатар отырып жұмыс жасау;

23. Оценивание достижений обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.
24. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы. Промежуточное описательное оценивание осуществляется по завершении первого полугодия. Итоговая описательная оценка достижений осуществляется по окончании учебного года. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
25. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Ремесло", "Музыка и ритмика".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Мир вокруг"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Мир вокруг"
26. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
27. Программа имеет концентрическое строение, которое обеспечивает постоянное повторение и закрепление учебного материала.
28. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" включает следующие разделы:
1) "Я и общество";
2) "Природа";
3) "Моя родина - Казахстан".
29. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья, мои друзья;
2) мой дом;
3) школа.
30. Раздел "Природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) растения;
3) животные.
31. Раздел "Моя родина – Казахстан" включает следующие подразделы:
1) мой город, село;
2) транспорт. Правила дорожного движения.
3) сфера обслуживания населения.
32. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 5 класса:
1) Я и общество. Я и моя семья, мои друзья. Называние своего имени и фамилии, имен членов своей семьи. Заботливое отношение к членам семьи. Рассматривание семейного альбома (праздники в семье, дни рождения членов семьи, Наурыз, Новый год). Узнавание, называние членов семьи на фотографии. Называние имен одноклассников.
Мой дом: узнавание дороги до школы. Выполнение правил поведения в семье. Выполнение обязанностей по дому, посильных поручений в семье. Названия и назначения комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кресло, кровать, шкаф).
Школа: самостоятельное перемещение в школьном здании к своей классной комнате, туалету, столовой, кабинету врача, спортивному залу, гардеробу. Узнавание в классной комнате стола учителя, рабочих столов учащихся, шкафа для учебников и дидактических материалов, классной доски по названию. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, приведение в порядок своего рабочего места. Протирание влажной тряпкой крышки рабочего стола, полок шкафа, подоконника, классной доски. Использование половой щетки, веника, совка для сбора мусора на полу в классной комнате. Бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Возвращение на место в шкаф на полку дидактических материалов и пособий после их использования. Узнавание своего портфеля и своих учебных вещей (пенала, тетрадей, альбома для рисования). Аккуратное извлечение из портфеля необходимых учебных предметов к уроку. Возвращение в портфель учебных предметов после урока. Открывание и закрывание портфеля, пенала, коробки с фломастерами, карандашами. Аккуратное вынимание фломастеров, карандашей из коробки и возвращение их на место. Обращение за помощью к педагогу, одноклассникам в проблемных ситуациях. Выражение благодарности за помощь. Проявление желания помочь однокласснику, работать вместе. Умение работать рядом, не мешая другим ученикам;

2) Табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: күнделікті ауа-райын бақылау, табиғаттағы күзгі өзгерістер (күзде өсімдіктер мен жануарлар). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақта күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (қыста өсімдіктер мен жануарлар). Қысқа арналған киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Мұздың қасиетін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (көктемде өсімдіктер мен жануарлар). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақшада, бақта көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін бақылау (жазда өсімдіктер мен жануарлар). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Күнделікті ауа-райын бақылау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, аппликация жасау.
Өсімдіктер: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша айырмашылығын ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылау. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Жидектердің сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі бойынша айырмашылығын ажырату. Жергілікті ағаштарды, бұталарды бақылау және айту. Ағаш пен бұтаның айырмашылығын ажырату. Үй өсімдіктеріне күтім жасау.
Жануарлар: үй жануарларының сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, пайдасын, үй жануарларына күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарларының атаулары.Үй жануарларының төлдерін атау.
"Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу. Жабайы жануарлардың (қоян, түлкі, аю, кірпі) сыртқы түрін, өмір салтын, тамақтануын зерттеу. "Үйшік" ертегісін сахналауға қатысу. Үй құстарының сыртқы түрін, өмір салтын, тамақтануын зерттеу. "Шұбар тауық" ертегісін сахналауға қатысу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Құсқа жем салатын астау жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия. Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар; құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін біліп, айту (мысалы, сом, шортан, мөңке балығы);
3) Менің Отаным-Қазақстан. Менің қалам (ауыл): әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын білу. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның үнін білу. Білім алушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін білу, айту. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін білу және қажеттілігін айту: дүкен, мектеп, емхана. Мектептен үйге баратын жолды білу. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар.
Көлік: мұғалімнің қалауы бойынша көлік құралдарын біліп, айту. "Зебра" жаяу жүргіншілер өткелін пайдалана отырып, көшеден өту ережелерін орындау. Тротуар бойымен қозғалысты орындау. Жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелерін орындау.
Халыққа қызмет көрсету саласы: ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, кафелерге бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, пошта қызметкерімен, дәріханамен, медициналық қызметкерлермен байланысын бақылау. Қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттерді қолданбау, басқалардың заттарын тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін алғыс айту. Қоғамдық бөлмелердегі есіктерді үнсіз ашу-жабу. Азық-түлік дүкенінде ересектермен бірге өнімдерді таңдау – өзіне-өзі қызмет көрсету. Азық-түлікті кассаға тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбаға ұқыпты орналастыру. Дүкен бөлмесінде ересектермен бірге арбаның қозғалысы.
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі

2) Природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за погодой, за осенними изменениями в природе (растения и животные осенью). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (растения и животные зимой). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством льда. Наблюдение весенних изменений в природе (растения и животные весной). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (растения и животные летом). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Ежедневные наблюдения за погодой. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Растения: различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу ягод. Наблюдение и называние местных деревьев, кустарников. Различение дерева и кустарника. Уход за комнатными растениями.
Животные: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных, способов ухода за домашними животными. Называние детенышей домашних животных.
Участие в инсценировке сказки “Репка”. Изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных (заяц, лиса, медведь, еж). Участие в инсценировке сказки "Теремок". Изучение внешнего вида, образа жизни, питания домашних птиц. Участие в инсценировке сказки "Курочка Ряба". Наблюдение местных птиц. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор. Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные; птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась);
3) Моя родина – Казахстан. Мой город (село): слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры. Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги из школы домой. Экскурсии по городу, селу.
Транспорт: узнавание и называние транспортных средств на усмотрение педагога. Выполнение правил перехода улицы с использованием пешеходного перехода "зебра". Выполнение движения по тротуару. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Выполнение правил поведения в общественном транспорте.
Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, кафе. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Бесшумное открывание-закрывание дверей в общественных помещениях. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Совместное со взрослым передвижение тележки в помещении магазина. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "Кафе". Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток.
Параграф 2. Система целей обучения

33. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бағдарламаның бөлімі мен бөлім бойынша бағытын білдіреді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 5.2.1.4 "5" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлім бойынша бағыты, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
34. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттарының мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
1.1. Мен және менің отбасым, менің достарым
5.1.1.1 жауап беру және өз аты-жөнін айту;
5.1.1.2 фотосуретте отбасы мүшелерін танып, көрсетіп, атау: анасы, әкесі, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері;
5.1.1.3 фотосуретте жақын туған-туыстарын танып, көрсетіп, атау: тәтесі, ағасы, немере әпкелері, ағалары;
5.1.1.4 кішкентайларға қамқорлық жасау, үлкендерге құрмет көрсету;
5.1.1.5 отбасында өз міндеттерін орындау;
5.1.1.6 сыныптастарының, достарының, мұғалімдерінің аты және әкесінің аты бойынша атау;
5.4.1.7 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру;
5.4.1.8 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.1.1.9 отбасылық мерекелер туралы ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым ойын білдіру;
1.2. Менің үйім
5.1.2.1 мектепке және үйге барар жолды білу;
5.1.2.2 отбасында мінез-құлық ережелерін сақтау (үлкендер демалып жатқанда шуламау; отбасының басқа мүшелеріне агрессия жасамау, дастархан басында тамақтану);
5.1.2.3 негізгі үй жиһазын атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.4 негізгі тұрмыстық техниканы атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.5 негізгі үй ыдыс-аяғын атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.6 ыдыс-аяққа күтім жасау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.2.7 жиһаз бен ыдыс-аяқты ұқыпты ұстау;
5.1.2.8 үлкендердің еңбегін бағалау, отбасында мүмкін болатын тапсырмаларды орындау (үй жинауға көмектесу: шкафқа киімдерді жинау, шыны-аяқтарды жуу, қасықтарды сүрту)
5.1.2.9 үйдегі міндеттерді орындау;
5.1.2.10 педагогтің сұрақтарына жуап беру;
5.1.2.11 достарының жауаптарын тыңдау;
5.1.2.12 ауызша немесе балама коммуникация арқылы өз тілектері мен өтініштерін айту үшін қарапайым пікірін білдіру;
1.3. Мектеп
5.1.3.1 мектеп бөлемелерінде және оған іргелес аумақта бағытты жақсы білу;
5.1.3.2 сыныптастардың атымен атау;
5.1.3.3 мектеп бөлме қажеттілігін түсіну;
5.1.3.4 оқу сабақтары үшін оқу орнын дайындау;
5.1.3.5 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану;
5.1.3.6 мектеп және сынып жиһаздарына ұқыпты қарау; 5.1.3.7 Оқушының мінез-құлық ережелерін орындау;
5.1.3.8 мұғалімнің, тәрбиешінің өтініштерін орындау;
5.1.3.9 мектеп (мектеп-интернат) күн тәртібін сақтау;

33. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
34. Содержание целей обучения по разделам:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
1.1 Я и моя семья, мои друзья
5.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя и фамилию;
5.1.1.2 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка, братья, сестры;
5.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографиях близких родственников – тети, дяди, двоюродные сестры, братья;
5.1.1.4 проявлять заботу о младших членах семьи, уважение к старшим членам семьи;
5.1.1.5 выполнять свои обязанности в семье;
5.1.1.6 называть по имени одноклассников, друзей, учителей по имени и отчеству;
5.4.1.7 отвечать на вопросы учителя;
5.4.1.8 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.1.9 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации о проведенных семейных праздниках
1.2 Мой дом
5.1.2.1 узнавать дорогу в школу и домой;
5.1.2.2 выполнять правила поведения в семье (не шуметь, когда старшие отдыхают; не проявлять агрессию по отношению к другим членам семьи, принимать пищу за столом);
5.1.2.3 называть основную домашнюю мебель и знать ее назначение;
5.1.2.4 называть основную бытовую технику и знать ее назначение;
5.1.2.5 называть основную домашнюю посуду и знать ее назначение;
5.1.2.6 выполнять поручения по уходу за посудой;
5.1.2.7 бережно обращаться с мебелью и посудой;
5.1.2.8 уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье (помогать в уборке квартиры: убрать вещи в шкаф, помыть чашки, вытереть ложки);
5.1.2.9 выполнять свои обязанности по дому;
5.1.2.10 отвечать на вопросы педагога;
5.1.2.11 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.2.12 строить элементарные высказывания по выражению своих желаний и просьб с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.3 Школа
5.1.3.1 ориентироваться в помещениях школы и прилегающей к ней территории;
5.1.3.2 называть одноклассников по имени;
5.1.3.3 понимать назначение школьных помещений;
5.1.3.4 готовить учебное место для учебных занятий;
5.1.3.5 использовать по назначению учебные принадлежности;
5.1.3.6 бережно относиться к школьной и классной мебели;
5.1.3.7 выполнять правила поведения ученика;
5.1.3.8 выполнять просьбы педагога, воспитателя;
5.1.3.9 соблюдать режим дня школы (школы-интерната);

5.1.3.10 мектеп қауымдастығында мінез-құлық нормаларын орындау;
5.1.3.11 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.3.12 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.1.3.13 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікірін білдіру;
2) "Табиғат";
3 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
2.1. Табиғатта маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгіл белгілерін сурет бойынша тану;
5.2.1.2 табиғаттағы өзгерістерді байқау: өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде күзде, қыста, көктемде, жазда (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді);
5.2.1.3 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақта, бақшада күзгі және көктемгі жұмыстарды білу;
5.2.1.4 суретте күзгі жапырақтарды табу;
5.2.1.5 күзгі салқынды, жаңбырлы ауа-райын, суық желді, жапырақтардың түсуін, шөптердің, гүлдердің қурап қалуын, құстардың кетуін көрсету;
5.2.1.6 суретте жазда, қыста, күзде, көктемде табиғаттың суреттерін тауып, көрсету;
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 қыста табиғаттағы өзгерістерді атау немесе көрсету-суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ;
5.2.1.9 көктайғақта мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлап кетуге болады);
5.2.1.10 жыл мезгіліне сәйкес киіну;
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілдерінде таза ауада ойындар ойнау;
5.2.1.13 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (жылы болды, қар ериді)
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.2. Өсімдіктер
5.2.2.1 көкөністерді және суреттердегі көкөністерді атап, көрсету;
5.2.2.2 жемістерді және суреттердегі жемістерді атап, көрсету;
5.2.2.3 жемістер мен көкөністердің дәмін, пішінін, түсін атау;
5.2.2.4 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша және көрнекі үлгісі бойынша топтау;
5.2.2.5 көкөністерден (салат, көкөніс сорпасы) дайындалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.6 жемістерден (тосап, компот) жасалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді танып, атау;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.9 аймақта жиі кездесетін ағаштарды танып, атау;
5.2.2.10 үлгі бойынша ағаш бөліктерін көрсету;
5.2.2.11 бұта мен ағаштың айырмашылығын ажырату;
5.2.2.12 үлкен жапырақтары бар жабық өсімдіктерге күтім жасау ережелерін орындау: фикус, бегония (түпқоймасын жуу, жапырақтардан шаңды кетіру);

5.1.3.10 выполнять нормы поведения в школьном сообществе;
5.1.3.11 отвечать на вопросы педагога;
5.1.3.12 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.3.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2) "Природа":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе картинке;
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают);
5.2.1.3 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке;
5.2.1.4 находить на картинке осенние листья;
5.2.1.5 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц;
5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной;
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь);
5.2.1.8 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед;
5.2.1.9 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть);
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года;
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года;
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года;
5.2.1.13 наблюдать за изменениями в природе весной (стало, тепло, тает снег);
5.2.1.14 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.1.15 отвечать на вопросы педагога;
5.2.1.16 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.1.17 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.2 Растения
5.2.2.1 показывать и называть овощи, в том числе на картинке;
5.2.2.2 показывать и называть фрукты, в том числе на картинке;
5.2.2.3 называть цвет, форму, вкус овощей и фруктов;
5.2.2.4 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову;
5.2.2.5 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп);
5.2.2.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот);
5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды;
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод;
5.2.2.9 узнавать и называть деревья, наиболее распространенные в данной местности;
5.2.2.10 показывать части дерева по образцу;
5.2.2.11 различать кустарник и дерево;
5.2.2.12 выполнять правила ухода за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев);

5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
5.2.2.14 "Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.2.15 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.2.16 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.2.17 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.2.18 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.3. Жануарлар
5.2.3.1 суретте үй жануарларын көрсетіп, атау;
5.2.3.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін атау (бас, дене, табан, құйрық);
5.2.3.3 үлгі бойынша екі таңдау жасау (үлкен итті көрсет);
5.2.3.4 үй жануарларын танып, атау (мысық, күшік, бұзау);
5.2.3.5 жануарлардың адамға қалай көмектесетінін айту (сиыр сүт береді, мысық тышқандарды ұстайды, ит үйді күзетеді);
5.2.3.6 үй жануарларына қамқор болып, оларға күтім жасауға көмектесу;
5.2.3.7 жабайы жануарларды атап, суретте көрсету (қоян, түлкі, аю, кірпі);
5.2.3.8 суретте жаздағы қоянды, қыстағы қоянды, жаздағы аюды, қыстағы аюды көрсету;
5.2.3.9 "Үйшік" ертегісін сахналауға қатысу, мұғалімнің артынан жануарлардың қимылдарын қайталау;
5.2.3.10 жабайы жануарларды танып, атау (қоян, аю, түлкі);
5.2.3.11 үй құстарын атап шығу, сыртқы түрін тану, суретте көрсету;
5.2.3.12 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату;
5.2.3.13 үй құстарының әрекеттерін атау;
5.2.3.14 "Шұбар тауық" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.3.15 жергілікті құстарды атап, сыртқы түрін танып, суретте көрсету;
5.2.3.16 жергілікті құстарды бақылап, оларға күтім жасау (жем салатын астау);
5.2.3.17 табиғатта, суретте жәндіктерді танып, көрсету және атау (қоңыз, көбелек, шыбын, құмырсқа);
5.2.3.18 жалпылама сөз бойынша және үлгі бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлары, құстарды, жәндіктерді ажыратып, топтастыру:
5.2.3.19 балықтың кейбір түрлерін танып, атау (мысалы, сом, шортан, мөңке балығы);
5.2.3.20 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәндерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.3.21 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.3.22 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.3.23 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
3) "Менің отаным – Қазақстан":
2 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
3.1. Менің қалам, ауылым
5.3.1.1 фотосуреттен үйді, мектепті, жиі баратын демалыс және ойын-сауық жерлерін білу;

5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду;
5.2.2.14 участвовать в инсценировке сказки "Репка";
5.2.2.15 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.2.16 отвечать на вопросы педагога;
5.2.2.17 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.2.18 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.3 Животные
5.2.3.1 показывать и называть на картинке домашних животных;
5.2.3.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост);
5.2.3.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (покажи большую собаку);
5.2.3.4 узнавать и называть детенышей домашних животных (котенок, щенок, теленок);
5.2.3.5 называть, как животные помогают человеку (корова дает молоко, кошка ловит мышей, собака сторожит дом);
5.2.3.6 проявлять заботу о домашних животных, помогать ухаживать за ними;
5.2.3.7 показывать на картинке и называть диких животных (заяц, лиса, медведь, Ұж);
5.2.3.8 узнавать на картинке зайца летом и зайца зимой, медведя летом и медведя зимой;
5.2.3.9 участвовать в инсценировке сказки "Теремок", повторять за учителем повадки животных;
5.2.3.10 узнавать и называть детенышей диких животных (зайчонок, медвежонок, лисенок);
5.2.3.11 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке и называть домашних птиц;
5.2.3.12 различать домашних птиц по голосам;
5.2.3.13 называть действия, выполняемые домашними птицами;
5.2.3.14 участвовать в инсценировке сказки "Курочка Ряба";
5.2.3.15 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке, называть местных птиц;
5.2.3.16 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка);
5.2.3.17 узнавать в природе, на картинке, показывать и называть насекомых (жук, бабочка, муха, муравей);
5.2.3.18 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову;
5.2.3.19 узнавать и называть некоторые виды рыб (например, сом, щука, карась);
5.2.3.20 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.3.21 отвечать на вопросы педагога;
5.2.3.22 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.3.23 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации (о повадках, способах передвижения, животных, птиц, насекомых и рыб)
3) "Моя родина - Казахстан":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
3.1 Мой город, село
5.3.1.1 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений;

5.3.1.2 үйден мектепке дейінгі және қайтар жолды білу;
5.3.1.3 білім алушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, таулар, ормандар) білу;
5.3.1.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің мақсатын түсіну: дүкен, емхана, мектеп;
5.3.1.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықты түсіну;
5.3.1.6 Қазақстан Республикасының әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып, тыныш тұру;
5.3.1.7 Қазақстан Республикасының туын танып, көрсету;
5.3.1.8 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстан туын тауып, бөліп көрсету;
5.3.1.9 Астананың символы – Бәйтеректі танып, көрсету;
5.3.1.10 Домбыраны біліп, көрсету;
5.3.1.11 Домбыраның үнін білу;
5.3.1.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсініп, қолдану;
5.3.1.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.1.14 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.3.1.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
3.2. Көлік, жол қозғалысы ережелері
5.3.2.1 автобус, машина, пойыз, ұшақ, кеме көліктің негізгі түрлерін атау;
5.3.2.2 қалааралық алысқа жүретін көлікті пойыз, ұшақты білу;
5.3.2.3 Көлік жүру тәсілдерін (автобус, машина – жүреді, пойыз келеді, ұшақ ұшады, кеме жүзеді) айту;
5.3.2.4 қоғамдық көлікке арналған аялдамаларды тану;
5.3.2.5 қоғамдық көлікте өзін дұрыс ұстау;
5.3.2.6 көшенің бағдаршам белгілеріне өту ережелерін сақтау;
5.3.2.7 бағдаршам белгілерін және олардың мағынасын айту (қызыл-тоқта, сары-күт, жасыл-жүр);
5.3.2.8 ересектермен "зебра" бойынша, жерасты өткелі бойынша жүру бөлігінен өту;
5.3.2.9 көшеде жүріс-тұрыс ережелерін сақтау: тротуармен жүру, қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу;
5.3.2.10 Мектепке және үйге баратын жолды тану;
5.3.2.11 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну;
5.3.2.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.3.2.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.2.14 жолдастарыңыздың жауаптарын тыңдау;
5.3.2.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
3.3. Халыққа қызмет көрсету саласы
5.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару;
5.3.3.2 ересектермен бірге өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкенінен өнімдерді таңдау;
5.3.3.3 қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңыздағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау; басқалардың заттарын тиіспеу (алмау);

5.3.1.2 узнавать дорогу из дома до школы и обратно;
5.3.1.3 узнавать основные достопримечательности местности, в котором живет обучающийся (река, озеро, горы, леса);
5.3.1.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа;
5.3.1.5 понимать различия между городом и селом;
5.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу;
5.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана;
5.3.1.8 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг Казахстана;
5.3.1.9 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны;
5.3.1.10 узнавать и показывать домбру;
5.3.1.11 узнавать звучание домбры;
5.3.1.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.1.13 отвечать на вопросы педагога;
5.3.1.14 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.1.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2 Транспорт, правила дорожного движения
5.3.2.1 называть основные виды транспорта: автобус, машина, поезд, самолет, пароход;
5.3.2.2 называть транспорт дальнего следования – поезд, самолет;
5.3.2.3 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет);
5.3.2.4 узнавать остановки, предназначенные для общественного транспорта;
5.3.2.5 правильно вести себя в общественном транспорте;
5.3.2.6 соблюдать правила перехода улицы на знаки светофора;
5.3.2.7 называть сигналы светофора и их значение (красный – стоп, желтый-жди, зеленый - иди);
5.3.2.8 переходить проезжую часть по "зебре", по подземному переходу в сопровождении взрослых;
5.3.2.9 соблюдать правила поведения на улице: двигаться по тротуару, не сорить, не кричать, не толкаться;
5.3.2.10 узнавать дорогу в школу и домой;
5.3.2.11 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения;
5.3.2.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.2.13 отвечать на вопросы педагога;
5.3.2.14 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.2.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.3 Сфера обслуживания населения
5.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки;
5.3.3.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания;
5.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не трогать (не брать) чужих вещей;

5.3.3.4 өзіне-өзі қызмет көрсету дүкенінде кассаға азық-түлікті тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбаға ақырындап орналастыру;
5.3.3.5 сатушы, сатып алушы рөлінде "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау;
5.3.3.6 кафеге бару, дастархан басында мәдени мінез-құлық дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) сөйлесу, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану;
5.3.3.7 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсініп, қолдану;
5.3.3.8 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.3.9 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.3.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
35. Осы Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын тоқсандарға бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалының мазмұнына, оқыту реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
36. Өткен сабақтардағы оқу материалын қайталауға арналған тақырыптарды таңдау мұғалімнің еркінде.
3 параграф. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Мен және менің отбасым, достарым
5.1.1.1 өз атыңыз бен тегіңізді атап, жауап беру;
5.1.1.2 фотосуретте отбасы мүшелерін танып, көрсетіп, атау: анасы, әкесі, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері;
5.1.1.3 жақын туыстарын – тәтелерін, нағашыларын, немере ағаларын, ағаларын суреттерден танып, көрсетіп, атау;
5.1.1.4 отбасы мүшелерінің кішкентайларына қамқорлық жасау, отбасы мүшелерінің үлкендеріне құрмет көрсету;
5.1.1.5 отбасында өз міндеттерін орындау;
5.1.1.6 сыныптастарының, достарының атымен; мұғалімдердің, тәрбиешілердің атымен және әкесінің атымен айту;
5.4.1.7 Педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.4.1.8 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.1.9 отбасылық мерекелер туралы ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.2. Өсімдіктер
5.2.2.1 көкөністерді және суреттердегі көкөністерді атап, көрсету;
5.2.2.2 жемістерді және суреттердегі жемістерді атап, көрсету;
5.2.2.3 көкөністер мен жемістердің түсін, пішінін, дәмін айту;
5.2.2.4 көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі, жалпылама сөз бойынша топтау;

5.3.3.4 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке;
5.3.3.5 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя;
5.3.3.6 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
5.3.3.7 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.3.8 отвечать на вопросы педагога;
5.3.3.9 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
35. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса. Распределение учебных целей четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей обучающихся.
36. Выбор тематики для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Я и моя семья, мои друзья
5.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя и фамилию
5.1.1.2 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка, братья, сестры
5.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографиях близких родственников – тети, дяди, двоюродные сестры, братья
5.1.1.4 проявлять заботу о младших членах семьи, уважение к старшим членам семьи
5.1.1.5 выполнять свои обязанности в семье
5.1.1.6 называть по имени одноклассников, друзей; по имени и отчеству педагогов, воспитателей
5.4.1.7 отвечать на вопросы педагога
5.4.1.8 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.1.9 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации о проведенных семейных праздниках
2.2. Растения
5.2.2.1 показывать и называть овощи, в том числе на картинке
5.2.2.2 показывать и называть фрукты, в том числе на картинке
5.2.2.3 называть цвет, форму, вкус овощей и фруктов
5.2.2.4 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову

5.2.2.5 көкөністерден (салат, көкөніс сорпасы) дайындалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.6 жемістерден (джем, компот) жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді біліп, айту;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
1.2. Менің үйім
5.1.2.1 Мектепке және үйге баратын жолды білу;
5.1.2.2 отбасындағы мінез-құлық ережелерін сақтау (үлкендер демалып жатқанда шуламау; отбасының басқа мүшелеріне агрессия жасамау, дастархан басында тамақтану)
5.1.2.3 негізгі үй жиһазын айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.4 негізгі тұрмыстық техниканы айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.5 негізгі үй ыдыстарын айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.6 ыдыс-аяққа күтім жасау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.2.7 жиһаз бен ыдыс-аяқты ұқыпты ұстау;
5.1.2.8 ересектердің жұмысын құрметтеу, отбасында мүмкін болатын тапсырмаларды орындау (пәтерді жинасуға көмектесу: заттарды шкафқа салу, шыныаяқтарды жуу, қасықтарды сүрту);
5.1.2.9 үйдегі міндеттерін орындау;
5.1.2.10 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.2.11 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.2.12 ауызша немесе балама коммуникация арқылы өз тілектері мен өтініштерін білдіру үшін қарапайым пікірін білдіру;
1.3. Мектеп
5.1.3.1 мектеп бөлмелерінде және оған іргелес аумақта бағытты жақсы білу;
5.1.3.2 сыныптастарын атымен атау;
5.1.3.3 мектеп бөлмелерінің қажеттілігін түсіну;
5.1.3.4 оқу сабақтары үшін оқу орнын дайындау;
5.1.3.5 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану;
5.1.3.6 мектеп және сынып жиһаздарына ұқыпты қарау;
5.1.3.7 оқушының мінез-құлық ережелерін орындау;
5.1.3.8 педагогтің, тәрбиешінің өтініштерін орындау;
5.1.3.9 мектеп (мектеп-интернат) күн тәртібін сақтау;
5.1.3.10 мектеп қауымдастығында мінез-құлық нормаларын орындау;
5.1.3.11 Педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.3.12 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.3.13 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікірін білдіру;
2 тоқсан
2.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгілін оның белгілері бойынша және суреті арқылы білу;
5.2.1.2 күзде, қыста, көктемде, жазда өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді) табиғаттағы өзгерістерді байқау;
5.2.1.3 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақтағы күзгі және көктемгі жұмыстарды білу;
5.2.1.4 суреттен күзгі жапырақтарды табу;
5.2.1.5 күзгі салқындауды, жаңбырлы ауа-райын, суық желді, жапырақтардың түсуін, шөптердің, гүлдердің қурап қалуын, құстардың кетуін көрсету;

5.2.2.5 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
5.2.2.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод
5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
1.2 Мой дом
5.1.2.1 узнавать дорогу в школу и домой
5.1.2.2 выполнять правила поведения в семье (не шуметь, когда старшие отдыхают; не проявлять агрессию по отношению к другим членам семьи, принимать пищу за столом)
5.1.2.3 называть основную домашнюю мебель и знать ее назначение
5.1.2.4 называть основную бытовую технику и знать ее назначение
5.1.2.5 называть основную домашнюю посуду и знать ее назначение
5.1.2.6 выполнять поручения по уходу за посудой
5.1.2.7 бережно обращаться с мебелью и посудой
5.1.2.8 уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье (помогать в уборке квартиры: убрать вещи в шкаф, помыть чашки, вытереть ложки)
5.1.2.9 выполнять свои обязанности по дому
5.1.2.10 отвечать на вопросы педагога
5.1.2.11 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.2.12 строить элементарные высказывания по выражению своих желаний и просьб с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.3 Школа
5.1.3.1 ориентироваться в помещениях школы и прилегающей к ней территории
5.1.3.2 называть одноклассников по имени
5.1.3.3 понимать назначение школьных помещений
5.1.3.4 готовить учебное место для учебных занятий
5.1.3.5 использовать по назначению учебные принадлежности
5.1.3.6 бережно относиться к школьной и классной мебели
5.1.3.7 выполнять правила поведения ученика
5.1.3.8 выполнять просьбы педагога, воспитателя
5.1.3.9 соблюдать режим дня школы (школы-интерната)
5.1.3.10 выполнять нормы поведения в школьном сообществе
5.1.3.11 отвечать на вопросы педагога
5.1.3.12 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.3.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2 четверть
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе картинке
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают)
5.2.1.3 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
5.2.1.4 находить на картинке осенние листья
5.2.1.5 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц

5.2.1.6 жаздағы, қыстағы, күздегі, көктемдегі табиғаттың суреттерін тауып, суретте көрсету;
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ қыста табиғаттағы өзгерістерді айтып, көрсету;
5.2.1.10 жыл мезгіліне сәйкес киіну
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
3.1. Менің қалам, ауылдар
5.3.1.1 фотосуреттен үйді, мектепті, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандары білу;
5.3.1.2 үйден мектепке дейін және қайту жолын білу;
5.3.1.3 білім алушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, таулар, ормандар) білу;
5.3.1.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің қажеттілігін түсіну: дүкен, емхана, мектеп;
5.3.1.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықтарды түсіну;
5.3.1.6 Қазақстан Республикасының әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып, тыныш тұру;
5.3.1.7 Қазақстан Республикасының туын біліп, көрсету;
5.3.1.8 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстан туын табу және бөліп көрсету
5.3.1.9 Астананың символы - Бәйтеректі біліп, көрсету;
5.3.1.10 домбыраны біліп, көрсету;
5.3.1.11 домбраның үнін тану;
5.3.1.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану
5.3.1.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.1.14 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.3.1.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
3.3. Халыққа қызмет көрсету объектілері
5.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару;
5.3.3.2 ересектермен бірге өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкенінен өнімдерді таңдау;
5.3.3.3 қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңыздағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау; басқалардың заттарын тиіспеу (алмау)
5.3.3.4 дүкенде азық-түлікті тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдаланыңыз-өзіне-өзі қызмет көрсету кассаға: таңдалған заттарды себетке, арбаға мұқият орналастыру;
5.3.3.5 сатушы, сатып алушы рөлінде "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау;
5.3.3.6 кафеге бару, дастархан басында мәдени мінез-құлық дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) сөйлесу, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану;
5.3.3.7 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.3.3.8 педагогтің сұрақтарына жауап беру
5.3.3.9 жолдастардың жауаптарын тыңдау

5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
5.2.1.8 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
3.1
Мой город, сел
5.3.1.1 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
5.3.1.2 узнавать дорогу из дома до школы и обратно
5.3.1.3 узнавать основные достопримечательности местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса)
5.3.1.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа
5.3.1.5 понимать различия между городом и селом
5.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
5.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана
5.3.1.8 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг Казахстана
5.3.1.9 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны
5.3.1.10 узнавать и показывать домбру
5.3.1.11 узнавать звучание домбры
5.3.1.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.3.1.13 отвечать на вопросы педагога
5.3.1.14 выслушивать ответы своих товарищей
5.3.1.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.3 Объекты обслуживания населения
5.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
5.3.3.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не трогать (не брать) чужих вещей
5.3.3.4 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.3.3.5 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя
5.3.3.6 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
5.3.3.7 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.3.3.8 отвечать на вопросы педагога
5.3.3.9 выслушивать ответы своих товарищей

5.3.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
3 тоқсан
2.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгілін оның белгілері бойынша және суреті арқылы білу
5.2.1.2 күзде, қыста, көктемде, жазда өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді) табиғаттағы өзгерістерді байқау;
5.2.1.6 жазда, қыста, күзде, көктемде табиғаттың суреттерін тауып, суретте көрсету
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ – қыста табиғаттағы өзгерістерді айту немесе көрсету;
5.2.1.9 көктайғақта мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлап кетуге болады);
5.2.1.10 жыл мезгіліне сай киіну;
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сай киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау;
5.2.1.13 көктемде табиғаттағы өзгерістерді байқау (жылынды, қар ериді)
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
2.3. Жануарлар
5.2.3.1 суретте үй жануарларын көрсетіп, атау;
5.2.3.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін айту (бас, дене, табан, құйрық)
5.2.3.3 үлгі бойынша екі таңдау жасау (үлкен итті көрсет)
5.2.3.4 үй жануарларын танып, айту (мысық, күшік, бұзау)
5.2.3.5 жануарлардың адамға қалай көмектесетінін атау (сиыр сүт береді, мысық тышқандарды ұстайды, ит үйді күзетеді)
5.2.3.6 үй жануарларына қамқор болу, оларға күтім жасауға көмектесу;
5.2.3.7 суретте жабайы жануарларды көрсетіп, атау (қоян, түлкі, аю, кірпі)
5.2.3.15 жергілікті құстардың сыртқы түрімен танысып, суретте көрсетіп, атау;
5.2.3.16 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (құсқа жем салатын астау)
5.2.3.8 суретте жаздағы қоян, қыстағы қоян, жаздағы аю, қыстағы аюды тану;
5.2.3.9 "Үйшік" ертегісін сахналауға қатысу, мұғалімнің артынан жануарлардың қимылдарын қайталау;
5.2.3.10 жабайы жануарларды танып, атау (қоян, аю, түлкі);
5.2.3.11 үй құстарын атап шығу, сыртқы түрін тану, суретте көрсету;
5.2.3.12 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату;
5.2.3.13 үй құстарының әрекеттерін атау;
5.2.3.14 "Шұбар тауық" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.3.15 жергілікті құстарды атап, сыртқы түрін танып, суретте көрсету;
5.2.3.16 жергілікті құстарды бақылап, оларға күтім жасау (жем салатын астау);
5.2.3.17 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.3.18 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.2.3.19 ауызша немесе альтернативті қарым-қатынас арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
3.2. Көлік. Жол қозғалысы ережелері
5.3.2.1 автобус, машина, пойыз, ұшақ, кеме көліктің негізгі түрлерін атау;
5.3.2.2 қалааралық алысқа жүретін көлікті пойыз, ұшақты білу;
5.3.2.3 Көлік жүру тәсілдерін (автобус, машина – жүреді, пойыз келеді, ұшақ ұшады, кеме жүзеді) айту;
5.3.2.4 қоғамдық көлікке арналған аялдамаларды тану;
5.3.2.5 қоғамдық көлікте өзін дұрыс ұстау;
5.3.2.6 көшенің бағдаршам белгілеріне өту ережелерін сақтау;
5.3.2.7 бағдаршам белгілерін және олардың мағынасын айту (қызыл-тоқта, сары-күт, жасыл-жүр);
5.3.2.8 ересектермен "зебра" бойынша, жерасты өткелі бойынша жүру бөлігінен өту;
5.3.2.9 көшеде жүріс-тұрыс ережелерін сақтау: тротуармен жүру, қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу;
5.3.2.10 Мектепке және үйге баратын жолды тану;
5.3.2.11 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну;
5.3.2.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.3.2.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.2.14 жолдастарыңыздың жауаптарын тыңдау;
4 тоқсан
2.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгілін оның белгілері бойынша және суреті арқылы білу
5.2.1.2 күзде, қыста, көктемде, жазда өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді) табиғаттағы өзгерістерді байқау;
5.2.1.6 жазда, қыста, күзде, көктемде табиғаттың суреттерін тауып, суретте көрсету
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ – қыста табиғаттағы өзгерістерді айту немесе көрсету;
5.2.1.9 көктайғақта мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлап кетуге болады);
5.2.1.10 жыл мезгіліне сай киіну;
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сай киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау;
5.2.1.13 көктемде табиғаттағы өзгерістерді байқау (жылынды, қар ериді)
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.3. Жануарлар
5.2.3.17 табиғатта, суретте жәндіктерді тану, көрсету және айту (қоңыз, көбелек, шыбын, құмырсқа)
5.2.3.18 үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша ажырату және топтастыру;
5.2.3.19 балықтың кейбір түрлерін біліп, айту (мысалы, сом, шортан, мөңке балық)
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе альтернативті қарым-қатынас арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
2.2. Өсімдіктер

5.3.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3 четверть
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе на картинке
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают)
5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
5.2.1.8 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед
5.2.1.9 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть)
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
5.2.1.13 наблюдать за изменениями в природе весной (стало, тепло, тает снег)
5.2.1.14 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.2.1.15 отвечать на вопросы педагога
5.2.1.16 выслушивать ответы своих товарищей
2.3 Животные
5.2.3.1 показывать и называть на картинке домашних животных
5.2.3.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост)
5.2.3.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (покажи большую собаку)
5.2.3.4 узнавать и называть детенышей домашних животных (котенок, щенок, теленок)
5.2.3.5 называть, как животные помогают человеку (корова дает молоко, кошка ловит мышей, собака сторожит дом)
5.2.3.6 проявлять заботу о домашних животных, помогать ухаживать за ними
5.2.3.7 показывать на картинке и называть диких животных (заяц, лиса, медведь, Ұж)
5.2.3.15 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке, называть местных птиц
5.2.3.16 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
5.2.3.8 узнавать на картинке зайца летом и зайца зимой, медведя летом и медведя зимой
5.2.3.9 участвовать в инсценировке сказки "Теремок", повторять за учителем повадки животных
5.2.3.10 узнавать и называть детенышей диких животных (зайчонок, медвежонок, лисенок)
5.2.3.11 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке и называть домашних птиц
5.2.3.12 различать домашних птиц по голосам
5.2.3.13 называть действия, выполняемые домашними птицами
5.2.3.14 участвовать в инсценировке сказки "Курочка Ряба"
5.2.3.15 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке, называть местных птиц
5.2.3.16 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
5.2.3.21 отвечать на вопросы педагога
5.2.3.22 выслушивать ответы своих товарищей
5.2.3.23 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации (о повадках, способах передвижения, животных, птиц, насекомых и рыб)
3.2
Транспорт. Правила дорожного движения
5.3.2.1 называть основные виды транспорта: автобус, машина, поезд, самолет, пароход
5.3.2.3 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
5.3.2.2 называть транспорт дальнего следования – поезд, самолет
5.3.2.4 узнавать остановки, предназначенные для общественного транспорта
5.3.2.5 правильно вести себя в общественном транспорте
5.3.2.6 соблюдать правила перехода улицы на знаки светофора
5.3.2.7 называть сигналы светофора и их значение (красный – стоп, желтый-жди, зеленый - иди)
5.3.2.8 переходить проезжую часть по "зебре", по подземному переходу в сопровождении взрослых
5.3.2.7 соблюдать правила поведения на улице: двигаться по тротуару, не сорить, не кричать, не толкаться
5.3.2.10 узнавать дорогу в школу и домой
5.3.2.11 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5.3.2.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.3.2.13 отвечать на вопросы педагога
5.3.2.14 выслушивать ответы своих товарищей
5.3.2.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
4 четверть
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе на картинке
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают)
5.2.1.3 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
5.2.1.13 наблюдать за изменениями в природе весной (стало, тепло, тает снег)
5.2.1.14 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.2.1.15 отвечать на вопросы педагога
5.2.1.16 выслушивать ответы своих товарищей
5.2.1.17 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.3 Животные
5.2.3.17 узнавать в природе, на картинке, показывать и называть насекомых (жук, бабочка, муха, муравей)
5.2.3.18 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
5.2.3.19 узнавать и называть некоторые виды рыб (например, сом, щука, карась)
5.2.3.20 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.2.3.21 отвечать на вопросы педагога
5.2.3.22 выслушивать ответы своих товарищей
5.2.3.23 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации (о повадках, способах передвижения, животных, птиц, насекомых и рыб)
2.2 Растения

5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді біліп, айту;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.9 белгілі бір аймақта жиі кездесетін ағаштарды біліп, айту;
5.2.2.10 үлгі бойынша ағаш бөліктерін көрсету;
5.2.2.11 бұта мен ағаштың айырмашылығын ажырату;
5.2.2.12 үлкен жапырақтары бар жабық өсімдіктерге күтім жасау ережелерін орындау: фикус, бегония (түпқоймасын жуу, жапырақтардан шаңды кетіру)
5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
5.2.2.14 "Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе альтернативті қарым-қатынас арқылы қарапайым пікір білдіру;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
537-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты-оқушылардың бастауыш сыныптарда алған қоршаған әлем туралы түсініктерін бекіту, пәндік, табиғи және әлеуметтік әлемде бағдарлау мен жұмыс істеудің практикалық тәсілдерін жетілдіру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) қоршаған әлемде практикалық бағдарлау үшін қажетті икем мен дағдыларды жетілдіру;
2) жеке гигиена, өз денсаулығын сақтау және күту дағдыларын бекіту;
3) тиімді әлеуметтік дағдылар және мінез-құлықты дамыту;
4) күнделікті өмірлік міндеттерді шешу үшін алған білімдерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) адамдардың, өсімдіктердің, жануарлардың, табиғи құбылыстардың қоршаған әлемінің әртүрлілігіне қызығушылықты сақтау;
2) ұйымдастырылған мақсатты байқау процесінде қоршаған әлемнің объектілері мен құбылыстарын талдаудың қолжетімді тәсілдерін дамытуға;

5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод
5.2.2.9 узнавать и называть деревья, наиболее распространенные в данной местности
5.2.2.10 показывать части дерева по образцу
5.2.2.11 различать кустарник и дерево
5.2.2.12 выполнять правила ухода за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев)
5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
5.2.2.14 участвовать в инсценировке сказки "Репка"
5.2.2.15 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.2.2.16 отвечать на вопросы педагога
5.2.2.17 выслушивать ответы своих товарищей
5.2.2.18 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
Приложение 537 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 537 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы – закрепление представлений, обучающихся об окружающем мире, полученных ими в начальных классах, совершенствование практических способов ориентирования и функционирования в предметном, природном и социальном мире.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать умения и навыки, необходимые для практической ориентировки в окружающем мире;
2) закреплять навыки личной гигиены, сохранения и заботы о собственном здоровье;
3) развивать адекватные социальные навыки и поведение;
4) формировать умения использовать полученные знания для решения повседневных жизненных задач.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) поддерживать интерес к разнообразию окружающего мира людей, растений, животных, природных явлений;
2) развивать доступные способы анализирующего восприятия объектов и явлений окружающего мира в процессе организованного целенаправленного наблюдения;

3) танымдық қызметті дамыту, зерттеу практикалық тапсырмаларында күрделі емес себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
4) топтық жұмыс үдерісінде сөйлеу және коммуникацияның басқа да түрлерін қолдана отырып, басқалармен түсіндіру қабілетін қалыптастыру; оқушылардың сөздік қорын байыту;
5) практикалық сипаттағы тапсырмаларды орындау кезінде қозғалыстарды үйлестіруді, қол ептілігін, дәлдігін жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру оқушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында оқушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (оқушының мектепте Өзін-өзі күтуге және гигиеналық рәсімдерді орындауға байланысты табиғи жағдайларда, режимдік сәттерде) және оқушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Мұғалімдер мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісуді мұғалім жүзеге асырады.
7. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакциясын;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына өзінің белсенділігін және зейінін сақтаудағы шағын ресурсын;
5) қалыптасатын дағдылардың машықтандырудағы қиындықтарын;
6) бір сыныптағы оқушылардың оқу мүмкіндіктері мен дағдыларын дамытудағы елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Мұғалім оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Мұғалім осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген айтарлықтай ерекшеленетін жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.

3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей в исследовательских практических заданиях;
4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;
5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность при выполнении заданий практического характера.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе в естественных ситуациях, связанных с самообслуживанием и выполнением гигиенических процедур, режимных моментах) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель.
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) малый ресурс в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков;
6) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом значительно отличающихся индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.

11. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.
12. Бағдарлама "Айналадағы әлем" (1-5 сыныптар) оқу пәнінің мазмұнын ескере отырып құрастырылған, дағдыларды үздіксіз қайталауды, бекітуді қамтамасыз ететін концентрлі (спиральды) құрылымы бар.
13. Оқу-тәрбие процесі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі тиіс;
3) оқушылардың өзгеретін мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделенуі, кеңеюі).
14. Әр сабақтың мазмұны оқушыға өз мүмкіндіктерін, әр түрлі анализаторларға сүйене отырып, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге, зерттелетін объектілерді әр түрлі іс-шараларда (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас) қолдануға көмектесуі керек.
15. Оқушыларды неғұрлым күрделі әлеуметтік ортаға енгізу бойынша арнайы жұмыс ұйымдастырылады:
1) мектептен тыс жерде оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге бару);
2) оқушының қоғамға оңай бейімделуі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
16. Сабақты ұйымдастырған кезде әр оқушының қажеттілігі туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
17. Оқушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруға, оқу тапсырмаларын үстел басында отырып, тұрып орындауға мүмкіндік беріледі; сыныптастарымен бірлесе отырып, сыныптастарының жұмысын бақылайды. Үй-жайда әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз көзделеді.

11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.
12. Программа составлена с учетом содержания учебного предмета "Мир вокруг" (1 - 5 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое обеспечивает непрерывное повторение, закрепление навыков.
13. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменение (усложнение, расширение) предметной среды в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
14. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, использованием изучаемых объектов в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми).
15. Организуется специальная работа по введению обучающихся в более сложную социальную среду:
1) организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе);
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
16. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
17. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.

18. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар оқушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
19. Бағдарламаны игеру кезінде оқушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) тірі және өлі табиғат пен әлеуметтік өмір құбылыстарын байқау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) іскерлік ойын;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы оқушылар және ересектермен қарым-қатынас;
6) оқу қызметі (оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
20. Оқытудың негізгі әдістері: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, байқаусызда және қасақана бақылау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
21. Сабақтардағы АКТ келесі мақсатта қолданылады:
1) Күрделі және тікелей бақылаудан жасырылған таным объектілерін модельдеу;
2) нақты және кейінге қалдырылған уақыт режимінде білім алушылардың өз қызметін талдауы үшін қосымша көрнекі динамикалық тіректер жасау; оқытуды даралау мүмкіндігін кеңейту.
22. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін келесілер қолданылады:
1) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұскау бойынша практикалық тапсырмаларды орындау;
2) табиғат құбылыстарын, қоршаған әлем объектілерін, тірі объектілерді серуендеу және экскурсияларда бақылау; табиғи материалдарды жинау;
3) функционалдық мақсатына сәйкес заттарды іс жүзінде пайдалану;
4) педагогтің басшылығымен және ынтымақтастығымен жобалау және элементер зерттеу қызметі.
23. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары жартыжылдыққа жасалады. Алдағы жартыжылдыққа жеке оқу бағдарламасы оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
24. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау алдында оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалауы жүргізіледі. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Педагог білім беру мақсаттарын нақтылайды және қажет болған жағдайда оқушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының білім беру мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге қарай" ретімен қояды.

18. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М. Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
19. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) деловая игра;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения;
6) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
20. Основные методы обучения: показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
21. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; расширения возможности индивидуализации обучения.
22. Для формирования практических навыков используются:
1) выполнение практических заданий по показу, по образцу, по словесной инструкции;
2) наблюдения на прогулках и экскурсиях за явлениями природы, предметами окружающего мира, живыми объектами; сбор природного материала;
3) практическое использование предметов в соответствии с функциональным назначением;
4) проектная и элементарная исследовательская деятельность под руководством и в сотрудничестве с педагогом.
23. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
24. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой педагогической оценкой (в начале учебного года) его возможностей и потребностей. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. При необходимости педагог конкретизирует учебные цели, включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".

25. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, қызмет өнімдерін, ауызша жауаптарын талдауды.
26. Оқушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру үдерісі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу үдерісін жетілдіру үшін қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.
27. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Оқушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен іс-әрекеттер арқылы".
28. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Кәсіп" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Адам және әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Адам және әлем" оқу пәнінің мазмұны
29. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 6 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 7 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 8 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 9 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 10 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
30. Бағдарламада алынған дағдылардың үнемі қайталануын және бекітілуін қамтамасыз ететін концентрлі құрылым бар.
31. "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұнына келесі бөлімдер кіреді:
1) "Өлі табиғат";
2) "Тірі табиғат. ";
3) "Адам ағзасы";
4) "Менің Отаным-Қазақстан".
32. "Өлі табиғат" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғаттағы маусымдық өзгерістер;
2) ауа-райы;
3) табиғат құбылыстары.
33. "Тірі табиғат. " бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер;
2) ағаштар және бұталар;
3) бақ және бақша өсімдіктері;
4) саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері;

25. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.
26. Оценивание достижений обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.
27. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
28. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Ремесло".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Человек и мир"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Человек и мир"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
30. Программа имеет концентрическое строение, которое обеспечивает постоянное повторение и закрепление полученных навыков.
31. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" включает разделы:
1) "Неживая природа";
2) "Живая природа";
3) "Организм человека";
4) "Моя Родина-Казахстан".
32. Раздел "Неживая природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) погода;
3) явления природы.
33. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) комнатные растения и растения на клумбах;
2) деревья и кустарники;
3) растения сада и огорода;
4) растения парков и скверов;

5) орман өсімдіктері;
6) өріс және шабындық өсімдіктері;
7) дала, шөл өсімдіктері
8) жануарлардың алуан түрлілігі;
9) үй жануарлары және құстар;
10) жабайы жануарлар және құстар.
34. "Адам ағзасы" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) адам және оның денесі;
2) адам және оның өмірі.
35. "Менің Отаным-Қазақстан" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) менің отбасым;
2) менің қалам (ауыл);
2) менің елім.
36. Мұғалім оқыту үшін оқушылардың өмір сүру жағдайларына сәйкес келетін және олардың әлеуметтік бейімделуі үшін қажет мазмұнды іріктейді.
37. 6-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қардың қасиетін бақылау. Қыста өмір қауіпсіздігі негіздері. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін бақылау (күн ашық, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырмалар жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары, табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалды). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) Тірі табиғат. . Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың алуан түрлілігі: жануарлар қайда тұрады. Үй жануарлары мен құстар: үй жануарлары мен құстардың сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, пайдасын зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар; құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

5) растения леса;
6) растения поля и луга;
7) растения степи и пустынь;
8) многообразие животных;
9) домашние животные и птицы;
10) дикие животные и птицы.
34. Раздел "Организм человека" включает следующие подразделы:
1) человек и его тело;
2) человек и его жизнь.
35. Раздел "Моя Родина-Казахстан" включает следующие подразделы:
1) моя семья;
2) мой город (село);
2) моя страна.
36. Педагог отбирает для изучения то содержание, которое соответствует условиям жизни обучающихся и необходимо для их социальной адаптации.
37. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 6 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега. Основы безопасности жизнедеятельности зимой. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы, наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы). Зимние явления в природе (снегопад, метель). Весенние явления в природе (тает снег). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные. Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные; птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Жеке гигиена ережелері. Таңертеңгі және кешкі дәретхананы орындау реті. Тістерді тазалау кезінде әрекет ету әдістері және олардың реттілігі; шаю; қолдар мен аяқтарға күтім жасау. Қол мен аяқты жуу кезіндегі әрекеттер тізбегі; шаш күтімі. Тарақты қолдану ережелері. Айна алдында шашты тарау. Ұқыптылық дағдылары. Жеке заттарды таза және ұқыпты ұстау, орамалды пайдалану. Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Күн режимінің ережелері. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Сіздің атыңызды және жасыңызды білу және атау. Үй мекенжайын білу. Отбасы құрамы: Әке, ана, әже, ата, бауырлары. Әке мен анасының тегін, атын және әкесінің атын білу. Жақын туыстарының (бауырлары, әпкелері, әжесі, атасы) есімдерін білу, олардың туыстық дәрежесі. Үлкен отбасы мүшелеріне сыпайы қарау қабілеті. Үлкен кісі мен құрдастарына жүгіну формалары, кездесу және ажырасу кезіндегі жест-ишаралар мен сөздер. Үлкен кісі мен құрдастарына өтініш, сұрақ қою нысандары.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) тануы, атауы, көрікті жерлері. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Мектептен үйге баратын жолды тану. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
38. 7-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсыру жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары: табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Правила личной гигиены. Последовательность выполнения утреннего и вечернего туалета. Способы действия и их последовательность при выполнении чистки зубов; полоскание горла; уход за руками и ногами. Последовательность действий при мытье рук и ног; уход за волосами. Правила пользование расческой. Расчесывание волос перед зеркалом. Навыки опрятности. Содержание в чистоте и порядке личных вещей, использование носового платка. Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Правила режима дня. Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Знание и называние своего имени и своего возраста. Знание своего домашнего адреса. Состав семьи: папа, мама, бабушка, дедушка, братья, сестры Знание фамилии, имени и отчества отца и матери. Знание имен ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка), степень их родства. Умение вежливо относиться к старшим членам семьи. Формы обращения к старшим и сверстникам, жесты и слова при встрече и расставании. Формы обращения с просьбой, вопросом к старшим и сверстникам.
Мой город (село): узнавание, название, достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание дороги из школы домой. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
38. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 7 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы: наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз). Весенние явления в природе (тает снег, капель). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.

2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус. Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы табиғат пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.
3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Жеке гигиена ережелері. Таңертеңгі және кешкі дәретхана. Ұқыптылық дағдылары. Тістер мен тілді күту ережелері. Әр тамақтан кейін ауызды шаю ережелері. Қолдар мен аяқтарға күтім жасау ережелері. Қолды жуу және тырнақты алу, тырнақты алу жиілігі. Құлақ гигиенасы. Құлақты тазарту жиілігі мен ережелері. Орамалды пайдалану. Шаш күтімі ережелері (жуу, тарау). Шаш күтімі құралдары (тарақ, щетка, сабын, сусабын).
Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Көгерген кезде алғашқы көмек. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері; ұжымдағы өмір ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Отбасы құрамы. Оның тегі, аты, әкесінің аты, жақын туыстарының аты, туыстық дәрежесінің атауы. Ата-аналарға үй шаруасында көмек көрсету; отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу. Отбасы мүшелерінің туған күндерін тойлау. Сыйлық жасау (жапсыру, сурет, қолөнер).
Менің қалам (ауыл): білім алушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.

2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус. Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.
3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Правила личной гигиены. Утренний и вечерний туалет. Навыки опрятности. Правила ухода за зубами и языком. Правила полоскания рта после каждого приема пищи. Правила ухода за руками и ногами. Мытье рук и стрижка ногтей на руках, периодичность стрижки ногтей. Гигиена ушей. Периодичность и правила чистки ушей. Пользование носовым платком. Правила ухода за волосами (мытье, причесывание). Средства ухода за волосами (расческа, щетка, мыло, шампунь).
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Первая помощь при ушибах. Человек и его жизнь: периоды жизни человека; правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Состав семьи. Называние своей фамилии, имени, отчество, имен близких родственников, называние степени родства. Посильная помощь родителям в домашних делах; уважение труда членов семьи. Празднование дней рождения членов семьи. Изготовление подарка (аппликация, рисунок, поделка).
Мой город (село): Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.

39. 8-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау(күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары: табиғи құбылыстарды бақылау. Күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, мұз). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар(қар ериді, тамшылар, еріген). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектердің пайда болуы). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың алуан түрлілігі: жануарлар қайда тұрады. Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар мен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

39. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 8 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы: наблюдение за природными явлениями. Смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, ледостав). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появление грибов и ягод). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные. Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Шаш күтімі, шашты жуу ережелері. Шаш күтімі құралдары (сабын, сусабын); жеке сырластық гигиена. Кремдерді, лосьондарды, дезодоранттарды қолдану. Ванна, душ қабылдау жиілігі. Жаралануда алғашқы көмек.
Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Оның тегі, аты, әкесінің аты, жақын туыстарының, немере ағаларының аты. Туыстық дәрежесінің атауы, туған күні. Үй бойынша тұрақты міндеттерді орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету, тұрмыстық жағдайларға байланысты қарапайым тапсырмаларды орындау.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
40. 9-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары. Табиғи құбылыстарды бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар, еріген жерлер, мұздың ағуы). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектер, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер пайда болады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Правила ухода за волосами, мытья волос. Средства для ухода за волосами (мыло, шампунь); личной интимной гигиены. Использование кремов, лосьонов, дезодорантов. Периодичность принятия ванны, душа. Первая помощь при порезах.
Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние своей фамилии, имени, отчества, имҰн близких родственников, двоюродных родственников. Называние степени родства, дней рождения. Выполнение постоянных обязанностей по дому, проявление заботы о членах семьи, выполнение простых поручений, связанных с бытовыми ситуациями.
Мой город (село): узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
40. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 9 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы. Наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины, ледоход). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.

2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен скверлер өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.
3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Тырнақ пен тырнаққа күтім жасау. Тырнақты кесу жиілігі. Суық тиюге арналған мұрын гигиенасы. Ауыз қуысының гигиенасы. Тіс, қызыл иек және ауыз қуысы ауруларының алдын алу. Суық тиген кезде шаю. Суық тиюдің алдын алу. Маска кию, мұрыннан су ағу кезінде орамалды қолдану. Үйдегі дәрі қобдишасының құрамы (термометр, таңу құралдары, дезинфекциялау құралдары); температураны өлшеу кезінде термометрді пайдалану ережесі; дақ, жараларды өңдеу ережесі; күйік кезінде алғашқы көмек. Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Денсаулықты, табиғи күштерді (күн, ауа және су) сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Өз отбасының құрамын, жақын туыстарының есімдерін (ағалары, әпкелері, әжесі, атасы) атау. Жақын туыстарын достары мен таныстарынан ажырату. Әрбір отбасы мүшесінің құқықтары мен міндеттері, кіші және қарт жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.

2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.
3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Уход за ногтями рук и ног. Периодичность стрижки ногтей. Гигиена носа при простудных заболеваниях. Гигиена полости рта. Профилактика заболеваний зубов, десен и полости рта. Полоскание горла при простуде. Профилактика простудных заболеваний. Ношение маски, использование носового платка при насморке. Состав домашней аптечки (термометр, перевязочные средства, дезинфицирующие средства); правила пользования термометром при измерении температуры; правила обработки ссадин, ран; первая помощь при ожогах.
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья, природных сил (солнце, воздух и воду). Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние состава своей семьи, имҰн ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка). Различение близких родственников от друзей и знакомых. Права и обязанности каждого члена семьи, проявление заботы о младших и пожилых членах семьи.
Мой город (село): узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.

41. 10-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары. Табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман; табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшады, аяз). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, еру, мұз қату, көктайғақ). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы, су тасқыны). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектер, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер пайда болады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер, бөлме өсімдіктеріне күтім жасау; мектеп гүлзарларындағы өсімдіктерге күтім жасау. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер. Бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар мен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік, маса). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

41. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 10 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы. Наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман; осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, оттепель, ледостав, гололҰд). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины, ледоход, половодье). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах, уход за комнатными растениями; уход за растениями на школьной клумбе. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы. Пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза, комар). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Оны сақтаудың құралдары мен тәсілдері. Денеге, шашқа өздігінен күтім жасау. Жасөспірімнің жеке гигиенасы. Жеке күтім құралдарын таңдау. Дезодоранттардың түрлері: спрей, шар, қатты. Аяқ киімге арналған төсеніштер, санитарлық жастықшалар, душқа арналған гельді қолдану. Суықтың белгілері; суықтың алдын алу шаралары. Жарақат алу кезіндегі мінез-құлық ережелері.
Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю; күйікке алғашқы көмек. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Отбасы мүшелерінің атауы, туыстық қатынастары: анасы, әкесі, әпкесі, ағасы, тәтесі, ағасы, әжесі, атасы. Үй шаруашылығын жүргізуге белсенді қатысу, өз отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші сан - бөлімді, үшінші сан - бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 7.1.2.4 кодтауда: "7"-сынып, "1" - бөлім, "2" - бөлімше, "4" - оқу мақсатын нөмірлеу.
1) "Өлі табиғат":
1 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10-сынып
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6. 1. 1. 1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
7. 1. 1. 1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
8. 1. 1. 1 суреттегі жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9. 1. 1. 1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
10. 1. 1. 1 жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттерді ретімен қойып көрсету
6. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
7. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
8. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
9. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Средства и способы его сбережения. Самостоятельный уход за телом, волосами. Личная гигиена подростка. Выбор средств личной гигиены. Виды дезодорантов: спрей, шариковый, твҰрдый. Стельки для обуви, гигиенические прокладки, пользованием гелем для душа. Признаки простудных заболеваний; меры предупреждения простудных заболеваний. Правила поведения при получении травм.
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание; первая помощь при ожогах. Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние членов своей семьи, родственных отношений: мама, папа, сестра, брат, тетя, дядя, бабушка, дедушка. Активное участие в ведении домашнего хозяйства, проявление заботы о членах своей семьи.
Мой город (село): Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
Параграф 2. Система целей обучения
42. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4: "1" - раздел, "1.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
1) "Неживая природа":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10класс
1.1. Сезонные изменения в природе
6. 1. 1. 1 узнавать по названию время года на картинке
7. 1. 1. 1 узнавать и называть время года по картинке
8. 1. 1. 1 узнавать и называть признаки времени года на картинке
9. 1. 1. 1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
10. 1. 1. 1 выставлять картинки с изображением времен года в их последовательности
6. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
7. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
8. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
9. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)

10. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
6. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
7. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
8. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
9. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ)
10. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ)
6. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
7. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
8. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы
9. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
10. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
6. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, күн ашық)
7. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, күн ашық, аспан көк)
8. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк)
9. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк және биік)
10. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк және биік)
6. 1. 1. 6 суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды көрсету (педагогтың көмегімен)
7. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
8. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақта, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану және атау
9. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атауы бойынша өз бетінше көрсету
10. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атау және өз бетінше көрсету
6. 1. 1. 7 табиғи материалды үлгі бойынша жинау
7. 1. 1. 7 табиғи материалды ауызша нұскау бойынша жинау
8. 1. 1. 7 табиғи материалды жинау және атау
9. 1. 1. 7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
10. 1. 1. 7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
6. 1. 1. 8 жасау үлгісін көру арқылы табиғи материалдан қолөнер бұйым жасау

10. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
6. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое)
7. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
8. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
9. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные)
10. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные)
6. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
7. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
8. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
9. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
10. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
6. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, солнце яркое)
7. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, солнце яркое, небо голубое)
8. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое)
9. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое и высокое)
10. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое и высокое)
6. 1. 1. 6 с помощью педагога показывать на картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
7. 1. 1. 6 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
8. 1. 1. 6 узнавать и называть осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
9. 1. 1. 6 узнавать по названию и показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду (самостоятельно)
10. 1. 1. 6 называть и самостоятельно показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
6. 1. 1. 7 собирать природный материал по образцу
7. 1. 1. 7 собирать природный материал по словесной инструкции
8. 1. 1. 7 собирать и называть природный материал
9. 1. 1. 7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
10. 1. 1. 7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
6. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по показу

7. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын дайын үлгі бойынша жасау
8. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын ауызша нұскау бойынша жасау
9. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
10. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
6. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
7. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
8. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
10. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
6. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
10. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
8. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
9. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
10. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
7. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
8. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
9. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
10. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
6. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
10. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
7. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
8. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
10. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
6. 1. 2. 1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату

7. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по готовому образцу
8. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по словесной инструкции
9. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по собственном замыслу
10. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по собственном замыслу
6. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
7. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
8. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
9. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
10. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
6. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
10. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
8. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
9. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
10. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя одним словом
7. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
8. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
9. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
10. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
6. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
7. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
8. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
9. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
10. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
6. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
7. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
8. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
10. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
6. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную погоду

7. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату
8. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі ауа-райын атау
9. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі ауа-райын атау
10. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі, бүгінгі ауа-райын ажырату, атау
6. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
7. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
8. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
9. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
10. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
6. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
7. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу;
8. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
9. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
10. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиағат құбылыстары
6. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады)
7. 1. 3. 1күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті)
8. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
9. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
10. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
6. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
7. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз)
8. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз)
9. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ)
10. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ, еру)

7. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду
8. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; называть погоду вчера
9. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; называть погоду вчера
10. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; различать, называть погоду вчера, сегодня
6. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
7. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
8. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
9. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
10. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
6. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
7. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
8. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
9. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
10. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы)
7. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые)
8. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края)
9. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
10. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
6. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель)
7. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз)
8. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав)
9. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед)
10. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед, оттепель)

6. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді)
7. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар)
8. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, ақ қар)
9. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, ақ қар, мұздың ағуы)
10. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы, су тасқыны)
6. 1. 3. 4 қардың қасиетін бақылау
7. 1. 3. 4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
8. 1. 3. 4 судың қасиеттерін бақылау
9. 1. 3. 4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
10. 1. 3. 4 судың қасиеттерін бақылау
6. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады)
7. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады)
8. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады)
9. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер)
10. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер)
6. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
7. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
8. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
9. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
10. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
6. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
7. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
8. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
9. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
10. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2 кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
6. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін үлгі бойынша тану
7. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін атауы бойынша тану
8. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 1-2 өсімдікті атау

6. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег)
7. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель)
8. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины)
9. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход)
10. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход, половодье)
6. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега
7. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега и льда
8. 1. 3. 4 наблюдать за свойствами воды
9. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега и льда
10. 1. 3. 4 наблюдать за свойствами воды
6. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки)
7. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь)
8. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды)
9. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых)
10. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых)
6. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
7. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
8. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
9. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
10. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
6. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
7. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
8. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
9. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
10. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2) "Живая природа":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
6. 2. 1. 1 узнавать комнатные растения по образцу
7. 2. 1. 1 узнавать комнатные растения по названию
8. 2. 1. 1 узнавать и называть 1-2 комнатных растения

9. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 2-3 өсімдікті атау
10. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 3-4 өсімдікті атау
6. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу)
7. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу)
8. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту)
9. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу)
10. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу, өсімдіктерді ырғалту)
6. 2. 1. 3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл)
7. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан)
8. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
9. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
10. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
6. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
7. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
8. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
9. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
10. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
6. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
7. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу, гүлзардағы гүлдерге күтім жасау
8. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу, гүлзардағы гүлдерге күтім жасау
9. 2. 1. 5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау, гүл шоқтарын жасау
10. 2. 1. 5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау, гүл шоқтарын жасау
2.2. Ағаштар мен бұталар
6. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың)
7. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
8. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
9. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
10. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
6. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін үлгі бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
7. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін атаулары бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары

9. 2. 1. 1 узнавать и называть 2-3 комнатных растения
10. 2. 1. 1 узнавать и называть 3-4 комнатных растения
6. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов)
7. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев)
8. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление)
9. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка)
10. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка, перевалка растения)
6. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры)
7. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы);
8. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
9. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
10. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
6. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
7. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
8. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
9. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
10. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
6. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
7. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе, ухаживать за цветами на клумбе
8. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе, ухаживать за цветами на клумбе
9. 2. 1. 5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букеты из цветов
10. 2. 1. 5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букеты из цветов
2.2. Деревья и кустарники
6. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза)
7. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
8. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
9. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
10. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
6. 2. 2. 2 узнавать части дерева по образцу: ствол, ветки, листья
7. 2. 2. 2 узнавать части дерева по названию: ствол, ветки, листья

8. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
9. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
10. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
6. 2. 2. 3 ағаштардың жемістерін үлгі бойынша жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
7. 2. 2. 3 ағаштардың жемістерін жинау және оларды атаулары бойынша тану (бүршік, жаңғақ, талшын)
8. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
9. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
10. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
6. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл)
7. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
8. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
9. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)
10. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)
6. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
7. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
8. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
9. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
10. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр
7. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп
8. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ, жүйектегі картоп
9. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ және табақтағы, жүйектегі басқалар
10. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ және табақтағы, жүйектегі басқалар
6. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
8. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
9. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
10. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
6. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)

8. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
9. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
10. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
6. 2. 2. 3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны) по образцу
7. 2. 2. 3 собирать, плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны), узнавать их по названию
8. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
9. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
10. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
6. 2. 2. 4 узнавать местные кустарники (сирень)
7. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник)
8. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник)
9. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник, акация)
10. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник, акация)
6. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
7. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
8. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
9. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
10. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
6. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец
7. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель на блюде, на грядке
8. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор на блюде, на грядке
9. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор и другие на блюде, на грядке
10. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор и другие на блюде, на грядке
6. 2. 3. 2 различать овощи по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
8. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
9. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
10. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
6. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)

7. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
8. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
10. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
6. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан
7. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік
8. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин
9. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин және басқалар
10. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин және басқалар
6. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату
8. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
7. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
8. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
10. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
6. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
7. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
8. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
9. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
10. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
6. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай)
7. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат)
8. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай)
9. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай, қызыл шие)
10. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай, қызыл шие және басқалар)
6. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
8. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану: қарбыз
7. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану және атау: қарбыз, қауын

7. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
8. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
9. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
10. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
6. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан
7. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос
8. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин
9. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин и другие
10. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин и другие
6. 2. 3. 5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
8. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
9. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
10. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
6. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
7. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
8. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
9. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
10. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
6. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
7. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
8. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
9. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
10. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
6. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина)
7. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина)
8. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника)
9. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника, черешня)
10. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника, черешня и другие)
6. 2. 3. 9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
8. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
9. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
10. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
6. 2. 3. 10 узнавать бахчевые культуры: арбуз
7. 2. 3. 10 узнавать и называть бахчевые культуры: арбуз, дыня

8. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
9. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
10. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
6. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
7. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
8. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
9. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
10. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
6. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
7. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
8. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
9. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
10. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
6. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
7. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
10. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
6. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
7. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
8. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
9. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
10. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
6. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
7. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
8. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
10. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4.Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
6. 2. 4. 1 саябақтар мен гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен)

8. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
9. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
10. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
6. 2. 3. 11 различать бахчевые по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
8. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
9. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
10. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
6. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
7. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
8. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
9. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
10. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
6. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
7. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
8. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
9. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
10. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
6. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
7. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
8. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
9. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
10. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
6. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
7. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
8. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
9. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
10. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
6. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
7. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
8. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
10. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
6. 2. 4. 1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина)

7. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек)
8. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша)
9. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша, емен)
10. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша, емен және басқалар)
6. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
7. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
8. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
9. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
10. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
6. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың), бұталарды (итмұрын) тану
7. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек), бұталарды (итмұрын) тану, атау
8. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
9. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен, шетен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
10. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен, шетен және басқа да жергілікті), бұталарды (итмұрын және басқа да жергілікті)тану, атау
6. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
7. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
8. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
9. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
10. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай және басқа да жергілікті)
6. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
7. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
8. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
9. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
10. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)

7. 2. 4. 1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина, тополь)
8. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель)
9. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель, дуб)
10. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель, дуб и другие)
6. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
7. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
8. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
9. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
10. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
6. 2. 5. 1 узнавать лиственные деревья (береза), кустарники (шиповник)
7. 2. 5. 1 узнавать, называть лиственные деревья (береза, осина), кустарники (шиповник)
8. 2. 5. 1 узнавать, называть лиственные деревья (береза, осина, дуб), кустарники (шиповник)
9. 2. 5. 1 узнавать, назвать лиственные деревья (береза, осина, дуб, рябина), кустарники (шиповник)
10. 2. 5. 1 узнавать, назвать лиственные деревья (береза, осина, дуб, рябина и другие местные), кустарники (шиповник и другие местные)
6. 2. 5. 2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
7. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна)
8. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
9. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
10. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница и другие местные)
6. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб) и ядовитые (мухомор)
7. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик) и ядовитые (мухомор)
8. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
9. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
10. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)

6. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
7. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
8. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
9. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
10. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.6. Өріс пен шабындық өсімдіктері
6. 2. 6. 1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
7. 2. 6. 1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру; өсімдік бөліктерін атау
8. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
9. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
10. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
6. 2. 7. 1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
7. 2. 7. 1 дала (селеу) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру; өсімдік бөліктерін атау
8. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
9. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ, жусан) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
10. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ, жусан, жантақ) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.8.Жануарлардың алуан түрлілігі
6. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар
7. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер
8. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар
9. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар, бақалар
10. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар, бақалар, құрттар
6. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
7. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
8. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
9. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу

6. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
7. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
8. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
9. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
10. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.6. Растения поля и луга
6. 2. 6. 1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик); соотносить их с изображением на картинке
7. 2. 6. 1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик, василек); соотносить их с изображением на картинке; называть части растений
8. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза) и луга (одуванчик, василек); соотносить их с изображением на картинке
9. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василек, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
10. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василек, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
6. 2. 7. 1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
7. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке; называть части растений
8. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле); соотносить их с изображением на картинке
9. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь); соотносить их с изображением на картинке
10. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь, верблюжья колючка); соотносить их с изображением на картинке
2.8. Многообразие животных
6. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы
7. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые
8. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи
9. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи, лягушки
10. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи, лягушки, черви
6. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
7. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
8. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
9. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло

10. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
6. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
7. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
8. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
9. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
10. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
2.9.Үй жануарлары және құстар
6. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит
7. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр
8. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат
9. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат, шошқа
10. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат, шошқа
6. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
7. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
8. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
9. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
10. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
6. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
7. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
8. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
9. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
10. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
6. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну
7. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
8. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
9. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
10. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
6. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
10. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
7. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
8. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
9. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
10. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
6. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз

10. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
6. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
7. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
8. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
9. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
10. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
2.9. Домашние животные и птицы
6. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака
7. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова
8. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь
9. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь, свинья
10. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь, свинья
6. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по образцу
7. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по показу
8. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
9. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
10. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
6. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
7. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
8. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
9. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
10. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
6. 2. 9. 4 понимать пользу, приносимую человеку
7. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
8. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
9. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
10. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
6. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
7. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
8. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
9. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
10. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
6. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
7. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
8. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
9. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
10. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
6. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь

7. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
8. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек
9. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек, түйеқұс
10. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек, түйеқұс
6. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау
7. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау
8. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
9. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
10. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
6. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
7. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
8. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
9. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
10. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
6. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді үлгі бойынша атау
7. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді көрсету арқылы атау
8. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
9. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
10. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
6. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
7. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
8. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
9. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
10. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
6. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
10. 2. 9. 12 называть үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
7. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
8. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
9. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
10. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
8. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
10. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
9. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
10. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
8. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау

7. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка
8. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка
9. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка, индюк
10. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка, индюк
6. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц по образцу
7. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц по показу
8. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
9. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
10. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
6. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
7. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
8. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
9. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
10. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
6. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по образцу
7. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по показу
8. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
9. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
10. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
6. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
7. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
8. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
9. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
10. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
6. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
7. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
8. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
9. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
10. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
6. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
7. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
8. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
9. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
10. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
8. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
9. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
10. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
8. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
9. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
10. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
8. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации

10. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян
7. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю
8. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр
9. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр, кірпі
10. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр, кірпі, тиын
6. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
7. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
8. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
9. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
10. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
6. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
7. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
8. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
9. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
10. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
6. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды суреттен атаулары бойынша тану: торғай
7. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды суреттен тану, атау: торғай, сауысқан
8. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық
9. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық, суықторғай
10. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық, суықторғай
6. 2. 10. 5 жыл құстарын суреттен атаулары бойынша тану: құзғын қарға
7. 2. 10. 5 жыл құстарын суреттен тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
8. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
9. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, қараторғай
10. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, қараторғай
6. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
7. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
8. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
9. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
10. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
6. 2. 10. 7 жәндіктерді суретте тану, көрсету және атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз)
7. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші)
8. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара) ара ұясын, құмырсқаныңилеуін тану және ажырату

10. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
6. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц
7. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь
8. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк
9. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж
10. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж, белка
6. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
7. 2. 10. 2 узнавать, назвать место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
8. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
9. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
10. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
6. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
7. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
8. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
9. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
10. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
6. 2. 10. 4 узнавать по названию зимующих птиц на картинке: воробей
7. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц на картинке: воробей, сорока
8. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица
9. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
10. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
6. 2. 10. 5 узнавать по названию перелетных птиц на картинке: грач
7. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц на картинке: грач, ласточка
8. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка
9. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
10. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
6. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
7. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
8. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
9. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
10. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
6. 2. 10. 7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук)
7. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук)
8. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела), узнавать и различать улей, муравейник

9. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
10. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік, маса) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
6. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, колорадо қоңызы
7. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы
8. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы, шыбын
9. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
10. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
6. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
7. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
8. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
9. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
10. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
6. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
7. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
8. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
9. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
10. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
6. 2. 10. 11 аквариум балықтарын тану, балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін атау
7. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
8. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
9. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
10. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
6. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
7. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу

9. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза), узнавать и различать улей, муравейник
10. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза, комар), узнавать и различать улей, муравейник
6. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, колорадский жук
7. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук
8. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук, муха
9. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
10. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
6. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
7. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
8. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
9. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
10. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
6. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
7. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
8. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
9. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
10. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
6. 2. 10. 11 узнавать аквариумных рыбок, называть части тела рыбы, способ передвижения
7. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
8. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
9. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
10. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
6. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
7. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками

8. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
9. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
10. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
6. 2. 10. 13 жыландарды тану; жыландарды анықтаған кезде табиғатта сақ болу
7. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
8. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
9. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу, құрбақаның пайдасын түсіну
10. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу, құрбақаның пайдасын түсіну
3) "Адам ағзасы" бөлімі:
3 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Адам және оның денесі
6. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
7. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
8. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
9. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
10. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
6. 3. 1. 2 адамның қолымен, аяғымен жасайтын әрекеттерін атау және көрсету
7. 3. 1. 2 адам үшін тіл мен тістің мағынасын түсіндіру
8. 3. 1. 2 адам үшін көздің мағынасын түсіндіру
9. 3. 1. 2 адам үшін құлақтардың мағынасын түсіндіру
10. 3. 1. 2 адам үшін мұрынныңмағынасын түсіндіру
6. 3. 1. 3 адам сүлдесінің бөліктерін атау және көрсету; сүлде адам денесінің тірегі екенін түсіну; дұрыс, дұрыс емес мүсінді ажырату
7. 3. 1. 3 адамның денесінің, қолының және аяғының бұлшықеттерін көрсету; - бұлшықеттер адамның қозғалуына көмектесетінін түсіну
8. 3. 1. 3 тамақты мұқият шайнау
9. 3. 1. 3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
10. 3. 1. 3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
6. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
7. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
8. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
9. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)

8. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
9. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
10. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
6. 2. 10. 13 узнавать змей; проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей
7. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
8. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
9. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных, понимать пользу жаб
10. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных, понимать пользу жаб
3) "Организм человека":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Человек и его тело
6. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
7. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
8. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
9. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
10. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
6. 3. 1. 2 называть и показывать действия, которые человек выполняет руками, ногами
7. 3. 1. 2 объяснять значение для человека языка и зубов
8. 3. 1. 2 объяснять значение глаз для человека
9. 3. 1. 2 объяснять значение ушей для человека
10. 3. 1. 2 объяснять значение носа для человека
6. 3. 1. 3 называть и показывать части скелета человека; понимать, что скелет - опора человеческого тела; различать правильную, неправильную осанку
7. 3. 1. 3 показывать мышцы туловища, рук и ног человека; – понимать, что мышцы помогают человеку двигаться
8. 3. 1. 3 тщательно пережевывать пищу
9. 3. 1. 3 правильно выполнять носовое дыхание
10. 3. 1. 3 правильно выполнять носовое дыхание
6. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
7. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
8. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
9. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)

10. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
6. 3. 1. 5 тістерді тазалау ережелерін орындау
7. 3. 1. 5 тістерді және тілді тазалау ережелерін орындау
8. 3. 1. 5 шашты жуу ережесін орындау
9. 3. 1. 5 суық тиген кезде мұрынға күтім жасау ережелерін орындау
10. 3. 1. 5 денеге және шашқа күтім жасау, душ қабылдау
6. 3. 1. 6 қол мен аяқты жуу ережелерін орындау
7. 3. 1. 6 тамақтанғаннан кейін ауыз қуысын шаю
8. 3. 1. 6 шаш күтімі өнімдерін таңдау және пайдалану
9. 3. 1. 6 суық тиген кезде тамақ күтімі ережелерін орындау
10. 3. 1. 6 дене және шаш күтімі өнімдерін таңдау
6. 3. 1. 7 айна алдында шашты тарау
7. 3. 1. 7 құлақ гигиенасын орындау
8. 3. 1. 7 таңертеңгі және кешкі дене дәретханасын орындау
9. 3. 1. 7 суық тиген кезде бетперде тағу, орамал қолдану
10. 3. 1. 7 таңертеңгі және кешкі гигиеналық шаралардыорындау
6. 3. 1. 8 күн тәртібін ұстану
7. 3. 1. 8 қолдар мен аяқтарды жуу, тырнақтарды алу ережелерін орындау
8. 3. 1. 8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
9. 3. 1. 8 дене қызуын анықтау үшін термометрді қолдану
10. 3. 1. 8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
6. 3. 1. 9 соғып алған кезде алғашқы көмек көрсету
7. 3. 1. 9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
8. 3. 1. 9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
9. 3. 1. 9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
10. 3. 1. 9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
3.2.Адам және оның өмірі
6. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
7. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
8. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
9. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
10. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
6. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
7. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
8. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
9. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
10. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"

10. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
6. 3. 1. 5 выполнять правила чистки зубов
7. 3. 1. 5 выполнять правила чистки зубов и языка
8. 3. 1. 5 выполнять правила мытья волос
9. 3. 1. 5 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
10. 3. 1. 5 ухаживать за телом и волосами, принимать душ
6. 3. 1. 6 выполнять правила мытья рук и ног
7. 3. 1. 6 ополаскивать ротовую полость после приема пищи
8. 3. 1. 6 выбирать и использовать средства для ухода за волосами
9. 3. 1. 6 выполнять правила ухода за горлом при простудных заболеваниях
10. 3. 1. 6 выбирать средства для ухода за телом и волосами
6. 3. 1. 7 расчҰсывать волосы перед зеркалом
7. 3. 1. 7 выполнять гигиену уха
8. 3. 1. 7 выполнять утренний и вечерний туалет тела
9. 3. 1. 7 носить маску, использовать носовой платок при простуде
10. 3. 1. 7 выполнять утренние и вечерние гигиенические процедуры
6. 3. 1. 8 придерживаться режима дня
7. 3. 1. 8 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей
8. 3. 1. 8 выбирать и использовать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
9. 3. 1. 8 использовать термометр для определения температуры тела
10. 3. 1. 8 выбирать и использовать средства для ухода за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
6. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах
7. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
8. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
9. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ожогах
10. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ожогах
3.2. Человек и его жизнь
6. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
7. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
8. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
9. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
10. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
6. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
7. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
8. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)-я"
9. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)-я"
10. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)- я"

6. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
7. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
8. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
9. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
10. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
6. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызмет түрлерін атау
7. 3. 2. 4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
8. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
9. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
10. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
6. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
7. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
8. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау игры
9. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
10. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4) "Менің Отаным - Қазақстан" бөлімі:
4 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Менің отбасым
6. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
7. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
8. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
9. 4. 1. 1 жақын туыстар мен достар арасындағы айырмашылықты түсіну
10. 4. 1. 1 жақын туыстар мен достар арасындағы айырмашылықты түсіну
6. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы)
7. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі)
8. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
9. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
10. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)

6. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
7. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
8. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
9. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать/называть на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
10. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать/называть на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
6. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности
7. 3. 2. 4 показывать на фото /называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
8. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
9. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
10. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
6. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
7. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
8. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
9. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
10. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4) "Моя Родина - Казахстан":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Моя семья
6. 4. 1. 1 называть фамилию, имя своҰ, близких родственников
7. 4. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
8. 4. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
9. 4. 1. 1 понимать отличие близких родственников от друзей
10. 4. 1. 1 понимать отличие близких родственников от знакомых
6. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь)
7. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка)
8. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
9. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
10. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)

6. 4. 1. 3 суретте көрсету және ересектерді атау: ата-аналар, туыстар, көршілер, педагогтар
7. 4. 1. 3 ата-анасының қызмет түрін атау және суретте көрсету
8. 4. 1. 3 ата-анасының кәсіп түрін атау және суретте көрсету
9. 4. 1. 3 туысқандарының қызмет түрін атау және суретте көрсету
10. 4. 1. 3 туысқандарының кәсіп түрін атау және суретте көрсету
6. 4. 1. 4 отбасының аға мүшелеріне құрмет көрсету
7. 4. 1. 4 үй шаруасына көмектесу, отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
8. 4. 1. 4 үйдің тұрақты міндеттерін орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
9. 4. 1. 4 кіші және қарт жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
10. 4. 1. 4 үй шаруашылығын жүргізуге қатысу
4.2. Менің қалам (ауыл)
6. 4. 2. 1 өз қаласын тану (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
7. 4. 2. 1 өз қаласын тану және атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
8. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
9. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
10. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
6. 4. 2. 2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
7. 4. 2. 2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану және атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
8. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
9. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
10. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
6. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
7. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану/көрсету
8. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
9. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
10. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
4.3. Менің елім.
6. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
7. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
8. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
9. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау

6. 4. 1. 3 показывать на фото и называть взрослых: родители, родственники, соседи, педагоги
7. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды деятельности родителей
8. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды профессии родителей
9. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды деятельности родственников
10. 4. 1. 3 показывать на фото и называть профессии родственников
6. 4. 1. 4 проявлять уважение к старшим членам семьи
7. 4. 1. 4 посильно помогать в домашних делах, уважать труд членов семьи
8. 4. 1. 4 выполнять постоянные обязанности по дому, заботиться о членах семьи
9. 4. 1. 4 заботиться о младших и пожилых членах семьи
10. 4. 1. 4 принимать участие в ведении домашнего хозяйства
4.2. Мой город (село)
6. 4. 2. 1 узнавать свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
7. 4. 2. 1 узнавать и называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
8. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
9. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
10. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
6. 4. 2. 2 узнавать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
7. 4. 2. 2 узнавать и показывать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
8. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
9. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
10. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
6. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
7. 4. 2. 3 узнавать на фотографии/ показывать свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
8. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
9. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
10. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
4.3. Моя страна
6. 4. 3. 1 называть свою страну и столицу Казахстана
7. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
8. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
9. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана

10. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
6. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
7. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
8. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
9. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
10. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
6. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
7. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
8. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
9. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
10. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
6. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
7. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
8. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
9. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
10. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
6. 4. 3. 5 Астананың символы – Бәйтеректі тану және көрсету
7. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатырды тану және көрсету
8. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
9. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
10. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
6. 4. 3. 6 домбыраны тану және көрсету
7. 4. 3. 6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
8. 4. 3. 6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
9. 4. 3. 6 ұсынылған 2-3 музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
10. 4. 3. 6 ұсынылған 2-3 музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
6. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
7. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
8. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
9. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
10. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
43. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын тоқсандарға бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оқытуды жекелендіру үшін бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалының мазмұнына, оқыту реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.

10. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
6. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
7. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
8. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
9. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
10. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
6. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
7. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
8. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
9. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
10. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
6. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
7. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
8. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
9. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
10. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
6. 4. 3. 5 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны
7. 4. 3. 5 узнавать и показывать Байтерек, Хан Шатыр
8. 4. 3. 5 узнавать, показывать/ называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
9. 4. 3. 5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
10. 4. 3. 5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
6. 4. 3. 6 узнавать и показывать домбру
7. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
8. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
9. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из 2-3 предлагаемых музыкальных инструментов
10. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из 2-3 предлагаемых музыкальных инструментов
6. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
7. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
8. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
9. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
10. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
43. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся для обеспечения индивидуализации обучения.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспары
1) 6 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1.Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
6.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
6.1.1.6 суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды көрсету (педагогтың көмегімен)
6.1.1.7 табиғи материалды үлгі бойынша жинау
6.1.1.8 жасау үлгісін көру арқылы табиғи материалдан қолөнер бұйым жасау
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
6.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
6.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату;
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады)
6.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
6.2.1.1 бөлме өсімдіктерін үлгі бойынша тану
6.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу)
6.2.1.3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл)
6.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
6.2.1.5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
6.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың)
6.2.2.2 ағаштың бөліктерін үлгі бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
6.2.2.3 ағаштардың жемістерін үлгі бойынша жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
6.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл)
6.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6.2.3.1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр;
6.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
6.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан
6.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов
1) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.1 узнавать по названию время года на картинке
6.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
6.1.1.6 с помощью педагога показывать на картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
6.1.1.7собирать природный материал по образцу
6.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по показу
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6.1.1.12 отвечать на вопросы учителя одним словом
6.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
6.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
6.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду;
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы)
6.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
6.2.1.1 узнавать комнатные растения
6.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов)
6.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры)
6.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
6.2.1.5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
6.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза)
6.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
6.2.2.3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
6.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень)
6.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
6.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец;
6.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу
6.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
6.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан
6.2.3.5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу

6.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
6.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай)
6.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.10 бақша дақылдарын тану: қарбыз
6.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
6.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
6.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
6.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
6.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен);
6.2.4.2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
6.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың), бұталарды (итмұрын) тану
6.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
6.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
6.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8. Жануарлардың алуан түрлілігі
6.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар
6.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
6.2.8.3 жабайы және үй жануарларын ажырату
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.3 табиғаттағы өзгерістерді бақылау (қыста күн күңгірт, аспан сұр)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
6.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
6.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы)
6.4.1.3 суретте көрсету және ересектерді атау: ата-аналар, туыстар, көршілер, педагогтар
6.4.1.4 отбасының аға мүшелеріне құрмет көрсету
4.2. Менің қалам (ауыл)
6.4.2.1 өз қаласын тану (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
6.4.2.2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
6.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану

6.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
6.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
6.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина)
6.2.3.9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
6.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз
6.2.3.11 различать бахчевые по форме, цвету, вкусу
6.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
6.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
6.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
6.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
6.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
6.2.4.1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина);
6.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
6.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза), кустарники (шиповник)
6.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
6.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб) и ядовитые (мухомор)
6.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
6.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы
6.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
6.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе (зимой солнце тусклое, небо серое)
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
6.4.1.1 называть фамилию, имя своҰ, близких родственников
6.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь)
6.4.1.3 показывать на фото и называть взрослых: родители, родственники, соседи, педагоги
6.4.1.4 проявлять уважение к старшим членам семьи
4.2. Мой город (село)
6.4.2.1 узнавать свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
6.4.2.2 узнавать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
6.4.2.3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений

4.3. Менің елім
6.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
6.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
6.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
6.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
6.4.3.5 Астананың символы – Бәйтеректі тану және көрсету;
6.4.3.6 домбыраны тану және көрсету;
6.4.3.7 домбыраның дыбысын тану;
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау ( қар жауды, аяз)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
6.1.3.4 қардың қасиетін бақылау
6.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
6.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит
6.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау (бас, тұлғаь, табан, құйрық)
6.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
6.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну
6.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
6.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз
6.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау
6.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
6.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді үлгі бойынша атау
6.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
6.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6.2.9.13 үй құстарының төлін атау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян
6.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
6.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
6.2.10.4 қыстайтын құстарды суреттен атаулары бойынша тану: торғай
6.2.10.5 жыл құстарын суреттен атаулары бойынша тану: құзғын қарға
6.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
6.3.1.2 адамның қолымен, аяғымен жасайтын әрекеттерін атау және көрсету
6.3.1.3 адам сүлдесінің бөліктерін атау және көрсету; сүлде адам денесінің тірегі екенін түсіну; дұрыс, дұрыс емес мүсінді ажырату
6.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)

4.3. Моя страна
6.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
6.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
6.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
6.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
6.4.3.5 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны;
6.4.3.6 узнавать и показывать домбру;
6.4.3.7 узнавать звучание домбры;
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель)
6.1.3.4 наблюдать за свойством снега
6.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололед, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
6.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака
6.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по образцу
6.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
6.2.9.4 понимать пользу, приносимую человеку
6.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
6.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
6.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь
6.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц по образцу
6.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
6.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по образцу
6.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
6.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
6.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
2.10. Дикие животные и птицы
6.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц
6.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
6.2.10.3 называть детенышей диких животных
6.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц по картинке: воробей
6.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц по картинке: грач
6.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1. Человек и его тело
6.3.1.2 называть и показывать действия, которые человек выполняет руками, ногами
6.3.1.3 называть и показывать части скелета человека; понимать, что скелет - опора человеческого тела; различать правильную, неправильную осанку
6.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения

6.3.1.5 тістерді тазалау ережелерін орындау
6.3.1.6 қол мен аяқты жуу ережелерін орындау
6.3.1.7 айна алдында шашты тарау
6.3.1.8 күн тәртібін ұстану
6.3.1.9 соғып алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
6.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
3.2. Адам және оның өмірі
6.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
6.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
6.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
6.3.2.4 суретте көрсету / өз қызмет түрлерін атау;
6.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
6.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді)
6.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
6.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
6.2.6.1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
6.2.7.1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6.2.10.7 жәндіктерді суретте тану, көрсету және атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз)
6.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, колорадо қоңызы
6.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну

6.3.1.5 выполнять правила чистки зубов
6.3.1.6 выполнять правила мытья рук и ног
6.3.1.7 расчҰсывать волосы перед зеркалом
6.3.1.8 придерживаться режима дня
6.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
6.1.1.9 выбирать одежду для весны по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6.1.1.12 отвечать на вопросы учителя одним словом
6.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
6.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2. Человек и его жизнь
6.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
6.3.2.2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
6.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
6.3.2.4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности;
6.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.1 узнавать по названию время года на картинке
6.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег)
6.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
6.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.6. Растения поля и луга
6.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
6.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
6.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук)
6.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, колорадский жук
6.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними

6.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
6.2.10.11 аквариум балықтарын тану, балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін атау
6.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
6.2.10.13 жыландарды тану; жыландарды анықтаған кезде табиғатта сақ болу
2) 7 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
7.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
7.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
7.1.1.7 табиғи материалдарды ауызша нұсқау бойынша жинау
7.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын дайын үлгі бойынша жасау
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
7.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
7.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады, жәндіктер жоғалады)
7.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
7.2.1.1 бөлме өсімдіктерін атауы бойынша тану
7.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу);
7.2.1.3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан);
7.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
7.2.1.6 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
7.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
7.2.2.2 ағаштың бөліктерін атаулары бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
7.2.2.3 ағаштардың жемістерін жинау және оларды атаулары бойынша тану (бүршік, жаңғақ, талшын)
7.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
7.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
7.2.3.1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, табақтағы, жүйектегі картоп

6.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
6.2.10.11 узнавать аквариумных рыбок, называть части тела рыбы, способ передвижения
6.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
6.2.10.13 узнавать змей; проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей
2) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.1 узнавать и называть время года по картинке
7.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
7.1.1.6 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
7.1.1.7собирать природный материал по словесной инструкции
7.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по готовому образцу
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
7.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
7.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
7.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые)
7.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
7.2.1.1 узнавать комнатные растения
7.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев);
7.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы);
7.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
7.2.1.6 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
7.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
7.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
7.2.2.3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
7.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник)
7.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
7.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель на блюде, картофель на грядке

7.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
7.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
7.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік
7.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
7.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
7.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат)
7.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7.2.3.10 бақша дақылдарын тану және атау: қарбыз, қауын
7.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
7.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
7.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
7.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
7.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
7.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек);
6.2.4.2 саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
7.2.4.3 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
2.5. Орман өсімдіктері
7.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек), бұталарды (итмұрын) тану
7.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
7.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
7.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8 Жануарлардың алуан түрлілігі
7.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер;
7.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
7.2.8.3
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.3 табиғаттағы өзгерістерді бақылау (қыста күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
7.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
7.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)

7.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
7.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
7.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос
7.2.3.5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу
7.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
7.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
7.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина)
7.2.3.9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
7.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз, дыня
7.2.3.11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу
7.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
7.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
7.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
7.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
7.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
7.2.4.1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина, тополь);
7.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
7.2.4.3 отвечать на вопросы учителя
2.5. Растения леса
7.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза, осина), кустарники (шиповник)
7.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
7.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик) и ядовитые (мухомор)
7.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
7.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые;
7.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
7.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе (зимой солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
7.4.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
7.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка)

7.4.1.3 суретте көрсету және ата-анасының қызмет түрін атау
7.4.1.4 үй шаруасына көмектесу, отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
4.2. Менің қалам (ауыл)
7.4.2.1 өз қаласын тану және атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
7.4.2.2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану және атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
7.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану/көрсету
7.4.2.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің маңызын түсіну: дүкен, емхана, мектеп
7.4.2.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықтарды түсіну
4.3. Менің елім
7.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
7.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
7.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
7.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
7.4.3.5 Бәйтерек, Хан Шатырды тану және көрсету
7.4.3.6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
7.4.3.7 домбыраның дыбысын тану
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
7.1.3.4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
7.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
7.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр
7.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
7.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
7.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
7.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
7.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
7.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін көрсеті арқылы атау
7.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
7.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді көрсету арқылы атау
7.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
7.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау

7.4.1.3 показывать на фото и называть виды деятельности родителей
7.4.1.4 посильно помогать в домашних делах, уважать труд членов семьи
4.2. Мой город (село)
7.4.2.1 узнавать и называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
7.4.2.2 узнавать и показывать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
7.4.2.3 узнавать на фотографии/показывать свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
7.4.2.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа
7.4.2.5 понимать различия между городом и селом
4.3. Моя страна
7.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
7.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
7.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
7.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
7.4.3.5 узнавать и показывать Байтерек, Хан Шатыр
7.4.3.6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
7.4.3.7 узнавать звучание домбры
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель);
7.1.3.4 наблюдать за свойством снега и льда
7.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
7.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова
7.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по показу
7.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
7.2.9.4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
7.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
7.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
7.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка
7.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц по показу
7.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
7.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по показу
7.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
7.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами

7.2.9.13 үй құстарының төлін атау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
7.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю
7.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
7.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
7.2.10.4 қыстайтын құстарды суреттен тану, атау: торғай, сауысқан
7.2.10.5 жыл құстарын сүреттен тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
7.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
7.3.1.2 адам үшін тіл мен тістің мағынасын түсіндіру
7.3.1.3 адамның денесінің, қолының және аяғының бұлшықеттерін көрсету; - бұлшықеттер адамның қозғалуына көмектесетінін түсіну
7.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
7.3.1.5 тістерді және тілді тазалау ережелерін орындау
7.3.1.6 тамақтанғаннан кейін ауыз қуысын шаю
7.3.1.7 құлақ гигиенасын орындау
7.3.1.8 қолдар мен аяқтарды жуу, тырнақтарды алу ережелерін орындау
7.3.1.9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
7.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
3.2. Адам және оның өмірі
7.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
7.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
7.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
7.3.2.4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
7.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
7.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату

7.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
2.10. Дикие животные и птицы
7.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь
7.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
7.2.10.3 называть детенышей диких животных
7.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц на картинке: воробей, сорока
7.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц на картинке: грач, ласточка
7.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
7.3.1.2 объяснять значение для человека языка и зубов
7.3.1.3 показывать мышцы туловища, рук и ног человека; понимать, что мышцы помогают человеку двигаться
7.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
7.3.1.5 выполнять правила чистки зубов и языка
7.3.1.6 ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.3.1.7 выполнять гигиену уха
7.3.1.8 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей
7.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
7.1.1.9 выбирать одежду для весны по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
7.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
7.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2. Человек и его жизнь
7.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
7.3.2.2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
7.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
7.3.2.4 показывать на фото/называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
7.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.1 узнавать и называть время года по картинке
7.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
7.1.1.9 выбирать одежду для весны по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду

7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар)
7.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
7.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
7.2.6.1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
7.2.7.1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
7.2.10.7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші)
7.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы
7.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
7.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
7.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
7.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
7.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
3) 8 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.1 суреттегі жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
8.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
8.1.1.6 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақта, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
8.1.1.7 табиғи материалдарды жинау және атау
8.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын ауызша нұскау бойынша жасау
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
8.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
8.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
8.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату, называть погоду вчера
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу

7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель)
7.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
7.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.6. Растения поля и луга
7.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик, василҰк); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
7.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
7.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук, паук)
7.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук
7.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
7.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
7.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
7.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
7.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
3) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года на картинке
8.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
8.1.1.6 узнавать и называть осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
8.1.1.7 собирать и называть природный материал
8.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по словесной инструкции
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
8.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
8.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
8.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
8.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду, называть погоду вчера
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, других условных обозначений

1.3. Табиғат құбылыстары
8.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
8.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
8.2.1.1 бөлме өсімдіктерін тану және 1-2 өсімдікті атау
8.2.1.2 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
8.2.1.3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
8.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
8.2.1.5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
8.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
8.2.2.2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
8.2.2.3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
8.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
8.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
8.2.3.1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ
8.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
8.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
8.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин
8.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
8.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
8.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай)
8.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
8.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
8.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
8.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
8.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек)

1.3. Явления природы
8.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края)
8.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
8.2.1.1 узнавать комнатные растения
8.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление)
8.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы, ноготки)
8.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
8.2.1.5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
8.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
8.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
8.2.2.3 рассматривать и узнавать листья разных деревьев, собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
8.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник)
8.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
8.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор на блюде, на грядке
8.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
8.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
8.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин
8.2.3.5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу
8.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
8.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
8.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника)
8.2.3.9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
8.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
8.2.3.11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу
8.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
8.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
8.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
8.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
8.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
8.2.4.1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель)

8.2.4.2 саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
8.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
8.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
8.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
8.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8. Жануарлардың алуан түрлілігі
8.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, змеи,
8.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
8.2.8.3 жабайы және үй жануарларын ажырату
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау ( суық, қар жауды, аяз)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
8.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
8.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
8.4.1.3 суретте көрсету және ата-анасының кәсіп түрін атау
8.4.1.4 үйдің тұрақты міндеттерін орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
4.2. Менің қалам (ауыл)
8.4.2.1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
8.4.2.2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
8.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
4.3. Менің елім
8.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
8.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
8.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
8.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
8.4.3.5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау)
8.4.3.6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
8.4.3.7 домбыраның дыбысын тану
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету

8.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
8.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза, осина, дуб), кустарники (шиповник)
8.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
8.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
8.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
8.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи,
8.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
8.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
8.4.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
8.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
8.4.1.3 показывать на фото и называть виды профессии родителей
8.4.1.4 выполнять постоянные обязанности по дому, заботиться о членах семьи
4.2. Мой город (село)
8.4.2.1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
8.4.2.2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
8.4.2.3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
4.3. Моя страна
8.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
8.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
8.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
8.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
8.4.3.5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
8.4.3.6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
8.4.3.7 узнавать звучание домбры
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года

8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
8.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз)
8.1.3.4 судың қасиеттерін бақылау
8.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
8.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, лошадь
8.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
8.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
8.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
8.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
8.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
8.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
8.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
8.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
8.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
8.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8.2.9.13 үй құстарының төлін атау
8.2.9.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8.2.9.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.2.9.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
8.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, волк
8.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
8.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
8.2.10.4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, синица
8.2.10.5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
8.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
8.3.1.2 адам үшін көздің мағынасын түсіндіру
8.3.1.3 тамақты мұқият шайнау
8.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
8.3.1.5 шашты жуу ережесін орындау
8.3.1.6 шаш күтімі өнімдерін таңдау және пайдалану
8.3.1.7 таңертеңгі және кешкі дене дәретханасын орындау
8.3.1.8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
8.3.1.9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)

8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
8.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, ледостав)
8.1.3.4 наблюдать за свойством воды
8.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
8.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь
8.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
8.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
8.2.9.4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
8.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
8.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
8.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка
8.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
8.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
8.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
8.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
8.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
8.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
8.2.9.14 отвечать на вопросы учителя
8.2.9.15 выслушивать ответы своих товарищей
8.2.9.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
8.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк
8.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
8.2.10.3 называть детенышей диких животных
8.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица
8.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка
8.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
8.3.1.2 объяснять значение глаз для человека
8.3.1.3 тщательно пережевывать пищу
8.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
8.3.1.5 выполнять правила мытья волос
8.3.1.6 выбирать и использовать средства для ухода за волосами
8.3.1.7 выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.3.1.8 выбирать и использовать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
8.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)

8.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
8.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
8.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану
4) 9 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
9.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атауы бойынша өз бетінше көрсету
9.1.1.7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
9.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
9.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
9.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
9.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату, называть погоду вчера
9.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
9.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
9.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
9.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
9.2.1.1 бөлме өсімдіктерін тану және 2-3 өсімдікті атау
9.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу)
9.2.1.3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
9.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
9.2.1.5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау,
9.2.1.6 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
9.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
9.2.2.2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
9.2.2.3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
9.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)

8.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
8.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
8.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
4) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
9.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
9.1.1.6 узнавать по названию и показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду (самостоятельно)
9.1.1.7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
9.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по собственному замыслу
9.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
9.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
9.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
9.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
9.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду, называть погоду вчера
9.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
9.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, других условных обозначений
1.3. Явления природы
9.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
9.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
9.2.1.1 узнавать комнатные растения
9.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка)
9.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы, ноготки)
9.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
9.2.1.5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букет из цветов
9.2.1.6 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
9.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
9.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
9.2.2.3 рассматривать и узнавать листья разных деревьев, собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
9.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник, акация)

9.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
9.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
9.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
9.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
9.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9.2.9.13 үй құстарының төлін атау
9.2.9.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9.2.9.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.2.9.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
9.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, волк, Ұж
9.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
9.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
9.2.10.4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, синица, снегирь
9.2.10.5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, скворец
9.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
9.3.1.2 адам үшін құлақтардың мағынасын түсіндіру
9.3.1.3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
9.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
9.3.1.5 суық тиген кезде мұрынға күтім жасау ережелерін орындау
9.3.1.6 суық тиген кезде тамақ күтімі ережелерін орындау
9.3.1.7 суық тиген кезде бетперде тағу, орамал қолдану
9.3.1.8 дене қызуын анықтау үшін термометрді қолдану
9.3.1.9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
3.2. Адам және оның өмірі
9.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
9.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
9.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
9.3.2.4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
9.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)

9.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
9.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
9.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
9.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
9.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
9.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
9.2.9.14 отвечать на вопросы учителя
9.2.9.15 выслушивать ответы своих товарищей
9.2.9.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
9.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж
9.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
9.2.10.3 называть детенышей диких животных
9.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
9.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
9.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
9.3.1.2 объяснять значение ушей для человека
9.3.1.3 правильно выполнять носовое дыхание
9.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
9.3.1.5 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
9.3.1.6 выполнять правила ухода за горлом при простудных заболеваниях
9.3.1.7 носить маску, использовать носовой платок при простуде
9.3.1.8 использовать термометр для определения температуры тела
9.3.1.9 оказывать первую помощь при ожогах
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
9.1.1.9 выбирать одежду для весны самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
3.2. Человек и его жизнь
9.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
9.3.2.2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка) - я"
9.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
9.3.2.4 показывать на фото/называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
9.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
9.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)

9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
9.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату; называть погоду вчера
9.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
9.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
9.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы)
9.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
9.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
9.1.3.8 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9.1.3.9 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.1.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
9.2.6.1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
9.2.7.1 дала (селеу, қаңбақ, жусан) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
9.2.10.7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
9.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
9.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
9.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
9.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
9.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
9.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану; құрбақалардың пайдасын түсіну
5) 10 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
10.1.1.1 жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттерді ретімен қойып көрсету
10.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
10.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атау және өз бетінше көрсету
10.1.1.7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
10.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау жасау
10.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау

9.1.1.9 выбирать одежду для весны самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
9.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду; называть погоду вчера
9.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
9.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
9.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход)
9.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
9.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
9.1.3.8 отвечать на вопросы учителя
9.1.3.9 выслушивать ответы своих товарищей
9.1.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.6. Растения поля и луга
9.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василҰк, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
9.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
9.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза); узнавать и различать улей, муравейник
9.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
9.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
9.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
9.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
9.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
9.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных; понимать пользу жаб
5) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
10.1.1.1 выставлять картинки с изображением времени года в их последовательности
10.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
10.1.1.6 называть и самостоятельно показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
10.1.1.7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
10.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по собственному замыслу
10.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" заңының 19-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – бейнелеу қабілеттері мен дағдыларды жетілдіру, оқушыларға қолжетімді бейнелеу және сәндік өнер түрлерін қабылдауды дамыту, жинақталған бейнелеу өнерінің тәжірибесін оқу және өмірлік жағдайларда пайдалану жүйесін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) қолжетімді көркемдік техникаларды, материалдарды, құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастыру; алған білімдерін практикалық-маңызды іс-әрекеттерде қолдану;
2) өнер туындыларын қабылдау мен талдауды, эмоцияларды білдіру, бейнелеу қызметі арқылы өзін-өзі таныту қабілетін дамыту;
3) бейнелеу қызметі процесінде сөйлеудің коммуникативтік, жоспарлау және реттеуші функцияларын дамыту;
4) әлеуметтік дағдыларды дамыту: қарым-қатынас жасау, ынтымақтастық, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары; эмоцияларды басқару қабілеті; өзін-өзі бағалауды, өзіне деген сенімділікті дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру-қозғалыс координациясын дамыту;
2) бейнеленген заттарды полисенсорлық негізде жан-жақты зерттеу, қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарды табу қабілеттірін дамыту;
3) бейнелеу әрекеті аясында сөйлеу дағыларын оқушыларға қолжетімді формаларда қалыптастыру;
4) бейнелеу қызметіне қажетті графикалық-моторлық функцияларды дамыту;
5) ұжымдық іс-әрекетке қатыса алу және сыныптастарымен және педагогпен ынтымақтаса білу қабілетін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) әрбір оқушының ерекше білім беру қажеттіліктері мен қабілеттері;
2) ұжымдық оқытқан жағдайда танымдық белсенділіктің төмендігі;
3) фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакция;
4) білім алушылардың сабақ барысында өз белсенділігін қолдаудағы және бір оқу пәнінің мазмұнына зейін қоюдадың әлсіздігі;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматтандыру қиындықтары.
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
7. Педагогтер оқушылардың өзіндік ерекшеліктерін сақтай отырып, өзіндік қарқынмен даму құқығын құрметтейді; балалардың мүмкіндіктерінің өзгеруін үнемі зерттеп қадағалайды, оқушылардың білім беру қажеттіліктерін бағалайды және дағдыларды меңгеру мен дамуындағы минималды болса да жетістіктерін бақылайды және тіркейді. Кез келген прогресс оқудың оң нәтижесі ретінде қарастырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – совершенствование изобразительных умений и навыков, развитие восприятия доступных учащимся видов изобразительного и декоративно-прикладного искусства, способов использования накопленного изобразительного опыта в учебных и жизненных ситуациях.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать навыки доступных художественных техник, использования материалов, инструментов; умения применять полученные знания в практически значимой деятельности;
2) развивать восприятие и анализ произведений искусства, способность выражать эмоции, самовыражение через изобразительную деятельность;
3) развивать коммуникативную, планирующую и регулирующую функции речи в процессе изобразительной деятельности;
4) развивать социальные навыки: умение общаться, сотрудничать, навыки самообслуживания; способность управлять эмоциями; развивать самооценку, уверенность в себе.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать зрительно-двигательную координацию;
2) развивать умение обследовать объект изображения на полисенсорной основе; сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности;
3) формировать и развивать речевые навыки в рамках изобразительной деятельности в доступной для учащихся форме;
4) развивать графо-моторные функции необходимые для изобразительной деятельности;
5) развивать эмоционально-положительное восприятие сверстников и педагога, умение участвовать в коллективных формах деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) специфические образовательные потребности и способности каждого учащегося;
2) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
3) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
4) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение урока;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
7. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, учитывая индивидуальные особенности каждого учащегося; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.

