Жылу энергиясын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 ақпанда № 10234 тіркелді.
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылу энергиясын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 211 бұйрығымен бекітілген
Жылу энергиясын пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жылу энергиясын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылу энергиясын пайдалану тәртібін айқындайды.
Энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен жылу энергиясын тұтынушылар арасында туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Заңда және осы Қағидаларда айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) есепке алу торабы – жылу энергиясын есепке алуды қамтамасыз ететін аспаптар мен құрылғылар жүйесі;

Об утверждении Правил пользования тепловой энергией
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2015 года № 10234.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования тепловой энергией.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в средствах массовой информации и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 9 января 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 211
Правила пользования тепловой энергией
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила пользования тепловой энергией (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок пользования тепловой энергией.
Отношения, возникающие между энергопроизводящими, энергопередающими, энергоснабжающими организациями и потребителями тепловой энергии, определяются Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом и настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) узел учета - система приборов и устройств, обеспечивающая учет тепловой энергии;

2) есептік жылулық жүктемесі – сыртқы ауаның есептік температурасы кезінде бір сағат ішінде ғимараттағы микроклиматтың мөлшерленген параметрлерін ұстап тұру үшін талап етілетін жылу энергиясының мөлшері.
3) есептік кезең – тұтынылған жылу энергиясы есепке алынатын және тұтынушыға ақы төлеу үшін ұсынылатын уақыт кезеңі;
4) жылу желісі – жылуды беруге, бөлуге арналған құрылғылар жиынтығы;
5) жылу жүктемесі – уақыт бірлігі ішінде жылу тұтынатын қондырғысы қабылдайтын жылу энергиясының мөлшері;
6) жылу жеткізгіш – жылу энергиясын беруге арналған жылумен жабдықтау жүйесінде пайдаланылатын зат (су, бу);
7) жылу жеткізгіш шығысы – уақыт бірлігі ішінде құбырдың көлденең қиылысы арқылы өткен жылу жеткізгіш салмағы (көлемі);
8) жылу тұтынатын қондырғы – жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған техникалық құрылғы;
9) жылу тұтыну жүйесі – бір немесе бірнеше жылу жүктемесі түрлерін тұтынуға арналған жылу тұтынатын қондырғылар кешені;
10) жылу энергиясы – тұтыну кезінде жылу жеткізгіштің термодинамикалық параметрлері (температура, қысым) өзгеретін жылу жеткізгіш беретін энергия;
11) жылу энергиясы үшін есептесу - тұтынылған жылу энергиясы үшін тұтынушының ақы төлеуі;
12) жылу энергиясына арналған тариф – тұтынылған жылу энергиясы үшін ақы алынатын табиғи монополиялар салаларындағы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен жылу энергиясының бірлігі құнының ақшалай мәні;
13) жылу энергиясының шығындалуын есепке алу нүктесі – коммерциялық есепке алу құралдарының көмегімен немесе есеп айырысу әдісімен, ол болмаған кезде жылу энергиясының шығындалуы анықталатын жылумен жабдықтау схемасының нүктесі;
14) жылумен жабдықтау – жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті өндіру, беру, бөлу және тұтынушыларға сату бойынша қызметі;
15) жылумен жабдықтау жүйесі – жылу өндіретін, жылу беретін және жылу тұтынатын қондырғылардан тұратын кешен;
16) қосалқы тұтынушы – жылу желілері және (немесе) жылу тұтынатын қондырғылары тұтынушының жылу желілеріне қосылған тұтынушы;
17) өлшем құралдарын салыстырып тексеру – өлшем құралдарының міндетті метрологиялық талаптарға сәйкестігін растау мақсатында орындалатын операциялар жиынтығы;
18) реттеуші орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
19) сарапшы ұйым – энергетикалық сараптаманы өткізуге аккредиттелген ұйым;

2) расчетная тепловая нагрузка – количество тепловой энергии, которое требуется для поддержания нормированных параметров микроклимата здания в течение часа при расчетной температуре наружного воздуха;
3) расчетный период - период времени, за который потребленная тепловая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю;
4) тепловая сеть - совокупность устройств, предназначенных для передачи, распределения тепла;
5) тепловая нагрузка – количество тепловой энергии, принимаемое теплопотребляющей установкой за единицу времени;
6) теплоноситель – вещество (вода, пар), используемое в системе теплоснабжения для передачи тепловой энергии;
7) расход теплоносителя – масса (объем) теплоносителя, прошедшего через поперечное сечение трубопровода за единицу времени;
8) теплопотребляющая установка - техническое устройство, предназначенное для приема и использования тепловой энергии;
9) система теплоснабжения – комплекс, состоящий из теплопроизводящих, теплопередающих и теплопотребляющих установок;
10) тепловая энергия – энергия, передаваемая теплоносителем, при потреблении которой изменяются термодинамические параметры теплоносителя (температура, давление);
11) расчет за тепловую энергию - оплата потребителя за потребленную тепловую энергию;
12) тариф на тепловую энергию – денежное выражение стоимости единицы тепловой энергии, утвержденное государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование в сферах естественной монополии, по которому взимают плату за потребленную тепловую энергию;
13) точка учета расхода тепловой энергии - точка схемы теплоснабжения, в которой с помощью прибора коммерческого учета или расчетным методом, при его отсутствии, определяется расход тепловой энергии;
14) теплоснабжение – деятельность по производству, передаче, распределению и продаже потребителям тепловой энергии и (или) теплоносителя;
15) система теплопотребления – комплекс теплопотребляющих установок, которые предназначены для потребления одного или нескольких видов тепловых нагрузок;
16) субпотребитель - потребитель, тепловые сети и (или) теплопотребляющие установки которого присоединены к тепловым сетям потребителя;
17) поверка средств измерений – совокупность операций, выполняемых в целях подтверждения соответствия средств измерений обязательным метрологическим требованиям;
18) регулирующий орган - ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий;
19) экспертная организация - организация, аккредитованная на проведение энергетической экспертизы;

20) теңгерімдік тиесілік – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға немесе тұтынушыға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде жабдық және (немесе) жылу желісінің тиесілігі;
21) теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар арасындағы, сондай-ақ тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы жылу желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша анықталатын және тараптардың пайдалану жауапкершілігін белгілейтін жылу желісін бөлу нүктесі;
22) техникалық шарттар – орындау және жылу желілеріне қосылу үшін қажетті техникалық талаптар;
23) төлем құжаты – соның негізінде тұтынылған жылу энергиясы үшін тұтынушылар төлем жүргізетін құжат (есеп, хабарландыру, түбіртек, ескерту шот).
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Жылумен жабдықтауды ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жылу энергиясын алу-сату энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдардың жылу желілеріне қосылған тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасында жасалатын шарт негізінде жүзеге асырылады.
Жылу желілеріне қосылу және жылумен жабдықтауға шарт жасасу техникалық шарттар талаптары орындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
Егер шартта өзгеше қарастырылмаса тұтынушыларға жылу энергиясын беруді энергиямен жабдықтаушы ұйым үздіксіз жүргізеді.
Шартқа жылу желілерінің теңгерімдік тиесілігін шектеу және тараптардың пайдалану жауапкершілігі актісі және осы Қағидалардың 20 тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
Шартта тұтынушы туралы, жылу жүктемесі, жылу тұтынатын қондырғылардың жылуды тұтынуы, жылу желісіне қайтарылатын конденсаттың, есепке алу торабының деректері, тараптардың пайдалану жауапкершілігі, жылу энергиясына ақы төлеу шарттары көрсетіледі.
4. Қосалқы тұтынушы тұтынушы келісімімен энергиямен жабдықтаушы ұйыммен шартты тікелей жасайды.
Тұтынушы, қосалқы тұтынушыны жылу энергиясымен қамтамасыз етуге техникалық мүмкіндік бар жағдайда, қосалқы тұтынушының жылумен жабдықтау жүйесіне қосылуына және қосалқы тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылумен жабдықтау шартын жасасуына кедергі келтірмейді.

