Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 маусымда № 11475 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 373 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14.09.2021 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 38-8)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов_____________
14 мамыр 2015 ж.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев_____________
04 сәуір 2015 ж.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 229 бұйрығымен
бекітілді
Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидалары

Об утверждении Правил управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2015 года № 11475. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 373.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14.09.2021 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38-8) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов __________
19 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев __________
4 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 229
Правила управления бесхозяйными опасными отходами,
признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 17-бабының 38-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және сот шешiмiмен республикалық меншiкке түстi деп танылған иесiз қауiптi қалдықтарды (бұдан әрі – қалдықтар) басқару тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті қатысушы – қалдықтарды сату жөніндегі конкурсқа қатысуға өтінім беруге үміткер жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
2) кворум – дауыс беру кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің үштен екі бөлігінен астамының қатысуы;
3) конкурстық баға ұсынысы – конкурсқа қатысушының ұсынған бағасы;
4) конкурстық комиссия – үш адамнан кем емес, тақ саннан тұратын уәкілетті орган құрған алқалы орган;
5) иесіз қауіпті қалдықтарды басқару – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымының қалдықтарды бағалау, сату, оларды кәдеге жарату және жою жөнінде әрі қарай әдісті айқындау үшін құжаттама әзірлеу, қалдықтар орналасқан аумақтарды рекультивациялау жобасын іске асыру, қалдықтарды кәдеге жарату және жою бойынша қызметі;
6) қалдықтарды сату жөніндегі конкурс – осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүзеге асырылатын қалдықтарды сату нысаны;
7) қатысушы - қалдықтарды сату жөніндегі конкурсқа қатысуға өтінім берген жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
8) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары;
9) ұйым – қалдықтарды басқаруды жүзеге асыратын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы.
3. Қалдықтарды республикалық меншікке беру сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Қалдықтарды республикалық меншікке беру үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық бөлімшесі комиссия құрады, оның құрамына уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің, жергілікті атқарушы органның, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ведомство органының және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымының (бұдан әрі – ұйым) өкілдері кіреді.
Қалдықтарды республикалық меншікке беру кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды республикалық меншікке қабылдау-тапсыру актісі жасалады.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 38-8) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность (далее – отходы).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный участник – физическое или юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на подачу заявки для участия в конкурсе по реализации отходов;
2) кворум – присутствие при голосовании более двух третей от числа членов конкурсной комиссии;
3) конкурсное ценовое предложение – цена, предложенная участником конкурса;
4) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый уполномоченным органом, состоящий из нечетного количества, но не менее трех человек;
5) управление бесхозяйными опасными отходами – деятельность подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды по оценке, реализации, разработке документации для определения дальнейшего метода по утилизации и удалению отходов, реализации проекта рекультивации территорий, на которых размещены отходы, утилизации и удалению отходов;
6) конкурс по реализации отходов – форма реализации отходов, осуществляемая в порядке, предусмотренном настоящими Правилами;
7) участник – физическое или юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), подавшие заявку на участие в конкурсе по реализации отходов;
8) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования, а также его территориальные органы;
9) организация – подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, осуществляющая управление отходами.
3. Передача отходов в республиканскую собственность осуществляется на основании судебного решения.
Для передачи отходов в республиканскую собственность местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) или уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) либо его территориальным подразделением создается комиссия, в состав которой входят представители уполномоченного органа или его территориального подразделения, местного исполнительного органа, органа ведомства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – организация).
При передаче отходов в республиканскую собственность составляется акт приема - передачи бесхозяйных опасных отходов, признанных решением суда поступившими в республиканскую собственность, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған, құрамында жойылуы қиын органикалық ластауыштар бар қалдықтарға халықаралық конвенциялардың (Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 7 маусымдағы № 259 Заңымен ратификацияланған Орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясы, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 20 наурыздағы № 239 Заңымен ратификацияланған Халықаралық саудадағы жекелеген қауіпті химиялық заттар мен пестицидтерге қатысты алдын ала негізделген келісім рәсімі туралы Роттердам конвенциясы, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 10 ақпандағы № 389 Заңы, Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясы) ережелері қолданылады.
5. Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған радиоактивті қалдықтарды бағалау, сату, оларды кәдеге жарату және жою жөнінде әрі қарай әдісті айқындау үшін құжаттама әзірлеу бойынша осы Қағидалардың нормалары қолданылмайды. Радиоактивті қалдықтар көмілуге жатады.
6. Ұйымның басқаруына берілген қалдықтарға халықтың қолжетімдігін болдырмаудың алдын алуды, оларды оқшаулауды, олардың топырақ жамылғысына, су ресурстары мен атмосфералық ауаға теріс әсерiн азайту жөнiндегі шараларды ұйым қамтамасыз етеді.
7. Ұйым жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін өндіріс және тұтыну қалдықтарының мемлекеттік кадастрында есепке алу үшін уәкілетті органға ұйымның басқаруына берілген қалдықтардың көлемi, түрлерi, орналасқан жерi, жай-күйi және оларды басқару жөнiндегi қабылданып жатқан шаралар туралы ақпаратты электрондық және қағаз жеткізгіштерде есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша береді.
2-тарау. Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару тәртібі 1-параграф. Қалдықтарды бағалау
8. Ұйым Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес дербес немесе тиісті лицензиялары бар жеке және (немесе) заңды тұлғаларды тарта отырып:
1) қалдықтардың қауіпті қасиеттерін зерделеу;
2) қалдықтардың (улылық дәрежесі бойынша) адамға және қоршаған ортаға әсерін анықтау;
3) қалдықтардың қауіптілік деңгейін анықтау;
4) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-п бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4775 тіркелген) Қалдықтар сыныптауышының негізінде, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 128-п бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4720 болып тіркелген) нысан бойынша қауіпті қалдықтар паспортын жасай отырып, кодын анықтау жұмыстарын жүргізеді.
Сонымен қатар ұйым бағалаушылар палатасы берген "бағалаушы" біліктілігін иелену туралы куәлігі бар және бағалаушылар палаталары бірінің мүшесі болып табылатын заңды тұлғаларды тарта отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қалдықтардың құнын анықтау жұмыстарын жүргізеді.

