Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 18 қарашада № 9876 тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 210 қаулысымен
Бекітілген
Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу, номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде эмитенттердің эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын басқаға беру тәртібін және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірме беру тәртібін, сондай-ақ, орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша номиналды ұстаушыларға бағалы қағаздары оның номиналды ұстауындағы клиенттер туралы ақпаратты беру тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2014 года № 9876.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 210
Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания, а также порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании по требованию центрального депозитария и эмитента.
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шоты – клиентке ашылған және оның бағалы қағаздарын (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алуға арналған жеке шот;
2) жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – эмитентке номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған, пайларды қоспағанда, орналастырылмаған бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
3) исламдық бағалы қағаздар – исламдық жалға беру сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
4) қаржы ұйымы – банк, инвестициялық портфельді басқарушы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы;
5) номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі операция – номиналды ұстауды есепке алу жүйесіне деректерді енгізу (өзгерту) және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесін құрайтын ақпаратты дайындау және ұсыну нәтижесі болып табылатын номиналды ұстаушы іс-әрекеттерінің жиынтығы;
6) номиналды ұстаушының жеке шоты – номиналды ұстаушыға ашылған және оның клиенттерінің бағалы қағаздарын (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алуға арналған жеке шот;
7) операциялық күн – номиналды ұстаушы бұйрықтарды қабылдауды, өңдеуді, жеке шоттар бойынша операцияларды тiркеудi және ақпараттық операцияларды жүзеге асыратын уақыт кезеңі;
8) "репо" операциясы – тараптары екі бірдей тұлғалар болып табылатын ("репо" операциясына қатысушылар), "репо" операциясының мәні бір шығарылымның бағалы қағаздарымен жасалған орындалу мерзімі бойынша ерекшеленетін және бағыттары бойынша бір-біріне қарама-қарсы, бір уақытта жасаған екі мәміленің жиынтығы;
9) уәкiлеттi орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
10) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
11) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
12) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) лицевой счет держателя ценных бумаг - лицевой счет, открытый клиенту и предназначенный для учета его ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
2) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
3) финансовая организация - банк, управляющий инвестиционным портфелем, страховая (перестраховочная) организация;
4) лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе учета номинального держания, по которому осуществляется учет не размещенных ценных бумаг, за исключением паев;
5) лицевой счет номинального держателя - лицевой счет, открытый номинальному держателю и предназначенный для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) его клиентов;
6) операция в системе учета номинального держания - совокупность действий номинального держателя, результатом которых является внесение (изменение) данных в систему учета номинального держания и (или) подготовка и предоставление информации, составляющей систему учета номинального держания;
7) операционный день - период времени, в течение которого номинальный держатель осуществляет прием, обработку приказов, регистрацию операций по лицевым счетам и информационные операции;
8) операция "репо" - совокупность двух одновременно заключаемых, различающихся по срокам исполнения и противоположных по направлению друг другу сделок с ценными бумагами одного выпуска, являющимися предметом операции "репо", сторонами которых являются два одних и тех же лица (участники операции "репо");
9) уполномоченный орган – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
10) электронный документ - документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
11) электронная цифровая подпись – набор электронных символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
12) лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе учета номинального держания, по которому осуществляется учет ценных бумаг, выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг, за исключением паев.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 262 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Номиналды ұстаушы клиентпен номиналды ұстау туралы шарт жасасқаннан кейін клиентке номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот және орталық депозитарийге осы клиентке бірегей код беру үшін жүгінеді, сондай-ақ егер бұл номиналды ұстаушы мен оның клиенті арасында жасалған шартта көзделсе, орталық депозитарийдің және (немесе) шетелдік есеп айырысу ұйымының есепке алу жүйесінде клиенттің қосалқы шотын ашады.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – № 307 Қағидалар) 18-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жасырын жеке шоттар мен қосалқы шоттарды, сондай-ақ ойдан шығарылған атауларға жеке шоттар мен қосалқы шоттарды ашуға жол берілмейді.
Осы Қағидалардың мақсатында шетелдік есеп айырысу ұйымы болып мыналар ұғынылады:
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі;
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген міндеттерді жүзеге асыратын номиналды ұстаушының функцияларына ұқсас функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйым;
Бағалы қағаздарға қызмет көрсету мәселелері жөніндегі халықаралық қауымдастықтың (International Securities Services Association) (Интернэшнл Секьюритис Сервисес Ассоциэйшн) мүшесі болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-ұйымы;
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібінің 8-тармағында көрсетілген шетелдік есеп айырысу ұйымдары.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 262 (вводится в действие c 01.01.2020).
2. Номинальный держатель после заключения договора о номинальном держании с клиентом открывает клиенту в системе учета номинального держания лицевой счет и обращается в центральный депозитарий за присвоением уникального кода данному клиенту, а также открывает субсчет клиента в системе учета центрального депозитария и (или) иностранной расчетной организации, если это предусмотрено договором, заключенным между номинальным держателем и его клиентом.
Открытие анонимных лицевых счетов и субсчетов, а также лицевых счетов и субсчетов на вымышленные имена не допускается, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 5) пункта 18 Правил осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920 (далее – Правила № 307).
Для целей настоящих Правил под иностранной расчетной организацией понимается:
банк-нерезидент Республики Казахстан, имеющий долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич);
иностранная организация, осуществляющая функции, аналогичные функциям номинального держателя, установленным пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг, имеющая долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич);
организация-нерезидент Республики Казахстан, являющаяся членом Международной ассоциации по вопросам обслуживания ценных бумаг (International Securities Services Association) (Интернэшнл Секьюритис Сервисес Ассоциэйшн);
иностранные расчетные организации, указанные в пункте 8 Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Жеке тұлға-клиентке жеке шот (қосалқы шот) ашу кезінде номиналды ұстаушы жеке тұлға-клиент ұсынған мәліметтер негізінде осы жеке тұлға-клиенттің салық резиденттігін белгілейді.
4. Номиналды ұстаушының операциялық күні бір күн ішіндегі жұмыс уақытының кемінде жеті сағатын құрайды.
5. Номиналды ұстаушы жеке шотқа жеке нөмір береді. Номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі клиенттің жеке шоты мыналар туралы мәліметтерді қамтиды:
1) тіркелген тұлға (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе бағалы қағаздарды ұстаушының атауы, клиенттің резиденттік белгілері, жеке тұлғаның азаматтығы туралы мәліметтер, экономика секторы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес) заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжат туралы мәліметтер немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса) (бұдан әрі – БСН), почта және заңды мекенжайлары, банк деректемелері (оның ішінде бағалы қағаздар бойынша өтелетін сыйақы мен сомаларды аударуға арналған банк деректемелері және бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға арналған банк деректемелері), салық жеңілдіктері туралы мәліметтер және орталық депозитарийге және (немесе) номиналды ұстаушыға қағидалар жинағына немесе номиналды ұстаушының ішкі құжатына сәйкес қосалқы шотты және (немесе) тиісінше жеке шотты ашу үшін қажет болатын ақпарат);
2) осы жеке шотта (қосалқы шотта) тіркелген бағалы қағаздардың саны, түрі және сәйкестендіру нөмірі;
3) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының саны және сәйкестендіргіші;
4) ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығының) саны;
5) пайдасына бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған тұлғалар туралы (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы);

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При открытии лицевого счета (субсчета) клиенту-физическому лицу номинальным держателем устанавливается налоговое резидентство клиента-физического лица на основании сведений, представленных данным клиентом-физическим лицом.
4. Операционный день номинального держателя составляет не менее семи часов рабочего времени в течение дня.
5. Лицевому счету присваивается номинальным держателем индивидуальный номер. Лицевой счет клиента в системе учета номинального держания содержит следующие сведения о (об):
1) зарегистрированном лице (фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование держателя ценных бумаг, признаки резидентства клиента, сведения о гражданстве физического лица, сектор экономики (в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), сведения о документе, подтверждающем регистрацию юридического лица или сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) физического лица или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица (при наличии), почтовый и юридический адреса, банковские реквизиты (в том числе банковские реквизиты, предназначенные для перечисления вознаграждения и сумм в погашение по ценным бумагам, и банковские реквизиты, предназначенные для осуществления расчетов по сделкам с ценными бумагами), сведения о налоговых льготах и информация, необходимая центральному депозитарию и (или) номинальному держателю в соответствии со сводом правил или внутренним документом номинального держателя для открытия субсчета и (или) лицевого счета, соответственно);
2) количестве, виде и идентификационном номере ценных бумаг, зарегистрированных на данном лицевом счете (субсчете);
3) количестве и идентификаторе прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
4) количестве обремененных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
5) лицах, в пользу которых осуществлено обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);

6) оқшауланған бағалы қағаздардың саны (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы);
7) "репо" операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздардың саны;
8) осы жеке шот бойынша тіркелген мәмілелер және номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде көрсетілген операциялар:
мәміле (операция) түрі;
оны тіркеу күні және уақыты;
мәмілені (операцияны) жүргізу негіздемесі;
операцияға қатысқан жеке шоттардың нөмірлері;
оларға қатысты мәміле тіркелген бағалы қағаздардың саны, түрі, сәйкестендіру нөмірі (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының саны және сәйкестендіргіші);
9) операциялардың (мәмілелердің) белгілі түрлері үшін қажетті мәліметтер.
Депонент клиентінің орталық депозитарийдегі қосалқы шоты осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерден басқа № 307 Қағидалардың 37-1 және 37-2-тармақтарына сәйкес депонент клиентінің орталық депозитарий тағайындаған айрықша коды туралы мәліметтерді қамтиды, сондай-ақ олар орталық депозитарийге берілген жағдайда қосымша мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Жеке шоттарда мынадай бөлімдер ашылады:
1) "негізгі" - мәмілелер жүргізуге шектеулер белгіленбеген бағалы қағаздарды есепке алуға арналған (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы);
2) "оқшаулау" - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай шешімді қабылдауға уәкілетті мемлекеттік органның шешімі негізінде бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) сақталуына кепілдік беру мақсатында жүзеге асырылатын бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығымен) азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге уақытша тыйым салынған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) есепке алуға арналған;
3) "репо" - автоматты тәсілмен және Орталық контрагенттің қызметін пайдаланбай жасалған "репо" операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздарды есепке алуға арналған;
4) "ауыртпалық салу" - азаматтық-құқықтық мәміле негізінде туындаған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) ұстаушының басқа тұлғалар алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету үшін мәмілелерді жүзеге асыруға шектеулер қойылған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) есепке алуға арналған;

6) количестве блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
7) количестве ценных бумаг, являющихся предметом операции "репо";
8) сделках, зарегистрированных по данному лицевому счету, и операциях, отраженных в системе учета номинального держания:
вид сделки (операции);
дата и время ее регистрации;
основание проведения сделки (операции);
номера лицевых счетов, участвовавших в операции;
количество, вид, идентификационный номер ценных бумаг (количество и идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), в отношении которых зарегистрирована сделка;
9) сведения, необходимые для определенных видов операций (сделок).
Субсчет клиента депонента в центральном депозитарии, помимо сведений, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта, содержит сведения об уникальном коде данного клиента депонента, присвоенном центральным депозитарием в соответствии с пунктами 37-1 и 37-2 Правил № 307, а также содержит дополнительные сведения в случае их предоставления в центральный депозитарий.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие с 01.01.2022).
6. На лицевых счетах открываются следующие разделы:
1) "основной" - предназначен для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), на которые не установлены ограничения на проведение сделок;
2) "блокирование" - предназначен для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), на которые на основании решения государственного органа, уполномоченного в соответствии с законами Республики Казахстан на принятие такого решения, наложен временный запрет на регистрацию гражданско-правовых сделок с ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), осуществляемый с целью гарантирования сохранности ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
3) "репо" - предназначен для учета ценных бумаг, являющихся предметом операции "репо", заключенных автоматическим способом и без использования услуг Центрального контрагента;
4) "обременение" - предназначен для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), на которые наложены ограничения на осуществление сделок для обеспечения обязательств держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) перед другими лицами, возникших на основании гражданско-правовой сделки;

5) "клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) бөлімдері" - клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік қорына жарналар, маржа жарналар, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық тәсілмен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындауды толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету болып табылатын қаржы құралдарын есепке алуға арналған, осы бөлім бойынша операциялар клирингтік қатысушының жасасқан мәмілелер бойынша барлық өз міндеттемелерін орындаған және (немесе) дефолтты реттеу бойынша рәсімдер өткеннен кейін клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) тиісті өкімі болған кезде ғана жасалады.
Номиналды ұстаушы қажет болған кезде жеке шотта бағалы қағаздарды есепке алу үшін қосымша бөлімдер ашады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Номиналды ұстаушының жеке шоты номиналды ұстаушыларға орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде немесе кастодианның есепке алу жүйесінде немесе шетелдік есеп айырысу ұйымында олар шетелдік бағалы қағаздарға қатысты немесе басқа шетелдік есеп айырысу ұйымдарға номиналды ұстау қызметін көрсету кезінде жеке шотты ашуға бұйрықтың және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында немесе кастодианның немесе шетелдік есеп айырысу ұйымдарының ішкі құжатында айқындалған құжаттар негізінде ашылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Номиналды ұстаушы жеке тұлғаға номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашуды жеке шотты ашуға арналған бұйрықтың, адамның жеке басын куәландыратын құжаттың не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттың (сәйкестендіру үшін) және номиналды ұстау туралы шарттың негізінде жүзеге асырады.
Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, жеке тұлғаға электрондық құжат нысанында немесе клиентті серпінді және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы (номиналды ұстаушының клиенті электрондық қызмет алуға өтініш жасаған жағдайда) куәландырған өзге электрондық-цифрлық нысанда жеке шот ашуға бұйрық беру кезінде жеке тұлғаның электрондық бұйрығына осы жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттың (сәйкестендіру үшін) немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері және оның жеке сәйкестендіру нөмірі қоса беріледі.

5) "разделы клиринговой организации (центрального контрагента)" - предназначены для учета финансовых инструментов, являющихся взносами в гарантийные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента, операции по данным разделам совершаются только при наличии соответствующего распоряжения клиринговой организации (центрального контрагента) после исполнения клиринговым участником всех своих обязательств по заключенным сделкам и (или) проведения процедур по урегулированию дефолта.
Номинальный держатель в случае необходимости открывает на лицевом счете дополнительные разделы для учета ценных бумаг.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Лицевой счет номинального держателя открывается номинальным держателям в системе учета центрального депозитария или в системе учета кастодиана или иностранной расчетной организации при оказании им услуг номинального держания в отношении иностранных ценных бумаг или другим иностранным расчетным организациям, на основании приказа на открытие лицевого счета и документов, определенных сводом правил центрального депозитария или внутренними документами кастодиана или иностранной расчетной организации.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Открытие лицевого счета физическому лицу в системе учета номинального держания осуществляется номинальным держателем на основании приказа на открытие лицевого счета, удостоверения личности либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) и договора о номинальном держании.
При подаче приказа на открытие лицевого счета физическому лицу в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме, удостоверенной посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента (в случае обращения клиента номинального держателя за получением электронных услуг) с использованием информационных систем, к электронному приказу физического лица прикрепляется электронная копия удостоверения личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) данного физического лица, или данные документа, удостоверяющего личность физического лица, и его индивидуальный идентификационный номер.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Номиналды ұстаушы заңды тұлғаға номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашуды мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырады:
1) жеке шотты ашуға арналған бұйрық;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі;
3) номиналды ұстау туралы шарт;
4) Қазақстан Республикасының резиденті - заңды тұлға үшін:
жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің мыналар туралы мәліметтер қамтылатын нотариалды куәландырылған қол қою үлгілері бар құжат:
номиналды ұстаушының атауы;
құжатқа қол қоюға құқық беретін, номиналды ұстаушының клиенті -заңды тұлғаның атауы;
номиналды ұстаушының клиенті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
осы құжаттағы қол қою үлгілері номиналды ұстау жүйесінде ашылған клиенттің жеке шоты бойынша барлық операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналатындығына нұсқау;
Қазақстан Республикасының бейрезиденті - заңды тұлға үшін:
жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің қол қою үлгілері бар құжат;
жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін растайтын заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаттары немесе шешімдері.
Номиналды ұстау жүйесінде заңды тұлғаға екі және одан да көп жеке шот ашылған жағдайда, осы тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларында атап көрсетілген құжаттар бірінші жеке шот ашылған кезде ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің мыналар туралы мәліметтер қамтылатын нотариалды куәландырылған қол қою үлгілері бар құжат:
1) инвестициялық портфельді басқарушының жеке шотын ашуға арналған бұйрық;

Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Открытие лицевого счета юридическому лицу в системе учета номинального держания осуществляется номинальным держателем на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета;
2) копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) договора о номинальном держании;
4) для юридического лица-резидента Республики Казахстан:
документа, содержащего нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, включающего сведения о (об):
наименовании номинального держателя;
наименовании юридического лица - клиента номинального держателя, предоставляющего право на подписание документа;
должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителя клиента номинального держателя, данных документа, удостоверяющего личность;
указании на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении всех операций по лицевому счету клиента, открытому в системе номинального держания;
для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан:
документа с образцами подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций;
доверенности или решения уполномоченного органа юридического лица, подтверждающих полномочия представителя юридического лица подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций.
В случае открытия юридическому лицу в системе номинального держания двух и более лицевых счетов, документы, перечисленные в подпунктах 2), 3), 4) настоящего пункта, предоставляются при открытии первого лицевого счета.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Открытие лицевого счета паевого инвестиционного фонда в системе учета номинального держания осуществляется номинальным держателем на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета управляющего инвестиционным портфелем;

2) жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің нотариалды куәландырылған қол қою үлгілері және оның мыналар туралы мәліметтер қамтылатын мөр бедері бар құжат:
номиналды ұстаушының атауы;
инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
инвестициялық портфельді басқарушының атауы;
инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
осы құжаттағы қол қою үлгілері номиналды ұстау жүйесінде ашылған инвестициялық пай қорының жеке шоты бойынша барлық операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналатындығына нұсқау;
3) номиналды ұстаушының ішкі құжатымен көзделген өзге құжаттар.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 166; 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Номиналды ұстаушы инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – инвестициялық портфельді басқарушы) клиенттеріне мынадай құжаттар негізінде жеке шоттар ашады:
1) инвестициялық портфельді басқару шартына немесе клиенттің сенімхатына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушы не оның клиенті дербес берген жеке шотты ашуға арналған бұйрық;
2) Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
3) инвестициялық портфельді басқару шартының көшірмесі немесе клиенттің шоты бойынша бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыруға арналған клиенттің сенімхаты;
4) жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің мыналар туралы мәліметтер қамтылатын нотариалды куәландырылған қол қою үлгілері бар құжат:
номиналды ұстаушының атауы;
құжатқа қол қоюға құқық беретін номиналды ұстаушы клиентінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
инвестициялық портфельді басқарушының атауы;
инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
осы құжаттағы қол қою үлгілері номиналды ұстау жүйесінде ашылған клиенттің жеке шоты бойынша барлық операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналатындығына нұсқау;
5) номиналды ұстаушының ішкі құжатымен көзделген өзге құжаттар.
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса жүзеге асыратын ұйым мынадай талаптар сақталған кезде онымен, оның ішінде осы ұйының инвестициялық басқаруындағы инвестициялық қордың бағалы қағаздарын ұстаушымен инвестициялық портфельді басқару шарты жасалған клиенттің бағалы қағаздарын номиналды ұстауды жүзеге асыруға құқылы болады:
- номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса жүзеге асыру кезінде номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға тартылған бөлімшелер қызметкерлерінің инвестициялық портфельді басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелер қызметкерлерінің функциялары мен міндеттерін жүзеге асыруына жол берілмейді;
- номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса жүзеге асыру кезінде бірінші басшыны қоспағанда, лауазымды адамның инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет және брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет мәселелеріне бір мезгілде жетекшілік етуіне жол берілмейді.

