Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 381 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11134 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 494 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.07.2020 № 494 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция
генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 20 сәуірдегі
№ 381 бұйрығымен
бекітілген
Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заңы) 12-бабы 1-тармағының 70-13) тармақшасына сәйкес әзірленді және халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту тәртібін айқындайды.
2. Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту тәртібі
2. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) төтенше жағдайдың туындау қатері туралы болжам болған кезде күні бұрын халыққа хабар беруді қамтамасыз етеді және азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды ұйымдастырады.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен жүктелген өкілеттіктерге сәйкес мемлекеттік органдар, ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер азаматтық қорғау саласында хабар беруді және білімді насихаттауды жүзеге асырады.

Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 381. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 11134. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.07.2020 № 494 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 70-13) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 381
Правила
информирования, пропаганды знаний, обучения населения и
специалистов в сфере гражданской защиты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-13) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты.
2. Порядок информирования, пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов в сфере гражданской защиты
2. Ведомство уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – ведомство уполномоченного органа) обеспечивает информирование населения заблаговременно при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и организует пропаганду знаний в сфере гражданской защиты.
Государственные органы, организации и общественные объединения осуществляют информирование и пропаганду знаний в сфере гражданской защиты в соответствии с полномочиями, возложенными на них Законом Республики Казахстан "О гражданской защите".

3. Азаматтардың қауіпсіздігі мен денсаулығына қатер төндіретін төтенше жағдайлар туралы ақпарат жария және ашық болып табылады және азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралы арқылы халыққа беріледi.
4. Жағдайды қадағалау, бақылау мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды болжау қызметі (сейсмологиялық қызмет, сел жүретінін хабарлау, радиациялық қауіпсіздікті бақылау жүйелері және басқалар) алдын aлy мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) іргелес мемлекеттердің шекара маңындағы аумағында төтенше жағдайлардың туындау қатері кезінде уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесіне оның сипаттамаларын көрсете отырып, қажетті ақпаратты дереу ұсынады.
5. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі төтенше жағдайдың туындау қатері туралы ақпарат алған кезде бұл туралы төтенше жағдайлар болжанатын аймақтағы халыққа, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кезде олардың іс-әрекеті тәртібі туралы дереу хабар береді.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органдар халыққа азаматтық қорғау саласында өздері қабылдаған шаралар туралы хабар береді.
7. Азаматтық қорғау саласында хабар беру және білімді насихаттау:
1) халыққа бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, оның ішінде республикалық және облыстық (қалалық) телеарналарда арнайы бағдарламалар құру арқылы, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі туралы хабар беруді ұйымдастыруды;
2) азаматтық қорғау саласындағы білімді, тұрмыстағы және өндірістегі қауіпсіздік қағидаларын насихаттайтын тұрақты жарияланымдарды, басылымдарда, интернет-ресурстарда, телерадио хабарларын тарату желілері бойынша хабарларды беруді ұйымдастыруды қамтиды.
Азаматтық қорғау саласында білімді насихаттау халықты осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласында оқыту кезінде де жүзеге асырылады.
8. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттау жоспарын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
9. Азаматтық қорғау саласында халықты және мамандарды оқыту осы бірыңғай жүйе шеңберінде ұйымдастырылады және мыналарды:
1) азаматтық қорғаудың басқару органдарының басшы құрамы мен мамандары, білім беру ұйымдарының, бұқаралық ақпарат құралдарының басшылары үшін уәкілетті орган ведомствосының және ынтымақтастық туралы уәкілетті орган келісім жасасқан шет мемлекеттердің ұйымдары мен оқу орындарында даярлықтан және қайта даярлықтан өтуді;