4. К отходам, содержащим стойкие органические загрязнители, признанным решением суда поступившими в республиканскую собственность, применяются положения международных конвенций (Стокгольмская конвенция о стойких органических загрязнителях, ратифицированная Законом Республики Казахстан от 7 июня 2007 года № 259, Роттердамская конвенция о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле, ратифицированная Законом Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 239, Базельская Конвенция о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением, Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 389 "О присоединении Республики Казахстан к Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением").
5. К радиоактивным отходам, признанным решением суда поступившими в республиканскую собственность, не применяются нормы настоящих Правил по оценке, реализации, разработке документации для определения дальнейшего метода по утилизации и удалению отходов. Радиоактивные отходы подлежат захоронению.
6. Меры по предотвращению доступа населения к отходам, переданным в управление организации, их локализации, сокращению негативного влияния на почвенный покров, водные ресурсы и атмосферный воздух обеспечиваются организацией.
7. Организация ежегодно до 1 февраля, следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган информацию об объемах, видах, месторасположении, состоянии отходов, переданных в управление организации, мерах предпринимаемых по управлению ими, по состоянию на 1 января, следующего за отчетным годом, на электронном и бумажном носителях для учета их в государственном кадастре отходов производства и потребления.
Глава 2. Порядок управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность
Параграф 1. Оценка отходов
8. Организация самостоятельно или с привлечением физических и (или) юридических лиц, имеющих соответствующие лицензии, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, проводит работы по:
1) изучению опасных свойств отходов;
2) определению воздействия отходов на человека и окружающую среду (по степени токсичности);
3) определению уровня опасности отходов;
4) определению кодировки с составлением паспорта опасных отходов по форме, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 128-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4720), на основании Классификатора отходов, утвержденного приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4775);
Также организация с привлечением физических лиц, имеющих свидетельство о присвоении квалификации "оценщик", выданного палатой оценщиков, и являющееся членом одной из палат оценщиков, проводит работы по определению стоимости отходов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жұмыстарды, қызметтерді көрсету нәтижелері бойынша ұйым осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында аталған құжаттарды дайындайды.
2-параграф. Қалдықтарды сату тәртібі
10. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген рәсімдерді жүргізу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген қалдықтардан басқа қалдықтар осы Қағидаларда көзделген тәртіппен сатылады.
11. Қалдықтарды сату жөніндегі конкурсты (бұдан әрі – Конкурс) өткізу тәртібі осы Қағидалармен анықталады және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасымен реттелмейді.
12. Конкурсты дайындауды және өткізуді ұйым жүзеге асырады. Уәкілетті орган конкурстық комиссияның құрамын уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдерін енгізе отырып, қалыптастырады.
Конкурстық комиссияны төраға, төрағаның орынбасары, комиссия мүшелері құрайды.
13. Қалдықтарды ұйым осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес анықталатын бағалау құнынан төмен емес баға бойынша жеке және заңды тұлғаларға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктеріне (консорциум) конкурс өткізу арқылы сатады.
14. Егер Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қалдықтардың қорытынды құны нөлге тең деп анықталса, онда бұл қалдықтар осы Параграфпен көзделген тәртіппен қатысушы мәлімдеген баға бойынша сатылады.
15. Конкурс әлеуетті қатысушылардың аясы шектелмеген тобы арасында ашық тәсілмен екі кезеңде өткізіледі.
16. Конкурс өткізу туралы мемлекеттік және орыс тілдеріндегі хабарландыру уәкілетті органның және ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
17. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мыналарды:
1) конкурсты ұйымдастырушының атауын және конкурсқа қатысуға өтінімді қабылдау орнының мекенжайын;
2) конкурсты өткізу уақыты мен орнын;
3) конкурсқа қатысуға өтінім қабылдаудың басталуы мен аяқталуын;
4) конкурстың негізгі шарттарын;
5) конкурсқа шығарылатын қалдықтар объектісінің орналасқан жері мен қысқаша сипаттамасын;
6) ақы төлеу үшін деректемелерді көрсете отырып, конкурсқа қатысу құқығы үшін қалдықтар объектісін бағалау құнының бір пайызын құрайтын жарнаның мөлшерін;
7) құжаттар топтамасын алу үшін электрондық сілтемені қамтиды.
18. Құжаттар топтамасын ұйым қалыптастырады және ол конкурстық өтінімді әзірлеу үшін әлеуетті қатысушыға қажетті мынадай ақпараттан тұрады:
1) қалдықтар туралы тарихи анықтама;