2) документа, содержащего нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющего инвестиционным портфелем, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, включающего сведения о (об):
наименовании номинального держателя;
наименовании паевого инвестиционного фонда;
наименовании управляющего инвестиционным портфелем;
должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителей управляющего инвестиционным портфелем, данных документа, удостоверяющего личность;
указании на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении всех операций по лицевому счету паевого инвестиционного фонда, открытому в системе учета номинального держания;
3) иных документов, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 166; от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
11. Номинальный держатель открывает лицевые счета клиентам организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - управляющий инвестиционным портфелем), на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета, выданного управляющим инвестиционным портфелем в соответствии с договором на управление инвестиционным портфелем или доверенностью клиента, либо его клиентом самостоятельно;
2) документов, указанных в пунктах 8 и 9 Правил;
3) копии договора на управления инвестиционным портфелем или доверенности клиента на осуществление операций с ценными бумагами по счету клиента;
4) документа, содержащего нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющего инвестиционным портфелем, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, включающего сведения о (об):
наименовании номинального держателя;
наименовании (фамилии, имени, отчестве (при его наличии) клиента номинального держателя, предоставляющего право на подписание документа;
наименовании управляющего инвестиционным портфелем;
должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителей управляющего инвестиционным портфелем, данных документа, удостоверяющего личность;
указании на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении всех операций по лицевому счету клиента, открытому в системе номинального держания;
5) иных документов, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.
Организация, совмещающая осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем, вправе осуществлять номинальное держание ценных бумаг клиента, с которым заключен договор на управление инвестиционным портфелем, в том числе с держателем ценных бумаг инвестиционного фонда, находящегося в инвестиционном управлении у данной организации, при условии соблюдения следующих требований:
- при совмещении брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем не допускается осуществление работниками подразделений, задействованных в осуществлении брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя функций и обязанностей работников подразделений, осуществляющих функции по управлению инвестиционным портфелем;
- при совмещении брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем не допускается одновременное курирование должностным лицом вопросов деятельности по управлению инвестиционным портфелем и брокерской и (или) дилерской деятельности, за исключением первого руководителя.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11-1. Уәкілетті органның кастодиандық қызметті және (немесе) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияға ие қаржы ұйымдары қайта ұйымдастырылған кезде бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотын ашу операцияларын номиналды ұстаушы орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен алынған тіркелген операциялар туралы есептің негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Эмитенттің жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты эмитентке номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шотты ашуға арналған бұйрықтың және андеррайтинг келісімінің, сондай-ақ Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде бағалы қағаздарды орналастыру кезінде ашылады.
13. Эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты эмитентке номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде оның жеке шотты ашуға арналған бұйрығы, сондай-ақ Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде ашылады.
14. Эмитенттің орналастырылмаған және сатып алынған бағалы қағаздары орталық депозитарий қағидаларының жинағына сәйкес қажетті эмитенттің барлық деректемелерін ашумен орталық депозитарийде номиналды ұстаушы ашқан қосалқы шоттарда ескеріледі.
15. Қағидалардың 39-тармағының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен ұсынылатын бұйрықтарды қоспағанда, жеке шотты ашуға арналған бұйрыққа заңды тұлғаның өкілі (жеке тұлға немесе оның өкілі) қол қояды және онда мынадай мәліметтер қамтылады :
1) заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері;
3) жеке тұлғаның туған күні;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің күні және нөмірі;
5) заңды тұлғаның орналасқан жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері), пошталық мекенжайы;
6) жеке тұлғаның ЖСН-ы немесе заңды тұлғаның БСН-ы (бар болса), бағалы қағаздарға қатысты оған қолданылатын салық жеңілдіктері туралы мәліметтер;
7) заңды тұлғаның тіркелген жері (жеке тұлғаның азаматтығы) туралы мәліметтер;

Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Операции по открытию лицевого счета держателям ценных бумаг при реорганизации финансовых организаций, обладающих лицензией уполномоченного органа на осуществление кастодиальной деятельности и (или) брокерской и (или) дилерской деятельности, осуществляются номинальным держателем на основании отчета о зарегистрированных операциях, полученного из системы учета центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг открывается в системе учета номинального держания эмитенту при размещении ценных бумаг на основании приказа на открытие лицевого счета и андеррайтингового соглашения, а также документов, указанных в пункте 9 Правил.
13. Лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг в системе учета номинального держания открывается эмитенту на основании его приказа на открытие лицевого счета, а также документов, указанных в пункте 9 Правил.
14. Неразмещенные и выкупленные ценные бумаги эмитента учитываются на соответствующих субсчетах, открытых номинальным держателем в центральном депозитарии с раскрытием всех реквизитов эмитента, необходимых в соответствии со сводом правил центрального депозитария.
15. Приказ на открытие лицевого счета подписывается представителем юридического лица (физическим лицом или его представителем) за исключением приказов, предоставляемых в порядке, предусмотренном частью четвертой пункта 39 Правил, и содержит следующие сведения:
1) наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица);
2) наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) дата рождения физического лица;
4) дата и номер справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
5) место нахождения юридического лица (место жительства физического лица), почтовый адрес;
6) ИИН физического лица или БИН юридического лица (при наличии), сведения о распространяющихся на него налоговых льготах в отношении ценных бумаг;
7) сведения о месте регистрации юридического лица (гражданстве физического лица);

8) экономика секторы;
9) банк деректемелері (бар болса);
10) номиналды ұстаушының ішкі құжатына сәйкес орталық номиналды ұстаушыға қажетті мәліметтер.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шот ашуға бұйрыққа заңды тұлғаның өкілі (жеке тұлға немесе оның өкілі) қол қояды және орталық депозитарийдің жиынтық қағидаларында көзделген мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Номиналды ұстаушы орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен күн сайын есепті күннен кейінгі жұмыс күнінің Астана қаласының уақыты бойынша сағат 16:00-ден кешіктірмей орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын жиынтық есепке алуға арналған депоненттің қосалқы шоты бойынша мынадай:
осы қосалқы шотта есепті күннің басына және соңына есептелетін қаржы құралдарының қалдықтары;
есепті күн ішінде осы қосалқы шот бойынша жасалған номиналды ұстаушы клиенттерінің дербес шоттары бойынша тіркелген қаржы құралдарымен жасалатын операциялар туралы электрондық деректерді беруді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын жиынтық есепке алуға арналған депоненттің қосалқы шотының мәліметтері ұсынылатын күнге жоқ депоненттерге қолданылмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу, эмитенттердің номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесіндегі эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын басқаға беру тәртібі. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірме беру тәртібі

8) сектор экономики;
9) банковские реквизиты (при наличии);
10) сведения, необходимые номинальному держателю в соответствии внутренним документом номинального держателя.
Приказ на открытие лицевого счета в системе учета центрального депозитария подписывается представителем юридического лица (физическим лицом или его представителем) и содержит сведения, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Номинальный держатель в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, ежедневно не позднее 16:00 часов по времени города Астаны рабочего дня, следующего за отчетным днем, осуществляет предоставление следующих электронных данных по субсчету депонента, открытому в системе учета центрального депозитария и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, об:
остатках финансовых инструментов, числящихся на данном субсчете на начало и конец отчетного дня;
операциях с финансовыми инструментами, зарегистрированных по лицевым счетам клиентов номинального держателя, совершенных по данному субсчету в течение отчетного дня.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на депонентов, не имеющих на дату предоставления сведений в системе учета центрального депозитария субсчета депонента, предназначенного для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие с 01.07.2021).
18. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие с 01.07.2021).
Глава 2. Порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг. Условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Номиналды ұстауға берілген, ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған нарықта эмиссиялық бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарымен) жасалған мәмілелерді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркеу жеке шоттар бойынша тиісті операцияларды жүргізу арқылы жүргізіледі.
Бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге арналған бұйрықты орындаудан бас тарту үшін Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген негіздер болмаған кезде бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге арналған бұйрықты орындауды номиналды ұстаушы, егер Қағидаларда және (немесе) орталық депозитарийдің жиынтық қағидаларында бұйрықты орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, қарсы бұйрықты алған күннен кейін екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
Айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу осы эмиссиялық бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ІSІN коды) көрсете отырып, орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіпте орталық депозитарий беретін сәйкестендіргіштер бойынша номиналды ұстаушы жүзеге асырады.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сандық мәні осы талап ету құқығы туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың (Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциялары жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) санына сәйкес айқындалады.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сандық мәні осы талап ету құқығы туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциялары жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) санына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами, переданными в номинальное держание (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), заключенных на организованном и неорганизованном рынке, в системе учета номинального держания производится путем проведения соответствующих операций по лицевым счетам.
При отсутствии оснований для отказа в исполнении приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами, указанных в пункте 27 Правил, исполнение приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами осуществляется номинальным держателем в срок не более двух рабочих дней после даты получения встречного приказа, если Правилами и (или) сводом правил центрального депозитария не предусмотрен иной срок исполнения приказа.
Учет прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется номинальным держателем по идентификаторам, присваиваемым центральным депозитарием в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, с указанием на международный идентификационный номер (код ISIN) данных эмиссионных ценных бумаг.
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым были проведены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей).
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым были проведены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операциялардың мынадай түрлері жүзеге асырылады:
1) жеке шоттар бойынша операциялар:
жеке шотты ашу;
бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) ұстаушы туралы мәліметтерді өзгерту;
бағалы қағаздардың күшін жою;
бағалы қағаздарды өтеу;
бағалы қағаздарды ұстаушылардың шоттарынан (шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу);
бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (шоттарына) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талaп ету құқықтарын есептен шығару (есепке жазу);
орналастырылған акциялар санының (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) ұлғаюына байланысты бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотында (қосалқы шотында) акциялар санының ұлғаюы туралы жазбаларды енгізу;
эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де ақшалай міндеттемелерін эмитенттің жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
эмитенттің орналастырылған акцияларының бір түрін осы эмитент акцияларының басқа түріне айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына) ауыртпалық салу және ауыртпалықты алып тастау;
бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) оқшаулау және оқшаулауды алып тастау;
сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды енгізу және сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау;
жеке шотты жабу;
2) ақпараттық операциялар:
жеке шоттың үзінді көшірмесін беру;
жүргізілген операциялар туралы есепті беру;
бағалы қағаздарды ұстаушылардың, орталық депозитарийдің, эмитенттердің және уәкілетті органның сұратулары бойынша басқа есептерді дайындау және беру.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Номиналды ұстаушы ішкі құжатпен белгіленген тәртіппен:
1) клиенттердің жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды тіркеу үшін қабылданған бұйрықтарын және олардың орындалуын (орындалмауын);
2) жеке шоттар бойынша операцияларды;
3) жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды тіркеуге арналған құжаттарға қол қоюға сенімхаттарды;
4) клиенттерден алынған жазбаша нұсқауларды акционерлердің жалпы жиналысында дауыс беру тәртібін көрсете отырып тіркеу журналдарын жүргізу арқылы шынайы және өзекті есепке алуды жүзеге асырады.

20. В системе учета номинального держания осуществляются следующие виды операций:
1) операции по лицевым счетам:
открытие лицевого счета;
изменение сведений о держателе ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
аннулирование ценных бумаг;
погашение ценных бумаг;
списание (зачисление) ценных бумаг со (на) счетов (счета) держателей ценных бумаг;
списание (зачисление) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) держателей ценных бумаг;
внесение записей об увеличении количества акций на лицевом счете (субсчете) держателя ценных бумаг в связи с увеличением количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом);
внесение записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции эмитента;
внесение записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида;
обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие обременения;
блокирование ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие блокирования;
внесение записей о доверительном управляющем и удаление записи о доверительном управляющем;
закрытие лицевого счета;
2) информационные операции:
выдача выписки с лицевого счета;
выдача отчета о проведенных операциях;
подготовка и выдача других отчетов по запросам держателей ценных бумаг, центрального депозитария, эмитентов и уполномоченного органа.
Сноска. В пункт 20 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Номинальный держатель осуществляет в порядке, установленном внутренним документом, достоверный и актуальный учет путем ведения журналов регистрации:
1) принятых приказов клиентов на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций и их исполнения (неисполнения);
2) операций по лицевым счетам;
3) доверенностей на подписание документов на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций;
4) письменных инструкций, полученных от клиентов, с указанием порядка голосования на общих собраниях акционеров.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Бір номиналды ұстаушының клиенттері арасында операциялар жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтарының өтуін тіркеуді номиналды ұстаушы жүзеге асырады және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Номиналды ұстаушы номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шоттар бойынша операция жүргізу күні клиенттің орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосалқы шоты бойынша тиісті бұйрықты жібереді. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бір номиналды ұстаушының клиенттері арасындағы операциялар номиналды ұстау жүйесінде операцияны жүргізу күнімен көрсетіледі. Номиналды ұстаушы клиентке оның бұйрығының орындалғандығы туралы есепті орталық депозитарийден операцияның жүргізілгені туралы растаманы алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарының біріктірілген есебіне алуға арналған депоненттің қосалқы шоты бойынша операциялар жүргізілген жағдайларда қолданылмайды.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарының біріктірілген есебіне алуға арналған депоненттің қосалқы шоты бойынша операциялар жүргізілген жағдайларда бағалы қағаздар бойынша құқықтардың өтуін тіркеуді депонент жүзеге асырады, ол клиентке бұйрықтың орындалуы туралы есепті операциялар жүргізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Бұйрықтың орындалуы туралы есеп клиентке пошта арқылы не клиенттің немесе оның заңды өкілінің қолына тапсырылады, не номиналды ұстаушының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында жасалып беріледі.
Депоненттің клиентіне бұйрықтың орындалғаны туралы есепті орталық депозитарий ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен және талаптармен орталық депозитарий жүргізілген операцияны растаған күні жібереді.
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның клиентіне бұйрықтың орындалғаны туралы есепті кастодиан сақталуын және есепке алынуын осы кастодиан жүзеге асыратын шетелдік бағалы қағаздар бойынша кастодианның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен және талаптармен кастодиан жүргізілген операцияны тіркеген күні ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында жібереді.
Түрлі номиналды ұстаушылардың клиенттері арасында операциялар жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтардың өтуін тіркеу олардың орталық депозитарийдегі олардың жеке шоттары бойынша кейіннен номиналды ұстаушыларды есепке алу жүйесінде көрсете отырып жүзеге асырылады. Номиналды ұстаушылар өз клиенттерінің қосалқы шоттары бойынша мәмілелерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу туралы бұйрықтарды клиенттің тиісті бұйрығы номиналды ұстау жүйесінде тіркелген күні жібереді.
Орталық депозитарийден жеке шоттар бойынша операциялар жүргізілгені туралы растау алған күні номиналды ұстаушы мұндай операцияны номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде көрсетеді.
Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздардың нарығында орталық депозитарийдің клиенті мен номиналды ұстаушының клиенті арасында операция жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтың берілуін тіркеуді орталық депозитарий орталық депозитарийдің клиенті мен номиналды ұстаушының жеке шоттары бойынша мәмілеге қатысушылардың қарсы бұйрықтары негізінде жүзеге асырады.
Сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгертуді немесе тоқтатуды тіркеуді номиналды ұстаушы заң күшіне енгізілген, 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – Азаматтық процестік кодекс) 226-бабына сәйкес ресімделген, номиналды ұстаушы алған сот шешімі негізінде жүзеге асырады және ол орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Номиналды ұстаушы тіркеген, сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгерту немесе тоқтату номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот бойынша операция жүргізілген күні орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі.
Сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгертуді немесе тоқтатуды орталық депозитарий заң күшіне енгізілген, Азаматтық процестік кодекстің 226-бабына сәйкес ресімделген, орталық депозитарий алған сот шешімі негізінде жүзеге асырады және ол номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Орталық депозитарий тіркеген, сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгерту немесе тоқтату орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шот бойынша операция жүргізілген күні номиналды ұстаудың есепке алу жүйесінде көрсетіледі.

Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При проведении операции между клиентами одного номинального держателя регистрация перехода прав по ценным бумагам осуществляется номинальным держателем и отражается в системе учета центрального депозитария. Номинальный держатель направляет соответствующий приказ по субсчету клиента в системе учета центрального депозитария в день проведения операции по лицевым счетам в системе учета номинального держания. Операции между клиентами одного номинального держателя в системе учета центрального депозитария отражаются днем проведения операции в системе номинального держания. Номинальный держатель направляет отчет клиенту об исполнении его приказа не позднее следующего рабочего дня после получения подтверждения от центрального депозитария о проведенной операции.
Требования, указанные в части первой настоящего пункта, не применяются в случаях проведения операций по субсчету депонента, открытому в системе учета центрального депозитария и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам.
В случаях проведения операций по субсчету депонента, предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, регистрация перехода прав по ценным бумагам осуществляется депонентом, которым направляется отчет клиенту об исполнении его приказа не позднее следующего рабочего дня после проведения операции.
Отчет об исполнении приказа направляется клиенту по почте либо выдается на руки клиенту или его законному представителю, либо составляется и выдается в форме электронного документа с использованием информационных систем номинального держателя.
Отчет об исполнении приказа клиенту депонента направляется центральным депозитарием в форме электронного документа с использованием информационных систем в порядке и на условиях, предусмотренных внутренними документами центрального депозитария, в день подтверждения центральным депозитарием проведенной операции.
Отчет об исполнении приказа клиенту организации, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, направляется кастодианом по иностранным ценным бумагам, хранение и учет которых осуществляет данный кастодиан, в форме электронного документа с использованием информационных систем в порядке и на условиях, предусмотренных внутренними документами кастодиана, в день регистрации кастодианом проведенной операции.
При проведении операции между клиентами разных номинальных держателей регистрация перехода прав по ценным бумагам осуществляется по их лицевым счетам в центральном депозитарии с последующим отражением в системе учета номинальных держателей. Номинальные держатели направляют приказы о регистрации сделки по субсчетам своих клиентов в системе учета центрального депозитария в день регистрации соответствующего приказа клиента в системе номинального держания.
В день получения подтверждения от центрального депозитария о проведении операции по лицевым счетам номинальный держатель отражает данную операцию в системе учета номинального держания.
При проведении операции на неорганизованном рынке ценных бумаг между клиентом центрального депозитария и клиентом номинального держателя регистрацию перехода прав по ценным бумагам осуществляет центральный депозитарий на основании встречных приказов участников сделки по лицевым счетам клиента центрального депозитария и номинального держателя.
Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется номинальным держателем на основании полученного номинальным держателем решения суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - Гражданский процессуальный кодекс), и отражается в системе учета центрального депозитария. Изменение или прекращение прав по ценным бумагам по решению суда, зарегистрированное номинальным держателем, отражается в системе учета центрального депозитария в день проведения операции по лицевому счету в системе учета номинального держания.
Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется центральным депозитарием на основании полученного центральным депозитарием решения суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса, и отражается в системе учета номинального держателя. Изменение или прекращение прав по ценным бумагам по решению суда, зарегистрированное центральным депозитарием, отражается в системе учета номинального держания в день проведения операции по лицевому счету в системе учета центрального депозитария.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22-1. Кастодианның есепке алу жүйесінде зейнетақы активтерін есепке алу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32997 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтері жоқ клиенттің өтінімі негізінде номиналды ұстаушы оған осындай өтінімді алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы клиенттің басымдықпен сатып алу құқығын іске асыруға өтінім беру туралы тапсырманы жібереді.
24. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Эмитент эмитенттің осы операцияны жүргізуі көзделетін, сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында айқындалған сауда-саттықты жүргізу әдісімен бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында орналастырылған облигацияларды сатып алуды жүргізген кезде орталық депозитарийде номиналды ұстаушының жеке шоты шеңберінде ашылған эмитенттің қосалқы шоты көрсетіледі.
Орталық депозитарий сауда-саттықты ұйымдастырушының бұйрығы негізінде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орналастырылған облигацияларды сатып алу шеңберінде жасалған мәмілелерді тіркеу бойынша операцияларды жүргізеді.
26. Номиналды ұстаушы жеке шоттар бойынша операцияларды жүргізерден бұрын бұйрықтарға қойылған қолтаңбалардың заңды тұлға өкілдерінің нотариалды куәландырылған қол қою үлгілері бар құжатта немесе жеке тұлғаның не мәміленің тарабы болып табылатын оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қолтаңбаларға сәйкестігін салыстырып тексереді.
Бұйрықтағы қол қою үлгісінің заңды тұлға өкілдерінің қол қою үлгілерін нотариалды куәландырылған құжаттағы немесе жеке тұлғаның не мәміле жасаушы тарап болып табылатын оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттағы қол қоюға сәйкес еместігі көзбен шолып өткенде байқалса, егер номиналды ұстаушының жауапты қызметкерінің қатысуымен клиент бұйрыққа қол қоймаса, номиналды ұстаушы клиентке бұйрықта көрсетілген іс-әрекетті жасау ниетін растау туралы сұрату жібереді.

Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие с 01.01.2022).
22-1. Учет пенсионных активов в системе учета кастодиана осуществляется в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 58, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32997.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1, в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Номинальный держатель на основании заявки клиента, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария, направляет ему поручение о подаче заявки на реализацию права преимущественной покупки данного клиента не позднее следующего рабочего дня после получения такой заявки.
24. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
25. При проведении эмитентом выкупа размещенных облигаций на организованном рынке ценных бумаг методом проведения торгов, предусматривающим проведение эмитентом данной операции, определенным внутренними документами организатора торгов, указывается субсчет эмитента, открытый в рамках лицевого счета номинального держателя в центральном депозитарии.
Центральный депозитарий производит операции по регистрации сделок, заключенных в рамках выкупа размещенных облигаций, указанного в части первой настоящего пункта, на основании приказа организатора торгов.
26. Перед проведением операции по лицевым счетам номинальный держатель осуществляет сверку подписей на приказах на их соответствие подписям, указанным в документе, содержащим нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, или документе, удостоверяющем личность физического лица либо его представителя, которые являются стороной сделки.
При визуальном несоответствии образца подписи на приказе подписям, указанным в документе, содержащим нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, или документе, удостоверяющем личность физического лица либо его представителя, которые являются стороной сделки, в случае, если приказ не был подписан клиентом в присутствии ответственного работника номинального держателя, номинальный держатель направляет клиенту запрос о подтверждении его намерения совершить действия, указанные в приказе.

26-1. Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Номиналды ұстаушы бұйрықтың орындалмау себептерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында бас тартуды мынадай:
1) бұйрықтардағы қолтаңбалардың нотариатта куәландырылған үлгілерге сәйкес келмеген;
2) операцияны жасауға бұйрықты алған күннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қарсы бұйрықты ұсынбаған;
3) бұйрықтар деректемелерінің Қағидаларда белгіленген деректемелерге немесе жеке шоттың (қосалқы шоттың) деректемелеріне сәйкес келмеген;
4) бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелер бойынша талап ету құқығы) және (немесе) клиенттердің шоттарында (қосалқы шоттарында) ақшаның қажетті саны болмаған;
5) мәміле мазмұнының Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес келмеуі;
6) клиент мәмілені тіркеу үшін белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда уәкілетті орган ірі қатысушы мәртебесін иеленуге берген келісімді растайтын құжатты ұсынбаған;
7) тиісінше мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздардың айналысқа жіберілуін тоқтата тұру және тоқтату туралы шешімі болған;
8) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) оқшауланған;
9) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес банктердің біреуіне қатысты қайта құрылымдау жүргізілген банктер біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операцияларын жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына) ауыртпалық салынған;
10) бұйрық қабылданған сәтте және (немесе) осы бұйрықтың қолданылу кезеңінде клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі өткен;
11) номиналды ұстаушының ішкі құжатында көзделген жағдайларда рәсімдейді.

26-1. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Номинальный держатель оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин неисполнения приказа в следующих случаях:
1) несоответствия подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
2) непредставления встречного приказа в течение 2 (двух) календарных дней после даты получения приказа на совершение операции;
3) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным Правилами, или реквизитам лицевого счета (субсчета);
4) отсутствия необходимого количества ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов;
5) несоответствия содержания сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
6) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
8) ценные бумаги и (или) лицевой счет или субсчет, указанные в приказе, заблокированы, за исключением, случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве);
9) обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета)) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках);
10) истечения срока действия документа, удостоверяющего личность клиента, на момент принятия приказа и (или) в период действия данного приказа;
11) случаях, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Орталық депозитарийден айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитент жіберген дефолт туралы, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына берілген сәйкестендіргіш туралы және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан есептен шығару және эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқығын есепке жатқызу бойынша номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде жүргізілген операциялар туралы хабарлама алғаннан кейін номиналды ұстаушы бір жұмыс күні ішінде айналыстағы мерзімі өткен (номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциясын жүргізген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді (ауыртпалық салу, сенімгерлік басқару) сақтай отырып, мұндай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқығын есепке жатқызу бойынша өз клиенттерінің қосалқы шоттары бойынша ұқсас операцияларды жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген барлық операцияны жүргізген күннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде номиналды ұстаушы эмитентке, сенімгерлік басқарушыларға, сондай-ақ айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған бағалы қағаздардың ауыртпалығы пайдасына жүзеге асырылған тұлғаларға хабарлама (есептер) жібереді.
Егер айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша номиналды ұстаушы бұрын Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде оларды оқшаулау операциясын жүзеге асырса, номиналды ұстаушы орталық депозитарийден осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тиісті мемлекеттік органға айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған осындай бағалы қағаздар бойынша және осы бағалы қағаздар эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына ауыстыруға жататыны туралы бағалы қағаздарды оқшаулау бойынша операциялар жүргізілген актінің негізінде хабарлама жібереді.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заң) көзделген негіздер бойынша бұғаттауды жүзеге асыру кезінде хабарлама қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңға сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге іс-шараларды қабылдайтын мемлекеттік органға жіберіледі.
Бұл ретте осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан оларды есептен шығару және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде ашылған эмитентің жеке шотына есепке жатқызу, сондай-ақ осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шоттарына есепке жатқызу операциялары Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарды оқшаудан алу бойынша операцияларды жүргізгеннен кейін осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде номиналды ұстаушы жүргізеді.
Эмитент айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын номиналды ұстаушы алдындағы міндеттемелерін орындаған кезде, Қағидалардың 31-тармағында белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шотынан есептен шығару және эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есеп алатын эмитенттің жеке шотына есепке жатқызу операциясын жүргізеді.

Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. После получения извещения от центрального депозитария о допущенном эмитентом дефолте по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, о присвоенном идентификаторе правам требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам и о проведенных операциях в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам, номинальный держатель в течение одного рабочего дня проводит аналогичные операции по субсчетам своих клиентов по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе учета номинального держания проведена операция блокирования на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей), и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).
В течение 3 (трех) календарных дней после даты проведения всех операций, указанных в части первой настоящего пункта, номинальный держатель направляет уведомления (отчеты) эмитенту, доверительным управляющим, а также лицам, в пользу которых было осуществлено обременение ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Если по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, ранее номинальным держателем были осуществлены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, номинальный держатель в течение 3 (трех) календарных дней со дня получения от центрального депозитария извещения, указанного в части первой настоящего пункта, направляет уведомление соответствующему государственному органу, на основании акта которого были проведены операции по блокированию ценных бумаг, о том, что по данным ценным бумагам срок обращения истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению и что данные ценные бумаги подлежат замене на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
При осуществлении блокирования по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о противодействии отмыванию доходов), уведомление направляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом о противодействии отмыванию доходов.
При этом операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг с лицевых счетов их держателей и зачислению на открытый в системе реестров держателей ценных бумаг лицевой счет эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, а также зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам на лицевые счета их держателей, проводятся номинальным держателем после проведения операции по снятию блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
При исполнении эмитентом обязательств перед держателем прав требования по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, номинальный держатель проводит операцию по списанию прав требования по таким ценным бумагам с лицевого счета их держателя и зачислению на лицевой счет эмитента по учету выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, открытый в системе реестров держателей ценных бумаг, в порядке, установленном пунктом 31 Правил.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Номиналды ұстаушы жеке шоттағы ұстаушы туралы мәліметтердің өзгеруі жөніндегі операцияны аталған тұлғаның ол жөніндегі мәліметтердің өзгеруі туралы бұйрықтың және тізбесі номиналды ұстаушының ішкі құжаттарымен белгіленетін осы өзгерістерді растаушы құжаттар негізінде жүргізеді.
Номиналды ұстаушы клиенттерінің бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға арналған ақшасын номиналды ұстаушының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шотынан оның орталық депозитарийде ашылған корреспонденттік шотына аударған жағдайда, бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға арналған бағалы қағаздар ұстаушыларының банктік деректемелерін өзгерту бөлігінде ұстаушы туралы мәліметтерді өзгерту бойынша операция осы номиналды ұстаушының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Номиналды ұстаушы жеке шоттағы инвестициялық пай қоры туралы мәліметтердің өзгеруі бойынша операцияны осы қордың басқарушы компаниясының қор туралы мәліметтердің өзгеруі туралы бұйрықтың және тізбесі номиналды ұстаушының ішкі құжаттарымен белгіленетін осы өзгерістерді растаушы құжаттар негізінде жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші және үшінші бөліктерінің талаптары орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі клиент туралы деректерді СДАО немесе мемлекеттің қатысуымен кредиттік бюро ұсынатын немесе мемлекеттік дерекқордан алынған ақпараттағы мұндай клиенттер туралы деректермен салыстырып тексеру аясында жүргізілетін орталық депозитарийдің клиенттер туралы деректерді жаңартуы жағдайларына қолданылмайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Айналыстағы мерзімі өткен және эмитенттің оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар жөнінде эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді тіркеу талап ету құқығын беретін тұлғаның жеке шотынан осы бағалы қағаздар жөнінде эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын шығынға жазу және осы бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді пайдасына жүргізілетін тұлғаның жеке шотына есепке алу бойынша операцияларды жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Айналыстағы мерзімі өткен және эмитенттің оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар жөнінде эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді тіркеу Қағидалардың 22-тармағында белгіленген бағалы қағаздар бойынша құқықтарының өтуін тіркеу тәртібін ескере отырып жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Операция по изменению сведений о держателе, содержащихся в лицевом счете, проводится номинальным держателем на основании приказа указанного лица на изменение сведений о нем и документов, подтверждающих эти изменения, перечень которых устанавливается внутренними документами номинального держателя.
В случае перевода денег клиентов номинального держателя, предназначенных для осуществления расчетов по сделкам с ценными бумагами, с корреспондентского счета номинального держателя, открытого в Национальном Банке Республики Казахстан на его корреспондентский счет, открытый в центральном депозитарии, операция по изменению сведений о держателе в части изменения банковских реквизитов держателей ценных бумаг, предназначенных для осуществления расчетов по сделкам с ценными бумагами, осуществляется на основании приказа данного номинального держателя.
Операция по изменению сведений о паевом инвестиционном фонде, содержащихся в лицевом счете, проводится номинальным держателем на основании приказа управляющей компании данного фонда на изменение сведений о фонде и документов, подтверждающих эти изменения, перечень которых устанавливается внутренним документом номинального держателя
Требования частей первой и третьей настоящего пункта не распространяются на случаи актуализации данных о клиентах центральным депозитарием, проводимой в рамках сверки данных о клиентах, содержащихся в системе учета центрального депозитария, с данными о таких клиентах, содержащихся в информации, представленной ЦОИД, кредитным бюро с государственным участием или полученной из государственных баз данных.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Регистрация уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется путем проведения операции по списанию прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам с лицевого счета лица, уступающего права требования, и зачислению на лицевой счет лица, в пользу которого производится уступка прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам.
Проведение операции регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется с учетом порядка регистрации перехода прав по ценным бумагам, установленного пунктом 22 Правил.

31. Номиналды ұстаушы бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтары негізінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқықтарын) бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (жеке шотынан) есептен шығару (жеке шоттарына (жеке шотына) есепке жазу) операцияларын жүргізеді, мына жағдайларды қоспағанда:
1) орталық депозитарийдің және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес тіркелетін, ұйымдастырылған нарықта жасалған операцияларды;
2) Азаматтық процестік кодекстің 226-бабына сәйкес ресімделген заңды күшіне енген сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтардың өзгеруі немесе тоқтатылуы бойынша операцияларды;
3) клиенттердің жеке шоттарынан оларға тиесілі Банктер туралы заңның 16-бабының 6-тармағына сәйкес мәжбүрлеп сатып алуға жататын екінші деңгейдегі банктердің акцияларын есептен шығару және осы акцияларды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18669 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 мамырдағы № 70 қаулысымен бекітілген Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды кейіннен инвесторларға міндетті түрде сату қағидаларында белгіленген тәртіппен қабылданған уәкілетті органның шешімі негізінде тіркелетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шотына есепке жазу бойынша операциялар;
4) тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шотынан) (шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару (есепке жазу) операциялары мұрагер немесе оның өкілі берген тиісті бұйрықтың, мұрагерлік құқығы туралы куәлік түпнұсқасының немесе нотариат куәландырған көшірмесінің, мұрагер өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттардың және номиналды ұстау жүйесінде мұрагердің жеке шоты болмаған жағдайда, Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген құжаттардың негізінде тіркелетін бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) мұрагерлікке алу;
5) эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге ақша міндеттемелерін эмитенттің жай акцияларына айырбастау, тиісті жазбаларды енгізу бойынша операциялары эмитенттің бұйрығы негізінде жүзеге асырылатын немесе орталық депозитарийдің хабарламасы негізінде көрсетілетін эмитенттің орналастырған акцияларының бір түрінен осы эмитенттің акцияларының басқа түріне айырбастау жағдайлары;
6) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен алынған тiркелген операциялар туралы есептің негізінде жүзеге асырылатын акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру кезінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операциялары;

31. Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых счетов (лицевые счета) держателей ценных бумаг проводятся номинальным держателем на основании приказов держателей ценных бумаг, за исключением следующих случаев:
1) операций, совершенных на организованном рынке, которые регистрируются в соответствии с внутренними документами центрального депозитария и фондовой биржи;
2) операций по изменению или прекращению прав по ценным бумагам по решению суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса;
3) операций по списанию с лицевых счетов клиентов принадлежащих им акций банков второго уровня, подлежащих принудительному выкупу в соответствии с пунктом 6 статьи 16 Закона о банках и зачислению данных акций на счет Национального Банка Республики Казахстан, которые регистрируются на основании решения уполномоченного органа, принятого в порядке, определенном Правилами принудительного выкупа акций банка и их обязательной последующей продажи инвесторам, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 мая 2019 года № 70, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18669;
4) наследования ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), при которых операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц регистрируются на основании соответствующего приказа, отданного наследником или его представителем, подлинника или нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство, документов, подтверждающих полномочия представителя наследника, и документов, указанных в пунктах 8 и 9 Правил, в случае отсутствия у наследника лицевого счета в системе номинального держания;
5) конвертирования ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции эмитента, обмена размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида, при которых операции по внесению соответствующих записей осуществляются на основании приказа эмитента или отражаются на основании уведомления центрального депозитария;
6) операций по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) держателей ценных бумаг при реорганизации акционерных обществ, которые осуществляются на основании отчета о зарегистрированных операциях, полученного из системы учета центрального депозитария;

7) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиядан айырылған немесе бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясын ерікті қайтару туралы шешім қабылдаған және бұл ретте клиентке осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде одан активтерді есептен шығаруға бұйрықты алмаған не клиент тұрғылықты орны (тұрғылықты жері) бойынша болмағаны туралы хабарлама алған жағдайда номиналды ұстаушы клиентінің жеке шотынан бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару бойынша операциялар, сондай-ақ осы бағалы қағаздарды орталық депозитарий (талап ету құқығын) номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде ашқан жеке шотқа есепке алу операциялары;
8) инвестициялық пай қорларының пайларын орналастыру және (немесе) сатып алу жөніндегі операцияларды.
Егер мәмілені жасау үшін мәміле тараптарының біреуіне уәкілетті органның рұқсаты (келісімі) қажет болған жағдайда, номиналды ұстаушы осындай келісімнің бар екенін растайтын құжатты сұратады. Уәкілетті органның талап етілетін рұқсаты (келісімі) болмаған кезде номиналды ұстаушы мәмілені тіркеуден бас тартады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің талаптары бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру кезінде номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жүргізілетін операцияларға қатысты қолданылады.
Номиналды ұстаушының бағалы қағаздарды ұстаушылар шоттарының эмиссиялық бағалы қағаздар жөнінде эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқығымен "репо" операциялары жүргізілмейді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Егер бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығымен) мәміле жасау туралы шарт тараптары шарттың талаптарын өзгертсе немесе мұндай шарт Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 401-бабының 1-тармағына сәйкес тараптардың келiсуiмен бұзылған жағдайда тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шотынан) (шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару (есепке жазу) операциялары шарт тараптарының қарсы бұйрықтарының негізінде жүргізіледі.

7) операций по списанию ценных бумаг (прав требования по ценным бумагам, срок обращения которых истек) с лицевого счета клиента номинального держателя в случае лишения профессионального участника рынка ценных бумаг лицензии или принятия профессиональным участником рынка ценных бумаг решения о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и неполучения при этом от клиента в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой пункта 35 Правил, приказа на списание активов либо получения уведомления о том, что клиент отсутствует по месту нахождения (месту жительства), а также операций по зачислению данных ценных бумаг (прав требования) на лицевой счет, открытый центральным депозитарием клиенту номинального держателя в системе реестров держателей ценных бумаг.
8) операций по размещению и (или) выкупу паев паевых инвестиционных фондов.
Если одной из сторон сделки для ее заключения требуется разрешение (согласие) уполномоченного органа, номинальный держатель запрашивает документ, подтверждающий наличие такого согласия. При отсутствии требуемого разрешения (согласия) уполномоченного органа номинальный держатель отказывает в регистрации сделки.
Требование части второй настоящего пункта также распространяется в отношении операций, проводимых в системе учета номинального держания при передаче ценных бумаг в доверительное управление.
Операции "репо" с правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам по счетам держателей ценных бумаг номинальным держателем не проводятся.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Если сторонами договора о совершении сделки с ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) изменены условия договора или такой договор расторгнут по соглашению сторон в соответствии с пунктом 1 статьи 401 Гражданского кодекса Республики Казахстан, операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со (на) счетов (счета) зарегистрированных лиц проводятся номинальным держателем на основании встречных приказов сторон договора.

33. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шотынан) (шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару (есепке жазу) операцияларын жүргізгеннен кейін олар жіберген қатенің салдарынан мәміле тараптары осындай операция жүргізуге олар ұсынған бұйрықтарды көрсетілген мәліметтерден, мәміле туралы шарт талаптарынан сәйкессіздіктерді анықталған жағдайда, номиналды ұстаушы қатенің жөндеу мақсатында тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шотынан) (шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару (есепке жазу) операциялары шарт тараптарының қарсы бұйрықтарының және мәміле талаптарын растайтын шарттың көшірмесі негізінде жүргізіледі.
33-1. Номиналды ұстаушы (номиналды ұстаушылар) бөлу немесе қосылу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда мұндай қайта ұйымдастыру нәтижесінде пайда болған және қайта ұйымдастырылған номиналды ұстаушының (қайта ұйымдастырылған номиналды ұстаушылардың) лицензиясын "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 1 және 5-тармақтарында белгіленген тәртіппен қайта ресімдеген заңды тұлға уәкілетті органнан қайта ресімделген лицензияны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде № 307 қағидаларының 37-тармағында көрсетілген операцияларды жасауға арналған бұйрықты орталық депозитарийге беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 33-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
33-2. Номиналды ұстаушылар біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда біріктіру жүргізілген номиналды ұстаушы Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасына сәйкес тараптар беру актісіне қол қойған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде № 307 қағидалардың 37-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген операцияларды жасау жөніндегі бұйрықты орталық депозитарийге беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 33-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 262 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

33. Если после проведения операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со (на) счетов (счета) зарегистрированных лиц сторонами сделки выявлены несоответствия сведений, указанных в представленных ими приказах на проведение такой операций, условиям договора о совершении сделки, вследствие допущенной ими ошибки, операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со (на) счетов (счета) зарегистрированных лиц в целях исправления ошибки проводятся номинальным держателем на основании встречных приказов сторон договора и копии договора, подтверждающего условия сделки.
33-1. В случае реорганизации номинального держателя (номинальных держателей) в форме разделения или слияния юридическое лицо, возникшее в результате такой реорганизации и переоформившее лицензию реорганизованного номинального держателя (реорганизованных номинальных держателей) в порядке, установленном пунктами 1 и 5 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", осуществляет подачу приказа центральному депозитарию на совершение операций, указанных в пункте 37 Правил № 307, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения от уполномоченного органа переоформленной лицензии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-2. В случае реорганизации номинальных держателей в форме присоединения номинальный держатель, к которому производится присоединение, осуществляет подачу приказа центральному депозитарию на совершение операций, указанных в подпункте 2) пункта 37 Правил № 307, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания сторонами передаточного акта в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 262 (вводится в действие c 01.01.2020).