3. Информация о чрезвычайных ситуациях, угрожающих безопасности и здоровью граждан является гласной и открытой и передается населению через систему оповещения гражданской защиты и средства массовой информации.
4. Службы наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (сейсмологическая служба, системы селевого оповещения, контроля за радиационной безопасностью и другие) в целях предупреждения, при угрозе возникновения чрезвычайной ситуации на территории Республики Казахстан и (или) на приграничной территории сопредельных государств незамедлительно предоставляют необходимую информацию с указанием его характеристик соответствующему территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа.
5. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа при получении информации об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации незамедлительно информируют об этом население, находящееся в прогнозируемой зоне чрезвычайной ситуации, а также о порядке их действий при возникновении чрезвычайной ситуации.
6. Центральные и местные исполнительные органы информируют население о принятых ими мерах в сфере гражданской защиты.
7. Информирование и пропаганда знаний в сфере гражданской защиты включают:
1) организацию информирования населения через средства массовой информации, в том числе путем создания на республиканских и областных (городских) телеканалах специальных программ, о порядке действий при чрезвычайных ситуациях;
2) организацию регулярных публикаций в печати, на интернет-ресурсах, передач по сетям телерадиовещания, пропагандирующих знания в сфере гражданской защиты, правила безопасности в быту и на производстве.
Пропаганда знаний в сфере гражданской защиты осуществляется также при обучении населения в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
8. План пропаганды знаний в сфере гражданской защиты разрабатывается и утверждается территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа по согласованию с местными исполнительными органами.
9. Обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты организуются в рамках единой системы и предусматривает для:
1) руководящего состава и специалистов органов управления гражданской защиты, руководителей организаций образования, средств массовой информации – прохождение подготовки и переподготовки в организациях и учебных заведениях ведомства уполномоченного органа и иностранных государств, с которыми уполномоченным органом заключены соглашения о сотрудничестве;

2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ ұйымдардың, мектепке дейінгі тәрбие беру және оқыту ұйымдарының басшылары, азаматтық қорғау құралымдарының командирлері, ұйымдардағы азаматтық қорғау жөніндегі сабақ топтарының жетекшілері, барлық түрдегі жалпы білім беретін мектептер мен орта кәсіптік оқу орындарының оқытушылары, қауіпті өндірістік объектілердің басшылары үшін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде даярлықтан және қайта даярлықтан өтуді;
3) Заңның 16-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың жұмыскерлері үшін жұмыс орны бойынша даярлықтан өтуді;
4) азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдардың жұмыскерлері үшін, сондай-ақ жұмыс істемейтін халық үшін – радиохабарларды тыңдау, интернет-ресурсты, телебағдарламаларды, жадынамаларды, парақшалар мен буклеттерді қарау, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою тақырыбы бойынша өткізілетін іс-шараларға бару арқылы төтенше жағдайлардан қорғану мәселелерін дербес зерделеуді;
5) оқу орындарының студенттері және оқушылары үшін – "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" пәнінің оқу бағдарламалары бойынша сабақтар өткізуді, төтенше жағдайлардың алдын алу тақырыбы бойынша әртүрлі конкурстарға қатысуды;
6) мектепке дейінгі мекемелердегі балалар үшін – ойындар өткізуді, қоршаған ортадағы қауіпсіз жүріс-тұрыс жөніндегі ертегілер мен балаларға арналған кітаптарды тыңдауды, ата-аналарымен әңгімелесуді;
7) азаматтық қорғау саласындағы мамандар үшін ынтымақтастық туралы уәкілетті органмен келісім жасасқан Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің оқу орындарында даярлықтан өтуді көздейді.
10. Іс-қимыл дағдыларын пысықтау және алған білімдерін бекіту үшін халық және азаматтық қорғау саласындағы мамандар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығу, жаттығу мен сабақ түрлеріне сәйкес оқу-жаттығулар мен машықтануларға және сабақтарға тартылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 14.11.2016 № 1057 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын Заңның 12-бабы 1-тармағының 42) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.

2) акимов районов в городе, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также для руководителей организаций, организаций дошкольного воспитания и обучения, командиров формирований гражданской защиты, руководителей групп занятий по гражданской защите в организациях, преподавателей общеобразовательных школ всех типов и средних профессиональных учебных заведений, руководителей опасных производственных объектов – прохождение подготовки и переподготовки в территориальных подразделениях уполномоченного органа;
3) работников организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне – прохождение подготовки по месту работы в соответствии с подпунктом 4) пункта 5 статьи 16 Закона;
4) работников организаций, не отнесенных к категориям по гражданской обороне, а также для неработающего населения – изучение вопросов защиты от чрезвычайных ситуаций самостоятельно прослушиванием радиопередач, просмотром интернет-ресурса, телепрограмм, памяток, листовок и буклетов, посещением мероприятий, проводимых по тематике предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
5) студентов и учащихся учебных заведений – проведение занятий по учебным программам дисциплины "Основы безопасности жизнедеятельности", участие в различных конкурсах по тематике предупреждения чрезвычайных ситуаций;
6) детей дошкольных учреждений – проведение игр, прослушивание сказок и детских книг по безопасному поведению в окружающей среде, беседу с родителями;
7) специалистов в сфере гражданской защиты – прохождение подготовки в учебных заведениях Республики Казахстан и иностранных государств, заключивших с уполномоченным органом соглашения о сотрудничестве.
10. Для отработки навыков действий и закрепления полученных знаний население и специалисты в сфере гражданской защиты привлекаются на учения, тренировки и занятия в соответствии с видами учений, тренировок и занятий в сфере гражданской защиты согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.11.2016 № 1057 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
11. Учебная программа подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов утверждается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 42) пункта 1 статьи 12 Закона.