20) балансовая принадлежность – принадлежность оборудования и (или) тепловой сети энергопроизводящей, энергопередающей организации или потребителю на праве собственности или ином законном основании;
21) граница балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности – точка раздела тепловой сети между энергопроизводящей, энергопередающей организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети и устанавливающая эксплуатационную ответственность сторон;
22) технические условия - технические требования, необходимые для исполнения и подключения к тепловым сетям;
23) платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение), на основании которого потребителями производится оплата за потребленную тепловую энергию.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством в области электроэнергетики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017); от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация теплоснабжения
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Купля-продажа тепловой энергии осуществляется на основании договора, заключаемого между энергоснабжающей организацией и потребителем, который присоединен к тепловым сетям энергопередающей или энергопроизводящей организации.
Подключение к тепловым сетям и заключение договора на теплоснабжение осуществляются после выполнения требований технических условий.
Отпуск тепловой энергии потребителям производится энергоснабжающей организацией непрерывно, если иное не оговорено договором.
К договору прилагаются акты разграничения балансовой принадлежности тепловых сетей и эксплуатационной ответственности сторон и документы, указанные в подпунктах 3) и 4) пункта 20 настоящих Правилах.
В договоре указываются сведения о потребителе, тепловая нагрузка, теплопотребление теплопотребляющих установок, количество возвращаемого конденсата в тепловые сети, данные узлов учета, эксплуатационная ответственность сторон, условия оплаты за тепловую энергию.
4. Субпотребитель заключает договор непосредственно с энергоснабжающей организацией с согласия потребителя.
Потребитель, при имеющейся технической возможности обеспечить тепловой энергией субпотребителя, не препятствует подключению субпотребителя к системе теплоснабжения и заключению субпотребителя договора теплоснабжения с энергоснабжающей организацией.

5. Жылу энергиясының будағы және ыстық судағы ең жоғары сағаттық босатылуы, сондай-ақ жылу жеткізгіштің тиісті ең көп сағаттық шығыны мен оны қайтару шарты Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнаманы ескере отырып, жылумен жабдықтау шартында белгіленеді.
Тұтынушының шартта көрсетілген жүктеме мен тұтынылатын жылу энергия санынан артық, бірақ алынған техникалық шарттарда мәлімделген және тіркелген жүктемеден артпайтындай етіп арттыру энергиямен жабдықтаушы ұйымның келісімімен шартқа Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының талаптарын ескере отырып өзгерістер енгізу арқылы жол беріледі.
6. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның Қазақстан Республикасының электр энергиясы саласындағы заңнамасына сәйкес сапалы жылу энергиясымен жабдықтау техникалық мүмкін емес жағдайда тұтынушыларды жылумен жабдықтау жүйелеріне қосу жүргізілмейді.
7. Жылу энергиясын қолдану барысында энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар және тұтынушылар арасындағы туындайтын даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртіппен шешіледі.
3-тарау. Тұтынушыларды жылу энергиясына қосуға арналған техникалық шарттар
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тұтынушылардың объектілерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жаңадан қолданысқа берілетін объектілерді жылу желілеріне қосу;
2) тұтынушының жылуды тұтынатын құрылғыларының жаңғыртылуына және кеңеюіне байланысты тұтынылатын жылу энергия мөлшерінің (немесе жылу жеткізгіш параметрлерінің) өзгеру және қолданыстағы техникалық шарттармен сәйкес келмеу;
3) бұрын қосылмаған объектілерді жылу желілеріне қосу;
4) сыртқы жылумен жабдықтаушы схемасының өзгеру жағдайларында беріледі.
9. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде жылу желілеріне жаңадан салынған кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кезектерін немесе жекелеген өндірістерді, қолданыстағы кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жылуды тұтынатын қондырғылар мен жылу желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттарды береді.
10. Тұтынушы техникалық шарттарды алу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға өтінім береді. Өтінімде:
1) объектінің атауы;
2) объектінің орналасқан жері;

5. Максимальный часовой отпуск тепловой энергии в паре и горячей воде, а также соответствующий максимальный часовой расход теплоносителя и условия его возврата устанавливаются договором теплоснабжения с учетом законодательства Республики Казахстан в сфере электроэнергетики.
Увеличение потребителем нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии сверх указанных в договоре, но не превышающие, заявленные и зафиксированные в полученных технических условиях, допускается с согласования энергоснабжающей организации при соответствующем изменении договора с учетом требований гражданского законодательства Республики Казахстан.
6. При технической невозможности энергопередающих (энергопроизводящих) организации обеспечить качественную тепловую энергию потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики подключение потребителей к системам теплоснабжения не осуществляется.
7. Споры, возникающие между энергопроизводящими, энергопередающими, энергоснабжающими организациями и потребителями при пользовании тепловой энергией решаются в порядке установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Технические условия на присоединение потребителей тепловой энергии
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Технические условия на присоединение объектов потребителей к тепловым сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединение к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
2) изменения количества потребляемой тепловой энергии (или параметров теплоносителя), связанного с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя и не соответствующего действующим техническим условиям;
3) присоединения к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта;
4) изменения схемы внешнего теплоснабжения.
9. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация после получения заявки от потребителя выдает в срок до пяти рабочих дней технические условия на присоединение к тепловым сетям вновь строящихся предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств, реконструкции действующих предприятий, зданий, сооружений, теплопотребляющих установок и тепловых сетей.
10. Для получения технических условий потребитель подает заявку в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию. В заявке указываются:
1) наименование объекта;
2) местонахождение объекта;

3) тапсырыс беруші ұйымның толық атауы, мекенжайы және телефоны;
4) жоба болған жағдайда: жобаланатын объектіні салуды сипаттайтын деректер, оны салу ұзақтығының нормативтік мерзімдері және объектіні пайдалануға берудің белгіленген мерзімдері, технологиялық қажеттіліктер, жылыту және желдету, ыстық сумен қамтамасыз ету;
5) тұтыну түрлері бойынша жүктемесінің сипаттамасы (тұрмыстық тұтынуға арналған жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушылар үшін техникалық паспорт) көрсетіледі.
Қажеттілік туындаған жағдайда, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым осы Қағидалардың 13 тармағында көрсетілген жылумен жабдықтау мәселелеріне қатысты тұтынушының қосымша деректерін талап етеді.
11. Тұтынатын жылу энергиясын немесе жылу жеткізгіштің мөлшерін өзгертуді қажет ететін тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын қайта құру немесе кеңейту кезінде тұтынушы қосуға арналған техникалық шарттар алғанға дейін енгізілген өзгерістерді ескере отырып, оны энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жаңа техникалық шарттар ресімдеуге ұсыну үшін жылумен жабдықтау жобасын әзірлейді.
11-1. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 20-бабының 23-14) тармақшасына сәйкес бекітілетін Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында көзделген жағдайларда техникалық шарттарды беру тәртібі көрсетілген Қағидалармен анықталады.
Ескерту. Қағида 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 678 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қосалқы тұтынушылар, тұтынушылардың жылу желілеріне қосылатын жылу тұтыну қондырғылары, техникалық шарттарды тұтынушыдан алады және тұтынушыға техникалық шарттарды берген энергия беруші (энергия өндіруші) ұйыммен келісіледі.
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның қосалқы тұтынушыларға техникалық шарттарды тұтынушының келісімімен беруіне жол беріледі.
13. Жылу желілеріне объектіні қосуға арналған техникалық шарттарда:
1) жылумен жабдықтау көзі, жылу желілеріне қосу нүктесі, жіберілетін жылу энергиясының мөлшерін реттеу тәсілі;
2) басқа тұтынушылардағы жүктемелерді ескере отырып, негізгі және резервтік енгізуді қосу нүктелеріндегі жылу жеткізгіштің параметрлері және гидравликалық режимі;
3) басқа тұтынушылардың жүктемелерін қосу перспективасын ескере отырып, негізгі тұтынушының жүктемесі (қажеттілігі бойынша);
4) қолданыстағы жылу желісіндегі өткізгіштік мүмкіншілікті арттыру қажеттілігі бойынша негіздеме;

3) полное наименование организации заказчика, адрес и телефон;
4) в случае наличия проекта: данные характеризующие проектируемый объект, нормативные сроки его строительства и намеченные сроки ввода объекта в эксплуатацию, технологические нужды, отопление и вентиляция, горячее водоснабжение;
5) характеристики тепловых нагрузок по видам потребления (для потребителей, использующих тепловую энергию для бытового потребления, технический паспорт).
В случае необходимости энергопередающая (энергопроизводящая) организация требует дополнительные данные потребителя, относящиеся к вопросам теплоснабжения, указанные в пункте 13 настоящих Правилах.
11. При реконструкции или расширении теплопотребляющих установок потребителя, требующих изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя, потребитель до получения технических условий на их присоединение разрабатывает проект теплоснабжения, с учетом вносимых изменений для предоставления его в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию на оформление новых технических условий.
11-1. Порядок выдачи технических условий в случаях, предусмотренных Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утверждаемыми согласно подпункту 23-14) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", определяется указанными Правилами.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 678 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Субпотребители, теплопотребляющие установки, которых будут подключены к тепловым сетям потребителей, технические условия получают от потребителей и согласовывают с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, выдавшей технические условия потребителю.
Допускается выдача технических условий субпотребителям энергопередающей (энергопроизводящей) организацией по согласованию с потребителем.
13. В технических условиях на присоединение объекта к тепловым сетям указываются:
1) источник теплоснабжения, точка присоединения к тепловым сетям, способ регулирования количества отпускаемой тепловой энергии;
2) параметры теплоносителя и гидравлический режим в точках присоединения основного и резервного вводов с учетом нагрузок других потребителей;
3) нагрузка основного потребителя с учетом перспективы присоединения нагрузок других потребителей (при необходимости);
4) обоснование по необходимости увеличения пропускной способности существующей тепловой сети;