34. Орталық депозитарий (кастодиан) номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушының лицензиясын тоқтата тұрған не айырған жағдайда, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушының номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын лицензиясын ерікті қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда номиналды ұстаушының не оның клиенттерінің номиналды ұстаушының не бағалы қағаздары есебінің (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) орталық депозитарийдің (кастодиан) есеп жүргізу жүйесіндегі қосалқы шотында жүзеге асырылатын клиенттің Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтыған бұйрығының негізінде номиналды ұстаушының шотынан бағалы қағаздарды шығынға жазуды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) жүзеге асырады.
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушысының лицензиясы тоқтатыла тұрғаннан кейін ақпараттық операцияларды және "репоны" жабу операцияларын, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген операцияларды қоспағанда, жеке шоттар бойынша операцияларды жүргізу жүзеге асырылмайды.
Сауда-саттық ұйымдастырушының сауда жүйесінде "тікелей" тәсілмен жүзеге асырылатын "репо" операциялары осы номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушысының лицензиясы тоқтатыла тұрған күннен бастап, егер осы номиналды ұстаушының клиенті онымен жасалған шарт негізінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жаңа номиналды ұстаушыда ашылған өз қосалқы шотына өз қаржы құралдарын аударым жасауға бұйрық бермеген жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде жабылады.
Ұйымдасқан нарықта "автоматты" тәсілмен жүзеге асырылатын "репо" операциялары номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушысының лицензиясы тоқтатыла тұрған жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларына сәйкес жабылады.
Кепіл мәні болып табылатын қаржы құралдары номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушысының лицензиясы тоқтатыла тұрған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жаңа номиналды ұстаушыда (онымен жасалған шарт негізінде) ашылған клиенттің қосалқы шотына немесе клиенттің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесіндегі жеке шотына аударылады. Тараптардың келісімі бойынша кепіл мәні болып табылатын қаржы құралдарымен мәміле мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.

34. В случае приостановления либо лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, а также в случае принятия решения профессиональным участником рынка ценных бумаг о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, центральный депозитарий (кастодиан) осуществляет списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя на основании приказа номинального держателя либо его клиента, учет ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) которого осуществляется на субсчете в системе учета центрального депозитария (кастодиана), содержащем сведения, указанные в пункте 5 Правил.
После приостановления лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, проведение операций по лицевым счетам не осуществляется, за исключением информационных операций и операций закрытия "репо", а также операций, указанных в части первой настоящего пункта.
Операции "репо", осуществляемые в торговой системе организатора торгов "прямым" способом, закрываются в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты приостановления лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, в случае если клиент данного номинального держателя не отдаст приказ на перевод своих финансовых инструментов на свой субсчет, открытый у нового номинального держателя в системе учета центрального депозитария на основании заключенного с ним договора.
Операции "репо", осуществляемые на организованном рынке автоматическим способом, в случае приостановления лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, закрываются в соответствии с правилами организатора торгов.
Финансовые инструменты, являющиеся предметом залога, переводятся в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты приостановления лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, на субсчет клиента, открытый у нового номинального держателя (на основании заключенного с ним договора) в системе учета центрального депозитария или на лицевой счет клиента в системе реестров держателей ценных бумаг. По соглашению сторон возможно досрочное расторжение сделки с финансовыми инструментами, являющимися предметом залога.

Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
34-1. Басқарушы компаниясы инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айрылған инвестициялық пай қорының номиналды ұстауға берілген пайларын кастодианның сатып алу бойынша операцияны тіркеуін қамтамасыз ету мақсатында және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы өзінің номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде мұндай пайларды есепке алуды жүзеге асырған номиналды ұстаушы есебінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айрылған жағдайда, мұндай инвестициялық пай қорының кастодианы бір мезгілде кастодианға хабарлай отырып, пай ұстаушыларға номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде клиентпен жасалған номиналды ұстау туралы шарт шеңберінде ашылған клиенттердің шоттарындағы пайларды есептен шығару туралы бұйрықтарды орталық депозитарийге ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды.
Пай ұстаушыдан пайларды есептен шығару жөніндегі бұйрықты алған жағдайда, орталық депозитарий Қағидалардың 34-тармағының бірінші бөлігінде көзделген әрекеттерді орындайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны пай ұстаушыға жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде пайларды есептен шығару туралы бұйрықты не пай ұстаушының орналасқан жерде (тұрғылықты жері бойынша) болмауы туралы хабарламаны алмаған жағдайда, кастодиан:
орталық депозитарийге пай ұстаушыға бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде жеке шот ашуға бұйрықты жібереді;
орталық депозитарийден пай ұстаушыға бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдердің жүйесінде жеке шотты ашу туралы хабарлама алғаннан кейін орталық депозитарийге орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстаушының шотынан пай ұстаушыға орталық депозитарий оларды кейіннен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есептеу мақсатында пайларды есептен шығаруға бұйрық жібереді.
Ескерту. Қағида 34-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019); от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. В целях обеспечения кастодианом регистрации операций по выкупу переданных в номинальное держание паев паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого лишена лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, и в случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, осуществлявшего учет таких паев в своей системе учета номинального держания, кастодиан такого паевого инвестиционного фонда уведомляет держателей паев о необходимости предоставления центральному депозитарию, с одновременным уведомлением кастодиана, приказов на списание паев, находящихся на счетах клиентов в системе учета номинального держания, открытых в рамках заключенного с клиентом договора о номинальном держании.
В случае получения от держателя паев приказа на списание паев центральный депозитарий выполняет действия, предусмотренные в части первой пункта 34 Правил.
В случае неполучения от держателя паев в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой настоящего пункта, приказа на списание паев либо получения уведомления о том, что держатель паев отсутствует по месту нахождения (месту жительства), кастодиан:
направляет центральному депозитарию приказ на открытие держателю паев лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг;
после получения уведомления от центрального депозитария об открытии держателю паев лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг направляет центральному депозитарию приказ на списание паев со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления центральным депозитарием на лицевой счет, открытый держателю паев в системе реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).

35. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясынан айырылған жағдайда, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын лицензияны ерікті түрде қайтару кезінде номиналды ұстаушы клиенттердің номиналды ұстауға берілген активтердің қайтарылуын қамтамасыз ету мақсатында оларды номиналды ұстаудың есепке алу жүйесінде клиентпен номиналды ұстау жөнінде жасалған шарт аясында ашылған шоттардағы активтерді есептен шығару жөніндегі бұйрықтарды номиналды ұстаушыға ұсыну қажеттілігі туралы клиенттерді хабардар етеді.
Номиналды ұстаушы клиенттен активтерді есептен шығару жөніндегі бұйрықтарын алған жағдайда Қағидалардың 34-тармағының бірінші бөлігінде көзделген әрекеттерді орындайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны клиентке жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде клиенттің активтерін есептен шығару туралы бұйрықты не клиенттің орналасқан жерінде (тұрғылықты жері бойынша) болмауы туралы хабарламаны алмаған жағдайда, номиналды ұстаушы:
орталық депозитарийге номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жеке шот ашуға бұйрықты және номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашу үшін ұсынған құжаттарды жібереді;
орталық депозитарийден номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жеке шотты ашу туралы хабарлама алғаннан кейін орталық депозитарийге орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстаушының шотынан номиналды ұстаушының клиентіне оларды кейіннен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған жеке шотқа орталық депозитарийдің есептеуі мақсатында бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) есептен шығаруға бұйрық жібереді;
клиенттің ақшасын кейіннен номиналды ұстаушының осы клиентіне тапсыру үшін оларды нотариус депозитіне береді және осы нотариус туралы орталық депозитарийге мәліметтер береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны оған жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде егер номиналды ұстаушы клиентінің активтері бойынша Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің бағалы қағаздарын (бұдан әрі - шетел бағалы қағаздары) құрайтын активтерді есептен шығару жөніндегі бұйрық алынбаса, номиналды ұстаушы:
шетел бағалы қағаздарына қатысты номиналды ұстау қызметін көрсететін кастодианға кастодианды есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстаушының шотынан шетел бағалы қағаздарын есептен шығару жөніндегі бұйрықты және орталық депозитарийге оларды орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде номиналды ұстаушының клиентіне ашылған қосалқы шотына кейіннен есептеу мақсатында жібереді;
мұндай қосалқы шот болмаған не номиналды ұстаушы клиентінің осының алдында ашылған қосалқы шотын иеленуге бұйрық болмаған жағдайда орталық депозитарийге "жоғалған клиент" мәртебесі бар номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шотты ашу жөніндегі бұйрықты жібереді;
"жоғалған клиент" мәртебесі бар номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот ашу туралы не номиналды ұстаушы клиентінің осының алдында ашылған қосалқы шотына "жоғалған клиент" мәртебесін беру туралы орталық депозитарийден хабарлама алғаннан кейін орталық депозитарийге орталық депозитарийді есепке алу жүйесіндегі номиналды ұстаушының клиентіне ашылған қосалқы шотқа шетелдік бағалы қағаздарды есепке алу жөніндегі бұйрықты жібереді.
Орталық депозитарийдегі жеке шоттан барлық бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) есептен шығарғаннан кейін және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар есепте тұрған барлық қосалқы шоттар бойынша "жоғалған клиент" мәртебесі берілгеннен кейін номиналды ұстаушы орталық депозитарийге оның атына ашылған жеке шотқа "жоғалған клиент" мәртебесі берілгендігі туралы шығарылған бұйрықты жібереді.
Егер номиналды ұстаушы клиентінің жеке шотында мәмілелер жүргізуге шектеулер белгіленген бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) тұрса, онда Қағидалардың осы тармағында көрсетілген іс-әрекеттер салынған мұндай шектеулер туралы мәліметтерді орталық депозитарийге бір мезгілде берумен, оларды мұндай бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) есепке жазылатын жеке шотта міндетті түрде көрсетумен және ол шектеулерді салған адамға ол бойынша салынған шектеулермен мұндай бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) одан әрі есепке алу жүзеге асырылатын жеке шоттың жаңа деректемелерін көрсетумен жүргізілген операциялар туралы бір мезгілде хабарлай отырып жүзеге асырылады.

35. В случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, а также в случае принятия решения профессиональным участником рынка ценных бумаг, о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, номинальный держатель в целях обеспечения возврата активов клиентов, переданных в номинальное держание, уведомляет их о необходимости предоставления номинальному держателю приказов на списание активов, находящихся на счетах клиентов в системе учета номинального держания, открытых в рамках заключенного с клиентом договора о номинальном держании.
В случае получения от клиента приказов на списание активов номинальный держатель исполняет действия, предусмотренные в части первой пункта 34 Правил.
В случае неполучения от клиента в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой настоящего пункта, приказа на списание активов от клиента либо получения уведомления о том, что клиент отсутствует по месту нахождения (месту жительства), номинальный держатель:
направляет центральному депозитарию приказ на открытие клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг и документы, предоставленные номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания;
после получения уведомления от центрального депозитария об открытии клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг направляет центральному депозитарию приказ на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления центральным депозитарием на лицевой счет, открытый клиенту номинального держателя в системе реестров держателей ценных бумаг;
передает деньги клиента в депозит нотариусу для их последующей передачи данному клиенту номинального держателя и предоставляет сведения о данном нотариусе центральному депозитарию.
Если активы клиента номинального держателя, от которого в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой настоящего пункта, не получен приказ на списание активов, составляют ценные бумаги эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан (далее - иностранные ценные бумаги), номинальный держатель:
направляет кастодиану, оказывающему услуги номинального держания в отношении иностранных ценных бумаг, приказ на списание иностранных ценных бумаг со счета номинального держателя, открытого в системе учета кастодиана, и центральному депозитарию приказ на зачисление иностранных ценных бумаг на субсчет, открытый клиенту номинального держателя в системе учета центрального депозитария;
направляет центральному депозитарию приказ на открытие субсчета клиенту номинального держателя со статусом "потерянный клиент" в случае отсутствия такого субсчета либо приказ на присвоение ранее открытому субсчету клиента номинального держателя статуса "потерянный клиент";
после получения уведомления от центрального депозитария об открытии субсчета клиенту номинального держателя со статусом "потерянный клиент" либо о присвоении ранее открытому субсчету клиента номинального держателя статуса "потерянный клиент" направляет центральному депозитарию приказ на зачисление иностранных ценных бумаг на субсчет, открытый клиенту номинального держателя в системе учета центрального депозитария.
После списания с лицевого счета в центральном депозитарии всех ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и после присвоения всем субсчетам, на которых числятся ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств, статуса "потерянный клиент" номинальный держатель направляет в центральный депозитарий приказ на присвоение лицевому счету, открытому на его имя, статуса "потерянный клиент".
Если на лицевом счете клиента номинального держателя находятся ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), на которые установлены ограничения на проведение сделок, то действия, указанные в настоящем пункте Правил, осуществляются с одновременной передачей центральному депозитарию сведений о таких наложенных ограничениях, с обязательным их отражением по лицевому счету, на который осуществляется зачисление этих ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и с уведомлением лица, наложившего эти ограничения, о проведенных операциях с указанием новых реквизитов лицевого счета, по которому будет осуществляться дальнейший учет таких ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с наложенными на них ограничениями.

Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.11.2017 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
36. Орталық депозитарий "жоғалған клиент" мәртебесі бар номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот ашуға не орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстау клиентінің қосалқы шотына "жоғалған клиент" мәртебесін иеленуге және клиенттің осындай қосалқы шотына шетелдік бағалы қағаздарды есепке алуға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде мыналарды жүзеге асырады:
номиналды ұстаушының жеке шоты шеңберінде номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот ашу және осы қосалқы шотқа "жоғалған клиент" мәртебесін беру не номиналды ұстаушы клиентінің ашылып қойылған қосалқы шотына осындай мәртебені орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіпте беру;
шетелдік бағалы қағаздарға қатысты номиналдық ұстау қызметін орталық депозитарийге көрсетуші есептік ұйымға шетелдік бағалы қағаздарды есепке алуға арналған бұйрықты (бұйрықтарды) жіберу.
Орталық депозитарий егер номиналды ұстаушының осы жеке шоты бойынша басқа ашылған қосалқы шоттары болмаған жағдайда, "жоғалған клиент" мәртебесі аясында орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіпте "жоғалған клиент" мәртебесі бар клиенттің (клиенттердің) қосалқы шоты (қосалқы шоттары) ашылған номиналды ұстаушының бұйрығы негізінде жүзеге асырады.
Орталық депозитарийге бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) меншік иесі өтініш жасаған жағдайда, орталық депозитарий бағалы қағаздардың осы меншік иесіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған оның жеке шотының деректемелерін және номиналды ұстаушының осы клиенттің ақшасын депозитке берген жағдайда нотариус туралы мәліметтерді ұсынады.
Орталық депозитарийдің ішкі құжаттармен белгіленген тәртіпте орталық депозитарий "жоғалған клиент" мәртебесін берген номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот бойынша номиналды ұстаудан шетел бағалы қағаздарын шығару бойынша ғана депонент клиенттің бұйрығы негізіндегі операцияларды жүргізеді не осындай бағалы қағаздарды басқа номиналды ұстаушыға номиналды ұстауға аударым жасауы бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.11.2017 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
36. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на открытие субсчета клиенту номинального держателя со статусом "потерянный клиент" либо на присвоение уже открытому в системе учета центрального депозитария субсчету клиента номинального держателя статуса "потерянный клиент" и зачисление иностранных ценных бумаг на такой субсчет клиента осуществляет:
открытие субсчета клиенту номинального держателя в рамках лицевого счета номинального держателя и присвоение этому субсчету статуса "потерянный клиент", либо присвоение уже открытому субсчету клиента номинального держателя такого статуса в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария;
направление приказа (приказов) на зачисление иностранных ценных бумаг в учетную организацию, оказывающую центральному депозитарию услуги номинального держания в отношении иностранных ценных бумаг.
Центральный депозитарий осуществляет присвоение лицевому счету номинального держателя, в рамках которого открыт (открыты) субсчет (субсчета) клиента (клиентов) со статусом "потерянный клиент", в случае если по данному лицевому счету номинального держателя других открытых субсчетов нет, статуса "потерянный клиент" на основании приказа номинального держателя в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
В случае обращения в центральный депозитарий собственника ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) центральный депозитарий предоставляет данному собственнику ценных бумаг реквизиты его лицевого счета, открытого в системе реестров держателей ценных бумаг, и сведения о нотариусе в случае передачи ему в депозит номинальным держателем денег данного клиента.
По субсчету клиента номинального держателя, которому центральным депозитарием присвоен статус "потерянный клиент" в порядке, установленном внутренними документами центрального депозитария, проводятся операции на основании приказов клиента депонента по выводу иностранных ценных бумаг из номинального держания, либо по переводу таких ценных бумаг в номинальное держание другому номинальному держателю.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Ұйымдастырылған нарықта пайларды орналастыру бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде операциялар жасау тәртібі орталық депозитарий ережесінің жиынтығымен белгіленеді.
Орталық депозитарий инвестициялық пай қорының пайларды орналастыру бойынша сауда-саттықты және орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде мәмілелерді тіркеуді жүргізу күнінде номиналды ұстаушыға орналастырылған пайлар санын көрсете отырып, орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде операцияның орындалғандығы туралы растау жібереді.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
38. Жеке шоттар бойынша операцияны жүргізуге бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтарында мынадай мәліметтер қамтылады:
1) бұйрықты тіркеу нөмірі, күні және уақыты;
2) эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы;
3) мәмілеге қатысатын тұлғалар туралы мәліметтер;
4) мәмілеге қатысатын тұлғалардың жеке шоттарының нөмірлері;
5) бағалы қағаздардың түрі, халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші);
6) операцияны жүргізуге арналған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) саны;
7) бағалы қағаздарға қатысты мәмілелер (операциялар) түріне берілген нұсқау;
8) кепіл мәмілесін тіркеу кезінде кепіл ұстаушыға берілетін бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бойынша құқықтарға қатысты мәліметтер;
9) мәміле мәні болып табылатын бір бағалы қағаздың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) бағасы немесе мәміле сомасы туралы мәліметтер;
10) номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында көзделген өзге де мәліметтер.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасында көзделген мәліметтер осы бағалы қағаздарға меншік құқығының ауысуын көздемейтін (эмитенттің бір эмиссиялық бағалы қағаз бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығы), сондай-ақ бағалы қағаздарды сыйға тарту және мұраға алумен байланысты (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бағалы қағаздар ұстаушыларының бағалы қағаздарды есептен шығару және есепке жазу (эмитенттің бір эмиссиялық бағалы қағаз бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) операцияларын жүргізу туралы бұйрықтарында көрсетілмейді.

Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
37. Порядок совершения операций в системе учета центрального депозитария по размещению паев на организованном рынке устанавливается сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий в день проведения торгов по размещению паев паевого инвестиционного фонда и регистрации сделок в системе учета центрального депозитария направляет номинальному держателю подтверждение об исполнении операций в системе учета центрального депозитария с указанием количества размещенных паев.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
38. Приказы держателей ценных бумаг на проведение операций по лицевым счетам содержат следующие сведения:
1) номер, дата и время регистрации приказа;
2) наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда;
3) сведения о лицах, участвующих в сделке;
4) номера лицевых счетов лиц, участвующих в сделке;
5) вид, международный идентификационный номер (код ISIN) ценных бумаг (идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
6) количество ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), предназначенных для проведения операции;
7) указание на вид сделки (операции) в отношении ценных бумаг;
8) сведения в отношении прав по ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), передаваемых залогодержателю при регистрации сделки залога;
9) сведения о цене одной ценной бумаги (права требования по обязательствам эмитента по одной эмиссионной ценной бумаге), являющейся предметом сделки или сумме сделки;
10) иные сведения, предусмотренные внутренними документами номинального держателя.
Сведения, предусмотренные подпунктом 9) части первой настоящего пункта, не отражаются в приказах держателей ценных бумаг на проведение операций списания и зачисления ценных бумаг (права требования по обязательствам эмитента по одной эмиссионной ценной бумаге), не предусматривающих переход права собственности на данные ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по одной эмиссионной ценной бумаге), а также связанных с дарением и наследованием ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам).

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Жеке шоттар бойынша операцияны жүргізу жөніндегі бұйрыққа мәмілеге қатысушы адам немесе оның өкілі немесе Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген жағдайда номиналды ұстаушы қол қояды.
Инвестициялық пай қорының ақпараттық операцияларын қоспағанда, басқарушы компанияның пайлармен операцияны жүргізу жөніндегі бұйрығына оның өкілі қол қояды, сондай-ақ инвестициялық пай қоры активтерінің есебін қамтамасыз ететін кастодиан бөлімшесінің басшысы қол қояды не ақпараттық операцияларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында пайлармен операциялар жүргізу жөніндегі инвестициялық пай қорын басқарушы компанияның бұйрығын өзінің растайтынын номиналды ұстаушыға жіберу арқылы кастодиан растайды.
Кастодианның басқарушы компанияның бұйрығын растаудың нысаны мен мазмұны номиналды ұстаушының ішкі құжаттарына сәйкес анықталады.
Номиналды ұстаушының клиенті электрондық қызмет алуға өтініш жасаған жағдайда электрондық құжат нысанындағы немесе клиентті серпінді және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы куәландырған өзге электрондық-цифрлық нысандағы, сондай-ақ SWIFT, Bloomberg, Reuters жүйелерін пайдалану арқылы бұйрықтарды беруге рұқсат етіледі. Бұйрықтарды берудің тәртібі мен талаптары, сондай-ақ олардың форматтары номиналды ұстаушының ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Нақтылы ұстаушы бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салу жөніндегі операцияларды бағалы қағаздарына (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынатын ұстаушының және пайдасына оларға ауыртпалық салынатын тіркелген тұлғаның қарсы бұйрықтарының негізінде жүргізеді, бұған Қағидалардың 40-1-тармағында белгіленген жағдайлар қосылмайды. Бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарға) ауыртпалық салынған кезде бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотында пайдасына ауыртпалық жүзеге асырылатын тұлға туралы жазба жасалады, ал бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) "негізгі" бөлімінен осы жеке шоттың "ауыртпалық салу" бөліміне есепке алынады. Пайдасына ауыртпалық жүргізілген тіркелген тұлғаның жеке шотына ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың түрі, саны, олардың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды) (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші) туралы, сондай-ақ бағалы қағаздарына (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынған ұстаушы туралы жазба енгізіледі.
Номиналды ұстаушы ауыртпалығы бар бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) алып тастау операцияларын мәмілеге қатысқан тұлғалардан салынған ауыртпалықты (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) алып тастау туралы қарсы бұйрықтардың негізінде жүргізеді. "Ауыртпалық салу" бөлімінен Бағалы қағаздардың қиындығын алып тастау бойынша операцияларды жүргізу кезінде бағалы қағаздар бағалы қағаздар ұстаушысының "негізгі" жеке шотына ауыстырылады. Тіркелген тұлғаның жеке шотында бағалы қағаздар бойынша салынған ауыртпалық туралы жазбаның (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) күші жойылады.

Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Приказ на проведение операции по лицевым счетам подписывается лицом, участвующим в сделке, или его представителем, или номинальным держателем в случае, указанном в пункте 35 Правил.
Приказ управляющей компании паевого инвестиционного фонда на проведение операций с паями, за исключением информационных, подписывается ее представителем, а также подписывается руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, либо подтверждается кастодианом путем направления им номинальному держателю своего подтверждения приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на проведение операций с паями в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, за исключением информационных.
Форма и содержание подтверждения кастодиана приказа управляющей компании, определяются в соответствии с внутренними документами номинального держателя.
В случае обращения клиента номинального держателя за получением электронных услуг допускается подача приказов в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме, удостоверенной посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента, а также с использованием систем SWIFT, Bloomberg, Reuters. Порядок и условия подачи приказов, а также их форматы определяются внутренними документами номинального держателя.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Операции по обременению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) проводятся номинальным держателем на основании встречных приказов держателя, чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение, за исключением случаев, установленных пунктом 40-1 Правил. При обременении ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевом счете держателя ценных бумаг делается запись о лице, в пользу которого осуществляется обременение, а ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "основной" зачисляются на раздел "обременение" данного лицевого счета. На лицевой счет зарегистрированного лица, в пользу которого произведено обременение, вносится запись о виде, количестве обремененных ценных бумаг, их международном идентификационном номере (код ISIN) (идентификаторе прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), а также о держателе, чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременены.
Операции по снятию обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) проводятся номинальным держателем на основании встречных приказов о снятии обременения лиц, участвовавших в сделке. При снятии обременения ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "обременение" переводятся на раздел "основной" лицевого счета держателя ценных бумаг. На лицевом счете зарегистрированного лица запись об обременении ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) аннулируется.

Банктер туралы заңға сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген олардың біреуіне қатысты қосылу нысанында банктерді қайта ұйымдастырған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шотынан (шоттарынан) шотына (шоттарына) бағалы қағаздарды есепке алу (есептен шығару) бойынша операциялар жүргізген кезде ауыртпалық бойынша және ауыртпалықты алып тастау жөніндегі операциялар орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шотынан (қосалқы шотынан) үзінді көшірменің негізінде Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 37-1-бабында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) ауыртпалық бойынша немесе ауыртпалықты алып тастау жөніндегі операцияларды тіркеу тәртібі орталық депозитарий қағидаларының жиынтығында белгіленеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40-1. Кепіл беруші эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде кепілге салынған бағалы қағаздарға құқықтардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) ауысуын оларды соттан тыс өткізу нәтижесінде тіркеу жөніндегі операцияны нақтылы ұстаушы мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырады:
ауыртпалықты алуға кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенімді тұлғасының) бұйрығы; және
сауда-саттық өтті деп танылған жағдайда, кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенім білдірілген тұлғасының) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) кепіл берушінің жеке шотынан (қосалқы шотынан) және сатып алушының бағалы қағаздарды оның жеке шотына (қосалқы шотына) есепке жатқызуға қарсы бұйрықтары; немесе
сауда-саттық өтпеді деп танылған жағдайда, бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) кепіл ұстаушының меншігіне айналдыру кезінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенім білдірілген тұлғасының) жеке шотына (қосалқы шотына) есепке жатқызуға арналған бұйрығы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұйрықтарға мыналар қоса беріледі:
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында сауда-саттық туралы хабарландырудың жарияланғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
кепіл берушіге Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген хабарламалардың тапсырылғанын немесе оларды кепіл шартында көрсетілген мекенжайға тапсырыс хаттарымен жібергенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
сауда-саттықты өткізу қорытындылары туралы (сауда-саттықты өтпеді деп тану туралы) құжаттың көшірмелері.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген операцияларды (операцияларды) жүргізуге арналған бұйрықтарда (бұйрықта) көрсетілген бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) саны осындай бұйрықтарды (осындай бұйрықты) беру күніне кепілге салынған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) санынан аспайды.

При проведении операций по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках, операции обременения и снятия обременения, проводятся в порядке, установленном статьей 37-1 Закона о рынке ценных бумаг, на основании выписки с лицевого счета (субсчета) в системе учета центрального депозитария.
Особенности порядка регистрации операций по обременению или снятию обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе учета центрального депозитария устанавливается сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 40 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40-1. При неисполнении или ненадлежащем исполнении залогодателем обязательств, обеспеченных залогом прав по эмиссионным ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), операция по регистрации перехода прав на заложенные ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в результате их внесудебной реализации осуществляется номинальным держателем на основании следующих документов:
приказ залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на снятие обременения; и
встречные приказы залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на списание с лицевого счета (субсчета) залогодателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и приобретателя на зачисление на его лицевой счет (субсчет) ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в случае признания торгов состоявшимися; или
приказ залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на зачисление на лицевой счет (субсчет) залогодержателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) при обращении в собственность залогодержателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), являющихся предметом залога, в случае признания торгов несостоявшимися.
К приказам, указанным в части первой настоящего пункта, прилагаются:
копия документа, подтверждающего публикацию объявления о торгах в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Республики Казахстан;
копии документов, подтверждающих вручение залогодателю уведомлений, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан, или направление их заказными письмами по адресу, указанному в договоре залога;
копии документа об итогах проведения торгов (о признании торгов несостоявшимися).
Количество ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), указанных в приказах (приказе) на проведение операций (операции), предусмотренных (предусмотренной) в части первой настоящего пункта, не превышает количество заложенных ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на дату подачи таких приказов (такого приказа).

Ескерту. Қағида 40-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Банктер туралы заңға сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген олардың біреуіне қатысты қосылу нысанында банктерді қайта ұйымдастырған кезде барлық бөлімдерінің барлық жеке шоттарынан (қосалқы шоттарынан) есептен шығарылады және қосылатын банктің жеке шотына (қосалқы шотына) есепке алынады.
Банктер туралы заңға сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген олардың біреуіне қатысты қосылу нысанында банктерді қайта ұйымдастыру кезде, орналастырылатын бағалы қағаздар:
1) қосылатын банктің бағалы қағаздары есептен шығарылған бағалы қағаздарды ұстаушылардың немесе бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылардың жеке шотына (қосалқы шотына) есепке алынады және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін немесе жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына (қосалқы шотына) есепке алынбайды;
2) қосылатын банктің бағалы қағаздары есептен шығарылған сол жеке шоттарының (қосалқы шоттарының) бөлімдеріне есептеледі.
41-1. ETF ұйымдары – Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалауы Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелері ұсынған алдыңғы сауда күнінің соңындағы сұраныс бағасы (bіd prіce) бойынша аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша апта сайын жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген, терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесі негізінде бұғаттау және бұғаттауды алып тастау операцияларын қоспағанда, номиналды ұстаушы номиналды ұстау жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) бұғаттау және бұғаттауды алып тастау бойынша операцияларды Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 65-бабы 6-1-тармағының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасында белгіленген тәртіп бойынша осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарының немесе клиент бұйрығының негізінде жүргізеді. Бұғаттау жөніндегі операция жүргізілген кезде бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) "негізгі" бөлімнен бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотын "бұғаттау" бөліміне ауыстырылады. Бұғаттауды алып тастау жөніндегі операция жүргізілген кезде бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) "бұғаттау" бөлімінен "негізгі" бөлімге ауыстырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках, ценные бумаги присоединяемого банка, списываются со всех разделов всех лицевых счетов (субсчетов) и зачисляются на лицевой счет (субсчет) присоединяющего банка.
При реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках, размещаемые ценные бумаги:
1) зачисляются на лицевые счета (субсчета) держателей ценных бумаг или номинальных держателей ценных бумаг, с которых были списаны ценные бумаги присоединяемого банка и не зачисляются на лицевые счета (субсчета) эмитента для учета выкупленных ценных бумаг или для учета объявленных ценных бумаг;
2) зачисляются на те разделы лицевых счетов (субсчетов), с которых были списаны ценные бумаги присоединяемого банка.
41-1. Оценка ETF организаций - нерезидентов Республики Казахстан осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по цене спроса (bid price) на конец предыдущего торгового дня, представленной информационно-аналитическими системами Bloomberg или Reuters.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41- в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Операции по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования проводятся номинальным держателем в системе учета номинального держания на основании соответствующих документов государственных органов, обладающих таким правом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, с учетом требований пункта 6-1 статьи 65 Закона об исполнительном производстве, или приказа клиента, за исключением операций по блокированию и снятию блокирования на основании перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренного Законом о противодействии отмыванию доходов. При проведении операции по блокированию ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "основной" переводятся на раздел "блокирование" лицевого счета держателя ценных бумаг. При проведении операции по снятию блокирования ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "блокирование" переводятся на раздел "основной".

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Банктер туралы заңның 47-1-бабының 3-тармағында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 53-1-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының акцияларын сенімгерлік басқаруды құрған кезде номиналды ұстаушы номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын бағалы қағазды ұстаушының жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазба енгізу жөнінде уәкілетті органның қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды құру жөніндегі шешімдердің және сенімгерлік басқарушының осы бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазба енгізу туралы бұйрығының негізінде операциялар жүргізеді.
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары сатылған жағдайда номиналды ұстаушы Банктер туралы заңның 17-1-бабымен, Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабымен және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-1-бабымен көзделген жағдайларда сенімгерлік басқарушының бұйрығы және уәкілетті органның қаржы ұйымының (банк не сақтандыру холдингінің) ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат негізінде олардың меншік иесі болып табылатын бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан осы акцияларды есептен шығару және осы акцияларды сатып алушының жеке шотына (жеке шоттарына) есепке алу жөніндегі операцияларды жүргізеді.
Номиналды ұстаушы сенімгерлік басқарушының осы бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны жою туралы бұйрығының негізінде сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны жою жөніндегі операцияны жүргізеді.
Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жүргізілген бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотына (жеке шотынан) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу (жою) жөніндегі операциялар осы операция жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде номиналды ұстаушының бұйрығы негізінде орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде көрсетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
43. При учреждении доверительного управления акциями финансовой организации в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона о банках, пунктом 3 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), пунктом 3 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг, номинальный держатель проводит в системе учета номинального держания операцию по внесению записи о доверительном управляющем на лицевой счет держателя ценных бумаг, являющегося собственником акций финансовой организации, на основании решения уполномоченного органа, об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет данного держателя ценных бумаг.
В случае реализации акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, номинальный держатель проводит операции по списанию данных акций с лицевого счета держателя ценных бумаг, являвшегося их собственником, и зачислению на лицевой счет (лицевые счета) приобретателя данных акций на основании приказа доверительного управляющего, и документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа, на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках, статьей 26 Закона о страховой деятельности и статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг.
Операция по удалению записи о доверительном управляющем с лицевого счета держателя ценных бумаг, являющегося собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, проводится номинальным держателем на основании приказа доверительного управляющего об удалении записи о доверительном управляющем с лицевого счета данного держателя ценных бумаг.
Операции по внесению (удалению) записи о доверительном управляющем на (с) лицевой счет (лицевого счета) держателя ценных бумаг, проведенные в системе учета номинального держания, отражаются в системе учета центрального депозитария на основании приказа номинального держателя в течение одного рабочего дня с даты проведения данной операции.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Номиналды ұстаушы ұйымдаспаған нарықта "репо" операциясын мәмілені тіркеу жөніндегі қарсы бұйрықтар негізінде жүргізеді.
"Репо" операциясы мыналарға бөлінеді:
"репоны" ашу - "репо" операциясы қатысушыларының бірінен екіншісіне осы мәміле сомасында ақшаны аударуды және "репо" операциясының екінші қатысушының бағалы қағаздардың белгілі бір санын біріншісіне беруді жорамалдайтын бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілесі;
"репоны" жабу - "репоны" ашу жағдайындағы сияқты "репо" операциясының екінші қатысушысынан біріншісіне осы мәміле сомасында ақшаны аударуды және "репоны" ашу мәмілесіндегі сияқты сол шығарылған бағалы қағаздар санын "репо" операциясының бірінші қатысушысының екіншісіне қайтаруды жорамалдайтын бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілесі.
Бір номиналды ұстаушының клиенттері арасында "репоны" ашуды жүргізу кезінде бағалы қағаздар сатушының жеке шотындағы "негізгі" бөлімнен сатып алушының жеке шотындағы "негізгі" бөлімге аударылады. Бір номиналды ұстаушының клиенттері арасында "репоны" жабуды жүргізу кезінде бағалы қағаздар сатушының жеке шотындағы "негізгі" бөлімнен сатып алушының жеке шотындағы "негізгі" бөлімге аударылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-1. Клиент бұйрығы немесе биржа куәлігі репо операцияларын өткізуге негіз болады.
Ескерту. 44-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-2. "Репо" операциялары жасалу әдісі бойынша мынадай түрде топтастырылады:
1) ұйымдаспаған нарықта жасалатын "репо" операциялары;
2) ұйымдасқан нарықта тікелей әдіспен жасалатын "репо" операциялары;
3) ұйымдасқан нарықта орталық контрагенттің қызметін пайдаланусыз автоматты тәсілмен жасалатын "репо" операциялары;
4) ұйымдасқан нарықта орталық контрагенттің қызметін пайдаланумен автоматты тәсілмен жасалатын "репо" операциялары.
Ескерту. 44-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-3. "Репо" операциялары орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығында айқындалған тәртіппен тіркеледі.
Ескерту. 44-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

44. Операция "репо" на неорганизованном рынке регистрируется номинальным держателем на основании встречных приказов на регистрацию сделки.
Операция "репо" подразделяется на:
открытие "репо" - сделка купли-продажи ценных бумаг, предполагающая перевод денег в сумме данной сделки от одного из участников операции "репо" второму и передачу определенного количества ценных бумаг вторым участником операции "репо" первому;
закрытие "репо" - сделка купли-продажи ценных бумаг, как и в случае сделки открытия "репо", предполагающая передачу денег в сумме данной сделки от второго участника операции "репо" первому и возврат того же, что и в сделке открытия "репо", количества ценных бумаг того же выпуска первым участником операции "репо" второму.
При проведении открытия "репо" между клиентами одного номинального держателя, ценные бумаги переводятся с раздела "основной" лицевого счета продавца на раздел "основной" лицевого счета покупателя. При проведении закрытия "репо" между клиентами одного номинального держателя ценные бумаги переводятся с раздела "основной" лицевого счета покупателя на раздел "основной" лицевого счета продавца.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-1. Основаниями для проведения операции репо служит приказ клиента или биржевое свидетельство.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-2. Операции "репо" по методу заключения классифицируются следующим образом:
1) операции "репо", заключаемые на неорганизованном рынке;
2) операции "репо", заключаемые на организованном рынке прямым способом;
3) операции "репо", заключаемые на организованном рынке, автоматическим способом без использования услуг центрального контрагента;
4) операции "репо" заключаемые на организованном рынке, автоматическим способом с использованием услуг центрального контрагента.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-3. Операции "репо" регистрируются в порядке, определенном сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44-4. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-5. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-6. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-7. Егер "репо" операциясының қатысушысы ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында автоматты тәсілмен жүзеге асырылатын "репо" операциясының шеңберінде сатып алса, оларға қатысты өзі эмитент болып табылатын бағалы қағаздарды осы бағалы қағаздарды оның бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотында (қосалқы шотында) есепке алуға жол беріледі.
Ескерту. Қағида 44-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Номиналды ұстаушы акцияларды жою операцияларын уәкілетті органның жеке шоттардың барлық бөлімдерінен акцияларды есептен шығару жолымен акцияларды жою туралы хабарламасын алған күні жүргізеді.
Номиналды ұстаушы бағалы қағаздарды өтеу жөніндегі операцияны орталық депозитарийдің хабарламасы негізінде жеке шоттың барлық бөлімдерінен бағалы қағаздарды есептен шығару жолымен жүргізеді.
46. Орталық депозитарий жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және номиналды ұстаушыларға үзінді көшірменің негізінде аталған номиналды ұстаушылардың жеке шоттары бойынша тиісті операциялар жүргізгеннен кейін куәлікте көрсетілген эмитенттің акцияларын есепке алу жүзеге асырылатын жеке шоттарда орналастырылған акциялардың санын ұлғайту есебінен жарияланған акциялардың санын ұлғайту туралы ақпаратты номиналды ұстаушыларға жібереді.
Орталық депозитарийден жоғарыда көрсетілген құжаттарды алған номиналды ұстаушы күннің соңына дейін номиналды ұстауды есепке алу жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотын жабу бойынша операцияны номиналды ұстаушы:
1) клиенттің жеке шотты жабуға бұйрығының негізінде;