12. Әрбір оқу тобын оқыту практикалық жаттығулар өткізумен және тестілік тапсырмалар тапсырумен аяқталады.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға
хабар беру, білімді насихаттау,
оқыту қағидаларына қосымша
Азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар, машықтанулар мен сабақтардың түрлері
Ескерту. Қағида қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 14.11.2016 № 1057 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.12.2019 № 1064 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с
Іс-шара, тақырыбы
Оқытылатындардың құрамы
Өткізу кезеңділігі
Жауапты орындаушылар
Ескертпе
1. Республикалық деңгейде
1.
"Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына көшіру" тақырыбы бойынша "Қорғау" республикалық штабтық машықтану
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (бұдан әрі ІІМ ТЖК)
2.
"Көктемгі кезеңде су тасқыны жағдайының қолайсыз өршуі кезіндегі төтенше жағдайларды жоюда құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға дайындық және оларды жүргізу" тақырыбы бойынша "Көктем" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ІІМ ТЖК
3.
"Қысқы кезеңде төтенше жағдайларды жою кезінде құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға дайындық және оларды жүргізу" тақырыбы бойынша "Қыс" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ІІМ ТЖК
4.
Қазақстандағы ықтимал жойқын жер сілкінісі салдарын жою кезіндегі іс-қимыл бойынша "Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
3 жылда 1 рет
ІІМ ТЖК
2. Аумақтық деңгейде
5.
Осы аумақтың Азаматтық қорғаныс бастығы белгілейтін тақырып бойынша кешенді оқу-жаттығулар (облыстарда, қалаларда және ауылдық аудандарда)
Азаматтық қорғаныс бастығы, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссияның мүшелері, азаматтық қорғау қызметтері, азаматтық қорғау құралымдары, ұйымдар, эвакуациялық органдар, халық

12. Обучение каждой учебной группы завершается проведением практического упражнения и сдачей тестовых заданий.
Приложение
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Сноска. Правила дополнены Приложением в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 14.11.2016 № 1057 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.12.2019 № 1064 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды учений, тренировок и занятий в сфере гражданской защиты
№ п/п
Мероприятие, тема
Состав обучаемых
Период проведения
Ответственные исполнители
Примечание
1. На республиканском уровне
1.
Республиканская штабная тренировка "Қорғау" по теме: "Перевод системы гражданской защиты Республики Казахстан с мирного на военное положение"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – КЧС МВД)
2.
Республиканские командно-штабные учения "Көктем" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций при неблагоприятном развитии паводковой обстановки весеннего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
КЧС МВД
3.
Республиканские командно-штабные учения "Қыс" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций зимнего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
КЧС МВД
4.
Республиканские командно-штабные учения "Жер" по действиям при ликвидации последствий возможного разрушительного землетрясения в Казахстане
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 3 года
КЧС МВД
2. На территориальном уровне
5.
Комплексные учения (в областях, городах и сельских районах) по тематике, определяемой начальником гражданской обороны данной территории
Начальник гражданской обороны, члены комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, службы гражданской защиты, формирования гражданской защиты, организации, эвакуационные органы, население