9. По результатам работ, услуг, указанных в пункте 8 настоящих Правил, организация готовит документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 18 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок реализации отходов
10. Отходы, кроме отходов, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, по итогам проведения процедур, указанных в пункте 8 настоящих Правил, реализуются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
11. Порядок проведения конкурса по реализации отходов (далее – конкурс) определяется настоящими Правилами и не регулируется действующим законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
12. Подготовка и проведение конкурса осуществляются организацией.
Состав конкурсной комиссии формируется уполномоченным органом с включением представителей уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, организации.
Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
13. Отходы реализуются организацией физическим и юридическим лицам, временным объединениям юридических лиц (консорциум), путем проведения конкурса по цене не ниже оценочной стоимости, определенной согласно действующему законодательству Республики Казахстан об оценочной деятельности, за исключением случая, предусмотренного пунктом 43 настоящих Правил.
14. Если в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности итоговая стоимость отходов определена нулевой, то эти отходы реализуются по цене, заявляемой участником, в порядке, предусмотренном настоящим Параграфом.
15. Конкурс проводится открытым способом в два этапа, среди неограниченного круга потенциальных участников.
16. Объявления о проведении конкурса на государственном и русском языках размещаются на интернет-ресурсах уполномоченного органа и организации.
17. Объявление о проведении конкурса содержит:
1) наименование организатора конкурса и адрес приема заявки на участие в конкурсе;
2) время и место проведения конкурса;
3) начало и окончание приема заявок на участие в конкурсе;
4) основные условия конкурса;
5) месторасположение и краткое описание объекта отходов, выставляемого на конкурс;
6) размер взноса за право участия в конкурсе, который составляет один процент от оценочной стоимости объекта отходов, с указанием реквизитов для его оплаты;
7) электронную ссылку для получения пакета документов.
18. Пакет документов формируется организацией и содержит следующую информацию, необходимую потенциальному участнику для подготовки конкурсной заявки:
1) историческую справку об отходах;

2) қалдықтардың сандық-сапалық сипаттамасы туралы ақпарат;
3) қалдықтардың қауіпті қасиеттері туралы ақпарат;
4) қалдықтардың (улылық дәрежесі бойынша) адамға және қоршаған ортаға әсерін анықтау
5) қоршаған ортаға әсері туралы мәліметтер;
6) шарттары уәкілетті органмен келісілетін Қауіпті қалдықтарды сату туралы келісімшарт (бұдан әрі - Келісімшарт) жобасы.
19. Қалдықтарды сату жөніндегі конкурсқа қатысуға әлеуетті қатысушылар конкурстық өтінімдерін осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша барлық растау құжаттарын қоса беріп, беттерін нөмірлеп, тігілген түрде ұсынады, соңғы бетіне өтініш берушінің немесе сенімхат бойынша тұлғаның (жеке тұлғалар үшін) немесе бірінші басшының, не болмаса қол қоюға уәкілеттік берілген адамның (заңды тұлғалар үшін) қолдары қойылып, куәландырылады.
20. Конкурстық өтінімдер мыналарды:
1) өкілдер туралы деректер, егер олар бар болса, ондай тұлғалардың өкілеттіктері туралы мәліметтерді қоса;
2) қалдықтарды бағалау, сату, оларды кәдеге жарату және жою жөнінде әрі қарай әдісті айқындау үшін құжаттама әзірлеу бойынша, қалдықтар орналасқан аумақтарды рекультивациялау, қалдықтарды жою және кәдеге жарату бойынша әлеуетті қатысушының бұрынғы қызметі туралы мәліметтерді (бар болған жағдайда);
3) тіркеме және құрылтай құжаттарының көшірмесін (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, бірінші басшыға, не болмаса қол қоюға уәкілеттік берілген адамға жарғы және бұйрық) (заңды тұлғалар үшін);
4) жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету үшін қосалқы мердігерлердің тізбесін, қосалқы мердігерлерге берілетін жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің көлемі мен түрлерін (жұмысқа тартылған жағдайда);
5) консорциум қатысқан жағдайда, консорциумға қатысушылардың құрылтай құжаттарының көшірмелерін (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, бірінші басшыға, не болмаса қол қоюға уәкілеттік берілген адамға жарғы және бұйрық), бірлескен шаруашылық қызметі туралы шартты (консорциумдық келісім – заңды тұлғалар үшін) ұсынады;
6) осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, конкурсқа қатысу құқығына кепілдік жарна төлемін растайтын құжатты;
7) Кодекстің талаптарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 176 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10936 болып тіркелген) "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес келетін келісімшартты іске асыруға бағытталған бағдарлама туралы мәліметтерді, технологияны(ларды) қолдану, іске асыру мерзімі(дері) туралы мәліметтерді;