5) қайтарылатын өндірістік конденсаттың мөлшері, сапасы және қайтару режимі, конденсатты жинау және қайтару схемасы (қажеттілігі бойынша);
6) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарын орнату бойынша талаптар;
7) жылыту-желдету және технологиялық жүктемені қосудың және ыстық сумен жабдықтау жүктемесінің жылу схемасы көрсетіледі.
14. Тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларын қосу мақсатында энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым берген техникалық шарттарды орындау тұтынушылар үшін де, сондай-ақ олардың жобалау және құрылыс ұйымдарына да қажет.
Жылумен жабдықтау және жылуды тұтыну жүйелерінің құрылысы мен қайта құру жөніндегі жұмыстарды қызметтің тек осы түріне рұқсаты бар ұйымдар, жобаны келіскен барлық мүдделі ұйымдардың келісімі бойынша ғана орындайды.
Техникалық шарттардың әрекет ету мерзімі тұтынушылардың жылу желілерін және жылу тұтыну қондырғылары құрылысы мен жобалау нормативтік мерзімдерін ескере отырып, бірақ бір жылдан кем емес мерзімге белгіленеді.
15. Кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстардың, олардың кезектерінің немесе жекелеген өндірістерінің құрылыс жобалары энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдармен құрылыс алаңын таңдау және жобалау тапсырмасын дайындау сатысында келісіледі және жылу желілеріне объектіні қосуға арналған техникалық шарттарда көрсетіледі.
Сарапшы ұйымдар он күн күнтізбелік мерзімге дейін техникалық шарттарда, нормативтік құжаттарда берілген қабылданған жобалау шешімдерінің сәйкестігін тексереді және өз қорытындысын береді.
Кәсіпорынды, ғимаратты, құрылысты, оның кезегін немесе жекелеген өндірісін жобалау кезінде техникалық шарттардан ауытқу қажеттілігі туындаған жағдайда, осы ауытқулар энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйыммен келісіледі.
16. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізділігіне күдік туындаған жағдайда, тұтынушы энергетикалық сараптама жүргізу үшін сарапшы ұйымына жүгінеді. Тұтынушының сауалы негізінде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға сарапшы ұйым сауал жолдағанда энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым барлық сұратылған мәліметтерді ұсынады.
Тұтынушы техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізсіздігі туралы энергетика сараптамасының қорытындысы негізінде қайтадан энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарды алуға өтінім береді.
Техникалық шарттарда көрсетілген талаптарды өзгертуге қайта бас тартқан жағдайда, тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның әрекетіне Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында орнатылған тәртіпке сәйкес шағым түсіреді.
Техникалық шарттарды беру мен қайта ресімдеу үшін төлем алынбайды.

5) количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата (при необходимости);
6) требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии;
7) тепловая схема присоединения отопительно-вентиляционной и технологической нагрузок и нагрузки горячего водоснабжения.
14. Выполнение технических условий, выданных энергопередающей (энергопроизводящей) организацией в целях присоединения теплопотребляющих установок потребителей, необходимо как для потребителей, так и для их проектных и строительных организаций.
Работы по строительству и реконструкции систем теплоснабжения и теплопотребления выполняют организации, имеющие разрешение на данный вид деятельности, по согласованному со всеми заинтересованными организациями проекту.
Срок действия технических условий устанавливается с учетом нормативных сроков проектирования и строительства тепловых сетей и теплопотребляющих установок потребителей, но не менее одного года.
15. Проекты строительства предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств согласовываются с энергопередающей и (или) энергопроизводящей организациями на стадии выбора площадки строительства и подготовки задания на проектирование и отражаются в технических условиях на подключение объекта к тепловым сетям.
Экспертные организации, в срок до десяти календарных дней проверяют соответствие принятых проектных решений, выданным техническим условиям, нормативным документам и дают свое заключение.
В тех случаях, когда при проектировании предприятия, здания, сооружения, его очереди или отдельного производства возникает необходимость отступления от технических условий, эти отступления согласовываются с энергопередающей или энергопроизводящей организациями.
16. В случае сомнений в обоснованности требований указанных в технических условиях, потребитель обращается в экспертную организацию для проведения энергетической экспертизы. При обращении экспертной организации в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию на основании обращения потребителя энергопередающая (энергопроизводящая) организация представляет все запрашиваемые сведения.
Потребитель на основании заключения энергетической экспертизы о необоснованности требований, указанных в технических условиях, повторно подает заявку на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию.
В случае повторного отказа в изменении требований, указанных в технических условиях, потребитель обжалует действия энергопередающей (энергопроизводящей) организации в порядке установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.

17. Тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға сыртқы жылу желілерінің, жылу торабының, есепке алу құралдарының" жылытудың ішкі жүйесінің жобаларын келісуге жібереді.
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жобаны ұсынғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде келіседі немесе дәлелді бас тарту жауабын береді.
Жоба объектіні жылу желілілеріне қосуға арналған техникалық шарттарға және электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келмеген жағдайда дәлелді бас тарту беріледі.
Осы тармақтың талаптары "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 20-бабының 23-14) тармақшасына сәйкес бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 678 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Объектінің иесі өзгерген жағдайда, жаңа жеке меншік иесі меншік құқығы тіркелген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымды иесінің өзгергені туралы хабарлайды. Иесі өзгергенде, меншік иесі ауысқанда бұрын берілген техникалық шарттарды қайта ресімдеу жүргізілмейді.
Энергиямен жабдықтау шарты және теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігі шекараларын бөлу актісі қайта ресімдеуге жатады.
19. Жылу желілеріне нақты қосылу тұтынушының аталған жұмыс (қосылу бойынша) ақысын Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасына сәйкес төлегеннен кейін, жазбаша өтініші бойынша энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосылғанына дейін тұтынушы мына әрекеттерді жүзеге асырады:
1) жылу торабын салған соң, есепке алу құралдары мен жылумен жабдықтаудың ішкі жүйесін монтаждаған соң энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымының өкілін ары қарай акт ресімдеу үшін қайта жөнделген жабдықты жуу және тығыздау жөніндегі жұмыстардың орындалуын қабылдауға шақырады;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілдерімен бірге теңгерімдік тиесілік пен пайдалану жауапкершілігінің шекараларын бөлу актілерін ресімдейді;

17. Потребитель направляет на согласование в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию проекты наружных тепловых сетей, теплового узла, приборов учета, внутренней системы отопления.
Энергопередающая (энергопроизводящая) организация в течение пяти рабочих дней после представления проекта согласовывает или дает мотивированный отказ.
Мотивированный отказ выдается в случаях несоответствия проекта техническим условиям на присоединение объекта к тепловым сетям и нормативным правовым актам в области электроэнергетики.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи, предусмотренные Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утверждаемыми согласно подпункту 23-14) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 678 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае изменения владельца объекта, новый собственник в течение десяти рабочих дней с момента регистрации права собственности в письменной форме уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организации о смене владельца. Переоформление раннее выданных технических условий при изменении владельца, смене собственника не производится.
Переоформлению подлежат договор теплоснабжения и акт раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности.
19. Фактическое подключение к тепловым сетям осуществляется энергопередающей (энергопроизводящей) организацией по письменному заявлению потребителя после оплаты данной работы (по подключению) в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
20. До присоединения к тепловой сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации потребитель осуществляет следующие действия:
1) после строительства теплового узла, монтажа приборов учета и внутренней системы теплоснабжения вызывает представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации для приемки выполнения работ по промывке и опрессовке вновь смонтированного оборудования с последующим оформлением актов;
2) совместно с представителями энергопередающей (энергопроизводящей) организации оформляет акт раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности;