8. Педагогтер осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен оқу, жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, әдістерді, нысандарды, оқу-әдістемелік құралдарды дербес таңдайды.
9. Білім алушыларда ойлаудың, қарым-қатынастың, сөйлеу тілінің (оның жоқтығына дейін) дамуында спецификалық проблемалары бар. Бұл проблемаларды компенцациялау әрбір жеке жағдайда педагогикалық құралдар арқылы жүзеге асады. Сөйлеуді түсінуді дамыту, вербальды және баламалы қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, оқушылардың бейнелеу-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар бірізділікпен жүргізіледі. Мұғалімнің сөйлеуі, өзінің және балалардың іс-әрекетін сөйлеумен сүйемелдеуі мөлшерлі және оқушыларға түсінікті болуы керек.
10. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды.
11. Сабақты ұйымдастырып жүргізген кезде әр оқушы үшін қажеттілік туындаған сәтте іс-әрекет түрін өзгертуге мүмкіндіктің болуын қамтамасыз етеді. Жеке жұмысты орындау, жеке қарқынмен жұмыс жасау, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін жағдайлар жасалады. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі.
12. Бейнелеу өнерін оқыту құзыреттілік негізінде құрылады.
1) әлеуметтік құзыреттілік оқушылардың адамдарға, жалпы бейнелеу өнеріне, халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларына, табиғатқа, іс-әрекет өнімдеріне, сабақта және оқу іс-әрекетінен тыс уақытта қауіпсіз өмір сүру ережелерін сақтауға оң көзқарасын қалыптастыру жұмыстарын қамтиды;
2) коммуникативті құзіреттілік сөйлеуді түсінуді дамытудан, оқушылардың сөздік қорын байытудан, бейнелеу әрекеті аясында балаларға қол жетімді вербалды (заттардың, олармен жасалған іс-әрекеттердің, заттардың белгілерінің сөз-атаулары) немесе вербалды емес (ым-ишара, мимика, пантомима және т.б.) формаларында қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайятына сәйкес сөйлеу іс-әрекетін тіл арқылы жүзеге асыру дағдыларын қалыптастырудан тұрады.
3) танымдық-ақпараттық құзіреттілік оқушылардың бейнелейтін нысанды жан-жақты (полисенсорлық негізде) зерттеу дағдыларын, қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу, алған білімдері мен дағдыларын өзінің практикалық іс-әрекетінде қолдану дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмысты қамтиды;
4) көрнекі құзыреттілік – бейнелеу құралдарымен және материалдарымен жұмыс істеудің қарапайым дағдыларын қалыптастыру мен дамытуды, бейнелеу әрекетінің дағдыларын меңгеруді, мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте қоршаған орта нысандарын еліктеу негізінде, тікелей заттың өзіне қарап, үлгі бойынша қолжетімді деңгейде бейнелеу қабілетін дамытуды; жұмыс орнын ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыруды қамтиды.

8. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
9. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по формированию понимания речи, вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.
10. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
11. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока.
12. Обучение изобразительному искусству строится на компетентностной основе:
1) социальная компетенция предполагает работу по развитию у учащихся позитивного отношения к людям, к произведениям изобразительного, народного и декоративно-прикладного искусства, природе, продуктам деятельности, к соблюдению правил безопасной жизнедеятельности на уроках и внеучебной деятельности;
2) коммуникативная компетенция обеспечивается развитием понимания обращенной речи, обогащению словаря учащихся, формированию умений средствами языка осуществлять речевую деятельность в соответствии с целями и ситуацией общения в рамках изобразительной деятельности в доступной для них вербальной (слова-названия предметов, действий с ними, признаков предметов) или невербальной (жесты, мимика, пантомимика и т.п.) форме;
3) познавательно-информационная компетенция предполагает работу по формированию у учащихся умений обследовать объект изображения на полисенсорной основе, умений сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности, использовать полученные знания и умения в собственной практической деятельности;
4) изобразительная компетенция заключается в формировании и развитии элементарных умений и навыков в работе с изобразительными инструментами и материалами, овладении навыками изобразительной деятельности, развитии способности изображать объекты окружающей действительности в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, с натуры, по образцу; в формировании умений организовывать рабочее место.

13. Зиятының орташа түріндегі бұзылыстары бар білім алушыларды оқытудың нысаны оқушылардың ойын және практикалық іс-әрекетіне мөлшерленген түрде енгізілетін ауызша оқыту әдістерін шектеулі пайдалана отырып, ойын, практикалық және көрнекі оқыту әдістерін пайдалана отырып, кіріктірілген сабақтар болып табылады.
14. Бейнелеу өнері сабағының құрылымы білім алушылардың қажеттіліктері мен ерекшеліктеріне, сондай-ақ нақты оқу мақсаттары мен міндеттеріне байланысты өзгеруі немесе бейімделуі мүмкін.
15. Бейнелеу өнері сабағы келесідей құрылымдық компоненттерді қамтуы мүмкін:
1) сабақтың ұйымдастырушылық бөлігі (сәлемдесу, жұмыс атмосферасын құру. Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу);
2) көрсету және түсіндіру (жаңа техникалар немесе материалдар, тапсырманы орындау тәртібін көрсету);
3) білім алушылардың практикалық жұмысы (жеке, топтық), қажет болған кезде мұғалім тарапынан қолдау мен басшылық;
4) білім алушылардың орындаған жұмыстарын талқылау;
5) сабақты қорытындылау, оң нәтижелерді, жұмсалған күш-жігерді, жеке жетістіктерді талқылау. Сынып оқушыларының жұмысындағы келесі қадамдарды жоспарлау.
16. Сабақтарға музыкалық терапия, арт-терапия, ертегі терапиясы, музыкаға сурет салу, жасалған қолөнер бұйымдармен ойнау элементтерін енгізу оқу-тәрбиелік бағытта да, түзету-дамыту бағытында да сабақтың тиімділігін арттырады.
17. Оқытудың аудиовизуалды құралдары ең күшті оқыту әсерге ие, олар оқылатын материалды бейнелі қабылдауын және оны көрнекі нақтылауын қабылдау мен есте қалдыру үшін неғұрлым қолжетімді формада қамтамасыз етеді, өйткені өмір құбылыстарын көрсету көркемдік құралдармен (кино және фотосурет, көркем оқу, сурет салу, музыка) жүзеге асады.
18. Сабақта білім алушылардың сөздік қорын дамыту бойынша жұмыс мыналарды қамтиды:
1) терминдермен және ұғымдармен жұмыс;
2) сипаттамалық тапсырмалар: оқушыларға пішіндермен, түстермен, текстуралармен, композициялармен және эмоционалдық әсерлермен қоса, өнер туындыларын сипаттау ұсынылады;
3) топтық талқылаулар: оқушыларға өнер туындыларына, көркемдік техникаларға немесе өз жұмыстарына қатысты сұрақтар қойылады;
4) сөйлеуді қолдана отырып, орындалған қолөнермен ойнау.
19. Сабақтарға мынадай мазмұндағы түзету-дамыту жаттығулары енгізіледі:
1) ұсақ моториканы дамытуға, қозғалыстарды үйлестіруге, бұлшықеттердің дамуына және дұрыс қалыпта ұстауға;
2) білім алушылардың қоршаған ортадан ақпаратты қабылдау және өңдеу қабілетін дамыту және зейінді дамыту үшін;
3) дыбыстың дұрыс айтылуын, сөздік қорын, грамматикалық дағдыларын және қарым-қатынас жасау және өз ойлары мен сезімдерін білдіру қабілетін дамыту;

13. Формой обучения учащихся с умеренными нарушениями интеллекта являются интегрированные уроки-занятия, с использованием игровых, практических и наглядных методов обучения с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
14. Структура урока изобразительного искусства может быть изменена или адаптирована в зависимости от потребностей и особенностей учащихся, а также от конкретных учебных целей и задач.
15. Урок изобразительного искусства может включать следующие структурные компоненты:
1) организационная часть урока (приветствие, установление рабочей атмосферы. Ознакомление с темой и целями урока);
2) демонстрация и объяснение (новых техник или материалов, показ порядка выполнения задания);
3) практическое работа учащихся (индивидуальная, групповая), поддержка и руководство со стороны учителя при необходимости;
4) обсуждение выполненной учащимися работы;
5) подведение итогов урока, обсуждение прогресса, предпринятых усилий, индивидуальных достижений. Планирование следующих шагов в работе учащихся класса.
16. Включение в урок элементов музыкотерапии, арттерапии, сказкотерапии, рисования под музыку, обыгрывание выполненных поделок повышают эффективность урока, как в образовательной, так и в коррекционно-развивающей направленности.
17. Аудиовизуальные средства обучения оказывают наиболее сильное обучающее воздействие, обеспечивают образное восприятие изучаемого материала и его наглядную конкретизацию в форме наиболее доступной для восприятия и запоминания, поскольку отображение жизненных явлений совершается художественными средствами (кино и фотосъемка, художественное чтение, живопись, музыка).
18. Работа по речевому развитию учащихся на уроке включает:
1) работа с терминами и понятиями;
2) описательные задания: учащимся предлагается описывать произведения искусства, включая формы, цвета, текстуры, композиции и эмоциональные впечатления;
3) групповые обсуждения: учащимся предлагаются вопросы, связанные с произведениями искусства, художественными техниками или собственными работами;
4) обыгрывание выполненных поделок с использованием речи.
19. В уроки включаются коррекционно-развивающие упражнения следующего содержания:
1) на развитие мелкой моторики, координации движений, развития мышц и поддержания правильной осанки;
2) для развития способности, учащихся воспринимать и обрабатывать информацию из окружающей среды, для развития внимания;
3) для развития правильного звукопроизношения, словарного запаса, грамматических навыков и способности общаться и выражать свои мысли и чувства;

4) танымдық дағдыларды: ойлауды, есте сақтауды, қиялдауды дамыту үшін;
5) эмоционалдық өзін-өзі басқаруды дамытуға, өзгермелі жағдайларға бейімделу қабілетіне, эмпатияны дамытуға және әлеуметтік байланыстар орнату қабілетіне.
20. Бейнелеу іс-әрекетпен айналысуға арналған сынып кеңістігін функционалдық аймақтарға бөлуді ұйымдастырады:
1) мұғалімнің жұмыс аймағы;
2) оқушыларға арналған жұмыс аймағы;
3) оқушылардың жұмыстарын көрсетуге және экспозициялауға арналған көрме аймағы;
4) бейнелеу қызметіне арналған материалдар мен құралдарды сақтауға арналған аймақ;
5) шабыттандыруға, демалуға және талқылауға арналған аймақ; оқушылардың көркемдік көріністерін кеңейтуге арналған өнер туындылары, плакаттар, фотосуреттер бар, оқушылар талқылауға, демалуға жиналатын жерде жұмсақ орындықтар немесе жастықшалар бар бұрыш.
21. Бейнелеу өнері туындыларын көрсету сабақтың бір бөлігі ретінде тоқсанына 1-2 рет өткізіледі. 1-2 суреттен немесе 1 кішкентай мүсіннен немесе 2-3 иллюстрациядан немесе сәндік-қолданбалы өнер туындыларынан артық қарау ұсынылмайды. Туындының сюжеті, мазмұны оқушыларға түсінікті болуы керек.
22. Сабақтарда мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру және жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша арнайы жұмыс жүргізіледі. Пәнаралық байланыстар "Музыка және ырғақ", "Танымдық даму", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Санау", "Шаруашылық еңбек" пәндерімен орнатылады.
23. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін негіз болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалім басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
24. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген, мұғалім сыныптағы әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқыту мазмұны мен оқу қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
25. Жетістіктерді бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады, ол білім алушылардың жеке оқу бағдарламасын оқу мақсаты жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Оқушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудегі балалардың дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше", "ауызша нұсқау бойынша", "үлгі бойынша", "еліктеу арқылы", "педагогпен бірлескен әрекеттердің көмегімен".
3-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
26. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

4) для развития когнитивных навыков: мышления, памяти, воображения;
5) на развитие эмоционального самоуправления, умения адаптироваться к изменяющимся ситуациям, на развитие эмпатии и умения устанавливать социальные связи.
20. Предполагается деление пространства классной комнаты для занятий изобразительной деятельностью на функциональные зоны:
1) рабочая зона для учителя;
2) рабочая зона для основной работы учащихся;
3) выставочная зона для демонстрации и экспозиции работ, учащихся;
4) зона для хранения материалов и инструментов для изобразительной деятельности;
5) зона для вдохновения, отдыха и обсуждений; уголок с произведениями искусства, постерами, фотографиями для расширения художественных представлений учащихся, с мягкими сидениями или подушками, где учащиеся могут собраться для обсуждения, отдыха.
21. Демонстрация произведений изобразительного искусства проводится как часть урока 1-2 раза в четверть. Рекомендуется рассматривать не более 1-2 картин или 1 скульптуру малых форм, или 2-3 иллюстрации или произведения декоративно-прикладного искусства. Сюжет, содержание произведения должны быть понятны учащимся.
22. На уроках проводится специальная работа по формированию навыков поведения и организации рабочего места. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Музыка и ритмика", "Познавательное развитие", "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Счет", "Художественный труд".
23. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников.
24. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
25. Для оценивания достижений используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижения учебных целей индивидуальной учебной программы обучающегося. При описании достижений указывается степень самостоятельности владения навыками: "самостоятельно", "по словесной инструкции", "по образцу", "по подражанию", "с помощью совместных с педагогом действий".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
26. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:

1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген типтік оқу жоспарымен анықталады.
27. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті";
2) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау";
3) "Мүсіндеу";
4) "Аппликация";
5) "Сурет салу"
28. "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік ережелері мен мінез-құлық ережелерін сақтау.
29. "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) халық қолданбалы өнер бұйымдары;
2) иллюстрациялар, кескіндеме, фотоөнер, мүсін, сәулет өнерлерінің бұйымдары.
30. "Мүсіндеу" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) ермексаздан сурет салу;
2) кең көлемді өнімдер;
3) композиция.
31. "Аппликация" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық аппликация;
2) сәндік аппликация;
3) сюжеттік аппликация.
32. "Сурет салу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық сурет салу;
2) сәндік сурет салу;
3) сюжеттік сурет салу.
33. 5-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Өнер туындыларын қоршаған ортадан бөліп көрсету. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарихы арқылы қабылдау. Халықтық сәндік өнер заттары: қазақтың ұлттық тұрмыстық заттары. Иллюстрациялар, кескіндемелер, фотоөнер, мүсін, сәулет. Бейнеленген заттармен, іс-әрекеттермен, кейіпкерлердің бет-әлпетімен берілетін эмоционалдық ахуал мен көңіл-күйді анықтау;

1) в 5 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" включает следующие разделы:
1) "Культура организации труда";
2) "Восприятие произведений изобразительного искусства";
3) "Лепка";
4) "Аппликация";
5) "Рисование".
28. Раздел "Культура организации труда" включает подраздел:
1) соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете изобразительного искусства.
29. Раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства" включает подразделы:
1) предметы народного декоративно-прикладного искусства;
2) иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры.
30. Раздел "Лепка" включает подразделы:
1) пластилиновая живопись;
2) объемные изделия;
3) композиция.
31. Раздел "Аппликация" включает подразделы:
1) предметная аппликация;
2) декоративная аппликация;
3) сюжетная аппликация.
32. Раздел "Рисование" включает подразделы:
1) предметное рисование;
2) декоративное рисование;
3) сюжетное рисование.
33. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 5 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение правил работы с различными изобразительными материалами. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение обязанностей дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение произведений искусства из окружающей среды. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: казахские национальные предметы быта. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры. Определение эмоционального состояния и настроения, передаваемого изображенными предметами, действиями, выражением лица персонажей;

3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолданумен үйренген және жаңа мүсіндеу әдістерін жетілдіру. Қатты негізге ермексазбен еркін сурет салу (пластилинография). Заттарды алдын ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Зерттегеннен кейін заттың тұтас кесегінен (барлық бөліктер ермексаздың бір кесегінен созылады) әсемдеп мүсіндеу. Ермексаздан элементтерді сәндеп мүсіндеу. Заттарды конструктивті әдіспен (3-4 бөліктен) мүсіндеу. Көлемді бұйымдарды еркін мүсіндеу. Сюжеттік ойындарда дайын бұйымдарды пайдалану. Композиция: оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Дайындамаларды негізге қою және желімдеу, қағаз парағының жазықтығына бағдарлау, әртүрлі мөлшердегі дұрыс геометриялық пішіндерді кесу жаттығулары. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Қағаз негізді бояумен бояуды және дайын қалыптардан аппликациялауды қоса алғанда, коллаж техникасын меңгеру. Дайын пішіндерден аппликация жасау және "саусақ кескіндемесі". Коллаж техникасын көрсету кезінде мұғалімнің іс-әрекетін бақылау. Дайындамалар әзірлеу. Мыжылған қағаздан көлемді аппликация құрастыру және желімдеу. Сәндік аппликация: берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар. Көлденең жолаққа, шаршыға, геометриялық пішіндерден жасалған тіктөртбұрышқа өрнектерді, кезектестіріп немесе түсі бойынша не шамасы немесе пішіні бойынша кепкен жапырақтарды салып, желімдеу. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Қарапайым ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту;
5) сурет салу. Сурет салудың әртүрлі материалдары мен әдістерін қолдану. Сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Сурет салу барысында барлық негізгі түстерді пайдалану және ажырату. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындаған әрекетін бақылау. Сурет салу алдында заттардың пішінін, түсін, мөлшерін, құрамдас бөліктерін тексеру. Заттың суреттегі кескінмен байланысы. Тақырыптық сурет: қарындашпен дөңгелек, сопақша, тікбұрышты және үшбұрышты кескіндерді салу. Заттардың геометриялық пішіндерге ұқсастығын анықтау. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Нүктелерді қосу, тік, көлденең, жабық сызықтарды қолмен жүргізу. Заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін қарапайым кеңістіктік күйде бере отырып, заттардан нәрселер мен объектілерді салу. Күрделі емес пішінді трафареттермен және шаблондармен қоршап сызу. Парақтың жазықтығына бағдарлау, нысандарды олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Суреттің бөлшектерін кескіннің контурын және сызықтардың бағытын сақтай отырып, сызықтың шетінен асырмай бояу. Жылдың әр мезгіліндегі табиғат объектілерін салу. Тақырыптық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Бейнеленген затты толықтай аяқтап бітіру. Контурлық суретті мақта таяқшасының көмегімен нүктелермен толтыру. Қағаз парағын поролон тампонмен, жалпақ щеткамен бояу. Сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау. Сәндік сурет: геометриялық өрнектерді қоршап сызу және бояу. Өрнекті элементтерді бояумен ауыстыра отырып басып шығару. Геометриялық, өсімдік, ұлттық өрнектерді бояу. Периметрі бойынша тірек нүктелерінен тұратын тікбұрышты пішіндегі дайындамаларға бояудан, нүктеден, дақтан жасалған өрнектерді салу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзажбен, ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрациясымен берілген контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Қағаз парағының шетінен шықпай, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа балалардың жұмысын бағалау.

3) лепка. Совершенствование освоенных и новых техник лепки с использованием пластичных материалов. Свободное рисование пластилином (пластилинография) на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов. Пластическая лепка из целого куска (все части вытягиваются из одного куска пластилина) с натуры после обследования. Декорирование лепки элементами из пластилина. Лепка предметов конструктивным способом (из 3-4 частей). Свободная лепка объемных изделий. Использование готовых изделий в сюжетных играх. Композиция: составление коллективных композиций из поделок учащихся, обыгрывание выполненных композиций;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся. Упражнения по выкладыванию и наклеиванию заготовок на основу, в ориентировании на плоскости листа бумаги, в вырезании правильных геометрических форм разной величины. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Освоение техники коллажа, включая закрашивание бумажной основы краской и аппликацию из готовых форм. Аппликация из готовых форм и "пальчиковая живопись". Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок. Составление и наклеивание объемной аппликации из мятой бумаги. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии. Выкладывание узора в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике из геометрических фигур, засушенных листьев с чередованием или по цвету, или по величине, или по форме с последующим наклеиванием. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде;
5) рисование. Использование различных материалов и техник рисования. Соблюдение и совершенствование техники рисования. Различение и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Обследование формы, цвета, величины, составных частей предметов перед рисованием. Соотнесение предмета с изображением на рисунке. Предметное рисование: рисование карандашом изображений круглой, овальной, прямоугольной и треугольной форм. Установление сходства предметов с геометрическими формами. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Соединение точек, проведение от руки вертикальных, горизонтальных, замкнутых линий. Рисование предметов и объектов с натуры, с передачей в несложном пространственном положении основную форму и размеры предметов. Обведение карандашом трафаретов и шаблонов несложной формы. Ориентирование на плоскости листа, размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Закрашивание деталей рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии. Рисование объектов природы в разное время года. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Заполнение контурного рисунка точками с помощью ватной палочки. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Соблюдение последовательности действий при рисовании. Декоративное рисование: обведение и закрашивание геометрических узоров. Печатание орнамента с чередованием элементов краской. Раскрашивание геометрических, растительных, национальных узоров. Рисование узоров из мазков, точек, пятен на заготовках прямоугольной формы по опорным точкам по периметру. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя.

34. 6-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Өнер туындыларын қоршаған ортадан бөліп көрсету. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Халықтың сәндік қолөнер заттары: қазақтың ұлттық тұрмыстық заттары. Иллюстрациялар, кескіндемелер, фотоөнер, мүсін, сәулет: оларды тану, аттарын атау (мүмкіндігінше), түстерің, пішіндерін, шамаларын, сызықтарын, заттарды, өсімдіктерді, жануарларды, адамдарды ажырата білу. Бейнеленген заттармен, іс-әрекеттермен, кейіпкерлердің бет-әлпетімен берілетін эмоционалдық ахуал мен көңіл-күйді анықтау;
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолданумен үйренген және жаңа мүсіндеу әдістерін жетілдіру. Қатты негізге дайын контурлық заттың кескіндемесінің ішіне ермексазбен аппликация жасау. Қатты негізге ермексазбен еркін сурет салу (пластилинография). Қатты негізге көлемдік ермексаз аппликациясынан модульдік мүсіндеу (бірнеше бірдей модульдер жасайды - шарлар, текшелер, дайын контурды толтырады). Заттарды алдын ала тексергеннен кейін (қарау, сипап көру, пішіні мен түсін бөліп ажыратады) ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндейтін нақты заттың атын білу, атау, затпен салыстыру. Сынып оқушыларының барлық бұйымдарының арасынан өз бұйымдарын табу. Заттарды ермексаздың тұтастай кесегінен (пластикалық әдіспен) тікелей заттың өзінен мүсіндеу. Мүсіндеуді ермексаздың элементтерімен безендіру. Сюжеттік ойындарда дайын өнімді пайдалану. Заттарды конструктивті әдіспен (4-5 бөліктен) мүсіндеу, пішінін беру, оны үлгімен салыстыру. Тапсырмасыз аралас тәсілмен (ермексаздан + конструктивті) мүсіндеу. Тапсырмасыз еркін мүсіндеу. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу ережелерін сақтау;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Дайындамаларды негізге қою және желімдеу, қағаз парағының жазықтығына бағдарлау, әртүрлі мөлшердегі дұрыс геометриялық пішіндерді кесу, бүктелген қағаздан пішіндерді кесу жаттығулары. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды кесу, мыжу және қию арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Сәндік аппликация: берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар, бүктелген қағазды қабаттап кесу. Геометриялық пішінді қолдану үшін дайындамаларды кесу. Көлденең жолаққа, шаршыға, геометриялық пішіндерден жасалған тіктөртбұрышқа өрнектерді, кезектестіріп немесе түсі бойынша не шамасы немесе пішіні бойынша кепкен жапырақтарды салып, желімдеу. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: композиция бөлшектерінің берілген контурларына дайын немесе кесілген дайындамалардан қарапайым сюжеттік аппликацияны желімдеу. Қарапайым ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту;

34. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 6 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение основных принципов работы с различными изобразительными материалами и их правильным использованием. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение алгоритма действий дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение произведений искусства из окружающей среды. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: казахские национальные предметы быта. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры: узнавание, называние (по возможности), различение цветов, форм, величин, линий, предметов, растений, животных, людей. Определение эмоционального состояния и настроения, передаваемого изображенными предметами, действиями, выражением лица персонажей;
3) лепка. Совершенствование освоенных и новых техник лепки с использованием пластичных материалов. Аппликация пластилином внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе. Свободное рисование пластилином (пластилинография) на жесткой основе. Модульная лепка (изготавливают несколько одинаковых модулей - шариков, кубиков, заполняют готовый контур) объемной пластилиновой аппликации на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов (рассмотрение, ощупывание, выделение формы и цвета). Наблюдение за лепкой предметов учителем. Узнавание, называние, сравнение предмета лепки с реальным предметом. Нахождение своего изделия среди всех изделий учащихся класса. Лепка предметов из цельного куска пластилина (пластический способ) с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина. Использование готовых изделий в сюжетных играх. Лепка предметов конструктивным способом (из 4-5 частей), передача формы, сравнение ее с образцом. Лепка комбинированным способом (пластический + конструктивный) без задания. Свободная лепка без задания. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций. Освоение правил работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Упражнения по выкладыванию и наклеиванию заготовок на основу, в ориентировании на плоскости листа бумаги, в вырезании правильных геометрических форм разной величины, в вырезании фигур из сложенной вдвое бумаги. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Освоение техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами обрывания, сминания и резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании из сложенной вдвое бумаги. Вырезание заготовок для аппликации геометрической формы. Выкладывание узора из заготовок геометрических форм или листьев в горизонтальной полосе, квадрате, круге с чередованием по цвету и величине, по форме и цвету с последующим наклеиванием. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: наклеивание простой сюжетной аппликации из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу әдістерінің әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдістері мен тәсілдерін қолдану. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру. Көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды пайдалану. Заттық сурет: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Қағаз парағына бояуды поролон тампонмен, жалпақ щеткамен бояу. "Акватушь" сурет салу техникасын игеру. Бейнелеу процесінде негізгі түстерді ажырату және қолдану. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындаған әрекетін бақылау. Қағаз парағына тапсырмасыз қиялға негізделген қиял-ғажайып сурет салу. Сурет салу алдында заттарды тексеру, пішінін, көлемін, құрылымын зерттеу. Заттардан және табиғаттан сурет салу. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Қарындашпен сурет салу техникасын сақтай отырып (грифельді қатты баспай), трафареттер мен шаблондардың көмегімен дөңгелек, сопақша, тікбұрышты және үшбұрышты пішінді контурларды салу. Объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Трафаретпен немесе шаблонмен сызылған заттарды сызықтан шығармай бояу. Суреттің контурын және сызықтардың бағытын сақтай отырып, сызбаның бөлшектерін сызықтан шықпай бояу. Жылдың әр мезгіліндегі табиғат объектілерін салу. Тақырыптық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; халық ойыншықтары), тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Осьтік сызығы бар симметриялық заттарды, контур сызықтары бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін толықтырып салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет: көлденең жолақта дайын элементтерден өрнектер жасау, геометриялық өрнекті контурлық сызықтармен сызу және бояу, дайындаманың ортасына берілген нүктелерден периметрі бойынша белгілі бір мотивті ырғақты орналастыра отырып, дөңгелек және шаршы пішінді қағаз дайындамаларында бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектер салу. Боялған жолақтағы жапырақтарды бірдей белгіде (түсі, мөлшері, пішіні) кезектестіре отырып, өсімдіктің ою-өрнегін басып шығару. Өрнектің контурлық үлгісін мақта таяқшасының көмегімен нүктелермен толтыру. Ұлттық өрнекті контурлаумен сызу және бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзажбен, натюрмортпен, ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрациясымен берілген контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) салу. Композиция элементтері мен перспективаларын біртіндеп енгізу.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки. Использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Освоение техники рисования "акватушь". Различение и использование в процессе изображения основных цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении. Обследование предметов перед рисованием, изучение формы, величины, конструкции. Рисование предметов и объектов с натуры. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование карандашом контурных круглой, овальной, прямоугольной и треугольной форм, с помощью трафаретов, шаблонов с соблюдением техники рисования (не нажимая сильно на грифель). Размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов, нарисованных с помощью трафарета или шаблона, не выходя за линии. Закрашивание деталей рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии. Рисование объектов природы в разное время года. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки), раскрашивание фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание симметричных предметов с осевой линией, деталей изображенного предмета по контурным линиям. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление узоров из готовых элементов в горизонтальной полосе, обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям, рисование узоров из мазков, точек, пятен на бумажных заготовках круглой и квадратной формы, ритмично располагая определенный мотив по заданным точкам по периметру, в середине заготовки. Печатание растительного орнамента с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской. Заполнять контурный рисунок узора точками с помощью ватной палочки. Обведение по контуру и раскрашивание национального узора. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные). Постепенное введение элементов композиции и перспективы.

35. 7-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексазды, тұзды қамырды қолданумен мүсіндеу техникасын жетілдіру. Қатты негізге дайын контурлық заттың кескіндемесінің ішіне ермексазбен аппликация жасау (пластилинография). Қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау. Қатты негізге көлемдік ермексаз аппликациясынан модульдік мүсіндеу. Заттарды алдын ала тексергеннен кейін (қарау, сипап көру, пішінін, түсін, конструкциясын бөліп көрсету) ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсінделген заттарды нақты заттармен салыстыру. Заттарды тікелей заттың өзінен ермексаздың тұтастай кесегінен мүсіндеу. Мүсіндеуді ермексаздың элементтерімен безендіру. Заттарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінді беру, оны үлгімен салыстыру. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу ережелерін сақтау;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Негізгі (қызыл, көк, сары) және қосымша (жасыл, ақ, қара, қызғылт сары, қоңыр) түстерді ажырату және пайдалану. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды кесу, мыжу және қию арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар. Әртүрлі көлемдегі геометриялық фигураларды кесуге арналған жаттығулар. Бірнеше қабатқа бүктелген қағазды қию әдістерін орындау. Сәндік аппликация: Дайындаманың бүкіл бетіне, шетіне және ортасына белгілеп орналастыра отырып, бояумен, нүктелермен, дақтармен өрнектер қосып, дөңгелек, шаршы, тікбұрышты, үшбұрышты, сопақша пішінді қағаз дайындамаларында дайын элементтердің үлгілерін жасау. Берілген пішіндегі дайындамалардан үлгі салу мен желімдеу жаттығулары. Рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік үлгілерді пайдалану. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: жай сюжеттің аппликация құрастыру және желімдеу. Аппликация бөлшектерін сюжетке сәйкес шамасы бойынша, ұзындығы бойынша бөлу. Жай ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

35. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 7 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение основных принципов работы с различными изобразительными материалами и их правильным использованием. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение алгоритма действий дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластилина, солҰного теста. Рисование пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе. Покрытие жесткой основы пластилином способом размазывания. Лепка объемной пластилиновой аппликации способом модульной лепки внутри готового контура на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета, конструкции). Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина. Лепка предметов конструктивным способом, передача формы, сравнение ее с образцом. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций. Соблюдение правил работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Различение и использование основных (красный, синий, желтый) и дополнительных (зеленый, белый, черный, оранжевый, коричневый) цветов. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания бумаги. Составление и наклеивание объемной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Выполнение объемной аппликации без задания. Упражнения в резании бумаги по заданной линии. Упражнения в вырезании геометрических фигур разной величины. Выполнение приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз. Декоративная аппликация: Составление узоров из готовых элементов на бумажных заготовках круглой, квадратной, прямоугольной, треугольной, овальной формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен, ритмично располагая определенный мотив по всей поверхности, по краю и в середине заготовки. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Использование декоративных узоров для оформления рамок, открыток. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Распределение деталей аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам.

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес кескіндеме техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде қолданылатын барлық түстерді ажырату және қолдану. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындайтын іс-әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салар алдында заттарды тексеру, пішінін, көлемін, құрылымын зерттеу. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Берілген контур бойынша геометриялық пішіндердің контурлық кескіндерін трафареттермен, сурет салу техникасын сақтай отырып шаблондармен салу (грифельді қатты баспай). Объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Заттарды оның суретінің шеттерін сақтай отырып бояу. Заттардың силуэттік пішіндерін (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) гуашпен, бояумен бояу, тұзды қамырдан, саздан жасалған пішіндерді бояу. Салынған суретті толықтай аяқтап бітіру. Жануарлардың мәнерлік фигураларын салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін көру. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет салу: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті контур сызықтары бойынша сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтары түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектесіп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі мөртабандармен үлгі құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішінді дайындамада оның бүкіл бетінде, ортасында және периметрі бойынша тірек нүктелерімен, бояумен, дақтардан өрнектің суретін салу. Балшықтан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелермен, бояу щеткасымен бояу арқылы сәндеу. Ұлттық өрнегі бар ою-өрнекті бояу. Контурлық суретті мақта таяқшасымен нүктелермен толтыру. Қағаз парағын поролон тампонымен, үлкен щеткамен бояу. Сюжеттік сурет салу: қарапайым пейзаж, натюрморт, ұсақ бөлшектерсіз ертегілердің иллюстрациялары бар контурлық суреттерді бояу (бояу беттерін). Қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және қағаз парағына кескінді әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Бүкіл қағаздың бетіне тапсырмасыз қиял-ғажайыпқа және шығармашылыққа негізделген қиялдан туған суретті салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат элементтерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение и использование в процессе изображения всех цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Обследование предметов перед рисованием, изучение формы, величины, конструкции. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование контурных изображений геометрических форм по заданному контуру, с помощью трафаретов, шаблонов с соблюдением техники рисования (не нажимая сильно на грифель). Размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки), раскрашивание фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Рисование стилизованных фигур животных. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по опорным точкам по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Заполнять контурный рисунок точками с помощью ватной палочки. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за элементами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Рисование объектов природы в разное время года.

36. 8-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, сабақта мұғаліммен ынтымақтастықта болу, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Ауызша нұсқаулықтан кейін немесе өз бетінше кезекшінің әрекеттерінің алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді пластилин аппликациясын, заттың контурлық кескіндемесінің ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу. Мұғалімнің минималды көмегімен заттарды алдын-ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндеуді мұғалімнің жетекшілігімен нақты заттармен, үлгімен салыстыру. Ермексаздың бөлігінен табиғаттың суретін мүсіндеу. Мүсіндеуді үлгі бойынша ермексаздан жасалған элементтермен сәндеу. Заттарды еліктеу бойынша құрастыру әдісімен мүсіндеу, пішінін беру, оны мұғалімнің көмегімен үлгімен салыстыру. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен үлгі бойынша ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу дағдысын дамыту, жолдасына көмектесу;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды жырту, мыжу, кесу арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Сәндік аппликация: Қағазды берілген сызықпен кесу жаттығуы, жай бөлшектерді, әртүрлі шамадағы геометриялық фигураларды кесу. Бірнеше есе "гармошкаға" бүктелген түрдегі қағаздан кесу тәсілдерін орындау. Бояудан, нүктелерден, дақтардан бір қалыпты орналастырылған өрнектерді қосумен әртүрлі пішіндегі қағаз дайындамаларында дайын элементтерден өрнектер жасау. Берілген пішіндегі дайындамалардан өрнекті қою және желімдеу жаттығулары. Аппликацияға жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Жапырақтарды аралас аппликацияға қолдану (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады). Сюжеттік аппликация: мұғалімнің көмегімен үлгіге қарап, идея бойынша қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттама бойынша ұсақ бөлшектерсіз ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

36. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 8 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, показ и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного после словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе по образцу. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов с минимальной помощью учителя. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами, образцом под руководством учителя. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Лепка предметов конструкторским способом по подражанию, передача формы, сравнение ее с образцом с помощью учителя. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, по образцу, обыгрывание выполненных композиций. Развитие умения работать в команде, помогать товарищу;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания, резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Выполнение объемной аппликации без задания. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании простых деталей, геометрических фигур разной величины. Выполнение приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой". Составление узоров из готовых элементов на бумажных заготовках различной формы, с добавлением ритмично расположенных узоров из мазков, точек, пятен. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Использование листьев в комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев). Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации по задумке, по образцу с помощью педагога. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес кескіндеме техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде барлық негізгі түстерді ажырату және пайдалану. Мұғалімнің көмегімен қосымша түстер жасау. Мұғалімнің тақтада, қағазда суреттер салған кездегі әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салар алдында заттарды көрнекі шолумен және қолмен ұстап көрумен тексеру. Нүктелер бойынша әртүрлі пішіндерден тұратын заттарды салу. Трафарет бойынша таныс заттарды, берілген контур бойынша геометриялық пішіндердің суреттерін салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Заттарды суреттің шеттерін сақтай отырып бояу, сызықтарды бір бағытта орындау. Заттық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған көлемді фигураларды гуашпен бояу. Салынған заттың бөлшектерін аяқтап салу. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет салу: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен өрнектер құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішіндегі дайындамада бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектің суретін салу. Балшықтан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелерден, бояу щеткасымен бояумен салынған өрнекпен сәндеу. Ұлттық өрнекті нақыштап бояу. Сюжеттік сурет салу: қарапайым пейзаж, натюрморт, иллюстрациясы бар ертегілерді ұсақ бөлшектерсіз контурлық сызбалармен бояу (бетін бояу). Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінін қағаз параққа әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Тапсырма бермей-ақ бүкіл қағазға қиял-ғажайыпқа және шығармашылық ойлауға негізделген қиялдан туатын сурет салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат объектілерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Қиялдаудан туындайтын жобалар: оқушыларды қиялына негізделген сызбалар жасау үшін өз қиялын және шығармашылық ойлауын пайдалануға ынталандыру. Композиция элементтері мен перспективаларын енгізу. Жануарлардың мәнерлік пішіндерін салу. Адамның мәнерлік тұлғасын және оның көрінісін салу. Өзінің суреттерін атау (көрсету) қабілетін қалыптастыру.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приемов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов с помощью учителя. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование предметов, состоящих из разных форм по точкам. Рисование знакомых предметов по трафарету, изображений геометрических форм по заданному контуру. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка, выполнение штрихов в одном направлении. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, объҰмных фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за объектами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Фантазийные проекты: поощрение учащихся в использовании своей фантазии и творческого мышления для создания рисунков, основанных на их воображении. Введение элементов композиции и перспективы. Рисование стилизованных фигур животных. Рисование стилизованного лица человека и его выражения. Формирование умения называть (показывать) свои рисунки.

37. 9-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, сабақта мұғаліммен ынтымақтастықта болу, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Кезекшінің әрекетінің алгоритмін өз бетінше орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді пластилин аппликациясын, заттың контурлық кескіндемесінің ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу. Заттарды алдын ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндерді нақты заттармен, үлгімен салыстыру. Табиғаттан ермексаздың тұтас кесегінен заттарды мүсіндеу. Мүсінді ермексаз элементтерімен сәндеу. Заттарды конструкторлық тәсілмен мүсіндеу, пішінін беру, оны үлгімен салыстыру. Оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар жасау, орындалған композицияларды ойынға қосу. Командада жұмыс істеу дағдысын жетілдіру;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды жырту, мыжу, кесу арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Матадан заттық аппликация жасау.Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Сәндік аппликация: Қағазды берілген сызықпен кесу жаттығуы, жай бөлшектерді, әртүрлі шамадағы геометриялық фигураларды кесу. Бірнеше есе "гармошкаға" бүктелген түрдегі қағаздан кесу тәсілдерін орындау. Берілген пішіндегі дайындамалардан өрнекті қою және желімдеу жаттығулары. Аппликацияға жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Жапырақтарды аралас аппликацияға қолдану (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады). Сюжеттік аппликация: қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттама бойынша ұсақ бөлшектерсіз ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

37. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 9 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, показ и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами, образцом. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Лепка предметов конструкторским способом, передача формы, сравнение ее с образцом. Составление коллективных композиций из поделок учащихся, обыгрывание выполненных композиций. Совершенствование навыка работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания, резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Выполнение предметной аппликации из ткани. Выполнение объемной аппликации без задания. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании простых деталей, геометрических фигур разной величины. Использование приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой". Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Составление узоров из заготовок различной формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Использование листьев в комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев). Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам.

5) сурет салу. Сурет салудың дәстүрлі және дәстүрлі емес техникасында әртүрлі материалдарды, құралдарды және үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде барлық негізгі түстерді ажырату, атау және қолдану. Мұғалімнің көмегімен қосымша түстер жасау. Мұғалімнің тақтада, қағазда суреттер салу кезінде орындайтын әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салу алдында заттарды көрнекі шолумен және ұстап көрумен тексеру. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Берілген контурға трафаретпен, шаблонмен, геометриялық формалардың кескіндерімен әртүрлі заттар салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Заттарды суреттің шеттерін сақтаумен бояу, сызықтарды бір бағытта сызу. Заттық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған көлемді фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Берілген геометриялық пішіндер мен аяқталмаған элементтерге (мысалы, үш шеңбер — аққала, ойыншық; үш шаршы — көпқабатты үй, пирамида, мұнара және т.б.), осьтік сызығы бар симметриялық заттарға, бейнеленген заттың бөлшектеріне негізделген кескіндерді аяқтап салу. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті контур сызықтарымен айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен өрнекті құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішіннің бүкіл бетінде, ортасында, периметрі бойынша дайындамасында бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектің суретін салу. Саздан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелермен, бояу щеткасымен бояумен сәндеу. Ұлттық өрнекті нақыштап бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзаж, натюрморт, иллюстрациялары бар ертегілерді ұсақ бөлшектерсіз контурлық сызбалармен бояу (беттерін бояу). Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінді қағаз парағына әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Тапсырма бермей-ақ бүкіл қағазға қиял-ғажайыпқа және шығармашылық ойлауға негізделген қиялдан туатын суретті салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат объектілерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Композиция элементтері мен перспективаларын енгізу. Жануарлардың мәнерлік пішіндерін салу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, мәнерлік тұлға мен адамның фигурасын салу. Оның суретін таныстыру.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение, называние и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов с помощью учителя. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование различных предметов по трафарету, шаблону, изображений геометрических форм по заданному контуру. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка, штрихов в одном направлении. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, объҰмных фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание изображений на основе заданных геометрических форм и незаконченных элементов (например, три круга — снеговик, неваляшка; три квадрата — многоквартирный дом, пирамида, башня и т.п.), симметричных предметов с осевой линией, деталей изображенного предмета. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за объектами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Введение элементов композиции и перспективы. Рисование стилизованных фигур животных. Рисование стилизованного лица и фигуры человека с соблюдением основных черт и пропорций. Представление своего рисунка.

38. 10-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Кезекшінің әрекетінің алгоритмін өз бетінше орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау және сипаттау;
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Тақырыптық кескін контурының ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу, қатты негізге үлгі бойынша, ойдан құрастырып дайын контурдың ішіне ермексаздан көлемді аппликация жасау. Ермексаз материалының тұтас кесегінен заттарға еліктеу бойынша конструкторлық әдіспен, ойдан құрастырумен көлемді бұйымдар (жемістер, көкөністер, ыдыс-аяқтар, жануарлар, адамдар мүсіндері) жасау. Мүсіндеуді нақты затпен, үлгімен салыстыру. Мүсіндеуді үлгі бойынша ермексаздан жасалған элементтермен сәндеу. Үлгі бойынша, идея бойынша білім алушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу. Командада жұмыс істеу дағдысын жетілдіру;
4) аппликация. Заттық аппликация: үлгіні көрсету деңгейінде талдау, аппликация бөлшектерін және орындалу ретін атау. Коллаж техникасын жетілдіру. Дайындамаларды үйренген тәсілдермен жасау. Аппликацияны берілген, сызылған контурда орындау. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Матадан аппликация жасау. Тапсырма берілмей-ақ көлемді аппликация жасауды орындау. Қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану. Сәндік аппликация: әртүрлі пішіндегі аппликацияға арналған бөлшектерді кесуге арналған жаттығулар. Берілген формада дайындамалардан өрнек салу және желімдеу жаттығулары. Үлгі бойынша өрнектер құрастыру. Аппликация жасау үшін жапырақтар жинауға саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Жапырақтарды берілген нүктемен, ойдан құрастырумен қарапайым және аралас аппликацияда (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады) қолдану. Сюжеттік аппликация: сюжеттік аппликацияны ойдан құрастырумен, үлгі бойынша құрастыру және желімдеу. Педагогтың көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша ұсақ бөлшектер жоқ ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау;

38. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 10 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, выполнение и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм, пропорций и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Определение и описание эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе по образцу, задумке. Создание объемных изделий (фрукты, овощи, посуда, фигурки животных, людей) из пластичных материалов из цельного куска, конструкторским способом по подражанию, с натуры, по задумке. Сравнение лепки с реальным предметом, образцом. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Составление коллективных композиций из поделок учащихся по образцу, по задумке, обыгрывание выполненных композиций. Совершенствование навыка работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца на уровне показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Совершенствование техники коллажа. Изготовление заготовок усвоенными способами. Выполнение аппликации в заданном, нарисованном контуре. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Выполнение аппликации из ткани. Выполнение объемной аппликации без задания. Использование различных приемов вырезания из бумаги. Декоративная аппликация: упражнения в вырезании деталей для аппликации различной формы. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме Составление узоров по образцу. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Использование листьев в простой и комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев) по заданным точкам, по задумке. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание сюжетной аппликации по задумке, по образцу. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Сурет салу процесінде негізгі және қосымша түстерді ажырату, оларды атау және қолдану. Мұғалімнің тақтада сурет салуда орындайтын әрекеттерін бақылау және қайталау. Экспрессивті сурет салу: білім алушыларды өздерінің көңіл-күйлері мен эмоцияларын суреттер, түс және сызықтар арқылы жеткізуге шақыру. Сурет салар алдында заттарды көрнекі және сипап көрумен тексеру. Табиғаттан, трафаретпен сурет салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Түспен толтыру, суреттің жиегін сақтай отырып, контурлық суреттерді (бояуларды) штрихтау. Тұзды қамырдан, саздан жасалған силуэтті және көлемді фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, жануарлар мен адамның мәнерлендірілген фигураларын салу. Аяқтап салынбаған суреттерді, аяқталмаған элементтерді, симметриялық заттарды аяқтап бітіру. Сәндік сурет: дайын элементтерден ою-өрнек құрастыру. Геометриялық өрнекті контур сызықтарымен айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен үлгілер құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішінді дайындаманың бүкіл бетіне, ортасына, периметрі бойынша бояудан, нүктелерден, дақтардан тұратын өрнекті тірек нүктелерімен салу. Балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелерден тұратын, бояу щеткасымен боялған өрнекпен сәндеу. Ұлттық өрнегі бар ою-өрнекті бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзаж, натюрморт, ұсақ бөлшектері жоқ ертегілер иллюстрациялары бар контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінді қағаз параққа әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Бүкіл қағазға қиял мен шығармашылық ойлауға негізделген тапсырмасыз қиял-ғажайып суретін салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат элементтерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Қиялдан туындайтын жобалар: Білім алушыларды қиялға негізделген сызбалар жасау үшін қиялын және шығармашылық ой ұтқырлығын қолдануға ынталандыру. Жануарлардың суретін салу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, мәнерлендірілген тұлға мен адамның фигурасын салу. Өз суретін ұсыну. Мұғалім ұсынған критерийлер бойынша өзінің және басқалардың жұмысын бағалау. Ұжымдық сызбалар жасау.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов, усвоенных приҰмов и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Различение, называние и использование в процессе изображения основных и дополнительных цветов. Наблюдение и повторение действий учителя, выполняющего рисунки на доске. Экспрессивное рисование: побуждение учащихся к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, цвет и линии для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование с натуры, по трафарету. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Заполнение цветом, штрихование контурных рисунков (раскрасок) с соблюдением границ рисунка. Раскрашивание гуашью, краской силуэтных и объҰмных фигур из соленого теста, глины. Рисование стилизованных фигурок животных и человека с соблюдением основных черт и пропорций. Дорисовывание незаконченных изображений, незаконченных элементов, симметричных предметов. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по опорным точкам по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за элементами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Фантазийные проекты: Поощрение учащихся в использовании своей фантазии и творческого мышления для создания рисунков, основанных на воображении. Рисование животных. Рисование стилизованного лица и фигуры человека с соблюдением основных черт и пропорций. Представление своего рисунка. Оценивание своей и чужой работы по предложенным учителем критериям. Создание коллективных рисунков.

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
39. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауында "5" – сынып, "5.1" – кіші бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
40. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
5. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
6. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
5. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
9. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
6. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
8. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру

Параграф 2. Система целей обучения
39. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
40. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Культура организации труда":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете изобразительного искусства
5. 1. 1. 1
соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете изо
6. 1. 1. 1
соблюдать правила поведения в кабинете изо
7. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9. 1. 1. 1
соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
5. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать (по возможности) правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
6. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
8. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
9. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
10. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
5. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
6. 1. 1. 3 выполнять требования и поручения учителя
7. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
8. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
9. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
10. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
5. 1. 1. 4
подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
6. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
8. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
9. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно

10. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
5. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
6. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
7. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
8. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
9. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
10. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
5. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
7. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8. 2. 1. 1 Оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
5. 2. 1. 2 киіз үйдің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
6. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық тұрмыстық заттарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
7. 2. 1. 2 қазақ ыдыс-аяқтарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
8. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық бас киімдерін қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, мақсатын анықтау
9. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық киімінің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
10. 2. 1. 2 халық қолөнершілерінің бұйымдарын, ұлттық өрнектерді қоршаған ортадан, бөліп көрсету, атау (мүмкіндігінше)
5. 2. 1. 3 киіз үйдің безендірілуін ойынға қосу
6. 2. 1. 3 қазақтың тұрмыстық заттарын ойынға қосу
7. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық ыдыс-аяқтарын ойынға қосу
8. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық бас киімдерін ойынға қосу
9. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық киімдерін ойынға қосу

10. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
5. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
7. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке работы
8. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5. 1. 1. 6
выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
6. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
7. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
8. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
9. 1. 1. 6
выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
10. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо самостоятельно
2) раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
5. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
7. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9. 2. 1. 1
проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10. 2. 1. 1
проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
5. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение юрты
6. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальных казахских предметов быта
7. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение предметов национальной казахской посуды
8. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять назначение национальных казахских головных уборов
9. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальной казахской одежды
10. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, в изделиях народных мастеров, называть (по возможности), национальные узоры
5. 2. 1. 3. обыгрывать убранство юрты
6. 2. 1. 3 обыгрывать предметы быта казахов
7. 2. 1. 3
обыгрывать национальную казахскую посуду
8. 2. 1. 3 обыгрывать национальные казахские головные уборы
9. 2. 1. 3
обыгрывать национальную казахскую одежду

10. 2. 1. 3 өрнекті оның атауы бойынша анықтау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
6. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
7. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру
8. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
9. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғаліммен әңгімелесуге қатысу
5. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, суретте бейнеленген кейіпкерлерді, олардың әрекеттерін атау
6. 2. 2. 2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
7. 2. 2. 2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
8. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
9. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше) және сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді тану, көрсету, атау, мүмкіндігінше алдыңғы және кейінгі оқиғалар туралы сұрақтарға жауап беру
5. 2. 2. 3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
6. 2. 2. 3 адамдардың, жануарлардың бейнелері, олардың әрекеттері арқылы берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
7. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
8. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
9. 2. 2. 3 мұғалімнің көмегімен өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және сипаттау (мүмкіндігінше)
10. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және мүмкіндігінше сипаттау, олар туралы сұрақтар қою
5. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру

10. 2. 1. 3
определять узор по его названию
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства
6. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства
7. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы с помощью учителя
8. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы
9. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы, задавать вопросы
10. 2. 2. 1
слушать рассказ, истории о произведении искусства,
по возможности принимать участие в беседе с учителем
5. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
называть героев, изображенных на рисунке, их действия
6. 2. 2. 2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
7. 2. 2. 2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
8. 2. 2. 2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
9. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать,
показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы
10. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать,
показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия,
по возможности отвечать на вопросы о предшествующих и последующих событиях
5. 2. 2. 3
определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц;
выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
6. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых изображениями людей, животных, их действиями
7. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
8. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
9. 2. 2. 3
распознавать, называть и описывать (по возможности) эмоции и настроение, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях с помощью учителя
10. 2. 2. 3
распознавать, называть и по возможности описывать, задавать вопросы об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
5. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года

6. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
7. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
8. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
9. 2. 2. 4 жылдың бейнеленген уақыты, тәулік уақыты, заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, адамдар, жануарлар туралы сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 4 жыл мезгілі мен тәулік уақытын, объектілерді, олардың түсін, пішінін, шамасын, кеңістіктік орналасуын; адамдардың, жануарлардың сыртқы түрін суреттеу
5. 2. 2. 5 таныстар мен туыстарды суреттерінен тану, көрсету, атау, ажырату
6. 2. 2. 5 таныс ғимараттарды, аймақтың көрнекті ғимараттарын фотосуреттерден тану, көрсету, атау, ажырату
7. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен ұлттық керамикалық бұйымдарды тану, көрсету, атау, тексеру
8. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен ұлттық музыкалық аспаптарды тану, көрсету, атау, тексеру
9. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен шағын мүсіндік формаларды зерттеп, нақты заттармен ұқсастығын анықтау
10. 2. 2. 5 Қазақстанның тарихи архитектуралық көрікті жерлері бар фотосуреттерді қарау
5. 2. 2. 6 суретшілердің (Г. Садвакасова, Л. Афремов, И. Шишкин) пейзаждары бар суреттерді қарау, жыл мезгілін, оның белгілерін атау
6. 2. 2. 6 қазақстандық суретшілердің (А. Он, А. Ғалымбаева) натюрморттарын қарау, бейнелеу объектілерін атау
7. 2. 2. 6 белгілі портрет суретшілерінің суреттерін қарау, суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау
8. 2. 2. 6 қазақстандық суретшілердің суреттерін қарау (А. Қастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Телжанов)
9. 2. 2. 6 композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін әлемге әйгілі суретшілердің суреттерін қарау
10. 2. 2. 6 заманауи қазақстандық суретшілердің (Д. Қасымов, Л. Махит, Әбілхайыр, Н. Бубэ) композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін суреттерін қарау
5. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
6. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау

6. 2. 2. 4
узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
7. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
8. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть изображенные объекты, описывать их цвет, форму, величину, пространственное расположение, виды собственной деятельности, характерные для частей суток, времени года
9. 2. 2. 4
отвечать на вопросы об изображенном времени года, времени суток, о предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, о людях, животных
10. 2. 2. 4
описывать изображенные время года и время суток, объекты, их цвет, форму, величину, пространственное расположение; внешний вид
людей, животных
5. 2. 2. 5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомых и родных людей
6. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомые здания, примечательные здания региона
7. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные изделия из керамики
8. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные музыкальные инструменты
9. 2. 2. 5
обследовать с помощью учителя малые скульптурные формы, определять сходство с реальными предметами
10. 2. 2. 5
рассматривать фотоснимки с историческими архитектурными достопримечательностями Казахстана
5. 2. 2. 6
рассматривать картины с пейзажами художников (Г.Садвакасова, Л.Афремов, И. Шишкин), называть время года, его признаки
6. 2. 2. 6
рассматривать натюрморты казахстанских художников (А. Он, А. Галимбаева), называть объекты изображения
7. 2. 2. 6
рассматривать
картины известных художников-портретистов, определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц
8. 2. 2. 6
рассматривать
картины казахстанских художников (А. Кастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Тельжанов)
9. 2. 2. 6
рассматривать картины всемирно известных художников для развития навыка композиции, цветовой гармонии
10. 2. 2. 6
рассматривать картины современных казахстанских художников (Д. Касымов, Л. Махит, А Абулхаир, Н. Бубэ), для развития навыка композиции, цветовой гармонии
5. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
6. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы

7. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
8. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
9. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
10. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
3) "Мүсіндеу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Ермексаздан сурет салу
5. 3. 1. 1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
6. 3. 1. 1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын орындау
7. 3. 1. 1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне ермексазбен сурет салу (пластилинография)
8. 3. 1. 1 үлгі бойынша сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
9. 3. 1. 1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
10. 3. 1. 1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
5. 3. 1. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
6. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
7. 3. 1. 2 көрсету бойынша, мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
8. 3. 1. 2 көрсету бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
9. 3. 1. 2 үлгі бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
10. 3. 1. 2 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
5. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны мұғалімнің көмегімен, көрсету бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
6. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны көрсету бойынша, үлгі бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
7. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және үлгіні таяқшамен сурет салу, көрсету бойынша, үлгі бойынша кесуге арналған қалыптар

7. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
8. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
9. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
10. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
3) раздел "Лепка":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Пластилиновая живопись
5. 3. 1. 1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
6. 3. 1. 1 выполнять пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе способом размазывания
по показу, по образцу
7. 3. 1. 1
рисовать пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
8. 3. 1. 1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка по показу, по образцу
9. 3. 1. 1
использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу
10. 3. 1. 1
использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу, самостоятельно
5. 3. 1. 2
лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
6. 3. 1. 2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя
7. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя, по показу
8. 3. 1. 2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
9. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу
10. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу, самостоятельно
5. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) с помощью учителя, по показу
6. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) по показу, по образцу
7. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и наносить рисунок с помощью палочки, формы для вырезания по показу, по образцу

8. 3. 1. 3 коллаж үшін үлгі бойынша қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
9. 3. 1. 3 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
10. 3. 1. 3 өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
3.2. Көлемді бұйымдар
5. 3. 2. 1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
6. 3. 2. 1. мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7. 3. 2. 1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
8. 3. 2. 1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9. 3. 2. 1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
10. 3. 2. 1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
5. 3. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
6. 3. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
7. 3. 2. 2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
8. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
9. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
10. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
5. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
6. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
7. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
8. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
9. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
10. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
5. 3. 2. 5 мұғалімнің көмегімен безендірілмеген бұйымдарды конструктивті әдіспен (2-3 бөліктен) мүсіндеу
6. 3. 2. 5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
7. 3. 2. 5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
8. 3. 2. 5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу

8. 3. 1. 3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу
9. 3. 1. 3
подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу, самостоятельно
10. 3. 1. 3
подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе самостоятельно
3.2. Объемные изделия
5. 3. 2. 1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6. 3. 2. 1.
обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7. 3. 2. 1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
8. 3. 2. 1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
9. 3. 2. 1
обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
10. 3. 2. 1
обследовать предмет (образец) перед лепкой самостоятельно
5. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
6. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
7. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
8. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
9. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
10. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
5. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
7. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
10. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
5. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
6. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
7. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
8. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
9. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
10. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
5. 3. 2. 5
лепить конструктивным способом (из 2-3 частей)
неоформленные изделия с помощью учителя
6. 3. 2. 5
лепить конструктивным способом (из 3-4 частей),
передавать форму с минимальной помощью учителя
7. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
8. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу

9. 3. 2. 5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
10. 3. 2. 5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
5. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін мұғаліммен бірге ермексаз элементтерімен безендіру
6. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
7. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
8. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
9. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
10. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін өз бетінше ермексаз элементтерімен безендіру
5. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
6. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
7. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
8. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
9. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
10. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
5. 3. 2. 8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6. 3. 2. 8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7. 3. 2. 8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
6. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
7. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
8. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
9. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
10. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
5. 3. 2. 10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
6. 3. 2. 10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
7. 3. 2. 10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау
9. 3. 2. 10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
10. 3. 2. 10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
3.3. Композиция
5. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
8. 3. 3. 1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу

9. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по образцу
10. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
5. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина совместно с учителем
6. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
7. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
8. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
9. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
10. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина самостоятельно
5. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
6. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
7. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
8. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
9. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
10. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
5. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с помощью учителя
6. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с помощью учителя
7. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с минимальной помощью учителя
8. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
5. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
6. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
7. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
8. 3. 2. 9 обыгрывать готовые изделия
9. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
10. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
5. 3. 2. 10
находить своҰ изделие среди всех изделий учащихся класса
6. 3. 2. 10
находить своҰ изделие среди всех изделий учащихся класса
7. 3. 2. 10
находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя
8. 3. 2. 10
находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать с помощью учителя
9. 3. 2. 10
сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям под руководством учителя
10. 3. 2. 10
сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
3.3. Композиция
5. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
7. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
8. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции после обсуждения с учителем

9. 3. 3. 1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
10. 3. 3. 1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
5. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
6. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
10. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
6. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
7. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
8. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
4) "Аппликация" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Заттық аппликация
5. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
7. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
8. 4. 1. 1 бөлшектерді атау деңгейінде мұғалімнің үлгіні талдауына қатысу, аппликацияны орындау тәртібі туралы сұрақтарға жауап беру
9. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликацияның орындалу тәртібін айту
10. 4. 1. 1 берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликация бойынша жұмыс жоспарын жасау
5. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
6. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
7. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
8. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
9. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
10. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
5. 4. 1. 3 қағазды жырту және мыжу арқылы дайындамалар жасау
6. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және ұсақтау арқылы дайындамалар жасау
7. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
8. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
9. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
10. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау

9. 3. 3. 1
участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
10. 3. 3. 1
участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
5. 3. 3. 2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
6. 3. 3. 2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
10. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5. 3. 3. 3.
подчиняться правилам работы в команде
6. 3. 3. 3
подчиняться правилам работы в команде
7. 3. 3. 3.
подчиняться правилам работы в команде
8. 3. 3. 3.
соблюдать правила работы в команде
9. 3. 3. 3
соблюдать правила работы в команде
10. 3. 3. 3
соблюдать правила работы в команде
4) раздел "Аппликация":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Предметная аппликация
5. 4. 1. 1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей, порядка выполнения
аппликации
6. 4. 1. 1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
7. 4. 1. 1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
8. 4. 1. 1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне называния деталей, отвечать на вопросы о порядке выполнения аппликации
9. 4. 1. 1
анализировать с помощью учителя образец по заданному плану, рассказывать порядок выполнения аппликации
10. 4. 1. 1
анализировать образец по заданному плану, составлять план работы над аппликацией
5. 4. 1. 2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
6. 4. 1. 2
узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
7. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
8. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
9. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
10. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
6. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
7. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
8. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
9. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
10. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги

5. 4. 1. 4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
6. 4. 1. 4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
7. 4. 1. 4 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
8. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында құрғақ жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
9. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
10. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
5. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
6. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
7. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
8. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
9. 4. 1. 5. үлгі бойынша, көрсету бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
10. 4. 1. 5 үлгі бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
5. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу
6. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
7. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
8. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
9. 4. 1. 6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
10. 4. 1. 6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
5. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
6. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
7. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер) кесумен машықтану
8. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер, сопақша) кесумен машықтану
9. 4. 1. 7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды кесуге машықтану
10. 4. 1. 7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды, симметриялық фигураларды кесуге машықтану
5. 4. 1. 8 қағазды берілген сызықтың бойымен кесу
6. 4. 1. 8 бүктелген қағазды кесу әдісін қолдану
7. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет кесу әдісін қолдану
8. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану

5. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
6. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
7. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по показу, по образцу
8. 4. 1. 4
делать аппликацию из сухих листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
9. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
10. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
5. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
6. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
7. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
8. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
9. 4. 1. 5.
выполнять предметную аппликацию из ткани по образцу, по показу
10. 4. 1. 5
вырезать детали из ткани, выполнять аппликацию из ткани по образцу
5. 4. 1. 6
узнавать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
6. 4. 1. 6
узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
7. 4. 1. 6
узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
8. 4. 1. 6
узнавать, показывать, называть лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
9. 4. 1. 6
называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
10. 4. 1. 6
называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
5. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
6. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
7. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг) разной величины
8. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг, овал) разной величины
9. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур и фигур неправильной формы
10. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур, фигур неправильной формы, симметричных фигур
5. 4. 1. 8
резать бумагу по заданной линии
6. 4. 1. 8
использовать прием вырезания из сложенной вдвое бумаги
7. 4. 1. 8
использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз
8. 4. 1. 8
использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"

9. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
10. 4. 1. 8 қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану
5. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
6. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
7. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
8. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
9. 4. 1. 9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
10. 4. 1. 9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
5. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
6. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
7. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
8. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
9. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
10. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
5. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликация жасау техникасын қолдану
6. 4. 1. 11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша орналастыру және жабыстыру
7. 4. 1. 11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру және жабыстыру
8. 4. 1. 11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
9. 4. 1. 11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
10. 4. 1. 11 үлгі бойынша, өз бетінше коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
5. 4. 1. 12 мұғалімнің көмегімен берілген контурға мыжылған қағаздан (2-3 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
6. 4. 1. 12 көрсету бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан (3-4 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
7. 4. 1. 12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
8. 4. 1. 12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
9. 4. 1. 12 үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу

9. 4. 1. 8
использовать приемы
вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
10. 4. 1. 8
использовать различные приемы вырезания из бумаги
5. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
6. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
7. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
8. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
9. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
10. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
5. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
6. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
7. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
8. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
9. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
10. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
5. 4. 1. 11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа с помощью учителя
6. 4. 1. 11
создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, с помощью учителя
7. 4. 1. 11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, по образцу
8. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
9. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
10. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации для создания коллажа по образцу, самостоятельно
5. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (2-3 цвета) в заданном контуре с помощью учителя
6. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (3-4 цвета) в заданном контуре по показу
7. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
8. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
9. 4. 1. 12
составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по образцу

10. 4. 1. 12 тапсырмасыз мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
5. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
6. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
7. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
8. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
9. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
10. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
5. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға дайын элементтер өрнегін жасау
6. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
7. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
8. 4. 2. 2 көрсету бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
9. 4. 2. 2 үлгі бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
10. 4. 2. 2. бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
5. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
6. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
7. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
8. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
9. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
10. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

10. 4. 1. 12
составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги без задания
4.2. Декоративная аппликация
5. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
6. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
7. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
8. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
9. 4. 2. 1
упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
10. 4. 2. 1
упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
5. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы с помощью учителя
6. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
7. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
8. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по показу
9. 4. 2. 2
составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по образцу
10. 4. 2. 2.
составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен
5. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
6. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
7. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
8. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
9. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
10. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

5. 4. 2. 4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 1 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
6. 4. 2. 4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 2 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
7. 4. 2. 4 көрсету бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті өлшемі, түсі, пішіні бойынша берілген нүктеге кезектестіріп орналастыру
8. 4. 2. 4 үлгі бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
9. 4. 2. 4 жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
10. 4. 2. 4 өз бетінше жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5. 4. 2. 5 мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
6. 4. 2. 5 үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
7. 4. 2. 5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
8. 4. 2. 5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
9. 4. 2. 5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
10. 4. 2. 5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
6. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
7. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
8. 4. 2. 6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
9. 4. 2. 6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
10. 4. 2. 6 өз сөзінен терминдерді түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
4.3. Сюжеттік аппликация
5. 4. 3. 1 мұғалімнің көмегімен дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
6. 4. 3. 1 үлгі бойынша дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
7. 4. 3. 1 үлгі бойынша дайын немесе кесілген дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
8. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру

5. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 1 признаку в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
6. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 2признакам в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
7. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по величине, окраске, форме по показу
8. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
по образцу
9. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
10. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по величине, окраске, форме
самостоятельно
5. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя
6. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя, по образцу
7. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
8. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
9. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
10. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
5. 4. 2. 6
узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
6. 4. 2. 6
узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
7. 4. 2. 6
узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
8. 4. 2. 6
узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
9. 4. 2. 6
узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
10. 4. 2. 6
понимать, использовать термины в собственной речи (по возможности)
4.3. Сюжетная аппликация
5. 4. 3. 1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по показу, с помощью учителя
6. 4. 3. 1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
7. 4. 3. 1
наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
8. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу

9. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
10. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
5. 4. 3. 2 мұғалімнің көмегімен сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
6. 4. 3. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
7. 4. 3. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
8. 4. 3. 2 үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
9. 4. 3. 2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
10. 4. 3. 2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
5. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
6. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
7. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
8. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
9. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
10. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
5. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
6. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
7. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
8. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
9. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
10. 4. 3. 4 үлгі бойынша, ойластыру бойынша ұжымдық композициялар жасауға қатысу
5. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
6. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
7. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
8. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
6. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
7. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
8. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
9. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
10. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
5) "Сурет салу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

9. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
10. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
5. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом с помощью учителя
6. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
7. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом
по показу, по образцу
8. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом
по образцу
9. 4. 3. 2
распределять формы на детали аппликации по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
10. 4. 3. 2
распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
5. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
6. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
7. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
8. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
9. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
10. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
5. 4. 3. 4участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
6. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
7. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
8. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
9. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
10. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций по задумке, по образцу
5. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
6. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
7. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
8. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
9. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
10. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
5. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
6. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
7. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
8. 4. 3. 6 обыгрывать композицию
9. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
10. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
5) раздел "Рисование":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

5.1. Заттық сурет салу
5. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
6. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
7. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
8. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
9. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
10. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
6. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
7. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
8. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
9. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
10. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
5. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
6. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
7. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
8. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
9. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
10. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
5. 5. 1. 4 мұғалімнің көмегімен контурлық сызықтар бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
6. 5. 1. 4 мұғалімнің көмегімен бейнеленген заттың бөлшектерін нүктелермен салып бітіру
7. 5. 1. 4 үлгі бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
8. 5. 1. 4 көрсету бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
9. 5. 1. 4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
10. 5. 1. 4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
5. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
6. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
7. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
8. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
9. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
10. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
5. 5. 1. 6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау

5.1. Предметное рисование
5. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
6. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
7. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
8. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
9. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
10. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
5. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
6. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
7. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
8. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
9. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
10. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
5. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
6. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
7. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
8. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
9. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
10. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
5. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по контурным линиям с помощью учителя
6. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по точкам с помощью учителя
7. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по образцу
8. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по представлению
9. 5. 1. 4
рисовать в технике "акватушь" по образцу
10. 5. 1. 4
рисовать в технике "акватушь" по образцу
5. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
6. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
7. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
8. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
9. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
10. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
5. 5. 1. 6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге

6. 5. 1. 6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
7. 5. 1. 6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
8. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
9. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
10. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
5. 5. 1. 7 мұғалімнің көмегімен сызықтан шықпай, сурет контурын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін бояу
6. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
8. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
9. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
10. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5. 5. 1. 8 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау (мүмкіндігінше), көрсету, ажырату
6. 5. 1. 8 көрсету бойынша, үлгі бойынша суреттің контурын сақтай отырып, сызықтан шықпай сурет бөлшектерін бояу, контур бойымен сызу
7. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
8. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
9. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
10. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5. 5. 1. 9 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
6. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
7. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
8. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
9. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
10. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
5. 5. 1. 10 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
6. 5. 1. 10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
7. 5. 1. 10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
8. 5. 1. 10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
9. 5. 1. 10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
10. 5. 1. 10 өз бетінше қосымша түстер жасау
5. 5. 1. 11 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау

6. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
7. 5. 1. 6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
8. 5. 1. 6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
9. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
10. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
5. 5. 1. 7 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии с помощью учителя
6. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
8. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
9. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
10. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5. 5. 1. 8 называть (по возможности), показывать, различать используемые в процессе рисования цвета
6. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии, обводить по контуру по показу, по образцу
7. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
8. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
9. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
10. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5. 5. 1. 9 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
6. 5. 1. 9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
7. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
8. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
9. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
10. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
5. 5. 1. 10
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
6. 5. 1. 10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
7. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета под руководством учителя
8. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
9. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
10. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета самостоятельно
5. 5. 1. 11
соблюдать последовательность действий при рисовании

6. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
7. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
8. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
9. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
10. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5. 5. 1. 12 нүктелерді, сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен торлар мен берілген нүктелер бойынша салу
6. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
7. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
8. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
9. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
10. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
5. 5. 1. 13 трафареттердің, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
6. 5. 1. 13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
7. 5. 1. 13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
8. 5. 1. 13 берілген нүктелер мен үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
9. 5. 1. 13 үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
10. 5. 1. 13 көрсету бойынша сызылмаған қағазға қарындашпен, қаламмен сызықтар, геометриялық фигуралар салу
5. 5. 1. 14 мұғалімнің көмегімен шаблон бойынша, трафарет бойынша әртүрлі заттардың суреттерін салу
6. 5. 1. 14 заттарды табиғаттан мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша берілген контурмен салу
7. 5. 1. 14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
8. 5. 1. 14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
9. 5. 1. 14 заттар мен объектілерді табиғаттан үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
10. 5. 1. 14 заттар мен объектілерді табиғаттан өз бетінше заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
5. 5. 1. 15 берілген контур бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
6. 5. 1. 15 трафареттердың, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
7. 5. 1. 15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
8. 5. 1. 15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу

6. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
7. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
8. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
9. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
10. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5. 5. 1. 12
рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и заданным точкам
6. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
7. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
8. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
9. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
10. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
5. 5. 1. 13
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
6. 5. 1. 13
рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
7. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
8. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по заданным точкам и образцу
9. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по образцу
10. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по представлению
5. 5. 1. 14
рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету с помощью учителя
6. 5. 1. 14
рисовать предметы с натуры сопряженно, с помощью учителя, по заданному контуру по показу
7. 5. 1. 14
рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
8. 5. 1. 14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
9. 5. 1. 14
рисовать предметы и объекты с натуры по образцу, передавая основную форму и размеры предметов
10. 5. 1. 14
рисовать предметы и объекты с натуры самостоятельно, передавая основную форму и размеры предметов
5. 5. 1. 15
рисовать объекты природы в разное время года по заданному контуру
6. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
7. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
8. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов

9. 5. 1. 15 үлгі бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
10. 5. 1. 15 үлгі бойынша, ойлау бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
5. 5. 1. 16 мұғалімнің көмегімен объектілерді олардың пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастыру
6. 5. 1. 16 мұғалімнің жетекшілігімен әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша, трафарет бойынша салу
7. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
8. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
9. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
10. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5. 5. 1. 17 мұғалімнің жетекшілігімен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттарын; ойыншықтарды) гуашпен, бояумен бояу
6. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
7. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
8. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
9. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
10. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
5. 5. 1. 18 мұғалімнің жетекшілігімен тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды акварельмен бояу
6. 5. 1. 18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша орналастыру
7. 5. 1. 18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
8. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша орналастыру
9. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес өз бетінше орналастыру
10. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша, өз бетінше орналастыру
5. 5. 1. 19 мұғалімнің көмегімен өз жұмысын үлгімен салыстыру, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау
6. 5. 1. 19 көрсету бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
7. 5. 1. 19 көрсету бойынша, үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
8. 5. 1. 19 үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
9. 5. 1. 19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу

9. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу
10. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу, по задумке
5. 5. 1. 16
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя
6. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету под руководством учителя
7. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу по показу
8. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
9. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
10. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону
5. 5. 1. 17
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) под руководством учителя
6. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по точкам
7. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по точкам
8. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
10. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
5. 5. 1. 18
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины под руководством учителя
6. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу
7. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу
9. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
10. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
5. 5. 1. 19
сравнивать свою работу с образцом с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников
6. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу
7. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу, по образцу
8. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по образцу
9. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно

10. 5. 1. 19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
6. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша акварель бояулармен бояу
7. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша, үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
8. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
9. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
10. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
6. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
7. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
8. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің сұрағы бойынша жұмыстарды бағалау
9. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
10. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
8. 5. 1. 22 мұғалімнің көмегімен жануарды берілген контур бойымен салу
9. 5. 1. 22 мұғалімнің көмегімен жануарды нүктелермен салу
10. 5. 1. 22 жануарды нүктелермен салу
9. 5. 1. 23 мұғалімнің көмегімен адамның мәнерлендірірлген тұлғасын және оның көрінісін салу
10. 5. 1. 23 мұғалімнің көмегімен киімдегі адамды берілген нүктелермен салу
5.2. Сәндік сурет салу
5. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурмен сызу және түспен бояу
6. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және түспен бояу
7. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
8. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
9. 5. 2. 1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
10. 5. 2. 1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
5. 5. 2. 2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
6. 5. 2. 2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
7. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
8. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу

10. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
6. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу
7. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу, по образцу
8. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по образцу
9. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
10. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
6. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
7. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
8. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы по вопросам учителя
9. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки,
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки, оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
8. 5. 1. 22
рисовать животное по заданному контуру, с помощью учителя
9. 5. 1. 22
рисовать животное по точкам, с помощью учителя
10. 5. 1. 22
рисовать животное по точкам
9. 5. 1. 23
рисовать стилизованное лицо человека и его выражение с помощью учителя
10. 5. 1. 23
рисовать человека в одежде по заданным точкам, с помощью учителя
5.2. Декоративное рисование
5. 5. 2. 1 обводить и закрашивать геометрические узоры, контуром цветом по образцу
6. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрические узоры по контурным линиям по образцу
7. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
8. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
9. 5. 2. 1
составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
10. 5. 2. 1
составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
5. 5. 2. 2
осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
6. 5. 2. 2
осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
7. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
8. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами

9. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
10. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
5. 5. 2. 3 мұғалімнің көмегімен көлденең жолақта бір-бір белгісі (түсі, өлшемі, пішіні) бойынша әртүрлі 2 дайын элементтен тұратын өрнектер жасау
6. 5. 2. 3 мұғалімнің көмегімен үлгіге сәйкес көлденең жолақта екі белгі бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
7. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
8. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
9. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілер бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
10. 5. 2. 3 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілері бар дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5. 5. 2. 4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша бірдей белгілері бойынша топтастыру
6. 5. 2. 4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша бірдей белгілерімен топтастыру
7. 5. 2. 4 үлгі бойынша, берілген нүктелер бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда 3 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
8. 5. 2. 4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада 3-4 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
9. 5. 2. 4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
10. 5. 2. 4 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5. 5. 2. 5 қалыпты жолақтағы өрнекті (2-3 дана) мұғаліммен бірге берілген нүктелер бойынша басып шығару
6. 5. 2. 5 көрсету бойынша, үлгі бойынша қалыпты жолақтағы өрнекті берілген нүктелер бойынша басып шығару
7. 5. 2. 5 көрсету бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
8. 5. 2. 5 үлгі бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
9. 5. 2. 5 үлгі бойынша берілген нүктелермен геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
10. 5. 2. 5 өз бетінше дайындаманың шеті, периметрі немесе ортасы бойынша геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5. 5. 2. 6 мұғалімнің көмегімен тірек нүктелері бойынша дөңгелек, шаршы, тікбұрышты пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу

9. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
10. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
5. 5. 2. 3
составлять узоры из 2 готовых элементов, различных по одному признаку (цвету, величине, форме) в горизонтальной полосе с помощью учителя
6. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов, различных по двум признакам в горизонтальной полосе по образцу с помощью учителя
7. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
8. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
9. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
10. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале
5. 5. 2. 4
выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу
6. 5. 2. 4
выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу, по словесному описанию
7. 5. 2. 4
составлять и печатать узор из 3 различных штампов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
8. 5. 2. 4
составлять и печатать узор из 3-4 различных штампов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
9. 5. 2. 4
составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
10. 5. 2. 4
составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале
5. 5. 2. 5
печатать узор в полосе штампами (2-3 шт.) по заданным точкам сопряженно с учителем
6. 5. 2. 5
печатать узор в полосе штампами по заданным точкам по показу, по образцу
7. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по показу
8. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу
9. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по заданным точкам по образцу
10. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по краю, периметру или в середине заготовки самостоятельно
5. 5. 2. 6
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой, квадратной, прямоугольной формы по опорным точкам с помощью учителя, по образцу

6. 5. 2. 6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша дайындаманың шетіне немесе ортасына берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
7. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа жапырақтарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін көрсету басып шығару
8. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және берілген нүктелер бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
9. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
10. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және өз бетінше, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
5. 5. 2. 7 мұғалімнің көмегімен жапырақтарға бояу жағу және үлгі бойынша элементтерді (жапырақ, қалып, жапырақ, қалып) бояумен кезектестірумен өрнекті басып шығару
6. 5. 2. 7 жапырақтарға бояу жағу және жолаққа көрсету бойынша, үлгі бойынша бояудың бір-бір белгісімен (түсі, мөлшері, пішіні) жапырақтарды кезектестіре отырып, өсімдіктің өрнегін басып шығару
7. 5. 2. 7 үлгі бойынша дайындамадағы ұлттық өрнекті контур бойымен сызу және бояу
8. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
9. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
10. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
5. 5. 2. 8 көрсету бойынша ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
6. 5. 2. 8 дайындамада ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
7. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
8. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
9. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
10. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
6. 5. 2. 9 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
5.3. Сюжеттік сурет салу
5. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды мұғалімнің жетекшілігімен үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу

6. 5. 2. 6
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу, с помощью учителя
7. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе по показу, по образцу
8. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по заданным точкам
9. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по показу, по образцу
10. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге самостоятельно, по образцу
5. 5. 2. 7
наносить краску на листья и печатать орнамент с чередованием элементов (лист, штамп, лист, штамп) краской по образцу с помощью учителя
6. 5. 2. 7
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской по показу, по образцу
7. 5. 2. 7
обводить по контуру и раскрашивать национальный узор на заготовке по образцу
8. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
9. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
10. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
5. 5. 2. 8
обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом по показу
6. 5. 2. 8
обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом на заготовке
7. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
8. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
9. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
10. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской
6. 5. 2. 9
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
5. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей, с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу под руководством учителя

6. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу
7. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
8. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
9. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
10. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
5. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
6. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
7. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
8. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша, үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
9. 5. 3. 2 қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
10. 5. 3. 2. қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
5. 5. 3. 3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
6. 5. 3. 3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
7. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
8. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
9. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
10. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
5. 5. 3. 4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде мұғалімнің көмегімен берілген сызықтар бойынша салу
6. 5. 3. 4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде берілген сызықтар бойынша салу
7. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
8. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
9. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
10. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
5. 5. 3. 5 бояу кезінде суреттің шекарасын сақтау

6. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей
по образцу
7. 5. 3. 1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей
по образцу
8. 5. 3. 1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
9. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
10. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
5. 5. 3. 2
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
6. 5. 3. 2
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
7. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя, по образцу
8. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
9. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
10. 5. 3. 2.
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
5. 5. 3. 3
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
6. 5. 3. 3
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
7. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
8. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
9. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
10. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
5. 5. 3. 4
рисовать объекты природы в разное время года с помощью учителя, по заданным линиям
6. 5. 3. 4
рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
7. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
8. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
9. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
10. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
5. 5. 3. 5
соблюдать при раскрашивании границу рисунка

6. 5. 3. 5 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
7. 5. 3. 5 берілген сызықтар бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
8. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
9. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
10. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
5. 5. 3. 6 мұғалімнің көмегімен контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
6. 5. 3. 6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
7. 5. 3. 6 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
8. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
9. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
10. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
5. 5. 3. 7 мұғалімнің жұмысты бағалауын тыңдау
6. 5. 3. 7 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
7. 5. 3. 7 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
8. 5. 3. 7 үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
9. 5. 3. 7 үлгі бойынша, өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
10. 5. 3. 7 өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
5. 5. 3. 8 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
6. 5. 3. 8 мұғалімнің жұмысын бағалауға қатысу
7. 5. 3. 8 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
8. 5. 3. 8 үлгі бойынша өз суретін атау және көрсету
9. 5. 3. 8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
10. 5. 3. 8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
6. 5. 3. 9 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
7. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
8. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
9. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
10. 5. 3. 9 берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
7. 5. 3. 10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
8. 5. 3. 10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
9. 5. 3. 10 ұжымдық суреттерді үлгі бойынша жасауға қатысу
10. 5. 3. 10 ұжымдық суреттер жасауға қатысу
42. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақмерзімді жоспарда әрбір бөлім бойынша оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
43. Бағдарламада оқу материалын оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу шамамен берілген. Мұғалім әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу материалының күрделілігін азайту немесе көбейту, оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын бір тоқсаннан (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.