3 жылда 1 рет
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары
6.
Төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс бойынша облыстардың, қалалардың және ауылдық аудандардың командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесінің аумақтық кіші жүйелерін басқару органдары
Жыл сайын
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары
"Көктем", "Қыс", "Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі.
7.
Халықтың, басқару органдарының, азаматтық қорғау құралымдарының жер сілкінісі туындаған жағдайдағы іс-қимылдары бойынша командалық-штабтық (штабтық) машықтанулары
Азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесінің аумақтық кіші жүйелерінің басқару органдары, эвакуациялық органдар, азаматтық қорғау құралымдары
Жыл сайын
Сейсмикалық қауіпті өңілердің жергілікті атқарушы органдары
"Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттыгу шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі.
8.
Арнайы тактикалық оқу-жаттығулар
Азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары, шұғыл ден қою жасақтары
Жыл сайын
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары
3. Ұйымдарда
9.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупіне және оны жоюға байланысты іс-шараларды пысықтау бойынша кешенді оқу-жаттығулар, азаматтық қорғаныс іс-шаралары (тақырыбын ұйымның азаматтық қорғаныс бастығы белгілейді)
Ұйымдар қызметкерлері
3 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
10.
Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы ықтимал жағдай элементтерін пысықтау бойынша объектілік машықтанулар
Оқу орындарының студенттері, оқушылары мен оқытушылары
Оқу жылында 1 рет
Білім беру ұйымдары
11.
Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына көшіру бойынша штабтық машықтанулар
Ұйымдар қызметкерлері
2 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
12.
Азаматтық қорғау құралымдарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындау үшін даярлау бойынша арнайы тактикалық оқу-жаттығулар
Ұйымдар қызметкерлері
Жылына 1 рет
Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары бар ұйымдар
"Көктем", "Қыс", "Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі.
13.
Мына:
Қауіпті өндірістік объектілердегі авариялық жағдайлар бойынша;
Сейсмикалық машықтанулар (сейсмикалық қауіпті өңірлер үшін);
Селге қарсы машықтанулар (сел қауіпті өңірлер үшін);
Ықтимал су жайылулар, су басулар, су тасқындары аймақтарындағы машықтанулар.
Ұйымдар қызметкерлері, оқу орындарының студенттері, оқушылар мен оқытушылар, мектепке дейінгі тәрбие беру және оқыту ұйымдары тәрбиешілері мен балалары
1, 2-тармақтар бойынша – тоқсан сайын 3, 4-тармақтар бойынша – сел қауіпті кезең басталар алдында жылына бір рет
Төтенше жағдай таралатын есепті аймақта орналасқан азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар, білім беру ұйымдары мен мектепке дейінгі тәрбие беру және оқыту ұйымдары
Арнайы тактикалық оқу-жаттығулармен біріктіруге рұқсат етіледі.
14.
Оқу сабақтары
Ұйымның басшылық құрамы, Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамы
Жыл сайын
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар және Азаматтық қорғаудың аумақтық және объектілік құралымдары бар ұйымдар

1 раз в 3 года
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы
6.
Командно-штабные учения областей, городов и сельских районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер"
7.
Командно–штабные (штабные) тренировки по действиям населения, органов управления, формирований гражданской защиты в случае возникновения землетрясения
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты, эвакуационные органы, формирования гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы сейсмоопасных регионов
Разрешается проводить в рамках республиканского командно-штабного учения "Жер"
8.
Тактико-специальные учения
Территориальные формирования гражданской защиты, отряды экстренного реагирования
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы
3. В организациях
9.
Комплексные учения по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (тема определяется начальником гражданской обороны организации)
Сотрудники организаций
1 раз в 3 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
10.
Объектовые тренировки по отработке элементов вводных возможной обстановки в случае чрезвычайных ситуаций
Студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования
1 раз в учебный год
Организации образования
11.
Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение
Сотрудники организаций
1 раз в 2 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
12.
Тактико-специальные учения по подготовке формирований гражданской защиты для выполнения задач по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и гражданской обороне
Сотрудники организаций
1 раз в год
Организации, в которых созданы объектовые формирования гражданской защиты
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер"
13.
Тренировки:
1) по аварийным ситуациям на опасных производственных объектах;
2) сейсмотренировки (для сейсмоопасных регионов);
3) селетренировки (для селеопасных регионов);
4) в зонах возможных затоплений, наводнений, паводков.
Сотрудники организаций, студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования, воспитатели и дети в организациях дошкольного воспитания и обучения
по пунктам 1, 2 - ежеквартально
по пунктам 3, 4 - один раз в год перед началом селеопасного периода
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, организации образования и организации дошкольного воспитания и обучения, расположенные в расчетной зоне распространения чрезвычайной ситуации
Разрешается объединять с тактико-специальными учениями
14.
Учебные занятия
Руководящий состав организаций, личный состав формирований гражданской защиты
Ежегодно
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, а также где имеются территориальные и объектовые формирования гражданской защиты

4. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған және жұмыс істемейтін халық
15.
Оқу-жаттығулар мен машықтануларға тарту. Оқулықтарды, жаднамаларды, мерзімді баспасөз материалдарын өздігімен зерделеу, теле-, радио бағдарламаларды қарау (тыңдау)
Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған және жұмыс істемейтін халық
Тұрақты
ІІМ ТЖК

4. Самозанятое и неработающее население
15.
Привлечение на учения и тренировки. Самостоятельное изучение пособий, памяток, материалов периодической печати, просмотр (прослушивание) теле-, радиопередач
Самозянятое и неработающее население
Постоянно
КЧС МВД