44-4. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-5. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-6. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-7. Если участник операции "репо" приобрел на организованном рынке ценных бумаг в рамках операции "репо", осуществляемой автоматическим способом, ценные бумаги, в отношении которых он является эмитентом, допускается учет данных ценных бумаг на его лицевом счете (субсчете) держателя ценных бумаг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-7, в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Операция аннулирования акций проводится номинальным держателем в день получения уведомления уполномоченного органа об аннулировании акций путем списания акций со всех разделов лицевых счетов.
Операция по погашению ценных бумаг проводится номинальным держателем путем списания ценных бумаг со всех разделов лицевого счета на основании уведомления центрального депозитария.
46. Центральный депозитарий, на основании свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций, направляет информацию об увеличении количества объявленных акций за счет увеличения количества размещенных акций, и выписки номинальным держателям, на лицевых счетах которых осуществляется учет акций эмитента, указанного в свидетельстве, после проведения соответствующих операции по лицевым счетам данных номинальных держателей.
Номинальный держатель, получивший от центрального депозитария вышеуказанные документы, до конца дня вносит соответствующие изменения в систему учета номинального держания.
Сноска. В пункт 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
47. Операция по закрытию лицевого счета держателя ценных бумаг проводится номинальным держателем:
1) на основании приказа клиента на закрытие лицевого счета;

2) номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясынан айырылған жағдайда клиентке активтер қайтарылған кезде жүргізеді.
Егер осы шешім осы ұстаушымен жасалған номиналды ұстау туралы шарттың талаптарына қайшы келмесе, номиналды ұстаушының атқарушы органының шешімі негізінде соңғы он екі ай ішінде осы жеке шотта бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) болмаған кезде бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотын жабуға жол беріледі.
Заңды тұлғалардың жеке шоттарын жабу бойынша операция оларға қатысты банкроттық және тарату рәсімі аяқталған және мұндай жеке шоттарда бағалы қағаздар болмаған жағдайда, заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанын растайтын Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде жүзеге асырылады.
Номиналды ұстаушы қайтыс болған деп танылған не қайтыс болған деп жарияланған жеке тұлғаның жеке шотын мұндай жеке шотта бағалы қағаздар болмаған жағдайда қайтыс болғаны туралы куәліктің және (немесе) тиісті сот шешімінің негізінде жабады.
Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шоты жабылған кезде клиентке осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, номиналды ұстаушының ішкі құжатында белгіленген нысан бойынша тиісі хабарлама жолданады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Номиналды ұстаушы ақпараттық операцияны жүргізуді бағалы қағаздарды ұстаушының жазбаша өкімдері (бұйрықтары), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда орталық депозитарийдің және (немесе) мемлекеттік органдардың сұратулары негізінде жүзеге асырады.
Номиналды ұстаушының клиенті электрондық көрсетілетін қызметтер алуға өтініш жасаған жағдайда және номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда бағалы қағаздарды ұстаушының өкімі (бұйрығы) ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында немесе клиентті серпінді және (немесе) биометриялық идентификаттау арқылы куәландырылған өзге электрондық-цифрлық нысанда жасалып, беріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) при возврате активов клиенту в случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
Допускается закрытие лицевого счета держателя ценных бумаг при отсутствии на данном лицевом счете ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в течение последних двенадцати месяцев на основании решения исполнительного органа номинального держателя, если данное решение не противоречит условиям договора о номинальном держании, заключенного с данным держателем.
Операция по закрытию лицевых счетов юридических лиц, в отношении которых завершена процедура банкротства и ликвидации и при отсутствии на таких лицевых счетах ценных бумаг, осуществляется на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров, подтверждающих прекращение деятельности юридического лица.
Лицевой счет физического лица, признанного умершим либо объявленным умершим, закрывается номинальным держателем при отсутствии на таком лицевом счете ценных бумаг, на основании свидетельства о смерти и (или) соответствующего решения суда.
При закрытии лицевого счета держателя ценных бумаг клиенту направляется соответствующее уведомление по форме, установленной внутренним документом номинального держателя, за исключением случаев, установленных частями третьей и четвертой настоящего пункта.
Сноска. Пункт 47 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Проведение информационной операции осуществляется номинальным держателем на основании письменных распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг, запросов центрального депозитария и (или) государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
В случае обращения клиента номинального держателя за получением электронных услуг и в случаях, предусмотренных внутренними документами номинального держателя, распоряжение (приказ) держателя ценных бумаг составляется и передается в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме, удостоверенной посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента, с использованием информационных систем.
Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

49. Жеке шоттың үзінді көшірмесі Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жеке шоттың нөмірі;
2) бағалы қағаздарды ұстаушы заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні (жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері);
4) эмитенттің атауы және оның орналасқан орны не инвестициялық пай қорының, сондай-ақ осы қордың басқарушы компаниясының атауы және оның орналасқан орны;
5) бағалы қағаздардың түрлері және сәйкестендіру нөмірлері немесе қаржы құралдарының өзге сәйкестендіргіштері;
6) облигацияларды (исламдық бағалы қағаздарды) өтеу күні;
7) ауыртпалығы бар және (немесе) оқшауланған және (немесе) "репо" бөлімінде ескерілген, үзінді көшірмені жасаған күнгі және уақыттағы жағдай бойынша жеке шотта тіркелген бағалы қағаздардың санын көрсете отырып, белгілі бір түрінің жалпы саны (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары туралы мәліметтер);
8) номиналды ұстаушының атауы, бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның нөмірі, оның заңды мекенжайы, телефон нөмірі, факс нөмірі;
9) жеке шоттан үзінді көшірме алынған кездегі жағдай бойынша уақыты мен күні;
10) номиналды ұстаушының ішкі құжатында көзделген өзге де мәліметтер.
Орталық депозитарий ұсынатын жеке шоттан алынатын үзінді көшірме орталық депозитарийдің ішкі құжатында белгіленген нысан бойынша жасалады.
Жеке шоттан алынатын үзінді көшірмеге номиналды ұстаушының ішкі құжатына сәйкес ақпараттық операцияларды жүзеге асыратын номиналды ұстаушының құрылымдық бөлімшесінің басшысы не оның орнындағы адам қол қояды.
Электрондық құжат нысанында немесе номиналды ұстаушының ішкі құжаттарына сәйкес SWІFT пішінінде жеке шоттан үзінді көшірме жасауға және ұсынуға жол беріледі.
Номиналды ұстаушы клиент портфелінде қаржы құралдары болмаған жағдайда клиентпен келісу бойынша есепті кезең соңында үзінді көшірмені ұсынбайды.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.10.2019 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Қағидалардың 53 және 53-1-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, номиналды ұстаушы ақпараттық операцияны бағалы қағазды ұстаушының жазбаша өкімдері (бұйрықтары), орталық депозитарийдің және (немесе) мемлекеттік органдардың сұратулары тіркелген сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде жүргізеді.

49. Выписка с лицевого счета составляется по форме, согласно приложению 1 к Правилам и содержит следующие сведения:
1) номер лицевого счета;
2) наименование юридического лица (фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица) держателя ценных бумаг;
3) номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица);
4) наименование эмитента и его место нахождения либо наименование паевого инвестиционного фонда, а также управляющей компании данного фонда и ее место нахождения;
5) виды и идентификационные номера ценных бумаг или иные идентификаторы финансовых инструментов;
6) дата погашения облигаций (исламских ценных бумаг);
7) общее количество ценных бумаг (сведения о правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) определенного вида с указанием количества обремененных и (или) блокированных и (или) учитываемых в разделе "репо", зарегистрированных на лицевом счете по состоянию на дату и время составления выписки;
8) наименование номинального держателя, номер лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, его юридический адрес, номер телефона, номер факса;
9) время и дата, по состоянию на которые сформирована выписка с лицевого счета;
10) иные сведения, предусмотренные внутренним документом номинального держателя.
Выписка с лицевого счета, предоставляемая центральным депозитарием, составляется по форме, установленной внутренним документом центрального депозитария.
Выписка с лицевого счета подписывается руководителем структурного подразделения номинального держателя, осуществляющего информационные операции в соответствии с внутренним документом номинального держателя, либо лицом, его замещающим.
Допускается составление и предоставление выписки с лицевого счета в форме электронного документа или в формате SWIFT в соответствии с внутренними документами номинального держателя.
По согласованию с клиентом номинальный держатель не предоставляет выписку на конец отчетного периода при отсутствии финансовых инструментов в портфеле клиента.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.10.2019 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
51. Информационная операция проводится номинальным держателем в течение трех календарных дней с момента регистрации письменных распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг, запросов центрального депозитария и (или) государственных органов, за исключением случаев, установленных пунктами 53 и 53-1 Правил.

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Орталық депозитарий уәкілетті органнан немесе эмитенттен сұратуды алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу үшін орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтері жария етілмеген тұлғаларға немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымға жеке шоттар ашылған депоненттерге сұрау жолдайды.
Егер қаржы құралдары тізімді жасау сәтінде клиринг ұйымының (орталық контрагенттің) бөлімінде тіркелген болса және осы ұстаушы бір мезгілде осы қаржы құралдарының эмитенті болып табылса, онда орталық депозитарий клиринг ұйымына орталық контрагенттің қатысуымен автоматты "репо" мәмілесі бойынша контрагент туралы ақпаратты ашуға сұрау жолдайды.
Номиналды ұстаудағы және меншік иелеріне тиесілі бағалы қағаздардың саны (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары туралы) туралы ақпарат сұратқан адамға орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі мәліметтер, сондай-ақ орталық депозитарий номиналды ұстаушылардан алған мәліметтер негізінде беріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, жеке шоттарында меншік иелеріне тиесілі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) есепте тұратын номиналды ұстаушы уәкілетті органнан, орталық депозитарийден немесе эмитенттен сұратуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде сұратқан тұлғаға тиісті мәліметтерді ұсынады.
Бағалы қағаздарды есепке алу үшін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын номиналды ұстаушыларға жеке шоттар ашқан депоненттер орталық депозитарийден алынған сұратуда көрсетілген мерзім ішінде, бірақ орталық депозитарийдің сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен аспайтын мерзімде акционерлердің жалпы жиналысын өткізуге қатысатын акционерлердің тізімін жасауға қажетті ақпарат ұсынады.

Сноска. Пункт 51 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
52. Центральный депозитарий не позднее дня, следующего за днем получения запроса от уполномоченного органа или эмитента, направляет запросы депонентам, у которых для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) открыты лицевые счета лицам, сведения о которых не раскрыты в системе учета центрального депозитария, или организации, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана".
Если финансовые инструменты зарегистрированы на момент составления списка на разделе клиринговой организации (центрального контрагента) субсчета держателя и данный держатель одновременно является эмитентом данных финансовых инструментов, то центральный депозитарий направляет клиринговой организации запрос на раскрытие информации о контрагенте по сделке автоматического "репо" с участием центрального контрагента.
Информация о количестве ценных бумаг (о правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственникам, представляется запросившему лицу на основании сведений, имеющихся в системе учета центрального депозитария, а также сведений, полученных центральным депозитарием от номинальных держателей.
Сноска. Пункт 52 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Номинальный держатель, являющийся резидентом Республики Казахстан, на лицевых счетах которого учитываются ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие собственникам, в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса от уполномоченного органа, центрального депозитария или эмитента, представляет запросившему лицу соответствующие сведения.
Депоненты, у которых для учета ценных бумаг открыты лицевые счета номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, представляют информацию, необходимую для составления списка акционеров, участвующих в проведении общего собрания акционеров, в течение срока, указанного в запросе, полученном от центрального депозитария, но не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения запроса центрального депозитария.

Осы тармақтың ережелері Қағидалардың 53-1-тармағында белгіленген жағдайларға қолданылмайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53-1. Орталық депозитарий эмитенттен немесе уәкілетті органнан акционерлердің түпкі меншік иелерін көрсете отырып, олардың тізімін алуға сұрау салуды алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей жария ету талап етілетін ақпаратты:
бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған дербес шоттардың иелеріне;
эмитенттің бағалы қағаздарын есепке алу үшін клиенттерге дербес шоттар ашылған депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) сұрау салуды жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуын алған күннен бастап 12 (он екі) жұмыс күнінен кешіктірмей орталық депозитарийдің сұрау салуында көрсетілген ақпаратты орталық депозитарийге береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуы бойынша ақпаратты беру мақсатында, депоненттер ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) орталық депозитарийдің сұрау салуын алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей осы сұрау салуды:
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын өз клиенттеріне;
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын клиенттерге орталық депозитарийдің сұрау салуын кейіннен қайта жіберу мақсатында дербес шоттарында эмитенттің бағалы қағаздары есепке алынатын номиналды ұстаушылар болып табылатын өз клиенттеріне қайта жібереді.
Эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын депоненттердің клиенттері ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) сұратылған ақпаратты ұсынады.
Эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын номиналды ұстаушылардың клиенттері номиналды ұстаушыларға орталық депозитарийдің сұрау салуында көрсетілген ақпаратты ұсынады. Номиналды ұстаушылар эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын өз клиенттерінен алынған түпкілікті меншік иелерінің тізімін жасау үшін қажетті ақпаратты депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) қайта жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуы бойынша ұсынылатын ақпаратта:
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иесі ақпарат берген кезде – түпкі меншік иелері туралы мәліметтер;
депоненттер және (немесе) депоненттердің клиенттері болып табылатын номиналды ұстаушылар ақпарат берген кезде – эмитенттің бағалы қағаздар иелерінің тізімі түпкі меншік иелері туралы мәліметтер көрсетіле отырып, қамтылады.

Положения настоящего пункта не распространяются на случаи, установленные пунктом 53-1 Правил.
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-1. Центральный депозитарий не позднее рабочего дня, следующего за днем получения запроса от эмитента или уполномоченного органа на получение списка акционеров с указанием их конечных собственников, направляет запрос на предоставление требуемой к раскрытию информации:
владельцам лицевых счетов, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг;
депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана"), у которых для учета ценных бумаг эмитента открыты лицевые счета клиентам.
Лица, указанные в абзацах втором и третьем части первой настоящего пункта, не позднее 12 (двенадцати) рабочих дней со дня получения запроса центрального депозитария, указанного в части первой настоящего пункта, предоставляют центральному депозитарию информацию, указанную к предоставлению в запросе центрального депозитария.
В целях предоставления информации по запросу центрального депозитария, указанному в части первой настоящего пункта, депоненты (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана") не позднее рабочего дня, следующего за днем получения запроса центрального депозитария, перенаправляют данный запрос следующим лицам:
своим клиентам, являющимся собственниками ценных бумаг эмитента;
своим клиентам, являющимся номинальными держателями, на лицевых счетах которых учитываются ценные бумаги эмитента, с целью последующего перенаправления запроса центрального депозитария клиентам, являющимся собственниками ценных бумаг эмитента.
Клиенты депонентов (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана"), являющиеся собственниками ценных бумаг эмитента, представляют депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана") запрошенную информацию.
Клиенты номинальных держателей, являющиеся собственниками ценных бумаг эмитента, представляют номинальным держателям информацию, указанную к предоставлению в запросе центрального депозитария. Номинальные держатели перенаправляют информацию, необходимую для составления списка конечных собственников, полученную от своих клиентов, являющихся собственниками ценных бумаг эмитента, депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана").
Информация, предоставляемая по запросу центрального депозитария, указанному в части первой настоящего пункта, содержит:
при предоставлении информации собственником ценных бумаг эмитента – сведения о конечных собственниках;
при предоставлении информации депонентами и (или) номинальными держателями, являющимися клиентами депонентов, – список собственников ценных бумаг эмитента с указанием сведений об их конечных собственниках.

Ескерту. Қағидалар 53-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Номиналды ұстаушы ақпаратты егер көрсетілген талапта өзге күн айқындалмаса орталық депозитарийдің және эмитенттің талабын алу күніне жасайды.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Номиналды ұстаушы орталық депозитарийдің және эмитенттің келісімі бойынша клиенттер туралы ақпаратты қағаз немесе электрондық тасымалдағыштарда ұсынады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Акционерлер тізімі Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалады және оларға тиесілі акциялар санын көрсете отырып, номиналды ұстаудағы акциялары бар меншік иелері туралы ақпаратты, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес акционерге берілген салық салу бойынша жеңілдіктің бар екендігі туралы мәліметтерді, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтері жоқ меншік иелеріне тиесілі акциялардың саны туралы ақпаратты қамтиды.
Акционерлер тізіміне номиналды ұстаушының ішкі құжатына сәйкес номиналды ұстаушыға берілген бағалы қағаздардың есебін жүзеге асыратын номиналды ұстаушының құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Акционерлердің тізімі Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында жасалады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Клиенттердің номиналды ұстаушыға берілетін құжаттары трансфер-агент көрсететін қызметтерді пайдаланған жағдайда Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Қағидалардың 49 және 56-тармақтарында белгіленген ақпаратты беру Қағидалардың 1, 2 және 3-қосымшаларында көрсетілген нысандарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 166 қаулысымен.

Сноска. Правила дополнено пунктом 53-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Информация составляется номинальным держателем на дату получения требования центрального депозитария и эмитента, если в указанном требовании не определена иная дата.
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
55. По согласованию с центральным депозитарием и эмитентом номинальный держатель представляет информацию о клиентах на бумажных или электронных носителях.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 202 (вводится в действие с 01.01.2019).
56. Список акционеров составляется по форме, согласно приложениям 2 и 3 к Правилам и содержит информацию о собственниках, чьи акции находятся в номинальном держании с указанием количества принадлежащих им акций, сведения о наличии льгот по налогообложению, предоставленных акционеру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", а также информацию о количестве акций, принадлежащих собственникам, сведения о которых отсутствуют в системе учета центрального депозитария.
Список акционеров подписывается руководителем структурного подразделения номинального держателя, осуществляющего учет ценных бумаг, переданных в номинальное держание, в соответствии с внутренним документом номинального держателя.
Составление списка акционеров допускается также в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
Сноска. Пункт 56 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Документы клиентов, передаваемые номинальному держателю, в случае использования услуг трансфер-агента оформляются по формам согласно приложению 4 к Правилам.
Передача информации, установленной пунктами 49 и 56 Правил, осуществляется в соответствии с формами, указанными в приложениях 1, 2 и 3 к Правилам.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 166.

58. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда, номиналды ұстаушы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бұл туралы лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған күні шарт жасалған өз клиенттеріне жазбаша хабарлама жібереді.
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясынан айырылған жағдайда, номиналды ұстаушы күнтізбелік үш күн ішінде лицензиядан айырған күні шарттар жасалған клиенттеріне лицензиядан айыру және олармен шарттарды бұзу туралы жазбаша хабарламаны жібереді.
Номиналды ұстаушы шарт бұзылған жағдайда клиентпен шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде клиенттің жазбаша хабарламасында көрсетілген жаңа номиналды ұстаушыға осы клиенттің номиналды ұстауын есепке алу жүйесін құрайтын құжаттарды береді.
Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
_______________________________________________________
(номиналды ұстаушының атауы, бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның
нөмірі және берілген күні, заңды мекенжайы,
телефон нөмірі, факс нөмірі)
20 __ жылғы _______ жағдай бойынша, уақыты _______
№___ жеке шоттан үзінді көшірме
Үзінді көшірме жасалған күні Уақыты _________
Бағалы қағаздарды ұстаушы туралы мәліметтер:
Жеке тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе заңды тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушының атауы
Жеке тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері немесе заңды тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушыны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының және осы қордың басқарушы компаниясының атауы
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының орналасқан жері
Бағалы қағаздардың түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды), қаржы құралдарының өзге сәйкестендіргіші
Облигацияларды (ислам бағалы қағаздарын) өтеу күні
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Жеке шотта, оның ішінде мына бөлімдерде тіркелген бағалы қағаздардың жалпы саны:
Эмитенттің өкіміне сәйкес көрсетілген қосымша мәліметтер
негізгі
оқшаулау
"репо"
ауыртпалық салынған (пайдасына ауыртпалық салынған тұлғаны көрсете отырып)
өзге бөлімдер
6
7
8
9
10
11
Номиналды ұстаушының ақпараттық операцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің басшысы не оның орнындағы адам
______________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), (қолы) атқаратын лауазымы)
Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
2-қосымша

58. В случае приостановления действия лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, номинальный держатель в течение трех календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа об этом направляет письменное уведомление своим клиентам, с которыми на дату приостановления действия лицензии у него заключены договоры.
В случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, номинальный держатель в течение трех календарных дней направляет клиентам, с которыми на дату лишения лицензии заключены договоры, письменное уведомление о лишении лицензии и о расторжении договоров с ними.
В случае расторжения договора номинальный держатель в течение семи календарных дней со дня расторжения договора с клиентом передает новому номинальному держателю, указанному в письменном уведомлении клиента, документы, составляющие систему учета номинального держания данного клиента.
Приложение 1
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента
Форма
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________
(наименование номинального держателя, номер и дата
выдачи лицензии на осуществление профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг,
юридический адрес, номер телефона, номер факса)
Выписка с лицевого счета № ___________
по состоянию на __ ___ 20___ года, время _____
Дата составления выписки ______ Время ________
Сведения о держателе ценных бумаг:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) держателя ценных бумаг - физического лица или наименование держателя ценных бумаг - юридического лица
Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность держателя ценных бумаг - физического лица или номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) держателя ценных бумаг - юридического лица
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда и управляющей компании данного фонда
Место нахождения эмитента или управляющей компании паевого инвестиционного фонда
Вид и международный идентификационный номер ценных бумаг (код ISIN), иной идентификатор финансовых инструментов
Дата погашения облигаций (исламских ценных бумаг)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Общее количество ценных бумаг, зарегистрированных на лицевом счете, в том числе в разделах:
Дополнительные сведения, указанные в соответствии с распоряжением эмитента
основной
блокирование
"репо"
обременение (с указанием лиц, в пользу которых осуществлено обременение)
иные разделы
6
7
8
9
10
11
Руководитель структурного подразделения номинального держателя осуществляющего
информационные операции либо лицо его замещающее
__________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),                   (подпись)
занимаемая должность)
Приложение 2
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента
Форма

Ескерту. 2-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
________________________________________________________
(номиналды ұстаушының атауы, бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның
нөмірі және берілген күні, заңды мекенжайы,
телефон нөмірі, факс нөмірі)
20 __ жылғы ________ жағдай бойынша, уақыты _____
______________________________ акционерлерінің тізімі
(эмитенттің атауы)
Акционерлердің тізімін жасау мақсаты: акционерлердің жалпы жиналысын өткізу
Эмитент туралы мәліметтер:
Эмитенттің қазақ тіліндегі атауы
Эмитенттің орыс тіліндегі атауы
Эмитенттің орналасқан жері
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні
Акцияларды шығару туралы мәліметтер:
Жарияланған акциялар саны, олардың ішінде:
Жай (данамен)
Артықшылық берілген (данамен)
Орналастырылған акциялар саны, олардың ішінде:
Жай (данамен)
Артықшылық берілген (данамен)
Эмитент сатып алған акциялар саны, олардың ішінде:
Жай (данамен)
Артықшылық берілген (данамен)
Меншік иесі-жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе меншік иесі-заңды тұлғаның атауы
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеген (қайта тіркеген) күн
Бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
1
2
3
4
кестенің жалғасы:
Меншік иесінің жеке шотында (қосалқы шотында) тіркелген акциялар саны
жай акциялар
акциялардың жалпы саны
ауыртпалықтан босатылған
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған
дауыс беретін
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Қосымша мәліметтер
артықшылық берілген акциялар
акциялардың жалпы саны
ауыртпалықтан босатылған
пайдасына ауыртпалық салу және (немесе) оқшаулау жүзеге асырылған тұлғаларды көрсете отырып, ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған
9
10
11
12
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтер жоқ меншік иесінде номиналды ұстауда тұрған және оған тиесілі бағалы қағаздардың саны туралы мәліметтер
Бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтер жоқ меншік иелерінде номиналды ұстауда тұрған, оларға тиесілі акциялардың саны
Қосымша мәліметтер
жай
артықшылық берілген
1
2
3
4
5
Номиналды ұстаушының бағалы қағаздарды есепке алуды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), (қолы) атқаратын лауазымы)
Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
3-қосымша

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________________________
(наименование номинального держателя, номер и дата выдачи
лицензии на осуществление профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг, юридический адрес, номер
телефона, номер факса)
Список акционеров __________________________________
(наименование эмитента)
по состоянию на ____ ______ 20 __ года, время _____
Цель составления списка акционеров: проведение общего собрания акционеров
Сведения об эмитенте:
Наименование эмитента на казахском языке
Наименование эмитента на русском языке
Место нахождения эмитента
Номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Сведения о выпуске акций:
Количество объявленных акций, из них:
Простых (в штуках)
Привилегированных (в штуках)
Количество размещенных акций, из них:
Простых (в штуках)
Привилегированных (в штуках)
Количество акций, выкупленных эмитентом, из них:
Простых (в штуках)
Привилегированных (в штуках)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника - физического лица или наименование собственника - юридического лица
Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица или дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Международный идентификационный номер ценных бумаг (код ISIN)
1
2
3
4
продолжение таблицы:
Количество акций, зарегистрированных на лицевом счете (субсчете) собственника
простые акции
общее количество акций
свободные от обременения
обремененные и (или) блокированные
голосующие
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Дополнительные сведения
привилегированные акции
общее количество акций
свободные от обременения
обремененные и (или) блокированные, с указанием лиц, в пользу которых осуществлено обременение и (или) блокирование
9
10
11
12
Сведения о количестве ценных бумаг, находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария
Международный идентификационный номер ценных бумаг (код ISIN)
Количество акций, находящихся в номинальном держании, принадлежащих собственникам, сведения о которых отсутствуют в системе учета центрального депозитария
Дополнительные сведения
простые
привилегированные
1
2
3
4
5
Руководитель структурного подразделения номинального держателя, осуществляющего учет ценных бумаг
___________________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),                   (подпись)
занимаемая должность)
Приложение 3
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента
Форма

Ескерту. 4-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Клиенттің трансфер-агенттің қызметін пайдаланған жағдайда, номиналдық ұстаушыға берілетін құжаттары
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 202 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-нысан
_____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
жеке шотты ашуға (жабуға), тіркелген тұлға туралы
мәліметтерді өзгертуге бұйрық
(заңды тұлға үшін)
Күні _________________ Шығыс нөмірі _________________
Бұйрықты жөнелтуші ______________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Жеке шоттың нөмірі □□□□□□□□□□
(жеке шотты жапқан, тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгерткен кезде толтырылады)
Жеке шотты ашуды (жабуды), тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгертуді бұйырады
Операция түрі
□ Ашу
□ Жабу
□ Тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгерту
Клиенттің атауы:
Қазақ тілінде
Толық
___________________________________________________
Қысқартылған
___________________________________________________
Орыс тілінде
Толық
___________________________________________________
Қысқартылған
___________________________________________________
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың деректемелері:
(жеке шотты жапқан кезде мәліметтер көрсетілмейді, мәліметтерді өзгерткен кезде тек өзгерген деректемелер ғана көрсетіледі)
Құжаттың атауы
___________________________________________________
Құжатты берген күн
___________________________________________________
Құжатты берген органның атауы
___________________________________________________
Мекенжайы:
Нақты орналасқан жері
___________________________________________________
___________________________________________________
Банктік деректемелері:
Шот ашылған банктің атауы
___________________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)
□□□□□□□□
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (БСН)
□□□□□□□□□□□□
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Лауазымды тұлғалар туралы мәліметтер:
Бірінші басшының лауазымы
___________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
___________________________________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
___________________________________
Байланыс құралдары:
Телефон нөмірі
_______________________________________________
Факс нөмірі
_______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_______________________________________________
_______ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ескертпе (жеке шотты ашқан кезде номиналды ұстаушының қызметкері толтырады)
Жеке шот
□□□□□□□□□□
Орындалу күні
□□□□□□□□
Қосымша мәліметтер
____________________________________
2-нысан
_______________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
жеке шотты ашуға (жабуға), тіркелген тұлға туралы
мәліметтерді өзгертуге бұйрық
(жеке тұлға үшін)
Күні ______________ Шығыс нөмірі __________________
Бұйрықты жөнелтуші ___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (ол бар болса) (толығымен)
Жеке шоттың нөмірі □□□□□□□□□□
(жеке шотты жапқан, тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгерткен кезде толтырылады)
Жеке шотты ашуды (жабуды), тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгертуді бұйырады
Операция түрі
□ Ашу
□ Жабу
□ Тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгерту
Жеке тұлға туралы мәліметтер;
(жеке шотты жапқан кезде мәліметтер көрсетілмейді, мәліметтерді өзгерткен кезде тек өзгерген деректемелер ғана көрсетіледі)
Тегі
□□□□□□□□□□□□□□□□□□
Аты
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Әкесінің аты
(ол бар болса)
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Туған күні
□□□□□□□□
Азаматтығы
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (бар болса)
□□□□□□□□□□□□
Жеке басын куәландыратын
құжат түрі
_______________________________________________
Сериясы (бар болса), нөмірі, берген күні және берген орган
_______________________________________________
Тұрғылықты жері
_______________________________________________
Пошталық мекенжайы, телефон нөмірі
_______________________________________________
Банктік деректемелері (бар болса):
_______________________________________________
Банктің атауы
_______________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
□□□□□□□□
□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□
________ ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ескертпе (жеке шотты ашқан кезде номиналды ұстаушының қызметкері толтырады) ________________________________________________________________________
Жеке шоттың нөмірі
□□□□□□□□□□
Жеке шотты ашқан күн
□□/□□/□□□□
Қосымша мәліметтер
____________________________________
3-нысан
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы
туралы заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы
қағаздарды номиналды ұстауға енгізуге
(ұстаудан шығаруға) бұйрық
_________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
Күні __________________________
Шығыс нөмірі____________________
Клиенттің толық атауы
____________________________________________________________________
Мәміленің (операцияның) түрі (қажеттісін белгілеу):
□ Номиналды ұстауға енгізу
□ Номиналды ұстаудан шығару
Мәміленің (операцияның) түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Бағалы қағаздар бойынша құқықты ауыстырмастан
□ Сатып алу (сату)
□ Бастапқы орналастыру
□ Пай сатып алу
□ Басқасы
Шот нөмірі
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле (операция) өлшемдері
Эмитенттің атауы
______________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші)
□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздың саны
□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
Тізілімдегі контрагент жеке шотының деректемелері;
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________
Тізілімдегі жеке шот
□□□□□□□□□□□□□□□
Жеке тұлға үшін;
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі
______________________________________________
Сериясы (бар болса), нөмірі, берілген күні және берген орган
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеген (қайта тіркеген) күн
______________________________________________
______________________________________________
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама берген органның атауы
______________________________________________
Қосымша ақпарат_______________________________________________________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
4-нысан
Басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарды номиналды ұстауға енгізуге (ұстаудан шығаруға) бұйрық
______________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
Күні _________________ Шығыс нөмірі ____________________
Клиенттің толық атауы
_______________________________________________________________________________
Есептеу күні □□/□□/□□□□
Мәміле (операция) күні □□/□□/□□□□
Мәміленің (операцияның) түрі (қажеттісін белгілеу):
□ Номиналды ұстауға енгізу
□ Номиналды ұстаудан шығару
Мәміленің түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Меншік құқығын өзгертпестен
□ Сатып алу (сату)
□ Бастапқы орналастыру
□ Басқасы
Шот нөмірі
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле (операция) өлшемдері;
Эмитенттің атауы
_________________________________________
Есепке алу ұйымның атауы
_________________________________________
халықаралық шетелдік депозитарий немесе кастодиан банк
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші)
□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________________
Контрагенттің деректемесі;
Атауы
_____________________________________________________
Есепке алу ұйымындағы шот
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздарды шотқа есепке жазу (шоттан есептен шығару) жүзеге асырылатын тұлға деректемелері;
Пайдасына бағалы қағаздар есептелінетін тұлғаның (бағалы қағаздарды жеткізіп беретін тұлғаның) атауы
________________________________________
Алушыдағы (жөнелтушідегі) пайдасына бағалы қағаздар есептелінетін тұлғаның (бағалы қағаздарды жеткізіп беретін
тұлғаның) шоты
□□□□□□□□□□□□□□□□
Пайдасына бағалы қағаздар есептелінетін тұлғаның (бағалы қағаздарды жеткізіп беретін
тұлғаның) ақпаратты аудару және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесіндегі (SWIFT) нөмірі
□□□□□□□□□□□□□□□□
Алушының (жөнелтушінің) пайдасына бағалы қағаздар есептелінетін тұлғаның (бағалы қағаздарды жеткізіп беретін
тұлғаның) Пайдасына бағалы қағаздар есептелінетін тұлғаның (бағалы қағаздарды жеткізіп беретін
тұлғаның) ақпаратты аудару және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесіндегі (SWIFT) нөмірі:
□□□□□□□□□□□□□□□□
Қосымша мәліметтер
________________________________________
______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
5-нысан
____________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бағалы қағаздарға құқықтар кепілі мәмілесін тіркеуге
және бағалы қағаздар ауыртпалығына бұйрық
Күні _________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
_______________________________________________________________________________
Есептеу күні □□/□□/□□□□
Жабылу күні □□/□□/□□□□
Мәміле түрі
□ Құқық кепілі
□ Ауыртпалық
Мәміле түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Туындау
□ Тоқтату
□ Орындамау
бағалы қағаздар ауыртпалық салынатын шот
□□□□□□□□□□
пайдасына бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған шот
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар туралы мәліметтер және мәміле өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_________________________________________
_________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен
және жазумен)
□□□□□□□□□□□□□□
Кепіл ұстаушыға құқық берілген бағалы қағаздар саны:
дауыстар
□□□□□□□□□□□□□□
сыйақыны алу
□□□□□□□□□□□□□□
Қосымша мәліметтер
_______________________________________
_____________ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
6-нысан
____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
мәмілені тіркеуге бұйрық
Күні ____________________ Шығыс нөмірі ___________________
Клиенттің толық атауы ___________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Мәміле түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Сату
□ Сатып алу
□ Бастапқы орналастыру (сатушы)
□ Бастапқы орналастыру (сатып алушы)
□ Мерзімінен бұрын өтеу (жөнелтуші)
□ Мерзімінен бұрын өтеу (алушы)
Мәмілеге қатысушылар
жөнелтушінің шоты
□□□□□□□□□□
алушының шоты
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
________________________________________
________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
______________________________________________________
Қосымша мәліметтер
______________________________________________________
______________________ __________________________________________________
7-нысан
________________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бағалы қағаздарды оқшаулауды (оқшаулаудан алып тастауды)
тіркеуге бұйрық
Күні _____________________ Шығыс нөмірі ____________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Операция түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Оқшаулау
□ Оқшаулауды алып тастау
□ Кепіл жарнасын енгізу
□ Сауда-саттық алды
□ Мемлекеттік органдардың шешімі бойынша
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле өлшемдері
шоты
□□□□□□□□□□
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□□□
__________________________________

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 4 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Документы клиентов, передаваемые номинальному держателю, в случае использования услуг трансфер-агента
Форма 1
Приказ на открытие (закрытие) лицевого счета, изменение сведений о зарегистрированном лице (для юридического лица)
в __________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата __________________ Исходящий номер ______________
Отправитель приказа _________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Номер лицевого счета □□□□□□□□□□
(заполняется при закрытии лицевого счета или изменении сведений о зарегистрированном лице)
Приказывает открыть (закрыть) лицевой счет, изменить сведения о зарегистрированном лице
Вид операции
□ Открытие
□ Закрытие
□ Изменение сведений о зарегистрированном лице
Наименование клиента:
На казахском языке
Полное
___________________________________________________
Сокращенное
___________________________________________________
На русском языке
Полное
___________________________________________________
Сокращенное
___________________________________________________
Реквизиты справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица:
(при закрытии лицевого счета сведения не указываются, при изменении сведений - указываются только изменившиеся реквизиты)
Наименование документа
___________________________________________________
Дата выдачи документа
___________________________________________________
Наименование органа, выдавшего документ
___________________________________________________
Адрес:
Местонахождения
___________________________________________________
Фактический
___________________________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка, где открыт счет
___________________________________________________
Банковский идентификационный код (БИК)
□□□□□□□□
Индивидуальный идентификационный код (ИИК)
□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□
Бизнес - идентификационный номер (БИН)
□□□□□□□□□□□□
Признак резидентства
Сектор экономики
Сведения о должностных лицах:
Должность первого руководителя
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера
___________________________________
Средства связи:
Номер телефона
_______________________________________________
Номер факса
_______________________________________________
Адрес электронной почты
_______________________________________________
___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание (заполняется сотрудником номинального держателя при открытии лицевого счета)
Лицевой счет
□□□□□□□□□□
Дата исполнения
□□/□□/□□□□
Дополнительные сведения ___________________
Форма 2
Приказ на открытие (закрытие) лицевого счета, изменение сведений о зарегистрированном лице (для физического лица)
в ____________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________ Исходящий номер _________________
Отправитель приказа ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) -
физического лица (полностью)
Номер лицевого счета □□□□□□□□□□
(заполняется при закрытии лицевого счета или изменении сведений о зарегистрированном лице)
Приказывает открыть (закрыть) лицевой счет, изменить сведения о зарегистрированном лице
Вид операции
□ Открытие
□ Закрытие
□ Изменение сведений о зарегистрированном лице
Сведения о физическом лице:
(при закрытии лицевого счета сведения не указываются, при изменении сведений – указываются только изменившиеся реквизиты)
Фамилия
□□□□□□□□□□□□□□□□□□
Имя
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Отчество
(при его наличии)
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Дата рождения
□□/□□/□□□□
Гражданство
□□□□□□□□□□□□□□□□□
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (при наличии)
□□□□□□□□□□□□
Вид документа, удостоверяющего личность
_______________________________________________
Серия (при наличии), номер, дата выдачи и орган выдачи
_______________________________________________
Место жительства
_______________________________________________
Почтовый адрес, номер телефона
_______________________________________________
Банковские реквизиты (при наличии):
_______________________________________________
Наименование банка
_______________________________________________
Банковский идентификационный код (БИК)
Индивидуальный идентификационный код (ИИК)
□□□□□□□□
□□□□□□□□□□□□□□□□□□□
_________ ________________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание (заполняется сотрудником номинального держателя при открытии лицевого счета) ________________________________________________________________________
Номер лицевого счета
□□□□□□□□□□
Дата открытия лицевого счета
□□/□□/□□□□
Дополнительные сведения
___________________________________________
Форма 3
Приказ на ввод (вывод) ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, в или из номинального держания
_________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _______________ Исходящий номер _________________
Полное наименование клиента
____________________________________________________________________
Вид сделки (операции) (нужное отметить)
□ Ввод в номинальное держание
□ Вывод из номинального держания
Тип сделки (операции) (нужное отметить)
□ Без смены прав по ценным бумагам
□ Купля (продажа)
□ Первичное размещение
□ Выкуп пая
□ Другое
Номер счета
□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки (операции):
Наименование эмитента
______________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки (операции)
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
Реквизиты лицевого счета контрагента в реестре:
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________
Лицевой счет в реестре
□□□□□□□□□□□□□□□
Для физического лица:
Вид документа, удостоверяющего личность
______________________________________________
Серия (при наличии), номер, дата выдачи и орган выдачи
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Для юридического лица:
дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
______________________________________________
______________________________________________
Наименование органа, выдавшего справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
______________________________________________
Дополнительная информация_______________________________________________________________________________
_____________ ______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 4
Приказ на ввод (вывод) ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, в или из номинального держания
_______________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________ Исходящий номер____________________
Полное наименование клиента
_______________________________________________________________
Дата расчета □□/□□/□□□□ Дата сделки (операции) □□/□□/□□□□
Вид сделки (операция) (нужное отметить)
□ Ввод в номинальное держание
□ Вывод в номинальное держание
Тип сделки (нужное отметить)
□ Без смены права собственности
□ Купля (продажа)
□ Первичное размещение
□ Другое
Номер счета
□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки (операции):
Наименование эмитента
_________________________________________
Наименование учетной организации
___________________________________________________________ (международный, иностранный депозитарий или банк кастодиан)
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки (операции)
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________________
Реквизиты контрагента:
Наименование
_________________________________
Счет в учетной организации
□□□□□□□□□□□□□□
Реквизиты лица, на счет (со счета) которого осуществляется зачисление (списание) ценных бумаг:
Наименование лица, в чью пользу зачисляются ценные бумаги (лица, поставляющего ценные бумаги)
________________________________________
Счет лица, в чью пользу зачисляются ценные бумаги (лица, поставляющего ценные бумаги) у получателя (отправителя)
□□□□□□□□□□□□□□□□
Номер в международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT) лица, в чью пользу зачисляются ценные бумаги (лица, поставляющего ценные бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□□□
Номер в международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT) получателя (отправителя):
□□□□□□□□□□□□□□□□
Дополнительные сведения
___________________________________
_________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 5
Приказ на регистрацию сделки залога прав на ценные бумаги и обременения ценных бумаг
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата ____________________ Исходящий номер ________________
Полное наименование клиента
_______________________________________________________________________________
Дата расчета □□/□□/□□□□ Дата закрытия □□/□□/□□□□
Тип сделки
□ Залог прав
□ Обременение
Вид сделки
(нужное отметить)
□ Возникновение
□ Прекращение
□ Неисполнение
счет, на котором обременяются ценные бумаги
□□□□□□□□□□
счет, в пользу которого обременяются ценные бумаги
□□□□□□□□□□
Сведения о ценных бумагах и параметры сделки:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_________________________________________
_________________________________________
Вид ценных бумаг
_________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки (цифрами и прописью)
Количество ценных бумаг, по которым залогодержателю передано право:
голоса
□□□□□□□□□□□□,□□
получения вознаграждения
□□□□□□□□□□□□□□
□□□□□□□□□□□□□□
Дополнительные сведения
_____________________________
__________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 6
Приказ на регистрацию сделки
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата __________________ Исходящий номер ___________________
Полное наименование клиента _______________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Вид сделки (нужное отметить)
□ Продажа
□ Покупка
□ Первичное размещение (продавец)
□ Первичное размещение (покупатель)
□ Досрочное погашение (отправитель)
□ Досрочное погашение (получатель)
Участники сделки:
счет отправителя
□□□□□□□□□□
счет получателя
□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
________________________________________
________________________________________
Вид ценных бумаг
_________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________________________________
Дополнительные сведения
_____________________________________________________________________
Форма 7
Приказ на регистрацию блокирования (снятия блокирования) ценных бумаг
в _________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________ Исходящий номер _________________
Полное наименование клиента
________________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Вид операции
(нужное отметить)
□ Блокирование
□ Снятие блокирования
□ Внесение гарантийного взноса
□ Предторговая
□ По решению государственных органов
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки:
счет
□□□□□□□□□□
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_________________________________________
Вид ценных бумаг
_________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
__________________________________