6. 5. 3. 5
соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
7. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
8. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
10. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года
5. 5. 3. 6
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка с помощью учителя
6. 5. 3. 6
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
7. 5. 3. 6
соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
8. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
9. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
10. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
5. 5. 3. 7
слушать оценивание работ учителем
6. 5. 3. 7
называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
7. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
8. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу
9. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, самостоятельно
10. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка самостоятельно
5. 5. 3. 8
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
6. 5. 3. 8
принимать участие в оценивании работ учителем
7. 5. 3. 8
называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
8. 5. 3. 8
называть и показывать свой рисунок по образцу
9. 5. 3. 8
представлять свой рисунок по заданному плану
10. 5. 3. 8
представлять свой рисунок по заданному плану
6. 5. 3. 9
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
7. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
8. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
9. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям с помощью учителя
10. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
7. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
8. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
9. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков по образцу
10. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков
42. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
43. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
5.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
5.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
5.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
5.2.2.5 таныстар мен туыстарды суреттерінен тану, көрсету, атау, ажырату
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.5 мұғалімнің көмегімен безендірілмеген бұйымдарды конструктивті әдіспен (2-3 бөліктен) мүсіндеу
5.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
5.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
5.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
5.4.1.3 қағазды жырту және мыжу арқылы дайындамалар жасау
5.4.1.12 мұғалімнің көмегімен берілген контурға мыжылған қағаздан (2-3 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
5.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете изобразительного искусства (ИЗО)
5.1.1.2 соблюдать и комментировать (по возможности) правила техники безопасности (ТБ) при работе с материалами и инструментами
5.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
5.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
5.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
5.2.2.5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомых и родных людей
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на фотоснимках лиц; выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 2-3 частей) неоформленные изделия с помощью учителя
5.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
5.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
5.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
5.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5.4.1.3 делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
5.4.1.12 составлять, наклеивать из заготовок из мятой бумаги (2-3 цвета) объҰмную аппликацию в заданном контуре по показу, с помощью учителя
5.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

5.4.2.4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 1 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
5.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
5.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
5.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
5.5.1.4 мұғалімнің көмегімен контурлық сызықтар бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
5.5.1.13 трафареттердің, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
5.5.1.8 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау (мүмкіндігінше), көрсету, ажырату
5.5.1.9 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.5.1.10 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурмен сызу және түспен бояу
5.5.2.4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша бірдей белгілері бойынша топтастыру
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
5.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау,
суретте бейнеленген кейіпкерлерді, олардың әрекеттерін атау
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
5.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
5.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға дайын элементтер өрнегін жасау
5.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны мұғалімнің көмегімен, көрсету бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу

5.4.2.4 выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 1 признаку в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
5.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), названия геометрических фигур, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
5.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
5.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
5.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
5.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по контурным линиям с помощью учителя
5.5.1.13 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
5.5.1.8 называть (по возможности), показывать, различать используемые в процессе рисования цвета
5.5.1.9 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.5.1.10 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.1 обводить и закрашивать геометрические узоры, выделенные контуром по образцу
5.5.2.4 выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
5.2.2.2рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, называть героев, изображенных на рисунке, их действия
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц;
выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
5.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
5.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы с помощью учителя
5.4.2.6 узнавать, называть (по возможности) геометрические фигуры, понимать значения терминов
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) с помощью учителя, по показу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры

3.3. Композиция
5.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
5.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
5.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
5.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
5.4.1.8 қағазды берілген сызықтың бойымен кесу
5.4.1.14 выполнять аппликацию из геометрических фигур, различных по цвету, в заданном контуре с помощью учителя
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көлденең жолақта бір-бір белгісі (түсі, өлшемі, пішіні) бойынша әртүрлі 2 дайын элементтен тұратын өрнектер жасау
5.5.2.7 мұғалімнің көмегімен жапырақтарға бояу жағу және үлгі бойынша элементтерді (жапырақ, қалып, жапырақ, қалып) бояумен кезектестірумен өрнекті басып шығару
5.5.2.2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.12 нүктелерді, сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен торлар мен берілген нүктелер бойынша салу
5.5.1.6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5.5.1.14 мұғалімнің көмегімен шаблон бойынша, трафарет бойынша әртүрлі заттардың суреттерін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
5.5.3.4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде мұғалімнің көмегімен берілген сызықтар бойынша салу
3 тоқсан
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
5.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
5.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
5.3.1.1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу

3.3. Композиция
5.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
5.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
5.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
5.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
5.4.1.8 резать бумагу по заданной линии
5.4.1.14 выполнять аппликацию из геометрических фигур, различных по цвету, в заданном контуре с помощью учителя
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.3 составлять узоры из 2 готовых элементов, различных по одному признаку (цвету, величине, форме) в горизонтальной полосе с помощью учителя
5.5.2.7 наносить краску на листья и печатать орнамент с чередованием элементов (лист, штамп, лист, штамп) краской по образцу с помощью учителя
5.5.2.2 осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
5.1. Предметное рисование
5.5.1.12 рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и заданным точкам
5.5.1.6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5.5.1.14 рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету с помощью учителя
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.3 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
5.5.3.4 рисовать объекты природы в разное время года с помощью учителя, по заданным линиям
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете ИЗО
5.1.1.2 соблюдать и комментировать (по возможности) правила ТБ при работе с материалами и инструментами
5.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
5.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
5.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
5.3.1.1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации и

5.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
5.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
5.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.5 мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.5 қалыпты жолақтағы өрнекті (2-3 дана) мұғаліммен бірге берілген нүктелер бойынша басып шығару
5.5.2.8 көрсету бойынша ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
5.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
5.2.1.2 киіз үйдің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
5.2.1.3 киіз үйдің безендірілуін ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.6 мүсіндеу объектісін мұғаліммен бірге ермексаз элементтерімен безендіру
5.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
5.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
5.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5.3.3.3 подчиняться правилам работы в команде
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.17 мұғалімнің жетекшілігімен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттарын; ойыншықтарды) гуашпен, бояумен бояу
5.5.1.18 мұғалімнің жетекшілігімен тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды акварельмен бояу
5.5.1.19 мұғалімнің көмегімен өз жұмысын үлгімен салыстыру,
өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау
5.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
4.3. Сюжеттік аппликация
5.4.3.1 мұғалімнің көмегімен дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
5.4.3.2 мұғалімнің көмегімен сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
5.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
5.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
5.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.1 контурлық сызбаларды мұғалімнің жетекшілігімен үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу

5.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
5.4.1.6 узнавать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.5 печатать узор в полосе штампами (2-3 шт.) по заданным точкам, по образцу сопряженно с учителем
5.5.2.8 обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом по показу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
5.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
5.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение юрты
5.2.1.3. обыгрывать убранство юрты
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина совместно с учителем
5.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
5.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
5.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5.3.3.3 подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
5.1.1.17 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) под руководством учителя
5.5.1.18 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины под руководством учителя
5.5.1.19 сравнивать свою работу с образцом с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников
5.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
4.3. Сюжетная аппликация
5.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по показу, с помощью учителя
5.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом с помощью учителя
5.4.3.3использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
5.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
5.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
5.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей, с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу под руководством учителя

5.5.3.6 мұғалімнің көмегімен контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
5.5.3.5 бояу кезінде суреттің шекарасын сақтау
4 тоқсан
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
5.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
5.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
5.4.1.11 мұғалімнің көмегімен коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликация жасау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.6 суретшілердің (Г. Садвакасова, Л. Афремов, И. Шишкин) пейзаждары бар суреттерді қарау, жыл мезгілін, оның белгілерін атау
5.2.2. өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.15 берілген контур бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
5.5.1.7 мұғалімнің көмегімен сызықтан шықпай, сурет контурын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін бояу
5.5.1.16 мұғалімнің көмегімен объектілерді олардың пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастыру
5.5.1.11 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
5.5.1.6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.6 мұғалімнің көмегімен тірек нүктелері бойынша дөңгелек, шаршы, тікбұрышты пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.2. мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
5.5.3.7 мұғалімнің жұмысты бағалауын тыңдау
5.5.3.8 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан

5.5.3.6 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка с помощью учителя
5.5.3.5 соблюдать при раскрашивании границу рисунка
4 четверть
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
5.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
5.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
5.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
5.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу с помощью учителя
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.6 рассматривать картины с пейзажами художников (Г.Садвакасова, Л.Афремов, И. Шишкин), называть время года, его признаки
5.2.2.7узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц; выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
5.1. Предметное рисование
5.5.1.15 рисовать объекты природы в разное время года по заданному контуру с помощью учителя
5.5.1.7 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии с помощью учителя
5.1.1.16 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя
5.5.1.11соблюдать последовательность действий при рисовании
5.5.1.6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.6 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой, квадратной, прямоугольной формы по опорным точкам с помощью учителя, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.2. рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
5.5.3.7 слушать оценивание работ учителем
5.5.3.8 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть

1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
6.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
6.2.2.2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу,
бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
6.2.2.3 адамдардың, жануарлардың бейнелері, олардың әрекеттері арқылы берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
6.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын орындау
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1. мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6.3.2.5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
6.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
6.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
6.4.1.3 қағазды жырту, кесу және ұсақтау арқылы дайындамалар жасау
6.4.1.12 көрсету бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан (3-4 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
6.4.2.4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 2 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою

1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
6.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете изо
6.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
6.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
6.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
6.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
6.2.2.2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
6.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых изображениями людей, животных, их действиями
6.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.1 выполнять пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе способом размазывания по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1.обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 3-4 частей), передавать форму с минимальной помощью учителя
6.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
6.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
6.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
6.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
6.4.1.3 делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
6.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (3-4 цвета) в заданном контуре по показу
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
6.4.2.4 выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 2 признакам в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя

6.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
6.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
6.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
6.5.1.4 мұғалімнің көмегімен бейнеленген заттың бөлшектерін нүктелермен салып бітіру
6.5.1.13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
6.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
6.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
6.5.1.10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және түспен бояу
6.5.2.4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша бірдей белгілерімен топтастыру
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.2.5 таныс ғимараттарды, аймақтың көрнекті ғимараттарын фотосуреттерден тану, көрсету, атау, ажырату
6.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
6.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
6.4.1.4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
6.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.2 мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
6.3.2.6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
6.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу

6.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
6.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
6.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
6.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
6.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по точкам с помощью учителя
6.5.1.13 рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
6.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
6.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
6.5.1.10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.1 обводить и закрашивать геометрические узоры по контурным линиям по образцу
6.5.2.4 выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу, по словесному описанию
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.2.5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомые здания, примечательные здания региона
6.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
6.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
6.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
6.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), названия геометрических фигур, понимать значения терминов
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
6.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
3.3. Композиция
6.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции

6.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
6.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
6.4.1.8 бүктелген қағазды кесу әдісін қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.3 мұғалімнің көмегімен үлгіге сәйкес көлденең жолақта екі белгі бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
6.5.2.7 жапырақтарға бояу жағу және жолаққа көрсету бойынша, үлгі бойынша бояудың бір-бір белгісімен (түсі, мөлшері, пішіні) жапырақтарды кезектестіре отырып, өсімдіктің өрнегін басып шығару
6.5.2.2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.15 трафареттердың, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
6.5.1.16 мұғалімнің жетекшілігімен әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша, трафарет бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
6.5.3.4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде берілген сызықтар бойынша салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
6.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны көрсету бойынша, үлгі бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
6.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.5 үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша қалыпты жолақтағы өрнекті берілген нүктелер бойынша басып шығару
6.5.2.8 дайындамада ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу

6.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
6.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
6.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
6.4.1.8 использовать прием вырезания из сложенной вдвое бумаги
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов, различных по двум признакам в горизонтальной полосе по образцу с помощью учителя
6.5.2.7 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской по показу, по образцу
6.5.2.2 осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
5.1. Предметное рисование
6.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
6.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету под руководством учителя
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.3 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
6.5.3.4рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
6.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
6.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
6.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
6.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
6.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) по показу, по образцу
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.6 узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
6.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя, по образцу
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.5 печатать узор в полосе штампами по заданным точкам по показу, по образцу
6.5.2.8 обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом на заготовке

6.5.2.9 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
6.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6.2.1.2 қазақтың ұлттық тұрмыстық заттарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
6.2.1.3 қазақтың тұрмыстық заттарын ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
6.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
6.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.19 көрсету бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
6.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша акварель бояулармен бояу
6.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
6.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
4.3. Сюжеттік аппликация
6.4.3.1 үлгі бойынша дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
6.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
6.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
6.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
6.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
6.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу
6.5.3.6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
6.5.3.5 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
4 четверть
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
6.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
6.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу

6.5.2.9 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
6.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальных казахских предметов быта
6.2.1.3 обыгрывать предметы быта казахов
3.2. Объемные изделия
6.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
6.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
6.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
6.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу
6.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу
6.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
6.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
4.3. Сюжетная аппликация
6.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
6.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
6.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
6.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
6.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
6.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу
6.5.3.6 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
6.5.3.5 соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
4 четверть
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 3-4 частей), передавать форму с минимальной помощью учителя
6.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
6.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
6.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса

4.1. Заттық аппликация
6.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
6.4.1.11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша орналастыру және жабыстыру
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.2.6 қазақстандық суретшілердің (А. Он, А. Ғалымбаева) натюрморттарын қарау, бейнелеу объектілерін атау
6.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
6.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша орналастыру
6.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
6.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
6.5.1.6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
6.5.1.14 заттарды табиғаттан мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша берілген контурмен салу
6.5.1.8 көрсету бойынша, үлгі бойынша суреттің контурын сақтай отырып, сызықтан шықпай сурет бөлшектерін бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша дайындаманың шетіне немесе ортасына берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
6.5.3.7 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
6.5.3.8 мұғалімнің жұмысын бағалауға қатысу
6.5.3.9 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
3) 7 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
7.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру
7.2.2.2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
7.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)

4.1. Предметная аппликация
6.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
6.4.1.11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, с помощью учителя
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.2.6 рассматривать натюрморты казахстанских художников (А.Он, А. Галимбаева), называть объекты изображения
6.2.2.7узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
6.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по точкам
6.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, с помощью учителя
6.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
6.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
6.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
6.5.1.14 рисовать предметы с натуры сопряженно, с помощью учителя, по заданному контуру по показу
6.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии, обводить по контуру по показу, по образцу
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.6 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу, с помощью учителя
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.2 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
6.5.3.7 называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
6.5.3.8 принимать участие в оценивании работ учителем
6.5.3.9 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
7.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке работы
7.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
7.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы с помощью учителя
7.2.2.2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
7.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях

7.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне ермексазбен сурет салу (пластилинография)
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7.3.2.5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
7.3.2.8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
7.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
7.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
7.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
7.4.1.12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
7.4.2.4 көрсету бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті өлшемі, түсі, пішіні бойынша берілген нүктеге кезектестіріп орналастыру
7.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
7.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
7.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
7.5.1.4 үлгі бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
7.5.1.13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
7.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
7.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
7.5.1.10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
7.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
7.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу

7.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.1 рисовать пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
7.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
7.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом
с минимальной помощью учителя
7.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
7.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
7.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
7.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
7.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
7.4.2.4 выкладывать и наклеивать узор из листьев в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике, круге по заданным точкам с чередованием по величине, окраске, форме по показу
7.4.2.6 узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
7.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
7.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
7.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
7.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по образцу
7.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
7.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
7.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
7.5.1.10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.1 обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
7.4.2.6 узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
7.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами

7.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
7.2.2.5 мұғалімнің көмегімен ұлттық керамикалық бұйымдарды тану, көрсету, атау, тексеру
7.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
7.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер) кесумен машықтану
7.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет кесу әдісін қолдану
7.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.2 көрсету бойынша, мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
7.3.2.6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
7.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
7.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа жапырақтарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін көрсету басып шығару
7.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
7.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
7.5.3.5 берілген сызықтар бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
3 тоқсан

7.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
7.2.2.5 узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные изделия из керамики
7.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
7.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг) разной величины
7.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз
7.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя, по показу
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
7.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
7.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
3.3. Композиция
7.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
7.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7.3.3.3.подчиняться правилам работы в команде
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
7.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе по показу, по образцу
7.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
5.1. Предметное рисование
7.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
7.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу по показу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
7.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям или по точкам
3 четверть

1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және үлгіні таяқшамен сурет салу, көрсету бойынша, үлгі бойынша кесуге арналған қалыптар
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
7.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
7.4.1.4 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.4 үлгі бойынша, берілген нүктелер бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда 3 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
7.5.2.7 үлгі бойынша дайындамадағы ұлттық өрнекті контур бойымен сызу және бояу
7.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
7.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
7.2.1.2 қазақ ыдыс-аяқтарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
7.2.1.3 қазақтың ұлттық ыдыс-аяқтарын ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
7.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.19 көрсету бойынша, үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
7.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша, үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
7.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
7.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру

1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
7.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
7.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
7.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и наносить рисунок с помощью палочки, формы для вырезания по показу, по образцу
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
7.4.1.6 узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
7.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.4 составлять и печатать узор из 3 различных штампов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
7.5.2.7 обводить по контуру и раскрашивать национальный узор на заготовке по образцу
7.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
7.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
7.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение предметов национальной казахской посуды
7.2.1.3 обыгрывать национальную казахскую посуду
3.2. Объемные изделия
7.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
7.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
7.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
7.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу, по образцу
7.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу, по образцу
7.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя, рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
7.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии

4.3. Сюжеттік аппликация
7.4.3.1 үлгі бойынша дайын немесе кесілген дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
7.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
7.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
7.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
7.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
7.5.3.6 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
7.5.3.7 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
7.3.2.8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
7.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
7.4.1.11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру және жабыстыру
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
7.2.2.6 белгілі портрет суретшілерінің суреттерін қарау, суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
7.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
7.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7.5.1.6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
7.5.1.14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
7.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу

4.3. Сюжетная аппликация
7.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
7.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
7.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
7.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
7.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
7.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
7.5.3.6 соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
7.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
4 четверть
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
7.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с минимальной помощью учителя
7.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
7.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
7.4.1.11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
7.2.2.6 рассматривать картины известных художников-портретистов, определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц
5.1. Предметное рисование
7.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по точкам
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
7.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
7.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
7.5.1.14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
7.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
5.2. Декоративное рисование

7.5.2.5 көрсету бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.2 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
7.5.3.8 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
7.5.3.9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
7.5.3.10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
4) 8 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
8.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
8.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
8.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
8.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
8.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.1 үлгі бойынша сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
8.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8.3.2.5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
8.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
8.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
8.4.1.1 бөлшектерді атау деңгейінде мұғалімнің үлгіні талдауына қатысу, аппликацияны орындау тәртібі туралы сұрақтарға жауап беру

7.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по показу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя, по образцу
7.5.3.8 называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
7.5.3.9 оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
7.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
1) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
8.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
8.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
8.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
8.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
8.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы
8.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
8.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
8.2.2.4 узнавать, показывать, называть изображенные объекты, описывать их цвет, форму, величину, пространственное расположение, виды собственной деятельности, характерные для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
8.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу
8.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
8.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
8.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать с помощью учителя
4.1. Предметная аппликация
8.4.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне называния деталей, отвечать на вопросы о порядке выполнения аппликации

8.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
8.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
8.4.1.12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
8.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
8.4.2.4 үлгі бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
8.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
8.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
8.5.1.4 көрсету бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
8.5.1.13 берілген нүктелер мен үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
8.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
8.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
8.5.1.10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
8.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
8.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
8.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8.2.1.2 қазақтың ұлттық бас киімдерін қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, мақсатын анықтау
8.2.1.3 қазақтың ұлттық бас киімдерін ойынға қосу
4.2. Сәндік аппликация
8.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер, сопақша) кесумен машықтану
8.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
8.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.2 көрсету бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру

8.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
8.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
8.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
8.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
8.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
по образцу
5.1. Предметное рисование
8.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
8.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
8.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
8.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по представлению
8.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по заданным точкам и образцу
8.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
8.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
8.5.1.10 составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.1 обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
8.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
8.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
8.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять назначение национальных казахских головных уборов
8.2.1.3 обыгрывать национальные казахские головные уборы
4.2. Декоративная аппликация
8.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг, овал) разной величины
8.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
8.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану

8.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
8.3.2.6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
8.3.3.1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу
8.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және берілген нүктелер бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
8.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
8.5.2.4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада 3-4 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
8.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
8.5.3.5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
8.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.3 коллаж үшін үлгі бойынша қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
8.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында құрғақ жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
8.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
8.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
8.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
4.2. Сәндік аппликация
8.4.2.2 көрсету бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
8.4.2.6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)

8.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
8.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
3.3. Композиция
8.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции после обсуждения с учителем
8.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по заданным точкам
8.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
8.5.2.4 составлять и печатать узор из 3-4 различных штампов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.1. Предметное рисование
8.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
8.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
8.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
8.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
8.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
8.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
8.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
8.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу
4.1. Предметная аппликация
8.4.1.4 делать аппликацию из сухих листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
8.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
8.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
8.4.1.6 узнавать, показывать, называть лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
8.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по показу
8.4.2.6 узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи
(по возможности)

8.4.2.5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
8.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
8.2.1.1 Оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8.2.2.5 мұғалімнің көмегімен ұлттық музыкалық аспаптарды тану, көрсету, атау, тексеру
3.2.
Көлемді бұйымдар
8.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
8.3.3.1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу
8.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.19 үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
8.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
8.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің сұрағы бойынша жұмыстарды бағалау
8.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
8.5.1.22 мұғалімнің көмегімен жануарды берілген контур бойымен салу
4.3. Сюжеттік аппликация
8.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
8.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
8.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
8.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
8.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
8.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
8.5.3.7 үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
8.3.2.5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
8.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
8.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау

8.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
8.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
2.1.
Предметы народного декоративно-прикладного искусства
8.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8.2.2.5 узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные музыкальные инструменты
3.2.
Объемные изделия
8.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
8.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
8.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
8.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по образцу
8.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по образцу
8.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя, рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы по вопросам учителя
8.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
8.5.1.22 рисовать животное по заданному контуру, с помощью учителя
4.3. Сюжетная аппликация
8.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
8.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу
8.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
8.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
8.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
8.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
8.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
8.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу
4 четверть
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
8.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу
8.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
8.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
8.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя

4.1. Заттық аппликация
8.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
8.4.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
8.2.2.6 қазақстандық суретшілердің суреттерін қарау (А. Қастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Телжанов)
8.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
8.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша орналастыру
8.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
8.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
8.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
8.5.1.14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
8.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.5 үлгі бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.2 мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша, үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
8.5.3.8 үлгі бойынша өз суретін атау және көрсету
8.5.3.9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
8.5.3.10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
5) 9 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
9.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары

4.1. Предметная аппликация
8.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
8.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
8.2.2.6 рассматривать картины казахстанских художников (А. Кастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Тельжанов)
8.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
8.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
8.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу
8.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
8.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
8.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8.5.1.14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
8.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8.5.3.8 называть и показывать свой рисунок по образцу
8.5.3.9 оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
8.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
9.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
9.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
9.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры

9.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
9.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше) және сұрақтарға жауап беру
9.2.2.3 мұғалімнің көмегімен өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және сипаттау (мүмкіндігінше)
9.2.2.4 жылдың бейнеленген уақыты, тәулік уақыты, заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, адамдар, жануарлар туралы сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
9.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
9.3.2.10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.1 мұғалімнің көмегімен берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликацияның орындалу тәртібін айту
9.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
9.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
9.4.1.12 үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
9.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
9.4.2.4 жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
9.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
9.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
9.5.1.4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
9.5.1.13 үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
9.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
9.5.1.10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
9.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу

9.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы, задавать вопросы
9.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать, показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы
9.2.2.3 распознавать, называть и описывать (по возможности) эмоции и настроение, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях с помощью учителя
9.2.2.4 отвечать на вопросы об изображенном времени года, времени суток, о предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, о людях, животных,
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по образцу
9.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
9.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям под руководством учителя
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.1 анализировать с помощью учителя образец по заданному плану, рассказывать порядок выполнения аппликации
9.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
9.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
9.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по образцу
4.2. Декоративная аппликация
9.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
9.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
5.1. Предметное рисование
9.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
9.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
9.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
9.5.1.4 рисовать в технике "акватушь" по образцу
9.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по образцу
9.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
9.5.1.10 составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
9.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.1 составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам

9.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
9.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілер бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
9.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9.2.1.2 қазақтың ұлттық киімінің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
9.2.1.3 қазақтың ұлттық киімдерін ойынға қосу
4.2. Сәндік аппликация
9.4.1.7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды кесуге машықтану
9.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
9.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.2 үлгі бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
9.3.2.6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
9.5.2.4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.15 үлгі бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
9.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
9.5.3.5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)

9.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
9.5.2.3 составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
9.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальной казахской одежды
9.2.1.3 обыгрывать национальную казахскую одежду
4.2. Декоративная аппликация
9.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур и фигур неправильной формы
9.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
9.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
9.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по показу, по образцу
9.5.2.4 составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.1. Предметное рисование
9.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу
9.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
9.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
9.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами

9.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.3 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
9.4.1.9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
9.4.1.5. үлгі бойынша, көрсету бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
9.4.1.6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
4.2. Сәндік аппликация
9.4.2.2 үлгі бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
9.4.2.5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
9.4.2.6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
9.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
9.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9.2.2.5 мұғалімнің көмегімен шағын мүсіндік формаларды зерттеп, нақты заттармен ұқсастығын анықтау
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
9.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
9.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
9.5.1.23 мұғалімнің көмегімен адамның мәнерлендірірлген тұлғасын және оның көрінісін салу
9.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
9.5.1.22 мұғалімнің көмегімен жануарды нүктелермен салу
4.3. Сюжеттік аппликация
9.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру

9.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
9.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
9.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу, самостоятельно
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
9.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
9.4.1.5. выполнять предметную аппликацию из ткани по образцу, по показу
9.4.1.6 называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
4.2. Декоративная аппликация
9.4.2.2 составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по образцу
9.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
9.4.2.6 узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
9.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
9.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9.2.2.5 обследовать с помощью учителя малые скульптурные формы, определять сходство с реальными предметами
3.2. Объемные изделия
9.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
9.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
9.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
9.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки,
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
9.5.1.23 рисовать стилизованное лицо человека и его выражение с помощью учителя
9.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
9.5.1.22 рисовать животное по точкам, с помощью учителя
4.3. Сюжетная аппликация
9.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу

9.4.3.2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
9.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
9.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
9.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
9.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
9.5.3.7 үлгі бойынша, өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
9.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
9.3.2.10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
9.4.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
9.2.2.6 композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін әлемге әйгілі суретшілердің суреттерін қарау
9.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
9.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес өз бетінше орналастыру
9.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
9.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
9.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
9.5.1.14 заттар мен объектілерді табиғаттан үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
9.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.5 үлгі бойынша берілген нүктелермен геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.2 қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу

9.4.3.2 распределять формы на детали аппликации по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
9.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
9.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
9.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
9.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
9.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
9.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, самостоятельно
4 четверть
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по образцу
9.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
9.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом по предложенным критериям под руководством учителя
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
9.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
9.2.2.6 рассматривать картины всемирно известных художников для развития навыка композиции, цветовой гармонии
9.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
9.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
9.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
9.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
9.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
9.5.1.14 рисовать предметы и объекты с натуры по образцу, передавая основную форму и размеры предметов
9.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по заданным точкам по образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу

9.5.3.8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
9.5.3.9 мұғалімнің көмегімен берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
9.5.3.10 ұжымдық суреттерді үлгі бойынша жасауға қатысу
6) 10 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
10.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
10.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғаліммен әңгімелесуге қатысу
10.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді тану, көрсету, атау, мүмкіндігінше алдыңғы және кейінгі оқиғалар туралы сұрақтарға жауап беру
10.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және мүмкіндігінше сипаттау, олар туралы сұрақтар қою
10.2.2.4 жыл мезгілі мен тәулік уақытын, объектілерді, олардың түсін, пішінін, шамасын, кеңістіктік орналасуын; адамдардың, жануарлардың сыртқы түрін суреттеу
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
10.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
10.3.2.10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.1 берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликация бойынша жұмыс жоспарын жасау
10.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
10.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
10.4.1.12 тапсырмасыз мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
10.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

9.5.3.8 представлять свой рисунок по заданному плану
9.5.3.9 оценивать свою и чужую работу по заданным критериям с помощью учителя
9.5.3.10участвовать в создании коллективных рисунков по образцу
6) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
10.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
10.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
10.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
10.2.2.1 слушать рассказ, истории о произведении искусства,
по возможности принимать участие в беседе с учителем
10.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению узнавать, показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы о предшествующих и последующих событиях
10.2.2.3 распознавать, называть и по возможности описывать, задавать вопросы об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
10.2.2.4 описывать изображенные время года и время суток, объекты, их цвет, форму, величину, пространственное расположение; внешний вид людей, животных
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу, самостоятельно
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой самостоятельно
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
10.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
10.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
10.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.1 анализировать образец по заданному плану, составлять план работы над аппликацией
10.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
10.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
10.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги без задания
4.2. Декоративная аппликация
10.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

10.4.2.4 өз бетінше жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
10.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
10.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
10.5.1.4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
10.5.1.13 көрсету бойынша сызылмаған қағазға қарындашпен, қаламмен сызықтар, геометриялық фигуралар салу
10.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
10.5.1.10 өз бетінше қосымша түстер жасау
10.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
10.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
10.5.2.3 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілері бар дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
10.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10.2.1.2 халық қолөнершілерінің бұйымдарын, ұлттық өрнектерді қоршаған ортадан, бөліп көрсету, атау (мүмкіндігінше)
10.2.1.3 өрнекті оның атауы бойынша анықтау
4.2. Сәндік аппликация
10.4.1.7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды, симметриялық фигураларды кесуге машықтану
10.4.1.8 қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану
10.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.2 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
10.3.2.6 мүсіндеу объектісін өз бетінше ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау

10.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по величине, окраске, форме самостоятельно
5.1. Предметное рисование
10.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
10.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
10.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
10.5.1.4 рисовать в технике "акватушь" по образцу
10.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по представлению
10.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
10.5.1.10 составлять дополнительные цвета самостоятельно
10.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.1 составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
10.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
10.5.2.3 составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
10.2.1.1.проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10.2.1.2 выделять из окружающей среды, в изделиях народных мастеров, называть (по возможности), национальные узоры
10.2.1.3 определять узор по его названию
4.2. Декоративная аппликация
10.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур, фигур неправильной формы, симметричных фигур
10.4.1.8 использовать различные приемы вырезания из бумаги
10.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу, самостоятельно
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
10.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
10.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина самостоятельно
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3 соблюдать правила работы в команде

5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және өз бетінше, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
10.5.2.4 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.15 үлгі бойынша, ойлау бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
10.5.1.16 заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
10.5.3.5 жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
10.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
10.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.3 өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
10.4.1.9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
10.4.1.5 үлгі бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
10.4.1.6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
4.2. Сәндік аппликация
10.4.2.2. бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
10.4.2.5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
10.4.2.6 өз сөзінен терминдерді түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
10.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
10.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10.2.2.5 Қазақстанның тарихи архитектуралық көрікті жерлері бар фотосуреттерді қарау
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
10.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу

5.2. Декоративное рисование
10.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге самостоятельно, по образцу
10.5.2.4 составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале
5.1. Предметное рисование
10.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу, по задумке
10.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
10.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
10.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
10.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
10.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
10.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе самостоятельно
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
10.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
10.4.1.5 вырезать детали из ткани, выполнять аппликацию из ткани по образцу
10.4.1.6 называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
4.2. Декоративная аппликация
10.4.2.2. составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен
10.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
10.4.2.6 понимать, использовать термины в собственной речи (по возможности)
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
10.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
10.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10.2.2.5 рассматривать фотоснимки с историческими архитектурными достопримечательностями Казахстана
3.2. Объемные изделия
10.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
10.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему

10.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
10.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
10.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
10.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
10.5.1.22 жануарды нүктелермен салу
10.5.1.23 мұғалімнің көмегімен киімдегі адамды берілген нүктелермен салу
10.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
10.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
4.3. Сюжеттік аппликация
10.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
10.4.3.2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
10.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
10.4.3.4 үлгі бойынша, ойластыру бойынша ұжымдық композициялар жасауға қатысу
10.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
10.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
10.5.3.7 өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
10.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
10.3.2.10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
10.4.1.11 үлгі бойынша, өз бетінше коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
10.2.2.6 заманауи қазақстандық суретшілердің (Д. Қасымов, Л. Махит, Әбілхайыр, Н. Бубэ) композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін суреттерін қарау
10.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу

10.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
10.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.1. Предметное рисование
10.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
10.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
10.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки, оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10.5.1.22 рисовать животное по точкам
10.5.1.23 рисовать человека в одежде по заданным точкам, с помощью учителя
10.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
10.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
4.3. Сюжетная аппликация
10.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
10.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
10.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
10.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций по задумке, по образцу
10.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
10.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
10.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
10.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка самостоятельно
4 четверть
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой самостоятельно
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
10.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
10.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
10.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации для создания коллажа по образцу, самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
10.2.2.6 рассматривать картины современных казахстанских художников (Д. Касымов, Л. Махит, А Абулхаир, Н. Бубэ), для развития навыка композиции, цветовой гармонии
10.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
10.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу

10.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша, өз бетінше орналастыру
10.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
10.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
10.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
10.5.1.14 заттар мен объектілерді табиғаттан өз бетінше заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
10.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.5 өз бетінше дайындаманың шеті, периметрі немесе ортасы бойынша геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.2. қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
10.5.3.8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
10.5.3.9 берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
10.5.3.10 ұжымдық суреттер жасауға қатысу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 540 -қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың музыкалық іс-әрекеті барысында тыңдау, орындаушылық және қозғалыс қабілеттерін дамыту, қарапайым эстетикалық сезімдерін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) білім алушылардың музыкалық сабақтарға жағымды сезімдері мен оң көзқарастарын қалыптастыру және қолдау;
2) музыкаға және музыкамен қимыл-қозғалыстар жасауға деген эмоционалдық ықыластылықты тәрбиелеу;
3) музыкалық-орындаушылық және би дағдыларды дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) ырғақты сезінуді, музыкалық есте сақтауды дамыту;

10.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
10.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
10.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
10.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
10.5.1.14 рисовать предметы и объекты с натуры самостоятельно, передавая основную форму и размеры предметов
10.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по краю, периметру или в середине заготовки самостоятельно
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.2. рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
10.5.3.8 представлять свой рисунок по заданному плану
10.5.3.9 оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков
Приложение 540 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 540 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казажстан "Об образовании".
2. Цель Программы – совершенствование слушательских, исполнительских и двигательных навыков в процессе музыкальной деятельности, формирование простейших эстетических чувств.
3. Учебные задачи Программы:
1) поддерживать положительное отношение к музыкальным занятиям;
2) воспитывать эмоциональную отзывчивость на музыку и движения под музыку;
3) совершенствовать музыкально-исполнительские и танцевальные навыки.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать чувство ритма, музыкальную память;

2) білім алушылардың әншілік тыныс алуын, әншілік аппаратын дамыту;
3) моторикалық ептілікті, тепе-теңдік сезімін, кеңістікте бағдарлануды, қозғалыстарды үйлестіруді қалыптастыру;
4) эмоционалдық-ерікті саланы және оң жеке қасиеттерді дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде ескертіледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) фронталды жұмыс барысында қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы ынталандырушы көмегіне реакцияның әлсіздігі;
3) қалыптасатын дағдыларды машықтанудың қиындықтары.
6. Білім алушылардің ерекшелігі - айқын көрінетін сөйлеу бұзылыстары: сөйлеуді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының аздығы, дыбыс айтуының және сөйлеудің грамматикалық құрылымың бұзылуы, балалардың бір тобында белсенді сөйлеудің толық болмауы да байқалады. Оқушыларға әннің мәтінін мағынасын түсіну, оны есте сақтау және қайталау қиынға соғады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика принциптеріне негізделген.
8. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерін бақылап зерделейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды нәтижелерін тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
10. Сабақты ұйымдастыруда әр оқушыға қатысты іс-әрекет түрін уақытылы өзгерту мүмкіндігі қарастырлады, егер оқушының осындай қажеттілігі туындаса. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
11. Музыка және ырғақ сабақтарын дайындау және өткізу барысында мұғалім келесі талаптарды ұстанады:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәнін, эстетикалық құндылығын, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкестігін ескере отырып таңдау;
2) оқушылардың тыңдауына ұсынылатын (оның ішінде жазбада берілетін) музыкалық шығарманы орындаудың жоғары деңгейі;
3) музыкалық шығарманың мазмұнымен таныстыруда білім алушыларға көп сөйлемеу, берілетін түсіндірмелердің қысқа, қолжетімді болуы;
4) музыканы тыңдау кезінде бейнелі көрнекілікті қолдану (бейнесюжеттер, иллюстрациялар, драматизация, шығарманың мазмұнына сәйкес келетін суреттер сериясы);

2) совершенствовать певческое дыхание, певческий аппарат обучающихся;
3) развивать моторную ловкость, чувство равновесия, ориентировку в пространстве, координацию движений;
4) развивать эмоционально-волевую сферу, положительные личностные качества, речь и коммуникативные навыки.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Особенностью обучающихся является выраженные речевые нарушения: трудности понимания обращенной речи, узкий словарный запас, нарушения звукопроизношения и грамматического строя речи, у части обучающихся наблюдается полное отсутствие активной речи. Школьникам трудно понять смысл текста песни, запомнить его и воспроизвести.
7. Организация процесса обучения основывается на принципах специальной педагогики.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают меняющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
11. В ходе подготовки и проведения уроков музыки и ритмики педагог придерживается требований:
1) подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития обучающихся;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения, предъявляемого школьникам для прослушивания (в том числе воспроизводимого в записи);
3) доступное немногословное общение с обучающимися при знакомстве с содержанием музыкального произведения;
4) применение образной наглядности при прослушивании музыки (видеосюжетов, иллюстраций, драматизации, серии картинок, соответствующих содержанию произведения);

5) білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру, қозғалыс белсенділігі музыкалық шығарманың ырғақты бейнесін, қарқынын, динамикасын жақсы меңгеруге ықпал етеді.
12. Музыканы тыңдау - әр сабақтың міндетті бөлігі болып табылады, ол балалардың музыкалық түсініктерін кеңейтуге және олардың эстетикалық сезімдерін қалыптастыруға ықпал етеді.
13. Музыканы тыңдау бойынша жұмыстың мазмұны мен ұйымдастырылуы білім алушылардың жас және психикалық, дене дамуының ерекшеліктерімен анықталады. Оқушылардың зейін ерекшеліктерін ескере отырып, балалардың шаршауын тудырмас үшін музыкалық шығарманың дыбысы 1,5-2 минуттан аспауы керек.
14. Музыканы тыңдау жаңа шығармамен танысу, музыкалық шығарманы қайта тыңдау, музыкалық аспаптарда ойнау процесінде жүреді.
15. Музыкалық шығарма бірнеше сабақта және сабақтан тыс уақытта қайта-қайта тындалады. Қайта тыңдау кезінде әр түрлі ойын қимылдарын, шу оркестріндегі ойын еңгізіледі. Мұндай әдістер оқушыларға шығарманың құрылымын, оның қарқынын, ырғақтық бейнесін анықтауға көмектеседі. Қайта тыңдаған сайын балалар музыкалық шығарманы жақсы таныла бастайды, олардың жағымды эмоциялары туындайды.
16. Музыкалық материалды іріктеуде оны оқытудың келесі кезеңдерінде бекіту үшін біртіндеп ән айтумен, музыкалық аспаптарда ойнаумен күрделендіре алатындай және кейін қозғалыстар қосып, би композицияларын құра алатындай етіп таңдайды.
17. Ән айту оқушылардың музыкалық қабілеттерін дамытудың ең белсенді әдісі ретінде қарастырылады, музыкалық тәрбиенің негізі құрайды. Маңызды дамытушы құралы - хор әні болып табылады. Ән мәтіндері, әуендердің әсемдігі оқушылардың эмоционалды тәжірибесін қалыптастыруға ықпал етеді.
18. Мұғалім әндерді және олармен жұмыс істеу ретін оқушылардың музыкалық және әншілік дайындығына, олардың даму деңгейіне байланысты таңдайды. Әнді толық орындау қиналатын балалармен жұмыс жасауда, мұғалім оларға әннің жеке бөліктерін айтуды ұсынады.
19. Сөйлемейтін балалар ән айтуға еліктеп, әндетудің иммитациясын жасайды, әуен ырғағына қарай тербеледі, қолдарымен ырғақты қимылдарын орындайды, аяқтарымен топылдатады.
20. Ән айтуға дайындық жаттығулары логопедиялық ырғақтық жаттығулары, артикуляциялық гимнастика, тыныс алу жаттығулары болып табылады. Музыкалық аспаптардың дыбыстарын, жақын ортаның дыбыстарын иммитациялау мұғалімге мектеп оқушыларын қызықтыруға және сабақты түрлендіруге көмектеседі.
21. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар барысында оқушылар зал бойымен ирелең жолымен қозғалады, қатарға, бағанға, шеңберге тұрады, бейнелі қимылдар жасайды. Мұғалім ырғақ сезімін, би қимылдарын мақсатты, дәйекті қалыптастыру үшін жаттығулар, музыкалық ойындар жүйесін құрастырады.

5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
12. Неотъемлемой частью каждого урока является слушание музыки, которое способствует расширению музыкального кругозора обучающихся и формирует у них эстетические чувства.
13. Содержание и организация работы по слушанию музыки определяется возрастными и психофизическими особенностями обучающихся. С учетом особенностей внимания обучающихся, звучание музыкального произведения не должно превышать 1,5-2 минут, чтобы не вызывать утомления.
14. Слушание музыки происходит в процессе ознакомления с новым произведением, повторного прослушивания музыкального произведения, игры на музыкальных инструментах.
15. Целесообразно повторное прослушивание музыкального произведения на нескольких уроках и во внеурочное время. Во время повторного прослушивания полезно вводить различные игровые движения, игру в шумовом оркестре. Такие приемы помогают обучающимся определить строение произведения, его темп, ритмический рисунок. С каждым повторным прослушиванием музыкальное произведение становится все более узнаваемым, вызывает положительные эмоции учащихся.
16. Музыкальный материал подбирается таким образом, чтобы его можно было закреплять с постепенным усложнением на последующих этапах обучения, усложнить пением, игрой на музыкальных инструментах, а затем добавить движения и составлять танцевальные композиции.
17. Основой музыкального воспитания учащихся является пение как наиболее активный способ развития музыкальных способностей. Важным развивающим средством является хоровое пение. Тексты песен, красота мелодий способствуют формированию эмоциональных переживаний учащихся.
18. Учитель выбирает песни и устанавливает последовательность работы над ними в зависимости от музыкальной и певческой подготовки обучающихся, уровня их развития. При работе с обучающимися, которым трудно воспроизвести всю песню, учитель предлагает им спеть отдельные части песни.
19. Не говорящие обучающиеся имитируют пение, раскачиваются в такт мелодии, выполняют ритмические движения руками, притопывают в такт мелодии.
20. Подготовительными упражнениями к пению являются упражнения логопедической ритмики, артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения. Имитация звуков музыкальных инструментов, звуков ближайшего окружения помогает педагогу заинтересовать школьников, и разнообразить урок.
21. В процессе музыкально-ритмических упражнений обучающиеся передвигаются по залу змейкой, становятся в шеренгу, колонну, круг, выполняют образные движения. Педагог подбирает систему упражнений, музыкальных игр для целенаправленного, последовательного формирования чувства ритма, танцевальных движений.

22. Музыка және ырғақ сабақтары музыкалық аспаптармен (фортепиано, баян, аккордеон, домбыра, үрмелі гармоника, барабандар, металлофондар, балалар синтезаторы, сылдырмақ, дабыл, маракас, үшбұрыш), музыкалық орталықпен, музыкалық шығармалардың аудиожазбалар жиынтығымен, иллюстрациялық және бейнематериалдармен жабдықталады.
23. Музыкалық аспаптарда ойнау білім алушылардың музыкалық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді: тембрлік, динамикалық естуін, жоғары дыбысты естуді, ырғақ сезімін, музыкалық есте сақтауын; қол мен саусақтардың қозғалғыштығын дамытады, ырғақты қозғалыстардың сапасын жақсартады.
24. Би билеуді үйрену кезінде оқушылар бидің атауларымен, негізгі қимылдарымен танысады. Әр түрлі халықтардың билерін орындау оқушыларды халықтық мәдениетке, қозғалыстарда әр түрлі халықтардың билерінің сипаттамалық ерекшеліктерін таба білуге баулиды, интернационализм сезімін тәрбиелейді.
25. Бағдарлама концентірлік принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын үйренген дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
26. Бағдарламаның мазмұнын ұсыныстық сипатындағы нұсқаулықтар ретінде қолданылады, яғни мұғалім оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез-келген өзгерістер енгізуге, бағдарламада ұсынылғандардың ішінен керектігін таңдауға және басқа музыкалық шығармаларды пайдалануға құқылы.
27. Музыкалық- ырғақтық құралдар жүйесі білім алушылардың қозғалыс саласының жай-күйін ескере отырып, сабақтарда әр түрлі болады.
28. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық бағалауды (қалыптасқан дағдыларды сипаттау) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
3-тарау. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Музыка және ырғақ" пәнінің мазмұны
29. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
5) 9 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
6) 10 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
30. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:

22. Уроки музыки и ритмики оснащаются музыкальными инструментами (фортепиано, баян, аккордеон, домбра, духовая гармоника, барабаны, металлофоны, детский синтезатор, погремушка, бубен, маракас, треугольник), музыкальным центром, набором аудиозаписей музыкальных произведений, иллюстративным и видеоматериалом.
23. Игра на музыкальных инструментах способствует развитию музыкальных способностей, обучающихся: тембровый, динамический, звуковысотный слух, чувство ритма, музыкальную память; развивает подвижность кисти и пальцев рук, улучшению качества ритмических движений.
24. Разучивая танцы и пляски, учащиеся знакомятся с их названиями, основными движениями. Исполнение танцев разных народов приобщает учащихся к народной культуре, умению находить в движениях характерные особенности танцев разных народов, воспитывает чувство интернационализма.
25. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
26. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся, выбирать из предложенных в Программе и использовать другие музыкальные произведения.
27. Система музыкально-ритмических средств варьируется на занятиях с учетом состояния двигательной сферы обучающихся.
28. Оценка достижений, обучающихся осуществляется с использованием описательной оценки (описание сформированных навыков).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка и ритмика"
Параграф 1. Содержание предмета "Музыка и ритмика"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
30. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" включает следующие разделы:

1) "Музыканы тыңдау";
2) "Ән айту";
3) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар";
4) "Музыкалық аспаптарда ойнау"
5) "Би мен би билеу"
31. "Музыканы тыңдау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыканы тыңдау.
32. "Ән айту" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) ән айту.
33. "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық-ырғақтық жаттығулар.
34. "Музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық аспаптарда ойнау.
35. "Би мен би билеу" бөлімі бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) би мен би билеу.
36. 5-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыканы тыңдау ережелері, балалар ертегілерінен әуенді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Қазақ халық шығармаларын, Қазақстан Республикасында тұратын түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау. Дыбыстық күштің өзгеруін тану және атау (қатты, ақырын). "Домбыра", "балалайка" музыкалық аспаптарының дыбысын тыңдау. "Домбыра", "балалайка" аспаптарын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау;
2) ән айту. Ән айту ережелері. Суреттегі бет бөліктерін тану және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек). Мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Таныс әндерді тану және суреттегі музыкалық бейнені көрсету. Мұғаліммен бірге ән айту. Әндегі дауыстың күшін тану (қатты, ақырын). Таныс ертегілерінің мазмұнын жаңғырту. Мұғалімге еліктеп музыкалық аспаптың (балалайканың), жұмыс аспабының (қайшының) дыбысынын, жақын ортадағы дыбыстарды (сағат, дабыл) иммитациялау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғалімнің көрсетілімі бойынша бұлшықетті ширату жаттығуларының кешенін орындау (бастың еңкейту, иықты көтеру, түсіру, денені оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру). Мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу. қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру. Бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (қатпар), қазақ биінің қол қимылын (қол буындарын айналдыру), "Тұмарша" би қимылындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қимылдарын (ауыспалы жүріс), "жұмсақ қадам", "аяқтың ұшынан қадам басу", "өкшеден қадам басу", "моталочка", "майшабақ" қимылдарын көрсетілімі бойынша және педагогтың көмегімен орындау. Үйренген қимылдарды музыкамен, қолдарына орамалдарды ұстап орынлдау, таныс әуендердің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау арқылы көрсету, әртүрлі кәсіптердегі адамдардың қозғалыстарын иммитациялау (теңізші);

1) "Слушание музыки";
2) "Пение";
3) "Музыкально-ритмические упражнения";
4) "Игра на музыкальных инструментах";
5) "Танцы и пляски".
31. Раздел "Слушание музыки" включает подраздел:
1) слушание музыки.
32. Раздел "Пение" включает подраздел:
1) пение.
33. Раздел "Музыкально-ритмические упражнения" включает подраздел:
1) музыкально-ритмические упражнения.
34. Раздел "Игра на музыкальных инструментах" включает подраздел:
1) игра на музыкальных инструментах.
35. Раздел "Танцы и пляски" включает подраздел:
1) танцы и пляски.
36. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 5 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыки, узнавание мелодии из детских сказок, соотнесение их с изображением персонажей. Слушание казахских народных произведений, музыкальных произведений разных народов, населяющих Республику Казахстан. Узнавание и называние изменения в силе звучания (громко, тихо). Слушание звучания музыкальных инструментов "домбра", "балалайка". Узнавание и называние инструментов "домбра", "балалайка" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила исполнения песен. Узнавание и называние частей лица на иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога. Узнавание знакомых песен и показ музыкального образа на иллюстрации. Подпевание с учителем. Узнавание силы голоса в песне (громко, тихо). Воспроизведение содержания знакомых детских сказок. Имитирование звука музыкального инструмента (балалайка), рабочего инструмента (ножницы), звуков ближайшего окружения (часы, будильник) по подражанию педагогу;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте) по показу педагога. Имитация движений сказочных персонажей совместно с педагогом. Движение свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию. Выполнение по показу и с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц, (складка), движение рук казахского танца (вращение кистей), мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег), движения казахского танца (переменный ход), движений: "мягкий, шаг", "шаг с носка", "шаг с пятки", "моталочка", "Ұлочка". Выполнение под музыку изученных движений с платочками, ритмических рисунков знакомых мелодий хлопками в ладоши, имитирование движения людей разных профессий (моряк);

4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптардың (домбыра, балалайка) дыбысталуымен музыкалық аспаптарда ойнауды иммитациялау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері, пианинода ойнау кезінде дұрыс отыру. Пианинода ойнамас бұрын қолға дайындық жаттығуларын орындау. Пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау. Мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода ойнап көрсету. Таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен панинода, шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге ойнату. Пианинода гамманы белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолды бір саусағымен бір октава шегінде 1до-1си дейін орындау. Таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын қайталау;
5) би мен би билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалыптары мен қозғалыстарын, "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау. Қозғалыстардың комбинацияларын (үйлесіміндерін) орындау: "жұмсақ қадам", "аяқтың ұшынан қадам", "өкшеден қадам", "Моталочка", "Елочка" (шырша). Үйренген қозғалыстардан (педагогтың таңдауы бойынша) қазақтың қарапайым халық би композицияларын, Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың би композицияларын, балаларға арналған би композицияларын және әр түрлі мамандықтағы адамдардың (теңізшінің) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: Ю. Энтин, Б. Окуджава "Буратино" А.Толстойдың "Золотой ключ" немесе "Приключения Буратино" ертегісі бойынша фильмнен. В. Шаинский, Л. Яхнина "Площадь картонных часов" музыкалық ертегісіндегі "Белые кораблики". Ю. Селиверстова "Песня Золушки". "Мама" фильмінен Ю. Энтин мен Буржоа Жерардың "Мама- первое слово" әні. Ағайынды Гриммдердің "Бременские музыканты" ертегісінен Ю. Энтин мен Г. Гладковтың "Песенка про друзей". "Красная шапочка" ертегісінен Ю. Ким және А. Рыбниковтың "Песня красной шапочки" әні. "Сказка о царе Салтане" операсынан Римский - Корсаковтың "Полет шмеля". Қазақ халық күйлері: "Ақсақ құлан", "Балқылдақ", "Аншының зары". Байырбекова Ж. "Бесік жыры". "Во поле береза стояла" орыс халық әні. Р. Глиер "Узбекский танец". "Бульба" беларус халық музыкасы. "Гопак" украин халық музыкасы. "Лезгинка" грузин халық музыкасы. "Чабота" татар халық музыкасы. "Андижанская полька" өзбек халық музыкасы. Ю. Селиверстованың "Танец моряков", П.И. Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан "Баба-яга", "Камаринская", "Полька".

4) игра на музыкальных инструментах. Имитирование игры на музыкальных инструментах (домбра, балалайка) под их звучание. Правила игры на музыкальных инструментах, правильная посадка при игре на пианино. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на пианино. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре пианино по диезным клавишам, вверх, вниз. Воспроизведение совместно с учителем ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой, одним пальцем на пианино. Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Исполнение гаммы на пианино по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1.Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц). Выполнение совместно с педагогом в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), переменный шаг, вращение кистей в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию. Выполнение в комбинации движений: "мягкий, шаг", "шаг с носка", "шаг с пятки", "моталочка", "Ұлочка". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций разных народов, населяющих Республику Казахстан, детских танцевальных композиций, из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (моряк).
Рекомендуемый музыкальный материал: Ю.Энтин, Б.Окуджава "Буратино" из фильма по повести-сказки А.Толстого "Золотой ключик, или Приключения Буратино". В.Шаинский, Л.Яхнина "Белые кораблики" из музыкальной сказки "Площадь картонных часов". Ю.Селиверстова "Песня Золушки".Ю.Энтин, Буржоа Жерар "Мама – первое слово" из фильма-сказки "Мама". Ю.Энтин Г.Гладков "Песенка про друзей" из сказки братьев Гримм "Бременские музыканты". Ю.Ким, А.Рыбников "Песня красной шапочки" из сказки "Красная шапочка. Римский-Корсаков "Полет шмеля" из оперы "Сказка о царе Салтане". Казахские народные кюи "Ақсак кулан", "Балкылдак", "Аншыныңзары". Байырбекова Ж. "Бесік жыры" (колыбельная). Русская народная песня "Во поле береза стояла". Р.Глиэр "Узбекский танец". Белорусская народная музыка "Бульба". Украинская народная музыка "Гопак". Грузинская народная музыка "Лезгинка". Татарская народная музыка "Чабота". Узбекская народная музыка "Андижанская полька". Ю.Селиверстова "Танец моряков". П.И. Чайковский "Баба-яга", "Камаринская", "Полька" из цикла "Детский альбом".

37. 6-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Балалар фильмдерінен әуенді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Қазақ халық музыкалық шығармаларынан, түрлі халықтардың шығармаларынан әуендерді тыңдау. Музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "шаңқобыз", "гармонь". Музыкалық аспаптарды тану және атау: "шаңқобыз", "гармонь" дыбысталуы бойынша, сыртқы түрі бойынша;
2) ән айту. Әндерді орындаудың ережелері. Дене бөліктерін иллюстрация арқылы тану және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буыны, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше). Мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге. Әннің уақтылы басталуы және аяқталуы. Ән айтудың мәнерлілік құралдарын ажырату (баяу, жылдам). Таныс ертегілерінің мәтінін айту. Мұғалімге еліктеу бойынша музыкалық аспаптың (гармонь), жұмыс құралының (сорғының), жақын ортаның (шәйнектің) дыбысын иммитациялау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғалімнің көрсетілімі бойынша бұлшықетті ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру). Мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу. Сигнал бойынша бір катардан колоннаға тұру. Педагогтың көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (көбелек), музыкаға қазақ биінің қол қимылдарын (қолды айналдыру, білектерде айқастырылған қолдар), "Шаңырақ" би қозғалысындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін (киіз үйдің төбесі), "бір аяғынан бүйірлік жүріс" қазақ биінің қимылын, "биік қадам" қозғалысын орындау, "жартылай отырумен алға жалғамалы қадам", "ковырялочка", "доп" жаттығуы (отыру-тұру) қозғалысы. Мұғаліммен бірлесе отырып, үйренген қимылдарды орамалдармен, жалаулармен орындау, таныс әуендердің ырғақтық бейнесін аяқты топырлату арқылы көрсету, әртүрлі кәсіптердегі адамдардың (отын жарушы) қимылдарына еліктеу;
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері. Үрмелі гармоникада ойнаған кезде денені дұрыс ұстау. Музыкалық аспаптардың дыбысталуына оларда ойнауды иммитациялау (шаңқобыз, гармонь). Үрмелі гармоникада ойнаудың алдында қолға дайындық жаттығуларын, тыныс алу жаттығуларын орындау. үрмелі гармоника пернетақтасында баспалдақ секілді бір саусақпен ойнау, диез пернелерде жоғары, төмен ойнау. Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си гамманы бір октава шегінде орындау. Мұғалімнің көмегімен белгіленген пернелер арқылы таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразаларын үрмелі гармоникада ойнау;

37. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 6 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание мелодии из детских фильмов, соотнесение их с изображением персонажей. Слушание мелодий из казахских народных музыкальных произведений, произведений разных народов. Узнавание и называние выразительных средств музыкального произведения (медленно, быстро). Слушание звучания музыкальных инструментов: "шаңқобыз", "гармонь". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "шаңқобыз",", "гармонь" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Узнавание и называние частей тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога. Пение совместно с учителем. Своевременное начало и окончание пения. Различие выразительных средств пения (медленно, быстро). Воспроизведение текста знакомой детских сказок. Имитирование звука музыкального инструмента (гармонь), рабочего инструмента (насос), звука ближайшего окружения (чайник) по подражанию педагогу;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте) по показу педагога. Подражание движениям персонажей из детских фильмов совместно с педагогом. Построение из шеренги в одну колонну по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (бабочка), движений рук казахского танца под музыку (вращение рук, руки, скрещенные в запястьях), мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырақ" (крыша юрты), движения казахского танца "боковой ход с одной ноги", движения "высокий шаг", движения "приставной шаг вперед с полуприседанием", "ковырялочка", присядочное движение "мячик". Выполнение совместно с педагогом под музыку изученных движений с платочками, флажками, ритмических рисунков знакомых мелодий топаньем ног, имитирование движений людей разных профессий (дровосек);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры на музыкальных инструментах. Положение тела при игре на духовой гармонике. Имитирование игры на музыкальных инструментах (шаңқобыз, гармонь) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук, дыхательных упражнений перед игрой на духовой гармонике. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре духовой гармоники, по диезным клавишам, вверх, вниз. Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) соло, совместно с педагогом одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Исполнение гаммы на духовой гармонике, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1. Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок на духовой гармонике по размеченным клавишам с помощью учителя;

5) би мен би билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық биінің қалыптары мен қимылдарының, "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "қол буындарын айналдыру", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімдерін орындау. Қатардан бір бағанға қайта тұру. Қимылдарды үйлесімінде орындау: "жоғары қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадаммен жылжу", "ковырялочка", "доп". Үйренген қозғалыстардан қазақ халқының қарапайым би композицияларын, Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың би композицияларын, балалар би композицияларын (педагогтың таңдауы бойынша) және әртүрлі кәсіптердегі адамдардың (отын жарушы) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: "Золушка" фильміндегі А. Спадавеккия мен Е. Шварцтың "Добрый жук" әні. "Приключение электроника" фильміндегі Ю. Энтиннің, Е. Крылатовтың "Крылатые качели" әні. "Гостья из будущего" фильмінен Ю. Энтиннің, Е. Крылатовтың "Прекрасное далеко" әні. В. Шаинскийдің, М. Пляцковскийдің "Дважды два, четыре" әні. Ю. Селиверстованың "Кап-кап" әні. Ю. Селиверстованың "Танец с мамой по дорожке" әні. Ю. Энтиннің, В. Шаинскийдің "Чунга-чанга" әні, Ю.Энтиннің, Д. Тухмановтың "Пых, пых самовар" әні. "Сарыарқа", "Әсем қоңыр", "Бас төре" қазақ халық күйлері. Ә.Еспаевтың, Ш. Смаханұлы "Өртеке әні". "Приходите в гости к нам" фильмінен Ю. Ким және В. Дашкевичтің "Там, на неведомых дорожках" әні. "Пляска парами" литва халық музыкасы. "Хава нагила" еврей халық музыкасы. "Фломенко" испан халық музыкасы. "Полька Евы" фин халық музыкасы, П.И.Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан. "Неаполитанская песенка", "Мужик на гармонике играет", "Немецкая песенка", "Итальянская песенка" әндері.
38. 7-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Балалар әндерінің әуенін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану. 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау. Дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруіндее музыкалық мәнерлілік құралдарын тану және атау (төмен, жоғары). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "Жетіген", "Арфа". Музыкалық аспаптарды олардың дыбысталуы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "Жетіген", "Арфа";
2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін тану және атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай). Мұғалімнің көрсетуі бойынша дайындық тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Балалар әндерінің мәтінін әндету. Дауыс тембрін тану (төмен, жоғары). Мұғалімге еліктеу бойынша музыкалық аспаптың (барабанның), жұмыс құралының (балғаның) дыбысын, жақын ортаның дыбысын (тоңазытқыштың дыбысын) иммитациялау;

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), выполнение в комбинации положений и движений казахского народного танца: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук", "руки, скрещенные в запястьях". Перестраивание из шеренги в одну колонну. Выполнение в комбинации движений: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "ковырялочка", "мячик". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций разных народов, населяющих Республику Казахстан, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (дровосек).
Рекомендуемый музыкальный материал: А.Спадавеккиа, Е.Шварц "Добрый жук" из фильма "Золушка". Ю.Энтин, Е.Крылатов "Крылатые качели" из кинофильма "Приключение электроника". Ю.Энтин, Е.Крылатов "Прекрасное далеко" из кинофильма "Гостья из будущего". В. Шаинский, М. Пляцковский "Дважды два, четыре". Ю.Селиверстова "Кап – кап". Ю. Селиверстова "Танец с мамой по дорожке". Ю.Энтин, В.Шаинский "Чунга-чанга", Ю.Энтин, Д.Тухманов "Пых, пых самовар". Казахские народные кюи "Сары Арқа", "Әсемқоңыр", "Бас төре". Ә.Еспаев, Ш.Смаханұлы "Өртеке әні". Ю.Ким, В.Дашкевич "Приходите в гости к нам" из кинофильма "Там, на неведомых дорожках". Литовская народная музыка "Пляска парами". Еврейская народная музыка "Хава нагила". Испанская народная музыка "Фломенко". Финская народная музыка "Полька Евы", П.И. Чайковский "Неаполитанская песенка", "Мужик на гармонике играет", "Немецкая песенка", "Итальянская песенка" из цикла "Детский альбом"
38. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 7 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание мелодии детских песен, соотнесение с изображением героев. Узнавание казахских народных музыкальных произведения по звучанию инструментов. Слушание музыкальных произведений размером 2/4. Узнавание и называние средств музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий). Слушание звучания музыкальных инструментов: "жетіген", "арфа". Узнавание и называнием музыкальных инструментов: "жетіген", "арфа" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Узнавание и называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо). Выполнение перед пением подготовительных дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики по показу педагога. Воспроизведение текста детских песен. Узнавание тембра голоса (низкий, высокий). Имитирование звука музыкального инструмента (барабан), рабочего инструмента (молоток), звука ближайшего окружения (холодильник) по подражанию педагогу;

3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру, секіру). Мұғаліммен бірге балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау. Бір бағаннан сигнал бойынша екі бағанға қайта тұру. Мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (көпір), музыкаға қазақ биінің қол қимылдарын (алақанды біресе жоғары, біресе төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу), "Қос өркеш" би қозғалысындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қимылдарын (аралас бүйірлік жүріс), қимылдарды орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа қадам жасауда өкшеге шығу", "жартылай отырумен бүйірлік қадам", отырып журелеу қозғалысы "жорғалаушы". Мұғаліммен бірге 2/4 өлшемдегі музыкамен, лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру, шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау, әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші);
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері. Домбырада ойнаған кездегі денені дұрыс қалпына кеттіру. Музыкалық аспаптардың дыбысталуымен оларда ойнауды иммитациялау (жетіген, арфа). Домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау. Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) домбырада бір ішекте, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, санауға бір саусақпен еркін ойнау. Мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразаларын ырғақтық бейнесін орындау;
5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі): "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі), "Қос өркеш", "аралас бүйірлік қозғалыс", "қолды алға қарай ашып, алақанды жоғары-төмен бағыттау" қазақ халық биінің негізгі калыптары мен қозғалыстарының үйлесімдерін (комбинацияларын) орындау. Бір бағаннан екі бағанға қайта тұру. Қимылдарды үйлесімінде орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы). үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша) және әр түрлі мамандардың қызметін (етікші) көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: В. Шаинскийдің, М. Пляцковскийдің "Учат в школе" әні. Ю.Селиверстованың "Листики – кораблики", "Снежные бабочки", "Танец с лентами" композициялары. Савельев пен М. Пляцковскийдің "Настоящий друг" әні. Г. Остер, М. Мееровичтің "В каждом маленьком ребенке" әні. Қазақ халық күйлері "Қоңыр", "Қызыл қайын", "Қөкейкесті". К. Дүйсекееваның, Ш.Сариеваның "Туған жер" композициясы, П.И. Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан "Сладкая греза" әні, А. Вивальдидің "Времена года" циклынан "Зима", "Весна", "Лето", "Осень" композициялары.

3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте) совместно с педагогом. Выполнение движений в соответствии с текстом детских песен совместно с педагогом. Перестраивание из колонны в две колонны по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (мостик), движений рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз), мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба), движений казахского танца (комбинированный боковой ход), движений: "бег с захлҰстом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием, присядочное движение "ползунок". Выполнение совместно с педагогом под музыку 2/4 вращения ленты на сильную долю мелодии, хлопков с одновременным счетом, имитирование движений людей разных профессий (сапожник);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры на музыкальных инструментах. Положение тела при игре на домбре. Имитирование игры на музыкальных инструментах (жетыген, арфа) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений руками для игры на домбре. Игра лесенкой на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре. Воспроизведение соло, совместно с педагогом ритмического рисунка знакомой песни (по выбору учителя) одной нотой, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Игра на домбре произвольным боем одним пальцем без лада, ударом на сильную долю такта музыки под счет. Воспроизведение с помощью педагога на одной струне домбры одним пальцем без лада ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), выполнение в комбинации положений и движений казахского народного танца: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз". Перестраивание из колонны в две колонны. Выполнение в комбинации движений: "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "ползунок". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), выполнение танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (сапожник).
Рекомендуемый музыкальный материал: В.Шаинский, М.Пляцковский "Учат в школе". Селиверстова Ю. "Листики – кораблики", "Снежные бабочки", "Танец с лентами". Б.Савельев, М.Пляцковский "Настоящий друг". Г.Остер, М.Меерович "В каждом маленьком ребенке". Казахские народные кюи "Қоңыр", "Қызыл қайын", "Көкейкесті". К.Дуйсекеева, Ш.Сариева "Туған жер", П.И. Чайковский "Сладкая греза" из цикла "Детский альбом", А.Вивальди "Зима", "Весна", "Лето", "Осень" из цикла "Времена года".

39. 8-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Кіріспе-әуені арқылы таныс әуеннің атауын тану және атау. Кіріспе-әуені бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану. Музыкалық өлшемі 3/4 шығармаларды тыңдау. Музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау - қысқа, дауысты - ұзақ). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "сыбызғы", "флейта". Аспаптарды дыбысы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "сыбызғы", "флейта";
2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай). Музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Әнді тыңдау, дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа - өткір, ұзын - тегіс). Шумақты ұран мәтіндерін айту. Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (құбырдың), жұмыс құралының (бұрғының) дыбысын, жақын ортаның дыбысын (ыдыс-аяққа) иммитациялау. Әнді орындау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру). Музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау. шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту. мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең), қазақ биінің қол қимылын (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы), "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қозғалысын (алға өріле жылжу) музыкаға орындау. мұғаліммен бірге 3/4 музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербелу; оңға, солға бұрылу; бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла, тербелу; қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам. Мұғаліммен бірге 3/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру, шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау, әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы);
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Барабанда ойнау кезіндегі ойын және дененің дұрыс ұстау ережелері. Музыкалық аспаптардың (сыбызғы, флейта) дыбысталуымен оларды ойнауды иммитациялау. Барабанда ойнауға қолға дайындық жаттығуларын орындау. Музыкалық аспапта (барабанда) 2/4, 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және бір мезгілде санауды жүргізу. Музыкалық аспапта (барабанда) шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге ұсақ даңғырды орындау. Барабанда қарапайым шұмақты ұрандардың ырғақтық үлгілерін орындау. Мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау;

39. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 8 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание и называние названия знакомой мелодии по вступлению. Узнавание казахских народных музыкальных произведения по вступлению. Слушание произведений музыкального размера 3/4. Узнавание и называние длительности музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный). Слушание звучания музыкальных инструментов: "сабызғы", "флейта". Узнавание и называние инструментов: "сабызғы", "флейта" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо). Выполнение дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение. Прослушивание песни, различение продолжительности звука (короткий - резкий, длинный - плавный). Воспроизведение текста речевок. Совместно с педагогом имитирование звука музыкального инструмента (дудочка), рабочего инструмента (дрель), звука ближайшего окружения (посуда). Исполнение песни;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение совместно с педагогом комплекса упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте). Выдерживание вступления в музыке, начало движения на запев. Перестраивание из одного круга, в два маленьких круга по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный), движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом), мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла), движение казахского танца (переплетающий ход вперед). Выполнение совместно с педагогом под музыку 3/4 движений: покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч; повороты вправо, влево; покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево; приставной шаг вперед, назад с положением руки "свечка". Выполнение совместно с педагогом под музыку 3/4 вращения ленты на сильную долю мелодии, хлопки с одновременным счетом, имитирование движения людей разных профессий (кузнец);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на барабане. Имитирование игры на музыкальных инструментах (сабызғы, флейта) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на барабане. Игра на барабане, ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4, 3/4 с одновременным счетом. Игра на музыкальном инструменте барабан: "мелкая дробь" соло, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение на барабане ритмического рисунка несложных речевок. Воспроизведение на барабане с помощью педагога ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;

5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (жұптасқан мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіт тырнақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау, қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту қозғалыстарын. "Бір жағынан екінші жаққа тербелу, аяқтар иық енінде", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам" қозғалыстарын комбинацияларын орындау. Үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын, музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын, қарапайым балалар би композицияларын және әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындау (темір ұстасы).
Ұсынылатын музыкалық материал: И. Дунаевскийдің, М.Матусовскийдің "Школьный вальс" әні. Ю. Селиверстованың "Вальс с листочками", "На пороге Новый год", "Нежный вальс" әндері. Д. Кабалевскийдің, А.Пришелецтің "Наш край" әні. Қазақ халық күйлері "Адай", "Ақ жауын", "Ноғайдын зары". Л. Хамидидің "Қазақ вальсі" композициясы. "Во кузнице" орыс халық әні. П.И. Чайковскийдің "Вальс цветов", "Мама" композициялары, "Детский альбом" циклынан "Вальс", "Времена года" циклынан "Лето" композициясы.
40. 9-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) Музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Таныс әуенді фрагменттерден тану және атау. Қазақ халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану. Классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыкалық шығармалардың түрлерін ажырату және атау (марш, би). Музыкалық аспаптарды тыңдау: "қобыз", "скрипка". Музыкалық аспаптарды дыбысы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "қобыз", "скрипка";
2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай). Мұғаліммен бірге ән айту алдында тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге ән айту, ән тыңдау, әндердің сипатын ажырату (көңілді, қайғылы). Ән шумақтардың мәтінін мұғалімнен кейін қайталау. Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (скрипка), жұмыс құралының (ара), жақын ортаның (радио) дыбысын иммитациялау (иммитациялау);

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог). Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом" по кругу, сужая и расширяя круг. Выполнение в комбинации движений: "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч"; "повороты вправо, влево"; "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"; "приставной шаг вперед, назад с положением руки "свечка". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций; танцевальных композиций музыкального размера 3/4; детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (кузнец).
Рекомендуемый музыкальный материал: И.Дунаевский, М.Матусовский "Школьный вальс". Ю.Селиверстова "Вальс с листочками", "На пороге Новый год", "Нежный вальс". Д.Кабалевский, А.Пришелец "Наш край". Казахские народные кюи "Адай", "Ақ жауын", "Ноғайдын зары". Л.Хамиди "Казахский вальс". Русская народная песня "Во кузнице". П.И.Чайковский "Вальс цветов", П.И. Чайковский "Мама", "Вальс" из цикла "Детский альбом", "Лето" из цикла "Времена года"
40. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 9 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание и называние названия знакомой мелодии по фрагментам. Узнавание казахских народных музыкальных произведений по фрагменту. Слушание классических музыкальных произведений. Узнавание и называние характера музыкальных произведений (марш, пляска). Слушание, музыкальных инструментов: "қобыз", "скрипка". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "қобыз", "скрипка"по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо). Выполнение дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики перед пением совместно с педагогом. Пение вместе с педагогом, прослушивание песни, различение песен по характеру (веселая, грустная). Повторение за учителем текста речевок. Имитация звука музыкального инструмента (скрипка), рабочего инструмента (пила), звука ближайшего окружения (радио) совместно с педагогом;

3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау ережелері. Мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойын, иық, қол, арқа, жамбас, аяқ) ширатуға арналған жаттығулар жиынтығын орындау. Қозғалысты музыкамен бірге бастау. Мұғалімнің сигналы бойынша бір шеңберден екі шағын шеңберге қайта тұру. Мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуды орындау (бақа). "Өріммен ойнау" музыкасына қазақ биінің қол қимылдарын орындау. "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау. Қазақ биінің қимылдарын жасау: "орнында аттап өту", "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам". Үйренген қозғалыстарды гүлдер шоқтарын ұстап, музыкаға орындау. Мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақтық үлгісін қөрсету. Әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Металлофон музыкалық аспапта ойнаған кезде ойын ережелері мен денені дұрыс ұстау ережесі. Музыкалық аспаптардың (қобыз, скрипка) оларда ойнауды иммитациялау. Металлофонда ойнауға қолдардың дайындық жаттығуларын жасау. Металлофонның тілімдері бойымен әр тілімін соғып, бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо). Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Металлофонда белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау. Белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтардың қарапайым музыкалық фразалардың ырғақтық бейнесін ойнап көрсету.
5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Қазақ халық билерінің қалыптары мен қимылдарының үйлесіміндерін орындау: "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау", "орнында жүру", қолдың қозғалысы "өріммен ойнау", "бір шеңберден, екі кішкентай шеңберге қайта тұру". Қозғалыстарды бір-бірімен үйлестіріп орындау: "алға жылжудың жеңіл қадамы - қос табан жүріс", "бүйірге аяқты айқастырып жүру", "алға, артқа, оңға, солға кішкентай қадамбасып жүру", "жартылай отырумен, басты еңкетумен жалғамалы қадам жасау". Үйренген қимыл-қозғалыстардан қазақтың қарапайым халық би композицияларын, бал биінің композицияларын, балалар би композицияларын (педагогтың таңдауы бойынша) және әртүрлі мамандықтағы адамдардың (жүргізуші) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: А. Островский мен И. Диктің "Мальчишки и девчонки" әні. Ю. Селиверстованың "Танец с листочками", "Хрустальные льдинки", "Цветочек для мамы" әндері. Б. Савельев пен Л.Жигалкинаның, А. Хайтаның "Большой хоровод" әні. А. Ермолов пен В. Борисовтың "Веселая песенка" әні. Қазақ халық күйлері: "Ақ аққу", "Сары жайлау", "Сал құрен". Е. Брусиловскийдің "Қыз Жібек" операсынан "Шашу" композициясы. К. Сен-Сансаның "Карнавал животных" сюитасынан "Лебедь" композициясы. П.И. Чайковскийдің "Неаполитанский танец" (лебединое озеро) композициясы. Л. Боккеринидің "Менуэт". "Қамажай" қазақ халық әндері, П.И. Чайковскийдің "Старинная французская песенка" композициясы, "Детский альбом" цикліндегі "Зимнее утро", "Времена года" цикліндегі "Лето" композициялары.

3) музыкально-ритмические упражнения. Правила выполнения музыкально-ритмических упражнений. Выполнение совместно с педагогом комплекса упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп). Начало движения под музыку. Перестраивание по сигналу педагога из одного круга в два маленьких круга. Выполнение гимнастического упражнения на растяжку мышц (лягушка) с помощью педагога. Выполнение движений рук казахского танца под музыку "Игра с косами". Выполнение мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка). Выполнение движений казахского танца "переступание на месте"; выполнение под музыку движений: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы". Выполнение под музыку изученных движений с цветочками; выполнение ритмического рисунка знакомой мелодии ударами маленьких палочек совместно с педагогом. Имитация движений людей разных профессий (шофер);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на музыкальном инструменте металлофон. Имитация игры на музыкальных инструментах (кобыз, скрипка) под их звучание. Выполнение подготовительных для рук для игры на музыкальном инструменте металлофон. Игра лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок, ударяя каждую пластину (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне. Воспроизведение соло, совместно с педагогом ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение гаммы в пределах одной октавы до1-си1 на металлофоне по отмеченным клавишами. Воспроизведение с помощью педагога по размеченным пластинам на металлофоне ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак). Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроение из одного круга, в два маленьких круга. Выполнение в комбинации движений: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций бального танца, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (шофер).
Рекомендуемый музыкальный материал: А.Островский, И.Дик "Мальчишки и девчонки". Ю.Селиверстова "Танец с листочками", "Хрустальные льдинки", "Цветочек для мамы". Б.Савельев, Л.Жигалкиной, А.Хайта "Большой хоровод". А.Ермолов, В.Борисов "Веселая песенка". Казахские народный кюи "Ақ аққу", "Саржайлау", "Сал күрен"Е.Брусиловский "Шашу" из оперы "ҚызЖібек". К.Сен-Санса "Лебедь" из сюиты "Карнавал животных". П. И. Чайковский "Неаполитанский танец" (лебединое озеро). Л.Боккерини "Менуэт". Казахская народная песня "Қамажай", П.И. Чайковский "Старинная французская песенка", "Зимнее утро" из цикла "Детский альбом", "Лето" из цикла "Времена года".

41. 10-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Әннің әуенін тындап, атауын айту. Қазақ халық шығармаларын дыбысталуы бойынша тану. Классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыкалық шығармалардың сипатын анықтау және атау (көңілді, би әуендері). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "гитара", "керней". Музыкалық аспаптарды сыртқы түрі бойынша, дыбысталуы бойынша тану және атау: "гитара", "керней";
2) ән айту. Әндерді орындау ережелері. Артикуляция мүшелерінің атау (ерін, тіл, жақ, таңдай, тістер). Мұғаліммен бірге ән айтудың алдында артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту. Мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы). Әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын). Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысына (гитара, керней), жұмыс құралының дыбысына (балта), қоршаған ортаның дыбыстарына (кір жуғыш машина) иммитация жасату (еліктеу).
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау ережелері. Мұғаліммен бірге бұлшықетті ширатудың ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар кешенін орындау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша). Сигнал бойынша музыкалық сүйемелдеудің аяқталуымен бірге өз қозғалысын тоқтату. Қашықтықты сақтай отырып бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадам жасау. Мұғаліммен бірге "стрелка" гимнастикалық жаттығуын жасау. "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылын, "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау. Педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалыстарын орындау: "секіртпе қадамдар", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту және кері қарай секіріп оралу", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)" оындау, бөлек-бөлек жамбаспен, тіземен, иықпен айналдырып "Восьмерка" жасау. үйренген қимылдарды гимнастикалық таяқшалармен, доппен, лентамен орындау. Мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау. Әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуатын әйел)
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Балалар синтезаторы музыкалық аспапта ойнаған кездегі ойын ережелері мен дененің дұрыс қалпысы. Музыкалық аспаптардың (гитара, керней) дыбысталуына оларда ойнауды иммитациялау. Балалар синтезаторында ойнау үшін қолға дайындық жаттығуларын орындау. Балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдаққа басқан тәрізді жоғары, төмен ойнау. Мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында, музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау). Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің (мұғалімнің таңдауы бойынша) ырғақтық бейнесін бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Музыкалық аспаптардың (мұғалімнің таңдауы бойынша) дыбыстарын өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен оң, содан кейін сол қолдың бір саусағымен бір октава шегінде 1до-1си дейін гамманы орындау. Белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразалардың ырғақтық бейнесін, музыкалық аспаптардың (мұғалімнің таңдауы бойынша) дыбыстарын өзгерте отырып орындау.

41. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 10 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Называние названия песни по ее мелодии. Узнавание казахских народных произведении по звучанию. Слушание классических и современных музыкальных произведений. Узнавание и называние характера музыкальных произведений (веселые, плясовые). Слушание звучания музыкальных инструментов: "гитара", "труба". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "гитара", "труба" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила исполнения песен. Называние органов артикуляции (губы, язык, челюсти, нҰбо, зубы). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики перед пением совместно с педагогом. Пение совместно с педагогом в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения. Пение, пропевание совместно с педагогом гласных звуков (а, у, о, и, э, ы), пропевание мелодий на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо). Имитация звука музыкального инструмента (гитара, труба), звука рабочего инструмента (топор), звука ближайшего окружения (стиральная машина) совместно с педагогом;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила выполнения музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса ритмико-гимнастических упражнений для разминки совместно с педагогом (выбор упражнений, на усмотрение педагога). Прекращение своего движения вместе с окончанием музыкального сопровождения по сигналу. Выполнение свободного шага змейкой друг за другом сохраняя дистанцию. Выполнение гимнастического упражнение на растяжку мышц (стрелка) с помощью педагога. Выполнение движений рук казахского танца "Ши орау" (плетение), казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало). Выполнение движений казахского танца: "шаги с подскоком", "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед", "треугольник" и обратно, "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "восьмерка" бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами". Выполнение изученных движений с гимнастическими палками, мячами, лентами. Выполнение ритмического рисунка знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам. Имитация движения людей разных профессий (прачка);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на музыкальном инструменте детский синтезатор. Имитация игры на музыкальных инструментах (гитара, труба) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на музыкальном инструменте детский синтезатор. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре, диезными клавишами вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога). Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) соло, совместно с педагогом одной нотой одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение гаммы на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога), по отмеченным клавишам одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1. Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок на детском синтезаторе по размеченным клавишам, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога и с его помощью);

5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" қазақ халық билерінің негізгі ережелерін орындау. Қазақ халық билерінің "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна", "секіртпе қадамдар", "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылдарын музыкасымен ұштастыра бірінен соң бірі қашықтықты сақтай ирелең жолмен жүріп, орындау. Қозғалыстардың үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек "восьмерка" айналдыру. үйренген қозғалыстардан балаларға арналған қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша), әр түрлі мамандардың қызметін (кір жуушы) көрсететін би композицияларын билеу.
Ұсынылатын музыкалық материал: С. Соснинаның, К. Ибряеваның "Учиться надо весело" әні. Ю. Селиверстованың "Я с листочками хожу", "Хороводная", "Танец с мамой" әндері. З. Александрованың, В.Модельдің "Бескозырка белая" әні. Н. Ошошниктің, В. Ошошниктің "Бибика" әні. "Серпер", "Ақ толқын", "Алатау", "Қара Жорға" қазақ халық күйлері. Қазақ халық әні "Елім-ай". С. Джоплиннің "Регтайм" композициясы, П.И. Чайковскийдің "Времена года" циклынан "Март", "Апрель", "Июнь", "Ноябрь", "Декабрь" композициялары.
42. Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу үлгілік ретінде ұсынылған. Педагог оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін өз бетінше анықтауға, музыкалық материалды, сондай-ақ сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті уақытты таңдауға құқылы. Мұғалім бұрын оқытылған оқу материалының үнемі қайталануын ұйымдастырады.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен шағын бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтаудағы 5.2.1.4" 5 " – сынып, "2.1" – бөлім және кіші бөлім, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
44. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Музыканы тыңдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Музыканы тыңдау
5. 1. 1. 1 залда өз орнын тауып бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, денені тік ұстау
6. 1. 1. 1 сыныпқа ұйымдастырылған тәртіппен кіру, залда өз орнын тауып бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение основных положений казахских народных танцев "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть) совместно с педагогом. Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движений рук казахского танца под музыку "Шиорау" (плетение), змейкой друг за другом сохраняя дистанцию. Выполнение в комбинации движений: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2", вперед "треугольник", и обратно, "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "восьмерка" бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами. Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций современного танца, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (прачка).
Рекомендуемый музыкальный материал: С.Соснина, К.Ибряева "Учиться надо весело". Ю.Селиверстова "Я с листочками хожу", "Хороводная", "Танец с мамой". З.Александрова, В.Модель "Бескозырка белая". Н.Осошник, В.Осошник "Бибика". Казахские народные кюи "Серпер", "Ақ толқын", "Алатау", "Қара Жорға". Казахская народная песня "Елім-ай". С.Джоплин "Регтайм", П.И. Чайковский "Март", "Апрель", "Июнь", "Ноябрь", "Декабрь" из цикла "Времена года".
42. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Педагог вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, выбирать музыкальный материал, а также время, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей учащихся класса. Педагог организует постоянное повторение ранее изученного учебного материала.
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
44. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Слушание музыки":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Слушание музыки
5. 1. 1. 1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
6. 1. 1. 1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения

7. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнын табу, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
8. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
9. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
10. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын алу, музыкалық сәлемдесуді орындау
5. 1. 1. 2 балалар ертегілерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
6. 1. 1. 2 балалар фильмдерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
7. 1. 1. 2 балалар әндерінің әуендерін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
8. 1. 1. 2 әнді кіріспес-әуенібойынша тану және атын атау
9. 1. 1. 2 таныс әуенді фрагменттерінен тану және атау
10. 1. 1. 2 әннің әуенін тыңдап атын атау
5. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын тыңдау
6. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларынан әуендер тыңдау
7. 1. 1. 3 аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану
8. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын кіріспе-әуендерінен тану
9. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану
10. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын әуендерінен тану
5. 1. 1. 4 Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
6. 1. 1. 4 әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
7. 1. 1. 4 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау
8. 1. 1. 4 3/4 музыкалық өлшемдегі шығармаларды тыңдау
9. 1. 1. 4 классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау
10. 1. 1. 4 классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау
5. 1. 1. 5 дыбыс күшіндегі өзгерістерді тану және атау (қатты, ақырын)
6. 1. 1. 5 музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
7. 1. 1. 5 музыкалық мәнерлік құралдарын тану және атау, дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруін тану (төмен, жоғары)
8. 1. 1. 5 музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау дыбыс- қысқа, дауысты дыбыс-ұзақ)
9. 1. 1. 5 музыкалық шығармалардың түрін тану және атау (марш, би)
10. 1. 1. 5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (көңілді, би әуені)
5. 1. 1. 6 "домбыра" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
6. 1. 1. 6 "шаңқобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау

7. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
8. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
9. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
10. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
5. 1. 1. 2 узнавать мелодии из детских сказок, соотносить их с изображением персонажей
6. 1. 1. 2 узнавать мелодии из детских фильмов, соотносить их с изображением персонажей
7. 1. 1. 2 узнавать мелодии детских песен, соотносить с изображением героев
8. 1. 1. 2 узнавать и называть название знакомой мелодии по вступлению
9. 1. 1. 2 узнавать и называть название знакомой мелодии по фрагментам
10. 1. 1. 2 называть название песни по ее мелодии
5. 1. 1. 3 слушать казахские народные музыкальные произведения
6. 1. 1. 3 слушать мелодии из казахских народных музыкальных произведений
7. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по звучанию инструментов
8. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по вступлению
9. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по фрагменту
10. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальных произведении по звучанию
5. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения разных народов, населяющих Республику Казахстан
6. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения разных народов
7. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения размером 2/4
8. 1. 1. 4 слушать произведения музыкального размера 3/4
9. 1. 1. 4 слушать классические музыкальные произведения
10. 1. 1. 4 слушать классические и современные музыкальные произведения
5. 1. 1. 5 узнавать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
6. 1. 1. 5 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
7. 1. 1. 5 узнавать и называть средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
8. 1. 1. 5 узнавать и называть длительность музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный)
9. 1. 1. 5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (марш, пляска)
10. 1. 1. 5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (веселые, плясовые)
5. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "домбра"
6. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "шаңқобыз"

7. 1. 1. 6 "жетіген" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
8. 1. 1. 6 "сыбызғы" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
9. 1. 1. 6 "қобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
10. 1. 1. 6 "гитара" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
5. 1. 1. 7 "домбыра" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
6. 1. 1. 7 "шаңқобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
7. 1. 1. 7 "жетіген" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
8. 1. 1. 7 "сыбызғы" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
9. 1. 1. 7 "қобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
10. 1. 1. 7 "гитара" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
5. 1. 1. 8 "домбыра" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
6. 1. 1. 8 "шаңқобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
7. 1. 1. 8 "жетіген" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
8. 1. 1. 8 "сыбызғы" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
9. 1. 1. 8 "қобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
10. 1. 1. 8 "гитара" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
5. 1. 1. 9 "балалайка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
6. 1. 1. 9 "гармонь" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
7. 1. 1. 9 "арфа" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
8. 1. 1. 9 "флейта" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
9. 1. 1. 9 "скрипка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
10. 1. 1. 9 "керней" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
5. 1. 1. 10 фотода "балалайка" музыкалық аспабын тану
6. 1. 1. 10 фотода "гармонь" музыкалық аспабын тану
7. 1. 1. 10 суреттегі "арфа" музыкалық аспабын тану
8. 1. 1. 10 фотода "флейта" музыкалық аспабын тану
9. 1. 1. 10 фотосуреттегі "скрипка" музыкалық аспабын тану
10. 1. 1. 10 фотосуреттегі "керней" музыкалық аспабын тану
5. 1. 1. 11 "балалайка"музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
6. 1. 1. 11 "гармонь" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
7. 1. 1. 11 "арфа" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
8. 1. 1. 11 "флейта" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
9. 1. 1. 11 "скрипка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
10. 1. 1. 11 "керней" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау

7. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "жетіген"
8. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "сабызғы"
9. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "қобыз"
10. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "гитара"
5. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "домбра" по внешнему виду
6. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "шаңқобыз" по внешнему виду
7. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "жетіген" по внешнему виду
8. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "сабызғы" по внешнему виду
9. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "қобыз" по внешнему виду
10. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "гитара" по внешнему виду
5. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "домбра" по звучанию, по внешнему виду
6. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "шаңқобыз" по звучанию, по внешнему виду
7. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "жетіген" по звучанию, по внешнему виду
8. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "сабызғы" по звучанию, по внешнему виду
9. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "қобыз" по звучанию, по внешнему виду
10. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "гитара" по звучанию,по внешнему виду
5. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "балалайка"
6. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "гармонь"
7. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "арфа"
8. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "флейта"
9. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "скрипка"
10. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "труба"
5. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "балалайка" на фото
6. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "гармонь" на фото
7. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "арфа" на фото
8. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "флейта" на фото
9. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "скрипка" на фото
10. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "труба" на фото
5. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "балалайка" по звучанию, по внешнему виду
6. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "гармонь" по звучанию, по внешнему виду
7. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "арфа" по звучанию, по внешнему виду
8. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "флейта" по звучанию, по внешнему виду
9. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "скрипка" по звучанию, по внешнему виду
10. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "труба" по звучанию, по внешнему виду

2) "Ән айту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Ән айту
5. 2. 1. 1 ән айту залында өз орнын табу, дененің дұрыс қалпын сақтау
6. 2. 1. 1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
7. 2. 1. 1 әнді (отырып, тұрып) орындау кезінде ережелерді орындау
8. 2. 1. 1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
9. 2. 1. 1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
10. 2. 1. 1 залда өз орындарына бару, ән айтуға дайындалу
5. 2. 1. 2 беттің бөліктерін иллюстрация бойынша көрсету және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек)
6. 2. 1. 2 дене бөліктерін суреттен көрсету және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буындары, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше)
7. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, таңдай) тану және атау
8. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)
9. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай
10. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау және көрсету (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)
5. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
7. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
8. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
5. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету
6. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
7. 2. 1. 4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
8. 2. 1. 4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
9. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
10. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
5. 2. 1. 5 әннің ішіндегі дауыстың күшін ажырату (қатты, ақырын)
6. 2. 1. 5 әннің мәнерлік құралдарын ажырату (баяу, жылдам)

2) раздел "Пение":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
2.1 Пение
5. 2. 1. 1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
6. 2. 1. 1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
7. 2. 1. 1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
8. 2. 1. 1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
9. 2. 1. 1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
10. 2. 1. 1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
5. 2. 1. 2 показывать и называть части лица по иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок)
6. 2. 1. 2 показывать и называть части тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка)
7. 2. 1. 2 узнавать и называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, небо)
8. 2. 1. 2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, небо)
9. 2. 1. 2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо
10. 2. 1. 2 называть и показывать части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, небо)
5. 2. 1. 3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
6. 2. 1. 3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
7. 2. 1. 3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
8. 2. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
9. 2. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10. 2. 1. 3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5. 2. 1. 4подпевать с педагогом, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации
6. 2. 1. 4петь совместно с педагогом, своевременно начинать и заканчивать пение
7. 2. 1. 4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
8. 2. 1. 4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
9. 2. 1. 4петь вместе с педагогом, прислушиваться к звучанию песни
10. 2. 1. 4 петь совместно с педагогом в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
5. 2. 1. 5 различать силу голоса в песни (громко, тихо)
6. 2. 1. 5 различать выразительные средства песни (медленно, быстро)

7. 2. 1. 5 дауыс тембрін ажырату (төмен, жоғары)
8. 2. 1. 5 дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа-өткір, ұзын-тегіс)
9. 2. 1. 5 әннің сипатын анықтау (көңілді, қайғылы)
10. 2. 1. 5 мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы)
5. 2. 1. 6 таныс ертегілерінің мазмұнын айтып беру
6. 2. 1. 6 таныс балалар ертегілерінің мәтінін айту
7. 2. 1. 6 балалар әндерінің мәтінін айту
8. 2. 1. 6 шумақты ұрандардың мәтінін айту
9. 2. 1. 6 мұғалімнің артынан шумақты ұрандардың мәтінін қайталау
10. 2. 1. 6 әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын)
5. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (балалайка)
6. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гармонь)
7. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (барабан)
8. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (құбыр)
9. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (скрипка)
10. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гитара, керней)
5. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (қайшы)
6. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (сорғы)
7. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балға)
8. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (бұрғылау)
9. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (ара)
10. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балта)
5. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (сағат, дабыл)
6. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (шайнек)
7. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (тоңазытқыш)
8. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (ыдыс-аяқ)
9. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (радио)
10. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге қоршаған ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (кір жуғыш машина)
3) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
6. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты өзгерту кезде залда өз орнын табу
7. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау

7. 2. 1. 5 различать тембр голоса (низкий, высокий)
8. 2. 1. 5 различать продолжительность звука (короткий - резкий, длинный - плавный)
9. 2. 1. 5 узнавать песню по характеру (веселая, грустная)
10. 2. 1. 5 петь совместно с педагогом гласные звуки (а,у,о,и,э,ы)
5. 2. 1. 6 воспроизводить содержание знакомых детских сказок
6. 2. 1. 6 воспроизводить текст знакомых детских сказок
7. 2. 1. 6 воспроизводить текст детских песен
8. 2. 1. 6 воспроизводить текст речевок
9. 2. 1. 6 повторять за учителем текст речевок
10. 2. 1. 6 пропевать мелодии на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо)
5. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (балалайка)
6. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гармонь)
7. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (барабан)
8. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (дудочка)
9. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (скрипка)
10. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гитара, труба)
5. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (ножницы)
6. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (насос)
7. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (молоток)
8. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (дрель)
9. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (пила)
10. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (топор)
5. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (часы, будильник)
6. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (чайник)
7. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (холодильник)
8. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (посуда)
9. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (радио)
10. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (стиральная машина)
3) раздел "Музыкально-ритмические упражнения":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5. 3. 1. 1 занимать свое место в зале для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6. 3. 1. 1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7. 3. 1. 1 соблюдать строй и исходное положение для выполнения музыкально-ритмических упражнений

8. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда шарлау
9. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
10. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
5. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын ию, иықты көтеру, түсіру, денені оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру)
6. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басты бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру)
7. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру, секіру)
8. 3. 1. 2 педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру)
9. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойынды, иықты, қолдарды, арқаны, жамбасты, аяқты) ширату жаттығулар жиынтығын орындау
10. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар орындау үшін ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар кешенін жасау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша)
5. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу
6. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу
7. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау
8. 3. 1. 3 музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау
9. 3. 1. 3 музыканың басталуымен қозғалыстарды бастау
10. 3. 1. 3 музыка аяқталғаннан кейін немесе сигнал бойынша қозғалысты тоқтату
5. 3. 1. 4 қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру
6. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір қатардан колоннаға тұру
7. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 3. 1. 4 шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту
9. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір шеңберден, екі кішкентай шеңберден қайта құру
10. 3. 1. 4 қашықтықты сақтай отырып бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадаммен жүру
5. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (қатпар)
6. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығулар жасау (көбелек)
7. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көпір)
8. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең)

8. 3. 1. 1 ориентироваться в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
9. 3. 1. 1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
10. 3. 1. 1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
5. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте)
6. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч, вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте)
7. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте)
8. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте)
9. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп)
10. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс ритмико-гимнастических упражнений для разминки (выбор упражнений, на усмотрение педагога)
5. 3. 1. 3 совместно с педагогом подражать движениям сказочных персонажей
6. 3. 1. 3 совместно с педагогом подражать движениям персонажей из детских фильмов
7. 3. 1. 3 совместно с педагогом выполнять движения в соответствии с текстом детских песен
8. 3. 1. 3 выдерживать вступление в музыке, начинать двигаться на запев
9. 3. 1. 3 начинать движения с началом музыки
10. 3. 1. 3 прекращать движение по окончании музыки или по сигналу
5. 3. 1. 4 двигаться свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию
6. 3. 1. 4 строиться из шеренги в одну колонну по сигналу
7. 3. 1. 4 строиться из колонны в две колонны по сигналу
8. 3. 1. 4 двигаться по кругу, сужая и расширяя круг по сигналу
9. 3. 1. 4 перестраиваться из одного круга, в два маленьких круга по сигналу
10. 3. 1. 4 двигаться свободным шагом змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (складка)
6. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (бабочка)
7. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (мостик)
8. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный)

9. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығулар жасау (бақа)
10. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау ("стрелка")
5. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қозғалысын музыкамен орындау (қол буындарын айналдыру)
6. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (білектері айқастырылған қолды айналдыру)
7. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау (алақанды жоғары немесе төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу)
8. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы)
9. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Өріммен ойнау" қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау
10. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылын орындау
5. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Тұмарша" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
6. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Шаңырақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
7. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Қос өркеш" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
8. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
9. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
10. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
5. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (ауыспалы қозғалыс – табан жүріс)
6. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (бір аяғынан бүйірлік жүріс)
7. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (аралас бүйірлік қозғалыс)
8. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (алға өріле жылжу)
9. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (орнында аттап жүру)
10. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (секіртпе қадамдар)
5. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жұмсақ қадам)
6. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (биік қадам)
7. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқты артқа тастап жүгіру)
8. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербеліс)

9. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (лягушка)
10. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (стрелка)
5. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение кистей)
6. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение рук, скрещенные в запястьях)
7. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз)
8. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом)
9. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Игра с косами"
10. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Шиорау" (плетение)
5. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег)
6. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырык" (крыша юрты)
7. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба)
8. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
9. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка)
10. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало)
5. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переменный ход)
6. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (боковой ход с одной ноги)
7. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (комбинированный боковой ход)
8. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переплетающий ход вперед)
9. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переступание на месте)
10. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (шаги с подскоком)
5. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мягкий, шаг)
6. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (высокий шаг)
7. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (бег с захлестом ног)
8. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч)

9. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қарай жеңіл сырғи жүру)
10. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позициядан өту және бастапқы позицияға секіріп оралу)
5. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқтың ұшынан қадам басу, өкшеден қадам басу –өкше жүріс)
6. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам басу)
7. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру)
8. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты өлшемі 3/4 музыкамен орындау (оңға, солға бұрылу)
9. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру)
10. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)
5. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге "Моталочка" музыкасына қозғалыс жасау
6. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге "Ковырялочка" музыкасына қозғалыс жасау
7. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен бүйірге карай жалғамалы қадам)
8. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла отырып, тербелу)
9. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге музыкаға қозғалыс жасау (алға, артқа, оңға, солға майда қадам басып жүру)
10. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ге секіру және кері секіру)
5. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге "Шырша" музыкасымен қозғалыс жасау
6. 3. 1. 12 мұғаліммен бірлесіп "Доп" музыкасына отыру қозғалысын орындау
7. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге "Ползунок" музыкасына отыру қозғалысын орындау
8. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты өлшемі 3/4 музыкамен орындау (қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа қадам)
9. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отыру және бастың еңкейтумен бүйірлік қадам басу)
10. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау ("Восьмерка" айналдыру: жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек )
5. 3. 1. 13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (орамалдармен)
6. 3. 1. 13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (жалаушалармен)
7. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге өлшемі 2/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру
8. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру
9. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гүлдермен)

9. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (легкий скользящий шаг вперед)
10. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную)
5. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаг с носка, шаг с пятки)
6. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг вперед с полуприседанием)
7. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги вперед, назад, с выходом на каблук)
8. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (повороты вправо, влево)
9. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги в сторону накрест)
10. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно)
5. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Моталочка"
6. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ковырялочка"
7. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседанием)
8. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево)
9. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)
10. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно)
5. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ңлочка"
6. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Мячик"
7. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Ползунок"
8. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка")
9. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы)
10. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку ("Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами)
5. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (платочками)
6. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (флажками)
7. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, вращение ленты на сильную долю мелодии
8. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4 вращение ленты на сильную долю мелодии
9. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (цветочками)

10. 3. 1. 13 оқытушымен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гимнастикалық таяқшалармен)
5. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау арқылы орындау
6. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін аяқпен топылдату арқылы орындау
7. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге өлшемі 2/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
8. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
9. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақтық бейнесін орындау
10. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау
5. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (теңізші)
6. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (ағаш кесуші)
7. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші)
8. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы)
9. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
10. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуатын әйел)
4) "Музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі":
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
6. 4. 1. 1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
7. 4. 1. 1 залда музыкалық аспаптарды тауып музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
8. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
9. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
10. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
5. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (домбыраның) дыбысталуына ойнауын имитациялау
6. 4. 1. 2 музыкалық аспаптатың (шаңқобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
7. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (жетігеннің) дыбысталуына ойнауын имитациялау
8. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (сыбызғының) дыбысталуына ойнауын имитациялау
9. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (қобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
10. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (гитараның дыбысталуына ойнауын имитациялау
5. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (балалайка)
6. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (гармонь)
7. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (арфа)
8. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (флейта)

10. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (гимнастическими палками)
5. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши
6. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии топаньем ногами
7. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, хлопки с одновременным счетом
8. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4, хлопки с одновременным счетом
9. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии ударами маленькими палочками
10. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам
5. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (моряк)
6. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (дровосек)
7. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (сапожник)
8. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (кузнец)
9. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (шофер)
10. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (прачка)
4) раздел "Игра на музыкальных инструментах":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5. 4. 1. 1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
6. 4. 1. 1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
7. 4. 1. 1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
8. 4. 1. 1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
9. 4. 1. 1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
10. 4. 1. 1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
5. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (домбра) под его звучание
6. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (шаңқобыз) под его звучание
7. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (жетыген) под его звучание
8. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (сабызғы) под его звучание
9. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (қобыз) под его звучание
10. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (гитара) под его звучание
5. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (балалайка) под его звучание
6. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (гармонь) под его звучание
7. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (арфа) под его звучание
8. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (флейта) под его звучание

9. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (скрипка)
10. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (керней)
5. 4. 1. 4 музыкалық аспапта ойнаған кезде денені дұрыс қалыпта ұстау (пианино)
6. 4. 1. 4 аспапта ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, дұрыс дем алу, дем шығару (үрмелі гармоника)
7. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, қолың дұрыс қою (домбыра)
8. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені, барабан таяқшаларын дұрыс ұстау (барабан)
9. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені, таяқшаларды дұрыс ұстау (металлофон)
10. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпқа кертір ұстау (балалар синтезаторы)
5. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнауға дайындық жаттығуларын жасау
6. 4. 1. 5 қолға дайындық жаттығуларын, музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнауға арналған тыныс алу жаттығуларын орындау
7. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (домбырада) ойнауға дайындық жаттығуларын орындау
8. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (барабанда) ойнауға арналған дайындық жаттығуларын орындау
9. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (металлофонда) ойнауға дайындық жаттығуларын орындау
10. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнауға арналған дайындық жаттығуларын орындау
5. 4. 1. 6 пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6. 4. 1. 6 үрмелі гармоникада бір саусақпен пернетақт а бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
7. 4. 1. 6 домбыраның бір пердесін қысып, бір саусақпен бір ішегінде ойнау
8. 4. 1. 6 музыкалық аспапта (барабанда), 2/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
9. 4. 1. 6 музыкалық аспаптыңтілімдері бойымен бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо)
10. 4. 1. 6 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5. 4. 1. 7 пианинода диез пернелермен бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6. 4. 1. 7 үрмелі гармоникада диез пернелермен бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
7. 4. 1. 7 домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау
8. 4. 1. 7 музыкалық аспапта (барабанда) 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу

9. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (скрипка) под его звучание
10. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (труба) под его звучание
5. 4. 1. 4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (пианино)
6. 4. 1. 4 принимать правильную позу, правильно вдыхать, выдыхать при игре на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
7. 4. 1. 4 принимать правильную позу и располагать руки при игре на музыкальном инструменте (домбра) сидя, стоя
8. 4. 1. 4 принимать правильную позу, держать барабанные палочки при игре на музыкальном инструменте (барабан)
9. 4. 1. 4 принимать правильную позу, держать палочки при игре на музыкальном инструменте (металлофон)
10. 4. 1. 4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (пианино)
6. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук, дыхательные упражнения для игры на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
7. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (домбра)
8. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (барабан)
9. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (металлофон)
10. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
6. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармонике
7. 4. 1. 6 играть на одной струне, одним пальцем, зажимая один лад на домбре
8. 4. 1. 6 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4 с одновременным счетом
9. 4. 1. 6 играть лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
10. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
6. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармоники
7. 4. 1. 7 играть лесенку на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре
8. 4. 1. 7 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 3/4 с одновременным счетом

9. 4. 1. 7 металлофонда бір қолмен пернетақтаның бүкіл бойымен баспалдақ секілді әр тілімді жоғары, төмен соғып ойнау
10. 4. 1. 7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода орындау
6. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада орындау
7. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен домбырада орындау
8. 4. 1. 8 музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
9. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір қолмен металлофонда орындау
10. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
6. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
7. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), домбырада бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
8. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
9. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
10. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау

9. 4. 1. 7 играть лесенкой одной рукой ударяя каждую пластину по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
10. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (пианино)
6. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (духовой гармонике)
7. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на (домбре)
8. 4. 1. 8 исполнять на музыкальном инструменте (барабан), мелкую дробь
9. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой (металлофоне)
10. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (детском синтезаторе), изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
6. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
7. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
8. 4. 1. 9 исполнять соло, на музыкальном инструменте барабан, мелкую дробь, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
9. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
10. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)

5. 4. 1. 10 пианинода белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
6. 4. 1. 10 үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
7. 4. 1. 10 домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, бір саусақпен еркін ойнауды санауға орындау
8. 4. 1. 10 барабанда қарапайым шұмақты ұрандардың ырғақтық үлгілерін орындау
9. 4. 1. 10 металлофонда белгіленген, пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
10. 4. 1. 10 музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен бір саусақпен оңға, содан кейін сол қолды бір октава шегінде до1до-1си дейін гамманы орындау
5. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша фортепианода мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
6. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша үрмелі гармоникада мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
7. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
8. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
9. 4. 1. 11 белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
10. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып орындау
5) "Би және билеу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
5.1. Би және билеу
5. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
6. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
7. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
8. 5. 1. 1 билер мен билеуді уақтылы бастау және аяқтау
9. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде қатардағы тәртіпті ұстану
10. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
5. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, бас ию), "Құс қанаты" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
6. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау

5. 4. 1. 10 исполнять на пианино, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
6. 4. 1. 10 исполнять на духовой гармонике по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
7. 4. 1. 10 исполнять на домбре произвольным боем одним пальцем, без лада, ударом на сильную долю такта под счет музыки
8. 4. 1. 10 исполнять на музыкальном инструменте барабан ритмический рисунок не сложных речевок
9. 4. 1. 10 исполнять на металлофоне гамму по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
10. 4. 1. 10 исполнять на детском синтезаторе гамму, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога) по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
5. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на пианино по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
6. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на духовой гармонике по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
7. 4. 1. 11 исполнять на домбре с помощью педагога на одной струне, одним пальцем, без лада, ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
8. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на барабане ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
9. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на металлофоне по размеченным пластинам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
10. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на детском синтезаторе по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5) раздел "Танцы и пляски":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
5.1 Танцы и пляски
5. 5. 1. 1 строиться для исполнения танцев и плясок
6. 5. 1. 1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
7. 5. 1. 1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
8. 5. 1. 1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
9. 5. 1. 1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
10. 5. 1. 1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
5. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц)
6. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога)

7. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
8. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
9. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
10. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
5. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
6. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
7. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
8. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіт тырнақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
9. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
10. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
5. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау
6. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау
7. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау
8. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау
9. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысын "өріммен ойнау" қол қимылымен үйлестіріп орындау
10. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау

7. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки)
8. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог)
9. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак)
10. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть)
5. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег)
6. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты)
7. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба)
8. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
9. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка)
10. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало)
5. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", с "вращением кистей"
6. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", с "вращением рук, скрещенные в запястьях"
7. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", с "раскрыванием рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз"
8. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", с "круговым движением рукой перед лицом"
9. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", с движением рук "игра с косами"
10. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", с движением рук "Ши орау" (плетение)

5. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс" пен "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
6. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
7. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
9. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысы мен "өріммен ойнау" қол қимылдың үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
10. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріп жүру" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
5. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қимылдары мен "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
6. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қимылдары мен "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімін орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
7. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қимылдары мен "аралас бүйірлік жүріс", "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалыстарының үйлесімін орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіттің тырнағы" қазақ халық билерінің қимылдары мен "алға қарай оралған жүріс", "бет алдында қолдың айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
9. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қимылдары мен "орнында аттап өту", "өріммен ойнау" қол қимылдарының үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау

5. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
6. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенные в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
7. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
8. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
9. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроением из одного круга в два маленьких круга
10. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
6. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенных в запястьях",перестраиваться из шеренги в одну колонну
7. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
8. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
9. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", с перестроением из одного круга, в два маленьких круга

10. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қимылдарымен "секіріп жүру", "Ши орау" (тоқу) қол қимылдарының үйлесімін орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
5. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8. 5. 1. 7 мұғаліммен "бір жағынан екінші жаққа тербеліс", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "бір жағынан екінші жаққа тербелу, аяқтар иық енінде", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка", "Шырша"
6. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка", "Доп"

10. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки"
6. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием"
7. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом комбинации движения: "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук"
8. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "покачивание из стороны в сторону", "ноги на ширине плеч, повороты вправо, влево"
9. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест"
10. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно"
5. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка"
6. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка"
7. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием"
8. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"
9. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево"
10. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно"
5. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка", "Ңлочка"
6. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка", "Мячик"

7. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы)
8. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербеліс" "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам жасау"
9. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам"
10. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", "сегіздік" жамбаспен, тізелермен, иықпен бөлек-бөлек айналдыру
5. 5. 1. 10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
6. 5. 1. 10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
9. 5. 1. 10 қазақ халық билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
10. 5. 1. 10 қарапайым қазақ халық билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
5. 5. 1. 11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
6. 5. 1. 11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
9. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым бал билерін (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
10. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша) билеу
5. 5. 1. 12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу

7. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "Ползунок"
8. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево", "приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка"
9. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы"
10. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами"
5. 5. 1. 10 стремиться выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
6. 5. 1. 10 выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 10 танцевать простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 10 исполнять простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 10 выполнять несложные казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 10 танцевать простые казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 11 стремиться выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, населяющих Республику Казахстан, из изученных движений (на выбор педагога)
6. 5. 1. 11 выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 11 танцевать простые танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 11 исполнять простые танцевальные композиции, музыкального размера 3/4, из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 11 выполнять несложные бальные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 11 танцевать простые современные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)

6. 5. 1. 12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
9. 5. 1. 12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
10. 5. 1. 12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
5. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (теңізші)
6. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (отын жарушы)
7. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (етікші)
8. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (темір ұстасы)
9.5.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (жүргізуші)
10. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (кір жуушы
45. Осы бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
46. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оған қол жетімді оқу мақсаттарын дербес анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін дұрыс ұстау
5.1.1.2 балалар ертегілерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
5.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын тыңдау
5.1.1.7 фотосуретте "домбыра" музыкалық аспабын тану
5.1.1.10 фотода "балалайка" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.2 бет бөліктерін иллюстрация бойынша көрсету және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек)
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар

6. 5. 1. 12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (моряк)
6. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (дровосек)
7. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (сапожник)
8. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (кузнец)
9. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (шофер)
10. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (прачка)
45. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
46. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель самостоятельно определит доступные учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.2 узнавать мелодии из детских сказок, соотносить их с изображением персонажей
5.1.1.3 слушать казахские народные музыкальные произведения
5.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "домбра" на фото
5.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "балалайка" на фото
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.2 показывать и называть части лица по иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок)
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
3.1 Музыкально-ритмические упражнения

5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (бастың ию, иықты көтеру, түсіру, дененің оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру)
5.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қозғалысын музыкамен орындау (қолдың айналуы)
5.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жұмсақ, қадам)
5.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақпен орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.4 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнаған кезде денені дұрыс қалыпта ұстау
5.4.1.5 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты" (құстардың қанаттары)қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
5.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін тік ұстау
5.1.1.6 "домбыра" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.6 таныс ертегілерінің мазмұнын айтып беру
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.3 мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу
5.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Тұмарша" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
5.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқтың ұшынан қадам, өкшеден қадам)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.2 музыкалық аспаптың (домбыраның) дыбысына оның ойнын иммитациялау
5.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (балалайка)
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау

5.3.1.1 занимать свое место в зале для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте)
5.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение кистей)
5.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мягкий, шаг)
5.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (пианино)
5.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (пианино)
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц)
5.5.1.12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "домбра"
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.6 воспроизводить содержание знакомых детских сказок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.3 совместно с педагогом подражать движениям сказочных персонажей
5.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег)
5.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаг с носка, шаг с пятки)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (домбра) под его звучание
5.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (балалайка) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег)

5.5.1.7 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін тік ұстау
5.1.1.4 Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
5.1.1.8 домбра музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
5.1.1.11 "балалайка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.5 әннің ішіндегі дауыстың күшін ажырату (қатты, ақырын)
5.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (балалайка)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.4 қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру
5.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (ауыспалы қозғалыс)
5.3.1.11 мұғаліммен бірге "Моталочка"музыкасына қозғалыс жасау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.6 пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5.4.1.7 пианинода диез пернелермен, бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен (фортепианода) орындау
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін салу
5.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау
5.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс" пен "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
5.5.1.8 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка" қозғалысының үйлесімінде орындау
5.5.1.10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын орындауға ұмтылу (педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін дұрыс ұстау

5.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки"
5.5.1.12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.4 слушать музыкальные произведения разных народов, населяющих Республику Казахстан
5.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "домбра" по звучанию, по внешнему виду
5.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "балалайка" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.5 различать силу голоса в песни (громко, тихо)
5.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (балалайка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.4 двигаться свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию
5.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переменный ход)
5.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Моталочка"
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
5.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
5.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (пианино)
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", с "вращением кистей"
5.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
5.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка"
5.5.1.10 стремиться выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения

5.1.1.5 дыбыс күшіндегі өзгерістерді тану және атау (қатты, ақырын)
5.1.1.9 "балалайка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (қайшы)
5.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (сағат, дабыл)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (қатпар)
5.3.1.12 педагогпен бірлесіп "Шырша" музыкасымен қозғалысты орындау
5.3.1.13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (орамалдармен)
5.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (теңізші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
5.4.1.10 пианинода белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
5.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша фортепианода мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
5.1. Би және билеу
5.1.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қимылдары мен "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
5.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "жұмсақ, қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка", "Шырша"
5.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (теңізші)
5.5.1.11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын орындауға ұмтылу (педагог таңдауы бойынша)
2) 6 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.2 балалар фильмдерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру

5.1.1.5 узнавать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
5.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "балалайка"
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (ножницы)
5.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (часы, будильник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (складка)
5.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ңлочка"
5.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (платочками)
5.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (моряк)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
5.4.1.10 исполнять на пианино, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
5.4.1.11 исполнять с помощью педагога на пианино по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
5.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка", "Елочка"
5.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (моряк)
5.5.1.11 стремиться выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, населяющих Республику Казахстан, из изученных движений (на выбор педагога)
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.2 узнавать мелодии из детских фильмов, соотносить их с изображением персонажей

6.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларынан әуендер тыңдау
6.1.1.7 фотода "шаңқобыз" музыкалық аспабын тану
6.1.1.10 фотода "гармонь" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.2 дене бөліктерін суреттен көрсету және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буындары, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше)
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басты бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру)
6.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (қолдың айналуы, білекке айқастырылған)
6.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (биік қадам)
6.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін аяқпен топылдату арқылы орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.4 музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, дұрыс дем алу, дем шығару
6.4.1.5 қолға дайындық жаттығуларын, музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнауға арналған тыныс алу жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
6.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.6 "шаңқобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және орындау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.6 таныс балалар ертегілерінің мәтінін ойнату
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар

6.1.1.3 слушать мелодии из казахских народных музыкальных произведений
6.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "шаңқобыз" на фото
6.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "гармонь" на фото
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.2 показывать и называть части тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка)
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч, вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте)
6.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение рук, скрещенные в запястьях)
6.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (высокий шаг)
6.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии топаньем ногами
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.4 принимать правильную позу, правильно вдыхать, выдыхать при игре на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
6.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук, дыхательные упражнения для игры на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога)
6.5.1.12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "шаңқобыз"
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.6 воспроизводить текст знакомых детских сказок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения

6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.3 мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу
6.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Шаңырақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
6.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкаға орындау (жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам басу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.2 музыкалық аспаптатың (шаңқобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
6.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (гармонь)
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" (мүйіз), "Шаңырақ" (киіз үйдің төбесі) қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
6.5.1.7 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.4 әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
6.1.1.8 "шаңқобыз" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
6.1.1.11 "гармонь" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.5 әннің мәнерлі құралдарын ажырату (баяу, жылдам)
6.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гармонь)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.4 сигнал бойынша бір қатардан колоннаға тұру
6.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (бір аяғынан бүйірлік жүріс)
6.3.1.11 мұғаліммен бірге "Ковырялочка" музыкасына қозғалыс жасау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.6 үрмелі гармоникада бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау

6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.3 совместно с педагогом подражать движениям персонажей из детских фильмов
6.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырақ" (крыша юрты)
6.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг вперед с полуприседанием)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (шаңқобыз) под его звучание
6.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (гармонь) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты)
6.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием"
6.5.1.12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.4 слушать музыкальные произведения разных народов
6.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "шаңқобыз" по звучанию, по внешнему виду
6.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "гармонь" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.5 различать выразительные средства песни (медленно, быстро)
6.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гармонь)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.4 строиться из шеренги в одну колонну по сигналу
6.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (боковой ход с одной ноги)
6.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ковырялочка"
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармонике

6.4.1.7 үрмелі гармоникада диез пернелермен, бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір нотада, бір саусақпен (үрмелі гармоникада) орындау
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау
6.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
6.5.1.8 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6.5.1.10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.5 музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
6.1.1.9 "гармонь" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының (сорғының) дыбысын иммитациялау
6.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (шайнектің дыбысы)
3.1.Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда өз орнына бару
6.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көбелек)
6.3.1.12 педагогпен бірлесіп "Доп"музыкасына отыру қозғалысын орындау
6.3.1.13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (жалаушалармен)
6.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (ағаш кесуші)
4.1.Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
6.4.1.10 үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау

6.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармоники
6.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (духовой гармонике)
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", с "вращением рук, скрещенные в запястьях"
6.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенные в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
6.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка"
6.5.1.10 выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.5 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
6.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "гармонь"
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (насос)
6.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (чайник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (бабочка)
6.3.1.12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Мячик"
6.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (флажками)
6.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (дровосек)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
6.4.1.10 исполнять на духовой гармонике по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1

6.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша үрмелі гармоникада мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау.
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қимылдары мен "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімін орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
6.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка", "Доп"
6.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (отын жарушы)
6.5.1.11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
3) 7 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.2 балалар әндерінің әуендерін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
7.1.1.3 аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану
7.1.1.7 фотода "жетіген" музыкалық аспабын тану
7.1.1.10 суреттегі "арфа" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып ән айтқанда)
7.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, таңдай) тану және атау
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру секіру)
7.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау (қолды алға, алақанды жоғары, төмен бағыттау)
7.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқты артқа тастап жүгіру)
7.3.1.14 мұғаліммен бірге 2/4 музыкалық өлшемді әуенмен шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.4 музыкалық аспапта (домбырада) отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, қолың дұрыс қою

6.4.1.11 исполнять с помощью педагога на духовой гармонике по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенных в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
6.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка", "Мячик"
6.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (дровосек)
6.5.1.11 выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, из изученных движений (на выбор педагога)
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.2 узнавать мелодии детских песен, соотносить с изображением героев
7.1.1.3 узнавать казахские народных музыкальные произведения по звучанию инструментов
7.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "жетіген" на фото
7.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "арфа" на фото
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.2 узнавать и называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, нҰбо)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте)
7.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз)
7.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (бег с захлестом ног)
7.3.1.14 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, хлопки с одновременным счетом
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.4 принимать правильную позу и располагать руки при игре на музыкальном инструменте (домбра) сидя, стоя

7.4.1.5 музыкалық аспапта (домбырада) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
7.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.6 "жетіген" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отыру, тұру)
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.6 балалар әндерінің мәтінін айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.3 педагогпен бірлесіп балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау
7.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Қос өркеш" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау (екі өркеш)
7.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.2 музыкалық аспаптың (жетігеннің) дыбысталуына ойнауын имитациялау
7.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (арфа)
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі), "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
7.5.1.7 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.4 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау
7.1.1.8 "жетіген" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау

7.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (домбра)
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки)
7.5.1.12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "жетіген"
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.6 воспроизводить текст детских песен
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.3 совместно с педагогом выполнять движения в соответствии с текстом детских песен
7.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба)
7.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги вперед, назад, с выходом на каблук)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (жетыген) под его звучание
7.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (арфа) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш"
7.5.1.7 выполнять совместно с педагогом комбинации движения: в "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук"
7.5.1.12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.4 слушать музыкальные произведения размером 2/4
7.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "жетіген" по звучанию, по внешнему виду

7.1.1.11 "арфа" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып)
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.5 дауыс тембрін ажырату (төмен, жоғары)
7.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (барабанның) дыбысын иммитациялау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.4 сигнал бойынша бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (аралас бүйірлік қозғалыс)
7.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен бүйірге карай жалғамалы қадам)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.6 домбыраның бір пердесін қысып, бір саусақпен бір ішегінде ойнау
7.4.1.7 домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау
7.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен домбырада орындау
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау
7.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, " алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.5.1.8 педагогпен бірлесіп "аяғы бітеліп жүгіру", "алға, артқа, өкшеге шығатын қадамдар", "жартылай еңкейіп бүйірге қарай бүйірлік қадам"қозғалысының үйлесімінде орындау
7.5.1.10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.5 музыкалық мәнерлік құралдарын тану және атау, дыбыстардың дыбыс биіктігі бойынша өзгеруін тану (төмен, жоғары)
7.1.1.9 "арфа" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып)

7.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "арфа" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.5 различать тембр голоса (низкий, высокий)
7.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (барабан)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.4 строиться из колонны в две колонны по сигналу
7.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (комбинированный боковой ход)
7.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседанием)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.6 играть на одной струне, одним пальцем, зажимая один лад на домбре
7.4.1.7 играть лесенку на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре
7.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на (домбре)
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", с "раскрыванием рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз"
7.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
7.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием"
7.5.1.10 танцевать простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.5 узнавать и называть средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
7.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "арфа"
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)

7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балға)
7.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (тоңазытқыш)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көпір)
7.3.1.12 педагогпен бірлесіп музыкаға арналған толтырғыш қозғалысты орындау "Ползунок"
7.3.1.13 мұғаліммен бірге 2/4 музыкалық өлшемді әуенмен лентаны әуеннің күшті үлесіне айналдыру
7.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) добырада бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
7.4.1.10 домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, санауға бір саусақпен еркін ойнауды санауға орындау
7.4.1.11 мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қимылдары мен "аралас бүйірлік жүріс", "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалыстарының үйлесімін орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы)
7.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (етікші)
7.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым би композицияларын билеу (мұғалімнің таңдауы бойынша)
4) 8 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.2 әуенді кіріспесінен тану және атын атау

7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (молоток)
7.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (холодильник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (мостик)
7.3.1.12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Ползунок"
7.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, вращение ленты на сильную долю мелодии
7.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (сапожник)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
7.4.1.10 исполнять на домбре произвольным боем одним пальцем, без лада, ударом на сильную долю такта под счет музыки
7.4.1.11 исполнять на домбре с помощью педагога на одной струне, одним пальцем, без лада, ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
7.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "Ползунок"
7.5.1.13стремиться выполнятьтанцевальныекомпозицииотображающие деятельность людей разных профессий (сапожник)
7.5.1.11 танцевать простые танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.2 узнавать и называть название знакомой мелодии по вступлению

8.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын кіріспелерінен тану
8.1.1.7 суретте "сыбызғы" музыкалық аспабын тану
8.1.1.10 фотода "флейта" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай) атау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.2 педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру)
8.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы)
8.3.1.9 мұғаліммен бірлесіп 3/4 музыкалық өлшемді әуенмен қозғалысты орындау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербелу)
8.3.1.14 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
8.4.1.4 музыкалық аспапта (барабанда) отырып, тұрып ойнағанда денені, барабан таяқшаларын дұрыс ұстау
8.4.1.5 музыкалық аспапта (барабанда) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
8.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.6 "сыбызғы" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.6 шумақты ұрандардың мәтінін айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау

8.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по вступлению
8.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "сабызғы" на фото
8.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "флейта" на фото
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо)
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте)
8.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом)
8.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч)
8.3.1.14 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4, хлопки с одновременным счетом
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
8.4.1.4 принимать правильную позу, держать барабанные палочки при игре на музыкальном инструменте (барабан)
8.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (барабан)
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (парные рога
8.5.1.12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "сабызғы"
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.6 воспроизводить текст речевок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений

8.3.1.3 музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау
8.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
8.3.1.10 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен қозғалысты орындау (оңға, солға бұрылу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
8.4.1.2 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды иммитациялау (сыбызғы)
8.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (флейта)
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (жұптасқан мүйіз), "Бүркіт тырнақ" (бүркіт тырнақтары) қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
8.5.1.7 мұғаліммен бірге қозғалыс үйлесімінде орындау: "бір жағынан екінші жаққа тербелу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.4 3/4 музыкалық көлемдегі шығармаларды тыңдау
8.1.1.8 "сыбызғы" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
8.1.1.11 "флейта"музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша деп тану және атау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.5 дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа-өткір, ұзын-тегіс)
8.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (құбыр)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.4 шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту
8.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (ілгері ілгері жылжу)
8.3.1.11 мұғаліммен бірге музыкамен қозғалыс жасау 3/4 (аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла отырып, тербелу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (тек мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)

8.3.1.3 выдерживать вступление в музыке, начинать двигаться на запев
8.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
8.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (повороты вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
8.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (сабызғы) под его звучание
8.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (флейта) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
8.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "покачивание из стороны в сторону", "ноги на ширине плеч, повороты вправо, влево"
8.5.1.12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.4 слушать произведения музыкального размера 3/4
8.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "сабызғы" по звучанию, по внешнему виду
8.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "флейта" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.5 различать продолжительность звука (короткий - резкий, длинный - плавный)
8.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (дудочка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.4 двигаться по кругу, сужая и расширяя круг по сигналу
8.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переплетающий ход вперед)
8.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)

8.4.1.6 музыкалық аспапта (барабанда) 2/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
8.4.1.7 музыкалық аспапта (барабанда) 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
8.4.1.8 музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау
8.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
8.5.1.8 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербеліс", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8.5.1.10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.5 музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау дыбыс - қысқа, дауысты дыбыс-ұзақ)
8.1.1.9 "флейта" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (бұрғылау)
8.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (ыдыс-аяқ)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең)
8.3.1.12 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен қозғалысты орындау (қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа қадам басу)
8.3.1.13 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігінде айналдыру
8.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (тек мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)

8.4.1.6 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4 с одновременным счетом
8.4.1.7 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 3/4 с одновременным счетом
8.4.1.8 исполнять на музыкальном инструменте (барабан), мелкую дробь
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", с "круговым движением рукой перед лицом"
8.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
8.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"
8.5.1.10 исполнять простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.5 узнавать и называть длительность музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный)
8.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "флейта"
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4 исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (дрель)
8.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (посуда)
3.1Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный)
8.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка")
8.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4 вращение ленты на сильную долю мелодии
8.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (кузнец)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)

8.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырдын орындау
8.4.1.10 музыкалық аспапта күрделі емес сөйлеулердің ырғақтық бейнесін орындау
8.4.1.11 мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау.
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіттің тырнағы" қазақ халық билерінің қимылдары мен "алға қарай оралған жүріс", "бет алдында қолдың айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
8.5.1.9 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербелу", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам жасау"
8.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (темір ұстасы)
8.5.1.11 үйренген қозғалыстардан музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5) 9 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.2 таныс әуенді фрагменттерінен тану және атау
9.1.1.3 қазақтың халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану
9.1.1.7 фотода "қобыз" музыкалық аспабын тану
9.1.1.10 фотосуретте "скрипка" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай) атау
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойын, иық, қол, арқа, жамбас, аяқ)жылытуға арналған жаттығулар кешенін орындау
9.3.1.6 педагогпен бірлесіп "өріммен ойнау" музыкасына қазақ биінің қол қимылын орындау
9.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қарай жеңіл сырғи жүру)
9.3.1.14 мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақты үлгісін орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау

8.4.1.9 исполнять соло, на музыкальном инструменте барабан, мелкую дробь, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
8.4.1.10 исполнять на музыкальном инструменте барабан ритмический рисунок не сложных речевок
8.4.1.11 исполнять с помощью педагога на барабане ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
8.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево", "приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка"
8.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (кузнец)
8.5.1.11 исполнять простые танцевальные композиции, музыкального размера 3/4, из изученных движений (на выбор педагога)
5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.2 узнавать и называть название знакомой мелодии по фрагментам
9.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по фрагменту
9.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "қобыз" на фото
9.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "скрипка" на фото
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп)
9.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Игра с косами"
9.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (легкий скользящий шаг вперед)
9.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии ударами маленькими палочками
4.1 Игра на музыкальных инструментах

9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.4 музыкалық аспапта (металлофонда) отырып, тұрып ойнағанда денені, таяқшаларды дұрыс ұстау
9.4.1.5 музыкалық аспапта (металлофонда) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
9.5.1.12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.6 "қобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.6 мұғалімнің артынан шумақты ұрандардың мәтінін қайталау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.3 музыканың басталуымен қозғалыстарды бастау
9.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау (аспаз)
9.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.2 музыкалық аспаптың (қобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
9.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (скрипка)
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеус" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
9.5.1.7 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9.5.1.12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.4 классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау
9.1.1.8 "қобыз" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
9.1.1.11 "скрипка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту

9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.4 принимать правильную позу, держать палочки при игре на музыкальном инструменте (металлофон)
9.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (металлофон)
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак)
9.5.1.12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "қобыз"
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.6 повторять за учителем текст речевок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.3 начинать движения с началом музыки
9.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка)
9.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги в сторону накрест)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (қобыз) под его звучание
9.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (скрипка) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка)
9.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест"
9.5.1.12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.4 слушать классические музыкальные произведения
9.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "қобыз" по звучанию, по внешнему виду
9.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "скрипка" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение

9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.5 әннің сипатын анықтау (көңілді, қайғылы)
9.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (скрипка)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.4 сигнал бойынша бір шеңберден, екі шағын шеңберге қайта тұру
9.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (орнында аттап жүру)
9.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға, артқа, оңға, солға майда қадам басып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.6 музыкалық аспаптың тілімдері бойымен бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо)
9.4.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
9.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотамен, бір қолмен металлофонда орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысын "өріммен ойнау" қол қимылымен үйлестіріп орындау
9.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысы мен "өріммен ойнау" қол қимылдың үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
9.5.1.8 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9.5.1.10 қазақ халық билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (бағыт, би)
9.1.1.9 "скрипка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (ара)

9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.5 узнавать песню по характеру (веселая, грустная)
9.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (скрипка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.4 перестраиваться из одного круга, в два маленьких круга по сигналу
9.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переступание на месте)
9.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.6 играть лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
9.4.1.7 играть лесенкой одной рукой ударяя каждую пластину по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
9.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой (металлофоне)
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", с движением рук "игра с косами"
9.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроением из одного круга в два маленьких круга
9.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево"
9.5.1.10 выполнять несложные казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (марш, пляска)
9.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "скрипка"
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (пила)

9.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (радио)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (бақа)
9.3.1.12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай еңкейіп, басын еңкейтіп бүйірге қарай жылжу)
9.3.1.13 оқытушымен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (гүлдермен)
9.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
9.4.1.10 металлофонда гамманы пернелермен белгіленген оң жақ бір саусақпен, содан кейін сол қолдың бір октавасы шегінде 1до-1си дейін орындау
9.4.1.11 белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қимылдары мен "орнында аттап өту", "өріммен ойнау" қол қимылдарының үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
9.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам"
9.5.13 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (жүргізуші)
9.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым бал билерін орындау (мұғалімнің таңдауы бойынша)
6) 10 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.2 әннің әуенін тыңдап атын атау
10.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын әуендерінен тану
10.1.1.7 фотода "гитара" музыкалық аспабын тану
10.1.1.10 фотосуреттегі "керней" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)атау және көрсету

9.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (радио)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (лягушка)
9.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы)
9.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (цветочками)
9.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (шофер)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
9.4.1.10 исполнять на металлофоне гамму по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
9.4.1.11 исполнять с помощью педагога на металлофоне по размеченным пластинам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", с перестроением из одного круга, в два маленьких круга
9.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы"
9.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (шофер)
9.5.1.11 выполнять несложные бальные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
6) 10 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.2 называть название песни по ее мелодии
10.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальных произведении по звучанию
10.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "гитара" на фото
10.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "труба" на фото
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.2 называть и показывать части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо)

10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді ширату үшін гимнастикалық-ырғақты жаттығулар кешенін орындау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша)
10.3.1.6 педагогпен бірлесіп "Ши орау" (тоқу) музыкасына қазақ биінің қол қимылын орындау
10.3.1.9 мұғаліммен бірлесіп қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіріп оралу)
10.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.4 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнаған кезде дұрыс позаны қабылдау
10.4.1.5 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
10.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" халық биінің негізгі қалыптарын орындау
10.5.1.12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.6 "гитара" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.6 әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.3 музыка аяқталғаннан кейін немесе сигнал бойынша қозғалысты тоқтату
10.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
10.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.2 музыкалық аспаптың (гитараның дыбысталуына ойнауын имитациялау

10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс ритмико-гимнастических упражнений для разминки (выбор упражнений, на усмотрение педагога)
10.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение)
10.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную)
10.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
10.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть)
10.5.1.12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "гитара"
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.6 пропевать мелодии на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.3 прекращать движение по окончании музыки или по сигналу
10.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало)
10.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (гитара) под его звучание

10.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта (кернейде) ойнауды имитациялау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
10.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
10.5.1.7 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "Үшбұрыш" және кері қарай аттау" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10.5.1.12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.4 классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау
10.1.1.8 "гитара" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
10.1.1.11 музыкалық аспапты дыбысы, сыртқы түрі бойынша "керней" деп тану және атау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.5 мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы)
10.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гитара, керней)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.4 қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадам жасау
10.3.1.8 педагогпен бірлесіп музыкаға қазақ биінің қозғалысын орындау (секіртпе жүріс)
10.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6 позициядан 2-ге секіру және кері секіру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.6 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
10.4.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
10.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен (балалар синтезаторында), музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау

10.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (труба) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало)
10.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно"
10.5.1.12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.4 слушать классические и современные музыкальные произведения
10.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "гитара" по звучанию, по внешнему виду
10.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "труба" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.5 петь совместно с педагогом гласные звуки (а,у,о,и,э,ы)
10.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гитара, труба)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.4 двигаться свободным шагом змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (шаги с подскоком)
10.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
10.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
10.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (детском синтезаторе), изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок

10.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау
10.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
10.5.1.8 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10.5.1.10 қарапайым қазақ халық билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (көңілді, би)
10.1.1.9 "керней" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балта)
10.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын маңдағы дыбыстарға еліктеу (кір жуғыш машина)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау ("стрелка")
10.3.1.12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау ("Восьмерка" айналдыру: жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек )
10.3.1.13 оқытушымен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гимнастикалық таяқтармен)
10.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
10.4.1.10 музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен бір саусақпен оңға, содан кейін сол қолды бір октава шегінде до1до-1си дейін гамманы орындау

10.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", с движением рук "Ши орау" (плетение)
10.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно"
10.5.1.10 танцевать простые казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (веселые, плясовые)
10.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "труба"
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (топор)
10.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (стиральная машина)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (стрелка)
10.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку ("Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами)
10.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (гимнастическими палками)
10.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (прачка)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
10.4.1.10 исполнять на детском синтезаторе гамму, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога) по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1

10.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде сапта тұру
10.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қимылдарымен "секіріп жүру", "Ши орау" (тоқу) қол қимылдарының үйлесімін орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
10.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", "сегіздік" жамбаспен, тізелермен, иықпен бөлек-бөлек айналдыру
10.5.1.13 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (кір жуушы)
10.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша)билеу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
541-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың жақын қоғамда бағдарлау дағдыларын, тұрмыстық еңбек дағдыларын, отбасы мен қоғамдық орындардағы мәдени тәртіптің тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасау.
3. Бағдарламаның білім беру міндеттері:
1) білім алушыларда тұрмыстық практикалық дағдыларды, киім мен аяқ киім заттарын пайдалану, тағам дайындау дағдыларын қалыптастыру;
2) тамақ дайындау кезінде гигиена талаптарын және қауіпсіз жұмыс қағидаларын сақтауға үйрету;
3) адам жасаған қоршаған заттарға: өзінің киіміне, аяқ киіміне, жиһазға, тамақ өнімдеріне және дайындалған тағамға ұқыпты қарауға тәрбиелеу;

10.4.1.11 исполнять с помощью педагога на детском синтезаторе по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами"
10.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (прачка)
10.5.1.11 танцевать простые современные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
Приложение 541 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 541 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для овладения обучающимися навыками ориентировки в ближайшем социуме, бытовыми трудовыми умениями, культурными способами поведения в семье и общественных местах.
3. Образовательные задачи программы:
1) формировать у обучающихся практические бытовые умения, использования предметов одежды и обуви, приготовления пищи;
2) обучать соблюдению требований гигиены и правил безопасной работы при приготовлении пищи;
3) воспитывать бережное отношение к окружающим предметам, созданным человеком: своей одежде, обуви, мебели, продуктам питания и приготовленной пище;

4) білім алушыларды әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелердің (сауда, көлік, халықтың тұрмыс қажетін өтеу қызметі, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) қызметтеріне бағдарлауға, осы қызметтерді пайдаланудың қарапайым практикалық дағдыларын қалыптастыру;
5) әртүрлі өмірлік жағдайларда, қоғамдық орындарға, әлеуметтік мекемелерге барған кезде мәдени мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) қарапайым тұрмыстық еңбекке оң көзқарас қалыптастыру;
2) еңбекқорлықты, ерікті күш-жігерді қалыптастыру; жұмысты белгілі бір тәртіппен орындай білу, басталған істі аяғына дейін жеткізе білу, өз қызметіне ағымдық бақылауды, қорытынды бақылауды орындау, өз жұмысының нәтижесін басқалармен салыстыру қабілетін дамыту;
3) танымдық іс-әрекетті дамыту, жеңіл себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
4) топтық жұмыс процесінде сөйлеу және коммуникацияның басқа да түрлерінің көмегімен басқалармен түсінісу қабілетін қалыптастыру; білім алушылардың сөздік қорын байыту;
5) практикалық жұмысты орындау кезінде іс-қимылды үйлестіруді, шебер ептілікті, мұқияттылық пен нақтылықты жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды меңгеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекті қажет ету қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастыру кезіндегі айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (білім алушының мектепте болған барлық уақыты ішінде, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және режимдік сәттерге байланысты табиғи жағдайларда) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагогтар мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісушілікті сынып мұғалімі жүзеге асырады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) педагогтың фронталды жұмыста қолданатын бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне төмен реакцияны;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандыру қиындықтарын;
5) бір сыныптағы оқушылардың оқу мүмкіндіктері мен дағдыларын дамытудағы елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.

4) ориентировать обучающихся в услугах различных предприятий и учреждений (торговли, транспорта, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи), формировать элементарные практические умения пользоваться этими услугами;
5) формировать навыки культурного поведения в различных жизненных ситуациях, при посещении общественных мест, социальных учреждений.
4. Коррекционно-развивающие задачи программы:
1) формировать положительную мотивацию к элементарному бытовому труду;
2) формировать трудолюбие, волевые усилия; развивать умение выполнять работу в определенном порядке, доводить начатое дело до завершения, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнивать результат своей работы с образцом;
3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей;
4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;
5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность и точность при выполнении практической работы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, в естественных ситуациях, связанных с самообслуживанием и режимными моментами) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков;
5) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.

9. Педагог өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, оқушылардың жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі ең төменгі ілгерілеуді тіркеп отырады. Кез-келген ілгерілеу оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагог осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқыту процесі оқудың тек мазмұнын ғана емес, сонымен қатар ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымының зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту кезінде оның тиімділігінің төмен екенін ескеру қажет.
12. Оқу-тәрбие процесі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Білім алушылардың тиісті қажеттіліктерінің пәндік ортасын құру кезінде келесідей ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты іскерлік пен дағдыларды осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайға қалыптастыру;
2) нақты өмірлік жағдайларға сәйкес сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру, нақты заттарды, құрылғыларды, азық-түлікті, тұрмыстық техниканы пайдалану;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделене түседі, кеңейеді);
4) білім алушылардың өмірлік тәжірибесі мен әлеуметтік байланыста болуын оларға қолжетімді шектерде кезең-кезеңімен және жоспарлы түрде кеңейту: мектептен тыс оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікпен жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге, саябақтарға бару);
5) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз кірігуі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
13. Әр сабақтың мазмұны білім алушыға әртүрлі іс-шараларда (пәндік, ойын, сөздік сабақтары, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас, әлеуметтік мақсаттағы объектілерге барған кездегі бақылау) зерттелетін объектілерді қолдана отырып, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, өзінің мүмкіндіктерін, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек.
14. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушыда қажеттілік туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтың жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.

9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.
12. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий в соответствии с реальными жизненными ситуациями, использование реальных предметов, приспособлений, продуктов, бытовой техники;
3) изменение предметной среды (усложняется, расширяется) в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся;
4) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов, обучающихся в доступных для них пределах: организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе, парков, скверов);
5) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
13. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми, наблюдении при посещении объектов социального назначения).
14. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.

15. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруына, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып орындауға; сыныптастарының жұмысын бақылай отырып, олармен бірлесе жұмыс істеуге мүмкіндік беріледі.
16. Сабаққа арналған үй-жай осы Бағдарламада көзделген дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті жабдықтармен, тұрмыстық техникамен, нақты заттармен, тамақ өнімдерімен жарақтандырылады.
17. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған.
18. Бағдарламаны меңгеру кезінде білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) ересектердің тұрмыстық қызметін, әлеуметтік өмір құбылыстарын бақылау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы білім алушылармен және ересектермен қарым-қатынас.
19. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша сабақтарда оқытуда мынадай әдістер пайдаланылады: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, ересектердің іс-әрекетін әдейі және әдейі емес бақылау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (АКТ).
20. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін:
1) педагогтің басшылығымен объектілерді қарау;
2) экскурсияларды бақылау;
3) заттардың, объектілердің қасиеттері мен сапасын практикалық тану; заттарды, тұрмыстық техниканы, аспаптарды, құралдарды пайдалану арқылы практикалық жаттығулар;
4) білім алушы мен педагогтың бірлескен іс-әрекеттері, еліктеу әрекеттері;
5) заттарды тиісті суреттермен байланыстыру, содан кейін оларды ым-ишара арқылы атау немесе көрсету;
6) педагогтың ауызша нұсқаулығы бойынша ыдыс-аяқ, тұрмыстық техника, азық-түлік, асүй құралдары, құралдарды өз бетінше атау және/немесе көрсету;
7) заттарды, құрылғылар мен тұрмыстық техниканы, құралдарды мақсаты бойынша пайдалану қолданылады.
21. Бағдарлама "Өзіне-өзі қызмет көрсету" (1-4 сыныптар) оқу пәнінің мазмұнын ескере отырып жасалған, онда дағдыларды үздіксіз қайталауды, бекітуді қамтамасыз ететін концентрлі (спиральды) құрылым бар.
22. Бір тақырыппен біріктірілген әлеуметтік-тұрмыстық бағдар мен экономикалық еңбек сабақтарын дәйекті түрде өткізуге болады. Оқу процесінде дағдыларды қайталау мен бекітуде жаттығуларға үлкен рөл беріледі. Үздіксіз қайталау қалыптасқан дағдылардың табыстылығын және білім алушының дербестік дәрежесін бағалауға жағдай жасайды.

15. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников.
16. Помещение для занятий оснащается оборудованием, бытовой техникой, реальными предметами, пищевыми продуктами, необходимыми для формирования навыков, предусмотренных настоящей Программой.
17. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
18. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение за бытовой деятельностью взрослых, за явлениями социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения.
19. На уроках по предмету "Социально-бытовая ориентировка" используются методы обучения: показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения за деятельностью взрослых, информационно-коммуникационные технологии (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
20. Для формирования практических навыков используются:
1) рассматривание объектов под руководством педагога;
2) наблюдения на экскурсиях;
3) практическое познание свойств и качеств предметов, объектов; практические упражнения в использовании предметов, бытовой техники, приборов, инструментов;
4) совместные действия ученика и педагога, действия по подражанию;
5) соотнесение предметов с соответствующими изображениями с последующим называнием или указанием на них с помощью жеста;
6) самостоятельное называние и /или показ по словесной инструкции педагога предметов посуды, бытовой техники, продуктов, столовых приборов, инструментов;
7) использование предметов, приспособлений и бытовой техники, инструментов по назначению.
21. Программа составлена с учетом содержания учебного предмета "Самообслуживание" (1 - 4 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое обеспечивает непрерывное повторение, закрепление навыков.
22. Возможно последовательное проведение уроков социально-бытовой ориентировки и хозяйственного труда, объединенных одной тематикой. В процессе обучения большая роль отводится упражнениям в повторении и закреплении навыков. Непрерывное повторение создает условия для оценивания успешности формируемых навыков и степени самостоятельности обучающегося.

23. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары алты айға жасалады. Алдағы алты айға жеке оқу жоспары оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
24. Білім алушының жеке оқу бағдарламасын жасау, білім алушының ата-анасының (заңды өкілдерінің) олардың тәжірибесін, мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін, сұранысын бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалаумен алдын ала белгіленеді. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде педагог Бағдарлама мәтінінен білім алушыға қолжетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Мұғалім оқу мақсаттарын өз бетінше нақтылайды. Қажет болған жағдайда педагог білім алушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, жеке бағдарламаға Үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнын қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге" ретімен құрастырады.
25. Білім алушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Жетістіктерді бағалауды педагог, тәрбиешілер, ата-аналар (заңды өкілдер) ұйымдастырылған сабақтар процесінде, тұрмыстық, өмірлік жағдайларда, қызмет іс-әрекетін талдау негізінде білім алушының іс-әрекетін бақылау негізінде жүргізеді.
26. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім беру процесінде педагогтің ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асырылады. Жеке оқу бағдарламасына сәйкес іскерліктер мен дағдыларды меңгерудегі жетістіктер туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Білім алушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: "өз бетімен"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-анамен) бірлескен әрекеттер арқылы".
27. Пәнаралық байланыстар "Шаруашылық еңбек", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Кәсіп", "Санау" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұны
28. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
6) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.

23. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
24. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой имеющегося опыта, возможностей, потребностей, запроса родителей (законных представителей) ученика. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. Педагог самостоятельно конкретизирует учебные цели. При необходимости включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".
25. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. Оценивание достижений проводятся педагогом, воспитателями, родителями (законными представителями) на основе наблюдения деятельности ученика в процессе организованных занятий, в бытовых, жизненных ситуациях, на основе анализа продуктов деятельности.
26. Оценивание достижений, учащихся осуществляется средствами внутренней оценки педагогом в ходе образовательного процесса. Оценочные суждения о достижениях в усвоении умений и навыков, согласно индивидуальной учебной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
27. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Хозяйственный труд", "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Ремесло", "Счет".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
28. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.

Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
29. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Киім";
2) "Тамақтану";
3) "Тұрғын үй";
4) "Көлік";
5) "Халыққа қызмет көрсету саласы";
6) "Деңсаулық".
30. "Киім, аяқ киім" бөлімі мынадай бөлімшені қамтиды:
1) киім, аяқ киім, бас киім түрлері.
31. "Тамақтану" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) азық-түлік;
2) асүй және асхана ыдыстары, техника;
3) тамақ дайындау;
4) тамақтану мәдениеті.
32. "Тұрғын үй" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тұрғын үй-жайлар түрлері.
2) жиһаз, тұрмыстық техника.
33. "Көлік" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлік түрлері;
2) көлікте және жолда жүру тәртібінің мәдениеті.
34. "Халыққа қызмет көрсету саласы" мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) халыққа қызмет көрсету саласының объектілері;
2) әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті.
35. "Деңсаулық" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) дене күтімі.
36. 5-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзі үшін киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың атауларын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, бау және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау. Киіміндегі және аяқ киіміндегі ілмектерді (түймелер, түйреуіштер, ілгектер) ашып-жабу. Тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және олардың аттарын атау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзі үшін бас киім таңдау. Көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату. Ерлер мен әйелдердің жаздың күнделікті киетін ұлттық қазақ киімдерін тану және атау (мұғалімнің таңдауы бойынша). Білім алушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетіне өздігінен бақылауды жүзеге асыру.

Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
29. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" включает следующие разделы:
1) "Одежда";
2) "Питание";
3) "Жилье";
4) "Транспорт";
5) "Сфера обслуживания населения";
6) "Здоровье".
30. Раздел "Одежда, обувь" включает подраздел:
1) виды одежды, обуви, головных уборов.
31. Раздел "Питание" включает следующие подразделы:
1) продукты питания;
2) кухонная и столовая посуда, техника;
3) приготовление пищи;
4) культура приема пищи.
32. Раздел "Жилье" включает следующие подразделы:
1) виды жилых помещений.
2) мебель, бытовая техника.
33. Раздел "Транспорт" включает следующие подразделы:
1) виды транспортных средств;
2) культура поведения в транспорте и на дороге.
34. Раздел "Сфера обслуживания населения" включает раздел:
1) объекты сферы обслуживания населения;
2) культура поведения в социальных учреждениях.
35. Раздел "Здоровье" включает раздел:
1) уход за телом.
36. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 5 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор одежды для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор обуви для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, булавок, крючков) на своей одежде и обуви. Узнавание и называние головных уборов для мальчика и для девочки для соответствующего сезона: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.

2) тамақтану. Көкөністерді білу, аттарын атау: қызанақ, қияр және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Көкөністерді қолдануға дайындау: оларды жуу, кесу. Жеміс-жидектерді білу, аттарын атау: алма, алмұрт, жүзім, қара өрік, шие және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Жеміс-жидектерді қолдануға дайындау: жуу, сүйектерін алып тастау, табаққа, вазаға салып қою.
Шай ыдыстарын (кесе, табақша, қант тостағы, шәйнек), құралдарды (кесетін тақтайша, майлықтар салатын ыдыс), жылыту құралдарын (электр шәйнек) білу, аттарын атау. Кесетін тақтайшаны, майлықты, шай ыдыстарын, электр шәйнегін, салат салатын ыдысты, асхана құралдарын (қасық, шанышқы, пышақ) пайдалану. Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кескіш заттарды, электр құралдарын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау.
Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (азық-түлікті қолдану алдында қол жуу). Жай бутербродтар дайындау: нанды, ірімшікті, шұжықты тілімдеп кесу. Нанға май жағып, ірімшікті, шұжықты нанның бір тіліміне қою. Педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністер мен жемістерден салаттар дайындау. Пышақ пен құралдарды (кесетін тақтайша, үккіш) пайдалану. Педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден, жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау. Қалташадағы шайды демдеу ережелері.
Таңғы асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар қою. Мектеп асханасында таңғы ас дастарқанын әзірлеу. Тамақтану кезінде тағам салатын әрбір затты қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Бөлме бөліктерін тану, атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік. Бөлмелердің атауы мен мақсаты: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік. Тұрғын бөлмелерді тану және атау: қонақ бөлме, жатын бөлме. Қонақ бөлменің, жатын бөлменің мақсаты: қонақ бөлме мен жатын бөлмеге арналған жиһаз заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киім сөресі, кітап сөресі), аласа сөре. Қонақ бөлмесі мен жатын бөлмесіне арналған жиһаздарды саралау. Қонақ бөлме мен жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьермен жабдықтау. Тұрмыстық техника заттарының атауы мен мақсаты: теледидар.
Тұрғын үйдегі жиһаздың заттарына ұқыпты қарау. Тұрмыстық техниканы пайдалану ережесі (теледидар): қосу, өшіру, бағдарламаны тандау.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу, тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.

2) питание. Узнавание, называние овощей: помидоры, огурец и другие по выбору педагога. Подготовка овощей к употреблению: мытье, разрезание. Узнавание, называние фруктов: яблоко, груша, виноград, слива, вишня и другие по выбору педагога. Подготовка фруктов к употреблению: мытье, удаление косточек, размещение на тарелке, вазе.
Узнавание, называние чайной посуды (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособлений (разделочная доска, салфетница), нагревательных приборов (электрочайник). Использование разделочной доски, салфетницы, чайной посуды, электрочайника, салатницы, столовых приборов (ложка, вилка, нож) по назначению. Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов). Соблюдение чистоты и порядка на кухне.
Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания). Приготовление простых бутербродов: нарезание кусочков хлеба, сыра, колбасы. Намазывание масла на хлеб, выкладывание сыра, колбасы на кусочек хлеба. Приготовление салатов из свежих овощей и фруктов по выбору педагога. Использование ножа и приспособлений (разделочная доска, тҰрка). Приготовление блюд из яиц по выбору педагога. Приготовление блюд из отварных и тушеных овощей, полуфабрикатов по выбору педагога. Правила заваривания чая в пакетиках.
Сервировка стола к завтраку, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола в школьной столовой к завтраку. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Узнавание, называние частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь. Название и назначения частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь. Узнавание и называние жилых комнат: гостиная, спальня. Назначение гостиной и спальни. Названия и назначение предметов мебели для гостиной и спальни: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка. Дифференциация мебели для гостиной и мебели для спальни. Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной и спальни. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор
Бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники (телевизор): включение, выключение, выбор программы.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы.

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және олардың мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны.
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды (қоқысқа тастамау, айқайламау, итермеу), көшенің бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану. Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Үйден мектепке және кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүретін бағыттар, үйінің мекенжайын атау;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға ересектермен бірге бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен қарым-қатынасын бақылау.
Өзіне-өзі қызмет көрсететін-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту.
Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет және қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. "Дүкен" сюжеттік-рөлдік ойыны;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар: сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна, олардың мақсаты. Атауы бойынша тану (көрсету), жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, тұмсық орамал) белгілер арқылы тану. Қолды (бетті) жуу тәртібін бекіту: жеңді қайырып, су крандарды ашу, судың температурасын реттеу, сабынды алу, қолды және сабынды сулау, алақандарын, қолдың сыртқы жағын, саусақтардың арасын сабындау, сабынды жуу. Сүлгіні пайдалану тәртібі: қолды және бетті жайылған сүлгімен сүрту, сүлгіні ілгішке ілу Бет орамалды пайдалану тәртiбi: Мұрның жайылған орамалмен сүрту, бет орамалды пайдаланып түшкіру, орамалды бүктеу, көрсету, ауызша нұсқау бойынша киімнің қалтасына орамалды салу. Шашты айнаның алдында, қажет болған жағдайда мұғалімнің, ересектердің көмегімен тарау. Тістерді тазалау - өз тіс щеткасын тану, щетканы дұрыс ұстау. Айна алдында тістерді тазалау тәртібін орындау: тіс щеткасының қылшықтарын сумен сулау, тіс пастасының қақпағын бұрап ашу, тіс пастасын щеткаға сығу, тістерді тазалау кезінде үлгі бойынша тік және көлденең қимылдарды орындау; тіс пастасын бұрап жабу, ауыз қуысын шаю, тіс щеткасын жуу. Дәретханаға барғаннан кейін өз киімдерін ретке келтіру.

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)".
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса.
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом.
Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом.
Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Сюжетно-ролевая игра "Магазин";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены: мыло, мыльница, полотенце, носовой платок, зубная паста, зубная щетка, расческа, зеркало, их назначение. Узнавание (показ) по названию, узнавание личных предметов гигиены (полотенце, зубная щетка, расческа, носовой платок) по символам. Закрепление порядка мытья рук (лица): засучивание рукавов, открывание кранов с водой, регулирование температуры воды, взятие мыла, смачивание кистей рук и мыла, намыливание ладоней рук, тыльной стороны рук, между пальцев, смывание мыла. Порядок использования полотенца: вытирание рук и лица развернутым полотенцем, возвращение полотенца на вешалку. Порядок использования носового платка: вытирание носа развернутым платком, чихание с использованием носового платка, складывание носового платка, размещение носового платка в кармане одежды по показу, по словесной инструкции. Расчесывание волос перед зеркалом, при необходимости с помощью учителя, взрослого. Чистка зубов –узнавание своей зубной щетки, правильное удержание щетки. Выполнение порядка чистки зубов перед зеркалом: смачивание щетины зубной щетки водой, откручивание колпачка зубной пасты, выдавливание зубной пасты на щетку, выполнение вертикальных и горизонтальных движений при чистке зубов по подражанию; закручивание колпачка зубной пасты, полоскание ротовой полости, промывание щетины зубной щетки. Приведение в порядок собственной одежды после посещения туалета.

37. 6-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және олардың аттарын атау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату. Қыс мезгіліне сәйкес күнделікті киетін ерлер мен әйелдердің қазақ ұлттық киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.
2) тамақтану. Көкөністер мен жеміс-жидектерді өңдеу реті: тағам өнімдерін (ет, сүт, шұжық, балық, ірімшік, май) тоңазытқышта сақтау, тағам өнімдерін тоңазытқыштың сөрелеріне қою, тамақ өнімдеріне арналған контейнерлерді пайдалану. Сусындарды салқындату. Тоңазытқышты пайдалану және оны таза ұстау ережелері.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, қаңылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), аспаптар (шайқағыш, үккіш, араластырғыш және басқалары) техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы және басқалары)
Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (тағамды пайдаланудан бұрын қолды жуу).
Шұжықтарды, күрішті, қарақұмықты (және педагогтің таңдауы бойынша басқа жармаларды), макарон бұйымдарын қайнату. Педагогтің қалауы бойынша қайнатылған көкөністерден салат дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша компот, морс, сүт коктейлін дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар (кисель, сорпа, тұшпара, қайнақша (вареник), басқа да тағамдар) дайындау. Таңғы, түскі және кешкі асқа мектеп асханасында дайындалған тағамдарды атау. Қалташадағы шайды демдеуіш шәйнекте демдеу ережелері.
Таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында таңғы, түскі асқа дастарқан жаю.
Тамақтану кезінде дастарқан үстіндегі әрбір затты: шай ішетін кесені, табақшаны, қант салатын ыдысты, шай қасықты, майлықты, салат салатын ыдысты және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттарды қолдану ережелері. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

37. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 6 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор одежды для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор обуви для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние головных уборов для мальчика и для девочки для соответствующего сезона: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.
2) питание. Правила хранения продуктов питания в холодильнике (мясо, молоко, колбаса, рыба, сыр, масло), размещение продуктов питания на полках холодильника, использование контейнеров для пищевых продуктов. Охлаждение напитков. Правила использования и содержания холодильника в чистоте.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка) техника (электрочайник, блендер, электроплита). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Отваривание сосисок, риса, гречневой крупы (и других круп по выбору педагога), макаронных изделий. Приготовление салата из отварных овощей на усмотрение педагога. Приготовление компота, морса, молочного коктейля по выбору педагога. Приготовление блюд из полуфабрикатов по выбору педагога (кисель, суп, пельмени, вареники, другие блюда). Называние блюд, приготовленных для завтрака, обеда и ужина в школьной столовой. Правила заваривания чая в пакетике, в заварном чайнике.
Сервировка стола к завтраку, к обеду, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом.
Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы, салатницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: көп пәтерлі үйлер, жеке үй. Көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте тану. Қаладағы, ауылдағы тұрғын үйлердің ерекшеліктері (экскурсия).
Тұрғын бөлмелерді (қонақ бөлме, жатын бөлме) және ас үйді тану және атау. Пәтер бөлмелерінің, үйлердің атауы мен мақсаты: (қонақ, жатын бөлмелері) ас үй. Қонақ бөлмесі мен жатын бөлмесіне, ас үйге арналған жиһаз және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, қол жуғыш. Қонақ, жатын және ас үйге арналған жиһаздарды саралау. Қонақ, жатын және ас үйдің интерьерін қолдану үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді тиімді пайдалану. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш.
Тұрғын және тұрғын емес үй жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау.
Тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану қағидалары (теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, раковина). Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлік түрлерін білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көлік аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды (шұғыл медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер) сыртқы түрі бойынша ажырату. Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері.
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жаяу жүргіншілер өтетін өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолда төтенше жағдайлардың туындау себептері, төтенше жағдай кезіндегі тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау;

3) жилье. Виды жилых помещений: многоквартирные дома, частные дома. Узнавание многоквартирных и частных домов на экскурсии, на фото. Особенности жилых построек в городе, в селе (экскурсия).
Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и кухни. Назначение жилых комнат (гостиная, спальня) и кухни. Названия и назначение предметов мебели и интерьера для гостиной, спальни, кухни: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, раковина. Дифференциация мебели для гостиной, мебели для спальни, мебели для кухни. Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина.
Бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера (телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина). Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы.
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного.
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;

5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен қарым-қатынасын бақылау.
Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту.
Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. "Дүкен", "Дәрігердің қабылдауында" сюжеттік-рөлдік ойындары;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар: сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, қол (бет) кремі, бет жууға арналған көбік, жөке, айна олардың мақсаты. Атауы бойынша тану (көрсету), жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, тұмсық орамал) белгілер арқылы тану. 5-сынып материалын қайталау; қол мен аяқты жуу, тіс пен тілді тазалау ережелері, шашты тарау және сәндеу білу. Қағаз сүлгіні, қол электр кептіргішті пайдалану. Суық тию кезде бет перде, бет орамалды пайдалану. Проблемалық жағдайларда көмек сұрай білу (сүлгі жоқ, кран ашылмайды), көмек үшін алғыс білдіру. Басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету (кранды ашу-жабу, сабын беру, сүлгі табу, шашты тарау).
38. 7-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеге, үйге, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Білім алушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өздігінен бақылау;

5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом.
Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом.
Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "На приеме у врача";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены: мыло, мыльница, полотенце, носовой платок, зубная паста, зубная щетка, расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, мочалка, зеркало, их назначение. Узнавание (показ) по названию, узнавание личных предметов гигиены (полотенце, зубная щетка, расческа, носовой платок) по символам. Повторение материала 5 класса. правила мытья рук и ног, чистки зубов и языка, умение расчҰсываться, укладывать волосы. Использование бумажного полотенца, электрической сушилки для рук. Использование маски, носового платка при простуде. Умение просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран), благодарить за помощь. Оказание помощи в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы).
38. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 7 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной и праздничной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, крючков, замков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.

2) тамақтану. Балалар мен жасөспірімдердің рационында сүт пен сүт өнімдерін қолдану. Сүт өнімдерінің ассортименті (дүкенге саяхат). Сүт түрлері: табиғи, құрғақ, қоюландырылған, қойытылған. Сүт өнімдерін тоңазытқышта сақтау ережелері мен мерзімдері.
Ас үй мен асхана ыдыстары (кастрюль, таба, табақ, терең және ұсақ тәрелкелер) құралдары (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Сүт көже, сүт ботқасын дайындау (педагогтің таңдауы бойынша). Педагогтің таңдауы бойынша сүзбе құймағын, ірімшік көмешін, пудинг және басқа да сүт тағамдарын дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) дайындау. Сүтті шай, сүтті какао, сүтті кофе (еритін) дайындау. Дайын қамырдан печенье пісіру.
Таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқандағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында таңғы, түскі асқа дастарқан жаю. Мектептің асханасында таңғы астан кейін ыдыстарды жинау. Тамақтану кезінде дастарқан басындағы әрбір затты: шай ішетін кесені, табақшаны, қант салатын ыдысты, шай қасықты, майлықты және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттарды қолдану ережелері. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: көп пәтерлерлі үйлер , жеке үйлер. Көп пәтерлі және жекеменшік үйлерді экскурсияда, суретте тану. Қаладағы, ауылдағы тұрғын үйлердің ерекшеліктері (экскурсия).
Пәтер бөлмелерінің, үйлердің атауы мен мақсаты: (қонақ, жатын бөлмелері), және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана). Қонақ бөлмесіне, жатын бөлмесіне, ас үйге, дәретханаға арналған жиһаз және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа), кіші сөре, қол жуғыш, унитаз. Тұрғын үй-жайлар (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайлар (ас үй, дәретхана) үшін жиһаздар мен интерьер заттарын саралау. Қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің, дәретхананың интерьерін жасау үшін жиһаздың миниатюралық үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді тиімді пайдалану. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау.
Тұрмыстық техниканы пайдалану ережелері: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;

2) питание. Использование молока и молочных продуктов в рационе питания детей и подростков. Ассортимент молочных продуктов (экскурсия в магазин). Виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное. Правила и сроки хранения молочных продуктов в холодильнике.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокая и мелкая тарелки), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление молочного супа, молочных каш (по выбору педагога). Приготовление сырников, творожной запеканки, пудинга и других молочных блюд по выбору педагога. Приготовление блюд из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога. Приготовление чая с молоком, какао на молоке, кофе (растворимый) с молоком. Выпекание печенья из готового теста.
Сервировка стола к завтраку, обеду, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом. Уборка посуды со стола после завтрака в школьной столовой. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Виды жилых помещений: многоквартирные дома, частные дома. Узнавание многоквартирных и частных домов на экскурсии, на фото. Особенности жилых построек в городе, в селе (экскурсия).
Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет). Названия и назначение предметов мебели и интерьера для гостиной, спальни, кухни, туалета: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, раковина, унитаз. Дифференциация мебели и предметов интерьера для жилых помещений (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз. Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтың таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін өткелде жүру тәртібінің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүретін бағыттар, үйінің мекенжайын атау;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен, дәріхана қызметкерлерімен қарым-қатынасын бақылау. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Тауарды кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. Дәріхананың мақсаты. Ең жақын дәріхананың орналасқан жері. "Дүкен", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада" сюжеттік-рөлдік ойындар;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар. Денені және шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): тарақ, қол (бет) кремі, бетті жууға арналған көбік, сұйық сабын, шампунь, бальзам, душқа арналған гель, жөке, олардың мақсаты мен пайдаланылуы. 6-сынып материалын қайталау. Қол мен аяқты жуу дағдыларын бекіту, тырнақ қию, бет орамалды, қағаз сүлгіні пайдалану, суық тиген кезде мұрынды күту Электрлік қол кептіргішті пайдалану. Тырнақты күту үшін щетканы пайдалану. Шаш қыстырғыштарын, шаш байлауларын қолдану; суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережелері. Жеке интимдік гигиена ережелері, іш киімнің тазалығын күту қағидалары.

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом, работниками аптеки. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Назначение аптеки. Месторасположение ближайшей аптеки. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "На приеме у врача", "В аптеке";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за телом и волосами: расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, жидкое мыло, шампунь, бальзам, гель для душа, мочалка, их назначение и использование. Повторение материала 6 класса. Закрепление навыков мытья рук и ног, стрижки ногтей, использования бумажного полотенца, носового платка, ухода за носом при простудных заболеваниях. Использование электрической сушилки для рук. Использование щеточки для ухода за ногтями. Использование заколок, резинок для волос; правила ухода за носом при простудных заболеваниях. Правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.

39. 8-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, пальто, тон, шарф, қолғап және педагогтің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.
2) тамақтану. Қысқа (сүт, кондитерлік өнімдер) және ұзақ (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант, өсімдік майы) сақтау мерзімі бар өнімдерді атау. Ұзақ сақталатын тағамдарды (жарма, макарон өнімдері, тұз, қант, өсімдік майы) сақтау ережелері. Мерзімі ұзақ сақтау өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде ас үй сөрелерде орналастыру. Көкөністерді қоймада, жер төлемінде, тоңазытқышта сақтау ережелері. Көкөністерді қоймада, жер төлемінде, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, тостақ), құралдар (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), педагогтің таңдауы бойынша ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіпті сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды тану және атау. Құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) тағам дайындау: сорпа, көже, педагогтің таңдауы бойынша дайын құс етінен жасалған тағамдар. Құс етін тұмшапеште (мультипісіргіште) пісіру. Мектеп асханасында қамырдан дайындалған тағамдарды фотосуретте, иллюстрацияда тану және атау. Дайын қамырдан бұйымдар дайындау: бауырсақ, шелпек, бәліштер, самса және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттар. Қалташа шай, шәйнекте, сүтті, лимон қосылған, шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тамақтануға дастарқан жаю, үстелге тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы, түстік, түскі, кешкі асқа мектеп асханасында дастарқан жаю. Тамақтану кезінде әрбір тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

39. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 8 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, пальто, шуба, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника;
2) питание. Называние продуктов короткого (молочные, кондитерские изделия) и длительного сроков хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар, растительное масло). Правила хранения продуктов с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар, растительное масло). Размещение продуктов с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу. Правила хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике. Наблюдение способов хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокая и мелкая тарелки, миска), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка. Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Узнавание и называние блюд, приготовленных из мяса птицы в школьной столовой. Приготовление блюд из птицы (курица, утка, индейка): бульон, суп, блюда из готового фарша птицы по выбору педагога. Запекание птицы в духовке (мультиварке). Узнавание и называние блюд, приготовленных из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрации. Приготовление изделий из готового теста: баурсаки, лепешки, пирожки, самса и другое по выбору педагога. Приготовление чая в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, лимоном.
Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, полднику, обеду, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, полдника. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Экскурсияларға тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты абаттандыруды зерделеу: балалар алаңдары, орындықтар, күркелер, гүлзарлар. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) тану және атау, олардың мақсатын атау. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйдің қонақ, жатын, ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді пайдалану.
Жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: қонақ бөлмесіндегі, жатын бөлмесіндегі, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуынғыш, гигиена құралдарына арналған таяқша, киім-кешекке арналған себет. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау. Тұрмыстық техника және интерьер пайдалану ережелері: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз, жуынғыш.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу). Үй маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау қағидалары, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу сжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өткелінде жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау.

3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, для создания интерьера юрты. Обыгрывание созданного интерьера.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья.
Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита.
Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз, ванна.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Правила поведения на придомовой территории, бережное отношение к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;

5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, поштаға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен, пошта, дәріхана қызметкерлерімен қарым-қатынасын бақылау. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Тауарды кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. "Азық-түлік дүкені", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада", "Поштада" сюжеттік-рөлдік ойындары;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиена заттары мен құралдары. Денеге және шашқа күтім жасау құралдарының атауы бойынша тану (көрсету): тарақ, қол (бет) кремі, бетті жууға арналған көбік, сұйық сабын, сусабын, бальзам, душқа арналған гель, жөке, олардың мақсаты мен қолданылуы. Гигиеналық дағдыларды бекіту: қол мен аяқты жуу, тырнақты қию, қағаз сүлгіні, бет орамалды пайдалану. Құлақтың гигиеналық күтімі ережесі, мақта дискілері мен таяқшаларды пайдалану, шашты жуу ережесі. Дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібі, жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.
40. 9-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, плащ, пальто, тон, шарф, қолғап және педагогтің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша басқа). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін, аяқ киімдері мен бас киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.

5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом, работниками почты, аптеки, Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевые игры "Продуктовый магазин", "На приеме у врача", "В аптеке", "На почте";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за телом и волосами: расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, жидкое мыло, шампунь, бальзам, гель для душа, мочалка, их назначение и использование. Закрепление гигиенических навыков: мытья рук и ног, стрижки ногтей, использования бумажного полотенца, носового платка, Правила гигиенического ухода уха, использование ватных дисков и палочек. правила мытья волос. Выполнение утреннего и вечерний туалета тела, правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
40. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 9 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, плащ, пальто, шуба, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника;

2) тамақтану. Көкөністер мен жемістерді пайдалануға дайындау: жуу, тазалау, бөлшектеп кесу Балық пен теңіз өнімдерінің адам тамақтануындағы маңызы. Балық өнімдерінің ассортименті (дүкенге саяхат). Балық өнімдерінің жіктелуі: тірі, салқындатылған және тоңазытылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық. Балықты қайта өңдеу өнімдері: жартылай фабрикаттар, аспаздық өнімдер. Балық консервілері мен пресервалар. Уылдырық өнімдері. Балық өнімдерін сақтау ережелері мен мерзімдері. Қамырмен жұмыс істеу дағдыларын бекіту (бауырсақ, шелпек, самса, бәліштер дайындау).
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, табақ, тостақ, кіші кірім тостақ, салат салғыш), құралдар (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Балық өнімдерінен бутербродтар дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша балық пен консервіленген балықты пайдалану арқылы салаттар дайындау. Балық сорпаларын дайындау. Балық қуыру және пісіру. Жартылай фабрикаттан балық тағамдарын дайындау. Жартылай фабрикаттан кисель дайындау. Шай қалташаларынан шай демдеу, қайнатылған шәйнекте шай қайнату, сүтпен, лимонмен шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю, дастарқан басындағы адамдардың санын ескере отырып, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі дастарқан жаю. Таңғы, түскі, түстік астан кейін асханадағы үстелді жинау. Тамақтану кезінде әрбір тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Экскурсияларда тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты: балалар алаңдарын, орындықтарды, беседкаларды, гүлзарларды абаттандыруды зерделеу. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді (қонақ бөлме, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме, кіреберіс бөлме) тану және атау, олардың мақсатын атау. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйдің интерьерін жасау үшін қонақ, жатын, ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді пайдалану.
Қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер атаулары мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, ванна, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау. Тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану қағидалары: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз, жуунғыш. Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен сөйлеспеу). Үй маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау қағидалары, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;

2) питание. Подготовка овощей и фруктов к употреблению: мытье, чистка, разрезание на части. Значение рыбы и морепродуктов в питании человека. Ассортимент рыбной продукции (экскурсия в магазин). Классификация рыбных продуктов: рыба живая, охлажденная и мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая. Продукты переработки рыбы: полуфабрикаты, кулинарные изделия. Рыбные консервы и пресервы. Икорная продукция. Правила и сроки хранения продуктов из рыбы.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление бутербродов с рыбными продуктами. Приготовление салатов с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога. Приготовление рыбных супов. Жарка и запекание рыбы. Закрепление навыков работы с тестом (приготовление баурсаков, лепешек, самсы, пирожков). Приготовление рыбных блюд из полуфабрикатов. Приготовление киселя из полуфабриката. Приготовление чая из пакетиков, заваривание чая в заварном чайнике, приготовление чая с молоком, с лимоном.
Сервировка стола к завтраку, обеду, празднику, размещение предметов сервировки на столе с учетом количества людей за столом. Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, ужину в школьной столовой. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, для создания интерьера юрты. Обыгрывание созданного интерьера.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, в прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, шкаф для обуви, шкаф для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита.
Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз, ванна. Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Правила поведения на придомовой территории, бережное отношение к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, олардың аттары мен мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ, пароход). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады, пароход - жүзеді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау. "Қалалық автобуспен жүру" сюжеттік-рөлдік ойыны;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, пошта бөлімшелеріне, кафелерге бару. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет пен қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта, кафе қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету, азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау, оларды сатып алу үшін ақы төлеу. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. Кафеге бару, дастарқан басында тәртіптік дағдыларды қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану. "Азық-түлік дүкені", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада", "Поштада", "Кафеде" сжеттік-рөлдік ойындары. Шұғыл көмек телефондарын білу: жедел жәрдем, өрт сөндіру қызметі;

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет, пароход). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса. Сюжетно-ролевая игра "Поездка в городском автобусе";
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты, кафе. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты, кафе: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания, оплата покупки. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток. Сюжетно-ролевые игры "Продуктовый магазин", "На приеме у врача", "В аптеке", "На почте", "В кафе". Знание телефонов экстренной помощи: скорая помощь, пожарная служба;

6) денсаулық: дене күтімі. 8-сыныпқа арналған материалды қайталау: гигиеналық заттар мен құралдар. Тері мен шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): шампунь, бальзам, душқа арналған гель, крем, дезодорант, лосьон. Гигиеналық дағдыларды бекіту: құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларды, тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету. Дененің, шаштың тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындау (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру), шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік). Суық тию кезде мұрын мен тамақты күту ережелерін орындау. Жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.
41. 10-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және тағы басқалар (білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып, педагогтің тандауы бойынша алынған) Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқалар). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Қазақ ұлттық ерлер мен әйелдердің күнделікті және мерекелік (салтанатты) киімдерін, аяқ киімдері мен бас киімдерін жылдың әр мезгілінде (педагогтың таңдауы бойынша) атау және ажырату. Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.
2) тамақтану. Ет тағамдарын білу және атау (педагогтің таңдауы бойынша). Ет пен ет тағамдарын тоңазытқышта сақтау ережелері, азық-түлік контейнерлерін пайдалану.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш, кіші кірім тостақ), құралдар (бөлшектеу тақтасы), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Көкөніс пен ет сорпасында көже дайындау. Құймақ қамырын, алма пирогын (Шарлотка) дайындау. Дайын қамырдан бәліштер мен қаусырмалар үшін жай салмалар (педагогтің таңдауы бойынша алма, асқабақ, сүзбе, кептірілген жемістер, тартылған ет) дайындау. Ұлттық тағамдарға қамыр дайындап, пісіру (бауырсақ, шелпек). Құймақтар, бәліштер, қаусырмалар пісіру. Туралған ет тағамдарын дайындау (педагогтің таңдауы бойынша). Сүтті, лимон қосылған, қалташадағы шай, шәйнектегі шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю, дастарқандағы адамдар санын ескере отырып, тағамдар салынған заттарды үстелге қою. Мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан жаю. Таңғы, түскі, түскі, кешкі астан кейін асханадағы ыдыстарды жинау. Тамақтану кезінде әр тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқалар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

6) здоровье: уход за телом. Повторение материала за 8 класс: предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за кожей и волосами: шампунь, бальзам, гель для душа, крем, дезодорант, лосьон. Закрепление навыков: выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику. Умение самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем). пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка). Выполнение правил ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях. Выполнение правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
41. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 10 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Называние и различение предметов повседневной и праздничной (торжественной) казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.
2) питание. Узнавание и называние мясных блюд (по выбору педагога). Правила хранения мяса и мясных блюд в холодильнике, использование контейнеров для пищевых продуктов.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (разделочная доска), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление супов на овощном и мясном бульоне. Приготовление теста для национальных блюд (баурсаки, лепешки), оладий, яблочного пирога (Шарлотка). Приготовление простой начинки (яблоки, тыква, творог, сухофрукты, мясной фарш по выбору педагога) для пирожков и пирогов из готового теста. Выпекание оладий, пирожков, пирогов. Приготовление блюд из рубленного мяса (по выбору педагога). Приготовление чая в пакетиках, в заварном чайнике, чая с молоком, чая с лимоном,
Сервировка стола к завтраку, обеду, празднику, размещение предметов сервировки на столе с учетом количества людей за столом. Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, ужину в школьной столовой. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Экскурсияларда тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты: балалар алаңдарын, орындықтарды, беседкаларды, гүлзарларды абаттандыруды зерделеу. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді тану және мақсатын атау: (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма). Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйде киім-кешек пен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері.
Қонақ, жатын бөлмеде, ас үйде, дәретханада, жуынатын бөлмесінде, кіреберіс бөлмесінде жиһаз бөліктерінің және интерьер атаулары мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуғыш, унитаз, ванна, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, киімге арналған себет. Тұрмыстық техника заттарының атауы мен мақсаты: теледидар, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы.
Жиһазды пайдалану ережелері: тұрғын үйдегі жиһаз заттарына ұқыпты қарау. Тұрмыстық техниканы пайдалану ережелері (педагогтің таңдауы бойынша).
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, олардың аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ, кеме). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады, пароход - жүзеді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқысқа тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау;

3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Особенности хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, в прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, шкаф для обуви, шкаф для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита.
Правила использования мебели: бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники (по выбору педагога).
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет, теплоход). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;

5) халыққа қызмет көрсету саласы. Дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, пошта бөлімшелеріне, кафелерге, көрмелерге, мұражайларға, театрларға ересектермен бірге бару. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет және қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта, кафе, мұражай, театр қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. "Азық-түлік дүкені" рөлдік ойыны. Кафеге бару, дастарқан басында тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану. Жедел жәрдем телефондарын білу: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі;
6) денсаулық: дене күтімі. 9-сыныпқа арналған материалды қайталау: гигиеналық заттар мен құралдар Тері мен шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): шампунь, бальзам, душқа арналған гель, крем, дезодорант, лосьон. Дағдыларды бекіту: құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларды, тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету. Дененің, шаштың тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық рәсімдерді орындау (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру), шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей). Суық тию кезде мұрын мен тамақты күту ережелерін орындау. Жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтамамен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтамасындағы: "6" - сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірі.
43. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Киім" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және атау, ұл мен қызға арналған киімдерді саралау.

5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты, кафе, выставок, музеев, театров. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты, кафе, музея, театра: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания, оплата покупки. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевая игра "Продуктовый магазин". Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток. Знание телефонов экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба;
6) здоровье: уход за телом. Повторение материала за 9 класс: предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за кожей и волосами: шампунь, бальзам, гель для душа, крем, дезодорант, лосьон. Закрепление навыков: выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику. Умение самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем), пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей). Выполнение правил ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях. Выполнение правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
Параграф 2. Система целей обучения
42. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
43. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Одежда"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать одежду для мальчика и девочки

6. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және атау, әр маусым үшін жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті киімдерді саралау.
7. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді білу және атау.
8. 1. 1. 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді саралау
9. 1. 1. 1 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау.
10. 1. 1. 1 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік киімдерді және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау
5. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта)
6. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет)
7. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар)
8. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік)
9. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар)
10. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атаубалақ (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар)
5. 1. 1. 3 тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және атау
6. 1. 1. 3 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді саралау
7. 1. 1. 3 әр маусым үшін жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді атау және саралау
8. 1. 1. 3 күнделікті аяқ киімді және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау
9. 1. 1. 3 күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
10. 1. 1. 3 күнделікті, мерекелік аяқ киімді және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
5. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше)
6. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, тіл)
7. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл)
8. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек)
9. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ)
10. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ бау)
5. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
6. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
7. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
8. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
9. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау

6. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя,
дифференцировать повседневную одежду для юноши и девушки для каждого сезона
7. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки по выбору учителя
8. 1. 1. 1 дифференцировать повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки
9. 1. 1. 1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
10. 1. 1. 1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную одежду и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
5. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы
6. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты,
7. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины
8. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс
9. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)
10. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)
5. 1. 1. 3 узнавать и называть повседневную обувь для девочки и мальчика для соответствующего сезона
6. 1. 1. 3 дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки
7. 1. 1. 3
называть и дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки для каждого сезона
8. 1. 1. 3 называть повседневную обувь и обувь для занятий спортом
9. 1. 1. 3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
10. 1. 1. 3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
5. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук)
6. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, язычок)
7. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок)
8. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка)
9. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка)
10. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка, шнурки
5. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
6. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
7. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
8. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
9. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой

10. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
5. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
6. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
7. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
8. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
9. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
10. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
5. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді) салу және ағыту
6. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды) салу және ағыту
7. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырма ) салу және ағыту
8. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді ) салу және ағыту
9. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты) салу және ағыту
10. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты, бауды) салу және ағыту
5. 1. 1. 8 тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және атау
6. 1. 1. 8 жас өспірім мен қыз балаға арналған бас киімдерді атау және саралау
7. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
8. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
9. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
10. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
5. 1. 1. 9 көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату
6. 1. 1. 9 көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату
7. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
8. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
9. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
10. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
5. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
6. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
7. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
8. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
9. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау

10. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
5. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
6. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
7. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
8. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
9. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
10. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
5. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы) на своей одежде
6. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки) на своей одежде
7. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки) на своей одежде
8. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки) на своей одежде и обуви
9. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки) на своей одежде и обуви
10. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки, шнурки)
на своей одежде и обуви
5. 1. 1. 8 узнавать и называть головные уборы для мальчика и для девочки для соответствующего сезона
6. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для юноши и девушки
7. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы юноши и девушки
для разных сезонов
8. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
9. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
10. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
5. 1. 1. 9 различать уличную и домашнюю обувь
6. 1. 1. 9 различать уличную и домашнюю обувь
7. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
8. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
9. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
10. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
5. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
6. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
7. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
8. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
9. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой

10. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
5. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
6. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
7. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
7. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
9. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
10. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
5. 1. 1. 12
Жаз мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
6. 1. 1. 12
Қыс мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
7. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
8. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау
9. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері, аяқ киімдері мен бас киімдерді тану және атау
10. 1. 1. 12
әр жыл мезгілдеріне арналған күнделікті және мерекелік (салтанатты) қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерінің, аяқ киімдер мен бас киімдердің заттарын атау және ажырату

10. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
5. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
6. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
7. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
8. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
9. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
10. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
5. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета
6. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы
7. 1. 1. 12
узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года
8. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года
9. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года
10. 1. 1. 12 называть и различать предметы повседневной и праздничной (торжественной) казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года

2) "Тамақтану" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Азық-түлік өнімдері
5. 2. 1. 1 көкөністерді білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
6. 2. 1. 1 мектеп асханасындағы таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дайындалған тағамдарды білу және атау
7. 2. 1. 1 дүкенде, мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияда сүт өнімдерін тану және атау
8. 2. 1. 1 қысқа және ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді білу және атау

2) раздел "Питание"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Продукты питания
5. 2. 1. 1 узнавать, называть овощи (по выбору педагога)
6. 2. 1. 1 узнавать и называть блюда, приготовленные на завтрак, обед, полдник, ужин в школьной столовой
7. 2. 1. 1 узнавать и называть молочные продукты в магазине, в школьной столовой, на фото, иллюстрации
8. 2. 1. 1 узнавать и называть продукты с коротким и длительным сроком хранения

9. 2. 1. 1
дүкендегі балық өнімдерін ажырату:
тірі, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық
10. 2. 1. 1
мектеп асханасында суретте, иллюстрацияда,
ет тағамдарын тану және атау,
5. 2. 1. 2 көкөністерді жеуге дайындау: оларды жуу, кесу
6. 2. 1. 2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
7. 2. 1. 2 мектеп асханасында сүттен дайындалған тағамдарды білу және атау
8. 2. 1. 2 мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды білу және атау
9. 2. 1. 2 көкөністер мен жемістерді жеуге дайындау: оларды жуу, тазалау, кесу
10. 2. 1. 2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
5. 2. 1. 3 жеміс-жидектерді жеуге дайындау: оларды жуу, сүйектерін алу, табаққа, вазаға салып қою
6. 2. 1. 3 тағамдарды тоңазытқыш сөрелеріне қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді пайдалану
7. 2. 1. 3 сүт өнімдерін тоңазытқыш сөрелеріне қою
8. 2. 1. 3
мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияларда қамырдан дайындалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 1. 3 балық өнімдерін тоңазытқышқа қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
10. 2. 1. 3 ет өнімдерін тоңазытқышқа қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
6. 2. 1. 4
сусындарды тоңазытқышта салқындату
7. 2. 1. 4
сүт түрлерін ажырату: табиғи, құрғақ, қойылтылған, қоюлатылған
8. 2. 1. 4
көкөністерді қоймада, жертөледе, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау
9. 2. 1. 4
балық консервілерін, пресервілерін, балық улығын танып, атау
6. 2. 1. 5
көкөністер мен жемістерді өңдеу (сұрыптау, жуу) үшін тоңазытқышт а бірізділігін сақтау
8. 2. 1. 5
ас үй сөрелерінде ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде орналастыру
9. 2. 1. 5
балық өнімдерін сақтау ережелерін ұстану

9. 2. 1. 1 различать рыбную продукцию в магазине:
рыба живая, охлажденная, мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая
10. 2. 1. 1 узнавать и называть мясные блюда в школьной столовой, на фото, иллюстрации
5. 2. 1. 2 готовить овощи к употреблению: мыть, разрезать
6. 2. 1. 2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
7. 2. 1. 2 узнавать и называть блюда, приготовленные с использованием молока в школьной столовой
8. 2. 1. 2 узнавать и называть блюда, приготовленные из мяса птицы в школьной столовой
9. 2. 1. 2 готовить овощи и фрукты к употреблению: мыть, чистить, разрезать
10. 2. 1. 2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
5. 2. 1. 3 готовить фрукты к употреблению: мыть, удалять косточки, размещать на тарелке, вазе
6. 2. 1. 3 размещать продукты питания на полках холодильника, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
7. 2. 1. 3 размещать молочные продукты на полках холодильника
8. 2. 1. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрациях
9. 2. 1. 3 размещать рыбные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
10. 2. 1. 3 размещать мясные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
6. 2. 1. 4 охлаждать напитки в холодильнике
7. 2. 1. 4 различать виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное
8. 2. 1. 4 наблюдать способы хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике
9. 2. 1. 4 узнавать и называть рыбные консервы, пресервы, рыбную икру
6. 2. 1. 5 придерживаться последовательности обработки овощей и фруктов для хранения в холодильнике (сортировка, мытье)
8. 2. 1. 5 размещать продукты с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу
9. 2. 1. 5 придерживаться правил хранения продуктов из рыбы

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5. 2. 2. 1 шай ыдыстарын (тостақ, табақ, қант салғыш, шәйнек), құралдарды білу, атау (кесетін тақтайша, майлық)
6. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (шайқағыш, үккіш),
техника (электр шәйнек, блендер) тану және атау
7. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка) тану және атау
8. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған), құрылғыларды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) тану және атау
9. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және атау
10. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды, техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және ата
5. 2. 2. 2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
6. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын білу және атау
7. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
10. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
5. 2. 2. 3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын қолдану (қасық, шанышқы, пышақ)
6. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын (терең және ұсақ тәрелкелер, салат салатын ыдыс), құралдарды (үккіш, шайқағыш), техниканы (блендер) пайдалану
7. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын(кастрөл, таба, қаңылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (үккіш, шайқағыш, көпірткіш), техниканы (блендер, мультипісіргіш) пайдалану
8. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш, кіші кірім тостақ,), құралдарды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (мультипісіргіш, толқынды пеш) пайдалану
9. 2. 2. 3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, пісіруге арналған фольга ), техниканы қолдану
10. 2. 2. 3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы), техниканы қолдану

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5. 2. 2. 1 узнавать, называть чайную посуду (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособления (разделочная доска, салфетница)
6. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (электрочайник, блендер)
7. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья) технику (электрочайник, блендер, мультиварка)
8. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски), приспособления (скалка, мясорубка) технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
9. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
10. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления, технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
5. 2. 2. 2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
6. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
7. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
10. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
5. 2. 2. 3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы (ложка, вилка, нож) по назначению
6. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (блендер)
7. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг,
тҰрка, венчик) технику (блендер, мультиварка)
8. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (скалка, мясорубка)) технику (мультиварка, микроволновка)
9. 2. 2. 3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику
10. 2. 2. 3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска), технику

2.3 Тамақ дайындау
5. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
9. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
10. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
6. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
7. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
8. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
9. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
10. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
5. 2. 3. 3 жай бутербродтар жасау (нан, ірімшік, шұжық тілімдерін кесу, нанға май жағу, ірімшікті, шұжықты нанның бір бөлігіне салу)
6. 2. 3. 3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 3 сүт көже дайындау
8. 2. 3. 3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа дайындау
9. 2. 3. 3 балық өнімдерінен бутербродтар дайындау
10. 2. 3. 3 көкөністен және еттен сорпадайындау
5. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау (пышақ, үккіш қолдану)
6. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
7. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау
8. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
9. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша балық пен консервіленген балықты пайдаланумен салаттар дайындау,
10. 2. 3. 4 қамыр дайындап, құймақ пісіру, қамырды дайындап, бауырсақ (шелпек) пісіру
5. 2. 3. 5 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
6. 2. 3. 5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 5 ірімшік көмешін дайындау
8. 2. 3. 5 тұмша пеште, мультипісіргіште құс етін дайындау
9. 2. 3. 5 балық сорпасын дайындау, дайын
10. 2. 3. 5 қамыр дайындап, "Шарлотка" алма бәлішін пісіру
5. 2. 3. 6 педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
6. 2. 3. 6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 6 сүзбелі құймақ дайындау
8. 2. 3. 6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
9. 2. 3. 6 балықты қуыру, жартылай фабрикаттардан балық тағамдарын дайындау, дайын қамырдан бауырсақ пісіру
10. 2. 3. 6 дайын қамырдан бәліштер мен қаусырмалар үшін жай салмалар (алма, асқабақ, сүзбе, кептірілген жемістер) дайындау
5. 2. 3. 7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау

2.3 Приготовление пищи
5. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
9. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
10. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
6. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
7. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
8. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
9. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
10. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
5. 2. 3. 3 готовить простые бутерброды (нарезать кусочки хлеба, сыра, колбасы. намазыватьмасла на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба)
6. 2. 3. 3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
7. 2. 3. 3 готовить молочный суп
8. 2. 3. 3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
9. 2. 3. 3 готовить бутерброды с рыбными продуктами
10. 2. 3. 3 готовить супы на овощном и мясном бульоне
5. 2. 3. 4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога (использовать нож, терку)
6. 2. 3. 4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
7. 2. 3. 4 готовить молочную кашу по выбору педагога
8. 2. 3. 4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
9. 2. 3. 4 готовить салаты с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога
10. 2. 3. 4 готовить тесто и выпекать оладьи, готовить тесто и выпекать баурсаки (лепешки)
5. 2. 3. 5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
6. 2. 3. 5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
7. 2. 3. 5 готовить творожную запеканку
8. 2. 3. 5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
9. 2. 3. 5 готовить рыбный суп
10. 2. 3. 5 готовить тесто и выпекать яблочный пирог "Шарлотка"
5. 2. 3. 6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
6. 2. 3. 6 отваривать и подавать макаронные изделия
7. 2. 3. 6 готовить сырники
8. 2. 3. 6 выпекать баурсаки из готового теста
9. 2. 3. 6 жарить рыбу, готовить рыбные блюда из полуфабрикатов, выпекать баурсаки из готового теста
10. 2. 3. 6 готовить простую начинку (яблоки, тыква, творог, сухофрукты по выбору педагога) для пирожков и пирогов из готового теста
5. 2. 3. 7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога

6. 2. 3. 7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7. 2. 3. 7 дайын қамырдан печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель сорпа) тағамдар дайындау
8. 2. 3. 7 дайын қамырдан шелпек пісіру
9. 2. 3. 7 балықты тұмшапеште пісіру, қамырдан шелпек пісіру
10. 2. 3. 7 дайын қамырдан тұмшапеште бәліштер, қаусырма, самса дайындау
5. 2. 3. 8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
6. 2. 3. 8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
7. 2. 3. 8 сүтті какао, сүт қосылған еритін қалташакофе дайындау
8. 2. 3. 8 дайын қамырдан ішіне әртүрлі салма салынған самса, бәліштер дайындау
9. 2. 3. 8 жартылай фабрикаттан кисель дайындау
10. 2. 3. 8 туралған еттен тағамдар дайындау
5. 2. 3. 9 қалташадағы шайды демдеу
6. 2. 3. 9 қалташадағы шайды шай демдеу шәйнегінде демдеу
7. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай дайындау
8. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
9. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуш шәйнекте, лимон қосылған шай дайындау
10. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
6. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
7. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
8. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
9. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
10. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
5. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас қасық, шанышқы, пышақ, майлық)
6. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
7. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
8. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
9. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
10. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)

6. 2. 3. 7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7. 2. 3. 7 выпекать печенье из готового теста, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
8. 2. 3. 7 выпекать лепешки из готового теста
9. 2. 3. 7 готовить рыбу в духовом шкафу, выпекать лепешки из готового теста
10. 2. 3. 7 готовить пирожки, пироги, самсу в духовом шкафу из готового теста
5. 2. 3. 8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
6. 2. 3. 8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
7. 2. 3. 8 готовить какао на молоке, растворимый кофе с молоком
8. 2. 3. 8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
9. 2. 3. 8 готовить кисель из полуфабриката
10. 2. 3. 8 готовить блюда из рубленного мяса
5. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках
6. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
7. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком
8. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, с лимоном
9. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике, готовить чай с молоком, с лимоном
10. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
5. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
6. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
7. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
8. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
9. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
10. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
5. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
6. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
7. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
8. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
9. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
10. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)

5. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
6. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
7. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
8. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
9. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
10. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
5. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
6. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
7. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
8. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
9. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
10. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
5. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
6. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
7. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
8. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
9. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
10. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
5. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
6. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
7. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
8. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
9. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
10. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
5. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
6. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)

5. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
6. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
7. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
8. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
9. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
10. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
5. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
6. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
7. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
8. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
9. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
10. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
5. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
6. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
7. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
8. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
9. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
10. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
5. 2. 4. 6 благодарить за помощь
6. 2. 4. 6 благодарить за помощь
7. 2. 4. 6 благодарить за помощь
8. 2. 4. 6 благодарить за помощь
9. 2. 4. 6 благодарить за помощь
10. 2. 4. 6 благодарить за помощь
5. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
6. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)

7. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
8. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
9. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
10. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
5. 2. 4. 8 таңғы асқа дастарқан жаю
6. 2. 4. 8 таңғы, түскі асқа дастарқан жаю
7. 2. 4. 8 таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю
8. 2. 4. 8 таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тағамдарға дастарқан жаю
9. 2. 4. 8 дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю
10. 2. 4. 8 дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю
5. 2. 4. 9 таңғы асқа мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
6. 2. 4. 9 таңғы, түскі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
7. 2. 4. 9 таңғы, түскі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
8. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
9. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
10. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
3) "Тұрғын үй" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
5. 3. 1. 1 үй-жайдың бөліктерін атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
6. 3. 1. 1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
7. 3. 1. 1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
8. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
9. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
10. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
5. 3. 1. 2 үй-жай бөліктерінің мақсатын атау: қабырғалар, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
6. 3. 1. 2 тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және ас үйді білу, атау
7. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана) бөлмелерді білу, атау

7. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
8. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
9. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
10. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
5. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку
6. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду
7. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду
8. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, к полднику
9. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, празднику с учетом количества людей за столом
10. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, празднику с учетом количества людей за столом
5. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку в школьной столовой
6. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику в школьной столовой с учетом количества людей за столом
8. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
9. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
10. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7. 2. 4. 10
убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака
8. 2. 4. 10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, полдника
9. 2. 4. 10
убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника
10. 2. 4. 10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина
3) раздел "Жилье"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Виды жилых помещений
5. 3. 1. 1 называть части помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
6. 3. 1. 1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
7. 3. 1. 1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
8. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
9. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
10. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
5. 3. 1. 2 называть назначение частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
6. 3. 1. 2
узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и кухню
7. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет)

8. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) бөлмелерді білу, атау
9. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме) бөлмелерді білу, атау
10. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма) бөлмелерді білу, атау
5. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау; бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу
6. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
7. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
8. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
9. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
10. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
5. 3. 1. 4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
6. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
7. 3. 1. 4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
8. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
9. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
10. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
5. 3. 1. 5
тұрғын бөлмелерді білу және атау: қонақ бөлме, жатын бөлме
6. 3. 1. 5
қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің мақсатын атау
7. 3. 1. 5 қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің, дәретхананың мақсатын атау
8. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
9. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
10. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
5. 3. 1. 6
қонақ бөлменің, жатын бөлменің, мақсатын атау
8. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)

8. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната), называть их назначение
9. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), их назначение
10. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), их назначение
5. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
6. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
7. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
8. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
9. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
10. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
5. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
6. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
7. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
8. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
9. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
10. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
5. 3. 1. 5 узнавать и называть жилые комнаты: гостиная, спальня
6. 3. 1. 5 называть назначение гостиной, спальни, кухни
7. 3. 1. 5 называть назначение гостиной, спальни, кухни, туалета
8. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
9. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
10. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
5. 3. 1. 6 называть назначение гостиной и спальни
8. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)

9. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
10. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
3.2. Жиһаз, тұрмыстық техника
5. 3. 2. 1 қонақ, жатын бөлмедегі жиһаз заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре

9. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
10. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
3.2 Мебель, бытовая техника
5. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка

6. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіндегі жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш
7. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяқтарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
8. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй, дәретханада, жуыну бөлмесінде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9. 3. 2. 1
қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
10. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
5. 3. 2. 2 қонақ, жатын бөлмедегі жиһаз заттарын және олардың мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре
6. 3. 2. 2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіндегі жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре, жуғыш
7. 3. 2. 2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
8. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет

6. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
7. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
8. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
10. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
5. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка
6. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
7. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
8. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья

10. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
5. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар
6. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
8. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
9. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
10. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
5. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: (теледидар)
6. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
8. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
9. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
10. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
5. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
6. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
7. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
8. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
9. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
10. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану

10. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
5. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор по
6. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
8. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
9. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
10. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
5. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники (телевизор)
6. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
8. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
9. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
10. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
5. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
6. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
7. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
8. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
9. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
10. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик

5. 3. 2. 6 жиһаз заттарына ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау: (теледидар)
6. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
7. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
8. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
9. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
10. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
5. 3. 2. 7 қонақ және жатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
6. 3. 2. 7 қонақ, жатын, және ас үй бөлмесіне арналған жиһаз заттарын саралау
7. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі және дәретханаға арналған жиһаз заттарын саралау
8. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға және жуынатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
9. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
10. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
5. 3. 2. 8 қонақ бөлме мен жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
7. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
8. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
9. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
10. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
4) "Көлік" бөлімі
бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1 Көлік түрлері
5. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
6. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)

5. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели; придерживаться правил использования предметов бытовой техники (телевизор)
6. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
7. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
8. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
9. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
10. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
5. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели для гостиной и для спальни
6. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели для гостиной, для спальни, для кухни
7. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета
8. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты
9. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
10. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
5. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной и спальни
6. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни
7. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета
8. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты
9. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
10. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
4) раздел "Транспорт"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Виды транспортных средств
5. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
6. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)

7. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың) түрі мен мақсатын білу, атау
8. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың) түрі мен мақсатын білу, атау
9. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың, теплоходтың) түрі мен мақсатын білу, атау
10. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың, теплоходтың) түрі мен мақсатын білу, атау
7. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік жүреді, пойыз жүйткиді)
8. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады)
9. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)
10. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
5. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
6. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
7. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
8. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
9. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
10. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
5. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
6. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
7. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
8. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
9. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
10. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану

7. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд)
8. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет)
9. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
10. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
7. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет)
8. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит)
9. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
10. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
5. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
6. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
7. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
8. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
9. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
10. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
5. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
6. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
7. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
8. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
9. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
10. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы

5. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
6. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
7. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
8. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
9. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
10. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
5. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
7. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
8. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
9. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
10. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
7. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
8. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
9. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
10. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
6. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
8. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
9. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
10. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
8. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
9. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
10. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5) "Халыққа қызмет көрсету саласы" бөлімі
бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнер кәсіптік өнімдер), базарларға бару
6. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға бару
7. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға бару

5. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
6. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
7. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
8. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
9. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
10. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
5. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
7. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
8. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
9. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
10. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
7. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
8. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
9. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
10. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
6. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
8. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
9. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
10. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
8. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
9. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
10. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5) раздел "Сфера обслуживания населения"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
6. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
7. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку

8. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару
9. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға, кафеге бару
10. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға, кафеге бару
5. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
6. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
7. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
8. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
9. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу
10. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу
5. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
6. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
7. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
8. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
9. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
10. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
9. 5. 1. 4 жедел жәрдем телефондарын атау: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі
10.5.1 4 жедел жәрдем телефондарын атау: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп сақтау мәдениеті
5. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
6. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)

8. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту
9. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту, кафе
10. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту, кафе
5. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
9. 5. 1. 2 выбрать товары в продуктовом магазине-самообслуживания, оплатить покупку
10. 5. 1. 2 выбрать товары в продуктовом магазине-самообслуживания, оплатить покупку
5. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
7. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
8. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
9. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
10. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
9. 5. 1. 4 называть телефоны экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба
10.5.1 4 называть телефоны экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
5. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
6. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей

7. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
8. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
9. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
10. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
5. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
6. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
7. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
8. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
9. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
10. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
5. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
7. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану

7. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
8. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
9. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
10. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
5. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
6. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
7. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
8. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
9. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
10. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
5. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
7. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток

8. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
9. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
10. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6) "Деңсаулық" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сыныпс
9 сынып
10 сынып
6.1. Денсаулық: дене күтімі
5. 6. 1. 1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6. 6. 1. 1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
7. 6. 1. 1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
8. 6. 1. 1 шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
9. 6. 1. 1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
10. 6. 1. 1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
5. 6. 1. 2 ереже бойынша тісті тазалау
6. 6. 1. 2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
7. 6. 1. 2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
8. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
9. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету
10. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету
5. 6. 1. 3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
6. 6. 1. 3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
7. 6. 1. 3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
8. 6. 1. 3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
9. 6. 1. 3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
10. 6. 1. 3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (жуыну, душ)
5. 6. 1. 4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
6. 6. 1. 4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
7. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау

8. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
9. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
10. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6) раздел "Здоровье"
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
6.1. Здоровье: уход за телом
5. 6. 1. 1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
6. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
7. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
8. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за волосами
9. 6. 1. 1 выбирать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
10. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
5. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов по правилам
6. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
7. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
8. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
9. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
10. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
5. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
6. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
7. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
8. 6. 1. 3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
9. 6. 1. 3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
10. 6. 1. 3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (умывание, душ)
5. 6. 1. 4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
6. 6. 1. 4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
7. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях

8. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
9. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
10. 6. 1. 4 дене температурасын анықтау үшін термометрді қолдану
5. 6. 1. 5 айнаның алдында шашты тарау
6. 6. 1. 5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
7. 6. 1. 5 шашқа арналған қыстырғыштары мен резеңкелерді қолдану
8. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс)
9. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік)
10. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей)
5. 6. 1. 6 дәретхананы дұрыс пайдалану
6. 6. 1. 6 дәретхананы дұрыс пайдалану, киімді ұқыпты болуын қадағалау
7. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
8. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
9. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
10. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
44. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлім үшін оқу мақсаттарының шамамен алыңған көлемі көрсетілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін және "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын зерделеудің мазмұнына, дәйектілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
45. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркінде.
3-параграф. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және атау, ұл мен қызға арналған киімдерді саралау
5.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, қалта) білу және атау
5.1.1.11 айнаның көмегімен сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
5.2.1.1 көкөністерді білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
5.2.1.2 көкөністерді қолдануға дайындау: жуу, кесу

8. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
9. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
10. 6. 1. 4 использовать термометр для определения температуры тела
5. 6. 1. 5 расчҰсывать волосы перед зеркалом
6. 6. 1. 5 расчҰсываться, укладывать волосы привычным для себя способом
7. 6. 1. 5 пользоваться заколками и резинками для волос
8. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс)
9. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка)
10. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей)
5. 6. 1. 6 правильно пользоваться туалетом
6. 6. 1. 6 правильно пользоваться туалетом, следить за опрятностью одежды
7. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
8. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
9. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
10. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
44. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. В долгосрочном плане обозначен примерный объем учебных целей для каждого раздела. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся и материально-технического обеспечения учебного процесса по предмету "Социально-бытовая ориентировка".
45. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать одежду для мальчика и девочки
5.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы)
5.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
5.2.1.1 узнавать, называть овощи (по выбору педагога)
5.2.1.2 готовить овощи к употреблению: мыть, разрезать

5.2.1.3 жемістерді қолдануға дайындау: жуу, сүйектерін алу, табаққа, вазаға салып қою
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5.2.2.1 шай ыдыстарын, құралдарды білу, атау (кесетін тақтайша, майлық)
5.2.2.2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
5.2.2.3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын (қасық, шанышқы, пышақ) мақсаты бойынша қолдану
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5.2.3.2 тағам дайындау кезінде қауіпсіздік сақтау
5.2.3.3 жай бутербродтар жасау
5.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау
5.2.3.5 педагогтың таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
5.2.4.2 дастархан әзірлеуде әрбір ас аспабын мақсатына сай қолдану (шай және ас қасықтары, айыр, пышақ, майлық)
5.2.4.9 мектеп асханасында дастарқан жаю
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
5.3.1.1 үй-жайдың бөліктерін атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
5.3.1.2 үй-жай бөліктерінің мақсатын атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
5.3.1.5 жатын бөлмелерді білу, атау: қонақ бөлме, жатын бөлме
5.3.1.6 қонақ бөлме мен жатын бөлменің мақсатын атау
5.3.1.3 үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелерін орындауға: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпауға, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдалануға; бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу
5.3.1.4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
5.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртібінің мәдениеті
5.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
5.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүріп-тұру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
5.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
5.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.3 тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және атау
5.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше,)
5.1.1.9 көшеге және үйге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау

5.2.1.3 готовить фрукты к употреблению: мыть, удалять косточки, размещать на тарелке, вазе
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5.2.2.1 узнавать, называть чайную посуду, приспособления (разделочная доска, салфетница)
5.2.2.2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
5.2.2.3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
5.2.3.3 готовить простые бутерброды
5.2.3.4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога
5.2.3.5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
5.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
5.2.4.9 сервировать стол в школьной столовой
3.1 Виды жилых помещений
5.3.1.1 называть части помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
5.3.1.2 называть назначение частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
5.3.1.5 узнавать и называть жилые комнаты: гостиная, спальня
5.3.1.6 называть назначение гостиной и спальни
5.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
5.3.1.4 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
5.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
5.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
5.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
5.4.2.3 выполнять сигналы светофора
5.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.3 узнавать и называть повседневную обувь для девочки и мальчика для соответствующего сезона
5.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук)
5.1.1.9 различать уличную и домашнюю обувь
2.3 Приготовление пищи

5.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5.2.3.2 тамақ дайындау кезінде қауіпсіздік сақтау
5.2.3.3 жай бутербродтар жасау (нан, ірімшік, шұжық кесектерін кесу. нанға май жағу, ірімшікті, шұжықты нанның бір бөлігіне салу)
5.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау (пышақты, үккішті пайдалану)
5.2.3.5 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
5.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнер кәсіптік өнімдер), базарларға бару
5.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету, азық-түлік дүкеніне тауарларды ересектермен бірге таңдау
5.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету, дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
5.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5.2.2.1 шай ыдыстарын (ыдыс, табақ, қант салғыш, шай демдеуіш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, майлық) білу, атау
5.2.2.2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
5.2.2.3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын мақсатына қарай қолдану (қасық, қасық)
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.6 педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
5.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау
5.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
5.2.3.9 қалташадағы шайды демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
5.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
5.3.2.1 жатын және қонақ бөлмедегі жиһаз заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре

5.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
5.2.3.3 готовить простые бутерброды (нарезать кусочки хлеба, сыра, колбасы. Намазывать масла на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба)
5.2.3.4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога (использовать нож, терку)
5.2.3.5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
5.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
5.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
5.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5.2.2.1 узнавать, называть чайную посуду (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособления (разделочная доска, салфетница)
5.2.2.2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
5.2.2.3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы (ложка, вилка, нож) по назначению
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
5.2.3.7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога
5.2.3.8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
5.2.3.9 заваривать чай в пакетиках
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
5.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
5.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели по выбору педагога в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка

5.3.2.2 жатын және қонақ бөлмедегі жиһаз заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре
5.3.2.7 жатын және қонақ бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
5.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар
5.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар
5.3.2.5 оқушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
5.3.2.6 жиһаз заттарына ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау (теледидар)
5.3.2.8 қонақ және жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.7 киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді) салу -ағыту
5.1.1.8 тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және атау
5.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
5.1.1.12 жазға арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін білу және атау
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.6 педагогтың таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
5.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау
5.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
5.2.3.9 қалташадағы шайды демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
5.2.4.8 таңғы асқа дастарқан жаю
5.2.4.9 мектеп асханасында таңғы асқа дастархан әзірлеу
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік өнімдер), базарларға ересектермен бірге бару
5.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкеніне тауарларға таңдауға ересектермен бірге бару
5.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде кассаға азық-түлікті жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
5.5.2.1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер және қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
5.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін рахмет айту

5.3.2.2 называть и назначение предметов мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка
5.3.2.7 дифференцировать предметы мебели для гостиной и для спальни
5.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор
5.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники (телевизор)
5.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
5.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели; придерживаться правил использования предметов бытовой техники (телевизор)
5.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной и спальни
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы) на своей одежде
5.1.1.8 узнавать и называть головные уборы для мальчика и для девочки для соответствующего сезона
5.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
5.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
5.2.3.7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога
5.2.3.8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
5.2.3.9 заваривать чай в пакетиках
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
5.2.4.8 сервировать стол к завтраку
5.2.4.9 сервировать стол к завтраку в школьной столовой
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
5.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
5.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
5.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь

5.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
5.6.1.5 айнаның алдында шашты тарау
5.6.1.6 дәретхананы дұрыс пайдалану
2) 6-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және атау, әр маусымға арналған жасөспірім мен қыз балаға күнделікті киімдерді саралау
6.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, қалта, манжет) білу және атау
6.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
6.2.1.1 мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дайындалған тағамдарды білу және атау
6.2.1.2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
6.2.1.3 азық-түлікті тоңазытқыштың сөрелеріне қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді пайдалану
6.2.1.4 сусындарды тоңазытқышта салқындату
6.2.1.5 тоңазытқышта көкөністер мен жемістердің өнделуі үшін бірізділігін сақтау (сұрыптау, жуу)
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
6.2.2.1 ас үй және асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (шайқағыш, үккіш), техниканы (электр шәйнек, блендер) білу және атау
6.2.2.2 газ немесе электр плитасын білу және атау
6.2.2.3 асхана ыдыстарын пайдалану (терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (үккіш, шайқағыш) техниканы (блендер) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6.2.3.2 тағам дайындау кезінде қауіпсіздікті сақтау
6.2.3.3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды қайнатып, алдына беру
6.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
6.2.3.5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) қайнату және алдына беру
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
6.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
3.1 Тұрғын үй-жайлар түрлері
6.3.1.1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
6.3.1.2 тұрғын бөлмелерінің (қонақ, жатын бөлме) және ас үйді білу, атау
6.3.1.5 қонақ, жатын, ас үй бөлменің мақсатын атау
6.3.1.3 үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелерін сақтау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу.
6.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау

5.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
5.6.1.5 расчҰсывать волосы перед зеркалом
5.6.1.6 правильно пользоваться туалетом
2) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать повседневную одежду для юноши и девушки для каждого сезона
6.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты)
6.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
6.2.1.1 узнавать и называть блюда, приготовленные на завтрак, обед, полдник, ужин в школьной столовой
6.2.1.2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
6.2.1.3 размещать продукты питания на полках холодильника, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
6.2.1.4 охлаждать напитки в холодильнике
6.2.1.5 придерживаться последовательности обработки овощей и фруктов для хранения в холодильнике (сортировка, мытье)
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
6.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (электрочайник, блендер)
6.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
6.2.2.3 использовать столовую посуду (глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (блендер)
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
6.2.3.3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
6.2.3.4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
6.2.3.5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
6.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
3.1 Виды жилых помещений
6.3.1.1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
6.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и кухню
6.3.1.5 называть назначение гостиной, спальни, кухни
6.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
6.3.1.4 следовать этикету общения по телефону

4.1 Көлік түрлері
6.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтың таңдауы бойынша)
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
6.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға бару
6.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау
6.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
6.6.1.1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6.6.1.2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.3 жасөспірім мен қыз балаға күнделікті аяқ киімді саралау
6.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін (табан, өкше) білу және атау
6.1.1.9 көшеге және үйге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
6.2.3.3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды пісіріп, алдына беру
6.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
6.2.3.5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) пісіріп, алдына беру
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
6.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
6.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
6.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер жолында жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
6.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
6.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
6.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
6.1 Дене күтімі
6.6.1.1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6.6.1.2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
6.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану

4.1 Виды транспортных средств
6.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
6.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
6.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
6.6.1.1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
6.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.3 дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки
6.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, язычок)
6.1.1.9 различать уличную и домашнюю обувь
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
6.2.3.3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
6.2.3.4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
6.2.3.5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
2.4. Культура приема пищи
6.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
6.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
6.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
6.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
6.4.2.3 выполнять сигналы светофора
6.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
6.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
6.1 Уход за телом
6.6.1.1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
6.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
6.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
6.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) білу және атау
6.2.2.2 газ немесе электр плитасын білу және атау
6.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
6.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
6.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
6.2.3.9 қалташадағы шайды шәйнекте демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
6.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
6.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй бөлмеде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, жуғыш
6.3.2.2 қонақ, жатын, ас үй бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, жуғыш
6.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіне арналған жиһаз заттарын саралау
6.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
6.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
6.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
6.3.2.6 жиһаз заттары мен тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
6.6.1.5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.7 өз киіміндегі ілмектерді (түймелер, жапсырма) салу-ағыту
6.1.1.8 жасөспірім мен қыз балаға арналған бас киімдерді атау және саралау
6.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
6.1.1.12 қыс мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін білу және атау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
6.2.2.1узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
6.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
6.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.6 отваривать и подавать макаронные изделия
6.2.3.7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
6.2.3.8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
6.2.3.9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
6.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
6.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
6.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
6.3.2.7 дифференцировать предметы мебели для гостиной, для спальни, для кухни
6.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни
6.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита по выбору педагога
6.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
6.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
6.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
6.6.1.5 расчесываться, укладывать волосы привычным для себя способом
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки) на своей одежде
6.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для юноши и девушки
6.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
6.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы

2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
6.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
6.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
6.2.3.9 қалташадағы шайды шәйнекте демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
6.2.4.8 таңғы, түскі асқа дастарқан әзірлеу
6.2.4.9 таңғы, түскі асқа мектептің асханасында бала санын ескере отырып дастархан әзірлеу
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
6.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға ересектермен бірге бару
6.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарды ересектермен бірге таңдау
6.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
6.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
6.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, қызмет пен көмек көрсеткені үшін рахмет айту
6.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
6.6.1.6 дәретхананы дұрыс пайдалану, киімді ұқыпты болуын қадағалау
3) 7-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша жасөспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және атау
7.1.1.2 киім бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар)
7.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
7.2.1.1 дүкенде, мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияда сүт өнімдерін білу және атау
7.2.1.2 мектеп асханасында сүттен дайындалатын тағамдарды білу және атау
7.2.1.3 сүт өнімдерін тоңазытқыштың сөрелеріне қою
7.2.1.4 сүт түрлерін ажырату: табиғи, құрғақ, қойылтылған, қоюлатылған

2.3 Приготовление пищи
6.2.3.6 отваривать и подавать макаронные изделия
6.2.3.7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
6.2.3.8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
6.2.3.9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
6.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду
6.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
6.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
6.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
6.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
6.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
6.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.5 расчесываться, укладывать волосы привычным для себя способом
6.6.1.6 правильно пользоваться туалетом, следить за опрятностью одежды
3) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.1 узнавать и называть повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки по выбору учителя
7.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины)
7.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
7.2.1.1 узнавать и называть молочные продукты в магазине, в школьной столовой, на фото, иллюстрации
7.2.1.2 узнавать и называть блюда, приготовленные с использованием молока в школьной столовой
7.2.1.3 размещать молочные продукты на полках холодильника
7.2.1.4 различать виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
7.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (араластырғыш, мультипісіргіш және басқалар) білу және атау
7.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
7.2.2.3 асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (шайқағыш, үккіш, араластырғыш), техниканы (блендер, мультипісіргіш) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
7.2.3.3 сүт көже дайындау
7.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау
7.2.3.5 ірімшік көмешін дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
7.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
7.2.4.9 дастарқан басындағы бала санын ескере отырып, таңғы, түскі, түстік асқа мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
7.2.4.10 мектептегі асханада таңғы астан кейін ыдыс-аяқты жинау
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
7.3.1.1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
7.3.1.2 тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана) білу және атау
7.3.1.5 қонақ, жатын, ас үй бөлменің, дәретхананың мақсатын атау
7.3.1.3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
7.3.1.4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
7.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз) түрі мен мақсатын білу, атау
7.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік жүреді, пойыз жүйткиді)
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.3 тиісті маусымға сәйкес жасөспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді атау және саралау
7.1.1.4 аяқ киім бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл)
7.1.1.9 көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
7.2.3.3 сүт көже дайындау
7.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
7.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (миксер, мультиварка и другие) по выбору педагога
7.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
7.2.2.3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка, венчик и другие) технику (блендер, мультиварка)
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
7.2.3.3 готовить молочный суп
7.2.3.4 готовить молочную кашу по выбору педагога
7.2.3.5 готовить творожную запеканку
2.4 Культура приема пищи
7.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
7.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
7.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака
3.1. Виды жилых помещений
7.3.1.1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
7.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет)
7.3.1.5 называть назначение гостиной, спальни, кухни, туалета
7.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
7.3.1.4 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
7.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд)
7.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет)
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
2 четверть
1.1. Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.3 называть и дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки для каждого сезона
7.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок)
7.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
7.2.3.3 готовить молочный суп
7.2.3.4 готовить молочную кашу по выбору педагога

7.2.3.5 ірімшік көмешін дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
7.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
7.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
7.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер жолында тәртіп ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
7.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
7.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
7.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
7.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7.4.2.7 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
7.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға ересектермен бірге бару
7.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды ересектермен бірге таңдау
7.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
7.6.1.3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
7.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
7.2.2.1 ас үй және асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғылар (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультипісіргіш) білу және атау
7.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
7.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.6 сүзбелі құймақ дайындау
7.2.3.7 дайын қамырдан печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7.2.3.8 сүтті какао, сүт қосылған еритін кофе дайындау
7.2.3.9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай дайындау

7.2.3.5 готовить творожную запеканку
2.4. Культура приема пищи
7.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
7.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
7.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
7.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
7.4.2.3 выполнять сигналы светофора
7.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
7.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
7.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7.4.2.7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
7.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку
7.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
7.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
7.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья) технику (электрочайник, блендер, мультиварка)
7.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
7.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.6 готовить сырники
7.2.3.7 выпекать печенье из готового теста, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7.2.3.8 готовить какао на молоке, растворимый кофе с молоком
7.2.3.9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком

2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
7.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
7.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяқтарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
7.3.2.2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
7.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
7.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау (педагогтың таңдауы бойынша)
7.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретханаға арналған жиһаз және интерьер заттарын саралау
7.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
7.6.1.3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
7.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, киім құлып) салу және ағыту
7.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
7.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
7.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
7.1.1.12 жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.6 сүзбелі құймақ дайындау
7.2.3.7 печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7.2.3.8 сүтті какао, сүт қосылған кофе дайындау
7.2.3.9 сүтті шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
7.2.4.8 таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю

2.4 Культура приема пищи
7.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
7.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
7.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
7.3.2.2 называть и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
7.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
7.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
7.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета
7.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
7.6.1.4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки) на своей одежде
7.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы юноши и девушки для разных сезонов
7.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
7.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
7.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.6 готовить сырники
7.2.3.7 выпекать печенье, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7.2.3.8 готовить какао на молоке, кофе с молоком
7.2.3.9 готовить чай с молоком
2.4 Культура приема пищи
7.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
7.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду

5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
7.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға бару
7.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
7.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
7.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
7.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
7.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
7.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау
7.6.1.5 шашқа арналған қыстырғыштары мен резеңкелерді қолдану
7.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4) 8-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді саралау
8.1.1.2 киім бөліктерін (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік) білу және атау
8.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
8.2.1.1 қысқа және ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді білу және атау
8.2.1.2 мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды білу және атау
8.2.1.3 мектеп асханасында қамырдан дайындалған тағамдарды суретте, иллюстрацияларда білу және атау
8.2.1.4 көкөністерді қоймада, жертөлемінде, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау.
8.2.1.5 мерзімі ұзақ сақтау өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде ас үй сөрелерде орналастыру
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
8.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған), құрылғыларды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) тану және атау білу және атау
8.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8.2.2.3 асханалық ыдыстарды (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, терен және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш, тостаған), құралдарды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (мультипісіргіш, қысқа толқынды пеш) пайдалану

5.1 Объекты сферы обслуживания населения
7.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку
7.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
7.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
7.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
7.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
7.6.1.4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
7.6.1.5 пользоваться заколками и резинками для волос
7.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.1 дифференцировать повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки
8.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс)
8.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
8.2.1.1 узнавать и называть продукты с коротким и длительным сроком хранения
8.2.1.2 узнавать и называть блюда, приготовленные из мяса птицы в школьной столовой
8.2.1.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрациях
8.2.1.4 наблюдать способы хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике
8.2.1.5 размещать продукты с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
8.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски), приспособления (скалка, мясорубка), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
8.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8.2.2.3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (скалка, мясорубка), технику (мультиварка, микроволновка)

2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
8.2.3.3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа, көже дайындау
8.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
8.2.3.5 тұмшапеште, мультипісіргіште құс етін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
8.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
8.2.4.9 дастарқан басындағы адамдардың санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан жаю
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
8.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан ажырату
8.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) бөлмелерді білу, атау
8.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
8.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
8.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
8.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
8.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз, ұшақ) түрі мен мақсатын білу, атау
8.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, машина - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады)
6.1 Дене күтімі
8.6.1.1 шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.3 күнделікті және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау
8.1.1.4 аяқ киім бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек)
8.1.1.9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
8.2.3.3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа, көже дайындау
8.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
8.2.3.5 тұмшапеште, мультипісіргіште құс етін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
8.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру

2.3 Приготовление пищи
8.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
8.2.3.3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
8.2.3.4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
8.2.3.5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
2.4. Культура приема пищи
8.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
8.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
8.2.4.9 сервировать стол в школьной столовой с учетом количества людей за столом
3.1. Виды жилых помещений
8.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
8.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната), называть их назначение
8.3.1.3 называть особенности устройства юрты
8.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
8.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
8.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
8.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет)
8.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит)
6.1 Уход за телом
8.6.1.1 выбирать средства для ухода за волосами
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.3 называть повседневную обувь и обувь для занятий спортом
8.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка)
8.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
8.2.3.3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
8.2.3.4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
8.2.3.5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
8.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства

4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
8.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
8.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда тәртіп ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
8.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
8.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
8.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
8.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
8.4.2.7 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
8.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару
8.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
8.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
8.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
8.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
8.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй және асхана ыдыстарын, құралдарды (оқтау, ет тартқыш және басқалар), техниканы (комбайн, қысқа толқынды пеш және басқалар) білу және атау
8.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (оқтау, ет тартқыш және басқалар), техниканы (комбайн, қысқа толқынды пеш және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
8.2.3.7 дайын қамырдан шелпек пісіру
8.2.3.8 дайын қамырдан әртүрлі салма қосылған самса, бәліш дайындау
8.2.3.9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
8.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
8.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй, дәретханада, жуыну бөлмесінде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет

4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
8.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
8.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
8.4.2.3 выполнять сигналы светофора
8.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
8.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
8.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
8.4.2.7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
8.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту
8.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
8.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
8.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
8.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (скалка, мясорубка и другие) технику (комбайн, микроволновка и другие) по выбору педагога
8.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (скалка, мясорубка и другие) технику (комбайн, микроволновка и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.6 выпекать баурсаки из готового теста
8.2.3.7 выпекать лепешки из готового теста
8.2.3.8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
8.2.3.9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
8.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
8.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья

8.3.2.2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
8.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға және жуынатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
8.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
8.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
8.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
8.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
8.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс)
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді ) салу және ағыту
8.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
8.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
8.1.1.12 жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
8.2.3.7 дайын қамырдан шелпек пісіру
8.2.3.8 дайын қамырдан әртүрлі салма қосылған самса, бәліш дайындау
8.2.3.9 сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
8.2.4.8 таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тағамдарға дастарқан жаю
8.2.4.9 аңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
8.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
8.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару

8.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
8.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты
8.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты
8.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
8.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
8.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
8.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс)
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки)) на своей одежде и обуви
8.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
8.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
8.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.6 выпекать баурсаки из готового теста
8.2.3.7 выпекать лепешки из готового теста
8.2.3.8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
8.2.3.9 готовить чай с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
8.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду, к полднику
8.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
8.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, полдника
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
8.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту

8.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
8.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
8.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
8.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
8.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
8.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
5) 9-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау.
9.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа) білу және атау
9.1.1.11 өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
9.2.1.1 Дүкендегі балық өнімдерін ажырату: тірі, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық
9.2.1.2 көкөністер мен жемістерді жеуге дайындау: жуу, кесу
9.2.1.3 балық өнімдерін тоңазытқышқа салу, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
9.2.1.4 балық консервілерін, пресервілерін, балық улығын танып, атау
9.2.1.5 балық өнімдерін сақтау ережелерін ұстану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
9.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және атау
9.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9.2.2.3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, пісіруге арналған фольга ), техниканы қолдану

8.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
8.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
8.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
8.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
8.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
5) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
9.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)
9.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
9.2.1.1 различать рыбную продукцию в магазине: рыба живая, охлажденная, мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая
9.2.1.2 готовить овощи и фрукты к употреблению: мыть, чистить, разрезать
9.2.1.3 размещать рыбные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
9.2.1.4 узнавать и называть рыбные консервы, пресервы, рыбную икру
9.2.1.5 придерживаться правил хранения продуктов из рыбы
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
9.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
9.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику

2.3 Тамақ дайындау
9.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
9.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
9.2.3.3 балық өнімдерінің бутербродтар дайындау
9.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша балық пен балық консервілерін пайдаланумен салаттар дайындау
9.2.3.5 балық сорпасын дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
9.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
9.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
9.2.4.9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
9.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түскі, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
9.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
9.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме) бөлмелерді білу, атау
9.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
9.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
9.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
9.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер
4.1 Көлік түрлері
9.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз, ұшақ, теплоход) түрі мен мақсатын білу, атау
9.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход-жүзеді)
9.4.1.3 қоғамдық көлік аялдамасын табу, бағыт нөмірін білу
6.1 Дене күтімі
9.6.1.1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
9.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету.
9.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.3 күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
9.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ)
9.1.1.9 көшеге, үйге, мерекеде киетін аяқ киімдерді ажырату

2.3 Приготовление пищи
9.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
9.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
9.2.3.3 готовить бутерброды с рыбными продуктами
9.2.3.4 готовить салаты с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога
9.2.3.5 готовить рыбный суп
2.4 Культура приема пищи
9.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
9.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница
9.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
9.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника
3.1 Виды жилых помещений
9.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
9.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), их назначение
9.3.1.3 называть особенности устройства юрты
9.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
9.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
9.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
4.1 Виды транспортных средств
9.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
9.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
9.4.1.3 находить место остановки общественного транспорта, узнавать номер маршрута
6.1 Уход за телом
9.6.1.1 выбирать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
9.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
9.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
9.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка
9.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
9.2.2.1 педагогтың таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, ас үйдің техникалық жабдықтарын білу және атау
9.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асүй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, техниканы қолдану
2.4 Тамақтану мәдениеті
9.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
9.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
9.3.2.1 қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9.3.2.2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
9.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
9.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
9.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
9.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
9.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
9.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
9.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік)
9.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.7 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты) салу және ағыту
9.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
9.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления, кухонное техническое оборудование по выбору педагога
9.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду, приспособления, технику по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
9.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
9.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
9.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
9.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
9.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
9.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
9.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
9.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
9.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
9.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка)
9.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки) на своей одежде и обуви
9.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки

10.1.1.11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
2.1 Азық-түлік
10.2.1.1 мектеп асханасында суретте, иллюстрацияда, ет тағамдарын тану және атау,
10.2.1.2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
10.2.1.3 ет өнімдерін тоңазытқышқа салу, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
10.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды, техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және ата
10.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
10.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, техниканы қолдану
2.3 Тамақ дайындау
10.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
10.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
10.2.3.3 көжелерді көкөніс пен ет сорпасында дайындау
10.2.3.4 қамыр дайындап, құймақ пісіру, қамырды дайындап, бауырсақ (шелпек) пісіру
10.2.3.5 қамыр дайындап, "Шарлотка" алма бәлішін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
10.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
10.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
10.2.4.9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
10.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түскі, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
3.1 Тұрғын үй-жай түрлері
10.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
10.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма) бөлмелерді білу, атау
10.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
10.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
10.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
10.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
4.1 Көлік түрлері
10.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтың таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (поезд, ұшақ, теплоход) түрі мен мақсатын білу, атау
10.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)

10.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
10.2.1.1 узнавать и называть мясные блюда в школьной столовой, на фото, иллюстрации
10.2.1.2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
10.2.1.3 размещать мясные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
10.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления, технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
10.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
10.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду, приспособления, технику по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
10.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
10.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
10.2.3.3 готовить супы на овощном и мясном бульоне
10.2.3.4 готовить тесто и выпекать оладьи, готовить тесто и выпекать баурсаки (лепешки)
10.2.3.5 готовить тесто и выпекать яблочный пирог "Шарлотка"
2.4 Культура приема пищи
10.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
10.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
10.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
10.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина
3.1 Виды жилых помещений
10.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
10.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), их назначение
10.3.1.3 называть особенности устройства юрты
10.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
10.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
10.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
4.1 Виды транспортных средств
10.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
10.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)

10.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
10.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
10.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (жуыну, душ)
10.6.1.4 дене температурасын анықтау үшін термометрді қолдану
10.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей)
10.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
542-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білімалушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қарапайым еңбек дағдылары, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
3. Бағдарламаның мазмұнын педагог (оқу пәні бойынша сабақтарда), тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты ішінде, нақты жағдайларда) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагог және отбасының қызметін үйлестіруді және келісуді сынып педагогі жүзеге асырады.
4. Бағдарламаның мақсаты - білім білім алушылардың өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын жетілдіру, тұрмыстық жағдайларда қажетті шаруашылық-еңбек қызметінің қол жетімді дағдыларын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.