2) информацию о количественно-качественных характеристиках отходов;
3) информацию об опасных свойствах отходов;
4) сведения о воздействии отходов на человека и окружающую среду (по степени токсичности)
5) сведения о воздействии на окружающую среду;
6) проект контракта о реализации опасных отходов (далее – контракт), условия которого согласуются уполномоченным органом.
19. Конкурсные заявки на участие в конкурсе по реализации отходов предоставляются потенциальными участниками по форме, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, с приложением всех подтверждающих документов в прошитом виде с пронумерованными страницами, последняя страница заверяется подписью заявителя или лица по доверенности (для физических лиц) либо подписью первого руководителя или уполномоченного правом подписи лица (для юридических лиц).
20. К конкурсной заявке прилагается:
1) сведения о представителях, если таковые будут, включая сведения о полномочиях таких лиц;
2) сведения о предыдущей деятельности потенциального участника по оценке, реализации, разработке документации для определения дальнейшего метода по утилизации отходов, реализации проектов рекультивации территорий, на которых размещены отходы, удалению и утилизации отходов (при наличии);
3) копию регистрационных и учредительных документов (справка о государственной регистрации юридического лица, устав и приказ на первого руководителя или уполномоченного правом подписи лица) (для юридических лиц);
4) перечень субподрядчиков для выполнения работ либо оказания услуг, объем и виды, передаваемых на субподряд работ, услуг (в случае привлечения);
5) в случае участия консорциума предоставляются копии учредительных документов (справка о государственной регистрации юридического лица, устав и приказ на первого руководителя или уполномоченного правом подписи лица) участников консорциума, договор о совместной хозяйственной деятельности (консорциальное соглашение - для юридических лиц);
6) документ, подтверждающий оплату гарантийного взноса на право участия в конкурсе, за исключением случая, предусмотренного пунктом 14 настоящих Правил;
7) сведения о программе, направленной на реализацию контракта, сведения о применении технологии(й), сроке(ах) реализации, соответствующие требованиям Кодекса и Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (далее – Санитарные правила), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10936);

8) құжатталып расталған конкурстың және келісімшарттың шарттарын орындауға қажетті әлеуетті қатысушының мүмкіндіктері туралы деректерді, мынадай қосымшалармен:
қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жарату (қайта өңдеу), сондай-ақ конкурстың және келісімшарттың шарттарын орындау үшін қажетті техникалық мүмкіндіктері (Қазақстан Республикасының аумағында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару және (немесе) жалдау құқығында (келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындаудың барлық кезеңінде жалдау мерзімімен) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға рұқсат етілген құжатпен ұсынылған технологияларға қажетті жабдықтың болуы) туралы мәліметтерді;
қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жарату (қайта өңдеу), сондай-ақ конкурстың және келісімшарттың шарттарын орындау үшін қажетті басқару мүмкіндіктері (еңбек ресурстарының, оның ішінде персоналдың тиісті біліктілігі, санаты, разряды, сыныбы және еңбек өтілінің бар болуы, тиісті растаушы құжаттарды қоса бере отырып) туралы мәліметтерді;
қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жарату (қайта өңдеу), сондай-ақ конкурстың және келісімшарттың шарттарын орындау үшін қажетті қаржылық мүмкіндіктері (Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5446) нысан бойынша (салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі және әлеуметтік аударымдары туралы мәліметтер ақшалай қаражаты туралы банктің анықтамасы) туралы мәліметтерді қамтиды.
21. Әлеуетті қатысушы егер конкурс шарттарында өзгеше көзделмесе, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету үшін қосалқы мердігерлерді тарта алады, бірақ көрсетілген қызмет, жұмыс көлемінің үштен екі бөлігінен артық болмауы тиіс.
22. Конкурсқа қатысушы конкурстық өтінімдерді қабылдаудың аяқталуына дейін үш сағаттан кешіктірмей ұйымға жазбаша түрде хабарлай отырып, конкурстық өтінімін кері қайтара алады.
23. Конкурстық өтінімдер оларды қабылдау күні аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
24. Конкурстық өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша конкурстық комиссияның хатшысы алдын ала рұқсат беру хаттамасын дайындайды, оған барлық қатысып отырған конкурстық комиссияның мүшелері және хатшысы қол қояды.
Ұйым барлық қатысушылардың конкурстық өтінімде көрсетілген заңды және электрондық мекенжайларына алдын ала рұқсат беру хаттамасынан үзінді-көшірме жібереді.
25. Осы Қағидалардың талаптары бұзыла отырып, ресімделген конкурстық өтінімдер анықталған жағдайда, қатысушылар алдын ала рұқсат беру хаттамасынан үзінді-көшірме жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімдерін сәйкестікке келтіреді.
Ескертулер болған жағдайда, қатысушы конкурстық өтінімге қажетті өзгертулерді және толықтыруларды енгізеді.

8) данные о возможностях потенциального участника, необходимых для выполнения условий конкурса и контракта, документально подтвержденные, с приложением:
сведений о технических возможностях (наличие на территории Республики Казахстан на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления и (или) аренды (со сроком аренды на весь период исполнения обязательств по контракту), необходимого оборудования предлагаемой технологии с разрешительной документацией на эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан), необходимых для безопасной утилизации (переработки) отходов, а также для выполнения условий конкурса и контракта;
сведений об управленческих возможностях (наличие трудовых ресурсов, в том числе персонала, имеющего соответствующую квалификацию, категорию, разряд, класс и стаж работы, с приложением соответствующих подтверждающих документов), необходимых для безопасной утилизации (переработки) отходов, а также для выполнения условий конкурса и контракта;
сведений о финансовых возможностях (банковская справка о наличии денежных средств, сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5446), необходимых для безопасной утилизации (переработки) отходов, а также для выполнения условий конкурса и контракта.
21. Потенциальный участник может привлечь субподрядчиков для выполнения работ либо оказания услуг, если иное не предусмотрено условиями конкурса, но не более двух третей объема работ, услуг.
22. Участник конкурса может отозвать конкурсную заявку не позднее чем за три часа до окончания приема конкурсных заявок, письменно сообщив об этом организации.
23. Конкурсные заявки рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты окончания их приема.
24. По результатам рассмотрения конкурсных заявок секретарем конкурсной комиссии подготавливается протокол предварительного допуска, который подписывается всеми присутствующими членами конкурсной комиссии и секретарем.
Организация направляет всем участникам на юридические и электронные адреса, указанные в конкурсной заявке, выписки из протокола предварительного допуска.
25. В случае выявления конкурсных заявок, оформленных с нарушениями требований настоящих Правил, участники приводят конкурсные заявки в соответствие в течение трех рабочих дней с даты направления им выписок из протокола предварительного допуска.
При наличии замечаний, участник вносит необходимые изменения и дополнения в конкурсную заявку.

26. Қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау қорытындысы бойынша конкурстық комиссия жойылған бұзушылықтарды ескере отырып, (олар болған жағдайда), конкурстың екінші кезеңіне жіберу немесе жіберуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
27. Конкурстық комиссия алдын-ала рұқсат беру хаттамасында көрсетілген ескертулерді жоймай берген қатысушылардың конкурстық өтінімдерін конкурстың екінші кезеңіне жіберуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
28. Конкурстық комиссияның шешімі кворум болған кезінде ашық дауыс беру арқылы қабылданады және конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі дауыс берген кезде қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептелінеді.
Конкурстық комиссияның кез келген мүшесі конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда жазбаша нысанда баяндалатын өз пікірін білдіреді және ол хаттамада тіркелінеді.
29. Ұйым конкурстық комиссия шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімде көрсетілген барлық қатысушылардың заңды және электрондық мекенжайларына рұқсат беру хаттамасынан үзінді көшірмені жолдайды.
30. Конкурсқа қатысуға дайындық бойынша шығынды қоса алғанда, конкурсқа қатысушылардың жұмсаған шығындары қайтаруға не өтелуге жатпайды. Ұйым конкурстың қорытындысы жарияланған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жеңімпаз деп танылмаған конкурсқа қатысушыларға жарналарын қайтарады.
31. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген қатысушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурстық баға ұсынысын жасайды, оны ұйымға рұқсат беру хаттамасынан оған үзінді көшірме жолданған күнінен бастап, үш жұмыс күні ішінде конверттерді ашу рәсіміне бір сағатқа дейінгі уақыттан кешіктірмей ұсынады.
32. Конкурстық баға ұсынысына баға ұсынысы кіреді және ол қатысушының (жеке тұлғалар үшін) қолымен немесе бірінші басшының немесе қол қоюға уәкілеттік берілген адамның (заңды тұлғалар үшін) қолымен расталады.
Конкурстық баға ұсынысын конвертке мөр соғып бекітеді. Конвертте қатысушының атауы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) және мекенжайы көрсетіледі.
33. Конкурстық ұсыныс және конкурстық баға ұсынысы әлеуетті қатысушыға грамматикалық немесе арифметикалық қателерді түзету қажет болған жағдайды есепке алмағанда, тармақтардың арасында ешқандай да бір артық жазусыз, өшірусіз немесе қоса жазуларсыз ұсынылады.
Ұйымға келіп түскен конкурстық өтінімдер мен конкурстық баға ұсыныстары кері қайтаруға жатпайды.

26. По итогам рассмотрения конкурсных заявок участников с учетом устраненных нарушений (в случае их наличия), конкурсная комиссия принимает решение о допуске или отказе в допуске ко второму этапу конкурса.
27. Конкурсная комиссия принимает решение об отказе в допуске конкурсных заявок участников ко второму этапу конкурса в случае предоставления конкурсной заявки с не устраненными нарушениями, указанными в протоколе предварительного допуска.
28. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием при наличии кворума и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии.
Любой член конкурсной комиссии, в случае несогласия с решением конкурсной комиссии, выражает свое мнение, которое излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
29. Организация в течение трех рабочих дней с даты принятия конкурсной комиссией решения, направляет всем участникам на юридические и электронные адреса, указанные в конкурсной заявке, выписку из протокола допуска.
30. Затраты, понесенные участниками, включая затраты по подготовке к участию в конкурсе, возврату либо компенсации не подлежат. Организация возвращает взносы за участие в конкурсе участникам, которые не были признаны победителями, в течение десяти рабочих дней со дня объявления итогов.
31. Участник, допущенный ко второму этапу конкурса, составляет конкурсное ценовое предложение, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое предоставляется организации в течение трех рабочих дней с даты направления ему письменного уведомления о допуске, но не позднее, чем за час до процедуры вскрытия конвертов.
32. Конкурсное ценовое предложение содержит ценовое предложение и заверяется подписью участника (для физических лиц), либо подписью первого руководителя или лица, уполномоченного правом подписи (для юридических лиц).
Конкурсное ценовое предложение запечатывается в конверт. На конверте указывается наименование (для юридических лиц) либо фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) и адрес участника.
33. Конкурсная заявка и конкурсное ценовое предложение предоставляются без вставок между строчками, подтирок или приписок, за исключением тех случаев, когда потенциальному участнику необходимо исправить грамматические или арифметические ошибки.
Конкурсные заявки и конкурсные ценовые предложения, поступившие в организацию, возврату не подлежат.