3) паспортты ресімдеп, дроссель құрылғыларының (шүмек, тығын) өлшемін алады. Дроссель құрылғыларын дайындау нормативтік-техникалық құжаттамаға және алынған есептерге сәйкес жүргізіледі. Дроссель құрылғыларын орнату кезінде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымының өкілін пломбалау үшін шақырады;
4) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға алдағы жылыту маусымдарына жылу тұтынатын құрылғылардың және жылу желілерінің техникалық дайындығына акті алу үшін жуу, сығымдау және жөндеу актілерін ұсынады.
4-тарау. Тұтынушылардың жылу тұтынатын қондырғыларын пайдалануға рұқсат беру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Барлық қайта қосылатын және қайта құрылатын жылу тұтыну жүйелері энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдармен келісілген жобалау құжаттамасына сәйкес орындалады.
22. Пайдалануға берілгенге дейін жылу тұтынатын қондырғылар қабылдап алу-тапсыру (техникалық, техникалық дайындық актісімен қарастырылған) сынақтарынан өтеді.
Жылу тұтыну жүйелерін пайдалануға жіберу, жылу энергиясын тұрмыстық қажеттік үшін пайдаланатын тұтынушыларды есептемегенде, Заңнын 5-бабының 17)-тармағына сәйкес бекітілген Электр қондырғыларды пайдалануда қауіпсіздік қағидаларына сәйкес тұтынушыда жылу тұтынушы қондырғылардың сенімді және қауіпсіз жұмысына жауапты сәйкес қызметкерлер мен тұлға болғанда немесе жылу тұтыну мен жылу тұтынушылар жүйесін пайдалануға рұқсаты бар мамандары бар мамандандырылған ұйыммен қызмет көрсету шартын жасау арқылы жүзеге асырылады.
23. Жылумен жабдықтау шартын жасасқан соң, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жылумен жабдықтау жүйесіне қосуға өтінім беріледі.
Қосу энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілі мен тұтынушының қатысуымен, қосуға ресімделген актіні ары қарай энергиямен жабдықтаушы ұйымға бір жұмыс күні мерзімінде тапсыру арқылы жүргізіледі.
24. Техникалық-экономикалық негіздемелер және жылына 500 және одан да жоғары тонна шартты отынның отын-энергетикалық ресурстарын тұтынатын жаңа объектілер мен кәсіпорындардың құрылыс жобалары мен жұмыс істеп тұрған объектілер мен кәсіпорындарды кеңейту жобалары "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес энергия үнемдеу сараптамасына жатады.

3) оформляет паспорт и получает размеры дроссельных устройств (сопел, шайб). Изготовление дроссельных устройств проводится в соответствии с нормативно-технической документацией и полученными расчетами. При установке дроссельных устройств вызывает представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации для опломбировки;
4) представляет акты промывки, опрессовки и наладки в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию для получения акта технической готовности теплопотребляющих установок и тепловых сетей к предстоящему отопительному сезону.
Глава 4. Допуск к эксплуатации теплопотребляющих установок потребителей
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Все вновь присоединяемые и реконструируемые системы теплопотребления выполняются в соответствии с проектной документацией, согласованной с энергопередающей или энергопроизводящей организациями.
22. До ввода в эксплуатацию теплопотребляющие установки проходят приемо-сдаточные (технические, предусмотренные актом технической готовности) испытания.
Допуск систем теплопотребления в эксплуатацию осуществляется при наличии у потребителя соответствующего персонала и лица, ответственного за надежную и безопасную работу теплопотребляющих установок, либо договора на обслуживание со специализированной организацией, имеющей персонал с допуском на эксплуатацию систем теплопотребления и теплопотребляющих установок согласно Правилам безопасности при эксплуатации электроустановок, утверждаемым в соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона, за исключением потребителей, использующих тепловую энергию для бытовых нужд.
23. После заключения договора теплоснабжения подается заявка в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию на подключение к системе теплоснабжения.
Подключение производится в присутствии представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации и потребителя с оформлением акта подключения с последующим предоставлением его в энергоснабжающую организацию в срок одного рабочего дня.
24. Технико-экономические обоснования и проекты строительства новых и расширение действующих объектов и предприятий с годовым потреблением топливно-энергетических ресурсов от 500 и выше тонн условного топлива подлежат экспертизе энергосбережения в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".

5-тарау. Коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату және пайдалану
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясы үшін есеп айырысуға қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етіледі.
Жылу энергиясын есепке алу үшін үлгілері Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, өлшем құралдарын бастапқы немесе кезеңдік салыстырып тексеру туралы құжаттары бар коммерциялық есепке алу аспаптары пайдаланылады.
Жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын күтіп ұстау, техникалық қызмет көрсету және салыстырып тексеру теңгерімдік тиесілігіне сәйкес жүзеге асырылады.
Коммерциялық есепке алу аспаптарын салыстырып тексеру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларына және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысанына сәйкес жүзеге асырылады.
Коммерциялық есепке алу аспаптарын салыстырып тексеруді "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жылу энергиясын жіберуді есепке алу, егер шартта өзгеше көзделмесе, жылу желілерінің теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасында жылу энергиясының шығындалуын есепке алу нүктесінде жүргізіледі.
Жылу энергиясын коммерциялық есептеу құралын жылу желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан тыс орнатқан жағдайда, жылу желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан жылу энергиясының коммерциялық есептеу құралдарын орнатқан жерге дейінгі аумақтағы жылу энергиясының шығындары, шарттық негізде, теңгерімінде жылу желісінің көрсетілген аумағы тұрған иегердің меншігіне жатқызылады. Шығындар энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдармен есептеу жолымен Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасына сәйкес анықталады.
Тұтынушы қосылатын жылу желілеріне жылу шығындарын есептеуді энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жүргізеді және тұтынушының сұрауы бойынша береді.
Тұтынушы қосылатын жылу желілеріне жылу шығындарына сынақты энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушының немесе оның өкілінің қатысуымен жүргізеді.

Глава 5. Установка и эксплуатация приборов коммерческого учета
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Теплопотребляющие установки потребителей обеспечиваются необходимыми приборами коммерческого учета для расчетов за тепловую энергию с энергоснабжающей организацией.
Для учета тепловой энергии используются приборы коммерческого учета, типы которых внесены в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений, которые имеют документы о первичной или периодической поверке средств измерений.
Содержание, техническое обслуживание и поверка приборов коммерческого учета тепловой энергии осуществляется согласно балансовой принадлежности.
Поверка приборов коммерческого учета осуществляется в соответствии с Правилами проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18094).
Поверку приборов коммерческого учета осуществляют специализированные организации, аккредитованные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия".
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Учет отпуска тепловой энергии производится в точке учета расхода тепловой энергии на границе раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности тепловых сетей, если иное не предусмотрено договором.
В случае установки прибора коммерческого учета тепловой энергии не на границе балансовой принадлежности тепловой сети потери тепловой энергии на участке от границы балансовой принадлежности тепловой сети до места установки приборов коммерческого учета тепловой энергии относятся на договорной основе к владельцу, на балансе которого находится указанный участок тепловой сети. Потери определяются расчетным путем энергопередающей (энергопроизводящей) организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Расчет тепловых потерь производит энергопередающая (энергопроизводящая) организация, к тепловым сетям которой подключается потребитель, и выдает по запросу потребителя.
Испытание на тепловые потери производится энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, к тепловым сетям которой подключается потребитель, в присутствии потребителя или его представителя.

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Коммерциялық есепке алу аспаптарын салыстырып тексеру аспапқа салыстырып тексеру аралық интервалға сәйкес салыстырып тексеру әдістемелерінде көрсетілген мерзімде, сондай-ақ олардың көрсеткіштерінің дұрыстығына күмән болған жағдайда мүдделі тараптардың бірінің өтініші бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Егер кезектен тыс салыстырып тексеру кезінде коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері олардың дәлдік сыныбында жол берілетін қателіктен асып кетсе, онда кезектен тыс салыстырып тексеру жөніндегі шығындарды аспаптардың меншік иесі төлейді. Өзге жағдайда, салыстырып тексеру бойынша шығындарды салыстырып тексеруді талап еткен тарап көтереді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Тұтынушымен коммерциялық есепке алу құралдарының ақаулылығы табылған жағдайда тұтынушы тез арада энергиямен жабдықтаушы ұйымды хабардар етеді.
Энергиямен жабдықтаушы ұйым өз кезегінде тұтынушының коммерциялық есепке алу құралдарының ақаулығын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға хабарлайды.
30. Коммерциялық есепке алу құралдарын тексеруге алған жағдайда, тұтынушымен тұтынған жылу энергиясын төлеу ақысы алдыңғы кезеңдегі жылу энергиясының орташа тәуліктік шығынымен есептеледі.
31. Коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алуды тұтынушының немесе оның өкілінің қатысуымен энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым өкілі жүргізеді, қашықтықтан деректерді беру құралдары орнатылған жағдайларда, егер шартта өзгеше көзделмесе, тұтынушының қатысуынсыз жүргізеді.
Жылу энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алу мүмкіндігі болмаған жағдайда, бұған қоса тұтынушы өздігінен пайдаланған жылу энергиясының көлемі жөнінде мәлімет бермесе, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым коммерциялық есеп құрылғыларының нақты көрсеткіштері бойынша келесі қайта есептеумен алдыңғы кезеңдегі жылу энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есептейді.
Есептеулерді салыстыру үшін шартта белгіленген мерзімде тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйымға жылу энергиясын және жылу жеткізгішті есепке алу журналының көшірмесін немесе коммерциялық есепке алу құралдарының тәуліктік мұрағаттық көрсеткіштерін ұсынады.

Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
27. Поверка приборов коммерческого учета производится в соответствии с межповерочным интервалом на прибор в сроки, указанные в методиках поверки, а также, в случае сомнения в правильности их показаний, по заявлению одной из заинтересованных сторон.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случае если при внеочередной поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по внеочередной поверке оплачивает собственник приборов. В ином случае, издержки по поверке несет сторона, требовавшая поверки.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При обнаружении потребителем неисправности приборов коммерческого учета, потребитель незамедлительно извещает энергоснабжающую организацию.
Энергоснабжающая организация, в свою очередь, извещает о неисправности прибора коммерческого учета потребителя энергопередающую (энергопроизводящую) организацию.
30. В случае снятия приборов коммерческого учета на поверку, оплата за потребленную тепловую энергию производится потребителем по среднесуточному расходу тепловой энергии за предыдущий период.
31. Снятие показаний приборов коммерческого учета производится представителями энергопередающей (энергопроизводящей) организации в присутствии потребителя либо его представителя, а в случаях установки приборов учета с дистанционной передачи данных – без участия потребителя, если иное не предусмотрено договором.
При невозможности снятия показаний приборов коммерческого учета тепловой энергии энергопередающей (энергопроизводящей) организаций, и если при этом потребитель самостоятельно не предоставит сведения о количестве использованной им тепловой энергии энергопередающая (энергопроизводящая) и энергоснабжающая организация производит расчет по среднесуточному расходу тепловой энергии за предыдущий период с последующим перерасчетом по фактическим показаниям приборов коммерческого учета.
В срок, определенный договором, для сверки расчетов потребитель представляет в энергоснабжающую организацию копию журнала учета тепловой энергии и теплоносителя или архивные суточные показания приборов коммерческого учета тепловой энергии.

Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Тұтынушылардың жылуды тұтыну жүйелерін пайдалануы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Жылуды тұтыну жүйелерінің жай-күйіне және қызмет көрсетуіне тұтынушылар мен энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдар арасындағы жауапкершілік шекарасы олардың теңгерімдік тиесілігінде немесе тараптардың келісімі бойынша анықталады.
33. Сенімді жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету мақсатында тұтынушы:
1) тұтынылған жылу энергиясы үшін уақытылы ақы төлейді;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдардың қызметкерлерін түсіру крандарын, арматураларды, жылу энергиясын есептеу желісіне дейін орналасқан бақылау-өлшеу құралдарын пломбалауды жүргізуі үшін жібереді және қойылған пломбалардың сақталуын қамтамасыз етеді, ал оларды алып тастауды энергиямен жабдықтаушы ұйымды хабарландыру арқылы жүргізеді;
3) жылу тұтынудың тапсырылған режимдерін сақтайды;
4) жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлерін, энергия беруші (немесе энергиямен жабдықтаушы) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметкерлерін жылу желілерінің, жылу тұтыну қондырғылары мен коммерциялық есепке алу құралдарының техникалық жай-күйін тексеруге жібереді;
5) әр жылыту маусымының алдында жылуды тұтынатын қондырғыларды қабылдау-тапсыру (техникалық дайындығы техникалық актіде қарастырылған техникалық) сынау және жылу тұтыну қондырғыларының жөндеуін өткізеді.
7-тарау. Тұтынушыларға жылу энергиясын беруді шектеу және тоқтату шарттары
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым мынадай жағдайларда:
1) жылумен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде
пайдаланылған жылу энергиясы үшін төлем жүргізілмегенде, сондай-ақ толық төленбеген жағдайда;
2) жылу желісіне жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушыларды өз бетімен қосқанда;
3) жылу тұтыну жүйелерін коммерциялық есепке алу құралдарына дейін қосқанда;
4) энергиямен жабдықтаушы ұйымның келісімінсіз шартта көрсетілген есептік жылу жүктемелері мен шарттық режимнен асыра қолданғанда;
5) егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, шартта көзделген конденсат көлемінің 30 %-ынан кемін қайтарғанда;

Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Эксплуатация потребителями систем теплопотребления
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Граница ответственности между потребителем и энергопередающей или энергопроизводящей организациями за состояние и обслуживание систем теплопотребления определяется их балансовой принадлежностью или по согласованию сторон.
33. В целях обеспечения надежного теплоснабжения потребитель:
1) своевременно оплачивает за потребленную тепловую энергию;
2) допускает представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций для проведения пломбирования спускных кранов, арматуры, контрольно-измерительных приборов, расположенных до узла учета тепловой энергии, и обеспечивает сохранность установленных пломб, а их снятие производит с уведомлением энергоснабжающей организации;
3) соблюдает заданные режимы теплопотребления;
4) допускает работников местных исполнительных органов, энергопередающей (или энергопроизводящей) и (или) энергоснабжающей организаций для осмотра технического состояния тепловых сетей, теплопотребляющих установок и приборов коммерческого учета;
5) перед каждым отопительным сезоном проводит приемо-сдаточные (технические, предусмотренные актом технической готовности) испытания и наладку теплопотребляющих установок.
Глава 7. Условия ограничения и прекращения подачи тепловой энергии потребителям
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации прекращают полностью или частично подачу тепловой энергии потребителю в случаях:
1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за потребленную тепловую энергию в установленные договором теплоснабжения сроки;
2) самовольного подключения к тепловой сети новых мощностей и субпотребителей;
3) присоединения систем теплопотребления до приборов коммерческого учета;
4) превышения расчетных тепловых нагрузок, обусловленных договором, и договорных режимов потребления без согласования с энергоснабжающей организацией;
5) возврата менее 30% объема конденсата, предусмотренного договором, если иное не предусмотрено соглашением сторон;

6) жылу тұтыну жүйесіне қызмет көрсету үшін тиісті біліктілігімен персонал болмағанда (жылу энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін пайдаланатын тұтынушыларды есептемегенде);
7) жергілікті атқарушы органдардың ұйғарымдарын белгіленген
мерзімдерде орындамағанда;
8) осы Қағидалардың техникалық талаптарын бұзғанда;
9) жылу тұтынатын жүйелерге және (немесе) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарына жергілікті атқарушы органдар мен энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілдерін жібермегенде;
10) апаттық жағдайда;
11) күзгі-қысқы кезең жұмысына тұтынушыны жылу желілері мен жылу тұтынушы қондырғыларға техникалық дайындығы актісі болмағанда энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосқанда тұтынушыға жылу энергиясын беруді толық немесе ішінара тоқтатады.
Бұл ретте энергия беруші ұйым жылу энергиясын беруді толық немесе ішінара:
осы тармақтың 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 11) тармақшаларында көрсетілгендей бұзушылық анықталған жағдайда, егер шартпен өзгеше көзделмесе, жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға электрондық почтаға, факсқа хаттама жолдау арқылы тоқтатады;
осы тармақтың 2), 3), 10) тармақшалары бойынша - ескертусіз дереу тоқтатады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 678 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген жылу энергиясын тұтыну кезінде тұтынушы жіберген бұзушылықтар орын алғанда энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың өкілдері мен тұтынушы екі дана екіжақты акт ресімдейді, олардың біреуі тұтынушыға беріледі.
Акт тұтынушы актке қол қоюдан бас тартқан кезде де, бірақ оны құрамы кемінде үш адамнан тұратын энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның комиссиясы ресімдеген жағдайда жасалады. Көп қабатты ғимараттарды комиссия құрамына комиссия құрамына кондоминиумды басқару органының өкілі кіреді.
36. Бұзушылық актісі негізінде энергиямен жабдықтаушы немесе энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым есепке алынбай қалған жылу энергиясының мөлшерін анықтайды және қайта есептеу сомасын негіздей отырып, тұтынушыға жібереді.
37. Тұтынушы қайта есептеумен келіспеген жағдайда, тараптардың қатынасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында орнатылған тәртіппен реттеледі.