10.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
10.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
10.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (умывание, душ)
10.6.1.4 использовать термометр для определения температуры тела
10.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей)
10.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
Приложение 542 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 542 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, элементарные трудовые умения, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми способствует уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Содержание Программы реализуется педагогом (на уроках по учебному предмету), воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, в естественных ситуациях) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
4. Цель Программы – создание условий для совершенствования у обучающихся навыков самообслуживания, формирования доступных навыков хозяйственно-трудовой деятельности, необходимых в бытовых ситуациях.

5. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) тамақ ішуге, киім мен аяқ киімге, тұрғын үйге күтім жасауға байланысты өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын жетілдіру;
2) тұрмыстық заттарды мақсатына сәйкес пайдалану дағдыларын жетілдіру;
3) тұрмыстық заттар мен жеке заттарға күтім жасау үшін арнайы жабдықтар мен материалдарды пайдалану тәсілдерін үйрету;
4) санитарлық-гигиеналық нормаларды, тұрмыста қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын ұстануға үйрету.
6. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) отбасында қол жетімді шаруашылық-еңбек міндеттерін орындау қажеттілігі мен іскерлігін қалыптастыру;
2) құрдастарымен және ересектермен еңбек тұрмыстық қызметінде ынтымақтастық дағдыларын, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру;
3) жұмысты белгілі бір тәртіппен орындау, басталған істі аяқтауға жеткізу, өз қызметін ағымдағы бақылауды, қорытынды бақылауды орындау, өз жұмысының нәтижесін үлгімен салыстыру қабілетін дамыту;
4) көру және қимыл-қозғалыс бағдарлауын жетілдіру;
5) ауызша және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын түсінуді дамыту, білім алушылардың сөздік қорын кеңейту және нақтылау;
6) әлеуметтік ортадағы және тұрмыстағы мінез-құлық нормаларын бекіту.
2 тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) оқушылардың еңбек қызметіне төмен мотивациясын, тез шаршауды;
2) педагогтің топтық жұмыста қолданылатын ынталандырушы, бағыттаушы көмегіне әлсіз реакциясын;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қол-көзді үйлестірудің кемшіліктері, қалыптасатын еңбек дағдыларын автоматтандырудың қиындықтары.
5) бір сынып оқушыларындағы оқыту мен дағдыларды қалыптастырудың мүмкіндіктерінің елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Педагог білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагог осы бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.

5. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать навыки самообслуживания, связанные с приемом пищи, уходом за своей одеждой и обувью, жилищем;
2) совершенствовать навыки использования предметов быта в соответствии с их назначением;
3) учить способам использования специального оборудования и материалов для ухода за предметами быта и личными вещами;
4) учить придерживаться санитарно-гигиенических норм, правил безопасной работы в быту.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) формировать потребность и умения выполнять доступные хозяйственно-трудовые обязанности в семье;
2) формировать навыки сотрудничества со сверстниками и взрослыми в трудовой бытовой деятельности, аккуратность, ответственность;
3) развивать умение выполнять работу в определенном порядке, доводить начатое дело до завершения, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнивать результат своей работы с образцом;
4) совершенствовать зрительно-моторную координацию;
5) развивать понимание обращенной речи, вербальные и невербальные средства коммуникации, расширять и уточнять словарный запас обучающихся;
6) закреплять нормы поведения в социальной среде и быту.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую мотивацию к трудовой деятельности, быструю утомляемость;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) недостатки зрительно-моторной координации, трудности автоматизации формируемых трудовых навыков.
5) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.

12. Оқу-тәрбие үдерісі сабақтың дәстүрлі құрылымы мен жабдықталуын өзгертуді көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Білім алушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім және дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда іскерліктер және дағдыларды қалыптастыру;
2) нақты өмірлік жағдайларға сәйкес сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жабдықтандыру, нақты еңбек құралдарын, құрылғыларды, материалдарды, жуу құралдарын пайдалану;
3) білім алушылардың өзгеретін мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделене түседі, кеңейеді).
13. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушының қажеттілігі туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
14. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі. Үй-жайда әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз көзделеді.
15. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
16. Білім алушылардың белсенділігі қалыптасатын және дербестігі дамитын негізгі қызмет түрлері келесілер болып табылады:
1) ересектердің шаруашылық тұрмыстық қызметін, әлеуметтік өмір құбылыстарын бақылау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) іскерлік ойындар;
4) білім алушылардың шаруашылық-еңбек қызметі;
5) жақын ортадағы (микросоциум) білім алушылар және ересектермен қарым-қатынас;
17. Бағдарлама "Өзіне-өзі қызмет көрсету", "Пәндік-практикалық қызмет" (1-4 сыныптар) оқу пәндерінің мазмұнын ескере отырып құрастырылған, үйренген дағдыларға оралуға және оларды жетілдіруге мүмкіндік беретін концентрлі (спиральді) құрылымы бар.
18. Практикалық жұмыстардың мазмұны мен көлемін педагог психофизикалық мүмкіндіктерді ескере отырып, әрбір білім алушы үшін жеке айқындайды.
19. Бір сабақ аясында сынып білім алушылары әртүрлі тапсырмаларды орындайды. Білім алушылар ұжымдық жұмысқа барынша қатысады, педагогтің көмегімен бейімделген технологиялық карталарды, пиктограммаларды, суреттерді, фотосуреттерді пайдалана отырып, көрнекі нұсқаулықтарды қолдана отырып жұмыс істейді.

12. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменение традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий в соответствии с реальными жизненными ситуациями, использование реальных орудий труда, приспособлений, материалов, моющих средств;
3) изменение предметной среды (усложняется, расширяется) в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
13. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
14. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.
15. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
16. Основными видами деятельности, в которых формируется активность и развивается самостоятельность обучающихся являются:
1) наблюдения хозяйственной бытовой деятельности взрослых, явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) деловые игры;
4) хозяйственно-трудовая деятельность обучающихся;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения (микросоциума);
17. Программа составлена с учетом содержания учебных предметов "Самообслуживание", "Предметно-практическая деятельность" (1-4 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое дает возможность возвращаться к изученным навыкам и совершенствовать их.
18. Содержание и объем практических работ определяется педагогом для каждого обучающегося индивидуально с учетом психофизических возможностей.
19. В рамках одного занятия, обучающиеся класса выполняют различные по сложности задания. Школьники принимают посильное участие в коллективной работе, работают с помощью учителя, с применением адаптированных технологических карт, визуальных инструкций с использованием пиктограмм, рисунков, фото.

20. Бір тақырыппен біріктірілген әлеуметтік-тұрмыстық бағдар мен экономикалық еңбек сабақтарын дәйекті түрде өткізуге болады. Оқу үдерісінде дағдыларды қайталау және бекітуде жаттығуларға үлкен рөл беріледі. Үздіксіз қайталау қалыптасқан дағдылардың жетістігін бағалауға және білім алушының дербестік дәрежесін арттыруға жағдай жасайды.
21. "Шаруашылық еңбек" пәні бойынша сабақтарда оқытудың негізгі әдістері:
1) педагогтің ауызша нұсқаулығы бойынша еңбек құралдарын, заттарды, еңбек әрекеттерін атау және /немесе көрсету;
2) білім алушы және педагогтың бірлескен іс-әрекеттері;
3) үлгі бойынша оқушының еліктеу әрекеттері;
4) заттардың, объектілердің сапасы және қасиеттерімен практикалық танысу;
5) функционалдық мақсатына сәйкес еңбек құралдарын, жуу құралдарын практикалық пайдалану;
6) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
22. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, оның мазмұны білім алушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке білім беру бағдарламалары алты айға құрастырылады. Алдағы алты айға жеке оқу жоспары білімалушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
23. Білім алушының жеке оқу бағдарламасын жасау білім алушының қолда бар тәжірибесін, мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалаумен алдын ала белгіленеді. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау, ата-аналардың (заңды өкілдердің) сұранысы, денсаулық жағдайы негізінде педагог бағдарлама мәтінінен білім алушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Қажет болған жағдайда педагог оқу мақсаттарын нақтылайды, білім алушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады.
24. Білім алушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Жетістіктерді бағалауды педагог, тәрбиешілер, ата-аналар (заңды өкілдер) ұйымдастырылған сабақтар және өмірлік жағдайлар үдерісінде білім алушының іс-әрекетін бақылау, қызмет өнімдерін талдау негізінде жүргізеді.
25. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім беру үдерісінде педагогтың ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асырылады. Жетістіктер туралы бағалау пайымдаулары жеке оқу бағдарламасына сәйкес жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Білім алушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-анамен) бірлескен әрекеттер арқылы".

20. Возможно последовательное проведение уроков социально-бытовой ориентировки и хозяйственного труда, объединенных одной тематикой. В процессе обучения большая роль отводится упражнениям в повторении и закреплении навыков. Непрерывное повторение создает условия для оценивания успешности формируемых навыков и увеличения степени самостоятельности обучающегося.
21. Основные методы обучения на уроках по предмету "Хозяйственный труд":
1) называние и /или показ по словесной инструкции педагога орудий труда, предметов, трудовых действий;
2) совместные действия ученика и педагога;
3) действия ученика по подражанию, по образцу;
4) практическое знакомство со свойствами и качествами предметов, объектов;
5) практическое использование орудий труда, моющих средств в соответствии с функциональным назначением;
6) использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
22. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
23. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой имеющегося опыта, возможностей, потребностей ученика. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки, запроса родителей (законных представителей), состояния здоровья, педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. При необходимости педагог конкретизирует учебные цели, включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика.
24. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. Оценивание достижений проводится педагогом, воспитателями, родителями (законными представителями) на основе наблюдения деятельности ученика в процессе организованных занятий и жизненных ситуациях, анализа продуктов деятельности.
25. Оценивание достижений, учащихся осуществляется средствами внутренней оценки педагогом в ходе образовательного процесса. Оценочные суждения о достижениях, согласно индивидуальной учебной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".

26. Шаруашылық еңбек бойынша сабақтар әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау кабинетінде, Монтессори-кабинетте немесе осы бағдарламаның мазмұнына сәйкес құралдармен және материалдармен жарақтандырылған арнайы жабдықталған кабинетте өткізіледі.
27. Пәнаралық байланыстар "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Қолөнер", "Санау" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің мазмұны
28. "Шаруашылық еңбек" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10 – сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
29. "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Киім және аяқ киімге күтім жасау";
2) "Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау";
3) "Өсімдіктерге күтім жасау";
4) "Үй жануарларына күтім жасау".
30. "Киім және аяқ киімге күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) киімге күтім жасау;
2) аяқ киімге күтім жасау.
31. "Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) үй-жайға күтім жасау;
2) жиһаз және тұрмыстық заттарға күтім жасау;
3) ыдыс-аяққа күтім жасау.
32. "Өсімдіктерге күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) бөлме өсімдіктеріне күтім жасау;
2) гүл бақшасының, бақшаның, бақтың өсімдіктеріне күтім жасау.
33. "Үй жануарларына күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) үй жануарларына күтім жасау.
34. 5-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Кір сабын қолдана отырып, легенде ұсақ заттарды (бет орамал, шұлық, орамал) қолмен жуу әдістері. Кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу, қыстырғыштарды қолданып және қолданбай (едендік кептіргіште) жіпке жайып кептіру. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, леген мен сабынды сақтау орындарына қою. Сыртқы киімді құрғақ щеткамен тазалау. Киімді шкафтағы сөрелерге, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына іліп жинау және бүктеу. Өз киіміне ұқыпты қарау.
Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау, аяқ киім күтіміне арналған құралға малынған губкамен тазалау. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Тазаланған аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдар мен заттарды сақтау ережесі;

26. Занятия по хозяйственному труду проводятся в кабинете социально-бытовой ориентировки, Монтессори-кабинете или в специально оборудованном кабинете, оснащенном инструментарием и материалами в соответствии с содержанием настоящей Программы.
27. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Ремесло", "Счет".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Хозяйственный труд"
28. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Хозяйственный труд" составляет:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) 10 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
29. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" включает следующие разделы:
1) "Уход за одеждой и обувью";
2) "Уход за жилищем и предметами быта";
3) "Уход за растениями";
4) "Уход за домашними питомцами".
30. Раздел "Уход за одеждой и обувью" включает следующие подразделы:
1) уход за одеждой;
2) уход за обувью.
31. Раздел "Уход за жилищем и предметами быта" включает следующие подразделы:
1) уход за помещением;
2) уход за мебелью и предметами быта;
3) уход за посудой.
32. Раздел "Уход за растениями" включает следующие подразделы:
1) уход за комнатными растениями;
2) уход за растениями цветника, сада, огорода.
33. Раздел "Уход за домашними питомцами" включает следующие подразделы:
1) уход за домашними питомцами.
34. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 5 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Узнавание, называние инвентаря для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка) в тазу с применением хозяйственного мыла. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза и мыла в местах хранения. Чистка верхней одежды сухой щеткой. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Бережное отношение к своей одежде.
Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, чистка кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, чистка с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды тану, атау, пайдалану: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Терезе мен есікке күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін дымқыл шүберекпен сүрту. Үй-жайға күтім жасау жөніндегі құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелден лас ыдыстарды тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш құрал, шай сүлгісі. Шай ыдыстарын губка мен жуғыш құралды пайдаланып жылы сумен жуу реті. Шай сүлгісінің көмегімен шай ыдыстарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы мен мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Суаруға суды дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науаға су құю, өсімдіктерді сумен бүрку, ережелерге сәйкес өсімдік жапырақтарын сүрту.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықтарды тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Мысық/ит тағамын ыдысқа салғанда ересек адамның әрекетін бақылау. Үй жануарларының ыдыстары мен жататын орнына күтім жасау кезінде ересек адамның әрекеттерін бақылау. Ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және олардан кейін жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
35. 6-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім мен аяқ киімге күтім жасау. Қол жууға арналған құрал-жабдықтарды тану және атау: раковина, кір сабын, еден кептіргіш, киім қыстырғыш. Кір сабын қолданып бассейнде ұсақ заттарды (орамал, шұлық, шарф) қолмен жуу техникасы. Кезекті жуу қадамдарын орындау: сабынмен жуу, қолмен жуу, таза сумен шаю, сығу, сызғышпен кептіру (еден кептіргіште) киімді қыстырғышпен және қолданбай. Жуғаннан кейін бассейнді жуу және сүрту, бассейн мен сабынды сақтау орындарына қою. Сыртқы киімді құрғақ щеткамен тазалау. Киімді шкафтағы сөрелерде, шкафтағы ілгіштерде, орындықтың арқалығында бүктеу және сақтау. Жыл мезгілдері арасында киімдерді шкафта сақтауға дайындау: жамылғыларды пайдалану. Киіміңізге жақсы күтім жасаңыз.
Аяқ киім күтіміне арналған құрал-жабдықтарды тану және атау: қылқалам, губка, крем, барқыт мата, клеенка. Күнделікті аяқ киім күтімі: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щетка мен аяқ киім бояуын пайдаланып тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалау үшін түсі бойынша крем таңдау. Аяқ киімді күтуге арналған қоспаға малынған губканы пайдаланып аяқ киімді тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғал аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарында орналастыру: сөреде, стендте, аяқ киім шкафында. Таза аяқ киімді маусымдық сақтауға арналған жәшіктерге салу. киім мен аяқ киімді күтуге арналған жабдықтар мен құрылғыларды сақтау ережелері;

2) уход за жилищем и предметами быта. Узнавание, называние, использование инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Узнавание, называние инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола влажной тряпкой. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Последовательность мытья чайной посуды теплой водой с использованием губки и моющего средства. Просушивание чайной посуды с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей;
4) уход за домашними питомцами. Вести наблюдения за действиями взрослого при выкладывании в миску корма для кошки / собаки. Вести наблюдения за действиями взрослого по уходу за посудой и лежанкой домашнего питомца. Сопровождение взрослого на прогулке с домашним питомцем.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
35. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 6 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Узнавание, называние инвентаря для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка) в тазу с применением хозяйственного мыла. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза и мыла в местах хранения. Чистка верхней одежды сухой щеткой. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Бережное отношение к своей одежде.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй мен тұрмыстық заттарды күту. Оқу және тұрғын үй-жайларды тазалауға арналған жабдықтар мен құрылғыларды тану және атау: сыпырғыш, щетка, шаң жинағыш, қоқыс себетін, шүберек, шелек, швабра, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрту тәртібі. Тақталарды, табалдырықтарды, бөлменің бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Терезе төсеніштері мен есіктерді күтуге арналған жабдықтарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезе төсенішінің, есіктің, үстелдің, тоңазытқыштың бетін дымқыл шүберекпен сүрту. Жабдықтарды және үй-жайларды ұстауға арналған жабдықтарды сақтау ережелері. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Тамақтан кейін дастархандағы лас ыдыстарды науаны пайдаланып тазалау. Тағамдардың қалдықтарын табақтардан шығару. Ыдыс жууға арналған ыдыстарды таңдау және атау: раковина, губка, жуғыш зат, шәй сүлгі. Шәй мен ыдыс-аяқты губка мен жуғыш затты пайдаланып жылы сумен жуу реті. Ыдыстарды сүлгімен кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына қою.
3) өсімдіктерге күтім жасау. Жабық өсімдіктерді күтуге арналған жабдықтың атауы мен мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Суаруға суды дайындау. Топырақтағы және науадағы өсімдіктерді суару, өсімдіктерді бүрку, ережеге сәйкес өсімдік жапырақтарын сүрту.
Бау-бақша жабдықтарын тану, атау, пайдалану: суару, тырма, сыпырғыш. Бау-бақшаға арналған комбинезондарды тану, атау, кию: қолғап, қолғап, халат, алжапқыш. Гүлзарларды суарғышпен суару. Гүлзардағы арамшөптерді қолмен тазалау. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларын күту. Мысық пен ит тағамын ересек адамның басшылығымен ыдысқа салыңыз. Ыдысты жуу. Үлкен адамның сүйемелдеуімен үй жануарыңызбен серуендеуге барыңыз. Аквариум балықтарын ("тірі бұрыштағы" басқа жануарларды), тотықұстарды (басқа құстарды) ересек адамның басшылығымен торда тамақтандыру.
Киім мен аяқ киімге, үй-жай мен жиһазға, өсімдіктер мен үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері, ыдыстарды жуу: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
36. 7-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен жууға арналған құралдарды тану, атау: леген, кір сабын, кір жуғыш ұнтақ, кір жууға арналған гель, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Кір сабынды, кір жуғыш ұнтақты қолдана отырып, легенде ұсақ заттарды (орамал, шұлық, бет орамал, алжапқыш, жеңдер) қолмен жуу әдістері. Кір жуудың реттік әрекеттерін орындау: сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу, қыстырғыштарды қолданып және қолданбай (едендік кептіргіште) жіпте кептіру. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Ұсақ мақта маталы киімдерді үтіктеу технологиясы. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Инеге жіпті сабақтау. Тігістердің түрлері: тігіс, смҰталық. Екі тесігі бар түймелерді тігу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім және аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

2) уход за жилищем и предметами быта. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола, холодильника влажной тряпкой. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Последовательность мытья чайной и столовой посуды теплой водой с использованием губки и моющего средства. Просушивание посуды с помощью полотенца. Размещение посуды в местах хранения.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Участие в уборке школьного двора зимой. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
36. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 7 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Узнавание, называние инвентаря и средств для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, стиральный порошок, гель для стирки, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка, фартук, нарукавники) в тазу с применением хозяйственного мыла, стирального порошка. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза, мыла, стирального порошка в местах хранения. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Технология утюжки мелких хлопчатобумажных вещей. Правила безопасной работы с утюгом. Вдевание нитки в иглу. Виды швов: подшивочный, смҰточный. Пришивание пуговиц с двумя отверстиями.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Терезе және есікке күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Үй-жайға күтім жасауға арналға құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын жуу, ас құралдарын тазалау ережелері. Сүлгінің көмегімен асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Қыс мезгілінде мектеп ауласын қардан тазалауға қатысу. Жұмыс істеу кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрышы" басқа жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола влажной тряпкой с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования: мойки, плиты, холодильника с использованием моющих средств. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды, чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, протирание листьев растений, подкормка растений под руководством взрослого в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Участие в уборке школьного двора зимой. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.

37. 8-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен жууға арналған құралдарды тану, атау: леген, кір сабын, кір жуғыш ұнтақ, кір жууға арналған гель, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу және кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою.
Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан жасалған киімдерді үтіктеу әдістері. Жейделерді, шалбарларды үтіктеу реттілігі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Майлықтар тігу. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсі, қалыңдығы, сапасы бойынша матаға сәйкес жіптерді таңдау. Матаны жыртылған немесе сөгітілген тігіспен бүктеу, қол тігіспен тегістеу. Сөгітілген жиектерін жиі сметалық тігістермен біріктіру. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім және аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;
2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздын шанын сүрту. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Үй-жайға күтім жасауға арналған құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде мүмкіндігінше көмек көрсету, қол жетімді міндеттерді орындау.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын (кастрюльдерді, шәйнектерді, табаларды) жуу. Ас құралдарын тазалау ережелері; Шай сүлгісінің көмегімен шай, асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;

37. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 8 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Узнавание, называние инвентаря и средств для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, стиральный порошок, гель для стирки, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Приемы глажения одежды из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Последовательность глажения сорочки, брюк. Правила безопасной работы с утюгом. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Подшив салфеток. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Подбор ниток в соответствии с тканью по цвету, толщине, качеству. Складывание ткани по разрыву или распоровшемуся шву, стачивание ручным швом. Соединение краев разрыва частыми сметочными стежками. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;
2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение-отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.

3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Тыңайтқыштармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері: қолғапты пайдалану. Жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрышындағы" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
38. 9-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Жууды талап ететін киімдерді іріктеу және сақтау ережелері: себетте, контейнерде. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу және кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Кір жуғыш машинада кірді жууға дайындау (ақ және түрлі-түсті түстері бойынша сұрыптау). Мақта матадан жасалған киімді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, жұмыс орнын жуғаннан кейін тазалау. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Төсекорындарды үтіктеу тәртібі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Қиғаш тігістерді орындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсіп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Күдері аяқ киімді тазалау ережелері. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
38. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 9 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Правила сортировки и хранения белья, вещей, требующих стирки: в корзине, контейнере. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Дифференцировка моющих средств для ручной и машинной стирки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Подготовка белья к машинной стирке (сортировка на белое и цветное). Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине под руководством взрослого, уборка рабочего места после стирки. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Порядок утюжки постельного белья. Правила безопасной работы с утюгом. Выполнение косых стежков. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеенка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Правила чистки замшевой обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналға құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Тоңазытқыштың сөрелері мен ішкі қабырғаларын жуғыш құралдармен жуу. Жуынатын бөлмені және дәретхана бөлмесін тұрмыстық химия құралдарын пайдалана отырып тазалау тәртібі, бұл ретте қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелерді сақтау. Плитка қабырғаларын, раковиналарды, айналарды жуу ережелері. Жуынатын бөлмені тазалау ережелері мен жиілігі. Үй-жайға күтім жасауға арналға құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету, мүмкін болатын міндеттерді орындау.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын (кастрюльдерді, шәйнектерді, табаларды) жуу, ас құралдарын тазалау ережелері. Шай сүлгісінің көмегімен шай, асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Ересектердің басшылығымен өсімдіктерді тыңайтқыштармен қоректендіру. Тыңайтқыштармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникалары: қолғап пайдалану. Ағаштар және бұталардың астындағы жерді қазу. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Жапырақтарды жинап қапқа салу. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Жолдар және кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй, мытья пола вручную. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение - отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Порядок уборки ванной и туалетной комнаты с использованием средств бытовой химии, соблюдение при этом правил по технике безопасности. Правила мытья кафельных стен, раковины, зеркала. Правила и периодичность уборки санузла.
Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Правила подметания дорожек. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Сгребание и перенос сухой листвы. Сбор листвы в мешки. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;

4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме мен жиһазға, өсімдіктер мен үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
39. 10-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Жууды талап ететін киімдерді іріктеу және сақтау ережелері: себетте, контейнерде. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату. Қолмен жуу тәсілдері, мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Кір жуғыш машинада кірді жууға дайындау (ақ және түрлі-түсті түстері бойынша сұрыптау). Мақта матадан жасалған киімдерді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, жұмыс орнын жуғаннан кейін тазалау. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Төсекорындарды үтіктеу тәртібі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Қиғаш тігістерді орындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсіп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Күдері аяқ киімдерді, жасанды материалдардан жасалған аяқ киімдерді тазалау ережелері. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
39. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 10 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Правила сортировки и хранения белья, вещей, требующих стирки: в корзине, контейнере. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Дифференцировка моющих средств для ручной и машинной стирки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Подготовка белья к машинной стирке (сортировка на белое и цветное). Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине под руководством взрослого, уборка рабочего места после стирки. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Порядок утюжки постельного белья. Правила безопасной работы с утюгом. Выполнение косых стежков. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеенка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Правила чистки замшевой обуви, обуви из искусственных материалов. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналға құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Тоңазытқыштың сөрелері мен ішкі қабырғаларын жуғыш құралдармен жуу. Жуынатын бөлмені және дәретхана бөлмесін тұрмыстық химия құралдарын пайдалана отырып тазалау тәртібі, бұл ретте қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелерді сақтау. Плитка қабырғаларын, раковиналарды, айналарды жуу ережелері. Жуынатын бөлмені тазалау ережелері мен жиілігі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету, колдан келетін міндеттерді орындау.
Тамақтан кейін дастархандағы лас ыдыстарды науаны пайдаланып жинау. Ыдыстарды тағамдардың қалдықтарынан тазалау. Ыдыс жууға арналған құралдарды таңдау және атау: раковина, губка, жуғыш зат, шәй сүлгі. Шайды, ыдыс-аяқты, ас үй ыдыстарын (қазан, шәйнектер, табаларды) жуу, ас құралдарын арнайы құралдармен тазалау ережелері. Ыдыс сүлгісімен шай ыдыстарын, ас ыдысын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына қою. Жуғыш және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді қашымен кесу ережесі. Құтыны таңдау. Ересектердің басшылығымен өсімдіктерді тыңайтқыштармен қоректендіру. Тыңайтқыштармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникалары: қолғап пайдалану. Ағаштар мен бұталардың астындағы жерді қазу. Гүлзарларда арам шөптерден қолмен тазарту. Жолдарды сыпыру ережелері. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Жапырақтарды жинап қапқа салу. Құрғақ, сынған бұтақтарды қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй, мытья пола вручную. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение - отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Порядок уборки ванной и туалетной комнаты с использованием средств бытовой химии, соблюдение при этом правил по технике безопасности. Правила мытья кафельных стен, раковины, зеркала. Правила и периодичность уборки санузла. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов специальными средствами. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Правила срезки цветов секатором для составления букетов, составление букетов. Выбор вазы. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Правила подметания дорожек. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Сгребание и перенос сухой листвы. Сбор листвы в мешки. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;

4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі.
39. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі және ішкі бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтауда: "6" - сынып, "2.1" – ішік бөлім, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
40. Бөлімдер және сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Киім және аяқ киімге күтім жасау" бөлімі.
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1. Киімге күтім жасау
5. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
6. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
7. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
8. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыштар, кептіргіш
9. 1. 1. 1 қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату
10. 1. 1. 1 қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды саралау.
5. 1. 1. 2 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)
6. 1. 1. 2 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)
7. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
8. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
9. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
10. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
5. 1. 1. 3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
6. 1. 1. 3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
7. 1. 1. 3 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)

4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
Параграф 2. Система целей обучения
40. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
41. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Уход за одеждой и обувью"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Уход за одеждой
5. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
6. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
7. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
8. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
9. 1. 1. 1 дифференцировать моющие средства для ручной и машинной стирки
10. 1. 1. 1 дифференцировать моющие средства для ручной и машинной стирки
5. 1. 1. 2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
6. 1. 1. 2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
7. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
8. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
9. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
10. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
5. 1. 1. 3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
6. 1. 1. 3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
7. 1. 1. 3 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)

8. 1. 1. 3 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттерді орындау
9. 1. 1. 3 кір киімдерді себеттерге, контейнерлерге орналастыру ережелерін ұстану
10. 1. 1. 3 кір киімдерді себеттерге, контейнерлерге орналастыру ережелерін ұстану
5. 1. 1. 4 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
6. 1. 1. 4 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
7. 1. 1. 4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
8. 1. 1. 4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
9. 1. 1. 4 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттерді орындау
10. 1. 1. 4 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттер-ді орындау
5. 1. 1. 5 киімді щеткамен тазалау
6. 1. 1. 5 киімді щеткамен тазалау
7. 1. 1. 5 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
8. 1. 1. 5 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
9. 1. 1. 5 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
10. 1. 1. 5 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5. 1. 1. 6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
6. 1. 1. 6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
7. 1. 1. 6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
8. 1. 1. 6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
9. 1. 1. 6 жуу, сүрту, құрал, оны орнына жинау
10. 1. 1. 6 жуу, сүрту, құрал, оны орнына жинау
5. 1. 1. 7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
6. 1. 1. 7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
7. 1. 1. 7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, күрте
8. 1. 1. 7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, күрте
9. 1. 1. 7 кірді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, кір жуып болғаннан кейін жұмыс орнын жинау
10. 1. 1. 7 кірді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, кір жуып болғаннан кейін жұмыс орнын жинау
5. 1. 1. 8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
6. 1. 1. 8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7. 1. 1. 8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
8. 1. 1. 8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
9. 1. 1. 8 кір жуғыш машинамен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы-ның ережелерін сақтау
10. 1. 1. 8 кір жуғыш машинамен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы-ның ережелерін сақтау
6. 1. 1. 9 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
7. 1. 1. 9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
8. 1. 1. 9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
9. 1. 1. 9 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау

8. 1. 1. 3 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
9. 1. 1. 3 придерживаться правил размещения грязного белья в корзинах, контейнерах
10. 1. 1. 3 придерживаться правил размещения грязного белья в корзинах, контейнерах
5. 1. 1. 4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
6. 1. 1. 4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
7. 1. 1. 4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
8. 1. 1. 4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
9. 1. 1. 4 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
10. 1. 1. 4 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
5. 1. 1. 5 чистить одежду щеткой
6. 1. 1. 5 чистить одежду щеткой
7. 1. 1. 5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
8. 1. 1. 5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
9. 1. 1. 5 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
10. 1. 1. 5 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5. 1. 1. 6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
6. 1. 1. 6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
7. 1. 1. 6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
8. 1. 1. 6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
9. 1. 1. 6 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
10. 1. 1. 6 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5. 1. 1. 7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
6. 1. 1. 7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
7. 1. 1. 7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
8. 1. 1. 7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
9. 1. 1. 7 стирать бельҰ в стиральной машине под руководством взрослого, убирать рабочее место после стирки
10. 1. 1. 7 стирать бельҰ в стиральной машине под руководством взрослого, убирать рабочее место после стирки
5. 1. 1. 8 размещать одежду на плечиках в шкафу
6. 1. 1. 8 размещать одежду на плечиках в шкафу
7. 1. 1. 8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
8. 1. 1. 8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
9. 1. 1. 8 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
10. 1. 1. 8 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
6. 1. 1. 9 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
7. 1. 1. 9 размещать одежду на плечиках в шкафу
8. 1. 1. 9 размещать одежду на плечиках в шкафу
9. 1. 1. 9 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом

10. 1. 1. 9 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
7. 1. 1. 10 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
8. 1. 1. 10 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
9. 1. 1. 10 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
10. 1. 1. 10 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орна-ластыру: шкафтағы сөреге, комодқа
7. 1. 1. 11 ұсақ киімдерді үтіктеу, үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
8. 1. 1. 11 мақта маталы, жүннен тоқылған, синтетикалық матадан тігілген киімдерді үтіктеу: көйлек, жейде, шалбар; үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 1. 1. 11 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
10. 1. 1. 11 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7. 1. 1. 12 тігін тігісін орындау
8. 1. 1. 12 майлықты тігу
9. 1. 1. 12 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамалар-ды пайдалану
10. 1. 1. 12 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптама-ларды пайдалану
7. 1. 1. 13 түйме қадау
8. 1. 1. 13 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
9. 1. 1. 13 ересек адамның басшылығымен төсекорындарды үтіктеу
10. 1. 1. 13 ересек адамның басшылы-ғымен төсекорындарды үтіктеу
7. 1. 1. 14 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
8. 1. 1. 14 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
9. 1. 1. 14 орамалға қиғаш жікпен ілгек тігу
10. 1. 1. 14 орамалға қиғаш жікпен ілгек тігу
8. 1. 1. 15 жамау салу
9. 1. 1. 15 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
10. 1. 1. 15 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
8. 1. 1. 16 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
9. 1. 1. 16 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
10. 1. 1. 16 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
9. 1. 1. 17 жамау салу
10. 1. 1. 17 жамау салу
9. 1. 1. 18 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
10. 1. 1. 18 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
5. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
6. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
7. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
8. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
9. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка

10. 1. 1. 9 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
7. 1. 1. 10 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
8. 1. 1. 10 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
9. 1. 1. 10 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
10. 1. 1. 10 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
7. 1. 1. 11 утюжить мелкие вещи, выполнять правила безопасного использования утюга
8. 1. 1. 11 утюжить вещи их хлопковой, шерстяной, синтетических тканей: сорочки, блузки, брюки; выполнять правила безопасного использования утюга
9. 1. 1. 11 размещать одежду на плечиках в шкафу
10. 1. 1. 11 размещать одежду на плечиках в шкафу
7. 1. 1. 12 выполнять подшивочный шов
8. 1. 1. 12 подшивать салфетку
9. 1. 1. 12 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
10. 1. 1. 12 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
7. 1. 1. 13 пришивать пуговицы
8. 1. 1. 13 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
9. 1. 1. 13 утюжить постельное белье под руководством взрослого
10. 1. 1. 13 утюжить постельное белье под руководством взрослого
7. 1. 1. 14 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
8. 1. 1. 14 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
9. 1. 1. 14 пришивать вешалку к полотенцу косыми стежками
10. 1. 1. 14 пришивать вешалку к полотенцу косыми стежками
8. 1. 1. 15 накладывать заплату
9. 1. 1. 15 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
10. 1. 1. 15 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
8. 1. 1. 16 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
9. 1. 1. 16 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
10. 1. 1. 16 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
9. 1. 1. 17 накладывать заплату
10. 1. 1. 17 накладывать заплату
9. 1. 1. 18 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
10. 1. 1. 18 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
1.2. Уход за обувью
5. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
6. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
7. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
8. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
9. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка

10. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдар-ды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
5. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
6. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
7. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
8. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
9. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
10. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберек-пен, барқытпен сүрту
5. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен және креммен, кремге малынған губкамен тазалау
6. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
7. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
8. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
9. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
10. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
5. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
6. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
7. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
8. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
9. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
10. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
5. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
6. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
7. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
8. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафында-ғы сөреге.
9. 1. 2. 5 күдері аяқ киімді тазалау
10. 1. 2. 5 күдері аяқ киімді, жасанды материалдардан жасалған аяқ киімдерді тазалау
5. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
6. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
7. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
8. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
9. 1. 2. 6 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафында-ғы сөреге.
10. 1. 2. 6 аяқ киімді сақтау орында-рына орналас-тыру: аяқ киім шкафын-дағы сөреге.
5. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
6. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
7. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
8. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қорапта-рына салу

10. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
5. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
6. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
7. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
8. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
9. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
10. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
5. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, губкой, пропитанной кремом
6. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
7. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
8. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
9. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
10. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
5. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
6. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
7. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
8. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
9. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
10. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
5. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
6. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
7. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
8. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
9. 1. 2. 5 чистить замшевую обувь
10. 1. 2. 5 чистить замшевую обувь, обувь из искусственных материалов
5. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
6. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
7. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
8. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
9. 1. 2. 6 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
10. 1. 2. 6 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставка, в обувном шкафу
5. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
6. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
7. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
8. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения

9. 1. 2. 7 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
10. 1. 2. 7 аяқ киім күтіміне арналған құралдар-ды сақтау орнына қайтару
5. 1. 2. 8 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
7. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
8. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
9. 1. 2. 8 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
10. 1. 2. 8 тазартыл-ған аяқ киімдерді маусым-дық сақтау қорапта-рына салу
6. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2) "Тұрғын үйге және тұрмыстық заттарға күтім жасау" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Үй жайға күтім жасау
5. 2. 1. 1 еденнің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау (сыпырғыш, щҰтка, қалақ, қоқысқа арналған себет)
6. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
8. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
9. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 2. 1. 2 еденді сыпырғыш пен, щеткамен сыпыру
6. 2. 1. 2 еденді сыпырғыш пен, щеткамен сыпыру
7. 2. 1. 2 өз төсегін салу
8. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орынды ауыстыру
9. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орын-ды ауыстыру
10. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орынды ауыстыру
5. 2. 1. 3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
6. 2. 1. 3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
7. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
8. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
9. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
10. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
5. 2. 1. 4 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 2. 1. 4 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрыштарын тазалау тәртібін ұстану

9. 1. 2. 7 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
10. 1. 2. 7 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
5. 1. 2. 8 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
6. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
7. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
8. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
9. 1. 2. 8 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
10. 1. 2. 8 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
6. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
7. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
8. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
9. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
10. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2) раздел "Уход за жилищем и предметами быта"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Уход за помещением
5. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за полом (веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора)
6. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
7. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
8. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
9. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
10. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
5. 2. 1. 2 подметать пол веником, щеткой
6. 2. 1. 2 подметать пол веником, щеткой
7. 2. 1. 2 застилать свою постель
8. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
9. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
10. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
5. 2. 1. 3 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
6. 2. 1. 3 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
7. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
8. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
9. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
10. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
5. 2. 1. 4 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
6. 2. 1. 4 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты

7. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
8. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
9. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
10. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
5. 2. 1. 5 құралдарды сақтау орнына орналастыру
6. 2. 1. 5 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
8. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
9. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
10. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
5. 2. 1. 6 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
6. 2. 1. 6 құралдарды сақтау орнына орналастыру
7. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
8. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
9. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
10. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
6. 2. 1. 7 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
7. 2. 1. 7 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
10. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
7. 2. 1. 8 құралдарды сақтау орнына орналастыру
8. 2. 1. 8 құралдарды сақтау орнына орналастыру
9. 2. 1. 8 жуынатын бөлме мен дәретхананы тазалау, плиткалар-ды, ракови-наларды, айнаны жуу
10. 2. 1. 8 жуынатын бөлме мен дәретхананы тазалау, плиткалар-ды, ракови-наларды, айнаны жуу
7. 2. 1. 9 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
8. 2. 1. 9 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
9. 2. 1. 9 құралдарды сақтау орнына орналастыру
10. 2. 1. 9 құралдарды сақтау орнына орналастыру
9. 2. 1. 10 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
10. 2. 1. 10 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
2.2. Жиһазға және тұрмыстық заттарға күтім жасау
5. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
6. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
7. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, кептіру
8. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, кептіру

7. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
8. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
9. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
10. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
5. 2. 1. 5 размещать инвентарь в места хранения
6. 2. 1. 5 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
7. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
8. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
9. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
10. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
5. 2. 1. 6
выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
6. 2. 1. 6 размещать инвентарь в места хранения
7. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
8. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
9. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, вручную, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
10. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, вручную, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
6. 2. 1. 7 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
7. 2. 1. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
8. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
9. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
10. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
7. 2. 1. 8 размещать инвентарь в места хранения
8. 2. 1. 8 размещать инвентарь в места хранения
9. 2. 1. 8 выполнять уборку ванной и туалетной комнат, мыть кафель, раковины, зеркало
10. 2. 1. 8 выполнять уборку ванной и туалетной комнат, мыть кафель, раковины, зеркало
7. 2. 1. 9 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
8. 2. 1. 9 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
9. 2. 1. 9 размещать инвентарь в места хранения
10. 2. 1. 9 размещать инвентарь в места хранения
9. 2. 1. 10 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
10. 2. 1. 10 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
2.2. Уход за мебелью и предметами быта
5. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
6. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
7. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить и сушить корпе
8. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить и сушить корпе

9. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, жуу, кептіру
10. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, жуу, кептіру
5. 2. 2. 2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
8. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
9. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
10. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдар-ды пайдалана отырып, дымқыл шүберек-пен сүрту
5. 2. 2. 3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
8. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
9. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
10. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберек-пен сүрту
5. 2. 2. 4 үстелдің, партаның бетін дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 4 үстелдің, партаның, тоңазытқыш-тың бетін дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
8. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
9. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
10. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыш-тың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдар-ды пайда-ланып жуу
5. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
6. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
7. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
8. 2. 2. 5 жуғыш құралдарды пайдалана отырып тоңазытқыш сөрелерінің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
9. 2. 2. 5 жуғыш құралдарды пайдалана отырып тоңазытқыш сөрелерінің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
10. 2. 2. 5 жуғыш құралдар-ды пайда-лана оты-рып тоңа-зытқыш сөрелері-нің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
5. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау

9. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить, стирать, сушить корпе
10. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить, стирать, сушить корпе
5. 2. 2. 2 протирать подоконник влажной тряпочкой
6. 2. 2. 2 протирать подоконник влажной тряпочкой
7. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
8. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
9. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
10. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
5. 2. 2. 3 протирать дверь влажной тряпочкой
6. 2. 2. 3 протирать дверь влажной тряпочкой
7. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
8. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
9. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
10. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
5. 2. 2. 4 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой
6. 2. 2. 4 протирать поверхность стола, парты, холодильника влажной тряпочкой
7. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты, холодильника с использованием моющих средств
8. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
9. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
10. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
5. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
6. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
7. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
8. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
9. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
10. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
5. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
6. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
7. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
8. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения

9. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
10. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
8. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
5. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
6. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
7. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
8. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
9. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
10. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықтары-нан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
6. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықтары-нан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
7. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
8. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
9. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
10. 2. 3. 2 табақша-ларды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстар-ды жууға дайындау
5. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
6. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
7. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
8. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
9. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
10. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыста-рын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
5. 2. 3. 4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
6. 2. 3. 4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
7. 2. 3. 4 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
8. 2. 3. 4 ас үй ыдыстарын жуу: шәйнектер, табалары, кострюльдер
9. 2. 3. 4 ас үй ыдыстарын жуу: шәйнектер, табалары, кострюльдер
10. 2. 3. 4 ас үй ыдыста-рын жуу: шәйнек-тер, табалары, кострюльдер
5. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
6. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
7. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
8. 2. 3. 5 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
9. 2. 3. 5 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
10. 2. 3. 5 ыдыстар-ды, асхана құралда-рын шаю және сүлгімен сүрту

9. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
10. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
8. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
9. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
10. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
2.3. Уход за посудой
5. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
6. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
7. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
8. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
9. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
10. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
5. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
6. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
7. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
8. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
9. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
10. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
5. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
6. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
7. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
8. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
9. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
10. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
5. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
6. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
7. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
8. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
9. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
10. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
5. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
6. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
7. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
8. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
9. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
10. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем

5. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
6. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
7. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
8. 2. 3. 6 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
9. 2. 3. 6 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
10. 2. 3. 6 таза ыдыстар-ды сақтау орында-рына жинау
7. 2. 3. 7 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
8. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
9. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
10. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
8. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
10. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдар-ды қауіпсіз пайдалану ережеле-рін сақтау
3) "Өсімдіктерге күтім жасау" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Бөлме өсімдікте-ріне күтім жасау
5. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
6. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
8. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
9. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10. 3. 1. 1 бөлме өсімдікте-рінің күтіміне арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
6. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
7. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
8. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
9. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
10. 3. 1. 2 бөлме өсімдікте-рінің жа-пырақта-рын сүртіп отыру
5. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару
6. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару
7. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
8. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
9. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
10. 3. 1. 3 бөлме өсімдікте-рін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
5. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
6. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
7. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
8. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
9. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
10. 3. 1. 4 бөлме өсімдікте-ріне су бүрку
5. 3. 1. 5 гүл құмыраларын сынып бөлмесіне қойып шығу

5. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
6. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
7. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
8. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
9. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
10. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
7. 2. 3. 7 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
8. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
9. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
10. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
8. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
9. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
10. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
3) раздел "Уход за растениями"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Уход за комнатными растениями
5. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
6. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
7. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
8. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
9. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
10. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
5. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
6. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
7. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
8. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
9. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
10. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
5. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки
6. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки
7. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
8. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
9. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
10. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
5. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
6. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
7. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
8. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
9. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
10. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
5. 3. 1. 5 расставлять горшки с цветами в классной комнате

6. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
7. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
8. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
9. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
10. 3. 1. 5 педагог-тың басшылы-ғымен бөлме өсімдікте-рін басқа ыдысқа қайта отырғызу
5. 3. 1. 6 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
7. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
8. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
9. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
10. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
6. 3. 1. 7 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
8. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
9. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
10. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
7. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасы-ның, бақтың, көкөніс бақшасы-ның өсімдікте-ріне күтім жасау
5. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
6. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
7. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
8. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
9. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
10. 3. 2. 1 бақша жұмыста-рына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
5. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
6. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
7. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
8. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
9. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
10. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
5. 3. 2. 3 құйғышқа су толтыру
6. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
7. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
8. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару

6. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
7. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
8. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
9. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
10. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
5. 3. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
6. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
7. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
8. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
9. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
10. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
6. 3. 1. 7 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
7. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
8. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
9. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
10. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
7. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
8. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
9. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
10. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2. Уход за растениями цветника, сада, огорода
5. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
6. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
7. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
8. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
9. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
10. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
5. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
6. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
7. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
8. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
9. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
10. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
5. 3. 2. 3 наполнять лейку водой
6. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
7. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
8. 3. 2. 3 поливать растения из лейки

9. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
10. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
5. 3. 2. 4 өсімдіктерді құйғыштан суару
6. 3. 2. 4 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
7. 3. 2. 4 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
8. 3. 2. 4 ересек адамның басшылығымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
9. 3. 2. 4 ересек адамның басшылығымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
10. 3. 2. 4 ересек адамның басшылы-ғымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
5. 3. 2. 5 бақша жолдарын сыпыру, құрғақ жапырақтарды жинау
6. 3. 2. 5 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
7. 3. 2. 5 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
8. 3. 2. 5 ересек адамның басшылы-ғымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
9. 3. 2. 5 ересек адамның басшылығымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
10. 3. 2. 5 ересек адамның басшылығымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
5. 3. 2. 6 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 3. 2. 6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
7. 3. 2. 6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
8. 3. 2. 6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді отырғызу
9. 3. 2. 6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді отырғызу
10. 3. 2. 6 ересек адамның басшылы-ғымен пиязшық өсімдік-терді отырғызу
6. 3. 2. 7 қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу
7. 3. 2. 7 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
8. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
9. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
10. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
6. 3. 2. 8 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 3. 2. 8 қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу
8. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
9. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
10. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
7. 3. 2. 9 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 3. 2. 9 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
9. 3. 2. 9 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
10. 3. 2. 9 гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді кесу
8. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
9. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау, жапырақтарды қаптарға салу
10. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
8. 3. 2. 11 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
9. 3. 2. 11 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу

9. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
10. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
5. 3. 2. 4 поливать растения из лейки
6. 3. 2. 4 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
7. 3. 2. 4 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
8. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
9. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
10. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
5. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, собирать сухие листья
6. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
7. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
8. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
9. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
10. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
5. 3. 2. 6 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
6. 3. 2. 6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
7. 3. 2. 6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
8. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
9. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
10. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
6. 3. 2. 7 участвовать в уборке школьного двора зимой
7. 3. 2. 7 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
8. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
9. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
10. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
6. 3. 2. 8 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
7. 3. 2. 8 участвовать в уборке школьного двора зимой
8. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
9. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
10. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
7. 3. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
8. 3. 2. 9 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
9. 3. 2. 9 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
10. 3. 2. 9 срезать цветы для составления букетов
8. 3. 2. 10 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
9. 3. 2. 10 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья, укладывать листья в мешки
10. 3. 2. 10 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
8. 3. 2. 11 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
9. 3. 2. 11 обрезать сухие, поломанные ветки секатором

10. 3. 2. 11 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау, жапырақтарды қаптарға салу
8. 3. 2. 12 жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
9. 3. 2. 12 жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
10. 3. 2. 12 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
8. 3. 2. 13 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 3. 2. 13 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 3. 2. 13жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
10. 3. 2. 14 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
4) "Үй жануарларына күтім жасау" бөлімі.
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Үй жануарларына күтім жасау
5. 4. 1. 1 ересек адамның мысық/ит тағамын ыдысқа салуын бақылап қарау
6. 4. 1. 1 ересек адамның басшылығымен мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
7. 4. 1. 1 ересек адамның басшылығымен мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
8. 4. 1. 1 ересек адамның ескертуі бойынша мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
9. 4. 1. 1 ересек адамның ескертуі мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
10. 4. 1. 1 мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
5. 4. 1. 2 ересек адамның үй жануарларының ыдыс-аяқ пен жататын орнына күтім жасау әрекеттерін бақылау
6. 4. 1. 2 ересек адамның қадағалауымен үй жануарларының ыдысын жуу
7. 4. 1. 2 ересек адамның қадағалауымен үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
8. 4. 1. 2 ересек адамның ескертуі бойынша үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
9. 4. 1. 2 ересек адамның ескертуі бойынша үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
10. 4. 1. 2 үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
5. 4. 1. 3 ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару
6. 4. 1. 3 ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару
7. 4. 1. 3 ересек адамның қадағалауымен үй жануарын серуендеуге шығару
8. 4. 1. 3 ересек адамның бақылауымен үй жануарын серуендеуге шығару
9. 4. 1. 3 үй жануарын серуендеуге шығару
10. 4. 1. 3 үй жануарын серуендеуге шығару
6. 4. 1. 4 ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру.
7. 4. 1. 4 ересек адамның қадағалауымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру
8. 4. 1. 4 ересек адамның ескертуі бойынша аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру
9. 4. 1. 4 аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) көрнекі кесте бойынша қоректендіру
10. 4. 1. 4 аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) көрнекі кесте бойынша қоректендіру

10. 3. 2. 11 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья, укладывать листья в мешки
8. 3. 2. 12 убирать снег с дорожек и крыльца
9. 3. 2. 12 убирать снег с дорожек и крыльца
10. 3. 2. 12 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
8. 3. 2. 13 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
9. 3. 2. 13 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
10. 3. 2. 13 убирать снег с дорожек и крыльца
10. 3. 2. 14 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
4) раздел "Уход за домашними питомцами".
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Уход за домашними питомцами
5. 4. 1. 1 наблюдать за действиями взрослого при выкладывании в миску корма для кошки / собаки
6. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки под руководством взрослого
7. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки под руководством взрослого
8. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки /собаки по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки по напоминанию взрослого
10. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки /собаки
5. 4. 1. 2 наблюдать за действиями взрослого по уходу за посудой и лежанкой домашнего питомца
6. 4. 1. 2 мыть миску под руководством взрослого
7. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца под руководством взрослого
8. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца по напоминанию взрослого
10. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца
5. 4. 1. 3 сопровождать взрослого на прогулке с домашним питомцем
6. 4. 1. 3
сопровождать взрослого на прогулке с домашним питомцем
7. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем под контролем взрослого
8. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем под наблюдением взрослого
9. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем
10. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем
6. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") под руководством взрослого
7. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") под контролем взрослого
8. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") по наглядному расписанию
10. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка")
по наглядному расписанию

6. 4. 1. 5 ересек адамның басшылығымен тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
7. 4. 1. 5 ересек адамның қадағалауымен тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
8. 4. 1. 5 ересек адамның ескертуі бойынша тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
9. 4. 1. 5 тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) көрнекі кесте бойынша тамақтандыру
10. 4. 1. 5 тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) көрнекі кесте бойынша тамақтандыру
6. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
42. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық түрінде берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктері мен өзінің педагогикалық түпкі ойын ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын оқу мазмұнына, реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
43. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақмерзімді жоспары
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
5.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары
5.1.1.2 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
5.1.1.3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5.1.1.4 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
5.1.1.5 киімді щеткамен тазалау
5.1.1.6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
5.1.1.7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
5.1.1.8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
5.1.1.8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
5.1.2.2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
5.1.2.3 былғары аяқ киімді щеткамен және креммен, кремге малынған губкамен тазалау
5.1.2.4 дымқыл аяқ киімді кептіру

6. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого
7. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке под контролем взрослого
8. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке
по наглядному расписанию
10. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке
по наглядному расписанию
6. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
7. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
8. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
9. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
10. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
42. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся и собственным педагогическим замыслом.
43. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Уход за одеждой
5.1.1.1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
5.1.1.2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
5.1.1.3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5.1.1.4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5.1.1.5 чистить одежду щеткой
5.1.1.6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
5.1.1.7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
5.1.1.8 размещать одежду на плечиках в шкафу
1.2. Уход за обувью
5.1.1.8 размещать одежду на плечиках в шкафу
5.1.2.2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
5.1.2.3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, губкой, пропитанной кремом
5.1.2.4 сушить мокрую обувь

5.1.2.5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге
5.1.2.6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
5.1.2.8 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
5.2.3.1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
5.2.3.2 табақшаларды тамақтың қалдықтарынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
5.2.3.3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
5.2.3.4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
5.2.3.5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
5.2.3.6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
2.1. Үйжайға күтім жасау
5.2.1.1 еденнің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау (сыпырғыш, щҰтка, қалақ, қоқысқа арналған себет)
5.2.1.2 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
5.2.1.3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
5.2.1.4 үйжайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
5.2.1.5 құралдарды сақтау орнына орналастыру
2.2. Жиһазға және тұрмыстық заттарға күтім жасау
5.2.2.1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
5.2.2.2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.4 үстелдің, партаның бетін дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
5.2.2.6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.1. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
5.3.1.1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
5.3.1.2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
5.3.1.5 бөлмеге гүлдерімен құмыра кою
5.3.1.6 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасының, бақтың, көкөніс бақшасы-ың өсімдіктеріне күтім жасау
5.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
5.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
5.3.2.5 бақша жолдарын сыпыру, құрғақ жапырақтарды жинау
5.3.2.6 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
5.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары
5.1.1.2 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
5.1.1.3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5.1.1.4 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
5.1.1.5 киімді щеткамен тазалау
5.1.1.6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
5.1.1.7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау

5.1.2.5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
5.1.2.6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
5.1.2.8 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2.3. Уход за посудой
5.2.3.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
5.2.3.2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
5.2.3.3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
5.2.3.4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
5.2.3.5 размещать чистую посуду в местах хранения
5.2.3.6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
2.1. Уход за помещением
5.2.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за полом (веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора)
5.2.1.2 подметать пол веником, щеткой
5.2.1.3собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
5.2.1.4 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
5.2.1.5размещать инвентарь в места хранения
2.2. Уход за мебелью и предметами быта
5.2.2.1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
5.2.2.2 протирать подоконник влажной тряпочкой
5.2.2.3 протирать дверь влажной тряпочкой
5.2.2.4 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой
5.2.2.5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
5.2.2.6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
3.1. Уход за комнатными растениями
5.3.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
5.3.1.2 протирать листья комнатных растений
5.3.1.5 расставлять горшки с цветами в классной комнате
5.3.1.6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2. Уход за растениями цветника, сада, огорода
5.3.2.1узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
5.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
5.3.2.5 подметать дорожки сада, собирать сухие листья
5.3.2.6 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
2 четверть
1.1. Уход за одеждой
5.1.1.1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
5.1.1.2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
5.1.1.3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5.1.1.4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5.1.1.5 чистить одежду щеткой
5.1.1.6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
5.1.1.7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу

6.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
6.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
6.3.2.3 өсімдіктерді құйғыштан суару
6.3.2.6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
6.3.2.8 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3) 7 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
7.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
7.1.1.2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
7.1.1.3 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
7.1.1.4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
7.1.1.5 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
7.1.1.6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
7.1.1.7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, жемпір
7.1.1.8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
7.1.1.9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7.1.1.11 ұсақ киімдерді үтіктеу, үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
7.1.1.12 тігін тігісін орындау
7.1.1.13 түйме қадау
7.1.1.14 бас киімдерге күтім жасау;
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
7.1.2.1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
7.1.2.2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
7.1.2.3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
7.1.2.4 дымқыл аяқ киімді кептіру
7.1.2.5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге
7.1.2.6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
7.1.2.8 резеңке аяқ киімді сүрту
7.1.2.9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
7.2.3.1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
7.2.3.2 табақшаларды тамақтың қалдықтарынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
7.2.3.3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
7.2.3.4 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
7.2.3.5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
7.2.3.6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
7.2.3.7 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
2.1. Үйжайға күтім жасау
7.2.1.1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7.2.1.2 өз төсегін салу
7.2.1.3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою

6.3.2.1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
6.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
6.3.2.3 поливать растения из лейки
6.3.2.6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
6.3.2.8 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
3) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Уход за одеждой
7.1.1.1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
7.1.1.2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
7.1.1.3 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
7.1.1.4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
7.1.1.5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
7.1.1.6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
7.1.1.7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
7.1.1.8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
7.1.1.9 размещать одежду на плечиках в шкафу
7.1.1.11 утюжить мелкие вещи, выполнять правила безопасного использования утюга
7.1.1.12 выполнять подшивочный шов
7.1.1.13 пришивать пуговицы
7.1.1.14 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
1.2. Уход за обувью
7.1.2.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
7.1.2.2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
7.1.2.3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
7.1.2.4 сушить мокрую обувь
7.1.2.5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
7.1.2.6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
7.1.2.8 протирать резиновую обувь
7.1.2.9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2.3. Уход за посудой
7.2.3.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
7.2.3.2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
7.2.3.3 мыть чайную, столовую посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
7.2.3.4 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
7.2.3.5 размещать чистую посуду в местах хранения
7.2.3.6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
7.2.3.7 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
2.1. Уход за помещением
7.2.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
7.2.1.2 застилать свою постель
7.2.1.3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места

10.2.2.6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
10.2.2.7 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.1. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
10.3.1.1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10.3.1.2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
10.3.1.3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
10.3.1.4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
10.3.1.5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
10.3.1.6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
10.3.1.7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
10.3.1.8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасының, бақтың, көкөніс бақшасы-ың өсімдіктеріне күтім жасау
10.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
10.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
10.3.2.3 өсімдіктерді құйғыштан суару
10.3.2.5 ересек адамның басшылы-ғымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
10.3.2.6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді
10.3.2.7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
10.3.2.8 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
10.3.2.9 гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді кесу
10.3.2.14 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
543-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық еңбектін негізгі дағдыларын, еңбек ұжымындағы жалпы қабылданған нормалар мен қарым-қатынас ережелерін дамытуға жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) еңбек қызметіне тұрақты мотивацияны қалыптастыру;
2) жұмыс істеу қабілетін дамыту, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа баулу;
3) әртүрлі материалдардан бұйымдар жасауға мүмкіндік беретін қол еңбек құралдарын пайдалануды үйрету;

10.2.2.6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
10.2.2.7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
3.1. Уход за комнатными растениями
10.3.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
10.3.1.2 протирать листья комнатных растений
10.3.1.3 поливать комнатные растения из лейки
10.3.1.4 опрыскивать комнатные растения
10.3.1.5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
10.3.1.6 мыть цветочные горшки, поддоны
10.3.1.7 подкармливать комнатные растения
10.3.1.8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2 Уход за растениями цветника, сада, огорода
10.3.2.1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
10.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
10.3.2.3 поливать растения из лейки
10.3.2.5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
10.3.2.6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
10.3.2.7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
10.3.2.8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
10.3.2.9 срезать цветы для составления букетов
10.3.2.14 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
Приложение 543 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Сноска. Приказ дополнен приложением 543 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.09.2018 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования у обучающихся элементарных навыков производительного и хозяйственно-бытового труда, общепринятых норм и правил общения в трудовом коллективе.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать положительную мотивацию к трудовой деятельности;
2) развивать способность к трудовому усилию, прививать трудолюбие, аккуратность;
3) учить использованию ручных орудий труда, позволяющих создавать изделия из различных материалов;

4) жаңа біліктер мен дағдыларды игерудің міндетті шарты ретінде сөйлеудің коммуникативтік функциясын дамыту;
5) қарапайым жалпы еңбек дағдыларын қалыптастыру – тапсырманы бағдарлау, жұмысты орындау жоспарын орындау, оның орындалуын бақылау, нәтижені үлгімен салыстыру;
6) қарапайым еңбек икемдері мен дағдыларын үйрету, өнімді еңбектің қол жетімді түрлеріне дайындау".
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) еңбек объектілерін (заттарын) талдап қабылдаудың (көру, есту, тактильді) қолжетімді тәсілдерін дамытуға;
2) танымдық қызметті дамыту, еңбек операцияларын орындау кезінде күрделі емес себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
3) көрнекі жағдайда көрнекі-пәрменді ойлауды, салыстырудың, жіктеудің, сериялаудың ақыл-ой операцияларын дамыту; оқушылардың сөздік қорын байыту;
4) практикалық сипаттағы тапсырмаларды орындау кезінде көз-қимыл үйлестіруді жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) сабақта фронтальды жұмыста пайдаланатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз әсерін;
3) білім алушылардың белсенділігі мен зейінін сабақ бойы бір оқу пәнінің мазмұнында сақтай алмауын;
4) қалыптасып жатқан дағдыларды автоматтандырудағы қиындықтарды.
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларда қозғалтқыш саласының әртүрлі бұзылыстары бар, атап айтқанда қозғалыстарды үйлестіру және визуалды-моторлық үйлестірудің дамымауы. Бұл пәндік және еңбек қызметінің операциялық-техникалық жағын меңгеруді қиындатады.
7. Оқыту үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделеді:
1) білім алушының өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын тану қағидаты. Осы қағиданы сақтау білім алушының жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндіктері мен үдемелі дамуын үнемі зерделеуді көздейді. Оқытуда оң нәтиже ретінде дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеуді тану;
2) білім беру және жеке жетістіктер мониторингінің жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, әрбір білім алушыны оқытудың мазмұнын, әдістерін, нысандарын, дидактикалық құралдарын педагогтің өз бетінше таңдау қағидаты;
3) білім алушылардың қарапайым еңбек және әлеуметтік дағдыларын қалыптастыру үшін тиісті мектеп ортасын құру қағидаты.

4) развивать коммуникативную функцию речи как непременное условие приобретения новых умений и навыков;
5) формировать элементарные общетрудовые умения – ориентирование в задании, следование плану выполнения работы, контроль ее выполнения, сравнение результата с образцом;
6) обучать элементарным трудовым умениям и навыкам, подготавливать к посильным видам производительного труда".
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать доступные способы анализирующего восприятия (зрительного, слухового, тактильного) объектов (предметов) труда;
2) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей при выполнении трудовых операций;
3) развивать наглядно-действенное мышление, умственные операции сравнения, классификации, сериации в наглядной ситуации; обогащать словарный запас учащихся;
4) совершенствовать зрительно- моторную координацию при выполнении заданий практического характера.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании учебного материала в течение сорока пяти минут;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеются разнообразные нарушения двигательной сферы, в частности недоразвитие координации движений и зрительно-двигательной координации. Это затрудняет овладение операционально-технической стороной предметной и трудовой деятельности.
7. Организация процесса обучения основывается на принципах специальной педагогики:
1) принцип признания права, обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития обучающегося, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении;
2) принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений;
3) принцип создания соответствующей школьной среды для формирования элементарных трудовых и социальных навыков у обучающихся.

8. Сабақты ұйымдастырғанда әр оқушының қажеттілігі туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
9. Кәсіп сабақтарын дайындау және өткізу барысында мұғалім мына талаптарды ұстанады:
1) білім алушылардың даму деңгейін, эстетикалық және практикалық құндылығын ескере отырып, бұйымды және оны дайындау технологиясын таңдау;
2) бұйымды дайындау үшін қажетті материал мен құралдардың жоғары сапасы;
3) жұмысты орындау, құралдар мен материалдарды пайдалану тәртібімен танысқан кезде білім алушылармен қолжетімді шағын сөздік қарым-қатынас;
4) түсінуге болатын нұсқаулық картасын пайдалану;
5) орындалған бұйымдарды пайдаланудың ықтимал нұсқалары туралы түсініктерді қалыптастыру, жасалған заттарды ойнау, оларды сабақта, сабақтан тыс уақытта, кәдесыйлар, сыйлықтар ретінде пайдалану;
6) жұмысты орындау кезінде дұрыс жұмыс қалпын сақтау, сабақта демалу ретінде білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.
10. Сабақ барысында қарапайым еңбек дағдыларын қалыптастыру үшін мұғалім оқушыларға әртүрлі қызмет түрлерін ұсынады: қарапайым еңбек, сындарлы, бейнелеу (модельдеу, сурет салу, қолдану), ойын.
11. Қызмет түрлері оқушыларға біртіндеп күрделену, мәліметтер көлемін ұлғайту және білім алушылардың дербестік үлесін арттыру қағидаты бойынша ұсынылады.
12. Еңбек дағдыларын оқыту процесінде келесі әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) қызмет объектісін, оның элементтерін, жұмыс құралдарын алдын ала қарау, көрсету және дербес атау;
2) педагогтың ауызша нұсқауы бойынша қызмет объектісінің элементтерін көрсету, оның қасиеттерінің атауы (нысаны, шамасы, түсі) ;
3) педагогтың бұйымды орындау тәртібін (кезеңдерін) және тәсілдерін(әдістерін) көрсетуі;
4) білім алушылар мен педагогтың бұйымды орындау жөніндегі бірлескен іс-әрекеттері;
5) педагогтың іс-әрекетіне еліктеу жөніндегі іс-әрекеттер;
6) үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша іс-әрекеттер;
7) бұйым дайындамаларын дайындауға арналған шаблондарды, трафареттерді сызу;
8) анализатораралық өзара іс-қимыл негізінде заттармен іс-қимылдар;
9) табиғи заттардың көлемді және жазықтық бейнелермен арақатынасы;
10) заттармен ойнау, олардың функционалдық мақсатын, қасиеттері мен сапасын кейіннен өмірде пайдалану үшін анықтау.
13. Білім алушыларға еңбек дағдылары мен біліктерді меңгеру үшін көп уақыт қажет. Сондықтан бағдарлама оқу материалының көлемін кеңейту, күрделілік дәрежесін арттыру біртіндеп жүретіндей етіп жасалған.

8. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
9. В ходе подготовки и проведения уроков ремесла педагог придерживается требований:
1) выбор изделия и технологии его изготовления с учетом уровня развития обучающихся, эстетической и практической ценности;
2) высокое качество материала и инструментария, необходимого для изготовления изделия;
3) доступное немногословное общение с обучающимися при знакомстве с порядком выполнения работы, использования инструментария и материалов;
4) использование доступной пониманию инструкционной карты;
5) формирование представлений о возможных вариантах использования выполненных изделий, обыгрывание созданных предметов, использование их на уроках, во неурочное время, в качестве сувениров, подарков;
6) соблюдение правильной рабочей позы при выполнении работы, организация двигательной активности обучающихся в качестве отдыха на уроке.
10. Для формирования элементарных трудовых навыков в процессе урока педагог предлагает школьникам различные виды деятельности: элементарную трудовую, конструктивную, изобразительную (лепка, рисование, аппликация), игровую.
11. Виды деятельности предлагаются учащимся по принципу постепенного усложнения, увеличения объема сведений и повышения доли самостоятельности обучающихся.
12. В процессе обучения трудовым навыкам используются следующие методы и приемы:
1) предварительное рассматривание, отраженное и самостоятельное называние объекта деятельности, его элементов, рабочих инструментов;
2) показ по словесной инструкции педагога элементов объекта деятельности, называние его свойств (форма, величина, цвет);
3) показ педагогом порядка (этапов) и способа(приемов) выполнения изделия;
4) совместные действия обучающихся и педагога по выполнению изделия;
5) действия по подражанию действиям педагога;
6) действия по образцу, по словесной инструкции;
7) обводка шаблонов, трафаретов для изготовления заготовок изделия;
8) действия с предметами на основе межанализаторного взаимодействия;
9) соотнесение натуральных предметов с объемными и плоскостными изображениями;
10) обыгрывание предметов, определение их функционального назначения, свойств и качеств для последующего использования в жизни.
13. Для овладения трудовыми навыками и умениями, обучающимся требуется много времени. Поэтому программа составлена таким образом, что расширение объема учебного материала, увеличение степени сложности происходит постепенно.

14. Бағдарлама концентрация принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын алған дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
15. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта болады. Бағдарламада ұсынылған әр түрлі еңбек түрлерінің ішінен мұғалім оқушыларға қол жетімді жұмыстарды таңдайды. Мұғалім бағдарламаның мазмұнын қолда бар тәжірибе мен жеке мүмкіндіктерді, сынып оқушыларын ескере отырып, басқа еңбек түрлерімен алмастыруға немесе толықтыруға құқылы.
16. Бағдарламаның әрбір кіші бөлімінің жұмысын орындауға бөлінген сағат санын педагог дербес айқындайды.
17. Кәсіп сабақтары қызмет түріне, бұйым жасау үшін пайдаланылатын материалға сәйкес келетін материалдармен, Кәсіп құралдарымен; иллюстрациялық материалмен, заттай көлемдегі жұмыс үлгілерімен, нұсқаулық карталармен жарақтандырылады.
18. Бағдарламаның мазмұны оқушылардың қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып, мазмұны жартыжылдықта 1 рет қайта қаралатын жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады.
19. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы педагогикалық бағалаумен (оқу жылының басында) басталады. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды.
20. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың қызметін бақылау, қызмет өнімдерін талдау, ауызша жауаптар.
21. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру процесі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу процесін жетілдіру үшін қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.
22. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
23. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Адам және әлем", "Есеп", "Бейнелеу өнері"пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Кәсіп" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Кәсіп" оқу пәнінің мазмұны
24. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 -сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында – 204 сағатты;

14. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
15. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Из предложенных в Программе разнообразных видов труда педагог выбирает доступные учащимся работы. Педагог имеет право заменить или дополнить содержание Программы другими видами труда с учетом имеющегося опыта и индивидуальных возможностей, учащихся класса.
16. Количество часов, отведенное на выполнение работ каждого подраздела Программы, педагог определяет самостоятельно.
17. Уроки ремесла оснащаются материалами, ремесленными инструментами, соответствующими виду деятельности, материалу, используемому для изготовления изделия; иллюстративным материалом, объектами-образцами работы в натуральную величину, инструкционными картами.
18. Содержание Программы является основой для составления индивидуальных учебных программ, содержание которых пересматривается 1 раз в полугодие с учетом достигнутых учащимся целей.
19. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой педагогической оценкой его возможностей и потребностей (в начале учебного года). На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели.
20. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.
21. Оценивание достижений, обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.
22. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы.
23. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Человек и мир", "СчҰт", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Ремесло" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Ремесло"
24. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;

3) 7 -сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында – 204 сағатты;
4) 8 -сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты;
5) 9-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты;
6) 10-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
25. Бағдарламаның базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері".
2) "Жұмыстың технологиялық тәсілдері".
26. "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері
27. "Жұмыстың технологиялық тәсілдері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғи материалдармен жұмыс;
2) қағаз және картонмен жұмыс;
3) сазбен және тұзды қамырмен жұмыс;
4) қалдық материалмен жұмыс;
5) моншақтармен және бисерлермен жұмыс;
6) тоқыма материалдарымен жұмыс;
7) ағашпен жұмыс.
28. 5-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Мұғалімнің жұмыс кезеңдерін жоспарлау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін ұстану;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс: қасиеттері, қолданылуы. Жарма: түрлері, айырмашылығы. Бүршіктер: түрлері, пішіні, мөлшері, сыртқы түрі. Бүршік қабыршақтары: түрлері, мөлшері. Тұқымдар: түрлері, айырмашылығы. Жұмыртқа қабығы: түрлері, қасиеті. Жаңғақ қабығы: түрлері, мөлшері, қасиеті. Өнімдердегі табиғи материалдың айырмашылығы. Табиғи материалдан қарапайым үлгілерді орындау. Дәндер мен тұқымдардан қарапайым өнімдер жасау, мысалы: "Саңырауқұлақ" панносы , "Көбелек" панносы , "Үй" панносы ; бүршіктерден жаңа жылдық кәдесыйлар. Табиғи материалдан аппликация жасау, мысалы: "Тауық", "Аю".
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлерімен, қағаздың қасиеттерімен (иілу, мыжылу, сулану, жыртылу) танысу. Қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойынша, бөліктер бойынша). Қағазды бүктеудің қарапайым әдістері. Қағаз парағын екіге бүктеу. Газет жолақтарынан түтіктерді бұрау. Қағазды түзу, қисық сызықтар бойымен, шеңбер бойымен, спиральмен, жолақтарға, шаблондардың көмегімен берілген ұзындыққа кесу. Қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау. Өлшемдерді белгілеу және кейінге қалдыру. Геометриялық фигуралардың үлгілері. Қағаз парағының жоғарғы-төменгі бөлігін анықтау. Жолақтарды кесу. Геометриялық пішіндерден өрнектерді ажырату. Өлшемі мен құрылымы бойынша өрнектерді көрсету; бұйымның бөлшектері. Бөлшектердің шамасы бойынша айырмашылығы. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Конусты, цилиндрді көрсету, бір фигураның екіншісінен айырмашылығы.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Қамырдың қасиеттерімен танысу. Қамырмен жұмыс істеу ережелері. Қамырды дайындау, құрамның пропорцияларын сақтау, сақтау шарттары, жұмысқа дайындық. Қамырды жұмысқа дайындау әдісі: илеу. Үлгіге сәйкес әр түрлі мөлшердегі қамыр бөліктерін үзу. Әр түрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Модельдеу әр түрлі мөлшердегі шарларды алақанға және бетіне жайып салу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптарды, шаблондарды) пайдалану. Бояудың қарапайым ережелері. Бұйымның атауы, оның бөліктері, белгілері, шамалардың арақатынасы. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Бөлшектерді щеткамен және сумен біріктіру.
Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Жазық және көлемді геометриялық фигураларды салыстыру (текше - шаршы, шар - шеңбер, эллипс - сопақ, цилиндр). Ойыншық туралы мәліметтер. Бұйымның әртүрлі пішіндегі бөлшектерін (турникеттер, пластиналар, шарлар) илектеу және бұрау, тегістеу. Модельдеу, алақандар мен беттерде әртүрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Әр түрлі мөлшердегі шұжықты айналдыру-ұзын-қысқа, қалың-жұқа, сопақ. Бояудың қарапайым ережелері. Жазықтықта мүсіндеу (рельеф). Саз қабатында үлгіні дестемен немесе тіс тазалағышпен сызу. Сазды илеу, алақандар арасында түзу, айналмалы қозғалыстармен илеу. Допты домалату, сазды шұжыққа айналдыру, саздың кішкене бөліктерін үлкенінен үзу. Акварель бояулары, гуашь. Бояулармен жұмыс (акварель, гуашь). Арнайы "соққылардың" көмегімен шеңберлер мен нүктелер салу. Ойыншық жасау реті. Қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен бұйымның бөлшектерін кесу. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақ пішінді әр түрлі текстурадағы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар. Өнім үлгісін табиғи затпен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Қаптамадан (орамнан) жасалған материал: түсі, мөлшері, құрылымы. Материалдарды пайдалану: ермексаз, киндер тосынсыйларынан жасалған қорап. Құралдармен танысу: қайшы, степлер. Желімді, таспаны қолдану. Негізінде орауыштарды желімдеу процесі. Мозаика-картонға геометриялық ою-өрнек салу. Көлемді бұйым жасауға арналған орамдарды бүктеу техникасы. Кәмпиттерді бір-бірімен байланыстыру әдістері. Кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Үгінділерден аппликацияны орындау ережелері, үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу). Негізінде үгінділерді қолдану әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Сіріңке қораптарынан жобалау әдістері. Қораптарды желімдеу және қосу. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен ойыншықтың көлемді пішіндерін мүсіндеу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Моншақтар мен бисерлер туралы қарапайым ұғымдар. Моншақтардың қасиеттері: түсі, пішіні, өлшемі. Бір жіпке бисер тоқу. Түс схемасы, түстердің үйлесімі. Өлшем, пішін қатынасы (дөңгелек, сопақ, шаршы, бұйра) туралы түсінік. Моншақтарды жіпке байлау, түйін байлау, бірінші және соңғы моншақты бекіту. Өлшемі бойынша моншақтарды таңдау. Инені жіптің керілуімен кері бағытта бұрау. Бисерлерді сымға байлау, бұрау. Бұйымды деңгейлермен құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс істеуге арналған материал. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы. Жіптер: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Инелер: түрлері, мақсаты. Шеңбер мен шеңбер ұғымы, атауы, айырмашылығы. Картонның алдыңғы және артқы жағы. Тігіс түрлері. Тігіс ұғымы. Қазақ ою-өрнегі: түрлері. Қазақ ою-өрнегі элементтерінің маңызы. Моншақтар, блесткалар: түрлері, мөлшері, пішіні, түсі. Аппликацияны жіп пен иненің көмегімен қолмен орындау. Аппликацияны жіп пен инені тікелей тігіспен қолмен орындау. Түймелермен жұмыс, түймелері бар сәндік панно. Тоқыма материалдарымен жұмыс. Матадан жасалған жолақтарды, текшелерді кесу. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу. Матаның түрін, жіптердің түсін, инелердің түрін анықтау. Тоқыма материалдарының түрлерін анықтау. Түйме түрлерін анықтау.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Құрылыс жиынтықтарының элементтерінің атауы (текше, ағаш, кірпіш). Тегістеу қағазы: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен мұғалімнің көмегімен белгілеу. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның қарапайым конструкцияларын құрастыру. Бұйымның сыртқы түрін көркемдік безендіру.

3) в 7 классе - 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;
4) в 8 классе - 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
5) в 9 классе - 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
6) в 10 классе- 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
25. Базовое содержание Программы включает разделы:
1) "Общетрудовые умения и навыки".
2) "Технологические приемы работы".
26. Раздел "Общетрудовые умения и навыки" включает подраздел:
1) общетрудовые умения и навыки
27. Раздел "Технологические приемы работы" включает подразделы:
1) работа с природными материалами;
2) работа с бумагой и картоном;
3) работа с глиной и соленым тестом;
4) работа с бросовым материалом;
5) работа с бусами и бисером;
6) работа с текстильными материалами;
7) работа с древесиной.
28. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 5 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Планирование этапов работы педагогом. Следование этапам работы при изготовлении изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами: свойство, применение. Крупа: виды, различие. Шишки: виды, форма, размер, внешний вид. Чешуйки от шишек: виды, размер. Семена: виды, различие. Яичная скорлупа: виды, свойство. Скорлупа от орехов: виды, размер, свойство. Различие природного материала в изделиях. Выполнение простейших узоров из природного материала. Изготовление из круп и семян простейших работ, например, панно "Гриб", панно "Бабочка", панно "Домик"; новогодние сувениры из шишек. Выполнение аппликации из природного материала, например, "Цыпленок", "Медведь".
Работа с бумагой и картоном. Знакомство с видами, сортами бумаги и картона, со свойствами (сгибание, сминание, намокание, разрывание) бумаги. Сгибание и разрывание бумаги (по линиям сгиба, по кусочкам). Простейшие приемы складывания бумаги. Складывание листа бумаги пополам, "гармошкой". Скручивание трубочек из полос газеты. Резание бумаги по прямой, кривой линиям, по окружности, по спирали. Разрезать на полоски, на заданную длину с помощью шаблонов. Изготовление простейших плоскостных и объемных изделий. Разметка и откладывание размеров. Шаблоны геометрических фигур. Определение верха-низа листа бумаги. Нарезание полосок. Различение узоров из геометрических форм. Показ узоров по размеру и фактуре; деталей изделия. Различие деталей по величине. Дырокол: виды, назначение, применение. Показ конуса, цилиндра, отличие одной фигуры от другой.
Работа с глиной и соленым тестом. Знакомство со свойствами теста. Правила работы с тестом. Изготовление теста, соблюдение пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе. Способ подготовки теста к работе: разминать. Отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу. Скатывать шарики разной величины. Сплющивать шарики в лепҰшки. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Использование подручных средств (формочек, шаблонов) при изготовлении изделия. Элементарные правила раскрашивания. Называть изделие, его частей, признаков, соотнесение величин. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Соединение деталей с помощью кисточки и воды.
Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Создание фактуры с помощью различных инструментов и приспособлений. Сравнение плоских и объемных геометрических фигур (куб - квадрат, шар - круг, эллипс - овал, цилиндр). Детали игрушки. Раскатать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделия (жгут, пластины, шарики). Лепка, раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Скатать колбаски разной величины – длиннее-короче, толще-тоньше, овал. Элементарные правила раскрашивания. Лепка на плоскости (рельеф). Процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой. Разминать глину, раскатывать прямыми, круговыми движениями между ладонями. Скатать шар, раскатать глины в колбаску, отщипывание маленьких кусков глины от большего. Краски акварель, гуашь. Работа красками (акварель, гуашь). Рисование кругов и точек с помощью специальных "тычков". Последовательность изготовления игрушки. Вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек). Лепка без задания – разминать, разрывать, соединять. Выполнение лепки простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка. Лепка из глины плоских форм: декоративные пластины различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративные пластины с процарапанным рисунком; рельефные декоративные пластины. Сравнение образца изделия с натуральным объектом.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Материал из оберток (фантиков): цвет, размер, структура. Использование материалов: пластилин, футляр от киндер-сюрпризов. Знакомство с инструментами: ножницы, степлер. Использование клея, скотча. Процесс приклеивания оберток на основу. Мозаика-раскладывание геометрического орнамента на картон. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Способы соединения фантиков между собой. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Правила выполнения аппликации из опилок, подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета). Способы нанесения опилок на основу. Изготовление аппликации из опилок. Способы конструирования из спичечных коробков. Оклеивание и соединение коробок. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка объемных форм игрушки конструктивным методом на основе конуса.
Работа с бусами и бисером. Элементарные понятия о бисере и бусах. Свойства бисера: цвет, форма, размер. Плетение из бисера на одну нитку. Понятие о цветовой гамме, сочетании цветов, соотношении размера, формы (круглый, овальный, квадратный, фигурный). Нанизывание бусин на нитку, завязывание узелка, закрепление первой и последней бусины. Подбор бусин по размеру. Продевание иглы в обратном направлении с натяжением нити. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Материал для работы в технике "Изонить". Материалы и инструменты, их названия, применение. Нитки: виды, назначение, применение. Иглы: виды, назначение. Понятие окружность и круг, название, отличие. Лицевая и изнаночная сторона картона. Виды швов. Понятие стежка. Казахский орнамент: виды. Значение элементов казахского орнамента. Бисер, пайетки: виды, размер, форма, цвет. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами. Работа с текстильными материалами. Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги. Определение вида ткани, цвета ниток, вида иголок. Определение видов текстильного материала. Определение видов пуговиц.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Название элементов строительных наборов (кубик, брус, кирпичик). Наждачная бумага: виды, назначение, применение. Понятие длины, ширины, толщины. Разметка деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с помощью педагога. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Сборка простейших конструкций изделия. Художественное оформление внешнего вида изделия.

29. 6-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Табиғи материал: қасиеті, қолданылуы. Жарма: түрлері, айырмашылығы. Бүршіктер: түрлері, пішіні, мөлшері, сыртқы түрі. Бүршік қабыршақтары: түрлері, мөлшері. Тұқымдар: түрлері, айырмашылығы. Жұмыртқа қабығы: түрлері, қасиеті. Жаңғақ қабығы: түрлері, мөлшері, қасиеті. Мұғалімнің қалауы бойынша өрнектер салу, табиғи материалдан аппликация жасау. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Мұғалімнің қалауы бойынша қарапайым панноны дәндер мен тұқымдардан жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз түрлері мен сорттарымен танысу. Қағаздың әртүрлі сорттарының қасиеттері. Қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойынша, бөліктер бойынша). Қағазды бүктеудің қарапайым әдістері. Қағаз парағын екіге бүктеу. Газет жолақтарынан түтіктерді бұрау. Қағазды түзу, қисық сызықтар бойымен, шеңбер бойымен, спиральмен, жолақтарға, шаблондардың көмегімен берілген ұзындыққа кесу. Геометриялық фигуралар үлгісі бойынша бастыру. Мұғалімнің қалауы бойынша қарапайым жалпақ және көлемді бұйымдар жасау. Парақтың жоғарғы-төменгі бөлігін анықтау. Үлгі бойынша геометриялық пішіндерден үлгілерді орындау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың өрнектерін сызу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Қамырдың қасиеттерімен танысу. Қамырмен жұмыс істеу ережелері. Қамырды дайындау, құрамның пропорцияларын сақтау, сақтау шарттары, жұмысқа дайындық. Қамырды жұмысқа дайындау әдісі: илеу. Үлгіге сәйкес әр түрлі мөлшердегі қамыр бөліктерін шымшу. Әр түрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Әр түрлі мөлшердегі шарларды алақанға және бетіне жайып мүсіндеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптарды, шаблондарды) пайдалану. Бояудың қарапайым ережелері. Бұйымның атауы, оның бөліктері, белгілері, шамалардың арақатынасы. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Бөлшектерді щеткамен және сумен біріктіру. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қамырды жаю. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек.
Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Жазық және көлемді геометриялық фигуралар (текше - шаршы, шар - шеңбер, эллипс - сопақ, цилиндр). Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Ойыншық жасау реті. Ойыншық туралы мәліметтер. Праймер. Акварель бояулары, гуашь. "Шұңқырларды" жасау. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақ пішінді әр түрлі текстурадағы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Құралдармен танысу: қайшы, степлер. Құрылғылар: желім, таспа. Материалдар: ермексаз, киндер тосынсыйларынан жасалған қорап. Орауыштардан (орауыштардан) жасалған материал: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы. Қаптамаларды негізге жабыстыру процесі. Көлемді бұйымдарға арналған орамдарды бүктеу техникасы. Кәмпиттерді бір-бірімен байланыстыру әдістері. Мұғалімнің қалауы бойынша кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Мозаика-картонға геометриялық ою-өрнек салу. Үгінділерден аппликацияны орындау ережелері, үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу). Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Мұғалімнің қалауы бойынша үгінділерден аппликация жасау. Мұғалімнің қалауы бойынша сіріңке қораптарынан құрастыру әдістері. Қораптарды желімдеу және қосу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Моншақтардың қасиеттері: түсі, пішіні, өлшемі. Түстердің үйлесімі, өлшемі, пішіні (дөңгелек, сопақ, шаршы, бұйра). Моншақтарды жіпке байлау, түйін байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту. Өлшемі бойынша моншақтарды таңдау. Инені жіптің керілуімен кері бағытта бұрау. Моншақтарды сымға байлау, бұрау. Бұйымды деңгейлермен құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс істеуге арналған материал. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы. Жіптер: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Инелер: түрлері, мақсаты. Картонның алдыңғы және артқы жағы. Тігіс түрлері. Тігіс ұғымы. Изожіппен жұмыс, шеңберді диаметрі бойынша толтыру. Қазақ ою-өрнегі: түрлері. Қазақ ою-өрнегі элементтерінің маңызы. Моншақтар, блесткалар: түрлері, мөлшері, пішіні, түсі. Аппликацияны жіп пен инені тікелей тігіспен қолмен орындау. Матаның түрін, жіптердің түсін анықтау. Түйме түрлерін анықтау. Аяқтағы түймелермен жұмыс, мұғалімнің қалауы бойынша түймелері бар сәндік панно. Тоқыма материалдарымен жұмыс: жолақтарды, матадан жасалған текшелерді кесу.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Құрылыс жиынтықтарының элементтерінің атауы (текше, ағаш, кірпіш). Зімпара: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен мұғаліммен белгілеу. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның қарапайым конструкцияларын құрастыру. Бұйымның сыртқы түрін көркемдік безендіру.

29. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 6 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Последовательность работы при изготовлении изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Природный материал: свойство, применение. Крупа: виды, различие. Шишки: виды, форма, размер, внешний вид. Чешуйки от шишек: виды, размер. Семена: виды, различие. Яичная скорлупа: виды, свойство. Скорлупа от орехов: виды, размер, свойство. Выкладывание узоров, выполнение аппликации из природного материала на усмотрение педагога. Новогодние сувениры из шишек. Изготовление из круп и семян простейших панно на усмотрение педагога.
Работа с бумагой и картоном. Знакомство с видами и сортами бумаги. Свойства различных сортов бумаги. Сгибание и разрывание бумаги (по линиям сгиба, по кусочкам). Простейшие приемы складывания бумаги. Складывание листа бумаги пополам, "гармошкой". Скручивание трубочек из полос газеты. Резание бумаги по прямой, кривой линиям, по окружности, по спирали, на полоски, на заданную длину с помощью шаблонов. Обводка по шаблону геометрических фигур. Изготовление простейших плоскостных и объемных изделий на усмотрение педагога. Определение верха-низа листа. Выполнение узоров из геометрических форм по образцу. Дырокол: виды, назначение, применение. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Знакомство со свойствами теста. Правила работы с тестом. Изготовление теста, соблюдение пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе. Способ подготовки теста к работе: разминание. Отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Раскатывание шариков разной величины. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Использование подручных средств (формочек, шаблонов) при изготовлении изделия. Элементарные правила раскрашивания. Название изделия, его частей, признаков, соотнесение величин. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Соединение деталей с помощью кисточки и воды. Лепка без задания – разминание, разрывание, соединение. Раскатывание теста. Лепка простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка.
Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Создание фактуры из различных приспособлений. Плоские и объемные геометрические фигуры (куб - квадрат, шар - круг, эллипс - овал, цилиндр). Правила работы с гуашью. Последовательность изготовления игрушки. Детали игрушки. Грунтовка. Краски акварель, гуашь. Изготовление "тычков". Лепка из глины плоских форм: декоративные пластины различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративные пластины с процарапанным рисунком; рельефные декоративные пластины.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Знакомство с инструментами: ножницы, степлер. Приспособления: клей, скотч. Материалы: пластилин, футляр от киндер-сюрпризов. Материал из оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков. Процесс приклеивания оберток на основу. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Способы соединения фантиков между собой. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков) на усмотрение педагога. Мозаика-раскладывание геометрического орнамента на картон. Правила выполнения аппликации из опилок, подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета). Способы нанесения опилок на основу. Изготовление аппликации из опилок на усмотрение педагога. Способы конструирования из спичечных коробков на усмотрение педагога. Оклеивание и соединение коробок.
Работа с бусами и бисером. Свойства бисера: цвет, форма, размер. Сочетание цветов, соотношение размера, формы (круглый, овальный, квадратный, фигурный). Нанизывание бус на нитку, завязывание узелка, закрепление первой и последней бусины. Подбор бусин по размеру. Продевание иглы в обратном направлении с натяжением нити. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Материал для работы в технике "Изонить". Материалы и инструменты, их названия, применение. Нитки: виды, назначение, применение. Иглы: виды, назначение. Лицевая и изнаночная сторона картона. Виды швов. Понятие стежка. Работа с изонитью, заполнение окружности по диаметру. Казахский орнамент: виды. Значение элементов казахского орнамента. Бисер, пайетки: виды, размер, форма, цвет. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Определение вида ткани, цвета ниток. Определение видов пуговиц. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами на усмотрение педагога. Работа с текстильными материалами: нарезание полосок, квадратиков из ткани.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Название элементов строительных наборов (кубик, брус, кирпичик). Наждачная бумага: виды, назначение, применение. Понятие длины, ширины, толщины. Разметка деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Сборка простейших конструкций изделия. Художественное оформление внешнего вида изделия.