34. Конкурстық баға ұсыныстарын қарауды және қорытындыларын шығаруды конкурстық комиссия үш сағат ішінде жүргізеді.
Баға ұсыныстары бар конверттерді ашу кезінде ұйым бейне-аудиожазба жүргізеді.
35. Конкурс жеңімпазын ең жоғары баға беру негізінде конкурстық комиссия айқындайды. Бірнеше қатысушылар бірдей ең жоғары баға берген жағдайда, ұйым олардың заңды және электрондық мекенжайларына конкурстық баға ұсыныстарын ашу хаттамасын жіберген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларға баға ұсынысын қайтадан беру құқығын ұсынады.
Қайта конкурстық баға ұсыныстары осы Қағидалардың 33-тармағының талаптарына сәйкес ұсынылады.
Қайта конкурстық баға ұсыныстарын қарау және қорытындыларын шығару осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
36. Конкурстық комиссияның шешімі хаттама түрінде ресімделеді, оған отырысқа қатысып отырған конкурстың барлық комиссия мүшелері мен хатшысы қол қояды.
37. Конкурстың нәтижелері шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, уәкілетті органның және ұйымның интернет-ресурстарында орналастырылады.
38. Конкурс мынадай жағдайларда:
1) конкурстық өтінімдер болмаған кезде;
2) конкурстың екінші кезеңіне бір ғана қатысушы қатысқан кезде;
3) егер конкурстық өтінімдерді қарау қорытындылары бойынша конкурсқа алдын ала рұқсат беру кезеңінде конкурс талаптарына сәйкес бірде бір өтінім ұсынылмаған жағдайда, конкурс өткізілген жоқ деп танылады.
39. Конкурс өткізілген жоқ деп танылған кезде конкурстық комиссия объектіні конкурстан алып тастайды немесе қайта конкурс өткізуді белгілейді.
40. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген бір ғана өтінім берушінің қатысуына байланысты конкурс қайта өткізілген жоқ деп танылған кезде, ұйым конкурстық комиссияның ұсынысы бойынша мұндай қатысушымен келіссөздер және конкурстық баға ұсынысында қатысушылар ұсынғаннан кем болмайтын баға бойынша талаптар негізінде келісімшарт жасайды.
41. Конкурс жеңімпазымен Келісімшарт жасалады. Келісімшарт қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу кезінде Кодекстің және Санитариялық қағидалардың талаптарын сақтау және жалпы қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша, сондай-ақ конкурс жеңімпазының ұйым бекіткен үлгісімен орындаған жұмыстары туралы есеп беруі бойынша міндеттемелерді қарастырады.
Орындалған жұмыстар туралы есеп ұйымға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күніне дейін ұсынылады.
42. Келісімшарт талаптары сақталмаған жағдайда, ұйым оны Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен бұзады және конкурс өткізуді қайта жариялайды.

34. Рассмотрение конкурсных ценовых предложений и подведение итогов проводится конкурсной комиссией в течение трех часов.
При вскрытии конвертов с ценовыми предложениями организацией производится видео-аудиозапись.
35. Победитель конкурса определяется конкурсной комиссией на основе наибольшей цены. В случае подачи одинаковой наибольшей цены несколькими участниками, им предоставляется право повторно предоставить ценовое предложение в течение трех рабочих дней с даты направления им организацией на юридические и электронные адреса протокола вскрытия конкурсных ценовых предложений.
Повторные конкурсные ценовые предложения предоставляются в соответствии с требованиями пункта 33 настоящих Правил.
Рассмотрение повторных конкурсных ценовых предложений и подведение итогов осуществляется в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил.
36. Решение конкурсной комиссии оформляется в виде протокола, который подписывается всеми присутствующими на заседании членами конкурсной комиссии и секретарем.
37.Результаты конкурса размещаются на интернет-ресурсах уполномоченного органа и организации в срок не позднее трех рабочих дней с даты принятия решения.
38. Конкурс признается несостоявшимся в следующих случаях:
1) отсутствия конкурсных заявок;
2) участия во втором этапе конкурса только одного участника;
3) если по итогам рассмотрения конкурсных заявок на этапе предварительного допуска на конкурс не было представлено ни одной заявки, соответствующей требованиям конкурса.
39. При признании конкурса несостоявшимся, конкурсная комиссия снимает объект с конкурса или назначает повторный конкурс.
40. При признании повторного конкурса несостоявшимся ввиду наличия только одного участника, допущенного ко второму этапу конкурса, организация по рекомендации конкурсной комиссии заключает с таким участником контракт на основе переговоров и условий, по цене не ниже предложенной участником в конкурсном ценовом предложении.
41. С победителем конкурса заключается контракт. Контракт предусматривает обязательства по соблюдению требований Кодекса, правовых актов в области охраны окружающей среды и Санитарных правил, при обращении с опасными отходами и в целом безопасному ведению работ, а также по представлению победителем конкурса отчета о выполненных работах по форме, утвержденной организацией.
Отчет о выполненных работах представляется в организацию ежеквартально до десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
42. В случае несоблюдения условий контракта организация расторгает его в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, и повторно объявляет конкурс.