6) отсутствия персонала соответствующей квалификации для обслуживания систем теплопотребления (за исключением потребителей,использующих тепловую энергию для бытовых нужд);
7) необеспечения предписаний местных исполнительных органов в установленные сроки;
8) нарушения технических требований настоящих Правил;
9) недопущения представителей местных исполнительных органов и представителей энергоснабжающей и (или) энергопередающей (энергопроизводящей) организации к системам теплопотребления и (или) к приборам коммерческого учета тепловой энергии;
10) аварийной ситуации;
11) подключения к тепловой сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации без акта технической готовности теплопотребляющих установок и теплосетей потребителя к работе в осенне-зимний период.
При этом энергопередающая организация прекращает подачу тепловой энергии полностью или частично в случаях нарушений, оговоренных:
подпунктами 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 11) настоящего пункта - после письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором;
подпунктами 2), 3), 10) настоящего пункта - немедленно без уведомления.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 678 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При нарушениях, указанных в пункте 34 настоящих Правил, допущенных потребителем, при потреблении тепловой энергии, оформляется двусторонний акт представителями энергопередающей (энергопроизводящей) или энергоснабжающей организации и потребителем в двух экземплярах, один из которых вручается потребителю.
Акт составляется и при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией энергопередающей (энергопроизводящей) или энергоснабжающей организации в составе не менее трех человек. В многоквартирных зданиях в состав комиссии включается представитель органа управления кондоминиума.
36. На основании акта нарушения энергоснабжающая или энергопередающая (энергопроизводящая) организация определяет количество недоучтенной тепловой энергии и направляет потребителю расчеты с обоснованием суммы перерасчета.
37. При несогласии потребителя с перерасчетом отношения сторон урегулируются в порядке установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.

38. Тұтынушы желі суын рұқсатсыз алған, жылу тұтыну жүйесіне өз бетімен қосылған, тұтынушы коммерциялық есепке алу құралдарын бүлдірген, есептеу торабында орнатылған пломбалар бұзылған немесе болмаған жағдайда энергия беруші (энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйым акт жасайды, оның негізінде тұтынушы пайдаланған жылу энергиясының көлемінде қайта есептеу жүргізіледі.
Ыстық су бойынша қайта есептеу жылдан аспайтын кезеңде, ал жылу жүйесі үшін жылыту маусымының басынан бастап осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайлар байқалған сәтке дейін жүргізіледі.
Акт энергия беруші (энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйым өкілдерінің және тұтынушының немесе оның өкілінің қолы қойылған жағдайда жарамды. Акт тұтынушы немесе оның өкілі қол қоюдан бас тартқан жағдайда да, бірақ энергия беруші (энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың құрамында кемінде үш адам бар комиссиясы ресімдеген жағдайда жасалады. Көп қабатты ғимараттарды комиссия құрамына кондоминиум басқару органының өкілі кіреді.
39. Өз желісіндегі апаттың алдын алу немесе оны жою жөнінде шұғыл шаралар қолдану үшін энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйым, апатты алдын алу және жою бойынша шұғыл шараларды қабылдауға, тұтынушыға энергиямен жабдықтаушы ұйым толық бермеген жылу үшін қайта есептеумен, оны міндетті ескертумен тұтынушының жылу тұтыну жүйесін уақытша ажыратады.
Жаңа тұтынушыларды қосу және жабдықты жөндеу бойынша энергия беруші ұйым жоспарлы жұмысын өткізу үшін резервті қоректің болмауында жылумен жабдықтау шартында осы мақсаттар үшін тұтынушыларды ажырату тәртібі көзделеді.
8-тарау. Тұтынушыларға жіберілетін будағы жылу энергиясының мөлшерін анықтау
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Тұтынушыға жіберілген будағы жылу энергиясының мөлшері жылу желілерінің теңгерімдік тиесілігі шекарасында есептеледі. Желілердің бөліну шекарасынан кейінгі жылу энергиясының шығындары тұтынушымен төленеді.
42. Тұтынушыға келіп түсетін будағы жылу энергиясының мөлшері, оның жылу ұстауына бу мөлшерінің туындысы ретінде анықталады.
43. Қайтарылатын конденсат үшін тұтынушыға төлем мөлшері оның жылу ұстауын ескеру арқылы шартта анықталады.
44. Жылумен жабдықтау шарттарында жылу жеткізгіштің әр өлшемі бойынша есептік жылу жүктемелер, сондай-ақ тұтынушыға жылу энергиясын жіберудің жалпы көлемі белгіленеді.

38. При самовольном отборе сетевой воды, самовольном подключении потребителем теплопотребляющих установок, повреждении потребителем приборов коммерческого учета, нарушении или отсутствии пломб, установленных в узле учета, представителями энергоснабжающей и энергопередающей (энергопроизводящей) организации составляется акт, на основании которого производится перерасчет объема использованной потребителем тепловой энергии.
Перерасчет по горячей воде производится за период не более года, а для систем отопления с начала отопительного сезона до момента обнаружения событий указанных в первом абзаце настоящего пункта.
Акт действителен при наличии подписи представителя энергопередающей (энергопроизводящей) и (или) энергоснабжающей организации и потребителя, либо его представителя. Акт составляется и при отказе потребителя или его представителя от подписи, при условии оформления его комиссией энергопередающей (энергопроизводящей) и (или) энергоснабжающей организаций в составе не менее трех человек. В многоквартирных зданиях в состав комиссии включается представитель органа управления кондоминиума.
39. Для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий в своей сети энергопередающая или энергопроизводящая организация временно отключает систему теплопотребления потребителя с обязательным его извещением, с последующим перерасчетом энергоснабжающей организацией за недопоставленную тепловую энергию потребителю.
40. При отсутствии резервного питания для проведения плановых работ энергопередающей (энергопроизводящей) организации по ремонту оборудования и подключения новых потребителей в договоре на теплоснабжение предусматривается порядок отключений потребителей для этих целей.
Глава 8. Определение количества тепловой энергии в паре, отпускаемом потребителям
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Количество тепловой энергии в паре, отпущенное потребителю, учитывается на границе балансовой принадлежности тепловых сетей. Потери тепловой энергии после границы раздела сетей оплачиваются потребителем.
42. Количество тепловой энергии в паре, поступающее потребителю, определяется как произведение количества пара на его теплосодержание.
43. Размер платы потребителю за возвращаемый конденсат определяется договором с учетом его теплосодержания.
44. В договорах на теплоснабжение устанавливаются расчетные тепловые нагрузки по каждому параметру теплоносителя, а также общий объем отпуска тепловой энергии потребителю.

45. Тұтынушыға шартпен көзделген өткір, кемітілген немесе іріктелген бу жіберілген кезде тұтынушымен есеп айырысу тұтынушы іс жүзінде алған бу үшін тариф бойынша жүргізіледі.
46. Будағы жылу энергиясын тұтыну режимінің ауытқуы шарттық шамадан +/-10 %-дан аспауы керек.
Будағы жылу энергиясын тұтыну шарттық шамадан +/-10 %-дан аса ауытқыған жағдайда, тараптар шарттың талаптарына сәйкес жауапқа тартылады.
9-тарау. Тұтынушыларға жіберілетін ыстық судағы жылу энергиясының мөлшерін анықтау және тұтынушылар қайтаратын конденсаттың мөлшерін анықтау
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Тұтынушының жылу тұтынатын қондырғыларын коммерциялық есепке алу құралдарысыз қосқан жағдайда, жылумен жабдықтаушы ұйыммен жіберілетін жылу энергиясының көлемі Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен есептеу арқылы анықталады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Берілетін жылу жеткізгіштің температурасы тұтынушының есепке алу торабында температуралық кестесіне сәйкес энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйыммен беріледі.
49. Ыстық суда жылу энергиясын пайдалану және тұтынушының есепке алу торабында температуралық кестені сақтау кезінде тұтынушы кейін қайтатын желілік суды кесте бойынша оның мәнінен аспайтын температурамен қайтарады. Есепке алу құралдары жоқ тұтынушыларда шарттық көлемнен артық жіберілген жылу мөлшерін есептеу Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесінде, тұтынушы шарттың талаптарында айтылғандай, шығатын судың құнын, оны тазалау және химиялық дайындау бойынша шығындарды төлейді.
51. Тұтынушының меншігіндегі орналасқан жылу желілеріндегі жылу жеткізгіштің нормадан артық кеміп қалуын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйыммен анықталады және тұтынушының қатысуымен актіде белгіленеді. Тұтынушы актімен келіспеген жағдайда, тараптар жергілікті атқаушы органдарға немесе сотқа жүгінеді.
52. Тұтынушының жылу желілеріндегі жылу энергиясының шығындары, егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе, олар мен қосалқы тұтынушылардың арасында жылу энергиясын тұтыну үлесіне қарай жылу желісінің ұзақтығына және техникалық сипаттамасына қарай бөлінеді.