30. 7-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Темірмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Бұйымды операция бойынша, технологиялық карта бойынша орындау; орындалған жұмыс туралы есеп. Орындалған бұйымның сапасын өзін-өзі бағалау.
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау. Жарманы түрлері бойынша сұрыптау. Қарапайым үлгілерді төсеу, мұғалімнің қалауы бойынша табиғи материалдан аппликация жасау. Дайын сурет бойынша жарма түрлерінің бірімен төсеу әдістері (тікелей теру және себу әдісі). Дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды қолдану (тақырыптық сурет). Қарапайым жұмыстардың дәндері мен тұқымдарынан, педагогтың қалауы бойынша паннодер жасау. Пішінді ескере отырып, қолайлы табиғи материалды (бүршіктерді) таңдау. Бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістері. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Жаңғақтардан қабықтың бір түрін суреттің контурына қою әдістері. Материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану. Тұтас қабықтан бөліктерді (бөліктерді) сындыру әдістері.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қағаз парағының жоғарғы, төменгі, оң және сол жақтарын көрсету. Қағаз парағын "көзбен" тең бөліктерге бөлу, бүктемелерді орындау. Дайындаманы өзекке орау. Дайындаманы, бұйымдарды бояу. Үлгі бойынша бастыру. Дайындаманы кесу. ПВA желімімен жұмыс. Жолақты цилиндрге жапсыру, бір жағы-спираль. Жапсырма жолақтар. Геометриялық фигуралардан өрнектер құрастыру. Контур бойымен өрнектер салу. Бөлшектердің санын анықтау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Конустан көлемді ойыншықтар жасау. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, икемділігі). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Сазбен жұмыс істеу ережелері. Сазды илеудің негізгі әдістері. Сюжеттердің композициялық ерекшеліктерімен танысу. Әр түрлі құрылғыларды (илектеу түйреуіш, шаблондар, пішіндер) қолдана отырып модельдеу әдістерін игеру. Бөлшектерді дестемен тарту. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Сазбен мүсіндеудің негізгі әдістері. Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Тұзды қамырдан мүсіндеудің негізгі әдістерін орындау. Қамырды қолдарыңызбен және илектеу түйреуішпен үстелге жаю. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Қалыптарды қолдана отырып модельдеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптар, шаблондар) пайдалану. Бұйым жасауды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау. Бұйымның атауын, оның бөліктерін, белгілерін, бөлшектердің шамаларының арақатынасын айту. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Ұсақ жарықтарды тегістеу және тегістеу. Жақтаудың бетіне сурет салу үшін ұсақ заттарды қолдану. Рельефті плиталарды қалыптау арқылы безендіру, текстураны сызу, саусақ ою-өрнектерімен қолдану. Үлгіге сүйене отырып, дисплей бойынша модельдеу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорцияларды, өлшемдерді сақтау. Үлгі бойынша бояу. Бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (шаблондардың) көмегімен кесу. Өнім үлгісін табиғи затпен, муляжбен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Әр түрлі қалдық материалдармен танысу, оларды өмірде, күнделікті өмірде қолдану. Материалды үнемді бөлу және пайдалану. Қораптардан жобалау әдістері. Қалдық материалдан жобалау әдістері. Көлемді бұйым жасау үшін кәмпиттің қағаздарын жинау техникасы. Кәмпиттің қағаздарынан көлемді ойыншықтар жасау. Дайын құрылымды безендіру әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу. Бөлшектерді желіммен, степлермен, таспамен біріктіру. Істерді бір-біріне қосу әдісі. Бөлшектерді негізге жабыстыру әдістері. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен көлемді пішінді ойыншықтарды мүсіндеу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Материалдың түс таңдауы. Балық аулау сызығында моншақ тоқу. Үлгі бойынша жұмысты орындау. Тоқуды көрсету, жұмыстың басталуы мен аяқталуы, жіпті бекіту. Бір жіпке моншақ тоқу. Ұсынылған схема бойынша бұйымды жасау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Моншақтарды бір жіпке екі, үш түсті жіппен байлап, содан кейін санын өзгерту. Негізгі бөлік пен әрлеу элементтерін тоқу. Сымды өлшеу, қажетті мөлшердегі кескіштермен кесу. Моншақтарды сымға байлау. Бүршік, жапырақ, гүл тоқу. Бұйымды құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы, қауіпсіздік техникасы. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы жұмыс. Жіптердің түс комбинациясын, олардың ерекшеліктері мен қолданылуын анықтау. Инені ұстау әдістері, инеге жіп салу, жіптің ұзындығын өлшеу. Саңылауларды санау, анықтау жіп бағыты. Изожіппен жұмыс, шеңберді диаметрі бойынша толтыру. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы бұрыштарды толтыру. Жіптің түсін анықтау, жұмыста жіптің түс комбинациясын қолдану. Дайын таңбалау бойынша пункцияларды орындау. Моншақтарды тігу әдістері. "кұрақ тігу" техникасындағы жұмыс. Матадан жасалған жолақтарды, текшелерді кесу. Бөлшектерді түйреу. Бұйымның бөлшектерін көктеу . Бұйымның алдыңғы жағын жөрмеу тігісімен жалғау. Түйін байлау әдістері, өнімдегі аппликация бөлшектерінің орналасуы. "Ирек" сәндік тігісін игеру. Табиғи маталардың (мақта, зығыр) шығу тегі мен қасиеттерімен танысу. Матадан бұйымдар жасауда қолданылатын маталардың атауларымен танысу. Матаның түрін, жіптердің түсін, инелердің түрлерін анықтау. Түймелердің әртүрлі түрлерінің айырмашылығы және оларды негізге бекіту әдістері. Түйме түрлерін анықтау. Екі тесігі бар түймелерді сәндік тігу. Төрт тесік түймелерін тігудің әртүрлі әдістерін меңгеру. Қазақ ою-өрнегінің бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясы. Жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қабылдау. Жіпті матаға тігістермен бекіту. Тоқыма аппликация техникасын меңгеру. Маталардағы оң және теріс жағының айырмашылығы.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Ұзындығы, ені туралы түсінік. Құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым ғимараттарды орындау. Құралдар мен материалдар. Құралдардың атауы, тегістеу қағазы. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеуді игеру. Үлгі параметрлерін дайындамаға көшіру ережесін сақтау. Бұйымды желімге жинау әдістері. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

30. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 7 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Последовательность работы при изготовлении изделия. Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте; отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия.
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Сортировка семян. Сортировка крупы по видам. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации из природного материала на усмотрение педагога. Приемы выкладывания по готовому рисунку одним из видов крупы (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблона (предметная картинка) при выкладывании крупы по контуру. Изготовление из круп и семян простейших работы, панно на усмотрение педагога. Отбор подходящего природного материала (шишек) с учетом формы. Правила и приемы заготовки чешуек шишки. Новогодние сувениры из шишек. Приемы выкладывания по контуру рисунка одним из видов скорлупы от орехов. Применение шаблонов (картинки домашних животных) при выкладывании материала. Приемы откалывания кусочков (частей) от целой скорлупы.
Работа с бумагой и картоном. Бумага: виды, свойство, применение. Показ верхней, нижней, правой и левой сторон листа бумаги. Деление листа бумаги на равные части "на глаз", выполнение сгибов. Наматывание заготовки на стержень. Раскрашивание заготовки, изделия. Обводка по шаблону. Вырезание заготовки. Работа с клеем ПВА. Наклейка полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Наклейка полоски. Составление узоров из геометрических фигур. Выкладывание узоров по контуру. Определение количества деталей. Дырокол: виды, назначение, применение. Изготовление объемных игрушек из конуса. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Правила работы с глиной. Основные приемы разминания глины. Знакомство с композиционными особенностями сюжетов. Освоение приҰмов лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы). Вытягивание деталей при помощи стеки. Создание фактуры из различных приспособлений. Основные приемы лепки из глины. Правила работы с гуашью. Выполнение основных приҰмов лепки из соленого теста. Раскатывание теста при помощи рук и скалкой на столе. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка с использованием формочек. Использование подручных средств (формочки, шаблоны) при изготовлении изделия. Выполнение поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки. Проговаривание названия поделки, ее частей, признаков, соотнесение величин деталей. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Шлифование и затирка мелких трещин. Использование мелких предметов для создания рисунка на поверхности рамки. Декорирование рельефных пластин налепливанием, использование фактуры процарапывание, пальцевым орнаментом. Лепка по показу с опорой на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Расписывание по образцу. Вырезание деталей изделия с помощью подручных средств (шаблонов). Сравнение образца изделия с натуральным объектом, муляжом.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Знакомство с различными бросовыми материалами, с применением их в жизни, в быту. Экономное распределение и использование материала. Способы конструирования из коробок. ПриҰмы конструирования из бросового материала. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Приемы декорирования готовой конструкции. Выполнение аппликации из опилок. Способы нанесения опилок на основу. Подготовка спичечных коробков к работе. Резание ножницами по линиям разметки. Соединение деталей клеем, степлером, скотчем. Способ соединения футляров между собой. Приемы приклеивания деталей на основу. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка игрушки объемных форм конструктивным методом на основе конуса.
Работа с бусами и бисером. Цветовой подбор материала. Плетение изделия из бисера на леске. Выполнение работы по образцу. Показ плетения, начало и окончание работы, закрепление нити. Плетение из бисера на одну нитку. Выполнение изделия по предлагаемой схеме. Последовательность работы при изготовлении изделия. Нанизывания бисера двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества. Плетение основной детали и отделочных элементов. Измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера. Нанизывание бисера на проволоку. Плетение бутона, лепестка, цветочка. Сборка изделия.
Работа с текстильными материалами. Материалы и инструменты, их названия, применение, техника безопасности. Работа в технике "Изонить". Определение сочетания нитей по цвету, их особенности и применение. Приемы захватывания иглы, вдевание нити в иглу, измерение длины нити. Счет отверстий, определение направление нити. Работа с изонитью, заполнение окружности по диаметру. Заполнение углов в технике "Изонить". Определение цвета нити, применение в работе сочетания цвета нити. Выполнение проколов по готовой разметке. Приемы пришивания бисера. Работа в технике "Лоскутное шитье". Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Скалывание деталей изделия. Сметывания деталей изделия. Соединение лицевой стороны изделия обтачным швом. Приемы завязывания узелка, расположение деталей аппликации на изделии. Освоение декоративной строчки "зигзаг". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен). Знакомство с названиями тканей, используемых при изготовлении изделий из ткани. Определение вида ткани, цвета ниток, видов иголок. Отличие разных видов пуговиц и приҰмы их закрепления на основе. Определение видов пуговиц. Декоративное пришивание пуговиц с двумя отверстиями. Освоение различных способов пришивания четырех-дырочных пуговиц. Технология изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента. Выполнение приҰма шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки. Закрепление нити стежками на ткани. Освоение техники текстильной аппликации. Различие лицевой и изнаночной стороны в тканях.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Понятие длины, ширины. Выполнение простейших построек из элементов строительного набора. Инструменты и материалы. Называние инструментов, наждачная бумага. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Освоение разметки деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок. Соблюдение правила переноса параметров образца на заготовку. Приемы сборки изделия на клей. Способы художественного оформления изделия.

31. 8-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Темірмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Бұйымды операция бойынша, технологиялық карта бойынша, үлгі бойынша орындау; орындалған жұмыс туралы есеп. Орындалған бұйымның сапасын өзін-өзі бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау. Жарманы түрлері бойынша сұрыптау. Пішінді ескере отырып, қолайлы табиғи материалды таңдау. Бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістері. Дайын сурет бойынша жарма түрлерінің бірімен төсеу әдістері (тікелей теру және себу әдісі). Дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды қолдану (тақырыптық сурет). Қарапайым үлгілердің дәндері мен тұқымдарынан, мұғалімнің қалауы бойынша панно жасау. Табиғи материалдан аппликация жасау. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Жаңғақ қабығының бір түрімен суреттің контурына қою әдістері. Материалды, жұмыртқа қабығын негізге қою кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану. Тұтас қабықтан бөліктерді (бөліктерді) сындыру әдістері.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қағаз парағының жоғарғы, төменгі, оң және сол жақтарын көрсету. Қағаз парағын "көзбен" тең бөліктерге бөлу, қағаз парағының бүктемелерін орындау. Дайындаманы өзекке орау. Дайындаманы, бұйымдарды бояу. Үлгі бойынша бастыру. Дайындаманы кесу. ПВА желімімен жұмыс. Жолақты цилиндрге жапсыру, бір жағы-спираль. Жапсырма жолақтар. Геометриялық фигуралардан өрнектер құрастыру. Контур бойымен өрнектер салу. Бөлшектердің санын анықтау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Өнім үлгісін қарау. Бөлшектердің мөлшері бойынша орналасуы. Конустан көлемді ойыншықтар жасау. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, икемділігі). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Сазды илеудің негізгі әдістері. Сюжеттердің композициялық ерекшеліктерімен танысу. Әр түрлі құрылғыларды (илектеу түйреуіш, шаблондар, пішіндер) қолдана отырып модельдеу әдістерін игеру. Ойыншық жасау реті. Бөлшектерді дестемен тарту. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Сазбен мүсіндеудің негізгі әдістері. Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақша пішінді әр түрлі текстуралы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар. Қамырды қолдарыңызбен және илектеу түйреуішпен үстелге жаю. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Қалыптарды қолдана отырып модельдеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптар, шаблондар) пайдалану. Бұйымды жасауды 1-кезеңде аяқтау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау. Бұйымның атауын, оның бөліктерін, белгілерін, бөлшектердің шамаларының арақатынасын айту. Модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін). Ұсақ жарықтарды тегістеу. Жақтаудың бетіне сурет салу үшін ұсақ заттарды қолдану. Рельефті плиталарды қалыптау арқылы безендіру, текстураны сызу, саусақ ою-өрнектерімен қолдану. Үлгіге сүйене отырып, дисплей бойынша модельдеу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорцияларды, өлшемдерді сақтау. Үлгі бойынша бояу. Бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (шаблондардың) көмегімен кесу, үлгіге бағдарланған жұмыс. Бұйымды табиғи затпен, муляжмен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Әр түрлі қалдық материалдармен танысу. Қалдық материалдар туралы, оларды өмірде, тұрмыста қолдану туралы мәліметтер. Материалды үнемді бөлу және пайдалану. Қораптардан жобалау әдістері. Қалдық материалдан жобалау әдістері. Көлемді кәсіп үшін кәмпит орамдарын бүктеу техникасы. Дайын құрылымды безендіру әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Қалдық материалдан бұйым жасау. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен ойыншықтың көлемді пішіндерін мүсіндеу. Үгінділерден аппликация жасау. Кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу. Бөлшектерді желіммен, степлермен, таспамен біріктіру. Істерді бір-біріне қосу әдісі. Бөлшектерді негізге жабыстыру әдістері.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Материалдың түстерін таңдауы. Балық аулау желісіндегі моншақтардан тоқылған бұйымдар. Бір жіпке моншақ тоқу. Жұмысты үлгі бойынша дәйекті түрде орындау. Тоқуды көрсету, жұмыстың басталуы мен аяқталуы, жіпті бекіту. Ұсынылған схема бойынша бұйымды жасау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Моншақтарды бір жіпке екі, үш түсті жіппен байлап, содан кейін санын өзгертеді. Негізгі бөлік пен әрлеу элементтерін тоқу. Сымды өлшеу, қажетті мөлшердегі кескіштермен кесу. Моншақтарды сымға байлау. Бүршік, жапырақ, гүл тоқу. Бұйымды құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы, қауіпсіздік техникасы. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы жұмыс. Жіптердің түс комбинациясын, олардың ерекшеліктері мен қолданылуын анықтау. Инені ұстау әдістері, инеге жіп салу, жіптің ұзындығын өлшеу. Саңылауларды санау, жіптің бағытын анықтау. Дайын таңбалау бойынша саңлау жасау. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы бұрыштарды толтыру. Жіптің түсін анықтау, жұмыста қолдану жіптің түс комбинациясы. Моншақтарды тігу әдістері. "кұрақ тігу" техникасындағы жұмыс. Бөлшектерді түйреу. Бұйымның бөлшектерін көктеу . Бұйымның алдыңғы жағын жөрмеу тігісімен жалғау.
Түймелердің әртүрлі түрлерінің айырмашылығы және оларды негізге бекіту әдістері. Төрт тесік түймелерін тігудің әртүрлі әдістерін меңгеру. Екі тесігі бар түймелерді сәндік тігу. Аяқтағы түймелермен жұмыс, түймелері бар сәндік панно . Түйін байлау әдістері, өнімдегі аппликация бөлшектерінің орналасуы. "Ирек " сәндік тігісін игеру. Табиғи маталардың (мақта, зығыр) шығу тегі мен қасиеттерімен танысу. Матадан бұйымдар жасауда қолданылатын маталардың атауларымен танысу. Қазақ ою-өрнегінің бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясы. Жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қабылдау. Жіпті матаға тігістермен бекіту. Тоқыма аппликация техникасын меңгеру. Маталардағы оң және теріс жақтың айырмашылығы. Аппликацияны жіп пен иненің көмегімен қолмен орындау. Матаның алдыңғы және артқы жағының айырмашылығы. Жіп пен иненің көмегімен қолмен аппликация жасау. Түзу тігіспен жіп пен инені қолданып, қолмен аппликация жасау. Тоқыма материалдарымен жұмыс. Матадан жолақ пен шаршы бөлшектер кесу. Матаның түрін, жіп түсін, ине түрлерін анықтау. Тоқыма материалының түрлерін анықтау.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы негізгі түсініктер. Бұйымға арналған ағаш материалдарын таңдау. Бетін тазалау, бетін бояу. Ұзындық және ені туралы түсінік. Құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым ғимараттарды жасау. Құралдар мен материалдар. Үлгі арқылы немесе сызғыш пен әдеттегі өлшемдерді қолдану арқылы бұйым бөлшектерін таңбалауды меңгеру. Үлгі параметрлерін дайындамаға беру ережелерін сақтау. Кесілген жерлерді тегістеуішпен өңдеу. Желімді пайдаланып бұйымды құрастыру техникасы. Қарындаш ұстағыш, кесу тақтасы, құстарға жем салатын құрал, желкенді қайық жасау. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

31. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 8 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Последовательность работы при изготовлении изделия. Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте, по образцу; отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Сортировка семян. Сортировка крупы по видам. Отбор подходящего природного материала (шишек) с учетом формы. Правила и приемы заготовки чешуек шишки. Приемы выкладывания по готовому рисунку одним из видов крупы (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблона (предметная картинка) при выкладывании крупы по контуру. Изготовление из круп и семян простейших узоров, панно на усмотрение педагога. Выполнение аппликации из природного материала. Новогодние сувениры из шишек. Приемы выкладывания по контуру рисунка одним из видов скорлупы орехов. Применение шаблонов (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы откалывания кусочков (частей) от целой скорлупы.
Работа с бумагой и картоном. Бумага: виды, свойство, применение. Показ верхней, нижней, правой и левой сторон листа бумаги. Деление листа бумаги на равные части "на глаз", выполнение сгибов листа бумаги. Наматывание заготовки на стержень. Раскрашивание заготовки, изделия. Обводка по шаблону. Вырезание заготовки. Работа с клеем ПВА. Наклейка полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Наклейка полоски. Составление узоров из геометрических фигур. Выкладывание узоров по контуру. Определение количества деталей. Дырокол: виды, назначение, применение. Рассматривание образца изделия. Расположение деталей по величине. Изготовление объемных игрушек из конуса. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Основные приемы разминания глины. Знакомство с композиционными особенностями сюжетов. Освоение приемов лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы). Последовательность изготовления игрушки. Вытягивание деталей при помощи стеки. Создание фактуры из различных приспособлений. Основные приемы лепки из глины. Правила работы с гуашью. Лепка без задания – разминание, разрывание, соединение. Выполнение лепки простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка. Лепка из глины плоских форм: декоративных пластин различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративных пластин с процарапанным рисунком; рельефных декоративных пластин. Раскатывание теста при помощи рук и скалкой на столе. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Выполнение лепки, с использованием формочек. Использование подручных средств (формочки, шаблоны) при изготовлении изделия. Выполнение поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки. Проговаривание названия поделки, ее частей, признаков, соотнесение величин деталей. Выполнение лепки конструктивным способом (от частей к целому). Шлифование и затирка мелких трещин. Использование мелких предметов для создания рисунка на поверхности рамки. Декорирование рельефных пластин налепливанием, использование фактуры процарапывание, пальцевым орнаментом. Лепка по показу с опорой на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Расписывание по образцу. Вырезание деталей изделия с помощью подручных средств (шаблонов), работа с ориентированием на образец. Сравнение изделия с натуральным объектом, муляжом.
Работа с бросовым материалом. Знакомство с различными бросовыми материалами. Сведения о бросовых материалах, о применении их в жизни, в быту. Экономное распределение и использование материала. Способы конструирования из коробок. ПриҰмы конструирования из бросового материала. Техника складывания фантиков для объемных поделок. ПриҰмы декорирования готовой конструкции. Выполнение аппликации из опилок. Способы нанесения опилок на основу. Изготовление изделия из бросового материала. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка объемных форм игрушки конструктивным методом на основе конуса. Изготовление аппликации из опилок. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Подготовка спичечных коробков к работе. Резание ножницами по линиям разметки. Соединение деталей клеем, степлером, скотчем. Способ соединения футляров между собой. ПриҰмы приклеивания деталей на основу.
Работа с бусами и бисером. Цветовой подбор материала. Плетение изделия из бисера на леске. Плетение из бисера на одну нитку. Выполнение работы последовательно по образцу. Показ плетения, начало и окончание работы, закрепление нити. Выполнение изделия по предлагаемой схеме. Последовательность работы при изготовлении изделия. Нанизывания бисера двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества. Плетение основной детали и отделочных элементов. Измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера. Нанизывание бисера на проволоку. Плетение бутона, лепестка, цветочка. Сборка изделия.
Работа с текстильными материалами. Материалы и инструменты, их названия, применение, техника безопасности. Работа в технике "Изонить". Определение сочетания нитей по цвету, их особенности и применение. ПриҰмы захватывания иглы, вдевание нити в иглу, измерение длины нити. Счет отверстий, определение направление нити. Выполнение проколов по готовой разметке. Заполнение углов в технике "Изонить". Определение цвета нити, применение в работе сочетание цвета нити. ПриҰмы пришивания бисера. Работа в технике "Лоскутное шитье". Скалывание деталей изделия. Сметывания деталей изделия. Соединение лицевой стороны изделия обтачным швом.
Отличие разных видов пуговиц и приемы их закрепления на основе. Освоение различных способов пришивания четырех-дырочных пуговиц. Декоративное пришивание пуговиц с двумя отверстиями. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами. Приемы завязывания узелка, расположение деталей аппликации на изделии. Освоение декоративной строчки "зигзаг". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен). Знакомство с названиями тканей, используемых при изготовлении изделий из ткани. Технология изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента. Выполнение приема шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки. Закрепление нити стежками на ткани. Освоение техники текстильной аппликации. Различие лицевой и изнаночной стороны в тканях. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Работа с текстильными материалами. Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Определение вида ткани, цвет ниток, виды иголок. Определение видов текстильного материала.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Понятие длины, ширины. Выполнение простейших построек из элементов строительного набора. Инструменты и материалы. Освоение разметки деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок. Соблюдение правила переноса параметров образца на заготовку. Выполнение обработки спилов наждачной бумагой. Приемы сборки изделия на клей. Изготовление подставки для карандашей, разделочной доски, кормушки для птиц, парусника. Способы художественного оформления изделия.

32. 9-сыныпқа арналған "Кәсіп" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс тақырыбы туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс операцияларын орындау кезінде жұмыс қалпын сақтау. Кәсіп материалдарымен және құралдарымен таныстыру. Қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жұмыс кезеңдерін жоспарлау және технологиялық карта бойынша реттілігін анықтау. Иллюстрация бойынша бұйымды талдау (ойыншықта қандай бөліктер бар, олардың сыртқы түрі, бір-бірімен байланысы). Үлгіге тоқталып, технологиялық карта бойынша бұйымды кезең-кезеңімен орындау. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорциялар мен өлшемдерді сақтау. Аяқталған жұмыс туралы есеп беру. Дайын бұйымның сапасын өзіндік бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Дайын үлгі бойынша жарманың әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Суреттің ішіне дәнді дақылдарды төсеу кезінде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану. Пішіні, өлшемі, сыртқы түрін ескере отырып, қолайлы табиғи материалды таңдау. Қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістері. Дайын үлгі бойынша жаңғақ қабықтарының әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттері) пайдалану, негізге жұмыртқа қабығы. Қабық бөліктерін бояу техникасы. Үлгі бойынша бұйым жасау. Қарапайым өрнектерді төсеу, үлгі бойынша аппликация жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлері мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтер. Материалдар мен құралдар. Бөлшектерді негізге орналастыру. Модульдерден шығарма құрастыру. Бұйымды безендіру. Үлгі бойынша сызу және қию. Жолақты цилиндрге бір жағы ығысуы - спиральмен желімдеу. Дайындаманы кесу және негізге желімдеу. Жолақтарды сақиналарға және бір-бірінен тізбекке қосу. Геометриялық пішіндерден өрнектер жасау. Үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне кезекпен төсеу. Бөлшектерді біріктіру. Тескіш көмегімен қағазға пункция жасау. Өлшемді ескере отырып бөлшектерді орналастыру. Конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау; ашық хаттар, бетбелгілер, панно жасау. Бланкілерден сәндік фигуралар, композициялар жасау; оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау.
Саз және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, иленгіштігі). Құралдар мен материалдар. "Шикі күйінде" сазды сәндік әрлеу техникасы: жабыстыру, сызу. Тұзды қамырмен жұмыс істеу ережелері. Әртүрлі текстураларды қолдану (қолда бар құралдар, маталар, құрылғылар). Кескіндеменің ерекшеліктері мен негізгі элементтері. Қамырдан ойыншық жасаудың композициялық ерекшеліктерімен таныстыру. Бөлшекті десте, илектеу және шаблонды пайдаланып шығарып алу. Бұйымды дайындаудың композициялық ерекшеліктерімен танысу. Сазбен жасалған бұйымдарды кептіру процесі, кептіру кезеңдері, кептіру дәрежесіне байланысты саздың қасиеттерін өзгерту. Өрнектермен сурет салу: шеңберлер, жолақтар. Ойыншықты жасау ретін сақтау. Қамырды жұмысқа дайындау әдістері: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу, бөліп алу. Бөлшектерді су мен щетка арқылы қосу. Композицияны құрастыру. Үлгі бойынша фигураны модельдеу, илектеу, оқтаумен жаю. Операциялық жұмыстарды орындау. Бұйымды жасауды екі кезеңге бөліп орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі). Тесу, бұйым бөліктеріне тесікті басып шығару, бояу, оларды негізге жапсыру. Сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану. Үлгіні саз парағына қойып, шаблонға сәйкес фигураны кесу. Рельефтік табақтарды безендіру: жабыстыру, сызу, бояу. Иллюстрация бойынша ойыншықтарды бояу. Қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің кескіндеме бұйымдарында қолданылуы. Техникалық терминдерді түсіну: домалау, тегістеу, созу, бұйралау.
Қалдық материалдармен жұмыс. Әртүрлі қалдық материалдардың сапасы мен мүмкіндіктері, олардың өмірде, күнделікті өмірде қолданылуы туралы мәліметтерді кеңейту. Материалдар мен құралдар. Пластикалық қорапқа бөлшектерді (жүннен жасалған жіптерден, түрлі-түсті картоннан, өрімдерден) желімдеу ережелерін сақтау. Скотч: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Екі жақты таспаны қолдану. Бұйымның барлық бөліктерін құрастыру. Қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу техникасы. Өнім бөліктерін қосу әдістері. Үгінділерден және сіріңкеден аппликация жасау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу; қорапты жапсыру және біріктіру. Дайын құрылымды безендіру (түрлі-түсті қағаз, моншақтар, маркерлер). Схема бойынша құрылымдық бөліктерді қосу тәртібі. Бұйымды сәндік бөлшектермен безендіру. Жобалау әдістері, қалдықтардан қосымшалар жасау. Корпусқа ермексаз бөлшектерін бекіту.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Үлгі бойынша қарапайым моншақтарды тоқу. Сымға моншақпен өру. Үлгі бойынша моншақпен күрделі бұйымдарды тоқу. Бірнеше моншақтарды жіпке салып, инені қарама-қарсы бағытта өткізу. Екі жіпке тоқу ережесін сақтау. Күрделі пішіндер мен өрнектерді тоқу ережелерін сақтау. Түрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды өру. Гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта. Сымға моншақтарды тігу, дайындаманы бұрау. Бұйымды деңгейлер бойынша құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдардың атауы, олардың қолданылуы. Инелермен және қайшылармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс: түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою. Қайшымен әр түрлі жұмыс түрлерін орындау: ойық кесу, кесу, кесіп тастау, кесіп алу. "Спираль" әдісін меңгеру (аты, пішіндердің алуан түрі), спираль толтыру. Тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау, түстерді біріктіру. Бұрышты, бұрыштың төбесін, бұрыштың қабырғасын және бұрыштың ортақ қабырғасын таңдау. Изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді жасау. "Алға жіп" тігісі арқылы қиғаш тігісті жасау. Бірнеше бұрыштарды бір ортақ жағымен толтыру. Изожіп техникасы арқылы жоғарғы және төменгі бұрыштарды толтыру ретін сақтау. Бисер мен пайеткаларды тігу техникасы. Тігістің басы мен аяғында кері қозғалысты орындау. Бұйымның алдыңғы және артқы жағын тігіспен жалғау. Бұйымның бөліктерін түйреу және көктеу. "Жақтау астында" кесінділерді өңдеуді орындау. Тігіс түрлерінің айырмашылығы; матаға сәндік тігістерді орындау. Сәндік ирек тігісті, "тікелей тігісті" меңгеру; Табиғи маталардың (мақта, зығыр, жүн, жібек) шығу тегі мен қасиеттерімен таныстыру. Көлденең жіптер мен мата бөлшектерінің айырмашылығы және олардың сипаттамасы. Төрт тесігі бар түймелерді сәндік қадауды орындау. Түймелерді пайдаланып, тоқыма аппликациясын жасау. "Құрақ құрау" техникасын меңгеру. Түрлі құрақ техникасын пайдалана отырып, қазақтың ою-өрнегі, қазақтың ұлттық бұйымдары: көрпе, тойбастар, қоржын, құрақ паннолары, ыстық қазандарға арналған төсемелер, шай жылытқыштар, сәнді жастық қаптар жасау. Жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, яғни қиғаш тігісті, "шетінен" тігісті меңгеру. Бұйымды әр түрлі материалдарды: моншақ, пайетка, өрім және бау арқылы көркем безендіру. Аппликация жасау, аппликация бөліктерін матаға орналастыру. Электр үтік: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Электр үтікті пайдалануды меңгеру.
Ағашпен жұмыс. Ағаш бұйымдарының ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйым бөліктерін әртүрлі тәсілдермен қосу. Аралау кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелері. Егеу және жону кезінде қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Таңбалар бойынша аралау техникасы. Бөлшекті белгілер бойынша жұқа тістері бар арамен аралау. Сызғыш бойымен белгілеу. Желім мен бұрандаларды қолданып, бұйымды құрастыру техникасы. Ағаштан тұрмыстық заттар мен сыйлық кәдесыйларын жасау: ыстық заттарға төсемелер, гүл тұғыры, қуыршақ жиһазы, "Трактор", "Автомобиль" қимылсыз ойыншықтар. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

32. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 9 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Соблюдение рабочей позы при выполнении рабочих операции. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Планирование этапов работы и определение последовательности по технологической карте. Анализ изделия по иллюстрации (какие детали есть у игрушки, на что похожи, каким способом соединяются друг с другом). Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте, с ориентированием на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Выкладывание по готовому рисунку различных видов круп (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы внутри картинки. Произведение отбора подходящего природного материала (шишек) с учетом формы, размера, внешнего вида. Способы декорирования изделий с использованием дополнительных материалов. Выкладывание по готовому рисунку различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы окрашивания кусочков скорлупы. Выполнение изделия с опорой на образец. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации по образцу.
Работа с бумагой и картоном. Элементарные сведения о видах и свойствах бумаги, картона. Материалы и инструменты. Расположение деталей на основе. Составление композиции из модулей. Декорирование изделия. Обводка и вырезание по шаблону. Наклеивание полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Вырезание и наклеивание заготовки на основу. Соединение полоски в кольца и между собой в цепь. Составление узоров из геометрических фигур. Последовательное выкладывание узора по контуру и внутри рисунка. Соединение деталей между собой. Выполнение прокола на бумаги при помощи дырокола. Расположение деталей с учетом величины. Изготовление объемных игрушек из конуса, цилиндра; изготовление открытки, закладки, панно. Изготовление декоративных фигурок, композиций из заготовок; выполнение изделий в технике оригами.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материалы. Приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание. Правила работы с соленым тестом. Использование различных фактур (подручные инструменты, ткани, приспособления). Особенности и основные элементы росписи. Знакомство с композиционными особенностями изготовления игрушки из теста. Вытягивание детали при помощи стеки, скалки и шаблона. Знакомство с композиционными особенностями изготовления изделия. Процесс сушки изделий из глины, стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания. Выполнение росписи узорами: кругами, полосками. Соблюдение последовательности изготовления игрушки. Способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Соединение деталей с помощью воды и кисточки. Составление композиции. Выполнение лепки фигурки по шаблону, раскатывание скалкой. Выполнение пооперационной работы. Выполнение поделки в 2 этапа: скручивание из двух жгутиков витой ручки (способ витья). Прокалывание, нанесение отпечатков на детали изделия, раскрашивание, приклеивание их на основу. Использование различных предметов для создания элементов декора. Расположение шаблона на листе глины и вырезание фигурки по шаблону. Декорирование рельефных пластин: налепливание, процарапывание, расписывание. Расписывание игрушки по иллюстрации. Использование казахских национальных орнаментов в расписывании изделий. Понимание технических терминов: скатывание, сплющивание, вытягивание, свивание.
Работа с бросовым материалом. Расширение сведений о качестве и возможностях различных бросовых материалов, о применении их в жизни, в быту. Материалы и инструменты. Соблюдение правила приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр. Скотч: виды, назначение, применение. Использование двухстороннего скотча. Выполнение сборки всех деталей изделия. ПриҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками. Способы соединения деталей изделия. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Резание ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробки. Декорирование готовой конструкции (цветная бумага, бусинки, фломастеры). Порядок соединения деталей конструкции по схеме. Оформление изделия декоративными деталями. Приемы конструирования, выполнение аппликаций из бросовых материалов. Прикрепление деталей из пластилина на футляр.
Работа с бусами и бисером. Плетение бисером простейших изделий по схемам. Плетение изделия из бисера на проволоке. Плетение бисером сложных изделий по образцу. Набирание на нить по несколько бусин и продевание иглы в обратном направлении. Соблюдение правила плетения на двух нитках. Соблюдение правила плетения более сложных форм и схем. Выполнение плетения различных по форме лепестков, листочков. Плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание заготовки. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Название материалов и инструментов, их применение. Правила безопасной работы с иглой и ножницами. Работа в технике "Изонить": сочетание цвета, заполнение окружности по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывание короткой хорды на длинную. Выполнение разных видов работ с ножницами: надрезание, разрезание, отрезание, вырезание. Освоение техники "Спираль" (название, разнообразие форм), заполнение спирали. Счет отверстий, определение направления нити, сочетание цветов. Выделение угла, вершины угла, стороны угла, общей стороны угла. Выполнение прямых стежков в технике "Изонить". Выполнение шва "вперед иголка", косой шов. Заполнение нескольких углов с одной общей стороной. Соблюдение последовательности заполнения верхних и нижних углов в технике "Изонить". Применение приҰмов пришивания бисера и пайеток. Выполнение закрепки в начале и конце строчки. Соединение лицевой и изнаночной стороны изделия обтачным швом. Скалывание и сметывание детали изделия. Выполнение обработки срезов "под рамку". Различие видов строчек; выполнение на ткани декоративной строчки. Освоение декоративной строчки "зигзаг"; "прямой стежок". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен, шерсть, шелк). Различие долевой и поперечной нити и среза ткани, их признаки. Выполнение декоративного пришивания пуговиц с четырьмя отверстиями. Выполнение текстильной аппликации с применением пуговиц. Освоение техники "Лоскутное шитье". Изготовление мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента, казахские национальные изделия: "көрпе", "тойбастар", "қоржын", лоскутные панно, прихватки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки в различных лоскутных техниках. Освоение шва "вперед иголка", косой стежок шов "через край" при изготовлении мягкой игрушки. Выполнение художественного оформления изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром. Выполнение аппликации, расположение деталей аппликации на ткани. Электроутюг: виды, назначение, применение. Освоение работы электроутюгом.
Работа с древесиной. Понятие длины, ширины, толщины изделий из древесины. Соединение разными способами деталей изделия. Правила безопасной работы при пилении. Правила работы с напильником, рашпилем. Приемы пиления по разметке. Выпиливание детали по разметке пилой с мелкими зубьями. Разметка по линейке. ПриҰмы сборки изделия на клей и на шурупах. Изготовление из дерева предметов быта, подарочных сувениров: подставка под горячее, подставка под цветы, кукольная мебель, неподвижные игрушки "Трактор", "Автомобиль". Способы художественного оформления изделия.

33. 10-сыныпқа арналған "Кәсіп" білім беру пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс тақырыбы туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс операцияларын орындау кезінде жұмыс қалпын сақтау. Кәсіп материалдарымен және құралдарымен таныстыру. Қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Толық технологиялық процесті жүргізу: бөлшекті бұйымға орналастыру, бөлшектердің қажетті өлшемдерін анықтау, бұйымның бөлшектерін бір-бірімен қосу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорциялар мен өлшемдерді сақтау. Технологиялық карта бойынша жұмыс кезеңдері мен реттілігін жоспарлау. Иллюстрация бойынша бұйымды талдау (ойыншықта қандай бөліктер бар, олардың сыртқы түрі, бір-бірімен байланысы). Аяқталған жұмыс туралы есеп беру. Дайын бұйымның сапасын өзіндік бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Дайын үлгі бойынша жарманың әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Суреттің ішіне дәнді дақылдарды төсеу кезінде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану. Пішіні, өлшемі, сыртқы түрін ескере отырып, қолайлы табиғи материалды (шырша бүршігі) таңдау. Қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістері. Дайын үлгі бойынша жаңғақ қабықтарының әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттері) пайдалану, негізге жұмыртқа қабығы. Қабық бөліктерін бояу техникасы. Қарапайым өрнектерді төсеу, үлгі бойынша аппликация жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлері мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтер. Материалдар мен құралдар. Негіздегі бөліктің орналасуы. Модульдерден шығарма құрастыру. Үлгі бойынша сызу және қию. Жолақты цилиндрге бір жағы ығысуы - спиральмен желімдеу. Дайындаманы кесу және негізге желімдеу. Бұйымды безендіру. Жолақтарды сақиналарға және бір-бірінен тізбекке қосу. Геометриялық пішіндерден өрнектер жасау. Үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне кезекпен төсеу. Бөлшектерді біріктіру. Тескіш көмегімен қағазға тесік жасау. Үлгі бойынша жұмыс ретін орындау. Өлшемді ескере отырып бөлшектерді орналастыру. Конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау; ашық хаттар, бетбелгілер, панно жасау. Дайын қағаздардан сәндік фигуралар, композициялар жасау; оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау.
Саз және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, иленгіштігі). Құралдар мен материалдар. "Шикі күйінде" сазды сәндік әрлеу техникасы: жабыстыру, сызу. Тұзды қамырмен жұмыс істеу ережелері. Әртүрлі текстураларды қолдану (қолда бар құралдар, маталар, құрылғылар). Кескіндеменің ерекшеліктері мен негізгі элементтері. Қамырдан ойыншық жасаудың композициялық ерекшеліктерімен таныстыру. Бөлшекті десте, илектеу және шаблонды пайдаланып шығарып алу. Бұйымды дайындаудың композициялық ерекшеліктерімен танысу. Сазбен жасалған бұйымдарды кептіру процесі, кептіру кезеңдері, кептіру дәрежесіне байланысты саздың қасиеттерін өзгерту. Өрнектермен сурет салу: шеңберлер, жолақтар. Ойыншықты жасау ретін сақтау. Қамырды жұмысқа дайындау әдістері: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу, бөліп алу. Бөлшектерді су мен щетка арқылы қосу. Композицияны құрастыру. Үлгі бойынша фигураны модельдеу, илектеу, оқтаумен жаю. Операциялық жұмыстарды орындау. Бұйымды 2 кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі). Тесу, бұйым бөліктеріне тесікті басып шығару, бояу, оларды негізге жапсыру. Сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану. Үлгіні саз парағына қойып, шаблонға сәйкес фигураны кесу. Рельефтік табақтарды безендіру: жабыстыру, сызу, бояу. Иллюстрация бойынша ойыншықтарды бояу. Қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің кескіндеме бұйымдарында қолданылуы. Техникалық терминдерді түсіну: домалау, тегістеу, созу, бұйралау.
Қалдық материалдармен жұмыс. Әр түрлі қалдық материалдардың сапасы мен мүмкіндіктері, олардың өмірде, күнделікті өмірде қолданылуы туралы мәліметтерді кеңейту. Материалдар мен құралдар. Пластикалық қорапқа бөлшектерді (жүннен жасалған жіптерден, түрлі-түсті картоннан, өрімдерден) желімдеу ережелерін сақтау. Скотч: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Екі жақты таспаны қолдану. Бұйымның барлық бөліктерін құрастыру. Қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу техникасы. Өнім бөліктерін қосу әдістері. Үгінділерден және сіріңкеден аппликация жасау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу; қорапты жапсыру және біріктіру. Дайын құрылымды безендіру (түрлі-түсті қағаз, моншақтар, маркерлер). Схема бойынша құрылымдық бөліктерді қосу тәртібі. Бұйымды сәндік бөлшектермен безендіру. Жобалау әдістері, қалдықтардан қосымшалар жасау. Корпусқа ермексаз бөлшектерін бекіту.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Үлгі бойынша қарапайым моншақтарды тоқу. Сымға моншақпен өру. Үлгі бойынша моншақпен күрделі бұйымдарды тоқу. Бірнеше моншақтарды жіпке салып, инені қарама-қарсы бағытта өткізу. Екі жіпке тоқу ережесін сақтау. Күрделі пішіндер мен өрнектерді тоқу ережелерін сақтау. Түрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды өру. Гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта. Сымға моншақтарды тігу, дайындаманы бұрау. Бұйымды деңгейлер бойынша құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдардың атауы, олардың қолданылуы. Инелермен және қайшылармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс: түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою. Қайшымен әр түрлі жұмыс түрлерін орындау: ойық кесу, кесу, кесіп тастау, кесіп алу. "Спираль" әдісін меңгеру (аты, пішіндердің алуан түрі), спираль толтыру. Тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау, түстерді біріктіру. Бұрышты, бұрыштың төбесін, бұрыштың қабырғасын және бұрыштың ортақ қабырғасын таңдау. Изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді жасау. "Алға жіп" тігісі арқылы қиғаш тігісті жасау. Бірнеше бұрыштарды бір ортақ жағымен толтыру. Изожіп техникасы арқылы жоғарғы және төменгі бұрыштарды толтыру ретін сақтау.
Бисер мен пайетка тігу техникасын қолдану. Тігістің басы мен аяғында кері қозғалысты орындау. Бұйымның алдыңғы және артқы жағын тігіспен жалғау. Бұйымның бөліктерін түйреу және көктеу . "Жақтау астында" кесінділерді өңдеуді орындау. Тігіс түрлерінің айырмашылығы; матаға сәндік тігістерді орындау. Сәндік ирек тігісті, "тікелей тігісті" меңгеру; Табиғи маталардың (мақта, зығыр, жүн, жібек) шығу тегі мен қасиеттерімен таныстыру. Көлденең жіптер мен мата бөлшектерінің айырмашылығы және олардың сипаттамасы. Төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігісті орындау. Түймелерді пайдаланып, тоқыма аппликациясын жасау. "Құрақ құрау" техникасын меңгеру. Түрлі құрақ техникасын пайдалана отырып, қазақтың ою-өрнегі, қазақтың ұлттық бұйымдары: көрпе, тойбастар, қоржын, құрақ паннолары, ыстық қазандарға арналған төсемелер, шай жылытқыштар, сәнді жастық қаптар жасау. Жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, яғни қиғаш тігісті, "шетінен" тігісті меңгеру. Бұйымды әр түрлі материалдарды: моншақ, пайетка, өрім және бау арқылы көркем безендіру. Аппликация жасау, аппликация бөліктерін матаға орналастыру. Электр үтік: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Электр үтікті пайдалануды меңгеру.
Ағашпен жұмыс. Ағаш бұйымдарының ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйым бөліктерін әртүрлі тәсілдермен қосу. Аралау кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелері. Егеу және жону кезінде қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Таңбалар бойынша аралау техникасы. Бөлшекті белгілер бойынша жұқа тістері бар арамен аралау. Сызғыш бойымен белгілеу. Желім мен бұрандаларды қолданып, бұйымды құрастыру техникасы. Ағаштан тұрмыстық заттар мен сыйлық кәдесыйларын жасау: ыстық заттарға төсемелер, гүл тұғыры, қуыршақ жиһазы, "Трактор", "Автомобиль" қимылсыз ойыншықтар. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

33. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 10 класса:
1) Общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Соблюдение рабочей позы при выполнении рабочих операции. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Выполнение полного технологического процесса: расположение детали на изделии, определение нужного размера деталей, соединение деталей изделия друг с другом. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Планирование этапов работы и последовательность по технологической карте. Анализ изделия по иллюстрации (какие детали есть у игрушки, на что похожи, каким способом соединяются друг с другом). Отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Выкладывание по готовому рисунку различных видов круп (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы внутри картинки. Произведение отбора подходящего природного материала (шишек) с учетом формы, размера, внешнего вида. Способы декорирования изделий с использованием дополнительных материалов. Выкладывание по готовому рисунку различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы окрашивания кусочков скорлупы. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации по образцу.
Работа с бумагой и картоном. Элементарные сведения о видах и свойствах бумаги, картона. Материалы и инструменты. Расположение детали на основе. Составление композиции из модулей. Обводка и вырезание по шаблону. Наклеивание полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Вырезание и наклеивание заготовки на основу. Декорирование изделия. Соединение полоски в кольца и между собой в цепь. Составление узоров из геометрических фигур. Последовательное выкладывание узора по контуру и внутри рисунка. Соединение деталей между собой. Выполнение прокола на бумаги при помощи дырокола. Выполнение последовательности работы по образцу. Расположение деталей с учетом величины. Изготовление объемных игрушек из конуса, цилиндра; выполнение открытки, закладки, панно. Изготовление декоративных фигурок, композиций из заготовок; выполнение изделий в технике оригами.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материалы. Приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание. Правила работы с соленым тестом. Использование различных фактур (подручные инструменты, ткани, приспособления). Особенности и основные элементы росписи. Знакомство с композиционными особенностями изготовления игрушки из теста. Вытягивание детали при помощи стеки, скалки и шаблона. Знакомство с композиционными особенностями изготовления изделия. Процесс сушки изделий из глины; стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания. Выполнение росписи узорами: кругами, полосками. Соблюдение последовательности изготовления игрушки. Способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Соединение деталей с помощью воды и кисточки. Составление композиции. Выполнение лепки фигурки по шаблону, раскатывание скалкой. Выполнение поделки в 2 этапа: скручивание из двух жгутиков витой ручки (способ витья). Прокалывание, нанесение отпечатков на детали изделия, раскрашивание, приклеивание их на основу. Использование различных предметов для создания элементов декора. Расположение шаблона на листе глины и вырезание фигурки по шаблону. Декорирование рельефных пластин: налепливание, использование фактуры процарапывание, расписывание. Расписывание игрушки по иллюстрации. Использование казахских национальных орнаментов в расписывании изделий. Понимание технических терминов: скатывание, сплющивание, вытягивание, свивание;
Работа с бросовым материалом. Расширение знаний о качестве и возможностях различных бросовых материалов, о применении их в жизни, в быту. Соблюдение правила приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр. Скотч: виды, назначение, применение. Использование двухстороннего скотча. Выполнение сборки всех деталей изделия. Приемы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками. Способы соединения деталей изделия. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Подготовка спичечных коробков к работе, окрашивание в различные цвета. Резание ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробки. Декорирование готовой конструкции (цветная бумага, бусинки, фломастеры). Порядок соединения деталей конструкции по схеме. Оформление изделия декоративными деталями. Приемы конструирования, выполнение аппликаций из бросовых материалов. Прикрепление деталей из пластилина на футляр.
Работа с бусами и бисером. Плетение бисером простейших изделий по схемам. Плетение изделия из бисера на проволоке. Плетение бисером сложных изделий по образцу. Набирание на нить по несколько бусин и продевание иглы в обратном направлении. Соблюдение правила плетения на двух нитках. Соблюдение правила плетения более сложных форм и схем. Выполнение плетения различных по форме лепестков, листочков. Плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание заготовки. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Название материалов и инструментов, их применение. Правила безопасной работы с иглой и ножницами. Работа в технике "Изонить": сочетание цвета, заполнение окружности по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывание короткой хорды на длинную. Выполнение разных видов работ с ножницами: надрезание, разрезание, отрезание, вырезание. Освоение техники "Спираль" (название, разнообразие форм), заполнение спирали. Счет отверстий, определение направления нити, сочетание цветов. Выделение угла, вершины угла, стороны угла, общей стороны угла. Выполнение прямых стежков в технике "Изонить". Выполнение шва "вперед иголка", косой шов. Заполнение нескольких углов с одной общей стороной. Соблюдение последовательности заполнения верхних и нижних углов в технике "Изонить".
Применение приҰмов пришивания бисера и пайеток. Выполнение закрепки в начале и конце строчки. Освоение техники "Лоскутное шитье". Соединение лицевой и изнаночной стороны изделия обтачным швом. Скалывание и сметывание детали изделия. Выполнение обработки срезов "под рамку". Различие видов строчек; выполнение на ткани декоративной строчки. Освоение декоративной строчки "зигзаг"; "прямой стежок". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен, шерсть, шелк). Различие долевой и поперечной нити и среза ткани, их признаки. Выполнение декоративного пришивания пуговиц с четырьмя отверстиями. Выполнение текстильной аппликации с применением пуговиц. Освоение техники "Лоскутное шитье". Изготовление мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента, казахские национальные изделия: корпе, тойбастар, коржын, лоскутные панно, прихватки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки в различных лоскутных техниках. Освоение шва "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки. Выполнение художественного оформления изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром. Выполнение аппликации, расположение детали аппликации на ткани, планирование работы. Электроутюг: виды, назначение, применение. Освоение работы электроутюгом.
Работа с древесиной. Понятие длины, ширины, толщины изделий из древесины. Соединение разными способами деталей изделия. Правила безопасной работы при пилении. Правила работы с напильником, рашпилем. Приемы пиления по разметке. Выпиливание детали по разметке пилой с мелкими зубьями. Разметка по линейке. ПриҰмы сборки изделия на клей и на шурупах. Изготовление из дерева предметов быта, подарочных сувениров: подставка под горячее, подставка под цветы, кукольная мебель, неподвижные игрушки "Трактор", "Автомобиль". Способы художественного оформления изделия.

34. Мұғалім күнтізбелік жоспарды сыныптағы оқушылардың мүмкіндіктерін және тиісті материалдардың болуын ескере отырып жасайды. Бағдарламада ұсынылған тақырыптар мен жұмыс объектілерін зерттеу тәртібін өзгертуі мүмкін.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
35. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.1.1 "5" – - сынып, "1.1" – бөлімше, "1" – оқу мақсаты.
36. Оқу бөлімдері мен мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері" бөлімі:
1 -кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері
5. 1. 1. 1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
6. 1. 1. 1 жұмыс киімін қию
7. 1. 1. 1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
8. 1. 1. 1 өз жұмыс орнын дайындау
9. 1. 1. 1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
10. 1. 1. 1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
5. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
7. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
9. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
5. 1. 1. 3 қайшыны қолдану
6. 1. 1. 3 қайшыны қолдану
7. 1. 1. 3 бізді қолдану
8. 1. 1. 3 жоңғышты, егеуішті қолдану
9. 1. 1. 3 қол араны қолдану
10. 1. 1. 3 тігін машинаны қолдану
5. 1. 1. 4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
6. 1. 1. 4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
7. 1. 1. 4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түрлі-түсті) және қағаздың қасиетін атау
8. 1. 1. 4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түрлі-түсті) және қағаздың қасиетін атау
9. 1. 1. 4 картонның түрлері мен қасиеттерін атау (жұмсақ, тығыз)
10. 1. 1. 4 картонның түрлері мен қасиеттерін атау (жұмсақ, тығыз)
5. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе)
6. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
7. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
8. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
9. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану және атау (кеңсе, ПВА)
10. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану және атау (кеңсе, ПВА)
5. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
6. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
7. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)

34. Педагог составляет календарный план с учҰтом возможностей обучающихся класса, наличия соответствующих материалов. Возможно изменение порядка изучения тем и объектов работ, предлагаемых Программой.
Параграф 2. Система целей обучения
35. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.1.1 "5" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
36. Ожидаемые результаты по разделам и целям обучения:
1) раздел "Общетрудовые умения и навыки":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5. 1. 1. 1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
6. 1. 1. 1 одевать рабочую одежду
7. 1. 1. 1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
8. 1. 1. 1 самостоятельно готовить рабочее место
9. 1. 1. 1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
10. 1. 1. 1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
5. 1. 1. 2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6. 1. 1. 2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
7. 1. 1. 2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8. 1. 1. 2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
9. 1. 1. 2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10. 1. 1. 2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
5. 1. 1. 3 резать ножницами
6. 1. 1. 3 работать ножницами
7. 1. 1. 3 работать шилом
8. 1. 1. 3 работать напильником, рашпилем
9. 1. 1. 3 работать ножовкой
10. 1. 1. 3 работать на швейной машинке
5. 1. 1. 4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
6. 1. 1. 4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
7. 1. 1. 4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойство бумаги
8. 1. 1. 4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойство бумаги
9. 1. 1. 4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
10. 1. 1. 4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
5. 1. 1. 5 узнавать клей, (канцелярский)
6. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
9. 1. 1. 5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10. 1. 1. 5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
5. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
6. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
7. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)

8. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
9. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
10. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
5. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
6. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
7. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
9. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
10. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
5. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
6. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
7. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
8. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
10. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
5. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін сақтау
6. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін сақтау
7. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
5. 1. 1. 10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6. 1. 1. 10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7. 1. 1. 10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
8. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
9. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
10. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
5. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
6. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану

8. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
9. 1. 1. 6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
10. 1. 1. 6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
5. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
6. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
7. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
9. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
10. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
5. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
6. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
7. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
8. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
10. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
5. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности
6. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности
7. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
5. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя
6. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
8. 1. 1. 10 работать по технологической карте
9. 1. 1. 10 работать по технологической карте
10. 1. 1. 10 работать по технологической карте
5. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
6. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
7. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы

8. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
10. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
5. 1. 1. 12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
6. 1. 1. 12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
7. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
8. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
9. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
10. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
2) "Жұмыстың технологиялық тәсілдері" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
5. 2. 1. 1 табиғи материалдарды тану және атау
6. 2. 1. 1 табиғи материалдарды тану және атау
7. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру
8. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру
9. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру, үлгі бойынша аппликация жасау
10. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру, үлгі бойынша аппликация жасау
5. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 2 асбұршақты (үрмебұршақты, жарманы) суреттің контур бойымен орналастыру
8. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың бір түрімен суреттің контур бойымен жаю
9. 2. 1. 2 әр түрлі дәндерді, жармаларды дайын суретке жаю (тікелей салу және себу әдісі)
10. 2. 1. 2 әр түрлі дәнді дақылдардың дайын суретке жаю (тікелей теру және себу әдісі)
5. 2. 1. 3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
6. 2. 1. 3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
7. 2. 1. 3 дәнді контур бойымен қою кезінде шаблонды қолдану
8. 2. 1. 3 дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды (тақырыптық суретті) қолдану
9. 2. 1. 3 суреттің ішіне жарма салған кезде үлгіні қолдану (қарапайым сюжеттік сурет)
10. 2. 1. 3 суреттің ішіне жарма салған кезде үлгіні қолдану (қарапайым сюжеттік сурет)
5. 2. 1. 4 бүршіктерді тану және атау
6. 2. 1. 4 бүршіктерді тану және атау

8. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
10. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
5. 1. 1. 12 сравнивать выполненное изделие с образцом
6. 1. 1. 12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
7. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
8. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
9. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
10. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2) раздел "Технологические приемы работы":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Работа с природными материалами
5. 2. 1. 1 узнавать и называть природные материалы
6. 2. 1. 1 узнавать и называть природные материалы
7. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
8. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
9. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
10. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
5. 2. 1. 2 узнавать и называть различные виды круп
6. 2. 1. 2 узнавать и называть различные виды круп
7. 2. 1. 2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка.
8. 2. 1. 2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка.
9. 2. 1. 2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
10. 2. 1. 2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
5. 2. 1. 3. выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
6. 2. 1. 3. выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
7. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
8. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
9. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
10. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
5. 2. 1. 4 узнавать и называть шишки
6. 2. 1. 4 узнавать и называть шишки

7. 2. 1. 4 пішінін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
8. 2. 1. 4 пішінін, көлемін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
9. 2. 1. 4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
10. 2. 1. 4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
5. 2. 1. 5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
8. 2. 1. 5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
9. 2. 1. 5 қосымша материалдарды қолдана отырып, бұйымдарды безендіру
10. 2. 1. 5 қосымша материалдарды қолдана отырып, бұйымдарды безендіру әдістерін орындау
5. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының бір түрімен ұлттық өрнегі бар суреттің контурын салу
8. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының бір түрімен суреттің контурына жаю
9. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгі бойынша ұлттық ою-өрнектерін салу (тікелей салу және себу әдісі)
10. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгіге салу (тікелей теру және себу әдісі)
5. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын тану және атау
6. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын тану және атау
7. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (үй жануарларының суреттері) материалды шаблондарын қолдану
8. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (үй жануарларының суреттері) материалды шаблондарын қолдану
9. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (жабайы жануарлардың суреттері) материалды шаблондарын қолдану
10. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (жабайы жануарлардың суреттері) материалды шаблондарын қолдану
5. 2. 1. 8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
6. 2. 1. 8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
7. 2. 1. 8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
8. 2. 1. 8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
9. 2. 1. 8 қабық бөліктерін бояу
10. 2. 1. 8 қабық бөліктерін бояу
5. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
6. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
7. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
8. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
9. 2. 1. 9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
10. 2. 1. 9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
5. 2. 1. 10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
6. 2. 1. 10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау

7. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы
8. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера
9. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
10. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
5. 2. 1. 5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
6. 2. 1. 5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
7. 2. 1. 5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
8. 2. 1. 5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
9. 2. 1. 5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
10. 2. 1. 5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
5. 2. 1. 6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
6. 2. 1. 6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
7. 2. 1. 6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
8. 2. 1. 6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
9. 2. 1. 6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
10. 2. 1. 6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
5. 2. 1. 7 узнавать и называть яичную скорлупу
6. 2. 1. 7 узнавать и называть яичную скорлупу
7. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
8. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
9. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
10. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
5. 2. 1. 8 называть свойства скорлупы яйца
6. 2. 1. 8 называть свойства скорлупы яйца
7. 2. 1. 8 откалывать кусочки скорлупы
8. 2. 1. 8 откалывать кусочки скорлупы
9. 2. 1. 8 окрашивать скорлупу
10. 2. 1. 8 окрашивать скорлупу
5. 2. 1. 9 узнавать и различать семена по видам
6. 2. 1. 9 узнавать и различать семена по видам
7. 2. 1. 9 сортировать семена по видам
8. 2. 1. 9 сортировать семена по видам
9. 2. 1. 9 отбирать семена для изготовления изделия
10. 2. 1. 9 отбирать семена для изготовления изделия
5. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно
6. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно

7. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, ұлттық кәдесыйлар
8. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, кәдесыйлар
9. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно және ұлттық ою-өрнектері бар сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
10. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно мен сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
5. 2. 2. 1 қағазды жырту
6. 2. 2. 1 қағазды жырту, ұсақтау
7. 2. 2. 1 қағаз парағынан бөліктерді жұлу
8. 2. 2. 1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктерге)
9. 2. 2. 1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктермен)
10. 2. 2. 1 қағаз парағын "көзбен өлшеп" тең бөліктерге жырту
5. 2. 2. 2 газет жолақтарынан түтіктерді бұрау
6. 2. 2. 2 газет жолақтарынан түтіктерді бұрау
7. 2. 2. 2 дайындамаларды өзекке орау
8. 2. 2. 2 дайындамаларды өзекке орау
9. 2. 2. 2 бөлшектерді негізге қою
10. 2. 2. 2 бөлшектерді негізге қою
5. 2. 2. 3 қағаз парағынан түіршіктер орау
6. 2. 2. 3 қағаз парағынан түіршіктер орау
7. 2. 2. 3 қағаз парағын екіге бүктеу
8. 2. 2. 3 қағаз парағын қатпарлап бүктеу
9. 2. 2. 3 модульдерден композиция жасау
10. 2. 2. 3 модульдерден композиция жасау
5. 2. 2. 4 бөлшекті бір түске бояу
6. 2. 2. 4 бөлшекті 1-2 түске бояу
7. 2. 2. 4 бұйым дайындамаларын үлгі бойынша бояу
8. 2. 2. 4 дайын өнімді бояу
9. 2. 2. 4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
10. 2. 2. 4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
5. 2. 2. 5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
6. 2. 2. 5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
7. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу
8. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу
9. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу және қию
10. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу және қию
5. 2. 2. 6 қайшымен түзу сызықпен қию
6. 2. 2. 6 қайшымен қисық сызықтар, шеңберлер және спиральдар бойымен н қию
7. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру – спираль
8. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
9. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
10. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
5. 2. 2. 7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
6. 2. 2. 7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
7. 2. 2. 7 дайындамаларды қиып алу
8. 2. 2. 7 дайындамаларды қиып алу

7. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
8. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
9. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
10. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2.2. Работа с бумагой и картоном
5. 2. 2. 1 рвать бумагу
6. 2. 2. 1 рвать бумагу
7. 2. 2. 1 отрывать бумагу (по кусочкам)
8. 2. 2. 1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
9. 2. 2. 1 сгибать и разрывать бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
10. 2. 2. 1 разрывать лист бумаги на равные части "на глаз"
5. 2. 2. 2 сминать бумагу
6. 2. 2. 2 сминать бумагу
7. 2. 2. 2 наматывать заготовки на стержень
8. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, наматывать заготовки на стержень
9. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, располагать детали на основе
10. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, располагать детали на основе
5. 2. 2. 3 скатывать комочки из бумаги
6. 2. 2. 3 скатывать комочки из бумаги
7. 2. 2. 3 складывать лист бумаги пополам
8. 2. 2. 3 складывать лист бумаги "гармошкой"
9. 2. 2. 3 составлять композицию из модулей
10. 2. 2. 3 составлять композицию из модулей
5. 2. 2. 4 раскрашивать деталь в один цвет
6. 2. 2. 4 раскрашивать деталь в 1-2 цвета
7. 2. 2. 4 раскрашивать заготовки изделия по образцу
8. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие
9. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
10. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
5. 2. 2. 5 узнавать и показывать геометрические фигуры
6. 2. 2. 5 узнавать и показывать геометрические фигуры
7. 2. 2. 5 обводить по шаблону
8. 2. 2. 5 обводить по шаблону
9. 2. 2. 5 обводить по шаблону и вырезать
10. 2. 2. 5 обводить по шаблону и вырезать
5. 2. 2. 6 резать ножницами по прямой линии
6. 2. 2. 6 резать ножницами по кривым линиям, окружности, по спирали
7. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
8. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
9. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
10. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
5. 2. 2. 7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
6. 2. 2. 7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
7. 2. 2. 7 вырезать заготовки
8. 2. 2. 7 вырезать заготовки

9. 2. 2. 7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
10. 2. 2. 7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
5. 2. 2. 8 жолақтарды кесу
6. 2. 2. 8 жолақтарды жабыстыру
7. 2. 2. 8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
8. 2. 2. 8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
9. 2. 2. 8 сюжеттік аппликация жасау
10. 2. 2. 8 сюжеттік аппликация жасау
5. 2. 2. 9 жапсыруға арналған дайын шаблон арқылы геометриялық пішіндерден аппликация жасау
6. 2. 2. 9 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден аппликация жасау
7. 2. 2. 9 геометриялық пішіндердден өрнек құрастыра отырып, аппликацияны орындау
8. 2. 2. 9 әртүрлі контурлары, симметриялы және асимметриялық фигуралары бар аппликацияны жасау
9. 2. 2. 9 сюжетті аппликацияны жасау
10. 2. 2. 9 көлемді аппликацияны жасау
5. 2. 2. 10 қарапайым жазық және көлемді бұйымдар жасау
6. 2. 2. 10 қарапайым жазық және көлемді бұйымдар жасау
7. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен дәйекті түрде орналастыру
8. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен дәйекті түрде орналастыру
9. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен және суреттің ішіне дәйекті түрде орналастыру
10. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен және суреттің ішіне дәйекті түрде орналастыру
5. 2. 2. 11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
6. 2. 2. 11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
7. 2. 2. 11 бөлшектердің санын анықтау
8. 2. 2. 11 бөлшектердің санын анықтау
9. 2. 2. 11 бөлшектердің қажетті санын іріктеп алу
10. 2. 2. 11 бөлшектердің қажетті санын анықтап, іріктеп алу
5. 2. 2. 12 қағаз тескішті тану және көрсету
6. 2. 2. 12 қағаз тескіштің қолдану мақсатын білу
7. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды тесу
8. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды тесу
9. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
10. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
5. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
6. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
7. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
8. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
9. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
10. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
5. 2. 2. 14 конусты тану және көрсету, дайындамалардан конус жасау
6. 2. 2. 14 конусты, цилиндрді тану және көрсету, дайындамалардан цилиндр жасау
7. 2. 2. 14 конустан көлемді ойыншықтар жасау
8. 2. 2. 14 конустан, цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау
9. 2. 2. 14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау
10. 2. 2. 14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау

9. 2. 2. 7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
10. 2. 2. 7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
5. 2. 2. 8 нарезать полоски определенной длины (по намеченным линиям)
6. 2. 2. 8 клеить полоски
7. 2. 2. 8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
8. 2. 2. 8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
9. 2. 2. 8 выполнять сюжетную аппликацию
10. 2. 2. 8 выполнять сюжетную аппликацию
5. 2. 2. 9 выполнять аппликацию из заготовок геометрических фигур на готовых шаблонах для наклеивания
6. 2. 2. 9 выполнять аппликацию из геометрических фигур по образцу
7. 2. 2. 9 выполнять аппликацию, составляя узор из геометрических фигур
8. 2. 2. 9 выполнять предметную аппликацию, имеющую различные очертания, симметричные и несимметричные формы в статичном положении
9. 2. 2. 9 выполнять объҰмную аппликацию
10. 2. 2. 9 выполнять объемную аппликацию
5. 2. 2. 10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
6. 2. 2. 10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
7. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру
8. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру
9. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
10. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
5. 2. 2. 11 узнавать и показывать детали изделия
6. 2. 2. 11 узнавать и показывать детали изделия
7. 2. 2. 11 определять количество деталей
8. 2. 2. 11 определять количество деталей
9. 2. 2. 11 отбирать нужное количество деталей
10. 2. 2. 11 определять и отбирать нужное количество деталей
5. 2. 2. 12 узнавать и показывать дырокол
6. 2. 2. 12 знать назначение дырокола
7. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
8. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
9. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
10. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
5. 2. 2. 13 узнавать и различать детали по величине
6. 2. 2. 13 узнавать и различать детали по величине
7. 2. 2. 13 располагать детали по величине
8. 2. 2. 13 располагать детали по величине
9. 2. 2. 13 отбирать детали по величине
10. 2. 2. 13 отбирать детали по величине
5. 2. 2. 14 узнавать и показывать конус изготавливать конус из заготовок
6. 2. 2. 14 узнавать и показывать конус, цилиндр изготавливать цилиндр из заготовок
7. 2. 2. 14 изготавливать объемные игрушки из конуса
8. 2. 2. 14 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра
9. 2. 2. 14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок
10. 2. 2. 14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок

5. 2. 2. 15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
6. 2. 2. 15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
7. 2. 2. 15 конустан көлемді ойыншықтар жасау (киіз үй)
8. 2. 2. 15 конустан көлемді ойыншықтар жасау
9. 2. 2. 15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
10. 2. 2. 15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс істеу
5. 2. 3. 1 табиғи саздың қасиеттерін бақылап түсіну
6. 2. 3. 1 табиғи саздың қасиеттерін білу (түсі, ылғалдылығы, икемділігі)
7. 2. 3. 1 сазды езу, мыжу
8. 2. 3. 1 сазды езу, мыжу, илеу
9. 2. 3. 1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
10. 2. 3. 1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
5. 2. 3. 2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
6. 2. 3. 2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
7. 2. 3. 2 ойыншық жасау кезектілігін сақтау
8. 2. 3. 2 ойыншық жасау кезектілігін сақтау
9. 2. 3. 2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
10. 2. 3. 2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
5. 2. 3. 3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
6. 2. 3. 3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
7. 2. 3. 3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
8. 2. 3. 3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
9. 2. 3. 3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
10. 2. 3. 3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
5. 2. 3. 4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
6. 2. 3. 4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
7. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
8. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
9. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
10. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
5. 2. 3. 5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
6. 2. 3. 5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
7. 2. 3. 5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
8. 2. 3. 5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
9. 2. 3. 5 өрнектер, шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
10. 2. 3. 5 өрнектер, шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
5. 2. 3. 6 саздың қасиеттерін атау

5. 2. 2. 15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
6. 2. 2. 15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
7. 2. 2. 15 изготавливать объемные изделия из конуса "Юрта"
8. 2. 2. 15 изготавливать объемные изделия из конуса, цилиндра с национальным колоритом
9. 2. 2. 15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; изготавливать изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 2. 15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; выполнять изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
2.3. Работа с глиной и соленым тестом
5. 2. 3. 1 иметь представления о свойствах природной глины
6. 2. 3. 1 иметь представления о свойствах природной глины
7. 2. 3. 1 разминать глину
8. 2. 3. 1 разминать глину
9. 2. 3. 1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
10. 2. 3. 1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
5. 2. 3. 2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
6. 2. 3. 2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
7. 2. 3. 2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
8. 2. 3. 2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
9. 2. 3. 2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
10. 2. 3. 2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
5. 2. 3. 3 соблюдать условия хранения теста
6. 2. 3. 3 соблюдать условия хранения теста
7. 2. 3. 3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
8. 2. 3. 3
лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
9. 2. 3. 3 выполнять основные элементы росписи
10. 2. 3. 3 выполнять основные элементы росписи
5. 2. 3. 4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
6. 2. 3. 4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
7. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
8. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
9. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
10. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
5. 2. 3. 5 сравнивать размер деталей
6. 2. 3. 5 сравнивать размер деталей
7. 2. 3. 5 создавать фактуры из различных приспособлений
8. 2. 3. 5 создавать фактуры из различных приспособлений
9. 2. 3. 5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
10. 2. 3. 5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
5. 2. 3. 6 называть свойства глины

6. 2. 3. 6 саздың қасиеттерін атау
7. 2. 3. 6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін орындау
8. 2. 3. 6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін орындау
9. 2. 3. 6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
10. 2. 3. 6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
5. 2. 3. 7 сазды жұмысқа дайындау
6. 2. 3. 7 сазды жұмысқа дайындау
7. 2. 3. 7 сазбен жұмыс істеу ережелерін орындау
8. 2. 3. 7 сазбен жұмыс істеу ережелерін орындау
9. 2. 3. 7 қамырды жұмысқа дайындау: илеу, үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін үзу
10. 2. 3. 7 қамырды жұмысқа дайындау әдістерін орындау: илеу, үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін үзу
5. 2. 3. 8 бұйымды, оның бөліктерін, белгілерін атау
6. 2. 3. 8 бұйымды , оның бөліктерін, белгілерін атау
7. 2. 3. 8 тұзды қамырдан мүсіндеу
8. 2. 3. 8 тұзды қамырдан мүсіндеу
9. 2. 3. 8 қамыр бөлшектерін су мен щетка арқылы жалғау
10. 2. 3. 8 қамыр бөлшектерін су мен щетка арқылы жалғау
5. 2. 3. 9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
6. 2. 3. 9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
7. 2. 3. 9 шарларды қысып текшелер жасау
8. 2. 3. 9 шарларды текшелерге тегістеу
9. 2. 3. 9 композиция құрастыру
10. 2. 3. 9 композиция құрастыру
5. 2. 3. 10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу
6. 2. 3. 10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу, мыжу
7. 2. 3. 10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
8. 2. 3. 10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
9. 2. 3. 10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илеу оқтаумен жаю
10. 2. 3. 10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илеу оқтаумен жаю
5. 2. 3. 11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
6. 2. 3. 11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
7. 2. 3. 11 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
8. 2. 3. 11 дайын қалыптарды пайдаланып мүсіндеу
9. 2. 3. 11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
10. 2. 3. 11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
5. 2. 3. 12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
6. 2. 3. 12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
7. 2. 3. 12 модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін)
8. 2. 3. 12 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
9. 2. 3. 12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу
10. 2. 3. 12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу

6. 2. 3. 6 называть свойства глины
7. 2. 3. 6 выполнять правила работы с гуашью
8. 2. 3. 6 выполнять правила работы с гуашью
9. 2. 3. 6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
10. 2. 3. 6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
5. 2. 3. 7 подготавливать глину к работе
6. 2. 3. 7 подготавливать глину к работе
7. 2. 3. 7 выполнять правила работы с глиной
8. 2. 3. 7 выполнять правила работы с глиной
9. 2. 3. 7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминать, отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу
10. 2. 3. 7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминать, отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу
5. 2. 3. 8 называть поделку, ее части, признаки
6. 2. 3. 8 называть поделку, ее части, признаки
7. 2. 3. 8 лепить из соленого теста
8. 2. 3. 8 лепить из соленого теста
9. 2. 3. 8 соединять детали с помощью воды и кисточки
10. 2. 3. 8 соединять детали с помощью воды и кисточки
5. 2. 3. 9 раскатывать шарики разной величины
6. 2. 3. 9 раскатывать шарики разной величины
7. 2. 3. 9 сплющивать шарики в кубики
8. 2. 3. 9 сплющивать шарики в кубики
9. 2. 3. 9 составлять композиции
10. 2. 3. 9 составлять композиции
5. 2. 3. 10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
6. 2. 3. 10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
7. 2. 3. 10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
8. 2. 3. 10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
9. 2. 3. 10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
10. 2. 3. 10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
5. 2. 3. 11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
6. 2. 3. 11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
7. 2. 3. 11 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
8. 2. 3. 11
лепить, с использованием формочек
9. 2. 3. 11 выполнять поделки во 2 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
10. 2. 3. 11 выполнять поделки во 2 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
5. 2. 3. 12 элементарные правила раскрашивать
6. 2. 3. 12 элементарные правила раскрашивать
7. 2. 3. 12 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
8. 2. 3. 12 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
9. 2. 3. 12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу
10. 2. 3. 12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу

5. 2. 3. 13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
6. 2. 3. 13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
7. 2. 3. 13 ұсақ жарықшақтарды егіп тегістеу
8. 2. 3. 13 конструктивті әдіспен мүсіндеу (бөліктерден бүтін жасау)
9. 2. 3. 13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
10. 2. 3. 13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
5. 2. 3. 14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
6. 2. 3. 14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
7. 2. 3. 14 жақтау бетінде өрнек салу үшін шағын заттарды пайдалану
8. 2. 3. 14 кішкене жарықшақтарды тегістеу
9. 2. 3. 14 рельефті тақтайшаларды безендіру, үстіне жабыстыру, сызу, бояу, фактураларды қолдану, сурет салу, тапсырмада бағдарлау
10. 2. 3. 14 рельефті тақтайшаларды жабыстыру, сызу, бояу арқылы текстураны қолдану, үлгі бойынша тапсырмада бағдарлау
5. 2. 3. 15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
6. 2. 3. 15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
7. 2. 3. 15 түрлі материалдарды (мата, фольга, шілтер және т.б.) қолдану арқылы саз қабатының фактурасын өзгерту
8. 2. 3. 15 саз қабатын көлемді бөлшектерді жапсыру арқылы безендіру
9. 2. 3. 15 саз қабатын әртүрлі тәсілдермен "шикідей" безендіру
10. 2. 3. 15 саз қабатын саусақпен ою салу тәсілімен безендіру
5. 2. 3. 16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
6. 2. 3. 16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
7. 2. 3. 16 бұйымның бөліктерін қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып кесу
8. 2. 3. 16 рельефтік тақталарды ұлттық ою-өрнектерді жабыстыру, фактураларды, саусақпен ою салуды қолдану арқылы безендіру
9. 2. 3. 16 бұйымдардға қазақтың ұлттық ою-өрнектерін салып бояу
10. 2. 3. 16 бұйымдардға қазақтың ұлттық ою-өрнектерін салып бояу
5. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
6. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
7. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
8. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
9. 2. 3. 17 қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып бұйымның бөліктерін кесу
10. 2. 3. 17 қолда бар құралдарды (сызбаүлгі) пайдалана отырып, бұйымның бөлшектерін қиып алу
2.4. Қалдық материалмен жұмыс
5. 2. 4. 1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы
6. 2. 4. 1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы

5. 2. 3. 13 лепить на плоскости (рельеф)
6. 2. 3. 13 лепить на плоскости (рельеф)
7. 2. 3. 13 шлифовать и затирать мелкие трещины
8. 2. 3. 13 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
9. 2. 3. 13 использовать различные предметы для создания элементов декора
10. 2. 3. 13 использовать различные предметы для создания элементов декора
5. 2. 3. 14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
6. 2. 3. 14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
7. 2. 3. 14 использовать мелкие предметы для создания рисунка на поверхности рамки
8. 2. 3. 14 шлифовать и затирать мелкие трещины
9. 2. 3. 14 декорировать рельефные пластины, налепливать, использовать фактуры, процарапывать, расписывать, ориентироваться в задании по образцу
10. 2. 3. 14 декорировать рельефные пластины налепливать, использовать фактуры процарапывать, расписывать, ориентироваться в задании по образцу
5. 2. 3. 15 процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой
6. 2. 3. 15 выполнять на глиняном пласте, с помощью различных инструментов и приспособлений, оттиски, печати
7. 2. 3. 15 придавать глиняному пласту разнообразную фактуру, используя различные приспособления (ткань, кружево, фольгу и пр.)
8. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт объемными налепными деталями
9. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт разнообразными способами "по-сырому"
10. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт пальцевым орнаментом
5. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
6. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
7. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
8. 2. 3. 16 декорировать рельефные пластины с применением национальных узоров налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом
9. 2. 3. 16 расписывать изделия казахскими национальными орнаментами
10. 2. 3. 16 расписывать изделия казахскими национальными орнаментами
5. 2. 3. 17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
6. 2. 3. 17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
7. 2. 3. 17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
8. 2. 3. 17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
9. 2. 3. 17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
10. 2. 3. 17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (лекало)
2.4. Работа с бросовым материалом
5. 2. 4. 1 называть свойства материала оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков
6. 2. 4. 1 называть свойства материала оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков

7. 2. 4. 1 материалды үнемді бөліп пайдалану
8. 2. 4. 1 материалды үнемді бөліп пайдалану
9. 2. 4. 1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қорапқа ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
10. 2. 4. 1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қобдишаға, футлярға ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
5. 2. 4. 2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
6. 2. 4. 2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
7. 2. 4. 2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
8. 2. 4. 2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
9. 2. 4. 2 екі жақты скотчті (жабыстыратын таспа) қолдану
10. 2. 4. 2 екі жақты таспаны қолдану
5. 2. 4. 3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
6. 2. 4. 3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
7. 2. 4. 3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
8. 2. 4. 3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
9. 2. 4. 3 бұйымның бөлшектерін жинау
10. 2. 4. 3 бұйымның бөлшектерін жинау
5. 2. 4. 4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
6. 2. 4. 4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
7. 2. 4. 4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
8. 2. 4. 4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
9. 2. 4. 4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
10. 2. 4. 4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
5. 2. 4. 5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
6. 2. 4. 5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
7. 2. 4. 5 дайын құрылымды безендіру
8. 2. 4. 5 дайын құрылымды безендіру
9. 2. 4. 5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
10. 2. 4. 5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
5. 2. 4. 6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу)
6. 2. 4. 6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу), үгінділерден аппликация жасау
7. 2. 4. 6 үгінділерден аппликация жасау
8. 2. 4. 6 үгінділерден аппликация жасау
9. 2. 4. 6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау
10. 2. 4. 6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау

7. 2. 4. 1 экономно распределять и использовать материал
8. 2. 4. 1 экономно распределять и использовать материал
9. 2. 4. 1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, коробочку с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 4. 1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, шкатулку с применением национальных орнаментов и узоров
5. 2. 4. 2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
6. 2. 4. 2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
7. 2. 4. 2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
8. 2. 4. 2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
9. 2. 4. 2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 4. 2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
5. 2. 4. 3 соединять фантики между собой
6. 2. 4. 3 соединять фантики между собой
7. 2. 4. 3 конструировать из бросового материала
8. 2. 4. 3 конструировать из бросового материала
9. 2. 4. 3 собирать детали изделия
10. 2. 4. 3 собирать детали изделия
5. 2. 4. 4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого они изготовлены
6. 2. 4. 4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого они изготовлены
7. 2. 4. 4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
8. 2. 4. 4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
9. 2. 4. 4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
10. 2. 4. 4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
5. 2. 4. 5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
6. 2. 4. 5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
7. 2. 4. 5 декорировать готовую конструкцию
8. 2. 4. 5 декорировать готовую конструкцию
9. 2. 4. 5 соединять детали изделия
10. 2. 4. 5 соединять детали изделия
5. 2. 4. 6 готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
6. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок, готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
7. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок
8. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок
9. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок и спичек
10. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок и спичек

5. 2. 4. 7 сіріңке қораптарынан құрастыру
6. 2. 4. 7 сіріңке қораптарынан құрастыру
7. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
8. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
9. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
10. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
5. 2. 4. 8 қораптарды желімдеу
6. 2. 4. 8 қораптарды желімдеу
7. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойынша қайшымен кесу
8. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойынша қайшымен кесу
9. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; қораптарды желімдеу және біріктіру
10. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; жәшіктерді желімдеу және біріктіру
5. 2. 4. 9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
6. 2. 4. 9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
7. 2. 4. 9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
8. 2. 4. 9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
9. 2. 4. 9 бөлшектерді степлермен біріктіру
10. 2. 4. 9 бөлшектерді степлермен біріктіру
5. 2. 4. 10 ермексаздан жасалған бөлшектерді корпусқа бекіту
6. 2. 4. 10 ермексаздан жасалған бөлшектерді корпусқа бекіту
7. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
8. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
9. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
10. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
5. 2. 5. 1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
6. 2. 5. 1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
7. 2. 5. 1 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
8. 2. 5. 1 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
9. 2. 5. 1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
10. 2. 5. 1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
5. 2. 5. 2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
6. 2. 5. 2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
7. 2. 5. 2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт бисерден "төбешіктер" жасау
8. 2. 5. 2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт бисерден "төбешіктер" жасау
9. 2. 5. 2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
10. 2. 5. 2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
5. 2. 5. 3 ілмектердіпішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
6. 2. 5. 3 ілмектерді пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
7. 2. 5. 3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
8. 2. 5. 3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
9. 2. 5. 3 ілмекті сыммен бекіту
10. 2. 5. 3 ілмекті сыммен бекіту
5. 2. 5. 4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
6. 2. 5. 4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
7. 2. 5. 4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту

5. 2. 4. 7 конструировать из спичечных коробков
6. 2. 4. 7 конструировать из спичечных коробков
7. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе
8. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе
9. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
10. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
5. 2. 4. 8 оклеивать коробки
6. 2. 4. 8 оклеивать коробки
7. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки
8. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки
9. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивать и соединять коробки
10. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивать и соединять коробки
5. 2. 4. 9 соединять детали с помощью клея
6. 2. 4. 9 соединять детали с помощью клея
7. 2. 4. 9 соединять детали скотчем
8. 2. 4. 9 соединять детали скотчем
9. 2. 4. 9 соединять детали степлером
10. 2. 4. 9 соединять детали степлером
5. 2. 4. 10 прикреплять детали из пластилина на футляр
6. 2. 4. 10 прикреплять детали из пластилина на футляр
7. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
8. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
9. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
10. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
2.5. Работа с бусами и бисером
5. 2. 5. 1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
6. 2. 5. 1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
7. 2. 5. 1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
8. 2. 5. 1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
9. 2. 5. 1 плести бисером простейшие изделия по схемам
10. 2. 5. 1 плести бисером простейшие изделия по схемам
5. 2. 5. 2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
6. 2. 5. 2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
7. 2. 5. 2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
8. 2. 5. 2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
9. 2. 5. 2 плести изделия из бисера на проволоке
10. 2. 5. 2 плести изделия из бисера на проволоке
5. 2. 5. 3 узнавать и различать застежку по форме, размеру
6. 2. 5. 3 узнавать и различать застежку по форме, размеру
7. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью лески
8. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью лески
9. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью проволоки
10. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью проволоки
5. 2. 5. 4 выполнять плетение по показу
6. 2. 5. 4 выполнять плетение по показу
7. 2. 5. 4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить

8. 2. 5. 4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту
9. 2. 5. 4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
10. 2. 5. 4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
5. 2. 5. 5 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
6. 2. 5. 5 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
7. 2. 5. 5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
8. 2. 5. 5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
9. 2. 5. 5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
10. 2. 5. 5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
5. 2. 5. 6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
6. 2. 5. 6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
7. 2. 5. 6 моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
8. 2. 5. 6 моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
9. 2. 5. 6 бір жіпке екі немесе үш түсті бисерлерді біртіндеп санын өзгертумен теру
10. 2. 5. 6 бір жіпке екі немесе үш түсті жіпті бисерлер, содан кейін олардың санын өзгерту
5. 2. 5. 7 моншақтарды жіпке теру, түйіндер байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
6. 2. 5. 7 моншақтарды жіпке теру, түйіндер байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
7. 2. 5. 7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
8. 2. 5. 7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
9. 2. 5. 7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу
10. 2. 5. 7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу
5. 2. 5. 8 сымды, кескішті тану және атау
6. 2. 5. 8 сымды, кескішті тану және атау
7. 2. 5. 8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
8. 2. 5. 8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
9. 2. 5. 8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
10. 2. 5. 8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
5. 2. 5. 9 бисерлерді өрімге теру
6. 2. 5. 9 бисерлерді өрімге теру
7. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру
8. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру
9. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
10. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
5. 2. 5. 10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
6. 2. 5. 10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
7. 2. 5. 10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу

8. 2. 5. 4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить
9. 2. 5. 4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
10. 2. 5. 4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
5. 2. 5. 5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
6. 2. 5. 5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
7. 2. 5. 5 выполнять изделия по схеме
8. 2. 5. 5 выполнять изделия по схеме
9. 2. 5. 5 соблюдать правила плетения на двух нитках
10. 2. 5. 5 соблюдать правила плетения на двух нитках
5. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
6. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
7. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
8. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
9. 2. 5. 6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
10. 2. 5. 6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
5. 2. 5. 7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
6. 2. 5. 7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
7. 2. 5. 7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
8. 2. 5. 7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
9. 2. 5. 7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков
10. 2. 5. 7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков
5. 2. 5. 8 узнавать и называть проволоку, секатор
6. 2. 5. 8 узнавать и называть проволоку, секатор
7. 2. 5. 8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
8. 2. 5. 8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
9. 2. 5. 8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
10. 2. 5. 8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
5. 2. 5. 9 нанизывать бисер на плетҰнку
6. 2. 5. 9 нанизывать бисер на плетҰнку
7. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку
8. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку
9. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
10. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
5. 2. 5. 10 плести из бисера на одну нитку
6. 2. 5. 10 плести из бисера на одну нитку
7. 2. 5. 10 плести бутон, лепесток, цветочек

8. 2. 5. 10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу
9. 2. 5. 10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
10. 2. 5. 10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
5. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
6. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
7. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
8. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
9. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
10. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
5. 2. 6. 1 жіптің түсін тану және атау
6. 2. 6. 1 жіптің түсін тану және атау; жұмыста жіптердің түстерінің тіркесімін қолдану
7. 2. 6. 1 "Жіппен бейнелеу" техникасында жоғарғы және төменгі бұрыштарды (мата бөліктеріне) толтыру кезектілігін сақтау
8. 2. 6. 1 "Жіппен бейнелеу" техникасында жоғарғы және төменгі бұрыштарды(мата бөліктерімен) толтыру кезектілігін сақтау
9. 2. 6. 1 түстерді "Жіппен бейнелеу" техникасында біріктіру, шеңберді ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
10. 2. 6. 1 түстерді "Жіппен бейнелеу" техникасында біріктіру, шеңберді ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
5. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
6. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
7. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
8. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
9. 2. 6. 2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
10. 2. 6. 2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
5. 2. 6. 3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
6. 2. 6. 3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
7. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау
8. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау
9. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын, түстердің тіркесімін анықтау
10. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын, түстердің тіркесімін анықтау
5. 2. 6. 4 ине мен жіппен жұмыс жасау кезінде тігістердің түрлерін тану және атау
6. 2. 6. 4 ине мен жіппен жұмыс жасау кезінде тігістердің түрлерін тану және атау
7. 2. 6. 4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
8. 2. 6. 4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
9. 2. 6. 4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
10. 2. 6. 4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
5. 2. 6. 5 мата бойынша қайшымен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін орындау
6. 2. 6. 5 мата бойынша қайшымен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін орындау

8. 2. 5. 10 плести бутон, лепесток, цветочек
9. 2. 5. 10 собирать изделия ярусами
10. 2. 5. 10 собирать изделия ярусами
5. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
6. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
7. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
8. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
9. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
2.6. Работа с текстильными материалами
5. 2. 6. 1 узнавать и называть цвет нити
6. 2. 6. 1 узнавать и называть цвет нити; применять в работе сочетание цветов нитей
7. 2. 6. 1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
8. 2. 6. 1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
9. 2. 6. 1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
10. 2. 6. 1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
5. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
6. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
7. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
8. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
9. 2. 6. 2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
10. 2. 6. 2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
5. 2. 6. 3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
6. 2. 6. 3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
7. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити
8. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити
9. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
10. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
5. 2. 6. 4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
6. 2. 6. 4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
7. 2. 6. 4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
8. 2. 6. 4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
9. 2. 6. 4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
10. 2. 6. 4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
5. 2. 6. 5
резать ножницами по ткани
6. 2. 6. 5 резать ножницами по ткани

7. 2. 6. 5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
8. 2. 6. 5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
9. 2. 6. 5 "Жіппен бейнелеу" техникасында тікелей тігістерді орындау
10. 2. 6. 5 "Жіппен бейнелеу" техникасында тікелей тігістерді орындау
5. 2. 6. 6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
6. 2. 6. 6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
7. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
8. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
9. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
10. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
5. 2. 6. 7 моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
6. 2. 6. 7 моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
7. 2. 6. 7 моншақтарды тігу әдістерін қолдану
8. 2. 6. 7 моншақтарды тігу әдістерін қолдану
9. 2. 6. 7 моншақтар мен пойеткаларды тігу әдістерін қолдану
10. 2. 6. 7 моншақтар мен пойеткаларды тігу әдістерін қолдану
5. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
6. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
7. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін көктеу
8. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін көктеу
9. 2. 6. 8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
10. 2. 6. 8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
5. 2. 6. 9 маталардың өңі және теріс жағын ажырату
6. 2. 6. 9 аппликацияны орындау, аппликация бөлшектерін матаға орналастыру
7. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
8. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
9. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
10. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
5. 2. 6. 10 "инемен алға" тігісін орындау
6. 2. 6. 10 "инемен алға" тігісін орындау
7. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
8. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
9. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
10. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
5. 2. 6. 11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
6. 2. 6. 11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
7. 2. 6. 11 төрт тесікті түймелерді қадау
8. 2. 6. 11 төрт тесікті түймелерді қадау
9. 2. 6. 11 "жақтауға сәйкестендіру үшін" кесінділерді өңдеу
10. 2. 6. 11 "жақтауға сәйкестендіру үшін" кесінділерді өңдеу
5. 2. 6. 12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
6. 2. 6. 12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
7. 2. 6. 12 түйін байлау тәсілдерін қолдану; аппликация бөлшектерін бұйымға орналастыру
8. 2. 6. 12 түйін байлау тәсілдерін қолдану; аппликация бөлшектерін бұйымға орналастыру
9. 2. 6. 12 матаға сәндік тігіс жасау
10. 2. 6. 12 матаға сәндік тігіс жасау
5. 2. 6. 13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау

7. 2. 6. 5 делать проколы по готовой разметке
8. 2. 6. 5 делать проколы по готовой разметке
9. 2. 6. 5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
10. 2. 6. 5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
5. 2. 6. 6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
6. 2. 6. 6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
7. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
8. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
9. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
10. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
5. 2. 6. 7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
6. 2. 6. 7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
7. 2. 6. 7 пришивать бисер
8. 2. 6. 7 пришивать бисер
9. 2. 6. 7 пришивать бисер и пайетки
10. 2. 6. 7 пришивать бисер и пайетки
5. 2. 6. 8 скалывать детали изделия
6. 2. 6. 8 скалывать детали изделия
7. 2. 6. 8 сметывать детали изделия
8. 2. 6. 8 сметывать детали изделия
9. 2. 6. 8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
10. 2. 6. 8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
5. 2. 6. 9 различать лицевую и изнаночную стороны в тканях
6. 2. 6. 9 выполнять аппликацию, располагать детали аппликации на ткани
7. 2. 6. 9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
8. 2. 6. 9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
9. 2. 6. 9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
10. 2. 6. 9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
5. 2. 6. 10 выполнять шов вперед иголка
6. 2. 6. 10 выполнять шов вперед иголка
7. 2. 6. 10 скалывать детали изделия
8. 2. 6. 10 скалывать детали изделия
9. 2. 6. 10 скалывать и сметывать детали изделия
10. 2. 6. 10 скалывать и сметывать детали изделия
5. 2. 6. 11 выбирать ручные иглы для работы
6. 2. 6. 11 выбирать ручные иглы для работы
7. 2. 6. 11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
8. 2. 6. 11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
9. 2. 6. 11 выполнять обработку срезов "под рамку"
10. 2. 6. 11 выполнять обработку срезов "под рамку"
5. 2. 6. 12 применять технику текстильной аппликации
6. 2. 6. 12 применять технику текстильной аппликации
7. 2. 6. 12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
8. 2. 6. 12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
9. 2. 6. 12 выполнять на ткани декоративную строчку
10. 2. 6. 12 выполнять на ткани декоративную строчку
5. 2. 6. 13 определять длину рабочей нитки

6. 2. 6. 13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау
7. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
8. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
9. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
10. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
5. 2. 6. 14 маталарды атау
6. 2. 6. 14 маталарды атау
7. 2. 6. 14 бұйымдар жасауда қолданылатын маталарды атау
8. 2. 6. 14 бұйымдар жасауда қолданылатын маталарды атау
9. 2. 6. 14 матаның үлестік және көлденең жіптері мен бөлімдерін ажырату
10. 2. 6. 14 матаның үлестік және көлденең жіптері мен бөлімдерін ажырату
5. 2. 6. 15 ілмек тігісін тану
6. 2. 6. 15 түйме тігісі түсінігін меңгеру
7. 2. 6. 15 екі тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
8. 2. 6. 15 екі тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
9. 2. 6. 15 төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
10. 2. 6. 15 төрт тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
5. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың қолданылуын білу
6. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың қолданылуын білу
7. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, оларды бекіту әдістерін қолдану
8. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, оларды бекіту әдістерін қолдану
9. 2. 6. 16 тоқыма аппликациясын орындауда түймелерді пайдалану
10. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін негізге көлденең және тігінен бекіту
5. 2. 6. 17 қазақ ою-өрнегінің элементтерін атау
6. 2. 6. 17 қазақ ою-өрнегінің элементтерін тану, атау
7. 2. 6. 17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
8. 2. 6. 17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
9. 2. 6. 17 қазақ ою өрнегінің түрлі элементтері бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
10. 2. 6. 17 қазақ ою өрнегінің түрлі элементтері бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
5. 2. 6. 18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
6. 2. 6. 18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
7. 2. 6. 18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
8. 2. 6. 18 жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
9. 2. 6. 18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану
10. 2. 6. 18 жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану

6. 2. 6. 13 определять длину рабочей нитки
7. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
8. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
9. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
10. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
5. 2. 6. 14 называть ткани
6. 2. 6. 14 называть ткани
7. 2. 6. 14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
8. 2. 6. 14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
9. 2. 6. 14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
10. 2. 6. 14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
5. 2. 6. 15 узнавать петельный шов
6. 2. 6. 15 узнавать понятие петельный шов
7. 2. 6. 15
декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
8. 2. 6. 15
декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
9. 2. 6. 15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
10. 2. 6. 15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
5. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
6. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
7. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
8. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
9. 2. 6. 16 выполнять текстильную аппликацию с применением пуговиц
10. 2. 6. 16 закреплять различные виды пуговиц на основу по горизонтали и вертикали
5. 2. 6. 17 называть элементы казахского орнамента
6. 2. 6. 17 узнавать, называть элементы казахского орнамента
7. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
8. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
9. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
10. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
5. 2. 6. 18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
6. 2. 6. 18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
7. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента
8. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки
9. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента и узоров
10. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки

5. 2. 6. 19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
6. 2. 6. 19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
7. 2. 6. 19 жіпті матаға тігістермен бекіту
8. 2. 6. 19 жіпті матаға тігістермен бекіту
9. 2. 6. 19 әртүрлі материалдармен бұйымның көркемдік дизайнын орындау: моншақтар, пойетка, өрім және бау
10. 2. 6. 19 әртүрлі материалдармен бұйымның көркемдік дизайнын орындау: моншақтар, пойетка, өрім және бау
5. 2. 6. 20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
6. 2. 6. 20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
7. 2. 6. 20 үтікті қолдану
8. 2. 6. 20 үтікті қолдану
9. 2. 6. 20 диван жастықтарын, ыстық ыдысқа арналған ыдыстарды, аппликациялы бір бөлікті алжапқышты, шәйнек жылытқыштарды, аппликацияланған қазақтың ою-өрнегі бар қаптамаларды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
10. 2. 6. 20 диван жастықтарын, ыстық ыдысқа арналған ыдыстарды, аппликациялы бір бөлікті алжапқышты, шәйнек жылытқыштарды, аппликацияланған қазақтың ою-өрнегі бар қаптамаларды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
9. 2. 6. 21 үтікті қолдану
10. 2. 6. 21 үтікті қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
5. 2. 7. 1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану
6. 2. 7. 1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану және атау
7. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін анықтау
8. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін анықтау
9. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
10. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
5. 2. 7. 2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
6. 2. 7. 2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
7. 2. 7. 2 құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
8. 2. 7. 2 құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
9. 2. 7. 2 бұйымның бөліктерін әртүрлі тәсілдермен байланыстыру
10. 2. 7. 2 бұйымның бөліктерін әртүрлі тәсілдермен байланыстыру
5. 2. 7. 3 тегістеу қағазын танып, атау
6. 2. 7. 3 тегістеу қағазын танып, атау
7. 2. 7. 3 егеуді тану және атау
8. 2. 7. 3 егеуді тану және атау
9. 2. 7. 3 егеумен, бұдыры ірі егеумен жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 2. 7. 3 егеумен, бұдыры ірі егеумен жұмыс істеу ережелерін сақтау
5. 2. 7. 4 сызғышты, үлгіні (шаблон) тану және атау
6. 2. 7. 4 сызғышты, үлгіні (шаблон) тану және атау

5. 2. 6. 19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
6. 2. 6. 19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
7. 2. 6. 19 закреплять нить стежками на ткани
8. 2. 6. 19 закреплять нить стежками на ткани
9. 2. 6. 19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
10. 2. 6. 19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
5. 2. 6. 20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
6. 2. 6. 20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
7. 2. 6. 20 выполнять влажно-тепловую обработку
8. 2. 6. 20 выполнять влажно-тепловую обработку
9. 2. 6. 20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
10. 2. 6. 20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
9. 2. 6. 21 выполнять влажно-тепловую обработку
10. 2. 6. 21 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
5. 2. 7. 1 узнавать изделия из древесины
6. 2. 7. 1 узнавать и называть изделия из древесины
7. 2. 7. 1 определять длину, ширину, изделия из древесины
8. 2. 7. 1 определять длину, ширину, изделия из древесины
9. 2. 7. 1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
10. 2. 7. 1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
5. 2. 7. 2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
6. 2. 7. 2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
7. 2. 7. 2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
8. 2. 7. 2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
9. 2. 7. 2 соединять разными способами детали изделия
10. 2. 7. 2 соединять разными способами детали изделия
5. 2. 7. 3 узнавать и называть наждачную бумагу
6. 2. 7. 3 узнавать и называть наждачную бумагу
7. 2. 7. 3 узнавать и называть напильник
8. 2. 7. 3 узнавать и называть напильник
9. 2. 7. 3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
10. 2. 7. 3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
5. 2. 7. 4 узнавать и называть линейку, шаблон
6. 2. 7. 4 узнавать и называть линейку, шаблон

7. 2. 7. 4 бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеу
8. 2. 7. 4 бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеу
9. 2. 7. 4 белгілер бойынша аралау техникасын орындау
10. 2. 7. 4 белгілер бойынша аралау техникасын орындау
5. 2. 7. 5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
6. 2. 7. 5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
7. 2. 7. 5 үлгі параметрлерін дайындамаға тасымалдау ережелерін сақтау
8. 2. 7. 5 үлгі параметрлерін дайындамаға тасымалдау ережелерін сақтау
9. 2. 7. 5 белгілеу бойынша бөлшектерді жұқа тісті арамен кесу
10. 2. 7. 5 белгілеу бойынша бөлшектерді жұқа тісті арамен кесу
5. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
6. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
7. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін қолдану
8. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін қолдану
9. 2. 7. 6 сызғышпен белгілеу
10. 2. 7. 6 сызғышпен белгілеу
5. 2. 7. 7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
6. 2. 7. 7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
7. 2. 7. 7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
8. 2. 7. 7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
9. 2. 7. 7 желім мен бұрандаларды пайдаланып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
10. 2. 7. 7 желім мен бұрандаларды пайдаланып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
5. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
6. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
7. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
8. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
9. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
10. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
37. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған 5-10 сыныптардың білім алушыларға арналған "Кәсіп" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспардың негізінде жүзеге асырылады.
38. Оқу материалын осы бағдарламада оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық сиапында берілген. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын төрттен бірінен (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары

7. 2. 7. 4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
8. 2. 7. 4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
9. 2. 7. 4 пилить по разметке
10. 2. 7. 4 пилить по разметке
5. 2. 7. 5 выполнять зачистку поверхности доски
6. 2. 7. 5 выполнять зачистку поверхности доски
7. 2. 7. 5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
8. 2. 7. 5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
9. 2. 7. 5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
10. 2. 7. 5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
5. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону
6. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
7. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
8. 2. 7. 6 узнавать сантиметровые, миллиметровые деления на линейке, пользоваться моделью метра
9. 2. 7. 6 размечать по линейке
10. 2. 7. 6 размечать по линейке
5. 2. 7. 7 собирать изделия простейших конструкций
6. 2. 7. 7 собирать изделия простейших конструкций
7. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей
8. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей
9. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
10. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
5. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
6. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
7. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
8. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
9. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
10. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
37. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
38. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебных целей с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов

1) 5 сынып
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
5.2.1.1 табиғи материалдарды тану және атау
5.2.1.2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
5.2.1.3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
5.2.1.4 бүршіктерді тану және атау
5.2.1.5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
5.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі тү
5.2.1.4рлерін тану және атау
5.2.1.7 жұмыртқа қабығын тану және атау
5.2.1.8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
5.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
5.2.1.10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
2 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.3 қайшыны қолдану
5.1.1.4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
5.1.1.5 желімді тану (кеңсе)
5.1.1.6 таспаның түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
5.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
5.2.2.1 қағазды жырту
5.2.2.2 газет жолақтарынан түтіктерді орау
5.2.2.3 қағаз парағынан түіршіктер орау
5.2.2.4 5.2.2.4
5.2.2.5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
5.2.2.6 қайшымен түзу сызықпен қию
5.2.2.7 парақтың үстіңгі және астыңғы бөлігін тану және анықтау, бүктеу
5.2.2.8 жолақтарды кесу
5.2.2.9 жапсыруға арналған дайын шаблон арқылы геометриялық пішіндерден аппликация жасау
5.2.2.10 қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау
5.2.2.11 өнім мәліметтерін тану және көрсету
5.2.2.12 қағаз тескішті тану және көрсету
5.2.2.13 бөлшектерді өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.2.14 конусты тану және көрсету, дайындамалардан конус жасау
5.2.2.15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
5.2.3.1 табиғи саздың қасиеттерін бақылап түсіну

1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.1 Работа с природными материалами
5.2.1.1 узнавать и называть природные материалы
5.2.1.2 узнавать и называть различные виды круп
5.2.1.3 выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
5.2.1.4 узнавать и называть шишки
5.2.1.5 узнавать и называть чешуйки от шишек, их размеры, виды
5.2.1.6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
5.2.1.7 узнавать и называть яичную скорлупу
5.2.1.8 называть свойства скорлупы яйца
5.2.1.9 узнавать и различать семена по видам
5.2.1.10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.3 резать ножницами
5.1.1.4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
5.1.1.5 узнавать клей (канцелярский)
5.1.1.6 узнавать виды скотча (односторонний, двухсторонний)
5.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.2. Работа с бумагой и картоном
5.2.2.1 рвать бумагу
5.2.2.2 сминать бумагу
5.2.2.3 скатывать комочки из бумаги
5.2.2.4 раскрашивать деталь в один цвет
5.2.2.5 узнавать и показывать геометрические фигуры
5.2.2.6 резать ножницами по прямой линии
5.2.2.7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
5.2.2.8 нарезать полоски определенной длины (по намеченным линиям)
5.2.2.9 выполнять аппликацию из заготовок геометрических фигур на готовых шаблонах для наклеивания
5.2.2.10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
5.2.2.11 узнавать и показывать детали изделия
5.2.2.12 узнавать и показывать дырокол
5.2.2.13 узнавать и различать детали по величине
5.2.2.14 изготавливать конус
5.2.2.15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
5.2.3.1 иметь представления о свойствах природной глины

5.2.3.2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
5.2.3.3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
5.2.3.4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
5.2.3.5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
5.2.3.6 саздың қасиеттерін атау
5.2.3.7 сазды жұмысқа дайындау
5.2.3.8 кәсіпті, оның бөліктерін, белгілерін атау
5.2.3.9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
5.2.3.10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу
5.2.3.11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
5.2.3.12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
5.2.3.13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
5.2.3.14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
5.2.3.15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
5.2.3.16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
5.2.3.17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
3 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.4. Қалдық материалдармен жұмыс
5.2.4.1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы
5.2.4.2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
5.2.4.3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
5.2.4.4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
5.2.4.5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
5.2.4.6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу)
5.2.4.7 сіріңке қораптарынан жасалған конструкциялар
5.2.4.8 қораптарды желімдеу
5.2.4.9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
5.2.4.10 бөлшектерді желіммен біріктіру
5.2.4.11 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
5.2.5.1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.5.2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
5.2.5.3 ілмектерді пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.5.4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
5.2.5.5 жіпке тоқу кезіндегі әрбір әрекетті тану және атау
5.2.5.6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)

5.2.3.2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
5.2.3.3 соблюдать условия хранения теста
5.2.3.4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
5.2.3.5 сравнивать размер деталей
5.2.3.6 называть свойства глины
5.2.3.7 подготавливать глину к работе
5.2.3.8 называть поделку, ее части, признаки
5.2.3.9 раскатывать шарики разной величины
5.2.3.10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
5.2.3.11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
5.2.3.12 элементарные правила раскрашивать
5.2.3.13 лепить на плоскости (рельеф)
5.2.3.14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
5.2.3.15 процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой
5.2.3.16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
5.2.3.17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.4. Работа с бросовым материалом
5.2.4.1 называть свойства материала из оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков
5.2.4.2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
5.2.4.3 соединять фантики между собой
5.2.4.4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого оно изготовлено
5.2.4.5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
5.2.4.6 готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
5.2.4.7 конструировать из спичечных коробков
5.2.4.8 оклеивать коробки
5.2.4.9 соединять детали с помощью клея
5.2.4.10 прикреплять детали из пластилина на футляр
2.5. Работа с бусами и бисером
5.2.5.1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
5.2.5.2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
5.2.5.3 узнавать и различать застҰжку по форме, размеру
5.2.5.4 выполнять плетение по показу
5.2.5.5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
5.2.5.6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)

