Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2014 жылғы 12 қыркүйектегі № 317 шешімі. Қостанай облысыныі Әділет департаментінде 2014 жылғы 15 қазанда № 5116 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 363 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 06.02.2015 № 363 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 97-бабына сәйкес мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 1. Қоса беріліп отырған тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Рудный қалалық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың кезектен
тыс сессиясының төрағасы
Қалалық мәслихат хатшысы
С. Свинарева
В. Лощинин
Мәслихаттың
2014 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 317 шешімімен бекітілді
Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы
1. Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Рудный қаласында, Қашар, Горняцк кенттерінде, Перцев ауылында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды;
2) тұрғын жайдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желiсiне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлiгiнде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге беріледі.
2. Тұрғын үй көмегін «Рудный қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) тоқсан сайын тағайындайды.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) «Халыққа қызмет көрсету орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалының Рудный бөліміне (бұдан әрі - ХҚО) немесе www.egov.kz «электрондық үкіметтің» веб-порталына (бұдан әрі - портал) балама негізде өтініш береді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 185 қаулысымен бекітілген, «Тұрғын үй көмегін тағайындау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи
Решение маслихата города Рудного Костанайской области от 12 сентября 2014 года № 317. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 15 октября 2014 года № 5116. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 6 февраля 2015 года № 363
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 06.02.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Рудненского городского маслихата согласно приложению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной
сессии городского маслихата
Секретарь городского маслихата
С. Свинарева
В. Лощинин
Утверждены
решением маслихата
от 12 сентября 2014 года № 317
Правила оказания жилищной помощи
1. Порядок оказания жилищной помощи
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Рудном, поселках Качар, Горняцкий, селе Перцевка на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
2. Жилищная помощь назначается ежеквартально государственным учреждением «Рудненский городской отдел занятости и социальных программ» (далее – уполномоченный орган).
Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) обращается в Рудненский отдел филиала республиканского государственного предприятия «Центр обслуживания населения» по Костанайской области (далее – ЦОН) либо веб-портал «электронного правительства» www.egov.kz (далее – портал) на альтернативной основе с заявлением и представляет документы, указанные в пункте 9 Стандарта государственной услуги «Назначение жилищной помощи», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 185.

3. Ағымдағы жылда бірінші рет өтініш білдірген көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй көмегі өтініш берген айдан бастап, бірақ тұрғын үй көмегін тағайындауға негіз болатын жағдайлар пайда болғаннан бұрын емес тағайындалады.
Қайтадан өтініш білдіргенде тұрғын үй көмегі ағымдағы бүкіл тоқсанға тағайындалады.
4. Тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушы тұрғын үй көмегі мөлшерінің өзгеруіне негіз бола алатын мән-жайлары туралы, сондай-ақ оның дұрыс есептелмегені туралы уәкілетті органға хабарлайды.
5. Тұрғын үй көмегі мөлшеріне ықпал ететін мән-жайлар туындаған жағдайда, (көрсетілетін қызметті алушы қайтыс болуын қоспағанда) көрсетілген мән-жайлар түскен күннен бастап қайта есептеу жүргізіледі.
6. Артық төленген сомалар бюджетке қайтарылады, ал көрсетілетін қызметті алушы өз еркімен қайтарудан бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган аударылған төлемдерді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте төлетеді.
7. Көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған табыстардың сәйкессіздігі анықталған жағдайда ақпараттық жүйелерден алынған табыстар туралы мәліметтер есепке алынады.
8. Жалғыз тұратын тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушы қайтыс болған жағдайда, тұрғын үй көмегін төлеу қайтыс болған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушы отбасы мүшесінің бірі қайтыс болған жағдайда,қайтыс болған айдан кейінгі айдан бастап қайта есептеу жүргізіледі.
Қайтыс болғанға байланысты төлемдерді тоқтату немесе қайта есептеу қайтыс болған адамдардың тізімдері негізінде немесе отбасы мүшелері беретін мәліметтер бойынша жүргізіледі.
9. Тұрғын үй көмегін көрсету мәселелері бойынша туындаған келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
2. Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшерін анықтау
10. Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін алуға ниет білдіруші отбасының жиынтық табысы немесе азаматтың табысын негізге ала отырып анықталады.
11. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысы тұрғын үй көмегіне өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсан бойынша отбасы (азамат) табысының жалпы сомасынан есептеледі.
12. Белгіленген нормалар шегіндегі шекті жол берілетін шығыстар үлесі жиынтық табыстың 10 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
13. Тұрғын үй көмегін тағайындау барысында есепке алаң нормасы алынады:
1) бір отбасы мүшесіне – көп бөлмелі тұрғын жайларда (пәтерлерде) тұратындар үшін пайдалы алаңының 18 шаршы метрі және отбасына 9 шаршы метрі қосымша; бір бөлмелі тұрғын жайларда (пәтерлерде) тұратындар үшін –тұрғын жайдың жалпы алаңы;