45. При отпуске потребителю острого, редуцированного или отборного пара, предусмотренного договором, расчеты с потребителем производятся по тарифу за тот пар, который фактически получен потребителем.
46. Отклонение режима потребления тепловой энергии в паре не должно превышать +/- 10 % от договорной величины.
В случае отклонения режима потребления тепловой энергии в паре от договорной величины более чем на +/- 10 % стороны несут ответственность в соответствии с условиями договора.
Глава 9. Определение количества тепловой энергии в горячей воде, отпущенной потребителям и определение количества конденсата, возвращаемого потребителями
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При подключении теплопотребляющих установок потребителя без приборов коммерческого учета, количество отпущенной тепловой энергии энергоснабжающей организацией определяется расчетным путем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
48. Температура подаваемого теплоносителя задается энергопередающей или энергопроизводящей организацией в соответствии с температурным графиком на узле учета потребителя.
49. При пользовании тепловой энергией в горячей воде и соблюдении температурного графика на узле учета потребителя, потребитель возвращает обратную сетевую воду с температурой, не превышающей ее значения по графику. Расчет количества тепла, отпущенного сверх договорного объема, у потребителей, не имеющих прибора учета, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
50. При открытой системе горячего водоснабжения, потребитель выплачивает стоимость исходной воды, расходы по ее очистке, химической подготовке, что оговаривается условиями договора.
51. Сверхнормативная утечка теплоносителя в тепловых сетях, находящихся в собственности потребителя, определяется энергопередающей (энергопроизводящей) организацией и фиксируется в акте в присутствии потребителя. В случае несогласия потребителя с актом стороны обращаются в местные исполнительные органы или в суд.
52. Потери тепловой энергии в тепловых сетях потребителя распределяются между ним и субпотребителями по их доле потребления тепловой энергии, протяженности и технической характеристике тепловой сети, если иное не установлено соглашением сторон.

53. Тұтынушылар жылыту, желдету және ыстық сумен жабдықтау үшін бу түріндегі жылу энергиясын пайдалану кезінде энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымға қайтарады, ал ол өз кезегінде конденсаттың кем дегенде 95 % (егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе) қабылдайды, ал бу технологиялық мақсаттар үшін пайдаланылған кезде, конденсатты қайтару шартында келісілген көлем мен сапада жүзеге асырылады.
54. Тұтынушымен қайтарылатын конденсат шартта келісілген көлем мен сапаға сәйкес болуы тиіс.
10-тарау. Төлем құжаттарын ұсыну және төлеу
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясы үшін өтінім берілген шарт көлемінің, коммерциялық есепке алу құралдары көрсеткіштерінің негіздерінде энергиямен жабдықтаушы ұйым жазып берген төлем құжаттары бойынша, ал олар болмаған жағдайда – Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен есеп айырысу жолымен есеп айырысады.
Есеп айырысу шарттары мен нысандары жылумен жабдықтау шартына сәйкес анықталады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Тұтынушыларға берілген жылу энергиясы үшін есеп айырысулар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасына сәйкес белгіленген тарифтер бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Энергиямен жабдықтаушы ұйым мерзімі өткізілген ақы төлеу сомасына жылумен жабдықтау шартына сәйкес өсімді есептейді.
58. Егер тұтынушы белгіленген тәртіппен пайдаланған жылу энергиясы үшін ақы төлемегендігі үшін ажыратылса, онда оны қосу қарызды төлегеннен кейін бір жұмыс күні ішінде және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның оны қосу бойынша шығындарын өтегеннен кейін, жүргізіледі.
59. Жылу энергиясын беруді тоқтату уақыты (күні, сағаты, минуты), сондай-ақ оның сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес болмауы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның диспетчерлік қызметі журналында белгіленеді, кейіннен тиісті (тиесілі) сападағы жылу энергиясын беруді жаңғыртудың уақыты (күні, сағаты, минуты) туралы белгі қойылады.
60. Егер жылу энергиясын беруде үзілістер болған немесе тиісті емес сапада берілгені туралы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның журналында тіркелмеген жағдайда тұтынушының жылуды пайдалану қондырғысының пайдаланылуына жауапты тұлға (кондоминимум объектілері бойынша, мүліктің меншік иелері бірлестігі (бұдан әрі – ММИБ) және (немесе) жай серіктестік (бұдан әрі – ЖС) бұл туралы энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымға жазбаша өтінішпен немесе телефонограммамен уақытын, беру күні және тапсырған адамның тегін, жылу энергиясының сапасы төмендей бастаған (болмаған) уақытты, нашарлау сипаты және энергиямен жабықтау және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдардың өкілдерінің қатысу қажеттігін көрсетіп хабарлайды.
Жазбаша өтініш немесе телефонограмма энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергиямен жабдықтаушы ұйыммен тіркеу нөмірін белгілеумен тіркеледі. Жылумен жабдықтау тоқтатылған жағдайда, өтініш немесе телефонограмма тез арада, параметрлері нашарлаған жағдайда - ауытқушылық басталған сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей беріледі.
Энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйым жылу энергиясы сапасының ауытқулары туралы немесе жылумен жабдықтау үзілісі туралы журналында, тұтынушы өтінішінде немесе телефонограммасында белгіленген белгілерді салыстырып тексереді және келіспеушіліктер болмаған жағдайда оның нақты тұтынылуына сәйкес есептік параметрлерден орта тәуліктік ауытқуынан шығара отырып жылу энергиясы құнын қайта есептеуді орындайды.

53. При пользовании тепловой энергией в виде пара для отопления, вентиляции и горячего водоснабжения, потребители возвращают энергопередающей или энергопроизводящей организации, а она, в свою очередь, принимает не менее 95% конденсата (если иное не установлено соглашением сторон), а при пользовании паром для технологических целей возврат конденсата осуществляется в объеме и качестве, обусловленным договором.
54. Возвращаемый потребителем конденсат должен соответствовать объему и качеству, обусловленным договором.
Глава 10. Предъявление и оплата платежных документов
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Потребитель производит расчеты с энергоснабжающей организацией за тепловую энергию по платежным документам, выписанным энергоснабжающей организацией, на основании заявленных договорных объемов, показаний приборов коммерческого учета, а при их отсутствии - расчетным путем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Условия и формы расчетов определяются в соответствии с заключенным договором теплоснабжение.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
56. Расчеты потребителей за поставленную им тепловую энергию производятся по тарифам, установленными в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 56 в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
57. Энергоснабжающая организация начисляет пеню к просроченной к оплате сумме, в соответствии с договором теплоснабжения.
58. Если потребитель отключен в установленном порядке за неоплату использованной тепловой энергии, то подключение его производится в течение одного рабочего дня после погашения долга и возмещения затрат по его подключению энергопередающей (энергопроизводящей) организацией.
59. Время (дата, час, минута) прекращения подачи тепловой энергии, а также несоответствие ее качества требованиям нормативно-технической документации отмечается в журнале диспетчерской службы энергопередающей (энергопроизводящей) организации с последующей отметкой времени (дата, час, минута) возобновления подачи тепловой энергии с требуемым (надлежащим) качеством.
60. В случае если ухудшение качества тепловой энергии или перерыв ее подачи энергопередающей (энергопроизводящей) организацией в журнале не отмечено, лицо ответственное за эксплуатацию теплопотребляющей установки потребителя (по объектам кондоминиума, объединения собственников имущества (далее - ОСИ) и (или) простые товарищества (далее – ПТ), извещает об этом энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организации письменным заявлением или телефонограммой с указанием времени, даты ее передачи и фамилии лица, передавшего ее, а также время начала ухудшения качества (отсутствия) тепловой энергий, характер ухудшения и необходимость присутствия представителя энергоснабжающей и энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Письменное заявление или телефонограмма регистрируются энергопередающей (энергопроизводящей) или энергоснабжающей организациями с указанием регистрационного номера, даты и времени подачи. При прекращении теплоснабжения, заявление или телефонограмма подается немедленно, при ухудшении параметров - не позднее суток с момента начала отклонения.
Энергопередающая (энергопроизводящая) и энергоснабжающая организации сверяют отметки в журнале о перерыве в теплоснабжении или об отклонении качества тепловой энергий, указанной в заявлении или телефонограмме потребителя и при отсутствии разногласий выполняют перерасчет стоимости тепловой энергий в соответствии с его среднесуточным потреблением, и среднесуточного отклонения параметров от расчетного.

Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 10.05.2023 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым жылу энергиясының берілмеуінің немесе сапасы төмен жылу энергиясының берілу фактісін растаудан бас тартқан жағдайда, тұтынушы жазбаша өтініш жасайды, онда:
жылу энергиясын беруден (ажыратудан) немесе оны сапасыз жеткізуден бас тартудың басталған уақыты;
жылу энергиясы сапасының нашарлау сипаты;
өтінішті (телефонограмма) беру уақыты және оның тіркеу нөмірі;
жылу энергиясын беруді қалпына келтіру (оның сапасын қалыпқа келтіру) уақыты;
жылу энергиясының болмау (сапасының нашарлау) кезеңі көрсетіледі.
Өтінішке тұтынушы, тұтынушының уәкілетті тұлғасы қол қояды және ол энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымға жіберіледі. Дау реттелмеген жағдайда, тұтынушы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес әрекет етеді.
11-тарау. Тұрмыстық қажеттілік үшін жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушылардың жылу энергиясын пайдалануы туралы қосымша ережелер
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Тұтынушының уәкілетті тұлғалары (кондоминиум объектісін басқару органы, ММИБ, ЖС) тиісті техникалық жай-күйді сақтайды және жалпы үйдің (үйдің ішіндегі) жылыту жүйесі мен ыстық сумен жабдықтаудың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, коммерциялық есепке алу құралдарының (үйге ортақ) және үйге ортақ меншікті құрайтын басқа жылу тұтынатын құрылғылардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Жылыту және ыстық сумен жабдықтау мақсатында тұрмыстық тұтынушыларға жылу энергиясын беруді энергиямен жабдықтаушы ұйым жылумен жабдықтауға арналған жария шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғалар жылу тұтынатын қондырғыларға қызмет көрсетуді дербес немесе шарт бойынша мамандандырылған ұйыммен жүргізеді.
Тұтынушы жылу энергиясы үшін энергиямен жабдықтаушы ұйыммен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасында орнатылған коммерциялық есепке алу құралдары бойынша табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бекітілген тариф бойынша есеп айырысады.
Тұрмыстық қажеттіліктерге арналған жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушыларда ұсынылған қызметтің көлемін коммерциялық есепке алу құралдары болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен есептеу жолымен анықталады.
ММИБ, ЖС немесе кондоминиум объектісін басқару органы басқаруындағы көп пәтерлі тұрғын үйлердегі тұтынушы мен энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның арасындағы пайдалану жауапкершілігінің шекарасы жылу энергиясы көзі тарапынан басқару торабының кіру ысырмаларының бірінші бөлу ернемегі немесе дәнекерлі тігіс бойынша анықталады.

Сноска. Пункт 60 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 10.05.2023 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. При отказе энергопередающей (энергопроизводящей) или энергоснабжающей организации удостоверить факт неподачи тепловой энергии или предоставления тепловой энергии низкого качества потребитель составляет письменное заявление, где указывает:
время начала отказа в подаче тепловой энергий (отключения) или некачественной его поставки;
характер ухудшения качества тепловой энергий;
время подачи заявления (телефонограммы) и ее регистрационный номер;
время восстановления подачи тепловой энергии (нормализации его качества);
период отсутствия (ухудшения качества) тепловой энергии.
Заявление подписывается потребителем или уполномоченным лицом потребителя и направляется в энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организации. В случае не урегулирования спора потребитель действует в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Дополнительные положения о пользовании тепловой энергией потребителями, использующие тепловую энергию для бытовых нужд
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Уполномоченные лица потребителя (орган управления объектом кондоминиума, ОСИ, ПТ) содержат в надлежащем техническом состоянии и обеспечивают безопасность общедомовой (внутридомовой) системы отопления и горячего водоснабжения, обеспечивают сохранность (общедомовых) приборов коммерческого учета и других теплопотребляющих установок, составляющих общедомовую собственность.
Отпуск тепловой энергии потребителям для целей отопления и горячего водоснабжения осуществляется энергоснабжающей организацией в соответствии с публичным договором на теплоснабжение.
Юридические лица, осуществляющие управление объектом кондоминиума, производят обслуживание теплопотребляющих установок самостоятельно или по договору со специализированной организацией.
Потребитель рассчитывается с энергоснабжающей организацией за тепловую энергию по приборам коммерческого учета, установленным на границе эксплуатационной ответственности сторон, по тарифу, утвержденному в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере естественных монополий.
При отсутствии приборов коммерческого учета у потребителя, использующего тепловую энергию для бытовых нужд, объем предоставленных услуг определяется расчетным путем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Граница эксплуатационной ответственности между потребителем и энергопередающей (энергопроизводящей) организацией в многоквартирных жилых домах, находящихся под управлением ОСИ, ПТ или органа управления объектом кондоминиума, определяется по первому разделительному фланцу или сварному шву входных задвижек узла управления со стороны источника тепловой энергии.

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 10.05.2023 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Жылумен жабдықтау жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында тұтынушыға:
1) пәтер ішіндегі желілерді, инженерлік жабдықты және қондырғыны желісіне тұтынушы қосылған ұйымның және сәулет пен қала құрылысы саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінің келісімінсіз қайта жабдықтауға;
2) жылыту аспаптарының қосымша секцияларын, реттеуші және бекітуші арматураны және айналым сорғысын орнатуға және/немесе бөлшектеуге;
3) жылыту жүйелерінде жылу жеткізгішті тікелей мақсаттан тыс (жылу жүйесінен және аспаптардан суды ағызу) пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Тұтынушы жылу энергиясын тұрмыстық мақсатта пайдаланатын болса, шарт желіге белгісіз мерзімге қосылған тұтынушының алғашқы нақты қосылған сәтінен бастап жасалған деп есептеледі (егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе) және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында қарастырылған негіздер бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін.
65. Пәтерде тұратын адамдар (бір немесе бірнеше) бір айдан артық мерзімге уақытша кетіп қалған жағдайда, коммерциялық есепке алу құралдары болмаған кезде тұтынылған бір адамға есептелетін ыстық су ақысы олар жоқ кезде алынбайды. Қайта есептеуге өтініш берген кезде және растаушы құжатты (емдеу мекемесінен немесе жұмыс орнынан анықтама, санаторийге жолдаманың түбіршегі, уақытша тұратын орны бойынша тіркеу туралы анықтама және сол сияқтылар) тапсырғанда есептік кезеңге қайта есептеу орындалады және төлем құжатында көрсетеледі.
66. Жылу энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алуды, егер шартта өзгеше көзделмесе, энергия беруші ұйым мен кондоминимум объектісінің (тұтынушының) өкілі жүргізеді.
67. Шартта белгіленген мерзімде пайдаланған жылу энергиясы үшін ақы төленбесе, энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыны жылу энергиясынан беруді шектегенге дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей ескертеді.
68. Жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыларға энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар жылу энергиясын тұтынған электр энергиясы, немесе басқа да коммуналдық қызметтерді төлемегені үшін толық немесе ішінара беруді тоқтатуға жол бермейді.

Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 10.05.2023 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. В целях обеспечения устойчивой работы системы теплоснабжения потребителю не допускается:
1) переоборудовать внутриквартирные сети, инженерное оборудование и устройство без согласования с организацией, к сетям которой подключен потребитель, и структурным подразделением соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства;
2) устанавливать и/или демонтировать дополнительные секции приборов отопления, запорную и регулирующую арматуру и циркуляционные насосы;
3) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению (слив воды из системы и приборов отопления).
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В случаях, когда потребитель использует тепловую энергию для бытового потребления, договор считается заключенным с момента первого фактического подключения потребителя к присоединенной сети на неопределенный срок (если иное не предусмотрено соглашением сторон) и может быть изменен или расторгнут по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан.
65. В случае временного выезда (одного или нескольких) проживающих в квартире лиц, на срок свыше одного месяца при отсутствии приборов коммерческого учета, плата за потребленную горячую воду, рассчитываемая на одного человека, за время их отсутствия не взимается. При условии подачи заявления и предоставления подтверждающего документа (справка лечебного учреждения или с места работы, корешок путевки в санаторий, справка о регистрации по месту временного проживания и тому подобное) перерасчет выполняется в расчетном периоде и отражается в платежном документе.
66. Снятие показаний приборов коммерческого учета тепловой энергии производится энергопередающей (энергопроизводящей) организацией и представителем объекта кондоминиума (потребителя), если иное не предусмотрено договором.
67. При неоплате за потребленную тепловую энергию в установленные договором сроки энергоснабжающая организация предупреждает потребителя не позднее, чем за тридцать календарных дней до ограничения подачи тепловой энергией.
68. Энергоснабжающая и (или) энергопередающая (энергопроизводящая) организации не допускают прекращения полностью или частично подачу тепловой энергии потребителям, использующие тепловую энергию для бытовых нужд за неоплату потребленной электрической энергии, либо за потребленные иные коммунальные услуги.