5.2.5.7 жіпке моншақтарды теру, түйіндерді байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
5.2.5.8 сымды, кескішті тану және атау
5.2.5.9 бисерді өрімге теру
5.2.5.10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
5.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
4 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.3 қайшыны қолдану
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
5.2.6.1 жіптің түсін тану және атау
5.2.6.2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
5.2.6.3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
5.2.6.4 инемен жіппен жұмыс істегенде тігіс түрлерін танып, атау
5.2.6.5 мата қайшымен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдерін орындау
5.2.6.6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
5.2.6.7 майда моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
5.2.6.8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
5.2.6.9 маталардың өңі және теріс жағын ажырату
5.2.6.10 "инемен алға" тігісін орындау
5.2.6.11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
5.2.6.12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
5.2.6.13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау
5.2.6.14 маталарды атау
5.2.6.15 ілмек тігісін тану
5.2.6.16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың мақсаттарын тану
5.2.6.17 қазақ ою-өрнек элементтерін атау
5.2.6.18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
5.2.6.19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
5.2.6.20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
2.7. Ағаш өңдеу
5.2.7.1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану
5.2.7.2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
5.2.7.3 тегістеу қағазын тану, атау
5.2.7.4 сызғышты, үлгіні тану және атау
5.2.7.5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
5.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
5.2.7.7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
5.2.7.8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
2) 6 сынып
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
6.1.1.1 жұмыс киімін қию
6.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6.1.1.3 қайшыны қолдану

5.2.5.7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
5.2.5.8 узнавать и называть проволоку, секатор
5.2.5.9 нанизывать бисер на плетҰнку
5.2.5.10 плести из бисера на одну нитку
5.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
4 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.3 резать ножницами
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.6. Работа с текстильными материалами
5.2.6.1 узнавать и называть цвет нити
5.2.6.2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
5.2.6.3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
5.2.6.4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
5.2.6.5 резать ножницами по ткани
5.2.6.6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
5.2.6.7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
5.2.6.8 скалывать детали изделия
5.2.6.9 различать лицевую и изнаночную стороны в тканях
5.2.6.10 выполнять шов вперед иголка
5.2.6.11 выбирать ручные иглы для работы
5.2.6.12 применять технику текстильной аппликации
5.2.6.13 определять длину рабочей нитки
5.2.6.14 называть ткани
5.2.6.15 узнавать петельный шов
5.2.6.16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
5.2.6.17 называть элементы казахского орнамента
5.2.6.18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
5.2.6.19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
5.2.6.20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
2.7. Работа с древесиной
5.2.7.1 узнавать изделия из древесины
5.2.7.2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
5.2.7.3 узнавать и называть наждачную бумагу
5.2.7.4 узнавать и называть линейку, шаблон
5.2.7.5 выполнять зачистку поверхности доски
5.2.7.6 размечать доску по шаблону
5.2.7.7 собирать изделия простейших конструкций
5.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
2) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
6.1.1.1 одевать рабочую одежду
6.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6.1.1.3 работать ножницами

6.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
6.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
6.1.1.12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
6.2.1.1 табиғи материалдарды тану және атау
6.2.1.2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
6.2.1.3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
6.2.1.4 бүршіктерді тану және атау
6.2.1.5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
6.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
6.2.1.7 жұмыртқа қабығын тану және атау
6.2.1.8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
6.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
6.2.1.10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
2 тоқсан
\1.1. Жалпы еңбек дағдылары
6.1.1.1 жұмыс киімін қию
6.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6.1.1.3 қайшыны қолдану
6.1.1.4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
6.1.1.5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА) желім
6.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
6.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
6.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
6.1.1.12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
6.2.2.1 қағазды жырту, ұсақтау
6.2.2.2 газет жолақтарынан түтіктерді орау
6.2.2.3 қағаз парағынан түіршіктер орау
6.2.2.4 бөлшекті 1-2 түске бояу
6.2.2.5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
6.2.2.6 қайшымен қисық сызықтар, шеңберлер және спиральдар бойымен н қию
6.2.2.7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
6.2.2.8 жолақтарды жабыстыру
6.2.2.9 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден аппликация жасау
6.2.2.10 қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау
6.2.2.11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
6.2.2.12 қағаз тескіштің қолдану мақсатын білу
6.2.2.13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
6.2.2.14 конусты, цилиндрді тану және көрсету, дайындамалардан цилиндр жасау
6.2.2.15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс

6.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
6.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
6.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
2.1 Работа с природными материалами
6.2.1.1 узнавать и называть природные материалы
6.2.1.2 узнавать и называть различные виды круп
6.2.1.3 выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы
6.2.1.4 узнавать и называть шишки
6.2.1.5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
6.2.1.6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
6.2.1.7 узнавать и называть яичную скорлупу
6.2.1.8 называть свойства скорлупы яйца
6.2.1.9 узнавать и различать семена по видам
6.2.1.10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, панно
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
6.1.1.1 одевать рабочую одежду
6.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6.1.1.3 работать ножницами
6.1.1.4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
6.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА) клея
6.1.1.6 узнавать виды скотча (односторонний, двухсторонний)
6.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
6.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
6.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
6.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
2.2. Работа с бумагой и картоном
6.2.2.1 рвать бумагу
6.2.2.2 сминать бумагу
6.2.2.3 скатывать комочки из бумаги
6.2.2.4 раскрашивать деталь в 1-2 цвета
6.2.2.5 узнавать и показывать геометрические фигуры
6.2.2.6 резать ножницами по кривым линиям, окружности, по спирали
6.2.2.7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
6.2.2.8 клеить полоски
6.2.2.9 выполнять аппликацию из геометрических фигур по образцу
6.2.2.10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
6.2.2.11 узнавать и показывать детали изделия
6.2.2.12 знать назначение дырокола
6.2.2.13 узнавать и различать детали по величине
6.2.2.14 изготавливать цилиндр из заготовок
6.2.2.15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
2.3 Работа с глиной и соленым тестом

7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
7.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым үлгілерді құрастыру
7.2.1.2 асбұршақты (үрмебұршақты, жарманы) суреттің контур бойымен орналастыру
7.2.1.3 дәнді контур бойымен қою кезінде шаблонды қолдану
7.2.1.4 пішінді ескере отырып, бүршіктерді таңдау
7.2.1.5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
7.2.1.6 жаңғақ қабығының бір түрімен ұлттық өрнегі бар суреттің контурын салу
7.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану, негізге жұмыртқа қабығы
7.2.1.8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
7.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
7.2.1.10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, ұлттық кәдесыйлар
2-тоқсан
1.1.Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1өз орнын алу, жұмыс қалпын сақтау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түсті) және қағаздың қасиеттерін атау
7.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
7.1.1.6 таспа түрлерін (бір жақты, екі жақты) тану және атау
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
7.2.2.1 қағаз парағынан бөліктерді жұлу
7.2.2.2 дайындамаларды өзекке орау
7.2.2.3 қағаз парағын екіге бүктеу
7.2.2.4 бұйым дайындамаларын үлгі бойынша бояу
7.2.2.5 шаблон бойынша сызу
7.2.2.6 жолақтарды цилиндрге бір жаққа ығыстыру спираль арқылы жабыстыру
7.2.2.7 дайындамаларды қиып алу
7.2.2.8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
7.2.2.9 геометриялық пішіндердден өрнек құрастыра отырып, аппликацияны орындау

7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
7.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
7.2.1.2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка
7.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
7.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы
7.2.1.5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
7.2.1.6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
7.2.1.7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
7.2.1.8 откалывать кусочки скорлупы
7.2.1.9 сортировать семена по видам
7.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойства бумаги
7.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
7.2.2.1 отрывать бумагу (по кусочкам)
7.2.2.2 наматывать заготовки на стержень
7.2.2.3 складывать лист бумаги пополам
7.2.2.4 раскрашивать заготовки изделия по образцу
7.2.2.5 обводить по шаблону
7.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
7.2.2.7 вырезать заготовки
7.2.2.8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
7.2.2.9 выполнять аппликацию, составляя узор из геометрических фигур

7.2.2.10 үлгіні контур бойы ретімен салу
7.2.2.11 бөлшектердің санын анықтау
7.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды тесу
7.2.2.13 бөлшектерді өлшемі бойынша орналастыру
7.2.2.14 конустан көлемді ойыншықтар жасау
7.2.2.15 конустан көлемді ойыншықтар жасау (киіз үй)
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
7.2.3.1 сазды езу, мыжу
7.2.3.2 ойыншықты жасау ретін сақтау
7.2.3.3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
7.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
7.2.3.5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
7.2.3.6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.2.3.7 саз сазбен жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.2.3.8 тұзды қамырдан мүсіндеу
7.2.3.9 шарларды қысып текшелер жасау
7.2.3.10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
7.2.3.11 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
7.2.3.12 модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін)
7.2.3.13 желім және ұсақ жарықшақтарды егіп тегістеу
7.2.3.14 жақтау бетінде өрнек салу үшін шағын заттарды пайдалану
7.2.3.15 түрлі материалдарды (мата, фольга, шілтер және т.б.) қолдану арқылы саз қабатының фактурасын өзгерту
7.2.3.16 бұйымның бөліктерін қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып кесу
7.2.3.17 бұйым үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.бізді қолдану
7.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
7.1.1.6 таспа түрлерін (бір жақты, екі жақты) тану және атау
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4. Қалдық материалдармен жұмыс
7.2.4.1 материалды үнемді бөліп пайдалану
7.2.4.2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
7.2.4.3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
7.2.4.4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
7.2.4.5 дайын құрылымды безендіру
7.2.4.6 үгінділерден аппликация жасау
7.2.4.7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
7.2.4.8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу
7.2.4.9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
7.2.4.10 бөлшектерді бұйымға желімдеу

7.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру
7.2.2.11 определять количество деталей
7.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
7.2.2.13 располагать детали по величине
7.2.2.14 изготавливать объемные игрушки из конуса
7.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса "Юрта"
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
7.2.3.1 разминать глину
7.2.3.2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
7.2.3.3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
7.2.3.4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
7.2.3.5 создавать фактуры из различных приспособлений
7.2.3.6 выполнять правила работы с гуашью
7.2.3.7 выполнять правила работы с глиной
7.2.3.8 лепить из соленого теста
7.2.3.9 сплющивать шарики в кубики
7.2.3.10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
7.2.3.11 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
7.2.3.12 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
7.2.3.13 шлифовать и затирать мелкие трещины
7.2.3.14 использовать мелкие предметы для создания рисунка на поверхности рамки
7.2.3.15 придавать глиняному пласту разнообразную фактуру, используя различные приспособления (ткань, кружево, фольгу и пр.)
7.2.3.16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
7.2.3.17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
7.2.4.1 экономно распределять и использовать материал
7.2.4.2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
7.2.4.3 конструировать из бросового материала
7.2.4.4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
7.2.4.5 декорировать готовую конструкцию
7.2.4.6 выполнять аппликации из опилок
7.2.4.7 готовить спичечные коробки к работе
7.2.4.8 резать ножницами по линиям разметки
7.2.4.9 соединять детали скотчем
7.2.4.10 приклеивать детали на основу

2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
7.2.5.1 моншақтар мен моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
7.2.5.2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт моншақтан тұратын "бүршікті" жасау
7.2.5.3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
7.2.5.4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту
7.2.5.5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
7.2.5.6 майда моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, пішіндер)
7.2.5.7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
7.2.5.8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
7.2.5.9 бисерлерді сымға теру
7.2.5.10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу
7.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
4-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
7.2.6.1 "Жіппен бейнелеу" әдісімен жоғарғы және төменгі бұрыштарды (мата бөліктеріне) толтыру ретін сақтау
7.2.6.2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
7.2.6.3 саңылауларды санау, жіптің бағытын анықтау
7.2.6.4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
7.2.6.5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
7.2.6.6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
7.2.6.7 моншақтарға тігу тәсілдерін қолдану
7.2.6.8 бұйымның бөлшектерін көктеу
7.2.6.9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
7.2.6.10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
7.2.6.11 төрт тесікті түймелерді қадау
7.2.6.12 түйін байлау әдістерін қолдану; бұйымға аппликация бөлшектерін орналастыру
7.2.6.13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
7.2.6.14 бұйымдарды өндіруде қолданылатын маталарды атау
7.2.6.15 екі тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
7.2.6.16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, олардың бекіту әдістерін қолдану
7.2.6.17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншықтарды дайындау технологиясын қолдану
7.2.6.18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
7.2.6.19 жіпті матаға тігіспен бекіту
7.2.6.20 үтік қолдану

2.5. Работа с бусами и бисером
7.2.5.1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
7.2.5.2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
7.2.5.3 закреплять застҰжку с помощью лески
7.2.5.4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить
7.2.5.5 выполнять изделия по схеме
7.2.5.6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
7.2.5.7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
7.2.5.8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
7.2.5.9 нанизывать бисер на проволоку
7.2.5.10 плести бутон, лепесток, цветочек
7.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
4 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.6. Работа с текстильными материалами
7.2.6.1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
7.2.6.2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
7.2.6.3 считать отверстия, определять направление нити
7.2.6.4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
7.2.6.5 делать проколы по готовой разметке
7.2.6.6 выполнять задание в технике "Изонить"
7.2.6.7 пришивать бисер
7.2.6.8 сметывать детали изделия
7.2.6.9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
7.2.6.10 скалывать детали изделия
7.2.6.11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
7.2.6.12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
7.2.6.13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
7.2.6.14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
7.2.6.15 декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
7.2.6.16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
7.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
7.2.6.18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента
7.2.6.19 закреплять нить стежками на ткани
7.2.6.20 выполнять влажно-тепловую обработку

2.7. Ағаш өңдеу
7.2.7. ұзындығын, енін, ағаш бұйымдарын анықтау
7.2.7.2 құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
7.2.7.3 егеуішті тану және атау
7.2.7.4 шаблонды немесе сызғышты және әдеттегі өлшемдерді пайдаланып бұйымның бөліктерін белгілеу
7.2.7.5 дайындамаға үлгі параметрлерін беру ережелерін сақтау
7.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін пайдалану
7.2.7.7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
7.2.7.8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
4) 8 сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
8.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым үлгілерді құрастыру
8.2.1.2 жарма түрлерінің бірін сурет контуры бойынша жаю
8.2.1.3 жарманы контур бойымен төсеу кезінде шаблонды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
8.2.1.4 бүршіктерді пішіні мен өлшеміне қарай таңдау
8.2.1.5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
8.2.1.6 жаңғақ қабықтарының бір түрін суреттің контуры бойынша салу
8.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттерін), негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
8.2.1.8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
8.2.1.9 тұқымдарды түрі бойынша сұрыптау
8.2.1.10 дән және тұқымдардан панно жасау; сәндік тұрмыстық заттар, кәдесыйлар
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.3 жоңғышты, егеуішті қолдану
8.1.1.4 қағаз түрлерін атау (қарапайым ақ, түрлі-түсті); және қағаздың қасиеттерін атау
8.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
8.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
8.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
8.2.2.1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктерге)

2.7. Работа с древесиной
7.2.7.1 определять длину, ширину, изделия из древесины
7.2.7.2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
7.2.7.3 узнавать и называть напильник
7.2.7.4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
7.2.7.5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
7.2.7.6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
7.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей
7.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
4) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
8.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
8.2.1.2 выкладывать по контуру рисунка одним из видов крупы
8.2.1.3 применять шаблон (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы по контуру
8.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера
8.2.1.5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
8.2.1.6 выкладывать по контуру рисунка одним из видов скорлупы от орехов
8.2.1.7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
8.2.1.8 откалывать кусочки скорлупы
8.2.1.9 сортировать семена по видам
8.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, сувениры
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.3 работать напильником, рашпилем
8.1.1.4 называть виды бумаги (простая белая, цветная); и свойства бумаги
8.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8.1.1.6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
8.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
8.2.2.1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)

8.2.2.2 дайындамалардыөзекке орау
8.2.2.3 қағаз парағын қатпарлап бүктеу
8.2.2.4 дайын өнімді бояу
8.2.2.5 шаблон бойынша сызу
8.2.2.6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
8.2.2.7 дайындамаларды қиып алу
8.2.2.8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
8.2.2.9 әртүрлі контурлары, симметриялы және асимметриялық фигуралары бар аппликацияны жасау
8.2.2.10 үлгіні контур бойы ретімен салу
8.2.2.11 бөлшектер санын анықтау
8.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды тесу
8.2.2.13 бөлшектерді өлшемдері бойынша орналастыру
8.2.2.14 конустан, цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
8.2.3.1 сазды езу, мыжу, илеу
8.2.3.2 ойыншықты жасау ретін сақтау
8.2.3.3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
8.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
8.2.3.5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
8.2.3.6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.2.3.7 саз сазбен жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.2.3.8 тұзды қамырдан мүсіндеу
8.2.3.9 жұмыс әдістерін таңдау; шарларды текшелерге тегістеу
8.2.3.10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасау әдістерін қолдану
8.2.3.11 дайын қалыптарды пайдаланып мүсіндеу
8.2.3.12 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
8.2.3.13 конструктивті әдіспен мүсіндеу (бөліктерден бүтін жасау)
8.2.3.14 кішкене жарықшақтарды тегістеу
8.2.3.15 саз қабатын көлемді бөлшектерді жапсыру арқылы безендіру
8.2.3.16 рельефтік тақталарды ұлттық ою-өрнектерді жабыстыру, фактураларды, саусақпен ою салуды қолдану арқылы безендіру
8.2.3.17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.3 жоңғышты, егеуішті қолдану
8.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
8.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
8.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп,дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4 Қалдық материалмен жұмыс
8.2.4.1 материалды үнемді бөліп пайдалану
8.2.4.2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру у

8.2.2.2 скручивать трубочки из полос газеты, наматывать заготовки на стержень
8.2.2.3 складывать лист бумаги "гармошкой"
8.2.2.4 раскрашивать готовое изделие
8.2.2.5 обводить по шаблону
8.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
8.2.2.7 вырезать заготовки
8.2.2.8 клеить полоски
8.2.2.9 выполнять предметную аппликацию, имеющую различные очертания, симметричные и несимметричные формы в статичном положении
8.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру
8.2.2.11 определять количество деталей
8.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
8.2.2.13 располагать детали по величине
8.2.2.14 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра
8.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса "Юрта"
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
8.2.3.1 разминать глину
8.2.3.2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
8.2.3.3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
8.2.3.4 вытягивать детали при помощи круглого и плоского стека
8.2.3.5 создавать фактуры из различных приспособлений
8.2.3.6 выполнять правила работы с гуашью
8.2.3.7 выполнять правила работы с глиной
8.2.3.8 лепить из соленого теста
8.2.3.9 сплющивать шарики в кубики
8.2.3.10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
8.2.3.11 лепить, с использованием формочек
8.2.3.12 выполнять поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки
8.2.3.13 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
8.2.3.14 шлифовать и затирать мелкие трещины
8.2.3.15 декорировать глиняный пласт объемными налепными деталями
8.2.3.16 декорировать рельефные пластины с применением национальных узоров налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом
8.2.3.17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.3 работать напильником, рашпилем
8.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8.1.1.6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
8.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
8.2.4.1 экономно распределять и использовать материал
8.2.4.2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов

8.2.6.17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншықтарды дайындау технологиясын қолдану
8.2.6.18 жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін қолдану
8.2.6.19 жіпті матаға тігіспен бекіту
8.2.6.20 үтік қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
8.2.7.1 ұзындығын, енін, ағаш бұйымдарын анықтау
8.2.7.2 құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
8.2.7.3 егеуішті тану және атау
8.2.7.4 шаблонды немесе сызғышты және әдеттегі өлшемдерді пайдаланып бұйым бөліктерін белгілеу
8.2.7.5 дайындамаға үлгі параметрлерін беру ережелерін сақтау
8.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін пайдалану
8.2.7.7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
8.2.7.8 бұйымның көркемдік безендірілуін орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
5) 9-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау 8.1.1.1
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.4 картон үрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1 Табиғи материалдармен жұмыс
9.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым өрнектерді құрастыру, үлгі бойынша аппликациялар жасау
9.2.1.2 әр түрлі дәндерді, жармаларды дайын суретке жаю (тікелей қою және себу әдісі)
9.2.1.3 жармаларды суреттің ішіне орналастырған кезде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
9.2.1.4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып бүршіктерді таңдау
9.2.1.5 қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру
9.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгі бойынша ұлттық ою-өрнектерін салу (тікелей салу және себу әдісі)
9.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттерін) негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
9.2.1.8 қабық бөліктерін бояу

8.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
8.2.6.18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки
8.2.6.19 закреплять нить стежками на ткани
8.2.6.20 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
8.2.7.1 определять длину, ширину, изделия из древесины
8.2.7.2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
8.2.7.3 узнавать и называть напильник
8.2.7.4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
8.2.7.5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
8.2.7.6 узнавать сантиметровые, миллиметровые деления на линейке, пользоваться моделью метра
8.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей
8.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
5) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
9.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
9.2.1.2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
9.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
9.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
9.2.1.5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
9.2.1.6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
9.2.1.7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
9.2.1.8 окрашивать скорлупу

9.2.1.9 бұйымды үлгідегі тірекпен орындау
9.2.1.10 жарма мен тұқымнан панно және ұлттық ою-өрнектері бар сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.4 картон түрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2 Қағаз және картонмен жұмыс
9.2.2.1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктермен)
9.2.2.2 бөлшектерді негізге қою
9.2.2.3 модульдер құрамын құрастыру
9.2.2.4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
9.2.2.5 шаблон бойынша сызу және қиып алу
9.2.2.6 цилиндрге жолақтарды бір жағы ығысу арқылы - спиральмен жабыстыру
9.2.2.7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
9.2.2.8 сюжеттік аппликация жасау
9.2.2.9 сюжетті аппликацияны жасау
9.2.2.10 үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне дәйекті түрде орналастыру
9.2.2.11 бөлшектердің қажетті санын іріктеп алу
9.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
9.2.2.13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
9.2.2.14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау
9.2.2.15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
2.3 Саз және тұзды қамырмен жұмыс істеу
9.2.3.1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
9.2.3.2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
9.2.3.3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
9.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
9.2.3.5 өрнектер шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
9.2.3.6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
9.2.3.7 қамырды жұмысқа дайындау әдістерін орындау: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу
9.2.3.8 қамыр бөлшектерің су мен щетка арқылы қосу

9.2.1.9 отбирать семена для изготовления изделия
9.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
9.2.2.1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
9.2.2.2 располагать детали на основе
9.2.2.3 составлять композицию из модулей
9.2.2.4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
9.2.2.5 обводить по шаблону и вырезать
9.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
9.2.2.7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
9.2.2.8 выполнять сюжетную аппликацию
9.2.2.9 выполнять объҰмную аппликацию
9.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
9.2.2.11 отбирать нужное количество деталей
9.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
9.2.2.13 отбирать детали по величине
9.2.2.14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок
9.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; изготавливать изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
9.2.3.1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
9.2.3.2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
9.2.3.3 выполнять основные элементы росписи
9.2.3.4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
9.2.3.5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
9.2.3.6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
9.2.3.7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу
9.2.3.8 соединять детали с помощью воды и кисточки

9.2.3.9 композиция құрастыру
9.2.3.10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илектеу оқтаумен жаю
9.2.3.11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
9.2.3.12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу
9.2.3.13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
9.2.3.14 рельефті тақтайшаларды безендіру, үстіне жабыстыру, сызу, бояу, фактураларды қолдану, сурет салу, тапсырмада бағдарлау
9.2.3.15 саз қабатын әртүрлі тәсілдермен "шикідей" безендіру
9.2.3.16 кескіндеме бұйымдарында қазақтың ұлттық ою-өрнектерін пайдалану
9.2.3.17 қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып бұйымның бөліктерін кесу
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдер ін орындау
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4 Қалдық материалмен жұмыс
9.2.4.1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қорапқа ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
9.2.4.2 екі жақты таспаны қолдану
9.2.4.3 бұйымның бөлшектерін жинау
9.2.4.4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
9.2.4.5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
9.2.4.6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау
9.2.4.7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
9.2.4.8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; қораптарды желімдеу және біріктіру
9.2.4.9 бөлшектерді степлермен біріктіру
9.2.4.10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
2.5 Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
9.2.5.1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
9.2.5.2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
9.2.5.3 ілмекті сыммен бекіту
9.2.5.4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
9.2.5.5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
9.2.5.6 бір жіпке екі немесе үш түсті бисерлерді біртіндеп санын өзгертумен теру
9.2.5.7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу

9.2.3.9 составлять композиции
9.2.3.10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
9.2.3.11 выполнять поделки во 2 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
9.2.3.12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу
9.2.3.13 использовать различные предметы для создания элементов декора
9.2.3.14 декорировать рельефные пластины налепливанием, использованием фактуры процарапыванием, росписью, ориентироваться в задании по образцу
9.2.3.15 декорировать глиняный пласт разнообразными способами "по-сырому"
9.2.3.16 расписывать изделия казахские национальные орнаменты
9.2.3.17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
3 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
9.2.4.1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, коробочку с применением национальных орнаментов и узоров
9.2.4.2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
9.2.4.3 собирать детали изделия
9.2.4.4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
9.2.4.5 соединять детали изделия
9.2.4.6 выполнять аппликации из опилок и спичек
9.2.4.7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
9.2.4.8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробок
9.2.4.9 соединять детали степлером
9.2.4.10 приклеивать детали на основу
2.5. Работа с бусами и бисером
9.2.5.1 плести бисером простейшие изделия по схемам
9.2.5.2 плести изделия из бисера на проволоке
9.2.5.3 закреплять застҰжку с помощью проволоки
9.2.5.4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
9.2.5.5 соблюдать правила плетения на двух нитках
9.2.5.6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
9.2.5.7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков

9.2.5.8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
9.2.5.9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
9.2.5.10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
9.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
4-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.6 Тоқыма материалдарымен жұмыс
9.2.6.1 "Жіппен бейнелеу" әдісін қолданып түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
9.2.6.2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
9.2.6.3 саңылауларды санау, жіп бағытын, түс комбинациясын анықтау
9.2.6.4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
9.2.6.5 изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді орындау
9.2.6.6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
9.2.6.7 моншақ пен блесткаға тігу тәсілдерін қолдану
9.2.6.8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
9.2.6.9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
9.2.6.10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
9.2.6.11 "жақтау астындағы" кесінділерді өңдеу
9.2.6.12 матаға сәндік тігістерді орындау
9.2.6.13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
9.2.6.14 көлденең жіптер мен ұлпа кесінділерін ажырату
9.2.6.15 төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
9.2.6.16 тоқыма аппликациясында түймелерді қолдану
9.2.6.17 қазақ ою-өрнектерінің әртүрлі элементтері бар жұмсақ ойыншықтарды жасау технологиясын қолдану
9.2.6.18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану
9.2.6.19 бұйымның әр түрлі материалдармен көркем безендірілуін орындау: моншақ, пайетки, өрім және бау
9.2.6.20 диван жастықтарын, кәстрөл ұстағыштарды, аппликациясы бар бір бөлікті алжапқыштарды, шәйнек жылытқыштарды, қазақы ою-өрнек аппликациялары бар қораптарды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
9.2.6.21 үтік қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
9.2.7.1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
9.2.7.2 бұйымның бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен қосу

9.2.5.8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
9.2.5.9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
9.2.5.10 собирать изделия ярусами
9.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
4 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.6. Работа с текстильными материалами
9.2.6.1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
9.2.6.2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
9.2.6.3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
9.2.6.4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
9.2.6.5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
9.2.6.6 выполнять задание в технике "Изонить"
9.2.6.7 пришивать бисер и пайетки
9.2.6.8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
9.2.6.9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
9.2.6.10 скалывать и сметывать детали изделия
9.2.6.11 выполнять обработку срезов "под рамку"
9.2.6.12 выполнять на ткани декоративную строчку
9.2.6.13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
9.2.6.14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
9.2.6.15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
9.2.6.16 выполнять текстильную аппликацию с применением пуговиц
9.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
9.2.6.18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента и узоров
9.2.6.19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
9.2.6.20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
9.2.6.21 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
9.2.7.1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
9.2.7.2 соединять разными способами детали изделия

9.2.7.3 егеуішпен және жонғышпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
9.2.7.4 белгілерге сәйкес аралау техникасын орындау
9.2.7.5 бөлшектерді таңбалар бойынша жұқа тістері бар арамен кесу
9.2.7.6 сызғыш арқылы белгілеу
9.2.7.7 желім мен бұрандаларды қолданып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
9.2.7.8 бұйымның көркемдік безендірілуін орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
6) 10 сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
10.1.1.1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
10.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
10.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
10.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды өндірудегі жұмыс кезеңдерін орындау
10.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1 Табиғи материалдармен жұмыс
10.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым өрнектерді салу, үлгі бойынша аппликациялар жасау
10.2.1.2 әр түрлі дәнді дақылдардан дайын үлгі бойынша төсеу (тікелей құю және себу әдісі)
10.2.1.3 жармаларды суреттің ішіне орналастырған кезде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
10.2.1.4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып бүршіктерді таңдау
10.2.1.5 қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістерін жүргізу
10.2.1.6 әр түрлі жаңғақ қабықтарынан дайын үлгі бойынша төсеу (тікелей құю және себу әдісі)
10.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттерін) негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
10.2.1.8 қабық бөліктерін бояу
10.2.1.9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
10.2.1.10 жарма мен тұқымдардан панно және сыйлық кәдесыйларын жасауға; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымдарды безендіру
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
10.1.1.1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
10.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10.1.1.3 тігін машинаны қолдану
10.1.1.4 картон түрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
10.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
10.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
10.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды өндірудегі жұмыс кезеңдерін орындау
10.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2 Қағаз және картонмен жұмыс
10.2.2.1 қағаз парағын "көзбен өлшеп" тең бөліктерге жырту

9.2.7.3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
9.2.7.4 пилить по разметке
9.2.7.5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
9.2.7.6 размечать по линейке
9.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
9.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
6) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
10.1.1.1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
10.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
10.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10.1.1.10 работать по технологической карте
10.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
10.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
10.2.1.2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
10.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
10.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
10.2.1.5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
10.2.1.6 выкладывать по готовому рисунку из различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки)
10.2.1.7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
10.2.1.8 окрашивать скорлупу
10.2.1.9 отбирать семена для изготовления изделия
10.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
10.1.1.1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
10.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10.1.1.3 работать на швейной машинке
10.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
10.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
10.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10.1.1.10 работать по технологической карте
10.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
10.2.2.1 разрывать лист бумаги на равные части "на глаз"

1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - денсаулықты нығайту және қорғау, білім алушылардың психикалық және дене дамуындағы ауытқуларды түзету, оларды өмірде және қолжетімді білім беру мен еңбек қызметтерінде мүмкішілігінше дербестікке дайындау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) жалпы дене дамуын арттыру, ағзаның сыртқы ортаның қолайсыз әсерлеріне төзімділігін арттыруға жәрдемдесу;
2) қозғалыс техникасының негіздеріне оқыту, өмірлік қажетті қозғалыс дағдылары және машықтарын қалыптастыру;
3) қозғалыс (кондициялық және үйлесімділік) қабілеттерін дамыту;
4) дене жаттығуларымен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру мақсатында қолдануға қажеттілікті тәрбиелеу, дағдыға айналдыру.
4. Түзете - дамыту міндеттері:
1) үйлесімді қозғалыс қабілеттерін түзету және дамыту: дене жаттығуларын орындау, кеңістікте бағдарлау, күш-жігерді саралау, босаңсу, тепе-теңдік, ырғақ, қозғалыс дәлдігі, бұлшықет-буын сезімі, қол-көзді үйлестіру кезінде дененің жекелеген бөліктерінің қозғалыстарының үйлесімділігі;
2) жоғалған немесе бұзылған функциялардың орнын толтыру, сақталған функциялардың есебінен қозғалыстың жаңа түрлерін қалыптастыру;
3) тыныс алу және жүрек-қантамыр жүйесінің функционалдық бұзылыстарының алдын алу және түзету, суық тию және жұқпалы аурулардың, жарақаттанудың және шағын жарақаттың алдын алу;
4) психикалық және сенсорлық-перцептивті процестерді түзету және дамыту: көру және есту сигналдарын, тактильді және тері-кинестетикалық сезімдерді саралау; көру, есту жады мен зейінді дамыту, вестибулярлық тітіркенуге төзімділікті дамыту;
5) білім алушылардың жеке қасиеттерін, эмоционалды-ерікті саласын түзету және дамыту: өзін-өзі бақылау, табандылық және шыдамдылық дағдылары, қозғалыс арқылы өз сезімдерін білдіру қабілеті.
2 тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бейімделген дене шынықтыру мұғалімі медициналық құжаттамамен танысып, анамнезін зерделеп, білім алушылардың қозғалыс мүмкіндіктерінің деңгейі мен сипатын анықтап, әр сабақта білім алушының денсаулық жағдайын ескере отырып, дәрігермен жұмыс жүргізеді.
6. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде келесілер ескеріледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында танымдық белсенділігінің әлсіздігі;
2) топтық жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттау және ынталандыру көмегін толық пайдалана алмау, көмекке әлсіз реакция беруі;

1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - укрепление и охрана здоровья, коррекция отклонений психофизического развития обучающихся, подготовка к относительной самостоятельности в жизни и доступной образовательной и трудовой деятельности.
3. Учебные задачи Программы:
1) содействие общему физическому развитию, повышению сопротивляемости организма к неблагоприятным воздействиям внешней среды;
2) обучение основам техники движений, формирование жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
3) развитие двигательных (кондиционных и координационных) способностей;
4) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция и развитие координационных способностей: согласованности движений отдельных частей тела при выполнении физических упражнений, ориентировки в пространстве, дифференцировки усилий, расслабления, равновесия, ритмичности, точности движений, мышечно-суставного чувства, зрительно-моторной координации;
2) компенсация утраченных или нарушенных функций, формирование новых видов движений за счет сохранных функций;
3) профилактика и коррекция функциональных нарушений дыхательной и сердечно-сосудистой систем, профилактика простудных и инфекционных заболеваний, травматизма и микротравм;
4) коррекция и развитие психических и сенсорно-перцептивных процессов: дифференцировка зрительных и слуховых сигналов, тактильных и кожно-кинестетических ощущений; развитие зрительной, слуховой памяти и внимания, развитие устойчивости к вестибулярным раздражениям;
5) коррекция и развитие личностных качеств обучающихся, эмоционально-волевой сферы: навыков самоконтроля, усидчивости и выдержки, умение выражать свои чувства через движения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Учитель адаптивной физической культуры знакомиться с медицинской документацией, изучает анамнез, определяет уровень и характер двигательных возможностей учащихся, ведет работу в контакте с врачом, учитывая состояние здоровья, обучающегося на каждом уроке.
6. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;

3) қалыптасатын қозғалыс дағдыларын автоматтандыру қиындықтары.
7. Оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде зияты орташа түрде зақымдалған тұлғалардың өмірін "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Жеке даму, әлеуметтік тәжірибені қалыптастыру үшін жағдай жасау көзделеді.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Педагогтар білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагогтар осы бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері және нәтижелерін ескере отырып, оқу әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
11. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға сөйлеуді (оның болмауына дейін), ойлауды, қарым-қатынасты дамытуда ерекше проблемалар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі. Сөйлеуді түсінуді кеңейту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылардың қызметін сөйлеу арқылы сүйемелдеуі мөлшерлі және білім алушылардың түсінуіне қолжетімді болуы тиіс.
12. Оқу үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
13. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушының қажеттілігі туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке тапсырмаларды жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
14. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың белсенділігін, олардың бастамалары және дербестігін дамытуға бағытталған.
15. Білім алушылардың белсенділігі мен дербестігінің дамуы келесі дидактикалық шарттар орындалған кезде орын алады:
1) қозғалыс әрекеттерін шағын қадамдарға бөлу. Жаңа қозғалыстарды үйрену кезінде бастапқы позициялар, қарқын, амплитудасы өзгеруі керек;
2) саусақтардың ұсақ қимылдарын ерікті түрде реттеуді қамтамасыз ететін жаттығуларды ұсыну;

3) трудности автоматизации формируемых двигательных навыков.
7. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса лежит концепция "нормализации" жизни лиц с умеренным нарушением интеллекта. Предполагается создание условий для индивидуального развития, формирования социального опыта.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренным нарушением интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. У обучающихся с умеренным нарушением интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.
12. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
13. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальных заданий, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
14. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
15. Развитие активности и самостоятельности обучающихся происходит при выполнении следующих дидактических условий:
1) разделять двигательные действия на маленькие шаги. При разучивании новых движений следует варьировать исходные положения, темп, амплитуду;
2) предлагать упражнения, обеспечивающие произвольную регуляцию тонких движений пальцев рук;

3) кездейсоқ реттеудің күнделікті қозғалыстарын пайдалану;
4) интеллектуалдық іс-әрекетін дамытуға бағытталған арнайы педагогикалық әдістерді қолдануға: қозғалыс атауларын, қарқыны, көлемі, күші, тегістігі бойынша қозғалыс комбинацияларын есте сақтауға; ойын ережелерін орындауға;
5) спорттық құрал-жабдықтарды (кегльдер, әртүрлі диаметрлі доптар) пайдалану кезінде, топтағы серіктестермен өзара іс-қимыл жасау кезінде, эмоцияларды басқару кезінде білім алушылардың қозғалыс мүмкіндіктерін кеңейтуге;
6) болашақта өмірде қолданылатын қолданбалы қозғалыс дағдыларын қалыптастыру (шаңғы тебу, велосипедке дайындық, жақын туризм, жүзу) ;
7) дене қасиеттерін жетілдіру (күш, жылдамдық, төзімділік, икемділік, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар);
8) қоғамға интеграциялау үшін алғышарттар жасайтын спорттық іс-шараларды (интеграциялық спорт топтары, білім алушылардың дене мүмкіндіктері бойынша спорттық жарыстар) өткізуге міндетті;
9) көркем-музыкалық жаттығуларды: ритмика, би, хореография және ритмопластика элементтерін; танымдық қызметті белсендіретін речитативтермен, өлеңдермен, жұмбақтармен, санаумен қолдануға;
10) жаттығуларды бірнеше рет қайталау, дұрыс көрсетіліммен үйлестіру, қарапайым жеңіл қозғалыстардан тұратын қимылды және спорттық ойындарды таңдау;
11) адам денесінің құрылымы туралы түсініктерді бекіту: бас-бет, желке, маңдай, иек, мойын; дене-арқа, кеуде, іш; қолдар-иық, шынтақ, білезік, саусақтар; аяқтар-жамбас, тізе, табан, өкше, аяқ тұмсығы, саусақтар;
12) педагог білім алушылармен өзара іс-қимылының әртүрлі нысандарын қолдану: педагогтың басшылығымен жеке орындалатын жаттығулар, жұпта және шағын топтарда орындалатын жаттығулар.
16. Бейімделген дене шынықтыру сабағын ұйымдастырған кезде:
1) әр білім алушының жеке ерекшеліктерін ескеру (морфофункционалды даму, сақталған функциялардың жай-күйі, медициналық қарсы көрсеткіштер, қозғалыс функциялары мен үйлестіру қабілеттерінің жай-күйі, дене шынықтыру деңгейі, қимылдарды үйрену қабілеті, дене шынықтырумен айналысуға деген көзқарас);
2) сабақтардың эмоционалдылығын қамтамасыз ету (музыка, ойын әдістері, дәстүрлі емес жабдықтар);
4) тапсырмаларды нақты орындау үшін жағдай жасау, көмек көрсету, қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) білім алушыларды кішігірім жетістіктері үшін мадақтау, мақұлдау, мақтау;
6) оқу-танымдық үдеріс нәтижелерінің динамикасын және білім алушылардың функционалдық жағдайын бақылау.
17. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, бұл білім алушылардың жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі:

3) использовать повседневные движения произвольной регуляции;
4) применять специальные педагогические приемы, направленные на развитие интеллектуальной деятельности: запоминание названий движений, комбинаций движений по темпу, объему, усилию, плавности; выполнение правил игры;
5) расширять двигательные возможности, обучающихся при использовании спортивного инвентаря (кегли, мячи разного диаметра), при взаимодействии с партнерами в группе, при управлении эмоциями;
6) формировать прикладные двигательные навыки, которые в будущем найдут применение в жизни (ходьба на лыжах, велосипедная подготовка, ближний туризм, плавание);
7) совершенствовать физические качества (упражнения на развитие силы, быстроты, выносливости, гибкости, ловкости);
8) проводить спортивные мероприятия, создающие предпосылки для интеграции в общество (интеграционные спортивные группы, спортивные соревнования по физическим возможностям обучающихся);
9) применять художественно-музыкальные упражнения: ритмика, танец, элементы хореографии и ритмопластики; с речитативами, стихами, загадками, счетом, активизирующие познавательную деятельность;
10) многократно повторять упражнения, сочетать с правильным показом, подбирать подвижные и спортивные игры, состоящие из простых элементарных движений;
11) закреплять представления о строении тела человека: голова — лицо, затылок, лоб, подбородок, шея; туловище — спина, грудь, живот; руки — плечо, локоть, кисть, пальцы; ноги — бедро, колено, стопа, пятка, носок, пальцы;
12) использовать разные формы взаимодействия педагога с учащимися: индивидуально выполняемые упражнения под руководством учителя, упражнения, выполняемые в парах и малых группах.
16. При организации урока адаптивной физической культуры необходимо:
1) учитывать индивидуальные особенности каждого ученика (морфофункциональное развитие, состояние сохранных функций, медицинские противопоказания, состояние двигательных функций и координационных способностей, уровень физической подготовленности, способность к обучению движениям, отношение к занятиям физическими упражнениями);
2) обеспечивать эмоциональность занятий (музыка, игровые методы, нетрадиционное оборудование);
4) создавать условия для реального выполнения заданий, оказывать помощь, обеспечивать безопасность;
5) поощрять, одобрять, хвалить школьников за малейшие успехи;
6) контролировать динамику результатов учебно-познавательного процесса и функциональное состояние учащихся.
17. Для оценивания достижений, обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений, обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками:

1) әрекетті өз бетінше орындайды;
2) нұсқаулыққа сәйкес әрекетті орындайды (ауызша немесе вербалды емес);
3) іс-әрекетті үлгі бойынша орындайды;
4) әрекетті жартылай физикалық көмекпен орындайды;
5) іс-әрекетті айтарлықтай физикалық көмекпен орындайды;
6) іс-әрекетті орындамайды.
18. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық ретінде қызмет ететін және мұғалім білім алушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде басшылыққа алатын оқу мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
19. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім әр сынып білім алушысының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқу мазмұны мен қарқынына кез-келген өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
20. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
6) 10 – сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
21. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Қозғалыс қызметі";
2) "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру".
22. "Қозғалыс қызметі" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту;
2) қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту;
3) кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту;
4) командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту.
23. "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру" бөлімінде келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру.
24. 5-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:

1) выполняет действие самостоятельно;
2) выполняет действие по инструкции (вербальной или невербальной);
3) выполняет действие по образцу;
4) выполняет действие с частичной физической помощью;
5) выполняет действие со значительной физической помощью;
6) действие не выполняет.
18. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми учитель руководствуется при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
19. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
21. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" включает следующие разделы:
1) "Двигательная деятельность";
2) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни".
22. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) развитие и совершенствование двигательных навыков;
2) развитие прикладных умений и навыков;
3) развитие пространственно-временной ориентации;
4) развитие навыков командного взаимодействия.
23. Раздел "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни" включает следующие подраздел:
1) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 5 класса:

1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Мұғалімнің көмегімен сабаққа дайындық. Үлгі бойынша мұғалімнің нұсқауларын және командаларын орындау. Жүгіруді және жүруді кезекпен орындау. Зал бойынша, гимнастикалық орындық бойынша жылжу, жалпы дамытушы: "Сапқа тұр!", "Еркін!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау. Мұғалімнің жетекшілігімен дене мүсінін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау, лекпен жүру және жүгіру, жұптармен жарысу, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру; алға жылжи отырып бір аяқпен секіру, қадамнан ұзындыққа, қадамнан биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градусқа бұрылумен тереңдікке, гимнастикалық орындық арқылы секіру. Өкшеге оралумен аяқтың ұшымен көтерілу. Кедергілерден өту, тіреуішпен және онсыз баспалдақпен түсу және көтерілу. Өрмелеу және қайта түсу. Гимнастикалық баспалдақтың төменгі сатысы бойынша жалғамалы қадамдармен бүйірге жылжу. Ішпен, арқамен жатып, дененің бастапқы күйінен төңкерілу. Денемен жан жаққа аунау. Тыныс алу жаттығулары (жатқанда тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығулар жасау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Затпен (доп, таяқ, жалаулар, құрсау) гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта өту, еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің өтуі. Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері;
2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері; мұғалімнің көмегімен спорттық киім кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау. Жаттығуларды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық құралдарды атау. Тыныс алудың әртүрлі түрлерін орындау: кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау.
25. 6-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары – сапқа тұру және "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін!", "Оңға!", "Солға!", "Тұр!", "Тоқта!" пәрмендерін орындау, қолды бүйірге созу арақашықтығына орналасу, мұғалімнің көрсеткен бағытына айнала бұрылу. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту – лекпен бір-бірден жүру, жүгіруді жүрумен кезектестіру. Әр түрлі қарқынмен жүру және жүгіру (жылдам, баяу). Көрнекі бақылаусыз бағдарларға бұрылу, гимнастикалық орындықта сызылған бағдарлар бойынша жүру. Бір орнынан белгіленген бағдар бойынша ұзындыққа секіру. Ауызша нұсқауларға сәйкес қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпын бекіту. Бірінен соң бірі жүру, қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату, мұғалімнің артынан бұралыс жолмен жүру, көлбеу тақтада бойынша жүру. Тепе-теңдік жаттығулары; орындықта, тік жазықтықта дұрыс қалыпта тұрып, арқаны тік ұстап аяқтың ұштарына отыру. Мұғалімнің белгісі бойынша бұрылыстар; залда аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен жүгіру (жүру). Орналастырылған заттар арасындағы лекпен жүгіру. Басына қойылған затпен орындықта жүру, басындағы жүкпен залда жүру. 20-30 см биіктіктен секіру, екі аяқпен жолда, сызылған жолда, заттармен және заттарсыз, тікелей жүгіруден биіктікте секіру, гимнастикалық орындықтан секіру, ұзын және қысқа арқан арқылы секіру. Затпен кедергі астынан өту. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өрмелеп өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру. Лақтыру - допты екі қолмен ұстауға тырысып лақтыру. Допты басынан асырып лақтыру. Әр түрлі заттарды (құм салынған дорба, доп, резеңке ойыншық) оң және сол қолмен қашықтыққа лақтыру. Мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда қарапайым ережелерді орындау. Ұлттық ойындардың элементтері.

1) организация двигательной деятельности. Подготовка к уроку с помощью учителя. Выполнение инструкции и команды учителя по подражанию, по образцу. Чередование ходьбы с бегом. Перемещения по залу, по гимнастической скамейке, выполнение общеразвивающих команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!". Выполнение упражнений на формирование правильной осанки под руководством учителя, ходьбы и бега в колонне, парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя; прыжков на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Поднимание на носках с перекатом на пятки. Переступание через препятствия, спуск и подъем по ступенькам с опорой и без нее. Лазанье и перелезание. Передвижение по нижней рейке гимнастической лестницы в сторону приставными шагами. Перевороты тела из исходного положения лежа на животе, спине. Перекаты тела в стороны. Дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Переступание на гимнастической скамейке, расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см. Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования. Элементы подвижных спортивных, национальных игр.
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Правила безопасности на уроках физической культуры; надевание спортивной формы с помощью учителя, выполнение упражнений по подражанию учителю. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение дыхания разных типов: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
25. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 6 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение и перестроение команды "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!","Направо!", "Налево!", "Встать!", "Остановились!", размыкание на вытянутые руки в стороны, поворот кругом с показом направления учителем. Развитие пространственно-временной ориентации - ходьба в колонне по одному, чередование бега с ходьбой. Ходьба и бег в разном темпе (быстро, медленно). Повороты к ориентирам без зрительного контроля, ходьба по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке. Прыжки в длину с места в обозначенный ориентир. Фиксирование исходного положения рук, туловища, ног согласно словесной инструкции. Ходьба друг за другом по одному, ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, ходьба по наклонной доске. Упражнения на равновесие - по скамейке, стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной. Повороты по сигналу учителя; бег (ходьба) по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы. Бег в колонне между расставленными предметами. Ходьба по скамейке с предметом на голове, ходьба по залу с грузом на голове. Спрыгивание с высоты 20-30 см, прыжки на двух ногах по дорожке, по начерченной дорожке, с предметами и без предметов, в высоту с прямого разбега, спрыгивание с гимнастической скамейки, прыжки через длинную и короткую скакалку. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек. Метание - бросание мяча, стараясь поймать его двумя руками. Бросание мяча из-за головы. Бросание различных подручных предметов (мешочек с песком, мяч, резиновая игрушка) в даль правой и левой рукой. Выполнение простых правил в подвижных и спортивных играх под руководством учителя. Элементы национальных игр.

Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығулар жасау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу, керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта өту, еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің өтуі. Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;
2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Сабақ кезінде қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері: мұғалім айтқандай және көрсететіндей тек сол жаттығуларды және дәл солай орындау, мұғалімнің рұқсатынсыз спорттық құралдарға жақындамау, белгіленген ережелерді сақтау. Жаттығуларды орындау кезінде дене қалпының дұрыс орналасуы; жабдықтарды атау: бөрене, арқан, гимнастикалық қабырға. Тыныс алуды дамыту - қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгерту (еліктеу, қол шапалақтау, санау бойынша). Кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дененің тік қалпын бақылау.
26. 7-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары-сап құру және қайта құру ережелері: бағанға бір-бірден сапқа тұру, бастың артқы жағына теңестіру. Қолмен арқа артынан, басты көтеріп жүру. Бір қатарға сапқа тұру, белгі бойынша теңесу. Бағдарлар бойынша бұрылыстар. "Тұр!", "Отыр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!" пәрмендерін. Бұлшықет тонусын нығайту: бұлшық еттерді босаңсыту жаттығулары, саусақтардың және қолдардың білектерінің, тобық, сіңірлерінің, дененің бұлшық еттерін күшейту жаттығулары, сигнал бойынша тоқтаумен бастың, қолдың, дененің әртүрлі қимылдары. Заттармен (гимнастикалық таяқшалар, жалаулар, үлкен және кіші доптар, кіші құрсаулар), үлкен және кіші доптармен жаттығулар жасау. Тепе-теңдік жаттығуларын орындау: мұғалімнің сигналы бойынша бұрылыстары бар түзу орындықта. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту: белгіленген жерде сапқа тұру жаттығуларын орындау, бағдар бойынша шеңбер құру, бағдарлар бойынша жүру, екі аяқпен сызылған бағдар бойынша ұзындыққа секіру. Қозғалыс дағдыларын дамыту: қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату арқылы бірінен соң бірі жұппен жүру, мұғалімнің артынан бұрылмалы жолмен, көлбеу тақтаймен, зал бойымен аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен жүру, 20-30 см биіктіктен секіру. Сызылған жол бойымен екі аяқпен секіру. Аяқтан аяққа секіру, ілулі затты түрту арқылы орнында жоғары секіру. Кедергілерден өрмелеуді еңбектеумен үйлестіру, әртүрлі биіктіктегі кедергілерден өту. Допты бастың артынан, оң және сол қолмен қашықтыққа лақтыру. Ойында әртүрлі диаметрлі допты кездейсоқ лақтыру. Допты орнынан қабырғаға оң, сол қолмен лақтыру. Қозғалыстық, түзету және ұжымдық ойындар. Спорттық ойындардың элементтері: пионерболда допты беру және лақтыру; допты беру, жүргізу, ұру, әр түрлі қашықтықтан қақпаға соғу. Допты беру, лақтыру. Допты беру, жүргізу және лақтыру. Спорттық ойын элементтері бар қозғалыстық ойындар. Ұлттық қазақ ойындары: мұғалімнің жетекшілігімен "Асық ату", "Бес тас" ойындарындағы техника, тактика элементтері.
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдарын және дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру, гимнастикалық орындықта екеулеп жүру (мұғалімнің көмегімен). Бір аяқта тұрып тепе-теңдікті ұстау; Екі аяқпен сызылған бағдарға итерілу арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;

Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Переступание на гимнастической скамейке, расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см. Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Правила безопасного поведения во время занятий: выполнять только те упражнения и только так, как говорит и показывает учитель, не подходить близко к инвентарю и спортивным снарядам без разрешения учителя, соблюдать установленные правила. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; название снарядов: бревно, канат, гимнастическая стенка. Развитие дыхания - изменение глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет). Грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
26. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 7 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Построение в одну шеренгу, равнение по разметке. Повороты по ориентирам. Команды "Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!". Укрепление мышечного тонуса: упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, голеностопных суставов, туловища, различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу. Выполнение упражнений с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи), большими и малыми мячами. Выполнение упражнений на равновесие: по прямой скамейке с поворотами по сигналу учителя. Развитие пространственно-временной ориентации: выполнение упражнений на построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног в начерченный ориентир. Развитие двигательных навыков: ходьба парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, по наклонной доске, по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы, спрыгивание с высоты 20-30 см. Прыжки на двух ногах по начерченной дорожке. Прыжки с ноги на ногу, подпрыгивание вверх на месте с касанием висящего предмета. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием, перешагивание через препятствия различной высоты. Бросание мяча из-за головы, в даль правой и левой рукой. Произвольное метание мяча разного диаметра в игре. Метание с места мяча в стенку правой, левой рукой. Подвижные, коррекционные и коллективные игры. Элементы спортивных игр: подачи и передачи мяча в пионерболе; передача, ведение, отбивание мяча, попадание в ворота с разного расстояния. Передача, бросок мяча. Ведение, передачи, броски мяча. Подвижные игры с элементами спортивных игр. Национальные казахские игры: элементы техники, тактики в играх "Асық ату", "Бес тас" под руководством учителя.
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке, расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге; Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Сабақ кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау; жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дене қалпын тік ұстау; спорттық снарядтарды атау. Тыныс алуды дамыту - негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйде– отырып, тұрып, жатып тыныс алу. Жаяу жүру кезінде тыныс алу жаттығулары: кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау.
27. 8-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру, орнында (оңға, солға) санау бойынша бұрылу. Залдың әртүрлі бөліктерінде мұғалімнің нұсқауы бойынша қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша саптық пәрмендерін орындау. Аяқтың, дененің қимылдарын қолдың әртүрлі қимылдарымен үйлестіруге арналған жаттығулар. "Аяқты бүгу" тәсілімен жүгіре отырып биіктікке секіру, белгіленген жерде итеріліп жүгіре отырып ұзындыққа секіру, 50-60 см биіктіктен белгіленген жерге тереңдікке секіру, екі аяқпен итеріліп, белгіленген жерге бір орнынан ұзындыққа секіру. Кішкентай құрсаулармен, үлкен және кіші доптармен, арқанмен, тығыздалған доптармен жаттығулар. Лақтыру, аулау, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Гимнастикалық құрсаулардан өту; гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен аспалы жаттығулар. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарды дамыту - бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. 3-4 алуан түрлі кедергілерді жеңу. Гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, көлденең гимнастикалық орындықпен өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадамдармен бүйірлік қозғалыс, төмен түсу, өрмелеу және біртіндеп күрделене түсетін заттарға ауыстыра отырып заттар арқылы өрмелеуге жаттығулар. Көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және керуге арналған жаттығулар (тұру, жату) және көзді жұмып жаттығуларды орындау. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеу. Алға қарай жылжумен аяқтан аяққа секіру, аяқты бүгіп ұзындыққа секіру, аттап өту әдісімен жүгіріп секіру. Допты белгіленген биіктікке: тізеге дейін, белге дейін, иыққа дейін секіретіндей етіп еденге соғып күшін мөлшерлеу. Допты қозғалыста ұстау және беру, мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындардың элементтері. Кішкентай допты бір орыннан оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға лақтыру. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындардың элементтері - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықпен, рейкамен жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение правил безопасности во время занятий; правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; называние спортивных снарядов. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа. Дыхательные упражнения во время ходьбы: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
27. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 8 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, повороты на месте (направо, налево) под счет. Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя. Выполнение строевых команд по инструкции учителя. Упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук. Прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место. Упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами. Броски, ловля, передача предметов, переноска грузов. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз, упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, до пояса, до плеч. Ловля и передача мяча в движении, элементы спортивных игр под руководством учителя. Метание малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места. Элементы подвижных спортивных, национальных игр. Элементы спортивных игр – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін орындау. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарның да денсаулығына ұқыпты қарау.
28. 9-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру, бір орында (оңға, солға) есеп бойынша бұрылу. Бүйірлік қадамдармен ашу және жабу. Бағаннан бір-бірден екі бағанға залдың ортасы арқылы бұрылыспен қозғалыста қайта құру. Саптық командаларды орындау. Бір орында және қозғалыста орындалатын қимылдардағы қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі күйлері. Аяқтың, дененің қимылдарын қолдың аттас және әртүрлі қимылдарымен үйлестіруге арналған жаттығулар. Гимнастикалық орындыққа өрмелеу, қолдар белде, аяқтар түзу, тобықты бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғамен жоғары, төмен көтеріліп-түсу, бір аралықтан екіншісіне өту. Гимнастикалық құрсаулардан өту; аспалы жаттығулар-гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен. Орындыққа тірелу. Тепе-теңдік жаттығулары - затты еденнен алып, затты аттап өтіп, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдың әртүрлі күйлерімен бір аяқта тұру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарды дамыту - бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. Көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және керуге арналған жаттығулар және көзді жұмып жаттығуларды қайталау. Кедергілерді, қарсылықты еңсере отырып, жылдамдық - күштік сипаттағы жаттығуларды орындау кезінде жаттығуда жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды бақылау. Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" секіру. Допты белгіленген биіктікке: тізеге дейін, белге дейін, иыққа дейін секіретіндей етіп еденге соғып күшін мөлшерлеу. Қозғалыс дағдыларын дамыту - әр түрлі қарқынмен жүру, көруді бақылаумен және бақылаусыз қол жаттығуларын орындау. Аяқтан аяққа секіру, алға қарай жылжу, аяқты бүгу, секіру әдісімен жүгіру. Кішкентай допты оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға бір жерден лақтыру; біртіндеп күрделене түсетін заттардың үстінен өрмелеу және астынан еңбектеу жаттығулары. Оң және сол иықтан бір қолмен тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артынан беру. Алға секіру, алға жылжу арқылы тығыздалған допты аяқпен айналдыру. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындар - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көруді басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу, керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықпен, рейкамен жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Екі аяқпен итерілу арқылы сызылған белгіге бір жерден ұзындыққа секіру. Аяқтың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарында заттармен кездескен кезде екеуінің өтуі. Әр түрлі жүктерді топпен жылжыту, бір-біріне көмектесу. Бірнеше спорттық снарядтарды топпен жылжыту (уақытқа). Спорттық снарядтарды жылжыту кезінде қауіпсіздік техникасын орындау. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу.

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки. Бережное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
28. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 9 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, повороты на месте (направо, налево) под счет. Размыкание и смыкание приставными шагами. Перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом. Выполнение строевых команд. Основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении. Упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук. Лазание по гимнастической скамейке, руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Упор на скамейке. Упражнения на равновесие - ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола. Стойка на одной ноге с различным положением рук. Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Контроль дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления, при выполнении упражнений скоростно- силового характера. Прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину. Дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, до пояса, до плеч. Развитие двигательных навыков - ходьба в различном темпе, с выполнением упражнений для рук, с контролем и без контроля зрения. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Метание малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места; упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую за туловищем. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед. Подвижные, элементы спортивных, национальных игр. Спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках. Перемещение различных грузов группой, помогая друг другу. Перемещение нескольких спортивных снарядов группами (на время). Выполнение техники безопасности при перемещении спортивных снарядов. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін орындау, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін көрсету. Мұғалімге дене жаттығу кезінде ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты және жауапкершілікпен қарау.
29. 10-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру. Әр түрлі қарқынмен жүру. Баяу жүгіру (білім алушылардың жеке мүмкіндіктері бойынша). Жүріс пен жүгіруді кезектестіру, уақытқа жүгіру. Аяқтан аяққа секіру, алға қарай жылжу, аяқты бүгу, секіру әдісімен жүгіру. Бір орында және қозғалыста орындалатын қимылдардағы қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі күйлері. Гимнастикалық орындыққа өрмелеу, қолдар белде, аяқтар түзу, тобықты бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғамен жоғары, төмен көтеріліп-түсу, бір аралықтан екіншісіне өту. Кедергілерді, қарсылықты жеңе отырып, жылдамдық-күш жаттығуларын орындау кезінде жаттығуда жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттеу. Кішкентай құрсаулармен, үлкен және кіші доптармен, арқанмен, тығыздалған доптармен жаттығулар. Гимнастикалық құрсаулардан өту; аспалы жаттығулар-гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен. Тепе-теңдік жаттығулары - затты еденнен алып, затты аттап өтіп, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдың әртүрлі күйлерімен бір аяқты тұру. Ықтимал аралас кедергілерді жеңу (екі тіректен және екі жолақтан тұратын терезе; ұзындығы 30-60 см-ден 60 см-ге дейінгі кедергілер). Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" секіру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту-бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. Көруді бақылай отырып, денені бағдарлар бойынша (тұрып, жатып) белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығулар және көзді жұмып жаттығуларды орындау. Кішкентай допты бір қолмен орнынан лақтыру және үш қадамнан қашықтыққа, ені 10 метрге дейінгі дәліз бойымен, оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға дейінгі қашықтыққа "иық арқылы артқа" тәсілімен лақтыру. Тығыздалған допты итеру (1-2 кг.). Біртіндеп күрделене түсетін заттардың үстінен өрмелеу және астынан еңбектеу. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындар - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көруді басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Аяқтардың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Аяқтардың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарында заттармен кездескен кезде екеуінің өтуі. Әр түрлі жүктерді, ауыр заттарды топпен жылжыту, бір-біріне көмектесу. Бірнеше спорттық снарядтарды топтар бойынша жылжыту. Спорттық снарядтарды жылжыту кезінде қауіпсіздік техникасын орындау;

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, проявление потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Сообщение учителю доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки. Контроль осанки. Бережное и ответственное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
29. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 10 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, Выполнение строевых команд. Ходьба в различном темпе. Медленный бег (по физическим возможностям обучающихся). Бег в чередовании с ходьбой, челночный бег. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении. Лазание по гимнастической скамейке, руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой. Регулирование дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления, при выполнении упражнений скоростно- силового характера. Упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Упражнения на равновесие - ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола. Стойка на одной ноге с различным положением рук. Преодоление возможных комбинированных препятствий (окно, образованное двумя стойками и двумя планками; препятствия высотой 30-60 см длиной до 60 см). Выполнение опорного прыжка "согнув ноги" через козла, коня, в ширину с разбега. Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Метание малого мяча одной рукой с места и способом "из - за спины через плечо" с трех шагов на дальность, по коридору шириной до 10 метров, правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места. Толкание набивного мяча (1-2 кг.). Упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание. Подвижные, элементы спортивных, национальных игр. Спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках. Перемещение различных грузов, тяжелых вещей группой, помогая друг другу. Перемещение нескольких спортивных снарядов по группам. Выполнение техники безопасности при перемещении спортивных снарядов;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуларды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін орындау, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін көрсету. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты және жауапкершілікпен қарау.
2 Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші сан-бөлімді, үшінші сан – бөлімше, төртінші сан-оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.2 кодтауда "5" – сынып, "2.1" – бөлімше, "2" – оқу мақсатын нөмірлеу.
31. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Қозғалыс қызметі":
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5. 1. 1. 1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу
6. 1. 1. 1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну
7. 1. 1. 1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау
8. 1. 1. 1 мұғалімнің жетекшілігі мен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару
9. 1. 1. 1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару
10. 1. 1. 1 сыныптан дене шынықтыру сабағына өз беттерінше бару
5. 1. 1. 2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру
6. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар
7. 1. 1. 2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау
8. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау, тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
9. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту
10. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығуларды өз бетінше орындау. Гимнастикалық орындыққа ішпен өрмелеу; қолдарын белге қойып, аяқты тік ұстап, жүру (жартылай отырумен); тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғада жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, провление потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Контроль осанки. Бережное и ответственное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
Параграф 2. Система целей обучения
30. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число подраздел, четвертое число - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.2 "5" – класс, "2.1" – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
31. Система целей обучения:
1) "Двигательная деятельность":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5. 1. 1. 1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя
6. 1. 1. 1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя
7. 1. 1. 1 выполнять подготовку к уроку физкультуры
8. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя
9. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе
10. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры самостоятельно
5. 1. 1. 2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях
6. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной
7. 1. 1. 2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя
8. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку.
Поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с
прямой спиной; различные виды ходьбы
9. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
10. 1. 1. 2 самостоятельно выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые (в полуприседе), сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой

5. 1. 1. 3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау
6. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жатқан күйде тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу)
7. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (еліктеу және бұйрық бойынша жүру және жүгіру кезінде өлшенген тыныс алу)
8. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша)
9. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету
10. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету
5. 1. 1. 4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
6. 1. 1. 4 мұғалімнің сөздік нұқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
7. 1. 1. 4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
8. 1. 1. 4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
9. 1. 1. 4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру
10. 1. 1. 4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын сеніммен меңгеру
5. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
6. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
7. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
8. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
9. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
10. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын сенімді меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5. 1. 2. 1 сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: команда және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуіменоңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау.
6. 1. 2. 1 мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы". Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау.
7. 1. 2. 1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау

5. 1. 1. 3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием
6. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание)
7. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. (дозированное дыхание при ходьбе и беге по подражанию и команде)
8. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу)
9. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера
10. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера
5. 1. 1. 4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения
6. 1. 1. 4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения
7. 1. 1. 4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
8. 1. 1. 4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
9. 1. 1. 4 владеть навыками основных циклических движений
10. 1. 1. 4 уверенно владеть навыками основных циклических движений
5. 1. 1. 5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
6. 1. 1. 5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
7. 1. 1. 5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
8. 1. 1. 5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
9. 1. 1. 5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
10. 1. 1. 5 уверенно владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2.Развитие прикладных умений и навыков
5. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!"
6. 1. 2. 1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!"
7. 1. 2. 1
выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку

8. 1. 2. 1 мұғалімнің жетекшілігі мен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру.
9. 1. 2. 1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар.
10. 1. 2. 1 сапқа тұруды, қайта тұруды сенімді орындау: екі қатарға тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар.
5. 1. 2. 2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру
6. 1. 2. 2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің пәрмендері бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру
7. 1. 2. 2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен)
8. 1. 2. 2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту
9. 1. 2. 2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар
10. 1. 2. 2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар
5. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру
6. 1. 2. 3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру
7. 1. 2. 3 ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру
8. 1. 2. 3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау
9. 1. 2. 3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық оқушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру.

8. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя
9. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
10. 1. 2. 1
уверенно выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
5. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя
6. 1. 2. 2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя
7. 1. 2. 2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами)
8. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя
9. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
10. 1. 2. 2 уверенно выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
5. 1. 2. 3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки
6. 1. 2. 3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров"
7. 1. 2. 3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места
8. 1. 2. 3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место
9. 1. 2. 3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков

10. 1. 2. 3 тірек секіру кезінде жүгіру және аяқпен итеру техникасын орындау. Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" тірек секіруді орындау, бұрын үйренген секірулердің барлық түрлерін жетілдіру
5. 1. 2. 4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдыу
6. 1. 2. 4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу.
7. 1. 2. 4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу
8. 1. 2. 4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру
9. 1. 2. 4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату
10. 1. 2. 4 қашықтыққа және нысанаға лақтыруды орындау ("Мергендер" ойыны, "Лапта" жеңілдетілген түрі)
5. 1. 2. 5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу
6. 1. 2. 5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру
7. 1. 2. 5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту
8. 1. 2. 5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту
9. 1. 2. 5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу
10. 1. 2. 5 дұрыс дене бітімін сақтай отырып, тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Кедергілерге өрмелеу, астына еңбектеу арқылы оларды жеңу (жарыстарда)

10. 1. 2. 3 выполнять технику разбега и толчку ногами при опорном прыжке. Выполнять опорный прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину с разбега Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков
5. 1. 2. 4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, перемещение груза
6. 1. 2. 4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока
7. 1. 2. 4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой
8. 1. 2. 4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность
9. 1. 2. 4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
10. 1. 2. 4 выполнять метание на дальность и в цель (игры "Снайперы", облегченный вариант "Лапта"
5. 1. 2. 5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с обеих сторон
6. 1. 2. 5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек
7. 1. 2. 5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты
8. 1. 2. 5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон
9. 1. 2. 5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием
10. 1. 2. 5 выполнять упражнения в равновесии, сохраняя правильную осанку. Преодолевать препятствий с перелезанием через них, подлезанием (в эстафетах)

5. 1. 2. 6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу
6. 1. 2. 6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу
7. 1. 2. 6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту
8. 1. 2. 6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру
9. 1. 2. 6 бір және екі аяқпен секіру
10. 1. 2. 6 ұзындыққа жүгіруден биіктікке секіруді орындау ("Прыжок за прыжком", "Прыгуны и пятнашки" ойындары)
5. 1. 2. 7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
6. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
7. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
8. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
9. 1. 2. 7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру
10. 1. 2. 7 кішкентай допты бір қолмен бір орнынан және ені 10 метрге дейінгі дәліз бойымен үш қадамнан "артқы жақтан иық арқылы" лақтыру
9. 1. 2. 8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі
10. 1. 2. 8 тығыздалған допты (1-2 кг.) итеру бағытына бетпен және бүйірмен тұрып бір орыннан итеру
9. 1. 2. 9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
10. 1. 2. 9 мұғалімнің көмегімен мүмкінді аралас кедергілерді жеңу (екі тіректен және екі жолақтан құралған терезе; биіктігі 30-60 см ұзындығы 60 см дейінгі кедергілер)
10. 1. 2. 10 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке техникалық-тактикалық әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
6. 1. 3. 1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
7. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
8. 1. 3. 1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру

5. 1. 2. 6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений
6. 1. 2. 6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
7. 1. 2. 6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений
8. 1. 2. 6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
9. 1. 2. 6 подпрыгивать на одной и двух ногах
10. 1. 2. 6 выполнять прыжки в высоту, длину с разбега (игры "Прыжок за прыжком", "Прыгуны и пятнашки"
5. 1. 2. 7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
6. 1. 2. 7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
7. 1. 2. 7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами п под руководством учителя
8. 1. 2. 7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
9. 1. 2. 7 метать мячи по инструкции одной рукой с места
10. 1. 2. 7 метать малый мяч одной рукой с места и способом "из-за спины через плечо" с трех шагов на дальность, по коридору шириной до 10 метров
9. 1. 2. 8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений
10. 1. 2. 8 выполнять толкание набивного мяча (1-2 кг.) с места из положения стоя лицом и боком к направлению толкания
9. 1. 2. 9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
10. 1. 2. 9 с помощью учителя преодолевать возможные комбинированные препятствия (окно, образованное двумя стойками и двумя планками; препятствия высотой 30-60см длиной до 60 см)
10. 1. 2. 10 демонстрировать элементы индивидуальных технико-тактических действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5. 1. 3. 1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
6. 1. 3. 1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
7. 1. 3. 1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
8. 1. 3. 1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир

9. 1. 3. 1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
10. 1. 3. 1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: еденнен заттарды жартылай отыра жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің алшақтап өту (мұғалімнің көмегімен)
5. 1. 3. 2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
6. 1. 3. 2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
7. 1. 3. 2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
8. 1. 3. 2 өз бетінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
9. 1. 3. 2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
10. 1. 3. 2 қозғалыстық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерінің орындалуын көрсету (қатарларда тарту және шеңберден итеріп шығару, шеңбер бойынша эстафетада жылдамдыққа жүгіру және командалармен жүгіру, кедергілерді еңсере отырып эстафета,"шагай вперед" ойыны
5. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
6. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
7. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
8. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта,рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)

9. 1. 3. 1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
10. 1. 3. 1 выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя)
5. 1. 3. 2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
6. 1. 3. 2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
7. 1. 3. 2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
8. 1. 3. 2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
9. 1. 3. 2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
10. 1. 3. 2 демонстрировать выполнение освоенных видов движений в подвижных играх (перетягивание в шеренгах и выталкивание из круга, бег на скорость в эстафете по кругу и бег командами, эстафета с преодолением препятствий, игра "шагай вперед"
5. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
6. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
7. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге
8. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)

9. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
10. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындауды көрсету. Аяқ ұштарымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алумен, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен кездескен кезде екеуінің алшақтап өтуі
10. 1. 3. 4 үйренген қимылдарды қозғалыстық ойындарда қолдану
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
6. 1. 4. 1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
7. 1. 4. 1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
8. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау.
9. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау.
10. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетінше гимнастикалық орындықта, рейкада жүру, гимнастикалық орындықта топпен жүру
5. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
6. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
7. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
8. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
9. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
10. 1. 4. 2 үйренген әрекеттерді қозғалыстық ойындар кезінде қолдану, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
5. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
6. 1. 4. 3 ауыр заттарды қолдмен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету

9. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
10. 1. 3. 3 демонстрировать выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
10. 1. 3. 4 применять изученные действия в подвижных играх
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5. 1. 4. 1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя
6. 1. 4. 1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре
7. 1. 4. 1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре
8. 1. 4. 1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх
9. 1. 4. 1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх
10. 1. 4. 1 выполнять ходьбу по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя или самостоятельно, по гимнастической скамейке группами
5. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
6. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
7. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
8. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
9. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
10. 1. 4. 2 применять изученные действия в подвижных играх,
радоваться победам других, поздравлять с победой
5. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
6. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием

7. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
8. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
9. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
10. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2) "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру":
2-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5. 2. 1. 1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау
6. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету
7. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу
8. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
9. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
10. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, жанашырлық білдіру, көмек көрсету, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
5. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
6. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
7. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

7. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
8. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
9. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
10. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5. 2. 1. 1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
6. 2. 1. 1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений
7. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
8. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
9. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
10. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
5. 2. 1. 2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем.
6. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
7. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами

8. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
9. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
10. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен (доптар, арқандар, орындық, баспалдақ, қабырға) қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
32. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
33. Оқу материалын осы бағдарламада оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілді. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, дене жүктемесінің көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын төрттен бірінен (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу;
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру;
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: пәрмендерін және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуіме ноңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдау;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу;
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау;
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау.
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: пәрмендер және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен оңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
5.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру;
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау.
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдыу;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: команда және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен оңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;

8. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
9. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
10. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на перестраивание, при беге, прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику бесопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного поведения и обращения с гимнастическим снаряжением (мячи, скакалки, скамейка, лестница, стенка), правила ЗОЖ
32. Настоящая Программа реализуется на основе долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
33. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем физической нагрузки с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях;
5.1.1.3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. С поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием;
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;
5.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, уметь радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях. Удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки;
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см.;
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях. Удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;

5.2.2.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау.
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жатқан күйде тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу);
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 Мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы. "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің пәрмендері бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
6.1.2.4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 Мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы. "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің командасы бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

5.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание);
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Смирно!";
6.1.2.2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя;
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
6.1.2.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока;
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. 2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения;
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров"; 6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
6.1.2.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока;
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
6.1.3.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения;
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки;
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
6.1.2.2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя;
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем

3) 7 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 четверть
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (еліктеу және бұйрық бойынша жүру және жүгіру кезінде өлшенген тыныс алу);
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен);
7.1.2.3 Ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.3 ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 Дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, өзін-өзі ұстау, дене жаттығуларын орындау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен);
7.1.2.3 Ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. (дозированное дыхание при ходьбе и беге по подражанию и команде);
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами);
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
7.1.3.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами);
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге;
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами

4) 8 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
8.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша);
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту;
8.1.2.3 "Аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.2 өз бетінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
8.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.2 өз беінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау;
8.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша);
8.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту;
8.1.2.3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау

4) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу);
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с боков;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной;различные виды ходьбы
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уметь уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу);
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уметь уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ

5) 9 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 Сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау

5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.2 выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя.
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках.
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности.
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ.
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ

Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 20.09.2018 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - білім алушылардың танымдық саласын және әлеуетті мүмкіндіктерін дамыту, олардың психикалық дамуын ынталандыру және оқу бағдарламаларын табысты меңгеру үшін мақсатты қызметті қалыптастыру үшін оңтайлы жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің даму ерекшеліктерін және өзгермелі білім беру қажеттіліктерін ұдайы зерделеуді қамтамасыз ету;
2) білім алушылардың жалпы даму деңгейін арттыру, жеке ерекшеліктерінің дамуын ескере отырып, олардың мүмкіндіктерін іске асыру;
3) танымдық мотивацияны қалыптастыру және қолдау, сенсорлық-перцептивті, мнемикалық және интеллектуалдық процестердің дамуын ынталандыру;
4) танымдық белсенділік пен дербестікті, оқу сабақтарына қызығушылықты, жаңа білім мен дағды алуға ынталандыру;
5) білім алушылармен және ересектермен өзара іс-қимыл жасау, алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын оқу және өмірлік жағдайларда қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу, ойлау, қарым-қатынасын дамытуда педагогикалық құралдар арқылы жетілдірілетін ерекше проблемалары бар. Сөйлеу туралы түсініктерін кеңейту, вербалды және вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, есту және көру қабылдауын, оқушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар жүргізілуде. Мұғалім білім алушыларға пәнге байланысты практикалық іс-әрекеттерді және оқушыға түсінікті әрекетті ауызша сүйемелдеуді ұсынады.
5. Дамытушы сабақтарды ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделеді: педагогикалық оптимизм; педагогикалық диагностика мен түзету-дамыту жұмыстарының бірлігі; оқыту мен дамытудағы белсенділік тәсілі; оқытуды, дамытуды, тәрбиелеуді даралау; оқушылардың іс-әрекетіне арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілігі.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - создание оптимальных условий для развития познавательной сферы и потенциальных возможностей обучающихся, стимуляции их психического развития и формирования целенаправленной деятельности для успешного усвоения учебных программ.
3. Задачи Программы:
1) обеспечить постоянное изучение особенностей развития познавательной деятельности и меняющихся образовательных потребностей, обучающихся;
2) повышать уровень общего развития обучающихся, реализовать их возможности с учетом индивидуальных особенностей развития;
3) формировать и поддерживать познавательную мотивацию, стимулировать развитие сенсорно-перцептивных, мнемических и интеллектуальных процессов;
4) стимулировать познавательную активность и самостоятельность, интерес к учебным занятиям, получению новых знаний и умений;
5) развивать умения взаимодействовать с обучающимися и взрослыми, применять полученные знания, умения и навыки в учебных и жизненных ситуациях.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеются специфические проблемы в развитии речи, мышления, общения, которые развиваются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию слухового и зрительного восприятия, наглядно-действенного мышления обучающихся. Педагог предлагает обучающимся предметно-практическую деятельность и доступное пониманию обучающегося речевое сопровождение деятельности.
5. Организация развивающих занятий основывается на принципах специальной педагогики: педагогический оптимизм; единство педагогической диагностики и коррекционно-развивающей работы; деятельностный подход в обучении и развитии; индивидуализация обучения, развития, воспитания; необходимость специального педагогического руководства деятельностью ученика.

6. Мұғалімдер білім алушының өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын тану қағидаты. Осы қағиданы сақтау білім алушының жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндіктері мен үдемелі дамуын үнемі зерделеуді көздейді. Оқытуда оң нәтиже ретінде дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеуді тану. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
7. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
8. Білім алушымен жеке дамыту жұмысының мазмұны оқу жылының басында жүргізілетін олардың психофизикалық жай-күйінің ерекшеліктерін зерттеу нәтижелері бойынша айқындалады.
9. Зерттеу барысында танымдық дамудың қол жеткізілген деңгейі ғана емес, сонымен қатар жақын даму аймағы да анықталады. Бұл ретте іс-әрекеттің құрамдас бөліктерін меңгеру деңгейі бағаланады: мотивациялық-бағыттау, жедел, бақылау-бағалау.
10. Зерттеу нәтижелері дамытушы сабақтарды өткізу үшін кіші топтарды қалыптастыру кезінде айқындаушы болып табылады.
11. Бағдарламада оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып, мазмұны жартыжылдықта 1 рет қайта қаралатын білім алушының жеке дамыту бағдарламасын құру үшін бағдарлы негіз болатын мақсаттар жүйесі тұжырымдалған.
12. Мұғалімнің жетекшілігімен мақсатты іс-әрекетте оқушылар оқиды:
1) сенсорлық эталондарға назар аударуға;
2) берілген белгілер бойынша заттарды тануға;
3) заттарды сыртқы белгілері бойынша салыстыру;
4) нысаны, мөлшері, түсі, функционалдық мақсаты бойынша заттарды жіктеуге;
5) әртүрлі белгілер бойынша заттардың және олардың бейнелерінің сериялық қатарларын жасауға;
6) объектілер мен құбылыстардың белгілері мен қасиеттерін іс жүзінде бөліп көрсету;
7) қарама-қарсы бағытталған әрекеттер мен құбылыстарды ажырату;
8) өз қызметінің уақыт шеңберін айқындауға;
9) оқиғалардың реттілігін анықтау;
10) кеңістікте бағдарлау;
11) нұсқаулыққа сәйкес іс-әрекеттерді мақсатты түрде орындауға міндетті;
12) өз қимылдары мен іс-әрекеттерін келісу;
13) өз әрекетін сөйлеу арқылы жеткізу.
13. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығы "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" бойынша Бағдарламаны іске асыру үшін сенсорлық бөлмені, құрғақ (шарикті) бассейнді, жарық, дыбыс әсерлері бар ойыншықтар мен заттарды, текстурасы, тұтқырлығы, температурасы, тығыздығы бойынша әртүрлі материалдардың үлгілерін, сенсорлық панельдерді, дидактикалық ойындарды қамтитын арнайы материалдық-техникалық жарақтандыру пайдаланылады.

6. Педагог признает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает меняющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата развивающей работы.
7. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание деятельности из настоящей Программы, а также методы, формы, средства развивающей работы с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
8. Содержание индивидуальной развивающей работы с обучающимся определяется по результатам обследования особенностей их психофизического состояния, проводимого в начале учебного года.
9. В процессе обследования выявляется не только достигнутый уровень познавательного развития, но и зона ближайшего развития. Одновременно оценивается уровень овладения компонентами деятельности: мотивационно-ориентировочным, операциональным, контрольно-оценочным.
10. Результаты обследования являются определяющими при формировании подгрупп для проведения развивающих занятий.
11. В Программе сформулирована система целей, служащая ориентировочной основой для создания индивидуально-развивающей программы обучающегося, содержание которой пересматривается 1 раз в полугодие с учетом достигнутых учащимся целей.
12. В целенаправленной деятельности под руководством педагога школьники учатся:
1) ориентироваться на сенсорные эталоны;
2) узнавать предметы по заданным признакам;
3) сравнивать предметы по внешним признакам;
4) классифицировать предметы по форме, величине, цвету, функциональному назначению;
5) составлять сериационные ряды предметов и их изображений по разным признакам;
6) практически выделять признаки и свойства объектов и явлений;
7) различать противоположно направленные действия и явления;
8) определять временные рамки своей деятельности;
9) определять последовательность событий;
10) ориентироваться в пространстве;
11) целенаправленно выполнять действия по инструкции;
12) согласовывать свои движения и действия;
13) опосредовать свою деятельность речью.
13. Для реализации Программы используется специальное материально-техническое оснащение, включающее сенсорную комнату, сухой (шариковый) бассейн, игрушки и предметы со световыми, звуковыми эффектами, образцы материалов, различных по фактуре, вязкости, температуре, плотности, сенсорные панели, дидактические игры согласно Приказу МОН РК от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования".

14. Түрлі формадағы сабақтарды өткізу үшін (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз, кілемшені пайдаланып тұрып, отырып, тапсырмаларды орындау мүмкіндігі көзделеді. Кітап сөрелері, білім алушылардың жұмыстары мен дидактикалық материалдардың көрмесіне арналған стендтер үшін орын белгілеу қажет.
15. Бағдарламаның оқу мақсаттарын іске асыру "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Музыка және ырғақ", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Санау", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерінің мазмұнын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Мұғалім оқушылардың пәндік-практикалық іс-әрекетін, объектілерді, іс-әрекеттерді, әлеуметтік және табиғи құбылыстарды бақылауды ұйымдастырады; оқушыларға дидактикалық ойындар (үстел, ұжымдық, жылжымалы), дамытушылық жаттығулар, сюжеттік ойындар, іскерлік ойындар ұсынады; экскурсиялар ұйымдастырады.
16. Жетістіктерді бағалау критерийлері жеке даму бағдарламаларының мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде мұғалім сабақта оқушылардың белсенділігін бақылауды, қызмет өнімдерін талдауды, ауызша жауаптарды қолданады. Жеке даму бағдарламаларын іске асыру нәтижелерін мұғалім сабақта білім беру процесінде бағалайды. Жеке бағдарламаға сәйкес іскерліктер мен дағдыларды қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
17. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген. Бағдарламаның оқу мақсаттары білім алушының тек жоспарланған іс-әрекет түрін (пәнге байланысты практикалық іс-әрекеттер, дамыту жаттығулары) сипаттайды. Мұғалім Бағдарлама мәтінінен әрбір оқушыға сәйкес келетін оқу мақсаттарын (іс-әрекет түрлерін, дамыту жаттығуларын) таңдап алады және даму деңгейінің диагностикалық деректері негізінде оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, тапсырманың, жаттығулардың күрделілік деңгейін өз бетінше анықтайды. Мысалы, 4 (9, 12 немесе 16) Коос текшелерін пайдаланып көрнекі есептерді шешу. Мұғалім оқушы дамуының байқалатын динамикасын ескере отырып, дамытушылық жұмыстың жеке бағдарламасында оқу мақсаттарының біртіндеп күрделенуін (немесе оңайлатуын) ашады. Мұғалім бағдарламаның мазмұнын оқушылардың жалпы дамуына бағытталған басқа да әрекеттерімен толықтыра алады.
18. Пәнаралық байланыстар "Сөйлеу дамуындағы бұзылыстарды түзету" түзету курсымен, "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Музыка және ырғақ", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Санау", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен байланысты.
3-тарау. "Танымдық даму" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

14. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель, возможность выполнять задания стоя, сидя, с использованием коврика. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и дидактических материалов.
15. Реализация учебных целей Программы осуществляется через использование содержания учебных предметов: "Мир вокруг", "Человек и мир", "Музыка и ритмика", "Изобразительная деятельность", "Социально-бытовая ориентировка", "Счет". Педагог организует предметно-практическую деятельность учащихся, наблюдения объектов, действий, социальных и природных явлений; предлагает учащимся дидактические игры (настольные, коллективные, подвижные), развивающие упражнения, сюжетные игры, деловые игры; организует экскурсии.
16. Критериями оценивания достижений являются цели индивидуально-развивающих программ. В качестве оценочных средств педагог использует наблюдения за активностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов. Результаты реализации индивидуально-развивающих программ оцениваются педагогом в ходе образовательного процесса на занятиях. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков, согласно индивидуальной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.
17. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Учебные цели программы описывают только предполагаемый вид деятельности обучающегося (предметно-практическая деятельность, развивающие упражнения). Педагог выбирает из текста Программы актуальные для каждого обучающегося учебные цели (виды деятельности, развивающие упражнения) и самостоятельно конкретизирует уровень сложности задания, упражнения с учетом его возможностей и потребностей на основе данных диагностики уровня развития. Например, решать наглядные задачи с использованием 4 (9, 12 или 16) кубиков Кооса. Постепенное усложнение (или упрощение) учебных целей педагог раскрывает в индивидуальной программе развивающей работы с учетом наблюдаемой динамика развития ученика. Педагог может дополнить содержание программы другими видами деятельности учащихся, направленных на их общее развитие.
18. Межпредметные связи устанавливаются с коррекционным курсом "Коррекция недостатков развития речи", учебными предметами "Мир вокруг", "Человек и мир", "Музыка и ритмика", "Изобразительная деятельность", "Социально-бытовая ориентировка", "Счет".
Глава 3. Организация содержания предмета "Познавательное развитие"

Параграф 1. "Танымдық даму" оқу пәнінің мазмұны
19. "Танымдық даму" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына – 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында– 34 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
20. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) 1-бөлім "Сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту";
2) 2-бөлім "Қозғалыс саласын дамыту";
3) 3-бөлім "Зияткерлік саланы дамыту".
21. "Сенсорлық процестерді дамыту және кеңістіктік-уақыттық бағдарлау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есту қабілетін дамыту;
2) көрнекі қабылдауды дамыту;
3) кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту;
4) тактильді-моторлы қабылдауды дамыту.
22. "Қозғалыс саласын дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) мимика және пантомимиканы дамыту.
23. "Зияткерлік саланы дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есте сақтауды дамыту;
2) сөйлеу мен ойлауды дамыту.
24. 5-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Есту зейінін дамыту: дыбыс көзін локализациялау; таныс адамдардың, жануарлардың, дауысқа еліктеудің, дыбыстық күштің дауыстарын ажырату; дыбыстың басталуы мен аяқталуына реакция; дыбыстың әр түрлі сипатына эмоционалды реакциялар.
Көрнекі бағдарлаудың іздеу әдістері, әр түрлі бағытта қозғалатын жақын немесе алыс затты іздеу. Мақсатты түрде бақылау және адамның бетіне қарау; заттың оның бейнесімен байланысы. Суреттерге жұпты таңдау. 3-4 немесе одан да көп бөліктен суреттер жасау. Текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден, үлгі, дизайн бойынша санау таяқтарынан құрастыру. Жасырын нысандар мен кескіндерді бөлік, элемент бойынша тану. Жазықтық және көлемдік геометриялық пішіндерді, негізгі түстерді, шама параметрлерін ажырату.
Өз денесінің схемасында бағдарлау; объектілердің орналасу қашықтығы мен өзара орналасуын ажырату. Еліктеу және нұсқау бойынша берілген бағыттағы қозғалыс. Мұғалімнің көмегімен және өз бетінше шағын жабық кеңістікте, мектеп бөлмесінде бағдарлау. Заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер: арасында, артында, алдында, ішінде, бірінші, соңғы, жоғарғы, төменгі, қасында. Қағаз парағында бағдарлау.
Күн, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату. Өз өміріндегі оқиғалардың уақытша ұғымдармен байланысы. Күн режимі.
Әр түрлі іс-шараларда тактильді-моторлық сезімталдықты қолдану; сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді реакциялар мен артықшылықтар.

Параграф 1. Содержание предмета "Познавательное развитие"
19. Объем учебной нагрузки по предмету "Познавательное развитие" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
20. Содержание программы включает 3 раздела:
1) раздел 1 "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки";
2) раздел 2 "Развитие двигательной сферы";
3) раздел 3 "Развитие интеллектуальной сферы".
21. Раздел "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки" включает следующие подразделы:
1) развитие слухового восприятия;
2) развитие зрительного восприятия;
3) развитие пространственно-временной ориентировки;
4) развитие тактильно-двигательного восприятия.
22. Раздел "Развитие двигательной сферы" включает следующие подразделы:
1) развитие мелкой моторики;
2) развитие мимики и пантомимики.
23. Раздел "Развитие интеллектуальной сферы" включает следующие подразделы:
1) развитие памяти;
2) развитие речи и мышления.
24. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 5 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Развитие слухового внимания: локализация источника звучания; различение голосов знакомых людей, животных, звукоподражаний, силы звучания; реакция на начало и конец звучания; эмоциональные реакции на различные по характеру звучания.
Поисковые способы зрительной ориентировки, прослеживание взглядом за движущимся близким или удаленным предметом в разных направлениях. Целенаправленное наблюдение и фиксация взгляда на лице человека; соотнесение предмета с его изображением. Подбор пары к картинкам. Составление картинок из 3-4 и более частей. Конструирование из кубиков и плоских геометрических форм, счетных палочек по образцу, замыслу. Узнавание скрытых объектов и изображений по части, элементу. Различение плоскостных и объемных геометрических форм, основных цветов, параметров величины.
Ориентировка в схеме собственного тела; различение отдаленности расположения и взаимного расположения объектов. Движение в заданном направлении по подражанию и команде. Ориентировка в малом замкнутом пространстве, помещении школы с помощью педагога и самостоятельно. Слова, обозначающие пространственные отношения предметов: между, за, перед, внутри, первый, последний, сверху, снизу, рядом. Ориентировка на листе бумаги.
Различение последовательности и признаков времен суток, времен года. Соотнесение событий собственной жизни с временными понятиями. Режим дня.
Применение тактильно-двигательной чувствительности в различных видах деятельности; тактильные реакции и предпочтения с помощью речи или жестов.