3. Услугополучателям, впервые обратившимся в соответствующем году, жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления, но не ранее наступления обстоятельств, послуживших основанием для назначения жилищной помощи.
При повторном обращении жилищная помощь назначается на весь соответствующий квартал.
4. Услугополучатель жилищной помощи информирует уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи, а также о случаях ее неверного начисления.
5. При возникновении обстоятельств, влияющих на размер жилищной помощи, производится перерасчет со дня наступления указанных обстоятельств (за исключением смерти услугополучателя).
6. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в бюджет, а в случае отказа услугополучателем возвратить в добровольном порядке, уполномоченный орган взыскивает перечисленные выплаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. В случае выявления несоответствия доходов представленных услугополучателем учитываются сведения о доходах, полученных из информационных систем.
8. В случае смерти одиноко проживающего услугополучателя жилищной помощи выплата жилищной помощи завершается с месяца, следующего за месяцем смерти.
В случае смерти одного из членов семьи услугополучателя жилищной помощи, производится перерасчет с месяца, следующего за месяцем смерти.
Прекращение либо перерасчет выплат в связи со смертью производится на основании списка умерших или по сведениям предоставленными членами семьи.
9. Разногласия, возникшие по вопросам оказания жилищной помощи, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Определение размера оказания жилищной помощи
10. Размер оказания жилищной помощи определяется уполномоченным органом, исходя из совокупного дохода семьи или дохода гражданина, претендующего на получение жилищной помощи.
11. Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется из общей суммы доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
12. Доля предельно допустимых расходов в пределах установленных норм устанавливается в размере 10 процентов от совокупного дохода.
13. При назначении жилищной помощи в расчет принимается норма площади:
1) на одного члена семьи – 18 квадратных метров полезной площади, плюс 9 квадратных метров на семью, для проживающих в многокомнатных жилых помещениях (квартирах); для проживающих в однокомнатных жилых помещениях (квартирах) – общая площадь жилища;

2) жалғыз тұратын азаматтар үшін – пайдаланатын алаңына қарамастан нақты алаңынан асырмай 30 шаршы метр, осы норма жатақханалар үшін де қолданылады.
14. Есептегіш құралдары жоқ тұтынушылар үшін өтем шараларымен қамтамасыз етілетін коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтері қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленеді.
Егер шығыстарға тарифтер мен нормативтер заңнамамен белгіленген тәртіпте анықталмаса, шығындарды өтеу нақтылы шығыстар бойынша жүргізіледі.
15. Есепке қабылданатын шығындар өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсан үшін беріледі. Коммуналдық қызметтерді тұтынатын есептегіш құралдары бар тұтынушыларға есеп айырысу үшін, өткен тоқсанның немесе қызмет толық көлемде көрсетілген соңғы тоқсандағы есептегіш құралдардың көрсеткіштері негізінде, бірақ есептегіш құралдары жоқ тұтынушылар үшін белгіленген коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларынан аспайтын нақтылы шығынмен анықталады.
16. Электр қуатын төлеу бойынша шығындарды өтеу бір адамға 100 киловатт, электр плитасы, электр су жылытқыштары бар жатақханалар мен үйлерде бір адамға 130 киловатт есебінен, бірақ нақты шығындардан асырмай жүргізіледі.
17. Телекоммуникациялар желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы «Әлеуметтік тұрғыдан корғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысымен бекітілген, Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы Ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
18. Осы Қағидамен белгіленген нормалардан тыс ақысы тұрғын жайдың меншік иелерімен немесе жалдаушыларымен (қосымша жалдаушыларымен) жалпы негізінде жүргізіледі.
3. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу тәртібі
19. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ағымдағы нысаналы трансферттер қаражаты есебінен (олар бөлінген жағдайда) жүзеге асырылады.
20. Тұрғын үй көмегін төлеу уәкілетті органмен тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушының не қызмет көрсетушілердің немесе кондоминиум объектілерін басқару органдарының жеке шоттарына тағайындалған сомаларды аудару жолымен жүзеге асырылады.
Мәслихаттың
2014 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 317 шешіміне қосымша
Рудный қалалық мәслихатының
күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізімі

2) для одиноко проживающих граждан – 30 квадратных метров независимо от занимаемой площади, но не более фактической, эта же норма применяется для общежитий.
14. Нормативы потребления коммунальных услуг, обеспечиваемых компенсационными мерами для потребителей, не имеющих приборов учета, устанавливаются в соответствии с действующим законодательством.
Если нормативы и тарифы на расходы не определены в установленном законодательством порядке, возмещение затрат производится по фактическим расходам.
15. Расходы, принимаемые к расчету, предоставляются за квартал, предшествующий кварталу обращения. Для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам за предыдущий квартал или за последний квартал, в котором услуги оказывались в полном объеме, на основании показаний приборов учета, но не более установленных норм расхода коммунальных услуг для потребителей, не имеющих прибора учета.
16. Возмещение расходов по оплате электроэнергии производятся из расчета 100 киловатт на одного человека, в общежитиях и в домах с электрической плитой, электрическими водонагревателями 130 киловатт на одного человека, но не более фактических расходов.
17. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, производится в соответствии с Правилами компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам».
18. Оплата сверх установленных настоящими Правилами норм производится собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилья на общих основаниях.
3. Финансирование и порядок выплаты жилищной помощи
19. Финансирование жилищной помощи осуществляется за счет средств соответствующего местного бюджета, а также за счет средств целевых текущих трансфертов (в случае их выделения).
20. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом по заявлению услугополучателя жилищной помощи через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций, путем зачисления назначенных сумм на лицевые счета услугополучателя жилищной помощи либо поставщиков услуг или органов управления объектов кондоминиума.
Приложение
к решению маслихата
от 12 сентября 2014 года № 317
Перечень признанных утратившими силу
некоторых решений Рудненского городского маслихата

1. Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 9-2-167 тіркелген, 2010 жылғы 12 қарашада «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).
2. Мәслихаттың 2011 жылғы 30 маусымдағы № 463 «Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 9-2-187 тіркелген, 2011 жылғы 12 тамызда «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).
3. Мәслихаттың 2012 жылғы 8 мамырдағы № 43 «Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 9-2-212 тіркелген, 2012 жылғы 5 маусымда «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).
4. Мәслихаттың 2012 жылғы 8 тамыздағы № 65 «Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 9-2-219 тіркелген, 2012 жылғы 31 тамызда «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).
5. Мәслихаттың 2013 жылғы 31 мамырдағы № 150 «Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 4159 тіркелген, 2013 жылғы 2 шілдеде «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).
6. Мәслихаттың 2014 жылғы 31 қаңтардағы № 237 «Мәслихаттың 2010 жылғы 25 тамыздағы № 345 «Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері туралы қағиданы бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 4443 тіркелген, 2014 жылғы 4 наурызда «Рудненский рабочий» газетінде жарияланған).

1. Решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 9-2-167, опубликованное 12 ноября 2010 года в городской газете «Рудненский рабочий»).
2. Решение маслихата от 30 июня 2011 года № 463 «О внесении изменения в решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 9-2-187, опубликованное 12 августа 2011 года в городской газете «Рудненский рабочий»).
3. Решение маслихата от 8 мая 2012 года № 43 «О внесении изменений в решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 9-2-212, опубликованное 5 июня 2012 года в городской газете «Рудненский рабочий»).
4. Решение маслихата от 8 августа 2012 года № 65 «О внесении изменений в решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 9-2-219, опубликованное 31 августа 2012 года в городской газете «Рудненский рабочий»).
5. Решение маслихата от 31 мая 2013 года № 150 «О внесении изменения в решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 4159, опубликованное 2 июля 2013 года в городской газете «Рудненский рабочий»).
6. Решение маслихата от 31 января 2014 года № 237 «О внесении изменений в решение маслихата от 25 августа 2010 года № 345 «Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 4443, опубликованное 4 марта 2014 года в городской газете «Рудненский рабочий»).