Биржалық сектор (кепіл жарнасын төменде аталған мәндердің бірімен енгізген кезде толтырылады: 1 - шетелдік валюталар, 2 - мерзімді келісімшарттар, 3 - мемлекеттік бағалы қағаздар, 4 - мемлекеттік емес бағалы қағаздар)
1
2
3
4
Қосымша мәліметтер
_________________________________________
________ ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
8-нысан
___________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
"репо" операциясын тіркеуге бұйрық
Күні ___________________ Шығыс нөмірі ______________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Операция түрі;
□ Ашу
□ Жабу
Операция түрі;
□ "репо"
□ Кері "репо"
Операцияға қатысушылардың шоттары;
сатушының шоты
□□□□□□□□□□□
сатып алушының шоты
□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және операция өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_____________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_____________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Есептеу валютасы
□□□
Операция сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________
"Репо" ставкасы
□□□□□□□□□□%
Ашылу күні
□□□□□□□□
Жабылу күні
□□/□□/□□□□
Қосымша мәліметтер
_________________________________________
______ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
9-нысан
________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
қазақстандық депозитарлық қолхаттардың
шығарылымын есептеуге бұйрық
Күні _________________ Шығыс нөмірі _________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің толық атауы
________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Эмитент шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар, базалық актив шығарылымының деректемелері және мәміле өлшемдері;
Базалық активтің сәйкестендіргіші
□□□□□□□□□□□□
Базалық актив эмитенті
_________________________________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□
Бір қазақстандық депозитарлық қолхаттың бағасы
□□□□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар шығарылымының валютасы
□□□□□□□□□□□□□□□
Мәміле сомасы
(цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□□□□
___________________________________________
Қосымша мәліметтер
___________________________________________
_______ _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
10-нысан
_____________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
қазақстандық депозитарлық қолхаттарды
базалық активке айырбастауды тіркеуге бұйрық
Күні ____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар, базалық актив шығарылымының деректемелері және мәміле өлшемдері;
Қазақстандық депозитарлық қолхаттарды жөнелтуші шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Базалық актив эмитентінің атауы
___________________________________________
___________________________________________
Базалық активтің сәйкестендіргіші
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің атауы
___________________________________________
___________________________________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитент шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□
Бір қазақстандық депозитарлық қолхаттың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□,□□□
___________________________________________
Қосымша мәліметтер
________________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
11-нысан
Бағалы қағаздарды ұстаушыларының тізімін және тіркелген мәмілелер туралы есепті беруге бұйрық
Күні _____________________
Шығыс нөмірі ___________________
Эмитенттің толық атауы
______________________________________________________________________________
Есептілік құжатының түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімі
□ Тіркелген мәмілелер туралы есеп
Есептілік құжатының қосымша ақпараты
_______________________________________________________________________________
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімі үшін: Тіркелген мәмілелер туралы есеп үшін:
□□/□□/□□□□
(бағалы қағаздар ұстаушылардың тізімі жасалатын күн)
□□/□□/□□□□
(тіркелген мәмілелер туралы есеп кезеңінің басталуы)
□□□□□□□□ аралығы
(тіркелген мәмілелер туралы есеп кезеңінің аяқталуы)
Қосымша мәліметтер
__________________________________________________________________________
______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
12-нысан
Бағалы қағаздарды сатып алуға (сатуға) клиенттік тапсырыс
Клиенттік тапсырысты қабылдау күні: _____________
Клиенттік тапсырысты қабылдау уақыты ___________
Сатып алу
Сату
аукционда □
қайталама нарықта □
биржада
биржадан тыс
Клиент туралы деректер:
Толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса):
________________________________________
шоты:
□□□□□□□□□□
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу) туралы анықтама:
________________________________________
Берілген күні _________________
Кім берді _____________________________
Бағалы қағаз эмитентінің атауы:
________________________________________
Бағалы қағаздың түрі:
________________________________________
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды):
________________________________________
Тапсырыстың қолданылу мерзімі
________________________________________
Бағалы қағаздардың саны
Мәміле бағасы (теңге)
Мәміле көлемі (теңге)
Тапсырыс түрі (қажеттісін белгілеу)
Нарықтық тапсырыс
Лимитті тапсырыс
Буферлік тапсырыс
1
2
3
4
5
6
7
Мәміленің жасалғаны туралы ұсынымдардың болуы
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Қосымша мәліметтер _________________________________________
______ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
13-нысан
_____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бағалы қағаздар аударымын тіркеуге бұйрық
Күні __________________ Шығыс нөмірі __________________
Депоненттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Аударым түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Негізгі
Бөлімнің атауы көрсетілсін
□ Базалық активті есептеу
□ "Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ "Америкалық депозитарлық қолхаттардың (жаһандық) депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ Базалық активті есептен
шығару
□ "Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ "Америкалық депозитарлық қолхаттардың (жаһандық) депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ Аудару (түзетулер)
□ Номиналды ұстаушының ауысуы
Бөлімнің атауы көрсетілсін
Аударым түрі ("Номиналды ұстаушының ауысуы" опциясын таңдаған кезде толтырылады)
_______________________________________________________________________________
□ Бағалы қағаздардың барлық шығарылымдарын аудару
□ Бір бағалы қағаз шығарылымын аудару
□ Бөлімнен бір бағалы қағаз шығарылымын аудару
______________________________________________________________________________
(бөлімнің атауын көрсету)
Операцияға қатысушылар;
Жөнелтушінің қосалқы шоты
□□□□□□□□□□
Алушының қосалқы шоты
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және операция өлшемдері ("Бағалы қағаздардың барлық шығарымдарын аудару" деген аударым түрін таңдау кезінде толтырылмайды);
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_________________________________________
_________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_________________________________________
Бағалы қағаздардың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестердіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы
(цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□,□□□
_________________________________________
Қосымша мәліметтер
________________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
14-нысан
______________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
есептілік құжаттарды беруге бұйрық
Күні ____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептілік құжаттарының түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Жеке шоттан үзінді көшірме
□ Шот бойынша жүргізілген операциялар туралы есеп
Есептілік құжатының қосымша ақпараты
______________________________________________________________________________
шоты
□□□□□□□□□□
(жеке шоттан үзінді көшірмені және шот бойынша жүргізілген операциялар туралы есепті алу үшін ғана толтырылады)
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□
(клиенттің шоты бойынша жеке шоттан және бағалы қағаздардың белгілі бір шығарылымынан үзінді көшірмені алу қажет болған кезде толтырылады)
Жеке шоттан үзінді көшірме үшін
□□/□□/□□□□
(үзінді көшірме жасалатын күн)
Операциялар туралы есеп үшін
□□□□□□□□
(есеп кезеңінің басталуы)
□□□□□□□□
аралығы (есеп кезеңінің аяқталуы)
Ескертпе (тұрақты негізде есептілік құжаттарды алған кезде толтырылады)
__________________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер ___________________________________________________
______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
15-нысан
_________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бұйрықтың орындалғаны (орындалмағаны) туралы есеп
Күні және уақыты _______________ Шығыс нөмірі _______________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Мәмілені тіркеуге клиент бұйрығының нөмірі
Мәмілені тіркеуге клиент бұйрығының күні
□□/□□/□□□□
Тіркеу күні
□□/□□/□□□□
Тіркеу уақыты
□□:□□
Жеке шот
□□□□□□□□□□
Бұйрықтың дәрежесі (қажеттісін белгілеу);
□ Орындалды
□ Орындалмады
Берілетін құжат бойынша қосымша ақпарат
______________________________________________________________________________
Бұйрықтың орындалмау себебі (бұйрық орындалмаған жағдайда толтырылады)
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
16-нысан
_____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
клиенттік тапсырыстарды беруге бұйрық
Күні _____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Тапсырыс түрі (қажеттісін белгілеу)
_______________________________________________________________________________
□ Лимитті тапсырыс
□ Буферлік тапсырыс
□ Нарықтық тапсырыс
□ Өзге тапсырыс (номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында көзделген)
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
________________________________________
________________________________________
Бағалы қағаздың түрі
________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□
Есептеу валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
Қосымша мәліметтер
_______________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 210 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесі

Биржевой сектор (заполняется при внесении гарантийного взноса одним из ниже перечисленных значений: 1 - иностранные валюты, 2 - срочные контракты, 3 - государственные ценные бумаги, 4 - негосударственные ценные бумаги)
1
2
3
4
Дополнительные сведения _________________________________________
__________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 8
Приказ на регистрацию операции "репо"
в ____________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _______________ Исходящий номер __________________
Полное наименование клиента
________________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□□□
Вид операции
□ Открытие
□ Закрытие
Тип операции
□ "репо"
□ Обратное "репо"
Счета участников операции:
счет продавца
□□□□□□□□□□□
счет покупателя
□□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры операции:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_____________________________________________
Вид ценных бумаг
_____________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну ценную бумагу
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта расчета
□□□
Сумма операции
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________
Ставка "репо"
□□□□□□□□□□%
Дата открытия
□□□□□□□□
Дата закрытия
□□/□□/□□□□
Дополнительные сведения
_________________________________________
___________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 9
Приказ на зачисление выпуска казахстанских депозитарных расписок
в _______________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата______________ Исходящий номер _________________
Полное наименование эмитента казахстанских депозитарных расписок
______________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Номер счета эмитента
□□□□□□□□□□
Реквизиты выпуска казахстанских депозитарных расписок, базового актива и параметры сделки:
Идентификатор базового актива
□□□□□□□□□□□□
Эмитент базового актива
_________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN) казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□
Количество казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну казахстанскую депозитарную расписку
□□□□□□□□□□□□□□□
Валюта выпуска казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Сумма сделки (цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□□□□
___________________________________________
Дополнительные сведения
___________________________________________
__________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 10
Приказ на регистрацию обмена казахстанских депозитарных расписок на базовый актив
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата________________ Исходящий номер ______________________
Полное наименование клиента
_______________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Реквизиты выпуска казахстанских депозитарных расписок, базового актива и параметры сделки:
Номер счета отправителя казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□
Наименование эмитента базового актива
___________________________________________
___________________________________________
Идентификатор базового актива
□□□□□□□□□□□□
Наименование эмитента казахстанских депозитарных расписок
___________________________________________
___________________________________________
Номер счета эмитента казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□
Международный идентификационный номер (код ISIN) казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□
Количество казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну казахстанскую депозитарную расписку
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
___________________________________________
Дополнительные сведения
________________________________________
_________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 11
Приказ на выдачу списка держателей ценных бумаг и отчета о зарегистрированных сделках
Дата _____________________
Исходящий номер ___________________
Полное наименование эмитента
______________________________________________________________________________
Тип отчетного документа (нужное отметить)
□ Список держателей ценных бумаг
□ Отчет о зарегистрированных сделках
Дополнительная информация отчетного документа
_______________________________________________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN)
□□□□□□□□□□□□
Для списка держателей ценных бумаг: Для отчета о зарегистрированных сделках:
На □□/□□/□□□
(дата, на которую составляется список держателей ценных бумаг)
С □□/□□/□□□□
(начало периода отчета о зарегистрированных сделках)
По □□/□□/□□□□
(окончание периода отчета о зарегистрированных сделках)
Дополнительные сведения
__________________________________________________________________________
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 12
Клиентский заказ на покупку (продажу) ценных бумаг
Дата приема клиентского заказа: _____________
Время приема клиентского заказа ______________
Покупка
Продажа
на аукционе □
на бирже
на вторичном рынке □
вне биржи
Данные о Клиенте:
Полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________
счет
□□□□□□□□□□
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица:
Дата выдачи _________________
Кем выдано _____________________________
Наименование эмитента ценной бумаги
________________________________________
Вид ценной бумаги
________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN)
________________________________________
Срок действия заказа
________________________________________
Количество ценных бумаг
Цена сделки (тенге)
Объем сделки (тенге)
Тип заказа (отметить нужное)
Рыночный заказ
Лимитный заказ
Буферный заказ
1
2
3
4
5
6
7
Наличие рекомендаций о совершении сделки
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Дополнительные сведения _________________________________________
_________ _____________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 13
Приказ на регистрацию перевода ценных бумаг
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________
Исходящий номер __________________
Полное наименование депонента
_______________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Вид перевода (нужное отметить)
□ Основной
Указать наименование раздела
□ Зачисление базового актива
□ Раздел "Базовый актив казахстанских депозитарных расписок"
□ Раздел "базовый актив американских депозитарных расписок (глобальных депозитарных расписок)"
□ Списание базового актива
□ Раздел "Базовый актив казахстанских депозитарных расписок"
□ Раздел "базовый актив американских депозитарных расписок (глобальных депозитарных расписок)"
□ Перевод (корректирующие действия)
□ Смена номинального держателя
Тип перевода (заполняется при выборе опции "Смена номинального держателя")
_______________________________________________________________________________
□ Перевод всех выпусков ценных бумаг
□ Перевод одного выпуска ценных бумаг
□ Перевод одного выпуска ценных бумаг с раздела
______________________________________________________________________________
(указать наименование раздела)
Участники операции:
Субсчет отправителя
□□□□□□□□□□
Субсчет получателя
□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры операции:
(не заполняется при выборе типа перевода "Перевод всех выпусков ценных бумаг")
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_________________________________________
_________________________________________
Вид ценных бумаг
_________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну ценную бумагу
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма операции (цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_________________________________________
Дополнительные сведения
_________________________________________
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 14
Приказ на выдачу отчетных документов
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата ____________________
Исходящий номер ___________
Полное наименование клиента
_____________________________________________________
Тип отчетного документа (нужное отметить)
□ Выписка с лицевого счета
□ Отчет о проведенных операциях по счету
Дополнительная информация отчетного документа
_________________________________________________________
счет
□□□□□□□□□□
(заполняется только для получения выписки с лицевого счета и отчета о проведенных операциях по счету)
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□
(заполняется при необходимости получения выписки
с лицевого счета по счету клиента и определенному выпуску ценных бумаг)
Для выписки с лицевого счета
На □□/□□/□□□□
(дата, на которую составляется выписка)
Для отчета об операциях
С □□/□□/□□□□
(начало периода отчета)
По □□/□□/□□□□
(окончание периода отчета)
Примечание (заполняется при получении отчетных документов на регулярной основе)
______________________________________________________________
Дополнительные сведения
_____________________________________________________________
_________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 15
Отчет об исполнении (неисполнении) приказа
в ______________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата и время ___________________
Исходящий номер __________________
Полное наименование клиента
______________________________________________________________________________
Номер приказа клиента на регистрацию сделки ___________________________
Дата приказа клиента на регистрацию сделки
□□/□□/□□□□
Дата регистрации
□□/□□/□□□□
Время регистрации
□□:□□
Лицевой счет
□□□□□□□□□□
Статус приказа (нужное отметить)
□ Исполнен
□ Не исполнен
Дополнительная информация по выдаваемому документу
______________________________________________________________________________
Причина не исполнения приказа (заполняется в случае не исполнения приказа)
_________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 16
Приказ на передачу клиентских заказов
в __________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________
Исходящий номер _________________
Полное наименование клиента
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Тип заказа (нужное отметить)
_______________________________________________________________________________
Лимитный заказ
□ Буферный заказ
□ Рыночный заказ
□ Иной заказ (предусмотренные внутренними документами номинального держателя)
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
________________________________________
________________________________________
Вид ценных бумаг
________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□
Валюта расчета
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
Дополнительные сведения
________________________________________
_________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 210
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан, утративших силу

1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, олардың бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4138 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы № 147 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4364 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы № 74 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4653 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы № 155 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4803 тіркелген, 2007 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 15-тармағы.

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, предоставления ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4138).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года № 147 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4364).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года № 74 "О внесении дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4653).
4. Пункт 15 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803, опубликованным в 2007 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, май-июль).

5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 171 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4843 тіркелген).
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 236 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5530 тіркелген).
7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2009 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5652 тіркелген).
8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 30 қарашадағы № 242 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5985 тіркелген, 2010 жылғы 29 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 256-258 (26103) жарияланған).

5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 171 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4843).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 236 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5530).
7. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 марта 2009 года № 62 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5652).
8. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 242 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5985, опубликованное 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315).

9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді тіркеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 39 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6203 тіркелген, 2010 жылғы 5 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 406-409 (26252) жарияланған) 1-тармағы.
10. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкестендiру нөмiрлерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 50 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6219 тіркелген, 2010 жылғы 3 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 456 (26299), 2010 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 14 жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкестендiру нөмiрлерi бойынша енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар тiзбесiнің 11-тармағы.
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 61 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 26 наурыздағы № 125 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7650 тіркелген, 2012 жылғы 11 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 495-500 (27573) жарияланған).
12. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, 2013 жылғы 6 тамызда "Заң газеті" газетінде № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 11-тармағы.
13. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы құралдарымен операцияларды тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 27 тамыздағы № 215 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8799 тіркелген, 2013 жылғы 14 қарашада "Заң газеті" газетінде № 171 (2372) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы құралдарымен операцияларды тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.

9. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 39 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регистрации сделок с ценными бумагами" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6203, опубликованного 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315).
10. Пункт 11 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 50 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6219, опубликованным 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315), в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 14).
11. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 125 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7650, опубликованное 11 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 262-263 (27081-27082).
12. Пункт 11 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованным 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490).
13. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регистрации операций с финансовыми инструментами, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 215 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регистрации операций с финансовыми инструментами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8799, опубликованным 14 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" от № 171 (2546).