2) қозғалыс саласын дамыту. Қолдар мен саусақтарды дамытуға арналған жаттығулар. Саусақ ойындары. Қол шеберлігін дамыту: жіп, сұрыптау, түймелеу-ағыту. Графомоторлық дағдыларды дамыту. Көз қолғалтқыш жаттығуларды орындау. Жануарлардың қимылына еліктеу. Заттармен және еліктейтін заттарсыз қозғалыстарды орындау. Вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін қолдану (мимика, пантомимика). Артикуляция органдарының, дене мүшелерінің, позалардың қозғалысын жаңғырту;
3) зияткерлік саланы дамыту. Мүсіндеу, сурет салу, конструкциялаудағы заттардың пішінін, мөлшерін, түсін қайта шығару. Фотосуреттер мен суреттердегі адамдарды, заттарды, жануарларды тану. Заттар мен суреттердің ретін (қатарға қосу), ауызша қатарды көбейту. Екі күрделі нұсқауларды орындау. Ойынның қарапайым ережелерін сақтау. Ойыншықтың орналасқан жерлерін, дидактикалық материалдарды есте сақтау.
Ойындар мен жаттығулар процесінде сынамаларды қолдану, сынау, шама параметрлерін заттармен визуалды байланыстыру. Заттардың белгілерін тану және атау (түс, пішін, шама, массалар, заттардың мақсаты), заттарды берілген белгі бойынша топтарға біріктіру, топтан артық затты алып тастау. Өз қызметінің, басқалардың қызметінің нәтижелерін бағалау. Объектілерді шамасы бойынша салыстыру. Зейіннің шоғырлануы: объектілердің қозғалысын көзбен қадағалау; визуалды үлгі бойынша графикалық диктанттар; фигуралармен, әріптермен, сандармен түзету сынамалары; бояу, сызу, штрихтау; тоқтату жаттығулары. Ашық ұжымдық ойындарда ойын ережелерін орындау. Орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру.
25. 6-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Дыбысты қабылдаудағы реакция/фокус позасы. Әуеннің сипатына, шуға эмоционалды реакциялар. Қоршаған ортаның дыбыстарына еліктеу. Дыбыстың сипатын есту арқылы ажырату (биіктігі, қарқыны, дыбыстың ұзақтығы). Әр түрлі әрекеттермен ырғақты көбейту.
Көріп қабылдаудың іздеу әдістерін қолдану: жоспарлы, мақсатты бақылау. Бөліктерден тақырыптық суреттер құрастыру. Негізгі түстер мен олардың реңктерін тану және атау. Көлемді және жазықтықты геометриялық пішіндерді ажырату. Заттардың шамасының параметрлерін тану және атау. Үлгіге және дизайнға сәйкес жобалау. Заттарды, суреттерді салыстыру, айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу, берілген белгі бойынша заттарды біріктіру; жалпы белгіні бөліп көрсету; ойын жағдаятында оларды алмастыратын нақты объектілерді тану.
Заттардың өз денесіне қатысты орналасуында бағдарлау. Бағытты жаңғырту (сурет салу, қозғалыс, бүктеу). Өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың схемасында оң және сол жақтарын тану және атау. Үлкен кеңістікте (мектепте, аулада) бағдарлау. Таныс және бейтаныс кеңістіктердегі қозғалыс. Қағаз парағында бағдарлау.
Күн жоспары, сабақ кестесі. Оқиғалар тізбегі: алдымен-содан кейін. Күнтізбедегі практикалық бағдар.
Заттарды сезіну, тактильді тексеру: нысанды пішініне, салмағына, кедір-бұдырына қарай жұп түрту арқылы таңдау. Әртүрлі заттардың қарама-қарсы температураларын ажырату. Әртүрлі температурадағы материалдармен жанасу реакциясы; заттардан шығатын дірілге. Ыстық, өткір заттармен жұмыс істеу ережелерін сақтау;

2) развитие двигательной сферы. Упражнения для развития кистей и пальцев рук. Пальчиковые игры. Развитие ручной умелости: нанизывание, сортировка, застегивание-расстегивание. Развитие графо-моторных навыков. Выполнение глазодвигательных упражнений. Имитация повадок зверей. Выполнение движений с предметами и без предметов по подражанию. Применение различных способов невербальной коммуникации (мимика, пантомимика). Воспроизведение движений органов артикуляции, частей тела, поз;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение формы, величины, цвета предметов в лепке, рисовании, конструировании. Узнавание людей, предметов, животных на фотографиях и картинках. Воспроизведение порядка предметов и картинок (включение в ряд), словесного ряда. Выполнение двухсложных инструкций. Соблюдение простых правил игры. Запоминание мест расположения игрушки, дидактических материалов.
Применение проб, примеривания, зрительного соотнесения параметров величины в процессе игр и упражнений с предметами. Узнавание и называние признаков предметов (цвет, форма, величина, масс, назначение предметов), объединение предметов в группы по заданному признаку, исключение лишнего предмета из группы. Оценивание результатов собственной деятельности, деятельности других. Сравнение объектов по величине. Концентрация внимания: отслеживание взглядом движений объектов; графические диктанты по зрительному образцу; корректурные пробы с фигурами, буквами, цифрами; раскрашивание, зачеркивание, штрихование; стоп-упражнения. Выполнение правил игры в подвижных коллективных играх. Сравнение выполненного задания с образцом.
25. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 6 класса:
1) Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Реакция/поза сосредоточения при восприятии звука. Эмоциональные реакции на характер мелодии, шумы. Подражание звукам окружающей среды. Различение на слух характера звучания (высота, темп, длительность звучания). Воспроизведение ритмов различными действиями.
Использование поисковых способов зрительного восприятия: планомерное целенаправленное наблюдение. Составление предметных картинок из частей. Узнавание и называние основных цветов и их оттенков. Различение объемных и плоских геометрические форм. Узнавание и называние параметров величины предметов. Конструирование по образцу и замыслу. Сравнение предметов, изображений, нахождение различия и сходства, объединение предметов по заданному признаку; выделение общего признака; узнавание реальных предметов в их заместителях в игровой ситуации.
Ориентировка в расположении предметов относительно собственного тела. Воспроизведение направления (рисование, движения, раскладывание). Узнавание и называние правой и левой сторон в схеме собственного тела, других людей, объектов. Ориентировка в большом пространстве (школа, двор). Передвижение в знакомом и незнакомом пространстве. Ориентировка на листе бумаги.
План дня, расписание занятий. Последовательность событий: сначала – потом. Практическое ориентирование в календаре.
Ощупывание, тактильное обследование предметов: подбор на ощупь пары к предмету по форме, весу, шероховатости. Различение контрастной температуры разных предметов. Реакция на соприкосновение с материалами, различными по температуре; на вибрацию, исходящую от объектов. Соблюдение правил обращения с горячими, острыми предметами;

2) қозғалыс саласын дамыту. Саусақ гимнастикасын орындау, бір қозғалыстан екіншісіне ауысу. Үлгі, дизайн бойынша модельдеу; трафареттер мен шаблондарды штрихтау және дөңгелектеу; музыкалық аспаптарда еліктеу, команда бойынша ойнауға еліктеу; қозғалыстар тізбегін және шағылысқан түрде орындау; үлгілерді көшіру.
Көз қозғалтқыш жаттығуларды орындау; жануарлардың қимылдарын, позалары мен әдеттеріне еліктеу; қиялдағы заттармен еліктеу қимылдары; жүру, жүгіру, позалар, қозғалыстар, мимика сипатын жаңғырту;
3) зияткерлік саланы дамыту. Бірқатар сөздерді, заттардың орналасуын көбейту; берілген белгі бойынша бірдей заттарды іздеу; заттар немесе суреттер жиынтығындағы өзгерістерді анықтау. Күрделі нұсқауларды орындау; ойын ережелерін сақтау. Топқа іріктеу және берілген белгі бойынша объектілер тобынан шығару. Қарама-қарсы қасиеттерді анықтау (тыныш-қатты, алыс-жақын). Объектілерді маңызды белгілері бойынша, мақсаты бойынша жіктеуді орындау. Өзін-өзі бағалау және қызмет өнімдерін, орындалған жұмысты өзара бағалау. Көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Кюизнер таяқшалары).
Адамдардың іс-әрекетіне әртүрлі заттармен еліктеу. Сахналауға қатысу. Бөлшектерден бүтін құрастыру; фразалар мен сөйлемдерді аяқтау; берілген тақырыпқа модельдеу және сурет салу. Әр түрлі бағытта қозғалатын объектілерге көзқарасты бекіту. Сан қатарын тура және кері ретпен атау. Әріптерді кері және берілген ретпен атау. Әріптермен, сандармен түзету сынамаларын орындау, әріптердің, сандардың берілген тәртібін сақтау. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Ойын ережелерін орындау. Үлгі бойынша бояу және штрихтау. Орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру.
26. 7-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Қарым-қатынас дағдылары, әңгімеге қатысу. Дыбыстың сипатын (дыбыс деңгейі, ұзақтығы, биіктігі, ырғақтылығы), үзінді бойынша таныс әндерді, әуендерді тану; әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық шуды тану.
Жоспарлы бақылау. Үлгі және схема бойынша жобалау, ауызша нұсқаулыққа сәйкес бөлшектерден модельдеу. Суреттер сериясын құрастыру. Қосымша жазу және аяқтау. Контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану. Бірқатар әріптерді, сандарды, пішіндерді, түстерді көшіру. Заттардың, тірі заттардың, пейзаждардың, ауа-райының сипаттамасы.
Рефлексияда қарама-қарсы, жақын тұрған адам денесінің бөліктерінің кеңістіктік орналасуын талдау. Көршіңізге қатысты өз орныңызды анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы). Суреттердегі кейіпкердің қай қолмен жұмыс істейтінін, қай жағынан тұрғанын анықтау. Үлгі, схема бойынша сурет салу. Мектепке іргелес көшелерде бағдарлау. Заттардың кеңістік қатынасын білдіретін сөздер мен көсемшелерді түсіну және қолдану.
Оқиғалар тізбегі (ертерек, содан кейін). Оқиғаның басынан аяғына дейін сипаттамасы. Күндер, туған күн, мерекелік күнтізбе.
Бағдарлау әдістерін қолдану: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, қысу. Өнімдердің консистенциясын анықтау. Көрнекі үлгі бойынша көлемді затты ұстау. Үлгі бойынша заттардың мөлшері мен пішінін түрту арқылы ажырату. Қауіпсіздік мақсатында тактильді-қозғалыс сезімталдығын пайдалану;

2) развитие двигательной сферы. Выполнение пальчиковой гимнастики, переключение с одного движения на другое. Лепка по образцу, замыслу; штриховка и обведение трафаретов и шаблонов; имитация игры на музыкальных инструментах по подражанию, команде; выполнение последовательности движений сопряженно и отраженно; копирование узоров.
Выполнение глазодвигательных упражнений; имитация движений, поз и повадок животных; движения по подражанию с воображаемыми предметами; воспроизведение характера ходьбы, бега, поз, движений, мимики;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение ряда слов, расположения предметов; поиск одинаковых предметов по заданному признаку; определение изменений в наборе предметов или картинок. Выполнение сложных инструкций; соблюдение правил игры. Подбор в группу и исключение из группы предметов по заданному признаку. Установление противоположных свойств (тихо-громко, далеко-близко). Выполнение классификации предметов по существенному признаку, по назначению. Выполнение самооценки и взаимооценки продуктов деятельности, выполненной работы. Решение наглядных задач (Доски Сегена, кубики Кооса, палочки Кюизинера).
Имитация действий людей с различными предметами. Участие в инсценировках. Дорисовывание, составление целого из частей; завершение фраз и предложений; лепка и рисование на заданную тему. Фиксация взгляда на движущихся объектах в разных направлениях. Воспроизведение числового ряда в прямом и обратном порядке. Называние букв в обратном и заданном порядке. Выполнение корректурных проб с буквами, цифрами, соблюдение заданного порядка букв, цифр. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания. Выполнение правил игры. Раскрашивание и штриховка по образцу. Сравнение выполненного задания с образцом.
26. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 7 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Коммуникативные навыки, участие в беседе. Узнавание характера звучания (громкость, длительность, высота, ритм), знакомых песен по отрывку, мелодии; узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Планомерное наблюдение. Конструирование по образцу и схеме, моделирование из деталей по словесной инструкции. Составление серии картинок. Дописывание и дорисовывание. Узнавание букв, цифр, предметов в контурных изображениях. Копирование ряда букв, цифр, форм, цвета. Описание предметов, живых объектов, пейзажей, погоды.
Анализ пространственного расположения частей тела человека, стоящего напротив, рядом, в отражении. Определение своего места по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди). Определение на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит. Зеркальное воспроизведение движения. Рисование по образцу, схеме. Ориентировка на прилегающих к школе улицах. Понимание и употребление слов и предлогов, обозначающих пространственные отношения предметов.
Последовательность событий (раньше, потом). Описание события от начала к концу. Даты, день рождения, календарь праздников.
Использование способов ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание. Определение консистенции продуктов. Нахождение на ощупь объемного предмета по зрительному образцу. Различение на ощупь величины и формы предметов по образцу. Использование тактильно-двигательной чувствительности в целях безопасности;

2) қозғалыс саласын дамыту. Бір статикалық позаны екіншісіне ауыстыру (алақан-жұдырық). Күнделікті өмірдегі және сабақтардағы іс әрекеттер (байлау, шешіп алу, түймелеу). Жақтаудағы тік, көлденең және көлбеу сызықтармен үлгі бойынша штрихтау. Трафареттерді, шаблондарды, суреттерді контур бойымен, нүктелермен сызу. Нүктелерді қосу: нүктелі сызықтар, ұяшықтар бойынша сурет салу.
Жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы тану. Табиғи құбылыстарға еліктеу; адамның бет әлпеті мен жағдайы;
3) зияткерлік саланы дамыту. Заттар немесе суреттер жиынтығындағы өзгерісті анықтау (не болмады?). Есте сақтау бойынша сурет салу. Әсерлердің, оқиғалардың сипаттамасы (сұрақтар бойынша және сұрақсыз). Таныс әуендерді, мультфильм кейіпкерлерін, фильмдерді тану.
Объектілер, оқиғалар, жағдайлар арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды орнату. Түсі, пішіні, мөлшері, бөлшектер саны, бөліктердің орналасуы, биіктігі бойынша ерекшеленетін объектілерді салыстыру. Сөздің құрамын талдау. Көрнекі есептерді шешу (Коос текшелері, Кюизинер таяқшалары).
Театрландырылған қойылымдарға, сахналауға қатысу. Заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттамасы, бөлшектері, сұлбасы, контуры бойынша тану. Әңгімелер, ертегілер құрастыру / ойлап табу.
Көрнекі үлгідегі графикалық диктанттар. Сандар мен геометриялық фигуралар арқылы тексеру жұмыстарын орындау. Алдын ала белгіленген түрде бояу және штрихтау. Сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі бір ретпен орналастыру.
27. 8-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Әңгімеге қатысу; сыбырлап сөйлеуді қолдану (сөздер мен сөз тіркестері). Үзіндіден, әуеннен таныс әндер мен өлеңдерді тану. Әлеуметтік маңызы бар күнделікті және қалалық шуларды тану.
Көрнекі тексеру: адамдардың, жануарлардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау. Геометриялық көлемді және жазық пішіндерді тану; аппликация мен конструкциядағы заттарды орналастыру кезінде түстер мен пішіндердің кезектесуі. Стильдендірілген суреттердегі заттарды тану: контурлық, штрихтік, нүктелі, әріптер, сандар, салалық бейнелердегі заттар. Сюжеттік суреттер сериясын қалпына келтіру.
Объектілердің кеңістіктік орналасуына байланысты ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау. Қоғамдық көлікте, қоғамдық мақсаттағы орындарда бағдарлау. Ерекше жағдайдағы объектілерді, басқа объектілерге және бақылаушыға өзгерген кеңістіктік қатынастарды тану. Құмда, суда, ауада сурет салу. Заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді түсіну және қолдану.
Бір аптаға арналған оқиғалардың сурет күнтізбесін құру және пайдалану. Апта күні; оқиға күні. Күнтізбе бойынша демалыс және мереке күндерін табу.
Заттардың салмағын/ауырлығын, олардың температурасын, консистенциясын, заттардың бетін қабылдау. Заттың жанасуы (визуалды үлгі бойынша). Жанасу орнын анықтау;

2) развитие двигательной сферы. Смена одной статичной позы на другую (ладонь – кулак). Движения в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание). Штриховка по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке. Обведение трафаретов, шаблонов, изображений по контуру, нанесенным точкам. Соединение точек: рисование по пунктирным линиям, клеткам.
Узнавание животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений. Имитация природных явлений; мимики и состояния человека;
3) развитие интеллектуальной сферы. Определение изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?). Рисование по памяти. Описание впечатлений, событий (по вопросам и без). Узнавание знакомых мелодий, персонажей мультфильмов, фильмов.
Установление причинно-следственных связей между объектами, событиями, ситуациями. Сравнение объектов, отличающихся цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением частей, ростом. Анализ состава слова. Решение наглядных задач (кубики Кооса, палочки Кюизинера).
Участие в театрализованных представлениях, инсценировках. Узнавание предметов, людей, животных по описанию, по детали, силуэту, контуру. Составление / придумывание рассказов, сказок.
Графические диктанты по зрительному образцу. Выполнение корректурных проб с цифрами, геометрическими фигурами. Раскрашивание и штриховка заданным образом. Распределение цифр, букв, геометрических фигур в определенном порядке.
27. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 8 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Участие в беседе; использование шепотной речи (слова и фразы). Узнавание знакомых песен и стихов по отрывку, мелодии. Узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Зрительное обследование: установление различия и сходства людей, животных. Узнавание геометрических объемных и плоских форм; чередование цветов и форм при раскладывании предметов в аппликации и конструировании; цвет в качестве сигнала к действию. Узнавание предметов на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных, букв, цифр, предметов в наложенных изображениях. Восстановление серии сюжетных картинок.
Установление сходства и различия между объектами по признаку их пространственного расположения. Отсроченное воспроизведение изображения. Ориентирование в общественном транспорте, местах общественного назначения. Узнавание объектов, находящихся в необычном положении, измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю. Рисование на песке, воде, в воздухе. Понимание и использование слов, обозначающих пространственные отношения предметов.
Составление и использование картинного календаря событий на неделю. День недели; дата события. Нахождение выходных и праздничных дней по календарю.
Восприятие веса/тяжести предметов, их температуры, консистенции, поверхности предметов. Нахождение на ощупь предмета (по зрительному образцу). Определение места прикосновения;

2) қозғалыс саласын дамыту. Кескінді аяқтау; жиектерді, ою-өрнектерді, әртүрлі конфигурациялардың толқынды, көлбеу, түзу және нүктелі сызықтарын салу; берілген бағыттағы сызықтар. Ертегі кейіпкерлеріне, мультфильмдер мен фильм кейіпкерлеріне, қиялдағы заттармен әрекеттерге, позалар мен би қимылдарына еліктеу. Әр түрлі эмоционалды күйлердің мимикасын қайталау;
3) зияткерлік саланы дамыту. Берілген суреттер, ойыншықтар, таңбалар (әріптер, сандар), әрекеттер, қозғалыстар сериясын ойнату. Есте сақтау бойынша өрнектер мен суреттер салу. Өлеңдерді жатқа айту, ертегілерді айту. Мәселелер бойынша өткен күн, апта оқиғалары туралы әңгімелеу.
Себеп-салдарлық байланыстарды орнату (сюжеттік сурет, суреттер сериясы, мультфильм). Сюжеттік картиналар сериясы бойынша оқиғалар тізбегін анықтау. Сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды бөліп көрсету. Шама параметрлерін тану, атау. Таныс заттардың, объектілердің негізгі элементтерін, бөлшектерін, бөліктерін тану және атау. Жалпылама сөздерді қолдану.
Жұмбақтарды болжау. Театрландырылған іс-шараларға қатысу, музыкаға би орындау. Нысанды, объектіні сипаттама бойынша, бөлшегі, бөлігі, контуры бойынша тану. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Бөлшектерді, заттарды, объектілерді сұрыптау және жүйелеу.
28. 9-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Әртүрлі қарым-қатынас жағдайларында жаңа ақпаратты есту арқылы қабылдау. Дыбыстық құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату. Сөздегі дыбыстардың реттілігін анықтау. Берілген дыбысқа сөз таңдау. Музыкалық жанрларды тану (вальс, полка, марш). Таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің дауыстарын, әншілерді, музыкалық аспаптардың дыбыстарын тану. Сыбырлаған және дауыстап сөйлеуді ажырату және көбейту. Әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық шуды тану.
Заттардың бірнеше өлшем параметрлері бойынша рейтингі: ұзындығы, ені, биіктігі. Еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері). Күрделі фигураларды, ою-өрнектерді үлгі бойынша көшіру. Адамдардың, жануарлардың, қоршаған шындық объектілерінің айырмашылығы мен ұқсастығын анықтау. Жоспар бойынша, таныс жұмыс, мультфильм бойынша сюжеттік суреттер сериясын қалпына келтіру. 2 сюжеттік суреттегі айырмашылықты анықтау. Сурет сипаттамасы, фотосуреттер.
Интерьер заттарының көлемді модельдерінен бөлменің макетін жасау. Пазлдардан сюжетті сурет құру, екі қолмен бір уақытта сурет салу. Үлгі бойынша жобалау. Оқушыға қатысты заттар мен объектілердің орналасуын анықтау (зат қаншалықты алыс, қайда, қай жағынан). Суреттердегі кейіпкердің қай қолмен жұмыс істейтінін, қай жағынан тұрғанын анықтау. Заттардың кеңістіктік қатынастарын белгілеу үшін сөздер мен көсемшелерді түсіну және қолдану. Қоғамдық орындарда бағдарлау.
Фотоальбомды қолдана отырып, оқиғалар күнделігін (жеке, сынып, мектеп) құрастыру және пайдалану. Оқиғаның басынан аяғына дейін сипаттамасы. Күнтізбедегі күндер: жақындарының, достарының туған күндері.
Объектілердің қасиеттері мен сапаларын қабылдау (температура, құрылым, беткі қабат, ылғалдылық, тұтқырлық). Қолда немесе арқада "жазылған" әріптер мен сандарды тану; әріптер мен сандардың үлгілерін жанасу арқылы тану;

2) развитие двигательной сферы. Дорисовывание изображения; рисование бордюров, орнаментов, волнистых, наклонных, прямых и пунктирных линий различных конфигураций; линий в заданном направлении. Имитация сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов, действий с воображаемыми предметами, поз и движений танца. Воспроизведение мимики различных эмоциональных состояний;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение заданного ряда картинок, игрушек, символов (буквы, цифры), действий, движений. Рисование, составление узоров и картинок по памяти. Воспроизведение наизусть стихов, рассказывание сказок. Рассказывание о событиях прошедшего дня, недели по вопросам.
Установление причинно-следственных связей (сюжетная картинка, серии картинок, мультфильм). Определение последовательности событий по серии сюжетных картин. Понимание смысла серии сюжетных картин, выделение главных действующих лиц, ключевых событий. Узнавание, называние параметров величины. Узнавание и называние основных элементов, деталей, частей знакомых предметов, объектов. Использование обобщающих слов.
Отгадывание загадок. Участие в театрализованных мероприятиях, исполнение танцев под музыку. Узнавание предмета, объекта по описанию, по детали, части, контуру. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания. Сортировка и систематизация деталей, предметов, объектов.
28. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 9 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Восприятие на слух новой информации в различных ситуациях общения. Различение слов и слогов, сходных по звуковому составу. Определение последовательности звуков в слове. Подбор слова на заданный звук. Узнавание музыкальных жанров (вальс, полька, марш). Узнавание голосов знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов, звучания музыкальных инструментов. Различение и воспроизведение шепотной и громкой речи. Узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Ранжирование предметов по нескольким параметрам величины: длина, ширина, высота. Чтение с губ (звуки, слоги, слова и фразы). Узнавание наложенных или зашумленных изображений. Копирование сложных фигур, орнаментов по образцу. Установление различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности. Восстановление серии сюжетных картинок по плану, по знакомому произведению, мультфильму. Установление отличия в 2-х сюжетных картинках. Описание рисунка, фотографии.
Составление макета комнаты из объемных моделей предметов интерьера. Создание сюжетной картины из пазлов, рисование двумя руками одновременно. Конструирование по образцу. Определение местоположения предметов и объектов относительно учащегося (насколько далеко находится предмет, где, с какой стороны). Определение на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит. Понимание и использование слов, предлогов для обозначения пространственных отношений предметов. Ориентирование в местах общественного назначения.
Составление и использование дневника событий (личных, класса, школы) с использованием фотоальбома. Описание события от начала к концу. Даты в календаре: дни рождения близких, друзей.
Восприятие свойств и качеств объектов (температура, фактура, поверхность, влажность, вязкость). Распознавание букв и цифр, "написанных" на руке или спине; узнавание на ощупь моделей букв и цифр;

2) қозғалыс саласын дамыту. Тақтадан, қағаз парағынан, оқулықтан сурет салу. Ойдан шығарылған заттармен әрекеттерді орындау. Статикалық және динамикалық позалардың үлгісі бойынша орындау. Вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомимика). Эмоционалды күйлерге еліктеу. Эмоциялардың өзіндік сыртқы көрінісін бақылауды жүзеге асыру;
3) зияткерлік саланы дамыту. Бірқатар таңбаларды (әріптер, сандар); сөздер (10 шегінде), сөз тіркестері, шағын мәтін, қос сөздер. Сипаттама бойынша объектілерді тану. Қолөнер жасау. Өткен күн, апта, жыл оқиғалары туралы әңгімелеу. Есте сақтау қабілетін дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Би және гимнастикалық қимылдарды орындау. Заттарды бір белгі бойынша топтастыру (өлшемі, түсі, пішіні, қызметі, салмағы), заттарды сериялық қатарға бөлу (биіктігі, ені, шамасы бойынша). Жазықтықтағы объектілердің, сызықтардың орналасуындағы заңдылықты анықтау. Орындалған тапсырманың өзін-өзі бағалауын орындау: дұрыс, жылдам, жақсы, әдемі. Тапсырманы орындау кезінде үлгіні бағдарлау. Сюжеттік суретте суретшінің "қателіктерін" табу (кейде болмайды). Жұмбақтарды болжау. Суреттегі адамның эмоционалды жағдайын тану. Әр түрлі сезімдерді мимика мен қимылмен жеткізу: таңдану, қуаныш, қорқыныш. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
29. Оқу мақсаттары оқу материалының мазмұны мен жүйелілігін анықтауға негіз болады. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
30. Оқу бөлімдері мен мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту":
1-кесте
Оқу мақсаттары
Бөлімше
5 - сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5. 1. 1. 1 айналасындағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау
6. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау
7. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
8. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
9. 1. 1. 1 әртүрлі коммуникациялық жағдайларда жаңа ақпаратты естіп қабылдау
5. 1. 1. 2 дыбыс көзінің локализациясын анықтау
6. 1. 1. 2 әуеннің табиғатын эмоционалды түрде ажырату (көңілді, мұңды)

2) развитие двигательной сферы. Срисовывание с доски, листа бумаги, учебника. Выполнение действий с воображаемыми предметами. Выполнение по образцу статических и динамических поз. Использование способов невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика). Имитация эмоциональных состояний. Осуществление контроля за собственным внешним выражением эмоций;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение ряда символов (буквы, цифры); слов (в пределах 10), фразы, короткого текста, двустишия. Узнавание объектов по описанию. Изготовление поделки. Рассказывание о событиях прошедшего дня, недели, года. Участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти. Выполнение танцевальных и гимнастических движений. Группировка предметов по одному признаку (величина, цвет, форма, назначение, масса), выстраивание предметов в сериационный ряд (по высоте, ширине, величине). Определение закономерности в расположении предметов, линий на плоскости. Выполнение самооценки выполненного задания: правильно, быстро, лучше, красиво. Ориентирование на образец при выполнении задания. Нахождение "ошибок" художника на сюжетной картинке (бывает-не бывает). Отгадывание загадок. Узнавание эмоционального состояния человека на картинке. Передача различных чувств мимикой и жестами: удивления, радости, страха. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания.
Параграф 2. Система целей обучения
29. Цели обучения служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала. В программе для удобства использования целей обучения и проведения мониторинга вводится кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по разделам и целям обучения:
1) "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки":
таблица 1
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1. Развитие слухового восприятия
5. 1. 1. 1 внимательно прислушиваться к речи окружающих
6. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания
7. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
8. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
9. 1. 1. 1 воспринимать на слух новую информацию в различных ситуациях общения
5. 1. 1. 2 определять локализацию источника звучания
6. 1. 1. 2 эмоционально различать характер мелодии (веселая, грустная)

7. 1. 1. 2 есту арқылы дыбыстардың санын ажырату және қайталау
8. 1. 1. 2 дыбыстардың санын ажырату және қайталау
9. 1. 1. 2 дыбыс құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату
5. 1. 1. 3 таныс адамдардың (ата-ананың, туыстарының, достарының) дауысын ажырату
6. 1. 1. 3 қоршаған орта дыбыстарына еліктеу
7. 1. 1. 3 сөзден дыбысты бөліп алу
8. 1. 1. 3 есту арқылы сөйлеу мен ән айтуды ажырату
9. 1. 1. 3 сөздегі дыбыс қатарын анықтау
5. 1. 1. 4 жануарлардың дауысын ажырату
6. 1. 1. 4 есту арқылы дыбыстың биіктігін ажырату
7. 1. 1. 4 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
8. 1. 1. 4 әр түрлі сипаттағы дыбыстар мен шуларды ажырату
9. 1. 1. 4 берілген дыбысқа сөздерді таңдау
5. 1. 1. 5 дыбыстарды ажырату және оны затпен байланыстыру (ойыншық, сурет)
6. 1. 1. 5 есту арқылы дыбыстың қарқынын ажырату
7. 1. 1. 5 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбыстайтын ойыншықтармен ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
8. 1. 1. 5 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
9. 1. 1. 5 музыкалық жанрларында ажырату (вальс, полька , марш)
5. 1. 1. 6 дыбыстың күшін естіп ажырату (тыныш-қатты)
6. 1. 1. 6 дыбыс ұзақтығын ажырату (ұзақ-қысқа)
7. 1. 1. 6 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
8. 1. 1. 6 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері)
9. 1. 1. 6 таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің, әншілердің дауысын тану
5. 1. 1. 7 музыкалық ойыншықтардың дыбысының басталуы мен аяқталуына жауап беру
6. 1. 1. 7 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбысталуы бар ойыншықтарға ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
7. 1. 1. 7 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы , қалалық шуларды ажырату
8. 1. 1. 7 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
9. 1. 1. 7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату
5. 1. 1. 8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға жауап беру, қуанышты мимикамен жауап беру, есту қабілетін шоғырландыру
6. 1. 1. 8 шуларға эмоционалды түрде жауап беру: қолмен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға қуанышты мимикамен, есту зейінімен, қимылдармен жауап беру
8. 1. 1. 8 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
9. 1. 1. 8 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері), сыбырлап жауап беру
9. 1. 1. 9 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5. 1. 2. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты бақылау
6. 1. 2. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты түрде жүйелі бақылау
7. 1. 2. 1 бағдарлаудың ізденіс әдістерін қолдану: жүйелі бақылау

7. 1. 1. 2 различать на слух и воспроизводить количество звучаний
8. 1. 1. 2 различать и воспроизводить количество звучаний
9. 1. 1. 2 различать слова и слоги, сходные по звуковому составу
5. 1. 1. 3 различать голоса знакомых людей (родители, близкие, друзья)
6. 1. 1. 3 подражать звукам окружающей среды
7. 1. 1. 3 выделять звук из слова
8. 1. 1. 3 различать на слух разговор и пение
9. 1. 1. 3 определять последовательность звуков в слове
5. 1. 1. 4 различать голоса животных
6. 1. 1. 4 различать на слух высоту звучания
7. 1. 1. 4 эмоционально реагировать на шумы
8. 1. 1. 4 различать разные по характеру звуки и шумы
9. 1. 1. 4 подбирать слова на заданный звук
5. 1. 1. 5 различать звукоподражания и соотносить с объектом (игрушкой, картинкой)
6. 1. 1. 5 различать на слух темп звучания
7. 1. 1. 5 различать и вопроизводить сложные ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
8. 1. 1. 5 эмоционально реагировать на шум
9. 1. 1. 5 различать музыкальные жанры (вальс, полька, марш)
5. 1. 1. 6 различать на слух силу звучания (тихо-громко)
6. 1. 1. 6 различать длительность звучания (долго-кратко)
7. 1. 1. 6 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
8. 1. 1. 6 различать шепотную речь (слова и фразы)
9. 1. 1. 6 узнавать голоса знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов
5. 1. 1. 7 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
6. 1. 1. 7 различать простые ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
7. 1. 1. 7 различать социально значимые бытовые, городские шумы
8. 1. 1. 7 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
9. 1. 1. 7 различать звучания музыкальных инструментов
5. 1. 1. 8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением
6. 1. 1. 8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, движениями
8. 1. 1. 8 различать социально значимые бытовые, городские шумы
9. 1. 1. 8 узнавать шепотную речь (слова и фразы), отвечать шепотом
9. 1. 1. 9 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
5. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: целенаправленное наблюдение
6. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение целенаправленно
7. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение

8. 1. 2. 1 объектілерді мақсатты түрде тексеру (көзбен қарау)
9. 1. 2. 1 нысандарды бірнеше өлшем параметрлері бойынша дәрежелеу: ұзындық, ені (серия)
5. 1. 2. 2 объектілерді оның кескінімен салыстыру
6. 1. 2. 2 5-6 бөліктен заттардың суреттерін жасау
7. 1. 2. 2 үлгі, ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
8. 1. 2. 2 адам мен жануарлардың ерекшеліктерін, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табу
9. 1. 2. 2 еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері)
5. 1. 2. 3 суреттерді жұбымен сәйкестендіру
6. 1. 2. 3 негізгі түстер мен олардың реңктерін ажырату
7. 1. 2. 3 объектінің суреттерін құрастыру
8. 1. 2. 3 геометриялық көлемді және жазық пішіндерді ажырату
9. 1. 2. 3 қабаттастырылған және шулы кескіндерді ажырату
5. 1. 2. 4 3-4 бөліктен сурет құрау
6. 1. 2. 4 көлемді және жазық геометриялық пішіндерді ажырату
7. 1. 2. 4 әріпте жетіспейтін элементтерді толтыру
8. 1. 2. 4аппликацияда және дизайнда объектілерді орналастыру кезінде түстерді алмастыру
9. 1. 2. 4 күрделі пішіндерді көшіру
5. 1. 2. 5 үлгі бойынша текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден құрастыру
6. 1. 2. 5 шамалардың бірліктері мен сипаттамаларын ажырату
7. 1. 2. 5 контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
8. 1. 2. 5 түстерді әрекетке нұсқау ретінде пайдалану
9. 1. 2. 5 үлгі бойынша күрделі өрнектерді салу
5. 1. 2. 6 жасырын объектілер мен кескіндерді бөлек, элемент бойынша тану
6. 1. 2. 6 әріптегі жетіспейтін элементтерді толтыру
7. 1. 2. 6 бөлшектерден пішіндердің үлгісі жасау
8. 1. 2. 6 берілген ортадағы геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табу
9. 1. 2. 6 адамдар, жануарлар, қоршаған шындық объектілері арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу
5. 1. 2. 7 жазық және көлемдік геометриялық фигураларды ажырату, бөлшектері мен ерекшеліктерін белгілеу
6. 1. 2. 7 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7. 1. 2. 7 ерекшеліктерді бөліп көрсету және объектілерді, тірі объектілерді, пейзаждарды сипаттау
8. 1. 2. 7 стильдендірілген бейнелердегі объектілерді тану: контур, сызық, нүкте
9. 1. 2. 7 сюжетті суреттер сериясын құру
5. 1. 2. 8 негізгі түстерді ажырату
6. 1. 2. 8 заттарды, бейнелерді салыстыру, айырмашылығы мен ұқсастығын табу
7. 1. 2. 8 ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
8. 1. 2. 8 қабаттастырылған кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
9. 1. 2. 8 таныс шығарма немесе мультфильм бойынша сюжетті суреттер топтамасын құрастыру
5. 1. 2. 9 шама бірліктерін ажырату
6. 1. 2. 9 заттар мен суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
7. 1. 2. 9 симметрия осін сақтай отырып, кескінді аяқтау

8. 1. 2. 1 целенаправленно рассматривать предметы (зрительно обследовать)
9. 1. 2. 1 ранжировать предметы по нескольким параметрам величины: длина, ширина (сериация)
5. 1. 2. 2 соотносить предметы с его изображением
6. 1. 2. 2 составлять предметные картинки из 5-6 частей
7. 1. 2. 2 конструировать из счетных палочек по образцу, словесной инструкции
8. 1. 2. 2 находить особенности, различия и сходства людей, животных
9. 1. 2. 2 читать с губ (звуки, слоги, слова и фразы)
5. 1. 2. 3 подбирать пары к картинкам
6. 1. 2. 3 различать основные цвета и их оттенки
7. 1. 2. 3 составлять предметные картинки из 7-8 частей
8. 1. 2. 3 различать геометрические объемные и плоские формы
9. 1. 2. 3 различать наложенные и зашумленные изображения
5. 1. 2. 4 составлять картинку из 3-4 частей
6. 1. 2. 4 различать объемные и плоские геометрические формы
7. 1. 2. 4 дописывать недостающие элементы в букве
8. 1. 2. 4 чередовать цвета при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
9. 1. 2. 4 копировать сложные фигуры
5. 1. 2. 5 конструировать из кубиков и плоских геометрических форм по образцу
6. 1. 2. 5 различать градации и характеристики величины
7. 1. 2. 5 узнавать буквы, цифры, предметы в контурных изображениях
8. 1. 2. 5 использовать цвета в качестве сигнала к действию
9. 1. 2. 5 рисовать сложные орнаменты по образцу
5. 1. 2. 6 узнавать скрытые объекты и изображения по части, элементу
6. 1. 2. 6 дописывать недостающие элементы в букве
7. 1. 2. 6 моделировать фигуры из деталей
8. 1. 2. 6 находить в заданном окружении предметы, похожие на геометрические фигуры
9. 1. 2. 6 находить различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности
5. 1. 2. 7 различать плоскостные и объемные геометрические формы, выделять детали, признаки
6. 1. 2. 7 конструировать из счетных палочек по образцу
7. 1. 2. 7 выделять признаки и описывать предметы, живые объекты, пейзажи
8. 1. 2. 7 узнавать предметы на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных
9. 1. 2. 7 составлять серию сюжетных картинок
5. 1. 2. 8 различать основные цвета
6. 1. 2. 8 сравнивать предметы, изображения, находить различия и сходства
7. 1. 2. 8 конструировать из счетных палочек по словесной инструкции
8. 1. 2. 8 узнавать буквы, цифры, предметы в наложенных изображениях
9. 1. 2. 8 составлять серию сюжетных картинок по знакомому произведению, мультфильму
5. 1. 2. 9 различать признаки величины
6. 1. 2. 9 находить сходство и различия в предметах и на картинках
7. 1. 2. 9 дорисовывать изображение, соблюдая ось симметрии

8. 1. 2. 9 үлгі бойынша сюжетті суреттер қатарын құрастыру
9. 1. 2. 9 2 сюжетті суреттегі айырмашылықтарды табу
5. 1. 2. 10 көзін адамның бетінде ұстап тұру
6. 1. 2. 10 элементтерді берілген сипаттамаға сәйкес біріктіру
7. 1. 2. 10 әр түрлі қаріппен бейнеленген әріптер қатарындағы берілген әріпті тану
8. 1. 2. 10 қатардың ретін көшіру (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
5. 1. 2. 11 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
6. 1. 2. 11 нақты объектілерді олардың алмастырғыштарында тану
7. 1. 2. 11 қатардың ретін қайталау (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
8. 1. 2. 11 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
5. 1. 2. 12 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден құрастыру
6. 1. 2. 12 объектілер мен жалпақ фигуралармен ойындар мен жаттығулар кезінде шама бірліктерін ажырату
7. 1. 2. 12 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
5. 1. 2. 13 жақын немесе алыс қозғалатын объектіні көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңберде, алға/артқа)
6. 1. 2. 13 үлгі бойынша сюжетті суреттерді бояу
5. 1. 2. 14 суреттерді бояу
6. 1. 2. 14 заттық және тақырыптық суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5. 1. 3. 1 өз денесінің схемасында бағдарлау
6. 1. 3. 1 өз денеңізге қатысты объектілердің орнын бағдарлау
7. 1. 3. 1 қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлау
8. 1. 3. 1 кеңістіктегі орналасуына қарай объектілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
9. 1. 3. 1 бөлменің макетін жасау
5. 1. 3. 2 өз денесінің сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
6. 1. 3. 2 үлгі бойымен белгілі бір бағытта сызықтар салу
7. 1. 3. 2 көршіге қатысты өз орнын анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы)
8. 1. 3. 2 кескіндерді көшіру (кейінге қалдырылған)
9. 1. 3. 2 пазлдардан сюжетті суреттер жасау
5. 1. 3. 3 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң жақ)
6. 1. 3. 3 өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
7. 1. 3. 3 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
8. 1. 3. 3 берілген бағытта қозғалу
9. 1. 3. 3 сызба бойынша жобалау
5. 1. 3. 4 объектілердің орналасуының қашықтығын ажырату (онда, одан әрі, жақын)
6. 1. 3. 4 үлгі бойынша тік және көлденең бағытта жазық және көлемді объектілерді орналастыру
7. 1. 3. 4 басқа адамның қимылын көрсету
8. 1. 3. 4 қоғамдық көлікте бағдарлау: автобуста, троллейбуста, трамвайда, метрода

8. 1. 2. 9 составлять серию сюжетных картинок по образцу
9. 1. 2. 9 находить отличия в 2-х сюжетных картинках
5. 1. 2. 10 фиксировать взгляд на лице человека
6. 1. 2. 10 объединять предметы по заданному признаку
7. 1. 2. 10 узнавать заданную букву в ряду букв, изображенных разным шрифтом
8. 1. 2. 10 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
5. 1. 2. 11 конструировать из счетных палочек по образцу
6. 1. 2. 11 узнавать реальные предметы в их заместителях
7. 1. 2. 11 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
8. 1. 2. 11 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
5. 1. 2. 12 конструировать из геометрических форм по образцу
6. 1. 2. 12 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами
7. 1. 2. 12 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
5. 1. 2. 13 прослеживать взглядом за движущимся близко или удаленно предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
6. 1. 2. 13 составлять сюжетные картинки по образцу
5. 1. 2. 14 раскрашивать предметные картинки
6. 1. 2. 14 раскрашивать предметные и сюжетные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5. 1. 3. 1 ориентироваться в схеме собственного тела
6. 1. 3. 1 ориентироваться в расположении предметов относительно собственного тела
7. 1. 3. 1 ориентироваться в теле человека, стоящего напротив
8. 1. 3. 1 определять сходство и различие между объектами по признаку их пространственного расположения
9. 1. 3. 1 составлять макет комнаты
5. 1. 3. 2 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела
6. 1. 3. 2 проводить линии по образцу в определенном направлении
7. 1. 3. 2 определять свое место по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди)
8. 1. 3. 2 копировать изображения
9. 1. 3. 2 составлять сюжетные картины из пазлов
5. 1. 3. 3 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
6. 1. 3. 3 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела, на других людях, объектах
7. 1. 3. 3 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
8. 1. 3. 3 передвигаться в заданном направлении
9. 1. 3. 3 конструировать по схеме
5. 1. 3. 4 различать отдаленность расположения объектов (тут-там, далеко–дальше, близко-ближе)
6. 1. 3. 4 раскладывать плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении по образцу
7. 1. 3. 4 воспроизводить движения другого человека зеркально
8. 1. 3. 4 ориентироваться в общественном транспорте: в автобусе, в троллейбусе, в трамваи, в метро

9. 1. 3. 4 екі қолмен бір уақытта сурет салу
5. 1. 3. 5 заттардың өзара орналасуын ажырату
6. 1. 3. 5 үлгі, жоспар бойынша жобалау
7. 1. 3. 5 үлгі, сызба бойынша жобалау
8. 1. 3. 5 қоғамдық орындарда бағдарлау: театрда, циркте, әлеуметтік қызметтерде
9. 1. 3. 5 үлгі, кесте, түпкі ой бойынша конструкциялар жасау
5. 1. 3. 6 үлгі, жоспар бойынша жобалау
6. 1. 3. 6 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
7. 1. 3. 6 мектепке іргелес көшелермен жүру
8. 1. 3. 6 триминолардан фигураларды жасау
9. 1. 3. 6 нысанның алыс немесе жақын екенін анықтау
5. 1. 3. 7 еліктеу арқылы кеңістікте берілген бағытта қозғалу (алға, артқа)
6. 1. 3. 7 үлкен кеңістікте: асханада, акт залында, спорт залында және мектеп дәліздерінде бағдарлау
7. 1. 3. 7 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада бағдарлау
8. 1. 3. 7 әдеттен тыс позициялардағы, басқа объектілермен және бақылаушымен өзгерген кеңістіктік қатынастардағы объектілерді тану
9. 1. 3. 7 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
5. 1. 3. 8 шағын шектеулі кеңістікте шарлау: сыныпта, жатын бөлмелерде, дәретханада, киім ауыстыратын бөлмеде, сыныптарда
6. 1. 3. 8 мектеп алаңында бағдарлау: мектеп аумағы, балалар және спорт алаңдары
7. 1. 3. 8 кеңістіктік қатынастарды ауызша нұсқауларға сәйкес қайталау
8. 1. 3. 8 берілген заттарды құмға, суға, ауаға салу
9. 1. 3. 8 заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді сөйлеуде қолдану
5. 1. 3. 9 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше мектеп аумағында жүру
6. 1. 3. 9 триминодан фигураларды жасау
7. 1. 3. 9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді қолдану
8. 1. 3. 9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді қолдану
9. 1. 3. 9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау
5. 1. 3. 10 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
6. 1. 3. 10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
7. 1. 3. 10 оқиғалар тізбегін анықтау (бұрын, содан кейін)
8. 1. 3. 10 бір аптаға оқиғалар күнтізбесін мұғалімнің көмегімен жасау
9. 1. 3. 10 ауызша нұсқаулар бойынша заттардың кеңістіктік қатынастарын қайталау
5. 1. 3. 11 тәулік уақытының, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату

9. 1. 3. 4 рисовать двумя руками одновременно
5. 1. 3. 5 различать взаиморасположение объектов
6. 1. 3. 5 конструировать по образцу
7. 1. 3. 5 конструировать по образцу, схеме
8. 1. 3. 5 ориентироваться в местах общественного назначения: театр, цирк, социальные службы
9. 1. 3. 5 составлять конструкции по образцу, схеме, замыслу
5. 1. 3. 6 конструировать по образцу, замыслу
6. 1. 3. 6 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
7. 1. 3. 6 ориентироваться на прилегающих к школе улицах
8. 1. 3. 6 составлять фигуры из тримино
9. 1. 3. 6 определять далеко или близко находится предмет
5. 1. 3. 7 двигаться в заданном направлении в пространстве по подражанию (вперед, назад)
6. 1. 3. 7 ориентироваться в большом пространстве: в столовой, актовом, спортивном и тренажҰрном зале, в коридорах школы
7. 1. 3. 7 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника
8. 1. 3. 7 узнавать объекты, находящиеся в необычном положении, в измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю
9. 1. 3. 7 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
5. 1. 3. 8 ориентироваться в малом замкнутом пространстве: в классе, в спальне, в туалете, в раздевалке, в учебных кабинетах
6. 1. 3. 8 ориентироваться на пришкольном участке: территории участка, детской и спортивных площадках
7. 1. 3. 8 воспроизводить пространственные отношения по словесной инструкции
8. 1. 3. 8 рисовать заданные объекты на песке, воде, в воздухе
9. 1. 3. 8 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
5. 1. 3. 9 ориентироваться в помещении школы с помощью педагога и самостоятельно
6. 1. 3. 9 составлять фигуры из тримино
7. 1. 3. 9 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
8. 1. 3. 9 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
9. 1. 3. 9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы
5. 1. 3. 10 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
6. 1. 3. 10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
7. 1. 3. 10 определять последовательность событий (раньше, потом)
8. 1. 3. 10 составлять календарь событий на неделю с помощью педагога
9. 1. 3. 10 воспроизводить пространственные отношения предметов по словесной инструкции
5. 1. 3. 11 различать последовательность и признаки времени суток, времен года

6. 1. 3. 11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
7. 1. 3. 11 өз өміріндегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
8. 1. 3. 11 сағат бойынша уақытты анықтау
9. 1. 3. 11 мұғалімнің, ата-ананың көмегімен пайдаланылған және түсірілген фотосуреттерімен оқиғалар (жеке, сыныптық) күнделігін жүргізу
5. 1. 3. 12 өз өміріңіздегі оқиғаларды кеше, бүгін, ертең ұғымдарымен салыстыру
6. 1. 3. 12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
7. 1. 3. 12 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
8. 1. 3. 12 жыл мезгілдері бойынша мерекелерді атау
9. 1. 3. 12 өз өміріңіздегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
5. 1. 3. 13 оқиғалар тізбегін белгілеу: алдымен - содан кейін
7. 1. 3. 13 сағаттың уақытын анықтау
8. 1. 3. 13 уақыт кестесінің көмегімен жұмыс күндерін, демалыс және мереке күндерін анықтау
9. 1. 3. 13 уақыт кестесінен күндерді табу: жақындарының, достарының туған күндері
5. 1. 3. 14 апта күндерін атау
9. 1. 3. 14 сағат бойынша уақытты анықтау
5. 1. 3. 15 жыл айларын атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5. 1. 4. 1 әртүрлі әрекеттерде тактильді-моторлы сезімталдықты қолдану: саздан, ермексазнен, қамырдан модельдеу; саусақпен сурет салу ; үлкен мозаикамен ойындар ; ұсақ заттарды сұрыптау
6. 1. 4. 1. бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру
7. 1. 4. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, сығу
8. 1. 4. 1 әртүрлі заттардың салмағын ажырату (мақта, шеге, жолақ)
9. 1. 4. 1 материалдарды сипаттамалары бойынша ажырату (температура, құрылым, ылғалдылық, тұтқырлық)
5. 1. 4. 2 саусақтармен нысанды сезіну немесе оның контурын сызу
6. 1. 4. 2 көрнекі үлгіге сәйкес жанасу арқылы көлемді нысанға жұпты таңдау
7. 1. 4. 2 өнімдерді консистенциясы бойынша ажырату (сұйық, қатты, тұтқыр, түйіршіктелген)
8. 1. 4. 2 үлгіні пайдаланып сипау арқылы таныс және бейтаныс заттарды табу
9. 1. 4. 2 объектілердің ерекше қасиеттерін сөзбен айту
5. 1. 4. 3 2-ден таңдау кезінде визуалды үлгіні пайдаланып үш өлшемді фигуралар мен заттарды сезу арқылы тану
6. 1. 4. 3 сұйық және қатты тағамның (ыстық, суық), әртүрлі заттардың қарама-қарсы температурасын ажырату
7. 1. 4. 3 көрнекі үлгіні пайдаланып сипау арқылы көлемді затты табу
8. 1. 4. 3 жанасуларды локализациялау
9. 1. 4. 3 қолында немесе артында "жазылған" әріптер мен сандарды атау, қайталау
5. 1. 4. 4 сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді қалауларды білдіру
6. 1. 4. 4 заттарды салмағына қарай ажырату (ауыр - жеңіл)
7. 1. 4. 4 көрнекі үлгі бойынша заттардың өлшемі мен пішінін сипау арқылы ажырату

6. 1. 3. 11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
7. 1. 3. 11 описывать события собственной жизни от начала к концу
8. 1. 3. 11 определять время по часам
9. 1. 3. 11 вести дневник событий (личный, класса) с использованием фото с помощью педагога, родителей
5. 1. 3. 12 соотносить события собственной жизни с понятиями: вчера, сегодня, завтра
6. 1. 3. 12 определять последовательность событий: сначала-потом
7. 1. 3. 12 составлять совместно с педагогом картинный план дня
8. 1. 3. 12 называть праздники в разные времена года
9. 1. 3. 12 описывать события собственной жизни от начала к концу события
5. 1. 3. 13 устанавливать последовательность событий: сначала – потом
7. 1. 3. 13 определять время часам
8. 1. 3. 13 узнавать рабочие, выходные и праздничные дни по табель-календарю
9. 1. 3. 13 находить даты в табель-календаре: дни рождения близких, друзей
5. 1. 3. 14 называть дни недели
9. 1. 3. 14 определять время по часам
5. 1. 3. 15 называть месяцы года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5. 1. 4. 1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка из глины, пластилина, теста; рисование пальцами игры с крупной мозаикой; сортировка мелких предметов
6. 1. 4. 1. применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
7. 1. 4. 1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание
8. 1. 4. 1 различать тяжесть разных предметов (вата, гвозди, брусок)
9. 1. 4. 1 различать материалы по характеристикам (температура, фактура, влажность, вязкость)
5. 1. 4. 2 применять поисковые способы ориентировки: ощупывать предмет или обводить его пальцем по контуру
6. 1. 4. 2 подбирать на ощупь пару к объемному предмету по зрительному образцу
7. 1. 4. 2 различать продукты по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
8. 1. 4. 2 находить на ощупь знакомые и незнакомые предметы по образцу
9. 1. 4. 2 называть словом особые свойства предметов
5. 1. 4. 3 узнавать на ощупь объемные фигуры и предметы по зрительному образцу при выборе из 2-х
6. 1. 4. 3 различать контрастную температуру жидкой и твердой пищи (горячую, холодную), разных предметов
7. 1. 4. 3 находить на ощупь объемный предмет по зрительному образцу
8. 1. 4. 3 локализовать прикосновения
9. 1. 4. 3 называть "написанные" на руке или спине буквы и цифры
5. 1. 4. 4 выражать тактильные предпочтения с помощью речи или жестов
6. 1. 4. 4 различать предметы по весу (тяжелый - легкий)
7. 1. 4. 4 различать на ощупь величину и форму предметов по зрительному образцу

8. 1. 4. 4 үлгі бойынша әртүрлі беттік құрылымы бар материалдарды және заттарды (қырлы, тікенді, жұмсақ) жанасу арқылы тану
9. 1. 4. 4 материалдар мен заттардың бетінің құрылымын атау (тікенді, жұмсақ, суық, жылы)
5. 1. 4. 5 адамның жанасуына адекватты-эмоционалды және моторлы жауап беру
6. 1. 4. 5 әртүрлі температурадағы материалдармен жанасуға адекватты жауап беру
7. 1. 4. 5 заттардың қасиеттерін ажырату (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел)
9. 1. 4. 5 сипау арқылы өрескел әріптер мен сандарды тану
5. 1. 4. 6 материалдармен (ағаш, металл, су) жанасуға адекватты жауап беру
6. 1. 4. 6 объектілерден шығатын вибрацияға адекватты жауап беру
7. 1. 4. 6 қауіпсіздік мақсатында тактильді-моторлық сезімталдықты пайдалану
6. 1. 4. 7 ыстық немесе өткір заттарды ұстағанда абай болу
2) "Қимыл-қозғалыс саласын дамыту"
2 - кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5. 2. 1. 1 жұдырықты түйіп ашу, саусақтарды бүгіп, түзету
6. 2. 1. 1 бір қозғалыстан екіншісіне бірқалыпты ауысу: таяқшалардан заттардың контурын жасау
7. 2. 1. 1 бір статикалық позадан екіншісіне ырғақты түрде ауысу (алақан - жұдырық)
8. 2. 1. 1 суреттерді аяқтау
9. 2. 1. 1 конфигурациясы бойынша басылған әріптердің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
5. 2. 1. 2 саусақ ұшымен үстелді түрту
6. 2. 1. 2 ермексазбен мүсіндеу
7. 2. 1. 2 күнделікті өмірде және сабақта қолмен дәл қимылдар жасау (байлау, шешу, бекіту)
8. 2. 1. 2 сызық ішінде түзу, көлбеу, үзік сызықтардан тұратын жиектерді салу
9. 2. 1. 2 үлгі бойынша нүктелер бойынша сызықтар сызу
5. 2. 1. 3 еліктеу арқылы қол соғу (ритм, мөлшер)
6. 2. 1. 3 трафарет ішінде штрихтау
7. 2. 1. 3 жақтауда тік, көлденең және қиғаш сызықтары бар үлгіге сәйкес штрихтау
8. 2. 1. 3 ырғақты өрнектерді салу, әртүрлі конфигурациядағы толқынды сызықтарды, көлбеу түзу және нүктелі сызықтарды салу
9. 2. 1. 3 шектелген кеңістікте түзу көлденең сызықтар салу
5. 2. 1. 4 саусақтармен әртүрлі пішіндер жасау
6. 2. 1. 4 шектелген кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойымен кескіндерді қадағалау
7. 2. 1. 4 трафарет, шаблондарды сызып шығу
8. 2. 1. 4 шектеулі кеңістікте бағытын өзгерте отырып сызықтар салу
9. 2. 1. 4 ерікті бағытта әртүрлі сызықтар салу
5. 2. 1. 5 жіпке түймелерді және үлкен моншақтарды тізу
6. 2. 1. 5 түрлі музыкалық аспаптарда ойнауға еліктеу (фортепиано, барабан, гитара, керней)

8. 1. 4. 4 распознавать на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхностью (ребристые, колючие, мягкие) по образцу
9. 1. 4. 4 называть фактуру поверхности материалов и предметов (колючая, мягкая, холодная, теплая)
5. 1. 4. 5 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
6. 1. 4. 5 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре
7. 1. 4. 5 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
9. 1. 4. 5 узнавать на ощупь шероховатые буквы и цифры
5. 1. 4. 6 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода)
6. 1. 4. 6 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
7. 1. 4. 6 использовать тактильно-двигательную чувствительности в целях безопасности
6. 1. 4. 7 осторожно прикасаться к горячему, острому
2) "Развитие двигательной сферы"
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1. Развитие мелкой моторики
5. 2. 1. 1 сжимать и разжимать кулаки сгибать и разгибать пальцы
6. 2. 1. 1 плавно переключаться с одного движения на другое: составлять контуры предметов из палочек
7. 2. 1. 1 ритмично переходить из одной статичной позы в другую (ладонь – кулак)
8. 2. 1. 1 дорисовывать изображения
9. 2. 1. 1 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
5. 2. 1. 2 постукивать подушечками пальцев по столу
6. 2. 1. 2 лепить из пластилина
7. 2. 1. 2 производить точные движения руками в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
8. 2. 1. 2 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
9. 2. 1. 2 проводить линии по точкам по данному образцу
5. 2. 1. 3 хлопать в ладоши по подражанию (ритм, количество)
6. 2. 1. 3 штриховать внутри трафарета
7. 2. 1. 3 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
8. 2. 1. 3 рисовать ритмизованные орнаменты, проводить волнистые линии различных конфигураций, наклонные прямые и пунктирные линии
9. 2. 1. 3 проводить прямые горизонтальные линии в ограниченном пространстве
5. 2. 1. 4 составлять из пальцев различные фигуры
6. 2. 1. 4 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
7. 2. 1. 4 обводить трафареты, шаблоны
8. 2. 1. 4 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
9. 2. 1. 4 проводить различные линии в произвольных направлениях
5. 2. 1. 5 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины
6. 2. 1. 5 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)

7. 2. 1. 5 шектеулі кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойынша сызып шығу
8. 2. 1. 5 объектінің толық бейнесін алу үшін объектінің жартысын толық сызу
5. 2. 1. 6 үрме бұршақ, бұршақ, дәнді дақылдарды сұрыптау
6. 2. 1. 6 тік, көлденең түзу сызықтарды салу
7. 2. 1. 6 нүктелі сызықтар бойымен жолақтардың әртүрлі түрлерін сызу
8. 2. 1. 6 қарапайым лабиринттер арқылы үздіксіз сызықтар салу
5. 2. 1. 7 түймелерді, сылдырмақтарды, ілмектерді бекіту және ашу
6. 2. 1. 7 дәйекті қозғалыстарды орындау ("жұдырық-шет-алақан")
7. 2. 1. 7 ұяшықтарға өрнек салу (ұяшықтарды қарау, әр ұяшыққа нүкте қою, ұяшықтарды санау)
5. 2. 1. 8 екі қолды пайдалану (сол қолмен ұстап тұрып, қағаз парағын оң қол алақанымен тегістеу, және керісінше)
6. 2. 1. 8 бір бағытта штрихтау (жоғарыдан төменге қарай)
5. 2. 1. 9 қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстау
6. 2. 1. 9 ауыспалы элементтері бар сызыққа үлгіні көшіру
5. 2. 1. 10 сызықты сақтай отырып, екі ұяшыққа түзу сызықтарды (тік, көлденең) салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5. 2. 2. 1 көз қозғалтқыш жаттығуларды орындау
6. 2. 2. 1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
7. 2. 2. 1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
8. 2. 2. 1 ертегі кейіпкерлерінің, мультфильм кейіпкерлерінің және фильмдердің мимикасы мен қимылдарына еліктеу
9. 2. 2. 1 қиялдағы заттармен әрекет ету
5. 2. 2. 2 жануарлардың әдеттеріне еліктеу
6. 2. 2. 2 жануарлардың қимыл-қозғалысына, қалпы мен әдеттеріне еліктеу
7. 2. 2. 2 қозғалыс кезінде нұсқаулықтарды қабылдау және орындау
8. 2. 2. 2 позаларды және басқа адамның қимылдары қайталау ("Айна" ойыны)
9. 2. 2. 2 бет пен дененің әртүрлі бөліктерінің (көз, ауыз, саусақ) позалары мен қимылдарын үлгі бойынша қайталау
5. 2. 2. 3 қимылдарды затпен және затсыз еліктеу арқылы жаңғырту
6. 2. 2. 3 қиялдағы заттармен еліктеу арқылы қозғалыстарды қайталау
7. 2. 2. 3 жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы болжау
8. 2. 2. 3 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) тану
9. 2. 2. 3 вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомима)
5. 2. 2. 4 вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін (мимика, пантомима) қолдану
6. 2. 2. 4 жүру, жүгіру, музыкалық ойыншықтарды ойнау қарқынын қайталау
7. 2. 2. 4 табиғат құбылыстарына (жаңбыр, жел) еліктеу
8. 2. 2. 4 елестететін заттармен әртүрлі әрекеттерге еліктеу
9. 2. 2. 4 адамның эмоционалдық күйлеріне еліктеу (таңдану, қорқыныш, қуаныш)
5. 2. 2. 5 артикуляция мүшелерінің қозғалыстарын қайталау

7. 2. 1. 5 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
8. 2. 1. 5 дорисовывать половину предмета с целью получения целостного предметного изображения
5. 2. 1. 6 сортировать бобы, фасоль, горох, перебирать крупу
6. 2. 1. 6 рисовать вертикальные, горизонтальные прямые линии
7. 2. 1. 6 обводить разные виды дорожек по пунктирным линиям
8. 2. 1. 6 проводить непрерывные линии по простым лабиринтам
5. 2. 1. 7 застегивать и расстегивать пуговицы, молнии, кнопки, крючки
6. 2. 1. 7 выполнять последовательные движения ("кулак-ребро-ладонь")
7. 2. 1. 7 рисовать узоры по клеткам (видеть клетки, ставить точки в каждую клетку, считать клетки)
5. 2. 1. 8 рационально пользоваться двумя руками (разглаживать лист бумаги ладонью правой руки, придерживая ее левой и наоборот)
6. 2. 1. 8 штриховать в одном направлении (свеху вниз)
5. 2. 1. 9 правильно захватывать карандаш, ручку
6. 2. 1. 9 копировать узор в строке с чередованием элементов
5. 2. 1. 10 проводить прямые линии (вертикальные, горизонтальные) в две клетки, соблюдая строку
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
6. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
7. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
8. 2. 2. 1 имитировать мимику и движения сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
9. 2. 2. 1 действовать с воображаемыми предметами
5. 2. 2. 2 имитировать повадки зверей
6. 2. 2. 2 имитировать движения, позы и повадки животных
7. 2. 2. 2 воспринимать и выполнять команды в движении
8. 2. 2. 2 воспроизводить позы и движения другого человека (игра "Зеркало")
9. 2. 2. 2 воспроизводить позы и движения различными частями лица и тела (глаза, рот, пальцы) по образцу
5. 2. 2. 3 воспроизводить движения по подражанию с предметами и без
6. 2. 2. 3 воспроизводить движения по подражанию с воображаемыми предметами
7. 2. 2. 3 угадывать животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений
8. 2. 2. 3 узнавать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
9. 2. 2. 3 использовать способы невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика)
5. 2. 2. 4 пользоваться разными способами невербальной коммуникации (мимика, пантомимика)
6. 2. 2. 4 воспроизводить темп ходьбы, бега, игры на музыкальных игрушках
7. 2. 2. 4 имитировать природные явления (дождь, ветер)
8. 2. 2. 4 имитировать различные действия с воображаемыми предметами
9. 2. 2. 4 имитировать эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
5. 2. 2. 5 воспроизводить отраженно движения органов артикуляции

6. 2. 2. 5 позаларды және қимылдар қайталау ("Айна" ойыны)
7. 2. 2. 5 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) түсіну
8. 2. 2. 5 эмоционалды күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
9. 2. 2. 5 эмоциялардың сыртқы көрінісін бақылау
5. 2. 2. 6 дене қозғалыстарын қайталау
7. 2. 2. 6 әртүрлі эмоционалдық күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3) "Зерделік саласын дамыту"
3-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 -сынып
6 -сынып
7 -сынып
8 -сынып
9 -сынып
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5. 3. 1. 1 суреттер сериясын орналастыру (5)
6. 3. 1. 1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын көрсету
7. 3. 1. 1 толық бөліктік қатынастарды орнату
8. 3. 1. 1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын қайталау
9. 3. 1. 1 берілген сөздер қатарын қайталау (10 ішінде)
5. 3. 1. 2 мүсіндеу, сызу кезінде заттың пішінін, өлшемін, түсін бейнелеу
6. 3. 1. 2 есте сақтау бойынша бірдей объектілерді табу
7. 3. 1. 2 нысандар немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не жетіспейді?)
8. 3. 1. 2 таңбалар қатарын (әріптер, сандар) салу
9. 3. 1. 2 тыңдалған сөйлеу материалын (сөз тіркестері, қысқа мәтін, жұптар) жаңғырту және қайталау
5. 3. 1. 3 фотосуреттердегі таныс аттарды тану және атау
6. 3. 1. 3 объектілер немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не өзгерді?)
7. 3. 1. 3 белгіленген суреттер сериясын орналастыру
8. 3. 1. 3 қимылдарды есте сақтау
9. 3. 1. 3 объектілерді сипаттау арқылы тану
5. 3. 1. 4 сөздер қатарын жаңғырту (3-5)
6. 3. 1. 4 бірнеше қимылдарды затпен және затсыз орындау
7. 3. 1. 4 есте сақтау арқылы сурет салу
8. 3. 1. 4 есте сақтау бойынша үлгілерді салу
9. 3. 1. 4 өткен күндегі, аптадағы оқиғалар туралы әңгімелеу
5. 3. 1. 5 объектілер мен суреттерді ретімен орналастыру (қатарға қосу)
6. 3. 1. 5 нұсқаулар кешенін орындау
7. 3. 1. 5 сұрақтар бойынша көргендерін сипаттау
8. 3. 1. 5 өлеңді жатқа айту
9. 3. 1. 5 есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында ашық топтық ойындарға қатысу
5. 3. 1. 6 нұсқауларды орындау
6. 3. 1. 6 ритмді қайталау
7. 3. 1. 6 суреттерді тану (болған немесе болмаған)
8. 3. 1. 6 сұрақтар қойылғанда өткен күндегі немесе аптадағы оқиғалар туралы айту
9. 3. 1. 6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
5. 3. 1. 7 ойынның қарапайым ережелерін сақтау
6. 3. 1. 7 қозғалыстарды қайталау
7. 3. 1. 7 таныс әуендерді тану
9. 3. 1. 7 би және гимнастикалық қимылдарды есте сақтау
5. 3. 1. 8 ойыншықтың орнын есте сақтау (не өзгерді?)
6. 3. 1. 8 ойын ережелерін сақтау

6. 2. 2. 5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
7. 2. 2. 5 понимать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
8. 2. 2. 5 воспроизводить эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
9. 2. 2. 5 следить за собственным внешним выражением эмоций
5. 2. 2. 6 воспроизводить отраженно движения тела
7. 2. 2. 6 воспроизводить различные эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3) "Развитие интеллектуальной сферы"
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1. Развитие памяти
5. 3. 1. 1 воспроизводить ряд картинок (5)
6. 3. 1. 1 отсрочено воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
7. 3. 1. 1 устанавливать взаимоотношения целое – часть
8. 3. 1. 1 воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
9. 3. 1. 1 воспроизводить заданный ряд слов (в пределах 10)
5. 3. 1. 2 воспроизводить форму, величину, цвет предмета в лепке, рисовании
6. 3. 1. 2 находить одинаковые предметы по памяти
7. 3. 1. 2 определять изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?)
8. 3. 1. 2 воспроизводить ряд символов (буквы, цифры)
9. 3. 1. 2 воспроизводить и пересказывать прослушанный речевой материал (фразы, короткий текст, двустишия)
5. 3. 1. 3 узнавать и называть знакомые лица на фотографиях
6. 3. 1. 3 определять изменения в наборе предметов или картинок (что изменилось?)
7. 3. 1. 3 отсроченно воспроизводить заданный ряд картинок
8. 3. 1. 3 воспроизводить действия, движения по памяти
9. 3. 1. 3 узнавать объекты по описанию
5. 3. 1. 4 воспроизводить словесный ряд (3-5)
6. 3. 1. 4 воспроизводить несколько движений с предметами и без
7. 3. 1. 4 рисовать по памяти
8. 3. 1. 4 рисовать узоры по памяти
9. 3. 1. 4 рассказывать о событиях прошедшего дня, недели
5. 3. 1. 5воспроизводить порядок предметов и картинок (включение в ряд)
6. 3. 1. 5 выполнять сложные инструкции
7. 3. 1. 5 описывать по вопросам увиденное
8. 3. 1. 5 читать наизусть стихи
9. 3. 1. 5 принимать участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти
5. 3. 1. 6 выполнять инструкции
6. 3. 1. 6 вопроизводить ритмы
7. 3. 1. 6 узнавать картинки отсроченно (было-не было)
8. 3. 1. 6 рассказывать по вопросам о событиях прошедшего дня, недели
9. 3. 1. 6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
5. 3. 1. 7 соблюдать простые правила игры
6. 3. 1. 7 воспроизводить ряд движений
7. 3. 1. 7 узнавать знакомые мелодии
9. 3. 1. 7 воспроизводить танцевальные и гимнастические движения по памяти
5. 3. 1. 8 запоминать место расположения игрушки (что изменилось?)
6. 3. 1. 8 соблюдать правила игры

6. 3. 1. 9 объектілердің орналасуындағы өзгерістерді анықтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5. 3. 2. 1 пайдалану үлгілер, сынап көру, көрнекі сәйкестендіру үшін тапсырмаларды орындау
6. 3. 2. 1 үлгіден түсі күрт ерекшеленетін таныс нысандарды таңдау (3 қарама- қарсы түс)
7. 3. 2. 1 объектілер арасындағы себеп-салдар байланысын анықтау (сюжеттік суреттер, оқиғалар)
8. 3. 2. 1 себеп-салдар байланысын анықтау (сурет, суреттер сериясы, мультфильм)
9. 3. 2. 1 объектілерді ерекше қасиеттері бойынша жіктеу
5. 3. 2. 2 объектілермен ойындар мен жаттығулар кезінде шама параметрлерін ескеру
6. 3. 2. 2 қарама-қарсы қарым-қатынастарды ауызша айту (тыныш-қатты, алыс-жақын)
7. 3. 2. 2 объектілерді және заттарды анық көрсетілген белгілері бойынша (түсі, пішіні, өлшемі, бөліктерінің саны, жекелеген бөліктерінің орналасуы, биіктігі) салыстыру (2-4)
8. 3. 2. 2 сандық параметрлерді ажырату
9. 3. 2. 2 объектілер мен сызықтардың жазықтықта орналасу үлгісін орнату
5. 3. 2. 3 объектілердің сипаттамаларын бөлектеу
6. 3. 2. 3 объектілерді және ерекше белгілері бар объектілер салыстыру
7. 3. 2. 3 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
8. 3. 2. 3 негізгі элементтерді, бөлшектерді тұтас объектіде, тақырыпта оқшаулау
9. 3. 2. 3 негізгі мүмкіндік ретінде көлемі бойынша қатарларды орындау
5. 3. 2. 4 объектілерді берілген сипаттамаға (түс, пішін, өлшем) сәйкес біріктіру
6. 3. 2. 4 нысандарды берілген бір белгі – пішіні, өлшемі немесе түсі бойынша топтастыру
7. 3. 2. 4 сюжетті суреттің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру
8. 3. 2. 4 сөйлеуде жалпылау сөздерді қолдану
9. 3. 2. 4 орындалған тапсырманы бағалау: дұрыс, тез, жақсы
5. 3. 2. 5 объектілердің мақсатын атау
6. 3. 2. 5 заттар мен құралдардың мақсатын білу
7. 3. 2. 5 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары , Коос текшелері, Монтессори материалдары)
8. 3. 2. 5 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
9.3.2. 5 тапсырманың орындалуын жеке бақылау
5. 3. 2. 6 өз қызметінің нәтижелерін бағалау
6. 3. 2. 6 құрдастар қызметінің өнімділігін бағалау
7. 3. 2. 6 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8. 3. 2. 6 сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды анықтау
9. 3. 2. 6 түстер мен олардың реңктерін ажырату
5. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары , Коос текшелері , Монтессори материалдары)
6. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу ( Сеген тақталары , Коос текшелері , Монтессори материалдары)
7. 3. 2. 7 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру

6. 3. 1. 9 выявлять изменения в расположении предметов
3.2. Развитие речи и мышления
5. 3. 2. 1 использовать пробы, примеривания, зрительное соотнесение для выполнения заданий
6. 3. 2. 1 выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по цвету (3 контрастных цвета)
7. 3. 2. 1 определять причинно-следственные связи (сюжетные картинки, события)
8. 3. 2. 1 определять причинно-следственные связи (картинка, серии картинок, мультфильм)
9. 3. 2. 1 классифицировать предметы по особым свойствам
5. 3. 2. 2 учитывать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами
6. 3. 2. 2 вербализовать отношения противоположности (тихо-громко, далеко-близко)
7. 3. 2. 2 сравнивать предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей, ростом)
8. 3. 2. 2 различать параметры величины
9. 3. 2. 2 устанавливать закономерность в расположении предметов, линий на плоскости
5. 3. 2. 3 выделять признаки предметов
6. 3. 2. 3 сравнивать предметы и объекты, отличающиеся ярко выраженными признаками
7. 3. 2. 3 определять последовательность событий по серии сюжетных картинок
8. 3. 2. 3 вычленять основные элементы, детали в целом объекте, предмете
9. 3. 2. 3 выполнять сериацию по величине, как основному признаку
5. 3. 2. 4 объединять предметы по заданному признаку (цвет, форма, величина)
6. 3. 2. 4 группировать предметы по одному заданному признаку - форма, величина или цвет
7. 3. 2. 4 понимать смысл сюжетной картинки, отвечать на вопросы
8. 3. 2. 4 использовать в речи слова-обобщения
9. 3. 2. 4 оценивать выполненное задание: правильно, быстро, лучше, красиво
5. 3. 2. 5 называть назначение предметов
6. 3. 2. 5 называть назначение предметов и инструментов
7. 3. 2. 5 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
8. 3. 2. 5 определять последовательность событий по серии сюжетных картин
9. 3. 2. 5 контролировать собственное выполнение задания
5. 3. 2. 6 оценивать результаты собственной деятельности
6. 3. 2. 6 оценивать продукты деятельности сверстников
7. 3. 2. 6 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8. 3. 2. 6 понимать смысл серии сюжетных картин, выделять главных действующих лиц, ключевые события
9. 3. 2. 6 классифицировать цвета и их оттенки
5. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
6. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
7. 3. 2. 7 сравнивать выполненное задание с образцом

8. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
9. 3. 2. 7 сипаттамаларға негізделген бірқатар нысандарда үлгіні орнату: түсі, пішіні, өлшемі
5. 3. 2. 8 үлгі бойынша жобалау
6. 3. 2. 8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8. 3. 2. 8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
9. 3. 2. 8 сюжеттік суреттерде қателерді табу (болады, болмайды)
5. 3. 2. 9 объектілерді өлшемі бойынша салыстыру (заттар бір-біріне; адамдар биіктігі бойынша)
6. 3. 2. 9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
9. 3. 2. 9 көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
5. 3. 2. 10 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
9. 3. 2. 10 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
5. 3. 2. 11 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
31. Осы бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс ретінде берілген. Мұғалім әрбір оқушы үшін оның психофизиологиялық күйі мен ерекшеліктерін тексеру нәтижелері бойынша белгіленген мүмкіндіктерін ескере отырып, қол жетімді оқу мақсаттарын дербес анықтайды. Оқушылармен жұмысты жоспарлау кезінде мұғалім бұрын оқыған оқу материалын қайталауды және қалыптасқан дағдыларды үздіксіз бекітуді қамтамасыз етеді.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 5- сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.1 айналасындағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау
5.1.1.2 дыбыс көзінің локализациясын анықтау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты бақылау
5.1.2.2 объектілерді оның кескінімен салыстыру
5.1.2.3 суреттерді жұбымен сәйкестендіру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.1 өз денесінің схемасында бағдарлау
5.1.3.2 өз денесінің сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
5.1.3.3 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң жақ)
5.1.3.11 тәулік уақытының, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату

8. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
9. 3. 2. 7 устанавливать закономерность в ряду предметов по признакам: цвет, форма, величина
5. 3. 2. 8 конструировать по образцу, по собственному замыслу
6. 3. 2. 8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8. 3. 2. 8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
9. 3. 2. 8 находить ошибки в сюжетной картинке (бывает-не бывает)
5. 3. 2. 9 сравнивать объекты по величине (предметы между собой; людей по росту)
6. 3. 2. 9 сравнивать выполненное задание с образцом
8. 3. 2. 9 сравнивать выполненное задание с образцом
9. 3. 2. 9 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
5. 3. 2. 10 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
9. 3. 2. 10 сравнивать выполненное задание с образцом
5. 3. 2. 11 сравнивать выполненное задание с образцом
31. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Педагог самостоятельно определяет доступные учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей по результатам обследования особенностей его психофизического состояния и функционирования. При планировании работы с учащимися педагог обеспечивает повторение ранее изученного учебного материала и непрерывное закрепление сформированных навыков.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.1 внимательно прислушиваться к речи окружающих
5.1.1.2 определять локализацию источника звучания
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: целенаправленное наблюдение
5.1.2.2 соотносить предметы с его изображением
5.1.2.3 подбирать пары к картинкам
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.1 ориентироваться в схеме собственного тела
5.1.3.2 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела
5.1.3.3 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
5.1.3.11 различать последовательность и признаки времени суток, времен года

5.1.3.12 өз өміріңіздегі оқиғаларды кеше, бүгін, ертең ұғымдарымен салыстыру
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4. 1 әртүрлі әрекеттерде тактильді-моторлы сезімталдықты қолданады: саздан, ермексаздан, қамырдан модельдеу; саусақпен сурет салу; үлкен мозаикамен ойындар ; ұсақ заттарды сұрыптау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.1 жұдырықты түйіп ашу, саусақтарды бүгіп, түзету
5.2.1.2 саусақ ұшымен үстелді соғу
5.2.1.3 еліктеу арқылы қол соғу (ритм, мөлшер)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
5.2.2.2 жануарлардың әдеттеріне еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.1 суреттер сериясын орналастыру (5)
5.3.1.2 мүсіндеу, сызу кезінде заттың пішінін, өлшемін, түсін бейнелеу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.1 пайдалану үлгілер, сынап көру, көрнекі сәйкестендіру үшін тапсырмаларды орындау
5.3.2.2 объектілермен ойындар мен жаттығулар кезінде шама параметрлерін ескеру
5.3.2.3 объектілердің сипаттамаларын бөлектеу
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.3 таныс адамдардың (ата-ананың, туыстарының, достарының) дауысын ажырату
5.1.1.4 жануарлардың дауысын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.4 3-4 бөліктен сурет құрау
5.1.2.5 үлгі бойынша текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден құрастыру
5.1.2.6 жасырын объектілер мен кескіндерді бөлек, элемент бойынша тану
5.1.2.7 жазық және көлемдік геометриялық фигураларды ажырату, бөлшектері мен ерекшеліктерін белгілеу
1.3. Кеңістік -уақыттық бағдардың дамуы
5.1.3.4 объектілердің орналасуының қашықтығын ажырату (онда, одан әрі, жақын)
5.1.3.5 заттардың өзара орналасуын ажырату
5.1.3.6 үлгі, жоспар бойынша жобалау
5.1.3.13 оқиғалар тізбегін белгілеу: алдымен - содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.2 саусақтармен нысанды сезіну немесе оның контурын сызу
5.1.4. 3 2-ден таңдау кезінде визуалды үлгіні пайдаланып үш өлшемді фигуралар мен заттарды сезу арқылы тану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.4 саусақтармен әртүрлі пішіндер жасау
5.2.1.5 жіпке түймелерді және үлкен моншақтарды тізу
5.2.1.6 үрме бұршақ, бұршақ, дәнді дақылдарды сұрыптау
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.3 қимылдарды затпен және затсыз еліктеу арқылы жаңғырту
5.2.2.4 вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін (мимика, пантомима) қолдану
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.3 фотосуреттердегі таныс аттарды тану және атау
5.3.1.4 сөздер қатарын жаңғырту (3-5)
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.4 объектілерді берілген сипаттамаға (түс, пішін, өлшем) сәйкес біріктіру

5.1.3.12 соотносить события собственной жизни с понятиями: вчера, сегодня, завтра
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка из глины, пластилина, теста; рисование пальцами; игры с крупной мозаикой; сортировка мелких предметов
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.1 сжимать и разжимать кулаки сгибать и разгибать пальцы
5.2.1.2 постукивать подушечками пальцев по столу
5.2.1.3 хлопать в ладоши по подражанию (ритм, количество)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
5.2.2.2 имитировать повадки зверей
3.1. Развитие памяти
5.3.1.1 воспроизводить ряд картинок (5)
5.3.1.2 воспроизводить форму, величину, цвет предмета в лепке, рисовании
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.1 использовать пробы, примеривания, зрительное соотнесение для выполнения заданий
5.3.2.2 учитывать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами
5.3.2.3 выделять признаки предметов
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.3 различать голоса знакомых людей (родители, близкие, друзья)
5.1.1.4 различать голоса животных
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.4 составлять картинку из 3-4 частей
5.1.2.5 конструировать из кубиков и плоских геометрических форм по образцу
5.1.2.6 узнавать скрытые объекты и изображения по части, элементу
5.1.2.7 различать плоскостные и объемные геометрические формы, выделять детали, признаки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.4 различать отдаленность расположения объектов (тут-там, далеко–дальше, близко-ближе)
5.1.3.5 различать взаиморасположение объектов
5.1.3.6 конструировать по образцу, замыслу
5.1.3.13 устанавливать последовательность событий: сначала – потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.2 ощупывать предмет или обводить его пальцем по контуру
5.1.4.3 узнавать на ощупь объемные фигуры и предметы по зрительному образцу при выборе из 2-х
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.4 составлять из пальцев различные фигуры
5.2.1.5 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины
5.2.1.6 сортировать бобы, фасоль, горох, перебирать крупу
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.3 воспроизводить движения по подражанию с предметами и без
5.2.2.4 пользоваться разными способами невербальной коммуникации (мимика, пантомимика)
3.1. Развитие памяти
5.3.1.3 узнавать и называть знакомые лица на фотографиях
5.3.1.4 воспроизводить словесный ряд (3-5)
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.4 объединять предметы по заданному признаку (цвет, форма, величина)

5.3.2.5 объектілердің мақсатын атау
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.5 дыбыстарды ажырату және оны затпен байланыстыру (ойыншық, сурет)
5.1.1.6 дыбысты күшін естіп ажырату ( тыныш-қатты )
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.8 негізгі түстерді ажырату
5.1.2.9 шама бірліктерін ажырату
5.1.2.10 көзін адамның бетінде ұстап тұру
5.1.2.11 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.7 еліктеу арқылы кеңістікте берілген бағытта қозғалу (алға, артқа)
5.1.3.8 шағын шектеулі кеңістікте шарлау: сыныпта, жатын бөлмелерде, дәретханада, киім ауыстыратын бөлмеде, сыныптарда
5.1.3.14 апта күндерін атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.4 сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді қалауларды білдіру
5.1.4.5 адамның жанасуына адекватты-эмоционалды және моторлы жауап беру
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.7 түймелерді, сылдырмақтарды, ілмектерді бекіту және ашу
5.2.1.8 екі қолды пайдалану (сол қолмен ұстап тұрып, қағаз парағын оң қол алақанымен тегістеу, және керісінше)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.5 артикуляция мүшелерінің қозғалыстарын қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.5 объектілер мен суреттерді ретімен орналастыру (қатарға қосу)
5.3.1.6 нұсқауларды орындау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.6 өз қызметінің нәтижелерін бағалау
5.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
5.3.2.8 үлгі бойынша жобалау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.7 музыкалық ойыншықтардың дыбысының басталуы мен аяқталуына жауап беру
5.1.1.8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға жауап беру, қуанышты мимикамен жауап беру, есту қабілетін шоғырландыру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.12 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден құрастыру
5.1.2.13 жақын немесе алыс қозғалатын объектіні көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңберде, алға/артқа)
5.1.2.14 суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.9 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше мектеп аумағында жүру
5.1.3.10 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
5.1.3.15 жыл айларын атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.6 материалдармен (ағаш, металл, су) жанасуға адекватты жауап беру
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.9 қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстау

5.3.2.5 называть назначение предметов
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.5 различать звукоподражания и соотносить с объектом (игрушкой, картинкой)
5.1.1.6 различать на слух силу звучания (тихо-громко)
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.8 различать основные цвета
5.1.2.9 различать градации величины
5.1.2.10 фиксировать взгляд на лице человека
5.1.2.11 конструировать из счетных палочек по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.7 двигаться в заданном направлении в пространстве по подражанию (вперед, назад)
5.1.3.8 ориентироваться в малом замкнутом пространстве: в классе, в спальни, в туалете, в раздевалке, в учебных кабинетах
5.1.3.14 называть дни недели
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.4 выражать тактильные предпочтения с помощью речи или жестов
5.1.4.5 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.7 застегивать и расстегивать пуговицы, молнии, кнопки, крючки
5.2.1.8 рационально пользоваться двумя руками (разглаживать лист бумаги ладонью правой руки, придерживая ее левой и наоборот)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.5 воспроизводить отраженно движения органов артикуляции
3.1. Развитие памяти
5.3.1.5 воспроизводить порядок предметов и картинок (включение в ряд)
5.3.1.6 выполнять инструкции
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.6 оценивать результаты собственной деятельности
5.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
5.3.2.8 конструировать по образцу, по собственному замыслу
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.7 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
5.1.1.8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.12 конструировать из геометрических форм по образцу
5.1.2.13 прослеживать взглядом за движущимся близко или удаленно предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
5.1.2.14 раскрашивать предметные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.9 ориентироваться в помещении школы с помощью педагога и самостоятельно
5.1.3.10 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
5.1.3.15 называть месяцы года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.6 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода)
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.9 правильно захватывать карандаш, ручку

5.2.1.10 сызықты сақтай отырып, екі ұяшыққа түзу сызықтарды (тік, көлденең) салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.6 дене қозғалыстарын қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.7 ойынның қарапайым ережелерін сақтау
5.3.1.8 ойыншықтың орнын есте сақтау (не өзгерді?)
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.9 объектілерді өлшемі бойынша салыстыру (заттар бір-біріне; адамдар биіктігі бойынша)
5.3.2.10 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
5.3.2.11 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
2) 6-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау
6.1.1.2 әуеннің табиғатын эмоционалды түрде ажырату (көңілді, мұңды)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты түрде жүйелі бақылау
6.1.2.2 5-6 бөліктен заттардың суреттерін жасау
6.1.2.3 негізгі түстер мен олардың реңктерін ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.1 өз денеңізге қатысты объектілердің орнын бағдарлау
6.1.3.2 үлгі бойымен белгілі бір бағытта сызықтар салу
6.1.3.3 өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
6.1.3.4 үлгі бойынша тік және көлденең бағытта жазық және көлемді объектілерді орналастыру
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау : алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
6.1.4.1. бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру
6.1.4.2 көрнекі үлгіге сәйкес жанасу арқылы көлемді нысанға жұпты таңдау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.1 бір қозғалыстан екіншісіне бірқалыпты ауысу: таяқшалардан заттардың контурын жасау
6.2.1.2 ермексазбен мүсіндеу
6.2.1.3 трафарет ішінде штрихтау
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын көрсету
6.3.1.2 сте сақтау бойынша бірдей объектілерді табу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.1 үлгіден түсі күрт ерекшеленетін таныс нысандарды таңдау (3 қарама-қарсы түс)
6.3.2.2 қарама-қарсы қарым-қатынастарды ауызша айту (тыныш-қатты, алыс-жақын)
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.3 қоршаған орта дыбыстарына еліктеу
6.1.1.4 есту арқылы дыбыстың биіктігін ажырату
6.1.1.5 есту арқылы дыбыстың қарқынын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту

5.2.1.10 проводить прямые линии (вертикальные, горизонтальные) в две клетки, соблюдая строку
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.6 воспроизводить отраженно движения тела
3.1. Развитие памяти
5.3.1.7 соблюдать простые правила игры
5.3.1.8 запоминать место расположения игрушки (что изменилось?)
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.9 сравнивать объекты по величине (предметы между собой; людей по росту)
5.3.2.10 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
5.3.2.11 сравнивать выполненное задание с образцом
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания
6.1.1.2 эмоционально различать характер мелодии (веселая, грустная)
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение целенаправленно
6.1.2.2 составлять предметные картинки из 5-6 частей
6.1.2.3 различать основные цвета и их оттенки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.1 ориентироваться в расположении предметов относительно собственного тела
6.1.3.2 проводить линии по образцу в определенном направлении
6.1.3.3 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела, на других людях, объектах
6.1.3.4 раскладывать плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении по образцу
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.1. применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
6.1.4.2 подбирать на ощупь пару к объемному предмету по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.1 плавно переключаться с одно движения на другое: составлять контуры предметов из палочек
6.2.1.2 лепить из пластилина
6.2.1.3 штриховать внутри трафарета
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
3.1. Развитие памяти
6.3.1.1 отсрочено воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
6.3.1.2 находить одинаковые предметы по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.1 выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по цвету (3 контрастных цвета)
6.3.2.2 вербализовать отношения противоположности (тихо-громко, далеко-близко)
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.3 подражать звукам окружающей среды
6.1.1.4 различать на слух высоту звучания
6.1.1.5 различать на слух темп звучания
1.2. Развитие зрительного восприятия

6.1.2.4 көлемді және жазық геометриялық пішіндерді ажырату
6.1.2.5 шамалардың бірліктері мен сипаттамаларын ажырату
6.1.2.6 әріптегі жетіспейтін элементтерді толтыру
6.1.2.7 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
1.3 Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.5 үлгі, жоспар бойынша жобалау
6.1.3.6 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
6.1.3.7 үлкен кеңістікте: асханада, акт залында, спорт залында және мектеп дәліздерінде бағдарлау
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.4. 3 сұйық және қатты тағамның (ыстық, суық), әртүрлі заттардың қарама-қарсы температурасын ажырату
6.1.4. 4 заттарды салмағына қарай ажырату (ауыр - жеңіл)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.4 шектелген кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойымен кескіндерді қадағалау
6.2.1.5 түрлі музыкалық аспаптарда ойнауға еліктеу (фортепиано, барабан, гитара, керней)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.2 жануарлардың қимыл-қозғалысына, қалпы мен әдеттеріне еліктеу
6.2.2.3 қиялдағы заттармен еліктеу арқылы қозғалыстарды қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.3 объектілер немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не өзгерді?)
6.3.1.4 бірнеше қимылдарды затпен және затсыз орындау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.3 объектілерді және ерекше белгілері бар объектілер салыстыру
6.3.2.4 нысандарды берілген бір белгі – пішіні, өлшемі немесе түсі бойынша топтастыру
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.6 дыбыс ұзақтығын ажырату (ұзақ-қысқа)
6.1.1.7 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбысталуы бар ойыншықтарға ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.8 заттарды, бейнелерді салыстыру, айырмашылығы мен ұқсастығын табу
6.1.2.9 заттар мен суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
6.1.2.10 элементтерді берілген сипаттамаға сәйкес біріктіру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.8 мектеп алаңында бағдарлау: мектеп аумағы, балалар және спорт алаңдары
6.1.3.9 триминолардан фигураларды жасау
6.1.3.10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау : алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.4.5 әртүрлі температурадағы материалдармен жанасуға адекватты жауап беру

6.1.2.4 различать объемные и плоские геометрические формы
6.1.2.5 различать градации и характеристики величины
6.1.2.6 дописывать недостающие элементы в букве
6.1.2.7 конструировать из счетных палочек по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.5 конструировать по образцу
6.1.3.6 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
6.1.3.7 ориентироваться в большом пространстве: в столовой, актовом, спортивном и тренажҰрном зале, в коридорах школы
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.3 различать контрастную температуру жидкой и твердой пищи (горячую, холодную), разных предметов
6.1.4.4 различать предметы по весу (тяжелый - легкий)
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.4 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
6.2.1.5 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.2 имитировать движения, позы и повадки животных
6.2.2.3 воспроизводить движения по подражанию с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
6.3.1.3 определять изменения в наборе предметов или картинок (что изменилось?)
6.3.1.4 воспроизводить несколько движений с предметами и без
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.3 сравнивать предметы и объекты, отличающиеся ярко выраженными признаками
6.3.2.4 группировать предметы по одному заданному признаку - форма, величина или цвет
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.6 различать длительность звучания (долго-кратко)
6.1.1.7 различать простые ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.8 сравнивать предметы, изображения, находить различия и сходства
6.1.2.9 находить сходство и различия в предметах и на картинках
6.1.2.10 объединять предметы по заданному признаку
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.8 ориентироваться на пришкольном участке: территории участка, детской и спортивных площадках
6.1.3.9 составлять фигуры из тримино
6.1.3.10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.5 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре

2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.6 тік, көлденең түзу сызықтарды салу
6.2.1.7 дәйекті қозғалыстарды орындау ("жұдырық-шет-алақан")
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.4 жүру, жүгіру, музыкалық ойыншықтарды ойнау қарқынын қайталау
6.2.2.5 позаларды және қимылдар қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.5 нұсқаулар кешенін орындау
6.3.1.6 ритмді қайталау
6.3.1.7 қозғалыстарды қайталау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.5 заттар мен құралдардың мақсатын білу
6.3.2.6 құрдастар қызметінің өнімділігін бағалау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғау, жағымды дыбыстардаға қуанышты мимикамен, есту концентрациясымен, қозғалыстармен жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.11 нақты объектілерді олардың алмастырғыштарында тану
6.1.2.12 объектілер мен жалпақ фигуралармен ойындар мен жаттығулар кезінде шама бірліктерін ажырату
6.1.2.13 үлгі бойынша сюжетті суреттерді бояу
6.1.2.14 заттық және тақырыптық суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.5.6 объектілерден шығатын вибрацияға адекватты жауап беру
6.1.5.7 ыстық немесе өткір заттарды ұстағанда абай болу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.8 бір бағытта штрихтау ( жоғарыдан төменге қарай)
6.2.1.9 ауыспалы элементтері бар сызыққа үлгіні көшіру
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.5 позаларды және қимылдарды қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.8 ойын ережелерін сақтау
6.3.1.9 объектілердің орналасуындағы өзгерістерді анықтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
6.3.2.8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
6.3.2.9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 7-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.1 бағдарлаудың ізденіс әдістерін қолдану: жүйелі бақылау
7.1.2.2 үлгі, ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7.1.2.3 объектінің суреттерін құрастыру

2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.6 рисовать вертикальные, горизонтальные прямые линии
6.2.1.7 выполнять последовательные движения ("кулак-ребро-ладонь")
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.4 воспроизводить темп ходьбы, бега, игры на музыкальных игрушках
6.2.2.5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
6.3.1.5 выполнять сложные инструкции
6.3.1.6 вопроизводить ритмы
6.3.1.7 воспроизводить ряд движений
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.5 знать назначение предметов и инструментов
6.3.2.6 оценивать продукты деятельности сверстников
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, движениями
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.11 узнавать реальные предметы в их заместителях
6.1.2.12 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами
6.1.2.13 составлять сюжетные картинки по образцу
6.1.2.14 раскрашивать предметные и сюжетные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.5.6 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
6.1.5.7 осторожно прикасаться к горячему, острому
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.8 штриховать в одном направлении (свеху вниз)
6.2.1.9 копировать узор в строке с чередованием элементов
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
6.3.1.8 соблюдать правила игры
6.3.1.9 выявлять изменения в расположении предметов
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
6.3.2.8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
6.3.2.9 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение
7.1.2.2 конструировать из счетных палочек по образцу, словесной инструкции
7.1.2.3 составлять предметные картинки

1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.1 қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлау
7.1.3.2 көршіге қатысты өз орнын анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы)
7.1.3.3 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
7.1.3.4 басқа адамның қимылын көрсету
7.1.3.10 оқиғалар тізбегін анықтау (бұрын, содан кейін)
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолданады: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, сығу
7.1.4. 2 өнімдерді консистенциясы бойынша ажырату (сұйық, қатты, тұтқыр, түйіршіктелген)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.1 бір статикалық позадан екіншісіне ырғақты түрде ауысу (алақан - жұдырық)
7.2.1.2 күнделікті өмірде және сабақта қолмен дәл қимылдар жасау (байлау, шешу, бекіту)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
7.2.2.2 қозғалыс кезінде нұсқаулықтарды қабылдау және орындау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.1 толық бөліктік қатынастарды орнату
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.1 объектілер арасындағы себеп-салдар байланысын анықтау (сюжеттік суреттер, оқиғалар)
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.2 есту арқылы дыбыстардың санын ажырату және қайталау
7.1.1. 3 сөзден дыбысты бөліп алу
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.4 әріпте жетіспейтін элементтерді толтыру
7.1.2.5 контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
7.1.2.6 бөлшектерден пішіндердің үлгісі жасау
7.1.2.7 ерекшеліктерді бөліп көрсету және объектілерді, тірі объектілерді, пейзаждарды сипаттау
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.5 үлгі, сызба бойынша жобалау
7.1.3.6 мектепке іргелес көшелермен жүру
7.1.3.11 өз өміріндегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4.3 көрнекі үлгіні пайдаланып сипау арқылы көлемді затты табу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.3 жақтауда тік, көлденең және қиғаш сызықтары бар үлгіге сәйкес штрихтау
7.2.1. 4 трафарет, шаблондарды сызып шығу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.3 жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы болжау
7.2.2.4 табиғат құбылыстарына (жаңбыр, жел) еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.2 нысандар немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не жетіспейді?)
7.3.1.3 белгіленген суреттер сериясын орналастыру
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.2 объектілерді және заттарды анық көрсетілген белгілері бойынша (түсі, пішіні, өлшемі, бөліктерінің саны, жекелеген бөліктерінің орналасуы, биіктігі) салыстыру (2-4)

1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.1 ориентироваться в теле человека, стоящего напротив
7.1.3.2 определять свое место по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди)
7.1.3.3 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
7.1.3.4 воспроизводить движения другого человека зеркально
7.1.3.10 определять последовательность событий (раньше, потом)
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание
7.1.4.2 различать продукты по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.1 ритмично переходить из одной статичной позы в другую (ладонь – кулак)
7.2.1.2 производить точные движения руками в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
7.2.2.2 воспринимать и выполнять команды в движении
3.1. Развитие памяти
7.3.1.1 устанавливать взаимоотношения целое – часть
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.1 определять причинно-следственные связи между объектами (сюжетные картинки, события)
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.2 различать на слух и воспроизводить количество звучаний
7.1.1.3 выделять звук из слова
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.4 дописывать недостающие элементы в букве
7.1.2.5 узнавать буквы, цифры, предметы в контурных изображениях
7.1.2.6 моделировать фигуры из деталей
7.1.2.7 выделять признаки и описывать предметы, живые объекты, пейзажи
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.5 конструировать по образцу, схеме
7.1.3.6 ориентироваться на прилегающих к школе улицах
7.1.3.11 описывать события собственной жизни от начала к концу
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.3 находить на ощупь объемный предмет по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.3 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
7.2.1.4 обводить трафареты, шаблоны
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.3 угадывать животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений
7.2.2.4 имитировать природные явления (дождь, ветер)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.2 определять изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?)
7.3.1.3 отсроченно воспроизводить заданный ряд картинок
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.2 сравнивать предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей, ростом)

7.3.2.3 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.4 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
7.1.1.5 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбыстайтын ойыншықтармен ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.8 ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7.1.2.9 симметрия осін сақтай отырып, кескінді аяқтау
7.1.2.10 әр түрлі қаріппен бейнеленген әріптер қатарындағы берілген әріпті тану
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.7 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада бағдарлау
7.1.3.8 кеңістіктік қатынастарды ауызша нұсқауларға сәйкес қайталау
7.1.3.12 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
7.1.4.4 көрнекі үлгі бойынша заттардың өлшемі мен пішінін сипау арқылы ажырату
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.5 шектеулі кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойынша сызып шығу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.5 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) түсіну
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.4 есте сақтау арқылы сурет салу
7.3.1.5 сұрақтар бойынша көргендерін сипаттау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.4 сюжетті суреттің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру
7.3.2.5 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.6 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
7.1.1.7 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.11 қатардың ретін қайталау (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
7.1.2.12 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқшамен, ермексазбен, ауада)
1.3 Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді қолдану
7.1.3.13 сағаттың уақытын анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4.5 заттардың қасиеттерін ажырату (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел)
7.1.4.6 қауіпсіздік мақсатында тактильді-моторлық сезімталдықты пайдалану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.6 нүктелі сызықтар бойымен жолақтардың әртүрлі түрлерін сызу
7.2.1.7 ұяшықтарға өрнек салу (ұяшықтарды қарау, әр ұяшыққа нүкте қою, ұяшықтарды санау)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.6 әртүрлі эмоционалдық күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.6 суреттерді тану (болған немесе болмаған)

7.3.2.3 определять последовательность событий по серии сюжетных картинок
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.4 эмоционально реагировать на шумы
7.1.1.5 различать и вопроизводить сложные ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.8 конструировать из счетных палочек по словесной инструкции
7.1.2.9 дорисовывать изображение, соблюдая ось симметрии
7.1.2.10 узнавать заданную букву в ряду букв, изображенных разным шрифтом
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.7 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника
7.1.3.8 воспроизводить пространственные отношения по словесной инструкции
7.1.3.12 составлять совместно с педагогом картинный план дня
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.4 различать на ощупь величину и форму предметов по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.5 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.5 понимать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.4 рисовать по памяти
7.3.1.5 описывать по вопросам увиденное
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.4 понимать смысл сюжетной картинки, отвечать на вопросы
7.3.2.5 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.6 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
7.1.1.7 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.11 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
7.1.2.12 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.9 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
7.1.3.13 определять время часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.5 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
7.1.4.6 использовать тактильно-двигательную чувствительности в целях безопасности
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.6 обводить разные виды дорожек по пунктирным линиям
7.2.1.7 рисовать узоры по клеткам (видеть клетки, ставить точки в каждую клетку, считать клетки)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.6 воспроизводить различные эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.6 узнавать картинки отсрочено (было-не было)

7.3.1.7 таныс әуендерді тану
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.6 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
7.3.2.7 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 8-сынып :
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
8.1.1.2 дыбыстардың санын ажырату және қайталау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.1 объектілерді мақсатты түрде тексеру (көзбен қарау)
8.1.2.2 адам мен жануарлардың ерекшеліктерін, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табу
8.1.2.3 геометриялық көлемді және жазық пішіндерді ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.1 кеңістіктегі орналасуына қарай объектілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
8.1.3.2 кескіндерді көшіру (кейінге қалдырылған)
8.1.3.3 берілген бағытта қозғалу
8.1.3.10 бір аптаға оқиғалар күнтізбесін мұғалімнің көмегімен жасау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4.1 әртүрлі заттардың салмағын ажырату (мақта, шеге, жолақ)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.1 суреттерді аяқтау
8.2.1.2 сызық ішінде түзу, көлбеу, үзік сызықтардан тұратын жиектерді салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.1 ертегі кейіпкерлерінің, мультфильм кейіпкерлерінің және фильмдердің мимикасы мен қимылдарына еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын қайталау
8.3.1.2 таңбалар қатарын (әріптер, сандар) салу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.1 себеп-салдар байланысын анықтау (сурет, суреттер сериясы, мультфильм)
8.3.2.2 сандық параметрлерді ажырату
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.3 есту арқылы сөйлеу мен ән айтуды ажырату
8.1.1.4 әр түрлі сипаттағы дыбыстар мен шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.4 аппликацияда және дизайнда объектілерді орналастыру кезінде түстерді алмастыру
8.1.2.5 түстерді әрекетке нұсқау ретінде пайдалану
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.4 қоғамдық көлікте бағдарлау: автобуста, троллейбуста, трамвайда, метрода
8.1.3.5 қоғамдық орындарда бағдарлау: театрда, циркте, әлеуметтік қызметтерде
8.1.3.11 сағат бойынша уақытты анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4. 2 үлгіні пайдаланып сипау арқылы таныс және бейтаныс заттарды табу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.3 ырғақты өрнектерді салу, әртүрлі конфигурациядағы толқынды сызықтарды, көлбеу түзу және нүктелі сызықтарды салу

7.3.1.7 узнавать знакомые мелодии
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.6 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
7.3.2.7 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
8.1.1.2 различать и воспроизводить количество звучаний
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.1 целенаправленно рассматривать предметы (зрительно обследовать)
8.1.2.2 находить особенности, различия и сходства людей, животных
8.1.2.3 различать геометрические объемные и плоские формы
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.1 определять сходство и различие между объектами по признаку их пространственного расположения
8.1.3.2 копировать изображения (отсрочено)
8.1.3.3 передвигаться в заданном направлении
8.1.3.10 составлять календарь событий на неделю с помощью педагога
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.1 различать тяжесть разных предметов (вата, гвозди, брусок)
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.1 дорисовывать изображения
8.2.1.2 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.1 имитировать мимику и движения сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
3.1. Развитие памяти
8.3.1.1 воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
8.3.1.2 воспроизводить ряд символов (буквы, цифры)
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.1 определять причинно-следственные связи (картинка, серии картинок, мультфильм)
8.3.2.2 различать параметры величины
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.3 различать на слух разговор и пение
8.1.1.4 различать разные по характеру звуки и шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.4 чередовать цвета при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
8.1.2.5 использовать цвета в качестве сигнала к действию
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.4 ориентироваться в общественном транспорте: в автобусе, в троллейбусе, в трамвае, в метро
8.1.3.5 ориентироваться в местах общественного назначения: театр, цирк, социальные службы
8.1.3.11 определять время по часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.2 находить на ощупь знакомые и незнакомые предметы по образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.3 рисовать ритмизованные орнаменты, проводить волнистые линии различных конфигураций, наклонные прямые и пунктирные линии

8.2.1.4 шектеулі кеңістікте бағытын өзгерте отырып сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.2 позаларды және басқа адамның қимылдары қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.3 қимылдарды есте сақтау
8.3.1.4 есте сақтау бойынша үлгілерді салу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.3 негізгі элементтерді, бөлшектерді тұтас объектіде, тақырыпта оқшаулау
8.3.2.4 сөйлеуде жалпылау сөздерді қолдану
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.5 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
8.1.1.6 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.6 берілген ортадағы геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табу
8.1.2.7 стильдендірілген бейнелердегі объектілерді тану: контур, сызық, нүкте
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.6 триминолардан фигураларды жасау
8.1.3.7 әдеттен тыс позициялардағы, басқа объектілермен және бақылаушымен өзгерген кеңістіктік қатынастардағы объектілерді тану
8.1.3. 12 жыл мезгілдері бойынша мерекелерді атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4.3 жанасуларды локализациялау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.5 объектінің толық бейнесін алу үшін объектінің жартысын толық сызу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.3 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) тану
8.2.2.4 елестететін заттармен әртүрлі әрекеттерге еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.5 өлеңді жатқа айту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.5 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау 8.3.2.6 сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды анықтау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.7 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
8.1.1.8 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.8 қабаттастырылған кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
8.1.2.9 үлгі бойынша сюжетті суреттер қатарын құрастыру
8.1.2.10 қатардың ретін көшіру (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
8.1.2.11 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3. 8 берілген заттарды құмға, суға, ауаға салу
8.1.3.9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді қолдану
8.1.3.13 уақыт кестесінің көмегімен жұмыс күндерін, демалыс және мереке күндерін анықтау
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
8.1.4.4 үлгі бойынша әртүрлі беттік құрылымы бар материалдарды және заттарды (қырлы, тікенді, жұмсақ) жанасу арқылы тану

8.2.1.4 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.2 воспроизводить позы и движения другого человека (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
8.3.1.3 воспроизводить действия, движения по памяти
8.3.1.4 рисовать узоры по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.3 вычленять основные элементы, детали в целом объекте, предмете
8.3.2.4 использовать в речи слова-обобщения
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.5 эмоционально реагировать на шумы
8.1.1.6 различать шепотную речь (слова и фразы)
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.6 находить в заданном окружении предметы, похожие на геометрические фигуры
8.1.2.7 узнавать предметы на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.6 составлять фигуры из тримино
8.1.3.7 узнавать объекты, находящиеся в необычном положении, в измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю
8.1.3. 12 называть праздники в разные времена года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.3 локализовать прикосновения
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.5 дорисовывать половину предмета с целью получения целостного предметного изображения
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.3 узнавать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
8.2.2.4 имитировать различные действия с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
8.3.1.5 читать наизусть стихи
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.5 определять последовательность событий по серии сюжетных картин
8.3.2.6 понимать смысл серии сюжетных картин, выделять главных действующих лиц, ключевые события
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.7 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
8.1.1.8 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.8 узнавать буквы, цифры, предметы в наложенных изображениях
8.1.2.9 составлять серию сюжетных картинок по образцу
8.1.2.10 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
8.1.2.11 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.8 рисовать заданные объекты на песке, воде, в воздухе
8.1.3.9 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
8.1.3.13 узнавать рабочие, выходные и праздничные дни по табель-календарю
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.4 распознавать на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхностью (ребристые, колючие, мягкие) по образцу

2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.6 қарапайым лабиринттер арқылы үздіксіз сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.5 эмоционалды күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.6 сұрақтар қойылғанда өткен күндегі немесе аптадағы оқиғалар туралы айту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
8.3.2.8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8.3.2.9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 9-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.1 әртүрлі коммуникациялық жағдайларда жаңа ақпаратты естіп қабылдау
9.1.1.2 дыбыс құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.1 нысандарды бірнеше өлшем параметрлері бойынша дәрежелеу: ұзындық, ені (серия)
9.1.2.2 еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері)
9.1.2.3 қабаттастырылған және шулы кескіндерді ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.1 бөлменің макетін жасау
9.1.3.2 пазлдардан сюжетті суреттер жасау
9.1.3.3 сызба бойынша жобалау
9.1.3.11 мұғалімнің, ата-ананың көмегімен пайдаланылған және түсірілген фотосуреттерімен оқиғалар (жеке, сыныптық) күнделігін жүргізу
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.1 материалдарды сипаттамалары бойынша ажырату (температура, құрылым, ылғалдылық, тұтқырлық)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.1 конфигурациясы бойынша басылған әріптердің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.1 қиялдағы заттармен әрекет ету
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.1 берілген сөздер қатарын қайталау (10 ішінде)
9.3.1.2 тыңдалған сөйлеу материалын (сөз тіркестері, қысқа мәтін, жұптар) жаңғырту және қайталау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.1 объектілерді ерекше қасиеттері бойынша жіктеу
9.3.2.2 объектілер мен сызықтардың жазықтықта орналасу үлгісін орнату
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.3 сөздегі дыбыс қатарын анықтау
9.1.1.4 берілген дыбысқа сөздерді таңдау
9.1.1.5 музыкалық жанрларында ажырату (вальс, полька, марш)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.4 күрделі пішіндерді көшіру
9.1.2.5 үлгі бойынша күрделі өрнектерді салу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.4 екі қолмен бір уақытта сурет салу
9.1.3.5 үлгі, кесте, түпкі ой бойынша конструкциялар жасау
9.1.3.6 нысанның алыс немесе жақын екенін анықтау
9.1.3.12 өз өміріңіздегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту

2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.6 проводить непрерывные линии по простым лабиринтам
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.5 воспроизводить эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
8.3.1.6 рассказывать по вопросам о событиях прошедшего дня, недели
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
8.3.2.8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8.3.2.9 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.1 воспринимать на слух новую информацию в различных ситуациях общения
9.1.1.2 различать слова и слоги, сходные по звуковому составу
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.1 ранжировать предметы по нескольким параметрам величины: длина, ширина (сериация)
9.1.2.2 читать с губ (звуки, слоги, слова и фразы)
9.1.2.3 различать наложенные и зашумленные изображения
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.1 составлять макет комнаты
9.1.3.2 составлять сюжетные картины из пазлов
9.1.3.3 конструировать по схеме
9.1.3.11 вести дневник событий (личный, класса) с использованием фото с помощью педагога, родителей
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.1 различать материалы по характеристикам (температура, фактура, влажность, вязкость)
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.1 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.1 действовать с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
9.3.1.1 воспроизводить заданный ряд слов (в пределах 10)
9.3.1.2 воспроизводить и пересказывать прослушанный речевой материал (фразы, короткий текст, двустишия)
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.1 классифицировать предметы по особым свойствам
9.3.2.2 устанавливать закономерность в расположении предметов, линий на плоскости
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.3 определять последовательность звуков в слове
9.1.1.4 подбирать слова на заданный звук
9.1.1.5 различать музыкальные жанры (вальс, полька, марш)
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.4 копировать сложные фигуры
9.1.2.5 рисовать сложные орнаменты по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.4 рисовать двумя руками одновременно
9.1.3.5 составлять конструкции по образцу, схеме, замыслу
9.1.3.6 определять далеко или близко находится предмет
9.1.3.12 описывать события собственной жизни от начала к концу события
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия

9.1.4.2 объектілердің ерекше қасиеттерін сөзбен айту
9.1.4.3 қолында немесе артында "жазылған" әріптер мен сандарды атау, қайталау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.2 үлгі бойынша нүктелер бойынша сызықтар сызу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.2 бет пен дененің әртүрлі бөліктерінің (көз, ауыз, саусақ) позалары мен қимылдарын үлгі бойынша қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.3 объектілерді сипаттау арқылы тану
9.3.1.4 өткен күндегі, аптадағы оқиғалар туралы әңгімелеу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.3 негізгі мүмкіндік ретінде көлемі бойынша қатарларды орындау
9.3.2.4 орындалған тапсырманы бағалау: дұрыс, тез, жақсы
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.6 таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің, әншілердің дауысын тану
9.1.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.6 адамдар, жануарлар, қоршаған шындық объектілері арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу
9.1.2.7 сюжетті суреттер сериясын құру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.7 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
9.1.3.8 заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді сөйлеуде қолдану
9.1.3.9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау
9.1.3.13 уақыт кестесінен күндерді табу: жақындарының, достарының туған күндері
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.4 материалдар мен заттардың бетінің құрылымын атау (тікенді, жұмсақ, суық, жылы)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.3 шектелген кеңістікте түзу көлденең сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.3 вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомима)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.5 есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында ашық топтық ойындарға қатысу
9.3.1.6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2. 5 тапсырманың орындалуын жеке бақылау
9.3.2. 6 түстер мен олардың реңктерін ажырату
9.3.2.7 сипаттамаларға негізделген бірқатар нысандарда үлгіні орнату: түсі, пішіні, өлшемі
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.8 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері), сыбырлап жауап беру
9.1.1.9 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.8 таныс шығарма немесе мультфильм бойынша сюжетті суреттер топтамасын құрастыру
9.1.2.9 2 сюжетті суреттегі айырмашылықтарды табу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау

9.1.4.2 называть словом особые свойства предметов
9.1.4.3 воспроизводить, называть "написанные" на руке или спине буквы и цифры
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.2 проводить линии по точкам по данному образцу
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.2 воспроизводить позы и движения различными частями лица и тела (глаза, рот, пальцы) по образцу
3.1. Развитие памяти
9.3.1.3 узнавать объекты по описанию
9.3.1.4 рассказывать о событиях прошедшего дня, недели
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.3 выполнять сериацию по величине, как основному признаку
9.3.2.4 оценивать выполненное задание: правильно, быстро, лучше, красиво
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.6 узнавать голоса знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов
9.1.1.7 различать звучания музыкальных инструментов
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.6 находить различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности
9.1.2.7 составлять серию сюжетных картинок
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.7 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
9.1.3.8 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
9.1.3.9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы
9.1.3.13 находить даты в табель-календаре: дни рождения близких, друзей
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.4 называть фактуру поверхности материалов и предметов (колючая, мягкая, холодная, теплая)
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.3 проводить прямые горизонтальные линии в ограниченном пространстве
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.3 использовать способы невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика)
3.1. Развитие памяти
9.3.1.5 принимать участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти
9.3.1.6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.5 контролировать собственное выполнение задания
9.3.2.6 классифицировать цвета и их оттенки
9.3.2.7 устанавливать закономерность в ряду предметов по признакам: цвет, форма, величина
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.8 узнавать шепотную речь (слова и фразы), отвечать шепотом
9.1.1.9 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.8 составлять серию сюжетных картинок по знакомому произведению, мультфильму
9.1.2.9 находить отличия в 2-х сюжетных картинках
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы

9.1.3.10 ауызша нұсқаулар бойынша заттардың кеңістіктік қатынастарын қайталау
9.1.3.14 сағат бойынша уақытты анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.5 сипау арқылы өрескел әріптер мен сандарды тану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.4 ерікті бағытта әртүрлі сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.4 адамның эмоционалдық күйлеріне еліктеу (таңдану, қорқыныш, қуаныш)
9.2.2.5 эмоциялардың сыртқы көрінісін бақылау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
9.3.1.7 би және гимнастикалық қимылдарды есте сақтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.8 сюжеттік суреттерде қателерді табу (болады, болмайды)
9.3.2.9 көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
9.3.2.10 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың жалғасын V13008424_5 қараңыз

9.1.3.10 воспроизводить пространственные отношения предметов по словесной инструкции
9.1.3.14 определять время по часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.5 узнавать на ощупь шероховатые буквы и цифры
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.4 проводить различные линии в произвольных направлениях
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.4 имитировать эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
9.2.2.5 следить за собственным внешним выражением эмоций
3.1. Развитие памяти
9.3.1.6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
9.3.1.7 воспроизводить танцевальные и гимнастические движения по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.8 находить ошибки в сюжетной картинке (бывает-не бывает)
9.3.2.9 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
9.3.2.10 сравнивать выполненное задание с образцом
См. продолжение V13008424_5