43. Осы Қағидалардың 38-тармағының 1) және 3)-тармақшаларына сәйкес конкурс екі рет өткізілген жоқ деп танылған жағдайда, ұйым осы Қағидаларда көзделген тәртіппен қатысушылар мәлімдеген баға бойынша қалдықтарды сату үшін конкурс өткізеді.
44. Қатысушылар мәлімдеген бағамен қалдықтарды сату бойынша конкурс өткізілген жоқ деп танылған жағдайда, осы Қағидалардың 38-тармағының 1)-тармақшасына сәйкес қалдықтар талап етілмеген деп саналады.
45. Қалдықтарды сатудан түскен қаражат мемлекет кірісіне жіберіледі.
3-параграф. Қалдықтарды кәдеге жарату және жою бойынша әрі қарай әдісті айқындау жөнінде құжаттама әзірлеу
46. Ұйым Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен қалдықтарды кәдеге жарату және жою бойынша әрі қарай әдісті айқындау үшін құжаттаманы әзірлеуге арналған жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және (немесе) жүргізеді.
47. Қалдықтарды кәдеге жарату және/немесе жою бойынша әрі қарай әдісті айқындау жөнінде құжаттама қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
4-параграф. Қалдықтарды кәдеге жарату және жою
48. Ұйым талап етілмеген қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жарату және жоюды Кодекске және Санитариялық қағидаларға сәйкес республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырады.
5-параграф. Қалдықтар орналасқан аумақтарды рекультивациялау бойынша жобаларды іске асыру
49. Ұйым Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қалдықтар орналасқан аумақтарды рекультивациялау бойынша мемлекеттік сараптамадан өткен жобаларды іске асыру үшін жеке және (немесе) заңды тұлғаларды тартады.
50. Қалдықтардың объектілері орналасқан аумақтарды рекультивациялау жұмыстары қалдықтар сатылғаннан, кәдеге жаратылғаннан және жойылғаннан кейін Қазақстан Республикасының жер заңнамасындағы талаптарға сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Қорытынды ережелер
51. Иесіз қауіпті қалдықтармен жұмыс iстеу процесінде Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген талаптар сақталады.
Сот шешімімен республикалық
меншікке түсті деп танылған
иесіз қауіпті қалдықтарды
басқару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауiптi қалдықтарды республикалық меншiкке қабылдау-тапсыру актісі
20__ жылғы "___"___________ ____________________________
(актіні жасаған орын)
Комиссия құрамында _______________________________________________________
__________________________________________________________________
20____ жылғы "____" _________ № _____ сот шешiмiнiң негiзiнде
республикалық меншiкке мынадай құрамдағы:
№р/с
Қалдық түрi
Саны (масса, көлемі)
Алатын алаңы
Қалдықтың қауіптілік деңгейі және коды (қалдықтар сыныптауышы бойынша)
Қалдықтардың орналасқан жері
Қалдықтардың жай-күйi туралы түсiндірме
иесiз қауiптi қалдықтардың қабылданғаны туралы осы актiнi жасады.
Комиссия мүшелерi:
___________ ________________________ ____________
(лауазымы) (Т.А.Ә.бар болған жағдайда) (қолы)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Сот шешімімен республикалық
меншікке түсті деп танылған
иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Заңды тұлғалар үшін
Қалдықтарды сату жөніндегі конкурсқа қатысуға конкурстық өтінім
Атауы
__________________________________________________________________
Орналасқан жері
___________________________________________________________________
(Заңды, негізгі және электрондық мекенжайы)
БСН________________________________________________________________
Мемлекеттік тиістілігі_____________________________________________
Мәліметтер:
-Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы ____________________
-басшылар туралы __________________________________________________
-атысушылар немесе акционерлер туралы:
__________________________________________________________________
(жарғылық капиталдағы олардың үлес мөлшерін көрсете отырып
(жарғылық капиталдың жалпы мөлшерінен))
осы конкурстық өтінімді келесі құжаттармен қоса жібереді:

43. В случае признания конкурса дважды несостоявшимся в соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 38 Правил, организация проводит конкурс с реализацией отходов по цене, заявляемой участниками в порядке, предусмотренными настоящими Правилами.
44. В случае признания конкурса на реализацию отходов по цене, заявляемой участниками несостоявшимся, в соответствии с подпунктом 1) пункта 38 настоящих Правил, отходы считаются невостребованными.
45. Средства, поступившие от реализации отходов, направляются в доход государства.
Параграф 3. Разработка документации по определению дальнейшего метода по утилизации и удалению отходов
46. Организация в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, организует и (или) проводит работы по закупу работ, услуг на разработку документации для определения дальнейшего метода по утилизации и/или удалению отходов.
47. Документация по определению дальнейшего метода по утилизации и/или удалению отходов должна соответствовать требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
Параграф 4. Утилизация и удаление отходов
48. Организация осуществляет безопасную утилизацию и удаление невостребованных отходов в соответствии с Кодексом и Санитарными правилами за счет средств республиканского бюджета.
Параграф 5. Реализация проектов по рекультивации территорий, на которых размещены отходы
49. Организация в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, привлекает физические и (или) юридические лица для реализации проектов, прошедших государственную экспертизу по рекультивации территории, на которых размещены отходы.
50. Рекультивация территорий, на которых были размещены объекты отходов, после реализации, утилизации и удаления отходов производится в соответствии с требованиями земельного законодательства Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
51.В процессе обращения с бесхозяйными опасными отходами соблюдаются требования, предусмотренные экологическим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам управления
бесхозяйными опасными
отходами, признанными
решением суда поступившими в
республиканскую собственность
Форма
Акт приема-передачи бесхозяйных опасных отходов, признанных решением суда поступившими в республиканскую собственность
"___"______________20__ г. _________________________
(место составления акта)
Комиссия в составе ______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
составили настоящий акт о том, что согласно решению _______________________________________
(полное наименование суда)
суда №____ от "___" _____________ 20 __ года, в республиканскую собственность приняты следующие бесхозяйные опасные отходы:
п/п
Вид отходов
Количество (масса, объем)
Занимаемая площадь
Уровень опасности и код отхода (по Классификатору отходов
Место расположения отходов
Комментарии о состоянии отходов
Члены комиссии:
___________             ________________________             ____________
(должность)             (Ф.И.О. при наличии)                  (подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Правилам управления
бесхозяйными опасными
отходами, признанными
решением суда поступившими в
республиканскую собственность
Форма
Для юридических лиц Конкурсная заявка на участие в конкурсе по реализации отходов
Наименование __________________________________________________________________________
Место нахождения ______________________________________________________________________
(юридический, фактический и электронный адреса)
БИН___________________________________________________________________________________
Государственная принадлежность __________________________________________________________
Сведения:
- о государственной регистрации в качестве юридического лица _______________________________
- о руководителях _______________________________________________________________________
- об участниках или акционерах:___________________________________________________________
(с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера уставного капитала))
направляет настоящую конкурсную заявку с приложением следующих документов:

1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________
4)_________________________________________________________________
Талап етілетін құжаттар қатаң реттілікпен қалыптастырылады және
_____ парақта қоса беріледі.
Ұсынылатын ақпараттың дұрыстығына кепілдік беремін.
_______________________ ________
(бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілеттік
(қолы) берілген адам)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Сот шешімімен республикалық
меншікке түсті деп танылған
иесіз қауіпті қалдықтарды
басқару қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жеке тұлғалар үшін
Қалдықтарды сату жөніндегі конкурсқа қатысуға конкурстық өтінім
ТАӘ(бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________
ЖСН:_____________________________________________________________
Мекенжайы:_______________________________________________________
(тұрғылықты жері бойынша тіркелу мекенжайы және
электрондық мекенжайы)
Азаматтығы__________________________________________________
осы конкурстық өтінімді келесі құжаттармен қоса жібереді:
1)_________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________
3)_________________________________________________________________
4)_________________________________________________________________
Талап етілетін құжаттар қатаң реттілікпен қалыптастырылады және
_____ парақта қоса беріледі.
Ұсынылатын ақпараттың дұрыстығына кепілдік беремін.
_______________________ ___________
(конкурсқа қатысушының Т.А.Ә.) (қолы)
Сот шешімімен республикалық
меншікке түсті деп танылған
иесіз қауіпті қалдықтарды
басқару қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Баға ұсынысы
Конкурстың атауы__________________________________________________
Конкурқа қатысушының атауы/ Т.А.Ә._______________________________
БСН/ЖСН/ _________________________________________________________
Қатысушының банктік деректемелері ________________________________
Қалдықтардың атауы ______________________________________________
Өлшем бірлігі_____________________________________________________
Саны (көлемі) _________________________________________________
Жалпы бағасы _____________________________________________________
___________________________________ _______
(конкурсқа қатысушының атауы/ Т.А.Ә.) (қолы)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)

1)_____________________________________________________________________________________
2)_____________________________________________________________________________________
3)_____________________________________________________________________________________
4)_____________________________________________________________________________________
Документы сформированы в строгой последовательности и прилагаются на _____ листах.
Гарантирую достоверность предоставляемой информации.
___________________________ ______________
(первый руководитель или (подпись)
уполномоченное лицо с правом подписи)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам управления
бесхозяйными опасными
отходами, признанными
решением суда поступившими в
республиканскую собственность
Форма
Для физических лиц
Конкурсная заявка на участие в конкурсе по реализации отходов
Ф.И.О. (при наличии) ____________________________________________________________________
ИИН: __________________________________________________________________________________
Адрес: _________________________________________________________________________________
(адрес регистрации по месту жительства и электронный адрес)
Гражданство ____________________________________________________________________________
направляет настоящую конкурсную заявку с приложением следующих документов:
1)_____________________________________________________________________________________
2)_____________________________________________________________________________________
3)_____________________________________________________________________________________
4)_____________________________________________________________________________________
Документы сформированы в строгой последовательности и прилагаются на _____ листах.
Гарантирую достоверность предоставляемой информации.
___________________________ __________
(Ф.И.О. участника конкурса) (подпись)
Приложение 4
к Правилам управления
бесхозяйными опасными
отходами, признанными
решением суда поступившими в
республиканскую собственность
Форма
Ценовое предложение
Наименование конкурса__________________________________________________________________
Наименование/Ф.И.О. участника конкурса___________________________________________________
БИН/ИИН/ _____________________________________________________________________________
Банковские реквизиты участника __________________________________________________________
Наименование отходов ___________________________________________________________________
Единица измерения ______________________________________________________________________
Количество (объем) ______________________________________________________________________
Общая цена ____________________________________________________________________________
_______________________________________ ___________________
(наименование/ Ф.И.О. участника конкурса) (подпись)
Место печати (при наличии)